auis qui wꝛdis hitaculũ qð poſſidet
igne ſui amoꝛis emũdat exurit O
vtina oꝛ da nra ſit ad ſe fleckat / in
ſe dirigat / vt veracit cuũ itelligere er
feruẽt diligere valea ð ipe p̃ᷣſta
re dignet . qui ſine ſine viuit et re gt
in ſcla ſcloꝝ Amẽ ¶ Explicit ſer mo
ſactg a dño petro enrdĩali mmcaañ
* Eimtente pethecſics
Dermo eiuſdẽ fact? in gcilio go

um oplereẽt᷑ dies pethe
oſtes / erat oësdiſcipuli
pit᷑ ĩ eodẽ loc Et teliq/
3 fſcrbũut᷑ i lãone libꝛi ae
tuũ aploꝝ hodie recitata / qua in nio

du omehe nũc exwner gnonim⸗

miſſiois ſp̃s ſci memoeia ſolẽniter
feſtiuam / hodie ſauſtũ illu dis vrroo⸗
limꝰ i diſcipuli x pi repleſi ſut oe
ſpu ſcõ Cuiꝗ ſatri ollegij oſozs cat

ſatratiſſima vgo mater Mat i quã

nõ aiiuſcuq; ſ dei· Scriptu eſt eni·
a hi obe erat perſenerates nvna⸗

mmiter in oꝛone / ũ maria mẽ ihn
im mana ſpũ ſcõ Met tuc pèß“ du⸗

du atea / dũ ſibi dom ſuit ab agelo⸗
Aue gra p.d.tecũ Ideoq; vt de grẽ
ſue plenitudie aliquatula recipe poꝛ
tionem 27 velut diſcipuli xpi / hodie

ſpũ ſancto viſitari merramur⸗ ad e
am tanq ad grẽ fontem ſidelit ſi⸗

ducialiterq; recurrentes. ſihi deuota
4

.
mẽ te eadẽ ſaluta tlonẽ angelicã pꝛe
Eenem dicẽtes Aue maria ac⸗
mmmuii hyſtoeia Du oplerent dies
Jpethecſtes / id eſt quiquiesteæ dies
a reſurrectione dñlca / tunt ſacka & il
la viſibilis miſſio ſpuũs ſcĩ de qua fit
hodie ſeſtiua le iĩcia Qui die u nu
merus nõ vact a miſterio Maã ſicit
anng quinquageſimus apud iudeos
erat uibileus / ſit apud xpꝛiſtianos

quinquageſim dita iſte inblle fat

tus eſt atq; iocũdꝰ Audiam iocũdi

ta to iiciuũ⸗Cut eni erat oẽs diſtipu

li piter in eoẽ low / O pꝛzes on

ſcripti eteĩqʒ viri diſertiſſimi qᷓ̃d me
xp̃i/ꝙh ꝙ erãt pit ĩ co* low? Exe

inqt p̃e- C ν bonu 2 6;6 iocud:

velut ſrẽs hitãtes pit⸗Mat ſolũ wz

poꝛalit᷑ in eoc loo/ſ̊ ſpuᷣalit᷑ eodẽ
coꝛde aĩo· ſicut ſcriptũ ẽ⸗ QNa mul

titudis credentũ erat wꝛ vnũ aia
vna⸗ Erãat ergo hij ſiẽs nõ diſcur

rẽtes a gironagi / nõ diſcrepates et

ſẽs religioſi. ß ocoetes et beniuoli

at vnanimes et fraterna caritate tõ
iuncki · O vtina nob in hat ſca gene
rali ſynodo ggregatis· vtinã nobie
dtur ĩ fraterne carita tᷣvnitate xpi
diſcipulos imitari / vtina nob detur

ita cũ eis ſpuũ ſcõ tepleri vt vere et

nz fice⸗- nõ ad nram ß ad dei glam
dicere valcam? candẽ ſynodũ in ſpu
ſcõ ogregatu exiſtere vtiq fier
net aliter fitt / ſi operate ſpũ ſancto
nobiſq; woperãtibꝰ ſpũs malign

Jait ſacra teſtatur actuũ apid

peul ab hat ggrege tlõc pellat ſpũ⸗

viz errorß? Pfidie / ſpĩs diuſiõie

trouſie/ſps otetiõis a ꝓteruie / ſpũu⸗

raãwzis 2 ſuidie· ſp̃s tumoeis a ſuꝑ

bie/2 vt ad vnũ dicã / ſpus oĩs iiqt

2 malide Hũt qme multipliẽ ſpm

malignũ / benign ile ſp̃e ſcũs ſecũ
eſſe nõ patit / dicete ſapiẽte Yp̃s ſãt
t diſcipline effugier ficũ / id e ſp̃ᷣm

malũ / ſub ſictidis fallacie a ypocriſis

mul tplici ſpecie palliatũ / O vtt

nã ſp̃s ſcũs qpt ſpᷣm malũ noe nõ
effu giat / H a nob ĩm potig effugn
re digne?/ eig multiplies ſraudulẽ

ias expurga? Dz h hacteng Ja ver
deicps ad gPoſite lectiois hyſtoꝛia
teutamur⸗Oũ eſſet g oẽs diſcipuli
1 eodẽ loo Audiaꝰ q; admia bil po
tetia / potetiq; vtute ſp̃s ſcũs ĩ eos

hodie qdꝛupliciter oꝑ at fuerit Pꝰ

q aduenit·/ 2 epleuit⸗/ 3 apparuit

tqeuit / De p dz Fackgỹ repẽ
* & elo ſong t; adueniste ſpe ve
hemẽte De 2 °Et repleuit totam do
mũ vbi erat ſed tes De 3 Et appa
tuerũt illis diſp tite liguc tq; ignis
De 5 Deditgg ſup ſingulos con
Pmo godẽ adueniſſe p grẽ ĩteĩoꝛãỹ
in ſppirationẽ 2 repleuiſſe ꝑ grẽ vbe

rioꝛẽ diffuſionẽ· 3z apparuiſſe p grẽ

exteioꝛẽ opeationẽ/ re qeuiſſe per
grẽ perſectioeẽ gtinuationẽ // Vie

Hit onſiderate oꝛdinatiſſimũ mo

dum aduentus ſpiritus ſancti quo
tunt viſibiliter ſuos diſcipulos viſi
tauit/ q ctidie aĩias ſanctas ſpuali

ter viſitare nõ deſinit Bta ᷓ; eni ad

uenit / pt ꝙ; repleuit / pt ᷓ apparit

n

N
w
trn

e
he

hmne

vſ
zül
nid
n

tandẽ ſedere et reeſcere dicitur in a

mma / qñ perfectig otinuat in ea gra
de ſue dona / Nee ſüt igit᷑ quatu

oe admirandn aduẽt ſpus ſci opa/

ma cũ meditatiõe meditanta/a a
cũtt amplectẽda fidelib Sz qꝛ iſto
rũ tria ad api dꝶ ꝑtinẽt viſitationẽ /

ip̃a vero apparitio ad nram iſtruchi

onẽ· ideo ſpecialiter de hodierna ſei
ſpuũs apparitiõe dicere ponim9g
Oſtis itaq; o vin doctiſſi / noſ
tis optime vos qᷓ firnuter te
netis catholica fidẽ / hodie ſp m ſactũ
ſub triphci aparuiſſe cꝛpali ſpecie⸗
Net hot ſing magno ſpualiq; factũ

eſſe miſteno, Apparuit in ſpe flami

nis Apraruit in ſpecie linguarum.
Apparuit in ſpece ignis De padem
eſt Fact eſt ſon? tỹ adueniẽte ſpus
vehemẽtis / id eſt tanq; venti magni
ſiue tonitrui / quo tñ diſcipuli mime

