ſe nequiter humiliat et interioꝛa ei

plena ſunt dolo/ ecei⸗xixꝰ Sed illud

quoqʒ nobis aduertedum eſt / ad ibi
dem ſubdit apoſtolꝰ· Cum patiẽtia

ſuppostantes inuiæm⸗ Ad patienter

quippe ſupoꝛtadum aliena ꝑecata
ogimur / ſi noſtra quoq; cognoſci⸗
ſuppoꝛtanta⸗ Ideo cim ſupꝛa de in
ſtructione te linquentis ageret / conti

mnuo addidit⸗Conſiderans teipſum /
ne er tu tempteris, Ad quod eado

ſitum dicit beatus augu ſting itchil
ad miſericꝛ diam ſic pꝛouotcat ſicut
Ppzopz i Periculi ogitatoy deo nag⸗

domind pꝛinapem ec leſic ndere

miſita vt in ſemetipſo addiſceret / qli

ter hüs miſereri de beret Vnde ſere

tum eſt. Intellige que ſunt pꝛoximi

ex teipſo ecctexxxiꝰEt het de pꝛimo

natr ſermonis articulo⸗

ti iſo⸗ma Qa vt digne abu

letie / Anla ei iſoꝛmatio vtilioe / nul
la vob ſſtruckio ſtuctuoſioe eſſe Pt / ỹ

vt digne abule ts / in via ſciz dñn
inapientes mellg Pficẽtes / optime

pfiuctee/a ſit de virtute ĩ virtute uſ

; in finẽ pſeuerando ſalubꝛiter gra
diẽtes / quia vt egregie die i ſoler⸗J
via dei nõ Pgredi / regredt * 1/ Dz
hit diligẽter adutat caritne vzꝛa /
vt digne abuletis / tria Pcipue vobis
ſũt nec aria· Po vt abuletis taute / p
tlaram er crcũſpectam cognitione⸗
Secũdo vt ambuletis recke⸗ per inſ
tam et virtuioſam operationem⸗
Tercio vt ambuletis munde per

lancam er honeſtam chuerſationõ

Exrudo notat i bbis gpoſe tev

Pꝛopter pꝛimum! in vobis debet eſ

ſe venitas ſapientie⸗ Pꝛopter ſecin
dum in vobis debet eſſe bonitas tõ
ſcientie⸗Pzopter cerau⸗ in vobis de
bet eſſe puritas caſtionie Et de hys
tribue aliqua bꝛeuiter dienen ſunt⸗

/ Pazꝛuno ergo vt digne ambule
tis. neceſſe eſt vobis ambulare caute

pex tlaram er arcuſpectam ogniti
onem⸗Pꝛopter quod in vobis debz

eſſe writas ſapientte / dieente apoſto

lo⸗ Videte quo modo laute ambule
tis: ephe· vꝰ Ece fratres ariſſimi /
vt non digne ambule latis / ſed incaute

oberretls / in via dom im vndiq; pe

dibus veſtris⸗id eſt ogltationibus
* affeckionibus pzeparatur laquei/

*e enim ſuxſu m er deoeſum ante⸗
retro / ad dextrum 2 ſiniſtrum / laque

os tendit mund? /laqueos caro / la
os dyabolus. Vint pPer ſapientem

diatur⸗ Qui tauer laqueos ſecurue
eſt⸗pꝛouetbioeum vneamo⸗ Bt er

go a tot laqueis mueats/ neoſſe

vobis vt caute ambuletis clare ſci
liœt arciſpinendo / et ciraiſpeche oon

ſi rando veſtra veſtroꝛum q ſubdi

tozꝛum geniculane per drfecktum! og

nitionis et ignozꝛantie ecitatem / in

pꝛeupicum foueam dampnatioĩe

vos aim tis quos regere debe tis et
ducere miſerabiliter incatis / iuxta
illud euageliaim ommune trituqʒ

pꝛouerbium⸗ Si eis ecim ducat

ambo in ſoueam andut. Math⸗xv?

Jwogq; ad hant dnmpnabilem ecita
tem fug gandam in vobis debet eſſe⸗
et tanq; ſupza andelabza / omnibus
qui in domo dei ſunt relucere veritas

J de

ſapientie id eſt vera gniteo diuine
ſenipture, Vet eſt enim lucrna pe
des a lapſu cuſtodiens / er in via dei
aute dir gens greſſy veſtros dicente
pzopheta Tucrna pedibus meie V
bum tuum et lumen ſemitis meis /
plal: mo Cxvij? Decundo vt
digne ambuletis necſſario vobis ẽ
ambulare recte / ꝑ iuſtam et virtuc
lſam operationem pꝛopter quod in

vobis debet eſſe bo nitas oonſcientie

Certe vin que xpꝛiſto duœ vobisad
ambulandum pꝛopomtur/ ipſo teſ J

te artiſſima eſt / et ab ea faaliter ob

erratur. Arta eſt inquit via que du
utt ad vitam / et pauti ingre dunntur
per eam Math⸗ vij Ideoq; ab hui⸗
vie reckhitu dine / net ad dextram net
ad ſiniſtram declinandum / ſed me
dio itinete gradiendum eſt⸗ Guod
vtiq; non aliter fieri poteſt / ꝙᷓ per
ckitudinem bone conſcientze / et P
cdentis ab ea opera tionis uiſte et
virtuoſe que ſemper inter extrema
vitlloſa medium tener / quia vt philo
ſophus ait / virtus ſemper in medi
etate conſiſtit / pzopter quod de viti
oſis / qui a recho medio virtutt aber
rant / per pzophetam dicitur⸗In ar
alitu impij ambulant⸗Eoontra ved

de iuſtis et ſpecgaliter euangeliſtis
et euangelicis viris / quales vos 7
ſinguli mimſtri ec leſiaſtic eſſe debe
tis / figu raliter ſcriptum eſt⸗Pedes
coeum pedes recti / id eſt ad recke am

bulandum diſpoſiti.eze⸗ pꝛimo //
Terco vt digne ambuletis / nexſſe

eſt vobis ambulate munde⸗ per ſat
tama honeſtam auerſationẽ/ quter

ap

.

