ſe ontinua bella gerant⸗net eeſſent

crudeliſſimos agere oongreſſus, ta

men nec vinti nec euelli nec deſtrui⸗

ſed net abſcondi poteſt aultas dei/J
deo de ipſa eſt dicta euangelie veri
tas veſtris reuerencijs pzꝛopoſita⸗

Mon poteſt abſcondi ciuitas ſupzꝛa

montem poſita- / Hect autem

pꝛeſtantiſſimi do mini veſtre carttati

pꝛemittere dignum duxi: quoniam
videre michi videoꝛ beatiſſimum pa

trem noſtrum / illum ſciliet de quo

ſeſtum agimus dominicum / aduer
ſus ciuitatem dyaboli pꝛo ciuitatis
dei deſenſione eertantem belligeran

tem triumphantem atq; vincentem ·
ſed et bellatoꝛ es cuitatis dei onfoꝛ

tãtem⸗ et ad ſui imitationem exhoꝛ
tando verba pꝛopoſita pꝛoſerentem

NQua d re harum duarum auitatu

ſpeaalius nobis videnda ſunt certa
minasnumeranda bella/ conſideran
di triumphi⸗penſande victoꝛie /
gitur vt ab vꝛbe ondita, hot eſta

ſundatione ciuitatls dei et ab exoedi

o naſcentise æleſie ſumamus exoedi
um Ecre pꝛinoeps mundi / dux infer

ni/ acoꝛ ſcadali / pater mendacij / ad

uerſg ciui tatem deierigit mathinas /
tendit inſidias / parat bella / mouet
lia⸗Et in pꝛima belli acie ponit ydo
latras ſacriegos plures deos atq;
deas / in ontemptu vnius veri dei o

lentes / aduerſus quos pugnant pa

triarthe pugnant pꝛophete pugnat
apoſtoli⸗pugnant martires Ex qui
bus ali artantur vinculis· et verbe
ribus conſringuntur⸗ Alij detradun
tur careeribus et ieiunis macran

tur Alij eeduntur ſuſtibus vel gladi

is ingulantur Alij cremantur flam
mis vel lapidibus obzuuntur⸗Ali
ligantur laqueis et ſcozꝛpionibus

flage lantur⸗ Alij ſuſpenduntur pa

tibilis et toꝛ mentis varijs perimun

tur Sed inter het toꝛmentozum ge

nera ſanckti per fidem vierut reßna⸗

nam vdt ait doctoe venidiats auguſti
nus libzo œcimooctauo de cuitate

dei lapitulo quinquageſimo-Inter

hoerendas perſecutiones et varios
cruciatus ac funera martitum· pꝛe

dimtum eſt toto oebe euangelium ⸗
conteſtante deo ſignis et oſtentis/ et

varijs virtutibus at ſpiritus ſancti
muneribus ita vt populi gentium

credentes in eum qui pꝛo conum 'rre
demptione cruafixus eſt:xpꝛiſtiano

afnoee veneratentur ſanguinẽ mar

tirum⸗ quem dyabolio furoꝛe ſude
rant. ipſiq; reges quoꝛum legibue
vaſtabatur ecleſia / ei nomini ſalu

bꝛ iter ſubdetentur/ quod de terra cru

deliter auferre conati ſunt· et falſos
deos inciperẽt perſequi⸗/quoeum cau
ſa cultozes dei veri fuerat antea per
ſeuti Hec auguſtinus / Bꝛzoſpi
P ii⸗

gens itaq; dyabolicus ille pꝛinœpe
victam eſſe pꝛimã belli ſui actem⸗ ſe
cundã parat⸗ſciliet heretiwꝛũ cohoꝛ
tem.a vt verbis vtar pꝛememoꝛati
tctoꝛise uiſdem libꝛi aapitulo liꝰ Vi
dens dyabolus templa demonũ deſe

rmnaet in nomẽ liberantᷣ mediatoꝛzis

currere geng humanu⸗heretiws mo
uit⸗ qui ſub vocabulo xpꝛiſtiano / dot
trine teſiſterent xpꝛiſtiane⸗hij fuerũt
manichei / arriani, ſabelliani pela
gilani⸗alij q; inumeri / qᷓ varüjs timo
rum ſtimulis / doloꝛum toꝛmẽtis / la

boum mo eſtijs / et temptationum

periculis xpꝛiſti eciam infeſtarunt /
et eo periculoſioꝛes fuerunt tiuitati
tei quo familares iimiti. Aduerſus
quos pugnauerunt ſancti ecleſie dei
dctoꝛes xp̃iane ſidei conſeſſoees⸗
Erx quibus ut alos tawam vng net
minimo ille ſciliet de quo nobis eſt
ſermo vir dei dominic?. ſpiritu reple
tus dnic / aim in terra albigentium
nduerſus fidem antholicam erroeum
pullularent venena ab hereticis pzo
nomine iheſu cõtumeliam paſſus ir
riſus ſubſannatus et onſput?⸗ ſe ad
ſuſtinendũ martiriũ ſpontaneus ob
tulit: et tamen inter het de aduerſa
rijs triumphauit ⸗·// Ded qubus
armis? Hane noõ in urribusnon in
equis. non in mul titudine exerat)⸗
nõ in pompa reg aparatlsſed laã
cea perſeuerantle⸗baliſta ſapientie⸗
loꝛic iuſtiae/ galea ſpei. ſcuto fidei⸗
gladio ſpiritus qð eſt verbum dei
Het ſunt aema dominica⸗quibꝗ noſ
ter dominit aduerſus hereticozũ cu
neos cum triumpho cum vickoeia de

ertauit / Ded eſto vicki ſint here
tic: nunquid ideo pax eſt ecie dei?
Eſt foꝛte aliquis qui in delicijs glo
rietur/ et ſibipſi mẽtiene dicat/pax

pax · ſed vere non eſt pax Cce iam ĩ
ſurgunt ſciſ matia / onſurgunt ache
phali a contra xpꝛiſti vicariũ / oontra

