ꝓ quem ſi digne recipiatur let cuſtodiatur: habetur
hereditas/et vita eterna.ipſo teſte Johã.vj.Ouiin
quit manducat meã carnẽ et bibit me.ſan.habet vi
tam eternã. MNunc in ſpe: et poſi moꝛtẽ coꝛpoꝛis ĩ re.
Et hoc eſt quod ſequitur. Et ego reſuſcitabo eumĩ
nouiſſimo die.Et iterum ibidẽ. Giquis manduca/
uerit ex hoc pane:viuet ineternũ. Patet ergo iſti
us ſacramenti ſingularis vtilitas tam viuis qꝙᷓ xxfũ⸗
ctis.Et quomodo datur vt victualia obſeſſis:vt ar
ra gloꝛie:et guarda hereditatis celeſtis:et a pꝛeſen⸗
tibus liberat penis/et futuris:et ad vitam perducit
eternam. Nec mirum debet eſſe ꝙ tante ſit virtutis
et qtũ ad viuos et moꝛtuos:qꝛ in alijs uotõibus
et oblatõibus alia. In iſto vo ſacrificio ipemet de⸗
us offert᷑:ĩ quo qͥ ſe vdᷣͥgne habẽt omne bonũ habent
hia inquit in te vno habẽtes Thoh.x.
Bexto pauit nos velectabiliter. Mam que poſſet
eſſe maioꝛ velectatio qꝙᷓ illum habere in quo eſt om⸗
nis pꝛedicta vtilitas:q; illũ habere ꝑ quem firmã ha
bemus ſpẽ ad celũ veniendi.vbi habetur omnis ⁊e/
lectatio.SDelectare q̊ in dño et dabit tibi peti.tu: In
ps.xyxxvj. Exem plo cuiuſdã mulierisv qua ſcribit
Ceſarius:ꝙ frequenter cõicata nunqꝙᷓ diecõicatio/
nis pᷣ magna delectatione aliquid aliud comedẽ po⸗
tuit/vel bibere:nec tamen fa mem patiebatur.qð ſa
cerdos indiſcrete experiri volens:vna vice ei hoſtiã
dit nõ conſecratã.que cũ poſtea famẽ ſentiret: nec
ſolitã inueniret in anima ſua dulcechinẽ:ad ſacerdo⸗
tẽ cũ lacrimis venit: clamãs ꝙ aliquid apud ceũ de
meruiſſet eã vlectatõe ſolita pꝛiuaſſet.qui ei veri
tatẽ aꝑuit:rogãs ꝙ in ſolita maneret veuotiõe.SBiẽ
em̃ iſta ita boni digneipᷣm recipiẽtes/ magnaʒ in aĩa
ſentiunt leticiã. Oe quibo.ij. Mach. vltimo. SBei pꝛe
ſentia magnifice velectati. Mec mirũ.quis eſt mini⸗
ſter qui nõ multũ letificatur qñ dñs ſuus dat ſibi he
redem magne hereditatis.quis eſt multũ famelicꝰ.
qui nõ velectatur in cibo pꝛecioſo in quo nõ eſt niſi
vnus modus vlectationis. Ergo ſpũaliter iſtuʒ ci⸗
bum eſuriens/maioꝛẽ inuenit electatiõem in eo:in
quo eſt omnis modus ſpiritualis delectatõis.de quo
Baßp̃.xvj. Paratũ panẽ celo pᷣſtitiſti illis/ om̃e de
lectamentũ in ſe habentẽ:et omnis ſapoꝛis ſuauita⸗
tem. Vniuſcuiuſq; em̃ voluntati ad quod quis vole
bat vertebat. Ad lr̃am ibiloqui ᷑ mãna:ĩ quo
Fm iſtã lr̃aʒ videt᷑ ꝙ qͥlibet inuenit ĩ eo ſapoꝛẽ:quem
inuenire deſiderabat.Sic ĩ iſto ſacramẽto digne re⸗
cipiẽs inuenit effectũ et auxiliũ qð rõnabilit᷑ inueni
re veſiderat:ſiue alleuiatõʒ a coꝛpali infirmitate:ſi⸗
ue quãcũq; vtilitatẽ ĩ pᷣdicto arti.v.expᷣſſaʒ iuxta au
ctoꝛitatẽ pᷣallegatã.vlectare in dño.Quia ĩ amici⸗
tia illiꝰelectatõ bona:GSap.viij.qꝛ dabit tibi peti/
tiões coꝛdis tui. Nõ hoc. S.v.vj.Cã aũt q̃re aliqͥ
iſtã nõ ſentiũt delectatõem triplici exẽplo excogita⸗
ri põr. Pꝛimo p vite abſentiã. Si em̃ in os moꝛtui
mel infundas:nullã ſentit dulcedinẽ. Ita nec moꝛ⸗
tuus ſpũaliter:ſacramẽto oꝛe/vel verbis dei aure re
ceptis nullã ſentit velectatõeʒ. Scðo palati infe⸗
ctio.hñs em̃ os ⁊ palatũ ex mał hũoꝛibo infectũ ſiẽ ac
cidit ĩ febꝛicitãtibo:in optimis eſculẽtis nõ velectat᷑.
Ita tu qͥ hẽs coꝛ ꝓ carnales affectões ⁊ frenas cupi⸗
ditates infectũ:talibo vtios holocauſtis nõ vælecta/
beris:ĩ pſal.. Tercio a lteriꝰcibi vel potꝰ cõſuetu
.nutriti em̃ ĩ vna terra:cõiter nõ vlectant᷑ in mõ
viuẽdi alterius terre.Sicut nutriti in ytaliaſanteqᷓ
ſint aſſueti:nõ velectãt᷑ ĩ potu anglicano q̃ntũcunqʒ
ſit in ſe bonꝰ. Ita homĩes aſſueti et nutrit i ĩ carnis
vſiderijs ad mnodum poꝛcoꝛum:maioꝛem inuemiũt
lſapoꝛem in vilibus carnis veſiderijs: ꝙᷓ in optimis

Arti. vj.
xix

Exem.

x.

E

lbeumultiſuntmoreßi⸗
n railieſüßilueſcingl
gaͤſcltedeninechcupiſcit e gead al
in iti wlectatdem no inneniüt ge
ner dyoboli et mundu viritnuncd
Pptite ecan Zob ni Galiß i
Iultitiaſpeam in et leetilena⸗
Geptimo pouit nos ronobillter
wonnitv queiſtud ſucramentüti
ſoreaipot y ſunt toi lona. Pein
ſoſtöte gege tra ponttſeituguno
ſio uſtodla Ita oueniis fuit geilleu
Eho ſum paſtoꝛ bonus:ſtäte buano ge
Hiinterloposinfernales:g adonesn
Niret Etingtugurid panneltatis upta
cuſtodiüſeponeret dicis. Eece egoyot
Oehns nſched ſunmanizſche dath
iſciitibus vogaliomopotmit ues an
poödetunſnofuttita cögruns modin
ſe eo quein toto anno ſeabie retin
al paſtot̃ ſacfalik paſchate ſumit
Erineſmnut gno no fnceritnilia
Acergomilt perbiſſnu er ſanat
hiucilict ilnd wno Zo, 4
= Daaltnobin
hltoꝛctnaſſeg ſicſemelt⸗
innnaniliendenae
nutcoſtlalgno in ii

