rem haberẽ Dz qꝛ tu ſolg es deg me
us. ideo doce me vt mg? meꝰ Qð
vtiq; fares/ qa. Dpuͦs tuꝰ bond de

ducet me in terra rcam Ecce qꝛ ſu

pꝛa in memoria eternon/ in gtem
platioe tua tuoꝝ opm / delcat ſũ⸗
ne magnitudo cotẽplatioĩs extolle

tet me⸗ne ſupbafieret leticia mea· le

tis miſcui triſtia⸗ ſed iã poſt triſticiã
guertoꝛ ad gaudiũ⸗Ja enim plene
ſpeb ꝙ ſp̃e meꝰ mal nõ ꝑduœt me
in terra puſa infernaliũ penaru/ g⸗
Lſpnᷣs tuꝰg bon dedueet me in terram

rcam ſi terra ſcz gaundioꝝ/ de qua di
tcitur Poetio mea ĩ terra viuẽtiu E t

hoc nõ gpter mentũ meu· Inter
nomẽ tuũ dñe viuificbis me ĩi eqta
te tua nõ ĩ iuſtica mea⸗Ego ei me
ocidi p peœ m meüũ / tu me vinifica
bis gnter nomẽ tuũ / að eſt iheſ *
interp̃ᷣtatur ſaluatoꝛ Ht rẽ noĩs tu

i impleas tu eris michi iheſ9·2 me

viuificado ſanabis Et ſic! Educede
trbulatiõe ho ſeculi aiam mea2
mĩa tua Inõ ĩ merito meo diſper

des o7s uimicos meos] Quos ecia

timicos tuos merito dixeri⸗qꝛ ĩ me
ſeruo tuo te dĩũõ m meũ · ꝙᷓtum in ſe
ẽ pſe quũtux a glam noĩs tui Cui/
a nõ michi / ſalutem meã attribuo⸗
diis 15 nobᷣ dñe nõ nob. noĩ tu

o da gloeia⸗Hat l

mee aduerſando auferre onat Vñ

Queniẽter ſubdit! Et pdes oẽs qui

tribulat aĩam mea ſez dyabolũ 2 6

inbulantro Qlnoniam ego ſeruztu
us ſum Ad te ĩ mea tnbulatione re
uurtns· ſicut ſerug humilis 2 fidelis
vaſjallꝗ reuurnt ad dĩũĩm / Exre er
vo hui) pſalmi alioz ũqʒ pſalmoꝛũᷣ
penitetialũ leta acluſio· Cce ſpũa
lis leticie exultatio/quã ſalutare pe
nitẽ tie cntriſtatio finaliter opatur
VBñ qui ꝑ pniam affligitur / tdem
diat cõſolationes tue leuſicauerunt
anima meam

A⸗ ergo michi dñe hos quos
penitentiales pſalmoes etrleſi

a tila nominat. a penitentib) tibi

plallẽdos eſſe pꝛedicat. tam digne

ac deuote. nõ ſolũ oꝛe ſed ooꝛde peni
tendo pſallere. vt p ontnſtationem

penitete ſalutanis / exultationem cõᷣ

ſequi valcam letice ſp ũals / vt poſt
ſalutatem penitentia tandẽ ꝑ ſpũa
lem letiua exultando dicam Dpiri

tus tug bonus deduct me in terrã
reckam Da michi dñe hot ſeptenari

um penitentiũ pſalmoꝝ / eẽ temedi

um cntta ſeptenariũ mortaliũ pet
mitoꝛũ · michiqʒ eſſe auxiliu ad ſen

tenanũ virtutũ pzincipaliũ⸗ ad ſep

tenanũ donoꝝ ſpũaliũ⸗ ad ſeptena
num beatitud nu ad ſep tenariũ de
ni qʒ petitionũ in oꝛ auione dñica

tentarum / Da michi dñe in ha

rum pſalmoꝝ medi tatione/ timoaẽ
pene · doloꝛem aulpe/ ſpem venie/ a
moꝛẽ ꝛ dialis mundicie · deſideriũ
aleſtis patrie⸗ diffidentia virtutis
pꝛopꝛie- exultationem deniqʒ ſpũa
lis leticde Ds hor enĩ ſeptenario mẽ
talium a fectuũ / pzꝛinupaliter agit
in hot ſeptenarie deuotozu pſalma

——

rum Hije ſeptem afeaibus, quaſi

ſeptẽ ſcale pnie gradibus / ad terra
patrie eleſtis aſcenditur⸗ quo me
finaliter dedua / et ſelater aſcende
re tecũ habitare ꝑheniterqʒ regna
re⸗ tu miſericꝛ diter pꝛeſtare digne

rie Cui viuis 7 regnas in nlecula

culoeum Amen⸗

Er plicht liber te ſepten gradibg

ſcale⸗ Otinene meditationes deuo

tas ſup ſeptẽ pſalmos penit? Stiale⸗

A dño PBetro de Aillpao cam eraa

ſ epiſcopo⸗

¶ Jndpit tractat de oꝛatione dñica
: de ayllyaw
t ergo oꝛabitis Ma
the. ſexto . Nit docet
xpꝛ iſtꝰ bꝛeuẽ et debi

A vti debet catholici
Et qꝛ ſicut dicit gloſa / nulla oeatio
magis ſpeaalis eſt ꝙ; üla que ex o
te filij qui ẽ veritas poſſit· ideo de
oꝛatione tractaturi , pꝛimo tractabi
mus de oꝛatione dñia in ſpecal⸗
ſecundo de oꝛatione aliquas gqueſti
ones ſoluemq in generali / Rua
tum ergo að pꝛimũ het oꝛatio dni
a diuiditur in exoediũ / trattatum /
concluſionem-In exoedio beniuo
lẽtia captatur· Pater nolter ꝛc In
tractatu petitiones oꝛdinantur; ſat
tifietur nomẽ tuũ ac In cõtluſiõe
petitionũ cõſirmatio optatur Amẽ
/Cira exoediũ pꝛimo notãdũ
eſt ꝙ in eo dei benuolẽtia captatur

tripuciter Pzimo ex parte rogati /

quia pater / cuig filij ſumꝰ ꝑ ſidem·
lo⸗i„ Heudo ex parte rogantium
quia / noſter / nobis dat? p caritate⸗
io⸗iijꝰ Sed eciam ierio ex pte at
ceſſoꝝ⸗qꝛ dicitur/ qui es in eelis· id
eæſt ĩ ſanctis / quoꝝ auxilio erigimur
ꝑ ſpemdicmmd ergo Pater⸗ ĩ quẽ
cre dim , noſter⸗ quẽ diligim⸗qui
es in eelio/ de quib peramg · //
Secũdo notandum eſt ꝗy dei beni
noletia aptamus nõ vt ipſum flec
camꝰ cum eius voluntae ſit immu
cabilis / net vt eiue beniuolentiom
pꝛeueniamus. oum ipſe ſua beni uo
dentia nos pꝛeueniat/quoniam ip̃e

