ualeſcit / ſed ea eciã pꝛepedire conſue
uit SDed q;uis velut feia pauida ſit
ad opera ſoꝛ titudinis⸗/ inuenitur ta
men pꝛouida ad cu ſtodia honeſta
tis⸗ Et q;uis neſciat placœte ꝑ foꝛti
tudinem / plaet tamen p foz me pul

chꝛ itudinẽ / quia modeſtia verecun

die in ſui dil ectione gllicit / 2 ſe hoĩ
bus cõmendabilem et amabileted
dit . Vñ qꝛ verecudie venuſtas ab

„„ „ „, — — —.

Nant
ptenf
diter
ldia
ſient
amlt
digne
atiois
nuſ;
ntdin
ipari
maiße
duſafi
tgheno
ult / aue
ngant
eerge
bulo
ent / di
wis le
Ktur⸗
mmytin
guiori
ncgni
iſan
cai
meal
n
wſet
Oaſt
ant
pfiti
tepul
rain
hoi
ſd
asch

–

Oibꝗ fere omedatur/laudatut / ama
tur⸗dyna egrediente itima ſua de
ſerentẽ/ 1 que eã huiliare gſueuerat /
infirmitatis memoꝛiã / ato obluiſcẽ
tẽ·ſubito hoĩm laudes excipiũt/ e
uam dũ ſauoe ib de mulet / oꝛ rũpũt
Düu ergo i oblata laude delecat/ p
ſychen id ẽ amoꝛẽ vane gloeꝛie / filiũ
ſcʒ emoꝛ id ẽ amoꝛis qe excllẽcie /
cꝛrũpitur· Totiẽs eni ſichen (quaſi
viotetia quadã potiz q; volutate) dy
na nolentẽ oppꝛimit-quociẽs mẽtẽ
modo inuita ad turpẽ laudis delet

tationẽ trahit. Certe ſi dyna ſemꝑ

p huilitatẽ puula fuiſſz / vel ĩtra tha
lami ſui ſecreta ſeip̃am cohibuiſſet·
net ꝛtuptiois macula inaurriſſet /
net tãtoꝝ maloeũ que ĩ wꝛ ruptioĩs
ſue vindictã ſecuta ſunt / auſa extitiſ
ſet · Het de nouiſſimis libers lye
dicta ſufficiant
De ioſeph pꝛimogenito rachel⸗
Tapitulumxx·

Ciendũu at ẽ p affect? pdicti
tũt veraciter tredut boni / qñ
ſunt nõ ſolũ ad finẽ debitu oediati⸗
ſß eciã ꝑ debitũ modũu ataʒ mẽſurã
moderati Timoꝛ eĩ nimiꝰ ſepe cadit
in de ſpationẽ / doloꝛ ĩ am aritudinẽ /

ſpes imoderata ĩ p̃uptionẽ/ amoꝛ
ſup fluq in adulationẽ / leticia ſupua

cua ĩ diſ ſolutionẽ / ira itpata in ſuro
rxéê/a ita vtutes i vicia Vvtutur⸗ſi p
diſeretionẽ mime moderaãt᷑ Hic ẽ il
le ioſeph qᷓ ſero naſcit᷑ / a pꝛe plʒ
eteris amat᷑ · qꝛ ſine diſcretioẽ Vtg
nulla ſumat / nulla ſernatur Dz

vix ſero talẽ filiũ acipe meremur/

qꝛ ad diſeretlonis pfecionẽ nõ ſine
magno vſu / non niſi ꝑ magna expi
mẽta erudimur⸗ Multa qᷣdẽ de diſ

cretisẽ legedo / multa audiẽ do diſci

mꝗ/ multa ex ĩſito no rõis iunditio
Beruptn in hac nüq; ad plenũ eru
dimur In expiẽtie magiſterio · Pꝛi
us ? ergo vt ſatagaꝰ ſigul vtutib
ſtudiũ frequẽs iĩpẽdore / qdð dũ faag
n ce nos ſepiq cndere / opoꝛtet nos
ſepe reſurgere/ 1 P frequentẽ lapſũ
addiſcere / qua vigilatia / qua cautela
opoꝛteat vtutũ bona acqꝛere vel cuſ
todire · Dit mẽs diu exercitata / ad
plenã moaũ diſcretioĩis pdutcitur / et
quaſi de nato ioſeph iure letat/Pa
tet at ro air net ip̃a qᷣdẽ lya cur nec
ancillarũ vlla rachel ſola potuerit
talẽ fuiũ gignere Diqdẽ no eſt ſen
ſuali tatis / nõ ymagiatioĩs / nõ deni

qʒ ip̃iq affectioĩs / F ſoli? eſt rois diſ

cernere / ſicit intelligere / Joſeph er
go de rachele / quia diſcretio de rone
NHit ẽ ille ioſeph qui ſolus inter fra
tres tunica talari veſtitur/quia ſola
illa actio ad onſũmationis talum⸗/
debitiqʒ finis terminũ pducit᷑/ que
p diſcretignis pꝛudentiam modera
tur· Hit eſt ioſ eph ille ſompni atoꝛ⸗
ſompnioꝛumqʒ interpꝛetatoz/ quia
vera diſcretio in ipſius temptatio
nis artiaulo / inter ipſa ſuggeſtionũ

ſantaſmaga / ex eoeum qualitate / fu

tura pericula depꝛehendit et de eis
cautos teddit/ Hit eſt ioſeph quem
emulantur ſui / venerantur alieni/
quem vendunt hebꝛei / emunt egip
tij/quia cicius onſilio acquieſcunt
faaliuſq; aliene pzudentie ædunt
”ð”Jÿ 2£W½ %

erroeis ſui tenebzas ognoſcentes⸗
de ſua luſticia aut ſapientia pꝛeſu
mentes/MNouit itaqʒ ioſeph non ſo
lum cum cteſcentibus cteſcere/ non
ſolum cum pꝛoſicentibꝗ pſiere/ ve
rum edã ex fratrũ deſectu ad ꝓpfecuũ

tendere/2 ex aliozũ detrimẽtis / pꝛu
dencie lucra cõquirere Vnde merito
talis filius ioſeph id eſt augmentũ

nũalpatur/q de ipſo recee ꝑ patrem

cig dicitur Filius accreſcens ioſeph⸗
quia ei virtutis intrementũ vß in
hinem nõ finitur Ipſe eſt qui fratrũ

luoꝝ negligentias nõ negligit/ qui
eoꝛ ũ exœſſus arguit. Ipſo pꝛeſente
noõ licet eis quicq;ᷓ vltra vires pꝛeſu
mete / aut aliquid ꝑ negligentia pꝛe
termittere/ in eig pꝛeſentia non eis
liet ſiue ad dextera ſiue ad ſiniſtra

declinare · Hinc eſt illa inter ipſum

2 fratres diſcoedia grauis/ 1 ira pe
ne iplaabilis. Monita ei ioſeph vi
dentur eis valde grauig / dura inſti

tuta / cclia ĩpoꝛtabilia· Quid naqʒ

durius quid difficilig 2q; nil faaen
dum negligere / et in omni ſuo facho
nunq; modũ pturbare / nü; oꝛdinẽ

tõfundere / aut menſuram exedere?