ſuerũt perterriti / hot diuina operate

potẽ tia⸗ in ſignũ ꝙ dubatur eis ſpᷣe

q̃ nõ atur batoꝛ ̊ oſolatoe eſt cꝛ diiũ

Venit itaq; ſpus ſcũs in illud otla

ue / venit in illa ſacratiſſimã ſyno dãa
nõ vt gtur batoꝛ per ipetũ violẽ tie /
aut terrifice impſſioĩs / ß vt oſolatoꝛ

per ſonitũ bemuolẽtie a deifice iſpi
ratio nis Quo doeemur exẽplo ꝙ ve

ri diſcipuli xp̃i æ miniſtri ſpᷣs ſcĩ in

trare de bẽt h generale coaliu / nõ cõ

turbado ꝑ terroeis violẽ tia/F onſo

lando per amoꝛis beniuolentia⸗Et

qui ↄtranũ facrent / ꝓbarẽt ſe pᷣ am

bulos antixp̃i / 1 woperatoꝛes dya
aboli qui eciaſtiæ pace tur batoꝛ eſt
auctoe ſciſmatie diſcoꝛdie De ſecũ
da ſimul et tercia bdit· Apparuerũt

ilk diſpertite lingue tany ignie id
eſt ig nei radij ad ſilitudin li gu aeui
diſperſaui foꝛmati cn hat ergo ap

panttioe triplici/ miſtic triplex nota
batur odito⸗ In qᷓ illiꝰ ſtat platio
nis quẽ ſuſceptun erat apli pfectio
ſig bacur In igne ardes dilão carita
tis⸗In linguis ferubs p̃dia tio veri

att In flatu ſeu flamie vehemts o

Peratio vtute. p 7in wꝛ de⸗2 7in oer
3 aliſtit in opere / Dit igit att⸗

dite o paſtores gregis dñic in ſubli

mitatt ſtatg aplin gſtituti,Atts dite
2 videte / ſi in tnbz illis oditionib
maxiĩe ad plationis officu ptnet /
aploꝝ eſte imitatoꝛes / alioqui vane
gla miĩ vos in ſtatu pfectiois aplõꝝ
dici ſucceſſoꝛes⸗ Atied ite ĩ quit apk &

g) poſuit voe ſpus ſcũs epᷣos regete

etcia dei quã atquiſiuit ſaguĩe ſuo

Attedite ꝙ cu aplahy dixeit loquẽe

pbzis ecie epheſiue cos voceep̃os

epi a peᷣꝛi / dicẽte ihdio ſuꝑ eplaz ad
titũ/ ꝙ oli i& pbᷣz qͥa ep̃s/multoma

ge dal E itelligut hije qᷓ apzopᷣato

noic ep̃i voeat Hp ei ſcðm rẽ ĩiter

ep̃os a nbꝛos ſuit diſtit ſem dyo
miſiũ lide ecci aiherachia Vñ ptaea

eciã ſeðm nomẽ it᷑ eos meĩto diſtic

tio f ẽ Jdeo phᷣꝛos ab ip̃is nõ dif

hẽtie numeat Audiat g“ maio?e
plati qͥ ep̃i noinnt / attedite vob ꝛv

niuſo giegi / atte dite o eỹi povob / de

ide vmuſo gregi / vt edat i vob vtu
tũ pfectio/ qua gregi vob omiſſo pti
cipute ac gmunicate pfitem Atte dite
.

2
vos nõ ab hoie ß a deo / a xpᷣo / a ſpũ
ſeo/imediate o ſitos ad regodũ ecia
tei / rẽ ieaq; nõ puã net puipẽcẽda ß
ieſtimahili paoja / vtwote dei ſagui
ne gpata Attedite vos poſitos ad te
gedu hat eciã/nõ mõ tyzani / ſed
moꝛe aplo / vt ſiait dem /i vobis
qugadmodũ i aplis lucat / et exteri
us appureat triplex illa vꝑttu pſec
tio⸗viz i coꝛde / ardeẽs caĩtats dildo⸗
ĩ oec/ſe uẽe veritat p̃dicatio·ĩ ope
te / vehemẽe viutb opcatio⸗ vt ſic im
pleat᷑ in vob illud euagelici Luwat
lux vꝛa coꝛa hoib vt vdeat opera
vza bona gli/pa. veſ. qui ĩ ek ẽ⸗
Attedite ergo vos poſitos ſup cãde
labꝛũ / vt lucat lux vꝛa oib qui ĩ do
mo ſüt Sz ad qᷣd? Hane vt lutccat
ad regẽ dua dirigẽ du vꝛo luĩe ecciã
der Vz q̊ luie? Vtiq; luie pdicatio
nis veritatb/ et ſpalit vei tat; fider/
vt firmit obßuethildð etri ſumi oõ
tfiq detretu⸗ Para ti ſꝑ ad ſatiſfcõ
nẽ oĩ oſcẽti vos ronẽ reddẽ de ea
q̃ in vob ẽ fide Et illud wapli pauli
quo ſpedaliter epiſcopo pꝛecipitur:
vt potens ſit exhotari ĩ doctrina ſa
na / 7 eos qui ontradiaunt argucte
Nuid igit hit diemd viri pꝛee
a frẽs: ſi ad vos epos pertineat vt
onſũ ẽ p̃dimtio et elucidatio atholi

purgatio a eliminatio heretic falſi
mt? Certe autatt affirmo / ad vos
ſe pᷣt: a p̃us ẽ viciũ a erxroꝛẽ purga
re ꝙ Vtute ſeu veĩtate platate Quis
ei ſane mẽte Phibeat oꝛtulanũ pᷣue