e
it
ted

dr

chet
dr

odi

entt

eer

lene

ea

unat
bhu
nret

4
dce

in

tu

tmeme
tphio
nedt
Kda
dam
1
1

quod in vobis deber eſſe puritas caſ

timonie/· Deitis eqmm dilãſſimi et
experientia do cete ognoſtitis / ꝙ hi
quu per luti imnñdiaam ambulant⸗
ato cꝛruũt / er diffiallter pedeo ſuos
a lapſu cuſtoduũit / hot autẽ non ſolu
oꝛPaliter ſed ecia ſpuͤalit / wrũ eſſe

dinoſcitur deoq; de hijjs qui in ſpua
li via dominice le gis / mudis pe dibz
gradiutur per ꝓphetam diatur⸗ De

ati ummallati in via / qui ambulaãt
in lege do mun · Det aut verba licz
ad omnes ptincant general ter xp̃i
anos/ tamen ſpegaliter ad vos ecci
aſticos viros quibg ſingulariter / illð
ꝓPpheticum dirigitur · Mũudamim q̃
fert vaſa dñi yla/lijꝰ Si enim mũ
di eſſe de beant miniſtri legis moy

ſayeæ/quanto magis voe miniſtri
legis euaãgeliœ/quib nõ ſolum vaſa

domini ferre / ſed ipſum dniaimm ꝛ

pus offerre om muttitur? In alius
ſiguram xpuũe dum wꝛp ſuum ſaẽ
mentaliter onſecrauit/ er onſetron

dũ miſit diſcipuloeũ ſuoeũ pedes

lauut / hoct ecam exemplo ſig nifice

7, ipſi ſuig ſuiceſ oeg / tanti eam
ineſtimabilis ſacramẽti miniſtri ha
bere debe bant / non ſolum interioꝛem

ſed exterioꝛrem mũdiciam / vt non ſo
lum eſſent müdi interig in conſcien

tia / per uiſtam et virtuoſam oꝑatio
nem ſed eaam exterig in fama / per
ſancam et honeſtam onuerſatio

nem , Pꝛima quippe mundicia eie
intus neœſſaria eſt pzopter ſeipſos/
Deauinda vero ſozis pzopter pꝛoxi
mos et ſubieccos· Pzima enim la

tet⸗ſecunda luet · Vñ ſcriptum eſt⸗

ℳ.
27

iimto ne ĩ plunbus miſtr ecſaſtir

.
Hit lucant opera veſtra bona wꝛã

hominibꝗ / vt gloeifict pꝛem veſtr
qui in elis eſt. Mathei vo, Hz hit

quoq; illud qð pꝛetengi/ tememoea

dum eſſe reoꝛ/ ꝙ ſciliet ad pꝛedicka
mundiciam fame / ſancteqʒ ac honeſ
te onuerſationis veſtre⸗ ſtabiliter 3
ſerunandam in vobis pꝛecpue deber
eẽ puritas caſtimonie Quippe cum
tleriozũ famã maxime ſoleat detur

pare macula luxurie / ideo gz cõmum

at genea li doctoꝛũ oim ſentẽtia/mu

lierum ſuſpecta conſoꝛtia/ clencis p

hibita legim Vnde vt de hys tno
am audiamꝰ pauta ex hijs multis
que ĩ epiſtola ad nepoaanuũ ad hot
pzopoſitum ſcribit egregius docoꝛ
iheronimꝰ· Hoſpiciolũ tuũ inquit
aut raro aut nunq mulierum pe—
des terant Omnes puellas et vir
gines xpi/aut equaliter ignoea aut
equaliter dilige WMet aum cis ſub e
odem tecko manſeris / net in pterita
taſtitate cõfidas / nec dauid ſanctioꝛ⸗
net ſalomone potes eſſe ſapientioe
Memẽto ſempꝑ paradiſi olonũ de
poſleſſione ſua mulier eiewrit Et ite

rum. SDi Ppter officium clericatus /

a vidua viſitatur a virgo / nunq; do

mũ ſolus introcas / taleſqʒ habeto ſo
dos quozꝛũ otubernio non ĩſamer⸗

Et poſt multa hmõi ontludit Caua
to omnes ſuſpitiões/ a quicquid p

Labiliter fingi pt / ne ſingatur ate de

uita Het ille // Audiſtt ſrẽs diles⸗
tiſſimi qliter vt digne ambuletis in

vobis requiritur veritas ſapiẽtie/bo⸗

nitas onſcie / puritns taſtimonie/ß

4

vtinam non in nobis econtrario repe
riatur-PBzo ſapientie veritate igno
rantie ectas Pꝛzo ogſcientie bonita
te malide petuerſitas-ꝛz0 aſtimo
nie puritate / imundicie vlitas⸗ã
hodie pꝛ ochtoloe eleſiaſticus ſta

tus ſit ad vicia queliber pzolapſus
vt inter cleriws laycs / inter ſaer

wtes populares / vix vlla mox dif
ſerentia vide atur adeo vt iam maxi
me illud impꝛoperium pꝛophetitũ ĩ
pleatur Et erit ſicit populꝗ ſie ſaver
dos. yſa· xxiiij Et hec de ſecundo

* 7

gz incipali noſtri ſermonis articulo⸗
ECErcio notatur in verbis pꝛso

poſitt nobilie exaltatio · ſcz in

wocatone qua vocati eſtis· Hec eni

voatio ſacerdotalis honoe ert paſto
ralis dignitas 5 / qua nulla in terrt
nobilioe ſublimatio / nulla ſublimioꝛ

exalta tio eſſe poteſt In qua non ter

rena ſed eleſti auctoeitate electi eſte
Mon humana ſed duuina vocatic

ſeckio ne iuxta illud apoſtoli emo

aſſumit ſibi honoꝛem qui vocatꝗ

eſt a domino tanqỹ aaron Hebꝛe⸗/v⸗
Vnde huius vocationis veſtre tam
nobilis ſublimitas / er ſublimis no

bilitas vobis oſtenditur cum dietß⸗
Vos eſtis genus electum regule ſa
lerdotüũ / gens ſancta / populg acquiſi
tionis·ppetri vl· n“ Vos inquam
gen electum / ſupernali vomtione·
Regale ſaerdotiu / ſatramẽtali vnt
one⸗Gẽỹs ſancka / ſpuali pfectione
Populq acquiſitiõs / filiali et ſpecia
li adoptione· / De quib quatuoꝛ
nobilibus conditionib ſic bꝛeuiter

