lectus⸗ ſed in quantum eſt potentia
motiua / dicitur affeans ſeu volun
tas / (Dnde liet de an ma ratio
nalh diuerſa nomina dicantur ſicut

ditimus ꝙ ipſa eſt itellectus/ratio ·

ingenium memoꝛia⸗ volũtas/ lkbe
rum arbitrium⸗ tamẽ het nomina
non dicũt aliquam diſtinctionem in
eſſentia anime. differunt ratoe⸗
quia ipſa dꝛcitur intelleag in quatũ

appꝛehendit⸗ ratio in quantum diſ

ceernit⸗ ingenlum in quantum in ueſ

tigat memoæia in quantum tonſer

uat⸗ voluntas in quantum appetit⸗

liberum arbitrium in quantum eli

git / Vect autem omnia reducütur

nd duge rationes generales ſciliceet

ogno ſcendi affecandi: a quibus

due potentie denominantur⸗ ſciliet

intellectina 7 volitiua⸗/ de quibus et

pꝛzimo de intelled ma eſt agẽ dum⸗

.„—

4 pollibili-

¶ Intellea igitur ſc8m ariſtotilẽ
diuiditur in intellecu agentem et i
tellectũ poſſibilem ſiue potentialem

Intelleckus agens eſt potentia acti

ua intelled ionũ⸗ intellectus poſſi

bilis eſt potentia paſſiua non paſſio

4

ne wꝛ tuptina⸗ ꝑ ſet tiua: ſciliœt tre

tipiendo in ſe intellettiones ab intel
lertu agente / De ipſo autem intel

lectu agẽte duplex eſt opinio: nam

quida dicunt eſt ipſe intellett di

uninus · Alij dicunt ꝙ eſt idem ſcoðm

eſſentiam rum inteilettu poſſibili.

diatur poſſibilis / in quatü eſt rep

tluus· ſed dicitur agens in quatum

eſt ſua intellectuali operatione acu
atus⸗ Ct ad hunt ſenſum dicitur no

bilioe intellecu poſſibili / SHecun
da aüt opinio vera eſt Pꝛima autẽ
non negatur· quia nõ negamus di
uinũ intellectum agere ad noſtram

intellecionem ymmo opoetz ipſu
pꝛicipaliter ꝓcurrere/ cũ in oĩ actiõe
opteat eẽ aliqð agẽs nobiliꝰ9 paſſo

Cuarta pars de intelleau ſpeau

latiuo & pzactic

Intellectus inſuper diuiditur in

intellectum ſpeculatiuũ et pzactica⸗

Et dicitur ſpeauatiuus in quantum
wognoſtit verum in ratione ven pc
ticts autem in quantum cognoſcit
vetum in ratione boni⸗ Vel dictur
ſpeuulatiuꝰ ſciliœt in quantum ſinis
eius eſt ognitio: dititur non ſpe
aulatiuus ſid pꝛactirus i quantum

finis eius eſt operatio. Vel magio
pzopꝛit loquendo dicitur ſpeaullati

uus in quantum eſt pꝛoductiuꝰ no

ticie ſpeculatiue · Vzacticis autem

in quantum eſt pꝛoductiuus notiti

e pꝛactiœ- De quarum noticiarum
differentia poſtea dietur inferius⸗

Intellectus autẽ pꝛacticus diui
ditur in ſyndereſim rationem on
ſtientiam Vnde in ſylogiſmo pꝛat

tiro ſyndereſis pꝛoponit maiorem ·

ſiait ꝙ nullũ malum eſt ſacendũ:

ratio autem aſſumit minoꝛ?⸗ſcilicʒ

hot eſt malũ. a onſcientia cõcludit
cõtluſionem ſciliet hot non eſt faci
endum⸗ Ct ſie ſyndereſis eſt arca v
muerſalia pꝛinupia in quibus om
muniter non contingit errate/ ideo

Non ſunt autem hit pꝛetermit

rundem exiſtẽtem · /¶ Nona ſi

2„
lydeteſis nũq; totaliter extinguit⸗ dicio· ſcilitz de bono vł malo/ tamẽ in
Katio aut eſt crca pticulana cra differenter⸗ qꝛ ſenſus non aſpicit ni me
que quadoq; eſt erroꝛ?⸗ inde Eeu ſi ad pzeſens: intellectus aut ad ſu ſl
ꝓ onſcientia eſt erronea / Katio turum/ ideo quandoqʒ qð eſt pꝛeſẽ 4
autem din ditur in parte ſupeniee tiealiter delegabile dimittit pꝛopter al
2 inſerioeem · non ꝙ in ea ſint ptes conſiderationem iuſticie ſuture⸗ / .
diſtincte ſiait oculo eodẽ vldem Dexta in eis appetitiuum id eſt .
ſurſum 2 deceſum ſit dicitur poꝛ to pꝛoſecutiuũ et fugitiuum non diffe 4
ſuperioe que ratiocnatur de diuinis ruint realiter ab inuiem net a ſenſu 6
eternis/ Et ſi hoc ſic ſolum ſpeau vel intellcũ / ſed ſolum ratione,./ ni
latiue vocatur intelligentia⸗Dicitutr eptia ꝙ fataſmata ſunt intellet 4
autem portio inſerioꝛ que oncinat᷑ tus / ſicut ſenſibilia ſeſa / ſit ſicut ſẽ u
de temperalib tranſitoz js // ſuenõ ſentit vel mouet ſine ſẽſibilt⸗ *
Pꝛedeã vero noĩa a doctis qñaz ſu ita intellechus non ſine fataſ mate⸗
mũutur vt importãt non ſolũ poten (Ockaua eſt ꝙ ſiaut obieccu gene
tiam cognoſcitiuam/ß eciam poten rat ſpeciem in ſenſu exterioei / poſtea
tiam affectuam⸗ Capiũtur eaaam in ſenſu cõmuni qui diſcernit ſenſi
equiuoœ qnqʒ pꝛo ipſa potetia/ qn brilia diuerſa ſit eſt qudammodo
qʒ pꝛo operatione ipᷣꝗ/ ¶ Qumnta vvnus q quotammõ plura-ſit fantaſ
pars de ationib ſel? vel ite lcla matng diuerſa mouent intelleckum 4

