taa / (BEn ſcm pdeam dupliam
.ſiterationem / quuda inter paſſiões
talẽ aſſignat diſticonem.Fan ois.

phaſſio uel eſt potentie gcupiſcibilis
uel iraſcibi i potẽtie gcupiſcibik.

hot eſt tuphciter,⸗ Wel generaluer.
quatum ad intlinationem ? ſic ſi ſit
reſpcũ boni eſt dilão uel amoe⸗ 2ſi

reſpceu mali eſt odiũ uel ranoꝛz⸗ ni⸗
chu enim aliud rancoꝛz ꝙ;ᷓ odium.

iutteratum⸗ Mei quatu ad motum.

ſeu ſernc,aſit Eet ſit ſi ſit in bonu
eſt deſideriũ⸗2 ſi in malum eſt ſuga
uel hoeroꝛ; innomiata enim eſt paſ
ſio oppoſita deſiderioet qnqʒ vocat

timoe ut patz in pᷣædẽti capio⸗ Bel
quantum ad aſecutionẽ⸗ ſit ſi ſit ĩ.

bonu eſt delcatio gaudiũ uel letiaa⸗
q ſi in malum eſt doloꝛ uel triſticia⸗
( Di vero potentie iraſcibilis· ul

eſt reſpecu boni aggrediendi / a ſit
eſt ſpes uel reſpeũ boni ſugiendi / et
ſit eſt deſperatio · uel eſt reſpeu mali
aggrediendi/ 2u ſit eſt auga uel reſ

pectu mali ſugiendi⸗ 2 ſit eſt timoꝛ

Ira autem videtur eſſe quedam paſ
lio ompoſita cui non eſt alia paſſio

contrara / uel ſi ſit eſt innominata⸗
Pꝛedicte autem duuſionis modifi
catio/a pꝛedicarum paſſionum anp
pzopziata diſtinctio magie patet
ex pꝛedictis in pꝛeœdenti⸗ et cciam

ex dieendis in pꝛeſenti mnpituloide

1u9 pertranſſon
cia ꝑs de muſis paſſionũ
Sz quantum ad cauſas harum
paſlionum ſciendum eſt ꝙ due ſunt
in genere: extrinſeca ſciliet intin
ſeca / (Extrinſea cauſa eſt obiectũ

boni uel mali· Nct enim in aliqua
paſſione ut in ira ucl ſpe obieccum

habeat ſpecialiter rationem ardui⸗

tñ generaliter in qualibet obiecum

habet rationem boni uel mali/ uel

guenientis aut diſcouenientis⸗ ſine

Placntis aut diſplienis Vnde

ſcdðm hoc ad vanationem obiecoꝝ

ſequutur variatio paſſionum ut pa
tzã melodijs / ludis / tripudijs / a pic
turis· // (Intninſeca vero cauſa cſt

duplex, quarum vna habet ration⸗

officientis / ſcliet ymaginatio ſeu eſ

timatio aliau ſub ratione boni uel

mali / placentis uel diſplicentis⸗
Quicquid enim ymaginatur ſub ra

tione tali· ita ꝙ tale eſtimetur eſſe
qᷓ;uis ſit aliter in re tamen animũ

mouet et ozꝛpus immutat · Vnde
vis huiuſ modi motiua / ymaginati
ue ſeu eſtim atiue virtuts non ſolũ
patet in vigilijs / ſed ecam in ſomp

a eſtimata coõtingit doꝛmiẽtes opa

—

nE
e
nad.
node

vigilantium exercere⸗ (Alia vero
auſa intrinſe habz ronem diſponẽ
tisdiſpoſitio autem ad geneationẽ

paſſionũ in trib pz ĩapaliter oſiſtit⸗
ſciz in mẽbꝛ is ſeu membꝛoꝝ coplexi
one in ſpiritib 2 ſanguine⸗ In mem
bꝛis ſiqui ſeu mẽbzoꝝ cõplexiõe⸗
quoniam diuerſitas Aplexiõis in e
is/7 maxime oꝛ dis inclinat ad di
uerſae paſſiones mentis quia oim
mẽbꝛa ſint inſtrumenta aie ſeu virtu
tie: la en cũ eis pꝛoõptiꝰ oper tur ad
q̃ ipa ex ſui aplexione Pnmꝗ inclina

tur In ſpiritibq at, quonia ſpũe ecia
quodamõ virtutis inſtrumẽtum ſi

cut æ mẽbꝛũ/nõ tamẽ pzincipale et
ĩmediatũ · mediatũ 7 di ſpoſitiuũ⸗
quua e inſtrumẽtum aĩe no eſt ni
ſi oeganũ au ipſa ſicut fozma mo

toz Liügitur imediate⸗ ſpus tamen

aliqualiter dietur iſtrumctum qua

mẽbꝛ oꝝ ſeu iſtrumẽ toꝝ diſpoſitiuũ
ideo e ex diuerſitate inſtrumentoꝝ
ſequatur duuerſitas actio nũ⸗ ſicut di
uerſa mẽbzoꝝ oplexio, ſic ? duier
ſa ſpuum diſpoſitio / muſa eſt diſpo
ſitiua diuerſarũ paſſionũ / In ſan
gnine vero quoniã tũ mẽbꝛũ ᷓ ſpi
ritus recdpiũt diſpoſitionẽ a ſaguis
dierſi ate / ta a cõmuni materia⸗
ideo ſaguis diſpoſitio auſa ã qdam ẽ
pzeparans ad p̃deã acadetia⸗ Ber
bi graca DHangius ſubtilis 2 clarg
in ſba: tẽperatꝰ vero in qualita tib
cũ ſpus generet ſplendidos atqz tem
peratos / diſponit ad leticiam maio
rem vel minoeem⸗ſcm maioes aut
minoꝛem ipſius quantitatem ita
oꝛ tionaliter ſcðm aliam uel alia

ſui diſpoſitionem ad aliam et aliam
diſponit paſſionem/ quod partiaila
riter dearticllare ſpecat ad ſcientia
medirine

Buarea pars eeffechihus paſſi

C Quantum autem ad effectus die
tarum paſſionum cũ dickum ſit ad
genera tionem earum pꝛecedere actu

eſtimationis tanqꝙᷓ; ef ficientis, ideo
pz us dicndum eſt de effectib paſ

ſionum huius virtutis- are quos

pꝛimo o poetet onſiderate! immutan
di oedinem / poſtea immutationis ĩ

pꝛeſſionem

Vndr craa gend odinẽ ſciẽ dũ 5 4.
eſtimatio dupliciti immutat mobꝛ
wz poꝛë e, quia quãdoqʒ mediate mo
ti coꝛdis: ſicut patʒ ĩ vehemẽter paſ

