nis bono ſuo vtit / iterioꝛ ſẽſg auaſi

obdoꝛ mit Et vt ait grego? xxiii mo
xak · vñ exterig auditg apit ĩde ĩteri

us obſurdeſcit Tercio tpał pturba
to ĩpedimẽtũ eſt ſenſuũ ſpũaliu p
curã a ſollicitu dinẽ terã exterioꝝ/ qꝛ

cut huſigo diet li⸗ iii· de archa noe⸗

Meus quas aue carnales exagitut

w
ll

ie
n
oi
uet

non wmpꝛehendunt ſapientiã ſapi
da . qui minoeatur actu id eſt qui
min) in exterioꝛib tem poealibus

pturbatlomib occupatur ip̃e inne

nit eam· Nã ſicut ait gregozi? xxx*
morab. du exterioꝛ euagatio ſenſuũ
clauditur / interioꝛ ſenſus aperitur
¶ De ſenſuũ ſpiritualiũ remedijs
iunuamentis·
¶Capitulũ xiij⸗ .
Etemedijs vero contra pdie
ta impedimenea quaſi de me
dicamentis contra moebos anime
aliquid dieendu eſt . Vec ergo tria
Hapua / ſeðm tres act⸗ iherarchicos
quos ponit dyoniſig / qui ſunt pur
gan / ilumiani/ 2 Pfic/ Vnde ſeðdm
hec refoꝛmantur a reparantur ſpũ
ales ſenſus ad contemplationẽ eter

noꝛum iuxta qð dicit apoſtolus Re

ſoꝛ mamini in nouitate ſenſus vzi⸗
id eſt onte mplando experimentali
ter ſentiatis / que ſit volũtas dei et

cetera⸗ Hot itaqʒ fit in nobis tripli

ñ via · ſciliet purgatiua / illuminati
ua 2 pfectiua Burgatiua tendit ad
noſtre culpabilis vni tatis mũðifica
liuam refoꝛ mationem · illumiatiua
ad eterne veritatis ĩitellectiuã ſpeau
lationẽ / ꝑfectiua ad diuine caritatis
afſectiuam vnionẽ Dz qꝛ a multis
multa dicka 2 ſcripta ſunt / 2 hec ſu
perficialiter tetigiſſe ſufficiat Hoc
vnum tamen hit ſcire expedit / ꝙ in
hat triplici via vtliter inapere / Pfi
Ere / 1 pfirere non valemus / niſi illo
duce 7 eig gracia dirigente qui ait⸗
Ego ſum via veritas 2 vita / via di

rigens ad purgationem / ventas lu

æns ad illuminationes viam oon
ſummans ad perfectionem Et hoc
ideo qꝛ ſicut do et bernard i libzo
de am oee dei ſup illo verbo aperu
it eis ſenſum vt intelligerent ſeriptu
ras · Het apertio interioꝛis ſenſue
q̃ ẽ noticia exꝑiẽtie intelligẽtis 2 ſẽ
tientis bonitatem virtutem dei /
fit ei potenti boni cate a efficaci vir
tute in filijs gracie / 2 eſt opus graci
e operantis qua efficitur / vt ide m
ait vt leticia ſalutaris acepta / aĩla

ſapientie ſpiritu pꝛincipali cõfirma
ta/ leta demntet/ ideo dimt Dig

natum eſt ſuper nos lumen vultus
tui domine / dediſti leticam ĩ oꝛde

meo⸗ Quod nobis pꝛeſtare digne

tur ipſa dei ſapientia / que eſt budie

ta in ſeaula ſeculoꝛum amen ··

Deo gracias,:

¶ Explicit om̃pendium õcempla

tionls tres continens tractatꝰ pꝛinci
pales editum a teuerendo patre ar
domino ſatre quoqʒ theologie pfeſ
ſoꝛe eximio domino petro de allya
o quondam epiſcopo cameracen 2
poſtea tardinali⸗

deoe untemplatlone locutt ſunt
Magn dyoniq edoctus a paulo pꝛi
mus videtur hac theologia ſpeaula
tlue tradidiſſe ĩ ſuo trackatu de miſ
tia theologia in alijs liberis ſuis
ſepius interſerit ·
Benerabilis deniqz richard de ſcõ
victaee quaſi pꝛimus poſt dyonlſiũ
materia hanct ab alijs ſub ollaudati
one vel amonitione traditam tedux
it ad modu artis et doctrine / aiue
ſenpta omnig nichil fere niſi cõtem
plationem ſapiunt aut reſonant
Caſſianq in ollationib patrum no
minatim in illa de mritate
Augdin de vera religione 7 cõſeſſio

nibus de diligendo deum in de

trini tate at alibi pluries·

Nno lallo doctoꝝ aliquon qui

CWymaale in ſuo libꝛo de xxxgra

dibus ſcale⸗

Gꝛegog in ſuis moralibus ſparſine

ſpecialiter in vi⸗/a in iij/ omel ſuper
ezechielem

HDernard ſup cantim de diligen

do deu alibi ·
Hugo in de archa noe de oꝛẽone
ſuꝑ eteleſiaſtẽ p̃ſertim ĩ pꝛologo
et ſup eeleſtẽ ierarchiam ſpecialiter
vie md* alibi⸗
Donauentura in ſuo itinerario totũ

miro ⁊ compẽdioſiſſimo artifico cõ

plexꝰ ẽ/a in ſuo ſtimulo amoeis⸗
Süt alij tracat 9 płes ꝓpilati a no
uellis vt eſt ſtimulg amoeis ad xp̃i
paſſionẽ Et alter de triplici via cuig
ticiũ eſt / vye ſyõ lugent-⸗ Et alter de
nouo ſeculo . Et alter de vij. itineri
hus eternitatis; Et alter de genat

ſ venit / alius tercia ps ſuſpecta eſt
Scripta ſunt eciã aliqua ſuꝑ hot in
vulgari in ſermonibus qbuſda ad
tlerũ in puulis tractatibus- Que
gia denumerare nõ noſtrum eſt

2ðð : —

¶ De quatuoꝛ gradibus ſcale ſpiri
tualis ex dictis beati bernardi a
domino petro de allyao/ quonda
epiſcopo mmeraenſi⸗

