Pꝛelatio

libus:ſed ratõe abutẽtibus.¶ Mtũ ad pꝛimũ inter

creaturas inſenſibiles:pꝛimo compant᷑ et aſſilantur

foꝛimidini/ſeu ſtatue poſiteĩ blado:habente arcũ fi⸗
ctũ⁊ ſagittã ĩ manulet foꝛmã homiĩs viui/quã volu
cres cũ talibus ſignis videntes pꝛimo timẽt et fugi
unt:vinde opa vite in illo nõ ꝑcipientes:ſed ipſam
ſtatuã moꝛtuã ymaginãtes:paulat appꝛopinquãt
et in fine ſuꝑ caput ipſius ſedentes/ipſuʒ pmerdant:
bladũq; abſq; timoꝛe comedunt.fitq; auiũ bladum
comedentiũ potius requies et refugiuʒ/q; timoꝛ vel
cuſtodia. Sicvolueres celi.id ẽ mones:iuxta illud
Math.xiij.Lu.viij.Et Mar.iiij. Volucres celi co/
mederunt illud/et eoꝝ miniſtri aliquibus miſtrant
pꝛelatis et viris eccleñaſticisſin quib nõ ſunt opera
vite ſpiritualis:videntes nãq; illos/locũ/ſtatũlet of⸗
ficiũſtenere regimis/et coꝛrectõis pꝛimo timent:ſed
poſtea vidẽtes illos eſſe ſtatuas ſpũaliter moꝛtnas:
q; nec ſpũaliter in ſeipſis viuũt:nec efficaciter alios
coꝛrigunt:œ quibus Apoc.iij. Nomen ha bes q; vi
uas et moꝛtuus es:quaſi foꝛmido in blado: qua in
pſal.hxxxiij. Poſuerũt firmamentũ eius foꝛmidineʒ/
appꝛopinquãt ⁊ tã ipos q ſubditos abſq; timoꝛe ſpi

ritualiter veturpãt/dicentesillud Yob.xiij. Foꝛmi-
Becundo cãdele aſſilantur

vv tua nõ me terreat.¶ Geci 1
eytincte et fumigante:quia ſicut candela lucẽs in te
nebꝛis lumine ſuo multũ placent illuc aſſiſtẽtib:ex

tincta vo et fumigans ſuo fetoꝛe nocet aſſiſtẽtibo:et

quanto maloꝛ fuit:tanto extincta maioꝛẽ emittit fe
toꝛẽ et fumũ.Sic in pꝛopofito d illis quibus dicit
Sic luceat lux veſtra coꝛã homih:vt videãt opa ve
ſtra bona. ¶Lercõ aſſimilant᷑ ſtatuis ſuꝑ muros ci
uitatis obſeſſe poſitis:q;ꝛ ſicut exempla continẽt: q;
ciuitate qua dã obſena di bonos ha buerũt milites/
ciuitas obſidentiũ nõ timuit inſultũ. Illis vo moꝛ
tuis:vt magnũ nũeꝝ fingerẽt armatoꝝ: ſtatuas ar/
matasiquaſi militesſ/et ciuiratis defen ſoꝛes/ſuꝑ mu
ros poſuerũt.Hoſtes vo vidẽtes volucres:coꝛuosvi
elicet et bubones ſuꝑ eos veſcendere et manere:ce⸗
pꝛehenderũt nõ eſſe homines/ſed ſtatuas moꝛtuas!
que hominesvidebãtur:et a bſq; timoꝛe ciuitatẽ in⸗
uadentes deſtruxerunt. Sic ĩ ꝓpoſito/dũ ciuitas ec⸗
cleſie:de qua Eccls.ix. Ciuitas parua:et pau viri ĩ
ealillos paucos habuit foꝛtes bellatoꝛes:ſtatũ ſuuʒ
cõtra oẽs inſultus veme nũ et tyrannoꝝ er quoꝛum⸗
cunq; maloꝝ tenuit bonũ.¶ Ged ipᷣis nüc moꝛtuis
et alis nõ qua les ipſi fuerũt:ſed quaſi ſtatuas moꝛ⸗
tuas ĩ habitu clericaliſuꝑ muros eccłe poſitis quos
ideo nõ viuos ſpiritualiter om̃s eſſe vpꝛehendunt:
quia coꝛuos et bubones inferni.i.vemones ſuꝑ ipos
peccãtes et male viuentes deſcẽdere vident/et mane
re:quo viſo mones atq; emonũ miniſtri a bſq; ti-
moꝛe vel reſiſtentiaſciuitatẽ eccleſie inuadunt et ve
ſtruunt. Sed hoc in dvfectu Zauid.i papelarchiepi
ſcopiſepiſcopi:quia ad quẽlibet illoꝝ pertinet ſicut
ad dauid.ij. Reg.v.AAuferre cecos et claudos de hie
ruſalẽ:vt in fine ratõem reddens/veraciter dicẽ poſ
ſit ülud IYſa.lxij.SGuꝑ muros tuos hieruſalẽ aſtitui
cu ſtodesſnõ moꝛtuos ſed viuos:ſicut patʒ ꝑ hocqð
ſequitur. Zota die ac nocte inꝑpetuũ nõ tacebunt.
Mtuʒ vo ad ſecundã partẽ huiꝰarticuli int crea⸗
turas ſenſibiles.i.bꝛuta animalia ſeu feras. Pꝛimo
lupis aſſimilant᷑:et quo ad ingreſſũ et quo ad ꝓgreſ
ſum. tũ ad ingreſſum patet:qꝛ ſicut lupus ſᷣm Yſi
ꝝ verſus oues veniens nõ venit cũ vento:ne odoꝛ
eius ꝓcipiatur:et oues fugiant/vel canes latrẽt ⁊ cu
ſtodiant:nec ſtrepitũ facit:ſed cauteſhumiliter mã
ſuete et mature inceditad illũ finẽ et intentioneʒ:vt
ouibus victum habeat. Sic in pꝛopoſito/ litera⸗
ti venientes vel ſperantes et appꝛopinquãtes ad be

