duoeũ teſiiũ ſtaret verbu // Tercio
qpter cnritatiue dilectioĩs ſignifica

tionẽ Mã vt ait gregozig per hot en

tite innuitur⸗ ꝙ qui erga alterũ ta
ritatẽ nõ habet⸗ p̃dictionis officiũ

nullateng ſuſcipere debet Iteo erga
ſpegalit᷑ miſſi ſunt bini · in ſig nu

minniſtri ecciaſtici ſibi inuic alijs de
bent mritatiue dilectioſs vinculo oo
pulan / et bine dilectionis . dei ſciʒz er

Primi vnitate giũ gi. vt iuxta dor

trina apli, ſolliciti ſmt ſeruare vnita
tem ſpũs in binculo pacis / Ve er
go illie qui atra caritatis vni tate/
eccia xp̃i ſcimata et diuiſioẽs ſemi
nant. vel ia ſeminatn ſciſ matũ zza
nia hodie pꝛochdoloꝛ nimüũ creſee
lia / ſolliate non extirpant Heu qᷓ; te
pꝛobi ſũt hij nephãdi oparij/ quon
malicia vl negligentia meſſis ele
ſiaſtica / optate pat ſtucku Ppuaen ſie

rilie efficit᷑ aduerſantũ pedibg cõ

eulcatur⸗ conculcata demitur⸗ depſ
ſa ſpernitur De quibo ipſe ꝑ qphaz

gquerit᷑ Filios enutriui a exaltaui.

COuantum bero ad tereum

audiamus quid wſtea ſubdtur. Ct
diee bat illis, Meſſie qudem mul
ta⸗ operarij autem paua- Rogate
ergo dominum meſſis⸗ vt mittat o

peranios in meſſem ſuam Hot in lo
o meſſis intelligitur ecleſia / id eſt
congregntio fielium· que iam tunt

multa erat quantum ad pꝛeparati
onem quia multi pꝛeparatt / vt

ponerentur eœleſie-Operari wero
pana id eſt doctoees 2 pzedimtozes
ali q ſpinitualts miniſtri⸗ ad hane

fide lium ollectionem ydoncei / uci
ſunt teſpechu tante multitudinis con
gregande⸗Sane ſicut tunc hot verũ
grat-ſic modo non minus verum eſt

NMam ſicut hit ait gregoꝛ ius⸗ Ece
iam mundus ſacerdotibus plenus ?⸗
tamen in meſſe dommini rarus val
de inuenitur operarius- quia offic
um quidem ſacerdo tale ſuſcipimus /
ſed opus officij non implemy Cur
itn ?² Quia eerte opus ſacerdo talis
offici eſt per ſanã doctrin im lant
tam vitam verbon opere xpꝛiſtianũ

populum erudire⸗ ad quod pꝛochpu

doꝛ inter tot eeleſie miniſtroo / ho
die pauci reperiũtur operarij Quid

ergo ſupereſt remedij Rogate inqt

wminũ meſſis / xpꝛiſtum ſcilicz / qui
ſolus do ming eſt populi xpꝛiſtiani.

ceteri ſolum ſub eo ſunt miniſtri / ip

ſ dicente Pꝛincipes gentium domi
nantur eorum⸗ non ſit autem inter
vos : ſed qui maioe eſt fiat ſicut mi
niſter Vos ergo miniſtri rogate do
minũ veſtrum iheſum xpꝛiſtum vt
mittat operarios in meſſem / Dz
quare xpzꝛiſtus cum iam mittete diſ
poſuiſſet tamẽ rogari voluit vt mit
teret? Hane hot ideo Pꝛ imo quidẽ
vt oſtenderet / ꝙ liet deus eternalit
aliquid voluerit faere· vult tamen
illud fieri mediantibus oꝛatiombus
treature Hecundo non ab vno ſolu/
emplo demonſtraret quante apud de

um ſit efficatie oꝛatio multitudinis⸗
et pꝛecipue ongregationis ecleſie
xpꝛiſtiane- Tercio hit ſpecialiter a

diſcipulis vult oꝛari⸗ oſtendens 2

nullus ſit aptus ad hant euangelica

ſpecialem/ qua nõ miretur humana

perſectio / ſed impetrat deuota oeati
0

Ac ſi aperte dicat Nullus de ſe aut

ſua virtute⸗nullus de ſua ſcientia / de
ſua induſtra / de ſua excllentia aut
dignitate pꝛeſumat- ſed druota oea
tlone ac humilitate munit? atq; ro
baoꝛatus / de ſola dei gracia 1 bonita
te conf idat / et ideo rogate dominum
meſſis vt in meſſem ſua operarios
mittat:q eos ad hot aptos a ydone
oe efficiat / Net imerito ſpiritua
les opera rij / id ecleſie munſtri de
hoc roguare tenentur⸗ ſi diligẽter at
tendant quatum eſt onus officij ad

q mittuntur Quipne mittütur eni

ad pꝛediaindu credẽde / ad doondũ
facienin / ad venandu peg atoꝛũ oc
ailta / ad abſoluendum penitentium
delicta Mittutur ad reducndum er
rantes / ad wꝛrigẽdum pertinaces /
ad (ſolandum puſillanimes / ad re
firiẽdũ indigentes Mittutur deniq;
ad ſtuckum faciendum in omnes ho
minęs: xpꝛiſto ditẽte /e go miſi vos

metere Et iterum Poſui vos vt ca

meſſe ecce ſruckũ virtutũ afferãt / ne
eſſe ẽ ut ĩ ſe ꝛ ĩ alijs / iſtucuoſã pet

caton meſſẽ deſtruãt / de ̊ ꝑ phaz

dieit Araſtis ĩ ĩpie ate / itate mel

ſuiſtis Ad hanc nam meſſem ſol

liate deſtmẽda mittuntur meſlores

J——— ——— — ,. — — —

— — —
— —— —☛,

nane
dt
ſu
taſ
an
1en
gr
onicn

mnee
ere
fire
li
rett
. ad
nin
em
ni
ſten
umtt
e
.

