ro et his que ad ea pertinent mul
ta eſſent dienda que maius opꝰ re

gquiterent. Amplius inter ea que ĩſe
noei doebstur / ſpecaliter eſt oꝛrectio
ſcu diſc plina Et hee multiplex eſt⸗

vna eſt omnibus ommunis / quam
debemus oꝛ poꝛi pzꝛopꝛio vt ipſum
aſtigando ſubiciam? ſpiritui/quod

fit abſtinentia ieiumoeum / aſperita⸗

te ve tium; duricie leckoeum / laboꝛe
vigiliarum / pegrinationum / verbe

tum /a ſi que ſunt ſimilia / Alia

eſt eciam generalis quam debemus
Primo / videlitz fraterna wꝛrectio⸗
quiſquis enĩ peccat/in hoc quodam
modo pꝛoximo ſubitcitur / vt ab eo

ſecreta diſciplina fraternaliter coꝛ
rigatur · / Alia eſt ſpecialis qua

maioꝛts debent populo ſibi ſubdi
to/ et het duplex vna ſpiritualis
pertinens ſpecialiter ad pꝛelatos

ectleſiaſtios vt eſt ontumacium ex

ommunicatio Alia eſt tempoꝛa

lis magis pertinens ad pzinapes
terrenos vt maleſactoꝛum puniti

o que fit materiali gladio Am

plig inter ea que par ſeu equali de

bemus / ſpecaliter eſt equitas/ que
eſt equalitatis amoꝛ in hijs in qui
bus debet eſſe equalitas q het val
de neeſſaria eſt diſpenſatoꝛibus in

rerũ adminiſtratio? mercatoꝛibg /
in venalium cõmutatione iudicbg
in auſaium examinatione⸗·
De ſingulis autem iuſticie aliarugz

pꝛemiſſarum vixtutum partibus =

ſequi pzeſentis operis bꝛeuitas nõ

patitur / ſed ſolum ea

½

(Terka pare

¶Teraam onſiderationem pꝛoſe

quitur terde partis cnpitulum pzi
mum-

Ppeditis itaq; duabus
tõſiderationibus pꝛioei
bus iam terciam aggre
dimur quam de Pguſ

tfatione peem ioeum intitulauim»

/ Expurgatis enim vicijs et
plantatis virtutibue dignum eſt

vt ex oeto ſpirituali/fructus bonoeũ

operum ⁊ virtuoſoꝛum meritoꝛum
in hat vita olligamus et in ſutura
eternoeum pꝛemioeum ſuauitatem
guſtemus // DHunt autem non
nulli qui hant ſuauitatem fruckuoſiſ
ſimanvedam in vita pꝛeſenti quo
dammodo pꝛeguſtare metentur⸗

In quibus illud pꝛophetiaim im

pletur/ guſtate quo niam ſuauis eſt
dommus/ Quod vtiqʒ hi facil ius

aſſequuntur in ocio religio nis qᷓ; in

pꝛelationis officiofacilius in ſolitu

dine ſpirituali. q;; in tempoꝛali ſolli
ritudinefacilig in vacatione gtẽpla
tiue vite / ꝙ in occupatione actiue

nem hit ſuperficialiter tetigimus vt
deuotus quiſqʒ in oto ſpirituali ani
me ſue onſideret quanum earum
plãtatio fructifiæt a ex earum frut
tu quantum deguſtatio mentem e
ius vel reficat/ vel ad eternoꝛum p
mioeum ſuauitatem pzꝛeguſtadam
alliciat⸗ 2ððð

in quib vita tẽplatiua videtur ac
tiue pminere

dicente domino per pꝛophetam va

cate videte quoniam ego ſum deg
Ber vamtionẽ igitur 7 ſpualẽ qui
etem ad diuina viſionẽ gtemplati

onem ptingimus / ar per hot ad il
lam pꝛemioeũ ſuauem pꝛeguſtatio
nem quam hit inquirim. ideo de

cõtemplatioe et quo ad eam bere

nimg agendu eſt

¶ De actiue a contemplatiue vite .
Paratione. Capitulum ſecũdum

Bnt igitut duodeã pꝛeroga
tiue / que a ſapientibg aſſignat

Pꝛima qʒ pfectioe
eo ꝙ rei perfectioei at melioei inten

dit ſci; deo Achinua vero primo Bn
de inter hac 2 üllam het diſtatia ?

q;ꝝ actiua in operibꝗ iuſticie ꝓximi

ptilitate verſatur· Contemplatiua

autem vacis ab omni negoco ĩ ſo

la dei dilechione defigitur / ila mun

danis rebus bene vtitur⸗ſta müdo
tenucias⸗ ſoli deo viuere delectat di

ense cum pꝛopheta / mithi adherere
deo bon

eſt / Semda / qꝛ eſt in
dei ognitione clarioe / qð figuratũ ẽ
in lya que lyppis erat ociliee Mẽs
enim que wontemplando ocia appe
tit v ſicut rachel meli ⁊ clari9 videt
ſed paucioꝛes filios deo generat⸗ q
vero ad laboꝛem actionis et pꝛedi
cationis ſe dirigit/ ſicut lya minus

videt ſed amplius parit? / Ter
tia ꝙ eſtmundioe 7 pulchꝛ ioe· Hic
de rachel dicitur ꝙ erat dewza ſaue

Svenuſto aſpecn 2 de ontempla

tione. ſapientie ſcriptum eſt / vie ein

vie pulchꝛe / / Quarta quia eſt ſe
curioe / faule enim laqueos peccato
rum euadit in terris/ qui oculos ha

bet in elis deo de tali viro totem

platiuo cniptum legimAmantiſ

ſimus domini habitabit confidẽter

Quita ẽ quietioe / ideo de ma
ria dicitur ſedens ſecls pedes do

mini audiebat verbum illius Mari

wergo ſedet quia cõtemplatiua pa
tatis vicoeu tumultibg. optata ia

in xpꝛ iſto mentis quiete fruit᷑ Char

tha ſtat/qꝛ actiua laboꝛioſo deſudat
certamine · Na ſollicita eſt tur
batur erga plurima // Dexta qꝛ

eſt iocundioe/ martha enim Ouiuiũ

parat domino . maria vero iam in
conuiuio domin! iolindatur Con
tẽplatiua ergo vita merito maioe
eſt q; actiua quia het in vſu pꝛeſen

tis operis laboeat illa vero ſapoee
intimo ventura iam requiem deguſ

tat / Deptima/ ꝙ eſt permanen

tioe / ideo dichum eſt Maria optimã

partem elegit que non auferetur ab
ea⸗ Contemplatiua enim incpit

hie 2 in eel eſti patria perficietur/ Ac

tiua vero cim oꝛpoꝛe deficit quia 1.