ecie ſponſum parant bella / mouẽt

pꝛelia Aduerſus quos noſter domi
nicus in elis pugnat⸗ in terris ſue

ſacre religionis fratres ad pugnam
pꝛouoct-vt ſua pꝛeditatione ferian

air ſciſmatic/ percuciatur aœphali⸗

percuſſi quaſſentur⸗quaſſati cminu
antur · cõ minuti in puluerem onuer
tantur/ in puluerem guerſi / totaliter

diſpergantur / Ded eſto vicki ſint

aut ad cwꝛdiam reducki ſciſ matici⸗

et ad obedientia acephali⸗/qð quado

erit neſcio deus ſit⸗nunquid ideo eſ

ſabũt perſecutioẽs auitatt dei?ꝰ Da

ne qui hot tredit decipitur Mam vt

in pzeallegato libꝛo definit auguſti
nnõ eſt diffiniendus numerus p

ſeaitionu quibus exercri oportet et
cleſiam ſi foete ab hüs qui ſoꝛis
ſunt non ſeuientibus· vide retur eſſe

tranquillitas tamen ſeuit mũdus /

fiemit dyabolus / et aduerſus ſpiri
tum pugnat carnis ſtimulg/nec vn
ꝙᷓ deſinit qui toedibus pie viuentiũ
ſuis perditis moeibus inſerant truci

atus⸗ Iter quod apoſtolica tuba /

xpꝛziſti dues excitat diens Omnes

qui pie volunt viuere in xpꝛiſto per

ſecutionem pacientur . ije thi ·iij Ad

—☛

qua vocem beatiſſimus pater domi
nicus aduerſus aues dyaboli conſur

git intrepidust et lim omni ſiducia

aſtruit net vici net cuelli net deſtrui
ſed net abſcondi poſſe eiuitatem dei⸗
dieens tuangelich verba veſtrisreue
rencijs pꝛopoſita Mon poteſt abſcõ
di auitas etera· / Ded quia
non Limemus ferulas gramaticon⸗
obmittamus audacker dictionnm
rit hutrnoc⸗ ludoſq; pucrozum /et imi
mur vtcunq; poſſumus ſtilum pa
ten antiqueeum/inquitentes ſi pla
et quis aut qualis ſit mons iſte⸗ et
qui ſunt huius montis inwle⸗ vt in
ter eos noſtrum dominiaimm inueni
re poſſimus / Audiamus itaq; cri
ſoſtomũ pꝛedictum cuãaãgelij looim
exponentem confoꝛmiter ad pzemiſ
ſa⸗Hec tiuitas inquit eccia ſcõzum
eſt. de qua dictur Gloꝛioſa dicka fuͦt
de te eiuitas dri Ciurs eius ſunt ve
ri fideles, de quibus apoſtolus Voe
eſtis ciugs ſanc oꝛum⸗ NHet ergo ci
uitas poſita eſt ſupza mõtem criſtũ
De quo wniel „TZapis abſciſuts ſine
manibus fachue eſt mons magnues
Non poteſt ergo ciuitas abſeo di ſut
pꝛa mõtem conſtituta: enam ſi ipſa
voluerit Mõs enim qui eam poꝛtat
facit eam omnibus maniſeſta Her
ille· Lioet autem ſcðm enſoſtomum
moeiſte xpꝛiſtum, ſcðm auguſtinu /
iuſtice magnitudinem / ſcðm vero
gregoeiũ / al titudinem vtutum ſig ni
fiœt, quia ta men nulla irs eſt ↄfoꝛ
mioꝛ xpᷣo⸗nulla veroe iuſticie mag

nitudo · nulla perfectioe virtutum al

titudo q; xpiana religio· ldreiro per
montem iſtum religionem xpꝛiſtia
nam ſignificuimg · in qua lict ſint
varij ritus eſt tamen vnius religio

nis vnilb dominus / vna ſi s / vna
ſpes / vnus vltimus ſinis Hit eſt er

go mõe ĩſignis/mõs œlebzis,mõs

ſalutis/de quo dicum eſt In monte
ſaluum te fac⸗geneſis xixꝰ. Hit eſt
mons altus per quem aſcenditur in
elum⸗au tanta eſt ceelſitudo vt qui
aſcendunt in eu eciam ſi velint non
peſſint abſcondi bi in deſerta ſugit
xpus, in carœte tecluditur petrus⸗a
tra petit iohanes⸗ et alius iohanes
in pathmos iſulam relegatur / et ta

men noõ poſſunt abſcondi / ſed reuela

tur mamſeſtantur pꝛedicantur/a to
to diuulgantur i in oebe De hot er
go mõte poſſunt intelligi verba p⸗o
poſiea Mon poteſt abſcondi ciuitas

ſupza montem poſita // Nunt ve

ro inquirendum nobis eſt. q ſcht hn
ius motis incle / vt inter rosnoſir⸗
dom iniamm valeamus repe rire Ded
quis aut qualis ſum ego ut aſcẽda
in mõtem dom un· qui net ſum ino
ens manibus net mundo oꝛde / qui
q; in hat valle miſerie gſtitutus · ad
yma deiectus/ et meoꝛũ pondere pet
catozum pꝛoiectusad infima / pedes
malarum affeckionum grauitate de
pꝛeſſos, ad huiue montis olſitudi
nem net leuare quidẽ ſufficio⸗ ᷓ̊ quo
nõ poſſüt aſcẽ dere pedes leuabũtur

oculi · leuabo igit oculos meos ĩ mõ
fe. a vi debo ĩ â oedĩe poſitg q̊ ve ĩ lo

ſitq ſit noſt dñitg / Video itaq;
pmitꝰ ĩ pede mõtß huig / numeroſã
phoꝝ gẽtiliũ multitudinẽ: qui cãta
pollẽt vtut alatritate/ut ĩ mõtẽ aſ

