nem verti epit⸗/ NMam licet tri

bus pziozibus tempozibus m leltne
perſecutiones paſſa ſuerit ec leſia a

udeis paganis et here ticis⸗ tamen
mcœm habuit aum vitijs quia euan

gelicam xpꝛiſti regulam ſequens

7 per viam on ſilioeum enangr lio

rum. id eſt paupertatis / laſtita tis /
humilitatis inede ns⸗ ſemper ad ex
telſa ſanctitatis aſcendit⸗ et per ar
ma virtutis / bella cupiditats / volup
tatis/ et vanitatis pꝛoſtrauit Ded
poſtq; a perſeatiombus iudeoꝛum

mganoꝛzum et hereticꝛum mœm

vbiq; habuit exleſia⸗/ ee ĩ pac fat
ta eſt amaritudo eius amariſſima⸗
quia per bella vicioꝛum ſacka eſt p

ſecutio vixtutum ſeuiſſima· Verbi

graca Contra paupertatem ſurtex

it aipiditas contra aſtitatem obt

nuit voluptascontra humilitatem

intumuit vanitas, Et vt plura bꝛe

uiter ompꝛehendum / omnem euan
geliozum conſilioꝛum virtutem / ec
cleſiaſtioꝛum miniſtroꝛum oppꝛeſ
ſit iquitas Mam adeo quidem om

nium viciozum peſtis i in viris et

tleſiaſticis pꝛoeſſi ſſe vide tur⸗ vt vix
ſynagogn indeozum / aut ſeca ali

qua paganoꝛum / vel heretiozum /
ab euangelica xpꝛiſti regula tanta
vnq; in moeibus obe rraſſe tredatur⸗

quantum hodie malignantium ec

tleſia clerioꝛum Pꝛzopter het ergo
mala ſicit dict hylde gardis· 7 pzo

ut iam pzothdoloe wꝛpoꝛzeis erni
mus oculis / in hot quarto mi it

inſami tempoze omnia excleſiaſti

cn inſtituta ſiue ſpiritual a ſiue ſecu
laria / in deterius deſcende runt/a qui

buſcam tenebꝛ is in iuſticie obtenebꝛ a

tn ſunt Et hot eſt quod in apoalip
ſi beati iohannis dictur⸗ Et quar
tus angelus tuba ceeinit et perauſſa

eſt tercia pars ſolis / et tercia Fars
lunde / et tercia pars ſtellarum ita vt

obſcuraretur tercia pars earum et
diei non lucret pars tercia, et not

ti ſimiliter, apocalipſis octauo capi
tulo⸗In firmamonto ſiquidem ecle
ſie fect deus duo lummaria magna /

ſaerdoaum ſcilicot et regnum. ſacer
docium vt pꝛeeſſet die i id eſt ſp iritu
alibus teg numvero vt pꝛeeſſet not
ti / id eſt ſeallanbus· Ded cum quar

tus angelus anere epiſſoet · Voc
cſt/Cum illa pꝛioꝛa ſelicia tempo

rn pertranſiſſent · et hot quartum
ij

muliebꝛe at infelici ſimuen tempus

adueniſſet: percuſſa eſt iuſto dei iu
dicio teraa pars ſolisid eſt pꝛelati·.
et paſtoꝛcs ſpirituales er tercia ps
lune, id eſt pꝛepvſiti et tectoecs ſeai
lares / et tercia pars ſtellarum id eſt

tlenici et ſpiritales inſerioæes: ita vt

obſcuraretur terca pars earum2a
ſi onſidetemus quales aliquanto ſu
erunt pontifiœs er ſpiritales pꝛela
ti,- quales pꝛindpes et ſeculaẽe pꝛe

poſitquales eciam ſacerdotes er in

ferioꝛee clærici⸗ et ſi in ſpicamus qua
les hodie ſint iſti⸗ qui eis ſolo nomi

ne ſu veſſerunt⸗tunt in veritate die

re poterimus/quod obſcurati et obte
nebꝛati ſunt⸗ita vt diei non lueant
et nocki non ſplendeant · / Ded
audeamus queſo quid in eodem api
tulo ſubſequitur⸗ Et vidi inquit et
audiui voem vnlus aquile volante

