gi velamẽ legis veter teſtamẽti 2⁵

— ,† (Dexta par—
Ti vos filie iheruſalem ſiin

uenentis dilecu meum vt nũcie tis
ei qꝛ amoꝛe lagueo MMet vox ſpon
ſe adoleſtẽtulas alloquẽtis· Vnde
quia id qð a plurib queritur · citius
inuenitur. ideo ip̃a eas hoetatur/ vt
ſponſum ſuũ ſecum querant. vel qe
quadoqʒ mindeibus ruelatur auod
maioeibus latet. vt i: wꝝ xij ij Jdeo
ſp õ ſa adoleſcentulas ex hoetatur vt
ſponſum querant a languoeẽ ſuum
anuncient eidẽ/non dicit eum ad
ducant⸗ ß ei nuncẽt. quaſi ſecura
ſit/ ꝙ ip̃e qui tatum diligit qut tã

tum diligitur⸗ ſrſciret languoeem
ſponſe⸗ non ſultineret net tardatet⸗

Dimliter io· xi, vbi dicit martha

nd ihm⸗ veni 2 vide. non dicit⸗ ſuſei ⸗
1ta laz arñ et io · i· diät maria vinũ

non habẽt non ditit guerte aquam

in virum Tittera tlara cum gloſa
Vk / het poteſt eſſe vox ad animas

ſanctas que in ælo dilecum vident

etera ¶ VSVeptima pares
Ca ) ualis Het eſt vox adoleſcentu

arum reſpondentium dicentium
qualis id eſt cuius ſp ecoſitatis vł
ſuauitatie eſt dilectus tuus ex dilec
to id eſt filius e qui eſt! dilectusex di
lecto id ẽ ex patre/ vñ hot dirit ad

differentiam dileci gui er nulio eſt

—

ſciliet patnis⸗O igitur pulthern
ma muliemm qualis eſt dilec9 tu

us ſedm quod ipſe pzꝛovedit er di

lecho id eſlt ex patte / id eſt dic qual
ipſe eſt ſcðᷣm diuinitatem⸗ Sed ite
rum qualis eſt duectus tuus ſcili
ct ſcðm hu manitatem quia ſic ad
luraſti nosreum tecũ queramn
Ockaua pars
Blecus meus candidus Dec ẽ
vox ſponſe adoleſcentulis reſpondẽ
tis⸗ dientis dileckus meus cadi
dus ſcð m diuini tatemquia cãadoꝛ

eſt lucis eterne a wbicundus ſcd /

humani tatem. ſcliet in paſſione⸗
vel candidus] in natiuitate/ ru
biaindus ſin crue⸗ vel cadidus in
domo herodio⸗/ a rubicud jin pꝛe
toꝛio pylati electus ex minbus id
eſt pꝛe omnibus hominibus age
lio. hebz. i, vel quin ſpecioſus fo⸗
ma pꝛe fijs hommuſaput eiue
id eſt diuinitas vel diuina ſapienti
al aurum optimũ id eſt omni alte
ri ſapientie inom parabilis/ ſicut au
rum alho metallis eſt inom para
bile ome eius ſid eſt ogitationes
eiues ſiaut elate palmaram id 6 al
te / recte / 2 ſublimes ideo elate ſid ẽ
alte . nigre quaſi wꝛzuus id eſt huin
les æ mundo deſpitables⸗Bel! w
me] ſunt humane fragilitates in
firmitates que caput xpꝛziſti id eſt
diuinitatem velabant Qculi eius]
id eſt dona ſpiritus ſancti getera⸗
pꝛoſequere ſicut gloſa. Vel oauli iſti
poſſunt intelligi dottoꝛes vel pꝛela
ii·qui olumbis comparantur / vt ſu
pza pꝛimo capitulo“ Gene ipſi

2

us ſiſte gene ſcᷣm gloſam ſunt ma·
deſtia pietas xpꝛiſti: dit vt glo
ſa Labia eius ſid eſt verba vpꝛiſti
vt gloſa dicit · Vel duo labia duo
ſunt teſtamenta. Manus eiue
id eſt vir tutes xpꝛ iſti o peratiue/
que fſuerunt toenatiles ſid eſt in nui
lo tepzꝛehenſibiles ad omne opus
bonum volubiles] auree per canta
tem plene iaanctis lid eſt openb
virtuoſis 2 pꝛecioſis· vel dit cum
gloſa Venter eius eburneus id ẽ
humani tatis fragiitasſiuut gloſa
crura eius id eſt apoſtoli vel ali
ſotes eum ſuſtinentes a œtera/ vel
dic ſeðm gloſã aliter· 2 vixe Spe
cies eius vt hibani id eſt vniuerſa
lie deoz vel vniuerſa membza⸗
vide gloſam · Ipſe eſt candoꝛ lucis
eterne⸗ deo libanus / qui mundidus
interpꝛetatur⸗ipſe eſt mons in ver
tite omnium montium ⸗ et inter
omnes aluſſimus Guteur illius
ſuauſſimum] internus ſapoe ; die
vt gloſa Kinaliter cdudit Talie
eſt dilecus meus] quem ego dili
go. a ipſe eſt amicis meus] quia
ipſe me diligit; vel cim gloſa · O
fulie iheuſalem ideo queramus
kum vt dirx
(Nona pars
AAVo abit Vox eſt adoleſcẽtu
Jlanm reſpontẽtium ſponſe 1 dieen
tium Quo abht dileaus tuus] qn
pꝛeſentiam ſuam ſubtraxit! O pul
cherrima mulierum ? quo dilecue
tuus dedlinauit? Quando vbi ſole
bat inuenir⸗ non amplius inueni
tur Abijt ergo a ſynagogn et dedi

.

.

ðẽ

18
die
1
.

