intrepat Hecũdo doet quid deg iuſ
tus iudex/bonis a malis atholicis
ſcilicʒ 7 hereticis retribuat 3bi Juſt
at quid fecit // Vel poteſt p almg
iſte de iudeis accipi vt xp̃us in paſ
ſione ſua loquatur ſcm hominẽ /
eontra terroees et machinationes

.

Aluñ me far Titulus In ſi
Gar p̃e dauid pꝛo octaua

Ockaua (ſiaut ſup) hit act

pitutr pꝛo d die ludicij· quam in ſexto
pſalmo peccotoꝛ aulpe cõſcius time

bat / ne ibi puniretur Lit aut daud

in Eſona vin perſecti pꝛo ea oꝛat vt
veniat 2 ibi remune etur Et pꝛimo
petit a ſeaili guerſitate ſaluan dem
de oſtendit xp̃m a patre mi um O
tra mala ſecul · ini . Pꝛopter miſeri
am ino pum⸗ gemitum pauperum
Vbi doet xpꝛiſti eloquia eſſe vera

ſe icit impioꝛ um falſa

DSazquo dñe Titulg In fFEH
nem p̃s dauid Hit FWheta
lenue caritate qua auids

xp̃i inarnationem expectat. in pſo

na antiauoeũ patrũ quaſi de dilatio
ne cõqueritur. vt ſuꝑſtitione dyabo
li abiecta vni9 dei aultura ſuſcipiat
Pꝛmo ergo cõqueritur de dilatioẽ
aduentus xp̃i. Decũdo oꝛat illumi
nan ne hüt aduentuũ expectando. in
teri dat fraudibg umici · ibi Reſpi
e et exaudi me domine dey nieus
BVel ecam poteſt p̃e iſte intelli
gi vt loquatur de ſe udo aduẽtu xpᷣi
ſaliet de aduentu ad iudicüũ / in ꝑſa
na modernoꝛzum ſanctoꝛum· nam
ſicit antiquj patres pꝛimum deſide
rabant aduentum · ſit modo ſan ci
et perfecti cupiunt ſ. ecindum iurta
illud · Cupio diſſolui et eſſe cum
xpziſto.
ixit inſipiene Tiatlus. in ſt
nẽ p̃sdauid· facies dei id ẽ
xpũs qua in pꝛeœdẽti pſal
mo pꝛopheta deſderabat videre⸗

te oſtenditur veniſſea a iudeis cõ

ſepta foꝛe· ideo Iuha in pſona ſua
vel rpi increpat inſipiẽtia et dunaa

4

non tredut· Pzimo ergo eoꝝ mali
na deſcribitur increpatur.· Deain
do eis iuditiũ cõminatur Moõne og
noſcent Tercio eoꝛ ũ guerſio p̃diat
Nuis dabit ex yon

Omine quis habienbit Ti
ly p̃e dð Pſalg iſte Jpꝛie
Nheſt moeũ inſtructio / 2 fup
Honis tepꝛeſſio/ Ma quia in p̃ſenti
ecia habitant mali ce bonie · net

hit ſcire pmittimur qui vere ſint de
vni tate ecie · ideo quidẽ / liet indig

ni / lactat ſe eſſe de ecia · cum tamẽ
non ſintz lloꝛũ ergo p̃ſumptionem
retunds Jpheta / quaſi ſaerdos an
te pꝛopiuatoziũ aſtans querit qut
in p̃ᷣſenti ecie tabernaculo digne
deo militent ; et in ſuturo beatitudi
nis monte requieſcent. ? pꝛimo po
nitur pꝛophete ĩterrogatio/ deinde
ſubditur dñi reſponſio I bi Qui in
greditur
. Onſerua me dñne Titulus
6 Tituli inſcriptio ip̃i dau id
3ſte titulg nu de veteri teſta
meto ſ de euagelio ſumitur/ vbi le
gitur ꝙ pylatus xp̃o cwafixo talẽ
titulũ ſuppoſuit I heſus nazarenus
rex iudeoꝛz u Vnde heſdꝛas de illig
tituli inſcriptione quã per ſp iritum
ſanctum futuram pꝛeuidebat hunt
pſalmũ poſt intitulauit oſtendene
hit agi de regno xpi⸗ illa inſcriptio
ne ſignificato vt ſit ſenſus Inſcrip
o Atuli id eſt victozia vel regnum
e8 tituli inſcriptio notauit attnbui

.
6

tur vel cõuenit dauid id eſt xpꝛiſto⸗

qui ſeð m hoĩem hic loquitur ·//
Eſt ergo intentio pꝛophete omnes

monere ne regno xp̃i aut eig titulo
regali cõtradicant Et pꝛimo in pſo

na xpꝛiſti veram in ſe natura m ho

minis oſtendẽs / petit ſe iter pericu

la ſaluari diccs, omnia que Ptulit/
ad gloꝛia ſue hereditatis eſſe ꝑdur
ta Decundo gratias agit patri⸗ de
intellecku ſibi dato paſſioẽ at keſur
tectione ſua/ ibi· Ondicam duũm

Faudi dñe Titulg Oꝛzatio
dauid Hic p̃s pꝛimꝰ eſt eo
rum qui noĩe oeationisinti
tulantur Vnde alij quatuoe ſimi
liter poſtulanti ſequũtur/ quia oim

in alijs interſeratur oeatio in iſtis
pene continuatur · Hit ergo xpug

ſecudũ hoĩem oeat et ſibi oꝛpꝰ ſuũ

id eſt ecleſiam aſſociat quia eadem

voc cum mẽbꝛis ſuis oꝛat non pꝛo
ſua vtlitate ſed pꝛo noſtra nexeſſita
te Ppꝛiſti enim oeatio eſt fidelium
inſtituitio“a ideo ozat vt fozmam o
randi nobis pꝛoponat-· / Eſt er
go ſenſg tituli Oꝛatio pſalmi huig⸗

duenit dauid⸗ id eſt perſone xpꝛiſti

aduincka ectleſia que oꝛpus ei⸗ eſt /
et pꝛimo petit ſem iuſticiam retri
bui ſibi Hecundo ab inſidijs iudeo
rum liberar· ibi Ego tlam aui Ter
tio oꝛat ſibi 2 aduerſarijs retribui⸗