ercleſiaſtiti⸗/qui aner hotc figu rãtur
m ſeruis abſolon de quibg in ſecundo
tegum legitur / coͤbuſſerunt agruũ
ioab / habente meſſem oedei In agro
ioab ſigniſicatur oꝛpꝰ et aia pea
toꝛis,in quo non treſtit ſtumentuim
virtutũ oꝛteũ viaoꝝ⸗ qð ꝑ ſemioe
abſolõ / id ẽ ẽ miniſtros dei debet igne
cunitatis oburi O felieem meſſoꝛem⸗
qui hot dili genter faœte ſtuduerit·
quia de illo veriſicabitur quod P ſapi
entem dicitur Di impiger fueris ve
ni et vt ſons meſſis tua: id eſt virtit
tu? bonoꝝ ſpnalium habundantia⸗
de qua intelligi p̃t illud qpyhete ver

bu Colligite vindenna 7 meſſem ?

oleum Ex habudantla enim virtutũ
eęæleſiaſtioꝛzũ miniſtroꝛũ / debet po
pulus colli gere non ſolũ meſſem ſeu
panem boni operationis. ſed eaam
vindenna ſeu vinum ſancte deuotio

mis / et oltũ pie compaſſionis / er ge

neraliter omnẽ ſiuctũ virtuoſe pfer

tionie / Ve ergo illis operarijs
in meſſe eccie a quib popnlus dei⸗
nõ virtutũ ſed vicioꝛum ftuctus · net
bo noeũ ſed maloeũ operum exẽpla

olligit . Ve in quã illis quoeũ exem

pla ſunt opera carnalita tis 2 immũ
dicie, de qubus ait apoſtolg· qui tra

diderunt ſemetipſos ĩpudiattie / in o

perationẽ immũditie · Be ite rum il

lis quoꝝ cxem pla ſunt operat iniqui

tatis n iniuſticie, quibus a dño per

pzophetam dicitur· diſcedite a me &

nes qui opeamim iniquitatẽ Ve ite
rum atq; iterum illis / quoꝛũ exem
pla ſunt ope a erroeis atq; malicie

Hi ſrer vt dicit At npoſtolus operarij

ſubdol / tanſfiguran es ſe in apoſ
cdolos xpziſti- Mon ſit ſtatres cnſ
ſimi non ſit. ſed vnuſquiſ q; veſtrum
iuxta apoſtoli doamentum ſollici
te curet ſeipſ um pꝛobabilem deo ex
hibete opetarium incnfuſibilem ret
te trackantem verbum veritatis⸗

t hec de pꝛima euangelij pax

te⸗ et pꝛima noſtri pꝛopoſiti onſide
ratione ſufficiant · Sequitur do
8 ecndin

) oſt het ergo canſideranda nobis

Heſt mimſtroꝝ eœleſiaſtiwꝛum infoꝛ
matio⸗ per qua datur eis ſagautas

a pꝛouitia VYbr dil genter aduer

tendũ eſt ꝙ xpuscos ſpetialit de tri

bus infoemat er inſtruit · Pzimo ꝙ
n debent terreri ab aduerſitate De

cundo ꝙ nõ ðdebent moueri a cugidi

tate Tercio ꝙ nõ debent turbari ab
iniquitate- De pᷣmo dititur 3 te / etee

ego mitto vos ſicut agnos inter lu

pos · Mittit ergo dominus ſuos o
perarios mittit miniſtros eccleſi
aſtics in mieſſem ſuam non ad col

ligendum ex ea delicas et volupta

tes · ſed ad tolerandum pꝛo ea mo

leſtias et aduerſitates Mittit eos

non ad adulandum diuitibus, non

ad nocendum pauperibus⸗ ſed ad
debellandum malos / vt ioſue miſſg

eſt ctontra amaleth: et ad kberan

dum oppꝛeſſos vt moyſes ad pha

raonem miſſus eſt Et ideo ne fa

aliter aduerſitatibus terreantur „
pzemunit cos diene Ecte ego

mitto vos ſicut oues/ vel agnos·

.— incer lupoo Hoc eſt · Hicuit humi
Irs inter ſu rhoo ſieut patientes

—

. 4 . ₰
inter aduerſarios ſicut pios ĩter cru
telco⸗ ſicut bemignos inker ſeroæs⸗

ſicit ſimpliœs inter ſtaudulentos · ſi
aut inermes inter armatos⸗ Ite er
go ſecun /nõ tamen cõfidentes in ar

mis ſeail. ̊ induentes vos armatu
ra ſpirituah-hot ẽ ſcuto ſici,galea

ſpei:loꝛie iuſticie/⁊ gladio ſpiritus
qð eſt verbu dei · Hyjs ita q; armis
muniti nolite terteri⸗quin vt criſoſto

mus ait Exleſia vincete nulla vis pp
terit⸗ dei eſt eccia qui eſt omniũ foꝛ

tioꝛ IDpſe eſt qui dicit Tu es petrus

et ſuꝑ hant petram edificabo eccꝛ az
mea Et poete inſeri nõ pꝛeualebunt

aduerſus eã quid ſi non crederetur

verbis/ tamen tebg ipſis operibus
cretere neeſſe ẽ· Quanti eni tyzäani
aggreſſi ſunt impugnare ecciam dei.
uãta tozmenta quãtas cruæe ad
hibuerũt· ignes/ foꝛ naes / ſeras / gla
dios intentẽtes/ 7 nichil agere potu

erunt · Vbi nut ſunt illi qui hat ſece

runt? Et vbi illi qui het foꝛtiter per
aulerunt? NQunc illi eternis enis
muitur, 2 iſti eternis gaudijs erigut

¶ CEt hec de pꝛimo

De ſeaindo ſequitur Molite oztare 3
ſaaulũ ne; peramneq; caleamen

m⸗a nenunẽ per viã ſalutaueritis⸗

Hot eſt Molite pꝛedicare/ aut ecale

ſiaſticim officiũ exercere ꝓpter cupi

dita te aut auaritie queſtũ/ ſed pauup
tatem ⁊ humilitatẽ exẽplo magiſtri

veſtri ſequentes, neq; ſaculũ wꝛte
tis neq; peram id eſt rewſitoꝛia e

boeũ aut peauniarũ non deſeratis in
via nter neœſſaria vite. neq; calca
menta: qdð de integris calaamentis

debet intelligi quua ſicut in euange
lio mara legitur⸗apli ſanmlijs vte

bantur In hüs aute verbis nichi a

lið oſtenditur⸗ niſi ꝙ p̃dicatoe debet

eſſe abſolutus a cipiditate / ſupfluita
te/ ſollicitudine tẽpoꝛali · ne in hys

ipediatur aut quomodolibet retar
detur a pᷣdiatione verbi / qð eaa ſe
quẽtia verba indient Neminẽ inqt

