oꝛare / cum 1pſi pꝛo ſeipſis oeantes
exaudiantur Z ſic fruſtra pꝛo eis
ab alijs oeatur· Sed p malis oea
te phibemur; iuxta illud iheremie
ſeptõ⸗ Tu ergo noli oeare ꝓ popu

1o iſto· et nõ 5 obſiſtas michi quia nõ
exaudiam te ꝛc Dimiliter in ſcrip
tura ſacra contra malos a p̃upue 3
tra inimics multe maledickiones à

pꝛecantur/iuxta illud plalmi. Co

turbentur om nes inimici mei ꝛc· J

Alair p illis non eſt oeandum/ qua
re aE //¶ Ad iſtud diendum eſt / ꝗ
pꝛo pecatoꝛibus eſt oandum vt 4
uertantur 7 iuſtis vt perſeuebet
2 pꝛoficiant/ ta men nõ ꝓ omnibʒ
pecatoꝛ iby exauditur oꝛatio / ſed P

quibuſ dam Exauditur enim oꝛatio
p pꝛedeſtinatis / nõ autem pꝛeſci
tis ad moꝛtem · Vnde po io/ v⸗ qui
ſecit fratrem ſuum petcare peccatum

nõ ad moetem oeet · dabit ei deus
vitam Et ſubdit . Eſt autem pecta
tum ad mortem · nõ ꝓ illo die vt
oeet quis Sed quia nõ poſſumus
diſtinguere pꝛedeſtinatos a repzo
bis / ideo nulli in vita pꝛeſenti eſt
eekror pon oꝛõnis ſuffragium
Poĩbʒ generaliter ẽ oanduũ⸗
ecũdo dic dũ eſt ꝙ P iuſtis ẽ
ceande⸗ triplic rone Pꝛimo qe mul
toꝛũ pᷣes fatili exaudiũt/ Vñ ro⸗
tije ſun illud / adiuuetis me ĩ oꝛõni⸗

b vꝛis. ditit gloſa Vñ rogat apłs

memoees ꝓ ſe oare? Multi enim
minimi dum ungregantur vnan 8

mes fiũt magni:n multeꝛũ pzeca
impoſſibile eſt nõ impetrate / illud

ſciliet quod eſt impetrabile⸗ De

cundo vt aim multis gratia agatur

deo de beneficijs que ofert uiſtise
que eciam in vtilitatem multoꝛum

vergunt vt patet ij/ ogei⸗ Terao
vt maioꝛes nõ 6 ſuperbiant / dum li
derant ſe minoeum ſuffragijs indi

gere⸗ (Bit timo dioendum eſt / ꝗ⸗
liet ꝓ malis eciam imicts ſit oan
dum tamẽ ĩ ſcriptura qnq; eis ma-
ledictio nes ipꝛecatur Vz iſte quatu
Vaaonoo quadzꝛuplidter pñt in
telligi · Vno modo vt nõ optado H
p̃die do intelligantur⸗ nã ꝓPphete ſo-
lent ſub figura mpcantis futura F.
dicere. vt dict auguſtin
in moõte-· Deaindo Put quedan e
pozalia mala pecatoꝛib añq; a de
o ad eoeum cꝛ rectiõem infligutur⸗

₰ℳ—

Terco qꝛ intelligũtur petere nõ cõ

tra ipſoe hoĩes. gtra regnũ pei⸗
id eſt nõ oontra hominu natura / H
Otra culpa, vt ſcʒ oꝛ rectiõe pœm: deſ
truatitr. a ſic eciam liatũ t inim ic
ipugnare et tpalia mala eis iferre
Die ecia ſcĩ vdindcãm de ĩim icis op-
cãt querũt· iuxta ill8· apo⸗ vi· V
q quo nõ vidicas ſaguinẽ noſtruaẽ
Vñ dicit ang· ꝙ videñ martin eſt
vt euertatur regnũ pei/ quo regna-

te tanta perpeſſi ſunt. Quarto ſIH

te impꝛetationes fiunt a ſanctis cõ
foꝛmando voluntatem ſuam volũ
tati diuine circa punitionem perſe
nerantium in peccento „et ſic eecam
letantur ſantti de vindicta / non Mm
Erſeipſa/ meer diuinã iuſtigam-

c k vident vindickam Et ſic patet nõ
obſtanubus iſtis qualiter pꝛo oĩbgq

tam bonis ꝙ; malis generaliter eſt
andum / Ded adhut eſt terciũ
dubium/ quia videtur ꝙ oeatio dñi
ia non onueniat omnibus ex eo.ſ⸗

ꝓꝙ non wnuenit perratoꝛibus · nã in

ea diatur/ dimitte nobis ac⸗ ſicut et
nos a Hot autem pœoees nõ faci
unt ergo vel mentlũtur hot diedo
2 ſit non ſunt exauditione digni⸗
ymmo ſit oꝛando perent nouo pet
cto ; Vel ſi hot non diennt / non ex
audiũtur / quia nõ 5 ſeruant foꝛ mam
oeandi inſtitutam a xpꝛiſto⸗ de qua
diat triſoſt ſuꝑ mathũ/ ꝙ pꝛ lbẽt
nõ exaudit oeationẽ qua filiꝰ nõ dit
tauit //¶Ad he duplrater p̃t rñde
ri Vno modo ꝙ multi ſunt pcoeæ
qui pecata alije dimittũt · ideo ipſi
oantes exaudiũtur⸗ iuxta illud et
cleſiaſtic xxviij · Relique Primo t tut
o nocti· et tunt depꝛecanii tibi pœa
ſoluentur⸗ De illis vero pe oeib qᷓᷣ
hot non facüũt / ſede odiũ a rancoꝛẽ
gtra pꝛoximũ retinẽt ſicut iracũdi 2
muidi / locũ haberet illud adð cõtludi
tur· ſez ꝙ oꝛo dominita non eis Pfi
rcit ymmo notz ſicut ſuß dictũ ẽ· ecia
qz mentiendo nouũ pecetum gmit
tunt ſaltem dũ illam petitionem di
cunt⸗ quare vt ſupꝛa tactum eſt · oſul
tlus illa clauſulam tarverent / Au
o modo poteſt dici ꝙ oꝛo dnica *
fertur ex ꝑſona omuni totiq etcleſie
ECt ideo ſi alq̃̊s nolens dimittẽ de
bitn primo⸗ dunt oz onem dnica nõ
mẽtitur / ꝙᷓuis illud quod diat nõ ſit

dlctene 7

verum auätum ad pſonã ſus. eſt
verum quatum ad teriam Vñ non
diat ſicut ego dimitto/ ß ſicut nos di
mittim? qð ad plurali tatem exie

pt refern qꝛ tamẽ talis liet ſit de

ecia quantu ad numerũ/ non eſt tñ
de ectleſia quantum ad meritu⸗ ide
o fructu e ationis maret Et ſit patet
duplex reſponſio ad iſtud dubium:
vltma tamen mitioꝛ eſt pꝛima⸗