Nichil a ſe animd diffialius exto⸗
quet/qᷓ; vt in oĩ affectioẽ ſua modũ
ſeruet · Ad officũ itaqʒ ioſeph pertii

net alra a aiſtodia omniũ fratrum

ſuoæũ et diſciplina ſinguloeum / ad
ipſũ ſnectat diſpoſitio gerẽdoꝛũ / ad

ip̃m pꝛouidentia ſuturoꝛũ/ꝗ vt bꝛe

uiter oncludam debet hit noſter io

ſeph totũ interioꝛis et extenoꝛis ho

minis ſtatum æa habitũ / quantũ poſ
Pbile eſt / plene ognoſcew/ nec ſoli

qualiæ ſit / verum edam qualis eſſe
debeat ſubtiliter querere duigẽter

inueſtigare · Der hunc itagz ioſeph
animꝰ aſſidue eruditur a quandoqʒ
perducitur ad plenam ognitionem
ſui / ſicut ꝑ vterinũ fratrem eig bẽia
min quandoq; ſubleuatur ad cõtem
plationem der⸗

EDe bẽyamin ſeaundo ratheb filig
Oomuniũ vltimo *

Cap itulum xi.

— Jalt enim ꝑ ioſeph grãm diſ
R.etretionis / ſic per benyamin
intelligimus gratiam contemplatio

nis⸗ Vterqz de eadem matte naſci

tur quia ⁊ dei cognitio ? ſui/ex rati
one percipitur/ Longe tamen poſt

ioſeph benyamin gigni“ quia ani
mus qui in ſui cognitione diu exerci
tatus /pleneqʒ eruditus non eſt. ad
dei ognitionem nõ ſuſtollitur · Pzi
us eſt vt ognoſcas inuiſibilia ſpiri

ctus tui/ꝙ poſſis eſſe ydoneꝰ ad og

noſcenda inuiſihilia dei · BPꝛzecipuũ
enim et pꝛincipale ſperulum ad vi
dendum deum animus rationalis

inuenit ſeipſum/qum legamꝰ homi

nem ad dei ymaginem et ſimilitu
dinem eſſe facum Hot itaqʒ ſpe

culum non deſinit verus ioſeph te

nere / tergere et inſpiere tenere /
ne deoeſum oꝛruens / terrenis per
amoꝛem inhereat tergete / ne ina
nium oogitationum puluere ſoꝛ dẽſ
tat inſpicereę/ ne ad vana ſtudia /

— —

in
gamn
plaao
naſci
r tatt
poſt
aani
entt
ſt,td

,
ſin
og
ni
d
als
om
encnet
n e
t
ur/
per
ina

di

intentionis ſue oeulum reflectat Ex

terſo autem ſpeculo 7 diu diligeter

inſpeco / incpit ei quedam diuini lu
minis claritas interluære/2 in ſolite
viſionis radig oailis eigq appatere⸗
de quo pꝛopheta SDignatum ẽ ſuꝑ

nos lumen vultus tui domine · Ex
hoc itaqʒ lumine vidẽ di deum / fla
mam deſiderij onapit a fiducia ſu
mit ;. Mens ergo que iam viſionie
huues deſiderio flagrat / ſi iã ſperat

qd deſiderat/ iam ſe beniamin coe

piſſe ognoſcat / ſperando enim coc

pit / deſiderando parturit / 1 quanto

amplius creſcit delderium / tat ap
pꝛopinquat ad ꝑtum Sz dicit ſcrin
tura· Spes que differtur/ affligit a
nimũ / nouit rachel· cui tanta panẽ
di anxietas doloeis immenſitas⸗
ideo pꝛe doloꝛe partus moꝛiẽs / vo

muit hunc filiũ bẽ noym⸗ id eſt ſiliã

doloeis· SDz pz eũ ĩ crcũaſiõe noĩa

it beniamin / id eſt filiũ dextere / ſez

dextere exciſi / id eſt graae dei· Ad
hanc nãqʒ graciam nu pertingit
mens per pꝛopꝛiam ĩduſtriam (dei

eſt hoc donũ nõ hominis meritum)

liet hot acipiat nemo ſine ingenti
ſtudio 1 ardenti deſiderio⸗ Jdeo ra

chel ſtudium multiplicat,/ deſideri
um ſuũ cotidianis inctrementis acria
ue inflammat. In cõta itaqʒ ctidi
ani onatus anxietate / in huig dolo

ris immenſitate / a beniami naſcit

a rachel moeitur· qꝛ cim mens ſuſ̃

ſemetipſam rapitur / humanam rati
onem ſupergreditur · ad id quod
ſupꝛa ſe eſt eleuata/ 2 ĩ extaſim rap
a m in diuinitatls lumine cõſpi

ut / humana miio ſucrumbit⸗ Cutid
eſt enim rachel interttus ? niſt ratia
nis deſectus ?2 Nonne rachel moꝛta
atunc erat / 1 ois hamane rationie

