o ta eſt ex bethleẽ Sz hec ventas
verbuqz dñ in bethleẽ et ihꝛl m nõ
remanſit / ſed ut ſe per vniuerſa dif⸗

funderet / inde in omnem terram exi

uite a in fines oebis terte pzꝛoceſſit⸗-
Vt ſit tandẽ omnem a terra falſita⸗
tem erroꝛẽ qzʒ ſugaret · Vñ tunt de
mimſtris veritatis ipletũu eſt / q löõ⸗
ge añ dictuũ fueat ꝓ ꝓphamn oz
terra exiuit ſonꝰ coꝝ:⁊a ĩ fines oꝛbis
terte verba eoꝝ In Poxviijꝰ⸗ Munt

vero ꝓchdoloe fres knu licz verbũ

2£
incarnatum veritatẽ hanc / quantu ꝑ
eius deauit pnñtiam copalem mũto
exhibuerit / liet paſſionem 2 moetẽ
ꝓ veritate ſuſtinucit/licʒ ꝑ ei apoſ
tolos / veritas vbiq; publicata ſit li
at poſt ipſoꝛum obitum ꝑ poſteros
eoꝝ inter hoerendas pſecunões 7 vo
rios cruciatꝰ at ſunera martyzum/
pᷣdicatum ſit toti oebi euangelum
vt auguſting ait Liet per ſuceſſoees
apoſtoloꝛum ac martyꝛũ / de ſtructie
iam per cos ydolis a deſertis denro
nũ templis / exroꝛes heretiozum B

nomine xpziſtiano veritati re ſiſtenti

um xpziſtiane vtrũqʒ ſedati ſint / licz
inqua hijs alijſq; innumeris modie
xp̃s ⁊ eiꝰ diſcipuli pzꝛo veritate er
tauerint · Munt tamen pꝛochdoloꝛ⸗

hijs nouiſſimis tempoꝛibꝰ hijs die

bus malis / falſitas adhut veritats
crudeliter perſequitur⸗ Ventae quo
aʒ; non minq nũt q; vnꝙᷓ a miniſtns
falſita tis, timoe is ſtimulis/ doloꝛum
toementis / laboꝛrum moleſtijs / perſe
cutionum periculis infeſtatur· O q;

muln hit dicenda eſſent ſi tempoꝛis

pateretur anguſtia⸗ Quis emm nõ

videat hodie veritatem a falſitote de

pzimi/bonos a malis / virtuoſos a
vicioſis / ſapientes litteratos ab ig
noantibus inſcs lcn? Mec
hoc minus dampnabiliter ymmoqzʒ
dampnabilius ꝙ ante incirnatione
verbi / quento ming longeqz minus
malum eſt / veritatem non agnoſcae
re / agnitam relinquere⸗ velictam
contempnere / gtemptam odire⸗ Dz
o mittamus iſta lacrimoſam quoqʒ
qu erimoniam relinquamus, Cant

S=S äl

res muntane⸗ Cant ve mundo a ſca
dalis euis-Cant quoqʒ eas traxcrit
impetus/Mos vero ad gaudioſam
hodierne ſeſtuntatis letidam reuer
tamur Gaudeamg quia verbum ca

ro factum eſt / letemur quia verita

de terra oꝛta eſt⸗ Quam nobis ter

re / qſitam inuenire/ inuentam ama

te / eiq; ſemper adherere cõrerut / ipſe
qui verbum q veritns eſi dei patris
quiqʒ hodie natus eſt in terra ex vie
ro virginis matris / et nunc in elis
viuit tegnat ĩ ſeaula ſeculoꝛ u amẽ

¶Explicit ſermo fackus per reuete
dum in xpꝛiſto patrem dominũ Pe
trum de aillyaw ſacte theologie dot
tozꝛem Cameracenſem epiſcopum⸗
de natiuitate domim

¶ Sequitur ſermo ſactus per eun

im tompnũ PBetrum de cirtũciſio
ne domini.:

ius heſus⸗Ocriptũ

ymmo verius om nibus intirtũciſg

membbꝛzis de eo in quo digne nichi⸗

tirtũtitendum ſuerat / de eo qui per

matum non fetit / net inuentus eſt da
l9 in oꝛe eius / oee polluto veſtris w
ram reuerentijs locuturus / nimizꝛ et
vocrecundia conſuſus ſum et onſuſio⸗
ne turbatus⸗Sz ad eam que venie
mater eſt inuentrix grẽ ꝓ auxilio

Oatum eſt nomen e⸗

eſt lue ſeaimndo⸗ in e-
nangelio pzꝛeſentis ſa
DeG4⸗‚em pni tatie-Reuer?
di maglſtri⸗ Ego incircuciſus labije

vaſe
wrent
r
Ner
tnn
an
obee

li *“
ann

ſ
lpatne
ger i
zuolis
iand

dunns
mmpe

logere

Gpunn⸗

wtern
irüche

tomunt⸗

eni
want

ſetsſa⸗

ſunltis
nmmirſh
nruchl
iper
vtſt de
ſren
uͤmixe
nfiß⸗
numt
pann

teairra m9, 2 in nomine e iheſu ei flec
tamus genua⸗Jpamq; de uotiſſime
ſalutem dicentes⸗Aue maria grati⸗—
a plena E / Vocatum eſt nomẽ
e *Hodie reucrendi ſſimi imi ma giſtri 2
tomm / nrẽ eedemptionis inchoan
tur miſteria / hodie noſtte ſalutis ſdi
cia demõ ſtrantur Nodie naqʒ red n

toz at ſaluatoe dominus noſter xp̃s

iheſus/ qui pzo noſtra tedẽptione de
ſinu patris in mudum venerat/ 1 P
noſtra ſalute ex vtero matris natus

eſt Jam poſt paucs ſue natiutatis

dies vt noſtte tede ptionis et ſalutis
auckoꝛ appareat mrne arcuciditur / 42
vt legem impleat / nomine Ppꝛio de
ſignatur Doctum eſt inquit nomẽ
euis iheſus // Dodie ſiquidẽ pz 0
ut euangelia teſtat hyſtoeia⸗Poſt
qᷓ; aſummati ſunt dies octo vt arci⸗
nderetur puer / voatum eſt nomen
ceue iheſus Conſideremg i itaq eua
gelica verba / nichil in eis oaoſum /

