qui paſcitur ĩter liia Qui /jid eſi

qz ipſe paſcitur / id eſt delcatur in

ter lilia/id eſt inter humiles a obe
dientes. vel lllia Vtutes ſunt / in qui

4 —ctereere

aniir nobis ſſcz retib dockane et

bus dilectg paſcit paſctur . ¶ donec
aſpiret dies/ id ẽ donet clareſcat di
es eternitaus· q ĩclinẽt᷑ vmbꝛe/
id eſt tran ſeat omẽs heteſie erto
tes. vel vmbꝛe ſdicutur epꝛobi qui
in clinabũtur in inſernu⸗ 2 tunt aſpi
tabit dies eternitatis ipſis beatio⸗

DBoͤx eſt ſpõſe videntis ſe inſuf fieiẽ
tem ad ea que iubẽtur ſacre⸗ niſi aſ
ſit ſpedale adiutoz ium ponſi ua
ſi dieret. ſine te nit hil poſſu⸗ deo
teuertere/ adiunãdo me ꝑp graam
tuam. ſimilis eſto dil& mi capzee
qꝓpter acutiẽ viſ hynnuloqʒ ſe ruo
em. qpter agilitate curſ. ruerte
re inqua. ſuꝑ mõttes bethel Ad e ĩ
exclſis mentib ꝑfectoꝝ clande q̃
ſunt bethel/ id eſt domg onſurgẽs⸗

v dom 9 vig lie / vel domg der OQua

ſi dieret. Liet diſcda a te / dimittẽ
do pauliſper ontemplatuam tui⸗

Ppter acdtiud a cõſolatuã ꝓximi /tñ

ex toto nõ diſedo/ ß reuͦtere alſiſiẽ
do mithi . illuminado me / veloci
ter adiuuad

Tapr m teraũ

Nlectulo] Hot eſt terciũ en
pitulũ huig libꝛi⸗ quod gtinet
quĩqʒ ꝑtee“ In quarum pzꝛima hec
verboeum ſenes ontinemer In lee
tulo meo a œtera Et eſt vor ecle

ſie de genubus / deſideriũ qð ante 2

uerſionem habuit expꝛimentie· in

lectulo meo/id eſt ĩ amoee mũdi⸗
vel in voluptate carnis / vel in ocio

quietis / a ſtpitu mudi. qð dicitur

pꝛopter phos gentlles qſiui ſcz du

catu rõnis naturalis quẽé diligit a
nima mea naturali dilectiõe ꝑ noc

tes id eſt ꝑ phics rones / vel P cre
aturas⸗vel / in noctibo / peci / erroꝛis /

ignorantie 2 aduerſitatis exiſtẽs

queſiui multocẽs æ non iueni qzꝛ

non rette vel nõ vbi erat ĩueniend?
quereba vel qꝛ nec angel nec pꝛo
pheta net doctoꝛ michi lumẽ fidei
reuelauit Fides enim ex auditu eſt

ſtöm apoſtolu⸗Et ideo dixi amicoo

meo] Durga ſſcz a triplici lecto pze

dicko. ſcz müudi / carnis / 2 quietis

tirauibo ciuitatem ſid eſt eccleſiam
per vioe a platras] Vid/ ſunt ſpũ
ales viri⸗ qui dum ad oleſtia gradi
untur / anguſtã viam tenẽt Platee
vero ſunt ſe aulares / qui malas vo
luptates ſequuntur/q lata via inœ
dut / p vtroſqz igit circuit / ſeðʒ glo
ſam Quera quẽ diligit anima me
a jid eſt queram ſi ſit ibi aliquis qui
ſit ille / vel qui ſciat me docere qu ali
ter debeat inueniril queſiut 7 nõ ine
ni id eſt plurimo laboꝛe / müdo pa
grato⸗ſapientum verbis diſcuſſis⸗
nichil eertũ habere potui de via ve
ritatis! Inuenerunt me cuſtodes
liuitatis id eſt cuſtodes ectleſie in

unenerunt me⸗ id eſt ad fidem con

uerterunt . Philippus enim eunu
chum inuenit⸗ Actuũ viij⸗ petrus
coꝛ neliũ Ackuuũ x Cuſtodes jergof
riuitatis inuenerut me] a tunt dixi
eis NMu ſid eſt nũquid quem dili
git anima mea vidiſte ſciz in ſcrip
turis in treaturb / vel potius in fide

zinſpitatiõe Paululũ id eſt pau

lo poſt Neum pertranſiſſem eos] id
eſt aim fackta et dicta egeum percur
riſſem] inueni quem diligit anima

mea jquia ꝙᷓ; ato aliquis deum vero

intuitui ĩ quirit-ſtatim eum inuenit

cenui illum in manu fidei net di

mittam ſſciliet eum vel fidem ei
donet introdutam illum in domu

matris mee 1 eſt i collectio —

nagoge⸗gqs erit i fine ſeculi⸗/ qul do

eliquie eon ſalue fient⸗ Vel poſſet

exponi moraliter de leckulo religio
nis⸗ de ciuitate ſecularitatis œte

ra Vel de lcũlo ſtudij lettionis 2
de auitate mozalis opationis 2 eete

ecũda pars

npiens ſponſe obedientiam auidi
taiẽ alios ↄuertẽdi: vt ciciꝰ a libenꝰ
hot fieri poſſit / adiurat filias ihꝛł m
1d eſt indeos nouiter guerſos⸗ vel

uudeos qui ecciam de gentibus pze

ſſerut; vt ſponſe non parent impe
dimentum Et poteſt iſte verſ9 pzo
poꝛcionabiliter exponi ſicut pꝛius⸗

non eamen inutlliter repetltur vt di
cit gloſa vide (Terca pars

4 Ve ? iſta / Hec eſt vox eteſe de

iudeis videtis eciam de gentbus
de deſerto ydolatrie ad alta virtu
tum a ſponſi amplexus aſcendete⸗
vnde ſuper hot gandens admirat
dicit Que eſt iſta id eſt quanta
laude digna que aſcendit ſſcilicet de
vani tate ad veritatem/ de vitijs ad
virtutes / de virtute in virtutem