DBauloꝛ ſunt ſpuales
grad aie / lectio · me
ditatio / oꝛatio / 2 on
fẽplatio · Hi grad⸗
ſicut nominibus a ni
mero ſunt diuiſi / ſit oꝛdine merito
lun diſtincki · Eſt autem lectio / ſedu
la ſeripturarum tum animi intentio
ne inſpectio · Meditatio eſt / ſtudio
ſa mentis actio/oculte veritatis no
ticiam / ducku rationis pꝛopꝛie iueſ
tigans/ Oꝛatio eſt / deuota oꝛdis
in deum intentio / pꝛo malis temo
uendis pꝛo bonis adipiſcendis⸗
Contemplatio eſt / mẽtis in deũ ſuſ
penſe quedam ſup ſe eleuatio / eter
ne duldinis gaudia deguſtans⸗
/ Aſſignatis quatuo graduũ deſ
pectioĩbò / reſtat vt eoꝛum tirea nos
officia videamus · Deate vite dulce
dinem lectio inquirit / meditatio iue

nit/oꝛatio poſtulat / cõtemplatio de

guſtat · Lectio quaſi ſolidum cihũ oei
apponit / meditatio maſticat fran
git/oꝛatio ſapoꝛem atquirit/ cõtem
platio eſt ipſa duledo que iocdat

1 refirit· Lectio in oꝛtie / meditatio

in adype / oeatio i deſiderij poſtula
tione / oontemplatio in adepte dula
dinis delectatlone · Qð vt expꝛeſſi

us viden poſſit / vnu de multis ſup

ponamus exemplũ⸗ In lecione au

dio · beati mũdo wꝛ de / quoni à ipſi
deum videhunt⸗ Ecre bꝛeue verba
ſed ſuaui a multiplia ſenſil tefertu /
quod poſtqᷓ; anl ma diligeter inſpex
erit dicit intra ſe/ redibo ad oꝛ meu
2 temptabo ſi ſoꝛte intelligere et in

lenite potero mundiciam hanc / P

oſa enim 2 deſiderabik eſt res iſta⸗
auq poſſeſſoꝛes beati dicutur⸗ ali vi
ſio dei / que eſt vita eterna / pꝛomit
titur/ que tot ſacte ſcriptute teſtimo
nijs tollaudatur Voc ergo ſibt
plenius explimire deſiderans / exci
tat rationem ad in quirendum quid
ſit / et quo modo habeni poſſit het a
deo pꝛecioſa mundicia- Agedens
ergo edula meditatio / interigea pe
netrat / ſingula rimatur⸗ attente coſi

derat . ꝙ non dixit / leati mundo woꝛ

poee ſed mundo coede⸗ quia nõ ſuf

fict habere manus mundas 4 inox

ias a malo opere / niſi 1 a mahs o

gitationibus mundemur in mote⸗
dicente pꝛopheta Quis aſcendet in

montem domini ? Innocens mani

bus a mundo wꝛde⸗ Item conſide

rat quantum hant mundiciam on
tat idem pꝛopheta ſic oꝛans Coꝛ

mundum trea in me deus⸗Et poſt

i;ᷓ het et multa huiuſmodi de oꝛ
dis mundicia pertractaiut Inapit
cogitare de eius pꝛemio q; gloeioſũ
2 delectabile eſſet videre ſaciem de
ſideratam domini· ogitat ꝙ ĩ hat
viſione erit ſacetns illa de qua di
rit pꝛopheta/ſatiaboꝛ aim apparue
rit gloꝛia tua- Hijs anima fuubues
iflammata/ his ſcitata deſider ijs/

alabaſtro fracto / ſuauitatem vngin

,

nꝛeſentire intipit/ nondum ge gaſt, 6
quaſi i nanuũ odoratu⸗ 1 ex hoc ollt
git / ꝙ ſuaue eſſet huuus mundige ſẽ
tire experientiam / aui meditation?
adeo inuenit eſſe iooundam / Ded
quid faciet? Nabendi deſideno eſtu
at / et non inuenit apud ſe quomo
do habere poſſit / 2 quanto plus in
quirit / tanto plus ſitit - dum appoit
meditationem / apponit doloꝛẽ⸗
quia non ſentit duledinem quam
in oꝛdis mundiaa meditatio eſſe

monſtrat, ſed non pꝛeſtat „Non

enim eſt legentis aut meditantis
hant ſentire / niſi datum fuerit deſu
per hoc a ſolo deo eſt / qui ſapientie
lapocem dat / 2 ſapidam anime fa
rit ſcientiam · Sermo ſiquidem da
tur ainctis, talis ſapientia paucis-

BVidens ergo ani ma ad deſi

deratam expenientie duledinem p
ſe non poſſit attingere / 1 quato ma
gis ad coꝛ altum aſcẽdit / tanto ma
gis exaltatur deus humiliat ſe et
ad oeationem conſugit diens · Do
mine qui non videns / niſi a mudis
coꝛdibus / inueſtigaui legendo 7 me

ditanto que ſit et quomodo haberi

poſſit vera oꝛdis munditia / vt ea
mediante vel ex modia parte poſ
ſem te cognoſcere⸗ querebam vultũ
tuum domine / domine vultum tuũ
querebam / Diu meditatus ſum in
coꝛde meo / et ĩ meditatiõe mea ex
ardeſcit ignis deſiderium ampli
us cognoſcendi te· Dum panem ſa
tre ſcripaure michi frangis in fracti
one panis magis ognitus es⸗2 ;
plus te ognoſco/ tanto plus te

—

=

cgnoſcere deſidero/ non iam in woꝛz

lice littere / ſed in ſe nſu experientie .„
Met hoc peto domine/ pꝛopter me
nita mea: ſed pꝛo tua miſericoꝛ dia⸗
Kateoe enim ꝙ indignus ſum pee
catoz: ſed catelli edunt de micis
que ndunt de mẽſa do minoeum ſu

cum⸗Da michi ergo domine arra
hereditatis futute 2 ſaltem guttam

* wleſtis pluuie / que refrigeret ſitim
meamqz amoee ardeo⸗/ Hie

autem huiuſ modi ignitis eloqis

ſunm inflammat deſiderium ?tſic ſi
um acẽdit affeckum: ſit ſponſa ſuũ
aduoat ſponſum Dominus autem
alius oauli ſuper iuſtos a aures eig
ad pꝛeœs eoꝛum / non expectat do
net ſermonem finient / ſed mediũ
oe ationis airſum interrumpens / ſeſ
tinus ſe ingerit / 1 anime deſiderio /
feſtinus ocurrit⸗ œleſtis roꝛe dul

cdinis circumſuſus / vngentis opti

mis delibut animam fatigatam
retcreat; eſurientem reficit · ardam ĩ
pinguat⸗ ſacit eam terrenoeum obli
uiſci⸗a abſoꝛ tis ab ea carnalibꝗ mo

tibus / ſuperna contemplatione totã

in deum onuerti· / Ded o domi
ne quomodo omperiemus quãdo
hoc facis ?21 qð ſignũ aduẽtus tuiꝰ

