attendite rationem Di enim ſcriptu
ra ſatra denunciat aliquid eſſe futu
rum determinando tempus locum
2 modum Et aim het om nia ſimu
concurrant / quis ambigere poteſt /
illud quod pꝛedickum erat eſt impie

tum?ꝰ Mon enim in hat conſimili
materia querenda acribologia ma

thematie vel euidentia ſumma⸗/

ſuffiat veriſimilis coniectura⸗Con
ſtat enim ꝗy ſcriptura ſacra xpziſti

aduentum pꝛedixit ſicut in multis lo

cis patet· Et determinauit tempus

veniendi / quia in ſceptri a regni in
deoeum tranſlatione · ſit enim ſcrip

tum erat ut pꝛeallegatum eſt/ ge⸗
xlixꝰ⸗ Et determinauit loaim naſ

cendi· quia ex bethleem 1 indaya

natione· Dit enim vt dictum eſt
ſcriptum erat mithee quinto⸗ Et de

terminauit modum moꝛiendi / qui
a cum humilitate trudeli ocaſiõe
Dit enim ditit yſa · quadzꝛageſimo
tertio,- Sicut ouis ad otciſionem du
cetur 2c Hec autem omnia in iheſu

nazareno ztigerunt ſiait amaret ex

c ipſe veraciter fuit xpꝛiſtus⸗//

Ded adhuco vos uude irronales /

ſi vos pꝛefata ratio non onuinat
ſigna petitis / quia ut ait apoſtolus
Ppen. ̈⸗α dei ſigna petunt⸗
Audite ſigna ⁊ miaaula magnaſ Nũ
quid enim ſcitis ꝙ in quotam libꝛo
apud vos auckentic/quu intitulatur

de generatione iheſu nazareni tecita

tur ꝙ ipſe lepꝛoſum curauit / clauduͦ
ex vtero mũs ſue ſtare fecit /aK mutũ
loq̃ æ moetuũ ſuſcitauit, que mira
rula non humana vel treata virtute
fieri potuerũt ſicut p̃dic liber fabu⸗
laturx ym mo het facta ſunt dutina
Vtute ſperiali /ad ꝓbandũ ꝗy iheſus

nazarend erat xpũs / q̃ tamen nõ ſe

tiſſet deus ad appꝛo bationẽ falſita⸗
tis,net iheſus nazarenus falſ9 aſſe⸗
miſſet ſe eſſe meſſyã ſiue xpᷣm / cim
ipſe eſſet virtuoſ9 amatoe verita⸗
tis / ſitut ioſephus alij periti veſtri
concedüt. ymmo ipſemet antixpũs
aduerſarg xpi machometg verita⸗
te wactus in al koꝛano ſuo / az ohara
verba ecia hot gcedit iheſum aſſeẽẽ s
fuiſſe optimũ virum/a faciem vł ex⸗

emplar omniũ gentium pñiis ſecrua⸗

Expliat ſermo magiſtri at dĩli
Betni de aillyaw. de aduentu domi⸗

ni noſtin iheſu xpꝛiſti

4.
4

(Deauitur alius ſermo eiuſtem
de aduentu fact? toſtantie in cõſilio

generali Anno dñi “ CCCC“
deumoſeptim MD
ABuÿunt ſigna ſole luna 0
ſtellis ¶Coſideranubg
3nobis verba gnoſita. tri
Plex ouritt queſtio/
eoꝛum introductione · in huius ſer
monis pzꝛohemio bꝛeuiter explican
dn Pzima Qualiter Pba het euan
gelim ad ea qᷓ nobis hit ſunt agẽ da
Ptineant⸗ Secuda Quid ſigniſts n
illa eli luminaria / que nobis cõſide
rwanda pñtant Tercia⸗Que ſint iſta

ſagna aleſtia / que nobis futura Pnũ

ciant // NDite ſiquidem queſtiones
multoꝛ ũ foꝛte hit aſtatium aĩos pul
lant. qui ſecim taciti admirantes in
terrogant · Quam ob tauſam qua
ve ratione aut ongrubtia / Vba hec
APonere deereui/ huit applicaẽ ſer

moni Quid in quumt ad rem perti

net · quid ad gpoſitum attinet oſilij
generalis / erut ſigna in ſole luna et
ſtellis? Pꝛima igitur queſtio pꝛo
ponitur· qualiter Pba het euangeli
ca ad ea que nobis hic ſunt agenda
pertineant. Pzꝛo qua ſciendum no
bis eſt ꝙ verba pꝛemiſſa ideo arbi
tratus ſum huit ſermoni aptiſſime
conuenite / qꝛ hij qui in hat ſynodali
tongregatione pꝛeſentes aſſunt/ de
bent eſſe velut clariſſima eeli lumia
ria ſoli lune at ſtellis merit wompa
randu⸗ut ſequentia plenius declara
büt Nec caret ggrua rone vonabiliz
wngruentia / ꝙ her verba que ad
lralem intellectũ dicka ſüt de ſignis

4

aduentus domun ad generale iudi
aum finale⸗ iuxta ſenſum ſpualem
mtelligi poſfũt de ſignis aduentus
cig ad generale cõſilum ſeu iudiciũ
ſynodale / de quo aduentu ipſe in euã
gelio legitur pmiſiſſe Vbi duo vel
tres agregati fuerit in nomie meo /
ibi in miedio loeum ſum ⸗ / O v
tinam bone iheſu / vtina hic i medio
noſteũ / vbi duo nõ ſolũ vel tres / tã
ta fiteliũ multitudo vniuerſalẽ repñ

tans ecctam ggregatur⸗ qui vtigzʒ

congtegati ſunt in nomme tuo / in no
mine iheſu / in noine ſaluatoeis qꝛ ti
tulo ſeu mmuſa Pairande ſalutis/ ſa
lutaris vulitatis / nõ partiaularb qui
t ſed vniuerſalis⸗net vniq aut pau
cozũ mẽbꝛoꝝ tuoꝝ /ſᷣ toti tui miſti
ti coꝛpis totiuß tue xpꝛiſtianitatis
Hitina ergo o ſalutiſer xpẽ / vtinam
nob in tuo ſalutari noĩe cõgregats /
ita digneris pñs aſſiſtere vt pulſis
crrozum tenthzis / 27 per oeum nubi
lis effiti mewamur clara luminaria
ali ſpuals/ id eſt tuc eccie militan
tis⸗q in nobie teluwat leta ſigna ſa
lutaris gſolationis ut ſit vere poſſit
diei Erut ſigna in ſole / luna 2 ſtellis
Hecaida queſtio erat ijd ſigniſt
ent illa eli luminaria ꝗᷓ pꝛem ſſa v
ba nobis aſieranda pꝛeſentot Pꝛ0
qua tõſide raudum nob eſt / ꝙ ſicut in
eelo coe pali ſic in eelo ſpuall / hot eſt
in pñ ti ec ia⸗qᷓ gregoeio teſte / ſepe ĩ
ſacro el oquio regnũ oloꝝ dicitur oꝛ
dinatiſſimq rerũ oĩm diſpoſitoꝛ / di
uerſa luminaria diſpoſuit de quibg
in pꝛinupio bbzi geneſis ſcriptum
eſt⸗ Fecit dñne duo magna lumiaria

