ſas mittuntur Süt virtutes quoꝝ

nutu vel opere ſigna a pdigia fiunt
Süt poteſtates ſupioses iſtis-qua
tum virtute poteſtas tenebrarum

opꝛimitur ne quantum vult noœat

Düt pꝛincipatus quoeum modera
mine omnis in terris pꝛincipatus ꝗ

ſtituitur regitur limitatur tranffer
tur atqʒ mutatur Dunt dnationes

ſit pꝛefats ſieminẽtes oe diniby /
pvt hoeum reſpectu / eteri videantur
onmnmnes adminiſtratoꝛ ij ſpiritus et
ad iſtos tanch dnos eß regin
na pꝛincipatuum /tutamina poteſta
cum/operatioẽs virtutum / reuelati
onesarchageloeum / airam 2 pzoui
dentiam angeloꝛum Dunt thꝛoni⸗
qui ex eo ꝗy alte ſedent thꝛoni dicun

rri regimi

tur Et ideo ſedent quia in eis ſedet
Deus altiſſimus / quam ſeſſionem ſũ
mam tranquillitatem et tranquilla

ſerenitatem ac pacem intelligimus
Huüt cherubin qui ex oee altiſſimi ſa
H pientia Faurientes in vniuerſis ciui

bus celeſtibz fontalis ſapientie fluẽ
ta reſundüt Hut denigz cheraphin
qui diuini amoeie igne ſucenſi / ſin

gulos illos ciues luœrnas ardẽtez

aritate ? tlaritate luentes efficiũt
In hijs autẽ ontemplari deum poſ
ſum Nã cũ pꝛemiſſa oĩa opent᷑ ã
geliu ſpũs / ea tñ i eis et p eos ope
ratur ꝑfectiq ille vng atqʒ idẽ ſp̃s q̃
ſingulis diuidit put vult ã illã ſa

gũt angeli nõ hono as ſunt bona

quo dei partidpes fiut/ deus aut bo
no qs ipe eſt eſſetialiter illa effiaott
ſupemineter. Mã ſuper agelos aſ
ſiſtit à aiſtodit vt ſup̃ma pietas/ ſu
p archäagelos reuelat et erudit vt ẽ
Ema claritas / ſuper vtutes opat·
vt ſumma virtus / ſuper poteſtatte
nletur vt vera ſal ſuꝑ pꝛĩcipatꝰ te
git vt pꝛincpiun efficens / ſux dnati
ones p̈eſt vt maieſtas op̃e / ſuper
thꝛonos ſedet, vt ſereniſſima equi
tas / ſuper cherubin nouit vt ſapien
tiſſima veritas / ſuper cherub amat

ardet vt ſuauiſſima caritas O ꝙ;

bonũ eſt 7 ioindum / ibi cum oli
tinibus hitate 7 p mentis contepla

tionem vtcaqʒ hit poſſumd illas cir
cuire lucidiſſimas manſiones / mu
qnheta exclamare · domie dilexi de

woꝛẽ dom tue locũ hitatiõis glo

rie tue De oontemplatiõe in di
uims perſectionib ¶ Caplm xiij⸗

ue hos agelics alioß btõs
ſpũs ꝑtraſire/⁊a ad dei diuĩarũqʒ p
ſectionem gtemplationẽ puenire/2

dicere fu ſpoſa in cãticis Baululum

cũ ꝑtrãſiſſẽ eos/iueni quem diligit
aia mea⸗/In hat itaqʒ oſideratione
illud ſciẽdũ eſt / ꝗ/ diuinan Pfectiõt
queda ſunt· nõ gtra ſed ſupꝛa roem
Queda vero noõ pᷣter ̊ ſcðm roem
Hupꝛza roem ſüt / que ad diuina tri
mitatem ptinent vt trũ ypoſtaſum
id eſt trium ſuppoſitoꝝ vel perſona
r in vna deitate realis diſtinctio /
llaru triũ rerum eſſentialis circuin
cſlio / taundẽ ſuppoſitals emana

¶ v Crã multo melig atq; iocdi

tio / pꝛis pꝛĩcipias pductio / flj etee
na generatio / ſpus ſcĩ ab vtroqʒ ſpi
ratio alia hmõi⸗/quoꝝop̃hẽ̃ſio ma
gis hꝛi ſpada ẽ ꝑ btudinẽ pꝛie q
ꝑ ↄteplatiõeʒ vie SYz alia ſüt ſcom
roem qꝗᷓ ad dᷣina ꝑtinent vnitatẽ / ut
vna ſit dei eſſentia ſimpliciſſia i
menſa ĩfinita ĩmobilis op̃e liberri
ma ?/ generaliter pfectiſſia⸗ que licz
huane modu itelligenie exedant /
tamen roni oſonat⸗/ In hüs vero fi
des roe; ofoꝛtat a ad eoꝝ ↄtempla
tiõem adiuuat Quida aut omnem
hmõi pfectionũ oſideratiõem ĩ qua
dꝛupliem ſpeciem colligut Pꝛima
admiraꝰmaieſtatis het maxĩa /
1 que reqꝛit oꝛ purgatũ vt a vicijs
liben. ſaale ſe ad ſupna leuet Decã
da huit neraria ĩituitio iudicoꝝ dei⸗
que pauido aſpeu dũ vehementi 4
cutit ituentem / fugat vica· fundat
virtutes inicat ad ſapientiam / hu
militatem ſeruat . Tercia eſt meoꝛi
a beneficioꝝ que ne dimittat ingra
tu ſollicitat meõzatem ad amoꝛem
benefactoeis-Quarta expectaꝰ*pz0
miſſon a meditatio eternitatis qz
eni que Pmittũt eterna ſũt / heclo
gani mitatem alit a ꝑſeueratie dat
vigorem/· / Ad her vo Zuenien
ter adaptat illud apoſtoli / vt poſſi
tis op̃hendere c omibg ſcis / que ſit
lõ gitudo latitudo ſblimitas ⁊ ꝓfũ
du . Zogitudinem app̃hendit medi
eatio ꝓmiſſoꝝ / latitudinem rewꝛda
tio beneficioꝝ / ſublimitatem cõtem
platio maieſtatis / ꝓfũdũ inſpectio

