pꝛe tatur aduena / id eſt illig homis

qui dicitur fuiſſe oꝛientalis / qui in

choeo reſpondens anentibus / hot
miſterium intellexit / / Monet er

go pſalmus xpziſti paſſionem imi
tfariEt pꝛimo xpꝛiſt in ſoꝛma ſer

ui pꝛemtur auxilium teferens ſe ab

inmimmicis ontemptum. Seaundo di
cit quid am ia eius in paſſione ſee
munt⸗ ibi · Longe ſeaſti · Tercio oſtẽ
dit quibus non pꝛoſunt opera ſua⸗
ibi- Munquid · Quarto ditit que
in ſuis membꝛis ſuſtinet/ ibi · Ct
EeEgo-

h ij

tellcus ethan iſrahelite· E
luit catozibus in tabernaaulo Inter

ſi in ſpe Pmiſſioĩs dei / de qua hit a
gitur. Dit eſt ergo intellcus ethan
irahelite / id eſt robuſti fidelis ĩ fide
videntis deum/ in eum ſperantis
nõ in ſe aut virib ſuis⸗// Pꝛzimo
ergo gphe de mia 7 ventate dei
P. cataturuũ Pmittit · Secudo diuer
ſis modis laudes potentiam det
deſcribit/ibi · Confitebutur⸗Tercio
Pmiſſiones pꝛis de xpꝛiſto expoĩt
ibi⸗Cut locut? es Quarto ulis ꝓ
miſſionibg aduerſa dicit· ibi⸗Tu ve
ro teppuliſti Quito in quo implete
ſunt ꝓmiſſiones ſubuigit· ibi Vſqʒ
quo. Sexto ꝙ eaam in mẽbꝛ ioxpi
ꝓmiſſiones impleutur nõ tꝑalter
H ſpualiter ondit · ibi · VBbi ſüͤt mie
Ct ibi loquitur i pſona ecie regnã
tis / vt pꝛomiſſiones ſancte dauid
tra ſimicos fidei impleatur Ct in ſi

ne more pꝛindpis ad ofirmation⸗

dickoꝛ u/ ſubſcribit Fiat fiat
O mie reſugiũ. Eitulg · Oꝛo
¶NImoyſi hoĩs dei⸗ Pfalmo iſte
dicitur oꝛo mopſi / nõ ꝙ moyſes ip
ſum oſcripſeit: ᷓ quia iĩ hot pſalmo
tractatur que in veteri teſtamẽto p
mopyſen dato ptinetur⸗/ ondẽdo ea
que lex vetus ſub velamie gtinebat
Vel dicet᷑ oꝛo moyſi / qaꝛ eadẽ oeat
dauid que oꝛauit moyſes · / Mo
net ergo plalm iſte ad temptum
veteris⸗ ad amoeem noue vite⸗

Et pꝛimo in pſona eæleſie loquẽe⸗

2 . R

Iſerioꝛ dias dñi Titulg In
Itha cũ plunb alijs p̃ſectꝰ

Ptatur aũt robuſtz / qð nullg eſt ni

æ a ſpe incigiene Ponit ete vnũ re

fugiũ ho mini tempali· SDecũdo ex
ponit iſirmitatem homis /ei petẽs

oeat a affirmat eig liberatione ibi⸗

aus cãtici q; laus diuia non hupa
na⸗ VNHict en agitur de vickoꝛia xpĩ
q ſuoꝛu cõtra dyabolũ erg tempta
tiones nõ humano auxilio ß diuio
/ Vñ p mo ꝓpheta deſcrbit fidẽ
tem in ſolo deo / oino pꝛotectiõe dei
vallatu· Decũdo ditit victoeẽ xp̃m
in elo leuatum a nullo poſſe contin
gi/a ab oi malo liberari · ibi Cadẽt
a latere tuo mille⸗Tercio inducit V
ba dei ecciam oſolantis ibi · Qm̃ ĩ
me ſperaut Dit enĩ deſenſionẽ/a i

Vi habitat⸗Titul⸗ ⸗ Taues
laus dauid / id ẽ xpi Eſt at

fſuturo pꝛemia ei ꝓmittit·ideo hũe

pſalmũ ctidie canit eccia/ ad reſiſte?

tra dyaboli tẽptamẽta·
Onũ ? ęfiten Titul Pſal
Vmd atici in die ſabbati. Tri
Iplex ẽ ſabbatũ / ſciz tẽ pis⸗
cctoeis 7 eterni tatis Sabbatum
tpis ẽ ſeptima dies ſeptimane qua
deus tequieuit ab ope- Dabbatum
pectoꝛis eſt tranquillitas mentis 2
conſcientie· Dabbatum eternitatis

dDu

eſt requies eterne vite De duobue⸗

vltimis hit agitur-· // Vnde mo
net hie pꝛopheta. vt hit agẽtes ſab

batum mentis libenter laboeemus

pꝛo ſabbato eternitatie // Ct pꝛi
mo dict quomodo bonus ĩipertur
batus agit ſabbatum mentis / ſent

tne

dei

nun
det

11
1¹
ſe⸗

ens omĩia agi a dro'guod nõ nouit

ſtuttz⸗ Secũdo aſſent malos peritu

/ vt metus ſit eterb. ibi· Tut ex
cen „CTercio dicit iuſtos floꝛere⸗ vt
hat ꝓmiſſione deuou gaudeat ibi⸗
Juſt vt palma
Oming regnauit deoꝛẽ in
ut Titulg Zaus catici da
ud in die an ſabbatum ge
ſuatn eſt terra In ſexto die ad lit
terã nõ legitur terra fũdata; ß hoc

miſtie dicitur qꝛ ſiait ſexto die fecit

de hoiẽm/ ita ſexta etate ſchi/ quã

ſext dies ſignificat de veit hoĩem

re ſoꝛ mare/⁊ tũt ſpuakter fudata ẽ
te rra/ cu hõ de terra H ſidei v
tute füdatzẽ⸗ 2 de hot * e laus cãtici
huizpi dauid id xpõ / q ſexto die
qͥ ẽ an ſabbatũ · id ẽ ſexta etate ſecu

li hoiem reſoꝛ mãdo ſtabiltter füda
uit Monet ergo pſalm iſte ad lau

dem dei . et hot ex multiplici rone⸗
Pꝛimo laudatur a pulcheitudine . .
Seũdo a foꝛtitudine ibi./ Indutg
Terco ab oxib/ ibi . Eteni · Quar
to a poteſtate · ibi. P arata⸗ Quito

