ſideratione miraculoꝛũ· vel in ſama

nomis tui⸗ a tuoꝛum apłoeũ De qᷓ

bus dicitur Ppi bong odoe ſumus /½

/HSequitur Introduxit Dixeat
enim in quo currenduũ · ſciz in o doꝛe
vngentoy / nũt dicit ad quid curren
dum / ſciz ad ellara ſpõſi Dicit autẽ
Introduxit me] qꝛ liet omẽs cur
rant / ipſa tamen que ardẽtig amat /
veloci aurrit / 1 ideo cicig ſola ad ter
minũ puenit Introduxit ergo me
rex in eellaria ſua Diuerſa ellaria /
diuerſe ſũt ecĩe pticulares · in tadẽ
domo ſeu eadem ecia generali. qꝛ
archa noe liet vna ſuerit; eccie vni
tatem p̃figurans / plures tamen ha
buit amerulas coõdiſtinckas Vel di
uerſa eellaria / diuerſe ſunt intelligẽ
tie ſeripturarũ Vel Introduxit me
rex in elllaria ſua ſid eſt in ecia triũ
phantem / in qua manſiones multe
ſunt Introduxit ſſcz nũt in ſpe/ tan
dem in re/ / Sequitur Exultabt
mues Eckia enim loquitur ad ſpon
ſum grata de bñfitijs / non elata di

&ος Exultabimg q letabimur ĩð te/

non in nobis / ſiait ſuperbi 2 ĩgrati⸗/

H

net in ollarijs tuis / id eſt in gaudi

is tuis / ſiclt mercennariz ß in te ſi

cut veri filij 1 amicj emoees vbe

eũ tuoe u id eſt pꝛeœptozũ documẽ
toꝛũ ſeu donoeum tuoꝝ ſuꝑ vinũ

id eſt ſuper auſtentatem legis vel
voluptatẽ warnaliũ deſidenoeu· qᷓ

ebꝛiant mẽtẽ Cxultabimꝰ? linquã⸗
in ſuturo ad plenum/ a non modo

Vel ſcðm bernardü / het poteſt eſſe

vox adoleſcentularu cgratulantiũ
ſponſe⸗a dicentiũ Exultabim? in
te non in nobis qz nõ merumues
introduc Memoees vberũ tuoeũ]
id eſt meritoꝝ tuoꝛum · dulciũ nobie

Lſuper vinũ ſſcʒ pꝛeterite iocundita
tis carnalis Cxultabimg ſinqua⸗

qꝛz Recti diligut te Reat ſcz / id il
l q nõ ſũt ĩgrati / qdð dicit ꝓpter ſoꝛo
res murmurantes⸗ ſponſe ĩuiden
tes Et ad eundẽ ſenſum p̃t eſſe vox
ſponſe ad ſponſum dicentis Kecki

id eſt non ingrati diligunt te vide

ſam ercia pare

igra ſum 1 etera] Vox eſt ſpa

eadoleſcentulas exhoetantis e
ns ad paſſionũ tolerantia perſeue

rãatiã indctis/ 1 murmur blaſphe

mãtiũ opeſetis Quaſi dieret Vos
vultis mecũ in ceellaria itro dua· nõ
ergo vos terreat tribulatio gꝛz e
go nigra ſũ ¶extenꝰ? tribul atiõ ibg
q p̃ſſurel q̊ ſoꝛ moſa: ĩteri Vtutũ

dewzamétis nigra ſſedðz ſtatũ pte

ritum ſub ptcõ ſᷓ foꝛ moſa ſcðm ſia
tũ pñtẽ ſub gra nigra ſiudicio mũ
dij ſoꝛ moſa uudicio dei / vel nigra
in ali quib vꝛ m / ſcʒ ð puerſie ſoꝛ
moſa ſi fidelib 2 niſtieligm ſu

2⁶

28

igie ß ſoꝛ moſa ſlie heruſals

e

illig ihꝛ m que libera eſt / 2 que eſt
mater noſtra/ ad gal / uij Omẽs
aut voat ſilias theruſals / Juter ſi

dei gfeſſionem⸗ ſacram ẽtoꝝ ſuſcep
gonem fidelũ ſocetatem· 7 ſutute
ſalutis ſpem Migra ſum igitur ·

ſicit tabernacula edar Tedar fili
us hyſmaelis Mang ei gtra obs⸗

manꝰg omniũ ogtra eu/ nullu in
ter hoies hñs locu⸗ß in tabernaau
lis pzo neqͥa ſua ſemꝑ habitãe⸗
ſic æ iuſti pꝛo meritis ſuis creduut
expelli affligi· a quaſi hoſt es oĩ
um iundicantur Vñ dicitur Eritis 0
dio hoibg / ꝓpter nomẽ meu⸗ Die
eciam eccia / quaſi nullu hñs hit ha
bitaculũ / ſemp eſt in milica/ 1 ven
tis tribulationũ expoſita Exterius
ergo nigra eſt ſicut tabernaaula e
dar ß inter ſo⸗ moſa ſicut pelles
ſalomonis quibꝰ ſcʒz ipſe texit tab
naculũ. vt dicit gloſa⸗ De pellib 1
qt rubꝛzicatis ſetit ſibi tabernaan u
ſalomõ Hec gloſa Dz dubiũ ẽ vñ
hoct ſumpfſit gloſa aim hot de ſalo
mMone nuſq; legatur in biblia- hoc
at de dauid i⸗ Regu vij Et i⸗ga⸗
xvij Boteſt autem dich ꝙ ſalomo
templũ edificnuit⸗/ a verſſimile eſt⸗
wdonet ip̃m totum pfecſſſet/ ip̃m
texit pellibꝗ p̃cioſis ·a de hijsloqui

4

tur text9 7 gloſa // Dequiturf

HMolite me conſiderate ꝙ ſuſca ſim

œtea qꝛ enim dixerat nigra ſu
ideo ſubdit nolite Q ctera Quaſi
dieretõ vos terreat hec nigtedo/
qꝛ non eſt naturalis atcidentał⸗
nã dewloeauit me ſol ſcz ſol tnbula

lionis in qua deus illuct / dando in

temptatione Puentũ . Vel ſol iuſti
tie / qgter aug amorem hot patloꝛ⸗
HBñ nota ꝙ ſol iuſticie eciam

coloꝛauit / dewloꝛauit / areclorauit⸗

Toloeauit ĩ natiuitate/deoloꝛauit
in paſſio ne/ reoloꝛauit ĩ reſurtectio
ne Ct ita dia p̃t de bta virgine / ꝙ