mchn in eis creram⸗ eſſe ſuperflun⸗

PBoſtq; i inquit cõſummati ſunt dies
octo Hic enim mos erat legis / vt

ockaua die / ſacramentum ageret ar⸗

aciſionis Poſti ergo conſumm ati
ſunt dies ocko vt circucideretur puer
is eſt iſte puer aariſſimi? Certe
vt ait ambzoſius / nõ niſi ille de quo
dickum eſt⸗Puer natus eſt nobis et
filius datus eſt nobis / auig imperin
ſuper humerum euis Mon eſt ergo
hit puer ontempnẽdꝗ/ quia 2a ſi ſit
humanitate puul⸗ eſt tamen ĩperio
ſus deitate Hic eſt ergo puer Et ve

iæ puer innoœntie purus ymo ſolus

2 vnicus puer/ a peccati labe puriſſi⸗

d

uatoz⸗ Editus enim
Ebis ſal utem quam ſua aircũtiſio ione

mus⸗ Vnde D non imerito nobts

oeitur queſtio/ cur circũciditur iſte pu⸗

er tanta taqʒ ineffabili purtate do

tatus⸗Mam vt ait athanaſius⸗ 721—

chil allud expꝛimebat arcaaſio / niſi

generationis vetuſte ſpoliationem
par hot ſciz e arcucde batue ꝑs coꝛ
pois / qᷓ wzpoꝛał natiuitate cauſa

cxiſtebat Hec ille. Cur ergo hit pu-⸗
er ciraiciditur in auig genera tio ne ni⸗
chhil vetuſtum / in cuius natiuitate ni
chil imudum repenitur? Sed notan⸗

dum nobis ?/ g ſialt ait epiphani9

pluribus ex cauſis arcucſus eſt xpᷣe
— Et pzimo quidem vt onint carnie

veritatem / quam negauit manicheg

Deinde vt pateat quod nequac; dei⸗
eati onſubſtantiale tor pus extiterit

vt ſatur appollinans⸗ neqʒ elit da

tulerit ilud / vt aſſerit valenting Et
pt cõfirmet circũciſione m/ qua a olim
inſtituerat- Quin euãa vt nulla ſit uu
deiie exaiſatio · Nam ſi incircucſ ſu⸗
ſiſet / obicere poterant / ꝙ nõ poſſent
mcirctiſum xpꝛiſtum recipere⸗Vec
AUle. Hijs itaqʒ alijſq; de cauſis nõ
pꝛo ſua ſed pꝛo noſtra mũtutione/
net pꝛo ſuozum ſed pꝛo noſtroꝛum
purgatione pecatoeũ puer iſte ciral⸗
Pi voluit. Dit enim vt ait apoſto
lus /factus eſt ſub lege vt cos qui b
lege erant redimeret, Dicut emm
Per circũciſionem legem impleuit/ /
ſic(vt cyꝛill aitjſcdm legis p̃ᷣeptũ
nom ins impoſitionem reæpit Bn⸗

d ſequitur⸗ Voatum eſt nomen e⸗
ius iheſus / quod inter pꝛetatur ſal

H1

—
8

—

Ppaefigutanie- Het ule. Hed eclam
vt venerabilie bedn teſtatur⸗ hoc
todem die circuciſionis / nomen ac⸗
pit ad imitationem elſen .
ſecit · Abꝛ aham enim qui pꝛimꝰ⸗ cir⸗
cũtiſionis ſacramentum atopit / in
die circuciſio nis benediti pꝛomeruit
Dec ule⸗ Etee ergo ꝙ mulin mag
naqʒ miſteria pauc bꝛeuibuſq; ver
bie euãgeliſta nobis impzinut Ho⸗
mtum eſt inquit nomen ey iheſy //
O magnu 7 admirabile nomẽ n0
men gqð eſt ſup omne nomẽ‚/nomẽ
io cundum wlis / gaudioſum terris /
tremendu inferis⸗ In nomine iheſu

eni vt ait apoſtolꝰ/omne genu flec⸗
tatur eeleſtium terreſtnum 2 iferno⸗

.um · Ad philpeñ⸗ie⸗ Mos ergo

in nominte iheſu non ſolum wzpis⸗
H 2 wꝛdis genu flecam⸗/ nos ĩ hu⸗

uis impoſitione noie/oꝛde oſit

mul ſpiritualiter æ wzpoꝛzaliter iubi
lemus gratulemur in huig vocatiõe
nois / et in hot verbo lettcie gaudea
mus Homtum eſt in quit nomẽ eiʒ
ihuͦsſin quo qᷓ & Pbo ad letitic 1 io⸗
mnditatis exp̃ſſionem duo cõſidera⸗
te debem9 Pꝛimo vocntis anctoeita-
tem Hecũdo noĩis tongruitatem·
deoq; tirca heec duo noſtra verſetur
intetio⸗ Et in hijs duob declarãdis
noſtra inſiſtat deuotio affectio de⸗
lectetur Vocantis auttoꝛitas eſt ad⸗
mirabik · Mom inie cõgruitae E no
bis vtlis //(Pꝛimo ergo in vbo
oſito oſiderare debemus vocantis
auctoꝛitatẽ admirabilem. qa / voatũ
eſt nomẽ Hot enim nomen non ſo⸗
lum humana aut angelica / H diua

auctoeltate vocatum eſt Vñ vt hui9
voa tionis oꝛdinem alti?o diamur
Inueniemꝰ hot nomẽ Pzimo a deo
pattre ete rnahter oedinatũ, Seaido
a qn hetis figuraliter deſignatu Ter
tio ab angelo munſterialiter nuncia

tum- Quarto ab homine tpaliter

publicatum // udiamgergo no

men a deo pattre eternaliter oedina
tum⸗ Eto i in quit pzopheta/ etee di

re veniũt ditit doming/ et ſuſcitabo

dauid germen iuſtu ſcilict iheſi um⸗

Et hot eſt nomen qð vocabunt cũ

domin) dey iuſt9 noſter Ihere · xxxiij

Hot ergo dixit domind / ille ſciliet
teus p? cui eſt cſubſtatialis filig di
ente gpyheta Dixit doming domio
meo ſede a dextris meis· Hot ĩquã
dixit nõ momẽ tanea vore Pnũtiati

one / ſed eterna mentis oedinatiõe .