4

Iumĩate maius ut eſſet diei / a lu
minate min) vt pꝛeeſſet noci / ſtel
lae // NHabz igitur ettia duo lumi

naria magna ſolem luna / habz et

ſtellas varias- In ſole papalis ma
ieſtas que pꝛceſt diei id ẽ ſpuũalbꝰ:
in luna imperialis ptãs / que pꝛeeſt
nocti id eſt tempalibd: in ſtellis ve
ro diuerſoꝛzũ ſtatuũ ecciaſtioz3 vari

Ltas /que ſuis ſubeſt maioeibꝰ/agru
hije que inferi diceda ſunt ‚O qỹᷓ

decꝛa eſt eccia xpꝛiſtiana / hon lumi
narium mira varie tate variaqʒ clari
tatce/dicẽte apoſtolo. Alia ẽ clar tas
ſolis / alia lune / alia ſtellarum⸗ a ſtel
la a ſtella differt in tlariteate · Cecee
ergo i bonũ 7 cꝙ; iotũdum eſt hon

luminarium variam claritatem vide

re⸗qð tamẽ nobis nũt domino dona
te conceſſu eſt⸗ eu ſolem lunã / vtra

q Äz vidclieœt poteſtatem ſpiritualem
tempoꝛalem / ſaerdotalem 7tega

lem / ſimulgz cũ eis ſtellas varias 1
aſt varios eccleſie ſtatus ad illuminã

dum vniuerſalem ſaciem terre / vide
amus in hot ſacro conſilio guenite:

ut merito de cis dictum ſit Crant

ſigna in ſole luna 2ſtellis / Terci

a queſtio ſuit⸗Que ſunt iſta ſigna te
leſtia / que verba pꝛedicta nobis ſutu
ra pzꝛenũcant,Pꝛzo qua penſandũ
nobis eſt ꝙ in elo ſpualiter inteller
to/ hot eſt in hot ſacro generali gſili

o. quo vniuerſalis repñtatur eteleſt

a⸗ in ſole luna æ ſtellis apparere inci
piũt ſigna multa / ſigna magna / ſig
na noua / ſigna vtiqz eleſtia ſua mul
iltud ine ſtupenda ſua magnitudine

and.
Ninm
umtol
ſia An
p⸗
lam t
mus
expel
wl
ſynt
derf
fant
t
i
N⸗

tr
ſe
ſn
ent
let pe
tglel
liom
luna
dum
ug
ter e
nſon
Kp
etut
fune

1

or

gun

ape

waſfe
valn
miſhe
hapelene
e pih⸗
pepef

rſellsu.

ſiop er

/ n

cbtter
05

rluhie

umn gan
niſene
kune
tt⸗C
meſten
am b
ino ni
aſdtri
nialen
emange
denastd
llummi

n d
aence.

1.Cunt

CAH
lſnnt

meftt

apeſſeni

Peree

nenli⸗⸗
artn
pantt
nage
ſ
mnonm

miranda / ſua nouitate locunda que

plurimis tetroactis tempoꝛibus ſue

runt abſcondita⸗ ſuerutqz triſtia ſig

na illis omnino contraria / Sed

gqð8 parabolioœ obſcure diximus⸗

iam clare 2 lucide diſſeramus Sa

mus nãaqʒ; 27 ſatis ſupzꝛaqʒ ſatis per
experientiã docti ſumꝰ qualiter Pch

wloꝛ in ſole luna 7 ſtellis peeſlerut
ſiqna trniſticie meroeis/ſigna diſcoe

die 7 furoꝛis / ſigna miſeie doloꝛis
ſigna videliet ciſmatie duuſionis
q ecciaſliæ defoꝛmationis pꝛopter

að impletũ eſt illud iohelis vatzcini

um⸗ Sol a luna obtencbꝛati ſunt·

ſtelle retraxcrũt ſplendoꝛem ſuu⸗Ja

vero ꝙ gaudentes reſerimus / videte

ſperam⸗/ ſigna iotũdidatis letide/

peritatis aH cwomplactie· ſigna vier iz

et paciſie vnionis tefoꝛzmatioĩie

ecrleſiaſtice // Dec eſt ergo mirabi

lis mutatio dextere exœlſi qua ĩ ſolæ
luna a ſtellis nut inthoari videmꝰ/

dum hot ſat mm oſilium ad hut finẽ

giegatum aſpiamus vt ſancta ma

ter eccia iamdudu per ſceiſmaticaã di

uiſionẽ miſcabiliter deſoꝛ mata/ nũr

per paciſicim vnionẽ ſeliciter refoꝛ

metur · Dang net vera vnio ſine re
foꝛmatione / nec vera reſoꝛmatlo ſñ
vnione eſſe poterit · O p̃tlarũ æ ꝓſ
perum diem/ quem merito ſanctũ
dixerim ſub quo hot fieri ontigerit

O beatos oculos qui hot videre me

ruerint O ſeuc locim hant vide licz
tõ ſtantienſem auitatem⸗ meqʒ pari
ter cum ca io cunde exultationis pti
tipem/qua infra terminos ommiſle

