Pagnſſe⸗ Pec auit emm in drũ et
abijt in cõa lio impioꝝ / t pſuaſioni
dyaboli et eue gſenttens / a deo teſ
ſit/ et tune ſolo oſenſu volũtatis pec
latum inchoauit Petcuit in ſeip̃m
et ſtetit in via pecoꝛũ / eũ pomũ veti
tum coome ẽs / in eſu delectatg eſt et
tunt effectu opis pœm oſummauit
Pecauit in primũ a ſedit in cathe

dꝛa peſtilentie cũ alijs exẽ plũ tedit

1

recrandi / 1 ſe ſtulte excuſãdo in ſup
bia gfirmat/ allpa in deu retulit di

cens Mulier quã dediſti michi ſedux
it me · Et tunt quada obſtinatiõe cõ
ſuetuduns pœm ofirmauit⸗Et ide
o recte in lathedza peſtilẽtie ſediſſe

dicitureqz cathedza qgpꝛie doctoeum

eſt: ſiaut thꝛ ong regum/et tribunal
iudicu⸗ pſe aũt pᷣm toctoe fuit / 6
ad poſteros / peſtilentia aulpe oꝛigi
nalis tranſ ſunds / perrandi expliũ
foꝛmaq; docuiſſe agnoſcik / Hz⸗
quooſum iſta? Sane het ideo pᷣmiſiſ
ſe dignũ fuit/ qꝛ ſcũs muͦ noſtes gri

ſogon / in illa atrociſſima tepta tiõe

crudelis imꝑatozis/ nichil tale feaſ
ſe teperiturx/quale ile pᷣmq adam in
temptatiõe ſue carnalis muliere*/
Mam ipſe beatus vir gtra Pſpera
que tpzꝛanꝰ ille blandtendo Pmitte
bat / et gtra aduerſa quibg eu in cnt
ete afflige bat / grauioꝛa ſibi moe tis
toꝛmenen inſerre parato / virtute fir

mus / in veritate fidei pſeuerabat im

mobilis· Mar abijt in conallio impi

ooum- Qui contra deu veru ipſũ fal
ſa ydoa olere ſuade bant / nec ĩpio 3
ſilio ſiiadete gteti im pijſſimo ſupplid

o/ ip̃m ad hoe ſ bdere wnabaturz ect
ſtetit in via peœatoꝛum⸗ inter quos

natus et onuerſatus eſt- loeum

videleet de quoeum geaneroſa pꝛoſa

pia tunc per ywlatriam erronea

ecitate deepta/ oetum habuit tem
poralem/ que ipſum ad eternũ dap
natio ns ocaſum traxiſſet⸗ ſi ipſig

ſeculi er ſerulanis honoeis vt fieri ſo

ler tenuiſſer illeebꝛa⸗ Wec ſedit
᷑in athedꝛa peſtilentieHot eſt:

*

£
noluit delectari in terrene dominatio
nis ſublimitate. Eſt eni peſtilentla
moebus puagatus / os aut pene õ
nes innoluss Et diatur a paſtu / ſi
paſtul ?ta⸗ NHit eſt vt auguſting ait⸗

amo⸗ dñ andi quo vix catet aliquis

Muo tamen dei fauente gra caruit
beatus vir griſogonz qui ſpꝛeta illa
cathedza peſtilbtie / ſedit in cathedꝛa
pacdientie/ doens nos ꝑ exemplũ tõ

ſtantis ꝑſeuerantie / cacta mudi / clar

nis / at dyaboli obleckamẽta / peca
tnq; vitare Et hec de pꝛima conſide
ralone ſufficiant
Onſidetemus Leinde qualiter
ſalmꝰ iſte in ſecũdo eig verſi
tulo huig beati viri exẽplo docet noe
birtutes amare Quia eni ſcm eaſ

ſiodoꝛ um/ õ eſt ꝑfecta laus fuge

re vituperada niſi ſequantur lauda
da Et vt gie goꝛig ait Mind eſt ma
la nõ agete / niſi q̃ſq; ſtudeat eaam
bonis operib inſudare⸗ deo ſeqtur
Hz in lege dñi ſuit volutas eig et ĩ
lege eius meditabitur die at nocte
O vere digna beati viri cmẽdatio⸗
Mon eni abſq; miſterio dickum⸗ In
lege dñi ſuit voluntas eius· Aliud

aſpe eſt eſſe in legr / aliud ſub lege⸗

QCiui in lege eſt ſe8m legẽ agit· vo
luntarie legi obediens De quo apoſ
colus ait uſto nõ eſt lex poſita Qui
vero ſub lege eſt⸗ſcðm legem agit:
neeſſitatis timoee wackus ͤlle liber
iſte ſerug eſt · Vnde notãter de vtro
q; egregius poeta dicit Oderut pet
cnte boni virtutis amoꝛe⸗Oderunt
pecare mali ſoꝛ midine pene· Meri
to ergo de hoc ſancto mie dicũ eſt

In lege dñi fuit volutas eig, qꝛ vo
lũtarie legi obedie bat; Et nõ ſub lc
ge⸗ qꝛ nõ ex triſtida vel timoꝛe legi
ſeruie bat · Sed vt volutas eig oſtẽ
datur non ſuiſſe ocioſa / aut leui mu
tabilitati obnoxia⸗ pꝛotin additur
Et in lege eig meditabit᷑ die at noc

te Hot ẽ / medita batur aſſidue Het

aute aſſidua legis meditatio nichil
aliud eſt ſcᷣm aſſiodoꝛũ/; ſcitatt
iugis obſeruatio / ad quam huig be
ati viri deuotio / totis oꝛdisat coꝛpo

ris viribg intende bat Verum qʒ diei

tlaritas letiaa-et noctis obſcuritas

triſticam / wnuenienter deſignat / in

die pꝛoſperitate/ in nocte aduerſi
tatem intellig ere poſſumꝰ / vt ſit in
ꝓſperis et aduerſis ſempꝑ in lege do
mini ſuit meditatio ciꝰ Hot autem
qualiter werum ſit andiam I pſe nã
q; vir illuſtris in magna Pſperitate