tranſeo / quia longum mmis eſſz de

contludete at diligenter notare ſuffi

cat / ꝙ ſcz in hat tam nobili voatio

ne veſtra / non quaſi de vano nobili

tate arnali⸗ ſed quaſi de vera nobili
tate ſpũali gloꝛiandum eſt / dieente
apoſtolo Videte vorationem veſtrã

frattes/qz non multi ſapientes ſeðzʒ
tarnem / non multi potentes / nõ mul

ti nobies / ſed que ſtul ta ſunt mũdi⸗
elegit des / vt onfundat ſapientes
infirma müdi elegit deus / vt oonfuũ
dat ſoꝛtia / et ignobilia mundi et con
temptibilia el git deus / vt non glo
rietur omnis taro in onſpectu eius
pma onepmo⸗ // Ece fratres di
lectiſſimi vt vana ſapientia / vana po
tentia / vana nol ilitas / et generalit
vana arnisgloꝛia conſundatur / iux
ta hant ſententiam apli / non ſapiẽ
trs ſapiẽtia ſclar / H ſpuab / nõ pote
tes vinbo H virtutb / nõ nobiles car
ne / ſed mente / ad alti tudinẽ eciaſti
ci m miſterij diuina electione vocat⸗

Audiant igitur hanc doctrinã / audi

ant et erube cant ſuperbi quidam er
ambicioſi at vana gloꝛia turgidi⸗
qui blandis obſequijs 2 ſimulatio

nibo vendicnt ſibi magnatuma po
tentum ſuf ſtagia / nũt conſanguinei
tate pꝛopaginis / nüc nobilitate ge

nens / vt ſit quoquomodo ſe ĩgerãt
in patrimonium cruciſixi- Tales
non digne ambulant / ſed indigne a

biunt-Tales non diuina voctio
ne / ſed humana vſurpatione ſeu po

tius lupina violentia / in ouile domi

nigi gregis aſcendunt⸗ IJdeogqz non
rectoees / ſed raptoꝛes / nõ duees aut

ae

np
nle

at⸗

faſtoꝛes / ſed ſutes et latronts nomi
nandi ſunt dicente xpꝛiſto Qui non
intrat per hoſtium in ouile ouiũ / H
aſcendit aliũde ille fur eſt et latro⸗
Jo. xꝰ Certe p hoſtium non intrat

qui ieo aſcendůũt / nõ vt paſcant / H

vt paſcantur· non vt Pſint / ſed vt P
ſint· non vt miniſtrent / ſed vt domi
nentur. Contra quos in euangelio
dicitur Regre gentium dñnantur e

oum /nõ ſit aut erit inter vos / ſed ᷓ

maioe eſt in vobis/fiat ſiuit iunio⸗
Zu⸗xxij Mon ſit ergo cariſſinu/ nõ
ſic/ ſed uuxta en que ſuperius notata
ſunt / in verbis Proſitis Obſecro vo
vt digne ambuletis vontide qua vo
cn ti eſtie „ Quod ille onwedat⸗ qui
vos ſua gratia vomte dignatus eſt.
iheſus xpziſtꝰ Qui eim patre a ſpi
ritu ſancto viuit et tegnat in ſecila
ſeauloeum Amen..

——

OAiciti ſeruare vni tatẽ

Deriptum eſt ephe/ a⸗

Erpliat ſermo facta in ſynodo x
donunũ wetrum de illyaw camera
eenſem epiſcopum

¶ Bequitur ſermo eiuſ dem de es
dem-— D

tie in vinculo pach

as ꝑ me ĩſynodali quodam ſermo

ne de duckis / quib per apoſte lu die⸗

tur. Obſecro vos vt digne ambule
tis vomtione qua weat eſtie am

pauue interpoſits / item apoſtolus
quaſi viam nobis inſinuano/ p quã
maxime ĩ ipſa vocnuone noſtra dig

ne ambulare valemus / verba que

ſubumxit. Dolliciti inquit ſeruate

vnitatem ſpiritus in vinculo pace-

“””l 7 ä D „5„
L In quibue verbie arta hant vni

tatem quam tntopere nobis comẽ
rut apoſtolus. Tria diligenter no
tate⸗ notanterqy wſiderate de bem9
Pꝛimo quantum id eſt quantn cu
n vnitas ſit ſeruanda. Qia dicit⸗
Dolliati ſeruare · Decundo quake
vnitas ſit ſeruanda Quia dick
Hnitas ſpiritusTertio qualiter

in quo bnitas ſit ſeruanda⸗Quia

dicit⸗In vintulo pacis⸗ Quantum
ad pꝛimũ ſeruanda eſt vnitas o⸗
dialter et ſtudioſe · Qula / ſolliati
ſer.a etera Quantum ad ſeandu
ſemanda eſt vnitae ſpinitualiter er

virtuoſe Quia vnitne ſpin tuo.

tum ad tereium ſeruanda eſt vnittas
fraternaliter et amoeoſe⸗ Quia In
vin ailo paas-Hije itaq; tribus ar

tiailis onſiderats / hjs tribus conſi

deratombus detlara tis / ſeronem
noſtrum bꝛeui oongruoq; fine clau

anplo- Et in epla domi demuis
4 Nniw nur airrente,— Himo ergo in verbis pꝛofvſi
0 — 1 XEnerabiles patres / et voo in tis no bis onſide randum eſt
n Expꝛiſto fres tariſſimi-Herba agna

I et a ptb dependent verbis / ali uand Quia dititur⸗ ſolliciti ſeruare

vnitatem ſp̃s Vbi patet ꝙ ſeruanda
eſt vnitas wꝛdialiter et ſtudioſe / id
eſt caim vehementi oꝛdis et animi
app liatione / qd vobis patenter inſi
nuat apoſtol9 QNam cũ dixiſſet Ob
ſecro vos vt digne ambuletis voca
tione qua vocnti eſtis / ſtatim quibg
hot effia poſſit virtutbo / ſubdidit⸗

Cũ omm inquit hunulitate et ma
ſuetudine cuim patientia ſuppoꝛtãtes
inuiœm cum caritate⸗ vbi quatuo e
numerat virtutes humilitatem ſciz
manſuetudinem / atientiam / et cari

entem / tanqᷓ omnibꝗ xpꝛiſtianie et

maxnne viris exleſiaſtias neceſſari
as / et ad digne ambulandum in ſu
a voatione pꝛeapue obſernandas
NMullam tamen earum / ſed ſolam v
nitatem ſolliate ſeruandam expᷣmit

dicens Holliciti ſeruate vnitatem⸗

Hꝛ quate hot fratres canſſimi? u
quid enim ſollicite ſeruanda nobis ẽ
humilitas? Mũgquid manſuetudo?

