palmis pꝑſeuerantia meritoꝝ In flo
nbus inſtatia Pficiendi / in palmis

ſeantia ꝑpſeuerandi // In tercia ve
ro que fit aim crucibꝰ vexilk deſig
natur oꝛdis leticia⸗ Hed quo p̃t eſ
ſe am truœ letica ? Certe in cruc
ʒro affligitur / vt ſpui obediẽs moꝛ
tiſetur. Vexillũ vero i victoeie ſig
nũ extollit᷑ / a ſupꝛa ipſum eciã qui
noetat rum leticia ĩ altä leuatur In

true igitur carnie motifintio: in
vexillo intelligitur mentis eleuatio

ſeu mentis alrenatio⸗ Mentis eleua

tio in eo ꝙ vexillum in alta extolli

tur: mentis alienatio/ in eo ꝙ a poꝛ

tatoꝛe ſupza poetate leuatur· Mag
na ergo ſunt harũ peœſſionũ miſteri

a nec ea hit explicunda ſuſcepimg⸗
ß de pꝛima ſolu poœſſione nobieſuf
iat / ſi parũ aliquid diete valeamg

/ Cum ergo illam peſſionem/

coꝛ dis müdiciam ſigni ficare dixeri
mus · clir eam in feſto purificatioĩs

marie elebꝛam que lue aupiẽdo /
ſiue Pturieto/ net oꝛ dis nec arnis

im mudiciam agitationiß maculaã
gtraxit/ac ideo ipſa omnino punſſi
ma / net puriſicari debuit⸗ net in hac
parte legis pꝛeœpto ſubiaauit? Hz

queſtionis huiꝰ ſolutionem Piſnd

inuenim·e ſt ad famã potig q; ad V
gin e onſcientiam attendam· Ab
omnibo naqʒ qui eam peperiſſe ſcie
bant ? ſine vinli ſemie de ſpũ ſcõ cõ
œpiſſe neſciebat/ pzeuarietrix legis
diceretur · ſi purifiationis obſeruãti

am pꝛeteritet / que Plem genuiſſet⸗

NHanc itaqʒ p̃uariationis notã a ſu

a fama deterſit in eo qy legem illa

aui nichil debebat impleuit · iuxta il
lius exemplũ qui circũciſionis legẽ
ſeruauit⸗qꝛ vt ipſe ait / nõ venerat le

gem ſoluere / ß adimplere Juxta hoc

ergo exẽplum multa expedit pter

debitu / modo faere modo omittere⸗

vt falſe ſuſpitionie notõ poſſumus
vel pᷣuenie vel pᷣmere ·/ Di igit
tãto ſtudio purgada eſt fama a ſuſ
pitione falſa / q;tomagis ab ĩfamia

gaus

lel
f
vo
ne
legt

ren
wis
emis
la
ſ

.

vera⸗ ſi ſatagendum eſt ad emun
dationem fame / multo aplig ad pur
gauonem onſcienne . Omni er
go tpe / ſed in ipſa maxime purgati
onis ſeſtiuitate lucærnas poætare
monemur. vt ip̃o lumine nõ ſolum
maniſeſta / F ocaulta dedewꝛis dili
genter querere iueſtigare / arguere
q aæuſate⸗ dapnando flere / flẽdo
punfiore valeamus / Nec ẽ ita
q; pzima pzocœſſio / que fit pꝛo toꝛ
dis mũdicia 2 cſcie purgatione/½
quam venitur ad ſecunda / que fit P
wꝛ dis iuſtiga 2 ſanct itatis adeptio
ne. at deniqʒ; ad tercã que fit P ꝛ
18 leticia 2 ſeliatatis cõſummatiõe
hit in ſpe ꝑ graciam/⁊ in te deinde
ꝑ gloꝛiam Quam ipſe pꝛeſtare dig
netur / qui gracie? largitoꝛ eſt xp̃e/

regnas cũ patre ſpũ ſanco ꝑ om

nin ia ſecul a eculoeũ Amien⸗

Ernliat tractatg ſuper tribg euã
gelij canticis ompilatga reue diſſi
mo in xpᷣo patre dño Petro epiſco
po cameracenſi at ſcẽ romane eccie
coardinali Tuig anima ꝑ dei miam
reguiefcat i in Bam⸗Amen.

— ¶ Intpit epylog de quadꝛuplici exr

—
Ne.
2..

2

eraco ſpuali: editus a pꝛedico DBe-

4

3
4

tro de aillyaw

4
S
‚

Nima deuota aupi
ens ad diuinam co⸗
templationem ſpi
ritualiter exerceri⸗
tria debet arm hant

„*
. 4*
.
gR .⸗
8
—
—
. *
—

Pꝛimo eig oetum effeciuum / a quo
diriuatur Detudo ei) obiectum mo
tiuum / ara g8 verſatur Tercio eig

fructum tefectiuũ: ad quem oedina ⸗

¶ Pꝛimo mentalis exerata

tio ſi ſalutifera eſſe debet / ab ilo ef

ſectiue oetum habet de quo diatur⸗
Omne datum optimum / et omne
donum perfecum deſurſum eſt deſ—
cendens a patte luminũ deo men⸗
to in eius exercitationis inicio ille in
uocandus eſt a quo omne bonum

oꝛiginaliter pꝛogreditur⸗ per quem
omne bonum exẽplariter pductur⸗

ad quem omne bonum finaliter re

ducitur 7 hec eſt ine ffabilis trini
tas / pater filius 2 ſpiritus ſanctus⸗

/ Quapzopter anima deuota
diuine contemplationis amoee ſut
cen ſa. flectere debet genua coꝛdis
ꝛz ꝑis ante thꝛonum beatiſſime tri
nitatis per oꝛatlonem humilem tri
a ſapienter et perſeueranter poſtu⸗
lando Pꝛimo dei patris oonfoꝛtan⸗
tem potentiam ne laboꝛe depꝛeſſa
decumbat Seaundo dei filij regula
tem ſapiẽtia ne erroee ſe ducta de
uiet⸗Tercio dei ſpintus ſancti onſo
lantem tlementiam/ ne tedio deuic