Sdeſertum ] id eſt per mediñ genti

„

YA Diuro vos 2 etera Het ? vox
ſſpõſit ad adoleſcetulas · vñ ſpõſus ꝑꝓ

ge
Yn
tar

den
i⸗
h

n
9
)/
m
*
0
ſet
ggio⸗
late
ns
as

e
ion
uidi

eng

vel
pe
npe
vo
o⸗
tdi

vede
tbis
Urtu
dere⸗
nirat
lants
let de
ist
m
un⸗

deſertoꝝ a grã 7 veritate. vel ꝑl de

ſertũ ſid ẽ ꝑ mũdũ⸗ſicut vgula fu

mi ſid eſt ad inſtar virgule et fumi

aſcendentis/ a habetis figuram vir

ge ſumi ſumi ſiquam facti.ex aro
matib mirte et thuris et vniuerſi

puluenis pigmentari] / Vbi no

tandũuũ hec eccia virgule gpatur⸗
uia ereca eſt in intentione/ erechg t

N2
. fragilis paupertate⸗ flexibilis

mãſuetudine Item fumo paratur⸗

quia mllida in amoee- leuis / ſine pec
mtoꝛũ pondere?a aſcendens in on

templatione Item fſumo ꝓparatur⸗
quia fumg eodem temꝑe ꝑtim infe
rius oꝛitur/ et ſuperius moeitur/ita
eccia partim in quibuſda gignitur⸗
a in alijs ad eleſtia olligit / et quã
to magis aſcendit in ognitioẽ dei /
tanto magis nichil effictur in onſi
deratione ſui⸗/ſicut ſumꝰ ac Hit au
tem mirra penitentlam ſignificat⸗
que vermes motuũ warnaliũ necat⸗
et animã a toꝛ ruptione pecati ſer

uat⸗Thus vero oeationẽ deſignat⸗

que in oſpectu dei redolet fragrat
VYniuerſitas autẽ pulueris pigmẽ
tarij vniuerſitate virtutum notat-
patet ergo miſteriuum / Poteſt e

ciam hot moꝛaliter exponi de aſcẽ
ſu anime penitentis / ad alta vir

tutum ꝑ deſertum penitentie aſcen

dentis⸗ Vel / de aſcenſu gloꝛioſe vir

inis/ eſt planũ ¶ Quarta pe

n leckulum Het eſt vox ecie de

genibgreſpondentis ad illam queſ
tionem⸗ que eſt iſta æc Dñ quia et

ctleſia de iudeis / aſcẽſum eccleſie de
gentihus ad miratur⸗/ querens / que

.2

iſta c. ideo ad hant queſtionẽ reſ
pondet ißa genulitas / determinas
quo aſcendat. ſciʒ ad leculũ ſalomo

nis diene En leaulũ ſid eſt me ef
ſectã lectulũ ſalo monis jid eſt xp̃i
veri pacifici· ſexaginti foꝛtes ſid eſt

vniuerſi p̃dicatoꝛes / ſoꝛtes ad one

ra ad pugnam . vel lx ſid eſt ſex o
perum miſerioꝛdie et demlogt ĩple

tione pfectiſ ambiũt ſcz cõtra inair
ſus hoſtium. ex foꝛtibq iſrael id eſt
ex ꝑfectioꝛibus contemplatiuis / qui
ad dei viſionem ſeu cagnitionem la

borant · qui ſunt tenentes gladios

ſciliet tres gladios Pzimꝰ eſt gla

dius doctrine ſciliet gladius ſpus⸗
qð eſt verbum dei/ ephe⸗ vi⸗ ontra

rundus eſt gladius diſcipline, coõtra
motus temptationis curnalis,” te
belliones ſenſualitatis⸗Tertcius eſt
gladius poteſtatis iudiciarie⸗qui eſt
pꝛincipum pꝛelatoꝛum⸗contra hoſ

tes iuſticie et equitatis Et ad bella

doctiſſimi ſciẽtia dotti · ſapiẽ tia dot
tioꝛes/æ experientia dottiſſimi vni

uſcuiuſqʒ enſie ſuper femur ſuum

ſciliet ad kepellenduũ pꝛompte hoſ

tium nocimẽta⸗ pzꝛopter timoꝛts

notturnas ſid eſt temptationes ot
rultae⸗ vel pecnta ignoeante⸗ vel
temptationes carnis/que maxime
de notte infeſtat / / Dequitur Ker
culũ fecit ſibi Jerculũ iſtud dicit a ſe
ro fers/ a ẽ idẽ qð vehiculũ vł aur

rꝗ vł athedꝛa vl thꝛong vñ notã
du ẽ ecca pus oꝑ ata fuit vgule⸗

Iter deuotionẽ ozãtiũ⸗ ſe do lectu

lo/qnter ijetẽ gtẽplãtiũ⸗ terao nũc

wmpalltr ſeraulo / pꝛopter diſcurfu
pzꝛedicantium- Dicit ergo Feralu

ſecit ſibi Quaſi dieret Mon eſt ex
me ſi aſcendero/ ex deo⸗ quia tex
ſalomo⸗ 1]rex pacificis et amabilis
dño id eſt xpus feat ſibi feralum
quo feratur ꝑ mundu de lignis li
bani ſid eſt de gẽtibg pꝛimo aridis
inſtuauoſis· ̊ poſtea foꝛtibus / pa
tientia: eelſis ſapientia⸗pꝛecioſis tẽ

perantia⸗odoeiferis fama⸗ ĩputribi

libus ꝑſeuerantia candidatis inno
centiaſ wlũnas eig fecit argenteas

id eſt pꝛelatos à doctoꝛes altos p

ſapientiam rectos p iuſticiam foꝛz
tes n conſtantiã alios portantee ꝑ
apaſſionem miam. ſicut argẽtü⸗
P ſacre ſcripture doctrina et eloquen
tiam Netlinatoꝛ iũ aureum id eſt

