uat⸗ ibi Docebo ac Quinto de edifi

aatione ihꝛbm IFphetat⸗ihi⸗ Denig

Vid gloꝛiaris Titulz in ſt
nem intellectus dauid cum
veniſſet dohet ydumeus

nũtiaſſz ſauli / venit dauid in domũ

abymelech. Ab hy toꝛ ia libꝛi regũ

non diſcrepat iitul iſte niſi q; ſaær
dDos ille qui hit dicitur abymeleth⸗
ibi achymelech noiatur,- Hyſtoꝛie
aut miſteriũ ex noĩm interp̃tatione
attendendu eſt Abymelech ergo / pa
trie regnu interp̃tatur⸗ q ſignificat
iudeos⸗a dom cius regnu iudeon
Dohet motus / ydumeue tertenus⸗
laui peticio / dauid manu ſoꝛ tis vk de
lſiderabilis aſpectu⸗ ideo dauid ſig
nificat xpᷣm ⁊ dohet ydumeus / id ẽ
motus terreng deſignat antixpᷣm qᷓ
tertenũ genus maloꝝ hoĩm / ontra
eleſte geng fideliu et ſp ualium ho
minũ / mouebit ꝑ m ita bilia ſignoꝝ

li petunt in regem ſun. vñ rex ſattg
elſt ſuꝑ omẽs filios ſuꝑbie Hic aut
tertenü regnu et oleſte mixta ſunt /
id elſt boni qui ſunt regnu xp̃i ꝗa ma
li qui ſüt regnũ dyaboli et antixp̃i⸗
7 de hijs duobuns genenbgagit iſte
pſalmus Eſt ergo tituli ſenſus/ in
tellettus dauid pꝛophete / tendens
in finem hit apenitur/ quem habuit
de hot quod factum eſt aum veniſ
ſet dohet ydumeus / id eſt antixpꝛiſ

tus vel terrenum genus hominum

impioeum⸗qui ſunt wꝛpus eiue⸗et

annugaſſet lauli / id eſt dyabolo eig
auxilũ petendo / vel eu in regẽ poſ
tulando-Annucaſſet inqua⸗ venit
dauid / id eſt xpũs⸗/in domũ abyme
lech / id eſt in regnũ vel ynagoga

iuteoeum / inde ad ecciam ſidelt
um / que ſynagoge ſuweſſit / 2 facta

eſt dei regnu · / Monet ergo hie
pſalm vt roboeentur fideles cotra
antixpziſtum ? omphices eig / qui
finaliter inuaſuri ſunt xp̃m 2 eine
regnu⸗ Et pꝛimo inuehit in doech /
id eſt antixpꝛiſtũ / vt ontra eum ſi

nfine in: qui⸗ ibi Pꝛzopterea de deſ

truet te⸗ Cercio pzꝛo deiecione eiꝰ-

ponitur irriſio⸗ ibi/ Videbũt Quar
to dicit quũo bong contra eum ſe ha
beat aum laude partis (õtrarie / ibi⸗
Ego autem MLU
iryit inſipiene/ Titulg In
finẽ intellect dauid pzo a
malech Tangit hyſtoꝛiam
ubꝛi regum de amalethitis qui ab
ſente dauid iuaſerũt yychelech auita
tem euie Amalech autem interpze
tatut populus lugenoterram/ ſig
nificat antix pziſtum 7 eν populu

amantes terrena⸗ qui in fine mudi

pꝛo virib vaſtabũt erctiam Dz da
uid / id eſt xpziſtꝗpercuſſus amale
thitis eam liberabit, Vel ſcom ali
am lrãm in qua ponit auguftig ꝓ a
malech melech/qꝛ melech interp̃ta
tur dolens vel peuriens· Nit ſigni

ficatur etcia que nũut dolet/ maxi

mt dolebit tepoꝛe antixpi refrigeſ
Ente carcate multoßr⸗ parturit d

K

net foametur ppᷓe i llie / pꝛo qua
in trepatur hic homines inter quos

gemit // Vnde hit intendit ꝓphe

ta ecleſia ontra antixpm vel per
uerſos qui eig mẽbꝛa ſunt roboeare

onſolari-Et pꝛimo po nitur intrs

patio maloeũ · Serundo gminatio
finẽ eoꝛum ibi· Mõne Cercio ði
at ꝙ ſalus ſit partunẽti eccleſie· ihi

Quie dabit⸗
Eus in nomine tuo⸗ Titu
lus In finem in carmibus
vel ymnisintelleck? dauid /
cum veniſſent ziphei ad ſaul et nũci

afſent ſaul / nonne dauid abſcoditꝗ

eſt apud nos Tegitur in libꝛo regũ
p dauid ſugiens venit deſertum

ziph ibt latuitt / q ziphei nũcaus

runt ſaul.ß inde ſugiens 2 ĩ ſpelũ
ta latens euaſit/ Vnde ſumitur titu
lus/ſed tñ non de hyſtoeia ß de ei
ſignificato agit pſalm ziphei eni
ĩtexpꝛetãtur flo?ëtes/a ſigni ficãt il

los qui i pñti floꝛent opia tempo

raliũquoꝝ glocia eſt vt flos ſeni / qᷓ
hodie floeet / 1 cras tlibanũ mit ti
tur Inter hos latet dauid id eſt ſcĩ
moetui mudo/ qnoeũ vita abſcondi
ta eſt e xp̃o in deo Hos ꝓdunt zi
phei regi ſaul / cũ ad regnü moetis
trahere moliũtur⸗ Et hit eſt itellee
tus dauid / id E ꝓphete vel alteri? au
iuſqʒ vin ſpuak q ĩtelligit floeẽ ma

loꝛu tranſiturũ / iſte inte lltũs eſt ẽ

carmĩbg vel ymnis / id ẽ ĩ laudib⸗
qꝛ hoc ĩtelligẽs ſcit ꝙ eciã ĩ aduer
ſis lau dad eſt de· Et hot ſcit ille

qui dingit acem mentis in ſinem⸗
ix eſt in nouiſſima nõ in pꝛeſentia⸗

1, Monet ergo in aduerſis lauda
re deũ Et pꝛimo ſut vba ecie oꝛan
tis a latetis inter zipheos oui bonũ

intus ẽ à meres owulta · Stdo di
rit quid ſibi 2zipheis faciat de?/ vn
de oluit laudes ibi Ecre enim

in marminibus vel ymnie
intellect9 dauid Per dauid
hit intelligitur eccia / que ſumope⸗e
aditertere debet in quo malo nuc ẽ /

