impare gnudet deineps ſub nume
ro trinario ꝓœdem/a hat tripharia
tribuſq modis diſtincta gmunicatt

6

ontm ſpiritus ſancti ipſo illuminan⸗
te declaraturi⸗ cam ſub conſideratio⸗
ne trplici pꝛoſequemur· // In pꝛi

mis ergo conſiderande nobis eſt il⸗
la ſancti ſpiritus cõmunicatio ydẽp

tita trium perſonarim equalium in
vna impartibili eſſentia · Hec eſt a⸗-
nim ſancte trinitatis / patris / fuij / er
ſpiritus ſancti oommunitatio⸗ id eſt

vommunis vmo in vna eademq; ar
indiuiſibili eſſentia diuina⸗ que licet
tribus ſit cmunis equalibꝰ equa
liter cõmunitata perſonis / tamen
Amunitatio ſpiritus ſancti dicitur
ti ſpecialiter attribuitur⸗ quia ſpiri⸗

tus ſand? ab vtroq; pꝛoodens am⸗
borum nexus id eſt ſatris a filij a⸗
moꝛ vocatur,· // Veec igitur om/
municatio perſonalis trimtatis a eſ⸗

ſentialis vnitatis diuine ket no

bie in hat moetali vita incompꝛehe
ſibilis et ineffabilis ſit/ tamen a no⸗
bis pzo conſequentu vita eterna cre
denda eſt firmiter et fideliter adoꝛa
a diente ſcriptura, Tres ſunt qui

Irrcea hant autem perſonarum
trinitatem er diuine eſſentie v

nitatem tria pzꝛincipaliter nobis

merito conſide rand ſe offerunt Pꝛi
mum⸗ qualiter a magiſtro veridich
multipliciter derlaratur Hecadum·
qualiter argumento auctentic ra ti
onabiliter cõfirmatur Terauũ⸗qua
liter ſeſto ecciaſtic ſolẽpniter publi
catur / Audiamus ergo nos diſ

tipuli xpziſtiani- audiamus quali
ter a xpꝛiſto vendito magiſtro ee

ctoꝛe noſtro hec veuͤtas multip lici
ter detlaratur / videliet eleſti miaau
lo / votali oꝛaculo / fideli ſignaaulo //
Puꝛmo nãq; xpũs in noua ſua nati Ptẽtia Me aunt filius tanq; iuuenies
uitate hat doctrinã nouãa in terris no credatur inexptus aut minq ſapiẽs
uo eli miraculo deſignauit Mã fiaut ſibi attnbuit ſapiẽtia ¶ Le vero ſpiri
teſtatur euſebig/a ſcolaſti narrat tus ſcũe quaſi flat aue ſpũs vẽto
hyſtoꝛia cira natiuitatẽ xpꝛiſti ttee ſus eſtimetur ipetuoſus ſeu violẽter
appatuerũt ſoles in oeiente⸗ qui ſau irtuðẽs. ſib: att ribuitur bonitas ſiue
latim ſeſe apzꝛopin quan æs in vnũ tlemetia // Expmitur itaq; ĩ hu
ſuint reducti⸗ Quo ſigno quid aliud ius feſtuntatis euã gelio pſona u
moõſtrabatur qᷓ ag nitionẽ vni vri trie m ſua pofẽ tia⸗cñ dicitur e mo
dei in tribg ꝑſomie vniuerſo oebi hoc Pteſt het ſigna facere que tu facis⸗
in tpe fidelib exoeiri? Ditc eni trini niſi fuerit de cũ eo Miraculon enim
tatis miſteriũ loqᷓbat᷑ nobis lingia ſigna ſawre ad diune volũ tate ſuet
æloen: ĩple batur illud phetiaiam aeat potentlã,/de qua ſeribitur Gmia
Celi enarrant glam dei / Secudo quecũq; voluit fect / Expmit aũt
xpũs hãc veritaſ viue voce oꝛaculo perſona filij cũ ſua ſapientia⸗ cũ ſub
waiit ipſo diente ECgo a pater vñãn di A deo veniſti magiſter⸗Ad ma
ſumg Et iterũ Ego 1 patte et pater giſtrũ nãq; ꝑtinet verã doere ſapiẽ
m me eſt Et rurſus Opũs qui a a dam / ad ilu maxime cui dict⸗ Ma
tie Pedit⸗ ille de meo acipiet ul giſter ſcimg qꝛ verax es et viã deiĩ
ta quoq; ſunt huiuſcemodi in euan veritate ds // Expmitur ved p

bonitas / tamen ne ſicut in creatuns
experimur. zater tanq; ſenꝛx debik
videatur impotẽo. ſibi attribꝛutur

gelüjs teſtimonia inter que nõ eſt il
lud ſub ſilẽtio tranſeudu· qð ex euã

gelio iohanis modo aum legeretur

and: uim · / Ibi nãq; pſonatũ tri
nitas ouenienter expᷣmitur·Mã ꝑ
ſona filij ẽ illa que cũ nichode mo lo
quitur⸗ Perſona aut patris t gitur
cũ dictur Dcimg quia a deo veniſti

Perſona vero ſpũs ſcĩ, mũ ſubditur

Dpũus vbi vult ſpirat⸗Et iterã Mi
ſi quis renatus ſuerit ex aqua a ſpũ
ſcõ⸗Net ſolũ ibi pſone diumne· eci
am pſonarũ attributa et appzopꝛia
ta notantur/ Qua in te illud nobies

ſona ſpuũs ſcĩ cũ ſua boni tate ſiue tle
mẽda / cu ſubi gitur Dpüs vbi vuit
ſpirat- Maã ꝙ ipſe nõ ex operũ aut
meritoꝝ neõꝝ iuſtica vł bonitate⸗
ſed ſua gratuita volutate noſtromẽ-

tibg ſe diffũdit / ſuã indicat clemẽ tia
atq; miſenꝛzdia, de qua ſcribit apoſ
tolus 125 ex operibo iuſticie que feci
m nos ſed ſcem ſuã mĩam ſaluos
nos fecit · Et het de oꝛeaculo euagelu

o ſufficiãt / / Tertio pmiſi ꝗy xp̃e

hanc trinitatẽ fideli ſignaatlo. id eſt

ſigno baptiſmatis roboeauit / ipſo di

cente· Ite dote oẽs gentes baptiza

tes coe in noiĩe putris a filij ⁊ ſpiri

ſciendũ eſt/ liet patris filij 2 ſpiri Hiri
tus ſancti Hec enĩ ſoꝛma baptjmi

tus ſcĩ eadẽ ſit potentia ſapientia et

3
An
i
ihe

pfn

trium diunarum perſonarum equa

litatem deſignat⸗Vnde ſiat narrat

eutropuie Cum qiudum ſacrdos ar

ria nus hant foꝛma baptizando mu

tatet dieens· Haptizo te in no mine

patris per filiũ in ſpinitu ſancto⸗ vo
lens oſtendere filium et ſpiritũ ſanc
tum patri non eſſe equalem/ſubito
aqua diſparuit / et baptizandus ad
eæleſiam catholicem onfugit · /