tio digne laudabiliter exequas ⸗
eijg fructus eſt felictas eterna · Mã
o mis exertitatio que ad hüt fruckũ
ſinahlter non oꝛdin atur: ſtenlis 2 in
fructuoſa merito reputatur,/ cum in
illo fructu ſolo ſufficiẽtſſima 2 ple
niſſima habeatur mentis vefectio⸗
quando videkat deus ſiet volunta
ii multitido pacis, rationi / plenitu
w lucis. memorie / cõtinuatio eterni
tatis // Hüs ergo pᷣ̃ſuppoſitis
miſſa quamoe erxercici ad p̃dictum
fſeliatatis fructum or dinata Pticula
riter exequamur⸗ =

lem inuocationem / 2 flebilem ĩplo⸗

rationẽ diuine potentie ſapientie at
qʒ clemetie anima deuota onuerti

debet ad hui pie et ſalutifere meta

lis exertitationis obiecum quod ẽ
quadꝛzuplex ſcðm ꝙ mens deuota
lirc quatuoe ſpiritualiter exeretur
Pꝛzꝛimo cira interioe a Hecundo cir

qn exterioza- Tercio ciren inferioꝛa⸗

RMuarto cirta ſupioza⸗De quibg oꝛ

dine Qand bꝛeuiter pꝛoſequemur

Tertio ſi het metalis exertita

¶De pꝛimo exerccdio
Rimu exertitiũ tuũ o anl

ma deuota eſſe debet tirea
iterioꝛa.hot ẽ tixca te q ea
qᷓ in te ſunt Multi naqʒ valde multa
ſciũt ß ſeipõs neſciũt: deũ qꝛentes
p exterioea / deſerentes ſua ĩterioza⸗
Vz a te tua onſideratio ĩichoet/ ne
fruſtra extẽdarb ad gliena te neglet
la / ideo ab exterioeibg ad ite rioꝛa re

deas Ab inſerioe ibus ad ſuperioza

ſer

ni⸗
li
vga
ſdor

eee
am
Ap⸗
e
in
te
tn

ten

ganl

tliea
4ea
ulta
ntes
a⸗
t⸗e
egler

cean⸗

rlon

Iſesdas vt agnoſcere poſſis/ vnde
ſis / qd ſis / vn venis / quo vadis

vt ſic ꝑ ognitionẽ tui / aſcendas ad

ognitionem dei / Redde ergo te ti
bi/æ ſi non ſemꝑ · ſalte interdum⸗/
E plationis radiũ ad tue conditi

onis on ſiderationẽ te onuer 1r.

aa quã tna Peipue diligeter nſide

ra⸗ Pꝛimo ꝙᷓ gene roſe àQ mirabili
ter a ſummo artiſie ſoꝛ mata ſis ꝑ

naturam, Demdo ꝙg vigoſe « miſe
vabtliter a tua voluntate deſoꝛ ma⸗
ea ſis per culpam Terco qᷓ q; amoo-

ſe 2 miſericoꝛditer a diuina voluta⸗
te reſoꝛ mata ſis per gracam⸗

Circa pz: mũ reognoſo anima me-

aiꝙ; mira 7 ineſtimabilis eſt digni

ae tua- quia facta es non ſolu vel⸗

tgium tiinitatis/ H ymago⸗ pꝑ me

moeiã qua deum reolis: p intellige⸗
tiam qua deum onſpics p volũta
tẽ qua deum concupiſcio⸗ Expꝑ giſo⸗
re igitur lauda anima mea dom 8
nu/2 in eo exulta 7 gande⸗ quia in
ſignita ee dei ymagme⸗ dewꝛzata ſi

———

militudine⸗ Ptiæps mtioẽ apax be

atitudinis eterne/ alijſq; plunbus p̃-
rogatiuis naturalibus mirabiliter
ador nata / ¶ Cire ſecadum cum

verecudia? ruboee onſidera ꝙ p̃dit·

am digni tatẽ tuam modiaim ad⸗
uertiſti · Dz heu iſelix miſera / dei

aui ymaginẽ wformaſti ipſumq; ꝓp
p̃dictis bnficjs ſuis nõ digne gloeid⸗

ficaſti / bñdixiſti/ adoꝛaſti. irreuer?⸗
ter ad deum vane 7 negligẽter ad
teipſum · uſte 2 nequiter ad pꝛoxi⸗
mũ tẽpus vite tue non ſol um ſutili

ter / däpnabiliter ſumpfiſti · Eru⸗

beſee igitur . Bichrei/de tanto ma
ioe grauioe ẽ culpa tua/quato dig
nioe 2 nobilioꝛ ẽ natura Tanto ma

ios 7 off ſa / quanto maioe ẽ illig aui

offenditur exellẽtia Tanto peioꝛ ẽ

iiuria quanto maioea fuennt ülius
ali iiuria irrogaſti bñficia //¶( Cir
tercum diligẽter 2 reuerenter at
tende qꝙ; mir dei potenta · ; alta
ſapientia. ; Pfunda clementia / ſie
per graciam gratuitam miſerioz?z
diam reſoꝛ mata· Conſidera quali⸗
ter xpꝛiſtus per benefiaum redemp
tioĩete a peccato oeiginali liberauit ·
quo eras bonis naturalibus 4 ſpiri⸗
tualibus ſpoliata / poteſtati pꝛĩapis
tenebzarum ſubiugata“ a eleſti pa⸗
ma exulata: pſe vero moei voluit
vt viueres⸗ ſeruire / vt regnares⸗ exu⸗
late / nt repatriareg· Expgiſcere igi
tur vnde qualiter pao te deus illu
ditur vt honceeris Innoens flagel
latur vt aſole ris Juſtus cruafigitur
vt liberens . Agng imaculatus octi
dit vt epuleris. Daguis aqua de
latere lanc ati emittitur vt poteris⸗

.1/ Contemplare adhut qualiter

graci diuine miſerationis ſis nõ
ſolum a peccato oeiginali / F eca ac

tuali miſericoꝛ diter bberata·Aduer

te quanto tempe diuina gratia te i

petcatis tuis tole ranit · quata longa
nimitate ad penitentia te vocando
expectauit/ quot quatos ante tuã
cõöuerſionem pzo peatis ſuis coon-
dempnauit⸗ qualiter ſepe quado er
rabasteduxit te. qñn ñ eecidiſti er xit te·

q.ñ ſtetiſti / tenuit te⸗ qñ iuiſti duxit
HW te· qñ ad eu veniſti ſuſopit te⸗ Pz0

taniis vero beneficijs nichil ſ,
retribuere poſſis / niſi vere illum
diligas / qui tam gratuite dilexit te

