3deol Me pitias me a fatie tua A

pœis meis faciẽ tua auerte / a faci
e tua ne ꝓidas me A pecĩs faciẽ tu
am auertis p eemiſſionẽ: ̊ pœ oes
a facie tua picis/ꝑ repz obationẽ ſie
miſſionẽ poſtulo/ßſ̊ repzobationẽ ꝑ
t meſco · ꝓpterea ſupplex oꝛ Hpm
ſanau tuu ne auſeras a me Ja eni
quodamõ ſpiritu ſanctũ tuu· hoc eſt
ſpus ſcĩ do nu habere cõfido/ qꝛ pet
catũ gfitẽ do peniteosn vera peri
ſeſſio nõ ẽ in hoie ex ſeip̃o / ʒz ex dei
dono⸗ non ergo a me auſeras ſpi
tum hut ſed per eum redde michi
leticiam ſalutaris] quam peccando
amiſi ⸗ Letlciam in quam ſalutaris
tui / ſciliet ſalutaris gracie ſpiritue
ſancti per quam non ſolum eſt cul
pe remiſſio / ſed gloeie tetributio⸗
Hant ergo non ſolum non auferas
ſed redde cõfirma / a ſic DVpiritu
pzintipali cſirma me] Per hot au

tem ꝙ pzopheta ter ſpiritum nomiꝛ

nauit ſcz ſpiritũ rettu· ſpitũ ſãctu⸗
ſpiritũ pᷣnapalẽ / dicut. qda de
trinitatẽ voluerit ondere et ſpiri

tu rectũ flliu diaunt⸗ [piritũ ſanctu

—
——

ſuo nomine intelligunt: ꝑ ſpiritum

pꝛintipalem/ patrẽ acipuint. Hor

veb 2 quit quid aliud quod ad fidei

et moeum edificntionem diatur / ſi

nt ontradickione dici permittitur·

Vnde eciam wnuenienter per hat

trinam ſpiritus nominationem / tri
fariam ſpiritus ſancti graaam intel

ligere poſſumue vt ꝑ ſpiritum xec

tum/ acipiamus gram quemn ſepte
Vtutib / tribg theologicis æ quatuoe

gardinalibg gfertur⸗quibg aĩa dirigi

tur ad opandũ rece Per ſp̃m ſant

tũ: gram que in ei? ſeptẽ donis tri
huitur qbꝰ aĩa iuuatur ad opandũ
Haliter 7 expedite PBer ſp̃m pꝛinq

pals / gram que in ſeptẽ bkicudinibg

donatur⸗quibg eleuat a quodamoõ
gfirmatur ad opandũ pfecte· Hac
igitur multifaria ſpuali gra⸗ rectifi
ciriſcificari⸗a ofirmari merito deſt
dero⸗ Et ſi het ſpus tui bñficia reo
pero / tibi igrat nõ ero Dz doobo
iniquos vias tuas Qui pus fuera
p&e/fiam p̃dicatoz:qꝛ doo bo vbo
vel exẽplo vias tuasque ſunt mia
4 verias / 4 ſic impij ad te cuerte
tur] ꝑ me ſalubziter edocti de mia
tuaqua mithi ꝑ venia pcittr/a de
veritate tua / id eſt iuſticia tua qua
pœm meũ ꝑ penitẽtia punitur Dz
vt ſit ĩiquos docte⸗ a ĩpios auerte
re valea Libera me de ſanguinibg
id de pecis mrnis à ſanguinis- 2

que de eoꝝ oꝛzruptioẽ ꝓedüt · Libe

ra me inquã o de⸗. qui es dey ſalu
tie mee quẽ longe ẽ a carnis a ſan

gulnis cꝛtuptioẽ/qʒꝛ taxo a ſaguis

negnü der no noſſidebũt/ id eſt pœæa

que ab eis Pueniũt ?lioquin niſi ab

his pues me liberaueris, michi pet
tatvzi ĩpzoperado dites Quare tu
enarras inſticas mene? Dz ſi libe

ratus ſuero⸗ ſecux ero ab hoc ĩpꝛo

perio Et exultabit lingua mea 2
exultado narrabit iuſiiga tuam⸗ Et
tunc Dñe labia mea aꝑpies ſpꝛiues
E pœa tlauſa os meu Ino ſolum
oꝛ dis / H oꝛꝑis ãnũciabit laudẽ tu
am Videliet qꝛ me creaſti⸗ qꝛ me

regeneratũ / 2 in perĩs ſepe relapſũ

no reliquiſti. penitentẽ ad te wuo

taſti. a wuocatu mundaſti Pꝛzo qui

bus bñſitcijs non vis tibi offern la

eriſica petudum/ß hoſtias laudum

OQuoniã ſi voluiſſes ſacrifieium de

diſſem ſſicut fiebat in veten lege / ſed
iam in noun lege gracie vtiaz holo
cauſtis nõ delectaberis quonia illa
ſolum erant vmbꝛa et figura legis
noue: ideogz ſſauerut adueniente
veritate/ quod in ſpiritu pꝛophecie

ſanctus dauid pꝛeunderat qui hot di

vebat. Quid ergo tibi offerendum/

eerte nõ ſacrifieaum pewꝛis . ſed per

toꝛ is / ſclliet ſpiritus contribulati et
contriti at humiliaii z dis · Muia

ſatrificium deo / ſpiritus ontribu

deus non deſpicies Coꝛ ontritum

penitendo / non obſtinatum peeran

do ⸗ et humiliatum onfitendo / non

ſed vtiqʒ in eo tanq; in pirxituali ſa
trificio delectaris Sed quia hot at
Eptabile ſacrificium / non in moyſt

Iynagoga⸗ ſed in xpꝛiſti etcleſia eſt

maxime offec du⸗ idto de ea intel
ligedu eſt qð ſetur Denigne fat
dune in bona volutate tua yo Hot
eſt Affectũ bone volu tatis / id ẽ mit
tue,onde per effectũ pie benignita
tis / id E miſeratioĩis tue Hot inqua
ſfac ſyon id eſt milituti eccie ꝑ lyõ
ſp ualiter intellecte · vt ex tuis viuis
lapidiboſez xp̃iſidehb edifiventur
muri ihe km no terrene oleſtis⸗
id ecie triuphatis Oꝛzat ergo oꝛz
Atritũ a humile nõ ſolũ ſua / H p
totiq eccie ſalute vt ors fideles eig
finaliter edifiœturq fiat muri in ip
la iheruſalẽ oeleſti / firmiter pmaſu
ri Cũ aut hoc ſactu ſuerit (qð non
nũt in pñti ſeculo / in ſuturo ent)

