de lib ſe ruis et repꝛobis triſte et val
de hoerendum eſt audire illud quod

eis ſub euangelim parabola de fſati⸗

is virginibus dicitur Ite / quia clau⸗
ſa eſt ianua⸗ ſit pꝛoſeco huit fiden
ſeruo / quid iocundius eſſe potuit⸗ q;
audire intra in gaudi dom mi tui
In gaudium videliot non terrenu

et tranſitoz uum / ſed eleſte atq per

petuum Vbi xpꝛiſt olum ſibi pꝛe

mfarat hoſpicium / vbi eli aues ſibi pſ

„*

.
um dñi tui⸗ In gaudii in . ua . kne

btitinis / qᷓ ſola rœ a boecio deſci
biblꝙ ẽ ſtatꝰ oĩm bonoꝝ aggrega

tione pfectus Cui ſtatg pfectionẽ
nequit ligua deſeribere / qaꝛ nec ca ſS⸗
ſus / aut itellect humang cape ſuffi
at dicete aplo Mect ocul vidit / net
auris audnut · nec in oꝛ hois aſcẽ⸗
dit qᷓ Pp auit deg din gentbo ſe

9

im Ja vero de moꝛibg ecciaſticoꝛuũ
ſeruoeũ ſeu miſtroꝝ nu tpis aliqua
bxꝛzeuit᷑ diſſeramꝰ Bbi diligẽt attẽ
dat vꝛa diſcretio 21 lim timoee a tre
moer vꝛa deuotio ſerubt iteat Hen
heu ; paugi ſuͦt hodie eccie miſte/
q̃ huiꝰꝗ fideł ſerui exẽplo audire me
reat Euge ſeruc bone et fidel/ qꝛ
fauca fuiſti fidelis / ſuß multa te oſti⸗
tuãd/ĩtra ĩ gaudiũ dñi tun Hz nud
multi ſüt ſerui dei: nuqᷣd multi miſ
tri xpiꝰ Hane multi ſũta pauci/mul
ti numed/pauci merito⸗multi mah/
paudci bo ni Multi nãq; clerici ſacer
dotes. multi epia p̃ſules/multi teii
gionũ oedies / multi woati religioſi

frẽs/multi vomti mgrĩ q dodoes.

multi vomti ecre miſtri et diſpẽ ſato

tes / vt merito de tali oneroſa multi⸗
tudie dict u fuerit p ꝓpham⸗ Multi
plicaſti gete æ nõ mag nificaſti letiiaa
am Vñ i refoꝛmatlõe huig ſacri a
lij Gt alibi diri)nã ĩutile videret/ ta
lẽ exeœſſiua mul titudinẽ reſtrigere⸗
Mec hoc eſſet vt qui da tõtetioſe ar
guunt ſtatũ ecciaſtioꝛ aut religioſo
rum de ſtruere / ſed magis wnſtruere

„Ecergo hackeng de laudibg hu—

2„
net dimmuere / ſed augere Multi er
go ym mo generaliter onmes / vnn
us dñi ſerui ſumus / ſed pauci ſerui
ſideles / qui audite mereamur Intra
in gnuudum dñi tul · Cur ita? Gui⸗
a pzofecto ad ülud gandium dñt /
ipſo teſte⸗ multi vocti pauci electi⸗
Ded quare paud electi? Quia vide
liæt pauci boni 2 fideles ſerui⸗Rauꝝ
q̃pe ẽ et valde difficile · ſeruũ bonũ
et fidelem reperire· Hint ſapiens in
pzouerbijs ait⸗Virum fidelem qᷓs
mueni et? Hint in enã gelio qꝛ itxp̃e
Mulſputas eſt fidelis ſerug et pꝛu
dens? Vint enam diat apoſtolus⸗
Jam quentur inter diſpenſatozes⸗
quus fidelis inueniatur⸗ / DHeu
hed / viri patres 2 fratres / ſi het tunt
dicka ſunt / quid nũt dicturi ſumus 2
Muid inquã dieemo in hot ſedo et i
fami tempoꝛe / quo fidei feruoe / ſpei
vigoꝛ / et caritauns ardoꝛ / in ſeruis
miniſtris ealeſiaſticis fere totaliter
euamut? Hot nãq; miſerabile tem
pus / beata hyltegardis germanon
pphetiſſa muliebꝛe vocat a infame
ipſumq; ab anno dominioe incrna
tionis milleſimo enteſimo aſſerit i
choaſſe/ qꝛ tunt apoſtoloꝛum dockri⸗
na et ardes iuſticia / quam in ſpuali
bus conſtituerat deus / tardare et in
heſitatlonem verti epit Et deĩeps
oĩa ecleſiaſtica inſtituta / in deterig
deſcenderunt et ex quibuſtam tene
bꝛis in iuſtice obtenebꝛata ſunt⸗Et
vt eadem inquit in fine illi? mulie

bzis tempis ſuꝑ oẽm tlerum et oæ⸗

1

dinẽ ecciaſticum Heu hoerendũ p̃ſa
giã grauiſſimi ſriſ mat gfuſionis

nardus ſuper cantia ſcribe

laqueus extendetur/ durabitq; illud
ſoꝛ didum tempue vß ad illud mag
nũ ſciſma quo epiſcopi ⁊ clerici a ſu

is locis et cuitatibus expellentur⸗

Ex quib verbis ſatis dari nobis vi
detur intelligi / ꝙ hot nephandum
et a xl, fere annis inueteratum ſciſ
ma adhuc pꝛochdoloe vſq; ad maio
tem tleri perſeaitionem oontinuabik
Vel quod abſit aliud ſciſ ma maius
et deterius ſubſequetur Quod vtiq;
fieri pertimeſcendum aſt ex future e
lectionis ſummi pontificis er debite
cirm eam pzouiſionis longa nimis
et ſcandaloſa dilatione / quam non
nulli pꝛocurate videntur Contra að
ſcandalum et pericula inde veriſimili

ter ſeaitua quide m egregij dockoees

et theologi / ventatis zelatoers con-
grua fidei remedia adhibere wnant
Hüt autem eerleſie mirabilem
a miſerabilem lapſum beatus ber