a laudib vniuerſitatis. ibi· Eleua

uerunt. Vexto a veritate deõy ibi⸗
Teſtimonia⸗ Deptimo⸗ a laude do
mus ibi. Domũ tua⸗ Merito ergo
pſalmꝰ iſte laude plenꝰ/ pzꝛim can
tatur in matutinis laudib
NEus vltionũ⸗Titulg Pfal
mus dauid quarta ſabbati
Pflalm?iſte dauid Pphete
hiate quar ta ſabbati/ id ages de

patitia ſcõꝝ / qᷣ ſignificãtur ꝑ lumi

nana alli / illa die ſacta monet noe

ad patientialne murmutem⸗ cõtrg

deũ gqꝛ ab eo ſ⸗ pe datur bona ma
lus: a mala bonis Et po aſſumẽe
quermoniam infirmoeũ cõtra deũ
murmurantiũ air pœsοεglantur/
p̃mittit vnde ſanẽtur VDetũdo glra

blaſphemos inuehit / oſtendẽs deũ
ſcie het 7 aurare ibi⸗ Intelligite⸗

Terao dicit g mala mundt per ini
quos fiũt iuſtis / vt cõpũcti clament

deu⸗ ibi. Quis gfurget

Emte exultemues Titulus
Zaus caãtia dauid Laus iſta
ntici / id eſt deuotionis et

hylanieatis fit i ip̃i dauid / id eſt xpõ⸗

p cui gram intramg ad requiẽ 11

Vñ pſalmo iſte monet deu deuote

hylariter laudare⸗ Et pꝛimo pzo

pheta laudes xpi deſcribes iuideee

in uitat / quos puidebat poſſe reſiſte
re xpõ Decundo ipe xp̃ᷣs monet eoſ

dem ne obdurentur ibi · NMolite ob
durare wꝛda veſtra
Antate domino Titulus „
pſalmus dauid quando do

mus edificabatur poſt cap

tiuitatem Per illam teedifſicntione
poſt babilani am deſtruckiouẽ / intel

ligitur ſpualis reedifiatio templi

n dyabolo per peœm ſubuerſi / id eſt

ho minis a enſto reparati· De qua

teediſicatione et non de illa materi
ali tractat hit pſalmus agens de v
troq; xpꝛ iſti æduentu/ monẽs ad

eius laudem· // Et pꝛimo loqui
tur ad pzꝛelatos vt ipſi cantent ã
nuncient omnibus · Deando loqui
turxr ad ſubdito gibi⸗ Afferte domi
no⸗

ra Citulg VBſalmq dauid ißi
qan terra eig reſtituta eſt ci⸗
DNit cgitur quo moetuo ablalon!
qui viuens pꝛem ſuu pſequebatur
dauid in pac regnauit . ei reltitu
ta e terra ſua. De quo tñ hic no agi
tur ß de ſigniſicato Oauid en ſignn
ficat xp̃m/ quem abſalõ/ id eſt popu
lus iudaycus ſeait eſt .· H reltituta
eſt ei terra ſua / qn caro eig reſurrexit
poſt qua reſurtecionẽ omia que hit
cantantur facta ſunt // Et E iſte
pſalm de pzꝛimo aduentu xpi quo
mud liberat? eſt. de quo monet ad
exultationẽ. Dñ pꝛimo deſenbit v
tutes dñi oſtendens oia ei teſtituta
ga inde arguit ydolatras · Secũdo

oſecutio interrupat:bi Audiuit
Antate dno Citul Pſaim⸗
dauid Pſalm iſte de vtroq⸗
adue adagit / in monẽs ad laudẽ et
exultationẽ // Et pꝛzumo agit de
oſtẽtõe ſaluatricis dextere Decuũdo
dicit oꝛibg modis laudandu eſſe 2 a
nücandum⸗ ibi/ Jubilate doeo
Ominqtegnauit ire ſcãtur
populi Citul· p̃s dauid⸗
NHic agit de potentia reg
no xpi/monens vt xp̃m tanqᷓ; deũ
adoremg a velut regẽ exaltem2 //
Et pꝛimo oñdit eũ regnatem⸗ q
mũcz repugnet / altum ſup oẽs; vñ ei
ædere monet · Detudo monet eü a
dorari / qꝛ patres atiqui ſuerut eig⸗
id eſt ſeruicrut ei⸗ ibi⸗ Cxaltate dñz
Bbnate deo⸗ Titulus Pſalmd in
ſeſſione. Duplex eſt gſeſſio / vna lau

O min regnauit exultet ter

dis / alla trimie . Pꝛima ? ꝑfectceũ
ecida peroeu / de vtraqʒ hit a
gitur“ / Et pꝛimo perfecis pz1

mũ gen pfeſſionis / id eſt laudẽ in

dicit · Vecudo intraturis id incipi
entibg indict ſecudũ gend gfeſlioĩs
Pp οα ũ ibi⸗ Introĩte poetas
„N3 ſerioꝛ dia indiciũ . Titu
lus Pſalm ipi dauid Pfal
uus iſte attnbuitur ii. da
xpv/ agens de mia 27 udi
ao⸗ mones bona appetere et mala
rẽnuere / Et pꝛimo de mĩa iu
diao Jnonit · Decudo exponit que
ſit via imaculata:ibi-· Perabulaba

Terco dieit quis ſit finis maloꝛũ⸗
ibi In matutino

Omie exaudi ozonẽ mea⸗

iaretur a in conſpechu dñi

eſt. qui Jpter nos paup ſact? eſt in
ſoꝛ ma ſerui / cũ dines eſſet apud de
um. Mui ecia pauꝑ eſt in mẽbꝛie⸗
quos in ſe tranſfigurans in eoꝛũ ꝑ

ſona hit oꝛat pſonam penitiis q;
ter pziſtinũ ſtatũ anxiati a reſtitui
petentis aſſumẽs / / Monet ergo
pſalm ors ſua aduertere miſeria⸗
dei petere miam Et pzimo poni
tur captatio depꝛecatiua Decundo
flebil narratio⸗ ibi Quia deſeẽ Ter
cio ſubditur certitudo ipetradi veni

am ibi Tu at Quarto ptꝰ certitudi
ns venie dicit ꝙ de ſula bꝛ euitate ad

nitatẽ traſeat⸗ ibi . Et rñdit ei⸗
eEne dit aſa mea domino· Ti
Otul, Pſol mꝰ? ipĩ dðid ẽ xpõ