6

inpatch
lein Rercthnn
Re⸗ ncniwämmnn hen
ngnatlmeſien
dcame eneſte Johz , Oer
Inr Ntmori Wertt
Ein nenrune
nennerine Slnnnanf
(à/

ermni.
hodo nomiitb eiitnſnſi

„

chlt: damispaliqndn Udwij
Altamnrieſiüiniiaſianiane
Gc inſtltumunank unatöͤe gi
dieneiömreciätes magnaz ingin
Dequin ij Mec) dltind. deigt
eleaati ecnimi quseſtniti
ͦlenfiatur gidoſils detſiiie
eeditatis quiseſtmultifameli
rinabo pecnoſo in guon eſtniſ
ctationis Epo ſpialiter iſtuz ci⸗
lone nuenit wlecatloem in eo: in
Gus ſoiniwalis rlegarois kuo
panẽ wcrlo pſtitiſtilllis ome d
benti:etomnis ſapoꝛis ſuauita/
eñ voluntatigd qnod qus vole
dlfam ibiloquit wenana: gno
ilibetinnenttieo ſapor gnen
at. Diciiſtoſagameto dignere/
ci et aupili go nabiltiimn
leniatiza Nrdlinfimitnri⸗
iißcicar vaiſ un
i egntin dſ Oln nn⸗
. Gaß. ije itthintt⸗
hon dir ii irir li Z
e mioliel iolo cogits/
nnimnmn l umn
aiſnc gtanee mon⸗
nfeem ue

Exem.

Arti. vij.

Ni.

Euchariſtia

i verbis vel ſacr̃is.qꝛ ſcõʒ carnis veſideria nutriei

ſũt. Et teſte aplo Ro.viij.qͥ ̃m carnẽ ſunt:q carnis
ſunt ſapiũt.qui vo ̃m ſpiritũ que ſpũs ſunt ſapiunt
Dic q̊ homines extra oſueta poſitiad coſueta ⁊ ſoli⸗
ta redire vſiderãt. Ita tales extra ſolita ĩ qdrageſi
ma ⁊ paſcatelvel foꝛe qñq; q verbũ vei audiũt:qð⸗/

ammodo extra ſolita p oſiti vt poꝛci:ad ſolita redire
feſtinat:et anxie veſiderãt moꝛe iudeoꝝ:cœ quibo di⸗

cit᷑ ĩ pſal.lxxvij. Pluit ilłmãna ad mãducãduũ:panẽ

celi vedit eis.panẽ angeloꝝ mducauit hõ.quo tñ ci

bo q̃ſi extra ſolita poſtti
murantes dixerũt.Alia noſtra nauſeat ſuꝑ cibo iſto
leuiſſimo: Nume.xxj.moꝛe ruſticoꝛuʒ quoꝛundã.qᷣ⸗

bus vt fertur ex pcepto cuiuſdã boni womĩi:qꝛ ei œſi⸗

eratũ faciebant vinariũ:panis dabatur triticeus:
vt melius laboꝛaret.qui poſtea vidẽs eos ſegnit᷑ la⸗
boꝛare:⁊ cãm ſciſcitãti reſpõderẽt:qꝛ nõ habuerunt
panẽ/2 ſenaſcallo vocato ⁊ acrit᷑ rephẽſo. Finalit᷑ di
xerũt illũ panẽ nõ eſſe ꝓ eis: qꝛ nõ fuerũt tali cõſue⸗
ti. de ĩiquiũt nobis pais fabaceꝰ⁊ foꝛtiter laboꝛemꝰ
moꝛe omnino pdictoꝛum iudeoꝝ dicentiũ: Mumeri

j.quis dabit nobis carnes ad veſcendũ. Recoꝛda⸗
mur piſcibus quos comedebamꝰin egypto. In men

tẽ nobis veniunt cepelet poꝛrilet allia æc. Ecce ſicut
pᷣdictũ eſt:us pauit eos pane celijomne delectamẽ
tũ ĩ ſe habentẽ.⁊ tñ ſolita vſiderabãt. Et iõ cũſoli⸗
ta inu enirent cibaria:merito eis mãna.i.pa nis celi
Txficit:YJoſue.v.pꝛiuſqᷓ; inqͥt comederẽt v fructibus
terre vltra cibo illo nõ ſũt vſi. Sic iſtis qͥ ad terrẽa
redeũt væſideria:ſacr̃ᷣm iſtud væficit.qꝛ eos mime iu⸗
uat Ded heu multi ſunt qͥ moꝛe pᷣdictoꝝ ruſticoꝝ
et iudeoꝝ/qꝛ ĩ iſtis ſpualibus ſapoꝛeʒ nõ inueniunt᷑:
ad ſolita venire cõcupiſcũt:et qꝛ ad alia conſuetiſũt
in iſtis electatõem nõ inueniũt.qꝛ qui diu ᷣm car⸗
nẽ ⁊ dyabolũ et mundũ vixit:nunqᷓ; poterit ĩ omni⸗
potẽte vlectari YJob.xxvij Goli iuſti epulentur 2
exultẽt ĩ aſpectu dei:et æœlectẽt᷑ĩ leticia:ps.lxvij. Mo
Beptumno pauit nos rõnabiliter ta.Al.xxvj xj.
q;ꝛ ve omnibo que iſtud ſacramentũ tagũt ↄueniens
rõ reddi põt ꝙ ſunt rõi ↄſona. Pꝛimo em ſicut pa

ſtoꝛ ſtãte grege extra:ponit ſe ĩ tugurio iuxta ad gre

gis cuſtodiã: Ita ↄueniẽs fuit ꝙ ille qui dicit ꝗo.x.
Ego ſum paſtoꝛ bonus:ſtãte huano genere extra ce
lũ inter lupos infernales: ad oues p natiuitatẽ ve
niret. Et in tugurio panneitatis iuxta oues ad earũ
cuſtodiã ſe poneret/dicẽs. Ecce ego vobiſcũ ſuʒ oĩbꝰ
diebus vſq; ad ↄoſummatiõʒ ſcli:Math.xxuij. Ob
ijciẽtibus vo ꝙ alio mõ potuit oues cuſtodiſſe. Re⸗
ſpõdetur/; nõ fuit ita cõgruus modus ouiũ ſaluti.
qꝛ oues que in toto anno ſcabiẽ retinent peccati:qñ
ad paſtoꝛẽ facralit᷑ ĩ paſchate ſumẽdũ volũt accedẽ
ſepꝛius ſanãt.quod nõ fa cerẽt niſi ad illũ accederẽt
Bic ergo miſit verbũ ſuũ et ſanat eos:in pſal.cvj.v⸗
bũ videlicet illud.x quo Jo.j. Verbũ caro factũẽ:
7 habita.in no. BGec iteꝝ obijciat:exquo vus po⸗
tuit oꝛdinaſſe ꝙ ſic ſemel in anno fuiſſent confeſſi et
cõmunicati aliquo mõ mĩoꝛi ꝙᷓ ſeipſo:ſicut pane be⸗
nedicto/vel aliquo ſimili:quarevoluit ſeipᷣm ad hoc
dare. Rñdetur ꝙ huius facti duplexvidet᷑ eſſe cauſa
Vna eſt ex ꝑte cæi.Alia ex pte noſtra. Pꝛima vo
huius facti cꝗ/ eſt eimaxima bonitas et charitas:
quã ad nos habuit.ex qua oſtenditur q; nõ ſoluʒ ve⸗
cuit: ſed etiam ꝙ vbuit ſeipſum in hoc ſa cramento
nobis dare. Ipſe em̃ quimentiri nõ põt.fatet ſema⸗
rmã erga nos habere charitatẽ: YJo.xv. Maioꝛẽ in⸗
quit dilectõem nemo habet c. Ei vo ꝓbatio dile⸗
ctionis pᷣm beatũ âgo. ſit exhibitio e ionnani⸗
ms dilectio ſine maximi wni exhibitiõeoſtendi non
potuir. Si ergo aliquig eitra ipᷣm: videlicet creatu⸗
rã quatũ cũq; ĩ memoꝛiã ſue erga nos dilectõis dimi