Vñ hie notan poteſt theolo gicum
wocumentũ· ꝙ hee foꝛma baptiſ mi

non ex vi verbi vocalis ſed in virtt
te trinitatis/ a in eius ſide at fidei cõ
ſeſſione · habet in anima efficatiam
purgundi triminũ ſoꝛ des et ſpiritu
alcs in ſundendi virtutes · Allud quo
q; ara hanct baptiſmi effia tiã ſpiri
tualẽ ad trinitatis fidem a ſidei on
ſirma tionem accedit/ ꝙ non ſolum
ſpiritualiter in animabꝰ“ ſed quan

to q; viſibiliter in coꝛpoꝛibꝰ/ moebo

tum peſtulentie huiꝰ fidei virtute ſu
gantur⸗· Mam ſialt recitat damaſce
n Cum apud tõſtantinopolim que
dam peſtilẽtia grauis eſſet:quidam

puer de medio populi in elũ raptus

ab angelis · illud canticu trinitatis
erockus eſt Hancte dey ſancke forte
ſanctea miſeritons ſaluatoe miſerere

nobis, Qui rediens cũ illud oꝛam
ppulo detantaſſet,omnis mox peſ

ulentia ſugata eſt Et hec de pꝛimo
galo⸗ Er 1
Ed iam ad ſecundũ noſtri pꝛi
me onſideratio nis artiallum
acedamus⸗oſtendentes qualiter hu
ius trinitatis fides ⁊ fidei veritas⸗
argumento autentio rationabiliter

● V
confir matur Lieet autem non poſſit

argumentis aut rationibus euiden
ter pzꝛobari, ſat s tamen onuenien
ter poterit non peruerſe obſtinati /

ſed pie affectans monubus. tribus

argumentoꝛzum generibus ſuadere⸗

videlet ſcripturarum teſtimonije⸗
cre atura rum vſtigijs.a figurarum

congruentije Pꝛzimo namce har

veritatem pꝛobabiliter argu ere poſ
ſumus ex tribus infallibikbus teſti
monijs ſcripturarum · diuino ſcili
cetangelic“ atq; pzꝛophetic⸗ //
Audi teſtunoniũ diuinu ad conſuſi

onem iudaie perfidie· in pꝛincipio

legie moyſauic tecitatum-aciamꝰ
inquit hominẽ ad ymaginem er ſt
militudinem noſtram⸗ NMon enmm

angelus hot verbo loquitur ad an

gelos,/cum angelus hominẽ facra

aut cteare non poſſit ſed loquutur
om mipotene treatoꝛ omnin terum

deus · Cum ergo piuraliter git/ fa
riamus pluralitatem inditat perſo
narum · que ſi in deo non eſſet· vtiqʒ;

non diceret / faciamg / ſed faliam/ner

diceret noſttam/ ſed meam · Cum
vero ſingulariter ait ad ymaginem

et ſimilitudinem · iſinuat diuine ſub

ſtantie vnitatem / Audi teſtimo

nium angeliaim Tegimus in yſaia

angelos ontinue clamare et dicere
Danckus ſanctus ſanctus dominus
deus exercituũ plena eſt om nis ter

ra gla eiꝰ Meaut ter diaunt ſanct9/
perſonatum indicat trinitatẽ⸗ ꝙ ve
ro ſemel dicunt dñs deg· et ſingula

rit gla ei· iſinuat vnã diumi domi
nij a diuine glẽ maieſtate // Zui
i⸗

„

õ

2„
de niq; teſtimoniun pꝛopheticum⸗ ut
ſit triplex natura / duuna ſcz angeli
a humana in huius trinitatis ap
pzobatione wnoꝛdent/ a iuxta legẽ
moyſaicam contra pꝛeuarictionem
uimicam in cer triu teſtiu / hoe vbũ
veritn tie ſo ln ſtabilitate firmetur⸗
Dit ergo gyheta dauid⸗ dit teſtimo
niũ trinitati. Denedimt inquit nos

de deus noſter benedicat nos de9

et metuant eũ omẽs fines terre· In
hoe ſiquidẽ ꝙ ter noĩatur deue qd
aliud qꝙ; ꝑpſonalio trinitas: in hot at
ꝙ ſingulariter dictur noſter⸗qͥd alꝑ

ud ꝙ; eſſentialis vnitas oſtenditur?

Huijs inſuꝑ ſcripturarũ teſtimo
nijs alludit ſecunda pꝛobatio ſumi
in ex veſtigijs ⁊ ſimilitudinib crea
turaru Liret eni nulla ſit aut eſſe poſ
ſit creatura huit ĩcteate trini tati ſinu
lis/ſicut net vmbꝛa cozpoei⸗ nec veſ
aguũ pedi⸗nec ymago vete tei / p̃t tñ
aliqua ſimilitudo tenuis i trib reb
treatis / videlicz ſuperioꝛ ibg / inſe rioꝛ i
bus / et medijs inue niri In ſuperioei
bo eſt exemplũ de ſole In inſerioeibg
eſt oxemplũ de fonte In medijs ẽ ex
emplũ de hoie / In ſole naq; ſcðz
auguſtinũ tria gſie rat· ꝙ ẽ⸗ ꝙ lu
œt · et p caler⸗ id eſt ſolis ſubſtatia⸗
radius et caloꝛ Kadius ergo de
ſole naſcitur⸗ ſicut filius de patre ge
neratur Caloꝛ ab vtroq; pꝛogrre
ditur⸗ ſiclt ſpi rituis ſanctus ab vtro
q; ſpiratur, Sol autem a nallo iſto
rum pꝛocdit⸗ſicit pater non eſt fac
tue⸗net genitue-nec pꝛoœdens Et
tamen het omnia ſunt vnus ſol ⸗ ſi
out tres perſone ſunt vnus deus⸗