„

fuum modum oandi /

3

exoꝛ dio notatur

pꝛioe dilexit nos / vt diatur pa. io⸗

quarto. ſed vt in nobiſ plis de ſua
beniuoletia eerta fiducia excitemg⸗

hot fit pꝛecipue ex tribꝰ que ĩ hot
Pꝛimo ↄſiderado

ei caritatem⸗qua bonũ noſtrũ vult
qꝛ pater · Hecudo eig largitatẽ, qꝛ

ſeipſum nob dat⸗ ideo dicitur noſter

Tercio eiq maieſtatẽ / qua nos iuua

ie pt · quod notam cũ dicimd q ee
in clis // Tercio notandũ ꝙ put
trahitur ex ſcõzuũ gloſis deus dici

tur pater noſter / multis de cauſis⸗

Pꝛimo vt oñdatur ꝙ ei nõ timoee
eruili / ſed am oee filiali ſeruire debe
mus Hecũdo vt cũ de filiali adop

tione ogitam ei tauqᷓ; patri filia

lem affecum tepẽ dam · Tercio vt

ad amdeem fraternitatis ad mone

amur⸗Pa cũ pꝛ noſter dititur. okꝛ

bus cis eſſe doetur⸗/ I deo nemo di
t pzꝛ me qꝛ hoc ge xpõ auenit
qui filiꝰ eſt ꝑ natura- alij aũt ſunt fi
lij eig ſolũ ꝑ adoptioĩis gram · Vñ

ipſe dicit Vado ad pꝛem meũ/a pa

trem vzm ˖; Meũ ſcʒ ſpecialiter ꝑ na
fura: vzꝛm vero generaliter p graz

Quarto dz pz noſter · vt oĩb
otraſio ſup bie tollatur/qꝛ non vere

poſſunt dieere pꝛz noſter niſi fratre⸗

ſint Qullgergo nobilis a diues / eir

c minoees ſupꝑbiat/ eos tq; frẽes

reognoſcat· / Quito ĩ ho occaſio
mũdicie? ĩnoctie dat · qꝛ cauẽ du ẽ
vniauiqʒ; a pexĩ ſoꝛ dibe / ne tato pꝛe

ieddatur indign?· / Herto ĩ hoe
ppli xpiani ſupza popplum iuday

7

auim exollentia denotatir⸗ quia an
tnuquio / vt ſeruis dictur dñe: nob.s

5

— — —,— 70%CE —— „

es
put
dia
£
Ne
he
do
flu
bt
ne
i

⸗

0t

be

autem Eani; filijs dictur pater /

Deptimo hot nobis ĩpetrandi að

petimus / grandie ſiducia datur⸗
Ouid enim negabit filijs / qui ia m

dedit vt pater ſit? / Muarto no

candum eſt ꝙ hec eatio in ſuo ex

oedio? in omni ſui parte bꝛeuis ẽ·
hot ſit ſcᷣm ſanctos /pꝛopter plu
tes tionesPzimo vt ſiduda cito
impetrandi tribuatur. quia fiduca
dat cito annuendi qui bꝛeuiter vult
rogari?· Seaundo vt diſcamus res
de quibus oeandum eſſe inſtruimur
Mon enim docet hec oeatio verba /

ſed res: quia non hijs ſolis verbisa
ratur⸗ ſed eciam alijs non tamen
in alio / ſed in eodem ſenſu. nã que
ciqʒ a deo oeanda ſunt hüs verbie

bꝛeuiter ontinentur/ Tercio vt ea

de quibus oeandum eſt paucis ver⸗

bis faclius memoeie wommenden
tur · Quarto vt pꝛudentia ingenio⸗

Pꝛum in paudcitate verboeum de P⸗

hundi tate miſterioꝛuma rerum mul⸗
tiplicitate miretur⸗· Vnde ſuper il
lo verbo yſaye · Ser monem abbꝛe
niatum ſecit dominuoſuper terram
Nas duas rationes tetigit gloſa⸗
dions / ꝙ hunt ſermonem ita ab
bꝛeuiauit dominus vt in paucis ver
bis memoeiter api poſſit, ita re

bus impleuit. vt nemo ſine graria

ſpiritus ſancti percipere poſſit ·

H Quin to vt het oꝛatio que pꝛopter

ſui bꝛeuitatem faclliter addiſcitur
memaoꝛiter retinetur/ ecam frequen
tius dicatur / 2 ſine faſtidio ſepius
nepe enaur. Dexto vt eius ignoean
da nullus excuſetur, quia quod teᷣ

—

faauliter ſcitur.non niſi culpabiliter
ignoeatur · Deptimo vt in mentis
deuotione 2 non in verboꝛum mul
plientione virtus oeationis oſten
datur · Vnde ſupza Mt. ſexto diat
Oꝛantes autem nolite multum lo
qui ſicut ethnia / id eſt gentiles faci
unt: putant enim ꝙ in multiloquio
ſuo exaudiantur. Et het de exoꝛ dio
huius ozationis ſufficant M
Anckifictur nomen tuu Pt
Vexoedium ſequitur tractatg/ 7

quo ſeptem petitones oodinantur⸗

le earum ſunt exponẽde ſpeciulitet
/ Pꝛimo ergo notandum eſt
het oeatio dom ĩca perfeaiſſima ?5·
qula ſiait auguſtinus dirit⸗ ſi recte

tongruenter oeamus / nichl aliud

diere poſſumus / ꝙ; quod in hat o
ratione poſitum eſt · Quia enim o
rmatio noſtea / eſt quoda mmodo de
Iderij noſtn expꝛeſſiua⸗ illa ſolum
recte oꝛando petimus/que tecte deſi
derare valemus In hat autem o
ratione non ſolum ponuntur omni
a que recke deſiderare poſſumus / H
eaam eodem oedine petuntur quo
deſiderandaſunt. 4 ſic hec oꝛatio nõ
ſolum poſtulare inſtituit ſed ecam
noſtrum affeaum ad oedinate deſi
derandum infoꝛ mat · / Pꝛ0
ius declaratione ſerundo notan
dum eſt ꝙ in oꝛedin ato deſiderio pꝛi
mo cadit finis deinde oꝛdinata in
finem⸗Finis aute m noſter eſt deus

