lomonem ideo ait pſalm Miſi do

minedificauerit domũ Quaſi die
tet ꝙ nõ in illo ſicut neè in quouis a

lio hoĩe ſpes ponenda eſt ß in deo

quia ille ſalomon ccidit qui templũ
edificauit/a vſqʒ adeo amoꝛis muli
erum illa queatus fuit / vt ydolis a
mulieribg ſacrificare oogeretur/ Eſt
ergo hic canti graduu ſalomonies
id eſt le tica de aſcenſu id F ediſicati
one a puectu temph ſalomonis/nõ
illig materialis ſed ſpuͤalis. id eſt et
cleſie qua xp̃us verus ſalomõ edifi
tauit · / Et pmo dooet quo aſcen

.êêõl

Ili dñs Tituly Canticim

octauus gra dus vbi agit ☚
Nrtienter

dentes ſe habere debeant ſe z vt diſ
cant ꝙ ſpualis ediſicatio euis aiſ
todia / no niſi in deo eſt / 2 exaltatio

in ſuturo / non eſt niſi poſt huiliato
nem Hecudo dicit que ſit her dita e

q quo olleca; ibi Ece hereditas⸗
N Cati omẽs Monus grad
eeſt- vt caſte timeat᷑ ille pa
ciſiais qui ſolus edificat cuſ

ı
todit exaltat Et pbona timẽtis e
numerat Hecudo eidẽ bona optat
bn dictionẽ poſtulat:ibi Dnditat ubi

Epe expugnauermnt⸗ Dec
mus grad eſt vt qui caſte
ſerat⸗qð nut expedit ecrie in
ter malos quos ipſa ab abel tolera
uit· ideo hit monet ad patientiã Ct
pꝛzꝛimo oſtendens quid a malis tule

nt / gſolat ĩfirmos Dtdo agit de te
ꝓbatioẽ ꝑ ſequẽtiũibi:Dñs iuſtus

E pꝛoſundis Vndecimus
ggiraddeſt / penitentialis ſup
plitatio Qui bene poſt pze

.

dictos grad? ponitur. qꝛ nec timẽe
deu net oĩa patiẽter ſerens/ dignüu

ſe penitus ſentit xp̃o/ quia in oꝛpe
nullus ſine peœo eſt/ ideo monet ad
pniam // Et pꝛimo penites beni
uolentia captat a ſua ꝑpſona miſera
a iudicis miſericz dia/ vñ ſperat
magna Hecndo ponit᷑ leta gcluſio
m crtitudine venie ibi Speret iſrk
Omie nõ ẽ exaltatũ Duodeti
m grad eſt huilitas pfetta /
qua hit int9 extra ſe habere oñdit
Et pꝛi no pꝛoponẽs ſe humilem/
penãaã indicit non huili · Decudo ſuo

exẽplo ad ſpẽ monetibi Spet iſrł

.

deu timet pꝛo eo omia pa

Po

uid
lit
ded

ie

i
aldt
de⸗
Ds
od

–

Emẽto dñe dauid. In hoe
xiij · gradu iam humilis 2
maſuet9 ſatagit de edifica
ne ſpualis domus dei / ſicit 2 da
uid ſect qui domũ deo edifimte vo
luit Et pꝛimo ondẽs votũ edifican
di domũ / pꝛecatur vt imp leat · De

uido oſtendit domũ edificatã / 1 v

bi a pz emtur vt exaltetur/ ibi Ete
audiuim Terco ditit ꝓmiſſioee
dei factas edificate ſyon· ibiʒ urauit
dñes Et loquitur dauid in ſua vel ĩ
totius xpĩ ꝑſona de ed ificatiõe ſyõ põͤ⸗
id eſt exleſie
Ce bonũ Grady xiiij⸗
aaritae pximi qᷓ faat fra

res habitare ĩ vnũ· a ẽ hic
gſalmzathomd vid ẽ ſine diniſiõe⸗

vbi aaritas omendatur que mentiiũ

diuiſionẽ nõ admittit · Hit ergo uuſ
tus de caritatiua fratrũ ohitatione
Ce nũt· Grad xv.ẽ cari
tasdei de qua hit agit ſicut
ſup de caritate Pximi · Et
pꝛimo monet fideles bñdicere deũ⸗
Serũdo optat eos bñdici a deo ibi
Oñdicat / Et nota ꝗ; ſupꝛa hoetat
Plures bñdioere vni hit vero vnũ
Patur benedici dicens ſingulanter
Bñdicat te /qꝛ ſi plures ſint/ tamẽ
in vnũ ſunt / 2 ſic vnitati guenit bñ
dickio / qᷓ eſt uiſti aſcẽdẽtis ſuꝑna re
müuneratio
Audaote nomẽ dñi· Titulg
alla Poſt grad qᷓ ducũt ad
eternitatẽ congrue ponitur
ala vt etc ia deũ laudet/ cui tale mu

n paratum eſt· Et pꝛimo monet

heta deu laudare Iter eig pot⸗

tiam enumerans eig magnalꝛa De
cũdo ydoloꝝ cultozes redarguit⸗ ibi
Dimulachza · Tercio oỹs oedines

monet ad laudem deo cleb⸗ adam

ihi/ do 9 iſr⸗
Onfitemĩ dño Titulg alla
Plal⸗ iſte dei laudẽ atinet /
maxie tñ eig miaz omẽ dat
Et pmò magnifſictiã 2 totiꝰ oebis

gditionẽ exponit Secũdo dicit que
in egipto? gente iudeoꝝ deg in figu

mn ſuturoeum fecerit· ibi Qui pergiſ
ſit Tercio agit de xpianis exponẽe
s data ibi/ Et dedit terrã

qnhe hit Jyuter iheremia⸗
id lamẽ tationẽ iheremie

8 Ian agit de captiuitate iudeoꝝ quade

fleuit iheremias ĩ ĩ figura nri q ſpua
liter captiui tenemur Hit enĩ in iſta
babilonia / id in gfuſioe huig ſeculi
nõ vt ciues habitamg ße aptiui tene
mur // Monet ergo p̃s iſte nõ cõ