CTũt acceptab ſacrificiũ iuſlicie tu⸗

e pt9 pñtis ſeculi gſummationem/
pt finalis uiditij cõtluſiont/ acep
tabis ſacriſici/ non quidẽ impfecte
iuſticie / ſcz penitentie que nür e wn⸗
triti 7 humliati oꝛdis ß pfecte iuſ⸗
ticic in gloia gſummate / ſcz ſacrifia⸗
um laudisque tunt ent wꝛ dis / nõ
quidẽ lugentis 1 gemẽtis / letun⸗
tie a exulttis Tũt aceptabis ob
lationes holomuſta nõ carnales
6B ſpũalee, id eſt ſpus aĩas ſchzn
teci in gloꝛia aſſuptoꝛum qᷓ erunt
holocauſta igne diuino hot eſt caxri
fatis ſeruoee ſuccenſa vel acrenſal
Tũt ĩponẽt ſuꝑ altatuũ vitulos
Tüt iponkt ägeli ſeoõs vk ip̃imet
ſcia ſp̃s btĩ offerent tibi ſeip̃os ſupꝑ

altare tuũ· ſcʒ xp̃m / in quo taq; pin

cipali funda mẽto ſup edificatur
ſron meritũ cui redditur eternuũ p†
miũ · in cuid paſlicie Vtute ſupim/

le Ouꝑ hot alture ĩponẽt offerẽt
vitulos 126 boues atiquos / ſub iu
go pei mugictes. ᷓ vitulos nouel
los/ſeʒ nouos ſcõꝝ populos ſub ino
Gtia noue etatis / ab omni vetuſta
tis ſeruitute liberos /ſumagʒ liberta
te gaudẽtes Tu ergo dñe/ da mi
chi ab hat ſp uali ſyon⸗ab hat ecia
militate, in qua tanqᷓ; in via pegri
namur ad illam eeleſtẽ ihern ſalẽ?⸗

ad illa ecciam triuphantẽ· adð quã

tãq; ad patriã ꝓꝑ ducimur cũ ſeis tu

ie finaliter puenire Da iter muros

ciuitatis huiꝰ firmiter pmanere Da
michi inter ciues eiꝰ ſeliciter te vide

re⸗vidẽdo amare/amdo gaudtr⸗e⸗
ita meip̃m atœptũ tibi ſacrifiaũ

¶ Meditatio ſup quĩto pſalmo pe
nitentiali⸗ ſciliet, do mine exaudi o
xationem meam⸗

gloeie · rectoeqʒ ſrẽ illig ihꝛł m

Kuitatis ſupn ev cum ea que de te
gloꝛioſa cinitate tua dicta ſunt audi

o/ nimirũ ad eam tecũ puenire deſi

dero deo poſtq; multa in pᷣedẽti

bopſalmis dixerĩ, de timoer pene/
de doloee culpe / de ſpe venie / de a

moꝛe ſpũalis mũdicie· reſtat vt al⸗

quid dicturg ſim de deſiderio gloſe
cuitatis iheruſalẽid ẽ eleſtis pꝛie
Moõ eni m habem hit vt ait apoſto
lus manẽte m tiuitatem⸗ᷓ illam fu
tura ĩqᷓtimꝰ“c ad eã ſeſtinare ĩigre

di debem9Har itagʒ deſideras ad

San feſtinas ſuſpirado damad/ 2

— 6

— =— — S==

— — Qr — — —

—

—

— —
—

—
☛

tlam ado ſuſp irate cõpelloꝛ die ns⸗
LDñe exaudi oeõ nem meam. tla
moe me ad te veniat Cõgruit mi
chi dñe huiꝰ pſalmi titulꝰ Intitulat᷑
na qʒ o zo pauꝑxis c anxiatet᷑/ in

ſpcũ dñi diffudit p̃ᷣem ſuam Ego

naqʒ pauꝑ ⁊ inops in via pñtis mi
ſerit · vt fiam diues in pꝛia coleſtie

gloꝛit/ ſeruẽti eſtuãtiqʒ deſiderio ax

ioe⸗2 Jterea anxig oeo, 2 p̃e mtã
in aſpcũ tuo humiliter effũdo· ideo

exaudi oꝛonẽ meam clamoꝛem

meũ Jam enĩ gpter aĩ magna axi

etatẽ / oꝛzo treuit in clamoꝛẽ Ozas e

nĩ clamo Heu me qꝛ inolatꝰ meus
ꝓPlõgatꝰ ẽ Hen me qꝛ ni mis aff lic
tus ſũ in viaqa nimis elõgat a pa
tria Et ideo NMõ auer faciẽ tua a
me: ĩ qua. die tri/ ĩtlia ad me autẽ
tuã Et inſuꝑ In quacũqʒ die ĩuoca

uero te velociter exaudi me] Quia

duñe oꝛza te o2ο qz ad te clamo⸗ ide
o da michi faciẽ tuã. da michi aurẽ
tua· Da faciẽ nõ iratã, ̊ placatõ ꝑ

clemẽtiã Da aurem nõ indignatam
ſuꝑ me. ᷓ̊ ad me intlinatã ꝑ miĩiaʒ⸗

Dabis vtiqʒ dñe · oĩno bbẽter ac
bberaliter dab / niſi obſtet michi nu
bes pecoꝝ qᷓ obſiſtit oꝛ oĩ b iiquoꝝ
Vñ ꝑ yſaiã dzꝛ Oppoſui nubẽ · ne
trãſeat oꝛzo· Tu go ruüpe nubẽ effũ
de 9 eã lumẽ vultq tui/a ita ñ auer
tas faci tuã / net dedints aurẽ tuã
a me / vel ozonibg meis clamoet
bus-ᷓ a pœis a ĩiq tatibg meis/Et
qꝛ vehementer tlamo inuoco te⸗
ideo velociter exaudi me· Quia iã

n terrena / quaſi terrenz eleſtia

quaſi eleſtis deſidero Lui deſideri

0 ꝓmittis / adhut te lo qute dick/ tt

e aſſũ, ec imento tam inſtanter
peto velociter exaudiri Qula deſe
cerunt ſicit ſumg dies mei Quia ſi
cut ſumꝰ dento cito diſpergitur ita
dies vite mee velociter deficunt⸗et
velut vmbꝛa fugüint Et oſſa mea
ſiait tre miũ arueait 12õ ſolũ vires

wꝛꝑpis defiaũt/ᷓ eciam vitce aĩ me

mec / que dimtur oſſa mea⸗ qꝛ ĩ eis
h ncepaliter cõſiſtit interioe ſoꝛ titudo
mea / ſicut tremü areſcens cõtracke