ſum purputeũ jid eſt martites 7c vi
de gloſam media caritatr oſtrauit
id eſt huiuſmodi martires affligi 2
moꝛi permiſit mediante caritate/ et
hot totum ſactu eſt pzꝛopter filias
iheruſalem ſid eſt pꝛopter ĩfirmos

de etcia ofirmadosquos filias vo
cat non hios Dell media ſpoteſt el

ſe acuſatiui caſuset tüt exponat᷑⸗
ſiaut gloſa / / Bel de beata vgine

poteſt dici Ferculũ fecit ſibi rex ſalo⸗

mon ſid eſt beatam virginẽ que eũ
geſtanit de lignis libani id eſt de

mẽbꝛis ĩputrifactibilibg omni puri

tate candidiſſimis wlupnas eius
fecit argenteas] id eſt Ytutes eius

ſecit argenteas ꝓ reluæntiam bo-

ne fame retlinatoꝛ ium aureum id
e virginie vterum predoſum vel

1

ideo aureum quia diuicij ſapiẽ tie

repletum aſcẽſum purpureũ] quia
ipſa in elũ aſcendit / net tamen ex

pare ſuit martirij Media ſid ẽ oꝛ
eig caritate conſtrauit ſid eſt dewꝛza
uit pꝛopter filias iheruſalem id ẽ
vt eam im itando / poſſint ſecũ aſcẽ
dere; dider⸗ elaange. in
demate ſuo ¶ Guinta pe
SBerihe eſt vorerleſ
entium ad intredulos de indeis / di
tens O filie ſyõ ſid eſt patnarcha
rum ⁊ pꝛopheta rum egredimini
ab ignorantia infidelitatis/ a carna
li intelligentia legis/a carore pecca
ti ⁊ videte viſu fidei regẽ ſalomo
nem ſid eſt xp̃ᷣm in dyademate id
elt catne pura itegra quo wꝛona

uit eñ Fi eſt crcadedit eum mater
ſua ſid eſt maria · ihere· xxxi Mouũ

faciet dñs ſup terra⸗/ mulier circuda
bit viruũ at E n die deſponſationie

illius ſid eſt ĩ die incarnationis · qñ
ſibi naturã humanã / quaſi ſponſam

ſociauit in die letiae coꝛdis eius
1d eſt inarnatlonis qua fuit marie

iefabile gaudiuaẽ Cyplzʒ quartũ

VBam pulthꝛa Hot ẽ E capitu
lum quartu huig libꝛi · qð on
net octo partes Quarum pꝛima ẽ

vox ſponſi · ecam de gentibus mul⸗

tipliciter mẽ dantis · eius pulthꝛi

tudinem admirabilem oſtendẽtis⸗

et dict· O am ia mea ; pulchza
es lopatione ꝙᷓ pulchꝛa ſpꝛedicati
onel oculi tui wlubarum id elt dot
toees a pꝛelati ſimpliœe ſũt a ſpiri

tuales et fluentis ſcripturarum i in
7 ſiſtentes abſ qʒ eo quod intrinſetud

4

— — ð — .— „„²M

— £

— — — —

☛ A ☛☚W —

—

+ —

latet ſid eſt abſqʒ intentione oꝛ dis⸗
que ſoli deo patet. vel abſqz virtu
tum interioꝛũ pulchꝛitudine / que ho
mines latet/ vel abſqz eterne tetri

butionis claritateque modo nõ vi
detur nec apparet apilli tui ſid eſt

fideles et graules humilitate· mol
les manſuetudine / xp̃o capite adhe

ss fide / ſpe / et maritate ſicut gre

s mpzatum in velocitate oꝑis⸗
aſcenſu cõtemplationis/ deſcenſu cõ
paſſionis⸗ et elec ione paſiꝰ melio
ris qᷓ aſcenderũt de mõte galaad
id eſt de monte ſcripture ſacre · vbi ẽ
acruus teſtimonioꝛũ de pꝛomiſſio
ne pꝛemioeũ bonis⸗ et de cõminati
one ſupplicoꝛuũ malis HDel mons
galaad eſt xp̃ᷣscui atteſtatur mul
titudo martitum Martix enimæ teſ
tis idem ſunt· de hot monte id eſt
de ſide 2 virtute eius/ aſcenderunt
omnes penitentes ab ymo vicioeũ/
ad alta virtutum Dentes tui ſid ẽ
pꝛedicatoz espuritate candidi / foꝛ
titudine oſſei aritate cõiuncki⸗ iuſti
tia oe dinati⸗/cõſtantia a ſtabilitate ĩ
mobiles /qui peata rodunt⸗ ſcrip
turas cõterunt, alios in cꝛzpꝰ ecie
trahũt· hij ſũtl ſicut greges tonſarũ
que aſcendtrut de lauachꝛo id ẽ ſi
ait greges cõwꝛdes / vnani mes / ſim

plioœs / 2 innocentestonſi⸗ quia ſup
flua ſponte relinquẽtes,de lauacro

ſciliet baptiſmatis . aſcẽdentes / de
virtute in virtutem omẽs ſciliet
tam oculi tam mpilli qᷓ dentes/i1d
eſt maioꝛes /minoꝛtesè/a medioctes

lgemellie fetbus ſd eſt habent ge
mellos fetus id eſt habent opa on

„

ſimilia. vel tales reddũt alios/ qua
les ipli ſunt. velſ gemelli fetus ſſ ut
optra actiue totemplatiue. vel / c̃
uerſi de vtroqz populoj et ſtenk nõ
eſt inter illas ſid eſt aliquis infecun
due⸗ qui libi 1 alijs nõ ꝓfiaat⸗0
ta ibidẽ glo. Dicut vitta toccinea
labia tua ſlabia ſpõſe/ pꝛedicatoꝛes
ſuntqui ocul a dentes dicki ſũt⸗
tamen pzopzie otuli ſunt pꝛelati
eteleſie qui eœleſie pꝛeuident:dẽtes
expoſitoꝛes ſcripturatum qui ſerip
turam ſatra m terunt. a labia pꝛedi
catoees / qui attritam alijs afflant⸗
Hij ſüt ergo ſiait vitta qꝛ capil
los id eſt ogitationes ſuas / vel ali
deum / vel ſideles / reſtnngunt ne ef
fluant in opy malum-⁊a ne operiãt
oculos ne deum videant occinea
dicitur / quia cirta ruboeem paſſio
nis / pꝛeditatio eoeum verſatur⸗ et
ex ardoee taritatis pꝛocœdit.et elo
quiũ tuũ dulee id eſt pꝛeditatio tua
dulcie⸗qꝛ de dulci fonte pꝛoodit 2
nichil teſonat niſi dule Hicut frag
mẽ malipunitci ita gene tueaẽ Ge
ne eccleſie ſunc ̃lati q̃ ſunt facies
dewꝛ ectleſie ſi ſint boni. ⁊ ſiuit ĩ
genis pudoe apparet/ ſic ipſos de

