amouen ſtimulũ carnis/qꝛ nõ expe
diebat Di aut illud qð peut ſit vti
le ad butudin? ho s quaſi ptinc oad
eig ſalutẽ / meret illud nõ ſoluũ oeado

G eci alia oꝑa meritoꝛia facẽ do · 2
iddeo accipit qð petit / ß tamẽ qn de

bet accipe Queda eni nõ negatur⸗

ſed vt ggruo dẽtur tpe diff erut · vt
diat aug ſup iohem Dz gꝛ tñ hoc

ĩpedir p̃t ſi in petẽdo nõ pſcueret⸗
ideo ad hoc opoetet ꝙ pſeuerater o
ret · Et ꝓter hot ditit baſilig. Jdeo
qñʒ petis ⁊ nõ atripis/qꝛ pperam

poſtulaſti / vel ĩfideliter / vel leuiter /

vel nõ ꝓferẽtia ubi / vel qꝛ deſt. tſti⸗
ʒz qꝛ adhuc hot p̃t ĩpediri / ſi nõ
ſe petat/ßſ̊ ꝓ alio/ex eo ꝙ hõ nõ p̃t
alter meren de odigno vita eterna⸗

net ea q̃ ad eã pꝑtinẽt. ꝓpter qð nõ

ſꝑ exaudit᷑ q ꝓ alio oꝛat Hñ aug9
ſuꝑ illud iohis xi: Si qd petieritis
c dicit Exaudiũtur oẽs pꝓ ſeip̃is /
nõ ãt ꝓ oĩbꝰ/ ideo nõ vtcñqʒ dictũ
dabit / ß dabit vob Et idciro pP ſe

oare⸗/ponit᷑ gditio quatta/ ad hot

qð oꝛo cxaudiatur req̃ſita Mõ qᷣdẽ
Oditio reqſita ad efſectũ merẽdi / H
ſicut næaria ad efficaciã impetrãdi
Ma qñqʒ cõtingit ꝙ oꝛo ꝓ alio feã
non ĩipetrat / eciã ſi fiat pie à pſeue
ratex de ptinẽtibq ad ſalutẽ ſczʒ qn
ter ĩpedimẽbtũ qð eſt ex ꝑte eiꝰ pꝛo
quo ozatux Juxta illud ihere · xv Di

ſteterit moyſes 2 ſamuel wꝛã me
nõ ẽ aia mea od ppły m iſtũ Nichilo
ming tn mentoꝛ ia ẽ oꝛo oꝛãti qͥ ex

cantate orat Juxta illud Et oꝛo me
a in ſinu meo guertetur. Bbi diat
gloſa Et ſi eis nõ ꝓfuit· ego tñ non
ſũ fruſtratꝰ mea merede /⸗/ Ex p
dickis ergo olligutur quatuoe oditt
ones qbꝰ gcurrẽtibꝰ ſꝑ aliquis ipe

trat qð petit. ſcʒ ꝙ ꝓ ſe petat/ æ1 ne

aſſaria ad ſalutẽ/ 7 pie/ 1 pſeuera

ter // Tercio notãdũ e/ pie pete
re vł oeare nõ ĩp oetat ꝙ oꝛo ex hitu
pietatis ſeu vtutis fiat-ſicut apud

ariſtotilẽ iuſte ogere ĩpoꝛtat ex hitu
iuſticie agere/ pzopter qð dicit/ ꝙ a

lind F uſte agere / aliud iuſtu agere

Maã iſto modo non poſſz; p oꝛ pie

oeare/qᷓͥ nõ haberet hitu caritats⸗

q̃ ẽ Vtus pietatis. vt ditit gloſa ij

thi iij· ſuꝑ illud Hñtes q̃dẽ ſpẽm

pietatis/ vtuts aut eig abnegates⸗
cuius contrariũ ſupꝛa dickũ Nec e
ciam pie oeate ſolũ ĩportat petere a
lquid ad pietatem pertinene / quia
ſit petere ꝓtinentia ad ſalutem ĩclu
deret pie oare⸗ 2 ſic non eſſent on

ditiones diſtincte⸗ Ded vltra ill ud

impo tat ꝙ petatur ex pio deſideri
o/7 ſit poteſt peæœatez pie oeare⸗ ſi
cut iniuſt? carẽs hitu iuſticie p̃t iuſ
tum velle ex iuſto deſiderio Hit
ergo q;uis pœoꝝ oz̈ο nõ ſit eterne
ſalutis mertvꝛia.tñ ilł quatuoe c
ditionibg obſeruatis p̃t eſſe ĩpetrati
ua:q; meritũ quaſi quodamõ ĩniti
tur iuſticie,/ ĩpetratio at ĩnitit᷑ mſeri
woꝛdie . q;uis tamẽ vtraaz ſit ex lbe
m aceptiõe/a gratuita liberalitate

