unt
Rr
l
vr

tepen
Faue
Pari
dchen
une
agany
as,f
1ltqud
als ner
iüpßßo
do mi
fne vi
aünal
undodi
npumit
guari
enagt
nag
n
ngue
coer
ſlis
unnl
ieuni
odi
non⸗ſ
ttfias
e nul
rles t
gulin
ir lla
ali⸗
eiuſde
9 viſa
diſtin
man
uodu
viſue⸗
6l⸗

poſito cciam vſit in oo obſcuro ap
paret ſibi lux vel ooloe Et iſta appa

ritio lieæt ſit qui dam act videndi im

perfectus,/tamẽ eſt actus veruo⸗ide
o eius obiectum nõ p̃t eſſe nõ ene⸗
ſed nullũ verũ ens poteſt aſſignari
qð ſit eius obiectum/ niſi aliquid ab
obiecto oculo impꝛeſſum⸗ Et ſic eſt
duplex actus videndi. vnus pzim9
reſpecku obiecti, alius ſecundus et

ming perfectus reſpectu illig impꝛeſ

ſi ab obiecto cim pzꝛimo actu viden

di 2 vterqz eſt ſübiectiue in potenti
a vt diſtiguitur contra oeganu⸗ quu

a ſeðm iſtos quodlibet acidens ha

bet — ita ſimplex ſi

ait ipſum · ¶ Vecamnd pars · O
pinio om munioe in p̃diciss
¶ Liot autem het opinio ſit pꝛoba
biliter ſuſtinibꝛilis / nec eam particu
lariter repzobare ſit pzeſentis inten
tionis· tamẽ quo ad gpoſtum / vide
tur contra mentem ariſtotil i ſecudo
de anima dietis / ꝙ ſenſibile poſitu
ſupꝛ a ſenſum nõ facit ſenſum / id eſt
nõ ſentitur· Vnde ſenſ9 nõ ſentit oo
loeem oculi ſui,nec caloꝛẽ nerui ſui /
2 ita de alijs ſẽſibus videtur · Qua

re illa qualitas ſccunda ab obiecto ĩ
pꝛ eſſa cum ſit ĩ o cilo ipſa a viſu nõ

ſentiturx/ net illa apparitio qᷓ dicta

eſt ad illam terminatur⸗ß ad obiet

tum extra vłꝑ ad aliqd aliud de qboy
videbitur poſtea / Poſſet tamen

hit reſponderi ꝙ cum quilibet ſenſ

habeat ꝓpꝛium oeganum/a eciam
pꝛopꝛiũ mediũ gnaturale a giuũctũ
qð notat ariſtotiles de viſu / in de ſẽ
ſu ⁊ ſenſato dieæns⸗/ꝙ nõ in vltimo

oculi ſentit anima ſ in medio: liœt

tole medium magts attrbuatur ſẽ

ſibꝰ cacue a guſtue quia in eis eſt
magis manifeſtum/2 qula alij ſen

ficatũ⸗a hmõi qualitates nõ ſut na

ſus magis a remotis ſentiũt ꝑ me
diñ extrancu/ 7deo qubʒ ſen ginſu
o oegano/a cõnaturali medio / habz
Apꝛias qualitatuas diſpoſitioes ſi
bi conaturales/a illas nõ ſenuũt ſẽ
ſus exterioecs⸗ Vñ deg a natura cir
là vnuͦquodqʒ ozganũu ſẽſitiuũ oedi
nat ꝛpꝗ aliqð immediate ſuppoſi
tum ſibi cnatuale/ 2 cõſiliter quali

te in illũ ſenſũ agere ſua ẽſationz

nd finẽ ne fiat gtnua ſenſatio oœæn
pãs ſẽ ũ ⁊ ĩpediẽs exterioꝝ ſẽ ibili
um pœptionem⸗a hot ſufſict ad a

riſtotil intẽtiõem· led qyter hoc nõ

ſequitur ꝙ ſenq nõ poſſit ſentire ali
as qualitates i ſuo oegano vel on
naturali medio exiſtẽtes, nõ quidẽ
ſibi gnaturales / H aduẽticias æ max
ime excllẽtes- Dit ergo dieretur
in ꝓoſito/a p̃dpue qꝛ non opoꝛtet
ditcẽ ꝙ illa p̃dea qualitas q̃ e ĩ ocu

lo/ a videt᷑ in eo ſit ĩ oegano vi9

AIpꝛ ie de .· ſcz ĩ pupilla ĩ qua fit vii

o⸗ß ĩ oegano large ſũpto vt ſumits

ecdã ꝓ ip̃o cõnaturali medio ipfi tõ
iũcto ſcʒ ĩ aliquo humoee vel in al

qua tunim oculi / (Hed hijs oĩbg

omiſſis videt᷑ ꝙ nõ ſit ĩ oculo talis

vergwloe viſibik ſpẽs obiecti alte
rig rõnis. qʒ mũ dictu ſit talẽ p̃em
eſſe ĩ medio nõ eſt negãdũ talem eſ
ſe ĩ oegano cũ ipᷣm nõ mino ſit ipſi
us ſuſceptiuũ q; mediũ⸗ ¶ Tertcia

a8 dr ſpeby ſenſꝗ interioꝛi-⸗

We

¶ BDed viſo te ſpecebg quatuũ ad ſẽ
lum exterioeẽ/ vie dum eſt quatum
ud uitericec:⸗ ꝙ i ſenſu interioei ſit
tales ſpecies aliqui ponut pzopter
het motiua, Pz mu qz in abſentia
ſenſibliu fantaſia pt habere actum
uu. Decudu qꝛ ptꝗ acum derelinqᷓ
tux alquid quo wog noſcit ſe habuiſſe
tale actu Cercum qz aliqs reczda
tur ſe ſompniaſſe· 2 p̃t hoc ſcire per
inielecku⸗ / (Dz ali dicut Iñ ſpeci
ebus het oĩa poſie ſaluan Vnde cũ
certü ſit i ſenſu interioei aliq;d rema
nere ptꝗ actum ẽtiendi · dicit iſti y
in eo puta in fantalia remanet du
plex qualitas,vna ab obiecto imp̃ſ
la in oegano/ 4 eſt ipius gſoꝛtatiua
vel debiltatiua / 2 qnqz coꝛruptiua
ſicut patʒ in amenubus ? ſurioſis:
ß alia et qualitas qᷓ eſt generata ꝑ
acktum ymaginãadi / que nõ eſt ſubiet
tiue in oꝛgano vt dſti guitur ontra
potentiam- frtr ſicut 2 ipſe at
tus ſantaſiadi // ¶ Wlterig dicunt qꝙ
iſta ſecida qualitae nõ eſt obiectua
licuius ac/ eſt habitus generatg
p actum fantaſiadi inclinas Pciali
ter ad ach gſimiles in abſetla rei ſẽ
ſibilie ita ꝙ pt9 pꝛimũ actum eaã
deſtrucko ſenſibili potentia am iſto
habitu poteſt eliere actu ſantaſian

di terminatum ad om ſenſibile nu

mero qð pꝛzius eſt ſentitum ſitut og
nitiõe abuſiua intellechg terminatur
ad idem ſingulare numed qð pziue
intellechkualiter eſt intuitiue cognitũ
nõ terminatur ad aliqua ſimilitu
dinem vel ymaginẽ vel ſimulachꝛ ũ
ſicut aliqui ymagmat Quiailla oĩa