ſionatio, quandoqʒ; vero immediate
ſine tali motu/ qui ſaltem ſit maniſeſ
te 7 no tabi liter perœptibilio⸗ Vnde

liet omnis eſtimatio cum ſit placen

tis aut diſplicentis aliqualiter ſit mo

tiua cosdis⸗quia tamen talis mot⸗
quandoqz a onſueto ſenſibiliter non
diſcernitur immutatio ſequens illa
eſtimationem ſine motu coedis com
muniter fieri dicitur⸗/ ſicut patz ĩ eis
qui ad mingendum aut vomenduũ ꝓ

uocantur cum talia fieri onſpicumt
aut ymaginantur Dimile quoqz in

alijs achibo teperit ut ĩ oſcitatiõe ⁊
ſpandidutioe 2 hmoem illis qui ad
talia diſponuntur Her aũt impſſio
eſtimationie non ſolum maniſe ſtat̃
ĩ topoee eſtimatis, qñʒ ĩ deciſoab
eo perN via agatiõis / na ſi temꝑpe
D ve,

generatlonis ſeu carnalis cmixtlo
nis mẽs generantis attẽte ymag ie
tur circa ferns ſiguras / erit in gene
rato ad hot diſpoſito ſeda figuratio
aut gtraria ſi ecotraro / Cud Ft
aſſignari rõ⸗qz ſpuũs eſt teæptiug et
dtelatiu9 ſoꝛ maru ſiue ſꝑetic ru/qᷓ liœt
in 1p0o nõ ſint ſenſibiles, ĩ coꝛ poeibꝰ
tamẽ a mẽbꝛis diſpoſitis ſacũt ſen
ſibiles imp̃ſſiões. ſicut aer nõ viſibi
lter reapit ſpẽs / quas ꝑ ſpeculũ vi
ſui repñtat. In ſpũ ergo velut in ae

re ſperies ab eſtimatina ꝓpœτι mul

tiplicatur qui tũ tal ſpẽ ifoꝛmatus
ſemini aut mẽbzo opulet᷑ vtrobiqʒ
cm exigẽtiam ſue in foꝛ mationie
virtutem operantem intliuat ſcz foꝛ
Mattud in ſeie a regitiuã in mẽbꝛis
Eorurruruiiigg “ð
DSed tire hmoõi ĩmutatio s ĩp̃ſ
ſciendũ eſt ꝗꝙ duo ſunt eſfeag
in genete auſati ab eſtimatlõe · « ge
neraliter cauſabiles ab omi aĩ paſſi
one⸗ſcʒ mẽbzoꝝ alteratio / a opera
tio nũ ĩmutatio. Mẽbꝛa ei ab eis al
terant᷑ ſeðᷣ m qualitatẽ/a non ſolum
ſcðm qualitates pzꝛimas / ſed qñ qz
ſeðm qualitates ſecudes / ſicut qniaz
ab eſtimatioe uel paſſiõe mẽebza ali
qua mlefiut: aliqua infugidtur · ali

qua oloat aliqua diſcoloꝛat· mem

bꝛa etiam ĩmutãtur ſcem opera tio
nẽ / Et hot maxime patz in motu
toedis ſi ðm cui mutatioĩs exigẽti
am ſeqtur imutatio totius coꝛpis⸗
Verbi gra⸗ Res ꝑ eſtimationẽ ap
p̃henſa allter aliter diuerſimode
mouet oꝛ lowaliter⸗ſez illa qᷓ ſub rõ

ne cõferentis appꝛehe ditur d latẽ do
q̃ vero ſub rõne oppoſiti aſtringẽdo
Non aute m fit in oꝛde hmõi motu

unm uel opationũ variatio a curſuſo

lito / niſi per alterationem pꝛiue fat
tã in ipᷣo· Alis ergo qualitatib pꝛi

us alterat p quas ad pꝛedcõe mo

tus locales maxime diſponit. Hee
ſunt at caliditas a frigiditas ·Naã
illa pꝛintipiũ eſt dilatatiõis iſta ve
ro tonſtrictioms „Opoꝛtet ergo ſi
dilatatio uel tõſtrictio a ſolito curſu
mutetur ꝙ toe pꝛius clefiat aut in

frigitur, ad quas qualitates conſe
gquẽter humiditas uel ſiccitas cono

mitatur⸗. Pzopoecionaliter aut erit

in alijs mẽbꝛis quia ſequuũtur imu
tatione coꝛdis ·

Ded pᷣmiſſa te effectibo eſtia

tionis a paſſionũ toedis deã ſint ge

ni aliter⸗ aligua de eis dicra uüt ſpe

tialiter ( De gaudio letia

¶ Dciẽdũ ? igitur ꝙ in gaudio pu
ro ſiue letica / quua appꝛchẽſũ habet

toõnẽ gferẽtis a delcabik. iõ coꝛ ad ẽ
pmũ mobile toeꝑie 7 q̈libz allud

mẽbꝛũ ꝓhortionaliter mouet ſeðm

ꝛ mã otrurrẽdi q appꝛopinquandi

rei qᷓ talis eſtimat ſcʒ dulatatiõe uel

cxtenſione-quapzopter natura ĩten
ta pꝛepararte membꝛaq maxime oe
gana ſenſus/ a motus ad dilatatio
nem extenſionem influit eis a toe
de naturalem caloeè/ 2 ſpintus qui

bus dilatentur extendantur⸗ Eſt

aute m iſte mot non ſubitg aut iĩpe

tuoſus ̊ ſuauis 2 paulatinq ideo

in omni gaudio cõis effeck eſt coꝛ
paulatim dilatareæ infrigitute⸗

2Alequẽe interioꝛa frigeſcere / 1 exteri
oea eleſcete temperato ſiue natura

u aloꝛe
¶ De triſtiaa

¶ In ttſſticia vero qᷓ opn onit᷑ gaudi

o to ⁊ coepꝰ imutãtur oppoſito mõ
hot exœpto ꝙ ipſa no calefaat iteri

ea / cuig hec eſt muſa. na obiectũ eig
malũ pñs iue giũctu q& cipitur

ſñ aliqua ſpe vitandi· ſiue fugiẽdo⸗

ut ĩ timoee⸗ ſiue tepelledo / ut in ira⸗

ſuie tepugnãdv / vt ui audacia⸗ ideo

ſiplex odiũ illig muſatur in aĩo⸗
ter qð hmõi geptus paulati abß

ipetu coe aſtringit. Et ſic Phibet in
eo ſuffiaẽtem ſpuum genera nonẽ·
2 eciam in mẽbꝛis dif ſuſionẽ⸗ idcir