ſoꝛ mari huit babilonie / H in ſuꝑnã
ihꝛłm ſuſpirare · Pꝛimo ergo gpha

in ꝑſona captiui / deſiderio patrie la
mẽtantis mptiuos ſua mala flere
net inter mala obliuiſci ihꝛl m ĩdu
rit ? Decũdo cõtra hoſtes ad deũ ſe
Quertit 2 ouertendũ eſſe ondit/ ibi⸗
Memoe eſtovbi oꝛat ꝓ eoꝝ puniti
one qui edificatioĩ ihꝛł m aduerſat
Onfiteboe tibi⸗ Titulg p pe
ipſi dauid id eſt xpõ· Cap
tiuus qui ſupꝛa fleuuerat ſe
dens ſuper flumia babilonis⸗ iam
quaſi reedificata ihalm a quaſi fat
tus gciuis ipſius exnitane xpꝛiſtũ

per fluia · Pſalmgẽ dð

laudat // Et pꝛimo bñſicia ſibi da
ea amendat . Secundo quo hec ad
omnes dilatentur optãdo indicat⸗
Omie pbaſti. Titulg In ſi

nnsẽ pᷣe dð aͤſie pſalmꝰ ꝓfũ

vñ obſcuriſſimq ẽ/ loquitur at hic
totis xp̃s tanqꝙ; vnũ wꝛpꝰ ex ipſo
q eccia⸗ quicquid ergo hit loquitur
ex pſona ſuſcepte carnis / hoc ad
caput ptinet/ qð iam aſcẽdit in elũ
q ad mẽbꝛa que adhuc pegrinatur
in terra ⸗ Quatum vero ad mẽ bꝛa
loquitur ĩ ꝑſona ſuperioꝛis captiui⸗

qui iam ſpe in iheruſalẽ reſtitutus /

me moꝛ diſceſſionis ſue in qua deũ
latere nõ potuit / deliberat ab eo nõ
eſſe fugiẽ du· ad eũ ꝑ eũ ab irato
ad plamtũ conſugiendu⸗ hot dicit
ex ꝑſona totius humane nature te

uertetis ad deñ / tanqᷓ ex vo pꝛro

digi filij / de lõ gin qua regiõe redeũ
tis ad pꝛẽm // Pꝛimo ergo agit

de notitia dei / que gp̃hendit oĩa o
pera reuertentis / qᷓ quaſi ogit eu q

latere nõ poteſt/ reuerti ad deũn De

fũdo dicit non eſſe a deo fugiẽdu / H
ad ip̃m · ibi · Quo ibo Tercio doct
qu anta ſit exultatio reuertenti ad e
um⸗ ibi Confiteboꝛ· Quarto apit
quo ei mali non noœant⸗ ibi Di oe

udens pœ½⁹bksssssss
. nipe me dñe Titulg. in fi
— nẽ p̃s dauid · Pfalmiſte
diriges nos in finẽ / id ẽ in

eccie inter malos laboꝛates qa cõtra

—

ditate miſterioꝛu pleng é⸗

xp̃m / dauid qui loquitur in p ſona

Et pꝛimo pꝛoponit qui hoſtes que
mala mouẽt/ opponẽs eis pꝛeœs
Stdo dicit ꝗqð auxiliuũ habeat gtra
mala⸗ ibi · Dixi dño·/ Tercio aperit

nt mala iimioz ibi· Caput⸗

ue ſi
2Etera

Omie tlamanui. Titulg ̃e
dð · Ppus por totum hunc
plalmu loquit᷑ ſiue in ſua
ſiue in ꝓꝑſona mẽbzꝛoꝝ Et pꝛimo in

perſona hoĩs pœis circuuenti a ĩpli

cati oꝛat vt audiatur / ſubdens a qui
bus maxime vult liberari · Decũdo
dicit ꝙ̈ a iuſto oꝛrectus / ſpernet fal

ſos laudatoꝛ es ibi Coeripiet me

Oce men Titulg Intellcũs
dauid ũ eſſet in ſpelunca⸗
oꝛo dð ait cũ eſſet dauid ĩ
ſpeluca ad lram maiſeſtũ eſt· Ipſe
enĩ ſalutẽ ſugiẽs in ſpelũea latuit⸗
de quo tñ noõ hit agitur / de ſigniſt

cnto / dauid eni ſignificat xpziſtum/

ſpeluaa vero carnẽ / vel ſeallum / vel
ſepulchꝛũ Dauid in pelũca / xpꝛ iſt
mũ mẽbꝛis eſt in ſeculo / vel in carne /
vel in ſepulchꝛ o) deo hit eſt intellet
tus dauid . id eſt totig xp̃i quẽ tunt
habuit / 1 hit eig oꝛatio / Et pꝛi

mo ponitur oratio gtra mala Secũ
do agit de fine maloꝝ/ ibi Clamaut

Omie exaudiTitulg p̃s dð
qn pſeqbat᷑ eũ fili ſu ab
ſalõ· NHyſtoeia qᷓ hic tãgit
nota eſt· de qua tñ hit nõ agit᷑ ß de

ſignato. dauid ergo xpm ſignificat

wzpꝰ eius / abſalon vero iudam
vel perſeaitozes vel pꝛauos motꝰ
Sigcut ergo abſaloõ dauid / ſic iudas

ꝑleoutꝰ ẽ xpᷣm/⁊ falſi krẽsꝑſequũt᷑

crp

aie
beati

Ma⸗
di
e
llt⸗
nſſt
um!
vel
ſg
ene/
ſer
mi
mau
ßed
ſga⸗
tie
ſe
ſat
dam
ot
das
uüt

wꝛpy eius ſcʒ eleſiã⸗ vel ii illiciti

mot aut larnis deſideria / vnuquẽ
qʒ fidelem· Et ad hec pt applicari
pſalm9 cui intentio eſt monere ad
pniam // Et pꝛimo per exoediũ
mptat dei beniuolentia · Seaindo
narrat mala ſua/ q;d gtra egerit⸗
ibi· Quia pſecutus Tercio ponitur

deptatio uſis gfirmata ibi ⸗ Ve

loqter exaudi · Quarto ponit᷑ leta
contluſio· ibi · Dpus tu9· Vñ i hoc
pſalmo ſicut et in alijs pſalmis pe
nitetialibus talis eſt foꝛma⸗q a la

crimis incipitur/ et in gaudio finia

eſt. ne de venia quis deſperet

Enedcũs dñe· Titulꝰ·p̃e
dð ad golya Pfalm iſte ẽ
dauid gnhete qui hic loqᷣt
in ſua vel in tot xpi pſona hitus
ad golyam / id eſt gtra golyã figura
lem ⁊ ſpũalẽ/ſcʒ ontra dyabolum⸗
qa hit agit dauid de ſua figurali et
miſtica xpi victoꝛia:/ pzo ea gracias