mone xxxiij?, flebiliter lamentat

vbi ſic ait Derpit hodie putrida ta

bes per omnt ozpusectleſie/ quo

latius eo deſperatius / eoqʒ periculo
ſius quo interiusEt enumeratis q

buſdam exceſſiuis abuſibus eleſiaſ
tioꝛum Hubdit/ Olim pꝛedictum

eſt / et nunt tempus adimpletionie
aduenit Ecre in paæ amaritudo me

a amariſſima - Amara pꝛius in ne
c martyzum⸗ amarioe poſt in gflie
tu heretioꝛzum⸗ amariſſima nunc in
meibus domeſticoꝛzum / nõ ſugare
non fugere eos poteſt . Ita inualue
runt / et multiplicati ſüt ſuper nume
rum Inteſtina er inſanabilis eſt pla

tat

alo⸗
8
wee
Fie⸗
eu
gan
galtt
ſuft

—

Fa ectleſie / er idto in pae amaritu
do eins amariſſima⸗ Sed in qua pa
&œ Et pax eſt / et non eſt pax⸗. Paxrx

a paga nis / pax ab hereticis / ſed

non pꝛoſecto a filjs⸗ Vox plan

gentis in tempoꝛe iſto/ Kilios onu
triui et exaltaui / ipſi autem ſpꝛ eue
runt me· Opꝛeuerunt et maaula
uerunt me / a turpi vita / a turpi

wom mercio a negocio deniq per

ambulante in tenebꝛzis, / Ex qui

bus moniſeſium eſt ꝙ, longo iam

tempoec crleſia fuit multiplicit᷑ de

ſoꝛ mata / indiguitq; nüt maxime
indi get⸗ vt in fide et moeibue reſoꝛ

metur SHed nunt membꝛis etcleſie

ſeparatis a tapite et apoſtolto diſſ

penſatoꝛe at ditectoꝛe mrentibus / H
reſoꝛmatio nequaq; bene fieri poſſe
ſperatur Et hot ideo pꝛeripue / quia

tam dum inter diſpenſatoꝛes qiues

ſiðelis queritur / vix pꝛothnephas

hodie inuenitur ⸗· // Inuenti ſunt

tamen olim in hot fedo et infami te⸗

wxꝛe / nonnulli boni et fideles ſerui /
qui miſerante dei graca vita s doꝛ

trina leguntur in ecleſia floeuiſſe⸗

Floꝛuit quippe in francia pꝛememo

ratus bernard tlareuallenſis⸗ Flo⸗
tuit in germania pꝛefata eidem won⸗
tempoꝛanea hyldegardis que de ſu⸗
turis temporibue multa legitur pP
phetaſſe / floꝛ uit in mlabꝛia ioachi
abbas venerabilis / qui eriam ſpiri

umgm pꝛ ophetie / vel poti ſcom guil

helmũ parienſem donũ intellect9 in
expoſitiõe pꝛophetiarum dictur ha
buiſſe Kloꝛuit quoq; in hyſpania be

atus domi ais er in ytalla beatus
frantiſcus / qui tan; due oliue frut
ufere duos ſecidiſſimoereligionũ
oodines et ex eis fruct9 plurimos
noſtütur ꝓduxiſſe // Floꝛuit de

niq; et ex pꝛefati ſta naſci oe dine

ſtuctum magnu attulit noſter vae

nerandus wntifex ludoucus/ aa

uis parentes ob Euotionem beatt
ludouig ſranwz um regis ſſanckita⸗
tis atius moeum imitatozem eſ
ſe vehementer affeckabant / ipſum
volari ludouici nomine detreuerüt /
quia videlieet a regibus ſranozum
aternam duxerat oiginem⸗T—
lo ig tur tempoee peſſimo / et vt in
riuo legendu ſcribitur⸗ Munc hoea
inſtante nouiſſima / ille qui fact mi
rabilia magna ſolg⸗opus produxr

it mirabile / clarttate gloꝛie ſue ple

num⸗ Quo vniuerſam ealeſiam
pꝛauis ſilioꝛum ſuoeum moꝛibus
quaſi in tene bꝛis d& ſolatam / reddi
dit nouitate tam clate ſobolis leta
bũdã / dum videlieet hunt dileckum
ſuum confeſſoeem eximium / puri⸗
tate candidum / caritate ſeruidum
et cuncta moeum honeſtate oonſpi
aum / pꝛoduxit nouiter vt exem
plar pꝛeſulgidum / cunctis fideli
bus mitandum / eüns vite ſingula
ris exœllentiam ſignis pꝛobans /
et trebꝛis pꝛodigijs at thoꝛuſcan
ubus mimculis maniſeſlans //

Ded quia hüs nouſſimis tempo

ribus / ſuſpecta eſſe poſſunt mira⸗
cula / pꝛopter proximu antixpzꝛiſ

ti aduentum / qui per ſe ſuoſqʒ

miniſt ros falſis mira aulie/ ſeducet
Poypulũ xpᷣianũ:ideo artem de mia
culoeum roͤne et quantu interſit int
mirabilia maloeum et bonoꝛum m
racula expedit pauliſper diſſerere⸗
‚Daendü igitur ſcem docoees
theolo gos/ et pzꝛeapue ſem thoma-
2° niarum⸗ di⸗ xviij/ q; 3g omne

miraailum/ aut ſupza natura / aut O

tra natura é apzet natura/ q́ʒ exxz
pla dimitto bꝛeuitate gra Per qua
tuoe aũt oditiones ſeu differentias
vera a falſis mirauula/quantum hu
mana ſcire patitur imbecillitns ſeer
nutur- // Pzuma differentia eſt /
quoniam magi / auruſpices / et arioli
aut ſolum pꝛeſtigijs et ludifiatione
ſenſuum/aut per pꝛiuatos demonũ
ontrackus operantur ca que in rei
veritate a auſis naturalibus fuunt
per eelerem et impereptibllem aci⸗—
uoꝛumcoum paſſiuis applietionem
ſicut augu ſting ſuper exodum de ma
gis pharaonis oſtendit. Vera aute
miracula veraciter fiunt / et ſuper vi⸗
rium naturalium potentiam / a deo
pꝛ incipaliter ab alijs miniſterialt
concauſantur · Seamda dif ferentia
eſt quia de rebus vanis ſupe ruaaa
is et inutilibus at pleriſqʒ nociuis⸗
ſunt maloeum opera vt execrre ho
mines / eos ſubito et immobiliter fi
gere / ſerpentes immittere / volatum
ſimulare / et hjs ſimilia⸗ Stðm ve
ro auguſtim verbum ne de
ſepta tione xp̃i nane eſt oẽ miraru
lum qð vtilitatem ſalutis non opa
tur humane Et hac differentia tan
git petrus in itinerario clementis⸗