ſol iuſticie eam oloeauit ĩ ptioe ·

dewloꝛauit in moete / rewloeauit in
aſuüptione / Dequitur Filij ena
tris mee eetera Vbi declarat qð
dixerat Dixerat ſe decoloꝛ atam n
ter paſſiões tribulationũ / ideo hot
detlarando ſubdit Filij matris me
e ſid eſt iudei· qui ſunt filij ex eadẽ
matte⸗ ſcz ynagoga· nõ ex eodẽ

patre quia eis dicitur Bos ex pꝛe

dyabolo eſtis J o. viij · Iſti ergo fllijʒ
adulterini Pugna uerut gtra me
ſcʒ diſputationibg afflictionibg 4
Poſuerüt me aiſtodẽ in vineis ſſciz
in vineis gentu vinea meam non
auſtodiui ſid eſt locũ vinee / ſcz iheru
ſalem/inceuſtoditum dimiſi· liet in
uita expulſa- Hanc aũt vineam
ſuam diat⸗ quia ad eam ſpecialiter

miſſa fuerit ab ipſa tamen expulſa

fuit / tpe xpᷣi q apoſtoloꝛũ · ideo ad

vinea getiũ / id eſt ad ̃dicationem

ſidei eruditionem gentium ſe on
uertit Juxta illud Eceœ cuertimur
ad gentes eetera⸗ Bel iſta mater
de qua hit loquitur poteſt dici eua /
cuius fili ſunt motus ullpabiles / af
fſectiones carnales/ temptatiões
penalesque omnia contra pꝛ imiti

nam eccleſia pugnauerut

(¶BDuarta pe

0

Sd S —- —

—
—

— —

Aundia michi quem diligit anima
mea vbi paſcas vel vb: paſcat
ſcm aliam iram Di aut lra habe

at vbi paſcat tunc eſt vox ec ie geẽ

ti / ad ecleſiam iudeoeu . Quaſi di
etet eccia gentiũ / id eſt eccia aſſup
ta de gentib. poſita ſum auſtodie

in vineis ſiait tu⸗ ſed ne fallar in
multitudine heretioꝝ et ypocritax
India michi ſſcz ſpoſum tuu· quẽ
dillgit anima mia / vbi Paſcat et v
bi cubet/ id eſt in quibus delcatur
quieſcat in mendie/ id eſt in pplen

doee maieſtatis ſue / Vbi noton

du ꝙ ænaallum ſponſi meridianuũ
ſunt ip̃i boni adiui: qui bonis ope
ribg eum paſcũt. cubiculu merdi
anũ ſunt ipſi ctemplatiut / qui diui
nis ontem plationibq eu ſuſcipiut⸗
DHDecũdo nota ꝙ tnplex eſt xp̃i
œnaculũ vel cubialu· vmatutinu /
veſpertinũ meridianũ Matutinũ
ſuit ipſa ſynagoga in patriarchie 2

Jnhetis Deſpertnu ertt / qn reliqui

e eoeu ſalue ſient vt dicit ſcriptura⸗
ß mendianũ fuit eleſia pt? aſcẽſi

onẽ/qñ in die pẽthecoſtes ſol iuſtie
feruoꝛe muritatis / ſuos diſcipulos ig

ne ſp̃s ſci viſibiliter iĩflam auit //
Di vo lra heat Bbi paſcas / vbi au

bes vtunt eſt vox adoleſcẽtularum

ad ſpõſam⸗c erit idem ſenſus a ea

t expoſitio que pꝛius Me vagari
2 œtera/ id eſt ne vaga / etxrabuda

heſitãs / alrram ptg multitudinẽ
hereticꝛ ũ / ypocritaꝝ a falſoꝝ frm⸗

qui deum oee oonfitentur⸗factis au

tem negant. Vnde ſodales dicutur
de quibg eciaſt · xxxvij Dodalis a

mic g ocundatur in obledatiobg⸗

2 in die tnbulationioeduerſor ent
Bei Indica michi poteſt eſſe vox

ſponſe ptꝰ ſudoees vite aciue⸗ refer

tionem/a quietem vite onteplatue

nis quaſi hoꝛa matutina cogita tio /

quaſi hoean terca meditatio quaſi

mendies / viſio quam optat⸗ quaji

hoea veſpertina / ognitio per creatu

ras⸗Bel menidies p̃t intelligi eæle
ſia tnumphans. quam ſibi indicart
optat eœleſia militans. ibi paſci et
nuhari cu ſpoſo ipiẽs (Curta pe
ignoras etera- Box et
ponſi ſpoſam arguentis pellerat

enim ſibi indican enaallum ſponſi
tubiaulum/ quod ipſa eſt: ideo vi

detur ignoeare ſeipſam: Vel ad id
refertur dixerat ſe nigram dewlo

ratam a fuſcam/cum ipſa ſit wloα
ta candida 7 pulchza Dicit ergo

Di ignoꝛas te ſciliet que a qual
lie vei ſi ignoeas te ſper tnbulatio
nem puichꝛ ioꝛem fien o pulcherri
mainter mulieres jid eſt ſuper om
nes infirmoꝛum ongiegationes⸗

Cuaſi dieet tu videris hot ignoea

— 4
tera male? ideo egredere ſciltet
a meo cnſoꝛ tio vel amplexu⸗//

Et nota hit non knetur vbum

egtredere imperatue⸗ ſed per

miſſuie / vel pꝛomiſſiue qauia pzZo

mittit et pꝛedixit quod euenturum
erat · Quaſi dieret egredere /id eſt

egtedieris⸗ abi /id abibie ptg

veſtigia gregum tuoeum poſt vari
os acus errantum .a paſce /id

eſt paſces pzaua doctnna⸗ hedos

auos lid ẽ peruerſos anditoꝛes vel
puos motus carnales? fetdos ni
tries ZJuxta tabernacula paſtozu
ſcʒ ſe aita ſcolas pᷣuoꝝ a doctrinas
miquoꝛum magiſtroꝝ;. Vel iuxta
qẽ lid eſt iuxta veros doctots“ vt
eis ſimilie videans / cn tomẽ ſutura
ſis eis diſſimik aduerſa // De
quitur Catatui 2c Vnde qꝛ ſpon
[9g nõ vult ſpõſam ignoꝛare ſeipſa⸗
ter qð intrepado dixerat ſi igno

ras * ideo ptmination? 2 itre

.