eterna vita panem eſurienti no poꝛ

rigit vbi nullg eſurit et etera ope
ra pietatis ager⸗ quia eis non ibi o
pus ent ¶ Ocgaua quia deuotioe

vnde maria xrp̃m vnxiſe in euage
lijs legitur. n quo vnguento deuo
tionis duledo 2 maria contẽ plati

o deſignatur / Moni eſt quia de
o familiarioꝛ, pꝛopter ea per ioha
nem euange liſtam figuratur- qui 2

— ».

ena ſupꝛa pedtus domini teaibuit⸗
vbi eleſtia ſecreta ontemplando di
dicit /1 Decma quia pzecioſioe eo
ſit rario Actiua eni oom munis

multon eſt -Contemplatiua vero
paucop / qas in archa noe figuratum

eſt / que iferius valde lata in ſum

mitnte ſetreta erat // Vndecima

cy eſt eeleſti vite ſimtlioe/ quia ſimi
lia opera ad onte mplatiuam pexti
neut qualia ad vitam beatam⸗ bi

naq; vambim videbimus vide

bimus a amabimus⸗ amabim et

laudabimus· / Duodecima quia

eſt vltimo fini pꝛopinquioꝛ/nam atc
tiua ad ontemplatiuam · Contem
platiua vero in deum imediate oꝛ
dinatur · Qui ergo pꝛius in actiua
vita pꝛofiat / bene ad contemplatio
nem aſcendit / qs in iacob figuratur

ad quẽ lya pꝛiusqꝙᷓ; rachel ĩtroducta

legitur- In quo eccdam deſignatur⸗
ꝙ pꝛelatꝰ debet ſe pꝛius in campo
actionis exercere / deinde ad moõtem
ontemplationis aſcẽdetre ſicut moy
ſes feaſſe ſcribitur Sit enim vtriqʒ
vite debet intendere / ut quadoqʒ cũã

martha per actiuam i varietate cu

ran quaſi a ſe reedens circa ꝓpximũ
ſolliatus laboꝛet quandoqʒ vero cũ
maria per coonte mplatiuam in vni
tate oogitationũ / quaſi ad ſe rediẽs

erga deum ſolitarius vat in il
lud vnũ omnes anime vires reclli
gat / de. quo dicitur / poero vnũ ẽ ne
œſſarium.

De hys que ad ontemplatlonẽ

diſponendo pꝛeueniũt⸗

(Capitulum tercum

D hant autem contemplatio

Aunem auedam diſponendo n
ueniut / quedam adiuuando pꝛofici
unt/ quedam onſummando perfici

unt / de quibus hit bꝛeuiter pꝛoſeqᷓ

mur In pꝛimis ergo dicimus
ſex ſunt que inter alia ſpecialiter ad
contemplationem diſponendo pꝛe
ueniũt/a pꝛeueniendo diſponunt⸗

videlicet quies / ſolitudo / ſuentiũ / lee
tio / oꝛatio a meditatio⸗/ In tribg pꝛi
miso hot diligenter obſernandu eſt
Vit uon ſint implicata terrenis af

fettionibus / non ocioſa a meditatio
nibus ſpiritualibus / non infruttuo

ſa in virtuoſis operibus /et tunt im
Plebitur / qad de his tribus bꝛeui V

bo iheremias ait/ Dedebit ſolitari
us 4 tn cebit / quia leuabit ſe ſupꝛa ſe

Quid eſt leuare ſe ſupꝛa ſe / niſi per

contemplationem ſuperna aſcende

re? Ad hoc autem eciam alijs tribg

adiuuamur / na lectione inſtruimur
oꝛatione erigimur/ meditatione di
rigimur · Hijs namqʒ quaſi tribus

ſcale gudibus ad eleſtia ſubleua

mur· Met ad hoc pꝛimus gradue
ſine dioꝛum connexione ſuffiat / qui
a ad ſapientie ctemplationem nõ
attingit lectionis inſtruckio / niſi aſ

ſit ad erectionem mentis/ oꝛationie
deuotio Quippe aum enim illa do
nu dei ſit / fatuus eſſe pꝛobatur / qui
ſine diuino auxilio ſua induſtria ad
cam peruenire pzeſumit / diente
ſcriptura / qui indiget ſapientia poſ

lulet eam a deo / liet amen Pnten

platio ſapientie pꝛincipaliter pzoæ
dit a diuina gratia / inuant ni ichi Uomi

nus poteſt humana induſtria et ad
hoc ꝑ meditationem id eſt intentã
mentis onſiderationem dirigimur
Holet autem inter meditationẽ ſeu
onſiderationem cõtemplationem
aſſignari diſtinctio liet ſepe pꝛo in
uicem indifferenter vtamur⸗ Medi
aatio enim ſeu conſideratio pzopzie
ad reium inquiſitionẽ/ ontemplatio
vero ad earum certitudinem ptinet
vt oonſideratio ſit intenta ad inueſti
gandum ogitatio / contemplatio au
tem indubia rei ſeu ven appichenſio
. leu intuitio⸗ =

de hijs que ad ctem ,iagonen
adinuando paonaunt

(Capialum auartum⸗:⸗

L1 Jat au virkttre omnes ge
. neraliter/ tamẽ ſpecialiter do
na ſpiritus ſancti ad cõtemplationẽ
adinuando pzoficunt hac videlicet
ratione quia animam iuuat ad ope
randum faciliter æ expedite Cuius
rei gratian ſciendum eſt cum̃ ſeptẽ
pzꝛintipales virtutes ſint de quibus
ſupenus diximus ſunt tamen ſeptẽ
fpiritus ſancti dona que yſa loquẽs
enumerat · Hequieſcet inquit ſup eũ
ſpiritus domini ſpiritus ſapientie et
intellectus ſpiritus conſilij foꝛtitu
dinis ſpiritus ſcientie et pietatis et
ſp intus timoeis dommi Dunt etiã
octo ao beotitudines quas xp̃ᷣus in mõ