4

67

let⸗
n

nauit ad gentes· Dit ergo nobis⸗

quo abijt etera. queremus eũ
tecim] quia ſine conſoꝛ tio eccleſte
non recke quentur xpꝛiſt ideo ner
imnuͤenitur

H ¶Capitulũ ſextuam
Mletie meus Hot eſt ſextũ

npitulum huig libꝛi / ontinee⸗
ſeptem partes quarum pꝛima eſt
vox eccleſie, ad queſtionem adoleſ
œentularum reſpodentls⸗Querebat
enim pꝛius quo abijt 2 etera
Munt vero ipfa reſpondet dilecg
meus etera] oſtendens per hot
dile ctum ſuum in ſeipſam deſcediſ

ſe. quia ipſa eſt oꝛtus vt ſupꝛa pa

tet· dit aim gloſa⸗ ideo vides ſpõ
ſa / quantum ſponſus in hot oeto de
lectetur ait . Ego diletto meo ſſup
ple in me et ĩ alijs louim pzꝛeparo

2dilectus meus micthi ppſule lo

cum pꝛeparat teœptionis apud ſe⸗
Laui paſcitur inter lilia

Seaunda pars
ulch ꝛza es Hec eſt vox ſponſi /
6

onſe et adoleſcentulis querentibg
aſſiſtentis/earumqʒ deuotis affecti
onibus reſpondentls⸗ vide gloſam
Reſpondet igitur ſponſus a ſponſã

commendat dieene pulchꝛa es ſcz
de ſiderio quo me queris⸗ ſem glo

ſam a ſuauis] ſciliet eloquio quo
alias adoleſcentulas ad me queren
dum inuitas et dewza] ſciliet bo
nis operibꝗ exterius/ Vel pulchꝛa

es lin aſpectii- ſuauis in affectu⸗ 2
dewꝛa in effe ſicut iheuſalẽ terrjʒ

bilis] id 7 nõ minusein tua pulchꝛi
tudine admirabilis ꝙ; fuit iheraſalẽ

id eſt pzimitiua etrleſia aſſumpta
de indeis hit enim loquitur pon
ſus de ecleſia aſſumpen ex geniibd
V el dic teribilis ſcilicet heretiae
impijs 7 peruerſis⸗ Bel dic terri
lis ſciliœt ex multis-Pzimo ex nu
mero ſoꝛ utudine bellatoꝛ um SDe
cundo ex lõgo exercicio àQ laboe ar
morum⸗ Terado ex zelo vnani mi
tate pugnatozum/ uarto ex pꝛe
ſidio deſenſione angeloꝛeum/ qð
plus eſt ex pꝛeſentia a aſſiſtentia te
gis xpꝛiſti-qui pꝛomptus eſt ad ꝓ
tettionẽ ſuoꝛum ſubditoꝛum⸗ et ide
o non mirum ſi ſit terribilis/ quia e
ciam ipſa eſt vt mſtroꝛum acies oe-⸗
dinata Habuit enim diuerſas aci
es⸗In pꝛima xpꝛiſtum tegem rum
cetu apoſtoloꝛum In ſecunda exera
tum martirum robuſtoꝛum In ter
tia cimulum ſanctozum confeſſoꝛ uͦ
In quarta tempoet antixpziſti ha
bebit de omini genere electoꝛzuũ · Sz
pꝛochdoloꝛ, ipſa nunc habet in me
dio iſtarum acierum turbam mag
nam⸗plurium inualidoꝛũ / Qui
a vero ſpõſus dixerat pulchꝛa es
ſciliet ex voluntate deſiderio / quo
me queris · ſcðm quod ditit gloſa⸗
ideo nunt vt deſiderio querẽdi⸗/ mo
deratlonem imponat ſubdit Auer
te oculos tuos a me] vbi non deſi
derium ognoſcendi · ſed curioſita
te m in quitendi vituperat/ pzo quo
vide glo⸗Igit auerte oaulos tuos
qꝛ ip̃i me auolare feœrũt ſid ẽ nõ ex
coto tuo deſiderio abeſſe volui qꝛ o

4

alli tui ſid eſt intentio affectio ad
te me auolare feerut qui enim pꝛi
us abijt declinauit nunt auolat⸗
ſciliet vt auidius requiratur. vt gra
tius tecipiatur. vt cautius cuſ todia
turx vt curioſius ompeſcatur⸗ vt
ſubditis impendatur⸗ vt ardenti
us diligatur⸗ xpziſtus enim que
tentibus eum non deficit; ſed ple
mmqʒ dum abeſſe cteditur / pꝛeſens
exiſtit⸗ Jdeo ipſe ditt⸗ quente 2 iue

mietie
Tertia pare

Ri/ſponſam ommenduntie⸗· Vnde

ſialt dicit gloſa/ne ecleſia graulter

ferret / a dilectione dilecti ſuſpẽdi
tur/ Jdeo ſequitur deſcriptio eius⸗
In qua aſſimilatur illi pᷣmitiue ec
deſie ihemſalem de qua non eſt
dubium . quin amita dei ſuerit Bn
de ſciendum⸗ tripliem foꝛe ea leſi
am · Pꝛima fuit eœleſia pꝛimitiua

de uꝛdeis / que ißeruſalem vocatur /

Secunda ſuit eceleſia pꝛimitiua de

gentibus Tertia erit de wilectione

iudeoeum et gentlum⸗ et erit tunc

plenitudo eccie/que non erit quouß

teliquie iſrahel ſalue fient / Se
aindo ſciendum ꝙ hic repetuntur
idem verſiculi quu ſupꝛa poſiti 2
expoſiti ſunt. vſqʒ ibi] Dexaginta
2 ideo pꝛeœdentia exponantur vt
pꝛius Et verſus Sexaginta aẽ
exponatur ſicut gloſa doet./ bñf
Adoleſtentule autem quarum non
eſt numerus ſunt incipientes vel

fragilee vel aues eleſtes ſcðm gla

. er

ſam columba ſpꝛopter ſimplicitatẽ
fſeaunditatem / manſuetudinem. 1 a

moꝛis inſeparabilitatem · bis autẽ
dicitur vna] pꝛopter vnitatem fi
dei · a vnitatem caritatio· pfeca
quia per dileckionem / que eſt legis
plenitudo/ coonſummata ⸗ vel quia

iam mpiti ſuo xpzꝛiſto vnita vna
eſt matri ſue ]. Het mater eſt grac

acum qua. per quam- q ex quã v
na eſt; vel eſt eleſtis iheruſalem ⸗
que mater eius dititur/ quia eam
generat / nutrit / amat aiſtodit · nã
omne donum perſectum deſurſum

eſt. cum quaj vna eſt ſciliet vnita

te amoꝛis electa genitrici ſue Hec
genitrix eſt eccleſia pꝛimitiua de in
deis / que eam in fide genuit. alius

electa dititur/quia ipſa multas ſpu

rias ſimul pꝛoduxit· Eſt autem ſũ
ma huius littere quia etcleſia pzi

mo ommendata eſt ex ſue pulchꝛi
tudinis deſcriptione· capilli ete

tus declaratione ſexaginta ete
ra Tertio ex ſuoeum membꝛoeum

vnitate pe rfectione vna eſt 1

tera] Quarto ommendatur ex in
tuentium admiratione ·viderunt
etera· / VBbi notandum⸗ ꝙ fi

lie ſolum vident ponſam⸗quia om

nis gloria eius ab intus eſt/ oculi
autem ſtultoꝛzum in finibus terre⸗

qui intenoea eius non attendunt⸗

tum quia viſum habent ad terrena
toealiter inte ntum/ tum quia lumi
noſitas ſponſe⸗ viſum eozum ex
cetat/- Ideo dictur·BViderunt
tam filie ſyon et beatiſſimam

ti⸗
N
etuch
dunß
bien
tlege
elaue
ſon
kgad⸗
gua
lem⸗
eam
NWna
chem
thnia
ihe
nden
nus
ſpi
ſi
ul
leen
1
ſüſe
7084
vun