agens // Et pꝛimo agit de vico
ria; ſcz ꝙ dauid vicit golyam/ ſpũa

liter ipſe cũ alijs ſanctis dyabolũ⸗

ꝗ̃ victoꝛia tota inde eſſe diciturx/quia

xpũs de eig ſemĩie venit vincete ſip
biam müdiẽ dyaboli · vñ aduẽtum
eig pꝛemtur-·/ Secundo ſe pmit
tit xpõ victoꝛi cãtate / a per eũ p̃a
turx liberari ab hominib malis / qui
beatitudinẽ putant in terrenis ibi⸗
Deus canticim .
FBaltabo te Titulg/ Lauda
llo ſp̃i dauid Hit p̃s bꝛeui
ter otinet que ĩ diuĩs ſcrip
kurs ad laudem der / late diſfudun

vin quo nonuem modi laudis diſtin
guuütur ex quibg omnis laus dei ſu
mitur vt in fra dietur / Ad huig
ãt pſalmi p̃mnia⸗ ſequẽtes pſalmi
pertinent / qui e iſto vij ſunt / vt en
ſeptẽ pſalmi pnieita a ſeptem pſal
mi ſunt laudis In quibg ſufficienter
deꝰ docuit / quo velit laudan / ne q̃s
in eius laude errrare poſſit / Eſt
ergo ſenſ tituli / hec laudatio ſit ii
dauid id xpõ qui de ſemĩe dauid
natus eſt . Et pꝛimo p̃mittit ꝓgha
generaliter laudẽ Decũdo oẽm lau
dẽ dei / nouẽ modis pfiabsda eſſe oſ
tendit / ibi Generatio Tercio eadẽ
explicat latiꝰ / ibi Miſereaẽ / No
us enĩ ſunt modi laudis / ſcz opatio/
potẽtia / mag niſientia / ſeĩitas / mira
bilia / virtg ternbilum/ magnitudo /
me moꝛia / iuſticia / que hit explicat /
pꝛius bzꝛeuiter poſtea latius / et ex
hijs quaſi ex ſemĩbg oĩs laus trahit

1 Auda aia mea Titulgalla
Vox iſta ẽ quaſi muſica ſa
Mutaris/ armonia oleſtis⸗
laudẽ dei expmẽs ⁊a ad ea amonẽe
Et pꝛimo Inheta / ſibi quaſi oꝛbg la
quẽs / ogſulit laudate ne in vanis o
tieturx/æ quaſi acquieſcõs .ſilio/ aſſe
rit ſe laudare ibi vbi poterit plene
Setũdo alios monet nõ ſperare in
hoie / ibi Nolite onfidere Cercio do
et omnẽ ſpem in omnipotenti deo
ponẽdam eſſe / ibhi Heatus au⸗g
PR

1
— .

Audate dominũ quoniant
bonue -Titulus alleluya⸗
Dit agit ꝓpheta de laude

dei⸗ monens laudare colligete iſek /
id eſt oongre gatem eciam⸗ Et pꝛi
mo oſtendit quos colligat / 7 quo⸗
Haeuũdo poſt pꝛedicta quaſi adhut
herentes 7 dubios increpat oſten
dens vnde poſſüt laudate deũ ; ibi
Pꝛecinite⸗ vbi docet ꝙ ex humilita
te onſeſſionis debet pzocedere vox
laudis
Aunda ihꝛl m dñm Titul3
S Aggei zacharie alla Hie
ſez agge

alla id eſt laus dei / laus
tione iheruſalẽ celeſtis/ quã illi pꝛo

i2 zacharie· id ẽ de repara

phetiee pdixerunt / 2 P ea deũ lau

daueruũt ſub figura Et facit pſalm
iſte in nobis amoeẽ future iheruſa
lemquam multipliciter omendat⸗
CEt pꝛimo diat bona future ihe
tuſalem / pꝛo eodem capit iheru
ſalem ⁊ ſyon / gpter interp̃tationẽ
guenientem ihꝛb m enim interp̃ta
tur pacis viſio/ ſyon vero gtempla
tio · Secuũdo diat que bona hit dan
,„ Audate dum de eelis Titu
lus alla Aggei et zacharie
Huig tituli ẽſꝗ patet vt ſu
pꝛaHic aũt pſalmꝰ/ ꝓ paucoꝝ cõ

—

memoeation? / vniuerſam creaturà —

monet laudatre deũ· Et pꝛimo ad

laudes hoetatur celeſtia⸗ Seamndo

terrena⸗/ ibi TLaudate dñm de terra⸗
omĩa enim laudat deũ / vel in ſe vk
in aljs⸗ Süt quedam que hñt ſpi
ritum laudandi deũ / laudat in il
lo affectu quo illis plaet deꝰ Que
dam vero nõ hñt intellectũ· quia
ipſa hbona ſunt / per ſe quidam non

laudat ſed ab ipſis / per attendẽtts

ea/ laudatur deg/ ita quo dammo
do laudant / quia de illis naſcitur in
nobis laus dei

(ane domino canticã no
uũ. Titulus Alla / Pit⸗
omnes creaturae quas pziue mo
nuit laudare deum eo ꝙ opera eius
ſunt hit ſpalius iſrahel inuitat ad
nouum canticim pꝛo nouitate ſibi
facta / aue eſt mirabilioꝛ dei operati
o.· het eſt ſanttificatio iſ rahel id ẽ ee

cleſie catholice / noua ſcz redemptio /

q noua pzomiſſio eternitatis / pꝛo
qua debetur nouũ canticim laudis
Pꝛimo ergo multis modis monet
laudare deum qui beniuolus eſt et
benefiais Decudo agit de gaudis
ſcõz um a poteſtate/ibi · Cxultabũt
ſancti· Et ne putetur hant poteſtatẽ
ſc liet indicaãdi ſolis eſſe apoſtolis⸗
in fine addit Gloꝛ ia het eſt omni
bus ſanctis eius ſciliet o mnibꝰ ꝑ