ſuerat⸗ et ſi fallacib ſeculi bladicijs

acquieſcere voluiſſet⸗/ in maioei eſſe
potuerat Jam vero in magna adu
ſitate oſitusiam duro carceri man
cimtue / iam fame multiplici vex
atus inopia⸗non ming a uigi legb
domini meditatione eſſabat Vnde

ad huig rei pꝛobationem de eo legi

mus ⸗ꝙ cum per bienniũ uiſſu dyo
cleſiani onieckg eſſet in vinaula/ vbi
multa perpeſſus / ſancte anaſtaſie a
limonis foue batur · Tandem aim
ipſa a viro ſuo ĩfideli mult? oppᷣmẽ
tur anguſtijs ea ex ſalutari medita
tlone lege diuine conſolat eſt⸗ Ita
vt eig eplam leges anaſtaſia ſoꝛtio
res fidei vires aceperit Et epit tm

te pacien tie virtute gloeian / quantũ

di

.
Gei

—

pꝛilis de oppꝛeſſione infideliſſimi vi
ri ſe muſabatur affligi⸗Cee ergo

qualiter vir iſte beatus / oꝛde / et ani
mo / verbo et opere / in lege domim

meditari / eiuſ qʒ pꝛecepta ſeruare do
cuit / et virtutes amatre⸗ Et hec de ſe

ande onſiderationt ſufficiant
Onſideremus deniq; qualiter
ſalm iſte i in tercio eig verſicu
lo huius beati viri exẽplo doet nos
pꝛemia ſperare Quia enim ſpes be
atitudunos que non pꝛouenit ex me
ritis »non ſpes ß pꝛeſumptio dien
da eſt⸗ ideo qui vicia odiens / peœa
ta vitauit / et virtutes amans Ppœp
ta ſetuauit:non abſq; merito p mia
ſperare potuit Quapꝛopter de eo

recke ſubiungitur⸗ Et erit canqᷓ; lig

nũ quod plantatum ẽ ſecis decurſ

aquarum / quod ſtuctum ſuũ dabit in

tempe ſuo // O ſtuctuoſiim hui9

męæłis pꝛemiumO dignũ laudie e

uis p̃mniũ: qꝛ cparatur ligno inx
ea dalrrentes aquarum riuulos plã
tato / quod ſuauiter irrigatum tẽꝑe

natim tatis vberem affert ſuckum.

Erit igitur tanq; lignu Mõ vtig a
ridum aut ſterile ꝓpter deſectum vi
riditatis / ſed omnino viride ſerun
dũ pꝛopter habüdantiam virtutis⸗
Nuippe hot lignum⸗ fide radica
tur· ſpe erigitur/ aritate blimatur
Sed hot maxime ſue plãtatiõi dat
intrementum / quia aqua diuine gra
cie 2⁊ ſpũs ſancti roec fouetur/ J deo

dicitur· Quod plantatum eſt ſecte

decurſus aquarum⸗ Quia ſeðm ful
gentiuũ · Aque ſpiritum ſanctum ſig

nific̃t. Juxta illud · Qui crediderit

in me / flumina de ventie ei fluent a

que viue id eſt ſpualis grace / qᷓ ſi

aut aqua ignẽ / ſie vicioeum extiguit

ardozem Et hit dicitur flumia/ ibi

deaurſg aquarum pluraliter / Jyter

mul tiſoꝛmis grẽ ue ſancki inſuſa

ariſmata · // Vot itaq; lignu ſie

firmiter plantatum / ſit ſeliater irri

gntum / ſuctũ ſuũ dabit in tpe ſuo⸗
Muid eſt in lepe ſuo? An ſoꝛte lig
nũ iſtud tempe aliquo fuit infuchu

oſum? Abſit Ded in tempe nõ ſuo id
eſt non ſibt Pſpero⸗ hor eſt tẽpe ꝑſe

cutionis / dedit fructum Vtuoſon me
ritoꝛum , In tempe aut ſuo / hot eſt

tempe tetrbutionis / dabit ſtuckũ et

noeum p̊ mioꝛum·/ J lud quippe non
imerito diatur temp ſuũ / quo iPe
tur ilud nhetici Qui ſeminant in
lacrimis,in exultatiõe metent CT ũt
ergo habuduntig dabit ſtucktũ ſuum⸗
Mon in quã a ſeipᷣo dabit. ſed veri?
ex dei dono teapiet ſtuckũ ſuũ / pnuũ
ſuũ / oĩm bonoeum aggregatione p
fectum ·/ O feliem et multiplie
fructum/ Vul tis audire hunc fructũ
multiplic? Ibi ſanitas ſñ ifirmita
te / uuẽt ſñ ſenectute / ipaſſibilitas ſñ
moete / pulchꝛitudo ſine de foꝛmita
te, ibi libertns ſine ſeruitute vel oo
actione / pax ſine turbatione⸗ ſecuri
tas ſint timoꝛe / ſatie eas ſine faſtidi
tate vel eſurie. .bi habundantia ſine
indigentia vel pauꝑ mis coguti⸗ ſn
ignoꝛantia vel erroee / gla ſine igno
minia vel dedewꝛe / ibi gaudiũ ſine
triſticia vel doloꝛe Hi ſane intelligi
poſſunt illi duodecim ſtuct ligni vi
te quos iohanes i in apolalipſi chme

moaſſe legitux/qͥ oino maioꝛes ſut
qꝙ ogiture aut diere valeamg / quia
vt apoſtolg ait ·/ Nec oculꝰ9 vidit nec
auris audiuit net in oꝛ hois aſcen
vit/qᷓ pᷣparauit deg diligentibus ſe⸗
Batrt ergo huiꝰ beati viri exẽ
plo/ ꝙ peerata vitando / et vtutes a
mando/ eterne ſtucku gloeie⸗ a eleſ
tia pꝛemia ſperate debemꝰ/ qꝛ ſicut
diuina teſtatur ſcriptura Oonoꝝ la
boeum gloſus eſt ſruckus⸗Et het de
teraa/ aſideratiõe ſufficant
Ed ia audiamg quid in eodẽ
pſalmo ſubiũ git᷑⸗ Mon ſic im