virtutes dict in quantum aĩam itli

nat ad operandũu recte Dona in quã
tum eam adinuant ad operandum
faciliter expedite Deatitudines in
quantum eleuant ad operandum p
ſecte. Fruttus vero in quantum alli
aunt et reficunt ad operandum de
lectabiliter iocinde Ded quia pꝛe
dicti fruttus cum virtutibus donis

at beatitudinibus manifeſte cõueni

unt de eis nichil / de aljs vero pau

ta dieemg // Et pꝛimo ſeptem do

na hot modo diſtinguimus / Nam
per ea ſpiritꝰ ſanttus ontra ſeptem
temptamenta nos muniendo iſteu
it· contra ſtulticiam ſapiẽtia · ontra
hebetudinem intellectucontra pꝛeti
pitationem conſilio/ contra malum
timoeem ſoꝛtitudine / contra igno
rantiam ſcientia/ contra duriciam pi
etate/ cõtra ſuperbiam diuino timo
re· Quatuoæ autem pꝛedictoꝛũ ma
locum ad intellettum · alia tria ad
affectum videntur pertinere NMam

ſtulticia ſiue inſipientia eſt. quando
intellectus ſapoꝛe terrenoeum impe

ditur a guſtatione eleſtium ſuper
noeum· Nebetudo eſt groſſicies in

tellect) qua ine ditur ne in cratune

1

te diſcipulis pꝛedimuit Gunt pꝛete
rea duodecim fruckus ſpintus ſancti
quos apoſtolus nominat. caritas⸗
gaudium⸗ pax patientia⸗ longani
mitas bonitae- benignitas, man
ſuetudo⸗/fides/ modeſtia/ continenti
a⸗ cſtitas Et liet het omnia tam
dona qé beatitudines 2 frucktus ſint
virtutes aut virtutũ effectus/ tamẽ
inter het quidam ita diſtinguũt vt

*
. ð

treatoꝛem agnoſcẽs penetret inter
na miſteriozum· // Pꝛeapitatio

eſt deſechg deliberationis in hijs ã

pertinent // Ignoꝛantia eſt defet

tus diſcretionis in his que ommu

niter agenda ſunt · Contra pꝛimũ

eſt donũ ſapientie quo agnoſcütur

ſupenoea Contra ſecundum eſt do
nu intellectus quo agnoſcutur inte

noea- vnde ab intus legedo dicitur
intellectus.1 intellectio quaſi intus

lectio Cotra terciu eſt do nu conſii
quo agnoſcũt periculoſioꝛa · Cõtra

quartum eſt donũ ſcientie quo ag
noſcũtur mferioꝛa et agibilia mino

ra- // Triu autem maloeum que
ad affectu pertinent / vnu eſt reſpet

tu dei / ſciliet ſuperbia que eſt inoꝛ⸗

dinata excllentia ani mi cõtra qua
eſt donũ timoꝛ is Alind reſpectu px
imi / ſcilet duricies / ontra quam E
pietas Tercium reſpectu inimici ſeu
mali aduerſi / videliet timoꝛis puſil
lani mitas / ontra quam eſt foꝛtitu
do // Hoꝛ quoqʒ; donoeum tria p
tinent ad diuina · Mam dono intel
lectus ggnoſcitur dei veritas Dono
ſapientie guſtat eius ſuauitas· Do
no timoꝛis honoeatur eius ſublimi
tas⸗ // Alia autem pertinent ad
humana⸗ que diuiduntur in ea que
agenda ſunt communiter ab omni
bus⸗a ſit ſunt ſub pꝛetepto quod ꝑ
tinet ad ſalutis neceſſitatem et ſic
arta het eſt donum pietatis · cui in
hijs lumen pꝛeſtat donũ ſcientie⸗
Bel ĩ ea que ſpecialia 7 ardua ſũt
a cndunt ſub onſilio tancỹ pertinẽ

cia ad ſalutis perſectionem/ firch
het ẽ donũ foꝛ titudinis / au in his
lumen pꝛeſtat donum conſilij· //
Hoꝛum pꝛeterea donoeum tria per

einent ad intelleckum ſciliet dona

ſcientie conſilij intellectus/ tria ad
affectum / videliot dona pietatis /
foꝛ titudinis 2 timoꝛis Donum ve

to ſapientie quodam modo ad vtrũ

qʒ videtur pertinere quia eſt eius
pꝛium non ſolum videre ſed guſtare
Vnde ſapientia dicitur/ quaſi ſa
pida ſeu ſapoꝛoſa ſcientia ·/ Ho
rum deniqz; donoeum duo pertinẽt
ad contemplatiuam videlicet ſapiẽ

tia intellectus / quia dono ſapien

tie deum cõtemplamur in ſe/ dono
autem intellect in treaturis / / Alia
quinqʒ pertinent ad actiuam quia
timore declinamus mala pietate
autem ſoꝛtitudine adiunante / lu
mine ſcientie et conſilij bona pꝛoſe
quimur / Licet tamẽ inter dona·

ſapiẽtia pꝛimo loo a timo vltimo
nominetur / nithilominus a dono ti

mois / ſapientie ontemplatio in
choatur / ſicut ſcriptum ẽ Inicium ſa
pientie timoe domini / donis vero
medije pꝛ oſiciendo ad perfectionẽ
appsopinquatur ſed dono ſapienti
ontemplationis perfettio cõſum
matur

¶dDe his que ad oontem plationẽ
conſummando perficiunt .