&cdẽ vide at᷑ Video ibi zenocrat ſeue
eatẽ.diogeĩs patĩazʒ·frõtoĩs quitate

4*

ſocratis ontinentiam catonis pieta
tem; pudiciti m cipionis Video ex

hijs philoſophis aliquos. qui tant
z dis at torpozie mundiaaã habuiſ

ſe narrantur: vt ſublimuũ at beato
rum ſp irituũ conſoꝛ tia 2 familiarita

tem abepti ſint, ſicut plato de ſocra
te magiſtro ſuo teſtatus eſt dieens⸗
quia ob egregiam vitam et caſtimo
niam ab infancia numen habuit o
mesſiquidem pura purs ſinœra ſin

riε nuſceri atq; contiguari fas eſt

Hint apuleuis platonite ſcole phi

loſophus de deo ſotratt libꝛũ ſcripſit
Vleo deniq; ſacerdotes egyptios⸗

qiu vt plato aſſerit in thimeo⸗ ſepa
rati a etero populo manent⸗ne oon
tagdne aliqua pzophana cſtitas
polluatur⸗ de quoeũ vita vt iheroni
mus vnus ex ſacerdotibus noſtris
ait / theremon ſtoyaus vir eloquentiſ
ſimus narrat/ ꝙ omnibus mũdi ne
gocijs curiſ q; poſtpoſitis ſem per in
templo ſuerint/ rerum naturastau
ſaſ q; at rationem ſyderu contempla
ti ſint nunc mulieribus ſe cõmiſcue
rint- nunq oognatos quidẽ net pꝛo
pinquosnet libedsquidem viderit⸗
ex eo tempoꝛe quo œpiſſent diuino
cultui deſeruire⸗ carnibus et vino ſe
abſtinuerint, addit ad het ꝙ bidua
na at triduana inedia humoꝛes oꝛ
poeum ex otio 27 imobilitate naſcen
tes abrrime compꝛimere at aaſtiga
re ſint ſolliciti Tales erant infideles
philoſophi tales ſacerdotes pagani
O vtinam tales eſſent philoſophi fi
deles :vtinã tales eſſent xpiani nri
5

omnino tales eſſẽt: net melioꝛes e)/
ſent· certe nõ aſcenderẽt in mõtem ·
quia nec iſti aſcendunt in montem⸗
Mira tes Iſti cateruatim ſeſe omitã
lur vt aſeẽdant facilius⸗ et vt clrrat

velocius alter alterius ſequitur veſti

gia⸗plato ſotratem inſequitur⸗ ariſ
totiles platonem⸗- lucilius ſenccam:

ſeneca vero paulũ ſequi cupiẽe ſed

deficens poſt eum clamitat dicene⸗
O mi paule ariſſime optatem eiue

eſſe loct apud meos cuiq tu es apbud
xpꝛziſtianos· Verba ſunt ſenete ad

paulum eß⸗/xij Curvunt ergo velo
citer/ aurrunt pariter? 21 tamen quia

viam fidei non tenẽt in montem af
cendere nõ valent Mam vt quodam
in loo de ipſis aſſerit auguſtinus⸗
bene currũt ſed nõ in via currunt · et

deo quanto plus currũt tanto plus
errant · // Düs itaq; dimiſſis in
hũc modum aurrentibus atq; erran

abus oaulos mẽtis erigo ſublimig
Ct ecre video antiquos patres vete

ris teſtamenti patriarchasſcilicet

pzophetas,aurrentes ſiquidem li
cet nõ 1 via plana / tamẽ ſub vmbꝛa

tenebꝛoſa aſcendentes n montem ⸗

Jbi erat ille patriartharã maxim⸗

iacb⸗quando ſcalam illam eloten)
ereckam⸗ aſcen dẽ teſ q; at deſcẽ vẽtes
angelos 2 innixum ſcale dominu vi

dit zbi erat ille familiariſſimusdeo
moyſes⸗ qñ legẽ collo quiũq; dei op
inere meruit Jbi helyas qñ tlarioꝛi
bus poꝛtẽtis emicuit/ vbi tandẽ ad
lũ flamante vehiculo rapt ẽ· Jbi de
niq; pꝛophete ſinguli; qñ tam ertt.

.

et tam p̃ſagis viſionibus illuſtrati

tet

0
op
c
dde
lide
att

9

ſnt

ſunt/dbt ꝓcul abſentia tq;ᷓ ghin qua⸗

et futura tani; p̃ᷣſentia loquærentur

De quibus ſigillatim nũt agere lon
gum foꝛ er / Hijs igit᷑ obmiſſis
in montis vertiem oculos verto⸗ et
ecce video alios eminen tioꝛis vite vi
vos ⸗ Ibi ille inter natos mulerum
maximues iohanes ſanctus ab vted⸗
quem e ſummo celi faſtigio / ventu

rus ad terram xpũs ut tex nuuum ·

ut p̃̊ onem udexvt auroꝛzam dies⸗
et vt luaferum ſol ̃miſit ad ant ra
deſerti ſub etate tenera fugit⸗ Ibi ip
ſemer ſal uatoꝛ ſons omniũ ſalutari

um exemploeũ in montem oꝛ atury

aſcendit · temptante aduerſarũ vin
ceit tur bas inſtruit. beatitudines diſ

cinguit/ et in montis exclſo tranſfi

guratur⸗ vbi ſupꝛa eum vox eterni
patris auditur Ibi potr iacobus et

iohanes hat xpꝛiſti ii tranſfiguratio
nem vidont 27 pauent. et vt innume

ram ſãckoeum turbam bꝛeui ſermo
ne pſtringameibi euanzelizant apoſ
toli:annuciant diſcipuli· trumphat

martites/ exultan: onſeſſoꝛes doct

tozes pꝛedicant- ſaœrdotes oeant⸗
pſallunt clauſtrales /mnũt vgines⸗
at vniuerſi ſanctoꝛũ choei illud pſal
migraphi perſonant Exaltate domi

nũ deum noſtrum et adoꝛate in mõ

te ſancto ei /· quoniam ſanck domi
nus deus noſtern hat ergo ſancto

rum tur ba⸗hint inde arceinas oculos

attentus circũſpicio ĩ i quo oedine po
ſitus / quo ve in loc ſitus ſit noſter
dominicis Et eor iuxta montis ta
cumen ipſe meis otcurrit conſpecki
has⸗ dir vtiq; aſpectu wenerabilie „