nõ ſolũ exterioꝛa/ ecia interioza i

frigimuntur/maxime cũ ætera mem
bꝛa / coꝛdis oſtrictionem imitẽt᷑
e ira et audac
In ira aũt obiectu ocipitur mũ ſpe
repellẽdi⸗ a qnter hot ira cõwm ita
tur appetitus vinde, ꝓpter cuig ap
petitus vehemẽtia wlericus ſãguis
mouet᷑ ad toꝛ ut ip̃m inflamet ad
audaciam ĩuadẽdi· Quapꝛopter in
ira ᷣ eciam audacia coede ſupcalefae
to opoetet ip̃m dilatari frequẽtig ſo
lito at totum copꝰ maxiĩe arca exte

noea cum impetu calefieri/ũ ſpirit9

ex appetitu ĩuadẽdi ad illas ꝑtes ſbᷣ

ito moucatur e timoꝛe

¶ In umoer vero obiectu habz rati
onem perculi ſiue terribilisê/a maxt
me vite periauu inferentis⸗qꝛ omẽ
ternibile dictur p mortis reſpectum

que eſt vltimũ terribilium Concipi
tur aute m huluſ modi obiectum nõ

ut ooniunctum / ſed ut adhut ſepara

tum / ideo appetitum excitat ſugien

di⸗ pꝛopter quem appetitum foꝛtẽ

2 ſubitum quem parit ſpes euaden

di / ſangius a ſpirits a toede fugi
unt ⸗ a ipſum ſoꝛtiter conſtringitur

atqʒ ſubito⸗cuuis ſignum eſt ꝙ in ti

mentibus coꝛ tremit 7 vox 7 hane

litus imminuitur· Mam lict caloe

ſpiritus ab exterioꝛibus ad interio
ra tetrahatur · non tamẽ verſqtcoꝛ⸗
ymmo a coede ad interioꝛa⸗ ſciliet
verſils inteſtina mouentur · C uus
ratio eſe quia obiectũ malum coapi
tur non m diffidentia reſiſtendi / H
muum ſpe ſugiendi/ per ſugam euo⸗
dendi⸗ deo caloe a ſpiritus ſugiunt

2 ſe diſfundunt in membꝛis / que
motu ꝓgeſſuo aut dilatationie no

pnt ſe diſponete ad obulandũ terri
bili / qualia ſünt inſtetina⸗ Pꝛopter
qasð didt ariſtotiles ĩ pꝛoblecumatib⸗
win tmẽtibg venter ſoluitur diſſolu

tione humoꝛũ facta tirca inteſtina⸗

pꝛopter wartatiouem taloeu et ſpuů⸗

um in ciſcẽ lois
¶ De aguſtia 7 veretůadaa
In anguſtia autem e verecudia

mouẽtur ſpũ'ea humes ad oppo

ſitas partes / ſciliet nũt ad intenoa
nut vero ad exterioea⸗ In anguſtia

quidem qꝛ partim triſticia parti ira

laboꝛat aĩm / ideo toꝛ laboꝛat oppo
ſitis motib n verecundia vero ſeu
erubeſcẽtin ꝓpter timoeẽ pꝛius mo
uẽt᷑ ̃sa ſãguis ad ĩtra:/qa tamẽ ĩ
cis timoꝛ no eſt de malo repugnati

nature/ ß de malo appe titui aĩali ſeu
volüutati repugnate In vtraqʒ enim
timet᷑ malu qð turpis opimo: F in
ctubeſcẽtia in ipſo actu pñti· in vere
adia aũt ex iã p̃terito. ideo ĩ eis ſta
tim ſpad teſiſtendi gcipi?⸗ quida
œptite ad oppoſitu mouene pfeſti
ſequik⸗ Pter q8 cnloe 7 ſpus ad ex

terioꝛa reuertut //¶ Vñ ex hot patz

ro ꝗpter qua timẽtes oĩno paleſcũt⸗
vorecũdi tube ſcut · Na qꝛ in timo
te malu gcipit᷑ vt tepugnane nature
tũ diffidẽ tia reſiſtẽ di / omino ſaguis
a ſpus ad interioꝛ a tetrahutur⸗. Hʒ

qꝛ in vorecũdia ocipitur ut tepugnas

ttu vo lũ atin natute⸗natura miſ

trat fieẽ tiam teſiſtendi / a ſit mouet

inſtrumẽta ſua verſ partts illas ꝗ

timoee decloeãtur patẽtius / ſciz ad
genas 4 partes vult //(Ex pdit
tis igit᷑ patʒ qualiter ĩ duierſis paſ
ſioibꝰ coꝛ mouetur duierſis motibꝰ⸗
quia in gaudio paulatim dilatat/
maxime verſoy aterioza ſiue verſus
pect9-In triſtida vero paulati ewn
tra⸗ ſcʒ ad interio? a æ verſꝗ deoeſum

In ira vero ſubito Vſus pecto In ti

more ſubito ad oppoſitum „In vete

cũdia ſubito ad vtrugqz In aguſtiave

ro paulati / ( Sccũto patz qualiter
in due rſis paſſionibꝰ mouẽt᷑ ꝓpoꝛti
onaliter ſanguis a ſpuo⸗ ſiue falis
motus ſit per modũ pulſ uel tract9
aut vtroqz modo⸗ſiue ſpote mo ueat᷑
obedientes aic iĩperio- De hot enim
nõ eſt nũc tractada q̃ſtio / ¶ Vlterig
ctiã patz ꝙ ad pdcos effeus multi a
lij ꝓſequũt᷑ per quos toꝛpꝰ ad ſani
tate uel egritudinẽ varie immutat᷑⸗