ſenſus in apoſtolo defeerat / qui di
ebat . ſiut in wꝛpoꝛe ſiue extra
pjꝗò neſcio deus ſcit? Ad quem ſtatũ

gloeiatir ſe nõ quidem iſſe ſed rap
tum ſuiſſe · Hcio inquit hominen
rantum fuiſſe in tereuum elum⸗ Dz
quid eſt elũ hoc terciũ / qð eſt inter
terram 2 elum / hoc eſt inter wꝛpg9
7 ſpiritũ? Sed alia eſt dignitas ſpi
ritus humani / alia ſpiritus angelꝛci
longe alia exælletia ſpintus diui
mi⸗ Ad hoeum igitur eloeum quod
libet/ am mus tunt veraciter erigit/
quando tertenarum ogltationũ y
ma deſerens / in eoeum contemplati
one deſigitur/ Ad pꝛimũ igitur os
lum pertinet ognitio ſui⸗Ad ſecun
dum ꝓgnitio ſpiritus angelica· Ad
tercium conteplatio dei⸗Poſſumus
tamen illam que in hac vita haberi
poteſt ognitio nem / tribus gradibg
diſtinguere/ 1 per tres elos deſigna
re · Ad pꝛimũ itaqʒ æ ad ſeaindum
elum / homines aſcendere poſſunt⸗
ſed ad aliud quod ẽ ſupꝛa rationẽ/
niſi per mentis exœſſum ſupꝛa ſeiꝝ
ſos rapti/nunq; pertingunt deo be
ne de beniamin dicitur · Heniamin
adoleſcentulus in mentis exœſſu⸗
Ad hunt aut exeſſum a huius cog
nitionis aſcẽſum/ xpꝛiſtus qui ſine
tribus diſcipulis in montem aſten
dere voluit / nos ſine triplia ſtudio
perduci non poſſe figuraliter edocu
it/ per ſtudium opens / per ſtudium
6

meditationis / p ſtudium orationis
paulatim pꝛomouemur/2 quando
q; ad pfectionem oognitionis pdu
amur⸗Multa enĩ expimur operan
do / multa inuenim meditando / in
ueſtigando/ multa extoꝛ quem? oꝛã
do⸗Criſtus itaqʒ qui terrena docet
in valle / hjs tribus omitib eleſtia
docet in monte/ Ibi xpue tranſfigu
vatur / ibi tlarificatus videtur / appa
tent moyſes 2 helyas apparent au
tem in maieſtate non in obſcurita
te littere / H in tlaritate ſpũalis intel
ligentie Et het quidẽ diſcipuli ſtan
tes aſpiciunt / nondum in facem ca
dunt / nödum paterna vox auditur /
nondu auditoꝛ pꝛoſternitur / no dãũ
rachel moeitur / nondum bẽypamin
naſcitur⸗ſed mox vt paterna vox in
tonuit diſcipulos Pſtrauit/ quia ad
id qð diuinitus inſp iratur / humani
ſenſus aapacitas deficet Qð ergo
pheta p rachel interitum / hot euan
geliſta deſignat p caſum diſcipulo
rum / hot pſalmiſta expꝛimit in ben
pamin per mentis exciſſum Poſſu
mus tamen p mortem rachel? per
exeſſũ bẽyamin diuerſcreõtemplatt
onu genera intelligere / 2 illa ſupꝛa
rationem eſſe Vnu ſupza rationem
ſed non p̃ter rationẽ/ alind ſupꝛa
q pꝛeter rationẽ/ vnũ ad mortem ra
chel · alterum ptinet ad bẽyamin ex
œſſum/ In pꝛimo benyamin interfi
lit matrem / vbi omnẽ ſupgreditur
rationem in ſcðo eciam ſeip̃m exc
dit. vbi ĩ eo að ex diuina reuelatlo æz
cognoſcit / humane intelligentie mo
dum tranſcendit. Ded quid eſt ben

*

,ð
R

pamin in egiptum deſcender 7 niſn

ab eternoeu templatioẽ ad tempa
lia oonte mplanda / intuitum mentis
reuocare? Quid eſt ioſeph 2 ben

pamin aueniũt oſcula iũgunt ni

ſi ꝙ meditatio cõtemplatio ſepe

6

uieem ſibi / aim rationis atteſtatioẽ
ocurtunt? In moꝛte igitur rachel /
conte mplatio ſupꝛa rationem aſcen

dit. itroitu bẽ yamĩ in egiptũ atẽ

platio vß ad ymaginatiõez deſekdit

In deoſculatioẽ benyami 7 ioſ eph
Sine teuelatioĩ / hüana võ appiaudit

¶. De totig iacoh ſpirituak genealo

logo ¶ Capitulũ xij ½
Et igitur de pꝛole iacob ſpũa
liter ĩtellecta dicta ſufficiant⸗

gqua ſub bꝛeuitate ſic epplogare pol
ſumue Jacb eſt virtuoſus anim ⸗

huig due ſunt vxoꝛes / lya et rachel⸗
Lya eſt affectio / aachel ratio Harũ
due ſunt aalle bala zelpha Lye ſer

uit zelpha id eſt affectloni ſenſualt

cas vracheli bala id eſt rationi yma
ginatio Ex hijs omnis virtutum
les hot oꝛ dine naſcendo pꝛogredit
Quatuoe pꝛimi filij lye ſũt/pꝛimꝰ
ruben / timoꝛ pene/ ſecud? ſymeõ / do

loꝛ penitẽtie; tercig leui / ſpes venie⸗

quartꝗ iudas / amor inſtice Deinde
naſcũtur duo fili bale Bꝛimo dan⸗
cõſideratio ſuturoeũ maloũ· ſetud
neptalim / ſpeculatio futuroeũ bono
rũ Poſtea duo filij zelphe⸗Pꝛimg
gad / nigor abſtinbtie. ecidy aſer / vi
goe patiẽtie⸗Poſt iſtgs tres nouiſſi
mi lye liberoꝝ ſũt / iſachar / gaudiñ
conſcientie./ zabulon / odium malicie
Dyna / venuſtas verecñdie Poltre

☛ ———

— — —,— 50-

Mo ſequuair duo fli rachelis pzi

mus ioſeph / diſcretlo ſeu onſidera

tio lui. ecudq e beniami / gtemplati

o ſeu viſio dei⸗ vel ioſeph / pꝛudẽtia
vera · Deniamin vero / intelligẽtia
pura vt ad ioſeph ptineat illud ge
nus cõſideratioĩs qð eſt de mozib
Ad beniamin illud genz qað e de in
u iſibiuby· Pꝛudenna vera quã diſ
æœrnim a pꝛudentia arnis / eſt de
atguirendis multiplicãdis a gſerua
dis moꝛ ibg bonis 3 ntelligẽtia pura
quã ſequeſtramꝰ ab admixtiõe yma
ginationis / eſt de ontepladis 2 g
hendendis tebg inuiſibilib eter
nis Hec ergo ex pꝛelbato libzo ri
thardi bꝛeuiter ollecta ſunt / vt hu
ius bꝛeuitatis ſuauitas/ q ſuauis v
til tas / ad perlegẽ duũ totum alin li