3

1/ In ſonte quo q; videm ꝙ ipſe
gene rat riuũ / ſiat pater ganerat fili
um⸗fone aũt a riuus faciũt ſtagnũ⸗
ſicut pater ⁊ fili ſpirat ſpm̃ ſanctũ⸗
ſons vero a nullo Peedit / ſicit pat a
nullo exiſtit· Et tñ in ſonte / riuo / er
ſtagno/eadẽ eſt aqua⸗ ſiaut in patre

filio ſpũ ſcõ eadem ba // In ho
mine deniq; hant ſimilitudinẽ oſtẽ
dit auguſtinq ita diæno- Meneano
tica ei et amoꝛ tra quidẽ üt HMẽs

enim nouit ſe et amat ſe / net amare
ſe poſſet niſi ſe noſſet I¹pſa aut mẽs

eſt qualſi parens / notica eig quaſi
les /amoꝛ vero ex ipſa mente not
tia pꝛoœdit⸗ Et hec eſt in treaturie
maioæ ſimilitudo trinicatis / ideo vo
catur ymago Vñ et homo ſpeaalit
ad ymaginem dei fachg eſſe dicitur⸗
j/Poſtremo acedit ad ofirmati
onẽ pꝛemiſſoꝛũ tereia ꝓbatio acrep

ta ex ongruentijs figurarũ Mone
igitur hec pſonarũ trinitas cõgruen

gelis / qͥ in libzo geneſis abꝛ ahe ap

paruiſſe ſeribũt/ de qbo dieit ꝙ tres

vidit et vnũ adoꝛ auit Ge xvi ꝰ⸗ V
bi ſe8m gloſa trimtatis et vnitatis

miſteriũ enotaturQNõne 2 ille tres

Magines in ead vite / quas pincr
nam pharaonis vidiſſe / libꝛi eiuſ dẽ
teſtatur hyſtoꝛia / tres perſonas in v
na deitate figualit ſignificat⸗ge · xl
None eaa huig figura miſterij ĩ da
nielis libꝛo mõſtrata eſt? Vbi dicit
y appatuerũt tres digiti q̃ſi homĩs

ſoribẽ tis / am endit / numerauit di

uiſit daniek vꝰ⸗ ZLicot enim hi tres

digiti diuine manns ſiue potentie⸗

*

ſciliet tres ꝑſone ſimul habeant ap
pendere · numerare · et diudere qꝛ tri

nitatis opera penitus indiuiſa ſunt

ad extra / apꝛopꝛiate famen puter

per ſuam potentiã omnia apendit⸗

id eſt om nia poꝛ cat et cuſtodit / fili⸗

per ſuam ſapientiam omnia nume

rat id eſt inueſtigat 1 ognoſcit / ſpi
ritus ſanctus per ſuam clementiam
omnia diuidit⸗ id eſt dona ſua homi

nibus pꝛout vult diſtribuit / ‧ Ex

pꝛemiſſis ergo ſatis ac multiplicit
oſtenſum eſt/ qualiter huius ſancke

trini en tis firxs argumento auctenti

o rationabiliter confirmatur In hu

ius tamen confirmatione fidei ilud

ſummopere auendum eſt⸗ ne argu

mentum aut ratio euidens requura

tur / lum apoſtolus fidem diffiniat⸗
q eſt argumentum non aparentiũ

Et gregoꝛig dicat⸗Kides non habet
meĩtum ceu ratio humana pꝛebet ex

perimentum) tro ſiuit ait bernard?
Inquitere de tn nitate ſciliet per eui
dentem rationẽ⸗peruerſa curioſitas

eſt Credere de ea ſicut ecleſia ſancta
tenet· fides a ſecuritas eſt Hidere au

tem eam. perſecta et ſũma ſelicitas
eſt⸗ JIdem quoq; bernard? ad euge
nium papam ſeribit · ꝗ ſcrutari hot

temeritas eſt/ credere pietas eſt⸗noſ

ſe vita eſt/ a vita eterna uxta illud
Het eſt vita eterna vt cogno ſcat te
deum verum · / Ex quibus poteſt
colligi theolo giaim doaimentum⸗
ꝙ non münoꝛis eſt ſtulticte velle con

ſequi in hat vita claram huius trini

tatis oognitionem 2 euidentiam · ỹ
in eadem moꝛ tali et infelici vita vel

le onſequi vitam ſelictatem eter
nam / Meutrũ ergo hit queramꝰ
ſed in ſututum vtrumq; toſequi poſ
ſe fideliter ttedamuscredendo ſpere
mus⸗ſperando amemus⸗ꝗ ſit fide /
ſpe / et caritate / que eſt trinitas trea
ta ad intreatam trinitatem nos eri
gens / illud tam feliciter gſeguemur

ECt hec de ſeaundo articulo⸗

Epeditis itaq; duobus noſtre

pꝛune aſiderationis articulie

lam ad tereum vemamd in quo oſ
tenſuri ſumus qualiter het ſancta tri

nitas ſeſto eoleſiaſtico ſolempniter

publicatur- Caleſia naq; pꝛemiſſis
documẽtis inſtructa/ ad eruditionẽ
cuntcozum fidelium beatiſſima illa

trini tate m ho dierno feſto ſolempni

ter publicanda⸗ publie honcꝛanda⸗
et honoeifiee adoꝛandam atq; wlen
da eſſe decreuit Licet eni oli hoc ſeſ

tũ ab eccia nõ fieret⸗q; ote ta exat il

la cõi laude trini tatis in ſra ynodo

nicena edita⸗ qua btũs ihed ni9 i fine

pſalmoꝝ decãtari iſtituit/qᷓ dẽ Gla
pꝛi a filio a ſpuũi ſcõ⸗CTñ poſtea qꝛ
ara hunt articulũ fidei multe hete
ſes ſucore ſce bant/ ad rogatu karoli
xp̃ianiſſimi ĩ eratoꝛis alauinus ma
giſt ſu vir eruditiſſim ſub q̊ ſtudi
lrxãrũ qð oli i greciadeide rome flo
mierat· i gallia pariſig traſlatũ ẽele
gẽ dã de trinitate gꝓpoſuit⸗ꝑ qua eli
nünatherroꝛibg fide catholica robo
rauit Qua ocaſioẽ plu ribg in locis
hec feſtiuitas œpit ſolẽpnit᷑ elebꝛa
riq̃ tñ nõ vnifoꝛmit᷑ ab oib obſer
uat᷑ QNã plutes ea ælebꝛãt hac dñica
pt pẽthecſtẽ⸗q̃ ẽ p aliaꝝ Kanriß

