qdã ſũt Jpinqua: qᷓdã Pinquioea⸗ H

1qᷓ̃dã Pinquiſſima Sub p̈o gradu
expliaut xpᷣs ꝑſonale regnũ atixp̃i

8
—

G ij⸗

Dub ſeand ſolis 2 lung obſcurati
onẽ a aſum ſtellamm. Dub tercio
vero ſignu fili homis in elo⸗d eſt

ſignu crucis xp̃is ꝙ tuntc creditur eſſe
fuarum /DHigna aut pꝛim gra
dus Put veriſimiliter cicchnrare va

lemus ſignifimbunt pzopinquitate

vltimi aduentus quatu ad paucita
tem annon / Digna ſeamdi qua
tum ad paucitaté meniu /// Dig
na vero gradztercij quantũ ad pau
citatem dierũ vel hoꝛ aru⸗ Inter ſig

na igit᷑ pꝛopinquuoea que ſub ſecun

do gradu ontineri p̃diximꝰ xpᷣus in
cuagelio hodierno quatuoꝛ enume
rat que merito conſiderate de bemus

/ Pꝛimüũ ſignũ erit obſcuratio ſy
derum luentium/ de quo dicit Erüt

ſtgna in ſole a luna ⁊ ſtellis: ꝙ in a
lio euãgelio tlariꝰ expoſuit Staum
in quit poſt tribulationẽ dierũ illon⸗/
ſcilict ꝑ ſecutionis antix pᷣi:ſol obleu
rabitur et luna nõ dabit lumẽ ſuu⸗2·
ſtelle ardent de elo⸗mathei xxij %
1/ Heaundü ſignũ erit onfuſio ele
mentoꝝ oĩm / de quo ipſe ait⸗Et erit
in terris pꝛeſſura gentũ pꝛe conſuſi

one ſonitus maris qa flucuũ: ꝙ non

ſolum de mari aut elcemẽto aque itel

ligendu eſt⸗ quia vt ibide m dicit glo

ſa- appzopiquante ſuo termino oĩia
ele mẽta quaſi pauẽtia nutant m ttre

munt⸗ // Terañ ſignü erit ontur

batlo hoĩm timentiũ / de quo ſubdit

areſcentiby homimb9 pꝛe timoꝛe ct

expectatione que ſuꝑueniẽt vniner

os ſe8 m auguſtinũ in p̃dicka epiſto

la ad clitium uirca finem mundi ma

ℳ

H

li ꝑſequentur- Ccntra vero de ma
lis per apoſtolum dicitur⸗ Cũ dixe
rint pax ⁊ ſecuritas repentinq eis ſu
perucniet intent/ivteſ ßequinto //

Quartum ſignu erit mutatio virtu

tum eeleſtüi de quo oncluditur ꝙ Vͤ

tutes eeloeu mouebütur: ꝙ vuqʒ de

angelis acipiendum aſt / ſiue de om

nibus generaliter intelligatur ſcð;

beati gregoeij ſententia / ſiue ſperiali

ter de illis angelis qui appzopziato

nomine virtutes diamtur / moueb̃

tur aüt uel pꝛopter nouitatis admi

rationem⸗uel pꝛopter noui oꝑie in

choationẽ· / Nec ergo ſigna ad
littera m eſſe futura vltimo iudicio

ſoꝛe ꝗginquioꝛa ex doctrina xpꝛiſti

euagelim firmiſſima tenete a nulla
tenus dubitare debemuo / ideoqz lit
te ral ſenſu pꝛeſupoſito⸗finẽ ſermo
ni bꝛeuiter imponentes pauliſper
ad ſenſum miſtiaim tranſeamus /
Nuld eſt enim erunt ſigna in ſole
luna a ſtellie: niſi ꝙ eccie luminaria
tenebꝛeſcent, ꝙ vtiqz iam pꝛochdo
loe fuctum eſſe onſpicimus/ Mam

aum in ſole luciditas pꝛelatoeum / in
luna luminoſitas pꝛincipum / in ſtel

lis vero tlaritas inferioꝛz um oongrue

deſig netur/ Jam eerte ſolem lunam

7 ſtellas tenebzeſcere percipimns:
dum in pꝛelatis luem ſapientig, in
pꝛintipibus lumẽ uiſticie⸗ in inferio
nibus aut et ſere in omnibd ſplendo
rẽ grẽ pene deficere videamg: 27 ad

hut ꝙ 7 relatu mirabile a miſea bile

dicku · Nüũc ſol a luna ſtelk lumen
mẽdicnte rõuĩrit: q; ſtatꝰ p̃latoꝝ a
nnapibꝗ iuſta dapnatioẽ wꝛrigit/2

— — —

ana
do
m
n

n
ſun
nue.
nſno
.
10d
bile
nen
e
ſen⸗

„henſioe ailpatur / Quid vero ſ

mificat pꝛeſſura gentiũ pꝛe wonſu ſio
ne ſomitus maris 2 fluckuu: miſi qui

a ex eo ꝙ ſeriptum eſt · Aque multe

populi multi:in ſomtu maris æ flut
tuu murmur popularium cõuenien
cer itelligitur / ꝙ hodie aduerſus et
cleſiaſtios tantum eſſe dino ſcitur⸗
ut ex eo pꝛeſſura gentiũ id eſt oppꝛeſ
ſio tœie a eteris gentibus veriſimili
ter futura tredatur / Cur ergo nõ

ate ſcerent homĩes pꝛe timoee et ex

pectatione que ſuꝑuenient vniuerſo
oebi cum ex tot et tantis malie que
pzeſentia viœt plura et maioza vni
uerſallter ventura pꝛeſumant /