Muũ quid patiẽ tia? Quas ſummus

magiſter noſter xpꝛiſtꝰ / verbo parn

ter et exemplo ſingulariter edocuit
Vnde et ipſe ait. Diſcite a me quia
mitis ſum et hu milis coede Math⸗
vndeamo⸗ Nunquid cciam ſolliate
ſeruanda 7 caritas? Quam ſummꝰ

poſt xpꝛiſtum dotor noſter faulue
apoſtol⸗ / eteris virtutibus eaa the

ologicis anteponit⸗Nut in quit ma
nent fides ſpes caritas tria hec/ ma

ioꝛ aũt hozum eſt caitas/pᷣma oꝝ ·
xiijꝰ Muũ quid poſtremo ſollicite ſer
uãde ſunt alie mozalcs virtutes/2 il

le pꝛecipug quas philoſophi pnepa

les ſeu tardinales votcant · pꝛude tia

ſcʒ· iuſtida/ foꝛtitudo «temperatia?
Quaseciam diuina ſcriptura nobis
ſpecahter oommendauit. Vobꝛieta

tem enim id eſt tempꝑantiam pꝛu
dentiam docet inquit ſapiens / et iuſ
ticiam atqz virtutem id eſt foꝛtitudi
ne ma quib vtilius nithil eſt in vita
hommb Hapientie octauo Cur er
go fratres cariſſimi / tur de uulla pꝛe
dickarum virtutum quas Peuldubio
nobis ſolliate ſeruare neoſſſe eſt⸗cur

inquam de nulla earum aut quauis
alia / ſed de ſola vni tate ſp ecialiter

expꝛeſſe dicit apoſtolꝰ/ſolliciti ſerua
re vmtatem? Hane non hot fiuſtra

vel odoſe / ſed ſruckuoſe / er vtlliter a

tanto doctoee expꝛeſſum eſt Ad hot
videliot vt nobis oſtenderet / ꝙ licz
virtutes omnes / ſolliate ſint ſeruan
de / ſpecaliter tamen vnitas tatha

Ulita / quia ſine ea virtutes ſingule/
non ſubſiſtüt / ſed in cam tanc in fi
nem tendut / atq; per eam in illum/
qui vere vnd deg eſt / et vere vng finis
omnium/a in quẽ noſtre intentioĩs
noſtreq; voa tionis eſſe debet ſpeæ⸗
vnita finaliter oedinãtur⸗ Vñ poſt
Hꝙ per aplm dickum eſt Sollititi ſer
uare a?⸗ SOtatim ſequitur Vnũ o⸗

pus et vn ſpũs ſicut votati eſtis in
vna ſpe votationis veſtre / vnus do

minè / vna ſides / vnũ baptiſma / vn

& a p? oĩm ac· Ctre ergo quid ſit
vnitas xpiana Vnu oꝛpꝰ ? vnus

ſps / id ? vnũ xp̃i wꝛpꝰ miſticum ex

multß mẽbꝛis ſpũaliter ongregatũ
Eerc inſup in quo aſiſtit vnitas xp̃i
ana / vna ſpes voc / vna fides vnum

bapt ma Car poſteemo e ͦ aſiſtit

i

dn
bi⸗
alt
ui

wa
in
tett
her
ie
an

3.

s
ſer
4
num

N

et in quem tendit vnitas xpiana V

nus doming vng de9/ pz oim/a?-

Et hanc vnitatem non hit ſolũ ſed
in pleriſ ꝙ ſcripture ſue loce / nobis

ommẽdauit apluůs⸗ Vnde eſt illud
HSicut in quit in vno wꝛpoee multa

membꝛa habem /omia aũt mẽbꝛa
nõ cũtem ackum hñt/ ita er multi v

nũ oꝛp ſumius in xpõ / ſinguli at al
ter alteriy mẽbꝛa Ro⸗xijꝰ⸗ Multa
quo q; huit oncoꝛdant ſñie id wy⸗xij

Et iterum · Oẽs inquit vos vnũ eſ

tis in xpõ iheſu · Gak iijꝰ Ex p die
tis igitur ꝑſpicuũ eſt quantum id ẽ

quanen diligentia / quanta ſollictun

dinc / et qᷓ; oꝛdial ter et ſtudioſe vni
tas ſit ſeruanda / qᷓobꝛem non imeri

to dicit apoſtold / ſolliciti ſer. 27· Et
het de pꝛima parte⸗ et pꝛima noſtri
ſermonis cõſidera tione ſufficiant

equitur de ſecunda .
Ecũdo in verbis goſitis nob
conſide randum eſt qualis vni
tas ſit ſeruanda Quia ditit vnita

tem ſpiritus / Vbi patet ꝙ ſeruan

da eſt vnitas ſpũalit vtuoſe Abſit
iquã a nob abſit ec a ogitacõe nrã
abſit longegz dißfugiat vnitas illa
ſi ſie & beat nomĩiari / qua pleriq; ad
mala peragenn arnaliter et vicio
ſe teperiũtur vnanimes / De qua
in moꝛalibꝰ dicit gregoꝛiꝰ Sicut eſ

ſe nox ium ſolet ſi vni tas deſtt bonis

ita pernicioſum eſt ſi non deſit mak
Mon eſt het illa quã hit loquitur a
poſtolg / ſed vnitas ſpualis et Vtut
oſa. de qua cum ipſe poſtea monuiſ