vultu grauis⸗ greſſu kardus⸗ inoſſu

maturus diſcretus in ſilentio⸗ frut

tuoſus in verbo⸗ mundus in ogita
tione⸗ vtuoſus in operenin onuerſa
tione humilis⸗in contemplatioẽ ſub
tilis in miraculis clarue⸗q in moei

bus ſingulis conſpicuus Vere talis

eat noſter dominicus/ ymo vltra q;
diete valea melioꝛ erat· ſanctioꝛ e

rat-perſectioe crat Ded ſoꝛte querit

aliquis Quid agebat? Dane huut
reſpondeo· quia nõ queſt9 quere bat⸗

nõ diuicias ongregabat, nõ lites fo

uebat,nõ delicias prquitebat Nam
qui het agunt nõ aſcendũt in mon
tem domuni. ſed deſcendunt in vallẽ
vyaboli Quid ergo? Certe ſparge
bat diuicias· ſperne bat delitias/ dili

gebat paupertatem ſeruabat caſuta

cfe. vigilias ſuſtinebat- latrimas fun
de bat · oꝛ atio nibus vatabat⸗ lectiom
bus inſudabat · Deniq; i in monte do
mini ſatrum oedinem pꝛeditatoꝛũ
ſundabat/ ex quoeũ ſalutanb moni
tis obſeſſus ignoeantia mund? / ſolẽ
didiſſimo veritatis radio reful gebat

2 quoaum val dioꝛibus auxiijs ciun
natem dei ſupꝛa montem poſitam
ſolidaba4 aduerſus ciuitatem dya

boli in valle ſituatam pꝛotegere at

deoſen ete ſatagebat. ſepe 2 ſepius V

ba repliemns a pzincpio pzopoſita-
Mon poteſt abſcondi auitasae //
Poſt het ego ia mẽte ſeſſus ex conſi
deratione pſecutionũ auitatf dei. ſeſ
ſuß oculis ex inſpectione mõ te dñi⸗

recreat tñ ex iustione nri dñic⸗ ala
crioe teſur go Dz ipig adhuc aloqo
cupiẽs retreai ut vñ nob hmo sĩcũ

“

fuit · fiat finis De perſecutionibus
mutuis harum duarum tciuitatum
quas ſepe meminimꝰ / paucas eũ q̃

tiunculas interrogo⸗ O inquam de

ſiderãtiſſime pater, quia concupiſcit
et defiat ani ma mea⸗ et ſiaut eruus
ad fontes aquarum ſic ahelat ad

ſapientie tue fontem·/ ideo ſonet vox
tua in aunbus meis, et egrediatur
de ventre tuo fons aque viue ſons
ſapientie ſalutaris / de alius plenitu

dine acipiam ego, nec ſolus ego⸗

ſed acipiant vmuerſi⸗ Tu igitur
qui defenſoꝛ es ciuitatis dei· non ig
noeas perſeaitiones quas ei infert

eiuitas dyaboli Diec ergo mi
chi- Mungquid maiozes pꝛeſſuras

in ſoturum paſſura ſit q; vel nunt
maatur vel olim paſſa ſit? At ille⸗

Audi in quit magiſtrum veritatis·
in ſcola euangelia ſuos diſcipulos

infoꝛmantem⸗ Cum audieritis pꝛe
lia et ſeditiones nolite terteri· opoꝛ

tet pzimum het fieri⸗ ſed nundum

ſtatim fime ⸗ Ex quibus verbis da

tur intelligi⸗ cira finem mundi ma
1i0? es perſecutiones debere fieri Ma

ſicut at venerabilis yſidozus libꝛo

pꝛimo de ſummo bono⸗ quanto pzꝛo

pinquuus finem mundi dyabolus vi

det/ tanto trudelius perſeautiones ex

eret, vt qui ſe ontinuo dampnan
dum onſpict, ſocios ſibi multipli

cet⸗ cum quibus gehenne ignibus

addicetur· / Ded die adhuc·
Mungquid ciuitas dei ſub quicta pa

œ aliquando triumphabit aduerſus

tiutatem dyaboli ? At le⸗ Audi

in quit aurelium auguſtinum⸗qui in

deamoquinto de auitate dei apitu

lo quarto de auitate dyaboli loquẽs
inter etera hot quoq; diat?* ꝙ ipſa
ſempiterna non erit⸗/quia cum in ex
tremo ſupplicio dampnata ſuerit⸗
net iam ciuitas erit⸗ tunt igitur ti
uitas dei quietam pam habebit ⸗
Ded dic queſo tr⸗ dit et ape
ri michi 2 quando hoc ent? At ille

euiſdem doctoris ſententiam et ver

ba ſe cutus kbꝛi den mioctaui capitu
lo quin quageſimoſetundo queſtio

nem illam meam hunc in modum

abſoluit · Impoꝛtuno inquit at om
nino ſuperſtitioſa queſtio eſt. Si e
nim nobis hec noſſe pꝛodeſſʒ: a quo
melius ꝙ ab ipſo xpꝛiſto magiſtro
interrogantibus diſcipulis dieeretur
Mon enim ſiluerunt inde apud en:
ſed a p̃ᷣſente queſierunt dieentes Do
mine ſi in tempoee hot reſtitues reg

num iſraelꝰ At ille ſon eſt inquut

veſtrum ſcite tempoꝛa que pater po
ſuit in ſua poteſtate· Mon vtiqy illi

de hoꝛa vel die vel anno⸗ ſed de tem

poæe interrogauerunt quando illud
aceperunt reſponſum⸗ Fruſtra igi

tur annoe qui remanent huit ſeculo

tomputare at diffinire onamur⸗

aim hot ſcire non eſſe noſtrum ex o

re veritatis audiamus- Quoe ta
man vt ibidem teſtatur auguſting⸗
alij qdzꝛingentvs⸗ ali quingentoo-

alij eaam mille ab aſcenſione domi
ni vſq; ad eius vltimum aduentum

ompleri poſſe dixerunt· quoꝛum er

go iam ex maioeie tempoꝛis lapſit

manifeſta experientia repꝛobatur?l

lij ved ut rectat vuilhelm pariſiẽſis

a4

ſiſe

epiſcopus libꝛi ſui de vniuerſo trac
tatu tercio / ab ipſa mundi treatio
ne vſq; ad conſummationem ſeauli⸗
vijvannoeum aſſerere pꝛeſumpſerũt
quoeum ſuperſtitio reſellitur· quia
ab eis nichil certum de ſeriptute ca

nonio auckoeitate pꝛoſertur · Om
nuum er go de hac re aalallantium
digltos reſoluit et quieſcere iubet il

le qui dicit; non eſt veſtrum ſcite tem
poꝛa que pacer poſuit in ſua poteſta
te · Net inquit ille non mea ſed au
guſtini coontluſio⸗ vera ſententia eſt⸗