nefſicia eccleſiaſtica.i.ad oues chꝛiſtuet ad curã ani⸗

xiij.

maꝑ:famã malã quantũ pñt abſcondũt:et omnẽ ſi-
mulantes humilitatẽ ⁊ maturitatẽ incedũt:ad illũ

tamẽ finẽ vt ouibo chaiſti paſcant᷑:nõ vt oues chꝛi

ſti paſcant: quibo Eʒech.xxxiiij. Paſcebant paſto
res ſemetipſos.¶¶ Otum vo ad ꝓgreſſuʒ ideo lupis
compantur:quia ſicut dicitur lupis ꝙ pꝛius vidẽ
tes hominẽ ipſum raucũ faciunt. Ita dici poteſt ve
nõnullis curatoꝛũ/ꝙ videntes mala voluntate ho⸗
mines/qui ſuper eos latrare vellent:eos quantũ poſ

ſũt raucos facere nitunt᷑:ſicut oſtenſũ eſt.C.iiij. vf.
cri⸗

Et ſupꝛa.eo.c.viij.Foꝛmã ſequentes pꝛincipũ

baꝝ atq; ſacerdotũ iudeoꝝ:qui inter omnes verita

tis aduerſarios plus xpᷣm chꝛiſtiq; pꝛedicatiõeʒ im⸗
pedire nitebant᷑. Ita iſti ꝙ ſi omnino inpedirenon
poterũt ne pᷣdicẽt:ſaltẽ in pᷣdicatõibus illoꝝ impin⸗
gere nitunt᷑ quando vicia illoꝝ tangũt obloquẽtes

et dicẽtes ꝙ thema ſuũ nõ ſequit᷑. Siciudices eiꝰlu⸗

pi:Goph.iij.¶ Gecũdo male cuſtodiũt animas eis
traditas:et pꝛo tanto cattis aſſimilat᷑:quia ſicut ex⸗
emplariter dicit᷑ xe ſtulto/qui volens caſeuʒ ſuum a
muribus cuſtodire:tradidit eũ cattis cuſtodienduzʒ
qui caſeũ citius et plus illis cõſumpſerũt. Sic dici
põt de fatuis patronis et pᷣlatis:qui aĩas tradũt cu/

ſtodiẽdas a vmonib/malis curatis:qͥ eas pluſqᷓ de

mões væſtruũt/qꝛ mões nõ tot ↄmitterẽt luxurias
nec tot mala pᷣberẽt exẽpla quot ipᷣi:et bꝛeuitermul
ta mala:q̃ vmones ꝑ ſeipos facere nõ pñt ꝓ illos fa
ciũtqͥ ſingli veracit᷑ dic pñt illud Cant.j.Poſuer̃t
me cuſtodẽ ĩ vineis:vineã meã nõ cuſtodiui.(¶¶er

cio ĩ vna aditiõe leoni aſſiłant᷑ Dieronimiſi hoc vi⸗

delicet ꝙ ſicut legit ꝙ leone illo wꝛmiente aſinꝰeius
cuſtodie vœputatus furabat᷑. Sic anime curã habẽ⸗
tibo negligẽter agẽtibus. SGed ĩ alijs pũctis illo leõe
peioꝛis ſunt ↄditiõis:qꝛ de illo dicitq aſino ablato
annonã accipere erubuit:qꝛ aſinũ male cuſtodierat
et ꝙ poſtea latrones cũ aſino caſu inueniẽsſillos ad
monaſteriũ adduxit coꝛrigendos/quoꝝ neutrũ ma⸗
lus facit curatus. Ergo interroga iumenta et wce⸗
bunt te: Job. xij. quomodo tu peioꝛis ſis conditõis
leone Dĩeronimilet leone Gamſonis:qꝛ nec habes
Toꝛe tuo mel veuotionis:nec apes pꝛedicatõis ⁊ coꝛ⸗
rectõis.De te ergo.i.v om̃i tali dici põt ũlud Ecẽs

.

