lem/ tempoealẽ/ ſüals a eternalẽ
ſuis exhibet ailtoꝛibg De qbo ꝓ nra
falutai refcõe ̊ ſb bꝛeuitate diemꝰ
/ Pꝛzimo nagz vinea eccie aiulto
ribue ſuis exhibet ſructũ toepoealis
nexſſitatis⸗ De quo oquẽs apoſto
lus cum dixiſſet quis plantat vine
am/ de frucku eig non edit/ paulo
poſt ſubiugit Di nos vobis ſpualia
ſeminauimꝰ, magnũ eſt ſi nos mr
nalia veſtra metam? ² Pꝛima won⸗
ixe Vuper quo verbo git gregoe ius
Dignum eſt vt pꝛedictoꝛes ab eis
terrena onſequantur ſtipendia nut
bus putrie æleſtis offerut pꝛemia⸗
Quia ſicut diut ipſa dei ſapientia⸗
Dignus eſt operarius mercde ſua
Lut xꝰ Ideo ſubdit apoſtolg Ita in
quit domin oedinaut hijs qui eua
gelium annunciant de euangelio vi
uere· Hed quomodo viuere? Hane
nõ ad arrnalis voluptatis ſuperflu

itatem / ad coepoealis neœſſitatis

ſuſtentationẽ / quam ic ipſe deſeri

bit diens Habentes alimẽ ta 2 qut

bus tegamur / hijs cõtenti ſumgepꝛi
ma ad thi/ vltimo / Heacũdo het
vine a nobis exhibet fructum tempo
ral honeſtatis De quo 1 pſona vcie
illud onue niẽter dickuũ eſſe intelligi
tur Ego quaſi vitis ftuttificaui ſua
utatem odoeie/æ floꝛes mei frucꝰq

S

honoꝛ io ⁊ honeſtatis ecxxijij Frut
tiſi at ſiqu dem eccleſiaſtica vmnea o
doꝛis ſuauitatem per miniſtroꝛum
ſpuũalium vitam a famam ſuauiter
terolentem In quoeum perſona dietit
apoſtol9/ Ppꝛiſti bonꝰ odoe ſumus
ſecuen ad chorb⸗ ij · Qu ergo in et
cleſia ſic tedolent / qui ſic redolendo
virtutum operibus florent / hij ni mi
rum ſit floꝛendo / Fruch honoꝛis 2 ho
neſtatis percipient / id eſt tempoeak
honoeiſicentie a honoeabilis pꝛeſiẽ
tie dignam meredem retipient dieẽ
te apoſtolo⸗ Qui bene p̃ſunt pꝛeſbi
ceri / duplici honoee dig ni habeatur⸗
pꝛima thimo· v· / Tertio vinea
ettleſie tultoꝛibus ſuis exhibet frutc
um ſpirititalis ſeainditatig De quo
fructu apla ſatte ſeripture ſeges ple
na eſt. Ibi nam q; fructus ſalutare

penitentie Kadte in quit dignos fruc

tus penitetie Mathei tercio Ibi fruc
tus ſalubzis iuſtiae Vnde ſcribitur
Fructus iuſticie in pae ſeminantur⸗
gambi tercio⸗ Jbi fructus ſpiritual
ſapie ntie · qꝛ ſcriptum eſt/ Deatus

vir qui inuemt ſapientiam Cuiue
muſa ſubiungitur Nuoniam pꝛimi

q puriſſimi fructꝰ eius Pꝛouer· iij⸗
Sed vt etera pꝛeteream ſpirituali
um fructuũ mul titudinem copioſã /
bꝛzeutter numerat apoſtolus Fruck9
inquit ſpiritus ſunt Caritas / gaudi
um / xax / longanimitas / paaẽtia / bo
nitas / benigni tas / maſuetudo / ſides
modeſtia / otinẽtia / aſtitas Gak⸗ v
/ Quarto het vmea nobis exhi
bet fructum eternalis felicitatis De
quo dicku eſt⸗DHonoʒ laboeũ gloeio

ſus eſt fruckus Hapientit trrco. O
fruckuoſa valde at ſertil vinea / que
licet in terra ſita ſit / tamen fruckum
ſuum ad elum vſq; perdutit. Nam

per terreni laboꝛis et ſancti operati

onis fructum ſpiritualium quem in

hat vita colligimus / ad eternu fruct

tum œleſtio pᷣmij a gloꝛioſe retribu
tionis finalter peruenimus. Cob
tem dicit apoſtolus · Habetis fruc
tum veſtrum in ſanctifica tionem ⸗ſi
nem vero vitam eternam Ro ſexto
Ece igitur quatuoe genera fructuũ
quos ſi ex etcleſiaſtica vinea digne
colligere volumus pꝛimos duos ree
to intẽtionis tramite in duos poſttre
mos oedinare de bemus. Alioquin qᷣ

pꝛintipaliter vel wꝛpoꝛalis ſuſtenta
tionie vel tempoalis honoꝛis frut
tum querit / fructu ſpiritualis virtu
tis q cterne ſelicitatis ſe Peouldubio
idignü teddit / 1 ĩa qᷓ qzit a oꝛꝑa
lia à tpalia ſtipẽdia ĩiiuſtiſſie rapit·

Ma teſte gregoꝛio ĩi o melia Qui in

hac vita ea q ſua ſũt qait / adhut ad
dñi vineã nõ venit Illi nãz deo labo
rxat/qᷓ nõ ſua ̊ lutra dnica ogitut /

qui zelo caritatis / ſtudio pieta tis in

ſeruiũt / alabz lutradis iuigilat / pdu
cœte alios ſec ad vito ſeſtinat //

Sz hodie pPchdoloꝛ frẽs kni pluẽs
eſſe vidẽ tur ĩ vinea dñi q oĩ no ſpũa
lia à eterna poſtponunt/ a wꝛpak
ſuſtẽ tatiõis qſtũ / at tꝑalis honoeis
faſtũ cipiũt⸗ De quibo cõquerit dñs
per gphetam - Voe inquit depaſti
eſtis vineam meam yſay/ij⸗· Cũ
enĩ ſolũ hot qᷓꝛ ãt vt carnis volupta
tibue/2 vanis honoꝛib paſcantur /