ð
..Ʒꝰêſ

mithi legationis ad partes alanm
nie dñs ad hot eligere dignatg ẽ
/ Ded magis laudanm 7 vene
randa aim letabuda graclarũ acki

one dignis pᷣoniis extollẽa immẽ

ſa dei clementia / eam ingẽs largl
tatis beneficiu eccie ſue otulit· ut ter

nbilia ſigna hoꝛerẽdi ſciſmatis/tam
mirabili mutatiõe cõuerteret in trã
quilla ſigna optate vnio nis a pacis
de qu.by dicũ eſt Crunt ſigna in ſole

luna aE

Et igitur hactend / de trib p
miſſis queſtiomby generaliter
ſintaß iã reſtat ut ſpecaliter
ſiteremꝰ dicta luminaria in eis ſi
gillatim notem ſigna a ſignemue
miſtena · Pzimo qui in ſole ſigna
pſide tie paſtoꝛalis Deuido in luna
ſigna pꝛ ouic tie tempo alis Tercio
in ſlellis ſigna aſſiſtentie ſpecialis 2
obedientie filialis // In pꝛzimis er
go oſie rem in ſole. id eſt in papa
k ſublimitate ſigna p̃ᷣſidentie paſto
ralis, de qua ſingulariter petro pzo
ſe ſuis ſucceſſoꝛibg a xpõ dictũ eſt /
paſce oues meas. 120 qui ſpeclli
ter has vel illas / ſed generaliter v
niuerſas // Dec autem papalishᷣ
limitas a eiꝰ paſtoꝛ alis p̃ſi tia at
eminẽtia ſingularis ſoli merito om
parat zpter tres excllentias quas
in eo ſpecialiter ognoſcim Habet
enim ſublimitatem poſitionio⸗ Va
bet nobilitatem onditionie Habet
vtilitatẽ oꝑatioĩe Sit põtifex ſũmq
paſtoꝛ ſup̃mq iſtar ſoł Hab; poſi
tiõis ſblimicatẽ ſi bñ ĩtraueĩt Habʒ
Onditionis nobilitatẽ. ſi bñ vixerit

Haabz opationis villitatẽ · ſi bñ rexe
nit⸗ Dz elontra quod abſit / paſtoe ab
hijs (oditionibg ſolis degenerat Di
male intrauerit / p imuſtam repzꝛo
bam ambitnonẽ⸗ Di male vixent p

inhoneſta ſcandaloſam couerſatio

nem Di male rexerit per tozpida 7
ocioſam re miſſionẽ- Vel ꝑ iyzanni
am a onebſa at odioſa admunſtra

tionẽ // NDec pꝛochdoloꝛ eſſent ſig

a triſtia. nõ illa iocudn ſigna aue
diuina fauente clemna nut in ſole
pſalmiſta/ tomino dicere valcan 9 *

põtifex p manonica inſtitutionẽ dig

nus cligitur Et tunc ex dei opere ve
rus ſol efficitur⸗a r& ſuper allos b
limatur⸗ Ded no eſt ille ſol verus /
ſed falſum ſolis ſimulathꝛ u⸗qui ma
mwb hominũ id eſt humanis dole
ſie adiuentionibg fabꝛim, ſicut in
pſalmo ſcriptũ eſt Dimulachꝛa ge
tiũ argentũ aurũ: opa manuũ ho
minũ. I deo de talibg yrolis p ihere
miã dicitur⸗ Conteret dom ing ſtatu
as dom ſolis / O vtina btã trin
tas ſua oĩpotenti vtute gterat ſtatu
as domꝰ ſolis id eſt ſimulachꝛa ro
mane ecie que eſt domg ſum mi põ
tfieis vtina inqu illa ſimulathza
Lterat que in ontumelia induudne
trinitatis trinũ ſibi nomẽ papatue
multiplicate tonati ſunt, mim tamẽ
tem tres ſimul habere nequcant ſed
vng ſol veri ſolle veri pape nomẽ
2 ralẽ dignitatem obtinere debeat
Vnde in plunũ de hot noie gtendẽ

S

Tu fabꝛicanie es auroram ſolem

tium irriſionẽ alias me ſeripſiſſe re
colo · ſicut in duninis veneranda
eſt a adoꝛanda trinitas pſonarum

ſit in hu manis verẽda a abhominã
dn trinitas paparũ⸗Cum emm ſol

dicatur / quaſi p excllentia ſolus lu
cns noõ poteſt eſſe ſol tring/ F neeſ
ſe eſt vt olg ſit 1 vniois Vnde liet
narrot hyſtoꝛie tres ſoles in elo ali
qñ viſos ſuiſle ſicut teſtat enz ebig /
tamen ſcem phos nuqᷓ; plures fus

runt realiter / ß ſolu apparenter ã
qᷓdam nubes interpoſita apparere fe
rit plura ſolis ſimulachzꝛa eidẽ ſimili
a. Et illud ſuit ignũ Pnoſticũ inun

tionis future Dit reuera a tempe

Fñus ſciſ matis que da fuit uubesig
norantie et malice que in romana

euna plurn ſolie id eſt papalis dig

nmitatis ſimulachꝛa fecit lippis ocuł
apparere⸗qð monſtruoſü pdigium

pſagii fuit inütutionis plunu ſcan

daloeũ de quib magis flere libet
aliquid dieere / Not aũt ſacrũ co

aliũ ad hut finẽ ſpecaliter inſtitutũ
eſt/ ut fugatis huig erroꝛis tenebz is
Ateratur huiuſmodi ſimulachza⸗2

uixta verbũ xp̃i fiat vnũ ouile et v

nus paſtoe⸗ qui tani; verus ſol vng

ſolꝰ clareſcat ſuo lumine vniuer

ſam illuſtrans ecciam / ſciſ matis ſcã

dala ſicut fenu ante oſpecũ ſolis ĩca

leſtẽtis areſcere faciat/ vt de eo dic
poſſit illud ꝓuhetica⸗ Oꝛtdeſt ſol in
ardoee/1 ate ſecit fenũ· Et het de ſo
leæe æ pzima noſtri ſermonis conſide

ſufficiant.
m er go tonſideremus in lu
nalid E in regali ſeu imperiali

4

ſſler⸗
Munde
hnnn

tnnſo
iſeini

Mele

nen

iehi/
ro ſit
a
nnſ
Gent
ſüu
otnt
luhe
non
o
al
gun
n
g
ſoni

ſterf
ſeleG

leet v
ebnuuet
neteſie
loin
odii
tde
ne

gun

ena

,Gg.

maieſſate ſigna pꝛouidentie tempo
ralisde qua ſcriptum eſt/ Abſqʒ re

gali pꝛouidentia impoſſibile eſt pa
em rebus dari / Net autem regi
a maieſtas 2 eiq tem poealis ꝓuidẽ
tia / lune merito ompatur / pꝛopter
tres conditiones quas in ea ſenſibili
ter experimur · // Eſt enim luna