.
ad ĩſinuaduũ ꝙ ſcã trini tas ẽ pnceipi
u a pe reru oim auſa effiaẽs Qui
dã vero hant ſolẽpnitatẽ faciũt vlti

ma dnia añn dnicu adustu ad deſig

nãdũ ipa ẽ vltimg oĩm rerũ finie

AQue aüt obſerua tia melior ſit nõ ẽE

meñũ diffinire ·/ cũ vtraq; ad honoeẽ
illi fiat qᷓ ait Ego ſu alpha a o⸗pᷣn
tipiũ et finis / Sz hic foꝛte qꝛit
aliqs q̃ fuerit vtilitas obſeruatie hu

uus feſtuuita cũ qᷓlibet dñica ſit feſ

tũ deitatis qᷓ ſine trini tate venerari
nõ pᷣt Mõ eni vide᷑ poſſe venerari⸗
ſiait nec poſſe videri diuina eſſetia ſi
ne pſona-net pſona vna Iñ alia⸗ di
Ete xpᷣCᷣo Qui videt ine videt pꝛeʒ

Cui rõ ẽ · qʒ eſſẽtia ẽ idiſtincta reali

ter a pſona⸗a liœt vna pſona ſit ab
alia dꝛſticta/ tñ qlibz pſonarũ p cir
tcuincſſionẽ eſt eſſẽtialit in alia / iux

ta illud⸗Ego in pꝛe et pꝛ in me eſt

/ Hane hijs nõ obſtatibů qᷓ oĩno
vera eſſe ꝓfiteoz/ creto ecciam rona
bilit feſtiuare de diuna eſſentia ſub
noie trinitate⸗ ſiaut etia ip̃a diuinis
pſonis ꝑ quadã cõgru appzopꝛiati
onẽ varias ſeſtuuicates att ribuit Cu
uis rei vtili eas vt ſuß tetigimg eru

ditlo fide liũ⸗ exarpatio hereſum / et

publicatio catholicnrũ veritatũ / vbi
gra Celebꝛauimgeni ſeſtũ de filio⸗
magnũ illð donũ eterni pꝛis ad me
moꝛ iã reductes, q̃ oeternũ ſibi fili
um tpaliter nob miſit ad nrãm ſalu
tarẽ re ptionẽ Celebꝛauimq edã ſeſ
tũ de ſpuũ ſcõ magnificãtesillud mu

nq qð ſup addidit / qn ſom ſem wꝛpa

li ſpẽ viſibuliter nob exhibuit ad noſ

tra filialẽ atoptionẽ Celebꝛaturi tã

..

dem ſum? ſeſtũ de patte eterno / viẽ
liet ĩ eeleſti pꝛia/teapiẽtes ibi illud
oĩm donoꝝ maximũ fadalẽ ſciʒ vul
t ſui viſionẽ/ad nrẽ bttudinis fina
lẽ gſũmationẽ Hodie vero ſimul ee
lebzꝛam feſtũ oim triũid ẽ ſeẽ Q in
duudue trinitat / vt int eos quonꝝn 6
idiuiſa vni tas/nullaten videamur
ponere diuſionẽ aut diuidẽ vnionẽ
/ Ex his ergo ꝗᷓ dixim cõcludi
pᷣt theolo glicãũ ddalmẽtũ. ꝙ eccia nõ
minoe ẽ debz agete feſtiuitate de tota
trini tate⸗quã de filij natiuitateaut
ſpᷣs ſcĩi viſibili miſſioẽ / et ꝑ oſequẽs
a foꝛ tioꝛi ꝙᷓ; de bte marie aut alteri9

tuiu ſcũ q; creature ſcĩtate Et hot ſua

deri p̃t triplici rone / Pequo ad
mã ꝑtẽ,/q; ſicut eccia woœt in hac tri
nitate nichil malg a ming/ß totas
tres pſonas weternas ſibi eſſe 1 woꝛ
qualas ſit do ere debet cas ſimul a e
nrũ quã libet equaliter eſſe olẽdae
honozantusq ꝑ aſequẽs equali cul
tu 2a honoee ſeſtuiandas/ Secudo
quo ad ſecundã ptẽ⸗qꝛ tũ het ſca tri
ni tas ſit pᷣncpiũ ⁊ finis oĩm creato

H/oĩs honoe exhibit creatute/ debz

in eã finaliter oꝛdinari/a ꝑ aſequẽe

nulli ſcitati crcature debz maioe cul
t9 vel honer exhiberi ; huit trinita
ti/quaẽ net honozabilioꝛ eelebꝛitas

aut celcbꝛioꝛ feſtiuitas ·/ Tertio
quia opnoſitum facere eſt ſimplicb⸗
erroeis o caſio · Scio enim et expe
rientia oente didic⸗ g quidam fide

les ming reuerẽter ſapiüũt de trinita

te⸗viEtes ꝙ ecra de ea minoaẽa mi
n ſolẽpnẽ agit ſeſtiuitatẽ· q; de na

tiuitate/a pethecſte · vel de biẽ ma

A

a
44
60
1
tpe

utt
A
den

En

rie aſſuptione Cum eni ſeſtinitatee

ſicut picture etciaſtic ſint quodam
mõ libꝛi catholiozu ſimpliau. ſepe
credut illig eſſe maioeem dignitate⸗
tuiq ecca maiorem agit magts ſeſ
tiua ſolempnitate // Hijs itaq; ra

tionibus veſtra pater ſciſſime btitu
dinẽ ſupplex moneo. iteru atq; ite

rum huiliter exhoetoꝛ quatinus vꝛa
auckoeitate aplica deernatur⸗ et de
creto perpetmio publietur⸗ ut in hac
dis ſancke trimtat⸗deinceps equak
et ꝑ oĩa eque ſolepnis clebꝛet ſeſti

uitas ſicut in dieb natalis / penthe
cſtes/ aſſuptionis / aliß ſeſtie ana

ubo eccia ſaere cõſueuit Et ad hot a
gendu loc diſtributionũ materiali

um per largiuonẽ indul gentarum

ſp uüalium inſtar dñi vꝛ bani quarti

in ſeſto ſatcramẽ ti/deuotionẽ fide kũ

exctete Hot enĩ ſtatuẽdo in ſide ſcẽ
trimi en tis/ firma ſpem habeo qð in
ſa adiuuate a interuenientibus pijs
xpianoꝝ p̃cib / extirpatio nephadi
ſciſmatis et cõtluſio pads et ecciaſti
le vniois quã querimꝰ pꝛoſpere ſub
ſequetur/ Et hec de pᷣma 2ſiteratio
ne⸗a pa noſtri ſermoĩs pte ſufficiat
Hequitur de ſenund⸗
Yrimus vt potuimꝰ de illa ſp̃s
ſci ↄmunicatione icẽptita· hot
eſt de indiudue trinitat muni vni
one in vna eſſentia deitat / ſi quo tñ
ab hoie ſedente in tenebꝛis⸗ ieffabi
lis illa poſſit dici Ja vero cõſiderãda
nob ? illa ſpus ſci omunimtio gra
tifica / trũ ſcilicet virtutũ ſpualiũ in
vna mtionali ſubſtatia ⸗ / Hec eſt