bet pudere de malioo pibꝗ ſi ꝗᷓ fiant

gninus ãt malipunie q̃dã pe
albet? alia tubet . ſit illi cĩ doꝛẽ ha
bẽt ꝑ ĩnoctiã/a mi boeẽ ꝓ martirij
ſi opus ẽ ꝓmptã toleratiã abſ qʒ eo
ĩtrinſet latet Exponat ſicut ſup
pncipio capli / Heqtur Siaut
turnis dauid ollũ tuũ ¶ Collu eccie
ũt ip̃i p̃ditatoꝛes/ꝑ quos nutrimẽ
kñ a mnite xp̃ᷣo ĩ wꝛpꝰ ecœt taahikei

turri gpatur⸗ Jter foꝛ titudinẽ te

ſugium. Inter vite a ſcĩe eminẽ ti

am⸗ que turris ſi caperetur / totn ciui
tas ecce faole expugnaretur! Tur

ris dauid d eſt xp̃i: et a xpõ ediſi

cata eſt eu pugnaruls id eſt ſcrip
turarum ſententijs⸗· eccie ſacramen

tiset ſancozũ miratculis a ex ẽplis-

Mille clipei id eſt tota deuotio et

ſancta pendent exr ea ſſciliet triplici

cer⸗ documento: exemplo⸗ et patro
cinio- et dependet ex ea ois arma
tura ſoꝛtiũ id eſt omnis inſtructio
verbi a exepli · Vel moealiter Col
lum anime eſt caritas / p qua vitał
flat recipitur a deo / àH emittitur ad
vtilitatẽ pzoximi que turris dicitux

ater altitudinem / rectitudin/a fo⸗ꝛ

titudinem⸗a ex ea dependẽt mille

clipei id eſt omĩa ſacra eloqiua⸗na
ex ea pendent vnluerſa / lex 2 he
c .. xxij⸗ Vel mille tlipei ſid eſt

vniuerſe virtutes quib ptegimur⸗
aomnis armatura ſoꝛtium id eſt

om nes vtutes quibg hoſtes impug

natur / Detur Duo vbera nua

/ Hie eſt notaduũ qð dicit gloſa
Vbera Jergo p̃dicatoꝛ ed ſunt · g⸗
puulis in xpo lat doctrine inſundũt

duo] Jpter geminã caritatem ad

tam a ſcientiam ſicit duo hynnuli
cnpzꝛee quia ꝓſpicaœs viſu/veloos
curſui in arduis habitantes; melio

ra paſcua querentes gemelli quia

eodẽ tempe ſcz tempe gracie⸗/ ab eo

dem patre? eadẽ matre id eſt deo 2
graga generati qui paſcuntur in li
lijs id eſt in ſenpturis ſacre ſanc

t e xẽplis donet oſpitet dies ſe

eternitatis a iclinẽt᷑ vmbꝛe ſſcz iſi
delitatisqꝛz tũt nõ habebut nece do

cere vel doeri ¶ Decunda pare
v ada ad montem mirre Net eſt
vox ſponſi Vñ poſtꝙᷓ ipẽ poſuit ſpõ

ſe cõmendationem⸗ nunt ponit eig

conſolationem diens! Vadam ad
montem mirre id eſt crnem mo⸗

ſifitantibus / cſolationem impend ꝰ

La ad collẽ turrie] deuotis maioꝛẽ
gram deuotionem onſeram //
NHit autem notandũ: ꝙ mõs altio⸗
eſt olle⸗ et ita penitentia vel amari

tudo ſublimilioe eſt deuotionis ſila
uitate / Decãdo notãdũ pꝛo miſ

terio huius littere/ pmo eſt vallis
mirre id eſt amaritudo ꝓ exigentia
rulpe.ſecudo eſt ampꝰ mirte id eſt
amaritudo ꝓz elo iuſticie · tertio eſt
ollis mirte. P cuſto dia innoxentie ·
quarto eſt mons mirre⸗pꝓ deſiderio
eleſtis patrie Jon aute peruenitur
in hüt montem / niſi ̃mo tranſeun
do vallem mmpũu 27 collem id nõ

venitur ad gaudiu eeleſtis patrie; ni

ſi ꝑ penitentia culpe zelũ iuſtice ·/
aiſtodiam innocentie / Dimiliter
eciam dici poſß de thure· ſcz ꝙ pmo
eſt vallis thuris id oeatio dimiſ
ſioẽ culpe· ſco tᷣ cãpꝗ thuris/i/oꝛzo
p oullatioẽ gre;tercio ẽ oollisthuris
id ẽ oꝛo ꝓvtute pſeueratie/ quarto
mõs thur⸗i.o?o ꝓlargitioẽ glo
rie / Spõſo at hit ĩ pnti no veit ni
ſi vß ad collẽ thurb Ideo dicit ad

colle thuris] et in futuro veniet ad

montem thuris id eſt gloꝛie largiti
ons / 3te pt exponi de bto vgine

tunt dicemqe vallie mirte. fuit

mane humilitas, collis mirre vite
ſanditas- mõs mirte martirij ſub

limitas ſed oilis thurs / ᷣmiz ſua

uitas Ad pmũ venit ſpõſg in imrna
tioẽ · ad ſecãdũ in ſca mũdi guerſati
one. ad tercũ ĩ ſua paſſioẽ: að quarx
tũ vero i ſua aſcẽſione ¶ Tercia ꝑs

e ota pulthza es amin mea Vox
ſpoſi⸗ pulchꝛitudinem ſponſe ge
neraliter ontludẽtis Dixerat enim

pulchꝛitudinem diuerſon mebzoꝝ⸗
nunc vero generaliter dicit Tota

pulchꝛa τ quaſi dieeret. Mon ſoluũ

in mẽbꝛis pzꝛedictis pulchza es⸗ ſed
eciam in omnibue alus · nec ſolum
mẽebꝛa pulchꝛa ſunt. ſed eciam pul
chꝛe 2 decnter ad inuiem ſunt on
munca⸗a ideo tota pulchꝛza ac
magula no eſt in te id criminc lie
culpa ˖ ſponſa enĩ non habet macula
neqʒ tuga:qm ſpõ ſg maculã ſuo ſã
guine lauit. 2 rugã crucis extenſioẽ
deleuit. nũt ved abſqʒ madula. qꝛz
net ẽ eecitas ĩ ĩtellecu · nec ĩpuritas
in affecu⸗ net vanitas in effeau⸗

