roniugem ſuam id eſt eam que pꝛi
us ſponſa ſuerat in vxorem duxit⸗
Hicut ergo in ioſeph ante reuelatio
nem angeli ſuit pia iuſticia: et inſ
ta pittas, ſic poſtea in eo non de ſu
t humilis obedientia et obediens
humilitas⸗O igitur ſancte iuſte

ioſeph quomodo de re tcanta tam

noua:tam inaudita/ tam rito firmi
ter tredis : et vnico ſompno tam cer
titudinaliter acquieſcis? NMon cred
inquis ſompnio: ſed angelo Wet
tantum angelo exterius dienti: ſed

magis deo interius dorenti⸗ roꝛdi
meo interna reuelatione huius rei

certitudinem onfirmanti⸗Tu ergo
exemplo tuo nos onfirma: tu oea
tione tua nos adiuua onfirma in
nobis tue ertitudinis firmitatem⸗

adiuua in nobis noſtte credulitatis

infirmitatem⸗ “

AEcd nato hoc nomen iheſus/ a
deo ſibi eternalter impoſitum et

Ceauus honoꝛ eſt . q xpꝛiſ

ab angelo tempoꝛaliter reuelatum·
a ſancto ioſeph hominibus ſolemp
niter publiatur⸗ Audiamus quid
de xpꝛ iſto nato matheus lo quitux⸗

Poſtq; eni m dixerat ꝙ ioſeph atoe

pit eam coniugem ſuam⸗, ſtatim ne
vniunx eius per carnalem wpula
trederetur ſubdidit Et non ognoſce
bat eam donet peperit fuium ſuum

pzꝛimogenitum Et voauit nomẽ
eius iheſum Bbi a natluitatem ei?
de virgine: et publictionem nomi
nis eius in tircaciſione bꝛeuiter inſi
nuat Per hoc eni qð ait et non og
noſcebat eam doner peperit filium
ſuum pꝛimogenitum⸗xpꝛiſtum de

virgine natum ſuiſſe demonſtrat⸗

Wec dicitur donet peperit filium ſit

um pꝛimogenitum: quaſi poſtea ea

ioſeph tognouenit aut quaſi alium
filium poſtea maria pepererit Ded
pꝛimogenitus dicitureid ante quẽ

nullus pzioe- ſed non poſt quem a
lius poſterio Mam 2 ante 2 poſt

talem at tantum partum⸗decuit vt

fſoonſus virgo tum ſponſa virgine
pmaneret Per hot vero qy de xpzꝛiſ

to nato ſubiungitur. Et vocauit no

men eius iheſum-Muiꝰ noĩs ĩpoſi

lio ſeu p̃edentis la ĩpoſitionis pub

licatio: nõ ſtatim poſt natiuitatẽ pu
eri facka eſſe trev da ?· ß octauo die⸗

quo circunciſio fieri lege moyſaye
madabat Hec autẽ qᷓ matheꝰ? me
moat bzeuiter- aꝑti lucms exponit
Aſcendit inquit et ioſeph a galilea
de auitate nazareth⸗ in iudeam ti
uitatem daud⸗ que vocatur beth
leem eo ̈ eſſet de domo dauid ·

D L

— —
——

u

i
ena
oſ
kert
ine
iul
40
⸗
uün⸗
ode⸗
ſape
m
poni
lle⸗
me

l

vt pꝛoſiteretur oim mania vxoꝛe ſu
a pꝛegnante⸗ id 6 vt iuxta edickum

æſarg ſoluẽ do tnbutum / ſe ſubditum

romano imperio ſateretur · Factum
eſt autem oum eſſent ibi: impleti ſut

dies vt pareret Et peperit filium ſu

um pzimogenitum- 1d eſt vnigeni
aum In lege enim pꝛimogenitum

dicitur omne q8 pzimo apenit vul
uam eciam ſi nichil aliud ſubſequa

tur Eum ergo pannie inuoluit 2

retlinauit in pꝛeſepio⸗ quia non e
rat ei locus in diuerſoꝛio⸗ Tume

nim hauperee eſſent„ pꝛopter fre

quentiam multitudinis que ibi on

uenerat nec pꝛopꝛiam domũ habe

bant: net in om muni loo habitnat
lum niſt pꝛeſepiũ. vbi ſeſe tecipiẽtee
diuerterunt⸗O mira xpꝛziſti à parẽ
tum eins paupertas: tamen ve
neranda huius panpertatis humii

tne . que ab angelis veneratur a

paſtoeibus agelo docente viſitatur „
a regibus ſtella duvente adozatur⸗

Sed hijs omiſſis veniamues ad id
quod de impoſitione nominis lucas

paoſequitur Poſtq inquit tonſum

mati ſunt dies octo⸗ vt cixcucderet
puer⸗ vomtum eſt nomen eins ihe
ſus⸗ quod voatum eſt ab angelo

peiuſcy i in vtero wonciperetur „Pzi

us enim ante onœptionem ipſi ma
ne⸗ deinde ante natiuitatem ipſi io

ſephe ab angelo dickum eſt. vocabis

nomen eins iheſum ⸗ Poſtea vero
in arcuaſione hot nomen fuit a pa
rent bus publie et ſolempniter de

claratum. O ſalutnre nomen; O no
men gandioſum „in quo magnum

ſalutis gandium nunciatur· Quo

rum gaudium? Dane marie 10

ſeph gaudium ſingulare⸗ qui hoc
ab angelo memerunt audite, qui
hoc pꝛimi mundo meruerunt pub
liere· Ded tamen non ſolum eo
rum ſnit hoc gaudium · non ſolum
huius aut illius hominis. ſed toti
us humani generis· net ſolum ho
minum: ſed eaam angeloeum / di
eente angelo ad paſtores· Ee e
uangelizo vobis gandium mag

num quod ent omni populo: qui
a natus eſt nobis hodie ſaluato⸗

qui eſt xpziſtus dommus. Et qui
a ſaluatoꝛ ideo iheſus quia ihe

— -

ſue⸗ ſaluatoꝛz interpꝛetatur. Mec

ſolum de hoc gandio exultauit an
gelus vnus⸗-ſed angeloeum multi
tudo. laudantium deum dieenti