E

Tertia aſſignatur diffetentia / quia
miracula vera i gfeſſionẽ vere fidei
falſa ved in eius ſubuerſionem fiũt
et quaten veram fidem xpꝛiſtiani
deſerant aut in falſam ſuis exigenti
bus de meritis infideles perſeuerat.

Quarta ved ſuperadditur Mali na
qʒ nõ ꝑ vite puritatẽ / aut diuini no⸗
minis inuocationem ſicaut boni / ſed
erneſcio quos barba roꝛum nomi
nũ ſtrepitus / per mugitus hoꝛrẽdos
vt de ſibilla narrat virgilius 6 enei⸗—
dos / nonnũcy madendo ſe cultris / et
pueros ſacrificado deteſtabꝛlit ope⸗
rantur / vtũturq; aliquando adau⸗

ribus humanis et leteris infandis
obſcenis/ quemadmodum lumnus

poeta lio vio vbi de teſſalis mulierr⸗

bus loquitur curioſe valde a opioſe
deſeripſit· Audiſtis ergo qualis ſit
inter vera falſaq; miracula diſcret⸗
o⸗Vnde patet ꝙ huus ſancti mira

aila a falſoꝛum miraculoꝛ um condi⸗
tionibus aliena ſunt / ſicut poſſem

plenius declarate / niſi ad finem ſer

monis oogeret tempoeis anguſtia
NHic ergo ſanctus miraruloeum ope
ribus / ſed amplius moeum virtuti

bus tlarus effulſit in dei templo⸗

Munt varo vt ſtella matutina / vt

luna ſolari lumine plena / ymmo ve
rius / vt ſol reſulget in elo· Bbi a re

ge eloeum feliciter ſublimatus au
dire meruit Euge ſerue bone et fide
lis / quia in paue fuiſti fide lis/ ſu
pꝛa multa te onſtituam / intra in
gaudiũ domini tui Cuus gaudij

nos ſecim participes efficiat / qui ſi
ne fine viuit et regnat Amen

¶ Explicit ſermo ſachus Per reue
tendiſſimũ in xpꝛiſto patrem domi
nũ petrum de aulyaco Cardinalem
cameracenſem / in onalio generalt
habito onſtatie Anno domini Mil
leſimo quadzĩgenteſimo decimoſep
timo De ſancto vene rabili ludouica
epiſcopo tholoſano⸗

¶ Dequutuer ſermo per cundem dd

minum Petrum epiſcopum amea

cenſem⸗ poſtea cardinalem, de eo

— 7de teliquit egyptu⸗
Hrribitur ad hebꝛe
os/ vndeamo mpitu
o Dian hodie fueat
allllegatum Reuerẽ
di patres magiſtri at domimi cariſſi
mi dum ad ſanct at beatiſſimi teg

7

/ noſtn ludouia aums hodie feſta ole⸗

baꝛamus laudis aliquid addere cupi
o / certe ſubtrahere ſoꝛ mido · Vereoꝛ
quippe iugum aſſumpſiſſe gigante
is humeris oneroſum / et onus mi
chi impoꝛ tabile pꝛeſumpſiſſe Qam
ad explicandum virtutum eius do
tes / magis ſiquidem initandas o⸗
peribus qᷓ; ſermonibus attollendae
meam pꝛoeſus inſufficẽ tiam teog⸗
noſco / tredens ſub tanta poſſe mate
nia linguam defieere teronise⸗ Ve

rumptamen poſt alios magnos vi

ros qui de laudibus eus multa lo

cuti ſunt ego pauper et paſuulus

rum paupere vidua / minutum deuo

tionis in gnzophilatium mittam⸗
Ded pꝛius ad illius aren
tis virginis auxilium me cõuertam

que eſt apothem gracie / aula miſe
rioꝛ die / deita tis palaaum / ſanctita
te hoſpieium tclauſtrum pudoeis /

et domicllium pietatis, Que eſt ſa
trarium ſpiritus ſancti / remedium
generis humani / tewnciliatio pern
toꝛum / reduckio deuioeum / terreſtri
um domina gentium · et eleſtium
regina virtutum⸗ Cuius nomen
ſic eſt ainctis fanuliare mostalibus /

„

auius nomen ſit domeſticũ in om u
periculo onſtitutis / vt cum diſeri⸗
mmis ingruentia / mentem ſepius
teddet amentem / nunq; tamen lin
guam poteſt euertere vel ligare /
quin ad tuitionem ſui mox huuis
nominis arma pꝛotendat/Igitur
nos qui ſarcina pꝛemimur / reſpire

mus in eius memoꝛia⸗a talculo no

minis huius labios um noſtroꝛum
ineptias emundemus· Curuemus
genua / ſoluamus gratitudinis ho⸗
locauſta / et ante ſolium eius pꝛeces
fundamus / et vota diontes, Aue
maria gratia plena dominus tecim
REter LE