bꝛũ et alia ab eo de cõtemplatioĩg

a aantatis perſectione Aeripta / mẽ
tem lectoeie alliciat / 1 inde ad virtu
aluts Pfecku pueniat
F ctat? texraꝰ hutus ompẽdi·
de ſp üalibz ſenlib⸗ haomie ad om
E atonis verkectons Etingẽtibg
R cotempl lationis apicẽ et
EEn eig aulmẽ cũ ſ nes
umana vſu quĩqʒ; ſpũaliũ
enſuu pue enüat / de quibuein libello
quẽ ſpealũ oſideratioĩs ĩtitula mꝗ
pbi queda vtilia de cõtemplatione
bzeuiter ollecta ſunt que ipſiꝰ opꝑis

bzeuitas plene aſiderate nõ pmiſit
Ideo ſpeaaliter de eis a eoꝝ diſtir
lone tractare decreuimg Huig aut

trackato erũt xiij⸗ apla bꝛeuia-
⸗ aplo grri tackat,

W diſtinctione⸗ Dechdu de f
u

um diffiali ogninioneCerau de

toꝝ expimentali notltia eiq ꝑ ſetti

one Quartum de ipon diſtinctione

pauimo penes potentias rönales⸗
Quintu de hmot diſtickione penes

act vitales Sextum de coꝝ diltit
tione pencte rones obiecales Dep

umũ in ſpecal de ſpual ſenſu audi

ais⸗Ockaun de ſpuali eſu viſ9 320

nũ de ſpuali eſu olfac9 Deamu de
L ſpuᷣalł ſeſu tatt9 Vndecimũ de ſpũ
ali ſeſu guſtg Duodeamu de hon ſẽ
fſuũ impedimentis Tredtamu dee
deum remedijs iuuamets

ginttione⸗

AArnehen 7 mrpalta: dil

aphm Pzꝛimu⸗ —
T ex dininis ſerphure: 72

nuinqʒ; ſunt ſẽſus ozpa
les exterioe is homis / ſit

intenioeie hominie Postionabiliter
ſenſus quin qʒ ſpualts aſſignatur⸗ .
Vnde in li; de ſpuũ ⁊ aia dicitur / ꝙ
duo ſüt i hoie ſenſus / vng exterioe a
lig interioe / cũ cũ enim hõ cõſtat ex aia

7 oꝛpe ſeu qaarne⸗ et i carne ſit qui

qʒ ſenſus viſus / auditus / guſtg / odo

ratus tactus/ quos tamen nõ mo
uet abſqz anime ſoce tate ita aĩg
ſuo mõ 5 habet qui qʒ ſẽſus / quia ſpu

alee tes nõ wꝛrgalib ſenſib/ ſpu
alibg nimade ſunt. De ſpuali viſu

deut* diuina vooe dictur⸗ Videte
qaꝛ ego ſum ſolus⸗De ſpüuali auditu

in apocalipſi „Qui habet aures au
diendi audiat quid ſpintus dicat et

e iij

froy dittis colligit / ſiait

2

0

tleſije De ſpuali guſtu in Pe Guſta

ee et videte quonia ſuauis eſt dis⸗

De ſpualt tactu: euãgelio loquitur
xp̃us /ꝗᷓ ſe mulierem magis fide ;
manibꝗ vel wꝛpe tetigiſſe oſtendit
dieene Muis eſt qui me tetigit? De
ſpuali odoratu ait ſpõſa in cantids
In odoꝛe vngẽtog tuon airrimꝰ De
hüs ſenſibg dict bernard? libꝛo de
amoꝛe dei / e ſicut oꝛp? habet ſuoe
quinq; ſenſus quibg ate giũgitur vi
ta mediate ſic aia habet ſenſ9 quĩ
c; quib deo giugitur mediate cani
ente Ideo dict apkue Molite cõfo⸗

man huit ſeculo / ß teſoꝛ mamini in

nouitate ſenſus veſtri Ber ſenſg er
go wꝛpis veteraſcim 2 huic ſeculo
toõſoꝛ mamur· Per ſenſus vero mẽ

lis / in agnitionem dei renouamur /

mitione ¶ Capitulũ ij⸗

offida 7 actg atqz obiecta plene diſ
cernere nõ facile eſt· qꝛ hoc nemo p

fecte nouit niſi qui expimento pba

uit. Liet tamẽ inexpi / quatum no
bie deg dederit / hos ſenſus diſtigue
te temptabim Quida aüt eos itn
diſtinguũt vt ſpualis viſg dicatur
quatum p eũ videtur deiſuma pul
chꝛ itudo ſub rone ſplendoꝛis Audi
tus in quatũ ꝑ eũ auditur eig ſũma

armonia ſub rone verbi Guſtus in

quatum p eũ guſtatur ſũma duloe

do ſub wone ſapiẽtie cõpꝛehendẽtie⸗
vtrãqʒ ſeʒ vbu q ſplendoꝛẽ Odora

Ed hoꝛũ ſenſuũ ſpalium diſ
tinctionem oog noſcere at eo„£

fragratla ſub vone verbi inſplrati
toꝛ de Tact vero in quatum ꝑ eum
aſtringitur ſũma ſuauitne ſub rone
verbi incrnati a inter homines ha
bitantis cꝛpaliter reddẽtis ſe no
bis palpabile aplexabile ſeu oſcu
lal e p ardẽtiſſimã uritatem
¶ De ſenſuũ ſpũalium expimenta
li noticia 2 eoꝛum perfectione⸗·
.(LCapitulu tercũ⸗

.
ed aꝛ het obſcura ſunt · J7de⸗
id qað querimus tlarius diſtin
güere volumꝰ ſi valemus· dicimus
ergo in pꝛimis ꝙ ſpũales aĩe ꝑœp
lones dicutur ſenſus / in quantu ſũt
noticie exꝑimentales eſt autem ex
perentia / obiecti pñtis certa notici
n⸗qua obiectũ ip̃m actu vitali a po

tentia pœptilua realiter attingitur⸗

Vnde quatumtũqʒ auctoꝛitatẽ vel
vonẽ haberẽ fidẽ vel opinionẽ aut

ſciam qð mel ẽ dule/ quter hot nõ

haberẽ expimẽtalẽ noticãã de illo⸗/
niſi guſtu extericeẽ illud guſtabile
pñnaaliter realiter attingere gtigiſ
ſet SDimile ẽ de guſtu interioei 2 ali
is ſenſibꝗ ſpuũalib Vñ ſi ego lego
vł audio quoniã ſuauis eſt dñe · nõ
ideo de hot expimẽtalẽ notica ha
beo / niſi guſt [pũalie attingatur a
diuina duloedine, de qua expimen
tali guſ tatione ditit ſpõſa ĩ canticis
Frutt eig dultis gutturi meo · Hee
aũt ſpualis exꝑientia pauoꝛzũ eſt.
qz ſolũ pfectiſſimoꝛũ dicete bernar
do fup catin Quitqd de tuis oceul
tis ſeim o dñe ihu· a ſcriptura docẽ
tud ſpũ tuo ſeõ euelate/a erte ad

