tus ⸗- nec defias / quia im mutabili
ter eternus- Et ideo In manibus
tuis ſoꝛtes mee Hot eſt In poteſ
tate in pꝛeſcientia / in pꝛourdenti

n tua ſoꝛtes mee id eſt muſa

bus alijs ſunt occulte Non enim
hic cum de ſoꝛ tibus loquimur / ali
quid mali intelligi volumus n on
de malefitis ſoꝛtilegijs; non de ar

*

tibus magicis intendimus · in qui

bus hij confidunt qui vt ſupza dixi

mus ſupemacue obſeruant vamta

tem; Ded fatholicam obſeruantes
veritatem / hit ſoꝛtes accipimus

pꝛo ineffabili pꝛouidentia et elec
tione duuna⸗que non humanis
merntis, ſed pura dei gracia. oœcul
ca tamen iuſtica / dum vnum ad

dampnationem repzobat- alium

ad ſalutem eligit 1 accepeat, ſuper

quo apoſtolue admirans extlamat
O altitudo ſapientie 2 ſcientie dei /

; inompꝛehenſibilia iudicia eius /

a iimeſtigabiles vie eins Di igi
tur do mine / ſit in manibus tuis ſoꝛ
tes mee⸗ ideo confidenter oο
Enpe me de manibd inimiczum
meozum: q a perſequentbus me⸗
Hoc eſt a poteſtate dyaboli ſuo

quũt / vt me cict ab eo a quo eiec

ti ſũt regno ælon Jlluſtra fauẽ ta

DN
aua
ddan
deus
nece
utabl
mmibus
poe
den
coꝛ
omni
tnim
Nldi
Nn
n RNen
za diri
venit
lancrs
imus
t elee

mams

well
lum od
alium
ſuper
amat
edeif
tnel
Aug
tueſer
nar o⸗
miR
e me⸗

a ſuo

nepſ⸗
uo tie⸗

ſuper ſeruũ tuũ · Not eſt maniſeſta
hoib ꝙ intendat faces tua ſup me
qui ſeruꝰ tug ſũ: ne ſuꝑ me qui tuũ
affecto ſeruiciũ aadat cofuſio inimi

ꝝ / nõ ſolu meoeũ tuoꝛu MNec ta

men hoc peto/ quaſ de mea ꝓfidẽs

iuſticia · H Daluũ me fat in mĩa tu
a dñe: no ofundar quonia iuomaui
te⸗Non quia ego dignus ſum⸗ſed
quia tu miſeriozs es, inuocaui te
vt me ſalues deo nõ ſcðm iudica

riam ſeueritatem / ß ſc m miſerioꝛz
diſſimã boni tatẽ exaudi me⸗ vt nõ
2Afundar a wꝛzã aduerſarijs erubeſ
aam Ded fiat potius qð ſequitur⸗
Erubeſcat impij / 2 de ſua impieta

te peniteat in pñti, aloquin in futu
ro / deducatur in inſernũ . vt ſic Mu

ma fiat labia doloſa Que loquũtur

aduerſg iuſtum iniquitatem· in ſuꝑ

bia abuſione- Exigit enim iuſia
dei vltio vt tunc muta fiant in infer
no labia doloſa: que hic garrala ſu

erunt. net in maliloquio diuinũ iu

ditium timu erüt

—

Ars hul9 pſal mi tercia ſubiũ
gitur que aduerſg ſupbam
uerſoꝛ ũ hoĩm ſilatũqʒ perſecutiona
ſeuiciam doet in magna dei dulde

dine / dulcigz bonitate ſingulariter
eſſe gaudendũ DVñ Jyheta exultãs
7 admirans exclamat. magna

multitudo duledinis tue dñe: quaã

abſcondiſti timẽtibgte. O tlemẽ e⸗

O pie· O dul is dñe⸗Cu vere ſide

lis es deus / qui nõ permittis noes
temptari vltra q; poſſum: das
cum temptatione pꝛouentum/das

cum temptatione tribulatio nis / „

uentum ⁊ ſubſidium oonſolatiome⸗

Das poſt amara dulca⸗ Das poſt

amartudinem maloꝛum tempoea

lium quibus pzemis / dule dinem
bonoeum ſpiritualium quibus nos
cnſolaris· Ded quia dulcia guſta
r non meruit qui non pꝛie guſta
uerit amara: merito debeo mala pe
ne non ſolum patienter / ſed eciam
gaudenter ſuſtinere⸗ ſi bona grace
ũ duledine cupio deguſtate⸗ Vt at
te largiẽte hot fiat: da michi dñe
terig etite qᷓ; magna multitudo dul
edinis tue Magna ĩqua multa⸗
multiſq;ʒ modis copioſa dulc do tu

a: qua nut wanigisnut paras:nũt
wnſolaris⸗ qaua eciam eos quce a
mas ſtigas / 2 aſtigando emen
dao⸗7 per tempoealium maloeum

amaritudinem ad tuam a tuoeum

ſpiritualium bonoeum dulodinem

venie ompellis Da michi ergo

domine · da michi hant dule dinẽ
eguſtate⸗ quam abſcondiſti timen

tibus te Et merito abſcondiſti r oe
cul taſti timentibus te⸗ vt amplius
umeantne nimiũ onſidant⸗ ne ſe

ruri negligentius agant ſed ſem

per 7 ſeruenter eam deſiderent et

appetant- Vel abſcondiſti eam ti

mentibus ten quia illis eam ſeruaſ
ti⸗ vt ſoli eam finaliter habeant⸗
ſoli ad eam eternaliter perueniant
Et hor eſt quod ſequitur Perſeciſ

ti eis· Mon ſolum eis qui timent
te · ſed qui perant in te. vt ſit timoꝛ
non ſolum ſeruilis ſed filialis. Eis
inquam hant tuam duladinem p
ie

.