et ſatiati/et attediati: mur⸗

E. wpl.

ſiſſet:maximã ſe habuiſſe dilectõnem nõ oſtendiſſet.
Ag hoc ergo vt infinitã oſtẽderet dilectiõʒ neceſſa⸗
riũ fuit infinitũ:id eſt ſeipſum dare wnũ cũ hoc fa
cere potuit ſineſui e᷑trimento. Nui em infideli⸗
tate excecati nõ intelligunt/ꝙ ſicĩ ͥ facro ſe dare ve⸗
buit:nõ intelligut ꝙ ſit maxia dilectõ:vel talẽ eſſeĩ
cxo negãt. Et tales ex ꝓpꝛijs cogitatõibus dincendi
ſunt.Eogitẽt ipᷣiet ſpecialiter illi qui fatue ⁊ carna
liter amat:ſi ſine ſuoꝝ coꝛpoꝝ grauamie/ vel moꝛtef
vel leſione vel damno poſſen t ſeipᷣos in foꝛma panis
ilł fatue amatis totalit᷑ dare ad comedẽdũ:none ali
quoties h̊ facerẽt:⁊ ſuũ feruoꝛẽ oſtẽderẽt:⁊ illoꝝ ꝓ/⸗
uocarẽt amoꝛc᷑. Si ꝗ̊ ſeipos h̊ facturos ĩ ppꝛijs cogi
tatõibus fateant᷑apud quos oĩs amoꝛẽ vilis æ inꝑ
fectus:ſi tamẽ hoc facere poſſent:quare hocnõ fatẽ
tur vũ facere velle:qui pfectã ⁊ maximã habet cha⸗/
ritatẽ.et qui hoc facere põt:et qui inde nulluʒ ſentit
Ddamnũ.Sicut patet ſupꝛa.e.ca.viij.Et. .ij.xij.

Vecunda vo cauſa eſt noſtra vtilitas. pꝛeuidir eni;

us qð nos nuc ad oculũ videmus/ꝙ tota pua ſan⸗
ctitas que nũc in eccleſia ſupereſt:fere ẽ ex ſui coꝛpo⸗
ris cõmunione. Quis em̃ pcr̃a confiteret᷑:niſi illa eſ⸗
ſet ꝓ qua etiã vix et ita tarde ſicut poſſũt cõfitentu
MQui g viy et tarde ꝓ cæo ipſum ſuſcipiendo cõfiten
tur et ſe ſanctificant:qñ ſi minus wo daret᷑ in cõmu
nione:ſeipos mũdarent: qn ſe ſanctificarent acceſſu
ri ad panẽ benedictũ/qui vix et negligẽter ſe ſancti⸗
ficãt quado pꝛecipitur ex oꝛe vei dicetis ꝑ MWoyſen

Exo.vx. Qui accedunt ad wvminũ ſanctificentur:

gui ergo amoꝛẽ ſuũ maximũ oſtendere: et noſtrã ſa⸗
luteʒ efficacius operari voluit:ſic ſeipᷣm dare decuit
et debuit. nec tamẽ ſue ereature:ſed ſne ꝓuidentie æ
bitoꝛ eſt dicendus. In foꝛma vo pamis potiuſqᷓ iĩ
foꝛma homiĩs vel carnĩs/ nobiſcũ moꝛan voluit pꝛo
pter noſtrã duplicẽ vtilitatẽ. Peimo ꝓpter noſtraʒ
cõmunionẽ. Gecundo ꝓpter augmentũ et meritum
fidei. rumad pꝛunum:pꝛeuidit em̃ væus ꝙ ſi fu
iſſet in alia foꝛma nobiſcũ in qua a no bis videri poſ
ſit:ſed nõ ſumi:non accreſceret nobis tanta vtilitas
qp patet ꝑ hoc ꝙ omni die qui miſſam andiunt eum
vidẽt:nec tñ tantũ valet eis illa viſio ſicut cõio.qꝛ ꝓ
pter viſionẽ ſe nõ ſanctificant:nec peccata ⁊ dyabo⸗
lũ abijciẽt: qð faciunt niſi inſani ſint.ꝓ cõione ergo

melius ſe vedit ꝓ noſtra vtilitate ĩ illa foꝛma mate

ria:que cõmunioꝛ ⁊ cõuenientioꝛ ẽ humane refectõt
⁊ ſuſtẽtatõi. In ſignũ etiã q; ipᷣe eſt ſpñalis aĩe ſuſtẽ
tatõ:quẽ perimus ad noſtr ſuſtenratiõeʒ nobis da
ri:Quce.xj.dicẽtes.Panẽ noſtꝝ quotidianũ da no⸗
bis hodie. Gecunda caula eſt meritũ fidei.qð em̃
merituʒ haberet fides noſtra credere ꝙ eſſet hõ xpᷣs
ĩ hoc ſacramento:ſi eũ ĩ foꝛma videremꝰhumana:cũ
teſte beato Ezegoꝛio in quadã omel.ſides nõ habe/
at meritũ:vbi rõ humana pᷣbet expim entũ. Sicut
aliqñ infideliba in foꝛma ſe ondit pueri vel carnisvt
eos ad fidẽ attrabat. IJta ↄgruũ ẽ ꝙ fidelib ſuis oñ
dat ĩ foꝛma panis:vt fides illoꝛũ maioꝛis ſit meriti.
Hꝛimũ videlʒ ꝙ ĩfidelibo ſeĩ tali oñdat foꝛma mł
tis oſtẽdi exemplis. &&t pꝛimo de iudea/que alijs
indeis/vt fer᷑ œ regno ĩ quo manebat expul ad ali
am luit ulius terre partem vbi ignota fuit: finxit ſe
eẽ ypianã. Finalit ad moꝛtẽ infirmata:ſacerdote ad
eã cñ coꝛpe xpᷣi veniẽti:apuit ꝙ nũqᷓ fuit baptiſata.
nec diu ad h̊ ꝙ baptiſaret᷑ eã iducere potuit. Tãdẽ
occurrit ei ꝙ i pꝛimitiua ecclia infirmi baptiſati ſa⸗
nabant᷑.ſicut ptʒ væ cõſtãtino impatoꝛe et alijs:et xe
cei miſcõia cõfidens:pmiſit ei ſi baptiſari vellet:ha
beret etiã ſamitatẽ coꝛpis.Quo audito/baptiſata et
ſanata ẽ.q poſt paucos dies a ſacerdote væ ſtatu ſuo
reqſita:dixit ſe ð baptiſmo ſuo wlł:qꝛ pꝛiꝰĩ eecla in⸗
ter ſacerdotis manꝰpulcerrimũ videre ſolebat pue⸗

xxiij.

xxv.