ei triũ theologicarã Vtutũ ſidei ſpei

4

ı
2 aaritatis munimtio⸗que operan
te ſpᷣs ſancti gratia aie noſtre diſſun
ditur⸗/de quib per apoſtolu dictur
Muüc autem manent fides ſpes cari
tae tria hec- Maioꝛ aute hoeum eſt

caritas // NDet vero trimtas liet
ſit in vna eademq; rationalis aie ſbᷣ

ſtantia/ tamen triplici eine potentie
wꝛreſpondet / videliget rationak / iral
cibili et onaupiſcibili / vt in potentia
ratlonali ſit ſides . in iraſcibil ſpes ·
in onaupiſcibili caritas / Vec p̃te
rea trinitas creata quodamodo in
cxtate trinitatis gerit ymaginem⸗
Mam ſicut a patte flliꝰ · et a fatre
ſilio ſpũs ſanctus- ſic a ſide ppes er

a fide a ſpe mrritne quodamodo pꝛo
odere dinoſcitur⸗ In hat camen ſi

mulitudine magna valde diſſimilitu

do reperitur· Cur ita? Quia in illa

ſumma trini tate nichil maig aut mi
nus: in hat vero maioe horũ eſt cari
tas ut ait aplus / / Dz qꝛze maioe
haru vtutũu eſt caritas? Hane qꝛ ꝑ

caã nob omunict᷑ ſpecialit ſp̃s ſcũe

eodẽ aplo dieente Cantas diffuſa ẽ

in wꝛ dibg noſtns per ſpm ſem q̃ da

t nobis rec ſolũ per ea ſp̃s ſcũs
ſß pariter cũ eo nob cmunicãtur pꝛ
2 filig. dicete xpõ Shi q̃s diligit me.
et pꝛ meꝰ diliget eũ et ad eũ venie

m q mãſionẽ apud eũ facemꝰ //

Hz ſi qᷓꝛis qũo veniũt Audi q̃d ſuꝑ
h vbo dict aug. Veniüt inqt ad
nos pꝛ filiꝰ a ſpᷣs ſcũs veniũt ama
do⸗ veni m imitudo Ergo p cnitatt
dilectionẽ ad nos veniũt · 2 nos mu
tua et recipꝛoca ad cos dilectioẽ ve

nimꝰ? / Dz nũd ad hãct trinitate

1 iij

ter ſola venim⸗ ari tnte? Abſit Be
nimꝗ eciã ꝑ ſi: venimq a per ſpem

Ber ſidẽ eni ad eã dirigimur p ſpẽ
ad ca erigimur⸗per marninte veo ad

eã ſpecialit auigimur⸗ſibiq; adhete

mꝗ ſpuũalit᷑ a vnimur ero bñ dieit

Qui adheret deo. ſe; per aritate di

lectionẽ. vng ſpus eſt e eo / Ber
illa icaq; trini tate creata⸗ ad increa

tã trinitate vemẽdo ſalubꝛiter reuer

timur⸗a qᷓ aulpabilit᷑ to⸗ dapna
biliter teedim⸗ miſerabilter exu
lam Hñ bernard? Eſt inqut trini
tas a ꝗᷓ hõ œcidit. ſeʒ pꝛ? filiꝰ a ſpũs
ſcũs/q & trini tas qᷓ œciditmeõzia⸗
itelligstia⸗ volutas Et e trinicae

in quã iſa ecidit⸗ſciz iwtetia⸗ igno

rantiaia ocupiſcẽtia Ma memoeia
lecidit in ogitatioẽs affectuoſas / o
neroſas / et ocioſas⸗ Intelligẽtia eci
dit in ignoeantia veri 2 falſi/boni 2

mali· modi a intõmodi / Volũtae

wcidit gaupiſrẽ tiã curnis/gcupiſcẽ
tiã oculoꝝ.a ſuperbia vite⸗ Sz ̈ tri

nitas per qua ipa teſur git⸗ſcz fides

ſpes maritas Tides articuloꝝ prepto
rũ et ſaramẽtoꝝ/ſpes venie gre et
gloeie/ taritas de coꝛte puro / cõſcia
bona / et fite nõ ficka / Nat ergo
trinitate vtutũ a vitijs teſurgẽtes⸗
et ad eã trini tale a ꝗᷓ wadim teden
tes, cũ to cẽᷓ bernardo ſuper cãtica la

crimabilit exclamem dieẽtes O be

ata veritas/caritas,eternitasq be
atiſiciãs trini tas⸗ ad te mea miſea bi
lis trini tas miſeab lit᷑ ſuſpirat⸗ qm
a te infeliciter exulat· Diſce dẽs eni a

te mult ſe intrim uit erroeibg doloꝛi

bza timoeib Heu me qlẽ ꝓ te ↄmu
tauimꝰ trinitate? Ratio ſepiſſime in

ſulis inditijs falli?. Volutas multi

plici pertur ba tioẽ iactat/ emoeia
mulupliti obliuioẽ afũdit᷑ Triplici
huit vani tati nobił creatua ſubiecta
C meũ agturbatũ cn inde doloꝛ
Dereliqt me vtg mea a inde pauoe

Et lumẽ oculoꝝ meoꝝ nõ ẽͤ meca.⸗

inde erroꝛ O aie mee trinitaseœe

qlit erulãs offendiſti Verũptñ aĩa

mea ſpera ĩ droeqm adhuc tõ fiteboꝛ
illi⸗Cü viz a rone erroe⸗a volutate
doloꝛ⸗ et a meõꝛia timoꝛ oĩs recſſe
rit ⁊ ſuceſſeit illa quã ſpeamq mira

ſerenitasplena ſuauitas,a eterna

ſecuritas Et ih de ſecũda gſidera tioẽ
2 ſecũdn nrĩ ſermoĩs parte⸗de ꝗᷓ plu
ra eſſent di utlind ſinẽ geraret
intetio ¶ Sequitur de tertia
oſtq; ergo de p“e ſecuda ſpuũs