L

pditauerunt blãm / er diuicijs ſpiri

tualibus,beatioeem ex ſuis geneta
lbus, ſed beatiſſimã ex ſpõſi aplex
ibus] tegine et wncubine laudaue
runt eam Liot eni ſole filie vere vi
deant ſpõſam/ tamen tam regine
c q; acubine ſid eſt tam boni ꝙᷓ ma

li laudant eam ſed iſte ſiaut ven teſ

tes ille vero ſicut hyſtriones Moea
liſa hie ¶ Quarta pare
ue eſt iſta que pꝛogreditur qua
auroea gſurgens a DVer eſt vox
ſynagoge admirã to ) pſa enim in
nouiſſimis tempoꝛibꝰ videns ectiaz
de genubg / ꝑ totum oebem extenſã
inde puncta 7 admirans nit que
eſt c// Bbi notandum ppa
tur auroee lune 2 ſoli Auroee ſi pe

nitentib 2 cõtritis lune in ſeaullari

bus 7 actiuis ſoli ſin ꝓfectiozꝛib cõ
templatiuis/ Vel dicitur auroꝛa]
Inter lumen ſciẽtie luna pꝛopter
ſplendoꝛem gracie ſol pzopter lu
em gloeie Bel] auroea in patriar
chis luna ſi pꝛophetis ſol in apoſ
tolis Itẽ beata virgo fuit auroza
in anuntiatione luna ſin coeptione
Lſol iin alſumptioẽ ꝗtem anima ſtã

ůompatur] auroꝛe ſi oꝛatioẽ lune

in operatione ſoli in cõtemplatioẽ
Vel eſt auroꝛa ſin moꝛtis termino

Lluna ſin purgatoꝛiol ſol ſĩ æli ſolio

Dititur autem eccia terribilis vt caſ
troꝛũ aciesoedinata maxime pꝛopꝝ
ter tempꝰ antixp̃i- quands erit cru
deliſſimus arflichus Bel vt gloſa⸗

¶ Qumta pars.
d eſten

di ð oetum nucim Vec ?

dor ſponſi ad pꝛedictam queſtion?

ieſpondentio, Vnde ſynegoge ad

mitantia quetenti que eſt reſin õ

det ſponſus deſcendi ac Eſt aut
teſponſio indirecta, quia queſtionẽ

nõ ſoluit⸗ ſed laudibg ſponſe in queſ

tione expꝛeſſie/laudes alias ſuꝑad

dit / ꝓparans eam oetu· pꝛopter cau

ſas alias dictas. ſed diat oetum nu

cum ſſcðm vnam litteram. quia ex
tra amaritudo / inten9 dulo do Deſ

endi igitur in oetum meum vel
lin oetum nucum ſſc8m aliam litte
ram id eſt in eciam gentiu, et ideo
ipſa nunct pꝛogteditur et aſcendit ⸗

Quate vero ipſe deſtendit / tauſam
ſubdit vt videte c . poma zualli
um ſid eſt dochoees et pzꝛedicatoz es
humilium ſi floeuiſſet vinea ſid eſt
ſi ꝑ pꝛedimtionem docoeum⸗ ecia
ritia bone vite dediſſet æ germinaſ
ſent malapunica id eſt frucum bo
noeum operũ pꝛoduxiſſent. Vel die
gioſa Deria parr
eſciui Vet ẽ vox ſynagoge ſu
am titatema ignoeantiam accufa
tis a excuſantis/ dicit JHeſciui ſci
licot pꝛedicta Et cauſam ſubdit ani
ma mea ſid eſt animalis ratio ton
turbauit me ſid eſt exeai it igno

ntem ſecit⸗ ſciliæt pꝛ opter ypotii

ſim phanſeoeum · traditiones ſenba

mima⸗ auariciam ſacerdotum. et am
bitlonem pꝛinupum⸗ et ideo pꝛop

ter quadꝛigas aminadab ſpꝛedicta

aſeum ad moetem traxerunt⸗ et
ſunt quadꝛige aminadab ſid eſt po

puli voluntarij- od moetem xpziſ
Aaminadab enim interpꝛetatur

Pop ulue ſpontane Populg ergo
uudeoeum ſpontanee ſine auſa iuſ

ta xpꝛiſtũ crutifix erut dimittentes
barrabam. het fecerut Jpter qua

cuoe cauſas p̃deãs. vt patet in eua

gelio. a iſta fuit uuſa ignoꝛantle 2
ceatatis ſy nagoge iudeoen Vel die
Meſciui ſcʒ pꝛedicta a7“ aima
mea wnturbauit me jid eſt ompũc
ta ſum qꝓpter quadzigas ac ſid eſt
ter pꝛedicationem quatuoe euan

lioꝛum xpĩ: q ad hot vide gloſa
euertere] Deptima pars⸗

Het eſt vor xpi vel eccie ſynago

gam iudeoꝝ vt a falſitatis cecitate
nd ſidei a veritatis claritatem teuer
tatur exhoꝛtantis Quaſi dicret ; tu
cõſeſſa es tuam tarditate ecitatẽ
ß nichilominus ruertere ſunami
uis ſid eſt aptiua/ ſcz ſub ignoꝛantie
cercltate ſub legis grauitate· ſub itel
ligentie ſenſitali tate ſub auu libet
poteſtate· Et quare dicit quater te
nermm vioe gloſam/ vtĩtueamu uxr
2 ide vt tu me videas 7 egot te⸗
¶Capkm ſept timũ