Diligite ergo eum dulciter / pꝛuden—

ter ſoꝛtiter- Dulciter vt amoꝛze
illuis omnis amoe extraneus tibi

vileſcat. Pꝛudenter vt amoꝛ tuu⸗

in eo ſolo ontinue inardeſcat · orti

ter vt tua fragilitas omnia dura 2

aſpera 20 c0 gandenter ſuſtineat⸗

Caindum exercicium tuũ
eſſe debet ad exterioꝛa vt cõ
tepleris ea que extra et iux
ea te ſunt/hot eſt mundum iſtum ſeE
ſibilem· vt ipſum a omnia que ĩ eo
ſunt deſpicigs⸗ a ex hot in amoꝛem

dilecti tui amplius inardeſcas⸗(Et

ara hot tria ſunt tibi pꝛecipua me
dita tione teuoluenda Pꝛimo qᷓ;ᷓ in
ſtabili⸗ ſit mundana opulentia PHe
aindo qᷓ mutabilie ſit mundana ex
llentia . Tercio q; anti ſit
undana gloeta⸗ //(Ece mundi
huius amatoꝛes / nundinas huine
ſeaili perambulant pꝛopter tria- a
lij diuitias/ alij honoꝛes / alij glam
querentes Dz quid din de diucgen
que cum laboee arquiruntur⸗ aim ti
moee poſſidentur: cũ doloꝛe amittũ

tur? Quid de honoe eſemm ; Hu

quid in honoee ſine doloꝛe in pꝛela
tione ſine tribulatione. in ſublimita
te ſine laboee qs eſſe poterit? Ruid
de gloꝛia? Nichil alind eſt niſi da
vana aurium inflatio ·que ſepius de
trackioĩs 7 iuidie ſemina pᷣbet . i
thil itag; ſemlo⸗ el uſqz ſeauli fuga

dus. quas cum tenere ciupimg amit
timus · Nichil igitur vere bonum e

niſi quod perpetuum eſt / Tuer

go ſi recte ſapis deſine equi / que cõ
ſequi miſerrimũ eſt/ que poſſeſſa o

nerant amata in quinat amiſſa cra

ciant. Tu itaqz relinque het omnia

qnter eum qui eſt ſuper omnia Ce
tera treatura tibi vileſcat: vt creatoꝛ
in tuo toede duleſcat/ quia wꝛ mun

dum non aim ſeculo immundo / ſed
cum deo ? in deo eſt ioundum/· C

rubeſce itaqʒ onſolari i in eno: que
es de elo/ erubeſce i minim s delet

cari⸗ que non potee niſi in in ſummis

ſaciani
— Ge tercio exercicio⸗
Ercium exercitium tue con

tuum ſponſum timere anteq; incipi
as ſuum ſetretum conte klanerie

ſunt inferioꝛa ad que ogſideranda de

bee pꝛindipaliter intendere/ Dꝛzi

mo ad moetis leuitabilem neeeſſita

tem. vt ingemiſcg / Hecund ad
diu imi iudicij infallibilem veritate ⸗

vt ontremiſche · / Tercio ad pe

enkatemet expaueſcas⸗ 7

onſidera ergo pꝛimo feruenter 1
frequenter teuolue/ꝙ moes non po

teſt declinari. hoꝛa moetis nõ poteſt
ertificari tempꝰ a deo pꝛefinitum

noõ pᷣt ĩmutari: noſtrũ viuere nichil

aliud eſt ̈ ad moetem tranſire⸗ O

igitur vita pꝛeſene qᷓ; multos dech

ſiderationis eſſe debet crca
in ferio' a; vt pꝛius infra et
ſub te ſalubꝛiter deſcẽdas diſcas

rubiculum introire⸗ // (Tna vero

narum inſernalium intolera bilem

pe⸗
dene

pieque dũ fugis nichil es⸗ dum v·

deris vmbꝛa es dum exaltarns ſu

mus es: quam cum doloee intrau

mus cum laboee tranſimus cuim
timoꝛe exituri ſumus. In qua trpli
ci inommodo laboꝛamus· quia fa
tiles ſumus ad ſeducẽdum⸗ debiles
ad reſiſtendum/ fragiles ad operan
dum / Ideo in huius vite tempoee
inutiliter viuitur / niſi ad ompara
dum meritum quo in etermtate vi
uatur-· / (Lonſidera ſecundo
cum timoeeæ tremoer diligenter ad
uerte quid erit de te ĩ die nouiſſima⸗
qd ſiet de te iĩ extre mo iudicio/ qua
do hint erunt pecrta accuſantia⸗
inde tertens iuſtiaa⸗/ ſubtus hoendu
cahos inferni· ſupꝛa index iratus
iuſti iudicij/ intus coonſcientia vꝛẽs.
ſoꝛis mundus ardens· Heu heu
ſi tunt vix iuſtus ſaluabitur- pecca
toꝛ impius vbi parebit? Hiue er
go dormias / ſiue vigiles ſemper in
auribus tuis illa hoꝛtenda tuba reſo
net· ſurgite venite moꝛtui ad iudica
um Nune exadat a memoria tu
agte maledicki in ignem eternum⸗·
2 venite benedicti patris mei perc
pite regnum / quod vobis paratum
eſt ab oꝛig ine mundi⸗ O due vos
quarum nichil hoeribilius vna / ni
chil altera iooundius· // ¶( Con
ſiderm tertio et hoꝛreas repꝛoboꝛum

toꝛ menta · q;ᷓ ſint varia / qᷓ; aſpe
ra · ꝙᷓ intolerabilia pꝛudenter atten
de⸗ ibi ignis ardene ibi frigus ri—
gens· vermis immoetalis / fetoꝛ in
tolerabilis/ ibi ardoꝛ flammarum ·
doloe vermium⸗fletus / a ſtudoꝛ dẽ