—

e veitatt / cur nõ eq̃ ad voe ꝑtineat

ſpinasa tnbulos herbaß moertifeas

ab oeto ſuo Ppiere / añq; noua ſema
fructiſeraß platulas ibi ſenunet vel

inſerat? Quis neſciat ĩ pſonã ihere
mie ꝗn he oetulano ſpuali dem eſſe⸗

Poſui te ſuꝑ gẽtes er regna ut euel

las deſtruas ediſies a plates? Vo
bis ergo in Jhhetick Pbis a dño

apit Pus euellere er deſtruere hereti

ſhñ falſitate/ ediſicare poſteĩg at plã
tare cat holia veritatẽ Vñ geludẽ dũ
arbitroꝛ / ꝙ vze epal auckoeitati ni

mis detrahůt / qui i hot ſacro gcilio

vb doctrinaliter p dicnte vk ſnialiter
diffinire pſumũt / epoen poſſe ĩ ſuis

dyocſibg erroꝛes i fide/ moeibꝰ no
toꝛie ſcamloſos cũ pitvꝝ aſilio cp
nate Digut eni t genealit i vni

uᷣſali ec ia ſũmꝰ ille epᷣs qui hẽꝛ e dẽz
ple nitudinẽ ptãt⸗ ſit ĩſerioꝛ ep̃e vo
cut ab co ĩ ꝑtẽ ſollictdims / hvtiq⸗
wPWterit pticulariter in ſua dpocſi ſeu
Fꝓurtiali eca/ſuo omiſſa regimi/ hac

tñ ſeruata modeſtia / eg ſñiaz ſua in

ditio ſupioeis huĩ liter biciat / et eig

auctoꝛitati referat⸗ Et ita ĩtelligẽ da
ſũt iura /ꝙ maioeis auſe ſidei ſut ad
ſedẽ petri vel ſumũ põtiſtcẽ reſerẽdi ·

qʒ nõ ſũt alibi ſiplicitera genealiter

terminãadi / ꝓut h pleni ĩ q;da tracka
tui vniuᷣſitatepaĩ ſieñ · t diuini ; hu
mani iurb auctoꝛitatib et ronibues

pzꝛo bata ſunt· Sed hijs omiſſis ad

hodierne ſeſtiuitatis materiã redea

2.

Maã xpᷣs hodie ꝑ ſpus miſſionẽ euã
gelie legis gracam onſummauit⸗

QMuid enim pt pauentiã moeientt

— — — — 2 — — —

. EAc igit ſacratiſſima die mag
na nob dat ocaſio letiae materia

nag
te
ei
aut⸗

end

poſt mag nificẽtiã reſurgots / pta glo

riã aſcedẽ tb / pto reſiẽ tia pſie te a ſe
vte ad pꝛis dexterã / quid in quã ali
ud gſũmadũ reſtabat / niſi vt expecta
tn [pᷣs ſci leticia adueniret? Qð vti
q; tũt factũ ẽ / qn tpalit miſſg ẽ ſp̃s
ĩmobił / qñ viſibilit apparuit s in
ſẽſibił / qn coꝛpalit id ẽ in ſpẽ wꝛpo
rah aplos viſitauit ſp̃s ĩoꝛz ruptibił

qñ viʒ apparuerũt eis diſptite ligue

tq; ignis Vbi meito qᷓzẽ dũ nob ẽ /
cur ſp̃s ſcũs in liguis igneie appa
ruit / 1 ad h unplẽdũu miſterũ igne

v tiq q; aliud elemẽtũ elegit Hane

ve bernardg ait SOps ſcũs ſup diſti
pulos i liguis igneis veit vt liguies

oĩm gẽtiũ Vba ignita loqꝛ ent/a le

gẽ igneã ligue ignee pᷣ̃dicatet Igni
tũ eloquiũ tuũ ait p̃e, Et xp̃us in
cuãꝰꝓgnẽ veni mittere ĩ terra a qᷣd
volo niſi vt ardea ? Quid ẽ igmtũ
elo quiuũ: quid lex ignea? niſi lex illa
ardet caritats/ qua xp̃s ĩ terrã mi
ſit / 1 p aplos p dicãda doruit? Ideo
q; ſpᷣs ſcũs huiꝰ ignee legt in ppira
toz ĩ ſpẽ ignis ſuꝑ aplès apparẽvo
luit Qa viz ſeptẽ ſut ignis opeatio
nes qᷓ ſeptẽ donis ſp̃s ſcĩ gucmẽter
aptat / Pmma ignie opa ẽ pur

gare / qð ad donũ timoeis Ptinet/⅓

uis offiaũ ẽ oꝛ hoĩs a pœæo mũda
re / 2 ⁰5ỹ liqfaeere Ma qð dun ẽ ig
nis emollit/ 2 h dono pietatt onue
nit / luig ẽ alioꝝ ĩfirmitaub odolere
Tercã ignis xditionẽ eſſe dicꝰ
inanerate / qd ptinet ad donũ ſcie / cu

ius ? officiũ hoiem ex noticia ſu p̃i

ue huiliare / 2 ſe qſi cinerẽ reputare
‚Guarta F ſurfũ tedere· i dono

ofili ouenit/tuiꝰ ẽ officũ ſpꝛetẽ te

wzalibus æ terrenis / ad eterna a eo⸗
leſtia ſpiritualter eleuare / Qum⸗
tam quis eſſe ne ſciat lutea et ſfragi
lia ſolidare/ quod ad donũ ſoꝛ titudi—
nis pertinet / cuig eſt offiaũ humana
fagilitatem ſolidado ſoꝛtẽ effiere ·
DHexta eſt illumiare·⁊ hot dono
intellect? cõgtuit / cuiꝰ eſt offiau ſuo
lumine terrenas hominñ mentes in
terig erudire / Heptima vero atq⸗
perfectiſſima ignis operationẽ eſſe
Aſtat inflamare / qd ad ſapie donũ p
tin et / cuig offiau eſt ex ſappꝛe ſpůa
lũ ad eoꝝ amoeem mente aacdere
j/ Videtis ergo ad morũ noſtro
rũ eruditionem per exẽpla moꝛalia
duꝛin arũq; ſcripturarũ oꝛdatias
iſta poſſem lõgo ſermone doe duereꝰ
ſed qꝛ erudite loquoꝛ et ad finem P
pero· bꝛeuiter ꝓptranſeo Hit tamen
excl amare ꝓpelloꝛ· O dura nimis /
nimiß ſaxea toꝛda filioꝝ ade / às hu
ius ignis fläma ꝑ donũ timoꝛis nõ
purgat-qͥs p donũ pietatonõ emol
lit. qs ꝑ donũ ſcie hurliado nõ ĩcne

mt de per tonf atlij rem ſequoto
ſurſũ nõ crigit⸗qͥs ꝑ donũ foꝛ titudi

nis nõ ogſolidat/ q̊s ꝑ do nũ ĩtellcũs
nõ illuiatqͥs de ni q; per donũ ſapie
nõ inflamat // MWo ſit vos noõ ſie o
ſpuũ ales viri hit in ſpũ ſcõ vt pie tre
dit ogregati Molite vt ait e⸗o
lite obduate wꝛda vꝛa /ß mag eaß
parate ad deuote tecipiẽda ſỹs ſcĩ do
na / vt de vob verifieet qð de aplis in
hodierna lãone ſbdit. Repleti ſunt
oẽs ſpũ ſcõ a œperũt loq̃ varijs lin
guis ꝓut ſp̃s ſcũs dubat eloq̃ illis⸗

