quo peccare potuiſti: ſiaut vis agere pniam cuʒ pec⸗
care nõ potes peccata te dimiſerũt nõ tu illa.¶¶ Rõ
aũt quare dubiũ ẽ w ſalute taliũ:patet tã exẽplis ꝙᷓ
auctoꝛitatib. ¶ tũ ad pꝛimũ nõ ſolũ cõtra exem
plũ. .iiij.viij.verũetiã cõtra om̃e exemplũ in mili⸗
tia videt᷑ humanaet cõtra oẽm naturã t arboꝛibus
MOꝛ bonꝰ ſit miles ĩ ſenectute vel ĩ vltima vebilitate
qui ſemꝑ vecoꝛs fuit et fugitiuꝰin iuuẽtute.Et ꝙ ar
boꝛ que nunqꝙ fuit viridis/nec floꝛuit/ nec fructifica
uit/poſt mitos annos qũ igni adiudicat᷑ et ſcindi in⸗
cipit/incipiat vireſcere/floꝛere ⁊ fructũ ferre.Et cõ/
tra oẽm cõem rõnis curſũ ꝙ puer vel hõ quiſcũq; le
ctionẽ ſciat quaʒ nunqꝙᷓ didicit. Auctoꝛitates vo
que iſtam augent dubitatõem/plures ſunt cũ ratio/
mibus mixte:qꝛ nec ſine ratione valet auctoꝛitas/va
let tñ ſine auctoꝛitate rõ. ne⸗ vVo auctoꝛitas/ſ
qbmõi dubietatis cã reddit/ eſt Cypꝛiani:⁊ habet᷑
ĩ vcreto væ pe.vi.vij.S.hoc autẽ/vbi ſic ait. Jdcirco
fratres chariſſimi penitentiã nõ agẽtes. Glo.inter⸗
linearis: qꝛ nolũt reddere ablata. Sequit᷑ in textu.
Mec in woloꝛe velictoꝝ ſuoꝝ toto coꝛde manifeſtam
lamentatõis ſue pꝛofeſſionẽ teſtãtes ꝓhibẽdos om
nino cenſemus a ſpe cõionis /et pacis/ſi ĩ infirmitate
atq; piculo ceperint p̃car/qꝛ rogare illos nõ veli⸗
cti pnia:ſed vꝛgẽtis ammomtõ moꝛtis ↄpellit. Nec
dignus ẽ ĩ moꝛte accipe ſolatiuʒ qui ſe nõ cogitauit
moꝛituꝝ. ¶ Ad idẽ ẽ auctoꝛitas et rõ auguſtimi in
li.ve penitentia. Et habet᷑ ĩ creto pꝛoxime allega⸗
to. .illi autẽ.AHit em̃. Qui autẽ cũ potu erũt nunqᷓ
cõuerti voluerunt confitẽtes cũ iã peccare nequeũt.
nõ ſic facile acqͥrũt quod volunt:opoꝛtet em̃ q; pnia
fructificet/ vt vitã moꝛtuo impetret. Scriptuʒ ẽ em̃
j. Coꝝ.xiij. Sine charitate neminẽ ſaluũ eſſe:nõ igi
tur in ſolo timoꝛe viuit homo. Quid giſero penitet:
nõ ſolũ timere veũ iudicẽ/ſed iuſtũ diligere debʒ:cre⸗
v qͥdẽ illi qui dixit ꝑ Eʒech.xxxiij.et. xvviij. Quacũ⸗
qᷓ; hoꝛa ingemuerit pctoꝛ et ↄuerſus fuæit/vita viuet
et nõ moꝛiet᷑ dixit ↄu erſũ er nõ verſũ viuere/ verſum
quidẽ puto qui wlet w crimine/ ↄuerſũ qui wlet xe
omi eius quaʒ expoſuimꝰvarietate: vertit a peccato
qui iã dimittit peccatũ ↄuertit᷑ qͥ totus et omnino:
vertit qui iam penas nõ timet:ſed ad bonũ dei feſti/
nat tendere/ que couerſio ſi ↄtingat alicui etiaʒ ĩ fine
eſperanduʒ nõ eſt ve eius remiſſione:ſed qm̃ vix vel
raro eſt tãiuſta cõuerſio/timendũ ẽ de pemitẽte ſero/
quẽ em̃ moꝛbho veget et pena terret ad verã vix veni⸗
et ſatiſfactiõem/ maxime cũ filij quos illicite dilerit
ſint pñtes/ vxoꝛ et mũdus ad ſe vocet.i.amoꝛ carna⸗
lis ⁊ mũdialis.Sequit᷑ Aultos ſolet ſerotina pnĩa
cipe:qꝛ aliquotiẽs videtꝙ infirmitatis grauitas
nõ ſolũ potẽtiã aufert loquẽdi et ↄfitẽdi:verũetiaʒ
e hmõi multũ cogitãdi:nã et frequenter hoc videt᷑⸗
ꝙ tales Ks circa medicos ſollicitãt᷑ orhoßt quo⸗/
ru auxiliũ hic remanere poſſent qᷓ circa medicos aĩa
rũſꝑ quoꝝ ↄſiliũ hinc ſecure poſſent trãſire. Siẽ ptʒ
rege Aſa / e quo ſcribit᷑ ij. Parałxvj. ꝙ ĩ infirmi
tate ſua nõ queſiuit dñm:ſed magis ĩ medicoꝛũ arte
cõfiſus eſt. ¶ Qui q̊ iſta cauere vult picula/wvctri⸗
nã teneat Aug.iĩli. ve peni᷑. Mull⸗ inq̃ t expectet qñ
peccare nõ põt: arbitrij em querat libertatẽ/ vt vele⸗
re poſſit veus cõmiſſa nõ neceſſitatẽ q̃ pꝛius itaq; a
peccatis reliquit᷑ qᷓ ipſe ea relinq̃t/ nõ libere ſ q̃ſi ne
ceſſitate ea odenar. Licet em̃ latro veniã meruiſſet ĩ
fine oĩ crimine/nõ tñ tedit baptiſatis peccãdi ⁊ ꝑ-

iſ.

ſeuerãdi auctoꝛitatẽ.Tũc em̃ ĩ fide baptiſatus ẽ:qͥa

tũc pꝛimũ in cruce chꝛiſtũ confeſſus eſt.