ſis/q pzoſperis conſoletur⸗

tiumlatrime oculoꝛum vbi moe
optabitur⸗ ſed nõ dabitur/ quia qui
bus in hot ſeculo vita offertur a no
lunt acipere⸗ in iĩferno querent moꝛ
tem non poterunt inueme· deo

ad diſtricki iuditis iuſticia pertinet /

vt nunq; mnreat ſupplicio quoꝛum
mens in hat vita nunqᷓ; catere volu
it percato Ded ve ve tterum ve il
lis quia cum terribilis ſit gehẽna /
terribilioꝛ exit facies iudicis irata:
omniũ terribiliſſima erit a fade bea
tiſſime trinitatis elõgatio eterna O
igit᷑ quate amirationis eſt / ecce ſpoõ
ſus venit· Quante duledinis⸗ que
pParate erant intrauerunt cum eo ad

nuptins, Quante amaritudinis/2

tlauſa eſt ianua⸗
De quarto exerticio⸗
NBartum tue ſpeculationle
exerciaum eſſe debet ad ſu⸗
penioea vt mens tua per p

miſſa non ſolum turbetur et terrea⸗

tur aduerſis / ſed allicatur promiſ
ed vt
ad ſuperioea eleſtia g eterna oonſcẽ
das purga intellecum a vanis et
inutilibus fantaſijs a rationibus
curioſis· ab occupaiionibus extrane
is· Purga eciam affectum a nupa⸗

auulpe ſequela a culpe oceſione

vel auſa· // Erige itaqʒ intellet⸗
tum · dilata affectum „ 4 dit deo tu⸗
o⸗ Fat me pᷣwꝛ do mine deguſtare p

affectionem / quod intelligo per raitt

onem at me ſentire per amoeẽ / ad
ſentio per ognitionem⸗ Fac me ex

ardeſcẽ amoꝛe ⁊ deſiderio ſupne v⸗

te ſcõꝝ. vbi actio nõ lahoꝛioſa⸗teqes

432

non deſidioſa. vbi vita ſine deſectio
ne⸗ laus tua ſine eſſatione; Fac me
nut in ſpe: a tandẽ in re deguſtare
ilud gaudium qð net ocaul9 in hat
vita pſecte vidit. nec auris audiuit·

net in oꝛ hoĩs afſcendit // Gaude
at igitur 2 exultet anima deuota.

merædem laboꝛis ſui onſideret. qᷓ
reuera tam multa eſt / ꝙ non p̃t nu

meran tam magna non poteſt

menſurari⸗/tam pꝛccioſa/ꝙ non po

teſt eſtimari· tam opioſa ꝙ non po

teſt terminari · Que liet quo damo

do poſſit generaliter expzꝛimi vix

tamen poteſt niſi balbutiẽdo parti
cul ariter detlarari cum in eius on

ſideratione mens pene deficat pꝛe
admiratione Quid ergo de gaudio
illo dicturus ſum qð erit intus 2 ex
tra ſubtus 2 ſupꝛàrcirtu cra? Wi
de igitur 7 deuota mente ptracta /
qualiter illi beati ſpirits qui pꝛeſen
tis vite miſeriam euaſerũt quauis in

teriy ab eterni ſolis ſplendore nuỹ

radiũ ſue coteplationis auertat; tñ
qñqʒ ad exterioeaa ĩferioꝛa ſe ouer
tut Et i hüs gaudẽt ex triplia u
ſa Pzimo qꝛ tã impios 2 cmudeles
hoſtes / videliet mudũ carnẽ dya
bolũ ꝑ diuinã potentiã ſuperarunt
Secũdo qꝛ oẽs deſect a pa / vel p

diuinaã ſapientia vitauerunt/ vel du

du gmiſſa wꝛtexerũt Tercio qe t la
mẽtabiles aq iterminabiles cruciat
p diuinam tlementiam euaſerunt⸗
/ Ded pua ſunt hec a quaſi nul
la in ꝓpatise ad illa gaudia qᷓ btẽ a

Attẽde ergo locũ ſpecoſũ⸗ videlicz

eleſte palaciũ quẽ tibi diuina ſapik
tia edificauit/Alttende vicũ deliao
ſũ viʒz eleſte deliciarũ oĩm Zuiuiũ /
2 bonoꝝ oĩm theſaurum · quẽ tibi
eterna potentia cõgregauit Attende
ollegiu famoſum / videlict cõgrega

tionẽ ſanctoeũ angeloeũ/ oĩm ſpũ
um beatoꝛ ũ⸗aum quo de diuina cle
metia mens tua eternaliter exulta

bit. / O gloꝛioſa cquitas dei⸗ vbi

vita ñ moete· iuuent ſñ ſeneckute⸗

lux ſn tenebzie⸗ pax imꝑpturbabik.

vbi angeli iubilantes: Vgines cho

niʒantes apoſtoli pfallẽtes„ mart
res tnpudiatro õfeſſoꝛeslaudates⸗
patriarche 7 gyhete iocidantes⸗ 6
nes ſancti panter deu venerantes⸗

Vbi tam pfecte cantas omniũ⸗ vt
vnuſquiſq; tantum gaudeat de al
terius bono quũtum gaudet de pꝛo
pꝛio· // Audiſti gaudiũ ſuturu de
hüjs que ſunt extra/ que ſunt iuxta
te: audi nunt de hijs que ſunt intra
te- Homo enĩ remunerabitur in ooꝛ

poꝛe æ mente- ⁊ iſtoeũ eternaꝗ inſe

parabili vnione· Hiaut vero wꝛp

noſtrum ex quatuoe elementis om

ponitur · ſic ibi quatuoe do bus ad
oenatur; Terra tunt habebit eternã
immoetalitatem Aqua omnimo
dam ĩpaſſibilitatem · Aer maximaã

agilitatem⸗ Ignis ſplẽdidiſſimam

Haritatem⸗ Et ſicut ibi aĩmg perſec

tiſſime obediet creatoꝛi / ſit wꝛ p ſuo

obtemperabit motozi · IJbi habebit
vigoeẽ ĩpaſſibilitatis/ ſplẽdoꝛẽ tla

titu dinẽ agilitatis Ibi orulus vide

bit dewed ſpecoſiſſimũ Guſtg ſotet

s ad
narna
mnimo
mima
nam
ſerft
ſo
bebt
ric
Ppnn
vde
ſirt

ſapoeẽ dulaſſimũ Olfact odoꝛ abit
odoeẽ ſuauiſ ſimũ Tac aplexabitur
obiecku delcioſiſſimũ· Auditus im
mu tabitur ꝑ ſonũ iocdiſſimũ . Jbi
dü mens in exultationẽ wapitur: li⸗
gua in canticim laudis eleuatur O