Poſt p̃as pquꝑis ſequũtur p̃ᷣonia

Titulue o?o pauꝑio tu ax

wi
de

n

ei⸗

gaudentis⸗Et pꝛimoqpheta ꝑ ſua

bñſicia a deo ollata hoetat᷑ bñdic

re deum/· Decudo ꝑ ea que atiquie
Atulit poſtene ollaturus eſt. ibi⸗
Faaẽcs miam dñs ⁊ iundiciũ oĩb⸗
CTerao ꝑ cœleſtes et oẽs alias crea
turas monet bñdicere deu/ ibi · Dñ

dicite dño⸗ Et loquitur qꝓha gene

raliter in ꝑꝓſona aunuſqʒ uiſti aiam
ſuqꝗ ſedðᷣm vim ſuꝑios ad bened!c
dum exhoetätte

lus p̃e dauid. Pſalmiſte

lauds/ doct bñdicre deũ por elu
terram oẽm oenatũ eoꝝ Dʒ p
hec viſib: lia mũdi / intelligere et on
templari poſſumꝰ ĩuiſ bilia dei Pꝛiu
mo ergo monet deũ bñdicere p cre
aturas ſuas · Secñdo dicit quo ecci
am ꝑ mare ſeculi deus traduat ad
poæti vite ibi · Hot mare Tercio p

mittit ſe ſemp ſtatup dño; ibi Ca

cabo dño⸗

Iſte eſt p m vigiti pſalmo
Nuũ in quibꝰ magnalia dei
eig bnſicia narrantur · Quibg ide
0 pmittit᷑ titul alla / a i interp̃tatur
laudate deũn / Hic ergo plſalmꝰ

monet ad laudẽ dei· Ct pmo amo

net ſemẽ abꝛahe / ĩ id eſt filios Pmiſ
ſionis ptinẽtes ad hereditatẽ teſta

mẽti eterni vt ipſum deu tanq; he

reditatem eligant.? gratis/ 2 no
li auo extra eũ wolant. ⁊ hot facãt

laudantes iuocantes et anuciates /

net in ſua ſed in eig gla⸗ p fidem be

ne opantes ᷓ̊ gaudentes/ caritate

Enedit aia meadñnd Titu

ſicit p̃ades monet ad dei

Onfitemi dño Titulq alla

feruẽtes⸗Nũt enĩ interioꝛẽ inteller
tum extenioea pme partis huiꝰ pſal
mi vba reſonat. Secũdo ad puulo
rum oꝛda nutrienda in fide robo
randa gonit de fide patriartharuů
7 de Pmlione dei / vt nos ſim ſe

mẽ illoꝛũ nõ ſolũ ex iudeis / F ecã

ex gentib eibi⸗ Memẽtote · Tercio
docet que ſubſidia tpab vite pſtitit
deus patnbz⸗ filijs eoꝛuũ/nõ ſolum
carnal bo ; ſpualibo / vt nõ hys he
reant / ad bonu eternu referant qdð
faciut. ſi hijs allecti iuſtifintiones
lege dei re qu irut/ibi Tũ eſſeẽt nu
mero bꝛeui Quarto narrat quo ſac
tum eſt vt tranſicet de regno ad reg
nũ. ibi· Et vocauit Nuito narratis

bꝛeuiter hus qᷓ iĩ egypto geſta ſut di

rit quo firmauit populi ſuũ ſuꝑ ini
mics ſuos-ibis Et auxit⸗ Herto
narratis malis que deg intulit iimi

tis 7 quib bonistꝑalibꝗ iſrahelitae

ſpuit ſubdit. vt hijs adiuti legẽ dei
gquerant ibi· Et eduxit ·
Onfite mi dñno Titu l Al

leluya alla Deðm iheroni
müů vbicũqʒ duo alla pſeri

butur pſatmo / vnu ad finẽ pꝛ ioeis
pſalmi / ⁊ alten ad ſequẽtẽ pꝑtinet
cui D dUat taſſyodoeꝰ? Dz ſcðm au
guſtinũ vbi bisponitur alleluya ad
eüdem pertinet pſalmu et ad ma
iorem fit laudis expꝛ eſſionem/ ſicut
cum dominus ditit in euangelio a
men amen / hot fit ad expꝛimendũ

maioeem rei eertitudinem / Mo

net autem iſte pſalmus ad geminã

wonfeſſionem / ſciliet l audis et pecea
tozum⸗ Et pꝛimo hebꝛeus in alius

—M
r

Eſona loquitur ꝓpha / wlicta patrũ
Pfſidia ad miam dei conuerſus / ſua
det alijs ad eadẽ miam wnuerti / o
rans vt populo bñplacito ſoaẽtur⸗
qui erat in aduentu xpi ggregadus
Secundo peca patrũ qui in egypto
peccauerüt gmemoꝛat:quos tñ do
ming lberauit/ ibi· Peccnum⸗ Ter
gao diait pœa que pt exitũ fecerut⸗
ibi · Cito ſeerut · Quarto alia pea
enumerat de quib pꝑ phineem ditit
placatũ deu. ibi Pzo nichilo habu
erut Quĩto agit de aquagtradcioĩs
q de iĩmolatione filioꝛu⸗ vnde vehe
motlus iratg de/ tñ poſtea mi
ſertg/ ibi. Et irritauerut· Dexto ñ
miur qð ſutuꝝ videt / ſcz vt eccia de
orbus gentibg ogregetur / 1 laudes
eternas cãtet ibi · SHaluos ſact dñe
NOnſfitemĩ dñno Citul alla

dei miaʒ does qᷣd ſumg p
nos ſcz ĩſirmi a mali.⁊a qᷓd ꝑ mĩaʒ
dei⸗ſciz boni a filij dei⸗ vbi gteritur
hominis ſuperbia / 2 gloꝛificat dei
gracia que de quatuoe temptationi
bus liberat / que inferus deſcribun
tur⸗ de quibus p nos ſiberari non
valemus, // Et pꝛimo monet te
demptos ad oſeſſionem et laudem
Hecundo ponit pzꝛimã tem ptatio
nem que eſt erroe / vbi eſt 2 fames
id eſt deſiderium curioſum vibi · Er
rauerut. Tercio ponit ſetũda tepta
tion? que eſt difficultas vincẽdaru
cocupiſcentiaru⸗ibi Sedentes in te
neb:is⸗ Quarto ponit tercia temp
tationem / que eſt te diũ benefariẽ di
ibi · Omnem eſcam ꝛc Quito pa