—

ſiße ſut abſtrockiue

que a phis ſcis vocãtur fataſ ma
ta/ ſimulachꝛa vel ydola ſut ip̃amet
ſen ibika fantaſiata que Pus fuerũt
lenſata/a nõ ſpẽs rerũ ſenſibiliu:eũ
dem eni hominẽ quem pꝛius vidi y

maginoe ⁊ nõ ſpẽm eiꝰ Ct ſic quot

ſunt indiuidua fantaſiata / tot ſunt
fantalmata . ſicut tot ſunt ydee quot
ſunt res coognite · eꝛ ydra eſt ipſa res
ſingulanes ognita ognitione diula⸗
Dit ergo hot nomẽ ydea pꝛinapa
liter igni fimndo & treata/ onotet
eã eternaliter a deo ſuiſſe ognitã⸗
ſic hot nomen fantaſma ſignificat
pꝛ cipaliter rẽ fantaſiata/ ggnoſiẽ
do actü fantaſiadi ·//( Vlteng di
cunt ꝙ pꝛim acꝰ fantaſiadi a quo
auſatur / habitus p̃dcuo cauſatur a

ſenſatione exterioei a poi tia ſantaſ

tica/nec obectũ extra muſa eſt li⸗
ackus pzopꝛzie/ ſed ſolũ eſt cauſa cau
ſe⸗ quia ſi deg deſtrueret rẽ ext ra / et
conſeruaret in oculo eig viſionẽ intu
itluam adhut poſſz vtus fantaſticn
habere ackum fantaſiadi reſpechu il
lus Sed ſi viſio intuitiua deſtruat

ſiue obieu extra maneat ſiue nõ⸗

natutaliter nõ p̃t haberi talie act9.
mõ hot eſt eſſe cauſa i aliquo genẽ
cuſe reſpcu alicui Vñ ſeqt ꝙ pꝛi
mꝗ actꝗ fanta iadi tũt ſolũ ẽ qñ ſen
ſus exti noꝛ eſt in adu ſuo qꝛ eſt ei⸗
cqauſa parcialis, it cuuſatux a no
ticia intuitiua,ꝗ eſt noticia abſtracti
ua.qꝛ in vna ſoz ma reſpcũ vni ob
ieqi ſuffiat vna notiaa ituitiua.ideo
oẽs noticie potẽtiaꝝ infenioꝛũ aĩe ſẽ

Opmnio comnnig in pꝛedictis

Quarta ps

net

aſma
famet
eſeut
biniei
leme
dt ſhnt
le uot
ſarg
dinig⸗
nape
ſotet
ich.
Uihet
W
lengd
Mago
ſatlen
ſanecſ
i
ſauu
naſet
Kitu
teſtmn
ſetnl
kſemat
eno⸗
1 0t9
ogene
enſen
ſtei
amo⸗
ſtencti
nigon
aetdea
aleſi
rtaxe
10

—

¶ TLieot aute het poſito ſit ſubtilie
net Jit efficaciter impꝛobabib. eſt ta
men opmio magis gmunis iſe
ſu interioei ſiue capiatur ꝓ oegano /
ſiue pzꝛo potẽtia vel anima⸗ terum
ſenſibiliũ ſpecies ſunt ponẽde quod
ſuadetur ex aliquubg verita ibg pꝛo
bab libg. / ¶ Pꝛima eſt qñqz ali
quis cgitat de aliqua re ſeſibili nõ
tunt ꝓñte quã alias vidit ſẽſijt. ſi
cut de homme · ⁊ aliqñ de re quam

nu; ſenſit ſicut de elephate guem

non vidit ß de ipſo narrare audiuit
hot qulibet expitur / ( Decuda
eſt ꝙ tali ogitationi de re abſente
obicitur ĩmediate aliqð obiectu cog
nitum quicquid ſit ilud. ſicut viſiõi
externioei obicitur oloe quẽ videm9.

q hot expimur / Tercia ? ülud

obiectum qð ſit obicitur ogitatiom

non * pure nichu ß eſt aliqua entt
tus / vel alique entitatcs⸗ qꝛ experi

mur nos aliqñ oogitare vmn tale / a
li quando plura (Enarta eſt ꝙ ta
le obiectum ſit immediate ognitů /
vel eſt vera res extra animam⸗: ſciz
homo vel elephas vel eſt vera res
min anima que ſimilitudo homis vkl

elephants / non enim apparet quid

allud eſſet / uita ẽ ꝙ illud qð ẽ
ime diatũ obiectũ ogitatioĩs illius
qui nunqꝙᷓ; aliquid tale ſẽtit ext eri9
Mon eſt vera res extra aiam quia
vtiqʒ in hot aſu eſſet clephas⸗a nõ
aliis elephas vniuerſak / qꝛ nõ eſt
poſſibile net aliq̃s ſingularꝭ quia
net iſte net ille quocuqz de monſtra
to / cum nõ ſit maioꝛ ro de vno qᷓ;
de alio· Net p̃t dict ꝙ quilibet cim