6

—

4 nri — —

— — —

—

dms
jegen
ntüſit
ent
notii
apa
722
pel
aut
t
ello/
ali-
al
e
ei
le
Ara
hune
nnpds
H
eſt⸗
enat
oril
nad

perfectiſſimoꝝ eſt guſtädo ognoſci
mus id eſt noticda experimentali ſẽ
tim 9. Digut ergo per ſenſus oꝛpo
rales habemg experientia de ſenſibi
ubusſit per ſenſus ſpuales /liet diß
culter habere poſſumꝰ expenẽtiam

„

e Hüͤaln ðJDMẽNẽdqoX .—
De diſtinctione ſenſuũ ſp ualium

penes potentias rationales
Capitulũ quartum⸗. .
Ed iaã de hoeum ſenſuum diſ
tinctione loquamur / p̃termit
Entes ꝙ cũ ipſi habeant denomina
tionem ſẽſuũ oꝛpoꝛalium ſic eũ eis
quanda habent ſimilitudinẽ· Jdeo
eciam ꝓoꝛcionaliter ad eos triplieẽ
tecipiut diſtinttionem Vñ hos diſti
guere poſſumꝰ· Pzimo quatum ad
potentias in quibg ſunt · Setũdo qᷓ;

tum ad actus qui ab eis pꝛoœdunt

Tertio quantum ad obiecta tira qᷓ
pꝛoſequeda vel cognoſcẽ da Pficiut
Nuantum ergo ad pꝛimam diſtit
llonem / dicimg ꝙ hy ſp̃uales ſẽſus
ſunt in anim aſcʒ ſp̃uali ſubſtantia
ſcm tres eiq potentias pꝛicipales /
in quib onſiſtit ymago beatiſſime
trini tatis Bꝛzimo naqʒ in potentia
memoꝛatiua que appzopꝛiatur pa

Semm̃do in potentia intellectlua que
appꝛopꝛiat᷑ filio/ſp̃ualis viſy Ter
tio in potẽtia aff ettiua ſeu volitiua /

que appzopꝛiatur piritui ſantto/

tres alij ̃uales ſenſus ſcʒ olfactus
tattus q guſtg vet hoc ſeðm tres ip
ſius voluũtatis actꝰ / viz deſiderium /
dilectionem delectationem / vt ad
artum deſiderandi gertineat ſpũal

olſatt / ad attũ diligẽdi / ſpual tat
tus / ad actu delcandi ſpuak guſt⸗/
Ma ſicut fameſcens pzimo abũ coz
poꝛalem de löge narib odoeat 1 a
dorando deſiderat / ſecudo ip̃m ma
gis pzꝛopzꝛie manibꝰ tangit tugẽ
do diligenter trattat terco intg oee
recipit 2 tecipiendo deguſtat .· Dit a
nima cibũ pualẽ / qui deg eſt experi
mentaliter ſentit/ per tres act9 af
ſectiue potẽtie ſp̃ualiter attigit / pꝛi
mo ip̃m px deſideriũ odoꝛas / ſeci do
p caritatis dilectionẽ tãgẽs / terco
p delcationẽ deguſtas Et hac diſtic
tionẽ ſp̃ualiũ ſẽſuum ꝑ poctias ſbᷣ
iectiuas aliqualiter innuit richard?
lic iij de otẽplatiõe dices / ꝙ ſialt de
us p memoia audit/1 p itelligeti
am videtur ita ꝑ affettum aplexa
tur 27 aſtrigik Vbi p affem quo de
us aſtrigit tres ſẽſg ſpuales· ſeiz ol
factus quſtus tactus ↄp̃hẽdũtur⸗
a h'ideo qz ꝑ tattũ deq aplexatur⸗
guſtg at ? qdatactg/ iõ ecia guſtui

deßuit olfactus ¶ De diſtictioe ſeſu

um ſpuãliũ penes attꝗ vitalez

Canem quitumm
B atum vero ad ſecũda diſtit
Juoñiẽ hoꝝ ſẽſuum / qᷓ attẽditur

tri / conſiſtere dicitur ſp̃ualis audit

penes opatioẽe vel attus vitales /
que i eis ſunt/æa ab eis quodãmõ ꝓ
edut/ Ja ex pᷣedeti diſtictiõe ſatis
inferre poſſumus quales ſunt hmoĩ

paret pꝛimo ad auditum pPtinet
diuias inſpirationes recipere et reti

nere; ſetudo ad viſum pertinet diui
nas perſectiões iĩtelligere? ognoſc⸗
væ/texdo ad olfactum pertinet dim

nas ꝓmiſſiones deſiderare et appe
tere Quarto ad tactũ ptinet diuias
id eſt maritatiuas opationes efficere
in eis deũ quaſi amplexado tene
te Quito ad guſtu pertinet diuinas
id eſt eternoꝝ pmionꝝ delectationee
ia quodamodo ſpaliter attingere et
ſuauiter ſapete · Et hat diſtinttionẽ
ſenſuũ per ſuas oꝑationes ſpũales
ſeu eoꝝ attus vitales quibꝰ ad deũ
poſſut ptingere notaſſe videtur hu
go libꝛo de archa noe vbi ait/ ꝙ ad
deũ ptingere / eſt eũ ſemp 7 deſi
deriũ querere/ et p cognitione inue
nire ꝑ guſtũ tangere Liet autem
deg dum p deſidenu queritur ſcðm
aliquid vt p̃ſens non attingatur·/ ta
men neoſſſe eſt vt ſceðᷣm aliquid eciã

tüc vt p̃ſens habeatur· quia ſicit di

tit gregoꝛi9/ Pꝛzofecto qui deũ deſi
deat / eu ia habet quẽ amat/a tamẽ
habit amplig queritur quia ſine ſi
ne querend? qui ſine fine eſt diligen
dů vt ait aug9/ ſup illud p̃s· queri
te ſaciem euis ſemper⸗
De ſenſuũ ſpnclumn diſtinttiont
penes rationes obiectales
¶ Capitulũ pi⸗ .

