modũ · nam ſem q generatur ex
wockrina uentt cu u intelectualbꝰ· HS .
com ꝙ generatur ex exꝑienua aux
nit cu moealibus/ quia exꝑientia un

quantum ad ea plurahtas attuu te

quintur eſt alſuefactiom ſi ſimilis per
qua ſicut dictũ eſi arquirnttur virtus
moralis De pꝛedittis vero habitib

virtutibg moe alib ad tihirmn Pti⸗ .
net cõſiderate ſpecdaliue ¶Hec er

go de anima 2 accdentib eius die
ta ſuffinant,⸗ De quibus ſi que bona

ſint deo gratias reſern poſtulo: mi

chiqz da dare veniam de erratis⸗

Exp gliat bꝛeuie trattatus de ala

atatetihue eius Ber wuerendum

dum Betmim der aillpac Gpllatun,

C Incipit ſermo de aduentu dñi a
p̃ſcripto domino PBetro epiſcopo a
cardinali ompoſito·

Ce ſaluatoz tuꝰ veĩt
Scenbit᷑ yſaie xluijꝰ·
mꝰ́ Hintut ſatraꝝ ſe
riem lraꝝ intuẽ tibꝰ lu
ailẽter aparet i exoꝛ

dio mũdane treatio is fecit de homi

nẽ ad ymaginẽ a ſimilitudinẽ ſua·

pᷣſiẽtem piſcibg mard/ vola tlibg ce

li/2 beſtijs terte / vnlüſeqʒ treature /
omni reptili qd mouet᷑ in terra· ſi

biqʒ multa gtulit munera graʒ Hõ
vero ingrat beneſicioꝝ dei / ſuũ nõ re
wgnoiut treatoꝛẽ /ß a dium pᷣept⸗

uuſſibg in obediẽdo recſſit Hinc nrẽ
miſerie pꝛincipiũ / hinc nrẽ calamita
tis iniciũ⸗ hint eſt illud apoſtolicum

Vbum . Per inobedientiã vnius ho
minis gfuſi ſũt multi Et wurſ Per

vnũ hoiẽm in hũt mũdũ pem ĩitra

uut per pcẽm moes Ad ro⸗quito⸗ꝛ

NHint factum eſt ut hõ tanq; exul a
pꝛia eiœret᷑ de paradiſo voluptatie
ge⸗ʒ Pint dictũ eſt ad mulierem⸗
Multiplicabo erũpnaes tuas et æp
tus tuos“ĩ dolose paries filios/ B

ptãte viri eris / et ipſe dnabitur tiu⸗

Hinc illa peœſſit maledictio- Male

dicta ĩ ope tuo Ge· ijꝰ Hitc illa ho⸗

nbils ex oee dei ſentetia⸗qᷓ ſeqturgꝗn

ſudoꝛe vultus tui veſcens pane tuo /½

donet reuertaris in terram de qua aſ
ſumptꝰ es/qꝛ puluis es q: in pulue
rem reuerteris · Vint factũ eſt / ut
auduiiſſemus voce illa / ego dixi dij
eſtis 2 filij exælſi o?s: illud otinuo

triſtius auditem, vos aut ſicut ho

mines moeiemi Et ne quus de pꝛin
apatu uel potetia ꝓfideret / additum

eſt. a ſiait vn de pzincipibꝗ cadete⸗

ſuꝑ quo ſiclamẽtatur deuotq ille doc

tovꝛ et ſuauis eloquẽtie bernard cſ
terti ſis ſuꝑ catica pmone triœſimo
ſexto⸗ Heu in quit heu triſtis 2 lacri
moſa mutatio ut homo paradiſi in
cla / terte dominus / eli auis / domeſ

tials domini ſabaoth / ſupernoeum

lſpirituum/æ œleſtium oheres virtu
tum · repentina wnuerſione ſe inue
nert et pꝛopter infirmitatem iaœn

tem in ſtabulo / pzopter petozinã
ſimilitudinem indigentem ſeno / et
pzꝛopter inhumanam feritatem ali
gatum pꝛeſepio⸗ſiaut ſcriptum eſt⸗

In cthamo 2 freno maxillas coeum

wnſtringe⸗ in pe“* // Agnoſte ta
men o bos poſleſſoꝛem tuum q tit
o aſine pꝛeſepe domimi tui Agnoſce
peois qð tu non co gnouiſti homo /
honoꝛa in pꝛeſepio quem tu in pa
radiſo ontempſiſti Hec ille / Cũ
igitur ob pꝛimoeum patentũ ailpaã

tributum dampnationis perpetut a

tiquo tyꝛanno ſine miſerxitoedia ſol
ueremus/ſũmus pater ex alto pꝛoſ
pitiene populum quem ipſe treaue

rat pꝛothoplauſti delicto ſic damn
nationis ſententlam meruiſſe⸗ regẽ

pauficum vnigenitum filium ſuum
mirum in modum pꝛo ipſius redẽn
none et ſaluatione populi in hune
mundum mittere pꝛopoſuit: qui car

nem noſtre moꝛ ealitatis indutus /

populum eũdem ab eterne truciatu
moe tio enperet · Dic enim ipſemet

1*

tei ſilius ait Exiu a patte 7 2 veni in

mudum J0⸗xvi⸗ Ded ad qiud vene
rit audiamꝰ. Ego vani inqt vt viti
habeaãt J10⸗x -Et iten⸗Deſcẽdi inqt

de elo: non vt faciam voluntatẽ me

am/ ß voluntatem cig qiu miſit me ·

Vec eſt aũt volutas patne mei qui
miſit me / vt ommis qul videt filiu
ttedit in eñ habeat vitu eterna Jo⸗

vi⸗ Per iuidiam eni dyaboli moꝛse

introuiit in oebem terrarũ VDaßp v⸗
Ded ut dei fili9 vitam daret deſcen
dit de eelo / 1 venit ĩ mudũu ſicut ſenp
tum eſt. In hoc apparut filig der /
ut diſſoluat opera dyaboli. ivi: liij
/ Hüc igitur dei filij ſalutatem

aduentum antiqut patree ob pzimo

tum parentũ lapſum in lacu miſenie /
2 la queo ĩ pᷣntipis nequutie a tlanita
te diume viſionis huatl mag nis ſuſ
pirijs affectabant Hinc eſt ila vox

