oĩm / et de hijs oĩb nõ incouenient

dickũ eſt Qm ipſoꝛũ eſt regnu reloꝛ

Dz aduertedu eſt fres / e licz ſcõö⸗

△
raum oĩm celeſtiũ ſeʒ et terteſtriũ ho⸗
die citer elebꝛetur feſtiuitas / non
tñ vniſoꝛmiter / ſicut net ipſoꝛũ ẽ v⸗

nifoꝛnus ſcitas/ß longe diſſimilis
Diut eni ſtella a ſtella differt clari⸗

tate / ſit in ſanctitate differüt hi qui

in terra ab hijs q̊ in elo ſunt ſancti

nec ſit quide ſolu quaſi in quatitate ·
alius ſit alio ſanctioe / ſed in qualita⸗
te differunt plurimu. eo videlict qꝛ

multũ differenter / ipſoꝛ ũ eſt regnu
eælozu, Mam ipſoꝝ qui in terra ſũt
lanci / regnu eloeũ tanq; Pmiſſũ/

regnuũ eloeũ tanqᷓ; wſleſſu/ illon eſt

in ſpe iſtoꝛum mn re / illoꝛu in meito /
iſtoe ũ in pᷣmio Illi naq; in terra tů⸗
ÿꝙ ſtrennui mulites / regnũ eloꝛeu me

rentur ex perſeautionũ pugna⸗ iſtive⸗
ro in elo tanqᷓ; electi reges / eleſtis

rieg ni oꝛona pmiant᷑ ex ꝑ ſecitionũ

victoeia Pzoinde i euãgelio hodier
no dictum eſt. Oti qui pſeunonem
atiũtur ꝓter uiſticã⸗ac de in meri

do additũu eſt verbũ Ppoſitum · Qm

ipoꝛũ eſt regnũ eloꝛum· DWet ĩtelli
gendũ eſt frẽs / hot dict u eſſe de ſok
ſanctis mẽibus / qpterea qꝛ ſequitur
Deati eritis cũ vos oterint hoĩes/
m ſeparauerint vos et cieerint 2 dix.

eerint omne malũ aduͤſum vos men⸗—
pzopoſiti pꝛedeſtinationem⸗ JIn æ

tientes Jpter me Mathei · v Nam

illud quide veru eſt de ſancte mẽib

ꝓ ſpeaalẽ patũtur ꝑſecutionẽ pt

eſt de ſantt oĩb ꝙ multimodã pſe⸗

cutionẽ er pſecutionuũ teptationem
perferunt Vnde apoſtolin tuba cla⸗

mat⸗ OQmnes qui pie volunt vunere

„
in xpꝛiſto perſecitionem patiuũtur⸗/
ijethi⸗ 3 Alia ergo itelligeda ẽ pſe
auitio que non ming ſeua eſt ꝙ; illa qᷓ
exterius młcs toꝛquet ſeueritas MNu⸗
quud enim ſeuam pꝑpſecutionem pati
turx/nuquid regnu eloꝛum meretur
m quid in eo merito coꝛonabitur · q
ſic legitti me certauerit / vt mudũ ab
iciat blanda pꝛomittentem / vt inimi

a tẽptantem irricat:2 q8 gloꝛioſi

us eſt de ſemetipſo triuphans/crnẽg
ſubiciat ſpui wpugnatem? Deati er⸗
go non ſolum mees ſancti/ ſed gene
raliter omnes ſantti / qu tale pſeaa
tionem paſſi in ea tam gloꝛioſũ ha
bere meruerüũt triuphum / vt eis cue⸗
niat verbũ p miſſum. Jpoꝝ eſt teg
ni eloeum / Pꝛo auig verbi itro⸗
duckione vt triplex ſit huiꝰ? ſermonis
vtilitas id ẽ vt agnita ſcõꝝ pſecitio
ne / ſmulẽ quoq; pa tienter feram
vtieudem retributione ſalte ex par
te ognita / ad pſoꝛum beatitudinẽ
tota mentie auiditate curram/ at
ſic tandẽ / vt ex ipſoꝛum ſuoꝛuq; ma⸗

loꝛum tempaliũ et eternoeũ bonoꝝ
memceig / ſuis delectemur poonijs
et patrocnijs ſubleue mur· vt hac in⸗
quit vtili tatem triplicẽ cõſequamur⸗/
pꝛius vidondu eſt que qualie 7 qua⸗
ta ſit perſecutio/ quam ſanctt in tra
mtiuntur / at deinde qualiter in reg
no eloꝛum ab omni pſeaitionũ ge
nere liberantir- Un pmis itnq;
ſriendu eſt / ꝙ lancti q in terra ſunt/
vndiq; id eſt non ex vna tm / ſed ex
oĩ parte perſeattionu aguſtias pati⸗
untur / qnte wa ſancta illa er deuota
aĩa / ſcĩ aliuſ libet pſona repñtans di⸗

dat, Anguſtie michi ſunt vndiqzʒ
Daniel · xii⸗ Vndicʒ ſane in terra
ſunt ſanctis anguſtie / quia et inter⸗

us et exterius/ſupærius a inferius/ a

dextris a ſiniſtris/ ante at retro⸗
Sed quo na modo het vera ſint au
diamus diligenter 27 wꝛdialiter ad
uertamus ¶ Bꝛimo ſiquidem ſat
ti patiuntur interiuspzopter carnie
et ſpiritus impugnationem- Mam

mtter het pugna mntinua perſeuerat
Ddicnte anoſtolo⸗ Caro conaupiſcit
aduerſus ſpintum/æ ſpiritus aduer
ſus marnem⸗-BGab⸗ quinto Pzopter
paſſuo / et hane perſecutionem exp
tus lamentabiliter extlamabat⸗ In⸗
ſelix ego homo quis me libeabit de
oꝛ poe mortis huius? Ho-ſeptimo