Nuüquid huiuſ modi conſolationis

leticie teſtes ſunt / ſuſpiria 2 lacri
me? Hiquidem ita eſt: noua eſt an
tiſraſis iſta / inuſitata ſ. ignificatio⸗
Que enim wonuentio onſolationie
ad ſuſpiria Aeticie ad lacrimas? Si
tamen iſte diende unt lacrime et

non potius roris interioeis homĩs
deſup infuſi ſuꝑeffluẽs habndatia/

deni

mad
wt
omi
cde
tie
onie
lm
Sn
no⸗
mnis
Di
te et
mis

ad interioꝛis ablutioĩs indiciu et ex
teriois hoĩs purgamentu⸗ O dñe
iheſu ſi adeo ſuͦt dulcs iſte lacrime
que ex memoꝛia ⁊ deſiderio tui exci
tantur qᷓ; dule erit gaudium qð ex
manifeſta tui viſitatiõe apiet ? Si
adeo dulee eſt flere ꝓ te: qꝙᷓ; dule erit
gaudere de te? Lieet autem ſponſus
ſiec adueniẽs elapſus qnqʒ ſubtrahit

ſe quatum ad p̃dicta viſitationẽ *

tum ad gtemplatioĩs dulce dinem⸗
manet tamen pñs quantum ad gu
bernationẽ quatum ad gracie vnio
nẽ iõ nõ deſperes deo o ſponſa ne
exiſtimes te ꝓte mpni ſi pauliſꝑ ſub
trahit tibi ſponſus faaẽ ſuã Oĩn iſta
tibi wopantur ĩ bonũ / tibi venit ad
aſolationẽ tibi reœdit ad cautelam⸗
ne magnitudo reuelatio ĩs extollat
ne ſemꝑ apud te ſic indpias ſoda
les cõtempnere / ne hat gtinuã viſita
tionem / nõ iã gracie attribuas ̊ na
ture Recedit ergo / ne ſoꝛte nimis aſ

ſiduꝰ otempnaturet vt abſene ma

gis deſideret/ deſiderat : auidig que
ratur · diu queſitꝰ : tãdẽ gratig ꝛueni
atur Inſupꝑ ne exiliũ reputem pꝛo
patria/ arrã ꝓ p̃tij ſũma: venit ſpõ
ſus viciſſima redit pauliſꝑ :pmit
ut nos guſtare ; ſuauis ẽ a anteqᷓ;
plene ſentiat / ſe ſubtrahit/ a ita qua
ſi alis expanſis ſuper nos volitas⸗
ꝓuocnt nos ad voladũ At ſi diceret
Ece parũ guſtaſtis q; ſuauis ſum
et dulcis· ſed ſi vultis plene ſaciari
hac dulcedine / gurrite pt me in odo
rem vngentoꝝ meoꝝ· Hz aue tibi
o ſponſa qñ ſe abſentat a te ſpõſus
non longe ahit 2 ſi non vides eum

iße enmen videt ten zelothipo eſt ſi
foꝛte aliũ amatoꝛẽ reœpis/id ẽ ali

is magis placere ſtudueris⸗ ſtatim

di ſcedet a te Delicat 7: nobilis · di
u es ⁊ ſpecioſus/Jdeo nõ niſi ſpecio
ſam dignatur habere ſponſam / ſi vi
derit in te magulã ſtatim auertit oau
los ſuos a te Eſto ergo aſta verecã
da humilis vt ſit ab eo frequẽter

viſitari merearis Vt autẽ que diſfu
ſius dicta ſunt ſimul meli9 videan

tur · pꝛedictoꝝ ſũmã tecapitulando
olligamg Ex p̃ miſſis apparet qũo
pdicti gradꝰ ſibij nuiom cohereant⸗
Lectio eĩ quaſi fundamentu pꝛimo
occurrit/ data materia mittit nos
nd meditationẽ· Meditatio quicqd
appetendũ ſit diligencius iquirit /
quaſi effodiens theſaurũ inuenit O

ratio ſe totis virib ad deũ erigene

impetrat theſaurũ deſiderabilem⸗
contemplationis ſuauitatem. Hec
autem adueniens pꝛedictoeum trũ
laboꝛem re munerat / dũ wleſtis ro
xe duledinis / aĩiam ſitientem ĩebꝛi
at Lettio ergo eſt ſcem exterius ex

ercitium /· Meditatio ſe8m interio

rxem intellecaim / Oꝛzatio ſc8dm de
ſiderum. Contem platio ſuper om
nem ſenſum · Pꝛimus gradus eſt
incpientium Scdus pꝛoficientium
Teraus deuotozuũ Quartus beato

.

tum · Hij autem gradus ita wna

thenati ſunt et vicaria ope ſic ſibijn
uitem deſeruiunt ꝓ pꝛecedentes ſi
ne ſubſequentibus nichil aut parum

pꝛoſunt. ſequẽtes autem ſine pꝛece

dentibus aut raro aut nunq; habert
poſſunt⸗ Vnde poſſumus olligere

f- 1

lectio ſine meditatione eſt arida⸗
meditatio ſine leckione erronea · O

ratio ſine meditatione tepida medi

tatio ſine oꝛ atione infricuoſa Oꝛa
tio ſine deuotione nõ eſt cõtemplati

onis acquiſitiua / ontemplationie

adeptio ine oꝛatione aut rara eſt 4
miraculoſa“ Deus enim alius po
tentie non eſt numerus et cuius umn
ſericoꝛ dia ſuper omnia opera ei⸗/
qnqʒ; de lapidibus ſuſcitat filios a
bꝛahe / dum duros et nolentes ac⸗
quieſcere ogit vt velint / añqz non
votatus ſe ingerit / qñqz non queſi
tus ſe inſundit · qð et ſi aliquando
legimus contigiſſe vt in paulo 2 -
is quibuſdam non tamen ideo debe
mus 4 nos quaſi deum cotemptan
do tala pꝛeſumere⸗ ß facere qð ad
nos pertinet / vt per has quatuoe af
centiones graduum / aſcendamus
de virtute in vir tutem donet videa
tur deus deozum in ſyon . DHeatus
ille qui ſit aſcendit/ caueat ne poſt