tende quedam ompatioes quas a

s a cut in ſenſu ſi ſit indiaum ꝗg hot eſ
riſtotiles ponit inter ſenſum et intel⸗

bonũ vel malum / appetitus moue

lectu /(Pzima eſt ꝙ ſiat ſenſus v⸗ tur ad pꝛoſequendu vel fugiendu⸗
ducitur ad ackum a ſen ſibiß ſibi ob ſit per rationem fantaſmatũ / ſi ĩtel U
iecto / ſic intellecus ab intelligbi leaus iudict bonũ vel malum / ap
li ſiue a fantaſmate vel obieco⸗ petit9 intellectualis mouetur ad p 19
( Vecudu eſt ꝙ tam ſenſus q; in ſequẽdũ vel fugiendum⸗ ß hot dif tt
tellecrus quodamodo patitur ab ob ferenter quia appetitusſenſitiug mo 1,
ieco non tamẽ paſſione coꝛ wuptina uetur naturalter/ H apetit intellet diuu
vel generatiua ſubſtatie / ¶Tercia tus libere · / (Decima in vtrogz dt
v pꝛimꝰ actꝰ vtriuß eſt ſimplex dif cõtingit vere 2 falſe / omponere di iſe.
ſerentie. id eſt ſine cõplexione/ nõ uidere circa bonũ vel malu ·ß tamẽ vet
eſt differentie affirmatluũ vel nega differt bonũ ſimpliciter vel appa
tiluũn / (Quarta qy vtergz pꝛeaffir rens bonu· Bnde ꝙ eſt pñtialiter
mas aliquid eſſe deleckabile vel triſ delcabile⸗ liet ad illud ſequik mag E
tabile mouet appetitũ ad pꝛoſequẽ num maluũ / apparet ſẽſui eſſe bonũ⸗ i
dum vel ſugiendum ,(unta a intellectui non ſolum aͤd pñtiam 1
vtrobig; fit ametitus mediante in delcãbile · H aſpicienti apparet illud Sðð

ſimpliciter eſſe malum⸗ /(Dndec⸗

ma eſt ꝙ ſenſus nõ ſentit abſtracke⸗
ſed intellectus intelligit abſtracke⸗
Denſus enim videndo curuum vel
album non diſtigut inter ſubiectũ
curuitatem vel albedinem / inter

que diſtinguit intellect9 abſtracke iü1

telligendo hoc ab illo: nec eca ſenſ9
abſtrahit a ſingulanibo / ſed hot facit
intellecg⸗ itelligendo vmuerſalter
¶ Duodecma eſt intellechg in at⸗

tu / id eſt intellect9 agens eſt q8
intellect intelldo⸗ non ſic autem
de ſenſu/ Et hot intelligendum de
p mo intellcũ agente / qu eſt intellet
tus diuing

Iſo de potentia aie rationalis
Wgnitiua / vrendum eſt de po⸗
tentia affectiua ſiue volitiua / Ipſa
nãqʒ rauo ſiue rationalis anima ſi
iudicat aliquid eſſe bonuũ vel maluũ
2 ibi ſiſtit⸗ dicitur eſſe ogni tiua ſiue
intellechiua. ſi autẽ pzocdit ampli⸗
ue/a iudict illud eſſe bonũ vt fiat ·
dicitur motlua: ſi vero adhuc pzꝛ oo
dit vlterig/2 nõ ſolum iudicat illud
eſſe bonũ vt fiat ſed ccam illud ap⸗
petat⸗dicitur affectiua ſine volitiua
¶Eſt igitur vis aie ronalis moſa
multiplex/quedam conſiliaiiua ſicut
ſindereſis vel ratio / q̃ iudicat aluqd
eſſe bo nũ vt ſiat: aut malũ vt nõ fi/
at⸗ quedum autẽ eſt affectlua ſciliz
ipſa volutas que appetit id qð udi
cat bonũ / reſutat id quod indicat

malu⸗ Quedam vero imperatiua /
ſciʒ libertas ſiue libꝛũ arbitriu.que

iperat illud fieri ꝙ uudicatur bonu⸗
vel non fieri ꝙ iudicatur maluũ Hetc

autẽ vtrãqʒ ſciheet oonſiliatiuam %
affectiua cõplectitur vt patebit⸗ net

tamẽ iſta inter ſe aut ab ip̃a anima
vel voluntate in re alqualiter diſtin

¶Sed añ ꝙc de libero arbitrio dia
mus: ſciendu eſt ꝙ libertas diſtin

gult᷑ triplex. ſciʒ a neeſlitate / a pec⸗
ato/a a miſen a⸗Pꝛima eſt natutre
tam bonozum qꝙ́; maleeum- De-
aunm eſt gracie/ a eſt ſolum bonoꝝ⸗
Tertcia eſt gloꝛie/a eſt ſolũ beatoꝛ a

èZibertas aũt a neœſſitate diſtin

guitur duplex ſicut neæſſitas dupli⸗—

citer dictur ſcʒ ncœſſitas wattionie
et neœſſitas incuitabilis- ZRibertas
a neeœſſitate violẽtie vel wactioms

vocatur lbertas omplacentie⸗ Zi⸗

bertasa neweſſitate ineuitabilitatis
volatur ontingentie Zibertas
autem ontingentie adhuct poteſt diſ
tingu duplexy/ ſciz libertas indifſe
tentie z libertas cotradictiõis Om
nio emm libertas indifferentie eſt
libertas ontradickionis„ non ewon
uerſo / quia dicitur libertas indifſe⸗

rentie quando voluntas eſt ſic indif⸗

fexens ꝙ non magis inclinatur ad
vnam partem contradickionis qᷓ; ad
aliam · Modo ſtat ꝗy aliquis habitit⸗
atus in aliqua virtute ſicit tẽ pera⸗
tie habet libertatem ontradit tioĩe