I Nide teliquit egyptum Htribitur

biſupza⸗ =
1 Eeueredi pzes mgriĩ ac dñi m

Arxriſſimi Sieut optime nouit ari

ene veſtra et ſacre Icripture teſtatutr

hyſtoeia · Cũ in egypto filij iſrk ſB

mirabili ac miſeabili ſerutktute redacr

ti ab egyptijs multe afflickiõ ib) toꝛ

qᷓz entux miſertꝰ eis miſerioze dñes
miſit moyſen fideliſſimũ ſeruũ ſuũ
vt ißos educret de egipto / 1 ad ter
rã ꝓmiſſiõis induceret Qui fide ad
heres deo egyptum relt quit a fideli
ter militãs ꝓ ꝓplo de egyptijs fſeli
at triũphauit // Hanc igitur hyſ⸗
toz iam vulgatam quudem et toti
i mundo notiſſimam beatus apol
tolus paulus ad hebgos Inbenge-
bꝛeuiter ommemoꝛat/ moyſi fi
dem ommendat dieens verbum P
poſitumide reliquit egyptum Qua
in te nobis conſiderandum orrurrit⸗
hec antiqui temporis hyſtoeia fi
gura ſuit tepoeis tunc ſuturi/ ſcm
lud apoſtok⸗ Omnia in figura cõ⸗
iingebant illis RBo⸗ ſeptimo- Quid
igitur egyptus niſi mundum et va
nam mundi conuerſationem: quud
iſrahel niſi fidem / et veram fidei re
ligionem figurat? Quid populus
egyp tius / niſi ifidelem populum dy
aboli: quid populus iſrahelitiats ni
ſi ſidelem populum xp̃i ſigmificat?
Egyptus ſiquidem anguſtia ſiue tri
bulatio anguſtans interptatur / per
quam mundus vana mundi conu
ſatio ſigni ficetione coongruiſſima de
ſignatur. in quo ontinua anguſtia
tribulat / aſſidua tribulatio aguſtat /
cura ſollicitat / ſollicitudo cruaat / vꝛit
ardoꝛ / ardet ſuroe / ſurit terroꝛ / terret
doloꝛ / conturbat triſtiaa / cötriſtat tur
batio / affligit moleſtia / moleſtat af
flictio - Igitur ſicut in egypto filij iſ
rahel ab egyptijs / ſic in h müdo fi⸗

phare

lij dei a filijs ſeculi / ſic fielis ppłe
xpꝛiſti/ ab infideli populo dyaboli
varijs perſeaitionibus affliguntur
Sit mundi luxus fidei virtus / ſit
vana mundi onuerſatio / er vera fi

dei religio / ſeſe diuerſo 2 aduerſo eer

tamine perſequuntur⸗Pzopter qð
apoſtolica tuba clamat⸗ Omnes qᷓ
pie volunt vutere in xpꝛiſto perſeau

tionem patientur/ ſeamnde ad thim⸗

terco· Sed ſicut diuino iuuamine
aduerſus egyptum pꝛeualuit iſra-
hel: ſit in hoc diro ertamine aduer
ſus mundum fides vickoꝛziam obti⸗
net et trtumphu Pꝛoinde dicit ſcrip
tura Hec eſt victoꝛia que vinat mu

dum fides noſtra· pꝛ ima iohannie

quinto gitur quibus modis het
victoꝛ ia fiat/q ui habet aures audiẽs
di audiat / gendum eſt vtiqʒ
reue rendi patres at domim ꝙ mun
dus aduerſus fidem / et vana mun
di onuerſatio, aduerſus veram fi
dei religionẽ / triplici ſolet ertamie
dimicate / ( Pꝛz mo quidẽ potenter
aggrediendo / ſuauiter pꝛroponen

do blandicias temporales·/
(Seaiun do patenter pꝛogrediendo⸗

crudeliter opponendo / moleſtias

zpozales / (Terco latenter cton

grediendo ſubtiliter apponendo inſi
dias ſpirituales / ( Dad ecntra
fites et vera fidei religio aduerſus
mundum/ et vanam mundi onuer
ſationem / triplici doet victoꝛia triũ⸗
(Pꝛimo quidem ſapienter
ontempnendo / oblatas blandicas
et ſuaues mis gaita patiẽt ſuſ

tinẽdo illatas moleſtias/a crudeles

nme

ue/
Ra⸗
tmi
ahe
udo⸗
-
nͤ
un⸗

mmue

nter
e.

Ntu

tria/

Gas
ſl
dl⸗

iniurias (Tercio euidenter repellen
do paratas inſidias / et ſubtiles fal
lacias//¶ Audiamus igitur quali
ter mundno aduerſus fidem dimi
cat otenter aggrediendo / ſuauiter
pꝛ opo nendo bladicias tem pozales
Mundus enim hec et hijs ſinulia
loquitur · Quid pulchꝛius / quid ho⸗
neſt ius / quid venuſtius / quid ve po
teſt eſſe delec abilius / ꝙ, ꝙ in pꝛeſẽ
ti vita otidie ernimus ? O qᷓ; mia

bilio œli camera / in aere iocund / in
lumine ſolis / in augmento lune as

q; deſectu / in varietate ſtellarum er
eurſu⸗ O qᷓᷓ delectabilis terra / in ne
moꝛum ſolijs et floeibus / in ſiluaru
vmbꝛis et amenitatibus in pꝛ ato
rum riuuloꝛumqʒ delitijs æ ſuauta

iubus In ſegetum vintarumiq; cul⸗

mis et botrionibus · In beſtiarum
turmis atq; conflictibus / in aulum
pennis atq; volatbus, In virozu
ludis deleckabilibus · In mulierum
pulchꝛis aſpectibus / carumqH moa
dis et geſtibus / verbis et amplexi

bus Et ſiqua ſunt alia que continet

mundus Ded ecntra ſides aduer⸗
ſus mundum triumphat ſapienter

oontempnendo oblatns blandicas

et ſuaues delicias Molite in quit di
ligere mundum / neq; ca que in ma
do ſunt / quonia mundus tranſibit

ooncupiſcentia eius/qui autem fadt

voluntatem dei manet in eternum⸗

pᷣeiohannis ſerundo /(Audiamg
inſuper qualiter aduerſus ſidem di⸗

micat potenter pꝛogrediendo / crude

liter oponendo moleſtias oꝛpoza
les⸗ Mundus enim ſicut pꝛo vinẽ⸗

4

die ſtagilidus diuerſas pꝛoponit
blandigas / ſit pꝛo ſoꝛtiozibus cö
uincendis aduerſas opponit mo
leſtias / artando vinculis / ee ve⸗
beribus conſtin gendo / detrudendo
aarcribus / et ieiunijs marerando
edendo fuſtibus / et gladijs iugu⸗
lando / tremando flammis / et lapi