dinina // Ziet ergo pecratoe oeã mea tibi ſit elum clarũ nitidũ / at t
do non mereatur gram⸗ quia oeati varus virtutu ſyderibg adornatu/ 8
o ſicit net aliquis aliꝰ actus eſt me vt tue ſancte hitationis digno hoſ⸗ vol
ritoz ia ſine graaa gratum faciente⸗ pes iueniar Danckifietur nomen
tñ o qnq; impetrat graãm gratũ tuu O ſce pz vtina ſancũ nomen 8
facicte m-Juxta illud lu⸗xi Pz vẽ tun / qað eſt pzꝛ huiuſqʒ ſci noĩis vera t
alo dabit pm bonũ petentibg ſe Aagnitio ſciĩſicetur id & ſine terra vel 43
NHet tamẽ ipetratio pꝛoodit ex ali obſcuritate terrena in me clanſict /
qua gra / quaſi ex gratuto dono qð vtiqʒ fiet cu hoſpiciu miſerabik
qꝛz vt dict auguſting in libꝛo de pſe ais mee mirabik flame tue ardoꝛe/
uerantia⸗ ecia ip̃m oeare & quoddã æ ardẽtiſſimi amoꝛ is tui flãma ſuc A
donu dei⸗ Et ꝑ iſta patet rñſio ad enſũ / a terrenis ſecibg / ſediß obſcuri ii
terciũ dubii· // Net ergo de oeõ ttibg purgabit Adueniat regnũ vt
ne ad pñis ſuffigat ex docenna ſcon tuũ Veu me miſeꝝheu miſeabile 4
bꝛeuiter rewil e& (Explicit tractaty) tregnu meu⸗heu diuiſum deſolatũ .
de oꝛatione dniinm regnũ aie mee in quo ſepe hitare
Intpit oeo dñich anagogice ex regnaẽ vult nüũt ſupbia / nũt iui dia /
poſita a reueetiſſimo pꝛʒe ac dño/ nut auarina⸗ nũt luxuna / alioeuqʒ
dño P.de aillyaw cardiali 7 apoſ vicioꝝ hoſtilis rabies· ß nolo tegna
tolice ſedis legato⸗ Qui conoeſſit oĩ te in me niſi te o rex potentiſſime
bus deuote oannbg p paœ ecie 2 deoeo deſidero vt adueniat regnu tu
dietibg hant oõnem xl-dies indul unm / vt gtra regnu meü / qs regnũ
gentau ¶ Datum baſilie ano dui pczri a miſene adueniat regnu tuũ/
M“° .νCCxuij menſis Julij qð8 eſt vtutis 7 gre⸗a tadẽ regnũ
die ſexto R,.. tuũ qð erit felicitatis æ gloꝛie· Tüͦc
‚Alltter noſter qui es in ce aut in me vere regnabie ſi in hoſpi
lis O pater q̃ ſpuales uu aie mee ꝑ inhĩta tionẽ amoeis 4
Nfilios genemne p viuiſici vehementis aduener? Kiat volun⸗
vvvvem curitatiui amoeise p tas tua ſicut ĩ celoc: in terra O rex d
pagation?, vilnã mithi miſero ſit regum o iuſte index omnium qui i
tue amosoſe cantatis gemine gauch non niſi iuſie vis 2 quitquid vis po⸗ un
am ĩſundas; vt ſilig tanti patris ef tenter effics- vtinam voluntas tu⸗ de
ſiciar O noſter qui te nob dare non a / id eſt voluntatis tue pꝛeeptum i
œſſas ꝑ largiſſimam tue bonitatis ſiait fit in elo ſic fiat in terra hoc
diffuſionẽ· Dtinam p intimam ar eſt ſicut in elo ab angelis 7 beatis
dẽtiſſimi amoꝛis adheſionẽ vere tu ſpiritibus, ſit in terra ab homini⸗
us dici merear O q̃ es in eeb id ẽ ĩ bus impleatur⸗ Tunc autem imͤ
ſcĩis ꝑ ſpecialẽ tue gratiſiœ illuſtrati plebitur in me ſi ſic diligam te /
onis hitationẽ⸗ vtina miſeabik aia vt indiſ ſolubilis amozis glutino
„△

br

n.
dic/
mna

tibl vnitus adheream. abiectis cõ
trarijs volũtatibz tue ſoli iuſtiſſime

voluntati onſctial Danem noſtri

tidianũ da nobis hodie O pater

ceterne / da filijs tuis panem tuum

eternum. ſat de pane tuo eterno
panem ſuum otidianũ⸗ Da nobis

hodie / iĩ hoc miſerabin tempoee vnñ

tandem paſcamur in illa mirabili

eterni tate- Dabis autem hunt pa
nem-ſi tui ꝑſecti amoeis dulem de

deris re fectio nem · O vtina hot pa

ne quo in patria viuũt angeli 1 ani

me beate: in huius miſerabilis vite

via merear refic a de mics ome
dere que adunt de menſa domini
mei,Da mithi domine da michi
ſeruo tuo hunt panem hodie / hoc
eſt nũt ſine dlatione/ aꝛ vere in qui ½
etum eſt oꝛ meum donet teſiciatur

hot eleſti pane Net iĩmerito Quo

niam ideo otidianus dititir⸗ quia
quantũ plꝰ omeditur tantũ otidia
no deſiderio ampli? appetitur Et
dimitte nobis debita noſtra ſiait et
nos dimittimꝰ? debitoꝛib noſtns
O pijſſime at miſericoꝛ diſſime pꝛz⸗
dimittes vtiqʒ nobis ſilijs tis de

bita a peccata nxa: ſi nos ob amo-

tem tui / patris noſtri⸗ dimiſerimus
debitoꝛ ibg nris fratribus nris pœa
ſua / O vllnam hot in me fien no
ticia exꝑpimẽtoali mentaliter ſentiã /
qð omnino eſſe non p⸗t/niſi te mul
tum ardeter diliga⸗ vt de me verũ
ſit qð a te dichu eſt · Dimiſa ſunt ei
pœn multa quonia dilexit multũ⸗
Et ne nos indumsin tẽpentionõ
O bone deus qui bo noʒꝝ inſpiratoz

narũ. net ſolũ a malo pene inſerni /

*

intemptatoꝛ maloeũ es- vtinam
non me inducas hot ẽ induti pmit
tas in male temptatiõis conſenſu⸗

S8 vtiqz ꝑ me a te eſſe impetran-

dum non in mea ſed in tua virtute

ſecurus fideliter onfidam · ſi tibi ꝑ
amoeem intimũ firmiter adherea⸗
Ded libera nos a malo Mon ſo

lum a malo pᷣteritozꝛu debitox · non

ſolum a malo pꝛeſentiũ temptatio

num: ſed eca a malo ſuturarum pe

ſed purgatoꝛij Da mich domine
hot petere / nõ tam foꝛz midine pene
ꝙᷓ vixtutis amoꝛe Da michi hoc an/
petere non t timoee penalis afflic⸗
tionis q; deſiderio tue facialie viſio
nis. Da vt nõ tantu timea penarũ
toꝛmenta quantũ ꝑditionie aut P
longationis tue finalis fruitionis
detrimenta O vtinam flama amo
ris tui hoc ĩ me efficiat vtinam pec
atozum meoꝛzum rubigines ſit exu⸗
rat vt in moetis exitu ſpiritus meꝗ
ne nit expurgat? ſine vlla dilatioẽ
ad te diu deſideratũ aſcendat: 2 ſic
liberatꝰ ab omni malo / frui valeat