ſeðm yſidoꝛum imitatrix ſolis / dña

trix marie,2 miniſtra roeis⸗In qui

bus deſignatur tres excellentie qᷓ de

bent regali Piudentie ſpecialiter con
uenite // In imitatione ſolis / id ẽ

ſpirituab tlaritatis ſulgoꝛ clare pzu

tentie · J in dominatione maris⸗ id ẽ
tẽpoꝛulis mutabilitatis vigoꝛ mag
ne potentie⸗ In mimſtratioe roꝛis⸗
id eſt viſceralis pietatis / dulroꝛ ve

re clemẽtie Hec ſunt ſigna que in lu

na nrã⸗id ẽ ĩ regali Puidẽ tia nüt do

mino c te videre pperamd Vt Pp
ei9 pꝛutiã tlareſcat veritas / in diſ

cernendis indicijs⸗ Vt p eig poten
tia femeſcat ſeueritas / in oꝛrigẽdis
vicijo· Vt p eiꝰ clementia dulbeſcat
ſerenitas in ſubleuadis miſerijs /
Speramd igitur per tegis noſn
pzꝛudentiã clareſcet veritas in iuditri
is diſcernendis luxta illud quod in
ꝓuerbiis ſcribitur. Rex qui indieat
in veritate / thꝛ ong eig ineternum fir
mabitur · / Dperamd inſup ꝑ
eiꝰ potẽtiã ferueſcet ſeueritas in viti
is toerigendis / 2 ſic de eo verificabi

tur ilud qð ibidẽ legit Rex qui ſedet

in ſolio iudicij ſui· id ẽ ſua regal po
tentia atq;ʒ Puidentia diſſipat omne
malũ⸗ Et notunter dichũ eſt oẽ ma
lum / ut detur intelligi ꝙ regia ſeueri

tas non debet vnũ malũ deſſipare 2
aliud diſſimulare⸗ ſine perſonari

acceptiõe omne malũ punire⸗Et in

hat punitione nõ bonum natute /
malu culpe in homibus pſequi //
Speramd deniqʒ ꝑ eiꝰ clemẽ tiã
dulcſcat ſerenitas in miſerüs ſuble
uandis, vt aim ſancto iob dieere va
leatCu ſederem quaſi rex circũſtan
te exercitu / eram tñ merentiũ cõſola
toꝛ· Ad regis enim noſtri clemenaã
Ptinet vt ſeueritatem iuſticie ꝑ ſere
nitatem mie tempet· ſicut illam
tra ſupꝑbos rebelles maxime tõ
tra heretics 2 infideles, contra ſciſ

matiwe⸗ a etce aduerſantes: ſit iſtã

in humiles et ſubiectos exercat⸗ ut
illud pᷣwmũ Lueniat⸗ qd in laudẽ
optimi pꝛincipis ab egregio poꝛta
dickum eſt Parce ſubiectis debel
lare ſuperbos // NHiis i itaqʒ virtu
en tituk iſignitg dign eĩt tex noſter

gladiñ accipe nõ ſua quidẽ ̊ diuina

auctoe tate / nec ꝓ quatũqʒ auſa / ſed

P tuitiõe uiſticie / etcie deſenſiõe ut
mereat᷑ illud audire qð iude macha
beo ſtrennuiſlimo duuine legis zela
toꝛi dickũ eſt. Accipe gladiũ ſaãctum

mung a deo quo deicies adue rſarios
pyli mei iſrk. id eſt ppli xpiani /

Gaudeat igit᷑ cccia nos cũ ea pit᷑

exuliem⸗9/ quia ſere niſſimg ac ſtrẽnu

iſſim9qN romanoꝝꝶ tex huit ſacri gene
rali ↄſilio huiliter voluit ĩtereſſe · nõ
q ut pſit / ß vt Pfit · nõ vt ſPpualia
ecciaſtica negocia hit tractada regi
a auctoꝛitate diffiniat/ vt ea q̃ ſy
noral determintiõe diffinita fuerit
ſua ptãte defẽ daut · Mõ deniqʒ Aan⸗

ſua interſit ſynodulia detreta ſlatue
ie aut ſtatuta firmare / ß ea potiq re
uerenter gſeruare ad eon obſeruaã
tiam / ſuperba inobe dientũ gtumati
am ſuo temꝑp ali gladio werate⸗ vo

lens in hot exemplũ mitori religio
ſiſſimi pzintipis ꝓſtatim/ de auo legi

tur in decreto⸗ 2 pleni9 habe tur in

hyſtoꝛ ia eccciaſtica libꝛo xα intripti

a li ijo // O igicur felic / o nob

w
1

optabilem diem ton mido deſide

rabilem quo in hat ſacra ſynodo vi
demus ſolẽ 2 luna/id eſt ſp üalem
temꝑpalem ptũtem ſibi ĩiuic aſſiſtere
ſeſe ſoꝛ ti at ſtabui munire pᷣſidio/
vt de eis dici poſſit ilud gpheticu⸗,
Sol ⁊a luna ſteterunt in habitaculo
ſuo⸗ Et het de luna de ſecuda noſ
ſermonis oſide ratione ſufficit

ſtellis, id eſt in multiplici ecti
ſaſtioꝝ ſtatuũ varietate / ſigna ſpeci
alis aſſiſtetie/ obe dientie filialis⸗
De qua miſtice et figuatiue p̃t ag ipi
illud baruch ZPhete verbu⸗ Dtelle
dede runt luem in cuſtodijs ſuis · vo
cate ſunt dixerũt aſſumꝰ Vbi ari
huuie ſacri oaſilij cõgregationem tri
notare debem9 Pꝛzimo / in pſonis
gregatis ditionis noblitatem⸗
qqz ſtelle dederunt luẽ Heaindo in ꝑp
ſona ꝓgregate auctoritatẽ p̃latioĩs

qʒ vocate ſunt/ Tertio / in ipſa cogre

gatione ſubiectionis humilitatẽ· qꝛ
dixerut aſſumꝰ? // Cõßſ deremgita
qʒ pzimo in ꝑſonie ggregatis / gdi

tionis nobilitatẽ/qꝛ ſtelle- Tiet eni

nulle pſonc cathohcæ / eda ſi ſint ſciſ

matice ab hat ggregatt ſit exrluſe

Ed iam vltimo oſide remg in

nõ tamen ſpecialiter ſunt vocate ĩſt
me aut ignoerantes Pſone/ß ille pꝛe
tipue que in triplicis ↄditionis nobi
litate ſtellis eli ſunt merito cõparã
de, videliret In ſublimitate excllen
tis eminẽtie In tlaritate refulgẽtis