cpit Hot igitur dixit eternalit / qad
tempoealiter eſt impletum⸗Ct hoe
eſt inquit nomen quod vocabunt eũ
tominꝰ deue iuſlus noſter Et quta
nomen eig deus / idt o nomen eius
iheſus Mon eni eſſet iheſus ſi nõ eſ
ſet deus / quia nõ eſſet in eo ſaluato

ris auctoeitas ſi nõ 5 eſſet deitatis ma

ieſtas / iy o teſte qui ait

Hoon eſt ſaluatoꝛ pꝛeter me Ozee

xiij? //¶ Audiamg inſupꝑ hoe nomẽ

a pzophetis ſigua liter deſignatum /

ut bꝛeuitatis cauſa cteras veteris
teſtamẽti ptermittam figuras. di
aat abaait teſtimo niũ noĩs ihu Ego

inquit in dño gautebo et exultabo ĩ

iheſu deo meo Abaaic i ni . Ditat et
zacharias⸗Et oſtendit inqut micthi

woming iheſum ſacerdotem magnu

we
i
n
le
Doſ
edin
ta d
tabo
im⸗
ſt
md
ſ
on
ihi
et
e⸗
45
na
gun
tus

ro⸗

ad

ema

nt
tnt
n/
tens
„d
Cgo
whoi
tattt
pi

ſtantem coꝛã ãgelo dei / 2 ſathan ſta
bat a dextris ei? vt aduerſaretur ci⸗
La. iijo: Hz quin in lege ſeriptu eſt
In oer duoeu vel tnu teſtiũ ſtat om
ne vbu Deutro⸗ xvij? Acedat ter

aus teſtie Dicat ſalomon aliqiud de

noĩc iheſu Koetis inquit in bello ihe
ſus nane ſuceſſoꝛ moyſi in ꝓphetis q̃
fuit magnus ſeð m nomẽ ſuũ/maxi
mus in ſalutẽ electoꝛu dei expugna⸗
re inſurgentes hoſtes vt onſequere
tur regnu iſrael⸗ecleſi· xl vi?⸗ O q8
tecenter 4 cõgrue iſte iheſ naue noſ⸗
trũ iheſum ea que ſuo gueniũt no
mim p̃figurt ſed het tranſeo / qꝛ ad

ea cxpꝛ imẽda nõ ſufficeret bꝛeuisſer

mo // ¶ Audiamg itnq; hoc nomen
ab angelo miniſterialiter nüciatum
Tranſeam figurarũ teſtamenti ve
trris vmbꝛa / et ad euagelij luck oau
los attollamꝰ Vocatum eſt inquit
nomen eig iheſus / qd voratũ eſt ab
angelo pꝛuiſqᷓ; in vtero conciperetur
Zut᷑ ijo vbi the⸗ Et merito vomtum
eſt ab angelo Maã ſicut ait oeigenes
Momen iheſu gloꝛio ſum oĩqz cultu
dig niſſimũ / nomen að eſt ſup omne

nomen Mon deatit pꝛimuũ ab homi

nibus appellari ne q; ab cis afferri ẽ

mũdum Nudiamus tamen hotno⸗
men ab honunibg temporoliter pub
licatum⸗ Hodie nãq; a ſuis parenti
bus ac ipſum circuicidentib iudeis⸗
vocatum eſt nomẽ eius iheſus⸗ Et
ſic nomen eterna mente oneptum
hodie humana volatione eſt tempo
raliter publicatum⸗Hot enm vocn
bulum non ſolum ab homine vel an
gelo⸗ Ded vt bein ait⸗ a deo añ tẽ

poca ſecularia vecatum eſt · Cere er

go wocantis auctonitatem admirab

lem. Et het de pꝛrimo // ¶ Deaindo
vn ſide rare debemus in verbo Woſi

w nominie congruitatem nobie vil
lem Quia nomen eius iheſus Hoc
enim nomen iheſus / quod interᷣta
tur ſaluatoꝛ aptiſſime illi ongruit /
qui pꝛo noſtre ſalutis vtilitate ĩ mũ

dum venit / pꝛopter quod ad ioſeph

de maria loquitur angelus dicene⸗

Partet filium et vocabit nomen eiy

iheſum Dentim nominis rationem
ſubiungit. Ipſe enim ſaluum faciet

populum ſuum a pecratis cceum-

i pꝛimo⸗Merito ergo nomẽ

eiuis iheſue Cuius ciue? Cuis de

quo olim per pꝛophetam ſcriptum

eſt CEcre ſaluatoz tuus venit. Yſaie
. ijEius qui de ſeipſo ait. Filius

xlij
hominis venit querere a ſaluũ faag
re quod perierat- Iuc xixꝰ· Euts in

qua qui venit. Vt ipſe nos exima

ret a de monis poteſtate Ht ip̃e no⸗
tedimeret a moꝛrtis penalitate· Vt

nos ſecum oniungeret fraterna ger

manitate. Vt nos ſeaimm aſſumeret
in ſuperna tlaritate⸗Eius ergo qui

teſte apoſtolo venit pœoꝛes ſaluos

fuœre⸗pzꝛima⸗ad thi⸗pzimo⸗Et ido
o nomen eiue iheſus- O nomẽ nro
ſaluatoĩ ogruũ/ nomẽ n& ſalun vti

le,/at toti humano genei ſuaue Piter

7 iocidũ. Magna quippe huiꝰ noĩs
vtilitas / magna vtilitatis ſuauitas /

magna ſuauitatis iotiditao Qa teſ
te apld
munibꝗ / 1 quo opozteat nos ſaluoes
fieri Et ro nomẽ cig ihs Cui cig 2

Dõ eſt aliud nomẽ datũ ho

Eig quẽ ſponſa ſua iubilas alloquid
diens⸗ Oleum ef ſuſum nomen tu
um Can po aplo Multa namq; ut
ait bernardus ſup mntim antion⸗
huiꝰ ſpõſi vocabula per duuna pagi
nam legimg. Sed in duo inquit v
niuerſa vobis wmpleckoe⸗ Nullum
teperietis qdð non aut pietatis grac
am aut potentiam deitatis ſonet/ di

lnte pꝛopheta Duo het audiui quu

a poteſtas dei eſt tibi domine miſe
rioꝛ dia Ergo ſcm maieſtatem/
ſanctum et terribile nomen cuus⸗
Ex hot enim nomine oleum miſeri ⸗

oꝛdie vndequaq; dif ſunditur· Et a

ridus eſt vt idem bernardus ait / ol
a nime tibꝰů ſi non oleo iſto inſundik
Iheſus inquit mel in oee / in aure me
las / in oꝛ de iubilus Tnſtatur aliqᷣs

