Gb666_fol
author: Peter, von Ailly, Kardinal

—õ 4
=

”sä

*
“M

4

*
.

.

4 *

ðß

W EWãà H

òMDü 1

.

N12511942585 021

UIIIHINIIIIIIIIIINI

Trc

us Tüühinaen

In hot volufnie atinẽt tractatꝰ
moẽs ꝓpilati a reuerẽ diſſuno dño
dño petro ð aylliaw ſatre theologie
toctoꝛe quõ da carellario paiſieñ ptg
ea aniceñn ep̃o ⁊ Camera eñ deinde
ſeẽ romane eæiĩe cardinali Et p̃ᷣmo
Speculũ aſiderationis
Coöopendiũ gteplationis 7 habz du
00 tractatus⸗
De qtuoe dibg ſcale ſpualis ex die
tis beati bernardi
Verbũ abbꝛeuiatũ ſuꝑ pſalterio
Deuo ta medita ſeu expõ ſuꝑ vi⸗p
mis vſibq pſalmi In te dñe ſperaui
gtẽ deuota medita tio ſeu expõ ſuꝑ
reliquos verſqeiuſtẽ pſalmi
Alia deuota meditatio ſuꝑ pſalmãũ
Judica me deꝰ ꝛc
Expõ ſuꝑ cãtie cãtioꝝ
Tractatꝗ ſuꝑ ſeptẽ pſal moopñiales
Lrackatg de okone dnica
Oꝛo dnica anago gice expoſita
Deuota meditatio ſupꝑ Aue maria
Trackatg ſuper cãtico bteẽ marie
Tractat ſuꝑ cãtic zacharie
Tractatò ſup cãtio ſymeonis Inhe
Epylogꝰ de qdꝛuplici eracio ſpuali
Trackaty de duodeã honoeib? ſancki
ioſeph viri marie ·
Tractatus de anima „ .
Sermo pᷣm de aduẽtu domüni
Hermo ſecũdꝰ de eode m
Hermo tercius de aduẽtu domĩ er
ſpecialiter de aduẽtu ad iudicũ⸗
ermo de natiuitate domiii—
Itẽ adhuc ſermo de eadẽ ſeſtiuitate⸗
Hermo de circuciſione

Hermo de ſeptuageſima

pdicti ſermonis

Sermo fackus gſtãtie in oncilio ge
nerali / dnica in medio qdꝛageſime
Sermo in die reſurrectiõis
Hermo ĩ die penthecoſtes
Itẽ adhut ſermo de eodẽ ſeſto
Mod vel foꝛ ma eligẽdi ſũmũ pon
tifiem
Sermo de ſcã trinitate
Itẽ tõſtitutio eiuſ ẽ ſcẽ trini ta tt be
nedicki pape xiij· qᷓ facta ẽ occaſione

£⁵

Hermo de ſcõ griſogono mẽe

e rmo de ſcõ ludouico karoli regt

ſiilie filio ep̃o tholoſano

Sermo adhut de eodẽ
Sermo de oĩbus ſanctie
Hermo adhut de cadẽ ſeſtiutate
Haormo factus ĩ ſynodo mmeraeñ
Itẽ adhut ſermo de ĩ eodẽ⸗
Omelia ſacta i ſynodo ſuper illo e
uagelio DeſiFuit dñs alios lxxij

Hermo de ſcõ donmmnio

Smo de ſancto ſranciſco

—

õs

—Jẽ
. 4

—
Rür

Inapit ſpeculum oſiderationis /

editum ſiue cõpilatum p teuerendũ

in xpõ pꝛem dompnũ petmũ de aly
ao theologie doctoꝛem at epiſopũ

mmeraeenſem 7 poſtea cardinale

Ractat⸗ ſequẽs qui ſpeaulũ

Mptes ſcdin tres onſideratio

¶ Pꝛima pars habz ſex capitula⸗
Pꝛzimo triplic oſiderationẽ pꝛopo

nit / 2 °pꝛimã oſiderationẽ pꝛoſe
quitur / Tercio piculũ pꝛelatiois

tludit / Quartu de tẽptatiõibg
turbationibꝰ aite paſtoꝛalis/
Nuitũ de laude vite quiete ⁊a clauſ
tralis DHextũ de hijs que iuuãt

ad purgationẽ vicieu·
Dalda pars habz ix. capitula⸗
¶ Pꝛimo ſecdam oſiderationem

pꝛoſeqtur / Decudü de trbg vtu

tibg theologicis / Terciũ de quatu

oe virtutibg ardinalibus / Quar
tũ de diſtinctiõe virtutuũ cardinaliũ
ſcdm quoſdam phos / Quintum
de virtutum diſticione ſceᷣm phos
peripatheihios / Hextũ de virtu
tibg ꝑ tinẽtibg ad pꝛudẽtia / SHep

timũ de virtutib Ptinẽtibg ad tem.
peraniia / Ockauũ de vtutib pti

nẽtibg ad ſoꝛtitudinẽ / Nonũ de
Vtutib tinẽtibo ad iuſticiã
G Tertcia pars xxicapitula otinet
¶Pꝛ imũ terca oſiderationẽ Pſe
uitur·/. Secũdũ de actiue atẽ
ksk vite ꝓparatiõe / Tertciũ de

ijjs qᷓ ad onntẽplationẽ diſponẽ da

alſideratioĩs intitulattrex

ipſe reſpondeas⸗

atẽplationẽ iuuãdo pficiũt/ Qut

tum de hijs que ontemplationẽ
ſummãdo perficut / Hextũ de

ſideratiõe eoꝛũ que nos ſumg vel qᷓ

in nobis ſunt / Heptimũ de oſide

ratiõe eoeũ qᷓ iuxta ſeu ꝓpe nos ſũt
Oc auũ de oſideratione eoꝛũ qᷓ
tra nos ſunt / Nonũ de oſidera

tione eoũ que ꝓ nobis ſeu pꝛopter

nos ſunt / Decmũ de ontemplati
one eoeũ que ſupꝛa nos ſut / Vn

decimũ de gtẽplatiõe in btis aĩabꝗ
xij/ de cõtemplatiõe in angelicis

ſp iritib xiij / de Otemplatiõe ĩ di
uinis perfeckiõib3 19 xiiij · de tribus
gradib oſideratiois êxv· de dzꝛa oᷣ