patione blandicijs vtitur/ 2 bñſi
ria ipſã ad ognitionẽ ſui reducit di
Gε Equitatui meo id eſt populo
ſrahehtic allimulaui te id e ſimi

lem ſea· vt ſicut ille populꝰ vſq; ad
tranſitum maris rubꝛi⸗ſemp afflit
t9 & ab egyptijs⸗ itn tu a filije ma
tris tue / vſq; ad mortẽ Et oedinabi
tur ſit lra. O amic mea id eſt cuſ
tos gſcientia ſecreton meoꝛũ afli
mulaui te d eſt ſimilem eſſe mon
ſtraui equitatui meo ſid eſt populo
iſrahelitio⸗exiſtenti in curribꝰ pha
tonis ſid eſtexiſtenti tpe an rruum
pharaonis / id ẽ ĩ tempe currẽtis ꝑ
ſecutionis pharaonis? ſicut illum
tunt liberauiita te liberabo⸗ ide
o Ddebes wnſtater 7 patiter⸗ hm̃oi
perſecutiones ſufferre Vel die aſli
mulaui te equitatui meo] ſcʒ ad eqᷣ
tandum in currib pharaonie id
eſt otra currus pharaoĩe“ ſcz currg

malidt / auanicie / luxurie / 1 auuſlibz

iniquitatis-Equitatues aũt ſponſi⸗
ſunt equoe ũ apparatꝰ? / quon aliz ſüt
dextrarij / armis ſciʒ patiẽtix arma

qui dominũ ſuauiter portant⸗ alij
ſummarij vt pꝛediatoꝛes / qut vic

tualia 1 arma virtutum alijs crcu
ferunt ; alij curriles / vt pꝛelati boni
qui pectoꝛe 7 humeris / id eſt ſapien
tla et operatione plebem quaſi cur
rum ad elum trahunt⸗ Iſte ergo e
quitatus ſponſi / cui aſſimulatur ſpõ
ſa/ oontinue certat contra curr pha
raonis / id eſt dyaboli / ideo dieitux⸗
aſſimulaui te 7c] // Dequitur.
Pulchꝛe ſunt] Vnde quia ſponſa
nigram 2 ſuſcam ſe cauſata ſueat⸗
ideo ſponſus de hot eam cõfoꝛtos
eiue pu chꝛzitudinem deſeribit/ in
tipiẽe a genis vbi pulchꝛ itudo mu
lierum maxime videtur apparere⸗
Genas autem ecrlelſie / ̃dicatozes
dicimus in quibues deſoꝛ mitas vel
pulchꝛ itudo ecleſſe maxime conſiſ

at. Genis vero turturis aſſimulan

tur· quia turtur amiſſo cõpare / nulli

alteri aſſociatur / P cantu gemitũ

aſſumit⸗ ſic eccĩia ſeparata cꝛ poꝛali
pꝛeſentia a ſponſo nullum extrane

unm admittit aſoꝛ tum / ſola ſedet /
ſua a alioum peccata gemens⸗Di

aintur eciam ipſi pꝛedicatozes col
lum exmleſie⸗ quia collo verba pꝛofe
runtur tibus in wꝛpus trahitur· cꝛ
pus capiti iung itur⸗ ſit de pꝛedich
toꝛibus etera · Pꝛe dicatoꝛ es ec
am monilibus comparantur⸗ quia
peckus ettleſie verbis 7 exemplie
muniuntne adulter dyabolus ma
nã ſuam inſerat et oenant pectus

ecvleſie ſicut virgingle pectus mo

nilibus adoenatur⸗ ideo dicitur⸗

ulchze ſunt gene 7 /1 Ded a⸗

fuve
tra⸗
akon
ſapen
aſia:
ergo 4
r ſpo
pha
iturf
ponſa
ſuat.
3mris
nbitein
udo m
patte,
ntoꝛes
tasdel

nulan
jnali
lemiti
poerl
rtwnt
ſetr/
s⸗di
1
apdſe
lur⸗
vtdin
ts
2 vi
nplis
Hma
eckhus
8 mo
atur⸗
ed

onſt

ezleſia poſſet diete vere pulchza
ſum vt aſſeris· ſed non habeo vnde
meum poſſim ſeruare dewꝛem ide

o ſubdit ſponſus Mutenulas aure
as ſid eſt ſacrarum ſeripturarum ſen
tentias/ vel quaſlibet inſtitutiones
bonas facie mus tibi ſez ego⸗pater
a ſpũs ſcũs· vel ego mei wadun

toꝛes apoſtoli / ſeuapoſtolia vir v

miculatas argento Ji id ẽ diſtinctas
nddoꝛe ſacri eloquij- iuxta capacita
tem auditoꝛum · Alia littera aliter
habet . ſed de hot vide gloſam /
Die autem notandũ eſt ꝙ mureng
piſcis eſt rotundus longꝰ⸗xꝑ quẽ
xpi eternitae2 etcleſie longanimi
tas acipi poſſet: eſt eeam quoddã
ornamẽtum aureu · vnde mure nule
dici pñt cathene quibg monilia clli
gantur ollo⸗a ſignificant intelligẽ
tiam ſpuũalem vite mũditiam-
que ſacra ſcriptura collo eccie / id ẽ p
dimtoꝛibg eſt ligata Item in auro⸗
ſpuᷣalis intelligentia in argento /
vite müdicia acripitur⸗ p que decoz
ecie cuſtoditur· ideo dict murenn
las aureas ac 2² Sexta pare-
(eRen eſſet rex in ac a Vorx eſt
ſponſe ad ſodales ſponſi vl ad ado
leſtentulas / vbi onditur qua deuoti
one ſponſi beneficia ſuſceperit · q;ᷓ
tum ex eis pzofeœrit. 2 quid p eie
fecerit diense Tum eſſet rex in acu
bitu ſuo id eſt i in vtero vginie /c5
eeptiõe · vel in patibulo crutis/ĩ paſ
ſioe⸗ vel in ſinn patris / in aſcenſiõe
lnardꝰ mea que ẽ herba humilie
2 calida id eſt humilitne caritaa-
meal odor ſun dedit id eſt bona

— —

pinionem,/mandata ennꝛe et tonſili

a implendo⸗ „ Vel in perſona beate
virginis Cum eſſet rex 2 etera)
id eſt in ſinu patris filius dei· nar
dus mea Jid eſt humilitatis odoeẽ