iligam te Titulus in finẽ
puero dom ini dauide qui

—

loaut dño Pha catic huig

dhen
wie
Nen
ſe
g

ena

dut
de
.
ſur

ut
io
iont
ſiri
R
1s
püs
ſuu
Nem
nn
ſia
lun
10
tet
⸗
n
get
nut
ded
C
ui⸗

In die qua enptit eu dñs de manu

iimicoꝝ eig a de manu ſaul · Pꝛo li

beratione a pſecutione ſaul videtur
dauid hũt pſalmũ cantaſſe dño · F

quia titulus habet in finem 2 vocat
hüt pſalm ũ canticũ· finis aũt xpᷣ̃s
eſt cantiaim vero exultatio de eter
nis⸗ ides non litteraliter de da
uid ſol u intelligitur / ⸗ melig ſpualt

ter acripitur de toto xp̃o / ſeiz de e
pite * mẽbꝛis· quẽ totum dñne eri

puit in die reſurrectioĩs de manu in
imiooꝝ ſuoꝝ. id ẽ ẽ iudeoꝛ ũ⸗/ de ma

nu ſaul / id eſt inde Pditoꝛis vel dy

aboli · / Vñ pꝛo hac ſp ua li lbe
ratione totus xp̃us deo gras agit /
ſummã diuinoꝝ beneficioꝝ olligẽe
DHSecũdo agit de cladibg humani
genert añ aduentũ xp̃i/ 2 qualiter

dñs ſit miſertus/ ibi Circũ dederũt

me / Tercio agit de virtute at po
lẽtia · ibi · Ded qui p̃enxit / Quar
o ecc ia leta / munera dei laudat et

in eis exultat/ibi· Viuit dominu⸗

—

a benedictus deg meus
Eli enarrant.Titulg In fi
nẽ pe dauid· Pſalm iſte

agit de pꝛimo aduẽtu xp̃i/

et attribuitur dauid reſpitienti in ſfH

nem / id ẽ in xp̃m qui eſt finis oſum
mationis · vel in finem⸗ id ẽ in tem
pues plemtudinie quo acta ſunt que
hit tracatk / NHit ergo monet P
pheta / vt relicta vetuſtate ad nouũ
hoĩiem acedam Et pꝛimo loquẽs
de inarnatiõe xpi ↄmẽdat p̃diati
onẽ noue leglo Hecũdo laudat p
cepta noui teſtamẽti q veteris⸗ ibi⸗

Zex dñiTerco vt ſit dign toͤta ſa

cramenta referre petit purgari a vi
cijs · ibi · De elicta quie œtera⸗Coõ

mendas aut p̃ditationẽ noue legis
qui dicent quid ⁊ ꝙ diſcrete ꝙ;

minfie 2 ꝙ late · In pꝛima pꝑte on

dit ꝑ ælos qui enarrant glam xpĩ

apoſtolos intelligẽs· in quibꝰ tq; in

lie de ſpeaaliter habitauit

p̃s dauid·/ Nic agit qꝓha
de xpᷣo quaſi de ſaœrdote ĩ

moͤlatubo et rege pugnaturo⸗ Ca

nẽs que vẽtura erat xpo / tpe a fflic

tio is / qð fuit vſqʒ ad paſſionẽ Deiñ

in ſe cda pte ea que futura erat tꝑe
glosie Z9ſolatioĩs. qð fuit pt reſur
tectionẽ· ibi Tribuat tibi Et ea qᷓ hic
Jpheta loquitur optõdo/ ecia afft⸗
mat p hetando

Omie in virtute lua.Ti
193 n finẽ p̃e dauid ſie p̃⸗
E vng eoꝝ qui de duabꝰ na
luris in xpᷣo agũt/ cõtra heretiws ĩ
vel perſonam diuidüt / vel naturas
nephanda (cõmixtione gſundut Mo
net ergo xp̃m / deũ pariter ho
minẽ eſſe credam2 · // Et pzimo
dirigendo verba deo patri· xpi fili
ſui meritũ æ pᷣmiũ ſummatim pꝛo

ponit / Decũdo xpi vtutes 2 glo

nã ſpecialiter deſeribit / ibi uoniã
pueniſti / Tertcio de penie inimi

oꝝ ſuon agit / ibi Inueniat᷑ manqtit
an 2 finaliter xpĩ exaltationẽ cõtlu
Rdit / ibi Exaltatre domine ĩ

virtute tua⸗
Cde? med⸗ Titu⸗ finẽ de

Kaudiat te, Titulg In finẽ

4

dauid pꝛo aſſumptione vel ſuſrepti

one matutina ſeu ꝓ eerua matutina

Huiq tituli ſenſus eſt· pſalmꝰ iſte tẽᷣ

dens in finẽ· id eſt in xp̃m de cuiue
paſſione agit · ẽ dauid / id eſt xp̃i q̃
hit loquitur in perſona ſua Vel ſub
perſona ecleſie xpi / ſcz oeantis pzo
aſſuptione matutina⸗ id ẽ agẽtis de
paſſiõe / vbi oꝛat P reſurrectione ma
ne facta Et hoc dicit ad ſimilitu dinẽ
ſolis q̊ͥ paulatim aſcẽdẽdo aſſumit᷑ /
donet vbiqz tlareſcat / ſit xp̃e de paſ
ſione ad reſurreckio nem / inde in ce

lũ ad dextrã pꝛis aſcẽdit/ poſtea

miſſo in apoſtolos ſpũ ſeõ mũdũ ſi
dei radijs illuſtrauit · Alij aũt hñt
ꝓ erua matutina / qð idẽ eſt ſcðm
aliã ſim litudinẽ · Cerua en eſt hu
mana xp̃i natura / que lutũ 7 ſpinas
ſcʒ pœozũ tranſilijit / 1 mane in glaz
teſu rrectionis quaſi in altũ eſt aſſũp
ta · / Monet ergo gnheta opati
paſſioni xp̃i / vt ſue reſurrectioni on

tegnemg, Et pꝛimo p̃mittitur gqſ

tio de derelictioen ſimul oꝛo giũgit

ſaut in oĩbq pſalmis de paſſione Se
mdo paſſio deſcribitur / vbi et p reſur

rectiõe oꝛatur · ibi / ircadoderũt Ter
ko fruct vtilitas paſlionis oſten

ditur ibi / narrabo a eetera Pps au

tem pꝛimo ſub pſona veterꝭ homĩs
rulpe ac pene expoſiti loq̃ inapit coꝛ
poris ſui perſonam gerens vel xp̃ᷣe
in ꝑpſona loquitur mpitis veram in
eo naturã humana expꝛimẽs · Vñ
in cruc ait / quare me dereliquiſti⸗
pſalmũ iſtü de ſe ſcriptũ eſſe idicas
Vnde multa hit de eius paſſiõe di
cuntux tam expꝛeſſa / vt magis vi