M em̃ talis penitẽtia nõ ſit ſecura/ patet illos ðᷣ
quibus ſcribi Sap.v. Intra ſe penitentiã agentes

⁊c.¶ Penitentiã inqͥt intra ſe agẽtes:ſubaudi falſaã

que nõ tm̃ in hoc caſu qñ videlicet ad ſalutẽ penite-
re nõ poteſt:verumetiã in multis alijs cõmittit᷑ caſi
bus:ſicut patet ꝑ vecretũ Innocentij pape ſecundi.
peni. diſt. v. Fratres nros.in quo vœcreto oſtendit᷑
Pꝛimo que ſit falſa penixẽtia/qtũ ad hoc vt c vno
peccato penitentiã agat et nõ v alio.Gecũdo qtuʒ
ad poc ꝙ penitentiã agat abſq; hoc ꝙ v officio rece
dat quod ſine pcto pꝛius nõ tenuit: vel abſq; hocq;
reſtituat aliena vel remittat iniurias. Nota v hoc
F.iiij.iiij.in fi. ¶ Textus aũt cecreti ſubſequẽtẽ cõ
tinet tendꝛẽ. Fres nros et pᷣſbyteros ammonemꝰ/ ne
falſis penitẽtus laycoꝝ aias vcipi/et iin Eern Der⸗
hipatiant᷑:falſas aut penitẽtias eſſe cõſtat cũ ſpꝛe⸗
tis pluribo v vno ſolo pnia agitur: aut cũ ſicagit E
vno vt nõ viſcedatur ab alio. Vñ ſcriptũ ẽ Jacd.ij.
Qui totã legẽ obſeruauerit offendat aũt in vno/fa-⸗
ctus eſt oĩm reꝰ:ſcʒ qᷓtũ ad vitã eternã:qꝛ ſicut ſi pec
catis oĩbus eſſet inuolutus:ita in vno tm maneat et
ne vite ianuã nõ intrabit:hoc qtũ ad pꝛimã parteʒ
huius vcreti. ¶ Ertũ ad ſecundã ſequitur ſub hac
foꝛma. Falſa em̃ ẽ pnĩa cũ penitẽs ab officio/ vel curi
alijvel etiã negociali nõ recedit/quod ſine pctis nul
latenus agi pꝛeualet. Aut ſi odiũ in coꝛde ſuo geſſe⸗
rit:ant ſi offenſo cuilibet nõ ſatiſfaciati aut ſi offen/
venti offenſus nõ ĩdulgeat:aut ſi arma cõtra iuſtici
am qs ferat:hec ibi.¶ Jtẽ aliud vecretũ ſumptũ ex
verbis Augin epla ad macedomiũ oſtendit: q vera
pnia nõ agitun ſi res aliena non reſtituatxiij.q.vj.ſi
res:ſub his verbis. SGi res aliena ppter quã pctm ẽ
cũ reddi poſſit et nõ reddit/ pnĩa nõ agit᷑ ſed ſilat᷑ ſi
auũt agit᷑ veraciter/nõ remittit᷑ peccatũ miſi reſtituat
ablatũ. ¶ Mec valet ꝙ anceſſoꝛes et nõ poſſeſſoꝛ il⸗
lã mala fide acqᷣſiuit:qꝛ ſᷣm glo.ſupꝑ pᷣdicto vcrero:
videt᷑ ꝙ quantucunq; longo tꝑe aliquis rẽ aliena m
poſſederit/q nõ currit ei pᷣſcriprio:vt.xxxuiij.q.ij.ſi v
go. Mã diuturnitas tꝑis nõ minuit ſed guget vlag⸗
grauat peccatũ vt.xxiiij.q.j.ſciſma.Vnde ĩ pꝛeſcri⸗
ptione requiritur bona fides a pꝛincipio in medio/⁊z
in fine et ex oĩ ꝑte pᷣſcriptõnis.vt extra pᷣſcrip.qm
om̃e. OPlures vo falſe penitẽtie modos hes notatos
C. vj. arti.xj. ꝑ totũ. Inter quos ẽ vnus xx illis qͥ in
q̃drageſima:vel cã infirmitatis cõfitent᷑ cũ ꝓpodſito
redeundi ad eadẽvel ſiłia/quibo nihil dimitrit᷑: quia
nec ipſi peccata dimittũtſ ea quodammõ legarevi
nt/ad modũ quo alias res legãt cã moꝛtis quã ti⸗
mẽt cũ intetione eaſdẽ res reha bẽdiſſi ſanitatẽ recu
perauerint. e aũt talis pnia ſit falſa patet: q p de
cretũ pꝛimũ falſa pnia eſt/qn v vno penitẽtiã agit ⁊
nõ v alio. Sed ſic eſt in ꝓpoſito:qꝛ ppoſitũ peccan⸗
di eſt peccatũ: licet ergo de pꝛioꝛibus peccatis agat
pnĩam/ſcũ nullã agat e ꝓpoſito peccandi: falſã agit
penitentiã.¶Alij vo aliũ falſe penirẽtie notant ca
ſumſ/qñ videlicet quis facit penitentiã ſibi iniunctã
in moꝛtali peccato. Verbi gratia. Imiungit alicni
vero cõfeſſo ⁊ penitẽtiſ opa faciat penitẽtie/ iſte ci
to poſt cõfeſſionẽ illã in aliud moꝛtale labit᷑ pccn/ĩ
quo pnĩam agit ei iniunctã. Volunt ᷓ ꝙ iſta peni⸗
tẽtia apð veũ vera nõ ẽ.necm eritoꝛia:qꝛ moꝛtua na
ta eſt. Et ideo dicũt ꝙ opoꝛtet iteꝝ penitentiaʒ ꝓ
peccatis illis faciat.nõ tñ tãmagnã vl tãgrauẽ. Gã⸗
ctus vo Thomas ĩ ſcripto dicit ſub diſtictõe:q; ali/
que ſunt ſatiſfactões ex quibb manet aliquis cffectꝰĩ
ſatiſfactõibo/ etiã poſtq; actusſſatiſfactõis trãſijt/ſi
cut ex ieiunio manet coꝛpis væbilitas. Ex elemoſy⸗

ms largitis diminutõ ſubſtãtiejet ſic ve ſilibus:⁊ ta⸗

uij.

ſtaengo dica fali gan tu
ditä conferio potet houci ſun
itntinetſic enficztilluc ien.
agat enitenniͦ Epeccno ſno rt.
Ettiad veri niaz faciiͤmul

n peret QOuoppuimie loc ꝛtßs

adhocdndinant nobiss do dani
ganpduinhioſun⸗ Inbist ot
repnſam gere d hic luim cho
pterdvo. Peino qꝛtalis pnia wo⸗
cicoq ẽ fnainlo magis mentoꝛi
Ie wus olusacceptat pnian rolut⸗
prerqo Pobera dliat Nolutane
lpel lij. De pnin guehicagkkylt
ngclloq ft irpotoꝛo git o⸗
u utiy pnig hie ntefacta wo plae
ms acclge pofſumns afortunis frel
guenter naͤcz riſum eſtgi guacrage
ta hagunt pnie dus aspulcrlarg
Binduit optaril guaſioſteis ſepn
kcontralaſtpoſtpaſchattineſtateg
untquaſtcanes ad omiti peſſuna
maſcplpllcpetmiſenup intene
Angeſelnatuz ppternf peccatn.
lboſtecltenigen Romeſiqn
sdi bincdlctisfltirginatg i
roocumtpoſtfeſüaſce Etin
bi uivertiunnfftei V
eſanctisgngs Nusgccrpit

enimkeaamünir
1tgañceſſorseto menu
Pefmglo lien enn
Ploycotealignbſi linn
raſſnunk mijg iſi⸗
Nls ͦmninmnt ſecongertag,
ijg, lalns. Eneſpeſn,
fidcaonapto n necio⸗
Ntönis tennn apetniff
enitetie nodos hesnotatos
nter gocse vnno wilis iin
mitatis fftenkei ppoſtd
fiolauitonibi dünitnkoni
ütSea vocammilegnen
ino teslepitci noltocnin⸗
eresrchabictſiluneninn
lopnigſitfulomur⸗
c i r mominnint
intpoltocg neitignen⸗
Ho rlnitintane t
rpoſirgnnlitlnt
ül minnnna
ieninni dinncti
tgnu igi tnl
iuirnlſhnt
luinuti blhiin
i Gennigiiu ben
Eenaitoinginanun
tag enintiur
4 1, lti gle Gi⸗
jtüͤnagni Krine

ttſiciegi

—
*

Art. iij.

viij.