abſqʒ ruga⸗qꝛ nec c duplicitas in V

bo vel affatu ¶ Quarta p⸗o⸗
eni de libano ſpõſa mea⸗ veni
ibano veni oꝛzonaberis Vet ẽ
vox ſponſi/ ſponſam vt ad ſe veniat
exhoetantis-Quaſi dieret . Pzius

dixi vadã ꝛτ ideo debes venire

ad me Igitur veni] Ter autem di
eit veni qnter fidem trini tatis Vk
veni wꝛde / veni oee / veni ope·. Vel
veni fide ſpe caritate autem

liban bis dicitur/ notat ipſig dupli
em candorem Zibanus enim inte

ptatur mndoe⸗Pꝛimũ ergo teſert

ad candoeem conſcientie et in Gnt
nis⸗ Decundum ad candoꝛẽ vite

opera tionis· NMota hic qð diat gio
ſa de libano monte· / Tequitur

De apite amana de vert e ſany⸗

2* hermon Iſtud dupliater poteſt

exponi· Vven de apite amana
2 etera . vem de vtie ſanyz ac]
Vk veni a wꝛonaberde vVtie at
/ Eſt autẽ hit notandu⸗ ꝙ ama
na ſanyz hermo. ſunt moͤtes in qᷣ
bus habitant diuerſe beſtie guerſan

tee q;ᷓ pecrata diuerſa ſignant/ ſc m

uas interp̃tatioẽs amana enim
interp̃tatur inquietusa ſignat ſuꝑ

biam. Danyꝛ id eſt ſetoꝛ ſignat
luxunam/hermõ id ẽ anathe ma·
ſignat auarciam - quia ſe et ſua a

pꝛoximon gmunione auatus ſepa
rat De hijs ergo voctur ſponſa / ve

vre nigt relin quẽdo pera / ? veniẽ do

ad penitstiam veniam ſponſi Et
de abuibus leonum] id e de habi
taculie de monum⸗ q̃ ſunt oꝛda ſoꝛ
dida ꝑp pœ—m.] q de monubus do
mũ id ẽ de hijs q nõ ſolu ſũt habita
cula demonu/ßſ̊ eci ſũt alij s alta re
fugia⸗vt male faciat⸗De hijs ergo

locis iubet᷑ eca venite ſcðʒ pmu ſen

ſü leẽẽ /Vb iuxta ſcðm ſenſũ dia
pote rit wꝛzonaberede vte amana
Ma p̃dicatozes dũ illos malos

de qᷣbg dem guertũt.tales guerſ⸗
wꝛona eoꝝ fiüt · ſe8z apl ʒ lathi. ij⸗·
Spoſa igit᷑ pmo ſuit wꝛonata ſiel
lis ſcʒ aplis· ſecudo ſpinis id ẽ iunde
is in roſas guerſis. tercio de gyttb 9
vitioſio/2 poſtea guerſio⸗ hor eſt

[de vert amana Quarto de

mundi ſeductoe ibus Pſeautoꝛ ibꝰ ⸗/
factis tamen pꝛedicatoꝛ ibus ſicut

patuit in paulo⸗a hoc eſt de aib li
bus leonu Quinto de mundi pꝛin
upibg obedientib/a hot eſt de mõ

tbq pdoꝛum⸗ Sexto oꝛonanda eſt
gloeia in honoee⸗ qñ verus aſſuerꝗ.
capitt heſter dyadema tegni impo.

net? Veni igitur 7 oꝛzonaberis de
iſtis vel iſtis ſeptem modis⸗2 hot
uuxa ſecindum ſenſum
neraſti oꝛ meum Het eſt vox ſpõ
ſi amoꝛem ſuum oſtendẽtis/ at per
hoc ſponſam vt ad ſe cicius veniat

exhoꝛtantis dieens! Bulneraſti oz

men] quia pzꝛo amoe tuo curnem
aſſumpfi 7 moetem ſubij ſoꝛo me
a quia coheres regni tui ſponſa ſen
liœt per arram fidei vulneraſti oꝛ
meum bis autem diatur vulneraſ
ti. hot intelligit duplex vulng⸗
ſciliet vulng doloeis 2 vulnz amo
tie. vel vulnus paſſionis 7 vulnns
wmpaſſionisl in vno oculeeum tuo
rum ſid eſt in yni tate pꝛedicantiu⸗
qui omnes idẽ docet idem amat·

Ddem querunt Vel vnd oculus eſt o⸗
tus contemplantium⸗ qui vnam pe

tunt a domino⸗ Alter vero oail ſci
liot ſiniſter / eſt et actinoeum tẽ
poꝛalium Vel vn oaulus/ etus au
dientium / quibgeſt oꝛ vnũ aima
vna Ct in vno crine colli tui id eſt

in vni tate intentionis (¶ Dexta p⸗

q )uã pulchꝛe ſunt mamme tue ſo

item m pulchꝛ itudinem ſponſe om

mendatis/ Vbi ſciẽdum eſi · ꝙ ma
me ſpõſi poſſunt intelligi minoees
doctoꝛes qui lat ſimplicis doctrine
puulis ꝓpinant/ a aim mãme inde
oentes viden ſoleat Jyter groſſiſiẽ⸗
plus tamẽ placœt ſponſo groſſiſies
ſimplics dottrine qᷓ; ſubtilitas / ide

o laudat mammas diens pul
chꝛe ſunt mamme tue a? Wache—

oea ſunt vbera tua vino ſſciz lac
fluit ab vbenbus ſtiʒz ſimplex dottri
na⸗ magis (petit puule q; vinu

ſubtilitatis Et nota verbum gloſe

hic odoe vngentoꝛum tuoeum ſu
per omnia aromata ſid eſt fama fl
dei ſpũalium que ex caritate Podit
virtutum/ſupat omnẽ delecta tio
nem terrenam· Vel dit ſicut gloſa⸗
[Fauus diſtillans labia tua ſpõſa
id eſt ſacra eloquia Die oſequenter
ſicut gloſa mel lat ſub lingua tu

a ſid eſt ſermo tud dulcioe eſt omni
latte melle et odoe veſtimentoꝝn

tuoeum] id eſt fama operum ſicut
odoe thuris jid eſt ſicut virtus oeati

onis⸗ vel veſtimẽta ſpõſe ſunt elec

„.

ti at Septima pare
0 Rtuo conduſus ſoꝛos mea ſpon

a/ oetus cõcluſus] Vox eſt ponſi ·

ſpõſe pulchꝛitudinxm aliter q; pꝛi

us deſcnbentisComparauerat eĩ
eaã mulien ſoꝛmoſe · nüt oto ſeu oul
tute fruttuoſe/ cauſam vide in glo

