— Ed iam inquirendum eſt ad
N quantum gradum viſionis di
uine eſſentie in hac vita ontempla
tio eleuetur · e enim ad eiuns cla
ram viſionem non ſe extendat teſta
tur gregdeiꝰ ſuper ezechielẽ vbi ait
WWidiu i hat moetali carne viuit·
nmnullus ita in contemplationis virtu
te pꝛ ofitit· vt in ipſo incircũſcripti lu
nunis radio mentis oculos figat
Hed ſciendum eſt ꝙ ſiaut aug diett
xiſuper geneſim ad litteram · Ne
mo viuens deum vidit, iſta 8ta
gqua mog taliter viuitur in iſtis ſen

—
— — —————— —— .„— ð — — — — —

„=

n
13

4

fib ꝛ pie/ß niſi ab hat vita quiſ

qʒ quodamo do moriatur/ ſiue om
nino exiens a wꝛꝑe / ſiue alienatus
a ozpoealibus ſenſibus in illam nõ
ſubue hitur viſionem · Dit ergo dieẽ
du eſt / ꝙ in hat vita poteſt aliquis
eſſe dupliciter · Vno modo ſceðm ac
tum/ in quatum ſciliœt actualiter v
uitur ſenſibus wꝛzꝛpoꝛis et ſic nullo

modo contemplatio pꝛeſentis vits /
poæſt ad tlaram viſionem diuine eſ

ſentie ptingere Alio modo poteſt q̃s

eſſe in hat vita potentialiter 2 non
ſcm actum / in quatum ſcilicet aia

eig ẽ oꝛpoei moꝛtali giuncta vt ſoꝛ
ma. ita tamen ꝙ nõ vtitur oꝛpis

ſenſibus / aut eciam ymaginatione li

rut atcidit ĩ raptuv ſic poteſt otem
platio huius vite ptingere ad viſio
nem diuine eſſentie Vnde ſupꝛemg

gradus oontemplationis pꝛeſentis
vite ellt talem habere viſionem qua

lem habuit paulus in raptu / ſceðm
quem ſuit medio modo ſe habens ĩ
ter ſtatum pꝛeſentis vite et ſutute⸗

Per hot autem qð iacob dicit Vidi
dñm farie ad ſaciem/ ſalua ſacta ẽ
unima mea gen xxxijno eſt intell

gendum & dei eſſentia viderit / ed
ſoꝛ mã ſciliet ymaginaria vidit·
in qua de eſt ei loaittus Bel quia ꝑ
faciem aliquid ognoſcim us facib /
eig ognitionem vocuit⸗ ſicut gloſa

gregoeij ibidem dict Et ideo ecaamm

cum gregoeig in ij/ dyalogoꝛum di

cit · Anime vidẽti deum treatoꝛem /

anguſta eſt omnis creatura Vir er

Fẽõ dei ſaz beatus benedictus qui in
trare globum igneu / angelos quoʒ

ad aloo redeütrs videbat, hot P

culdubio ernere nõ niſi in dei lumi

ne poterat Ex hijs verbis gregoꝛi

non datur intelligi ꝙ btus benedie

tus deum in illa viſione per eſſenti
am vident / ſed vult oſtendere ꝙ gꝛz

videnti creatozem / anguſta eſt om

nis treatura⸗ gſequens eſt ꝙ illuſ

trationem diuini luĩs / de faali poſ
ſint quetũqʒ videri · Vñ ſubdit Qua
tumblibet eni parũ de luœ treatoꝛis

De raptu ex cotemplatione
Capitulũ deamu-

f

) Via de raptu qui ex gtempla
YHIie ſeq̃tur ia aliqualiter tac
tum eſt/ de eo ſpecialiter tractare cõ

uenit Et pꝛimo quid raptꝰ ſit- a in
qua vi ſeu potentia aĩe gſiſtit- RHapꝝ
tus aut a quibuſda diffinitur ab eo
qð eſt ſcðm naturãa in 1 gð eſt ſup
nMatura⸗vi ſuperiozis natute eleuati
ova ſit raptꝰ violentia quanda ĩpoꝛ

tat?/ Vnde ſup ilo vbo apki ij oꝝ

xij Stio ho minẽ in xpõ raptum vſ
qʒ ad tercuũ eelum diat gloſa / raptũ

id eſt cõtia naturam eleuatum Dei

endum ergo aliquid poteſt violẽ

tcari duplicter · Vno modo quantũ

ad finem intlinationis / ſicut ſi lapie
qui naturaliter intlinatur ferri deoꝛ

ſum/ pꝛoiciatur ſuceſum Alio modo

quantum ad modum tẽdendi / ſiaut

ſi lapis velociꝰ pꝛoiaatur deoeſum

q; ſit motꝰ ei naturalis Dit igit
anima hois dicitur rapi id qð ẽ

tra vel p̃ter naturã Vno mõ quãtu

ad terminũ raptus vt cum rapitur
d ii

aſn exerit / bꝛ eue ei fit ome qð creatũ

l 2

ad penas ſcm illud s· Megquan
do rapiar 2 non ſit qui eripiat Alio
modo quatum ad modum homini
Anatutalem. qui eſt vt per ſenſibili
a intelligat ventatem. Et ideo quaã

do abſtrahitur a ſenſibilium appze

henſione / dicitur rapi/ eciam ſi eleue
tur ad ea ad que naturaliter oedina
tur · dum tamen hec abſtractio nõ ſi
at ex motu vel inclinatione nature/
ſiait acidit in ſompno naturali / qui
pꝛopꝛie non poteſt raptus dici Het

aũt abſtractio poteſt ex triplici cuuſa

contingere · Pꝛimo ex cauſa natura
li z ozpali / ſicit patet in multis / qᷓ
pꝛopter aliquam infirmitatem abe
nationem paciũtur · Secũdo ex vir
tute demonũ / ſicut patet in arrepti

cijs/ Terao ex virtute diuina / 2 ſic

loquimur nũt de raptu / Put ſciliet
quis diuino ſpiritu eleuatur ad ali
qua ſuꝑ naturalia/ cum abſtrackione
a ſenſibus ſcð m illud ezechier viij.