R 2/

/VBbi p vnotãdũ nolbls eſt / ꝙ ſiaut
diat gloſa⸗ Aplĩ nõ ſolũ loqbat᷑ oĩa
ydiomata: verueaa ipis in vno ydi
o mate loquẽtibꝰ oẽs audientes ĩitel
ligebat quilibet nz iũ ydioma / hot
diuma ſys ſci ope rate vtute Hicut
eni per diuiſione a rebellionẽ ad de
um diuiſe fucrut lingue vt in geneſi
legis / ſie per inſuſionẽ ſpũs ſci mira
alloſe ſunt vnite· Vos ergo o diſei
puloeũ xp̃i ſuæeſſoees eoꝝ exemplo
ſtudete vt in hat ſcã ſynodo varie na
tio nü lingue ſpuũs ſcĩ operatiõe vni

ant. In vna fide / in vna veritate /i v

na obe diẽtia / i vna deniq; aritate⸗
pace Sz hit dili gent intedite / a atte
dite ſacre ſcriptuẽ verba / notateq; v
bocũ oedinẽ atq; miſteria DPz ius nã
apli ſpũ ſcõ repleti ſũt Poſtea oe
perũt loqᷓ Sʒ qũo loquiꝰ Certe put
ſops ſcüs dubat eloq ilł / nõ put ſpᷣs

human ſuade bat. F Put ſpᷣs diuin
ſug gerebat⸗ 525 in huane ſapie ver

bies vt aplus ait⸗ ĩ virtute dei · Si

cut ergo nõ reſonat oꝛgana muſicali

a niſi pus extiterit flatu plena ſit ñ
ſonuerunt apli tonec ſpu ſcõ tepleti
ſunt . Et tunt lõ ge lateq; auditd ẽ ſo
nit oeganoꝛũ / qñ vt inquit pſalmiſ
en In oẽm terrã exiuit ſonꝰ eoꝛũ //
O vtinã nõ ſint int nos vtinam nõ
ſint plures / qui ſexe 1 multũ loquut
net pᷣus tñ ſpũ ſcõ replẽt Ideoq; va
na eſt eoꝝ loaitio / vana ogitatio / va
na opatio et oĩa vanitas Quid eſt
enĩ vanitas niſi vacuitas? Sʒ nõne
in nob vacua ſunt oĩa: ſi pᷣus nõ ſue

rint ſpũ ſcõ tepleta? Hane oĩno ſic
eſſe oĩs nrxã fatetux potẽtia Hot vti

q; maniſe ſiũ fiet nobis ſi triplicẽ̃ po

tetiam ſiderem ĩ nobis Intellauaã
viz affectuia/ 2 exgatuã mMõne itel
lect iua in nobis vacuan eſt ognitione
veritats / donet per ſpũs ſcĩ gram lu
mint ſapiẽtie iluſtrat ? mplebit in
quit yſaias ſplentoꝛibg aiam tuam

Implebit ĩqua vt in ecit dz ſ p̃u ſa

pitiæ et intellcis Mõne affeckiua ĩ

nobis vagla exultatiõe iomiditatt

donet ſp̃s ſcĩ grã noſtrũ deſideriũ ĩ
pleatur? ꝓpẽ eſt enĩ qui replet in bo
nis deſide lũ tuũ vt ait ps· Mõne ex
ccutiua in nobis vacua eſt opꝑeratiõe
virtutb: donet gra ſpũs ſcĩ woperã
te vigozet᷑ ? Qa ſñ me ĩquit nithil
wteſte ſaere Egre ergo vana et
& ꝙ vwaala in nobis ſunt omia / niſi
ſnũs ſci grã replgamur
Ed iã ad ſonũ aploͤꝝ exc tati⸗

ſcĩ grada repleri mereamur / audiag
ros loquẽtes varijs liguis/ audiaꝰ

m teligioſis diſcipulis q̊s hodierna

lũo ꝓmemoat/a ſtupẽtesadmirem
variuũ ſonitũ ſp̃ualiu oꝛe ganoꝝ Audi

uim iqᷓũt eos loquẽtes nrio liĩguis

ma Flia dei O mira nouitas noua
iotũditas / o ſuauis vocũ varietasva
riaq; ſuauitas Qa loqᷓbat᷑ varijs lĩ
guis./ Sʒ et ſuaue atq; iocũdũ ẽ au
ditui ꝙ multa 2 varia loquebatur⸗
Mec parua ſiquiẽ q̊ magꝗ quꝛ magli

a / nõ aluſcuq; ß dei⸗ Magna ĩquit

pſalmiſta oꝑa dñi. Toq̃bat᷑ itaq;
teſtifie bantur magnalia et mirabi
la opera iheſu xpi / woctrinaq; mgri
magnificabat diſcipuli Vñ tunt im

pletũ eſt qð xpᷣs eis ante ꝓmiſerat

Re „.

vt eoꝛũ vocib inſpirati ſpᷣus

ngn

Cũ venerit patlitꝰ quẽ ego vob mit
tã a pz?c ſpm veritateq̃ a pꝛe ꝓœdit
ille teſtio niũ phibebit de me / et vos
teſtiõ niũ phibebite qꝛ ab iicio mecũ
eſte / / Sup qbo vbis videre michi
videoe aplos xpĩ plua tũt ĩit᷑ ſe deuo

en habuiſſe olloqa/ 21 vaia dei mag

lia ꝓtuliſſe TYaudemꝗ iquiũt ſalutarẽ
hüc ſci ſ̃ᷣs aduẽ tũ Cõſideremꝰ quis
venit/qlit᷑ venit/a ad qᷣd venit/a in
hüs verbis tria h maglia pſeqmur

Laudeꝰ magnificetia venietᷣ Laude

m magniſicetia mittete Laude mus
mag nifietiã effcũs gſequẽ t Nã cir
a hũt admirabilẽ a deſiterabilẽ ad

utẽtũ merito ï gſideradn ſe offerut
/Pꝰnaq; magnẽ a admirabili⸗
dis q̃ mittit qm ipẽ ẽ ꝑaclitꝰ id ẽ

