ua vero / cra exterioꝛem oupati
onem Vnde patet ꝙ het non eſt
diuiſio vite vtiliter ſumpte / que ſeðʒ
philoſophum diuiditur / in vegetati
uam⸗ ſenſitiuam et intellectiuam⸗
Sed eſt diniſio vite humane / que
pꝛzincipaliter attenditur ſe8m intel
lectum a quo homo ſpetiem ſoꝛtit
Ideo ſicut intellectus diuiditur per
attiuum intellectiuum · quia fini⸗
intellectiue oognitionis vel eſt iß
ſa ognitig ventalls/ quod pertinet

—

ſ
NN
vol

ad intellectum ſpeanattuũ / vel eſt a
liqua exterioꝛ operatio vel attio / qgd

pertinet ad intellettum pꝛutticim
Dit vita humanag ſuffigenter diui

ditur per actiuam 7 wntemplatiuã
Mec obuiat huic diuiſiõi dictũ phi ·

io ethi · tres ſunt vite maxime ex

cllentes ſciz voluptuoſa⸗ auilis qᷓ

eadẽ videtur eſſe attiue æ cõtempla

tiue · Nam vita voluptuoſa ponit“

finem in delectatione oz poꝛali/ que

wmunis eſt nobis i bꝛutis- Vnde
dicit ibidẽ philoſoph ꝙ eſt vita beſ
tlalis · ideo nõ wompꝛe henditur ſub

diuiſione pꝛedieta Omnig ergo ſtu

dia humana ſi oedinktur ad neoſſi
tatem pñfᷣtis vite ſcðᷣm rationẽ rec
tam / pertinẽt ad vitam attiuã / que
per actiones oꝛdinatas oſulit neœſ

ſicati vite pꝛeſentis Si aut deſerui
ant oonaupiſcẽtie / pertinẽt ad vitã
voluptuoſam / que nõ ompꝛehendi

tur ſub actiua vita- Humana vero

ſtudia que oedinantur ad cõſiderat
onem venitatis / ad ontemplatiuaã
vitam pertinent · Qð autem augg
xix· de ciuitate dei poit tria vite ge

nera/ ſciz Ocioſum / qdð ptinet ad cõ

templatiuam Actuoſum / qað ptinet

ad vitã artiuam. Et illud terciũ ex

vtroqʒ; compoſitum / nõ impugnat

diuiſionẽ pꝛedittam Mã cũ mediũ

cõficiat᷑ ex extremis/æ ideo vatali
ter cõtineatur in eis ſicut tepidũ in
alido 2 frigido · Mꝛzopterea ſimili
ter ſub actiuo ? oteplatiuo ↄpᷣhẽdi
tur id qð eſt ex vtroqʒ cõpoſitũ⸗Et
ſiait ĩ quolibʒ mixto pdñatur aliq ð

platuũ /qñqʒ vero adciuũ

tue ad inutce

(Canbm ſeddi

ue diſtinctiõe Hidẽdũ ẽ de ea
uim omparatiõe viʒz que potioe ſit

vel dignioꝛe at maioeis meniti⸗Dieẽ

du ergo eg vita gtemplatiua ſimt
pliciter melioe eſt ; actiua / pho
pꝛobat octo rationibꝗ in dethi⸗·/

ipſo ſeʒ ſem ĩtellectum⸗⸗ teſpectiia

Pꝛopꝛioeum obiettoꝝ/ſciliœt intelli

gibiliũ / vita aũt actina occupatur
ura exterdea⸗ Decuda quia vi⸗

ea cõtemplatiua poteſt eſſe magis
continua lict non quantum ad ſup̃
mu ontemplationis gradum·

Tertcio quia maioe eſt ontemplati

7

v vite ontemplatiue qᷓ; attiue· Vñ

auguſtind ditit in li. de verbo domi
ni/ꝙ martha turbabatur / maria e
pulabatur / Quarto quia in vita

wntemplatiua eſt homo magis ſibi

ſufficiens / nam paucioꝛibg ad ea in

diget. Vnde diatur luck xe Martha

ſollicita es q turbarie erga plurima

Quinto quia cõtrmplatiua ma

gis pꝛo ſe diligitur / vica autem ac

tina ad aliud oedinatur. Vnde dict
tur peꝰ Vnam petij a domino hãc
rwequira / vt inhitẽ in domo dñia ote
a /Dextv qꝛ cõtẽplatiua aſiſti⸗

vite ſuperhabudat / qñqz quidẽ geâ

De omparatloe actiute atẽpla

lH de vite actiue 7 Ztemplati

„ 7

in quadã vamtioë quiete Juxta il
lud Bacate videte qm̃ ego ſũ de
DHeptimo qꝛ vita ↄtẽplatiuo E
ſedm diina Vita aut actiua ſeom
huäana Vñ dicit aug/libꝛo de ver
bi dñi In pꝛinapio erat vbũ Eere
qð maria audiebat / Vbũ caro factũ

g/etre aui martha miſtrabat / OO

.

tauo qꝛ vita atẽplatiua eſt ſcðm id
eð eſt magis ꝓpꝛiũ hoĩ id ẽ ſcðᷣm .
tellectũ In opatioĩbꝗ at vite actiue
cõmunicãt eca inſerioꝛes vires q fũt
nobis a bꝛutis wes⸗ vñ ĩ pᷣe ? poſti
dickũ eſt Hoies iumẽta ſaluabis
döie / ſeribitur id q eſt hoĩbů ſpecia

le In lumĩt tuo videbid lumẽ / .10

nãa roẽm addit dñs luce x⸗dices op
timã ꝑtẽ elegit maria qᷓ nõ auferet᷑
ab ea / qd exponẽs aug?⸗ libꝛo de V
bie dni dicit õ tu malã⸗ illa me
lioeem Audi vñ melioꝛẽ⸗qꝛ nõ aufe

