eſt alitu/ hot eſt wꝛp aiatum / ter⸗
ciũ ẽ quo alit᷑.a hoc ẽ duplex Vnũ
paſſiue, ⁊ hot eſt alimentũ quod ẽ
obiectũ potetie nutritiue aliud acki
ue/ hot eſt pꝛincipaliter ipſa aĩa⸗
inſtru mentaliter tamen ẽ qualitati
ua diſpoſitio ad digeſtione teqſita
Alimentũ eni ſcm anſtotilem de
bet eſſe quodãmodo optrariũ alito /
quodamõ ſimile/ ſcʒ a pꝛincipio ton
trarium/ in fine ſimile Quia hec
conditio agentis⸗ ſcz aſſimilare ſibi
paſſum pꝛius ontra rium Debet at
alimentũ ꝑ alterationẽ guerti in a
litũ 2 ei aſſimilari anteq; nutnat ip
ſum⸗ ideo ad hãt actionẽ necſſaria
eſt aime multiplex qualitatina diſ
poſitio tanq; inſtrumẽtũ/ Pzop
ter hot ergo ip̃i potentie nutritiue
dicũtur deſeruire quatuoꝛ Vlutes · ſcz
attrackiua que aſſumit de alimento
illud ad eſt neeſſariu⸗ retẽtiua qᷓ re
tinet alimẽtũ donet debite alteratio
nis reäpiat oplemẽetu⸗ digeſtiua ᷓ

alterat 27 ſeparat puꝝ ab impuro.
expulſiua que expellit ſupfluũ a ne

eſſario nutuimẽto. Sit igitur fit a

pleta nutritio ( Terga ps de aug
mengatlone⸗

Augmẽatio ãt que ẽ opatio po-
tentie augmẽe tatiue / eſt cõuerſio ali
mẽti ſtðᷣm ꝙ eſt potstia quãtũ wꝛ

pus aĩatũ in ipſum ꝛp actu alra⸗

tum Inter gꝓplemẽtũ ipiũs Dñ pa
tet qy icẽ eſt obiectũ potentie nutriti

ue/a potentie augmẽtatiue.ſciʒ ali
mẽtũ⸗Ex eodẽ enim alimẽto nutri
mur augemur Dz tamẽ nutritio
⁊ augmentatio differüt/ na liet ſit

ex eodẽ alimẽto/ tamẽ ip̃m nutrit
ſedm eſt [ba/a augmentat ſcðm

eſt quatum ideo nõ ſcðm eandẽ
ronẽ ẽ vtriuß obiecum ¶ Quarta

ps de generatione
Seſeruti vero que ẽ oꝑatio po
ntie viuẽtis generatiue e cõuerſio

ali mẽti qd eſt ſemen in cꝛpa aĩatũ
nouũ ſike illi a quo ſemẽ eſt deciſũ
nter gſetuationẽ ſpẽi ipius:Ex e

odẽ ergo almẽto no totaliter ̊ pri

aliter fit nutritio / augmẽtatio/? ge
neratio/nõ tñ generatio eius qui nu
tritur vel augetur ß alten Ex ſun
fluo enĩ alimẽti fit generatio / nõ qᷣ
dẽ ex ſupfluo ĩ quali/ſ in quãto Et
diat anſtotiles ey generare ſibi ſike
eſt naturaliſſimu opꝗ natute, nõ q⸗
ſit pfectiſſimũ ſipliciter̊ ſcdᷣm q̃d
ſeʒ inter oꝑationes potẽtie vegeta
tiue. vel qꝛ natua vniuerſał magis
ĩtẽdit tinuationẽ ſpeciei q;; ↄſerua
tionẽ huig vel illig idiuidui Ad hot
eciã ꝙ oꝛpꝰ aiatũ ſit ſui ſilĩs genea
tiuũ opoꝛtet ſedm arſſtotilẽ x ſit ꝑ
fectũ nõ oꝛbatũ ⁊ nõ hñs ſpõtanea
geneationẽ Pꝛimo ſit pfectũ tã
ĩ qualitate q; ĩ qᷓtitate Secido ꝙ nõ
ſit oꝛ batũ id ẽ ꝙ nõ ſit diminutũ in
mẽbꝛis genitalibg Crio nõ hẽat
ſpõ tanea geneationẽ / id nõ ge
net᷑ ꝑ putrefactionẽ. ſiait muſca vel
vermiegd eĩ ꝑ putrefactionẽ ſine ſe
mine generat᷑ cmuniter ex ſemine
non genemt ſibi ſimile · qꝛ aliter t

2

ptinuan in ſvecie/ net tamẽ opoetet
hot in omnibg huluſmodi verũ eſſe
Guita pe de vegetotib a pla
Vt autẽ maniſeſtioea fiat que
de anima vegetatiua/ 7 eins poten
tijs pꝛemiſſa ſunt hit de vegetant
bus plantis aliqua ſunt dieenda⸗
Planta autem generale nomen ẽ
ECEt ſcðm ariſtotilem plantarũ que

dam ſunt arboees que habent ex ſu

a radice ſtipitem vnim̃ ex qua mul

ti rami naſcuntur· Alie medie inter

arboees a herbas vt frutiee ñ ſti
pite habentes ex radiabus ramoe

Alie herbe que non habẽt ſtipitem

ex ſua radie ß ſolia ⸗/ Pꝛincipii

autem efficiens in generatlone pla
eatum a eatum vegetatione eſt ſol
ſiue caloꝛ ſolis· Pꝛmcpium autem
materiale a quo ſumitur nutrimen

tũ eſt terra ; nõ tñ terra pura ſed ex
quatuo elemẽtis cõpoſita ſiue mix

en Ex qua quoddã ꝗpoſiaim ſurgit

qð eſt maxime terteum/aquatiaim
parũ⸗/ aereuũ minus/igneũ mimme
Per terram oherens, per aqua et
getem diffüdens /a per ignẽ ſuperi
us ſurgẽs Mõ tamẽ hniuſmodi ele

mẽtoꝝ ſoꝛ me ſiue eoꝛũ virtutes ſüut

in hot wuſe pꝛintipaleo vt in ſecũdo

de anima gtra empedoclẽ Pbat ariſ

totiles / / Modg ant genemtionis
plãtarum ſedðm ariſtotilem in libꝛo

dee plantis eſt talis⸗ Quoniam V

tute caloꝛis aſcendunt vapores ter
tei a aquei ad ſuperficiem terrte / ad

quam eriam deſcendit aer roeidue

roꝛ iſicins locum mixtionis / in quo
virtus ooz poeum eœleſtium inſuſa ip

ſis mixtibilibue commiſcet ea. 4 ex
eis pꝛodutit plantam-In platis au
te radix generatur ex humoꝛe ſemi
nali⸗ medulla vero ex humoee aba
h. Et ſcm ariſcotilem in plata du
plex eſt digeſtio/ pꝛima in radice⸗
ſecunda in medulla⸗ a qua ad alias

partes tranſmittitur onueniẽe nu
trimentum⸗a inde generantur ſolia
erx humoee magie aquoſoloꝛes ve
ro ex humoee magls ſubtili / 1 quaß
aereo: fructg autẽ ex humore aereo
magis groſſo æ magis virtuoſo De
natura vero plantamm ſpecaliue
dicere non eſt pnitis pꝛopoſiti
Lapitulüũ terau⸗ (Bzima ge