deantur hyſtoria euangelin pz8

phetia / liet enim multa hit habea

tur non tã ad ipſũ ꝙᷓ; ad eig mẽbꝛa

referenda

. O ming tegit me· Titulue
pſalmi dauid Hit ſub figu
ra uudayci po puli de capti

nitate babiloniaa reuerſi ſub zoꝛoba

bel / et iheſu ſaerdote magno pha
dicit reditũ fidelis populi de babi
lone huiꝰ ſeauli per xp̃ᷣm ad demũ

dei / 1 agit de mia xpi / qua fit hetre

ductio ſpualis enumerans deee gra
tias ꝑ quas velut ꝑ deæm mãaſioẽs
homo ad deũ reuertit· Et introdu

rit᷑ hit eccia loquẽs de xpᷣo ꝑ quẽ ve
lut ꝑ ſavrdote magnũ fit iſta teduc

tio · // In ſingulis verſib ſingule
notantur gratie / niſi ꝙ in ſechdo et

ſeptimo due piter oniũgũtur · Pꝛi

ma ergo gra eſt locis paſcue/ i/ ſer

mo diuing qui ſaginat meditantes
Decuda aqua reſectioĩs· id ẽ bap

tiſmi qua reficiũtur rite ſuſcipiẽtes
Tertia ẽ aĩe guerſio per virtutis 2

bone oꝑationis augmẽtationem
Quarta ẽ deduckio ſup ſemitas iuſ

ticie · i ſuꝑ p̃ᷣepta per caritatis radi
tionẽ ⁊ pfectionẽ/ Quiĩta eſt ſecu
ritas a mal qnter diuinãa aſſiſtẽtia

Dexta eſt oſolatio eruditionis que
fit ꝑ virge a baauli id ẽ diuie corret
tionis diſciplina· Septima ẽ mẽſa

dñ i · id ẽ dñici oꝛ pis guiuatio · Oc
taua ẽ ſpũalis apitis / id ẽ humane
mẽtie iĩpinguatio ſcz ſp̃ualis leticie

repletio· Nona ẽ alix ĩebꝛ ias · id ẽ
calix bñdictioĩ s. ſciʒ xpi ſãguĩs qui

anaſi inebꝛiat · dũ vanan delcatlonü

ns

ins⸗
1ns5
⸗
iſ
udi
ſecn
niti
it
wrn
ni⸗
. 0e
ane
tiae
di
ni

obliuionẽ pꝛeſtat Deciã ẽ mĩa ſubſe

quẽs· id ẽ gra ꝑſũmãs/iq̃ ⁊ pueni?

do inſpitat / 1 mediãdo adinuat /2 fi
niendo ad eterna hitationẽ ꝑduon

do ſeliciter ollocat.

Omi ẽ̈ terra Titul⸗ p̃eda

uid ĩ Pma ſabbati·Pzima

diuiſa a tenebꝛis / 21 eadẽ die xpᷣsode

poſitis moætalitatis teneb: is/ clanfi

cat ẽ/a hõ depulſa pecoꝝ caligie ꝑ
xp̃i reſurtectionẽ teſtaurat· vt ſit ſẽ

ſ tituli Pſalm iſte ẽ dauid q̃ loqt

in pſona ſua vel eccie; agẽs de tlari
ficatiõe xpi ⁊ hoĩs teſtauratiõe / que
facta ? ĩ pꝛima ſabbati / id ẽ ĩ matu
tino diei dñie/qᷓ dies eca p ma ſuit ĩ
pꝛimoe diali rerũ creatiõe ·/ Mo
net ergo ꝓp ha victoeẽ xp̃ʒ tũ trũpho
ſuſclpe· vn ad ſimilitudinẽ ̃wis q̃
poſt triũphũ totã terrã tlamat eſſe
victoꝛis/ pzimo ditit totũ oebẽ eſſe
dei / vt ſiaut nullg ab eig ĩgpio / ſit net
ab eig fide ſit alien/ ij deter mĩat
ibo vtutib p̃diti ſut · qͥ in ec ĩa pſiſ
tũt · ibi · Quis aſceẽdet · Terao xpĩa
na religiõe dilatata ſupſticioſos a pᷣ
uitate reuocat / vt patefactis oꝛ dibg
pᷣm admittõt · ibi Attollite poꝛtas
D ſte dñe leuaui Titul i fi
— nẽ p̃s dð · Pſalmoiſte diri
Agss noei fint / id ? ĩ xp̃ʒ at
l „ „ „72„! 2 —:.
tribult dauid⸗qᷓ loqt in pſona ecxie
ſter aduſa ſcki grauiter afflicke / vk
pſona penitetis p flagella wꝛrecti⸗
monẽs ĩ aduerſis nõ murmurate ̊
ad deũ reſpicere Et pmo petit doceri
vias dñi⸗ a ad den P ſpem erec5

ſabbat dz dies pma ptꝰ ſab
batũgn qua die mũdꝰ odit e/ a lux

Hem̃do deat Pp̃is dimittẽdis P

rib/ 1 ꝓ hüs qᷓ otidie fiut ibi Remi

niſc ere Tercio agit de eternis onñ
dẽs quũo habeat ibi/ Quis ẽ homo
Vdica me Titulg p̃s dð Pſal
mo iſte attribuit dauid / id ẽ vi
cto qͥ hic loqtur ECt monet vi

ro ꝑ ſe

cari ꝓſoꝛtia tiquoꝝ/a iũgi iuſtis/qꝛ
ex ↄuictu moꝛes ſoꝛmãtur/ Et pꝛi
mo vir iuſt dicit ſe non hꝛe hit piẽ
ä iniquis-a petit ab eis diſcerni in
ſuturo · Vecido petit ne malis miſ

ceatur in iudicio; ibi Oñe dilexi⸗ In

hot aüt differt pꝛima ꝑs a ſecäda/
qz in pꝛima ꝑte de iudicio æ⁊ multu
de inocetla ſua agit/ in ſecunda de v

troqʒ pene piter tangit

libꝛi regum de trina vnctiõe dauid⸗

quarũ pꝛima linitꝰ fuit / nõ vtiqʒ in

Oming illuatio Titulg ĩ fi
nẽ p̃s dð· pꝛiuſq; linie ᷑⸗
VHict titul9 alludit hyſtoꝛie