Bantũ ad tertcia diſtinttionẽ

ſe penes obiecta tirca que cognoſcẽ

da vel ꝓpſequenda ſpuales ſenſus ꝓ

ficiũt · Cx p̃ miſſis faciliter ocluditur
p dey ſeðm diuerſas ratioẽs obiet
tales huiuſ mõi ſẽſus vitaliter ĩmu
cantes ſpũaliter attingitur Vñ deg

dictur pzꝛimo obiettum ſpũalis au

ditus in quatñ diuinis inſpirationi

quã pꝛedixim aſſignanda eſ

bus loquene Jpe tſt obiectu viſ hin
quatum diuinis pfectionib lurene

I35pe eſt obiectũ olfactg in quatum di

uinis ꝓmiſſioni bꝰ alliciens 3pe eſt

obiectũ tatt in quatum diumis id
eſt maritatiuis et meritoꝛ ijs oꝑatioĩ

bus Pficiens/Jp̃e eſt obiectũ guſtq
in quatum diumis id ẽ p̃miatoꝛ ije
delectationibgreficiens Et hanc diſ
einttionẽ ſenſuũ ſpũalium per rati
ones obiettiuas aliqualiter tetigit
aug · li · x· cõfeſ ß/ita diẽs/ Quid a
mo cũ deuũ meũ amo Certe nõ exte
rioꝛa ̊ amo quãdam luœæm quan
da vorem quẽ dam odorem a quẽ
dam cibũ 2 quẽ dam aplexum interi

oeis hoĩs mei vbi ſulget aie mee lu

men qð nõ apit locus / vbi ſonat V

bum qð nõ apit tepꝰ / vbi olet odoꝛ

quẽ non ſpargit flatus / vbi ſapit ci

by quẽ nõ minuit edatitas vbi he
vet bonũ qð no diuellit ſocietas
De ſpüali ſenſu auditq

¶ Capitulum vij·

a maioeẽ elutidationẽ oĩm ñ

Dittoꝛũ vtile indicam de quolibet
hon ſenſuũ P ticulariter ꝓſequi ea
q̃ de eis balbuaẽdo loquimur ſcrip
turarũ auttoꝛitatib cõfirmare Pꝛi

mo igitur de ſpuali ſenſu audit dix
im ꝙ ẽ ĩ potẽtia aĩe memoeatiua⸗

qꝛ vt richard ait deꝰ per memoeiã

auditut · qd ideo cõuenienter diti vi
detur quia audituseſt ſenſus dottri

ne. Ad memoeiam aulem pertinet
dottrina accipere · Liet tñ audit? iſ
te ſit ĩ memoeatiun nichiloming ad

Ed ad aliqualẽ declaration?ẽ

R

ih

ſp
bil
her
der

ſin
ent
md
ſeſt
med
Patct
n
eie
ne diſ
r tat
cügit
uid a
a
an
magi
mini

meel

nat
todor
piti
bihe
&*

uton?
din
bolihet
maes
ſenp
n Pu
deghd
wut⸗
mr
davi
vetni
unet
i
ſed

ſpualiter deum audiendum opo eſt
vt diſponat᷑ a abilitetur vtragqʒ alia

potentia ſcʒ in tellectiua affectiua /

qꝛ ſiaut diat tychard ſuper illo ver
bo⸗ Qui habet autes audiendi audi
at œtera⸗· AUe habet autes audien
di / q̊ habz ſẽſum ĩitelligẽ di affectũ
diligendi. Huiq aũt audit Ppꝛzi9 at

tus ſeu off icium eſt / diuinas inſpira

tiones recipere/ retinere· deg oh

iectůͦ eig in quantum diuis inſpirati
onibꝰ loquene/ꝗ interioꝛib locitio

nibus doxens Juxta illud Audi
am quid loquatur in me dñs deus·
Diuĩa enim locutio interioe inſpirat
o eſt/q; ſiuut dicit aug· ſuper gen.
ad lram / Sapientia dei non eſſat
loqui oulta inſp iratioe ad intellet
tualem creaturam cuiq allocutionis
habuit experientiam ſponſa que di
rit · Vox dilecti mei pulſantis· Et
iterum · Anima mea liquefacta eſt
vt dilechg lorutg eſt · Het itaqʒ vox
ſeu locutio dilecti nõ externoꝛ ſeu wꝛ
poꝛalis ſed interioꝛ 2 ſpualis intelli

genda eſt. qꝛ ſirut dicit gregoꝛig ſecaãẽ

do moeal/ Yoquitur deq intrinſeaie
ſilẽter/ ſonans inuiſibili lingua⸗ Et
vt idem ait xxvij · moral · Vox dñi
auditur / cim gratie eig inſpiratio in
mente onapitur; Et tunc ſpõſus ca
ſponſa·hoc eſt de aim ani ma ĩiuiſi
bili lingua ſpuũaltter cofabulat Vñn

bernardð ſup cantica digt / ſps eſt

verbũ diuin / ſpũs quoqʒ eſt aia / 2

habent lingugs ſuas quibo ſibi alter
utrũ olloquantur pñteſqʒ ſe indicẽt⸗

verbi quidem lingua eſt fauoꝛ dig

nationis / anime vero lingua eſt ſer

De püti ſenſu viſus⸗

Tapitulũ octauũ

2 E ſpuali autem viſu pdiximg
Aweſt ĩ potetia aie intell eckiua

4 vt nchard ait de? intelligentia
videt / 2 liet a dño in exodo ſit die
tum nõ videbit me homo ? viuet/

s de beatiſie viſione acipiẽ dũ ẽ⸗

tamẽ deũ in hat vita aliqualiter vi
dere poſſumꝰd / non ſolum vilione ſi
dei enigmatica de qua diat apoſto
lus:didemꝰ nũt per ſpeculũ in enig
mate / ſed eciam viſione intelligetie
que maioe eſt fidei / liet ſine fide ha
beri nõ valeat diente pꝛopheta ſ214
ſi credideritis nõ intelligetis· Et de
hat viſione intellecuali dicit grego
rig xiiij · moꝛał· ſup illo iob · Vide
bit faciem eig in iubilo/ ꝙ pleriqʒ c̃

templatione quadam ecia pꝛius qᷓ;

mrrne ſpolientur / hilareſcut· dum
iubilo facem dei onſpiaut⸗ go ſit
du aliquis oculũ in radio eterni ſol
figitibi vuens lumen videt / qꝛ ia
omnis mutabilitatis viſſitudine at
qʒ obumbꝛatilone calcatts / veritat e
terni tatis in heret huius itagz intel
lectualis viſꝗ ſeu ſpualis oculiqnzꝛiy
act ſeu officium eſt / diuĩas perfecti
ones intelligere experimentaliter
ognoſcere. deus eſt obiectũ eius

in quantum diuĩs perſectionibuslu

ens/qꝛ diuie ꝑ fectiones ſunt / velut

pulchꝛ itudines obiectales in deo ie

Harũ pſectionũ diuinarũ pulchꝛitlt

dinẽ et luminoſitate ſponſa in canti
tis experta diebat Ecre tu pulcher
es dilecte mi eetera Et iteru Dilec
tus meg candid rubicudꝰ? electus
ex milibus 7 etera
Deſpeli ſenſu olfatus