ad agendũ vel non agendũ ß“m illa

virtutem 2 tamen non habet liber⸗—
uij⸗/

7

tatem indifferentie/ quia magis P
nus et magis in clinatus eſt ad o
pus virtutis- Omnia autem
dicka nomimn a quo modocunq; pia⸗
tur libertas/ſupponunt pzꝛo eadem
reſcuteœt pzo ipſa voluntate non
tamen ſunt ſynonima⸗ quia ĩ diuer
ſis aqeptionibus diuerſa habent g⸗
notata· Mam libertas a petrato
ſuponit pꝛo voluntate⸗ onnotan
weam eſſe in gracia⸗ ZLibertas a
miſeria onnolat eam eſſe ſine pena
Libertas a neeſſitate onnotat rã
non poſſe neœſſitari⸗Libertas indik
ferentie onnotat eam non magie
intlinari ad vnum oppoſtoꝛzum ꝙ
ad reliquum⸗ Libertas ontradicio⸗
nis vel oppoſitionis onnotat eam
ſimpliciter poſſe in vtrumq; oppoſi

toꝛum⸗/In pꝛopoſito autem cum lo

quimur de hbero arbitno intelligi
mus de libertate ontingentie cõtra

dictionis ſiue oppoſitionie
Terta pars: de ondiknonibues

2*

. tri; vero in quiramus que ſit
fozmalis ratio hutus libertatis⸗ e
numerande ſunt allque onditiones
ipſius voluntatis / (Pzima eſt ꝙ&
voluntae nõ eſt ſolum potentia paſ
ſiua / ſed actiua, net ſolum operatio
mnum exterioꝛum / ymmo ſuoꝛum in
cterioꝛum actuũ qui ſunt volitio vel
nolitio⸗ / Vnde poſſet diuidi vo
luntas in voluntatem agentem et
voluntatem poſſibuem conſimili
ter iĩtelligendo ſicut ſupza dictum ẽ
de inte llecku⸗ Di enim voluntae ſo
ret paſſiua tantum / non eſſet in ſua

libera poteſtace velle 2 non volle ñ
ſente obiecto quia non eſt in poteſ
tate paſſiui pati et non pati pꝛinti
pio actiuo diſpoſito ſufficiẽter ap
pꝛoximato,- /¶ SDeaunda eſt ꝙ vo

luntos eſt paſſiua non ſolum ab ob

iecto ſed etam ab inte liectu / a ſẽſu /

appetitu ſenſitiuo- De obiecto pa
tet quia eſt mnuſa parcialis volitt
onis vel nolitionis De intelleau
patet:quia notitia intellectualis on
currit ad actue voluntatis vt appa

rebit ex diendie ⸗·/ De ſenſu auiẽ

appetitu ſenſitiuo. patet quia ſen
ſius mouet intellectum cum repꝛeſẽ
tnut ei ſpeciem mediante qua moue
tur ad intelligendum Appetitus

eciam ſe nſitiuus ipſum monet cim

te ſuo obiecto ſepe intellectus aliter

aliter iudiet⸗ ſcðm qð appetitue
ſenſitiuus eſt aliter/ 2 aliter affecka

tus Vnde diatur ſecundo rethoꝛei
ce / ꝙ non eadem videntur amanti
buso odient bus⸗neqʒ iratis & mã
ſuete ſe habentibus/ Hit ergo ſen

ſus ſenſitiug appetitus pꝛimo mo

nendo ipſum intellectum mediante

ipſo mouet voluntatem / quia vo
luntas nata eſt moueri et diuerſiſi
muri quo ad eius actum ſem alte
tum et alterum intellechus iuditi
um ⸗ /Certia eſt ꝙ voluntns nõ
ſolũ in ſeipſam actiua eſt volitionie
vel nolitionis · ſed etiam median
ub actibg illis / achlua ẽ ĩ intellecã/
in ſenſum / et in appetitum ſenſiti

unum ·⸗ de intellectu / a per cõſequẽs

a ſoꝛtioei de ſenſu patet pzopoſitũ⸗

quia aliter amoe et odium non per

lett
ir

ð

uertetent iudicium⸗ cuig oppoſitũ

experimur⸗ Poteſt ergo volutas
mouere intellecum et ſenſum⸗
non ctamẽ ſic ꝙ ſimplititer per ſu
um imperiũ ſine alio motuo poſ
ſit in eis cauſare aſſenſum vel diſ
ſenſum quia tunt poſſemus kbe
re aſſentite ve diſſentire quibuſcun
qz vellemus / quod experimur eſſe

falſum Sed tamen poteſt huiuuſ
modi aſſenſum vel diſſenſum in a
uſare 27

liqu bus parcialiter concn
per conſequens appetitum
uum mouere / lim natus ſit immu
tan ab immutatione iudicij ⸗

(Kuarta eſt ꝙ volütasnon ſertur

in inognitum / quia appetit ani
malis differt ab appetitu naturali
in hoc ꝙ non fertur ĩ obieckum ni
ſi ognitum Appetitus autem a
nimalis ratlonalis qui eſt ipſa vo
luntas differt ab appetitu anima
l ſenſitiuo / in hot ꝙ non fertur in
obiectum niſi oognitum ognitlõe
intellectuali Voluntas ergo diri
tur appetitus oognoſcitiuus / non
quia ognoſcat/in quantum ei con
uenit ratio appetitue ſed quia at
tus ipſius coonſequitur ognitionem

pꝛimam ſui obiecki · /(uinta

eſt ꝙ voluntas nõ ſertur in malũ

in quãtum malum quia obiectum

appetitus eſt bonum vel apparẽs
bonum⸗ ideo nõ poteſt velle illud
in quo nulla apparet intellectui wa
tio bonitatis net poteſt nolle illud
in quo nulla apparet rõ malicie ſen
fugibelitatſs· heot poſſit ill ud non

velle ackum ſuum differre vt pꝛi

us fiat in quiſitio ſi apparẽti boni ta
ti ſit aliqua malicia onſequens vel
connexa. Poteſt tamen velle ulud
quod aliquo motdo appatet malũ /
4 nolle illud quod aliquo modo ap
paret bonum ſiaut velle adulterm
ratione delectationis / vel nolle ipſũ
ratione inhoneſtatis Mon poteſt er

go volütas velle wntra vel pꝛeter

totale iudicium intelleckus/ Not cõ
tra vel pꝛeter parciale iudicũ⸗ 5
enim poteſt ſic ad oppoſita / ꝙ polſ
ſit velle malum ſub ratione mali·/ a