ſũmo bono. ð tu pꝛeſtare digne

ris· qui viuis a tegnas ĩ ſecula ſeci

loꝛum Amẽ

¶ Explicit de oꝛatione dominich

(Dequitur uedam denota me
ditatlo ſuper Aue maria Cdita ba
ſilie Anno dñi CCCC xiiij⸗
menſis iulij. die xij/ ab eodem dño
petro/qmi eam deuote dicentib lar
gitus eſt xl. dies in dulgẽtiarum

Ogicanti mithi oſant
tiſſima vgo mater ma
ria Dater no auuſcũ qz /
ſed dei⸗ mater vnigeni
el 7 weterni dei patris fili Togitã
ti mithi peoæ /tuot tamen / net ĩdig
no ſerni wꝛi/ 2 deſideranti ani mo au
pient ad laudem tuam aliquid diee
te ſtupet mẽs ad hot inualida: nec
habet indig na lingua mea tuis dig

niſſimis auriby vba digna⸗ideo me

rito non mea / ſed angelich verba un
bi pzofero dics S ue gracia plena
dominmus tecum
9 Heata mater 7 innupta vgo
Muid ſacre aures tue audire
poſſunt io aundius⸗ quid weapere ſu
naius tqurd benignine acreptae ⸗

qꝙᷓ verba hec angelica? Quibus .

gratiſſime ſalutaris Aue⸗ Quibus
digniſſime oommẽdaris / graga ple
na⸗Quib duleiſſime onſolaris⸗ do
minus tecuim O igitur verba gra
tiſſima⸗ verba digniſſima⸗ vba dul
c ſima: merito deuotis oꝛdibus in
ſcribenda / pij⸗ vocib depzomẽda⸗
tuis quoq; clemẽtiſſimis auribusa
nobis li et peccatoꝛib humiliter P
ferenda / aum infatigab li deuotio
ne ſepius repetenda
— udi igitur o clemẽs maria /tt
am gratiſ ſimam ſalutationẽ⸗
Aue NQulla tibi eſſe poteſt grarioſioꝛ
a rep tabilioe ve ſalutatio / ea/ quam
deus per angelum ſuum gabꝛ iele
tranſmiſit de elo⸗Aue in quit O ⁶
go ſalutſſera que eue maledictionẽ?
in bñ dictionẽ tranfferens / ſola eſſe

meruiſti line ve Meruiſti gnidem: .—

l
“

non tua iuſticia ſed diuina gracia vt

ſola eſſes ñ ve ailpe venialts 21 moꝛ

tahe vt pie creditur ecam oeigia

lis. vt inſuꝑ ſola eſſes ſine ve miſeri

e finalis hoc ẽ pene purgatoꝛit / vk
infernalis vt tibi mento a ſponſo tu

o ĩtelligatur eſſe illud dictu ĩ caticis
Tota pulchꝛa es amien mea ma
cula non eſt in te Ber hac ergo gra
tiſſimam ſalutauonem / te depꝛewz
vt michi ſeruo tuo impetres graca

ſalutarem/ vt ſit tibi diam / aue · ꝗ;

a te liberer a ve / non ſolum pꝛeſen
tis aul pe / ß ecia future miſene Amé
. udi deinde o pia maria tuam
digni ſimam ommẽ dationẽ
guadà pliena: O ꝙ; magna 2 admi
randa dei dignatio· dignaqʒ virgi
m ommendauo⸗ Ec a deo mitti
tur angel9 ad virginem ab excelſo
ad humilem/ a domino ad anallã⸗
a creatoꝛe ad creaturam Cui tamẽ
non ex creatte mentd / ſed ex treato
ris dono / ſubito diatur· gracia plena
PBer hat igitur gracie plenitudinẽ⸗
per hant tiam gratuitam dignita
tem / tuaqz digniſſimam commẽ da
tionem quam no a te ſed a filio tuo
nüucante angelo recpiſti / te ſupplex
exoꝛo; vt huius plenitudinis gracie
me participem efficias / 1 apud fui
um tuum acrentabilem reddas „A
en „„
Ddi deniqz o dulcis maria /
tuam dulaſſimam conſolatio

nemdoming teaim Magna valde

dulcdo / dulcis multũ onſolatio tibi
eſt. qu gracia pleno Plena i m oꝛde⸗

4

plena in oee: plena i in ² Dz oĩno

ꝛde⸗

onſolatio dulaſſima nõ ſolum tibi /

led toti humano generi· qula domi
nus tecim· Nam ideo graca ple
na es / qula dominus tecum eſt. Te
aum vuqʒ non ſolum generaliter vt
eſt in eteris ſandis/ ſed teaimm ſpeci
ali:er in vtero⸗ vt ex te pꝛo totiꝰ ge

neris humam tedemptione ſibi car

nem aſſumat. 2 vnus dei 7 virgie
filius vemis deus eternaliter tem
poealiter homo fiat Omagnum 2
admirabile ſatramentum / dommus
tecim· non ſolum do minus filius /

quem carne tua induis/ſed domin

pater qui genuit quem oncipie /
dwominus ſpiritus ſanctus ex quo tõ
cipis · qui tuum cum patte a filio ſcĩ
ficat vterum: ipſiqʒ panter in te re
ſerãt geni tale ſecretum/q miro mo
do reſeruant virginale ſignagulum
O totius mund melliflua duledo⸗
ſalutiferaqʒ conſolatio Per hanc nõ
ſolum tuam ſed eciam noſtram on
ſolationem dulaſſimam te virgo et
mater imploꝛo/ vt dominus qui eſt
tecim per ſpecialem illam aſſiſten
tiam eſſe dignetur mecum per ſpiri

tualem graciam / vt ſim tandem ſe

per finalẽ gloꝛiam Amen

oneluſit benedicta tu in mulierib

ea am ſalutationem ſãcte elyz abeth

deuotio xpꝛiſtiana ſubiũgit dions
et benedidus frudus ventris tui
NHic o gloeioſa dom ing tria tue ex
lellentie pꝛiuilegia video ſignanter
eſſe notata / Pꝛimo quidem tu
am ſingularxem perſectionem: bene