a quo liberari optat plangensinter .
mala ſeruli / quia no eſt in ̃ſenti in

latu locues gaudij ſed merozie-
huig rei intel! ect eſt ĩ mrminibd vel
pmnis id in laudib· vt hot intel
ligens / ſemp deũ laudet quia ſemp
laudãd? eſt ſiue emndiat nos aduer
ſis ſiue ſoletur letis · að fit ſi dirigi
cur mẽtis acies in finẽ / id eſt ĩ xp̃m
vel in ſuturã gſũmationẽ· a loquit

hit eccia ſiue in perſona ſua ſiue xpᷣi

quaſi in ꝑſona hoĩe puſillanimis ĩ 1
tempeſtate poſiti// Et pmo poni
tur oeatio cõtra fluctus ſeculi Seðdo

iſte puſillanimis iam in ſolitudine

ſaluus / ſperat auxiliuũ dei 2 impꝛe
catux ciuibꝰibi Expecabam⸗Ter
rio aff irmat qd ſibi 2 illis fiat / alter
natim pꝛocdendo ibi · Ego autem
Et eſt pſalmusiſte vnus qui de paſ
ſione xpꝛiſti et reſuxrectione latius

agunt⸗
è? Zſerere mei Titulg⸗ in ſinẽ
IAge fatt / eſt ip̃i dauid in ti
Ripfione am tenerẽt eũ allo

pzo populo qui a ſcis lon
phili in geth· Hit titulus partim

ſumptus eſt ex euangelio⸗ vbi legis

Paudi de? Titulg⸗ In finẽ

ſunt deus

de inſcriptione tituli ꝑ pylatũ ĩ tru
xp̃i partm ex libꝛo regu vbi ha
betur ꝙ dauid ſugieno laulem / ve

nit ad achis rege geth/ que eſt cut

tas allophuoꝝ / vbi legitur fuiſt e pe

regringß non tetentus ids0 noõ litte

raliter ſed ſp ualiter intelligenduͦ ẽ⸗

vt ſit ſenſue Plalmgiſte tendensin
finem · id elt in xpᷣm eſt pꝛo popu

lo ſaluando⸗qui a ſanctie longe fat

tus F: quibꝗ appꝛ opinquant i q xpm
recipiunt in tituli inſcnptione PHopu

lus autẽ qui eſt a ſanctis longe far
tus / eſt in tituli inſcriptione · au gtra

Ditit eſt tam populus iudeg quam

vomnis an non vult habere regem
xp̃m/⁊ ip̃i idem ſunt qui tribulant
eciam ſcz allophili. id alienigene
a xpi noĩe alieni. cõtradicetes iſenn

tioni tiauiifaa⸗ ſczʒ ipſi dauid id eſt

xpꝛilto 19 crue pendenti / ců tenerent

eu allophilr id eſt ꝑſecutoꝛcs ſui⸗ in
geth id eſt in toꝛ culari· ſez in pꝛeſſu
ris paſſionie ſicut adhut in wꝛpe
mẽbꝛis ecie m ltiplicter pꝛemi

curxr· deo hit pmo eccia velut

vua i toꝛaulart ab allophilis pꝛeſſa⸗
Iuũmatim tangens tiibulationes fi
naliter in deo ſperans; dicit ſe non
timere Decudo enumerat mala que

ſuſtinet/ ex quiby tandem ſit limico

rum cdbuerſio⸗ ibi ·Tota die Tercia
iam velut de malis ſeculi ubbera / lau

dem cantate ſe Pmittit ibi⸗ In me
iſetee mei de⸗ Tiulgin Z

dauid in tituli inſcriptione

om ſugetet a fadie ſaul ĩ ſpelu am

nẽ ne diſpdas vl ozrupas

..
.

TLegitur in libꝛo tegũ ꝙ dau d fugi

ens laul / venit ad loca tuitiſſim a en
gaddi / vbi abſco ditus in ſpelüa la
tuit,q8 tangit titul9/ ſed hoc ab hyſ
toꝛ ia tetrahit / quod de titul inſcripti
one diat · qꝛ null titulg legitur fuiſ

ſe inſcriptue dauid / quẽ ſaul vellet

wꝛzꝛrupere⸗ ᷓ xpus qui de dauid na
tus eſt inſcenptus eſt titulg quẽ po
pul iudtoꝝ wꝛ ũpere voluit/ qꝛz
„ lancu ſpiritum ſeriptum erat/ ne
oꝛrupas / ait pplat . Quod ſcripſi⸗/

ſeripſi Dpeluca vero caro vel ſepul

chꝛum xp̃i acapitur · vbi latuit uꝛde
ise inognitus Eſt ergo tituli ſenſus
Pſalm iſte dingẽes nos in ind/i
eſt in xp̃m / hot agit. ne tu pylate /
vel alius quitũqʒ diſperdas vel oz

rũpas dauid / id eſt x̃m in tituli in

ſcrptione / id eſt negando x̃m eſle
regem /qgð tituli inſcriptio onfirma
bat Cu fugeret a ſage ſaul / id ẽ cog
nitione indeon in ſpꝛlüeam ſciz car
nis⸗ id ? carne tech9 vel ĩ ſepulchꝛ0
abſcõ ditts Caro enim vel moee
que in ſepulchꝛo patuit / iudeis xpi
diuinitats abſcodit⸗ // Agit ergo
pſalmiſte de paſſiõe xpi⸗ reſurrec
tione: mon?s na quis tiulo crucie
cotradicat⸗ P xp̃m regem credat t
pmo ꝗheta loquẽs in pſona dñi /
quaſi i inter mala exclamat pꝛedi
cit hiberationem· Secũdo ꝑ quid li
berat ſit/ 2 de quibg dicit· ibi. Miſit
deusTercio poſt reſurreckion? lau
des Pr nitttit, ibi⸗ Paratũ wꝛ men
i vere vtiqz· Titulus In ſi
nẽ ne oꝛrumpas vel Torig

one Patet vt ſupꝛa / Et pꝛimo
ponitur expꝛobꝛatio ĩ iudeoeum / ne

limilia facamꝰ· Seaundo que eis
ſit retributio dicit · ibi· De tonteret⸗

Teruo oſtenditur wꝛrectio iudeo

rum de vluone iniquoz umr ibi· Te
ta bitur⸗

Ripe me Titulg In finem
,ne oꝛ rumpas vel diſpdas
Adauid in tituli inſcriptiõe⸗

M miſit ſaul cuſtodinit domu⸗eig

vt interficeret eũ· Patet vt ſupꝛa⸗
niſi additur ex libzo regũ / ꝙ ſaul
que es interficere dauid / miſit ſatel
lutes ſuos vt ciſtoditent domũ cig⸗
eum mane excuntem ocaderent⸗
De qua tamẽ hyſtoeia nõ agit pſal
mus / H de eius ſigni ficato · Vnde