dibus obꝛuend / ligando laqutis

et ſcoꝛrpionibus fla gellando / ſuſpẽ
dendo patibulis / aliſ q; innumeris
tozmentoꝛum generibus perimen
do· Ded ccntra ſides aduerſus
mundum triumphat / fatienter ſuſ
tinendo illatas moleſtias/a crudte

lces in iurias⸗ Bceati inquit qui Fer

ſecitionem patiuntur pꝛopter uuſ
tiaam: quoniam ipſoꝛ um eſt teg

mnum loeum Mathei quinto /

udiamus iterum qualiter mun
dus aduerſus fidem dimicat laten
ter ongrediendo / ſubtiliter appo
nendo inſidias ſpirituales/ hun
dus enim quos nec bladitijs nec
moleſtijs poteſt ſubuertere / inſidi
is temp tat deuinere / ideoq; pꝛein
œps mundi huius angelus ſatha
ne ſe in lucis angelum trãſfigurat

ſua vicia falſis virtutum ſpeciebus

onfigurat / fubuliter ſtimulat / gra⸗
uiter ollaphiz at / ecati pꝛetedit
materiam / delicti ſucendit flam
mam / exhibet facultatem / pꝛebet
opoetunitatem · Sed ecõtra fides
aduerſus mundum triumphat eui⸗
denter repellendo patas inſidias /

it ſubtiles fallacias⸗Vigilate in⸗

quit / quia aduerſarius veſier dy

abolue⸗ tani leo wigiens circuit

querens quẽ deuoeet / aun leſiſtite ſoꝛ
tes in fienia pe⸗ vo // Videte igi
tur cariſſimi / qu adomodãa caſtra celi
et inferni / arma dei 2 dyaboll / iter
ſe dimicent qusadmodu la xp̃i
ſcli agmina fidei et mudi contra ſe
decertent Nue omnia ideo veſtre laa
rita ti duxi bꝛeuiter pꝛoponenda / vt
inde notum fiat plem? / qualiter rex
noſter beatiſſimg ludouicus / lilioꝛ ũ
de oꝛ et ſranoꝛum de ais/ tanq; mi
læs xpꝛiſti foꝛtiſſimꝰ in pꝛelio / hui⸗
eertaminis poſitus in medio / pꝛo
fide mundum teliquit / 2 pꝛo vera fi

dei teligione / anam mundi onuer

ſationem contempfit Mobꝛem de
eo dictum eſt verbum pꝛopoſitum.
fode reli quit egyptum ¶ Dciendum

eſt itaq; reuerendi patres ac domi

ni ꝙ rex noſter beatiſſimus ac fide
liſſmus milee xpꝛiſti cozreſponden
ter ad pꝛemiſſa / pꝛo fide oontra e
giptum / hoc eſt pꝛo vera fidei religi
one aduerſus mundum pugna tri—
plid militaiut fideliter et triplici vic
toꝛ ia ſellcter trumphauit //(Pꝛi⸗
mo qudem wontempnendo blandi
aas/ et ppernendo delicigs tempota
læs ¶ Deaindo ſuſtinendo moleſtias
et ſetendo iniunias or poz ales (Ter
go repellendo inſidias / et vinendo
fallacias ſpirituales /¶Dzimo na
ſugaces blandicias / ſuauiter al
lect uas / ſalubꝛiter refutauit /¶ Deca⸗
do ſeroes moleſtias crudeliter afflic⸗
tiuas,humiliter tolerauit (Tercio
fallaœs inſidias ſubtiliter iuaſiuas
viriliter impugnaut t

ter rex noſter beatiſſim fi⸗

tliſſim miles xpꝛiſti tempoꝛales

bladicias / et oblatas deliaas / ſua⸗
uiter alleckutas ſalubꝛiter refuta
uit · Scitis cariſſimi teſtante ſcip

tura. ymmo doete experientia / qui⸗
bus blanditijs ſolet mundus ſuos

allicere dilectoꝛes . Deriptum eſt
enim⸗ Quia omne quod eſt 1 müu
do / aut eſt ooncupiſcentia carnis /

aut concupiſcentia oculoeum / aut

ſuperbia vite pꝛima iohannis ſe⸗
cudo Conaupiſcentia vero carnis
ad voluptates / oncupiſcentia oa⸗
loꝛum ad opes / ſuperbia vite ad
honoꝛes pertinet⸗ Voluptates au
tem guloſitatem luxuriam/ opꝑes

caupiditatem et auaricam / hono
res elationem er iackantiam pari
unt.⸗ Ct ſit ex voluptatbus turpi⸗
a/ ex opibus pzaua / ex honoꝛib
vana pꝛocdunt. Hijs ergo blan

dicijs mundus deapit q;plurimos
Mam liot multos ſrangat aduer⸗
ſitate / tamen multo plurs pꝛoſ

pPeritate ſubuertit · Diaut ſcriptum

eſt · Cadent a latere tuo mille⸗
ſiniſtro ſcilict / per quod ſignatur

aduerſitas, et de em mila a dex

tris tuis, in quibus pꝛoſpentas
deſignatur⸗Jgitur q;uis in vtroqʒ
latere ſtare dif fiale ſit er gloꝛioſũ /
in altero tamen difficillimum / et
omni laude dig niſſimum ſacra auc

toꝛitate pꝛobatur· / Benſan

dum eſt itaq; quanta laude digng
ſit rex noſter beatiſſimus ludoui⸗

ais qui in ſummo regni apiœ on

*

ERimo igitur videamꝰ quali

— — 0 —. — —

——. —,— —

„ — — — — —,. — —w. . — —. — —

ſtitutus / regni dieo non qualiſcunq;
ſed inter omnia eminentiſſime dig

nitatis / at omnibus voluptatibus⸗
opibus et honoeibus ſuper etera P

cellentis / nulla potuit blandiciarum
pꝛoſperitate ſubuerti, Ded volup
tates potenter ohibens / opes lib?⸗
ter diſtribuens⸗ er honoees decenter
rontempnene⸗Inter voluptates ſi⸗
ne luxuria⸗ inter opes ſine auarid
a / inter honoꝛes ſine ſuperbia fuit⸗

