id eſt gentiles humiliter deuote

alt wecitas

xpziſti et apoſtolorum pꝛ edicatio

nem ſuſcipientes jin ſidei veritate

it, Bnde merto ſubiun⸗
Eſurientes impleuit bo
7 diuites dimiſit inanes [Qui⸗

a Bia:7 Dreekſd dei cim magno

deſiderio roperunt / quod per eſu

riem deſignatur ideo bonis a de—
0 replentur * Eocntia vero dinites /
id eſt indeos bonis ſpiritualibues
habundare preſumentes dimiſit in

anes vacnos quidem a veritate⸗

ſed nſatve! nanita;, 2 excœcatos
falſicate· // Poſſumus tamen
hunt locum Genemiius exponere⸗
Nam qui pzius angelum de alo
et hominem de paradiſo ſuperbien—
tes eiect: vtiq;ʒ depoſuit potentes
de ſede⸗ ſed poſtea exaltauit humi
les - quin homines humiliatos p
penitentiam / ad pꝛiſtinam gloeiã
reuoauit. Hed et cotidie ſuperbos
muoſch ſubtmhendo gracam ſuam)

q ui⸗

deponit = humiliat. 2 poſtea eoſtẽ
humiliatos per gracam pzꝛioꝛem
reſtaurans exal tat de quibus verũ
eſt quod ſequitur Elunentes imple
uit bonio et dinites dimiſit inanes
CEſurientes vocat qui ſe vero bono
indigere ognoſcunt,/ 2 eo repleri al⸗
piunt. Diuites intelligi vult eos gqut
ſuperbi ſunt⸗et ſe pꝛe alijs ĩ donis
gracie habundare pꝛeſumut⸗Ergo
ſicut humiles modun de ſe ſennen-
do/ quibus exem plum dedit beatiſli⸗
ma vgo / maioeem graciam meren
tur acipere ita ſuperbi 7 elau de

ſe pꝛeſumendo / ea que ecam acrpe

nunt amittunt⸗
„ Oſti mo cum exultaſſet ma
(kfa de beneficijs non ſolum ei
ſingulariter / ſed eceiam toti müdo ge
neraliter ollatis / exultat de bonis
populo ifrahelitim ſpecialiter exhibi
tis Vnde ait Buſrepit iſrahel pu
erum ſuum O ſpeciale!
qz ſuſcepit populus ifrahel puerum
iheſum / aim de illo populo / id eſt de
virgine indea carnem puerilem ac
epit diuinum verbum· ideo vocat
eum pucrum ſuum- // O iſrahel
hu militer reognoſce hot gratuitum
beneficum net tanto dono exhibe
as te ingratum ; Tunc enim tibi erit
maximũ bonũ / ſi puerũ iſtu p fidẽ
ſuſcipias cim humili actione gracia
rum⸗ Dit ergo ſuſcipe o iſrahel pu⸗
erum iſtum alio quin non es vere iſ
rahel / niſi fide tredas ĩ iheſum Duſ⸗
ripe itaq; puerum / id eſt humilem
et innocentem xpziſtum: vt te ipſe
mediais ſanet egru, vt te redimat

captiuum vt iuſtifieet impium⸗ vt
beatſiat iuſtum QMuia vero per
ſpeaalem graciam fit iſ a ſuſceptio
merito additur recꝛ datus miſeri
wꝛ die ſue · Ad modum enim rewꝛ

dantis ſe erhibuit · quando filium

arnem miſit . Ideo ſubditur
— iaut locutus eſt ad patres noſ
roe abzaham et ſemmi eins in ſe
cila-Rewz datus ergo miſerioꝛ die

quã olim pꝛomiſerat ſed diu diſtule⸗
rat. tandem iam tunt exhibebat ea⸗
miſeriwzein pꝛomittendo / verax in
exhibendo quia ſine debito pꝛomi
ſit a ſine dolo exhibuit · SDic enim
locutus erat patribus noſtris / id eſt
patriarthis 7 pzꝛophetis, ſpeciali

ter abꝛzaham et ſemini eius / aui pꝛe
dixerat ; in ſemine tuo benedicentur

omnes gentes terre⸗ Additur autẽ
hit / in ſeanla⸗ quia benedicka xpꝛiſ
1Kε aro tempoꝛaliter nobis exhibita
eternaliter remanebit vbo dei vni

ta ſicqʒ verbum increatum in ſecula

pmanebit incarnatu⸗Cũu quo nos

regnare oonoedat qui viuit reg nat

in ſeoula ſeculoꝛum Amen

Exvplidt de aantio beate marie⸗

4

—2

0
b
nl⸗
s
ſat

re⸗

ee
rias de vie abya⸗ Dicut enim in li

”

Heguitur tractatus de tan
ane

tio zach

„ H Icuri de cantic za
ſcharie pꝛo miſterio
rum intell gentia ſe

eexmus: ab imco e
uangeli lue⸗ ſumentes exoꝛdium⸗

ſacerdooquidam nomine zacha

bꝛo paralipomenum legitur / dauid
volens ampliare cultum domini / vi

gitiquatuoe inſtituit ſaordotes / quo

mm vnus tamen maioe erat / qui
pꝛinœps ſacerdotum dicebatur⸗ de
dit autem cuiqz ebdo madam vicis
ſue⸗Nabuit quoq; abyas octauã
ebdomadam / de aug genere zacha
nas erat/qui cum in die pꝛopitiatio
nis inenſum poneret pꝛedixit ei aã
gelus naſciturum ſibi filium de vx
oꝛe ſua cuius nomen elizabeth I pſe
vero oonſiderans ſtenlitatem vro
ris / et vtriuſqz ſenectutem non credi

dit vnde in penam ſue intredulita

tis obmutuit vſq; ad diem partus⸗
Coneœpit tamẽ eliz abeth ocaulta
uit ſe menſibus quinqz Et hot foꝛ
te / quia magis certificari voluit de
tei euentu anteq́; pzꝛopalaret,- Vel
quia liet ip̃a de oneptu gauderet⸗
et de rei veritate nullatenus dubita
ret / tamen ali quantulum verecunda
bauir ſe palam faœre eo ꝙ iam tra