½ . detla
J cxitue te:
ia woaut / N en⸗ plunma dr
ckentur⸗ bit⸗Zicet ve 4 hinc Pertrat .
— „ ini oꝑis non ſee fructu nt aſſent / tmen fecero / quis 11
tut eccleſia uod 1 ne in det ckiom 7 ata mi
60 reſtat u Vnd fit que vt hot in detrackion te in tã
tur Bnde Expectau vt thi ho bat / ; Eerte ſecoꝛdie
e oſa teddatu dicitur ſa⸗ Nleribat / i a miſeco
etam t at lab uſcas⸗yſ. — tam a m muldie q te que
Ain dem zyher fecit at labꝛ et miſera ia/ non tam in aduertite que
A faceret nirane nim mea domi exiſta ſteri .
ĩto· O miranin ni vinea do⸗ locis ta Vtutum ſte oueni
ſeni in mut vtutum pzobat᷑ᷣ, vicioen⸗ aliunde / niſi q
que vuae? ompꝛobat⸗ taqʒ n aliun itasex bono
nüfu mi aue vuae Ete a limm ty Dane non a a vamtas ex bon
labꝛuſcas zantn Pmak iine it⸗ a mundana fflrentte,nuaſ
ue eſt/ on nſfoꝛma jt remedij viltis ſuperf. educhuit⸗ ,O
nten t viaa/m 4 2 ms au g. „ 4 Bide
2 eq ꝗqᷣ 7 vt bernar . . I ia = s ſompni m/mim qua
tdt 1. 0 utat auan m tniſtie bam inquit oꝛ ines / creſcer 8
ctas p er ſſilentium ra im: ꝛz0r ginee floves vuae
RM Bar icas treditur 0 remiſſio erant tres p c poſt floe 6
. Kteritas Ecntra vero tas/ erant emmas/2 p incerna ſic
Nnhr du ken tur⸗ Eontre liberalitas lanm gem n· xl- Pine Erune
ſertodictuckefſeſto iler⸗ 4 mameſemme⸗ vtrator eſ ſemu
vonr diſe tio dicitur / eſſuſio cachinnatio mutlin ſcee C. Fca ton eſt uia
100 bilitas / cack u pharaonie percatt uat / qu
ſen lohnadtn affabiiſe ewen an in ſomtmua/auin
efat iocunditas / mollicier ſtas / letoum dyabolli. qr ate togitat. Hec a agt
iocundita ſe honeſte au udi vanitate ogt tis irte Ppo
viti um fa 7 dicia.Adda⸗ mudi — vani tati Etiae pzo
dbo ſuperflug cultu nibo deterins vitts mi udi aupiſeet Omne
uperflugc fjs omni iam Blatig er s id ẽ tres m ripturn dicit 1l
tem g leriſq; ec lticia lit. De quik piſcentia ca .
tuptt Eere iam a pl ſonet. uaſi ſtu 1,, f tult⸗ 4 udo / gaipi PE. ia vita
E tleſie dincauſenn eg kul wiſestin daulon aſ agines
un de ſpieitur / a ſaci Qð ex hᷣe ma elts /an mõi vero maleqn gi
vli⸗ 10 a conculaa qz ſacte ſeriptu P 0 L., e cre ſcü metũ ſuſci
. I, E. lat geme nſu int floeſcũt
ſte onui t nee pꝛom ut / mule dem̃ oſe õe floꝛeſcũt
ub ſed ſer anc inte wmm 1odi e. Ge ne, ſloree laen oken naa
gis odoſos relin nrabolam ica viuon o ali floꝛes ũt frut
n⸗ utiles igelicim pa is tota die ut O ma di / vuaru au
2 8 ingencam tis tota die reſrũt O mal tidi / vuaru aũ en
E eeſlee Bun⸗ leenGn aaeiati hodie
orns ocioſi Hab condux et ozibus tales du H
D rr Hho auo ſun ſea iam expenen
,G cleſie periculoſu⸗
wlip⸗

—

miniſtris ece pꝛoducatur De quib⸗
dicitur. Dua eoeum vug ſellie / 2 bo
trus amariſſimus⸗D eutrb⸗xxxi*⸗
Sed qð in ter het amariſſime flẽ dũ
eſt / tres ille quas dixi male vitis id
eſt müdane vani tatis pꝛopagines⸗
adeo vſqz iam treuerüt. vt non ſolũ
ippſe vineam magnam ſed ingẽ tem
ſiluam effecerint Dub auuts ſiluc ia
tebꝛis paſcuũtir fere peſſime crude
les nimiñ beſtie / dyabolus ſcilict
miniſtri ci9 / qui ete ie vineam exter

minant⸗ Vnde per pꝛophetam dit

tum eſt Exterminant cam aper de
ſilua / 7 ſingularis ferue depaſt? eſt
eam⸗Pſalnuſta Aper ſiquidẽ de ſil
a dyabolus intelligitur / qui ſinga

laris ferus id ſingulariter ferox

a ſuperbus eſſe non ambigitur⸗ Dz

hit vin nequac ſolac inſilua viad

rum latits vinea noſtram externn

1

nat / quinymo p uẽs hodir viles beſ

tias id eſt vicoſos 2 beſtiales homi

„ .

nes congregat / vt per miniſtros ſu

os fruct? ettleſiaſtie vinee depaſca

tut dtt aliquis miretur ſ vicioſo⸗

hommes beſtias dixen. Dit enim

boeci? quarto libzo de õſolatiõe phi
loſophie do cuit Euenit inquit vt quẽ
traſfoꝛmatũ vicijs videas / hoĩez eſ

timar nõ poſſis-auaricia feruet / ali
enarum opũ violant⸗ ereptoꝛ / lupi
ſumilem dixeris · ferox at q; inquies
lingua litigis exercet / cani compa

rabis⸗ inſidiatoꝛ otcultus ſubꝛipuiſ
ſe fraudibus gandet / vulpeculis ex
equetur · ire intemperans fremit / le
onis animü geſtare tredatur⸗ paui
dus at fugax non metuenda ſoꝛ mi

at ſtupidus toꝛpet / azinum viuit. le .
uis atq; incõſtans ſtudia permutat
nichil auibus difſert, ſedis immũ

diſqz libidinibus immer gitur / ſoꝛ di

de ſuis voluptate detinetur Vñ poſ
tre mo contludens ait . Ita fit vt qun

pꝛobitate deßta / homo eſſe deſieit.