retur ab ea?A te auferetur aliqñ on

neoſſitatis / eterna dulcedo verita
tis Lict at vita atemplatiua Jter
nꝛedicta ſimpliciter ſit melioꝛ ſcðm
qᷣd· tñ a ĩ aaſu magis eligẽda E vi
tn actina gnter neœſſitatẽ pñtig vi
te / ſicut dirit phs / ꝙ phari melig ẽ qᷓ
ditari / ß melig eſt ditari neceſſicatẽ
patienti Et ideo qñ qʒ aliqs a atem
platioẽ aduocatur ad opera vite at
tiue gnter neeſſitatẽ pñtis vite nõ
tñ ſic ꝙ ogatur totaliter gtẽplatio
nem deſerere / ſiut doet aug/ xix⸗
de auitate dei⸗Et ſit patet e ali
quis a tẽplatiuia vita ad actiuã vo
catur / hot nõ fit ꝑ modũ ſubtractio
nis ꝑ modũ additionis 3deo ĩ il
Us q de religioẽ tranſferũtur ad ſia

lum plationie nõ fit traſit de me
lioꝛi ad minꝗ bonũ cũ apłs dicat i⸗

oꝝ xiij· Emulamini cariſmata me

liora Nã ad ſtatũ platlonis nõ ſolũ
ptinʒz vita aciua . eciã plati debẽt
eſſe exællẽtes in otẽplatiua Vñ gre
goꝛig dicit in paſioꝛali Dit rectoꝛ cõ

templatioẽ p̃cpug / Ex miſſis

eciã patet ꝙ vi ta cõtẽplatiua ex ſuo
„genere ſimpliciter ẽ maioꝛis meritt

ꝙ; actina Et hot ẽ að dicit gregoꝰ
iij/ omelia ſup ezechielẽ Cõtempla
tiua maioꝛ eſi merito ꝙᷓ attiua· Et
vi⸗/morak· Magna ſunt attlue meri
ta⸗ß otẽplatiue potioꝛa Ratio ẽ/qꝛ
otẽplatiua directe ptinet ad dileckio
nem dei Actuia vero / directi9 ime

diatig ad dilectionẽ ꝓximi Diligere
aut deũ ſcðm ſe eſt magis meritoꝛi

um ᷓ diligere pximũ Poteſt tñ cõ

ngere aliquis in opib vite acti

ue pl meretur qᷓ; ali in oꝑibo vite
ateplatiue vt ſi qᷣs qpter habudãtiã
diuini am oeis ad dei glam ĩiterdu
ſuſtineat Inter ꝓximũ a duledine

diuint gtẽpiationis ad tẽpꝰ ſepari ·

Et ſit exponit triſoſt imꝰ in lbꝛo de
cõpunctioẽ illud apoſtoli ad roma

nos ix Optabã ego ip̃e anathema
eẽ a xpᷣo ꝓ frĩb meis· Ad hot eca

trahi pt illud gregoeij ſup ezechiel
AMullũ ſatrificũ ẽ deo magis arep
tũ zelg aiaꝝ Per hoeĩ nõ pfert ſi
plicter meritũ vite actiue / mento vi
te tẽplatiue·ß oñdit magis eẽ me
ritoꝛiũ / ſi js offerat deo aĩaz ſuã ⁊
alioꝝ. ꝙᷓ qcaqʒ alia exterioꝛa dona
Maã pꝛimo debet quis offetre deo

aſfaz ſua / ſeo aias alioß Et magis

N
ne
lu
Me
n
dri
iſis
ſuo
entt
09.
pla
Et
ner
eg
ſeato
Zimt
igen
jwꝛi
ſich
act
vite
data
te
rdne
van⸗
0de
oma
ene
Nt es
tche
Lony
R
vvi
me
1a4
ona
deo

1

ags

areptum eſt deo ſatriflaũ quo quis
ani mã ſuam ⁊ alioꝝ applicat tem

plationi qᷓ; actioni Me aüut apoſto
lus ait i oꝝ· iij · Vnuſquiſ qʒ ꝓpꝛiã
mercedem acipiet ſcðm ſuum labo
rem/ nõ pzꝛobat vitam actiuam ali
attribuitur laboꝛ/ muioꝛis eſſe meri
ti q; gtemplatiuã cui appzopꝛiatur
quies Mam liœt laboe exterio⸗ oꝑe
tur ad augmẽtum p̃mij atcidenta
lis/tämen augmentum meriti reſ
pectu p̃mij eſſentialis /pzincipaliter
in caritate onſiſtit · Cuig quoddam
lignum eſt / laboꝛ exterioꝛ toleratus
pꝛo xpꝛiſto ſed multo expzꝛeſſuis
ſignum eſt/ ꝙ aliquis pzꝛetermiſſis
omnibus que ad hanc vitam perti
nent / ſoli diuine cõtemplationi vaca
re delecetur· De odine vite acki
ue æ ontẽplatiue ¶ Capitulũ iij⸗

Oſt het conſiderandum eſt de
dedine vite actine et templa

due ad iuiem De quo dicit grego9
omek iij· ſup ezechielẽ· q; vita acti
ua pꝛioꝛ eſt tempe qᷓ; ꝓtemplatiua/
quia ex bono opere tenditur ad on
templationem · Sciendum autẽ eſt
w aliquid dititur alio pzꝛins duplici
ter · Dnomodo ſcðm ſuam naturã
Et hoc modo vita oontemplatina
eſt pꝛio qᷓ; actiua / in quantum pꝛi
coibus et melioꝛ ibus inſiſtit · Vnde
attiuam mouet et dirigit · Ratio

enim ſuperioe / que ontemplationi

deputatur cõparatur ad inſerioꝛem
que deputatur actioni ſiaut vir ad
mulicrem que eſt per virum regen
da⸗ ut aug9/dicit xij· de trini tate⸗
Aliomõ ditit aliqd pꝛius ꝗad nos