Spus eleuauit me in viſionib dei

Vnde ket naturale ſit ho mini vt
diuina tendat/ſcðm illud aug9 pꝛi
mo cõſef· Feaſti nos dñe ad te/ in
quietum eſt oꝛ noſtrum donetc reᷓ

eſcat in te / tamen iſte modus qᷣs

ad diuina eleuetur cum abſtractio?
a ſenſibus non eſt homini natural⸗
ß ꝙ ad ea per ſenſibilia deducatur
ſcm illud apoſtoli Jnuiſibilia dei
E ca que facta ſunt etera⸗/ Mõ eſt
tamen huiuſmodi raptus omnino

tra naturam / ſed pꝛeter vel ſupꝛa
faaultatem nature⸗quia ad digni ta

tem hominis qui ad ymaginem dei
factus eſt naturgliter pertinet / e in

deum eleuetur⸗ ſed quia deg eſt bo
num ĩſinitum exedens humanam
faculratem / undiget homo beneficio

gracie vt ſupernaturaliter ad ulud

bonum apeſcendum adiuuetur/ I
deo ei neeeſſe eſt quatum ad ea que
exedunt ſuam facultatem / vt qua
dam ſeꝛtciori operatione eleuetur⸗
Et hit eſt raptus qui quantum ad
gliquid poteſt diri violentia ſeu wac
llo / ſciliet ſi attendatur operatioĩs
modus non autem ſi attendatur
operationis termin/in quem natu
a hominie? intentio eius oꝛdinat
¶¶ Ad quaã vim ani me rapt perti

nere videatur· ¶ Capitulu xi ·

Ed iam vidẽdum eſt ad quã

potentiam anime / cggnoſciti
uam ſciliœt vel affectiuam / raptues
magis ptineat. Vnde pꝛimo ſcien
dum eſt ꝙ de raptu dupliciter loqui
poſſumus/ Bno modo quantum
ad id in quod aliquis rapitur et ſic
pꝛ opꝛie raptus non poteſt pertine
re ad vim appetitiuam ſolum ad
ognoſcitiuam· quia dicku eſt ꝙ rap

tus eſt pꝛeter pꝛopꝛiam intlinatio

nem illius quod rapitur/ Ipſe autẽ
motꝰ appetitiue virtutis eſt queda

inclinatio in bonum appetbile BPn

de pꝛopꝛie loquẽdo ex hot ꝙ quie
appetit aliquid non rapitur· Vna
modo poteſt conſiderari raptus qua
tum ad ſuam cauſam / et ſit poteſt
habere cauſam ex parte appetitiue

virtutis · Ex hot namqʒ ꝙ appeti

tus ad aliquid vehementer afffti
tur poteſt ontingere ꝙ ex violentig

— —.—

— — .

affectus / homo ab omnibgalijs ali

enatur Habet ecam efſectum in ap
petitiua virtute/ cum ſciliet aliquis
deleckatur i hijs ad que rapitur · vn
de apoſtolus non ſolũ diat ſe rap

tum ad teraum velum qð pertinet

ad cõtemplationem intellectus/ ſed

eciam in paradiſum qð eciam perti

net ad delectationem affectus Pze

terea notandum eſt ꝙ raptus addit

ali uid ſupꝛa ex taſim/ Nam exta

ſis impoctat ſimpliciter exteſſum a
ſeipſo Vnde ſuper illo verbo ps/ In

te dñe ſperaui dicit gloſa⸗ Extaſis

grece / latine dicitur exeſſus mentis
Sed raptus ſuꝑ hot addit quandã
violennam / ideo poteſt extaſis ad
vim appetitiua ꝑtinete / ſciliet cum
alicuius appetitus tendit in ea que
extra ipſum ſunt/ Et ſeðm hot dicit
dyoniſig ꝙ extaſim facit diuinus a

mo / in quantum ſciliet facit appeti

tum homis tendere i res amatas⸗

vnde poſtea ſubdit / ꝙ eciam ipſe de

us ꝓ habundantia amatine bonita
lis / extra ſeipſum fit ꝑ pꝛouidentiã
ad omnia exiſtentia Ded iterum ſci
endum / ꝙ homo dupliciter poteſt

ſem appetitum fien extra ſeipſum

Vno modo quando appetitus intel
lectiug totaliter in diuina tendit pꝛe
termiſſis hijs in que inclinat appe
titus ſenſitiuus et ſit dicit dyoniſig
iij c de diumis noibus ꝙ paulg
ex vtute diuini amoꝛis / extaſim fa
riente dicit Hiuo ego iam non ego⸗
vinit vero in me xpᷣ̃us. Alio modo
quando p̃termiſſo appetitu ſuperio
n/ homo totaliter fertur in ea que p

ilnent ad appetitum inſerioꝛem / et
ſic dicit gregoꝛig in iindyak. ꝙ ille qᷓ
pocs pauit / vagatione mentis a
mũditile· ſub ſemetipſo ecidit· Et iſ
te eræſſus vel extaſis pl appꝛopin
quat ad rationem raptg ꝙ; pꝛimꝰ
quia ſciliœt ſuperioe appetitusẽ ma
gis homini pꝛopzꝛius vnde quan
do homo ex violentia appetitus in

ſferioeis / abſtrahitur a motu appeti

t ſuperiois/ magis abſtrahitur ab

eo qð eſt ſibi pꝛopziũ quia tamen

/

non eſt ibi violentia eo ꝙ volutas
poteſt reſiſtere paſſioi / deſicit a vera
ratione raptus / niſi foꝛte tam vehe
mens ſit paſſio / ꝙ vſum rationis to
taliter tollat. ſicut cõtingit in hijs / q̃
pꝛopter vehementia ire vel amoꝛis
inſaniũt. Conſiderandũ tamen eſt
x vterqʒz exeſſus virtutis appetitt
ue / poteſt cauſare exeſſũ ognoſcitt
ue: vel quia mens ad quedam intel
ligibilia rapiat᷑ / alienata a ſenſibz
vel quia rapiatur ad aliquam yma
ginariam viſionem vel fantaſtiam
apparitionem
De raptu pauli in tercium elum