inudicioz um -Det in deo vna res

ſunt⸗que longitudo dicitur Iuter

eterni tatẽ/ laticudo pcer caritat / ſ
limitas qnter maieſtatẽ / Pfũditas

ter ſapiaʒ· Vet ãt diſnutatio nõ
p̃hẽdit affectio ſca a ipã gemĩa
Etimoe dni ſcũs:q ſcũs amoꝛ Et

timo qdẽ ſblimi æ ꝓfũdo amox la

to lõgoqʒ reſpõdet Quid tã timẽ dũ

ᷓ ptos aui nõ potes reſiſtere q; ſapi

etia cui abſcõdi nõ potes? Quid tã
amabile q; amoe ip̃e qᷣè amarb?ꝰ A
mabilioee tamẽ iucta eternitas ſa
tit Otupẽda itaqʒ blimitas maieſ
catis pauẽda abiſſq iudicioꝝ / ſeruoꝛẽ
exigit caritas / eternitas pſeuerãtiã
ſuſtinẽdi Ad hos aũt otoemplatioĩs
modos reduete poſſug qᷣcqᷣd de diui
mis ꝑ fcoibg medita mur aut loqmur
vt ꝙ de? ẽ vnitas idiuiſa / trinitas

icõſuſa / fecditas ĩ mẽſa / felicitas ĩ fe

nita / maieſtas ĩpſcrutabilis / ptãs ĩ

pturbabilis / firmitas imobilis eter

nitas ĩtermiabilis / veritas oĩſciẽs /

volũtas ope / bonitas oĩa gmuni

tũs / caritas oĩa amas / ĩ mutabilis
rõ/rationabilis diſpoſitio / diſpoſita
pdeſtinatio / p̃deſtinata betudo / btõ
rũ gloꝛia / puerſoꝝ pena / gloꝛificado
v electio gratiſſia. puniẽdoꝝ repꝛo
hatio iuſtiſſiã / ſũma iuſticie eqtas ſũ
ma mie pietas ſũma beĩuoletie lar
gitas / ſĩma beneficetie benignitas⸗
Tbeniuolẽtie at benefictie largiſ
ſima ⁊ benigniſſiã vtq creat mẽtes
ad ſe ꝑticipadũ · viuificat ad ſapien
dũ / afficit ad appetendũ / dilatat ad
capiẽdũ / luſtrficnt ad pmetdũ / büf̃
cat ad op̃hẽ dẽdũ / illuiat ad ogniti

onẽ viſitat ad cõſolationẽ / roboꝛat
ad Vtutẽ, ppetuat ad iĩmoetalitatẽ⸗

fplet ad ſeliatatẽ / areũdat ad ſecuri
tcutẽ Nit recte dicũ b In ipo viuig/
mouemuræ ſumꝰ Viuiꝰ vite nature

ĩitelligẽtie rationalis Mouemur
vita grẽ meritoꝛie actionis· et ſu

mz vita gloꝛie at ſtabilite ꝓfirmatio
nis· Nec ſolũ nos ipſo ſit ſpaliter

ſum ᷓ eciã ĩ eo generaliter ſüt oĩa
dicẽte apoſtolo Ex qooĩa ꝑ quẽ oĩa

in qoia Ex qooĩia nõ quaſi ex ſemi
ne vel matcria piacẽte ̊ vt ex ydea

vel exeplo pᷣedẽte Per quẽ oia nõ
t alio artifie ĩdigentem / ß p ſe tã

i pꝛimũ et vnicũ oim pꝛinapiũ q
ducete ſufficientemn qoι nõ qua
ſi in low ↄtinẽte ̊ vt ĩ Vtute oſeruã
te Cũqʒ omnia ſint in eo ip̃e quoqʒ;

eſt omnia in omnib no realiter ſed

Vtualiter net in rebg localiter ß in

eis vbiqʒ eſt eſſencialiter Ipſe deni
qʒ infia oĩa? ſupꝛa omnia Infra g
nia nõ intluſꝗ/ſupꝛa oĩa nõ excluſqꝗ
Sed cũ dimt euageliſta in mũdo e
rat ⁊ mũd ꝑ ip̃ʒ factꝰ ẽ anteq; mũ

dz fieret vbi erat? Sane in ſeipſo ⁊
ſpꝑ ẽ ⁊ eternaliter erat SHic ergo de

deo diuinis ꝓfectioĩbꝗ vt poſſumꝗ
ogitãtes eũ otẽplãdo qᷓꝛimq Hz

quãatũciqʒ in altũ nrã ogitatio Pfi

tiat vltra eſt net infra id qdð huana
mens cogttate pt ß̊ ſp vltra ſupꝛaqʒ
ipſe altiſſimus querendus eſt quem

pian oeatioe deuotione quẽ noſtra

inueſtigatiõe aut diſputatiõe et g us
rimus dignius inuenimꝰ faalius

¶ De tnbus gradibz cõſide ationi⸗
¶¶ Cplm xiiij⸗

te et e dicta; de tnibus ſideratio
nis gradibus vel ſpecehus pzius a
gendum eſt·Quaruũ ſpecierum gra
dus / quidam ita diſtinguũt dieetes
illum magnum eſſe qui vſum ſenſu
um / velut quaſdam aiuiũ opes expẽ
dere ſatagit / diſponendo in ſuam 2
multoꝛum ſalutem⸗/ Illum vero nõ

maioeem qui hũc ſibi gradum ad il

la inuiſibilia philoſophando cõſtitu

it / niſi ꝙ hot dulcig illud vtilig / hor
felicius illud foꝛtius eſſe conſtat· 1

lum autem maximũ qui ſpꝛeto in

ſo vſu rerum 2 ſenſuum quantu qui

dem humane fragilitati fas eſt no

aſceſoꝛijs gradibus ſed inopinatis
exæſſibus auolare interdum contem

plando ad Ula ſublimia gſueuit Ad

hot vitimũ pertinent exceſſus pauli.

exæſſus non aſcenſus nam potius

raptum ſuiſſe aſcendiſſe ipſe ſe xp
hihet Has itaq; conſideratoms ſpoe

6

ries pzopz ije diſtingunt nommnib
PBꝛzima vocant diſpeſatidam / ſcedaz
eſtimatiuam / terctam ſpeculatiuam