ſapientie, In poteſtate pꝛeœilentis

influentie / / Htelle igitur nõ qua

leſcũq; aut quatũcũqʒ paruc vel pa
rum lummoſe / ſed tales aue per ha
bundontem virtutis redundannam
dederunt lueem in aiſtodijs ſuis / id

eſt in variis ettleſie xpꝛiſtiane lot
eis ad cuſtodiam deputatis / a 1 ad
mimſtrationem ommiſſis, de qui
bus diti p̃t illud eccleſtaſtiri Speti
es eeli / id eſt detoe ercleſie / vel huius

cleſtie cõſilii / gloꝛa ſtellarum mun
dum illuminae· // Conſiderem9
deinde in perſona ongregante pꝛe

lationis auctoeitatem / quia vocate
ſunt,. Mõ eni ꝓpzꝛia tementate gue

nerunt, aplica auctoꝛitate vomte
ſunt ab illo viz q̃ p̃latiõis at ptãtis

ple nitudinẽ habere dinoſcit · id eſt

a ſum mo põtifiœ ꝗᷓ ſolus p̃t genera

le oſiliũ guocare / ſicut ꝑ cõia iura po
ſittua ꝓbat᷑ Qð vtiqʒ regulariter ve

ru eſt. ᷓ iure diuio a naturali patẽ
ter oñnditur ꝙ het regula i ertis aſi
bus exceptionẽ habz·/ ſpeti aliter ĩ
cnſu piſani pſilii / ſicut alias derlaui⸗
Vñ q̃ opoſitũ tenẽt · lrãli ſeſui iur⸗
poſitiui uidayo moee nimis tenati
ter adherẽt / otra quos ait apłe Tra
occidit / ſs / id ẽ ſpualſẽſg viuificat
/ Cõſidmd de niz ĩ hat ſat ogre
gatioe [biectidie huilitatẽ / qꝛ ſtelle
dixerũt / aſſug / id ẽ ad ſpalẽ aſſiſtẽ ua

ſob

//*

obedientiam filialem nos humili
ter pntam vt ſummo põtiſici me
rito poſſit het ggregatio/iuud gphe
te verbũ dicere⸗Eae aſſũ qꝛ vocaſti
me⸗ Et hec de ſtellis, 2 tercia noſtri
monis cõſideratione ſufſiciant
Ed vos o ſtelle clanſſime / nõ
imerito querete poteſtis/ qua
te vomte eſtis, ad quid cũ ſole 2 lu
na aueniſtis. qpter qd cũ eis ſynoda
liter hit gregan debuiſtis / Ad
hat queſtionem rñdeo / ꝙ ĩ hac ſatra
ſynodo ſol luna ⁊ ſtelle ꝓpter tna ſpe
cialiter ggregatur⸗·Pzimo ad p̃teri
ta wꝛrigeda⸗ſecudo ad pñtia oedinã

da · tercio ad ſutura Puidẽ da Pzꝛimo
ad torrectione a refoz mationẽ ecciaſ

tie deſozꝛ mitatis / quo ad pꝛeterita⸗
Secũdo ad oedinationẽ integrati
onẽ paciſiæ vnionis / quo ad pntia⸗
Tercio / ad Puuſionem et euitationẽ

maleſiœ pꝛauitatis / quo ad futura⸗

Hijs eni tnbꝗ tempoeibꝗ ſcom
ſenecã / tria pꝛudẽtie officia coerndẽt

que ſi nunc & bite implcantur⸗vtiqq
iuxta Vvba goſica / erunt ſig na in ſo
le luna ⁊ ſtellisid eſt in omnibo ſta

tibus ecciaſticis / tã iĩ capite q; in mẽ
bꝛzis, Digna in quã iocunditatis et
exultationis / q̃ in hat ſynodali agre
gatione fieri p̃ſtolamur⸗Et het ſub
triplici ontluſione pſequemur //
Pꝛima ergo cõcluſio eſt ꝙ hec ſant
ta ſynodꝰ ggregatur ad coetectionẽ
2 reſoꝛmationẽ ecciaſtiœ de ſoꝛ mita
tis· vt merito nobis did poſſit ilud
ezechiek Pꝛo eo ꝙ verſi eſtis i ſcoꝛ
riam agregabo vos q gflabo/ ſut
endam vos igne furoꝛio mein id eſt

zelo ſeruoeis diuini⸗ O vtinam hot
igne / hot zelo / hot duno ferucee ita

nos cõflate ſucendete dignet᷑ ſpᷣ⸗e

ſcũs/ ſua gracia mediãte etcciam ꝗᷓ
a puritate ſui pꝛimitiui detoꝛis ver

ſa ẽ in ſcoeria multiplicis deſdꝛmita

tis purgare ?7 teſoꝛmare valeamus
NHeu heu ꝙᷓ; neoſſſaria ſit / iã dudũ
fucnit iſta eccie teſoꝛ matio magna e

ius de ſoꝛ matio inſinuat· de qua ber

nardus ſermone xxxiii,ſuꝑ caniim
lamẽ tabiliter gquecedo dieebat Ser
pit hodie putrida cabes ꝑ omne toꝛ
pus ecie:a quo latius / eo de ſperati

us · coqhz periculoſiꝰ / quo interiEt

multis interpoſitis ſubdit. Olim de

eccẽ ia p̃ diaũ eſt / 1 nüc tempz imple
tonie aduenit ece in paæ amanttu⸗

do mea amariſſima⸗Amara pꝛiues

in neœ martyn amarioꝛ pt in cõflit
tu heretic amariſſima nũt in mo

nbus domeſticꝝ Mon ſugare / non
ſugere eos p̃t· Inteſtina ergo a vix
ſanabibk eſt plaga ecie. 2 ideo in pa

amaritudo eiꝰ amariſſima, Dz in

qua paœ? Ct pax eſt / et nõ eſt pax⸗

PBax a paganis / pax ab heretics / H
non pfecto pax a filijs, Vnde vox
eig eſt plangentis in tꝑe iſto Rlios

enutriui et exaltaui / ipſi aut ſpzeue

runt mie VYpꝛeuerũt a maculaueriit
nt a turpi vita / a turpi queſtu⸗ a
turpi ommercio, a negocio deniqʒ
perambulante in tenebꝛ is Heu hen
ie rum heu . ſi het dic bat ille tem
poee ſuo-quid iam dierre poſſumues
tempe noſtro - cum illi mali moꝛes
ex tunt ſemper treueuerint q pꝛoœſ

ceſſerint ad peioꝛes? Hinc pꝛeſente

F i

eccie perſecutionẽ/hint hoꝛrrendam
mõſtruoſi huig ſciſmatis duniſionẽ·
hint ſubtrackionem obedentie ab er
cleſia romana/ allaqz ſcadala plura
ſecutura⸗ex tunt quidẽ oculo ſpuał
intelligentie Puide runt⸗ſiait patz ex