Oſtremo de raptu pauli ſpec
Haliter tractadu De quo qᷣda

dixerũt eũ tũt non vidiſſe diuina eſ

ſentia/ß quadã reſulgstia diuine cla
ritatis Hz oppoſitũ determinat au
g9.. nõ ſolũ in li / de vidẽ do deũ ad
paulinã/ᷣ eciã xij/ſuꝑ geñ ad lrãʒ⸗
habet᷑ ĩ gloſa· ii wꝛ· xui· Et hot
eci ibi ipſa vba apoſtoli deſignaät⸗
qz dicit ſe audiuiſſe Vba ineffabilian
“””M d ii/

qᷓ nõ liæœt hoĩ loqui LHet ãt vidẽtur

eẽ ea qᷓ ptinẽt ad viſionẽ btõn /qᷓ er

æedit ſtatũ vie ſeðz illud yſaye xliiij
Oaulus non vidit deg abß te / que

paraſti diligentibg te Dcendũ autẽ
eſt ꝙ mens humana diuinitg rapik

ad contemplanda veritatem diuina
triplictter Hno modo vt cõtemplet᷑
eam p ſimilitudines ymaginarias⸗
ſic de petro legitur actuũ x ꝙ cee
edit ſup eum mentis exœſſus Alio
modo vt cõtempletur veritatem di
uinã pꝑ intelligibiles effect9 / ſicut fu
it exœjſus dauid dieentis/ Ego dixi
in exæœſſu meo: omnis homo men
dax Tercio modo vt cõtempletur e
am in ſua eſſenci / et talis fuit ſeðz
aug raptus pauli et ecam moyſi⸗/
ſatis ogruenter · Nam ſicut moy
ſes pꝛimꝰ doctoꝛ iudeoꝝ / ita paul9
pꝛim doctoe gentiu Net tamen ex
hot ſequitur ꝙ paulus in hot raptu

fuenit beatus/ quia liet diuina eſſen
tia non poſſit videri ab intellechu cre
ato niſi p lumen gloeie/ de quo dici

tur in Ps ein lumine tuo videbim
lumen. hot tamẽ duplititer pticipa
n poteſt vno modo ꝑ modũ foꝛ me
iĩman?tis:a ſit beatos facit ſanctos
in patria Alio modo p modũ cuiuſ
dam paſſionis tranſeüutis / ſicut ecia
dictur de lumie gphetie/ ſit lumẽ
illud ſuit in paulo / ideo tunt non fu

it ſimpliciter beatꝰ nec habitualiter /

ſolum quodãmodo habuit actum
beatoꝝ ideo eciã tunt eo nõ fuit fi
dei ack / ß bñ habit/ c illa actuali
viſione · Sʒz quatum ad hot ꝙ ditcit

–

Ee noie tercij eli p̃t vno modo
telligi aliqd ozpeum · ſit teraũ

celũ eſt elu empireũ / qð diatur ter

ciũ reſptũ celt aerei li ſiderei / vel
potiꝗ reſpectu celi ſiderei 2 reſp ũ celi

aquei ſiue criſtallini- Et dicitur ran

tus ad terciũ elũ / nõ qꝛ rapt? ſit ad
videndũ ſimilitudinẽ aliclig rei coꝛ

poæeeſed gyter hoc qð loc eſt con

templationis btõꝝ / ĩ quo ſcm glo

ſam deg oſtendit ei vita in qua vodẽ

da eſt ineternũ Alio modo p terciũ
celu poteſt intelligi aliqua viſio ſuxꝑ
mũdana qᷓ pᷣt dici terciũ elũ tripli
l ratioẽ Dno modo ſeðdm oedinem

potẽciarũ cognoſcitiuarũ / vt pꝛimũ

elũ dicat᷑ viſio ſupmũdana wꝛpa
lis·q̃ fit ꝑ ſenſũ/ſiut viſa eſt manꝰ
ſcribẽtis piete/ daniel vꝰ Secudũ
aut celũ ſit viſio ymaginana / ſicut il
la quã vidit yſatas a iohes in apo
calipſi·Terau vero clu diat viſio

intellectual vt aug expoit xij/ ſupꝑ

geñ ad lraz SDecudo mõ p̃t dici ter
ciũ elũ ſedz oedinẽ cognoſcibiliũ / vt
pᷣmũ olũ diet ognitio ſp̃s huani
ſuarũ ſpũaliũ virtutũ· ſcðm cog
nitio celeſtiũ ſpirituũ/terciũ coogniti
o ip̃iq ſuũs diuini / ſeugtẽplatio dei
Tercio mõ p̃t dic terciũ telũ ſcðm
grad teplatiois dei/ quoꝝ pꝛiꝰ ꝑ
tinz ad agelos ifime ierarchie ſcðs
ad agelos medie/ 1 tercegad ageloe
ſußme vt dicit gloſa ij wꝑ xij · Qa
vero viſio dei nõ p̃t eẽ ſñ delectati
oẽ / ideo ditit ſe raptũ no ſolũ ad ter
aũ eelũ roe d uine gtẽplatioĩe · He
ciam i paradiſum ratione conſequẽ
tis delectatioĩs Sꝛ Ptñ ad illud ad

S=☛☚

paulꝗ ait / ſiue in coꝛ poꝛe ſiue extra
woꝛpus neſcio / deus ſcit Dciendum
ſicut dicit aug xij·/ ſuper geñ⸗
ad litteram / niſi ab hat vita quiſqz
quodam modo moeiatur; ſiue omĩ
no exiens de oꝛpoee ſiue auerſg et
alienatg ab hijs oꝛpoꝛeis ſenſibꝗ⸗

in illam non ſubuehitur viſionẽ de

o ſatis onſtat ꝙ paulg tunc adhut
exiſtens in ſtatu vie / non vidit den
p eſſentiam ſine abſtractione a ſenſi
bus. Poſt tamen illum raptum qn

ſſauit illa viſio / memoꝛ fuit illoꝛd a

que viderat / non per vim memoꝛie
wꝛpalis ſeu ſenſitiue partis- ꝑ a
liquas ſpecies intelligibiles / habitu
aliter ex hoc ĩ eig intellectu relictas /
vnde totam illam ognitionem / nee
cogitate poterat a verbis expꝛime
re · ⁊ hoc eſt ꝙ diat / que nõ liet hoĩ
loqui Vtʒꝝ ãt ani ma pauli in ſtatu
illo fuit totaliter a oꝛ poꝛe ſepara
ta / vel vtꝝ ipſe hot ignoꝛauerit / di
cendum eſt ꝙ non fuit neeſſarium

x anima ſit ſeꝑaretur a wꝛpoee / vt

ei nõ vniret᷑ ſicut foꝛma / fuit tamẽ

neſſarium eius intellectum abſtra

hia fantaſmatibus / a ſenſibiliũ per
ceptione/quia talibus pereptioibg
nõ eleuat᷑ intellecg ad altiſſima di
uine eſſentie viſionem · Nec tamen
opoꝛtuit animam ſeparari a virib
ani me vegetalis / ſicut ani ma ſenſi
bilis / qꝛ vires vegetatiue nõ operaã
tur ex intentiõe ſeu ognitione / ſicit