um- Gloꝛia in exolſis deo⸗ Et in

terra pax hominibus bone volun
tatis· Gloꝛia in elis. pax in ter

ris· Gloeia in elis deo patri qau

gloæifitatur per flium pax in ter

rie hominibus non omnibue

ſed hominibus bone voluntatis⸗
quia talibus pax facta eſt aum de
o patre per ſilium Hoc igitur gau
dium magnum quod angelus e

uangelizauit paſtoribus: ſanckus
ioſeph publie et ſolempniter om

nibus euangelizauit hominibus·

VHonde non immerito eum pzotho

euangeliſtam poſſumues nomina
re⸗ quia inter homines pzimue

no men euangeliſte mernit obtine

re ⸗

„ O nus hono⸗ ei9 eſt a cy ipſo p5
ſſente multa et magna at “

ma noſtre fidei miſteria declarantu

Pꝛeſens erat ioſeph quando xpziſ⸗

tus naſcebatur quando a paſtoeibg
mira de to diebantur · Mam cum

ipſi poſtq; angcloꝛum claritatem vi
de rãt . poſtq; angeloꝛum voem au

dierant⸗ veniſſent in bethleem ſicut
luche reſert inuenerunt mariam et

ioſeph infantem poſitum in pꝛe
ſepio . ⁊æ mirati ſunt de hijs que die

ta erant a paſtoeibus ad ipſos Tur
non miratentur⸗ quando eio mirã
da dei miragila narrabantur? Mi
rabãtur⸗ a idto pzopter admiran/
æperunt philoſophani et diuinitus
ontemplari⸗/ am maria conſerua
bat omnia verba hec onferens i in
oꝛde ſuo Et ſi hot de maria dia
tur⸗ quia het omnia ontemplaba
tur pꝛoſundius ioſeph tamen ea
dem per coꝛdis wntemplationem
fideliter conſeruaſſe creditur⸗ Pñeg
eciam erat ioſeph quando xpꝛ iſtus
arcicidebatur, quando innoene Ja
guis eius ſundebatur· Tunc pꝛop
ter nos xpꝛiſti paſſio aint pꝛopter

xpꝛiſtum ioſeph ompaſſio inchoa

batur⸗ Pꝛeſens erat quando xpꝛiſ
tus a magis adoeabatur/ quando
ei miſtin munera offerebantur. In
quibus trium magoeum muneribg
ſancke trinitatis fides pꝛefiguraba
aur . Pꝛeſene erat quando xpꝛiſtus

in templo pꝛeſentabatur- quando

in eo cuncka que ſceðm legem moyſi
ſien debuerant implebantur Nam
ſiait lucas ait⸗ poſtq; impleti ſũt di

es purgatlonis marie ſcðm legem
moyſi: tulerunt eum parentes eius
in iheruſalẽ. vt ſiſterẽt eũ dño id ẽ

offetendo pꝛeſentarent Et dederut
hoſtias pzo eo par turturum aut
duos pullos wlumbarum Inſuper
redimerunt eum quinqʒz cidis argẽe
ti· O ingens humilitas xpziſti- 4
parentbus innoœne tedi mitur/ qui
pꝛzo parentum omnium redemp
tione mundo naſcitur Et qui legis
tominus eſt conſuetudinis legis ſer

uitutem ſubire non veretur⸗

tur⸗Refert enim lucas ꝙ eum indu

crent puerum iheſum patentes eig

vt facerent ſceðm tonſuetudinem ie
gis pꝛo eo. erat ho mo in iheruſalẽ

alui nomen ſymeo⸗ qui cum ſenex eſ

ſet areperat tamen a ſpinitu ſancto
non viſuru ſe moꝛtem niſi pzius vi
deret xpꝛiſtum wmini⸗ Bñ eodem
ſpiritu venit ĩ templum et acipiẽes
puerum in vlnasdiuinitus ognoſ
cens eũ uͦ eſſe xpꝛiſtum: caticũ edidit

diens⸗ Nunt dimittis ſeruũ tuum

domine ? ſeð m verbum tuũ in pacæ⸗
Et WPhetane de xpziſti paſſioe ait
ad maria Et tua ip̃ig aiam ptranſi
bit gladig. id ẽ paſſio ip̃ig Cadẽ ho

ra ſuperuenit 2 anna ꝓphetiſſa: 2 lo

que batur de illo omnibg qui expet

tabat tedemptionẽ iſrael: Et erant

pater eius 7 mater 10ſ. eph ſcilict
pater! eius putatiuue 2 vera mater
eig mara mirantes ſuper hijs que

CEum⸗ honoe eſt hice ſana9
ARioſeph non ſolum veterui⸗ e
aam nouozũ ꝓphetarũ oꝛaculis de
hüs que de xpõ ſutura erant edoc⸗

diobanciv de llo: p ea tamen gue

mirabantur·/ p ea miranda que die
hantue⸗ rdean pl9 tinue wabatur
MNdecimg honoe eſt. ſcũs iſ

te nõ ſolum qphetica ſed eciã
angelica allocutione ſepe familiar⸗
ter oonſolatur Mam quatuoꝛ viaby

angelum verba conſolationis ei lo
cutum ſuiſſe euangelio mathei reſe
rente legimus⸗ Pꝛimo cum de im

pꝛegnatione vteri virginalis dubig

heſitaret: ad eius conſolatlonem an
gelus ei in ſompnis appanut dics
Moli timere acipere giugem tua⸗
Deinde cum ob perſecitionem hero
dis angelus eũ onſolans iterũ in

ſompnis apparens ait Durge 2 ac

tipe puerum 2 mattem eius: et ſu

ge in egiptum et eſto ibi vſqʒ dum
dilam tibi · Futurũ eſt enim vt hero
des querat puetum ad ꝑdẽ dum eũ
mira res Ppus ſugit qui alioꝛ uũ

refugiñ eſt. Sed ſugit non imo
ris eſt ̊ ſigniſintionis: vt mẽbzis
ſuis exemplum ſugiendi daret ſicut

eos in euangelio docet Di vos pſe

cuti ſuerint in vna cinitate: fugite in
aliam Tercio cum ad monitionem

angel ioſeph ſugiſſet in egiptum:
2 ibi ſeptẽniũ remanſiſſet · rurſum

in ſompnis ei ab angelo dickum eſt
Surge 7 accipe puerum matrem

eius· vade in terram iſrael ; defüt
ti enim ſunt qui querebant animã
puen Poſtre mo cum deſunco hero
de de egipto veniſſet in terra iſrael ·
audiens ꝙ archelaus vegnaret in in
dea pꝛo herode patre ſuo timuit il
lo ire · amonitus in ſompni⸗ ſeeſ.

