tinctam a noſtro intellectu / aa nra
intellectione / q falſum Mec ctcia
ꝑ intellettum poſſemꝰ oꝛrigere er
roneu iudiaum ſenſus cirta aliquod
ſingulare vtputa ꝙ hit ſol eſt oꝛp?
bipedale⸗ qð eciam patet eſſe fal ũ
Tertio pzopoſitum patet de notiti
a ſimpliti tam rei ſeſibilis immedi

ate in ſeipſa / qua pꝛius vocam9 ĩtui

tiua ꝙ; etia rei ſeſibik mediate ſpẽ
ſua/quã pꝛ ius vocauimo abſtrattiuã
Nanm dum ſenſus achu appꝛehen
dit aliquod ſenſibile ſibi pzeſens/in
tellectus idem ſẽſibile appꝛehendẽs
ipſum igulare imediate ggnoſcit⸗

net aliquod aliud medium obꝛeckuũ

appꝛehendit⸗ abſentibus ſenſibili
bus et nõ mouentibg ſenſu intellec
tus noſter czpoꝛi coniunctue a com
muni ſtatui nature derelic9, de po
tentia natuali talem noticiam habe

ymmo tüt conſeſibilia abſentia ſen
ſibus noſtiis intellectu appꝛehendi

muo illa appꝛchen io non ad ipſa

ſe nſibilia im mediate / ad coꝛzum
ſp eceem terminatur · ip̃a in ſua
ſpene ognoſcimus gportionaliter
ſicut ſupꝛa de ſenſu die bat / Net
tamen ideo tredendum eſt gy intel
lectus ſem ſe nõ poſſit intelligere

fingulare ſenſibile ſed ſo um me di

te ſt ſu⸗ itn ꝙ nõ poſſit ipſum deter
minate wognoſtere am eſt abſens
a ſenſu / ſed ſolum vniuerſaliter et g

Fſe:nam impoſſibile eſt ꝙ mieller

im
de⸗
ni
nti
dunn
laia
n
ſtel
edt
ſtut
tra
en
NRN
tder
eci
lb

ſee

omn
ep
ce
llis⸗
2 . en
hende
dipſ
N
ſie
rltet
Fe
pitel
ggere
ntdiu
dett
abſer⸗
ertt⸗
miel

eus ognoſcat ſe ognoſcere aliquam

re/a nõ agnoſcat illa vẽſicut ſcᷣm
Qmentatoꝛ em ſcðo de ani ma/ĩpoſ
ſibile eſt ꝙ aliquis ſenſus appꝛehẽ
daut viſum ggnoſcere wloeem· niſi
ip̃e om p̃hendat oloeem Et idem

vietur eſſe de oĩbus alijs vtunbus

appꝛehenſiuis . Cum igitur intellec
tus aliqñ rewꝛdet᷑ ſe tognouiſſe de
terminate vel dilexiſſe alqð ſingu
lare ſenſibule abſens / ſequttur ꝙ p
tunt huiuſmodi ſingulare intelligit
determiate diſticte · ⁊ nõ ſolũ vni

uerſaliter 2 gfuſe / lat non ſit ſenſui

pñe ¶ Decude pars de intellecioe

Ded cũ ſupꝛa diaum ſit ꝙ ſenſg

ſupꝛ⸗
non ſentit niſi ſingulanter tumqʒ
iĩmediate declaratu ſit ꝙ intellecgin
telligit ecam ſingulariter videndũ

eſt vlterig quomodo intellectg intelli

git vniuerſaliter/ arca qð multe or
aurrũt difficultates Pzima eſt cm
res nõ exiſtat vniuerſaliter/quomo
wo poteſt eas intellect intelligere v
niuerſaliter⸗ SHecuda eſt quare eaaã
non poteſt eas ſenſus ognoſcere v
niuerſaliter Tercia eſt vtrum pzius
intelligim ſingulariter q; vniuerſa
liter· Quarta eſt vtrüu pꝛius intelli
gim? magie vniuerſaliter q; ming
vniuerſaliter⸗ /¶De pma dicndũ
eſt ꝙ res intelleca non requirit ad
ſui intellect ionem ꝙ ſit in anima/ß

ſimilitudo ſiue repntaiio ſua Hmot

aut repñtatio qnqʒ eſt ofuſa repñ
tatio huiꝰ vei ĩgularis / puta ſoꝛtis
2 ſuoꝛum acidentium ſiue acidẽta
lium tõditionũ ſicut ſue albedinis /

mag nitudinis 2 ſituationis Jlla at

repntatione exiſtente in anma po

teſt intellectus ab illis acidentibus

extraneis cõditionibg abſtrahere

gcptum ſbe/a ille nõ magles erit re
pntatio ſoꝛtis ſ;ᷓ platonis aut alioꝝ
hominũ / ſed indifferenter cuiuſlibet
hoſĩes⸗? hot ẽ vniuerſaliter ĩtelligẽ

De ſecunda dicunt aliqui ꝙ ſenſg

ex eo quia habet extenſionem in oꝛ⸗
poee ſolu p̃t ognoſcere ſingulariter
determinate · intellect aut quia ẽ
inextenſus net habet determinatũ ſi
tum . ſed quaſi vniuerſaliter exiſtit
in toepe · ideo p̃t vnluerſaliter a nõ
ſingulariter ognoſcere⸗ SVz hoc nõ
valet cũ diuing ĩtellect9 qui eſt ſum.
me ĩmaterialis a inextenſus nithil
poſſit vniuerſaliter ognoſcere⸗ ſed
ſolũ ſingulariter diſticke⸗cum cciã

intellec? noſter non obſtante ſua in

exteſione poſſit vt dictum eſt ſingu
lariter ognoſcere⸗ IJdeo alij dicunt
waliquam rem ſingulariter Peipe

rer ẽ ſiue requirit ipſam recipere ꝑ

modum exiſtentis in pꝛoſpectu og

noſcente Cum aut aliqua res a

ſenſu ſit ꝑcipiturhot non eſt niſi ꝑ
repntationem conſuſa ſimul repꝛe

Ientũtẽ cũ ſba rei eig acridentia ſciz

magnitudinẽ / ſitu / 2 alia⸗ ſcm qᷓ

apparet ĩ ꝓſpeũ agnoſcẽtis /ſẽſ at
nõ p̈t diſtiguere ſeu abſtrahẽ hmõi
ogfuſionẽ, bñ ĩtellcũs quare intel

