utnienti ſponſo / reuerenter aſſur git
dieens Durtexi vt aperirem dilecto
meo⸗Ct rurſus Peſſulũ hoſtij mei
aperui dilecko meo⸗ Canti. vð Et
het de ſecudo aduentu ſufficiant De
quitur de terao // Venit ſiquidẽ
xpꝛiſtus ad motale ſupplicium per
cozpoealem patientiam / et ſic venit

ipſe ad crucis tolerantiam. noſqz ꝑ
tadem viam poſt eũ ite docuit diẽs
Di qe vult venite poſt me abneget
ſeme up̃m et tollat cruc ſuã Mhath⸗

xvio. De hot autem aduentu xpĩ ad
moe tale crucis toꝛ mentum magn

matholioꝝ philoſoph oeigenes ſupꝑ
Antinank-fc at.-Epaiſuo andu
per quoſtum ſaltus venit in mudũ

de belo quppe ſaltũ fecit in virginig

vterum / de veero in pꝛeſepiũ / de pꝛs
ſepio in crucẽ / de cruce in ſepulchꝛz ũ /
iterum de ſepulchꝛo in elum Sibil—

a eciam gentilum famoſiſſima pꝛ’o
phætiſſa/ou9 fama nec philoſophos
latuit net poetas/et ciute nomen a-
pud poctarum pꝛincpem vgilium
videene ydos elebꝛe ſuit in quodum

libꝛo ſuo poſt multa ꝗᷓ de xpõ dicit⸗

De hoc eig aduẽtu ſic loquit In ma⸗
nus inquit impioꝝ veniet a onueni
ent ſatdotes hebꝛeoꝝ ĩ ihm/ qꝛ mul
ta ſigna faciet ̃hẽdẽt eũ Dabũe
at deo alapas ifectis maĩbꝰ iĩpuro
oꝛt ĩ ip̃ᷣm ſpuẽt Ct ptꝰ paue ſubdit
Suſpendẽt cũ ĩ ligno et ocidẽt Sʒ
et alia multa ponit ꝗᷓ lattãtius opi.
ri ſuo ĩſeruit⸗ vt narrat aug· xvuij⸗
de ci⸗ dei⸗ qᷓ nõ ta ꝓphetia ꝙ; euage
Ui atinere vicẽtur hyſtceia; Et hee

10

is gd⸗
gt
Artt
r
t
unt R
nan
unde
e dent
e
daas
nuget
ſach
N
R
ne
dunt
nii
gus
ept
m⸗

mena⸗

glin
dem
Nat⸗
ma⸗
tuni-
vnl/
daur
ne
64
an
lage

& tercio aduẽtu · Seq̃tur de quarto
Beniet naqʒ xpᷣ̃s ad finale undi

tiũ ꝑ vtualeẽ p̃ᷣſic tiã: hit ẽ terribi

us ille adust/ de quo diceebat xp̃s ĩ
euagelio hodierno Tut videbüt ſili⸗
ũ hoĩs veniẽtẽ ĩ nube cũ ptute mag
na et maieſtate⸗ lue xxiꝰ Tũt ei ve
niet cũ ptãte: q̃ pus venerat mũ ĩfir⸗
mitate Cũt veniet cũ maieſtate qͥ p
us venerat mũ huilitate Tut veniet
uudiatur q̃ pus vencrat iudicãadg
Et ſicut ait btüũs augg mone⸗lxiijꝰ
de Ybie dni⸗Foema illa undimbit qᷓ
iudicata e, ſedebit iude x q ſedit ſub iua⸗

die⸗dapnabit veros teos qui fact9

F falſ reus Ve niet itaqʒ xpus:ſ̊ ꝑ
qua vid vẽtur ſit audiamꝰ Cunt ſa⸗
ne ad iudicãdũ veniet p via verita⸗
tis et iuſticie: qui pᷣus ad tedimẽ d

denerat ꝑ via pietatis mie Sit eĩ

ĩplebitut illa Inhete ſententia⸗Bni⸗
uerſe vie dommi mia veritas⸗· pe⸗
NHunc vero aduentũ xp̃i a ſigna vo⸗
turi indicij nõ ſolũ euagelica aut ali
a diuina ſcriptura docuit: ß ccia pꝛe
memoꝛata ſibula qubuſda Vſibo de
greo in latinu Vſis ita ccmt· Judi⸗/
tij ſignu tell ſuwoꝛe madeſcet EC æ
lo rex adueniet ꝑ ſecula ſuturꝰ9· SHci⸗
liceet in carne pꝛeſens ut iudicet oeb?z
Et de hot alia multa bdit ut recitat
aug xviijode ciuitate deit c⸗xxuijo⸗
que hit eſſent eciã merito recitanta?:
niſi ad alia ſeſtinaret intentio / 1 het
de quarto· / Hanc igitur quadzꝛi
mambꝛem diſtinctionẽ ideo veſtris
reuerentijs pꝛoponere dignũ duxi:
quua de illo aduẽtu final de quo vl⸗
timo dicũ eſt / ſanca mater eccia in

hac dñicn ſy ecaliter memoe ia agit /

Put euagelij hodierni ſeres mani⸗
feſtat / in quo xpus illius aduentuz
ſigna pzꝛedixit: et ipſius ꝓpinquita
tem nobis certitudinaliter ruelauit
dicens⸗Vbum indubie fidei Dutote
quonia pꝛope eſt regnũ dei: qð fuit
a pꝛ incipio veſtre pzꝛopoſitũ mritati

1/ Pꝛ0 cuig verhi intelligentia ple

„

nidei· ſciendũ nobis eſt fratres cariſ
ſimi: ꝙ regnũ dei quadꝛupliciter di

titur Quandogqz eccia generalis: de
quo regno ſenbitur Exibunt angeli
colligent de regno eiusoia ſcanda
la Mathei xijꝰ⸗ Quandoqz iuſticia

fſpintualis: ad q8 ptinet illa ſenten

tia Regnũ dei itra vos e⸗ luc xvijꝰ
Nuandoqʒ ſeriptura doctrinalis: nã
de dockrina ſatte ſcripture dite bat
xpuũ˖ s iudeis Auferetur a vobis teg

nu der Matheixxiꝰ Quandoqʒ glo

ria ſupernalis: vnde ſcriptum eſt⸗
Pemtentia agite: appzopinquabit
regnũ eeloeu Mathi tercio / / Hoc

autem regnu aleſtis patrie appzo
pinquare dicitur/ tunt poſt coz poeũ
rſurrectionem wmplebitur: quado

xpũs in finali iudiuo electis ſuis dit
turg ? Henite benedicki patris mei
percipite regnũ q8 vobis paratum
eſt ab oeigine mundi Mathei xxvꝰ
Omiſſis igitur trib pzimis acrep
tioĩb regni dei: qᷓ alijs aduẽtibg xpi
poſſẽt nõ incuem ẽter aptani/ hat vl
tima atœptionẽ qᷓ vltimo aduetui
finali iudicio oꝛrñdet / ideo ſingula
nter ꝓpſeq mur: qꝛ ad eã ſolu ꝑtinẽ
dinoſcit pmiſſa ñia euãgelij Scito
te quonia Ime ꝛ2c.· que ſuerunt Vba