/¶ Heaindo patiuntur ſancti exte
rius / pꝛopter variam perituloꝛum

mundatonem Mam het terre
na habi tatio eſt velut mate quoddaã
magnum er ſpacoſum varijs habu
dans eriallis / et tanq, inunnanne

ta· Maledictum er mendacium / ſur

tum et adulterium inundauerunt⸗
Ozꝛꝛee quarto Pzopter quod ab hoc
dilumo ſanctus daud liberari pete
bat diens· Daluum me fat deus

quoniam intrauerunt aque vſq ad
animam meam⸗Et iterum⸗Circea⸗

dederunt me doloꝛes mortie 1 peri

fundum demergentiaſinuenerunt
me. In pſalmo æ nicne decimo⸗
gquarto⸗ / ¶ CTergo ſancti patiutur

epi

dilationem Pa teſte ſapiente Hpee

que differtur affligit animam pu⸗
xiijꝰ Ideo deſiderabat apoſtolg diſſol ⸗
ui er eſſe cim xpᷣo⸗phił⸗io Et ſanc⸗
tus dauid de ſeipſo die bat⸗Heu mi⸗
chi quia inolatꝰ meuspzꝛolongnt9
eſt Et in perſona omniũ ſanctoũ⸗
i dem ipſe defle bat diens Huper flu⸗

mina babilo nis . id eſt mundane ha

bitationis / illic ſedimg ⁊ fleuim dũ
tewoꝛ daremur ſyon id eſt eterne aui
ta tis Quomodo inquit mntabimg
man ticum dñi in terra aliena / id eſt ĩ
hatc miſerabili habitatione terrena.

min pſalmo coxxxxvio⸗ Quarto

ſancti patiũtur inſeriꝰ ꝓpter penaꝝ
inſernaliũ onſiderationem⸗ NMam
teſte gpheta Dilatautt inſernus os
ſuum abſqʒ vllo termino· Yſa.vo.
deo nemo tam ſanctus eſt in terra⸗
q̃ merito non timeat / ne os eig inſati ⸗
abile ipſum deglutiẽdo deuoꝛet / 2 ne
ad hoerendum illud cahos trahatur
vbi null oedo ß ſempitern hoeroꝛ
inhabitat/ iob · x è//Quinto ſãaca—
ti xu tiũtur a dextris / ꝓpter ſuoꝛum
pꝛoximoꝛũ ompaſſionem· Vancti
enim qui hanc terram incolunt / pri⸗

moeum ompaſſionem quaſi ſuas fa⸗
riunt/ Bnde die bat apoſtolg Quie

ĩfix mat᷑ et ego nõ infirmox / qs ſca⸗
dalz atur et ego non vꝛoe? ij wn⸗xi
¶ SHexto ſancti patiũtur a ſiniſirh
pꝛopter ſuoꝛũ aduerſarioꝛũ ĩfeſtãtẽ
tribulationem· Sancti enim in hot

mũdo ab aduerſaris / id eſt a demo⸗

nibus vel hominibg mahs ſemper
tiutur contraria: Vñ hot eis pꝛe

Dixerat xpus Di me inquit perſeaca/

●

ti ſunt et voe perſequentur⸗iohauis
qndecimo apitulo / Deptimo ſci
patiutur ab ate pzꝛopt futuri iudicij
expectatlonem . Vancti enim ſutun

expectantes iudicium / ni mirũ timkt

ſcientes ꝙ nõ eſt qui de manu iudi⸗
cis poſſit cruere · Job decimo: Vnde
eciam olumpne celi / id eſt angeli o⸗
tremi ſcüt et auent ad nutum euis
Job vieſimognimo⸗ ¶ Ockauo

ſancti patiũtur a retro / pꝛopter pꝛe/
tertozum pecatozum tecꝛ dationa

Sancti enim ex pꝛeteritoꝛum rewz
tione pecatoꝛ um oꝛdis ompuce

tionem et anime amaritudinem pa⸗

euntur. Vnde die bat eoum vnus
Hecgitabo tibi omnes annos me⸗

os in amarttudine anime mee⸗ Aa⸗
ie trixſimoocauo- Hijs ergo mo⸗

dis ſancti tempoꝛalem perſecutionẽ

patiũtur in terra⸗per quam eterna

conſolationem merentur in elo / qua
eis xpꝛiſtus pꝛomittit in euangelio

hodielno dicens verbum pꝛopoſitũ

Ipſozum eſt regnũ eloeum,.
VVdiſtis ergo fratres cariſſimi
quanta ſit in terra ſancoꝛum
ſed q;ta ſit in elo ſue pugne

pugn

vickdeia / vickoꝛie gloꝛia / gloꝛie oz o⸗

na / nut ſi placet aduertite · Ypſoꝛum

iohannis WMvcimo / verſa eſt ĩ gau
dium / pugna in triumphum. milic⸗

a in regnu. Et ſicut ipi vt declaratũ
/ p̃us in kra vndiq; artudati ſuerut
aguſtia / ſi oꝛrñdent ad pdicta nũt
ſunt in regno cloꝛũ vndiq; vallati
leticia / et lettae gla wꝛonati / ¶ P?

ſiqj dẽ in regno eloꝛ ſci lelic

2
mnnten dr oſciĩe quie tatioe/q; nullaẽ
Teis int᷑ carnẽ ⁊ ſpm tebellio gſciaʒ
inquietũs / ſed ẽ eis ↄſcie pfecta puri/

easpura traquillitas / et traquilla ſe

curitas AIdeo diebat pꝛopheta⸗CEx⸗
ultabut ſancti in gla letabũtur iĩi cu⸗/
bilibgid eſt onſcientijs ſuis pe? Eſt
enim cubile ſuauiſſunum / coonſcienti
a pura tranquilla/ſecura⸗ Dt ſit bea
te anime culatra / onſcientie ſue pu⸗
ritas / ſit apitale tranquillitas / ſit o
p toꝛ ium eiq ſecuritas / de hoc cubili
diebat anima deuota In pace in id
ipſum doꝛ miam et requieſcam/ Ig
n pace ſiquide m oſcientie doꝛ mit a⸗
ni ma deleckabiliter et feliciter tequi ⸗
eſcit/ quando exijt de terra illa que
lerad et tribulos id eſt cõſcientie a
auleos germinabat⸗·// Deaindo
ſcĩ in gla leticiam hñt exterig de eleſ ⸗
tis patrie hĩtatioẽ/q; œleſtis patria
id eſt ſanctoꝝ ciuitas⸗ ſiaut apocab.
xxiolegitur: auro et omni lapide P/
tcioſo atoznata de ſcribitur Ideo ſance⸗
ti non medlocrem hñt letiacam exte
rius de hmõi hitationis ameni tate
Que quidem leticia in eis duplic bi⸗
tur in ſuoꝛum coꝛpm gloeificntione
futura Tũt enim vt ait ꝓpheta In
terra ſua dupliaa poſſiebunt id eſt
duplicm habebũut ſtolam yla· lxid⸗
/Terco ſancti in gla letlcam ha
bent / ſuperig de apta dei viſione quia
ibi vidẽt regem in dewꝛe ſuo / et unti ⸗
entur facie ad factem vultũ ei? Cu⸗/
ius eig ² Eius eerte / in quem deſide
rant ageli pſpicere / vt ex eigaſpecku
leticiam percipiat ſempiterna⸗ Ci⸗
Eniqʒ ex ouiq aſpectu/ mens aſpiaẽ/