.
—

regẽ / in ſignũ ſutur regni ·/ dua
bus extremis / que ꝓ vna reputank/

in regem vnct eſt/ ſeaunda videhcet
vt regnaret ſupe r tribũ iuda⸗ terta
vero vt regnatet ſupꝑ vniuerſũ irk /

ptꝰ pmq vnctionẽ dauid hoſtesha

buit · ptꝰ ſecidam regnauit in pae⸗
DHz het figualiter acta ſüt vt ſigniſt
mret ꝙ qlibz fidel q a xpõ xpianꝰ

dicitur / 1 a xpi trimate denoiat᷑/ 2

de eig plenitudĩie vnctioĩs linitur⸗

pꝛimo inũgitur in ſignu ſuturi reg

ni / dũ ſpus ſancti graciam in baptiſ
mo æ alijs ſacramẽtis ꝑapit De uũ

do vero i ſuturo inungetur i regẽ⸗

quando bbertatem gloꝛie recipiet /

Zfſicut dauid bis in rege vnc /ſic

vnctis gloꝛiſimtionis noſtre gemĩia
erit ſtola oꝛ poꝛis a aie / ſed hee due
quaſi pꝛo vna reputantur / Sit
ergo pſalm iſte dirigens nos in fi
ne m ſuture -ſummationis attribui

tur dauid / id eſt auilibz fideli / agẽs

de eo quod eſt pꝛiuſcq; linietur ſecũ

da vnctione / id eſt de es qð eſt ante
perſectam vnctionem regalẽ· ante

qua hoſtes habet/qꝛ pt pꝛimã vnc

tlonem ſatramentalem ſub varijs

hoſtibglaboeat 2 gemit / ß poſt ĩ pa
& regnans requieſcit · vnde vt tadẽ

in illo regno gaudeat / hit loquitur

quaſi quoddam ineffabile ſe delide

rate / oſtendense ꝓ quo omĩa pacien
ter tolerat ·/ Monet ergo ne q̊s
poſt pꝛimam vnctionẽ toꝛpeat/ſed

nd ſecundã ſe diligenter pꝛeparado
diſponat· Et pꝛimo agit de pꝛima
vnctione per quam bertificatur ſecu
da / poſt ea dicit quis laboꝛ gemi

r⸗ibi / exaudi dñe
D te dñe clamaui⸗ Titulg
ps huit dauid/ p dauid ali
qñ intelligitur caput id eſt
xpue/aliquando wꝛpid eſt eccia⸗
in terdum vtrũqʒ ſimul / id eſt totus
xpuũes vbi aũt in titulo additur huic
vel ipſi / xpũs intelligitur Hit ergo
plalmꝰ attribuitur huit dauid / id ẽ
xpo · qui hit lo quitur?a eſt tertig eo

rum qui agũut bꝛeuiter de paſſione

xp̃i reſurrectione Monens eos ad
uerſa tolerate qui volunt cũ xpõ teg
nare Et pmo ponit᷑ ozo tempe paſ
ſionis habita / ſecũdo audit de reſur
tectione ſua gracas agit/ ibi Oñdic

.

tus ſit ante ſetũdam vt finaliter ha
E. .

tus xpũs taq; ſcðᷣm qð hõ⸗ ſe hoĩ
bus iuſtis in exẽplũ ꝓponit⸗ q̃ liæt
ſuꝑ oẽs iuſt a dignꝰ ſit / nõ tñ ĩ ſe
fidit/ H totũ a deo pꝛe huiliter petit
j fferte dño. Titul9 p̃e da
utd in conſ umatione taber
naagili Cũu dauid pſpe reg

Matet moetuo ſaule / tulit archa de
gabag et detulit in ihꝛeh m· Qua re

daicta ſecit ei tabernaaulu./2 obtulit
holocauſta Ad qð iuxta lram anas

hoſtias offerre hit hoetari videtur⸗
/ Ded ſpüaliter potig de ſignifi

cato tabernaculo⸗ id eſt de etcia hit

agitur ſicut eĩ archa a philiſteis re

ducta ſuit / tui dauid taberna ailũ
exte dit · ſit xpᷣs a iure dyaboli ecia
teduxit · eiq; dona grẽ gtulit/ de au
ius pfectiõe hit ꝓpheta loqᷣtur q̃ hie
tabernaaulũ dicit qꝛ nũt in ea gtra
dyabolũ militat᷑ / qu? admodũ ſcdz
ſutuꝝ dicitur dom / qꝛ in ea quieſce
tur / Pꝛimo ergo monet ꝓpheta
fideles deo hoſtias ſpualesofferre

êDSetũdo agit de oſtitutiõe ecie

enumerãs ſeptẽ dona ſp̃us ſcĩ· ibi⸗·
Vox dñi · / Terto dieit quid oſti
tute ſiat eccie / ibi · dñe diluuiuũ e
tera/ oſtendens qũo in diluuio huig
ſcki dñe ſideles ſuos illeſos p̃fuabit
VNValtabo te⸗ Titulg p̃s· cãti
, ti in dedicatiõe dom dauid
26 legit dauid ſetiſſe vel
dedicoſſe aliqua domũ dño a/ iõ de
ſp ũali domo / id ẽ de eccia hoateipiẽ
dũ ?„Que ĩ pᷣe dẽti pſalmo tabna
cilũ dicit /·hit ät dom norat᷑ gpter

cauſã ibi expꝛeſſa Suß ergo egit de
Alũmatioe tabnaculi tpe belli · Hic

t

Nat
dN
abee
.
de
lare
dht
gas
r⸗
Wi
uhe
ti

erre
rſe
⸗

9
t
t
d
1.

ne
tt

de

autem eſt pſalmue cantid id eſt lei
cie habite· in dedictione domus da
uid / id eſt ecie xp̃i- quando in eter

na pac manebit Et loquitur hit to

tus xpusquia verba pſalmi huius
quedam apiti / quedam wꝛ poei / que
dam vtriqz oueniunt. a eſt pſalm9
iſte de paſſione xp̃i et teſurrectione
vt paſſio non terteat/ quos ſpes te
ſurrectionisletifict // PBꝛimo er
go qgit xpuᷣs de ſua dedimtione ſcz
in ſua ꝗpꝛia perſona iam ſaccta in re
ſurrectione / poſtea vero ſutura ĩ do

mo ſua / id eſt ecia in finali reſurgẽ
tium cõſummatione · monens ſanc

wos hot ſperantes / deo laudẽ referre
Setũdo dicit quo hanc dedicationẽ

meruentt · ibi Ego autẽ Tercio quo

tam acreperit ibi Audiuit doming
N te dñe ſp eraui Titulus
In finem pſalm dauid P
extaſi⸗ pſalmꝗ iſte dirigẽs
nos in finem id eſt in xpᷣm ⸗ eſt da

uid qui hit loquitur in perſona xpi

vel ſua vel ecrleſie⸗ habitus pꝛo ex
caſi⸗ id eſt agens de exceſſu mẽtis⸗
qui ſit quàdo mens pauet terrena⸗