*

teli querunt

Audate dominũ in ſanctis
eius⸗Titulus Allelupa⸗
77 Pſalmo iſte eſt tercius eoeum
qui eſt ſine diuiſione · ideo athom
dicitur / in quo intenditur vt laudet᷑
deus / quia ongregauit ſanctos / et
depoſita mortali fragilitate ſue y
magini reſtituit / 1 iam onfoꝛ mes
gloeie ſue / in beatitudine lomuit⸗ qui
gloꝛifinti ſine ſine laudabunt / et

in hot tanqᷓ in culmine diume lau

dis omnios pſal modia perductur

ſectis qui pꝛo xpꝛiſto terrena omĩa

Quomodo aut plene laudate
debeant per ſimilitudines miſticas
oſtenditur · VDec enim inſtumenta
muſica que hic numerantur ad ym
nos nuptiales pertinent / ſed per ſi
militudines ſpuũales non perꝗpꝛie
cates wzpoꝛal es referuntur ad lau
dem in ſanckis dei Vñ bene in fi
ne cõtludit · Ois ſpiritus laudet do
minũ / qꝛ ſpuũ‚aliter deus laudand
eſt Cui ſit laus ? gloeia in ſecula ſe
culoꝛũ amen:

¶ Expliat verbum abbꝛeulatum
ſuper libꝛo pſalmoꝛum a domina
petro de allyaw cmeraañ eỹe

mu.
1e
ain,
me
Finej
aun/
fnned
. toſt/
Neop⸗
. lumz
ce

.
3 2 de
5
— 3 “
3 .
— „ . ðòð
, „ 4 – = S

Inapit deuoen medieatio domi

m petri epiſcopi am emeſis ſuper
pſalmũ In tedomine ſperaui⸗ non
conſundar in eternum: in iuſticia tu
a libera me⸗ Inclina ad me aurem

erret me domine de
us med / terret me ni
mea/ terret 21 moꝛs
mea; Terret vita me
a⸗ quia infruttuoſa
et ſterilis Ttrret moꝛs quia do

loꝛoſa a hoeribike Terret pñs vi
to⸗ quia vaala bonisTertet moees

futura:quia plena malis Neu me
miſerum terribilis eſt pꝛeſens vi
ta. terribilioꝛ moes tranſitoziater
ribiliſſima mozs eterna⸗ ideoqʒ vi
uere erubeſco et non pertimeſco⸗
Et dum tedet animam meam vite
mee amplius tedet et piget moꝛ

tis mee Quid ergo ? Munquid

ideo deſperabo? Abſit Ded diam
acuim pſalmiſta dauid · In te domi
ne ſperaui: non tonfundar ineter
num ⸗Conuenit timoei ſpem iun
gere Congruit ergo timoꝛi terroꝛi
qʒ meo pſalmꝰ iſte· cuig titulg eſt · in
fine p̃s dauid pꝛo extaſi O me feli
lem / o terqʒ quaterqʒ beatum⸗ ſi in
fine dierum meozum cum ſãcto da
uid hũt pſalmũ mantare valea pex
toſi / hot eſt pꝛ'o pauore malozum
meon vt ſi ſicer mala mea paued / ꝙ de
bona dei mia non diffidam · Sed

ſit afſit humana turbatio / vt non ab

ſit diuina cõſolatio e a de malis
meis pauens timeam hot meum

zeſt⸗ ſed e bona ſperem / donu dei ẽ
‚HVtinam ergo extaticum terro
rem⸗ vtinam terrifiim timorem ti

midũqʒ pauoeem meum / ſpes mo

deſta omitetur⸗ tempet: vt ſit die
re audeam In te domine ſperaui et
bene i in te non in me / non in mea ß
in tua virtute peraui⸗ quippe quia
maledictus eſt qui onßdit in homi
ne Quia conſuſus eſt qui ſpem po
nit ĩ humana potentin ſeu virtute⸗
ideo quia in te 7 tua diuina virtute
ſperaui, non onfundar ineternum
Quid eſt ineternum non fundar?
niſi quia eternam confuſionem non
paciar? Eſt enim tempoꝛzalis que

dam conſuſio que valde pzodeſt⸗ il

la videliet perturbatio animi conſi
derantis pecrata ſua⸗a ex con ſidera
tione hoꝛrentis / et ex hoꝛroꝛe eru
beſcentis et ex erubeſcentia oꝛngẽ
tis · Nac igitur aupio deſideroaz cõ
ſundi⸗ vt ab eterna onſuſione vale
am hberari⸗ ideog; ſuppliater de
pꝛecꝛz· in iuſticia tua libera me Ve
ve et iterum ve michi domime / quia
non in mea ſed in tua iuſticia potes
me hberaren, quia meam non inue
nis niſi ſuperbam et falſam et il
li ſimilem de qua ditcitur ignoꝛ ates
dei iuſticiam et ſuam volentes on
ſtituere/ iuſticde dei non ſunt ſubiecti
SDi ergo attendis ad in ſtitam me
am dampnes me⸗ ideo in iuſticia
mea non liberas · Nam iuſtica ho
minis eſt/ qua ſuis viribus putat ſe
iuſtificari / non⸗ tredens gratis ſaluari
Abſit a me due abſit a me het iuſti
aobſecro / heu vend/ iuſtica ſeuiſſi⸗

contra ee ſerens arma Dit ſit in me

pon illa humilis onfeſſio gracia
dei ſum id qð ſum · Quate gracia?
Quia gratis data Quare gratis da
ea? Quia merita mea non pꝛecſſe
runt ſed beneficia tua pꝛeuenerunt⸗