tis inena rrabili tepletur leticia di«F
te pꝛopheta Adimplebis me leticia
cum vultu tuo⸗pρσε v „ A Ruar
to ſancti in gla leticam habent inſe
rius / de ſutura mũdi renouatiõe / qꝛ
ſcriptum eſt · Cce ego creo elos no
uos et terram noua / et gaudebitis 2
exultabitis in ſempiternũ in hijs qᷓ
ege creo⸗Apoek. xxi⸗a ylſaxxviꝰ-
Quſto leticiam habẽt a dextrt
ex iocũdiſſima beatozũ oongregatio
ne Dicut enim vt ait ſenga nullius
boni ſine ſocio iocũda ẽ poſſeſſio · ſic
illa beatoꝛum omniũ ſocie tas· ex ö
nibus gentib et tribubg et populis
et linguis ggregnta/ quã teſte ſcripp
tua dinumerare nemo poteſt apocak
vijo. nimirum iotũdiſſuma eſt /j qua
abiecta Pꝛſꝗ iuidia / vnuſquiſq tan
tudẽ gaudet de bono alieno ;tũ de
bono Po vt ait doctoe eximig aug
/Bexto leticiam habent a ſinſ/
tris ex iuſtiſſima repꝛoboeum puni
tione Hicut enim ſancti gaudent de

bonoeum remuneratlone/ ſica de ma⸗
loꝛũ punitione lettur/ diente pſal
miſta Tetabitur iuſt cũ viderit vu⸗/

dictam /¶ Heptimo leticiã habent
ante ſe / de eterna gaudioꝝ ſeu premi
oeum duratione deo eni ſcriptũ eſt

Tetentur omẽs qui ſperant in te⸗ in

eternũ exultabũt 2 habitabis ĩ eis⸗

iĩ pſalmo quĩto Habitat quippe xp̃e

in ſanctis ſuis / ex auig conſoꝛao/ gau

dio exultant inſeparabili 1 eternali
ter pdurante / ipſo diente) terum au
teẽ vide bo vos æ gaudeblt oꝛ veſtrũ /
et gaudiũ veſtru namo tollet a vob

Jobanis xvio / ¶ Ocauo leticam

habent retro ſe / de p petua miſeriatũ

ſeu periculoeu euaſioe J9teo enim di
at ſcriptura/ Abſterget deus omne
lacrimam ab oaulis ſanctoꝛum/q iã
non erit amplius neq; luctus / neq;
tlamo / ſed nec vllg woloe / quoniam
pꝛioea tranſierũt. Apo· xxi Et iteꝝ
de ipſis ſcriptum eſtê/ꝙ gaudium er
leticiam obtinebũt er ſuglet doloe et
gemit· ylaie quinto // ¶ O quata
eſt iuſtoꝛum felicitas / et q; imenſa
leticia / qui ab omni penit moleſtia
liberi/teogitant annos ſuos nõ in
amaritudine ſed in duledine aime
ſue⸗letantur pzꝛo dicb quib huilia
ti ſunt annis quub viderunt mala⸗
MQui pericula que euaſerũt / laboꝛes
quos pertulerunt et ercamina que
vicerunt / cim iocinda ammiratione
2 mira iocunditate onſiderant Qui
deniq; de reoꝛdatione tranſacte per⸗
ſecutio nis / de exhibitione pꝛeſentis

quietis / de ſecuritate eterne felata⸗

tis exultant Hoꝛum ergo ſancoeuũ
anime quibus datum eſt ad hanc

tequiem peruenite/ confidenter dieete

poſſunt illud verbum letiae / qd per
pꝛophetam non in perſona militis

adhut certantis / ſed iam triumphaã⸗

tis dickum eſt Conuertere inquit ani ⸗
ma meaga in equuem tuam/ qꝛ domi⸗

nus benefecit tibi Quia eripuit ani
mam meã de morte oculos meosa
lacrimis / pedes meos a lapſu / id eſt

ab omni pecato / et a pewati pena /
et a timoꝛe et periculo recdendi pe

ni tus hberauit. Vic ergo ſratres a⸗

riſſimi / ſancti quoerum hodie feſtum
wlimus a perſecutione quam in ter

ra paſſi ſunt/iam in elo kberari me-
ruerunt: ſit pꝛo terreno et tempoꝛa⸗
li merito / datur eis aleſte et eternu
pꝛemiũ · Quo niam ipſoꝛũ eſt reg⸗
nũ æloeum⸗ Cuig noe regni partia⸗
pes efficiat Qui ſine fine viuita reg⸗
nat. Amen.·

(Ernlier ſeno e omnil ancts

er wuerẽdiſſimu in xpꝛiſto pate

dommũ Petru m Cameracenſem e

NS nta bant canticim 210 —
uu Deriptum eſt apok⸗
RZ quinto mè⸗Et in epiſto⸗
Aia huug vigilie reatatu⸗
ait ex lectione libzi apocalipſis
hodie ſtatres ariſſim audite potui⸗
mus beat euangrliſta iohanes tã⸗
tegis oleſtis ſetretarig / 1 diuno
rum conſtig archanoꝛum beatoꝛum
ſpirituum gloꝛiam ſibi diu mtus re
uelatam / nob familiariſſine reſera⸗
uit · Vidi inquit 2 audiui voem an
geloeum multoꝛ ũ in circuitu thzꝛoni
et animalium et ſenioeũ Et erat nu⸗
meris eoꝛũ milia miliu/ac. Apo⸗
quinto⸗Ct paulo ante ſancoꝛũ om
niũ leticam quam hodierna feſtiui⸗
tate tõm emoeat ecria liet bꝛeuter
tñ onuenienter eppꝛeſſit dions V
bum oſitum Cantabant canticuam
nouũ / Vbi non immerito queſti ⸗
onis oꝛitur materia- Quomodo eĩ

affirmat euangeliſta ſe vel beatoꝛũ

vidiſſe gloꝛiam vel ſanctoeum letic⸗
am audiuiſſe/ cum alibi diat apye
T nec ocul vidit / net auris audnut