ſa Dicit ergo! Oꝛtus coõcl uſ et

bis dieit oetus de quo vide gloſa ⸗

quate oontluſus vide ibidem ·
Eſt autem hit notandum / ꝙ oetus
iſte eſt ille quem platauit doming.

ab inico⸗ geñ. pꝛ imo ⸗ in quo ſingu

le plante aum diuerſſe arboeibus /

inerſi ſunt ſancki⸗ Zignu autem vi

te xpꝛiſtqeſt. F̊ lignum ſcienue vite
boni mali/ ſunt docoees qui hnt

ſcientiam boni æ mali // In hot

igitur oꝛto ſunt diuerſe arbores⸗
Sunt enim ibi palme / id eſt oſtan

tes 2 victoeio ſis edꝛi / id ẽ humiles
7 timoeati· oluue / id ẽ miſernoꝛdes

2 pij: amigdall / id ẽ e illi qui ſunt in

an ſolidi· alie innumerabiles
arboꝛes paoſe / id eſt diuerſi Vtuo
ſi⸗· Jbi eaam ſunt aues⸗ am hic
ſunt alaude id alte laudates. phi
lomene . id ð amoee languentrs⸗ di

cutur enim a philoe amoe! mene

deſectus / qaꝛ 1c agni id & gpter x-pz
diſſolui aipientes: oꝛui / d eſt phe

te ſub obſcuritatis nigredine futura
Pzeſtolantes-ergo oetus concluſg

cc ſed ecam fons ſignatus qaꝛ⸗

tinet plenitudinem aquaru viuenti

um⸗ ſons aque / id eſt dortrine ſaliG
tis i vitam eternam Jo. uij ſigna

ie au⸗ nemo hut fontem apent⸗
niſi qui habet clauem dauid. vel di

cendum ſicait gloſa diiat / Dequi
alr Emiſſiones tue Emiſſiones ꝓ
Pꝛie ſunt aquarum fontiũ· Ideo

dicit ꝙ emiſſiones pꝛedicti fontis

ſut agque multe / id ẽ populi multi⸗
qui iefficientur paradiſus Hel dieen
dum emiſſiones te / id populi
multt / ſunt pParadiſus malozüpuni
wzu cum pomoeum fructib Der

malapuicn. 6 pꝛimo ponit: intelli

git martwe.: p poma vero muni
/ aliz fideled intelligutur/2 bi om
nes ipſum ſponſum delectat velut

paradiſus Vel ſunt paradiſits id e
oꝛtus quietus at Item emiſſiones

tue ſutl cpzi cim nardo cypꝛ9 nõ

mupitur hit pꝛo inſula, ſed pꝛo qua
dam arbore aromatita / alig ſemen
eſt andidum / cui adhibetur oleu/
inde efficitur vngentum regale · per

hoc autem ſignificatur aſtitas . de

qua dicitur ſapie iij ?è pulchza E
maſta genettio cum caritate Ded

2 ex cnſtitate plerũ qʒ oeitur tumoe
ſliperbie. ddeo recte nard cypꝛo cõ
iungitur⸗ gꝛ nardus ſpicam habet

alium fruttum non habet · et hu
miles ſignificnt/ quia cim omnia
bñ feorint dicunt. ſerui iutlles ſumꝗ
CTetera que ſequũtur exponantur ſi

cut gloſa dict / Summa autem

huig littere eſt. ꝙ ecrleſia eſt fons / ai

ius emiſſiones ſunt paradiſus· ið

delcabilis habundantia maloeupu
nizum et alioeum / que in littera

ponutur⸗ que om nia ſub varjjs ſi
militudiniby 7 methafoꝛ s⸗ ſignat

diuerſas virtutrè⸗ vel diuerſos vir

tuoſos de fonte eccleſie per ſatram

dottrmam,ſuauiter emanantes Et
quia ſponſus ſponſam fonti ompa
rauerat adhut ontinuando 2 decla
rando quod dixerat ſubdit fons o⸗

toꝛzum ſid eſt tu es fons / ex quo pꝛo

edit aqua lacrimarum et graciaru
pPer quam irrigantur omnes oti /
id eſt omnes qui fructum facit.

non ſolum fons oꝛtozum · ſed eca

tu es pute aquarum viustium id

eſt ſpiritualiter viuere farientium⸗

Jo. uij· vide gloſam / quate fons ⸗

nutens dicatur ir aue fluunt impetu

lüij.

de libano ſið eſt que fluut habundã
ter de monte dei candido ſciliet de
onte celeſti (Ockaua pe
urge aquilo] Vox eſt ſponſi ſpã
ſam ad pacie ntiam inuitantis⸗/Jpſi
us enim pulchꝛitudinem coõmenda
uerat ſub ſpecie mulieris alliaeniis
foꝛ moſita tis/ et ſub ſimilitudine o?
ti redolentis ſuauitatis Ded quia
in tribulatioẽ ſoz moſitas ſpõſe mul
tum teluet / et ſuauitas multum re
dolet. ideo ſponſus ſponſam ſuam

ad tribulationum pacientiam exhoꝛ
catur dieene Durge aquilo 2 veni

auſter Quaſi dieret ſurgat aqui
lo id eſt ventus tribulationis et ve
niat auſter / id eſt ventus adiutoꝛ i
ſpiritus ſancti⸗ ſeu diuine coonſolatio

nis] perfla oetum meum ſid eſt fide
les eæleſie vt fluat aromata illiꝰ
id eſt vt ſuauius redoleant fidelium
virtutes / Vel Durge aquilo id

eſt infer tibulationem vel blandien
do vel perſequẽdo etera / ſicut glo
ſa Vel dyabolus poteſt dir aquilo /
quado temptat per aduerſitatem⸗·
auſter / quando ꝑ pꝛoſperitatem