ſuum dedit „ neqʒ enim edꝛus ne

qʒ typzeſſus / neqʒ; alia arboꝛ alta /
ſed ſola nardus odoeem ſuum de
dit. pzopter quod in virginem deſ
endit . quia ſerptum eſt. RKeſpexit
humllitatem analle ſue / lue pꝛrimo

Vel pt dici in perſona marie mag

dalent Cum eſſet rex in eetera
id eſt xpꝛiſtus in menſa in domo la

zanſ nardus 7 eetera id eſt vnguẽ
tum 7 etera] / Dequitur [Kaſci
lus mirte 7 etera jid eſt tota oonge
nies tnbulationum quas dilectg me
us pꝛo me ſuſtinuit- nuq; a memo
ria mea reredet / ſed ſẽper ent michi
pꝛeſens per tewzdationem et oom
paſſionem/ a ideo inter vbera me
a oommoeabitur] Bbea autem ſpõ
ſe dici poſſunt gratitudo / et humili

tns / que maxime ſponſum alliciunt
delectant ·/ Nit autem eſt no

tandum ˖ ꝙ xpꝛiſtus diti poteſt faſ
tirulus mirpe] quia mixra potatus

2 mirra 7 aloe perbnitus· Vel ꝑ
faſciculum mirteſ(vt iam tactum ?)
poſſunt intelligi amaritudines plu
nium tribulationum xpꝛiſti⸗ Nam
mirra arboe eſt arabie⸗ cuins gutta

eciam mirra dititur⸗ et eſt multum

a mara⸗ / Sequitur] Dotrue cy
pꝛi ac Quia etcleſia dixerat xpꝛiſti
paſſiones ſemper ſue adeſſe memo
rit · ideo ſuhdit quem fruckum inde

tonſequitur dieens orme cypzi]

k iuij 4/

fackus eſt / ſupple dilcũs meus mi
chiid eſt fackus eſt michi auſa le
tiae in reſurrectione gqui fuerat mi
chi Lfaſciatlus mirre ſid mauſa ama

ntudinie triſticie in paſſione· Cy

pꝛus enim inſula ẽ florida/ habuũ
dans racvmis / vinn dulce ſaciẽ tib
47 ſoꝛte / botrus aut eſt vua rum pal
mite⸗ ſignat xpꝛiſtum floꝛidũ ſoꝛ
tem a dulem in reſurrectione En
gaddi vero cuitas eſt eadem que
ihericv vbi ſuit oli vinea balſami „
quam tleopatra tranſtulit in babi
lonem Arboees autem balſamii qz
in modum vinearum exolutur; vi
neas appellat Dicit ergo! Dotrocy
pꝛi dilectg meg michi id eſt dulcis
ſoꝛ tis ⁊ floꝛidꝰ · fac michi dilcus

meg/2 apparet i vineis engaddiſ/

1d eſt in ollettionibus gentium / ſeu
quoꝛ umlibet peæatoz um⸗qui de he
dis / fonte baptiſ matis fatti ſunt ag
ni⸗ Engaddi enim ſons hedi i inter
pꝛetatur Bel Dotrus cypꝛi fattus
eſt michi / üle ſcʒ quij habitat ĩ vine
is engadd id ei hie qui ex temp
tatione floreſcunt / vel in his qui in
temptatione / oculo oꝛdis deum te
wgnoſcunt Engaddi enim alia in
terpꝛetatlone/ diritur orulus temp

tationis Fuit ergo tex / id eſt xpꝛiſ
tus in acrubitu ſuo] in vtero virgi
nis exiſtens, ſuit faſcilus mirre ſi

truce pendens 7 moeiens · fuit Do
trus cypzi de moete ad vita reſur
gene⸗ fuit in vineis engaddi ſſpiri
tu u ſancttum viſibiliter mittens Tut
enim vino ſpirituali et balſamo to

cam eleſiam ſuam inebziauit· Ec

re ergo ; bꝛeuiter et ſucrintte ectle
La quatuoe beneficia ſponſi reolli
git/ um gratitudine rechgnoſcit⸗
Vnde per pꝛimũ inuitatur ad hu
militatem⸗ per ſecundum exctatur

ad deuotionem⸗ per tertium erigit
ad ſpem⸗ p quartum inflamma

tur ad amorem VDijs igitur quatu
o beneficijs et quatuoe virtutibue
ecleſia pulchꝛa effecta / ſtat a ſpõ
ſo audire meruit Ecee tu pulchꝛ e

—— ¶ Heptima pars
VAto tu pulchꝛa Vox eſt ſponſi /
admiratlonem facentis ſuper pul
chꝛitudine ſ ponſe „ Vnde notan

dum ꝗ bina vie dicit ea pulchza⸗
vol quia ipſa iteratio pulchꝛ itudĩs
confirmatio eſt amoꝛis / vel in ſig

num duplicis pulchꝛ itudinis ſcil
ct intenoeis 4 exterioeis / vel vtriuſ

q;ʒ populi. ſciliet iudeoꝛum et gen
tium pulchꝛitudinem notat/ vel v
triuſqʒ vite / attiue 1 contemplatine
I. Tu igitur pulchꝛa es] a vere pul
thꝛa quia oculi tui olumbarum
id eſt affectio a intentio habent ſim

plicitatem olumbinã ſine plien pꝛa

ue dilectionis i in affettione / vel er
ronee opinionis in intentione/ 2
etera⸗ Vel oaili ſponſe ſunt docto

tes qui cmparantur wlumbe⸗ per

derem conditiones, vide gloſam
ror.