lamentationis Htina diſrüperes te

los a deſcenderes⸗ yſa⸗lxiiij· Mint ẽ
2 illa vox exhoetationie. Dñe incli
na elos tuos a deſcende⸗ in p̃s“ /
MWuis aut popul gentiũ qui ambu

labat in tenebꝛis hut aduentu fideli
ter expectatet / ipſi tamẽ pꝛoximita
tem mimme tognoſcebat: vñ ſibi tõ

gruebat vYbum ilud⸗ Intueboe eũ /
ſed nõ pe⸗/ numeri xxiiij, Dʒ ꝓphe
ta yſaiae m hije qᷓ ſpiritu habe bãt
aphecie / huius adurtus primitatẽ
og nouit. quam a ip̃e œcnit dice
Excre ſaluatoꝛ tuꝰ venit Vñ in hu 9
ſacri aduentꝰ tum codem dieere tõue
nit⸗Ccre ſaluatoe tuus vemit⸗ qᷓ fue
runt verba a pꝛintipio / veſtrie teue
ren tijs Jpoſita

52 auub; quidẽ verhis ſanchg
heta yſaias latenter tres in

nuit otluſiones ad triplicẽ vaterũ pa
trũ queſtionem re ſponſiuas Quere

bant enim atiqui pattes noſtri ẽ airſn
xpiĩ aduentum tnplic queſtionem⸗
Pꝛima queſtio Quis eſt iſte ve
turg/qui mũdum ſaluabit ?/ Se
aunda qſtio⸗ Qualis eſt iſte ſutur?:

qui moebos curabit? / Tercia qſti

o⸗ Qualis eſt iſie viſurg : an multũ

tardabit? / Crat igitur pꝛima q̃
tio Quis cſt iſte ac· Et hãt queſtio
nem facie bat tex dnuid eximig Ahe

tnrũ dicens, Quis dubit ex ſyõ ſalu

tare iſ ꝛł am auerterit domin capti

ultatem plebie ſue/ exultabit iacob
lctabiturx iſrk peoe xii- / Deamn

da queſtio Quallis eſt ac Et hant qſ

tionem fatiebat ſynagoga ecie xp̃i

ſponſe dicens illud cation v .· Quak
eſt dulectus tu9 o pulcherrima muli
eru // Tertcia queſtio erat · Quado

eſt iſ te „X a hant queſtionem fadt
teia in ꝑſona ynagoge cãtos illud
Quando veniet quado videbo? Vu

ius enim aduentε huius viſionis

diem affeckuoſe quere batmalachias

Quis poterit inquit ogitare diem
aduentus eig⸗ 2Aut quis ſtabit ad vi
dendum eum? Htribitur malachi⸗

tercio capitulo In verbis autẽ noſtr

thematis tres contluſiones inuntur
pzcdicte triphici queſtioni reſpõſmuc
zima oncluſio eſt / Deus eſt
venarne A ſummo lo miſſurus⸗
ſaluatoz tuue De⸗ ecunda tontlu
ſio eſt eſt futurue ⸗ et de terra nal
liturnis: . ideo venit

. ;]—- — —

ı
H Tertia oeluſio eſt · Cito eſt viſur Pbat inſinita clementia in paſſiont
win net diu expedatur quia Ece 19 Ad qua vemit Venit inqua peccato
Ad pzꝛimã igitur queſtionẽ cũ gzi/ tres ſaluoe faeere ia thi⸗ i , In ipla
in quis eſt iſte 2c rñdet pma gtluſio/ enĩ xp̃ᷣi paſſiõe/eiꝰ vea humani tas
* dedeſt ⁊c· qʒ ſaluato⸗ tuꝰ Dit eni eſt Phata Tertia Scluſio eſt/ /
pmiſerat yſaias, Mittet eis pug ato 276.Et hãtc ꝓbat diffmmita pñtla
4 natoꝛẽ 2 ſaluatoeem / q̃ liberet oo in demõſtratione. Ece Vñ FPheta
ů⸗ yſaxixꝰ De quo ſaluatoee dauud eei plſaias cũ iohane baptiſta xpi / indic
. am Fhetauit; ꝙ a ſũmo œlo egre mööſterat d. Ete⸗Erre inquit agnus
iſi ſio eiꝗ⸗ in pᷣeꝰ⸗. uod eciam abacic dei / cte qui tollit pœæa mudi⸗ Jo⸗i⸗
ulti nõ ſiliut. Ded inquit ab auſtro venn ‚//Ex pdictis auũt trib acluſiõibg
ni, et: abacut 3z°// Ad ſecudam qſiio tnpplids erroeis falſitas apertiſſime
tiſe nem cũ qꝛitur/ quals eſt iſte 27, el] möſtratur / Vñ ex pꝛima otluſi
podet ſccuda gtluſio / ꝙ hõ eſt futut2 one tepellitur erroꝛ arrianoꝝ xp̃ᷣm
ſiſkn 2⁷7ł. Ad quã venit⸗ Filig enim hoĩio nõ trede tiu eſſe dei eſſentia⸗qz ſcmmꝛ
faͤrt venit qr ere ſaluũ facte qð pPierat Phetom / deus erat venturg ac, qꝛ
anh⸗ Tuæ xix/ Venit igit᷑ Sʒ q;us de di ſaluatoe tuꝰ⸗Mam deus meꝰ ſalua
eun, u nitate ſcriptũ ſit. qui de ello venit z med⸗ ſecudo R xxvij⸗caꝰ Exſe
rqſ ſuꝑ amaveſtorn etam ad huma mn coöcluſiõe deſtruitur erroe mani
1p nitatem ꝓtinet ꝙ dicit᷑ / aperiat ter theoꝝ/xpĩ toꝛpꝰ dicentiũ nõ verum
ak ra 7 germinet ſaluatoꝛẽ⸗ yſaie xl-· fantaſiã⸗ qꝛ ſcdᷣm Juhetam hõ e
nli Et illud · Veritas de terra oeta ẽ ein eat ſuturg at · I deo diat venit⸗ aãa
i pe“⸗ / Ad terciã q̃ſtionẽ tũ quei ĩ ſcriptũ ſit · Verbũ aaro factũ eſt⸗
Fſii tur- Qñ acrñdet tercda atluſio / ꝙ/ Dictitur ⸗ in pꝛopzia venit - Ex
l⸗ tito ⁊c· qꝛ:Eceœ Etœ enim rex tuue terda gtluſiõe repell itur erroe iudeo
h venit tibi iuſtq ſaluatoe Lach⸗ix⸗ rum adhut expectatiũ xp̃m ſeu meſ
ons Mam gqpe eſt vt veniat tempꝰ ei ſyam⸗Mam ſton ꝓhetã· Cito e
hes dies eig nõ elongabut/ yſaie xiiij rat viſurus ꝛc· I deo diat ette · Ecoe
den Ecre igit⸗ Ece rex tug veit tibi ma ergo dus eg edietur de low ſuo deſ 8
tedd ſuet Mtexxi Et ideo / ete nũt tẽp⸗ʒ cendet . Michee iij/capitulo⸗ Et ſir
laſ⸗ ateeptabile ecte nũt dies ſalutis De patet quomodo in themate nro tres
* cda / ad oꝛinth· vl/ ta / Eſt igi? acluſiones inuũtur / tres queſtiones
itt pma tluſio/ꝙ / deus 2c7/2 hat Pbat ſoluuntur⸗ex quibus trium erroeum
ſine infinita potentia in redẽptiõe· Sal deſtruckiongs inſerutur / Bꝛima
tt uatoꝛz tu· Vñ ſolg ule redimere po igitur queſtio antiquozum patrum
ms⸗ tuit 2 ſaluare / qui deus eſt / infinitã riran adnentum domini noſtri iheſu
Gi habene potentia,. Saluatoꝛ inquit xpꝛ iſti/erat⸗ Quies E iſte ꝛc Ad quã
ue nõ eſt p̃ter me ozec xiij ·// Setũ reſpondet pꝛima oncluſio ꝙ deus 6