In quibus quidem verbis ciren
aduentum xpziſti ad finale uidici
um · tria poſſunt onſiderationt dig
na notari· Pꝛz imo ſecura dei reuela

tio: quia dicit .· Scitote⸗ Seamndo

ſutura mundi onſummatio: quia

pzope eſt Tercio manſura xpꝛiſti

dominatio: quia reg num dei⸗Pzi
mũu pzobat cloquij ſtabilitas: quua

ditit, ſeitote · Deamndum pꝛobat uun

dicij vicimtas: quia pzope eſt Ter

tiũ pꝛobat faſtigij ſublimitas: quia

regnum dei /ͤ / Ded ſpꝛeta voomm
oncoꝛdantia dimiſſaqz verboz um
aurio ſitate: vt ad rcalttatem mate

rie tranſeamus ⸗ intendo cira indi

tium ſuturum iuxta hec que dicta
ſunt tres articulos declarare Pzim⸗

erit de undicandoeum docilitate: quu
a xpzꝛiſtus eos inſtruit quando ditit⸗

ſcitote Heaiundus erit de iudici pꝛo

pin quitate: quã ꝑ ſigna etauit⸗ ide
o ſubdit / pꝛope eſt- Tercius erit de
iudicantis auckoeitate: quã ipſe nob

innut per regnum dei · Audiamus

Witur ſummi dockosis ſeninzm clo
quium: quia dicit / ſcitote⸗ Timea
mus eciam ſummi terroeis futurum

iudicum: quia pꝛope eſt · Appeta
mus inſuper ſum mi tecoꝛis manſu
rum ſaſtigium: quia tegnum dei⸗
/ Ad hot ergo fratres cariſſimn /
ad het coꝛdium veſtroeum autes e
rigite: 2 attendite dockrinam xpꝛiſ

ti·. at iuxta ſententiam verbi pꝛope
ſiti, ſcitote quoniam pꝛope eſt reg

num dei ⸗ // Audiamus itaqz au

diamus ſummi doctoꝛis ſerurum e
loquim ꝛet ideo in hot pꝛimo artiai

lo vix amus de iudicandoꝛum docli
tate· qua xpꝛiſtus eos inſtruit quan

do diat ſcitote· In hot enim nota

tur ſecura dei reuelatio: quã pzobat
elo quii ſtabilitas/xpꝛiſtus namq;

veritatis woctoe pꝛecipuus cuius elo

quium ſtabiliter permanet: ipſo di

cente elum 7 terra tranſibunt ver

ba autem mea non tranſihunt Mar

ti viſimotertio teſte pꝛopheta q̃ᷓ
ait Ineternum domine permanet
verbum tuum vt nos qui iudican
di ſumus de ſe curitate ſun aduentus
dociles effieret: et ſalubꝛiter info⸗

maret de futuris euentibus in tem

ſteient am muelauit quando dieit ſei

tote ·/ Vbi non immerito diffi
tilis at vulis oeitur queſlio: vtrum

ſciliot tempꝗ vltimi aduentus xpziſ
ti poſſit a nobis determinate pꝛeſci

firmatiunuam pzimo arguam ratio
ne quadzuplic, // Pꝛzima ſunda
hbitur in duor um aduentuum ſtilcet
pꝛimi et vltimi ompara tione//
Hoecunda fundabitur in duoꝛum oon
trarioꝛum / id eſt xpꝛiſti a antixpꝛſ-
n conſideratione · / Tertia ſunda
bictur in ſatroꝛum eloquioꝛum vendi

ta aſſertione uarta ſundbi
tur in ſancoꝛum doctoeum catholi
ca traditione ·/ Pꝛima ergo rati

o que fundutur in duoeum aduentu

um ſcilicet pꝛimi a vltimi ompara
tione talis eſt · / Quig ſiaut ſant
ti pa tres expectabant pꝛimũ aduen

tum? ita a nos expectamus vltimu

Sed ſancti pattes ſciuerunt temp⸗

fan

.— Vk —

npel
Pas
ae
8 ſang
alstt
ter
unt te
nche⸗
hra
mant
Kdian
Mna
mufe
en af
m oe
dat
wof
t
trin
ntſei,
ne
fude
ſalet
6/

pꝛimi aduentꝰ: ſicut patet ꝑ nume

rum ebdomadarũ que deſenbuntur
daniel · ixꝰ⸗Ideo tep̃hendutur uidei
quia non ognouerunt tempꝰ pꝛimi
aduentue xp̃i: vnde dictur eis⸗ ypo

trite faciem œli ⁊ terre noſtis pꝛo ba

re: hot aũt tempus quo non pꝛo ba
tis · lue xijꝰ Ergo videtur ꝙ nobis
non debeat eſſe ignotum?: determi
nate ̃ᷣognitũ tẽpꝰ vliimi aduẽ tus
quo xpᷣs ad uidiciũ ẽ venturus /
Mec videt valere rñſio cuaã dat ſcũs
thomas- xlvij⸗8ð. quarti ſñiaꝝ⸗q· pᷣ
me articilo terao: vbi dicit ꝙ in pꝰ
aduentu xpꝛiſtꝗ venit owultus/ ulx

ta illud yſaie⸗xlvꝰ. vere tu es deus

abſconditus Ideo vt a fidelbus cog
noſci poſſet o poꝛtuit ꝑꝛedetermina
re tempus ſui pꝛimi aduentus Ded
in vltimo aduẽtu veniet maniſeſtg

uixta illud pſalmi, dqus man ſeſte

veniet τι deo ad ognitionẽ huutes

aduentg non opoetuit pꝛedetermina

te tempus quia non eſt ſimile⸗·/
Sienim het teſpõſio valeret: pari
ratione xpũs non debuiſſet ſigna vl

tmi aduentus p̃dicere⸗ cim pꝑ ſigna

deueniamꝰ in og nitionem ſignato
rum: a tamen xpũs de iuditio ſutu
ro multa ſigna pdixit in euagelio⸗