BVid videbis Voc eſt cnpitut

vox ſponſi ad ſponſam. ecciam de
gentibus allo quẽtis, vñ quia ipſa
pꝛius dixerat ſynagoge reuertere
c Ideo ſponſus diat eiſ quid vide
bie 76 Quaſi dieret⸗Tu modo do
les de ecitate ſynagoge / „Pier adð
ipſam exhoe taris dieens reuertere
gc ß ato videbis ea quaſi thoeoe

aſtroeum. 7 ideo vnſolabend⸗ Vi

lum ſeptimũ huiq libꝛi qð gti
net quiq; partes / quarũ pzima eſt

debis autem eamſ quaſi choeos taſ
troeum lid ẽ ad ſpualia bella para
tam Compatur autem eccia cho
ris pzopter tempues pacis in quo

deus auctoe paus / debet gloeificari

a laudari⸗ ̊ ecam comparatur caſ
tris pzꝛopter tempꝰ beili · in quo dy
abolus auctoꝛ temptationis debet
loꝛtiter impugnari⸗ BVel aſtris om

paratur⸗qꝛ oedinatas habet aties⸗

vnam (õtinentium / aliam oniuga
wꝛzum ( DSecunda pe

uã pulchꝛi ſunt &tera Het
ft vor ponſi/ illam eccleſiam que

er indeis et gentibus futura eſt no

uiſſimis tempoꝛibꝰ omẽ datis Vñ

dicit pulchꝛi ſunt greſſus] /

Vbi ſciendu/ ꝙ greſſus eceleſie hit
diantur opera 7 pꝛofequs ectleſie
in agendo paciendo Vel greſſue
diaintur achus pꝛedicationis, qui
pulchꝛn dicuntur in calciamentie

id ð exemplis apoſtoloeum et ſane
toꝛum Vel greſſus pulchꝛi i in cala
amentis quia greſſus ideo pulchꝛi
quia pedes pulc hꝛi / id ẽ doctoees 7
Pꝛflati⸗au z pue ſuſtinent Nuon

pulchꝛitudo elt. pꝛimo vt ſint tetti⸗

ſerundo amplli / tertio dilatati / quar
to mũdiRetti ꝑ iuſticiamaphi / per

ſapientiam. dilatat / bona famã⸗
mundi / per vitam ſanctam Jüttu

te feminũ tuoeum id eſt vnio 1 on
oꝛdia duozum populoum / in vna

fide aritate erit ſiait monilia]
id eſt erit vnitiſſima 7 indiuiſibilis
aue Fbriae ſũt manu artificis

quia ſolus ille artifex hant vnionẽ
Ebitabi ſalzicatus eſt auroea

nn
fen
ue
no N
debet

dam,

es⸗
iuga

he
ne
et
l

ſcſte

oni

et ſolem⸗ et hit ſolũ nouit quate hec
uunctura vß ad finem ſeculi retarda

ta fuenit vide gloſam] Vmbelicus
tuus ctrater toznatilis Iſte vmbeli

cus eſt infirmitas noſtre moꝛtahta

tis, vide gloſam / Bel vmbelicue
poſſunt dici dockoꝛes infirmioꝛes ꝛc
qui nunqᷓ; indigent potulis quia
non ſolu vaſa ſed fontes ſunt aqua
ſapiẽ tie ſcaturientes Venter tuꝗ⸗

id eſt opia populi xpꝛiſtiani Lſiaut

aceruus tritia] quia in ymo pꝛeœp
toꝛum multi ſunt⸗ in alto vero oon

ſilioeum pauci vallatuslilijs ſid eſt

virtutibus Aeruus autem 1deo di
ritur· quia grana id eſt fideles · abß
palea imediate ſeſe ontingunt Pzo
moꝛalitate vide gloſã⸗ / Duo v
bera Iſte verſiculg ſupꝛa in quarto
qa ⸗ a· habitus c id to exponatur vt
ſup / Oaul tui Duo oauli / ſunt
pzꝛouiſoꝛes ſpiritualium a tempoꝛa
lium· qui erunt ſicut piſcine id eſt
multas aquas ſapientie onunẽtes

Lin eſebon id ẽ in cingulo meroeie

ſciliet tempoee antix pꝛiſti que ſunt
in poꝛta filie multitudinis ſid eſt ec

cleſie que ẽ filia multitudin ise/ quia
ex duobus populis generata Diain
tur autem piſcint eſſe in poꝛta fine

multitudinis/quia nemo ingrediet
in multitudine xpꝛ ſtianoꝛ um niſi
qui biberit ex hat aqua-vel/miſi qui
de aqua baptiſmi renatus ſuent et
cetera Maſus tuus ſid eſt etus pzꝛe
dicatoꝛum · qui ſp iritum vite miniſ

trant ecleſte·a ſetoꝛes pexatoꝛzum

odoꝛeſq;ʒ Vtutum pꝛudenter diſcer
nunt · hij ſunt ſiait turns lihani

Caput autem ecleſſe eſt ſenatus a

quia eminentioes ter. we ſugium

infirmie ſoꝛtes virtute⸗ fi ndatz in
libano monte id eſt in xpziſ to⸗ vel

turrelibani]quia per ſapientiam
alti et per vite mundiciam candidi

aue treſpict ontra damaſcum id

eſt ontra malos? peruerſoe contra

quos pꝛedicutozes a dod oees teſpi

put tuum vt carmelg] Carmelus
eſt mons altus a pinguis ⸗ qut ſci

entia urcunciſionis interpzc tatur
poſtoloum / vel etes pꝛelatoum⸗
qui debet eſſe altus / exellentia vite
lancte⸗ et pinguis fruduum ſp irtu
alium fertiitate. non tantum mx
nis. ſed ſimiliter a wꝛ dis circunali
onis ſciẽ tiã in ſe et in alijs ex era te
Let ome capitis tui come ex apite
naſcentes ipſum oenantes / ſunt
rlerici-qui pzelatis aſſiſtunt. qui de
bent eſſe ſicut purpura regis id eſt
ipſis pꝛelatis debent eſſe· quaſi oꝛ
namẽtum tegale. a debent eſſe iũt
ti analibus ſid eſt ipſis doctoꝛib us
2 pꝛelatis ciundi. ſciliet vite ſane
te conſoz mitate⸗ obedientie pꝛomp
titudine/ adiutoꝛij effitacitate ·
/ De purpura dit oum gloſa⸗