cum in diuinam conditionem tranſi

te non poſſit vertatur in beluã⸗ )ect

lle. / Oꝛemus ergo dominũ fra

tres en tiſſimi vt ab huuſ modi belu
is monſtruoſiſh beſtijs ettleſial tlca
vink am eripiat-Et nos ceteroſch
viros ettleſiaſ ncs ytoneos ſibi mi

niſtros⸗a tales operarios efficiat/

Ir quibus ad eius laudem 7 eccleſie
vnlitatem ſinguli dicere valeant pze
miſſam xpꝛiſti ſententiam⸗ Miſit il

los in vineam ſuã⸗ Quod ipſe pꝛeſ

tnre dignetur⸗ q ſine fine viuit 1 eg

nat in ſcla ſclon · Amen⸗·

4 Explitit ſermo ſactꝰ ꝑ dñm Pe
trũ epᷣm camerawn de ſeptuage i

Heguitur ſermo facdus p reuere
diſſimũ in xp̃o patrem dñm P.?
ailliaco Cardinalẽ cameracenſem i
conſuo generali Co nſtañ Anno do
mini Milleſimo CCCTxvije⸗
In medio xl⸗. M
Eltare heruſal? Noc

ne bbꝛi yſaie vbi dictur TLotamini

nes qui dilgitis tam·/ Hodie

teuerediſſimi patres ceteriqʒ fratres

dbsꝛ eue verbü magni gaua⸗
dij expꝛeſſiuũ hodie o—
lebꝛiter lanitur in pꝛinti⸗
pio introitus miſſe Et ſumitur ex ſki

aim ihetuſalem? cxultate in ea oma/

lantr
ſtl

ſeu
Nceg

Vinh⸗
tugti

nriſſimi quia de ſpali leticia ſermo

nobis habendus eſt- Incho andum
eſſe acbitroz vt pzo impetra nda hu⸗
ius leticie gracia ad illam virginẽ

mattem humiliter ateramus / que

nõ ſolum tiuitati iheruſalem mil tã⸗

ti eecleſie / H toti humano generi⸗ nec
ſolum hominib/ ſed eciam angelis

graciã ⁊ leticiam ſea alutarem genuit *
Nuam de elo miſſg angelus gabzi ⸗

l pꝛope terrenam illamiheruſalem

nüciauit⸗In cuius oetu leti æcinerut
angeli-Gloria in extelſie wo : 2 in
terra pax hom imbo bone vo lutatis
Eya ergo huic virgun / matri gracie
ſalutarie/ genitria leulcie ſpiritual /
illam letiſſimam ſalutationem age
liceim pꝛeſentemus dietes Aue ma⸗
ria· // Dedm apoſtoli ſente tiam
ĩ epiſtola hodierna duplex nobis oſ⸗
teditur ciuitas iheruſalẽ Vna ſcom
lralem ſenſum Alia ſem ſpiritualẽ
intellectum. De pꝛima inquit apoſ⸗

tolus, Hyna mons eſt in arabla qᷓ

wniunaus eſt ei que nuũc eſt iheruſa⸗
lem 2 ſeruit cum filijs ſuis· De ſeca⸗
in vero ait,Illa autem que ſurſum
eſt iheruſalẽ libera eſt que eſt mater

noſtra⸗Her igitur ſpualis iheuiſa⸗
lem que ed ficatur vt ciuitae Dialt

inquit pſ-almiſia·Het vtig eſt ſanc⸗
ta imaallata mater ſeu crle
a/ que ſurſum eſt quantum ad illam
ſui partem que triumphas exultat
i elis Hz adhuc deoꝛſũ manet ᷓtũ

ad illam que militans laboꝛat ĩ ter⸗

rig- Ded het militans ecria ad illa
triphantem aſpiranz⸗ eidem vniri
at opulani deſiderat,Et ſp intua lem

berleſi/

huug de ſierij leticiam in hat quadꝛaa
geſime domini a repꝛeſentans ſtro⸗
itum miſſe a verbo pꝛophetio iubi⸗
lans inthoat dicene Tetare iheruſa⸗
lem - Vbiꝛ non immerito queri
tur⸗tum hor ſatrũ quadꝛ ageſimale
tempus oedinetur ad penitentiam /

cir hodie militatem adhut in ter

ris laborantem ecleſiam ad leticia
cxctamus? Ded ſciendum nobis ẽ
ciues egtegij huius ciuitatis iheru
ſalem ꝙ hactenus ab inicio quadz a⸗
geſimalis ieiunij ſuſpẽdunus oega⸗
na leticie / vt nobio inſmuaretur me⸗
dicinalis amantudo / que pꝛeodere
debet in penitentia Ded iam telax⸗
antur oegana noſtra / vt in nobisex
titetur ſpinitualis exultatio per onꝰ
ſiderationem ſuturi gaudij quod ſuta—
Oobdere de bet in patria Dnde i huius
leticie ſignum ſummus pontifex rvo⸗
mane eccleſie / que ommum ercleſia⸗
rum mater eſta magiſtra roſam au-
ream cum muſto et balſamo hodie
in publicam fidelium pꝛeſentiam ex
hibere onſueuit quaſi vniuerſam ex
itans ccleſiam dieret . TLetare ihe⸗

ruſalem⸗

IIECee igitur o iheſalẽ fidek

tizutas id eſt fideliũ ciui vni⸗
tas / letare nunc et gaudenter intelli⸗
ge verbum hot pꝛophetiamm ad te

maxime pertinere/ multomagis i;
d illam inſidr lem infeliem iheru⸗
ſalem / quam iheremias in libꝛo tra⸗
Eeſolata Et te qua in cuagelio legit
Vio ihno auieate ihemuſalẽ fleuit