——

otentig leſitlua generaliter
Oſtq; de aia vegeatina die
tum eſt. nüt de ani ma ſenſiti

ua eſt agendu Habet autem dupli
oœm potentia / ſciliet appzehenſiua

mmotiuam Et diatur hic appzehen

ſiua Put ſe extendit appꝛehenſio ad
noticam indiciariam Dec vero po
tetia app̃hẽſiua dinidit ĩ app̃henſi
uãa deſoꝛis / 21 iĩ app̃heſiuã de ĩt Et
dz apphẽſiua deſoꝛis ꝗᷓ app̃hendit
p oeganũ qð ẽ extra ĩ oꝛ pe· vel q⸗

hot foꝛte nõ ẽ venꝝ de ſẽſu tact· p̃t
dici app̃hẽſiua defoꝛis / qaz app̃hen
dit re deſoeis pñtẽ Pꝛius aut ẽ de
iſta potẽ tia dicduũ eig ptib .· poſt
ea de ſeainda
numero ſenſuum exterioeum⸗
¶ Bies ergo appꝛehenſiue deſo
ris ſunt quinq; ſẽſus particulares⸗
ſiue potẽtie exteioees.ſcz viſꝗ/ audi
t·/odoat?⸗tact9 a guſtꝰ quon ſuffi
ciẽtia ſit h? Nuoniacũ media P ꝗᷓ fit

ecunda pars de

n
n
a
da⸗
le⸗
onn
le
de
aß
ro

de

1

ſenſuu⸗

ſenſatio ſint dete rmina ta numero⸗
ſciʒ aut caro/aut aqua/aut aer · Cuũ
eciam ſenſibiulia per iſta media ſint
terminata numero⸗ quia omne qð
ſentitur per carnem aut eſt tangibi
le aut guſiabile: 2 omne quod ſenti
tur ꝓ aerem vel aquam / aut ꝑ vtra
qʒeſt ſonus / odoe / vel wloꝛ⸗/opoꝛtet
ſcð m hüt numerum eſſe numerum
ſenſuum (¶Terga par uenie

mo quia omnes ſunt vites paſſiue /
ſentimus eni intus ſuſcipientes nõ
extra mittentes/ ⁊ qpter hoc obiecta
eoꝝ dicuntur paſſibiles qualitates/
qꝛ in ſenſu facüũt paſſiones: net ta
men ideo dicutur virtutes paſſiue/
q; non ſint potentie actiue-·/ De
cido quia omnes ſunt peroptiui ſi
gulanum/æ non vniuerſalium· e
ciam obiectoeum pñtium æ nõ abſẽ

tium· / Tertio qꝛ ad hoc ꝙ acku

ſentiant quatuoe requititur/duo ex
parte ſeſus / ſceiz ſpeces a oganu: 2
duo extra / ſciz obiecum a medium
Et ex parte ſneciei requtritur con
ueniens pꝛopoetio ſenſibuis ad ſen
ſum · Ex parte oꝛgani requiritur ꝙ
ſit auenienter diſpoſitum Ex par
te obiecti tequiritur conueniene pꝛe
ſentia: a ex parte medij wnueniẽe

diſtantila · quia ſenſibue poſitum ſu

pꝛa ſenſũ non ſentit· Et iſtis circũ
ſtacijs poſitis ſenſ 9 non errat tirca
ſenſibile gz iũ/ a hot in magna ꝑ
te ſiue in magno gradu vt exponit
cõmentatoꝛ/ Quarto coueniunt

ðäse

quia oẽs vna habent oeiginem⸗ſcili

Conueniut autem dickt
ſenſus in aliquibus oonditiõib9 Pꝛi

t ſenſ ũ cõem / a quo velut a eent ro

quaſi lin ee q̃da exeut (¶Quarta ꝑe

ẽſg eciam in aliqbg Pꝛimo in oega

noeũ medion 2 obiectoꝝ diuerſita
te Hecudo difſeruũt vtilitate. qꝛ duo
illon/ſeʒ tadus q guſt ſunt magis
neaſſarij⸗ alij ſunt ad bene eſſe aia
lie ad ſcientiam acquirenda Per

guſtum enim diſcernimg abũ bonũ

a nociuo: æ per taduũ œꝛzruptuũ a

nõ wꝛtuptiuo. J deo hijs duob ſen

ſibus ingeniauit natura mediũ ĩtrĩ

ſecũ ꝓpter toꝝ neœſſituts, alizs aũt
mediũ extriſec⸗ Terctio difſerũt ge
neralitate⸗ qꝛ tactg eſt in mebzis oĩ
bus æ ĩ oĩbus aĩalibus. QNuarto in

apphen dẽdi retnendi vorietate /
quꝛ viſus caus /veloci/ temotus
apphendit⸗tattg aut aꝛ groſlioe eſt

apphenſa ſoꝛtig tenet Hee ſut ergo
generales gueniẽtie a differẽcie ſen
ſuũ/quauis q alique poſſint alie aſ
ed diendum eſt partialanter de
vniuſcuiuß ſenſus oegano / medio

obietto. Et pꝛimo de viſu tanq; de

nobilioei Oꝛganũ ergo viſg ẽ oaug

ad quẽ puenit nerug opticꝰ ꝓtẽſus

a erebꝛo vſqʒ; ad pupilla p quẽ mit
titur ſpũs viſibił recipies ſpẽs viſi
biles ab humocee triſtallino⸗ qᷓ eſt in

pupilla·. Dit igitur videm oaulo /ß

inſtrumentaliter. viſu aut ſiue Vtu

te viſiua videmus effectiue pꝛĩcipa

liter: ipſa vero viſione videm ſoꝛ
maliter ? ſic de alijs ſẽſib oæ tia
naliter eſt diendum · / Mediũñ
pᷣterea huig ſenſuo eſt aer vel aqua