Sed quid eſt / virtutes elorum mo

uebuntur⸗ niſi quia virtuoſi at eleſ
trs viri pꝛopfer perſeaitionem ma
loeum de boni pꝛopoſiti mutatione

temptantur / adeo quidam vt iuxta
xpꝛiſti ſententiam indutantur in er

roaam ſi fieri poſſet ecam eleci Vn
de liet pꝛelia et ſeditiones et huiuſ
modi perſecutiones que in cuangeli
is pꝛenũciantut a tempoꝛe pꝛimiti
ue etcie ſuerint: et quatoqʒ tante in
bulationes a erroꝛum oꝛ ruptiones
habunduuerint. a tunt ab aliquibus
vicinus expectaretur et iminens an
tixpꝛiſti aduentus: ſicut dicitur in er
tleſiaſtica hyſtoꝛia⸗/ et in kbꝛo ihero
nimi de vins illuſtribg / pꝛopter qd

liet credatur huumſmodi periaula in

fine mundi opioſius habunture: ta
men que ſit illa quantitas ſeu periau
loeum menſura quæ vicinũ antixpziſ
ti aduẽtum immediate pꝛeœdet om

aduentu domim⸗

nino incertum eſt / nichilominus ge
ne ralitas pꝛclioꝛum et ſeditionum
que totam xpꝛiſtiani tatem ocrupãat
nos induclt vt pꝛopinquam antixpi
pñtiam merito timere debeamg: et
ut de aljs perſecutionibus tacam⸗
de hat crudeli ſeditioẽ pꝛeſentis ſciſ
matis omnino timẽdum eſt. ne iux
tan pꝛophetiam beati cyꝛilli a ſentẽ

tiam abbatis ioathim in cmento e

iuſdem / ipſa ſit illa hoerenda diuiſio
⁊ ꝑ ſecutio ſciſmatie ptꝰ quã atix-p̃ᷣi
ſeua perſecutio eleriter eſt ſutura⸗
Hjije ergo pericilis ammoni
ti nmeamus feattes cariſſumi timea
mue ſummi terroꝛis ſuturum uidici

um: quia pzꝛope eſt / Ded luxta p
pofſitum noſtri tertij artiauli appech
mus cciam ſummi tecois manſurũ

ſaſtiguim⸗ſcʒ tegnũ deisqꝛ ut ait be

atue gtegoei9: nos qui huig tegni /

id eſt eleſtis patrie gaudia eterna

Agno ſcim: quãtotiq ad ea ſeſtinars

de bemꝰ Vos ergo ſiait xp̃s atludit
in euagelio⸗hijs fieri inapiẽtib teſ
pitcite et leuate cipita vza id ẽ exhy
larate oꝛ da: quoniã appꝛopĩquat ro
dẽptio vꝛa Voo itaq; labente mun
dũ ontepnite: 1 ad regnu eternali

ter permanſurum woꝛda leuate⸗ qui
a uxta p̃miſſam ſepe repetitã ſen

tentia xp̃i Dcitote quonia ac. auiꝗ
regni nos ꝑpticupes efficiat ac. Amẽ

¶ Explicit ſermo editga dño petro
&e ailliao Cardinali mmeacenſi ſa
tre theologie doctoer de quadꝛuplia

S ii

Hequitur ſermo per eundem do
minu Betrum cameracenſem ſatre
theologie doctoꝛem de natiuitate
womini noſtri ihe ſu xpziſti,:

H N EEée euangelizo vob
gaudium magnum⸗

Scriptum eſt Tut⸗2
wplo Et in euagelio

huiusnoctis natiuita
AIs dñice recitatum gaudiũ magnũ
fratres cariſſimi / ymmo vero omni
um maximu gaudioeu. de natiuta⸗
toa dei noſtri dom ini iheſu xpi hodie
clebꝛiter ſuſcepturi· Ad eam qᷓ tti
gaudij mediatrix extitit / matrem eꝰ
Vrginem gloꝛioſam⸗ Pꝛzo graciag
ackione greſſũ quantoci? pꝛoperemꝰ
Tranſeamg c paſtoeibꝗ / tranſeamꝗ
ſpuũaliter vſ q; bethleem 2 veni amg

ſeſtinantes / vt inueniam⸗ maria⸗ ip⸗
ſãq; pꝛo impetratione gracie / duo⸗
te cim gaudio ſalutem? dientes A⸗
ue a?⸗ / CEtce cuangelizo vobis
gaudum magnũ ac· Attẽdite frẽg
mriſſimi cospoeis at ſimul coedis
aunib) hut diligenter intendite⸗Attẽ
dite noua hurg natlutatis dominioe
gandia / et euangelizantis angeli o⸗
leſtia verba pẽſate Etœ enim nouũ
gaudium⸗Etco gaudioſum verbũů /
olim undeis paſtoribus ab angelo /
hodie nobis fidelibus in euãgelio
nũciatu m Ec e inquit euagelizo vo⸗
bis gaudum magnu⸗Ppus naqz
in betleem nato Put nobis euangeli⸗

cn narrat hyſtozia- Paſtoꝛes erant

in regione eadem vigilantes 2 auſto⸗

dientts vlgilias noctis ſupꝛa gregẽ
ſuum⸗ Et ete angelus dominm ſtetit
iuxta illos / claritas dei circũfulſit
eos / a timuerunt timoꝛe magno SDꝛ
aduertite ᷓ magnum huit timoꝛei
magno ſecuritatis atodit ſolacum ⸗
quia dixit illis angelꝰ Molite tima/
re Met ſolum timoꝛem ſedat / aut ten
rorem ſugat / ſed 1 plenam ſecurita⸗
tem ingerit 1 nouam alacritatem in/
fundit diens verbũ gaudioſum Ec
æ cuangelizo vobis gauduim τ
Auditum eſt itagz; verbu angelica /
verbũ vtiqʒ ſpual gaudio / et eeleſti
ſuaui tate refſertum/ Sonuit vox lo⸗
ticie in terra noſtra vox exultationis
æ ſalutis in tabernaculis peccatoꝛũ
Audite ergo frattes cariſſiimi Audi
te petcatoꝛ es ſinguli / ymmo audite
elt aunbus percipe terra vrbum
ælis terriſq; locdu verbum / omni
qua qʒ conſolatoꝛium/a omni aten
nont digniſſimũ Quid enim acen
dus nunciari/ quid audiri iocindius
quid potuit gaudioſig publiari? HH
verbum. hot e elo lapſum / 1 ange
lie pꝛolatum? Quis tõ lapidei toꝛ
dis * quis tam dure eruics / quis tã
obſtinati animi arius anima non li⸗
quefacka ſit in hoc verbo / cuig ſpirit
in pꝛewꝛdijs ſuis non eſtuet p gau

dio / auuts anim non ſuſpiret / iolin
ditatem hac a exultationem ingeti

teſiderio eructare feſtinans? Erucka

bit igitur oꝛ meum verbum bonu⸗

Eruckabit inquã / a quantum domt
nus ooneſſe rit aperire at manifeſta
te airabit verbum hot veſtre caritati