ſet ut eſſem? inuieem vnũ woꝛp⸗ ſta
tim addidit Et vng ſpus ut per hoc

tlarũ ſieres ꝗq⸗ huig oꝛporis vnitas

non carnaliter ſed [ſpualiter deberet
intelligi· Qualiter autem hot ſit ip
ſe ap tius alibi ondit. Sicut inquit
cꝛzꝛp vnũ eſt mẽbzꝛa habz multa⸗
om nia autẽ membꝛa cꝛpie tũ ſint
multa vnũ cꝛpꝰ ſunt/ita axp̃ᷣs Ct

enim in vno ſpiritu Omẽes nos in

vnũ wꝛpꝗ baptzati ſumꝰ pᷣma con ·
xij. Vbi conſequenter agens de vni
tate wꝛꝑis xp̃i miſtiti ꝑ ſimilitudi

nem cꝛꝑpis huani quĩq; notauit tõ

d tiones / qᷓ ad eã ſpaliter reqrutur⸗

Pꝛima eſt beniuola maioꝛum
luĩliatio ad extluſionẽ iurgij De ꝗ
ip̃e ait 5 p̃t ocul dieere manui o
pera tua nõ indigeo⸗ a iten caput pe

dibo/no eſt in nrarij ß multoma

gᷣ ꝗ vicẽt mĩ bꝛa oꝛpis ĩfirmiez a

eſſe ncarioꝛa ſũt t Decuda ? caritn
tina inferioeũ aſoꝛta tio / ad euita tio
nẽ tedi · vñ ſubdit· Et q̃ putamꝰ ig

nobilioꝛa id eſt minoe a er inferioꝛa

mẽt bꝛa eſſe copꝑis/ qᷓ ihoneſta ſũt
mẽbꝛa / idẽ infirmioea / habũdãtioeẽ
honeſtate hñt./ aẽ Ideo non gfundẽ

da ß ofoꝛtata. Tercia ð mutua mẽ
bꝛoꝛum ſollictudo ad impeſionẽ bñ

ſitij. I deo paulo pt ſequitur / vt nõ

ſit ſeiſma in wꝛpe / ſed idi m prui
6 ſollicita ſint mebꝛa ſriz ad bñficia

vnanimiter ſpencda Quarta c do

loꝛoſa afflicoꝝ opaſſio ad augmẽ
entio nẽ meriti Et ſi qẽ inqt patitur

vnũ mẽbꝛũ apatiantut oĩa mẽbꝛa
Quin en eſt iocda bonoꝝ congratu

latio ad gmuni cationẽ gaudij⸗ Ppt
quã cõcludit Si gatur dnũ mẽ bꝛũ

(õgaut omĩa mẽbꝛa Vos ãt eſt

. O 3

rwꝛepꝰ? xp̃i mẽbꝛũ de nebꝛo Heille
Hant eca ſpualẽ fiteliũ vnitatẽ pᷣn
cps aplon petrus om das ait/ In
ſide ãt oẽs vnanimee ĩ oeõne eſtote

pma petri ij? Et ibi quinq; conditio

nes enumenrat / que ad ha vnitate
ptinent // Pꝛima eſt piecategpaſ
ſio reſpectu infirmoꝛ um Secũ mn ſra
ternitatis dilectio reſpechu bonozuũ⸗
Tercia miſeie ſubuẽ tio re ppectu pau
etum⸗Quarta modeſlie humilia
tio teſpectu extraneozu⸗Quita om
mis ranwꝛis et querimonie depoſiti
o reſpectu aducrſarioꝛũ quas ꝑ oꝛdi
nem tangit dies⸗Compatientes/
fraternitatis am atoꝛ es / miſerioꝛ
es / modeſti / humiles / non red ẽtes

maluũ pꝛo malo/net maledictũ pꝛo

maledicto / ſed ecõtrario bene dicetes
qʒ in hoc vocti eſtis / vt benedicio
nem hered:tate poſſideate // O v
tinam ſrẽs aariſſimi / vtinam hec a
wſtolim documẽta excleſiaſtici viri
maximæe aploꝛũ ſu ceſſoꝛes / pꝛelati

ſeʒ ecie / et illi pꝛecipue qui a tardi

nibd eaĩe cardinaliũ ſibi nomen ap
pꝛopzꝛiant/wœteriq; plati qui ſe apoſ
toloꝛum ſuœeſſoꝛes eſſe glantur / v
tinam in qua hec que de vnitate ſpũ
ali p̃diximꝰ ſollicte obſeruaſſet / vel
iam ſaltem liet tarde ſeruare ſatage
tent · Pꝛoſecko non tam diu pſeue
raſſet / net de die in diem / deterius cõ
ualeſteret / hot tam mirabile/tamqʒ
miſerabile ſciſ ma. Mon ſit turpiter
ſeiſſa eſſet inonſutilisxpĩ tunica / nõ
ſit enoꝛmit᷑ diuiſa xpſana ecĩa õ
ſic poſtremo erudelit᷑ſeuixẽt ĩ ſe ĩuic
et in aput ſuum ymmo ĩ totum oꝛ

pus xpi miſticũ ec iaſtic membꝛza-

1/ De qua te mu ta loqui poſſem

ſ ogitu michi hat nrĩ temꝑis er
t æmãa miſeriam flere magt libet q;

aliquid diere⸗Ex v̈ dãs itaq; at ex

ĩnumerabilib mak que tpe huig ſciſ
matis ex deſectu vni ta totidie ꝓue
nite ernimꝰ/ ſatis ſuperq; ſatis ma

niſeſtu ẽ qualis vnitas ſit ſeruãda /

quia ſciʒ ſpũalio æ vtuoſa / quã vo
cat aplus vnitate ſp̃s Et h de ſecun
dn pte ſecita nri ſermonie cõſide

4 ſufficiant

Sequitur de tercda⸗
Ercio in verbis pwoſitis nob
oſideradij eſt qlit et in quo v
nitas ſit ſeruanda⸗ Ea dicit In vin

culo pacsVbi patet ꝙ ſeruãda ẽ v

thil enĩ aliud eſt pace vinculũ ; ſta
terna caritas a anta tiuꝰꝗ amoe quo

ſaũał vnitas oꝛꝑis xpiĩ muſtia ſoli

dutur / vñ ꝑ aplm dz· Sup oĩa carn
entẽ habete / qd ẽ vinailu pfãome
et pax xpi exultet ĩ wꝛdibꝰ vꝛie in qᷓ
vocati eſte ĩ vno wꝛ ꝑe⸗Colo· 3 *
oq; michi expedite videt / vt de mul

tis at mag nis huiꝰ pac; laudibg q

ſcripaira ſacra cmemoꝛat aliquas

reſeram Hec eſt eni que hoĩes filioꝛ
dei oſtituit · Heati inquit pacifici qm

filj dri voaibũtur · Mathei quinto-
NHec eſt que in nobis hĩtaculũ dei fa
cit / diente pe⸗ In pace ſachgeſt lor
eius · Et iterũ⸗· In pac midipfũ / doꝛ
miam tequieſcam Hec eſt q̃ᷓ bono

rum ſpũalium habũdãtiam tribuit
Vnde idem pꝛopheta⸗. Kiat inquit

pax in vixtute tua habunduntia in

—. —— — — — ð

— —.— — —

.
0nd
buit
ngu
ten

peribe i igulanter; amenauit 1 ane
quippe nobie obtulit in ſua natui

tonũ xp̃i / nõ vt dignũ eſt magniſt

Arriby tuis⸗Nec ẽ poſtremo quam
xpũs non ĩmerito in ommbꝗ ſuis o

tate dientibg tunc an igelie Et i ter
ra pax hom inibo bone wolutatt Au⸗

2°8 er pphetam p̃dictü fueat

Oꝛietur inquit in diebge eig iuſticia?
habüdantia pact-pe, Mant doauit
ſua p̃ dicatide⸗ vñ aplus⸗Beniẽein

quit euãgeliz auit meE Sephe⸗ ij⸗ QS
eaam 18& Ppheta Pnudauerat d dices
Audi quid loquatutr i in me dus de