at ð os/a ece að cxoꝛtum nominis

lumen / nubilum omne ſu git redit ſe

renu⸗ Labitur quis in crimen currit

ad laqueum moe tis deſperando / ns

ne ſi inuoret nomẽ vite gfeſtĩ reſpira
bit ad vitam? Cui fons ſitcat latri⸗
marum inuocato iheſu non gtinuo e
tupit vberioꝛ fluxit ſuauioe? Cui in
periculis palpitanti inuomtum vtu
tis nomen / non ſtatim fiduciam pᷣſ
titit depulit metum? Cui in dubijs
fluctuanti ad inuocationem tlari no⸗
m inis non ſubito emiauit ertitudo?
CTul in aduerſis deficienti / ſinomen
ad iuntoꝛij ſonuit / de fuit ſoꝛtitu vꝰ? i⸗
chil ita ire impetum chibet / ſuperbi
e tumoꝛem ſedat / reſtri guit flammaã
libidums / at totius indewꝛis fugat
pzuriginem Hec ille ½ Inuooetur

ergo nomen tuum domine ſupꝑp nos

quemadmodum ſperauimus in te⸗
Inuocetur iheſu bone nomen ſancu
tuum ſuper nos Duper nos tui no⸗
minis oleum effundatur / vt ſicit a
xpꝛiſto xpꝛiſtiani /ſic a iheſu ſaluato⸗/
re ſaluati voemur Quod ipſe iheſg
pꝛeſtare dignetur· cuius nomen eſt

benedickum in ſecula ſeallaauum A⸗

C Explicit ſermo ſackus per reuerẽ
diſſimũ in xpꝛiſto patrem dominum
etrum de aillyaco epiſcopũ came
raœñ.a ſatroſcẽ romane eccie Car

C. Sequitur ſermo factg per eundẽ
do

cꝛde iubil! ſtatu de domima in ſeptuageſima⸗
noſtrum / veniat in oꝛ eiq/q inde ſali

Iſit illos in vineam ſuã
athei xxꝰ⸗Et in euan
gelio hodierno Keuerẽ
dDdi pattee i xpõ fratree
riſſuni. Dialt hodierna ſacri cua

gelij lectio ſub farabolien ſimilitudi

ne nobis inſmuat magnus ille pater
familias/qui ĩ hot mundo quaſi do

minus in domo pꝛeſidens / vnüuerſi

tatẽ terum ommũ velut familiã ſuo
imperio famulantem / paterna dilet

tione gubernat · Habet in terris vi

neam ſuam vniuerſalem ſcilicet flde
lum ecleſiam / quam ſit ſemper ſpe
tiali amoꝛie pꝛerogatiua dilexit /
ad eam diligẽter exolẽtam dignos
omni tempoee operarios deſtinauit
DHetc eſt enim vinea / e qua per pꝛo
phetam dititur · Vinea domini ex
ercituum dom iſrahel eſt⸗ Vſa· vꝰ.

— — — —

— - —— —

+ — 1

. „ͤ —

E — — —, ☛r a Er

E .☚S

—

du

nd

le
31

Ifſrahel quipe vitens deum interp
entur Bnde per domũ iſrahel / nil a
liud guenientius intelligitur / quam
ipſa eccleſia ſidelium nũt per fidem
deum obſcure vidẽtium / tandẽ vero
per ſpeciem clare videre ſperantiũ⸗
In quoeum ꝑ ſona dicit apoſtoly Vi
demus nũt ꝑ ſpeaulum in enigmate
tunt autem ſade ad fac?/ i on⸗ xiij
‚Hec ergo domꝰ iſrahel id eſt ſi
teliũ eccleſia vinea domiini eſt / qua
ipſe de egipciam ſeruitute. id eſt dy
abolica ſubiectioe in xpꝛiſtianã trãſ
tulit hbertatem · Vnde dommo dici

tur per qyhetam. Vinea de egipto

tranNuliſti plantaſti cam- Et ite

rumPlantaſti mdies euis et iple

uit terram Et turſus pꝛo hac vinea
ꝑ xpꝛiſtum viſit da a noua radicũ
plan tatione perfidenda. Idem pzo
pheta oeabat dicens⸗Deus virtutũ

onuertete / reſ ie de celo 7 vide vi
ſita vineam iſtam/a ꝑfiœ eam quã
plantauit dextera tua Ps. Vet igi

tur eſt vinea illa / ang vitis eſt xpꝛiſ
tus/ allz agricla eſt pater eius / cui)

falmites ſunt fideles /aluis ructus

fidelium ſunt virtutes / ipſo teſte quu
ait Ego ſum vitls vera / 2 pater me
us agricla eſt. Et iteru Ego inquit

ſum vitis et vos palmites / qui ma
net in me et ego eo hit affert rut
tum mu tum/Jodedmoquĩto⸗ Ad

exudiendam itaq; hãt fide lium ecci

am quaſi ad exolendam vineam ſu

am / nullo tempoee tdominꝰ oꝑarios

mittere deſtitit · Quia vt in omelia

gregoeius ait. Pꝛius per patres et
poſtmodum per legis dockoees 24 P

phetas / ad extremñ vero per apoſ

tolos / dum plebis ſue moꝛts exolu
it / quaſi per operaĩos in vinee aultu
ra laboꝛ auit. SVʒ nũquid iam ldem
doming hunus vinee auturam deſe
ruit? Abſit. Nam liœt ꝑ paucs ta

men per quolſdam dignos awſtolo
tum ſuceſſoꝛes viros ſcʒ ecciaſtics
adhut vineam ſua olere nõ deſinit⸗

De quibus onuenienter intelligere

poſſumusaſſumptam pꝛo themate

pꝛopoſitoꝛum verboeum ſententlã ⸗

M)ꝛſit ilos in vineam ſuam/In qui

bus quidem verbis cirta huiuſ modi
operanos in vineam ecleſie a deo
miſſos tripertita nobis otrurrit on