feeiſti⸗ hot eſt. perſecte oonferte diſ
poſuſti⸗ qui ſperando timent· ti
mendo ſperant in te⸗Et qui ita ſpe
3 rant / vt non erubeſcant. ſed ad exẽ

plum 7 ediſicationem alioeũ/ſpem
fidem ſuam pateſaciant in coſpect

al filioꝛu hominũ⸗ Et ſit lucat lux
eoum cozam hominibus vt gloei
ficent in terris patrem eoꝛum qui ẽ
in eelis⸗Et ideo⸗Abſcondes eos in
abſcondito faciei tue· Qui te in faci
e hominũ conſitebuntur: in abſcon

dito ſuciri tue abſcondẽtur a ontra

dickione ho minũ · Hot eſt / in ſecre
to tue viſioĩs beatiſie ab impugna
tione hominum impioeum ſecun te
pꝛotegente ſaluabuntur⸗Wet ſolu
in futuro ſtatu eleſtis patrie / ſed in
pꝛeſenti ſtatu vie· Pꝛzoteges eos
in tabernaculo tuo⸗ id eſt in ecleſia
cua atholim⸗ A wntradictione Ein
gquarum hot eſt hominũ loquenti
um iniqua⸗at duterſa aduerſa cõ
tra veritatem ſidei xpꝛiſtiane Pſtre
pentium⸗ Eſi enim contra tales et

eſia militans inexpugnabile ſiei

tabernaaulũ / 2 quaſi habitatio mili
tum in expugnatione poſitozum:
ſicut domus habitatio quieſcentiu⸗
/ O igitur domine deus meus /
pꝛotectoe meus vt finaliter abſeõ
di valeam in abſcondito faciei tue /
da michi interim pꝛotegi in taber

naculo eteleſie tue⸗at tue fidei xpꝛiſ

tiane vt ab ea 7 veritatis eins re
gula non diſcedens ſit pugnem in

hat expeditlone peregrinus . vt hit

pzꝛotectus in tabernaallo fidei / tan

dem glorioſus quieſcam in doma

.

cli·// Dequitur omniũ pꝛeœdẽ
tium cotluſio⸗ videlicet pꝛo iam ſuſ
aptis /a in futurum ſuſcipiendis be
neſicijs gratuita exultatio / exul
tnne congratulato⸗ Quid enim vl
tra dickurus ſum?il ſane reſtat ni
ſi laudare deum et plenitudinem be
neficioum in exultationem laudũ
ncludere⸗Et ideo Genedictus
dommus :quoniam mirificauite id

eſt mirabilem ſecit · Miſericꝛz diam

ſuam michi non ſolum in pꝛeſenti
via. ſed mirabilioꝛem faciet. in aui

tate muni ta· Hot eſt in elleſti patri
a⸗ Que non ſolum abſcondita eſt

a conturbatione hominu non ſo

lum pzotecta a contradickione bn
guarum: ſed ecam munita omniũ
cumulatione bonoꝛzum Et quia iſ
tud eſt ineſtimabile beneſicium ad
imbecllitatem meam omparatum
ideo ſubiungitur. Ego autem dixi
in exeſſu mentis mee pzꝛoiectus
ſum a ſacie oculoꝛum tuoꝛum Qua
ſi dierem Mon teſpicit me facies
tua oculis pietatis, cum te patẽte
lacam pꝛoiect in penis,Vot aũt
pꝛius dixi in exœſſu mẽtis mee⸗ id
eſt in pauoee meo pꝛo tribulationũ
mearum magnitudine Qui pauoe
exceſſus mentis dicitur » dum a ra
tione timendo excditur. Ded qui
a non hot ſuperbt dixi · ſed me hu
militer accuſando in tribulatione
titubans ad te confugi⸗ Jdeo ex
audiſti voem oeationis mee⸗

dum tlamarem ad te⸗· NMon oee ſo

clamare debe mus / vbi andit deus·

quia ſi exterius oee ſolum ſtrepẽtee
ciamamꝰ/nil ĩpetram / Quia
vero caritas ad deu dilatare cupit⸗
q ad pzꝛoximu⸗ideo domine michi
non ſufficit ſi pzo ſuſceptis benefici

is te laudem et dligam niſi exem

plo meo alios eciam ad laudandũ

7 diligendum exctem Jdeo ſequi

tur; Diligite dominu omnes ſancti
ecius Diligere naãqʒ deum tan dꝛũ
beneſicioꝛum largitoꝛẽ officum eſt
ſanctoꝛuũ qui ideo ſancti iuſti ſũt⸗
quia vt dignu eſt den diligunt . V
na autem ſubditur diligendi ratlo⸗

Quoniã veritatẽ requnet duůs Be

ritas enim 7 iuſticia eſt / vt creatura
ſuo ſeruiat creatoz i Hant in futuro
ab omnibg requiret doming, tunt
retribuet habudanter facientibus ſu
perbia Illis videlict qui per ſuper
bam inobedientiam deu et eins p
pta contem pnunt Oup bia enim
hit attcipitur pꝛo omni triminali vi
tio ſeu motali petcto quia ſuper

bia radix omniũ vicioꝛ u it etiam

in pñii aliquando retabuit dñs · vt
ſuperbos humiliet Quod aliquib
fit æ non oĩbus- quia ſi nulli hoc fa

ceret. non videretur ſup malis pꝛ0

hot facret; non ſeruaretur diuina
patientia- Vt ergo iuſiget patiens
appareat domin? / aliquibg nõ oĩ

bus in pñiti retribuit · Oibus vero

in ſuturo retribuet habudater ſeðm
exigentiam meritoꝛũ: ſit tamẽ mi
ſerioꝛ ditẽreg nullũ peccatum puni
et ad cõdignu⸗ Quia ergo domin
oim retnhu toz bonoerum 2 male

ð H
rum⸗ ideo Vinlliter agitt et confoꝛ
tetur oꝛz veſtrum omnes qui ſpera
tis in domino Mon enim ſufficit

in domino ſperate⸗ ſed opus eſt vir
tuoſe conſtanter agere ſi alqua

grauin occurrerint oꝛde conſeꝛtan /

id eſt ſpiritual ſoꝛ titudine roboꝛari
Higut ergo fides / ſit et ſpes ſine o
peribus moetua eſt: net ſpes ſine
meritis vocanda eſt- ſed magis ſu
perba pzꝛeſumptio // Da michi er
go domime / net ſolum mirhi / ſed
omnibus pzoximis meis in te dig

ne ſperare Da nobis in te ſperando

ſic vinliter agere vt non ſolum in
ſpe · ſed fide caritate veraciter ra
dichti; ontra aduerſa omnia ſpi