da gtluſio eſt / ꝓ Homo ꝛc Et hant

141

E 5

”

— . —RTNNUüE m
ä

H qz ſaluato⸗ tug/Quis eni m niſi de

us potuit eſſe ſaluatoe tuus? Certe
null. Eſt igitur deus qui eſt ſalua

toꝛ tuus/ Saluatoz tuꝰ inquã alpa
dimittes · Saluatoe tuꝰ penã remit

tens⸗ Daluatoe tu9 grauam immit
tens,- Saluatoꝛ tu9 gloeia pꝛomit

tene, que omia fucere nõ poteſt niſi

deus/ Saluatoꝛ in quit non eſt p̃ter

me⸗ oʒet xiijꝰ Ex quibg repellitur er
roe arrianoꝝ;, c Diebant enim ar

riani xpᷣm nõ eſſe verum deũ / H cre

aturam puram/ Hüt aüut erroeem
p⸗zꝛ imitiue eccie woctoꝛes p̃tipue au

guſting aꝑtiſſune gſutarunt Cõtra
iſtos quoqʒ elegater diſputat ſanct9
thomas ĩ ſumma optra gentiles caꝰ
xxxijꝰ. Ideo cõtra tales pzꝛo nũt nõ
arbitroꝛ diſputadum · Sed hit pau
liſper obuiandu eſt pfidie uideoꝝ/
q̃ ꝙᷓuis expectẽt meſſya in ꝗpheto
lege ꝓmiſſũ/ non tamẽ credut ip
ſum ſoꝛe verü deü⸗ cõtra quos ex ſu
arum teſtimonijs ſcripturarũ ꝓPban
düu eſt meſſyam i lege pꝛomiſſũ ve
rum hoiẽm dici/2 ſimiliter veru de
um⸗- // O igitur gens incredula /

gens ꝑfida tonſule ſactros odices le
gis tue⸗⁊ cum ſcriptum ſit / gꝛ in oee
duoꝝ vel tru teſtiũ ſtet omne Pbu·

Deu · xvij · nõ tamen ſolũ duos vel
tres / ymo q;ᷓ plurimos reperies xp̃i
teſtes Cõͤſule igiẽ o uꝛdea gſule ihe

remiam gphetam⸗ ip̃e iheremias

xxxiijꝰ ubi diet Eere dies veniunt
ditit dñs a ſuſtitabo daud germen
iuſtũ.a ꝑ hot apparet xpꝛiſti huma
nitas· Mam het auctoeitae ſem
omẽ?e expoſitoꝛcs hebꝛeos ad lraz

intelligitur de melſya · vnde tranſ
latio culdeica / que a uideis appꝛoba

tur / vbi habemus germen iuſtu / ha

bet meſſyam iuſtum⸗ Sed quod ad
diuuimitatem pertinet· ſequitur in ea

dem ſerie textus/ 2 de eadẽ perſona⸗
Et hot eſt nomen quod vocabunt e

um / dominus deus iuſtus noſter Et

vbi habemus dominus deus uuſtus
noſter⸗habetur in hebeco / nomẽ do

min thetragramathon· hot autem
eſt nomem auppꝛopꝛiatum altiſſimo

cre atoꝛi / ſitut dicit rabi moyſcs in li

bꝛo directionis pplexozis, Vocbi

tur igitur meſſyns doming deus noſ

ter Qui tamen non vſurparet duri
ni tatis nomen / net permittetet hot
nomine ſe vocni / niſi in veritate de
us eſſet cum iudei expectent eũ ho
minem ſacdum et iuſtum/ymo moy

ſe ſanctioꝛem / ſicut de eo ſcriptum ẽ

vbi ſupꝛa⸗Regnabit tex a ſapiens

erit et ſaciet uidicium iuſticiam in

terra· Vabes igitur iheremiam ap

tiſſimũ xpꝛiſti teſtem ·/ Sed on

ſille yſaiam et ipſe yſaias ix ðcꝰ? „

tibi dicet Paruulus natus eſt nobie

2 filius dutus eſt nobis, a factus ẽ
ꝛ incpatus ſuper humerum eius⸗

vocbitur nomen eius admirabik
teus ſoꝛtis / pater ſuturi ſeauli / pꝛin

ceps pacis Per hot enim ꝙ dicitur

paruulus ac-xpꝛzꝛiſti humanitas oſ

tenditur⸗ ſed ꝙ ſequitur / vocabi
tur ac⸗ eig diuimtatem demonſtrat
Que autem dicka auctoꝛitas nõ de
ezechia tege / ſit quidam iudeoeum
fabulantur · ſed de meſya ſit intelli
genda⸗ patet per tranſlationem cal