ſenſitiue vires/ ſed per modum na
tureideo non tequiritur ad raptum

Wſtractio ab eis ſicut a potentijs Iẽ
ſitiuis / hex quamim operationẽ mi

.
nueretur intentlo anime ära intel
lectinam ognitionem Ded vtrũ
de facto ani ma pauli tunc fuenit a
coz poee ſeparata vel non/ 1 vtrum
hot ſit ulud quod apoſtolus ſe neſci
re dicit / nertum eſt Quidam enim
dicut illud quod apoſtolg ait / ſe neſ
cire an ĩ wꝛpoee an extra wꝛpꝰ/ nõ
referre ad eſſe hominis rapti / quaſi
ignoeauerit an anima eius eſſet in
oꝛpoee vel nõ· ſed ad modum ran
tus vt ignoeauerit an oꝛpus ſuerit
Rmul raptum oum anima in terciũ
elum / vel non· ſed ſolum animal ſi
cut de ezechiele dicitur ꝙ adduckus
eſt in viſionibus dei in iheruſalem)
Sz hüt ſẽſũ ipꝛobat aug9/xij ſuꝑ
geneſim ad litterã · IJdeo alij ſcðm
alium ſenſum intelligunt / vt ſciz a
poſtolꝰ. ſciuerit ſe fuiſſe raptu ſcðm
animam ⁊ non ſcðm wꝛpus / neſci
uit tamẽ / net tunt / nec poſtea/ qua
liter ſe haberet anima ad wꝛpus /
ſciʒ an fſuerit a oꝛ poee ſeparata vel
non⸗ Vnde dicit aug? ſuper geñ⸗
xij ad litte rã poſt longam ĩiquiſitio
nem contcludens Keſtat ergo ſoꝛtaſ
ſe vt hoc ppſũ ignoeaſſe itelligimꝰ/
vtrum quado in tereium elum rap
tus eſt/ in coꝛpoꝛe ſuerit aĩa / qño in
ꝛpoee eſt quando oꝛpꝗ viuere dici
tur / ſine vigllantis ſiue doꝛ miẽ tis ⸗
ſiue in extaſi a ſenſibus wꝛpoꝛis a
lienati/ an de oꝛpoꝛe omnino exie
rit vt moꝛtuũ oꝛpꝰ iaeret· Et ideo
mũ apłs ait Dcio hoiez ĩ xpᷣo raptũ
licz hõ noĩet ꝓpoſitũ ex aĩa 2 wpe⸗/
pt tñ ꝑ ſynodochen intelligi / vt g
hoĩs ho noĩetur/a p̃cipue aĩa que ẽ

pars e eminentloe⸗ Poteſt ecia inte!
ligi eũ quem raptum dicit non tunt
hominem fuiſſe qñ raptus fuit / ſed
poſt annos xiiij,· Vnde dirit · Dcio
hominem/ 2 non ait· ſcio raptum /
liæœt enim raptꝰ pzopꝛie differat a

moete / nichil tamen pꝛohibet mo⸗

tem ſit diuinitus pzocuratã moetẽ
dici /⁊ ſicut augꝰ dicit; xij· ſux gen⸗
ad litteram / dubitante inde apſto
loꝛ quis noſtrũ ĩde certus eſſe potu

it? Vñ qui ſuper hot loquutur ma

gis coniecturaliter ꝙ; ertitudialiter
loquũtur Hijs itaqʒ pꝛemiſſis que
ad ſpeaulatiuam contemplationis

vognoſcende pertinent ad pꝛacticã

contemplationis atquirende P200&
damus
Tractatus ſealnd ompendij õ
tẽplatioĩsde ſpuali genealogia ia
cob/ de figuralb exemplis ad cᷓ
enpiatori pꝛoficentib
AIte actiue et Sermnplatoe.
mutuã habitudinẽ / at qʒ oꝛ
dinẽ generatiois virtutum

teſtamẽti figure aptius ſigni ficate /
aut cõgruentlus repꝛeſentate viden
tur/ ꝙ ille qui in geñ · de duab vxo
nib iawob earu generatione legũ
tur / vt bene merito de earum pꝛole
miſtice intellecta / ꝓPheta dixiſſe tre
ditur⸗ Vec eſt generatio querentiũ
dum / querentiu ſaciẽ dei iacob / que
rentiũ ſciz non greſſib pedů / H gra
dibus Vtutum / ſit enim p operatio
nem virtuoſam / querenda eſſe faciẽ
dei id eſt gtemplatiuam eig viſionẽ

dem oſtendit qui ait us: de pirtu

tinetiũ ad vtramqʒ / nulle veteris

te in virtutem · videbitur deg deoꝛꝝ
in ſyon · De hijs ergo figuris 2 eaꝝ
ſſi, miſtitis erit tractat pñs / ſo
„capitula otinẽs
Capitula ſecũdi trackat
Pꝛimũ de iacb ſpüaliter intel
lecto DHSHecũdũu de duabd vxoeibg
eius / Terciũ de duabgeig anci llie
Quartũ de quatuoe pꝛimis lye ſi
we Ouintum de duob fil ijs ba
le· / Dextũ de duobg fil ijs zetp he
Deptimũ de quinto lye fulio⸗
1 Ockauũ de eig filio ſexto / 20
nũ de eig flia ſeptimo geita / De

rimũ de pzimo rachel filio / Vn

decimũ de ſecundo eiꝰ filio oĩm vlti

mo // Duodecimũ de totius genea

ie ſpualis epllogo
De iacob ſpnaliter inte lle cto

cob tterßtatur ſuppläcato⸗
aqui a ſate eſau ſugiẽs vidit ĩ

attigeté’/ι poſtea mutato no
mie ab agelo vocat ẽ iſrł id ẽ vir
vidẽs deu Bñ gpter vtutẽ vidẽs /
deũ / p otẽplationẽ · it ergo ogru
entiſſime virũ vtuoſũa atẽplatiuũ