riem hyſtoꝛzie pᷣmit

uit in diebus herodis vegis iu

ſierat tempue vacndi amplexibus

cauſa pzꝛolis generande / exemplo

ſare que dixiſſe legitur Poſtq; conſe

nui / et dominus meus vetulus eſt⸗
voluptati operam dabo? Quaſi di
etet · Vot merito ſacere erubeſco ·
/ In mẽſe autem ſexto videlicet
a oncptu pꝛecurſozis: miſſus eſt ã

gelus gabziel ad mariam ad annu

aadum oneptum ſaluatozis Poſt
ea vero exurgente maria abijt ad

viſitandum ognatam ſuam elyza
beth⸗ ibi manſit quaſi menſib? tri
bus miniſtrans ei vt ommuniter di
citur donet pareret⸗ TLegitur in li

bzo iuſtozũ ꝙ btã vgo pꝛimo ioha
nẽ a terra leuauerit⸗ liet theophu9
alij quidam aſſerant ꝙ maria im
minente partu elyzabeth i domum

in partu mulierie non ſolent adeſſe⸗
tum quia alie mulieres iam aduene

rant ; que ad hot obſequium pote
rant ſufficere? / Nato vero pꝛe

rurſoꝛe die occaua cim ſcðm lege
circucideretur puer vomnerunt eum

nomine patris ſui zathariam Et

ait mater) ohannes eſt nomen eig
Idipſum ſcripſit àQ pater Cunc ap
tum eſt os zacharie⸗ per conſeſſionẽ

enim fdei / quam ſcripto ſecit. quia

verbo ſacere non potuit meruit libe

rari⸗ ſicaut pꝛopter verbum dubita

tionis a inttedulitatis lingua eius
demeruerat obmuteſcere / 2 ſilencij
pena ligari Igit᷑ zatharias replet9

Piritu ſancto pꝛophetans anticũ
fecit domino : Ml

(Cantieum

zatharie

us iſrahel] Bbi exulta
uit pzꝛimo in laudib do
mini ſaluatoꝛie: deide
in laudibus famuli pꝛeaurſoꝛis Ibi

Et tu puer pꝛopheta altiſſimi vo

caberis Exultans ergo laudes do

minus deus iſrael⸗-Et merito be

nedictus / quia do minus »per ge
neralem omnlum gubernationem
Quia deus per ſingularem crea
tionis potłſtatem⸗ quia inſuper de

us iſ rahel per ſpecialem dei aultum

a latrie deuotionem / beneficioꝛũ
ſpiritualium ipi populo exhibitam
largitatem⸗ Muuts autem laudis
q exultationis cnuſam ſubdit· Qui
a viſitauita ſect rdemptionem ple
bis ſue⸗ Cuilus plebis ſue? Btigʒ
plebis ſue iſrahel quia ipſe hit die
tus eſt deus iſcahel quemadmo
dum 2 ipſe alibi ait · Ego ſum de
us abꝛzaham deus yſaac 7 deus ia
ob, quaſi dicat- Ego meipſum il
lis dedi: pꝛopterea ipſoꝛum de?
appellari volui⸗ Tiet enim omni

um ipſe ſit deus per dominationis

pote ntlam/quozuũdam tamen / mo

lectionis gracam Die ergo me

rito dichus eſt deus iſrael quia vi
ſiauit et ſect redemptlonem ple
bie iſrael- Cuius iſrahel ? Mon v
tiq; ſolius iſrahel ſem carnem lit
ealiter dicto ſed ipſius iſrael ſpi

Cenedickus do minusde

ritaliter intellecke⸗ qula non ſoli9
plebis illius iundaye⸗ ſed tocus
plebis catholice⸗ id eſt vniuerſalis
eleſie / qui ex indeis et gentibus
per fidem ad xpꝛiſtum onuerſis /
vnum eius wꝛpus miſticum effici
tur / 2 vernſſime iſrahel nominatur
/ Audiamus itaqz quot 7 quan

en huit plebi ſue beneſicia ſpecialia
gratis contulerit-⸗Pzimum quidem
viſita uit / deinde redemptionem ſe
cit Viſitauit ſicut medicis egrum⸗
redemit ſicut pius dominus ſeruũ
aptuum Viſitauit nos in ſua na
tiuitate/a humili vite ſue onuerſati
one: redemit ſua moete benedit
ta paſſione- Dec autem pꝛophe

tabat zacharas que tunc erant futu
ra= ſed pꝛopter pꝛophetie certitu
dinem / de his loquitur quaſi iam
eſſent pzꝛeterita“ quia in dei pꝛeſci

entia eternakter ſuerunt o dinata⸗

Viſitauit inquit 7 fecit redem piio

nem plebis ſue· // Quid plu

ra? Audiamus et alia beneficia
que ſequuntur e t erexit wꝛnu

ſalutis nobis Quaſi dicat Mon

ſolum nos voluit per graciam / a
carlere mortis redimere, ſed eciam

ad ſalu tatem vite gloꝛiam erig ere⸗

Erexit in quit nobis coꝛnu ſalutis⸗

id eſt noſtram erexit et direxit virtu
tem ad onſequendam eternam ſa
lutem - quod fackum eſt vtiqz in ſu
a gloꝛioſa reſurrectione quando ad
vitam reſurgens immoztalem pa
tres in lymbo inferni detentos po
tenter eduxit ;7 deinde in ſua mira
hili aſcenſione / quando eos ad &

mou
ue
Mtr
in.
ſe
nd
Ner
Ar
he
dan
es

iſfi
nnaan
glan
alia
liem
enſe
um⸗
ſemi
nana
derſet
xnede

n p

ade

leſtia introduons felicter ſublima

uit / Quia vero xpꝛziſtus hec
omnia adimpleuitin arne aſſump
ta de domo dauid ·. Ideo ſubditur⸗
In domo dauid puen ſui⸗ Et diu

tur pueri ſui, quia ab ipſo pꝛopter
humilitatem elcci · / Hant
igitur pꝛopheciam ſuam zacha rias

iut inquit locutus eſt per os

ſancto inſpirati / iſta veraciter pꝛe
dixerunt· Quid ergo mirum· aim

ipſe qui veritas eſt / per os eoeum
loquens ſideliter iſta pꝛomiſerit. ſi
idem ipſe eadem fideliter adimple
uit? / Hed quid ex tantis be
nelicijs conſeaiti ſumus adiunxit ·

alutem ex inimice noſtrie⸗-7

a⸗ Mundus caro demonia diuerſa
mouent pzꝛelia-Diuerſis ergo et

aduerſis pꝛelijs hij inimici ertant
oontra nos· 7deo vere de hijs dic

tur Qui oderunt nos· Lioet eni

ſepe nobis blandiendo nos dilige
re videantur⸗ ſemper tamen nos ſe
ducere / in eterne mortis interinim

ducere nituntur⸗ Ab hijs inimicis

hoꝛrendio/a magie omnino foꝛmi
dandis quia familiares et pꝛodito
tes inimti/ xpꝛiſtus nos lberauit/