ontemplationem iſtam qua elena⸗

tus ſuerat vſqʒ ad elum inde dinato
caſu coꝛruat vſqʒ ad abyſſos⸗ Ne
poſt tantam dei viſioͤnem ad laſſ⸗
uos mundi ackus / et carnis illece⸗
bzae conuertatur-Quando vero
mentis hum ane acies infirma / bea

u luminis illuſtratlonem diuchh ſ

tinere non poterit· ad aliquem trict
graduum per quoe aſcenderat / lem
ter a ondinate deſcendat⸗ et alterna⸗-

m modo in vno mo in alio ſedm

motum liberi arbitrij pꝛo ratione lo
2 tempoꝛis demoetur/ tanto to

men vt michi videtur deo virinior
quanto a pꝛimo gradu remocioe⸗
Sed heu fragilis et miſera huma
na wonditio Ecre ducku ratlonis et
ſripturarum teſtimonijs aperte vi
demus beate vite perfectionem in

hijs quatuoe gradibuscontineri Dz

quis eſt qui hunt viuendi tramitem
teneat? Quis eſt hic 2laudabim

eum ? Velle multis adiacet / per

fiere paucis· Vtinam de illid pau
rne eſſemus- Dunt autem quatuoe
eanuſe que nos a pꝛedittis gradibus
plerumq; tetrahunt . ſcilitet ineuita
bilis neceſſitas / honeſte attionis v

blitas / humana infirmitas / müda

na vanitas Pꝛima excuſabik· ſcða
colerabilis/ tercia miſerabilisquar
en culpabilis/ Zllis enim quos het
cauſa a ſuo pzopoſito retrahit/ meli
us erat gratam dei non agnouiſſe /
ꝙỹÿ poſt ognitam retroiſſe · Ded
deus bone ſuauis mitis dulas conſi
liarius pꝛudene adiutoz ſoꝛtis ꝙᷓ ĩ
humanus eſt ꝗꝙ temeranus qui te
abitit / qui tam humulem tam man
ſuetum hoſpitem a oꝛde ſuo repel

. lit./qui pꝛauas noxiaſqʒ cogita tioẽe⸗
retpiens / ülud ſecretum cubile ſpiri

tus ſantti / ſciliet ſecretum oꝛdis ſui
qð paulo ante gaudijs intendebat
celeſtibus tam ſubito mundis cogi
tationibus / quaſi poncs conaulcan

SDum tradidit . Veu heu adhuc ca
lent in oꝛde ſponſi veſtigia / et iam
intromittuntur adulterina deſide
ria Male oonueniens eſt aures que

modo audiuerant verba gue non

hde⸗

—
=A S.1
—,. —

—
„ —

en n
14
niam
bimg
per
peu
atiloe

Dus

ntuith
hnis
nüde
. ſce
guat
her
meli
iiſe/
do
t
i
9 e
mot
upel

lieæt hoĩ loqui tam ũto intlin ari ad
fabulas aut detractiones audiẽdas
Oaiulos qui mõ ſacris latrimis bap

tiz at erat cõſeſtim cõuerti ad viden

das vanitates· Lingua que mõ dul

ce epitalamiũ ſpõſe cãtauerat iterã

wuerti ad turp loquia· Abſit hoc a
nobis dñe/ ſi foꝛte ex humana in
firmitate ad tala relabimur/ Non

ideo deſperem / iterũ reairremg

ad dementẽ medicim a ip̃e qui nõ
vult moetẽ peccatozis iterũ ſanabit

nos Oꝛzem ergo dñm vt ſpedimẽ

ta que nos ab eiꝰ gtemplatioẽ retra

hunt in pñti nobis mitiget et in faua

turo penitus auferat vt diuine oontẽ
platioĩs duledine 7 toꝛtrente volup
tatis indeficdentis tepleamur/ Amẽ

¶ Cxplicit de quatuoe gradibg ſcale

ſpũalis ex dictis beati bernardi A
dñno petro de alyaco quonda epiſco

po cameraen⸗

— —, — — -—— — — — — —— .

— — S 5 l
=
5
8
.
*
£ „
5 X .
4
. =
. .
—☚
2
“
.
—
.
5
1
.
5 .

¶ Fnapit vbum abb⸗ eulatũ ſup li
beꝛ0 pfalmoꝝ

Erbü abbꝛeuiatum
faciet dñs ſup terra⸗
Hoc ꝑ apoſtolũ ab
yſaia ꝓpheta traſſap
Nuum de xpo dictũ ẽ·⸗
qu⸗/ eſt vbũ dei eternuũ/ nam verbũ
erat apud deũ/7 dey erat verbũ / 2

ideo hot verbũ / nõ eſt a deo fact /

ſed eſt verbũ in quo dixit de fac
ea ſunt oĩa Et tamẽ hot verbũ eter

naliter infinitũ et ĩmẽſum abbꝛeui

atum fecit deg ſup terra / qñ verbũ
caro ſactũ id eſt deus homo fachhẽ /
aſſumens carnẽ terrenã / qꝛ tunt ſub
bꝛæꝛ eui carnistlauſura habitauit no
bis/qæ quẽ tot nõ capit oebis / in viſ
era virginis matris ſe clauſit fact
homo // Per hoc itaqʒ verbũ ſie
abbꝛeuiatũ oĩa verba u hetarũ de
xp̃o dicta / qᷓ multa multũqʒ plixa
atqʒ dif ſuſa cõpendioſe abbꝛeuiata
fuerat / dũ in eo tanq in bꝛeui vbo
plene opleta ſũt / ipſo teſte qᷓ ait Qe
ſſe ẽ ĩpleri oĩa que ſcripta ſũt ĩ le