ſuꝑ cã Mõ ad illa vtiq; / ſed ad te v
muerſalẽ eciam militantem Ct ad
hoc ſacrum generale cõſillum te rẽ
ſentantem maxime pertinet / quod
hodie canendo diciturLetare iheru⸗
ſalem / HSHed iam videre michi vi⸗
droꝛ mattem ecciam triſtem 7 latri
moſam ad hec queruloſe reſponden
tem atqʒ dieentem · Quomodo inqt
fiet iſtud? O fideles filj quomodo⸗
aut quo pacto letari potero: qᷓ triſtiäe-
e cauſas· ſigna q; triſtium euentuũ
vndiqʒ conſpicio ? Ece inquit ipfa
Exe ego mater olim felici pꝛole ſe⸗
ainda / ia duu 2 Ppchdoloꝛ nimis a re⸗
pzobie filijs quos enutriui 2 exalta-
ui ſpꝛeta ſum Met ſpꝛeta ſolum/
ſed non ming ; vetus illa iheruſale
multipliciter onculcata⸗Ego duduů
a xpꝛiſto ſponſo meo ſupꝛa firmam
petram fundata / eig ſanguine oonſe
trata / apoſtoloꝛũ p̃dicatione ſolida
ta Tot martitũ / totqz ſanctoꝛeñ meri⸗
tis virtutibus aucta Tam magni⸗
fice fidelium pz incipũ / xpiuni ppli
is 7 honoeibus pꝛoſperata⸗ Jam in⸗

numers periculis aduerlitatbo ar⸗

ctuta ſum/ 2 ex longa maloꝛũ ex
periétia umeo p̃cipicuum ad peioꝛa
Heu heu vide tig, O fideles fili/ vi /
detis me matrem veſtra xpꝛiſti ſpö⸗
ſam multipliciter diuiſam mirabili
ter lacratam / miſeabiliter de foꝛma⸗
tam. Di hec ergo pijs oailie vide
tis vtiq; lacrimari/ magis vobis tõ

uenit ꝙỹ letari / michiqʒ dultig ẽ me

am deflere triſticiam ꝙ audire TLeta
ie mheriſalem / / Ad huiuſ modi ve

ro lacrimoſas querelas mris eccie
teuoti euis filij in hat ſacra ſynodo
congregati eam gſolando reſpon ẽt⸗
Zetare in quiunt ihcruſalem / exulta
xpziſti ſponſa oĩm fidelium mater
eciaquia cauſam huiusleticie 1 ex
ulta tionis tue⸗ ſe quentia introitus
miſſe verba declarant / quib dicitur ⸗
Conusẽtum facite id eſt ad generale

tſilium auenite· Omẽs qu diligt

ex matris dilectiõe coueniſtis / vt ea

diuiſam reunire / lacrata reparare /

deſoꝛ matam refoꝛmare / diuma fauẽ⸗
te grada valeatis · Et quia hot pie

Pperandum eſt / dr o ſubditur⸗ Gau
deie in leticda⸗ qui in tnſticia fuiſtis⸗
Pꝛecſſit igitur magna tnſſticia / ſed

iam maioe leticia ſubſequatur fiat
tauſa maioris letide / pz ioeis triſticie
mæmoꝛia / ſit enim urxta virgilij ſẽ
tentiam. Pzeteĩta olim mala memi
niſſe umnabit Ocimus itagaz multas

auſas multaq; ſigna pcſſſiſſe triſti

tie a meroeis / diſcoꝛ die 2 furoeis /
miſerie a doloeis / lauſas videliet at

qʒ ſigna ſciſ matc diuiſionis / et et

cleſiaſtie deſfoꝛmationis / Jam

vero quod gau eter reſerimus / vide/
mus ſigna 10 ainditatis et leticie / ſig⸗
na curitatis onwꝛdit / ſigna pſpe-

ritatis complacentie / ſigna vdelicet
pactiſioe vnionis et tefoꝛ matioĩs ec⸗
tleſiaſtie / O mirabilis muta tio
dextere exelſi · O pꝛeclarum diẽ et
quem merito fauſtu dixeri ſub quo
hot fieri cõtigerit· O beatos oculos
qui hot videre meruerint O feliem

locum / hant videlet conſtatlenſem

duitatem/quam dñns ad hoc eligere
dignatus eſt⸗ Sed o magis lauda⸗
da atq; extollenda imenſa dei cleme⸗
tia / que pulſis p̃terins malis/tam ĩi
gens ſue largitatis beneficiu gſerre
diſpoſuit· Eya ergo poſt tta tãqʒ
triſtia mala hoetendi ſciſmatis / que
meno humana vix tememoꝛari ſuf/
ficiat- Jam merito letetur iheruſale
iam exultet et gauxat mater cccia/
de inumeris inenarrabilib bonie
que ex hac vnione ſimul et tefoꝛma

tlone ſperamꝰ Dperamus equidem
veram vnionẽ nõ abſqʒ tefoꝛ matio

ne ſperamꝰ veram refoꝛmationẽ nõ

abſq; vnione · Vna quippe ſine alte⸗ B

ra eſſe nequit diente pſalmiſta-Juſ
ticia ?Q pax oſculate ſunt / Hee due
teſte auguſtino ſozꝛoꝛes ſunt/ ſeſe in
ſeparabiliter omitutur⸗ Si ergo v⸗

nionis pacem querimꝰ / tefoe matio

nis uiſticiã pꝛoſequamur⸗Tüt eni

matr ecleſie rite diere poterimus⸗

id að in libꝛo thobie de iheruſalem
ſeribitur · Tu aũt letaberb in filijstu⸗
is / quo nia omnes benedientur 1 92
gregabutur ad dñm Beati enim õö
nes qui diligunt te⸗ a qui lauẽẽt ſu

per pac tuam. Tetare ergo iheruſa⸗
lem / / His itaq; verbis cõſolato
rijs exhylarata iheruſalem / 1 letifi⸗

cata mater eccia· Mos druotos fili
os ſuos viœuerſa ad gaudiũ exhoꝛ
tatur/q ꝑ apoſtolica vba ad leticiã
exctat diẽs · Gaudete in dño ſemꝑ
iterum dio gaudete / modeſtia veſtra
nota ſit omnibg hominibꝰ / domin
Pe eſt // In quib verbis tria ſpe
galiter notate a notũter conſicerare