‚LTunct ego SVi het inquam vera

ſunt que tu pater aſſeris: qui non ni
ſi vera dieere perhiberis, quid ergo
facturi ſunt ciues xpꝛiſti:- quos vſq
ad onſummationem ſeauli / vari
ſeaitionum aaulei pungunt / net ta
men ſue perſecutionis terminu ag
noſcere poſſunt? At ille⸗ Patienta
inquit muniendi ſunt⸗ Ad quam ot
excitentur,cis pꝛo ſuo ertamine
rona gloeie pollicetur. dicente apoſto
lo⸗NMon oꝛonabitur niſi qui legitti
me certauerit· ija. ad thi⸗/ij ⸗ Lict
ergo modo poſiti ſint fideles inteon
malleum et inaidem vt ſupꝛa doꝛ
ſum coꝛum fabzicent pecatoꝛes⸗
tollet tamen dominus virgam per
catoꝛum de ſuper ſoꝛtem iuſtoꝛum/

2 et ſi non mentitur veritas „ymmo

quia veritas non mentitur⸗ beati e
runt hij qui perſecutiones pzopter
uſticiam patiuntur⸗ O igitur gran
de pacientie ſpectaculum Cte pzo
bꝛeui eertamine wꝛona gloꝛie / et
tempoꝛali perſecutione / intermina
bilis beatitudo ciuitati dei q auibue

wpum- .
C Sermo eiuſ em de beato Kanciſ

rpꝛiſti inſellibiliter pꝛeparantur

/ Dijs itaq; audite ad pedes ſat
ti patris dominia pꝛouolutus / eidẽ
obnixuis ſupplim a ipſum queſo ro
gitemus omnes vt vnus pꝛo omni
bus / dignus pzo indignis xpꝛiſtum

exoeet quatenus nos aſcendere fac
at in montem domini et in auitatẽ

dei ſupꝛa monttm poſitam introdu
ant; vt oonſoꝛtes efſecti auium xpꝛiſ

ti / ita in huins mundi area perſecuti

ones rciuitatis dyaboli per pacienti

am toleremus⸗vt wꝛonam gloeie
beatitudinem interminabilem mere
amur Quod ille onodere dignetur
qui eſt benedictus in ſecula ſeculoeũ

Amen

¶Explieit ſermo de beato to hini
o (ſeſſoee per teuerendiſſimu dñum

petrum de ailliaco en merate ſem epiſ

Vicunq; hant tegulam
ſeauti fuerint pax ſuper il
los Denptum eſt ad ga
lathas ſexto capitulo er

n epiſto a hodierna / Verba her
teuerendi patres in xpziſto frattes

mriſſimi / verba ſunt apoſtoli pault

hodie i perſona beati ſtanaſci ab ec
cleſia recitata et nunc veſtre Poſita
mcritati Quibus verbis pax illa que
olim pzophetica vo lagis diuins
clatvz ibus pꝛomiſſa legitur/ pzo
pheta dicente⸗ pax mulen diligenti
bus legem tuam domine· pe⸗C.⸗

xvrijꝰ. nunt apoſtolica velitate euan
gelie regule ſeccatoꝛbus exhibenda
firmatur/atteſtãte paulo⸗/ et vniuer

ſos alloquente xpziſtianos at mfal⸗

libiliter aſſerente g quicunq; hant
regu lam ſecu⸗ etera// Sed ut
ſciamus q; bonum 2 ꝙÿ iocindum
ſit mes donum. nobis in hijs Vbies
apoſtolics pzꝛopoſitum- audiamus

quantis laudum pꝛeconijs audia
mus quantis pꝛeonioeum teſtimo

nijs hot bonum pacis cunctie alijs

efferatur⸗ Saendum eſt igitur qð
ſicut ait doctoe eximius auguſtinus

libꝛo xixꝰ de a⸗dei⸗Tale eſt bo num

pacis vt in tebus treatis nichil grac

oſius ſoleat audiri/ nichil deleckabili

us ooncupiſci⸗, nichil vulius poſſide

ri⸗Ex quo dicto beati auguſtun⸗/ tri
a pacis notantur pzccnia⸗ que per
tria euangelice legie oꝛte ſpondenti

a teſtunonia / nobls wwſſunt luculen
Pꝛimo nam

tiſſime declaran //
q; ꝙ nichi gracioſius ſoleat au

diri · Patet ex eo quia pax eſt voca

lie iubilatio angeloꝛum celi-. Vnde
xpꝛiſto nato cantatum eſt ab ange
lie Gloꝛ a in exclſis deo: et in ter
pax hominibus bone voluntatis
TLuc ſecundo capituls⸗ / Se
cundo ꝙ nichil de leckabilius debeat
onaupiſci ,Patet ex eo, quia pax
eſt ſpiritualis adoptio filioꝛum dei⸗
Vnde ſeribitur Beati paafic: quo
niam filij dei vocabuntur⸗ Mathei
quĩto capitulo / Tercio y nichil
vtilius valeat poſſideri Patet ex eo⸗
quia pax eſt ſpeaalis dotatio amico
rum xpꝛ iſti Vnde dicebat aboſtolis