ix. Melioꝛ ẽ canis vinus leone moꝛtuo.i.paruus pᷣdi

catoꝛ vel ſacerdos:qui contra vitia latrat tali ma⸗
gno pᷣlato:qͥ timoꝛel munere vel negligẽtia contravi
tia qi leo moꝛtuꝰnõ rugit velinquentiũ.¶¶ Quarto
curã ha bẽtes a parrochianis ſuis diſcoꝛdãtes⁊ par
rochiani cũ illis litigãtes/ eiſq; cõtradicẽtes:et mu⸗
tuũ inter ſe odiũ habentes:rane aſſilanturlet muri:
⁊ quibus fabule continent eſopi ꝙ mure volente
aquã tranſire cũ rana/que ſe ſcire bene natare aſſere-
bat/cõuenit. Rana vo officiũ ipᷣm traducẽdi accipi
ensſmurẽ filo ſibi ligauit:in media vᷣo aqua rana et
mus inter ſe diſcoꝛdare ceperũt:rana trahẽte voꝛ⸗

ſumfet mure trahente ſurſum:quib ſuꝑneniẽs mil⸗

uus/vtrãq; aſpoꝛtauit. ¶ Ita in ꝓpoſito ðᷣ his qͥ du

catũ alioꝛũ vltra hoc mare magnũ ſuꝑ ſe ſuſcipiũt:⁊
XT his quos ducere veberẽt:ſi inter ſe bꝛigas habeãt

et odiũ:vel ſi illi qͥ alios ducere veberẽt:ima petunt

xxxvj.
Exem.

Exem.

Xxxvij.

Exem.

peccãdo/frequẽter cõtingit ambos a miluo inferni

aſpoꝛtariſet ambos in foueã cadẽ:qꝛ teſte pſal.xlviij
Simul inſipiẽs et ſtultus pibũt:qꝛ œclinauerũt ſi⸗
mul inutiles facti ſunt.¶¶ Quĩto interũlos qui cu⸗
rã habent animaꝝ /ſiue ſint ꝓmoti ſiue nõ:ſiue etiaʒ
alij ſacerdotes qui curã nõ habẽt:nonnulli ciconie
aſſimilãtur: qua fabule continẽt ꝙ ideo ð patria
fugit:qꝛ roſtro alteri ciconie oculũ eruerat cui alia
auis obuians queſiuit:quare de patria recederet:q̃
reſpondit 4. timoꝛe et verecundianbi amplius mo⸗
rari nõ audebat ꝓpter pꝛedictuʒ infoꝛtuniũ:a qua

Nxviij

Exem.

inem poluce et qusrupei⸗
innnm utenln
ſammtiue bltenre Puina nui
anishlrſhtigſ glueſii
bonscopauſtodie eputata aln
Poſtd Zerey. Genimeadoptu
magsfegerötingum wuperun,
dEOadmatrimonis, dnodeſtl
da es datamotnimonid aſſiml⸗
quo hobetur . xvij i geſiant u
teo. lam no tenent: niſi vſq; gli
enuemerlatzereee,
oꝛumcharrentin ithtake fein
lliplures proꝛes occnpont ee act
ponſivel ſimul olunbus copulan
henoꝛemn tenent eccleſiam. lq oin
Doterit: gus yiſa panpenoꝛem din
laltque taro ſine ſymome fit wlle

ECir velgquamcunq; aliä merc⸗

Dhnnadmodüi qud egnos cambin
Gdinendantes:n Nrra valdemmer
1eoa Afeclns ſübticentes Nelaa
Moſſontpeamnig valaliſs rchus d
Per guam mercationemnötant
lanam Tlacr gloniam. Vtilitat
Ggloꝛiam Alrytiltaten prin
aſochroun⸗ ſen mereatores
ullaaliainter ſtos llos inin

omiaſſcunt hiewniniihren,

furabat Dic nine arüͤhadi⸗
nbns. Dedialispüctisiloicde
disrg de lo dicſt gnaſind blate
mubut qraſiniimalecuſtocterat
cociaſind calinveniis ilogsd
nt cornigendos quor neutü mo⸗
Erpointenoga umentaet we⸗
nomodotu peions ſis ondltons
rloone Gamſonlo: enerhubes
nns, ner opes greglankts cor⸗
rom tulidid potlllud Ecis
uoleonemottuo. ,poninopͦt
gicontra pitialatrat toli ms/

punere velnegligetig ontrani n

git Nlingnenni Quanto
chianisſmis Dlchgategſtpar
l

õ gn

inenteſegi nurewln⸗
ntinentſood molt ent
n aneſeſtrtene unn aſin
Woffcli n talliti lan
cauit inmellu ſolen,

grea⸗ losnil⸗
teſuſſun⸗ Iulpſuglunl irn

laellammemainiis nt

xxxix.