gitationis meditatioĩs gtempla

tioie / xvi· de ſex genenbg ontem
plationis / xvij de triplici elo aĩe
1 de ſex wꝛteſpõdẽtibg alis gteplati
onis/ / xviij/ de varijs modis et

varijs gradibg triũ modoeũ otẽpla
tionis .· / xx.· de ſer documẽtis acq

trende 27 ſeruande gtẽplationis /

xxi/de auibuſdã notandis cirta per

fectionẽ ontemplationie⸗

Incißit ſpeaulũ cõſideratiols⸗
Viſqs es qui a mundi ſol
licitudine elogaſti fugiens
2 iuxta verbum pꝛophete

manens in ſolitudine / ad tranquuli
tutem vite quietioeis migraſti vt
poſitum tuũ firmi ſtabilias⸗ ſtabi

liuſq; onfirmes, Teipſum ad quid
veneris diligẽter ĩterroga / aſſidu
a meditatione per ea que in hot tã

*

ſideratiõis ſpeaulo perſpexeris abi

d 1

2.

ow
W nit aapifulum pꝛimu

Npꝛimis igitur conſidera
te pꝛintipaliter ad tria / ad
que om nis humane vite tẽ
dere debet intentio· hot eſt
ad vicioꝛum purgationẽ /
ad virtutũ plantationem/
et ꝑ het ad pꝛemioeũ qua
ℳ lemcuaz pzeguſtationẽ ve
niſſe / / Mam vere ſit eſt / ꝙ quicũ
qʒ ab exteriozum tempoealiũ turba
tione ad iterioꝛem ſpualiũ vactio
. nemy/per diuinam vocationem qua

ue
è
HS

æutis atirahütur non niſi pꝛius ex
purgatis vicijs 1 oomplantatis vir
M tutibvad illam eternoeum pꝛemio

RAhum ſuauitatemquatum in hac trã
* ſitoꝛ ia vita cõreditur videndam et
vtrũqʒ pꝛequſtandam ſubleuantur/
talibus enm per pꝛophetam dicit
. l. Guſtate 2 videte/ quoniã ſuauis ẽ
doming
¶Bꝛimam dſiderationem pꝛoſeq̃
. tur caplim ſecundum

tionis pꝛincipiũ id eſt àd pur
gationẽ vicoeum pertinet audi et
diligenter attede terribilem diume

eſt in mundo ⸗· aut eſt concupiſcẽtia
carnis aut concupiſcentia oculoeũ /
aut ſuperbia vite O vicioꝛ um voꝛa
ginem O nimium infelieem ma
leqʒ; ſecurum qui in tata tamqʒ pe

ſi de ſcola vanitatis p ſcalam veri

Vantum aũt ad huig oſidera

ſcripture ſniam Omne inquit quod

niculoſa tempeſtate ſeſe felicter aut

ſeane ſtar fallaciter ſeduckus exiſti
mat Quid ergo aliud reſtat/ niſi vt
ab huig mundi turbido marivin poꝛ

tum quiete ſalutis euadas ? vbi nõ

ſolum tuoeum ſed et alienoꝛum viei
oꝛru canpdim at ſilla effugias? Dz
vbi hunt poetum queras aut vbi in
uenias onſidera⸗ pꝛofecto ſi experi
entie tredio illum querere ſecuriue ⸗
a facilig inuenire poteris in tlauſtra
li ſolimidine / ꝙỹ in ſollicitudine gaſto

rali- Queris cur ita ſit? Nam illa

ſuoꝛum tantumm / iſta vero a ſuoꝛum
et alienozum petetoꝛum alram
gerit· Vis ſene quoꝛum? Certe o
uium agnozum rerte hedoeum /

quod terribilius eſt luporum / ſi

enim paſto es / curam habes our
um / id eſt ſimplicium ſubditoꝛum /

airam agnoeum / id eſt mediorrum

a maioꝛum Curam hedorum at lu
poꝛum id eſt peruerſoꝛzũ errantiũ
ſeuiẽtium Quot enim tales lupos
et ſeallares eccleſiaſtiws / hodie
xpꝛiſti paciatur ouile quibꝰ paſtoea
lis ture ſollicitudo iugiter perturba
tur uquis enumerare ſufficiat? Et

tamen tuũ eſt officiu/ puſilum gre

gẽ ab huuſmodi lupoeũ ſeuicia de
fendere Tuuũ eſt officum· eccleſiaſti
cum ouile / nüt verbo pꝛedicationis
nunt exemplo onuerſationis / nunc
ſub dio tempoꝛalis ſuſtentation is

ſuauiter paſcere/ quan dogʒ vero ba

rulo ſpiritualis wꝛrectionis ſalubꝛi

ter percuterene nonnung gladio ſe

ueriois exommunicationis ſeuien
/ 60 .
tis obſtinationis ontumacam oer

endo ſenee Tuum ergo eſt offieiỹ

₰

—

—
. „

ſite omnlum pa quodammodo tu

is humeris ſupportare · Leu ; in

ſuaue iugũ ⁊ vere onus grauiſſimũ
angelicis eecam humeris ſoꝛ midan
dum⸗

¶ MBeriaulum pꝛelationis gtludit

Erte huigoneris pondus exy
Atus erat ſanctus ille texa pso
phata dauid qui ad deum lacrima
biliter exclam abat Induxiſti nos in
laqueum / poſuiſti tribulatiões in doꝛ
ſo noſtro / impoſuiſti homines id eſt
hominũ pecata ſuper capita nrã⸗
O qualis a quantus ⁊ qꝙᷓ; ſoꝛtis ⁊
multiplex tribulationũ laqueꝰ O te
elicem / ſi de lloeum numero ſueris