ritualiter oonſoꝛ tati: ad te valeamꝰ
finaliter peruenire- Quod ipſe p̃ſ
tute digneris qui viiis 2 regnas in
ſecula ſenlloꝛum Amen

domin petri de allyaw epiſcopi a

meracñ ſupe r pſalmo In te domi

ne ſperaut: non cõſundar in eter

Inapit alia deuota meditatio ſin

per pſalmo Judim me deus 7 diſ

erne cauſam meam⸗ Cdita ab eo

dem teuerentiſſimo patte / domino
murdinali mmeracn apoſtolice ſe

5„ *

dis in alamania legato
iieͤ

4

benigniſſime xpꝛiſte
iheſu / qui in ara cru

humani generis deo

patri Kipſum vnigenitu ei⸗ fulium
hoſtiam ſatratiſſimã obtuliſti qui

qʒ in ſacramento altarbob tat bñſi
cij memoꝛiã ꝑ ſacerdotes ecc le tue

offerri voluiſti inter quos me non
mentto ſed numero aggregare dig
nat eo⸗Exe indigny ogo⸗ inutil
ſerug in onſpecku diuine maieſtats
tuue ad ſanctũ altate tuũ ingreſſurg /

a eximio pzꝛophetarum dauid tibi

plalt am⸗

Vdin me deus 7 d ſſcerne ran
ſam mea⸗ Sed heu me miſen/
qualiter hot diere Pfimam?
WMualiter ĩquã/ qua froce⸗ ua

ve audaga / me uiditan 4a cauſam
meã a te diſcerni peta qui multo
at magnoꝝ pœoun meoen vnſciue
ex timoee at te rroꝛe hoe edi indit ij
tui poti exclamare cõpelloꝛ. Do mi
ne ne in ſuroꝛe tuo arannd me:ne
qʒ in ira tua oꝛripias mè Et iteru⸗
Mon intres in indiciũ cum ſeruo tu
o:qꝛ non iuſtificabitux in onſpechu
tuo omĩis viuẽs? Verumptamẽ do
cet me domine ecr ia tua. qᷓ te doen
te inſtuicta eſt/ vt dũ ad ſanctu⸗ alta
tre tuũ axedo de tuis meritis cnſi
dens⸗a de meis nil pz eſumene hu
mMiliter tibi dauitiu pſalmuũ dicam
Judia me dens diſcerne muſam
meã: DHoc pie ihu / hot oeat miſticã
ꝛzpy tuũ/qðᷣ eſt ecia a hot oan

₰

)Bmme ſacrdos tu

cis pzo tedemptione

Soat fideles tuoe qulſunt h hug coꝛ
poꝛ is mẽbꝛza / net hot diedo petunt

rigoee iuditij tui pecrata ſua diſcuti
quod vtiq; periauoſum eſt . Que ei
humana creatura hot iudieium noõ
hoeret? Quid tunt facret virgula
deſerti/ vbi cõautitur eedꝛ us paradi

ſi ? NMam et aſtra non ſunt munda

in onſpectu tuo in agelis reppe
ris pꝛauitatem Mon ergo pꝛo mẽ
bꝛis ſuie fidelibꝰ tuis petit ecia iu
dicum tue rigoeoſe iuſticie/ quo ĩ i ſu
roet tuo arguis· vel i in ira tua wꝛri

pio⸗ Nam ſi tale iudicũ exhibuer⸗
. iniquitates obſeruauerie⸗/quis ſuſ

tinebit? Ded petit iudicium tue pie

miſenz die quo pœoeibus ignoſ

ris 4 conſitenabus parcis⸗Et ideo
non ti met iuſticam / quia ſperat mi
ſenoꝛdiam: net te metuit vltozem
quia agnoſcit ĩidultoꝛem· nam me

cum pene / ſupat ſpes gracie deſi
rium glorie⸗ Eimere igitur poſſem
ſi diſtrige mecim ageres⸗ ſi me i ri
goe iuſticie iudimtes: ̊ non inttes

in ludicum um ſeruo tuo domine/

qui ſpero ĩ multitudine miſericꝛdi
e? tue⸗ qui humiliter onfiteoꝛ quia
non ſum dignus vocari filius tug⸗

ſed velut ſeruus ſugitiuus ad te re

deo⸗ nuſerioꝛdiam poſiulopaœm
quero Indignum eſt ergo dommũ

cum tali ſeruo i intrare iudiaum⸗ nee

decet vt inttes in iudicum mecum /
quia nec ego volo intrare teaim In
trant ſerui iudicium num domino⸗
qui iuſticeam ſuam onſtituentes de
ſuis meritis pꝛeſumũt. de quibo p

pꝛophetam dictur“ Quid vultie

J
1

ln
at

ſ

2 erum iudicio ontendere omnes
den iquiſtis me diat dñs . Mon ſic

aute no ſic ego inutilis ſeruus tuꝰ/
de uiſticia meritoꝝ meoꝝ penitꝰ dif
ſidens. ̊ liæt ſepe dereliquerim te⸗
onſoꝛ tia viciaqz peruerſon hoĩm ſe

quẽs- tamẽ nũt de multitudine mi

ſerationũ tuarũ ſperans cũ humilie
cõfeſſionis inſtantia ad te oſugio d̃
eno Judica me des / id eſt m miſen

oꝛdia oꝛripe me. et diſcerne canſa
mea de gete non ſcã / ab hoie ĩiquo

doloſo erue me Hot eſt ita iudica
me / vt diſcernas menta que michi
erũt vite vel moꝛtis cauſa a mentis
gendis non ſcẽ·aq ita diſcerne cauſa
meritoz ũ vt eruas me a multitudi

ne hoĩm peruerſoꝛzũ⸗. ab hoie iiquo

cot n deu / 2 doloſo gtra ꝓximũ. ab
hoie iniquo / qui mala faut aperte

doloſo qui mala facit ocaulte Het eſt
gens non ſancta mũ qua michi par ẽ
mfirmitae/ diſpar voluntas diſ

par voluntatis deſideriũ deo peto
dñe vt ab ea ellerieer erugs me⸗ 2
in pñti ne ab ea wꝛrupar culpabili
ter · in ſuturo / ne e ea dampner e