i

Meer illa vero que cõtempla
lonis onſummationem pfi
kũt / ſeu ei? perfecgtionẽ efficiũt · ſpe
cialter ponẽde ſunt octo boͤtudies
euangelie / ex eo videliet quia mẽ
tem eleuant ad operandum perfer
te vt ſupꝛa tetigimus In illis eni
oco doctrine ſue regulis / expꝛeſſit
xpꝛiſtꝰ9 compendiũ totig euangelice
legis a xpziſtiane perfectiõis / ex q̃
bus alia dependẽt oĩa · Vnde vt il
lius dockrine perfectionem et ſubli

mnil tatem oſtederet / eam daturus aſ

endit in montem // IJdeo autem
beatitu dines nominãt quia in eis

vnſiſtit beatitudo vie / quodammo
do pꝛopin qua beatitud ini patrie / et

ei in alquibus perſectionibus conſi
milie Mam hmõi beatitudo nobis
in via pꝛeſeniis vite poſſibilis / in tri
bus cn ſiſtere dicitur , In altitudine
ſapientie / ſuauitate conſcientie / vtu
tis ſublimitate // Has igitur bea
titudines ita poſſumd diſtiguere In
illis enim ani ma ad bonũ a contra
malũ perfecte oedinatur · Ad bonũ
quippe oedinate ſe habet / ſi modica
bona modicũ diltgat / ſi vero bona e
ſuriat 2 ſitiat/ ſi eis ita ahereat⸗
vt nulla pena ab eis ſepari valeat⸗
Ad pꝛimũ ptinet. Heati pauperes
ſpirtu · Ad ſecundũ· Gt qui eſunũt
2 ſitiũt iuſtieam Ad tercu⸗ Beati
qui pſecutionem patiũtur pzopter
iuſticam/ Ad malum vero quis oꝛ
dinate ſe habet / ſi nulli malum inſe
ret / ſed ſibi ilatum vel gratis aſſũp
tum equam miter ferat / ſi alteri illa
tñ ꝓ poſſe auſerat· ſi ſtudioſe cauet/

vt nec in quinetur a malo culpe / nee
perturbet a malo pene Ad pꝛimũ
pertinet beati mites Ad ſecrdum ¶·
beati qui lugent Ad teraũ/beati mi
ſeriwz des Ad quartum beati mun
do oꝛde Ad quintum. beati pacifici

1 In pꝛima autem beatitudine 6

Pfectionis inthoatio⸗ ſcilicet in pau
pertate ſpus ſeu humilitate qz pꝛi

ma virtus xpꝛiſtianoꝛum eſt humi
itas / in beatitudinibus medus eſt

perfectionis conſummatio⸗ In vlti
ma vero perſectionis oſtenſio · Ad
perfectionem itaqʒ duo pertinbt ſci

liæt purgari a noxijs a repleni bo

4

nis· Pꝛzimũ ad paupertatem ſp̃s /
nd mãũſuetudinẽ pertinet /qꝛ pau
pertas ſpiritus ſugat mala que no

bis pꝛoueniũt a bonis que ĩ nobie

vel cira nos ſunt / ſiat amoꝛem et
ſollicitudinem ſeculi · Maſuetudo ve
ro ſugat mala que veniunt nobie
ab aduerſie que gtra nos ſunt / vide
liet perturbatiões animi ·/ De

aundum autem id eſt repletio boni /
ad alias quinqʒ beatitudines perti
net ; Eſt enim duplex bonũ viz bo
nũ expediens ſcðm ad vt eſt med:

ana vel intiſio membꝛzꝛi ꝓ ſalute wz
poeis Et eſt bonũ ſimpliciter a abſo

lute expediens· Ad pꝛimũ ptnent
luct pnia a pſecutiõis pacientia / qᷓ

bus ſalubꝛiter qs hit eligit cruciari

vt poſſit in futuro cõſolari ·// Ad
bonũ aut ſimpliciter pertinent qua

tuoæ ſequentes btudineg dut pꝛi

me ad ackin a Alie ad ztemplatiuã⸗
Heatt qui eſuriunt iuſticiam teſpicit

bonß adð debemus de neceſſitate⸗

Beati miſerioꝛdes bonũ gð ſa

nimus ex ſupererogatione Aliarum
duarum que pertment ad cõteplati

uã pꝛioe ꝑtinet ad intellectum vide
liœt oꝛdis mũdicia · cuig videre de
um Poſterioꝛ ad affectũ· ſcz pacis
traquillitas / au eſt p̃pare deo men
tis habitaculũ dicẽte ha⸗ In pao⸗
fact9 ẽ loc eig · His itaqʒ octo gra
dibg mirabilẽ ꝓfectionis ſcalã xe
nobis erexit cuiq vtraqz extremitas
elum tãgit Ideo in omẽdatioẽ pꝛi

me btitudinis vltime dicitur quo
niã ipoꝝ eſt regnu eloꝝ. hit videli

cet in ſpe et finaliter ĩ te quã iã quo

damodo poſſident in eeleſtis ſuaui

tatis pꝛeguſtatione·

de cõſideratione eoꝛum que nos

umus vel que in nobis ſunt⸗

Capitulũ vi⸗

4 Jſtinximg plura qꝗᷓ aliqualiter

ad gteplationẽ ptinere vidẽt
Muüc aut ea diſtinguam cire qᷓ cõ
tẽplationis gſideratio verſat᷑· Licet

enĩ ge a pꝛinepaliter gtẽplatio ſo

lũ reſpectu dei ſit· tamẽ ecã e cõſi
deratio quodãmo ſe extẽdit ad res
alias ꝓ vt in den ⁊ ĩ ei ognitionẽ

at dilectionẽ referutur Tria ſunt igi

tur ad q hmoigſideratio extẽditur⸗
videliet ea que nos ſumd vel que ĩ
nobis ſũt · ea qᷓ cira nos ſunt et ea
us ſupꝛa nos ſunt/ de quibꝰ bꝛeui

ter eſt diedũ Igitur quatum ad ea
aue nos ſum? vel que in nobis ſunt

tria oſiderate debe·ſey mirabilẽ hu
mani oꝛꝑis ↄꝓpoſitionem- murabili
ocem oꝛꝑis ſpus ↄnexionea mi
rabiliſſima aie rationalis oditionz