0

illig vniq ogitatioſe oportrat eſſe v
nũ iĩmediatũ obiecu / (Dexta ꝙ
illud qð imediatu obiectu mgitatio
nis ill q allas alid tale ſeſit exte

rius no eſt vera tes extra aiam⸗Et
het ſcquit᷑ ex p̃da⸗qꝛ ic rationabi
ulter iudiandum eſt de iſto et de a

lio pꝛedc cũ aliqñ atingat illud qð

imediate vni obicitur eſſe totaliter

ſimile quantum ad apparẽtã ei qð

obigait alter⸗ a qualẽcuqʒ expeniẽtiã

vndg pᷣt habere de exiſtetia ſui obiec
ti: ecam poteſt aliꝰ habere de exiſtẽ
tia ſui obiecti Nuare ſequitur ꝙ nul
lus iſtoꝛum res extra ſciz elephas
vel homo eſt ſue ogitatiols imme
diatum obiecum ⸗ alioquin ſic ogi
tans poſſet euiter oogitare rem il

lam exiſtere 2 vbi eſſet a ſimiles

ventates contingentes de ipſa⸗ q

expenmur ſalſum⸗ Et conſequentia

tamẽ patet ꝙ nõ apparet ro gpter

quã videns rem illam per ſenſum
exterioꝛem nouit euidenter talem

veritatem / niſi qꝛ illa in ſe ia ĩime
diate ognoſcit · modo lit eſſet in pꝛo
poſito ſi ogitatio interioꝛ⸗im medi

att ad illam rem terminaretur Ex
qu bus om nibus patet ꝙ cum res

extra anima nõ ſit obiectũ imedia
tum illius ogitatlonis interioeis e
ius obiectum eſt ies in aĩa que eſt ſi
militudo rei extra / ſcz hominis vel e
lephãtis Et a philoſophis a ſanctis
vocatur ſpecies ymago vel fantaſ
ma- ¶ Capitulũ decimu⸗
eime no de ſt arde ſpecieb terum in
telligibikhum⸗

Cij⸗

IZco de ſpeciebg ſẽſo / diẽdũ ẽ
de ſpebo intelleus Vñ pᷣmo ꝙ;
in aĩa lint ſpecies aliquarũ reru inſẽ
ſibiliuũ mete intel ligibiliũ quida
bant ex hoc qaꝛ ogitationu afftio
nuũ nrat recoꝛdamur / qᷓ ſunt res in

ſenſibtles⸗igitur in nobis talium re
rũ habem ſpes: qꝛ tewꝛz datio nõ fit
in nob ſñ ſpẽ in memoꝛia reſeruata

Aliter eni nõ p̃t ſaluari qualiter ta
liũ memoꝛaĩ aut obliuiſ ci poſſit aĩa
niſi a talib actibg aliqd dereliquat᷑
in ea⸗A nullo tamẽ actu ſeu alia re

naturaliter mauſatur ſua ſpes in aia
niſi dũ in tuitiue app̃hẽdit᷑ J9deo nõ
a quolibet actu ſic ſua ſpẽs cauſat⸗
ß quotquot ſunt de quibꝰ poſtea poſ
ſumus recoꝛ dari diſtiche ab illis tot

ſpecies ſunt muſate/Tales at resin

ſenſibiles/ ꝑ p̃deãs ſuas ſpẽs no ag

noſcim na illa rẽ tatum dicmues
ꝓgnoſci ꝑ ſpẽm auiq ognitio ime di
ate termĩiatur ad eid ſpẽma media
te ad ipam rem⸗ Viaut at cũ ſẽſibili

a exterioꝛa ſenſu exterioꝛi ꝑcipimus
hmõi ſenſatones exterioses imedi
ate terminatur ad ipſa a non ad ſu
as ſpẽs/q nulla apparet hit necœſſi

tas ponendi obiectu medu inter i
la ſenſata a ſuas noticias SDitc ẽ in
Poſito de illis tebꝰ ſenſibilbg que
ĩ mediate i ſeipis intuitiue ggnoſ
cutur a nobê/a nõ ꝑ ſpẽs obiectiue⸗
ecies carum⸗
Dz ꝙ ulo modo aliquas tes qñ
q; ꝑ ſuas ſpecies oog noſcimꝰ quidã
ex eo ponũt qꝛ e wgitamꝰ res ab
ſentts quas alias ꝑ ſenſus wzꝑis ꝑ

—

cepim talis ogitatio ſicut patet ex

dictis in alio mpitulo / imediate ter

minatur ad ſpecies illarũ rerum / in
quantum ſũt ſpecies vel ymagines
earũ⸗hoc at vowmg agnoſci ꝑ ſpẽʒ
Vñ memoeasde re extra alias viſa /
liet ĩmediate rewꝛdetur tñ mediã

te aliquo qð ipſe ag noſcit⸗ſcʒ medi

ante ſpẽ qᷓ̃ ſibi imediate obicit·/ ſit
tecoꝛdutio eſt noticia tei abſentis / et
illig eſt noticia abſtractlua recoꝛa

tio⸗ eſt noticia rei pñtis / a huig eſt

no ticia intuitiua a clara viſio / Zi
et at ſpecies ag noſcatur intuitiue ꝑ
ogitationem illa⸗ per ip̃am tamẽ

non expimur net eu cẽter cognoſci
mus vtute illig ognitloie ülla ſit

ſpeties tei talis vel tałTalem eniĩ

rem q eſt ſpecies bñ expimur nõ ex

peiĩmur tñ ꝓ illa ſit ſp̃es/cũ hot diſ

curſiue 2 ſolu ꝓbabiliter gtludatur⸗

Verbi gra Ymaginem in ſpeculo i
tuitiue videmꝰ/ tamẽ btute hulg
viſionis nõ expimur⸗ nec eudeẽter
ggnoſcumꝰ que res ſit aut vbi ſit Co
loem etiam parietis intuitiue vide
mus / net tamen cuidenter eerti ſu
mus quid ſit et vtrum ſit atridene

ab eo diſtinctu⸗ ſit ergo ſpecẽ mtui

tlue videm, virtute talis viſionis
ſpẽm eſſe euidenter ſcimus⸗/liœt nõ

ſic ſciamus auꝰ ſit⸗aut in quo ſit⸗ ſi

cut ecia videndo cogitationem et de

lectationem noſtrãa / virtute talis in

cuitiue viſionis / talks eſſe euidenter

cog noſcimus⸗liœt non ſit euidenter
cognoſcamꝰ⸗ / vtru ateidentia ſint vel
i quo ſint Ex p̃dictis patet ꝙ cũ illa
ſpecies ſit alterjus ronis ab obiecto

—

—

4

ttr
aer
Wmin
n
dli
obiſe
nedaa
nedt
ſe

/tt

1
nn
nd
gret
ileſt
mani
noͤer
ordi
nue⸗
aloi
eg
rt
MCo
bide
ti ſi
dens
ru
ſons
lotno
oſt⸗
net de
aloin
dentet
denter
intve
bien

extra / nithil pꝛohibet eandem notici
am eſſe duoꝝ obiecon diuerſarũ ro
nũ/ quoeum vnũ mediante alio eg
noſcatur · Jdeo illud comune dictu⸗
act 9 diſtiguutur p obiecta · de bet itel

ligi de obiects imediatis/quoꝝ ſcz;

nullũ mediate alio ognoſcik / Vl
terig patet ꝙ liet volitio vel diecki
o rei abſentis nõ immediate lermi
netur ad aliqð obieau gað ſit in ip