nolle bonum ſub ratione boni⸗ ſed
poteſt non velle quod pzima ſace

apparet bonum / 2 non nolle quod
pꝛima facie apparet malum: eci
am poteſt illud velle a nolle in quo
ſimul aꝑppatent rationes bonia ma
li ,(Sertn eſt ꝙ volütas litz poſ
ſit ab obiecto allici et difficultari / nõ
poteſt tamen ſimpliciter cogi· Rati
o autem quare voluntas non oogi
tur bono / ſiaut iutellecctus vero ab a
liquibus eſſe dictur quia nichil eſt
ita bonum ſaltem p̃ᷣter bonum pzꝛi
mum / in quo non ſit aliquid imper
ſectionis / aut ſaltem apparere poſ
ſit I deo voluntas tali bono nõ co
gitur adherere Ded aliquid eſt ita

veru · ꝗy in eo nithil eſt aut appaẽt

eſſe falſitatis: ideo tali vero ĩitellec
tus oogitur aſſentire · et autem
matio perſuaſiua eſt nõ euidẽs⸗
¶ Cuarta pars, de inquiſionc
kbertatis
¶ His ergo pꝛeſuppoſitis inqui
ramꝰ in quo conſiſtit foꝛmalis rati
o kbertatis non tamẽ intelligam⸗

voluntatem ſit eſſe liberam ꝙ liber
ens ſit aliqua tes ab ea diſticka⸗ ſibi
ſuperaddita / ſicut acidens in ſubſta
tia Lam ſicut anima intrinſece? eſ

ſen aliter eſt volitiua ſic eſt itnnſcꝛ
eſſentialiter liberaita ꝙ non ſtat

p aliquam potentiam ipſam eſſe 27
non eſſe liberam Hoc at ſuwo ſito
dicamꝰ ꝙ aliquid eſſe liberum pt y
maginari mulupliciter DHno moto

quia illud ſe ſolo nullo alio reqſito

poteſt in ſuum ackum⸗? ſit ſolus de
us eſt kber ſem veritatem fidei / qt
quid murmuet phuoſophi Alio mo
do quta ſi aliud ab eo requiratur⸗
tamen illud eſt in ſua kbertate pꝛi
mo modo⸗ ſit nulla treatura eſt li
bera vt ſatis patet Tercio mõ/quia
poſitis omnibus requiſitio ad ſuum
ackum contingenter cis wagit 2 po
teſt agere / poteſt non agere⸗ ? ſit
comuniter dictur ꝙ potentia rona
ls eſt hibea/ cuia ſic poteſt ad oppo
ſita / (Ded ſñ allertioe temeraria /
videtur ſem fidem ꝙ in hoc nõ on
ſiſtit ſoꝛ; malis ratio lbertatis/ net

per hot differt agens liberum ab a
gentibus naturalibg nõ libere⸗ ym

mo hot eſt ommune omnibgagen
abus treatis ꝙ omnibus poſitis ad

ſuam actionem requiſitis ontingẽ
ter 7 non neœſſario wagam/ ita /

poſſint ſuum effeckum agere non

agere (Derbi gracia Ignis quibuſcũ

qʒ mauſis poſitis ctingenter eis wa
git/a poteſt ꝓduœre/a poteſt nõ ꝓp
ducere ignem· / ( Hot autem pꝛo
batur eſſe verum ex trib veritatibʒ
catholicis Quarum pꝛima eſt ꝙ nõ

ſtat aliquid fieri ab aliquo illud nõ
fieri a deo Vecuda ꝙ non ſtat al q d

fieri a deo/ 1 illud nõ contingẽter fie
ni ab eoTercia ꝙ non ſtat aliquid
tingenter fieri a deo / 2 illud neeſſa

rio ſiue nõ ontingenter fieri ab ali

o⸗ Ex qubus manifſeſte ſequitur ꝙ
nulla cauſa ſecunda ſiue naturalis ſi
ue libera neeſſalo aliquud fſacit· ym
mo ita cõtingenter ſicut muſa pma
(Di quis vero dicat liet ignis
omnibus cauſis requſitis poſitis
otingenter coagat eis / ita abſo

—

lute poteſt nõ agere / tamẽ hot non

poteſt de cõmuni curſu nature⸗ ſic at
non eſt de libem volutate Hot ideo

non viertur valete / quta cum iſte cõ
munis curſus natute dependeat ex
dei voluũ tana diſpoſitione · ⁊ potue
rit ip ũ aliter oꝛ dinare adhut poſ
ſit ad placitum im mutare⸗ non eſſzʒ
ip̃i voluntati eſſentlalis conditio li

bere agere / ſed accidẽtalis et aduen

ticia diſpoſitio cuius contrarium a
Munta pars de foꝛz mali ratio
¶Dicamzigitur 7 ex pꝛemiſſis cõ
tludamq ꝙ lieett ad libertate requira
tur ꝙ ſit potentia ſue oꝑationis
duchiua ontingẽter· hoct tamen nõ

ſufficit net in hot tõſiſtit ratio liber

tatis adequate 7 foꝛ maliter (Dz

di fficile e videre quid vltra hot te
quiriturAd cigtamen intelligenti

ducere libertate oontingentie de qua
loquimur tria onotat vł impoetat⸗
ſcʒ deum ſuum Pductũ intelligere⸗

deum aliquid ꝓ

dns
i⸗
tufe
nd
tafn
labti
lalrg
mlis
·yn
bma
gnis
Oſits
ganſe
Rnon
wſtat
lot
ſſted
Lottt
vote
epo
ſeſz
tol
Den
umg