Penitentia

les ſatiſfactiões in pctis facte nõ opoꝛtet ꝙ iterent᷑:
qe qᷓtũ ad illud ꝙ te eis manet ꝑ pniam ſequentẽ ac
cepte fiunt ſatiſtactiones.lut que nõ relinquũt ali
quẽ effectu in ſatiſfactione poſtq; actus trãſijt:opoꝛ
tet ꝙ iterent:ſicut ẽ we oꝛatoe et ſimilib. Actus aũt
interioꝛ qui totaliter trãſit nullo mõ viuificat᷑: hec
ille. Eñ verſus. NMõ reuiuiſ. cũt que moꝛtua nata fu-
erũt. Bed reuiuiſcũt que moꝛtiſicata fuerũt. Sʒz no
videt ſentire ꝙ illa ſatiſfactio ei valeat/niſi ille effe⸗
ctus maneat poſtqᷓ pctoꝛ eſſe xeſijt:hoc em̃ videt vel
lei hoc ꝙ dicit qᷓtũ ad id quod væ eis manet ꝑ peni-
tentiã ſequentẽ accepte fiunt. Ged arguit ↄtra ꝑ
ſimilitudinẽ væ ſolutione ebiti. Bicut nãq; inimi-
cus põt vebitũ reddere/nõ obſtãte ꝙ inimicus ſit/ et
alius cbitũ pecunie ab inimico miſſuʒ recipit. Jta
vigek in ꝓpoſito / nõ obſtate ꝙ in moꝛtali ſit/ Pcõ
ſeques ver inimicus ꝗ poſſit debit ei miunctũ red-
cere et eigẽ ſatiſfacẽ. Cui rñdet᷑ ꝙ nõ eſt ſimile:qꝛ in
ſolutõe vebiti inter hoĩes nõ attẽdit niſi equalitas
reꝑ. In ſolutõne vo illius vbiti quo ad veũ reqͥrit
amiitia: q; nõ querit ſua ſicut ĩ ſolutõe alteri æbi⸗
ti ſed ſeipᷣm/qð nõ poteſt fieri ſine am otõne offenſe.
Ergo opoꝛtet ꝙ ĩ vera pnĩa et ſatiſfactione ſit amo
tio offenſe / et reſtitutio amicitie. Hoc aũt fieri nõ po
teſt ſine gratia ⁊ caritate:ſicut patet ꝑ illud.j.Coꝝ.
xuij. Si diſtribuero ĩ cibos paupeꝝ om̃es facultates
meas ⁊c. charitatẽ aũt nõ habeã/nihil mihi ꝓgeſt.
Iſta ergo dicta ve falſa penitẽtia ad cõem hominuʒz
vitã conferẽdo:patet ꝙ pauci ſunt qui verã agũt pe
nitentiaʒ:et ſic verificat᷑ illud iere.viij. Mõ eſt qui
agat penitentiã d peccato ſuo ⁊c̃.
Et tñ ad verã pnĩaʒ faciẽdã multa nos monẽ c-
berẽt.¶ Quoꝝ pꝛimũ ẽ locꝰ 2 tpᷣs ĩ quibo ſumꝰ/ que
ad hocoꝛdinant᷑ nobis a ve dantvt in his pniam
agamꝰdũ in his ſumꝰ. In his q̊ potius vebem?elige⸗
re pnlam agere dũ hic viuimꝰqpoſt hant vitã pꝛo⸗
pter duo. Pꝛimo qꝛ talis pnĩa væo plus placet. Be⸗
cũdo q; ẽ faciẽẽtiba magis meritoꝛia. Pꝛimũu patʒ
qꝛ veus plus acceptat pnĩam volũtatis ꝗ nccitat is:
ꝓpter qð ꝓpheta dicit. Volũtarie ſacrificabo tibi⸗:
in pſal.liij. Sed pnĩa que hic agit᷑ plus habet volun
tatis ꝙ illa q fit ĩ purgatoꝛio:igit᷑ plꝰœo placz. Di⸗
gnu auũt ꝙ pnĩa hic rite facta weo placeat: ſatis eui⸗
ns acciꝑe poſſumus a foꝛtunis freqᷓnter viſis. Fre
quenter nãq; viſum eſt ꝙ ĩ quadrageſima qñ xpiani
opꝑa pagunt pnie veus eis pulcꝑꝝ largit᷑ tempus / ſolẽ
ꝙ; tribuit optatũ/quaſi oſtẽdẽs ſe pnĩa placatũ. At
econtra/qñ poſt paſcha et in eſtate ad peccata rede⸗
unt quaſi canes ad vomitũ peſſima dat tẽpa maxi⸗
maſq; pluuiax et miſeriaꝑ intemperies/ apte fe oſtẽ
Tens eſſe iratuʒ ꝓpter nr̃a peccata. Dicut manifeſte
opis oſtẽdit euidetia Romeſi qua ꝓceſſio ꝓpter ta⸗
les ei vindictas fuit oꝛdinata i feſto ſcri AMarci:qd
cito occurrit poſt feſtũ paſce. Et in viẽna et in ꝑtib
illis ĩ quibo oꝛdinati fuerũt dies rogationũ ꝓ vindi-
ctis ceſſandis/quas us accepit v illis qͥ poſt qua-
dꝛageſime pnĩam ad peccata ſolita redierũt: de quo
rũ quolibet verificat᷑ illud Job.xxuiij. Dvedit ei locũ
nie vc. in eccleſia videlicet tꝑe qdrageſimalijet ipſe
fupple poſt paſca abutit᷑ eo in ſupbiã. ¶ Geoõm ꝙ vi
elicet pnĩa hic facta ſit magis meritoꝛia et fructuo
ſapatʒ:qꝛ cũ volũtas charitate infoꝛmata ſit radix
meritoꝝ et fructuũ ſpũaliũ ſequitur ꝙ illa qᷓ magis
voluntaria et maion charitate infoꝛmata ſit magis
fructuoſaſſed hic vt pᷣdictũẽ magis volũtaria 7 ma
ioꝛi põt charitate infoꝛmari:qꝛ hic locꝰẽ charitateʒ
augmentãi. Ergo ꝓpniĩa hic facta merces tua ma
gna nimis/⁊ p elemoſyna hic data/ibi magne diui⸗
tie:et ieiunio ibi magna et longa refectõ/ ab illo 4
ad refectõem illã vocat dicẽs. Venite ad me om̃s

2. vij.