ſp̃s aſolatoꝛ/ſp̃s veritat q a pꝛcꝓ

cdit2 magn ẽ q admiabik modꝰ

q̊ mittit/qz a ſilio ſimł mũ pꝛe Quẽ

ego inq́ᷓt mittã vobis a pze⸗ CTercio
magnz a admiabilis effect9 ad quẽ

mit titur/ quia teſtimo mũ inquit ꝑ
hibebit de me vos teſtunoniu phi
bebitis Magnũ quippe teſtumomũ
qð et ipſe per vos/q vos per ipſum
ꝑhibebitis de me Ece ergo mira dei

maßflia pije aĩs fideliter gteplada

Coõſiderem) itaq; cira pᷣ a laude
mꝰ magnificẽtiã veniente/ qm mag

nus eſt et admirabilis dns ꝗᷓ mitti

tur Magno in pietate.qꝛ paclitꝰ id
eſt Aſolatoꝛ pijſſmꝰ Mag no in veri
tate/q; ſpũs veritatis/de quo dicit⸗
Ille vos doebit oẽm veritate · Mag

naus in poteſtate vel in maieſtate⸗/qꝛ⸗

a pꝛe pœdit⸗Ideo ded a deo patre /õ

nipotẽs a patre oĩpotẽte,/ õ enim

5

.— „
ſpiritus patris exꝑo eſſe poterit pa
terne maieſtatis a ſue diume ptatio
Venit ergo dñs clemens / qaꝛ ſp̃us
pietatis· Venit dñs ſapiene, quia
ſpũs veritatis Venit dns potes/qꝛ
ſ diuie maieſtatis // O ꝙ ne
ceſſarius deſiderandd nobis ẽ huig
tlemẽ tiſſimi ſapiẽtiſſimi atq; potetiſ

ſimi ſpuũes aduentꝗ / vt per eig gräam
aduſqtriplicẽ ſpᷣs dyabolici maliaa

reſiſtere valeam Ipſe enĩ nos ĩpug
nat per tribulatio nis violẽ tia oppꝛi

mendo⸗ Vñ per iheremia diatur⸗
Crudelis eſt et nõ miſeret Ipſe nos

impugt ꝑ decptionis fallacia ſedu
cendo Vnde in geneſi de eo ſeriptu ẽ
Serpẽs erat allidioe cuctis aianti
bo terre Ipſe deni q; nos ĩpugt ꝑ./ p
ſũptioĩs audaciã deterrendo Vñ iob
ait⸗ Qui factg eſt vt nullum timeat
/ DHed ne het dyaboli machina
menta timeamus / adueni ẽtis ſpus
ſci gra ꝓfoꝛtamur.õ ergo timea
m violentia tribulationis· CEe ve
nit paratlit ſpuũs pietateq̃ cõſolat᷑
noes ĩ oĩ tribulatiõe nra vt ait ſerip
tura 12õ timeamꝰ fallacia deep tio
nis Ecre venit ſpus veritate· de quo

dicitur Cu venenit ille ſpus veritatt

doeebit vos oẽm veitate Oẽm ſcz ve
ritatem pertinente ad ſalutem / vt de
tur ĩtelligi ſñ illa omnaem alia ma
gie vanitatẽ eſſe q; veritatẽ Mon ti
meam audatia pᷣ ſumptionis ECce

venit ſp̃osmaieſtats / ᷓ potẽs eſt dya

bolum pꝛincipem huig mũdi ſoꝛas
cicere· Vñ in canonita iohannis di
atur Maioe eſt q in vobis ẽ qᷓ; qui ẽ
mundo⸗ Et hec dicta ſint arca mag

nificentiã veniente // Eoõͤſiderem

deide cra ſecũdu laudemg magni
fientia mittent?⸗ Qm magn eſt
ad mirabilis modus quo mittit / quẽ
ego in quit mittũ vobis a patre Mit
titur ſpus ſcũs a pꝛe / muttit᷑ a filio⸗/

mittit᷑ ecia a ſeipo/qꝛ ſcð m toctrina

catholica/ idiuiſa ſunt opa trinitath

ad extra / H ad ĩtra Peedit ſpus ſcũs

a pꝛe / net ſolũ a pꝛe vt grea eſtimat
ſed a patre ſimul et filio · Alioquin
nõ dieeret fili · Quẽ ego mittam a

patre / niſi ip̃e ſpũs eſſet pꝛis et filj

et tanqᷓ; aboe ũ nexꝰ ab vt roq; ſimul
pPeederet / t ab vno pᷣnapio / Cu

ergo ſpm ſem nob clit? miſſũ reue

renter ſuſcipim? / pꝛem ſimul ⁊a fihũ

ho ſpites in nobis ſecũ hĩtãtes habe

nej xpo teſte qui ait ĩ eua hodierno
Di quis diligit me / ſcz ĩ ſp ũs ſcĩ ca
ritate/ ſermonẽ meũ ſeruabit/ pz
meg diliget cũ/ ad eu veniem et
mãſionẽ apud eũ faciam/O vene
randu hoſpite / o vere felix hoſpiciũ⸗
vbi datur bñficũ qð ſequit᷑· Pac re

linquo vobis / pace mea do vob Nuid

vltra? NMõ quo mũdꝰ dat ego do vo
bis ur ita? Quia in mũdo inquit
pꝛcſſura habebitis/ In me aũt pac
DHʒ quã paœm? ſmõ quidem paœm
falſa qua dat mũdg /ß paem veram
quꝗ dut xpꝛiſt / vtiq; verã pacem tri
bus aſſocatu vtutibꝰ Dequibꝰ pfal
miſta,-Mia veritas obuiauerut ſi
bi / uſticia 1 pax oſculate ſũt Di abſ
q; his virtu tibꝰ xpꝛiſtianã pac que
rimò / vtiq; quato plꝰ aurrimꝰ tanto
ampkhe oberramg I deoaj timẽ dum

nobis eſt ꝙ poſt tot pſuas / tot labo

res / tot dili gen tlas / nõdũ pacẽ ecic
inuenim⸗/ qꝛ videlicet in nobis has
tres virtutes/ pacis omites noõ ſate
habuum? / Hz iam mage fauẽte

dei gra pꝑ eas ne habete ſperam⸗

Ma inſpirãte ſpũ ſcõ in vlgilia ſue

ſcẽ feſtuiitai per ſatrũ colle giũ do

minoꝝ cardinaliũ / ſereniſſimo dño

regi romanoꝝ/ hut geneali dcli

/ ecciaſtic pach/ pacifie vnionis / at
cano ni ce electio nis / via liberalit ob
lata eſt / quã mia / veritas / et iuſticia

