mbus inuocantibg eum in veritate⸗
In veritate inuocant / qui non ſolum
oee ſed oꝛde deum oeant/ Hů de il⸗
loꝛum numero non ſunt de quibue

Dditcitur/ Populus hit labee me ho⸗
nocat- oꝛ autem eoeum longe eſt a
me Abſit a nobis æ pzocul abſit a P/
cſſionibꝗa oꝛationibus noſtris hot

impꝛoperium / alioquin longe ent a

nobis doming // Audiant deinde

in tribulatione expectates / ꝙ pzꝛopꝰ

eſt eis wming ad conſolandum⸗ Jux
ta eſt domꝰ? inquit pᷣehiyjs qun trbu⸗
lato ſunt oꝛde · Quibus verbis on⸗

ſolentur expectantes in hot ſacro co⸗

ſilio paæm eccleſie Nuibus ſepe die⸗
tum eſt / expecta reexpecta· qui ideo
inbulato ſut wꝛde⸗ ga vt ait ſapiẽs

SHpes que differtur affligit animũ

Sed ne longioꝛis expectationis te

dio affligantur⸗audiant g8 in eiuſ⸗

dem pſalmt wel ſubditur· et humi

les ſpu ſaluabit C xpedent ergo hu
militer / expeckent patipter· expectẽt

perſeueranter/ 1 im Pledigur! in eis il
iſte⸗ Expectans

expectaui dominũ: 2 intendit michi

Quid eſt intendit michi? Hoc ẽ me
in tribulatione expectantem 1 ad e

um clamãtem audiuit er exaudiuit

Clamauit ad me inquit ẽ exaudiam

3 ui/

. —
P vis ſnt ſprale ſaſſent HZ

eum aun ipſo ſum in tabulatione⸗
Ecre non ſolum pꝛope ſum · ſed cũ
ipſo ſum/ OQ magnum tribulatioms
pꝛuilegium / que talem ſeim ha⸗
bere meretur hoſpitem et ſocium⸗
Audiant deniq; in peregrinati
one labogantes/ ꝙ pzꝛope eſt cis do
minus ad teſiciendum⸗ Venite in
quit ad me omnes qui laboeatis et
onera ti eſtis H ego reficam vos O
verbum laboꝛantium conſol atoz ii /
et peregrinantium teſeckuuum⸗ /
Sed iam patres ſratteſq; pzeſtatiſ/
ſimi iam ex lectione ſacri euangelij
que hodie reatata eſt bꝛeuiter oſt⸗⸗
dete pꝛopo nimus iᷓ; pꝛope eſt dñe
ad reſidendum laborantes peregri⸗
nanteſq; in via huius miſerabik vi—
/ vt ex diendis apateat / quantu
euangelium hodiernum pertinene
ſit ad illud ſpiritlale gaudium · De
quo ſepius ſupꝛa miem inimꝰ Mag
nũ quiput gaudium eſt audire mag⸗
nam xpꝛziſti ompaſſionem ad illa
tegrinantium multitudinem que e
um ſequebatur/Cum ſubleuaſſet in
uit oculos iheſus / oculos pieta tis
a miſericoꝛdie / et vidiſſet quia mul⸗
titudo maxuna venit ad eum / dixit
ad philippum · Vnde ememus pa
nes vt manducent hij? Sed mauis
gaudium / qꝛ vt pꝛope fieret multi ⸗
tudini eſurientium dixit iheſus Faci⸗
te homines diſcumbere, acepitqy
panes⸗Et cum gracias egiſſer diſ⸗
tribuit diſcum bentibus· Sed poſtre⸗
mo maximũ gaudium / ꝙ ex quiq;
panibus oꝛdeaceis et duobus piſti⸗
bus quaſi quinq; viroꝛum milia ſa⸗

ciauit· ita vt iniplerentur ex reliqui
is duodeam cophini ſtagmentoꝛũ
Et merito hot maximum gaudiũ
dixerim / quia pꝛe magnitudine et
admirationc tanti miraaili ⸗· Cum
vidiſſent ꝙ fecerat ſignum/ dicebant
quia hit eſt vere pꝛopheta qui vẽtu
rus eſt in mundum· Sed ad cimu⸗
lum noſtri gaudij / leticieq; ſpiritia⸗
alis acedit/ ꝙ idem miranclum⸗
quod tunt cꝛpozaliter et pꝛeſentia-
liter xpꝛiſius egit / ctidie ſpirituali⸗
ter in —— nos non ſteterit
adunpletur ¶ Pꝛo auus rei moꝛali
intelligentia ſciendum nobis eſt q⸗
quin q; ſunt panes ſpirituales quibꝰ

anima in vite pꝛeſentis via reficitur
2 ſpiritualiter ſuſtentatur. Pzumq
eſt nis penitentie, qui eſt tefectio
reuertentlum, Sealndus eſt panis
dockrine . qui eſt weſectio ignoꝛantiũ⸗

.4

Tertcius eſt panis iuſticie, qui eſt te

fectio laboꝛ antum Muartis eſt wau⸗-

nie patientie⸗ qui eſt reſectio pugna
tium Quintus eſt panis eucariſti⸗

e qui eſt refectio omnium fideliũ ⸗

jCge ergo vt ait apoſtolus⸗

Ece nunc tempus ag eptabile etee

nunt dies ſalutis / in quo ad reſectio⸗
nem noſtram ſalutarem hos quin
q; panes iugiter debemus acipere
Acipite ergo pzimo panem
Enltentic⸗ qui eſt reſectio teuertent

um id eſt de culpa ad graaa teſurge

tium · Vit eſt panis de quo die bat
penitens dauid · Cinerem tanq; pa

nem mandua bam wculum me

um cum fletu miſcebam Cinis
quippe minutus eſt et amarus, ci

ius minuen diuiſio pecatanm
teoꝛdationem ſigniſiat. Que

fieri debet vſq; ad minima 2.
ius amaritudo pecatozum on⸗

tritionem deſignatque eſſe de⸗

bet amanſſima⸗iuxta illud yſaia
Becgitabo tibi omnes anno⸗

meos in amaritudine anime ma⸗
e· Hic eſt pꝛimus panis oedea⸗
œus quo maxime refic debemus
ĩ hoc ſatro quadꝛa geſimali tem
wꝛe„Panis eſt pꝛopter reſer
tionem- odeaus pꝛopter aſpe-
ntatem⸗Keficit nam q; ſpinittum
ſed maœrat arnem · De quo plu⸗
rn vtiliter dieẽda / bꝛguitatis gra⸗
da pertranſeo⸗ ¶̃ Acipite
ſecundo panem doctrine / qui eſt re
fectio ignoꝛantum. Hiaut enin
mnie curnalis teficit wurnem eſu⸗
rientem / ſic doctrina ſpiritualis
refict mentem ignoꝛ antem. Vn⸗
de notanter ĩ deutronomio ſcri
lum eſt et a xpꝛiſto in euangelio