in quoꝛum perſona per pſalmiſtam

canit᷑laqueꝰ ꝓtritus ẽ q nos libera
ti ſumus Quid ergo diemus? An
paſtoꝛalem ſollicitudinem condem
namꝰ ? Abſit · Ded eam laudantes
2 venerantes eius onera pertimeſ
timus fragiles a infirmi/eius peri
cula foꝛ midamꝰ debiles 2 multipli
citer imperfecti · Qui ſoꝛtes a pfet
ti ſunt cim dauid/ ſarcinam hant a
deo tamẽ ſibi impoſitam patienter
ſuſtineant/ tamẽ aim dauid eam
lamentabiliter defleant· Qui autẽ
debilis imperſectus 7team a doꝛ
ſo ſuo excuciat? ac tam oneroſo pe

riculo z periculoſo oneri / libens e

dat ꝛ ſi hoc facre ſilperioꝛis ſui
non ſinat auctoꝛitne / tunc ille ſic o
nerig obediẽtiam reuerenter ferat ?
vt honoeis reuerentiam nõ arrogaã
cer ſuſcipiat: net eam ſibi ſed deg at

tribuene illud dauitilim memoei
ter teneat · Mon nobis domine nõ
nobis: ſed nomini tuo da gloꝛiam
¶ De cempeationibue ? turbatlõi
bus aue paſtoꝛalias H

Ed het hactenuo de alienis
pecatie: nunt de pꝛopzije

videamus Conſidera ergo in ſolli
titudine paſtoali quot ꝙ varie ot

currant temptationes et ocaſiõee
pecatoꝛ um/ bi quippe delitie / ibi

diuitie/ ibi populares honoꝛes/Ex

quibus triplex illa quam ſupzꝛa me
minimꝰ / vicioꝛum vorago naſcitur
Ex delicijs· ſœnaupiſcetia carnis /
ex diuicijs ooncupiſcẽtia oculoeum /
ex honoꝛibus ſuperbia vite/ Et qs
neſciat nimis eſſe difficle / non dica
vincere ſed ſugere⸗ in delicijs / gule
luxurie voluptatem? in diuitije ĩ
dedinate auaricie cupiditatem 2 in
honoeibo ſuperbe gloeie vanitatẽ 2
Quis pꝛeterea ex hac pꝛoœlla ena
care poterit ſine multiplici pertur
batione vite / leſione fame/at pplex
itate qanſciente?ꝰ Nunt vita in ſua
virtute conalutur ⁊ nunt ſama in ſit
o honoꝛe ſcandalizatur: nũc onſcẽ
tia in ſua pace moleſtatur · Quid
dio moleſtatur 2 Ymmo pene dei
ritur Quis enim perplexas on
ſcientie nodos euoluat/ quibus iſ
te ſtatus inuoluitur 2 nunt in gu
bernatione domus ac familie / of
ficiarioꝛũ quoqʒ æ lateralium miniſ
troeum / nüt in acquiſitione / onſer

477

R i*

uatiõe at diſpenſatione tempoꝛali

um /in deſenſiõe iurium⸗ in diſcuſſt
one huum nunt in adminiſtratioe
ſpiritualium · in oꝛrectio ne moe ũ ĩ
vana quogqʒ ambiguitate at ambi

gua fluckuatione caſuum dubioꝛ um

inœſſanter emergentium / animu la
cerantiũ at in diuerſa aduerſa tra
hentium? Hec ſunt igitur aliaqʒ in
numera magts deflenda lacrimis /
ꝙ litteris deſcribenda⸗ que in paſto

rali ſollicitudine mentis quietem et

ſpiritualem tranquillitatem pertur
bant ?ꝛ que alm miris inenarrabili
bus modis vicioꝛum ocoſionem
beant: minime ad eoꝛũ expurgauo

nem pꝛoficiunt. ſed offiaunt maxie

¶ Caplm quintum

VWötra vero tlauſtralis ſolitt
do ⸗ab huiuſcemodi perturba
tionibus quieta ad purganda pet
cata liberius poterit intendere/ 2 oz

rigenda pꝛeterita /2 fugiendg pꝛeſẽ

—0 quomodo inquies hot po
OAteſt humana fragilitas effie⸗

tia/ a pꝛecnuendo futura⸗Cur ita?
quia cum tres ſint aduerſarij / mun
dus / caro/dyabolg/ quibus impug
natur humanum genus ad pecca
A atqʒ vicia pꝛouomtur: illa ſolita
ria et ſpiritualis traquillitatis ve
lut caſtrũ munitiſſimuũ / vbi eceũ inſi
dijs at machinamentis reſiſtitur ·
bi quippe mundi vanitas ontemm

¶ De laude vite quiete tlauſtra

lax dyaboli malignitas fadlius eui
tatur- Ibi coontra hoꝛum aduerſaro

rum inſultus /tres turres ſoꝛtiſſime

ſiemiter ſtabilite at ſtabiliter firma
te ſunt · Contra mundi auariciam

voluntaria paupertas / contra car
nis conaupiſcentiam / munditia et
caſtitas/ contra dyaboli ſuperbiam /
obedientia humilitas Quid plu
1q 2 Jbi ad uiuſmodi
vg ? J bi a uerſus huiuſmodi hoſ
tium ictus q iaalla/ieiunis⸗ vigili

is/ oꝛationibus / alijſqz regularbus
diſcipluns taq; armis ſpiritualiby/

humana fragilitas pugnando at re
ſiſtendo pꝛotegitur Quid dieo pug

nando at reſiſtẽdo pꝛotegitur · yn
mo vero ibi non ſufficit peratis at
q; vicjs pugnando reſiſtere · ſed ea
deuota religio ſatagit vinondo te
pellere trepellẽdo purgare: purgan
do radititus extirpare

(De hije que iuuant ad purgatio
nem vicoecum ·

re: ſane cum hot non poſſit virtute
pꝛopꝛia · ſed dei ſpecialiter auxiliã
te graca · Ipſa tamen ad hot ex ſit

aerga deum humiliatione roboea
tur ab humili ſue oonditjois me
ditatione iuuatur / Noc eſt ſi hu
militer meditetur ſue generationis
ingreſſum miſerabilẽ· ſue onuerſati
onis pꝛogreſſum oulpabilem ſue⸗