*

Exem.

xxvj.
Exem.

Exem.

Exem.

Ar. viij.
xxviij.

Exem.

infinita

Euchariſtia

rumv quo magnã habuit velectatõem. qᷓ viſiõe mõ
ſunt pꝛiuata.ſacerdote vo ipᷣaʒ infoꝛmãte ꝙ meritũ
ſidei noſtre nõ eſt in videndo ĩ credẽdo: ipᷣaz ĩ fide
ſtabiliuit. Ecce ſicut ante ei oſtẽdebat᷑ vna foꝛma vt
eã ad fidei amoꝛẽ potiꝰ alliceret. Ita poſten oſtẽdit
aliã: vt eiꝰfides creſcẽt. Jdẽ pʒ p hocquod ſcribit᷑ in
e.nal p iſtũ modũ œ quodaʒ heremita: qui ex
nimia ſimplicitate credidit/q ibinõ eẽt coꝛpus xpᷣi:
niſi in ſigno.qð cũ duobo ſocijs ſuis oſtẽderet: ipſis
otrariũ aſſerẽtibo. In h ↄuenerũt/q; ſimł in pñtia in
oꝛõne pſiſterẽt/vſq; æus oſtẽdere dignaret᷑ quoꝝ di

ctũ fuit veꝝ ꝓ aliqð miraculũ vel enã ſpecialẽ oſten

ſionẽ. Simulergo ad eccleſiaʒ venientes inter ſacer-
Wris manus chꝛiſtũ viderunt in foꝛma carnis.ĩ ho
ra vYo fractionis viderunt eũ patri ab angelis ĩmo⸗
lani. qua viſione heremita ab erroꝛe reuocat᷑. ¶ Zi⸗
bꝛi etiã quidã cõtinent quendã iudeũ in frãcia/ qui
ad ſecreta noſtra ſcrutanduũ ĩ miſſa inter yxpianos ſe
poſuerat:et fatebar᷑ſe vidiſſe hoſtiã ĩ foꝛma pueri:qͥ

i craſtino cũ tota wmo ſua ſe baptiſari fecit. ¶ Ytez

ad idẽ e quodã alio iudeo:qui cundã mulieri totum
cebitũ remiſit ea cõditiõe:ꝙ ei coꝛpus xpᷣi poꝛtaret:
qð etiaʒ fecit ĩ oꝛe ſuo qñ cõicabat᷑reſeruans.hoſtia
vo a indeo coꝛã ea cultello ꝑfoꝛata:ſanguinẽ vt fert
copioſe fudit.mulier timoꝛe ꝓcuſſaſad balliuũ cucur
uit.qui cũ ſacerdote venientes/iudeũ verſus quẽdaʒ
puteũ vt ſanguinẽ abſcõderet appᷣbẽſum combunſſe
rüt: ⁊ cũ reuerentia hoſtiã cũ ſanguine collegerunt.
Acd ideʒ ex geſtis beati Gꝛegoꝛij: a quo matrona
quedã romana cõmunicata cũ diceret: coꝛpus ſan
guis xpᷣi cuſtodiat te:riſit/ rñdẽs ꝙ nõ credit ibi coꝛ⸗
e xpᷣi: qꝛ ipſa ĩ wmo ſua pauerat.a qᷓbtũs Gꝛego.

oſhã retraxit: poſt miſſã ipo oꝛãte/coꝛã ea ĩ carnẽ

vVſa ẽ:et matrona ab erroꝛe reuocat᷑.¶ Sicut em̃.j.
Mach. vj. eleuãtibo oſtẽderũt ſanguinẽ vue:ad exa⸗
cuendũ eos in bello:ne in eo veficerẽt ̊ foꝛtiter age⸗
rent. Et ſicut panis iuuenum canũ intingitur in ſan
guinem: vt dicitur pꝛede vel os illoꝛum ſanguĩe eius
tangitur/vt diſcat foꝛtiter pꝛedam querere: quod et
faciunt.et ad biuiũ venientes/ ſagaciter attendunt
odoꝛe ꝑ quam viam pꝛeda vel beſtia iuit:et qui mul
tum diſtant:foꝛtius currentes pꝛede cito appꝛopin⸗
quãt. Ita omibo pdictis oſtẽdit æus carnẽ et ſagui⸗
nẽ ad eos in fide exacuendũ.et vt qͥ ꝑ infidelitatẽ ab
eo multuʒ diſtabãt: p tales viſiões carnis vel ſãgiis
ei ꝑ fidẽ foꝛtiter appꝛopinq̃rẽt:vt ð eis verificetur il
lud Ephe ij. Qui longe eratis facti eſtis ppe in ſan
guine eiꝰ &t tñ nõ ẽ ↄgruũ ꝙ talis ↄuerſiꝰ vel oñſio
ue eſt paucoꝝ pꝛiuilegiũ:trabat ad legem cõmunẽ
TPed ꝓpter duas cãs pᷣtactas:videlicet ꝓptercõmu⸗
mõʒ et meritũ fidei. Sacramentũ regis: ſcʒ ſub pa⸗
nis ſimilitudine a bſcondere bonũ eſt LZhobie. xij.
¶¶ Mõ cuinuſcunq; pamis:ſed albi in quo teſignatur
mũdicia/tã ĩ coꝛpe xpᷣi vero qᷓ in myſtico:qð ad eum
accedit. Et rotundi.in quo ſignificat᷑ eius infinitas
ꝙ videlicet magnitudinis eius nõ eſt finis:et gloꝛia
uã coꝛpoꝛi ſuo myſtico digne euʒ ſumenti
dabit. ¶ Ban guis vo in calice ſub ſpecie viniſ⸗ agui⸗
nẽ ſignificat in cruce effuſum. circa quẽ populus in
foꝛmet᷑:ne calicẽ ſed ſanguineʒ adoꝛẽt contentũ:qð
etiã ipi qũ cõmunionẽ accipiunt:nõ ſanguinẽ ſed vi
nũ ad lotionẽ oꝛis.
MOnmnes pꝛedicti artiailiinferunt octaui articu⸗
lirationem. Exquo enim iſtud eſt ſacramentuʒ tõ⸗
utilelramdelectabile ⁊c. Juſtum eſt vt digna pꝛepa
ratio huius ſacramẽti pcedat ſumptõem. Pꝛimo
qtum ad fidem. Secũdo qtum ad mundiciã et ſan⸗
ctitatẽAſꝛimũ patet: quia accedetẽ credere opoꝛ
tet ebꝛe.j. Exemplo cuiuſqã ſancti ve quo ſcribit
ꝙtante fidei eraterga iſtud ſacramenti dicẽ ſo⸗