monens ne quis de ſe pꝛeſumat / HB

de dei miſencoꝛdia Et pꝛimo cõtra

pauoeẽ pzemitticur ſpee et oeatio

Otra mala/ cũ lertitudine libeatioĩis

2 gaudio Dcdo enumerat quot
2 quantn perturbant contra que eſt
oꝛatio ibi Miſerere mei Terno diat

que ſint bona dei gtra malaibi H
magna Vnde huig pſalmi vba / que
dam apiti / quedãa mẽbꝛis / quedam
qhete gueniũt In hat aũt varieta
te /nõ mutatur vox: ſed mput mẽ

bxꝛa eadẽ voc vtut die do Ego me

michi⸗/ qð fit ꝓpter v⁊᷑ nit ẽ c pite
ꝛz pis/ xp̃i ſcʒ a ec e quam fucit cari
ine Dicut ligua oĩm mibꝛoy ſuki
pit voce dices p pede / alcans me· nõ
ditit ualns pede et Pmann / vulne
rasme non ait manum meam vul
neges««
Cati qauoꝝ Titulg Intellee
tI9 dauid Nit eſt intellec9
dauid id eſt penitents In
cui p ſona hit loquitur· docens quid

intelligere debeat qui vere penitene

eſt Ct pꝛimo dicit iniciu boni eſſe ꝑ
ĩdulgẽtia dei. ſe vero / ſequẽtẽ illud
viaũ hoĩm / qui de op ib gloꝛiantur
menta pzꝛopzia iactant / ſuiſſe mi
ſeru/ 5 ꝑ manũ dei couerſum ad ve
tum intellecũ· Ad quẽ alios deen

tos reuocat. in quo ecia ſtantes gfir
mat Decũdo agit de cõſeſſione⸗ vñ

eſt venia·ibi Delicũ meum Tercio
penitudinem multipliater omẽdat
Ibi Pꝛo hac oꝛabit Quarto poniv
letg finie· vbi diat dare deg intellec
tum:ihi ntellecũ tibi dabo

nen pſalmg dauid Hic „
Npheta miam 2 potẽtia der
de opib treatiois tetreatioĩs. vt

timtat᷑ potẽtia qua treat: et ameꝭ

mia qua tetteatAd laudẽ ergo dei
uits oñndit: q/a quẽ/ quo et quare /
laudare debeat Et pmo iuſtos tet
tos laudare monet Hecũdo bim̃ di

rit illũ / qui ad autũ dei puenit⸗ ibi⸗

Hto gene Tercio quid de pꝛedickis
ſentlat ſubdit. ibi Anima nra

Eultate iuſti Tituſus In ſi

Enedic Titulus pſalmus
dauid eu mutauit vultum
ſuum cꝛam abymelech/2
dimiſit eum 1 abijt DHaul pſequens
dauid nũcios miſit ad achis regem
apud quẽ cõfugerat dau id vt eü ad
ſe mitteret quẽ volebat otcdere qð
pſentiens dauid timuit 2 ſe fingẽs
ſurioſũ vel fatuũ · mutato vultu o
ram tege illu a ſe abiciens dimiſit /
ſit dauid abijt meolumis Hit aũt

x ᷓ in hyſtoꝛia regũ voat achio

vocbatur ecia abymelech quo noie
vtit eſ dꝛas ĩ hot titulo/ Jpter ſigni
ſictionẽ miſtici ſacramẽt Dauid ei
xp̃ma vultꝰ mutatio mutationẽ ve
teris ſatrificij in nouũ ſignifict. ve
t ãt ſatrifiaũ dicit / vultg qꝛ ĩ ſigno
volũtaiẽ diuina indicat Abymelech
vero ĩterp̃tatur pꝛis mei regnũ / et
ſignificnt iudeos qᷓ erat tegnũ pꝛaie
ſui / id ẽ dauid qᷣ ſcᷣm carnẽ fuit pꝛ
xpi / eccia vero ? regnůũ / nõ illig pꝛis
carnab ſß dei pꝛis ſui eterni · Muta

uit ergo vultum ſuũ dauid coꝛzam a

bymelech id ẽ xp̃s mutauit vet ſa
trificiũ wꝛzã iudeis qᷓ erat regnũ pa
tris ſui dauid in nouũ lacrificiũ quã
mutationẽ ĩ eena oñdit ĩ qua wꝛpꝰ
ſuũ et ſanguinẽ diſcipuk eucariſtie
ſatramento exhibuit / ꝓpter qð aby
melech id populg iudeoꝝ ? illi pci
pue ni des et ignari diſcipuli / qj hot
ſaꝛrmẽtũ curnaliter ĩtelligẽtes abie
tt retro· xp̃ᷣm dimiſerunt ip̃e ab
eoꝝ ooꝛ dibg abit Monet itaq; pſal
mue iſte ad nouũ ſacrificiũ acoedere
mẽte nõ pede Et pᷣmo qyha ſũma
tim dei laudẽ mittes Monet man

ſuetos ad idẽ Dtcdo ad gmunio
nẽ noui ſatrificij fideles hoꝛtat · ibi
Atcdite Tercio ĩcipictes monet a q̃
boabſtineãt. ibi Veĩte Quarto agit
de tribulatioẽ bonoꝝ malozuũ ibi

Oalli dñi⸗ ne ĩ picul iuſt fluttuãs
aliqua dubietate moleſcat net iniuſ
t9 ſecur ſupbiat

dich dñe Titulg In finẽ
pſalm dauid Pſalmd iſte

dirigẽs nos in finẽ atteibui

eur ißi dauid id ẽ xpᷣo hit loqtur /

nut in pſona ſua / nũt in pſona eccie

Ct agit de paſſioẽ xpᷣi monene vt

aduerſa eig exẽplo feram2 // Et
hmo intipit ab oꝛone P vtraqʒ pte
pugne oeans id pꝛo ſe 1 p aduer

ſarijs c omemocatione aulpe eoeũ
Hecũdo p̃mittes de ſpe boni⁊ gau
dieo narrat maligne erga xpʒz ſe

cerint/ ibi Anima aãt Tertio de frut

tu paſſioĩs agit ꝓmittẽs cõfeſſionẽ
dtoti ecce Et ide p̃atur cu omemo
ratione culpe / cofuſionẽ Pſecutoꝛũ 2
eexultationẽ fideliũ · ibi · Confiteboꝛ

ixit iniuſt Tituld in finem
ſeruo dñi pſalmus dauid
PBſalmꝰ iſte agit gtra erro

rem dicetũ omia mala eſſe ex vicio

nature treatioĩs ne· bona vero ex

Uibero arbitrio // Dot aut hit p

pheta mala eſſe ex vob bona eſſe
ex deo per grãm Vñ in titulo / recte

ſeru dñ dicitur fideb / in hot pſal

mo loquitur Mala ſibi/a deo bona
attnbuens / vel xp̃s⸗ ſerug dñi ap

pellat / qꝛ vſ quaz pĩi obediẽs aui
Eexci vba pſalmi ueniũt Et pmo aſ

ſerit mala rõ ex hoe / ſeo duat bo

na ex deo eſſe per miſenttoꝛdiam ⸗ .