6

in quem noſter affechg tendit dupli

nter Vno modo pꝛout volumus
9 iᷣ

gloriam dei alio modo put volü

m us frui gloria eius Pzꝛimũ per

(inet ad dilecionem qua deum i ſe
ipſo diligimus ſeð m vero ad dilec
tionem / qua dilgimus nos in deo
Ad pꝛimũ pertinet pꝛima petitio
qua dicitur/ ſanctifietur nomen tu
um/p quam petim gloꝛiam dei⸗
Ad ſecũ dum ptinet ſecuda petitio
Adueniat regnũ tunm⸗ per quã pe
timus ad gloꝛiam eiꝰ puenire⸗ Et
ſic iſte due petitiones oedinatur ad
noſtrum vltimũ finem / ſciliet ad be
atitudinem Pꝛzima / ad beatitudinẽ
obiectiuam⸗ ſecũda / ad beatitudinẽ

ſoꝛmalem Ad finem autem pꝛedie

tum oꝛdinat nos ſeu dirigit aliqiid
dupliciter · Vno modo per ſer alio
modo per acidens⸗ Per ſe quide
bonũ / quod eſt vtile in finem · Eſt
autem aliquid vtile in finem beatt⸗
tudinig dupliciter· Vno modo di⸗
tette a pꝛindpaliter / ſelliet meritu
quo beatitudinem meremur deo o⸗
bediẽdo⸗ quãtum ad hot petitur

fiat volun tas tua ſicut in eelo et teꝛ

ra Alio modo inſtrumen alter et
quaſi wadiuuando nos ad meren
dum ⸗ a ad hor pertinet quod dumn
tur / panem noſtrũ cotidianũ da no
bis hodie ſiue hot intelligitur de
pane ſacramẽ tali / ſiue de pane cor⸗
pozali · Ber acidens autem oedia
mur in beatitudinem/ per remotio
nem pꝛohibentisTria autem ſunt
que nos a beatitudine pꝛohibent/
Pꝛimo quidem pex̃m quod directe
excludit a regno⸗ quatum ad hor
diatur / dimitte nohis debita noſ

tra / ld eſt pecrata ⸗Seaundo Phibet
nos impedit temptatio que retra

hit ab obdientia diuine voluntatis

2 intlinat ad pecatum 7deo peti

tur / ne nos inducas in temptati
onem⸗Terdio penalitas pzꝛeſens/

ſciliet malum pene⸗ quod impedit
ſuff cientlã vite/ de quo ſeqtur · Dz

libera nos a malo / Tercio no

tandũ ẽ ꝙ ſicut patet luc xi⸗ ſicut
dieit auguſting i enchiridion / lutas
in oꝛatione dominica non petitiões

ſeptem / ſed quinqz complexus ẽ Vt
enim oſtendat terciam petitionem

duarum pꝛemiſſarum eſſe quodam

modo tepetitionẽ / pꝛetermittendo
eam hot faat intelligi / quia ſciliet

ad hoc pꝛeapue dei voluntas tẽdit
vt eius ſanctitatem oognoſcamus

aum ipſo regnemꝰ/ quod enam ma

theus vltimo poſuit / libera nos a
malo / lutas non poſuit⸗ vt ſciat v

nuſquiſqʒ in eo ſe hberari a malo
non infertur in temptationem · de
o net lume diminute /net matheuz-

ſuperflue petitiones poſuit/ſi quod

vnus intellexit / alius expzeſſiuue
poſuiſſe vtile reputauit·
uarto notandum eſt diſtincki

tionum bꝛeuiter poteſt ſit colligi⸗

Nam iſte ſeptem petitiones om

ne appetibile / 2 rece deſiderabile cõ

uinent Omne autem appetibile eſt
duplex · ſciliet wlla tio boni 2Q amo
to mali · Gonum auten quod pe
titur ad conſerendum eſt triplex⸗bo
ſpirnituale / ſcili ot grace⸗ bonum nẽ

——. —— —

— „ —— —

ððõũ —w —

pocale / ſciliet nature· / Pꝛzimũ

autem bonum ſcilict cleſte ſeu be
atiſiaim eſt duplex. ſcilieet obiecka
le z foꝛ male·Malum autem quod

petitur auferendum eſt triplex / ſcili

eœt pꝛeteritum pꝛeſens q futumm-
deo petitur vt pꝛeteritum remitta
tur; pꝛeſene vitetur/ſuturum pꝛ ein
ucatur⸗ Dit ergo quatuoz pꝛedit
tis bonie ꝛreſpondent quatuoe
pꝛime petitiones oatiõis domini

& Tribus autem malis auſerendis
oꝛreſpondent tres vltime / Vn

de licet pꝛius ſit malum amoueri

y bonum conſerri· non tamen incõ

uenienter pꝛemittuntur petitiones

que pertinent ad onſequendum bo

num/ petitionib que pertinent ad
re mouendum malum⸗Katio eſt qaꝛ

odo petitionũ non oꝛreſpondet oe
din exccutionis, ſed aim oeatio ſit

interpꝛes deſiderij oꝛreſpõdere de
bet oedini deſiderij ſiue intétionis /
in quo pꝛius eſt finis/q; ea que ſũt
ad finem· ⁊a cõſeauiio boni /qᷓ; temo
tio mali Et hec de eisgenealiter /

Ded poſtea de ſingulis harum pe
titionũ diendum eſt eas exponen

do ſpecialiter· Et quantum ad tres
pꝛimas / ſciendum eſt intellechu
litterali earumdem ſiait diat auguſ
tinus in libꝛo de ſermone domini
in monte, im dicimus ſanctificet
nomen tuum . non hoc petitur / qua
ſi nomen dei nõ ſemper ſit ſanctũ⸗