dauid xp̃m ſignifimt- domus eius

ſepulchꝛũ xpĩi⸗ſaul regnũ iudeoꝛũ /

qui miſerunt cuſtodire ſepulthꝛum

vt interficerent eum a ſi non tũe

z paliter. quia iam interfec eſt⸗

tamẽ ſpiritualiter / id eſt nomẽ ei⸗
7 fama ſue reſurrecgionis. qð non

potucrunt⸗Quod pzeuidit hit pꝛo
pheta / monens ne quis regno ei
quod in tituli inſcriptione deſignat
vntraditat⸗/ a loquit᷑ hit tot Epki

tus · id eſt caput wꝛp/ quaſi ab

imicis obſeſſus / Ct pzimo oeat
lberari / aſcendendo ab ymnis ad
alta⸗ oeans eciam pꝛo ſalute gentiũ
Heuundo affirmat ſalutem genti
um - oeanse eciam pꝛo ſalute indea
mim ibi⸗ Tonuertentur ad veſpe
ram⸗Tertio affirmatut ſalus iude
ocum vtroqʒ parniete ollecto gra

4 aguntur ibi, Couertentur

—

==
☛m

⏑ —
—

–––. — — — O⏑

1 —. — — —ð

—-

—— — — —

Neus reppuliſti. Titulusn
finem pꝛo hijs qui cõmu

one ipſi dauid in doctrinam / aim
ſucẽ dit meſopotamiam ſyꝛie / vel
ſyꝛiam a ſyꝛiam ſobal / a onuertit
ioab. 2 percuſſit edom in valle ſali
narum duodecim milia-In parali
pomenon legitur / naas rege G
mourtarum moetuo, miſit dauid
nuncios ad onſolandum fillum e
ius amon Cui ſuggeſſerunt pꝛin
tipes ſui ꝙ cauſa exploeandi miſiſ

ſet/ ideo amon nunaos iniurioſe .

miſit vnde poſtea dauid vindictã
ſumpſit · Zegitur eciam in libꝛote

gum / dauid percuſſit adadezer re

gem iobal / que eſt pars ſyzie cap

ea vero ſyꝛin / percuſſit de edom

duodecim milia⸗ Vas hyſtoꝛ ias
tangit titulus⸗ ſed quia ibi non le
gitur ꝙ dauid coertit ioab / vel ꝙ
in pꝛedictis vaſtatioĩb aliquid ſut
endent · ideo ſup ficie relicta ad ſpũ
alem ſenſum dirigutur⸗quiex inter
pietatione nominum ſumitur⸗ In
terpꝛetatur enĩ meſopotamia ele
uata vocatio· yꝛ ia ſublimio⸗ ſobal
vana vetuſtas/io ab im it cðom
terrenus Dijs omnibyſigni ificatur
elati magnitudine terrene vanita

tisquos omnes xpꝛiſtus igne cari

catis quẽ miſit i in terram acendit /
2 cnuertit inimicim ad fidem ſuã

Et perauſſit edom · id eſt terrenos /
vt vinerent eleſtes / Pꝛo hs er

go qui ſi uvmmutabutur de veteri

vita in nouam in titulk inſcriptio
ne · id eſt ſuſcepto xpꝛiſti regno/ptev

tuabuntur in tituli inſcenpti

zum.

ßdei ſue dockrinam loquit pſalm

iſte autem duoderim mi
ha/ in valle ſaliu arum percuſſos eſ
ſe dicit titulg .· ſignificat qy totus mũ
dů qui ĩ duodenario tanq; m nume
to perfecto deſignatut a quatuoe oe
bio partibus ad fidem ſancke trini

tatis ammonitus per duodecim

apoſtoloꝛum doctrinam. petcuſſus
ad contritionem et vocatus eſt ad
ſalutem⸗ Et hot in valle ſaliuaru⸗
id eſt in humilitate ſapientie xpꝛiſti
ane⸗ Vallis enim humilitatem / et
faliue. ſapientie fapoeeni ſignu ſr
/ Intendit ergo pꝛopheta do
te beatam eſſe ontritonem ſan, /
per quam pzobat oës hoics comu
tandos de temporalibus ad eterna
Et pꝛimo referuntur perruſſiones
facte pꝛo eternis penis vitandis⸗
Heaindo agit de kberatione / qua
pzetatur affirmat. ibi · Vt hkbe
rentur, Toquitur autem in vote
pertcuſſoꝛum / in melus mutato

fſinem in ymnis p̃e dauid
Vit eſt vox eceleſie laboꝛa

As in terra / quaſi vnins hominis⸗
ſed non eſt vnus homo qui a ſini
bus terre clamat. que a ſi laboꝛet

inter impedimentn ſeculi / deum ta

men laudate non deſinit ideo inti

tulatur pſalmus in ymnis id eſt in
laudibus exhibitis dauid / id eſt
xpzi iſto⸗ „ Et pꝛ imo ectleſia vnm

diq; pzeſſa oeat⸗ et ſe perſeueratu
ra⸗a p quid indicat· Hetũdo iã au
dita de hereditate hñda affirmat⸗

Paundi: deuo. Titol ue⸗ . J „

vn laudes Pmittit⸗ibi Qm̃ tu deg
Onne deoTitulus In finẽ
Pydithim p̃s dauid· Pa
tteet ſupza Pſalmꝰ iſte ẽ da
uid Ihete habitus p ydithim id
eſt P tranſiliente⸗ ſcei lict a terrenis
ad eleſtia monens pigres illut ſe
qui/æ laudas locũ quo tranſiliendo

puenit / Et pzimopha loquẽe

in pſona tranſilẽtis / reſpondet i inui

dis volẽtib decipe Secũdo ſe ſubi

ti hoetatur / 2 teli quos ad idem mo

net· ibi Verũptamẽ deo ſubiecka eſ

to· Terao exrates expzobrt at?⁊ mo
net in deo / non in aaducis cõfidere⸗ .
ibi· Veruptñ vani. Et het eſt pꝛin
Gpalie intẽtio pſalmi
eus deus meg Titul.p̃s
dauid cũ eſſz i deſerto ydu