lectꝰ pᷣt vmuerſalter ognoſcere / et
non ſenſus· Vñ patet ꝙ ſceðm hac

viã nõ p̃t haben gept ſĩgularb de

te que non eſt vel fuit in pꝛoſpectu

ganoſcẽtis Ve terga diffiaultate

diondum eſt e ſic⸗nam aum nichil
ſit vniuerſale eſlendo / ß ĩ repñtado
ille 2cpt) diatur vniuſal Pꝛie qui
E aĩam fict9 ſeu foz matq cõiseſt plu

ribus rebg hiter repñtating/7 ta
lem coceptu ſozmare eſt vniuerſali
ter itelligere⸗ oportet autem talem

coneeptu a conceptu ſingulari abſtra

here modo ſupꝛ adco quare opoetet
anteq; intellec9 vniuerſaliter intel

ligat chptum ſigularem pexiſtere

in ipſo· /¶ Cira quod tamẽ eſt að
uertendu ꝙ duplex eſt oneptus ſi
gularis⸗na quudam eſt qui vomtur
ſingulare vagum vt hit homo / hoc
animal⸗a tale eſt ꝓpzie ſingulare /
„let ad plunũ voœtur vagum quia

vox ei rñdens couenit pluribo ſcom
diuerſas demonſtrationes Abus
eſt eptus ſingularb quu vocatur ſi
gulare deter mmatum⸗ vt ſoꝛtes pla

to huiuſ modi / quantum ad tale

ſingulate videtur ꝙ nõ oportet pꝛi
us intelligere lĩ gulariter qᷓ; vniuer

ſaliter · S bene quãtum ad ſingulaẽ

vagum NMam ſi ſoꝛtes a lõge veni
at pꝛius cognoſco eum eſſe ani mal
ꝙᷓ́ homine m⸗ et vltimo ꝓgnoſco ip
ſton eſſe ſoꝛtem . pꝛius ognoſco
ip̃m eſſe hot animal lingulaciter qᷓ;
aial vniuerſaliter / (Vlteri ẽ ad
uertẽ du ꝙ pꝛius itelligimꝰ ſingula
re ſenſibile q; ſingulare inſẽſibile ſeu
mMere intelligibile⸗ ſiue talis ſit ipſa
nia ſiue alid exiſics in ea⸗ ſiue ali
quid extra aĩam/ hot poſſumg ex
periri teru ſcie ſt ꝙ no ticia
intuitiua rei ingularis / ſi ſiue ſenſibik

ſiue inſenſibik eſt pꝛioe qᷓ; notica ab

ſtractiua ꝑ quam ipſait in ſingulan 47

Pꝛia noticia ognoſcitur/quia oĩs
noticia qua aliquid agnoſcitur ĩ ſpe

tie ſibi Pꝛopzꝛia pꝛeſupponit notica
illius tei ĩ ſeipſa vt patebit poſtea⸗

ideo pꝛima noticia pꝛopꝛia reiſi

ulane aliatius eſt notiaa intuitiua
ipſius ê¶ Vnde vltenius coneludẽ
dum eſt ꝙ pꝛima noticia intellech9
pꝛzimeuitate generationis eſt notici
a intuitiua alicuiue ſingularis ſenſi
bilis / ſcz illig ſenſibilis quod pꝛimo
mouet ſenſum motione ſufficiente
poſtq; quis poteſt intelligere (De

quarta difficultate dicendum eſt ꝙ
ſit NMam ſicit diaum eſt. ſoꝛtem de

löge v venientem pꝛius ognoſco elſe
aial ꝙ; eſſe hominẽ:⁊ hot pꝛouenit
ex parte ſenſus: vñ glibet vniuer
ſale habet ſuum ſingulare vagum⸗

vt wꝛz pus hot wꝛpus/ animal hot

animal · homo hit homo· modo ſen

ſue oognoſcens ingulariter ingula

ri vago/1 non I ingulari determina
to · Pz ius habet ſ ingulare vagum

magio vniuerſalis q; ming vniuer
ſalis / ſeiliet huius oꝛ poeis / ̈ hu

ins animalis et huius animalie ꝙ;

huius hominis ideo intellectus ab

ſtrahendo oꝛreſpondenter Pziueag

noſcit magis vniuerſaliter tia
pars de intellectione ſenſ ibilũ non

enſatozum
Sz cum generaliter dickuũ äſit: de ĩ
tellectiõt reꝝ ſenſ ibiliũ / adhut reſtat
ſpãlis difficultas de ĩtellãone rerũ