VY piu non ſit · Ded tan puluis quẽ
pꝛoidit ventg a facic terre Audiuimg
gloꝛiam ſancti martiris/ audiamus

miſeriam ſui ꝑerſecutoꝛis/ Mon ſit
inquit non ſit impij, NMon ſic vtiq;

impiꝰ ille dyotleſiang crudeliſſimus

tyza nus er ſeuiſſimd fſi lum perſe
aitoꝛ NMon ſit impij ſui ſatellites⸗

non ſit de ni q; non ſit eteri fidei et

cleſie unpij aduerſarij Quia no ſie

ſtuctum faaunt quẽadmodũ ſtuctife
rum illud lignũ / platatũ ſeais ecur

ſus aqu aru⸗ Sed erũt / tanq; puluie

quem ꝓicit ventꝰ a facie terre am

ſicut puluis humoꝛt cacs / net terre
adherens / ato a vento pꝛoiect9 diſ

ꝑ giturx · ſit impij q; aarent humoee

dunine gracie / qᷓ ꝑ vallẽ huilitats / in
terra nré humanitat diffũdit/ p

vsßtü altn petetẽ q̊ ſuꝑbia deſi gc / ato

pie cti defluũt · coꝛrunt. de ficiunt diſſi
pãtux Huiq tei exẽplũ ẽ / illi ſuꝑbia
dpotcleſiani / ᷓ tũt nimiũ eleuata nũt
ad ĩſerni pfũm demerſa ẽ · ip iuß fa
ma a gla i ifamia a igno mimiã 2u

ſa / O vetoſa ſupꝑbia· o puſitae ty

vãnievẽto puluẽ ſuꝑbie exœcata
Credebat ſuꝑ by ille huile iſtů depme
te / trede bat P aoſi illius ligni frucku/
mẽem decollado 2 eig coꝛp in mare
piciẽdo penit? ex tirpare Ccõtra ved
q̊ magb ipᷣm depᷣmẽ ⁊a oppᷣmere ſtu

duit⸗ eo ãpheiꝰ famaa glaʒ ſblima
ut· Et tũ id qð ab illo ipijſſimo
tyꝛãno in h püſſimo mee geſtu eſt /
ad ſblimitatẽ a excœllẽtia tpalis ſa
me etne gke ĩiꝰ marurb ptinet·
/ Ece iqua ege ia vniuſał xp̃ia
noꝝ eccia in annone miſſe / int ſciſſi

mos mar tires illiꝗ nomẽ ob huius

mẽij reuerẽta omemoeat · Ece ꝗ⸗

ip̃m poſt mẽm pᷣcioſã gẽmã laurẽti

um p̈noiat/2 pt? eü iohem pau

lũ/oſmã a damianũ clara ecce luia
Et ipoꝝ ſpaliter / oĩm q; aloꝝ gene
ralit ſcõꝝ p̃es et meita ĩterpellat /
vt i oibg Pptoctiõis ſug mum at aux
ilio Dbi attẽ dite o fideles xp̃i / attẽ
dite qſo quatũ eca xpᷣiana/qᷓ ctidi
e ĩ ſacre hoſtie oblatiõe / ſpalitad hu

ius ſcĩ mis recuent ſuffragia / de e
uus ſigulari auxilio debeat cõſidere

Mã videt iſte Hmo de ſeõ guſo gono eſſe fiuithꝛ in exẽ

plari videni s aliq tige delete vel abꝛaſe

u

un

ni

( Dequitur ſermo fack p reueren

diſſtmũ in xpzꝛiſto patrem dũm Pe
trum de aillyaco / cardinalẽ cmera
enſem in oncilio generali Anno do
mini MÜ½CCxvij ι ſancto lo

duio / karoli regb ſialie filio / epiſco

Vge ſerue bone et fi⸗
delis / qꝛ in pauca ſuſ

w tholoſano/

ti fidelis / ſupꝛa mul⸗
ta te onſtitua intra i
gaudiũ dni tui Mr
vo⸗ ‚/ laudẽ ſancti a beati/
imi cõfeſſoꝛis atqʒ pontificis luwui
a / ui hodie ſeſtuũ colimg / multũ pti
nere dinoſcitur / q in verbis gnoſite
ſibi tanq; ſpeciali amio a familiari
a domino ſuo dicitur Cuge ſerue bo
ne et fidelis · Quia nimirũ fidelis
ſerug dño quaſi alter ip̃e mutua di

lectione wmũgitur⸗ Vnde in ecc iaſ

tic ſcrintu eſt Deru? fldelis eſt tibi /
ſit tibi quaſi anima tua/ecœi⸗xxiijꝰ⸗

Sed qꝛ raro ſerug bon a fidelis in

uenitur / ideo qꝛit dñs in euagelio⸗
Quiſputas eſt ſidelis ſeruus et pꝛru⸗
dens quem oſtituit dñs ſuper fami/
oni cõuenienter ſatiſ faamg / ſi hunc
gloꝛ ioſum pontific de quo nũt agit
exhibem Fuit enim ip̃e fidelis er
pꝛudens ſeruget pꝛopterea merito
dictg eſt ſerug bong / qꝛ het duo fidẽ

litas ſcʒ a pꝛu tia/ĩ ſeruo bono nõ
imerito gingũtur. Pꝛutẽtia ppe ſi
ne fidelitate dechnat in malicia / hftxe⸗
litae vero ſine pꝛutctia declinat in
ſtulticiã · / Fult itaq; ſerug bon/
qꝛ fideł et pꝛudẽs.fidelis in ĩteuiõe
pꝛuds in oꝑatioõe⸗fidelis ĩ exeqguęzę
do bonũ / pꝛudes ĩ pᷣauẽdo malu/ fi
delis in miniſtrado / pꝛudẽs ĩ diſcer
nẽdo⸗ Magnꝰ ergo a admirabilie
dñs / qui ſeruũ malũ / aut ſeruun ſtul
tum nõ cligit/huũc fidelem 2 pꝛude⸗
teẽ ſeruũ ĩ ſuu ſeruiciũ ſpecialit᷑ acep
tauit ?Nec tñ ipſum ſtatim ad maioa
ra ꝓmouit/ pꝛiuis in minoeibꝰ
batum / poſtea merito oſtituit ſuper
familiã ſuam Coſtituit inqua pᷣmo
intra ſamiliam ſuam cim eum vocar

uit · Cõſtituit deide ſupꝛa familiam

ſuam cũ cum pꝛomoiutConſtituit
poſtremo ſupza totam terram ſuam
cum eũ gloeificauit·/ Vbi queſa
attẽdite / huig almi pontificis diuina