Ed pꝛemiſſe angelie ſaluta
tioni quam nũcius gabꝛiel ita

„

dicka tu Deinde tuam ſpecialem eld

onem/ in mulieribus Boſtremo tua
ſalutarem generationem / quiabene
diaus fruttus ventno⸗ Ventrs in
quam / non aluſcuz / ſed tui· Ven
tris vtiqz virginei, ſed dimna hu
manaqʒ pꝛole fecundi· Ventnie de

niqʒ; pzo hac materna fecunditate

in ælis ab angelis / in terris ab ho

minibus venerandi

udi igit o tegina eli / 2 hijs
Pbie letare / tu audis pꝛiuile

Jgia magniſica / quibg oleſtis regis

muni ficoentia te dotauit Audi tuam

perſertionem ſingulact / bendicta tu

Tu ſingulariter Pfecta / quia tu ſin
gulariter benedicta Maledictio eue
in benedittionem ctom mutatur ma
rie imꝑfettio matris culpe/in per
ſettionem matris grage Audi tua
electionem ſpecialem in mulienbg
Quia tu ſpecialiter benedicta: ideo
ſpecial ter elerta es inter omnes 2
ſuper omnes mulieres· Multe ſilie
congreg auetunt diuigas Multe mu
lieres filie eue cõgregancrunt ſpua
les gracioe: tu ſuꝑgreſſa es vniuer

ſas.· Audi tuam generationẽ ſaluta
rem. benedittus ftuttus vẽtris tui

Henedicta ſit tua generatio ſaluta
rie / aiig fruchus cauſa eſt tue 2 noſ
tre ſalutis⸗ Jdeo tu benedicka es in

mulienbus / qꝛ fruckus ventns tui

bñdiaus. qui eſt ſuper omnia deg
bñdeus in ſcla De aug bñdictionis
plenitudine / tu quoqʒ are piſti aum
eeterß/e 1 differẽtiga eterie Tu er
go bñdeñ p oteris / qꝛ ipe te Puenit

in bñdiaionibg duledinis

udies het 0 benedicha in muli
nbgnaudies et merito letaris

giſqz humiliaris Per te o regina

ali dnam voras / ſed anallam repu

nsre ſpodens ad angelut tibi de le

lo miſam⸗Eae ancilla dñi fiat mi
chi ſcd m verbũ tuũ⸗· O mag ne hu

militatis teſpõſum. O humie ver

bum / p qd in te ſe humuliauit vbü
excqlſum/ vbum no tranſitoꝛ iũ/ ſed

eternum-verbum diuinu a patre e

ternaliter natum / 1 ex matre tẽpo

raliter inarnatum⸗ Et ideo. Aue
gracia plena dñs teaim
ue virgo beata Aue mater be
nedicta Aue ſine ve mana Et

ideo ſine ve / quia graga plena Aue

plena gracaa / nõ ſolum creata ß ĩtre

ata⸗qꝛz dnis tecaâ-Tecum dus tuus

Teaum filig tuue Aue bnde in mu
liernbg: ideo benedicka / qꝛ teaim

doming M5 ſolum dñs fili . do

ming pater / dñs ſpi iritus ſancto / hu⸗
tres vnd dns tech ſunt in oꝛde⸗
ille ſpea aliter tecũ eſt in arne qui
eſt bidit tus frutt? ventnis tui⸗ A

ue igitur ſpecialiter bndca/ quia ſin

gulariter bndus eſt fructus tuus⸗
Mon ſolum tuus / ſed eciam dei pa

tris fili· qui nõ ſolum in te/ nõ ſolu

in tua carne⸗nõ ſolum i tuo vẽtre /
ſed vbiqz vnus eſt verus dey, per

omnia loca/a ꝑ omnia ſalla bene

6

d te igitur o mala⸗ ad te o cla

riſſima mart ſtella⸗ ad te ego

——
èð

Jin hijs tuie laudibg· nec tamẽ ex e
is ſunbe extollens, ſed magis ma

iſerabilis ſerug tug in olſeuro he

ine mundi pelago naufrag onfu

gio/ ad te pꝛoſugꝰ clamo: ⁊ p illa

angeliam / ſeu veriue diuinam ſa
lutationem · per illam ſalutiferam
tuam 27 fruct9 ventris tui beneditti

onem⸗ꝑ illam bndictam tua filij

tui humiliationem te humiliter de

pꝛ ecꝛz te ſuppliciter oeo,vt tantoꝝ
meritozum veſtroꝛum me Poures
fien particpem: ozam te 2 filio
tuo ita me conſtituas humilẽ / vt de

leſtiũ pꝛemioeũ veſtroeu me impe
tres fien onſoꝛtem . Quod ipſe p̈̃ſ

tare dig netur: qui im patre ſpin

tu ſancto viuit 2 regnat in ſecula ſe

culoeum Amem

Explict meditatio deuota ſup
Aue maria⸗P.
lis et legati quond dñi Bape „7

„meracn cardina

hnſt
S
anſa
ſirn
nde

llard
kandg
pan⸗
1li⸗
tta
mpe
Neßfl
ſpin
talaſ⸗

=

—

—
=

Dequitur tincatus ſuꝑ tnibus
Sènãgely cantias Pzologus
. êMVnm me trinitatis
auxilio humiliter
iplozato triꝑtitu
deuote meditatio
nis traclatu ex ſco

tum do
gelij cuntias non de mea / ſed de di⸗
uina virtute gfiſus aggre dioꝛ Pzꝛo⸗
ſiteoe quippe no tam humanũ eſſe
ꝙ; diuinu tam alta miſteria digne
polſſe cõapete vel pꝛoſerre // Cu
igitur in diuinis ſcrptuns plura le⸗
gantur cantica⸗ ſpecinliter tamen
tria in euagelio ſcripta eſſe luca refe⸗

rente tognoſcimꝰ?pꝛ imu marie· ſe

cundũ zacharie/ teraum ſymeonie
Vnde quia het cantica / euangelica

ſut: ideo in teuerẽtie ſignũ erecti al

ſurgim ſtates dum ea cantat eccia

/ Pet vacat a miſterio. qꝛ het c

tim non illo cantantur oedine quo
fſuerũt edita⸗· Pꝛius enim cantatur
quod ſetudo editum eſt Qam quia
in cantio zacharie legitur, erexit