Hed hoeum conſidera tio et partiaun
laris dearticllatio medicis relinqua
tur⸗

Capitulum decimuquintum
Pꝛima paro de habituum gene

ratione

„ Oſtq trackatum eſt de anime
Ppotentije/ a eatum ackibts 2
paſſionibus⸗ finaliter tractandũu eſt
de ga rum habitnbg pzꝛimo de ha
bituũ generatione z ruptione in

ctlinatiõe generaliter: poſtea de cis
2 eonꝝ diſtinckiõe ſpeaaliter / ¶ Dti

endum eſt igit ꝗy in ppoſito non lo

quimur de habitiby ſupernatualiter

inſuſis / ſed de naturaliter atquiſitis

Tales autem habit ſicut doet cxpe

ſitis act b oppoſiti habitus⸗ ſic eni

ditit ariſtotiles ſecudo ethicoy g edi

ficates dificatoꝛes fit cythariza
tes tithariſte⸗ſic aut iuſta operan
tes iuſti / tẽperata temperati⸗ ſoꝛtia
aut foetes · / (Hed cum ſatis notũ
ſit tam in actibh ; in Vtut:ibo hĩtus
generari ex actib : hoc non eſt ſit in
telligendum ꝙ illa pꝛepoſitio / ex / di
cat habitudinem cauſe matecĩialis qꝛ⸗
ſemper materia manet in facto eſſe⸗
ackus autem et operationts tranſe
unt habitu remanste. net etiamhabi
tudinem cauſe pꝛincipaliter efficiẽ
tis. ſed ſolum habitudinem cauſe diſ
ponentis ſcilitz motus vel actionis
per quem habitus atquiritur„
potentia anime tanꝙ; a pzintipali
efficiente pꝛoducitur⸗ Bnde ſicut al
teratio nõ eſt mateia net agẽs pnti
pale reſpeũ foꝛme ſubſtatialis · P eſt

dtan
tune

anine
bige
düeſt
hn
ten
Kcs
Wn.
naler⸗
guſt⸗
ran
rano
ren
vedi
wenn
farn
Porn
hino
rd
den
tſt⸗
torſe

1

venic

iſfni
niſ⸗ dt
tonis
1740
ſcut 4
espe

.

ocht

apatio uel motꝰ quo agss ipam p

ducit ſic videtur eſſe de ackibg reſpai

hitus ·//(¶ SVz cũ ecia tachu ſit hitũ

vnũ generari ex pluribg actib. hoc

noõ eſt ſic intelligendu ꝙ ex vnic ac

tu nõ poſſit generari habitꝰna ſcĩa

q̃ eſt hitꝰ itellcal p̃t generan ex v
nica o peratiõe / puta ex ſola demõ

ſtratiõe Iicz aut vtꝰ ſeu hitꝰg moea
lis nõ poſſʒ ꝑ fecte a oplete generai
ex vnia oꝑatione quatucũqʒ fozti.
hoc enĩ videtur ipoſſibile / uel ſaltẽ
valde difficlle aim tal vig ſcom a

riſtotile gencatur ꝑ aſſuefactione/qᷓ

reqᷣꝛit oꝑationũ pluralitate Tñ cu
talis hitg ſcð m cõioeẽ ꝓbabiloeẽ
opinionẽ ſit foꝛ ma ĩtẽſibilis ⁊ remiſ
ſibilislicet tals ſoꝛma vulgariter
loquẽdo nõ niſi ſub gradu multũ in
tenſo ſoꝛtiatur nomẽ vtutis Cõcdẽ
du eſt nichiloming ꝙ ex quolibet ac
tu generatur illig foeme ſeu vtutis a
liquis gradꝰ /q; cũ aliqͥs generetut

ex aliquoæ illi ac ſit eui dẽ ronis⸗

nõ eſſz rõ quare aliqd generaret ex
vno plꝰ ꝙ; ex alio/a per aſequẽs ex
quolibz gene ratur aliqd qð e eiuſtẽ

rõms cũ illo qdð generatur ex alio⸗

2 ſic ex quolibet aqu generatur q̃da
ĩperfcã vt ſeu habitg remiſſ 9a ex
pluribꝰ plures gradꝰ / ex quibus re
ſultat intenſioꝛ hitg q̃ per plurium
graduñ eiuſdẽ ronis aggregatione
vocatur Vvtg Cũ enim gradg remiſ

ſus pꝛimo generatus non poſſit po

ni ſub aliquo pꝛedicamento vel ſpe

tie pꝛ edicamenti /niſi ſub pꝛima ſpe

uel diſpoſitio ſi quis dicat nõ

ſit habieus ſed diſpoſitio / nichil re

fert in pꝛopoſito quoniam in pꝛi
ma ſpecie qualitatis habitus diſ

poſitio non videntur differre ſP ecie
ſed ſolum acidentaliter⸗ puta ſe8zʒ
facile ? difficile mobile⸗ Werbi gra

tia· Eiuſdem ſpeciei eſt ſcientia quã
quis habet de vna wncluſione per p

mam demonſtrationem⸗ illa qua

alter habet de eadem per multipli

catam conſiderationem ſuper illam
demonſtrationem/ tamen ille ſci
entie videntur differre ſicut habi
tue 2 diſpoſitio, quia vnus fuacili
ter obliuiſcitur alius non, quare
onſimiliter eſſe videtur in pꝛopoſi

¶Decũdn pars de habituu wꝛrun

4 4 De oꝛ ruptione aũt hab kuu ciẽ?
du eſt ꝙ ſicut ipſi pꝑ act generatur⸗

ſic ꝑ actꝰ atrarios vł hitꝗ ecia wꝛrũ

püũtur⸗ qñ qʒ tñ woꝛ rũpuntur vł deſi
nüt abß otrario wꝛz rupete Verbi
gra Di q̃s ex pᷣma demoͤſtratioẽ ha

beat ſcĩam de aliqua ocluſiobn litet

tal hit acku itelligẽdi eſſate aliq;

diu nat ſit manere · tñ ꝑ tꝑislõ gitu

dinẽ debilitatur tadẽ depditur / ſi
illa demõſtratio vł act9 coͤſidtratio
nis ciren ea nõ frequẽteturde alijs

quoqz hiĩtibg par iudiciũ & videtur
Hor aut amaret difficile. qꝛ ſi
cut nichil generatur ſñ generate⸗ ſit
nichil videtur poſſe oꝛ rupi ſine wꝛ
rumpente/maxime am omne ens
diligat naturaliter ſe permanere Et
quia omne quod mouetur / moue

tur ab aliquo⸗ ſie oẽ qð oꝛrüpitur

wꝛtumpitur ab allquo / certup ti

o ſit qda mutatio: hit ãt nõ apparet

a quo fiat iſta cꝛ tuptio. Dilis eciã
diffiallens eſt de oꝛruptice ſpe ele
ſbilin in medio uel oegano De

1 =

hat at difficultate pꝛobabiliter dia

t quantutiicz cliqua entia ter
deu ſnt p manentis naturt/ natl

mliter diligat ſe pꝑman / tñ nõ pñt

p manere ſine coõſeruante⸗ Zcet autẽ
ti naturali modo multa indigent a

lio cõſeruante quo remoto a onti

nue fluerent in non eſſe Ine alo a2
rpente⸗ aliquu tiaue aha tardi
us ex ſuc nature coditione · Sicut in
men cõſerua ur a luminoſo / quo re
moto lumen coꝛũpitur vel ſem a
liquos ſubito- uel ſem alios ſucreſ
ſiue hit ſine notabili dura tione⸗ et