E vj.

lebat: ꝙ ſi ſciret ꝙ p̃s in foꝛma hũana ĩ hoꝛa eleua⸗
tiõis coꝛpis xpi trãſiret anteoſtiũ eccleſie: q; noiret
ad oſtiũ vt ilſud videret et hoſtie viſionẽ vimittẽt.
Be ſcto etiã⸗Eduardo rege anglie ſcribit᷑ ꝙ tãte fi⸗
ci erat erga iſtud ſacrm:q cũ eo quaſi cũ pᷣo ĩ hua
na foꝛma loquebatur. Ideo miſſas multas intantũ
libẽter audiuit: regi fraãcie qͥ libẽtet ſ ermões audi
uit:q̃re nõ audiret ſermões:rndit. Tu ĩ ſermone au
dis ve wo: ego ĩ miſſa loquoꝛ cũ wo. Cui ob fidei me
ritũ ondit eæus in eleuatoe huiꝰ ſacramẽtiſhoſtes cõ
tra eũ veniẽtes in mare ſubmerſos. Gic ceus opat᷑ in
vobis ꝗ credidiſtis.j. Theſſa.ij. ¶ Poſt iſtos òᷣr oẽs
alids ſckos/qͥĩ fide et ꝓ fide iſtius ſa cramẽti moꝛtui
ſunt ſtultiſſunũ eſt v fide huius dubitare. Niſi em
in bona fide moꝛtui fuiſſent: eus pꝛo eis miracla mi
nume oſtendiſſet. Illi em qui circa hoc dubij ratõez
omniũ inquirũt:ct ſcire volunt. Ita vellent totum
ſcire:ꝙ nihil credere.Er ſic fidei meritũ euacuarẽt.
Vellent inſupꝑ eſſe equales veo cũ lucifero.qꝛ dũ to
tum quicquid væus circa ſacramentz et alia eivope⸗
ra facit/intellectũ cape querunt:vellent ita potẽtes
eſſeĩ intelligẽdo:ſicut vꝰ in oꝑpando. Mõ. F. uiij.xxiij
et.xxuiij.¶ Quanti aũt piculi ſit ta lis curioſitas pʒ
Pillũ e quo fertur: cõfeſſoꝛi ſuo poſt moꝛtẽ appa⸗
rens dixit ſe eſſe damnatũ:qꝛ nõ credidit nec crede⸗
re potuit:licet ve h̊ pluries ↄfeſſus fuiſſet: veꝝ xpᷣm ĩ
hoc cõtineri ſacramẽto.Et ſic qui nõ credit:iam iu
dicatus ẽ᷑: Jo.iij. Siciudicent᷑ dm̃es qui nõ credũt
veritati.ij. Lheſſa.ij.¶ Gi ſ nõ eſſent alia huius fi
l teſtimonia:niſi qð xpᷣ dicit/ hoceſt coꝛpus meũ:
Aath.xxvj. Et ego ſuʒ panis vite: Jo. vj. credere de
beremus:exemplo auditoꝛũ pictagoꝛe:ð quo ſcribit
Valerius maximus li.viij ꝙ tãta ei veneratõ ab au
ditoꝛibus tributa eſt:vt que cæ eo acceperant:in dI
ſputanionem vœæducere nephas putarent. quin etiaʒ
interpellati ad reddendam dalcnn⸗ hoc foln reſpon
bant ipſum dixiſſe. Ergo a multo foꝛtioꝛi diſcipu
li veritatis hocreſpõderent.¶ Ged heu quidã poti
us aſſimilari volunt iudeis qᷓ ſanctis/ vel diſcipulis
ꝓboꝛũ viroꝛum.qui vidẽtes manna æ celo datũ: in
quo figura pꝛeceſſit huius ſacramẽtiſadmirãtes po⸗
tius ꝙᷓ venerantes/ vel gratias agẽtes:vixerũt Exo.
xvj.manbu:quod ſignificat/quid ẽ hoc:ignoꝛabant
em̃ quid eſſet:qui nec credũt in quo et puniti ſunt .f.
Pe.ij. ¶ Nmbus reſpõderi põt/ſicut reſpõdit moy
ſes ibidẽ indeis. Iſte eſt pamis quem vædit vohis wᷣ
minus ad veſcendũ.¶ tum ad ſecundũ/qualis vi
elicet ſanctitas et mundicia in moꝛibus vſuz et ſũ⸗
ptõ em iſtius ſacramenti pꝛecedere debeat: patet taʒ
exemplis ſacre ſcriptureſqꝙ; in monbus hominũ: ra
tione.Exro.em̃ xij.accedẽtibus ad iſtud ſacramentũ
figuratiue pꝛecipit᷑ ꝙ edant carnes iſtas aſſas igni.
quia accedentes omniira et inuidia dvepoſita:inſla⸗
mari cebent charitateſet cum aʒimo pane:non cum
fermento malicieet nequitie ⁊c et cũ lactucis agre⸗
ſtipus:id eſt cum ſalſa euotionis æ amaritudine cæ
peccatis pꝛius cõmiſſis.Sequit᷑:nõ comedetis ð eo
crudũ quid:vtractio ꝓhibet᷑qꝛ vtractoꝛ comedit
coꝛpꝰxpᷣi myſticũ crudũ.nec coctũ aq̃. Inſtabilitas
ꝓhibetur abſtinẽdi impoſterũ a peccat᷑is.mollicies
em̃ camiũ coctarum inſtabilia ĩ bono ppoſito ſigni
ficat coꝛda. Tales nõ accedãt/renes veſtros aceige⸗
tis. In quo pᷣcipitun caſtitas in accedẽte et mũdicia
Tenẽtes baculos ĩ manibus:quaſiad pugnã para⸗
tind ẽ memoꝛiã rp̃i crucis qua cõtra inimicos infer
nales pugnabimꝰ et q nos ab illis efendemꝰ. ſicut
patet. C. xvij.nx.cũ ſeqntihus. Gequit᷑ Et comede

tis feſtinãter moꝛe ꝑegrĩoꝝ.ĩ ſignũ ꝙ affectiõe vebe⸗

mus eẽ pegrini:qᷓ feſtinãt tranſire ad trã ꝓpꝛiam xe
exilio. Ita nos æ hoc exilio peregrinstiomis noſiret

Exem.

Exem.

Exem

Nix.