G2 — —
&e bemꝰPꝛ imo in quo ſit gautẽ dũ
Secũdo Quo gautẽdum. Tercio

Quate gaudeẽ dumn pꝛumno gaudij

notatur materia In ſecundo gaudi
fſoꝛ ma In tercio gaudij cauſa / In
p aſiſtit gaudij ꝑſectio a excllẽtia
Gaudete in dño. In ſecũdo conſiſtit
gaudi duratio onſiſtentia⸗. Gau
dete ſemper iteꝝ gaudete In tercio
ꝓPficit gaudij ratio ⁊ efficaciaDñs

we eſt

Onſiderem itaqʒ pꝛimo/q in

hüs verbis notem o viri dot⸗

aſſimi gaudij noſtri materiam / in

quo ſit gaux dum · Gaudetr inquit
in domino Vbi non me auguſtinũ
audite · Gaudote inquit non in ſeuia⸗
lo ſed in dño Hot eſt omne bonu in
quo gaudẽdũ eſt / ſtatuite in deo / nõ
extra deũ Hiait enim nõ poteſt ho⸗

mo duobus dominis ſeruire⸗ Dit ne⸗
mo poteſt in ſecullo gaudere et in do⸗

mino⸗/ Multum enim hec duo gau⸗

dia diff erũt / que oino contraria ſunt

net ſimul in eodem eſſe poſſũt · Vin⸗

mt ergo gaudiũ in domino / donec fi⸗

niatur gaudiũ in ſeaulo IAllud ſempꝑ
augeatur / hot ſemp minnuatur do⸗
net finiatur Hec ille Attẽdite ergo
ꝙ multiplex nobis gaudium ꝓponi
tur Gaudiũ tempoeale / qað eſt ſugi⸗
enduũ Gaudium ſpuale / qð eſt am⸗/
plectendu⸗Gaudiũ eternale / qað eſt
expectaduũ Pꝛimũ ẽ gaudiũ in ſcld
Setcũduũ ⁊ terceũ eſt gaudiũ in dño
/Fu giẽ dũ eſt in q; gaudiũ tpa⸗

le Qa vanũ erroneu Quia pmix

tũ a ĩpurũ/q; bꝛeue æa momẽtaneũ
Attedite gaudiũ vanu ¶1 erronenũ

Saahac ſr⸗ale tabis

Riſum inquit lapiene eputaui erro
tem / gaudio dixi / quid fruſtra de
aperis⸗ Attendite gaudium pmix
tum unpurum HEiſus inquit ille
doloee miſcebitur/2 extrema gaudij
luctus ocupat⸗FRulla quppe eſt pu⸗
ra mœra ſeculi letica⸗ Ded vt bo
ecus ait. Vabet hoc voluptas om
nis/ ſtimulis agit fruentesAtten—
dite gaudum bꝛeue a momentane
um. Laus impioeũ bꝛeuis ẽ in quit
iob / et gaudium ypo trite ad inſtar
puncti. Hot ergo gaudium anime
noſtre periculoſum eſt qꝛ in eo rauo
excecatur / per erroeem- Memoeia
tur batur per doloꝛem / Voluntas
fraudatur pzopter bꝛeuitatem · Ide
oq; ſugiendum ẽ Quua in acquiren
o laboꝛ in poſſitendo timoꝛ/ et in
dendo doloꝛe / Sed amplechendũ
eſt gaudium ſpirituale Et hot in no
bis triplici radice naſcitur- Pzuno
de ecuaſione pecxatoꝛum⸗ Quod eſt
gaudium penitentium et inepienti
um⸗ Secundo de adeptione merito
rum⸗Muod eſt gaudium pꝛoficien
tium Tercio de expectatione pꝛemi
oeum Quod eſt gaudium perſecco
rum / Pmũ eſt ſpirituale Decaẽi
dum ſpiritualius Tercium ſpiritua⸗
liſſimu I deoq; perſectioeibus onue
nit⸗Qulbus a xpꝛiſto dictur Gau⸗
dete a exultate quoniam merces veſ

tra multa eſt in elo Met itaq;ʒ mer

gs eſt ilud gaudium eternale⸗ q
eſt expectandum . Quod vtiq; non
eſt vanum ſed pleniſſimũ non eſt ꝑ⸗
mixtum ſed puriſſimũ / non eſt bꝛe⸗

ue ſed permanentiſſimũ O valde de

ſierabile gauduum Vere perpetuũ

eternumn quo amans ab eo qd

amatur nuncᷓ ſeparatur / nu; diui
ditur · Qð ſuis amatoꝛibus pmit
tit xpꝛiſtus diens Gaudebit oꝛ veſ⸗
trum gaudium veſtrum nemo tol⸗
let a vobis⸗De ſpe igitur a expeca⸗
tione tanti gaudij ſpiritualiter leta⸗
tur ecleſia 7 exultans manit Letare
iheruſalem⸗ // Gaudete igitur o
ſpirituales eccleſie filij gaudete ſpi
nitualiter in domino / non tempoꝛ ali
ter in ſeculo In ſeculo gaudent / qui

in hijs que in mundo ſunt nimiũ de

lectantur / id eſt in tõcupiſcẽtijs mua⸗
die De quibus in anonia iohanie
ſeribitur. Omne quod eſt in mundo
aut eſt oncupiſcentia carnis / aut c⸗

aupiiſcentia oculozum / aut ſuperbia

vite / O vicozum voꝛaginem o
ſilam / o caribdim⸗o nimiũ infelic/
male q; ſecurum / qui in tanta taq;
ꝑiculoſa mũdi tempeſtate ſeſe felta⸗
ter ſtare aut ſtabiliter gaudere falla⸗
citer ſeduckus exiſtimat/ non poti
us ab huuſ modi turbido mari /ĩ poꝛ

tum quiete ſalute effugere 2 vicoeu

pericula cuadere ſtudeat // Coõſi e⸗
rate igitur o paſtores gregis domi⸗/
nid/ quot ꝙ; varie vos crcauemũt
in ſtatu pꝛeſidẽtie feẽptationes a ot
caſiões pecoꝝ Ibi quippe delicie / llb
diuicie / ibi populares honoꝛ es Ex q
bus triplex illa qua ſuß memimm⸗ꝰ
viciogeũ voꝛago naſcitur Ex delicijs
ſcʒ ↄcupiſcẽtia carnis/ex diuicijs gat
piſcẽtia oculoꝝ. ex honoꝛibꝰ ſuꝑ bia
vite Et qsneſciat nimis ẽ diffiale
nõ dica vĩtere ̊ ſugẽ i delcijs gule

luxurie voluptate In diuicijs inoedi⸗
nate auaĩcie aipidicate In honoꝛib⸗
ſuperbe gloꝛie vanitatem? Quus p⸗
terea ex hat Peella enatare poterit /
ſine multipliu ꝑturbatione vite / leſi ⸗
one fame / at ꝑpplexitate onſcientie?
NMuc vi ta in ſua vixtute wnaititur⸗
nũt fama in ſuo honoꝛe ſcadalizat⸗
nũt aſcientia in ſua pacœ moleſtatur
und dio moleſtatur ? Ymmo pe⸗