2 9,

„
nec in oꝛz hominis aſcendit que pꝛre-

parauit deus diligentibg ſe. pꝛima
op⸗ ſetudo Ded vpt ait beatus ihe⸗
vommꝰ? hoc ſenſu apoſtold illud dix
iſſe credend?eſt / ꝙ carnalbus ocuk

et aure oꝛpoeali / aut ogitatiõe moꝛ

tali nõ pñt ppuũ‚alia coompꝛehendi⸗
Sigut ergo idem apoſtolus vſq; ad
teraum eelum raptus ipſomet teſte/
audiuit arthana verba que non lier
homini loqui ſecam on Rꝑeamoter
ao⸗ ſit noſter euangeliſta non coꝛpo⸗
ralk ſed ſpirituali ſenſu⸗ vidit et au
diuit ſecreta eleſtia / ipſamqz celeſte

glo iam beatoꝛum ſpirituum et ba

tificim leticiam/ſanctoꝛum omniũ/

non inueſtigntione humana / ſed di

uita inſpiratione cognouit / et tamẽę
ſpiritualem eoꝛum delectationem p
ſenſibilium rerum ſimilitudinem no⸗
bis non irrationabiliter indicluit di/
cens verbu pꝛopoſitum Cantabant
cunticim a etera⸗· // Pꝛzo quo ſci ⸗
endum eſt / ꝙ ſiaut doet cxœellene
doctoe beatus gregozuis- Regnum
eloꝛum idciro terrenis rebus ſimi

le diatur / vtex hjs que animus no
uit ſurgat ad inognita que non no

uit / quatenus exemplo viſibilium /
ſe ad inuiſibilia rapiat/ per ta que
vſu didirit / quaſi conſticatus incaleſ⸗
mnt / vt per hot ſcit notũ diligere /
diſcat et inognita amare Dit ergo
beatus euangeliſta iohannes ſpiri⸗
tualia dei per wꝛpoꝛalia mundi pꝛu⸗
denter inſmuans / et ad amoeem reg
mn eleſtis per duledinem terrene de
lecatignis potenter alliciene· Qui⸗

a inter delectabilia hiuus vite muſi

cam melodiam nouit non inſimum
tenere locum⸗ſed ad excitandam ex
pꝛimentumqʒ leticam maioeis eſſe
potentie⸗ ideo beatitudinem ſancko⸗
rum et per ſimilitudinem cantantl
um deſcribere voluit diens verbum
pzꝛopoſitum / Cantabant cantiaim
nouũ, Apombhpſis quinto apitulo
Bbi tria notantur Pꝛimo leta moa
dulatio Quia Cantabant DHetun—
do grata iubilatio Quia Cantiamm
Terao mira delecatio Quia 720

uum Pꝛziumum pꝛobat repletio gau

dioꝛum / et ipſoꝛum expꝛeſſio⸗ Jdeo
Cantabät Seaundum pꝛobat deuo

tio animozum / et amoeis connexio

OQue ſignatur per Canticim⸗Ter
cium pꝛo bat reœptio pꝛemioeum et
graciarum ackio. Et hot ditcitur per

ouum Vbi triplex queſtio ſolu⸗

tur/· Pꝛima quare ſpiritibus beato
rum mntare onueniat Decum qua

liter cantcum ſpirituum intelligi de⸗

beat Tercia quomodo hot celeſte c⸗

ticum nouum dici valeat / Di⸗

igitur pꝛimo ꝙ in verbo pꝛopoſi
to cirea beatitudinem ſanctoꝛzum / no
tatuxr leta modulatio quam pꝛobat
repletio gaudioeum / et ipſoꝛum ex
pꝛeſſio. Et ex hot ſoluitur queſtio⸗
quare ſpiritibus beatoꝛum cantare
conueniat Pꝛo quo ſciendum eſt/
de eleſti muſica diuerſa fuit et ad
uerſa philoſophoꝛum ſententia Qã
eleſtem armoniam pitagoꝛas poſu
it ariſtotiles euertit/tullius inſtau
ramt · Nobis autem xpꝛiſtiana phi
loſophia ſuadet / et pia fides ſugge⸗
ntt / in elis eſſe perpetuas act pꝛedul

R

es voces / et ſi non celoeum / tamen
eleſtium in wolarum / deum celi ſine
fine / at ſine faſtidio laudantium ⸗
Qulia vt ait beatus auguſtinus In
illa beatitudine deus ſine ſine vides
ſine ſaſtidio amatur / ſine fatigatio
ne laudatur· Hancti ergo omnes
inœſſanter deum laudant / laudando

exultant / exultando gaudent / gau

dendo anüůt / et cantu ſuauiſſimo / be
atam illam leticam expz imunt / ar
eterna quibus tepleti ſunt gaudia
ſibi inuieem manifeſtant. Quid igi⸗
tur mirum / ſi ibi ſit leta modulatio
pbi eſt repletio gaudioeum et bono⸗
um omnium ple nitudo? Di ibi ſit
melodioſa canttlena / vbi eſt amoꝛo

ſa ſocietas et ſeſtutitas gaudioſa 2

Pꝛeſertim eum dicat auguſtinus /

vbi deus erit omnia in omnibus /

ibi crit et ĩ diſpari claritate par gau
dium / vt quod habebunt ſinguli / tco⸗
mune ſit omnibus⸗ Ex quibus ver
bis ſc8m petni lombardi ſententia
datur intelligi / ꝓ omnes ſancti par
gaudium habebunt / vel quia tantũ

quiſq; gaudebit de bono alteriꝰ qua⸗

tum gauderet ſi in ſeipſo haberet / vl
quia de omni re / de qua gaudebit
vnus / gaudebunt et omnes⸗ Vnde
liquide patet / ꝙ ſpiritibus beatoꝛzũ

ſua inuitem gaundia / nec telare nec ſi

lere onuenit / ſed ad ca exctanda er
expꝛimendu œleſtem ac ſuauem me
lodiam ſibi mutuo decantate⸗/ Et
hec de pꝛmo ðWð
/ Didc ſecundo ꝗy in verbo pꝛropo