laboꝛatis et onerati eſtis/ et ego reficiã vos: Math.
xj. Nõ ad modũ quo mũdꝰre icit. Pꝛo quo ẽ aduer
tẽdũ ꝙ villis quos mũdꝰrecipit refict: ſiẽ ð illis
q reſciunt᷑ ĩ taberna. q; ſtatim ſunt ad laboꝛẽ pegri⸗
natõis ſue et ſitim et famẽ receſſuri tales em ad tpᷣs
bꝛeue lautiꝰ comedũt ꝙ illi filij vel famuli q̃ ĩ wmo
moꝛantłſed poſtmodũ ad maioꝛẽ exeũt ſudoꝛẽ 7 fatt
atõem. Filijs inſuꝑ hereditatẽ oſequẽtibus / ipſi ſo
a atẽtabunt᷑ refectione/ quã tñ ſatis chare em erũt.
Sic illi quos mũdꝰ reficit lautius hic ad tps refici⸗
unt ꝙ filij vei qͥ hic ſunt ĩ pena. Illi tñ ĩ moꝛtis trã⸗
ſitu ad maioꝛẽ trãſeũt caloꝛẽ/ſudoꝛẽ atq; woloꝛẽ. Et
cã ẽ:qꝛ qͥ hic feſtũ agit ibi ieiunãdo aget vigiliã: qͥa
ſicut dꝛ Apoc.ij. vedit tpᷣs vt pniam ageret nolu⸗
it. Ex fine ̊ patet illud Berñ. Mundus inqͥt dicit:
ego deficio:caro ego inficio:dyabolꝰego cecipio/ xpᷣs
ego reficio. Cũ q̊opari libẽtius laboꝛent/et pegrini
plus feſtinẽt ſpe bone noctis poſt laboꝛeʒ. Et miles
grauia ꝓ mundano ſuſtineat honoꝛe:et eruus ꝓpᷣ⸗
mio terreno:quãto plus ebet qlibʒ hic agere pniaʒ
queiudicẽ pꝛius iratũplacat/moꝛti ad iudicatũ re⸗
uocat vitãꝗ eternã ⁊ regnü inpetrat celoꝝ:iuxta illõ
Abath. iij. Pniam agite appꝛopinq;bit em̃ regnũ ce
loꝝ. ¶ Geom qo nos mouere beret ad hoc; verã
agerempniam ẽ ſapientũ wcumentũ. In om̃i nãq;
ſcia et arte ſapiẽtioꝛiſp ẽ credendũ/et ꝓbioꝛ ẽ citius
ſequẽdus. Sʒ ĩ omilege cpbioꝛes pnĩaʒ wcẽt. Quia
ꝓbioꝛ ĩ lege nature hãc mmcuit dicẽs.Audite qſo ſer
mones meoset agitepnĩam: Yob. xxj. Itẽ ĩlege ſcri
pta oyſes Leui.v.dicẽs. NHĩa ue intellexerit pec
catũ ſuũ agat penitentiã. Itẽ in ege gratie xpᷣs hãc
cuit ⁊ themate accepit dicẽs.Penitentiã agite.
Et Yohanes baptiſta Adath. iij. Penitentiã agite.
Et Petrus Act᷑.ij.dicẽs. Penitentiã agite. ¶ Ter
ciũ motiuũ eſt nõ ſolũ xpᷣi⁊ ſanctoꝝ et etiã peccatoꝝ
wcumẽtũ:ſed etiã operis exemplũ. ¶ Dꝛimo nãq;
xpᷣs vi filius ieiunãdo/laboꝛãdo/oꝛãdo elemoſynas
dãdo hanc in ope wcuit:ſicut ᷣ rege vłalio magno
ad opus manũ ponẽteſ circumſtãtes ↄſimilit᷑ad opꝰ
manus apponũt:ita nos. ¶ Becũgo Petrus banc
ope wcuit quãdo fleuit amare.¶ Tercio magdale⸗
nt Nado inter cõuiuas flere nõ erubuit:nec in rupi
multis annis ſola eſſe tinuit.¶¶ Idẽ patet in nini⸗
uitis/ ⁊ bꝛeuiterĩ ommb ſctis/qͥ vel in ſancta pniĩa a
iuuẽtute duxerũt vitã:vel x pctoꝛibus qͥ ꝑ pnĩaʒ ve
niã meruerũt.¶ Unde taliũ exemplo mot qͥdã ad
religionem veniẽs cũ murmuraret/⁊ q̃ ſecũ celibe⸗
raret añq̃ʒ ꝓꝑmittẽt ſe radi:qꝛ pulcrã hẽbat capilla
turã ↄgrue dixiſſe fert᷑:facias inqt facias:q;ꝛ dves nun
qᷓ habuit amicũ quẽ in vita iſta nõ ofugerit. Koſi⸗
tauit em̃ ꝙ inceptuʒ faciẽdo quo ad mũdũ iſtũ eſſet
confuſus. Et tñ cogitãdo ex alia ꝑte q; us ſp ſuos
quo ad mundũ iſtũ vel ↄfũdit vel ↄfũdi pꝑmiſit. Gi⸗
cut pʒ ĩe apłis et martvyribo. MHac cogitatõe 7 exem⸗
plo armatꝰet infoꝛmat patiẽter pnĩaʒ ſuſtinuit in⸗
ceptã. Ita nos cogitãtes oĩm ſct̃oꝝ pnĩas penitea⸗
mus/⁊ indulgẽtiã fuſis lacrimis poſtulemꝰ: Judith
viij. ¶ Quartũ motiuũ eſt nõ penirentiũ incõmo⸗/
dum/qð ẽ mitiplex. Incurrit nãqʒ; pꝛimo miſeriã
⁊pauptatẽ tã ext᷑ioꝛẽ:ſicut oſtẽſũ ẽ ʒ. c. c. vij. q intio⸗
rẽſiẽ pauꝑ nolẽs mẽdicare incurrit famẽ: Apoc̃.ij.
Erit ĩ tribulatiõe maxĩa niſi pnĩam egerit ¶Beoo
expectat ↄtra ſe ſnĩaʒ:ſicut latro poꝛtãs furtũ ad tri
bunal iudici: Ro.ij.ſᷣm duriciã tuã ⁊ coꝛ impenitẽs
theſauriʒas tibi irã in die ire et reuelatõis iuſti indi
cij vi/qͥ reddet vnicuiq; p̃m opa eiꝰ. ¶ Tercõ amit
tit gloꝛiã/ ve qua in iudicio illo expeller ſicut contu⸗
mayr excõicatus eccleſia: Apocabij. Aemoꝛ eſto
vñ exciderisl et age pnĩiam. ¶ Nuarto Tijcit ad ge⸗
hẽnã ſicut arboꝛ inutilis ad ignẽ: Zu.xrij. Rico vo⸗

ix.

Exem.

Exem.

Arti. x.

riij.

Arti. vj.
niij.