Diſpenſatiua eſt cõſideratio ſenſibg

ſenſibilibuſq; rebus oedinate et ſocia

liter vts ad pꝛomeredu deum Eſ

timatiua eſt oonſideratio pꝛudenter
ac diligenter queq; ſcrutans 2 pon
derans ad inueſtigandu deu· Dpe

aulatiua eſt onſideratio ſe in ſe olli
gene 2 quantum diuinitus adinua

tur rebus humanis eximens ad oon
cemplandum deum ð pꝛima op

Oſt; at dixi9 de reb ztẽplã
dioreſtat vt diam de varij⸗
modis ſp ebꝗ otẽplatiois Et qꝛ cõ
ſideratio e genz ad Atẽplationẽ ſtric

et ſea adceat cerca guſtat⸗Ad
quẽ tamẽ guſtũ Pducuũt 2 etere litz

tardig Hz pma laborioſig / ſeda qe

ti pueit᷑ / Deꝝ qz ea qᷓ ſupza noz-
ſũt ad quoꝝ cõtemplationẽ aſcende

re quenmus non tam verbo doen
tur ꝙᷓ ſpiritu reuelatur dieente apoſ
tolo⸗ vobis reuelauit deus per [piri

tum ſuum⸗ ideo qð ſermo nõ expli

àtcoſideratio querat oꝛatio expec
tet. mereat᷑ vita/ puritas aſſeqaat⸗
De dza cogitatiois meditatioĩis

ateplationie (Capitulũ v⸗

Dhut at qᷣda hat materiã trat

gquũt a eadẽ & aliter p ogitatio
nẽ itue mur aliter ꝑ meditationẽ ri
mamur aliter p gteplationẽ mira
mur In ogitache E euaga?⸗i medi
catioẽ iueſtigaꝰ⸗ĩ gtẽplatioẽ admi

ratio / NMã ogitatio ipzꝛouid? aĩ

aſpcũs huc illucqʒ ad euagation? P
ng / Meditad at 6 Puidd ai ituit9 ĩ
veritatis inqſitioẽ vehemẽter ou
patus / Cöteplatio vero pſpicax
q liber ani mi gtuit in ſapie ſpecta
rula aim admiratione vß quaqzʒ difß
ſuſus / Dpeculatio itagz et cotem
platio litet ꝓ inuiem poni ſoleant
tamẽ quodãmõ diſcernũt᷑ / qaꝛ ſperu
lationẽ dicim quado ſpeculuũ cer
nim Cõtẽplationẽ quado ſine ĩuo
lucro vmbꝛarũqʒ velamie veritatẽ

ĩ ſua puritate vide⸗ Et ſic otẽplatio

valde ſtricte acripit·7 Cotẽplatio
nis vero ſoꝛ mam ĩ eli volaulibg
ſiderare poſſumꝰ Mã videm alta⸗

alia nuũt ad iferioea / nüt ad ſup ioen

Pctes ſubtilig iter ogitationẽ
meditationẽ et conteplationẽ diſtin

£☛ f==- — —

E

+ —

—è= —

S

nne
ſin
1ti.

ni

th
l
nr
ta
d
em
art
pta⸗
uar
iuo
t
tio
tio

an

or

nit dexteoeſum nũc ſiniſtroeſum⸗

nũt in anterioea / nüt in poſternoea⸗
nũt in girum moueri / nut cleriter

æ quaſi ſubito flecti· nunc in vno eo

demqʒ loo diutius ſuſpẽdi/ 1 mobi
li agitatiõe ſe quaſi immobiliter fi
gere· At ſi operis exeaitione videa
tur dicte / bonũ eſt nos hit eſſe Jux
ta huig ſimilitudinis exemplar /noſ
tre tẽplationis volatꝰ ecam multt

plicier variat / vt ex dictis 7 diẽdis
pPatebit· ſic eciã ſepe ogitatio in me
ditationem / meditatio in ontem
plationem tranſit / dum veritatem

diu volitando queſita mes ſolet per
meditationem inuẽtam mũ auidita
te ſuſcipere/a tandẽ per cõtemplati
onem mirari cum exultatione / eiuß

ndmirationi diutius in herere· De

templatione aue ſurſũ et deoꝛſũ vo
litat dꝛ· Aſcẽdũt uß ad elos q deſ

Edut uß ad abyſſos De illa que quo
damõ ante retro fieri ſolet ſeriptũ
eſt in ezechiele / ibant aĩalia et reuer

tebãtur· de illa que fit quaſi in girũ

ditit ꝓheta/ Zeua ĩ cirauitu oailoe

tuos a vide ¶ De ſer generibo atẽ

platiõis ¶ Capitulũ xvi·

Ali vero qui gtẽplatiõis varietates
ita diſcernũt / ea inſup in ſex genera

Zueniẽter diſtribuũt Pꝛimũ ẽ in y
maginatiõe ſeᷣm ſola ymagmnati

onẽ? Setũdũ in ymaginatiõe ſeðm
rõem · Tertiũ in rõe ſcom ymagia

tionẽ Quartũ ĩi rõne ſc8m roem

Quitũ ſupꝛa võem ß nõ p̃ter weʒ
Dextũ ſupꝛa roez ẽ / H videtur eſſe
Pter roem · Duo itaqʒ ſunt ĩ ymagi
natiõe; duo ĩ vone dug i ĩtelligẽtia

Pꝛimũ genyẽ / cũ attẽ dig oꝛpalia
iſta que ſenſu wꝛpeo haunmg ỹ ſit
multa iꝙ; magna i; diuerſa ꝗ̈ pul
chꝛa vel iocida/ i hijs oĩbo creatu
r'/tteatoeis potẽtiã/ſapientiã/ mag
nificẽtia mirado veneramur/ 710
peribus ſuis eũ mirabilẽ laudabulz
2 amabilẽ reognoſcimg // Hoat
geneſſe debet inapientiũ a tamẽ ĩ

eo gha ſe exerauiſſe oſtendit die e

Mheditat ſũ ĩoĩbq opꝑibq tuis Et ite

rũ Delcãſti me domie ĩ fcũra tua Et
rurſg W magniſicata ſunt opa tua

dom ſe dia i ſapientia feciſti / DHe

cũduũ gen eſt quado ad ea qᷓ ad pꝛi
mũ gend tinere ia diximg roeʒ que
nmꝰ ⁊ iuenim/ymmo ĩuenta ĩ cõ
ſideratiõe cũ admiratiõe adducm
In illo res ip̃as In iſtoꝝ reꝝ mnuſas
roez / oediem / diſpoſitionẽ modũ ⸗
vtilitatẽ ſpeculamur atqz miramur