ſunt . vel ſiait frxa in frixotio⸗ frix

e ſunt. For titudo quippe a rewꝛ dati
one pecati et timoꝛe iuditij / quaſi
frixa cõtrahitur · Jam enim frigitur
homo. dũ ſe timet arſuru ĩ inſerno
Ekce ergo dñe etre paup tatẽ
meam ꝓ qua anxioꝛ⸗ ece tribulati
onẽ quam patioæcexe qualiterper
cuſſus ſum vt fenũ] qu a omnis ca
ro fenũ⸗Et ſicait fenum vurt / ſeðö p
cuſſum ſacile ſentit iniuriam. ſic mnᷣ
i iuuentute viret · ſeneaute vel infir
mitate percuſſa/ et moete ſucaſa a
reſcens deficit · Mec ſolum percuſ
ſus ſum in mrne · ſed in oꝛ de a
aruit woꝛz meum ſſterili tate petcati⸗
Sed vnde hoc michi? Quia obli
tus ſum omedere panem meum
id eſt aiſtodire dei pꝛevptum / gð
eſt ſpirituale nutrimẽtum meum⸗
de quo dicitur · Non ex ſolo pane
viuit homo / ſed ex omni verbo qð
pꝛoedit ex oee dei Deu me miſen⸗
quia hunc panem verum qui de o

io ⁊æ ex oee tuo deſcendit comedere

oblitus ſum Quare oblitus? Quia

mumis ad ter tena intẽais⸗ neglexi

leleſtia Et ideo Avo gemitg mej
adheſit os men carni mee Quia ei
æleſtia oblit / aterrenon memoe/
noꝓ ſpuũalibꝰ/ ꝓ tpalib gemeba
terrena ni miũ deſiderans non ſolũ
woꝛ de gemeba/ß eciaã voe⸗pzꝛoptere

ava voe gemitg mei inoꝛdinati ad

heſit os meũ marni mee⸗i⸗ vox ge
mit) oeis mei adheſit carnali mee
affecktoni / vel os pꝛindpale inter of

ſa mea / id eſt pꝛincipalis ſoꝛ titudo

vinum ale mee⸗ adheſit carni mee /
Hoꝛc ? / ratio ſenſuali tati aſenſit/Ja
vero de me ali ter te pꝛopiciate fieri
cupio Ja eni nõ pzꝛo terrenis geme
te caipiſcovvt dicere valeã eu gpha
dauid· Rẽ nuit oↄſolari aia mea i ter
venis. memoe ſui dei/a delectatg ſu
in cternis vtina non oblitus. ̊ me
mo tui: vtinã non oblitꝰ ̊ memoe
eternoꝝ bonoꝛũ tuozũ/q todem
pheta dicim Annos eternos in me
te habui⸗· Dz quo poſſunt het fien?
Fient viiqʒ te iuuate / ſi quter tui tu
ouqʒ eternoꝝ bonoꝝ contemplatio
nem huig ſeculi ſeculariũqʒ; ſecula
riter vinetiũ hoim cuerſationẽ ſu
giam vt eligam abiectus eſſe in do
mo dei meismagis ꝙ; habitare ĩ ta
bernacuk pœoꝝ / vt ſimilis fiam ſcõ
tuo dauid⸗qᷓ ait Simil ſactꝰ? ſũ pel
licano ſolitudinis, fact9 ſu ſicut nicti
w⸗ ĩ do mitilio Et iten Bigilaui
et fcus ſũ ſicut paſſer ſoli ta⸗ĩ tecko
O magnũ bꝛeuib i Pbis miſtenu

Tresaues7 tria lom hit diſtingun

tur Tres aues⸗ pellieng mnittimꝛzax
paſſer Tria lomſolitudo. domiti
ũa tectũ Et dict᷑ pellicand ſolitudi

nis. nittiozax ĩ do miclio paſſer

ĩ tecto Pellimno ei aui ſoliuage/ 2
que ĩ ſolitudine habitat/ gꝑant᷑ here
miole /· Nittitoꝛzaci vero qui habi
tat ĩ dom icilio / aſſimulankt illi qui a
publio populoꝝ loo remoti / nõ ĩ he
remo vagi · iĩ vno loo vniti viuũt
dietes Cere ꝙ bonũ a iocindu⸗
habitate fres in vnũ Paſſer at ſoli

ccri vnit9 ĩ tetto · ille ẽ qui homi
nuũ ſocetate non egense· ſoli deo

ſe vniens/ ⁊ ad alta vtutum tecta
fugiẽs vbi a laqueis vicioꝝ tutus e/
dict Vna petij a dno hãt requira⸗
vt inhabite in domo dñi.· Met ſolũ
in domo/ſ̊ in altioi domd loo ſcz ĩ
tecto /ym mo in ip̃ᷣo dño meo) pſe ẽ
ergo qui habitat in adiutoꝛio altiſſi

miet in ptettione dei eeli gmoe abi

tur ipe/ qui nõ ſolum pꝛo ſe⸗ ꝓ ali
iso vigilat⸗ et ꝓ omnibus vigilane
orat / vt a mundi/tarnis/a dyaboli
laqueis adiuuante Ptegẽteqʒ deo li
berentur O vtina hijs auibg ſimilis
fiam⸗ vt tecum ſim / ſeꝑpatus a ſecu
li ſollicitudine maneãa / ne ĩ taberna
rulis peœoꝝ manẽs/c puerſie puer
ſus efficar/ na Tota die expꝛobza
bant michi iimici mei] Peruerſi ei
qui ſut ĩimici mei?a ideo ĩimici⸗qꝛ
puerſi⸗ cõtinue expzobꝛat michi / fa
me mie detrahendo Et qui lauda
bat me no oꝛde oee / mithi puble
œ adulado aduerſum me iurabat

Hz quare hot? Qa cinerẽ tq pa

nẽ mandutaba/ a potũ meu cũ fle
tu miſceba Per cinerẽ 2 fletũ / ſig
nat᷑ ſtat penitẽtũ qbz puerſi ſepe
ixr dent/ eos añ laudarent, dum

— — —.,☛NV ------—

A— —

— — —

ᷓ— ———

4
Ug
1
Unt
du⸗

— —

☛ — ⏑ ☛ –W

eis ſeculo fruerentur- a peruerſe
vilerẽt Cinerẽ at tq; panẽ madu

ente nil alud eſt/ ᷓ percatoꝛũ reliqᷓ
as penitẽdo ſumere · Botũ vero
cũ fletu miſceieê/ tempoæalẽ iocdi
tatem cũ lacrimis ſpũalis pñie iun
gere Vel potꝰ iſte intelligi p̃t deſide
riũ eleſtis pꝛic/ qui cũ fletu miſce
tur / du penitens P illig dilatione /
nz ſine latrimarũ effuſione tnſta?⸗
Dz vñ michi eſt fletus iſte? Certe
A fage ire indignationis tue id S
ab inſtantia vind tue in adam in
choate Cu qua nõ ego ſol)/ F oẽs
qui naturam trahimus de ꝓgpagin⸗
iniquitatis / 2 de maſſa ptci nati ſu
mus Pter qð diat nos apoſtolg /
natura filios iæ Ex huigergo læ in
dignauone Predit ꝙ eleuans alli
ſiſti me] Tu qui me aĩtius eleuaſti
treãdo ad ymaginẽ tuã . in quo me
oĩa ani malia ſuꝑare feciſti · Tu me
graui alliſiſti / mittendo cadere
grauẽ actual pei culpa: que trahit