Penitentia

bis:niſi pnĩaʒ egeritis oẽs ſimul ꝑibitis. Vide ergo
pctoꝛ miſeriã quã incurris iuxta te et ĩtra te ⁊ ſniaʒ
quã expectas ↄtra teſet gloꝛiã quã amittis ſupꝛa te
et gehennã ad quã ꝓperas ſubtus te⁊ elige cũ dauid
ij. Re.xxiiij.pniam triũ dieꝝ vt fugere poſſis illã lõ
giſſimã quãꝗ ineternũ faciũt damnati. Sicut Da-
uid potius elegit pniam triũ dieꝑ ꝙᷓ triũ annoꝝ vel
triũ menſiũ:ita nos potius tribo diebo.i.oↄtritõe/cõ⸗
feſſiõe et ſatiſfactõe ꝙᷓ in inferno vel purgatoꝛio:pe
nitentiã igit᷑ agite:tct᷑.ij.¶ Quintũ motiuũ eẽ de⸗
beret timoꝛ moꝛtis:in q nimis paꝝ videbit᷑ om̃e qð
ante agere poterimꝰ:ſiueĩ oꝑibus pnie/ ſiue quibuſ⸗
cunq; alijs. Tali moꝛtis metu et memoꝛia dicit qui
dã ad pniam agendã fuiſſe inductus mõ ſeq̃nti. Cũ
em̃ ↄfeſſoꝛ illũ ad ꝑagendã pnĩam inducere nõ poſſʒ
ↄceſſit ad ↄfeſſoꝛis ſui inſtantiã ꝙ ꝑmitteret miſtrũ
ſuũ omni nocte qñ iret cubitũ ſibi dicere. Cogita ꝙ;
moꝛieris/qð cũ frequẽter audiret v hoc ſepius ĩ le-
cto ꝓfundius cogitãs ad confeſſoꝛeʒ redijt/ paratus
omnẽ pati pnĩiam/qui ⁊ congrue dicere potuit illud
Job xlij.Auditu auris audiui te:idcirco ago pnĩaʒ
lfauilla et cinere.¶ Tali etiã cogitatõe motꝰ fuit qͥ
dã heremitaſ œ quo fert᷑ ꝙ reſpõdit querẽtij q̃re du
riſſimã duceret vitã dicẽs.Cũ venero ad mo.tẽ vel/
lẽ plus feciſſe.Si q̊ illi qui bñ vixerũt⁊ alperã vitazʒ
pꝛiꝰ duxerũt ĩ moꝛte volebũt ꝙ tãparus añ fecerunt
pnĩiam:q̃liter tũc wolebũt illi q pꝛius malã duxerũt
vitã/et nullã vel ꝓuã et indignã pꝛiꝰ egerũt pnĩam.
Tũc inueniẽt qð fuit c eis ſicut v diſcoł qͥ q̃diu in
ueniũt qͥ eis mutuet/lautos agũt dies/ nõ multũ in⸗
troitũ cogitãtes aut exitũ:niſi ꝙ habeãt qð veſide⸗
rãt/ſed ĩ fine qñ neceſſirant hereditatẽ amittẽ obli⸗
gatã:tũc pꝛimo h̊ nimis tarde de pᷣterita volẽt iocũ⸗
ditate/⁊ mallẽt ꝙ plꝰa elicijs abſtinuiſſẽt.Sic iſti
ĩꝓpoſito/qñ in fine ꝓpꝛiũ videbũt pꝑiculũ/ xe hoc q;
pꝛius penitentiã nõ egerunt:vellẽt ꝙ in cinere⁊ cili
tio pniam egiſſent: Math.xj.
Intimã videlicet/q̃ ẽ ex coꝛde et ĩ coꝛde.Zalẽ nã
6 vere p enitentẽ facere opoꝛtet vt emplaſtꝑ ponat᷑
uꝑ moꝛbi radicẽ q̃ eſt ĩ coꝛde:et vt ibi incipiat vinẽ
vbi incipiebat moꝛi.Exẽplo illoꝝ ⁊e qͥbus ſcribitur
iij. Re.viij.Egerũt pnĩam ĩ coꝛde ſuo.Et illoꝝ Ju
dicũ.xxj. Vmiuerſus iſrł valde woluit et egit pniam.
Hoc aũt nõ faciũt illi qͥ ad pnĩiam agendãa ſũt indif-
ferẽtes/nec curãt ꝙ ex coꝛde fiat vt fieri eberet: ad
coꝛpis videlicet edomatõem et ſuꝑbie refrenatõem
Illi aũt ſunt hmõi qui ieiunare volunt qñ cibũ nõ
appetũt:a potu aũt abſtinere volũt qñ nõ ſitiũt:di
mitterevolũt camiſiã qñtẽpus nõ eſt frigidũ:elemo
ſynas facere volũt væ his q̃ in vſibus ꝛijs expẽde⸗
re nõ poſſunt vel volũt:ĩ eccleſia volut oꝛareqñnõ
inueniũt cũ quo nõ poterũt garrulare:nõ aduertẽ/
tes ꝙ regnũ celoꝝ vim patit᷑et violẽti rapiũt illud.
Nec ꝙ infirmꝰĩ coꝛꝑe cõtraria ſuſtinet/ et nõ o pta⸗
ta: inſuꝑ nõ ꝓpꝛio/ſſ̊ medici ducit᷑ ↄſilio. vYta etiazʒ
infirmos ſpualiter nõ ꝓpꝛiũ/ſed medici aiaꝝ regẽ xe
bet oſiliũ:nec ipſi eligere vel facere vebẽt q placẽt:pᷣ
ſuſtinere q imponunt. Vñ Aug.ĩ quodaʒ ſermone.
Mouit medicus qͥd ſit ſalutifeꝑꝝ:qͥdue ↄtrariũ egro⸗/
tis:egroti eſtis/nolite dictare medico q̃ vobis medi
camina velit apponere: ſed ſicut veri triſtes ve pec⸗
catis pᷣteritis oẽm libẽter ex coꝛdis intimis agite pe
nitentiaʒ. VUt de pnia et triſticia vꝛa/verificet᷑ illud
ij. Coꝝ.vij. Queſem̃ ſᷣm veñ triſticia eſt pnĩam in ſa
luteʒ ſtabilẽ operat᷑. Et illud.ij. Parał xxiij. Egit
pnĩam valde coꝛã dño.i.intime.
Que qͥaẽ intimietas ĩtegritatẽ reqͥrit ſibi copu-
lariad h̊ ꝙ ſalutẽ oꝑet᷑:ita ꝙ ſiẽtriſtat et odit vnuʒ
pctm ſodio hẽat oẽ pcti/ſta cogitatõis q locutiõis
oꝑatõis vel omiſſiõiset oĩbo pnĩaʒ agat ⁊ puniat

P Plj.