pz ime dom mice huius quadꝛz a

Aane viuit homo ſed in omni Vv⸗
quod pꝛoedit de oee dei Hic

ſeauindus panisoedeareus ecam

iuxta ilud apolthli⸗ Omnis au⸗
tem diſciplina ĩ pꝛeſenti quidem
non eſſe videtur gaudij ſed mero⸗

cum refectioẽ aſperitatem habet⸗

tiſſimum exercitats per eam wd⸗
det iuſtice Huius vero panis
aſperitas te mperacur / dum ſua⸗
uiter ſalubꝛiterq; ftagitur/ ac ꝑꝓ
ot ignaꝛ antiu mentes in verita
4

tis ogmitlone refieiuntur In auig

figu ra de diſcipuk xpꝛiſti ſcriptũ
Aſt Cognouerũt dominũ in ſtacti
one panie Dunt panem frange

i eſt diuine ſcripture at ſacre doc⸗

trine verba exponere veraater er
vtiliter aperite. Vz hodie pꝛoth

pudoꝛ ſunt nonnulli qui hunt pwa⸗

nem doctrine male ſtangunt ym ⸗
mo quantum in eis eſt ad fideli⸗
um intoximtionem wꝛrumpunt

at venenoſo et peſtifero doctrine
ſie pane ſipliœs rpꝛiſtianos/ec
am nonnun; pꝛintipes æ pzela-

too decipiunt a ſeduaint. quoeum

aliqui fuerunt in hor ſacro damp
nati concilio⸗ Sed ſunt a alij qui
nd defenſionem errorum cxat⸗·
ſationem errãtium noua dogma?

ta cnſingunt / antiqua diuina⸗

q; pꝛewpta declogi diſtoꝛte et a⸗
liter ſpiritue ſanckus eoeum ac

toꝛ inteilerit exwonũt Qui quoſ⸗

mm ſtultilogie non dieim theo⸗
logie doctoees . ſed verius ſedur⸗
tozꝛes- quos vomt apoſtolus ma

giſtros pꝛurientes auribus ad

ſe a ſuam ſuoeumqʒ erroeum tu-
telam pꝛete vel pꝛetio/ ſauoꝛe vel
odio / minis vel blanditijs attra⸗
hunt, 2 veris doctoeibus detra⸗
hunt ⸗ eis minan
eiſt a difamat
to migri adulatoꝛ do
fautoꝛ iam ſue pꝛaue dd
ne dicmm heretice pzau.
iuſmodi pꝛeœpta decalogi non
Pertinere ad fidem atholie eri

tur / eos lao⸗

——

.

tatis impꝛudenter aſtruunt

Hij pſeudo mgri et adſilatoꝛ ij doo

toz es ad fautoꝛiã ſue pꝛaue adula
tiois ne dien m herete pꝛauitatis /
huiuſ modi Pepta declo gi nõ per
tinere ad ſidem atholice verita thum⸗
pꝛueter aſtruut Hij pꝛeterea erro⸗
res contra huuſ modi ̃epta abſ qu
erroꝛu aſſertoꝛibg ondempnari nõ
oſſe unpudeter affirmare p̃ſumũt⸗
Hy deniqʒ epõs/cim max mo the
oio gozũ onſilio in ſuis dyocſibus

erroees hmoi mn fide 21 moeibg noto

rie ſcandaloſoo nõ poſſe extirpare 2
ſententialiter repꝛo bare aut cõdemp⸗
nare pꝛeſumptuoſe diffiniũt · O q/
multa aduerſus hos erroꝛts eoeu
q; fautoꝛesdetlamana eſſet / niſi ad
finem pꝛoperaret oꝛ o⸗) Hit tñ
vnũ ſilere nõ poſſum⸗Not eſt ꝙ hü
omẽs p̃fati erroꝛes ſacro huit cili
lio a ei honoei at aucoꝛitati mani
feſte otradicũt/ cig diffinitioniby
patenter ontraria ſunt· Mam eoꝛruũ
oppoſita in eo pꝛacticata ſuerunt ert
notoꝛie appꝛo bata⸗ſicut clare tõſtat
ex actis æ ſñijs latis ontra erroꝛes
qplurimos pꝛout hec et alia decla
rare gono / ſi debita audis tia ĩ cau⸗
ſa fidei a debitus pꝛoœdẽdi modꝰ
detur⸗/ Hit tamen pꝛoteſtoꝛ a ad
hot deum teſtem ĩuow / ge nichil in
hat materia dixi fauoꝛ evk odio / nec
ad dedecus aut imuriã cuiuſcũg· ſed
ad huig materie oꝛdia quatũ i me

ſuit poſſeten laboꝛ aui / a ad talẽ cõ⸗
oꝛdiã que ⁊ fidei antholie aluſli
bet ꝑpſone honoꝛem ſaluare poterat⸗
ſed eca ſupbia 7 ſup ba eeciras hae
concꝛdiam non admiſit⸗Nichil er⸗

X

ꝗo loquos niſi ſola veritate mactus·

Et pꝛ mo pꝛindpaliter ad honoeẽ

dei ⁊ ſue fidei catho lio Detũdo huig

ſacri oncilij. Tercio ſancte romane

ccxleſie 2 ſacri ollegij Quarto xpi
aniſſimi tegis francꝑ / qui a ſui pꝛe⸗
decſſſoꝛes apud eccleſiam meruerut /

auſe fidei que ipſum et regnũ ſu⸗
um tangunt.:in hot ſaco gcilio mo

deſte 1 reuerenter trackentur Poſtte

mo ad honoꝛem alme matris vniu⸗

ſitatis pariſien.a ſp ecialiter the olo

giœ ſacultat/ Hoꝛumenĩ ommũ

honoꝛ 7 teuerentia hit multũ tangi ⸗

tur/a multo pl ꝙᷓ; pluẽs exiſtimãt⸗

iam huiuſ modi eoꝛum honoꝛ mul⸗

tum leditur et amplius ledetur Et
iſta de hot pane dicta ſint⸗Come
dunt er go et digerant hunc panem

qui ſanũ habẽt palatum et bene di
Rmſomachan-CWAetne
tercio panem iuſticie / qui eſt refectio

laboꝛ antium de quo intelligi poteſt
quod in oꝛatione dom inica petimus
Panem noſtrum otidianũ da nob

hodie Hit panis iuſticie ideo dicit /
quia digne laboeantibus iuſte dat.
didcente xpꝛiſto Oign eſi operarius
cbo ſuo Coontra vero/ qui non la

boꝛ at non manducet· Laboꝛate igit᷑
o vos operarij meſſis dom inice / ſi
hunt panem id eſt ſi ſuſtentatlonem
ex fructibus ecleſie digne queritis
reapere Hit em̃ panis oꝛdeacg ẽ· qꝛ
cum ſuauitaterefect ioni shabet aſpe
ritatem laboeis,iuxta illud quod in
eneſi ſcriptum eſt In ſudoꝛe vultꝰ
tui veſceris pane tuo Conſoletur
autem aritas veſtra / quia ſi iuſte

.