Dimiliter ſpiritus ſangꝰ? diceretur

aquilo / quando imittit timoꝛ em⸗/
aunſter cim acedit amoetme⸗ ſic de
vtroqʒ poteſt littera ĩtelligi et rema
net eadem conſtructio et intentiõ lit
ceie Capitulũ quintũ
„ VCniat dilecus meus in cetũ
ſuum] Hot eſt quintum capi
tulum huius kbꝛi qð ontinet nouẽ

partes- quarum pꝛima eſt vox ſpõ
ſe⸗ ad ea que ſponſus ĩmediate dixe
tat reſpondentis Vnde quig eleſia

audiuit ſe temptatlonibus pzꝛoban
dam. ipſa pꝛouiſioni dilecti non ocõ

traditit · ſed ne ſuperetur / auxilium
ipſius querit/qui non patitur temi

cari ſupꝛa id quod poſſumus⸗Dicit

ergo Veniat diledus meus in oꝛ

tum ſuum Quaſi dieeret Qui pꝛo
miſit ſe futurum mecum vſqʒ ad coᷣ

ſumationem ſeculi · modo cum ma
gie indigeo eius pꝛeſentia me on/

ſeletur et maioꝛi gratia me viſitet⸗
veniendo in oꝛtum ſuum a oetum
quem plantauit amphi ixrigando
a omedat frucum pomoum ſuo

rum ideſt totum ſibi vendiot/ vel

comedat / ne ſoꝛte etuca vel locuſta
vel bꝛucis vel rubigo opera ſancto
rum vel filios pirituales deuoꝛet⸗
veniat orgo ad irrigandum ad
cuſtodiendum⸗ vel ad ſpaciandum⸗
vb ad omedẽ dum // Dit autem
eſt notandum⸗ ꝙ hot poteſt exponi
de aduentu xpꝛiſti ſpirituali in men
te. vł de aduentu coꝛpoꝛal ad moꝛ
tem· vel de aduentu finali ad iudic

um⸗- 4 Decunda pats
Prni in oꝛtum meum DHec ẽ vox

ſponſi ad ea que ſponſa dixerat reſ
pondentis . Quaſi dieret./ qd petis
iam feci⸗ ideo veni mecum in oꝛ
tum ſcilit errantes wꝛrigendo et
cetera vt in gloſa Meſſui mirram
meam cum aromanbus meis et oe
trra id eſt martires cum conſeſſoꝛi

bus et o mnibue alijsqui fama bo

noeum operũ ſunt inſig nes in hoꝛ
rea celeſtia tranſpoz tau⸗ Vel po

teſt exponi vt ſit vox ectle ſie pꝛimi

tue ad ectleſiam modernaã/ Guaſi

=—

— —– —– — —

— —,

dcd

4
um
te
ll
bo

o
mi
aſ

dioret. tu inuitas me ſolum ad po
ma / que mirram aromaga / id eſt
martires et apoſtolos / metere ſiue
colligere oſueui. Hodie enĩ in eccia

colligutur poma / id ? fruchh minue

pfecti tunt in eccia pꝛimitiua col
ligebatur fruchg magis pfecti Meli
us eſt tamẽ her ſit vox ſponſi ad
ſponſam c / SHequitur Come
Afauũ cũ melle meo Comede
id in oꝛp9 meũ miſticũ traduxi.

fauũ jid eſt etum gfeſſoꝝ / pabulũ

lumĩe / vaſa duledinis cum melle
meo ſid ẽ cũ ipſa duledine qua eos

repleui bibi vnnũ meũ id eſt docto

res ſpũ feruentes· lacrimis fluẽtes /

alios inebziantes cũ lacte meo id

eſt cũ infirmis ⁊ debilib 2 ſimplici
bus . Vel dic ſicit gloſa / Dz qui
a iuſtu eſt vt ſacato dño / famuli in

ſecunda mẽſa om edãt T reficiãtur/
ideo ſubdit Comedite amici id ẽ

congaudete micht in ſpuũali guiuio /
hic in pñti Vel Comedite ſcilicet
fauũ / id ẽ eloquia mea dulcia · ß ta
men diffialia 2 bibite id eſt faali
a⸗Ad hot pꝛopoſitum allega vbũ
glo · Vel dit Comedite ſſcilict hie
dura pꝛeœptoꝝ tribulationũ⸗ vt
bibatis in ſuturo, vinũ omniũ conſo
latio nũ · a ibi inebꝛiamini Juxta
dichum pſalmi/ Inebꝛziabutur ab v
bertate dom? tue· a toꝛrente volup
tatis tue potabis eos. i deo hic a
mici ſed in futuro carnſſimi Bel a
miti quia amãtes vel amati. l o
nſſimi qꝛ qare empti

eepidos erhoꝛ tantis. pt in oetũ ſpõ

E Leniantſeirſom dans in exẽplũ
J0 doemio Quaſi dierete⸗
Mon ſum tepida⸗ net ſũ to: poꝛi de

dice] Ego

dita/ qꝛ ego doemio id eſt exteng

contemplationi vao / ⁊ ab ĩpetu p

ſeaitionũ/n ſtrepitu actionum a wꝛz

poꝛali ſollicitudine eſco! a oz me
um vigilat id ẽ rationis ꝗ intentio⸗

nis ocul? vigilat. ne tempe quie

tie ꝑ blandicias fallatur Puidet et
laborat. vel de ſompno wꝛpiel ego
doꝛmio ac id k iuxta vbu xpꝛiſti⸗

Ipũs quiẽ pꝛomptus ẽ/ caro aũt in
firma Cauſãa vero quate woꝛ ſuũ vᷣ
gilat ſubdit cũ diet! Vox duci mei
pulſantie Quaſi dieret Ego volo
quieſcere H ipſe ad laboeem inuitat

Vndel vox id eſt in piratiol dulert

mei facta eſt mithi ad oz meũu qð
vigilat pulſatis ſcilicet vtraqʒ ma
nu id eſi beneficijs a flagellis/ et

dicentie aperi michi ſcihcet audito

wum oꝛda; vt intrem enam faci
am cum ille a ipſi met· Apotał⸗
tercio · Vel vt dicit gloſa⸗ Et quare

hor facere debeat ſubdet cauſas . q⸗

Lſoꝛoꝛ mea ſid eſt oheres regni! a

mim mea ſecretoꝛum oonſcia· on

lumba mea ſſimplex non inuida⸗
im maculata mea quia in flumĩe
ſanguinis mei lota. Vel vt dicit
gloſa Ve ſoꝛoꝛ mea in icarnatio
ne amice jex paſſione olumba Jex
ſpiritus ſanct teœptione immaau
lata lex baptiſmi lotione·/ Se