Joſitũ Ecæœ euãgelizo vob gaudiũ

magnũ In quo quidem verbo fe
coriſſimi triplex ſignate miſterium⸗
Ece enim pꝛimo angeli nuntiatis
auckoꝛitate⸗ Quia euangelizo Ece
ſecundo ainei andientis ongruitate
Quia vobis ſcilicet paſtoꝛ bus ⸗ ECc
le tercio / populi expectantis iocundi
eatem· Quia gaudium magnu //
Ece inquã pꝛimo angeli nũaantie
auctoꝛitatem · Quia euãgelizo Da

ne magna eſt a admiranm huius e

uangelizantis aucoꝛzitas a qua ee-
teri euangelſte 2 apoſtoli ſue auco⸗
ritatis fidem a ſidei firmitatem ſũp

ſerunt. Vnde ambꝛoſius⸗ Vidate in

quit que mad modum diuina aura ſi
dem aſtruat / angelus mariam ͤange
lus ioſeph/ angel paſtores edoet⸗

Et idem Ht opinoe angelus marie

coneptionem / ioſeph impꝛegnatio⸗

nem/æ paſtoꝛibus natiuitatem enoaer

rat · Magna ergo admirand eſt
auckoeitas cuangelizantis angeli /
natiuitatem dei / at euis generationẽ
ab ho mine inenarrabilem nuntian⸗

tie· Wobꝛem pzopheta yſaias ad

mirando quere bat · Generationem

euis quis enarrabit? Ac ſi dieeret⸗

Vee generatio non huma na ſed an⸗
gelica / non terrena ſed eeleſti ingua

narranda eſt Et ideo narranns auc

coꝛitas ſingulariter admiranda Hz

attendite fratres qualiter diumna ſa⸗
pientia nuncij ſui aucoeitatem vt ei
humana inſipientia fidem daret ho⸗

die tripharie declarauit⸗Pꝛimo per

diuim lum inis reſulgentiam ⸗ Seca⸗
do per ſuperni agminis reſonantiã⸗
Tercio per magni examinis reuerẽé

tam // Pꝛimo quitem per diuini

luminie tefulgentiam⸗ ſeu per ſigni
ſenſibilis ongruentiam / quia de paſ

–w

toꝛibus in cuangelio dititur / ꝙ clari

taos dei urcãfulſit illos⸗ Et hoc qui ⸗/

dem hodie congruentiſſime factum
eſt. Bñ beda in omelia⸗Nuſ inq̃t
in tota veteris teſtamenti ſerie reperi
mus angelos qui tam ſedulo appa
muere patribus cim luœ appatuiſle⸗

Sed hot pꝛiuilegium recte huic t⸗

poei eſt ſeruatum / quando exoetum
eſt in tenebꝛis lumen reckis coꝛde /

Merito ergo elum choꝛuſcat/ meri

to lumen wleſte fulget / aim ille mãa⸗

do naſcitur / cum ille hominibus na
tus oſtenditur / qui eſt lux vera que

illuminat omnem hommem venien

tem in hunt mundum Johannis i?
17Hecundo diuina ſapiẽtla hui
angeli et huius auctoeitatem nüũci

per ſuperni agminis etera⸗Qui⸗

a ſubito vt euangeliſta inquit facka
eſt cim angelo multitudo milicie eo⸗

leſtis⸗ Vbi bera⸗ We parua in quit

vnius angeli videretur auckoeitas /
poſtq; vnus ſacramentum noue na

tiuitatis etocuit / ſtatim multitudo
celeſtium agminum affuit / nec affu /
it ſolum / ſed 7 oleſte cantitum reſa
nauit . Vnde ſequitur/ Lauduntium
dicentium Gloꝛia in altiſſim is de

o / in terra pax hominibus bone

voluntatie Et merito deo gloꝛia / et
hominibus pax cantatur/ quia deus

homo naſcitur⸗a quia in elo glo⸗
ria/a in terra pax ſua natiuitate do

natur⸗ Pax inqua dutur hominib
ſed non omnib.Quia non eſt pax

G iiij

£
impijs dicit do ming Yſa. lvijo SHed
pax hom mibg bone voluütatis · De
qubꝗ dicitur per pꝛophetam- Dax
multa diligentibus legem tuam in
pſalmo cxꝰ? Cercio diuina ſapientia
hug nucij auctor itatem monſtrauit
per magni examinis teuerentiam /
quia ad huig veritatis cxamẽ/ adð
malioem ſue auctoeitatis reuerentia
angelus ſenſibile ſignuũ induxit⸗ Et
hot in quit vobis ſignu · Inuenietis
infantem pannio inuolutum in pꝛre
ſepe poſitum⸗ Et notandu vt ait be

da/ ꝙ ſignum nati ſaluatoꝛzis datur /

non cyꝛio exeptum oſtro 5 paãnis
ſqualentibus inuolutum nõ in oꝛna⸗
as auro ſtratoꝛ ijs / ſed in pꝛeſepiby
inuenicudum. Erce ergo ſignu mi⸗
rabile⸗ Que enim huid ſigni ongru⸗
entia⸗ que cõuenientia huius tei?
tes miranda⸗O nouũ 7 inauditum
ſignum / pannis inuoluitur / qui olu
terraãq tenet / in pꝛeſepio iacet / cung
celum ſedes eſt⸗Ded ut ait maxim⸗
in ſermone⸗ Di bi panni ſoꝛtaſſis
vileſcũt / angelos admirate . Di p̃ſe
pe deſpitis / erige parũper oculos/ 2
noua in elo ſtellam Pteſtätem mu
to natiuitatem do minicam intuere⸗
Hi tredis vilia / trede miriſica Di de
hijs que humanitatis ſũt diſputas
que alta ſunt eleſtia venerare⸗ NPec
ille. Merito ergo xpꝛiſti naſcẽ tis hu⸗