ſanctoru: qui a ſeculo ſunt pꝛophe
tarum eiue] Quia ſancti pzophete
qut a ſeculi pzincipio fuerunt ſpintu

manu omniũ qui oderunt nos
O ingene donum/ ſeairam ſalu
tem / ſalutarem ſecuritatem per
xpziſtum conſequi ex inimitis noſ
tris Quibus inimicis? Ex ulis v
tiqz de quibus gemens canit ectleſ⸗

quia per ſue incarnationis miſte
rnum / niſi per noſtre iniquitatis
demeritum ſteterit, liberare me
ruit· Ded quare hoe faere volu

d fatiendam inquit miſe

riw? diam cum patribus noſtris

Quaſi dioret/ ꝙ xpziſius miſteri
um incarnationis mpleuit: non
pꝛꝛopter noſtram iuſticam / ſed
pzopter ſuam miſeritoꝛ diã qua
patribus implendam pꝛomiſit⸗
Quomodo autem ̈ inſal
libiliter pꝛomiſerit onuenienter
ſubiungit diens-Et memoeari

teſlamenti ſui ſancti⸗ id eſt pacti

fixmiſlimi / quod habuit aim pa

tribus veteris teſtamenti · Pact

ti in quam iurati de xpꝛiſto veon

turo, de quo teſtamento ſanco
7 iureiurando / ad modum mos
mocantis ſe habuit quando pat

tum efficaciter adimpleuit ·//

Hot autem pacum expꝛimene

addidit- T uſiurandum quod
iurauit ad abꝛzaham patrem noſ
trum daturum ſe nob:s De hot

iuramento in geneſi legitur Per

memetipſum iuraui dicit domi

nue- O miranda dei dig

natio / quia iurauit dominus ſer
uo ſuo- Cur ita? Certe vt do

wat ſeruũ in omni fideli iuramẽ/
to fidelem eſſe domino ſuo⸗ nec

ſolum domino / ſed ecam onſer

uo ſuo, Jurauit inquit ad abza

vtiqʒ multarum gentium · in au

ius ſemiĩe id eſt in xpõ ꝓmiſſũ ẽz

bñdicetur oẽs gentes · iõ ſe.t

—

daturum ſe nobis Quaſi dicat Ju

mauit deus pater daturum ſe nob:s

deum ſibi conſubſtantialem filium⸗
quod iuramentum in xpo veraater
impletum elt. Ded quare iurauit
deus xpꝛiſtum daturum ſe nobis ?
Vt inquit ſine timoꝛe de manu
mnmiozum noſtroeum liberat / ſer

uiamus illi O grandis exultatio
Taqueus contnitus eſt 2 nos libera
ti ſumus A xpꝛiſto ontritus æ on

fractus eſt laqueus moꝛtis at ideo
liberati ſumus ab inimicis noſtne⸗

Ded quate lberati 2 Bt ſine timo
tre ſeruiamus illi- Certe finis om

nis diuini pzꝛeœpti / eſt amoe dei⸗

vt ſine ſeruili timoee ſeruiamus illi
in vera canitate · Deruilis timoꝛ ſu
it in obſeruantia legis moyſ : dei a

„

moe eſt in obſeruantia legis xpꝛiſti·

in qua perſecta cartas fozas mittit

timoꝛem/a ſpiritualem ĩducit liber
tatem · qua liber tate de manu inimi
wꝛzum noſtrozum xpꝛ iſtus nos li
berauit // Audiuimus zachariam
exultantem in laudibus xpꝛiſti noſ
tri ſaluatozis audia mus iam eum

eexultantem in audibus iohãnis ſui

pꝛecuxſoꝛie et in pꝛimis attenda
mus ongruam huius oedinis ratio
nem⸗ Damus enim quia iohanes
interpꝛetatur in quo eſt gracia⸗/ net
ignorare debemus quia graca dici
tur / quaſi a deo gratis data. Meri
to ergo pater hunc filium a deo ſi
bi gratis datum eſſe recognoſcens
pꝛius exultauit in domino a quo ẽ
graria ᷓᷓ; de famulo in quo eſt gra

cia, Vnde eciam in filo non tam

vora
quid ais? Cur nondum loquente
puetum alloqueris ? Cur ad puerũ
nondum intelligentem ſermonem

naturam ꝙ;ᷓ graciam teommendaãs

QMSÜAöt au puer pzophe ea altiſſimi
erie] Quid ais? O zacharia

dingie? Et tu puer inquis pzophe

in altiſſimi vocabene An foꝛte di

uina inſpiratione wognoſcis / ꝙ puer

ſiilſte vt aliqui eſtimant pattem ad ſe

loquentem intelligebat ſpintuali V
tute · ſic de elyzabeth matte eig ſcri
bitur“ vt audinit ſalutationem
marie exultauit in fas in vtero ei⸗
quaſi ongaudẽe ad pꝛeſentiam ſal
uatozis quod ſcðm auguſtinum
duobus modis poteſt intelligi. Hel
ꝙ iohannes nondum natus per ſpi
ritum ſanckum ognoſceret xpꝛiſtũ

pꝛeſente in vtero virginis. æ ſcðᷣm
hoc in eo atreleratus ſuiſſet vſus ra
tonie- Bel ꝙ infans nödu ognoſ