NPec inuenit in me gracia tun meri

a beatoꝛ ũ que ozonet. ſed demeri
ta maloꝝ que dampnet· In hac er
go iuſtica tua / in hat gracia michi
rratis data⸗libera me Quia hec ſo
la liberat du iuſtiſicat impiñ a ſua ĩ
pietate⸗a iniuſlum a ſua iniquitate

guertit· Dz qꝛ ſpes que differtur

affligit aim . nõ ſatis puto dickũ eſ
ſe. in iuſtitia tua libera me / niſi iterã
feſting ſubiciam · Inclina aurem tuã

michi⸗accelera vt eruas me Habes

dñſie aurem iuſticie⸗ habes aurem
mie de quibus vir iuſtg ait · Verba
mea aurib ætera⸗ Ego vero pet
cntoz indigny petere nõ p̃ſumo vt ĩ
clines michi autem iuſticie tue⸗ qui
a illa eſt de qua dititur · SDeim qꝛ
pecatoꝛeo dey non audit⸗ß inſtan
ter ſupplico a ſuppliciter oo / vt ĩicli
nes michi aurem mie tue / qꝛ illa ẽ
que peccatoꝛes non ſolũ audit ex
audit . Ideo tibi cantat etcia/ pecaa
ꝛes :ie rogamꝰ audi nos/Inclia
ergo aurem mie tue mithi miſero
pcori / quã aliqñ pœoeis redẽptii
one ſit ĩcliaſti· vt flliũ tuũ vnigeitũ
curnẽ mitteres / a in moeſẽ daree
O iᷓ; a ſuit miĩe ĩcliatio het tãta di
uie blimitatis huiliatio In hac er
go magna miĩa tua / Accelera vt eru
as me⸗ a magna miſeria mea YBt

mas me non ſol a miſeria oulpe / H

a miſeria pene / vt non ſolum a pet

catis / ſed a penis quas pzo hijs

merear eripias Et ideo acrelera aa
magna eſſet pena mea traditastua
NMam qð intardum eſt et longũ in

oculis tuis / bꝛeue eſt et momenta
neũ⸗ quia mille ãni ante oculos tu

os / quaſi dies heſterna que p̈terijt⸗
Jam vero attendere / lam attẽte me

ditari libet quoꝛſũ tendat et qnãtũ
gradatim aſcendit humilis oeatio⸗

Pꝛius eni petit vt liberes et a ma
lis eruas deinde vt a malis ereptũ
ſalues/q ĩ bonis pꝛotegas Eſto mi
chi inquit in deũ pꝛotectorem et in

domü teſugij: vt ſaluũ me facias O
deus eſto michi in deum / o pꝛotet

toꝛ eſto michi in pꝛotertoꝛem · hot
eſt:pꝛotege vt deet te/ pꝛotege me

ſeruũ tuũ vt deet te deum meum⸗
Eſto michi pꝛotectoe piꝰ/tu qui es

omnipotens deus Et ideo Eſto mi
chi in domũ reſugij· quia ad te om
nipotentem reſugio / in te manere lin
piens/ego ĩpotens qui peritlitane
in me ſubſiſtere non valeo O dom
reſug / ſunt qui ſugiunt a te / lim ta
men te effug ere non poſſunt· quo
cũqz diuertant / deum tratum inueni

unt vt ſcriptum eſt · Quo ibo a ſpũ
tuo ⁊? a quo a fatie tua fugiam? Mi
chi ergo nithil teſtat niſi ad te cõfu
gere⸗ auius orulis nithil poteſt late

re Hit itaq; michi domus refugij⸗
vt in te ſaluũ ſacias me⸗ nam in te

ſolum poſſum quietari⸗ in te ſolum
poſſum ſaluari· et in quietum eſt o⸗
meum / donet quieſcam in te/ ideo

autem te et non alium quero ideo

„

ad te et nõ ad aliũ fugio⸗ideo in

nõ in aliu manere 2 quieſcere cupio
Quia tu/2 nõ 5 aliꝰ / es ſoꝛ titudo me

a 7 refu giũ meu Et ideo. Pꝛopter

nomen tuũ deducœes me et enutnies

me O ſoꝛtitudo mea / o reſugiũ meu

ia ſpes mea treſcit in te / non in me⸗
Quia ꝓter nomẽ tuũ nõ ꝗpter me
ritum meum / et vt nomẽ tuum gla

rifiotur dedues me⸗/ 7 dux meus e
ris ne aberrem a te/ 2 enutries me⸗
Ac velut nutrix michi eris / vt refic
ar a te in te Tu es em panis qui

angelos paſcistu es qui nos pane
angeloꝝ paſcere et nutriri Emittis⸗
ſß vt hot facere poſſis/ materna mi
lerioꝛ dia vteris / et nutricis moꝛe⸗
nobis ꝑuulis lac non eſcã infund s
Solet enim mater puulũ nutrics
eſcam quam manducre nõ eſt ydo
neus per carnem traicere / vt inde

lac poſſet inſundere puulo . Dic ti

do mine teipſum qui es panis ange
loꝛum · vt lat nobis faceres / arne in
dutus veniſti ad nos · vt grandi ci
bo angeloeum ĩ lac couerſo / alamur
ꝑpuuli · at tandẽ eodem refician ur
validi · O vtinam hot modo enutri
as me / qui velut puulus hum liter
peto refici a te Facies dñe facies hoe
omnino. ſi tamen humtliter peten
do pie ꝑpſeuęauero⸗a ideo iam quo
dãmodo ſpe ſecurg affirmate aude
o; Edudes me de laqueo quem ab
ſconderunt michi: quoniam tu es p

techoe meus O domine deus⸗ quia

tu es vere Piectoe meus · ideo de tu
a ptectione cõfiſus / in te non in me

ſpero ꝙ deduxs me de multiplia

laqueo quẽ abſconderunt michi ve a
rij aduerſarj mei; muͤd videlh æt⸗
maro atqʒ dyabol eu me hiʒ mag
ni aduerſariz ſunt · 2 qui michi mul
tipli vm laqueum abſconderunt Eſt
enĩ laqueus gule / luxurie / auaricie/
ſuꝑbie / inuidie / ire / 1 laque? accidie⸗
et vt bꝛeuiter dichm eſt vbiqʒ 2 vn
diqʒ la que laque a dextris/laque
us a ſiniſtris A dextris / laque? pꝛoſ
peritatis a ſiniſtns / laque) aduerſi

tatis Lint 2 inde plures illa queati

adunt Cadent inquit a latere tuo
mille.a a dextrs tuis deem milia
Heu heu quisa tam multiplia tõqʒ
periouloſo inſidiarum laqueo me po
tenit libeare niſi tu domine qui do

es me vt audea dicere tibi⸗ edues

me de laqueo quẽ abſconderunt mi
chiꝰ O ptectoꝛ meꝰ·/ da vt te Ptegẽ
te cum illaqueatis nõ cadam / ſed cũ
liberatis dicimlaqueꝰ? contritus eſt
q nos liberati ſumq/Quia vero tu
ſolus es liberatoꝛ meꝰ / tu ſolus pꝛo
tectoꝛ meꝰ/ideo In manus tuas
mendo ſpirnitum meum. Plact do
mine / mento deleckat me in hui⸗
verbi cõſidetatione ĩmoꝛar diuaus
ac deuotig meditari· Dignũ quippe
eſt hoc vocale vbũ / qd in cruce in
ſue paſſioĩe cõſũmatione vociferare
dignatur Pbũ eternũ · in cuig rei ve
neratioẽ 6 pſalm iſte hoꝛa ↄpletoꝛij
canit᷑ qñ in ecca diurni ſeruiti diui
nuũ ũ officũ ↄſũmaturꝗ gitur dñe · da