per medium celi⸗ dicentio vo mag

na⸗ve· ve⸗ ve·habitantibus in terra

De æteris vocibus trium ageloꝛum

qui erant tu ba manituri⸗ inueſtige
mus itaq; quid velit beatus euange
liſta iohannes per het verba notn
ri · Nuquid ergo aliquis ſanctoꝛum
in hoc quarto tempoee flozuit: qui
aquile menito valeat cõparari? Qui

eciam tria ve trium angeloꝛeum qui
aanituri ſunt i id eſt tres plagus ſeu

perſecutiones trium ſuturoꝛum tem
poꝛum ſcilicet quin ti ſexti ſeptimi
Reedirerit Quauis enim hoc

quartum tempus miſerum ſit et vw⸗
le- tamen aliquos ſanctoꝛum inue
nimus in eo floe uiſſe · Verbi gratia

Kloꝛuit in franda ſanctus bernard

rlama allenſis. floeuit in angi ſant
tus thomas cantuarienſie⸗ floeuit
iĩ almania ſancka hyldegardis⸗ que
e fſuturis tempoꝛibus multa in ſu
is libꝛis legitur pꝛ ophetaſſe. floeu
it in lalabzia ioachim abbas vene
rabilis. qui ecam ſpiritum pꝛophe
cie dicitur habuiſſe Kloꝛuit quoq; in
hyſpania beatus ominieus⸗Floꝛu

it in ytalia beatus franciſcus?: qui

quaſi due oliue fruckiſere duos fecun
diſſimos oꝛdines pꝛedicatoꝛum ſci

lieet et minoꝛzum pꝛoduxiſſe eernun
tur, de quibus memozatus abbaes

ioathun in expoſitione iheremir pꝛe
dixiſſe treditur ſiait olim per
mopſen et ioſue / dommus cha
naneos iſrahelitis ſubiecit/ et per
paulum 2 barnabam ydolattas ſtra
uit · ſit eeam per hos duos oꝛdines

in illis pꝛeſignatos inttedulas gen

tes onuertere diſpoſuit Hiü ſunt er
go roſei floꝛes quos in hot hyema

l at tenebꝛoſo tempoze reperio vir
tutum radijs ſplenduiſſe / Ded

inter hos nullum inuenio qui tam
pzopꝛie aqle cmparari valeat ſicut

iſte beatiſimus xpꝛiſti conſeſſoꝛ ſra

uſus. de quo nobis eſt ſermoꝛ Pam

ſiaut beatus cuangeliſta iohannes

per aquilam ſiquratur / quia euůge
lium de diuinitate verbi ſublimiue

volando edidit · ſic iſte wnuenienter

agquile omfaratur⸗quia euangelio
regule perfectionem pꝛe œteris ſui
tempoꝛz is arcius obſeruauit et ſicuit

iohes in fthmos inſula relegat) a
pocalipſi / id ẽ diumnas reuelatioẽea
pꝛopheticns viſiones deſcripſit · ſic

9 — —— ¶—————⸗ẽ —

2ðð

iſte diuina ontemplatione raptus
vidit vnum ex ſeraphin cruafixi geſ

tantem effiqgiem „ et in oꝛzpoꝛe ſuo

vulnerum xpꝛiſti eſfigiantem inſig

nia⸗ In qua quidem viſione mira

pz oeſiuis et a xetroactis ſeculis i inau
dita multa ſetreta celeſtis ei inſpi
ratio reuelauit .· Vec eſt ergo aqui
la ſublimi er admrabili vita a ter

tenis ſuſpenſa⸗ que per medium e
lum id eſt per cæleſiam volitans⸗
xpꝛiſti panupartatem caſtitatem et
humilitatem ſcðm euangelicam re
gulam ſublim us pꝛedicauit / et on
tra cleri aupiditatem voluptatem
vanitatem euangelie regule contra
riam⸗triplex ve habitatozibus terre

id eſt trinam perſegitionem trium

futuroum tempozum per pꝛophe
ciæ ſpiritum alcius intonando pꝛedix
it Mam ſicut in eius veteri legene