cret pꝛeſentiam ſaluatozis-ſed ma
ter eius motu diuine inſpirationis⸗
ilia tamen motio æ pueri exultatio
ſaca eſt a deo ad declarationem
ſanctitatis virginis 2 pꝛols in ea
exiſtentis Vnde lieet auguſtinus
neutrum hoꝛum modoeũ determĩa
te aſſerat / dicit tamen ꝗ ſiue hot ſi

ue alio modo ſacka ſuerit iſta exul

tatio, omnino attribuenda eſt di
uino mirarulo. Dit ergo poſſum⸗

ecam dupliciter intelligere patrem

loquentem ad puerum- Bel tan
q; iam virtute diuina intellecku et

ratione vtente· Vel e ei loquebat

no quaſi iam rone vtesintelligeret⸗

ſg
1
tebe
lens
nit
In

mia

zl

et
hat
ut⸗

ſed vt alios ratione vtẽtes/ de miſ

terio inarnationis xpzꝛiſti- cuius
puer iſte pꝛophetiaie pzecurſoz fu
turus erat inſoꝛmatet · Ait itaqʒ Et
tu puer pꝛopheta altiſſimi vocabe
ris · Vbi menito quentur quo modo
pater naſciturum puerum pzꝛophe
am vomt· a tamen natus filius
poſtea ſe prophetam eſſe negat⸗
Sed abſit vt patri filius cõtradicat
Hec autem queſtio ciaus ſoluitur⸗
ſi reſponſio iohanmes ad querentiũ

intentionem referatur, Johannes

quippe negans ſe eſſe pꝛophetam /
ſcðm pꝛopoſitum interrogantium
verum reſpondit · Querebant enim
ſi vnus eſſet de ant quis pꝛophetis.
quaſi ex eis aliquis in iohanne reſuſ
titatus fuiſſet / vt helyas vel helyze
us vel alius huiuſmodi Et quia
ſeðm veritatem nullus de eis erat
ſe huuiſmodi pꝛophetam eſſe vera
citer negauit . Dunt tamen qui di
cant ideo iohannem ſe eſſe pꝛophe
tam negaſſe / vt ſe non ſolum eſſe
ꝓPham / ſed pluſq; qpham tacite eẽ

innue vet ·/ Ded ipſe iohan

nes vere pꝛopheta ſuent altiſſimi /
ſequentla verba deſignant-Pꝛei
bis enim ante facem dom ini para

te vias ei? In quibꝰ verbis ſi ea dili

genter notemus / alia inueniemus
miſteria· Pꝛeibis in quit· Quaſi di

cret. nuncius pꝛeaurſoꝛ eris ante

faaem domini · Cuims dominiꝰ 31
liue vtiq; de quo pzemiſſum eſt⸗
vombers pzopheta aluſſimi/ Cu
ius aluſſimi? Certe auus ſange et
ind udue tnni tatis patris filij et

ſpus ſci / quoeum quilbet altiſſimg

eſt dominus· net tamen ties al ſſi
mi / ſed vnus altiſſimus /
Poſſumus ergo intelligere iohan
nem eſſe pꝛophetam q nuncium to
cius aluſſime trinitatis- quia a qua
libet trinitatis perſona teſtimoniũ

habuit ſanctitatts / Habuit a

patte teſtimonium qui ꝑ malachi
am pꝛophetam vont eum angelu
ſuum⸗ id eſt nuncum ſuum Ece
inquit ego mittam angelum meũ
7 pꝛ eparabit viam ante faciem me
am⸗-Angelusenim nomen eſt of
ficij noſtre nature·ideo iohannes di
titux: quia angeloeum officum mul
tiplicter exercuiſſe pꝛobatur·//
NHabuit inſuper a filio teſtimoniũ⸗
qui in multis eum mirabiliter com
mendauit 2 ibi ſpecialiter vbi a
it. Inter natos mulierum non ſur
rexit maioꝛ iohanne baptiſta⸗ Ab
illo itaq; verbo pzonunciata ſunt
iohannis pzꝛeconia / per quod ſun
data elt an da / condita ſunt elemen
ta / 1 mouentur ſydera / Ha
buit deniqz a ſpiritu ſantto teſtimo
nium quando ipſo inſpirante zatha
rias ait- tu puer pꝛopheta altiſſi
mi vocaberie id eſt dei altiſſimi⸗

lumme videlict ineffabilis trini

tatis · / Poſſumus tamen hit
nomen altiſſimi non inconuenien
ter intelligere ſpecialiter perſonam
dei filij· quia ſubditur⸗ pꝛeibis e
nim ante fatiem domini id eſt ante
flliũ qͥ ẽ facies a ſimiltudo dei pꝛis

Per faaẽ eĩ ſcm gregoeiũ noticia

deſignat᷑ . Illa vero q̃ in diuinis ad

no ticiam P tinent filio appzopzian

tar· vñ ſcm apoſtolt um rpae lapi
entia dei r y ago dicitur Preibis
ergo ante ſauem domini⸗ Ded ad
quid pꝛe⸗ ibi⸗ Barare in quit vias e

ine Ou las vias eig 2 Terte multe

ſunt vie O3 im⸗ Dunt enim vie P

ptozum / ſunt ? vie onſilioꝝ: a hee
multipharie⸗ Eſt quippe via arta
volu tarie pauptatis Eſt via artioꝛ
wntinstdir 47 aſtitatis Eſt! via artiſi
ma obedientie et ſume humilitatis
Nas ergo vias dñni· quae xpe hn
cipaliter docuit iohes xp̃i pzeuius
non ſolum pꝛ edictionis ſed eca ex
emplo ſanckiſime ouerſationis do
mino pz eparanit⸗ Sed ad quid pa
rauertt vias eins recte ſubditur⸗
Nd dãdam in quit ſcientiam ſalu
tis plebi ei d eſt ad anniciand ũ
ſalutem conferendam p xpᷣm: in re
miſſiont pecatozum eozum. GSui
a vero het remiſlio conſerenda eſt
a xpꝛiſto/ non er inſtitia noſtra / ſed
ex miſeriwꝛ dia ſua. Jdeo ſequꝛtur⸗
/C. er viſcera miſericoꝛdie dei noſ
in quih viſitau t nos oꝛiens ex
aleo Et bene ait per viſcera mie⸗
1d eſt ꝑ interioeẽ 7 otcultam dei mi
ſerwꝛ dia eternaliteri in arthano di
uini coonſiij ſetreto poꝛedinataã: 1
xpaiſtum b tempaliter exhibita
In quib) videlicet mie viſcenbz⸗vi
ſitauit nos oꝛiẽe ex alto O mira 2
optõda viſitatio qꝛ xpus viſitauit
nos eiens ex alto id eſt ex ſinu pa
tris altiſſimoq; diuinitatis on li2/