Pꝛelatio

alia queſinit: ſiroſtrum illud adhuc ſecũ ad aliam
batniam poꝛtaret:que reſpoõdit:q ſic. Cui illa:ergo
alibi cũ illo mala comittes.ſicut ibi cõmiſiſti: et ſic
vbiq; timoꝛem habebis verecundiã: aut ergo ro⸗
ſtro illo vepoſito. in patria remaneas ꝓpꝛia aut cuʒ
illo noli ad aliaʒ patris tranſmigrare. Ita de nõnul
lis in aſito viris eccłiaſticis.qͥ in patriaĩ qua ſunt
ꝓmoriſvel moꝛant᷑:turpia cõmittũt? diffamant᷑⸗ ti
moꝛe ⁊ Yecundia. bñfida ꝑmutare:vłalia ſeruicia in
alia patria. vł alio epiſcopatu qu erũt:a quibo queri
poſſet:ſi malã volũtatẽ.ſeu maliciã. que fuit oꝛigo
alteriꝰ diffamationis ſecũ poꝛtẽt:qð ſi faciũt.inani
ter tot querũt.⁊ circũeunt partes:qbꝰ dici᷑ Oath.
Ninj. Ve vobis ſcnibe ⁊ phariſer qui arcumitis ma
reet andam. ¶ Gexto mali malis aſſimilant᷑ cani⸗
bus:ſicut patet ꝑ xecretum ſumptum ex verbis Au
guſtini.ij. q.vij.qui nec. vbi ſic dicit᷑. Qui nec regi⸗
minis in ſe rõnem habuit nec ſua crimina cæterſit:
nec filioꝝ velictum coꝛrexit. canis impudicus dicen
dus eſt magis ꝙ epiſcopus. Patet ergo ꝙ de iſtis
ſpecialiter verificatur ulud ad RKoma. j. Quicũ co
gnouiſſent ceum:nõ ſicut vum gloꝛificanerunt Et
cito poſt. dicentes ſe eſſe ſapientes. ſtulti facti ſunt:
mutauerũt gloꝛiam incoꝛruptibilis cæi: in ſumilitu
dinem volucꝑ. et quadrupedum c. ¶ tum ad
terclam ptem huius articuli. in creatura rationali:
ſed ratiane abutente. Pꝛimo malis aſſimilant᷑ foꝛe
ſtarijs:quia ſicut ipſi plus vſtruũt animalia. et ar⸗
boꝛes eoꝝ cuſtodie eputata:q; alij fures. Ita in ꝓ⸗
poſito: Jere. v. Gertime ad optimates et ecce ipſi
magis fregerũt iugum.ruperunt vincula.¶ Becun
quo ad matrimonmiũ.quod eſt inter illos ⁊ benefi
cia eis data.matrimonio aſſimilat᷑ ribaldoꝛum: de
quo habetur.Al.xvij.iij.qꝛ ſicut illi vnam accipien⸗
tes. illam nõ tenent: niſi vſq; aliam inuenerint ma
ſis placentem:ſicut patet ex verbis ad cõtractum il
ozum cocurrentia. ith take ye in beg zc. Itex ſicut
illi plures vxoꝛes occnpant cæ fa cto. Ita iſti eccleſie
ſponſi:vel ſimul pluribus copularibñficijs:vel pau
perioꝛem tenent eccleſiam:vſq; pinguioꝛem habere
poterũt: qua viſa pauperioꝛem dumittũt vel bmu⸗
tant:que raro ſine ſymome fit vlicto:ſicut patet..
e.cxxix.vel ꝑ quamcunq; aliã mercationem vel cam
bium. ad modũ quo equos cambiunt: ſua beneficia
cõmendantes:⁊ vltra valoꝛem mendaciter appᷣcian
tes.⁊ fectus ſubticentes:vel quos abſcondere nõ
poſſunt:pecunia vel alijs rebus datis ſupplentes: p
frer quam mercationem.nõ tantũ mercennarij:qui
anam. lac.⁊ gloꝛiam. ⁊ vtilitatem ꝓpꝛiam potius
ꝙᷓ gloꝛiam vei:⁊ vtilitatem ꝓrximi querunt: veꝑꝝ etiã
negociatoꝛes ſeu mercatoꝛes appellandi ſt unt: quia
nucta alia inter iſtos ⁊ illos inuenit᷑ differentia: ex⸗
cepto ꝙ pactiones ⁊ venditiones.quas mercatoꝛes
equoꝛum.et aliaꝑꝝ rerum faciũt aperte in nundinis
iſtifaciũt occulte in angulis. Si ergo deus tales in⸗
dignos reputauit.templo materiali:nõ eſt dubium
quin illos indignos reputabit templo gloꝛie. Bed
üllos indignos reputauit tẽplo materiali: ſicut pa⸗
tet: Joh̃.ij. vbi eiecit ementes ⁊ vendentes ve tẽplo
dicens. Molite facere wmũ parris mei. wmum ne⸗
gociationis ꝗ̊ c. ¶ Tercio nõnulli illoꝝꝑ furib aſ⸗
ſimilantur: ꝓtanto.ꝙ ſicut fur in wmum.cuius res
cupit occupare.quandoq; pueꝑ per foꝛamen artum
p quod ipſe intrare benenõ poteſt: intromittit. Ita
in ꝗpo ſito. væ illis qui videntes. ꝙ alicuius eccleſie
bona. ꝑ ſeipſos intrando occupare nõ poſſunt: quia
aliud habent beneficiũ curatum: nepotem ſuum vel
aliguem clericum eis ſermentem. illuc intromittũt
vel intromitti ꝓcurant. et ipſi ꝑ illum puentus reci
piunt.ve vtriſq;: Oſee.vij. Fur ingreſſus eſt. tum