*

2 quoduq; aliud wꝛzpytranſparẽs
ſiue dyaphanum/ Vnde cim lumẽ
requiratur ad videndum / fuit inter
quoſ dam philoſophos queſtio / vtrũ
requi catur pꝛopter medium / aut qn
ter olorem / ſiue obieckum Et poteſt
dici ꝙ pꝛopter vteũqʒ / tamen pꝛin
apaliter pzopter coloe?“ qui nõ ſuf
fict ſuam ſpeciem ag ere / ſine conlic
to lumine· / Obiectum vero viſy
eſt viſibile ſcz oloe vel lux. Differut
autem colo?/lux lum?: quia lumẽ
non terminat viſum / net pꝛopꝛie vi
detur ß eſt ſpecies lucis per quam
lux videtur ſiait oloꝛ per ſuam ſpe
aem⸗Aux autem poteſt ex ſe in dya
phano ſuam ſpeciem genearen olde

autem non poteſt niſi lumine ſuper

ipſum cudente Di autem ſuper lu
cm ſiue luadum caderet lumen au
enũ / ſaltem maius ꝙ̈ ſit lumen pꝛo
pꝛiumimpedit ipſum ſalte m ne vi

.

deatur diſtin te ꝛ ideo maius lumen

„

ming lumen dieitur offuſcare ſicut
patet de ſtellis in die ¶. Dexta
pars de audit⸗ Oꝛganum

. 4

vero auditus eſt in aurib?/2 eſt qui

dam aer (önaturalis poſitus intra
cõtauitatem auris ad quem dirigit

nerug quidam pꝛotenſ a erebꝛo ch
tinene ſpiritum audibilem . Mediu

autem ſenſus huius eſt aer extrinſe

aus ipſi aeri ſupzadcõ connaturali 2

intrinſeco ontinuatus· / Hed ob
iectum ipius eſt ſonus qui fit in aere

ex colliſioe duoꝛum oꝛ poeum ſolido

rum ſiue durozum ad inuiem per
qu fit tre moꝛ in agere / qui ontinuat
vſqz ad autem per modũ ſpere· cu

2=

ius centrum eſt loans oolliſionle· 2

circulariter Ptenditur cotinue debili

tando ·/ alius ſimile eſt cum pꝛ oiiatk

lapis in aquam Vnde patet qualt
ter fit ſonus reflexus⸗ eptima

pars de olfactu· ¶ Oꝛganũ autẽ
olfactus eſt in duab carunculis deſ

endẽtibg a eerebꝛo que ſimiles ſunt

duobus capitibg mamillarum per
quas peruenit ſpiritus odoꝛabilis⸗

Medium vero huius ſenſy eſt aer
vel aqua⸗a licet idem ſit medium ĩ
hot ſenſu 2 alijs duobgſcilicet viſu /
auditu · hot tamen eſt differenter

Eſt enim hot medium viſu ſcom

quod eſt coꝛpus dyaphanũ/ß ſceðm
hant diſpoſitionem non eſt mediũ
huiuſmodi in alijs ſenſibus / Pz
obiectum ipĩus eſt odoꝛ qui ommu
niter multiplicatur cim quadam ſu
mali euapozatione per caloeẽ a wꝛ

poꝛe odoꝛiſero reſoluta⸗ ¶ Ockaua

ps de guſtu⸗ ¶ Oꝛganũ guſtgz in
ligua ꝑ qua tes ſapoeifera giugitur

huiditati ſaliuan que ĩmutat ab ea

mediãte carne ſpõgioſa que eſt i ſu
pficie lique /a reddit ſapoeẽ ſuũ ſpui

qᷓ eſt ĩ neruo ĩterioꝛi Vñ patz ꝗ⸗ du

plex mediũ i hot ſeſu itrinſetũ ſez
caro ligue / a extriſecũ ſcz huiditas
ſaliuarb: ideo ſi ipſa fuerit infecta a
maritudine guſt? iudiet cbũ amaꝝ
Obiectũ at huig ſẽſg ẽ ſapoe / alig du

o ſũt extrema atraria⸗ſcʒ duledo et
amaritutdo Media at ſũt plurima/

hot ce eſt dictis oĩbo eſ ib· ſeʒ ⸗
quilbet ſit ſẽſitiug vniꝰ Otrarietatis
g medion ip̃ig· ¶ Mona ꝑpsde tac

tu⸗¶ Oꝛganũ tattgſem quoſda

S = = —

— —— —

. —

—

e S

—. — =

j – — — —

—

—

7
li
a
utn
en
aut⸗
d
ſnt
per
e .

tnt⸗
denn
ſt

eſt in oꝛde / vel aliquid ijuxta oꝛ
valde reduchum ad medium quali
catum tangibilium;/ vnde talem P

portionem qualem ipſum habet nõ
ſentit: ſed ſolum excellentias tan

gibiliũ / Ded ſeðm alios autem
opoætet osganum tackus eſſe exten
ſum per omnia membꝛa ad euitã
dum excellentias tangibilum que
ſunt ooꝛruptine anj malium/ vnde il
la ſupzꝛadicta pꝛopoetio reducta ad

medium qualitatum tangibilium

videtur ponenda in neruis per totu
wꝛpus animalis expanſie Medi
um autem huius ſenſus ſigit et ſen
ſus guſtus eſt caro / vt ſupꝛa tacũ
eſt; 2 hoc eſt medium oniuncum

Poteſt tamẽ hoeum ſenſuum ſiait
2 alioeum eſſe quoddam medium

extraneum / ſed non ſe habet ad ſẽ

non eſſet non ming ſenſatio fieret⸗
DHed obiectum huius ſenſus eſt
ctangibile⸗ Mon eſt autem vnu pPri
mũ genusomnium qualitatum tũ
gibilium⸗ſicut oloꝛ eſt gen omniũ
coloꝛum ſed ſunt in cis plures cõtra
rietates / ſtliet caldum/ frigidum·

humidum ſiccum⸗ durum⸗molle⸗

aſperum⸗lene⸗graue leue 0( Un

de oꝛitur queſtio vtrum ſenſus tat

tus ſit vnus ſenſus vel plures Et
dixerunt aliqui ſi tactus nomme

tur ab eo ꝙ ſentit / ſit eſt vnus ſen

ſus⸗ſi vero ab his que ſentit. ſit eſt
plures ſenſus / pzopter plures oon

trarietates tangibiles ſupzadictas

Ded hot nõ ſuffiat quia ſit net
eſſet ponendus niſi vnus ſenſus cũ

nõ ſit niſi vnum qð ſentit. ſcilicet ip
ſa anima ) deo melig dicitur ꝙ ſen
ſus cactus eſt vnus materialiter⸗