ne deicitur Qius enim ꝑplexos tö-
ſcientie nodos euoluat/quub ſtatus

puſtozalis/ æ maxime ſublimitas pa-
palis inuoluitur? Quis auras enu⸗
meret animũ lacrantes at in duter⸗
ſa ⁊ aduerſa trahentes/que mentis
quietem ⁊ ſpualæm tranquillitatem

pturbant/cum miris a inenarrabili⸗

bus modis pœoeum ocaſion pꝛen-
beant? Deu: heu: qᷓ inſuaue iugum
2 vere onus grauiſſimu angelics e⸗
tiam humeris foꝛmidandũ Vnde nõ
ſatie admiran poſſum quoſdam ho⸗
noeis auitos / tanti onerb podus nõ
Etimeſcite/ ſ̊ magis ambicioſe que⸗
tere / 1 habitum ptinaciter retinere:
nec tanti ponderis periaula ſfoꝛmida
re / lim ſint fragiles a infirmi / 14 ad

tam impo tabilia onera debiles et

ĩpfecti Ccõtra vero illũ felicẽ multi⸗
plicc dixerĩ q̃ ĩpfecũ ſuu retognoſ-
ens / tam põderoſum iuguum a doa⸗

ſo ſuo excutit/ at tam oneroſo periai⸗
lo ⁊a pꝑiculoſo oneri libens edit / vt

de iloꝛum numed fiat / qui multipli ⸗—
œem plationis laqueũ iĩnumeris tri⸗
bulationib inuolutum humilitatis
pede gterunt. vt ad ſpualem liberta⸗

tem 2 liberam quietem euatant/In

.„
quoꝝ perſona per pſalmiſiam mni

tur Zaqueus contritus eſt: et nos li
berati ſumꝰ. Et het de pꝛima conſi⸗

teratione ſufficant/

NVOnſidetemus ſeundo gaudij

oſtri foemam/et quo modo

ſit gaudendum Gandete inquit in

domino ſemper⸗ Vbi glo- Mon ad
hoeam ſed ſemper. Quaſi dieret ⸗

NMon leuiter ſed perſeueranter⸗Da⸗

nec qui ſpiritualiter gaudẽt in domi⸗
no etiam ſi tempoꝛaliter ontriſtari
vidceantur / tamen ſemper gaudẽt
perſcueranter ſeðm illud apoſtoli⸗
Quaſi triſtes/ ſemp autem gauden-—

trs Qui vero tempoealiter gaudẽt

mnin ſeculo / leuiter gandent inſtabili
ter Mialt ſcriptum eſt Extrema ga?⸗

dij luchh otcupat. Gaudete igitur ſẽ
perx o ſpirituales viri / ſpintuali gau⸗
dio nõ carnali / net ſoluũ inteĩ iteꝝ
exterius: I deo ſubdit apoſtolus Jte⸗
rum dio gaudete Quaſi duplex no⸗

bis gaudium ingerat / owatqʒ no ſo
lum leticiam interioeem in coꝛde ſed
iterum exultationem exterioꝛem in

in tomino T cxultate iuſti · Noe

eſt ergo gaudium iubilatioĩes 7 lau⸗
dis quod ad ſpeculatiuos ſeu cotem

palatiuos maxime pertinet: Be quo

in plalmo dicitur⸗ In wonuertendo
dominus captiuitatem ſyõ: facti ſu
mus ſicut coonſolati · Hyon quuppe
ſpecula interpꝛetatur que in captui
tate mancet / quando qð videte deſide
rat non videt · Gaudum enim on

templatio nis a domino non datur /

niſi aui vult/qñ vult/ à1 quatum vult
9* * .

☛D
Sed captiuitas ſpon conuertitur /
quado tenebzis effuga
bocum 2 ventoz um nubilis / elum
vnſcientie ſerenatur/ a tunt diu deſi⸗
deratum / diu q expeckatum dominũ
ſuum anima conteplatur. JIpſa quo
q; velut a mundana aptiutate lbe
ꝛ / in duina ſpeculatlonc onſolat⸗
Et ſic veriſimtur qð ſequitux.Tunc
impletum eſt gaudio os noſtrũ: 2
lingua noſtra cxultaunone⸗- Implet᷑

quippe gnudio wꝛdio oꝛdis / unple⸗

tur tciam exultatione oꝛpoeis-Cx⸗
ulta tio enim dicitur qᷓſi extra ſe ſalta⸗
tio Diatt ergo ag ni nouelli in pꝛa-
c vindi ſaliunt 7 exultant Dit ani⸗
me deuote ꝑ altitudinem gtemplati
onis eleuate / gaudiũ ſuum intra ſe
continere nequeuũt / ſed quaſi extra ſe
ſaliendo / exultando manlſeſtant De

qrubgin pſalmo figuraliter diatur⸗

Montee exultauerunt vt anetes et
olles ſicit ag ni ouiũ· Talib ſic ſpi
ritualiter exultantbus. Jam datur
pꝛimidie padiſi/ datur arre gloeie /

tantur pignoea ſpuũs ſancti⸗ O ſeli⸗

s animas quibus datur ad tante
perſectionis aumen aſcendere Sed
quia vt ait poeta eſt modꝰ in rebꝰ /

traqʒ nequit conſiſtere rectum . Jdeo

ne gaud um noſtrum ratio nis ma

dum excertt / ſed rectitudinis mediũ
teneat / no tanter ſubdit apoſtolus⸗
Modeſtia veſtra notn ſit omnibd ho

minibus Dit ergo nota fiat modeſ

tia noſtra / vt om nib pateat ꝙ non
ſit imoderata leticia noſtra Bt ſi ſit
interius leticia hylaritas / ſit eciam

te/wlut nim

“ä
l

exterius matuiltae honeſtas /
O vtinam viri patres 2 fratres vta⸗
nam nobis in hot ſatro conſilio on⸗
gregatis vtinam nobie detur in oi⸗
bus hant modeſtiam obſeruare Om⸗/

nibus adde modu inquit ille / mody

eſt pulcherrima virtus, / Vtinã
ergo debita modeſtia / vtinam Ptu⸗

oſus modꝰ nobis detur generalter

in omnibus / ſed ſpeaaliter in rebus

arduis auſis maioeib / et ſingua

lariter at ſpecaliſſume in auſis ſidẽ
tangentibus- Vtinam nobis detur
in hjs modeſte ſapete / quod vocat a