ſit in partes galplee Etr veniens ha
bitauit in ciuitate que vocatur naza
reth Ex quibus lquet: quãtus amo
ris zelns. quantaq; ronine at

B erga puerum iheſum Cuigei den
dia ſit diuinitus ſpercialiter co miſſa
eſt. vt de hijs que erga eum geren

da erant non ad mariam ſed ad io

ſeph deus per angelum totiens loc
retur⸗ Ded quare angelus qui ma
ni vigilando apparuit: 1i ioſeph

ſemper in ſompnis apparaiſſe legi
tur? Hane hoc guenienter fien po

tuit et decuit: vt quia ioſeph circa
pzꝛeg nationem virginis quada du
bietate animi! velut ſompno quoda
ſpũali oppzeſſus fuerat pziue: ideo
non manlſeſta diurna⸗ ſᷓ oœulta
nocturna vſſione ei iangelusappa
reret Bbi cciam poteſtas angel ap

parentis oſtenditur- qui quando⸗7
auom odo voluit. ſe vidẽdũ exhibuit
Bodeam honoꝛ eſt að non
ſolum dei mater non ſolum
regina œloꝛum dña angeloeum.

ßB euam dei ſilius rex et dñs omni

um ⸗ cui omne genu fleckitur eleſti
um terreſtriũ infernoꝝ: huit ſant
to ioſeph humiliter obediendo ſubi
citur: de qua ſubiectionis obedient

a⸗ et obedientie huilitate lume eua

geliſta ien ſcribit Puer inquit treſce

bat ofoꝛ tabatur plen ſapiẽtia?

gra dei erat e illo O res noua Ja
erat in puero ſapientie plenitudo⸗
Cur ita? Quia gracia dei· ym mo
deus qui taritas eſt et gracia per
ſuperhabundantem et ſingularem

R R

plenitudinem erat aum illo Et ibat
maquit parentes eius per omnes an

nos in iheruſalem i in die ſolempni
paſche „Et am factus eſſet iheſus

annorum duodecm aſcendentibus

illis theroſolimam dum inde redi

rent-remanſit ibi puer iheſus et
non ognouerint parentes eius Ex

iſtimantesautem illum in omitatu

eſſe: quia eos tanqꝙᷓ; eis humuliter
obediens et ſubditus ſequi onſueue⸗

rat: venerunt iter diei . tequirebãt

eum inter ognatos notws-Et nõ

inuenientes regteſli ſünt i in iheruſa
lem Vbi poſt triduum inuenerunt
illum in medio doctoꝛum audientẽ

illos et interrogantem-Quid mi
rum ſi 1 puer iheſus vt dochoe ſapien

tie, in medio doctozum ſedebat:

qui iam ſapientia plenuserat? Dt
pebant tamen omnes qui eum au

diebant: ſuper pzudentia et reſpon
e eiue⸗Et videntes admirati ſunt
Et dixit mater eius ad illum Kili⸗
quid feciſti nobis ſic? Ece pater tu
us ego dolentes querebamus te⸗

Bbi dei mater ſe ſubditam eſſe io
ſeph/ humiliter inſinn auit: dum eũ
honozando patrem xpziſti nomina

uit⸗ eumg; nominando ſibi reueren
ter pꝛetulit· Cexe inquit pater ttus
7 ego Culi reſpondens iheſus (non

eea ſolum , ſed eciam ioſeph alloqui
aur di) Meſciebatis quia in hiyjs

que patris mei ſunt opoꝛtet me eſ
ſe? Cuius patnis . * HMon vtiq; pa
tris terreni: ſed eius cui dicitur Da
ter noſter qui es in olis Cuig xpzij

tuis filius erat: non per tempoꝛ alẽ

tus eis Quid e

creatio nem ſicit homines ſinguli ·
Mec ſolum per ſpintualem adopti

onem: ſicut homints ſancti⸗ſed per

eternalem generationem: qualiter
nulli alij· ſed ſolus xpziſtue lingula

riter diatur filius dei: de quo ait⸗

Meſcitis qꝛ in hijs ꝗᷓ patris mei ſüt
opoꝛtet me eſſe⸗ Mon vtiqʒ; patris
mei ioſeph qui non eſt pater meus
verus ſed putatluus: ſed in hijs que
ſunt dei patris qui eſt ſolus et ve
rus pater meus⸗O altum miſteri
um: et nandum tunc plene homi

nibus explicatum-deo ſequitur⸗
Et ipſi non intellexerunt verbum:

r locutus eſt ad illos Quod ver

2 Allud ſane ad iam pꝛemiſimg
5 quo vt tetigimus xpꝛiſtus diui

ne ſue genertionis 4 eterne ema
nationis: et per onſequens ſande
trini tatis archanum verbo ſuo liot
obſcuro voluit innuere Hot tamen
verbum ſicut ala verba maria co

tem plabatur pꝛoſfundius · deo ſub
ditur⸗ qð ipſa onſeruabat omnia

verba her onſerens in wꝛde ſuo Cõ
ſere bat verba voalia que dicka erat
de verbo eterno Tonferebat verba
qWue audierat de ſuo et eterni patris
filio De hot ergo tam excelſo⸗ et tã
excelſi patris ſilio audiamus quid
ſequitur⸗ Et deſcendit inquit aum il
lis - venit nazareth· erat ſubdi
hoc? Quibus erat

ſubditus: deue dei filius? Vtiqʒ
ioſeph 2 marie parentibus eius: et
pꝛintipaliter ipſi ſancto ioſeph Cui
ecam maria taq, vxoz humilis ſub
debatur „Vere humiliter viro ſuo

— — ——,f +— — — —

W .ð
s

ſubdita 1 obediens fuit⸗ que oĩbus

vxoꝛibꝗ ymmo virginibg exemplũ
humilitatis p̃buit· que omẽs vtnuſ

qʒ ſlat9 mulieres humilitate pꝛecſ
ſit. que deo humilitate magis q; vꝓ
gini ente aut alia virtute placlit ip