Pmotionẽ/ſueq; ꝓmotionisoedinẽ
Pimo quiðẽ ſue gratifiœ vocatiõis

mtra familiã xpᷣiana/2 ſue magni
fiœ ꝓmotiõis ſup eciaſticã familiã
ſcʒ eciam tholoſanã.3ſue beatiſicẽ
gloeificatiõis ſupꝛa ocm habitatio
nem terrenam et inſta eleſtẽ patri

am // Dat eſt itaq; tuplex ipſius

pꝛomotio Pma ad gram baptimma
lem Secũum ad pſiẽ tiam paſtoꝛalẽ
Tercia ad glam eternã 2 finalem⸗
/ Huit igit᷑ ſeſuo bono er fidel⸗
iu euãgeliœ ldonis ꝑabolã fide lit
negocianti / er de talentis a dno ſibi
traditis⸗ pꝛutter vtiliterq; ſuperlu⸗
trati mag habutanſq; remuneratia

Siovifitatio

ſ ¶Ertio propomit heanſim

pñtatur/dum eũ dñs ſuauiter allo⸗

quttur dicẽe Euge ſerue bo⸗a fi-adẽ
In quibus Vbis uux ta miſſa / tria

nobis cõſiderata notantur · Pꝛz imo

nũq; pꝛemittitur gratifiæn voertio⸗

Eugre ſerut bone et ſidelis · Sacũdo
pzꝛomittitur magmufica pꝛomo tio.
quia in pau/fufide/ſupꝛa multa te
tõſtituam /intra in gaudiũ dñi tui·

/In pꝛzꝛimo notatur meritum vir

tuoſe o peratio nis In ſeaundo debitũ
ſtuckuoſe retributio nis· In tercio ̃
miũ gaudioſe exultationis In quo
rum declaratione ſub conſideratione
triplici to tius noſtri ſermonis oedo

at q; decurſ pꝛincipaliter verſabit
Onſiderem itaq; pꝛimo qua
liter in hjs verbis mittitur

gratifica vomtlo⸗/ ĩ quo notatur me
ritũ virtuoſe operatioĩs / qe ſibi a do
mino diatur/ Euge ſerue bone a fi
delis⸗ Sane hit ſanct pon tjfer ideo
fact9 eſt bon a ſidelis ſerug / qꝛ ad

hot eum gratuite vocauit ſupm do

ming Mã vt ait apoſtolꝰ Quos vo
auit hos uiſtiſimuit Quia ergau
hac vocauit ꝑ gratuitam electionẽ

hũt et iuſtificaut per virtuoſam o

perationem Sed inter virtuoſa eg

opera et laudabilia merita ip̃ig fide
litas nimitum ſpecialiter cmenda

tur/ Quia vt in pꝛouerbijs ſcripti
eſt. Vir fidelis multũ laudabitur⸗

Oigitur beatum virum multa
laude dignũ / qui per oia fidelis iue

nitur Kidelis inquã ad deum / fiderł
ad ſeip̃m / fidelis ad Primũ nter Z53
oĩa pꝛima ſibi aura ſuit vt eſſet fide

lis deo / quia qᷓ cim dea infideliter a

teſtimonijs de co

git / netdum ſibypſi fidelis exiſtit⸗
qui vero ſibipi nequã eſt / vt ſapiẽs
ait / aui bong erit? & i⸗xiujè Vt er
go ſibijpſi ſidelis eſſet at Pxuno/ſũmo
opere ſtuduit fidelis eſſe deo Sed
quo ſtudio qua arte/qua ve docrina
ſic egerit / ſi plaet attẽdite Hane vt
omnipoteti omino ſe fidelem exhi
beret ſeruũ / oẽ m eius abieat ſubies⸗
cit imicuũ mũdum videlicz / arnẽ/ at
; dyabolum Hat quipe doctrina

in euangelia ſcola didiat hant ar

tem ibi xpꝛiſtꝰ eum doalit / vbt ait⸗
Memo poteſt duobus dñis ſeruire⸗

duob ſciz dom inis ſibi iuiceẽ contra

rijs et aduerſis, Igitur vt fietet ip

ſe fidel ſerug xpꝛiſti / rẽõnuit fieni ſer
uus mũdi / ſeruus carnis / ſerug dya

boli · Vce bat quipe hoeũ infidum
eſſe ſeruicium et dei ſeruico penit9

Ltrariũ 7 aduerſum Juxta illud qð

gemene anit ecia hundg caro de
monia duerſa mouẽt p̃lia // Dz
audiam qliter otra duterſa 1 adu⸗
ſa huiuſcemodi bella hit vir beat)
potenti dei virtute et ſibi diu init? cl
latis pualibg armis dimicauerit vt
fideliter xpꝛiſto ſeruiens / tyzanicũ
mũdi / carnis / et dyabolli / ſu geret dd
miniũ eoꝛũ q; vilea periculoſũ ſerui
ciũ deuitaret Pꝛeoſſit in pꝛimis ad
hot ſpuale certamẽ / ̃oſſit inquam
poſt vocantem ⁊ pꝛeueniẽtẽ dei gra
tiã / bona moeũ inſtitutio / er adoleſẽ
tie diſciplina · NMam vt fidedignis
a iohannes
atte ſtatux/in etate exiſtens tenera /

ſub magiſtri religioſa diligentia te

nt batur/Ita tñ vt maturis moeibʒ

–

R
ada/

te
e
6

incedẽdo ſub tenello pectoee ſe geſta

re ſenilẽ animuũ ondetet. Dit ͤppe

pma illa etns adoleſcentie inſtitute

mocalb imbuta eſt; vt ſemp Poſtea
bonũ virtutis odoꝛem diu tenaciter
q; ſeruaret⸗ Juxta egregiu lud oꝛra⸗
c Quo ſemel imibuta eſt reensſer

uabit otoꝛem / teſta diu A quo tracũ

illud vulgatum/ qð noua teſta laa

pit mueterata ſapit. Aceſſit deinde

freques lectio / et diu inarum ſeruẽs
ſtud ium ſcriptura ru⸗ Sae bat ilud
iheronimi Ama ſcientia ſcripturarũ
et carnis vicia non amabie/Ideoq;