ge mopyſi pꝛophetis pſalmis de

me / Met abſqz miſterio poſt
dixtrat/ in lege moyſi ⁊ ꝓphetis / ad
didit. a pſalmis non quaſi pſalmiſ
ta de numero qgphetarũ nõ fuerit⸗H
qꝛ tanqᷓ; ꝓphetarũ eximius / ea que
Tlege moyſi ? alijs ꝓphetis de xpᷣo
dif fuſius obſcuriuß ſeripta erat bꝛe
uig a clarig Jphetauit / Eſt ergo
uber pſalmoꝝ. de xp̃o vᷣbo abbꝛeui
ato quaſi ꝓphetcã vbũ abbꝛ euiatũ /

tleſia ſũ ma cũ veneratione legitur/

p̃ æteris ſcripturis pꝛophetius fre
quẽcius decantatur / / Hat igitur
otcaſione vt hij qui deo pſallunt
in ipſo pſalmoꝝ ſenſu ſpũalis ſuaui
tatis ſapoeẽ vtcuqʒ Pcipiant vtile
teputaui / hot opuſculu ꝓponere · qð
Vbũ abbꝛeuiatũ voo. qꝛ in eo non
ad longũ ſingula vba pſalteriũ
exponere qð a maiocibg facũ eſt· H
ſub ea qua potero bꝛeuitate ſingulo
rum pſalmoꝝ titulos ip̃oꝛ uqʒ ſen
tentias waptare / wartareqz pzopo
ſui Et a dockhoꝛzibg appꝛobatis die

da cllig ere

Dt itaqz titulus talis Inti
] pit liber ym noꝝ vel ſoliloq
deũ pꝛophete de xp̃ᷣo THiber

Digcitur %nõ libzi / ctra eoeqᷓ plutes
pſalmoꝛum libꝛos eſſe diœbat⸗ ipſa

met dauid i pſona xp̃i ecõtra dicete
In capite libꝛi ſcriptu ẽ de me · Vñ

eciã in actibus apkoꝝ dicitur Dicut
ſcriptũ eſt in hbꝛo pſalmoꝝ/het di

ti poſſet nõ repugnare plures libꝛos
rum/ ogrue noiatur / quia doxt nos

laudare deũ· non ſolũ oꝛde ß voe⸗
Liber quoqʒ ſoliloqᷓoꝝ dz· qz dauid
nõ exterioei aminiculo faci vel die
ti.à viſionis vel ſõpnij· ſoli9 ſp̃s
ſcĩ inſtinctu pꝛophetault ip̃o dicete⸗
Audiã qᷣd loquat᷑ in me dñs Pzꝛop
terea ſoliloquiũ dicitur/ qꝛz ſoli pe
fſci eloquiũ. vł ſoliloqa dicut᷑⸗ quaſi
ſola de xp̃o eloq̃a qꝛ ſolꝰ dauid de

xpo euidẽti ꝗphauit/ adeo vt ma
gies videatur euaãgelizare pheota
Ideo diet eſt liber ſbut gos

hoc ẽ velut bꝛ eue opẽ diũ oĩ m ꝓphe
Aſri pꝛopterea liber iſte in xpi et

pꝛophett / ſine nominis adiectione
E ex ellentia / intelligendo dauid ſi

cut cũ nominatur apkes / intelligitur

paul9 8 wntra illos eſt qui dixe
runt plures ſuiſſe pſal moꝛũ ſcripto
tes eo ꝙ noĩa eoꝝ in titulis habeã
tur · ̊ hot pꝛo miſtenoeũ ſignificati
one que ex interp̃ta tioẽ no minũ ꝑ
ripitur factu eſſe creditur Nõ ergo
ill aucoes fſuerũt pſal moꝝ ſed po
ſitio nominũ /ſeruit rationi miſterio
rum // Täaͤgitur autem hung bbꝛi
materia⸗quia dicitur eſſe de xp̃o / ſet
liet in capite oꝛpe · nqʒ enim
agitur de xp̃o ſecundũ aput / aliqñ
ſcoðm cꝛpꝰaliqñ ſcðm vtrũqʒ · de
xp̃o vero ſecundũ aaput agitur tri

bus modis⸗ aliqñ ſecundũ diuinita

tem vt ibi Teaim pꝛinapium. ali
qñ ſeuunduũ humanitatem · vt ego
doꝛrmiui et ſompnũ cpi aliqñ per
traſſũptionem. vt quado vtitur vo
œ mẽbꝛoꝝ ſiait ibi Deus tu ſcis in
ſipientia meam // De xp̃i autem
oꝛpe miſtio ſciliœt ecia eci tupli

uter agitur/ aliqñ ſedm pfectos ali

qn ſeðm imꝑfectos interdũ ſeðm
malos · qui ſunt in exia zpoxe / nõ
mẽte // De oedine quoqʒ; plalmo
rum hot ſciendũ eſt · ꝙ non ſunt eo
dedine diſp oſiti quo cõpoſiti · Meqz;
camẽ ſine rone ita diſpoſiti ſunt/ qꝛ
eſdzas pzꝛ opheta / qui pſalteriũ / to

tãqʒ biblioteenm a babilonijs obuſ
tam / iſtingu ſpiritus ſancti repauit⸗
eo ſpiritu teuelante/pſalmos ita dil

poſuit·eiſdemqʒ ttulos appoſuit⸗

qwui ſunt quaſi claues pſalmoꝛũ Di
aut enim per clauem intratur in do

mũ ĩea ꝑ congruas expoſitiones il

culoꝝ / tlare ſcit ſubiectoꝝ intelligetia

pſalmoꝛum // Illud ecam notan
du eſt. ꝙ let liber pſalmoeũ vnus
eſſe dictur- tamen ꝑ tres quinqua
genas diſtinguitur/quib tres ſtat
xpiane religionis delig nantur· quo
rum pꝛim eſt in penitentla / ſeamn
dus in iuſticia / tercus in laude diui
na 7 deo pꝛima quĩquagena termi
natur in penitẽtia bi Miſerere enei
deus Deaunda in iuſticia; ibi Miſe
ricoꝛ diam ⁊a iundiciũ cantabo tibi do
mineTercia ĩ laude diuina) bi Om
nis ſp̃s laudet dĩũm Pꝛima ſtatui
inapiẽtiũ· ſecũda ſtatui ꝓficientiũ⸗
tercia ſtatui cõuenit ꝓfectoeu⸗ et q=
de hijs agitur i hoc libꝛo. ideo hee

triplex pſal moꝝ fit diſticio / Hec

ergo cira totũ libꝛũ aduertẽda ſut
Pꝛeter het at in ſingulis pſalmis
quedam ſpeciala conſiderada crũt
Catus vir ꝗᷓ non abit in
Nliio iĩipioꝝ Hit pſalmꝰ nõ
habet titulũ / quia eſt caput
libꝛi et tonꝰ oꝑis p̃fatio et quaſi
logus ſiue ꝓhemui de illo agit q̃ᷓ
eſt oĩm pꝛinapiũ / ſez de toto xpᷣo in
capite a wꝛpe / et ſit materta huius
pſalmi eadẽ eſt que ⁊ totiq libꝛi //
Agit ergo de xp̃o tqᷓ; de btõ viro /
p beatitud inẽ nobis blandiẽs / dein
de agit de vltionib iiquozuũ / aduer