ternaliter. Ded heu infelix ego vti

nam eripias me a meipſo⸗ quia in

me eſt animalis homo a quo me

ſeparare nequeo. De quo alibi oeat

pſal miſta Eripe me dñe ab homine
malo · Ideo ecam peto vt ernpias

me ab hoc hoĩe uquo a doloſo Hot

eſt arnalitatis ani malitatis vł ſen
ſualitatis iniquitate et doloſitate ſe

pe rationalis / voluntatis deſideriũ

p turxbante· ne me ĩiquũ et doloſum

fadat et iũgat cum gente nõ ſancta

Nec hot peto ſolus / ſed hoe ſuppli
titer oeat excleſia tua in hoc pſaimo

ſa ſiquidem gemit in terrs videns

nio · aim tritic treſcere ziz ani a⸗

permixta / quantum ad bona vel
mala nature aut ſoꝛtune⸗ ſed non
quantum ad merita a dona gratie⸗
ſuturaqʒ pꝛemia gloeie-Quapꝛop
ter optat finale indicium in quo fiet
ſeparatio maloꝛum a bonisꝛet bo

noꝛum gloꝛifitatio reiectis malis⸗

interim autem monet ne inter pꝛeſ
ſuras ſeculi et temptationes dyabo
li deficamus a deo tetraha mur⸗
ſed lete mur in eo⸗ et ſuo indicio cau
ſam meritozum noſtroꝛum gmitta
mus at in ſpe ſue miſericꝛdie deſi
derioqʒ pꝛemioꝛum ſuoꝛum conſo
lemiur · Merito ergo domine / hot
docimentum ecrleſie tue ſequene /
in auſa mea / inditium tuum peto „
et ad te udiom ſupꝛemu appello⸗
diceens Judica me deus et diſcerne
muſam megqm de gente non ſcã: ab

hoſe ĩiquo 2 doloſo erue me Nam

pꝛopter tria que hüjs notantur ver
bis humanũ habeo ſuſpectum iudi
tium· ideoqʒ ad diuinum terurrere

cõpulſus ſum Pꝛopter teſtium fal

ſitatem / quia ſepe gens non ſanc

tan teſtis ẽ· pꝛopter iuditum iniqui

tatem. quia ſepe homo iniquus / iu
derx ev pzꝛopter aduocatozuma pꝛo
ratozum doloſitatem · quia ſepe

homo doloſus aduotatus vel pzo

aurgtoꝛ eſt · Cwntra vero in diuino

idicio / teſtis erit tula infallibilis ve
ritas iudex erit tua mobliquabilie
equi tas- Aduotatus et pzocuratoz
ent /tua imperturbabilis pietas⸗ mi
ſericoedia/bonitas⸗ clementia atqz
benignitas⸗ Tu ergo domine in tu
o diuino iudicgo muſam meam diſ
gerne Tua peruerſo hominũ indi
cio erue me Et bene dixi erue me · qꝛ
tu es deus ſoꝛtitudo mea⸗Non eſt
pꝛeter te qui poſſet eruere me/ non
pꝛzꝛeſumo ex me virtutem / non arro
go michi ſoꝛ titudinem quia tu ſa
lus es deus meus per naturam / et
foꝛtitudo mea per graciam / tu deus
meus qui me creaſti / tu foꝛtitudo
mea / qaue roboraſti me · Cum ergo
in te ſolo ſpes mea poſita ſit/ quare
me teppuliſti ⸗ id eſt quare me qua
ſi repulſum oſtediſti · vitam eterna
Hỹ ſpero taã din diff erendo? Et qua
re triſtis inedo / huius vite miſeriã
ſuſtinendo⸗ dum affligit me inimi
aie? Videlicet dynbolus / vel hie ne
qua mundus / vel carnis ſtimulus

Hit ẽ triplex ĩmicus. qui multipli
citer affligit / ipugnando varijs ep

tationibus vnde gemens canit et
tleſia: mũdus caro de monia / duner
ſa mouent pꝛelia-Hijs pꝛelijs ſen
ſualitas impugnata oppzimitur 7
ſpiritui at rationi aduerſatur/ vnde
ratlo conturbata in alio pſalmo con
querik, Quare triſtis es anima me
a / id eſt ani mali tae vel ſenſuali tne
mea quare triſtis es in te⸗- et quare
ex triſticia tua conturbas me ? Lict
enim mundus foeis perſtrepet⸗ et
intus qaro grauet, et dyabolus vn

diqʒ pugnet⸗quare tñ triſtis es aia
mea? Meſcis quia per ſapientem
tibi onſulitur triſtiaam ne des ani

me tue: neſcis quia per apoſtolum

dicitur⸗ triſtica ſetun moꝛtem ope
ratur? Quare ergo triſtis es de
tempozalibus diuicijs⸗ ſi habunda
tiam non reapis de iiuris ilatis /

ſi vidicam non capis de aljs quo
qʒ rebus mundane vanitati ſubiec

tis · ſi in eis voluntatem aut volup
tatem tuam non exequeris? Ded
quare onturbas me / obumbꝛan

do vanies fantaſmatibus / guo ad in
tellettum / inflamando libidinoſis

voluptatibus quo ad affectum/ gra
uando varie txibulationibus / quo

ad effettum? Hijs conturbata rati
o /in eodem pſalmo ſe oblitam la

mentatur / que hit ſe onquerebatur
repulſam Quare in quit oblitus ee

mei / ab his me periaulis non eri
piens. ſed tue duledinis conſolatio
nem differens ?“Et quare contriſta
tus inredo id eſt ſimul mente et oꝛ
poæe triſticia turbatus / inedo per
huius deſolate vie miſeriam / vſque
quo acedam ad deſiderate patrie
ſperatam leticam? Ded quia ſpes
que differtur affligit animü quid
mirum ſi interim incedo ztriſtat ?
maxime dum affligit me iimicis⸗
Met caret miſterio ꝙ vtrogʒ pſal
mo hozum verboꝛum fiat iterati
o. non eſt enim hot ſuperfluum ⸗
quia frequentia multiplicium tribu
lationum / frequẽtium exigit lamẽ
tabil ium queſtionum - ſed vt exclu
datur tam frequeno tamqʒ multi

er

ma
eni

=

u
mam
gni
dun
na
ts de
bunda
latis/
quo
ſubier
volug
Ded
han
du
idncſs
umng
1o / gie
atanl
tam l
batur
is es
on ni
ſoleco
nirſ 4
ttor
pe
Nſaue
are
apſe
i!
latſ
mas⸗
unſi
. ſerat
ſuum⸗
ntribt
lani
t trti