Pacm mea do vobis⸗ pacm relin

io vwobis · iohis decimo quarto ca
Nanc ergo gratiſſimã xpꝛiſti

in angelics voabus nüciatam⸗
hant deleckabiliſſima paas vmitate /
filizo ſpintualibus copulatam. hane

vtiliſſimam vnitatis hereditatem / a

migs ſpecialibus cõmendatam. hãt
inquam qua mund date non poteſt
pacm⸗offert beatiſſimus pater ſta
ciſcus omnibus ſequentibuseuange
licam regulam- affirmans aim au

guſtino kbꝛo de verbis domini/ ꝙ

hec eſt ſerenitas mentis, vinculum
amoeis, conſoꝛtium caritatis⸗ het
eſt que bella ompeſcit, lcas ompꝛi
mit / ſuperbos alcat⸗ hunules a
muat ⸗diſcoꝛdes ſedat / inimios on

wꝛdat, NHanc ergo qui acepit tene

at. qui perdidit repetat. qui amiſit
exquirat/ Nanc vero qualiter tene
amus ageptam, qualiter repeta
mus perditam, qualiter exquira
mus amiſſam⸗ ipſe nobis patenter
oſiendit, ecuangelitam pꝛoponene
tegulam quam ſerltus fuit / 2 ſequẽ
dum eſſe monſtrauit . Ad quam vti
gqG qper apoſtolita verba veſtre cari
Iiti pꝛemiſſaſuos hoe tatur diſcipu

los diens⸗Quicinq; hant regu

lam ſecut ſuerint / pax ſuper illoo⸗

In quibus verbis ſi diligen

ter notentur, ipſe nos ad hant re
gulam tripliciter exhoetatur· Bꝛi
mo ad eam ſingulariter ontemplaã

dam Decundo ad eam exemplari

ter inſequendam⸗ Tertio ad cam ſa
lubꝛziter amplectendam / Pꝛ imũ
fadit pzꝛoponendo nozmã ſingularis

— —. — ‚—,. — —G — —

ntn
nene
iyi
bt
tort
ſap
g

lyn

rte

npe⸗
pi,

hini
Hont

eruditionis: quia hant regulam⸗
DHet eſt enim regula que dockrix eſt
diſcipline dei et elecnx operum illi
usſapientie viij ?/ Hecundum
facit exhibendo foꝛmam exemplaris
imitationis: quitunq; inquit ſecuti

fuerint: vt poſſit aim xpꝛiſio diœre ·

qu ſequitur me non ambulat in te

nebꝛis· ſed habebit lumen vite⸗ J0

hannis ocauo · // Teraum facit

oncludendo ſummam ſalutaris re
tributioms : quia pax ſuper illos⸗
pax:ſ. dei que exuperat omnem ſen
ſum⸗ ad philippenſes quarto capitu
lo⸗ / Ecc ergo noemam ſingu
latem: hant tegulam Ece ſoꝛmã

exemplarem: hijs qui eam ſeai ti fu

erint Ece ſummam ſalutatem:

pax ſuper illos⸗ / Hec eſt itaq9;

noꝛma veritatis, ſingulariter on
templana⸗ Nect eſt ſoꝛma ſanctita
tis, exemplariter inſequenda· Hec
eſt ſumma boni tatis ſalubꝛiter am
plectenda- Ad quã pius pater ſtan

riſcus per verba pꝛelibata ſuos alli

at filiolos dieens· Qucunq; hanc
tegulam ſeauti ſuerint aQ etera /
Het igitur reucrendi patres et in
xpziſto ſratres cariſſimi tanq; que

dam noſtri ſermonis pꝛeludia veſ

tris reuerencjs pꝛoponere dignum

duxi / vt poſtea declaretur plienius

x quicunq; hanc regulam⸗ id eſt e
uangelienm xpꝛiſti et eius diſci puł
fran iſci wocrinam ſeruauerint⸗. et e
am non ſolum nudie pedibus⸗verũ
eciam puris mentibus ſeauti fuerit⸗

acem illam tantis ſuperius laudu

pꝛetonijs et pꝛecniozum teſtimo

nijs appꝛo ba eam infallibiliter aſſe

quentur⸗ / Ad glius rei declarati

onem tres articuli per oedinem trac
tabuntur. Pzimo namq; tria bello
tum genæera xpꝛiſtiane paci ontrari

a diſtinguentur· Decundo exr hat e

uangelia regula cötra pꝛedicka bel

la⸗, tria pacio remedia opponentur⸗

Tercio quia eœleſiaſtici viri hant re

gulam xpꝛiſti iam diu minime ſeau
ti ſuerunt⸗ ſed ab ea plunmum ober
rarunt⸗ durerſa perſecutionum ma
la que ob hot ontra xpꝛiſtianam pa
cem patitur eleſia inddentalit᷑ nar
rabuntur- // Muantum ergo ad
pꝛ imum articulum ſciendum eſt ꝙ

tria ſunt belloꝛum genera xpꝛiſtia
ne paci contraria⸗de quibus gemmee

cnnit ecleſia undus caro de moni

a - duterſa monent pzelia⸗-/ Eſe
itaq; bellum cxterius mundi deba

chantis de quo xpꝛiſtus Cum au

dieritis inquit pꝛelia et ſeditiones⸗
nolite timere a etera⸗ luœ vieſimo
pꝛimo npitulo-. CEſt eaam bel
lum interius enrnis rebellantie⸗ de

quo aulus Caro inquit concupiſ

ait aduerſus ſpiritum, ſpiritus aute
aduerſus mrnem⸗ad galathas quĩ
to apitulo / Eſt imnſuper bellum
xterius demonis temptantis. de

quo petrus Aduerſarius inquit veſ

ter dyabolus tanq; leo rugiens cir

auit querens quem deuge er⸗ pꝛima

petri quinto tapitulo- / Hec au
tem bella ſpecialiter faciunt tria ma
la que in mundo ſunt- Pꝛzimum bel