tpaliter oꝛtg in mũdo / NHuio at
diu optate viitatio. 6 effs ſequit

lumiar hüs qui in cmnebeiaſe ſe

dent ſid eſt pꝛibus in limbo tüt exiſ
trtb quos 1pus tllui auit qñ poſt

teſurrectioné pzo eoꝝ lieratioe ad
iſerna deſcẽdit. Met ſolũ illis xpᷣs

illluxit eca uls qui ſedent in vm
bza mortis⸗ id eſt adhuc viuctibd in
hot mũdo / quoeü vita quaſi i queda
eſt moetis vmbza- quos tñ ipſe per
oebẽ vniuerſu / ſua ſuoeũ qʒ diſcipu
loꝝ illuiauit docrina Ded ad quid
illuiau t? Ad dirigẽdos inet pedes
nros in viam pacis Hoc eſt að ait
pſalmiſta-Lucrna pedibg meis

bůũ tuum⸗ qꝛ videlicet dockrina xpi/

qui eſt eternu dei Vbum / lucrna ẽ
ad dirigẽdos pedes nros⸗1d eſt af
ſectg nros in via pacs 3/ Dz quid
F qð hie ſingulanter dicit in via pa
ts. ſupza pluraliter dickuũ ſit pꝛe

ibis parate vias eig ? Hane hot ide

o aꝛ cum plures ſint vie domi/ oẽs

tñ in vnũ tendüt via pacis Jlli vi
delicet paris eterne⸗ id e finalis ob

doemitionis in deum⸗ 1 inidim /

hot ẽ i eum / cui ſoli vere dicitur · Tu
ſp idem ipe es / cſummate quietis /
quã optando anebat pſalmiſta In
pace inidip̃m; doꝛmiã et requieſcã·
Ad auam nos dirigat qui eſt bene
ditis in ſecula.Amen⸗·

Explicit de cantio zacharie

meon

¶ Dequitur tractatus magiſtr
Wetn de aillyaco de cantico iuſt y
meonis

. P⸗ Pꝛologus

Cadit vltmo antici
ſymeonis / cuig deuota
meditatio pꝛimo hui
operis auſa et otcaſio
uuit. Mam aꝛ ſenex iſ-
moetiqʒ pꝛopinquus hot anticũ
edidit/ Ideo ſenex ego 2 pʒopĩqua
moete m expectas ĩœrtus / in humns
expoſitione cantici ſenectutie mee la⸗
boeem impendere ſtudui/ in tanti
miſterij ontemplatione pauliſper
quiſcere, 2 vtinam finaliter in pace
in idip̃m ſeliciter obdoꝛ mire · Hot
itaqʒ wunticeim paruum quidem eſt
in verbis / ſed magnum in ſententi
is- Vnde pꝛo ipſius alta profſun
ditate facilius penetranda / nobis
eſt bꝛeuis hyſtbeie narratio pꝛemit
tenda- Ditut ergo refert lutas e
uangeliſta; poſtq impleti ſunt di—
es purgationis marie id eſt que
dꝛaginta dies a xpꝛiſti natiuitate⸗
tulerunt puerum iheſum in iheruſa
lem / vt ſiſterent eum domĩo · id eſt
vt eum in templo offerendo domĩo
pꝛeſe ntarent / O mira virginie
humilitns/ que ſemper / puriſſima
ſuit legem purificntionis ad quam
non tenebatur obſeruare voluit· ſi
cut eius filig legem circuaſionis⸗
et alia legalia ex humilitate ſerua
re dignatus eſt. Vnde ⁊ dederunt

hoſtias pzo eo par turtutum / aut

duos pullos olumbarum Inſuper
redimerunt eum quin q; cits argẽ?
t. / Tunc vero erat in iheruſalẽ
ſymeon ſenex · homo i iuſtus timo

ratus / qui te po nſum acceperat a ſpi
ritu ſancto non viſurum ſe moꝛtem /

miſi videret pꝛius xpꝛiſium domini /
id eſt xpꝛiſtum dominũ⸗ quem vo
cat xpzꝛiſtum domini· quia eum ve

te credit in dei. Ipſe ergo ſenex

eodem ſpinitu ſancto repletus venit

in templum / quia per ruelationem
wg nouit ꝙ ipſe videret xpꝛiſium ſi
rut erat ei pꝛomiſſum tunt aer
pit puerum iheſum in vlnas ſuz·

magnum woꝛdis gaudium · Di

aut enim ſpes que differtur affligit

animam. ſicſvt ſapiene ait ait deſideri
um ſi ompleatur delecat anima⸗
Quid ergo mirum ſi gaudet ſenex
diu deſideratum puerum oculis vi⸗
dens bꝛachijs tenens, qui tamẽ
miſi a puero oallis ſue miſeriwꝛ die
videretur niſi a puero in bꝛathijs
ſue potentie teneretur/ regeretur et
ſuſtentaretur⸗ mox diuino defectg
auxilio meret 2m nichilum redige
retur · Hot itaqʒ humi eel
lter recognoſcens bene
dirit deum⸗2 P20 tanto
beneficio gracas agens
Lirir

cit o. D
logues
Znapit

Cticũ ſymeonis

Vrnt dimittis ſeruum
tuum domine: ſcðm
verbum tuum in paoœ
Alloquitur ſern dñũm⸗

et e⸗ remp marie que humilꝛtatis

magiſtra ſe anallam nominat⸗ ſy
meon iuſtus a timoꝛatus ſe humi
liter ſeruum vocat · Sed attendite