ſis eos terrene bi Mõ ſic ĩpij non
ſie De btõ at viro pp agit / ondẽ do

eu ĩmunẽ ab oĩ po / deide / ſe ple

nũ oĩ bono / poſtea vtuẽ toti müudo
/ Ad oñdẽ du vero eũ ĩmunẽ ab

oĩ po / vtitur ſckitudine veterb ade

64
n

un

.

qui triplici genere peccaii deliquit /
ſciliet voluntate / ope / oonſuetudi
ne· que hijs tribg nomm atur Vbis⸗
abijt· ſtetlt · ſedit · Abijt ergo adam
a deo / ꝑ pecatum volutatis cum
perſuaſioni dyabol et eue oonſenſit
Stetit ꝑ peccatũ oꝑis/ cim pomũ
vetitũ in peccato delecatg wmedit⸗
Sedit ꝑ peccatũ cõſuetudinis/ aim
ſe ſtulte exciſando aulpã in deunt

tefe do / in ſupbia velut ĩ cathedeaz
peſtẽtie cõfirmat Pſeuerauit Ille

ergo pꝛimꝰ adam miſer ſuit/ ecotra
rio vero nouus adam⸗ beaats vir /
qui nullo dicoꝝ pecetoꝝ mõ abit⸗
ſtetit· aut ſedit · S vt idem pſalmus
ꝓſequitur. virtutibus in ſe plen/a
lijs eaã ꝓficiendo/pꝛ oſpere egit· im
pios autem aduerſantes ei / tanq;
puluetem a ſe pieet
N Vaire fremuerũt gentes Ti
tulus eſt-pſalm dauid Di
Jraoitur autte iſte pſalm / ſiaut
et eteri / a pſalterio quoda inſtrumẽ
to muſio/quia ad voem illiq inſtru
menti decantabat dauid pſalmos /
ante artham in tebernaallo dñ Et
bene iuxta ſpũalem intelligẽtiam /
ab ilo inſtru mento liber iſte nomẽ
ſoꝛ titur. quia ſicut illud inſtrumẽtũ
rſt decaoꝛz dũ· ita liber iſte docet ob
Ieruantia der m madatoꝝ Sz plal
m dauid dititur nõ ſolũ quia a da
uid opoſitus ſuit:ſed quia de illo lo
quiturx/aui ꝑ dauid miſtice figurat /

ſcʒz de xpᷣo·qui eſt vere manu foꝛ tis
aſpecku deſiderab/lis· Attribuitur

ergo xp̃ᷣo vero dauid· qui hit de ſe
pſo rege loquitur · monẽs vt ei ſuh

damur Vbi pꝛimo pſequẽtes incte
pat eis minatur. deinde de om
nipotenti regno / de inenarrabili ge

nitura / de diuini tate quoqz huma

nitate eig multa ꝓſequitur · Bo/tre

mo hijs archanie patefuctis àmo
net / vt ei ab omnibg humiliter obe
diatur; quia ei obedientes in eo
fſidentes beatiſicbuntur·

Omine qd muluplicati ſũt
Titulg ̃s dauid cũ ſugeret

ia eſt hyſtoꝛia in libꝛo regu⸗au allu
dit titulg de qua tamen nõ agit pſal
mus. de ſignificato miſtio lralis
hyſtoꝛie id eſt de xp̃i paſſione et re
ſurrectione ˖ Dauid eni xp̃us eſt/ ab

ſalon filig eig iudas eſt quem aim

alijs apoſtolis xp̃us filii vomuit⸗

a quo xp̃us fugit eim mentẽ eig de

lIeruit ⁊ cz eiꝰ dyabol? intrauit Et
ſicut dauid iniquo filio paem exhi

buit/ ita xp̃us iude a cũ amicis coui

uiũ/a poſtea pacio oſculũ dedit Et
ſiait abſalon ita iudas ſuſpenſg in
terijt quo moꝛtuo xpũs in paæ reg

nauit⸗ qn in gla teſurrexit · // Eſt

au ẽ intentio huig pſalmi tedargue
te eos maxime paganoeæ philo
ſophos / qui nõ putant glam maieſ
tatis poſſe deſcendere ad inſima hu
militatis ·/ id ð deum poſſe hominẽ
fiern pati et moei- Ct pꝛimo pꝛopo
nit duas partes / ad ſimili udinem
pꝛeliantium oppoſitas/a quaſi pꝛe
liando repugnantes ex vna parte
multitudinẽ perſequentiũ⸗ex altera
xpꝛiſtum/oatione armatum a deo

a face abſalon fulij ſui· 720

f uj

.
7

ſuſceptoꝛe ſecurã · deinde oſtenditur
plij finis id eſt reſurreckio⸗/ que eſt .
ſummatio paſſionis ibi⸗ Ego doꝛ

mini // Poteſt ecam intelligi iſte

pſalmus vt loquatur totus xpꝛiſt9
id eſt ecleſia / lim capite eius inter
Poellas perſeautionum conſtituta⸗
Poſſet inſuper moealiter intelli
gi ĩ pſona auiuſqʒ fidelis impug na
ti a vitijs·
Vñm inuocitem Titulꝰ In