quin ymmo inuiolabilter manſit⸗

in voluptatibus temperatus, in o⸗
pibus largus/in honoꝛibus manſue⸗

tus Ipſe namq; non mundi vanita

tibus / ſed fidei virtutibus vacans /

totus in miſecꝛ die operibus efflue
bat⸗ Abꝛ aham ſiquidem er loth ne
pos eiq/ te pia peregrinoꝛum ſuſcep

tione/ thobias quoq; quia totus fu⸗

it in hoſpitaltatis officio / totus in

obſequio ſepulture / in diuinis volu

muiibus ommenduntur⸗ hit autem

nouo miſerioꝛdie et inaudito pieta⸗
tie offitio / antewſſoꝛes ſuparat⸗ poſ⸗
teros anteedit⸗-Hoſpites enim col
legit. eſurientes aibauit / ſitientes po
tauit/ nudos operuit / inſirmis aue⸗
q; et incarœratis / vt eoꝛzum conſola
retur inopiam / ſuam ſepe pꝛeſentiã

humiliter indulge bat⸗Dicqz diuicc⸗
as quas in ſeculo poſſide bat / non fi
lijo hiuus ſeculi / ſed pauperibg et ec
tleſijs dei kbealiter erogabat Que

omnia a deo quidem nota ſunt / et
totum vulgata per oebem xp ad ip
ſoꝛum pꝛobationem / fruſtra diutius

immonarer⸗ Quis ergo / quis hec
non miretur? 2 Que quanto rariota⸗

tanto gloꝛidſioea eſſe nſtat Quid
enim mirabilius ꝙ in ſeculo gere
2 falſas mũdi bladicias ſuparare?
Quid rarius iᷓ in altis pꝛeſidete /
lubꝛico nõ cadere / ſed aſtare? Quid
gloerioſius / qᷓ crepitantis flammas

incendij alcare pedibus nec ardere?

Itaqʒ in ad mirationis ⁊ laudispꝛe⸗

conium exclamare libet. Heat vir

qui muent ſine macula / qui poſt

aurum non abüt / net ſperauit in pe

cunie theſaurie Qui potuit traſgre

di et non eſt tranſgreſſus / facere ma
la et non feat. Quis eſt hic et lauda
bimus eum ? Kecit enim mirabilia 1
vita ſua, ealeſiaſtici tricſi imo pᷣmo

O vtinam noſtri tempoeis pꝛi

tipes er pzelati/ ac ſinguli eerleſiaſli
( viri/ hos i ſe laudum at virtutumꝛ
titulos cumulatent⸗ Sed heu ſuroe
hHeu ſuneſta lues / heu flebilis erroe⸗
Hodie pꝛochdolor voluptatum fe
ditas / opum cupiditas et honoꝛum
vanitns eale ſiam immaniter oppſ/
ſetrunt- Que quanta ſpecioſitate

membzozum cam detrunauerint /
quanta monſtruoſitate eam detur

pauerint,/ quanta habundantia vtu⸗

tum er grarie eam deſrauwuerint /
quanta ſpurcria vicioꝛum er nequi⸗
cie eam de foꝛmauerint pia coꝛda nõ
abſq; doloꝛe vhementi ogitant⸗
Ideo cum pꝛopheta lamentantur
ealeſie fideles⸗ Quia egreſſa eſt

a filia ſyon omnis dewz eius / et

facti ſunt paindpes euuie velut arie

tre⸗ non muenientes paſcua / et
abierunt abſq; foꝛ titu dine ante fari⸗
em ſubſequentie „treñ⸗ pzimo⸗

* „*
—

ed ne longius werba profluant-
hec de pꝛima pugna militis rpꝛiſti /
et pꝛ ima victoeia regis noſtri dicka

ſiuffidant
Q.Q—* equitur de ſecundn
6 2 17 „

Eaundo igitur viteam quali

e milee xpi / coꝛporales mo
leſtias et illatas inuirias / crudelt
afflickiunas humiliter tolerauit · Du⸗

noſcitis ex pꝛemiſſis / ꝙ mundꝰ? ad
uerſus fidem militans / non ſolum
blandiciarum pꝛoſperitate/ ß eaam
moleſtiarum aduerſitate / fidelium
ſolet inſeſtare coſtantiam Ded ĩ hot
aduerſitatis agone fidelesad perſe
gerantiam exatantur / et ad toleran
dus moleſtias per patlentiam exer
centur / dum ſacris inſtituuntur elod
ies ꝙ triumphalis eterne ſeliatatis
ꝛzona ſolis ſideliter ertantibus in
fallibiliter pollieetur / diente ſcriptua⸗

ra⸗Non oꝛonabitur niſi qui legitti

me certauerit⸗Zathi/ vlo / Penſa⸗
dum eſt itaq; ꝙ legittime eertaueit
2 ꝙ; digne wzonari meruerit rex noſ⸗
ter beatiſſimus Qui non ſolum ad
uerſitates mundi pacienter ſuſtulit /
ſed ecam ſeipſum libenter obtulit /
ad moleſtias perferendas Jpſe ſiqui
dem amoꝛe xpꝛiſti et zelo fidei xpi⸗
ane / pꝛo requie laboꝛem/ pꝛo ſanita-
te egritudinem / pꝛo leticia doloꝛem /
pꝛo vita moste coommutare parat?/
duloe aunctis natale ſolum / at patria
terram relinques / omnibgaffluente