ſa dicente a humiliter oĩbus pPfiten
te. Quia reſpexit doming humilita
te acille ſue⸗ ete eĩ ex hoc beatũ me
dicẽt omẽs generatioes Non ſolũ
ergo mana⸗ ß ecam iheſ 9 filig eins
ſancto ioſeph humiliter ſubditur O
mira 4 ſtuponda nouitas⸗ O noua
et miranda humilitas Dubditur
eruo dñs / humiliatur homini dez·
äman⸗ a humiliatur ſeruo paruo
humili magny domin) 2 deus oĩ
potens· nõ tamen in ſoꝛ ma dei · ſed
in foꝛma homis pꝛo ſeruis ſilis vt
apoſtolg ait ſoꝛ mam ſeri accipiẽs

Et merito lure nature xpꝛiſt ſcðm
hommẽ ipſi ioſeph ſubditur/ a quo

xp̃us homo paſcitur · a quo ſibi hu
mane vite neceſſana miniſtrantur⸗
Hed vnde miniſtrantur? Pꝛzoſecto
de laboꝛ e manun ioſeph · Credimꝰ?
mariã a ioſeph nauperes fuiſſe: nõ
eamẽ legim eos aliquando mendi

aſſe⸗. 7 deo ontludimg ſuam xpi

pauperem vitam zio laboee ma
nuu ſuſtentaſſe vt illam patris ſui

dauid Juheticam beatitudinẽ mere

rent Labores manuũ tuaꝝ qꝛ man
duchbis beatg es a bñ tibi ert O mi
randuũ Pdigiuñ Ex laboee ioſeph illi
vita miniſtratur⸗ qᷓ ñ laboꝛt miniſ
trat oĩb vitã Ex laboee ioſeph ille
paſcitit“ qᷓ ſua virtute eſurientes ve
ficit · Ex laboee ioſeph ille terreno

pane reficitur· qui in elo ſine eſurie

ſp viues ait Ego ſum panis qui de

elo deſcẽdit · Et ideo qꝛ de elo deſ
ondit ideo in terra paſcitur⸗ a ſcõ

ioſeph terreno labore ſuſtẽ tatur Dz

quo laboꝛe? Hot ſane in euangelio
expꝛzeſſe nõ legitur-/ ex hoc iĩnuit
qꝛ matheꝰ recitat ꝙ eũ veniſſet ihe
ſuein pꝛiam a wertet in ſyynagogies
indei admirantes dieebant· Bñ hu
it ſapistla vtutes? Moõne hit ẽ fa
bꝛi ſili? Vel vt lums narrat,/ Mõ
ne hic e fabera filig marie? Ex quo

datur intelligi ioſeph fabꝛũ ſuiſſe/
fabꝛili opere laboꝛaſſe⸗ ac ideo iude
os xpᷣm fabꝛũ ſiait et pꝛem ſuũ pu
tatiuũ eſtimaſſe Vnde 2 gyter hoc
ſcadaltzabatur in eo⸗ Jhus aüt dir
it eis-J25 pheta ſñ honoꝛe⸗ niſi
in patria ſua. Et nõ fecit ibi Vtutes
multas Ieer intredulitatẽ eon· O
puerſa iudeoꝝ intredulitas O mag
na ĩtredulon etitas⸗ Quẽ Pbis et
factis· quẽ virtutibꝰ miraciłxp̃m
eſſe ognoſcũt ob genert notic et
parentalis oeiginis pauptatem oon

itãpnũt Et eũ voctes fabꝛũ a fabꝛi

fuium⸗ ſuperbe deſpicunt · Mon ta
men abſqʒ miſierio xpziſtue faber
et fabꝛi filius dici voluit/a hot ab e
uangeliſtis recitari-Mon vtiqz illi
us ſabzi quem putabant illi. ſed dei
fabꝛ iatoꝛis omniũ quiꝰ diuie pꝛo
pagationis ſpiritualem oꝛiginem
carnales iudei ignoꝛ abant? deo hu
mane generatlonis carnalem pzo
ſapiam ſolum cogitantes⸗ net tamẽ
ſatis à vt dignum erat conſideran

tes xpziſtũ ignobilem tenutubant⸗

Ae

dDdDd xpꝛiſti ergo veneratto

Non ſit autem nos / ſed in xpꝛiſto

diuine 71 humane oeiginis nobilita
tem oognoſcentes, 2 in eto parentes
eius a eum in ſuis parentib)? vene

nem 7 ſacratiſſime vgi

7 lanaiſſni ioſeph. qui e⸗

Alilius vt pꝛemiſimus fuit in hat moꝛ⸗

tali vita multiplici familiaritate

familiari ſouetate giunctus a nunt

in vita eterna eſt eis mirabili ioci
ditate 2 iocunda ſeli itate onſocius

MNos pꝛedicta laudum honoeuũ q; P

wonia- eoeum adiuti menitis pꝛoſe
auti ſumus/ ex hijs que de eo ſpar

ſim in euangelijs ſcripta ſunt pno

tatos duodecim honoeũ titulos wl
legimusex quib ſanct9 iſte quaſi

oꝛona ſtellarim duodecim ſeu toti

tem pꝛetioſoꝛum lapidum honoꝛa
lat oꝛonatus Vnde quia ſcriptum
eſt / hoc honoee dignus eſt que rex

voluerit honoꝛ are⸗Dignum arbitra⸗
mur eum ab hominib valde hono⸗

randum magna veneratlone ve
nerandag; eelebꝛitate at elebꝛi feſ⸗

tiuitate wolendum/ quem tex regum

tot honoꝛum inſignijs voluit extol⸗
lere Ded aur iſte ſanctus tantum
meruit honoeari ? Hane quia mul
tum voluit humiliari· Sic enim in
eo impletũ eſt illud qð xpꝛiſt9 ait⸗
Qui ſe humiliat exaltabitur⸗ Et il⸗

lud quod mater eig mania ecinit De

poſuit potentes de ſede: 2 exalta⸗

uit humiles NHot namqʒ beata il⸗

la virgo non ſolum de ſeipſa⸗ ed

am de beato ſponſo ſuo ſpecialiter

dixiſſe cre eda eſt. quẽ deus aum ea
liet no eque ſingulanter / tñ valde

ſublimiter exaltauit· Vnde ſecuũ il
lud canticũ merito decantare potuit
Mhagni fiat aima mea dñm Ct er

ultauit ſpus meus in deo ſalutari

meo⸗ Quia veſpexit humilitate aal

le ſue· ̊ eciam ſerui ſui⸗ ece enim
ex hot beatum me dieent omnesge
nerationes · Quia freit michi domi
nus magna · Quomodo magna?