ſic eſt mutatio ſeu oꝛzruptio⸗ non

eſt mutans aut oꝛzrupens /niſi ſoln
p acricne ſez tr mouene gſeruane/
ſicut dicit anſtotiles in quarto phili
con/ in motu grauis deoeſum pzi
us detent ſurſum eſt algð mouene
n acci& ne ſciz temouene p⸗ ohibẽs
Bitc igitur in Jpoſito qiua habitus
generantur ex actib) ex cie inten

duntur et conſeruantur⸗ideo temo

dius ſi m ꝙ ſunt natute permanẽ
tioes: ſicut diut ariſtotiles ſi do eihi
oꝝ. ꝙ habito merales ſunt perma
nentiozes diſeiplinis⸗
Terda pe de habitun intlina tiote
De intlinatide ve ro habituũ ſeiẽ

dum ideo ponüutur habitus eſſe ĩ

potenſia aciua as expim ue ep eſa
ubuos actil? ipſa potentia ad act

aſimilte Pnioe 1 magis ſtlingta⸗

ꝙ no eſſz niſi ex pꝛioeibꝗ actibus ali

qnud telince ttur in ra iclinas adſe
quentro aci.k hot at volatur hit)⸗

3dto patz q, habitg ſclinat potentia

ad acku⸗? tu ipſa cocurrit ad pꝛ odu
ondũ ip̃m gſue m eiuſtẽ ſꝛeaei?
genere natute cũ acku pꝛioꝛi hitũ ge
nerante ¶ Pz ciren hot eſt magna
difficultas en talis hitus ; diu ma
net ſp ſit pno potende, ymmo ſub
zectiur in ta / quare magis vna vice
itlinat 7 Pdueit actũ ꝗ; alla qa cu

appaorximutto net alia artuſtantia

di fiaat que videatur ad actu requi

n afartt ꝙ ſtãte hitu rõtinue debe
tet ucpzodua cui oppoſitũ erpe
nmur Coͤſimilis quoqʒ difficultos
eſſe videtur de ſpecie intelligibil ſi
ipſa in itelltu ponatur · /Ad að
matio hitg ad potentiam nõ ſuffiot
ad hot ꝙ ipa ꝑ hmõr hitum gtinue
pzoducat actu⸗zNam licet tal hiig
ſit agene naturale 2 natualiter mo
ueat ⸗ iñ in ptote ipius potentie eſt
vt ꝑ hmoi hitum agat Jpter quod

ſecato tertio de aia frequenter di
cum volumus.a per conſequene in
potſtate noſtra eſt talbue non ſem
per vti. ſe d nunc vt iſto 2 non alio
ſieut placœt voluneatt- /¶Vnde
trũq; dependet a voluntate quo ad

„

iti
Pr
on
Ni

ynh

li

ne

1eg
ned.
iN
enne
10
egen
üg
igne
ima
NWN
igi
erce
tingn
ne dete
trpt
lltes
elſ
es
por
ſuffe
n m
ar higg
lite mo
mereſ
m d
gutitnd
lunur

ſart⸗ n

Ginſem

mrali
(vrde
intellige
ticn

ſtame,
te ion

ᷣð

ꝓductionem ackus cõtinuationẽ⸗
vel ſaltem quo ad gtinuationẽ · qð
dio Iter tepentinas vel pꝛimas i
telleciones que nõ ſunt ĩ noſtra po
teſtate quo ad pꝛima carũ ꝓductio
nem. h bene quo ad gtinuationẽ qꝛ

libere poſumꝰ ab illis deſiſtere / liet

aliqñ cũ diffiailtate / ¶ Ex quo vlte
rius patet ꝙ let nram tognitionẽ
ſepe pᷣetut volitio lebera taq; pciał
muſa/ nõ tamẽ ſemp⸗ aꝛ aliqua eſt
repente vel violente cauſata Aliqua

eſt ecia libere habita / qua nõ po dit

volitio elicita. qð aliqui ex hoc pꝛo
bant / aꝛ dubilis aliqua noticia li be

te hita qᷓ nõ eſtagnitaq ꝑ oↄſeques

nõ pꝛius volita⸗ ſicut ena aliqua ẽ

vol tio libera qᷓ nõ eſt volita- aliter

nõ poſſʒ haben aliqua vol tio noua

2 ſic ẽ hbere hĩta⸗a tñ teſpcũ eig nõ

pᷣedit volie eliata⸗qua? ꝛ ///¶ Vñn

dicuüt iſti ꝙ, ſicut volutas eterbpotẽ

tijo hitibꝗ vtit ſic ⁊ poſſibile ẽ vt

ip̃a quodamõ ſcip̃a vtat᷑/qꝛ vti po
tetijs vł hitib nõ ẽ̈ allud ; face il⸗

la oꝑaĩ ſeu illa aplicare ad gzios

act9/tuc eĩi volutas vtit itellea k hĩ⸗

tu qn põtea volüutaie ĩitelligit ſcdz
hĩtu⸗ tüt aũt vtit ſcip̃a cũ in ſe eliat
ꝓꝛiũ actũ Et iſti vſ9 pñt ſit ſeparxi

ſm iſtos qꝛ hõ poteſt aliqn libere
vti ĩte llcũ uel hitu aut ega aau / eſto

nõ tunt vtatur uolũta te ꝓpzio v
lu.ſcʒ eliaẽto volitionẽa ꝑ gꝓſequẽe
habere aliqua itellãonẽ libe re⸗ eſto