Cira pꝛimu cõſiderandu et ad

mirandũu E dei artifitiũ in debita v
niuerſoꝝ mẽbꝛoꝝqnoetione in oedi
nata tam exteroeu ꝙ;ᷓ interioꝛũ ſen
Eä diſtinttione in pulchꝛa deniqʒ
humani vultus dewꝛzatione quem
nterea ſurſũ erectũ ſoꝛmare voluit
vt hoiem ad eeleſtiũ diuinoꝛ uqz cõ

templationem factũ eſſe oſtenderet
vt poeta inquit · Bꝛonaqʒ cũ

ſpectent aſalia etera teera Os hoꝛ
ſublime dedit elumqz videre Juſſit
c erettos ad ſydera tollere vult

Cirtca ſcðm vero in ipſa onexione

uĩe ad oꝛpꝗ illud ſingulariter admi
ratione dig nu eſt/ qð nõ ſolum ip̃m
ad vita 2 ad ſenſũ aĩare pt ß in hoc
ecia quodamodo ſimilem deo habi

tudinem tenet · Ma quemadmodũ

deg in om ni treatura ſua inuenitur

ſit et indiuiſibilis / per omnia wꝛpo
ris membꝛa diffuſa eſt. Et ſicut de

us in nuindo omnia ſolo volutatis
nutu creauit omnia mouet om nia re
git atqʒ diſponit ſit anima in toto
oꝛpoꝛe vbiqʒ tota quaſi in ſuo quo
dam mundo omnia membza mo

uens eis vires influit actiuitatemn

pꝛeſtat a ſepe ſola voluntatis liber
tate agere imperat vt ideo merito
ſapientes quidam hominem mitro
oſmum id eſt minoꝛzem mundum
nominare voluerint / Cira terci

um aũt ipſa cõditionem rationalis

b v

aie diligenter meditari et vehemẽ
ter mirari debem/ nam anima ni
chil recte exiſtimat / qᷓ ſeipſam igno
rat Neſcit ꝙ ſub pedibg ſuis omnie
midana gloeia iacet / que conditio
nis ſue dignitatem nõ penſat NMeſ
tit oĩno quid de ſpũ angelio / d de
diuino ſentire debeat / que ſeipſam
pꝛzius non ogitat- Cogita igit᷑ o
anima nature tue exœllentiam/ quo
modo te ſerrit deg adymaginem
ſimilitudinẽ ſuam/ quomodo in tri
plici ani me potentia memoꝛatiua
ſciz / inte llectiua 7 volitiua / in te ſat
te trinitatis ymaginẽ impꝛeſſerit⸗
quũo in virtutib varijs in te ſuom ſi
militudinem expꝛeſſerit/ quo modo
te ſuꝑ oẽm oꝛ poeam creaturã ſub
limauerit / quo ĩ te omniũ creatura
tum perſectionẽ quodamodo in v
nu collegert / tibi cũ inſenſibilibus
eſſe/cum plantis viuere / cim bꝛutis
ſentire / lum angelis intellectualiter
cognoſcere libere velle ontulerit⸗
quomodo cum eis te in diuiſibilẽ at
perpetuam ꝗq dei mapacem atqʒ in e
o ſolo quietabilẽ de nichilo creaue
rit // Cogita eciam cirea operati
ones anime / volubllitatẽ qggitati
oni sagilitatem ymaginationis⸗
ingenij acumẽ / diſcretionis examẽ /
capacitatem memoeie / viuantatem
intelligentie / circa het alia plura
ſtupenda / de quibus in tractatu noſ
tro de anima ompendioſe multa
oollegimuse · / Ded ne tue natu
ralis dignitatis toõſideratio te extol
lat / tue eciam imperfectionis deſet
eum onſiderate neoſſe eſt / vt vni

4

p aliud temperetur⸗Agnoſte itaz

quid fueris / quid ſis / quid eſſe debu

er / quid eſſe poteris/quid ſueris p

naturam / quid ſis per culpam / quid

elſſe debueris per tuam induſtriam⸗

quid adhut eſſe poſſis per diuinam
graciam · Nut maloeum tuoeum re
miniſcens / onſidera vbi fueris nũc
diuinoꝝ iudicoeum ſentẽtiam metu
ens / oogita vbi eris nũc mala pꝛe
ſentis vite attendens / ſolerter me
tens / agnoſce vbi ſis· nunt bona

ſuperne patrie contemplas / ſalubzi

ter lugens⸗ cõſpie vbi non ſis· Cõ
ſidera deniqz o homo diff mitionẽ

tua quia animal es rationale moꝛ

tale / vnde quia rationalis es· cim

deo et angelis participans / mẽtem

in elũ erigere quia moꝛtalis es-

cum terrenis animalibus viuene /

mortem meditar metuere finem
debes · Vinc a poeta dickum eſt · O
felix moꝛtale genus ſi ſemper habe

ret Cternum pꝛe mẽte bonũ / finẽ

qʒ timeret

¶ De cõſideratione eoꝛum que iux

an ſeu pꝛope nos ſunt-

h Zis onſideratis que nos ſu
mus / aut que in nobis ſunt/

ad ea conſideranda tranſeamus / qᷓ

cirea nos ſunt · Ct hec tripharie diſ
tinguuntur · NMã quedam iuxta vel

pe nos / quedam contra nos / que
dam pꝛo nobis ſeu gyter nos ſãt·
/ Pꝛimo ergo quatu nd ea que
iuxta vel ge nos ſunt / id ẽ Pxiõs

——

nroes / oſiderada ſũt eoꝝ oia / ho eſt
tõ pfectoꝝ qᷓ; ꝓpuerſoꝝ boã mala/
vt inde eluceſcat qd imitari 2 qd vi
cari expedigt / vt ex bonis diſcas vn
de deo gras agere/ ex malis vo qd
coꝛrigere dẽas Ad hat oſideratiõez

ptinet bona ꝓprimoꝝ meditari ad

imitatiõis emulatioez? ad dei lau
dẽ a grauꝝ actiõez / mala vo ad nrãʒ
eruditiöem 1 eoꝝ emẽdatiõez at cõ
paſſiõem. Nã cũ ex caritate Pxiõs

nros ecia uimics ſicut noſip̃os dili

gere id eſt eoꝝ pfectioe; ſalute 2 e

is gram et gloeia optare debea?