narratur⸗ oſtenſa fuit ci a deo futu

ra perſealtio⸗ et pꝛopinqua tur bati
o ea leſie pꝛopter tranſgreſſionem e
uangrlio⸗ regule,A cuius perſecuti
onis plagn in moꝛte ſua illos lbe
randos eſſe pꝛomiſit qui hant regu
lam ſecuti ſutrint⸗ et eam voluenint
pure er inuiolabilit obſeruare Pzop
r quod ad litteram poterat aſſere

re verba a pꝛincipio p⸗ opoſita „ et
rver ea contra ſutura mala ſuos con
foꝛ eate diſcipulos dions Quiainq;
hant vegulam et cetera //
vVero reuerendi patres et in xpꝛiſto
fatres chriſſimi⸗ liet iuxta ſententi

Munct

am xpꝛiſti non ſit noſtrum noſſe te
poea vel momenta que pater paſuit
in in ſits Pteſtate/ att pz imo / PBzop

ter a8 de tribus nouiſſimie tempo
nibus et de triplic ve⸗ id eſt de tribus
periculoſis perſeautionibus eis coꝛ
reſpondentibus / particulanter diffi

mire non debemus / cum de eis ſolum
genealiter dicat apoſtolus, in no
uiſſimis diebus inſtabunt tempozꝛa

. periculoſa t,ij a,ad thi. tercio capi

tulo / tamen ex ſenpturis ſanctis er
dictis pꝛophetias / at ecgam ex his

malis que experimentaliter viemd

et venſimiliter pꝛouenite ſperamus

ex turbatione pzeſentis ſciſ matis/

pzꝛ imũ ve hot eſt perſecutionem! im

minentis tempoeis / onuenienter co

iecturare poſſumus Mam ſcoðm pzo

phetiam beate hylde gardis i in fine
liue muliebꝛ is tempoeis / quod ſu
pꝛa quartum eſſe mem inimud / gra
uiſſimi ſciſma tis er ofuſionis! laque
us ſuper omnem tlerum oedinem
ea leſie ſtitum extendetur; durabitaq;
illud ſoꝛ didũ tempus vſq; ad mag
num ſciſ ma quo epiſcopi et cler:ci

a ſuis locis et ciuitatibꝰ expellentur

Ex quo ſatis intelligi datur illud
quintum tempus aui pꝛ imũ ve oꝛ
reſpondet; vel iam ineptum eſt. vel
de pꝛopinquo inchoandum iminer ·
de quo tempoꝛe ſanctus pꝛopheta

uit petrus apoſtolus diene⸗ Tem

pue ecſt vt incipiat iudicũ de domo
ti⸗pma petri quarto Hot eſt ergo
p̃ mũ ve⸗ id eſt pma perſecutio truñ
nouiſſimoeũ tempoꝛũ que ocaſione
pzeſentis ſeiſmatis exercnda eſt cõ

tra cleru/ de quo intellige dũ vide tur

illnd qð pdixit dñs p pꝛophet Ve
eti pecatrici Fopulo g Fui iniqtate⸗

R L iij⸗

——–C

ſemini naquã filijs ſceleratis / 2 teli
qua⸗ que leguntur yſaie pzimo capi
tulo / In qua pzophetia tria nobis
per odinem oſtendutur diligenter
notanda Pꝛimo quidem qualiter et
ctleſia pzopter peata vana / ſit cul
pabiliter acruſanda Hecundo vero
qualiter ipſa per pꝛeſens nephandũ
ſeiſma ſit crudeliter affl genda Ter
co et vltimo qualiter poſtea dei fa

uente gracia/ lit ſalubꝛiter conſolada

DD Pꝛzumo ergo cangitur virozum
cleſiaſtiozum acuſatio⸗ quia diti
cur/ dereliquerunt dom nũ blaſphe
mauerunt ſanctum iſrael⸗ alenati
ſunt tetroꝛſum æ „ NMunquid emm
ipſi dereliquerunt dominu· ſpernẽdo
xpviſti Paupertatem / et ſeckando mu
di cupiditatem. 1 queſtuoſam auari
aam? Que vere eſt dei ontemptus
aum ipſa ſit ydoloꝛum ſeruitus/ vt a
it apoſtolus ad oloſenſes terao n
pitulo- unquid eciam blaſphema
uerunt ſanckum iſrael⸗ poluendo
xpꝛiſti taſtieatem 4 queredo carnie
vwoluptatem et luxunoſam immudi
cdam? Dicentes aim luxurioſis⸗ſtua
mur bonis que ſunt er non pertran