. Et het ſufficant de oatione domi
nia

n) Vnc vero poltc; de atlone

ut de ea theolog⸗ cõſiderat queri po
teſt. que ſi ſit eig diffinitio⸗qualis ſit

eig conditio et quata ſit ei pfectio⸗

2 ſem hot tractabutur hit tres q̃ſ
tioẽspꝛincipales ¶Pꝛima de oea
nonis quiditate / et eig diffinitione
cda d de eig qualitate 2 eig oon
ercia de ipſig auantita
te 27 eius per Ectlone
Wankü ergo ad pꝛimũ pꝛin
cipale in quo videdum eſt de

.

eationie quiditate 2 diffinitione /

quenitur vtru bñn diffiniatur oꝛatio⸗/
dicendo ꝓ eſt petitio dectiũ a deo⸗
videtur q nonꝛimo qꝛz petitio
fit aliui vt ei intimemd ülud quo in
digemus⸗ vel vt ipſuse animũ flec
ea mus ad illud faaẽdum quod peti

mues. Sed nrutwm iſto⸗ um endit

Knim dicum eſt ſpegaliter / 9
ſequenter a cirm materia de oeatioẽ /
aliqua quetẽ da ſüt generaliter Vn
de ſicut de oꝛone put de ea ad dya
leticum ptinet cõſiderare / quen ſolet
que qualioa quata: ſit de oꝛatiõe ꝓ

der
ſt
dlat

in deo⸗ quia ſine noſtra intimatione
ſcit oĩa quibꝰ indigemꝰ Nam ſiait
dicitur Math⸗ vi⸗ſcit em pꝛ veſter⸗
qꝛ hijs indigetis Quia eca emus
dei eſt imutabllis / ner vlla nra acki
one flectitur: ſicut patet ioꝝ⸗ xv⸗J
gitur 2 etera⸗· / (Seocundo quia
ſeðm hanc diffinitionem ſolus de
us eſſet oꝛandus⸗hot tamen eſt fal
ſum.qꝛ nõ ſolũ a deo / ſed ecã a ſanc
tis in oõnibz nris devntia petim
Tercio / qꝛ het diffinitio nõ on
uenit omnibus oeationis partibus
Nam ſcm apoſtolũ i ad on. ij⸗
Tres ſunt oꝛationis partes⸗ ſciliet
obſectrationes / poſtulationes/ 71 gra
tiarum actiones· Sola autem poſ
tulatio nomine petitionis ſigniſica
tcur⸗uare ac EOr
tet per damaſcenu/li ij · qui dicit⸗
ꝙ oꝛatio eſt petitio deentium a de
0 urxta materiam trium argu
mentozum ante oppoſitum / tria

titi
Oppoſitum pa

ſunt hice pꝛincipaliter onſideranda
uantum ad pꝛimum- pzꝛimo no

tandum eſt / ꝙ triplex ſuit cren oꝛo
nem antiquoeum erroꝛ/ Vnus / ꝙ

res humane non reguntur diuina P⸗

uidentia⸗ex quo ſequitur ꝙ vanum
ſit deum oeare· Heaundus fuit / ꝙ
omnia etiam in tebus humanis ex
neeſſitate eueniunt, ſiue ex immu⸗
tabilitate diuine pꝛouidentie⸗ ſiue
ex neœſſitate influẽtie ſtellarum⸗ ſi
ne ex guentiõe gnexiõe uſaꝝnet
ſem hoc eciã extluditur oeõnis v⸗
tilitas Ter i erroꝛ fuit qe res hu⸗
mane duumna Puidvtia regutir; net

camẽ de neoſſitate eueniñt 7deo ꝗ

N

poetet dicete diuinam pPuſdentlam
mutabilem 2 vanabilem eſſe / 7 9,

eationibus et alijs que ad dium u

cultum pertinent diſpoſitio diuine
pꝛouidente ĩmutatur- Pꝛeſuppo-
ſito ergo het falſa ſüt 2 fidei xpi
ane aduerſa ⸗ oportet ſit oeationis

vtilicatem ſalnare / vt neqʒ rebus hu⸗
mams diuine diſpoſitioni ſubiectie
neeſſitas imponaturnec ecam di⸗

uina pꝛouidentia mutabilis aut vo
rabilie eſtimetur⸗ . Pꝛzo quo
lſecundo notandum eſt / g ex diuina
pꝛouidentia non ſolum diſponitur

qui effectus fiant/ ſed egam ex qui⸗—
bus mauſis / et quo oedine pꝛoueni⸗

ant⸗Inter abas autem cuſas ac⸗
tus humani ſunt quoeudam effec⸗

tuum tauſe⸗ Vnde opoetet homi⸗
nes alqua agere· ſicut deum oeare

vel adoꝛare⸗ non vt per cales actus

diuinam diſpoſitionem immutent /
led vt per huiuſmodi attus imple
ant quoſdam efſectus ſeðm oꝛdinẽ
a deo diſpoſitum · Et ideo patet q

non pꝛopter hoc oꝛamus ſeu a den

aliquid petimus vt diuinam diſpa⸗

ſitionem im mutemus vel eins a⸗

nimum flectamus · ſed vt illud um⸗

pPetrtemus noſtris ozationibus

mereamur / quod deus diſpoſuit p
oꝛationes eſſe implendum · vt ſcili

ret homines poſtulando merean⸗

tur accipere⸗/quod eis omnipotens
deus ante ſealla diſpoſuit donare /
ſaut dicit grgarius libzo pzꝛimo dy
alogoꝛu ¶Tercio notadu ꝙ deo
oꝛationes ⁊a petitões nras /no ideo