ſicut de eo legitur / audiẽtle verbi dei

inſiſte bat: a pzꝛo paſtu aĩe in ſcriptu

ris ſanctis ſtudebat attetig In quib

ſit pꝛofeut: ꝙ ſolẽpni tlero æ popu

lo ſuffice bat gnonere verbum dei a

deo vt putaretur ſcia het inſuſa ſibi

ta/ Quid mirum? Acreſſit nempe
ſtudio ſatre lechionis/ eccam deuo tio
ſancte oꝛationis, Mam in oꝛationi
bus ſeduk deuotis mentem eleua

tam tenuit In qiubg tam ſeruens ex

titit,vt factus ſaertos eciam diebg
quaſi ſingulis elebzꝛaret · Quid plu
ra? Pijs ſanctis a deuotis eꝗ actibg
ad impugnandum vicia / wmites at
œſſerunt / abſtinentla / ſobzietas / pu⸗
diciaa / caſtitas / totiuſq; vite honeſ
tas in wꝛrupta / que cõtra omnia vi⸗
aoum inatamenta/ũ dei aduntoꝛi
o potiſſima conſtat eſſe remedia⸗Et

in pꝛimie q;ꝛ iuxta vulgatum teren

tij prouerbiui⸗ Dine cerere et bacho
ſriget ven / ip̃e aim apoſtolo paulo

ſobꝛie tate tibi / et potus coꝛpꝗ ſuũ taſ⸗

“7 f
M = “ s .

tiign bat aſſidue / q q mirum dichu ẽ

carnem ſuam teneram ſtequẽter a

thenis ſerreis diſciplinans/ p mmi

ſia rudẽ ſtamina veſtiẽs⸗ ecia ad nu
dam carnẽ/ oꝛdam groſſam pzo an
gulo deſere bat / ſicq; cuim aplo dicere
poterat Caſtigo coꝛp meũ 2 in ſer
uitutem redigo Met iĩmerito/ qꝛ oꝛ⸗

pus ſpui et non ſpm oꝛ poei ſeruire

digna eſt. Ideo egregie die bat ſene
in Maioe ſum et ad maioꝛa genit⸗

qᷓ;ᷓ vt manapiũ oꝛ ꝑpis mei ſim Coꝛ

pus ergo ſuũ vir ſanctus ſpuũi ſubii⸗

ens a pueo tũto mſtitaté amoꝛe ſer

uebat / ꝙ ob ipſig fidam cuſtodiaã om

nino mulle rum vitabat aſoꝛ ca ade
O vt vix cum matre et ſoꝛoeiboꝗ / ſolg
aim ſola / vllo vnq; tempoee loquere

tur/ Verba eda inhoneſta hoꝛte bat
audite / et loquẽtes talia grauiter ar

gue bat / pꝛueter attendẽs illud apli
CTCoerumpunt moees bonos olloq
a pzaua- Dbi tamen conſideranda
eſt etas ſoꝛ moſitaſqʒ ſua· Hecgitã

dum qʒ eſt quo in tempoꝛe pudicidã

ditiſſi mo at wꝛ ruptiſſimo/ quo pꝛo-
digium quoddam eſt auſtitas. 7 in

Kara eſt oncoꝛ dia ſoꝛ me atq; pudi⸗

acie / O igit mira vite honeſtas

et puntae inoz tupta / que non im
merito miraculoꝛum ſplenduit tlari⸗

tate / quo niam teſte iheronimo on

tra iouinianũ Vbi multa et pꝛecla

ra dat virguntatis pꝛewnia / puritia
tis vite et pꝛecipue virginita tis
miũ in multis eciam infide libus et

ytolatris fuit duumatio et miracilo

2„
rum opera tio Pꝛout de ſibillis derẽ
et de aafandꝛa et de claudia / que an
gulo nauem traxit / exempla poſuit
/ Quid igitur mirum ſi vir tan
te cnſtitatis atq; puritatis inter xpi
vlas ſfide clariſſimus mult? ac mag
nils merucrit tlarere miraculis? z
dum in ſue ſanctitate ammiratione
mouet ipſa miraculoꝛum operatio⸗
non minus in eo venerandum reoꝛ
mirum illud et pꝛeclarum opus lan
ritatis / quo in pauperum ompaſſio
ne ſanctiſſimi confeſſoeis martini ex
emplum lautde perpetua ommendã
dum / non ming laudanda mita tione

ſeauts eſt-Cũ enim vt narrat hylH

toꝛia vir dei pariſig iret / auperi quõ
qaſi nudum repperit multum cõpa
tiens / abſcondite contulit / non quidẽ
mediam clamidem vt martin / ß in
tegram cappam qu postabat /
O igitur eximie caritatis exemplũ
O vete ſeruum bonum et fidelem/
iuxta euangelicam ſententiam om
muno ſidelem diſpenſatoꝛem/ quem
conſtituit dominus ſuper familiam
ſuam vt det ilis abum in tempore⸗
O vere ſidelem diſpenſatoꝛem / qui
non ſibi retinet quod diſpenſare de
bet / net diſpenſat extrancis / 5 hijs
qui ſunt de famllia domini ſui ſcilicz
exaleſie mmiſtris et wauperibus me
bꝛz ie xpꝛziſti met vendit turpiter /qd
debet dare gratts et liberaliter Met
tt indiſcrete / ſed pꝛudenter 1 mode
rate. quia dictum aſt / vt det illis cibũ
in tempoee Mac dat tem inutilem
dampnoſam / ſed ſalutarem 2 ſrucku
coſam quia ſequitux Vt det illis in

mimſtn / talem ſibi diſpenſatoꝛem

tempoee tritic menſuram⸗vbi intelli
ge triticim / id eſt ebum ſpiritualie⸗
doctrine et abum tempozalis ſubſta
tie⸗ // O vtinam ſancta mater ec⸗
cleſia / nuüt pꝛothdoloe a eephala 1 a

wſtolico paſtoee noſtris demen tb di

uti9 q expediret de ſtituta / talem ſer
uum bonu ſidelem / talem ſummu

pontiſieem ſeruum ſeruoꝛum dei per

aanoniam eleckionem eeleriter ha

bere mereatur/ O vtinam talis ho
die reperiatur in ecleſia fidelis diſ

penſatoz, Dtinam talis nobis fiat
ſummus pontiſex ecleſie guberna

toꝛ atq; diſpoſitvꝛ Htinam ecleſie

ſtitui querant/quem m exemplum vi

te et onuerſationis honeſte ſue mẽ
tie oculis anteponant⸗O ſeliem il
lũ/o ter quat q; beatum / qui hiuꝰ ſci