ſez quia ẽ pꝛius via generalloꝛs / et
hoc mõ vita actiua eſt pꝛioꝛ contem
platiua/ quia diſponit ad cõtem pla
tiuam / vt infra patebit / ipſa enim
pꝛecedit / ſicut id quod eſt ommune
plunum/pzꝛeœdit via generatiois /
id qð eſt pꝛopzꝛium perfectooum⸗
Nam vita ontemplatiua non oꝛdi

natur ad qualemcũqʒ dilectionẽ dei

ſß ad perfectam / ad quam pꝛecdit

dilectio pꝛoximi pꝛopter deum /

pertinet ad actiueam Ded ſictt a
vita actiua pꝛoœditur ad vitam cõ
templatiuam ſeðm oedinẽ generatt
onis / ſit quandoqʒ a vita oontẽpla
tiua reditur ad vitam ackiuam per
viam dileckionis / vt ſelliet vita ac
tiua per contemplatiuam dirgas⸗
ſiait per operationes atquiruntur
habitus / per habitum acquiſitum
perfectig aliqs operat᷑ / vt dicitur ij⸗
ethi · Ideo dicit gregoꝛius ſuper eze
thielem·/ ꝙ ſicut bonus oedo viuen
di eſt. vt ab actiua ĩ oontemplatiuã
tendatur / ita plerugqz vtiliter a on
templatiua animus ad actiuam re

flectitur NHoc autem intelligendã
eſt in hijs dqui ad hoc api ſunt ſã

illi qui ſunt pꝛoni ad paſſiones s

ter eoeum impetum ad agendum ⸗

ſunt ſim iliter magis apti ad vitam
attiuam pꝛopter ſpiritus inquietu
dinem/ Vnde ditit gregoꝛius in ſex
to moꝛab· ꝙ nonnullt ita in quie
ti ſunt/ vt ſi vacationem laboꝛum
habuerint grauius labozant„ qui
a tanto deterioꝛes oꝛdis tumultus
colerant / quanto eis licentius ad
gitationes vamt · / Quidam

vero habent naturaliter aĩ puritatẽ
quiete ꝑ qua ad ateplationẽ ſunt
apti / qui ſi totaliter actionibg depu
tentur detrimentum ſuſtinebũt Vñ
gregoꝛi9 ibide dict ꝙ quoeudaã ho
minũ ita ocioſe metes ſunt / vt li eos
laboꝛ ocupationis excipiat / in ipſa
operis inchoatione ſucubant . Ded
ſicit ipᷣe poſtea ſubdit / ſepe? pigras
mẽtes amee ad opꝗ exatat/ 1 ĩquie
tas in cẽplatioe timoæ refrenat Vñ
e illi qui ſunt magis apti ad vitam
actiuam / pit per exercicũ ackiue ad

iplatiuã p̃pani/a illi nichilomin
qui ſunt magis ad cõtemplationem

apti / poſſunt exercicia actiue ſubire /
vt per hoc ad contemplation?ẽ para
tioꝛes reddatur/ Ex p̃miſſis patet
qualiter vite cõtemplatiua ĩpediat
p actiua/a qualiter per eam adiuue
tur⸗ Mam vita actina gſiderari pt
qua ntũ ad duo Vno modo quatũ

ad ipſum ſtudiũ 2 exercicin exterio

rũ actionũ / 2 ſic mani feſtu eſt ꝙ ip
ſa impedit vitam conte mplatiuã in
quatum ĩpoſſibile eſt ꝗ, quis ſimul
ocupetur ciren exterioees attioes 7
diuie vacet templatiofi. Alio mo
do poteſt oſiderari vita attiua / quã
tum ad hot ꝙ interioe es anime paſ
ſiones oomponit oedinat 7 quatũ
ad hot ipſa adiuuat ad ontẽplatio
nem que impeditur per inoediatio
nem interioꝛ ũ paſſionu· Vnde gie
goꝛiꝗ dicit in vi / moꝛ al · Qui gtem

plationis are tenete deſiderant / pꝛi
uis ſe in campo pꝑ exerciciũ operb ꝓ
bent. vt ſollicite ſciat / ſi nulla ia ma

la pzoximis ixrogũt /ſiixrogata a

pꝛoximis equani miter poꝛtant Si
obiettis bonis tempoꝛalibꝰ nequa
iỹ mẽs leticia ſoluitur / ſi ſubtrattis /
nõ nimio meroee ſaucatur⸗ At deĩ
de perpẽdat / ſi c ad ſemeupſos in
troeſus redeũt / ĩ eo ꝙ ſpũalia rimaã
tur/ nequaqᷓ; rerum wꝛpaliũ ſeriem
vmbꝛas trahüut / vel ſoz taſſis trac
tas / mann diſcretionis abigut⸗

(De hüjs que actiue vite attkibuũ

.

ECinde ſpeciali9 in quirendum
eſt: quid ad vtraqʒ vitam ꝑpti
neat⸗Et pzꝛimo quidem de vita at
tiua ſciendu eſt ꝙ omnes virtutes
moeales pertinent eſſentialiter ad
eam Bnde phs ditit in x · ethi· ꝙ
virtutes morales oedinant ad felici

tatem actiuam Et yſydoꝛ9li· de ſu

mo bono dicit ꝙ in attiua vita pꝛi
us per exercicin boni operis curta
exhaurienda ſunt vicia / vt in ontẽ
platiua iam pura mentis acie ad cõ
templandum diuia quiſq; pertran
ſeat Quia tamen inter virtutes

moales pꝛecipun & iuſticia qua qe

ad alterum oꝛdinat / vt philoſoph⸗

pꝛabat quinto ethi· Ideo quando qʒ

vita actiua deſenbitur per ea que
ad alterum oedinantur⸗ Mon quia
in hüjs ſolum / ſed quia in hs pꝛin
palius conſiſtit · Et pꝛopter hoc
gregoeius ſuper ezechielem dicit ꝙ
actlua vita panem eſuriẽti ribue
reia ĩ fine multis enumeratis qᷓ ad
alteꝝ ptinẽt ſubdit / 2 q ſiguk ibuß

— — —, = — — 8W.8——————— —4—

„ ,—

—b00 ——

nite

es

4

4

expediũt diſpenſate · Liett aute pꝛun

tẽtia ꝗpᷣe ſupea ꝓut de ea loqᷣt᷑ phe
ſexto ethi ſit virtus intellecualis
tamẽ ipſe in xdethi · dict pꝛudẽtia
ꝑſinere ad felicitatem actiua Cuig
ratio poteſt aſſignari qꝛ illud qð oꝛ
dinatur ad aliud ſicut ad finẽ p̃cipu
e in moealibg trahitur in ſpem eius

ad qð oedinatur / ſicit ille à mecha
tur vt ſurek magis dz ſur q; mechg3.
ſeð m.philoſophũ vethioꝝ · Cog

nitio aũt pꝛudentie oꝛdinatur ad o
perationes virtutum moeraliũ ſiait
ad finem qz eſt recha ratio agibiliũ
vt dicitur ſexto ethioz⸗ Ideo ogni
tio prudẽ tie pertinet ad vitam acki
uam· Vñ pꝛudẽtia poteſt diti quo
dammöõ media inter virtutes intel