UI=

£●

cricn conloph⸗

olens atiolle⸗ oſ
asehan tonnt ulten
ehelekie ſieahil.

lni nitin

ictac ſumpt
ntiant gch hihneſ

tehac ehaſtralt an
ſdiceretpꝛrins aboꝛar pe
Tan gel ani Aahoremanu⸗
lihen moꝛeſuopeins man
tah litouſelgemn c apule⸗
hrus fore Job ten imoenle
nehoſaſpiro Yob ijet acha ni
neigboboleſcentia mea Hoꝛume
gius lboenus Et ſignisn ul
Orcs Pui; mundici necmuductt
Glitereino pceſtilla manducatio.
tdicit vintuteopandiamittitiqn,
mmũdo. Gſ verſus. Js quiportat
zurnm Nalſeclilcliilͤ
Ouaſinqmt aſpecus lapiclis
tutẽ no amittat:tamqñ mlocon
nopatur vtnoſequoad ſumenti
diaij etald goci apulione eſa
refolitantag Prls vurenoemor
Oee vj. Nlat Iam tnſcreſi
CEtnoſolum deipactum ſed enan
Onialituteztalestranſcredlunt In
dniſtigenreliitmir
wiuc ancimn Sclame
nedckta laumncü opheti dicn
mnniicſarie aſtwſin
di Ventteingntcmeättehane
overir Aſnsttim ius

ſn ſegbacreberitnethaatanni

neac niſumgnicſig yel gcung⸗

nenſamſetag n düm ſumenu.

ternuclacregant, tand
amſencign dd u
Pglonegnämmn

Nenatdripigugdrrgno chi
nmliriigtinafnuh d⸗
neerneregcanermnk inn
rnohufunnan Uineti;
eddendamcan umzarſti tſpon
nſ. Eroo nultoſoniun nicihn
ogent Vd hn nci pot
nrludeis ſancho pel diapulis
l iites monna weelo datüin
thunus ſacnmiti oa nirates po⸗
pel gotios agetes direrit Ero,
ifcatiuid boc ignoꝛabant
cqedutin quo etuniri ſunt. .
eſpoder pot ſieut reſpodit noy
teeſtannsquen walt vohis
CEEtumadſecundigualberi
mundicia inmoribus vſozerii⸗
mentipꝛecegere Aheut paterti;
ptureſchin morbbus homini:yn
ccedehbusod iſd oqamoni
elunt anntsllus ip il
miimcin ſon aſtalif,
tiet un e enn nn
tne binen ahlunt
ſa ttvotionio, amufitul ne .
ſis Oeguitno oneceli
6 obubek Mocto coſne⸗

1 . Inſtabilitos
– caiii nlie⸗

biaibenogpoſit⸗ ſoni

bills N.
en gui et ren
ntthle vofeciͤ
ginilmie giinunt

itannnnm ei
1 6 *

N

Sr

pxj.

Nxij.

Euchariſtia

in quo nõ habemꝰ manentẽ ciuitatẽ: xebemꝰ veſide⸗
rare trãſire ad patriã noſtrazʒ. qui quidẽ trãſitus fit
ci digna iſtius agni vltima ſumptione. Et hͤ eſt qõ
ſequit Eſt em̃ phaſe.i.trãſitus dni.qꝛ ad dñm trãſi⸗
re facit. Bicut patet ſupꝛa.e. cxvij. xæ Hugone ð ſan
cto victoꝛe. oſias etiam rex luda.ij. Parałxxxv.
volens cũ populo phaſe celebꝛare:pꝛius abſtulit cũñ
ctas abhominationes cæe cũctis re lonibus filioꝛnʒ
Vſrahelꝛet fecit omnes ſeruire eo ſuo. Sicut patz. ij
Naralł.xxxiiij.in fine capituli. Conſtituit etiaʒ leui⸗
tas:ad quoꝛuʒ eruditõem oĩs populus ſanctificatur
Ono ceo. Qui ergo circa cibñ coꝛpalem magnaʒ ha⸗
betis ſolicitudinẽ:et quãdoq; magnã crrca ei partẽ
expenditis diei: nõ ſitis peioꝛis conditionis pᷣdictis
iudeis. Sed circa cibũ iſtum ſumenduʒ ſic habeatis
diligentiam / ſic pꝛius moꝛe illoꝛũ voſmetipos diligẽ
ter videatis /ſet ydola peccatoꝝ expellatis. Et ſic ſan
ctificati imolare phaſe.ij. Rarał xxxv.
go. operandũ eſt pꝛedictoꝝ exemplo: et laboꝛãdũ cir
a templi interioꝛis ſanctificatõnem.et poſtea acce/⸗
vndũ eſt ad ſumptõem⸗ cõmunionẽ. quẽ quidẽ oꝛ⸗
dinẽ wcult Geñ.ij. vbi pꝛius poſuit adam in padiſo
vt opar et. et poſtea ait: exommi ligno padiſi come⸗
T.quaſi diceret:pꝛius laboꝛa⸗ poſtea comede.iuxta
illud pſal.cxxvij. Laboꝛes manuuʒ tnarũ qꝛ ⁊c. Ille
vo Adam cũ vxoꝛe ſua pꝛius manducare voluit an
teq; laboꝛaſſe legatur: et expulſus fuit paradiſo.
Huius foꝛte JYob territus exemplo dixit. antec co⸗
medo ſuſpiro. Job. iij. et ʒacha xiij. Adam exemplũ
neü ab adoleſcentia mea. Hoꝛum etiã exemplo nos
pꝛius laboꝛemus. Et ſi quis nõ vult opari diligẽter
circa ꝗpꝛi mundiciã: nec mãducet.ij. Theſſał iij. qe
aliter ei nõ ꝓdeſt illa manducatio.qꝛ ſicut ſaphirus
vt dicit᷑ virtutẽ oꝑandi amittit/qũñ in loco ponit᷑ im
mũdo. En verſus. Js qui poꝛtat eũ caſtiſſimus eſſe

iubetur. Ita xp̃s ui lapidi ſaphiro cõpat᷑: Eʒechi.

j. Quaſi inquit aſpectus lapiclis ſaphiri/licetĩ ſe v⸗
tutẽ nõ amittat:tamẽ qñ in loco unmũdo recipitur
no opatur vᷣtuoſe quo ad ſumentẽ:F̊ᷣ magis ad eiꝰiu
diciũ et ad padiſi expulſionẽ.qꝛ ſicut Adaʒ comede
re volũt/anteq; cꝛiã purgatiõem operent᷑. Be qui
Oʒee. vj. Gicut Adam tranſgreſſi ſunt pactũ meũ.
IEt nõ ſolum i pactum:ſed etiam omnez mundi
curialitateʒ tales tranſgrediunt. In omni em curia
bona/pꝛius vocatur ad lauãdum q; ad menſaʒ.et pꝛi
us ient comedant. Sic ĩ curnia eccleſie vłwi pꝛi⸗
us vocat ad lauandũ ꝑ ꝓphetã dicentẽ Lauamini:
mundi eſtote ⁊c. Ya.j.Et poſtea p regẽ ad comedẽ⸗
vñ. Venite inquit comedite panẽ men:et bi.vi. me.
Pꝛouer.ix. Chꝛiſtus etiam pꝛius pedes diſcipuloꝛũ
lauit:et poſtea coꝛpus ſuum eis vdit. Quos umun
di cunialitas retraheret vł coꝛpis nuditas/nead mẽ
ſam regis accederẽt retrahat curialitas et periculũ:
ne ad mẽſam quãcũq; vel q̃cunq; cibaria ne ad vei
menſamſet ad ipᷣm dñm ſumendũ immũdli et ſpũali
ter nudi accedant: ꝙ ſi tanq; ruſticiſſimi.coꝛaʒ tota
ei curia ſic indigni ad menſam iſtã accedant: a men
ſa gloꝛie quã mundis ꝓmittit.dicens Luce. xxij. Se
atis ſup menſam meã in regno meo tanq; facie in⸗
terioꝛi et manibus immundijet nudi non habentes
veſtem nuptialẽ expellendi ſunt:et in tenebꝛis exte⸗
rioꝛibus donench Me⸗ mirum.quia illum qui eſt in
ſe mundiſſimus: circa quẽ coꝛpoꝛalia calices et om⸗
nia exterioꝛa mũda vebent eſſe.in ſignũ ꝙ; acceden-
tes ſint mundi:ꝓpter cuius etiã mundiciã et ſancti
tatẽ Yohannes baptiſta in vtero matris ſanctifica
tus nõ reputauit ſe dignũ ſoluere calciamẽtoꝝ coꝛ⸗
rigiã:nec audebat ſanctũ vei tãgere verticẽ/quẽ cuʒ
magno timoꝛe dũ baptiſabat eũ vir tangẽ audebat
quẽ qꝛ bestus Marcus nõ ſe dignũ reputauit ipᷣm ĩ