6 6£
xrilj.
ad ſic intromiſſum. latrun culus foꝛis ſpolians q;tũ
ad intromittentem. Ouarto nõnulli illoꝛum mi
litibus aſſunilant᷑ cuſtodientibus ſepulchy chꝛiſti:
quia ſicut illi bene cuſtodierunt lapides ſepulchꝛi:
ſed nõ chꝛiſtum. Ita iſtoꝛuʒ aliqui arca lapides eri
gendos magnam habent diligentiã: ſed circa chꝛi⸗
ſti membꝛa nutnenda paruam. ¶ Quinta illis aſſi
milantur:v quibus dicit uij. Re.vlti. Interrupta
eſt ciuitas:et fugit Gedechias: et oẽs wiri bellato⸗
res nocte:qꝛ ſicut tunc interrupta fuit ciurtas hieru
ſalem. et ab inimicis capta. Ita nũc ciuitas eccleſie
varijs temptationibo interrupta. in pluribus pti-
bus capta eſt:et curam habentes animaꝑꝝ. qui illaʒ
efenere deberent. ſignati p regem Sedechiam:et
viros bellatoꝛes:nocte ignoꝛantie ⁊ peccati fugiũt.
Rit JYere xxxix. Oes vini bellatoꝛes fugerũt.
Sed non tm tanqꝙ; mercennarij fugiunt:ſed quod
peius eſt. ſine ſatiſfactione rarius ⁊ difficilius res ec
cleſie:⁊ male occupant:vel male dant⸗ expendunt:
e quibo reſtitutionem facere tenent᷑:quam raro vei
nunqꝙ faciunt. ¶ Oꝛ autem nõnulli illoꝛum cõſan⸗
gaieid vel alijs pſonis non eccleſiaſticis bona eccle
ie dando expendant:ſepius videt᷑. Et ꝙ; hoc malum
ſit. ꝙ inſuꝑ ad talem teneant᷑ reſtitutionem ſententi
am audiant eccleſie:que habet᷑ in væcretis ex cõcilio
Aſpalenſi. xij.q.v.fixum.vbi ſic dict. Po ſte autem
epiſcopus factus eſt quaicunq; res xe facultatibus
eccleſie. aut ſuo aut alterius nomine comparauerit
cæcernimus:vt nõ in ꝓpinquoꝛum ſuoꝛum:ſed eccle
ſie cuipeſt iura euenlant.¶ Igem patet . cociliũ
cartha ginenſe. xij. q. iij.c.j. vbi ſic dicit᷑. Placuit vt
epiſcopi.pᷣbyteri.dyaconi:vel quicunq; clerici.qui
nipil habent es oꝛdinant:æ tempoꝛe epiſcopatus.vł
clericatus ſui:agros vel quecunq; p̃dia nomine ſuo
coparant:tanq; rerum wminicarum inuaſionis cri
mine tenesnt. ꝙ adeo verum eſt. vt ſi clericus ve ec⸗
cleſia vel pᷣbenda ſua pecuniam habeat. ⁊ inde pᷣdi⸗
um emat: licet pecuniam cõſanguineis ſuis dare po
tuiſſet intuitu charitatis: non famen pᷣdium de pe⸗
cunia ſua illa emptũ:quia ſtatim cum epiſcopatum

fuerit acquiſitum eſt eccleſie: ſiue emptũ fuerit no⸗

mine ſuo ſiue alieno. Sicut patet in vecretalib.li.
iij.ti.xxv. peculio clericoꝝꝑ. c.j.7.c.inquirendum.
Vbꝛ habetur. ꝙ aliter facies.ſacrilegium cõmittit
et par cruninis inde furis eſt. ¶ Et qꝛ aliqui viſtin
uunt v bonis ꝗꝓpꝛia acquiſitis induſtria. Cõtra il
ud videt᷑ eſſe lex ciuilis.in auctẽtica æ eccleſiaſticis
titulis. . interdicimus.colla. vlti. vbi dicit᷑: q quo/
cunq; modo res aliqua acquiſita ſit poſt epatum.
eceleſie acquirit᷑.¶ Gi ſic obligant᷑: qui res eccleſie

in ↄſangumneos expedunt. qntum credis obligari i
los:qui res eccleſie in meretricib.pyſtrionibo.vani

tatibv. et ſuꝑ fluis expendant diuitũ wonis. et feſtis.

Illos ad reſtitutõem no:. Pennd ondit᷑ rõe
ſumpta ab illicita occupatiõe rei aliene. Quicunq;
nanq; ↄſumit rem alienꝗ inuito dno: ad reſtitutõeʒ
tenet: ſed bona eccleſie ſunt bona paupeꝑ: ſicut ptʒ
cretum ſumptũ ex verbis YJeronimi: ad Dama
ſum papã.xvj.q.ij.c.qm.vbiſic dici᷑. Quoniã quic
quid habẽt clerici paupeꝝ eſt: 1 wmus eoꝝꝑ oĩbo eſſe
cõmunes ⁊vebent.ſuſceptoi kegrmnoe hoſpitũ in⸗
uigilare debẽt:maxime curandũ eſt illis:vt ve ci⸗
mis ? oblationibo cenobijs qualẽ valuerint ? potu
erint ſuſtentatiõem impendat. ¶ Pꝛeterea oẽs qui
male viuentes bona aſumũt eccleſie: ad reſtitutioeʒ
teneri oſtendit᷑ rõne ſumpta:a aↄditõne rei date. ſub
certo pacto veloditõe« Ois nãq; rõ dictat.ꝙ; qui
pecunlac certo ope ſumpta opus illud nõ facit. cũ
facere poſſet. ſi vellet: ad reſtitutõeʒ accepte pecunie
tenet᷑. Ded e eccleſia chꝛiſti.⁊ chꝛiſti pmoti patri⸗

Ar.xj
xlj.

xlij.

xliij.

xluiij.

xlyv.