Ae a pulcher Vox eſt ſpon

1 admirationem facientis / ſuper

pulchꝛitudine ſponſi Mos eſt enim

ſeſe amantium mutua wllandatio

5

ne letari. Vnde ſpoõͤſa a ſponſo lau
data vteapzoo eum laudat dieens

Exe tu pulcher Quaſi dieret Tu
dixiſti me pulchzam ſed mea pul

chꝛ itudo non eſt ex me ⸗ ſed ex te.
tu enim pulcher es ſper naturam⸗

ego a te pulchza ſum per graciam

Ltmu pulcher es cdðm diuinitatem
deoꝛz9 ſcoð m humanitatem pul

cher in ſolio patrie dewzus in d

ted matrie pulcher iuſtis gloia
onferendo dewzus] penitentibus
indulgentiam largiendo. u igitur

ego pulchꝛa ſim / et tu pulchtr⸗

no reſtat miſi vt intre mus leculum
„iungamus oſcula⸗ Ct quia pala
hot rogate vel petere erubeſcit / vere
cundia muliebꝛi ſuffuſa/ ideo hot ẽ

clam inſinuare videtur/ alm dicit

Leaulg noſter floꝛidus ergo ĩ eo
quieſcamus / Teckulus iſte eſt ee

tleſia tota/in quo ſponſus oum ſpõ

ſa quieſcit· Eſt autem floeido / roſis
martirum⸗lilijs virginum· viol
cõſe ſoꝛum Diatur autem leckulg
diminutiue/ quia a ſi duos capiat /
ſciliet ſponſam a ſponſum· hot ta
men non poteſt niſi pꝛope ſint in
dilectionis vnitate oniuntti Et di
ritur noſter] quia bona opera a ſi
lij/ qui in hot lectulo generantur co

munes ſunt ſponſi põſe / De

quitur Tigna do moeum noſtraruũ
œedꝛina] Quaſi dieret / non ſolum
lectulus noſter pulcher eſt / ſed eci
am domus pulchꝛa⸗ quia tigna ac

Tig na aptlones diamtur⸗ qꝛ mu

tuo ſe mipiũt; vel quia bina iungun
tur⸗ ponetes enim ſtrigunt⸗ altioẽ

locum tenent/ tectum ſuppoꝛtant
Per iſta vero tigna pzꝛedicatozes
intelliguntur⸗ qui odꝛini dicutur
quia alti pex ſapientiam intellect9/

im putnbilesper mundiciam af

fectus Ergol tigna domoeum noſ
trarũ odeina laquearia noſtra
cypzeſſina Iſta laquearia ſunt ſem

Go flos ampi Mot eſt ſeca
tinet nouem partes in quarum p
ma ſponſꝰꝗ ſponſam alloquiturqui
a enim ipſa eum muitauerat ad a

plexus .' ipſe ei teſpondendo eam

ad ſirennuitatem eertaminis et la
borem agriculture inuitat dieno⸗]
Ego Quaſi diceret Tu ſponſa
quietem appetis ᷓ ego ſum flosca

pi ſper laboeem ertaminis obtine

de bꝛauium in ſtadio caurrentibus·
me iocudig hienlũt . qᷓ ꝓ me certat/

nichil ſoꝛtius / qui pꝛo me laboat⸗

Ego igitur ſum flos campi non
flos lecti flos cumpi id eſt fulius
virginis que fuit cnp iaultus qui
floee edid dewꝛẽ aſpeũ· tactu lenẽ
guſtu medianalẽ⸗ olfactu delca buẽ/

ſi ſigitur flos mmpi omnibus ad

mpiendũ expoſitus/a lilium cual
liũ ſid eſt gloꝛia humilium⸗ vel cle
metia pcoꝝ: qꝛ nõ veni vocare iuſ

teß pœoees/ Dejt Dicut liln

inter ſpi. a Adhut ſponſus ſponſa

laudando ea ad patientiã Puocat⸗

Quaſi dieret · Cu queris tequiẽ lec
tubß ſcias / quta cndidioꝛ 2 pulchꝛi

oe tnvulationum aauleis efficieri⸗

quia ſicut lilin inter ſpinas ſad et/

creſcit / et tedolet· ſic amien mea in

ter filtas ſid e hereticos? ſtatres fal

ſos Vei inter filias / ſcz adulterinas
id eſt ſectas eccie ctrarias Maa qua

d pꝛ ecoſig alaudabilius eſt lilum

ſpinis tanto ſponſa huig filias ad
ultermas pzecllit-· / NDit autem
notandũ eſt ꝙ lilium in radie / que
ſub terra latet / fidem ſignat · ĩ haſti

li alto recko et virenti / ſpem · in gra

nis aureis / caritatem⸗ ſex vero folia

candida. ſex ſunt que taſt tatem p⸗eꝛ
ratio cultus aſpentas. cuſtodia ſen
ſuũ/xaritas ſer monũ· vitatio opoꝛ
tunitatis petrandi / ſez lot / pſone 27
Vel poteſt expoꝛ Ditut liliũ

id eſt ſicut ego ſui lilu id eſt ignoſ

cnsinter ſpinas] id eſt iude os⸗

lrn pinee quã in cru

BVel ſicit lilin ac ita beata virre
omnts aline virgines pꝛeteſſit et

tera⸗ Secunda pars

ſam laudauerat ipſa non inde in

ſuperbiam extollitur⸗ ſed lande re

npz ocn, ipſum attollit ditens Di

ait malus inter ligna ſiluarum id
eſt ſicut omnia ligna anteedit⸗. ſic
diledus meus inter fi⸗ ſic xpziſtusæ
omnes ſanctos a angelos exellit⸗

Jait malus Quija ſpoſiie pon

tur // Hit autem ſciendum eſt
mal in hyeme eſt rugoſa in vere ẽ
ſpinoſa in antũpno frucuoſa ideo
xp̃s huic arboei merito cõparatur
quia ipſe eciam fuit ĩ paſſione uugo
ſus. in teſurrectione floꝛ idus in pꝛt
dicatione frucktuoſus Item ſciẽ dum
xpũs huit arboei aliunde rationa
biliter cõparatur· Quia malg inter
akboꝛes ſublimes / eſt exigua⸗ inter

lenes rigoſa inter planas ſpinoſa
Dit etiam xpũs ſuit· inter ſupbos

humilim inter delicatos doldeib

plenꝰ inter ypotritas / peccatoꝛ te

putat9 // Deqtur Dub vmbza
illig Malg enim habet vmbꝛam 2
frucktu / 4 het duo ſponſa ſole fuſcata
pꝛius petierat / quando dixit Indica
mithi vbi rubes vbi paſcas 1c et i
deo nüt ipſa exaudita / tlamat leta

büda Dub vmbꝛa ulig quem deſt
deraueram id eſt ſub pꝛotectione / ſe
cura· ſub refrigerio / qjetata/ ſub odo

re vmbꝛaguli / letabunda· ſedi ſciʒ

docendi auckoꝛ itate pꝛedita⸗ regen
di dignitate ſublimata · et iudican
di poteſtate honoꝛ ata · et fruckus
eius et etera ſſciliet penitentie/con
templationis vel pꝛedicationis⸗