ad gautſſimã eterni ignis miſeriã

quã ſolꝰ homo a nullã aliud aꝛal ti
met:q: ip̃e ſolꝰ ſuꝑ oĩa eleuatq aĩa
lia/ btẽ vite eterneqz glẽ partieps ẽ
Neu michi dñe/ ꝙ alliſiſti me Qui
a Dies mei ſiait vmbꝛa deginaue
rut: 2 ego ſicut fenũ arui Veu mi
chi /qꝛ dies vite mer ſicut vmbꝛa ob
ſcun ⁊ vaniquaſi ĩutilestrãſeũt/⸗
dechnado deficũt · Et merito. qꝛ a
te vero die declinaui⸗ ſimilesmichi

facti ſunt declinates dies mei⸗Ete

go ſicut ſenu arui / ſtertate culpe /
ꝓterx defectũ roꝛis gracie / Dz
aꝛz ggo alliſ oadi⸗ ia de te gfiſ ꝑ te

rupio ſubleuari. Jam terreng ego 2
tꝑ al ac tpaliter declinado ptraſiẽe
nd te gſugio qui eterng es at imuta
bi?. 2 imutabiliter durando pma
nẽs Quia ergo Tu at dñe in eter

nü pmanes deo tu eterng me tẽ

pœalẽ a velut vmbꝛa tranſeũtẽ ad
tuã eternitatẽ eleuado ſalues a libe
res Et memoeiale tuũ in geneatio

ne generationẽ Quia memoeia

tua/ qua nri memoe es i mĩa tua/ẽ
oĩ tpe ꝑmaſura. net vnq; deſaet il
la Pmiſſio tua⸗ cũ iratꝰ ſuens mĩe
rewꝛdabens Et 10 Tu exurges mi
ſere bere ſyon Oyon eni ſpcculati
o inttrp̃tatut/ꝑ quũ militas eccia
vel fidelis anima intelligitur, qaue
nüt deũ ꝑ ſpeculũ et enigmate ſpe
culari mititur Ad hat ergo te queten
tẽ a ad te oſurgere cupiẽtẽ/tu exur
gẽe a quaſi ei clemẽter occurrẽe
miſereberis eig te ſ. bi miſerivꝛ dẽ

adintoꝛ a ſubleuatoꝛ ẽ exhibẽ o Mi

ſerebens inqua l.qꝛ tẽpus miſerdi

eius: qꝛ venit tempʒ De qauo dicit

apoſtolg Cũ venit plenitudo tẽpo
ris Et iten. Eco nunt tẽpgatœpta
bile ece nũt dies ſalutis. Et vere

miſerebers ſyon. Quoniam placie

ũt fuis tuis lapides eig Tapides
ſyõ / ſüt fideles milit tis ettĩe firmi

2 ſtabiles ĩ xpiann fide/ nichilo
min ſye ſolidi⸗ pſiſtẽtes i caltn te

Hi mimiꝝ placuerũt ſeruistuis. h
ẽ ſcĩs e ĩe triũphatio/q tibi? tua ci
uitate eleſtis ihꝛ łʒ ſũma cũ libta te
ſeruiũt / qꝛ illa que ſurſũ S ihelm
mz nraheẽ triuphãe eccĩa/mẽ? mi
litãtis eqĩe/apło teſte/oĩno libera

eſt. aꝛ ibi deo ſeuire te tegnate 6. H

ergo ſci tibi ĩ regno tuo ſeruiẽtes/

ieo liberi tecu regnates terte eig mi

lerebũt᷑ Et mento miſerebütur ter
ie ſyõ / id F terrene miſerie militã tie

ece⸗net ſolu ei miſenwꝛdes erũt /
etia vt tu miſerrarboeabut Curi ita?
Quia eads miſeria aliqn paſſi 2 ex
ꝑti ſũt Dz qd ĩde ſequr? Et time
büt gentes q hpus timere neſciecũt

LMomẽ tuũ dñe/a oẽe reges terre
glam tuã ] Quia videbũt maioeẽ el

ſe gloe e tue q ſupbie ſue potẽ tiã·
hoc ideol Quia edifitauit dñ⸗ ſyõ
2 eccam ſuã tdificdo magnifiaut t

Et ip̃a q Bus wꝛã genib 2 regia⸗
viſa fuit ĩ atumelia videbit i in gia G

ſua Et q̃ pꝛius ab eis ſupbis / (õtu
melioſe pſequebat᷑. poſtea ab huili
byhys / gloͤſe honoabit᷑ Det que oli

futura eẽ p̃dixeat Pha otidie ecca

ipleni videt VYz quare het oĩa⸗ Oa
teſpexit in oꝛonẽ huĩiliũ ſcʒ xp̃i ſide
hũuũ⸗ q̃ in eius fide huiliter oeabat / vt
het ſue ecleſie feliater euenirẽt⸗ Et

ideol Mõ ſpꝛeuit p̃ᷣem eoꝝ qꝛ non

ſingulaniter p ſe o abat / H generali
ter p ſalute oĩm fideliũ. que vtiqʒ
F oꝛo ꝑpfedoꝝ Ma vero nõ deat vt
tot t teiqʒ bñficia a deo ecẽt collata /
ab hoie quaſi i in grato ſil eãtur. deo
Stribãtur hec ĩ generatioẽ altea

vt ſenpturegmẽdata firmiter tenea

tur. nõ ſolu i atiqua lege moyſayca /
H ĩ generatioẽ altera / ſez noua gene
ratione xp̃iana Et popul q treabi
tur hot ẽ xp̃iang populꝰ9/ quaſi no
ua geneatioẽ ĩ xp̃o regeneratꝰ lan

dabit dominu] Et mento laudabit

IC pſpexit de excrlſo ſeõ ſuo · dñs

de lo i terra aſpexrit. Dz ad quid

de ex eelſo ſcõ eelo ꝓſpexit · ĩ ymo
terre aſpexit? Certe vt audiret ge
mitg opeditoꝝ NHot ẽ / vt audiret 2
exaudiret gemitg humnuiũ et penitẽ
tium / timoee dei 2 diſciplina / qua