huic pene tota mũdana phia ma
teria [bmiſtrat / Terciũ gen⸗ eſt

quãdo ꝑ teꝝ viſibiliũ ſimilitudinẽ ĩ

rey ĩuiſibtliũ ſpeaulatiõe bleuamur
aad h ptinent varie ſimilitud es̃
bo ſcriptura diuĩa vtit cũ de rebo ſpu
alib loqmur / vt eſt ills / ſpũs meg
ſup mel dulcis a hmõi // Quartũ
geng eſt quado ſemoto ol's ymagi
natiõis offiao multo ilis ſolis ant
mziitendit qᷓ ymagiaꝰnõ nouit ſ qᷓ
mẽeex rorinatiõe wlligit vel p roez
ↄꝓp̃hẽdit / vt quado ĩuiſibilia nra qᷓ ꝑ

expiẽtiã noui ĩ ↄſiderationẽ addux

imꝰ4 ex eoꝝ aſideratiõe ĩ oleſtiũ
ſuꝑ noꝝ ĩtellectuũ ↄtẽplacõnẽ aſſur

gig a ad he valz ꝛa multũ hõi pdeſt

gegnitio ſuijñi⸗ maxĩt quo ad aĩam

ſuam intellectiuam in qua eſt multi
plex theſaurg abſconditus vt ſupꝛa

tetigimus /% Quintum genus eſt

quando ea ex dinina reuelatioẽ og
noſcimus que nulla humana ratio
ne plene inueſtigare vel opꝛehende
re ſufficimus Talia ſunt illa que de

ſimplici eſſentia dei credimus 7 diui
narum auckoeitate ſeripturarum P
bamus que in hüs ſupza rationem

net tamen pꝛeter rationẽ eenſenda
eſt ad que plene copꝛehendenda ra
tio non atüngit net tamen eis peni
tus cntradiat ſed potig facile acqui

eſcit à ſua atteſtatione alludit //

Sextum genus eſt quando animg

Ula ex diuini luminis irradiatione
cognoſcit atqʒ conſiderat quibus om

nis humana ratio detlamat Talia

ſunt pene omnia que de perſonarũ

trinitate tredere iubemur · Pzi
me igitur cõtemplationis pꝛopꝛiu

eſt ſimpliciter ſine vlla ratiocinati
one viſibilium admirationi iherere
Scde viſibilium ſpeculationi ratio
tinando inſiſtere Tercie per viſibilia

ad inuiſibilia ratiocinando aſcende
re Quarte ex inuiſibilbus inuiſibili
a ratiorinando olligere· Quinte in

intellectualium ĩitelligentia rationẽ

admit tere Hexte in intellecualium
intelligentia omnem humanam ra
tiocinationem tranſcendere Ex hijs
itaqʒ ctemplationis genenby duo
in ymagmatione oſiſtunt quia ſolie
ſenſibilibus intendunt Duo in ratio
ne qz ſolis iĩtelligibulibg iſiſtut Duo
in itelligetia qꝛ ſolis ĩtell ecualibg ẽ

ſemint Denſibilia aũt dicutur ſenſin

— ⸗-

ꝛpeo poptibilia Intelligibilia ve

ro inuiſibilia ſiue inſenſibilia ratio

ne tamen ompꝛehenſibilia . SDed
intellecualia illa inuiſibilia que ſo
la ſunt humane rationi intompꝛe

henſibilia⸗ Qui autem hec ontem

plationis genera ſit diſtinguut / eau

inſuper in varios ſpecierũ gradꝰ? ſub
uliter at vtiliter ſubdiuidũt / de qui

.bus pꝛoſequi quia longum eſſet ad

eoꝝ ſcripta remittimus Exeis ta

men ablqua vtilia ſub bꝛeuitate no

De tnplic elo anime et de ſex

ꝛteſpondentibgalis gtemplatidis

Bemiſſis generibus contem

uamur ; ſed anteq; in elum teloeũ
id eſt tonteplationem ſuperteleſtiũ

plene volare valeamus ũ apoſto

lo diere / noſtra conuerſatio in elis

eſt- habemus triplex anime noſtre
clu pꝛius tranſeudo penetrare/ In
toꝛde enim hominis inuenire lioet
aliam quandam plenitudinẽ oꝛbie

terrarum⸗ Ibi ſua quedam terra et
ſuum oelum nec vnum tantum ſed
ſecunonm tercuũ Tenet ymagina
tio viem pzꝛimi / ratio ſedi / intelligẽ
tia tertij · Opoetet autem vt ſit tibi

tranſitus per pzimũ/ſi cupis euola

re ad ſetudũ vel tercum Et hoeum

qu:dem pꝛimũ œloꝛum/apaxatio?z
alioeum groſſum eſt atqz wꝛpulen

cum eo lit ymaginarjum poſt ſe

. plationmis velut ſex alis a ter
renis ſuſpendimur / 1 ad oleſtia le

be
i
ed
ne
en
ta
ſub
gui
ad
ta
no

eſer
tiis

ot
len

trahẽs et ſe retinens ſoꝛ mas rerã

ꝛp aliũ Reliqua vero duo ſunt val

de ſubtilia / 1 multuũ ab illig groſſitu

dine aliena Itaqʒ duabg pꝛioꝛib a
lis ↄtẽplatioĩs/poſſum9 pꝛimũ œlũ
traſire Duabg medijs / ſedðm aſtẽde
re Duabg vltimis / tercũ penetrate⸗
NHas tñ ſex alas pfecti ſoli in hat vi
ta vix habere poſſut / ß ĩ futura / elec
ti eas eciã ꝓfectioees habituri ſut vt
des vtraqʒ natura veratciter diti poſ
ſit/ quia ſex ale vni et ſex ale alteri⸗