—

manitas / humili ſigno monſtratur

Cuius diuini tas eleſti pꝛewnio de

tlaratur⸗Etce igitur pꝛimũ verbi
pꝛopoſit miſierum. ſciliet angeli
nücäantis auckoeitatem / Exrre ſe
aund cunei audientis congruitate /

quia vobioe ſciliœt paſtoꝛibus Hane

querenda nobis eſt cauſa a diligent
inquirenda coongruitas⸗Cur paſtoꝛi⸗

bus non potius alijs maioꝛiſz ſa

pientie et potentie vel eminentie fa⸗
moſioꝛis hominibus / agelum loquz

tem / ipſumgʒ noua dominice natiui⸗
natis gaudia nunciantem audire tcä⸗

eſſum eſt? Fuerant quippe in grecia

ſotrates / plato / ariſtotiles / 1 innuma

ri ſapientes philoſophi/ Fuerant in

ytalia elo quentiſſimi rethoꝛes / 1 o0

ratoꝛes tlaniſſimi⸗ Fuerant in roma-
na re publia ſcipiones 2 fabꝛici/ a⸗

lij qʒ ſtrennui ducs et pꝛincipes in

uictiſſimi / inſuper eruditi wonſules 2
iudices eleberrimi / ſuerant 7 tunt e

rant in iuda legiſdo ctoꝛes põtiſieæs

ſacerdotes leuite ſeribe et pharizei⸗

Met tamen hijs apparuit angelg

apparuiſſe legitur paſtoeibꝰ⸗-Paſto⸗

teo inquit euangeliſta erant in regi/
one eadem vigilantes aiſtodiẽtes
vigllias noctis ſupza gregem ſuü⸗
Et ece angelus do mini⸗/ etera⸗
Cur ergo paſtoꝛibus appatuit äge
lus ? Ad hoc ſane teſponder criſoſto
mug⸗ Mon inquit angelus iuit ihe
roſolimam / non requiſnut ſen bas
phariz eos / erant enim toerupti à in
uidia cruciandi · Ded hi paſtores e⸗

rant ſincri antiquam patriartharũ

mopſi wonuerſationem colentes⸗

m

Eſt autem ſemita quedam ad philo⸗

ſophiam perducens innoentia Hec

ille⸗ Ded attendite fratres cariſſimi

ſingula euangelij verba notate⸗

Hane paſtoꝛ ib innnoctie ſimpli /

citas deſignatur . Danc in vigilant/

— — — — — ẽM

— , — 2I — — — —

bus dilgentie ſedulitas deſignatur

Hanc in cuſtodiantibus perſeueran

tie ſeatritas deſignatur⸗ Et hor to⸗

tum ad noſtram ernditionem refer
tur⸗ Dimus ergo paſtoees per ſim

plicitate m innoentie Bimus ergo
vigiles per ſedulitatem diligentie
Simus ergo aiſtodes per ſecuntatẽ
Perſeuerantie⸗ vt ſi angelum domi⸗
ni 7 noua dominire natiuitatis gau⸗
dia ſpiritualtter mereamur audire⸗
Cur ergo paſtoeibus Cur vigilan

ubus⸗Cur vigilias cuſtodientibus
apparuiſſe dicatur ſignanter aduer⸗

tite,⸗ Aduertite ſane· Dunt enim

plures / falſo paſtoꝛis nomine vocita⸗
ti/nee tamen paſtoꝛes per nnoon
tiam ſimplics / ſed per nequieie ma⸗
lignitatem nocntes / net per dingẽ

tiam vigiles / ſed per negligẽtie toꝛ
poꝛem deſides / net per boni operie

perſeuerantiam gregis aiſtodes /

per inconſtantie terroꝛem aduenien⸗/
te lupo/ tanq; mercennarij ſugiẽtes
Quippe? Quia net vigilant circa
gregem / ſed contra gregem / nec ad
gegis cuſtodiam / ß ad pꝛeda Hie
ergo falſis paſtoꝛibus/ angelus do⸗
mini aparere non dignatur · SDed
quia non eſt ad cos nobis ſermo/
ad annütianda dominide natiuitate

gaudia ſeſtinat intentlo / de hat latri ⸗

mabili triſticie materia ſileamꝰ/net

ad hoerum perditiſſimoꝛum hominũ

repꝛchenſionem / ſed ad noſtram eru ⸗

ditronem 7 nouozum gaudioeum
iuhlationem ſtilum vertamne Hi⸗
mus ergo paſtoece per innocenta⸗

——

ı
Simus vigiles per diligentam
Simus cuſtodes per boni operis⸗
perſeuerantiam- Tales enim paſ
tores eſſe debemus / vt angelum do
mini natiuitatis dominice gaudia
nunciantem ſpiritualiter audiamg
Et ad hot miſtire deſigna dum hu⸗
iuſ modi paſtoꝛibus apparuit age
lus/æ in quibus hos paſtoꝛes imi⸗

tarn debeamus oſtendit . Vnuſquiſ

qʒ e nim etiam qui pꝛuiatus viue
te creditur paſtoꝛis offieium tenet /
bonoꝛum aduum oogitationum†

q; mundarum aggregans multitu⸗

dinem hant⸗ iuſto moderamine
gubernare/ ſcripturaru paſcuis nu
trire / et ontra demonum inſidias
ſeruare ontendit · Ecre ergo De—
cundum etera ⸗· // Etre tercic/½
populi expectantis iocunditatem ⸗·
Gaudium magnum⸗ Sans gau⸗
dium magnum / net tantum popu

lo iutnye / ſed omni populo expec
tatum / net vni loo / ſed vniuerſo
minno iocindum⸗· Euangelizo in⸗

quit gaudiuum magnu quod erit

om ni populo O gandium ſua ge⸗

neraltate mag num / ſua magnittt⸗
dine nouum / ſua nouttate miran⸗
dum⸗ Cauſa autem tanti gandij
oſtenditur/ quia magnus nouus

admirabilie partus monſtratur⸗

Vnde ſeqtur⸗ Quia inquit natue
eſt nob hodie ſaluatoꝛ / qui eſt x̃e
doming O bꝛeue verbum ingetis
gaudi expꝛeſſiuum · Quid enim
gaudioſius expꝛ imi potuit· Quid

tale vnq auditum eſt. Aut quid

ſimile aliquando mundus arepit *

Natus eſt nobis hodie 27 O gene⸗

rale gaudium omniũ populoʒ / ſed
xpꝛiſtianoꝝ ſpeciale at ſide lium pꝛo⸗/
pꝛium.In auq enim om para tione
quodlibet aliud gaudiũ eſt fidelbg
reſpuendu⸗Gauteant ſiquidẽ infide
les in quibuſlibet rebus/ gaudeant a⸗