2 ipſum intelligendo velle⸗ Deuse
nim nithil pꝛoducit niſi intelligen
do 7 volendo non tamen quic quid

intell git aut vult ideo pꝛoducit. ta

ſeipſum maxime intelligat 2 velit⸗
Illud ergo non ſuffiat/ ſed vltra ad
ipſum aliquid libere pꝛoducete requi
ritur⸗ ipſum huiuſmodi actum intel
ligendi 2 volendi ad ſuum effecũ
ontingenter applicare hot eſt ſu
um effectum wontingenter intellige

re/2 velle ſieri vel eſſe Cum igitur

in hot conſiſtat ratio diuine liberta
tis ſozmaliter. libertas in deo di

cat perſectionem ſimpliciter.a liber

taein creatura dicat perfectionem .
ſimilio denominationis: ſequitur
p lkibertens in deo a in creatura ſunt
onſimilis rationis/a per tõſequẽes
illa ſola ceatura erit libera que ref
ecku ſui efſeckuswnſimilem modũ
abet pꝛincipiandi cum libertate di
u ina:talie autem eſt rationalis tre

atura que intellige ndo 1 volẽdo pꝛĩ

tipiat ontingenter⸗ (¶ Bnde po
teſt trahi bꝛeuis deſcrigtio litatis⸗
ſciliet libertns eſt potentia intel
lectiua a volitlua ſui eſſectus pdut
tiua ontingenter et aliqud libere

agete eſt illud ĩitellectine et volitiue
ontingenter pꝛoducre Cui deſtrip

tioni cwzꝛdant antique dockoꝛes ln

tholici dientes/ libertns eſt fſaca

tas rationis 7 voluntatis Vnde

lberum arbitrium diatur ſeu potig

arbitrium libenim/ arbitrium quan

tum ad ratſonem / lberum quantã

ad voluntatem Ex quibus ſequitur
michil vere et pꝛopꝛie poteſt fieri

libere niſi parcialiter fiat ab intellet
tuali ognitione / (Aliqud autem
ſieri libere poteſt dici duplicter VHno
modo vere · alio modo interpꝛetati
ue⸗ Vete libere dicitur aliquid fien

quando eſt in poteſtate voluntatie

7 pꝛeœdit ipſum deliberatio vel o

peratio rationis Interpꝛetatiue ve

ro quando deliberatio vel ratiocina

tio huiuſmodi eſt in poteſtate volũ

tatis/ſed tamen non deliberat· ym

mo vnam partem eliat quaſi mo

wo nacure ex habitu vel impetu ton
ſuetudinis / ſicut patet in multie⸗
Et her dicka ſint de aie potentijs

¶ Pꝛima pars de oodine diendo
eum⸗

Oſtq dictum eſi de anima· 9
Requenter dieedum eſt de hus
que ſunt in ea (Tria autem ſunt in
anima vt ditcit philoſophus ſecũdo
ethiczum ſcilket potentie/ habitg /
u paſſiones· ſed differenter quonia
vᷣt ſupꝛa dictum eſt potentie anime

pzꝛinupales ſunt in ea ydemptig⸗

hot eſt ſunt idem tum ea⸗ ſed habi

tue a paſſiones ſunt in anima inhe

ſiue Cum ergo de potẽtijs dichkum
ſit · diendum eſt de habitibus 7 paſ
ſionibus . Quia vero ariſtotiles ibi
ſolum enumerat ea que ſunt in ani
ma ſem eius partem appetitiuã
in qua eſt virtus moealis / de qua
ibidem tractat· ideo nõ eſt tredẽ dũ
quin in anima ponendi ſint aliqᷣ ae
tus ij nõ ſunt hĩtus vk paſſiões Et

.

ecam ſcm aliquos i ea ſunt ponẽ
1 pꝛ eter huiuſmodi aaus alique p
uie ſpeaes (Euate de omibus iſtis
ꝑ oedinem pzimo de ſpeaebus⸗
poſtea de ackibo habitbg 2 paſſioni
bus eſt dicendu Decum pars de
hoc nomĩe ſpecies S
In pꝛimis autem ſciẽ dum eſt ꝙ
liet hoc nomẽ ſpedes multphciter

ſit equiuocũ/ tamẽ adhuc vt ptinet

ad matena de notitijs de qua trat
tamus quadzupliater ſolet capi-⸗/
¶ Pꝛimo modo gmuniſſime p⸗o oĩ

ſfoꝛ ma ad notidam habẽdam (cõcur

tente. ſic quandoqʒ ipſa fozma ob
iecti qa ognoſcitur diritur ſpecits⸗

¶ Secudo mõ pꝛo oĩ foꝛma que

eſit aliquo modo ratio wgnoſcẽdi a
liquam temc ſic arsæ aiij habit
cgnoſcitiui quandoqʒ dioitur pea
ees: ſicut patet ſepti mo metha?/
Tercio mõ P omni ſor ma que eſt

ſimil tuto ymago rei ognite 1 P

hane res illa ognoſcitur;. ſic ipſa
ackualis noticia quadoqʒ dititur ſpe
cdes / (Quarto modo ſumitur pe
cialiter 2 pzie ꝓ forma que eſt ſi
millitudo vel ymago rei ognite ma
ns naturaliter in anima / ec polt
ꝙc ipſa deſijt ackualiter og no ſt ere·
apta nata ducere anima in noticiã
rei aug ipſa eſt ymago vel ſimilit u
do/ a ſit ſumitur in pꝛopoſito / De

pꝛimo tñ modo bene dubium eſt v
trũ in medio ſit ali qua ſpeties mu

ſata ab obiecko ſoſibili que ſit ipſius

ſimilitudo vel ymago (Quare pꝛi

aliqua ſit ĩ medio· poliea de ſpecie

ſenſibili · tam in ſenſu exterioꝛi ; in

teĩoei/a tõde de ſpẽ itellcũali ( Ctia

ꝑs de ſpẽbain medio
t ecia cis opinio ꝙ in medio

tales ſpẽs ſũt ponẽde gpter ronẽè/
expꝑiẽtia/a auctoeitate zopter ro
ne qᷣdẽ/qꝛ nichil agit ĩ diſtas / niſi p
mo agat in mediu⸗ na vij phiſio
dz ꝙ opoetz mouẽs 7 motu eẽ ſi/

ſeðm tacu⸗ ß ſeſ bile agit in diſtas
ſcʒ in ſẽſũ ergo pᷣmo agit ĩ mediũ
7 nõ niſi ſuã ſpẽm igit ꝛc / ꝛon
ter exꝑiẽtia at.qꝛ ſi radiꝰ ſolartrã