ſo amante. tamen aliter eſt de nott

cia vel Agnitione: diffiale tamen vi
detur dare auſam cur tam varie /
Iterum patet ꝙ ſi la ſpecies pona
tur eſſe in ani ma intellectiua indiun
ſibili / ipſa ecam erit ĩdiuiſibik/ ſit
aliquid exteſiue iduuſibile erit yma
go rei quãte 2 extẽ ſe / illi ſceðm ap
patentia ſimile· net hot eſt inonue
niens. (Tercia pars de diſtickio
ne ſpẽtum a noticiamm
Vꝛ autem cum res aliqua per
ſpeciem ognoſcitur ſ eces huiuſmo

di et achualis at eaa habittalis no
ticia eiuſdem rei realiter diſtinguan
tur ſic pſuadetur Et pꝛimo de achu
eli noticia ſiue ſit abſtractiua ſiue in

tuitiua · quia experimur ꝙ non ſem
pec dum habemus huiuſmodi ſpeci
em ipſa res tuuus eſt actualiter og
noſcitur vel olideratur ˖ Et ſic actua

lis noticia quatoqʒ incipit eſſe et añ

qz qz deſinit eſſe ipſa ſpecie non incpiẽ
te vel del in te · ꝙ non eſſet ſi nõ eſ
ſent res diſtincte · Mec valet divre⸗
ꝓ liet illa ſpecies non inapiat eſie /
tamen ingpit eſſe noticia/quia cum

illa ſpecies codem modo ſe habe at
penitus nunt 2 pꝛlus/s in ſe a in O

. *

peratione ad intellectum et eins ob

ieckum non Poteſt dari ratlo quare

illa ſpeces nunce eſſet acknalis noti

cia et non pꝛius · eciam hu
iuſmodi ſpecies diſtinguitur ab ha
bituali noticia nec ſit eiuſdem ſpeci
ei cum ea⸗ videtur ex hot⸗ quia il

la ſp ecies / eſt ipſi aduah intellectio
ni pꝛcuia / non ipſe habitus cum
derelinquatur ex actuali noticia /
Ex quiby patet ꝙ ſi ſpecieshuiuſmo
di ponatur in intellectu⸗ erunt in ea
dem potetia due ſimilitudines ciuſ

dem tei realiter differentes / ſid non

eluſdem rationis⸗ net vna ſcilict

ſpecies erit perfectio ꝙ́ noticia vel

ognitio actualis⸗ liet eam contine
at virtualiter tanq; eius cauſa par
cialis·· / BYBnde vlterius ſequitur
ad hot ꝙ aliqud exiſtens in intel
lecdu ſit aliaiius rei ognitio vł pꝛo
pꝛie dicta repꝛeſentatio / non ſufficit
y ſit illius ſi militudo vel ymago⸗
ſine ⸗ exhibeat illam tanq; pꝛeſen
tem in eſſe obiectino

C Quarta pars de ſub⸗ ecko ſpecie

Eſt autem non modica difficul

tas de huiuſ modi ſpecebg ĩtelligibi
libus in quo ſubiecto ſint / de cuiꝰ po
tentila educantur et vtrum in ipſo in
tellechu ſubieckine teſeruentur⸗ Di
enim ſint in anima intelleckiua ſi
cut quidam credunt vt pꝛetadum F

non apparet quomodo poſſit in ca re
mancre ſpecies intelligibilis / quan
do non eſt intellectio acknualis quia
quando ponuntur cauſce ſufficientes
alicuius effectus / eo modo auo ſunt

iij

l

*
ſuf ficientes ponitur effect9⸗ ſed ſpe
ties itelligibilis aim itellectu 2 ideo
ſuffict. vt ſit vel fiat · vel auſetur in
tellectio acualis⸗ JI gitur quandotũ
qʒ erit illa ſpẽs in intellectu / ipſe eit
in oontinuo intelligendi ack9, Bnde
pz opter tonſimilem rationem ſupe
rius poſitum eſt ꝙ in ſenſu nõ eſt ea

tdem pote tia ſpecerum reſeruatua⸗

ſenſitiue oognoſcitua⸗ ſcilieet me
moeia a fantaſia⸗quare vide tur eſſe
in intellectu / ꝙ aum ſit potentia rog
noſcitiua non eſt potentia ſperien te

ſeruatiua 2 Ideo dicunt quudem qg

ſpecies intelligibilis cim non ſit ha
bitus intellectualis / net itellectio at
tualis vt dickum eſt nithil alu d eſt
q; que dam diſp oſitio pzꝛ cueniens a
ſenſibili mediate ſenſu / requiſita im
mediate ad ſoꝛmationem pꝛime in
tellectiõis qua quis poteſt ſoꝛ mote
non pꝛeueniente ala intellechione⸗
Et hec diſpoſitio ſeðm iſtos vel eſt
achus ognoſtendi per fantaſiam / ſi
ue ogitatiuam qualite rctuqz voot
quem actum ariſtotiles quadoq; vo
cat fantaſ ma Vel eſt intentio a tali
achu cauſata in intellecu⸗ a de einus

potentia educka⸗Het diſiunchiua vi

&tur mnedenda aum neoſte ſit auẽ
libet intelligentem fantaſma ſpe cu
lari / / Viertur autem iſtis ade

iutandum pluralitatem ſine neoſſi

tate ſufficit illud fantaſ ma / id eſt at
tum fantaſiadi poncre⸗ CEt ille ſi
cut omnis actualis ſenſatio eſt in
ſubiecto exte nſo⸗ ſciliet ĩ wompoſito
ex anima ſiue virtute ogitatiua / et
ꝛꝑe ſiue wzpoeali oegano qðcũqʒ