ibi· Dñe in elo
Oli emulari Titulus pſal
mus dauid⸗Pfalmus iſie
totus eſt de oꝛrectione mo
tum 2 velut ſalubze antidotum on
tra illoꝛũ erroꝛem qui murmurant

de floꝛe maloeum a laboꝛe bonozu/

quaſi omnia nſu agantur/ done.

hec ueferioꝛa diuina pꝛouidentia gu

bernari / non aſu trackari Er pꝛimo
monet ecca / in auius Pſona loquitur
pzopheta ne quis malignates imi
tetur· ſed quicquid boni ſperatur a

dño poſtuletut / a quo pꝛoſutura et

eterna donãtur · Vcdo diat malos
ſuꝑ bonos inuidia toꝛz queri · ibi Ob

ſeruabit pecratoꝛ Terco tractat iuſ
tum hit nunq; deſer. pmia bo noeũ

et penas maloꝛũ miſcens cũ inter
iectis adhoetatioĩbq · ibi Junioe ſu i
Omine ne i ĩ furoꝛe Titulg
pſalm dauid in tememo
igon ſabbatt Pflalmus iſ
e eſt dauid id eſt peĩtentis · habit
in rememoꝛatioẽ ſabbati / id eſt eter
ne requiei quam habere deſiderat/
perdere foꝛ midat: Monẽs ergo ad
penitentiam pzimo ꝑ penas ſũma
tim dictas laptat dei miſericꝛz dia⸗
Secundo ponitur narratſo in qua
multipliem numerat miſeriam ibi
Butruerunt · Tertio quia inter tot
mala ſperauit ĩ dño · affirmat ſe au
diendum cum emendationis cõme
moꝛatione · ibi Quoniam in te dñt
Quarto ponitur exultatiua contlu
ſoo de ſalute · ibi Pe derelnquas me
Vnde a lacrimis 2 oꝛatione incpi

ti alibus in exultatione terminatur⸗

vt eerta ſpes ex hot imitutibg detur

Ixi aiſtodiam Titulus. In
finem canticum dauid pꝛo
yditum Tegitur in Palypo

minon ꝙ artha dñi reducka a philiſ

ttis dauid ante eam wnſtituit cnto

ens ſitt i in alijs pſalmis peniten

res quatuoꝛ milia et totdem ianito

res / quibg pꝛefect filios thoee Can

tozibus vero pꝛ epoſuit ducentos oc

toginta octo viros inter quos fue
rut · aſap/emã · etham 7 yditũ⸗/ quo
rum noĩa eldꝛ as frequenter poſuit
in titulis tum P honoee miniſteri⸗
tum qpter noĩm interpꝛetationes

quibus ſubiectoeũ pſalmoꝛũ inte llec

tus pandũtur⸗ Vnde hu us pſalmi
apitur ſenſ ꝑ hot nomẽ yditũ · að
interp̃tatur t raſiliés eos ſcʒ rema
nentes in ſeailo⸗/heteſqʒ terrenis⸗

de quo tranſiliente ag tur hic Doat

eni ĩ pſalmꝗ iſte a dueckione ſeaih ad
legẽ dei inde ad eterni tatẽ mẽte
traſilire Et qꝛ hot iocundũu eſt mẽti
liet graue ſit crrni / deo pſolmoiſte e
dicit cãtici qꝛ hit fit meto de eter
na beatitudine Monet aute hic pſal
mdtranſiliẽtẽ terrena inter bloſphe
mos 2 ĩiquos lingque ontinentiam
ſeruate / ertamina 7nxaes cõpꝛime
re / qꝛ hot ſilentiũ ei multu eſt vtile
Vñ poagit de gunẽtia lingue: iter
blaſp hemos 2 alupnioſos / 2 op

mt noſcere finẽ vbi het nõ ſunt Se

mũ do dicit quo oẽs ſint ſub vanitonte
47 aſu / vñ oppoit ſe expectare dñm
petẽs liberari ibi Veruptñ in yma

gine Tergo iter tot mala petit ſibi

g i⸗

deñ adeſſe et pefrata dimitt / vt pl

pero fine exeat/ ib Exaud oꝛonẽ
Epectas expecaut Titulg
In finẽ pſalmus dauid; i
nis i tituls pſalmoꝝ mul
uipliciter ſumitur/ aliquando ſignifi
mt xp̃m: aliqñ plenitudinẽ tꝑis ali

qũ nouũ teſtamẽtů· alqñ paſſionẽ

vel reſurrectionẽ xp̃i Nica at ꝓ nouo
teſtamento accipitur qð cõſuũmat in
qð vety teſtamẽtũ mutatu eſſe oñ
ditur qð eccia lõgo tpe expectauit⸗
deſiderans xp̃m cu eo nouũ teſta
mẽtũ · in qua expertatioẽ multa a
dyabolo ſuſtinuit 2 otaulte et mani
feſte. a qbo eaa poſt xp̃i aduẽtũ pe
nitg imunis nõ ſuit // Monet er
go pſalm iſie relictis eorimonijs le
gie 2 ydolatrie ſupſtitioẽ/ ad nouũ
teſtamẽtũ atredere Et pmo induct
eccaz expectaſſe deũ et atcepiſſe eüu⸗
2 ab eo nouu ũ teſtamentũ qð 2 mul
ti ſecuturi ſunt/ vñ percutit omnes
ſupꝑ ſtitiones et inuitat ad mirabllia
dei Hecudo expoĩt mirabilia / ſũt

icarnatio⸗ iuſticia p̃dicatioĩs/ libera

tio hoĩm ab iiqtatibg / afuſio ĩimic

ru· leticia ſperatũ · ibr ennuc aui Et

loturi in hot pſalmo xp̃s ex ꝑſona
membzozum⸗
Catus qui intelligit ſuper „
Titulo n finẽ pſalmꝰ dauid
Vel ſicut iheroni mus tranſ
fert In finem intellectꝰ filjs choee⸗
Didut legitur in libꝛo numen Cho
te cũ dathan et abyron mouit ſediti
onem contra moyſen et aaron/ pꝛo
qua a deo grauiter punitt ſunt. Fue
mnt autem quida filioeũ choꝛe qui