R
s

klt
ſetut
u

(u) p huos piſces ſp⸗

laboꝛ aueritis nec vilem mẽdicita tẽ
net turpem indigentiam incurretis
diente pꝛopheta Mon vidi iuſtu de⸗
telicũ · nec ſemẽ eig qzꝛens panẽ /
Acipite quarto pane pacientie qͥ ẽ
teſectio pugnatiu De quo in ezechie⸗
le ſtptũ ẽ Panẽ ſuũ in ſollictudine
wmedat Sane vbi pugna / ibi vt ſit
ſolliatudo maxima nee ẽ Dit erga
panis cediace eſt / qꝛ habet refectio⸗
nem aie⸗ ſed ecia aſpericatẽ pene et
tolcrantiã patientie Hʒ quantacuq;

ſit huiꝰ durices panis temperari pp

terit ex cõſide ratioẽ dnie paſſionis⸗

Quia ut bernard ait Si paſſio dni

ad memoeia reuoretur nichil tã du⸗

rum qð non equanimiter toleretur
ipree quĩto panẽ eucariſtie⸗

qui eſt refectio oĩm fideliũ Hic ẽ pa⸗
nis nupaalis q̃ refiat diſcumbẽtes
in menſa dñi De quo xp̃us ait· Pa⸗
nis quẽ ego dabo caro mea ẽ mũ⸗
di vita Hit panis ẽ ĩ pñti oedeaœꝗ?
ß in futuro crit triticus qꝛ purus-
Nüc aũt oedeaeeus dicitur qy e af⸗
flictione aĩe ſumit᷑ diete aplo⸗· BPzo⸗
bet aũt ſeip̃m homo. et ſit de illo wa
ne edat/ 2 de alic bibat . //(Audiſ—
tis igitur de quin ql panibg/ audite
nũt bꝛeuiter de duobg piſcibz. Per
duos itaq; piſces ſpũaliter itellige
re poſſumꝰ duplicẽ oſolationẽ qua in
pꝛeſenti reapit ani ma quaſi ad cõdi
endu illa quã p dixing quiq; panũ
aſpitatẽ Pꝛzima eſt ſpes q expecta-
tio bonoꝝ eternoꝛu,⸗ Hecum epiẽ
tia qᷓ dã ſpualiũ mariſmatũ Pmagſo⸗
latiõe ſuſtẽtat᷑ aia ĩ aduſitate tpal
Hetũda refiatur in ꝓſpitate ſpuali

—„ 4 . „

„

Pꝛzhna 2ſolatio eſt quaſi piſcis ma-
nsqꝛz lapitur in aduͤſitate Decuda
quaſi piſcis fluuialisſiue aque dult⸗
q; capitur in ꝓſperitate/iuxta ilud
pei · Donãa in mari manũ eig / et en
flum imbd dexteram eig/In ſiniſtra
quippe manu aduſitas/q in dextera
ꝓſperitas deſignatur // O btõs i1
los ⁊ vere btõs quos ex hijs quinq⸗
panibꝰ a duobꝰ piſcibꝰ ſpuũalit᷑ tel
leckis / xpe in ꝑegnatiõe huig de ßti
reſecerit. et quoꝝ eſuriẽ ſalutari cibo
ſauauerit / quib ab co dicitur⸗·D q̃
nũt eſuritis q; ſaturabimini
udiſtisergo ex hodierna lecti⸗
Nonc eua“ t lralit᷑ reutata
moꝛaliter expoſita/ quatũ illa mirg
culoſa teſectio pertinens ſit ad illud

gaudiü ſpuale / de quo hodie canit

ecria Letare ihꝛlm/ de quo ſepe die
tum eſt · Gaudete in dño ſp/iten di
o gaudete Audiſte deniq; tati gau
dij nuſa⸗ qꝛ qane eſt dñs Pꝛope ẽ
nob inu ocãtib in oeõ ne Pꝛope ẽ no
bis expectã tib in tribulatiõe Pꝛoꝑe
eſt nob laboꝛãtibꝰ in ꝑegrinatione⸗
Pzope ẽ inquã in pnti ꝑ grãmſʒ
inquioe erit ꝑ gla m Quã ille no
bis godete dignetur qui ſine fine vi⸗
uit regnat in ſecila ſeculoꝛ u Amẽ

¶ Expliat ſermo facthp reuerdiſi ⸗

mu in xpᷣo pꝛem ardinal?s mmera

æen⸗ in galio generali onſtantien· HW
Anno dni⸗1I19e in domimca in me⸗
dio quadzageſime ⸗ M

„
Hequitur ſermo eiuſdem in die
reſurrecklanis dñi nri ihu xp̃i
(ſurrexiſtis cu xp̃oꝛ qᷓ
ſarſũ ſüt qzite Coloſeñ⸗
Niijo Et in epla hodierna
— Hodie frẽs kmi ſa
cxra illi diei ſol?pniaclebꝛamꝰ quo
rps tex noſter / dux / paſtoe / a doctor
tæ moete ſurrexit ad vita / 1 de pena
poſſit ad glam⸗ Et vt btus grego

nus ait.⸗de paſſiõe ad reſurrectionẽ/

er de oꝛtuptioe ad in oz ruptlonem

träaſmigrauit 7 deo ſiait miles regẽ
2 exeratus duc / ſiat ouis paſtoeẽ⸗

diſcipulus doctoꝛem ſeq̃tur ſit de

cns eſt vt xp̃m ſeq mur a moꝛtuis

reſurgents/ 2a cũ eo oſurgẽdo a terre
nis ad celeſtia ſublimig erigamur⸗
CEt hot eſt ad qð hoe tat aplus / ip̃o
diete 1 nos vbis ꝓpoſite alloquẽ

te Di gſurrexiſtis u rpo a / Jn

qbus vbis duo tagutur / quoꝝ vnu

ſicut anet7e p mittit/a allud ſicut
ſequẽs ꝗ da oditionali ↄſequẽ tia bᷣ
inſerk Pmu eſt · Mos cu xp̃o oↄſur

gere Heoidu eſt 710 qᷓ ſurſũ ſuũt qᷓ

rere Pmũ ſpectat ad pcoꝝ nroꝝn pni
a⸗T' ſpectat ad bonoꝝ oꝑm ꝑpſeue
ratia / Debemgeni p u xpo oſur
gere ꝑ abie ctionẽ peri moꝛtał. I7deo

dieik, Di cõ urrexiſtis cũ xpõ Decũ
do ꝗᷓ ſurſu ſüt q̃ꝛere ꝑ ateptionẽ vi
te ſppuak Ideo ſeqtur Que ſurſũ ſũt
ꝗzite Pmũ ꝗ ẽ ancedẽs ad ſecũdu /
qꝛ moꝛte cul pe pᷣus abicre debemꝰ/
vt oſequẽt ad vita grẽ teſurgam9