ſit ilud. Per illã enim actualẽ appᷣ

henſionem intellechg videtur ſuffiaẽ

ter acuatus ad ſoꝛ mandum ĩ ſe tũ
actu illo ſua intellectionem que non

erit in codẽ ſubiecto cũ aau ilo in

intellectu ſolo⸗ Vñ tale fantaſma ſi

ur fantaſtica repꝛeſentatio videtur

pꝛopoetionalite r ſe habere ad itellet
tionem⸗/ ſicit ſpẽs cauſata ab obiet
to in oegano ſe habz ad ſenſationẽ⸗
ideo illo efſate eſſat oĩs actualis in

tellectio. Ded tamẽ tali ſpẽ intelli
gibili / id eſt fantaſtica apphenſione

manente non videtur iſtis poſſibile
omnẽ actualem itellectione ceſſare⸗

qꝛ vt pꝛius eſt argutum illa manẽ
te omnia temanent requſita ad ſoꝛ
mationẽ pꝛimarũ intelläonũ. bene

tamen ceſſate intelleckiõe manent in
memoia ſpes ſenſatoꝛũ et ſenſaſio
nũ⸗ /(Licz aut pꝛedcñ op imo ſit fa
tiliter ſuſtimbik quatum ad ſpecies

itelligi biles reru ſenſibu iũ / vrdetur

tamen ſpecialter difficilis quatum
ad ſi eces ten mere intelli gibi ium

de quibg ſupꝛa tactũ eſt Vitetur en

eliqua eſſe ite llig bila/ intellet
tum mem oꝛabilla que nõ cadut ſub
ſenſu vel fantaſia · Forte tamen nõ
ĩpꝛo babiliter poſſz dici · ꝙ liet intel
lect noſter ſit virtus immaterial⸗

nichil tamb poteſt naturalter itrlli
gere ſine virtute fantaſtic materia
li:a ſit ſenſus materialis ĩterioꝛ ſciʒ
fantaſia mateĩał p̃t ĩ nrãs ĩtellõo

nes,q ita meõzia mateĩał⸗p̃t reſer
uare oĩz nraꝝ ĩtellãonũ ſpẽs Mõ eĩ
h loqͥmur quo p9 moetẽ a Iñ oꝛꝑe

ſetiamg ĩtelligim a memoeemur

—

C Capitulũ xi. ¶ Bꝛima pe de
diſtinttlo nibus actun aiame
Oſtiq; dicũ eſt de ſpẽ bus acti

um eſt de actibg ſequenubgex eis:
de quibg alique diſtichiocs pꝛemittẽ
tur⸗que ex diendis magis detlara
bütur / (Pꝛima diſtigio ẽ gy actu
um aĩme quidam ſunt agnoſcitiui/
quos vomm gmitiões / quida ve
ro appetitiui quos vocn affectiõts
ſeu volitiões / (Hecũdn eſt ꝙ pᷣdcoõ
rum actuum cognoſcitiuozum qui
dam ſunt ſenſitiui / quos vocamd ſen
ſationesa quidam ĩtellectiui/ quos

vocamus intelleckiones Et pzopoz

tionaliter pt diſtingui de actibus ap
petitiuis ſẽſitiuis ſeʒ æ volitiuio Hi

aüt ponatur ꝙ in homine ſit ctadẽ a

nima ſẽſitiua intellectiua⸗cum eci
am gcedatur ꝙ cac eſt penitus po
te ntia ogno ſcitiua àQ appetitiua vt ĩ
tellecus a voluntae valde difficile
eſt in homie dictoꝛum ackuũ ſozma
lem differẽtlam aſſignare / E
diſtiaio ẽ ꝙ p̃dcõꝝ actuũ quidã ſut
incõplexi/z quidã ꝓplexi⸗ q̃ ſunt af
firmatiões vel negatiõeo; Et dicũt
aliqui ꝙ nnlla noticia ꝓplexa / ſit
ꝙ ſit ex pluribꝰ noticije vel gœpabd
opoſita⸗ quaruũ vna ſit ſubiectũ alia
p̃dicatum alia wpula / qꝛ talis oedo
nõ videtur poſſe ſaluari ĩ ĩdiuiſibili

aĩia: ß dz oplexa ꝑ equalẽtiã / vel e

[boꝛdiat ĩ ſigni ficado alicui ſigno vo

cli vl ſcnipto illo mõ oplexo Dz de

hoc ſupſedeo⸗ a ad ea qꝗᷓ iã dixi de
ſolub libzremitto / ¶ Quarta ẽ ỹ
deõz ad uũ ggnoſcitiuon adã ſũt q

bus aie puijs gſequẽter diee

ia

ſum eſſe a non eſſe tale/ ſi illa res

b ognoſcũt᷑ res ĩ ſeipis q̃dã ved q

bgagnoſcũt res ĩ ſp ebo ſuis / ſicut in
pᷣeti laplo tactu ſuit. 2 apli9 pa
tebit. Dic dũ igit᷑ ꝑ oedinẽ de acti
bo pᷣ̃dãs,/⁊ pode actib agnoſcitiuis
ſeſitiuis · ſccudo de ĩitellãuis⸗ ttio de
volituis ‚(Dz pus aliquas odi

tiõ es p̃ds actibg geneales pmittã⸗

q̃ licʒ nõ poſſẽt euiẽte r ꝓbaĩ⸗qꝛ tñ

Se⸗ witer gedi eas p̃ſuppona/

Pma eſt ꝙ oĩe agnitio ? affectio a

volitio nra / ſiue eiusobieaũ ſit ip̃m
met ognoſcs / ſiue alid ab eo diſtic

tũ⸗ vl i eoexns / vk extra ipᷣʒ ei pñe
vl abſẽs⸗ eſt ab ipõ ognoſeete / ? ab
ipõ obiecko realiter diſtincta / (Hn
ſeqt᷑ ſccda e nulla ggnitio a voliꝰ
nra ẽ ſuijpiꝰ9 agnitio a volitio diſtie⸗
ca. litz ſozte poſſit eſſe gſuſa⸗ ita ꝙ
nullg aie ackh9 p̃t ee diſtiche actg rcus

act reflexg Di ei aliqs ac? itelli

geret ſeipõ diſticte ſꝑ ĩtelligeret⸗qꝛ
nõ eſſʒ ro/ quaẽ eſſzʒ actuał itrllão ſui
ipi9 magis vno tpe ꝙᷓ; ĩ alio⸗quare
7 Ctia ẽ ꝙ oĩsagnitio a volitio
nrã ſiue oĩs adꝰ aie vel ſiplicit · vk
ſcðm qd ẽ ĩ aĩa [biectiue⸗⁊ ẽ ĩ ea af
feckiue Et dic vel ſipliciter vel ſeðz

qd, qꝛ ſi ponatur ꝙ ĩ hoie aĩa ſẽſiti

ua no ſit exie ſa / ß ſit eadẽ cñ ĩtellecti

na:cũ act ſeſitiug videatur ẽe exten
ſus no erit ĩ idiuiſibili biecto ß ĩ to

to ꝗpoſito ex aĩa a oꝛpali oꝛgano⸗
(Guarta eſt ꝙ nulla wognitio a
volitio ſeu alius actus anime eſt og
nitio aut volitio eſſencialiter intrĩ