quitux · ¶ Quia caput meum Ali

a auſa quare debet ſponſa ſurge
xe· auia caput meum.· id eſt ego

qui ſum mput ſciliet deus plenum

eſt roee deus enim / quantu eſt in

obſtinatis abl. qʒ hoſpico remanet⸗

7 nocturno rozi ſeu pluuie noctis ex
ponitur enani mei ſid eſt capilli
criſni⸗qui ſunt fideles inuic m amo

re mutuo clli gat „et xpziſto capitt

coherentes Lpleni ſunt guttis nocti

um.id eſt patiuntur fngoea perſe

altionum et temptationum demo
num / vel die vt gloſa⸗ VBel moꝛali
ter,quiaj caput lid eſt clerus habun
dat roee id eſt delitijs cintinni ſid
eſt ſideles ſubditi habundant gut

tis nocium id eſt ignorancijs et

peater) ſurge⸗
uarta pars apittuli

2 xſpoliaut me mia mea Dee

dormitione cõtemplatioĩs ſurgeret /

ad ſollictudinem regendarum ani
marum⸗ ideo ipſa non inobediens⸗
ſed de iniuncto officio metuens· reſ

pondet diceenol Ex peliaui me tuni
qa ] Bnude/ tunica iſta emꝑ alium
cura⸗vel vita ackiua⸗ vel peq atoeuũ
maaua Diat ergo ecra in templa
tione exiſtens! Exſpoliaui me tuni

a mea id omnibus paedictis te
nunciaui quomodo induar ca? id
eſt auomodo iterum ad pꝛedicta re

uertar] Laui ſſciliet lacrimis ↄpuũc

tonis vl deuotionis- vł exultatio

nis pedes meos lid ẽ omne lutum
verall: 0 omnẽ puluerm affeaus

eſt vox ſponſe· ſuam obediẽtiam oſ
tendentis⸗ ſed tamen tim em tre
moem ſun declarantis, vnde quia
ſponſus ſponſam excitauerat: vt de

terreni quo inquinabo eoe? Quaſi
direret⸗ Mon potero ſozis ambula
ren niſ aut lutum cõtraham aut pul

uerem Bel die aum gloſa / / Ded
quia ponſa timoꝛie et periculi cau

ſas p̃ᷣmiſit- cnſequenter vigoꝛis 2

auxilij rationem ĩ ducit· ſciliet quia

dilecus meg miſit manũ ſuam ꝑ
ſozꝛamẽ Quaſi diceret⸗/ 2 ſi penaula
egyediẽ di timt am⸗ tamen in die

mei auxilio oonfidenter agam ·
dilectg meus miſit manum ſuam
id eſt virtutem ſuam a auxilium ſu
um⸗4 vigoeem p ſoꝛamẽ ſtimoeiæ

12 venier meus intremuit ad tactu

eius id ẽ molles a debiles cõpunc

t ſunt Vide gioſa Et ideo ſurrexi
ſciliet a doemitione quiete vite

tem platiue ad laboꝛem actiuel vt a

perirem dilecto meo ſſcilicet p⸗ edicã
do docndo. ſed pꝛius œpi facre
poſt doere Vñ manus mee ſid ẽ
opera mea diſtillauerunt ſid eſt a
lijs croumquadqʒ; expzeſſerunt mix

ram Ji id eſt exemplum amara pati

endi ſcom gloſam⸗ vel manus iſte

poſſunt diti pꝛelati, qui mirram id

eſt penitentam debent alijs diſtil
lare⸗] digiti mei id eſt ill qui ſub

tilioea et ſpiritualia pꝛedicant ple

m ſunt mirra pꝛobatiſſima id eſt
penitentia perfectoꝛum⸗ vnde mir

ra pꝛima / eſt aſperitas diſcipline

ſecunda vero / intrepatio dottnne⸗

ſed tercia executio ſententie⸗ et iſta

pzima⸗ eſt penitentia pecatozum.

ſecda peniteiia iuſtozũ · terca pnia
ꝑfettoʒ Pzima eſt Paobataſecuda

eſt mirra pꝛobatiſſima Bel mirra

ne

e⸗

pꝛobatioe. ſeð tercia robaſt ma
⸗ peſſulü hoſtij mei id ome illud
gqð gracie diuine teſiſtere potuit tab

perul dilecto meo ſid eſt a wꝛdibu

lubditoꝛ ũ pꝛedicando temoui vt
traret at ille detlinauerat atqz traſi
erat quia hic nõ ad plenum ſed exi

let· vide gloſam/ ideo aĩa mea

auefacka eſt id eſt in aqua lacrima

m reſoluta⸗ vel cum gloſa Vt ſid
eſt poſiꝙ dilectus meꝗ locutus eſt

Dum eni ſeruus ſciz moyſes locutꝗ.
eſt · anima ecie uimocee cõgelata ẽ⸗
ſedlvt dilect9 ſciʒ deus pater loau

tus in filiol anima ſecleſiel lique
ſacka eſt ſcz in dilec ionis ſeruoee

(Ouinta pares
ueſiui Hece eſt vox ecleſie ſiue
bonſe.ſponſum ſuuũ querentis BVn

de quia ip̃a dixerat ſponſum ab ea
detlinaſſe 2 tranſiſſe. ne ipſe clare

plenare videretur deo ſubdit ſpon

ſa diens Queſiui vt habüdantig
fruerer dilecto / et pfecte ognoſcerẽ
2 non mueni illuũ] quia ula duo te
ſeruãtur in patria vocaui oeatiõe⸗
intentione/a oꝑatione a non reſpõ
dit michi id ẽ non ſe michi i indica
uit quia ꝛzpꝰ qð wꝛzcũpitur aggra
uat aiam/ Dz ne deſperarem ex ab
ſentia ſponſi inuenerut me queren
tem anxie curioſe lvigiles ſid eſt

pꝛelati / dockoꝛes / vel p̃dicatoꝛes eu
rioſe vigilantes Laui areueuũt ceuita
tem ſid ecciam ex officio tircqua

qʒ viſitant Iſt inuenerunt me ſiʒ
anxiam aſolando⸗/ curioſam repꝛi

mẽdo Pauſſerunt me jid ẽ magis
punxerunt me ad querendi 12 vul

nerauett nt me] ſcʒ gladio ſpinitue)
qð eſt vbum dei id doloet m peni
tentie intule ru nt tulerũt pallen me

um . ſcz vt nuda / x̃m nudum ſeque

rer⸗/omĩa telinquere feorut Vel die
cum gloſa, Vel pallũ poſſet intelli