lecuales à moales / quatũ ad hot

in ſubiecto guenit cũ virtutib in
tellequalibg in materia vero totali
ter onuenit cũ moꝛalibg· deo per

tinet ad vitam actiuã ſiout virtutes
moꝛales- Inſuper ad actuiam vita
pertinet docere de verbo ſapientie
ſicut dicit gregoꝛig ſuper ezechielem
qz liœt habitus ſapientie pertineat

nd vitam ontemplatiuam eciam

actus in quãtum interi9 treſpicit veri

tatem intelligibl em In aunus conſi

deratione amoee delectatur / tñ in
quantum att? huiuſmodi tranſit ex
terg per dottrinam pertinet ad ae
tiuam⸗-Ex pzemiſſis patet quare vi

ta actiua in nobis nõ remanet ĩ pa
tria⸗ Dicit nãqz gregoeig ſup ezechi
elẽ ꝗ cũ pñfiti ſclo vita auſertur ae
tiraꝰ Cõtẽplatiua ãat hit incipit᷑ vt

in æleſti pzia pꝑficiatux Rõ ẽ qꝛ at

tiua habz Kinẽ ĩ exctrioꝛibg aet ib j
ſi vferat ad ijetẽ gtẽplatio is iã ꝑti
nẽt ad vitam templatiuaã In ſutu
ra aut vita btõꝝ cſſabit occupatia
exterioꝝ actuũ/a ſi q̃ ac exterioꝛes
ſuerint reſerent᷑ ad finẽ gtẽplatiois
qꝛ vt ang ditit in fine de ciuitate
dei⸗/ Ibi vacabim videbimꝰ⸗ / vide
bim a amabimg /amabimg a lau
dabi·Et ibidẽ pmittit ꝙ de ibi ſi
ne fine videbitur / ſine faſtidio ama

bitur / ſine fatigatione laudabik //
Liect ergo virtutes morales que ꝑ

tinẽt ad vitã actiua remaneat ptg
hat vitamſimut aug9· dicit xiiij · de
trini tate Lõ tñ remanebũt ſcð m ac

tus quos nũt hñt tira finẽ extenio

tem⸗ß achg eauꝝ reſerentur in quietẽ

tẽplatiõis quã augi Vbis p̃miſ

ſis itelligit ꝑ vatationẽ que ẽ ĩtelli
genda nõ ſolũ ab exterioꝛbg tumulti
boß eciã ab iterioeiturbatiõe paſſio
nu ⸗/ In ãgeb vero quatũ ad diſpẽſa
tionẽ miniſterioꝝ dei aliqd temane

bit de vita actiua q;diu mũd dura

bit qꝛ vn aliũ iluiat purgat ꝑpfi
tit vt pʒ ꝑ dyoniſiũ vij apło cœleſ

tie iherarchie Jpi eciã admſtratiõi

ĩferioꝛ is creature ĩtẽdũt qð figurat᷑

hot qð iamb vidit agelos i ſcala

aſcẽdẽtes et deſcẽdetes quoꝛ ũ pꝛi

m ptinet ad otẽplationẽ ſeðm ad
attionẽ Dz ſicut dict gregog⸗ ĩ mo

ralibg li/ ij · Mõ ſic a diuia viſiõe ſa

rx exeũt vt ĩterne otẽplatiõis gau

dijs pꝛiuẽt⸗Et iõ ĩ eis nõ diſtigui

c vita actiua a atẽplatiua ſicut ĩ nq

bis qui ꝑ opa actiue ĩpedimur a a
templatione Vñ cũ nob ꝓmittitus

in ſutura vita ſimileserimg ãgek
Dei / non pꝛomittitur illa ſimilitudo
angeloen quatum ad adminiſtrati
onem tre tature que nobis non cõpe
tit ſe8 m oꝛdinem nature noſtre Ide

oa in nobis non remanebit ibi oondi

tio vite actiue Quod ergo diat gre
goꝛius ſuper ezechiel em in vita
actiua fixa permanere poſſumus⸗
in ontemplatiua autẽ intenta men
te manere nullomodo valem?/ nõ
pzobat ꝙ vita actiua ſimphaiter ſit
durabilioe q; ontemplatiua⸗ Nam
het durabilitas vite actiue in ſtatu
pniti/exœdẽes durabilrratem cõtem
platiue / nõ pꝛouenit ex pzopzꝛieta
te vtriuſqʒ vite ſcm ſe onſiderate⸗
ſed ex deſectu noſtro⸗ qui ex oꝛ dis
grauitate retrahimur ab altitudine
cntemplationis⸗ Vnde ibidem B
dit gregoeius ipſa ſua infirmita
te tante delſitudinis repulſus aimg
in ſemetipſo relabitur·

De his que ad ontemplatiuam
vitam pertinere dicuntur
Capitulũ quinti
Am vero ad ea gaue ad vita
templatiuam pertinẽt tranſe

—

amus · Et diamus ꝙ ad eam po

teſt aliquid pertinere duplicter· V
no modo diſpoſit ue; Alio modo eſ
ſentialiter· Pzimo modo virtutes
morales pertinent ad contemplati
uam - Impeditur enim actue oon
templationis in quo eſſentialiter
ſiſtit viea ontemplatiua. p vehe
mnmnẽtiam paſſionũ per qua abſtrahi
aur intentig aie ab intelligibilibg ad

ſeſibilia 1 p tumultg exterioees Vie
tutes aut morales impediüut vehe
mentiam paſſionũ / 2 ſedant exteri
oꝛuũ ocupationũ tumultus· Et ide
vtutes moeales diſpoſitiue ad vi
tam pↄtemplatiuam ptinẽt Et iter

ablias maxime ad ea pertinẽt / ſant

timonia pax- Pꝛimo qdẽ ſancti
monia i/mũdicia wꝛdies·/ que cauſa

tur ex virtutibz que ſunt gtra paſſio

ones impedientes puritate eatioĩe
Ideo de eo dicitur math/ quito Ht
mũdo ꝛde / qm ipſi deum videbüt