ſignat / q ſupplãtato eſau / id eſt dya

bolo 2 vicijs eig/ p ſcala vtutũ de
ter renis ad eleſtia coſcendere / ad

viſionẽ dei gtẽplado meret᷑ pPtinge

re · cuig figure gtinetia ex alijs ꝗᷓ i ia
cb cõtigiſſe legutur / id ẽ ex vxoei by
filijs eig maiſeſtiſſie patetſicut ĩ
li · de duo decim pꝛiarchis ſubtiliter
atqʒ vtiliter venerabik nichardꝰ? Rſe
quitur Bñ huig libꝛi ſñiam atqʒ oe

dinẽ b gpẽdio colligere dignũ duxi

ſoõpnis ſcala de terré ad elo=

8

De duaby vxoeibg iabb.
¶ Canitulũ ſecůi da

Abet ergo laob vroees duas
Pꝛima ẽ lya · ſecũda rachel ·
Yya fecudioerachel ſoꝛ moſioe Lya

fecũda ſed lippa⸗ rachel vero ſterik

ſed ſoꝛme ſingularis · Lya eſt diſci
plina virtutis / rachel doctrina veri
catis· Lya deſideriũ iuſticie · rachel
ſtudlũ ſapientie Hee ſunt itaqʒ due
ſoꝛoees / 2 ſpũs rationalis / gemine
vxoꝛes. Rachel eſt ratio / qua diſcer
nim ·lya vero affectio qua diligi
mus · Ratio portinet ad veritatem/
affectio ad virtutem/ Ex hijs oeit
generoſa pꝛoles Ex ratloe oeiutur

conſilia tecta / ex affectione deſideria

ſancta · Ex illa ſpinituales ſenſus / ex

iſta oꝛdinata affectio/ ex illa deniqʒ
omis verttnes / ex iſta omie virtus
Sicut ergo rachel eſt meditani / otẽ

plani / diſcernere / intelligere· ſit perti

7

net ad lyã flete / dolere / gemere / ſuſ
pirare Nam lya eſt affectio / diuina
inſpiratione inflammata rachel eſt

vatio / diuina teuelatlone illumꝛ ata

ANya eſt affettio / ad noꝛ mam iuſtici
e ſeip̃am ↄponẽe·rachel ro / ſe in o⸗
leſtis ſapientie ontemplationẽ at
tollene · Vnde recte lya laboꝛioſa⸗

rachel vero viſum pꝛincpiũ interm̃

eatur—
¶ De duabg aneillis eig⸗
¶ Capitulũ terciũ⸗

. —
4 — —

Capi at vtraqz illar acillã

ſuã.lya ʒelphamrachel balã

Vor iſt / affeclo ſenſualitati / tati

pmaginatioĩ / obſequiglr, ſenſuali
tue affectioni/ ymaginatio famula
tur rationi / Nam ſine ymaginatio

ne ratio nichu ſciret / ſine ſenſuali ta

te affettio nil ſaperet· Diſcutrit er

go ymaginatio vt analla iter dñm
2 ſeruũ / id eſt inter rationem ſen

ſum Et quicquid intri nſeais hauntt /

ꝑ ſenſum eurnis intus repn tat ad

obſequiũ ratioĩs Sʒ a ſenſualitas

nithiloming ſatagit ſolliata eſt ar
ta frequens miniſteriu / ad dñe ſue
lye parata obſequiũ Eſt tamẽ balã
garrula/zelpha vero temulẽ ta Da

le nãqʒ loquacitatem nec ip̃a eig da
mina rachel / opeſerre poteſt⸗ zelphe
ſieim/ lya omnino extinguere no pt
NMam ad ſatiendum appetitum / ſẽ
ſualitatis vino ſcʒ/id eſt gaudio vo
luptatis/totus mũd non ſufficit⸗
quia quanto plus bibit / tanto am
plius ſitit · Vnde rette zelpha / os in
hyans vocatur / guig ſitis non extin
guitur· Ymaginatio autem cum tã
ta impoꝛtuni tate in aute oꝛdis per
ſtiepit / vt eins clamoꝛem rachel oꝛ
no cohibere non poſſit Vnde pee
ſtrepitum togitationũ eius / qualie
qnanta ſit bale garrulitas/eciam
inuiti otidiano expenmento doce
mur Ideo non immenito bala / hoc
eſt inueterata dicitur / quia in garru
litate inueteratoꝛum moꝛem imita
tur⸗

Capiana quartum⸗

» Eiue ergo de filijs lye dien
dũi videt᷑ mhã ip̃a pꝛius pepo

S

niſſe legitur Igitur ſeptenaria lye
pꝛoles ſeptem ſunt vtites / oedina
ti affis „ſciz timox / doloe / ſhes / a
moæe/ odiũ / gaudi / pudoe . Iſti ole
modo pnt eſſe oedinati/ modo inoᷣ
dinati: H alm oedinati fuerint / tunt
bñ inter iacb filios deputandi Pzi
mo ergo naſcitur timoe / qꝛ ſcriptũ
eſt . Iniceũ ſapientie timoe dñi Vec
pzꝛima virtutum pꝛoles/lſine qua
eteras habere nõ poteſt hit ex cſi
deratione peroeum naſcitur/ vñ iu
re tuben id eſt viſionis filiꝰ vocað /
uſqʒ coſiderando / videbit/ tanto ve
he menti9 timebit · Pꝛzimo filio na
to paulatim creſcete · ſecůdz naſci
tur/quia magnũ timoeem neeſſe ẽ
vt doloꝛ ſequatur; ideo merito talis
ſiliq ſymeon id eſt exauditio nomĩa
tur / qꝛ qui vere penitedo dolet / abß
dubio exauditus indulgentia acipi
et / Poſt hec ſequitur ſpes venie⸗
hit eſt tercig filloꝛũ iacob / qui ideo le
ui ideſt additus vel additio dicitur /
qꝛ ilł duobg pꝛioꝛib datis hic ſuxꝑ