Hitc eni xp̃us vt ait btũs gregoꝛiꝰ

moꝛ tẽ nram ſciʒ moꝛte culꝑe moꝛiẽ
wo deſtruxit / 1 vitu ſciz grẽ reſurgen

do repauit / Dic igit pᷣmo ꝙ nos

debemgrpo onſurgere i. Ded vt

pateat qualiter cim xpõ conſur gere

debeam/ pꝛuis expedit cirea xpꝛiſ
tl reſurrectionẽ aliqua bꝛeuiter cõte

plan Et tria ſpecialiter Pzimo re

ſurrectionis modũ Seuũdo reſurgẽ
tis ſtatum/ Tercio reſur gendi frut
tum // In pꝛimie itaq; cire teſur
rectionis modũ ſcendum eg xpᷣg⸗
ſurxrexit manæe/ſurrexit vẽ ſurrex
it ma niſeſte Durtexit mane er velo

citer ſine tardatiõe / uixta illud Dur

gens iheſ mane pma ſab bati Ma
thei vltimo/ Durtexit vere et walit
ſine fickiõe Vnde dititur / ꝙ ſurrexit
dus vere Au?⸗xxxiiijꝰ Surtexit ma
niſeſte « aparẽter ſñ dubitatione⸗
Ma ſcriptu eſt / ꝙ maniſeſtatg ẽ ihe
ſus diſcipuk ſuis cũ ſurrexiſſʒ a moꝛ

tuis J0⸗vltimo Pluries eni xp̃ᷣsap

paruit· pluĩes ſuis diſcipuł ſe mani
feſtauit. plunes ar warijs modis
ſuam reſurreckhionem veram eſſe p
bauit / vt non poſſet dubitari eam eſ
ſe ficam aut fantaſticam qlis fuiſ

ſe le gitur ſuſcitatio ſamuelis/pᷣmo
regum viceſimo octauo · / NHuit

autem triplic modo reſurrectiomie
xpꝛziſti debemus in noſtra reſurtecti

one ſpirituali / de morte culpe ad vi
tam grage eciam tripliciter ofoꝛma
ri / Pꝛzimo naq; debemg ſurgere

mane velociter ſine tardutione In
mane ſcz noſtre iunuentutis/ non in
ſero noſtre ſeneckutis · Quia ſcriptũ
eſt Sonũ eſt viro cim por tauerit in
gum dñi ab adoleſcẽtia ſua. tre · iiꝰ

Naã ſicut ſapiẽs ait Adoleſcẽs iuxta

ons
net
add

eitn
u

viã ſuam / etia cũ ſenuerit non recdet
ab ea⸗Pꝛouer/xxijꝰ. Ccõtra ved in
ueteratis dierũ maloꝝ ꝑ gpham di
citur Si poteſt ethyope mutare pel
lem ſuam a pard? varietates ſuas⸗
a vos poteſtio bonũ faeere / Se
cudo de bemj ſurgẽ vere 2 raliter ſi
ne ficktiõe abiciendo ſciʒ oẽm ſimulati
onẽ ⁊a ypocriſim / et ſeruiẽdo deo ĩ a

ritate nõ ſicta. Sicut ſcriptũ eſt. Ti
mete dñm 27 ſeruite illi ſol i veiente

in toto coꝛde veſtro / Terco de be
mus ſurgete maniſeſte aparẽter
ſine dubitatiõe vt ſcʒ nra pnia ſit ho
minibꝰ) maniſeſta / nõ ad vana glaz

mũdi ß ad laudẽ dei et ediſiatione

tra wꝛzã hoĩb vt videant bona opa
veſtra ? glificẽt pꝛem vzẽm qui ĩ eeł
eſt · Nã tał reluctia boni opis ? ꝓ
batio ꝙ in eo eſt exiſtẽtia verita te⸗
Striptum eſt eni / ꝙ qui ſacit verita
tem venit ad lucẽ vt ma niſeſtẽtur o
pera eig quoniã in deo fut faca Jo⸗

certcio. Dicut eni xpᷣ̃us pluries appa

ruit / ⁊ ſit ſe maniſeſtado ſue reſurtec
tionis veritatẽ Pbauit⸗ ſit nos vere
reſurrexiſſe mõſtrabimꝰ / ſi in maĩfeſ
tationt boni opis ꝑſeueremns / nec
ad peẽa p̃terita ſiait canis ad vomi
tũ tedeamꝰ· ſed uuxta vbũ apli· ſic
deſtrua coepꝰ pei vt vltra nõ ſerui

amꝰ pẽo· Ro⸗v // Et her eir

teſurrectiõis modũ ſufficiant⸗
Ed veuteri cira reſurgẽtis ſta
tum ſciendu eſt ꝙ tres fuerũt

dditiões xp̃i teſurgẽtis / ſicut tres fu

erũt moꝛientꝭ Pꝛima nã q; moeien

tis aditio fuit deſoꝛmitas gleptib E

„ . 4

L „
Oecũda infirmitas deſpicabik Ter
ria humilitas miſeabilis / Et de
hijs tribg cõditionibus ſanckus yſa

ias Inhetauit,- Vñ de pꝛima dicit⸗

Mon erat ei ſpecies neq; dewꝛz⸗ Et
vidimg eum ? non erat aſpcus⸗Et
de ſechda in eodem low ſubdit⸗Deſi
derauimg eum deſpeckum / a nouiſſi
mũ viroꝝ/ virum doloꝛrum ſciente

inſirmitate⸗De tercia wero ſubiũgit

Neputaumg eum quaſi lepꝛoſum
2 Pcuſſũ a deo humiliatũ · yſa. liij
/ Ded ctra iſtas tres (õdi tiõ es
moeients tres fuerut onditones re
ſurgentie- Mam pzimo contra mo
rientis de ſoꝛ micat / ſuit in reſurgen
te pulchꝛitudo a ſozma admirabik⸗