finem pſalmꝰ cantiti dauid
üFinis quandoqz capitur PP

tõſumptiõe· vt cum dicitur candela
finin / id eſt deſiete/ quandoqʒ capi
tur pzo onſũmatione. vt cum dieit
domus finiri / id eſt Pfecka eſſe/ In ti
tulis autem pſalmoꝝ pꝛo onſũma
tio ne atcipitur⸗e ſignificat xpz/ qui
eſt oonſũmatio fidelum in pꝛelenti
ad iuſtigam / et in ſuturo ad wꝛona
Ca vero hit habet pſalm ca
tic Dtiendum eſt ꝙ quandocz pfal
mus ante artha domini ſolo inſtru

mentod pfalterij clantabatur⸗/ tunt

dicbatur plalmus quandoqz ſola
voce humana⸗ et vocabatur caticu⸗

quandoqʒ inſtrumẽto voce choeir⸗
et tunt quando inſtrumeto preede

te 7 vore ſequente / dieebatur cantica
pſalmi⸗quando vero vox choei pꝛe
edebat inſtru mentu ſequebatur⸗

vocabatur pſalmus cantic. Et hac
diuerſitate vſus eſt eſdꝛas i titulis/

ſicut et dauid nõ abſqz miſterio vſg
eſt pzedicto inſtrumento Pſalmus
itaq; bonam operationem notat /
cunticũ letica mẽtis habita de eter

nies indicat Vnde dicitur plalmus⸗

in quo tantum de bona operatlone
agitur / antleum in auo de menties
exultatione ſolum tractatur / plalmi
canticu/ vbi pꝛimũ de bona operati
one poſtea de mentis iocunditate a

git⸗, tici pſ almꝰ⸗vbi pmũ de mẽ

tis letica / poſtea de bona operatio

ne tractatur vt hit Pꝛius enim di

lt ſe exauditum ? in tribulatone di
latatumdeinde de penitentia et ſa
trificio iuſticie loquit᷑. a ex hijs pa
tet ſenſus tituli // Eſt autem pꝛin
tipalis intentio huig pſalmi mone

vt deſerantur falſi dij 1 vana tem

poralia ſeculi· Et pꝛimo dauid exẽ
plo ſui intrepat infideles de falſis

dijs falſis bonis / docens in eis nõ

confidere Deinde pꝛoponens nouũ
hominem⸗ veterem iubet exuere · ibi

Et ſcitote Poſtremo depoſito vete
ni homine nos deo in ſatrifitũ mo

veteri vita tranleatur ad nouam vi

Erba mea Titulus In finẽ
pzo ea que cſequitur here
SDitatem Myſtozꝛie geneſis
alludit / vbi legitur abꝛzaham duos

filios habuiſſe vnum de analla a

lium de bkbera⸗ ſed eiecta ancilla de
domo cum filio· lbera aum filio he
reditatem optinuit / verum non de

hyſtoꝛia ſed de ſignificato agitur in

hot pſalmo Libera enim ſara que
non ſcðm naturam / ſed per dei gra
ciam pepent / etcleſiam ſignifitat⸗/ a
cilla vero ſyna gogam vel eccleſiam

mDalig nantium / que xpꝛiſti ettleſia

perſequitur / ſed ipſa. tandem her⸗

e
ts
n
wi
ma
nd
mt.
n di
ſed
ttſa
pa
pꝛin
one
aum
du
els
1 i
oi
,bi
bete
no
de
nwi

ſi
er
ſs
6
1,0
adt
o⸗
endt
uenn
ae
.
tey
am
eſia
ger

ditate eterna alijs extluſis oleqᷓ̃tur
Et ſic eſt ſenſus tituli Pſalmus iſte
dirigens nos in finẽ id eſt in xpꝛiſ
tum vel in eternam eternitatem /
que eſt finis et onſũmatio omniũ
bonoꝛum⸗eſt pꝛo illa libera id eſt ꝓ
ecleſia/ aui habeda hereditas afſir
mat᷑⸗ a qua emula id eſt ſynago

ga vel maloeum ongtegatio exclu.
ditur // Intentio gyhete eſt ertzſi
tuis fideles de hereditate habenda

Ct pꝛimo agit de hereditate quam

in perſona ecleſie ſibi dari petit· et

ub ea emulam excludi aſſerit · dein
de petit auxilium cõtra ea que emaæa
la ingerit · ibi Deduc Poſtremo pze
mia bonoeum oſtendit · ibi Et leten
tur/ vt ſicut tenet penaita alliciant
pꝛem ia

In finem p̃e dauid pꝛo oe
taua Odaua hit diatur di
es iudicij· quia omnia tempoea ſep
tem dierum repetltione voluutur⸗

pt que erit illa dies octaua iudicij /

que nullam habet varietatem //

Pſalmus ergo iſte monens ad be

ne agendum pꝛopter tremendum

indicium et dirigens nos in finem
id eſt in xpꝛiſtum / attribuitur ipli da

uid / id eſt penitenti· qui cõpoſitus ẽ
pꝛo octaua / id eſt pꝛo metu iuditij⸗
ĩ quo pecatoꝛ timet argui // o
net ergo iſte pſalmus ad penitentt
am⸗ et eſt pꝛimus ſeptem pſalmo

rum penitẽcialiumqui ſiout a alij⸗

a latrimis et amaritudine penitudi
nis intipit/a in ertitudine venie ter

minatur; Vnde pꝛimo captat beni

Omine ne ĩ furoee Titul

nolentiam a perſona iudicis / poſtea
exponit trumpnase penitentie ibi
Laboꝛ aui⸗ Deinde oſtendit ſe cꝛrec
tum vt ſeparetur a malis ibi Dilce

dite Poſtremo oat pzo inimitie

onuertendis bi Erubeſcant 7 on
turbeétir«
2 N Omine deus meus Titulg
In finem p̃s dauid⸗ quem
cantauit domino pꝛzo ver

aundo libꝛo regum hyltoꝛia / quali

ter dauid perſecuto per abſalon fil t

um ſuum chuſi amicis dauid eſſit

in partem abſalon ad exploranda

conſilia / qui ſetrete mand auit vt de
mmpeſtnibg dauid ſugeret in ſolitu
dine / ſit eius conſilio liberatus tã
dem pꝛoſpere dimicauit Cui hyſto
re alludit titulus de qua tamen nõ
ugit pſalmus/ſed de eig velato miſ
terio / Chuſi namqʒ interpꝛeta
tur ſilencium et filius gemini dia