ſideratio · Pꝛzima de illo a quo mit

tuntur · Decuda de illis qui mitlun
tur· Teraa de illo ad quod mittun
tur,· ⸗/ MWam ſi pꝛopoſitozum ver
boꝝ muſteria Pfude ſcrutari velim⸗/
cirta hant operarioꝛum miſſionem

tria cnſiderare debemus⸗Pꝛimo il

lius a quo mittuntur eminentẽ anc
toꝛitatem · Quia miſit · Secundo il

loꝛũ qui mittuntur euicẽt m vtilita

tem Quia miſit illos ſciliet opera
rios · Tertio illius ad quod mittun
tur excellentem fertilitatem· Quia

in vmneam ſuam⸗Pzꝛ imo naqʒ huig
auckoeltatis eminentiam pꝛobat di

uina appꝛ obatio ? deo miſit Hecãdo
huiꝰ vtilita tis euidẽ tia ꝓbat huana
opatio⸗ideo miſit illos ſcʒoparios
Terco huia fertilitatis exæ letia ꝓ
bat digna fructificatio⸗ ideo mi. i vi⸗
onũ vocaliũq; tõoꝛ datiaꝝ p̃ludijs
qſi puerilibꝰ vboꝝ adieſeutgt) 6

2„
vt ad ſerioſa quedam graudaa / vi
rili; maturitati ꝓgrua ⁊2 ſpuali eru
ditioni guenientia pzoœdamues/In
tribus ergo cõſiderationibg Pmiſſis
ad noſtre ſalutis edifichgonem vti
liter pꝛoſequẽdis tota noſtri ſermo
ms verſabitur intetio / vt ex bie ſa
lutaris habeatur ognitio / quales eſ
ſe c beant operarij / de quib p̃miſſã
veſtre aritati oſuimus ſneenta⸗
Giſi iloe i in vineam ſua⸗ 11
mo igitur ciran operarios in vlie

domini miſſos diligenter onſidera

tre debemus illius a quo mittuntur

eminente auctoritatem/cuius au ctk

ritatis eminentiam pzꝛobat diuina
appꝛobatio que notatur qꝛ dictur⸗

Miſit Daendum enim nobis fra

tres cariſſimi ꝙ vinee vel ecam meſ

ſis ettleſie / nulli omnino digni ope

rarij dia merbtur/ niſi diuie appꝛo
bationie aucoeltate mittantur· Ide
o do ming ſe rogari de bere teſtatur/
vt ab ec0 operarioꝛum miſſio appꝛo
betur Rogate i inquit dominũ meſſis
vt mittat operarios in meſſem ſuam
Tut- xð, Ninc rurſus de hijs qui in
vmea verbo pꝛedicatio nis operat /
per apoſtolum queritur Quomodo

mquit pzedicabüt niſi mittantur ?

Ro. x( Ded vt ſciamue quibg mo
dis aut ſi ignis operarij ggnoſei poſ
ſunt qui dunne appꝛobatiore audo
ritate miſſi ſunt ee vigilanter ad

uertendum eſt ꝙ octo virtuoſas cõ

ditioes in ſacra ſeriptura teperiniꝰ/
quibus tanq; ſpecialibus ſignis o
perarios a deo miſſos eſſe ognoſa
mus / Smo naqʒ qui ex dei ap

.

pꝛobatone mittũr debent eſſe pi
ad pecatoꝛum curationem Dit eni

de apoſtohe 2 apoſtolice viris ſerip
tum eſt Hos miſit iheſus pzcupiee
eis diens⸗Infirmos alrate / moꝛ
tuos ſuſcitate / lepꝛoſos müdate Ma
thet decimo · qð non ſolũ de toepis

̊ æ anime moebis intelligitur Nã
p lepzam pecata carnalia/ p moꝛ
tem ſpitualia / per infirmitatem ve
ro pzꝛonitas ad het omnia deſignã
tur Deaindo debent eſſe auſteri

ad obſtinatoꝛum oꝛrectionem . Dit
enim vt penitetib pietas ita impe
nitentibus debetur auſteritas⸗ Bn

de hic nobis ſuo monſtrauit exẽplo

magnus ille pꝛopheta quo ſernbi
tur⸗ ſuit homo miſſus a deo⸗ Johã
nis pz imo- Mam ſicut penitentes
eum pietate voauit diene Penite

tiam agite arpꝛon’ iquabit enim teg

num lozum⸗ſi ſit i mpenitentt e cum

auſteritate wꝛrexit Mꝛogenies in qt

viperatum quis monſtrabit vob ſu
gete qb irn vetua? Gath⸗i⸗ qnꝰ

ercio qᷓ ex dei appzobatiõe mittũ
* bẽt eſſe pati ad aduerſarioꝝ ſup
poꝛtationẽ · vk maſueti ad iiquoꝝn p
ſecutionẽ/ qut! honaq; xp̃eſuis p̃dix
it diſciguk Coe ego mitto vos ſicut
oues ĩ medio lupoꝝ Mat/xꝰ Da ſi
aut gregoeig ait Qui locu p̃dicn tiõis

ſuſcipit / mala ĩferte ñ debz tolera

re // ¶ Quarto debent eſſe ſteenui ad
oppꝛeſſoꝛum liberationem / pꝛopter
hot nam q; dominus moyſen ad fili
oe iſrk miſit dicke Vidi afflittionẽ
eoꝝ qᷓ ab egipcijs oppzimũt/ſ̊ vem
et mittũ te ad pharaonẽ/ vt edums

4

ns
is
ig
un
ni
wbſ
n
ntti
ſp
de
e
ntos
phen
ad
ptet
dfl
duor

ll

pfecam //

plm meũ filiosiſtł de egipto Cxo.
iij „è¶ Quito q̃ a deo miſſi ſuͦt de
bẽt eſſe ꝑati ad veitatis p̃dicationẽ

Juxen id ä ab aplob dicku Pmittit⸗

quõ p̃dicabut niſi mittãt· Et de au
uuis veritatis p̃dimtiõe loqtur pau
lopoſt ſubiũ gik⸗ Fidrs inquit ex au
ditu / audit p verbuũ xpᷣi/ Ho⸗x⸗ caꝰ
¶ Sexto debẽt eſſe firmi ad falſi
tans nmpugnationẽ. Juxta id qð a

Tu ergo fili hois ne timeas eos ne

q; ſermones eoꝝ ne metias ihere⸗
ij œplo⸗ //(Septimo q̃ a deo miſ
ſi ſunt debent eſſe labo ioſi ad ſpũ ali

um vtutum ftuctifſicrnonem / ideo
diſcipulis ſuis dñs ait⸗ Elegi vos
2 poſui vos vt eatis fruckum affe
ratis fruchg veſter maneatz o xv·