– —

— —

— — — — —

ne
Pů
ſte

s

⸗
t
un
aur
nbi
tat

um
D
al

daicam que ſic habz. Inſans datus ẽ

nobis filius datus eſt nobis⸗ et re

ripiet ſupꝑ ſe legem ad ſeriandũ ea⸗
vocabitur nomen eig admirabik /

ogliliari9/ deus ſoztis pmanens in ſe

aula ſeculoeũ / meſſyas / in eig diebus
pax multplicabitur / Coͤſule iſu

per micthea qnhetam⸗ ip̃e mich⸗

vocaotibi diet,- Et tu bethleem ef

fratn / puula es in milibus una / cx
te egredietur qui ſit dom matoꝛ in iſ
rahel. egreſſg eius ſicut ab imcio⸗
a diebus eternitatis autem hee
auctoritas ad litteram ſit de xpꝛiſto

exponenda/ patet p tranſlatonem

caltaicam⸗que vbi habemus⸗ex te e
griedietur ac,habet / ex te egre dietur
michi meſſyas- PBer hot autem qð
dititur / ꝙ egredietur de bethleem / oſ

tenditur xpꝛiſti humanitas q ſeðz

aarnem natus eſt de ſemine dauid / q
fuit de bethleem/ ut habetur . P̈“ Re⸗
xvi RPpꝛiſtꝰ quoqʒ natue eſt in beth

leem ꝓpter quod ſcribe iudeoꝝa pe
riti ab herode interrogati de low na
tiuitatis xpi Math/2Rñderunt g⸗

in bethleem naſcẽtur· hot ꝓbantes
auckoeitate michee ſuperi9 allegata
Per exitum at⸗ tlare expꝛimit᷑ xp̃i
diuimitas / qui ſcem diuummitate a de
o patre ſemper naſcitur / ſempꝑ naſte
tur 2 eternaliter naſcebatur⸗ſicit de
ducit magiſter ſentetiarum libzo iꝰ
S ix. ex verbis gregoeij / auguſtin /
hylari/a alioꝛum do toꝝ / Ded

iterum oſule zachariam / ipſe zac⸗
ix cotibi diet,CExulta ſatis ſilia ſy
on / uibila filia il ꝛlm⸗ ecce tex tug ve

mt ubi ſanct? ſaluatce/ ipſe pan

4

per 7 aſcendens ſuper aſinam a?⸗
Per hoc qð dicitur pauper / xpꝛiſti
humanitas oſtenditur in qua ſicut
pauper eſt inter homines zuerſatg
ſed per hot quod diatur rex tuus et
ſaluatoe tuus / ciue duuinitas mon
ftiratur / ſcm quam regnare potuit
ſaluare · SDed ꝙ het auckoeltas in
celligi debeat de meſſypa / patet per
gquandam gloſam hebzaycm apud
hebꝛzeos auctoeitats ſuper illud c⸗
, exultabim letabimur in te ac⸗
/ Coͤſule inſuper o indea onſule
ſalomonem pacificum tegem tuum /
ipſe in canticis ſuts iuid caplo tibi
diecet Egredimmi filie ſyon 2 videte
regem ſalomonẽ in dyademate quꝗ
wz onauit eum mater ſua· Cume

nim ſcm omnes doctoees hebꝛeo

num in illo libzo eantiozum agatur
de deo ſynagoga ſub nomine ſalo

monis a ſub nomine ſponſe ſue⸗ita

pſub nomine ſalomonis mtelligit

ipſe deus / qui eſt magnus ſalomon

id eſt rex pacificus aq faciene oncꝛ
diam in ſublimibus ſuis iob. xxv⸗
Dequitur per illa verba datur in
telligi ꝙ deus habet matrem qð im
poſſibile eſt ſceð m naturam diuinaã⸗
Eſt igitur meſſyas verus deus et
verus homo⸗ matrem habens non

ſim naturam dunnam / ſed huma
nam. Per potrs dicere ꝙ hic voeẽ
ſynagoga dei mater / quia hot tuis

textibus non oncoꝛdat Alibi enim

voatur filia ſicut iheremie xxxi·qn

qʒ ſponſa/ quandoqʒ amica ſicut pa
teet in multis ſcripture locis / ſed nul
libi voctur mater⸗ Habes igitur

2

ſalomonem pacifiaim tegem tuum
fideliſſimũ xpꝛiſti teſtem ·/ Hed

iterũ conſulc daud tegem et eximiã

qphetarũ/q ip̃e pᷣs xliiij/dicet tibi·
meſſyã atoꝛandũ eſſe adoꝛatione la
trie / que ſoli deo de betur · Vnde totd
ille pſalmg ad lram intelligendꝰ eſt
de rege meſſya ſcðʒ oẽs doctoees he
bꝛeoꝛu⸗ Ibidẽ autem de deo dictur⸗
HSHpectioſus ſoꝛ ma p̃ filijs hominũ⸗
VYbi ſe8m tranſlationẽ caldapycim
ſic habetur Pulchꝛitudo tua rex meſ

ſypyas maioe ꝙ; filion hominũ⸗Et de

iſto rege ſubditur Audi felia vide⸗

* Dequtur aute ad JZoſitũ⸗ Cõ

cupiſcet dewzem tuũ / quonia ipſe ẽ
dominꝰ deus tuus adoꝛ abũt ecum
qa Hec pſalmita // Habetis igit᷑
o uidei / habetis vꝛarum teſtimonia
ſcripturarũ in quibꝰ putatie vitam

eternam habere⸗/ꝑ que xpꝛ iſti huma

nitas et diuuntas aperte monſtra
tur⸗ideo dicebat vobis xpzꝛiſtus noſ
ter · Scrutaminm ſcripturas in qui
bus putatis vitam eterna habere /
ile ſunt que teſtimomũ perhibent
cur nõ credis? Cur non ciedis xpᷣo
nro veritati teſtimoniũ perhibenti?
Meſcio cur nõ tredis niſi qꝛ obſtina
ta es et pter pera tua axcetatn ig
noꝛantle eecitate · Dit enim pꝛo phe
ta tuus moyſes ommibue bonis pze
miſſis populo uitdeoꝝ/ dum tñ man
tutis dominitis obe dirẽt. ſubiũ xit·
ſi audire nolueris voem dñi dei

tui vt cuſtodias facas omnia mã

duta ciq: vanient ſuper te oẽs male
dic iones iſte z multis maledictioni

xlviij ·

bus tecitatis adiecit . Bercutiet te do

minus amẽtia a œditate · Yſaias quo
qʒ pꝛe xpꝛiſti 2 fidei xpiane tlariſ
ſimus/ymmo dominus per yſaiam

do hat deatate iudeon non ſiluit · ſi
rut patz yſaie vi⸗xxix liij/ caplis //

Multa quoqʒ hic cauſa bꝛeuitatis

non dicenda / de hat iudeoꝛzum cõuer

ſione in libꝛis pꝛopheticis continen

tur; in quibus cciam pzꝛohibetur ꝙ

ipſi finaliter ad do minũ conue rten

tur⸗ Dit enim moyſes ait. Mouiſſi

mo autem tempore onuerterhad do
minu deum tuum/ a audics voam

cLius Oeu· ilijꝰ, Hit a daud⸗ Con

uertentur inquit ad veſpera a ps*
Et hec de pꝛima queſtion⸗
De ſeaunda queſtione
CEcunda queſtio antiquoeũ pa
trum cira aduentum domini