ꝑ viam ſalutauerit? Liœt eni quidã

hoc ita exponant / id eſt neminẽ ſal
uñ in ſenti vita dixeritis/quia qui
libet miſi dmuna teuelatione certifima
tus fuent. intertus eſt de ſalu:e ſua⸗
dicete ſrriptura emo ſcit an amo

re vel odio digno ſit Hec tamẽ expo

ſitio nõ tã litteals qᷓ; ſpũalis 1 mo

wlis eſſe videtur deo illud chueniẽ
tius intelligitur vt ex hot diligẽtia

2 feſtinatio euangelice dicationis

tuta eſſe innuatur ꝙ net ex familia
ritatæ ollloquij aut ſalutationis / ſeu

alia quauis ocaſione dobeat tetar

dari: Hoc loquẽdi modo vſus eſt he
liſeus quarto regũ ditens ſeruo ſuo

Di oaurrerit tibi homo / ne ſalutea

eum · volens per hot excludere ver
ba retardatiua itineris / Ex pꝛe
miſſis euangelij verbis et aljs que

in matheo leguntur. quibus apoſto

lis di itur⸗· Molite poſſidere aurum

neq; argentum / neq; pecuniam in
zonis veſtris voluerunt altquu on
cludere ꝙ viri ecleſiaſtia 7 maxime
epiſcopi qui in eœleſia apoſtoloeum
locum tenent non poſſunt liate ali
quid pꝛopꝛium poſſidere· utbue
contoꝛ dare videntur iheroninu vba
in ep ſtola ad nepotianum vbi ait·

£△

n
dee
l
A
in
n
hni⸗

niſd

agn
üſin
eſn⸗
nene
ſi
n
ineni
lgein
tone
milia
kut
1
no ſo
ſe
Nr
pe
et
mum
uni
u
m
al
W
aak⸗

tleros grece latine ſoꝛs amellatur „

pꝛopterea cleĩci ditut/ qꝛ de ſoꝛte dñi
ſe⸗ vł q; ip̃e dñs ſoꝛe id ẽ ꝑseoꝝ ẽ⸗
qᷓ aut dñm poſſidet nichil extra deũ
habẽ t Di aut auruũ⸗ ſi argentũ⸗ſi
poſſeſſioẽs habetcũ iſtis ꝑ ubꝰ non
dignat᷑ dñs fieri ps ei? / Sz huit
opimoni ſatri mnones aduſant᷑⸗ in

abo diat ꝙ eßi de rebg gpꝛ ijs vel at
quiſitc/ heredibo ſuls derelinquat /

Vñ pdica vba xp̃i triplicit᷑ poſſune

itelligi Vno mõ miſtice ſicut expoit
ipſemet iheroni9. vt nõ poſſidtam2
aun neq; argtu⸗id ẽ vt diato e⸗
nõ ĩnitatux pncipalit᷑ ſapiẽtie æQ elo
quẽtie tpali / Allo moõ ſicut intelli
git aug. libꝛo de gſenſu eua geliſta

tui⸗ vt itelligat xp̃m het nõ pᷣapien
do / ß mage pmittedo dixiſſe⸗ pmiſit
enĩ eis vt abß auro vł argẽto ? ali
is ſumptib irent/accpturi ſuũptꝰ? vi

ee ab hus qbz dicarent Vñ ſubdit

Dignoẽ en oꝑariq abo ſuo· Ita tñ
ſi aliqe ꝓnꝛijs ſuũptibꝰ vteret in p
dica tioẽ euagelij ad ſuperaogationẽ
ptineret/ſicut paul in epla pᷣma ad

coꝝ ſe ſecſſe teſtat / Terco modo
ſem qð exponit triſoſtomꝰ / vt ĩitel

ugatur het dñm diſcipuk Pepiſſe
quatũ ad illã miſſionẽ/ qua mittebã
tur ad p̃dicendũ iudeis⸗vt per hot
exercrentur ad confidendũ de Ptute
ipſig/qui ris abß ſumptibꝰ Puideret
Ex quo tñ nõ obligabantur ipi vel
ſuceſſoꝛces eoꝝ· vt abß ꝓpzꝛijsſump
tib cuageluum p dicarent⸗ quia de
paulo in ſecũda epla ad cozinthioslæ
gitur/ ꝙ ab alijs eccijs ſtipendiũ can

piebat ad pᷣdinndũ wꝛinthis Ex q̃

patet ꝙ aliq̃e poſſide bat ab alijs ſibi
miſſũ / Vnde ſicut cõcludit ſanc9
thomas, ſtultũ videret dieere tot
ſancti pontifiœs ſicut athanaſiq abꝛa
ſius auguſting illa Popta tranſgreſ

ſi ſuiſſent/ ſi ad ca ſeruanda ſe tredi

diſſent obligari / 7Ideo reſponder
ad p dickham auckoeltatẽ ihe roni mi⸗
cũ omis ꝑs ſit minde toto⸗ ille i
deo alias ptes habere intelligitur⸗
cuig ſtudiu dum nimisintendit hj s

que ſunt mũdi⸗cira ea que dei ſunt
diminui Et ſic nõ debẽt clerici gũ

P ſſidẽ vt ſic tuvẽt ꝓũ ꝗ in his de

ſecta faciãt/ꝗᷓ ad dĩnũ ptinẽt cultu⸗

Dec de 2° / De z i euagelich xpi
verbis ſubiũgitur . In quacinq; do

mũ intraueritis pᷣmũ dicite / pax huit

domui Ct ſi ibi fuerit filius pacioore
quieſc et ſuꝑ illũ pax veſtra Hinautẽ
ad vos reuertetur Quaſi diceret Du
ad publicatione euangelij patis P
cediiis/ padem diliglite / pacẽ optate⸗
pate m ſi fieri p̃t cim omĩbꝰ homini
bus eciã iniquis,cciã peruerſis⸗ecia

patis iimicis obſetuate ut poſſitis tã

heta ditere Lũ hüs qui oderant
patem ere m pacifit Et ideo nolite
contur bari ab iiquitate,nolite tõmo

ueri a peruerſieate / maligmitate aut

nequicia quozũl bet hoĩm⸗ß in qua
cũq; domũ ĩtrauerit⸗pᷣma Pba vꝛa
ſint pa a arritata pᷣ dicite Pax
huic do mui⸗ id ð? habitãtibg ĩ ea Ct