Kioſitate paecellens / ſola vt aiunt ca⸗

ter rex noſter beatiſſimg 7 fiie

tis cariſſimi et ia ſatis euidenter og

delicijs / et que om niũ bonoꝛrum ſpe

E — I———

tet monſtris / ad tranſmaninam infi⸗
delium terram ſub multis periaulis
Pmeauit / vhi poſt dira pꝛelia / et du
ra ertamina ab infidelibus aptue

et tetro careris ergaſtulo mandpa

tus/pꝛ0 xpꝛiſto ſeroœs ſuſtinuit iiu

rias / et pꝛo xpꝛiſti fide crudelesmo⸗

leſtias tolerauit // O vtinam noſ
tri tempoꝛis pzindpæes et pꝛelati ac

ſinguli eciaſtici viri / ymmo omnes

generaliter xpꝛiſtiani hot memoꝛra
bile fachum / oꝛ di fldeliter impꝛime

rent / et uigiter memoeie ommenda

rent⸗ Cette non ſeuirent inter ſe fide

les xpꝛiſti / nec xpꝛiſtianoꝛum ſägui

nem xpꝛ iſti ſanguine pꝛecioſo tewvn

tum/ tam crudeliter effunderent / H

aduerſus infidelium perfidiam ſe fi
deliter oponerent / pꝛo acquiſitione
terte ſancte / pꝛo tui tione hereditath
dom mi / quam xpꝛiſtus acqui ſiuit
ſanguine ſuo / qua ſua natiuttate / tõ⸗
uerſatione / moꝛte / reſurreckione mul
Opliciter illuſtrauit · Ded heu furoꝛ

heu rationis inope / heu ceca libido /

hodie pꝛothro loe ſic ualuit int rp̃t—

anos / eaam ecleſiaſtios viros im

manis cupiditas dominãadi / vt iam
nullibi ſit pax po pulo xpꝛiſti / ſed vbi

libet effuſio ſanguims xpiani Cla
mat inter hec mater noſtra iheruſa

lem/a gruiſſimo meroee gfecta / in
remediũ ſui doloeis poſtulat filiales
affcus / tñ iuxta querela lamẽtãtie

Inhete Non eſt qui onſoletur eam

ex oibus caris eiq / o mnes amici eig

nia,tren⸗ pmo⸗ Sed ne lamentatt

onis verba in imenſum pꝛocrunt⸗

ſu

hec ſecunda pugna militie rpriſa
et ſeainda vicoꝛia regis noſtn dicka
ic ant; Sequitur te tera
Eraoigitur vireramg qualiter
Arex noſter beatiſſimg a fideliſſi
mus miles ypi/ ſpualee inſidias et
paratas falladae ſuptiliter inuaſi
uas vinliter impugnamt⸗ / Dea⸗
tis ariſſumi ꝙ mudueiſte æ pnœpe
mundi huius angelue ſathane va⸗

rijs nos fullaaarum laqueis intep-

tnnges / innumens inſidiarum telts
onſodere nituntur,⸗ Qut ſi nos ier
mes mnuenernt audatiustela iatint
et in nos vehementer iaculantur. W
deo videns apoſtol magnü aduͤſg
nos bellum inſurgere / atq; in arali
tu hoſtium aineoe inſultare ammo
net mulites xpꝛiſti / vt induantur ar⸗
matura dei · Induite inquut vos ar
matura dei / vt poſſite ſture aduerſ9
inſidias dyabol. quia no ſolum no
bie eſt olluccato aduerſus carnem
et ſangumem / ſed aduerſus mundi
rechoegs tenebzatum. ephe. vi?è //
Penſandum eſt itah quanta cõſta⸗
tia pugnauerit / et aduerſus inſidias
dyaboli olluckauerit tex noſter bea⸗
tiſſimus⸗ Qui audiens apoſtolicã
tubã ip̃m tlan goze ſuo ad pzeliũ in
citantem acrepit velociter arma do⸗

minica⸗ et indutus armatura dei ad

ongreſſum pzomptiſſimus ſurrex

it in hoſtem / vt autem que ſit arma⸗

tura dei / meliue ſeire poſſimus / terre⸗
ni militis armaturam deſcribamus
Miles e enim ad pugnam ſiturgeget
equo quo vehatur / loꝛica qua indua⸗
tur / ſcuto quo tegat/ galeca qua mu⸗

ticia:? de qua dicit aoſt

niatur / gladio quo ceingnturx/lanæa

gqua deſendatur⸗DHec eſt armatura

ſeoulane militis / qua oſiſus anima
tur ad pugnam⸗ Dimils quo q; ſpi
ritualiter intellectam / miles noſter

ſppualto aduerſus ſpuales inſidias /

hab uit armaturam Habut nãq; pᷣ

mitus equu ſoꝛ te ꝓmptiſſimũ atve
locm / qui ipm fauli diſcurſu ĩ pug
nam ſerebat Quis aut eſt iſte equ
mniſi humanũ wꝛpꝰ/ q velut irratio
nale animal petulas atqʒ laſciuiẽs
niſi a reckoee at pꝛeſidente ſpintu / ra
tionis ffeno moderaietitr / faale i ⸗
opo ifet atq pentet,-Nit ergo mi

les noſter tanq; bo ngſeſſo⸗ equi ſui
id eſt pꝛopꝛij toepoeie impetu ſre⸗
no ohihtut rationis/cuig moderami

ne velut habenis quibuſda / bꝛutos
at q; irrationales carnis motus röõ

nabilitur reſtenauit⸗ ſnens ẍ dñe
malu equũ et aſcenſoꝛẽ deient ĩ ma⸗

re, exo:xv.pſalmo xxxio ꝙq; fallax
ſit equg ad ſalutẽ / NHabuit ita q;

equu z poſeſſorem pm/fſrenũ rati⸗
onem / ſed ad ſpecialem ip̃ig armatu⸗

ram deſcendamus⸗ Labut igitur
miles noſter loeicam ſoꝛ uſſima / vt

loꝛicuto oꝛpe telozum ymbꝛes aut

ic lancee minime ſoꝛ midaret Que

aut eſt loꝛica militie nri?C erte iuſ— .
duti loꝛicã iuſtitie/ep c,vo Vabuit

it ſcutum ne ixruentis lawe patetet
impulſui / ſcutũ ſciz fidei. q vt ibiẽ
teſtatur apoſtolue/ nequiſſima tela

ignea dyaboli rüpere aut Penetrare
non poſſint· Habuit eda a miles noſt
galea illa ſcz ga vocat apke Se
& 4