Terte audeo diere ꝙ nec modeſte /

nec ad ſpiritualem ſobꝛ ietatem ſapi⸗/

unt / qui in hüs que fidei ſunt huma⸗
na iura nimis extollunt diuma m⸗

mis depzimüũt / quibus humana uut

ra debent in indit ijs ſidei ſubiacere / 2
ſe illis adaptate et onfozmare⸗ ne fſi
des et fidei fama que leuiter er facc⸗

liter leditur in fideli populo ſcanda⸗

lum patiatur. Dicam hot clarius⸗
Certe non modeſte net ad ſpiritua

lem ſobꝛietatem ſapiunt / ymmo ni

mis deſipiũt / qui in cauſis fidem tů⸗

gentibus / humanas traditiones di
uinis mandatis pꝛeſerunt / et hono
rem hominis honoꝛi dei anteponut

a in ſuis iuditijs pꝛoœſſibus vel ſen
tentijs magis attendũt intereſſe ho

larß / ỹ intereſſe der H intereſſe fitei /

i intereſſe totius rei publiœ xpzꝛiſti

modeſte nec ad ſpiritualem ſobꝛieta⸗
tem ſapuint / qui pꝛopter quedam

mnit

nlſer

nſehe

tſig
fie

i⸗
erten

ſuns
e

humana ulra poſitina / ſepe ming be⸗

ne intellecta / 2 gnter qusdam ſtilũ
quem iuridicũ vocat /legẽ dei min re⸗

uerenter ptractant. Du ſententias

fauoem fidei laceas / in graue fideli ⸗
um ſcandalum ſine auſe declaratio⸗
na/ſimpliciter ⁊ Iñ aditiõe annullat
2 nullas eſſe ꝓnunaat⸗Caueat illi
ne eos tangat illud uumyci impꝛo⸗-

periũ a xpᷣo dicũ Irritũ ſecſtis ma

dutum dei qnter traditiões veſtras⸗
Et illud ihere⸗ Vere mentaciũ opa
tus eſt ſtlg mendax ſcribaru⸗ Certe
detur multis æ magnis doctoꝛib

nõ ſolü in theologia / ß in iute ꝙ nõ

eſt ſtilg verax / net vere iundials / ſed
mendax a ſalſidiaus / in quo fudatur

aliqua ſnia qᷓ veriſimiliter eſſe p̃t fi

tei catholiee ſideli pplo ſcadaloſa⸗

a eni bona ſunt/ ſtilg iuriditus
bonuseſt Idao eis bene vti oĩno bo

nũ eſt⸗ Ded ißis ſicut eca vtutibg
Otingit male vti qð certe periculoſiſ/
ſimũ eſt · Audacker aſſero Eſt qj dam
ſpcaalis ſtil theologicus qui debet
in auſis fidei obſeruari⸗· Mec miret᷑
aliquis ſi ſtilũ theolo gicã dixeñ in
muſis fidei magie obſeruari debere
qᷓ; ſtiũ uꝛridiceã QNuis eni neſciat ni
ſi valde ignarus ꝙ quelibz ſcientla p⸗
mo ars q̃libet eneã mechania habzʒ
ſtilum ſuum id eſt modũ poedendi
ſibi pꝛopꝛ iũ? Quid enim eſt ſtilus
niſi pꝛ ocdẽdi modus / ciq; ſcie ap⸗
pꝛopꝛiatꝰ ? Cum ergo ſacra theolo

gia ſit omni ſcian ſuma / habz ſu⸗

um ſtilũ ſiue modũ ſibi appzopꝛiatũ
Siaut ſcia canoni a habet ſuũ ſtilũ
iuridicum· Et ſicut ſcia canonica

maioei? dignioei ſui ꝑte ſubalterna
ta eſt ſacre theologie ſic ſtug iundi

cus ſtilo theologico maxune in cau⸗
ſis fidei ſubalternat eſt a ſubiectus
Et non ecõtra Quid mirũ? Hi em

ſc&m apoſtolũ mptiuare debemg in⸗—

tellecku in obſequiũ fidei id eſt intel ⸗

lectualẽ a naturalẽ ronẽ/ multoma⸗
gis captiuandꝰꝗ eſt a ſubiciendus in

obſequuũ iurb diuini ſtili theologi⸗

a ius humanũ? ſtilg homm iuridit9

Tic obſecro vos diligenter at

tentumg quis ſtilg / quis pꝛoedi
modus in auſis ſidei / in anus oſi -
lijs generalibg fuerit obſernatꝰ Au⸗

Tucter affirmo Tegatur totus liber

magn gcilioꝝ a quo gratianꝰ in ſu

o detreto plura trucauit Mon iue m⸗/
ctur ꝙ antiqui patres noſtri in onſi⸗
lijs generalib hũct ſtilum ſiue pꝛo⸗

dẽdi modũ iuridicum / ſed magis

theologicum in diff miendo cauſas fi⸗

tei ſeruauerint⸗Abſit ergo abſit om /
nino hot ſacrũ oſilin talẽ pꝛoceſ-

ſũ obſeruari de creuerit ertus ſũ ꝙ
het nõ eſt ſatri intẽtio aſilij / net ſuit /

net eſſe debuit õ debet ergo ſacra

lus / nõ debet materia fidei ſub tegu/

lis ligaminibꝰ ſtili iuridice coarta⸗
ri / non apiſtrari/ non alliguri⸗ qui

a ſc8m apoſtolum verbum dei non

eſt alligatum. Mõ debent ergo dic⸗

ta theologozum in materia fidei in

vno ſaco ligari / non debent in tene

bꝛis cxaminari / ſed oni ſuper cde

labꝛum / vt luwat veritas fidei om⸗
nibus qui in domo ſunt/ De qua de
plura diendujeſſent / ſi non ad alia

iͤj

ſeſtinaret oꝛatio · IJdeo q; ne illam
quam ſuadeo modeſtiam exce dere
videar / ad apoſtolia verba pꝛoſe
quenta redeo- / Vtinam er
go nobis detur modeſte gaudere