mithi dñe/ da muhi huig tã digni

tãqʒ veneradi Vbi tui notare miſteri
ũ · da vt digne tibi diere valea· In

mangtu · a· /meũ Hot ?/qꝛ tu ſolʒ

potes me pꝛottgere⸗ ideo ſpiritum

men Zmendo in pzotectionem tue
potenne⸗ Dz huig potentie tue due
ſunt manꝗ- non qdam aarnaliter /
ſed ſpüaliter intelligende⸗ vna eſt
mang iuſticie / alia mie⸗De quibdi
citur Man tue dñe feerut me Ma
nu iuſtice puniẽdo perautis Hanu
miĩe pendo pꝛotegis Manu iuſticie
quaſi ſiniſtra- manu mie quaſi dex

tra vtens / potentiam tuam peendo

maxime 7 miſerando maniſeſtas⸗
Ad vtraqʒ ergo manum ad vtriuß
mang auxilium ofugio / dum in ma
nus tias ſpiritũ omendo⸗ Ete er
3g0 dñe ego ſũ ſerug tug et peccatoꝛ
indign?/ qui aurem iuſticie tue pul
ſare non pᷣſumo / quia me inſufficien
tem reputo ex ꝗpzijs meritie Ad
manũ tamẽ iuſticie tue reſugere au
deo⸗ non ex merito mee actionis / H
tue redemptionie⸗ In manus tuas
amendas ſpiritum meum quia re
demiſti me domine deus venttatis
O domme qui es deus veritatis⸗
vtiqʒ me vere redemiſti/ a in tua ve

ra rede mptione ſpẽ mea ollocaſti ⸗
O deus veritatis qui verg verax

es Verus deus⸗quia tu es deus et

pter te non eſt ali9 Verax de9 qut

a falſum abhoeres 2 veru dows Vil

qz te docente credo qꝛ me vere rede

miſti·. a in ea qua me tedemiſttl paſ
ſone me veraciter docuiſti dieẽs7 n
manus tuas omendo ſp iritũ meũ
O dockoe optime / tu nõ ſolũ in vita

ß in moete in truœ pendẽs quaſi
in athedza ſedens / docere voluiſti
Tu tmng. affix? aim iam non dor

trine eß paſſionis tue ageretur nego
cium Bltima queda vba Pducis in
mediuñ⸗ quibg euagelica dogmata
tam dif ſuſe dicta/ iteru recapitulas
quaſi bꝛeuibg choartas tapitulis

WUWM eni deo patri te derelictu gque

reris / latroni padiſu Pmittis/ꝙ
inter ſupplida pietate matnis effio

ris / ꝙ tu fons vite te ſitire aſſens /

lui pꝓ tuis crucifixozib venia petis/⸗

deniqz ꝙ omnibg aſummatis Luit

toꝛ migras ad patrem / eiſ piritum
tamen humiliter mẽdate vis / ꝙ
ĩqua hec oſa ĩ truc ditis / ĩ his er
te tantis inſtruis documentis / vt in
illo vboꝝ opendio / ſicut qu dam de

uotus tuꝰ animꝰ / totiꝰ x̃iane fidei

ratio ſplẽdeat vel pendeat / 2 quaſi
de ſemine exiguo / ſeges vnluerſita
41 tredẽtiũ Pfutura oſurgat DYz quã
uis dñe his tuis ſeis Vbie mag na
debeatur reuerẽcia⸗/ ego tñ ſuma de

uotlone venerandum eſſe puto ver

bũ illud tuũ / vltimo in truce Platũ·

longe ante a ſcõ pꝛopheta tuo in

EPſona tui p̃dictum⸗ In mang tuas .

mendo ſpintũ meũ O vbu lris au

reis dignũ O vtina detur michi V
bi huig virtute intelligere doctrine

ipſi ſubtilitate attingere· Nõ ne dñe

noõ ne tu qui deo patri omẽdas! piri
tum tuũ Anõ ne tu 1dẽ ip̃e es qui la
troni Pmittis 21 donas padiſum ?
Mec p latrone patrẽ rogas. po

teſtatiue / indultis ei reatibg / tepente

flagicioſum ſciſicne. wleſtibo inue
his ſedib tecũ in gloꝛia locns O
magnũ et amirabile fidei ſacramẽ

tũ / in vno hüani tatistue huĩlitatt:

ſego
dunsi
Ngma
Ple
apele
u gent
Nittie
no effia
eno/
pete
te gu
Pintum
die/,
ihisor
nne den
demde
ane ſde
7 gof
nerſitr
gui
fagna
made
nnv
Plti⸗
ahoni
ltio au
nchi .
Wtne
lere ie
ospi
es gi
adſin
nußte
pent
emue
no O
trame

licas⸗

in alio ſublimitatẽ lue diuini tatis

onñdis Quia vt deg latronẽ ſaluas⸗

vt homo patrẽ rogae In hoc igi
cur tq; magiſter bong faœte 7 dooe

re et exemplo doctrina cõſuũmare ſa
tagis/ Quia huilitatẽ qua ſumope

doagliſti dics Diſcite a me qꝛ mities

ſum a hullis coꝛde·/ cadẽ in moꝛtis
articulo ex ip̃a crucis cathedꝛa / ſco

le tue / diſcipul ſcz / ipꝛimere voluiſ
ti. nos enim in teipᷣo deo / hullitatẽ

huileqz obedistia ſeruare⸗/ at enim
ſpiritũ noſtruũ huĩliter reuerenterqʒ
ſubmittẽdo gmittere mones? ĩſtru
is/dũu illo tuo vbo vltimo vitã dot
trinamqʒ tuam pariter finiẽdo cõ