Tüc enim ipſe fuit ſpecioſus fozma
pꝛe filjs hominũ, Hiaut pꝛedixe
rat de eo pꝛopheta. Seaundo on

tra moeiente infirmitatem / fuit in
teſurgente valꝛtudo et potentia inco
parabilis⸗/De qua per pꝛophetã di
titur. Poteſtas eius poteſtas eter

na que non auferetur Daniek⸗ vi

Tercio cõtra moeientis humilitatẽ /

ſuit in reſurgente celſitutdo a gla ine

narrabilie/ Nã de deo pꝛe ſeribitur

ꝓ ſuſcitauit eum a moꝛtuis dedit

ei glam ſempiternaã. papetri i? Hit

enim decbat / vt qui maxime fueat

humiliatus in moete ſumme exal ta

tus eſſet in reſurrectiõe Ideo dict a

poſtolus Humiliauit ſemetip̃m ſat
tus obediẽs vſq; ad moꝛtem moetẽ
aũt truch Pꝛopter qð et de exalta
uit illũ dedit illi nomẽ qð ẽ ſuper

genu flectat. In hot ergo tanſſimu

2
exẽplo xpᷣi euicenter inſtruimur / vt
aſſiones hiug tempoꝛis pactienter
ſeramꝰ Quoniam no ſunt cõodig ne
paſſiones huig tempis ad ſuturam
glam qᷓ reuelabitur in nob Ro⸗ vrijꝰ

Dabitur eni nob pꝛo adũuſitate le tici

aspzo pauptate habundantia⸗ hu

miltatr gla / dieen e ſcriptua Humi
lem ſpu ſuſcipiet gla · ꝓuer.xxix Et
hec cira reſurgentis ſtatuũ ſufficiant
Aſtremo vero cirea reſurgedi
frucũ· SHciendu eſt ꝙ triplic

feuctu ex xp̃i reſurrectione ↄſeqmux
Pꝛimg fruct eſt nra iuſtificn tio ꝛNa

xp̃s ſicut dicit apoſtol /traditg ẽ g
ter delicta nra / reſurrexit pꝛopter

nrãm uiſtifictionem . Dceriptu eſt

Ro·⸗ijij · Secũd fructꝰ eſt nẽẽ fidt i

dſirmatio· Mã ꝑ reſurrectionsẽ xpᷣi/
fides nrãa maxime quo ad articu ũ
de reſurrectione ſutura / gſirmat eſt
2 ſol diſſime roboꝛata Hnde qpyter
hot arguit apoſtolq qy ſi xp̃us reſur
texit àQ nos reſurgemus/pma corb⸗
xvꝰ⸗CTercig fricto eſt noſtre ſpei ele
uatio· Mam poſt moete xp̃i alqui
ctiam ei diſcipuli quaſi deſperates
die bant · Nos ſperabamd ip̃e eſ
ſet reẽ pturus iſ rł Luẽ vltimo. Ac
ſi dierẽt Poſtq; vidim eu moꝛien
tem apliius nõ ſperamq Hz ſpes
q̃ in moste xpĩ quaſi motua ſuerat⸗
poſtea ex eiꝰ teſurrectiõe viuificata
eſt/ a pleniſſime reſtituta / diente pe
tro aplo· Scðm magna mĩam ſua
regenerauit nos in ſpem viua p te
ſurrectionẽ iheſu xp̃ Pzima x. ijꝰ

Mos igitur frẽs taliter m xp̃o
gſurgere debemg / hunc tripleem

fauctũ ex e? reſur ectiõe gſequi me

reamur⸗ ð vtiqʒ fiet ſi a doꝛmit

one negligentie/ a moete culpe ſen
malicie reſurgam Ad hoc ei noſtrũ
quelibet hoe tat᷑ apłs diccs SHurge
q̃ dozmis ⁊ exurge a moetuis ephe⸗
quito Et ſit patz qualiter mũ xp̃o de
bem cõſurgere c Et hec de pꝛimo

dicta ſuffigant // Diw igit ſecado
xo nos debem q ſurſum ſunt qꝛ ere

ac Abiecta naq; moꝛte culpe/ q̃ nos

ad inferioꝛa ptrahit- amplectẽda ẽ

vita grẽ / ꝑ qua mẽs humana ad ſu
perioea oſentit Dt aũt ea qᷓ ſurſum
ſunt qꝛ amꝰ. Debet in nob eſſe terte
noꝛum cõtemptꝰ a eternoꝝ appetitg
Sit enim woet noe xpũs docto op
tim dicẽs Pꝛ imũ qꝛite tegnũ deia
iuſtiaa ei ath/vo· // HDz ſcien
dũ eſt ꝙ tria ſunt/ꝗᷓ nos ad tertena
trahũt ? inferig iacere faciũt/A qbʒ
ſurgẽ debemꝰ⸗ / vt eterna qᷓ ſurſũ ſt
q̃z ere valeam9ꝰ Pzimũ eſt cur cirui
tas auaricie/ p quã trahit mũdalli
ciens Deuũdu eſt feditas imũditie⸗
ꝑ quã ſeuit caro in ſiciẽs/Tertium
eſt ecitas ignoꝛãtie / quã fallit de
mon decipiẽs⸗⸗·/ PBmo ergo vt qᷓ
ſurſũ ſũt qᷓꝛ ere valeamꝰ /ſurgere de
bemga curuitate auaricie ac · Mũd⸗

eni ſuis diuitijs nosallicit/a ꝑ aua

riciam ad terrena nos ĩicuruas / vt in

ferig iacte gpellat ſuo põdere trahit
Dꝛz appe titus eternon hoc pond ab

iciens / nos a terrenis ſurgere ad de
leſtia volare ſacit Heu michi inquit
quia inolatus meus pꝛolongatue
eſt Heu michi ſi diucig terrã inhito

m ad hot factg ſü · vt inolatꝰ meus

.

6⁶

—,—— — 2 —

— n — —— —— — — —

— —

rn
ſun
enn
i
gall
iin
tde
2d
1un
zrn
rußt
ne

en
inti
m

ſit in elo⸗ Heu michi ſi a ffechgterre
noꝛum hominẽ tũ bꝛutis de oꝛſum in
cutu are valeat / quem deg reckum cre
auerat⸗ vi cum angelis ſurſum teẽedat