Vt eatls ſciz ambulando in via dei

perx fixm rectam/a fructũ afferatis
pꝛoſiciendo de virtute in virtuts per
ſpem œrtam/ ftuct veſter mane
at / pſeuerando vß in finẽ ꝑ cartate
pfer (Ockauo debet eſſe ſolli

ati ad eleſtium nupciauũ iuitationẽ
ideo de eleſti rege in pabola euage

lia dick pꝓ miſit ſeruos ſuoe vomate
iultatos ad nupcias M xxij· Qui

ergo ſuũt fideles ſerui / nõ debẽt illud
ad as miſſi ſunt negligee / H vbo
exẽplo ad æleſtes nupcdias cteroe

inuitare⸗Cte itaq; octo oditiõ es ꝰ

tuoſas quas de bent habere operarij

qui in vineã ecie diuina anꝛ0 batio

ne mittũtur. Quarũ due pꝛime ad

deſtruendũ mala culpe / ſequẽtrs ve
ro due ad wleradu mala pene⸗due
alie ad miniſtradu verba ſapiẽtie⸗

poſtreme aut due ad multiplcadu
bona grare pertnere dinoſcuntur ⸗

Djz hodie Pehdoloe frẽs cariſ
ſimi plures ecriaſtici viri qꝛ p̃miſſis
Vtutũ aditio nibꝰ puati ſunt / ſe in vi
nea dñ nõ ex appꝛobatione diuina

dyabolica potig p ũpſione miſſos

oñndunt Süt ei plurimi vt gregoen
VPbie vtar⸗ qui intra ſanaa eceiam

culmẽ regiminie a glaz affectat he

noeie, ſʒ queſitũ aut ꝑ abitionẽ ſuſ
ceptu / cure kuſtoꝛakl officu / digne mi
niſtrare nequeut/qz ad virtutis ma

Aiſterium ex ſola elatione puenerũt

O elata nimũ p̃ſuptio Dudũ ſique
& hoies ſoliti erãt ꝑ virtutẽ ad dig

mnitatee eciaſticas puemire Jã vera
m ecia xpianoꝝ fieri videm qð o

lim in polida romanoʒꝝ ſaluſtig fat

tü eſſe qꝛit Quia ſurt ĩquit æ ꝑ
lat rocinia pouꝰ qᷓ́; bonis actibus ad

honoꝛes ĩpia nitũt. Et vt idẽ ele
ganter ait plurima ſuere qᷓ maiozes

nros mag noe ſecœrũt /qᷓ in nob nlla

ſũt domi ĩduſtria / iuſticia fozis/ an

myz i aſulẽdo liber neqz delicto neqʒ
Uibidini obnoxi Pꝛo hijs noshabe
mẽæ? luxuria auaric publie egeſtate

puaſ opulẽtiã/ĩter bonos maloe

diſtnimẽ nullũ id ẽ diſtichio nulla ẽ
Oia pmia virtutis abitio poſſidet⸗

Magna ſut het qᷓ lamẽ ta᷑ ſaluſtig /
eri⸗Ja eni nõ ſolũ iter bonos ⁊ ma
los diſcrimem nullum / ſed diſtint

nio magna longaqʒ diſtantia 7am

nij/

s

mali in dig nitatibg pſunt / boni vero

indig niſſimis ſubiecti ſunt / nec ſolũ

vVtutis p̊ mia poſſidet ambitio / H vt

boxu? dict. Im perante floꝛ?teq; ma
licia / vtus no ſolũ mio curet / verũ
edam ſce eratoꝝ dibe ſubiecka cal

catur Eere ergo quot a quanta ma

la ſequatur quꝝ ab imperitis indig
nis eciaſtiaim regimẽ p̃ſumptuoſa

temenita æ ſuſcipitur⸗Cotra quos do
minꝰ ꝑ qphetã Equeritur dicke 3 pſi
tegnauerut et nõ ex me pꝛicpes ex
titerut 2 nõ agnoui Ozee. vij· Naã

vt in pꝛimo aplò requle paſtoealie

draͤt gregoeig Ex ſe 2 nõ ex arbitrio
ſummi rectoeistregnat / guu nullis ful

ti virtutibd ne quaiᷓ dutmitus voca
S / ſed ſua aupidint accenſi/ aulmen te

Wnnrie rapiñt potiq ꝙᷓ aſſequatur ·
Hos ergo ſußmus vitlolai in vin⸗za
ſua x mittedo tolerat / ſed eos pfecto
p iudiecin repzo batiõie ignorat Vñ
ealibꝰ qui virtutes nõ habent eciam

ſi mimecula faerent A dño diciturx ⸗
Diſcedite a me qui oꝑp am im iniqu
tate qꝛ nuq; noui vos Math⸗ vi *
aplb⸗ De huiuſmodi ltaq; oparije
intelligere nõ poſſumꝰ ̃miſſam xpiĩ
ſententlam Miſit illos in vineã ſuã
Et het de pꝛima noſtri ſexrmo nis cqᷣ
ſide ratione ſufficecanit
ES Dequitur de ſecunda⸗
Se etũdo igitur cire oꝑarios in vine
am duil miſſos diligenter tõſiderare
debem illoꝛũ qui mittutur euidentẽ
vtilitatem/ Cuig vtllitatis euidẽtiã

pꝛobat humana operatio ã̃ notat

qꝛ dicitur Miſit ilos ſcʒ operarios

Stiendu enim nob eſt Fratres canſ)

ſimi ꝙ ſumm⸗ fterſamiliae ad ex
olendam eckie ſue vineam / nequa q

ĩutiliter ocdoſos eli git/ß vtilesad h*
opꝑparios mittit quon euidẽs vtili ae
agnoſcit ſi eoꝝ oꝑatio fructoſa pen