additur / quem ſit diuing ſermo no

minagt / ne ante timoꝛem. cõdignũ
pnie doloꝛem / quis de ſpe venie
ſumat Ded ſicut poſt creſcentem oo
tidie timoꝛẽ ſuboꝛtus eſt doloe / ſit v
uqʒ; poſt ſpẽ natã? ꝑ otidiana itre
ille filioeu iacob/ qui quarto loco naſ
vitur/ a indas / id eſt gfitens in ſcrip
tura nomiat/qꝛ quiß adð amat lau
dat · ülla vera laudatio / ipſa ẽ pu
ra cõſeſſio / ſp quiẽ ꝓfitedo laudas
Ix amas à ſemꝑ deſideras Net

urg

tñ ſufficit iude gfeſio diue laudis /
ſ amat eciam afeſſionẽ qnzꝛij trimi
nis qꝛ et hant et illam ad amoꝛẽ

a honoee dei multum pertinere og
noſcit/ a multum Omẽdat bonitatẽ

eius / nõ ſolum ꝙ bona ſua largiter
tribuat “ᷓ ecam ꝙ mala noſtra mi
ſeroꝛditer ignoſcit· Nic larg? vhic
pi9vtrobiqʒ; bong deo iudas hec ĩ

oſſater ꝓfitetur ne igratꝰ appareat /

vel de indulta venia vel de conoeſſa
gracia- Ecre ergo quatuoe pzꝛimos
fdios lye/pꝛimus eſt timo pene ſe
cudus eſt doloꝛ pnie tercig ſpes ve
nie⸗ quartg amoe uſticie· pto hec
deſinit parere e duobg filijs ba

le Capitulu quintum-

n) Ado itag; iuda id 7 bonoꝝ ui
ſibiliũ amoꝛe ſeu deſidero ex
Ete atqʒ ſerubte· intipit ratchel a
moe ꝓlis eſtuare⸗ qꝛ icipit velle og
noſcere QNaã vbi amoe ibi oculꝰ I deo

quatum plus treſcit iudas id eſt af

ſechus diligẽdi⸗ cãto apliꝰ in rachel
feruet deſideriũ pariendi id eſt ſtudi

um cognoſcẽdi · SVz qꝛ difficle eſt⸗

ym mo pene ĩpoſſibile mẽtẽ carnalẽ
adhuc ĩ ſtudijs coꝛpalibo rudem·
ad ĩuiſibiliũ intelligẽtiã alſurgere/
in ilł ꝓtẽplatiois oculũ figere: ideo
pꝛius cogitat ꝑ ymaginationẽ· q ne
dũ videre valet p intelligẽtie purita
tẽ Et hec ẽ cauſa cur rahel pꝛius fi
lios hab; de aalla⸗ q; generet de ſe
ißa Dicut eĩ ꝑ rathel roez / ſit ꝑ ei⸗
acilla ĩtelligimg ymagiationẽ⸗
maginatio / alia e beſtial que abß oĩ

N
E
in

to⸗

le
guer

ſen

ſen

diſcurrit Alia eſt rationalis qñ ex

hüs que per ſenſum wꝛpoeeũ noui

mꝗ/ aliqd ymaginabiliter figim?/

vt quando ex multis bonis vel ma
lis / que in hat vita ſenſus oꝛped ex
peritur/qu ale vel quatum bonũ vel
malũ in vita fuaura eſſe poſſit olli
gitur /a exr ymaginatione queda / ſu
turoeum ymago figuratur / talis ita
qʒ ymaginatio / ad bale a ad ro⸗
chel pertinere videtur ·/ Ad bale pti
net inqtum ymagmnatio / ad rachel
in q;tum rationalis-Talis ita qʒ pꝓp
lee/ ymaginationis eſt per natiut
tatem· xõnis pꝑ adoptionem· NDu
iuſmodi enim pꝛolẽ vnag generat /
altera eduat/ Ex bale naqʒ naſci
tur / ſed per hotc rachel moderatur
Sũt itaqʒ due filie bale/quoꝛũ pꝛi

mogenitus dan dicit / poſterioꝛ nep

talim nominatur Ad dan pertinet /
futuroꝛũ maloꝛũ oſideratlo / ad nep
talim ſpeculatio ſuturoꝝ bonoaum

Muia ergo p officiũ dan / illictas
cgitationes depzehendim⸗/ argui

mus / dãapnamꝰ⸗/ aſtigamꝰ · recte e

unm dan ſi eſt iudicu vocam/ Mã
nd eü pertinet⸗exurgens malu ſta
tim qum per ogitationem pulſat/ĩ
inditium adducere / diligenter diſcu
tere / depꝛehenſum dapnare / 1 deep

tozꝛiam cogitationem ex alia cõſide
ratiõe percutere /ac temptantia ma
la ex toꝛ mentoꝝ rewꝛ datione extin

guere · Ded ſicut ad officum dan
ſpectat per pñ̃tationem pene repꝛi
mere exurgsetia vicia / ſit ad neptali

Punet per oſiderationem p̃mioeũ/ĩ
ammate deſideria bona Et qaꝛ qñ

qʒ; oparatlone viltur / vt quando ex
pnitiũ bonoꝝ multitudie vel magni

tudine clligit illa futura vite gandi

a quot vel quanta eſſe poſſint· Qñ

qz vero vtitur tranſlatione / vt qua
do rerũ iuiſibiliũ qualibet deſcrnptio

nem tranffert ad reruũ viſibiluũ ſigni

ficntionẽ/recte neptalim dicitur / qui

õpatio vel cõuerſio interp̃tatur. qꝛ

ſcʒ rerũ omꝑ atione vtene⸗ et qꝛ q̃

quid ſcriptum reperit / ad ſpualem

tellectu tranſferens uertit Et hec

de filijs bale⸗ (De duobg filijs zel
(phe- Canitulu ſerrdum—
Idene itaqʒ lya/ ſoꝛ oeẽ ſua ra

chel adoptiua ia pzole gaude

txłꝑ/ ꝓuoctur ipſa anallam ſua vi

ro tradere / vt poſſit cũ ſoꝛoee ſua de
filioꝝ adoptiõe exul tareſi igitur vt

dictu e, p zelpha ſenſuali tatẽ debe
muse acipere / quã aliam queſo Vta⸗
tis pꝛolẽ p̃t ip̃a gignere ⁊ niſi vt diſ

cat et in teb Pſperb tẽpanter viue

te/ ⁊ in aduerſis pacentia habere?
Iſti ergo gad aſer duo filij zelphe
ngoeꝛ viz abſtinetie/ 1 ngoe pauete/
hoct eſt gemia virtutu Ples / qua zel
pha quidẽ panit / in doloee tamẽ / ad
magna ſelicitatem et bttudin? do
mine ſue / qꝛ per abſtinentia pacẽ
tiam caro quidem affligitur / B ad

magnam indt pauœm trãquillita

nato gad/ lya exclamat dieene· e

liciter Et iteru aſer naſcẽte Pnũciat
Hot pꝛo beatitudine mea Vnde et
gad id eſt felicitas dicitur/ 7 aſer be
atus ſeu beatitudo nominatur⸗ SH;
qn queſo lya aallam ſuam virxo ſuo

traderet / vel kales adoptatet / niſi ſo

roꝛis ſue exemplo puocata fuiſſet?