ꝛ nu ſalutis nobis,/qð in reſurreci ⸗

one fagum eſt. a quia loquitur ad
pueꝝ qui fuit auroza ſols / vbi ait⸗
Et tu puer pꝛopheta altiſſimi vom⸗

berie⸗ pꝛeibis enim ante facem do

mini parare vias eius: ideo canta⸗
tur in laudibg officij matutin Qui⸗

a vero legitur in cntio virginis· t⸗½⸗
pexit humilitatem anglle ſue / eclle

ſie videlicet ae ipſius marie · ⁊ quia

agit de inernatione⸗ ibi / ſuſcepit iſ)
rahel. qð quidem fackum eſt in ſer ⸗

ta etate / ideo canitur ad veſperas

ctoꝝ ſententia ſuꝑ tnibꝰ eua⸗

ſexto diei officio Tercium autem c⸗⸗

ticu ſymeonis in ſeptimo officio ca⸗

mitur id eſt in cõpletozio. quia ozat

ſe dimitti in paw quod in ſeptima
quie ſcentium womplebitur // Hetr

ergo et aha multa pzꝛoſunda miſte
na in hijs cantias deuotis menubz
ocurrant meditanda- Cum enim
pꝛe œtens omnibus canticis que in
ſacm ſcnptura repperiuntur⸗hec tri⸗
a in tanta veneratione habeantur /

vt ipã iam ælebꝛi a aſſidua ymmo

cotidiana rectatione non ſine mag
na rationabil muſa ſancka per oꝛ
bem frequentet eccia- quis ignoret

in eis maxia ſpualis intelligentie
miſteria oontineri? Hed pꝛe alijs⸗
canticim marie conſtat maioeibus

miſterijo miſtics ſacramentis oꝛ
pioſius habundate Mam vt quida
ei deuot? ait Quie dubitet blaz ma

riã ſpus ſancti in ſe ſuperuenientis
tanta plenitudine? gracia repletã⸗
non potuiſſe paruum aliquid/ 1 qð
ſupza terrenarum mentium cnpaci

tatem non eſſet / in laudem ſaluatoꝛ

ris ſui pꝛoferre? // Coõſtat ergo

de tanta plenitudine eructatem ta
taqʒ deuotione nouũ illud æ1 huma

nis mentibus inſolitum gaudium

iheſu ſuo iubilantem noua laude et
ſingulari pꝛewnio / nouam leticam
in nouo adußtu eterni domim pꝛe

dicaſſe .

gelij canticis

Erplieit pꝛologꝰ ſuper tribg eua

—

Gitur a marie cãtio tanq
a pꝛioei ⁊ oedine temꝑis a?
magnitudine digni tatis
noſtrum ſumemꝰ exoꝛdiũ·
Agnifiat aia mea duim Vbi

pꝛo ĩtelligentia tanti miſtery / tõq;
miſtici ſat ramẽti videndum nobis
erit quemadmodum/ 7 qua ocaſio⸗

ne vel cauſa virgo beata ad hec di⸗
cenda verba que Ppoſita ſunt acreſ⸗
ſerit · ſit enim ex arcũſtantia rei geſ⸗
te / quanta conſideratione verba iſta
ſint clarig apparebit / Zegiturita⸗
qʒ in euangelio luc / ꝙ poſtq; ange
lus gabziel a deo miſſus ſuiſſet ad
virginẽ deſponſatam ioſeph / vt ſu
perueniẽte ſp iritus ſancti btute naſ-
cturum ex ea theſum dei ſilium nũ⸗

daret: mox tanti miraculi ſidem on

ſirmans / alio adiuncto miraaulo /
mirabili quidem ſed longe diſpari/
diuine potentie efficcaam maniſeſ⸗
tauit dieens · Et ecre elyzabeth oga⸗
nata tua ipſa cnepit filium in ſe⸗
nectute ſua / 2 hit mẽſis ſext eſt illi
que vomtur ſterilis quia non erit
impoſſibile apud deum omne ver⸗
bum⸗Cui ſtatim virgo fide exul⸗
tatione plenaum humili gratula
lone reſpondit Eta acilla domini:
fiat michi ſcj m verbum blum //
Statim ergo adueniente ſpu ſant⸗
to in virginem / quod totus non a
pit mundus totũ ſe intra viſcera V
ginis ollocauit. Sed quanto exel
lentioꝛ ibus bonis dininitus habun⸗
dauit tanto ſe humilioꝛem humani

exultatiois magnifi

aus exhibuit· NMam que affluentia

eante grace omnib mulierib ſupe
rioe ſuꝑ omẽe mulieres beneden—
(agelo teſte dict meruerat? mox ſur

rexit ad femine ĩferioeis obſequiũ
Perans / aſcendit cũ feſtinatione in

montana iudee videre ggratularz

elyzabeth· vt qð de ipa audierat cre

dula in ip̃a pnñe æ exp ta videret / et
digna exultatione cogauderet · Bñ

ipſa elyʒabeth ſpintu ſancto repleta
qualis 7 quata eſſet que ad ſe vene
uwt agnouit · æ quantum ſe indignã
eig viſitatiõe iudicaret oſtendit Hñ
hoc inquit michi / vt mater dñi mei
veniat ad me? Erre enim vt facta
eſt vox ſalutationis tue in aunbus
meis exultauit in gaudio inſans
in vtero meo. Et beata que tredidiſa⸗
t / quoniam perfiaẽtur in te que die
ta ſunt tibi a do mino ·/ O igitur
beatum ſidei meritum quo beata v⸗
go ſacta 7 mater dei Quid ergo mi⸗
rum ſi tunt ait maria Magniſicat a
nima mea dominũ/ NMemo igitur
verba iſta leuiter eſtimanda putet⸗
nã que de tam pfunda oneptlone
pꝛolata ſunt /ſine ꝓfunda inueſtiga
tione digne penetrari non pñt. ſicut

in quit venerabilis hugo / aig in hoc

cnntiw deuotam expoſitionẽ mag
na ex parte ſequi / a bꝛeuiter wllige
re ſtudui // O vtinam ergo / vtinã

ontingat nobis eoeum archana qᷓ
rentibus illo ſpiritu ducte incdere /
quo repleta mania verbum patris o⸗
cipere / 1 patrem verbi meruit vbo
are⸗ Ait ergo