Lapiculum

ʒ—ʒ—ʒf ðòð

diſſolutionis egteſſum dampnabilẽ
Di diligenter wnſideret ſue carna
lis ociginis vilitatem / vite pꝛeſen
tislabilitatem/ fſuture moꝛtis neœſſi
tatẽ / Vilitasoeiginis humane oſ
tenditur / quia homo de humo ymo
de humoee ſpmatio ſoꝛ matur · In
culpa concipitur / in pena naſcitur⸗

ALabilitas pꝛeſentis vite detlara

tur ex infirmitate oꝛpis / ex debjli
tats ſenectutis / ex inſtabiulitate tẽpo
ris / Æͤitus mortis future demõ
ſtratur ab oꝛiginali culpa / a tempo
rali pena/a ꝛ poeali miſeria · Ded
heu aum moes iſta ſit ineuitabilis /
at irreuocabilis / tamen incerta eſt
mortio hoꝛa et indeterminabilis⸗
Cũqʒ cam multa æ magna mala
pꝛeœdant / maioea plerũq; oomi
tentur / maxima deniqʒ ſubſequuũtur
videlicet terribilitas iudicij acerbi
tns purgatoꝛij/ vel hoerenda pena

litas inferni / Nect ſunt nouiſ ſi

ma noſtra / ad que ſapienter intelli

genda iugiter memoꝛuda ſcriptu

ra diuia nos excitat · Vtinam inqt

ſaperent ⁊ intellige et ac nouiſ ſima

pꝛouiderẽt· Et iterũ emoꝛare no
niſſima tua / æ in eternũ non pecra

bis Hane vbi frequens at feruens.

hoꝛum meditatio mẽtem ocupat:
non ibi pecatozum ac vicioꝛum ra
dix pullulat/non ibi gula carnis cõ
rupiſeentiam pꝛouoct/non luxuria
matulat/ non ſuperbia inflat · non
inuidia murmurat non ira inflam
mat non auaricia ſtimulat non
accdia inquietat At ideo cum ſepti

ſoꝛ mis huiꝰ nequicie radix extirpo

tur. omnio plantatio vicioſa purga

¶ Secũda pars
Heaude partis pzimũ capituluũ
ecundam conſiderationẽ pꝛoſeqᷣtur

IJxim ergo bꝛeuiter de
pꝛima cõſideratiõe / hoc
eſt de purgatione vicio
mm/ Nuůt qð ad ſecudã
attinet de plantatione virtutum
ſequamur / Hec aüt adeo conex
a ſunt vt vnum ad aliud inſcpabili
ter cõſequamur Eſt qppe humang
animq velut ager ſpiritualis in quo
dum expurgantur vicioeum ſpine⸗
ſequens eſt/vt in eo vixtutum pla

tule inſerantur,· Dicut ergo pꝛimũ

ſic ⁊ ſeaundum Faciliꝰ in ſolitudine
teligionis ꝙᷓ; in pꝛelationis ſolliciti
dine operamur⸗ Qua in te illud cõ
ſiderandum nobis eſt. ꝙ religio eſt
quaſi ſcola vixtutis acquirende a cõ
ſeruande Pꝛelatio vero quaſi ſcala
virtutis iam acquiſite 71 pfecke at
non ſolum in ſe⸗ ſed in alios ex
ercende illa ergo inferioe· iſta ſupe
rioꝛ · illa ſuauioz· iſta ſublimioꝛ⸗ illa
quietłoæideo faclioꝛ· iſta om muni
oe ideo fertilioꝛ· Quapzopter ſum
opere auendum · ne vel religioſus
pꝛelationis ſollicitudinem velut in

fructuoſã deſpitiat / vel pꝛelatus te

ligionis ſolitudinem / velut inutilẽ
conte mpnat / ſed ille pꝛelationi ho
noꝛem · iſte religioni amoeem exhi
beat · Qui vero paſtoꝛalem curam

habet / at ideo vitam tlauſtralem 2

ſelianam tranquillitatem / nõ om
nino ſequi valet »hant tamen ſuſ
pirans deſidetet “ eam vteũqʒ
teſt imitari ſtudeat/ in animo ſo
tlauſtrum ſibi at ſpintualem ſolitu

dinem cnſtituat / vbi ſeſe vireſqʒ ſu

as recolligat / vt ſit facinus vel virtu
tes acquiat „vel acquiſitas auſtodi
at ·

Der tribuo Dirtuttibus heologich
Capitulum ſecůdu

one loquamur / et earu nume

um atqz oꝛdinẽ deſcribam9· SHüut
itaqʒ ſeptem virtutes / quaſi pꝛelate

ſeptem pꝛĩcipales in oto ſpirituali
Ex quibg eterarum virtutum rami

naſcütur · Narum tres pꝛime at p̃

tipue ſunt fides /ſpes /caritas / que

theologice/ id eſt diuine nominãtur

quia pꝛintipaliter animam oedinẽt
ad finem ſupꝛemum qui dens eſt⸗

Virtutes autẽ alie cira ea que ad
ſinem ſunt verſantur Fide ergo bo

nitatem finis agnoſcim / caritate

deſideramus / ſpe vero fidugiam op

tinendi habemus/ Fide agnoſcim
quo debem tẽdere / caritate adð illud

amamus peruenue / ſpe onfidimꝰ
pertigere Lũq; anime noſtre vites
imperfecte i in ſuis actibg at diminu
te ſint / vis rationalis ĩ ognoſcẽ do /
vis oonaupiſcibilis in volendo / vie⸗
iraſeibilis in exequendo »Fides eſt
directio og nitionis in rationali Ca

ritas eſt oedinatio valitionis in on

Ed iam de virtutum plantatt

etutio nis i in iraſcibili „Quia vero

ardua eſt via qua in deum tenditur

et anime virbus inacreſſibilis niſi
diuina virtute iuuetur / deo fides
diuine veritati ſpes diuine poteſ
tati / caritas diuine bonitati peni
tus innititur / Per fidem deus ſue
veritatis lumine animam dirigit *