ſenſibiklum non ſenſatarum ſcilicet
qualiter ſenſibilia intelligimꝰ/quo

rum ſenſationem nunqᷓ; habuimus

di

₰
WS

ι
lun ¶ Tira quam ſciendu eſt q, mul dum eſt ỹ naturaliter nõ poſſum⸗
lalis tipkater ctingit nos aliqua rẽ itel huiuſmodi ſenſililla non ſenſata in
riſe ugere ·. Vno mo imediate in ſcipſa telligere in aliqua ſpetie ficta ſeu tõ
tota alio modo in medio ognito Et hoc optu ſimplia ſibi pz opꝛio / ſed bene
hoſte. duplitciter / guua vel illud medium ẽ in conceptu wmmuni eis 2 alijs⸗ et
zau ſpeues illius rei reepta ab illa re · ideo non diſtinca in ſpeciali / ſed
clitie vel eſt aliquis œptus fidus ſeu foꝛ gquadam noticia generali/ ſeu oncep
Dl matus ab ipſo intellectu⸗ Et hoc te⸗ tu confuſo · Vnde liet intelleaus
lecg mm dupliater / quia vel ille oneop ter ſpecies a ſenſibus twœptas ex
notii tus eſt ſimplex vel gplex?ex pluri is poſſit alias ſpetito ſoꝛ ma/quas
leri bus ptibus / Zteru aliquid poſ voc ſpecies fictas: ſicut appꝛehẽſis
nius ſumus intelligere dupliciter vel itel plunbus albe dinibud et reœptis ca
irtr lectione pꝛia 2 diſticka; vel intelä wum ſpeciebue poteſt ex eis ⁊ earũ
C one cõmuni ſibi 4alijs⸗ vniuerſali ſimilitudine foꝛ mare onceptum tõ
nch ſen oſuſa Jurxta quam diſtinctio munem cuilibet albedini ſ⸗ imilem ·
umd nem pꝛimo diendum eſt ꝙ naulra non tamen poteſt foemare concen
ſotſ liter non poſſumue intelligere ime tum Propꝛium albedinis . niſi per
burnt diate in ſi ipſo aliquod abſ ens ſenſi f enſum pzius ognouenit aliquam
bile clias non ſenſatum. qꝛ aliter e albedinem⸗ Aliter eis a natiuita
nc quitur ꝙ wecus a natiuitate ita ime te poſſet habere conceptum pzꝛopziũ
m⸗ diate poſſz intelligere colores / 1 ſir albedinis . qui vidit ali quas albe
tn duo ſonos ſialt vidẽs vel audiẽs py dints poteſt foꝛmare coneptum cõ
vfn ad expenentiã patet falſum. ſit eni munem cuſlibet albedini 8-qui ta
nal⸗ ad ognitionem intellecus nulllte men nullam albe dinem diſtincke re
tnana nus deſeruiret ſenſus· / ¶ Derudo peſentabit nec ad talem oneptuũ
i dicendũ eſt ꝙ naturaliter non poſu foemandum tequintur ꝙ omnesal
mutt mus ſenſibina nõ ẽſata intelligere bedines viderit Et ideo aliquam al
hu in ſpeceluo reæpas a ſenſib libus· bedinem confuſe repꝛeſentabit qua
lrch aꝛ net in ſpeciebus cnuſatis ab eis · per viſum ille non ſenſit ‚(uar
ttuch wim naturaliter a nulla re ſenſibiii do dicendum eſt qy naturaliter non
nesn ſpecies cauſetur⸗ niſi dum actualiter poſſumus huuuſ modi ſenlibilia nõ
(Tr⸗ ſentitur · Net in ſpeciebus cauſatis ſenſa ta intelligere in aliquo conep
ü ab hijs ſenſibilbgſenſatisa nobis⸗ tu/mpoſito ſibi pꝛopzꝛio/ß bene in
cu naturaliter vnũ ſenſibile non poſ concptu com muni ſeu ofuſo Verbi
ſtde ſit muſare ſpeciem alteniq ſenſibilis⸗ gratcia⸗ Si quis nunq; vidiſſet albe
teſtet vt ſonus ſpeciem oloeis. net ſpecies dinem liot poſſet foꝛmate hunc rõ
nt tren vnius ſenſibilis ̃t eſe medium og aptu ppoſitu ſeu oplexũ/ ſczʒ diſgre
ſſclliet noſtendi alind ſenſibue / vt ſpeceoſo gatluũ viſꝗ q̃ ẽ nzigꝗ albedinis⸗ tñ
19,/4 ni teſpectu wloꝛis, / (Terao diean nõ ognoſceret illu geptũ eſſe veruů

.„

ſignũ aliauus ri ſenſibillo⸗ net ip

ſum verificari de aliqua te / 1 ideo in
illo cneptu non cognoſceret albe di
nem / li ne ſciret ĩm verifien de al
bedine⸗ Hed tamẽ talis poſſet foꝛ
mare hüt oncptũ oplexum ſez qua
utas ſenſibits tactu ognoſcere
ꝓille e oncptus alicuius entis/ 7
per ſequẽs in illo agnoſcere omĩa
quoꝛu eſt onœptus: a ideo i illo og
noſcere coloecs cum ſit omunis 0
rbq/a ſit patet moſitum ¶ Quar

ta pe de intellectione ren inſeſbilu

CTü igitur dittu ſit de intellectio
ne rerũ ſenſibillum / dia ndũ eſt de in
tellectiot rerũ inſẽſibiliũ a mere ĩtei
ligibiliũ / ſicut ſunt intellec9 noſter
illa que in ip̃o ſunt/ a cciam que
dam que extra ip̃m exiſtüt⸗ vt deus
ſubſtatie ſeparate⸗Dicam igitur
y quedam ĩſenſibilia a nob natura
liter intelligutut in ſeipſis queda
vero in ſuis ſpecieb ꝓpz ijs ab ipis
auſatis quedam in tõept bus ꝑp
am ma ſickis ſeu ſoꝛmatis / (CEtp
mo ꝙ aliqua ĩſẽſibilia ĩteiligamus

imediate ĩ ſeipſis patet ex ſupꝛadit

tis de ſpecie bus ſeu ymaginibus teꝝ
abſentium expimur eciam nos itel
ligere a velle⸗ a tales acus wognoſ
timꝰ p iĩtellectum⸗a nõ per aliquod
obieckum medium tepñtatiuu⸗ ipe
eciam intellechus ite lligẽdo ſe itelli
gere ſeu habere achum videtur ime
d ate itelligere ſeipſum, qꝛ non ap
paret neœſſe ponere obiectũ mediñũ
ognitum / (Decudo ꝙ aliqua hu
iuſmodi iſeſibilia ĩtelligamd i ſpeci
ebus ab eis cauſatis, patet quia ex

perimur poſt pteritionẽ pꝛedictoꝛũ

ackuũ intelligendi volẽdi nos de

hmõi actibus rewꝛ dari/ quod nõ po
teſt eſſe niſi mediãtibꝰ ſpẽbd a talbʒ
actibd derelictio, nã ſi tales att iĩme
diate agnoſcũtur in ſeipſis cũ ſint pᷣ
teriti 2 de facto nõ ſunt⸗ ita poſſet di
n de actibus qu ſunt futuri net ſunt
net vnq; ſuerunt · / (Tercio ꝙ ali
qua in ẽſibilia iĩtelligamꝰ in onep
ubrs p animam ſoꝛmatis/ patz qꝛ
aliquis p̃t ognoſcere animam alte
rus hom inis ex eertis operatioĩbg
moubus ĩ ſeipſo exptis poſſumꝰ
etiam ognoſcere ſubſtatias ſepara
tas arguendo diſturrendo ex opa

tionibus ſuis,- q conſtat ꝙ talia nõ

ognoſcim ĩ ſeipſis net in ſpecieb⸗
ab eis auſatis / ß in optibus a te
bus notis ſoꝛmatis a abſtrackis / vt
pate bit “Z
¶ QMuinta pars. de intelloeſbian⸗

Vndc eſt ſpeaalzs difficultas⸗

met anima ſit ab ea intelligibiliscũ
tipſa nõ ſit ꝑ ſe ſeu ꝗꝓpꝛie ſenſibilis-
De qua omnino videtur eſſe dien
dum ꝙ hmoi ſba no intelligitur im
mediate in ſeipſa· net ĩ ſpecie ab ea
cuſata⸗ lo quẽ do de ĩtellettiõe eig p
pꝛia diſtitta⸗ P ſit ĩtelligitur in a
l quo gœptu fozmato ab itellectu⸗
Quls autẽ ſit ille tõ eptus pꝛiꝰ /