ſito qrta beatitudinem ſanctoeum

notatur grata iubilatio quam pꝛo
bat deuotio animoeum q amozie
cõnexio⸗Et ex hot ſoluitur queſtio⸗
qualiter tanticim ſpirituum intelli⸗
gi debeat . Pꝛzo quo ſciendum eſt q⸗
lict apoſtolus dicat Di lunguis
hominum loquar / et ange loum /
pꝛima ad choeinthios Rercio /non
tamen ita hoc acipiendum eſt / vt

angelia aut alij beati ſpiritus wꝛpo
wle m linguam / aut alia oegana vo

as habere tredatur; ſed angeloe um

lingua methaphoꝛire dicitur / ipſa

virtus angeli / qua interioꝛ em men
tis oneptum exterius alteri mani ⸗—
feſtat / quod qualiter fiat non eſt
ſentis ne gotij ſpeculari· Vec eſt er⸗
go ſpiritualis illa locutio / de qua ſe⸗
cundo libꝛo moꝛalium dicit beatus
gre goz ius/ ꝙ dignum eſt vt mens

noſtra qualitatem wꝛpoecte locutio

mo excllene / ad ſublimes atqz in

ognitos modos locutionis intime

ſuſpendatur⸗ Dic igitur illud bea⸗
tozum ſpirituum tantieim / non vo
taliter/ ſed mentaliter fieri intelli.
gitur / net ozis aut ozpozalis

lingue officio / ſed oꝛ dis at men⸗

tis intima virtute foꝛ matur· Ideo

ꝗq nil aliud eſt illa ſanctoꝛum gra ⸗
tn iubilatio / niſi deuotio animoꝛzum

et amoꝛum ſpiritualium mutua on
nexio NMam iuxta dichum bernardi

Hot cnticum nõ eſt ſtrepitus o⸗ ie /
ſed iubilus oꝛdis / non ſonus labio —
rum / ſed motus gaudioꝛzum / non
vocum ſed volunentum conſonan ⸗—
tia · Eſt quippe illud carmen ex⸗

„
expꝛ imenes caſtos iooundoſ qʒ oplex
us animoeum/moũ onoꝛdiam af⸗/
feccuũq; conſentaneam ad alterutꝝ
caritatem⸗Et het de ſeuundo / Di⸗—
tercio ꝙ in verbo pꝛopoſito circa
beatitudinem ſcõꝛum notatur mia
dilectio, quam pzꝛo bat reœptio pꝛe
mioꝛum ac: Et ex hot ſoluitur q ſti⸗
o quo h eœleſte nouũ caticu dic vale
at⸗Pꝛo quo ſciendum eſt ꝙ ſicut cy⸗
cerone teſte ydemptitas eſt mater
ſaſtidij / ſit nouitas mire delectatio
nis et deleckabilis admiationis cau⸗
ſa eſt⸗/ J deoqʒ illud eleſte cantlaim
merito nouũ diatur / quia in eo bea
ti ſine faſtidio deleccantur/ hec mi/
ra dilectio ex reeptione mioꝛum /
Oc noua ſem per et aſſidua grariarũ
actione rauſatur⸗. Mam largitoꝛ bo⸗
noeum omniũ deus ſanckis ſuis dig⸗
na pꝛo meritis pꝛemia diſtribuit/ ip
ſi quo ꝙ; diuine gracie non ingrati ꝓ
perœptis pꝛemijs iuges gracarum
ackiones reſerte wonatur/ Vint ergo
noug ille eleſtiũ cantiwꝛu iubilus ·
Hint mutuus dei et ſanctoeũ omm⸗/
um tantus⸗ Sed quod ſit eoꝛzü tan
ticuim nos quantum nrẽ ſtagilitati
conue nit onoꝛ diter audiamꝰ Pps
naqʒ non eodem modo cantat ſanct⸗
tis omnib /ß aliter et aliter ſeᷣm
meritozum derentiam. et ſuoꝛũ exi
gentiam pz emioꝛum Cantat quin
pe angelicis ſp iritbꝗ / lud canticũ
pſalmi Denedicte omnes angeli e⸗
ius potentes virtute qui ſacitis ver
bũ eig / ad audiẽ da votẽ ßmonũ eig
Ad quom tantum criſti reſpondent
angeli ſancti illud apocak/ vijꝰ⸗ Oe

nedicktio et claritas ? ſapiẽ tia et gra
ciarum actio honoe virtus 2 ſoꝛtitu
do deo nro in ſecaula ſeauloꝛ u⸗ Catat
vero pꝛĩarchis ⁊ ſcis pꝛ ĩbq illud qð
antauit moyſi in viſione rubi⸗exo⸗
iijꝰ Deus abꝛzaham deg yſaat 2 de
iacob deus patrüu veſtroꝛũ miſit me
ad vos Et illud exo⸗xixꝰ Vos erite
michi regnu ſacerdo tale et gens ſca
Ad quẽ cantum rñẽt ilð apomk.
voDignes domine aperire libꝛũ / et

ſoluere ſepte ſigaula eig qm oeriſg es

et re denuſti nos in ſãguic tuo · et ſe
ciſti nos deo nro regnu à ſacerdotes

Tu eni dñe ſolg dign9 es / apcrire li

bꝛum dei patris ſcriptũ per ſpiritũ
ſem in ꝑgameno virgineo tue car

nie; Tu quoqʒ dign es ſolus ſolus

te ſeptẽ ſignaaula eig id eſt ſepte tue
intarnationis miſteria / vel ſeptem
ecccie ſatramenta Cantat pꝛeterea
xpziſtus apoſtolis et alijs diſcipul
quos ſoaos habult in ſuis perſecuti

onibus illud canticum dulciſſumnum

Vos eſtis qui permanſiſtis mecum
in temptationibus meis / et ego diſ
pwſui vobis regnum / vt edutis et bi
batis ſuper menſam meam in regno
meo⸗Tu⸗viœſim e Ad quẽ
tantum teſpõdent apoſtoli illud io
hanis vi' Oñe ad quem ibim⸗ / ver
ba vite eterne habes⸗Quaſi dicant