E Pf.

hoc ſacramento moꝛe ſacerdotũ tangere:ſibi polli⸗
cẽ amputaſſe legitur. Ipſi polluto oꝛejet toto coꝛpe
et aĩa totũ cænoꝛãt.Se quibus conquerit ĩ pſal.xxvj
dics. Appꝛopiat ſuꝑ menocẽtes:vt edãt carnesme
as. Et Geñ.xxx vij. beſtia ceuoꝛauit Yoſeph. Tales
non ſolum ſunt omnibus hominibus incunialioꝛes
ſed etiam iudeis peioꝛes.væ quibus pꝛedictũ eſt. De
quibus etiaʒ dicitur.j.Eſe dre.vj. ꝙ purificati fuerũt
ſacerdotes et leuite:et omnes quaſi vnus/ mundi ad
immolãdũ paſca. Si iſti ſicſe purificabant pꝛopter
vmbꝛã et figurã:quanto magis chꝛiſtiani ꝓpter ve⸗
ritatẽ.ſanctificamĩ ergo:cras comedetis carnes Mn
mer!.xj. Rꝛeceptũ pꝛecipue puritatis: ſanctificamĩ.
pꝛiuilegu pꝛimane poteſtatis:cras.bñficiũ immen
ſee largitatis:carnes. Sanctificamini ergo ſicut pa⸗
tet A.ij.j.et.iiij.Et.L. vj.iij.qʒꝛ ipᷣe ſanctus eſt quez
recipere vebetis. Sicut em̃ vas quodinꝛecioſũ liquo
rẽ reciꝑe debetipꝛius pꝛobatur et mundatf᷑. Ita pꝛo
bet ſeipſuz homo.j. Coꝝ.xj. Et ſic edat et bibat. æi
bus enim complexioni conueniens ſumenti pꝛodeſt
Sed ipſe eſt ſanctus.ergo ſancto pꝛodeſt. Sancti er
go eſtote quoniã ego ſanctus ſum:Ceuit ir. SGrali⸗
ter acceſſeris nec tibipꝛodeſt/ necei placet. ſicut nec
placeret regi.ſiimmundas manus in ſcutellã elꝰpo⸗

neres. Ita nec regi quiait. Banctificaboꝛ ĩ his qui

appꝛopinquãt mihi:Leui. x.
Mota væ iſta pꝛeparatione. xiij. ix. Molentiuz
vo ſe vt dictum eſt pꝛeparare:vel etiam poſt recepti
onẽ et pᷣparationẽ chꝛiſtũ expellentiũ/maxima ẽin⸗
gratitudo.Pꝛimũ patet:quia cũ ipe ſit rex et dñs
et ita diligenter ſe pꝛeparauit.et ita rõnabiliter ad
vſũ et eſumnrm.vt oſtẽſũ ẽ ſupꝛa arti.vij. Et vna in
gratitudo aliã requirat:paterquantuũ elinq̃t/⁊ hoc
ingratitudis vicio erret/ſeruns ſe nõ pᷣpans ad wmi
ſulreceptiõʒ:qꝛ ita diligenter ſe pᷣpauit vt reciperet᷑
et finaliter vix ꝑ vnũ dieʒ hoſpitabit. quo die paſcet
et potabit ingratos:et adhuc amara audient: Ecci
xxix. ¶ Becundũ patet:latro et homicida emunita⸗
te intantũ gaudet ecclaſtica ꝙ expelli nõ vebet inui⸗
tus:que maloꝛ iniqtas ꝙᷓ xpᷣm a quo om̃s eccle liber
tas/hoc pꝛinari pꝛiuilegio:intantũ q; vbi latro qua
dꝛagĩta pmitti?᷑ diebo in eccła:ipo ſcpᷣo vel tercio die
paſce gno videllcet die lune re tẽplo aĩe inuit?er
pellit᷑. Yllo em̃ die dyabolus nouã inuenit artẽ xpᷣm
e hoſpitio ſuo fugãdi.dũ em̃ ſuos homines et muli⸗
eres v lectis ſuis trahere facit:qualiter xpᷣm expelle
re vebent infoꝛmat.qꝛ ibi leuſtates et malignitates
qnq; fiũt et fien inepiũt:p quas poſt expellit᷑ et dy⸗
abolus ĩtroducitur. ¶ Tales em moꝛemimoꝝ vno
die robã gratie a xpᷣo recipiñũt:etĩ craſtino eã vendi
tiomi exponũt.Et more ꝓditoꝝ caſtꝑ bũmunitũ in
q̃drageſima bomis opibus/ et ĩ paſcare victualibo/ ĩ
pꝛimo ĩſultu et pꝛimo obſidiõis die inimicis tradũt
Euius imiqᷣtatis ingratitudis magna cã eſt pteri⸗
taꝝ vlectationũ recoꝛdatõ. Sicutiem filij iſr:ð egy
pto egreſſi a cibo v celo accepto dixerũt Nume. xj
Recoꝛdamur piſciũ quos in egypto gratis comede
bamꝰ. In mentẽ nobis veniũt cucumẽés / et pepones
poꝛri:et cepeſet allia.aĩa noſtra arida ẽ.nihil reſpici
unt oculi nri niſi mãna ⁊c. Ex talr em recoꝛdatõe in
tantũ nõ ſolũ redire vſid erabãt:hᷣ etiã ex egypto ex
iſſe diſplicuit/ intãtuʒ q; dixerũt Exo. xvj. Utinam
moꝛtui eẽmꝰĩ egypto ꝗñ ſedebamꝰad ollas carniuz.
Ex ↄſili cogitatone nonulli ſtatĩ poſt paſca ad egy⸗
ptũ ⁊ ad ſeruitutẽ redeũt dyabolijppua camis tele
ctatõe cibũ værelinquẽtes moꝛe pᷣdictoꝛũ iudeoꝑ:in
quo ẽ oĩs velectatõ.Et ey tali cã pctoꝛ ingratus xe⸗
relinqͥt libertatẽ ſuã:Ecc̃i xxix. Cõſultius eẽt reme

diñ apponere.quod notat᷑. C. vj. lxiij.
Et nõ ſoli ingratitudinẽ cõtra cxũ ſ̊ etiã muſtici⸗

Arti.ix.

xxxiij.