Pꝛeliatio

monio.bona illa recipiũt.vt vo ceteris ſanctius ſer
niant: et veo tm militent: et populum ve quoꝝ væi⸗
mis. elemoſynis oblationibo viuunt: ꝑ ſanctas pᷣ⸗
ces.⁊ oꝑa cæo cõcilient. ¶ Multi nanq; ſunt pecca
coꝛes.qui ſine recõciliatõne.ſaluari nõ poſſunt:quo
rum recõciliationis miniſterio onerati eſtis: Juxta
illua.ij. Coꝝ. v. Vobis vedit æus miniſteriũ recõ⸗
ciliationis. tanqꝙᷓ videlicet æi amicis. Quia aliter
quomodo recdctlinne oteritis:cum ſᷣm beatũ Gre
goꝛium. Cũ is qui diſplicet ad intercedendum mit
titur: irati animus ad væterioꝛa ꝓuocat᷑. Et Jop̃.
Ix. legitur: ꝙ peccatoꝛes nõ audit us. ¶ Bi ergo
male viuendo inter vũ.⁊ ſe diſcoꝛdiam faciant:nõ-
ne recõciliationis miniſtenium euacuant. inhabi⸗
les ſe faciunt recõciliatoꝛes.Et bona eccleſie que ꝓ
tali recõciliatione fadenda receperũt inutiliter cõ

ſumunt: ⁊ illos ꝓ quibus oꝛare tenent᷑ vefraudant:

et qntum in eis eſt in ipſoꝝ vefectu perire ꝓmittũt.
Auis eſt ergo taminſenſatus. qui nõ iudicaret il-
los bona eccleſie male recipere: ce bona cõſcientia
ad reſtitutõem teneri. Cotum iſtũ ꝓceſſum quo xæ⸗
ductum eſt.ꝙ qui aliqua recipiunt ſub cõditiõe ali
qua.illa nõ ſtante.ad reſtitutionem tenent᷑: ſed ma
le viuentes ſunt hmõuergo ⁊c. Cõfirmãt hoc leges
mũdi. Nota. M. ij. xv. Et. M. ix.xv. Et. O.iiij. xv.
cum ſequ entiv. Et. O. vj. l. Et lex vei Lu xix. Vbi
veritas piculum illoꝛum ꝑ exemplũ oſtendit: illo
qui tradidit bona ſua ſeruis.ſub cõditione negocia
tionis dicens. Negociamini dũ venio.æ illo qui cõ
ditionem nõ tenuit.ſententiauit dicẽs. Auferte ab

eo mnam. Ecce repetijt quod vædit: qꝛ cauſaʒ nõ im

pleuerat.quare vederat. Bic in ꝓyoſito. Ergo ſi hic
nõ reſtituant.ibi nõ euadent:qꝛ ipſe bona ſua repe⸗
tet. ⁊ male occupantes damnadbit: et nõ paſcent vl⸗
tra paſtoꝛes ſemetipſos:Eʒech.xxxiij.¶ Nullo em̃
modo credendũ eſt.ꝙ cæus negligentioꝛ ſit ad coꝛꝛi

gendũ væfectus.qui cõtingunt circa reparationem

animaꝝꝑ.qꝙ homines ſint ad coꝛrigendum ⁊ ſupplen
dum væfectus:qui cõtingunt circa reparatiõem.vel
gubernationem wmoꝑ. Cum ergo duo ſint. que vi
ri eccleſiaſtici gubernare babeãt: wmos videlicʒ ec
cleſie.⁊ aĩas eis traditas.Sicut in pnima gubernani
one veficiunt.hoĩes eis ſnccedentes ſunt valde dili⸗
gentes. ad faciendũ ꝙ taxent᷑ v mulctent ꝓ reparati
one wmoꝝ. eos ad hocaſtringunt. Ita cæus illos
artabit ꝓ defectu gubernationis animaꝝ: vt videli⸗
cet ruinas illas reparent:vel penis væbitis puniant᷑
Aliter veus eſſet negligentioꝛ ve parte ⁊ poꝛtiõeſna
ꝙᷓ homines væ parte illoꝝ. Ged quia tuncnimis tar
da erit reꝑatio:opoꝛtet qꝙ; penas ſuſtineãt:vſq; red/
dant vltimũ quadrantem. Et ꝓ certo difficile.ĩmo
quaſi impoſſibile eſt videre:quo tales ſalusbuntur
. certum eſt. ꝙ ſunt diſpẽſatoꝛes pstrimonij chꝛi⸗
ſic ſcribit apls Cyto epo:ad Cytum.j. Opoꝛtet
epiſcopũ eſſe ſine crimine:ſicut diſpẽſatoꝛem ⁊c. Et
j.Coꝝ.iiij.ſiẽ diſpenſatoꝛes miniſterioꝝ vei. ¶ Er
go aliquando vocabunt᷑ ad reddendum cõputum.
ab illo qui vocanit villicum ſuũ:ſen diſpenſatoꝛem.
dicens. Redderõnem villicationis tue. ¶ Et qũo
ibi cõputum dare poterit:qui male viuẽdo bona ec
cleſie cõſumpſit:qui gregẽ vel curã ei traditam:nec
paſcebat alimentis: nec exẽplis ſeu weumentis. vt
cæbuit:ſed potius tabardo vſus foꝛrato.⁊ delicata
comedens:⁊ parrochianos æi filios eius diſpẽſati⸗
oni traditos:fame ⁊ frigoꝛe moꝛi ꝑmittit. Nullus
diſpenſatoꝝ eccleſiaſticoꝝ talẽ in wmo ſua dilige⸗
ret diſpenſatoꝛẽ. ¶ Gitis ergo boni diſpẽſatoꝛes.j.
Pe.iiij.qꝛ aliter inaniter gaudetis:vos vel amicos
veſtros beneficia haberenõ curata. Decnãq; eſt ali
quoꝝ iocunda iactatio.ꝙ beneficiũ habent nõ cu⸗