ſenptis venerabilis abbatis ioach/

2 ſancte hyldegardis / quoꝛum non
eſt auctoꝛitas gtempnenda / Di

ergo contra hec mala hec ſacra ſyno

dus nõ pꝛouiderit re media congrua
audacker affirmo / ꝙ poſt ta hoeren
dns choeuſcatiões quas videm hoꝛ
ribilioꝛ a ſequẽtur tonitrua Btinam
igitur / vtinam hon maloeum reſoꝛ
matio fiat · Vtinam ad expurgada

eccie ſcoꝛriam acẽdetur in nobis ig

nis boni ſuroꝛis / id eſt zelus diuim
feruoꝛis vt impleatur qð pᷣmemo
ratusezecheel pꝛopheta ſubuuxit Et
conflabimini ſicut onflatur argẽtũ
in medio ſoꝛnatis id eſt ſiait paurga
tur argentum in foꝛnac nõ ſolum
exterius / ſed interig/ita purgetur ec

cleſia nõ ſolũ exterig ĩ ſupfice/ H ĩte

rius a in omni parte. vt nõ ſit ficka
vel ſimulatoꝛia ſed perſecta vera
purgatio . Vot autem fieri nõ pote
rit niſi xpziſtꝗ afflatu ſuo nos infla
miet in foꝛna e carita tis / et ardete fa
tiat igne ſuo / videlicet zelo ardentis
ſeruoꝛis / vicoeũ ſcoeriam expurga
tis· de quo ipſe ait Agnem veni mit
tere in terram/ 2 quid volo niſi vt ar
deat? Et het de pꝛima oncluſione

/DHecũda cõtluſio eſt / ꝙ het ſant

ta ſynodus ongregatur ad reoedia
tionem et reĩtegrationem pacifie v
nitatis, vt de nobis verficetur að

in euangelio legitur⸗Erant diſcipu
li pariter tongregati quando venit
2 ſtetit iheſus in medio eoeuũ⸗a quã
wo ait eis / pax vobis· O vtinam in
medio huius ynodalis ongrtegatio

nis ita venite 7 perſeueranter ſtare

dignetur ſaluatoꝛ iheſus / vt ſua pze
ſentia nobis exleſiaſtick afferat pa

œm/a pacſicam vnitatem. Vtinã
ad hant reoꝛedinandam teintegran

dam ſit nobis ſeaum woperari con

out vt noſtri laboꝛis fruckum vni
uerſitas xpziſtiana ſentiat Hot ita
cʒ laboe e / nullus eſſe poteſt fructuo
ſioe; hot fructu millus ſentiri poteſt
ſuauioe · NMet hijs pacis laudibus di
utius o poztet inſiſiere tum talibus
ſcxipture plene ſint nob nõ ignota.
Ded in tanti boni pzoſerutione noſ
tram docet negligentiam arguere⸗
noſtram pigriciem excitare 7Nimies

enim hot in negocio tempnimꝰ / ni

mis huauſ qʒ; quieuimus nimis ob
doꝛmiuimus exurgendum tandem
eſt · a data nunt opoꝛtunitate æQ ot
caſione eebtus cxhibita / ad hot tam
arduum et ettleſie dei tam neeſſari
um virtutis opꝰ effimciter aſſurgẽ?
dum Et quia vbi intenderis inge

niũ valet. vt ait omicus· ideo oẽs
hit ingenij vires impendamus to
tis conatibus indi mbamus: tumpa

mue moeas, tollamus dilationes

q paœm hance tam vtilem modies

omnibus ct vijs rationalbus fine

debito terminemus ·/ Ad hunt
vero finem obtinendum hant cõtlu
cõſilio nulla via poſſibilis erit repel

lende
aue
umno
rio!
tl
cln

net
en

lt⸗
iet

Min
Ndut
eni ind
unn
gagnie
nurſ
un
Ntp
Vtni
tegwn
ti ton
n yn
ic
fund
mpocf
tdiren
alar:
Moa,
e
lete⸗
e
nn
e
nn
70
t
ſer
ſeg
ie
Nodis
.
unpa
nes
vodis
3 fine
hur⸗
töclt
inle
D

lenda ſeu penitus repzꝛo banda/ niſi

que Pbabitur eſſe iuri natuali ſeu di

uino ꝓtraria⸗na ad illud uis neoſſa
rio recurrendum eſt / vbi uura non ꝓ
uiderunt humana⸗ Et het de ſecada
gtluſione ſufficiant ·// Tercia con
tluſio eſt ꝙ het ſancta ynodus ton
gregatur ad Puiſionem et euitatio
nem ſuture malefiœ pꝛauitatis ut .
uenienter hit aptari videantur ver

ba que moyſcs in deutronomio loq
tur⸗Congtegate ad me omnes ma

ioꝛes natu per tribus veſtras atqʒ
dockoees/ inuocabo contru cos œ
lumæ terram / noui enim ꝙ ptꝰ moꝛ
tem meam mmiqua agetis? ocurret
vobis mala in extremo tẽꝑe.· Quo
moyſi exemplo dœmur / ꝓ ad hot