lum faat auara eupiditae, Decdũ
bellũ fact imunen woluptas Tercũ

—
SSSð . r. - EKr „—

bellũ faat ſupba vani tas? / Hec
enĩ ſunt tria illa mala x iane pac ĩ
imia⸗ que in hoc muͤdo odienda eſſe
diuina docet auckoeitas ſcriptura di
cente⸗Molite diligere müdũ neq; e
a que in mũdo ſunt· qm omne quod
eſt in mudo· aut eſt aupiſcentia ocu
loeũ.aut geupiſcentia carnis⸗aut ſu
perbia vite/ pma iohis ij a? / In
Qapiſcentia ſiquidem oculoeũ / nota
tur aupiditatis ceca ſtultica In coau
piſcẽtia curnis / voluptait feda ſpur
citia Sz in ſuperbia vite / vanitatis
blanda fallacia In quibꝰ ſi ců mũdo
pacem aut amiatiã habere alpim⸗⸗
cũ deo belũ et iimiatia otrahimus⸗
Vnde pꝑ apoſtolũ diat . Neſcitis qꝛ⸗
amaitla huig mundi iimic eſt deo?
Qucũq; ergo voluerit amirdeſſe ſe
culi huig/ imitꝰ dei oſtituitur iaco
bi quarto caplo Hec ſunt igitur illa
que aduerſus x ianam parem⸗ ne
quiſſima mouent pꝛeli 2,/7 in quietiſ
ſima ſouent bella⸗iter quozũ aduer

ſantiũ pꝛeliosuᷣ conflict9 et ſeuientiũ

belloꝛuũ tumultꝰ foꝛ tiſſimus pacis ad
le a franciſcus tanq; pzutce ductoꝛ
xp̃iana exerdtꝗ ofoꝛtat pugiles · hoe
tat᷑ timidos/ roboꝛat debiles⸗/cõſola
tur puſillos diens, Quitcũ q hac re
gulam 1c· Et hec de pᷣmo ar tiaulo⸗
/ Quant i ad ſecudu articulũ ſciẽ
dum eſt ꝙ iſte beatiſſim x p̃i onſeſ
ſoꝛ fran aſcus/ius hodie elebꝛem
memoꝛid agimꝰtanq; nũcius celeſ
is a xpo miſſg ad dirigendos pedes

noſtros in via pach Per hat regula

hot eſt ꝑ euãgelicam rp̃i doctinã⸗
gquã ipſe ſerut fuit/2 ſequendum eſ

ſe mõſtrauit / oontra pꝛemiſſa bella⸗

tria pacis remedia opponere docuit⸗

i / Pꝛimo nãq; ontra müdi cupi
ditatem et eecam auaricã / docuit vo

luntaria pauptatem // Dacũdo cõ
tra carnis voluptatẽ fedam imun

dicia/ dotuit abſtinentia et caſtitate⸗
‚ Tercio contra demonis vanitn
tema blantam ſuꝑ biam dotuit o
bedientiam at huilitatẽ / Per pau

pertate abiect mundi auaricia ei

diuicas tempales Per taſtitatem
ſubiecit carnis imũdicia⸗ eus deli
cias cꝛpales Per humilitatem vi

uat demonis ſuperbiã et eig inſidias

ſpuales / Ct ſic p het tria euageli

e legis Aſilia⸗pꝛout ex ſue vite hyſ

toꝛia /2 ſue doctrine regula tlare pa
tet,mundũ a omnia que in mundo
ſunt vere pati cõtraria debellautt⸗ vt

merito illud qð legitur in epla hodi

erna direte poſſit cu apld Michi mu
dus trucifix eſt 1 ego mudo Et ite
rum In ſignũ tante pugne⸗ india

um obtente victoeie ipe dniee cruas

poꝛtans inſignia⸗ diat illud qdð ibi
dem ſequitur Ego eni ſtigmata do
mini iheſu in oꝛpe meo porto⸗· Ad

gal vi a? / Ded videamda quo

magiſtro⸗ videamg in qua ſcola · hu
ius pugne tyzoaniũ / hui quoq; vit
toꝛig magiſteri didloerit / Dane
a magiſtro x p̃o⸗ in ſcola euãgelica
Bp̃s naq; magiſter optim ip̃az be
ati franciſci tegula⸗/ qᷓ tria ſuperiꝰ me

moata pauptaté caſtitate huilita

tis gſilia otra tria p miſſa / mudi car
nis et demonis aduͦſantia bella⸗ qſi
tria patt gtinet remedia ĩ euãgelica

— — —

— ⏑ — —

— ⏑ — dẽ

— —— —

— —

le

ſcola verbo docuit a exemplo firma

uit . pꝛout ſummoeum pontificim

gregoeij nom Innocenci quart. er

mwtholai tertij detlarãt canonice ſãt
tiones ,· / Het ſunt itaq; huius re
gule ſetre ta conſilia · het ſunt euan
geliœ legis archana que xpziſtus a
tte ſuoet franciſcus a xpꝛiſto⸗di
uina teuelatione ſuſcepit. dr quibus

in perſona ipſius hodie logitur in e

uangrlio Confiteoe tbi do mine pa
ter eli et terre: quia abſcondiſti het
a ſapientibus a pzudentibus reue
laſti ea paruulis Mathei vndeamo
mpitulo⸗ Hect ſiquidem euangelico
rum conſilioꝛum ſecreta- ableonſa
ſunt a ſapientibue et pꝛudentib hu
ius mundi: quoeum ſapientia eſt au
piditatem voluptatem vamtatem
ſerutari⸗de qua dirit apoſtolus Da
pienua huius mundi ſtultlcia eſt a
pud deuũ⸗ pꝛima ad wꝛinthios tera

o tapitulo / ſed teuelata ſunt paruu

lis / id eſt fratribus minoꝛibue huig
ſacratiſſimi oꝛdinis· quoꝛum ſapien
tia eſt iuxta beati franciſci regqulam
legis euangeliæ perſectionem ſecka
riede qua ſapientia idem apoſtolus
ait- Dapientiam aniur inter p