Pax eciam / que ſubtrahit litigioꝝ ꝛ

tumultuũ ocaſiones⸗/ deo de hijs

duab virtutibus ſpegaliter dictur

nd heb. vltimo· Pacem ſeqͥmĩ cũ õ
nibg a ſcimoniã / ſine qua nemo vi
dit deum⸗Vet autem ſancimonia
noõ ſolũ pt ĩtelligi mũdicia coꝛ die ⸗

fF ecam mundicia wꝛ pis / id eſt tem

Peratia ſeu virtus caſtitatis / que te
pꝛimit concupiſcentias maxime ob
ſcurantes lumẽ rõnis / ideo max

ime reddit hominem aptũ ad oontẽ

plationem in quãtum delcatiões
venerere maxime depꝛimũuũt mente
ad ſenſibilia / vt aug9· dicit in libꝛo

ſoliloquioꝛum. Vz ſecudo modo ſcz

eſſetialiter- virtutes morales nõ p
tinent ad vitã contẽplatutam ſed
attiua⸗ vt dittum eſt. Naã finis vite
actiue / eſt onſideratio veritatis Et

ideo vita contẽplatiua eſſentialiter

vnũ attum habet / in quo finaliter
perficatur ſciz contemplationẽ veri

tatis a quo habz vnitatẽ Quia tñ

ſcm dyoniſiũ ſexto capitulõ de di
uinis noĩb⸗, Dza eſt in cognitione

ehe,
tten
tide
Odi
itr
ſane
ſanct
nuſa
aſio
toſe
Hu
hut
4
hiſs
Ntur
nias
movi
onia
dis⸗
tem
gue re
meob
oner
olte
köts
ente
hro
oſe;
ſͤp
N
isdie
alter
neltten
i ver
Auatt
de
ition

hojĩs et angeli eo ꝗy a ngel ſimplici
apphenſiõe veritatem inuenit· Hõ

aut quodã peſſu ex multis ptingit
ad in tuitum ſimplicis veritatis 1 de

o ille vnz ac? gtemplationis in ho
mine habz multos act qbus ad eũ

finaliter peruenit: Quoeum quidã
ptinẽt ad aceptionẽ pꝛicipioꝝ ex qᷓ
bus edit ad venitatis cõtplationẽ

Alij in deductionem pꝛincpioeun⸗

in veritatem cuig ognitio inquiritur
Vltimꝰ aũt complctiuꝗ attus eſt in
ſa oontemplatio veritatis⸗ Et ſcðne
hot richardꝰ de ſancko victoee diſtin
guit tres actus qui vidẽtur ad vitã
contemplatiuam pertinere / ſciliet

ogitationem / meditationem / a cõ

templationem· Vnde ſcm eũ o
gitatio pertinere videtur ad eoeum
inſpectionem er quib) aliquis colli
gere intendit vnam ſimplieem veri
tatem⸗. Et ſic ſub ogitatione omp
hendi poſſunt / pereptiones ſen
ſuum ad oognoſcendum aliquos ef
fecus ymaginationes diſcurſg
rationis circa quecuqʒ perducentia
in ognitionem veritatis intente /
Lieet ſcðm aug xiiij de trinitate
Cogtitatio generaliter dici poſſit õ
nis actnalis operatio intellect Me
ditatio vero pertinere videtur ad p
æſſum rationis ex pzincipijs aliqui
bus pertigentibus ad veritatis ali
cuius ontemplationem⸗Et ad idẽ
pertinet oonſideratio ſeðm bernar

dum ⸗NLiet ſcðm philoſop hum ſecũ

do de anima? Omnis operatio in
tellkktus conſideratio dicatur· Sed

templatio pertinet ad ipſum ſim

pliæm intuitum beritatis⸗ Vnde ri
chardus dirit ꝙ contemplatio eſt xꝑ
ſpicax liber animi atuitus in tes
pſpiciendas· Meditatio autem eſt
intuitus ani mi in veritatis in quiſiti
one ocupatCogitauo vero ẽ aĩ
reſpect ad euagationẽ pꝛong-/
Ad contemplationẽ aut miniſleria
liter pertinet non ſolũ ogitatio ſeu
meditatio vt dictum eſt / ſed eciã lec
tio oatio qua homo ad ognitio

nem veritatis pertingit dupliciter⸗
Vno modo a ſeipſo ſeu per pꝛop⸗

um ſtudiũ ſic requiritur meditati
o⸗ Alio modo per ea que reapit ab
alio . 2 hot dupliciter gꝛ vel in quaã
tum homo recppit a deo a ſic neœæſſa
ria eſt oꝛõ/ſcm illud ſap· vij · In
uocui venit in me ſpus ſapibtie
vel in quãtum hõ recipit ab homine
2 ſit neeſſaria eſt lectio in quantum

atcipit per ſcripturam vel dottrina

que accpitur per auditum ex voo
loquentis / ſicut de maria que cõtem
platiuam ani ma ſigniſicat/ dicitur
lue x · e ſedens ſecg pedes domi
U¶De ſubietto in quo ontemplati
ua ſubſiſtit ·¶ Capitulũ ſextum

Ed adhuc ĩ quirbdũ reſtat qd
Rſit pꝛopiũ ſubiectum / 2 quid

adequamm obiectu vite otemplati

ue⸗ Quãatum autem ad pꝛimũ dicẽ
dum eſt ꝙ vita ontemplatiua quã
tum ad ipſam eſſentiam actionis⸗
ſciz ontemplationis ſubiectiue eſt
ĩtellcũ q;tũ vero ad id qdð mouet ad
exeredu talẽ opationem ẽ in affe⸗

qz volũtas mouet omẽs aliae po
tencias eciam intellecu⸗ Mouet at
hec vis appetitiua ad aliquid inſpi
ciendum ꝓgpter amoeem rei viſe; vel
Inter delecaiionem que Aſequitur
ex eig viſione · Et ideo gregoeius ſu
per ezechielem wnſtituit vitam otẽ
platiuam in caritate dei in quãtum
aliquis ex dilec ione dei inardeſcit
ad eig pulchꝛitudinem onſpiciẽdã⸗
Ct quia vnuſq̃ß deleckat aim adep
tus ſuerit id quod amat/ ideo vita
contemplatiua terminatur ad deletc
tationem que eſt in affectu⸗ ex qua
etiam amoꝛ inenditur⸗ Licet ergo
finis atẽplationis ſit veritae / ſcð m
phm ſeamndo methaphiſice / et veri
tas ptineat ad intellecum ipſa ta
men habet rationem boni appetbi
lis a amabilis / at delectabilis / et
ſcðm hot pertinet ad vim affectiuã
Ideo de ſapientia ſeu contemplatio
ne veritatis dicitur ſapientie octauo
Non habet amantudinẽ? onuerſati
o iulli net tediu conuic eius / P le
ticiam 7 gaudiũ Et greg oꝛn9 dicit ſu
per ezechielén g vita onteplatiua
amabllis valde dulrde eſt · Vnde
eig duleedo ſeu delectatio omnẽ de
lectatioẽm humana exodit⸗ Nam
.7 delecatio ſpuüalis potio eſt q; car
nalis a ip̃e a moe qex canitate deg
diligit / oẽz alũ amoeẽ excellit Vñ
in pe dz Guſtate videte quoniã
ſuauis eſt dñs / Liet ergo gtẽpla
tio diuinon q hꝛ in via / ſit valde ĩp
fecka trſptu ili que hu pꝛia⸗tñ de
lectabilioe oĩ alia gtẽplatiõe quãtũ
qʒ; perfecta nter exeœllẽtia rei on