Quia inquit me miniſiæ magni fica

uit a magnifie augmẽtauit Et ide

o no mẽ ioſeph interp̃tatur augmẽ

tum qꝛ ipſe paruus humilis de
magna ⁊? ſublimi domo dauid; de ꝑ

uo magnus de humili ſublimies
fien meruit. Et ꝑ humilitate que ẽ&

vtutum omniu fundam vtum aug

mentũ grẽ a gloeie gſequi digno ſu
it. O magna ſeẽ humilitatis men

ta⸗O magnn diuie largitatis mu
nera⸗O i vere diete potuit ſcũs io

Dz quarte ſecit? Quta inq̃t potẽs ẽ
2 ſactu nomẽ eiꝰ. At ſi dieret 32õ
ex me. ß ex ſe fecitj 2õ ex mea ß ex
ſua ptãte Qõ ex mea ex ſua pieta
te het mag nalia ſeat ec aluide fe
rit-niſi qꝛ potuit a voluit Potuit ſũ
ma ptãte·qꝛ inqt potẽs ?· Et ideo

ſingulariter potẽs,qꝛ ſoly omnipo

tens · Voluit ſũma pietate. qꝛ ſant
tum nomẽ eiꝰ⸗Cuiues eius ? 3llius
de quo dicitur Boatũ eſt nomẽ eig

iheſus⸗Et qꝛ iheſus / ideo piue Do
la eni et ſumma pietate fieni voluit

nobis iheſus,/O igitur ſanckum no
mẽ eius: quia inter plurima ſancta
dei nomina. vere ſpegaliter ſanctũ
eſt nomen iheſus Momen in ſe ſanc
tum: in nobis ſanctificatum/ 70
men de quo diete poſſumg ſanctifice
tur nomen tuũ Momen de quo ipe
met ait Quicquid petieritis patrem

in nomine meo fiet vobis Quia er

go in te ꝑ te o potentiſſime ⸗ piſ

ſime iheſu⸗ ſecit dĩñs magna ſancko

ſuo ioſeph/ ideo te magnificare de

ct: 7 ad laudem tui nominis hunt

tractatum in huiug ozationis Yba
finire· (Oꝛzato.
Omine iheſu xp̃e eternaliter
deus de deo⸗ et ineffabili hu
mili tate tempoealiter homo factue

de virgine qui ſanctu ioſeph beate

mane matri tue virginem virgini
deſponſari · humilem humili ſocia
ri voluiſti: et eũ de paruo magnũ⸗
de humili exelſum multis Vtutib
et magnio honoeibus augmentatu
mirabiliter ſublimaſtida nobis que
ſumus eius exemplo meritis a pꝛt
abus cum wꝛdis oꝛpoꝛis mundi
cia vera humilitatis Vtutem. nobiſ
qʒ in humilitate fundatis da ſidei
ſpei ⁊ caritatis/ om niũqʒ virtutum
augmentü⸗vt per virtuoſa merita⸗
gloꝛ io ſa ſeum pꝛemia gſequi vale
amns. Qui aum patre a ſpu ſcõ vi
uis regnas deg Der omnia ſeaua

ſeaulloꝛum Amen

¶ CExplicit tractat petri ep̃i Came
raenſis⸗ de duodecim honoꝛibus
ſanci ioſeph.

R
sõä õäs .
WZ ” W WR * 25 5 . £ „
6 * 4 . .
.
.
„
.
.
*
,
.
.
P
— S . . er V

—
4 —
—
. .
. *
. S

.

. —
. R
— *
.
M 4.

1 = . .
. * õ . — * , . 1 èMc W ò”M èòèB
8l = c “ èòM
. 2 .

4
2 1
.
„
. .
3
2
.

.
. 17
3 *
4.
7
- . .
4
„*
*
. 1
2*
7
)
.
. .
. 4
. . .
.
*4
4
.
7
.
.
.
8
. 5 ð 3 DU R„. —„ W☛ . „ . . ð . ⸗ „ — –

¶ Eractatg de anima⸗ Jnupit pzꝛolog9
Eterũ tradit auctoꝛitas,diuinũ eſſe illud apollinie oeaculũ 1oſte te
ipm· mimis ergo erxmt qᷓ ſep̃m ignoeds alia noſce deſiderat· on
pt aut hõ noſce eipᷣm: ſi ignoeet id qð in eo ẽ diuiniſſimũ · hot ẽ ani
mã ſuã:vem in eo deo ſimillimã- Quapꝛopter de aĩa 2 hijs qᷓ ſunt in ea trac
tatum hut bꝛeuẽ.; nõ ad ꝓPuectoeũ em ditionẽ · H ad meiipſig inſtructionẽ / ex
ꝓbabilioꝛibꝰ ſapiẽtum ſentẽtiis cũ dei auxilio ompilabo: a cõ munioeibg ad
ſpecialioꝛa hot oꝛdine peœſſurue
¶Expliat ꝓlogꝰ· Sequũtur capla eiuſ dẽ tractat de aĩa cõpilatg a teue
rendiſſimo dño dño Petro de aillyac ſacre theologie doctoꝛe· quõ dam cãclla
rio pariſiñ poſtea Aniceñ/ep̃o/a Camerooñ · deide ſcẽ romane eccie. tit· ſci

griſogoni pꝛelbitero Cardinali M.VDWV
G Rimũ caplm erit de aie diffinitiõe eig diuiſiõe ĩ vegeta tiua ſcſitiuã et
. itellciuã / Hecũdũu de aia vegetata e potetijs / Tercüũ de aĩa ſe
ſitiua quãtũ ad eiꝰ poſtias defoꝛis app̃‚hẽ̃ſiues / Quartũ de ea tũ ad e
potetias ab ĩt app̃ᷣhẽſiugs / Quitu de ea q;tũ ad eiꝰ potẽtias motiuas /
Derxtũ de aia ĩtelldua quãtũ ad eiꝰ potentiã agnoſcitiua / Septimũ de ea
qᷓtũ ad ei potẽtiã volitiuũ / OQctauũ de hijs qᷓ ſũt in aĩn⸗ Pmo de ſpeẽb