Ber ſpem ſue poteſtatis iuuamen

erigit · Per caritatem ſue bonitatieè

duledine trahit / trahendo ſuaucter

allicit Ailiciendo ſecu eam ſpuͦaliter

vnit; 27 tanq virginem aſtam ſibi
deſponſando oniungit Virginitas

eni mentis in hot conſiſtit; vt fides
ſit integra / ſpes ſolida caritas ſin

Era⸗

(dDe quatuoe vtutibus cardinali

bue, ¶ Capitulum tercum⸗

WVnt autem alie quatuoe vir
tutee pꝛudentia; temperanti
a/ 2titudo / iuſticia⸗ qute caurdinales

ommuniter no minantur · Vel qn
ter etarum pꝛeminentiamaut pꝛin

tipalitatem / qua ceteris virtutibus
moealibus pꝛeferuntur vt alie ad
eas quodam modo reducuntur Vel
quia ſieut hoſtium cardmi / ſit moꝛa
lis wnuerſatio eis in nititur Vel qꝛ
ſicit cardo ſtabihs manet / in quo
hoſtium vtitur · ſic hee vtutes ſta

biles ſunt. het ea circa que Vſantur
illa videlict quibus ad vltimũ ſinẽ

vtendum eſt / ontinua mutabilitate
voluantur · Pꝛudentia igitur ani
mam tenet in rationabili veritgte /
ne ab ea per ignorantiam errorem

aut curjoſitatem reedat „»Tempe

rantia eam enet in mediotri neſſi
tate· ne per ſuperfluitatem aut di
minutionem exedat · Koꝛtitudo te
net in animi equali tate et quedam

equali ſtabilitate ne aduerſitas eũ

deiciat Juſticia in pꝛoximi vtilitate/
ne ei nocat ſed vtiliter ꝓfiaat Hee
itaq; virtutes in hoie motus viriũ

anime dirigunt Pꝛudentia actu ra

tionalisqui eſt bonũ æ malum diß
cernere⸗ Temperantia actu concupiſ

ribilisqui eſt / velle bonu deleckabi

leKoꝛtitudo actum iraſcibilis/ qui ẽè/
aggredi arduum ⁊: ſuſtinere diffiale

Juſticia vero actus hominis quos a

lie vtutes dirigũt teſpeuũ ſui / viree

omnes circliendo dirigit treſpcũ pxi 4

mi Harum quoqʒ virtutum nume

rus ſufficientia ex eoꝛum officijs
derclaratur Pꝛudentia quaſi lumen
Pferens intellectum dirigt t Tnplex
autem alia virtus ea quaſi lucernaã
ſequons affectum perficit, videlicet
temperantia reſpettu eius qð infra

nos eſt Foꝛtitudo reſpettu eiꝰ quod

contra nos eſt Juſticia vero reſpectu
rig að iuxta nos eſt aut ſupꝛa nos
eſt id eſt pꝛoximi et dei Pꝛzudentia

ergo eſt in eligendis· temperantia

in vtendis/ ſoꝛtitudo i in tolerandis /

iuſticia in diſtribuendis Harum pꝛe

terea virtutum effettus cõtra quatu
Oe oeiginales defectus militant / on

tra ignoeantia pꝛudentie ognitio⸗
contra concupiſtentiam temperatie

modera tio contra infirmitatem ſoꝛ

titudinis roboꝛatio⸗/ contra maligni

tatem iuſticie tectitudo His deniqʒ

ruatuoe Vtutihus velut quatuoe pze

Kioſis lapidibue xpꝛiſti ſponſe woꝛz o
na quaſi totidem ſtellis rutilans de
oꝛatur Pꝛudentiam habet a parte
ante rioꝛi vt caueat a malis ſuturie?
Juſtiaam a parte poſterioei⸗ ut ſatiſ
fauat de pꝛetentis / temperantam
a dextris ne eleuetur in pꝛoſperis:
poꝛtindinem aſiniſtns/ ne ſucübat
in aduerſis 7

de e diſtinctione virtutum cardi
nal Köm quoſdam philoſophos
Capitul quartum⸗

Vidam at philoſophi pꝛedie
eas virtutes varijs gradibues

inxerũt· dicctes quatuoe eſſe qua

ternarum genera virtutu⸗· Ex hiys
pꝛime politiœ nominantur· ſecude
purgatoꝛie/ tercie animi iã purga
tquarte exemplares · / Politie
ſunt hominis in quantum ſocialem
animal eſt Vüs boni vin teipubli
æe conſulunt . et vꝛbes tuentur Hijs
parentes venerantur liberos amãt
pꝛoximos diligunt · Pꝛudentie ve
ro hominis politici officum eſt vni
uerſa g ogitat vel agit ad rationis
noꝛma dirigere at nichil p̃ter rectum
velle vel faere Temperantie nithil
appetere penitendum. in nullo mo
deratione legem excdere· ſub iugo
rationis aipiditatem domare ſoꝛti
tudinis eſt animum ſupzꝛa periculi
metum agere · nichilqʒ niſi turpia ti
mere tolerare foꝛtiter vel aduerſa
vel pꝛoſpera⸗ Juſtiae vero Enane
xe vniauqʒ quod ſium eſt- /

/ HSeainde virtutes quas purga

toꝛias vocant / hoĩs ſunt in quantũ
diuinitatis capax eſt. ſoluqʒ animũ
eius expediunt/ qui decernit ſe a wꝛz
pocis cotagione purgare⸗ et quada
humanon fuga⸗ ſolis ſe ingerere di
uinis Hee ſunt ocioſoꝝ· qui reꝝ pub
licarum actibus ſe ſequeſtrant Has
quida virtutes philozophãtium no
minant ⸗- apud quos virtutum offi
cia ſic diſpenſant·PBꝛudentie eſſe di
cunt mundũu iſtum omnia que in
müdo ſunt / diuinoꝛum cõtemplatio
ne deſpiete· omnẽqʒ animi oogita
tionem in ſola diuina dirigere Tem
perantie omnia telinquere / in quan
tum natura patitur / que wꝛpis vſg
re quirit Roꝛ titudinis / non terreri ani

ma a oꝛpe quodamodo duchu phi

loſophie reedentem / nec altitudinẽ
pfecte ad ſupna aſtenſionis hoerere
Juſticie ad vnam pꝛopoſiti huius .