Arti. x.

rxxiiij.

Eyẽplũ.

Arti. x.

Nxxv.
Exem.

Exem·

Exem.
Exem.

Exem.

xxxvj.
Exem.

Euchariſtia

tatẽ apud mundũ. tales ↄmittere iudicarent?᷑⁊ falſi
tatẽ:qui curialẽ dñm ex bona et firma auẽtõeꝙ lon
o termino ⁊ hoſpitio ſuo recepto/ cõtra pactũ expel
erẽt: vel inquietarẽt ſedẽtes ⁊ xe bonis dñi comedẽ
tes:nihil ei e ſuo dantes.Sic in ꝓpoſito.Qui erꝗo
cvũ receperunt: eũ nec expellant nec inquietent. Si
vo contrariũ fecerint.o impꝛoperari poteſtmoꝰo
quo ei quondã impꝛopera bat quida litigãs cũ quo
dã ſacerdote iurãte ꝑ coꝛpus xpij qð illo die recepat
recepiſti inqͥt eũ hodie. Ita inqᷣr ſi acerdos. Ergo in⸗-
qͥt aliꝰnõ dixit pĩ nr ſancti Juliani: qa male hoſpi⸗
tat᷑. In ſeipo ẽ̊ pacifice boſpitet᷑ ꝗͥ dictur eſt:hoſp es
erã Math. xxv. Et ĩ ſuis mẽbꝛis largiꝰ hodie paſcat᷑
qñ ita large nos pauit ibi em̃ qui bogdie fuiſti ho⸗
ſpcs ĩ menſa dñi dicit Ecẽi.xxx.Crãaſi hoſpes:et oꝛna
menſam:et que in manu habes ciba ceteros.
Et qꝛ talis ingratitudo et iniquitas ceo facta im
punita tranſire nõ vebet. Tlidere reſtat quale talibo
immineat piculũ et Rorg We aũt hoc clariꝰvideant
multa eis ĩ diuerſis libꝛis oſtendunt᷑ſpecula..¶ In⸗
ter geſta em̃ beati HBerñ.pꝛimo vnũ eius oſtẽditur
exemplũ.vbi legitquaſi ſic:i cũ quendã pcxkoꝛeʒ ſe/
creto ammonuiſſet: ꝙ ad cõionẽ in ſtatu ĩ quo erat/
accedere mĩme pᷣſumeret:nec tñ obtꝑare vellet:cum
ſacramentũ acceptũ guttur tãgeret:guttur ruptũ ẽ
ſacramentuʒ ſup altare exiliuit.¶ Scðo ad idẽ le⸗
git᷑ e quodã qͥ frequẽter ĩ vita ſua coꝛpus xpᷣi male
accepat ⁊ cõſecrauerat. Cui moꝛienti vemõ cũ mul⸗
tis hoſtijs ĩ patena ardẽti appuit/ dicẽs qꝛ frequen⸗
ter male cõicaſti. hodie e manu mea cõionẽ recipi⸗
es. Infirmo vo renitẽti.vnã væ hoſtijs ſuꝑ eius ma⸗
nũ poſuit:que ſuo caloꝛe manũ ſtatim pfoꝛauit.ĩſi⸗
gnũ ꝙ qͥcomederũt coꝛpus xpᷣi ⁊ biberint calicẽ ĩdi⸗
gne:ignis ſulphur et ſpũs ꝓcellaꝝ erit ꝑs calicis eoꝝ
nõ in pſalmo ſed ĩ inferno. vemones em̃ de eis pꝛece
ptũ et cõmiſſionẽ habẽt: Jere. xlviij. Inebꝛiate in⸗
quit eñ calice ire vei.¶ Itẽ quodã alio legi q in
quodã die paſce contra conſciam ad cõionẽ acceſſiti
ne apud alios eſſet notatus:⁊ eadẽ nocte in camera
pꝛiuata inuẽtꝰ fuit ſubito moꝛtuꝰ.¶ Ad idẽ nõ.v.
I.xxvj.nec miꝝ:qꝛ hoc ẽ iudiciũ a veo datũ.Leui.vij.
Aia inqͥt polluta que ederit æ carnibo hoſtie pacifi
coꝝ:pibit populis ſuis.¶Acd idẽ eſt factũ qõ ſa⸗
tis tarde a fidedignis dicit᷑ accidiſſe e quodã balli⸗
uo et ppoſito cuiuſdã dñi. Int᷑ quos fuit freqnt᷑ ira
7 diſcoꝛdia malicioſa accuſatio. Et licʒ diuerſis vi
cibus eſſent cõcoꝛdati:ad pꝛiſtinã tñ redierũt diſcoꝛ
diã.quodã ſ̊ die paſcelballiuꝰqui fictã pacẽ cuʒ alio
fecerat:ad cõionẽ acceſſit/ cuʒ aĩo ſe vindicandi viſa
opoꝛtunitate:⁊ licet grauẽ inde haberet conſcientiã
confiteri in craſtino cogitaret:diſſimulauit.⁊ cõſci
entiã conſuetudine minus grauãte: vſq; circa feſtuʒ
aſcenſionis:quo tem pe accidit euʒ in mane obuium
in oꝛto habere dyabolũ in foꝛma nigri pueri:qui eũ
licet renitentẽ 24 luctam coegit:in qua euʒ dure ad
terrã piecit dicens hoc habeas:qꝛ ſic in paſcate cõi⸗
caſtr Yo vo ſurgente:et curiã intrãte.dñs in oſtio
ſtãs ſe ſignauit dicẽs: miſer vñ venis. Zu turpioꝛ es
omnilepꝛoſo ac ſi de inferno venires Xuiille. Mon
inqͥ t ve inferno venio: ſed ſũ ſicut hõ qui eſt iturus il
luc Ideo timeo ꝙ ad infernuʒ vadã:qꝛ ſic egi.ct ſic
mihi accidit.⁊ expoſuit ſibioĩa:⁊ vix ſermõe ↄpleto:
moꝛtuꝰcecidit.facto oſtendẽs ꝙ; ira nõ habet miſeri

coꝛdiã: Pꝛouer.xxvij. Nec miꝝ qꝛ ſi voce veritatis.

qui iraſcit᷑ fratri ſuo reus erit iudicio eterne ſcʒ dã⸗
natõis: Adath. v. quid nnſi ſic iudicant᷑ qͥ iraſcunt᷑
7 cũ hoc etiã excõicant᷑.¶ De quodã etiaʒ alio legit᷑
ꝙ ſic fictã pacẽ cũ vicino ſuo faciẽs/ad cõmunionẽ ĩ
Die paſce acceſſit:⁊ cito poſt dyabolus maioꝛẽ pf̃atẽ
in eo ſicut in iuda accipiẽs:ꝓcurauit ꝙ vicinũ illuʒ

E