ſed vt ſanctum ab omnibus habea
tura hot pertinet ad dei gloꝛiam

in omnibus pzopagandam /
autem dictur⸗ adueniat regnuũ

tuum⸗ non ita dickhum eſt quaſi deg

nüt nõ regnet · Di enim deus rex
non elſz aut regnũ nõ haberet⸗ qd

eſt ergo qð pe“ ait⸗tex omnis ter

re deus? Hz ideo illud dickũ eſt vt

ait auguſtin vt nobis veniat atz

in eo regnemq/ ſit ad illud regnu
noſtru deſidenũ excitamg / Me

aut dictur/ fiat volũtas tua acenõ

ideo dicitur quaſi dei voluũtas bene
placiti aliquando nõ fiat vel iĩplea
tuxcũ ſcriptum ſit oĩs volũtasme

a fiet yſaye xlviꝰ. ̊ hot de volũta

te ſigni in telligitur / vt ſit ſenſy · O
bediatur volũtati tue / id eſt eptis
tuis / ſicut in celo in terra. id eſt ſi
cut ab agelis ita ab hoĩbg et itel
lbigendu eſt ſiait ſit nota quatita

tis/F̊ qualitatis / ſcʒ ſimilitudinie⸗

vt ſimilitudinẽ inſinuet/ noõ equa
liatem⸗ Et ſit ent intellcus ꝙ ſiaut
angeli volutatem dei faaut elo⸗
ſit homies eã facat in terra· a ſi nõ
ſcðm quã titatem æ qualitate m/tñ
ſcðm ſimilitudinẽ · id eſt ſi nõ ſcðm

illoeũ pfectionẽ/ tamẽ ſcm ꝑffetti

onis illoꝝ initationẽ Vñ hee tres

peiitiones pfecte oꝓplebunt᷑ in vita

futura: alie vero quatuoe / ſunt pñti
vite p̃ſidia / vt dicit aug. ĩ enchiridiõ
AEſ

riam ſua. vt ſciliet ſanc iſietur / id

eſt in nobis honoeetur ſciliot in in

tellectu per veram ognition? in af
fectu pꝑ ſanctã dilectionem⸗ ĩ memo
ria p firmã inheſionꝰẽ. Itẽ ſcĩfitur
per beniuolentiam in wꝛde / per re
9 iij⸗r

ſt igitur pzima petitio/ſcĩfiæ
tur nomen tuũ In qua petimus ſcĩ
fimtionem nominis dei⸗ id eſt glo

uerentiam in oee / perſeueratiam

in oꝑpe SHanctifietur inqua nomen

tuũ⸗qð eſt pater / vt te të fülij ſemꝑ
honoeemus Momen tuum quod
eſt iheſiis. vt a te ſaluatoꝛe ſalutem
habeamus · Momen tuum quod
eſt ſpiritus anctus vt in bo no gra
ie ſemper perſeueremue-·
equitur ſcða netitio duenia
tuum⸗ In qua petimus beati

tudinem noſtram ſciliet wgnũ glo

rie· Adueniat id eſt ad nos veniat

regnum tuuũ de quo mah xxv · Be

nite benedicti patris mei perapite

tegnum q8 vobis paratum eſt ab

deigine mundi Tunt enim regnabit

deus omnino inter nos, nõ dyabo

lus / non mundus / non arnalis af
fectus // NDit autem eſt aduerten
dum regnu dei quadꝛuplex ẽ. ſcz
ſacre cripture/ de quo dicit xpꝛiſtus
ludeis Auſeretur a vobis tegnu dei
Math· xxi Seaundo tegnũ diuine
gracie· luce xvij⸗ Regnum der intra
vos eſt Tertio regnuũ vniuerſalis
eceleſie De quo mathei xiij⸗· Colli

gent de regno euis omnia ſcunda

la Muarto regnũ eeleſtiegloeie M'

vi. Pꝛzimũ querite regnu deic Et

ſem hot quadzuplicter poteſt ex

poni / adueniat⸗ i eſt ad nos veni

at regnu tuum / ſalliet ſatre ſcriptu
re per veram ognitionem vt deſ
truat regnum erroeis ignoꝛantie
Regnã ſalicet gratie diuine per ſpũ
alem inhabitationem / vt deſtrat
regnum pecati a malicie Regnũ tu
um ſcz vn uer alis ettĩe / per xpiane
ſidei declarationẽ 2 exaltationem⸗

ð

vt deſtruat tegnũ antixpꝛiſtia falſe
ſynagoge⸗ Regnü tuũ ſcilicet eleſ

tis glorie per eternam pꝛemiatio
nem vt deſtruat tegnũ pñ̃tis 2 ſu
ture miſerie equitur terca peti
tio⸗fiat voluntas tua In qua peti

mus donũ gratie· quia per gracia

fit voluntas dei in nobis a nob.·
Liet enim voluntas dei ſemper ſi

at· tamen per graciam fit ꝙ volũ

tas pꝛecœptozum ſuoeum a liberta
te noſtra impleatur⸗ Kiat ergo vo

luntas tua / in peccatozum auerſiõe

p opus pnite- In auerſozum ſancki
fictione per munus gracie In ſant
uufie toꝛum ſaluatione/ per bornum
perſeuerantie⸗ In ſaluatozum per

petua tlariſicatione / per donũ gloeie
Fiat in quã ſialt in eelo 2 in ter

raquod quadzupliciter exponitur⸗-
ſcʒ / ſintt in angelis / ſit ĩ hominib
ſicut in uiſtis / ita in pectatoꝛ ibus. ſi

rut in xpꝛiſto / ita in ettleſia/ 2 ſicut
in ſyndereſi id ẽ in poetione ſupeno
ri tatio nis / ſit in inſerioen poetione
ſenſualitatis, Declarationem autẽ

iſtoeum per concꝛ dantias ſcriptura

tranſeo canſa bꝛeuitati ⸗
equitux quarta petitio panem
ezn qua petitis illis que

ad beatladinem piinent directe et
pꝛintipaliter / onſequenter illud pe

timus qð ad ea pertinet inſtumen
taliter // Bbi po notandum ẽ ꝙ
hoc ad lrãm p̃t duplictt exponi V

no mõ de pane ſaẽmẽtali /c oti dia

nus vſus cum debitis onditionib
pꝛoſict homini Vnde ipſum panẽ

noſtram ootidianum dicimus⸗ liet

ð — — ——

— — —ʒ———

in euangelio mathei ſcriptum ſit ſu
perſubſtantialem id eſt pꝛeapuu⸗

vt exponit iheronimꝰ per gqð in
telligim eukaniſſtiam / quod eſt ci
puũ ſacramẽtum/vnde ĩ ipſo om
nia alia ſatra menta ſubintelligun
tur- Alio mõ poteſt exponi de pa

ne wꝛpali / vt eebam per panem in

telligatur omĩs ſufficentia viaus /
ſicit dict auguſ tinus quem ſuper
ſubſtantialem diceimus⸗id eſt ſuper
additum ad ſubſ tantie ſuſtentatio
nem Lucas vero ditit otidianu · id
eſt non annuũ / vel a deem annis
pꝛouiſum / vel in hoereis reſeruatũ