Ribi fuert filig pack ̈deſtinatg ſeiz
ad pace eterna⸗ requieſcet ſuper illu
pax veſtra . Hoc ẽ Ozo veſtra et p
dicntio ouagela in eum optatũ ha
bebit efſeccu, Sinaüt ad vos teuer

5
1.
l

*

te tur. quia dato qp effektu nõ habeat
quo ad illu/ tamen inde merdedem
habe bitt apud deuü/ O igit mag
nũ pacis euangeliœ bonũ⸗ cuig p di
atio in fruckuoſa eſſe non poteſt · Et

auius exhoe tatio totius apoſtolice 2

xpꝛiſtiane doctrine pᷣmũ fundamen
tum eſt O vtinam hot ſaperent ? in
telligerent noſtri pꝛelati et pꝛĩcipes
xp̃iani,vtinam hant paœm zelarẽt

ſpegialiter viri apoſtolici⸗ vtina non

fallaciter ſed vere? efficaciter dicerẽt
eccie dei⸗/ pax huic domui et non ſic

dumpnoſe at dampnabiliter ſinerent
per nicioſo ſciſmate hanc dei dmum

iam pene fũditus euerſam deſolari /

ſiait ab eo qui ipſam in paœ fſunda
uerat dictu eſt Omne regnu in ſe di
uüͤiſum deſolabimer Et het de ſeumn
euãgeli parte/ et ſecunda onſira

tione ſufficiãt GC Sequitur de tercia

eſt miniſtroꝛuͦ caleſiaſticoꝝ retribu

tio/ p qua datur eis ſublimitas 2

minentia Qua in te ſciendum eſt ꝙ
eoeum tetributio triplex aſſig nari po
teſt P⸗ inia eſt oz pozalis ſuſtentati

onis· Seaun a eſt ſpiritualis hono

ra tionis Tercia eſt eternalis ozona
tionis De pᷣma hit diaturn eadem
autem do mo manete⸗edentes a bibẽ
tes quæ apud illos ſunt Dignus eſt
enim operarius mercde ſua⸗ Vbi

oſtendit xpus ꝙ miniſtri ecleſiaſti

ci qui populo xpꝛiſtiano i in ſpirituali
bus ſeuuñt dei iute diuno er hama
no debent ab eo in wꝛ poꝛalibus ſeu
tempoꝛa libus ſuſtentari / De hat
autem retributione et ſimul de ſecun

*) oſtremo ergo conſideranda nobie

da⸗ diet apwoſtolus ad thimotheum

ſcribens qui bene p̃ſunt pꝛeſbiteri/

duplia honoꝛe digni habeãtur⸗Pꝛi
mus honoꝛ eſi ſuſtentatio vite. De
aundexhibitio reuerẽ tie Et de vtro
q; honoꝛe intelligitur illud legis
æptum⸗honoea patrem tuũ⸗ qð nõ
ſolũ de wꝛ poꝛali/ ß eram de ſpiritu
ali patre acipiendum eſt / / De ter
da vero retributione ſeu merede⸗ di
at xp̃us aplis Gaudete er exultate
quia mercs veſtra wpioſa eſt in el
Et het ſpecialiter dabitur euangeli
zant bus⸗Vnde in pᷣma ad oꝛinthi
os ſenbit apoſtolus Ve michi ſi nõ
euangelizauero Di autem hoc ago
mereœdem acipio Hicut ergo boni
opꝑarij etleſiaſtic acipiẽt meradẽ
gloꝛie · ſit ecõtra mali mercdẽ pene·
de qua per pꝛophetã diatur Omẽs
mercedes cozũ cõburentur igne /
Ve ergo illis qui ecleſiaſticũ offici
um aſſumũt⸗ ſi q8 pꝛofitentur ſideli
ter nõ pficiunt· quia tales p̃ᷣuaricato
tes et inobediẽtrs oparij / iuſte dap
nationis merede finaliter pcipiunt /
dirente aplo Omie puarita tio et in
obediẽtia reapit iuſta tetributionem
merodie Et het de 3 euãge
lij a tercia oſideratioẽ ſufficat De qᷓ

pYlura diceda erat⸗niſi ad alia Ppera

tret intennlo
Vdiuim igit᷑ ex hat expoſiti

jone enagelicn de ĩſtitutioẽ / de in foꝛ

matioẽ/a de retnbutloẽ aplonat diſ

Annonrg Audnumꝰ qᷣ fuerit Ppmi
tiui opari:; qᷣbo ſucedũt miſtri ecci
aſtic Aplis ei ſucedüt eßi /diſcipul

vd / minoꝛes p biteri et Prothiales

— — — —

m. — — — — — —

— - — ——

—
—

—

ſern
been
r
ade
dep
adn
li
Ddier

ade⸗d

— =

muat

ungel
wint
nrtg
mnd
Cni
nt /
voffe

uſd

Hano

inak DW

ſtdaed

aput,/
no e in

Ronem

1mat

ſitdeſ

Pn

goſt
yuft
zud
pm
huei
dlept
wihe⸗

aurati QNam nut hit diat gloſa? ſiaut ĩ
aplis ſoꝛ ma ẽ ep̃oꝝ⸗ſic in ſeptuagi

m duob diſci pulis ſozma eſt pꝛeſbi

teroꝛu ſecũdi oedims // Mec otra
hac ſentetiã mouere debẽt verba ihe
ro nim ſup epiſtolã ad titũ · ubi ſt
dixerat Olim idem pꝛeſbiter ꝗᷓ

eße : wſten ſubdit Dicut ergo pꝛeſ

bleri ſciũt ſe eccie cõſuctudine ei qu

ſibi pꝛepoſit fue t eſſe ſubiectos ta

epi nouerint ſe magis cõſuetidine⸗
q; diſpẽſatioms dñice veritate/ pꝛeſ
biteris eſſe maioꝛes et in wĩ debere
ecciam regere / Dciendu quipe