7

rerũ ſẽſibilin in medio / Nonũ de ſpẽbd rerũ ſẽſibiliũ in eſu vł oegano /
Decimũ de ſp ẽbů ĩ intellcũ huãno / Vndecide actibg aie⸗ pode ackibg og
noſcẽdi aie ſẽſitiune / Duodecimũ de actib ognoſcẽ di aĩe ſtellciue / Triũ
decimü de actibg appetẽdi potẽtie volitiue / Quartũ decimũ de paſſiõibus
aĩe⸗hoc ẽ de actib appetẽdi potetie ſeſitue / Quĩtũdecimũ de hiuba aĩe tã
potẽ tie ſenſitiue q; intellciue at ecia volitiue⸗
Diuiſio anime/ quo ad ſua accidentia

Denſibilis⸗
Dpes“
Intellig bik
DVöſationes
Cognities
Asivd aie A . Intellciones
tcceideaie Ackh
Volitiões Amoe Odiũ
Affrĩoss . Ppetit geupiſ. deſideiũ. fuga
9 tter. a/ lots .Y delcãꝰ⸗ doloꝛ
. Appetitg iraſci · ſpes. de ſppaꝰ
Gäſual Pꝛaich aaudatia timoe
Deſuales z actici
Dity Intellcuales
Affecõnalts Speculaſi . A i
—

2
7

vriſiua
uditia⸗
olfacia
S

vmagiatia
eſtiatiua
meðoꝛatia

4

.
1
.
9
Intellis ag?e
Intelleus poſſibil⸗ n
Intellcũs ſpetlati⸗
ffciua ᷓ dẽ volũtas

Impafa qᷓ dů libene

2ð

*

ſatl
ti⸗

Deqgui pdicttrackat de ani

ma (Capitulum pꝛimũ
¶Pꝛima pe Ani me diffim tio

BVinditatem aie
vmbꝛatite ſõp
niantes phi / de
ea diuerſa ad
uerſa ſeſerunt /
que oĩa diſſere
relögum eſſet⸗

SHz a⸗ arſtotiles inter eos obtinẽes

pzincipatum animam pꝛzobabilius

diffiniuit dieens / ꝙ ipſa Eſubſtanti

acrus
prin) alis wꝛpoꝛis phiſict o'ganici/ haben

tis vitam in potentia/ Jdeo huius
difſinitlonis explanationem pzꝛoſe
quamur // Eſt igitur hec diffini⸗
tio non ſipliciter quiditatiua quo
nia m talẽ dare non ad phiſicum P
tinʒ · ̊ ad methaphiſicũ ali ẽ oſide
rate rones qᷓditatluas ren / quasphi⸗

ſic cõſideat in oedie ad motꝗ a ope

rationes earu⸗ SDed ẽ diffinitio na
turalis explicite et onuertibiliter in-

dimns no ſolum quid eſt aĩia ß eca

cuig eſt: quoniam oꝛpoe is phiſici
oꝛganici · Pꝛopter quid qꝛ yter
vitam / ſune guter vitalem operatio
nem exerendam⸗ Ideo ariſtotiles
pzedictam diffinitionẽ declarans
p aliam notioꝛem diens ꝙ anima
eſt quo viuimus / id eſt quo aliquid
viuit: capiendo viuere vt ſe extendit

ad omnem operationem vitalemſi

ue ſit nutritio/ſenſatio / intellectio / ſi
ue alia vilalis motio Animata ei
ab inanimatis non apparent aliter
differte / niſi exercedo aliquod opus

vite // Eſt autem pꝛima diffiniti

o vcnuertibilis aum ſuo diffinito /

quoniam omni anime oonuenit vt
patet induckiue et nulli alten: quin
ymo per partes diffinitionis ani⸗
ma a quolibet alio ooncluditur dif
ferre · Per hoc enim quod dicitur
ackus differt a materia pꝛima que
eſt pura potentia et a oompolito
quod reſultat ex actu a potentia /
Ber hoc quod dicitur achus pꝛimꝰ9
differt ab actibus ſeaundis / qui ſüt
operationes vitales · Omnis enim
ſoꝛma in oedie ad operationem ab
ea pꝛoœdentẽ dicitur actuspzimꝰ:
q talis operatio actus ſecundus

Per hot quod dicitur ſubſtancialie
differt a ſcientia / 7 alijs habitibus
qui ſunt aridentia· / Ber hot ꝙ

dicitir wzpoeis phiſic / explicatur

cuſa matenalis anime Coepus

enim non in quantum artifiaale /
ſed in quantum phiſicum / id eſt na
turale / àſubiecum anime. / Per
hot ꝙ duit᷑ oeganici/ anima differt
a ſoꝛ mis oꝛpoꝛum ſimplicium vel
elementozum vel homogenoeum⸗
quoeum nullum eſt oꝛganicum / id
eſt inſtuumentale ſine inſtrumentũ
partiale alictius totius ozꝛpoꝛis o⸗
ganic· / Per hoc gqy diatur vitã
habentis in potentlg / intelligitur e
anima eſt acus ozpoꝛis vitam ha
bentis 2 eſt in potentia ſciliet ad o⸗
perationes vitales vel eſt actus
quo toꝛpus habens eam dicitur ac⸗
tu viuens et qua ciraimſcripta non
eſſet vutene niſi in potentia-Et per
hoc quocũqʒ pꝛedictoꝛum modoꝛũ
ij

intelligatur differt anlma a ſoꝛ ma
doui vel ſeminis Ex quibg talem poſ⸗

ſumus anime diſfimtionem wllige⸗

te⸗ Anima eſt ſoꝛ ma ſubſtant alle

ꝓa pois viuentis, potens in eo vi

ales operationes exerete. Et het
eſt clara wopleta diffinitio anime⸗
/(Anima vero diuiditur in vege
ta tiuam / ſenſitiuam / rationalem
ſeu intelleckinam Mue diniſio ex ip⸗