Vel Fructus ſcilicet coꝛpoꝛis et
ſanguinis eig/· dulcis gutturi meo)
id eſt interioei affectioni⸗

ercia pares
ntroduxit me Dec ẽ vox pꝛi

mitiue ecrleſie de indeis · ẽ hit ret
tus oedo⸗ quia poſti locita eſt ſpü

ſa de frucku. gſequẽter lotur de vi
no a de potu dices Introduxit me

rex in ellã vinan / Vbi ſciendẽu

NNf —

—

S

cella aquaria / poteſt dic lex c;
lxãʒ exterioz? ella at vinaria ẽ ip̃a
lex ſc m ſp̃m ĩterioꝛẽ / id eſt iuxta

ſpũalẽ ĩtelligẽtia) n nuptijs eĩ x̃⸗

aqud ĩ vinũ ↄutit / q eciã aquã irał

ruditatis i vinũ ſpuab ſubtlitatie
mutauit Vel ella vinaria jeſt ſpũ
alium bonoeum affluentia⸗ quibus
ioſeph inebꝛ iat? palliu rehquit egip
rigee / id eſt tempoꝛalia mudo Velf.

lla vinaria otemplationisgracia

vel eleſtis ſapientia⸗ vel tlauſtral
vitn /71 Degnitur⸗ Oꝛdinanit in
me caritatem oꝛdinauit in quam ·
quia al quibg maioeem / alis mi
noꝛem otulit· Vell oedinauit carita
tem ondens qualiter de 2 quali
ter pzꝛoximusſit diligend? Vt ſeðʒ
aug uſtinu⸗ pꝛimo qð ſupꝛa nos ẽ
diligatur ſco qð nos ſumꝰ /id eſt
anima noſtra⸗ tercio qð iuxta nos
id eſt homo vel angel/ quarto qð

infra nos / id eſt pꝛiũ coꝛpus Vel

ſcm alia gloſam vt pꝛrimo de?⸗
ſcðo ab ho mĩe ipſe met diligatur⸗
tercio parentes / deinde filij⸗ poſtea
do meſtici· qui ſi boni ſint malis fi
lijs ſunt pꝛeponendi / tandem ĩimi
u; vide glo⸗ noto ſecẽ dũ modũ auc
toꝛ addit ptra gloſa / vt eciã ipſe al
ſerit U Quartape
ulcite me ]Dec eſt vox ei ie
ad ſoaos ſponſi⸗ vñ ſponſa / pꝛius
vmbꝛza refrigerata /fructu cibata / ca
liæ potata/ munere atatis oena

ta/ Pier hot ad ſuperna erecta⸗

ne ab hat. perſecutione deficiat / ad
ſoaos ſpõſi ait Fulcite me floꝛibꝰ

5 exemplis hene inipientium/ ro

boꝛ ate? e ſtipate me malis lid ẽ ex
emplis perfecoeum munite- qz a
more lang ueo lid eſt pꝛopter amo
rem ſponſi deſectum in temporali
bus ſuſtineo⸗vel / penas carnis ſuſti
ueo⸗ vel in huig mundi peregrmatio
ne amoee ſuperne viſionis langue
o Vel Fulate me floeibus lid e ſac
tis deſideris 2 oationib⸗ vel ſlo.
ribus virtutum non folijs verbo
wm· 1 ſtipate me mals ſid eſt o
perationibus bonis / Dequitur
Lona eig a Vnde quia ſponſus

viderat ſponſam languentom 2 de

bilem/ ideo leuam ſuam cpiti eig
ſuppoſuit · Pꝛopter quod ſponſa in
graciarum actionem erumpens ait
[Leua eig ſub capite meo a dextra
iliq aplexabitur me] / Pbi ſciẽ
dum eſt ꝙ leuam ſponſi⸗ eig iſtica
acipiturq ꝑ dextram mia⸗ vel p
leuam cõminatio ſupplicij/a ꝑ der
tram pꝛomiſſio regni perpetui Vel
p ieuam poteſtas ſedularis / vita
attiua / vel bona tempoꝛalia; p dex
teram vero⸗ptus ecciaſtica / vita co
feplatiua / vy! bona eterna ĩtelligut⸗
e ideo de dextera eterne gke / dicit g
Laplexabi?t nõ ꝙ aplexet᷑en ad h“
ꝓpoſitũ vide gloſam ¶ Quita pe
a Diuro vos a Det elſt vor ſpõ
ſi ad adoleſcentulas ſpõſe⸗ vñ ſpõ

ſus volens ondere quantum miſe

watur languoꝛ ibus ſpõſe⸗ qtũ ea
ſuis aplexib habere gaudeat/ his
verbis inſinuat die ne Adiuro

otera⸗Quaſi dietet · O vos ßlie

iheruſalem id eſt plebes michi ſub
dite Adiuro vos per cpꝛeag gar

oſch mporum! id eſt per amoeẽ
quem debetis veſtis docoeibg a p
laue ne ſuſcitetis neqʒ euigilare fa
uatis duecam id eſt ne alquid fa
ciatis qnter quod opocteat ſpõſam
mea dilectam in meo amoee me

is amplexibg qui eſcentem / quietem

conteplatioĩs telinqte/2 vꝛis litib
vel peis curadis intendere / O
autem ſubdit donet ipſa velit/ no
tat innuit eam aliquando ex pꝛo
pzia volutate ſurrecturam/ ad Pou
radum vtilitatem ſubditoꝝ⸗ ſcilet
tempoee opoztuno / Nit autem
eſt notandum/ pꝑ capꝛeas / gueni

enter inte lliguütur dochoees/ qui vi

ſum habẽt perſpiccem⸗ ardun paſ
aia querunt⸗ herbas mundioers cõ

edut Per eruos vero / Flati · Vide
glo⸗/ Secũdo ſcic du⸗· x iſti qui

capꝛee ? eerui dicutur eſſe· in monti
b habitare deſignantur⸗ ſez i in mõ
tib ſapientie eleſtis. diuie cotem
plationis ideo dict ꝑ capꝛeas er
noſ qʒ cm poꝛum] / qui in montbꝰ
habitant ¶ Dexa pes

V ox dilecti a? Het eſt vox ſpoſe

adole ſcentulas quia enim ipſa
ani maduertit latenter ei pꝛecipi
tur⸗ vt aliquando ſurgat; ideo ipſa
ſe ſurrechuram pꝛomittit⸗ Hᷓ pꝛimo
ondit: s ſit ille ꝓ quo ſurgit dices
Vox dilecti Quaſi diceret O vos
aleſesane faca eſt michi vox di
ledti mei/ id eſt dilecum meu audi
ui= Et quia poſſent querere adoleſcẽ
tule⸗ Bbi eſt dilech tu9 ² Quomo
do eig vorem audiſti?3 deo ſubdit
Cceo iſte venit ſiene 2 * VB