lij in allequendis delicijs / alij in on

gregandis diuitijs/ Alij in honoꝛi⸗
bus 7 potentijs acquirendis⸗ Gau
drat in delicijs epicurus / in diuitijs
cteſus/in potentijs ho noꝛibꝰ alex
ander ille maedo pdẽ magn) Abſit
auiẽ vt in hjjs gaudeat xpꝛiſtianꝰ? /
ſed in hot gaudeat quia natus ẽ no-
bis -Quis enim fidelis / quis xpi-
anus habẽs fidem ſicut granu ſyna
pis non gaudeat in rectatione vbi
huius ? Tanta quippe eſt huius Vbi
dulcedo / vt idipm iterum atq; iterũ
tecitare non tedeat·Tantn eſt huius
ſermonis gratia / vt ſi vel vnũ iotn
mutaue ro continuo ming ſapere inc⸗
piat Vnde fit / vt dum laboꝛat affer⸗
tio huig melliflue dule dinis opia /
latius efſundere geſtiens / net ver ba
inueniat / nec aliad queat expꝛimere
dulcius,⸗Matus eſt nobis hodie ꝛc⸗
j DHed attendite fratres 7 ut qua⸗
tum valemg huus verbi duledinẽ
effundam ſingulariter euts ſingula
momenta libzate. Ce enim-⸗ Pzi/

mo diuinitatls benignitatem Qui

a natus eſt deus· In hot enim vta⸗
it apoſtolus-Apparuit benignitas
7 humanitas ſaluatozis noſiri dri⸗
Ad tytum iije caplo⸗ Decudo benig

emm ſibi ſed nobis / net pꝛo ſua / ſed

pꝛo noſtra vtilitate natus eſt · Et ut
idem apoſtolus ait Mon ex operibꝗ

uiſticie qᷓ ſecimꝰ nos / ſed ſcðm ſuam
miam ſalũ · nos fecit Tertio vtilita
tis pꝛoximitatem/ Quia hodie / in
quit etcia / ſcietis qꝛ veniet dominꝰ
mane videbitis gloꝛiam eius //
Magna ſunt het fratres cariſſimi /et
magni gaudij oſtenſa miſteria / que
longo foꝛent deducenda trackatu / ſi
tempoeis pateretur anguſtia / ſed et
alia quedam ad maioeis gaudij ex

pꝛeſſionem ex ipſius noui part ma-
niſeſtantur nominibus Ecce pꝛi /

mo nomen deitatis Daluatoz⸗ Cc⸗

c ſecudo nomen pietatis Epziſtus-

Ecre tercio nomen maieſtatis Dñe
Ete ergo peccatozũ remediũ · Qui

a ſaluatoꝛ/Ecœ ergo infirmoꝝ ſola⸗

cium⸗Quia xpꝛiſtꝰ/ Ete ergo ege
noeũ ſubſidium qꝛz dñs · / Quid

ita q; tam ncariũ perditis Quid

tam optabile miſeris Quid tã vtile

deſperatis? Natus eſt nobis hodie

ſaluatoꝛ /q eſt xp̃s dñe. Si tu ergo

pccor ea / nõ ideo de ſalute deſperes⸗

Adeſt naq; deitatis remediũ Natd

eſt ſaluatoe Et iße quidẽ cũ eſſz deus

p p&œoeib hõ facth eſt Di tu ĩfirmg
adhuc peroꝝ pᷣe de tiũ vulnere leſ9

es Adeſt pietatis ſolacu⸗ Mat eſt

xp̃e Et ip̃e quĩ pius ſuauis/a mi
tis / vncth oleo leticie 9ſoꝛ tby ſuie
Di tu pauper es / n diuicijs grẽ nõ

habudas⸗Adeſt maieſtatis bſidiu

Natg 5 dñs Et ipſe quidẽ magnz
duies valde/a multe miſericoꝛ die

Nemo itaq; de pei lalute deſperet

ze⸗
ma/
u
C⸗
ſtrs⸗
Dis

ſc-
ze⸗
ud
d
ve
odi
tigo
o⸗
atg
d
fung
l
43,
mni
is
lni
dĩ
gnh
vede

Pn

Memo de mediti auſteritate dubitet
Memo de eig efficati ptate foꝛmidet
Adeſt ſaluatoe / non ſine ſalute Adeſt
xpꝛiſto / non ſine vnctione Adeſt do
min) / non ſine potentie magnitudi

ne⸗ // Gaude amg igitur i hat na⸗

tnitate Et multiplict gratulemur
in ea/ quã a ſaluatozis 7 ſalutis vti

litas / 2 xpziſti at ſue vnctionis ſua/
uitae a dom ini euiſz poteſtatis dig
mins / tam eleganter illuſtrat⸗Gau⸗

teamus itaqʒ / et ne quis triſticie lo⸗
cus pateat omnes pꝛe gaudio cante

mus cum angehs⸗Gloꝛia in exel
ſis deo / et in terra pax hominibg bo
mne voluntatis Quod pꝛeſtare digne
tur Matus nobis hodie ſaluatoz q̃
eſt xpꝛiſt tominnus Amẽ:

¶ Expllieit ſermo de natluitatt dñi

per venerabilem ſatre theologie dort
toꝛem Petrũ de aillyaco Cardinalẽ

¶Denuitur ſermo de eadem feſti⸗

uiitate faaus per eundẽ wominuũ Pe

Eritas de teera oꝛ ta eſt
Cui conoꝛ dat quod in e
angelio hodierne feſti
uitatis legitur· Verbum caro facũ
eſt. Jo · iv Vt de tam ineffabili veri
tatt que hodie de terra oꝛta eſt / veʒ
fari valeat lingua carnis / lingua pet⸗
cutvꝛib / lingua noſtra/ lingua mẽdo⸗