ſi auibuſdã gpedibg ligatoꝝ· De qut

by apedibg ſapiẽs dicit Audi fili mi⸗
a ſie abicias gſiliũ meũ, inſer pe

dem tuü in opedes eig/ erunt tibi

opedes ei i ptectionẽ foꝛtitudinis
Et vt ſoluertt] a nodis vinculis

pœoꝶ ſihoe ĩterẽptoꝝ] ſciʒ ſideles

xp̃ianos / ſpua ee filios aplzum ⁊
martim / trudeli inte remptioẽ a gẽ
4199 regib⸗ moetiſictoꝝ · Vt hüs
vincuk ſolutts / ſidelium ecria diere
poſſet Diſrupiſti vin cula mea tibi ſa
lnfibo hoſtiã laudie Ad hot de oe
lo ꝓſpexit a ĩ terra aſpexit / vt huĩli
u xp̃ᷣanoꝝ gemitg audiret 2 vincu
la ſolueret Sz ad quid? Vt anud
ent ĩ ſyõ Jhot ẽ in tcĩa militate ¶no
mẽ dñni fidẽ xp̃i/a quo noĩantur
xp̃iani Et laudẽ eig in ihꝛk m id ẽ
laudado 7 gloeiſicndo oꝑa eiꝰ que
fũt in eleſti ihꝛlm ſciʒ ecca tnũphã
ti. de qua dititur Gloeioſa dicka ſũt

de tt ciuitas dei Et het ita anüaẽt.

vt annũciando pꝛoficant. In quo?
LIn cõueniendo populos in vnum
2 reges vt ſeruiat domino Hoc ẽ
vt populos diuerſarum gentium /
reges diſperſoꝛum populoeum cᷓ cõ
ueni re faciat in vnitatẽ fidei xpꝛiſ
ti 21 moeum fidelium⸗ vt non ſerui
ant mundo⸗/ carni· vel dyabolo⸗ ſed

vt eruiant domino deg ſuo/ de qug

— T ¼mh ——— —

— —.

— —MU

— . —RMN .5 —

— - — —U

——— — —

br res

—

diritur. Dñm deũ tuũ adoeabis et

illi ſoli ſemies Hz ad ſeqt? RKñdit
ci via Ptutis ſue Quis ? qᷓ rn dit
eiꝰ Quis hit teſpõdedo loqᷣt dño?

Quie ĩ ſupioeibꝰ vbis expmitcui
tõgruat reſponſio? Sup̃ ei omemo

ratur cõpedit iterẽpti teges a po

ter dict / eñdit ei/ no ad eos videt

poſſe veſerri q̃ pluraliter noĩant᷑ Vʒ
ſciedũ ẽ ꝙ hic rñdit vnitas P pluri
bo / id ẽ tota eca qᷓ in xpᷣo vna ?/q
cũctis fidelib Jp̃a qᷓ vnũ ẽ oꝛpus/

oĩbꝰ mẽbꝛis eiꝰ rñdit dño / gras

ei agẽ do / ꝙ ea pſpicte⸗eã audires ea

a vin cuk ſoluẽ· ea ad ſui laudẽ nois

exdtari/ ea deniqʒ ex varijs popuk
ad vni dei ſeruitutẽ cõgregare dig
natg ẽ Bñdit go ei nõ voe / ß oꝛde⸗
nõ lingua / H vita/nõ ĩ via ifirmita
us ſue / H̊ virtutis ſue·/ ſciliet i fidei
fir mitate:q̃ fides via ẽ ad pꝛiam⸗
eſt virtus huig vie / que in patria nõ
manebit ß eius obſcuritatem euaau
abit clanicas gloꝛie Reſpondit ergo
eccia dño Et quid dixit? Pauata
tẽ iquit dierũ meoꝝ nütia michi

Reſpondendo oat / quaſi dicat⸗

bꝛeuitatem dierũ meon Hoc eſt.·

qjz dixiſti ꝙ eccia manebit a tu aim

ea ene vſqʒ ad ↄſũmationem ſeculi·
far me oognoſcere 2 diligẽter atten
dere ꝙ; bꝛeue et exiguũ eſt hoc tem

p9 durationis mee/i ꝓpatione eter

nitatis tue · Oꝛo ergo vt adueniat
regnü tuũ Cupio huig ſeculi finem /
vt ato veniã ad regni tui btudinẽ
Deſdero dieri meon bꝛeuitatey⸗

vt eito tranſeam ad dierum tuoꝛum
eterni tatem- Et ideol We reuoceg
me in dimidio dieru meon Hoc ẽ.

ne ſinas me reuotari a deſiderio eter

noeü / vt heram cute tempalium / in
dimidio dreru meon. ſcz disum pñ
tium/ qui medij ſunt pꝛetenitoeu et
futuroeũ· qui oẽs ſunt dimidi im
ꝑfeci/niſi addãtur eterni Et merito
peto nõ reuomri ad terrena qui ten
do ad eterna que ideo ſunt auidius
appetenda. qꝛ in generatione 2 ge
nerationem ani tui ſſine fine. a ſine
pꝛicipio duraturi⸗ ergo nõ ſunt ani
tui ſicut dies mei⸗ quia anni tui eter
nia dies mei exigui Anni eui non
tranſeüt ſicut dies mei / F ſemꝑ ma
nẽt/ qꝛ eternitas tua/q̃ nichi aliud
eſt/ ꝙᷓ ſubſtatia tua nichil habẽs mu
tabile / nil ̃teritũ⸗ nil futuruũ Et qꝛ
eternitate edis oĩa q̊ ſeciſti· ideo
ſeqtur] ꝗnicio tu dñe terrã füdaſti

Jnicio ſcʒ tꝑis tu q es ſine tpeè/ſine

iido / ſine fine/ ĩmutahiliter manes
in eternitate Et opera manuũ tua
tum ſunt eli Mec tñ falſu ẽ qð ali
bi diat Verbo dñi eli firmat ſunt
Naã qð vbð faris · hoc tcia mana / id

eſt vixtute tua oꝑparis Mõ ẽ enĩ de

us diſtincg wꝛporeis mebꝛie Ver

hiũ aũt dei mang eig Ipſi peribũt⸗

tu at ꝑmanes] Tu eni ſp ſeabilis /
dans cucta moueri ĩmutabiliter⸗
manes id ẽ in tua eternitate pſeue
rater mants Vz ißi oli q in tꝑe v
bo tuo firmati ſut. nõ ſicut tu firmi
erũt · ᷓ iubẽte vbo tuo ꝑibũt Vñ pe

tr ait Terra at 2 eli qui nũt ſũt eo
de Vbo vepoſiti⸗/ſunt igni teſemadi

06

De elis ergo terre prximie⸗ , de
regionibg aereis oſtat ꝙ quantu ad
conꝝꝶ qualitate penbut: de ſupꝑioꝛi
bꝗ ælis æloeu no eſt ertum⸗ Di tñ
maſerint / nõ in ſe h iĩ deo manebut⸗
qꝛ ſolo dei vbo perire pñt Et oẽs
fſcʒ tam cœli ꝙᷓ; etere res mutabiles⸗
egam ageli icut veſtimẽtum vete
raſcẽt] Hot ?⸗ quantu in ſe ẽ/niſi e
os ſemares verbo tuo⸗ ſiatt veſtis
que vetuſtate oſumitur deſiorent „
Vñ ſeqtur Et ſicut oꝑ toꝛ iũ mutn
bio eosa mutabütur Celos ent
qui cozpalia 7 tmda muta bilia ope
riut vbo tuo mou?s⸗q ſioit eosmu
tas localiter- ita ſolo verbi aui arbi