dauid ſugiens ſaul abſco dit ſe in
deſerto ydum eoꝝ; de quo tñ non a
git pſalm/ Hß de eig ſignificato Vñ
pſalmẽ iſtt attribuitur dauid loquẽ
ti in pſona eckie de hüs que ſuſtinu

it eũ eſſz in deſerto ydumee · id eĩi a

riditate hui⸗ ſeli vbii ip̃a ſitit ⁊ miſe
ricꝛ dia a deo pis p̃abus expetit /

donet eterna capiat⸗/doε nos ſuo

exeplo beneuerſari in medio hui9
nationis pzaue atqz; puerſe / Et
pzimo dicit ecria / quo modo ſe habz
m deſertd / videliet ipa neceſſita
tib huig vite eſtuas ad den damat
2 eũ videre deſiderat / auẽ „ laudat
id ampliꝰ agere optat SDecundo
exponit bona a mala vttiuſz ptis-
ſciliet otra difficultates humg ſeauli
quas patitux/ dieẽs ſegiritatẽ ſu eſ

mee.3 n libꝛo regu legitur

ſe ex eo/ in qua memo⸗ eſt euis „
memoeans mmmiws perituros / 7
regem ſuũ cum ſuis letaturumibi⸗

Dit memoꝛ ſui Et loquitur hit ĩ ꝑ

ſona aapitis 2 mẽbꝛ oꝝ⸗

Paudi de ozonẽ mea⸗ Ti
tula In finẽ p̃e dauid Nit
agit de paſſiõe xp̃i et reſur

rectione⸗ a loquitur tot xpuũs⸗id E
uhput 7 ꝛpꝰ/ monẽs ĩ 1 paſſionib

ſperare in domino / Et pꝛimo
enumerat que plulerit 2 quo ſe oon

tra habuent / vt in ſimilibz paſſioni
bus ſpem in dño habeamꝰ?/ Decũ

do iundeozum pꝛauitatem irridet⸗

ibi⸗ Dagitte

e deat.Titul In finẽ p̃e
dau id / cticũ iherem ie ag
₰ gei erhielie de vbo
dicationis vel de populo trãſmigra

homs c indaperent pzoficiſci ote
ſunt hyſtoꝛie qualtter filij iſelde ihe
tuſalem tranſlati ſunt in babiloma
Ded quia omnia in figura noſtri .
tingebant eis/ hec ad nos ſpualiter
teſerenda ſuüt / Eſt ergo plalmg

iſte canticu, id eſt exultatio populi

xpĩani pꝛ ius ꝑ pœ m in babiloniã⸗

id e in cuitatem dyaboli traſmigrã

nis In hat quoqʒ vite miſeria pegri
nantis ſ poſtea in iheruſalem · id ẽ

in ciuitate dei per graciam redeũtis
in tipientis pꝛoficiſci⸗ quam ſpũa

lem liberationem puid ẽtes gphete
in titulo noĩati gaudebat // Intẽ

dit ergo hit pſalmog nos oſolari in
hoc exilio ne quis deſperet/ qꝛ certi
ſient rditum⸗ ꝑ quem fiat:⁊ que
diuige lint. teuerſis Vnde pꝛimg

1g

wa⸗

er

ꝓphea in voce teuertentiũ let can

HW ut et affirmat reditum et pꝛecatur

Secundo laudes dei ¾ virtutes de
ſeribit ibi · Dpese omnium finium

BVbilate deo⸗ Titul⸗ Zn finẽ

nticũ plalmi reſurrectionis⸗

id ẽ in xp̃m / vel ĩ futute btĩtudinis
aſum mationẽ / eſt teſutrectionie⸗/ 2
hie deſt exultatio de reſurrectiõe tam
mpitis que Pteſſit / qꝙᷓ; eca mebꝛoꝝ
que ſutura e Et dicitur ein aim plal
mi. qꝛ pꝛ0 ſpe reſurrectiois monet

ad bñ operandu 7 ad uubilu 2 plal

mũ //Et pꝛimo monet omẽs de
reſurrect one xp̃i gaudere / que oiby
dat vitam Decudo ĩiapiẽtes iuitat
ad opera deir cõſideranda ; vt vna fi

des iungat/ quos vnn p̃miũ eypec

ent ibi Venite a videte Tercio mo
net gentes benedicere deum⸗ q liet
Pbet tribulationibꝗ / tñ ducit ad reg
nu lbi DOñdicite gentes Quarto i ite
rum monet no ia ru des deuotve
exẽp!o ſue lberationie aplius cofi
dere in domino / ib bi⸗ Venite? audi
te 2°
N Eus miſerrat noſtn⸗Tit
lus In finẽ in ymnis pfal
mus cãtici dauid⸗Pſalm

iſte diriges in finẽ / dicitur catic⸗ qe

eſt exultatio: de bndiclione que pee
aduẽtum xp̃i onb dada erat⸗Et
dicitur caticim pſalmi / quia br
ad bene operandum / ſciheet ad lau
dem dei⸗2 ideo eſt in ymnis id eſt
ĩ laudib⸗ exhibẽdum. dauid; id eſt
rpaiſto 15 Pꝛimo ergo Fietagus

Taãtitũ iſtud dirigens nos in finẽ⸗

/

benedici vt habeatur no ticia ſalua

toꝛis Decũdo hoetatur ofiteri pzo

direckione indirio ibi e ſite atuv
Tercio eadẽ ammonito pomtur
ß ad aliud tendens/ ibi Coͤfiteatur
Per hot aut ꝙ in vltimo verſu ter

nomimnatur deus: notatur trinitas
perſonatum a qua benedittio poſtu
latur. S

Furgat: deus.Titulus zn

Nit agit pꝛopheta de ex

uleatione xp̃i æ ecie/ 2 num el
deiectione vt bonoe letifiet

los terreat,/ monẽs pſallere deo oer

exultare· / Ct pꝛimo ditit qu ex

malis boniſqʒ futuwum ſit cum xp̃s
exurget ad indiciũ Decudo agit de
Abo euangeli exhibito homm bů
p xpꝛiſti egteſſum / id eſt ꝑ inearna
tionem· qua velut a patte egrediẽe
ad homines ingreſſus eſt. ibi Dens
tũ egrederers Tercio agit de dona

tionibꝰ xpꝛiſti aſcendẽtis · tbi Dum
diſcernit Quarto operationes dei
exponit:ibi Deus noſter · Quinto