ſeœ quia aliquid diatur eſſencialiter

2 intrinſec tale / quando non ſtat ip

—

aue nüc eſt cognitio vel vol tio per

diuinam potentia eſſz in lapide vel
ſine ſubiecto ipſa nõ & oguitiovk

volktio⸗quare 27 / ( Quita eſt õ
nie wgnitio aut volitio ſcu aliq act
aie eſt cogni tio vel volitio ſiue vita
lis motio vel opeatio p hab:tudinẽ

pꝛzopꝛie cnuſalem efectualem ad
potentiam vitalem⸗qꝛ cum hot nõ
tõue niat tali rei per denomĩationẽ
itrinſemm vt dictum eſt. opoetet ꝙ

per habitudinẽ extrinſccã ad poten

tiam vitaliter pereptiuam⸗ non
p̃t explicari que ſit illa habitudo / ſi
ue quid eſt deũ vitaliter ĩmutare ta
lem potentiam⸗niſi per habitudinẽ
ꝗqpꝛie cnuſalem vel effectualem . ſcz
per hoc ꝙ talis res ? ĩ ipſa potẽtia
vitalter pereptiua vt eig cauſa ſe⸗
mallis. vcl eſt in ipſa vt eig effechns
in genere cauſe efficẽtis⸗on en

videtur huluſ modi habitudo expli

cabilis / niſi alte ro iſtoum modoꝛ uũ
vel vtroqz ſimul / (Dexta ẽ ꝙ nlã
aĩce opato ſiue ac9⸗ eſt ibi ogniti
o vel noticia ſoz maliter ? pꝛtcie ex

habitudie pꝛedeã⸗ ſciz infoꝛ matiua
i effectiua⸗qꝛ ſeᷣm aliquos multe

ſunt qualitates que ſunt ĩ anima Ib
iectiue 7 ab ea affeciue ſicut ſpẽs
intelligibues a habitus intelleckua
les / que tñ non ſunt noticie ſeu tog
nitiones, nec ſunt pzie 1 immedi
ate vitales immutationes⸗ ß medi
ate per adus ab eis pꝛoœdentes⸗
et ideo pꝛedicta cauſalis habitudo
non eſt foꝛmaliter pꝛopꝛia. net ſo
lum conuenit notice ſeu agnitiom:
Fß generaliter ſẽſationi / intel ecibi/

volitioni ſpeciei/a habitui. a omni
vitali motioni⸗quare per cam non
pᷣt foemal dza aſlignan inter eſa

tionem 2 ĩtellũo nem⸗ſiuc inter og
nitionem a volitionem ⸗ ſiue inter

acum anime agnoſcitiuũ 7 nõ cog
noſcit iuũ · Mec hot poteſt aſſignari
ex ipſa pote ntia vitaliter ꝑptiua⸗

qꝛ cum illa ſit penitg indiſtitta / ila

de nomĩationũ dza nõ ſumitur abe
a · potiq ecõtra eadem potẽtia de
nomiatur ſenſg per ſenſationem. ĩ
tel cũs per intellettionem- volũtas
per volitionem- / (Vnde videtur
tludẽ dum / ꝙ ſicut al bedo ex ſui na

tura aliquod ſubiettum poteſt deno

minate eſſe albũ non qdðlibet quia
nõ ſit poſſet deno miate aĩam vel a

liud ſpuale ſubiettuũ⸗ Hit illa quali
tes que eſt ſenſatio habet de ſui na

tura qð poteſt aliquod ſubiettũ de

nom imate eſſe ſentiens / et nõ quod

libet. B ſolũ ſubiectum vitaliter per
œptiuu in quo eſt ſubiectiue a a quo
eſt effrctiue⸗ Ct ſicut albe do non po

teſt aliquod ſubiecum denoiare eſle

nigrum / ſit enſato non poteſt ali
quod ſubiectum denomiate eſſe itel
ligene⸗ Et ita ortionaliter de in

tellectione a volitõe at alijs quali

tatibus aĩe vitaliter ummutantibg
potentiam ꝑpœptiuam mediate vel

ℳ.

omplexa èèM
¶ Hijs itaqʒz pzꝛemiſſis videndum
eſt ſpecialiter de ackibg cog noſcndi
ſenſitnus-Et qualis ggnitio ſenſu
alis de rebus ſenſibilibus ſit nobis

imediate “
Tertia ps de ſenſationc ſimplici

— —
—— — —

naturaliter poſſibilis. Et pꝛimo di
camus ꝙ de hmot rebg habere poſ

ſum ſenſualem noticiam tã ſimpli
cẽ ꝙᷓ aplexa æ hoc i nob ꝓggnoſcimꝰ

ꝑ cxꝑientui · Ded de bꝛutis non eſt
nobis expenmentaliter notũ / vtrũ
habeãt noticiam ꝓplexã⸗ideo hot &?

du biü ; quod tamen videtur pbabili
ter onede dum qꝛ bꝛutum aliquan
w mouetur ad aliqð obiecũ appzꝛe
henſum7 aliañ non / a hot fit per
ani malem appetitum qui p̃ſuppo ĩt
pter ſimpliæ apꝛehenſionẽ cõp ex
um iudieium ſez ꝙ hot eſt bonum⸗
c deo dicit auicẽna in ſexto natu
ralium ꝙ ous ꝑ virtutem eſtimati
uam iudicat ab hor lupo eſt ſugi

endu ; Dot eciam expientia quedã
bzuta eſſe diſciplinabilia qð no po

teſt eſſe ſine notiaa cõplexa /(Mee
valet qð quidã obiaũt⸗ ſcz ꝙ ſi ſit eſ
ſet talla aĩalia deberet vocari rona
bila · lo quendo ad ſenſum in quo di
cimꝰ hominem eſſe rationalem⸗ qꝛ
homo non ſolum circa ſingularia /ß
tiren vniuerſalia. net ſolum circa ſe
ſibilia / ß cirea ĩſenſibilia ratioanat⸗
ideo rationalis dicitur / Ct ad hoc
eciam multiplex alia dza poteſt af
ſignari⸗ ſed inter omẽs het videtur