Nuiꝰaũt integritatis ⁊ generalitatis ncc̃itas in ꝑte
legis oſtendit᷑ ſãctione.in.ff.nouo.li.x.ti.xpe.l.aut
facta: ſub eo qͥ ſequit᷑ tenoꝛe. Aut facta puniunt᷑ vt
furta cedes:aut dicta vt cõuiciaſet infide.i.nephan⸗
œ aduocatiões.Aut ſcriptavt falſa et famoſi libel/
li.Aut co nſilia et cõiuratõesſet latronũ cõſcia. Sʒ
hec qtuoꝛ genera cõſiderãda ſunt ſeptẽ modis. Cã
ꝓſona/loco/tꝑeq̃litate/qᷓntitateſeuetu:quoꝝ expo⸗
ſitõem vide infra.e.t.xx.¶ N. aũt pᷣdicta pnie inte⸗
gritas ſit neceſſaria ad veũ placandũ et ad ſalutem
oꝑpandũ pemitẽtis:pꝛimo euidẽti oñdit᷑ exẽplo ĩ quo
videmꝰꝙ qͥ vnũ pedẽ vngit⁊ lenit ⁊ aliũ pũgit ⁊ ſe
Dit/nõ placaret illũ cui h̊ facit.Sic ĩ ꝓpoſito e illo
q̃ v vno penitet? aliud ↄmittit actu vel ꝓpoſito.et
1ðᷣo nõ agit dignos pnie fructꝰ. Nã ꝑ cretũ ſũptũ
ey vꝓbis Cry. pe.di.iij.S.pꝑfectaſ vbi dꝛ.Qui plã⸗
git pctm ⁊ iteꝝ admittit pctm q̃i qͥ lauat laterẽ cru⸗
dũſquẽ quantomagis abluit tato magis lutũ facit.
Igit ↄuertimĩ ⁊ agite pnĩaʒ ab oĩb iniqᷣtatibo vꝛis.
et nõ erit vobis in ruinã iniqᷣtas:Eʒech.xviij.
Agite inqͥt pniaʒ volũtarie et uote.Sicut ĩfir
mus volũtarie ⁊ uote medicũ ſuſcipet ⁊ medicinã
ageret/ e qua eſſet certus ꝙ curani poſſet. Et ſi om̃i
tpe pnĩa væuote ſit agẽda:pᷣcipuetñ hec veuorõ in q̃⸗
dꝛageſima ẽ oſtendẽda. uia ſicut arboꝛ ꝗqᷓ natura/
liter circa tpᷣs qdrageſimale ſine humoꝛeẽ naturali
nec ſe naturalit᷑ viuã eẽ oſtẽdit/moꝛtua ẽ erad nihi⸗
lũ valet vltraſniſi vt excidat᷑ et in ignẽ mittat᷑ Its
quiĩ quadrageſima humoꝛẽ nõ habet venotõis:nec
volũtarie ſe ſpũaliter viuũ eẽ oñdit:oꝑa pnĩe⁊ vite
ſpũalis volũtarie et æuote faciẽdo/ſpualiter ẽ moꝛ⸗
tuꝰet igni inextinguibili æputatus.¶¶SDʒ heu timẽ
Dũ ẽ multos eẽ tales:qꝛ nõnulli ita ĩuite ⁊ indeuote
pniaʒ recipiũt/q opoꝛtet ↄfeſſoꝛ eos roget ꝓpnĩa
recipiẽdaſita amicabilit᷑ et diligẽter/ ac ſi totũ eſſet
bonũ ↄfeſſoꝛis/⁊ potiꝰ ꝓ ſua qᷓꝙ illoꝝ vtilitate faciẽ
da. ¶ Di vo finalit᷑ malavolũtate aliquã admittãt
pnĩaʒ illã nec diligẽter ꝑagut: nec reuerẽter nec ve⸗
uote:qꝛ vel illã negligũt ⁊ obliuiõi tradũt:vel veil⸗
la trufando irreuerẽt loquũt᷑ ĩ reditu v cõfeſſiõe/ſo⸗
cijs dicẽtes:vel ꝙ magna hñt pniam vel ꝑuã. Si ma
gnã hñt dicũt/ volut illã iuyxta ſe pijcere. Sed ſci-⸗
ant ꝙ illã ꝓijciedo cũ et aĩam ꝓpꝛiã pijciũt/et quã
hic ꝓijciũt/alibi colligẽt cũ augmẽto/qn ꝓ die queʒ
hic agere veberẽt/alibi agẽt annũ:iuxta illo Eʒec.
iiij.Sieʒ ꝓ anno vedi tibi. Nota argumentũ ex iſta
auẽte infra.e.c.hxv.Cõſiderãdo ſ finẽvideãt qͥs ð il
la ꝓiectõe plꝰdanificet.¶ Si xuã hñt/ cogitãt vłdi
cũt:qͥs dimitteret facere qð appetit ꝓ tãmodico.ſi
etꝙ tãmodica parcẽ nolũt pniaʒ poꝛtabũt eternaʒ:
in ꝗ pnĩam agẽt cũ illis:e quilv ſcribit᷑ Apocał ix.
aeßerunt nam ab homicidijs ſuis/ neq; a vene⸗
ficijsſneq; a foꝛnicatõe ſua/neq; a furtis ſuis.
Ad quꝗ euadendã cõſultius ẽ ꝙ pniĩam agat cõ⸗
rue et diſcrete. Pꝛo quo ẽ aduertendũ/' pnĩe con
gruitas et diſcretõ attedi pñt/vel ex ꝑte penitentis⸗
vel ex parte impo nẽtis.Ex parte vo penitẽtis maxi
ma diſcretio eſtjet pꝛima et pꝛecipue legibo conſonũ
q; ve peccatis ſuis in hoc mũdo penitentiaʒ agat in
quo peccata contraxit. Pꝛo tãto nãq; dicit᷑ hoc eſſe
congruũ et legibus conſonũ:qꝛ leges volunt ꝙ vbi
cõtrahitur vlictũ ſeun culpalſibi ſuſtineat᷑ pena. Si⸗
cut patet pꝛimo.C.li.ix.ti.d pe.l.ſanximus/vbi ſic
dicit᷑. Sanximus ibi eſſe penã vbi eſt noxa. Secun⸗
v idẽ patet ꝑ legẽ in.ff. nouo.lib.xj.ti.œ re militari.
l. veſertoꝛẽſin qua pᷣcipitur ibi eum flecti pena debe
re vbi facinus admiſſuʒ eſt. SGicut ergo lex dit eis
penitẽtie locũ vbi vliquerũt. Ita peccatoꝛiba ĩ boc
mundo vædit væus locũ penitẽtie ⁊c. Yob xxiiij. Ita
ꝙ iſta pꝛima penitẽtis diſcretõ attẽdit ꝙtũ ad pᷣnie

mmrn aan
6
ai.ata nnn, l ahi
gſſie in Gneſenn isſeß 9 i
ium liihſeni

ncturus: ⸗
enent mil inon
Uat, Oibnocchͤt
zivttgid peoftaſſent vel waͤſſent
Sliuitigaid ped keane .
batvenlis dereceptöe aupepreſpo
nitöcicns g direpoͤeretcn abeo
iucteij hfielacerttenagn futtcle
eeptus fuitqt c indexad llii veni
nurouit diceo: uic o me ſuſtinuiſti
ippctistuisin cpepetuo cgiſt A.
nutuit neſatis quid reſpogeret reuin
ſone corrept mnogo corpus ſuu pni⸗
io gallter n iuclo cofuſus giret
ſaentenſ niſiniam egeritis omns ſin
Aunii. Ergo penitentis age et penits
Bpoegkij.ercia attencik peneon
leſe det nullusnimis audeliter
ttieopibnogffügat intanti gſeim
Inpotentereddat tmoneporigcee
ichlegtur Beni ſeihn d ſuginde
ſſecinlgensterceſinislidotd
nſtenſnigebematönefteerat in
fiigeſiylſtus mecto. do pinioſah
ſuog Miͦeſt Afecni alind peeef

Pee

nöenllikrinter iilannte
eg ofeſnenstoger vonit
kerdlligital aeltotſeſſet
iafllenltm ui
rolituralinigmitit
ocuit. necreuerter nec/
robliniöttuci pel vll⸗
uot irectu wofeſtzeſo⸗
hitpniam pelgva Gimns
luuta ſepiicere Gegſa⸗
un ghliplaͦntli
Raugmitoſqidlegotz
itamnü: unald Ge,
Uta ergunenti iſt
crico filenicehtcobl
Ditnüͤhit cogtirtti
ecapettg inplin
itpninz olehit mni⸗
equiſenbi⸗ all.
onlecieſiufic/nn
i agefite?

tiups goln / grli

allmnniͦ in
Binſngim
. n ſtſnlinin 6
tittrai
Sopontmnn 6

„2

xix.