V

Ipöſir. ihn xpꝛiſti erat⸗· Qualis eſt⸗

q œtera; Ad quã teſpondet ſecunda

voncluſio ꝙ homo etera⸗Et hant

concluſionem pꝛo bat æc · Ad quam

vemt Venit inquam venit meditcꝰ

ad egrotos / venit redemptoꝛ ad vẽ

ditos vanit via ad errantes⸗ venit

vita ad moetuos Venit cum ſalute /

venit cum vngentis / venit cum glo
ria · Venit enim nec ſine ſalute ihe
ſus net ſine vnctione xpꝛiſtus/ net

ſine gloeia dei filius Het autem ber
nardus ciſtercienſis in ſermone de vi
gilia natiuſtatis domini Videte igi

montibus tranſſiliens collce-can-

ijꝰ⸗ ymo ſc8m gloſã magni atho⸗
phit oeigence⸗ veĩt ſaliẽs de olo ĩ vͤ
grnie vtey· de vted ĩ ſepe/ de p̃ſepe

tur venientẽ. Venit eni ſaliens in

nu
ae
f
ſoen
plie
latis
ncler
ntien
turg
tten
un
od
wan
⸗Cor

on

in trueem⸗ Ee truce in ſepulchꝛ um ·
ſepulchꝛ0 redijt in elum / Venit
igitur⸗ ad quid venerit audiam

vt ipſe nos eximeret a demonis po

teſtate Ht ipſe noo redimeret a moꝛ

tis penalitate-Bt noe ſem̃ chuunge

ret fraterna germanitate⸗ Vt no
ſecũ aſſumeret in ſuxna claritate //
Ex quibg clare deſtruitur erroꝛ ma
nicheoꝝ 27 ⸗Diebant eni manichei
dei filium non verũ corpꝰ ß fantaſti

rum a umpſiſſe/ vnde ſequitur gtra

dicka / dei filium ſcz nõ veru ho minẽ
fuiſſe / ß fantaſma⸗ ſic totum incar
natioms miſterium deſtruitur⸗2 ad
quãdam deduciur fictionẽ / 1 ſic mẽ
titur ſcriptura diene Herbum caro
ſactũ eſt. ſi ſolu fantaſti caro fuit⸗
Mẽttur euam ſceriptura dieens ihe
ſum xp̃ᷣm ambulaſſe oomediſle / moꝛ
tuũ fuiſſe 2 ſepultum / ſi het ſola ap
paritione fantaſtim gtingerut · Vue
autem erroeem pꝛ imitiui ecce docto

res potentiſſime effugarüt Tontra

iſtos quoq; eleganter diſputat ſanc
tus thomas in ſumma cõtra getiles

ꝰ xxixꝰ libzi quarti⸗ Ideo otra ta

les nũt non arbitroe diſputandu
Sed hit pauliſper vidẽdum eſt de
ipſo inarnationis miſtcrio et admi

rabik merao quo deus hõ ſacth eſt

nram humanitatem aſſumẽ?s⸗ /

Cum at ſuper hac arduiſſima diffi

cultate attentius meditarer⸗aſtitiſſe
michi viſe ſunt due muliẽs teuerẽdi
admodu vultᷓ ſuper hac matria

dſpututes inter ſe plurimũ diſcrepa

re vide bantur· Pꝛzima erat natura/
ſecunda amoe⸗/ITatura enim aliqin

bus rationibus concludere videbat /

ꝙ nec vtile ſuit - ymmo nec poſſibi
le hominem deum eſſe vnde de mul

tio paums retinu ratiões hit ſubier

tas / Erat igitur pzꝛima ratio ta
ls. Conuenit mnquit diuine bonita
dii/ vt omnia oedinẽ teneant ſuis na
turis congruentem⸗ Eſt autem hit
oꝛdo rerum vt deus ſit ſuper omnia
exaltatus: homo vero inter inſerio
trs treaturas wllocatus⸗ no igitur
deauit diuuina maieſtatẽ vniri nature
pditioĩs ſerulk / Secdaro eat
talis veru Verũ eſt a a philoſophie
appꝛobatum ꝙ deus negz toepus ?/
neqʒ; viraus in copoze⸗Ded ſi de?
arnem aſfumpſiſſet humanam ſeq̃
tur / vel ꝙ ipſe mutatus ſuiſſet ĩ coꝛ
rus. vel ſaltem ꝙ pt inarnation
virtus ĩ wz pone 7 ozpozalie extitiſ
ſet. Im poſlibile eſt igitur vt videtur

deum finſſe inarnatum· // Terci

a ratio erat talis-Cum enim viri
le ſemẽ ĩ humana generatiõe ſeðm
phiſicos tanꝙ; pzincipium actiuum
trequiratur- nimis videtur a natura

libus pzꝛincipijs alienu hominem

de virgine matte naſti / 2 abſ qz viri
li ſemine pꝛocreari, ſiait tamen de

xpziſto tatholie fides ponit. //
Ded quia amoe huus incrnatio

nis auſa ſuit dieente hugone in li
bxo de caritate⸗ ſola caritas deũ
de celo ad terrae trahere potuit, et
hominem de terra ad elum ſubleua

re.- IJdeo amoe iſtam cauſa defenden

d 7 pꝛ efatis rationibus reſponden
do / lnntra naturam aliquibus ratio

nibus arguece videbatur, // Erat
7

autem pꝛima ralio/ talis, Cum e

nim inquit amoe / deus pꝛecipiat ſe
ab homine diligi toto coede⸗ deu
tro⸗ ſexto, tonueniens fuit vt ipſe
hominem diligeret / igne diulechio
mes ſue/ ignem amoeis accenderet
in homint ipſemet adimplens