ſemper in domino/ iterum atq; ite

rum interius exteriuſq; gaudere
Ded pꝛochpudoꝛ multi ſunt / vti⸗

nam non in nobis / qui nec in domi

no gaudent nec ſemper gaudent ⸗
nec modeſte gaudent⸗Hü ſunt qui
gaudent in rebus peſſimis qui gau⸗
dent in mundi concupiſcentijs/ ideo
non in domino ſed in ſecilo gautẽe t
Hij ſunt guloſi ⁊ luxurioſi qui gau
dent in delicijs aſſe quendis Hij ſũůt
aupidi 2 auari⸗/qui gaudent in duuti ⸗
is coongtegandis, Dij ſunt ſuperbi
z ambicioſi⸗,qui gaudent in honoꝛi⸗
bus acquirendis/ Mec ſolum huma⸗
no moee acquirendis ſed inhumani⸗
ter / fraudulenter / ymo niaw vio⸗
lenter vſurpandis / typꝛannie acd

ptinaciter retinendis Het autem li/

et ab omnibus er ſingulis / taamen
ſpeaaliter ab cleſiaſticis viris vitã⸗

da ſunt / et ſingulariter a plate quo⸗

rum vitn et onuerſatio eſſe de bet te
teris in exemplum⸗ Et quibus die⸗
tur Vos eſtis lux mundi· /// Fugi⸗
te igitur o p̃lati ecleſie fugite· mũ⸗
di gaudium fallax et dreptoꝛiũ ſa⸗
gite.qꝛ ſicut ait weta/latet anguis
ĩ herba / latet ſub hot gaudio volup⸗
tne venenoſa Que iuxta ſenee ſen
tentiam: ad hot nos ampleckitur vt

ſtrangulet Fugite itaq; 7 wtius eli⸗

gite in mundo contriſtari / aum ma⸗

dus inquit gaudebit vos autem on⸗
triſtabimum⸗ß triſticia veſtra onuer⸗
tetur in gaudum Bbi notate mul⸗

iiphariam eſſe triſtigam / que tandẽ

in gaudium magnuũ couertitur Eſt
triſticia ſp iritualis contritio nis,/que
pꝛoodit ex onſideratione ſui. Eſi⸗
triſticia viſceralis ompaſſionis
quæ pzꝛoœdit ex dilecione pꝛoximi
Eſt triſticia trmpoꝛalis deſolatiõis⸗

que pꝛocdit ex tnbulatione mundi

De pꝛima ait apoſtolus Que enim
ſeðm deum triſticia eſt / enitentiam
in ſalutem ſtabilem operatur⸗De

ſecunda inquit pſalmiſta⸗ Meſiu 4

ſimul ontniſtaretur 2 non fuita quu
onſolaretur 7 non inueni⸗ De tera⸗

ait xpzillus in euangelio- DVoe

autem nunt triſticam habetis· Bn⸗
de quia dicit nunt/ notat hant triſti ⸗
ciam eſſe bꝛeuem / et quaſi momen
taneam / er ideo pagenter toleran—
dum . Audiuit hot beatus petrus
apoſtolus / et coede retinuit et oꝛe
doaut / In quo inquit exultabitis
modicum nunt ſi opoꝛtet contriſtari
Ece triſticam bꝛecuem quia nunc

quaſi ſit inſtantanea Coœc tnſtiaam

leuem/ quia modicum ſi opoꝛtet on-
triſtari⸗· Ccc triſtiaam vtilem quia
in quo exultabitis,· / Hec ergo
triſticia Jpter ſui bꝛeuitatem/ leutta⸗
tem? vtilitatem / non plene triſticia

dicendn eſt / ſed quaſi tnſtica / ai an⸗
nexa eſt ſemper interna leticia/ ideo

notanter alt apoſtolus quaſi triſtes

ſemper autem gaudentes, Dec eſt

lenq triſticia ſalutartqut i iuxta pꝛoû

n⸗ mmiſſionem xpꝛiſti tõuertetur ĩ gau
, ddium⸗ De quo pꝛemiſſũ eſt · Gaude
te in domino ſemp iterũ dio gaude

4 te. CEt de quo canit eccia Tetare ihe
8 mſalem⸗ Et het de ſecũda wnſidera
tone ſufficiant/

Onſiderem tercio gaudij noſH
H tri muſam/ quare ſit gauden —

dum. quia videlieett dominus que

eſt O vere magnam o ingẽtem gau
. dendi cauſam Dominus pꝛope eſt⸗
Parum quippe poſſet eſſe gaudium
ſi ad ſerios onſolandum adueniret
ſeruus liet pꝛope / vel ſi dominus iH
et longe Sed magnũ vtiq; gaun
i dum / hit ex duplici auuſa notatur⸗
ui Tum ex onſolatoeis poteſtate· qui ⸗
un a domin pꝛopt eſt Tum ex onſola
tionis pꝛopinquitate- quia pꝛope
, eſt. Iterum ergo gaudete / 2 iterum
n⸗ atq; iterum multum gnudete/ qꝛ do⸗
. minus pꝛope eſt . SHed inquurenduũ
nobis eſt / quibus pꝛope eſt doming/
u ſane quantumtcũq; multipliciter ſit p
i pinquus / non tamen ad ſalutis effi⸗
cnciam pꝛope eſt omnibus / dieente
un plalmiſta-Tonge a necatvꝛibusſa⸗
n⸗ lus/qua iuſtificationes tuas nõ ex
uainu quiſieumt. Exquiramꝰ ergo iuſtiſfi
im⸗ tatlones dom ini · ad eum per iuſa
ca tas oꝑ ationes acredam ſi eum að
e nos appꝛopinquatre aupimgCoõuer⸗
t/ timini ad me inquit domim per pꝛo
a mnhetamn ego zuertar ad voe /
lan⸗/ Dceiondum autem nobis eſt quã⸗
deo tum ad pꝛopoſitum pertinet pꝛope
ſer eſt do min tribus hominũ generibg

et Pꝛope eſt inuocantibg in eatione:

Pepe h molohon,

ad craudendum. Pꝛope eſt expet
tantibus in tribulatione: ad onſolã
dum⸗Pꝛope eſt laboꝛantibꝰ in pere
grinatione: ad reficiendum Au⸗
diant in oratione inuocantes q; pio
pe eſt eie domingad exaudiendum
Pꝛope eſt in quit ᷣe⸗ pꝛope eſt do
minꝰ om nibꝰ inuocantbg eum / om