ſeat nos flos tempozꝛis c ſapienti

e ſecindo apitulo Munquid pzetere
a et ipſi alienati ſunt retroꝛſum / ie
linquendo xpꝛiſti humilitatem et ſe
quendo demonis vanitatem/ 2 pom
poſam ſuperbiam? Pꝛopter q pꝛ0
phhetn tlamat ad dominu· Leua ma
nus tuas in ſuperbias toeum 27 ete
ra pſalmo octuageſimoterao Dane
erperientia wooente vin ecleſiaſtici
ſpecialiter pſeudo paſtoees et pꝛela

ti in omnibus hijs pecauetunt et a

lia plura flagicia perpetrarunt Et i

cdo ſecindo ſubiũgitur eoꝛum afflit
tio⸗quia dicitur· Terra veſtra deſer
aa / cuitates veſtre ſuccenſi igni⸗ re
gionem veſtram oꝛam vobis alieni
teuorant et deſolabitur ſiait in vaſti
tnte hoſtili· et derelinquetur filia ſy
on vt vmbꝛaculum in vinea et ſicut
tugurium in cucumerario ſicut ciui
imns que vaſtatur 2c Ad litteram pla
ne vetum eſſe videtur⸗ & terre / ciut
tates / et regiones ealeſie ſubdite⸗
pꝛopter pꝛeſens ſciſma / ab alienis ·
hoct eſt a ſecularibus hoſtiliter vaſta
buntur , et ſicut vmbꝛaculum vinee
vel tugu rium oꝛti poſt raemoꝛum
et ſiuctuum clleckionem ſine habita
toꝛe dimit titur · ſit filia yon id eſt
ealeſia poſtq fuerit quaſi auitas ᷓ
vaſtatur⸗ ſuis tempozalbus dimci
is ſpoliata, a,mercenarijs er pſeu
do ruſtoꝛibus lupis deuozanda inhu
mwuaniter relinquetur / Ded quica
mmarum eſſet / ſi iſti ſolum bonis ſuis
tempoealbus pꝛiuarentur⸗ niſi ea
am in perſonis punitentur / ideo ter

cio concluditur iuſtoeum conſolatio⸗

quia ſequitur,- Net dicit dominus
exertituum⸗ heu conſolaboꝛ ſuper
hoſtibus meigs, et vindicaboe de ini
mictis meis/a onuertam manum
mieam ad te⸗ excoquam ad purum
ſeoiam tiam-q auferam omne ſtã
num tuum.4 teſtituam iudiestuos

vt ſue runt pꝛius⸗q cſiliarios tioe

ſicut antiquitus PBoſt heoc voabene
auitas iuſti vꝛbs fide lis ac Punien
aur ergo teſte æo paſtoses malli · c⸗

rigrenaur peruerſi⸗ onfundentur inm

qui, et vt ibide m lubiungitur qui de
reli que runt dominum conſumentur⸗
conſundentur enim ah yrolis quibg
ſacrificauerunt id eſt a pzincip ibus

ſealaribus⸗ quos ſepe pluſq; deum
honoantes⸗quaſi ydola oluerunt⸗

Hüs itaq; repulſis conſolabuntur
luſti⸗exaltabuntur honeſti⸗ et inſti
tuentur indicks noiu / per quos eale
ſia ad antiquã euangelio regule iuſ

nciam dei gratia re ductur Hij nam

q; ſem ſententiam abbatistoachim
ſuper iheremiam / erũt fide les in dot
trina- ſpirituales in vita⸗ obadiẽtes
in pꝛeſſura elcdi ſeiliet ad pꝛc dica
dum euangelium regni pꝛelatis ad

ulterantibus verbum dei⸗Tales em

vt idem ait / ipſam ruina ecleſie ne
eeſſe erit pꝛedicare plangere qui in
future tnbulationis aculcis non ſo