quia vnum eſt oꝛganũ ſcm mate
riam quantitatem: ſed eſt plures

ſenſus ſoz maliter- non ſcm ſoꝛ
mam ſubſtantialem ß acidentalẽ;
quia ſem aliam qualitatiuam diſ
poſitionem eſt perœptiuus calidi et
frigidi/ ſem aliam humidia ſicxi
Et ſie tactus eſt duo ſenſus / 2 non
plures⸗ quia contrarietates pꝛedit
te non arguuüt pluralitatem diſpoſi
tionum qualitatiuarum in oegano.
popter hot ꝙ ſunt ſenſibilia cõmu

nia / vel ſentiuntur modo ſenſibiliũ

cõmuniũ ſciliet ſcð m figuram aut
motum deo ſufficit ꝙ oeganum ſit

quantum vt ſentiantur ſcðm diuer
ſos ſitus motus aut figuras ipſoꝛũ
Arnſſtotiles autem in enumerati

one quinq; ſenſuũillosduos ſenſy
tanq; vnũ poſuit ſceᷣm modum lo

quendi vulgarem. vt dicit cõmenta

toꝛ / quia in nullo mẽbꝛo inuenitur
vnd ſine alio Et ad eudẽ ſenſũ dict
eiſ otiles, ꝙ guſtus eſt quida tach9

Vecima pars de diuiſionibus ſẽ

ſibilium (¶ Ded ad maioꝛem intel

ligentiam pꝛedictoeũ vidende ſunt
quedam diuiſiones ſenſibiliũ· Na

ſem ariſtotilem ſenſibilium quedã
ſunt ſenſibilia per ſe⸗ alia ſenſibilia

per acidens Et eoeum que dieaun

tur ſenſibilia per ſe- quedam diain

tur ſeſibilia pꝛopzia quedam cõia

¶ Sẽſibile pzopꝛ ium dicitur qð

ſentit vnio ſenſu ſcðm ſpẽm ſit qy
nõ alio / vt oloe viſu⸗ a ſong auditu⸗

(Penſibile cõmune dicituir qð oĩ
bus vel plunbg ſenſib eſt ſenſibile /

pt motus a quies numerus mag
nitudo a ſigura⸗ et ſi qua ſunt alia-
ê(Denlibilia p ſe ſunt illa que dic
ta ſuntſcz ſenſibilia pꝛopꝛia com

munia a magis ſenſibilia pzopꝛia
ꝙᷓ ommunia· aꝛ ſcom eoꝝ ſpraſit

cã& diſtinctionẽ ſumitur ſpeciſica diſ

tinctio ſenſuum / ( Henſibilia p at
cidẽs ſunt ſicut homo / azin/ ſoꝛ trs /
2 bꝛunellꝰ quoꝛum neutrum ſentl

tur in quatum tale/ ̊ in quantum

albũ vel figuratum ·/ Vñ patet
ꝙ pᷣdicta diuiſio non ſit datur ꝑ op
poſita quin ciꝰ mẽbꝛa ſupponat
eodem⸗ Ruia nõ ſolũ coloꝛ eſſet viſi
bils⸗ymmo wloꝛatũ / Net vide
tur qꝙ ſenſg de wloꝛe iudict abſtrac
te a ſubiecto / ß onſuſe de wloe ato⸗
Et ita de magnitudine 1 magno⸗
ſigura ⁊ figurato numero a nume
rato⸗ſiue ponatur accidentia que dã
diſtincha a ſuis ſubiectis / ſiue nõ de

c idem ſoꝛtes ſit albg figuratus 2

homo / ſequitur e iße idẽ eſt ſenſibi
le pꝛopꝛiũ / eſibile cõmune / ſeſibile
n ſe/2a ſẽſibile ꝑ acridens⸗ hot eſt
ſem diuerſos œpale- quia in qua
tum eſt alb· dicitur ſẽſibile ꝓpꝛiii⸗

qz ſcᷣm coœptũ a quo ſumitur iſte
termin albũ vnio ſeſu ſẽtitur · H ĩ

quãtum figurat dictur ſẽſibile com
mune qe ſcm illũ œptũ plurib?
ſẽſib pcipitur·̊ in quãtum alb vł
figurat dictur ſẽſibileꝑ ſe/qꝛ ſcðᷣm
talem ↄæptũ res ſẽſu ptcipitur · Dz
in quatũ homo vel ſoꝛtre dititur ſe
ſibile per aceidens / quia ſcðm huiuſ

modi wneptum non ſentitur · Sẽ

ſus enim extenoe non iudicat de re

ſceðm onceptum ſubſtantlalem ſed
acidentalem vnde ad diuerſitat ẽ
atcidentium variatur iudicium ſen

ſus / non ad variationem ſubſtatie⸗

Camnplm quartum

(Pꝛima pare de intenoeibo ſenſibo

generaliter⸗

Icto de ani me ſenſitiue poten

tia appzehenſiua exterioei da

cndum eſt de interioꝛi que ſicut pꝛi

ma eud multiplex eſt· Nam alia ẽ
ſenſitina og noſcitiua⸗ alia eſt ſpecie
rum ſenſibilium reſeruatiua · Vnde

q; pꝛeter omnẽ potentiam ognoſ
citiua ponenda ſit alia potentia nõ
vꝓognoſcitiua reſeruatiua / patet ex
hoc quia in abſentia ſenſibilium / 2
omni adu cgnoſcendi eſſante, ap
paret ꝙ ſpecies ſenſibilium reſerua
tur in nobis: vt patet in ſompnijs⸗
Ct patet ꝙ non reſeruantur in po
tencijs cognoſcituis / hot in oega
mnis / in quibus anima nata eſt ſoꝛ

mate actum cognoſcendi quia tũt

non apparet ratio quare deberet eſ

ſare aclus ognoſcendi cum nithil
deſiceret requiſitum ad eius ſoꝛma

tionem. ideo opoetet ꝙ ſit alia potẽ
tia reſeruatiua huiuſmodi ſpecerũ /

Alla quidem non ex parte anime /

ſed ex parte oegani et operis/
Et ſcom hoc quidam philoſophipo

nunt ſolum duas tales potentias
interioꝛzes vnam cognoſcitiuam /
id eſt in qua ſoꝛmatur actualis ſen
ſatio quam vocant ſenſum ↄmunẽ
q cam dicunt eſſe in oꝛde aliam ve