I deo ipſum petim hodie id eſt in

pꝛeſenti:qꝛ neſcimus ſi ad craſtin ũ

ꝑueniamg Vnde per hot inoedina
ta ſollicitudo excluditur/ ſuperflui

tas ondempnatur⸗ quia ſolum qð
eſt nature neœſſarium aueniẽspe
titur/iuxta illud ecciaſtici xxix/Jni
tiumvite hominis/ aqua a panio⸗
Deaudo notandum eſt dici
mus panẽ noſtrũ/ da nobis qua
dꝛuplici ratione· Pzimo/ vt nemo
ſibi tempoealia appzopꝛiet· Vnde
criſoſtomꝰ Omnia ĩquit que nobis
dat deus· non ſolum nobis dat / ſed
alijs per noo: vt de eo quod atre
pimus / per nos partem impotenti
bus fatiamq/ Deaundo vt nemo a
liena vſurpet · Vnde idem triſoſto
mus⸗ Qui de iuſticia panem acqut
ſitum manducat · panem ſuum mã
duat. qui autem cum pecatd / alie
num Tercio vt nemo pꝛo ſe ſolum /

ſed eciam pꝛo alijs oꝛet vnde ripꝛi
anus libꝛo de oeationt domin ica⸗

Ideo inquit non dicimg pater meg
ſe d noſter⸗ net da mithi / ſed da no
bis / quia vnitatis magiſter noluit
pꝛiuatim pz ec fieri vt ſciz quis tã
tum pꝛo ſe pꝛe tur · Vnu tnim ꝓ
omnib oꝛate voluit · quo ĩ vno om
nes ipſe poꝛtauit · Quarto dicmg

da vt neõ de ſe p̃ſumat quaſi ſine

deo vel panẽ vel aliquid mĩmũ ha
bere poſſet· vñ p̃e· Qui dat eſcam

omni arni · // Tertio notãdum

eſt / ꝙ extendẽ do iſta petitionem ad
ſenſũ miſtiem vel moalem / pam
de quintuplici pane poſſumꝰ expo
nere Vt diemoda panem pnie ad
releuaticnem laguoꝛis / iuxta illuð
pſalmi: Surgite poſtq; ſederitis /
mandumtis panem doloꝛis · Dech
do panem intelligẽtie otra ſamẽ er
rozum De quo pane ecĩaſtici xvꝰ.
Cidbauit illũ pane ſapientie a intel
lect9·Tercio panem cucariſtie ad
pĩguationẽ amoeisquẽ panẽ xpᷣs
in memoeid ſue amooſe paſſioĩe /
ſuis tradidit diſcipulis Quogenſcũ
qʒ inquit mandutabitis panem hũc
mortem domini annunciabitis do
net veniat⸗. Quarto panem gloꝛie
ad delegationem ſapoꝛis / de quo
ſcribitur · Panem angeloeum man
ducauit ho mo Quinto ad litteram
panem natute / ad ſuſtentationem
indigentie natiralis ſeu ad gfoꝛ ta
tionem naturalis vigoeis/a de iſto
pane diatur hic· Et ſic habebimus
quinq; panes quibus ſadauit domi
nus quinqʒ mila hominũiohãnis
ſerto apitulo · / Muarto moen
liter notandum eſte ꝙ bot ad deũ

Ptneat panẽ nob dare / qapter qð pe

tim panẽ noſtrũ otidianũ da nob

ac tamẽ ad hoĩes ptinet· ip̃m diſ
pẽ ſare Dideliæt panẽ oꝛꝑalem diſ

penſat filijs ſuis patres mrnales

ſpualem vero diſpenſare debet ſpi

ritual es ſcʒ pꝛelati æ doctores. SDz

iam queritur inter diſpenſatozes vt

fidelis quis inueniatur Quis enim
eſt hijs tempoꝛibꝗ fidelis ſeruus et
pꝛudẽs quem con tituit domind ſu
per ſamiliam ſuã. vt det illts cibũ
in tempe fideliter 2 pꝛudenter? Fi
delter quatum pPlinet ad deu· pꝛu
denter quatum ad hoĩes· Fideliter

gquantũ ad deñ / vt ſciliet ců tonta

fide/ tanto timoeꝛe / tata inſtatig/ tan
ta diligentia quantuũ ſibi omiſſu eſt
verbum dei diſpenſet⸗ Pzudenter
ve ro quantũ ad homines / vt ſcom
capacitatẽ vniuſcuiuſqʒ ſingulos eru
diat ſpualiter nutriat · I deo oꝛeg
deuote / panem noſtrum otidianũ
da nobis hodie · Panem ſcz non ſo
lum oꝛ palem. ſed ſpualẽ/ vt inſpi

res p̃latis Doctoe ib eccie tue / vt

venitatẽ tuam nob ſtudeat fideliter
q pꝛudẽter diſpẽſate Et ſi illi nob
pant iſtum frangete negligat aut
optempnat. tu ipſe da nobis/a paſce
nos ꝑ oculta pᷣus ſandi inſptrat
onẽ vt int ꝑ te capiamꝰ panem·
quo exteri fraudamur P ip̃oeũ tn
riturnitatẽ/ alioquin moeiũtur fa
me peunt puuli ece tue filij/qꝛ nõ