J an ſit ſimplex vel cõplexus non ẽ

facile diff inire⸗ ;ius quidam dicant
illũ cõeptum eſſe iſtum/ ſciz ens na

turaliter per ſe exiſtene quem gœp

tum Pbamus veificar de alquo⸗ ex
co quia non eſt pꝛoœſſus in ĩfinitu

—

tcei
Ede
tgn
ſij
et
eſur
gcl
dnay
nalte
ing
D
tt
leni
ath,
gan
tote

Pen
ns⸗
1atide
nlloi
ls⸗
dian
chea

1 p.
geina

ſettu⸗
nich
none
dicaft
end in
m
ano
hffun

in entibꝰ/ quoꝛum vnũ fit alten ihe

rẽs ſeu in alio ſubiectiue aut aliquo
alio moto ꝙ aũt ꝑ hot ſciʒ natura
liter ꝑ ſe exiſtere diſtinguatur ba et

video⸗ nec de hor nuc diſputare Jo
ariſtotilesten git aim dixit Acidẽ tia

magnä ptẽ gferre ad agnoſcendu

qð quid eſt: exꝑimur eni noticam

ac icẽ tiũ multũ faœte ad notiaã ba
ru / ( Ded quallier hot fiat no eſt
oĩno nobᷣ claru· Aliqui at aſſignant
hũt modu⸗ Dicut eni ꝙ intelcus ah

ipſo fantaſmate idiget mouen ſicut

ſenſus ab obiecto exterioꝛi, Dicut vl

tenus ſenſus et fantaſia non ſunt

niſi acituũ a nõ app̃ᷣhendüt quidi
tatts rerũ Vnde cõcludüt ꝙ ſicit fuů

taſia ſiue ymaginatiua aut eſtima
tiua ſcðᷣm auicenã clict ex ſpẽbʒ ſen
ſatis intentiones nõ ſenſatas vt ſu

pꝛa dictũ eſt · Vic itellect cũ ſit vie

tus ſupenoe p̃t ex illis intentionibq
ymaginatio elitere intentionẽ nõ y
maginata⸗ Et ſie ex itẽtionibg acci

Stiũ ſub ymagie cat tiũ p̃t intellec

tus eliætre gœptũ ſbe / ( Het aut o

pinio nõ videtur oĩno diere verun
ſez quatum ad hot qð dict ſẽ ſum æ⁊

fantaſiã no app̃hendere bam / tum

ip̃emet arſtotiles dicat [bam eſſe ſ·
hbuẽ ꝑ accidẽs/yỹmo videtur ꝙ ſẽſ9

pripit bam cũ acridete tõ ſuſe potig
ꝙᷓ acris per ſe ⁊ diſticte⸗ vt ſupꝛa
dicku eſt · Vñ poteſt cõcludi cũ ſẽ

et accidẽs intellectus t abſtrahere
ex illa cõfuſiõe oneptum pꝛoꝑati

ſubſtantie/ alum Ppz opzium et diſ

tinctum ac:identis, per hunt mo
dum notida accidentium faut ad no

ticiam ſubſtantlarum

exta pare de intellectione ſub

antiarum ſeparatarum

¶ Adhut autem eſt ſnegale diffi

cultae quomodo ſubſtanta ſit intel

ligibilis que non eſt nec per ſe nec
pPer atcidens ſenſibilis ſicut ſubſtan
tle ſcparate vt deus 2 intelligentie⸗
camus veritates wmplexas , opoe
tet ꝙ de hijs habeamus noucias in
complexas Cum autem notum ſit
Penaturaliter tales ſubſtantlas nõ
intelligimus in ſeipſis / opoetet
ognoſcamus eas in aliquibus m

dijs tepꝛeſentatiuis ſciliet per ani

mam ſickis (ideo vide dum eſt de il
lie /(Et pꝛimo quidem dieẽdum
eſt ꝙ talie ſubſtantia ſeparata non
eſt naturaliter a nobis cognoſcibik
in aliquo gœptu ſimplici ſibi p-’opꝛi
o ſimpliciter abſoluto / ſeu non cono
tatiuo-quia per nullum talem-æœp
tum aliquid oognoſcitur qdð non ſit
pognitum imediate in ſeipſo⸗ nec
talie oncptus habetur naturaliter
de aliqua re niſi que immediate ag
ndſciitur in ſeipa / vel in ſpecie ab ip
la auſata dum fit ſic ognita⸗ſiait
patz per ſupza dicta / (Decũdo di

Edu eſt ꝙ tals ba ẽ a nob ggnoſci
bilis in aliquo œptu ſibi ꝗpꝛio ꝓpo
ſito ſeu ꝓplexo ex cõœptibꝰſĩplicib

cx alijs rebg abſtractis Verbi gra
Deü cognoſcim in hijs cõoptibue
poſitis ſiiʒ ſummũ bonũſapiẽtia

1

infiniea/ene neœſſanũ· ſubſta tia pꝛi
maaꝗq ſit ce plunbq alije· Ipãs ctiã
bas alias ſeꝑ ataus ognoſti mus in
coeptu opoſito eis zio / quẽ cx cõ
epub ſimpliabg abſtractis a rebus
ſoꝛ mam9 /tt de aliquo veificari pꝛo
bamg⸗- Verbi graria⸗Ex motu celi

quem videmꝰ/ gtludim celu moue

n ab aliquo alio, et ꝑ alias rones
qð illud mouẽs eſt ba.a qz cir cila
riter mouetur/ otludimꝰ ꝙ meuẽs
eſt intelligens⸗ et ex durauoõe motd
wwmouet ne eſt ĩmateriale/a in wꝛ po
reum ſic olligimg9 ꝙ aliqð end
eſt ſubſtantia inte ltcalis/ im matert

alis a inczporta/ qui eſt geptue p

.pꝛ ius ſubſtantiami m ſceparatawum/

het non ſit ꝓzius alim ius tarum
Vnde hunc tõeeptum intuentes me

nis cõteptus connotatlug ſue affir
matiuus ſiue negatiuus eſt ad pim
et ex inſtitutione/a non naturahter
tepꝛeſentatiuꝗ/ quia tonæœpius na
turc liter repꝛeſentatiuꝰ pꝛeciſe illa
rem repzeſentat pzo qua ſupponit

ſiue ſupponete p̃t · MNã hmõi tonæꝝ

tus tał ẽ ĩeſſe fico/ quał res ẽ cuiꝰ
eſt ĩieſſe vero⸗ſicut cõepi7 albedims
tab eſt ĩeſſe ficho a iĩtentionali / quak
albedo extra ĩeſſe reali⸗ iteo talis tõ
pt nichil ſignificat niſi rem cui ẽ
ſic ſimilis pꝛo qua eſt verificabik.