ſeott
tam
docent
untuv
gern⸗
ſone
tamt
portl
guim
ſenſi⸗
inett
Veran
dcar
ſ⸗
aſe
or
vi
i
tn⸗
nuo
dan
igtau
ſenſt
tal
nnin
ſtſe
Rvt
tuhe
Nen⸗
nuem
l⸗
ün
drn

le
ine

aen
enſed
erſnti
uim ſen

õ

voan
l &
upn
ncni
ſſi⸗
„e
ojno
a i
rer
nä/7
d,a
ſneta
müd⸗
rupe
benn
ſ⸗
latuͤr
ente
nuͤchl
ſum
upoti
eii⸗
nime/
2
entas
zan/
lieſe
omin
lems

ſeruatiuam quam vocant fantaſiã
a cam dicunt eſſe in erebꝛo Et hijs
potentijs ſem eos dinerſa attnbu
untur nomina ſem earu diuerſa o
pera⸗ Bnde contingit ꝙ vna diner
lie nommibus nommetur⸗ diuerſis ſuun
quibuſda viſum ſit ꝙ ackualis ſenſa

tamen rationibuse· / Ded quida

particulanus conſiderantes ponut
quinq; potentias intenoees / que ſut

ſenſus ummunie pymaginatua/ eſ
timatiua/ ſantaſia et memoratiua⸗

Verumptamen pzꝛoptex occultam

dickarum potentiatum operationẽ
et ſuoꝛum oeganoꝛum diſtinctione

ſituatio nem at variam dicoeum

nominũ ſigm fietione m ipſis ſepe
vtimur aut pzꝛomiſcue aut equiuocæ
Vnde aliqui qð hic vocamus yma

ginatiuam vocant fantaſiam 2 eco

tra · Sed de nom imbus minus alite
mus 4 tebus videamus (Deg
da pars de ſenſu ommuni⸗ (Eſt
igitur ſenſus ommunis / potentia

ſenſitiua que omnium ſenſuum par

ticularium obiecta appꝛ ehẽ dit ˖ P õ
eni m dicitur ſenſus ꝓmunis quia ip
ſe ſolus ſenſibilia cmunia appꝛehẽ
dit vt quidam trediderunt Mam ap
pꝛehendere illa ſenſibilia c munia /
de quibus ſupza didum eſt Cuenit
eciam ſenſui particulan ſem ariſto
tilẽ· ſed dictur cmunie⸗/quia om
nes ſenſus extenoees ab eo velut a
muni cœntro exeunt vt ſuoꝝ obiet

twoꝛum ſimilitudints ad deum redu
mnt⸗quibue mediantibus de ſingu

lis iudicat a diſcernit en

ius po tentie tres ſunt acus / QPꝛ1
mus eſt og noſcere obiecta om niũ

particularium ſenſuũ / aH onuenien

tiam differentiam talium obieao
trum⸗vt ꝙ hot album non eſt dule⸗

vel ꝙ hot eſt dule· illud dulaus⸗
( Secundus eſt ognoſcere acus
partcularium ſenſuum- Ziet enim

tio ſolu fiat in coede ſiue in ſenſu coi

tomen videtur eſſe de intentione a

riſtotilis ꝙ ſenſatones fiant ĩ oega

no ſenſuum exteroeum⸗ ꝙᷓuis in eis

non pertipiamus nos ſentire· qe ſẽ
ſibile exiſtens in oꝛgano nõ ſentit
ideo per ſſum communẽ ſenum⸗
nos ſentire / ſcilicet videre vel audi
rere ſit de alijs·/¶ Ceraus eig ar
tus eſt og noſcere mrrentiam liue ab
ſentiam ſenlibinum / ſicit iudichmy

de tenebza vel ſulentio indicando
ꝙ viſg a nullo viſibili mouetur⸗ vel

auditus a nullo ſono⸗ Et hot fit ꝑ

ſenſum interioeem qui perupit ꝑ at

tum exteriorem et ei? mentiam et

non per Eẽſum externoꝛem. qui ſpe

cies enſibunium in abſentia ecozum/

ſaltem longo tempoee non reſeruat

ideo niſi in corum pꝛeſctia nichil iu
dient⸗ ¶ Or oegano autem ſenſus
om munis altrim ua eſt inter phulo
ſophos q medioes que ſoꝛte magies

eſt verbalis ꝙ; walie, Oiicunt enim

pPhiloſe phi fuiſſe opinionem arſtoti
lis ꝙ oꝛganum lenſus ommumo
ſcilieet in quo ſubiectiue ſoꝛmantur
pzc dicti actus ſenſitui eſt wꝛ / vel in
oꝛ de in habent bus oꝛz⸗· in non ha

bẽtibꝗ at aliqd ꝓpoetio nale Diut at
phi pꝛactici ſiue me dit ſuiſle opini

onẽ galieni autcene ꝗy het virtue

eſt in erebꝛzo⸗ ſciz in anterioꝛi parte
erebꝛi / vbi concurrũt nerut ſenſitiui
quinq; ſẽſuum qui locis medullol9

humidus eſt Het autẽ apparens

cntraretne videtur poſſe oꝛdari⸗
dicendo ꝙ oeganũ ſenſus co munis
eſt in oꝛ de ſciliet ſubiectiue om
pletiue⸗ ſed eſt in erebꝛo diſpoſitiue
nõ ꝙ ibi fiat enſatio. q̊ quia omẽég
ſpedes ſenſibilium pzꝛius cngregan
aur in ipſo/ inde per quandam vi
am tranſeunt ad wꝛ vbi fit ſenſatio
Terga pars de pmaginatiua⸗
uatiua ſpecieꝝ ſenſibillũ a eſu com
muni reœptarũ ſpecies eni m reruũ
hie vocantur ymagines ipſarum. 2
ide ymaginatiua acipit nomẽ Hec
autem potentia differt a Eſu cõmu
ni -quia non ? potentia iudicatiua⸗
6 ſolum teſeruatiua- Cciam quia ſẽ
ſuis ommunis nõ acipit ſfozmam
ſiue ſpeciem niſi pzeſente re illa aut
ea * ecia re abſ ẽte Hec vero po
tentia in aterioꝛi pte erebzi ponit⸗
in qua etiam ſenſus om munis ad
ſenſum pꝛius dickum eſſe goditur/
6 differenter⸗Ma ſem anatho*s⸗
cetebꝛzu ſcð m ſui lo gitudinem ĩ tres
vetriculos diuiditur⸗2 qulibet dus
rum ſciz anterioꝛ medig in duas p
tes ſubdiuiditur⸗ quarum quelibet
mioe eſt q; ſit ventria lis poſterio⸗
In pꝛima ergo parte anterioeis vẽ
triculi onueniunt omnes ſenſuũ ex
terioeum nerui⸗ In ſecunda vero eſ
ſe videtur ymaginatiua retinẽs im
pzꝛeſſiones teœptas a ſenſu ommu
mi⸗qa het pars frigidioꝛ 2 durioe eſt