ſicut patet Mathei xxiiijꝰlute:xxiꝰ·

marci xxiijꝰ:capitulis⸗ Igitur lieet
xpũs tunt maniſeſte ſit venturus?:
hot tamẽ nõ obſtat quin pꝛcognoſ
u poſſit tempꝰ huuiſmodi aduentues
DSecunm ratio que ſundutur in
dudeũ contrarioeũ id eſt xpziſti æ an
tixpꝛiſti ↄſideratione:talis eſt Cũ
enim ontrarioꝝ eadẽ ſit diſciplina:

ongruũ eſt vt docknna dinina que
tempꝰ pzꝛimi adurntꝰ xpꝛiſti vt iam
dicktum eſt onſiderat⸗ eaa onſidera
re debeat tempꝰ aduẽt antixpꝛiſti:
nam xpũs a antixpuũs ſunt pꝛincipi
acontraria⸗a ad oppoſitos fines ten
dentia: vnũ ad onſtruchionem edi
ſitionem aliud vero ad deſtructio
nem et euerſionem politice xpzꝛiſtia
ne: quare ſicut onueniẽs fuit pꝛeog
noſtere tempꝰ xpꝛiſti⸗ ſit expediens
erit pꝛeſcire temp antixpꝛiſti, quia
huuiſmodi noticia nõ ming videtur
vtilis qᷓ; pꝛ ima: vt ſcʒ futute tunt ꝑ
ſeoitonie p̃mſa periaula cautius e
iutentur Hato aui tempe antixp̃i:
ſatis pᷣognoſcitur tempꝰ futuri iud⸗
cij:cum xpũo dicat: ꝙ poſt tribulati⸗
onem dierũ illoꝛum que talis at tã
magna erit qualis nũq; fuit. ſtatim
ſequẽ tux ſigna coſũmatioĩe ſeculi
aduẽt fulii hoĩs in nubibg celi: ſicut
patet mathei xxitiiꝰquare ex hiis vi

detur ſeqᷓ ꝙ hmöi tepy poſſit deter
minate p̃ſciri / Terga ro ſundat

in ſacroꝝ eloquioꝝ veĩdien aſſertioẽ
Nã i ad xo aſſerit ap's Mρα
ſumꝰ in quos fines ſcloõꝝ dauenerũt
Et ia Joh iiidicit᷑: filoli nouſſima
loꝛa ẽ ac Cũ ergo iã lõgũ tẽpꝰ trã
ſterit poſtq; het dicka ſut; ſequitur qy
moditcũ tẽpꝰ ſupeſt vß ad finẽ mun
dir quare videt᷑ ꝙ ſaltẽ nuũt ulud tẽ
pꝰ re ſiduũ poſſit ſciri / Quarta ro

fid tur ĩ ſcõn docton catholica tradi

tiõe: qꝛ multi docoꝛes ſci quos nõ ẽ

ceedendu obulaſſe atholice veritati
determinata tpa dſummationis ſe

culi tradide rut Vñ augꝰ? xxꝰlibꝛo de

duitate dei capitulo ſeptimo / expo
nens illud apocab,viœſimo⸗ Tenu
it dꝛaconem illum ſerpentem anti
quum qui cogno minatur dyabolus
et ſathanas alligauit idum miülle
annis / ſub eerto numero annoeum
huuie ſeculi onſummationem pzꝛe
nuntiat diens ꝙ omne opus creau
onis complebitur ſeu finietur in ſex
to millenario durationis mundi Et
atapit pꝛo ſuntamento ſue aſſertio
nis illud/ ij· petri⸗i⸗ Vnus dies a
pud deum ſicut mille anni⸗ Inten
dens ꝙ pꝛimeuam creationẽ quã de
us in momento womplere poterat:
ideo diſtinxit per ſex dies vt ſigniſi
caret ꝙ omnia que per totam dura
.Ronem pꝛeſentis ſcculi facre diſno

ſuerat in ſex annoꝛum millenarüs

adimpleret⸗ deide e xpoſitionem pꝛo
ſequens ſecundum q illi mile anni
drbent intelligi quos tetigit iohan
nes in apomſpſi: ciren hot duplicẽ

modum pzꝛoponit, in quoꝛum vno

aſſerit illud dickum apocalipſio ꝑ

tinet ad ſextum millenarium anno
rum mundi tune; ſexte diei / cluuis

millenarii poſterioꝛa ſpacia ſuo tem

pore volucbantur: quo finito ſeci
turum ẽ ſabbatum ꝙꝙ non habet veſ
peram⸗id eſt tequtes ſanctoeum que
non habet finem / Cui etiam ſen

tentie conozdure videtur methodig
martir: qui ut in hyſtoeis ſcolaſti

tis legitur · dum eſſet in carotre reue

lationem habutt de pꝛmcipio et fine
mundi: vnde libzum ſcripſiſſe tradi
tur/in quo totam ſecul durationem
per ſex alades / id eſt ſex millenaria

annoeum diſtinxit · Caſſiodeeus in
ſuper ſuper pſalmo ſexto pꝛedicta
ſententiam auguſtini bꝛeutter om
memoꝛat dieens: ꝓꝙ diem inditii qᷣ
dam poſt annos ſex milia diaunt ej
ſe venturum · quia deus die ſepti

mo legitur ab opere quieuiſſe: ſic in
ſeptimo millenario veniet ad iudi
rium, Ex quibus videtur ſequi pzo
poſitum- / Ded oppoſitum on
tluditur ex dicto xpꝛiſti Martci xuiꝰ

vbi ait ꝙ de die illa 1 hoꝛa nemo ſit

neqz angeli in elo neqz filius niſ
paterVnde iheronimus ſuper o
ſee hoc dictum exponens· Ita inqt
poſt paſſionem domim quadꝛingen

teſimus annus paulominus exple

tus eſt,- quantum tempus teſide
at vſqz; ad diem iudicii, neqz ange
li nouerunt neqʒ; filius Qui 1deo

neſcie ſe dicit: quia nobis dieere nõ

expedit · Cui expoſitioni concoꝛdat
cõmunis gloſa doctoeum: que ideo
fillum illud tempus neſcire aſſerit
quia ſciliœt hot nobis ſcire nõ facit⸗
quare 1c // Ad hant igitur diffict
lem queſtionem quantum xpziſtus
ſummus doctoe micht diſcipuloꝛum