Si quis ergo aliquib illarũ cnret ti

tra pfectũ ſe eſſe nõ dubitet / bene tñ
mũ illo agitur / cui vnũ ex hijs trib
alarum pib datur Quis michi in
quit dabit pẽnas ſicut olube ꝛet vo
labo ⁊ requieſcamꝰ Liet eĩ terrenũ
2 nundum eleſte animal ſis / diu
ia duabg alis otentus ſueris / habes
tñ vñ woꝛpꝰ tuũ velare a vñ volare
poſſis-Cop velate eſt mundano
rum cõcupiſcentiã ex mundane mu
tabilitatis cõſiderauõe / temperare⸗
ymo in obliuionẽ adducere· Volate
eſt / ab amoee mũdi ſe elongare Pa
rum tamẽ eſſe tibi debet has duas
alas acre piſſe/ vt pꝛobes te eleſte
animal eð / ſtude et ſatage ſalte duo
paria habere / leleſtia en alalia erat
que vidit ezechiel / quatuoe in quit ſa
ties vni quatuo penne vni · Be
rũptamen ſi vſqʒ ad tereum celum
penetrare deſideras· nuq; id in duo
bus alarũ paribus poſſe pꝛeſumas

Odpoetet enim ſex alas habere / qui

cupit ad eleſtia arthana volare⸗
5 varijs modis et qualitatibg

Entemplationis (Capitulñ xvii

£△
d E pꝛedickis ſex genenbo cõtẽ
ſignate oꝛ re ſpondent / hot quoqʒ ſci
endu eſt / ꝙ in quatuos pzimis qua

ſidomeſticum eſt? pene velut ſingu
lare ſine vlla animi alienatione in

atemplationẽ aſſurgere⸗· In duobg
aut nouiſſimis familiare eſt et qua
ſi pꝛopꝛ iũ/ꝑ mentis exœſſuũ videre
uis ta men poſſint oĩa modo vtro

qʒ cõtingere / Hoeum autem qui

in ſuis gtemplationibꝗ ſupꝛa ſemet
ipſos ducuntur⸗ vß ad mentie ex
ceſſum rapiutur/ alij hot expectant
atccipiũt ex ſola vocate gracia: alij
vero vt poſſint ſibi pant cim gra

die tñ wopatione ex magna animi

induſtria/ illi quidã hot donũ qua
ſi foꝛtuitum habent · iſti vero iam
quodãmodo ex virtute poſſident /
Tribgergo modis in gram ontem
plationis pꝛoficimus Aliquando ex

ſola gracia aliquando ex adiucta in

duſtria / aliqñ ex aliena doctrina / na

Ilepe ex aliena doctrina ecia iuuat ĩ

duſtria pzopzꝛia Inſuper tribus mo
dis videtur ontemplationis nuali
tas varickri · modo enim agis men
tis duatatione / modo mentis ſuble

uatione/ aliqñ mentis alienatione⸗

MMentie dilatatio eſt quado animi
acies latiy expanditur 2 vehemẽti
us aauitur/ modũ tamen huümane

induſtnie non ſupergreditur. Mẽtis

ne ĩiduſtne metns traſcẽdit / nec tñ

mentis alienationem tranſit / ita vt

ſiiß ſe ſit/ auod viderat /2 kamen ah

plationis quibꝰ ale ſex pꝛeaſ

—
1

aſſuetis penitus non reedat. Men
tis alienatio eſt quando pꝛeſencium
memoꝛia mẽłti excidit / et quaſi pere
grinando humane induſtrie ſtatum
diuine operationis traffiguratione
tranſit / Hos tres ontemplatio
nis modos experiuntur qui vſgʒz ad
ſummã huius grage arem ſublima
ri merentur Pꝛimus ſurgit ex ĩduſ
tria humana Teraus ex ſola gracia
diuina⸗ Medius autem ex vtriuſqz

permixtione // De pꝛimo legitur

Leug in cirauitu oculos tuos et vide
De ſecudo Qui ſunt iſti q vt nubes
volant De terao Ego dixi in excſſu

De varijs gradibg tnum modo
tum contemplationis

¶ Capitulum xir ·

Res autem modi pꝛedicti va
Arijs poſſunt gradibus ſuboedi
nari/ nam ille modus qui fit mẽtis

dilatatione / tribus ſolet gradibus ex

tteſcere / arte exercitatione / attenti
one. Ars eſt quando quomodo ali

quit agendum ſit / verati tra ditione

ſeu ſagati mueſtigatione godiſcimꝰ

CExercicatio eſt quando 1d qð arte
opimus in vſum adducimus / et in
ci9 officij executione nos ipſos pꝛo
motos expeditos effiiämꝰ / At⸗

tentio eſt quando ſtudio qð exſe qui
mur ſuma diligentia inſiſtimus⸗·A
le vero modus (õtemplationis qui
in mentis ſubleuatione atcidit triby

gradibus extreſcit⸗Intelligentia na⸗

q; humana dininitus inſpirata in
io oleſti lumine irradiata / aliquaã

—“

do ſubleuatur ſupꝛa ſcientiam/ Ali

quando eciam ſupꝛa induſtriam / ali

quando ſupꝛa naturam;. Dupꝛa ſci

entiam quando abhquis tale aliquid

ex diuina reuelatio? coognoſcit quod
modũ pꝛopꝛie ſcientie vel intelligẽ

tie exedit Dupza induſtriam quan

do ad illud humana intelligentia di

uinitus illuminatur ad quod nulla

ſufficit ſua ſcientia / net illa quam ha
bet nec illa quam ſua induſtria om

parare valet Dupꝛa naturam quan
do humana intelligentia diuina in

ſpiratione afflata non cuiuſcũqʒ ho

minis ſed generaliter tocus huma

ne natute modum / induſtrieqʒ me
tos tranſgreditur / ſiclt videre de
teritis qd iam non eſt Videre de ſu

turis qð nüdum eſt. Videre de pꝛe
ſentibus qð ſenſibus abſens eſt · Vi
dere de alien oꝛdis ſecretis quod

mulli ſenſui ſubiectu eſt Jlle eaa mo

dus qui metis alienatione fit triby
gradibo diuiditur⸗quia tribꝰ de au

ſis in huiuſmodi alienationẽ abdu
nmur Mam modo pꝛe magnitudi
ne deuotioms / modo pꝛe magnitu

dine admirationis modo pꝛe mag
nitudine exultationisfit vt mens ſe

ipſam non tapiat ſed ſupꝛa ſeip̃am
eleuata in alienationẽ tranſeat /1
Magnitudine deuotio s qñ tãto ee
leſtis deſiderij igne ſucedit vt amo
ris diuini flãma vltra huanũ modũ

extreſcat que anima huanã ad cere

ſimilitudinem liquefactam a pꝛiſti
no ſtatu reſoluat / et að inſtar fumi
attenuatam ad ſuperna emittat //
Magnitudine admirationis quãde