ſynoduliter ggregamur / vt non ſolũ
pzeterita mala toerigere / aut pꝛeſẽ E
tia reoe dinare c beamus⸗ ſe d eciam
ut contra futura pꝛouidere/a ea quã

tum in nobis eſt in noſtris poſteris
euitare airemus / O vtinam ma
ioees natu / vtinam ecleſie paſtoꝛes
2 docoees hit congregatl/ et hot exẽ

pio am momti diligenter attendant

hominũ pꝛonitatẽ ad malicie pza
uitatem/ Vtinam vigilanter ſit iu
tura mala pzꝛtuideant / ut ontra ca
vtiliter pꝛoudeant⸗ HDtlnam in pꝛe
ſenti talem adhibeant puſionẽ / ꝗᷓ
in futud debitam habeat executionẽ
qꝛ parũ eſt iura godere / miſi ſint qui
ea poſſit ⁊z velint cõſeruare / NHitc
vero vnum quod ad pꝛeſens gpoſi
tum maxime pertinet⸗ ſingulariter
amoneo / hoc ẽ ut in hat ſacra ſyno
do talis pꝛouiſio fiat / ꝙ per ea hot

hoerendum ſtiſ ma cito finem cnpiat
ipſoqʒ ſimto in poſterum ex rauſis
ſimilibꝰ / ſimile fien non ontingat⸗
Vnde aum nunÿ ſimile ſuiſſe legat

dingeter onſiderande ſunt pꝛincipa

les radies radicales eius cauſe /
ſeu otcaſiones/æ cntra eas ne in fu

turum ſimiles oeirentur / per ſyno da

lia decreta eſſent onuementia reme

dia pꝛoudenda / exemplo ſanctoꝛu
patrum quoeum ſequi debemue veſ

tigia qui in conſiiijs generalibus cõ

tra pꝛeœdentia ſciſmata / ſutua reme
dia leguntur ſtatuiſſe / de qua mate
na ple nius alibi tetigi / ſed hic tranſe
o bꝛeuitatis gracia⸗Et het de terca

cluſione ſufficant
Ic ergo ſub cncluſione tripli.
ui bꝛeuiter et ſummati ea tett

gimuspzopter que hit ſynodaliter

congregamur⸗ ſed circa illa quantu

auckoertatis habeat hec ſac ſ ynod?/
non videtur vtile oĩno ſub ſilentio p
terire· Dtiendu eſt igitur ꝙ in elo
mũ ſole ? luna ſunt ? alie ſtelle / non
ſolum ut eis aſſiſtat / H ectam ut cum
eis influat⸗Mõ enim tantummodo

ſoli et lune / ſed eteris ſtellis ymmo
generaliter om nibg lationibg ſuperi
oeibus ſubieckis eſt hit müdꝰ infert

oe⸗ſicut ariſtotiles ait/ ut tota Ptus

tig qubernetur inde Dit in elo Pũ

alt / in hat viz generali ſynodo / qᷓ tã
tn ſtellarum varietate / variagz ve

nuſlate cthoeuſcat⸗Cũ ſole a luna .
gregate ſüt ſtelle hmõi / nõ ſolu ut ſo
li ⁊ lune / id eſt ſũmo põtifici aſſiſtẽ
do eidẽ ſe obediẽtes exhibeat· Sieria

vt cũ eo ſua vtute multiplici ifluẽdo

ii

iire ea que hit agendn ſunt ſpeclali

auckoeitate ooncurrant⸗ Ad her autẽ
triplicter cõcurrere dinoſcuntur Pꝛi
mo ad dubia cõſulendum Secundo
ad onſulta deernendum Tertio ad

decreta exequendum // Nect autẽ

non ſolum humano ſed eciam duuio
iure pꝛobantur/ Mam in antiquis
conſuijs et maxinie appzobatis hu
luſcemodi verba leguntur, Placu
it ſancto oonſilio⸗ vel conſilium diffi

Papa etiam quandoqʒ ditit auckoei

tate tonſilij et onſenſu diffimtum ẽ

Het autem aliaqʒ multa ſimi
lia a duuino iure oetum habent⸗Naã

in pzꝛimo tonſilio iheroſolimis cele
bꝛato / de quo in actibus apoſtolo

rum legritur / iacob pꝛeſente petro
pꝛotulit ſententiam vbi non ait /

placauit petro, ſed placuit nobis rol
lectis in vnum⸗Et ſequitur · Viſum

eſt ſpiritui ſancto / «1 nobis⸗ // Ex
quibue patet ꝙ auctoeitas decerne
di a diffiniendi non eſt attribuenda
ſoh pontifia / ſed toti onſilio genera
li Vnde maniſeſte repꝛobatur erroꝛ
quoꝛumdam pernicioſiſſimus toti
ecœleſie periculoſiſſimus qui adulado

poteſtate papali /ita de tra hũt aucto

ritati ſatri tõſilij vt dicere pꝛeſumãt
ꝙ papa nõ habet nerario ſeqᷓ delibe
rationẽ conſilii / ymmo ſtandũu eſt ſẽ
tentie pape / ſi eccleſie vel conſilio ge
nerali ontra dicat / falſum coloꝛem

ſui erroꝛis aſſumentes ex cupitulo-

ſig mficaſti. de electione et quibuſ dã
aliis iunbus poſitiuis⸗ vtigz male
tellecis⸗7 peuis contra uis natura

—
—

le et duuinũ in eeleſie pꝛeiudicum
int roductis · ſicut het oĩa pleniq alibi
declaraui · Ded de hiis pꝛolixuis

diſcutere tempoeis anguſtia non ꝑ

mittit · nec hit intendendum diſputa

tioni / ſed magis oꝛatloni inſtandũ

eſt · Oꝛemus igitur a domino hu
militer poſtulemue· vt in hat ſacra

ſynodo / ſol luna a ſtelle ontoꝛditer

mfluant. nobis cunctiſq; fidelbus
in eis ſigna leticie a iocunditatis ap
pareant, net ſolum ſigna / ſed ſigno

tum ſalutares effectue⸗ ſueg; multt
plids influentie virtutes iugiter im

in elle tegnat benedickus / xꝑ omnia
ſealula ſeculoeum amẽ⸗

Explitit ſermo de aduentu xpꝛiſ
u/ ſactus a domino Petro de ailly
ato epiſcopo cmmmeracnſi at Cardi
nali / in conſilio generali conſtantie
tongregato · Anno domim Milleſi

mo quadꝛingenteſimo detimo ſepti

dun
mhalb

e mp
n dfne
ſten
minoh
rſin
cedicet
ehebrs
ateop
dſeno
Nmult

uſele
vonnt

l
dal⸗
CN
ſont⸗
hli.