qualis ſit iſte erug Sane tal ẽ ſer—

uus iſte / qualis illa aalla⸗ quia nec
iſte nec ilta timoee ſeruili/ H amoee
filiali domino ſeruicbat ¶ Luius tei
gracia multipuiæm timoee poſſum2ꝰ
diſtinguere⸗ eruilem/mundanum /
iniaalem / ſinalem (Heruilis timoe
eſt ſcm hugonem pꝛo euitãda re-
na abſtinere a malo / retenta volu⸗
tate mala (Mundanus vero timoꝛ
eſt pꝛo euitanda pena abſtinere a
bono / retenta voluntate bon
alie timoe eſi pꝛo euitada pena/cũü
peruerſo opere ecam pzꝛauas ogi-
cationes reſecan Cilialis timoe eſt
bono firmiter adherere / quia illud
nolis amittere⸗ Ex hüjs quatube tt⸗
moꝛib duo mali ſunt⸗ id eſt ſeruik
q mundanus: duo vero boni / id eſt
inicialis 2 finalis · De malo timoꝛe
poeta egregt ait. Oderũut pecare
mall / ſoꝛ midine pene · De bono ve
ro Oderunt peccare boni/ vtutis a⸗

more // Ideo autem timoe inicia

lis dicitur / quia ſub eo per bonam
volũ tatem 7 virtus inicium apit /

vieaum finem: netdum tamen p

fectio eſt/ quia ipfum bonum ſolum
ꝓter ſeipſum non amatur⸗ Ded
accedit caritas intrat per timoeẽz?
iſtum. dum conuerterit oꝛ ad de

um ſeqꝛut timoꝛ fihalis / qui ex ſut⸗

ete caritate naſcitur. vt ipſum ti
mere / nichil aliud ſit deguſtatũ
in aritate bonu iam nolle amitte
re: ̊ velle eiqnter ſeipſum totaliter

al nig ac⸗

inhewte-J deo dicit apoſtolue B er
fecta caritas fozas mittit timoeem.
expellendo videlicet timoꝛem ma
lum/4 inducendo timozem bonum

/ NMon ergo in malo / ſed in bo

no timoee ſymeon domino ſeruiẽs

ſe ſeruũ domini nominabat dicko

nunt dimittis ſeruum tuum domi

ne Vbi notate verbum nunt dimit
tis / et in aduerbio nunc / ſignate miſ
tenum. Eſt enim nunc tempozis

2a eſt nunt eterni tatis· Eſt nunt te
poꝛis / de quo diannt phüoſophi. naã
habemus de tempoze niſi nunt⸗

Eſt nunt eternitatis. de quo dicunt

th eologi / gy i ipſũ nunc eſt eternitas

Opeat ergo dimittere nunt tempo

ns vt valeat poſſidere nunct eterni
tatis: Econtra vero multi pꝛopter

tetentionem tempoꝛalium / perdut
poſſeſionem eternoꝛum. QAuibus

mento dititur . Ve vobis qui nunc
ndetis⸗ in ipſo videliet modico nüc
tempoeis: quia ploe abitis 2 flebitts

in ſuturo nunt / eternitatis⸗Mon

ſic autem non ſit ſanctus iſte ſyme
on ; ſed p⸗ opter eterna cupiene tö
poæalia dimittere ſuſpirãs ait Nũt
dim ittis ſeruum tun domine Qua⸗

ſi dict · Nunt opto domine / vt di

mittas me de hat vita traſire · nc
cupio in mea ſenectute moei / vt in

tua que nuq; ſeneſcit eternitate ad

immoetalem vitam valeam perue

nire · Nunt toto oꝛde 1 animo on⸗
cupiſco vt dimittas ſeruum tuum
in pac⸗ Ded in qua paxe? Eſt eni
pax multiplex que eciam a ſanctis
poteſt rationabiliter wnpiſen⸗ E⸗

— UNq d

le
Nnn
nmg⸗
omm
ue
uli⸗
iid⸗
on
imit⸗
mi⸗
s⸗
nu⸗
hſi
un⸗
dat
np⸗
erni⸗
cer
t
us
e
n
on
me
te/

tdi⸗

—

pax tempozis“ eſt pax pectozie /

id eſt tranquillitas mentis⸗ eſt inſu⸗
per pax eternitatis.Pzima eſt ad
pzoximum/ ſeaunda ad ſeipſum· ter
cia ad deum / que liet quandoqʒ in
hat vita quoda mmodo inchoetur⸗
perſecte tamen ĩ vita futura eterna⸗
liter onſummatur / NHant ergo
paœm eternitatis / pꝛe eters deſi
deratam optabat iſte ſanct9 dicẽs⸗
dimitte me domine ſcm verbum
tuum in pate⸗ Et bene ait ſcm ver⸗
bum tuum id eſt ſcm pꝛomiſſum

tuum · quia teſponſum acreperat a

ſpintu ſancto nõ viſurum ſe moete⸗
niſi pꝛius videtet xpꝛiſitum domini
Et ideo ſui deſi derij auſam ſubdit
uia viderunt ocul mei ſaluta
ium Letoanter enim deſierabat
deſcendere ad lymbum patrum: ex

quo ſpiritualiter ognouerat wꝛpo

raliter viderat ſaluatoꝛem natum⸗
Viderunt ingui nõ ſolu ſpuales
q oz pales ocu li mei ſalutare tuum
Et bene ait ſalutare tuuũ·/ quaſi deo
patni loquene/xp̃m confiteretur dei
filum/q ideo ſalutare ſuum · Nec
tamen ſolum ſuũ/ ſß euam ſalutare
noſtrum quia nobis ab eo datus
eſt ad ſalutem omniũ electoꝛzum⸗
Ded aquale ſit quantum iſtud ſa
lutare / ſubiungit dice · Wuod pa
raſti · ante faauem omniũ populoꝝ]

id eſt qadð eternaliter pzꝛeparatum tS⸗

poæaliter declaraſti añ facem / id E
ad noticam om niũ populoꝝ/ quia
incarnatiofie 2 redem puonis miſ⸗
terium per dottrina xpi/q p̃dimtio
nem ſuoꝝ diſcipulon omnib) popu⸗