template Vnde phe dicit in pzim
de partiby animaliũ ꝗ attidit arta
illas diuinas ſubſtantias mindees
nob exiſtere theoꝛicns ſed li ſcõm
modicum attingam? cas/ tñ guter
honoꝛabili tatem ognoſcendi delee
abilius alid hñt ꝙ que apud nos
oia DSi vero obicatur ꝙ ĩ gtempla

tione nõ ſit delectatio . gꝛ ſcðm gre

.goꝛium ſup ezechielem in ea eſt on
tentio ertamen⸗ Vnde mene in
ei9 eertamine poſita qñqʒ ſupat qñ

qz meni. ex eo eciam ſequitur qñ

; wꝛpali is leſio, que delectationẽ
ĩpedit · Vnde geñ · xxxi · dicit ia
wob poſtqᷓ; dixerat · vidi dñm facie
ad faciem tlaudiabat pede eo ꝗy te
tigit neruũ femoeis eig/ a obſtupue
erit Dicendum eſt ꝗy gtentio vel oer
tamen añ puenit ex Ltrarietate ex
terioe is rei / impe dit illig rei delectati
onem on enim delettatur quis
in te gtra quã pugnat / ſed in re pꝛo

qua qͥs pugnat/cũ eã adeptg ſuent /

ceteris pariby magis deltatur · Si
alt aug/ ditit viij· oſeſ · quato ſu
it maiꝰ Piculũ in plio / tato F maig
gaudiũ ĩ tnũpho⸗õ ẽ at ĩ gtẽpla
tione ptentio vel certamen ex cõtra

rietate veritatis qua gtemplamur⸗
ſed ex deſectu nri intellect a ex ooꝛ

truptibili wzꝑe qð nos ad inferioea
retrahit StSm ilud ſapie ix· Coꝛ
pus q8 wꝛrüpitur aggrauat aiam
otera Et inde eſt quãdo homo *

tingit ad ontemplationẽ veritatis
ꝓ ardentig eam amaͤt⸗ SDz magis

. odit Jpꝛiũ deſecku a grauitat? woz

tuptibihs wꝛ pis/ vt dicnt lim apoſ

☛ —— — — — — —

. ⸗—

— —, * —

f — ⏑. ————UN f——,, — —— ,— — —

—— — — —. -——

m⸗
1m
noa
ſum
vp
s
gs
a,

1

tolo/ Inſelix ego homo ?quie⸗ me l
berabit de wꝛpe moetis huig? Vn
de gregoꝛig diat ſuper ezechielem
Cum deg iam per deſiderium et in

tellectum wognoſcitur/ omnem delet
tationem carnis arefaeit Ex hot eci

am pꝛoredit:/ ꝙ exotemplatioẽ quã

doqz leſio ſequitur in oꝛpoꝛe: quod

in in ob figuratum eſt / qui ptꝗ gtem

plationem dei / vno pede claudua

bat quia neeſſe eſt vt onualeſcente

amdee dei / debilitetur amoꝛ ſeculi
vt gregoꝛig ſup eʒ zechielẽ ait Et ide

o ꝑ agnitionem ſuauitatis dei / vng
in nobis ſan pes temanet / atqʒ ali
us claudiet Omnis eni qui ex vno
pede claudicat/ ſolum illi pedi ĩniti
tur / quẽ ſolum amat Dic ergo ex p
miſſis colligitur/ l liet vita cõtem
platiua quo ad actũ a quo denomi

natur / qui cõtemplatio dicitur / eſſen

tialiter cõſiſtat i in intellectu/ tamen
pꝛintipium habet in affectu / in qua

tum videlieet aliquis ex caritate ad

contemplationẽ incitatur CEt quia fi
nis reſpondet pꝛincipio / inde eſt eci
am ꝙ terming ⁊ finis leplatiue vi

te ad affectum pertinet/ dum ſcili

ceet in viſione rei amate deleckatur /
et ipſa delectatione ad rei viſe amo
rem / amplius excitatur · Vnde gre
goꝛius dicit ſuper ezechielem / ꝙ cũ

tiue vite vt ſcilieet non ſolum diuina
veritas videatur ſed eca vt ametur
De pꝛopꝛio et adequato obiecte
pite cntemplatiue

quis ipſum quem amat viderit · in
amoꝛe ipſius amplius igneſcit/ Et
het eſt vluma perſectio ontempla

Capiculũ vi ⸗

dum ſteſtat quid ſit adequatu

NJfi appzopa iatum obiectum vite cõ
templatiue. Vnde ſciendum eſt ꝙ
ad eam pꝛintipaliter pertinet geen,

platio diuine veritatis / quia huiuſ
modi ontemplatio eſt finis totius
humane vite deo dicit gregoꝛig vi⸗
moꝛal ꝙ in ontemplatione / pꝛinci
pium qð deus eſt queritur Et aug
pꝛimo de trini tate q; ontemplatio
dei pzomittitur nobis actionũ om