ſetur Atteſtate veĩtate qᷓ dicit A frut
tibg eon agnoſcetis eos Mat. vj⸗ .
Vnde inter villẽ ⁊ iutilẽ opeanũ ꝑ

fruchg bonoꝝ; a maloꝝ opeꝝ eudẽs
diſtictio 9pꝛobat᷑ Ideo apke miniſ

trũ eciaſticũ allo qtur diece Sollici

te cum teip̃m Pbabilẽ exhibere deo o

Bari ije thi⸗ ij capld DHz vt ſciam

quatn poſſit vtilitae ecciaſtice vinee

a bonis operarije Pue nite hit vigi

later aduertedu ſex ſũt opera / ᷓ

ſpecialiter miniſtn debẽt erie / t v

Alee vitiole ſpuͤalit exerere⸗ debẽt

en ſodere / tebet euelle/ debet plãtaẽ

debst rigare / debẽt putare / id 6 ſuper
flua reſecare / debent poſtremo bñ cul
iñ vinea a aiſtodire Audiamgergo q

in hüe latẽt miſteria aq ad nram era

ditionẽ iſta bꝛeiuter pſeqmur //
Pꝛimo naq; debẽt ecre miniſtri gſci

entias ſodere Vñ ĩ pſona auuiſlibet
ad quẽ per diſcretum cõfeſſionis ex

amẽ pertinet ſciĩarum ſetreta rima
n:CEzechieli a dño dictuũ eſt, Fili ho

mims ſode pariete- 3ã ſat ait gre
gairrie⸗ regule paſtoꝛał Cuid

parietẽ fodere niſi acutis inquiſiti
onib duritiam tordis aperire? 2 eo

ſequit Et cũ pfodiſſe riete aparu
it hoſtiũ vnu⸗Ca cũ oꝛdis duricia

vel ſtudioſis pcũctatiõ ibo vk maturt

oꝛrectiõ ib ſcindit / quaſi qda ianna
oñdid / ex ꝗᷓ 3 oĩa in eũ qui coꝛripit᷑ co
gitation interioꝛa diciur Vn T be

¹
8

S — ᷑—

— — — =—

=—

— —— S

+ — — 2

—

penſ
„dbi
iaa
aul
Pi
min
1
ſ
ulb
notr
uma
ü
targ
nuſt
1*
v
Una
atur⸗
lame
i⸗ 4
itt

ne illic ſbdik Ingredete vide abho

minatiões peſſimas quas iſti fſauut
Eze. viijꝰ· / Seaundo debent ail
pus euellere. Vnde poſt onſcienti
arum ſecrea per examẽ cõfeſſionis

fodiendo viderit reſtat vt aulparum
mala per verbum wꝛrectiõis euellẽ
to deſtruãt · Adeo dñs iheremiam al

loquitur/Ete in quit dedi ver ba me

a in oee tuo Et ſequitur Vt euellas
2 deſttuas 2 diſperdas 2 diſſipites

Jhere. pꝛimo // Terco debent vir
tutes plantare / vnde ibidẽ tecte ſubiũ

gitur Dt ediſies 2 plates. Pzius

enim euellẽd deſtrubda diſperdẽ da
et diſſipanda ſunt quatuoe vicioꝛum
genera / id eſt ogitatio neslocutiois

operationis a omiſſionis/ ꝑerata/
deiñ vero edimnen ſunt a plantãda
duplicis genert virtutum arnaluu
ſciz a theolo gicrrum opera fructuo
ſa · Hüc nãqʒ fructifſicendi oꝛdinem
no tnut apoſtolg diens Mũt ved li
berati a peccatd / ſerui autẽ facti deo
habetis fruck ũ veſtru in ſanctificati
onem Ro⸗vi⸗ // Quarto debẽt et
tleſie m miſtri mẽtes irrigare Cum
enim per verbũ ſancte pdichtionis

in mẽ tib) ſideliũ virtuoſe operatio

nis plantatio pzcœſſerit. Heſtat ad
pꝛoſectus intrementum vt per docu
mentum continue eruditlonis nouel

le plantationis ixrigatio ſecitura ſit

Ideo cũ apoſtolg pꝛemiſiſſet · Ego
plantaui gtinuo ſubiunxit. apollo
rigautt⸗ Et qð hijs maius eſt addi

dit diens⸗ Dad deus incrementum
dedit Quia vt vere in moꝛal. grego

rius ait Miſi ſpũs ſanetgꝗ audientiũ

coꝛ da interig repleat ad autes toꝛpo

mum vox worntiũ exterius incaſſum

ſonat· I deo per eũdem apoſtolũ di

atur. Meq; qui plantat eſt aliquid

neqʒ qui nigat. ſed qui incrementum
dat deus Quid ergo? NMũquid plã
care aut rigate diffidimg qꝛ ſi deus

intrementum dabit neſcimus? Abſit

Mã vt ibidẽ ſequitur· Vnuſquiſ qʒ

pꝛopa iã merœdem artcipiet ſeᷣm ſu

um laboeẽ · õ dieit ſtm ſuũ pꝛo

ſeckum Quippe? Qui enim plantõ
do er iigando laboꝛat ad pꝛoſect in
tcemẽtum quantũ in ſe deũ iuuat

Vnde auenienter ſub ũ gitur Dei e

nim ſumd adiutoꝛts· pma corbe iij⸗

Oum to debent infruckuoſa pu
ente ſine ſuperflua reſechre. Cũ enĩ.
materialis vitls / liet ſodiento cuel

lendo plantando rigando bene aulta
ſuerit/ eam camẽ vt tullig ait libꝛo
de ſeneckute ciratio / ferro amputas

wercet ars agriolarã / ne ſilueſcat

ſarmentis/a in omẽs partes nimia
ſundatur⸗ Hit pꝛoſfecto eccie vinea
ſpũalie in tuctuoſa putato a ſuper
flua reſecando vtiliter weretur Bn
de in cantitis diciturJã eni hyemps

tranſit ymber abijt 2 reeſſit / foees
appamerũt in terra noſtra/tempus
putationie aduenit Can. ſecundo⸗

Quia nam qʒ iam tranſüt hyemps

aduerſicatis / quia iam teceſſit 7 abi

it ymber perſecutionis qui tempoꝛe

martyzum eccleſiam pꝛeſſit/ quia

poſtremo in terra noſtra apparue

tunt floꝛ es pzoſperitatis / ex quibg
infructuoſarum 2 ſuperflunrum eon

aup ſcentiarum cæigo pꝛoæſſit Ideo

/Dexto debent fruckifera cuſto
dire ſiue vtllia reſernare Cum enim

vt audiuimd in bene culta vinea in
fruckuoſa et ſuperflua putata et reſe
arta fueut / quid alind ſupeſt / niſt vt
fructiſera a vtilia cuſtodienda ? con