3 gler Uimia afflictio. Jdeo te deum
pattem inuoo diens Emitte luem

tuamæ veritatem tuam / id eſt xpᷣm

vnigenitum filiu tuũ qui ꝑ exœllen

tiam lux eſt et veritas de quo ſcrip
tum ẽ . Erat lux vera que illuminat

omnem hominẽ venientem in hũt
mundum. Et qui de ſe ait. Ego ſũ
via veritas et vita⸗ Pꝛimũ huiug

luco veritatis aduentum petierũt

antiqui patres inter quos ſalomon
Enmitte iquit illa a ſede magnitudi
nis tue ſapientiam vt mecuim ſit et
mecum laboꝛet. Depe et multum

hoc illi petierut/ 2 diu valdeqʒ diu

expecauerunt⸗ et tandem cum ve
nit plenitudo tempoꝛis miſit deus
fllium ſuũ natum de muliere factum

ſub lege / vt eos qui ſub lege erant te
dimeret Et tunc venit lux ad ewes⸗

veritas ad deeptoes/ ad errantes vi
aad moꝛtuos vita⸗Jam vero poſt

pꝛimũ illum aduentum· ſecundum

peto quo venturus eſt xpꝛiſtus ad

finale iudicium · Na ⁊ ipᷣo docente

oο adueniat tegnum tuum. Hoc
autem ideo oeans peto⸗et liet cum
timoee a tremoꝛe/ tamen ex amoꝛe
et zeli feruoꝛe deſidero quia non

excludetur nũt illa de qua gqueſtus
ſum ĩimiti afflictio donet tunc ſiat

maloeum a bonis ſeparatio· Tunc
enim mittet angelos ſuos qui ſepa

rabunt triticim a paleis et zizanije
et colligent de reg no eius omĩa ſcã

dala Tu ergo eterne pater qui in p
mo aduent / miſiſti weternuũ tibi fili
um ad redimendum vt veniret te

demptoꝛ ad venditob“e ſaluatoz ad

—

ꝑditos / liberatoꝛ ad apduo/m edi

tad egrotos Tu dñe iteꝝ mitie eũ
ad iudicãdũ vt ſeparet bonos et ma
los. ſaluas iuſtos, dampnas ĩpios
Dit ergo em itte luc tua⸗vt illumi
nas diſcernat abſcõdita⸗ veritatẽ

tuã vt iudims vnicuiqʒ; reddat diſ

tribuat meritoꝝ p̃mia. boĩs eterna
gaudia⸗ mak eterna ſupplida Ego
ved dñe nõ de mea uſtnaa⸗ß. de tu
a gra gfiſg. ſped ex ſecudo tuo aduẽ

tu a luc veritate tuadſolatioẽz reci

pere· qꝛ id ex pmo aduẽtu⸗ ab ip̃is
magna cõſolatio ĩe gram fateoe reci
piſſe mã i ip̃n me deduxerũt 7 addux
erũt ĩ mõtẽ ſãttũ tuũ q ĩ tabernaau
la tua Ja ip̃a me deduxerut a mal
ſegregado⸗2 adduxerũt a bonisag
gregado reduxerut me ab ecca ma
ugnatiũ. 2 deduxerüut me eccam ſ
deliũ. ⁊ hot ẽ· in montẽ ſanctũ tuũ
i tabernacula tua Det eĩ militas
ecca mõs dicit᷑ea tabernaculu/mões

Aier altitd inẽ quatũ ad ſtati on

Mos 1quo! Läplacitſi deo habitas
in eo Tabernaculuũ Ptere certamb⸗

quãatũ ad ſtatũ ĩcipietiũ et Pficẽtiũ
oĩimq; ĩ hat vita pegrinatiũ 7 mili
tãtiũ Nidin eni ĩi oꝛpe ſumgpegri
namur a dño / aduerſ dyabolũ mi

litãtesCu ergo audis tabernaau
lũ bellu intellige. hoſtẽ caue Hz tñ

1 tuo ertamine ad illud tabernacu

lũ ſuge. de quo ait idẽ FPha Abſcõ
dit mei tbernaculo ſuo ĩ die malo

rũ ꝓtexit me i abſcõdito tabernacu

li ſui Liæt eĩ pñᷣe eccia pluraliter di
artur tabernacula uter pluralitatẽ

aaum m diuerſſiaktm muloaſi.

tabernaalum quodda ſingulare

tabernaali ſecretum abſcõditũ ſub
quo in die maloeum / id eſt in pꝛeſen
ti vita⸗qua ho mines mali floꝛent⸗
et tribula tionu mala feruẽt abſcõdi
poteris a pꝛotegi Dis intelligere ſe

cretum? Audi miſtenum Ppꝛiſtus

ſcðm humani tatem eſt tabernacu
Num: de quo ait pſalmiſta- Sactiſi

cuit tabernaaulum ſuũ altiſſi mus.

RPpꝛiſi ſceᷣm diuinitatem eſt taber
naculi ſui abſconditum de quo ali
pꝛzꝛopheta dicit · Vere tu es deus ab
ſconditus. Decteta enim virtus di

uini tatis abſcondita eſt in taberna
culo humanitatis · ſed audi mirabi
lius vtraqʒ tam humanitatis q; di

uini tatis virtus ſetretlus abſcondi
ta eſt in ſatramento altaris- vt me
nto illud intelligi poſſit ſingulare ec
tleſiaſtici tabernaatli abſeondium.
ſub quo aduerſus omne pſecutozie
malum habere poteopꝛotecozis re
fugium. 4 ideo guenienter ſubditur

Et introibo ad altare dei · Vucaiß o

bone iheſu hucuß onquerendo loat
tus ſum conturbatus triſticia ſeculi⸗
ſed iam loqui incepiam conſolatg
leticia ſpirituali ec ĩmerito⸗ quia
ſpero pꝛotegi in abſcõdito taberna
cul tui · ideo hat ſpe gaudens intro
ibo ad altate dei⸗ad altate taberna
culi ecleſie militatis, net ſolum ad
altare dei⸗ ſed ecam ad deũ / quia

ſub eucariſtie ſatramẽto ſumã xpꝛiſ
tum vere deum abſconditum⸗qui in
clis ſem diuinitatem panis eſt ã

geloe um/et in terris ſcᷣm humank

tatem ſactus eſt cab hoĩm Mui leti

fimt iuustutẽ mea Quã iuuẽtutẽ?