ſci cicatioẽ dictũ ẽ / rect oedo expoſ

ai ut de tercia diſſeam / de wĩcn

tione catholica triũ ſtatuũ ſide liũ in

vna vniüſali eca / Dialt ciapa
cic tioẽ ſetuda ſit a duabg ill tere
am pedẽ ggnoſcim Ma ſiaut a ſca

trinitate qᷓ deq ſit coicatio tri vtu

tũ pᷣdenn in aia huana/ſit a deo me

diãtibg hmoi vtutib fit triũ ſtatuũ

et vniüſaliter oĩm fideliũ witatio⸗
id wis vnio i ecia xp̃iana / In

ea qme triplex oꝛdo ſiut triũñ ſtatuũ
ſiqt᷑ oedinaea diſticio. ſciz populari

ũsnobiliũ⸗a tlerioꝝ vł iugatoen⸗
atinẽtiũ/a virginũ⸗vel inapivtiũ⸗
ꝓfiaẽtiũ/ e pfectoeuũ Et hij oẽs ꝑ
oitationẽ fidei ſpei aq cantat/vnũ

xp̃i woꝛp miſticũ/id ẽ c&τ a; tatholi

ca oſtituuũt dæ q̃ dicit apłs Oẽs vnũ

vꝛpꝗ ſumg in xp̃o Alter autem alte
rius mẽbꝛa Na ſiait ait iheronim

lg
Nig

tn
N
lg
er
iuin

Auluq in eccia oculg eſt⸗ alius lingua⸗
alius mang⸗alius pes aurs venter

Et vt etera bꝛeuig tranſeam⸗ lege

pauli epiſtola pzꝛimã ad wꝛithios⸗

quomõ diuerſa mebꝛa vnum oꝛpꝰ

effſiciũt / In oculis itaq; 2 lingua

ſtatg expꝛimutur cleniwꝛu· qui eebẽt
eſſe oauli alios dirigento⸗ et lingua

tweendo In manib ſtatus nobilũ⸗
qui debent eſſe manꝰ a bꝛachia ecce

eã deſentẽto In pedibe vero aurib

eſſe pedes totum toe po ſuppostando⸗
aures audiendo et obediendo⸗ venter

ceſſaria mĩſtrado / O ꝙ pulchꝛa
eſt aà dewza⸗hec müſtic coꝛpis id eſt
eccie xp̃i cõpoſitio-huiuſmoõi mẽbꝛo
rum at ſtatun varictate diſtincka⸗ ſi
tñ in ea fuerit illa ſpus ſci cicatio⸗
id eſt cis vnio⸗ qua nobis i verbis
ꝓpoſitis optauit aplůe Cömunica-
tio inꝗt ſcei ſpũs ſit ſempꝑ cũ oibꝰ vo⸗
bis Alla ſci; ad qua alibi nos hoeta
aur dieens Holliciti ſeruare vnitate

mendationẽ eccie pmitiue in actibg
apoſtolozũ ſcribitur· Ccleſia quidẽ
habe bat pac7 ediſica batur abulas
in timoꝛe deiet cõſola tione ſpuũs ſci

replebatur⸗O timoe dei O cõſolatio
Püus ſcĩ / NMon ſit Pehdoloe ; nõ

.

ſic hodi

e/ß ecõtra⸗Jã paõ nõ habet

ectĩa / ldeoq; nõ edificat deſtruit⸗

er uuxta vbũ illig qᷓ ediſicauit et fun⸗
dauut eã altiſſimv ip̃a velut regnũ ĩ
ſe diuſũ miſerabihter deſolatur /
Hz cur ita? Et vñ het tãta inter

mitiua et p̃ſentem ecĩam differenti

auut illa inter aſpera aduerſa edi
ficaretur 2 gſolaretur/het vero inter
blada et pꝛoſpera deſtruatur atq; de
ſoletur? / Dane hot ieo qz illa
abulabat in timoee dei⸗ et teo in oſo
latione ſpũs ſci⸗ hec vero nõ ſic H ã
bulauit 7 abulat in timore müdi⸗ et

1deo ĩ de ſolatioẽ ſpus maligni Per

didit quippe ecia oonſolationẽ diui
na. ex quo nimiũ q̃ſnut tõſolationẽ

mũdana⸗ p didit dei tõſolationẽ ſpiri

talẽex quo inoedinate a petere ac
tenere curauit mũdi gſolationẽe temͤ
poꝛzalem. perdidit ſpiritualia dona

dei ex quo ſuperflue acc pit tẽpogali
a bona mudi⸗Maã de ſpũ ſcõ ſcriptu

di no wſſũt acripere et miru Da⸗

endu eni eſt müdus iſte quadan
trinitatem vicoſam tinct, que om

mũ pecatoꝛũ radix eſt oeigo At
ideo trinitati virtutũ fidei ſpei cani
tatis tõtrarias cĩtationem ſpus ſci /

totamq; ſimul ſanctã trinitate exclu

dit. vnde diat ſeripturae y oe ad eſt

in mũdo aut aſt cocupiſretia carnis

aut cupiſcẽtia oculoꝝ aut ſuperbia

vite O trinitas mõſtruoſa. luxuria⸗

auaricia⸗ ſuperbia, Certe het trina
mundi vanttas⸗ triplice ecie pmiti

ue vtutem / videliot caſtitatem pau

pertate huilitatẽ eieat/ at per hot
ſpũe ſcĩ tõmunicatio nẽ reppulit· In
alius locum ſubint rate et operante

pzochdoloe videmus ſciſ maticã tur

bationẽ itroduxit // Igit᷑ pz beanſ
ſime ſi hot nephãdũ ſciſma tollẽ. ſi
pacm cuctis optatam vere fidelib
D

eaiĩt teſtituere deſideas · Tit tu qᷓ vere
es aplic9, dit nobis c aplo Coica-
tio ſpũs ſci id ẽ cõis vnio / ſit ẽp cũ
oib vobis Dic H nobis oꝛde⸗oeα. 27
ope Dit aio verbo exẽplo / Di

aut quo id ſacturg ſis ĩterrogas reſ

pondeo ꝗy cũ ſcẽ trinitat auxilio ex
cluteta ẽ aut ſaltẽ ꝓ viribꝗ reßmẽda
illa quã pzꝛedixim trina mudi vani⸗
tns et vana at vicoſa trinitas/ ut i
ecca floꝛgat a ferueat ſpecioſa et vir⸗
tuoſa trini tas ſuperi memoeata ⸗//
Extirpa igit᷑ vica⸗ plata virtutes⸗
reſoꝛ ma in eccia iuſtiaa 2 ſcĩtnte. ſi

xplicit ſermo de trin tate fact
anue toza dño papa per dñũm P⸗
ameraleñ eỹm Anno dñi Milleſiõ
quadꝛingenteſimoquinto
¶ Sequitur conſtitutio eiuſ ẽ ſant
te trini tatis benedicti pape xiij/que
facta eſt ocaſione p̃dicti ſermonis