Ideo enim ſicut qui dam poetaꝝ ait
Os homim ſublime dedit / eluqʒ vi

dere uſſit/ 2 ereckos ad ſydera tolle

re vult? Quid ergo turpig ? Quid
ergo in decẽtius in ho mimem in ter
ra ꝑ cupiditatem iacere/ et ad ĩſima
ꝑ auaricam incutuari/ qui debet i o
lo animũ ꝑ ctemplationem erige

re ſub imia at eleſtia ſpeaulan 2
Mon ſit ergo fratres caniſſimi / ſed

liet maneamus in terra wꝛpoeali

ter / tamen queramꝰ? in celo ſpintua
lter cuerſari dicentes c apoſtolo⸗

Moſtra cõuerſatio in celis eſt · phel·
tercio⸗ Et het de pꝛimo / Seoun

do vt que ſurſum ſunt a · Surgere

debemus a ſeditate imũdicie: Ber

quã ſeuit caro inſicens Caro enim

ſuis de licijs nos inſiat / et ſeuiendo
laſcuuiene at laſciuiendo ſeuiens in
lutum imũdige id eſt in oncupiſcen

tie ſeditatem pꝛoſternit.· Sʒ nimis
in xcs eſt fratres caiſſimi aiam ad

ymaginem dei factã ad ſimilitudi
nem ſui coonditoꝛ is ſoꝛz matã / in ſoꝛ

dibus lectu ſuũ ſternere / in luto fe
de voluptatis iaere YHurgamꝰd ita

q; net ſit qui ſe excuſet / aut qui dicat
ſe ſuegen non poſſe · Nam ſine gra

uati ſuerim naturalis omplexiõis

debilitate ſiue ligati male oſuetudi

nis neceſſitate / ſiue oppꝛeſſi mole eri
minũ/ſiue peccntoꝛum multitidine
at magnitudint p̃grauati / tñ pꝛeſ
to nobis eſt auxilium dei · Nui uix

in verbum pꝛophete⸗Mõ ſolum eri
Lit eliſos / ſed eca ſoluit vmpe ditos
ara ta ſiquide m eſt manq domini

ad erigendũ caſus de bilium / a diſſol
uendum cathenas ſiue compedes de
liccoꝛum · I deo peccatoꝛ quis ſepe
et grauiter ecderit q;uis diu in ſoꝛ
dibus iacuerit / ꝙᷓuis eciam in multe
magnis petcatozum viculis liga
tus ſit/ quter hoc debet non deſpera
re aut diffidere ꝙ ſurgere non poſ
ſit· Ded cum per ſe poſſit cadere / p
ſe autem non poſſit reſurgete/ manu

om mipotentis dei debet in auxiliũ i

uocare dicendo cum pꝛopheta Emit
te manũ tuam de alto enpe me a li

bera me In p̃s cnteſimo xliij Et

het de ſecundo · / Terao vt ac
Sur gere de bemg a cectate ignoꝛa

tie Per quãa fallit demon deapiene
Dyabolus in ſuis ſallacijs nos deci

pit/a oaulos menteé noſtre per intel

leckum ſcilicet et affectum ignoꝛan
tie tenebꝛis exœcare ſatagit / vt nos

vſq; ad moetem in peccatis obdoꝛ

mire faciat inœſſãter parat inſidias

et laqueos tendere non deſiſtit. SYʒ
ſurgendum nobis eſt fratres cariſſt
miæ ad elum leuandi ſunt oculi vt
eos illummer virtus xpꝛiſti /· Sic
cum dixiſſet apoſtolus Surge qui
doꝛmis a exurge a moetuis⸗ Poſt
ea ſubdidit dicens / et illuminabit te
xpziſtus-Peccatoz doꝛmienti recka
ſimilitudine comparatur / quua net
ſenſus clare ognitionis / nec vſus

debite reo⸗dationis net motus

bone operationis in eo reperitur⸗
Sed tal excitatio / et ſurgenti a

–
—

ſompno moæ tis / at leuanti ollos ad

lucem ſolis / xpuũs qui eſt ſol iuſticie

radios ſui lum nis infundere onſue

uit · Quiſ quis ergo œcitate ignoꝛa
tig in pœis ſõpnolentus exiſtit Ozet
xp̃m vt oaulos ſuos illuminet / nec ã
plius i tenebꝛis moetis obdoemiat /

dic do c gpha Illumina oaulos me
os ne vnq; obdoꝛmia in moꝛte/ ſcri
bit᷑ in pſalmo⸗ Qð ipſe pꝛeſtare dig
netur qui vunt 2 regnat in ſecula ſe

culoꝝn Amen⸗ S
Explicit ſermo ſact? ꝑ teuerẽdiſ
ſimũ in xpꝛiſto patrem dominũ Pe
trum de aillyaw ſacre theologie doc
toꝛem cardinalem cameraen/ die
reſurrectionis dñi noſtri iheſu x-piꝛ

9 — . „ . — „ „
¶ Sequitur ſermo eiuſeẽ reuerẽ di
In xp ziſto patris/In die ſancto pen

teoſtes

tite ligue tanqᷓ; ignis

ſpũs ſuper diſcipulos ſuos ĩ liguis
igneis id eſt igneis rdis admodu
linguarum ſoꝛ matis / viſibiliter ap
paruit⸗ In triplic naq; foꝛma miſſů
ipſum eſſe legim / Pꝛimo in o

ei, tn Vilmatte 5iſſtept
one qñ ſpus ſanct deſcendit ſuper
xp̃m a iohãne baptizatum Tut/zo/

Heaiundo in flatu ſciʒ in apoſto

loꝛum oedinatiõe / quando domind in

ſufflauit eis dixit Acipite ſpiritũ

Praruerũt eis diſper “

Ackun ijꝰ Et in epla
pñtis ſeſtutitans %
odie fratres cariſſi
mi tempalem ſpũs ſancti miſſionẽ
ſolempniter elebꝛzamus, qua idem

ſanctum Jo⸗xx apld / Tercdo in
igne ſciz in aplozum pfirmatiõt/ qñ

lar gioei munere ſue maieſtatis i diſ

cipulos ſuꝑerucmit/a eis hodie cariſ

matum dona tribuit Pzima miſſio
pertinet ad reeptionem gratie icho

antis⸗ Secud ad oꝛ roboeationem
gracie pꝛoficientis/ Tercia vero ad

firmationẽ gracie pficentie⸗ //
Sitq; fit vt iſte triplex miſſioĩs mo
dus ad tres Ptingat hominũ ſtatus
Mam pzimꝰ ad inapientes Hecun
dus ad pꝛoficientes Terciue piinet
ad perſecos / quam applicntionem
nõ ꝓſequoæ grã bꝛeuitatis Meito g
vltimã miſſionem ſpus ſancti p̃ e
teris elebꝛ andam? celebꝛiter reclẽ
dam ſuſeepit eccia/qꝛ viʒ ꝑ eam nõ