ſuoꝝ minimo conerdere dignabitur

pxz obabiliter 2 ſine aſſertione teme

raria reſponſurus / cirea ſcientiã no

uiſſimoꝝ tem poꝛum quatuoꝛ contlu
ſiones vtiles retitare pꝛopono qua

ũ videbiturIn pma vtrũ hmõi ſcĩa

ſit veilis ad eccie xpiane ſalutarẽ e

tuditionẽ. In ſecutn vtrũ ſit atqſibil
p ĩ duſtrie huane natualẽ inqſitionẽ
In terga vtrum ſit deduabilis per

diuins ſcriptute littralẽ expoſitionẽ

gu⸗

nopt
onem

eſtet
teſt

tecle
huu
ectee
tius
Sun

boms

caN

ofp
Lor
pot

l
hou
ute
et⸗
i
wen
0lſt
ſon
yon
alt/
nend
hie
pul
ſco
ſſtu
lan
ſer
ve

bn

ſer

tin
hta
Aaremn
uni
dang
iſe:ſen
tadud
upe⸗
alm an
rrixu
eeno ſit
lusni
8luhero
Janit
adrinen
io ert
oſtt
He
110 0
tr
t 40
ent
roſffi
niſtns
um
nch
onetene
nnnti
gonclu
qus
niiſeii
ltare
ſton⸗
glispr
NNee

In quarta vttum lit reuelabilis per
pꝛ ophe tie ſutute ſpecialem in ſp ire ti
onem· // Pꝛima ergo ontcluſio
eſt/ q8 ſcientia nouſſimoeum tem
poꝛũ a pzꝛecipue tempoꝛis antixpziſ

ti eſt vtilis ad ſalutarem eruditionẽ
ecleſie xpꝛiſtiane: ⁊ iſta patet-Naã
huus ſcientie pzima vtilitas eſt⸗ ut

eccleſia armis xpꝛ iſti pᷣmunita cau
tius vitet deœptionis periallum //
Secunda vt leuius tolleret perſecu
tionis flagellum: quia vt diti ſolet⸗

iacula pzꝛeuiſa minus ſeriunt: et ide

o xpꝛiſtus iluis tempoeis perſecu

tionem tam ſiudioſe de ſcripſit⸗ſicut

patet mathei xxiiij , a apoſtolus e
ciam illuis perſecutionis periaua di
ligenter notauit guando dicit: ꝙ in
nouſſimis diebus inſtabunt tempo
ra periculoſa ꝛc ij⸗ad thim/ ii ·//
Tertcia vero vtiilitas eſt vt eccleſia
taliter erudita ſoꝛtius excitet mẽtes
wrnalium hominum ad vitandum
obſtinationis peccatum: nam ſicut
ſonus lire vel muſica melodia non
mouent equũ aut aſinũ non demul
cent/ ſed excitantur ad curſum vehe
menti ſono tube vel bucine: ſit multi
hijs tempoꝛibus facti ſunt equus et
mulus quibus non eſt intellectus q
adeo ſunt abſoꝛti deliciis 2 in vicijs
obſtinati: ꝙ pzopter ſuauitatem de
liciarum ſpiritualium aut deſideriũ
ſuperne beatitudinis ad bona opa
non mouentur / ideo vt excitentur ad
vitandum petcatum obſtinationis /
talibus neœſſaria eſt vox terroꝛis?:
vnde ſcriptum eſt Honitus terroeie
ſemper in nanbus impii/Job.xvꝰ⸗

Quapꝛopter expedit eccleſie vt ino
Fmato clamoee quaſi tonitruo vehe
menti et tepẽtino autes talium per

autiat: apud quos ſuauia monita

iam aſſiduitate diuturna viluerut⸗

at eis annunget finem aQ onſumma

tionc m pꝛeſentis ſeaili: et vt eos

terreat clamet cum pzopheta. finis

venit finis venit⸗ ezet ieł⸗ſeptimo
Ouartn vtilltas eſt vt ertleſia
appatentius euitet irnſionis oppzo
lz ium, Mam ndicaulum videretur
eccleſiam euangelizare otidie on
ſum mationem ſeculi: æ tamen ar
qn finem mundi non pꝛewognoſtere
tempus appꝛopinquationie ipſius/

aliter etiam fruſtra videretur anti
xpꝛ iſti perſetutio pꝛenuncata: ſi

non pꝛiuſq́; adeſſet ipſam pꝛeog
noſteret eccleſia, Et hec de pꝛima
contluſone · // Secunda contluſi
o eſt ꝙ ſcientia huuiſ modi non eſt
acquiſibilis per naturalem acquiſi

tionem induſtrie humane⸗ Et iſta
patet: quia ſicut deus in pzꝛoductio

ne mundi ſupernaturaliter operat9

eſt · ſit in onſum matione huuis ſe

culi ſupernaturc liter opere bitur:
quare ſicut treatio mundi natualiter
ſtiri non poteſt. ſed ex diuina reue
latione oognoſcitur: ſic onſumma

tio ſeculi aut euis tempus naturali

ter non poteſt ognoſci / net per phi
loſophoeum rationes aut aſtrologo
tum ſp eallationes. ſeu quaſcũqʒ a

lias humane induſine vk naturalis

in quiſitionis tonſiderationes pze
ſciri / / Vnde patet ꝙ liet aſtrolo

gi pzobent motus tetarttion's

„

octaue ſpere nequit licig i in xxxvi⸗

milib annozũ omplen: lit ecciam

huuus totius tetartationis reuolutt

o neœſſaria ſozet vt ipſoꝛ ũ quudam
aſſerut ad vninerſalem perfectionẽ
mundi / non tamen ex hot ſequitur

pꝛeſens ſeculum per tantum ſpacuũn

duraturum⸗ Jam quia deus ſuam
potentiam et ſapientiam nõ alliga
uit naturalibg cauſis: potens eſt mo
tum oebuum quantum ſibi placxt ve
locitare,a teuolutlonem huumſmodi
bꝛeuiſſimo tempoꝛe omplere, ita
vt reuolutionem entum annoeum
vno anno vel dimidio perficiat qð

vtiqʒ futirum eſle ciren finem mun

di ſcriptura teſtatur diens Aduenit
dies dom ini ſicut ſur quo eli mag
no impetu traſient ije petri vltimo