lum inſerioees hommines / ſed eaam
ipſos põtiſiœs et pzꝛelatos ſulgurẽt

et non palpent⸗qui terrena carnalia
q; oꝛ da omni plaga percudant- et

ſuperbis ac tumidis magiſtris ſilen

dum ſuis ſiudijs wonant // Nuit
autem pꝛophetie muchi ſaluo melio
ri undico concoꝛdare videtur illa bea

ti iohannis viſio⸗ qua ſub tuba quin

ti angeli d eſt ſub perſceut one tem

poꝛis quinti in apombphi ſe vidiſſe
teſtatur CEt quintus angelus inquit
tuba eeinit vidi ſtellam de celo ce

adiſſe in terram . etera que legun

tir apocalipſe nono capitulo Vbi
ꝛteſpondenter ad pꝛemiſſa tria tã

guntur am pꝛiumd oſtẽditur qua
liter ecleſia lapſa eſt culpabillter:

quia ipſa aſt ſtella que pꝛiueluoœbat

in elo per virtutis excellentiam⸗ er

nunc cecidit in terram per iniquita
tie ruinam, PWam que pꝛius aleſti
a queſuut-nut terrena ſapit. et ſpꝛe

tis ſpiritualibus viris at celeſtis ſa

pieontie conſilijs⸗ pꝛ inapibus terre
nis et terrene pꝛudentie ſtaudulena
is acquieuit Dntie ſequitur⸗Et da

ta & ci clauis putei abyſſi⸗et aſcẽdit

ſumus putei ſicut fumus ſoꝛnaas
mag ne . et obſcuratus eſt ſol et aer
t ſumo putci· Data namq; fuerat
eqleſie clauis oleſtis regni : ſed per
abi ſum ſacta ſt clauis puter abyſt.

id eſt abyſſalis pꝛoſunditatis om
nis malice vel pecati⸗ quem pute

um imquitats apetuit tlauis eerle

ſiaſtie oteſtatio abſoluendo gocen

tees et innoeentes ondempnando⸗
npellendo dignos / indignos pꝛo

monendo⸗ ebic endo pꝛoued osa ſa

pientes. puereo vero a ig nozantes
eligendo- cxaltando nnquos er ſu

perbos iuſſos autem et humileode
zimendo et inde aſcendit fumus
putei. id eſt infamia pecati⸗ ſicut ſi
mus ſoznacis magne⸗ id eſt tril ula

tonis hoerende⸗ aue ex pꝛeſent s ſei

matis abhominatione pꝛocdit Ex

quo ſumo obſcurc tus eſt ſel / id eſt
ſublimitas pontificalis. 2 aer / id eſt

teliqua dignitas ſpir tualis, adeo

quit m vt pꝛopter abhom inatloẽs
pecratoꝛum nulla in eis virtutis cla
ritne iam ſuperſit⸗don ino per pꝛo
pphe tam dicente Feorunt abhomina
tioncs æ repleuerunt terram imiqta
ierriechiek vihe /1 Deñdo egi

„ —117 = M ,
qualiter ealeſia punienin eſt erudeli

ter, quia ſequitur Et de fumo pu
tei exierunt locuſte in terram⸗ er da
ta eſt cis poteſtas ſicit poteſtatem

habent ſcoꝛpiones terre Ex fumo e

nim putei / id eſt ex infamia pecati

et abhominabili iniquitate cleri/ exi
bunt loauſte in terram⸗ id eſt terre
ni homines populares ſciliet 2 pꝛĩ

rpes / tempozales ecleſie diuicias
wꝛz rodentes et dabitur eis poteſtas

ſcoꝛ pionum terre Nam ſicut dicunt

iheronimus gregoeius doctoees
ſacte ſcripture ſcoepio blandus eſt
in facie et lauda pungit/ et aim pu
pugerit venenum effundit / ſic mul
ti pꝛincipes et terteni homines / qui