DA gm cat amma

Ae exultauit ſpiritus me? in de

o ſalutari meo / Dideamus ita

q; verborum diſtinckionem⸗ pzimũ

anima magniſiat dominum⸗/ dein
de ſpiritus exultat in ſalutari· /
Hane quia ſenptum eſt. Bniuerſe
vie domini miſencoꝛdia 7 veritus⸗
perfecta laus eſt fidelis ſerui xpꝛiſ-
tum iheſum dominum ſalutarem
confiteri cum veritas in domino / et
in ſaluatoꝛe miſerioz dia ommẽde
tur“ Pꝛopterea « magnificate do⸗
minum/æ in ſalutari exultare debe
mus/ quia quibus reuerenda eſt
iulticia indicis dultis eſt miſeri⸗
coꝛ dia ſaluatozis ideo ait maria⸗
Magniſiat anima mea dommum
Et exultauit ſpus meꝰ in deo ſalu⸗
tari meo Quaſi dieret O elzabeth /

tu magnis me laudibus ecxtollis

magniſims: ego vero nõ me pꝛop
ter hoc magnific / ſed magis humi⸗
lio / 1 humiliando me / dĩim magni⸗

fim: à in eo velut ĩ ſalutari meo hu⸗

militer exulto: in domino maieſta⸗
tem/ ĩ ſalutari meo pietatem om
nibus viribus nõ ſolum oꝛ pozie⸗
ſed anime et ſpiritus humiliter re
ognoſcens Bbi eciam onſidera⸗
dum ꝙ um ipſa dominu nomia
tet nichil addidit aim vero ſaluato
tem divret / non ſimpliater ſaluato

rem/ ſuum ſaluatoꝛẽ nominauit⸗

Omnipotens enim deuspoteſtate
qua vniuerſe creature ſue domina⸗
tur omnium dominus eſt · ſed pie⸗
tate qua qauoſdam tantum non ö⸗

nes ſaluat ſaluatoꝛ omnium non ?

Merito igitur beata virgo que ſe

ſingulariter eleckam videt⸗ fidunali
ter ipſum quem pzo ſalute mundi
filum oneæperat / ſuum eriam cum
letiaa a exultatione ſaluatoꝛem vo

at, // CEtee ergo cantia mane de
uotum exoedium / ſpirituali letiaa
exultauone iocm dum · bi qup

pe iocunda virginis exultatio/ exr

)ultans laudie iubilatio multiplici⸗-
ter deſcribitur· // Bꝛimo nam qʒ

oſbenditur eſſe magna cum dititur⸗

Magnificat· // Deaundo declara⸗

tur eſſe deuota quia ſubditur· aima
mea a ſpiritus meus- Quaſi dicat
Mon ſolum extericeibus labye owoz
pois / ſed omnibus interioeibus vi⸗
nbus wꝛdis deũ laudo⸗ au totũ qð
in me eſt bonum attnbuo / Ter
do in nuitur eſſe debita cum diatr/
dominũ. cui ſoli pꝛincipaliter debe⸗
tur laus honoe/ ſpecialiter de tan⸗
to tamqʒ ineffabili donoꝰ /
Mtarto pꝛobatur eſſe iocinda · J bi
Et exultauit ſpiritus meus· Qua⸗
ſi dicrret· Dee iocunditatis magni
tudine non blectus / ſed in deum ele
uatus ſpiritus meus exultauit/ id ẽ

extra a ſupza ſe ſaltauit Ct ad elef⸗
tia per coontemplationem aſcendit⸗

/ Ouinto notatur eſſe recta / id
eſt non in treaturam ſed in creatoꝛẽ
directa⸗ quia / in deo ſalutari meo ⸗
Et ditit in deo ratione treationis⸗
ſalutari /ratione tetreationis. meo /
ratione inarnationis am mu⸗
ſa humanitatis aſſumpte fuit virgi
nis ſilius· ſic vtiq; ſuus ꝙ non alte

—

adiuimus huauſq; exoꝛdium
Iantiq audiamg deinepemu
Jſam rtionem cantandi Sane tã
ti iubili rationabilis mauſa fuit diui
noeum benefiaozum magnitudo /
que hic triplicter deſenbitur · Pꝛzi⸗-
mo in beneſiciis mane oollatis ſin
gulariter⸗· Deinde in beneſicijs toto
mundo ollatis generaliter⸗/ Jbi⸗/ Et
miſerioz dia eius a pꝛrogenie, a⸗
Poſtremo in beneficijs iudayw po⸗
pulo cllatis ſpecialiter/ bi- Suſcee⸗
pit iſrael· 276⸗ // Dicat ergo nobis
maria exultationis ſue muſam
uia in quit reſpexit humulitatẽ
vnalle ſue] Ac ſi dieret ,- merito in
Iplſa quippe vt ſuum gaudium ſoli⸗
du eẽ demoſtraret/ illud ne a vani
tate exoꝛtum neqʒ ad vanitatem c
nerſum oſtendit ſed dei ſe dona in
deum diligere/ 1 pꝛo reſpecu gracte
qua pꝛeuenta erat in ſuo ſalutari ſe

exultare perhibuit deo inquit exru —
tauit ſpiritus meꝰ? i deo ſalutari me⸗

0.quia reſperit humilitatem ancille
ſue · Lict enim in ea ſuerit opioſa
virtutum magnitudo / ipſa tamen

non immenito ſolam in ſe humilita⸗

tem dommum teſperxiſſe teſtatur:
quia diuinitatis pzopitiationẽ quaã

humana natura in pꝛimis parentt

bus perdidit m maria per humili⸗
tatem recuperauit Cuius humilita
tis virtutem mox determinans ſub
iungit. ancille ſue · Qam quia ſe hu
militer quod erat ancilla cognouit⸗

ldeo quod non eratſſublimiter ma
ter eſſe memit · Cum enim reſpon

diſſet angelo / ecee ancilla domini⸗

fiat michi ſem verbum tuum:
o nſeſtim in hot hummlitatis ver
bo⸗ oncpit dei verbum⸗ //
O magnum humilitatis meritum
Eua per ſuperbiam dei creaturam
ſe eſſe minusꝙᷓ debuit onſiderans /
deo quodammodo pariſicari voluit:
maria vero creatoꝛi ſuo humiliter ſe
ſubdens ancillam ſe nominauit Et
idcire illa eiecta eſt / iſta electa eſt.
Duperbam deſpexit / humilem re
ſpexit/a quod ſuperba perdidit· hu⸗
milis reepit · / Hene ergo ait
maria / reſpexit humilitatem ancil