uarto dicendum eſt ꝙ talis

ſubſtätia eſt ognoſcibilis in aliquo
voonaptu ſimplici a abſoluto / non ãt
pꝛzꝛopꝛ io ſid om muni a confuſo⸗/ qꝛz
omis aœptꝰ gnotatiu aliquẽ œp
tum abſolutum pᷣſupponit cui attri

+ —— b⸗⅛.,.sb iöj-W/mjw5z

— — —

diante habituali noticia qua tognoſ
cimus ip̃m eſſe cαtum alaui en
tis / ſeu ſupponere pzo aliqua re⸗ ĩ ip
ſo ognoſcimus hmõt ſubſtatias de

bultur⸗/ ſicit albu attribuit abcui ab
ſoluto⸗ſiue ſit gœptus entis ſiue ſub
ſtantie / ſiue alius cocptg ſpeciak⸗ vt
patz ex eiꝰ deſcriptiõe quid noĩs Et

terminate / liet non qualbet earum
diſticke⸗ / (Terco dieendum eſt e
talis [ba eſt og noſcib:lie in aliquo
ceptu ſimplci ſibi ꝓpzꝛio connotati
uo ſeu negatuo⸗ Verbi grata⸗ De
um ognoſcimus in gœptibꝗ quibus

ideo c deus vel alia ſuſtatia ſepata
ſit ognoſcibilis ĩ gœptu gnotatiuo⸗
opoetet ſit ognoſcibilis i tõeptu
abſoluto ſimplici ſibi et alijs cõi⸗
Ymmo tab ves pus agnoſcitur ĩ ta
li cptu ſiphci ꝙ;ᷓ ꝓplexo Verbigrã

zreſpondẽt iſte voas / ſcz treatuũ
inſfinitum/a las alias ſepenatas ĩ
hijs geptibus immateĩ ale incoꝛ po
reu⸗ Talis autem onceptus videtur
eſſe ſimplex in ſe qᷓuis plura ſigniſi
ct ſicut a ila vox an wꝛreſpondet⸗
Ablter enim inter ipſum ſua diffi
nitionẽ quid nomĩs nõ eſſet in mẽ
daza-videtur autem aliquubd ta
ls ateptuo ymmo general ter om

exẽplo pue poſito de ĩtellãoẽ ba
t ſeparataꝝ NMã gœptũ ſbe ſoꝛma
mus ex noticia baꝝ ſenſibiliũ/ œ
tum at iĩtellectualitatis habemꝰ ex
no ticia noſſri ſtellectus/ coneptum
autem coporeitatis materialitati-
ſfoꝛ mam ex ozpoeibꝰ q̃ vide mus:
ac per tonſequens onceptum nega
tuum ſoꝛ mare poſſumus / ſiue ex te
buo illisſiue ex reb? immateriakbg

——, ☛ ——

tlo⸗
epu
⸗

q inozpoꝛtis exiſtentibusin nobis⸗
Conſtat autem ꝙ quilibet pᷣdichoꝝ
onceptuũ ſimpliau eſt cmunis eci
am ſubſtatijs ſeparatis null pꝛo
pꝛius eis⸗a ſic in quolibet taliũ pzi
us ognoſcuntur ſubſtantie huiuſmo
di q; in œptu wmplexo abſoluto ꝓp
pꝛio/ ſiue inomplexo cõnotatiuo pp
pꝛio illis· / / (Vnde patet ꝙ opoꝛ
tet eſſe aliqguem onceptum ſimpli

œem communem deo treaturis ab

ſolute a eſſẽtialiter pꝛedicabilem de

illis ſiue ſit coneeptus ſbe vel entis /

vel ali9 ſpecialis· Aliter enim non
poſſet ſaluari ꝙ ſit naturaliter a no
bis ognoſcibil Et hec de actibz ag

noſcendi a ſapientibus reollecta ſuf
ſiciant

¶ Capitulum xiij Q Bꝛima pe

de quiditate achkus volendi

Icko de actib cognoſcitiuis .
dieendum eſt de actibg apetiti

uis⸗ Et quia act9 appetedi ſenſitiui
ayppꝛopꝛiate vocantur paſſiones · de
quib poſtea ſpecialiter eſt diondu⸗
ideo nunt ſolum de achib volitiuis

eſt diendum/ Quia vero actus hu⸗

iuſ modi a quib illum ĩatur appeti

tus rationalis ſeu volũtas ſunt vo

litio æ nolicio idtiro pꝛimo inqui
rendum eſt quid ſit talis adus an

ſit realiter gnitio · De hoc aũt qui

dam dicunt ꝙ omnis volitio eſt que
dam omplexa ognitio / liet non e
cõuerſo⸗qz ponũt ꝙ omnis volitio
vel nolitio ẽ quedam oꝛo mentalie

optatiui modi vel equiualene tali O

rationi . Verbi gracia tali mentali⸗
Vtinam haberem hot / vel vtinam

fieret hoc vel coõſimiliter / Alij ve
ro dicint qꝗy liet omnis volitio vel

nolitio ſit quedã tognitio/tñ aliqdua

eſt intomplexa vt volitio qua volo

aliqð bonũ Alia ẽ omplexa vt ila
qua volo aliquid eſſe Cciam aligdqua

aſſenſ9 / vt volitio qua gaudeo ꝗ⸗

inimicus ẽ moetu9· Ala aũt eſt cõ

plexa que nec ẽ aſſenſus nec diſſẽſ9
vt volitio qua opto eſſe beatꝰ Moti
cie enĩ optatiue depcatiue nõ ſunt
vere vel falſe⸗ ſole aut ille ſüt aſſeſ 9

q̃ ſüt vere vel ſalſe / Hec at opinio

fundut᷑ in hot qꝛ oĩs volitio vł noli⸗
tio/ genealiter oĩs actg appetendi

liter eni non apparet qualiter eſſet
actg vitak plo ꝙ; ſpẽs pᷣuia oĩ actui

vx hitg ĩfuſ greſpeu ſui obiecti. H om⸗
nie expientia aliau obiecti ſiue ap⸗

p̃henſio.ẽ qᷓda ipiꝰ tognitio⸗quate

æc VEñ ſi nõ ſit eſſz aia poſſz amare

icognituqꝛ ſi eiq amoe nõ eſſz reali

ter ognitio- vnũ poſʒz ſaltẽ ꝑ abſo⸗
luta dei potẽtiã ↄſeruari Iñ teliquo⸗
(Pz hiüjs nõ obſtãtib eſt cõie o
pinio otraria / na videtur ꝙ ſupflue
ponat᷑ ipᷣa volitio vł nolitio ee no
ticia⸗Cu ſcom ſit ponentes reſpcã

eiuſcẽ obiecti / in eo [biecto ſp ſit

glia noticia oĩno ie ſigficas ab illa
diſticta p quã id eque pfecte ognoſ

ctux/ ſicut cim alia a ſñ qua natura
liter per aliam nõ ognoſcitur tesip
ſa· quare ac Cu eaam aliqd de no
uo volumd qð pue agnoſce bamꝰ/
nõ cxpimur alia noticia habẽ vꝑ ali

ter rem cognoſcere ꝙ; pzius tuius

oppoſitum cõtin git in alijs noticijs

.