Et idem teſtatur ſibilla aſſerens
tunt minuentur anni ſicit menſes⸗

menſes ſicut dies⸗ Et het de ſe da

concluſione // Tertia concluſio eſt
wpſcientia de tempoꝛe determinato

perſecutionis antixpꝛiſti vel cſum
mationis ſecili non eſt de dutcibilis
per litteralem expoſitionem diuint

ſcriptute⸗ Et iſta patet quia licet ſci

entia huiuſmodi ex ſacra ſeriptura
poſſit haberi in vmuerſali 2 cõfuſe⸗

ſicut pꝛobant tres pꝛime rationes ã

te oppoſitum facte: tamen ſie nõ po
teſt de duci ĩ particulari determma
te/ ſam de ſcriptura nou teſtamen

ti omnino magis videretur qð debe
ret determinationem illuis tempo
rig doere ꝙ veteris teſtamenti: co
qð reuelatio ipſius facta eſt magie
pꝛope ſinem mundi⸗ cirea quem ta

lis ſcientia magis appareret villis

ercleſie dei: ſiait in pzꝛ ima concluſio
ne tactum eſt Et tamen in nouo teſ
tamento huuiſmodi tempus non de
terminatur: quia liœt apoſtol dixe
rit- nos ſumus in quos fines ſeculo

mm deuenerunt/ quauis etiam dictũ

ſit- nouiſſima hoea eſt⸗ pꝛout in ter
da ratione ante oppoſitum tange ba

tur: nichilominus ex hüjs vel ſmill

bus locutiombus non poteſt aliqua
determinata quantitas temporis p̃

ſciri · het enim dicta ſunt non ad ſig

nificindum aliqua bꝛeuem moeam

tempo is que ſit finis ſeculi: ſed ad
ſignificidum nouſſimu ſtatum mu
di qu eſt vltima etas,de qua nõ eſt

diffinitum quanto ipſa ſit tempoeis

ſpacio duratura: cum dieat auguſti
nᷣ xxijꝰ.de tiuitate dei⸗qð ſexta nũct

atas agitur nullo generationum nun

moro metienda⸗ Mam eciam ſenio
dqs eſt vltima etas hominis nullus
certus terminus pzefinitur:cũ quan
doqʒ tantum vel plus quantum om
nes pꝛecœdentes etates durare inue
niatur⸗ ſicut idem aug ditit in libꝛo
Ixxxiij/queſtionum Et ideo apoſto
lus notanter diti / fines ſeculoeum /

e non finem / aperte ſigniſicans plu

ra tepoꝛa ſub illa finali menſura du

tatioĩs; que nouiſſima hora ſen etas
vltima ditit gtincri: quare patet de
terminatũ tẽpꝰ gſũmatiomis ſeculi

nec ex noui/net ꝑ ↄſequẽsex vetert

teſtamẽti ſcriptura poſſe eertitudina
liter pᷣmgnoſci⸗net ſcĩiaʒ hmõi tꝑie

ex ip̃iq aucoꝛitate deducc / Dz cõ

tra hat cõcluſionẽ crrauit ille artis

nle
Nelo
nwnn⸗
Menn
ſogen
neb ſal
nan dici
aut int
tangeln
lſmil
talign⸗
maaß
madſ
mnen

mxa
dpſ
tta nü
dumnr
nſene
pulue
üman
nom
ruut
nllzo
cſe⸗
Wm
lanpu
ttſmd
ptane
rta
Cſalli
beter⸗
audin⸗
itpt
G

e orde

ſdd
eümti
garn

medice peritiſſimus arnaldus de vil

la no ua: qui in duobus tractatibus
quoeum vnus intitulatur de tempe

aduentus xp̃i a antixp̃i-alius vero

de miſterio cym baloeum eccie oppoſi
tum cncluſionis pzedicte pꝛincipa
liter oſtendere viſus eſt. Et ibi Pba
re vo luit ꝙ deus vltima tempoea re
uelauit eccie per danielem: et ſpecia
liter tempꝰ perſecutioĩs antix p̃i ſub
illie verbis damelisxij pilðò arca
finem vbi ait/ a tempoꝛe quo abla
tum ſuerit iuge ſatrifiauũ· poſita
fuerit abhominatio in deſolatonẽ di
es mile ducnti nonaginta Ad cuig
teclara tionẽ aſſerit quatuoe // Pꝛi

ma eig aſſercio ẽ ꝙ per ilũ numerũ

poteſt eccia pꝛeognoſcere temp il
lud wognito tempoee a quo doct an
gelus cõputationem illig numeri in
choare/et oognito quid ibi velit per
dics intelligere⸗2 idro xpm dicit ad

qphetam danielem remiſiſſe⸗ Cum

vide ritis in quit abhom mationẽ die
tam a daniele ac Mat hei xxiiij. //

Seaunde eſt ꝙ illud tempus a quo
woeetur computatio inthoar eſt tem

pus in quo populus uide ozũ totali

ter perdidit terram pzomiſſionis?
tunc enim ablatũ fuit uige ſacrifici

um per dics / cnt cciam intelligete a

nos · ſcðm ꝙ ipſemet danie eixꝰ eb

domadam accipit nõ pꝛo ebdomada

dierũ vſualiũ ſed anoeu. 2 ſit ecam
atripitur geneſis⸗/ xxixꝰvbi de iacob

dicitur ꝙ ebdomada traãſacta rachel
duxit vxoem // Tertia eſt per
annos intelligendo andoes lunarrs ſi

ue ſolares includitur tẽpus parſecu

tionis antixp̃i infra. xiiijcentenari
um ãnoeum a xpi natiuitate cirtiter
ſeptuageſimũ quintuũ vel lxxvi⸗ aut
ſeptimũ anum illiꝰ entenarii⸗⸗/
Quartn eſt ꝙ huit expoſitioni on
tordat pꝛophetia ſibilie babilonie

de aduentu antixp̃i a afſerſio auguſ
tim xxꝰ de tuutate dei qua ſuꝑig al

legaui in quarta ratione ante oppoſi

tum queſtionie Et het omĩa in pꝛe
allegatis tractatibg diffuſe a conſuſe
Pſequitur/ Sed huig opimomes
falſitas ex ſeipſa euidenter wonuinti
tur / quia cum iã de xiiti/ centenario a
latiuitate xp̃i fluxerint pluſq́; anni

lxx vii tum nüt annũ octogeſimum
qumtũ fere oompleuenimꝰ: ſequitur.