pꝛima nam virtus que bene tec
pit perficitur ulido æ humido. vir

tus que bene retinet / perficitur frigi

w ſico/ non tamen excſliuo/ H de
bito pꝛopoationato· Quarta pe
De eſtimatiua ( Eſtimattue
tentla que ex ſpeciebus ſenſibilibus
mtentones (licit non ſenſatas⸗ Di

po

o autem intentiones non quidẽ rõ

nio ß natute⸗ Pon enim appꝛehẽ

dit quid ſit ſimilis nomen aut ver

bum⸗ amiaciam / omodu vel in

ommoduũ/ Vbi gracia. Ouis vidẽs
lupum nue alias viſum ſugit ip̃m

tanqꝙᷓ; ſibi inimicum2 ſit ex eig ſpe
ge ſenſibili elicit ſpectem ſiue intenti
onem ini micicie que non poterat ꝑ
ſenſum appzehendi⸗ Her ergo
pot ſla differt ab ymaginatiua⸗ qꝛ⸗

illa ſolũ retinet ſpecies per ſenſuũ cõ
munẽ appꝛehenſas het vero elitit

ex eis intentiones nõ ſenſatas ſicut

amieicie vel iimiciae ex quibg ſequũ
tur actiones pꝛoſecutionis vel ſuge

(Vnde ſciendum eſt ꝙ lt ſpe
cits ſit nomen generale tamen qñ
qʒ philoſophi in modo loquendi vi
dentur ponere diſſerentia inter ſpe
ties a intentiones Dpecies eni ſunt

que multiplicãtur ab obiectis ad oꝛ

gana ſenſuum exterioꝛeum: ß intenti
ones multipliatur ab oeganis ſen

ſuum exterioꝛum ad ſenſum cõem 2
ozgana aliarum potentiarum

Et eſt inter ipſas tnplex differẽtia

PBꝛima quia ſpecies non ſunt tepꝛe

ſentatlue niſi ſenſibilii exte rioe ů⸗

intentiões autem non ſolũ ip̃ᷣoeum

2

FB eaud ſenſationũ eon · Hecida

abi

quia ſpecies fiunt in ſuis ſubiectis ſi
ne ognitiõe pᷣma intentiões at fiut

ab ipſis ſenſatiombus⸗ ideo ipſas re
pꝛeſentant · / Terga quia ſpeces
aliquas diſpoſitiones tequirunt in
ſuis ſubiectis/ quas non requirunt i
tentiones⸗ſicut pecies lude vel wlo⸗
ris tequirit dyaphanitate in ſuo ſub
iecto / qua nõ requirit intentio ad ſen
ſum coem multiplicata ⁊ ſit patet

quid p intentiones debemus intelli
gete / tum diamg eſtimatlua intentio

nes eligere · / Hert vero potentia
eſtimatiua in pꝛima pte medij nen
triali ſiue medie ellule erebzi po
nitur que qualis ſit ſicut de alijs
nd anatho“s pertinet onſiderare⸗
Cuinta ps de fantoſia
¶ Fantaſia que a quibuſda foz ma

tiua⸗/ a quibuſdam ymaginatiua di

ritur quocuqz ne mie voretur / ta mẽ
vt hit ſumitur eſt potentia foꝛmaes

ymagines cũ ymag inibd id eſt ſec

es ſiue intentiones c ſpeceb vel in

tentionibg ꝓponẽdo eas vel diuidẽ

do ideo fingit cmeras a monſtta

2 facit taſtra in hyſpania/ opatur

in ſompno ſiaut in vigilia⸗ Hec aut
potentia ab aliquibg in bꝛutis voma

tur fantaſia ſiue ymaginatiua/ĩ ho

minib vero ogitatlua⸗ Quãdo ve

ro ipſa ẽ oniũcta rationi ſicut in ho
mine / tunt in ſua opatiõe dirigitur

q tegitur a vone⸗ Et quia in homi

bo ratiocinatio diuerſifitur ideo o
peratioes fantaſie in hoĩbg variat⸗
hB añ ipſanõ eſt cũ rone / ſicut in bzu
tis· tunt regitur ſolum quo da inſtit
tu nature Ct qꝛ ſimilis eſt inſtict

in hñ ubus eandem ſpectem ideo in

talibus oꝑatio fantaſic nõ variat⸗
Inde eſt ꝙ omnis yzudo onſumili

modo faat nidũ ſuum oſe aranea
telam ſua / / Vec vero potentia ĩ

ſecunda Pte medie ellule arebꝛi po
nitur taniq entrũ inter ymaginati
uam a memoeatiua/qꝛz auertit ſe ſu

pꝛzꝛa ymagines ĩ vtraqʒ earum reſer
uatus⸗ tut pomit diuidit eas⸗

Dexta pars de memozatua

¶ Memoꝛig eſt potentia reſeruati
ua ſpecierum ſiue intentionũ⸗ nõ ſo

lum a ſenſu comuni teeptaru⸗ eci
am ab eſtimatiua fantaſtica vñ
vt quidam dicunt ipſa ſe habet ad
eſtimatuam ſicit ymaginatiua ad

ſenſum coem⸗ Et in hot het potent
a differt ab ymaginatlua⸗Oiffert

eciam ab ea qꝛ hetr teſetuat ſpecies
ſiue intentiones ſenſatoꝛ um cu dif

ffeta tempis p̃teriti in quo illa ſe
tie ba ntur· la vero ſñ differentia
tpis certi app̃hẽſi ꝑ lẽſũ ccem. dif
ſert autem ab eſtimatiua fa ntaſti
cna qꝛ ille ſunt app̃henſiue/ het aut
ſolũ reſeruatiue Memoeia quoqʒ dif

fert a reminiſcẽ tia ¶ qꝛ me moꝛ ia vt

ditit me tatoꝛ eſt cõtinua obſtruati
illig að ſemel fuerit appheſũ //

eminiſcẽtia ved eſt ei qð poſt

apphenſu ſuit oblitu / ? tey rome
moeatũ Vñ diffinit re miniſcẽ ta q;
g iterata atœptio rei p̃ttrite de facli
Iñ ĩuẽtiõe a doctrina Ct ido dicit ꝙ
tre miniſcẽtia ẽ meõꝛia ſiue ꝓſeruatio
quaſi abſciſa / ſciz p obliuionẽ nõ in
to to in parte/ ſunt hee / vna vt
Ibiecto⸗due ved ſed m modũ : id ẽ