—

— — — — — ☛ — — S

pulchꝛ itudinis admiratione ſuſpen
ſa /tam vehemente ſtupore cocutt⸗
ut a ſuo ſtatu funditus excutiatur/2
in modum fulguris choeuſcantis ·
to pꝛofundius ꝑ deſpectũ ſui/ reſpet
tu viſe pulchꝛ tudinis in yma deiti
tutx tanto ſublimiꝰ tantoqʒ cleriꝰ ꝑ
ſũmoeum deſiderũ / ſuꝑ ſemetip̃am

rapta/. ĩ ſublimia eleuetur / ag
nitudine exultationis / quando inti
ma illa ſup ne et interne ſuauitatis

habũdantia potata / ymo plene ine

bxziata / quid ſit / quid fuentt / penitue

obliuiſcitur/ 2 in ſup mundanũ quẽ

dam affectu / ſub quodam mire ſe

licita tis ſtatu / raptim tranſſoꝛ mat
Ded aum dichum ſit / quibus de
cauſis mentis olienatio acadere ſole
at / illud etiam adigendum videtur
ubg gradibus aſcendat Aſcendit at
cliquando ſupza ſenſum oꝛ poralẽ⸗

aliquando ſupza ymaginem/ alieñ

vero ſupza rationem / quis duos pꝛi
mos aſcenſus negare audeat / cim il
lum qui ſupꝛa rationem eſt apoſtoli
mn auctoeitaus cuincat? Dceio inquit
hominẽ / ſiue in wꝛpe ſiue extra coz
pus neſcio / deus ſcit / raptum vß ad
teraum elum⸗Eco / quia humana
rationem mentis alienatione tranſi
erat ·/ quid cira ſe ageret᷑ diſcernere
nequibat

¶¶ De ſer dommentis arquitende 2
cnſerande contemplationis

diuino lumine irradiata et in F ( *) Os itaqʒ qui de cãta te nichil

pzꝛopꝛia virtute ſapimus / ale

na dicta ⁊ ex multis pauca / de ontẽ

plationis ꝑfectione hit recitauimus
j/ Ded iam de eius acquiſitione

act conſeruatione vtilia quedam do

cumenta ponamus· / Pꝛzimum

ergo eſt mundifictio wꝛdis Cum

coꝛde/ quoniam ipſi deum videbut /
conſtat ꝙ ad dei ontemplationem
pꝛoficiunt oꝛ dis munditia / et om
nia que kam cum diuina gracia o
perando efficiunt . Dec autem ſunt⸗
intima veraq; animi ompunttio ſi
ue contritio et latrimamm effuſio /
quas mmitari debet deuota oeatio⸗
Ideo oeabat pzopheta dieens Coꝛ
mundum trea in me deus / Eſt
autem triplex aqua latrimarum ad
hoc nobis vtilis⸗ ſcilict ompüctio
nis / ompaſſionis / et deuotionis⸗
Pꝛima eſt pꝛo peccatis pzopz ijs⸗
ſeða pꝛo miſerijs alienie tercia p
timoe iudicij finalis- pzꝛo hoeroee
ſupplitij gehẽnolis/ pꝛo amoee pꝛe
mij eternalis- pꝛo inclatu miſerie
pꝛeſentspꝛzo dilatione patrie eleſ
tis / pꝛo deſiderio diuine viſionis be
atifice fruitionis at gaudioſe dulde
dinis Qui ſit ſemmnant ĩ lacrimis⸗
teſte pꝛopheta ĩ exultationt metet/
et vt a xpꝛiſto pꝛomittitur „beati
qui ſic lugent- quoniam ipſi onſo
labuntur · / Dtdm eſt macerati

o curnis cum enim dicat apoſto
lus / aaro concupiſcit aduerſus ſpiri
tum / opoꝛtet ꝗ; ipſa ſui maœratoiẽ

vſtgata ſpeueui ſemi wgatur / vt
*ij⸗

4
.
7

£
. .
ille ad ſuperioꝛa cõte mplanda ſubli
metur 7 deo idem apoſtolus ait caſ
tigo oꝛzpus meum 2 in ſeruitutem

redigo Dum enim czpꝗ ſui wuſtiga

platios “ roboeatur / vnde fit

vt aim anim magis in ontempla
tionem aſcendat / wꝛpus in quandã

infirmitatis debilitatem adat /

Hint tres diſcipuli viſa tranſfigura
tione xp̃i in facies ſuas eciderunt ·

Hinc paulus in lucis circũfulgentia

exœcatus œcidiſſe legitur. Dinc da
niel ait Hidi viſionẽ hanc grandẽe /

2 non remãſit i t in me fortitudo /2 eze

thiel vidi inquit a eeridi in faciẽs me
am Ex quo patet u in quantam miſe
ram cecidimus qui im bonum ſer
re non poſſumus ad quod treati ſu
mg Cum tamen de voluntaria lar
nis mareratione hit loquimur eam
moderatam eſſe intelugimus / nam
tnta eſſe poſſet/ꝙ templationem
7 eius ſuauitatem ſufſocaret BHnde
in hac te quoeum ſanctoeum auſtenrin
tatem magis admirandam q; imi

tandam eſſe credimus / ſiait de ſane
tiſſimo cõſeſſoꝛe btõ petro quõdam
papa æleſtino in libꝛo quem de eig
vita ſcripſimus aliqualiter tetigiſſe
memmim? Teraum eſt feruoꝛ
diuine dilectionis7 n auius figuram
in feruoee diei aaron cum ignea thi
miamate intrabat in ſancta ſancton