opſequene ẽ / vt eon bonis ggaudere
e eoꝝ malis odolere⸗ ſicit Piis te
neamut· Jdeo dicit apoſtoly Tari
tas non qꝛit que ſua ſunt/qꝛ ſua re
putat aliena/2 que alioꝝ ſüt querit
tqᷓ; ꝓa. J git᷑ qͥ hãc habʒ oẽs quter
deũu amat Dit tamẽ in hoie amat
naturã vt aulpa odiat? Lullũ tamẽ
qter aulpã ſpernit / nullu dtẽpnit /
nullũ indicat / nullü ſe indignioꝛrem
quantũ ad gratuitam dei electiõez/
aut finalem dilectionẽ reputat //
Dz qꝛ nemo ſcit an amoe vel odi
digno ſit⸗ ip̃e ſua vel alioꝛ ũ pera
tᷓ; ꝓpᷣa deflẽs / lbi 2 oibg ggruẽtia
bona deſiderat· In hoaũt deſiderio
ita debitũ ſapie oedinẽ ſeruat / vt bo
na maioea minoꝛib pꝛeferat ſiait
zpa rebus / aĩas oꝛpib ſp üalia
tpalibꝗ / eterna caducs · ¶ De oli
deratiõe eoꝝ que gtra nos ſunt

2
onſiſtere am queda ſut patter
coleranda / queda potenter pugna
da⸗ quedam pꝛudenter foz midada
Ad pꝛima dꝛam ꝑtinẽt aduer

ſa tribulatibis / que iteru triplex ẽ ſezʒ

diuie oꝛrectiois / huane pſecutiõie⸗

dyabolie impugnatiois⸗ Et pꝛo
hijs nõ ſolũ pacienter⸗ſed eaa gau
deter tolerandis / nos gſolatur ſcrip

Alilra diens⸗Per multas tribulatio
nes opoetet intrare in regnu celoeu
O magna tribulatiois vtilitas /
Ciqʒ eiq alia mutiplex vulitas aſ

ſignet⸗ het vna ſuffict , p ea deleſ

de regni introit apitur / 2 nob ad

Hhuc in tert iactibo noſtra mens di
uine viſio's celeſtiuqz gtoplatiõe ſbᷣ
leuat/ Hitc iacob ab eſau perſeait⸗
vidit dominũ facie ad face Vit ſte

phan/ in tubulatiõe poſit9 vidit glo
riam dei · Hic iohes ĩ exiliuũ religa
uuis reuelatiões diuias habuit de qᷓ

bus apocalipſi ſcripſit / Ad ſecun
da dzam ptinẽt triplicis hoſtis mũ
di carnis 7 demonis plia qby gtra
nos indeſinẽter inſultatibg potẽter

Epugnare debe, vt net müdi tur

batio net carnis ĩqnatio / net demo

nis temptatio in nos pꝛeualeant

net goꝛũ vitijs ſucumbamus Ali
oqurad conteplatioĩs ſcala nõ reſur

gimus erett / H eiecti ab ea radimg

Ad terca dẽam ptinẽt pᷣ̃cipue
tria que pꝛudẽter foꝛmidare / at ſoꝛ⸗
midado cauere tenemur/ viz pei de
foꝛ mitas / inſerni penalitas / purga
toꝛ ij aerbitas In deſoꝛ mitate pẽi

¶ Capitulum viij⸗
W.) CEinde quatum ad ea que oon
VJtra nos ſunt videſt nob aduer onſiderem) dei off ẽſa ĩeſtĩabilẽ II
lo aliderandũ eſt ea in tuplid dʒa eer infinitatẽ ſuie exællotie In pena

b iiije/

.
litatt inſerni. dei ferudeẽ ſeu vindie
tã implacabilẽ Jpter rigoꝛẽ ſue iuſ

ticie,· In alrbitate purgatorij / dei

iram mitigabilem / qnter dulozem

ſue clemẽte⸗ Hec oſiderans gpha
ocabat dieee O ne ne in ſuroꝛe tuo⸗

q œtera⸗Et ad hor nõ ſuoꝝ merito
tũ iuſticia ̊ ſue infirmitatis miſeri
am diuie bonitatis miam allega
uit · Miſerere mei dñe quonia infir
mo ſum; Et iterü Miſerere mei de/
ſeð m mag/mi:tuã/ Vbi ſane mag
na deploꝛat miſeriã /ꝗqᷓ magnãaã ĩpio
rat miam · Heu qᷓ; ſoꝛ midãdi⸗ henu
cauẽdi ſüt ſuroꝛ iſte et het ira dei

Igitur ne ĩ furoee arguamur/ 1 ne

in ira oꝛripiamur / imploꝛrata mag
na dei mia / noſipos arguag wꝛri
piam Arguam nos / de multipliti
negligẽtia / de multiplic gcupiſcen
tia / de multipkei neqcia De negligẽ
lia in pnia pœoꝝ in reſiſtẽtia tẽptaa
tonũ in ꝓfeqtu ac ꝑpſeuerãtia bono
rũ oꝑpm Arguamꝰ⸗ nos / de multipli
ci cpiſcẽtia voluptatis / vanitatis
q curioſitatis/De ↄcupiſcẽtia volun
tatis in veſtimentis deliaoſis / in ti
barijs ſapoꝛoſis / in oblecamentis
luxurioſis/ De cõrcupiſcentia vanita
tis / ſauoeis / laudis / 1 honoꝛig De
cupiſcentia curioſitatis/ ad ſciedũ or
culta vel min vtilia ad videndum
pulchza nimis allectma / ad habẽ
dum ara valde ſüptuoſa⸗Argua

mnos de multipliri neq̃cia iracã di

e/ inuidie / 2 acidie De hüs ergo
alijſqʒ peccatis arguamus nos-et

woꝛrnpiamus per cꝛdis cõtritionẽ /
oeis cnſeſſionem / 2 opert ſatiſfact

tionem ⸗· gquia ſine hüjs tribus gra
dibg / ſcala gtemplationis aſcedere

nõ valemg⸗

4 De dſideratloe eoꝝ que pꝛo nobᷣ

ſeu tter nos ſunt⸗
Tapitulum ix⸗

Oſtẽ dixig de hüjs que gtra
nos etia de hijs que ꝓ nobie

ſeu Iter nos ſüt diedu eſt · Nã ſa
pistia ꝓſiderat pꝛoæ gtra / hoc bᷣ. pſ

pera aduerſa⸗bona mela/1̃a
a fine vß ad finẽ attĩgẽe / oĩm habz
notiuã / eleſtiũ / terreſtriu/ iſerno;