pontificis exemplo paratus erit · ec

cleſiaſtioꝛum moꝛes/exroeſq; oꝛri
gere / deſolatam ecleſiam conſolari/

deiecta erigere / diſſipatã diuiſamʒ

recolligere et reumre⸗ Quis erit hit

et laudabumus eum? Taudabunus

in quam eum/ß mag deũ / qui talẽ
nobis ſua gratia donaturus eſt / at

q; ei dichurus Euge ſerue bone et fi
delis Et h de peſideratlõe ſufficiat
Onſideremus ſetũdo qualites
in pꝛemiſſis verbis pꝛomittit᷑
magnifi pꝛomotio⸗- In quo nota
tur debitum fruckuoſe retributionis⸗/
aum ſubditur · Quia in paucn fuiſti
fide lis ſupꝛa multn te conſtituam⸗
Certe paum et parig ſuerunt in qui
bus vir iſte ſcuũs fidelit miniſtrauit

in cõpatioe ad ea multa a magna

l
M
4
W

7
in

nie⸗

m
r

e⸗

di⸗

ſet

a

en)

ee

1,4

e-

.

hr
is
l

nſ

tit
le
itt
0
1s⸗
hi
m⸗
r
ℳ

que dominus ſibi finaliter retnbuut⸗
Quod vtiq; de eterna retributione
maniſeſtum eſt / amm ea que nüt fide
liter ſeruiendo gerimus / ad ea que
tunc teœpturi ſumꝰg cmparata quaſi
nulla vel inutilia reputare debeam/
xp̃o teſte qui ait- Cum ſeœrins om
nia que pꝛeœpta ſunt vobis / diete
ſerui inutles ſum9 · / Ded vt de
tempoæ ali retnbutiõe loquamur idẽ
de his que huit fideli ſeruo / in hac
vita ex debito pꝛomiſſionis / nõ qua
dem ex debito condigni ſed congtui /
pꝛo fideli adminiſtratione/ 1 admi
niſtratlonis retributione Amiſſa ſut
ſpeaaliter pꝛoſequamur/Ecre ante
oculos veſtre diſcretionis pynimꝰ·
hit ſanckus pontifex /qꝛ in paum?
tua · id eſt tempoaalia fidelis fuit
Ideo dominus eum ſupꝛa multa er

magna/ id eſt ſupꝛa ſpiritualia cõſti

tuit, Cum ergo dommd eum a ream
tempoꝛalis regimine / ad ſpirituale
regunẽ tranſtulerit at mag nifice ſb⸗
limauerit recte dickum eſt · Quia in
mudc ſuiſti fidelis ſupza multa te g
ſtituam· Parua quidem at puipen
donda eſſe tempoꝛalia reſpecku ſpuũa
lium notauit apoſtolus dieens⸗ Di

vobis ſpuũalia ſeminamus / n mag

nũ eſt ſi tempoealia veſtra metamꝗ

/ Vidteamus itaq; pꝛimũ quali

ter arca tempoealia fidelis extiterit

at deinde qualiter non imme rito ſu

pꝛa ſpiritualia conſtitutus fuerit p
ſe namq; ex regali pꝛo ſapia patre
videlicet karolo tege ſicilie / matre ve

ro maria ſicilie regina at vngarie o

pꝛeconium ſed maius quod in eius
hyſtoia ſubditur/ quia altum ſun ge

neris ſapere teouſauit/ ſemper humi
lia diligene · // Taudamus ergo
in hot viro ſancto regalem pꝛoſapi
am / net qualemcunq; / ſed ilam que

cie pꝛoxima extitit- pꝛopterea de o
canitur- KFlos oztus inter lilia/ quo

rum radix eſt francia· IAlla vielicet

frantia que caput eſt / et ſuperioꝛ at

maioe poztio gallie- Cuius lau

des me alias allegaſſe memini /

nunt eaam rectare curaui / non ſol

ad huius ſancti laudem / ſed vt era⸗
beſcant 7 coſundantur gallie detrac

toꝛes / ſuiq; honoeis et gloꝛie atq⸗
pꝛoſperita tis aH pace maſoꝛes à p-

turbatoꝛes // IZpla eſt igitur quan
veteres ſapientes inter alias oebis
partes maximis laudib extulerũt

Zlla namq; gallia nobilis / vt eam

lucanus app ellat „Fla bello ante ro

manos glor ioſa / vt ſaluſtius ait ⸗
Illa felix ſtrennuiſſima milicia / vt

claudius ait Illa audax 71 anmoſa

inſuper paſcuis vberrima / vt oꝛati
us Illa ſpecie hoĩm aurea atq; lat
tcea/ ciltuq; niudiſſima / vt virgili⸗
Alla potentiſſima / alins pleno on

ſenſui / nee ipſe oebis obſiſtat · vt o

ſar uuliue⸗ Illa aſpera / bellimſa /
et que pꝛima poſt heralem / inuit
ta alpium iugn tranſcendit. vt iuſ
tinns Illa terra mole tozpozum
et omni pꝛoeſue genete terribilis⸗

mamentum romani imperi / vt inn

riginẽ ſua traxit· Magnũ h laudies quit tulluns⸗Ila parens diſciplina

GH i

R*

rm / vt uulius eelſus·/ Na viroꝛum
acris inge nio / vt ait yſivozue⸗ Illa
mrtene omm monſtro / vt quin tilia⸗
Et poſt eum iheronim Illa nutrix
teli gionis non negligens / vt inquit
lltus liuiꝗ-Poſtremo vt bꝛeu vbo
mula conclu dam / illa auncta regna
pꝛzccllens / vt ait gregozius. Ded
q omnem pꝛeœllit landem/ illa la
rus ſplendidiſſima / que eodem teſ
te ſide oethodoxe radioſa claritate ·
ter obſcuram gentium aliarum per
ſidiam choeuſcat · Certe hui? galli
e ſides / ſue q fidei at religionis cla
iitas / quam dudum gre goꝛiꝰ ſit ex
tulit nunt ccam in hot generali
oonalio multum emicuit / 2 de die in
diem mage at magis clareſtit / het
HNonnulli eam obſcurare fruſtra nitä⸗
tur. Jdeoqʒ vt inſipientes onſunda
tur⸗qꝛz vt egre gie ſaluſtius ait Fruſl
tra niti et non niſi odium querere /
extreme dementie eſt // Jam vero
ad pꝛopoſita redeat oꝛatio/ Vic er
go ſanckus tam ex patre ꝙᷓ; ex pꝛoſa
pia nobilitate laudand us eſt / au ta
men natalis patria aut regalispro