gmin
nden

¶ Sequ tur ſermo eiuſ / de qua⸗
dꝛuplici aduẽtu dñi⸗2 ſpecialiter de
aduẽtu ad iudieeuuun
Citote quoniã ꝓpe ẽ
regnũ dei⸗ Lu xxi?è⸗
Net in euãgelio hodier
no /è/ Hiait ex ſacro

rum eloquioꝝ a ſaco

rum patrũ traditiõt doemur/ quatu⸗
o xpꝛiſti aduentus diſtinguere Poſ-
ſumus/quos in hijs quatuoe dñnicie

natale dñi pꝛeædentbus ſanen ma⸗

ter eccia repñtat debitis obſequijs 2
deuotis ſollempnijs veneratur P3zi⸗

mus in eurnis domitiliũ⸗ Detũduo⸗

in mentis diuerſo Terciue ad meꝛ
tale ſuppliäum Quartus ad ſinale
iudicium · Pꝛ imus ſuit ꝑ ſpeaalẽ aſ⸗
ſiſtentiã · Sccundfit ꝑ ſpualem in⸗

fluentia Tercius factg eſt per coepo⸗

ralem padentia⸗ Quart fiet per v⸗
tualem pꝛeſiẽtiam · / De hyje er
go bꝛeuiter pauca dicamd/ ut ſit tä⸗
dem ad plemg loquendũu de illo fina
li aduentu / de quo intelligitur vbũ

pzopoſitum acccdamus // Venit

itaqʒ xpũs in carnis domiciliũ per
ſpecialem aſſiſtentia / quando ſcz ver⸗
bum caro facum⸗ in nobis toepoꝛa⸗
lter habitare voluit, de quo ipſe ait
Exiui a patre veni in müdu⸗· Jo⸗
xvio⸗ O exitus mirabilis/ o aduẽtg
deſiderabllis· Exiuit a patre ſemper
a patre manens a venit in mudſ⸗

nſqᷓ; elũ linquẽs / vñ in elo eiue

pñ̃tia ab angelis ole batur/ anus ad
uentus in mũdo ab homibd deſdera⸗
batur · Dũc ſane aduentũ ſancti pa⸗
tres flagranti de ſitenio poſtulabant

hint eſt vox illa exhoe tationis Exd
ta domine potentiam tuam ꝗ veni⸗
Et iteru· Domie inclina æloes tuoe
⁊ deſcẽde⸗Nint eſt a illa vox lamẽ
tationis Dtinam diſruperes oloe
deſcenderes⸗Et wurſus· Rorate te

li deſuper/ n nubes pluant uiſtum.

Eſaie⸗xliuiꝰea xlvoaplis / Dz
nec ſolum pia ſancoeum patrum de

uotio hut pꝛeſtolabatur aduẽtum⸗

quinymo inueterata gentilitas que
a patre luminũ deuiarat⸗ In ipſis e⸗

tiam tenebꝛ is mligabat interdum 0

ipſum liet vmbꝛatie ſompniabat⸗
Hermes enim qui mercurius dici?

Abaum cõpoſuit au perſedum bbuũ

nomen impoſuit⸗ vbi de verbo eten
no / id dei filio multa ſcripſit Dibil⸗

la quoqʒ mulea vatitinauit de xpo

que magno doctee auguſting mimme
re ſpuit Albumazar eciam dockrinam
veterum caldeoꝛum ſeaitus, viij ⸗

maioꝛis introductoꝛii differe tia pꝛi
ma de quatum virgine loquitur et

nime iheſum votant Hed ante hu⸗

ius puen id eſt xpꝛiſti aduentum/x
ſer ãnoe ?⁊ pauws dies hoꝛas fac⸗
ta eſt oniunctio maxima ſaturm et
iouis arcea pꝛincipium anetis / ali F½
fuit mercunus dominus virginis⸗
Per qᷓ omnia ſig nificabatur perſpi⸗
rue puerum de virgine naſcituru /
foꝛet maximus pꝛophetarũ de qua

Oniunctioe narratur libꝛo terco /

de vetula inſrribitur/ 1 ab ouidio fin⸗

gitur eſſe ſcriptus Plura inſuper hu⸗

iuſ modi de xpꝛiſto gentilium teſti

mo nia tetitatem / niſi in oognoſcẽdo

F iiii

8
S

*
lumiĩe πνHa vitere ſuffragia mẽé

dicare⸗Et hec de pꝛimo adnentu ſuf
ficiant Hequitur de ſecuo⸗ / Ve
nit igitur xpꝛiſtus in mentis diuer
ſoꝛ ium per ſpualem influentiã⸗ Et
hot de aduentu ipſemet xpꝛiſtus lo⸗
quebatur cum dixit⸗Qu diligit me
ſermonem meũ ſeruabit 1 pater me
us diliget eũ⸗ ad eum veniemus
q manſionem apud cum faciemus⸗

umane mentis non venit ſolus / H
aum eo veniũt pater et ſpũs ſanctꝰ
Venit enim pater gfoꝛtando ꝑ po/

tentiam⸗ Venit filius iluminando
per ſapientiam. Venit ſpũs ſanctg

inflam mando per gracaam · Nunc
autem ſpiritualem dei aduentum nõ

* ſolum xpꝛiſtianoꝛum fides / ſed eciã

infitelium quoꝛũdam pia deruotio cre⸗
didit Vnde ſenea in quadam epſi⸗
tola ad lualium ita ſerbit. Miraris
iqᷣt hoies ad dros ire / us ad hoies
venit / ymmo quod eſt pꝛopuue in
homines venit Nulla ſine doo mẽ⸗
bona eſt · Semina in nobis diuina
diſperſa ſunt / que ſi bon aultoꝛ exci⸗
pit / ſimilia oꝛigini non pereunt / ſed
2 paria his ex quibus oꝛta ſint ſur
gut Vec ille⸗O ſicelem inſirelis ho⸗
minis ſententiam O ſelieem let in
fidelem ammam que tanti hoſpitis

re / ip üqʒ deſideranti animo pꝛeſenti/
re · at ideo iſelies 2 perditiſſime ſũt
fidelium illoeum mentes / que huit
aduentui repugnates xpzꝛiſto ad oſ-
tium pulſanti ſe per peccatum obici
unt pertinaes-Pon ſie vere ſidehs

lo.xiiijꝰ,Epꝛiiſt itaqʒ in manſionẽ

anima / H um ſponſa in canttis ad