pꝛans tempoze pzoſperitatis blan

die bantur eelcſie· eam poſtea vene

noſis aculeis perſequentur⸗ Vnde

eœleſie tecte onſulitur cum per pꝛo
phetam diatur/bonum eſt ſperare
i1in do mino iᷓ; ſperare in pꝛinupibus
pᷣe centeſimo decimoſeptimo //
Tercio ſubiungitur qualiter ealeſi
a pꝛeſeruanda eſt ſalubꝛiter, quia
dicitur · Et pꝛeeptum eſt illis ne le
detent niſi tantum homines qui nõ
habent ſignum dei in frontibue ſiis
hot eſt ſignum de quo in ezechiele
ſeribitur. Tranſi per mediam tciuita
tem iheruſalem⸗et ſigna thau ſuper
ſrontes viroꝛum gementium et do
len tium ſuper cunctis abhominatio

nibus que fiunt in medio ei? Dignũun

enim thau eſt ſignum dei⸗ quo ſig
nantur ſideles et deuoti⸗ ſuper abho
mina tio nibus ccleſie dolentes 4 af
flicti/ at ecleſiaſtice pade zelatoꝛes

auidi · qui vtiq; inter ſuturas perſe
altiones ecleſiaſtioꝛum miniſtroꝛ
ſol illeſi pꝛeſeruari creduntur· vnde
de els ſubditur · Omnem autem ſu
per quem videritis thau ne ocida
tis. cʒzechieł nono capitulo//
VNHec ſunt igitur reuerendi pattes et

in xpꝛiſto fratres cariſſimi · hec ſunt
ſacre ſcripture teſtimonia quibus ſu
tura perſecitionum mala mimſtris

ecleſie ho die multipliater oberran
tibus ab euangelica regula mfallibi
liter omminantur · / Ded ne foe
te noſtra expoſitio et ſcnpturarum
applimtio a ſapientibus mũdi teme
raria iudioetur, quaſi ex meo ſenſi

pꝛocdere videatur⸗ nouenit caritas
veſtra ꝙ pꝛemiſſa omnia que circa

etrleſiam dicta ſunt eſſe futura⸗ bea

tn hylde gardis hjs tempoꝛibus ĩ

plenda eſſe apertiſime pꝛopheta
uit. ſicut patet ex libꝛo ſuo diuinoꝛũ
operumex epiſiola ad onrardum
regem / frederiſi umperatoꝛis anteceſ
ſoz em Ex epiſtolis quoq; ad oloni

enſes et treuerenſes / at eciam ex plu

ribus alijs eius dickis er ſcriptis

que allegare dimitto gracia bꝛeun

tatis „Ciuus ſancte mulierie mul
tum debet auctoeitas venerari: aim

eius libꝛi in theuerenſi oncilio ſub

eugenio paßa / pꝛeſente beato ber

nardo. 7 alioeum ſapientum cetu no
tabili elebꝛato / ſolempniter fuerint

aniobat- Bet ergo fuua ſu
peng per me dicta tante auctoeita
tis et tam autentie appꝛobatio's
roboꝛe tõfirmata ideo vꝛe taritati
pzopoſui vt per ca tontra pꝛeuiſa

perſetutionum iacula tautioꝛes ted
damur⸗ et inter ſutura perturbat
onum mala / per euangelic regule
obſeruantiam/ pacem xpꝛiſti veram

finaliter coonſequamur- hit per gra

ciam ee tandem per gloꝛiam⸗quod
nobis conoedat qui in paaseternita
te ſine fine viuit et regnat Amen

¶ Explicit ſermo de beato fradſco
ſetne in vniuerſitate pariſienſi per
magiſt rum petrum de aillyac An

no dñi M C&ο octogeſimoſecindo

.
— „ .
.
.

.
1
3

„

. — — — —
5 5 — . —
5 — * . —–., 8 — . .
. ð ? = = . =
. . . S +☛
.
. .
.
.
V „—
. . 8
2
5
. *
5 4
*
.
* * *
— W
* e,
* 6 3
Z WS
. 4 „
* .
4
*
–—
*
.
*
N .*
7
*
=
. =
2 *
— .
.
. .
8 „
. 2
.
8 4
.
*
„ 4
.
* 5* . — .
-
⸗
S
W 2
E .
=ðð 7
.
.

=

4

—

.l l „
. — RM – 4 ðð 8 Z èssä

82

Mä

*

„

*

*

„ * 5
*
„

„

4

—

ðä =èð

. . „*½
RM
Y

K . Hẽ

S

— —
* — r

ä f 2= .