P xrillj.
ratũ/Et pꝛima aliquoꝝ queſtio.qñ de beneficio eis
oblato vel amicis dato.mentio fit. vtꝝ ſit curatum
vel nõ: ⁊ qntum valeat.Et pꝛima beneficij cõmẽda
tio.ꝙ multũ valeat.⁊ curam nõ habeat:nec reſiden
tiam requirat pſonalem: ⁊ tale habentes beneficiũ
multũ gaudent:qui lanam.⁊ lac. guerbas.⁊ pecuni⸗
as v ouibo chꝛiſti cupiunt habere:et mihil vel parũ
O illis facere:ſed comedere:bibere:⁊ ludere:⁊ eſſe in
tabernis. vbi placet:ĩ nullo eſtimãtes ſeoneratos
ſiles illi pinqᷣ elinnelech: Ruth. iij. qui bene vo⸗
luit agꝑ ꝓximi ſui:ſed nõ vxoꝛeʒ: Ruth. Ita iſti vo
lunt bona eccleſiaſtica:ſed nõ curam ſponſe. Miſeri
vcepti ⁊ excecati:nõ aduertentes ꝙ coꝛã c: v cu/
ius patrimonio eſt qð habent.onerant᷑.⁊ obligant᷑.
et ve bona cõſcientia ad reſtitutõem male ſainpet
rũ tenent.⁊ aliter ab illo punient᷑:a quo inter di pẽ⸗
ſatoꝛes querit᷑: vt fidelis qiis inueniat᷑.j. Coꝝ. nij.
¶Iteꝑ pꝛincipalis intentio huius articuli oſten⸗
dir p auctoꝛitatem Jero. O. vj. lx ꝑ quam patet. q;
tales ſint pᷣdones:ſed pᷣdones ad reſtitutionem te⸗
nent᷑:ergo ad reſtitutionem tenent᷑ ve in finita pecu
nia quã vederunt his qui pᷣerant.ij. Parał.xxiiij.ſcq;
populares ⁊ layq pᷣlatis. Quos beatus hoꝛtat᷑ Gꝛe
goꝛius dicens. Penſemus cuius criminis apud veũ
ſit. peccatoꝑ pᷣcium manducare:a nibil cõtra pecca/
ta agere. Quibo Bernardus ſententialiter minatur

dicens:ꝙ vidue.⁊ alij v quibus victũ habuerunt:

grauem cõtra eos vponẽt querimoniã: v hoc ꝙ ve
cimas ⁊ oblationes.ab eis accipiẽtes.quod iuſticia
voluit.nõ rependebant.
Et ſi tale ſit ꝓꝑiculum male dantium.vel expendẽ

cæcretũ cõſilij toletani.xij.q/ij.⁊ illi.ꝙ ſi illi qui nul
lam ptem ex rebus ſuis diſtribuunt pauperibo. eter
ni iudicis voce.cõdemnabunt᷑ in futuro:qꝙᷓtomagis
bi qui pauperihp auferunt quod nõ dederunt: nõ eſt
dubium.quin illoꝝ periculum magnũ ſit: qui bona
ſic data ad ditationem ⁊ nõ ad mediocrem recipiũt
ſuſtentationem: qꝛ cum res tranſeat cũ onere ſuo.
qð datoꝛ ve iure dare nõ potuit:qꝛ alienuʒ fuit:qũo
potuit receptoꝛ illud v iure recipere. Nũquid ſola
receptio ſua facto ſuo.ſuũ œ iur̃ faciat. Sicut er
o dans ad reſtitutõem tenet᷑:ita quiob turpẽ cau/
aln:vtputa ꝓpter meretriciũ.vel hmõi recepit.ad
reſtitutõem tenet᷑: illi eccleſie: e cuius bonis turpi
ter accepit.Et ſi bona ĩmobilia e rebo eccleſie em-⸗
pta.ſtatim eccleſie acquirunt᷑:ſicut patet ꝑ cretũ.
S.eo.c.xlj.qui tute tale pᷣdium ſibi datũ:a nõ habẽ⸗
te poteſtatẽ dandi:poſſet retinere.ꝛ ſi tenuerit nõ ꝓ
ſperat᷑ ſicut patet tam hyſtoꝛia..xij.xxj. qᷓ etiaʒ ꝓ
quotidianũ experimentuũ.quo aliquotiens oſtẽdit᷑.
ꝙ pᷣlati magni.⁊ alij iudices.⁊væ ꝑuo ſtatu ⁊ parente
la exaltati.ve bonis eccleſie.et alijs male ꝓquiſitis:
magnas emũt terras:pulchꝛa ↄſtruunt maneria!cõ
ſangu ineas.vel filias ſuas magnoꝝ maritant filijs:
vel cõſangnineis ſuis magnoꝑ ꝓ matrimonio copu
lando emunt filiosſauriq; et argenti ſumm cõgre
gant copioſamiquoꝝ omniũ finis ſepius oſtendit.
ꝙ nõ ha bet euentus.ſoꝛdida pᷣda.bonos. ¶ IFinis
nanq; oĩm qtum ad pᷣ cedentes frequenter viſus eſt
et ꝙᷓtum ad modernos ⁊ ſequẽtes.qui ⁊v pᷣcedẽtibo
exemplũ accipere nolũt. Frequenter videbit᷑ talis
ned habuerũt pᷣcedentes:quoꝝ terre ſit empte. ꝓ
ilijs 2 filiab. vel ↄſanguineis ditandis vel marit
dis date:cito ipſis ꝓquiſitoꝛiba moꝛtuis.vẽdebant᷑:
et impoſteꝝ vident᷑: palacia. caſtra. vel maneria. æe
tali pecunia empta.vel ↄoſtructa:⁊ꝙ filijs vel filiab
vel oſanguineis:vel meretricid ditandis vel mari⸗
tãdis data: cito fuerũt ⁊ erunt coꝛniculis puia. ⁊ fa
cta ſunt ⁊ erũt cuſtodia.oĩs volucris imũde:Aꝑoc.