ſa / a vt de verbo incarnato verbum
dignu pꝛoſerat / indigna caro / caro

immũda / 1 multiphici viciata petca-
to ad eam que ſine peccato ẽ digniſ

ſimam ac mũdiſſimam matrem gra⸗

tie / ex qua verbum caro fackum eſt /

per quam veritas de terra oeta ẽ
ſuppliater terurramus dictes Aue
maria gracia pleñ aE⸗ / BVeritas
te terra oeta eſt ac⸗ odie fratres
cariſſimi hodie vnde exultant coeda
fidehium enangeliais Jphetitg ſer
mo oncꝛdont / hodie nẽpe quia ver
bũ caro fachu ẽ· I deo veritas de ter
ra oꝛta eſt Caro enim terra eſt / diẽ⸗
te ſenptura Roꝛmauit do minꝰd vel tre⸗
auit deus hominem / id eſt hominis
carnem de limo terre· Gen⸗ ijo Ver⸗
bum autem venitas eſt / ulo teſte qui“
ait. Ego ſum veritas Jo⸗xuijè Cö
oꝛdant itaqz de Pbo eterno dei pa⸗
tris / tempoꝛalia vba humane vocis.
et de Vtute eterna diuine mẽtis vo
calia vena euãgelici at pꝛophetici ſer
monis inter ſe onſonant / ſibiqzʒ oon
ueniunt / quia qua nro xpꝛiſtus ihe
ſus / verbum filius dei patris taro
fachus eſt / ex vtero virginis matri
id eſt quado ex eius carne homo fſat
tus eſt / 1 de virgine natus eſt· Tũt
veritas de terma oeta eſt · Quod fuit
verbum de verbo intarnato / olim
phetiœ pzꝛopalatum et hodie verbo
euangelioo concꝛdutum / at ideo veſ
tre pꝛopoſitum taritati / Ad cuiꝗ
verbi derlarationem? ad verbi ĩcrr
nati laudem 2 gloeiam duo nobis
ſumopere ſum macqʒ diligentia coonſi ⸗

de rara ſũt / Pꝛimo qudẽ qualiter

—„ 2. — .„ S
añ verbũ incarnatu verieas a terra

expulſa ?/a oeta de terra falſitas

HSecundo qualiter per verbum imr⸗/

natum ſalſitas a terra wepulſa ? /

oeta eſt de terra veritas, / Vt er⸗
go pꝛ imam ſum maq; veritatis dicc
mus oꝛiginẽ / at ipuis oetum in ter
ra digniſſimu ⁊ altũ exoꝛ diũ deſcri
bamg pla ſane in pꝛima hois trea

tione de elo a regaltb ſedibz venit
ip̃a a deo ſummo pᷣ̃ſite oꝛtum traxit

2 ab aleſti thꝛono ad terras uß deſ⸗

eendit· Quando enim pꝛimꝰ adam
a deo treatus eſt / tunt ventas de eelo
oꝛ ta eſt-Oeus nãqʒ ſumme verus/

nequaq; hominem ſine veitate crea

uerat / ſed pꝛout tãti opifids dere bat

opus ipſum veritate pꝛutia exa⸗
* ditum/ equitate et uiſticia reuulga⸗
tum/ maſuetudine q tepeiantia pzꝛe-

ditum / foꝛ titudine conſtantia robo
ratum / omni deniq; Vtute ac gracia

wotatum / perfeccuq; condiderat⸗ Feck⸗

rat enim deus hoiem tecum eeci⸗

vijꝰ Hed heu nobis miſeris füijs a⸗

de Ipſe qui ꝓ ſe ſuiſ q; poſteris tot 4

tanta a deo beneficia reeperat / vorin⸗

tatẽ ipſam quam de elo acreperat /
eteraq; dona perdidit / qñ a ſummo⸗

vero / at vero bono per malum ĩiobe

dientie ſe diuiſit ⸗Per ipſum ergo

eig pecratum / ventas a terra expul
ſa eſt / et tunt falſitas de terra oeta

eſt // Ex tunt fratres mriſſimi / ex

tunt ve ili per quem tantum ſcanda-

lum venit / ex tũc ꝓchdoloꝛ humam

genus veritate miſerabilter deſtitut⸗

tũ / at erroꝛe a falſitate nurabiliter

multipliciterq; depꝛauatum/ in om⸗

6*

adulterui müdauerut. Ozee i

—

ne genus viciceũ exarſit / hine caym

ffieidiũ perpetrauit/ hinc nembꝛoth
tymnnidẽ exertcuit⸗Et ne p ſingula
diſeurram. hint adeo treuit hoĩim
malttia ſuꝑ terra / adeoq; inũdauit
Diluuiu vicioeũ / vt deus ſumme mi
ſentcos hominẽ ſe feciſſe peniteret /

totũq; geng humanũ p diluuium a

quaru deletet / exeptis admodũ pau
uie/quos ' archa noe miſerioꝛditer

teſeruauit⸗Remanſit enim ſolg noe /

⁊2 quu cũ eo erant in archa geñ· vij

Lit ergo noe ? alij pꝛiarthe abꝛa

ham / yſaac 2 iacb / at eteri ſãcti pa
tres antiqui / moyſes quoq; a ſingu
li pꝛophete dei / ut hominũ vicia er

roꝛeſq; coerigerent / veritatẽ a tetra
ex pulſ am teuocate falſitatẽqʒ a ter
i repellere onati ſunt / hint moyſes

legem dedit / ipſãq; veritatẽ utcuqʒ

agnitam velauit miſteris / obnubi
lauit ſig nis enigmatbus obũbꝛa
uit⸗Me ſoꝛte ſi veritas tlara nura

facie exhiberetur homimbus / ſua fa

miliaritate contemptum pareret aut
odium · Vint namqʒ peſſimus ho
minũ mos eſt/ ſemperq; futt/ quia
familiaritans ontemptum / iuxta
vulgatum tetentij verbum / veritas

odium parit- Ded netc ſic quidem
moyſes aut alij pꝛophete / potuerũt
aduerſ9 hominum maliciam pꝛeua
lere / nec ſic valuit redire veritas / aut