Enedickus epiſcopus ſetug
ſeruoeum dei ad perpetuã
Jrei memoꝛiã / terum omniũ
cteatriem beatiſſimã trinitatem/ cu⸗
ius ſapientia conditi ſumg et pꝛoui-

vis in ea pourare wꝛdia vnitate
c, quia abß dubio nõ erit pax ſine
uiſticia/teſte Jaheta qᷓ ait Crit opy
iuuſticie pax Et iterũ pſalmiſta dieẽte
Juſtiga 2 pax oſculate ſunt⸗ Sup q̊
verbo inqt augꝰ Due ſüt amie iuſti

dentia gubernamur⸗nos omni tem
poce det benedicere⸗ digniſq; qua⸗
tum fragilitati noſtre ex ipſius mi-
ſeratione geditur attollere laudum
pꝛecnije ac eiuſ &ẽ ineffabilem glo
B t ria annue deuoteq; feſtiuitatis gau
da 2 pax Cu ſoꝛte vnã vis/æ altera dieoſis et ſpiritualibus iubilis ſolẽ p⸗
nõ faas Memo eni ẽ q̊ nõ velit a miter celebꝛare // Dudum ſiquidẽ
em/⸗ h̊ nõ oms volũt oꝑari iuſtiiaa non contenta deuotio fidelium ipſi⸗
Interrogn oẽs hoĩes Vis pac? VH gloeioſiſſime trinitatis per verſici⸗

no oee rndet tibi geng huanũ/ opto·
cupio/amo⸗volo Ama igit iuſticia⸗
qꝛ due amice ſüt uiſtida et pax I7pſe
ſe oſculatur Si amicã pace nõ ama

7 . *

uerb nõ te amabit ipſa pax nec voni.

et ad te / Mos itaq; ut ꝑ iuſticie
ſcĩtatẽ ecie pac a vnionẽ ↄſeqᷓ me/
reamur Ozem huĩliter deuote ut
coĩatio ſp̃s ſciĩ ſit ſp cei oibꝰ vobis·
hit per gräãm finaliter per gloꝛia
8 cocedere dignetur ſca trinitas
vnus deus in ſealla ſeculoꝛzũ Amen

lum illum / Gloꝛia patri et filio et

ſpiritui ſancto⸗ in fine cuiuſlibet pſal⸗

mi ĩ ſancta dei ecleſia pia veterum
inſtitutione decantari ſolitum/ otidi

anam et tepetitam totiens in ſingu

lis hoeis cano nicis at alijs officijs
ecœleſiaſticis agere memozꝛtam⸗ ad

laudem et gloꝛiam eiuſdem beatiſſi

me trinita tis-ſingulatem a pꝑeaulia-
tem ſeſtiuitatem anua elebꝛitate ſo
lempnizadã adiecit Verũ vt nõ abß
graui oꝛdis amaritudine pœpim⸗
ciren venerationẽ ỹlibate ſeſtiuitate
in plerß ecleſis at lotb ta ecciaſti
coꝝ ᷓ; alioꝝ xp̃i fideliũ adeo tepuit

e
5
aſ
du

&uotio nis affecty / in nonnullie

etcciarũ i p̃aꝝ memoꝛata ſancte trini

tatis fſeſtiuitas mmime / in nonullis

autem ming ꝙᷓ dewat ſollempniter

at honoeifie celebꝛatur · Mos igit᷑
ip̃ m deum noſtrũ / qui Put antholia
pie pꝛofitetur teligio/ vnue? ſiplex
in ꝓſonaꝝ trinitate cõſiſtit/ miſerioꝛ⸗
&ẽ et placabilẽ ſuꝑ malicia nouimꝰ/
ſi ad eũ in oꝛde otrito at humiliato
ſpũ tecurratur/optũtes nob a pppu
lo ſuo qpiaũ effiœre/ at ipſi exellen
tiſſime trinitati ꝑ fideliũ ſuoꝝ deuo
tũ obſeqũ debitã quatũ moætalitati
nrẽ ſinitur venerationem impẽdere
vt ꝑ hec tandẽ ſue miſertg eccie que
nũt ꝓchdoloꝛ pœisexigentibg nequi⸗
ter diuiſa multiplic ptur batiõe on-
cutitur / ipſam toto oꝛbe terrarũ paci
fierre et adunare / er a tot at tantis
ipſius aduerſitatib liberate dignet
vt tempoꝛalig trãquillitate directa /
candem ipſo iuuante Pueniat ad et⸗

na Auckoeitate apoſto licn ſtatuumg

2 & fratrum noſtroꝛum cnſilio / te
noee pñtium oedinamd/ꝙ ſeſtũ ip̃i
us beatiſſime trinitatis / die domim⸗

can poſt ponthecſten / ꝑ vniuſum oꝛ

bem cum ea ſolempmitate oĩmoda⸗
qua natiui tatis et reſurrectionis /ac
oꝛpis domini noſtri iheſu xpꝛiſti.a
alie annales ſeu pᷣndpales ſeſtiuita

tes eœlebꝛari P clerum æ populum a
lſueuerũt/ deinepe ppetuie tempoꝛi

bů ab ipſis tlero et populo elebꝛet⸗
/Et nichilominus vt xifideles
ad ipſig feſti elebꝛitatem eo ſernen
tius et auidig in ecleſijs gueniant /
quo imibi ſpiitalibg alimonijs ſe co⸗

.
pioſi conſpexerint refbueri Oibg v⸗
triuſqʒ ſex⸗ vere penite tib a cõſeſſis
qui in matutinali/miſſe / veſpertino

tam in vigilia i in die / necnõ pme

tertie / ſexte / none / ac oompletoꝛ ij in
ecleſijs/inquibus celebꝛabutur per

ſonaliter intererunt officijs / ſimiles

⁊2 pates wneoſſis ꝑ felicis rewzꝛdatio
nis vzbanũ papam quartum pꝛede
ſſoꝛem noſtrum illis qui ĩ dicho ſeſ⸗
to oꝛpoꝛis domini noſtri iheſu xp̃i
in ipſis eæleſijs ſimiliter intereſſẽt.