ſentire viam⸗ in hant dirigere vni

uſcuiuſqʒ virtutis obſequiũ / Ter
cie virtutes ſunt purgati deſecatiqʒ
animi / et ab omni mundi huig aſp

li / reliquo omnes per dedinem deſlu

unt/ Ilic pꝛudentia eſt/ mens ipſa
diuinna Temperantia quoq;ʒ / que ĩ
ſe perpetua intentione onuerſa eſt⸗
oetitudo eſt / ꝙ ſemper eadem ma

net / net aliquando mutatur Juſtic

a ꝙ perhenni lege⸗ a ſempiterna o
peris ſui atinuatione non flectitur.
/O ꝙ ſelies illos philoſophos
dixerim qui pꝛemiſſos virtuoſe ſub
lmitatis gradꝰ nõ tam verbis elo
qui ꝙ; factis aſſequi meruerint //
Sed non eſt het infidelium ſed xpi
anoꝛ ů phoeu perſectiosnet huãne
dultrie opꝰ/ſed diuie grẽ Btina ta
mẽ phi xp̃iani:. vtinã theologi. vti
na religioſi a plati / hec qᷓ a gẽtilibꝰ
phüloſophis dicta 7 ſcripta ſunt me
moꝛiter tentat: a ea que illi pꝛopꝛi
a virtute ſuperbe pꝛeſumere auſi ſüt

humiliter ꝑficere deo auxiliante ſiu

deet
De virtutum diſtinctione ſceðm
phuoſ⸗ Ploe peripatheticos

5 aplm quintum⸗

— —

anr mi E 1Zat at peripathetiwꝛum pho
gine deterſi AAlic pꝛudentie eſt dii rum pꝛineps ariſcotiles ccãa
na non quaſ in electionẽ pzeferree gquandam virtutem heroycam ſõp

ſed ſola noſſe / et her tanqỹ nichil ali niauerit quam velut diuinam quaſi
ud ſit intuen Temperatie terrenas ſupꝛza humaitatis vires poſuit/ hat

cupiditates non repꝛimere · ſed peni
tus obliuiſci Foetitudinis paſſiones
ignoeare non vinere⸗ vt neſciat iraſ
n· cupiat nichil Juſticie ita aim ſuꝑ
na 7 diuina mente ſoaari⸗ vt imitan
do perpetuum cum ea ſedus ſernet
/ Quarte virtutes exemplares
diaintur que in ipſa diumna mente
onſiſtunt a quarmm exemplo yden

tamẽ parum pꝛoſecutus de virtuti
bus ſolum quantum naturalis rati
e patitur locutus eſt· a eas in ethy
cis diſtinguens in intellectuales 7
aff ionales diuiſit · QNuarum nume
rum 2 offitia in tractatu noſtro de
anima⸗ hoc modo bꝛeuiter eollegi

mus-Intellectuales enim virtutes

dicuntur que intellectum perfiaunt /

— 1

Et hee quingz ſunt Ars pꝛudentia
ſcientia intellecus a ſapientia/qua
rum ſufficientia ſit aæipitur · Quia
omnis huiuſmodi virtus aut eſt ar
u ontingens aut cira neœſſarium

Si pꝛimã aut eſt cirea oontingene
factibile et ſic eſt ars/ aut ärca on

tingens agibile et ſic eſt pꝛudentia
Eſt enm differentia inter facibue
et agibile ſicut inter factionem et ge
tionem· nam actio eſt operatio ma
nens in operante Kactio vero eſt
operatio extra operantem tranſi

ene⸗ Di autem virtus ſit cra ne

ceſſarium / vel eſt ara necſſarium
in eſſendo / ſiaut ſunt deus et intel

ligentie / ſic eſt ſapientia / vel erx/

a neœſſanum in ſignificando / et

hot dupliciter / quia vel cra neeſſa
rium quod eſt cooncluſio demonſtra
tioms 2 ſit eſt ſcientia / vel crca ne
ceſſariũ qð eſt demõ ſtrationſs pꝛin

cipium7 ſic eſt intellectus / Vir
tutes autem affectionales ſunt/que
affectum ſeu appetitum æ pꝛecpue
voluntatem perficũt Et hee moꝛa
les vocantur/quia ex moxe id eſt ex
aſſuefactione⸗ et boni operis onſue
tudine generan? / Quarũ diſtint

tio ⁊ ſufficientia ſic aſſignatur / quia.
omnis mocalis vtus reſpicit aliqð

bonum tanq obiectum pzꝛoſequen

dum vel eig oppoſitum tanq; ſugi

endum Omne autem bonum circa
qð vſanair moꝛes hominũ aut eſt
vtile aut honoꝛabile aut delectabile
Si quis ergo virtuoſe ſe habet cir

c btile aut circa vtula omunia et

ſic ẽ iuſticia 2⁊ maxime amutatiua⸗

quia cnpiẽdo large iuſticiã nd mul

en alia ſe extendit. Vel circa vtilia

pꝛopꝛia ſicut ſunt diuicie pꝛopꝛie-
Et hot contingit dupliciter/ qꝛ vel
ſimpliciter ? abſolute / 2 ſit eſt libe
ralitas⸗/ vel ſcm quid et c quadã
excellentia arduitate / ſciliet circa
magnos ſumptus ⁊ ſit eſt magni
ſiœntia · Di vero quis ſe habet vir
tuoſe cirea honoꝛabile · Vel cirta ho
mines mediotres/a het a quibuſdãa
vocatur philotomia Vel cirea ho
mines arduos 7 magnas dignita
tes ſic eſt magnanimitas Hi au
tem cira delectabile hot gtingit du
pliciter / vel pꝛiuatiue videlicz oppo
ſita delectabiliu⸗ id eſt triſtabilꝛa et
terribilia aggrediendo ſit eſt ſoꝛti
tudo · vel poſitiue ſciliet delecabili
a pꝛoſequendo · Et hoc dupliater·
vel cirea delectabilia ad vitam / aut
ſimpliciter / aut ſcᷣm quid neceſſari