157quonn loqtur pac in plebe ſua
Hant tenuit in ſua uͦſat one / ipo

dite p eunde pPpheta Cu hijgqui

oderũt paœ eram pan cus⸗Hac ſu

io diſcipulis inde xit in ſetreta mom
tione⸗ paam in quit habete ſiter voes

Mathei ixꝰ Hanc exhibuit in ſua te
ſurrectione Pax vobis ego ſum i0⸗

xx . Hanc pzeterea pzo ſumo dono
eis dete liqnut in ſua aſcenſione⸗Pa

æem meã do vobis/ aem tre lin quo

vobis. J. o⸗9- Quod quide donu⸗
magnu⸗ q; magnifiandum a no

bis ſit oñdit aug? xix: de aui. di⸗ v

bi ait⸗Tantum eſt pacie bong/vti in
rebus terrenis atq; moe talibus ni
chil grati) ſoleat andiri / nichil delec
tabiſig gaupiſci Ve ergo nob fie
criſſinu/ ve nobis/ q; tempibe nris

peſſimis hot tantũ bonu tantuq⸗

cant / ſed guipẽdüt ymmo deſpiaut

rxpiani. Jam enim pꝛochtoloꝛ ſpze
tn hat bona er vera paœ ad malam
ℳ falſam pac ei ctrariam plurimi
ckciã viri eciaſtic dapnabilictr ſe cᷣ

uertunt / yKmo! verius 8 Pemuertüt.

Eſt autem het pax trplex que xpziſ

tianoꝝ peruerut animos/q a vera
eæ act paoſic vnitate diuertit //
z ima pax eſt aim dilitije carna

lba/ de qua ꝓpha In pate iq̃t ama
ritudo mea amanſſſin yſa-xxxviijꝰ-

1/ Deamnm p pax eſt cũ diuicijs tẽ
nozahb. de gqua ſapiẽs ait O moes

qꝙ; amara eſt memoeia tua homim i

uſto et pa& habenti in ſubſtatijs ſu
ig⸗eai⸗xli⸗ 61. Teraa pax eſt aum
terrenis amiccije 4 aſangumertatt

bus de quaypziſtus Ihon venmi paõ

nuttere in texram ſed gladiũ · Dem
enim ſeparare hoiem aduerſus pa
trem ſuum / et filiam aduerſg matrẽ
ſuam⸗ athei deceimo caplo· Neu
heu ꝙ multi in his hodie paem

ſuam cõ ſtituunt ac ideo veram aim
xpꝛiſto paœm de ſerunt / et falſam cũ

dyabolo paem agunt. In quozum

Erſonam per pꝛophetam diatur⸗

Cum inferno ſeam pactum id ẽ
as actum yſa⸗ xxviij aploõ· De qui
bus eciam aplus loquitur-Cũ dixe

rint iquit pax et ſeaintns tunc bepẽ
tinus eis ſup

the ſak⸗ v? NHanc i igitur ſugiamus

rue ni et interit9 pᷣma

frattes cariſſimi/a ila qua ſupꝛ adix
imꝰ queram paæœm Cuia p p̃onia be
atue augu ſting bꝛeutter expmit di

-Pax eſt ſere nitas mentis / tra
amozie vinculum / onſoꝛ tum carita

itae animi / ſ mplicitas coꝛdis /

tis· Pet ad heredi tatem yxpꝛiſti xo

terit pemenite qui teſtamentum pa

cis noluerit obſeruare· Cx pꝛedictis
ergo habudunter oſtẽſum eſt liter

a/

et in quo vnitas ſit ſerugnda⸗ Quia

ſciliet in vinculo pacis Et hec de ter

aa parte/ 2 terca noſtri ſermonis

ſideratione ſufficiant·/ Ex qua

2 alijs pꝛeœdentibus poſſum non ĩ
menito monendo ontludere / vt ſolli
reiui ſitis ſeruare vni tatem ſpiritus in
vinculo pacis / qua fuerunt verba pꝛi
mo veſtre pꝛopoſita caritati / Dz
iam ſtatres cariſſimi iam diligenter
illa nobie inueſtigandn ſunt / que hat
vnitatem ſpiritus / et hot vinalum

pacis diuidunt a diſſo uut · Vbi no

tandũ eſt ꝙ in ſatra ſcriptura diuer

ſa legimus vincula culpe 7 mmiquita

tis / vinailo xpzꝛiſtiane pocis a paciſi
e vnita tis aduerſa / Sunt eteni
pꝛimo vindula carnalitat a luxurit

De qua ſapiens Inueni inquit ama

rioꝛem moꝛte mulierem / id eſt carna
lem voluptatem Que laqueus vena
toꝛis eſt 2 ſagena wz cuis/ꝗ vinat
la ſunt manus eiusec. vij⸗ Dunt

edam vin ala vani ta tis et ſuperbie

Vnde de ſuperſticioſis et ſuperbis e
gypcijs ſcrptum eſt Dum eni pſua

ſum habent umnqui dñari poſſe nati

oni ſancte vinculis tenebꝛ arum et
longe noctis ompediti ſunt⸗ Sapi
entie decimoſeptimo capitulo · Sut
inſuper vinalla cupiditatis 7 auari
de⸗ Pꝛopter quod dicit apoſtolus
Qui volut diuites fieri icidũt in tep
ma tionem ⁊ in laqueũ dyabohk et de