H vtiq; mapalo ſi ſpuials ze ſig
dẽ ſpiritualis cibg 6- q letiſicat ſpiri

meam renouat iuuentutem purgã

do veſtutatem culpe per nouitatem

JFracie Dit igitur letificntus et teno
uatus int roibo ad altare ecleſßze mi
litantis deſidetans poſtea introire
ad altare eecleſie ttumphantis⸗ de

quo in ſecteto miſſe dictur ube hot

perſern in ſublime altare tuũ. Deſi

derio enim et amoꝛe ſuperioꝛis et

inuiſibilis altaris illius eleſuis ihe

ruſalem debet ſarerdos hot altare
viſibile aim modeſtia introire/ eter

na non cadue petiturus· Quid

autem ſit illud inuiſibile altare oſ

tendit quod ſequitur Ad deum qui
letiſicat iuuetutem meam Dublime
ſiquidem altare ettleſie triumphan
tis / ſublimitas ẽ diuine maieſtatis
que nunt nobis eſt inuiſibllis Nunt

enim non videmus deum niſi per

ſpeculum in eniginate· tut autem

noſtram letificabit iuuentutem quã

do videbimus eum fatie ad facem
Ded quia pꝛzopter illius facialis vi
ſionis ſperatam duledinem iam di

uinam pꝛeſentio oſolationemideo

merito deuotam pꝛonunciabo on
feſſionem·æ hot eſt quod ſubditur⸗
Cõſiteboꝛ tibi ĩ cythara de? deg me
us⸗· O de qui vere es deus meus
qui lieœt ſis omniũ deud / tamen ſpe
cialiter es deus meus quia te mi

chi dediſti/ vt elles tedemptoz me

nank
len
ui⸗
i
atſenn
hete
purgt
ltaten
et tena
ehemt
ſtrolre
18 „de
lehoe
de⸗
noris tt
gſuoe
Haltnn
tte
Eusd
re,0
im qui
me
nphen
ſſtat
An:
per
tem
gti
naem
disri
fand
1,der
boan
Nlur⸗
gme
neus
nſpe
mi
n

use nanis meues/ onſolatoz meus⸗
Pꝛo tanus donis tamq; gratuitis

beneficijs / ne tbi ingratus efficiar

cnſiteboꝛ tibi Ded quomodo confi

tehoꝛ ² Eſt enim duplex acepta ti

bi cyiſeſſio Ct confeſſio cnmmis de
qua in quit plalmiſta Dixi donfite

boꝛ aduerſum me iniuſticam mea⸗

et tu remi iſti ipietate peccati mei⸗

Eſt 2 conſeſſio laudis de qua idem
ait Henite exulte m dñno iubllem
deo ſalutari nro· pocoipemꝰ faciem
eiq i gfeſſioẽ 2 ĩ pſalmis iubilem⸗ ei
Intraturue igitur ad altare der / hat
vtragqʒ gfeſſioẽ ꝗfiteboꝛ tibi · Co fite
boe pꝛ us iniuſticam meam vt tu
pecati mei iniquitatem temittens
conſeras graciam tuam⸗ confiteboe
deinde confeſſione laudis in exulta
done mentis et iubilatione vocs li
t paraa et tue maieſtati indigna⸗
tibi gras reſeres de vniuerſis mag
nis donis tuis ac beneficijs Et hoc

eſt qað dicitur/ confiteboe tibi in etha

ra⸗ Sed quare diaum eſt in citha

ra? Audio alibi pſalmiſtam dauid

alia muſie inſtru menta enumeran
tem a dientem/ Laudate eum in ſo

no tube / landate eum in pſalterio et
cithara⸗in tympano æa choꝛo / in cooꝛ
dis et oꝛgano:in ambalis iubilatio
nis que omnia non carnaliter ſed

ſpirtualter intelletta et humanis
attibus omparata / ibt figuraliter

dei laudes dicuntur perſonare Tur

hit ergo de hüs taet? Cur pfalte

rium cum cthara non numeat⸗ cim

alibi dint in pſalteno iocundo cum

athara⸗ dans intelligere her duo in

ter omnia muſio inſtrumenen eſſe
1ocundioea; Audio illa pſalmiſte V
ba et in hüje attendo miſteria. Nitc
de pſalteno ioamdo aliß inſtrumẽ

tis altius reſonanubus tatet et de

ſola athara que baſſius at ſuauius

veſonat lonumtur Pſaltenu quippen
ſitperwei ſonat achara ab inferioei⸗
Alla ergo gracarum ackio ſit pſal
terio que aim io miditate ad ſupeno
ma ſulumius eleuatureilla vero in

thara que in aduerſitate adhuc quo

damo od inferigꝛa depꝛimitur Da

bet auf hec ſpunlis cithara tres in
feriores wꝛzdas⸗ que ſi bene reſonan

tes wzdent / eteraru wzdarum / id

eſi vita ioaram oputionum totiuß

ratum coſo nantie at ſpirtnalis me
lodie trnoeb ſuſtinent. Her ſunt coꝛ
die nteitlo⸗ ει cufeſſio⸗ opis ſa
tiſſattio ! s coꝛdis trib hnig ſpua
lie rithar ſonns a tono humilitatis
inferig inchoaber⸗ et tandem ad ſo.
mum iorunditatis iorunde exulta:
tionis paulatim altius ſübleuatur
gquia vt veritas ait- Qui ſe humila⸗
at exaltabitur- O vtinam domine

vt nam in hat cithara tibi digne vg

leã grãt actioĩs teſerte⸗a ĩ huig vi
te miſe cia huliter plallere Cofitt
boꝛ iibi ĩ athara Hot vtiqʒ dñe ho⸗
c(õfidẽter ſpero ex tua pietate· e⸗
men puitate diffidẽs meip̃z ĩtrepo
diea Quare triſtis es aia mea / i ſẽ
ſualitate: et quare cturbas me/ ĩ rõ
ne? Met hſunflue repeto ̊ frequẽ
ter ò triſtici ſeli ꝑſuadeoſciens q;
ip̃a ſꝑ boĩe rebꝰ aduſa ẽ Et vt egre