Capitulũ ix·
E ſpũuali vero ol factu pᷣmiſi

cw eſt in potentia aie affectiua
feu volitlua hoc ſcðm actum deſi
derandi· qꝛ ſiait anis venatic que
rit a ſequit᷑ eruũ p odoeis olfactu⸗
ſit aia deu pꝑ affectionis deſiderium
Ideo iohänes euangeliſta diebat⸗
odoꝛ tu dñe excitauit in nobis gau

piſcentias eternas id eſt deſideria e

ꝓꝛiq att ſeu officiũ ẽ diuinas eter
noꝛ u p̃ᷣmioꝝ ꝓmiſſiones deſideran

ter 7 ſerueter appetere Et deus eſt

obiectu eig in quantu diuinis pmiſ

ſioib alliciens / qꝛ vt dicit dyoni⸗

liij⸗/ eccaſtice ierarchie ipſe eſt fonta
na pia ſuſceptionũ dininau ſuaui
tatum / tefundes de ſua plenitudine
diuiniſſimas fragrantias Dee aut
odoꝛifere ſuauitates ſiue, fragrantie

Wueniẽter itelligi pnñt huiuſmodi

miſſioẽs delectabiles a opioſiſſimo

deſideriũ in deũ tendim De qby

ait pᷣs Sicut eerug deſiderat ad ſon

tes aquarũ / ita deſiderat aia mea

ad te de) Et de quib in oꝛatioẽ pe
tit eccia vt ad ꝓmiſſiones tuas ſine

offenſioẽ curramꝰ Hee ſunt itaqʒ o
doꝛifere vngẽta quibus in curſu pñ

De quibg ſponſa exp ta loquitur In

odoee vngetoꝝ tuozũ curnm pty te

Vbi dict bernardus ꝙ quato quis
deo familiari vite merito et metis
puritate appzꝛopiat tanto reœntioꝝ
aromatu et vnctioĩis ſuauigeis ſen

tit fragrantiam

De ſpnali ſenſu tacus-
(Capitulũu xxx
NCſpuali autsẽ tactu ſupzs dix
iſſe meminim ꝙ eſt ĩ potentia aie
affectiua hot ſce m attũ diligendi
q amandi /qꝛ ſicut dict aug ix· de
trini tate· Volũtas habet vnũ ꝓpꝛi
um actum q̃ ẽ attꝰ tenẽdi ſeu aplex

adi a quaſi poſſidẽdi /quos attꝰ nõ
pt habere itellect Ma poſſeſſio nõ

eſt act coognoſcẽtis ̊ volutatis ha
bẽtis ſiauta ſani tas non eſt medici
cognoſcẽtis ̊ ſani ea habẽtis Huiꝰ
igit᷑ ſpualis tattꝰ ꝓpzi act ſeu offi
cium ẽ diumas id e aritatiuas opa
tiones effiere / 1 ĩ eis deum quaſi a
plexado 2 poſſidẽdo tenere Et dez
eſt obiectum eiꝰꝗ ĩ quatum diuinis

id ? caritatiuis q meritozijs affecti

onibus ⁊ oꝑatioibus aiam pficiẽs⸗
Et hot habet fieri per dei perfectõ

caritaté qua amado tenetur / tenẽ do
aplexaturx/a aplexado oſculatur di

cente ſpõſa· Tenui eũ net dimittã⸗
Et iteru/ Leua eiuns ſub mpite meo
e; dextera illute aplexabitur me Et
rurſus · Oſculetur me oſculo oeie
ſuichhanus igitur ſpuales qbue ſpõ
ſa tagit ſpõſum ? ĩſparabiliter te
net ſunt caritatiue affectio ẽs opꝑa
tioẽe Amplex? vero ſunt amecoſe 2

nodir
na aie
Gendi
gede
mi P
igtt
autg ni
ſoni
toha
nedich
hug
ucfft
e
gueſi
Ctde
Muns
ſerei
fis
ſes
ed
ned
mibh⸗
nt c
meCt
is
., po
ſter te
10 ⁵
Re

feruide mentis deuotlones / p leuã

enim / que eſt ſub apite / ſig niſiatur
Agnitionis intellectiue ſplẽdoꝛ / per
dextram que aplexatur / dilcionis
afſectiue feruoe / que ꝑ deuotionem /
ad amoroſam dei vnionem beditur

Oſculũ aũt eſt ipſa ſemꝑ intellectu

alis vnio / qua aia cũ deo intime co
uügitur De qua diatur⸗ Qui adhe
ret deo: vnus ſpus eſt cu deo
De ſpuali ſenſu guſt)
¶ Capkym vndeamũu
E ſpirituali deniqz guſtu p̃die
Atum eſt / ꝙ Aſiſtit in potetia aĩie
affectiua / hoc ſcðm actũ delcandi