Celeſtiũ / vt appetat terreſtriũ / vt

tepnat᷑infernonꝝ / vt timeat Oĩim

quoqʒ tã bonoꝛũ qᷓ; maloꝝ ſapoꝛẽ
habet. Eñ ſapĩa quaſi ſapida ſcĩa

dea ẽ / qꝛz ſibi oĩa ſapiũt vt debeẽt / ſcʒ
mala culpe vt amara / mala pene /
vt inſipida / boua tpalla / vt vilia. bo
na ſpualia vt cara⸗ bona grẽ vt ſa
pocoſa⸗bona gloeie vt frucuoſa⸗
deo bene dickũ eſt. nueniſti ſapiazʒ
ſi tibi ſingula ſapiũt ꝓut ſunt·Per

hant igit ſape debem ea que pꝛo

nobis ſcu pꝛopter nos ſũt· ho ẽ dei
auxilia bnficia/ Et hoꝝ quedã ſũt

generalia⸗ queda ſpecialia / que da
ſingularia· Et iteru generalia diui
dütur bñficia creatiõis / repatiõis⸗

2 gloeificationis Pzimo naqʒ hu
mana natura treatur vt ſit · Seain
do tepatur ſeu inſtiſichtur vt bona
ſit.Tercio glociſietur vt beata ſit⸗

Per treationẽ ad bonũ ĩinat᷑ · p iuſ
tificationẽ ĩ bono dilatat᷑/p glecifi
ctiõez ĩ bono gſũmat᷑ In nullis qe

alijs dei operibus appet vel eig po
tentia ſublimioe / vel ſapientia mira
bilioꝛ vel mĩa iocundioe) nſup bene
ficia dei ſpecialia tria ſunt · Pzꝛimũ
eſt expecationis /quo deus pecato
tes pacienter expectat ad penitenti
am Scðdm cõuerſioĩs · qodiu exper
tatos Auertes iuſtificat ꝑ grãʒ Ter

uũ ſeruatioĩis/qcuerſoo a caſu p̃

ſeruat et ĩ bono ſtatu ↄſeruat ꝑ ꝑje
ue rãtiã Amplig qᷓdã ſut dei bñfica
ſinqularia que vnialiqʒ ſingulariter
exhibẽt · vel ĩ boĩs wꝛzpalib tpali
bꝗ aut ſpũalibz. vel ĩ boĩs nature ſoꝛ

tune aut grẽ· q qſq; diligẽter aſide

rãs non dicã renumerare vix enu

merate ſufficiet · Hint ait pꝛopheta

Quid retribua dño 1 oĩb qᷓ retri
buit michi? Itaqʒ ĩ hijs oĩb dei bñ
hicijsbñfactoꝛẽ noſtrũ meditari at
qʒ mirari/ip̃mq; pzꝛo qualicounqʒ eo
rum tetributiõe benedieere at lauda
re tenemur⸗ Et non minus pꝛo ge
neralibgq; p ſingularibus bñficije

quas poſſumꝰ granꝝ actiões reſerte⸗

Euin nõ minꝰ p me fecit q̃ͥ mi cũ a
lijs bñfetit / ymmo eo magis ·/quo
bonũ quãto cõig / tanto diuinig vt a

it philoſophus

¶De contemplatione eozum que

ſupza noe ſunt-
CTapitulum x⸗

ſt hec ad ea tãdẽ gteplãda
que ſupꝛa nos ſũt wꝛda leueq
py Vt eiĩ ad eon teplationẽ ſapĩa
Aſcẽdtre poſſit / alia oĩa vndiqz circũ
ſpicit / it ſez extra / añ aretro / a dex
tris a a ſiniſtris / ſurſũ 2 deoe ſu⸗ In

t aſiderat ogitatioẽse? affeetioẽ s⸗

extra locutiones a oꝑpationes.tetro
pæa p̃terita / ante pñcia et futura⸗A
dextris Pſpera / a ſiniſtrs aduerſa/

vel a dextris exempla bonon / a ſiniſ
tris excpla maloꝝ / vel merita et de

merita Durſũ bonoꝝ mia / deoꝛſũ
maloꝝſupplicia / vel ſupig eleſte reg
nũ iſeri terrenũ exiliu Oʒz quoꝛſũ

hec oia? Sane vt p eoꝝ cõſideratio
nẽ finaliter/ ſapĩe otẽplatio ad ea qᷓ

ſupꝛa nos ſũt ꝑueniat Dupza noe

aut dio / nõ elu / nõ ſolem vel luna/
aut ſtellas⸗ quia ſi ſupꝛa nos ſint
loti poſitiõe / ſüt tñ ifra nos pcij ſen

nature dignitate ac pfectioẽ/cũ a ea
2 oĩa oꝛpꝑ alia que ſb eis ſũt/ quter
nos fa / nob ſubſint. Dz ſupza nos
ſüt / deg / agel9/ ſp̃sbtus/deg p na
turã / ägelꝰ ꝑ naturã et gram-ſpũa

btũs / ꝑ gram ? gloeia Ideo de hijs

triptita nobᷣ erit otẽplationis oſide
ratio · Pꝛima de beis aĩabg· Sc da
de agelicis ſpiritbus Tercia de diui
nis pꝓfãoĩbꝗ / vt ſit de minoꝛibg ad
maioaa alciora pedamgn mim
bilẽ dei potẽtia/ſapiam ꝛ clemẽta /
in ſcis ſijs otẽplemur pſallẽtes cã
pꝛopheta. Mirabilis deg in ſanctis
ſuis /Ticet autem ſtatum beatitu
dinis/ a modum gloeificationis ho

minũ vel angeloeum ſanctozũ pzonꝝ

ter mirabilem eius altitudinem / nee
hominis ſenſus apere / net ratio poſ
ſit oompꝛehendere / pꝛopter quod
humana auiditas gð pꝑ experimen

tum vel rationem non pꝛobat quan

doqʒ; Ppz0 modioo vel Pene pzo nichi
lo reputatmẽetñ xpiana de ſutut

õ

00
0
butudinis eertitudine fidei atteſtati
one ſtabilita/ illig magnitudinẽ ꝑg
tẽplationẽ meditdo atqʒ mirado /
eandẽ pt plena mũdationẽ oſcie /

poſt multa exertitla iuſtice / ſepe ĩci

pit ſperare quodãmõ ſperando et

amado ßPguſtare / q pꝛius vix po

terat tredere / a hoc ẽ ad qð debem⸗
indeſinenter tendere / donet ſuture il
liq plenitudinis / plene feliatatis et
felicis ſuauitatis quantulaſcũqʒ pzt
mitias atcipere valeamus⸗