(). Tertia paro⸗
Huam pulchꝛa es Hec eſt vox

ponſi · qui huaiſqʒ ſponſam ſuam

ad laboꝛes inuitauit/ eam magie
in labo: ibus gmendauit nunt autẽ
poſt duozũ populoꝛũ oniunctionẽ
poſt ertaminis laboꝛc/ ſponſus
ſponſam ſuam vacantem wieſtbus
delichs tecõmendat dia ne. pul
4 m ir

chꝛa es] fideſ dewꝛa] opere cariſſi
ma in delicijs ið eſt cariſſima dño
tuo / ex hoc ꝙ eleſtibus vatas delici
is ſcom gloſam Dtatura tua aſſi
mulata eſt palme ſideo pal me om
paratur eteleſie ſtatura⸗ vel / anima
que œleſtis diuicias pzꝛeguſtauit. qꝛ
totum in eelum erigitur · 2 ad terre
na deſpicit incuruar⸗ De palma vi
de gloſa⸗ vbera tua botris] Que

ſint vbera eccleſie ſupenus dickum ẽ

botri jautem vini ſunt vaſa · 21 v
bera ſvaſa ſunt lachis Vbera ergo

a botri ſũt p̃lati:quia ⁊ lac ꝑuulis-

et vinũ pzouectis pꝛopinant Dixi

aſcendam Quaſi dicat ſponſus ꝙ

tales habes dockoees non ẽ tui meri
ti. ſed mei doni⸗/ quia dixi id eſt ab

eterno diſpoſui aſcenda in palma

id eſt in ewiam⸗ qua ipſe pzius pal
me cõparauit. in quam aſcendit /
dum pꝑ gractiam amozem 27 per
natute vni onem in ipſam intrauit /
7 eig ſe caput ſecit · Vel in palmã
id eſt in truem auus pars de pal
ma fuit ſceðm gloſam/ al appꝛehẽ
dam fruckus eius] qui ſuerunt / p20
pꝛij toꝛpoꝛis gloeificato / humant
generis redemptio / antiqui ſerpẽtis
ligatio⸗ et redempti hominis ſalua

tio, quos ita ſozꝛtiter appꝛehendit
vt nullomodo deadere poſſint! Ett
erunt vbera tua ſicut botri vinee id

eſt dules ſicut botri vince / nõ ama
ri vt hedere id eſt ſynagoge· Vide
gloſã et odoe odoeis tui ſicut odoꝛ
maloeum ſid eſt odoꝛ fame tue/ vel
odoꝛ odoꝛ is id eſt fama pꝛedicati
onisꝗ laudis ſicut odo? maloꝛum

gloꝛiam pzc

id eſt ſiaut odoꝛ fruckuũ pfectoꝛum⸗
non ſicut odoꝛ ſolioꝛ um verboꝛ um⸗
[Guttur tuum jid eſt doctoees tui⸗

vel / pꝛedicatio tua ſicut vinũ opti

mũ ſſciliet olozꝛe/ odoꝛe· ſapoee· et
Vtute pꝛeœllens dignum dilecko
id eſt xpꝛiſto ad potandum EPpꝛiſ
tus enim libenter cualiem paſſionis

bibit / a aljs ad potandum poerex

it? vnde ſequitur/non ſolum vinum
illud / eſt! dignum dilecto ſſed eciam
Llabus ſid eſt onibus eius vt pau
lo et dentibus ſid ẽ attritozibus ſa
tre ſcnptute, vt auguſtino ad rumi

nadum] ¶Quarta pare
go dilego Hec eſt vox eccie ad

ynagogam⸗Cuaſi diceret · Michi
tredite et onuertimini ad ſponſum

meum xpꝛiſtum quia ip̃e vos libẽ

ter recipiet · ſicut et me· am ego

pꝛzius cxul/pauper/ nuda / onner

ſa ſum ad eum/ wniuncta ſum di

lecto meo .æa ad me facta eſt on

uerſio eius ſcarnem humanam aſ

ſumendo⸗meam penuram adiuuã

do⸗· mithi graciam conferendo⸗ et
ittendo :

Quinta pars⸗

g, „
( Neni dilecte mi Het eſt vox ſpon
ſe · que eeruficata / wiudea onpunc

ta / obediet conuertetur⸗ pzꝛe gau

dio / ſponſum alloquitur 2 dieit Ve

ni dilecte mi Quaſi dieeret · Certa
ſum ꝙ iudea licet nimis tardet⸗
tcamen finaliter conuertetur/ ideo
veni mecã⸗ vt egrediamur ĩ agrũ

id eſt vt tu et ego egrediamur in i

los iudeos / qui adhut arandi 7 olẽ
di ſunt⸗ 21 amoremur in pillis id ẽ

*

3 . — —

—

—
u⸗ – . = — — L —

1
l⸗

et

dui

in nouiter onuerſis. in qauiba ẽ om

moeandü donet ad perſectionẽ per
ueniat Mane ſurgamgad vineas

id eſt ſtudioſe laboeenq ad exolen
dum / ſouendũ 2 nutnẽ dũſ vineas
id eſt virtuoſos ad domimnũ onuer
ſee. Ct qꝛ aliud faciendu eſt vine⸗
nondũ florenti. aliud dũ floꝛ et a
liud dum fractiſicat. ideo ſubdit vi
deamus ſi floꝛuit vinen lid eſt ſi ali
qua bona ſigna vtutis / ofeſſionie a

ſidei appareant ſi floees fructg par

turiũt id eſt ſi bonu ꝓpoſitum ſeqni
tur opꝰ bonũ ſi floꝛuem nt malapu

nia id eſt ſi floees pſectu ſructum

dederut Ibi dabo ubi vbera mea]
id eſt platos 7 docoees dabo non
lũ ad lactandu⸗ vel gtracandu⸗ß
a eetſ ond euam ad laeran
dum ꝑ martinũ/ſi opo furrit han
dꝛagoer c Pec eſt herba qᷓ pfun

de mditatutr in terra/ 2 parũ ſupere

minet habet tamen pomula mibea
2 odoeifera⸗ ſignat iudeos at q̃;