poenigim? /vt ei nras ĩdigẽtias vel

—ꝑ

deſderia maniſeſtem/ ſed vt nos
iphi wonſidere mus in hije ad diuimnuũ
auxiliũ eſſe reaurrendu: na deg ſcit
quid nobie ſit vtile / ad qnqʒ ſepi
us ignozamg Et ideo ſialt refert va
lenus maximus- ſocratts nichu vl⸗
tra petendu a dijs imoe talibus ar
bitrabatur/qᷓ; ỹ vt bona tribueret/ qꝛ;
hij ſcirent quid vniauq; eſſet vtile⸗
06 at plerũqʒ id votis expetim⸗
guod non impetraſſe melius ſoꝛet⸗
Vet aute nia ſocratis vera E quan⸗
tu ad illa bona que pñt malũ euen/
tum habere· quibg eciam hõ poteſt
bene 7 male vti / ſicut ſũut diuce · de
quibus ibidem dicitur/ ꝙ, multis ex⸗
icio fuerunt honoees qur plures peſ-
ſundederũt regna quoꝝ exitus ſepe

miſerabiles ernutur. ſplẽdida cõu⸗

gia que nõ nũ ſunditus domos
uertunt a ita de ſiminby· Sed ta
men ſunt quedam bona quibus hõ
male vti non poteſt⸗ que ecia malũ
euentum habere non pñt. het autẽ
füt illa quibd beatiſichmur / et quib⸗
beatitudinẽ meremur⸗ iſta abſolu
te petere poſſum iuxta illud p en „
Oſtende ſaaẽ tuã a ſalui erim⸗ Et
iterũ . Dedut me in ſemitõ mãdato
rum tuoeũ⸗ Mam iſta petondo que
ad ſalutẽ noſtram ptinẽt/ſcimꝰ noę
volũtatem neam wonfoꝛmare volu
tatt diuine⸗/ Que ſicut dicit apys *
thi⸗ ijꝰ Vult omẽs homiẽs ſaluos

fleri- Alia aut bona nõ debemꝰ pe

tere abſolute, ſed ſolũ onditionali
terſub onditione ſriz diuine volun
fntie/ a ĩquãtũ ſunt vtilia ad ſalutẽ
Sola ergo tal petitio debet diei Fe

titio deãtiũ / talis ẽ oeatio / oĩe at
alia magis eſt execratio. Et ſie pa
tet qualiter oeatio eſt petitio qua de
ue ſhonoeat᷑/ ter qd eſt peil

tio· qꝛ non vt deus de noſtris indi

gentijs inſtruatur vel vt eig anim
fiectatur⸗ſed vt illuð qð nobis dare
diſpoſuit noſtris petitionib impe
tretur· eciam patet quon ſit petiti
o ſculiet deventiu⸗ id eſt illoꝛũ in qui
bus noſtra ſalus gſiſtit· vel ꝑ que P
curatir a acquiriturx· Et ſit patet reſ
ponno ad pꝛimũ // Quantũ ad
ſe cundũ in quo videndũ eſt a quo fi
at huiuſmodi petitio⸗ſcʒ vtrũ a ſolo

deo / à videtur ꝓ ſic⸗ qꝛ fruſtra poꝛ

nigitur oꝛatio ad eum qui ozonem
nõ ggnoſcit. ̊ ſolius dei eſt oꝛonẽ
wognoſcere⸗ tum quia plerũqʒ oeati

o magis agitur intenoei actu / quem

ſolus deus ognoſrit. quã voe⸗ Jux
tn illud i ou⸗xiij· Oꝛzabo ſpiritu
ooabo 2 mete · Tum etiam quia vt

diat au guſting in lbꝛo de gira pzo

moetuis agenda. neſciũt moꝛtui eti

am ſci quid agant viui / ecam eoꝝ
fili Igitur 2c7 Ded oppoſitum ſer
uat ecĩa que ſanctos oꝛat. Igit eẽ
Ad hoc bꝛeuiter dieendũ eſt /
ceatio poerigitur alicui dupliciter⸗
Vno modo quaſi ip ipm ĩplẽda: a
lio modo tanq; ꝑ ipſum impetran
da Pꝛimo modo ſol deo oꝛonem

poerigimg⸗ qꝛ ocs ozonts nrẽ oꝛ

dinari debent ad graciam 7 gloeiã
wnſequenda m / que ſolus deus dat
Juren illud pei⸗ Gratiam glam
dabit doming Ded ſecundo modo

oꝛonem poerigimue ſcĩs hoibus 27

atgel
woſte
poſut
ſoer
at
de
ato
mne
nen
eſte
gut

nui

nd
ver

——
S=ẽ

t

an gelis· non ſciliet vt ꝑ eos deus
noſtras petitiones ognoſcat, ſicaut

poſuit apuleius in libꝛzo ſuo de deo

ſotratis· ſed vt eoꝝ p̃cibus mentis
oationes noſtre ſoꝛ antur effectũ
deo dieit apo. vij. Aſcendit fſum⸗
aromatum / -d eſt oꝛationes ſcõꝝ de
manu ageli oꝛza dño / Ad argu
mentũ aũt in oppoſitum diendum
eſt ꝙ moꝛtui ea que in hot mudo a

guntur nõ ognoſcüũt naturaliter / 2
pꝛ ecipue interioꝛes mot⸗ coꝛ dis⸗ H
vt dicit gregog xij/ moꝛał ·beatis in

verbo maiſeſtatur illud qð decet e

os ognoſcere de hüs que arca nos
agütur⸗ maxime aute eoꝝ excellen

tiam det vt og noſcant eutiones
ad eos ſattas vel vo vel oꝛ de Et
ideo ſcõs adhuct viuentes vel ĩ pur

gatoꝛio cxiſtentes nõ oeamꝰ / quia

nõdũ fruũtur viſione verbi / vt poſ

ſint ognoſcere ea que ogitam? vel

dicmus ſed beatis oꝛrationes nras

poerigimꝰ· tamẽ ſoli deo petitonẽ
facimꝰ quantũ ad finem oꝛationis
pꝛindpalẽ ſciliet vt impleatur qð
petim? /2a ſit intelligit damaſeng·
qp oꝛo eſt petitio dectium a deo · 2
het de ſecundo Quantum ad
terciũ· in quo vidẽ dum de tribg oꝛõ
nis ptibus / que ſunt ſeðm apoſtolũ

obſetrationes / poſtulatiões / graci

arü actiones: ſciendũ ẽ ꝙ ad deat
onem tria tequirũtur/quoeuũ pꝛimũ
eſt / vt oꝛ ans ſpualiter aſcendat ad
deum quem oeat. quod ſi ſignifimtur
nomine oënis qꝛ oeatio ſeðᷣm da

maſcenu eſt aſceſ ue intellectue deß
um / Dewndo requintur petitio /

4

que ſi ſignificatur no mine poſtulatio
nis ſiue ſupplicatiõ is. Tercio tequi
ritur ratio impetrandi q8 petitur⸗
hot vel ex parte dei a quo petit /