ỹ reſpin illi nõ habeat uolitionẽ e
licta /¶Hot tñ poſſʒ facliter mlüůn
niar / diedo ꝙ habere aliqua ĩtellão

nem ſeu alia opationem libere· ni

thil aliud eſt q; habere oꝑationẽ in
trinſe lberam quak eſt voltio/ uk

habere oꝑationẽ a tali lbera uoliti⸗
one eliatu / qualiter no eſt in caſu l

lo⸗quate 1c / (Ded quicquid ſit de
hot ex p̃dictis patz illud qð ad Jno

ſitũ ſufficit⸗ ſcʒ ꝙ licz pote ſint plu

tes hiĩtg eqᷓ pnñtre q potentes ꝓcauſa

re adũ ſuũ⸗ tñ uolũtas p̃t libere nõ

uti iſto· pꝛeciſe non uolẽto utieo / 2
nichiloming ut alio⸗ Ecia ſe 8m ali

quosabß hot ꝙ pꝛius uelit determt

nate uti illo/ de ſnecieb ecia inteller
tualib gſimiliter ẽ oĩno dienduũ /
iet at ut dictũ hitibg utamur tũ

uolumꝰ/tñ eis uti nõ uolumꝰ. niſi

cũ de croꝝ uſu uel obiecto aliquo maꝗ
ackualiter ogitam Hñs at hitũ
no mgitos actnaliter de vſu illig uk
obiecto p̃t moueri ad ogit dũ de iI

lo nõ ſolu a volũtate ß aliũde mul
tipliciter ſciz uel a motoee extrinſeco

ut ab ĩfluẽ ewli/ ub a motoꝛe ĩtriſew
ut a diſpoſitiõe oz pali⸗ uel alia mu

ſa latẽte ſepe tñ fit a volũtate intel

leckui retrahente ab alijs⸗ uel trahẽ
te ad illud/ non tamen ſemper⸗ Bn
de fit ut frequenter habitnatus inci
piat ogitute de aliquo/ neſciat vn
de mouctue ad ogitandum ulud
magis ꝗ; vnum aliud. Et hec de
habitibus generaliter dicta ſint⸗

Quarta pe de habitibe potẽtie

1

ſenſitiunc
Dz de huiuſ mõt habitiby aliqua

ſpedaliter dionen ſunt . Vnde quia

ex actibg cognoſritur hitg ideo ex

diuerſitate achun ccludit diſitas

htuũ⸗ Cu igit ſu dictü ſit quoſdã

ackus ſentiendi, alios acus intelli
gendi⸗a alios actues volendi eſſe in
aia⸗dicendum eſt habitibꝰ / qui ſunt
ꝓostionaliter ponendi in ea⸗27 pzi
us de hitib qui ſunt in pott tia ſenſi
tiua⸗ſecũdo de habitbo intellectibili
b qui ſunt in potentia intellectiua⸗

me ſunt i potentia volitiua //D

end u eſt igitur ꝙ iĩ potẽtia ẽſitiua

ta ggnoſcitiua ꝙ; appetitiua ponẽ di

ſunt habitꝰ · ỹmo eca ſcðm aliquos
in potentia exterius motiua ꝑ quos
ipſa mẽbza ad ſuas opationes ted
tantur agibilia⸗ ſicut ex frequenter

curtete pedes abilitantur ad currẽ

du. 4 ex frequenter loqui lingua ad
Joquendu⸗a ex fre quẽter catare gut

tur ad cantadu Met eſt vt dicut mi
randum ſi potentie motiue mẽ bꝛoꝝ

per aſſuefactionem acquirat ſibi ha

bicum⸗ ita fiat in potentia vegeta
tua,qꝛ ſeð m ↄmentatoꝛẽ in pꝛinti
pio tertij phiſion quida itn allueti

ſunt comedere venenũ ꝙ erat eis ti⸗

bus e nutrimentu Dz quicqd ſit de
hot qꝛ ſoꝛte ad ſaluãdũ pᷣdeã no eſt
nee ponere aliquem hitũ ĩ potenti
a motiua mẽbꝛoꝝ vel ĩ potentia ve
getatia⸗ tñ ſats videt claru ꝙ po
nẽ di ſunt hiĩt in potẽtia ſenſitia⸗ g;

uis ſit dubiũ / vtru ponẽdi ſit ĩ ea hĩ
tus eu vtutes moeales. De hoc ei

ſũt iter doctos gtrarie opiniõ es⸗ q

buſda dicetib virtutes morales eſſe

in appetitu ſenlitio ſubiectie et nõ in

volutate / alijs oppoſitũ aſſerẽtiby
Pußer qua difficultate Phabiliter

dici poteſt virtutes moeales eſſe in

vtroq; liet magis pzindpales ſit

in voluntate· ð ſit patet/ quia

tam appetitus ſenſitiuus ; volun

tas quandoqʒ intlinatur contra uun
dicium rationis/ ideo vt vterq; cõ
tra talem inclinationem pzompte
deleckabikter obediat rationi · in v
troqʒ requi ritur habitus / talis autẽ
eſſe videtur moralis virtus uis
ille qui eſt in voluntate tanq; in po

tentia perfectioei ſit perfectioè virty

(¶ Ad auus amplioeem detlarati

onem ſciendum eſt ꝙ operationes
virtutum moꝛalium poſſũt aſſigna
ri quadz upliœs -Pꝛzꝛime quedam ĩ

manentes voluntati: alie immanẽ
tes ſenſitiuo appetitui · alie inexiſtẽ

tes membzis noſtris toepozalibus/

quibus oꝛ?ganic vtimur ad exercẽ

das exterius operationes⸗ alie

exte rius tranſeuntes Verbi grati
a⸗In opere lberalitatis poſtiỹ rati
o uel pꝛudentia ludicauit hot eſſe iſ
ti dandum / voluntas pꝛimo eligit
hot facere ideo imperat potentijs

inferioz ibus hot facere⸗ ſccundo ap
petitus ſenſitiuus conſentiens impe

rio voluntatis appetit illud idem
fuœre 1 moucet oꝛ poealta membꝛa

ad hot facendu⸗ terco hmõi mem

bꝛa motũ ulũ ab appetitu tetipiũt⸗

quarto vero quandoqʒ in tali execu

tionc a membꝛis motis operatio
nes noſtre in res exte rioꝛes tranſo
unt · // Ex pꝛimis ergo operatio
nib in volnntate generatur habit
wvtuoſus⸗ quia ex bonitate talium

epeationũ / homo dititur moealiter

bong. Et gꝛ a bonitate huiuſmodi

eſit
ia
Mn
mn
ng
lend
balti
Fuis
npo
nrtg
nuti
nes
We
nmen
nenſt
bus,
teri
zalie
gan
utt
ingt
untus
wep
impe
m
enn
lmem
ripiit⸗
ea
entio
zunſ⸗
eratio
habt
alium
Eclir
und

cle tionum volutatis / alie operatio
nes tam intenoees ꝙ; extenoees ex

trinſee recipiũt denominatonẽ mo

tals boni tatis, ideo hitg ex takbus

generatg ſimplicter loquẽdo eſt mo
ralis Vtus . Dz tñ ex ſecudis opati
onib in appetitu ſenſitiuo eciã gene