ſeruãda ſint? Alioquin quid pꝛodeſt

olendi alia / ſi oſeruadi deeſſet ciſto
dia? Ded quid ad cuſtodiam vince
re quiritur/nobis perpzꝛophetam no
tatur Vinea inquit facta eſt dilecko
mæo/ a ſepiuit eam a ediſicnuit tur
rim in me dio euus Yſa· quinto Per
ſepem enim actiuoeum iuſta operati
o/ per turrim vero ſpecula tiuozum
alta conte mplatio deſig natur / quby

vallatur eccia/ a cõtra noala cuſtodi

tur Ccntra vero de quibuſ tam mẽ
bzis ſuis eœleſia onqueritur/ a qui
bus nec operauone uſticie net con
templatione ſapientie deſenſat· Vn
de in perſona eceum diatur⸗Poſue
runt me coſtodem in vincis vineam
meam non cuſtodiui⸗· Can⸗ i⸗caplo⸗
Cac ergo ſex cuidentis viilitatis 0
pera que ſunt ab operarijs vinee / id
eſt miniſtris ereleſie ſpiritualiter ex
eroenda // Hed hodie pꝛochtoloꝛ
fratres cariſſimi plures ſunt ecleſie

miniſtri ab his operibus penituso
rioſi deo q; lam impletum eſſe vide

tur quod do minus per yſaiam pzꝛo

.

tempus putationio aduenit in ago phetam ecciaſtice vinec cminatur.
ninurũ nereſe eſt / vt ecciaſtica vinea Et nüt in quit oſtẽda vobis qd ego
infruckuoſoꝝ palmitum a ſuperflu ſaciam vinee mer Auſeram ſepẽ e
oꝛum ſarmentozum putatio ne ⁊ te 4 erit ui diteptionẽ / diruã macria
ſecatione purganda ſit / diente xpo· ei 7 ent i gculentionẽ-a ponãa eã de
Omnẽ palmutem in me non ſerentꝭ ſertã· õ putabitur ⁊ nõ ſodiek et
frudum tollet eum Johannis xv* aſcendt vepzes 2 ſpine⸗et nubibus

mandabo ne pluant ſuꝑ eã ymbꝛẽ⸗
Yſa/vca O dura nimis ominati

tis digna pꝛoꝛſue pnatio Quã ſi
p ſingula ꝓſequi velim lõ gioei opꝰ
eſſz tract atu/qꝙ; pñtls opis bꝛeuitas
poſcat⸗/Jdeo qui p̃t cuꝑe capiat Dz
tñ cur dñs vintã ſuã in tãtoꝝ malo

rũ cõcẽpnationẽ venire ꝓ nut tat / veſ
tra ſi plaœt caritas aduertat Dane

nõ ob aliam cauſa / niſi qꝛ nos ecciaoſ
nii viri qui vtiles oparij vinee dñi
eſſe ebuim ꝑ ocin à negligena oſſi
tates a doꝛmitutes eã iault / idefẽ
ſam &ſert relinquumg / net ĩuti
les ſolum aut negligentes / ſed að ẽ
dampnahili pnicioſi 2 nocetes oꝑa
eij reꝑ imur⸗ Dut eni inter nos plu
tes operarij nõ quitẽ ad opa dei / H
ad opa carnis mũdi 7 dyaboli ſolli
ate pparati Sũt naq; quida oparij

ſed carnalis voluptatis et ĩmũdicie

De quib) dicit apoſtol Tradiderũt
ſemeiipos impudicie in oꝑationem

ĩmü ditie· Ephe. ijij Sut alij o

perarij / ſed müdant iniquitatis 7 in
uſtitie quubg a domino p ſphetam

dititur-Diſcedite a me oẽs qui ope

mim iniquitatẽ· Pe⸗ Süt poſtremo
oparij /ß dyabolic faiſitatis 2 neq
tie Qui ſut vt paulg ait pſeudo apli

oparij ſubdoli traſfigurantes ſe in

nun,
Peo
ig
mann
Mnanad
fdit
ynbꝛi⸗
gminet
omen
ſ
do,
Nd
w
Dy n
itat-
n
o en
te di⸗
ni
defi
ſbi
i
so
opl
ee;
obſoli
ohari
mt
ddit
dutcen
tache
atu
pan
gu opt
ſtung
64 nn
o
es,

apoſtolos xpĩ/pz ima corb-xi. Hi

ſunt ſimulatozes ypotrite aà ſubner

ſoꝛes heretici / qui vel pꝛopter auari
cie queſtũ / vel ꝓpcer vane gloeie faſ
tum / nouas ſuperſticiones 7 errone
as opinio nes cõfingunt/a litet ſint
miniſtri dyaboli / tamen mimſtroꝛu
xp̃i fliguram p̃ᷣtendũt? Et nõ mirũ
vt ibitdẽ ait apoſtolꝰ Ipſe eni ſatha
nas tranffigurat ſe in angelũ luus
Non ergo eſt magnu ſi munſtri eig
tranſfigurentur velut miniſtri uiſli
cie· Ded aum de his plura poſſem
vtiliter dicere Jam enim ab iſtis nu

meroſos videmgerroees pzocdere/

tamen ogit me tempis agu ſtia de

hat te bꝛeuiter ptranſire / hot michi
ſinahter dixiſſe ſufficiat / qd iuxta e

uiſdem apoſtol vbum/⸗ eoꝝ ſinie e
rit ſeð m opera ipſoꝛũ: De huiuſmo
di ergo ogerarijs intelligere nõ poſ
ſumꝰ pᷣmiſſam xpᷣi ſentetiam Miſit
illos c / Et hec de ſecunda cõſide
ratione noſtri ſermonis ſufficiant⸗
¶ã DSequitur de tercia MV
y ercio igitur cira operarios ĩ bi
neam domini miſſos diligenter on
ſiterate debem? illius ad qð mittũ
tur excllentem fertilitatem/ cuius
fertilitats exœllentiam pꝛobat dig
na fructifietio. que notatur quia di
citur In vincam ſua Dciendum eni
nobis eſt fratres cariſſimi ꝙ vinea
dñi ſi bene culta ſucrit habundanter
fructuoſa fit / opioſagʒ fertilitate ſe
aunda / ſuis cultoꝛibus mulupliem
fructum affert. Vnde hoc eis xpũe
inſmuaiut cum dieeret Poſui vos vt
eatis 2 fructum afferatis Jov xve⸗

Itdo ? apoſtolg ait⸗ Quis plantnt

.

vineam de fruckhu eiusnõ edit? ⸗
on⸗ ix. Ded ut ſciamus digna ſit
huig vinee fruckiſicatio 2 ꝙᷓ exællce
fertilitas · Dit vigilanter aduerten
du eſt ꝙ ecrleſiaſtica vinea quadzu
plicis generis fructũ id eſt wꝛpoꝛa