fis ackibus ſiue operationibus coclu

ditur Ticet enim quehbet ves a qua
lbet alia / ſeipſa ſoꝛ maliter et intun
ſee diſtinguatur: tamen ſcm ariſ

ctilem potentie diſtinguuntur per

ackus id per ackus oog noſcuntur
woncluduntur diſtingui⸗ / Qui

aergo expermmur in diſtinctis ſup

poſitis actum anime tnpliom in
genere⸗ſcilicet vegetate / ſentire / rati
osnari·. deo ex hort cocludimus tri
phoœm eſſe animam: ſeilicet vegeta

nuam vt in plantie⸗ſeſie uam i bꝛru-

svonalem in hoibus / Quida
vero dient has animas ſuis vniri
ꝛ poꝛib diuerſim ode ſem diuer
ſas lucis eſſentias? ꝙ eſt vna lux
c(eli yderei que diſponit ad ſuſcepti
onem anime vegetatiue Alia ẽ F lux
el criſcallini / qᷓ diſponit ad ſuſcep
tionem ſenſitiue. Et alia eſt lux cli

empyꝛ ei que diſponit ad ſuſceptio⸗

nem inte llectiue Mot autem magis
vietur voluntarie diccum/ rone
pꝛzo batum ideo tranſeundu ẽ velut
ſuperſticioſum GSeamna
olice qaneſtionis ſolt

pler otrurrit gueſtio⸗ a eſt /v

noõ *

a pꝛedicam anime diui Ronem tri

trum in eodem ſuppoſito anima ve
getatiua / ſenſitua / 7 intellecklua ſitu⸗
aliter diſtinguantur Hetüuda dato /
ꝙ non / vtrum tamen realiter diſtin
guantur⸗ CTerga lioet eſſent realiter

idem⸗ vtrum ipſa anma a ſuis po-

tentijs diſtinguatur .· De hijs enim
eſt inter dockos altricatio: que tamẽ
t niſi ſub bꝛeuitate tracada
Solutio j pme queſtionie.

De pzꝛima igitur queſtione dixerüt

quidam ſuiſſe opinionem platonie
ille erant diuerſe anime 2 in di
uerſi is oeganis ſituate· ſcz ſenſitiua

in eerebꝛ. / nutritiua in epate appett
Aua in coꝛde. v egetatiua in mebꝛis
generatiuis (Hed anſtotiee con
tra hant opinionem pꝛobat ꝙ in eo
dem ſuppoſito aĩa vegetatiuag ſen
ſitiua nõ ſunt ſit ſituahter diſtincte⸗
per totum wzpus animalis eſt ſi
mul vegetatiua ſenſitua Mam ſi
cut in planttis liœt potentia ſumen
di alimentum ſit i in raditibus/ et po
tentia generandi folia floꝛes et fruc
tus eſt in ramis: ta men ſi abſcin da⸗
tur rami a radiabus / et radies pul
lulant nouee ramos ferentes ſolia /

floꝛes/a ftuctue/ q rami abſciſi ſi te

plantentur reſumũt radies: q8 nõ

eſſet niſi vtragz dictarum polkttarg

ſcz poteſumẽdi alimẽtuũ/ potẽtia
generäadi eſſet t in m ditiby q; in ra

mies SHic ꝓoetionaliter ẽ de multis

aĩalib ĩpfecis / quan ptes abſtiſe vi⸗

uũt 2 ſẽtut Met hot ming g Edu

E de aialib pfectis ꝗqᷓ diuiſa vinere

nõ pũt: q; ad ſui ꝑtinẽtiã ꝑſectioeẽ
oꝛganizationẽ reüt⸗ Dis eĩ equ

— — —

16

q nutritur 7 augetur æ ſentit in ta-

pite in pede⸗ quate in qnalibet eig
parte eſt ſimul vegetatiua et ſenſiti
ua: net het ab illa eſt ſitualiter ſepa⸗
rata; ¶ Dolutio ſecude queſtionis

De ſecunda queſtione ſuerit opi

niones diuerſe/ dixerunt quidam
non ſolum ani ma vegetatina ſen

ſitiuam ĩ eodem ſuppoſito differre:

ß tot eſſe ſoꝛmas ſubſtãtiales in eo
dem / quot ſibi wꝛreſpondent ̃dicch
ca quiditatiua eſſentialiter ſuboꝛdia⸗
ta Verbi gracia In equo eſt pꝛrima
ſoꝛ ma qua eſt ſubſtatia / alia qua eſt
pꝰ alia qua eſi viuens alia qua
eſt aĩal alia ſpecifica qua eſt equg :
q ſicut materia pꝛima eſt purm pot?
tia ad pꝛimam ſoꝛ mam / ſic illa eſt

pꝛz im act materie a eſt potentiak

ad aliam ſoꝛmam ſola autem vlti⸗
ma eſt ſimpliciter acualis / Zict
aũt hant opinionẽ repꝛobate gene⸗
raliter ptineat ad methafiſiaim / ta⸗
men quãtum ſuffict ad pꝛopoſitũ⸗
videtur ꝙ talis differẽtia ſiue diſuũt⸗
tio ſit omnino ſuperflua: quia nũqᷓ;
plnralitas eſt ponenda ſñ neoſſita⸗
te / id eſt ſñ experiẽtia / ratiõe / vel aut
tozitate cogente⸗ß nullum iſtoꝛum
trium cogit talem pluralicatem foꝛ⸗
marum ponere. vt patet induckuie⸗
deo Pbabilius dixerunt quida ani⸗
mam vegetatiuam ſẽſitiuam in
eodẽ ſuppoſito eſſe realiter idem Ti⸗
eet vt ariſtotiles dicit differant ſcðm
wilonem⸗ id ? alia rone ĩtelligimd
eandem animam eſſe vegetatlna /

2 alia ratione ſeſiauam · / Et idẽ

videtur eſſe dieẽdũ de aĩa intellãua

in homine / ſequendo ratlonem natu

wlem / ᷓuis de hot non habeamus
tlaram ariſtotilis determination⸗
er obſtat ꝙ in homine ipſa a⸗
nima ſcm illas potetiasſucreſſiue
manifeſtatur/ quter quod diutur
embzio pꝛimo viuit vita plante id
vegetatiua⸗poſtea vita ani mał⸗
id eſt ſenſitiua · poſtea vita homis
id eſt intellecuua . Ma quia natura