alla⸗Vic pſalm⸗ comẽedat

nit quartã temptatlonẽ que eſt tẽ

peſtas ſe auli quaciene ecciam / tur

bans rectoꝛem ibi · Qui deſcẽdunt
Sexto cõmendat eciam que inter
iſta ꝑ gracia ſalua facta eſt · ibi· Po
ſuit flumĩa · Deptimo agit de hereti
ris: quibꝰ deſtructis erigitux ecia⸗
Aratũ oꝛ meu Titulg Cã
cũ pſalmi ip̃i dauid / id eſt
xpõ· Hit agitur de xpi hu

militate ſcð m hoiẽm a de eig alt

tudine ſeðm diuinitatem· Vñ mo
nemur vt xp̃m deu et hominẽ tre
dam? // Et pzꝛimo xpũs deo pa
tri gracas agit / qr ſuſcipiens paſſio
nem veſurrexit in gloꝛla · Secundo
dicit que ſalg ſit fucta omni terte ſu
per qua ẽ gla dñiibi. Vt libectur
Eus laudẽ mea⸗ Titulus
in finẽ p̃s dauid · Dic eſſe
onditur ghetia de xpõ et
eig paſſiõe · ꝑ hoe að in actib aplẽꝝ
petrusdicit de iuda qd hic legitur⸗
ep̃atum eig atepiet alter·// Mo

net ergo pſalm uide maliciã decli
nare·a xpi humilitatem imitaĩ Et

introdudtur xpũs ſcᷣm q homo

ad pꝛem oꝛans / inttepado indeos

qui reddut mala ꝓ bonis· Secũdo

recipiẽt/ ibi Conſtitue Tercio pᷣat᷑

vt teſu rreckionẽ oſequatur/q timiti

dedeals/ ihi· Et tu dñe

dauid Patet vt ſuß · Pfal
mus iſte agit de duab na

aurd xpꝛiſto · ſciliet de inernatio
ne 2 oĩpotẽti diuinitate xpꝛiſti /

qphetat que mali pꝛo ſua ĩpietate

ihe

mo
R
topt
aſ
do

ECEt pmo teſert gpha vba pꝛis de ſi

lio ĩ q̃b natura diuinitatis a huani

tatis xp̃i ſimul exponit᷑. Stðo pꝛ
aliquaten indimt natura diuinita

tis · ibi Tecũ pꝛinapiũCercio ꝗpha
agit de humilitate xp̃i: ibi Jurd uit
do minꝰ/
NOnfitebor tibi dñe · Titulg
Alleluya Pſalmꝰ iſte mo

Et p̃ mo populꝰ fidelis ſe dicit confi
teri in ongregatione iuſtoꝝ vbi eſte
terna laus Dcdo ditit fideles ſpua
b munete ſaciatos/ ꝓmittens aduẽ
tum xp̃i · ibi · Memoeia⸗ Tercio eoſ
dem tedemptos afſerit/a nouũ trſta
mentũ manſurũ · ibi⸗ Redemptionẽ
— teuerſionis aggei et zacha
rie· Hij duo gphete longe

poſt dauid ſuerut / qui de tenouatio
ne tepli ꝓphetaueruũt. de qua tñ tee
dificaltone materiali hit nõ agit·
de ſpüali quã ipi in illa figurar itel

lexerũt/ et ꝓ iſto ſpũali magna hy

laritate deũ laudauerũt deo iſte ti

tulus noĩa eoꝝ cõtinet / nõ quia hũc

pſalmũ cõſcripſerint/ſ qꝛ hat ſpũa
lem templi reꝑationè / de qua hit a

gitur / aim exultatione p̃uiderũt ſcz
reuerſionẽ populi xp̃iani / que in re
uerſione populi iudaiti figurabatur

/ Et pmo monet ꝓpheta qd fac
at btus vir/ 71 quanta bona gra dei
mereat᷑ · Stdo agit de aduetu dñi /

p quẽ hoĩes beati ſunt ibi · Cxoꝛtũ
eſt.Tercio vero ĩpijs aduerſa Pue

K

net ad cõſeſſionem laudis⸗.

Catus vir Titul Allelupa

ò

—

—

Audate pueri Titulg Alla
Pſalmueiſte ſieut ſuperioꝛ
monet ad laudẽ / Et p*
ꝓpheta monet deuotosvt laudẽt iu
giter 2 vbiqʒ ̃dicẽt Stdo ipße facit
q aliog monet ibi Quis ſiait dñes
IN exitu iſe Titulus Alla
Hiit laudat᷑ deg ex miacuk
ãtuiqs ꝗᷓ erãt figute ſuturoꝝ
in ꝓplo xpiano // Et Zodicit ꝓphe
ta q̊ mira dedit deg hebꝛeis ĩ figua /
et xpianis in ſpũ⸗ Stcdo ĩterrogat
quate het ſaca ſüt/ ibi Quid ẽ ubi⸗
Tercio ĩania ſimulatra gẽtiũ repꝛo
bat ⁊ rel gionẽ dei mẽ dat ibi Si
mulacra gentun
Alexi qm̃ Titulꝰ Alla.i.lau
date deun Iſte pſalme fide
liũ cõſolatio cõtra doloees ſe

—

culi:ĩ quo loqair ꝗpheta tq; ouis ꝗᷓ

errauerit / humerbpij paſiorbé ad gre
gẽe repoꝛ tata / Et pꝰ quaſi de fo

uea peœoꝝ libeatget ĩ petra oſtitutg

gras agit qꝛ exaudit atra oĩa
Picula inuocaſſe ſe dicit · Vtdo iterũ
tla mat⸗vt libeatg ad requiẽ veniat⸗

*

ibi O dñe

UNedidi gyter qs locutg ſũ Ti
tulg Alla Hoc laudis grue

p̃titulat᷑ iſte pſalmꝰ quia in pſona

martirũ /q ofeſſioẽ viguerut monet

ad gfitẽ dã x̃i laudẽ // Et poome

moat bñficia dei quon pmũu ponit

xpĩ fidẽ ſcm fidei ꝓfeſſionẽ /qb ad

iũgit paſſioniscalieæ Dt8So pcludit

martirij paſſionẽ ſuſtineri pꝛopter
fidei xpꝛiſti et ee ventatem/qꝛ ſczʒ
eſt ſeru xpĩ æa filig anclle ſue / id ẽ et
cleſie xpiane/ibi O dñe quia

les non reapit ideo eſt oĩm pzimʒ

athonus id eſt ſine diuiſione⸗ ſed tan

men omẽs cõpendio ſue locutionis

ſupat Et eſt mira variatio contra te

dium / ſalutaria dieere modo paucie
modo late // Monet aũt non ſolũ
udeos ſed omẽs gentes ad laudẽ⸗
loquens in ꝑſona martirui
VOnſite mini dñoC itul Al
leluya Pſalm iſte eſt de p
mo adustu / monẽs ad lau
dem El pmo fidelis populꝰ pexca
tis ſolutus / monet oẽs dñno cnſiteri