trio⸗ſi volueris totaliter mutabuk⸗

2 in nichilum vedigentur! Tu aut
idem ipe es Tu qui dixiſti ego ſa
qui ſum / idem ip̃e es⸗ liet omia
ſint ex te/a te/a in te⸗ nõ tamen
ſunt qdð ip̃e es,/ ꝗq es muts nõ mu⸗
tatue, faciẽe nõ facty mouens/hi⸗
mutabiliter man?s Et ſideoſ am
tui nõ 5 deficiẽt in generatione a ge⸗
nera tio nẽ erũt/ 47 indeſinẽter mane
büt / aꝛ a ani tui eternitas tua ſut Di⸗
ergo dñe/ dũ tua imutehilitatem .
du tua eternitatẽ / a treaturan omm/
mutabilẽ varietatẽ vanaqʒ; vanita⸗

tem gſidero/ni mirũ ad te venite et

tecu habitare deſidero⸗ net a deſide⸗
nio meo fraudari⸗aut ſoe mea fruſ
trari / a hitatiõe tua pzꝛiuari triſtis
diffido! Quare? Quialetg audio

ſequitur Fili ſeruoeũ tuoß habita⸗

but Ja michi eni leta ofidẽtia oxri

tux· qꝛ filij ſeruoꝝ / id ẽ ſcõʒ tuoeun te

hitabüt⸗ ſe bonm xp̃iani/dt quo⸗

v numero eſſe cupio Qui ſili ſeen
lũt/non ꝑ carnalẽ agationẽ. ſed
ꝑ ſpũalẽ partiapationẽ· ſicut ecoõtra
mal/filij ſunt ſpũum malignoꝝ ·
ſicut ſenptum eſt Vos ex pꝛe dyabo
lo eſtis⸗no per generations/ 5 per

imitatlonẽ Vel fily ſunt opa bona /

ſñ quibꝰ nullꝰ habitabit in gla Qui
ergo ibi vu lt habitare⸗ non ſit a bo
nis oꝑib ſterk p̃mittat fetg bo
noeũ operũ/quos ſequatur⸗ vt ĩtret
in terra viuẽtũ ODicut ioſeph añeel
ſit pꝛem ſuum iacb in egyp tum/di
ens ei fratrib ſuis ego pꝛeueni

parare vobis eſcas/ ita p̃edat filij/

tuli / id eſt opera tua tibi parare eſca
trefectioni eterne Quales filios ñ
miſeris talesſe quene Et ſemẽ eo
rũ ſez bonoꝛ xp̃ianoꝛũ:. vel meri
tozioeũ operũ De quibz ſenbit Qui

ſemindt i lacrimis· ſcz hit in viat cũ

exultatione metent in veleſti pꝛia⸗
Hoot in quã ſemẽ / de quo f rucy ghe
metitur in ſchm dirigetur Hoc ?/
in eelu directuũ 2 erectu ĩ eternũ / ibi

canqᷓ; in hoereo ſemabitur /Da

ergo michi domie da⸗2 fat me itn
hot ſemẽ bñ oꝑando ſemĩare⸗ vt ĩ
de fruchũ gloeie poſli moꝛiẽdo ſuſci
pere Da 2 fat hot ſemen ita in me
te fructificart ad te dirigtre vt
in tua eterni tate ſi ve r et t
valeam pmanere ¶ Meditato ſu
p Ereo pſalmo pñiali De pꝛofũð⸗
Omie ihu xp̃t fons 2 oeigo
Adtoti pie tatis a grẽ⸗ dũ ego ſi
ait cerug ad fõttsaquarik ad te veni
re deſidero⸗tanto ĩpſecu meuũ am
plius xeognoſcens de me/ meaqʒ

S —
=, — ESE

—

S

— — —

ſ
ni
L

Apz ia vtut diff do. Jdeo x auxili

um mie tue teſugii miſeie mes que

xEs / ad te tlamado ſugio dics De
pfundis tlamaui ad & dne NMon

ſolũ de exte rioꝛ ibo labijs oeis / de
Pfundis intimis wꝛ dis lacrimis
clam aui ad te Nuid clamaut? Do

m ie exaudi voã mea a Dein aljs v
bis idẽ repetol Fiãt aures id eſt au

ditus clemẽtie tue int dentes i vo

æem depatioĩ'g mee] Met fruſtra
ſepe 7 iten;/ atqz itey⸗ varis Vbies

eadem oꝛonis deuotiont explico⸗
qꝛ ad expꝛimẽdũ moõtis mee affet
tum / nz ſuffict oꝛganũ mee vogo⸗
net deſideriũ wꝛdis ſatis pt depꝛo
mere lĩgua carnis Met ĩ imerto ad
te clamo ðe pPfundis woꝛ dis· qᷓ me
eſſe ſentio no in vno ſolu pfundo „.

Bi . plurbz pf udis fluctibg / ta ĩte rio

ris ꝙᷓ;ᷓ extarideis miſene / ꝙ diu ſũ in

via hui) miſcabik vite Mã qᷓ ſic de ꝓ
füdis clamat / de Pfüdis ſurgit. nec
ip̃e clamoꝛ eũ diui pfüdises ſinit⸗
g vox hů oẽ 7 pfudu penetrat,/2 ad
dei autes vß puenit Eotra vero qᷣ
da valde ĩ ꝓfudo maloꝝ lũt. q̃ ner
nd te tlamant. i ſe viderint cotidia
nis p&œis iiquitatibus obꝛutos 7

oppꝛeſſos / poti illos ixridẽt qui

too ad te clamare monẽt Hoc ẽ P

fundũ malgeu⸗ de quo ſenptura di
rit,· Pc ci venent i Pfundu atep
nit Abſit hot a me dñe / ad te cla
mo de Pfundis oꝛ dis oim qʒ inte
riozũ viri / vt me clemeter eripiaæ
de Pfundies iiquitatũ LOa ſi iiqui
tates obſeruaueris dñe ꝛdñe qs ſuſ

anebie: O magnu Pfundũ O abyl

ſus multa / Pfunde vxalde, mmiſqz

Eiculoſa⸗ Ecre enim vndiaz oĩbus
circuſp egis, nullum bonũ⸗ vbiqʒ
malum vidẽs. cntertas ſcele ci me
oeũ cernens / ni miruũ u paueſcẽsextla
mo O dñe ſi i iĩ iniquitates obſemaue

ris / id E ad vidcam eternam ſerua

ueris· dñe quis ſuſl inebit te iudice?
Mõ tantum ego ſol nõ ſuſtinebo /
ſed net auis al aꝛ nulla alig eſt ni
ji ſeduck a veritate varug) qui je nõ
ag neſcat tpeozen: Naã ſi dixenm