mehloe vt homo dicatur ronalio / et

quantum eſt ex parte obieqi ex hot
pꝛincipaliter gedatur differre ab ir

ronalibus bꝛutis,qz ip̃e eſt cognoſ

ritiu vltimi finis · Vñ a ſcm ptẽ
ĩcellectiuem a non ſenſitiuam dicit
ymago dei qaꝛ apax dei Lict autem

bꝛuta poſſint habete iudiciũ oplexũ
2 diſcurſiuũ, nullü tamẽ indicũ ſẽ

Amentatozem tercio de anima⸗ eſt

ſitiuum eſt vniuerſale ſed ſingulare
cantum ſiue in bꝛutis ſiue in nob.az·
virtus ogitatiua hominis que iter
omnes ſenſit uas eſt Pfectioꝛ töm
*
virtus diſtinc iua induudualis id ẽ
indiut dualiter ognoſcens et nõ vni
uerſaliter⸗ Et in ſecundo dicit e cõ

henſio intetionis vniuerſalis eſt in

tells ¶ Quarta po de ſenſatio

ſenſibilib habere poſſum ſenſualẽ
noticiam ſimpliæm qua tes ipſa im
mediate ĩ ſe agnoſcitur. qð patet in
ſenſibo exterioꝛib a ſuis ſenſibilibo
eis pñtibus.ſicut ꝑ viſum exterioẽ
imediate videm oloꝛem pntem⸗
net videmg aliquid allud quo tanq;
miedio vidramus woloeem / (Ded
dubium eſt vtrum talis noticia ẽſu
alis poſſit haberi ñ pñtia iius ſen
ſibilis. a dicũt aliqui ꝙ ſic . qꝛ viſio
ſolis æ alioꝛum lumĩanũ magnoeũ
remanet in oculo / eciã abſtracto ob
iecto⸗ymmo oculo clauſo / qua expiẽ
tiam a aliquas alias in duat iſti in
qoſito / Mub nõ obſtatibo vite
tur ꝓbabili9 ꝙ talis exterio ſẽſatio
nõ p̃t naturaliter ſieri non exiſtente

ſeſibili obiecto. net ip̃o deſtrucho na

turaliter oſeruari⸗ quitqd ſit de ſup
naturali 7 abſoluta potetia dei I16
ſi poſſz natualit cauſaĩ viſio altcuig
nõ exñtis vel io deſtruckto oſeruar
ſita ꝙ poſſibile eſſet aliquod non exiſ
ſẽs videĩ . cadẽ rone vł maioei poſſʒ
muſaĩ a aſeruaĩ viſio alicgexñtis q;
tucũqʒ temoti vł oculti qð eſt gtra

experiẽ tiam·Non poſſet eciam no
bis virtute talis ſenſationis fiei na
turalis eiudenta de exiſtetia rei ſẽ
ſibilis cum illa poſſet equaliter eſſe
non exiſtentis ſicut exiſtetis / Vnñ
patet ꝙ viſio plus dependet a viſi
bil q; lumen in oculo dependeat a
ozpoꝛe luminoſo/quia tale oeganũ
non ſolum eſt reeptiuu ſed aliquali
ter retentinum luminis in abſentia

luminaris liet tamẽ paruo tempo

re qð non ſit eſt de aere⸗ ſioit aqua
eſt reeptiua figure ſigilli 2 non rete
tiua abſente ſigillo / quod non ſit eſt
de eera · Oallus autẽ nullo tempoꝛe
retentiug eſt viſionis in abſentia vi
ſibilis/ deo ad illud qð alij obiciut
negant / ꝙ abſtracko ſole remaneat
viſio ſolis / ſed bene remanet viſio
alicuig lucidi vel alicuig luminis ocu
lo impzeſſi a derelicti virtute ſolio/

a illud eſt videtur in partibus ex

terioꝛibus oculi vbi nõ fit ſenſatio-

ideo non eſt ſeſibile poſitum ſupze
lenſum ſicut ſupꝛa ſuit tactũ⸗ .
uinto pars de ſenſatione rei⸗
in ſpecie ſua

Ded vlterius declaremns quali
ter de ipſis rebus ſenſibilbus habere
poſſumus ſenſualem noticiam ſim
pliœm qua res ipſa non immediate
in ſe / H mediante alio cognito ſenti
tur ſciz per ſuam ſpeciem⸗ Not enĩ
patet de rebus ſenſibilibg abſentib
de quibus oogitationem aut recoꝛ da
honem habem vt ſuperius fuit die
tum / (Ad aug amplioeem detlara
tionem ſciendum eſt ꝙ ſe8m phile
ſophum in de memoe:a 7 remimſtẽ

ginem/
ymago ggnoſcitur Vna qua ſoꝛma

tia. ſpẽs in memoeia exiſtẽs / E que

dam res ſcm ſe⸗ a eſt ymago vr ſi
militudo altert rei / ſicut ecam pichu
ra leonisQum igitur talis ſpes
apꝛehenditur ſem ſe tantum⸗ ipa
tunt oꝓgnoſcitux/ a non ꝑ illam tes

auig eſt ymago / talis ognitio eſt

notiaa pñntis/ non memoeia ſiue

noticia tei p̃terite vel abſentis F ců
appꝛehenditur vt eſt ymago alterig

tunt per illam noticiam a ipſa app

henditur⸗ a tes cuig eſt ymago tog
noſcitur⸗a tahis cognitio eſt ſenſati
o ymaginie pñnitis memoꝛia rei ab
ſentie· ſcʒ cuig eſt ymago / VBnde
patet ꝙ de tali ſpecie poſſumꝰ habe

re dupliem noticiam/ vnã qua ipſa
cog noſcitur ſcðm ſe / vt eſt quedam
res,aliam qua ognoſcitur vt yma
go alterig/ quẽ multipliom modu
noticie eciam iuenim reſpeũ ſigno
um ad placitum ſicut vocu ſcrip
turaꝝ Cognoſcere at ſpẽm vt yma
go eſt eſt agnoſore ip̃am eſſe yma
z duplex eſt noticia qua

liter iudicatur eſſe ymago? illa eſt

complexa Alia qua btualiter ognoſ

citur eſſe ymago⸗æa het ẽ incõplexa⸗

ß virtute ipſiq poteſt habe ĩ p̃deã no
tica oplexa Hec at videt ẽ alteri⸗

rcnis ab illa noticia incõplexa yma

gmis qua ymago nõ wognoſcit vt y
mago- qꝛ licz imediatũ obiectũ vtri
uſqʒ ſit iẽ· tñ ad illa notica qua g
noſcit vt ymago vt pcialcauſa gcur
rit hiĩtuak qᷓ da notitia tei cuz ẽ yma
go derelicka ex ĩtuitiua notitia ipi9
p⸗ꝛzehabita / ſine qua hituali noticia