frangitur. p hat cantatie lum? ex
tinguitur/ p hanc ſpei noſtre deſide

rium moleſtatur⸗2 vt bꝛ eui contlu

dam p hant hoĩs vita cõfunditur⸗

2ad miſerabils moꝛtem deduatur⸗
Moht igit o aia mea tniſt s eſſe no
li me cõturbare: ſed potus ſpera in
dño letare in eo⸗ quonia adhuc c
fiteboꝛ illi Ja eni in cythara confite
o adhut in pſalterio onfitebor⸗
Et ſi non Efecte in via huius pñtie
miſerie tamẽ finaliter in patria eleſ
tis glorie VHz qd ofiteboe ili? Quia

tu es ſalutare vultus mei deg me

ues O bꝛeuis valde cõfeſſio· ß mag
no plena miſteno⸗ Tonfiteboꝛ l
dne iheſu xp̈e quia tu ſolus es ſalu
tnte a quo ⁊? non ab alio eſt michi
ſalus Tu ſalutare vultus mei⸗ id
eſt ſaluatoꝛ meus in foꝛma huana
quã aſſũpſiſti ſimil micthi⸗ tu ide in
ſe eset de me/ creatoꝛ meg Tu
ergo ſaluatoꝛ meget verus homo⸗
æ verg deg Hot lõge ante ſcus da
uid cfitẽdo pzophetauit qð poſtea
apoſtoloꝝ pzinœpe cõfeſſus eſt Tu
es inquit xp̃us füius dei vuui⸗ Tu
es xp̃us ſcð m humani catẽ · filig dei
viui ſcm diuini tatẽ/ ex qua afeſſio
ne audire meruit⸗ Et ego die tibt
quia tu es petrꝰ ſup hac petra edi
fibo eciam meã O vtinã hoc ita
Digne fideliterg; Gfitear! huig
ſeſſionis merito dignũ ecie mebꝛn
efficiar 2 iſti nut militantis in ter
ris⁊a tandẽ illius triũphantis in de
lue q vt pzeſtare digneris tu deg
meyæ et ſalutare vultus mei⸗da mi

chi finaliter videre lumẽ vult tui

vbi cũ patre et ſpũ ſcõ viuis et reg
nas in ſecula ſeculoʒ Amen⸗

Expliat deuota meditatio ſuper

p ſalmo⸗ udica me de?⸗ Gpoſita a
dno Prameraren „ baſilie decima

die Junij Anno ᷓLCCTxiiij

.

oſipe⸗
poſtang
deama
eriij

¶ Inãpit expoſitio dñi petri de al
lyaco ep̃i cameracñ ſuper cãticn
Pzologue
ſculet᷑ me oſculo oeis
ſui] / Iſte lber di
ritur cantitũ amoeis /
vel cãticũ cãtici· ſeu cã
tich cntioꝝ Dingula

riter enim / dici poteſt caticim Ipter
vn tatem amoꝛis/ ge quir quid hic

canitur amo eſt / pluraliter dicitur
cticon ꝓPpter diuerſitatem p ſonarũ
hit lo quentiũ / que ſunt ſponſ 9id eſt
xp̃s:ſponſa id ẽ ecia / vel quelibz a
uma ſãct / vel ſpecialiter virgo be
aea / de qua tot lber iſte pene legi
tur a wuntatur Dodales ſponſi vel
amid / id eſt angeli 1 omnes qui in
virum pfeckum veniut Adoleſcẽtu
le / id incipiẽtes ad hut tenen in ſi
de Ad hot pꝛopoſitum vide gloſã
Materia ergo huig libꝛi ſ ut ſpõ
ſus a ſponſa) ntẽtio ſalomonis ẽ·
hoetari ſponſam ad oſcula ãplex
us / ab oĩ amoee adulterino reuo
care Dñ patet falſitas erroeũ illoꝝ
qui dicũt ſalomonem hũt kbꝛũ oom
poſuiſſe ob amoeẽ cõcubine carnak/
qua amoꝛe ſoꝛnicario diligebat/ Fi
nis enĩ holibꝛi ẽ dilectio / nõ qdẽ car
nalis / ſed ſpũalis ſpõſi n ſpõſe · id ẽ
xpꝛiſti a ecie· Vide gloſa- / Ti
tulus talis eſt-· Incpiũt canticn cãti
ꝛũ ſalomonis ſiue cãticũ catici ſic
dickum pꝛopter excllẽtiam Eſt eni
triplex cãticũ / ſciz canticũ in exitu vici
oꝛu· de quo exo· xv/qñ moyſes leci
nit/ In exitu filioꝛũ iſ ek de egypto⸗
Cãticũ in pgreſſu vixtutumde quaꝗ

—

dicit deut ro⸗ xxxij qnñ etrinit moyp

4

ſes Audite deli que loquar ctera⸗
Et caticum in cõſummatiõe bonoꝛũ
opm de quo hit· Vñ gloſa Di vis
aſcendere 71 etera⸗ / In hoc ergo
libꝛo ſalomõ canit epitalamiũ ſpõ
ſi a ſpõſe ſiue nuptiarũ xpĩ ? œie·
que quidem nuptie fiunt in onſum
matione bonoꝝ operu.· Maã tunc ec
cleſia xpõ nuptialiter cuingit/ qñ
ipſa in virtutib ꝑfecta ẽ/ a in bonis
operib oſummata / Cotinet at
Uber iſte ſolum octo capla / que 2 ſi
bꝛeuia ſint in verbis/ longa tamen
ſunt in ſñijs · In pꝛocſſu expoſitio
nis huig lbbꝛi non intendo inſiſtere
curioſis dickionib ſeu otinuatioiby
cupituloꝛũ vel ꝓtium ad inuicẽ Ded
qꝛ liber iſte dyalog eſt: in quo ſunt
quatuoꝛ ꝑſonatꝗ / ſpõſi videli; ſpõ
ſe / ſdaliuꝛ adoleſcentulaʒ / ſicut ex
dictis patet / ideo ſolum intendo vti
quada diſtinctione tlauſularum / vt
appareat quãdo ſpõſ9 loquitur / vel
ſpoſa / vel ſodalesſpõſi / vel adoleſcẽ
tule ſpoſe ¶ Capitulũ pꝛimũ
Abet igitur pꝛimũ capitu
lã octo ptes n quaꝝ pma
— Phet verbon ſeries gtinetur
Oſceuletur me oſculo oꝛis œtera
et ſunt verba ecie / in pſona atiquo
rũ/ x̃i aduentũ in carnem delidera
lum Pꝛima pars

icit ergo! Oſculetur me ſc; de

us pater oſaulo oꝛis ſui id eſt vnio
ne filij dei Vel O ſauletur me olcu
lo oꝛis ſui id eſt non loquat᷑ mithi
moyſes vel yſayas vel ali Fpheta
vum.ᷓ oee ſuo filig dei me endiat⸗