ſapia aquibz oꝛiginem traxit nequa

ꝙ́ antum laudis intulit/ quantum
eis ip̃e cõtulit Vnde nec ĩ ipſo mag
nopere aut miroꝛ aut laudo ꝙ nobi
lem oꝛtum habuerit Iſtud enim na
ture eſt aut foꝛtune· Miroꝛ potius/
et maximis laudib dignum iudion
hanc oꝛig inis ſue tlaritatem neꝗᷓ
ᷓ weiuerſoꝛum moeum tenebꝛisob
ſuſcauit / ſed magis ace magis illuſ
trauit adeo vt eciam ſi obſcurus ei

nobilitatem que non niſi per virtia—
tes vnq parta eſt / ſibijpſi contuliſ
ſet⸗ Pꝛout apud ſaluſtium ſeciſſe
gloꝛiatur/marius 2 tullins in inuec

tiua quam in eundem ſaluſtuim ha
buit/ auuis het verba ſunt · Ego in
quit meis maioeibus virtute meaꝑp
luxi⸗ Et poſt pauca Hatlus eſt ete
nim me meis rebg geſtis floeere q;
maiozum opinione niti / et ita viune
te / vt qgo ſim poſteris meis nobili
tatis inicium et vixtutis exemplũ-
/ Abhat itaq; ſui generis clari
tate quia extrinſecus eſt/ 21 nonnun
ꝙᷓ malis pꝛopꝛia⸗ hunt virtuoſum
virum nequaq; ommentratem / niſi
pꝛeœptozem in hoc ſequerer philo
ſophum in tethoꝛicis / miſi eaam in

ſacris litteris plures æQ nominatim
xpꝛiſtum matremqʒ euus ommen

tos oernerem / quia ex regali ſti c-

miranda magt redderetur tanta ig
ſius humiltas in tanta ſublimita
te / tantaqz vite puritas in eo qui pp
tuit tranſgredi et non eſt tranſgreſſg
faoere mala et non ſeat · // Ovti
nam het attente onſiderẽt multi ho
die ad ecleſiaſticns dignitates 4 be
nefica titulo nobilitatis pꝛomoti/

q ui de parentum laudibus abſ qʒ; ꝓp

pzijs ymmo cum multis vicioꝛum
obpz obꝛ ijs tumida elatione ſuper
buiunt. ert dum inde gloꝛioſi eſſe pu⸗
ant falluntur· Mam irriſioni po
tius et oontemptui / ne diem eter
ne dampnationi ſunt pꝛoximi Pꝛe
tlare quidem apud ſaluſtium pꝛe
nominatus mariue ait-Pꝛoſecta

rl⸗
e⸗
nutn .
n⸗
n5
bu⸗

—

lli⸗

.

kan⸗

Ran/

Chun
it
dhhh⸗
n in
atn
un
adͦͤ/
⸗
a

u

ͤH

lho/

o
nin
n-
ipu⸗

po/

ele⸗

p

i⸗

ita res ſe habet/ maioꝛũ gloꝛia poſte

ris quaſi lumen eſt / neq; bona neq;
mala eoeum in oaulto patitur / deo

quanto vita pꝛedeœſſoꝛum pꝛetlari

tanto hominũ ſecꝛdia flagitioe /
ideo ſiquidem ſapiẽs eleganter eos
imeæ omparauit quia quanto ĩ ex-
œlſioꝛi ac clarioꝛ i loo ponitur / eoãa⸗
phus defozmis eius effigies irnde
tur · Ccontra vero iſte ſancus/ qua
to altius ſublimatus eſt / tanto ſuis
virtutibus eius clara nobilitas eui

dentius patefacta laudatur⸗ // Di

ergo laudamus in eo generis clari
tatem quam natua dedit laudemꝰ

Cam multoamplius /qua diuina do

nante graca ipſi ſibi bomis moꝛibꝰ

comparauit· Si laudamus ꝙ in li

bera familia genitus eſt / laudem
mag ie ꝙ liberam mentem habuit a

ſerulibus moeibus allena⸗ Di lau

damus deniq; ꝙ generoſum a tega

li ſtirpꝑe oetum traxit/landemꝰ poti
us altum generoſumqʒ eig animu·

teg ni terreni / et diuiciarum re galiũ
quaſi rerum vilium ontemptoꝛem⸗
Summo namqʒ ſtudio vt de eo le
gimus tertena auncta calcare voluit
Conſiderans enim ꝙ mund?iſte cũ
omni acupiſcentia ſua tranſit ipſim

fugiens totaliter deſeruit et cõtemp.
ſit . Ideoqʒ altiſſime 2 artiſſime pau

pertatis tegu lam betiaſſimi ſciz fra
aſci / teligionẽqʒ ſratrum minoeum
pꝛofeſſus eſt. O mira res et alias ĩ
audita · Dit namq; beatus vir iuri
pꝛimogenitute at regno voluntarie
renũcans xp̃i aupertatem elegit⸗
Mec hot quidem in fruckuoſe aut inu

—

fide

tiliter egit / H miro et felic gmercio /
regalis ſolij ſpꝛeta pompa/pꝛo reg
no oꝛruptibili / gternum tegnum fi—
deliter mercatus at felititer lutratg