ab octo anis vel cirtiter ſciz a tẽ
poæc quo ia pit perſecitio pzꝛelentis
ſcimatis ſcðm opinionem pꝛedictã
inepiſſe debuit perſecutio antixpi/a
tũ ſcðᷣm danielem inbus aãnis ſex

menſibg hec perſecutio duratura ſit

vt ditit aug9.xxd de cuutate der
t. xiinꝰ, ⁊ poſt eam iuxta xp̃i ſenten
tiam Mathei⸗xxiii.ſtatim ſecutura
ſit onſümatio ſeaili: onſequẽs eſt
ſcðᷣm huius opinionis fictam diui
nationem ꝙ iam eſſet antixp̃i perſe

cutio onſümata: 2 ſea li oſumatio

iã ꝓpleta. qᷓ oĩe falſa eſſe expientia
mamſeſtat / Pꝛeterea opinio pꝛe
dicka gnter hot irride da vider: qꝛ ſi
xpuũᷣs ĩ euãgelio deo remiſ ſſet ad ꝓ
pheticã danic . vt ſeʒ x illã eig ſS/
ſuꝑius allegatũ poſſet eccia ſcire nu
meꝝꝶ ſupꝛadictũ Put aduerſarig aſſe
rit: tũt apli qbꝗ xpũs loq̃bat᷑ maxĩe
ptꝰ deſcẽ ſuũ ſpũs ſci nõ min qᷓ; iſte

́”ÿUDü

phecie ſignificenonẽ/et habere pdit .
numen intellectu⸗ipfuz poſtenie

declaroſſent · at in ſuis ſenpturis teli

McMmuſſſent· a8 ex pꝛedictis in pzobati

one tertie gtluſionis opparet eſſe fal

um Kurſus pzedicta expoſitio dani

elis antique 2 auctẽtice doctoꝝ expo
ſitioni diſcoedat Mam ſi ðm magiſ
tum in hyſiceijs ſcolaſticis xpꝛiſt⸗

pꝛopꝛiũ ſig nũ deſtructionis et euer

ſiomes iheruſalẽ poſuit añ dixit Cũ
viderits abhominationem deſolatio

nie que dicka eſt a daniele ſtare in lo
o ſancto: id ẽ ymaginẽ abhomina
bilce m que ſignũ erit deſolatio nis po

ſitam in templo⸗ de qua ved ymagi

ne hot exponendü ſit / liet varia opi
nio fuerit tamẽ aliio repꝛ obatis oſ
tenditur gð de illa ſtatua intelligen
dum eſt qua euerſa mheruſalẽ p titũ

adꝛianus poſuit vbi archa ſteterat⸗
Hede eciam tenet qð tempꝰ quo po

ſita ſuit abho minatio in de ſolatione

fuit quando titus a veſpaſiany poſut
erũt ymaginem oſaris in iheruſalẽ
Inſuper nimis fragilis eſt fantaſti
ca confirmatio opinionis pꝛemiſſe
Mam litz illa ſibilla gqua allegat de

aduẽtu xpꝛiſti locuta ſit· tamen nul

lã determmatã quotationẽ tempo

ris legitur poſuiſſe) lla euam opini

o auguſtini de ſexto millenario ano
rum qua ad cõfirmationẽ ſue aſſer

tionis induxit multipliciter infirma

tur: tum quia ſextus ille milenang

iam elapſus oſtenditur per hot að

aug dieit ꝓ ſuo tempe ilius mile
narui poſterioꝛa ſpaga volue bantur

. 2èð “ S , äl s “ sõsðõäs

A ano tnmẽ trmꝑe iã pluſqᷓ mile
anni fluxcrũt aim ipſe ſuerit cõtem

poeaneus iheronimo: qui ciren qua
dꝛingenteſimũ annũ a paſſione dñi
vixiſſe · a ſupꝑ oſee ſenpſiſſe legitur-

put ex cuis aucteitate poſt oppoſi
tum queſtionis ſuperig allegata pa

tenter monſtratur / Tum caam

quia aug vbi p̃dictam opinionem
de ſexto millenarxio recitatiue poſuit

ſtatim aliã ſubdidit diẽẽs, aut certe

mille anos pzo anis omnib huig9
ſeculi apomlipſis poſuit: vt pfecto
numero notaretur ipſa tẽpoeis ple
nitudo⸗a hant vltima aſſertiue tenu
it ſicut libꝰ xviiiꝰ⸗luꝰa⸗liiiꝰ⸗capituł
in contluſione totius voluminis e

uidẽ ter apparet / Tum tertio qui

a illa ymaginatio de duratione ſecu
l per ſex millenarios ſiue per ſex ci
liades ſeðm methodumm omnino ĩ
certa eſt, quia ipſe pꝛout in hyſioꝛi
a ſcolaſticn dictur⸗ ſit ꝑ ciliades ſe

alla diſponit,/ qdð annos non appo

mit ſi ſuperſint. 2 ide o nichil eertum
de numero annoꝛum tradidit⸗/ Ipſa
etiam anndeum computatio ab oei
gine mudi dubia eſt/quia vt eadem
hyſtoꝛia teſtatur ab adam vſqz ad
xpꝛiſtum fluxcrunt anni quinqʒ mi

la a ſere ducenti ſem lxx ⸗ inter

pꝛzette: ſcm hebzeos vero longe

pautioees / Tum quarto quia nõ

ſolum per ſex ſed per ſeptem milia

annoeum poſuerunt aliqui ſeculum
duraturum: pꝛout G. pariſienſis
retitat tractatu tertio libꝛi de vniuer

poſtiᷓ opinionem p̃dica recitauit

ſo⸗ vnde caſl· vbi ſupꝛa allegatus eſt

—
—

wilke
ſen⸗
Ama
ee
gn
dat
1taͤen
lonn

poſtt

tart
hu
cope
U
apt
nint
nogt
eſin
ſet
wi
ſu
anſ⸗
ſeppo
ethl
abaet
dem
Ud
n n.
, ſnten
wlongt
guii
eml
talli
ſen⸗
vu
4
bit