a / 7 ſic eſt temperantia / Bel circa
delectabilia ad onuerſationem hu

manum dedenter pertinẽtia Et hoe
tripliciter / quia vel ſcm actum po
tentie oncupiſcibilis / 1 ſic eſt amici
tia / que alio nomine diaitur ſodali
tas / vel ſcm actum potentie iraſci

bilis a⁄â ſic eſt maſuetido / vel ſcm

actum potentie rationalis Et hoe
iterum tripliater / quia vel hot oon
tingit ex eo ꝙ virtuoſus rationabi

liter a delectabiliter ſe habet cum

alijs in oollloquijs / 2 ſic eſt aff abili
tas· Vel ex eo ꝙ ſe alie non exhi
bet fallaciter/ ſed qualis eſt / talem
ſe oſtendit in factis 2 dittis· 17 hee
Vtus voctur ventas Vel ĩ hoc

iõplacene ſe habet in ludie 7 iolie⸗

hec dicitur eutrapelia / ab eu qo ẽE

bonum tropos ouerſioquaſi oĩa
chuertens in bonũ
¶ De virtutib Ptinẽtibus ad pꝛu

d . ntiam ¶ Capitulũ ſextum⸗

.

(ZJot auts peripathetici 7 alij
entiles philoſophi de virtuti
bue mul ta ſubtiliter diſputauerint
Mura tamẽ q magise ſalubꝛiter de
eis tractauerunt theologi et philo
ſophi xpꝛiſtiani earum ſerutatozꝛes
peritiſſimi perfectiſſimi ſectatoꝛ es
Ad illas tamẽ cardinales virtutes

quas p̃̊no miauimꝰ ſingulas aliae

quidem reducere ſatis vtiliter onati
ſunt Ad pꝛudentiam illas que ſunt
circa cõſiliabilia · Ad temperantiam
illas que ſunt circa delecktabilia · Ad
foꝛ titudinem illas que ſunt circa ter

nbilia / Ad iuſticiam illas que ſunt

circa om municbilia // Nec autẽ
qualiter effirere curauerint bꝛeuiter
diſcurrere temptabimus Ad pꝛudẽ
tiam igitur pertinent / ratio ſiue diſ
tretio / memoꝛia / intelligentia / pꝛout
dentia / circuſpectio / cautio / otilitas
1/ Kationis ſen diſcretionis eſt in
ter bonuũ malum / vel iter duo bo
na quid meli⸗ / aut inter duo mala

quid peiꝰ ſit rationis iuditio diſcer

nere · Memoꝛie eſt rewz dari pꝛeteri
ca Intelligetie pꝛoſpiœre pꝛeſentia
Pꝛouidentie pꝛemeditari futura⸗
Mam pꝛudentis anim tribus tem
poibꝰ diſpẽſatur pꝛeterita retoꝛda
tur/pꝛeſentia oꝛdinat / fſutura pꝛoui
det ; Pꝛouidentin enim dicitur qua

6⁶

ſi pꝛocul videno/cuiq officium eſt ex
pꝛeteritis a pꝛeſentibus futura pet
pendere »Cirtcuſpectionis eſt inter
contraria vicia medium tenere in
ter duo mala minus eligere Dn
dicka eſt crcuſpectio / quaſi circuqua
qʒ inſpectio- Cautioms eſt a virtu

ubus vicia qaue virtutum ſpeciem ñ

ſerunt diſcernere at diſcernendo ca
ugre· / Mam illa vicia pernicioſi
us decipiut/ que ſe ſub velamine vir
tutis tegut/quia tanto nequioꝛa ſũt
quanto eſſe vicia minime ognoſcũ
turx / / Doalitas eſt quid aut quali
ter doendum vel diſcendum ſit eru
dire Mact dockee efficit vt doxen
do inſtruat ; inſtruendo placat⸗ pla
cndo alliciat / 1 ad bene agendum
pꝛomoucat Het diſcipulum uere
faat in inquirendo vanam curoſita
tem in ſtudendo vagam inſtabilita
tem· In tranſcurrendo nimiam ve
locitatem / ſicq; eum dirigit vt dili
genter querat vtilia/ſtabiliter ſtude
at ſalubꝛia⸗perſeueranter teneat / qᷓ

eſſe didicerit virtuoſa

¶ De virtutibus pertinentibus ad
ennerantiam.⸗ A S.

Capitulũ vij⸗
temperantiam pertinẽt gti
Mtia / clementia / modeſtia / ſo
bꝛietas / ſeu abſtinentia / aſtitas ſeu

puditiciaContinẽtia regit animũ⸗

quãtum ad appe titum boni ꝗꝓpꝛij⸗
Clemẽtia quatu ad appetitu mali
alieni Modeſtia quatũ ad geſtũ ex
terioꝛis modi· / Vnde modeſtia
dz quaſi modi tẽpãtia Moddenim

*

ved inat ſeruandzeſt exterius ſedm
pſone d gnitatem vel conditionem
ſes m temꝑ s opoetunitatem/ſeðm
loa con gruitatem / ſeruadus eſt mo
dus in verbo / in riſu / in oꝛpoeis mo
ſi mẽbꝛo ũ ſitu /ĩ geſtu· ĩ hitu / in
eultu/ in occupatioe / 1 oco / vel in qui
et / deniqʒ in omni virtutis achu //
HSobꝛietas que ecia abſtinentia vel
uandoqʒ parcitas dicitur animaã
regit circa dele tatiões q̃ ſunt ſcð m
guſtů // Caſtitas vero que quan
dogʒ pudicicia nominatur circa de
lectationes que ſunt ſeðᷣm tactum
maxime quantum ad witum/2 het
appꝛopꝛiate cõtinentia dicitur / liet
continentie nomen extendatur / non
ſolum ad temperantiam in oedinati
uppetitus delectandi / ſed eciam ĩioꝛ
dinati appetitus habendi / nec ſolũ
ad voluptatem carnaliũ deliciarũ⸗
ſed eciam ad aupiditatem tempora
lium diuiciarum moderationis gu