ſuceſſiue operatur virtus naturalis

ſoꝛ matiua pzius rationabliter diſ

ponit ad vitam ꝙᷓ;ᷓ ad ſenſum/ a pꝛi

us ad ſenſum q; ad ationẽ? /¶ Dz

ſcðm ſidei vertatem ſpecialis diffi
tultas eſt de anima ĩtellectiua⸗ vty
ipſa in homine ſit eadem cum vege

eatiua a ſenſitiua: quia ſcð m fidem

ipla eſt in diuiſibilis / ingenerabilis /

inoꝛ tuptibilis Ipſa autem vege

tntiua q ſenſitiua m hominibg a in⸗
bꝛutis videtur eſſe eiuſdẽ rationis /
7 per gſequene extenſa generabik
wꝛ tuptibilis· Ded ipſa ſenſatt
o hominis cũ ſit quedam qualitas

extenſa non videtur poſſe eſſe ĩ ſub⸗

iecto indiuiſibili⸗· Ipſi quoq;ʒ anime

Ienſitiue æ anime intellectiue in ho⸗

mine iudicia 7 appetitus ſepe ſunt

contrarij⸗ dieente anſtotile / q ſenſu
alitas ſepe aduerſatur q obuiat ra

tioni · Contraria autem non poſſüũt

ſimul eſſe in eodẽ ſubiecto / nec ĩ ea⸗
dẽ aĩa indiuiſibili . deo qpter iſta
pntcipaliter qᷓda dixerũt ꝙ nõ eſt in
hoĩe eadẽ aĩn ſenſitiua itellectiua

Dz cũ hot ſit ꝓbleuma neutrũ cuig

vtraqz po ẽ ꝓbabilis Cui plaret te
nẽ oppoſitũ/p̃t diceere ꝙ aĩa ſẽſiſia
. A iij⸗

180

hominis eſt indiuiſ ibilis nec ipſa
eſt einſdem rationis in hominibus

7 in bꝛutis Et ꝙ ſubieccum ſenſatt

onis / at iuditij ſiue appetitus ſenſi-
tiui non eſt ipſa ſola anima indiuiſt
bilis ſed totum compoſitum quod ẽ

diuiſibile Dubiectum vero intellec

tionis at iudicij ſiue appetitus intel
lectiui: ipſa ſola ani ma ĩdiuiſibik.
quare non erunt contraria in codem
ſubieco adequato . De hüs autem

pꝛo nunt bꝛeuiter traſeo⸗ Holu
tio tercie queſtt „ 1* e tercia

queſtione omiſſa opinionum varie
eate / diendum eſt. p anima eſt po-
tentia, quia eſt pꝛincpium actinũ
hue paſſiuũ ſue operationis: ip̃ius
autem anime multiplex eſt potenti
a⸗bna pꝛincipahßs / alia iſtrumenta
lis.Pzꝛima ? eſſendalis ſetuda acti-
ualis/ Loquento igitur de potentia
paintipali 2 eſſenciali anima eſt vͦe
nica potentia⸗ net eſt verum de vir
tute ſermonu e in homine ſint plu
vees potentie: ſed ad iſtum ſẽ ſum di
titur qꝛ anima eſt potens exereere
plures operationes · 42 ſeðm illas
ſupponũt pꝛo ea plura nomina; di
uerſarum ratio nu ſigniſicantia po
tentiam anime / ſicit ſunt vegetati
uũ / ſenſitinũ / intellectiuũ / Zoquẽ
do vero de potentia inſtrumentali
actiuali / anima a ſuis potẽtijs diſ⸗
tinguitur. a ſunt ipius pluree potẽé
tie⸗quia liot amma ſit potentia pn-
cip aliter actiua ſuarum operationũ
vitaliũ: tamen ad ipſas exercdas
indiget caloee naturali ſpiritibus et
multis alijs diſpoſtionibus Et a⸗

lijs indiget ad nutriendũ⸗ alüs ad
ſentiendũ/ alijs ad mouendũ ſcðm

locum: ⁊ iſte ſunt potentie vegeta
ſue ſenſitiue 2 motiue inſtrumenta

les / ab ipſa anima / 2 ab iuicẽ diffe

rentes· I deo oncedendũ eſt ꝗy aia
in pede eſt eque potẽtia viſiua ſicut
in oculo/ loquendo de potentia pꝛin

Kpali⸗ tamen ipſa ĩ pede nõ eſt po
tentia pzꝛopinqua ad videndum /qꝛ

aia ſñ diſpoſitlonibus re quiſitis ad

ſuã operationem nõ dicitur potenti

a qꝓinqua/h̊ temota. Et her de a

Fhn eig potentijs in geneali ſuf
Draen enpitulum ·

Piima pars de potentia vege

htiua generaliter

n) VUnc in ſpeciali tactandũ eſt
de potentijs aĩe: 2 pzimo de .
anima vegetatiua quia omunioe 6
Poteſt aute het potentia ſcm arſ
totilem diffiniri eſt virtus pones
nuertere alimẽtũ in oꝛpꝗ anima
tum in quo eſt ad ſalutem ip̃ius/ e
ex eo ipſum augere ad oplemẽtum
quantitatis eig : generate wꝛ pus
animatum ſue ſpeciei · Vñ paiz
aiĩa vegetatiua tres habz potentige
ſiue vires ſciz nutritiuã augmentati
uam generatluã Pꝛima eſt ad

ſeruationẽ ĩdiuidui ſecda ad pſec

tionẽ ſubiecti /tercia ad Atinuationẽ
ſpeaei Et habz quelibz IPziã opati
onẽ qpꝛiũ Vte ex quib ognoſ
riturideo de ipſis ꝑ oedinẽ ẽ viden
dum Desid⸗ Es der nutritiõe
¶ Nutritio ergo q ẽ operatio potẽ
tie nutritiue eſt coonuerſio nutnimẽti
ſcðm ꝙ eſt potentia oꝛpus anima

=Z

— — —ꝑV———

—

u

e

e

tum in ipſum oꝛpus acal animatũ

pzopter ſalutem ipius. Ad nutriti
onem aũt tria requirutur. vnu eſt a⸗
leno/q hoc aia vegetatiaſecadu