;]—

bi nota ꝙ ꝑ ſaltum in mõtibq/pñt
intelligi ſubite apparitioẽs eig ĩ moõ

tib facte ad lram⸗ſicit patet ſn no

uo veteri teſtamẽto· Vel ꝑ mon
tes poſſumꝰ intelligere ſcõs maio
ves.p clles vero ſcõs minoees / in
quib net deg ita apparet net reſul
get ſicut in maioꝛibꝰ Vel dicamꝰ

Ecce iſte venit ſſcz de ſinu patnis in

verrum Vginis/ ſaliene ĩ mõtib
ſe; de mõte in monte · id eſt de ſe
phin in cherubin/ ſic de alijs vſqʒ
ad angeloo⸗ qui ſunt ſub alije oꝛdi
rub bo inferioere. deo dicit / et tranſi
liens olles /id eſt angelos⸗ quos
ſciliet ipſe tranſilit· quũ non agelus
de oedine inſerioei · ſed arthangelus

gabꝛiel miſſg ẽ ad vginẽ · Pĩ regreſ R
ſu de vtero Vginis in ſinu pꝛzie/ nõ
ita agelos ĩfenoees traãſilit· Spma
die hoſpitatus 7 apud eos⸗ vn ip̃i

querebat Quis eſt iſte q venit de e

dom ?vttictis veſtib de boſra? Et ſe

cuda apud archagelos / a ita de ali
is 9ſequẽterdonet ſol grad deeẽ

lineis reuerſg eſt· a decima die mã
ſit apud pꝛẽʒ · æ tunt miſit p̃m ſac

tum / De ſaltb xp̃i vide glo⸗
1/ Simil ? Edi · a VBbi oñdit ſpõ
ſa quak ẽ dilcus ita ſalit a traſilit
dics Dikis ẽ dilcus meg capzeo
bñ ſaliẽ do hynnuloqz eeruoꝝn]/ af

ſect9 huilitate . curſg velocitate / Vtu

tũ varietate VHʒz ꝓ hatc lrã vide glo
ſa Seqt En ĩe ſtat Vbi no
tõdũ ꝙ tnipier ẽ panes noſter · ſaz

natura humana⸗ pe Tanqᷓ parieti
intli · Petatoꝛũ macula⸗ezechiek⸗

viijꝰ Fili hoĩs ſode Piete 2 videbis

„

—d——,O ̃– —66768 f f f feeuee — — –

4

=S =

—☛ u A 1

☚ — —

—

abhominationes 2 etera Diui ar
ſarana pᷣs In deo meo tranſgredi

ar muru⸗Dicit ergo ſponſa ad ado
leſcentulas En ipſe ſtat 7 tera

Quaſi dietet · Dñndixi ꝙ venit. qꝛ

len ſid eſt exe⸗ ipſe ſtat poſt huc
tripliom pietem noſtrũ ac ſi die
ret / ĩe ppe eſt. ip̃ʒʒ videre ĩpedit
paries noſter. æ pmo natua huma

μ¾ noſtra qᷓ ſua obſcuritate ipedit

viſum· ſecundo peoeũ macula / que
obnubilat ſenſum tercio diuiciarũ
ſeu bo noꝝ terrenoe um ſarcina⸗ que

aggrauat intellectu⸗ F qꝛ xpũs nõ

eſt impeditus hijs trib. ideo ſtat
poſt panetem. teſpiciens per feneſ
tras ſid eſt per apoſtolos per quos
reſpiat / id eſt recke aſpiat.· æ pꝛoſpi

riens per mnnellos //id eſt per pzꝛo

phetns / per quos pꝛoſpiat / id eſt
pzocul aſpicit · EPpꝛiſtus enim per
apoſtolos locut eſt de pzꝛeſentibꝰ/
per pphetas autem de remotis,
Dequitur En dilec9 Quaſi
dieret / non ſolum teſpicit me· ecia
ioquit᷑ michi ſet hec locutio nichil
aliud eſt / qꝙᷓ; ad laboeem vite ackiue
excitatio/ qð ſequentia verba decla
rant ¶ Deptima ps

Vrge gera 1 etra Nec ? vox

ſponſi/ſponſam ad laboes vite acki

ue exhoetantis. dict ergo O ami
ma mea] que amas a amaris olũ
ba mea ſimplex nõ ĩuida / ß ſpũ ſcõ
repleta ſoꝛ moſa mea ſide a moeũ
cõ poſitione Vel ecia dicik amica
xpꝛiſtiquia eiꝰ lutra querit wlum
ba quia in oꝛatione gemit ozmo

in ontemplatione induit. Tu igitk
ſurge jſa lecto onte mplationie/ ad

laborem vite actiue. ſcz ad op pze

dictionis Mam ego ſp onſus tu
us quietem meam cum palte quo
dammodo p pᷣdictione intermiſi⸗/
apera q; temp bzꝛeue malcia
in moeibg iualeſcit / veni ſſciliet
ad dandam uram ſalutis / pꝛoxi
mis / vt cu magno omitatu ad nup
tias eleſtis tegis valeas ingtedi⸗
Bel ſurge ſſcz a ſompno culpe/ ad
vigilias penitentie⸗ ab amoee terte
noeum ad deſidenum eternoeum.
era qꝛ tem pus bꝛeuevia lõga⸗
2 pericila multa· æ veni ad me
ſponſum tuummagiſtrũ tuum⸗ Et
ſcðm hat expoſitionem ecia p̃t eſſe
vox xp̃i ad aiam deuotam Sz ne
ſpõſa excuſatione m p̃tendat y ter
tempus vel viam ideo ſubdit Hy
ems ſſcz infidelitatie traſijt im
ber perſecutionis abyt c loquis
P tpe cõſeſſoꝝ · qꝛ temꝑ e apo tolo
ru q martitum hyems erat 2 ym b
inüdabat floees id ẽ iniaa bonoedᷣ
operum apparuerunt in terra noſ
traid eſt in ecleſia genttum qua
tu et ego exolere debemue tu
plantando et rigando „ego vero
incrementum dandon et per hot
venit meſſis, ideo ſubdit · tem
pue putationis aduenit Jid eſt ol
lectionis bonoeum et temunerat
onise / Vbi notandum eſt
tria eſſe tempoza⸗ ſciliet tempus