4 ?M
2 .⸗ — „ 8 2 „ E „ 4 S – P *
4 4 * . .—j 1 7„ S * =
22 .

*

8

2 HDM S ðOSYJYMẽ l .

ſie omnium pœa quodammodo tii
is humeris ſuppoꝛtare · Veu iᷓ; in
ſuaue iugũ a vere onus grauiſſimũ
angelicis ecam humeris ſoꝛmidan
dum⸗
¶Berioilum pꝛelationis atludit

t Erte huigoneris pondus exn
Atus erat ſandus ille rex pso
phaa dauid qui ad deum latrima
biliter exclam abat Induxiſti nos in
laqueum / poſuiſti tribulatiões in doꝛ
ſo noſtro / impoſuiſti homines id eſt
hominũ pecata ſuper capita nrã⸗
O qualis quantus- ꝙᷓ; foztis q
multiplex tribulationũ laqueꝰ O te
elicem / ſi de illoeum numero ſueris

in quoꝛum perſona per pſalmiſtam

canit᷑laqueꝰ ꝓtritus ẽ q nos libera
ti ſumus Quid ergo diemus? An
paſtoꝛalem ſollicitudinem ondem
namꝰ ? Abſit · Ded eam laudantes
2 venerantes eius onera pertimeſ
Rmus fragiles infixmi/eius peri
cula foꝛ midamꝰ debiles 2 multipli
citer imperfecti · Qui ſoꝛtes ⁊ pfet
ti ſunt cum dauid·/ ſarcinam hant a
deo tamẽ ſibi impoſitam patienter
ſuſtineant/a tamẽ aim dauid eam
lamentabiliter defleant · Qui autẽ
debilis 1 imperſectus team a doꝛ
ſo ſuo exciciat ? ac tam oneroſo pe
riculo ⁊ periculoſo oneri / libens ee
dat Oꝛ ſi hoc facere ſuperioꝛis ſui
non ſinat auctoꝛitas / tunt ille ſic o
nerig obedietiam reuerenter ferat?
vt honoeis reuerentiam nõ arrogaã
cer ſuſcipiat: net eam ſibi ſed deo at

tribuens v illud dauitiaim memoei
ter teneat Mon nobie domine nõ
nobis: ſed nomini tuo da gloꝛiam
¶ De temptationibus ? eurbatſoi
bue aue paſtoꝛaliss

„

Ed het hactenus de allenis
pecatie: nunt de pzopzijs

videamus Conſidera ergo in ſolli

iitudine paſtoꝛali quota qꝙ; varie ot

cirrant temptationes et ocraſiões
pecatosum⸗Ibi quippe delicie / ibi

diuitie/ ibi populares honoꝛes Ex

quibus triplex illa quam ſupzꝛa me
minimꝰ / vicioeum voeago naſcitur
Ex delitijs· ſ naupiſcetia arnis /

ex diuicijs concupiſcẽtia oculoeum /

ex honoeibus ſuperbia vite Et qs
neſciat nimis eſſe difficile / non dica
vincere ſed ſugere in delicijs / gule
luxurie voluptatem? in diuit ijs
oedinate auaricie cupiditatem ? in

honoeibz ſuperbe gloeie vanitatẽ 2

Quis pꝛeterea ex hac pꝛoclla ena
care poterit ſine multiplici pertur
batione vite / leſione fame/ at pplex

itate qanſciente? NMunt vita in ſua

virtute conalutur ⁊ nunt ſama in ſu
o honoee ſcandalizatur: nũt conſcẽ
tia in ſua paœ moleſtatur· Quid
dioo moleſtatur 2 Ymmo pene dei
ritur- Quis enim perplexas on
ſcientie nodos euoluat quibus iſ
te ſtatus inuoluitur 2 nunt in gu
bernatione domus ac familie / of

ficiarioꝛũ quoqʒ æ lateralium miniſ
onſer

troꝛum / nüt in acquiſitione /
a iij ·

S 1 0 V

R

Balancde Q

20

Focus

N

K

J

10

H

G

F

1

E

5

16 17 18 19
VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

15

14

11

10

. Copyright 4/7/1999 VXVMaster GmbH wwW.yxymaster. com