vel ex parte illiꝰ qui pent.Katio au

tem impetrandi ex pte dei · eſt eius

lanctitas ꝓter quam petim exau
diri iuxta illud daniclis ix· Pzop
ter temetipſum inclina deg med au

rem tuam⸗Et ad hot pertinet obſe

tratio que eſt ꝑ ſacra / conteſtatio · ſi
ut cum dieim per incarnationem
tuã libera nos dñne · / Natio autẽ
impetrandi ex parte petentis ẽ gra

tiarũ actio / quia de aceptis beneß a

is gracias agendo / mermur atape

te potioꝛaEt ideo dicit gloſa · iathi ·
ij⸗ ꝙ in miſſa obſetrationes ſunt ᷓ
pꝛeœdut cõſetrationem. in qui bus

quedam ſacra ommemorantur O
rationes aüt ſunt in ipſa onſetrati

one / in qua mes debet maxime ele

uan in deum⸗ Poſiulationes vero
ſunt in ſequentibus petitioniby⸗ 6B6
graciarum actiones ſunt in fine· ⸗/
Ex hije ergo patet / ꝙ obſetratic es
poſtulatiões gratiaꝝ aetiones / nõ
ſunt oeationis Etes ſubiertiue⸗ ideo
non opoetet. ꝙ diff initio oꝛationis

onueniat quilibet harum ptium ⸗
Ded ſunt partee integrales / ex qui

bue oom ponitur eatio Pfectiſſime

ſumpta tamen oæõ pꝛĩupaliter tõ
ſiſtit in ipſa poſtulatione ſeu petitio
ne· deo bene diff imtur / ꝙ eſt petiti
o decẽtium a deo .⸗ ſicut patet ex die

tie: 2 ſit apparet reſponſio ad terci

um argumetum ; Et hec de pꝛima

pꝛin cipali aueſtione

pertatem ac ſ̊ tantũ victui meo
tribue neœſſaria · / Ad hoc ergo
reſpondendum eſt · ꝙ ſiaut dicit au
guſtinus orando deum / hot hbeet o

¶ De ſecũdo pꝛintipali

4 Vatum ad ſecundum pꝛinci
— pale in quo videndu eſt de o

+☛R

ratlonis qualitate a eiꝗ onditione⸗
ſciẽdũ eſt ꝙ ad debitaã 2 deo acrep
tam oeõnem quatuoꝛ oditiones re
quirũtur· Pꝛimo / ꝙ ſit diſcre ta in
intentione Hecũdo / ꝙ ſit deuota ĩ
affectione Tercio / ꝙ ſit ſancta in o
peratione Quarto / ꝙ ſit eerta in ex
pectatione // Pꝛima ergo ditio
ad debitam ozonem requiſita eſt

ſit diſcre ta in intentione · Eſt aut

in intetione diſcretlo / ſi ad debitum

finem / ſcz ad beatitudinẽ oedinet⸗

de tali dicitur ia / uj⸗ Petitis æ nõ
aeripitis / eo ꝙ male petatis Bnde

quia talem indiſcretã petitionẽ fecit
mater filioꝝ zebeden ideo habuerut
tepulſam · dicente xpõ⸗Neſtitis qᷣd

petatis / c io/ xvi · // Juxta qð qᷓ

ri poteſt vtrũ in oe õne bona tẽpoea
la diſcrete poſſimꝰ peterea videt᷑
ꝙ non⸗qꝛ illa querimꝰ que oꝛando

petim. ß tẽpalia nõ debem que
rete / iuxto illud Math. vi · Pzimũ

querite regnũ dei a iuſticiam ei9/
het omnia adiciẽtur vobis ſcz tem
poꝛalia⸗ Vbi ſola ſpuala dicit eſſe
querenda temp alia vero adiciẽ da
non querẽti. Jbidem eciam Phibet

ſollicitudinẽ tem poealiũ dieens o

lite ſolliciti eſſe quid maductis⸗ er
go pꝛo tempoealibꝰ habẽdis non
eſt oꝛandum / Ded oppoſitum
patet. quia pꝛo tẽpoꝛalibꝰ oeabat

ſapiene/ꝓuerxxxDiuicias ⁊ pau

7 r

rare quod lict deſiderare · Licitum ẽ

autem deſiderate tem poealia / non

quidem pꝛincipaliter / quaſi in eis fi
nem conſtituamus ſed tan; que
dam inſtrumenta⸗/ quibus ad conſe
quendum beatitudinẽ adiuuamur⸗
inquantum ſcilit per ea vita coꝛ

poꝛalis adiuuatur ſuſtentatur/et
in quantum nobis ad ackus virtu
tum deſeruiunt; iſ to modo diſcre
te oeamuse pzo tempoalibus- Bn
de auguſtinus dicit⸗ Sufficientiam

vite non ĩdecenter vult⸗ quiſ quis e
am vult non amplius que qui
dem non appetitur pꝛopter ſeip
ſam / ſed pꝛopter ſalutem oꝛpozũ
q ongtuctem habitum perſone ha
minis/ vt non ſit inonueniens eis
cum quibus viuendum eſt⸗ Iſta er

go cum habentur vt teneantur / cũ

non habentur vt habeantur oeaduũ
eſt · Ad argumentum dicendum ẽ
ꝓp tempoealia non ſunt quetenda
pꝛintipaliter ſed ſeundario · Vnde
auguſtinus libꝛo de ſermone domi
ni in monte· Cum dixit illud ſcili
eet pꝛimo querendum eſt regnum
dei · ſignificauit/ quia hot ſcilict tẽ
poꝛale bonum poſterius querendu
eſt· non tempoee. ſed dignitate · Il
lud tanqᷓ; bonum noſtrum / hot tan

q; neœſſarium noſtrum. Metc ibidẽ

ſipliciter phibet᷑ oĩs ſollicitudo reꝛ
tpꝑaliũ/̊ᷓ ſuꝑflua q inoediata, de

qua dicit ap; s Michil ſolliati ſitis

— õ

— =—

NNA= — —

— —= —

B. à =

— —

oatione/ phi iiij. quare ac / De
da onditio ad debitam oeõnem
tequiſitn eſt. ꝙ ſit deuota in affecti
one. Eſt autem in affecti one deuo