Et quia ꝑ dei miam auditus eſt in

tribulatione hoiem diei non eſſe ti
menduũ VOtdðo ſolo deo diat eſſe fi

dendu ibi⸗· DHonũ eſi oonfidere· Ter

rio poꝛtas iheruſalem ſibi cupit ape
riri ibi Aperite· Quarto frequẽtari
atria dñi ſuadet / de aduẽtu xp̃i gau
dens ⸗ibi Henedictus qui venit

) lupa aleph⸗ Dicut dicit au
Sguſting / omis noe alis dot

trina eſt ſuauis In qua hir pſalm us
eminet⸗ et quaſi ſol pleni luminis

meridiano caloee ſeruens / totus mo

rali dul dine reſplendet. Et vt am
bpzoſius ait ꝑ litteras hebzei alpha
bett digeſtg eſt. vt ſicut puen ĩ pmie
litteris vſum diſcendi ſumũut⸗ itn et
nos huiuſmodi elementis vſum vi
uendi vſqz ad maturitate diſcamus
Singulis aut litteris verſus octoni

ſubiciutur/ ita vt ab vna littera ocko
verſus intipiant // In hot autem

Audate dñm Tiaulus Alle—
luya id 7 laudate den Pſal⸗
mus iſte ꝓ ſua bꝛeuitate ꝑp

Cati imaculati Titul Alle

pſalmo tot ſunt detonari quot ele
menta apud hebꝛeos / ſc; xxij ſin
guli octonarij p omẽe verſus ſuoæz
a ſinguls incipiũt elementis / qð in

tranſlatione ſeruari non potuit Per
gqð inuit ꝙ ſunt hit elementa ſcole

xrxpi/ æ omni moda doctrina et pfer
tn ad beatitudinẽ · Cuig dottrine ꝑp

tas congruis interptationibg nomi
nũ elementon deſignatur vt auguſ
tnus aſſerit Et teſte aſſiodoro ip̃e
octonarig in ſingulis d. ſtinttioni b
inuit /ꝙ vnaqueqʒ pars pfetta eſt
ſuffict / vt ſi quis ea ſeruet ĩ vita ſep

tem dierum / perueniat ad ottaua te

ſurrectionis / vel circaciſionẽ ooꝛdis
habeat⸗ quã ottonarius ſigni ſicat⸗
Huiq ergo totius pſalmi titulus eſt

alleluya id laus dei⸗quia in eo ve

re deus laudatur · Ded pmi octona
rij ſpecalis titul? eſt aleph· que eſt
pꝛzima littera / et interp̃tatur doctri

na⸗in quo ſigni ficatur / ſequẽtes ver
ſus plenos eſſe dottrine⸗ Et quia iſ
ter octonarus eſt quaſi pꝛologus to

tius pſalmi⸗ bꝛeuiter tangens que
in ſequẽtibꝰ ottonarijs cõtinentur⸗
ideo ei congrue pſcribitur aleph / id
eſt doctrina/ qð eſt cõtinue toti pſal
mo dottrina redolenti- Vuig ergo
pſalmi tot ſunt ꝑtes quot ſunt litte

reen in hat pꝛima ꝑte loq̃tur thoe 2

ſanttozum totus / a pzimo iuſto vß
ad vltimu docens cum diuerſi di

uerſa querant quibus ſint beati · hic
vera via oltenditur / qua ad beatitu
inem peruenitur D
quo owꝛ rigit Heth⸗ In pꝛi
ma littera viam beatitudinie

expoſuit. in qua Peatur ſe auſtodin⸗
In hac temp conuerſionis aperit/
quo potiſſime a onſuſione fluxe eta
tis / ad deuũ quis cuern debet Vnde
cogrue huic octonario mittitur lit
tera beth. que interptatur wonſufio⸗
quia hit oſtendit hoĩem a onſuſioẽ
id eſt lapſi pecatoꝝ libeari P* obſer
uantiam p̃eptozum. I pſe en quaſi
coſulus de erroee et laſcinia! fluxe e
taus iam iuuenis ſobꝛia mote deſi
derat quo viam wꝛngat / guo erubeſ
Eda deponat / et plenam! lit extatis
viam aſſumat direns⸗ In quo czri
git ado leſcẽc viam ſua? 7d ẽ pꝛa
uam petcati onſuetudinem
1. Etribue ſeruo tuo Gimel⸗
In hac tercia littera huma
nam indigentia oſtendit;
gram ðdei contra eam poſcit Gimel
ei interpꝛetatur retnbutio ˖ Mit aũt
contra multipliem indigentiã· mul
uipliciter guaciã tribui pett· Dixerat
ſupza) n quo wꝛrigit ꝛ deinde ſub
iunxit In cuſto diendo ſermonee tu
oa Nut vt id faciat petit auxilium
Dheſit Delech n hac quar
ta littera dicit ſe wꝛpali ne
eſſitate conſtricum Delech

—

J interpzetatur timoꝛ?:a eciã nati

uitas/ Timet ergo ex wꝛ ruptbili
wꝛ pe qð a natiuitate et a radio pzꝛi
mi parentis aggrauat! aĩam / relabi
ad pꝛioeẽ perrati vitam. Nic vero
oſteditur ꝙ lex ſidei timente relabi
oonſoꝛtat ad omia ei ſuffict 3pſe
ergo timens ait Adheſit / ſeliet per
cõſenſum Anima mea pauimento⸗
id eſt ꝛEi vel terrenis⸗? quel ſunt cal

canda velut pauimentu⸗ ß Tu dñe

viuifica me, vt in elo ſit mene mea

Egẽ pone He In hat quin
ta littera patur xpᷣo vemẽ
te ſibi qui veterem tenuit /
nouam legem onſtitui Et quia per
eam veru eſſe a vere viuere habet⸗