ſolum inchoãs aut Pficiens gracia /

ſed glummans a perficiens hoĩbus

eſt ollata Hit emm hodie xp̃s om

nia Rſummauit et euaglic xpꝛiſtia
ne legis gram pſummando pfecit⸗
Nam poſt patiẽtiam moꝛiẽtis poſt
magmůicetia reſurgẽtis / poſt glam

aſcendentis / poſt reſiẽ tiam p̃ſi ẽtis

ſedents ad patris dexteram nil a
lud gſummandũ teſlabat / niſi vt ex
pectata ſpũs ſancti leticia adueniret
q œli muneribꝗ/ eeleſtes homĩes im
plerentur Hoc aũt hodie faaũ eſt /

qñ tempoealiter miſſg eſt ĩmobilis /
qñ viſibiliter apparuit ĩuiſibilis / qñ

cꝛ tuptibilbg hoĩb miſſus eſt incoꝛ
ruptibilis / qñ ſciz ſpus ſanctꝰ appa
ruit apoſtolis / tut impletum eſt að
ditiẽ in vbis oſitis Apparuetunt
eis ac IJn quibus vbis eciã merito
nobis otcurrut conſieranda Pꝛimo

e

—

—

. quid ſignifiot aezn hot eni tria miſ

teria deſignak / Bmo h ſacũ eſt

vt ſp̃s ſcuũs aplde i loquẽdo ⁊? p̃dicã

do oib⸗ gẽtibgignitos ardẽtesred

deret⸗Ma p dicatoꝛ q̃ᷓ qaritate nõ ar
det / vbo doctrine alios nõ aerẽdit J
do de helya dict ꝙ vbu e q̃ſi faeu

la ardebat eci⸗pen.“ // Tovt legẽ

qnuã apli pdienturi erat ignea & d

eſt legẽ amoris ondẽt ρα hat veĩt

dñs publicate / pdicare⸗ ip̃amq; e
pue voluit ab aplis p̃dican / ip̃o die
te Ignẽ veni mittere in terra⸗· qᷣd
ſcus vt bernardait ſup diſcipuloæ

iliguis igneis venitvt liguis oim

gẽtiũ Pba ignita loqꝛentur / et legẽ
ignea ligue ignee p̈dicarẽt Sz qᷣd ẽ?

Vuignitü / qd ẽ lex ignea iſi lex a

moris p̃eptũ mritate? De qᷣ ſcerp
tũ ẽ Hot eſt pᷣeptũ meũ vt diliga
tis iuiœ Jo⸗xvo Hũc itaq; dilãore
ignẽ / hüt caritate ardoꝛẽ iĩſtar apla⸗

rũ debẽt ſiguli xpiani ̊ p̃apue viri
etciaſtici illi maxime qͥ ultari xpi
ſemiüũt fouere ſep indeſinẽt/a ĩœſſã

ter nutrite In aud figu ra in lege ſen
tũ eſtgnis ĩ altari meo ſꝑ ardebit⸗

quẽ nutriet ſacerdos Leuitviꝰ⸗ Ve
igitur illls ſacerdotibg a ilł aplozũ

ſuc eſſoeibo/q̃ nõ hodie nutriũt ignẽ

mrita te/ flamã cupiditats / q non
hñt vba ignita euãgelice veritath⸗
̊ Vba ſu matia vopatio vanitath /q̃

nõ p dicãt legẽ igneã/ß legẽ ferreã/

nõ legẽ amoeis/ß lege rigoꝛis / qui
ſuis liquis in pplo nõ fouẽt caritatẽ

dilaonis a pacie aupiditatẽ diuiſi⸗

oms ſciſmat Ve inqua alk er ſi

ArE

nece ẽ vt ſcãdala ene niãt⸗ve tñ ilłp
q̊s tm ſcãt lũ venit 1a ĩ illos a

cos ĩ alios ſp̃e ſcũs ĩ liguisigneis

ñ deſcẽdit / ſp̃ᷣo malign ĩ liguis ve
nenoß totu fere mũdu ĩfſicit 1 ĩ odij
venenũ acẽ dit Sz 3 ſps ſtũs in li
guis igneis apparuit vt ip̃e quu ĩ ig
ne ſignificat ſe ĩ aploõs locuturũ eſſe
möſtraret NMa eos certifimte voluit

p̃s ſcũs in eis loqꝛet᷑/ne ip̃i diß
fiderẽt/ cũ a pᷣncipibꝰ mũdi ſapien⸗

tibg eoꝝ p̃ dicatio doctrina pſeqzet᷑

anc ip̃i ſibi attribuerẽt / cũ multi ad

eoꝝ p die tionẽ guterent᷑: ac eciã vt

fſinguli plo eis trederẽt cũ ſermo eo

rũ qſi vbũ diuinũ audiret Pꝛoptẽa

ditit xpᷣe⸗-Mõ eĩ wos eſte qͥ loqmĩ
B; ſps ſcũs qͥ loquit᷑ in vob Mat, x.

Et h de “ pncipali // 2 ſiteradi
currit⸗ qꝛe ſp̃s ſcũs ĩ ligue po tiq

F alterig mẽbꝛi ſpecie amarẽ voluit

Hoc enĩ fem ðẽ triplici rone Pꝰquidẽ

qꝛ humana ligua igne ĩſernali mul
tu ſucẽſa cat / deo igne ſp̃s ſcĩ mul⸗

tũ indigebat vt a dyaboli incdio ſa
naret Vñ iam. 3 ſcrbit. Ligua nra

ignis ẽ vniuſitae ĩiq Zigua oſtitui

copꝰ / æa iflãmat rot natitate nrẽ

ĩflamata a gehenn id a ſuggeſtio⸗

ne dyaboli a ſcdm gloſã gehena
dyabol) dzꝛ qꝛ nt᷑ ipᷣm fceãa ẽ. Bñ

ſicut gehẽna ſẽꝑ ardet / ſic ſp dyabo⸗
lus vbicũq; ſit ſecũ poztat ſuarũ toz
meta enaꝝ/a iñ ꝗmotꝰ flamã vici

oeũ ſuggerit. a illa qᷓ hoĩb ĩ uivẽdo

ſuggeſſit / ꝑ lĩigue iĩcõueniẽtia apit⸗
œtera mõẽbꝛa ad effem pduere
git . Et ideo ꝑ ta inflãm at rotam

1

“

natiuitate nrẽ / vt apksdit id ẽ oĩm
opꝑecũ nrõzum vniuerſitatẽ inedit⸗

NMue apter hoc rota diatur / qꝛ ſicut

in rota i eſt pnapiũ aq finis: ſit tõ
ta eſt wolubilitas in operibg huanis
vt tunc hõ inapiat cũ crediderit con
ſũmare / quaſi nichil allud ſit vite noſ
tre diſcurſus /; antiquꝰ ille ficꝰ a

poetis dedali laberintꝰ · Secũudo qui⸗

a liguã re gere valde diffiale ẽ / ideo

5̃ œterb mẽbꝛis ſp̃eſcĩ graã ĩdiget/

vt recke ronabiliterq; regatur⸗ Bñn
iacobi 3 diatur⸗ Omnis natura beſ
narũ a volucrũ et ſerpentũ do mata
ſut a natura huana/ linguã at nullg
hõ domare pᷣt O miabile? miſerabi
le lingue mõſtrũ⸗q; lingua domare

neqmꝰ/a fero aſſima beſtiarũ natu

ea dom am Ma vt ibidẽ ait gloſa⸗
Immaniſſimã aſpidẽ a quoda pꝛe
familias legimg in egipto domatã
ſuiſſe / qᷓ otidie de cauerna egrediẽs
de menſa eiq annonã reapiebat Sz