* lau

Piktrun e nob⸗ Pr ana egnek⸗

ſecundo tapinalo // Ab hauoee er
go ſapientie ſcolam⸗ in qua per hat
tegulam euangelic⸗ vz eu

pater et mnan

ſapientia ſos teuocat in enangelio
hodierno Henite nquit omnes qui/
laboꝛatbhet onerati eſtis·a ego tefia
am vos⸗ Tollite ugum meum ſup

vos / et diſcite a me quia mitis ſum

et humilis coꝛde/ a inuenie tis tequi
em animabue veſtris At ſi aperte
dicnt⸗Venite mundi amatoꝛeo w
nite inquã qui laboeatis laboꝛe aupi
ditatis Venite carnis zelatozes ve
nite inqua qui onerati eſtis ex one
re voluptatis Venite demonũ ſecka
toꝛts· wenite in qua / et ego teficiam
vos ab eſurie vanitaiis Tollite erqo

uigum meũ ſuper voe Jugum ſcilt

cet paupertatis ontra iugum mun

di blandientis Jugum aſtita tis oon

tra iugum anrnie pzurientis Zu u
humilita tis tõtra uugum demonis
fallents · / Ded vos qui hot fa
eere neſcitis⸗ aut neſcire diſſimula
tis audite hunt dockoꝛrem quid di
ant⸗ audite hunt magiſtrum quid

dowat Diſcite inquit a me ouia mite

ſum er humilis toede Molite ergo
tardare quia ece magiſtrum mara
tum ad downdum⸗ diſcite i in quit a
me NMolite timere⸗ quia ecre magiſ
im ad oꝛrigendum Mitie
um querere quia ece
ptum ad ſ dum⸗

i⸗

2„
Felicam regu lam iheſu xpꝛiſti · ho
rum omnum docentem fallacias ſi
perare / glius regule dockrinam bꝛe
ui ompꝛehendit ſermo ne dieens⸗
diſcite a me quia nutis ſum ⁊ humi
lis coede · O igitur totius theoꝛie
ſapientie bꝛeuus ſumma O totius

pzactic ſcientie vtilis regula⸗ per

quam aduerſantium belloꝛum ma

la vitantur et quiete pacis remedi

a wſſidentur. Vnde ſequitur Et in
uenietis requiem animabus veſtris

requiem ſciliet vere pacis Ad quam
querendam per huius regule obſer

uantlam tanq; per tectiſſimam
cis viam/ magiſte er iſte tenens euan
gelic ſcole achevea inctat pigros
exctat ſompnolentvs · venoeat deni
os · voet deniq; generaliter ſingu
los · et ſingu lariter eteleſiaſtiws vi
ros diene· Quiainq; hant regula
ſealti fuerint pax ſuper ilos⸗Et
het de ſeamdo articulo /
tum ad tercium artlaulum ſciendum
eſt qa viri ecleſiaſtici hanc euange

liem regu lam iheſu xpꝛiſti iam diu
minime ſeauti fuerunt, ſed ab e ius

obſeruantia plurimum oberrarunt /

ideo diuerſa perſeaitionum mala

xpꝛiſtiane paci ontraria hije s tempo
ribus patitur eeleſia „Ad alius de
clarationem conſverandum nobie

ſteg ſentem leguntur perſeruti
ones ecleſie⸗ Quarum tres vt op ½

noꝛ pꝛeœſſerunt- et tres in pꝛoxime

uan

future ſunt⸗ſed quarta eſt et media

pꝛochdoloꝛ que nunc viget / undde
has perſecutiones beatus euangel

ta iohannes pꝛophetic ſe vidiſſe

5

hibet dieens⸗ Et vidi ſeptem ange

los ſtantes in onſpecu dei et date

ſunt illis ſeptem tube⸗ et parauerunt
ſe vt tuba canerent apocak octauo

aapitulo⸗ Deptem ſiquidem ange

li / ſeptem ſunt oꝛedines docoꝛzum⸗

Septem vero tube ſeptem ſunt pꝛe
dicationes cozum / quibus tlamatu

ri ſunt i inter perſecutionee ſeptem te
pocum indpientium a pꝛedietione

xpꝛiſti, et deſinentium in onſumma

tione ſeanli · Mam vt ib. dem ſequi
tur In diebus vocis ſeptimi ange
li tempus amplius non erit⸗ ſed cũ
tuba canere eperit onſummabitur

miſterium dei⸗apocak nono⸗

De hys itaq; ſeptem tubis / hot eſt

de pꝛemiſſis ſeptem tempoeibus et
perſeoitiombus ipſie oꝛreſponden

t bus / vel ſaltem? && alquibusearum

mum mferius dicere pzopoſui. //
Pꝛima ergo tuba wanerunt xxrzij
tus et eius apoſtoli, ontra perſecu

tionem iudeoꝛum⸗ Secunda autem

tuba ecinerunt martires intliti⸗· on
tra perſecttionem paganoum Ter
cia vero tuba ecincrunt confeſſoꝛes
ſancti⸗ contra perſecutionem heret

wꝛzum⸗ PBz ima namq; tuba onuer
tit ude oo Hacunda tuba conuertit
pagunoe⸗Tercin tuba onuertit hi
retiws-/ Ppꝛiſtus enim et eius
diſcipuli pꝛ ius pꝛedic uerunt iude

is: poſtea paganie iuxta illud Vo

bis opoetebat pꝛ imum pꝛedicnri ver
bum dei.ſed quua reppuliſtis illud et

Zuertimur ad gentesactuũ xiij
‚ Demü ved pdicnueruũt heretich⸗

a⸗ temx oꝛ atini c plena pax

.

E— =
X

reddita fuiſſet ecleſ ijs⸗ poſt pꝛedi
atioẽs apoſtoloꝛum et martirum⸗
terca tuba id eſt pꝛedictio cnſeſſo
rum cœcinit non ſicit due pꝛioees /
de perfidia iudeoꝛzum et ydolatria

paganoeum⸗ ſed de fide falſa er per

tinaca here tivꝛzum ·/ Hect itag⸗
tria tempoea / a perdladiod xpziſti
ſumpſerunt cxoedium/ durauit pꝛi
mũ tempus vſq; ad euerſionem ihe
ruſalem: que facta fuit per tytum er
veſpaſianum Deaundum autem vſ

q; ad onſtantinum · Teraum vero

ſcem pꝛophetiam beate hyldegar
dis vſ q; ad annum dominic inar
natio nie milleſimum onteſimum 2
Tunc enim ſiaut ipſa diat apoſtolo
rum toctrina et ardens uuſtlaa⸗ qua
in xpꝛiſtianis ſpiritualibus conſti
tue rat dus tardare et in heſiean tio