ſua ſerut Que via toõ ſca iuſ ta eſt /

vt veram pacem indubie poſſit effl
cere⸗ Quia opus iuſticie pax / vt ait

Ipheta Ideoqʒ in hat ſacra ſynodo /

m erito iotũdũ illud aãgeloꝝ carmẽ /

tũ magno coedis ubilo aatabik Gla

in exclſis deo ĩ terra pax hoĩb bo

ne volutate Sane ad dei glam per

hat via uuſtiſſima pax dabit᷑ ĩ terra

toti xp̃ianitatẽ Ded quib ? Vtiq
hoibo bone volutate Qa noõ eſt pax

impijs vt dicit dĩñs pgnhetam BVñ

reuera per hant viam tancq; ꝑ vera

iuſticie luc / ruclabutur abſcondita
oꝛdium / manifeſtabuntur homi

nes bone voluntatis / qui hac luckvi
am ſequẽtur/a non ambulabüt ĩ te

nebꝛis · ßant firmiter tenebũt / hae
fideliter amplectentur / 1 tandem ꝑ

eam paoem tam diu qᷓ̃ſitã infallibili

ter muenitt / et ſeliciter aſſequẽtur⸗

Sed de hüs iſta ſuffitat / alias ple

nius declaranda / qz nunc ad alia p

peramꝰ · Si ergo vera pac / ſi ſpᷣm
ſem pachoſpitẽ hẽe aipimꝰ miam /
veĩtatẽ/a iuſticiã / eiẽ aſſociare ſtude

amꝰ Sz quomodo fiet iſtud? Vtiq;

dice

“
Nel
ne⸗
zlt
ap
m
ſam!
ſtur
Ve⸗

M fie/ſ ſi ꝑ has virtutts cordis ne R hoſ

pici pᷣparemꝰ Si per mĩam / id eſt
pia 7 lacnmoſam Atritione feſſe

onem iſtud hoſpiciu diligẽter mute

m9 / dictes cũ pſalmiſta Domu tuãa

dute decet ſcituto / eet mũdiea / decet

pulchꝛ itudo Di xer veritat / id ẽ ve
ram et deuota oꝛonẽ iſtu hoſpitem
reuerenter iuitem⸗⸗ Opeauil in quit

ſapiẽs/⁊a dutꝗ michi ſeſꝰ nuotaui

72 venit in me [pᷣs ſapiẽtie⸗ SDi Ex

uiſticia id eſt iuſta er deo plarente di

lectionẽ / tato ho ſpiti delicioſa ſerau
la/id eſt dig merita habudater ofſe

ram9/4 hylariter Pntemot ſit

qñ dildo coꝛdis per obe dientia ope

ris muluplicter oſtenditur- Quia
teſte gre goꝛia/ pꝛoba tio dilectiome
exhibiti eſt operis/ ceo xpus ait⸗
Si quis diligit me ſermonẽ meum
ſeruabit Et tunt i nplebitur quod ſe
quitur-Et ad eum veniem et man

ſionem apud eum ſade mus Ct het

dicka ſint ci rca magnifletiam mitte

tis // Coõſideremꝰ deniq cirea terci

um/a lautemꝰ magnificntiã effec
tues onſequente⸗ Quoma magnus

eſt et mirabilis effectus / ad quẽ ſeu

WPiter quem ſpiritus ſanctus mittt

Quia teſtimo niũ in quit perhibe bit

da megꝗ vos teſtinioniu perhibebit

ac⸗Magnũ æ multiplieæm effectũ /

vt ex p̃ miſſis maniſeſtũ eſt/per eig
aduentum operatus 7 ſpuũͦs iſte ſac

tus Hed hic bꝛeuter triplicẽ cõme
moꝛabimg Mittitur enim nobis vt

nunci ad trſtifinndu „ Mittitur vt

ſociq ad aſolandu · Mittituir vt peda
gogus ad dirigendum⸗ Fit nob nü

tius / vt teſtifiotur de x̃o 1& dule
dine eleſtis patrie. Fit nob ſoc 9„ vt
nos conſolemur de dura tlone pꝛeſe

tis miſerie Fit nobis pedagogus / vt
nos deducamur emamur a diffi

alltate huig terrene Periculoſe act mi

ſerabilis vie· / Audiamus ergo

qualiter nobis mit titur vt nuncus
ad trſtificandum ad vera a ertum
teſtioniũ de xp̃ᷣo a de/ pzomiſſa pPer
eum beatitudims duledine / nõ per
. ſeip̃mſolum /ßi ipo 5 inſpirate ecia per
aplos olir mandumz le inquit teſti
momüũ perhibebit de me r vos teſti
moniũ ꝑhibebit a Gaudioſũ ũ val
te a dolcabile nob ẽ duũ per tatosteſ
tes tã bona taq; eerta noua audire

meremur/ de eo að ſũme de ſide ate de

bem Pet è eni in via butudo credẽ
aũ ſez deo andite / betudo vero tenẽ

tiũ erit in tria deum videre · nunc

eni fides ? ex auditu / tunt aüt giẽ
platio erit ex viſu, qꝛ videm nunt
ut apoſtolg ait./ per ſpeaulũ⸗ 2enig
matr qð magis ẽ tredere y videra

tũt aũt clare viæ bim facie ad ſariẽ
/. Audiam poſtea qualiter pũs

ſeſte nobis mittitur vt ſocig ad onſo

landu⸗ 7deo eni faraclitus diatur
qꝛ nos in p̃ſentis miſe rie tedio tõſa
latur O qᷓ; fidelis ſocig qui nos oꝓſo
lando leuiter nõ deſerit· in Fſperita
te nõ adulatur. in aduerſitate nõ ſu
git. ſed nobiſtũ inter blanm/ aſpe
ra ſtabiliter cõmoꝛat᷑⸗teſte xñ̃o qui
nit⸗Ego rogabo patrẽ a aliu para
xlitũ debo vobis ut maneat vobiſcũ
ineternuũ / Audiamg tõdẽ er ſina
liter quallter nobis ſpiritus ſanctue

uttitur ut pedagogus ad nos diri
Drndi/ in viã ſalute deducendu ne

diffiaultate at lo gitudine huig terre
ne vie tedio afflicti / a via tecta patri
e qua querimꝰ oberremus· Vint a
it pſalmuſta Opiritus tug bong de du
eet me in terrã reccam⸗ In illam vi
dekertt terra / de qua per eudẽ diatur
Poꝛ tio mea in terra viuent u. //