Hi autem ſcite velis an llum habe
as caritatis feruoeẽ quem dicmus /

gita quid ſit quod in vita tua ar
dentius dilexiſti anxius onaupiſti

að te iocundiudaffiaehat Fiofindi

uſqz; deleckabat⸗ Conſidera ſi eean
dem affectionis violentiam dilecki
oniſq; habundantiam ſentis quan
do in lumi dileckoꝛis deſiderum in
ardeſcis / quando in eius dilectione

requieſcis / nüdum intimũ illum af

ſectioĩs tue ſinũ tenet / ſi intime dilet
tionis aauleus ani mam tuam in di
uinis affectionibg minus penetrat/
qᷓ;. in alienis affectibus aliquando
penetrare ſolebat // Quartym
eſt hoeroe mundane delectationis
ſicut enim amoꝛ dei amoꝛem mun
di expellit / ſic feruoꝛ diuine dilectio
nis hoeroeem mundane delectatio
nis inducit · SDi ergo taãtam⸗ vel va
lidioꝛem dilettionis violentiam in

intimis tuis cira diuina perſpexe

nis ꝙ alias vnꝙ;ᷓ expertus fuerie
vide adhuc ſi foꝛte aliud quid ſit in
auo delettari vel cõſolari poſſie
ſi eſt nundum audeas dioerte dilertũ
tuũ intimũ ardentiſſimi amoeis ſi
nü tenere / Quitum eſt obſerua
tio humilitatis hinc maria que on

templatüie vite figuram tenet in hu
militatis ſignum ſecus pedes xpzꝛiſ

ti ſedet / videns mheſum ad pedes

eius ctidit / et pedes eins vnxit / et

poſt reſurrettiouem pedes eins tan
gere voluit Quiſqʒ ergo tanto el

ſe debet humilioꝛ quanto eſt in dei
contemplatione ſublimioe· deo de

onima ontemplatiua in canticie

ſeribitur/ Que eſt iſta que aſcendit

de deſerto delicus affluens innmxa
ſuper dilettum ſuum? Quia per hu
militatem non de ſuis vinbus pze

ſumit ni net aſeeſum ſuũ ſuis meritis

aſſcribit ſed dilecto iĩnititur/ quia nõ

ſua / ſed illius virtute ſubleuatur //
Hextũ eſt deuono oeationis/ 7 het
ex humilitate naſcitur / que ad a ſe
habere nõ poſſe wgnoſcit a deo hu
militer et deuote expoſcit / vñ bene
dicktum eſt · Oꝛzatione dilect? eſt ad
uocandus tenendus a reuowandus⸗
Ideo enim quadoqʒ ſubtrahit ſe vt
auidius reuoetur teneatur foꝛug
Pꝛeteriens teneri / vult abiens reuo
De quibuſdam notandis cire ꝑ
ctionem ontemplationis⸗
(GSapitulum xxi⸗

Dhugt autem tirca cõſummate
cõtemplationis perſecionem
guedam notanter reolligenda ſunt
/ Et pꝛimo quidem notandum

eſt pꝛudenti ciruſpectione / et fre
quenti intrepatione opoetet iuigila

re / ne vllus mentis excœſſus vel ogi
tationis euagatio. diſcretionis per
ſpicatia lateat ne ſñ redargutiõe foꝛ
tiqʒ caſtigatione ptraſeat / Scdo
notandum ſiait aues cum volare
volunt / alas ſuas expandunt / ſic de

bem nos ꝛdis noſtri alas per

deſiderium extendere et diuine reue
lationis hoꝛam ſemper expectare /
vt quatũqʒ hoꝛa diume inſpiratioĩs
aura / mentis urẽ nubila deterſerit /
veriqʒ ſolis radios detexerit / exaiſſis

tandẽ gtemplationis ſue olis/ mẽs

noſtra ſe ad alta eleuet / fixis obtu
tibus in illud eternitatis lumen / qð
deſuper radiat / omnia mundane vo
lubilitatis nubila tranſcendat · Qð

erat expadetes alas / Tertcio no

tandum ꝙ debemus non ſolum ad
hoc qð in hat vita per ontemplat
onem habere poſſumus verum ecia
ad illud dinine cõtemplationis ſpet
taculum / qd i ſutura vita ſperam ⸗/

ani mas noſtras ſuſpẽdere /a in hu
ius expectatione vehementi deſide

rio euolare deo debet anima pfec
ta omni hoea ſue peregrinatioĩs ter

minũ cum deſiderio expectare Hint
eſt ꝙ abzaham mn hoſtio tabernaau
li ſui ſedebat / à helyas ĩ ſpelũce ſue

hoſtio ſtabat / Quarto notandu
eſt ꝙ anima ſancta et veri ſponſua
mic debet ad dilecti ſui aduentum
ſũmo mũ deſiderio anhelare / parata
ſemper vomnti oæurrere ſemperqʒ
ſollicita / ne ſubito adueniens ming
paratam inueniat / vel diu excluſus
vllam moleſtiam ſuſtineat Ecre in
qt vox diletti pulſantis aperi michi
ſoꝛoꝛ mea Vide ergo ne tũt pꝛimo

incipias te ad eins teeptionem pꝛe

parare cum iam ipſe ĩeperit ad hoſ
tlum pulſatre ne ei wgans diere ex
pecta raeexpecta // Item nocanduũ
dilettus auditur p rewꝛdationẽ/
videtur ꝓꝑ admirationem / deoſcula
tur per dilettlonem / amplexatur
delectationẽ / vel anditur p reuelatl
onem / videtur p cõtemplationem⸗/
deoſculatur per deuotionem / aplex
atur vel ſtringitur p duledinis ſue
infuſionem / qua dulodine experta
vlterius non poteſt ani ma pulſanti

diletto aliquas moras nectere / ſed

peomnta eſt adueniẽtem ſuſciper.
1t iij,

Inſup ſelendũ eſt ꝙ aliud eſt
anima ceũ dilco introire / aliud eſt
ta ad ip̃m erire · eam introne eſt ſe
ipſam totũ in ſe olligere / tam exire

eſt- ſeipſam extra ſemetipſam to
tam effudere, eam ſola cu ſolo mo
rari / nil aliud eſt ꝙ exterioꝛu omni
um obliuiſci/ in eiq dilectione ſum

me ⁊ intime delectari/a ex hijs que

in intimis ſuis conſiderat ſe in affec

tum dilecti inflam are/ ta ex bono

rũ ꝙᷓ; ex maloꝛũ ſuoꝝ cõſideratione
in graꝝ actione aſſurgere / Pꝛze
terea notandũ ꝙ ſublimitas diuia
rũ reuelationũ / mani feſtu eſt diuie
dilectionis indiciuũ· Ja nõ diem in
quit vos ſeruos amis / quia oia

que audiui a pꝛe meo nota ſea vob

Ex magnitudine itagz; diuine di
lectionis pendet modꝰ? diume reue
lationis / omedite inq̃t amici et bibi
te/a inebꝛiami cariſſimi Comedũt
illi qᷓ cm multo ſtudio 21 longa medi