qꝛz petcatũ nõ habemn9 no pſes ſe
ducim⸗ veritns in nobis no eſt⸗

Mõ ergo p̃ſumã de mea iuſticia· H
de tua mia] Qa apud te Pitiatio
F*] Diri ĩiquitates ſit obſeruates⸗
vt raru index ſolg eſſe velles. eſſe
nolles mioz's- viiq; nulla mitht eſ
ſet ſpes / nulla aſolatio. D; ideo nõ

deſpero⸗qꝛ apud te 7 ꝓpitiatio Et

ter legẽ tua] Tegem amoeis et

gracie / in qua das reis veniam ſuſ
tinui te dñe patiẽter ſperas et ſpe

rande expectans tuam miſericoꝛdi

am Et hot domie/qꝛ om nia noſti /
non ſelum tibi confiteoe / ſed eciam
alijs vt omnibg notum ſit maiſeſ

w dieens Duſtinuit anima men i

verbo cig Cuig eig 2In vbo eig /

alig verbu nõ fallit net falliturz 2

in, verbo homĩs qui mendax eſt⸗ ſʒ
in verbo dei qui verax eſt⸗ Vu ſuh

ditur⸗ LDp auit anima mea in do
mino Jnon in homĩe⸗ ſed in deo pe
rautt⸗qui verbo ſuo infallibli / per
peccatozum venia / regni eloeu glo
ria äemomit 11 Operauit iqua⸗
A akodia matuatia uſze ad noaß.

9

Ideo ditit a cuſtodia ſeu vigilia ma
tutina/q̃ eſt Pnapiũ diei ſperadũ vſ
qʒ ad noaẽ· qꝛ in dñno ſperare debet
aia a pnapio vite vß ad moetẽe ã
qui vß ad moꝛtẽ pſeuerauerit/ lalug
erit Dit ergo ſperet iſ rahel ĩ dño
Mõ ſolu ſperet vng ſolus ß totus ſi
delis populg /qm nõ vni ſoli ß mul

tis dictu eſt . Operate in dño omis

congtegatio populi: effudite coꝛa il
lo oꝛda vꝛa⸗Et merito ſperet iſtk⸗
ſciz oĩs eccia a cõgregatio fideliũ in
domino Mꝛ apud dñm mĩia nõ
magna ſolũ/ß maxĩa/na opioſa ẽ
apud eũredẽptio] Dz quũo ven ? / ꝙ
wpioſa ſuit redẽptio tꝑe dauid / aim
nodũ tẽpꝗ re dẽptionis adueniſſet
Sane ſpꝑ wpioſa ſuit redẽptio / vt
ip̃e dauid gphetie ĩnuit⸗/ het fuit a

pud deũ hoe eſt apud diuinũ ſetre
tum ſpꝑ puiſa:ſꝑ qʒ ꝓuiſaac eterna

pdeſtmatione diſpoſita ̊ nõ ſꝑ opi
oſe at plene apud hoies exhibita
qꝛ nõ tꝑe legis natute a legis moy

ſayo⸗P tpe legis grẽ De quo ſerip

tum eſt Qñ venit plenitudo tꝑis⸗

miſit de filiu ſuũ faaũ ſub lege / vt

eos q̃ ſub lege erant roimeret⸗· Vñ
tãdẽ ipletũ ẽ qð olĩ dauid p̃dixtat
Et ipẽ redimet iſ rk: ex oĩb ĩiqtati
bus eig] // Nut ergo domie / nüe
maxie ? oꝑtunũ vt de pfũdis flucti
bo miſeriaꝝ ad te fõtẽ mĩaꝝ tlamã
do gſurga⸗2 de me meaqʒ ga vtu
te diffidẽs / de te tuaqz gracia et pie
cate ſperando fida; ad tuam cle
mẽtiſſimã ꝗpitiationẽ gfugiam Dig
nu quoqʒ a iuſtũ eſt. vt tibi o pijſſi
mt yxp̃e gracias agam apnd quẽ ẽ

cpioſa tedẽptl o⸗ deo wopioſa ſpeci
aliter eſſe dicitur/ qꝛ tua in cruce paſ
ſio / tuiqzʒ p̃cioſi ſanguĩs oblatio/ nõ

ſolu ꝓ vni a paumꝝ hoiĩʒ ſalute·
pꝓ totius iſteł. toci eccie· ꝓ touꝰ
mũdi plunũqʒ ſi ſoꝛent mũdoꝛũᷣ te

dẽptione opio ſe ſufficete phibetur

Per huig ergo paſſio ĩs vtutẽ · per
huig ſanguĩs eſſuſionẽ te dep̃cꝛ vt

a pcœie meis/a a penis quas ꝓ hijs
mertoe me redimas · tedẽpt ugʒ ab

eis eripias,a ereptũ a mał meis⸗
trcũ in bonis tuis hitare cõedas
¶ Meditatio ſuꝑ ſeptimo pſalmo

pnia

. „ Omĩe iheſu xp̃e qᷓ ſperantes

in te nõ deſeris clamates ad
& nõ deſpicis qᷓ querẽtes te non ſu
gis, te deſiderantes nõ reſpuis· ſed
de ſe diffidẽtes / in te aut gfidentes
cõſolarcCibi huilit ſupplio⸗ vt mi

chi qͥ in p̃ᷣedẽti pſalmo ↄfeſſꝰ ſũ dif

ſidẽtiam vtutis Pe / tua potẽti vtu
te largiri digneris ſobꝛ iam exultatit
onẽ ſpuab leticie · ad quam ĩpetran

dam ſuſpirans dio Dñe exau⸗ o?

me aurib pri/ obſe⸗· meam ð ſe
pe dixi/iteꝝ repeto vt ozonis repe
titio/ſit deuotloĩs gfirmatio · Nec
me nõ tedet ſepe iterare vba oeõis⸗
q̃ ſepiꝰ iteraui opera ĩiqui atis / nee
peto ex audirni in mea iuſtica · F in
veritate tua exaudi me in tua iuſtici
a Hot ẽ tu qui verax es/q verito
te tua penitẽtibꝗ veniam Pmiſiſti⸗
exaudi me penitẽtẽ/ nõ ĩ mea ß in
tua uuſiicia ſciz ĩ mĩa tuaque peni
tentes iuſtiſicat· Peto eni iuſticiam

mie quam exeres in pñ̃ti ſclanon

in

=—

. —☛ͤr –☚2

— T r — —
r ☛. ᷑— — ☛ — E

A W☛n — — —

i

—

iudiai illig iuſt tie qua facturg es
in futuro] dro ſequit Et nõ intres

in indiaũ cu ſeruo tuo Ego eni no
ſum digny vomri amic vel filig tu
ueß tñ ſeruꝰ tuꝰ ſũ⸗qͥ mĩa idigeo⸗
ad te ſugitiug redeo · pacẽ qꝛ oo er