Exem.

Exem.

Penitentia

locũ.¶ Secunda attenditur penes penitentis pfo⸗
nã/ſic videlicet ꝙ ꝑſona que deliquit/ nõ ꝑ aliũ pera-
gat opꝑa penitentie:ſicut nõnulli ioquunt᷑ dicentes.
Hhꝛate ⁊ ieiunate vos ꝓ nobis.ſed P ſeipſã/qꝛ ſi ĩ alio
et nõ in ſeipᷣo mereri voluit:iuſtuʒ videt᷑ ꝙ in alio et
nẽ in ſeipo in celo pᷣmiet᷑ et remuneret᷑. Tali iuſticie
oſtenſiõe legit᷑ qda ad pnĩaʒ faciẽdã motꝰ. Ype nãq;
ſicut PKa e illa cõtinet ce cõfeſſione rediẽs/ triſte
vultũ facere cõſueuerat/ nec vxoꝛis reciꝑe voluit cõ
ſolatõem dicens. Quomõ vultũ hylarẽ facere poſſẽ
cu me p confeſſoꝛem meũ tot ieiunijs oneratũ cogi⸗
to. Kui illa pꝛomittere ſolebat/ꝙ totũ pꝛo illo iein
nare vellet. Qui ſic cõfoꝛtatus comedereet bibere 2
bonũ vultũ facere ſolebat.Seus em̃ illũ ab h retra⸗
here volens erroꝛe:ei ꝑ viſionem oſtendit/ ꝙ ipſe cũ
vxoꝛe ſua partẽ appꝛopinquabat celijet ꝓ Petrꝰce⸗
li ianitoꝛ vxoꝛzẽ eius manu capiens ipſaʒ introduxit
IYpſum vo intrare volentẽ er nitentẽ repulit dicẽs
MQuia hecꝙ te opera penitẽtie egit: ideo H te mer⸗
cedẽ accipiet et pᷣmia meritoꝝ. Cua viſiõe curialit
ammomitꝰ vinceps ꝓpꝛiã egit pniam:intelli⸗ ens ꝙ
vnuſquiſq; ꝓpꝛiã mercedẽ recipiet ſ̃ᷣm ꝓpꝛiũ laboꝛẽ
I.Coꝝ.iij.ct ꝙ etiã ſi pnĩaʒ egerit dimittet᷑ illi: Lu
ce.xvij.et aliternõ. Quod eſt multũ ↄtra nõnullos
petoꝛes qui eſtimãt elemoſynas et alia pietatis oꝑa
ei ſufficere ad ſalutẽ ſine pnĩa. De q̃ opinione fertur
quendã a æo tali viſione fuiſſe coꝛreptũ. SGiqͥdeʒ ei
videbat᷑ q cũ multis alijs coꝛã ſummo iudice duct?
fuerat œ factis ſuis/et c ſibi ex officio obijciẽdis re
ſponſurus/recepturus et facturus:qð iuſticia ſuade
bat.Oiĩbus qᷓ coꝛã tribunali pñtibp iudex a ſingulis
qſiuit:quid ꝓ eo feciſſent vel diſſent: et alijs e ci⸗
batõe:alijs de receptõe paupeꝝ reſpõdẽtiboſcogita⸗
uit pᷣdictus ꝙ bñ reſpõderet cũ ab eo quereret᷑ et q
iudiciũ bñ euaderet:qꝛ magnꝰfuit elemoſynariꝰ. Sʒ
Tceptus fuit:qꝛ cũ iudex ad illũ vemiret queſtionez
mutauit dicẽs:quid ꝓ me ſuſtinuiſti/vel quã penitẽ
tiãꝙ pctis tuis in coꝛpetuo egiſti. Qui cofuſus ob⸗
mutuit/neſciẽs quid reſpõderet:⁊ euigilas tali oſtẽ
ſione coꝛreptꝰ/ãmodo coꝛpus ſuũ pnĩa afflixit / intel
liges ꝙꝙ aliter in iudicio cofuſus pirer. Dic etiã vos
ſcientes/ ꝙ niſi pnĩam egeritis/om̃s ſimul peribitis:
Ru xiij. Ergo penitentiã agejet penitẽtie opera fac
Apocab. ij. ¶ Tercia attendit᷑ penes modũ qui ta⸗
lis eſſe debet / ꝙ nullus nimis crudeliter ſeiöm peni⸗
tẽtie oꝑibns affligat/intantũ ꝙ ſeip̃ᷣm ꝓ deĩ ſeruitõ
impotentẽ reddat:vłmoꝛtẽ ppꝛiã acceleret. De hoc
nãq; legitur Berñ.ſeipᷣm œ ſua impotẽtia redargu-
iſſe ꝙ indiſcretis et exceſſiuis laboꝛilbo ſeipm ꝓ mo⸗
na ſterij ſui gubematõne fecerat impotentẽ. Mecmi
rũ:qꝛ ſi virtus ĩ medio.duo vitioſa habeat extrema
quoꝝ vni eſt ꝑ vefectũ:aliud x exceſſum:Fᷣm phm̃ in
ethicis. Ricut errareporeſt quis ꝑ penitentie efe⸗
ctũ/nullã videlicet vel nimis paruã faciẽdo. Ita eti
am errare põt alius p exceſſum irratõnabilirer ſeaf
fligẽdo/ et ipotẽtẽ reddẽdo. Sicut ille qꝗͥ fãtũ equũ
ſuũ vno die verat/ ꝙ in craſtino impotẽs reddit ad
laboꝛẽ. Et ſicut ille qui tãdiu arcũ ſuum extẽdi per⸗
mittit/ ꝙ infatuat᷑ et foꝛtitudinẽ amittit:vel tantuʒ
eũ trahit ꝙ ipᷣim frangit. Sicut gequo vno die pcen
dũ eſt vt multis ſequẽtibus laboꝛet dieb. ſic medio
criter onerandus ẽ ꝙ in craſtino ſub onere nõ vefici
at. Et ſicut arcus ſicẽ trabẽdus ꝙ nõ frangat᷑ ſicut
patet ꝑ dictũ abbatis Anthonijſte quo ĩ vi.pa.ſi bñ
occurrat/legit ꝙ cuidãvenatoꝛi qui eu repꝛehendit
⁊æ hocſꝙ cũ aui quadã ludebat reſpõdit dicẽs. Tra
he in arcu tuo.quicũ trabẽt et rogaret᷑ ꝙ adhbuc am
plius traheret/negauit dicens:q ſi modũ in traben
w excederet frangerexł necillum diu extentuʒ eſſe p⸗

miſitine nimis vebilitaret᷑. Sic inquit Anthonius

vi.