patris neqnitiam nõ ſunt ſecitl. vn
de 2 poſtea a dauid in miniſtenum

domus du ſüt aſſumptit et a dĩo
benedicki⸗ pꝛopter q ecia in titulis

pſalmoꝝ ſepe fit mẽ tio de eis maxi
me tamen pzopter nominũ interp̃

ttionem ex qua ſp ualis intelligen

tia apitur vt hie Choee naqʒ calua
ria interp̃tatur· qui fuit locis dñice

Paſſionis Vnde per mluanam⸗xp̃i

paſſio intelligitur. filij ergo caluari

e / filij ſunt paſſionis q̃ in truæ dñi

cum apko gloeiatur Et hijs huius
pſalmit intellectus attribuitur⸗ q cre

dut xp̃m/2 ſi pauperem eſſe et moꝛ
tuu⸗tamen verum deum // Ct ſit

e ſt ſenſus tituliz ntellectues huig plal

mi tendens in ſinem id eſt xp̃ᷣm at

tribuit filijs choee i id ẽ filijs crucis·

monẽe vt xp̃ ⸗ ſi pauper 2 paſꝰ9

tredatur tñ de? / Et pmo qgpyhe

en intelligentẽ ſup egenu et paupe

rem lebꝛat Seaundo xp̃s de paſ
ſione ſua agit que ſem egenum ſu
it· ibi Immici mei æc Tercio agit de
reſurrecione / q eſt gloꝛia egeni / ad
cõfirmondã ſpem fidelium · ib: Tu
aute dñe· // Ct elt in hot pſalmo

vox toti9 xp̃i· id E mupitis et cꝛꝑie

quaſi vnig hof s Quedã cni Pba ca

piti aueniut / que da mẽbꝛis / qda P
phete Pꝛius ꝓpha loqt i ſui pſona-

poſtea iducit xpᷣm loquẽte et in mẽ
bzis 2 ĩ ſe In mẽbꝛ is ibi Ego dixi
In ſe ibi·J nimicd meit
Vẽadmoduũ deſiderat · Ti
tulg ĩ finẽ iĩtellec9 vl ĩ ĩitel
lechu filijs thoee Vt ſup i

. li chael ſũt filij aluini/xp̃i·ĩ aaluo

= — =æũẽ-—

—, —☛

— —

—

— —

un
No
alis
nn
nin
liget
alua
dnia
r
llan
a d
hiun
zi
kna
gpſa

mn al

zanla coſtit

heliſeo p̃ᷣſignati. qui tropheum xp̃i
id * ſignu crucis in fronte oꝛdis et
wꝛpie ſuſceperũt· quibg intelleaus
huius plalmi attribuitur // Et eſt
plalmꝰ iſte contra triſticias ſeculi ne

nos a deo retrahat vbi eſt vox fidel
deũ deſiderantis qui ſpꝛetis vicijs

ad fontẽ gracie vel cõtemplationis
diuine aſcendere aupit· Monens ne
ſeaili triſticie ani mũ ĩ ĩdeſperation?
vel tedium trahat / et a ſco deſiderio

retrahat // Et pmo omne deſide

num huig fidelis dicitur eſſe ad deũ

Seaido agit de coturbationibg on
tra quas ratio gfoꝛ tat ſenſualitatẽ /

ſpe onſolationis diuine/ ibi Quate
triſtis s

Vdica me deg Titulg 7r nſi
nem pſalm⸗ dauid Nic lo
r in pſona ecrie inter zi
te⸗ ontra pꝛeſſuras ſeci
lpetens ne ipe a deo retrahant Et

pmo cõqueritur de ꝑ mixtione malo
rum 2 pᷣatur ab eis ſepari Decudo
agit de leticia ſinali · P qua laudat
deũ in tribulatione⸗ ibi⸗Et ĩtroibo⸗

ex hoc ſe gfoꝛ tat qui pzꝛuus triſtis⸗

erat 4 etera

Eus aunb Titulg In Rna.
pſalmi filijs choꝛe ad intel
lecũ Plalm iſte dirigens

in nfinem / id eſt in xpᷣm attrbuitur fi
lijs choee / id eſt filijs paſſionis ſciʒ
ſanctis martirnbz ad intellectu / id *
vt intelligant cur martires deus vi
detur relinqvere ſubtrahẽ do tꝑalia

bona et affligi pmittendo / cũ pꝛẽs

antiquos iuuenit in mann valida
tis temꝑ alia habundater contulerit

—

Eð ideo fucit / id eſt te mpalia Efet
tis ſubtrahit. vt amplig deſiderent
eterna⸗2 aduerſa inſert / vt feruẽt
querantur futura bona Jllis aũt an
tiquis tẽ ꝙᷓ rudibg adhut impfer

tie tempalia ontulit. vt eos ad cre

dendu Eruedn alliceret; et ꝑ illa

rũ τmꝑalia , noſtra ſpiritualia vo

luit figurari Monet ergo pſalmꝰ iſ
te ad cõtemptu terrenon 2 ad appe

titum œleſiiu Et Pmo diſtinguit be
neficia dei / oſtendene que incipienti

bus data ſüt in mudo 7 que pfechie

dabütur in elo . SHecũdo enumerat
mala que hit ferũt boni / nõ tamen

bliti dei Quũt aut reppuliſti Tercio

pmare auxiliũ vt hit afflichts tpe te
ſurrectionis xp̃us ſubueniat⸗ Exur
ge cτ oquitur autẽ ꝗphe ta in pſo
na martirum ſeu ſdeliu pſeaitionẽ
pacientiñ