ideo huit octonario coongrue mittt

tur littera he que interpꝛetatur eſſe
vel viueteras vere nõ habetur niſi ĩ
xp̃ᷣo Z in eig ege
T veniat Vau In hat ſex
ta littera pꝛecatur vt ſalua
ꝛ veniat⸗ qui eſt mia pec
ctozuũ vita fideliu⸗ vt imiwo cõ
ſundat lege pꝛoficat / id eſt ſitoe
pzofiœre ſaciat⸗ et quia digne peten
ubus ſemp pꝛeſens adeſt 1p̃e ideo
hit ᷣmittitur littera vau⸗ que ĩterñ
ent᷑ ipſe vel ille / id ẽ ſaluatoꝛ xp̃e ꝗ
adhut loquẽtibg nob / diet ego aſſu
Emoe elto zay⸗Jr n hat ſep
tima littera agit de ſpe P
miſſionũ dei / aue fatit om
de tolerar Et quia ſpes eſt
non de pꝛeſe ntibg ß̊ de futuris⸗ideo
cõgrue hit pPꝛetitulatur littera zay⸗
que iterp̃tatur hut / vel dut te· quia
hit agit de ſpe que ad ſutura tendit
Muaſi! ditat Hut tende hut dirge
iter tuũ / quo voet te vbu dei / ſe; ad
wleſté eterna glaz. Feſtinas ergo
illuc ĩgredi dicit emoꝛ⸗ eſto vbi tui
ivtito da qð pmiſiſti, in quo mithi
ſpem dediſti
*) Oꝛ tio mea Heth In hat octa

ua littera faciem dommi vide

E optat · ideo pzemittitur lra heth⸗

que interpꝛetatur pauoe⸗aintelligi

tur non pauoe recpiendi / ſed ſollici
tudo acqꝛ ẽdi illud bonũ qð ſperat
Oni tate m feaſti Thetht in

han noua littera gracias a

cenuam habere / tollit triſticia2 pꝛeſ
tat in tribulationibꝰꝗ iocunditatem⸗

1i5 hit bñ pᷣſenbit lrã thetht · que iter
p̃tatur bonũ vl excluſio./ qꝛ hic de

paci tia agit que excludit triſticiã et
facit bonuæ leticia ĩ aduerſis de qua

dicit Honi tatẽ feciſti ·i · iocudũ ſuaui

tntem Cuũ ſeruo tuo. qui pus ſerui

Anus tue Joth in hac deri

te lequ dei mandatoꝛũ / vt
vera vitaà fruatur⸗ qua qu a nemo
habere valet niſi peccata oonfitrat⸗
qð maxime fit in aduerſis⸗ ideo p
ſcribitur littera iothe que interpꝛeta
tur cõſeſſio vel deſolatio Citius enĩ

nſitentur qui in aduerſis deſolan

tur/ quia ĩ pſperis anim fit elatioꝛ

tera peregrinus huig mudit

rat⸗Et quia in hat expecatione laſ
ſatus eſt ex deſideri dilatione ideo
pmitti ur lrã caph⸗ que interpᷣtatur

inairuatus⸗qꝛ feſſus lõga milicia cu
pit diſſolui Dñ dict aiam ſuam de

tendendo in ſalutare ſuuumkł·
Neternuũ dñe Lamech In

hac rxij littera Vtutẽ dei et
Raa deſenbit· dins cm

Ptitit deo de humiliatione et
pacdenta ſua-Et quia humſlem pa

ebat timoee pene / nüt amoee uſticc

ma littera petit ſibi dani in

Cfeat Caph In hac xi· lit

aduentu dni nimis deſide

feäſſe id eſt laſſata ſuiſſe expectãdo

poꝛalia finiri ſed non mandata dei
Et quia her mandaa diligenter in

telli genda indaganda ſunt. ideo
hie bñ p̃mittitur lrã lamech⸗ que ĩ
terp at᷑ coe / vel ſeruo / vl wꝛ ſeruitu
tis· qꝛ het madata / oꝛde fideli a hu

mihl? ſollicte ſeriuẽte / obſeruada ſũt

Vomodo dilexi Men/ In
hac xiij· httea lo quitur vir
iuſt qui in meditatione le
ge a euãgel ij pfecit: dies ſe ſup ſe

ni es intellexiſſe/ a ideo ſcripturas
elſe ſibi dules ſup mel Et qꝛ hot ẽ

ei ꝑ caritatẽ · ideo hit bñ p̃mittit᷑ lxã
men⸗ q̃ interp̃tat᷑ viſcera vel ex ip

ſis: q;ꝛ hic agit de canitate que ẽ ex
ip̃io viſcenbg vl medulk ſpualib⸗

p quas itelligit᷑ multiplex dilectio /
der ſcz à ꝓximi quã lex dei p̃cipit/2
in qua cõſiſtit plena obſeruatia diui
noꝝ madatoꝛzuũu
BHVorna pedibus Num In

Oitellexiſſe ſeruaſſe dixit lu
mẽ vbi id ẽ xp̃i pedibo ſuis / d ẽ af
ſectioibg metis irradiate gaudet · ex
deſideno retributionẽ petes a aſaz
de huilitate uamẽdas Hit eni agit
de huilitate⸗qꝛ ĩiau boni et pfectio

nẽ xpo attribuit 36 hit mittit᷑ lrã

num . que iterp̃tat vnit⸗ / vel paſcu
a eon-ixp̃s qͥ ẽ ſingular adiutoz

4 paſcua aĩaꝝ · de ꝗ ti; de vnigeni

o der vbo / eterni lumĩs claritate
hic agit/ Ip̃e eni ẽ luerna lumẽ et
verbum .

In hac xv. lrã agit de odio ii

gqguozum / qui legi dei aduerſantur

hat xiiij lra q̃ ſuß madata

Aiquos odio habui Hameth

Eta
mm
met
mar
men
tuo
i
Um.
wun
Atten
ſchr
tlial
dunt
due
din

i

del
dein

Et quia diligẽs mutela habeda eſt
in odio iniquarũ æ amoee diligedo
rum⸗ ideo hit pꝛemittitur littera ſa
mech / que interptatur audi vel fir

mamentü. quia nemo habet firma
mentũ dilectionis / qui non audit in

tus ſpualiter aunbus mentis / quid⸗

2 quo diligere debeat deo miſtert

um notat eſſe að dicurus eſt / qui lex

tozem ad auditũ vocat Quaſi dicat

Attente audiendu eſt Inquos odio
habui⸗,Vt intellgatur odiendi non
quia homines / H quia iniqui⸗qð in
dimtur cũ ſubditur Et legem tuam
dilexi Ac ſi dieret Mon naturam o
diui in hoĩbus iniquis / ſed malꝛaa