quantum gaudebit aĩm cu teſump

ſenit tale we pꝰꝗ? nõ quale cũ ingenti
doloꝛe ſuſtinuiſti⸗ a aum magno ecer
tamine deuixiſti: vt merito dieres⸗
Quis me bberabit de woꝛpe moꝛtis
huig ? Ded tale qð tibi erit in =tem
plationis ſolaaum/ ſelicitatis aug
mẽtũ 1 Dz aꝛ illud ſolũ verum
gaudiũ qð no de creatura ß de cra⸗
toꝛe oncipitur/ci omnis g pata a⸗
lunde iocunditas meroe eſt⸗et om /
nis ſuauitas doloꝛ ẽ· poſtremo om/
ne gð deleckat moleſtu eſt· ideo per

pꝛemiſſa omĩa ad tuũ auctoꝛem di⸗

ligendu excitaris / ta; per gaudiũ
acidentale, ſed finalter quietans

fabile ſit / ex trib tamẽ pꝛinapaliter
in beatis ſpiritb ctreditur pꝛouenire
‚‚/Pꝛimo gaudent deleckabiliter
in ꝑpfecta ⁊ clariſſima / diuine tlarita⸗
tis oontemplatione Stdo gaudent
dulciter ĩ melliflua 7 ſuauiſſima di
uine boni tatis deguſtatione Tercio
gaudent ſempiternaliter in traquil
la et ſetretiſſima diuine maieſtatie
cõpꝛehenſione· (Her autem tria
tubus anime vinbus wꝛreſpondẽt
Pꝛimo per pzꝛime ventatis etem
plationem / vis rationalis illumina⸗
tur· Hecundo per ſumme bonita-
tis dilectionem vis conapiſcibilis

S gaudui eſſentiale · ð liot inef

ſaciatur⸗Texrcio per eterne maieſta

ter ſit plenu M

tis cõpzehenſionem vis iraſcibilis
quietak // Tüt ergo ĩiplebit de?
bonis deſideriũ tuum / aim a ratioẽ
oĩs exroæ / a volutate oĩisdoloe a me
moria oĩstimoe reeſſerit: æ ſuteſſe
rit illa qu ſperam miraſerenitas/
plena ſuauitae,a eterna ſecuritas⸗
O igitur ꝙᷓ; digne dictum ẽ de te d
us meus . Melioe eſt dies vna in a
trijs tuis ſuper milia- ymmo ſi nõ
liceret in te delecar niſi ſola vni9 di
ei hoꝛa aut bꝛeuiſſima hoꝛe mẽſura
Ipter hotc ſolũ innumerabiles huig
vite anni tranſitozij delicijs tempa⸗

libꝗ pleni/ eſſent penitus mento on

tempuẽdi· Oꝛzo itaqʒ domine deus
meus vt ognoſcam te / diligam te⸗
eternaliter gaudea de te/ ⁊ ſi hie

non poſſim pꝑſecte / ſaltẽ treſcat ĩ ſpe

gaudiũ meum vt in te de te ſinali
et pz emiſſa qua

tuoe mentis exercida ſicut diriuãtur

a xpꝛiſti doctnina ſic figurantur ĩ cru
e dom ima / vt in eis intelligatur eſ/

ſe trux quedam ſalutifera / quatuoꝛ ſi

nibus terminata: in qua anima de

uo ta cum xpꝛ iſto ſpõſo ſuo debet iu

giter pendere meditado⸗ Cuius crau

cis pꝛimũ bzachium tendit ad regi
onem oꝛientalem · ſecunduũ ad occa⸗
detalem tercium ad aquilonarem

quartum ad meridionalem⸗ in qui

bus non oꝛ poealiter / ſed ſpirituali
ter peregrinando debet aſa ſponſũ

ſuum querere 1 ontemplando iueſ
tigare⸗ vt diere poſſit aim ſponſa ⸗
Queſiui quẽ diligit aſa mea // Ti
ot at ſcĩ doctoꝛes de hijs plua ſcrip
ſerint · ex quon deĩs egregiꝰ doctoꝛ

bonauentura quẽda dyalogũ vtilẽ JM S
compilauit: het tamẽ pauca ex piu ”ÿ”MUͤ . S=
ribg compendioſe ſub epylogo collee O”ÿ”

ta ſunt ad eruditionem exercitati
onem ſimpliaum A quibꝰ pꝛo qua
lhcũq; laboee meo oꝛonũ ſuarũ poſ ʒèV
tulo ſuffragia⸗ vt ſit tandem pRK her«
exercicia ſp ualia ad illius perduca .
mur gandia ſempiterna / qui eſt de .
us benedictus ĩ ſecula ſeailoꝛ K1 amẽę ?

Explicit epplogꝗ de quadzupli
exercco ſpual: A domino P. de
aillyao/ cmeracenſi epiſcopo⸗

ve

—

—

(¶ECrackatg. P. de ailliac eßi ca

meraanſis de duodecim honoeibus

tioſeph.

olligim in vnũ ꝗᷓ
parſi de ſcõ ioſeph⸗
euagelic ſeriptura cõ
memoꝛat iueniemꝰ
pꝛzoſecto eum multie
pꝛzꝛiuilegijs magniß laudum pꝛew
nijs ommendatum; Pzꝛopter que
ſanca mater ecleſia ſolem pne feſti

uitatis gaudium de eo merito eele

bꝛare credenda eſt . Igitur iam ag

grediamur ſangi huius veneranda
honoeum inſignia ea quibus poſ

umus lau dibg pꝛoſequamur.