// Pꝛius enim ſemper eſt vt an
tilla rachel redigat ſub viri poteſta
te / ꝙ antilla lye/ qꝛ ſi ymaginatiõis
euagatio / que ſit per iutiles wgita

tiones pꝛius non repꝛimitur / ſenſu

alitatis imoderatg appetitus mini

me temperatur· Et het de fuijs zel

De madzagoꝛis ruben⸗

.
.
„

pus inſtat quo ruben madza
gos as iueniat / ſi tamẽ eũ foꝛ as ire
nõ pigeat⸗Per tuben vt dictu eſt
timoeẽ dei acipimꝰ? / qui intus ẽ qn
in ſecreto wꝛdis / in conſp echu dei / in

noſtra cõſciẽtia trepidamꝰ fozas
exit qñ qnter deum/ ecam holbus

nos ad obm obediẽ tiam iclinam
Exit ergo ruben tpe meſſis tritici·

an ex impeno obedientie / exeret ſe

timor in operibus iuſticie · Tut autẽ

ruben mandzagoeas inuenit-quas

ab ipſo mater eius lya acipit / quia
per mandzagoꝛas que odorem ſuũ
ſolent late ſpergere / bone opinionis
famã debem acripete⸗ quas quidẽ

tunt lya accipit / qñ oblata laus af

ſettu tangit / quando in laudis ſue

pᷣonijs animꝗ aff icitur / 1 peruerſe

delectatur · Varum ꝑptes rachel pe

tit / lya co dit / vt viru aerſpiat / qᷓ P
lis deſideriũ flagrat / aꝛ ſuadet affec
tioni ratio / humani fauoꝛis appeti

tum ſub ſuo moderamine tempare /

ſi ad multiplicãda virtutum pꝛolẽ·
cupit de diuini ſpus copula gaudete
Nouit eni rachel melig q; lya man
dzagoeis vti/quia quicquid affegig

. —

Atis itaqʒ; gad aſer Jam te

coꝛdis vſurpat ad laudem ſui / recki
us ſane ro retoꝛ quet ad glam dei ·

Recke aut tuben pꝛe otert fajs lye
pt natos gad aſer madzagoꝛas

inneniſſe dicitur / qꝛ qu kbet ex ope

ribopzꝛetlaris abſtinetie 7 pacientie

ad timoeẽ nõ ad tumoeẽ pꝛofeciſſe /

maxime laudamꝰ a miramur-

yſachar quinto filio lye-·
Capitulum ſeptimũ·
Oſtea ergo quito loc lye fili
us yſacher naſcitur· Dic ẽ in

ternũ gaudin 7 ſpualis duledo / ꝗᷓ

intus ſentitur / qua tunt veratiter ha
bemus / qn de veris et internis bo

ter lya mandz agoras gtempſit / vt
talẽ ſiliũ habere poſſit · ẽs etenĩ

que in laude hoĩm delectatur / quid
ſit mternũ gaudiũ erpini nõ meret

Necte autem poſt natiuitatem gad

aſer lya talem filium genuit / qui
a niſi ꝑ abſtinẽ nam a pacientiam/
mens huana ad verü gaudiu nõ ꝓ
tingit · Opoetet ergo non ſolum ſal
ſam deleckationẽ ſed ecam vanam

perturbationem extcludere / qui vult

de veritate gaudere/ YPfachar aute
mercs interpzetatur / quia ex nrxie

laboeibg tale gaudiũ veru / pfeuerã

ti longanimitate expedamg Cuig

gaudyj dulcdinẽ / ſcriptura nuc guſ

tũ nũt ebꝛietatẽ vocat / vt ; ſit Pᷣua

vel magna oſtẽdat · Pꝛ aua quidẽ /
adpationem ſutute plenitudmis·
magna aut / i cõpatione auiuſlbet

mũdane iociditatis

De ſext lye fllio zahulon⸗

gad
taut
ſtan/
niy
um
wol
auſ
ne
ſeent
C

niru

Eiin
nide/
nio⸗

leet

—

C Capitulũ octauuũ

q̃ habitaculũ ſoꝛ itudis inter

ĩiq̃ta tis odio habui Hic ẽ ille egre
gius miles dei / qui bella domi pꝛe

liari non eſſat / quem vſitato no.
mĩe Criptura zelũ domini vel ʒelũ

rectitudis appellat⸗ Recte ergo pt9

pfſachar / qui merces interp̃tatur · za
bulon id eſt habitaculu foꝛtitudinie
naſcitur · quia ptꝗ deguſtatam eter

ne mercdis duledinẽ/ animg mi

rabiliter gtra temptationes roboꝛa

tura ideo ſua pericula Euipẽdẽs
dñi ſiurias ſoꝛtiter vleiſcit ſte ẽ za
bulõ⸗ qui iraſcẽdo i iram dei placare
cnſueuit / qui pie ſeuiendo / dum ho
minũ vitia oꝛrigit / eis quaſi nõ par
cendo meli parcit Abſqʒ dubio nil
ſic plact deoquomodo zelus aĩaꝝ
Judam aut et yſachar pꝛius q; za
bulõ/lyam peperiſſe legim Et per
iudam antatis amoeẽ· p yſachar
y aliũ gaudioeum experientiã ſig
nificari iam dixim Pꝛius itaqʒ in

dam 2 yſachar naſci necſſe eſt / qm

mens que caritatis et interne ſuaui

tatis adhut expers eſt / rectitudinis

noemam in ſuo zelo ſeruare mĩme
poteſt · Debet eciam zabulon non ſo
lum delinquentes wꝛrigere / H tem
poee tribulationis ontra perſequen
tes deſenſare / alioquin verus zelus
non eſt / ſi paratioe eſt ad feriẽ dum
ỹ ad ptegendũ⸗ zpeo habitaauũ