dederũt odoeẽ in poetis noſtne id

eſt in ſacramentis. ideo egrediẽ du
⁊c ſeðm hoc expone Vel expone

Mandzagoꝛe ſid eſt vixtutee poꝛ

te.id eſt apoſtoli/ ac ſiait gloſa⸗
¶ Capitulũ viij

juũ et vliimũ mapitulũ huiꝰ li

bꝛi qdᷣatinet oco partes-quaꝝ pzꝛi

ma ſcm gloſam ẽ vox ſynagoge⸗
vñ introduatur hit iudea inſpirata

iam a edocta⸗ ſũmo deſiderio de

um querene ideo diat quis michi
det τ] Vel ſem aliam gloſam · ẽ

—

vox eccie de gentbg xpꝛ iſti incar
nationem rewlẽtis, que ipſam ĩet
nationem tam ſeruenter aplectit⸗
vt ipſam de nouo fien deſiderare vi
deatur diene! Quie michi det ſid
eſt dei filium fralrem meũ ſid E vt
ſit frater me· co munione natute
ſugentem vbera matris mee id eſt
virginis beate / que materne pieta

tis viſcenb totam ecriam fouet

nutrit · Bel / mater eaie ſuit ſynago
ga. Et notanter dicitur det qꝛ ſo
la cari tate filig datgeſt nobis Ite bñ
dicitl te qꝛ ad filiu loquitur⸗ exclu

dendo pzzm ⁊ ſpinitum ſanttum a

noſtte in fir mitatis ſuſceptione vt i
ueniam te id eſt ggnoſcã te ſceðm

naturam humana fozis] qꝛ ina/e

com diuini tatem / nulli fas eſt in

ſũ ad plenũ ognoſcere Vell foꝛie

id eſt non inc uſum in ſinu patrie⸗

Hß aim ho mĩbq guerſantem Hbi no
ta gloſam deoſeuler te ſid ẽ face
ad faci videã⸗ e ad os loquar
Vel expone vt in pꝛintipio lib i æ
iam me nemo deſpiciat c apparma
erit me eſſe ſoꝛoeẽ wegina et ſponſa

lim eni m deſpetta fuit. ũ abhoꝛ

bat můüdꝰ diu nitatẽ in homie et

vitũ in moetuo floꝛuiſſe. et ſit de ſi

milibg Appꝛehẽdã te naſi diee⸗

tet Di detur mithi te ſit oſeulan. e

tiam ſi velis effugere nõ dim tto nꝛ
P appꝛzehẽda te amoeis ziũctiſe
2? ducã te in domũ matnes mee id
eſt ĩ multitudine ivdeoꝝ albiau

lũ genitricis mee ld eſt in ſeeretarn

um ſeõg. ſc: eleſtẽ ibꝛ bm Ibi me

docebis id e te michi maiĩfeſlabiof

daho tibi poculũ ſid eſt faciam te
dileckari Quaſi dietet tu augebis
michi gräm 2 gaudium⸗7 ego au
gebo tibi ſeruiciu/qꝛl dabo tibi pocu
lum ex vino cõdito ſd eſt ſeruicũ fa
nam ubi ex vins bonoꝝ operum in
ebziate pꝛe gaudio⸗ q condito⸗/ diui
ne gracie auxilio muſtũ maloꝛũ
granatoꝛz um meoꝛum d eſt inebꝛi

an/ exhilarari a caleſien te facam.

ſan guine martirum Muſtum enim
calidig eſt vino⸗ atius inebꝛiat ꝛc
TLeua eius ſub cnpite meo ac Hot
expone vt ſupꝛa· Bel dit Leua ſid
eſt ſue humani tati ognitio 2 dex
tera id eſt ðiuinitatis clara viſio⸗
Adiuro vos filie heruſalem NHic
verſus expoſitus eſi ſupꝛa⸗ ideo di
catur vt pzꝛius-ſicut a de pꝛecdenti
[LZeua eius et etera
¶ Seainda pars⸗

e eſt iſta Hec eſt vox angeloeu
del ſynagoge pꝛoſectu eccie de gen

tibus admirandũ / ſicut ſupꝛa tercio
capitulo] que eſt i ta ac] Vel meli2
poteſt dia⸗ vor ecie de gentib⸗ / de
ſynagoga quaſi iam conuerſa admi
rantis 1 dientie Que * iſta QNua
ſi dieret! Que eſt her que aſcendit

de deſerto id eſt de pꝛioꝛi execatio

ne delichs ſpualibus affluens⸗
Innixa ſuꝑ dilectum ſuum ſſibi nã
qʒ ſoli innititur- cui tanta familiari
tate miungitur a quo in omni tri
bulatione ſulci ur et p qauem gracia
omnis liberaliter diſtributtur *

(Terca pars
Re arboꝛe malo Her ẽ vor ſpõ

Kreccie de gentibus reſpondentio/ g

inducentls eam vt ip̃a iudee penitẽ
ti cõgaudeat/ benefitij ſibi facti re
oꝛ det deo dicit! Dub arboee ma
lo Quaſi dieret · Tu admiraris de
hoc ꝙ ſynagoga aſcendit ꝛc· ſed no
li admirari · ymo potiꝰ ꝓgaudere ve
lis et de beneſichjs rewꝛzdari⸗ quia
[ſub arboꝛe ac/ Vbi ſciendum
ꝙ malus eſt arbo ꝑ quam xpũe
uenienter intelligitur⸗ pꝛopter cau
ſas ſuperi dictas huit igitur arbo
ri ſubiecta fuit ecca⸗ ideo de morte
ad vitam tedijt⸗/a hot eſt qð dicitur
ſub arboee ac] Vel ſb arboꝛe ac]
id eſt ſub vmbza ligni vite⸗ qð elt
xpũs ſuſcitaui te ¶ Ibi oꝛrupta ẽ
mater tua id eſt ſynagoga Et hoe

tripliciter ſeu triplici cꝛruptioẽ Pzi

mo oꝛruptione moetis ſpũ alis · qꝛ
non regenerabatur ſacro baptiſ mi
ſonte⸗p quem vita ſpualis ofertur
Detundo wzꝛruptiont thoꝛi matri
monialisquia telicto xpᷣo vero ſpõ
ſo / dyabolũ adulterum petijt Terci
o wꝛruptione in uidie viſceralis In

uidia enim / eſt oꝛ ruptio viſceralis⸗

qꝛ putredo oſſiũ iuidia/puer⸗xiiii
NHact aũt oꝛ ruptioẽ coꝛrupta fuit ſy
nagoga⸗ qñ barraba latronẽ dimi