ratur hitus qᷓ aliquo mõ ? extriſeœ

pt dici virty moealis p quato eſt
mo hitui gfoꝛmis/ a generat ex o
perationibꝰ rœ rõni gſonis/ ymo e
ciam ſce m aliquos ut ſupza tactũ ẽ
ex alijs operationibꝗ generatur vir
tus in potentia vegetatiua uel moti
ua membꝛoꝝ; hot ponere non eſt
necœſſarumn- H
¶ Quinta paro de habitib poten
tie intelle ctuue⸗ .
e habitibg aũt potentie intellet
uue ſciendũ eſt ꝙ ſcᷣm anſtotilem
ſexto ethicon quingz ſunt habitus ĩ
tellectuales qui ſunt virtutes⸗ ſcilicz
ars⸗ pꝛudẽtia. ſcientia⸗intellect9
ſapientia⸗ Zicœt autem alij ſint habi
tus intellectuales ut opinio uel ſuſ
picio/ nõ tamen uocantur uirtutes⸗

quia ſcᷣm illos gtingit ſalſum dix

re uel falſo aſſentire · Pꝛedicarum
uero uirtutum ĩtellectualium ſit pt

ſufficientia aſſignari⸗ua omnie

uirtus intellectuals / ant eſt cirta cõ
tingens / aut tira nereſſarnu. Di pꝛi
mũ. uel eſt cra cõtingens factibile /
ſit eſt ars, aut cira contingens a
gibile / a ſic eſt pꝛudentia⸗Eſt enim
differentia inter agibile 2 factibile⸗
vt patet nono methaphiſice⸗qꝛ atti
o eſt operatio manene in operante⸗
factio autem eſt operatio tranſiene

extra operans/q qnotionaliter diſ
tinguütur agibile 27 factꝛbile⸗ Di ſe
cũdũu · vel ẽ circa necariũ in eſſendo ſi
cut de a itelligẽtie/ ſit ẽ ſapĩa. a
cirra necarũ ĩ ſignificãdo· et hot du
pliciter/qꝛ vł circea nccanũ qð ẽ on
cluſio demoõſtrationis a ſit eſt ſcia⸗
vel arta neeſſarin qð eſt pꝛintipi

um demöſtratioĩs / et ſit eſt inte llet

tuo. Vñ hit nõ ſumitur itelle ct9 P
ipſa potentia intellãua / F pꝛo hĩtu
talis potẽtie crca pꝛima pꝛĩtipia

demöſtrabilia Mam licet nõ ſit ne

eſſarius hitus ad aſſentiendum eis
ſeu ad dicendũ uerũ cirta ca eo ꝙ
tellect9 naturaliter eis aſſentit/ nec
p̃t ciren ea mentiri uel errare / ſiait
dicit anſtotiles ſetudo et quarto me
thaphiſic⸗ tñ ali qñ qpter ſophiſtica
tiones in oppoſitu ocurtentes poſ
ſibile eſt adhe ionẽ debilitaĩ a circa
aliqua que nõ ſunt ſumme euicẽtia
quandaum ſoz midinem generare⸗ ex
frequenti at tõſideratiõe 2 adheſiõe
circa ea/ firmatur aſcenſg adheſio
ut nõ itemeniat foe mido c hot fit
E habitum ex tali frequenti adheſi
one/ a actuali pzintipioꝛum noticia
derelichum inc linatem a fir matem
potentia ĩtelläua ad onſimilem at
tualem noticiam et ad aſſentiendũ
pzimis pꝛ incipijs / et ſi non ſimpli
citer tamen ad magis firmiter ad

herendum/ à1 non foꝛmidandum⸗ et

talem habitum vocamus hit intel
lecum · Non eſt autem hit pꝛeter
mittendum ꝙ pꝛedickhoꝛum habitu

um intelleckualium quidam ſunt pt
titi / ſeilet ars pꝛudẽtia /2 quidam

ſpeculatiui ſcʒ ſcientia inte llcũs ſa
pientia. gra cuig viẽ dum eſt in quo
differant pꝛactica ſpeculatia noti
tia⸗ Et lieet de hot ſint varij modi
dicedi⸗ tñ bꝛ euiter t dici ꝙ a pxi di

citur aliqua noticia pctic Pzaxise

enim grec 1 eſt ꝙ ac? vl opatio
Ine⸗nõ tñ a qualibet oꝑatiõe deno
minatur notiua pꝛactic / ſe d ab illa
que in hoĩs ſeu operatis ptute Vt
ſic deſcribatur pꝛaxis ꝙ eſt oꝑatio ĩ
hoĩs ſeu in o ꝑantis ptute gſiſtens ·
extedendo opatioĩs nomen tam ad
ackionẽ ꝙᷓ; ad factio nẽ Moticia ergo
dicit pꝛactica ſeu opatiua vl acina
vel factiua⸗ nõ qꝛz alid ime diate a
gut vel faciat⸗ſed qꝛ eſt ad opandũ
directiua⸗ſicut meditcinalis ſcia ſani
tatem nõ agit⸗ß ad ea agendu diri
git. Vt ſit deſcribatur noticia Jpꝛit
pzacticn, ꝙ eſt noticia ꝓplexa cm
ſe pꝛaxisid eſt oꝑationis in noſtra
ptãte exñtis ſoꝛ maliter directiua et

oĩs alia notitia dictur ſpeaulatiua

Dic at ſoꝛ maliter qꝛ aliqua eſt no
ticia nõ ꝓpꝛie pꝛacticn que eſt talis

opationis directiua virtualiter qꝛ

notlciam ſice directiua Atinet aliquo

modo cauſaliter ſicut notica medicc⸗

nalis de tõplexionibꝰ humoeũ de
gradibq vtutibg medicinaru non

tinet arnnte ſpecialius

pzꝛaxis direchug a mnis ablg eſt
ſpeculatiuus/qꝛ ex actib pꝛackitis
nõ generatur imediatt hitus zie
ſpeaulatiug⸗net ecõtra / ſimiliter ha
bitus ſpeculatiuꝰ nõ eſt acuũ pꝛacti
ouꝝ iĩmediate elititiuus· net ecotra⸗
per hot apparet pzopoſitum de p̃
dickis habitibus/de quibg ad metha
phi icãa æ mocalem philoſophiam pꝑ

voltiue . ”YYMVMBẽ
¶ De hitib vero potentie vohtine
ſciendu eſt ꝙ ſedðm arſſtotuẽ ſecudo
ſexto ethic hitus humani ſeu v
tutes diuidütur in vtutes intelltua
les ⁊ moꝛales quarum dꝛa hec eſt⸗
q; virtutes ĩtellectualee ſunt in ĩitel