ꝛ actũ guſtadi non habz intellcus/

ſed volũtas / ſicut de actu tangẽdi
miſimq/Nuig ſpualis ſẽſꝰ Pꝛius
achg ſeu officũ eſt. diuĩas / id E eter
noꝝ p̃mioꝝ delcãtiones / iã quodã
modo expimentaliter attingere / et
eoꝝ ſuauitatem · delcabiliter ſapere
Et den eſt obiectũ eig in qtum diui
nis / id eſt pꝛemiatozijs delcationi
bus reficiene De hot guſtu ditit ber
nardꝗq in li · de amoee dei Mens eſt
quedam vis aie / qua inheremꝰ deo
fruimur Fruitio aũt het ẽ in ſapo
re quodam diuio⸗ quare ſapientia a
ſapoꝛe dicitur · Sapoꝛ autem iſte in
guſiu quoda eſt· guſtuũ vero iſtũ dig
ne nemo p̃t expꝛimere / nec eciam il
le qui meretur guſtare⸗ pt diere
Guſtate et videte quonia ſuauis id

eſt delectabilis ẽ do ming Et hãt dei
ſuauitatem delectabilem electi ſapi

unt · Vnde gregoꝛi) xi, moeał. ſup
illud „»Auris verba dijudicat 7 fau

Es omedentes ſaposem / diat. O4*

A

lecki non ſolũ audiunt verba ſapiẽ
tis: ſed eaam guſtant? vt eis in ooꝛ
de ſapiat: ꝙ repꝛoboeum non men
tib / ſol modo auribo ſonat Aliud
naqʒ ẽ cbum ſolum nominatum au
dite / aliud vero eſt guſtare Clecti
itaqʒ abum ſapientie ſit audiũt / vt
deguſtent. qꝛ hoc qð vere audiunt /
eis per amocem medullitg ſapit e
pꝛobi vero qualiter ſapiat ignorat
Aliud eſt ergo de deo ſeire/2 aliud
qð cognoſcitur fauabus intelligẽte
deguſtare. Hunt ſapidũ cibũ per ta
ritatis dilectionem 7 dilectionis de
lectationem omederat ſpõſa in tan
ticis cum ait: Comedi ſauũ ceũ mel
le meo⸗ Et de huiuſ modi ubi refecti
one diut pſalmiſta Panem angelo
rum manduauit homo / que verba
liæt ſpualiter pertineant ad ſpualẽ
deguſtationem et come dlonem ſeun
manducationem huiusabi / ſeom di
uinitatẽ tñ aliqualiter pertineẽt ad
xp̃i humanitatem / in quantum ſpũ
aliter guſtatur per incarnationis
miſteni / vel per eumniſtie ſatramẽ
tum· in quibg eſt anime delectabi!
refectio et ſp̃ualis vite ſuſtentatio -
Alioquin nõ dixiſſet xpũs Qui mã
duct hũc panem vinet in eternum
poꝛuliter / ſed eaam pualiter pꝑ fidẽ
ſpũalem vnionem inwꝛpatur/
per quſtum humanitatis / peruenit
ad guſtü diuinitatis / at ꝑ hot quo
damodo ad pꝛelbamen 2 pꝛegul
eationem eterne ſelietatis I deo bñ
erclamat auguſting ſux iohanẽ/ O

4

ſacraſaentũ pie tatis / o ſignũ vni er

tis/o vinuilu muntatis q/ vnlt vuere
axedat credat 2 iwꝛ pet vt viuifiet

De ſen ſuũ ſpualiu ĩpedimentie
¶Capitulũ rij/
Ed a de ſeſuu ſpualiũ diſtie
tioẽ a eoꝝ ꝑfectioe dixenmꝰ⸗
eſtat vt de hüjs q i nob hãt ipediũt
pfectionẽ diſſera) Det at tria ſut p
cipua/vnũ qð ad aiaz/ aliud qð ad
wꝛ pus / reliquũ qð ad extenoea Pti
net Pzimũ ẽ aulpabilis ĩſectio / ſecu

du eſt arnalis depꝛeſſio / terau eſt

tem palis turbatio Et pꝛimo quidẽ
gulpabilis inſectio duplex ẽ / vna cul
pe oeiginahs de quo impedimẽto
dicit bernard ſupꝑ cantica Hapoeẽ
intenioeẽ ꝑdidimus ab ipſo exoedio
generts noſtri ex quo coꝛdis palatu
enſu carnis p̃ualente inſecit virus
ſernonib antiqui / eepit non ſape bo
num / at ſapoꝛr noxig ſubintrare · Ex
hact ergo radicde eperunt interioees
ſenſus lagueſcere tabeſcere · Alia

eſt in ſectio cilpe actualis et papue

mos talis / ex qua ſpualium ſenſuã
vſus impediutur eo ꝙ p ea potetie
nie maxime volũtae deſozmat/
nð patet ex pœoꝝ moetͤliu diſtici
one / qᷓ ex eptena volutatis deoedi
natioẽ ſumit Volũtas ei aut deoꝛ
dinat qz illud appetit qa8ð nõ an
petẽ du / a aꝛ refugit qð nõ ẽ reſugiẽ
du⸗ Di pꝛimo moõ hot eſt tripliater
ſrm tniplex mutabile bonum ſeu
apparens bonü ſcz honeſtũ vtile et
delcabile / qꝛ a illud bonũ apparẽe
honeſtu / pꝛiuata excellẽtia quã a

mat ſup bia. illud bonũ apparẽs

1

vllle / eſt exctrioꝛ habũdantla quã a
mat auarictia⸗ aut illud bonũ appa

vcs ? delcabile/et hoc dupliciter / q⸗

vel delectabile ſed m guſtũ a ad on

ſeruatlonẽ idiuidui / ſicut alimẽtu/

hoc amat gula Aut delcãbile ſeðm
lattũ et ad cõſeruationẽ ſpeciei ſicut

coyt/a hot amat luxuria Si at vo

lutas nra deoedinat᷑ qaꝛ reſugit qð

nõ ẽ reſugiẽ dũ hoc ẽ tripliciter ſeðʒ

tripli cẽ refugiẽ di modu qꝛ aut teſu

git ſem puerſü inſtictu potẽtie ro

nalis/2a ſic & inuidia / que irronabili

ter vult pziuatũ bonũ poſſidere ſine

ſoco/ aut ſeðᷣm puerſũ inſtinttũ po

centie iraſcibilis / 2 ſic eſt ira que im

pPturbabiliter vult pꝛuiatum bonũ

habere ſine cõtrario⸗ aut ſceðm puer
ſum inſtin ttũ potentie gaupiſcibilis
4 ſit eſt acidia⸗ que infatigabil iter
vult ſine laboꝛe pꝛiuatũ bonũ tene

te ſine boni opis exerdtio· Et ſic

patet quomõ hijs ſeptẽ deoꝛdinat

onib moæ talis aulpe / deſoꝛ matur

os ſpũales vires ronalis aĩie⸗ Se

tudo carnak deỹſſio ſpuũales aie ẽ

haipedit ideo ĩ lir ſapie dict Coepꝗ
qð oꝛrũpit᷑ aggrauat aĩam/? terre
na ihabitatio depꝛimit ſẽſũ multa

wogitaãtẽ Et ꝓpter hot ſicut ſeriptũ ẽ

ĩ li:de ſpũ a aĩacũ exterioe ſẽſꝰ car