ſideria multa mutilia a nociua / que

mergunt homines in interitum er
pꝑditio nem⸗pma ad thi⸗ vltiõ· Hec
ſunt er go tria vinculoꝝ genera nos

ad pecatũ trahẽtia / SDz ſunt er

—

alia tria nos in pcco tenẽ tia/a eo pe
ricloſiona / qꝛ pᷣedentibus ſoꝛtioa
Eſt enĩ vinailũ pꝛaue tõſuttudinis
de quo figuralitera xp̃o diaum eſt
Hanc filiã abꝛahe qua allignuit ſa
thanas decem 7 octo ãnis nonne o
pꝛtuit ſolui a vinculo iſto die ſabba

tiꝰ Iuœ xiij.· Hec quippe muker que

tot ãnis habuelt / ut ibi dicitur ſpiri
tum infirmitatis / et erat intlinata⸗
net oino poterat ſurſum reſpicere ſig

niſicat aiam longa pecati conſuctu

d ine inclruatam / quã dir ſabbati id

eſt temꝑe grout xpũs oſtendit ſpeei

ali eius auxilio a tam foete vinailo

eſſe ſoluenda Eſt pꝛeterea vinalum

peruerſe obſtinationis Vnde ſub fi
gura ſenptum legit e nabugotono
ſoꝛ ioachim vincu catenis duabus

duxit in babilonem⸗ ij. pal. vltimo

Mabugodonoſoꝛ eni dyabolũ / ioa

thim obſtinatum pecatozem / cathe
ne due / pecata arnalia ſpualia /

ſignificant De hot dero pecatoꝛum

vinculo ibidem ſubditur Multiplica

te ſunt iniquitates mec a incuruat
ſum multo vinculo ferri · Vinaulum
quippe fern / obſtinatio eſt duri et ꝑ

uerſi animi Eſt poſtremo vinculum

indurate exocationis / guter qð de
exoato pecatoꝛe in pſona nabugu

donoſoꝛ dictur · Alligetur vinculo
ſerreo et ereo / oꝛ eius ab humano

com mutetur / et oꝛ ſere detur ei⸗Da

nielis quarto capitulo Indurata
enim excecrtio vinaulum ſerreum

nominatur pꝛopter indomoblem
petcati obſtinationem / vinculum v⸗

ei

tum
le

lum
a
m
S
bug
nuo
0
Da
ato
tum
Ulen
mN

ereum pꝛopter inflexibilem pee

tati excuſationem ſed ꝙ per hot wꝛ

humanum mn oꝛ ſere mutatur ad

excetatam humam oꝛ die p tinet beſ

tialitatem /NHet ſunt ergo vincula
aulꝑ ⁊ im quitate/de quibꝰ ꝑ ꝓphe
tam dickum eſt Ve qui trahitis ini
quitatẽ in fumaulis vanitatis / a q̃ſi
vingulum plau ſtri pccmyſa⸗quinto

/ BVe igitur nobis ſratres ariſſi

mi ve nobis qꝛ vinculis hüs hodie
p⸗ochdoloe ligantur/ oppzimũtur /

iciruãt / et ad pcca q libet ꝑtrahũt /
fere vniuerſaliter xpꝛiſtiani / et qð
maxune dolendu eſt ſceleſtius viri

etcleſaſtid / et ſcandaloſig paſtoꝛes 1

atis exigentib iam fere in vniuer
ſa xpꝛiſtianitate diſſoluatur vni
tas ſpiritus/et rumpatur vinailum

ds · nichilq; vbilber ſupereſſe vi

deatur niſi diuiſio / ini micica / diſcoꝛ

dia atqʒ contentio Jdeoq; q; bonũ

io undum ſit pace vinculum iam
per ei ontrara docente nobis expe

rientia ognoſcim/ iam eĩ illud tul
lij ſenſibiliter eſſe verum percipimg

Quanta in quit vis amicicie oncor
dieq; ſit ex odis at diſſidijs per
ripi poteſt Que enim domꝰ tam ſta
bilis / ue tam firma ciuitas / qᷓ non
ex hijspoſſit tuert? Jam illud ſa
luſtij niſi nimiũ eœci fuerim/ wꝛpo
ralibꝗ ocilis intiemurConcoꝛdia
inquit parue res creſcunt / diſcoꝛ dia

maxime dilabutur/Jam eciam ilð
xpꝛiſti lamentabiliter experimur⸗

Omne inquit regnũ in ſe diuiſum

deſolabitur⸗ Mathei 12 am quippa

„

vt de ſpintuali regno ea leſie / quod
nunt ſciſ matica d:uſione deſolabili
ter laeratur / vt inquam de eius la
trimoſa deſolatione taœam / quia no
bis ecam tacentibz res loquuntur⸗
iam in eius tempoæali imperio /
in omm fete xpꝛiſtianoꝛum tegno/
motio fit guerrarum / pꝛelioꝛzumqʒ

ſeditio / quamobꝛem du noſtri reges
et pꝛincipes pzopter ſolas quas a

mant diuicias aut delicias litgant /

dum pꝛo explenda cupidine aut vl
aſeenda iniuria dertant et oduerſus
ſe inuiem inſaniunt / dum inquam
hetct agunt / er que agere de buerant
negligunt / intenm xpꝛiſti hereditas
a ſuis et a noſtris hoſtibg lacrimabi
liter onculatur⸗ Vnde fit vt xpziſ
tianitas olim per oebem terrarum

adeo longe late q; diffuſa⸗ er de qua

gionis aſſertuit / ꝙ per omnes terra
rum partes quas hominee inwluũt
ſacra xpꝛiſtiana wlerẽtur / iam tã
tum diminutn artata ſit / et de die
in diem ab hoſtibus ſidei wartetur
vt ĩ maxima illarum terrarum poꝛ

tone nomen fideſqʒ xpꝛiſti penitꝰ
ignoeetur Quid pluraꝰ Ipſa ciuitts
iheruſalem totaqz terra ſanca ter

ra ſingulariter xpꝛiſto de dicta / ter
ra maioꝛibus noſtris pꝛomiſſa/ter
ra nobis (ſi tamen veri xpꝛiſtiani ſu
mus) debita / iam a nobis turpiter
erepta ab infidelibus poſſidotur⸗Et

qWuod auditu hoerendum eſt / aum

machometus ſceleratus ille et in

famies pꝛedo in medio gentis ſu
/ ſummo cultu ſummo honoee / ar

wuetentia / pꝛoꝛſa indignck ſepultg ia
cat / iam tñ xpi ſepulcrũ irreuerent
ab hoſte poſſeſſu/nõ ſine periculo ꝗ
un4 ifami tributo / raro a fidelib ve
nerat / Neu pudet tederq; de tan
tis xpꝛiſti ſueq; xpꝛiſtiamtatis oon
tumelijs vltra lonui / Hz vñ het
frattes enriſſimi vñ hec / aliaq; innu

merabilia xp̃ianoeum mala/ niſi a⸗

per pecatozür vinaila diſſoluitur in
cis vinculũ xp̃iane pacis et maſier
vni tatis ? Ideoq; merito nos amo

net aplus ut ſollieti ſimg ſeruate v
mitatem ſpirith i in vinculo pack Moc
igitur apli doamentũ nullateng ad
implere valemus / niſi eaam ſolliciti