hanc ecam ſubiũgit dicens⸗Alij pn
ennt pt ſeptem milia ãnoꝝ quaſi oc
taua die illa eterna lucẽ declarari⸗ ſi

alt a xpᷣsoctaua die reſurrexit Vedz

qua opinionẽ q p̃dica cputatione

lxx:interp̃tũ adhuc eſſet mudꝰ qua
dzingentis anis 2 paulo aplig dura
tura vtraqʒ tñ harũ opinionu tãq
dubiã 2 nimii aurioſa relinqt: het
de cercia concluſione / Quarta co
cluſio eſt ꝙ ſciẽtia de tempe antixp̃i
vel futuri uudicij ẽ nobis reuelabilis
ꝑ ſpecialẽ inſpirationẽ gphetie ſutu

re Et iſta patet qꝛ liet ſcia huuiſmo
di nõ ſit nobis de ſacto in ſacra ſenp
tura teuclatn vt dictũ ẽ / tñ nõ ſequi

tur quin ip̃a eſſet poſtea reuelabilis
non ſolu de potentin dei abſoluta⸗ qꝛ
hoc clarũ eſt/ß eci de po tentia oedi
nata / ita ꝙ deg talem ſcienta nõ ſie
ſibi ſol reſer uauit ꝙ oꝛdinauerit eã

nüuß alteri reuelare / ſicut tenet ſcũs

tho mas ſuꝑ quartu ſentẽtiarũ lom

ſuperig allegato / Vñ ontra cũ ꝓ
babiliter ſuadetur cõcluſio. qꝛ c ſcia

huumſmodi ſit vel aliquando ent vti
lis ecie dei/maxime urca finẽ mũdi

ſicit ex pꝛ ima cntcluſione patuit· ſe
quitur ꝙ de? qui eccie ſue in ſibi vti
libus non defiat tunc huuiſ modi ſci

entiam ꝑ ſpecialem inſpirationẽ p
phetimm reuelare diſpoſuit Nã liet

xpũs dixerit,lex et pꝛophete vß ad

iohannẽ aẽ Mathei xi⸗ hot tñ intel
ligendü eſt de ꝓphetis pꝛenuũciantt
bus pꝛimũ xp̃i aduentũ / net ut ibi
dem ait iheronimus,hot diutur vt
poſt iohanẽ baptiſtam extludantur
pꝛophete/quia ccam iohannes euã

geliſta poſtea in apotalipſi pꝛophe
tamt: 2 multi alij in nouo teſtamẽ
to / quare tredendu eſt ꝙ non decruat
aliqui maxime cire finem müdi qui
etiam cirxca vltimũ aduentum xpꝛiſ
ti ſpiritum habebunt pꝛophetie ad a
wditionem eccie xpꝛiſtiane / Sic
enim beatus cirillus abbas ioachẽ
2 ſancta hyldegardis de tempibus

nouiſſimis multa gphetaſſe credun
tur: vt a quibuſdam traditur ſcðm
rreuclationem factam eidem ioachi
lam non reſtant plures ꝙᷓ anni quin
decim vj qʒ ad regnum antixpꝛiſti⸗

Vnde hos verſus dudum ſcriptos

eſſe ompleri- Angelus ad ioachim
arto numine dixit Cum ſuerint an
ni tranſacti mille tnenti Et dem dẽ
tits poſt partũ virginis alme Tũc

antixpꝛiſiꝰ tegnabit demone pleng
‚DSed ocnntra hanc et ſimul con

tren pꝛimam cncluſionem eſſe vide
tur illud dickum xpꝛiſti act/ie on
eſt veſtrum noſſe tempoꝛa vel mo
menta que pater poſuit in ſua poteſ
late · Vnde ditit auguſtinus xvij⸗
de. ci⸗ dei⸗ liij,· Di hot enim nobia

noſſe pꝛodeſcet a quo meliue ꝙᷓ; ip
ſo deo magiſtro interrogantibus diſ
tipulis dictetur. quibus tamen reſ
pondit, Non eſt veſtrum ſcire aẽ

uel die uel anno ſed de empoꝛe in
cerrogauerunt quando illud accepe

tunt teſponſum Fruſtra igitur an

nos qui remanẽt huit ſeculo ompu
tate at diffinire wnamur: cũ hot ſci

te nõ ẽ noſtrũ ex oꝛt veritatis audi

amd Et ibi alia mul ta ſubdit ᷓ tlare
G i.

videntur dickis contluſionib repug

nate / Pꝛo quocu à ommu imi
uum ſolutione in pꝛedicta xp̃i aucto

nitate quatuo? notanter onſiderare

chuenit // Pꝛima ergo onſiderati
o eſt ꝙ ibi xpus loquitur per verbũ
te pnti.diœne⸗ non cſt veſtru⸗ vbi a

it gioſa⸗nõ ditcit non erit ſed nõ eſt⸗
notans adhut eos no eſſe ydoncos·
ut ſciz innueret no tiria tempoꝛũ il
loeum de quibus interrogabant 6

cis quatum ad ſuturũ negabatur⸗ ſi
cut eaa auguſting pꝛimo de tri ca?⸗

xij*, cxpomit illud de die autẽ ꝛla
a hora nemo ſtit ne qʒ fillus / hot in
qnut neſcit· neſcie ntes facit / id eſt
ꝙ non ita ſcie bat vt tunt diſcipulis
indichtet Et ſubdit⸗Jllud itagz die
turus erat diſcipulis tem pore opo?z⸗
tuno. Vnte ad hot pꝛobandum in

ter otera allegat illud Multa habe
o vobis dieere que non poteſtis po

tate modo 2 het ſunt ꝓ pz ima con

cluſione / Detuda coſiderc tio eſt

ꝙ xpũs non diat nõ ognoſcetis . H

non eſt veſtru noſſe. Vnde cu hot P

nonem veſtrũ ex ſua ſig niſica tioẽ xe

feratur ad vires humanae ꝑ hot vo

luit innuere ey ꝓpꝛijs viribus nõ po
terant noſſe tempa de quubꝗ interro

gabant Et eaaã repꝛehendit auguſti

ngillos qui coniecturis humanis hu
ui modi tempoea diffinire pſumut⸗

vt patet li.vihe de a dri lo ſune
rius allegato Dic autem modus lo

quendi ſimilis ẽ illi quo alibi dicitur

Mon eni vos eſtis qui loquimim H

ſpũe patrie 7 quare nʒ eis negat

rationẽ diuinã ß ꝑ inquiſitionẽ hu

mana / et het ſut p ſecuda cõtluſione
/Terca oſideratio ẽ ꝙ xpᷣs ꝑ hot

ꝙ dicit noſſc ꝙ verbu er vi ſue ſignin

fuatiois magis tẽpꝰ p̃tentum ĩpoꝛ
cat ꝙᷓ; ſuturũ/inſmnuauit/ nõ ad ſu

turu ß ad tẽpꝰ tũt pñs aut p̃teritũ

ſuã ronẽ dirige bat innuẽs ꝙ hmõi

noticia lict nõ fuiſſet aut Ptunc nõ
cſet vtił ſuie diſcipuk: tñ ali qñn ſo
tet vtil eis a ſucceſſoꝛib eonꝝ ſuturb /