ſeat ꝑ vitru mbeü oloꝛ oppoſitg in

pariete apparet ru beꝰ a nõ ẽ oloꝛ ve

r9 qꝛ nõ e ĩ medio⸗mũ nõ ſit ſuſcepti

uũ ei/ nec i piete⸗ tũ ſepe coloe pie
tis ſit tran ⸗exꝑimur ecã ſpeculũ

nepn taẽ vẽ aliqua ſibi obiectata a

ſequẽs aliq recipit ab ca⁊ ñ ip̃aʒ

rxerergo 19 Pem 320 pter auckoei

tatem ved qꝛz ſcom ariſtotilẽ ſecado

de anima, aliquid patitur a olee
2 odꝛe / quod non eſt natum ſent
tre. ſed nichil eſt tale niſi mediũ· igi

tur at· //¶ Ded hiüs non obſtanti
bus eſt quoꝛ udam opinio contraria⸗

Et quia i pzꝛopoſito vi tur maioz
difficultas de viſibili / ꝙ de alio ob
iecdo ſenſibili / pꝛimo diut opinio iſ
ta ꝙ ab obiecko viſibili non auſat
aliqua ſpecies / ſiue aliquid in medi

o alterius rõnis ab obiecto⸗ qꝛz tal

pluralitas poneretur ſine neaſſita
te. Tum quia talis ſpecies eſß qua
litas / non eſſet ſub aliqua quatu
o ſpetierũ qu alitatis vt patet idut
tiue,Tum quia ſi eſſet aliqua necſ
ſitas ponendi talem ſpeciem elſet

Pt

FPter ſupꝛadittam rationem/quia
mouens et motum debẽt eſſe ſimul

ſeðdm tactum Ved hot non opoꝛtet

eſſe vniuerſaliter verum⸗ quia Pia

ene 7 pꝛoiectum non opoetet ſit el

ſe ſimul/nam pꝛoiciens poteſt non

eſſe motu pꝛ oiectioĩs adhuc exiſteẽ

te ideo non opoꝛtet mouens et mo

tum ſimul eſſe ſimul tate lomli: ẽ
intentio ariſtotilis 2 cmentatozis
xp ſunt ſimul ſimultate naturali vel

virtualiita ꝙ non ſit mediũ impe

diẽs ꝙ ſint in debita appzꝛoxima
tione- / (Decundo ter experien

tiam pꝛedictam de radio ſolari dicit
iſta opinio ꝙ quantoqʒ ab obiecto
viſibili muſatur aliquid in medio e

iuſdem rationis aim obieco · Vn
de radius tranſtens per vitru m ru
beũ mediante wloee vitri cauſat ve
rum coloeem qui eſt eiuſdem ſpeciei
cum oloee vitri⸗ quia aliter inter e
os non eſſet tanta ſimili tudo vel
uenientia ſi eſſent alterius ſpeciei⸗

(Terto dicit ey iſte wloe non eſt

in pariete ſed in aere / et aliquando
eo muſatur a aliquado non · Vnde

quando ĩ medio illuminato non p

exiſtunt olozes contrarimuſantur
in eo tales oloꝛes/a aliqn i gradu

intenſo⸗/ a tunt poſſunt videri⸗ aliañ
in remiſſo a tunt nõ poſſunt videri⸗

ideo diat cõmẽ tatoꝛ ſecudo de ala ·

ꝙ aliqua ſenſibilia ſunt de ſui natu
ra que pꝛopter ſuã debilitatem a ſẽ
ſu nõ poſſũt ↄpꝛehendi· ct ſit patet
quando quomõ medium patitur
ab obiecto viſibili / (Olten? gyter
expenentiam de ſp eculo dicit ꝙ nõ

eſt ibi ſpecies aliqua / ſed ipſummet
obiecum videtur ibi per lineam re
flexam . Vnde eciam ſem opinio
nem pꝛimam ſi eſſet tahko / ſperes
tamen non eſſet in ſpeculo pꝛopter

ſuam denſitatem ſed in arre⸗·Aam

ſi eſſet calts ſoꝛ ma in ſpetulo / ipſo
fracto frangeretur⸗ nec appaterent

dot ymagines quot ſut partes frat

te⸗ dim acidens diuidatur ad diut
ſionem ſubieci ·

¶Duaren pare de generalilus
Ditlonibus ſpecerum

Ziot autem vtraqz pꝛedictarum
opinionum ſit pꝛobabilis tamen
quia pꝛima eſt commumoꝛ / net
videntur per ſecundam poſſe ſuffici⸗
enter ſaluari appatente qᷓ fiüt max
ime in ſpeaulis; ideo ſequendo eam
ponam aliquas conditiones genea
les huiuſmodi ſpecerum. poſtea a

hquas ſpecialce carum / Pzima
ergo conditio eſt ꝙ tales ſpeces 6ů
ſibilium contranoeum ad iuiem nõ
contra riantur. quia poſſunt eſſe in e

odem ſubiecto ſedm eandem partẽ

ſubiecti tam in medlo q; in oꝛgano

De medio patet quia ſi albe do ni
gredo apꝛoximentur vni medio / v
traqz in illo videbitur⸗ ideo vtriuſ q
ſpedies in illo reapitur, De oꝛgano
conſimiliter patet · Vnde ſi vnum
album aliud nigrũ oculo ſem eũ
dem ſitum pꝛeſentetur vtriuſaz ſpe

ties ſcðᷣm eandem partem oruli te
opitur net ex eis ommiſcebitur v
na media ſpecies, ſicut in calidita
te et frigiditote media tepiditas

et obſtat ꝓp per neutram

iudicnmus albedinem pſectam aut
nigtedinem/ F indicam mediũ o
loꝛem⸗ſicit ſi ſupꝛa nigrum ponat᷑
album / net apparet albu nec nigru
B ſuſcum/Huig enim ratio eſt⸗ qꝛ
licet ille ſpẽs non ſint ontrane in eſ
ſendo / tamẽ iudica ſeðm eas ſic eſ
ſent gtraria /ſiait é de iudits gnoſ
tionu cõtrariarum vel cntradickoei
arum⸗Cum igitur iſte ſpecies albe

dinis nigredinis ſint ſimul in ocu

lo indiſtincte ſc m ſitum / a ſenſus

nõ iudict pluralitatem vel diuſio
ne rerum / niſi ſcᷣm diuerſos ſitus

ſuatum ſp ecierũ in eo reœptarum⸗
ideo ſenſus indiſtincke hoc qð videt
indicat vnũ/ non poteſt iudicare
hoc albũ a nigtum / vt dicum eſt⸗

quate ſpecies albi et ſpecies nigri cäG

neutra poſſit effiere ſuü iudicium /
quia agunt in idẽ ſubieckum⸗ ipſe ſi

mul effiaũt iudicium mediü / ſcilieet

hot eſt ſuſcum vel pallidu⸗· //

(Peounda conditio eſt ꝙ tales ſpeci

es nõ ſentiuntur net ſenſu percipiu
tur quia rum ille immediatius cau
ſent ſenſationem q; qualitates ſenſi
biles ſi ſentirent᷑ ipſe ĩmediatiꝰ qua