ſc

en

ymago non poſſet talem nonciam
de ſe cauſare⸗ net illa habitualis no

ticia poſſʒ illam munſare ſine ymagi

ne / (Ex qubus patrtt intẽtum ſeʒ
x pꝑ talem notitiã no tantum yma

go vel ſpẽs ipſa ng ecia

res cuiꝰ eſt ymago⸗q;uis nõ ĩ ſe a
mediate / H mediate 2 in ſua ſpẽ / t;
in medio ognito ¶ ars dr
ſẽſatione intuiti
Dedm pdea vltenus geludam9
cp de rebg eſibikbg habete poſſumg

noticam ſenſualem ſimplic tam ĩ
tuitiuam ꝙ; abſtra ctiua⸗Mam læt

de differenta haru notiaaru ſint di
uerſi modi vt allbi tetigi: tamen
babikter poteſt dici gy noticia intuiti
ua ẽ noticia ſimplex qua ſoz maliter
aliquid im mediate in ſeip̃o ꝓgnoſti

tur Abſtrackiua vero eſt notiga ſim

plex qua ſozmaliter aliqd in aliquo
medio repzeſentatiuo ggnoſcitur /
Dico autẽ notitia ſimplex quomam
affirmatio negatio non dicuntur
notige intuitiue vel abſtrackiue niſt
aliqius velit eas ad placitum noĩa
re · Ved die foꝛmaliter qꝛ aliqñ

impꝛopꝛie aliquid dz ognoſci p

aliquã noticiam vtualiter eo e illa
notitia cõtinet cauſaliter notigam il
lius ſicut conditio dicitur ognoſci ꝑ
noticiam pꝛĩcipiozũ/et cauſa ꝑ effec

tum/hit noticia pzĩcipij non ſit no
ticia abſtractiua cognitionis. nec no

tiga eſfect9 notiua abſtrackiua cau
ſe· niſi ſoꝛ te talis effectg ſit mediũ
repꝛeſentatiuũ cauſe.ſiait immedi
ate dicum eſt de ſpẽ / que eſt muſata
ab ipſa re· a tamen notia ipſi9 vt

°

exta pars de

eſt ymago rei extra eſt illig rei noti
cia abſtractiua Ex quibo patet ÿ no
ticia intuitiua non dititir mtuntua
quaſi ocularis, ym mo poteſt eſſe au
iu libet ſenſus exterioꝛio /(Vlteri

us patet ꝙ noticia non dititur abſ
tractiua qꝛ abſtrahat ab eſſentia rei

vel a onditionibg ſingularbus qua
ſi exiſtentia vel ſingulantas rei noõ
poſſʒ abſtractiue ognoſci: ſed quia
aliquo modo abſtrahit a pñtialitate
obiectiua rei / in quantum ipſa res
quaſi abſens in alio medio repñta
tiuo ggnoſcitur in noticia intuiti
ua res ipſa quaſi pnñie imediate in
ſeipſa ognoſcenti obititur·/¶ Vñ
ſeqtur ꝙ omnis notitia abſtrackina
intuitiua/et non ecõtra⸗qz omnis
notitia abſtractiua aliaudg eſt iĩtuitĩa
ſui repñtatiui in quo illud wognoſci
tur vt dickũ b. qñ qʒ aliqua res in
ſe imediate app̃hẽ dit/n ſic ĩtuitiue
ggnoſcit, a tamẽ ꝑ ullã notitiã nõ
appꝛehenditur aliqua alia res in e
a vt eciam dittum eſt. / ( Vltenue
ſequitur ꝙ iſti termini noticia intu
itina et abſtractiua non ſunt inom
poſſibiles ſimplititer. ed ſunt veriſßt
ab les de eadem notitia / non tamẽ
reſpectu eiuſdem realiter· nam quã

do aliqua ſpecies ognoſcitur vt y

mago / illa ognitio eſt intuitina et
abſtractiua / non autem reſpecku eiuſ
dem / ſed intuitiua reſpecku illig ſpe

c:eis et abſtrackiua reſpectu rei
Ded quando illa ſpeties wgnolſci
tur ſ. m ſe / « non vt ymago / ila

ognitio eſt pꝛeciſe intuitiua / a no
poteſt fieri abſtractiua⸗icut net pꝛi

mu poteſt ſien pꝛeciſe intuitiua⸗ Et

ſic patet quomodo ille due cognitio

nes ſunt altern alterig rationis/
quia liet int eiuſdem obiecti· tame

aliquud eſt obiectum vnius qð non

eſt obiechum alterius ſcilicet ipſa res
Dic igitur apparet intentum· ſezʒ ꝙ
de aliquibus rebus ſenſibilibus ſciz
pꝛeſentibus poſſumus habere noti

tiam ſenſualem intuitiuam de ab

ſentbus naturc liter habemus ſolũ
abſtractiua Caplm xij- Bua
(pars de intellectia reru eſibdiun
v ibe⸗ ackibus cognoſcendi ſe
Alitius / videndum eſt de intel
lectiuts, Et pꝛimo de intelectione
rerum ſenſibiliũ / poſtea de intellet
tione inſenſibuium Dicmus ergo
qualemcũ qʒ noticiam ſenſualem
ſupzadiximus poſſe haberi de ſenſi

bilbus per ſenſum / talem ſen conſi

milem intellettualem ha bere poſſu
mius per intellecum / (Et pꝛimo
quidem hot patz de notitia intellet
tuali tam ſimplici q́; omplexa⸗ qz
non minus poteſt intellecus ſenli
bilia ſimpliciter appzehẽdere qy ſẽ
ſus et ipſos ſimpliæs appzehenſio
nes poteſt oomponere diudere⸗
affirmare negare⸗ Si enim hot
poteſt virtus inferioe maiozi ratõe
vixtus ſuperioz perfectioe/
Decundo hot patet de noticia ſign
lari⸗ſi enim intellettus non poſet
ſenſibilia intelligere miſi vniuerſa
liter æ nõ ſingulariter vt quidã dixe
runt cũ virtus diſtinguẽs inter ali
qua neœſſario appzehe ndat ea ſicut
de ſenſu tõ muni dicitur etudo de a

nime / ſequeretur per intellectum

non poſſemus ognoſcere hanc albe
dinem exiſtentem in pariete eſſe diſ