tio / ſi in deum pꝛincipaliter eleuet⸗

7 finaliter dirigat᷑·/ iuxta illud † Pe-

Dingatur oeatio mea ſicut inenſũ

in conſpectu tuo. Vnde valde on
uenienter inenſo boni odozis om

paratur au⸗ fumus ante facem dei

pñtatur quia ſicut inceſum niſi pꝛi
us comburatur in igne nõ poteſt ſu
auiter odoꝛare ; net ſumg eig in altũ
aſoendere: ſit oꝛatio niſi ardeat igne
deuotionis non poteſt bene odoea

te deo / nec ſurſum aſ endere in elũ
Debet ergo eatio ſpualiter arde

ite ardore aritatis . SDuauiter redo

lere odoee virtutis· Eminenter aſcẽ
dere vigoee deuotiõis · Ded uuxta

hot queri poteſt que ſunt illa per qᷓ

in oatione pꝛinapaliter i im peditur

deuotio Ad quod diedum eſt / ꝙ tri
a lũt ſpecialiter ſcʒ vaga ogitatio⸗

vana ocaupatioficta o ſtentatio 7

Pꝛimo ergo deuotlonem oeõnis ĩ
pedit vaga cogitatlo id eſt mentis

euagatio qua ſcʒ ꝛz noſtrum ex in
firmitate a fragilitate humana ꝑ

pvarias vanas oogitatloes/a qua
doqʒ ſoꝛ didas 2 ad peccatum incli
nantes fluttuat ? vagatur / qað ecia

viris perſectis cõtingit⸗ iuxta illud
pſalmi Coe meũ dereliquit me //

Decundo deuotionem impedit va

na ocoupatio / qua ſeilicet coꝛ noſtru

cirta terrena ocoupatur/ 4 eeleſtia

negligit. q ſepe vinie ſeculanb cõ
ngit-ani lit in oꝛe haheant Vba

cationis / tamen in oꝛde habent

ogitauones vane occupationis De
qubo dict do minus . Populvg iſte la
bijs me honoeat oꝛz autem eoeum
longe eſt a me⸗ Contra quos dicit
yſidoeus / ꝙ oratio/ wꝛzdis eſt non la
bioeum neqʒ deus Pba⸗ ſed oeatis

coꝛ aſpicit · Tertio deuotionem

oonis impedit ficta oſtentano⸗qñ
ſcʒ o am hominibg oeamd⸗a tunt
ſaaluter ad vanam gloeiam incita
mur⸗ ſit plerũqʒ qð per deuotio
nem inapimus ad noſtram oſtẽta
nonem terminam9/ 3deo cnſulit

xpus in ſecreto oꝛare dieno· Et ců

oeatis non eritis ſicit ypocrite qui o
rant vt videãtur ab hom inib.Tu

autẽ oum oaueris intra cubiclluũ tu

um /4 tlauſo oſtio oea patre m tuũ
c M vi. Vbi dict tnſoſto ꝙ hoe
pꝛopoſito xpꝛiſtꝰ vetat in couentu⸗
td eſt in publico oꝛate. vt a conuẽtu
videamur Et ideo oeando in publi
w nullam nouitatem vel ſingulari
tatem facete debemus / 1 quam ho
mines ad nos videndu moueãtur
Met tamen vt auguſting dicit in li

bꝛo de ſermone domini in monte⸗
BViden ab homibus nephas eſt / H
ideo hot agere vt ab hominibus vi

dearis hoc enim onuenit ypotri
tis · / Tertcia conditio ad debitã
oꝛationem wequiſita eſt ſ ſit ſancta
in operatione· Tunt enim ſantta ẽ
oeatio cum ex bonis opernibus ſanc
tificatur· Vnde dicit ſriptura· q;
bona eſt ozatio eum ieiunio et ele
moſina: tho· xij⸗ Nam inter detera
opera viruioſarher duo ſciliot ieiu

p ij-

nium et elemoſina oꝛationẽ ſaciunt

ſanctam/ deo atceptam. deo di
cit yſydoeus · Qui vult oꝛationem

ſuam volare ad deum facat illi du

as alas / ſciz ieiunium 2 elemoſinã

Dicut autẽ 2 het alia opera bona o
tationem ſanctificant:ſit optra ma

la eam maculant 2 ideo diſplicen
te effiaüut· Vnde dñs dicit per pꝛo
phetam- Cum multiplimueritis 0

rationes non exaudiam/ manus ei
veſtre ſanguine plene ſunt · Yſa⸗l·

id eſt opera veſtra peccatis maatla

ca ſunt // Jurea quod quer: poterr
vtum oꝛatiõ es peccntoꝛzum aliq d

impetrent apud deum/ a videtur xp
non/ qꝛ io⸗ix/ dictur · Hcimus aui
a petcatozes deus non audit Et
pꝓuer · xxviij · Qui declinat aurem

ſuam ne audiat legem/ oꝛatio ſua e

nt execrabilis Ved ontra hot dicit
auguſtinusſuper io⸗ Hi peccatozes
non exaudiret deus fruſtra publi
canus dixiſſet · domine pꝛopici9 eſ
to michi petcatoꝛi · Et enſoſtomus
dieit ſuper matheum Omnis qui
petit acipit id eſt ſiue ſit iuſta ſiue
peccatoꝛ / / Ad hoc dicendum eſt
ꝓꝙ in peccatoꝛe duo ſunt conſideran
da . ſciliet natura quam diligit de
ue/2 culpa quã odit. Di ergo pec
catoz oeando aliquid petit in quatũ
peccatoꝛ id ẽ ſeðm deſidenum pee

tati· hoc a deo nõ exauditur ex mi

ſeritoꝛ dia / ſed quadogz auditur ad

vin diccam/ dum ſciliet deus pmit
tit hominem ampli ruere in percea

tum Deus enim vt diat auguſting

guedam negat pꝛopitius/ quedam

.