Merito tecum de buimg permanere /

quia non erat alius / ad quẽ ire poſ
ſemus pꝛo vite eterne reſectione Ca
tat inſuꝑ xpũs ſanctis martiribꝰ il⸗
lud Mathei vo Oti q̃ ꝑſecutionẽ pa
tiut qnt iuſticia qm ipſoz ũ ẽð regnu
æloꝛum. Quaſi dicat · Graue ſuit

— ——— — —

——— — ——ðũ

vobis martirij pond quia perſecu⸗

tionẽ paſſi eſtis / ſed dign ſuit mar⸗

tirij titulꝰ quia Ppter uiſticam / nõ
pꝛopter culpam ſuſtinuiſtis / et ideo
mag nus eſt martirij ſtuckus / quia
rwegnum celozum poſſidebitis · Ad
bue anntum reſpondent ſancti 1 glo⸗
rioſi martites illud / ſecunda ad thi⸗
ſcrdoe Hi moꝛtui ſumus er onuiuce
mue⸗ſi ſuſtinuuimꝰ a wonegnabimg
Act ſi dicant⸗Modicus eſt labo nrẽ
baſſionis reſpectu diuine retributioꝛ⸗
nis/ qꝛ non ſunt ondigne paſſiones
huug tempis ad futuram gloeiam qᷓ
reuelabitur in nobis⸗RHo⸗viij⸗· Can⸗
tat iterum xpũs ſanctis ofeſſoeibus
illud pꝛima petri vltimo Hos eſtis
geng electum regale ſaerdotiũ ges
ſancta opulq atquiſitionis. Ad hut
muytum rñdent illud plalmi · Geati

quos ele giſti dñe habitabunt in atri⸗—

is tuisetenim clam abunt et ymnũ
dicent . Tranſiuimus per ignem 1 a⸗
quam et in duxiſti nos in reſtigeriũ
Tranſiuimꝰ inquuũt per igne m ſoꝛ
tes in aduerſis / et per aquam humi⸗
les in pꝛo ſperis / et induxiſti nos in
reſtigerũ eterne ſeliatatis Cãtat
wſtremo xpꝛiſtus ſanctis virgimb
illud ſapientie quarto O ꝙ; pulchz a
eſt caſta generatio clum cantate Ad
hunc cantum reſpondent illud can⸗
pᷣmo⸗Oleum effuſum nomen tuum
ideo adoleſeentule dilexerunt te n ⸗
mies· Cantat deniq; xpꝛiſtus ſant
tis omnibus illud mathei vieſimo
quinto: Venite benedicti patrismei
poſſidete regnum quod vobis para

„RWS

tum ẽ ab oꝛigine mãũdi At illi ſimul
reſpondent omnes cantantes illud
ꝛima ad thimoteũ po apld⸗Regi
eculoꝝ ĩmoꝛ tali iuiſibili ſoli do ho⸗
noa a gloeia in ſeaila ſeculoeum Ipi

quoq; pariter qnntant alter ad alck

mu m ymnũ illum deo gratiſſimum
Sanctus-Sanctus, Danckus. do⸗
minus deus ſabaoth⸗ Pleni ſunt
celi et terra gloeia eius, Yſaie ſex
to apittulo Cuius tanta eſt vir

19 ſc m damaſtenũ/ ꝙ qui diat illu

a moete ſubitaa fulgure/a ommb
tribulatio nibus eſt ſeaurus Pzopter
quod vt idem ait ſancta ynoduscal⸗
cedonenſis quarta ſtatuit hot triſa⸗
gium ſancke trinitatis a fidekbus di
ri ontra omẽs ſtellionat /id eſt nli⸗
nas diuinas Audiuimus ergo ran⸗—
ticum nouũ dei a ſancoumde quo
dickum eſt verbum pꝛopoſtum Can
ta bant cantiaim nouũ ¶ Et hec de
tera

Acteng igitur de celeſti muſich
Müdana quedam ad moeum
ediſim tionem loquamur Hiaut eni

ſanckos in wlo ad dei laudem canta

te pꝛediximusſic nosin mundo ad
dri et ſanctoꝛ um honoꝛem in hat F
tipue ſolemp nitate cantare debem

Ex cuntu namq; vt quitam elegan⸗

ter inquit duledo multa et ſepe vti —
lis at ſancta percipitur. Vnde non
ſine auſa diuini plato vir ingenij /
muſicam arbitratis eſt/ ad moees
et ſtatum teipublice pertinere⸗
j Ded notandum eſt pꝛout

item plato ait / cllius iam dictum

.„
memini⸗ Eſt undubie in animis ho
münũu genadſie Pftſſima muſica/
ſed effec/ ſupꝛa fidem varij⸗ Vt qʒ
omittam quibꝰ res non egrt / hos
ad letlaam manem / hos ad planckũ
et de uotum gaudium / piaſqʒ nöõnũ
q; latrimas mouæt. que varietas in
durerſas ſententias magna traxit i⸗
genia⸗Nempe athanaſiꝰ⸗ vani tatẽ
ſugitans canendi vſum in eccijs in
terdixit ·Ambꝛoſius pietatem awpe
tens vt caneretur mſtituit⸗ Auguſti
nus vtrũqz ſe paſſum / et difficlle hic
ſibi negoaum dubietatis exoetum ĩi
ter onſeſſiones ſuas pie meminit⸗
Vnde libꝛo deamo itn dict · Cantã
di onſuetudo ideo appzobata eſt in
erleſia / vt per obleccamẽta auriu/
firmoꝛum animꝗ in affechu pietatß
onſurgat,-Cum autem michi aci⸗
dit / vt me amplius cantus i res qᷓ
aanitur moueat / wenaliter me peca
re cõfiteo⸗ / Cantemgergo ſtẽs
cariſſimi/ cantem non volupta tis a

vanitatis auſa / ſed pietatis er ari

tatis affectu Dunt enim quidam caãa⸗
tantes anticum voluptatis / qui ſci⸗
liœt cantilenis amoꝛis veneri obler
cantur,de quibus beatus auguſtin ting
libꝛo de deom oꝛdis ien loauitur⸗

Quate i inquit deleckamur vanis ann

ticis / nulli rei pꝛofuturis / ad tempꝗ

dulcibus in wſterum amaris? O q;/

melius eſſet larrlmis atq; ſuſpirijs
deleckari Wio meſtati9 eſt flendo
ad gaudium/ q; gaudendo ad gemi
tum peruenire⸗-Cautam⸗ ergo qð