lectu⸗ moerales vero in apetitu ſeu
affectu⸗ et Pcipue in volutate vt die

tum eſt ideo pñt vocari affectiona
les / vocntur tamẽ moralcsa moee⸗
qꝛ ex moꝛe id eſt ex aſſuefactiõe vel
Aſuetudine generantur⸗ ſicut iderhi

oy dz / Liet aut potenta ogniti

ua ſeu intellechma aliquo modo poſ
ſit aſſuefieri 2 in ca poſſit per coonſue
tudine m habitus acquiri⸗ ſicut velle
videt ariſtotiles ijd methaphiſice 2

mẽ tatoꝛ ʒophiſicoꝝ:tñ vt plurimũ

hitus iteilcnalee nõ generatur per

eſt ꝓpz ie pꝛactia / qa talis nõ enui huic modum / e naturalẽ intlina

at qualiter ald eſt agendu· ideo
non eſt ſoz maliter oꝑationis diret
tiua⸗liœt virtualiter gtineat noticia
pꝛactic dirigentem ad ſit vel ſir oꝛ
pus medicandu Ex quibus patz q
omnis habitus eſt pzacticus auus

Iꝛzius actus elicitus eſt foꝛmalter

onem intellectus ad verum / vel p

expientiam aut doctrinam Potenti
a vero appetitiua ad acquirendũ v

tutem ſemper indiget magna habe

re onſuetudinem ſeu aſſuefachionẽ⸗

neo vvtus eig et non virtus intellet

tus vocatur moꝛalie,/quia ex moee

ge
nas
Lge
ſie
ufur
taͤtn⸗
unxi
dnet
hang

cte

tiut
ſude
tiſe
nglat
nhe
rtin ſt
tu
bt e
toor
t⸗
uieh
gagnt
oopo
rcnſve
udele
egummn
cunn pen
erchn
un telg
Ponrnt
enda ö
ncoi⸗
6 lnrt⸗
te .

generabilis Ipſarũ vero virtutũ

moaliũ diſtictio et ſuffiuctia earũ
pt aſſignan hoc modo.qꝛ oĩs Vtues
moealis teſpicit aliquod bonũ taq;

obiectuũ ꝓpſequẽdum . vel eig oppoſitũ

tãq; ſugienduũ · Omne auũt bonũ cir
qn quod verſantur moees hoĩm aut
eſt vuile / aut honoꝛabile / aut delcabi⸗
le. Si ergo hõ vtuoſe ſe habz circa
vtile vel arca vtilia cia⸗? ſit eſt iuſ⸗
ticia / maxime gmutatilua/qꝛ capi-
endo large iuſticiam vt ſe extẽdit ad
iuſtigam cõmutatluam diſtributiua
punitiuã: ſic nõ ſolũ re ſpicit vtilia
ſiue diuicias ſed eciam honoꝛes a de
lcitiones et multas res akae- Yei
tirea vtilia pzia vel diuicias qnzi-
as⸗q hot gtingit dupliater velſim
plicter abſolute/ ſit ẽ liberalitas
vel ſem quid tũ quadaã excllẽua
vel arduitate⸗ ſcz crea magnos ſüp
tusa ſit eſt magnifieentia Si ved
homo habet ſe Ptuoſe cirea honoꝛra
biüle vel arca honoees medioctres⸗et
het virtg eſt innorata/qᷓ mñ a qiubuſ⸗
dam voctur philotomia⸗ vel cirta
honoꝛes arduos dignitatesmag⸗
nas/a ſic eſt magnanimitas Di
autẽ cira delcabile hot ontingit du
plititer vel pꝛiuatiue ſciz oppoſita

delcabilium · id eſt triſtabilia et terr ⸗

bilia aggrediendo / ſic ? ſoꝛ titudo⸗
vel poſitiue ſcz delcabilia pſequẽdo⸗
et hot eſt dupliciter vel circa delchbi⸗
lia ad vita⸗ aut ſimplititer / a ſcm
quid neœſſaria / 2 ſic eſt tempantia⸗
vel airca delcabilia ad cõuerſationẽ
humanam deerter ptinentia· a hoc

tnplioter. qe vel ſeᷣm aaũ potẽtie

gcupi ſcibilis/⁊ ſie ẽ amitcica / qᷓ allo
noie ditik ſodelitas / vel ſem achũ
potẽtie iraſcibulis et ſic eſt maſuetu
do / vel ſcᷣm actu potẽtie rõnalis⸗a
hoc eſt itecũ tripliater⸗qꝛ vel hoc tõ
tingit ĩ hoc ꝙ virtuoſg rõnabiliter
delcabiliter ſe habz cũ alijs hoĩbg

in olloquio/a ſit eſt affabilitas. vel
in hot ꝙꝙ ſe alijs nõ exhibet ſallari
ter / qualis eſt talem ſe oñdit ĩ fat⸗
tie dictis· a het virt vocat᷑ veri⸗
tas. vel in hot ꝙ tõplacẽter ſe habz

in ludis ⁊a iotis/⁊ dititur eutrapeli

a⸗ab en qð eſt bonu æ tropos quod
eſt auerſio/ quaſi oia ouertẽo in bo
nu (Omẽe aut pꝛedchs vtutes qui

da ad quatuoe redutut / quas pzinti
paleo vocãt ſiue cardinalesqz ſicut
oſtiũ in ſuis motibꝰ in carne volui

tur: ſit humana vita in ſuis achioni
bus æ paſſionib hije Ptutibus re
gitur⸗ Hüt autem hec quatuoe vis⸗
tutes pꝛudẽtia / iuſticia/ ſoꝛ titudo et
tꝑ antia Pꝛuttia eſt cirm oſilabila⸗
anuſticia tirca gmunicabilia foꝛti
tudo tira ternbilia tpantia vero cir
en delcabilia⸗Pꝛima at eſt potẽti
a intellectiua/ſecũda i volitiua⸗ ter

tia in iraſcibili· quarta gcupiſcibi

li⸗c ſit tã ex carũ obieco/i; eatum
ſubiecto⸗patet qualiter p eas regiß

toty homo Ziet aũt pꝛudentia quä⸗
tũ ad eig ſubiecũ ſit virtg itellcal⸗
tñ quatũ ad eig obiectũ aliquo mo⸗
do uzuenit cũ vtutibg moꝛalibg a ſcðʒ
hoc pᷣt vocari vtꝗ moꝛalis⸗ nã ip̃a
eſt reñ rõ agibilium que ſunt ꝓpꝛia

materia vtutũ moealiũ Cõueit eti⸗
am cũ vtrß qtũ ad ſue generatiõ its