cludis-In manꝰ tuas dñe omẽdo

ſpiritũ meunDa michi ergo dñe / da
michi ſeruo tuo/ vt exẽplo tuo doc
tus / dottrinagz tua inſtruct9· vere
humilis eſſe mereara in vera humi
litate tecũ diamn mang tuas dñe
mendo ſpiritũ meũ/ Da vt nũt
ſempꝑ ⁊ ſpetialiter in agone moetis
(ſicut tu in ꝓſũmatione paſſionis) v
bũ tuũ vltimũ humilia ꝓtrito oꝛ de
deuoto tibi oꝛe diere valeam In

manꝰ tuas· Da michi hot dne non

meis meritis . quia redemiſti me
de? veritatis O bone iheſu / vere de
us med tedemptoꝛ med · het tua
qua me tedemiſti gracia. eſt illa iuſ
ticia tua ꝗpter qua in te ſperaui / ne
ineternũ onſundar · ſed in qua te li
berante ab eterna cõſuſione eripiar
O liberatoꝛ me?·o ptectoꝛ me /o
domd. o reſugiũ · o ſal o ſoꝛ titudo
mea / quter nomẽ tuũ qð eſt iheſ·
qter nomẽ tuu qð inter p̃tatur ſal

ſeculoꝛum Amen

natoꝛ / dedues me enutries me⸗
Pꝛopter hoc nomen ſanctũ tuũ de
dues me n te errantẽ / et enutnes
me ad te eſurientẽ · Quia gpter hu

ius tui noĩis vtutem/ gpter tuc ſal
uationis miſerioꝛ diſſima pietate⸗

in illa tue redẽptionis graca 7 gra

tuita iuſticia/ tota ſpẽ totaaʒ fid uci

am mea pono- In illa fideliter fir
mitergq; Aidens / huiliter « rueren

ter poſtulo/ vt de manib ĩimioꝛzũ
meoꝝ a a laqueo que abſconderüũt
michi ſpiritu meũ potẽter educhs ⸗

ißpmq; in man uias omẽ datũ miſe
nioꝛ diter ſuſcipias et finaliter poſt

hac mortalẽ 2 erũpnoſam vita ſeli

tit er telum viuam 8 tu pzeſtare

digneris qᷓ viuis à regnas in ſecula

¶ Explicit meditatio deuota a do

mino petro epiſcopo cameracenſi a
poſita ſuꝑ p̃eꝰ In te dñe 2 œtera

SSan tur medltatio ſeu expon
lo ſuꝑ totum eũdẽ pſalmũ ·id ſu
p reliquos vſus ab eodem ꝓpoſita
Rogate dño raymudo petragoꝛcẽ⸗

ſ eniſeopo

Oſtulauit aritas frater
na qð oino negare non
poſſũ. viz vt pſalmũn
tc dñe ſperaui ·/ ad finẽ
vſq; pſequar quẽ vſ a ad vſumn
mang tuas dñe mendo ſp̃ᷣm men
iam dudu moraliter expoſuiꝰ
»„) Ars igitur illa pꝛima gratui
ct dei miam gmendauit · do

cne in deo ſolo eſſe Veoſe ſpecan

du Pars vero que ſequitur / vanã
homis ſuꝑbiã tep̃hẽ dit· que miam
dei gatuitã puipẽden? / ſuadet nõ
in trea oꝛis verttate· ſed in creature
vani tate eſſe ſupſticioſe cõfidẽ dum
/ Ad hot itaqz Ptinet qð dẽ Odiſ
ti obſeruates vani tates: ſu guacue⸗
SHz qᷣ ſũt hij qᷓ ſuꝑuacue vani tates
obſeruant? DHane hjij ſpecialiter in
telli gendi ſunt“ qui in vanis obſer
nãcijs artiũ magimrũ ſupſtiaoſeg
fidũt · vt geomantici· ydꝛomantici·
autuſpies augures nigromatic⸗a
lijqz magiti dyaboliea fraude / frau
dule taqʒ illuſione de opti Dz tamẽ
generaliter hij oẽs ſuperuaaiaꝝ va
nita um obſeruawꝛ es menito intel
ligi poſſunt. qui in diuicijs / honoꝛi
bus / potentia/gloeia- aliaq; vana
ſalſa beatitudine ſeaili · non ſoluũ va
cue ſ eciam ſuperua e ſpem ſuã
conſtituunt? Quippe eum hec lint

Ua omma de quibus ꝑ ſapientem

dicitur / van tas vani tatũ vanitas

q omia vanitas Gui ergo in hije
oĩbꝗ tꝑalib ſperant vani tate obſer
uant qꝛ du in eig ſpant tunt expi
rant aut du vunut tũc ſepe pereunt
q in ſpe ſua deficiunt- Et quia pzo
appetitu vani tatis deu vertats de
ſerunt. ideo mento ei odioſi ſunt O
diſti inqt o bſeruates van tatee. ſuꝑ

ua ue // O igit dñe de? veritatis

qui me miſericoꝛditer redemiſti at
p hot me non odire ſed gratuite di
u rere pietate tua mirabili de laraſ
ti fat me non ſuperuaae obſeru are
ſed peni us odite et deſerere ſallabẽ
ſeculi vani tatem vt te ſequar et te
perſecte diligam ifallibilem verita

tem, fat itagʒ vt cũ ſancto qpheta

veraater dieere valeã Ego autem
dñn ſperaui exultabo et letaboe in
mãa tua O vtinã nõ in dño terreno
ſed eterno Hanam in dño qui non
eſt vani as ſ veritas / digne [pare
valea⸗ et lum magna ai alatritate
erul cate / cũ tempata vero ai affet
tlone letari in te dñe et in tua vera
miſeritoꝛdia · nõ in me ⁊ in mea va
na miſeria. Et merito ĩ te nõ in me
ſpare/ exultare / 1 letari debeo Quo
niam reſpexiſti hu militate meam
Hot eſt infirmitatẽ meã / oaulo tue
miſeri vꝛ diſſime pietatis coonſideraſ
·- q ideo non mea ſed tua virtute
Sernaſti de neeſſitatibus ani na
meam eam ab infinitis tam men
tis q; wꝛpoꝛis miſerijs tue paſſio
nis merito liberando Met cõcludiſ
ti me · id eſt ontludi permiſiſti⸗ in