SIJðð

difſerunt ſem rauonem vel oep

tum / Ct dicit ariſtonles ꝙ memo
ratui ſũt tardi ĩgenij / teminiſcitiun

vero capacis a velocisqꝛ in memo

ratiuis magis viget ſẽſq; ĩtellcũs
Hect autem potentia in poſteri
oei parte cerebzi ponitur / qui locis
ſicous eſt pzꝛopter neuos motiuos
qui oeiungur ab iỹ̃o ¶ Cap itulum
uitum ¶ Bzima pare de potentig
motina generaliter⸗

i

VIJſode aie ſenſitue potẽtia ap

Apzehenſiua: nunc videndu eſt
de potentia motiua⸗ Mouet autem
anima ſenſitiua quando qz ſpũaliter
hot dupliciter⸗ ſcilicz oognoſcitiue

appetitiue⸗quãdoqʒ aũt wzpoꝛali
ter ciliet mouendo mẽbꝛza cꝛzpoꝛa

lia exeaitue /¶ Vnde ad motuũ aia
lis a maxime ſcm locũ de quo nn
cipalite r loquimur tnia requicutur⸗
Mam c calis ſit ad aliquid pꝛole
gquendu vel ſugiendũ⸗ pꝛimo opoæ
tet cog noſcere ꝙ illud ſit bonu pꝛo
ſequendũ vel malũ ſugiendũ /
Hecũdo oportet incunari ad ipiꝰ P
ſcœutionẽ vł fugã / Ttio opoetz ex
eæqui talem inclinanonem mouẽdo
wꝛpus mẽbza-/ Pꝛimũ pert
net ad potentia ggno ſcitiua⸗ ſecidũ
ad potentiam appetitiuã⸗ tertin ad
virtutem executiuam / quã cõmuni

ter vocamus motiua ¶ Et hanc

diuiſionẽ quidam ſub alijs vbis tra
dunt dieetes / ꝙ duplex eſt potentia
motiua: quedam imperas queda
imperatan intelligentes per potenti
am imperatẽ ip̃am ↄgnoſcitiua et
appetitius 7 per potẽtiã imperato/

ipſam potentia executiuã ĩ mẽbzꝛis⸗

tionis mod habet locu in rone vtẽ

tibus / in quib ſolü Ppꝛie eſt imperi

um ſicut liberu arbitnu ·¶ Decn
parg d& potentia appetitia
¶ Quia vero de pꝛima potentia

motiua ſcilicz ognoſcitiua ſatis dit

tum iſt: de lecunda ſculicz de amctiti

ua eſt die du Nec aut mouet dupli
citer⸗ ſciz diligendo vel odiendo /

(Et duuditur in cupiſcibilem iraſ

cibilẽe, Locupiſcibilie mouct ad bo
nu / vel aparens bonu, ↄmodu / vel
apparens omodu⸗ Jralcibilis inſur

glt Atra malũ/ fertur in arduum

¶ Ab hijs oeiuũtur quatuoe affecki
ones pꝛicipales, ſciz gaudiu/ ſpes/
dolee 1 t moe⸗ Ma per gcupiſcibie
gaudem de bono pꝛeſentia ſpera
mus de bono abſenti: per iraſcibile
aut dolemus de malo pꝛeſenti⸗ ti

memus de malo abſenti⸗Denſuali

tas aut eſt vis appetitiua / et ad E
moucet ad qð concupiſcibilis 2 iraſci
bilis,/ ̊ in quatum ẽſui ſiue oꝛpoꝛi
hiungitur 1 a rone non regitur ſen
ſualitas vomtur⸗ ſiue irronabilis
afnetitis“(Tercia pars de poten
tia execcutia⸗
De potentia aut executiua / ſiue oꝛz
poz alter motiua dicunt quidam ꝙ
ipſa eſt triplex: ſcʒ naturalis vitalis
a animalis Quarum pꝛima ſitum
ſuũ hab; in epate⸗ ſecunda in oꝛde⸗
tercga in capite vt in pꝛincipio pzo
pinquo⸗ h eſt in oꝛde tauq; in pꝛin
ripali et pꝛimo pzꝛincipio, Virtus

naturalis eſt motiua humozum⸗

— —— — — —

— = = — – £

um

a
di

ng
ans
e⸗
di0
pein
rtu⸗

vitalis eſt motiua pulſuũ- amniak

eſt motiua mẽbꝛoʒ Sed de hat ter

cdia pꝛinapaliter intẽ dim⸗/ quoniã
alie / 1 ſpecialiter pꝛima videtur eſ
ſe potentie vegetatiue 2 tonuenite

plantis· liet nõ eodem modo ſicut

ani malib Ipſa vero motiua ſcðm

locum que fit ꝑ membꝛa ſolũ eſt in

animalibgꝑfeckis / non in anima

libus impfechis que ſolu hñt ſenſũ

tactus ſicut ſunt aĩalia terre affixa

vt oſtree 2 conche MNam liecet in pla
tis 2 in dickis animalibg im perfer
tis qn nutriutur a augmẽtutſit quu
da mot ſcðm locũ qui dititur dila
tationis 2 oſtrictionis⸗ licz non eo
dem modo ſit in eis: qꝛ in plantis