pꝛecatur et affirmat vt ecle ia di
latetur wfirmetur ibi⸗ In ecle
ijs Derto diat ꝙ veniet xpꝛiſtus

ad iudiaum aui aſtenditibi⸗ Plal

. Aluñ me fac⸗ Tihulus In

finem pzꝛo hij'e qui cõmu
tabuntur ipſi dauid/ Due

imt ommutationes Yna de bono
in malum qua coommutatus eſt a
dam - Alia de malo in bonum/ 2
de bono in meli?· qua mutaturt fi
deles per xpi 4 raz Et † hye agit

finẽ pſalmus cata dauid

iſte pſalm/ q eſt vnus eoꝝn qui de
xp̃i paſſione et teſurrectione latius
tractant monens ad laudem pzo g
mutatione fidelum ꝑ ipſum fada-⸗
/ Et pzimo pzemtur xpziſt? cla
mans ad patrem ſaluus ſieri / quia
multa patitur / quatũ ad ſe gratis⸗
ſed que alig raput ſoluit Dcðo que
ſoluenit erpomit/ ibi De tu ſcis Cer
ao pzꝛedictis malis oeationẽ oppo
nit Ego vero Quarto cötra aduer
ſarios pꝛophetat Jiat mẽſa· Quin
to diſpenſationem in arnationis
ſantti tate pꝛopoſiti aperit Ego ſum

P2
lue In finẽ pſalmꝰ ðauid
in reme moeatione ꝙ ſaluũ

fect eum dñs. Pſalmz iſte dirigẽs

Eus in adiutoꝛ ium Titu

in finẽ / id eſt in xp̃m attnbuitur da

uid / id eſt omni iuſto⸗/ qui hic loqui

tur in rememoꝛatione ꝙ ſaluũ ſectt

eum dno Vnde i hat memoeia glo
riatur / nõ in ſe ſed in deo ſalutari
ſuo / / Et p mo in pſona cuiuſlibet
iuſti petit ſe adiuuari vel ſaluari / et
malos erubeſcere⸗ Dtdðe monet le
tari bonos quos egenosdeus adiu

6

uat 2 libera

dñe ſperaui Titulus

☛*

—– — dab pꝛioꝝ captiuoꝝn Hic
pſalmus totus eſt de omendatione
gracie vt tota ſpes noſtra in deo ſt /
non in noſtris vinbus / 8 aut
filioꝛum ionadab fit hie mẽtio⸗hoe
ideo qꝛ iſte omendatur a iheremia
pzopter obedientam quam ipſe et
filij ei deo ſemauerunt Bnde 2 de

i Exultẽt letentur

pſalmus dauid ſilion iona

us benedixit eis pꝛopter obedient

am· eoß ꝑ ihere miam obiat filije
iſrael · qui pꝛopter ĩiobediẽti trina

vie taptiuati ſunt Cum vero dixiſ

ſet filioꝛũ ionadab/ adiecit coꝛum
qui pꝛimi mptiui ducti ſũt/ nõ quia

illi captiui fuerũt/ ſed potius oppo
ſiti ſunt filijs ifrael cuptiuadis pec

oto inobedientle / Sed cum de

hijs non ſonet pſalmus potiuæde

nobis ſpiritualis eſt intelligendus /
ionad ab enim interpzꝛetatux ſpõta
neus dni / id eſt qui ex volütate ſer

uit⸗ filij autem ei) ſunt / flij obedien
te ſciz qui ex dilettione ſeruiunt⸗
Qui pꝛimi aptiui dicutur/· quia ꝓ
ino bedientiã pꝛimi hominis in quo
om nes pecauerunt ſub lege carnis

captiui ſunt·. vel pzimi captiui intel

ligütur non filij ionadab p quoe ĩ
telligimus obediẽtes · ſed potius fi
lij inobedientes qui nolunt coꝛrigi /

ideo pecato captiuati // Eſt er

go pſalm iſte dauid pꝛophete qui
cntatur filis obediẽtie vt perſeue

tent 2 fuijs mobediẽtie vt deſiſtat⸗
omnes monens ne falſo de ſeipſis
pꝛeſumant ſed in gracia dei gratis
data ſpem ponant- / Ct pꝛimo
petit iuſtus a cuptiuitate in qua na
tus eſt aQ ab omnibus malis hbera
ri Stdo agit de graã dada tpe ſenet

tutis ſenij/ ibi NMe piaas Tercio
dicit aui pſone ſit g rã 2 que gratia
Deus quis ſimilie-

Ed iud au tuũ ¶ itul In ſa
4 lomonẽ Salomõ interp̃ta
tur pacificus qð veriſſime

rp̃o agruit qᷓ mediatoꝛ dei ? hoĩm

gos!
pſi
ſann

uff

Et!
lud!
en
4
ven
dect
deo
wagi
ſtt

or⸗

n
dde

po⸗
Ces

por

illo

pꝛ
poy

ittla

7

lgte
e

end
fli
tena
odef
koꝛum
tin

oppo.
oper⸗

m de
ode
dus/
n
anſer
dedeen
iunt⸗
guap
nguo
ntnis
intel
oo i
laft
ung
mſer
tegui
iue
lit⸗
ſe
d
umo
naſ
en
eſent
Cus
mta

inſa
pta
ime

pin

noe recotiliau it Ideo in eũ dirigitur

pſalm iſte quia mẽdatur ipe hit⸗
ſecundũ vtragqʒ naturam monendo

vt xp̃m verũ tegem credamus /

Et pmo agit de uidicio optando il

lud dari filio Otdo agit de eodẽ af

firmando qð optauerat · ibi Judica

bit Tercdo dicit quis et qualis ante

veniet rex ille in ſuturo iudicatur⸗
Deſcedet ſicut pluuia Quarto agit
de opibg eius Quia liberabit Quĩ
to agit de honoꝛifictia regis Et vi
uet Hexto monet oẽs laudes ei di
ere · ibi Dit nomẽ eiꝰ Deptimo ip
ſemet pzopheta deo laudes eruchu
at⸗Denedichus dominus Et mo
re pꝛinupis omibus dictis ſubſerip
tionem pꝛo tonfirmatione ſuhiat⸗
ib: Fiat fiat