het ſüt ꝓ pma ſecuda teraa uclu
ſione / Quarta gſiderato eſt ꝙ

xpũs nõ dicit abſolute⸗ nõ ẽ vzm noſ

ſe tpa⸗ addidit qᷓ pater poſuit ĩ ſu

a ptãte- vbi ꝑ vim telatiui ytẽptita

tis ila tpa ad determmata teſtrin

git / at ſint illa ipſemet determina
uit c dicit, de die aut illa 1 hoꝛa ne
mo ſcit miſi ſolꝗ pz: a illa ꝓpziæ ſunt

momẽta gſumatioĩs ſeculi/q qyiis
pater ſut retinuerit poteſtati/ non ta

mmen ſequitur ꝙ ſit retinucrit de an
no uel menſe ſeu alia maioei tempo
ris quãtitate ·/ Pet ecia m de hu
iuſmodi tempoꝛe aduentus antix-pi

uei cõſum mationis ſeculi quere bant

diſcipuli ſed interrogabant dñe ſiĩ

tempoæe hot reſtitues regnum iſtael
uct⸗ i⸗ quart xpꝛiſti reſnonſio ad il
lud de quo locnumur non poteſt tõ

uenienter aptari / et hec ſunt pꝛo

pꝛ ima et quarta concluſione⸗/
Ex quibus conſideratiombus et ali
is ſupz adictis patet ſolutio ad om
nia ſupig allegata 4 ad vtraqz par
tem inducka / a her de pꝛimo articut
lo ſufficiãt Veãtur de ſecũdo / in quo
ſimul Afuſe trackabo de tercio / cauſa

abbꝛer wädiſermonem. ‚/ Timea

mus igitur fratres mariſſimi timea
mus ſumi toꝛtoꝛis ſuturum iudiau

um/ i vo in hot ſecundo artiallo vi

deamg de unditij pꝛopinquitate qua

per ſigna edoaut ille quu dicit pꝛo
pe eſt / in hot enim notatur ſutura

mundi gſummatio qua pzobat iudi

tij vicnitas/ Epuũe namqʒ; in euan
gelio hodierno per ſigna cõſumma
tionis ſeculi pꝛopinquitatem futuri

iuditij pꝛopter vicimtatem vnig ad
alterum deſignauit I7deo quibuſtam

ſignis pꝛemiſſis paraboliam ſimi

litudinem poſuit dicens⸗ vitete ſicul
neam omnee arboees aim pꝛodu

aint iam ex ſe fructum ſcitis quoni

am pꝛope ẽ eſtas ita æ vos caim vi
teritis hec fieri ſcitote quoniã pꝛop?
eſt egnum dei⸗· Vnde ibidem diat
gregoeig Dicut ex arboeis fructu vi

cina eſtas/ ſit ex ruma mundi reg ni

tei pꝛopinquitas cognoſcitur· Ex q̃ᷓ

bus verbis oſtenditur ꝙ fructh mu
di ruing eſt⸗ Ad hot enim creſtit vt

adat, ad hot germinat vt quecugz

germin auit onſumat Quare patet
qð pꝛopinquũ ipſuus futuri iuditij

pꝛeambulum erit pꝛeſentis ſecuili cõ

ſummatio ꝑfecta / pꝛuis tamen ſig
ms plunbus demonſtranta; ideo di

tit pꝛope eſt / Vhbi merito queren
dum ourrit vtrum pꝑ ſigna aliqua
nobis reuelata poſſit de tempore de
terminato pꝛopinquitatis futuri un
ditij haberi noncia · Ad ꝙ tamẽ bꝛe
uiter reſpondendum eſt ꝙ non //
Pꝛzo aug detlaratione ſciendum eſt
licet illa pꝛememoꝛata ſibilla de

2 ſue ꝑſecutionis generale periculũ

ſignis inditij multa ſcrpſerit ſicit

teſtatur lackanti7/ pzout recitat au
guſting / tamen ipſa ut ſupꝛadicum
eſt nullum tempus determinatum

p̃dixit: liet cciam iheronimus po
nat xv⸗ ſigna uꝛdicium peedentia/ et
per dies quindecim ate ompletam
ſeculi onſummationem futura / ta

men an dies illi erunt oontinui om

nino incertum ð⸗ Nat illa ſigna ihe
ronimus aſſerit: ſed in annalibus in
deoꝛum ea ſcripta reperiſſe teſtatur /
que eciam ſcm doctoees net certitu
dinem net veriſmmilitudinem habe

te videntur Lot inſuper xpꝛiſtus in

euangelijs multa ſigna teuelauit ta
men ſcom auguſtinũ i in epiſtola de
fine mundi ad eſitium / ſigna que in
euangelijs ponuntur non omnia E
einent ad vliimũ xpꝛziſti aduentum
ßF ãdã ad tẽp deſtructionis ihꝛlm⸗
quedã enã ad aduẽtũ quo otidie vi

ſitat ecam⸗quapzꝛopter huiuſmodi
ſigna que ſenbutur in euagelijs aut

alijs duꝛinis ſcripturis ad hot non
poſſũt valere vt p illa determinatũ
ir p9 iudicij ognoſcam Et ad hũüt
intellectũ aſſerit ibide m aug ner
de menſe net de ano aut ebdomada
vel deada ſen quouis alio numero
aſumemaonme ſeculi p̃t haberi erti
tudo⸗· // Hiüs tñ nõ 5 obſtantib ex
rñſione xp̃i Mathei xxiij tres gra
doſi gen gin quitatẽ ſuturi iudicij

ſigniſi catiu diſtinguere poſſumꝰ NMã