ſſt renobis ſi vltra modũ et continuo ſine omni ſo⸗

lacij interpoſitione noſipᷣos vexaremus. Ideo wctri
na poete eſt. Interpone tuis interduʒ gaudia curis.
Et exemplo Aoyſi Exo rv. Faciamus gẽmas ad
oꝛnanduʒ ephot et rationale. Et pꝛeceptoapoſtoli
Komoa. xij. Ratonabile ſit obſequin veſtꝑ in oꝑibo.
videlicʒ pnie.Ita ꝙ; penitẽtia xpᷣiam nõ ſit pena Ju
x qui ſeipᷣm occidit: quo pᷣmitti AMath. xxvij. ꝙ;
pnia ductus retulit triginta argenteos. Wtũu ad
ſecundãpartẽ huius articuli enᷣ aduertendũ: di⸗
ſcretio que requirit᷑ in illo qui penitentiã imponit
að tnia neceſſaria ſe extendere vebet. P uno ad per-
ſonaruʒ. Gecundo ad circũſtantiaꝝ. Tercio ad cul
parũ diuerſitatẽ et idẽtitatem. brind patet ꝑ le⸗
gẽ in.f nouo.li·x.ti.æ pemis.l.quedã velicta: ſub eo
qui ſequit᷑ tenoꝛe. Quedã elicta pagano/ autnul⸗
lãaut leuioꝛẽ penam irrogãt:militi vo grauioꝛẽ ⁊c.
Et ꝑ legẽ ibidẽ ĩmediate equentẽ que incipit. Zut
facta.Er qua elici poteſt ſi ec indũ/ꝙ ſicut medicꝰin.
finmi curam agens circumſtantias conſiderare ha⸗
bet que infirmitatẽ cauſant vel aggrauant:vt cõſi⸗
ceratis circũſtantijs conſultius ve᷑ remedijs cogitet
opoꝛtunis. Ita medicus inge infirm antiũ neceſ
ſe habet conſiderare ſeptẽ circũj antias ĩ dicta lege
recitatas: videlicet:cauſampſonã locũ/tẽpus/qua⸗
litatẽ/quãtitatẽ/ euẽtũ. Cauſã videlicet: vt inverbe
ribus que impunita ſunt a magiſtro illata vel parẽ⸗
te qñ emẽdatõis nõ iniurie gratia vidẽtur adbibe⸗
Ipuniunt᷑:cũ quis ꝑ iram ab extraneo pulſatus eſt
Perſona dupliciter ſpectatur/eius qui fecit: ⁊ eiꝰ
qui paſſus eſt. Aliter em pumiunt᷑ exr eiſdem facino⸗
ribus ſeruiꝙᷓ liberi. Aliter qui ĩ wminũ parentẽue
auſus eſt qꝙᷓ qui in extran eum/i magiſtratũ vel ĩ pꝛi
uatũ/in hmõti rei conſideratione/etatis quoq; ratio
habeatur. ¶ Zocus facit vt idẽ vel fuetuʒ/ vel ſacri⸗
legium ſitlet capite luendũ/vel mĩoꝛi ſupplicio. Tẽ
pus diſcernit furẽ diurnũa nocturno. Qualita⸗
te:cũ factum atrocius vel leuius eſt vt furta manife
ſta a nõ manifeſtis diſcerni ſolent. Qustitas di⸗
ſcernit furẽab abigeo. Nam qni vnũ ſurripet vt fur
coercebitur/qui gregeʒ vt abigeus. ¶ Euentus ſpe⸗
ctatur/ vt eadẽ ſcelera ĩ quibuſdã ꝓuintijs grauius
puniant᷑/vt in africa meſſiũ inceni oꝛes. Gloſa.quia
multũ naſcit᷑ ibi.in muſia vbi metalla ſunt adulte⸗
ratoꝛes monete.nõnunq; quãdoq; euenit vt aliquo
rũ maleficioꝝ ſupplicia exacerbant᷑:quoties in vnũ
multis pſonis graſſantibus exemplo opus ſit. Glo.
pene creſcunt er perſonis quoꝛundã maleficioꝝ ſeu
malefactoꝛum vt alij terreantur: hec ibi in textu et
gloſa. SGi legis ciuilis conditoꝛes curã babẽtes coꝛ⸗
poꝛũ/in punitioneilloꝛũ qui contra coꝛpoꝛa legeſq;
mundi velinquunt:tamdiligenter ꝑſonaʒ /perſona-
rumq; conditiones atq; circumſtantias inueſtiga⸗
uerunt velinquentiũ:quanto magis hbec inueſtiga⸗
re veberent animaꝝ legũq; vei ha entes cuſtodiaʒ/
in penitentie unpoſitõe/vt circũſtantiaꝝ habeãt cõ
ſideratõem:que penitentiã in ſalutẽ ſtabilẽ opatur
ij. Coꝝ.vij.¶ Que quidẽ penitentia ĩpenitẽtie da⸗
toꝛe terciã requirit conſideratõem.i.culpaꝝ magni
tudimis et curationũ effſcacie. ¶¶ Aagmitudinẽ pꝛi
mo cõſiderare vbet / vt ſm quantitatẽ culpe fiat e
nitẽtie impoſitio:ſicut qͥ plus expẽdit plus tenet s1
uere. ¶ Curationem ſeu curatiomis effectum vel ef
ficaciam/vt medicina ſemper cõtraria et expulſiua
ſit infirmitatis. Exemplũ in arte medicoꝛuʒ coꝛpo⸗
rum qui cõtra infirmitatẽ calidã ſrigidis vtunẽ me
dicinis. Nec eandẽ ſed diuerſã oculo et pedi impo⸗
nunt emplaſtꝝ. Cuuus artis et medicoꝛũ exemplum
potius ſequi veberent medici animaꝝ vt contraria
ↄtrarijs curarẽt/ vt guloſis et luxuriop ieiuniũ:ana⸗

x⸗

xxj⸗

Exem.

Erem.

Arti. ix
xxij

Arti.x.
xxiij.

Penitentia

ris reſtitutõʒ et elemoſynaꝝ imponerẽt largitiões:
qꝙᷓ illiꝰqii puero dicẽti:q; equus ſuꝰwꝛſũ haberet le-

ſum. Rndit:accipe w panello ſelle et ponas ibi. Et
iteꝑ dicẽti:q; pedẽ haberet leſũ/idẽ dixit:⁊ ſic xe om
mibo eqͥ infirmitatibo. Vel illiꝰmale vxoꝛis/ qᷓ in ſa⸗
turã hñs ĩ manuſꝑ ſeipſã appoſitã inflarurã fregit/
et manũ ſanauit: quã medicinã dũ iteꝝ oculis egris
mariti apponeretipᷣm excecauit: ſicq; patuit ꝙ illo
qð manũ ſanauit oculos excecauit.Exr quo patet q;
diuerſis diuerſa apponẽda ſũt medicamẽta.SBicĩ ꝓ⸗
poſito. Si tamẽ penitens totã pnĩe quantitateʒ ſᷣm
culpeexigentiam poꝛtare nõ poſſit.vel nolit: pnĩa ẽ

moderanda:qꝛ melius eſt vt cũ minoꝛi penitentia ei

impoſita vadat ad purgatoꝛiũ/qᷓ; cũ maioꝛi quã face
re cõtemnit ad infernũ:ſemꝑ tamẽ penitẽtibus ſᷣm

canonũſſtatuta penitentiã offerat:ↄicẽs illõ at.

iij.Et u.iij. Facite dignos fructus penitẽtie. Pe/
nã vo illoꝛũ qui indiſcrete ſe habent ad penitentes.