tur / quia gemini⸗dextera interpꝛé
catur· per quem ſetretum ſilenaum

7 latene conſilium in xpziſto abſcã
ditum / onueniẽter intelligitur C

Flencium ideo dicitur filiusdextere /
quia eſt ſp ecialis efſecue potetie di

ſcriptum eſt Het eſt mutatio dexte

re exelſi Hit ergo dauid/ per quẽ
lignifimtur xpziſtue / contia abſa
lon et achitoſel / per quos indas
pꝛoditoz et iudeozꝛum populus de
ſignantur / dimimuit⸗ per Vba chu
ſi id eſt per conſilia ſecreti ſilencij

diuini quo ſilenco deus otcultuit

bis chuſi filij gemini Nota eſt in e

tude 1 ludeis⸗/ ſecretu ſue paſſionis
ſacramentu⸗poſtea fidelibz reuelan
dum pꝛo aui ſecreti manifeſtatione
cantat fidelis dñno ei gratias referen
do // Eſt ergo pꝛinapalis intetio
pſalmi monere ad graciay actioẽs⸗

pꝛo manifeſtatione ſilencij· Et pꝛi
mo petit ab omnib ꝑ ſecitionibꝰ li

berari Boſtea vt ſubueniat gloe ia te
ſurrectionis xpᷣi Ibi Exurge· Dein
de terret metu ſuturi iudicij bi De
iudex Poſtre mo leta otluſio ponit᷑
de cnſeſſione laudis dei Jbi Conſi
OOmmine dñs noſter Titulg
in finem p̃e dauid ꝓ toꝛcu
lanb Ccleſia dicitur toꝛ eu
lar⸗eadem ratios qua dicitur area⸗
varijs eni ſimilitudinib / eadẽ wee
in ſeripturis ſepe deſignatur/ deo
vero toꝛcaulari vł aree ompatur· oꝛz
ſiaut in tozailari vina ſepantur a vi
nactijs/ a in area grana diu dutur a
paleis- que tame neœſſara erat vt
ſimul naſcerent᷑ treſcerent· ad ma
turita te qʒ puenitent- ſit in ecia am
mixtio maloũ eſt c boms In futu
ro vero ſepabuntur cm ſtumenten re
condentur in hoereis⸗ palce aute ig

ne inextinguibili coburentur / 31
te ergo ps dauid tendens in finem

id eſt in x̃m / de cuig exaltatione a
git/ eſt pꝛo tozailarb id eſt de cale

ſis pꝑ xp̃m a per eig apoſtolos ptꝰ
aſcenſionem congregats / de quari

ſt tutione aauſa oſlieutionie hie
agitur⸗ Bnde pꝛincipahis inteti0o

phete eſt erroesm indeozß onſuta

re⸗ qui ditut deum kanti i indea ef

ſe notũ ſeu alioꝝ quoz ũkbet dicrti
um deũ ſolũ notum eſſe apud ſe et

ſua natione· cu nomen ei pꝛedicatt

one apoſtoloꝝn notum ſactum ſit in
ectleſijs vniuerſe terre Pzimo er
goapheta laudes xpꝛiſti deſcnbit⸗
ſcinet maieſtatem eius operatio
nem exelſam deinde oſtendit na
ttram hominis olim viciatam in

xpꝛiſto ſupꝑ omnia exaltatam- ſbi⸗

Quid eſt homo Ex quibus finaliter
rontludit no minis xpꝛiſii gloꝛam
in vmuerſa terra eſſe diffuſam

y finem pꝛo ottultis fili/ ps
dauid⸗ Cum dicttur ſilus
æ non dicitur cuius / ſialt hit per ex
lletiam⸗ intelligitur xpus / qui eſt
vnigeni aus dei filius / vel filius eſt
eciam ipſig dauid quia de eo nat⸗
eſt ergo pſalmꝰ iſte dauid pꝛophe
te / qui hit loquitur in pſona ectleſie

O◻ Onfiteboꝛ tibi Titulus In

dirigens nos in finem id eſt ĩ xpꝛiſ

tum/a pꝛo otcultisid eſt agit de
otautis filij dei⸗ vel xpꝛiſti fuiz da
uid ſeindum carncm⸗ſciliet de oe

ailtie iuditijs diuinis „quia pꝛinci

poli intentione P tractat non de iudi
tio vltimo ſuturo quod erit manifel
tum⸗ ed de iuditiis dei que fiunt in
pꝛeſcti ſeculo/ que ⁊ ſi nota ſint de

o/ tamen homimibus ſunt otaulta /

vt ꝙ aliqui exerentur od purgatio
nem / aliqui inducintur inſpirant᷑
ad zue rſionẽ / aliq gtẽpnutur exc
lant᷑ ad dapnationẽ Eſt erge iiẽti⸗

4
1
et
bit⸗
10

imn
i⸗
ar

ℳ

iudeozum⸗

aphete / nos ãmonere ne credamgq

müdum a taſu vk a facto regi · H iuſ

to iudicio dei⸗ liet nobis oculto /
tra illos qui de fioꝛe maloꝝ et labo
re bonoʒ murmurant / nõ putantes

hec diuina diſpoſitioẽ caſu gtinge

re·/ Pꝛimo itaqʒ; ꝗꝓpheta letus
pfallit/ quia cultuta dyaboli aduen
tu xp̃i deſtruit᷑ et xpũs regnat / iudi

mt/ 1 adiuuat / Decũdo fideles en

hot ad laudẽ dei Puocat⸗ ibi Plalli
te / Tercio finẽ maloꝝ vẽturũ pec
catoꝛibꝗ cũ atixp̃o pꝛediœndo indi

cnteibi Cõuertat pœozes / QE

to mala tẽꝑis atixpi Etracat/ quo
rum ni mietate permot⸗ dicit deo /
cur reeſſiſti · ibi Vt q qd dñe / Quĩto

pꝛecatur iudicũ maturari 2 vt ſcõꝛ

mala finiantur exoeat. ibi Exurge
domine deus·
2dño confido Tiail In
finem pſalmꝰ dauid Hit lo
uitur gy heta in pſona ali

aui9 ſecho edatgende heretiwe⸗

docendo reſiſtendu eſſe eis quado
volüũt latholics ad ſe trahere et ad
montẽ ſue alte ⁊ ſuꝑbe ſapiẽtie trãſ
migrate Et pꝛimo eos redarguẽdo