72 ackibꝰ· Quate cum per cxpientiã
nõ poſſit guia tał multitudo noticia
tum net per cfficac ronẽ aut ogen
tem auctoeitate: videtur ꝙ hot pone
ie ſit omino ſuꝑfluũ- Mec enim ad
hot guintit mot uũ oppoſitũ:qꝛ nõ
oportet ꝙ oĩie act9 appecendi ſit que

dam expientla ſui obiecti, ymo hot
aſſumere ẽ petere pꝛinapiũ: net ideo

dicitur act vitalle . aꝛ eſt act? ſecũ

dus 2 ꝓpꝛia oꝑatio vite ſeu vitals

potentie Mec id qð infertur aiam
p dei abſolutã potẽtiam poſſc amaẽ

inognitu / Pbatur eſſe ipoſlibile / li

cet hot nõ ſit poſſibile de potetia na
curali-ex eo ꝙ noticia obiecti ẽ natu
raliter cauſa partialis effectiua act9
volendi quare nõ poteſt naturaliter
elſe re ptu inogniun

6 Hüs at p̃miſſis diẽdũ ẽ ſpeciali

us de achibz volutatis Dilamg ergo

q; cum oĩs adꝰ volutatis ſit volitio
vel nolitio ſcᷣm omẽs · ſen pſecuti
o vel ſuga / vt innuit anſtotiles ſexto
ethion que noia idẽ ſignificant⸗ Et
c omnis volitio ſit dilao / 7 ecouer
ſoa omie volitio ſit odiũ/4 ecuer
ſo ſumẽdo generaliter iſtos termĩos
odium ⁊ dilao/ loquendo de odio
dilectione appetitus intellaui ſiue
volũtatls· cõſequens eſt ꝙ omĩs ac
tus volutatis ſit dilecio vel odi ⸗
non diſtinguẽ do tñ pꝛo nũt inter a
mocem a dilectionem⸗Mon poteſt
autem idem ackuseſſe volitio a noli
tio / ſiue odiu dilectio reſpeckn einſ
dem obiecti · SVed nichil pꝛohibet

ecuda ps de acibo diligendi et

rũ nia tñ ꝓbabili videt᷑ ꝙ oĩs de

“”c

teſpcũ diuerſoꝛũ/ nam volito alitu

ius eſt nolito ſui oppoſiti.ſiliter ſi o

dio ſoꝛtẽ volo ſoꝛtẽ nõ eſſe / vb male
eſſe. ⁊ ſic co& actu odio ſoꝛtẽ ⁊ dili
go ſiue deſide ro ſoꝛtẽ nõ eſſe vel ma

le eſſe⸗Et p ↄſequẽs icẽ actg eſt odi

um dilcio 2 deſidenũ Vñ patz ꝙ a
moa a odiũ nõ ſunt ſiplieiter gtrari
a ̊ ſolũ reſpcũ eiuſ ẽ obiecti· na illi
termim ſupponunt ꝓ eotẽ reſpcũ di

uerſoꝛũ ¶ Tkia pe De acib delcan
Vzʒ adhut ſpecialig die dũ eſt de

actibg volu tatis q̃ ſunt delcãtio a inſ

ticia ¶ Vñ iniꝛ ẽ duũ eſt vtrũ delcãto
ſit alia res a dildaone/ tnſtiga ab o
dio Et lict circa hot traria ſit docto

lectatio lit dudo/ß nõ ecõtra · e ei

ois delcitio ſit dildo ex iã dictis ap

paret/qꝛ cũ ois delcãtio ſit oꝑatio ſi

ut act volütatis ſcm phm ſeptiõ

ethicoꝝ / oĩ act volutatis ſit voli
tio vł noͤlitio / 2 dilao vkł odiũ · opoꝛ
tet ꝙ delcatio ſit nolitio a dilectio/

inſticia ei oppoſita ſit nolitio a odi

um O mnis ecam ↄplacnta di
lectio. diſplicẽtia oppoſita eſt odi
um⸗oĩs aũt deltãtio eſt cõplacẽtia /
a triſticia ei Atraĩa ẽ diſplictia⸗ qua
re ſequitur Juoſitũ Vñ ſicut ſe habzʒ

deſideriũ ad diãonẽ vł amorẽ non

hiti. oẽ deſidenũ / c ſit qᷓ dã voliti
o ? eſſẽtaliter qda amoꝛ ſiue dilão
hñdi⸗ quaẽ ſilit oĩis delcadent eſſeti
aliter q̃ dã a moꝛ ia hiti⸗/? ſic de eoꝝ
oppoſitis teſpcũ odij / M at non
oſe dildo ſit delcaꝰ/ ſcquẽenet
oẽ odiũ ſit trſtica ex hot apparet⸗

1
W
N
An
1

e⸗

qꝛ vt iam̃ dickum eſt / oẽ deſideriũ ẽ

dilectio⸗ tñ deſideriũ nõ eſt delcati
o:ymmo ſcðm ꝓmẽtatvꝛẽ xijꝰ me

thaphiſie⸗ deſiderium ̃edens co ß
henſionẽ tei deſiderate / ? magis do
loꝛ qᷓ; voluptas/quare ac⸗ Si vero

dicatur ſicit quidam dicũt ꝙ liet nõ
omĩs dilectio ſit delcãtio / tñ oĩs di
leckio eſt delcatio vel deſideriũ/ hor
adhuc nõ videtur ẽe verũ· qð ſic ap
paret ˖ qꝛ nõ omẽ odium eſt triſticia
vel timor⸗ ergo nec omnis dilectio
eſt delcatio vel deſideriũ Conſequẽ
tia patet quia illa ſunt diſtincta quo
ruũ oppoſita ſunt diſticka Oppoſitum
aut dileckionis eſt odiñ/ delcatiois