ſeerũt ymni dauid filij ieſ
ſe pſalmꝰ aſaph In titulis
ſepe nomen dauid repitur ſed pter
ſolitum hit additũ eſt. filij ieſſe gð
idro factũ eſt qꝛ hit agitur de hot
ꝙ feerũt laudes vel ymni dauid nõ
xp̃i filij dei ſed filij ieſſe / id eſt iudai

ti populi qᷓ ꝑ illũ regem ſignifit
Cuig laus deficere dicitur qꝛ illo tẽ
poꝛe quo latebant ſpualia⸗ꝓ tegno
illo vbi regnabat homo filid ieſſe et
pꝛ20 huiuſ modi carnalib carnalis
popul laudabat deün regno illo

q œteris temp alibꝗ deficentib deſe

ault laus nõ dauid filiz dei ß dauid fi

lij ieſſe id eſt arnalis populi Et at
tribuitur hit pſalm aſaph id eſt ſy
nagoge fideli non ia carnaliter ſed

ſpnoliter / nec pꝛo temꝑalibß pꝛ

Vam bon iſrael Titulg de

6⁶
☛●

eternis deo ſeruiẽti · Monẽs eciam
vt nõ ꝓ tempalibus pꝛo etexnie

deü laudemg Ct pmo aſaph deſen
bens nequicia maloꝝ ditit je zelaſſe

pꝛoſpera eoꝝ tamẽ inde oꝛrectu et
wꝛrectus alios oꝛrigit Dtðo expo
nens ſuum et aliozum erroeem di
rit ſe inde reuerſum ad melius conſi
lium . ibi deo onuertetur. Terao
aperit quid didicit in ſancuano dei
Verumpta men Quarto omparat
pꝛemium teleſte voluntati ſue et ſe

arguit Quid enim michi
NT quid deg Titulq Intellec
4 vtus aſaph Aſaph hebꝛaic⸗
grere lynagoga⸗ que hit lo
quitur⸗ vnde hit apitur intellec9 ſy
nagoge / nõ carnalis iam fidelis /

que ĩitelligit ꝙ veritas venit figuries
ablatis et eterna nõ tempalia qᷓ
renda ſunt/ Monẽs relictis figune
tranſire ad veritatem Et quia qgphe
ta pꝛeuidebat vaſtationem iheruſa
lem pzopter repugnantiam quam
fackura erat veritati otcidendo xpꝛiſ
tum Jdeo hant vaſtationem ihera
ſalem lamentatur a deploeat Et
mo deſcribens euerſionem iheruſa
lem querit enuſam quare fuerit qua
ſi ammirans et onquerene a pꝛem
tur pꝛo repulſo populo et vltic nem
in deſtruckoꝛes · Secundo oſtendit
ſalutem vbiqz factam in aduentu
xpꝛ iſti. ibi Deus autem Terco q
vbigqʒ fit pꝛecatur fieri iudeis/ ¶e

moꝛ eſto H
NOnfitebimur tibi · In ſi
nem ne wꝛrumpas veldiſ

A8

p esß ſolm⸗ cantic aſaph

Pſalmo iſte qui monet ad bene ope
randu eſt cãtici quia agit de remune
tatione eterna Et eſt aſaph id elt ſi
delis ſynagoge dirigens in finẽ / id
eſt i beatitudinẽ. ne werupas vel diſ
lipes id eſt ne violes ſpem que ha
betur in Pmiſſione dei · ſit tibi cir
in eis ꝓmiſſio / vt pꝛoſpera adusr
ſa deſpiaas / 2 in dei ꝓmiſſione gau
deas⸗ Monet ergo pſalmus iſte ne
quis ſuꝑb de ſe Pᷣſumat· nec huilis
de deo deſperet/ qui liet affligatur
lerta tamen pꝛomiſſioe cõſolatur /
Et pꝛimo pꝛoponitur huĩlis qui æ
alios iuitat Otdo terretur ſuperbg
iudicio⸗ qð efſugi nõ poteſt ꝗ bi Cuũ
ncepero tempus
Otus in iudea Titulꝰ In ſi
nẽ In carminib nticim
nd aſſyz ios pſalm aſaph

ſi erigetes et ſignificant iude os⸗ qꝛ
erigũt ſe ctra xpᷣm/ip̃m ꝑſequẽdo /
ei eciam · ſicut olim alſyꝛij perſe
gquebantur indeos et eoꝝn ſynagoga
Contra quos hit lo quitur aſaph / id
eſt ſynagoga fidelis. cõſutans cos
dirigens in finem / id eſt in xpᷣm⸗

hot ĩ carminib⸗ / id eſt in laudiby

ad quas monet⸗ et eſt cantici⸗ qꝛ a
git de bonis xp̃i / vt qð illuminat⸗
et ꝙ ſaluat Et pmo frongit gloꝛiã
iudeon SDtdo dict ꝙ xp̃s illumĩat
ꝙ ſaluat · ⁊ iudicat· ibi · Illuminans
Tercio amonet deuotee ei reddere
vota · ibi Quomaã oogitatio

/ Oe mea ad dñm In finẽ
pꝛo yditum pſaimꝰ aſaph

Pſalmus iſte attnbuitur a

.—

Aſſyꝛ ij interpꝛetotur dirigẽtes qua

ſaph / ideſt congregationi fideli que
hic loquitur/a agit pꝛoyditum / id
eſt pꝛo ſeipſa tranſiliente in ſinem
id eſt in xpᷣm qui eſt ſuꝑ omnia/do
rens nil ſibi pꝛeponere/ß pꝛo eo de

ſiderab:lia a ileœbzas mundi calca
ie · et pꝛimo dicit quo tranſcendẽ s

omia deum querit inuenit Scdo
inuento deo / deliberat an ſit eum te
dopturus · ibi Anticipauerut Terco
dicit quid delberando inuenert. ibi
et dixi Quarto exponit que in mũ
do xpꝛiſtus operatur· ib: Hiderunt
8
CTendite popule meg Titu
lIus Intellect9 aſaph Hit ẽ
Lintellect aſaph id ẽ fidelis
tõgregationis· qꝛ hic hyſtoꝛ ialhter
narrata/ ĩ nobis ſpualiter inte lligẽ

da ſunt Que eni figurahter illis cõ
tigerüt · cadẽ modo nobisin te fiut
vn packa in veteri populo iudeoꝝn·

intendit monere nouu xp̃anoꝝ po
pulũ ne ſint ingrati bñfitijs dei⸗ et

eg iram in ſe ꝓPuocnt Ct pꝛimo au

ditoꝛes attetos facit · quia que v dẽ
tur aꝑ ta / pabole ſunt aH enigmata⸗
et vt maioꝛ detur Vbis ſuis rueren
ria / dĩñm loquẽtem inducit Hetũdo
ſümatim ditit que deg indels liet ĩ
gratis ſeerit Ibi Ruata Tercio di
cit que ab exitu de egipto fecit eis⸗
ner tamen reſipuerunt/ ibi Coecam
patribg Quarto diat ꝙ dilata vin
dicka deus dedit eis pꝛius que pete
bant . vt pateret eig potentia deo
Audiuit Quitv agit de vidicis dei