¶De ontemplatione in ſanctis a

Almabues

—

Capitulũ xi⸗

VOnſidetemg ergo in bs aia

cis ſp iritibꝰ mirabilioꝛem ex

celletia / 1 ex hys deniqz in diuinis

Pfectioibg mirab iliſſima ſupeminẽ

tiam templemur j gitur illa aia⸗

beatifica gloeia pzinapaliter conſiſ
tit in ſancte indiuidue trinitatis
pꝛehenſione que tria oomplectitur/

pidelicet tlariſſima viſionem / ſuauiſ

ſimam fruitionem / et ſasratiſſimã

delectationem⸗ ex viſioẽ fruitio ſius

dilectio 1 er hüs delectatio iſepera

biliter conſequitur deogz in hijs tri

bus beatitudo eſſenaaliter conſiſtere

Ddicitur⸗lit eam plura alia aciden

chpſi / ĩam beatitudinis gloeia vi
diſſe intelligitur ſub ſigura oꝛzone
duodecim ſtellarugn quibus duode
uim conditiones oꝛone beatifice de
uſignantur videlicet tres ſupꝛadiae

— —

⸗ mirabile earu gloeia / 1 de
in ageli

dots ani me / viſio fruitio 7 delecta

dlo/a quatuo? dotes coꝛpoꝛis gloeifi
cndi / que ſunt pulchzitudinis clari
tas / ſubtilitas agilitas et impaſſibi
litas ac quinq; ſenſuum perfecta ſa
Rietas / Inſuper ecam per duode
tim fructus ligni vite quos ibidem
iohanes omemoꝛaſſe legit / duode
cim pzꝛiuilegia beatozũ poſt genera
lem reſurreckhlonem wꝛzpum figuran
tur⸗ videlicet ſanitas ſine infir mita

te / iuuktus ſine ſenettute / impaſſibili

tas ſine moete / pulchꝛitudo ſine de

ſoꝛ mitate / libertasſine ſeruitute vel

wactione / pax ſine turbatione / ſecuri

tns ſine timoe / ſatie tas ſine faſtidi
o vel eſurie / habudantia ſine indigẽ
tia vel paup tate / ognitio ſñ ignoꝛã
tia vel erroee / gloeia ſine ignomini

a vel dedecꝛe / gaudiũ ſine triſticia
vel doloꝛe / Lict autem verum 2

eſſendale beatozum gaudium pꝛĩci

paliter ſit / de treatore et in ipſa bea
tiſ ſima trini tate / tamen erit accden
taliter de treatura⸗ et in eins multi
puci gſideratione Gaudebunt quip
pe de xpꝛiſti humanitate quam cũ̃
deitate vnitam videbunt . Gaude
bũt de eleſti habitatione loci ame
nitate pulchꝛitudie 7 magnitudine
quam poſſidebut Gaudebunt de 10

cinda ſanttozũ tam hominũ ꝙᷓ an

geloeum ſocietate / ſoetatis multitu
dine / multitudinis vnitate et carita
te aim qua regnabunt-Gaudebunt
de wꝛporũ gloꝛificatione quam pt⸗
reſurrectionẽ habebũt / gaudebũt de
mundi periculis que ſuperauekunt.⸗
Gaudebßt deniqz de iſerni ſuppli

. . ð

— — ¾-

tijs penis a quibus euaſerant / 1

quibus dei offenſam iuſta vltione

punini letabuturquia ſicut per pꝛo
phetam dicitur/ letabitur iuſtus cũ

viderit vindicta; Eſt pꝛeterea aliud

ſpeaale gaudium ſeu pꝛemiũ acri
dentale qð reſpectu eſſencalis p̃mij
dicitur aureola id eſt parua wꝛona
que datur aliquibo ſanctis ratione a
licuiq meriti exællẽns Et hec trbud
ſtaubus hoĩm aſſignatur doctoeibg

ſcilicz / virginibus z martirbg VDec
itaq; paua de pꝛemije gloeie dixi

mus que omnino maioꝛa ſũt qᷓ; o
gitare aut diere valeamusquia vt
apoſtolus nit/ nec oaullus vidit nec
auris audiuit net in oꝛ hominis aſ

cndit que pꝛeparauit deus diligen

libus ſe .
¶ De ontemplatione in angelicis
ſpiritbue ¶ Caplm xij⸗

d iam ad angelicos ſpiritg
noſtra cõſideratio dirigatur⸗
t de malis angelis tawamues
quos ſuperbia a eeleſtibus ſedibus
eiecit de illis loguamur quos fide te

nemus ĩi elis gloꝛioſos eſſe atqʒ be

atos /imoꝛtalitate ꝓpetuos / ĩtellet

tu pꝓſpicuos / affectu beniuolos / mũ
ditia puros / ſanctimonia integros⸗
religioẽ pios / pietate ſerenos / ſerenĩ

cate at pae ſecuros Et ſicut a deo
ditos / ſit diuinis laudibget obſequi
is deditos Dicut ab inicio ſtabiles /
ſic in ꝓfectionis ſtabilitate ꝓꝑ ſeuerã
tes Sicut in pſonis diſtinctos · ſit ĩ
diſtinctis oedinibus gradibus 7 offi
cijs diſpoſitos· Sũt en angeli que
i miniſterum miſſi/ ſinguli ſingulis

„

G hominibus dati tredutur Sunt ar

lſũt.a diuinoꝝ miſterioꝛũ conſcij/ nõ
niſi ob pꝛetipuas et maximas cau