quod mandauit ab homine obſerua

ri Hic enim deum alloquitur pꝛ o
phen dions⸗ Exurge domine in
epto quod mandaſti. in pſalmo-
Sit enim moꝛalie ſeneca amoeis te

gulam ponit, Ego inquit monſtra
bo tibi amatoꝛum ſine medcnmen
to / ſint herba / ſine vlluis venefie⸗
qanrmine? Si vis amari ama Amoꝛ
autem dei ad homines / vllomodo
otuit homini effimaus demonſtra
ki; per hot ꝙ homini vniri volutt

in perſona⸗- Eſt enim pꝛopꝛzium a

moꝛis amantem vnite aim amato/

ſcᷣm illud philoſophi octauo a ixꝰ

ethicꝛum Amicue eſt alter ego⸗

Vndt cum amitcicia ĩ quadam equa
litate cõſiſtat ſedð m phuoſophoꝛum
toctrinam / ea que multum inequali
a ſunt in amititia videntur opulari
non poſſe· niſi ſaltem ad quandam
ſint equalitatem tetacta DHec eſt doe
trina philoſophi viij· et ixꝰ ethioꝝ
jAd hoc igitur ꝙ inter hominẽ

deum amiticia ſeruatetur / ongu

ebat homini vt deus homo fieret⸗
quia eciam homo homini naturali
ter amicus eſt. ut ſic dum viſibiliter
deum ognoſtimus / per hunt ad in

uuſibilium amoeem rapiamur⸗Ex

hijs igitur pꝛ ma ratio nature eſt
ſoluta / Sc ainda rato quã amoꝛ

facie bat erat talio⸗ Illi inquit diuie

detrahunt potentie / qui deum aſſe
tunt incarnari nõ poſſe⸗ mũ iße ſit 5
nipoits / ſicut ſeriptum eſt⸗ Non erit
impoſſibile apud deũ omne verbu⸗

Tuœ pꝛimo. Et rurſus / Apud de

um omnia poſſibilia ſunt. Mathel
tecimonono !Vet ſit intelligenee eſt
inmirnato verbi / quaſi verbum ſit
in carnem connerſum aut toꝛpoei v
mitum / ſiait ſoꝛma / ut heretid aſſere
re vide bantur⸗ quare net ſequik g V
bum ſit ſubſtantlaliter mutatum in
ſeipſo⸗ Sed het mutatio ſolum in e
a natura facta eſt quam aſſumpſit⸗
Et ſic ſecunen nature ratio eſt ſoluta

/ Terca tatio quam amoe facie

bat ſoluendo tripliem nature ratio
nem ſupzatactam talis erat. mon

nt inquit deus omnipotens volun
tatem habens vnüuerſaliter effica

eem / potuit ſine virili auxilio foꝛma

ie puerum in vtero virgmali · Cum

ecam in alijs animalium ſpeciebus
quatum femine ſolent om muniter
ex ſocie tate maris cnapere / aliquo

ciene inueniatur ꝙ ſine mare wnci

piunt pariunt miris modis, ſicut
pPatet de quibuſdam equabus de qui
bus tecitat viqilius in geoegitis / li
bzo tertio a pliniꝰ libꝛo octauo hyſ
toꝛie naturalisquibus ecciam conwꝛ
daut anſtotiles quinto de animalibg
aflerens de perdiabus quas ſemelle
oneipiunt ſine mare / a vento ſcili
et vo 7 afflatu⸗ Quod bꝛeuiter
enngens ſolinus / tertio de mirabili
bus mundi / dieens de perdicibus/
ꝓ ipſas kbido ſit agitat/ vt a ven

tre
P
tio⸗
nar
wou
ulo

m

nie
6
n
nli⸗
dee
tte
deſ
nſt
vir
ſer

—

n
ne
ſt.
ln
u
nto

tis ſine maſci lis fiant pꝛegnantes
owze⸗ Di igitur in alijs ſpeciebue
feminn virtute nature poteſt concipe
te ſine mare cur non in ſpetie hu
manga potuit virgo beata diuina v
tu te ſine vinli ſemine parere iheſum
xpꝛiſtum? Huic enim generationi

natura eeli teſtimonium perhibuit ⸗
teleſtia quoqʒ hac dei gloeiam ener
ratunt: nam in eleſtibus ſacka eſt
mirabilis quemim on unckio modi

cum pꝛ uiſq; xpꝛiſtus deſiderat cut
tis gentibus aduemret aperte ſig

nificans iheſum ex virgine naſe tut

rum⸗ De qua oniundlione albuma

zar dockrinam veterum caldeoeum ſe
cutus ſciliet maiozis introductoeij
d:fferentia pꝛima loquitur multum

pla ne- cuius ſententiam ponens o

udius / tercio de vetula⸗ qui de hac

woniunctione metrie multa ſenbit⸗
hie auſa bꝛeuitatie tacda // His
ergo drctis / poſtremo amoe huit diſ
putationi finem imponene diſputa
tionem relinquere pertracandam a
moeoſo doctoei ſancto thome de aqᷣ
no in ſumma cntra gent les a capi
tulo quadꝛageſimo uſqz ad uinqua

geſimũ viii⸗ta? libꝛi quarti Hãaãt eci

am cauſam huuiscuſe defenſionẽ

relinque bat magiſtro thome bꝛað⸗

aduocato cauſe dei ontra pelagiu /
qui in xxxve.parte coerelarij capitu
lo pꝛimo ſumme ſue hant matena
diſputat eleganter / Quibus dir
tis taliter perozatis/natura modi
qum appatens ſtupefaca⸗ quaſi ſe
aum dehberans pauli ſper ſilere vide

batur: ſed tãde m contluſionem quã

amoe pꝛobauerat appzꝛobans a on
edens / ſic loruta eſt · Phuoſophi
in quit dum nature nimum auckoei
tatis attribuũt: in auctocem nature
aduerſando fidei pleruq;ʒ impingut
Melius de natura ſentiebat magng
philoſophus noſter plato qui natu
ram eſte dei voluntatem aſſetebat te
titante⸗Jo. ſał, in capitulo duodeci
mo ſecundi libꝛi ſu⸗ Vnde natura
finaliter amoꝛem recommendans V
bis boetu/ te rcio de onſolatione me
tro vltimo exclamauit dicons⸗ O ſe
lix hominum genus ſi veſiros ani
mos amde quo olum tegitur regut