go in futuro inttes meai in diſtnichu

iudiciũ · qꝛ ego volo intrare tecu⸗ In

trat ĩ indiau cũ dño qui iuſtica ſua

iactates de ea p̃ſumut Quib ꝑ
phetã dicit dñs Quid vultis mecu
iudico gtende e? Oẽs derelkquiſtis
me zMõ ſit ego. iuſtic meã ozaã
me / eẽ nulla reputo no iuſtifi
cabit᷑ ĩgſptũ tuo ois viũe Qꝛ ⁊ ſi
apð ſe quis ſuo iudicio iuſtifiet/ iñ
oĩs hõ i hèmoetali wꝛ pe viuẽs nõ
iuſtificabit ĩ gſpcũ tuo qꝛ ĩterioea ⁊

oculea hoĩe vides in quibd nemo

bñ plene iuſtg a mũdg̈ tuo iudicio /
quatuhbet ſcũs hoĩbg videat Ideo
paulꝗ ait NMichil michi oſcius ſu·H
nõ in hot iuſtificat⸗ ſü⸗ Vel itelligi
ptl nõ iuſtiſicabit in ſpcũ id eſt in

tui gpatione/ no ſan ois hõ⸗ net

oĩs viuẽs ecia agelg· qz ſol⸗ deg eſt

in quo pœm adere noõ pt· in aliꝰ cõ

ſpectu eaa aſtra nõ ſũt mũda on

ergo intres meu ĩ iudicio nigoeoſo /

ſ meũ pie at mĩoediter age· Qa
P ſecit ẽ inimicus id ẽ dyabolꝰd vel
Buſan ali adue rſanig Laĩam mea
2 humiliauit in terra vitõ mtam
Hoct ẽ · quatũ in ſe fuit eã vt celeſti
a relinqueret terrena ſaperet intli
nauite Et iteru Tolloauit me in
obſcurß id ẽ ĩ pœõꝝ tenebꝛis ſicut
moꝛtuos ſcki lid eſt ſicut œteros pec

dꝛtonõ ſ⸗ ualiter vinites⸗ B lem

lariter in pc̃is moeiẽtes deol ãxia
tꝗ ẽſupꝑ me ſpᷣs meꝰ :ĩ me turbatũ ẽ
wz meun] Dz ecre poſte tnſtia rexeſ
ſeriit/leta ſequutur poſtiᷓ a axiatus
ſuia tuxbat ꝑ multiplic ĩim iri tẽp
tationẽ/ letꝰ fcũs ſũ ꝑ ſpuũalẽ der
ſolations. uia memoe fui die ãa
tiquoꝝ. ſcʒ dieru eternoʒ / hoc ẽ E tue
eternitatie diuſe / cuig meia max
ima auſa ẽ ſpualis delcationis et
leticie Vñ ſcnptũ eſt Memoe fui dei
delat ſũ Met ſolü in di ebue eter

ms ſeu reb ꝛuiſib lib B ecia ĩ crea

turis tꝑ albꝗ / te eternu / iuiſibilẽ de
um / gtemplat ſũ⸗ ã lmeditatz
ſum ĩ oĩbus nbs tuis: i fcis ma
nun tuau meditabar Queſiuii in o
peribꝗ artiſic in creaturis trratoꝛ? /
in tebg fattis / te taꝝ mitabilẽ dito
E Crieatura tua fcã c micht ſpecu
lũ vt i in ea te ggnoſcerẽ deu meu⸗
qꝛ vt ait apł'e⸗ iuiſib lia dei per ea
que facta ſut / itell a oſpiciũtur / ſepi
terna quoqz Pt ei a dinſtas⸗ Et
ideo Erpandiinnuug meas ad
te] Quia in operiby tuis ggnoui ꝙ
omnia bona ſunt/a non a ſe / ſed a
te tueqʒ bofu tatis Pticipatione bo
na exiſtut · ideo abi gracias agens /
expandi in oꝛone manus meas ad
te / taneᷓ ad bonoeu oĩm largitoꝛ?
Et aĩa mea ſiaut terra n aqua ti
bi aõ ſolũ ad te expädi mand oꝛ
poꝛis mei.⸗ 270*εε vires ai Et me
rito⸗ qe aia mea ja te derelicta⸗ eſt
Lſicut terra ſn aqua Io debet ſe
ad te expadere⸗/a nõ ſibijpſi/ß tibi
adherere qꝛz nõ ſeip̃am / H tu ſol⸗
ea potes roꝛe gre iengare: 3 Dirut

gut te rra ſint aqua ſterilis eſt⸗ ſic a
nüma ñ grẽ tue pluuia fruchu ferre
non pᷣt. Cu ergo veloater exaudi

me dne] uto dando pluuia gre qu
ſitiuit in te aia mea) deo ſi aqua da

i logig diſf eras defiget ſp̃s meꝰ
a te teỹ ſterik der lic9 Et Pyter hot
Mon auertas fan tua a me ſpiri
tum meñ dereliquẽ do / et ab eo auſe
tendo⸗ vel ei diff erendo/ grẽ tue do
nũ Alio qui ſimil ero deſtẽ detib ĩ
laca Hoc e in ꝓfundu peoꝝ. Ded
poti9 Audito fat michi mane miſe
noꝛ dia tua Nat inqua mithi miaz
tua⸗ auditã ſcz a phis/ maniſeſtata

in ſcripturd Fat me ĩiteriꝰ ſe ntire· qdð

exterig facs audire· Et hot fat ma
ne. id eſt citoa nõ tarde qꝛ in te ſpe

raui Et ideo ſpeaui/ qꝛ audiui Pꝛ0
pe ? dñe oĩb ĩuocãtibꝰ eũ/oĩbꝰ ĩuo
Catib/ en in veritate Et vt cito facias

mithi mĩam tuaj notã fat michi vi
am in qua ambulẽ vt ſit lueerna pe

dibg meis vbu tuũ / ad re amtula
dü in via madatoꝛzũ tuoeum qꝛ ad
te a quo tanq; a pꝛe luminũ deſcẽ
dit omẽ bonũ / qᷓ illuias oẽm ho

min? veniẽtẽ in hüc mudũ / ad te ĩ
quãæ non otra te leuaui aiam me

am CEt ideo Erpe me ab ĩimicis

meis dñe ad te oſugi Mon a te fſu

gi gtepnẽdoꝗ poſtponẽdo lue tua⸗
ß a te ſugi querendo poſtulando

ea⸗ IJdeo CEripe me de iimicis me

is dñe ſſcz a dyabolo a miniſtris ſu
isq temptant me. vt abulẽ in tene
bzis- Et vt ab eis erpias me dore
me ſacere volutatẽ tua qꝛ ſi non do
as me· fac volũtatẽ meã / nõ tun⸗

„.

4 ſit deſer? me de? me⸗ du ego te
deſero Ergo doo me qꝛ de? meus
es tu Ad aliũ currerẽ ſi aliũ treato