ſine eypenſite pꝛeiua. in illis ve

ro ani malibus cũ delcatiõe vel tnſ
ticia/tamen in pꝛedictis nõ eſt mo
tus ſcð m locũ qui fit per mem bꝛa
ꝛz poealia qual eſt motus pꝛogteſ
ſiuus vel ſaltatiuus. aut ali de loco
ad locum delatiug· Hunc ãt motũ

natura ingeniauit animalibus per

fſectis ad vniendum ſibi obiecu oon
ueniens quod non eft in eis cõiunt
tum⸗ ſicut in plãtis potentia giũgi

tux ſuo obiecto / vt nutritiua c abo⸗
C R

uarta ps de 2Boientis motiua
naturali⸗

De p̃dickis t tñ potentijs z po

raliter motiuis q;uis de eis ad me
dicum ſpectet pꝛ incipaliter .lidera
re paua nichiloming ſunt dienda⸗
Eſt ergo virt naturalis / pontent
a motiua. humoeum mediantibus
venis / que ſcm galienum radican

tur in ca pite. ſcð m ariſtotilem ĩ wz

5

de Ct H mouet ſiue operetur P
ſpiritum ani malem a wꝛde per ve

nas pzoœdentem 7 wzpꝰ vegetan
tem Eſt autẽ ſpũs natualis ſubſto
tia ſubtilis aerea in oꝛ de vi caloꝛie
ex ſanguine generata / 1 ideo val

de leuis faciliter mobik ¶ Quin
ve de poretia motiua vitali

italis & motiua pulſuu-

mediantibg arterijs que radicatur 1
de⸗ Et hec operatur per ſpirtum
vitalem a woꝛde in membꝛa Parte
riae pzꝛocœdetem 2 woꝛpꝰ vuuficatẽ?
Eſt autem ide ſcð m bam ſpiritus
naturahe vitalis a aĩ alis⸗ diffe
runt ſcðm opationem⸗Dirur eni

vital in quantum a wꝛde pꝛocdit

⁊ ꝛpꝰ inſtti mẽ taliter viuiſitat.
Dititur autem naturalis in quantũ
aoꝛde pꝛocdens per epar tranſit
opo nutrit 7 vegetat . Ded die

tur animal quando ad erebꝛ ü per

uenerit 2 in quatum ad ſenſũ⸗ mo
tũ diſponit abilitat/ 2 ſic idẽ ſp̃ p̃e
diuerſie ronibqy diuerſa habet noia

0 WVirtue afalis eſt potentia moti
ua mẽbꝛ oß / ſciʒ officaliũ medianti

bus neruis qui radicantur in capite
Et het opatur ꝑ ſpiritum aĩalem
p cœrebꝛzu tranſeuntem qui per ner
uos oegana ſentiendi direckus ſub
tiliatur et in animali ſenſum et mẽ
bꝛoeũ motum oꝑpatur Dunt autem
membza wꝛꝑis tripliua- quedam
radicala vt epar / wꝛ / erebꝛzum /
genetalia⸗ iter que illa tria pꝛima
in quibus ſunt / ſpiritus naturalis vi

talis animalis ſunt de eſſe indiui
D ij

dui: ß genitalia ſüt ad gſeruationẽ
ſpeciei Alia ſunt membꝛa deſeruiẽ
tia vt vene arterie? nerui que deſer

uiũt illi tnplici ſpui⸗ Alia ſunt mẽ
bza offiaalia vt mang pes 7 huuiſ

modi/ 4 iſta mouet virtus aialisad
officum motis localis / In hot
aut motu alis eſt oꝛdo ſeðm ariſto
tile m· quia eſt vnũ mouens nõ mo
tum. ſcilicz obiectum appetitus/ qð

eſt bonũ vel apparens bonu⸗ Appe
titus aut mouetur ab obieco mo
uet mẽbꝛa et inter ipſa vnu mẽbzu

mouet aliud · Pars eni mebꝛi que

eſt citra unncturam mouet ala par

tem que * vltra ſicut ꝑ virtutẽ que ĩ
bꝛachio potes mouere manũ ſuper

luncturam bꝛachü ipſo eca non mo

to 7 ſit de digito reſpectu mang/De
inde ĩa mẽbꝛa mota mouent ipfũ

totale animal / gð eſt tancỹ vlumũ
(C

motum aplm ſextum⸗

¶ Pꝛima pars de aia ratlonali

eneraliter⸗· MW—
O ſt dictũ eſt de anima ſen
itiua dieendum eſt de anima
ronali ſeu intellec iua (de aua tres
ſuerunt opiniones magis famoſe ·
( Yna fuit alexadꝛi ꝙ anima in
telled uia humana eſt ſoꝛ ma mate
rialis generabilis7 wꝛz ruptibilis⸗
educka de potentia materie diuiſ bi
lis a extenſa Alia fuit opinio com
mentatoz is- ꝙ eſt ſoꝛ ma ingenera
bilis « inwꝛruptibilis nõ educka de
potentia matene net extenſa⸗

illa eſt vnica in oĩb hominibg auli

bet eoꝝ indiſtater aſſiſtẽ s/ß tamen
nulli unherens / (Tertia via eſt ve

ritas catholica / ꝗᷓ non eſt tan; opi

nio tenenda⸗ſed tanq; fides firma⸗

ſcʒ ꝙ aĩma ĩtellecuuia humana nõ

eſt vnim in omnibg homibg. ß eſt

fo⸗ma ſubſtantialis hominis wꝛpg

inſoz mas⸗a cũ eo vnũ omponens

no educka de potentia matcrie · Et

idro ꝗpꝛie non inherens. qꝛ iherere

pꝛopꝛie vt diſtinguitur rõtra inſeꝛ
mare impoꝛ tat materialiter depen
dere Mon generabil net wꝛruptbi
lis.·ſ̊ tamen non ſmpliciter perpe
tua: qꝛ de nouo ſcʒ in vnione ipſi9
cum oꝛꝑpe a deo treata⸗/ a pte ptg
ppetua Non extenſa ßß indiuiſ
bilis · ideo tota in toto / tota in
qualibet parte wz ꝑpis / Vñ falſa

eſt quoeũdem atiquoꝝ theologoꝝ o
pinio dientium ꝙ anima non eſt
ſcðm eſſentiam in toto wꝛ poee · ſed
1 pte determinato ſciliot in centro
ꝛ dis poſita / totum ꝛ py vimficat
atq; mouet. Et ad hot ponunt exẽ
plum calcidij de ara nen que in cetro
tele ſue reſ vs ſentit quemlibet mo

tum in tela fadum ( Que aüt ſu

erit opinio anſtotilis de anima in
tellec iua humana⸗ quantũ ad ea qᷓ

dicka ſunt ex eig hbꝛis autsticis per

ſpicue non habetur. gr de hije que

tangüt ſeckas teligiones hoim /
cõmuniter obſcure « ambigne loqt
Pꝛima tñ opin:o ſuꝑiꝰ dicta circũ
ſeripta ſide et ſequẽ do apare tia rõ
nis natuab ĩiter oẽs Phabilioe vidẽ

tur Decud pode pote aie ronak

z ad potẽtias aĩe ronak atte

dem ꝗ generaliter dus ſunt ; ſciz
agnoſcitia àQ moſa / quas ĩtellectu

—
E

it

ſ
in
er
e
n/
lit
garun
nuto
vde
nal
atee
ſey
leci

affectum vommIn quatum ei
eſt potentia cognoſcitiua dicitur itel