eſt ꝙ olim quantũ ad nomen nõ diſ

tingurbantur ep̃i æ pꝛe biteri: nam
epi ditütur ex eo ꝙ ſuperintendüt⸗
vt dicit aug pꝛeſbiteri auũt grec di

auntur quaſi ſenioꝛcs Bñ et apoſto

lus hoc nomine quantum ad vtroß

vtitur: vbi alt Qui bene p̃ſunt pꝛeſ
biteri duplici honoee digni habeant

Similiter ecam nomine ep oeum⸗

vbi in actibg apoſtoloeũ loquẽs pꝛeſ
biteris e cie epheline diat Attendite

vobis 2 vniuerſo giegl⸗ i in quo vos
ſpuũᷣs ſanctus poſuit epõe regere et

tleſiam dei / Sʒ ſemꝑ ſem rem ĩ
ter epõs pꝛeſbiteros ſuit diſtincti
/eciam tempe apoſtoloeũ ut patet
per dyoniſiũ quinto caplo ecciaſtie

iherarchie Vne poſtea ad vitandũ

ſciſ ma / neeſſe fuit ut ecam nomina

diſtingucrentur⸗ut ſcz maioees diee
rentur ep̃i minoce aut vocatentur

pzeſbiteri I deo pꝛe biteros ab ep̃is

nõ differre⸗auguſting libꝛo de hereſi
bus inter dogmatn heretica tõnume

rat /1 Eae ergo gui quales 2 qua

ti ſuerunt pte eſſoees noſtri⸗ apli ſez

et diſcipuli xp̃i:- quoeum virtutes ſi
veri ſuceſſoees ſumg de bemus imita

ri ut quibg ſucedimd in officio⸗/ſut
edamus in merito⸗/ quibꝰ ſucredimd

in dignitate⸗ſucredumg eciam in vir
tute / 2 ſi n in cõſumata pfectione⸗

ſaltem in ſtudioſa imitatione dieen
te aplo Iitatoꝛes mei eſtote⸗ſicut

ego xp̃i// Sed pꝛothputoꝛ ho
die plures ſunt ecrie miniſtri qui no
apoſtolicus virtutes ̊ magie apoſ

taticas contrarioeũ viaozu ſoꝛdesta

publieæ notoꝛie ſectantur,vt ex H̊
ſtatus eœleſiaſticis a ſeailaribus et
popularibꝰ ontempnatur u quaſi pe

dibus conaulctur Et ut modo de ali

is ĩnumerabilib vics taceamg / ia

tam multos publicos ſoz nicarios e

tõcubinarios pꝛeſbiteros cernimꝰ·

vt dignitas ſacerdotij ex eozu idig
nitate conteptibilis habeatur⸗ quia

aum eoꝛũ vita de ſpititur· reſtat vt ip

ſoꝛuũ ſtatus atq; doctrina er per rõſe
quens lex diuina et eccie ſacramẽ ta

ab eis miniſtrata vilpendantur ·/

Aduerſus hot hoꝛrendum et abho

minabile monſtrũ,⸗ multa in ſermo

nibus multa in ſtatutis ſynodalib⸗

latrautmus⸗net tamen huiuſ modi

ſcandalum ab hat dpoceſi effugare

valuimus ut vellemus Vunt autem
quidam in populo pꝛedicantes, qui

dum hot tollere moliuntur in akud

ſcandalum inadunt⸗du hor crimen

atrig impꝛobando / populum ſubiec

tũ in irreue rẽ tiã ert inobediẽtiã ſuoꝝ
ſacerdotũ in ducũt Cõtra q̊s nũt aliqᷓ
liter ĩſtare 2 aduſ gindiſcretũ zelum

1*

diſcretionis moderamen opponere

vtile indimmus / Hij ergo inter
multas cõcluſiones que magis iuri
dicũ rigoꝛ em dulcoꝛem eua ge lcu

ſapuunt/ tres pcpuas aliarum fũ

damentales aſſerunt // Pꝛima ?
notoꝛ iue ſoꝛ nicatoꝛ per eudentia
facti que nulla tergiuerſatione cela
ri poteſt· eoipſo quo ſoꝛnicatio ſua ẽ

notoꝛia⸗ſuſpenſue eſt quo ad ſe 2 q
ad alios⸗ o eig miſſa ei? diui
na debent euitari · Vnde eanenter

infſertur ꝙ ſacramenta ecciaſtim ab

eo ſumi non dbent niſi in ſu neeſ
ſientis Et hoc pꝛobant per c⸗ veſtra

extra de ohabitatione clericoꝛum
mulierum vbi dicitur Hine dubi
o teneatis ꝙ a clericis a pzꝛeſbiteris
qᷓqᷓ; ſoꝛ nicxrijs q;diu tole raãtur net
habent operbeuidentiã licite diuina
audiantur/ et alia aripiantur ecle
ſiaſtica ſacramenta gitur a ontra
rio ſenſu / ſi vel non tolerantur ab et
cleſia- vel euidentia operis habent⸗
net licite diuina audiũtur net ſacra
menta tecipiũtur ◻8 cõflrmãt per

caqueſitum eodẽ titulo⸗ vbi determi

nat gregoꝛg non g foꝛ nicatoꝛ aut
alius pe catoꝛ/ non debet in officijs

diuinis euitari, quia non eſt ſuſpen
ſus quo ad alios / niſi ſit notoꝛium x*

ſententia / aut onfeſlionẽ factã in iu
re⸗aut per euidentiam rei/ que tergi

uerſatione aliqua cerlari nõ poſſit⸗ er

go ſi per talem euidentiã notoꝛ ium

fuerit/ ſuſnenſus eſt quo ad alios et

debe in diuinis euitari Et ad hot in

ducunt omẽs doctoꝛes qut fuerunt a
tempꝑpe gregoeij nouu: qui⸗ amuniter

in hoct cõueniut // Decunde tõtlu
ſio eſt ꝙ ille moe taliter pecat / qui
ſeienter notozij ſoꝛnitatoꝛis miſſã
audierit/2 hant dicunt ſanctum tho

mam de aquno quolibeto nono q

viij · mani ſeſte determinaſſe Et idẽ
contludunt ex S verũ xxxi ðe quatũ

ad ſuſceptionem ſacramẽtoꝛum⸗ ni
ſi in mſu neœſſitatis/non quia mali
caia ſacerdotis ſacramenta to inqui

net vel polluat⸗ ſed eo e ea a tali
ſoꝛnitario ſuſcipiens / non obedit ß
repugnat pꝛeœptis eie a ſanctoeu
patrum tanonib? at ſancte ynodo⸗

gque ſub exommunicatioẽ hot ſtatu
it mandãdo pꝛcœpit ꝙ nullus eo
rum diuina audiat⸗vt in c/nullus
cepꝛeter xxxij ð. // Tercia onclu