ſua obiecka ſenſu pernperentur aui9

oppoſitum experimur· Mõ ergo di

cutur ſpẽs ſenſibiles qa poſſint ſen

tiri / ſed qꝛ ab eis p̃t ſenſatio cnuſari
(Tercia opditio eſt / ꝙ tales ſpẽs

a quali tatib ſenſibilibg a quib cau
ſantur ſunt alterius ronis patet ex

duabopꝛedictis, H vtru ſint alterig
rõnis vel ſpeaei ſpecies in medio
et in ſenſu aut extenoei vel interioei

ogano oĩno dubiũ eſt. /¶(Ruar

en conditio eſt ꝙ tales ſpecies ſunt
reduckiue de teraa ſpecie qualitatis⸗

ſunt enim paſſiones vel paſſibiles

qualitates, nõ quia ſint pꝛopꝛie ſẽ

ſibiles vt dichum eſt. ſed qꝛ a ſenſibi

libus muſate nate ſunt cauſare ſen

ſationes / (Quĩta conditio ẽ ꝙ ta
les ſpecies habent in medio equale

teſiſtentlam ¶Poteſt aute in aliqua

mutatione teſiſtentia multipliciter

ymag inari- Vno modo ratione on
trarietatis natural / cim enim quod
lbet ene naturaliter appetat pma

nere⸗ vnũ wntrarium reliſtit alten

trario tanq; ipſius wz ruptuo: 2
tualem reſiſtentiam aon habent in

medio ſp ecies ſenſibilu aim nõ ha

beant tontrarium vt dichum eſt · A
lio modo ratione ontinutatis oꝛ
poealis. Cum enim virtus vnita
ſoꝛ tioꝛ ſit ipſa diuiſa quodlibet on
tinuũ appetit eſſe vnu· ideo reſiſtit
dinidenti ipſum · Tercio modo rati
one ſituationis localis- Cum eni
aligquid eſt in loo vel ſitu ſibi natua
li naturaliter appetit ibi quieſcere:
ideo reſiſtit mutationi· ſcᷣm quam
opoetet ipſum a tali low moueri⸗2
talem reſiſtentiam non habent ſpe
ties ĩ medio / quia ad multiplicatio
nem ipſarum non opoetet medium
diuidi vel moueri a loco ſuo / niſi
ſoꝛte hot haberet loam in ſono· de
quo poſtea patebit · Quarto modo

poteſt ymaginani reſiſtentia heet mi

nus pz ia ratione indiſpoſitionis
ſuſcipientis · quia ſubiectum non eſt

ſufficienter diſpoſitu ad reeptionẽ

tab mutationis vl ſoꝛme geneabil

1ſt
ual
bbii
st
1s6

galt

t
uſſ
nein
thlit
ſoſt
letie
gere
tar
to

o

Nes
4
pl
tore
bron
Sſit
Kau
ſod
10 n
godu
ut
det
ſ
tlen

dſint
lans.
lles
oneſt
aſeti
ſuſn
degt
gnnl.
ligun
pliater
ean
nquod
pma
tdan
n:4
Abent n
lſ⸗4
o a⸗
bnita
tt wn
uſſtt
wun
mn enn
inena
er:
guam
en⸗4
denſpe
plmte
meduum
node
mod
aet mi
tions
noneſ
pto
enrit

2 ſit maniſeſtum eſt ꝙ medium be

ne wliſtit generationi pecicrum ſen

ſibilium / ſic enim denſitas ⁊ opaci
tas teſiſtunt ſpeciebus lucis vel wlo
ris a eas reflecunt⸗ q ſit pzꝛopoetio

naliter de alis· / Hexta aditio ẽ

ꝙ tales ſpecies pzopter pzꝛedictam

teſiſtentiam nõ habent in medio ge

nerationem ſuceſſiuam⸗/ ꝙ enim ex
tali reliſtentia non pꝛoueniat ſuccſ
ſio ſat is pa tet⸗ſi ponatur ſeᷣm ariſ

totilem inſtantaneam eſſe lum inis

geneiationem / aim tamen habeat
reſiſtentiam talem Hec ergo reſiſtẽ
tia non opcratur tarditatem genea

tionis vel multiplicatioms liœæt per

uitatem vel remiſſionem diſpoſitio
nis generabilis/ ita ꝙ a candela⸗e qᷓ
cito illumiabitur extenſiue aer groſ

ſus ſicut purus- bcʒ nõ eque intenſe

Quinta pars de ſpecialibuscon

ditionibus ſpecerum

(Poſt has pono alias oonditio
nes ſpeciales huiuſ modi ſpecenim
/ (Pꝛima eſt ſem ariſtotilem⸗
w lumen vel ſpecies luus/q pari ra

tione ſpecies oloeis multiplicatur ĩ

denon intelligendo ſit de aliquod
qð ſit pars temꝑis indiuiſibilis, H
aliquid dicitur inſtantanee generai
quod generatur totum ſimul ita ꝙ
nõ pzius vna eius pars ꝙᷓ alia net
gradualis net quantatiua 7 ſit vide
tur eſſe intentio ariſt otilis ſecundo
de aia,/ ꝙ genceratio luminis ſit in
ſtantanea vbi repꝛehendit empedo
tlem dicentem oppoſitum, a idem
videtur ſentire de generatione dele
tatiouis / ſeptimo ethi ·