NMos er go humüliter et deuote hüc
ſpm bonũ reupiamus ut nũtin / dili

gamꝰ ut ſoaũ / ſequamur ut pedago
gum/ſupplicantes obnixe / ut nos ſu
Pateer in hat ſacra general ſyno o

ongregntos / woaimmẽ tis ſalutaribus

erudiat/ a lunctis erroeibus aduer

ſita tibus aiſtodiat / at tandem a ma

ledicka terra miſerie pñtis eripiẽe⸗ĩ

terrã rectã pꝛie eleſtis de dumt Qð
ip̃e pꝛeſtare dignetur / j ci pꝛe fili

o viuit a tegnat i ſcla ſcloꝝ Amen⸗

¶ Expliat ſermo fachg in 2cilio ge

nerali onſtantien Anno do mim ¶
LECCxviji die lrõ pẽthewſtes

p dnm petrũ cardinalẽ cameracn⸗

¶ Segquitur modꝰ vel foꝛma elige

di umũ romanu u pontifi
ptett dei/ ad pacẽ 7 vnita
7 honoei huig ſatri generalis oſtan

tieſis ↄalij / ut electio ſuturi romani
2 ſume põtifich ꝓxime fienta / firmi

oei auttoꝛitate pluriũ roboeetur aſ

ſenſu / ſatiffiatqʒ vo tis multoꝝ⸗2 ne
atteto ſtatu eccie ſuꝑ dicta elãone in
ſten vlla retracta tio vlluß ſcrupu

19 di mutig hoim reſidrat B ex illa ſe

D laudẽ glam 27 honoeẽ 0

tẽ vniũͦſab eccie ac totiꝰ po
puli xp̃i ini / ad deferẽ duũ auckoeitati

qtur vnio pleniſſuna⸗ pfecta fideli

u⸗at exide ſereniſſun⸗ romanoꝝ vn

gare a rex ſigiſ mũdꝰ ſuoꝝ ad vni

onẽ habeda laboꝝ fructũ et glaz co
ſeqt⸗ Et ut reuerẽdi pzes epi/q no
biles a ſpettabiles viri 2 doctoꝛts ĩ
ſignes / eteniq; legnii ſereniſſimi te

ge caſtelle noie diet regb p fato Lali

o ſe vniat q̃ noluerũt ſe vnite / nſi p
us ertificati de mõ clãonis p ditte/
et maxie qui erũt elcõꝛes· Colle giũ
ſcẽ romane ece ardinaliũ ad q de
iure ptinz ius eligẽdi romanu ſũ

mũ põtific / dictos legatos quatu i

ſe ẽ eertificas / offert ciẽ ſacro gali
o atq; legate p̃dittis ꝙ hat vie du

taxat ad eligẽdũ romanũ põtifie
vna cũ ip̃is arrdinalib / de qlibz na
tloẽ in cod ſacro galio ꝓnũt exiſtẽ
te no iata aſſumatur akqʒ pati vel

alie iſignes pſone ecxiaſtice 7 4να

oim numergipon cardinalin nume
rũ non excdat . qᷣs ſeu qs bzi ip̃a
u nationuũ p ſe ad hot duxeit eligẽ

doe cũ ipo curdinaliũ ollegio Hor

mñ i ipa elertiõe obſeruãdo ꝗ, nõ vran
leat eltio neq; electꝰ ꝓſũmo potift
& habeat / niſi due ꝑtes cardinaliu
otlaui exiſtẽ tiũ et due ptes eteron
cũ aardinalibg ad eligendu admittẽ?
doꝝ a tüt admiſſoeũ Aſentiẽt et aſẽ

ſerit Hot eaa obſeruado atq; exnüc
volũt et itedũt vota zꝛũcuq; ĩ ĩa e
lectioẽ emitteda / nulla Ee / nec aliter
intẽ dut ĩ aliquẽ cõſẽtire niſi ut mit
tit due partes aardinaliũ 2 due par
tes alioꝛũ p dcõꝛũ ũ pᷣnapaliter a per
aceſſionẽ in vnũ gcurxrat· NHoc caã
adiecto / pzelati et alij cum ipſio

— —

— — — — — ——M

—, —

20
—
— £

rtu

ardinalibus ad electionem huiuſ
modi admittendi Oms eciam 2 ſin
gulas conſtitunones apoſtollcas ea
am penales arca electionẽ romane

Pntiſicis editas atq; conſuctudines

obſeruari onſuetas / quẽ admodum
ipſi aurdin ales obſeruare teneantur /
et ad ularum obſeruãtiam aſtringa
tur / ten atur inſuper iurare et iurẽt

dicki electoees ardinales / er alij qui

cũq anteq; ad electionẽ pꝛocedant⸗
ꝙ in huunſ modi electionis negocio

de creatioẽ agntur vica rij iheſu xpᷣi
ſu e ſoꝛie beati petri dniue rſalis et
cleſie rectoris grege dñia directoeis /

puris æa ſinœris mentibꝰ Et quatum
crcdent publice vtilitati vniuerſalis
eccie ꝓfiœre / om ni cuiuſq; nationis

perſone aut alio inoedinato affecku /

eedẽt / vt eoꝛum miniſterio de vtili

ydoneo vniuerſali ecce pꝛouideatur
mfaſtoꝛ?⸗ Et het omnia fiant ſacro p

mitus ſi ſibi plaet apꝛobante ona
lio / et ſuper hiys interponente decre
tum / et deſectus omnes ſi qui inſint
ſuplente⸗· JMU

¶ Inapit ſermo de trinitate ſuper
verbis apoſtol Cõmuniatio ſancti
ſpũs fact ianue wꝛa dño papa per
venerabilẽ dñũm Petrum camerace"n

ep m Anno dñ: ¶C CCEaquinto

ti ſpiritus ſit ſemper
cum omnibus vobie
2Mcda ad corb. xiij c⸗
Asgnus xpziſti
Aanoeum theolo

gus oleſtis ille ſetretarig er diuing
apoſtolus paulus qui vſq; ad tera

um oœlum raptus eſt⸗ ut ſancte trini

tatis oculta miſteria- aliaq; eleſti⸗

a ſecreta ꝑcperet. Audiuit archana
verba que eodẽ teſte non liet homa⸗
ni loqui Mos aute terreni et a ſpiri⸗
tu albus terrea tarne pꝛeſſi- ea qus
net ſibi loqui net nobis audite lict⸗
cleſli huit ſetretario elanda merito

relinquimus ut ad ea verba que ſi

bi lo qui æ nobis reue lare duuna diſ
penſatlone conceſſum eſt auditum 9

uertamus // Audiamus itaq; nõ
ſolum exterioeis ſed eciam interioꝛis

hominis audire Audiamus ſollicte

non ſolum torpoꝛe ſed mente · Audi
amd reuerenter et diligenter aduer
tamus verba que loquitur apoſtol⸗
in epiſtola ſeainda ad woꝛinthios/ au
ius lectio in pleriſq; ecleſijs hodier
na ſeſtiuitate ſancte trimtatis inter
miſſarum ſolempnia reautatur Qui⸗
bo ſalu taribꝰ verbis nõ oꝛinthios ſa
luũ. ſed nos caa ome generaliter