ſio eſt / ꝙ bet pꝛelat etcleſie tales

ſuſtineant adhut ſunt vitandi Vnde

ſeðm thomam non pzopter hoe ſub
diti exalſantur / vt eos vitare nõ de

beant Et idem dicit innocentius 7 a

lij poſt eum in ca tanta⸗ extra de ſy
monia CEt ſicut dicit auguſting Epij
opus qui taluim crimina nõ wꝛri

gltmagis dioenduseſt mnis impu

dicls q; epiſropus deo concludunt

ꝙ pꝛopt᷑ taluum pꝛelatoꝛzum impu

dentlam aut negligentiam ſubditi a
debita caritatis meduina fratribus

exhibende / net ab obſeruatione pꝛe
optozum ccxleſie exatſan? / Ex

hijs multa ſubinferunt vt ꝙ talcs
notoꝛij ſoꝛniarij/ a lanone ſuſpenſi

ſi ĩ eccia diuina officia elebꝛ auerit /

vel miniſtrautrint /irregulares ef fic
untur Et ꝙ aum talibus ep̃e nõ p̃t

diſpenſare/·ß aim ſint exrömunicat⸗

ipſo facto quo ſũt notoꝛij ccam ſi &e
nungati non fuerint / ſunt in ommu
nione et ſocetate vitandi / Hys
autem noõ obſtantibus ſaluo meloꝛi
iudicio / diamus ꝙ nullus perrochia
nus vel ſpũalis ſubditus de bz euita
re luratum ſuũ aut pꝛelatũ⸗a ſuis ſe
miniſterijs vel officijs ealeſiaſtics

publie ſexurando⸗ niſi pzꝛeuia ſiu ſu
perioeis ſententia vel denunciatione

fuerit publicatus / In hat autem
concluſione et eig anexis inferius di
cendis / non ego ſolus ſed venerabik
dockoe iohanes anellarius pariſien

ſie/ cariſſimus ſocius meus habita ſi
mul dllatione pariter oncoedamus

Et hãc ex triplici radiæ declaramg ·
nam oppoſitũ dieete eſt dare ſubditis
ocaſionem triplicis ſcadali 2mo
quide m mnobedientie a tebellionis⸗
Decũdo diſcoedie et diuiſionis Ter
ao temerariz dijudic tionis Het an
tem tria quantum poſſumꝰ debenig

tollere· eoꝛuũ ocaſionts extludere.

cum ſint maxime turbatiua ecleſiaſ
tie police / Quantũ ad pz imũ-
Cum experientia doeat ꝗy layci cleri

cis opido ſunt inſeſti· ſi generaliter

2 confuſe datur eis pꝛeœptũ vł lien
cia vifandi curatum ſuũ ſine ſupe rio
ris ſentẽtia vel auctoeitate poterũt le
uiter ei rebellando dieere ꝙ non eſt

ſibi obediendum / a allegnte ꝙ ẽ fo⸗
nicatoꝛ publiois quia ſoꝛte wlloqui

um vel onſoꝛ tiũ modicum viderunt
eum habere aim mulieribuse· //

Quatum ad ſecundũ maniſeſie paH
tet hant lientiam eſſe fonutem ſciſ
matum diſcoꝛ diarum at cõtentionu

inter ſubditos alije dichnubus de cu

rato quia bonue eſt. alyjs ꝙ nõ ſed
vitandus⸗quoniam non eſt ommũ
cqualis diſcretio vel af fechio net in
ter ea que uuris et fucti ſunt equalis
wognitio / Quantum ad teraum

cnſtat ꝙ ſi curatus heri ſuerit publi

ais foꝛnmiatoe potuit eamen penite

te⸗ et ſeðm iudicium ſui cnſeſſoeis

aut ſuperioeis obtulit ſe dmmuſurũ tõ

aibinam ſuam tempore low. quia

nõ ſubito tenetur ſemper hot faxre⸗
ſed in erto aſu poſſet hot ratonabi

lit differre: ſicut ner penitens aſtrin

gitur remouere a ſe ſubito quicquid
fuit aut eſt ſui pecati ocaſio⸗Tunt
ergo perrochiang vitando iſtũ vere

abſolutum pecrabit⸗ Mon enun de
bet leuiter ſuſpicari aut te meraric iu
dilate nunt vel alias ꝙ ip̃e qui ſe di
uinis ingerit officijs cnreat benefici

o abſolutionisniſi dum auctoꝛitate

iudicis ſuerit publicatg / et tunc tam
diu vitabitur quouſq; fuerit publica
abſolutione nouiter abſolutus Alias
ſeairius eſt ꝙ ſubditus poſſit et debe

at undicate giratum vei platum ſuũ
enitente a bonũ qᷓ; opoſitumaim

ſubito potuerit a ſpũ ſancto viſitari

2 penitere/ at onfeſſionẽ ſuam acku

aut voto perficre⸗ et ꝑ cõſequẽs pia
intentione et ſana conſcientia poteſt

eum non vitare / Et ad hec poteſt

ſumi gfirmatio ex his que in expo
ſitione euangelij p diximg doo eni

xpũs aplde a diſcipulos deſignauit

id eſt ſignanter elegit, et electos in

meſſẽ eccie miſit. vt oñderet qy nullg
niſi eleckus et miſſus / debet offieum
63 k. z.

ecleſiaſticum aſſumere/ ixtn illud
axſtoli⸗ quomodo pꝛedimbunt niſi
müttantur / et per onſequẽs ab illis
u elecki et miſſi ſunt / nullus ſubdi
tus niſi auctogitate a ſententia decla
ratoꝛia ſu perioꝛis mittentis debet ſe
ſubt rahere⸗ vel en ad que electi ſunt
offiaa deuitare Dicut enim miniſtri
eæleſiaſtici non debent a populo reci

pi: ſic nec ab co debent reia ſeu vitn

ri ſine ſpeaali mitteniis auctoeitate
j/ Ad eca autem que in contrarium

ſuperius inducka ſunt⸗ et ſpeaaliter
ad decretalem queſitum⸗ cum ſuis a
nexis dupkater reſpondere poſſumꝰ
Vno modo conſuetudo oppoſita⸗