lis / non ſolũ inudeeũ eca gẽtili
notů facum eſt / diente pꝛopheta⸗
in oẽm terram exiuit ſonus eoꝝ Ct
ideo de hijs oĩbꝰ popuł loquẽs ſub
dit ¶¶ umẽ ad teuelationem getiũ
7 gloꝛia plebie tue iſrael Q uaſi di⸗—
cat xpᷣm nõ ſolũ fuiſſe lumẽ p̃ꝑatũ
vni populo ̊ oĩb· q; ad teuelatio
nem getium id eſt ilum ĩationẽ gẽ⸗
tlium⸗ d q populꝰ9 gẽtũ ſcðm qphe
tam pꝛ uuis abulabat in tenebꝛis et
eciam ſpecialiter ad gloꝛ ia plebis ſu⸗
e iſrael⸗quia iudeis ſpecialis graua
fuit · eiſ qʒ ad fidẽ cõuerſis ſpecialis
gloeia ꝙ xpũs ex eoꝛũ ple be huma
nam carnẽ aſſuũpſit ·// H; in pꝛe
miſſie ſymeonis Pbis mento onſi
derandu eſt. hit in puero ihn tri
plex laudatur bonũ cõtra tripiex in
humano genere vituperabile malũ
Dicitur enim iheſg ſalutare / dictur
liumen / diutur gloꝛia· I pſe quippe
ſalus eſt petcatoꝛũ/ipſe lumẽ iuſto

tu m/ipſe gloꝛia beatoꝛum · Det ve

ro tra criſti bona remedia ſunt cõtra
tria humani generb mala heſgen
ſalus eſt cõtra noſtram maliciam⸗
IJheſus lumen eſt cõtra noſtram ig
noꝛantiam⸗ Jheſues gloe ia eſt cõtra
noſtram miſeria. O igitur bone ihe .

ſuo vtinam ſis nobis iheſꝗ / id ẽ ſal

uatoꝛ ſalutare 7 ſalus noſtram ma⸗
lici ꝑ tuã potentia ſanane. Vtina
ſie nob lumẽ/nram ignoꝛantiã / per
tuam ſapientiam illuminans⸗ VBti
nam ſie nobio gloꝛia / noſtram mi⸗

ſeriã per tuam miſerioꝛz dia ſaluas

Magna quippe eſt miſeria noſtra /
deoqʒ ad noſtram ſalutem opꝰ eſt
W

„ 7

magna ſuerit mia / qua ſanek mag

na miſeria. nõ eris vtiqzʒ nob iheſꝰ/
qꝛ nõ eris nobis ſalus De te nagʒ

ab angelo dictu eſt ⸗ Ymmo a deo

ipſe enĩ ſaluũ faciet populũ ſuum a

peccatis eon; Dicut ergo noõ elt ſñn

iheſu ſalg / lc oĩno ſñ ſalute iheſus·

1/ Het igitur ad laudẽ puen ihe
ſu videre michi videoꝛ ſenẽ [ymeo
nem in p̃miſſis ſui cuntici vbis lon
ge altig ꝙ expꝛimere potuerim deſig
naſe Aabiuemzieagz ſens/puen
laudate⸗andiamg eaam alquid ad
huig ſenis laudẽ Laudat eni 2 mul
ſis ac magnis p̃onijs omẽdatur ĩ
euãgelio⸗ Laudatur in pꝛimis quia
iuſt/ quo vniuerſa moꝝ honeſtas
notatur/ qꝛ iuſticia cõis eſt virt·/
in diuinis ſcripturb enſetur oĩm v
tutum nexio // Laudatur den
qꝛ timoat in quo humilitasdeſig
natur.qz humilis timoꝛ dei⸗nõ ſer
uilis / H filialis vt dictũ eſt / vtutum
oĩm auſtos eſſe treditur · SVctriptũ ẽ
eni Qui timẽt deũ ſacẽt bona Qua
te facient bona? Quia timoe dei euſ
tos eſt ne fiant mala: ymmo vere /
ſi ſimoꝛ dei verg eſt Pmotoꝛ ẽ vt fi
ant bona // Laudatur inſup aꝛ ex
pectas cõſolationem iſrael⸗Qüůo ex
pectas? Vtiqʒ fide / ſpe atq; caritate
Hane talẽ hoſpitẽ diligit dens / et
tale oꝛdis hoſpiciũ eligit / vbi fide
firmiter treditur/ vbi ſpe deſideran
ter expectatur / vbi caritate ſeruẽter
atq; pſeueranter amatur, Taudat

ergo qz ſpũs ſcũs erat in eo · Nũo

enim non eſſet ſpiritus ſanctus ĩ ta
li hoſpicio · ymmo vero quomodo
tale eſſet hoſpicium / niſi ſpiritus ſact
tus eſſet n eo? O magnum et

ammirandum dei cim hoc homine

conſoꝛ cum Habuit quippe ſpiritum

ſancum vt hoſpitem / et ſui oꝛdis
habitatoꝛem⸗ quia ſpiritus ſanctus
erat in eo Vabuit ecam vt doctoeẽ /
quia reſponſum aereperat a ſpiritu
ſando: Habuit deniq; vt duckoeẽ /
q; venit in ſpiritu / id eſt durente ſpi
ritu ſancto venit ĩ templumvt poſ
ſet merito cum pſal miſta dicere· ſpi

ritus tug bonus deducet me in terra

rectam/ Ded in quam terra? Mon
vtiqʒ ſolum in illam terram / in qua
erat templũ tertene ihꝛlhm· ß in il
lam eeleltẽ terram / in qua eſt ſpũa
le templũ iheruſalem / que viſio pa
cis dicitur“ de qua idem plalmiſta

loquiair die& Portio mea in terra

viustium · // Ex pꝛemiſſis igitur
ſenex iſte ſymeõ ad ſuſcipiendũ pu
erũ ihm / ouenienter diſpoſit ondi
tur⸗a ideo quem tam diu / tantoz
deſiderio ſuſcipe expectauit· tãdem
cum magno oꝛdis iubilo gauden
ter ſuſcepit · Vnde dicitur. Acrepit
eum in vlnas ſuas id eſt inter bꝛa
cthia ſua⸗ Senex debilis puerum
ſoꝛtem / id eſt deum omnipotẽtem /
et ſenis debilitatem onſoꝛtantem
portauit. Vbi onſiderandum otaur
rit ꝙ ſenex iſte pueri huius confoꝛ
eatus auxilio/ quatũ ad moealẽ ſen
ſũ attinetiip̃m triplicit᷑ poꝛtaſſe tre
ditur/ videliot ĩ ᷣoꝛ dijs / in bꝛachi