entione / vix poſſüt ad veritatis deli
tias ptingere⸗ Bibüt aut illi qͥ ex di

ninis reuelatio nibg cũ facultate a io

cũditate haunüũt / qdð de intima veri

catis ſuauitate ardenter czupiſtũt
Item deniqʒ ſciendũ eſt / ꝙ qui
ad hat gracia Pfecerit / lim eam ſibi
vltra ſolitũ ſubtrahi ia ſentit / habet
tñ qð faœte debeat / vt ad ea repa
randam adiuuari valeat- Debet ei
animꝰ q̃ eiuſmodi eſt pꝛopꝛijs me
ditationib oꝛdis in ſe exultationẽ
reparare / 1 impẽſa ſibi diuioꝝ bñſi
cioeũ munera ante rewꝛ datiois ſue
oculos reuocure/ hat rewꝛ datione
ſeipſum ad pꝛofũdã et deuotũ gra

Ria ceũ a tionem inſtigae· enandem
ali quando internum illud ſp iritua
lie armonie oganum ex affectu
in diuinas laudes laxare Hot ita
qʒ agentes / quid aliud ꝙ; viam ſter
nimus / per quam veniẽtem / viſit
teq; nos dim excipiamꝰ ? Hacrifi

tiũ inquit laudis honoeificabit me⸗

ülit iter quo oſtendam ul ſaluta
rerdei⸗ 7 „

——

¶ Hor itaqz; cõpendium exr varijs
2 hint inde diſperſis ſaptentum dir
tis atqʒ ſententijs oollegimg / gð ſi
quis videre dignatus ſuerit / eũ hoꝛ
camur / vt ipſum non bꝛeui aut leui
diſcurſione / ſed loga 7 graui diſcuſ
ſione plegat / legendo intelligat / in

telligdo ſapiat / ſapiẽ do in dei og

nitione dirigat / 1 de ognitione ad
dilectionem / de dilectione ad ſeruno
tem / de ſeruore ad ſuauitatem tran

ſeat / vt ſit tandem de pꝛeſenti ſuaui

cate ad ſuturam ſelictatem pueni
at· eo due / qui eſt via / veritas /
vita⸗via dirigens / veritas erndiẽs /
vita reficiens vnus deus benedcus
in ſeaula ſeculoeum Amen,·

¶ Explicit ſpeculum conſideratiois
petri epiſcopi mmeracenſis⸗
Deo gragas

ðð ss W . 4 JðMD ð 4 HM HK “
4
. .
„ .
„
. .
17
1 7
. . *
. *
4
. . . .
. „
.
.
1 .
4
.
.
5 —
1
.
.
.
7
. . 17
. 8 . .
*
.
.
. . . .
–
.
. . .
1
. ==S

Zneinit cõpendiñ eEplathoi⸗ edi

tu⸗ a dño petro quonda ep̃o mmera
ceñ poſtea cardinali 1 Pꝛolog9

Voniã multi ſapiẽtes mul

Hſerũt / qᷓ oĩa habere / aut ha
bien legere difficile ?,Jdeo i libello
quẽ ſpeoulũ aſideratioĩs ĩtitulaui/ a
liqua vtilia ex eoꝝ ſententijs bꝛeui
ter colligere ſtudui · Ad quoeũ tñ de
clarationẽ atqʒ cõplementũ hot ote
plationis cõpendiu ſupaddere dig
nũ duxi⸗ ip; diuidẽs ĩ tres pciales
trttat9/ Pꝛim de qbuſdã vtt
libꝰ ̃ambulis ad gtẽplatioĩs cog ni
tionẽ p̃paranuby / Detũd de ali
uib ſiguralibꝰ exẽplis / ad otẽpla
tioĩs atquiſi tionẽ ꝓficiẽtib?/ Ter
ri de ſpuãlibg ſenſib hoĩs / ad gtem
platiois pfectionẽ ptingẽtib Pꝛi
mn Ptinet ad doctrinalẽ ĩtroductio
nẽ inapiẽtiũ Ocðds ad exẽplatẽ ma
nuduttionẽ Pficitiũ Et teragad ex
pimentalẽ eruditionẽ pfectoꝝ Pꝛi
mgergo trattat ex doctnna ſci tho
me i ſcda ſeðe / queda vtilia ſub duo
decim apitulis omplettitur⸗
—C Capitula pzimi trattatue
1/ Pꝛimu qualiter vita attiua et
gtẽ platiua diſtiguätur⸗ DSDcedðm
qualiter i ſe oparent᷑ CTerciũ qua
liter ad iuicẽ oedinẽ k / Quartũ de
hijs que actiue vite attibuutur ·/
Quintũ de hijs que ad ogtõplatiuã
Ptinere dicutur / Dextu de ſubiec
to ĩ quo ꝓtẽ platiua ſubſiſtere ponit
‚DSeptimũ de obiecto circa qð vſa
tur / Octauũ de ſpẽbg a motib ĩ
quos gtẽplatio diuiditux / Monũ

ea de ſapie otẽ platioẽ ſcrip

ad quätum diuine ognittonis gra
dum cötemplatio eleuatur / Deri

m de rwaptu qui ex cõtẽplatione ſe

quitur· / Vndeamü ad quã vim
anime raptus AWꝛie ptinere viden
tur- / Duodecimũ de eo ꝙ paulue
in tercũ eelum ſe raptũ fuiſſe teſtat

¶U 7n Fneipit pꝛim tructat huig open

dü. de vite acute cõtemplatiue diſ
Linctio ne⸗

¶ CTapitulum pꝛimum⸗

Caundi gregoeium ſun
ezethielem due ſunt vite
in quibꝰ nos omp̃s deg
1 ſocru eloquiũ erudit⸗
videliet actuna cõtẽplatiua Que
vt idem ait ſexto moealiũ / ſignificaã
tur ꝑ duas vxoees iamb Ackina qui
dem ꝑ lyam- Cõtemplatiua vero
1 rathelem/Et p duas mulieres qᷓ
dDñm hoſpitio reperut Cõtempla
tiua per mariam actiua per mar
tham · In hot ergo differunt · qui
a contemplatiua pꝛecipue intendit
tire veritatis ſpeailationem acki