ſimꝰ dirũpere ea que ſupꝛadiximꝰ
vincula pecatoꝝ Ad qð nos hoꝛta

tur phata diene Diſrupamg vinai
la eozũ pzoicam⸗ a nobis iugu
ipſoꝛumin p̃s ij Quod vtiq; deo
auxilante faœre poſſumꝰ parciali S
diſpoſitiue / ſed ſolg deus hot poteſt

pzincipaliter ? effect iue / et illud ab

eo debem bonoeũ opetũ ſatrifico /
deuote humuliter poſtulare / corem
Jheta dicente Diſ rupiſti dñe vincu
la mea tibi ſacrificabo hoſtia laudis – e miniſtron ecleſiaſticoꝝ inſtituti
o. pꝑ quã dutur eisauctoeitne ſiue po
tentia / Cira hot aut in verbis e
uãgelice triplex notatur eoꝝ oditio
Pmo de bẽt ĩſtitui edinan diuina

Ouod nobis p̃ſtare dignet auchoꝛ⸗
ipſe vni tatis et pacis Qunviuit et
regnat in ſecula ſeculoʒalmen

14 Expliat ſermo fachg in ſynodo *
reuerẽdũ in xpCᷣo Fatem dñm Htrũ

mameracenſem

Beguu omelia eiuſtẽ ſacka in
ſynodo ſup illo euãgelio ſcᷣm lucã
Deſignauit dñe er alios ſeptuagin
ta duos Et

ſcð m lucã quã mõ oim
legeretur audiſtis ideo
tres et in xpo ftattes
tariſſimi / exponẽ dam ſuſcepim: q⸗
non ſolu nunt ſed annuatim ĩ ſacra

ſynodo ſole mpniter rectatur · Fet i
merito Nam in ea ſumm doctoꝛ et

magiſter noſter doming iheſusxpᷣe
diſcipulos ſuos / a nos in eis ſapien

ter edoauit: 2 miniſtris eere tanq; o

xerarijs meſſis dnic tripliem conſi
derationem notanter JPoſuit⸗ Pꝛi
mã de coꝝ inſtitutione · ſcam de eo
rum infoꝛmatione · terca de eoeum
retributione Per pꝛima datur aucto
riens et potentla: per ſi am dotur

ſagacitas 71 pzouidentia⸗ per teraaãa
dutur ſtabilitas 2 pᷣmnẽtia Vec er
go tria iuxta euãgelici textus derur
ſum / oꝛdine debito ad noſtram edifi

ationẽ deo adiuuate pꝛoſequemur·

electioẽ Hecũdo debẽt vniri 2 opu

lari mutua dilectione Tercio debent
muniri a robozari de uota oꝛs one /
Quantũ ergo ad paudiamd qd e
uãgeliũ loqtur Deſigut inqt et au
oe a Pꝛiue ei vt ĩ ĩ matheo legitur .
xpᷣs duodeti aplosele gerat · p ſtea

Eaons ſanci euagelij

n p̃mis itaq; conſiderandu nobis

U — — — — — ð

— =r ð

— -—

veð hos allos diſc ipulos deſignauit
Quos ſeptuagintaduos conſtituit /

in ſignu 27 figuram, poſt futura
eius aſcenſionem/ per ecos ſeptuagin
taduo genera linguarũ vetura erat

ad ſue fiei vnitatẽ Quos ideo me

rito deſiqnauit id 6 ſignater elegit⸗

2 quos ad hot opo eternalit pᷣdeſti
nauerat tpali electioẽ tũt ſpecaliter
inſtituit· ut ꝑ hot oñteret / ꝙ nullus
Ba auctoꝛitate intruſa⸗, ſolũ diui
na appꝛo batioẽ vocat9 eciaſtiũ of
flaũ aſſumẽ debeat⸗ diete apld c
mo aſſumat ſibi honoꝛẽ. qͥ vocat⸗
eſt a dño l; aaron / Be ergo ilk
q vel ſymoniam pzꝛauitate vel tyꝛã
nica ptãte honoees ecriaſlics vſur

fte p̃ᷣſumũt.qꝛ q̃ͥ non intrat ꝑ oſti
um in ouile⸗ß aſcẽ dũt aliuũde⸗ ili ꝓ

ſecto nõ ſũt veri paſtoꝛes. ̊ veritatc
teſtimonio fures ſunt 2 latrones Ct

hec de pꝛimo.
Ouantum autem ad ſecundum

audiamd qd ſequuk Et miſit ilos bi
nos añ ſaciẽ ſuã in omnẽ autatẽ et

locũ quo erat ip̃e vẽturꝰ Hoc nõ ſo

lũ ĩtelligẽ dũ eſſe puto de eig aduẽ tu

ꝑ pᷣſentiã wꝛꝑ ale. eciã de aduẽtu
eig in mentẽ ꝑ influentia ſpũalẽ O
rech oedo Aduẽtum magiſtri p e
dũt diſt ipuli Aduẽtũ dñi p cedũt ſer
ui · edũt inſtrub do · ſe quit in ſpirã

w⸗ncdut ꝑ toctrinã· ſequit p gra;

Pec ĩimerito eos añ ſe binos mi

ſit. ã hot cõueniter facre voluit
triplia rõe // Pꝛimo qpter muti
am cſolation. faterni nuxilij -
ſorta tonẽ-oꝛ ſapiẽs ait⸗ſtater qui

ĩuuat᷑ a ſiẽ qſi auitas ſoꝛte / 2*

Ieer veritn t ab eie dicãde ofirma
tionẽ⸗ ut iuxta lege pplum⸗ in oee