triſticia; deſiderij timoꝛ · triſticia e

mim ſicit delcãtio teſpiat obiectũ
nact ualiter pñs/̊ timoe ꝗpꝛie ſiaoit
deſideriũ reſpicit accual ter abſẽs
Ded affũptũ pꝛobat᷑ Tum pꝛi
mo qꝛ in deo in beatis eſt odium
pœτιαth nõ eſt in eistriſticia vł
timoe · Tum ſecũdo qꝛ ſcom phm /
ſecudo rethoꝛic / aliquod odiũ eſt de
ali quo malo in vniuerſali tatũ ap
pᷣhenſo· vt aim quis odit ſurem vł
furtum ſcm gceœptũ cõſuſu⸗ tale
o diũ no eſt triſticia vel timoe⸗/ quia
triſticia muſatur ex app̃henſione a
liauꝰ ſingularb mali actu habiti⸗ ti

moꝛ ctiã ſcm phjm ibi fit ex fanta

ſia id eſt app̃henſiõe futuri mali a
oꝛ tuptiui a agtriſtatiui⸗PBꝛopoſitũ

inſuper ex hot patet q;ꝛ aliquis dili

git aliquod obiectũ pnis/a nõ ſibi .
ueniene⸗ aliquis ecia diligit aliqð
bonũ eſtimatũu ſibi ĩpoſſibile ad ha

bendum⸗Talis aüt dulectio non eſt

telectatio vel deſierũ⸗qz nõ ſunt ni

ſi reſpe apphenſi auenientis / 1 eſttn
mati poſſibilis / Dz pmũ patz de
illo qui ad vitandũ naufragiu duun
tias quas multũ amat Picat in ma
te· na ſc m phm zꝰethicꝝ / tal vult
q p aſequẽs diligit ilã piectionẽ⸗
tñ illa nõ eſt ſibi conueni ẽs/ymo
multu diſcõueniẽs ſcm ſua iclina
lionẽ net in illa delcatur / ymo mul
tu triſtat᷑ Ra delca ſcð m eiꝰ deſcrip
ſionẽ ſolũ eſt reſpea pñtis ↄueniẽtis
ſcðm hitũ vł natura⸗ id ẽ ſcðm hi
tualem vł naturalẽ iclinationẽ /
Hecudũu vero patz de illo qᷓ E vtuo
ſus a nõ eſt vgo⸗a tñ vginitatem

diligit in alio quaã ſibi reputat ĩpoſſi

bilẽ · ideo teſpcu illig nõ habz deſidei
um vel delceitionẽ/ quate 1c ¶Ex
ᷣdãs at ſequũt᷑ aliqua / (Et pᷣmo
quidem ſequiturx ꝙ non omnis om
plactia vel diſplictia eſt delecatio

vel triſticia quia omnis volitio vel

nolitio eſt vmplacentia vel diſphcẽ
Ha⸗ æ non omnis talis eſt delcatio

vel triſticia⸗ / ¶( Decudo ſequutur ꝗy

aliqua triſticia et diſplicœtia eſt volu
taria volũtarie piacita- qꝛ aliqua
talte eſt virtuoſa / oim virtutis ſit
deleckari a triſtari in quibus 2 quan
do opoetet ꝛc ſerundo ethiozum/ vt

triſticia 2 diſplieentia de malo pzox

imi plaœt virtuoſo cui diſplieet ꝓxi
mi malum / (Terco ſequitur ꝙ de
lectatio a triſtica poſſunt ſimul eſſe
in eadem volitiua quia aliqua triſ
hicia poteſt eſſe virtuoſe / per onſe
quene delectabiliter elitita⸗/ vñ triſti

giaa ſuue di ſplicẽtia vel penitẽtia pf̃i

P itz

pteriti poteſt eſſe delcãbilis virtuoſo

qj triſtatur vel dolet cre pem pteri

tu / (Quarto ſequitur ꝙ aliqua di
lectio pt eſſe delectabil que non eſt
delectatio⸗ ſiaut patz de ſpe deſide
riO 2a m cciam apparet illud dicũ
ariſtotil xvethicox eſſe verã / opatio
nẽ ꝑſicit deleatio: vñ delcãtio cũ ſit di
lectio et oꝑ atio/ p̃t tñ aliam dilecki
onẽ operationem pꝑ ſiere/ nõ qui
dem ſoꝛ maliter / F aliquo alio mõ
cuſabter⸗ ſciz pꝑ mo dum ſinis / vel
per modũ obiecti vel agentis/ ſiait
notut ibiẽ Pba ariſtotlis per

dicka poſſunt in oſito ſolui multa

dub a⸗ .
Nuarta pars De pPduckione at
* tus volendi M
Hed alm dictũ ſit de quiditate
actuu volutatis et eoꝝ diſtinctione
eciam ali quid dicendu eſt de ipoꝛza
pꝓduckione, ſciz an tales adcus a vo
lutate ſiant ſubito vł ſucoſſine //

ñ ta hoſunt tres modi dicẽ di Pzi

mus eſt ꝙ omnie talis act tatuim

fit in tmpoe ita ꝙ nõ ſit dure pꝛi

mü inſts in quo het ſit vcra⸗ volũ
toas vult/ Allus eſt ꝙ volitio poteſt
eſſe ſubito⸗Tercig eſt ꝙ actus qui ẽ
vohtio poteſt eſſe ſubito?· P tiñ non
eſt tare pzimũ inſtas in quo illa tes
ſit volitio⸗ uel in quo ipſa voluntas

ꝓ„ illũ aclum vult / / ieet at nullꝰ

iſton modoꝝ ſit eui cẽter ꝓPbabik uel
impꝛobabik tamẽ pᷣmg modꝰ? dien
di videtur magis ronabik ez nulla
oꝑatio treature ſiue potetie naturał

poteſt eſſe ſubita / H qlibet eſt ſuceſſi

ua a tempoals, nam ſubito agere

—

paſſioniby generaliter

videtur ſolum eſſe potẽte infinite VG

tutis /Hecud aut mod eciam eſt
ſuſtimbilis/qꝛ ꝙ delectatio fiat in
ſtanti videtur fuiſſe opimo anſtotik
ed teraus modus eſt minus pꝛo

babilie quia poſito illo actu in vo
lütate/ non appatet ratio quare pꝛi

mo non eſt volitio 2 poſtea eſt vo

litio“ niſi foꝛte dicatur ꝙ volitio
nem aliquid connotatur qð poſtea
eſt pꝛius non fuit ſicut in inſtanti
quo ignis e appzoximat ad lignũ
caloꝛ ignis non eſt calefacio/ 21 me
diate poſt eit alefactio⸗ quia imedi