2

/(Ded lalua ariſtotilis reueren
tia ꝗy alicuius vei generatio/natua
liter ſit aut eſſe poſſit illo modo iſta
tanea non tredo eſſe verum⸗ ideo
ad ſaluandum ariſtotilem aliquu di
cunt ꝙ fuit eius itentio illud aſſerc
re non athegoꝛice ſimpliciter ſed cõ

ditionaliter⸗ ſczʒ ꝙ ſi luidum inſtan
tanie applicaretur ad medium luie

reeptiuum inſtantanee ilumimaret
ipſum Diue autem het fuerit ariſto
tilis intentio ſiue non: adhuc tamæ
hot eſt oĩno dubiũ nec eſt efficnciter
pꝛo batu⸗Poteſt tamen hmõi lumi

nis multiplicatio itelligi iſtantane

a/nõ ſcðm veritatem ſed quantum

ad noſtram percptibilitate m⸗ qui

a ſeʒ in ca non poſſumus ſenſu per
cipere ſuceſſione / ( Hecada gditio
eſt ꝙ ſpecies ſoni tempoealiter mul
tiplicatur a ſucœſſiue cim quoda
motu acris⸗ q quaſi ciraulari inũda
tione quia ſong generatur ex veloti
2 violeẽta fractione aeris / vnde fiũt
inundationes in eo / ſicut a lapide in
aqua pꝛoieco , Mon eſt tamen ve
riſimile q;uis omoſitũ videatur ari
totiles ẽtite ꝙ aer ſic lomlliter mo
ueatur uß ad omnem diſtantiã ad
quam ſonus auditur: tu qꝛ nõ ap
patet quomodo ita velociter mpei
leretur/tum quia opoeteret q; quan
doqʒ motibg opoſitis moueret᷑/ tũ
qꝛ faciliter cſat᷑ a repautit᷑ iõ vi
det ĩ acte qeſtẽte ad aliquã diſla
tiam poſſit ſpes ſoni multiplicari/
poſtea ſine ſpali oꝛ rũpẽte ex defcu
luãtie or ipi /Tia 2ditlo eſt
pẽs odozis ad aliqua diſtantiam

muliiplicatur non realiter ̊ ſpũali
ter ſiue intentionaliter Dunt enim
quedam woꝛpoea odoꝛiſera a quib⸗
fit quedam exalatio ſiue ſumalis e

uaporatio / in quo fumo eſt realis o

doz⸗ a hoct votamus odorem multi
plicari waliter“ Ded cu alqua ſint
oꝛpoen valde odoeiſera longo te
poce / ad longam diſtatia que nõ

lunt multum ſumabilia/ a que non

poſſent ſuũ fumũ ita cito ꝑ illa diſ
tantiam tranſfundere licut odoe ſen
titur· JIdeo veriſimile eſt ſicut dict
mentatoz ꝙ vltra talem ſumũ mul
tipliœtur peues odoeis in aere ſine
tali fumo⸗a hot vocmus odoeem
muluphlicare ſpuũaliter Diatur enim

talis pecits non reals / ſed ſpirttua

lis:no quia nõ ſit vera res / H quia
eſt inſenſibiis / (Muarta coditio
eſt ꝙ ſpecits qualtatum tangibiliũi
et ſimiliter guſtabilii habent multi
tudinem minus veloom/qᷓ; ſpeces
aliarum qualꝛ tatum ſenſibuuim⸗2
hoc foꝛte ideo ingeniauit natura⸗qz

ille qualitates ſiue earum ſubſtatia

maius poſſunt am mabꝰ inferre no
cumentum

exterioeis“

Iſo de ſp ecebg in medio vidẽ
dum elt de ſpecieb i ſenſu vel

oi ſint ſpẽs aliqui ponunt pzopter
qz potentia ſenſitiua wꝛrupitur per
excœllentla ſenſibilis· SDecuduũ quia
aliquid remanet ptactũ videndi⸗
Terriũ qꝛ opostet pꝛius aliquid fi

¶ Cplm nonũ
¶ Pꝛima pars de ſpegebꝰ lenſue

eri in medio/ Et ad hec ſunt experi
entie naturales et philoſophoꝝ auc
toꝛitates / (Ded his nõ obſtanti
bus dicut alij ſn talibꝰ ſpecieb om
nia poſſe ſaluar/ / (Bnde pzꝛimo

ponũt ꝗ in ſenſu / verbi gracia in vi
ſu/impaimitur queda qualitas afoꝛ

tns vei debiktas viſum/ 1 aliqua

do exatans que net eſt ſpeaes nec
viſio nec obiecu nec pzꝛinapiũ viſio
nis que aliqn plus et aliquado mi
nus manet⸗ et aliqn vſqʒ in finẽ vi

te durat. ſicut patet in illo quẽ exel
lens ſẽſihile execat / (Decundo di

cunt ꝙ talis qualitas nõ impꝛimit᷑

in potentia viſiua vt diſtiguitur co

tra oeganũ / et eſt ſubiectiue in oega

no ſiue in toto copoſito quia oega

nuũ Afoꝛ tatur vel debilitatur a non
potetia // Vitern dit ꝙ iſta qua

litas ? alteriꝰ nature ab ob echo ex

tra ? illa nec eſt paſſio net paſſibilis

qualitas nec in aliqua ſpetie quali
tatis enumerata pꝑ ariſtotile quia G

nis paſſio / vel paſſibik qualitas ali

quo ſenſu poteſt ſeun / iſta non· ſi
rut 2 in veneno quo quis interficit

aliqua qualitas oz palis que nul
lo ẽſu p̃t ꝑupi: ideo ariſtotiles nõ
ſufficenter enumerat ſpẽs qualita
tis· / Dz iterũ dicunt eꝙ p̈er illaã

qualitatem ĩ viſu impꝛimitur/ alia

qualitas que eſt ſenſibilis et eiuſdẽ
rationis cum qualitate exten? viſa

2 eſt cciã in oꝛgano viſus vt diſtin

guitur cõtra potentiam NMam cum
quis aſpexenit al id ſoꝛtiter luadu
vel foꝛtiter oloeatu couerſo viſu ad

ſenſibilia debilia vidẽtur ſintillare⸗

— —

.

ton
tle
dan
ſin:
ſoſ⸗
ſoem
Zita
eilt
urſ
ſrt
Kaz