BVdiuimusigitur qualitervir
iſte ſanctus ara tempozalia
is extiterit⸗q; videliet ea ſide li⸗
ter eſtunauit/nonmagna reputans
ſed reſpechu ſpirituallum paruipen-
dens / et quaſi vilia ontempnens⸗
Et pꝛopterea quid inde a domino

meruerit audiamus SDupza multa

te conſtituam · Dupza multa quup/
pe/et ſupꝛa magna id eſt ſupza ſpi
ritualia conſtitutus fuit / er magniſi —
ſublimatus / non ſolum in oleſti
et eterna / ſed eciam in pꝛeſenti terre
na et tranſitozſa vita, In qua ad
ſpirituale tegimen venerande ecle⸗
ſie tholoſane / non tam hum ana qᷓ;
duuina elactiong voatus eſt. Mon
enim temerarie hunt ſibi honoeem
aſſumpfit Ded vt apoſtol9 ait Vo
eatus a domino tanq; aaron Mam
teſte iohane papa Cũ ſelicecis memo

ne papa boneſacius pꝛedeœſſoe ſuue
cidem ſuaderet vt pꝛeberet aſſenſum

electioni de ſe face ad dickam ecle
ſiam⸗Reſpondit ſe nullateng facku
rum hot / quouß votum pꝛius ſettetũ
2 deinde ſolempniter iteratum de in
trando oedinem ſtatrum minoꝛzum
efficaciter ompleuiſſet. quo facto /
Puiſio ni nſte ſuũ p̃bẽs aſſe ſum /
nõ tã p̃eſſe upiẽs qᷓ; pꝛodeſſe hum
liter mandatis apoſtolicis o bediuit
Cui tamẽ ecĩe ex ma huniilitate

poſtea renũciare voluit / / O felicẽ

i

MU
ðð

cEiam que talem ac taſttum habete
meruit pontifitem⸗ qui liœt in eius
tregimine multis claruerit meritis/
magnis choꝛuſcaugrit virtutibus⸗
illud tamen in eus laudem cipua
memoꝛ andum eſt ꝙ mira compaſſi

one fete batur ad wauperes⸗ Dñ fſat

tus epiſcop per vnũ ſibi familiarẽ
ſecretarium mandauit in quiri / de ſu
oeum quantitate reddituũ / quatuq9;
ſibi ſuffiœret / pꝛo rationabilbus et
modera tis expenſie,/ volens ꝙ totũ
reſiduum daretur pꝛo ſuſtendandie
pauperibꝰ/ quibus tam pz uuatae ꝙᷓ;
publims elemoſinas largiter dip⸗—
gebat / vt de eo merito dicretur ills
pſalmi⸗ Diſperſit dedit pauperibue
uuſticia eig manet in ſeaulum ſeatli ·
*// O magnũ caritatiue ompaſſi
onis exemplum/ in tam magno p
lato et tam magni te gie ſilio/ qui ſi
bi et ſuis parcus erat/vt xpꝛiſti pvuu
peribus largus fieret⸗O vtinam H
exemplum imitari ſtudeant Plati et
tleſie / vt ſic cuitare valeat diuinam
maledickionem ezechieli ete⸗
Ve paſtoꝛ:ibus iſrahel qui paſcebat
ſemetipſos / vt non ſint de illis qui
uxta ſententiam apoſtoli / querut qᷓ
ſua ſunt / nõ que iheſu xpꝛiſti/ſen xpp
tius qui non ſolum ſua querunt/ ſed
non ſua capiunt / rapiunt aliena / vt
videliet de bonis ecleſie que vltra
mode ratum victum ipſoꝛum et veſ
ttum ad pauperum ꝑtinent vſum /
ſeipſos paſcant / id eſt ſupflue viuãt
O vtinam non ſolum ſuperflue / vti⸗
nam non ſuper modum et debitum

oꝛdinem vicioſe viuerent mimſtri et
cleſie / vtinam non in trapula 7 ebꝛꝛ
etatr / non in luxuria et feditate / nõ
in ſuperbia et vanitate / non in muli
ebꝛi laſciuia/ non in militari famili
a / non in ſeculari pompa / non ad ſu
perhabundantiam⸗ ſed ad ſufficeen
tiam / non ad ſuperfluitatem / ſed ad
necſſitatem / non ad oſtentationem
ſed ad ſuſtentationẽ / nõ cum leſione
pauperum / non aim grauamine ouia⸗
um/non cum ſcandalo ſubditozum
Ded ve / et ite; at q; iterũ ve vob / qꝛ

hec om nia vicia in clero cxperimur

et contra het in hoc ſacro conalio

multn de reſoꝛmatione loquimur /
ſed pauca vel nulla exeq mur. hul
tu in codicbus ſcribimus / pauc in
oꝛdibus de moeum reſozma tione
ſentimus- Clamant membza de te
ſoꝛ matione capitis / ipſis in mõſtru
olſa viciorum deſoꝛmatione manen
tibus Tacnt ſua vicia / acuſant a⸗
liena,- Alioꝛum infirmitatem ſana

te oontendunt et pꝛopꝛiam ſanita
tem ontempnunt / net ſolum am
negligu nt / ſed mediane opem fer
re volentibus contradicunt⸗ //
O monſtruoſa deſoꝛmitas deſoꝛ
mis refoematio Ece iam pꝛothpu
doꝛ / ab ecleſia caput ſubtrahitur /
iamqʒ achephala derelin quitur⸗vt
membꝛoeum refoematione poſtpo
ſita / capitis refoem atio pꝛeferat⸗
tum tamen canonica pzꝛouiſio ſu
per ſutura eleckione ſit pꝛima / et
pzꝛintipalis tefoꝛ matio eccleſie pꝛe

ceteris neeſſaria / at debito oꝛdine

oſu⸗

pn
1dn

nullatenus poſtonenda / quia hee
de ſoꝛ mitas ſez ꝙ ecleſia maneat a⸗
chephala eſt periculoſiſſima/ et p
ſequens hiug defoꝛmitatis refoꝛma⸗
tio eſt pꝛe œteris nccaria / vt quidam
egregij dochoees tam diuino q; hua⸗
no uire oꝛzam iudicibus in auſis ſi⸗
dei declarare pꝛoponunt / quibg ewon—
tra alij tepugnate ontendunt⸗ Int
hec pzꝛochdoloꝛ duũ ealeſie vnionẽ
querimus/in varias diutſionu coten
tiones et diſtoedias oberramg / vt

merito nobis timedum ſitillud qas —

ab mfallibili weritate diatur Omne
regnu in ſe diuiſum deſolabitur⸗ Et
lnd ſaluſtij DHicut cdia pue tes
cre cut/ita diſcoꝛdia maxie dilabũk
Et hec de ſeuinda onſideratione
Onſideremgterao qualiter in
verbis pꝛemiſſis pꝛoponitur

beatiſicn gloeificnto / in quo notatur
pzemium gaudioſe cxultationis /

quia concluditur⸗ Intra in gaudii

domini tui⸗O magnu beatfie glo⸗

rie pꝛemiũ/o gaudioſum et ſumme
exultationis verbum Intra in gau

dum dom mi tui⸗ Hicut enim infi