rl

at
meo
Meos
uc
bonl
uge⸗
d
den
ſes

Nlem.
nias
nhis
aſe
rtpi
eunt
a pꝛo
to &
t O
Wip
tatis
ſthat
ad
Nan
geuen
eſalli
lar et te
benta
phen
tem
bo u
nand
u ſon
eſpar
rniaat
aßen
Abera
Kada
zam
10 Qun
mtam
halone
ſſunſ
Urtte
n men
paſſe⸗
cludi

maniba inimici, Hot eſt in pbãte

dyaboli· In qua tamẽ Acluſg eram

E oeigmale pœmniſi ab ea exduſy

ſuiſſẽ per tue paſſionis meritum⸗
a quo effecũ ſumpſit mee tegenera
tionis lauachz u. Hot itaqʒ tuo nõ
meo meito· me a laqo ĩimia libeaſ
ti/a ſicſtatuiſti ĩ lom ſpucioſo pedes
meos⸗Pedes mei affeag mei ſut⸗
quos in loo ſp acioſo ſtatuis/ du e

os in lege tua inſtituie in qua mul
tiplex eſt æ⁊ ſpacoſa. ſpecioſaqʒ vir
tutum viaincipientiu videlict ꝓfi
rientiũ pfectoeũ· vbi abulant fide

les tui de vtute in virtute donet vi

deatur de deoꝛũ in ſyon · Sed hen
me miſerũ/ qꝛ ptꝰ baptiſmalẽ graz
P mortalem culpa a lege tua multi

pliciter oberraui: ideo ſupplex oeo⸗

Miſerere mei dne quonia tnbulo?⸗
ex multitudine à magnitudine pec
catoꝛzũ: adeo qꝙ gturbatg eſt in ira o

culus meꝰ aia mea venter meg9
Oaulq meꝗ ro mea⸗ qꝛ aĩa mea ſen
ſuali tas mea/vẽter meꝗ caro mea /
2 hec oĩa in me gturbata ſunt ĩ ira

tua · hot eſt ex indignatiõe tua⸗/ quã

de meruerũt pera mea⸗ Miſerere er
go mei dñe / quonia magna op ẽ
miĩa tua / vbi tam magna eſt miſeri
a mea · Quoniam deſeat in doloꝛe
vita mea:? ani mei in gemitibꝗ⸗
Infirmata eſt in pauꝑ tate virxtus
mea: a oſſa mea onturbata ſunt⸗
Ece quaãta in me eſt interioꝛ tribu

latio.qa nõ ſolũ vita mea wzpalis

ſed virtus mea ſpiritualis Et oſ
ſa mea / id eſt omniũ vin mearum
foꝛtitudo non ſolum deficin nt aut in

ſirmantur ſed eciam conturbatur / id
eſt ontra ſe inuiem turbantur Dz

iterum ve michi quia huit tante ĩte

noei turbationi non deeſt trbulatio
extenoe Bñ ſequitur DHup omnes

ĩimims meos ſactus ſum obpꝛobꝛi
um vitinis meis valde et timoꝛ no
tie meie-O ingene tnbulatio quia
ſi üimici mei maledixiſſet michi ſuſti

nuiſſem vtiqʒ /ſed ſupza a vltra om
nes imiws meos vicini noti mei
qui pus videbantur amid/ obpzo
videbant me / pus tanqᷓ amici cõui
uendo / ſoꝛ as fugerut a me / et apud
eos obliuioni datus ſum toq; moꝛ

tu a wꝛde Quanta vero ſit het ti
bula tio inſinuat ſequens turbatio⸗

Kackus ſum tani vas ꝑ ditum. Ex

tribulationis enim magnintdine vi

ſues ſũ michi penſſe quaſi fact ſĩ tã
. vas perditum / vae onfradum⸗
vas inutile qð abiectum ſozas pzo

icitur; Et hot ideo Quomiã audiui

vituperationem non ſolum uimioꝝ
ſed vicnoꝛum a notozum meoꝛum/

c moꝛantium in ciraia In eo dum

cnuenitent ſimul aduerſum me / nõ

ſolum pauci ſed ſimul multi vt gra

uius ſit quod oonſilio genitur pluri
moeum/ Dum inqua in hoc meo vi

tuperio cuenitent, accipere ani ma

meam onſilati ſunt on ſolum vi

tuperauerunt famam meam ſed co

ſiliati ſunt/ acipete animam mea.
hoc eſt. ad ſe upere onſciẽtiam me
am et facte vt eis onſentiret conſci
entia anime mee⸗vt cim eis obſer

uatet vani catem deſereret veritateẽ

i i⸗

.

luuante / intolerabilis eſſet michi

Z

nulla peloæ nulla pe culoſioꝛ peſtis
eſt/ fammaris mimicus ꝛſed non
pꝛeualebit in me vllius inimici po
teſtas / ſi fueris mit amicus ulo

teſte qui ait Di deg pꝛo nobis quis

contra nos? NMichil ergo lalubꝛ uns

ie domine non in me / aut alio quo
uis homine quia m aledickus om

nis qui pem ſuam ponit in homie

Qui mm hoc facit ſimilis eſt pue
ro⸗q adhuc lacte nutrin vult⸗2 flet /

quia diucius querit vbera ſugere ꝙᷓ
dewat⸗um ydone ſit ad menſam

vbi validioꝛi abo paſcatur, Tuer
go domine deus meus / tu ideo foz
te permiſiſti me in adere in malum

hominem/ quem bonũ putabam⸗

vt quaſi in vber materno amantu
dinem inueniem ⸗ ea offenſione

repelleter⸗ ad te deum me quaſi

ad abum validioeem inuitater· aut

ſi parũ eſſet inuitari cogerer Hot tu
quaſi pia nutrix / aliarum nutricum
moce feaſti⸗ que puerul ſuis aliqua
ponũt amara in papillis quib of
fenſi paruuli ab vbere reſiliant . v
beriozie cibi menſam querant⸗ Die
igitur ego quaſi a puericia reſiliens
q ad te rediens-dixi / deus meus es

tu⸗pꝛotecto meus es tu⸗ ſaluatos

Geð abſit hor a me dicam potlue⸗
cum pzꝛ opheta Ego autem i te ſpe
caui do mine · Vtio domine 1 me
ſentio ꝙ magna valde nimis
magna eſt het taubulatio / 2 niſi te

meus ed ai-non homo in quo pu
enliter ſperabam Tu enim quia

.

immutabilis es / non pꝛofias aut
deſics vt homo· ſed et verus deus
non pꝛoficis quia ſimpliciter pꝛoſec