“ le ſue⸗ Ueſpexit inquit non teſpec
uu indi gnationis a vindicte quo reſ

picit iniuſtos · ſed teſpectu pietatis
gratie quo reſpicit iiſtos/ de quo
ſenbitur Ooauli domini ſuper uſtos
7 aures eius in pꝛeœes coꝛum⸗ Sic

vtiq; mariam a eius humilitatem
reſpexit quia benignus per miſeri

nus ad eam ſpecialiter ſe onuertit⸗

väymmo in ea ſingulariter habitauit⸗

Vnde recte ſubditurx⸗ Etce enim ex

hot beatam me dient omnes gene
ationes⸗ Ac ſi dieret Omnees
generationes que amiſſam beatitu

dinem per fruckum vteri mei reuu
perabunt, qua p fructum vetiti lig
ni pꝛiuati ſunt? Omnes merito ex
hot beatam me dient- Ded quo
modo hoc ais o maria-cum plures

ſint generationes infideles que te /

et vteri tui pꝛolem non.beatam di

ant / ſed tani inſeliem et infamẽ

oꝛe polluto blaſphemant ? Dane

ideo dickum eſt / omnes generatio
nesr quia ex omnibus genemtioni
bus iudeis 7 gentibus aliqui ad
fidem onuerſi ſunt / qui te beatam
virginem conſitentur / nec ſolum fi⸗—

deles / ſed ecam inſideles ſarracr⸗

ni⸗ Nam in alchoeano perſidu ma⸗
chomet legimur / diremnt angeli ⸗
O maria deus annungat tbi ver

bum er ipſo nomen eius iheſus fi

lius marie- Et iterum alibi in eo
dem libꝛo legitur Dixerunt ange
li O maraa / deus vtiqz elegit te
et purificauit te q elegit te claram
ſuper mulietes ſeculoꝛum · Multa

quoqʒ alia in laudem virginis/a ſu

e pꝛolis in eodem ſenbuntur libꝛo⸗
Excre ergo i verſſime diccum
eſt. beatam me dicent omnes gene
ratones· Cuius muſa ſubditur⸗
g feat michi magna qui po
ene eſt- ſancum nomen eius
Magnum ſuit vt virgo ſine virlli ſe
ſuit vt dei patns verbum / carne ſu
a indutum in vtero geſtatet · Mag⸗
uum fuit vt dum ſe ancillam onſeſ⸗
ſa eſt ſui plaſmatoꝛis mater fieret/
Magnum deniqʒ ſuit vt tam mag
nis inefabilibus ſatramentis oz
virgmis aſſerenti angelo fidem da
ret · Sed het omnia ſi magna ſũt ·

ipoſſibilia tamen non ſunt ei a quo

fagça ſunt, quia potens eſt · Et ide
o ſetit magna / quia potens eſt⸗ et
ſingulariter magna / quia ſingulari—
ter potens vſt. Et ſingulariter po
tene⸗ quia ſinqulariter omnipotes

ELt ideo abſolute potens dicitur⸗ q-

omniga poteſt· / Dolum ergo

conſeſſa eſt dei potentiam / ſed eam
qualis aut quanta ſit diſcutere non
Pſumphſit:quia hot ſciri non poteſt/
aim de ea venſſime ſciatur / ꝙ im
menſa à omnipotene eſt - Ernbeſ⸗

cunt ergo nunt qui de ſuo ſenſu glo

riantes dei opera ratione ſe putant
diſcutere / H eius potentlam ſub mYe
ſura wartari⸗ quia qui abſolute po
tens eſt ſumme potens / at ideo
omnipotens eſt Pꝛopterea bene
inquit maria Quia ſect michi mag

na qui potens eſt - ſancum no-

men eius Quaſi dicat “ hec mag⸗
na / ymmo vero max ima / michi fac⸗

Q ſunt non per me aut ex me⸗ ſed

michi a deo facta ſunt: in me ad

omnium ſalute m ſue electionis pꝛi

uilegio ad ſui nominis gloꝛiam ſin
gulariter o dinata ideo ſanctum
nomen eius. Sancum eſt in ſe /
in nobis ſanctificatur nomen eiue /
dum nos ſanctificmur in no mine
eius /· Bnde in oatione dominica
petimus /ſanctifietur nomen tuum

Sed quid eſt nomen eins ?2 Hane

nomen eius eſt fama eius / ogniti

eius /fides eius „Hoc nomen in
ſanctis ſanctum eſt / quia gloꝛifica

tur a ſanctis benedicitur a per—
uerſis blaſphematur· ergo qꝛ mag⸗
na fecit ſanctificatum eſt nomen eig
quia dum verbum in mirne mirabi
liter naſcitur / gloꝛia dei per verbũ
in ho minibus declaratur · ideo fe
et magna qui potens 6 a ſancum

nomen eiius

7r
H„

„ Oſ⸗,e autem maria ſue exul
anttionis auſam oſtendit ex
7 beneficije ſibi cllatis ſingulariter /

id eſt ſibi vni, ſuper omnes exellẽ?

ter⸗ onſequenter declarat ex olla
tig beneficijs toti mundo generalit
NIt miſeroꝛ dia eine a p 20geni