Teſtatur hot euangeliſta matheg⸗
qui libꝛum generationisiheſu xpꝛiſ
ti filij dauid ab abꝛz aham inchoas⸗

in auius ſemine omnlũ gentium be
as patriarcharum pꝛophetaꝝ ac te
gũ generationes vſqʒ ad ioſeph ꝓ
ob autẽ genuit ioſeph virum marie
de qua natꝗ eſt iheſus qui vomtur
xpũs O vera virtuoſa non vana
2 vẽtoſa nobilitas Maſcitur ioſeph
ex nobili ſemine/ non quocũgʒ· ß ex
alto ſemine tegis / nõ aliuſcuũqʒ· ſed
ex bñdicto ſemine dauid/ illig nobi
liſſimi filij patria rtharum p̃cipui 2
imij ꝓphetarum ſanctiſſimi at be

exi

eſt· quod nõ ſolũ matris dei·

1) Bimus eig honoe eſt/ q; ex no
biliſſima ſtirpe regia ppagat

Tanndus ſancki huius honoe

nmaſcitur ioſeph ex ſemine dauid/ ex

quo naſcitur maria mater dei tegi
na eloꝝ dna angelon Ex quo ecia

mania naſcitur xpꝛ iſtus filius dei
rex requm dñs dominantium. 3
deoqʒ xpus filius dauid dicitur: qui

a filius marie que ex ſemine dauid
naſcitur in quo xpᷣs mania a ioſeph

vera glanguinitate iunguntur Bn
de aim lums euangeliſta dixiſſet⸗
miſſus eſt angelus gabꝛiel ad virgi
nem deſponſatam viro⸗ ai nomen
erat ioſeph ſubiunxit. de domo da

uid. qð non tantũ ad ioſeph. ſed ad

manam ptinet quia iuxta legis
eptum? ioſeph mariam vxoꝛem de

domo ſua et familia duxerat/ J deo

xpũ̃e verariter ex ſemine a aſangui

nitate dauid natꝰ eſt. quia inwꝛz rup

ziginem traxitt
Erciuus honoe eſt ꝙ ſacratiſſi

mn mater eius vera de ſtirpe dauid

Vme virgini matri dei matri
monialiter deſponſatur· Mam vt
iam cõmemoeaum/ ioſeph virum
marie · ⁊ mariam ſponſam ioſeph.
ſancti euangeliſte ſuiſſe onfirmant
Quod ideo dickum eſt non quia io
ſeph virili moꝛe huit ſponſe carnali
ter copulatus: ſed quia virtuoſo a
moee ſibi ſacramentaliter iunctus
fuerit: fuitqʒ inter eos vete ſattum
matrimonium ⸗ liet non extiterit
murnali wopula oonſummatum · O

pz iuilegium ſingulare- SHolus io

ſin

ſeph in domo dauid. tantanz famili
a⸗ nd tam ſanckum cõiugiũ dignus

eligitur: ſolus deo appzobante ydo

neus iudiatur Ded quo ſigno quo

ve muagllo⸗de diuina ipſig electiõe

onſtitert ?2 Vic tagendum eſſe ar
bitramur: aim 2 hot ab euangelij

tis taeatur · NMos autem non apo

crifa⸗ ̊ ſola hic euangelia teſtimo
nia pzoſequimur
Vartus honoe eſt · ꝙ ſanctus
ꝓYhic ſponſus virgimtatis titu
dewzatur . Dane iam deſpõͤſata
ſuerat maria ioſeph· quando euãge
liſta teſte miſſus eſt angelg ad vir
ginem. Cui cũ ille dieret · ecee cõc

pies 2 panes filiumceſpondille le
gitur⸗ Quomodo fiet iſtud quoniã

virum non ognoſcoꝰ 7 eſt nun;

wognoſcere ꝓpono. gitur et ſponſa

erat 2 virgo⸗ Et onſentiente ſpõſa
perpetue virginitatis pꝛopoſitum
obſeruabat · Bude vera ſanckoꝝ pa
tium tradit auchoeitas: non ſolum
mariam ſed eciam ioſeph apud ſe
diſpoſuiſſe virginitatem ſeruate / ni
ſi deus aliter iuberet/ eoſqʒ ſic oonſẽ

ſiſſe in oniugalem ſocie tatem / vt v
terqʒ de altesd reuelante ſpiritu ſãtto

intelligeret/ ꝙ virgini tatem ſeruate

vellet niſi deus aliter inſp iraret Di
cut ergo diuino onſilo in oniugalẽ?
ſocetatem onſenſerant · ſic virgini
tatem ſuam oedinationi diuine om
miſerant. Et hot ſectetum voti vir

ginalis pꝛopoſitum · ſibi mutuo V
bis poſtea expzeſſerunt.et am bo in

virgini tate diuine inſpirationi obe

diendo permanſerunt O igitur ſãt
ta ⁊ deo grata vginalis oniugum
ſocietas O qᷓ; venerandus eſt ſant

tus iſte ſponſus 2 virgo. qui ſpon
ſam virginem a deo ſibi ommẽda
tam intemeratũ ſeruauit. qua poſt
ea eo vt treditur moetuo.filius ĩ cru
æe moꝛiendo· virgo matrẽ virginẽ

diſcipulo virgini omendauit. Qua

in re xp̃ᷣs quantum ioſeph dilexernit
patenter edoruit⸗ dum ad ſpecialem
qiram auſtodiaqʒ matnis ſue⸗ ei diſ
apulũ quem plunmũ diligebat/ in
moetis ſue teſtamento conſtituene
ſubꝛogauit ·
Bintus honoe eſt non ſolũ
Dad virginis matris ſed eaam

Mam pꝛout ſanctoꝛum patium tra
ditione dormur⸗ vltra generales
cauſas coniugij huius deſponſatio
nis quedam muſe ſpecales fuiſſe
dicuntur; videliet vt dyabolo par
tus virgineus eelaretur⸗ vt ioſeph

eſſet teſtie aſtitatis / deſendens e

am ab infamia ſuſpitionis ne vt
adultera iuxta legem moyſaica dap
natetur· Poſtremo quantum ad
hot pertinet qð loquimur: vt non
ſolum mater· ſed eciam filius einſ
dem matris et virginis huius ſpõ
ſi ſolatio ſuſtentaretur a obſequio ſo
ueretux· O miura tes· Joſeph ſuo
ſuſtentat æ fouet auxilio · eum qui
ſuſtentans et fouens omnia / vni
uerſo pꝛeſidet mundo Quod vti
qz facum eſt non ſolum dum puer
iheſus miniſterio ioſeph ſiue ĩ egyp
tum eundo ſiue inde redeundo
tranffertur: ſed dum toto infantie