et ꝙ non obſtante ſimulata coꝛum
nuerſione timoze pene ſententia

ige
n
nen
indd
de
Noln
tenen
Dede
m n
Lerno
dihi
n mi
Runt

Kℳa
he
ſiel⸗
lolte
lgi
lo
füt,
n⸗
N
Net
moal
e vde
naka⸗
ucrn
tünde
glitti
rco d
ates⸗
oen/
ℳ
pete
deo
dei
um
nta

sõäsl

diuilna tempata eſt. ibi Adhut eſce

eum / Dexto dicturg plagas e
Gynti ꝓpter cos factas/wmpando⸗
mala eoꝝ beneficijs dei / dict eos

oblitos temptaſſe deũ · ibi · Quo
tiens exaerbauerut ·/ Deptimo
dicit q iundeos de egypto educhos⸗
in terram pꝛomiſſionis induxit / et

tñ iterum off enderũt· ibi· Et abgu

lite / Octauo agit de vltione ſacta
in terra pꝛomiſſionis / que eciam re
toꝛ ta eſt in ipſos/ ꝑ quos puniuit⸗
ibi/ Audiuit de? / Nono dicit
repulſis inimico a paiſſis / aliquos
ſibi electos dilcõs edificguent⸗ibi
Et reppul? Et ibi agit de tegno da
uid loo regni. in quo regnu xpꝛiſ
ti intelligitur/ qui in dauid figuca
batur regno eius xpziſti eele

ſia

Eus venerunt Fentre⸗ Ti

tulus-Pſalmgaſaph Pfal

de percuſſione ſibi faaenda per gen
tiles ſeu infideles monẽs in bonis
xpia noꝝ letari/a in eoꝛũ calamita
ting affligt / Et pꝛimo gqueritur
narrans quãta ptulerit ihꝛ k m ſcizʒ
tempoeibꝰ athyoci/ liet deſtruca na
ſuerit · ꝑ que ſigniſietur ecie perſe
cutio⸗ in qua ipſa non deficit ̊ pꝛo
ficit ·Secundo ponitur depeatio ꝓ

parte ſua contra inimice ibi Vſqʒ
quo domine · Cercio exultatiua on
Auſio victoeum/ibi. Nos autem H

bi poſt perſecutionis lamẽta ſuaui
tex exul cat eælemſia

J

rijs eſtmonium aſaph Aſaph pai

A mus iſte atnbuitur aſaph·
id e fideli ſynagoge que hit lo qtur

l

Vi tegis iſel intende· Ti
tulus n ſinem ꝓ hije qui
mut büt᷑ pſalmo P aſy

us in ſupenoeil pſalmis pzo pœi6
trepidus oeabat⸗/q am vero illumĩa

tus e conſoꝛ tatus agit de pmo ad

uentu xpĩ a de vinea eg· hoc ẽ teſ
timoniũ ſuũ· ſcʒ de xpõ mpite eigꝗ
wꝛpe⸗de rege plebe de paſtoꝛe 7
grege // Per hot goteſtimoniũ a

ſanph diriges nos in finẽ · ſczʒ xpᷣm
venturu / agit pꝛo hijs qui cmuta

butur. ſciʒ de malo in bonũ / vel de

bono in melig Et pꝛo aſſyꝛ ijs· id
eſt iudeis ontra xp̃m ſe ſuperbe et
Ttumaater erigentibg; vt comutan
dis / id 7 couertendis fit teſtimoniũ
trecte fidei· aſyz ijs id ? puerten
dis fit teſtimoniũ pfidie· // Mo
net ergo pſalm iſte in meliꝰ c mu

tari ad xp̃m dirigi ꝰ/⸗ Et pmo

ponitur depcatio pmi aduentus ꝓ
quem fit repatiua mutatio genert
humani· Setudo agitur de vinen /

id eſt ecia / oſtendẽ do quomõ ĩep

ta ſit ⁊ plecta · ibi Vinea de egypto

Eultate deo Cituilg In finẽ
P toꝛ cularnb p̃s ipi aſaph
quita ſabbati Pſalmgiſte

diriges nos finẽ/ io E ĩ xp̃m/cãta
tur ip̃i aſaph. qꝛ ſcᷣm lram ip̃e lo
q̃tur iudeis/̊ ſpu‚aliter xpianis-a

gẽs ꝓ toꝛaulanibqꝗid ? de ecije/q
Iter muſa Ptact toz ulana de

ſignat᷑qꝛ in eis p̃ſſura tribulatio
nũ pꝑ qua boni a małr diſcernutur
Habit quĩta ſabbati ſci; vt ſignifi
oietur hit agitur de baptizatis

aqua baptiſmi ſacramẽtalie aã
quinta die creauit deg ex aquis na
taulia volatllia / id eſt piſces 2 a

uea/in quo figumtũ eſt baptiſmi ſa

trametum⸗per qð tenati / alij ſuũt ta
P piſces in flucibus hu us ſecili re

mancdero, alij tancq aues ad crleſti
a tedetes // Monet ergo pſalm9

ſiſte ut ptꝰ bapuſmum ſpꝛetis terte
nis mẽłte ad eleſtia Aſcendamus⸗
Et pꝛimo quaſi moſita hbi ymagi

ne aiu da ſolẽ epm tatis eledos ad

elebꝛitatem incitat · oñdens quid e

is in ter huiꝰ ſeculi p̃ſſuras agendũ

ſit · Oe aundo repꝛobos redargult /

bi⸗Audi popul9

tulue Pſalm9 aſaph PBlal
mus iſte fit aſaph / id eſt ſy

nagoge q hit a xpõ vel a pꝛophe

ta redarguitur / qr deum oꝛpaliter
vidit. a tamẽ eũ non agnouit· mo
nens / vt ſaltem nũt tredat xpꝛ iſtũ /
quem tunt in medio ſui vꝛdit / verũ
deum fuiſſe 1 homin? · // Et pꝛi
mo nũciat deũ ſcðm humanicatem
in ſynagoga ſtetiſſe / a ſibi cõtrarios
redargu. t Dedo monet intellige
re xp̃m eſſe deum⸗ liet pauꝑ ⁊ ege
nus ſuerit⸗/ qd tamẽ eos non feaſſe

aſlent · ibi· Judicate · Tercio dicit g/

perierũt a a eleſti gla eciderut/ qꝛ
gratiam adoptioĩs filioeum dei ne
glexerut quam eis xpus exhibuit
ibi. Ego dixi dij eſtis

lus Catiũ pſalmi aſaph⸗
Nit loqt᷑ aſaph / id ẽ fidek

ſynagoga puidẽs m! in maieſta

Ü—V——

Eus ſtetit in ſynagoga Ti

Eus quis ſimik tlbi⸗ Titu

te iludiaturũ / qui in humilitate iud!