onadit iratus. Di vero oeato pee
autoꝛis ex bono deſiderio nature P
cdat. deus ipſam audit non qu⸗ de
ex uuſticia / auia petcatoꝛ hot nõ me

retur⸗ß ex pura miſerioz dia/ obſer

uatis tamen quatuos conditionibg
ſclliet vt pzo ſe petat / a neœſſaria
ad ſalutem 2 pie 7 perſcueranter⸗

de quibus poſtea dictur / Ad u
lud vero quod pꝛimo ob. tur / dicẽ
dum eſt. ꝙ ſicut dicit auguſtinus ſu

per iohannem / illud verbum eſt de

ci nondum illuminati. ideo nõ eſt
tenendum in ſcriptura oſſertiue dir
tum/ßſᷣ ſiaut receitatum/ poteſt tamẽ
verificari / ſi intelligatur de peccato
re in quantũ ẽ peroꝛ et ſit eaã iuxta
aliã auctoeitate ei9 oꝛzo ẽ exetrabik
Quarta conditio ad debitam
oationem requiſita / eſt ſit eerta

in expectatione· Tunt enim efficnci

ter oꝛamus / cum firmam fidem / et
certam ſpem habemus optinendi 2
impetrandi q8 petimus Bnde ia⸗
io. dicitur Poſlulet autem in fine ni
chil heſtans Et hant ertam fiduci
am obtinendi illud qað ozamus no
bis dedit xpꝛ:iſiuscum ditit Si qd
petientis patrem ĩ nomine meo da
bit vobis · io · xvi⸗ Iiud vero in no
mie ſuo id ẽ in noie iheſu petere in
telligimur qð ad ſalutẽ ptinet⸗ qa
iheſ hebꝛ ayee / latine ſaluatoz ſter
rꝛetatur Vel illud in nomie ſuo pe
timꝰ/ qað ipſe petere pꝛ ecipit: vel in
quo volũ tatẽ noſtram ſui volutati
onſoꝛ mamus · q tunt ſecire petere
poſſumus Vnde auguſtinus· Cũ

„

illa que deg p̃epit petitis ſeaue peti

eerrse e

ůœoypʃP. — —

——— —

— —,aœ — —

— —

S

èè
—

te⸗quia pzꝛopitio deo oneeduntur⸗
Vz a petitis tpalia / ei mo petite /
7 cum tim ee uli omittite · vt ſi Pſit

det⸗ ſi ſcit obeſſe nõ det Quid eni ꝓp
ſit vł obſit nouit medic nõ egrot9

D iauit naqz atingit ꝙ egrot ſepe

peiit nõ illud as eſt ſibi ſanũ ß oon
trariũ⸗·a tũc bong medit? nõ dat ei

qð pent Egrot vere ſi ſit bone obe
diente medico volüu tatẽ ſua ſubiat

Dit debeg facere deo / tũt dat nob
erm ſe 8 m volutatẽ eig dabit nob
Dz ogtra hot dubictari p̃t/ qꝛ aliqui
iuſti in gracia exiſtentes⸗- ex debito
mõ oꝛates / petũt vt btitudinẽ aſſe
quãtur: ꝗ tñ nõ exaudiũt᷑ ſiout pa
tet de ſcitis repꝛobis in grã exiſ
tentib a oebnẽ dñicã dicẽtib· ergo

ſit oe ates nõ hñt eerta expectationẽ
de illo q oꝛant; qꝛ ertitudo nõ ẽ

de falſo Ideo ad oeõnẽ debitã non
videtur nccara iſta quarta gditio⸗

/ Ad hot diẽdũ ẽ ꝙ verta expec

tatio obunẽdi illud qð in oeõ ne pe
timg / nõ E itelligẽda cathegoeie ſi
plidter ̊ oditisnaliter ſcz ſi non ꝑ
nos ſtet ita ꝙ ad hot obe non po
nam:a iſto mõ ecia habere debe?
ſpem de beatitudie ſcz ſi ĩ bonis me

nitis ꝑſeuèm Ct ſit itelligi p̃t illa

deſcriptio ſpei Hpes ẽ certa expec

tatio ſuture buͤtudinis ex meritis ꝓ

neniẽs // Et het de ſecũdo pꝛinci
pali (De tercio pꝛinapali
uatũ ad tercu pꝛiapale ĩ quo
vidẽdũ ẽ de oꝛõnis quãũtitate
7 eig pfectiõe Daẽdũ eſt / ꝙ oeõnis
ꝑfectio pꝛĩcipaliter aſiſtit ĩ mente:

„ Witet lg i/

eius autẽ effectus apparet in voe⸗
iuxta illud pei Doœ mea ad dũm
clamaui Pꝛ oſect aut vtriuſqʒ / ſci
lœt tam mẽtalis ꝗꝙ; vocał oeonis
eſt in merede Vnde dicit in pſalꝰ
Et oeõ mea in ſinn meo conuertet᷑
Et ideo quantitatẽ ꝑfectionis in o
ratione in tribus poſſumꝰ? conſidera
re / Primo in mentis afſettu /
Secũdo in vocs eſſcn / Tercio ĩ

mercdis Pfcn/ iuxta het tria poſ
ſumd hit tnplice q̃ſtionẽ tractare //

hNℳ

tũ ad mẽtisaffectũ· vtru ad debitã

a pſectũ oꝛonẽ / requiratur mentis

uttentio gtinua / Deaida erit de
quatitate oꝛõnis quatu ad vocis ef

dinturna / / Terectu ad mercedis
pꝓfettũ · vtrũ oeõ tati boni qtũ peti
tur ſit meritoꝛia De his ergo ꝑ o

dinẽ vidẽdũ ?& / Utũu ad pꝛimã
Aſtionẽ arguit᷑ / ꝙ de neitate debite
deõnios ſit ounuatio mẽtalis atten

lonis · quia ſcðᷣ m damaſcenũ oꝛo

eſt aſceſg metis in deuũ Ebi aut nõ

eſt attentio / nõ eſt aſcẽſg in deũ Ym

mo ille q̃ nỹ attendit ad id qð oꝛat

videtur deridere deuũ⸗ ſicut a ſi qs a
liau hoi loqueret᷑ nõ attẽ deret ad
illud qð Pferret Vnde baſilig dicit·
ꝙ eſt diuinũ auxiliũ imploꝛadum
ne remiſſe / ner mẽte hut illut euaga

te coõ fiat. eo ꝙ talis non ſolü non
impetrabit q8 pettt. ß a magis de

um irritabit Dz in contranu argui
tur/ qꝛ ſanqi viri ĩ ozone qnqʒ eua
gationẽ mẽ tis patiũtur iuxta illud
ſupꝛa allegatũ Coꝛ meũ dereliquit