1*

ganimitas expectatis/ 2 tlemẽtia

BVell Oſculetur me oſculo oeis ſui
id eſt blandu hylarem ſe michi ex
hibeat. nõ aſperũ vel terribilẽ. ſicut
in veteri teſtamento / DHut at tri
acira iſtam lram notãda Pzimũ
ẽ ꝙ nõ dicitur hie Oſculetur me
oet ſuo. ̊l oſculo oeis ſui] qꝛ non
pꝛẽm ꝑ vnionẽ aguug ij poſtulat; F
filium patris qui os / id eſt vbũ pa
tris diatur / SHecudo notaduũ ꝙ
in hot oſculo tria ſunt onſiderada⸗
Pꝛimo qꝛ labia ſeſe oſculantiũ / ſe
cſociant Heaido interioꝛes anheli
tus cõſpirant Cercio oꝛpa ipſa ſibi

inuicem appꝛopin quat n pmo ſig
natur giũqtio naturalis humani ta
tie ⁊ verbi diumi · In ſecundo vnio
ſpũum diuini à humani· In tercio

coõparticipatio paſſionũ xpᷣi a xp̃ia

ni / Tercio notadum triplex ẽ
oſculum⸗ſcz ad pedes / pꝛo pœoꝝ re
miſſione/ad mang / ꝓ gragarũ acti
one ad os/ pꝛo mutua dilectione⸗

Quia igitur oſculum oꝛis ſignũ ẽ

dilectionis / federb / recõciliatioĩs /

homagi ⁊ matrimonij · ideo ec ia
hec omnia ꝑ incarnationem xpᷣi ⸗

vnio nem vbi diuini ſe odepturam

ſp erãs/ eũ per oſculum petit dics
Oſculetux me oſculo oꝛis ſui] Et

cauſam ſubdit qꝛ melioꝛa ſunt vbe
ra tua vino/id eſt refectio pñtie tu

e vel euangelie docrine / melioꝛ ẽ
feruoee legis / vel quibuſlibet alijs
documentis· ſunt enim fragrantia
ungentis optimis id eſt te dolẽtia
donis ſpũs ſacti / Vel ſpuͤa liter
Per vbera ſponſi pñt intelligi/lon

ſuſcipientis / p vbera ſponſe / ogra

tulatio æQ wmpaſſio TLat aũt iſtoꝛũ⸗
gaudere cũ gaudentibg· flere cum
flentibg. vt dicit apoſtolus / Se
quitur Oleũ effuſũ nomẽ tuũ B
bi alia auſa redditur / quare ſponſa
oſculũ petit/ ſcʒ qa nomen tuũ qð
eſt xp̃us eſt oleũ effuſũ Bp̃s enĩ
ad lram interp̃tatur vnctus igit
hot nomẽ effuſũ.qꝛ laſſos aſoꝛ tat /
languidos ſanat / ewe illumiat / et
omni noĩ ſuꝑnatot.qa ideo qꝛ te / in
ſum nõ datur amplecti ĩte rea odoꝛ

noĩs tui/ metũ ex deſiderio pnotta

bit Vel p̃t exponi nomẽ tuũ jid ẽ
fama noĩs tui:? oleũ effuſum id
eſt toti müdo maniſeſtũ deo ado
leſcẽtule id ẽ rudes in fide · dilexe
uint te nimis id ẽð vehemẽter Dñ
in ſe minino dict adoleſcentule / ad
expzimẽduũ vehemẽtiam amoꝛis⸗
qꝛz ardẽtig amat Di igitur ꝓpyter ef
fuſionem ſoli noĩs/adeo ardenter
2 vehemẽter diligitur ſpõſg 2 quid
erit cũ resipſa ventas apparebit?
De ommb9enim que ſponſo conue
niũt. nichi nomiare potuit / qð lon
liꝰ a veritate iig eſſet ¶ Vtda ps
Nahe me poſt te] Hucuſqʒ fuit
ox ecie in ꝑſona pꝛeœdẽ tium ad
uẽtum xpĩ· hec aũt eſt vox eig ptꝗ
aſcenſionẽ Vñ quia nemo veit ad
deũ niſi trace iux ta illud · NMemo
pᷣt venire ad me / niſi pꝛz meꝰ a œte
raviõ ecĩa ptꝰ aſcẽſionẽ xpᷣi alloq̃
xpꝛiſtum diens Trahe me poſt
te Quaſi dieret · Trehe me qua
dammodo inuitam/ vt vddas vo
luntanam Trahe me toꝛpentem⸗

vu h
eni
dugit/
lat / et
ntr in
N
DNtta
uü de
ſin
eo ade
dilere
V
/ad
weis⸗
tref
enter
uid
bit⸗
nue
lon
ns
m
med
p
eſtod
en
att
is
oſt
guo
v0
me

vt reddas currentem Trahe me⸗ qꝛ

retinet ꝓpꝛia pondoroſitas. Trahe
me quia retrahit mũdi ſuauitas ECt

ideo trahe me / aut terrẽdo minis⸗

aut exercendo flagellis,/ aut bladiẽ

do bñſicijs Trahe me igitur Cur
rem ſciz ego adoleſcẽtule / meo
exemplo excitati In odoꝛe vngẽto
rum tuoꝝ ſid eſt in virtutem donoꝝꝛ
tugꝛũ⸗non in vigoꝛe meritoꝝ nr oꝛn
Vel In odoꝛe vngentoꝝ tuoꝛ ũ id
eſt in imitationẽ operũ tuoꝛũ· in cõ