ſit:a ꝑ ĩuidia xpᷣ̃m ĩnocntẽ ocidit

Libi violata eſt genitrix tua id eſt
lex vel ſynagoga ⸗ et hoc exterioet
perſercutione ⸗ ſciliat ſub tyto veſ

paſiano· // NHit eſt notandum

ex hot loo volunt quidam ꝙ lignũ
vetitum / in quo pecmuerunt adam
et eua.ſicit quidam libꝛi apotriphi
habent / ſit malus iſta⸗ et ſcm hot
littera legerttur ſic · O tota ettleſia

eee ☛

i

— —
—

Iſuſcitaui te] exſẽ ſub arl oee ma

lo ſid eſt ſub ligno vetito. vbi pꝛrimit

parentes mostis ſentantiam incurre
runt⸗a ibi ſcliet ſub ceadem arbo
te wꝛ rupta mater tua ſcihcet hu
mana natura ibi violata ẽ genitrix
tua id eſt eua · O igitur ecia⸗/ quia
het omnia tibi facta ſüt ꝑ gram · no
li admirar· ſi lynagoga aſcẽ dat ꝛc
LSed pone me vt ſignaculum ſuꝑ
oꝛ tuũ] Quaſi diat ponſus/ quia
igitur ad tanta pzꝛoueca es gram⸗
ideo pone me vt ſignaculum Jid ẽ
vt memoelale vł ſigillum quo ſecte
ta claudutur⸗ vel ſicut vexillum qð
eſt ſignũ tnu phil ſup ooz tuum ſid ẽ
ſuꝑ omnẽ amoeem et intentionem
z dis tui vt ſignaculum ſupza bꝛa
chium tuum ſd eſt ſuper omnes ar
tus tuos a oia opera tua⸗ſciz vt in
omnib mei me moꝛia in te ſemper
vigeat vt pulthꝛitudinis mee ſimi
litudo ĩ te ſemꝑ luæat:vt mei amo

rie carackerte ab oĩ alieno diſcer

nat . vt in cnſtro tuo / vexilum meũ /

ſemp aduerſarium pꝛoſternat⸗Et

cauſam quare hot facere debeat ſub
dit cum diat foꝛtis eſt vt moes di
ledio quã habeo a habui ad te/ per
quã ani ma mea a toꝛpe eſt ſepara
ta quã nichil auertere potuit-ymo
moste ſoztio-quia ipᷣm actoeem vi

te quodamodo ſuperauit dura ſicut

inſern) emulatio ſid eſt amoeis exe
cutio· que me ad infernu deſcendere
fect. 2 ideo dura ſicit inſerng quia
nulli pene? parcere ſecit⸗ ſicut inſern
nulli parcit! Tampades ei⸗ ſſcilicet
amoeis ſeu dilectionis id ẽ oꝛda ſi

4 4

delium . vide gloſam⸗ eſt igitur
magna / virtus caritatis/ et ideo ſi
dedent homo omnẽ ſubſtatiam do
mus ſuer id eſt ſi reliquerit oĩi a- pz0
amoee iſto gratuito habendoſ quaſi
nichil deſpiuet ea ſid ? quicquid de
derit vel reliquerit quaſi nichil repu
tabit ſeðm gloſam Bel aliter ſi ho
mo id eſt xpus dederit omnẽ ſub
ſtantia do mus ſue] ſicut de fatto fe
nt pꝛo dilectione ſid eſt ſi ſibi impẽ
datur dilettio qu aſi nichi deſpiaet
eam ſid eſt pure gratis dabit ſine 2

mu tatione cõgrua vel codigna⸗
Kuarta pare

doꝛoe noſtra] Hec eſt vor ſponſi
ad ſynagogam⸗ loquitur de eole
ſia de goubg adhuc nouella] Soeoꝛ
noſtra per naturam et graca puu
la eſt paucitate populoꝛũ q infirmi
tnie onuerſoꝛum et vbera non ha

bet id eſt dottoꝛes et conſolatozes

Cuid faciemꝰ ſoꝛoꝛi noſtre ĩ die
1d eſt in toto temport vite huius
quando alloquenda eſt? ſid eſt paſ
enda et nutrnenda ſpintualibus do
rumentis a allodutionibꝰ ſacris ad
intrementum pꝛouehenda

— uinta pars⸗ HW
Oe murus eſt] Hec eſt vox ſpõſi /
ſibimet reſpondentis vnde ynago
ge taceti et expectanti quid ipſe ſpõ
ſus facere velit ipſemet aperit dicẽs
Si murus eſt id eſt ſi in eceleſia
ſit aliquis aptus vt ſit murus con
tra heretivs edificemus ſuper eũ
Pugnaglla argẽtea id ẽ inuinabi
lts ſententias- diuino elo quio luci
das Dunt enim in ſeriptuns pꝛo
m iij

pugnacula in triplici d iffe tla⸗ Pal
mo naq; ſunt queda texrea ⸗ ſcilicet
ſrientie phiſieæ et naturalts ſecũdo
queda lignea⸗ſcz ſcientie pzactic id

ſeʒ ſciẽtie diuine a ſpuales Di hoſ

gu eſt lid ẽ ſi ĩ eccia ſit ahquis apt9
vt ſit hoſtium ad itroducedu in via
ſalutis fideles 1 catholios opinga
mus illud tabulis eedꝛinis id oꝛ
nemus eũ virtutibg a exemphis bo
nis. vt ſit in eo pulchꝛitudo vite⸗ et
odoꝛ bone fame / qui vicia ſugat ꝛc
ide gloſam ( Dexta paers
go murus Nec eſt vox eccie teſ
pondentis ad id qð ſupza ſponſus

dixerat / ꝙ vellet edifiere ſi murune

eſſet · Quaſi dieret Tu dixiſti Di
murꝰ eſt edifiemus a ego ſum mu
tusſuꝑ te petra ſfundatus ex lapi
dibus caritatis edifietus a ex glu
tino dilectionis cõpactus et vbera
mea ſid eſt apoſtoli / dottoꝛes / et
lati ſiaut tuxro exponatur vt ſupza
quarto capł oet quaſi diceret· ꝙ ta
lis ſum non ex me habeo ⸗ ſed ex
gratuito dei dono ideo dicit ex quo
facta ſum ozam eo quaſi paœm re
periene id eſt poſtq; ego cuerſa ſũ

ozam eo⸗.a ipſe michi ſue pacis do

nu· ꝑ verbu recondliationis largitg
eſt iuxta illud Gloꝛia in exolſis ac

Ded ſoꝛte quia alti quis dieret⸗ ad

quid es tu murg vbera tua turrb?