E? qui frangat eis panẽ fidei a ſpũa

liter eos reficiat Vbo dei· Tu ergo
pz clemẽtiſſime Panẽ noſtrũ otl

dianum da nobis hodie / (Deq

tur ⸗Et dimitte nobis debita noſ
tra Bbi poſt petitiones boni on

rendi / ſequuntur petitiones mak

auferendi⸗· Et pꝛimo ponitur quin

ta petitio pꝛo amotione mali pꝛe

teriti ſcilicet pꝛeterite culpe⸗ Bbi
pꝛimo notandum eſt· a beatitu
dine conſequenda pꝛohibet nos tri
plex malum- Pꝛzimo petcatum iã
ommiſſum · Decundo pecccatum

de pꝛoximo ommittendum⸗ Ter
tio malum pꝛeſens ad peccatum ĩ

clinatiuum / Pꝛimum ergo

petimus amoueri dicendo / dimit

te nobis / ſclliet peccatvꝛibus · qꝛ ſi
dicmus quoniam pecatum non

habemus / noſipſos ſeducimus /

veritas in nobis non eſt· vt dicit
ſcriptura⸗ deo omnes dicere poſſu

mus . dimitte nobis debita noſtra

id eſt peccata om miſſa / 2 quantũ
ad allpam/a quantum ad penam⸗
quia aliter nõ poſſumus ĩgredi bea
titudinem eternam Quia vero no
bis eſt regula impoſita / ꝙ ſi nos
volumus nobis dimitti pettatum
noſtrum nos eciam debemus di
mittete pzꝛoximo noſtro petcatum
in nos om miſſum deo ſubditur⸗
ſicit æ nos dimittimus debitoꝛibg
noſtris · Vnde poſt hant dominicã
oeationem / ſtatim poſuit xpꝛiſtiis
huius dicti rationem / diene⸗ Di
enim dimiſeritis ꝛc ·/ Bbi ſecũ
do notandum eſt / ꝙ iſta dimiſſio
poteſt intelligi dupliater Vno mo
do quantum ad offenſam·/ hot ẽ
neeſſitatis / quia tenemur omnes
diligere ex carſtate Alo modo quã

——

„

2—
—

tum ad iniuriam/2 hot nõ eſt neeſ
ſitatis / ſed ſuperogationis / ſicut en
pecuniam ablatam non tenetur qᷣs
auferenti dimittere/ ſed eam poteſt
licite tepetere· ſie ĩ iniuria ſibi illata /
poteſt recpenſationẽ ꝑ emendam
petere / ſcm oedinẽ inſticie // Ter
cio moaliter notãdum eſt ꝙ dimit
tere alteri peæata/ eſt magni menti
apud deũ⸗ qula vderta ſiducia datur
dimittenti / ꝙ ecam peccata ſua di
mittentur ei- Vnde diat xpꝛiſius:
Di enim dimiſentis hominibg pec⸗

ata eozũ: dimittet vobis pꝛ veſ

ter eleſtis pea veſtra Di aut non
dimiſeritis ho minib · net pꝛ veſter
dimittet vob pewata vza. Bbi glo
ſa Hoc in quit in fine cõeludit · vt eor
tum ſit nob quid in oꝛatiõe ꝓmiſeri½
m⸗neqʒ aliud exigit iudex quẽ ro⸗
gamꝰ?. niſi vt tales ſim fratribus /
qualẽ nob eũ expoſcim9: ⁊ qui hoc
nõ facit duplicter treusẽ / Bzꝛimo
qꝛ pecauit a debet· deiñ qꝛ monit
a iudice/ fratri nõ indulget⸗Et ideo
multis timẽda ⁊a multis ꝑiculoſa ẽ
iſta ſmia⸗qui ſcʒ ꝑ longa odioꝝꝛ ma-
lignitate / Q odioſam malicia indu
rati / illos qͥ ꝑ aliquã tiuriã eis facti
ſunt debitoꝛes / modis oĩbg kedere
cõſundere piſcũt. necp timoee
dei · nec ꝓ p̃ab hominũ / ſatiſfactio⸗
nẽ recipe / at wꝛ dia habere volũt.⸗
Qui cũ cales ſint ſecuri tamẽ ad ec

tleſiã onfluũt 7 wꝛzã deo dieere Pſu

munt⸗Pater noſter dimitte nobie
debita nra⸗ſaut 27 Jdeoq; aduner
ſũ ſe irã dei ꝓuomẽ vidẽtur · qꝛ hõi
bus ſemat ixã a deo ꝗqz ut miam

Neaſſe ergo ell / vt ſaltem tunc de

bitozibg ſuis dimittant debita / aim
ipſi debitoꝛ es indulgentia ab eis ſi
bi poſtulauerint ſicut dñs ſeruo ſuo
nequa feciſſe legitur/ quemadmodũ
ſenpiũ eſt · Serue nequã oẽ debitũ
dimiſi tibi quonia rogaſti me⸗ Qui
cũqʒ auũt rogat a debitoꝛe / debitũ
cuiuſlibet ĩiurie dimittere cotẽ pnit:
in vanũ a domino dimitti ſibi debi⸗
tũ pei ſui petit: ymmo magis pec
catum ſuũ wꝛã oculis iudicis aggra-
uat q; alleuiet / Quarto notan⸗
dũ ? ꝙ q;uis imperfectis coedatur
ſic ſua debita poſſe reliquete vt a de
bitoꝛ ib de in dulgentia rogari debe
ant ſati fattionem de illata ſibi i
iuria recipe vale at tamen ſi coontin
gat nichil hoeũ fieri / de bẽt omibg
modis iram pꝛopꝛij oꝛdis refrena
re / 4 de ſemetipis tenebꝛas odioꝝ
repellere . meõzes illiꝰ qð ſeribitur
Ira viri iuſticiam dei non opatur⸗
Sed tamen vironꝝ pfectoꝝ eſt / 21 ſi
ne pꝛecibusa ſine ſatiſfa ctione iniu
riarum / oꝛde puro ⁊ vultu iocundo
ſuis debitoꝛ ibg indulgere⸗/ inſuper
ſua tnbuere / obſequia caritatis ex
hibere Pꝛouideat ergo vnuſquiſq;