temptationis, quod ſuit ante le

gem/ tegnante dyabolo tompue

“
ê

viſi tatlonls⸗quod ſuit ſub lege· teg
nante moyſe/ tempus putationis /
að eſt ſub graca regnante xpᷣo⸗ In
pmo vero temꝑe ſerug expectabat
vmbꝛã legis in ſecůdo mereẽnarig
fſinem operb in tercio filig glam aĩ
meq oꝛpis // Hequit! Vox tur
turis Id ẽ vox ſpũs ſci / qui gemit⸗
id eſt gemete nos fact audita eſt i
terra noſtra ſid eſt in ecleſia ſcʒ añ
gabꝛiel dixit Hp̃sſancha ſupueniet
ĩ te aq ætera/ lue pꝰ Vel vox turtu
ris jeſt ſong apoſtoloꝝa p̃dicatoꝛzũ⸗
qui audit eſt in terra] qaꝛ in omne
cerram exiuit ſongeon / in Ps⸗Vei
vox turturis id eſt eccleſie / que ab
ſentiam ſpoſi incõſolabiliter gemit /
aũt vox turturis audita ſit · Pbat
qñ dicit Ficus Ptulit groſſos ſuos]
[Kiaus jid eſt ſynagoga Ptult id
eſt pꝛoiectl grolſos ſuos jid eſt eere
monias ſuas/a im maturam legalb
obſeruantie intelligentia Grofſſi ei
dicutur fruct ĩmaturi hot ergo fat
tum eſt audita voce turturis / id eſt
ſpũs ſancti et etera. Vinee floren
tes id eſt congregationes fidelium
1 pꝛimitiua ecia floeentes id cre
dere incapistes dederut odoeẽ ſuũ
id eſt famam ſancte guerſationis⸗
ſicut alibi Np̃i bon odoe ſumd Ex
quo igitur tanta ẽ opoetunitaspꝛe
dicãdi ſurge amica mea] q amae
me ſi pauerboues meas / ſicut demẽ
de petrol ſpecioſa mea olüba mea

4a veni ſcz gradiẽ do Jua 1 nõ wat

ad eſt in fide vulnerũ xpiĩ: de quo i⸗
ß; io, Petra añt erat xpuol In ea

.

netna macrie id eſt in fide lanca
ti a ſoſſi lateris ſaluatoꝛis Vel Lin

foꝛzaminib petre in cuerna macen

e id eſt ſoꝛ aminoſa et auernoſa ñ
dicatio ne apoſtoloꝛũ / id eſt inculta
ꝑ ſapientiam mũdi ? teputata ſtul
ta apud mũdũ Vel p̃t gſtrui littera
¶O amica etera que habitne in
ſceamib eetera] exponatur vt
pꝛzius // Dequitur] Oñde mighe
etera] Ppꝛiſtus enim pzꝛimo œ
pit facere / deiñ docere Actuũ pmo⸗

n idẽ docet ecie diens Oñde mi

thi faciem tua ſſcz in bona opatiõe·

ſonet vox tua in aunb meis ſciʒ

in iſ ta pꝛedicatione Et dieit onde
michi vt gyter deũ non ꝓpter mũ
dũ fiat pꝛedicatio Dict eciam ĩ au
nbus meis ſid ? nõ ĩ auribꝰ hoim⸗·
vt ter coꝝ fauoꝛem fiat p̃dietio
Vei ĩ auribg meis] id ẽ meoeum⸗
non anů / vel poeozum de quibus
dititur / nolite ſanckum dare canibů
etea · math/ vijꝰ Vklaiĩe pecatrici
diti poteſt Oſtende michi faciẽ tu
am] quam tibi dedi immaculatã⸗
a tamen eã pecratozum turpitudi
ne maculaſt Oſtede ſiquam.mi
chi vel vicario meo ſpirituali / ꝑ cõ
feſſionem ſonet vox tua ſſcillczʒ vox
quĩqz; partita / id eſt vox gfeſlionis /
laudis / oꝛationis / dockrine / pꝛedica
tionis. het enim ſunt quĩqz verba
apki · i coꝝ · xiiij ꝰ Auribo meis
id eſt aurib miſerit oedie / clemẽtie /
q ompaſſionis: quial vox enim tu
a dulce] quia laudem med reſonat
æ facies tua dewꝛa id ẽ intentio /
operatio / gſcictia / vel vital dewꝛa

— 2 =Si- —

☛ ⏑

i⸗

We
isl
no
uie
tie /
nat
wof
ner/

ʒ qꝛ vod oſonaaliter non bñ on
oꝛ datet pſalm cum cythara⸗/ voci
ergo gſonamoeib oenata⸗q pꝛiſti
ne pulchꝛ itudini reſtituta / Qui
a vero non ſufficit dockoꝛibg a pla
tis vitam bonam oñdere / p̃dicatio
nem docte. niſi 7 errates woꝛrigat /
2 maliuolos cõpeſcat· ideo ſubdit

abuk diſputatioĩs / nob nõ vo
bis . id eſt ad laudem nram glaz
diuinã non ad laudem vꝛzãam q va
nam glam humana. vulpes puu
las/id ẽ heretioe æ ſciſmatios ul

lidos et mutve puulas/ id eſt dũ

Puule ſunt in malicia in ſtaude·
ne maioæes effecte plꝗ nowant. vel
Leuulas ꝑ ſimulationẽ ſimplicita
tis et humilitato · que demoliũt
vineas /id eſt ecias rodũt a wꝛrũ
pũt Nam vinea noſtra floꝛut leet
ideo floꝛenti vinee ſunt noaue

d Zleq etera] Ocktaua ps
Vorx eſt ſpõſe ad adoleſcẽtulas/ ſuã
obedientiam oñdentis Quaſi dice
ret Dilectus med michi ſſupple pᷣi
pit- vt ego ſurgam de vita ontem
platiua ad attiuam. æ ego illi ſup
ple obedio Vell dilcus meg micht

ſupple adiuuat p̃ueniẽdoſ a ego i

li adiuuo woꝑando⸗ iuxta illud⸗
Dei adiutoꝛes ſumus Bel dit ſiait
gloſa Et quaſi aliquis que eret qua
re ita ſponſa ſpõſo obediat. rñdet·