In finẽ pꝛo hijs qui cmu
tabũt᷑ filijs choꝛe/ ad intel

lecu canticu pꝛo diletto Canticum
iſtud tendẽs in ſinem / id eſt in xpꝛil

tum vel in glümationem eterne be

atitudinis ?habitum pꝛo his qui cõ
mutabuntur / id eſt de veteri hoĩt in
nouũ mutabutur⸗ Et ꝓ dilecto ſciz

xpa. ſto eerleſie e ſponſo⸗ cantatur fili

is choee / id eſt filijs trucis ad intel
lectum / ſcilict vt intelligant miſten
um wniunctionis dilecti et dilecte /

id ẽ xp̃i et ecleſie ſpõſe ſue ad quo
rũ laudẽ a veneratione monet pſal

mus ſſte⸗ 11 Et pzꝛimo pzꝛopheta
æleſtibus epulis ſaginatus / pꝛerm
nia der ſe eruttuatuxum pꝛomittit

g tii⸗

Ruckauit wo⸗ men Titulus

—

Seiãdo i incipit de laude ſponſi lau
dans en quadz ſoꝛmiter / a foꝛ ma/

a poteſtate / a indicio / ab oꝛnatu/ ibi

Specioſus ſoz ma ac Tercio laues
Ponſe cantatur ſubmiſſius eciã qua
dꝛzupliater / a foꝛma / agla / ab ami
aab/ a pꝛole . ibi Audi filia Voc er
go a canticaã merito diatur epythala
miũ/id eſt laue thalamiquia laus
ſPonſi et ſponſe et deſponſationis

koeum⸗
Eg noſter reſugiũ Titulg
In finem pſalmꝰ dauid ſi
lijs choee arthanis Pfal
my iſte tendes in finẽ / id E in xpᷣm
eſi dau d / id eſt auuſlibet ſidelis⸗ 2
attribuitur flije choece / id ẽ filijs t cru
us / habitus pꝛo arthanls / id ẽ pz0
manifeſtatione archanoeũ aduẽtue
xpi · de quibus hit agitur · / Pꝛi
mo naãqʒ ꝙ in aduentu dñi omnies
ſpes habenda ſit oſteditur in tra
ſitu apoſtoloeñ ad gentes“ Decũdo
dicit ꝙ eckia ſundatur in xp̃o cui gẽ
ere a tegna ſubiciũtur/ ibi Fluminis
impetus Tercio narrat magnalia /
incarnationis tempe facta; ibi⸗ Ve
nite 2 videte opa. Vidoͤns ergo p
pheta in xpᷣi aduentu multas inſur
gere trbulationes cõtra tas oonſola
tone p̃muniens / in pſona filioeum
ehore ſeu auuſeuqʒ fidelis de inde
a / ad fidei ſtantiam exhoetatur

mus daud pꝛzo fuüjschoer

Pſalm iſte ? dauid gphe
te aui hit loquitur i in vote apoſtolo
rum / habit pꝛo filijs chore/ id 7 p

Surrſie⸗ dirigene ¹ finẽ id ẽ E in 1 *

—N

MWnes gentes3 ſinẽ pfal

laudem. Vñ pmo gentes ad quas

gracia traſiuit ad dei laudẽ inuitat⸗

Setũdo aſcenſio regnũ dei deſen
bitur vnde inſtater pſallere monet⸗
wbi Aſcendit

vvel laus cantici filioꝝ / vel fi
lijs chore ſecuda ſabbati⸗

ſtliop vel tantatur filijs thoee; ha
bitus ſe da ſabbati. id eſt ſecuda die

pt ſabbatũ ſcz die qua ſeat dñs fir
mamentu · P qð hie intelligitur er

eleſia ſupza petra firmata⸗ de qua

hic agitur⸗ quã votat ciuitatem / ea
2 dñm eius cõomendans Vnde pꝛi
mo agit de ſundatioẽ ciuitatis qua

amẽdatiue deſcribit Seaido ages
gracias de aduentu xpi / monet de
gradibz ecrie diſtribuendis p quos

ſaluatoꝛ agnoſet poſſit/ ibi Duſtepi

mus dens

filijs thoee pſalmꝰ? dauid

ĩi p mũtur / quaſi deg hot ignoeet

vel non euret / Vnde monet fili
os choee id eſt f ideles xpꝛiſti vt in
mundo deiecki⸗non ideo appzecien

tur elatos Et p mo attẽtos fucit ad

ea qᷓ dicturg Herdo ĩcipit Pſecjui
illa. dicẽs ꝙ xp̃e nõ reeimet ĩpios·
ibi Cur timebo Terco dicit qᷓ ĩpije

2 iuſtis te ddenda ſunt⸗ ibi⸗ Dicut o

Uts uarto a ämonet ne umtantar

Agnodns Titulg pſalmg

Pfalmy e qui eſt laus cantic⸗ eſt

Pdite her Titulg⸗ In finẽ

DHitc agit gpheta de ama
zibus mundi / oſtendene eos cim
Aua gloria pituros/a illos redargu
nse qui colũt deũ vt hit bñ ſit eis ·
murmurantes quia mali ſioꝛent 2

nuid
a

*
84
e
fni
Nen
m

i
6*
t0
N

ibi Me timuene

potentes qui oĩa cũ luœ telin quũt⸗

Eus deoꝝ Titulg pſalmus
aſaph Bt ſupꝛa dictu eſt a
ſaph cũ alijs multis pᷣſjecꝰ

fuit cantozibg in tabernaculo dñi⸗
hebꝛ ayee interp̃tatur congregatio⸗
grec vero / ſynagoga⸗ Que hic loqʒ

tur in ꝑſona fidelium xp̃m expecta⸗
tium // Agit aut pſalm de muta
tione legaliũ ſacrificioꝛum in ſacnfi
tium laudis. ſiait ſupza egit de mu

tatio ne eoꝛũ in ſacnficium dnici wꝛ
poꝛis a ſanguinis Agit ecia pꝛimo
de vtroqz aduentu dñi per pꝛimũ

blandiẽs / ꝑ ſeaindũ terrene,· Stdo
vox xpꝛiſti inducitur monentis vt re
lictis ſatrificijs pecidum / fiat ſacri
ficium laudis Audi populus meue

Tertio diat a quibus velit ſacnific

um laudio/ vhi petatoꝛi ſue nequ:
tie imputanturihi/Peccatoꝛi aute
Duo pꝛzimi verſus ad pꝛimum ad

uentum⸗ ſequentes / ad ſecundum

pertinent-

Iſerere mei deg Pſalm da
uid cũ venit ad eũ nathan
ꝓpheta quoniã intrauit ad

berſabee⸗ Titulg iſte patet ex hyſto
ria lbꝛi regũ de adulterio dauid cã

vxoee vꝛie Vñ hit pſalmus agit de
penitetia humilitate / qua habuit

dauid qñ ſup hot eũ gyheta redar
guit / monens nos exẽplo ip̃ius ad

penitentia- Et pꝛimo ponitur deỹ

catio⸗ vbi iudicis beniuolẽtia mpta
tur. Dtðo ꝛx auctoꝛitate dei mani
feſtatis / onfidentia ablutionis oſtẽ
ditur⸗ ibi ierta Tercio ex onfiden

ne fac⸗

tla ſecums / petit deletionẽ oĩm pet

qatoꝝ æ plena reſtitutionẽ ibi Auer
te Quarto diat quid reſtitutus Pſol