5%*

p iij⸗

me gitur a7 / Pꝛo rñſione ſci
endu eſt mo / ꝙ aliquid dictur re

quiri ſeu neœſſarniũ ad aliud duplia

ter. Vno modo ꝑ qð meli ꝑ ueni
aur ad finem/ 2 ſit attentio ozoni ne
eæſſaria eſt Alio modo dititur alid
neæſſariũ ſine quo res non poteſt
ſequi ſuü effectu· Trplex aut eſt ef
ſechg oꝛonig ſiue finis / Pꝛim⸗
quidẽ cõmunis om nibg actibus ari
tate ſoꝛ matis qð eſt mereri⸗ et quã
tum ad hut effectum ſiue finem nõ
de newſſitate requiritur ꝗy attentio
ſit ontinua per totam ozationem⸗
ſed virtus pzime intentionis qua
aliquis ad o andum aredit reddit
totam oeationẽ meritoziam liuut æ
in aljs meritoꝛ ijs actibꝗ conting it
DHecũd at oꝛõnis effcis/2 ci
Wiius eſt impetrare. ad hut eciã
ſüffict pzꝛima intẽtio / qua des pain
tipaliter attendit · Di añt pꝛima in
tentio deſit / oꝛatio net ẽ meritoꝛ ia
net impetratiua- ad hũt itellectu
dicit gregoeig Illam enim oꝛonem
deus no andit⸗ cui ille qui oꝛat non
intedit / Tertciq aũt effect oeatio
nis eſt quẽ pñtialiter eſſiat ſeʒ que

dam ſpüalis refectio mentis: 7 ad

hoc requinitur in oꝛatione otinua at
tentio Vñ de hot fructu dicit apoſ.
i⸗owꝝ xuij⸗ Hi oꝛẽ lingua mes me
a ſñ fruttu eſt NHit tamẽ ſecdo no
tandũ ẽ ꝙ oꝛoni voali. triplex p 6
atiẽtio adhiberi Vna qua attendit᷑
ad verba / ne eis erretur Alia qua
attenditur ad ſenſum / qui p Pba ſig
niſitur? Terca qua attenditur ad
finem ceõnios ſcz ad deum / in qu?

per oeõnem ſp naliter aſcenditur/a

ad tem P qua oeatur⸗2 iſta ẽ max
ime neſſaria hant habere pñt
eciam ydiote⸗ 2 qnqʒ vt diat hugo

de ſcõ victoee · ĩ tatũ habũdat het at

tetio qua mens in deũ fertur. vt eci
am oim alion mens obliuiſcatur⸗

Tertio notadum eſt ꝙ duplex

eſt mentie euagatio Vna que fit
ex pꝛopoſito / a het eſt pecxatum/

het impe dit oꝛbnisfructũ / maxĩe
ſi euaget mẽe ad aliqᷣd qð ẽ pœ m

vel fine ozoĩes Otranũ Alia euaga

tio mẽtis q̃ fit p̃ᷣter ꝓpoſitum⁊ her
oo nis fruckũ nõ tollit Vñ baſilius
diat Di vero debilitat? a pero fixe
neqs oꝛ-are⸗ Quatucuqʒ potes teip
ſũ ohibeas ? deꝰ agnoſcit eo ꝙ nõ
ex negligetin ex fragilitat no po
tee vt opostet aſſiſtere wꝛã eo Vñ
mẽs humana Fter ĩfirmitat na
ture lapſe diu in alto ſtare nõ pt qꝛ
pondere humane fragilitatis ad in
feriora depꝛimitur⸗ 2 inde contin

git eꝙ ipſa dum beando in deum aſ

eendit per ontemplationem ſubito
euagatur per quandam fragihta
tem 7 hot non eſt peæxatum⸗ quia
non ex electione ſed ex naturalli in
frmitate pꝛocœdit. Et per iſta pa
tet veſponſio ad iſtud pꝛimu dubi
ume /// Ditũ ad ſecũdã queſtionẽ

arguitur pmo ꝙ oeõ voalis nõ de
beat eſſe diuturna/ qꝛ Mevi. dẽ Oꝛ ã
tes nolite multum loqui⸗/Et ibidẽ

xpꝛiſtus modum ocandi pꝛefixit
bꝛeuem / 2 ñ verboeung p ꝛ0lixita
te / . iſtitutionẽ oꝛõnis dñice⸗ ergo
nõ videt᷑ licitũ vltra oꝛoõnẽ Ptedere

net terminos a deo pzeſixoes tranſ
endere quod pꝛ ohibetur exo⸗xvij⸗
Ded contra eſſe videtur qdð dietur
lue xviijꝰ, opoetet ſemper oeare 2
nu deſiore Et i⸗ ad theſſa v⸗Di
ne intermiſſione oꝛate / Pꝛo reſ
põſiõe pzimo notãdũ eſt / ꝙ duplex
eſt oꝛo⸗ ſciliet ommunisa ſingula
ris Cõmunis que pꝑ miniſtros ecce
in ꝑpſona populi deo offertur / a tak
debet eſſe vocalis; vt populo ꝓ quo
fit innoteſcat · Oꝛõ vero ſingularis
eſt / que ſit a ſingulari pſona quacuqʒ
ſiue pꝛo ſe / lue pꝛo alijs / de tali
nõ eſt neeſle R ſit vocalis · Hot ta
mẽ eſt expediẽst tribg de muſis Pꝛzi
mo ad extitandu ſanauũ deſidenũ
intenoꝛem deuotionem qua mẽs ele
uatur in deu · Bn lange ditit ad P
bam g Vbis alis ſignis ad au
genduũ ſanctũ deſidenum noſip̃os
acrius excitamꝰ Et ideo hmoi voti
ba ſignis tantum eſt vtendu / qua
tum ſuffidt ad mentem exatadum
Si vero mens ꝑ hot diſtrahatur
vel qualiterceuq; impediatur a tali
bus eſt ſſandum⸗/q apue illis
uenit quoꝝ mẽs ſine huiuſmodi ſig
nis ſufficiẽter deuota⸗ iuxta illud
pei⸗ Tibi dixit wꝛ meum / ex qu ſiuit

te faces mea- Bnde pzꝛimo regum
pꝛzimo legitut/ ꝙ anna loquebatur

in oꝛde ſuo· / Decundo wnueni
ens eſt vox in oatione quaſi ad red
ditione m debiti . vt ſciliot homo ſer

uiat deo ſed m totum illud qð habʒy

ab eo id eſt non ſolum mente ſed 2
oznoe· q hoc maxime conuenit o
rati oni ſcð m qð ẽ ſatiſ facoꝛia Vn

ta interu al
eciam verbis rogamus deum / vt

te dicitur ozee vltimo, Reddemus

vitulos labioeum noſtroꝛum
Tervoao vtilis eſt vocalie oeati
o quaſi ex quadam tedundantia le
tide anime in wzpus⸗ Juxta illud
pſalmi- Tetatum eſt oꝛz meum/
exultauit lingua mea⸗· // Decun
do notandum dupliater poteſt ĩ
telligi ontinuatio ſeu diuturnitas