ſeriptu eſt Extrema gaudij luchh oct
aupat · Et rurſus Ante ruinam exal

5 l 4

tabi air ſpiritus· 7am ſiait aranea
t auntjanteq; moedeat / et ſcoꝛpio
linit anteᷓ; feriat / et auleps et mu⸗/
lier quem fallere vult delinit , ſit vo⸗
luptas ( vt ſeneœ placœt) ad hoc noes
amplectitur / vt ſtrangulet⸗ Sut er
alij qui cantant tanticuim vani tate
qui ſciliet non ad honoeem del / ſed
vanam gloeiam mundi / aut ad tei a⸗
liaiuis tempoꝛahe ommodum al⸗
te intonant/ Hi ſunt qui tantant
vt plaœant populo magis q; deo⸗
Qui lſait quidam lſapiene ait· 120

cantant in choeo aum maria ſoꝛoee
moyſi / ſed in palaco cum herodia
tt vt plaw ant herodi⸗ Hij pzꝛetera
non anennt aum xpꝛiſto/ſed aim lu-
affero quia cantus xpꝛiſti eſt humik

et pia nritas ipſo doente: Diſcite

a me quia mitis ſum et humilis oꝛ⸗

de⸗ Mathei vndeamo capitulo⸗ Ca
tus autem luaferi eſt ſublimis et ſu⸗

perba vanitae Aſcendam inquuut
in clum et ero ſimilis altiſſimo · y⸗

ſardeamoquarto⸗ Tantus igitur
xpꝛiſti a baſſo in altum pꝛocdit/ HF
antus luciferi ab alto in baſſum / id

eſt de wlo in inſernũ deſcẽdit Et hij

ſicut deleckant alios altitudin vocis
ſit delectantur elatione mentis⸗ e .

mo tamen altius lantat qᷓ; quem do⸗

minꝰg audire onſueuit dee mõte ſcõ ſu

o · Memo dulaus i; cui inti nat au

tem ſuam⸗Cantemus ergo fratres

vt deus noſiris cantibus inclinetur ½

tantemus itaq; non qnntiauam vo
luptatis aut vanita tis / ſed cãticim
aritatis de quo btus bernard? ait.
qp cãticum huiuſcemodi ſola vnctio⸗

S=

nco⸗

id eſt aanitas doct / ſola diſelt expen⸗
entia / quia qui non amat ſruſtra ad
ntandum amoeis armen acedit
quoniam oĩno caꝑe nõ poteſt ign
tum eloquium ſrigidum pecty· Di
caut enim gree loquẽtem non intelli⸗
git qui grecum non nouit/ nec lati⸗
ne loquentem qui latinꝰ non eſt/ ſic
lingua amoeis ei qui non amat bar
bara eſt Amemgigitur! nec voluptu⸗
oſo amoee a vano amoꝛe mudo ad
hereag / F deo critate iũgnmur⸗vl
cũ oĩb) ſanctis cãtiaim nouũ digne
cantare valeamus, hit per graciam
4 in futuro per gloriam Quod nob
conant qui ſme Kne v⸗ vimt et vegnot
Amen

VErxpliat ſetmo te omnibq ſanctie

Dequitr ſermo ſaagi in ſyno 58

Er reue en diſſimũ in xpꝛiſto mtrẽ
at dommũ donu nũ petrum de ailly
ac cameracenſem epiſcopum ac ſa
cte e thrologie docoeem

Sfecro woe vt digne
ambuletis vocatione

qᷓ vocnat eſtẽ ephe⸗
2 / Verba h apoſ

tolica reuerendi patres in xpꝛiſto

fratres cariſſimi que ab ipſo ſummo
pzedimtoꝛt pzolata/ et nũt a me e in

ı
digno paoꝛe pꝛopoſica ſunt / ſi dili
genti conſidera tione penſenuir pꝛe
ſenti noſtre intentioni inſl ructioni q;
ſalutari ongruunt aphſſi imeq; cõue
niunt. Qua in te illud nobis in pꝛi
mis notandum eſt in ſacris e o
quiis diuimiſqz ſcripturis triplex le
gitur vom tio Pꝛzima eſt ad be

agficam retnbutionem / Deaunda

eſt ad gratifinm iuſtiſicationem · /

Leraa eſt ad caleſiaſtinm admin
tratlonem⸗ Tercia vomtio bona Se

cunta melt oen P2 ima opeima eſt⸗

AQuia tercia ſine ſe ſeaunda aut ſecunda
ſine pzima minime pzoſiat ad lalu

tem / Pꝛima ergo voatio eſtet

nalis pzedeſtinattonis / de qua diat

apoſtolns Quos pꝛedeſtinauit ho=
et voauit / et quos vocnuit hos 7 uiſ

tifitauit c Ro: ocauo⸗ Et rurſus⸗
EClegit noe inquut ante mundi on

ſtitutionem vt eſſe mus ſancti im

magllatt in on ſpectu cius⸗ephe⸗ 5

mo,- // Hecunda eſt votatio tem

pozahis ſanctificationis- De qua
xpꝛ iſtus ait-Multi vomti paua ves

electi⸗ Mathei xxꝰ⸗ Multi ſiquidem

tempoꝛ aliter ad pꝛeſentem gracie 7
iuſticie ſanctificationem vocantur /

qui tamen eternaliter tepzo bantis
quod eaam in ipſo ſanctiſſimo apoſ
toloeum ollegio demonſtratur / qui
bus a domino dirctur, Ponne ego

vos duodeam elegt / er vnus ex vob
dyabolus eſt-. Johannis ſexto. O

durum ac terribile verbum/ß pꝛoch
pudoꝛ/iam durius at inomparbili
ter ternbilius eſt/ ꝙ foꝛte hodie int
duotecim i a ad dſden 1 actifkrations

per bap tiſmalem graciam vocatl ſut
quandoqʒ non vnus tantum / ſed vn

deam dyaboli fiut Quod gre gozig

lamen tabiliter onqueritur. Ad fidẽ

inquit plures deniunt:ad eleſte teg
nu paua perdutütur· // Tercia eſt

voa tio paſtoꝛ alio pꝛelationis De qꝗᷓ

dominus inquit ⸗Mon vos me ele

giſtis ſed ego elegi vos⸗ Jo⸗xv vbi
oſequẽt᷑ huiꝰ diuint electiois ſeu vo
matois ad paſtozalem airam vel ad
miniſtratio nem eœleſiaſticam ſig nũ