Et het de ſeaunda ontluſione et ſuo

oꝛ relarig dicka ſufficiant
ADc tercia queſtione:·
Erca queſtio anti quoeum pa
trum urta aduentum domim
ri iheſu xpꝛiſti erat⸗ Nuando ee
tera· Ad quam teſpondet tertia cõ
tluſio ꝙ cito æc Et hant oncluſionz
pz0 bat diffinita p̃ſentia „ε qula et

σ. Ctre ig itur aito videbitur ſalua

toe noſter / net diu retardabit Di
ebat enim yſaias / erre Ecre igitur /

ecœ Etce pꝛecium noſtre redempti

onis⸗Ete& bꝛouium noſtre pꝛotecki
onis· Ete pꝛedium noſtir perſecki
onis. Eeet pꝛemium noſtre ſaluati
onis // Exrte igitur pꝛophetam
yſaiam qui velut pꝛeo xpꝛiſti cum
iohanne baptiſta xpziſtum indio
monſtrat diens⸗Eere Ecoœ agnus
dei 2 etera io⸗ pꝛimo- Ex quibue
tlare repellitur erroꝛ iudeoeum ad
huc expettantiu ac Vos igitur o iin
dei quid aplius meſſya expectatis 2

Eſtimo enim vos artuꝝ cum bꝛito

nibus expectate- nam ex teſtimoni

is legis veſtre apertiſſime monſtra
tur xpziſtum ſeu meſſyam ia veniſ

ſe. Audite igitur pꝛophegam patri

arche veſtri iawb⸗ge⸗xlix⸗ Mon au

feretur inquit ſcaptrum de inda / net
dux de femore eius / donet veniat q

mittendꝗ eſt / 1 ipſe E expectatio ge

tum. Ded ablatu eſt regnum 27 do

minatio indeozum a tempoee hero

dis ſub quo natus eſt iheſus⸗ ergo
ab illo tempoꝛe venit iheſus / net dea

bet intelligi de nabugodonozoꝛ rege

babilonis qui regnauit ſuper undea

1

vt habetur quarto regum xxiiijꝰ ꝛet
xxv.capitulis/ nec de ihe roboa finl o
labath / de quo habetur tercio reg⸗
xij. nec de quouiſalio / ſed de ſolo
xpꝛiſto / ſicut patet ꝑ tranſlationem
caldaycam / que vbi tranſlatlo ihero
nimi habet donet veniat qui mittẽ
dus eſt⸗exponendo ꝙ obſcurum eſt /

dict Donet veniat meſſpas auͦt

tempore aduentus xpꝛiſti ablatum
ſit regnu m iudeoeum / patet qaꝛ tune
herodes fuit pꝛimusalianigena / qui
regnauit in iudea⸗ clius pater futt

ydumeg a cuig tempoꝛe ſemper vſqʒ

OU

nut indei regno a dominatlone ſunt

pꝛiuati/a ſub alieniginis ſeunles 2

o indei audite aggei pꝛopheciam⸗

aggei 2 apitulo DHer dict domin
deus cxercituum⸗ Adhut modicum
q ego mouebo ælum terram ma
te 7 andam / a veniet deſiderat tũt

ſem pꝛopheciam ab illo tempoꝛe
vemit xpziſtus· / Audite inſuper

captlui temanſerunt⸗-Ergo patz ꝙ

ds geniibus Nunc aute m ſcem om
nes expoſitoꝛzes hebꝛcop / iſte deſide
ratus eſt rex meſſyas ſiue xpũs Dzʒ
onſtat a ſecundo and darij tegie
pſarum / quo tempoe aggeus p20
phetauit anni fluxerũt pl9 müle .

Hot autem tam magnũ tempꝰ no

tebet dic modicim ad tempg aduẽ

aus xpꝛiſti ſeu meſſyt ompatuũ Vñ

tum tempꝗ eſſe nõ futurum ymmo

tunt fuiſſe impletum⸗quando iheſ y
natus eſt in alig natiutate iuxta
dickam pꝛopheciam non ſolum ter
ra mota eſt / ymmo ælum⸗ qz tunt

mirabik nouitas ĩ elo apparuit 2 c

iuũt tio alias inaudi ta ſicit ſuperi? täã
gebatur⸗pzopter quod eciam magi
vent runt ad adoꝛ andum eum⸗M/·
29„Tunt temporis eciam fuit in iung

dea maximus terremotus in tatum

gentes pꝛopinque tredebant in iun
dea nullum hominem remanſiſſe. ſi

cut rectat ioſephus pzimo hbꝛo de
iudapoo bello⸗ Bnde pꝛobabiliter

cluditur huig rei auſam fuiſſe quan

dam miurabilem conſtellationem et
inconſuetam oniunctionem quaru

dam planetarum Interrogateo in

dei interrogate damelem⸗ ipſe da
niek. ix: ab angelo inſtructus detpe
aduent xpꝛiſti vobis dieet⸗ Heptu
aginta ebdomades abbꝛeuiate ſüt

ſup pplm ⁊ ſuꝑ vꝛbem tuã ſacta / vt

conſum mat᷑ pꝛeuaricatio / accipiat

finem ptem ? deieatur umqui tas / et
adducatur iuſtitia ſempite rna⸗2 im
pleat᷑ viſio Jphecia/2 vngat ſtus