xpianos alloquit᷑ dies Cõmunita⸗
ho ſeĩ ſpũs ſit ſemꝑ cũ omĩb vobis

„

Ed anteq declabemus qu?ad
modu Vba hec apoſtolica ap

te ogruat decterq; aue niant pſenti
nro ſermoni quẽ de ſancta trinitate
facre ipſa adiuuate pꝛoponimꝰ In
exoedio nõ inutile teoꝛ p mittere⸗ et
pꝓPhemij low vꝛe deuotioni pus bꝛe
uiter intimare. quate virtutß ſit a ef
ficatie ip̃a Omu nictio ſcĩ ſp̃s. qua
nobiſcũ ſemꝑ ẽe tã ſeruẽter optat a
poſtolꝰ / Huigq itaq; munia tio

nis vtutẽ / virtute efficntia/ et effica

cie admirabilẽ ptãtẽ elegãter inſinu

at magnus ecre woctoꝛ gragoeid in 0
melia quadã ſup ezechielẽ / ita ſeri
bene Coõſidero inq̃t pꝛes noui 7 ve

terbteſtamẽti / dauid / danielẽ/ amos /

ꝑtrã / aulũ / et matheuũ · apertis ſi

tei oił intueoa⸗qualiter ĩplet ſpũs

ſcũs pueꝝ cytharedũ pſalmiſtã fa
at Implet abſtinentẽ pueru 7 iud cẽ
ſenũ faat? mplet paſtoeẽ armẽtari

um⸗ gpham facit⸗ Implet plſcato

tem . et aploꝝ pᷣncipẽ faat Implet ꝑ
ſecutoꝛ. et doctoes gentiũ faat⸗Im

plet publimnũ 2 pmũu euãgeliſta fa
at // Magna ſüt o fideles anime:
magna erte ſüt het ſps ſcĩ pdigia /
que magn ille gregoꝛi loquit / net
tñ minoaa ſut que in vobis ſepe fien
eotẽ ſpuũ ſcõ operãte cernũtur. lict
ſua quodamodo aſſiduitate vileſcãt

Implet nãq; ſpũs ille hoĩes ſuper

bos Implet auaroe Implet luxurio
ſos-⁊a hos huiles /liberales/a atinẽ
tes ſacit Et ut bꝛeuiter plura dica/
plet varijs pecat obnoxios/deoq;
odioſos et eos multipharijs virtu
tum et graciarũ cariſ matib inſigni

tos d caros et amiwe ſaat. /4
Poſtremo gqð dictu mirum g er om
nium maximü / implet dyabol fili
os ⸗ et filios tei faat - ymmo vero
de huiuſmodi hominibus deos ſa
at· dicente ſeriptura · Quicũqʒ ſpi
ritu dei aguntur / hij filij dei ſunt ·
Et iterum⸗Dedit eis poteſtatem fi
lios &i fieri- Et wurſus⸗ Ego dixi

dij eſtio, et filij exœlſi omnæge · /

Me autem nos terreat deos plurali
ter nommari / audite quid dicat boe

tius Matura inquit vnus eſt deus⸗
fartiapatione vero nichil pꝛohibet

elſe quaplurimos⸗Momines ergo
deos ſacit partiapatio dei que eſt cõ

munimiio ſpiritꝰ ſancti/ de qua ſcrip
tum eſt Qui adheret deo vnus ſpini

tus eſt clim eo . O pꝛeclarum ſpin

tus ſancti munus-· O admirandum

vixtutis opus ꝙ non ſolum fideles
dei / pꝛophete ſciliet et apoſtoli⸗ ſed
eaam gentiles philoſophi vmbꝛatt

æ ſompniarunt · Hint vnus latino
rum philoſophoꝛum non mimmꝰ⸗
tullius ſciliet libꝛo ſuo de natura
doeoꝛum ſpiritum ſanctum graciaru
at virtutum beneficia homummbus i
ſpirare ſpeciali quodamodo ſuijpſig

municatione ſfatetur· Cum enim

pluribus enumera tis ducibus inſig

mbus romanoeum dixiſſet · Quoeũ
neminẽ niſi adiuuãte dro talẽ fuiſſe
credendum eſt Poſt pauca oncludẽ

do ſubiunxit Memo inquit vix mag

nus ſine aliquo afflatu diuino vnq;

ſuit-Quem afflata qiud aliud &

ſpm ſem ĩitellexit? / Szʒ qd nob o

pꝰꝗẽ de ĩfidelibg lo qui philoſophis:

8
B 3

ps
lid

latno
nmg⸗
d
ei
ui
u

tenn
iſ⸗
Aei
ie
gc
mag

u ſitei ſacramẽta tractemꝰ? Ad noſ

trum potius redeamꝰ? diuinũ philoſo
phu paulũ: quu magnalia ſpus ſeiĩ
dona in ſe expert⸗ / ad ca ſetu portici

panda / 1 eiuſ ſpus omuniatione

Pſeuerater tenẽta/ nos ĩ verbis po-
ſitis ſuauiter exctat dies Cõmuni
catio ſcĩ ſpuũs ſit ſemꝑ cũ oĩbꝰ vobis
D quoꝝ introductionẽ verbon
g agruda eceũ application?- ad
p̃ſentis ſeſtiuſtatis materia· ſciẽ dã
nobis ẽ ꝙ in ſatris diuiniſq; ſcripta

*

rio- her [pᷣs ſcĩ munietio rep-

ritur Pz ima ẽ pdẽptica Secuda gra⸗
tifita Tercia tatholica Pꝛzima eſt p
&ẽ puca cõmumtcatio triũ ꝑ ſonaru e
qualiũ in vna ĩpartibili eſſetia Se
cunde eſt grauſica cõ municatio trin⸗
virtutũ ſpiritualiũ in vna tationali

ſubſtatia Tercia ẽ catholica tõ muni —
catio triũ ſtatuũ fideliu in vna vni⸗

uerſal ecca · Pꝛzima ẽ tredẽda firmi

ter ⁊ fiteliter awzũta Secũdn ẽ qu·
renda ſalubꝛiter et ſuauiter apletten

da Tercia eſt teneda oncoediter⸗2 a—
foꝛmiter obſeruada // Der aũt tri
plex omunietio lit ſemꝑ/ tñ hodt
e ppegalit a totn ſimul ſca trinitate

peteda eſt huiliter er veraciter pyſtu

lada Mobꝛẽ de earũ qualibet gue ni
enter aeeipi pnit verba ꝓpoſita⸗ Cõö
municatio ſcĩ ſpũs ſit ſemꝑ cũ omni
us vobie H
D laudẽ igitur glam ilig dẽ⸗
uint trinitatis aug hodie feſtũ agi
m · quia teſte poeta Numero deus