oſtendit· aim ſubdit . Vt fructũ af
feratis et fruchg veſter mane atjn cu

ius rei figu ram diee bat dominus .
quẽ ex hijs elegero germinabit vir
gn ei NMumen xvij Virga enim
la pꝛophetia / que in ſi ſignu diuine
electionis germinauit eciaſticã pꝛe
lationem figurans / floees ſimul et
fruct habuit Dit virga euangelica
id eſt pzꝛclatoꝛum auctoeitas paſto
ralis flores vere docrine / et fructus
bo ne vite / vel floꝛes vtutum / 2 fruc
tus ſanctoeum operũ debet pzoduce
re et abundanter afferre · Sed heu
nobis hodie tlmendum eſt / ne quo
rũdam pꝛelatozum vir ge / nõ vt mi
niſtroeum dei / ſed vt magozũ dya
boli non floees virtutum / ſed dꝛato
nes vicioꝛum pꝛoducant⸗ Dicut de
magis pharaonis eoꝛum virgis
figuraliter legitur⸗exo⸗ vije⸗ NHec
eſt ergo dunne vora tiois tripertita
diſtincio / quam i idero onere dig
nũ duxi/quia pzꝛ ima ⁊ ſecunta voca
tiones ſciliet eterna lis pꝛedeſtina

tionis et tempoealies ſanctifica tioie
om ni ſtatui hommũ cõmunes ſunt /

Pauca que pꝛtmiſimg de eis dicka
ſuf fican· Sed qa terca vomtio / id

eſt paſtozalis pꝛelationis ſtatui eci

cle ſiaſtioꝛum miniſtroꝛum pꝛopꝛia

eſt / durtius de ea lo qui ad pꝛopoſitu
noſtri pꝛeſentis ſermonis pertinet
7deo teuerendi fattes et in xpꝛiſto
ſtatres cariſſimi vobis in hat ſancta
ſynodo congregatis / vobis ad ealeſt
aſticam adminiſtrationem vocatis /
vobis domino vocãte ad curam ſ
tozalis pzelationis cledis / non im
merntto ſpecaliter diriguntur verba
Eͦ me veſtrs pꝛelibata reuerentije

Obſecro vos vt digne ambuletis vo
catione qua a,in quibus verbis tri

a valde onſiderandn notantur . Pꝛi
mo huſlis exhoetatio Obſecro voe

Heainda vtilis ſſoꝛmatio⸗ vt digne
ambuletis Tercio nobilio exalta tio
Vortione qua vocati elt? / Pꝛi
mo g“ no tat᷑ i vbis oſitis huilis

exhoetato/ qꝛ dicit apoſto! us Obſe

cro voo/ccon eni ait pꝛecipio / qua
ſi auctoeitatiua dominatione impe

“ rans / ſed obſetro quaſi tarita tiua di
lectione i imutans in quo nobis paſ
toꝛibus et pzelatis ceteriſaʒ miniſ

trig ecleſiaſtias ratur imita tionis

exemplum vt ſubiectos nobis non

ſicut ſupbi dñi dura et auſtera oꝛtet
tione p mamꝰ⸗ /h ſicut huĩles oſerui

dula maſuetudine / maſueta benigni

tn te benignaqʒ mo nitiõe obſeẽtio
ne pᷣneniamꝰ Oit eĩ woaut apldꝛu
p̃latoꝛũꝗq; ommiũ pꝛĩœps dics Ob
ſecro / po ſceite cũ qui i vobis ẽ gregẽ
dei / non wackte ſed ſpontonee / neqz
turpies lutni gra /ſed volũtarie / necz

—— — — — —

———

—— — ——3 — —N–-

+ — — —ʒ ð

— —
— —

—

— =– —

— — —

—
——.

dice
hid
hpu
pf
Rone
riſ
lnet
tale⸗
ate
1
Min
rſti⸗
tthn
lut
w we
are
lato

1

,an
nt
tuad⸗
6
wen
oni⸗
1
want
jni
ngn
ſiit⸗
aleii
20
igi
tt / n
e/ N

ſli

dnantes in tlero/ ,/ſed ſozma facti
gregis iepetri v⸗ CEcontra vero ma

lis ſuperbiſ qʒ mwſtoeibus per Pphe

tam diatur Dos autem aim auſte

ritate iunperabati⸗ eis er cum poten

tia⸗ez exxxiijꝰ Ad inſtruckionem
ergo et oꝛreckionem grege domini

—

ii/ non auſteri paſtoꝛ es aut potentia
ſuperbi / ſed humiles at mtistia mã

ſueti/ydonei ſunt diente apoſtolo⸗
Fratres ſi Paeoæup atg fuerit homo

in aliquo delicko / vos qui ſpintal es

eſtis huiuſ modi inſtruite in ſniritu

lenitatie, Gal⸗vo⸗ Et ite vum⸗/ vbt

thema Tum omni humilitate er

manſuetudine / eum patientia ſupoꝛ

tantes inuicem in caritate) n ſpiritu

leni tatis de bet fieri wꝛreckio dliquẽ

tis / quia habet pꝛocdere ex radite
cantatio⸗ ideoq; magna dulcedo hu

militatis et maſuetudinis eſſe debet
in oe pꝛelati coerigentie/að ſignifi
catur aum dicitur⸗ Mel et lac ſub lin

gua tia Can ijij?⸗ In aig eciam fi
giram legitur / ꝙ in archa teſtamẽ
li evat virga cim manna/ aꝛ ſcilcet
cum virga paſtozalis wꝛrectionis /

eſſe de bet manna manſuetudinis⸗

Ded hit valde notanda ſunt apoſto
li verba / quia nõ ſolum dicens cum

humilitate er manſuetudinc / ſed cũ
omni humiltate per hot ſignifitãs
ꝙ pꝛelatis neœſſaria eſt omnis hu

militne et manſuetudo / nõ ſolum ex

terioe ſed interioe / nõ ſolũ in oee ̃ in
oꝛde nõ ſolũ ĩ ligua ß ĩ gſcia exẽplo

xpiĩ qᷓ ait Diſcite a me quia mitis ſũ
hurlie oꝛde⸗ Mathei xiꝰ Alioquĩ

non eſſer humilitas wera ß ficta · De

qua ſcriptũ eſt ſapſemem Eſt qui