7 ſummoum pontiſicim tolerantia
que huiuſmodi rigozem iuris nõ ex

eauca eſt/ interpꝛetantur illa iura in

illo rigoꝛe non eſſe ſeruanda Multa

enim uura per vſum ontrarium ab

rogantur⸗ ſiaut in multis videre ſaci
le eſt · / Alio modo dia poteſt ꝙ
ante ſententiam vel denu nciationem
ſuperioeis / nichil pzopꝛie debet a ſub

ditis ita no vzꝛium trimen reputari/

qun aliqua poſſit tergluerſatioẽ ne
gari / et hoc rationabiliter⸗/aut pꝛop

ter inſpirantem gracam / vt dicum

eſt, que ut ait gre goꝛ ius ne ſcit in vi

ſieando tarda molimina: aut quia
neſcitur operantis intentio aut cõſci

entia // M ſi queſierit aliquis Ad
quid ergo valebt illa famoſa diſtic
tio / de ſo⸗ nicatoꝛe notoꝛio ⁊ non no
toꝛ io·/ dicmus ꝙ ad hoc valet/quia
notoꝛ ius per euidetiam facti / poteſt
ſtatim abß alio iuris oedine con ep
nari⸗alias non/ niſi vel teſtibus con

uictus / vel in lure ſeu iudicio confeſ
ſus: 2 ita intelligi poteſt ꝙ debet no

toz ius ſoznicurius talis euitari.qui

a debet ſtatim pꝛo euitando uudicari
Zudicari ſciliett non a ſubditis ſed
la tise· / Et pꝛo hac interpꝛe la tio
ne moaalis ratlo / oonſuetudo et vtili
tas publica videntur militare · et ei
dem ooncondant gloſe oedinarie au
guſtun et ambꝛoſi ſuper illo verbo
pꝛz ime ad coꝛinthios Di quis ſtater
nominatur in vobis foꝛ nicato um
huuſmodi ner abum ſumere Vbi a
ꝓoſtolꝰ notoꝛ ium fosnicatoꝛem ex
cõmunicat⸗ // Et ſi iterum quert
tur quid talis excõmunicatio a iure
diuiuno vel humano lata operetur:
ſane dia poteſt· ꝙ tales excõmunica
lones late ſententie / hunt e[fectum
habent ꝙ abſ qʒ; pꝛo cſſu alio uidici
ali / poteſt iudex ſtatim pꝛobato fat

to vel conſeſſato/ vel ipo exiſtente ꝑ

euidentiam notoꝛio/ fere excõ muni

autionis ſententiam⸗ſeu eam latam

declarare et publicate Non ſic autem
vbi canones eſſent ſolum ferende ſen
tentie, quo niam tunt monitiones 2
pzocœſſus iuridici pꝛerequirerentur⸗
Nulle tamen excõmunitationes a
cnone ſiue late ſiue ferende ſententi
e operantur⸗ ut pꝛopter eas ſine in

dics pzꝛcuia publicatione quis debe

at euitari // Conſinuliter egam di

cimus de ſentencijs per ecleſijs ge
neraliter pꝛomulgatis⸗vt dieendo⸗
extõmunicamꝰ omnes ſoꝛtilegoe⸗
omnes impedientes iurſdickionem
ecleſiaſtica/oẽs qui talẽ vel talẽ rẽ

ſurrinuerint/os vſurarios et hmõi

— — — —— — — DUWU

— — —

”M NMon eni videtur ꝙ talis modus 10 ; expedit talia mala pꝛopter pet
UMV quendi generalis et onfuſus⸗liget anntiũ multitudinem licz cum diſpli .
audiantes ad eutandu illos / quos qtia amaritudine animi tolerate⸗
di in partiaulari tales eſſe ognouerint q́; cum periculo deterioꝛi ea velle p
d niſi per iudiauũ nommatim pꝛomul excõmuniationes et eenſuras rigi⸗
cl gentur Et hor ſonate videtur verbũ das extirxpare // Het itaq; dixerim
6nè apoſtoli Di qius frater nominatur non in fauoeem ſoꝛ nicarioeũ/aut ne
tu ⁊2c·mõ enim paris efficace ſunt ge glegentin pꝛelatozuũ / eos non wꝛri
. neralis modus loquendi 2 ſpeaalis gentin· ſed aduerſus quoſdam qui ĩ
ſiait ſacerdos litteratus poteſt dicete · hac noſtra dyoeſi in quibuſdam p
n omnis fur eſt ſuſpendendꝰ vel ho dic tionibus ita hec vica acriter re
1 miada⸗net ex hoc irregularitatem ĩ pꝛehendut. vt populũ contra ſaordo
r alrreret, qua tamen innodaretur ſi ĩ tes ſuos ad ſeditonem pꝛzꝛouocnt⸗
zn r ticulani dieret· hit homucida oc 2 cntra ſtatum ealeſiaſticum / nu nt
u cidẽ dus / Katio autem ad hot po pꝛochdoloe ſatis ſuꝑq; ſateafflictũ /
teſt trahi ex pꝛedictis,a addi poteſt ad ontumelias exatent. nõ ſatis pi
nin ratio ſpecialis / quia magnu eſſe et diſ e attendentes parabolam xpꝛiſt / qᷓ
W crimen aſcientiarũ apud innoxentes docuit dimittenda eſſe ziz ania / ne era
dii ſi pꝛopter alioeũ delica / ipſi paſſim dinntetur ſimul 2 tritiaim / Moes
f et abß iudicio tenerentur excõmuni ergo vtroß taritatiue in domino ex
cati in aaſibus ſupꝛadictis // Ex B hoꝛ tamur er monem?⸗ iſtos vt ab
ui miſſis eciã poteſt aparere reſponſio hac temeraria repꝛ ehenſioẽ deſiſtat.
gaan ad queda dicta doctoꝝ vt ſancte tho⸗ ilos veoõ vt ab hijs foꝛnimtionib
uun me alioeũ / dicentiũ eos pecare / qᷓ imũditij / alijß trimi nibg ſe irre
i a fozniarijs notoꝛijs miſſas audi pꝛehenſibiles exhibeant. deo 7 po-
g unt. net excuſari eos pzopter negli pulo ab eo ſibi cõmiſſo ſe acxeptabi
r⸗ gentiam p̃latozũ qui eos nõ denun les reddant Ht autem hoc fiat / voe
s dant euitandos Tut enim ſicut 7 te iuxta doctrina euagelij Rogate do
t Pre gregoeij noni/maioe nigoe di minũ meſſis vt mittat operarios in
apline xp̃iane vige bat/ita vt poſſy meſſem ſuam Et non ſolũ mittat / H
t leuiter talis lex cõſtitutio exequi⸗ iaã nuſſos nos a vos dignoes ydo
n nũt autem noõ ſit Et ideo ſi illi doto neos operarios efficiat ð ipſe pſ
nd resexperti fuiſſent maliciam pꝛeſen tate dignetur⸗ qui ſine fine viuit in
ge tium tempoꝛũ et radicationem atc ſecula ſeauloꝛum Amen
ſw⸗ oꝛrigibilitatem maloꝛũ moꝛũ / mu ”MRMß
s⸗ taſſent ſententiã/ locuti fuiſſent nõ 6 Explict ßmoſ ynodulis ſup euã
* ſiuit ſtricta iuris regula dickaret ſed geliũ lue Deſignaut dñs ac fact9
n ſicut ſe8m exi gentiã temꝑm fie ex p reuerẽdiſſimũ dñm petrũ ep̃m cn
n pediret e☛ dixiſſent magis qñ meracnſem⸗ M