et ipſa reſpõdet, ꝙ hot eſt fuit ad

xpi Ideo ſubdit! Vinea fuit ſciliet

tota ecia] paciſio xp̃o quam ipſe

acquiſiuit:i ea ꝑpaœ quam ecia reg

5 =W

nerit ozam eo que lpax habet po
pulos ſciliæt indeoꝝn 2 gentiume i

vno ritu wllectos· Tradidit eu aiſ

todibus ſid eſt pꝛelatis ſciliœt cuſto
diendam et wlenda vir ſid elſt qui
libet vere virtuoſus affert pꝛo frut
tu eig mille argeteos ſid eſt vniuer

ſitatem tempoꝛaliũ ſuoru affert ꝓ

fructu eius id eſt pꝛo fructu eterne

bentitudinie ſcdm gloſam⸗

V. ¶ Deptima pare⸗
VRinea mea Hec eſt vox ſponſi⸗

curam qua habet ad vinea ſuam oſ

tendentis QNuaſi dicat on do oh
liuioni vinram meam/quia vinea

mea oꝛam te eſt .Milie aui padiſi

ai ſcilicet illi qui filj ðei vombutur

Math· vequi ſunt müle / qꝛ haben
pfectionem millenarij / id eſt eterne

beatitudinis; vel gpletam dealogi

perſectionem et dutenti quia eis
duplex fruckus ſeu duplex mertes
debetur ſciliet gaudium eſſentlale
et aeidentale. vel viſio et fruitio⸗
Lhis qui aiſtodiunt fruchus eius
id eſt veris dockoeibg 27 pꝛelatis qut
cuſtodiüt fruttus vinee domini⸗Et
conſtrue Mille et duenti ſunt de
hijs id eſt de numero 2 œtera //
Quia igitur tantus eſt fructus pꝛe
dicte vinee/ ideo ſubdit ſnõſy Que
habitas in oꝛtis Quaſi dieret⸗ O

ſponſa mea que habitas in oꝛetis

id eſt ĩ alltura ſpiritualium fructuũ⸗
q̃ pus habitabas ĩ cãpis ſilue ami
ti auſcultat te id ẽ ageli quos adiu
toꝛ es tibi dedi/a ſp̃s iuſtoꝝq ia cũ
deo ſut 7 fratnb oeatauſcultat

te id ẽ oeatioẽs tuas audißt et deo .

4

po
ſel
vor
gu

gti
hoe⸗

r
on
8us
ge

poerigut. vt pꝛedictum ſaicumn ᷓ

ſequi valeas gicur Fat me audire
vorem tuam ſid e ita age vitam. vt

quitquid vor vel opere ozauerie, a
me dignu ſit exaudiri · vide gloſam

Ockaua pars⸗

Eade dilecte mi Hec eſt vox ſpõ
ſe ad ad pꝛedicta teſpondentis/ vnde

quia ſpon/9 dixect Fat me audite
votem tuam in quo ſponſus nota
bat ſe ſponſam ſua querere I deo reſ

pondet ercia innuendo ꝙ couenien
tius eſt· ip̃am ſponſum querete⸗ q;

queri ab eo Vnde diat ſuge dilecte

mi ſuꝑ montes aromatum id 6 in

ter ſanctos 2 agelosvt ibi inſequa
ris 77 vide gioſam⸗

—0 Erp licit expoſitto magiſtri petri
de aillpaw ſuxꝑ cantica

J192

NR uijê/

FInaqpit pſatlo magiſtri petri de
Aillpao urdlalis quoda epi lame

raoñnrſuner ſeptem pſalmis penitẽ
Ealibud⸗

Era pñia velut ſcala ꝗᷓ

dam eſt/qua ho pero / q
ſcðm euagelicã pabola
deſcẽdit de ihꝛl mi i ihe
richo /eurſũ in ihꝛb mhoe ẽ ad pa

tis viſionem aſcẽdit / Nuig vero

ſcale ſepte ſuüt grad? quibd ꝛ eſpõ

dent pfalmi ſepte qui dicutur pniia

les / Pꝛim? itaqz grad timoꝛ
pene A quo pꝛ imꝰ pſalmꝰ ĩcipito

mine ne in furoee tuo arguas me:

neqʒ in ira tua apiss me / De
mñdus ẽ doloe culpe Nit eſt aui in
ſecũdo pſalmo optudo dicit· Heati
quoꝝ remiſſe ſunt iiquitates: quo
ri teca ſunt pra. Et hüt peroꝛzũ

ſeſſio ip̃oũqʒ remiſſio ſequitur⸗De

lictũ meũ inquit ognitum tibi feci⸗
c ĩiuſticiã meã nõ abſcõdi⸗ Et itera
Dixi cõfiteboꝛ aduerſu me iiuſticiã
meã dño: tu tem iſiſti impietatẽ
pæi mei / Terci gradd ẽ ſpes ve
nie Hãat timoe p̃edit· qᷓ rurſ in ter
tio plal mo cl amat Oñe ne in furo
te tuo arguas me: neqz in ira tua
oꝛripias me⸗ Et hut doloꝛ omita
tur Afflic ſum hum iliat ſũ ni
mie: rugiebã a gemitu coꝛdis mei
Poſt het vero ſeqᷣtur ſpes · Qm̃ in
te dñe ſpaui: tu exaudies me dñe
deus meg·/ Guart amoe mu
dicie Hac nõ hoĩs iuſticia /ß dei mi
ſerioꝛ dia efficit Vñ quartus pe ait
Miſerere mei deg: ſcm magnaã mi
ſencoꝛ din tua· At deiñ ſubdit Am

4. —

pliꝰ laua me ab biniquitatt mea⸗Ct

iterum Coꝛ mũdũ crea in me deg⸗

Quĩt gradg deſiderium celeſ
tis pꝛie/pz0 quo oꝛat quitꝰ pſalmꝰ
Dñe exaudi oeationẽ mea Pꝛeodit
autem gtemptus pñtie vite Quia

deſecrut iĩquit ſicut fum⸗ dies mei⸗

Et iterum Dies mei ſicit vmbꝛa de
elinauerut: 2 ego ſiait fenũ arui Et
hut comitat Alderatio eterni tatis
diuine Cu aut due in eternu pma
nes 2c Et rurſus Tu aut idem ipſe
còne anni tui nõ deſicet Et ex hus
gſequitur deſideriũ habitatioĩs ſuꝑ