lo / in labjs · Portauit eni iheſũ in

1
4 4

=m S⸗

nl
in
da
8
w

dl

ſen

emwzdijs ſuis/ipſum toto oꝛde di

ugendo⸗ Poꝛtauit in bꝛachijs ſuis /

ipi ꝑ bona oꝑationẽ ſemiendo Poꝛ
tauit in labijs ſuis ip̃ius nomen et
laudẽ anugado⸗ vnde nobis datur
exemplũ / ꝙ non ſolum oee ß ſimul
toede et oꝑe ip̃im ſuſcipere debem9
et poꝛtare / Quia ergo ſcũs iſte
ſenex non ſolũ cꝛ paliter ſed ecam
ſpualiter puerũ iheſum ſuſcepit ideo
eũ laudare a benedirere meruit⸗ vñ
poſt cantitũ laudis ſequitur in euan
gelio / benedixit eis / videliet pur

ro marie matri eius Liœt en: ipſi

maicees eſſent ſymeone in ſanctita
te: ille tamen maioe erat quatũ ad
ſarerdotis officiũ / ad quẽ ſpeckabat

benediere populu⸗/ ec ſolu eis bñ

dixit ecia de eis Jnhetauit/ vñ ſu

turam xpi paſſionẽ pꝛedixit · Ce

inquit poſitus ẽ hit in ruinam g ĩ re

ſurrectionẽ multoꝝ in iſrael & ide

o dictum eſt. qꝛ ex paſſioe xpĩ/mul
li iudei fuerũt ſcandalizati/ a veri

tate pziuati / in erroꝛis ruina ecide

runt⸗multi vero qui poſtea ad xpꝛiſ
ti fidem/ a fidei veritate auerſi ſunt
a xpᷣo illumĩati ab erroꝛe a ignoea
tia reſurrexerũt Subdit aut de pue
roloquens / erit in ſignũ au cõtra
diet aꝛ videliet xpõ dei filio / qui

ſignu erat federt inter hoiẽs deũ /

2 ver mediatoꝛ dei hoĩm⸗multi
cõtradixerunt filij hominũ / non ſoluũ
iudeoeũ / H alioeũ ecam populoꝛeũ:

de quibo ꝑ pſalmiſtam diatur· Filij

hominũ vß quo graui oꝛde 2 vt qd
dihgitie vanitatem 2 queritis men
daaum? / Iterũ vero de eadem

xp̃i paſſione JPphetane ſymeon / ait

ad mariam Et tuam ipſiqanimam

pertranſibit gladi. id eſi paſſio ipi
us pertraſibit ani mam per doloꝛ ẽ

compaſſionie, nõ enim ſine mater
no amoee potuit videre truafigi kili
um/a ſi reſurrecturum ſperaret Vel
ita poteſt exponi / animam ipſius /

quue ? tua eſt quã ſcilicet quaſi tuã

diligis pertranſibit gladius paſſio
nis· / Cadem aut hoea ſuperue

nit 2 ana pꝛophetſſa 2 loquebatur

de illo omnibus qui expectabant te
demptionem iſrael O igitur ſancta
2 deo grata ſoce tas/iheſus maria /
ſymeon ãna· Cõͤueniunt deus et
homo/mater a virgo / mana cim
iheſu vero dei patris 7 virginisma
trie flio Cõueniũt pariter aim eis
pꝛopheta a ꝑzophetiſſa ĩ ſpirati ſpũ
ſancto wnueniunt vtiqz ad pꝛeſen

tandum deo patri / deum filium ſu
um / in templo ſancto ſuo Sed v

bi eras o ſance ioſephꝰ Vtqz huit
ſocietati non deeras Aderas e
nim marie ſponſe tue cui virgini tu
virgo q;diu vixiſti et virginitatis

teſtie a matris at filij fidelis aiſtos
fuiſti O mira tot et tantozum ſant

tozum conuentio vnanimiter pꝛeœ
dentiũ ad pꝛeſentanduũ xpꝛiſtum in
templũ O venerada pꝛoœſſio/quã
in purificntione marie ab omni per

ato omnino puriſſime / tot a tanti

in vnum onuenientes ſantti faere
meruerunt,- // Capzopter egleſi
a in tanti miſteri venerationem in
Feſto puniſintionis elebꝛem agit
æſſionem/ qaꝛ mania 4 ioſeph·/ſyme
r ij

=
”M

on anna in templo xpꝛiſtũ domi
nũ pñitarũt bi Aſiderandũ nob
eſt ꝙ tres pꝛo æſſiões / taq; pꝛecpu
as ſancta feſtiuat ecia· quarum pꝛi

ma fit in purificatiõe marie ⸗ ſecũda
in celebꝛicate pꝛimi paſchetercia ĩ

wmini aſcenſione · Pꝛima fit cũ lu

cernis. ſecuda cũ floꝛibg palmis ·

tercia tũ crucibꝗ vexillis,/ qᷓ omĩa
nullaten) creẽda ſunt ſpuͦali vata

re miſterio. Bt aut het inueſti gare
valeam?/ ſciendũ eſt ꝙ ſicut quida

egregie ait omnis anime ronalis
pꝛoſect conſtat ex trib⸗ In obtinen
da videlitz wꝛdis mundicia / wꝛ dis
uſticia: oꝛdis loticia Pꝛzimũ ꝑti

net ad puritatẽ ſecadu ad ſcitatẽ? ·
terciũ ad felicitatẽ · J n pꝛimo aima

mũdatur a vitio · in ecũdo ipſa dota

tur merito / in terco ditatur Emio:
Hoc eſt ergo q8 ſignificare volunt
tres iſte pꝛoœſſiones pꝛinapales at
qʒ pᷣcipue· // In pꝛima qu ẽ pꝛo

æſſiõe que fit cim luœrnis ſignifien

tur coꝛ dis illu miatio at totius vite
mũdicia⸗ // In ſetũda que fit um
floꝛib a palmis / no tatur oꝛ dis iuunſ
ticia que in duob aliſtit· vt videlicʒ
in floꝛib fiat innouatio ꝓfectuũ / in