ſibi in hat oꝛatione dñia / vt quale

in dulgentiam a deo aupit acipere /
talem ſtudeat alijs facre⸗alio quin
onſultlus videretur taendum q; di
endũ · dimitte nobis debita noſtra⸗
t2 nos dimittim debitoꝛibg ac
dequitur ſexta petitio t ne nos

induce in temptationem⸗-In qua

petimus amoueri malum de pꝛoxi
mo comittendum ⸗ 2 hoc contingit

qñ ſumꝰ9 poſiti in graui temptatiõe
au pꝛobabiliter timemꝰ⸗ ſuccũbere ·
2 ideo petimus / 7 ne nos indumes
ld eſt induc permittas in temptati
onem // Bbi pꝛimo notandu ?·
ꝓ per hot non ſimpliciter petimꝰ
vt non temptemur/ qꝛ⸗ temptari nõ
eſt per ſe malum. ſed quandoq; ad
virtutis exercicium quando ſalict

viniliter teſiſtlur · Inter quod diet

pſalmiſta Pzꝛoba me domie 7tẽp

ta me Sed petimus ne in tempta

tlonem indummur · i1d e ab ipſa vi
amur⸗quaſi dicimy Et ſi nos per
mittas duc per ſenſum / vt exercite
murnõ tamen permittas induci /
per onſenſum⸗ vt tſucaimbamues⸗ „
tunt iducimur id ? intus duamur/
quando intus a temptatione vinc
mur⸗ / Heauindo notandum ?«⸗
ꝙ duplex eſt temptatio/ quedã ad
bonũ alia ad malum· Pꝛima tep

tat nos deus / non vt de nouo ali

quid ſciat: niſi impꝛopꝛie loquẽdo
de ſcire / eo modo loquendi quo dici
tur ſeire quia facit alios ſei e Vnde
dict deu⸗ xiij/Teptat vondñs de
veſter / vt palam fadgat vtrum dili
gatis eum Et de illa intelligit aut
toꝛitas pſalmiſte ſupaadcñ Et illud

ge: xxij Temptauit deus abꝛzahaã

ac / / Alia vero temptatione ſclli
et ad malum deus nullũ temptat⸗
ſciliot pſe a immediate. Vnde di

tit ſcripaira. Deus intemptatoꝛ eſt
maloeum / vnuſquiſq; temptatur a
onaupiſcẽtia ſua abſtract illec9 „
Iſta tamen temptatio ſiait a queli

bet alia res eſt a deo / Terao no

tandu eſt / tria ſunt que nos tẽp
tant ad malu ſcinet mudg cro q/

dyabolg Mund temptat ꝑ ꝓſpera
72 aduerſa⸗Caro E crnalia deſide
ria⸗· D yabol p varia deeptionũ ge
nera / / Vnde licdet mfirmitati hu

mane ſufficret ad exerciaũ tẽptati

o que eſt a mũdo a a carne / tñ hot

non ſuffict demonũ malicie/ ſed v

troqʒ vtuntur ad hominũ ipugnati
onem · Det eni ipugnatio Po dit⸗
ex demonũ malicia qui Iter ĩuidi

am pꝛofectũ hoim i impedire nitun
tur Deus aũt hmõi iĩpugnationẽ

temptationẽ ꝑmittit Vvmmo ad eã

cuſaliter 2 pzincpaliter oncurnt⸗

nõ tamen ad malum ſciz ailpe oedi

nat / net tale malũ intendit: ß ip̃e qᷓ

oedinate nouit vti malis eam ad
bonuũ oꝛdinat · Vnde ex eig oedia
tione huiuſmodi tẽptatio ad bonũ
7 gloriam eleckoum pzouenit/qui
a per temptationũ victoeiam Pue
niunt ad oꝛonam/ ſicut beatus ia
obus teſtatur diene⸗ HBeatus vir

qui ſuffert temptationẽ quoniam

aim pꝛ obatꝰ fuent acripiet oꝛzonã

vite 2773 deo oeam/2 ne nos indu

aas in temptationẽ· idẽ ne nos ꝑ
mittas temptari vltra id qd poſſu

m/p fat cũ tẽptatiõe ꝓuctũ / vt ꝑ

tꝑtatiões ꝓbemur / nõ repꝛobemur
net vimmur a tẽptatiõe mũdi pau

piditatẽ·a tẽptatiãe arnisꝑ volup

t tẽptatiõe dyaboli ꝑ riq̃tatẽ ·
ealan ſeptima petitio Vz li
bera nos a malo In qua petiꝰ amo
ueri malum pzeſens ad mala pze

dicka ſciliet ad pec ata intlinatiuũ⸗

,--——U—U —— £

S
bir

un⸗

ſicut ẽ fomes peccat / qui eſt queda
pena ex petcato pꝛimoꝝ pntũ dere
lica⸗ hot malũ pene 2 generali
ter omnia mala pñtis vite / in qua
tum pñt nos ad peœæm indueete pe
timꝰ amoneri ? ab eis liherar Het
at liberatio ſeðm gloſam ctidie ẽ

neaſlana duũ in malo anime et oꝛ⸗

poꝛis nũt viuitur⸗ſed in fine cõple

bitur / añ immoetales a iĩpaſſibiles

erimus Et het ſufficant de Eptem
titioniby Amen .
Egquitur tercia pare ua
poſt exoꝛdiu Atmcgati poni
tur cõtluſio ſciz pꝛ edicta um peti ti
onũu conſir matlo Lam / amen ẽ die
tio hebꝛayca / que latina lingua ĩter
pcatur / vere fideliter fiat Et ſic
optamus vt vere fiant oĩa que ſup
fideliter petiuimꝰ Vnde patet &
liet oeatio ſit actg intellectus 2 rati
onis: tamẽ pꝛeſupponit attum vo
lũ tatis ſeʒ deſiderium optatiuũ illi
us quod oeatio petit. VBnde cum 0
ratio ſit duodammõ deſiderij inter
pꝛes / deſideriũ eſt auſa petendi / et
oꝛandi / iuxta illud pfalmi Deſider⸗
um paupene exaudiuit doming //

z pt p̃dañ que ad ſenſũ lralẽ ſep⸗

tem petitionũ oꝛõnis dominie poſi
ta ſunt adhut ad ſenſum miſtiaim
vel moꝛalẽ queda bꝛeuiter ſunt no
tanda ¶ Pꝛimo ergo notõdũ eſt p

numer pꝛedcãtã petitionũ pᷣt ſep-

tem vtutibg adaptan/ Ita p ſumi
tur · pꝛima ſciʒ ſanctiſietur nomen
tuũ penes fdem cuig eſt oꝛ da ſanc⸗
tifimte⸗ Hecuda adueniat tegnũ tu⸗

um/pents ſpem/ cuius eſt regnũ ex·

pectare T Tera RKat 7/ henes carita
tem / aiig eſt volũtatem dei splere⸗

Quarta / panem noſteũ ꝛ/ penes

foꝛtitu dinẽ aug eſt in aduerſis cõfoꝛ
tate · Quinta / dimitte nobie E-pe-
nes iuſticiam cung eſt vnicuiqz ius
ſuũ teddere VYexta/a ne nos ⁊c· pe

nes pꝛudentia aug eſt mala futura

pᷣauere · SVeptima / ſed libera ꝛc p e
nes tempantia / igeſt a malis pn

tibg abſtinere (Hecdo notadũ

eſt / ꝙ iſte ſeptem petitiones pñt do
nis btitudinibo gueniẽter aptan.