qua cotrarij ſunt legi tue qua duexi

Ea indicium Aimn⸗ In hac
vi· littera qui ſupꝛa dixit
ſe odio habere im quos· hic
petit aduentũ xpi:quia tempq eſt ſu
perboos deſtrui⸗Et quia tunc vigila

dum eſt et ſagaciter agendu oontra

fidei xpᷣiane aduerſarios · ideo hic
mittitur littera ain/que interpꝛeta
tur oculus vel fons·/ qꝛ ocil ſcðm
qð bene vel male pꝛeuidet / fons
7 oeigo bonc vel male actionis / vi
te vel moꝛtis
Irabilia Phe In hac xvij⸗
ittera dicit ſe os aparuiſſe
attraxiſſe ſpiritum vt eig
audiatur deatio⸗ a ploeaſſe quia na
eſt a indeis lex aiſtodita · Vnde hie
bene ̃mittitur littera phe⸗que iter
ptatur errauit · quia hicodolet hüs /

qui a via veritatis errando calupni

antur legem quibus pꝛoponit quũo

ſcrutatur legis teſtimomia etqualẽ

intellechũ habet in ea⸗ Dicaut autem
in tren e iheremias ſub hat littera la
enmabilius exadiũ ſue geẽtis ploꝛa
bat. ſit dolet hit dauid errozem po
puli · ſed non deſperans quia expec

tat aduentũ xpi- quius pñitiam op

tat diæns · Nauẽ tuam illumina
ſtus es domine· Hade
In hac xviij littera iudiaa
dei laudat? eloquia ignita
veneratur / petens intellectũ vn vi
uat ſeq; cõſoleturideo bene pꝛremit
titur littera ſadeque ĩterpzetatur ꝰ
ſolatio/ qui enĩ ſupꝛa triſtis de erro
re lactrimas effundebat / hit ſe coſola
tur e iuſticiam dei qua hic comẽ dat
NVZJamaui CophIn hac xix·
littera iuſtificntiones dei ſe
pꝛomittit exquitere- Ct qꝛ
quato quis magis vult bonis inſiſte

ix- tanto plus eũ dyabolus onatur
ſeducere⸗ oontra qð opus eſt ad deũ
tlamare ? deo pt? erroꝛem/ accepta

uperius conſolatione iſte oncluſue
Penue

aſherd / hit ciamat ſcudioſus Vnde

bene pꝛemittitur littera ooph⸗ que
terpꝛetatur oncluſio vel aſpic/ q

idem eſt in ſenſu. quia ocluſus debet

ſe crtuſpicre et cauſam periuli vel
auguſtie ſue / non diſſimulare ideo
oꝛοε âε da & medicina⸗ 2 ad eũ

Ide huilitate Res. In hae
xxlxa petit iuſifican Et a⸗
lemo iuſtifiat niſi p huſli

tlamado eſt q poteſt ſanate

tutt · iõ hit p̃mittit᷑ lrã res ꝗᷓ interp
tat᷑ caput / vel p matꝰ/ ꝑ qð ſignas

humilitas qᷓ eſt velut caput q tenẽs

pmatũ virtutum / de qua hit agitur

Kin ipes Din/In har vire
ſimaß ma littera / qui ſupꝛa
hu militate deo obtulit / hie

matas ſibi diet pſecutiones / quib

canq; emplaſtris vulnera pœozum

citanar⸗ ideo hit bene pꝛemittitur

littera ſin/ que iterp̃tatur ſupꝛa vul
nus / quaſi emplaſtrũ / vulng ergo e

vpcœm/ſuꝑ vulnꝗ tnbulatio⸗

Ppꝛopin quet Tau In hat
vltima littera xp̃ᷣo appꝛoxi
mare deſideat / ̃ans vt ve

niat a ouẽ ꝓꝑditam reuoct Et quia
expus veniens / ab erroꝛe ad patnaã
teduxit umationem eterne bea
titudinis gtulit/ideo huic octconano
pmittitur littera tau· que iterpꝛeta

tur errauit vel onſuümauit ſeu coſir

mauit / quia hit olim ſe erraſſe diat.
ſed modo a pio paſtoee ad patriam
educktu 2 Aſumata beatitudinis gra

onfirmatum

lius Canticũ graduũn· /
Muindecim gradꝰ? erant ꝗᷣ

bus aſcendebatur iĩ templũ ſalomo
nis , qð fuit figura eleſtis templi/
ad qð eca quindecim gradibg ſpuũa
Uibus aſcenditur Eſt eni hic aſcenſy
ſpüalis / qui fit non peduũ paſſib⸗ 5

Pmotione affectuu; vt de virtute in

virtutẽ aſcendatur⸗ vbi caritas mo⸗
uet pedem id 7 affectionem deoqʒ

quato plus quis diligit / tütomagis
aſcendit/ pꝛopter qð cõgrue pꝛepo
nitur titulg / cantica graduu id ẽ mẽ

tis exultatio de aſcenſu ſpuali ad e
terna // Aſcẽdens ergo hit loqui

aur Hz videndu eſt quis aſcendat·

27 vbi.a vndt⸗ in quid aſcendat 2
qué Quis? Vir iuſtus Vb'i fit a
qnſus? In oꝛde Vñ alibi Aſcenſio

N D dum tribulater⸗Titu

2*

nes in wꝛde ſuo diſpoſuit Vnde aſ

cendit? Acoualle ploꝛatiols In qd?

In illud qs oallus non vidit / net in

onꝛ hois aſcendit Per quẽ aſcẽdit?

Per vbu inarnatum gað deſcedit /
vt p ip̃m aſcenderem Dit eni deſ

cndit ad te. vt maneret in ſe Veſcẽ
dit ad te / vt fieret tibi couallis ploꝛa
tionis/ manſit ĩ ſe / vt eſſet tbi mões
ad qus aſcenderes Ab exẽplo ergo

humiliationiseig / aſcendatur ad al

tltudinem diuinitatis ipfius //

Pꝛimd ergo grad? huig aſcenſionis
?/a malis ſeculi exie vniuerſe va
ni tati tenũciare⸗a quo hic mnapit· ⁊
inde quibuſdaã gra dibg meritoꝛum
ad pfeckam aritatem puenit / que
ſũmo gradu lotata eſt / Pꝛzimo
igitur iuſtꝗ aſcendere incipiẽs a exite
volens de mals ſeculi quibus pmi
turx/quia multos inuenit obliſtentes
clamat ad dñm a linguis eoꝝ pe