atus eſt- ꝓ qð deterret iiquos a

ſecucõe bonog/ quos multis modie
affligüt in pñti/ marime tẽꝑe anti

xpꝛilti 2 bonos monet ad patiẽti
am // Et pꝛimo Poſito terroꝛe
futuri i iuditij deſcribit maliciam ini

mitp / vel iniquon Decudo agit de
vindeca eon⸗ bi; Fat illis, VBbi nõ ẽ
optatiua oꝛatio- paophetica pꝛe

nungatio.

Va dilecta⸗Titulgn ſing

tnbulatio nũ Que bñ dimtur toꝛcu

lannge ſicut fruchg vue / vel oluue in

toꝛ culari emanat: ſit in Plune etcĩ

arum merita ſcõꝝ patent/ que ĩ pa
& latebant quos monet pſalmqad

amoẽ eternoeum // Et pꝛimo a
git de ineſtimabil deſiderio eterne

dom)/ · ad quã mũ admiratiõe ſuſpi

rat Decũdo dicit quo aux lio ad do

mu dei veniat· ibi· Heat vir Ter

rio oat humiliat ſe pꝛo ĩpetratio

ne ibi⸗ Dne deus
CEnediriſti Sñe. Titulg In

finẽ filije choꝛe p̃e- NHit a
AYgit de noua bñdictione da
ta filüjs choee · id eſt nob xpiĩanisꝑ
pꝛ imũ xpi aduentũ / Et pꝛimo
maledittioni ade oppanðs bñditti

onẽ xpi agit quo per ea fit auerſio

ſeu remiſſio iniqtatis n Hetcũdo a

ni de auerſiet i ire ſue ihi Mitigaſt

pzo toꝛ uulanba filijs choꝛe
2 pᷣs · Pſalm9 iſte dirigens
nos in finẽ⸗ id eſt in xp̃m· ꝓPonit
ſuijs choet / id ? xpi in caluaria truti
ſfixi Nabit pꝛo tozaularibid eſt a
gene de ecxijs in quibus ſunt p̃ſſure

N

ſoeti
tipe
lmod
moa
ne
ſiſvi
do
u
teto

Uain
Hia
d
niep
m
ſdirt
uerſo
idon
„
igaſt

tleſia⸗rut
triũphat ĩ elis/ ideo diat pſalmus

Tercio dicit vñ het ſclat 1 P quẽ ſi
. N ant 2 que illũ bona ſequantux ibi⸗

Audiam .
Mclina dñe Titulg Ozatio dauid⸗
Vit eſt oꝛo dauid / id ẽ xpi ĩ foꝛma
ſerui:qui oꝛatur a nob in ſoꝛma dei
Oꝛat eĩ ꝓ nob vt ſacerdos noſter⸗
oeat in nob vt caput noſtrũ/ oat᷑ a

ſtractio Vñ hit nos monet ad oꝛo
nem⸗a hit lo quitur xp̃ᷣs nob⸗⁊ noe

in ip̃o⸗vt vox iſta capiti gueniat et

ꝛpꝑi ⁊ mẽbꝛis, // Pꝛzimo ergo
oat deum pꝛem/a ſeip̃m ĩ ſfoꝛma
dei · ꝓ ſeipſo in ſoꝛma ſerui/ deinde
cõtludit oẽs getes adoꝛaturas . SDe
aundo oeat pꝛo omnibus adoranti
bus ibi · Dedur me Tercio pꝛo ſe⸗

ſpecialter mentionem faciens ſue

paſſionis a reſurrectionis ibi · De
WBndamẽ ta eig Titulg⸗i
lijs choee p̃e cantic· Nit a
git de cleſti ihꝛl m / id ẽ et

9pars militat ĩ terris/ ꝑs

cãtici Pſalm· qꝛ agit de ecia ſcðz

pñnite m ſtatũ· vbi agit opera cãtia /

qꝛ agit de ea ſcm ſtatũ ſutun vbi

exultabit · wonitur fuijs choꝛe /

id eſt xpĩi.vt ipſi habitent in ſyõ / hie

per ſpem⸗ in ſuturo ꝑ ſpeciẽ //

Monet ergo pſalmus ad amoeẽ oe
leſtis ihꝛł m· Et pꝛimo p̃diat illa
filjs choꝛe / quaomẽdat ꝑ füdamẽ
ta/ p poꝛtas/ꝑ ſamã / vt eisaugeat
affec / Secũudo iße dñs agit de
eadem ihꝛłm/ ibi Memoe ero⸗Ter
Lo tangit de ſutura beatitudine ibi

nob vt dez nz Eig at oꝛo ẽ fideliu i

Hicut letantiũ

Omine deus ſalutis mee.

TitulꝰCatiũ pſal mi ſili
is choee in finẽ ꝓ melech⸗

ad reſpondendu intellcus eman iſ
rahelite / vel eſraite Titulg ex ſupꝛa
dittis patet; niſi in eo quod ibi dici
tur pꝛo melech qui interp̃tatur cho
rus Vt ſit ſenſus ꝙ pꝛo thoꝛo letati
um eſt iſtud catidim · ð ideo cãti
cum dicitur/ qz het hit de paſſione
xpi agatur/ tamẽ letus finis paſſi
onis oſtenditur⸗ Et dicitur catiaim
pſalmi:qꝛ monet ad bonam opera
tionẽ- ſciliet ad imitationem paſſi

onis xpi.a ideo dirigit ĩ finem⸗ id

eſt in xpziſtum. vel in finem aleſti

um p̃mioeũ, Canitur aũt pꝛo me

lech id eſt pꝛo ch oo / hot eſt in con

coꝛ dia caritatis · ad reſpondendum

id eſt vt xpõ canenti per choꝛum reſ
põdeamues ipſum imitando gra
cias reſerendo Et hit eſt intellecus
eman irrlite / id eſt ſpualiter deum

vid entis Vel eman iſraite / qui iter