falſitas abire quinymo in toto oebe
terratum deuius lugens ait⸗NMon

eſt inquit veritas / non eſt mia / non

eſt ſcientia dei in terra Maledictũ

mendneium / homitidium / ſurtum et
ji

ahm
ſh
unl
en
it
mmnen
nint
uuilng
Nüpu
dꝛdirt
1 ne
Nechre

nen

eſige
üreen
get
et

noſr

D
bruk!
lia
W
tert ant
nlo o
e

Vrs

onit

n tan

cgaut

ebe

Pon
a nor
dici!
wüun

tii

Sed ut eeteros vicioenm erroees ta
oam quid de nouſſimo erroꝛe ydo

latrie dickurg ſim/ qu exepta hebꝛe⸗
oeum gẽte / que ipſa ad omne ma
lum a hot ipſum ydolatrie malum

pꝛoniſſima ſemper ſuit: omnes ali
as gentes ſic nequiciter at pertina⸗/
citer oœupautt. vt nõ ſolum fideles
tei / ſed ecaam getiles philoſophi hüt
erroeem irridere a tep̃hendere oge⸗
rentur · BVnde anneus ſenee lbz o
quem cõtra ſup ſtiaoes cdidit / cn de
ydoloe u ſimulachzieageret ita ſenp
It Oacros inquit immoætales ĩ ma⸗
teria viliſſima atqz ĩmobili dedicat /
habitus illis hominũ ferarum qʒ et

piſcium / quidam vero mixto ſexu / di

unerſio toe poibus indunt/ num ia vo⸗
cant/q̃ ſi pũ accepto ſubito ocurre

rent / mõſtra haberẽtur Deiñ aliquua/

as deietiſſet / oppoſuit ſibi queſtionẽ
Z ait / hoc loo / dicet aliquis Cre

dam ego olum terram deos eſſe⸗

qa ſupza lunam aliosinfra alioo? &E
go feram aut platonẽ aut pppath?
ticum ſtratonem / quoeum alter ſecit
deum ſine coꝛnpore / alter ſine animo
Et ad hoc rñdens· Quid ergo tan—
dem inquit verioꝛa tibi vi etur titita⸗
tij aut romuli aut tullij hoſtilj ſop
nia /· Cloacam tytus tacius dedia⸗

uit deam· piaim tyberiũqʒ romulg/
hoſtilius pauozem atqʒ palloꝛem te

terrimos hominũ affech9 het numi/
na pouꝰ æedes eloſqʒ; recipies /
Poſtea vero de ipſis ritibg crudeli

ter turpibus multa ſeribens/ finali .
ter ſit ait Que omnia ſapiens ſeꝛ⸗

poetaſum

uabit / tanq legibus uiſſa non tanc
dijs grata Et tandem de ipſa de oeu
falſoꝛum multitudie ontludit Om⸗

nem ignobilem deoꝛu turbam quaã

longo euo longa ſupſtitio ongeſſit⸗
Sit inquit adoeabimus / ut memini⸗
mus cultum eius magis ad morẽ /
id eſt populoꝛum conſuetudinem q;
ad rem pertinere Huit ſenee in hac
parte non omnino veritas defuit/
affuit enim ſcribenti / viuenti defuit

NMam vt auguſlinus ait vio te aui

tate dei capitulo deemo.· Quia ipſe
illuſtris populi romani ſenatoꝛ eat
wlebat quod repꝛehende bat / agebat
quod arguebat / quod culpabat ado⸗

mbat. Dit 2 varro eum eſſet omni⸗

ceronc ſine vlla dubitatione dockiſſi

mus Cũqʒ teſte auguſtino libꝛi pꝛe

allegat/ capitulo tercio/Ip̃e quadꝛa
ginta vnu libzos antiquitatum è p-

ſiſſet / tebus humams xxv. diuinis

vero ſexdecim tribuens⸗ In quibue

multa de huiuſmodi ſuperſtitions
curioſa vanitate diſſeruit / imperig
ſa tamen veritate erroꝛem popula⸗
rum /⁊ ſi non manifeſte / oculte ſal
tem fateri ompulſus eſt. Ait enin
de generationibus deozum magis

ad poetas / id eſt ad fichas falſaſ q;

poetafum fabulas / ꝙᷓ ad phiſiws
idd eſt ad veras et ſalſas ratione/
fuiſſe populos inclinatos,. SHed hü
philoſophi hunt erroeem manifeſtt
ac publiœ tepꝛchendere veriti ſunt /
quia errantem populum timuerũt⸗
Seiuerunt eni antiquũ phůoſophũ
3 anaxagoeã apud athenienſes tan

„
teum dampnatũ ſuiſſe / teſte auguſti
triam publie rep̃hendens / ſolem di
œbat lampadem eſſe ardentem / ipfũ
qz deum eſſe negabat/-Nunc itaqʒ
ydolatrie vulgatſſimũ erroꝛem hac
notiſſimam falſitatem / alioſ qʒ innu
meros erroeis modos ante immr na
tionem verbi et natiuitatem xpꝛiſti
nec patriarche nec pꝛophete nec phi⸗
loſophi a terra / terre me ve homumn⸗
bus repellere potuerunt · Eere ergo
qualiter ante verbum inarnatum
veritas que pzimo de celo oeta eſt⸗
poſtea a terra expulſa eſt. oꝛta eſt

de terra falſitas⸗ Et hec de conſde

ratione pꝛima- Sequitur de ſecůda
Tibeat igitur tõſiderare fratres
canſſimi qualtter per verbum inar
natum ſaiſitas a terra repulſa eſt / 2
oꝛta de terra veritas · Poſt; enim
verbum caro fackum ? / poſt; xpꝛiſ

tus dei filius / qui eternaliter eſt ver

patrio / temporaliter de terra oetus
id eſt de carne natus eſt / falſita tis te
nebꝛe ſugate ſunt/ 21 veritatis lume

illuxit/ ſiout ſeriptum eſt⸗Populyge

tuum qui abulabat in tenebꝛis vidit
lueem magnam Habitantibus in re⸗
gione vmbꝛe moꝛtis lux oeta ẽ eis
Vt autem innumeabiles popul gẽ
tum tenebꝛas / net ſolum vulgariũ
populoeum / ſed philoſophoꝛum a ſa⸗
pientium gentiliüu tenebzoſos erro⸗
tes ſalſitateſ qʒ pꝛeteream / verbum
inmrnatum at veritas ipſa / que de
terra ota eſt / 2 que erat lux vera il
luminas oẽm hoiem veniẽtẽ in hũt