2 tygriæem quandã legimN manſue
tam ſactam ſuiſſe in india / et inde a9g
naſtaſio pꝛintipi deſtinatã Sʒz nulli⸗
bi legim domatã eſſe hoie lingua

dicente ſapiente⸗ Quis eſt qui non
dolinquat in lingua ſua? Ecei· xixꝰ⸗
Tercio qꝛ ligua eſt mẽbꝛũ valde vti
le ſi debite coeſcatᷣ⸗ Bñ nõ imerito
dicit atho⸗. Virtutẽ p ma puto eſſe
compeſcere liguã ꝛc Hoc ſiq̃dẽ diui
no oncꝛdat eloquio quo ꝛictum eſt
Si quie in verbo non offendit hit
pfect eſt vir/ Ja⸗ iij? Et illi ſalomo

nis guenit ſmie⸗Aingua placabilie
lignu vite.· Pu⸗xe Et het de 2°ſuffi
ciat / / 3 9eradu oaurrit quare

ſpũs ſcũs potig ignẽ q; aliud elemẽ
tum elegerit· Hot en ideo facũ ẽ
qʒ; ig nis ſeptẽ habet oꝑatões qᷓ ſep
tem donis ſpũs ſci tõuenientiſſime
adaptaätur // PBma ignis opatio
eſt purgure Ma aurũ a argẽtu 1 a
lia metalla igne purgat Et ad H ꝑ
tinet donũ timoeis / alius offiaum

eſt toꝛ hoĩs a pccis mudate / dieente

ſcriptura Timoꝛ dñi expellit peæm

Cxt1=po /// 2 0 atio eſt liqfaere⸗

Naã qð durũ eſt ignis emollit Et h
Ptinet ad donũ pietate/aug offiau
ẽ oꝛ hoĩs liq̃facre / vt cũ alije ſe co
aptet gaudẽdo cũ gaudẽ tib / fledo cũ
flentibꝰ c ditat cu aplo Quls inſir
matur 1 ego nõ ifirmoe? ij orb⸗ xi

/ Tkia ẽ inanerare / qð ptinet ad

donũ ſcie · auiq officiũ ẽ hoĩem ex no

tiga ſuij p i humiliare / æ huiliado ſe
qſi qnexẽ reputare Qa ßvaug factt
ĩteri hoiem lamẽtatẽ/ exterig ſe ñ
iactate Quis eĩ nõ huiliat/q̃s a iat

tũtia nõ deſiſtat / ſi ꝑ donũ ſcie recog

noſcat/qꝛ cinis ẽ et ĩ einerẽ reutet?
H Leẽ ſurſuũ tedere / qd p tinet ad do
nũ oſilij/cui offiaũ ẽ ſpꝛete tpali
bo a trenis / ad etna a œleſtia mẽte
erigere. Coſilia ei ocet ĩp f relinq

re/a ꝑ emin tiã vite ad ꝑfũonẽ xpᷣʒ

ſequedo peruenite / ißo dieẽte Vi vie

perfcs eſſe vede oia ꝗᷓ habes et da
paupe ib a ſeqꝛe me Mat · xviij //
Quita ẽ luteaꝗ fta gilia ſoliduẽ / qd

p tinet ad do nũ ſoꝛ titudis / c9 officiũ

6 huanã ftagilitat ſolidando ſoꝛtẽ

efficẽ Hꝰ eĩ xpᷣsſuis ꝓmiſeat aplis
dieẽs Heðtte in titate donet ĩduamẽ
Vtute ex alto Iu. 22 O magnã huig

— .——K — ——

èUM —,.,. „

— —

ignis virtutẽ/qᷓ ſic pᷣncipis aplon pe

tri ſtagihtatẽ ſolidauit / vt q̊ pus ad
vnigacille voe xp̃ʒʒ negaueat / poſt

ea ip̃m wꝛã p̃ᷣnapib aſtat᷑ ꝑſeucra

terq; act gaudet᷑ ognoſceret O mira
a muta tio ⁊ vk mutadextere exel
ſi qᷓ hoc effiœre valuit · vt petrg c ali
apli qui pᷣus in tribulatiõibꝰ triſtes
erant a puuidi / poſten irẽt gautẽtrs
a gſpcũ aſili/ qm digmi hiti ſunt p
noĩe ihu gtumelia pati Act· vo· //
G6 ignis oꝑatio /ulum ĩare⸗ qð p
tinet ad donũ itellcis/tmd officiũ ẽ

ſuo luie mẽtes hoĩm erudire⸗de quo

Ihetic ſcriptu eſt De excelſo miſit
ignẽ in oſſiby meis/q erudiuit me·
Trcñ · pe ⅝NHot eni hodie i aplis im
pleuit ſpe ſcũs La ignis ipi er ey
elſo eli ſolio miſſg aplos erudi ult / q
oſſa eccie erãt/dũ totũ wep iß̃ ius

V ſuppoe tabãt / exteriy ſcʒ pacictã ia – Odie reuerẽ diſſi pꝛes etenq;
adüſis / interig ved p medullã er de L. fie kmit / hodie eleberrima
odin? pietate / ſaignie opaꝰ* &c/

inflãmare / qd Ptinet ad donũ ſapie /

au officiũ ex ſapoꝛe ſpualhũ ad e
oꝛũ amoee mẽte aabdere Hapiẽ tia

enĩ ſapo ẽ ſpũᷣaliũ ee; ad eaʒ amo

rẽ ardet alliaõẽs/q rerũ terrenari ſa

poẽ gtepnẽe⸗De q́ diebat aplus⸗

Que ſurſũ ſüt ſapite nõ qᷓ ſuꝑ terrã
Cok⸗3° O duri ergo a nimiũ
induati at obdua ti filij ade⸗ qs huig
ignis fiama ꝑ donũ timoꝛio nõ pur
gat/q̊s ꝑ donũ pietate nõ emollit⸗
Zes ꝑ donũ ſcie humiliado nõ inene
mt / s ꝑ tonũ aſilij xp̃m ſequendo
ſurſũ nõ crigit/qͥs ꝓꝑ donũ ſoꝛtitudi
nis nõ oſolidat/ quos p donũ ĩteller

tꝗ nõ illumĩat / qs ꝑ donũ ſapie nõ

nemli Anno dñi 191 ncae die⸗

inflãmat /1 Dz o veinã het a nrie
oꝛ dibg autat pᷣuo ille lcus qui lu⸗
minatoꝛ wꝛdiũ / ſps ille dul cᷓᷣ a ſu