niũ finis atqʒ eterna perfectio gau

dioꝛum / que quidem in ſutura vita

erit perfecta quando videbimus eu

facie ad faciem vnde perſecte bea
tos faciet⸗ Nunc autem ontempla

4

Ed adhut ſpectalne inquiren

tio veritatis diuine oompetit no bis

impfecte videlicz ꝑ ſpeculũ enig

matevñ p ea fit nobis quedã in
choatio beatitudinis que hit incipit/⸗

vt in futuro terminetur⸗· Sed quia

p diuinos effectus in dei otempla

tionẽe manuducimur ſcm illud ro
manoꝝn pꝛimo⸗ nuiſibilia dei p ea

ꝗᷓ facta ſüt / itellecka Oſpiciũtur/ inde
eſt cõtemplatio diumoꝝ effectuũ

ſecũdario et diſpoſitiue ptinet ad cõ
templatiuã vitam pꝛzout ſciliœt ex

hoc manuducitur homo ĩ ĩ dei ogni

tione Vnde aug diecit i libꝛo de ve
ra religioẽ i creaturaꝝ Aderatiõe

nõ vana et pitura caurioſitas ? exer
ẽda / ß grad ad ĩmoetalia a ſp ma
nstia ſacid I deo dauid cognitiõe;

opꝑm dei qꝛebat. vt ex homanuduc

retur in deum dieens Meditaboꝛ in

omnibus operibus tuis/ Hint eaã

d ie

bernard? in libꝛo de onſideratione
dicit · ꝙ pꝛima ontemplatio eſt / ad
miratio diuine maieſtatis/ ſeaunda

iudiaoeũ dei · tercia benefiaoeũ ipſi
us quarta ? ꝓmiſſoꝛũ· Quoeũ pzꝛi

mũ ptinet ad diuina ventatem ali

an tria ptinent ad diuinos effecus

Ex cõſideratlone aut diuinoꝝ iudici
oꝛũ / homo manudu cit in cõtempia
tionẽ diuine iuſticie · Ex cõſideratiõe

vero diuinoꝝ bñficoen / in cognititia

nẽ diuine bonitatis miſericꝛ die /
quaſi per effechg exhibitos vel exhi
bẽdos Dit ergo ex pꝛemiſſis patz /
ꝙ oedie quoda⸗quatuoꝛ ad vitã oon
Kcplatiua ꝑtinẽt· Pzimo quidẽ vir
tutes mozales ſecũdo quida alij at
tus pꝛeter cognitionẽ· tercio vero
tẽplatio diuinoꝛũ effecuũ quarto
eſt cõpletiuũ ſcʒ ipa cntemplatio di
uine veritatis· Ex pꝛedictis eci an
paret quõ vita cotemplatiua diutur
na eſt / pꝛimo quidem ſcm ſeipſam
ſiue ſcdm naturam ſuam et hoc du
pliciter · vno modo quia verſatur cir
ma inoꝛruptibilia immobilia Alio
modo quia non habet contrarietaie
Delectationi eni que eſt in onſidera
do / nithil eſt oontrarium vꝛ dicit phi
loſophus pꝛimo thopi/ Sed ecam
quo ad nos ipſa diuturna eſt / tũ gꝛ
ↄpetit nobis ſcm actionẽ incoz rup
tibilis partis ſcilieet anime intellec
tlue · ideo poteſt poſt hat vitam ma
mere / tum quia in opibus cõtempla
tiue oꝛzpaliter non laboꝛamus/ vn
de magis in huiuſmodi operibus
ainue pſiſtere poſſumꝰ ſicit dicit phi
Loſophꝰ xethi⸗/Tiet ergo omnee ĩ

telle ctinte pfectiones huig vite in ſun
turo euaduiabütur ſcedðᷣm apoſtolum
pꝛimo œn xiiij⸗ ꝓpter qdð modus
templandi non erit idem hit π pa

tria / tame vita gtemplatiua dictur

mManete ratione caritatis / in qua ha
bet pꝛincipium et finem/ Ideo dick
lueœ x Maria optimam partem ele
git / que nõ auferetur ab ea Et grego
ruis ſup ezechielem dict Cõtempla
clua hit incipit / vt in eleſti patreu ꝑ
ficiatux quia amoꝛis ignis hit arde
te ichoat/qui aim ipſum quẽ amat
viderit · in amoeẽ ipſiꝰ amplius ig
neſcit· In hat aut vita q;uis cõtem
ꝓlatio qpter cuſas p̃dickas diutur
ma ſit/ tamẽ eig duledo raptim trã
ſit Vñn gregoꝰ vemoꝛal exponẽs il
lud iob iiij Cũ ſp̃s me pñ̃te traãſiret
Dicit / ꝙ in ſuauitate ꝓtemplatioĩs

itime / nõ diu mẽs figitur / aꝛ ad ſe

ipſam / ipſa immenſitate luminis re
uerberata reuoctur Ratio ?qz nul
Ja actio hic diu p̃t durare in ſummo
ſuiA Sumũ aute coonte mplationis
E:vt attigat ad vnifoꝛ mitatẽ diui
ne gtemplationis vt dicit dyo · Vnñn
S ſi qtũ ad hot gtemplatio diu du
rare nõ poſſit/ tñ quãtum ad alios
gtẽplationis adtus diu durare pote
nt · ¶ De ſpeciebg gtemplationis
de motibg in quos diuiditur
Capitulum octauuũ·

n Vnc vero de ſpẽbus de mo
tibus ontemplationis diſtin
guendum eſt·Cum autem bernar
dus vt ſupꝛa tangitur quatuoz eiꝰ
pecies aſſignet Richard? ĩ ſex ſpẽs

— ðòð/
5

–w -
2-

tra

il

10
inn
no⸗
19

cõtemplationem diſtinguit Pzima

eſt ſeð; ſolam ymaginationẽ / dũ at

tendimtes wꝛpales Deda eſt in
ymaginatione ſcðm rõnem/ pꝛout

ſcilicet ſenſibilium oedinem 7 diſpo

ſitionem cõſideramus · Tercia eſt in
ratione ſeðd m ymaginationem / qua

do ſciliet ꝑ inſpectionem rerum vi

ſibilium / ad inuiſibilia ſubleuamur
Quarta eſt in rõne ſceðm rationẽ⸗ /
quaendo ſez anim intendit in viſibi
libus ꝗᷓ ymaginatio nõ nouit: Quiĩ
ta eſt ſupꝛa rationẽ / quando ex diui
na reuelatione ognoſcim que hu
mana ratione cõpꝛehendere nõ poſ
ſumd hextoa aut eſt ſupꝛa rationẽ
pzꝛeter rationẽ / quando ſcilict ex
diuina illuminatione ognoſcuntur
ea que humane ratioĩ repugnare vi
dentur / ſicut ea que dicuntur de miſ
terio trini tatis/ Per iſtas vero ſex
ſpecies deſignantur gradus quibꝰ? p
creaturas in dei cõtemplationem af
cenditur · Na in pꝛimo gradu poni
tur peœptio ſenſibilium In ſecũdo ꝓ
greſſus a ſenſibilib ad ĩitelligibilia
In terco dijuditatio ſenſibiliũ ſeðʒ
intelligibilia/ In quarto abſoluta co
ſidera tio intelligibiliũ / ad qᷓ p ſenſi
bilia puenit᷑“ In q̃nto ponitur ↄtẽ
platio intelligibiliũ / que p ſenſibilia