Et bene ait miſerioꝛdia eius, id ẽ
beneficium inaarnationis eius / qdð
ex miſeriꝛ dia dei fachum eſt⸗ vun
de de petebat dauid voſtende nobis do
mine miſericoꝛ diam tuam / quaſi di⸗
eret Oſtendiſti potentiam in müu⸗
di cratione ſapientiam / in mun⸗
di gubernatione⸗ iuſticiam in pec
mtozum punitione ideo oſtende

m enoꝛ dian tuami in filij tui ĩmr⸗

natione⸗ Ideo autem ſubdi⸗
tur. A pzos
aliot hec miſerioꝛdia a pꝛogeme
iudeoeum pꝛoeœſſent: cum het intar⸗
natio ex virgine iudea facta ſit · qqu
ter quod in euangelo dicitur ⸗ ſalꝰ

ex iudeis eſt: tamen hot ſalutis be

neficium ad omnes pꝛogenies qua

tu ad ſufficiẽcia / H q;tũ ad effimaa

tatũ ad eosde qbo ſubdit / timẽ tib
eum⸗ quod de timoꝛe ſancto à cari-

tatiuo intelligitur / de quo ſcriptum

eſt. Timoꝛ domini ſanctus perma

net in ſeculum ſeculi · CEontra vero
de timoꝛe malo dicitur perfecka a⸗
ritas ſozas mittit timoꝛem· ///
Memo ergo greaus ſit aut barba⸗
tus / liber aut ſeruus / ſi timoꝛ em
dei ſanctum habeat a graca excludi⸗
D tur · edi in omni gente 2 pꝛogenie
qui timet deum 2 operadt iuſtiaa

in zogenies⸗qui⸗

artreptus eſt illi „* Et ideo miſerio⸗
dia eius a pꝛogenie in pzogenies/
idd eſt in on nos pzogenies timenti

bus eum NHant autem miſe

rioꝛ diam mnapit latius explicare/ 2
ipſum redemptionis humane oedi
nem declarate
tiam ſuam in bꝛachio ſuo⸗ diſperſit
ſuperbos mente ꝛz dis ſui Poten

ecit in uit ote

lam in bꝛachio ſuo fecit quia per
humanitatem filij ſui dyabolum vi

cit · Oꝛzachium enim eius / filius eſt
eius de quo plaias ait Dꝛachium
domim al reuelatum eſt? Fect er
go potentiam ſecit infirmitatem.
In hoc bꝛachio ſuo. id eſt ĩ filio ſuo

Sed ipſa infirmitas / id eſt aſſũp
ta humanitas potentia fuit quia

per illam dyabolum ſubiugauit⸗ et

hominem ab eius ſuperba poteſta

te enpuit- Vnde bene ſuhditur Dil

Plit ſupbos mete wꝛdis ſui Mente
toꝛ dis ſui / id E Pfundo Alilio diuimt

ſecreti ſui. quo Vbũ ſuũ Pp aſſüptã hu
manitante i huüt mudũu miſi / diſpſit
ſupbos Dupbos videlicz aeris pta

trs / et dyabohee ſuperbie mẽbꝛa /
ſiait indeos ſcribas et phariſeos /

3 aliolq i in ſuperba infidelitate ma
nentes diſperſit eos dum per po
tentiam verbi ſui⸗ eiuß ſapientiam
eozum falladuas diſſipauit· De hiys
ergo ſuperbis alijſq; ſimilibus on
uenienter ſubingit

epoſuit po
tẽtes de ſede / 2 exaltauit humiles
Pꝛimo quidem potẽtes de ſede de

poſuit/ quia malignos demones a
oꝛ dibue i hominũ/ in quibus tanq;
in ſue pttis kede reſidebant abiect

— —

d—— — —.— —

Pend-
n⸗

N

erſtt

Nen⸗

per
1bi
un
it
l
ou
ſin
⸗
et

☛ ☛ —,. ☚

=

humiles ſuperexaltauit⸗ ipſos vi⸗

deliceet homines / quos pꝛius ſub de

monis poteſtate pꝛopter ſunerbia
abieerat humiliatos reparauit. De
inde ipſius demonis membꝛza qui
humilem xpziſti aduentum ſuper

be contempſerunt / ſiue indei fuerüt

ſiue alij in ſideles a graca ſualin qua
ex ſuis meniis ſtare pꝛeſumebatjex
cluſit. humiles non de ſua / ſed de
xpzꝛiſti miſenoz dia onſidentes ex
altauit .· / O pzofundum onſili

um mentis oꝛ dis ſui. O archanu

miſterum diuini ſecreti⸗ de quo ca

apoſtolo exclamare wgimur⸗O al⸗

ltudo diuicarum ſapientie à ſcien
tie dei / ꝙᷓ in ompꝛehenſibilia ſunt
iudicia eius »a in ueſti gabiles vie e
ius- Cuius eius? Eins videliet
diuini verbi / quod de virgine caro

fackum / ineffabili modo redemit
genus humanum ⸗ a ſuperbis e⸗
ius aduerſar hjs potenti bꝛ achio ſuo

eripuit tedemptum / erxptumq; ar
humiliatum mirabiliter ſublimauit
Nuius ergo pꝛoſundi wonſil i ſetre⸗

tana / huius ſecreti diumi oonſcia
virgo beata pꝛophetauit dicens /

diſcerſit ſuperbos „Et pꝛopter P
phetie eertitudinem de ſuturo per
modum pꝛeteriti loquens ſubdit⸗
Depoſuit potentes de ſede 2 exal-
tauit humile· // Hec namqʒ
pꝛophetia / in eo quod dickum eſt⸗
diſperſit ſuperbos / 2 depoſuit po

tentes de ſede⸗ ad litteram ſpecia⸗
liter impleta eſt in diſperſione de

iectione ſuperboꝛum iudeoꝛum⸗
aui poſt paſſonem xpꝛiſt per tp-

tum vaſpaſianum fackam eſſe le⸗

Firnis! impleturq; cot die / in vi⸗

li ſeruitute / ſeruiliqʒ captiuitate qua
eos per wber diſperſos pati vide

mue- / Inſuper cos qui ſe ſu
perbe ucabant potentes 7 diui⸗
tes in lege pzꝛophetis / depoſuit
de ſede 1 eſt a legis aucteitate
eius veritate reppulit/ ipſoſqʒ eX
ſuo demerito execatos in erroeis
pꝛoſunditate demerſos reliquit⸗
De gquibus Anoltolue
Sg ac / Ded abiec
us iudeis ſuperbie / 4 per ſuperbi⸗
am excœctis / exaltauit humies⸗