Vñ augali de

eas aptado ſit diat Ditimoe dei 5 E
quo bti ſut pauꝑes [pũpetamꝰ vt
ſcifietur in hoib⸗ nomẽ dei / timoꝛe

caſto pꝑmanẽte ĩ ſeculũ ſeaili Di pis

tas ẽ / qua bti fiunt mites/petamꝗ
vt aduenlat regnu eig vt miteſea
nect ei reſiſtam Di ſcia ?/qua beati
ſunt qͥ lugẽt. oxem vt fiat volutas
ei9. qꝛ ſic nõ lugebim⸗ ſi aro ſp uũi
conſentiat Di foꝛticudo ẽ/ qua beati

ſunt qui eſurũt 2 ſicũt iuſticiam · o
rem vt de nob panis / quo ad iuſti
tie ſacietatem ꝓpueniamus Di onſi

lium n eſt quo beati ſũt miſenordee
dimittam9/ nobis dimitti oremg
Si intellectg eſt· quo beati ſunt mũ
do do tor de / quonia ipſi. deñũ videbut⸗
ooemꝰ nõ induti in temptationem/
que ex ĩmũdo oꝛde pꝛoedit Di ſa
pientla ẽ qua beati ſunt paufid/ quo
mam filij dei vombutur⸗/oeem? vt
liberemura malo qꝛ liberatio facit
liberos id ẽ filios dei· Hit igit vt
dicit gloſa / Pab aboeadu eſt vt do
na pcpiamus ex grã / donis vero

ðð

agendum eſt vt veniamus ad me
rita? et tunt beatitudo pꝛo meritis

eſt ſperanda Tercio no tandum
eſt , pꝛedicte ſeptem neutiones cõ
tea ſeptem vitia capitalia poſſunt

aptari⸗ Pꝛzima petitio ontra luxu-
riam / que non ſanckiſict ſed pollu⸗

it. Hecunda contra auaricam que
nõ regnum dei nec diuicias celi ſed

terre cupit·Tercia ontra accidiam⸗
que voluntatem dei fien non querit

ſed in ocio nichu fact· Quarta on
tia gulam aut panis non ſuffiat.

Ruita (õtra itam / qᷓ ranwꝛẽ non di
mit tit Dexta cõtra ſuperbiã/ q in
lẽpea tionẽ induat⸗ Septima tra

iuidia que malũ alteng querit. 2 de

bono alterig ſibi malefacit Et ſic pa
tet ſufficientia huig oꝛatiõis, vt ſicit
diat glola⸗ nichil oĩno deſit ꝙ hijs

ſepte petitionib nõ gtineatur. ſiue

ad pñtẽ ſiue ad futura utineat vitã
3 adhut arta hat oꝛzonẽ dñi

cam tria ocalrũt dubia Æ
qꝛ hec oꝛ õ nõ videtur ufficiens / er
eo ; nõ docet eare inimicis/ ta
mẽ xpᷣus ꝓ eisoeare docuit Math⸗

v⸗Oꝛate ꝓ ꝑſequẽtib q cnlupnia

tibus voe⸗ Et per conſequens hec
ooatio nõ continet omnia de gk
eſt oꝛandum quate 17 /

huius dubij ſolutione· pꝛimo
dum eſt ꝙ non ſolum pzo nobie o

rare debemo / H euã p alijs, iuxta

illud ia v Ozate ꝓ inuicẽ ne Et ro

eſt. q⸗ illud debe my oꝛado petere
debem deſiderare Ded deſiderare

debem bona noõ ſolũ nob / ſed ali

is qꝛ hot ptinet ad ronẽ cartatis

Vñ enſolto⸗ ſupꝑ math? Pꝛo ſe oꝛa
re næitas cogit / ꝓ alte ro vero cari

tas fraterni tatis hoꝛtat᷑ · Dulcioꝛ ẽ FS

autẽ anñ deũ oꝛ) nõ quã necſſſitas

tranſmittit: ſede quã antas frater

nitatis Amendat⸗ ¶ Decudo no
tandũ eſt qꝛ ſicut dictu eſt / oeare
pꝛo alio aaritatis eſt·/ ideo quãtum
tenemur aliũ diligere / ſic 2 tatum

tenemur pꝓ vo oꝛate⸗ Et ideo quia

inimics diligere in generali eſt de
pꝛecœpto⸗in ſpeciali aut nõ eſt de ỹ
epdo / niſi ſeð m ppationẽ ani mi· vt
ſciʒ quis ſi ſit paratꝰ ecam ſpedaliter

iimitũ diligere? eũ iuuare in neeſ

ſitatis articulo⸗ ſi veniã petient .
ᷣ in ſpedali abſolute iĩimics dilige
re eos iuuare pfettionis eſt· Sit
eciam neceſſitatis eſt / vt a cõib noſ
tris o'ationibus quas pzo alijs fa
eimꝰ ſimime nõ excludamus ꝙ au
tem ſpecialiter pꝛo eis oeemus / per
fectionis eſt non neoſſitatis, niſi
in aliquo caſu · //(Tertio notan
dum eſt/ ; in oatione dommica /
modo pꝛedicto ſcilicet i in generali
pꝛo inimicis oꝛamus quia in ea

non ſolum pꝛo nobie ,ſed generali
ter Pomnibg alijs petimus: ideo

vt ſupꝛa dictũ eſt non diem⸗ dami
chi/ ſed da nobis nec dimitte mi
chi, ſed dimitte nobis et ita oꝛa
mus non ſolum nobis dimitti pet
cata noſtra ſed eciam omnibus ali
is/ non ſolum amias/ ſed eciam de

bitoꝛibus id eſt i ini mitis noſtris .et

ſic pꝛo ſalute omnium oamus⸗
quate patet reſponſio ad illud dubi
um⸗ 0 Sed ex hat teſponſione

lut

tut
nihue
Nave
exau
ab

Na
n
i
len
n
o
at⸗
n
tun
guin
de
.
wN
alierr
ntef
lent.
ige

ceitur Rapaun dubium / quia vide
au x non debeamg oꝛare pꝛo om

nibusquia pꝛo bonis non opostet