inueniri nõ poſſunt / bene ꝑ rõem

mpi poſſunt In ſexto vero cõſidera

tio itelligibiliũ / que rõ nec inueni e

net ape poteſt Et hec ptinẽt ad ſub

limẽ ↄtemꝑlationẽ veritatis diuine
in qua finaliter ↄtemplatio ꝑficitur

7 De motibg aut qui diſtinguũtur

in opatione cõtemplatioĩs ſcilendi

us ponit motum drcularẽ

eſt ꝙ dioniſig iiij' aode diuinis no
minib tres mot in cõtemplatione
diſtiguit ſciliet craulare / recu / et ob

liquu Bnde lieet gtemplatio ſit que

dam ſpüalis quies Juxta illud ſapi
entit viij Intrans in domu meam
cõquieſcam cum illa. que quies ĩtel
ligitur eſſe ab exterioꝛib oœnpatio

nibg 2 motibg wꝛpalibgopponis

tamen opatio intellect9/ in qua on
templatio oſiſtit eſſenaal iter motꝗ
dicitur ſeðm ꝙ motgeſt act pſecti /
vt phus dicit iij· de aia Et quia per
ſenſibilia in ognitionẽ intelligibiliũ
deuenim⸗ et opationes ſenſibiles
ſine motu nõ ſunt:inde eſt ꝙ opera
tiones eciã intellectuales/quaſi mo
tus quida deſcnbutur In motibg au
tem wꝛpoealibꝰ ꝑ fettioes pꝛ mi /

ſunt lomles vt pzꝛobatur octauò
phiꝝ Ideo ſub eoꝝ ſimilitudine ope
rationũ / itelligibiliũ diffecetie aſſig
nantur; Quig vero tis ſunt diffe
rẽtie motꝰ localis ſã quidã eſt ar
ailaris / ſeð m quẽ aliquid mouetur
ciraulariter circa idem centtum ſeu
vnifoꝛ miter Alius eſt rectus ſeðm
quem aliquid mouetur ab vno ĩ ali
ud Tertig eſt obliquy quaſi cõpoſit
ex vtroqʒ ideo in operationibj ĩtel
ligibil iby / id qð ſimpliciter habet v
niſoꝛ mitatem / attribuitur motui cir
culari Operatio at ĩitelligibilis ſedz
quã pꝛoœditur de vno ĩ aliud attr
buit᷑ motui recto⸗ Illa vero que ha

bet aliquid vnifoꝛmitatis ſimul ai
pzoœſſu ad diuerſa / attribuitur mo

tui obliquo. Et ſcm hot dyoniſt
ĩ anima

gquando ipſa ab exte ioe ibus introi
ens ad ſeipſam / et reſſante eciam
omni diſcurſu rationis / teducktis om
nibg rationibg anime ad ſimplieem
õtemplationem vernitatis / Htermiſ
ſie omnibq / vniſoꝛ miter in ſola dei
cõte mplatione ꝑſiſtit? et hot eſt adð
dicit Deinde ſicut vnifoꝛemis facta⸗
vnite / id eſt vnifoemiter vnitis vir
cutibus/ ad pulchzũ et bonũ manu
ducitur · Motum aute teckum ponit
in anima / ſcðz hot ꝙ ab exterioeibg
ſenſibilb pꝛoredit ad intelligibuliũ
uꝓognitionem Motũ autem obliquũ
ponit in ea ſimiliter ex recto et cirru
lari oↄpoſitu/ ſciliett pꝛ out illumina
cionib diuinis ratiocinando vtitur
Muia tamen vis intellec iua multo
altioe eſt in angelis / ᷓ in homine · i
deo alio modo dyoniſig hos motus
aſſignat in angelis in ani ma ; ſed
hHhoc non eſt ad pꝛeſens tractandum
Sed etia richard? libꝛo de gtepla
tione multas ponit alias differenti
gaso motuũ / ad ſimilitudinem volati

lium cœli,/quarum quedam nunc ad

altioea ſe attollunt / nũt ad ĩ ferioꝛa
demergütur Alie dextraeſum vel ſi
niſtroeſum diuertüũt / quedam vero
tTanterioza vel poſterioea mouẽtur⸗
alia vero quaſi in girum vertuntur /
queda autem quaſi iĩmobiliter vno
loc manendo ſuſpendütur Hec au
tem differentia ſcðᷣm ſurſum / deoe

ſum / dextroeſum / ſiniſtroeſum / añ 2
vetroa ſcm diuerſoscirautus / om

nes continentur ſub motu tecko vel
obliquo Mam per omnes deſigna
tur diſcurſus rationis / qui ſi ſit a ge

nere ad ſpeciẽ vel a toto ad parts/e
ut vt ipſe exponit / ſcm ſurſum et
deoeſum⸗ Di vero ſit ab vno oppo

ſitoꝝ in aliud / erit ſeð m dextroeſum

æ ſiniſtrorſum- Di vero ſit a cauſis

in effeckus / erit ante et retro⸗ Di au

tem ſit per acredetia que circuſtant

rem pꝛopinqua vł remota erit cirau
itus Diſcurſus autem rationis qua
do eſt a ſenſibilb ad intelligibilia

ſe8m oedinem naturalis ratiois / p

tinet ad motum recumquando au

tem ſimul ſcm illuminationes di
uinas / ptinet ad motum obliquũ⸗
vt ex dictis patet Hola autem imo
bilitas qua ponit/ ptinet ad motum
tircularem . Vnde patet ꝙ dyonili⸗
multo ſuf ficientiꝗ vtilius motus

contemplationis diſtinguit deſcri

Ard quantum gradum viſionie

diuine eſlentie / cõtemplatio eleuat᷑

Capitulum nonum