ate poſi habebit gtinue aliditatem

in ligno: a hoc impotat iſte termi
nus calefactio⸗ ſciz ꝙ aliquid cauſat
cloꝛem in aliquo ſubiecto,· Hz talẽ
rem ponete vltra illũ ackum eſt om
mnino ſuꝑfluũ a volutariũ dictu⸗ e
gam lſi poncret᷑ magis gœdedum eſ
ſet ꝙ illa res eſſz voltio / hot eſſet

ged dum de illo achu pꝛimo poſito

Et het de hac matena ſuffigat in
poſſfo -—

Capitulũ xuij⸗ ¶ Pzima pe de

Oſt; de actibg aĩme dictũ eſt
aſequenter qz paſſiões anime

vitur quidam actus eſſe de paſſliõi

bo aie diendu eſt Inde ſciendum
paſſio poteſt api triplictter Vno
modo cõiter/ ſit omnis opatio aĩ

me poteſt dici paſſio, ſicut tercio de

aia dicitur p itelligere eſt paſſio⸗A

lio mõ ſpedaliter / 2 ſit ſola operati

o appetitus dictur paſſio· Sed ad

hut tercio mõ magie ſpaliter qpe
opatio appetitus ſenſitiui / quia ſicut

ieß
neſt
ſen
ſd
ne
tn
larr zr
Nvo
olin
oſtte
ſant
gna
um
aincdt
dihn
letern
datſat
hnl
on
,
un
rtſet
oſ⸗
up

poe

n
aune
epit
Mo
ctoai
node
ſo4
pernt
eded
rart
aaſot

S
3

tus ſenſitiui qᷓ ꝓpꝛie

wat experiẽtia ipſa ſit cum quadã

tranſmutatione ozpali⸗ 2 ſie diffi
nit euſtercig paſſionem⸗ eſt motꝗ
appetitiue potentir ſenſibilis in fan
taſia boni vel mali- In qua deſe rip

tione capitur motis pzo actuali in
clinatione ad bonũ pꝛoſequendum
vel malum fugiendum⸗ extẽ cẽ do c
ciam iclinationem nõ ſolum ad ten
Etiam ad bonũ habendũu vel malũ

vitãdum / H eciam ad fixionem ſeu

adherentiam i in bonũ adeptum· Di
titur autem appetitiue potentie ſen

ſitiut vel ſenſ ibilis ad dꝛ am opati

onũ volũtatis⸗/que nõ dicitur paſſt

ones ꝓnꝛie/ qa non fiũt ꝑ tranſmu
tatio nem oꝛgani wepab. ad quas⸗
tñ ſi quis velit nomẽ paſſionũ extẽ
dere / ad hot p illa deſeriptio gueni
at opoetet illam tlauſulam potẽtie
ſenſitiue ab ea temouere / Dicitur
eci am in fantaſia boni vel mali / ad
explicndum obiecku paſſionuũ· vel

eciã ad dꝛam natural iclinatioſs /
qua ſciʒ qlibet potentia opatiua na

turaliter itlinatur ad ſua ꝓpꝛiaã ope
mitionẽ ſñ fantaſia · id eſt app̃ hẽſio

ne ſeu cognitione pꝛeuia / ſine qua
nõ eſt illa iclinatio qᷓ dicitur paſſio⸗
/(Tales igitur opationes ameti
dicutur paſſio
nts et de quibd eſt ſpeculatio itdle
capituili an qz dicut paſſiõestoedis/

cut eni paſſiões toedis tq; ſbiecti
pꝛmo pꝛĩcipaliter padẽtis /qꝛ in
eis eoꝛz pz cipaliter patit ut pi 9 vide
bitur ¶ Dicut ãt paſſiõrs mẽtio tq;
cauſe ĩterioꝛuũ pꝛimo q pꝛĩtipaliter

—

anz paſſiões mẽtis cñʒ paſſiões aĩ

effirientis,/ qe ms pꝛĩcipaliter me
diate cognitioe vel eſtimatione t qua
iudicat al quud vtile vel nociuũ effi

cit paſſionem in wꝛde / qnter qud &e

tera mẽbꝛa oꝛpis ĩmutatuvOat
eciã paſſiõcoaĩ /qꝛ aĩim vtrqʒ vim
omphendit cognitiuã ſeiz interioeẽ
effectiud ſen motina⸗ quarũ queli
bet ad paſſionẽ cõcurrit Jpꝛie dict

ecuda ps de palſioni bzy ſpecia

C Hje itaqʒ; generaliter p̃miſſis-
D tric ſpecialiter Aſidera nen ſunt circa

. paſliẽes ſenſitiue virtutis⸗ Pꝛimũ
eſt de numero et diſtichiõe paſſionu

Seaũñdum de auſis ipſaꝝ Cercium

de effectibg ean Quatum ãat ad nu

merũu ſciendu eſt ꝙ pꝛime paſſiões

ꝛdis ad quas omnes alie reducu“
tur due ſunt ſciltet amoe odium /
vel ſcm aliquos delectatio doloꝛ
Abe enim vel ad deleckationem p
unẽt/ut gaudium / autacia/a ſpes:

uel ad doloꝛem / ut triſticia timoe et

deſperatio⸗ Delectatio autem ut hit
ſumitur nomen commune eſt⸗ tam
ad eam que fit ex appꝛ ehenſiõe bo
ni facta per ſenſus exterioꝛes quã
eciam per vires interioꝛes, Doloe
vero nomen ommune tam ad illũ

qui fit ex appꝛehenſione mali facta

exter oꝛibus ſenſibus ; inte tioꝛibꝰ

viribus Ded delectationem cauſa
tam ab interioei appꝛehenſione bo

ni · VBſus ommunis vocat leticiam

ſeu gandium: oloeem vero tatum
ab ĩiterioꝛi ap hẽſiõe mali nomĩat
triſticiã e 24 atũ ant zut ad diſtint

w ipſa attenditur ex duobg Pꝛimo
ex ĩis potetijs a quib ſunt · Secũ
do ex obiectis qz us cira que ſut ·

p teſpectu ad pzꝛimũ ditütur differ

re genere / 5 p reſpecũ ad ſcð m dif
Per ſiderauone ad pzi

ſferte Pes
mũ alique paſſioes dicutur conueni
re potentie oupiſcibili ſicut amoe 2

odui· deſideriu fuga⸗gaudiũ? triſ

tiaa· queda vero iraſcibili ſicut ſpes

de ſperatio: audaca timoe⸗ ira 7

hmor/ Per cõſiterationẽ vero ad

ſecudũ alqᷓ paſſioẽs ſut reſpci apᷣ
heſi boni/ ut amoe leticia q da vo
reſpcei apphenſi mali, ut oduiꝗ triſ