ad füij eiusobſequia ſingulariter de
putatur. NHec enim vna ratio eſt.
quare deſponſatur maria ioſeph

at puericie decurſu⸗ ab eo paterna

liter educatur Bunde iheſus euange

lio teſte putabatur filius ioſephſ Oo

ideo ſolu qꝛ ſpoſus erat mane: ſed
eciam quia ſibi omnia paterni amo

nis ſigna 2 obſe qua videbatur pꝛe

bere Quamobzem abſqz vlla teme

ritate pia fide tredendum eſt ſanctũ

ioſeph xpꝛiſtum puerum ſepenume

ro ſuis tractaſſe manibus, geſtaſſe
bꝛathijs/ nutricis more inter ſua
ues amplexus dultia oſcula ſacris

eius labijs impꝛeſſiſſe · Vnde ſi in

nohanne bapuſta veneramur:

xpꝛiſtum digito monſtrauit aut in
ioꝛdane lauit. ſi in iohanne euange

liſta ꝙ in ena ſupꝛa pectus dommi
recubuit ; valde in ioſeph venerandu
eſt. ꝙ xpꝛiſium wz poꝛaliter tam ſe
pe tamq; familianter obſe quioſe
trackautt⸗ W .

Extus honoe eſt ei tanq;
eleſti ecretano ſetretum icar

„ onis xpꝛiſti miſtenum a deo ꝑ
angelum teuelatur⸗ Hot enim pꝛi

us miſſus gabzꝛiel angelus iam deſ
põſate virgini nuncia uit Etre inquit

oncipits 2 paries filium/a vocabis
nomen eius iheſum · Mec ſolum hu

mane ſed eciam diuine generatlois

arthanum pateferit diene Vit e
rit magnus et filius altiſſimi vota

bitur · CModum quoqʒ quo ex ca de

diuinitus fieret homo: ſubiunxit·

Spiritus ſan ctus in quit ſupe rueni

et in ena virtus altiſſimi obumbza
bit tibi · Quod enim ex te naſcetur

ſanctum / vorabitur filius dei⸗ Dz
hot magnum multiplexqʒ ettetum
diumuqz miſtenum ſponſo ſuo vir
go ælauerat: 2 que angelo humili
ter reſponderat / ece ancilla dni fiat
mithi ſcðm verbum tuu⸗eaam om
nia que cire hot ſpis ſanc faore
diſpoſurrat⸗humiliter expecabat ·
Poſtea ergo ipſi ſponſo ab eodem
vt tredi tur angelo / xpꝛiſti incarnati
o reuelatur-Muod euangeliſta ma
theus ito pzojequitur Ppi inquit ge

neratio ſit trat · Cum eſſet deſpoſa
ta mater iheſu maria ioſeph⸗ ante

S. auenirent. inuenta eſt in vtero ha
bens de ſpu ſanco⸗· autem ait.
anteq; onueni t: lucas euageliſta
maniſeſtig aperit / diee ꝙ po ſiq; diſ
æſſiſſet ab ea angelg exurgens ma
na abijt in montana cum ſeſtinatio

ne in auitatem iuda⸗ et intrauit in

domum zatharie Hot eſt eundo
ad oppidum in quo ipſe zatharias
dicitur habitaſſe, quarto miliario

a iheruſalem per illam ciuitatem

veriſimiliter tranſiſſe creditur Que
ciuitas iuda dicitur⸗ non ratio ne tri
b/ cu eſſet de tribu beniamyn⸗ ro
ne regni⸗ cuius ipſa mput fuiſſe p
hibetur⸗ In illa ergo domo maria
ſalutauit elyzabeth matrem iohan
nis: exultauit inſans in vtero e⸗
iue- Ipſa quoq; manam magno

cum honoee ſuſtipiene- tam ma

trem do mini ſii· beatam veragi
ter pꝛophetauit: q tunt edidit ma
ria nticim diene Magniſint a
nima mea dominum⸗ Ct exultauit
ſpintus meus: in deo ſaintnn meo
ij⸗

Manſit autem maria cum illa quaſi
mẽſibus trbg. O bñdicta et vere be
ata ſocie tas. non vtiqʒ ocoſa⸗ ſed ob

ſequioſa in dei laudibus et bonis o

peribus d eupata Miniſtraſſe enim

treditur maria ognate ſue: vſqz quo

pareret Dnde 7 in libꝛo iuſton legi
tur- eam pꝛimo de terra⸗ natum io
hans ſubleuaſſe⸗ Poſtea vero euer

ſa eſt maria in domũ ſuam in ciui ta

te nazareth⸗Hot eſt ergo ꝙ mathe
us pzꝛedictis omiſſis bꝛeuiter ait An
teq; onuenitent. id eſt poſtq man
a cum elizabeth manſerat. poſtq; in

domum ſuam tedierat: anteq; ipſa

2 ioſeph qui iudeoꝛ um moee deſo õ

ſati fuerant per aliquot dies ante o
habitationem aſſiduam/ antee; ipſi
onuentu matnimoniali pariter ha
bitarent anteq; ſimul oniugalem
ſocie tatem haberent: vel ſi plat ex

ponete anteq;; cuenlrent / id eſt per

carnalem copulam chabitarent no

hot modo wonuenerint. ſed ſimili lo

cutione qua de aliquo dici ſolet ante
ꝓpenituerit moete pꝛeuentus eſt⸗

Vel intelligi poteſt anteq; oonueni
rent: id eſt ante pꝛoximum tempus
quo nupcaarum ſolempnia celeb'a

rent· inuenta eſt a viro ſuo de ſpiri

tu ſancto in vtero habens · Sed qui
a hot de ſpiritu ſancto eſſe nundum
ipſe nouerat · Ideo matheus ſub
lunxit· Joſeph autem vir eius uuam
eſſet inſtus et nollet eam tradute

re: id eſt in oniugem acipete⸗ qua

cate detegere, ſeu diffamare: vog

luit ocailte dimittere eam⸗ Net au

tem eo ogitante: exe angelus do

mini in ſompnis apparuit ei diens
Joſeph fili dauid noli timere acipe

re maniam wniugem tuam · Quod
enim in ea natum eſt · id eſt iam
oncptum⸗ et in pꝛoximo naſcitu