P iüß.

Hermo dommi petri de ailliaa
epiſcopi camcacenſis de beato domi

nic conſeſſore

8 pitulo: et in pzeſentis
ſeſtiuitatis euangelo reatatum Ue

uerẽdi patres at pzeſtantiſſimi dñi⸗
ego ſenſu puer 2 modit⸗ intellectu
pauper et mendiais⸗ deſectum men

ſtelligens meũ ſentiẽs ĩperfectũ⸗
du wzam œenatoꝛibusterte czã car
dimdeus eccie pzeſens aſſum tremũt
labia⸗herent fauces,balbutit ligua⸗
et oĩia vocis oe gana

fuglã niſi ad ciutatẽ que non poteſt
abſeõdi ſupꝛa montem poſita / ad a
uitate reſugij que non poteſt abſcon

di ſupꝛa moõtem celi/ſupꝛa firmame

ti vertiem conſtituta: ad mariã ſcili
et que vere eſt auitas patriseterm⸗
auitas iheſu x i⸗quitas ſpuũs ſant
tsmos pzeſidij/ mös gaudi mões

ſolacij / mõs dei / mos pinguis/mös

in quo e neplacitum eſt dño habi/a
te in eo Curramꝗ igitur ad hant ci
uitatem vnanimiter: 7 0d hüc mon
ten pariter ſugiamus Turuemge.
nua⸗ ſoluamg gratitudinis holocauſ
ta: et ante ſolium eius pꝛeœe funda
mus q1 votn dicentes Aue maria //

On poteſt ciuitas abſeõ⸗
di ſupꝛa montem poſita
Otriptum eſt mather vo

penitus obmu
teſcunt taq; dum loqui pꝛohibe oe/
g neœre vereoe fugam quero O vti
nã pateat ſuge locus: ſed non ẽ quo

Mon poteſt ciuitas abſcondi ac ſen
bitur vbi ſupꝛa / Magnus atho
luoꝛzũ doctoe auguſting in libꝛo quẽ
de auitate dei ad marcellinũ diſcipu
lum ſuũ ſcripſit: duas deſcribit ciui
tates diuerſas pariter et aduerſas
Vna eſt ciuitas iheruſalem⸗alia eſt
auitas babylon Vna duitas dei: a
lia ciuitas dpaboli Yna eccia ſcon:
alia ecia maligna tium Vna quaã e
diſicat amoe dei vß ad contemptum

ſui: alia quã edificat amoe ſui vß ad

onteptum dei Vna eſt igitur in mõ
yỹmo ſupzꝛa mõte m poſita/q; pꝛo

pheta dauid admirans alloquitur
Gloe ioſa inquit dicka ſunt de te ciui
tmns dei Et iterum Hicut audiumd
ita et vidimus in auitate dñi virtu

tum in ciuitate dei noſtri deus funda
uit eã ineternum Alia eſt in valle et
ſubtus motem conſtituen: quã idem

pfſalmiſta vidẽs abhominatur Vidi

inquit iniquitatẽ a contradictionem
in ciuitate Et terum Duper muros
eius iniquitus: et laboæ ĩ medio ei
q iniuſticia / 1 nõ de fiaũt de plateis e
ius vſura dolus O quãta duarum
ciuitatum ↄtrarietas : ꝙᷓ otraria mo
rum diſparitas⸗ ꝙᷓ diſp ar euium cõ
munitas, In vna ſiquidem nullum
malum ſed omne penitus bonum⸗
JYbi oncoedia eſt in ciuibus: in pꝛin
aipibus iuſtica / miſeritoꝛ dia in uudi
abus / in laboꝛ antibus patientia in
dom inis pietas / in ſeruis fide litas/

in doctoꝛibus veritas / poſtremo in õ

.

mibus caritas Tales ſunt eiues et 1
cole ulig ciu ta tis dei⸗/ qua ihꝛ lmn id ẽ

.

viſionem pactis nominauiꝰ? In alia

n

igt

lum
un
n
46

8

.

inde
ſa⸗

vero nullum bonum⸗ omne pꝛoꝛ

ſus malum bi luxus eſt diuitibus⸗

& ſectus wauperibus⸗vulgaribus in

uidia⸗/nobilibus ſuperbia⸗ſraus curi
alibus⸗ſcelus ſardotibus⸗ volup
tas nulitibus: de ni ; cupiditas om
nibus⸗ Tales ſunt aiues et incle il
lius ciuita tis dyaboli quã babilonẽ
id eſt onſuſionem pꝛediximus/
Hee ſũt igitur ciutates due: diuer

ſe plurimu aduerſe⸗que cum inter