iit liberan Hecũdo de pmixtione æ
chabitatlone maloꝝ cõ queritux/ ibi

Euaui Tiallus Cantiam
gradun⸗ Nit a in infenoei
—aus pſalmis ſicut idem elt
Atul9 . ſic eadem intentio · ſcliet mo
netre ad aſcenſum · et exultare de aſ
enſu / id eſt pꝛofectu ſp irituali · Aſ
cendetre enim eſt / in deum per cari
tatem pꝛofiœte Hecudus itaqʒ gra

dz petere diuina deſenſionẽ / aii nil
poſſe obuiare mõſtrat Qu bñ p̃miſ
lum giadi ſeqtur Lui eĩ de müda

ttut
debet
aaio
inttra

Ndi
emlden

laonͤ
liapet
nroedi
rere no
aſende
mide,
ſinder
ſletf
denan
plane
hen

dal,
ufte
ſeuſe
Dndeif
hni
erin
ſidit⸗
ſeedit,
mdel
deſce
ploea
umos
loerga
uddel
6.
enſtons
lerſe da
ptt⸗2
wꝛum
gue i
Num
4 trir
is m
ſentes
tore
vone⸗
edi

nhat
fenct
dem et
lerno
“
1,A
etart
ng
ui nit
pmmſ
müd⸗

exeũti perianla ourrunt / expoſtere
debet diuinũ auxiliũ⸗Talis eſt iſte
qui oculos leuat in montesid ẽð ad
interœſſoees ſanctos / vt eo; inteuẽ
u a deo auxiliũ ei veniat / Pzi
mo ergo oculoo leuat oꝛat Stdð
qð oeauit affirmat⸗ ondeno Vtutẽ?
auxilij ĩpetrati: ibi · Dñs aiſtodit te

Entatus ſum Titulg Can
giaimm graduñũ patet vt ſuß
Tercig gradus eſt magnu

alios videt in eccia pura mẽte zuer

ſari/ atqʒ deo digne i hac peregrina
lone militare/ et ad eleſtem ihem

ſalem ſuſpirate · vbi ſunt cõciues noſ

tri angeli ? alij ſancti / VBnde g⸗
ille de illa eleſti auitate iam a mul
tiis multa audierat ip̃m ad eam ire

monenubideo pꝛimo gaudet ſe a
monitũ ite ad ea / vbi ſcĩ ſecuri ſut⸗

mũ dño iudiabũt Scðo aſcẽſunis op
tat habüdancia pacis ibi Rogate

O te leuaui Titulus vt ſuß
NOQuartus gradus eſt inter
AaAaguaſlibet anguſtias conſta
r de dño pſumetre / donet miſertg
exaudiat // Et pꝛimo vox ? tribu

latoꝛũ ad deũ reſpicientiũ · nõ ad a

lia patrocinia Dcdo pꝛectur miſe
ricoꝛdiã contra inſultanees/ ibi Miſe
rete noſtri Et hit attende pgreſſum
aſcendentis⸗Qui eni pꝛius ad mõ
tes id eſt ad ſanctos dei⸗ nũt ad in

ſum deuũ / q maius ẽ oadlos leuat/

ſciliet fidei caritatis Hic eciã attẽ
de quia cum multi hoc dicant . nõ tñ
pluraliter ̊ ſingulariter quaſi vn
homo loquitux diene Ad te leuaui⸗

—

–
„

ü
*£

et hot Iter ſidei et caritatis vni ta

tem· qua xpᷣo vnimur / vt cum ipſo

quaſi vnue xp̃s ſimg Omnes ergo

in xpᷣo ſumus vnus homo

cet ſupꝛa Quintus gradus

a vna tantũ eſt eccia / que in omibo
mẽbꝛ is eſt vnitas /ꝑ quã multi qua

ſibi ſed dño tribuant. E t attende q;
aliqn vnũ / aliqñ inducit plures· qui

Iſi quia dñie Titulg vt pa

i vnus homo ſunt Cantant ergo

hot fideles exultotes qꝛ cuaſerunt⸗

dim tamen ſimul eſt vnus cantus⸗

Et pꝛimo ſcĩ martites ſeu ali fide
les memoees quata euaſerunt / ſoli

mie aſſenbut. Dt do quia ſunt lbe

rati gracias agunt ibi Denediaus⸗
Vi onfidunt Titulus vt ſu
Jpza Dextus grad eſt an
fidenta fideliſſimi xpᷣiani

ſelidiſſ mis monubo pata qua ha

bet in dño. ne zelet ſt lies in hot ſe
culo. vt eos imitetur / Nit naqʒ
pſalmus docet nõ intendere in pzoſ
pernteo in hot ſeailo⸗ de qua pꝛoſ

pentate ſuphia ruenit. ed monet 2

fidere in dño · qui humiles ſperãtes

ĩ le ſtabiles fatit Et pᷣ aſſenit nõ poſ
ſe mouen eũ / q gfidẽtiã in dei vtute
ponit ; Dtdo patur vt bonis ꝓſpe

ritne a malis vindicta eueniat⸗ ibi

Heneſfac domine
N cõuertẽdo Titulg vt ſu
Septimd iſte grad p xp
veoturü reuſionẽ fideliũ de
muptiuitate vicioꝝ quaſi de babiloni
a hetat. Et loquitur pꝛ ophetali
certitudine de illa reuerſione velut

pꝛeterlta / wi tamen adhut eſſet ſutu
ra pꝛo qua teuerſione a capauitate
ſpuab / iam wnſolatio eli/ ſemina
to in opibus bonis vt plus metat
In ꝑſona ergo eoꝝ qui redempt füt

ſanguine xpi quaſi redeuntiũ de ba

bilonia cantat qgheta⸗ monet ad

gaudiũ pꝛo ſpuali liberatione Et nᷣ
mo oſtendit magnitu dinẽ facti aim

magnitudine gaudi Decudo pat
cuerſionem a mnptiuitate adhut fu
tura⸗ ibi Couertete dne

graduu ſalomonis ſie eſt

de edifichtione domd dei id E ecie /
p verum ſalomonẽ ſatta/ id eſt p
xp̃ᷣm qui ẽ verus pacificuecig tei
figura fuit ſalomon qui templu edi
ficnuit. vnde vltra cõem titulum ho

rum pſalmoꝛũ qui eſt tantiim gra

duum⸗hir pter ſolitum additur ſalo
monis. quia ipᷣe ediſicauit templũ
in figura xpᷣi ven paaſici qui edifica
uit ecciaz“ ne hit atciperes illu ſa