rum⸗ de ſpiritu ſancto eſt · Hoc eſt
non humano ſed diuino opere⸗non
vinli ſemine· ſed virtuoſo ſpiritus
ſancti ſpiramine inceurnatum NMec
ei angelus ſolum huius in arnatio
nis · jed euam ſuture per eam hu
mane ſalutis miſterium nunciauit.
Pariet in quit filium: et vocabis no

men eiue iheſum-Cauſam vero

pulum ſuum a pecatis eoeum &8

cum ſolius dei pꝛopzium ſit in hot

bꝛeui verbo magnum diuinitatis

ſatramentum iheſum videliet non
purum hominem ſed verum deum
eſſe notauit

—

Eptimus ſancti huius honoꝛ

eſt qadð ipſe iuſtus euangelico

ceſtimonio ompzobatur/ Joſeph

inquit vir eius cum eſſet iuſtus He
nerandum ſane de viro marie teſti

monium Nichil tale de ioachim ·
nithil tale de anna parenübus eius
euangelium loquitur: liet et hij

iuſti 2 ſancti fuerint / a quibus om

nis iuſticie 2 ſanctitatis radix - oꝛi

goqʒ; pzꝛocſſit: pia fide tredendum
ſit · NMet parum eſtimes quod ait⸗
CTum elſſet iuſtus: hot eſt enim⸗

et interpꝛetationem nominis ſub

— ☛ S=S=

— 2

+

inn
ee

ſe

—ᷣ— —

n
1de
ein
en
u
lan
ſet
t
non
tus
ee
o
ihe
ult.
sſo
bew
vo
5
m

bonozum moꝛum virtute⸗ ar om
ni virtutum honeſtate ꝓbatus⸗ In
ſcripturis enim iuſuicie nomine⸗ vir
tuoſe vite ſanctitas generaliter atet
pitur/ Nic camen ſpecialiter ex eo

iuſtus dicitur“ quia anteq; an gelo

reuelante mariam de ſpiritu ſant
to onepiſſe ognoſceret: noluit ea

tra ducere · id eſt in oniugem duere.

vel vt greca littera habet noluit e
am pzopalare⸗ ſed voluit occulte
dimittere eaam · Qui locus expoſiti
one indiget⸗Tum eſſet inquit inſ
tus Ruare inſtus ? Quig fide iuſti
ſicatus Quomodo ſide iuſtifictus?

Diglit antiquus pater eius- pater

quo ait apoſtolus· Credidit abꝛa
ham deo: et teputatum eſt ei ad iuſ
tiaam Joſeph ergo iuſtus fuit ⸗ qui

a ſideliter tredidit · Sed quid credi

dit? Non vtiqʒ vanas humanas
ſuperſtiaones: ſed veras diuinas
pꝛomiſſiones, que ſacte ſuerant pa
tri ſuo dauid/ Ideo eciam angelue
vocauit eum filiuũ dauid · vt ognoſ.
eret qð pꝛomiſſũ fuerat domui pa

tris ſiu dauid Quid pꝛomiſſum 2

Dane de domo ſua pꝛomiſſus

lege meſſyas naſceretur· Quomo

do naſceretur ? Mon de viril ſemi
ne: ſed de ſemina virgine Cur hoc

credidit? Quia deo credidit/ au cac

patre ſuo dauid dieere potuit Adhe
ſi teſtmonijs tuis domine Adhe
ſit quippe diu inis teſtimonjs· ad
heſit teſtibus pꝛopheticis, adheſit
tredidit yſaye pꝛonhete⸗ ymo ve
rius deo per pꝛophetam dicenti Ee

virgo oncipiet a pariet filium: 2
vocabitur nomen eius emanuel · qd
eſt interpꝛetatum nobiſcum deus:
id eſt inter homines homo deus⸗
Tiedidit ergo ioſeph / xpꝛiſtum
deum 2 hommem: de domo dauid
2 de virgine maſciturum Qua fide
iuſtificntus vere luſius voratus eſt⸗
Cadem enim fide iuſtifiamur⸗tre
dentes eſſe facum: q8 ille tredidit

eſſe fiendum⸗ Sed quid eſt⸗ cum

eſſet iuſtus et nollet eam pꝛopala
re⸗ voluit occulte dimittere eam 2
HSane cum ipſe iuſtus per iuſticiam
ſidei crediderit xpꝛiſtum naſciturũ

de virgine · ꝙ eamen de hat virgi
ne naſceretur non plene credidit

net tamen penitus diſcredidit ſed

inter vtrumqʒ dubius⸗ ne pecaret
temeritate leuitatis: in hat ceertitu

dine diu pꝛudenter dehberans cogt
tauit⸗Quid ogitauit? Cogitauit
mariam de domo dauid tam er

iſſe. Cogitauit ſe de teadem domo

eam virginem acrepiſſe: a ſe intat

aam etiam inter ſuoe iuſtoes vtigʒ

ſanctos eam/ſanctam et immaaua
tam ſeruaſſe · Non ergo temerarie
pꝛ?ſumebat togitare, eam eſſe ad

ulterij culpabilem quam ſie ſerma

uerat innotentem⸗ ſed hant rem
admirans · quid hot eſſet / a vnde
in vtero haberet aut qualiter ſup
hoc deus diſponeret: dubius igno

rabat. Ideoqʒ inter het quaſi medi

am eligene viam tanq; iuſtus eam
voluit dimittere: ne rei inognite
ſentiendo wzam deo ſe rerum ſace
ret: tanq; pius ea Noluit kzopelarꝛ,

id eſt hot noluit palam ſed ocule⸗
faere: ne innoentem wꝛã homini
bus pzoderet“ et ſi palam fieret vt
adultera puniretur Quia ergo io
ſeph hec iuſte et pie cogitabat: ideo
apparitione angelica onſolatur,
pzopoſitum ſuum mehoei conſilio
tomutatur: quia omni ſuſpittone
adulteri; omni q; dubie tate relica⸗
ipſe angelo ruelante mana de ſpin
tu ſancto conœpiſſe ſtatim credidit⸗
eamqʒ in oniugem euangeliſta teſ
te. ſine ain cttatione reepit Exurges
inmquit ioſeph a ſompno ſetit ſicit .
opit ei angelus domini: acepit