Oſt pirhar zabulon naſci⸗

Heatur / per quẽ intelligim odium
bonũ / odiũ oedinatum / odiũ vicio
De quo pꝛopheta· Perfecto odio o
deram illos⸗Et iten· Omnẽ viam

foꝛ titudinle merito interptatatr za
hulo/ quia perſecty zelus / tanq; ſoꝛ
te domicliũ et firmiter munitum
debet infirmioꝛes gtra omĩa percu

la / doctrina 7 oꝛatione pꝛotegere et

vndiqʒ munite / in hoc non ſolum
infatigabiliter / eciam inſuperabi
hter perſeuerate Magna autem eſt
hec virtus / guig officio quiſqʒ non ſa
lum ſeip̃m atra vicda munit / ſed ec
am alios a pecratoꝝ laqueis eripe
ontendit / quozũ nõ poteſt malꝛcã
. ĩ melig mutare / nitit ſaltẽ reſiſtẽdo
repꝛimere Qua maioeẽ graz p̃t de/
homĩ onferre ꝛcᷓ; vt eig miniſterio ⸗/
peruerſi homines in melig omuten
tur et vt de filjs dyaboli filij dei
efficiantur ? An foꝛte cuiq; maius
videbit᷑ eſſe mortuos ſuſcitare? Er
go ne maius ent ſuſcitare crrnẽ ite
rum moꝛiturã/ 6⁵ animã ineternũ
victuram / carnẽ reuocare ad gau
dia müdi / ꝙᷓ anime reſtituere gaudi
a eeli? Merito ergo zabulon nato
exclamat mater eig lya Ditauit me

dñs dote bona ¶ De dina filia lye

ſentimo gemta · ¶ Capitulũ ix·
Ed poſt has ſex virtutũ ſobo
les / hh vicioeũ odiũ / nullg ide
o p̃ſumat ſe ſine vicio eſſe / aut ĩ hat
vie oĩa peccata plene deſerete / aut
perfecte vitare / ymmo eos ſepe per
quos de alioeum errata wꝛrigere
diſponit / ex magne pietatis diſpen
ſatlõe / grauiter cadere ꝑ mittit / vt ex

Aꝛia aulpa diſcant / ꝙᷓ miſerioꝛ des
m alioꝝ oꝛ rectione eſſe debat Ded

quantũ putas erubeſcunt / 2 cũ qua
li ſe humilicate deiciunt qui ſe in id

*
*

Vnde alios oꝛrigũt / vel ſoꝛte in a

liquod grauig lapſos conſpiciũt / a

lijs in ſtatu rectitudinis foꝛmam p

buere debuerunt. Vint eſt ꝙ ptoza
bulon naſcitur dina⸗ qꝛ ſepe poſt ni

miũ zelum / inteueniẽte aulpa/ ſequi

tur humilis verecudia NMichil eni a
lud intelligim per dinam niſi ve

recudiam/ ß oꝛedinatam⸗ qꝛ ſoluũ pec
mtum erubeſcere/ eſt bonam verecũ

diam habere Q oedinatam / SVz qui

zabulon nõdũ gignere meruit / fruſ

tra ſe dinam poſſe gignere credat⸗
Diſce pzius pem odiſſe/ tunt inci

pies veratiter erubeſcere 7lle pudoꝛ

verus eſſe ognoſcitur quem vicio
rum odium pꝛexdit 2 omitatur⸗

Hüuc nõ habẽt qui ampliuse erubeſ

cunt haber ſoꝛdidã veſtem / ᷓ ſoꝛ di

dam mente/ aut quos magis pude
ret in oꝛõne ſeciſſe babariſmũ contra
regulam pciani / q; pꝛotuliſſe mẽda
cium Atra requlam xp̃i⸗ Vel quos
pᷣdiotionis offio / dũ gtra ſuper

bla diſputãt ſi ſoꝛte bꝛeuem loquen

di ſillabã ꝓPducerent / magis eos pu
deret de vicio oꝛationis q de vicio
elationis. Mon eſt ctredẽdũ hant eſ

ſe ilam verecũdiam / qua intelligere

debem per dinam nõ te tredas di

nam genuiſſe oedinatam vereamn
diam habere / ſi ming erubeſcis pudẽ
da oꝛdis qᷓ; oꝛ pis / ſi i magis verea

ris vultum hoĩm qᷓ; oſp ectum dei 2

angeloeũ Diligenter i igitur oſiderã
ilꝙᷓ ſit rarũ atqʒ paucꝝ/ humanã

vere cdiam plene viciſſe et ſolam il

lam que oedinata eſt poſſidere / non
erit vnde miran debeat caur tale pꝛ

””

lem tam ſero lya pariat vel onupi
at · Vz ne de nomis ratone p̃teni
ſe videamur / dina iudiciũ iſtud ĩter
pꝛetatur Hot itagqʒ eſt illud iudici

um quo quiſq; a pꝛopꝛia onſcienti

a onuenienter onuimtitur / condẽn
natur/ a digna ſuſioĩs pena mult

tatur / vere indici mirabile digne

qʒ pꝛonũtiandum cũ demoõ ſtratiõis
vadmiratione in quo quanto quiſqz
ſeipſum ardentius diligit / tunto in
ſeipſo atrius ſeuit / in quo ſibi parci

vehementius aupit / tanto min ĩe

ſibi parcit · Mõ tamen ſine cauſa fu
it ꝙ poſt natum zabulõ / de lye nõ

filum ſed filiam dare decteuit / que

fratris audaciam blande mitigaret /
2 blandicijs deliniret · Valde ergo
opoetunũ videtur ꝙ poſt zabulo qᷣ
iratum zelantem animü genit / di

na naſcẽdo ſucredit / vt ex ſoꝛ oeis le

nitate / fratris feroritas tẽperetur ·
multu eni zelantis animi impetũ
tempat / cũ in ſeipſo i inuenit quis vñ
erubeſcat · Sed qꝛ dina nil magni
ficũ mohitur/ tribum in populo iſra

hel faere non meretur / ymmo eca

ſepe dum plus iuſto coonſundi metu

it / ad ſoꝛtia vinlia non ſolu non ton