trib vero diebg ipſa diem domini⸗
am ſequentibꝰ/ ſimiles cciam gœſ⸗

ſie ꝑ eundem pꝛedeœſſoꝛem / intereſ

ſetibq ĩ ipſis officijs dieb ꝑoctauas

ditti ſeſti toꝛpis xp̃i:alijs ãt diebg
octauarũ ipſiꝰ ſeſti trinitate/quibus

ne cõſuetum wꝛꝑis xp̃i/ipis diebg
Imter ogrurſum impediatur officiũ /
no de trinitate / ſed de coepe xpi / ip
ſum offiaum in ewijs fieri volumꝰ
deuoto de ipſa trinitate cmemoꝛa
tionẽ in ecijs ſecrint / quin quagita
dieru idulgetia / ex lberaltate apli

qa/in ꝑꝓpetuũ mioedit᷑ elargimur⸗
lli ergo oim hoim æac-
atum ianue kł,iulij Anno xiꝰ

pontificat9 ſupꝛa memoeati dommi

noſtni Denedicti pape tercij decimi

Hit ſequutur ſermones reueren
di in xpõ patris at dom ini dni petri
de aillyaco/ cardinalis ameraceñ in
ſeſtiuitat ba aliquoꝝ ſcõn. quoꝝ qui
tdam ermones ſacti videtur in gent
cali oncilio Anno dñi Mαν CC

xvije Et pᷣmo wnitur ſermo de ſcoõo

—

gruriſogono / aug titulũ woꝛta bat

Cat vir qui nõ abijt
in galio impioꝝ/ re
liqua-In huug bꝛeuis
collationis exoꝛdio p
unpetranda ſpus ſci
mrom grẽ virginẽ gloſam

graaa

teuote ſalutabunꝰ dicetes⸗Aue ſine

ve maria gra ple. do · tec ꝛc ¶ He
atus vir q non abijt in Zal⸗ imp⸗ 2
telaliͤꝗil
Jot hũt pſalmum pꝛ imũ ſeu

ios martirib in exo? dio matutinak
offitij pſallat ecia / ad honoe em ta
men et gloeiam ſancki martiris ? be
ati viri griſo goni / aug hodie feſtum
owlimg / endem pſalmũ poſſumd ſpe
aaliter induckre / Ded foꝛte tati
ti ſecum querũt aliqui Cur ita? Qui
bus reſpõcetur deo meito hũt plal
mũ ſpeciali pꝛerogatiua de eo poſſe
intelligi. quia vir iſte be atus / vir
de onſulum genere oꝛtus / vir vtigʒ
non mollicie muliebꝛi vict9 / ſed viri
li foꝛ titudine virtuoſ ocurrẽte cru
deliſſima ꝑ ſeattione ecie, nõ abyt
in conalio impioꝝ Queritis quon?
Hane illig impijſſimi tyꝛãni at cru
entiſſime beſtie dyotleſiani impato
ris / ſuoꝛugz impion ſatellitum / qui

Rbi impio aſilio ſuate bant diente e

„ “

pſalmoꝝ pzohemiũ / de ſingu

Acipe pfecture dignitatem 1 conſi
latum generis tui hat tantum odi
tione ſernata / vt aroz es dros nros⸗
vel tuos, SHed qualiter non abit/
qualiter non onſenſit / qualiter non
acquieuit in onalio impioeum audi
te Ipſe namq; ſpꝛeto hiuꝰ p fecture
at conſularis dignitatis debito ſibi
offiao / maluit eligere martirium/
ꝙᷓ aſſerere mendacum / Vnde ſicut
vir virtuoſe conſtanterq; reſpondit
dicens⸗ Vnũ deum adoeo⸗/ Iſtoeum
aute m deoeum ſimulachꝛa / que de
monũ tems eſſe noui/exetroꝛ a abi
do⸗ // O vete digna virtuo ſi viri
teſponſio / ſed indigna pꝛoeſus et ex
pꝛobꝛandn vitioſi tiranni ſententia⸗
quia tunc iuſſu dyocleſiani derolla
tus eſt / et oꝛpus euis in mare pꝛro
iectum⸗ 1droqʒ ipſius ani ma in clũ
pzouecta eſt / er beatitudinem aſſe ou
a / vt de io ſancho mariire/ ia non

unmerito aum deuota exultatiõe ta

nere valeamus pſalmũ pꝛedictum⸗

Decat vir qui non abijt æc // In

quo qudem pſalmo tria documẽta
ſignanter notate poſſumus / hui9
beati viri examplo diligẽter imita

ri debemus-Pzunũ quid euitandũ

Quia non abijt in onalio impion
Heaundum quid exe quendum Qui
a in lege domun fuit volutas eig ac

Tercium quid expectãduũ Qiua eit

tanqᷓ; lig nũ qð plantatum eſt 27⸗
In pz imo pecata vitare/ In ſecũdo

Vtutes amate n tertio pmia ſpera

ie ſalubꝛiter erocmur⸗ſicut hat per
oedinẽ ſub triplci gſideratione decla

Nenn itng⸗ zliter pfal

8

mus iſte i pmo eꝰ Pſiculo hu
ius beat viri exemplo doot nospet

nta vitare / iꝛz btus vir qui non ab
it in cõalio impioꝝ: q in via pœo

non ſtetit / et in athedza ſtilentie
non ſedit,- Dbi tnia notate verba / ab
jt / ſtetit / ſedit⸗/In quib ſe 8m docko
rum ſniam /tria deſignatur peei ge
nera⸗Per abit / heem woluntatis / p
ſtetit ptm opens/p ſedit pĩẽm on
ſuetid inis⸗ Mot aut dictur p ſimi
litud inem in via ꝓꝑambulantũ / qui

du abeüut fachus renocantur / dum

ſtant difficilius / dum ſedent diffial

lme Ita qui ſola voluntnte wecrat /

ſaallus redit / qui ope diſfialigegre

ditur / qui gſuetudine diffiallune cõ

uertitur Hed egam notare debemg

tna que hijs verbis gueniẽter addũ
tur / vide lieet caliu unpiop / via pet

tatvzũ / cathedꝛã peſtiletie⸗ In qᷣbue
ttes pei dif ferentie tantur intelligi

Maã ſrom caſſyodoꝛzu· Impig eſt qui
pecrat in ã / pecatoꝛ

ℳ₰G

e qui petcat
in ſeip̃ m/ peſtilẽs vero qui pecat
ꝓrimũ· / NHijs aut tribg modies
pᷣmd adã peccaſſe dinoſcitur/ at ĩ to
tum geng humanũ per ceu radiem