ſam· ulio modo ſcðᷣm cuſam Cau
ſa autem oationis eſt deſidernum

cuntatis / ex quo pꝛocœdere debet o

ratio⸗ quod debet in nobis eſſe onti
mum vel acku vel habitu⸗ Manet
enim habitiis ſeu virtus huius deſi
derij in omnibus que ex caritate fa
rimus Juxta il llud. Omnig in glo

riam dei facite · pꝛima ad wꝛ ithios

decmo⸗ Et quantum ad hot oeati

debet eſſe ontinua Bnde dictt
auguſtinus ad pꝛobam - In ipla fi

de ſpe caritate ontinuato deſide
rio ſemper oꝛramus · Ded ipſa oza

ibidem aiuſtene⸗ Ideo per cer
hoꝛarum et tem poꝛũ

illis terum ſignis noſipſos ammo
neamus⸗ a quantum in hot deſide
rno pꝛofeœrimus nobiſipſis innoteſ
tamus ⸗ q ad hoc agendum noſip
ſos atrius exctemus ·/ Tercio
notandum eſt. ꝙ quia vni uſcuiuſqʒ
tei quantitas debet eſſe pz o postio

nata fini ſiait potionis quantitas

pꝛopoetionatur ſanitati Ideo vtile
p iiij

ooationis- Vno modo ſeo8m ſeip

to ſcm ſeipſam unſiderata nõ po
teſt eſſe ontinua“ quia opoetet ali
is opertbus occupari. Et ſiaut dikit

.

eſt vt oꝛatio tam diuturna ſit quan
tum expedit ad excitadũ interioeis
deſiderij ſeruoeem⸗cũ vero hat mẽ
ſuram exœdit ita ꝙ ſine tedio pꝛo

longan non poſſit,non eſt vltenus

oꝛ?o ꝓtelanda⸗Et idro aug vbi ſu
pꝛza appz obat ꝗgſuetudinẽ quoeũda

Ffratrũ in egyptoqui crebꝛas dicun

tur habere ozones/ tamẽ bꝛeuiſſi
mas rapti quodamõ iarulatae⸗
ne ſciz per ꝓgduckioers moeas eua
neſcat de uotio / atq; ebetur intentt

0 Et ſicut hot eſt att?dẽdu in oone

ſingulari ꝑ compꝑpatio nẽ ad ĩtetionẽ
oantis ſit à in oꝛoỹ ne cmuni ꝑ cõ
parationẽ ad deuotionẽ populi aſ
tantis / Ad ronẽ añ oppoſitam
dicdũu eſt / ꝙ in oeone/ multa lo un
o pꝛohibet᷑:· ſcedᷣm qð exponit au
guſting ad ꝓPbam Muleum loqui in
oado eſt rem neoſſaria ſupfluis a
gere verbis⸗ Mam de xpõ legit
ꝙ; noctauerit in oꝛoõne ꝙ diuti3
oauent vt ſciz nobis p̃beret exrem
plũ Liœt aũt ipſe xpũs o?em do
mini am bꝛeuem inſtituerit. nõ ta
men hot ſeat quaſi illis verbis ſo
lum vti debeamus in owando ⸗ ſed
quia quibuſcunqz verbid vtamur /

ad illa ſlola impetranda tendere de

bet noſtre oꝛationis intentio⸗ //
Ad auctoꝛitates autem poſt oppo
ſitum dies dum eſt / ꝙ aliquis ſemꝑ
æ ſine intermiſſione dicitur oeare 4
nuß deficere / vel ꝓpter cõtinuitatẽ
deſiderij caritatis actu vel habitu vt
dictum eſt. vel quia non intermittit
quin debitls et tatutie tempozibꝗ
oet · Et ſit patet ad ſecadũ dubiñ⸗

Quantũ ad teraam queſtionẽ

arguitur pꝛimo / ꝙ oꝛatio non ſem

per tantum meretur quantum per
tam petitur quia paulue liœt ſcus

eſſet oꝛauit a ſe emoueri ſtimulum

carnis 7 tñ hot optinere non meru

it Igitur c Sed oppoſitũ videtur
ex illo dicto xp̃i · Di quid petientis
pattem ĩ noĩe meo dabit vobis i0.

xvi· // Pꝛo rñſiõe pmo notu dũ

eſt / ꝙ oe5 duplic habet Ptutem teſ
pectu ſuturi Pfect9 ſciz Vtutem me

rendi/ 1 vtute impetradi Oꝛõ aũt

ſioit a quelibet act meritozig habz

efficacia merendi in quatum ꝓœdit
ex radie aritatis : efficaciam at im
petrandi habz ex radice diuie libea
litatie· qꝛ deg iõ nos ad petẽdũ in
ducit vt liberaliter det · Vñ aug di

cit li/de Vbis dñi· Mõ nos hoꝛtate

tur vt peterem niſi dare vellet. Et
eriſol omꝰ ſuꝑ matheũ uqᷓ; oꝛau
bñficia denegat⸗ qui vt oꝛates no de
fidot ſua pietate iſtigat // Secudo
notadum eſt · ꝙ menitũ oeõnis qñ
qʒ ad aliud pꝛincpoliter reſpiat q;
ad illud qd petitur/ qaꝛ mentũ oeõ
nis Pncipoli? reſpict ad butudinẽ /
hſ̃ petitio oeonis qnqʒ; dirc reſpiat

ad aliqua alia Di ergo illud ad ali
gquis petit oꝛãdo no ſit btitudo vel

ad btitudinẽ vtile · nõ meret illud⸗
h̊ añqʒ ſit oꝛado meritũ amit tit ſcz

ſi petat ꝓplemẽtũ alicuiꝗ pœĩ⸗⁊a hꝰ

nõ eſt pie oꝛare Di vero illud qað pe

titur nõ ẽ ncariũ ad ſalutẽ/nec mai

feſte ſaluti gtrariũ. tũr lic; oꝛas poſ
ſit oꝛando mereri vitũ eterna / qñq
tñ nõ met᷑ obtinẽ illd qað petit Vn

——— — —/—

+SF — — —.—

— == —

— —

dt

— à — —

augd in li · miayꝝ plpi: Fideliter ſup
pluae deo p neitatb huig vite

mioediter audit mioediter no au

ditur Quid em ifirmo ſit vtile / ma
gis nouit mediczq; egrotꝰ Et Jy
ter hot paul9 nõ ẽ exauditꝰ? petens