bernatione refrenẽ dam // Magie

tamen ommuniter otinentia ſumi
tur pꝛo caſtitate ſeu abſtinẽtia ab õ

m citu illicito · Et her multipharie

diuiditur · Nam inter continentes /

quidam ſit ab illicito witu abſtinent
litito vtuntur / quoeum continenti

a dicitur caſtitas coningalis· Qui
dam vero abſtinẽt ab vtroqz hoc
in dupliti ſtatu poteſt cõtingere / vel
in eis qui habent integritatem car
nis pzopoſitum ſeruande perpe
tue in oeruptionis quoꝛum eſt caſti
ceas virginalis vel in eis qui marnis
integritatem non hebent / quoꝛ um
unentia quo ad gerſonas que ĩ ma

trimonio fuerunt diritur caſtitas vi
dualis / quo ad alias vero non eſt
ei ſpeciale nomen impoſitum lieet
aut ctinentia pzincipaliter reſpicat
delectationem toitus quia illa pze
ripua eſt inter delectationes tack9⸗
tamen eciam alias voluptates que

tactum allicaunt moderatur⸗ vt in

ſuauitate veſtium / leccoeum vnguẽ
toꝛum⸗ balneoꝛum carnaliũqʒ con

tactuum/ non ſolum genitalium⸗

ſed 2 alioꝛum mẽbꝛoꝛum / Tem
perantia inſuper adhibenda eſt no

ſolum cire delectationes ſenſuum
guſtus 1 tactus / ſed ecam viſus au

Ditus olfactus ſed non ſunt vſita

ta nomina virtutum que hijs trabg

appzꝛopzꝛiantur ſenſibus

Der virtltibus pertinentibus ad
foꝛ titudinem
¶Capitulum octauũ „

aſd foꝛtitudinem pertinẽt mag

Ananimitas · ſiducia· ſeauritas·
pacientia/ cõſtantia magniſicentia⸗

tur/ qaia ſoꝛtitudo animi debilita
tem expellit- et eius magnitudi

nem efficit / In quantum vero

ſoꝛtitudo debilitati oppomitur „tri
plex per eam animi debilitas expel

litur „»Pꝛzima eſt nimia paſſibili

tas a malo futuro que timiditas

votatur/12 contra hac eſt ſecuritas⸗

Seaunda eſt nimia paſſibilitas a

pꝛeſenti malo que teneritudo vel

.

animi mollicies dicitur⸗ca cõtra hat
eſt pacientia⸗/ Tercia eſt nimia inſta

bilitas in ppoſito que ſimilis virge

debili aus arudini veto agitate fana
liter in omnẽ partem flectitur & c
tra hat eſt onſtantia⸗ In quantum

vero ſoꝛtitudo animi mag nitudinẽ

efficit tribus partibg diſtinguitur⸗

habet enim eig actus pꝛinupiũ me
dium finem · Quantum ad pꝛin
cipium ad eam ptinet magnanimi

tas / que eſt rationabilis terribilium

aggreſſio · Quatum ad mediũ fidu
tia que eſt rei inchoate ſeaira Pfecu

tio/a eam ad ſinem pducẽdi firma

ſpes a expectatio- Quantum ad fi

nem / mag nificentia/ que ẽ / rer gel
ram m ſelix cöſihematio⸗

¶ De viratbo ptinẽtiby ad iuſtici

¶Capitulũ nonũ⸗

— ) d inſticia perkinent multe vir
tutes quas varij varie aſſig

nant· NMa quida eã diuidũt in ſeuen
tntẽ q liberalitatẽ Eſt autem ſeueri

tas virtus debito ſupplicio wercs

iniuriam liberalitas vero virtus

beneficioeum erogatrix- auam pꝛo
affectu benignitatem / pꝛo effcã be

neficentia vocantet het tota pſiſtit

in tribuendo retribuendo · Quam
in ſeptem ptes diuidunt · religionẽ /
pietatem/ innoctia / amicina reuedẽ
tam / goꝛdiam / miſericꝛ dia“ Qui
dam vero iuſticum in quinq; Ptes
diſtribuũt/ viz obedientiam que eſt
reſpectu ſupioꝛum / diſciplinam que

7

eſt reſpcu infenoeum / equitatem qut

eſt reſpectu paris / veritatem u fide
Nitatem que ad omnes pertinent⸗

Quidam autem duo ad iuſticia pti

nete dicut/ vvelle omnibd pꝛodeſſe

2 nulli no ere / que duobg pꝛecptis

legie naturalis gueniut / / Dz ge

neralioe at perfectioꝛ iuſtice diuiſio

hot modo poterit aſſignar· NMam
cum ſit officium iuſticie vniaugz ted

dere quod ſuum eſt queda debem
oômnibus vt dilectionem caritatem
fidem Quedam vero non omni
bus generaliter ſed ſpecialiter aliq;

bus debemus / vt quedam ſuperioꝛi
bus/quedam inſeriozibus quedam
equalibus vt iam pꝛetactum eſt /

Sed aliquid ſpeciale debemd no

bis ſpecialiter coniunctis vt parenti

bus et patrie beniuolis at cõſangui
neis pietatem // His autem qui

beneficia wonferunt gracam / Vijs

qui mala inferunt vindicatonem⸗

Hijs qui miſerabiliter mala ferunt

miſericoꝛ diam Amplig inter ea que

ſuperioꝛi debẽtur / aliqd ẽ qdð ſoli de

betur deo / vt latria que a quibuſda
vocatur religio / Aliud ꝙ ſoli debet
treature / vt dulia que greaum nomẽ
eſt / qd latine ſeruitus interpꝛetatur
Et liet ſeruitus wmmunis deo et
cuicũq; alteri quandoqʒ dulia vode
tur/tamen ſicut latria / dicitur cultg
ſoli deo debitg exhibitꝰ Vnde 2 y
dolatria ẽ qua id qð ſoli deo debet᷑
ydolis datur⸗ ſit dulia appzopꝛ iate
nuntupatur honoe ſeu cultus debi

tus et exhibitus creature·/ Aliud

autem eſt quod et creatoꝛi et cteatu
te debetur / gt vtriqʒ liet lcðm ma

gis 2 minus exhibetur vt reuerenti
a obedientla // De pꝛedickis ve