meralrius termegiſt in dyalogo 1

sõä
l

mundum/falſitatem ydolatrie / erro
rẽqʒ nephandiſſimũ quem paulo ã
te come moꝛaui a terra ſugauit⸗/ MNa
pꝛout e&leſiaſtiœ teſtantur hyſiorie
poſt verbi imrnationem / aim xpꝛiſ
tus a facie perſequentis herodis in
egiptum tranſuet / vbi tunt maxime
ydolatrie vige bat erroꝛ/ In eius in
greſſu quaſi choeuſcante veritatis lu
mine toeruerunt ydola egypti⸗Tra
duntqʒ ꝙ ſicut in exitu iſ rahel de e

gypto / non fuit domus in qua deo
operante non iaœret moetuum pzi
mogenitum / ita net tunt ſuit ibidẽ

templum in quo non toꝛruiſſet ydo
lum⸗Hot ſancue p hetauerat yſa

ias⸗ Aſcendet inquit dominus nube
leuem / id ẽ carnem aſſumet a peta

to immunem. ingtedietur egiptũ

mouebuntur ſimulachꝛa egypti⸗

NHoc æ alius ꝑꝛopheta pᷣdixerat E
rit in quit in illo die dicit dominus⸗
exterminabo omnia ſimulachza a

erra Hot p̃teren non ſolũ p̃dixtrũt
ſidelce Shete / H ge tiles

dolatrie
ermes

vmbꝛatice puiderut Vnde

—

5 ad alclepiumſegi
doloeu cultũ totius mũdi diei eſſe tẽ
plũ ailtum hmoi ſeu religionem ſu

uiro quodã tpe deſertura eſſe / patẽ
ter aſſeruit . Hoc autem hermes qa
noõ dunno aut gphetic afflato ſpiri
a/ ſed maligno ac phitonic ſpiritu

inflatus cog nouit/ non hot xpꝛiſto

aut eig Vtuti ac veritati attribuit / H
tanq; mitandum deploꝛandũ lue

tuoſa cõqueſtiõe p̃dixit // Mõ F at
mirandum frẽs cariſſimi ſi oꝛta de

è ððõ

ſetta vie
ſa
tor
atnat
ſwlat
gentu
üpe
verita
ſuitn
um al
neſt,u
Ptagh
ſus
ſolu
dicere
avſ
teo d
feb en
ſaine
Tutas
eeſt
Deg
miſer
ſſum
Ntag
nnon
üe
Aus
fua
e,6

ſeng
uloq
4
umml
tode
marm
neuen
ſtate
t,Crn
el e⸗
la deo
np
dd
ſet
ruefut
topen
rrti
Nyn.
ent
s⸗
achen

hſpinal

piſo

buit/
ndß

abd

tti
tad
ſepete
ents 3

ſie

terra veritate toeruat falſitas / qꝛ P⸗/
pheta teſte. ſuper om nia vinat veri
tas⸗ij heſ 8.· 3 Räimirum ergo ſi in⸗
carnato verbo et nato in carne xp̃o⸗/
ydolatrie falſitatem / alioſqʒ errores
gentilium veritas a terra ſugauerit
cñ ipſe de terra oetus ſit qui ſolus eſt
veritas eqʒ enim moyſcs veritas
fuit neq; aliꝰ quiſpiam patriartha
rum aut pꝛophetarum veritas ſuit /
illo teſte gui ait· Tex per moyſen da
ta eſt/ ventas autem per iheſu xpᷣm
facta eſt⸗ Jospꝛimo: Ppꝛiſtus itaqʒ
ſolus falſitatis erroꝛes deſtruxit/ qꝛ
ſolus natus eſt de terra / qui veracit
dioere potuit. Ego ſum via veritae
a vita I pſe enim ſolus eſt via exräã

tes dirigens⸗ Ipſe veritas ignoran⸗

tes emdiens Ipſe vita omnes viui⸗
ficẽs ad ſalutem- Ipſe via veritatis
Leritas vite / viea ſalutis. Ipſe quip⸗/
pe eſt via veritas et vita ſalutaris⸗
De qua per zul icu eſt⸗Deg

iluminet vultum ſuum ſuper nos⸗
ut ognoſcamus in terra viam tuã⸗

in omnibus gentibg ſalutare tlum 2·

in pᷣsꝰlxvi⸗De qua ſalutari via iteꝝ;
alius uhetn dicit⸗Docbit nos vi⸗
as ſuas et ambulabimus in ſemitis
cius,Cx ſyon enim exibit lex 2 ver
bum domini de iheruſalem⸗ yſa · ijꝰ
O magnu miſterium fratres cariſ
ſimi/ quia Vbum caro fackum eſt· et
quia veritas de terra oeta eſt hodie
in bethleem/ Ideo ex [yon exijt lex
Vbum dom mi de iheruſalem Sz
vide amue fratres videamus tu paſ⸗
toeihus hot Pbum quod ſackum eſt

Hot ſane verbum eſt Vbum cõſum

matum ad abbꝛeuiatum / de quo

aut ꝓpheta⸗ Coſummatio abbꝛeuia⸗
ta mũdubit iuſticam Conſummati
onem enim et abb⸗euiationẽ domi
nus exerdtuũ faciet in medio omĩe
texre- Pſa:xo⸗ Het autẽ abbꝛeuiata
Aſummatio facta eſt in verbo incar⸗

nato / quo nullum bꝛeuius 7 tamen

nullü diffuſig / vultis noſſe longũ
2 diffuſum ſit / ꝙᷓ anguſtu bꝛeue
ſeipſum hodie fecerit? Vot q̃pe ver

bum de ſeipſo ait Celũ a terram e

go implebo / 1 tamen caro ſaau et
in carne abbzeuiatum ex aguſto vi⸗
ginis vtero naſcitux; in aguſto locc
tur p̃ſepio O igitur bꝛeue verbu de
verbo abbꝛ euiato verbũ caro facu
eſt. O bꝛeuis veritae de verbo iar
nato / veritne de terra e ta eſt⸗ Chul
en ſiqui verba multa vera dixerut
ſenpſerüt moyſes a qaphete/ ß hor

vnu verbum abbꝛeuiatum het vna

bꝛeuis veritas oim patriarcharũ
IJphetarũ abbꝛeuiauit verba vera
omnia pſummauit Exijt itaqʒz ver
bu dñi de iheruſalẽ veritas verbi