ſtõꝝ Dee ãt ſepiuagita ebtomades

K

vepe
gun
ſit
vt
pie
ſe

AN
Lſen
nen

quibus elapſis ſcðᷣm ꝓpheciam dani
elis ipleri debet viſio æ pꝛophecia /
7 vngi ſanctꝰ ſanctoꝝ⸗ id eſt xpũs /
fuciunt ccœ Ixxx. ãnos ſicut patet ex

cnlculatione ſidelis expoſitoꝛ is ſcrip

turarum magiſtri nyclai de lyꝛa / in
poſtilla ſuper dunieclem ꝓphetam⸗
Sed quomodocũqʒ apitur anng vk
ſolaris vel lunaris vbicũqz pꝛedcã

omputatio inchoetur ſiue ab xi⸗· an
no tegis zedechie / ſiue a ſecundo an
no ſyzi regis perſaꝝ ſiue alibi ſcöm
quod de hot diuerſi opinatur⸗tame

pꝛedictus numerus iam dur eſt adi

pletus, ſicut patet cuilibet intuenti⸗

Interrogate inſup malachiam Jphe
dam⸗a ipſe malachias iijꝰ⸗capitulo

reſpondebit. Mon ꝙ meſſyas ſit diu

expectandus: ꝙ ſtatim veniet ad
templũ ſãctum ſuũ dominatoe domi
nus quem vos queritis-a angelgteſ
tamenti quẽ vos vultis- / Sed

attendite ad ꝓpphecia danielis,⸗ nam
ſiait legitur danie · ium nabugo

wnozoꝛ vidiſſet ſtatuam magnã / cu
ius caput ex auro optimo erat⸗ pec
tus autẽ a bꝛachia de argento / poꝛ

ro venter a femoea de ere· ſequitur /

exciſus eſt de monte lapis ſine ma

rig ferreis fictilibg at omminuit eos
Per hanc autem ſtatuam deſignan
tur quatuo? magna tegna⸗ ſc ðm q;

ibi exponit daniel diumitus inſpira
tus-/ Pzimũ eſt regnũ caldeon⸗

qð ſignifientur per mput auruum/

Heaundum eſt regnum perſarum /
quod ſignificatur per argentum⸗/ 2

ſibi regnũ culdeoeũ ſubiecit · Ter
aum eſt regnum greroeum quod ſig

niſietur per es / 2 ſibi regnum per

ſarum ſubiecit.· Quartum eſt teg

num romanoeum / quod ſigniſicatur

per ferrum quod omnia domat⸗ ſit
hot regnũ ſibi ſubiedt regnum greco
rum ⁊ alia regna mundi⸗ Ber lapi

dem autem ſignificatur xpꝛziſtus et

regnum eius / cli ſubiciendum erat
dickum regnum romanoeum In hac
autem expoſitione onoꝛdant omẽs

doctoees tam atholia qᷓ;ᷓ hel ꝛei Cũ
ergo hec pꝛophecia impleta ſit tem
poee ſilueſtri pape a imperatoꝛis cõ

ſtantini / quo tempoee regnũ roma
noeum iheſu filio marig virginioe eſt⸗

ſubiectum . clare liquet ipſum fuiſſe
meſſyam ſiue xpꝛiſtum · / Sed
adhuc o iundei / ſi vos nõ conuertant
textus ſcripturatum veſtrarum qui

a eos foete malidoſe to tumpitisg/

vel exponitis toetuoſe⸗ tamen at
tendite ad ea que de xpꝛiſto ſcribũt

veſtri doctoꝛes a periti expoſitoꝛes

legis veſtre⸗ Eicce enim gloſam he
bꝛaytam apud vos auckentitam ſit
dicentem yſaie vltimo Anteq; na
tus fuiſſet tibi qui in ſeruitutem tede
git vltimam / natus fuit tedemptoꝛ
Ergo xpꝛiſtus natue eſt ante nati

uitatem titi / qui eiuitatem 27 tem
plum deſtruxit. et iudayaim popu

lum captiuauit · in qua taptiuitate

adhut iuder perſeuerant⸗ Ecce et
rabbi moyſen dockoꝛẽ apud vos aut
tenticũ / in libꝛo iudicum ſit diẽtem⸗
Jhuͤs nazareng viſgẽ e meſſias et

interfeckuo eſt ꝑ domũ iuditii/ a ip̃e
ſuit muſaa Pmeruit ut deſtruet iſrk
gladio Qula enim captiuitas uude
oeum a deo pmiſſa pꝛo petcatis eo
rüdem / adeo durauit ſiaut iſta⸗Quã
ideo tamdiu patiutur qꝛ xpꝛiſtum
cis in lege pꝛomiſſum negatre æ ꝑ

ſequẽtes tũ crudeliter occideruũt Hn
de? Quia noluerunt adhuc nolut
acquieſcere ſcripturis net recipe xpᷣi

verba / ideo Vbera recipiunt a ab eo

verbenb coerig untur⸗ que coꝛrectio
hies qu finaliter remanebunt ſi on
uertantur pzoficiet ad ſalutem / qui

a teliquie eoꝝ ſalue fient · ſicut habet
pſa⸗x⸗ECcœ 2 aliud teſtimoniu Mã

in quodam libꝛo apud uideos aucẽ

tio qui vocatur liber iudicum oedia
rioeum ſic habetur⸗ Traditum eſt a
domo helye id eſt a diſcipuls eig ſpꝛ
ritum habennbus ꝓphecie ꝑ ſex mi
lia eit mũdꝰ Duo milia vani tate /
duo milia legis / duo milia dierum
meſſye,· Siue autem hot verum ſit
ſiue falſum tamen ex hot arguitur

contra iudeum / ꝙ temp? aduẽt xpiĩ

ſeu meſſye eſt elapſum / Ecoite

tum teſtem fideliſſimu nõ ſuſpectũ/

ioſephum ſciz maximũ hyſtoeiogra
phum iudeoeũ 2 maxime appꝛoba
cum qui tamẽ in kbꝛo antiquitatũ
xviij· deſenbens temp tyberij eeſa

ris ſub quo eſt paſſus xpus / ita ſcri

bit⸗ Fuit inquit hijs tempoeib ihe
ſus ſapiens bir ſi tamẽ virum eum
nommate phas ẽ Erat enim mirabi
lium opꝑm effectoe / 7 doctoꝛ coꝝ ho
minũ qui bbenter ea que vera ſunt

audiũt . Et multos quidem iudeoꝝ

multos cciam ex genubo ſibi adiũx
it · Ppꝛ iſtus hit erat Hũc otaſione

noſtre getis pꝛimoeũ viroeum tum
pylatus in crue agendum eſſe detre

uiſſe t⸗ non deſeruerunt eum hii quu

ab intco eum dilexerunt. Apparuit
enim eis iterum viud / ſcem ꝙ diui
mius inſpirati pꝛophete vel hec vel

alia innumera miragula futua dix
erunt. Cte igit᷑ apertiſſimos xpꝛiſ
ti teſtes / Sz o vos uꝛdei / ſi vo⸗

iq noꝛãtia exœcatos veſtrarum ſrip

turarum auckoꝛitas non onuincit⸗

tamẽ ſi animalia rationabilia eſtis