—

„
ſpei et alutis / que ideo lapiti⸗ id eſt
nienti
gurantis deſendat iniuria Habuit
inſuper glad ium⸗ de quo ibi apks
Et gladium ſpus qð e verbum dei
Nit gladius aaltus ẽ et penetrane
Hung aſt inquit ſermo dei a efficax/
42 penetrabilioe omni gladio ancipi
ti pertingens vſqz ad diuiſionẽ aie
2 ſp̃s opagum quoq; æ medullaꝝ
heb. a Habuit deniq; mules noſt
lancea / ne ſibi aliquid deeſſz armatu⸗
te dei Hec at lacœa oꝛzo rãſſime itel
ligitur. de ꝗᷓ P phetã dz Dirigatur
oꝛo mea ſicut inœſum in ꝗſpcũ tuo⸗
ps c xl?“. Dirigebat moyſes hac läa⸗
ceam in amalech / qn eu directis et e⸗
reetis Pabusſurſũ manibuß vicebat
Qul ſi quado haſta haãt dimitte bat
vinee batur Pugnans igitur miles
noſter cã amalech / diri ge bat in en o
rationis lacam et moyſi vie bat ex
emplo Tene bat enim nimis het la
ea hoſtẽ ipſũ / cũ valido toꝛta larer
to / totis anime niſibus vibꝛzaretur
PHec eſt ergo foꝛtis armatura ſpua⸗

lis / per qua miles noſter hoſtilcs in

ſidias ſuparabat / / O vtinam nri
temꝑis pzindpes et pꝛelati/ at ſigu⸗
li eciaſtici viri hac ſpuali armatua
dei/ a non po tiq armatura dyaboli ſe
et eiam pꝛotegerent / et ad pꝛelia
xp̃ihijs armis indutos/ 7 ad bella
ſoꝛtes et doctos elgerent. Sz vach
qui deſtruut tẽplũ dei / hodie pꝛoch
doloꝛ dampnabilis ducim ecriaſtio⸗
rum perfidia. Mõ illos qui nouerũt
ara ſacrarũ diſputationũ / ſagit tas
ſatroꝛũ cloquiozũ ſcutũ fidei / galeã

uperponitur / vt ab enſis ful!

ſpei / loꝛicam iuſticie / aut gladiñ ſpi⸗
ritus að eſt verbu dei / ſed oino iner

mes at belli indockos ameis ſoꝛ

tium / pꝛo acebg ad bella doctiſſimo
rum in dei exeratu adduxerut / et in
numerabilem multitudinẽ imimicoʒ
dei/ ecciaſtiwꝛũ reddituũ ſtipendie

ditauerunt / quter qð nut verificatu
eſt qð dudu lugebat iheremias Fac⸗
ti ſuut inquithoſtes eius in capite / et
inimici eig locupletati ſunt⸗ tren⸗/id ⸗
qno,Quod ſi ſoꝛte nõ ocs capiat V
bu iſtud / tñ quu poteſt ape capiat⸗
Sz ne Phrioꝛa vba faſtidiũ pPdu⸗

cnt / hec de tereia pugna militisxpi
et ᷑cdia victoeia rege nri daa ſufficat

v VIdetis igitur cariſſimi quad
odũ tex noſter beatiſſim? et

fideliſſim⸗ miles xpi/ iurta Vbu p

poſitu Fide reliquit egypulm / H ẽ? p

fide gtepſit mũdũ/41 P fide a vera ſi

dei religiõeſidel pug militasaduſ⸗

muüdu er vana müdi guͤlationẽ ſeli

ci vichoꝛia trinphauit Et ideo pt tegi

nro P t temeritedignũ pᷣmiũ redde
ret / ſacu elo Aſiltu / in qᷣ ſiguk v
tutibꝗ tracta tib de ̃mio / ſola pſeue⸗

ratia detlarauit ipz ĩ regno elon de
bere merito oꝛonari / quẽ ĩ tpali reg

no tegale dyadema/ p tũcte terre te
gib dewz auit⸗)git pſeueratie indi

go cetere oſenſerit vtutes / 1 regem
Vtutũ verũ iudicẽ meritvꝛũ / at iuſtũ

pmioeum datozem/ ſuis ᷣeby vna

nimiter pulſauerũt / vt mili ti ſuo to

rone pᷣmiũ largiretur Acquieuit ita⸗

q; iuſtg iudex et poſuit in capite eius

wꝛona de lapide doſo / de dit q illi
wꝛonã gloeie ſempiterne Quã nob

—

part᷑ cũ eo ædere digneẽ Qui teg
e ſine in ſeuula ſenloꝝ Amen
Explicit mo de ſcõ ludouico ep̃o
tholoſano ꝑ dñm petrũ de aillyaco /
ardinalem Cameracñn⸗

Dequitur ſermo eiuſdem de om

nibus ſanctis
Bſonꝝ eſt teg nũ eloꝛeu DHcri
bitur Mequinto Et in euan
gelio pntis ſeſtiuitatis /
Magna eſt frẽs cariſſimn
inter cpuas ſolempmita
tes merito numeranda ho
ierna ſeſtuitas/In qua non vni9
apoſtoli / non vnius martiris / nonv⸗

nmuus alicuig ſancti ſingulariter / H pa⸗

uotone memoꝛiam œlebꝛzamg Oi⸗
um ĩquã ſiue eleſtium ſiue terreſtriũ
Dunt enim vt ait bernard⸗ ſci in
eelo / er ſunt ſancti in terra⸗ In terra
quippe ſanctus erat qui diebat Cuſ⸗

todi animam meam quoniam ſane

tus ſum· pe In terra quoqʒ ſcõe eſ⸗
ſe euitẽter oſtendit qui diuinoꝛzum
cõſcius ſecretoꝛum conſtanter affir
mat · Dtimus quoniam diligenti
bus deum omnia woperantur ĩ bo
nũ hijs qui ſc m pꝛo poſitum vom
ti ſunt ſanctiRo:viij. In terra er⸗
go ſunt ſancti / ſed per ſolam diuini

lo vero ſunt ſancti /ß per diuinioſoꝛ/
tij pꝛeſentem poſſeſſionem onſum
mationem vel pꝛeſentationem- Ce
lebꝛatur ergo hodie feſtuntas hoꝝ