Arti.xij.

tium bona paupeꝑ:vel auferentiũ. æ quibus dicit xlvj.

Exemp.

ii

:

lnni oſn ano nanck
iig nn huchoſtn
giaun ahnenuͦß Aßt
i B 2 binumicis!
ſm ane A bichdnt liau

ſminng i tſir ta ni ſte⸗
ſe ſnr arn Eenen
tſpöcere dberetſit patet. un
dguenank natſuſtnannnn B
essfauentitor peisſqnbent 4
ſiannnatcoſcuntiam ledit. Quan
ſtilolugebri degtus plogit Hregd
dyak dices. Quad dienimns que
tuinnltio pfſus: quibo nſais ne
cogimur ſoluereꝛetiamn go nos cenr
ſecretum loci petij amiai meroꝛis
neditatoe Perro clenco ſuo petent
Beſpondit dicies. Jufeliranimusn
nis ſepulſatus vulnere maminit
iumonaſteno futrlabentia cicta ſul
ſehnsomniqe voluunt emnebat
lſtucogitarecſneuerat getlifere
Runcamisclauſtracötenplanone
Uuncer ocenpatiöe curepaſtonalio.
n , ſttm grichͤe
terrenlactus d uerefecat. Cunc
nemaltopadgtmnguaſpatſente
appetitacbocpolldadio mindrn,
Gctollorgpendogdamiſt don
goc bicifſthegguins hon
nnno ucivgrnor

leirgialunnaledantun diighene
aupep pelaufgrennij Ninnbo dit,
lii oletuni i qi li gſiilininn
tebus inis diſnuunt oorhenid c
ſoce codemnabunt infumno: tonuge
penty aufemnnt uod no vdennt no
inillorpena um magni it ibon⸗
tanonen aα⁰ο7zaiit
aniq m no unſeot cionmre t.
edurenopotuit ealianiz ſitiii⸗
illud viure raper. Huiquid ſola
facto ſno. ſuun wlur fagat. Bieuter
iraentneitegllannen
termeretnauu velbmoͦ receptt a0
ekeillieccleſie: deuins bonis turpn
ſibona inobilia deretd eeclſiten⸗
eſieacquirunt ſicutpatet vareti,
zaium ſibidatiia no uhe⸗
utetaleßdium ſibidatiia no ho
mdnpofſet ttinere 1ſi tenuent in
tettam by toris A ri . Fenig
en mentu uoslignonchs lit
perimcmtu. quo gliqu
P liingias ,u0 tori hnglt /
Zeclti it alie nul iii,

ꝛelatio

xviij filie vo 1 cõſanguinee magnoꝑ filijs copula/
te:ipſis moꝛtuis cotemnuntur: tanqꝙ; genere viles
vel impares veſerunt᷑ filios etiam ⸗ coſanguineos
eoꝝ filie nobilium. eis copulate:vel coꝛde: vel ope:
vel vtroq; modo vilipendũt:tunc lugens dicere po
terit illud æſa.xxviij. Generatio mea ablata eſt: q̃⸗
ſi tabemacnlum paſioꝝ. Ergo nõ diſcant ſie genus
Ditando pᷣeſſe:Ged ſicut hoꝛtatr apls ad Tytũ. iij.

Diſcant aũ̃t in bonis operibo peſſe

Arti.xiij ¶ Auã erboꝛtationem ſinemagno conamine. ope
xivi. .xre implere nõ poſſunt:qꝛ plurib temptationibo pi⸗

culis tedijs. exponun „Pꝛimo nanq; ꝙ pluribo in
terius ſubiaceni temptationibo.oſtendi exemplum
ſcniptũ. H.ij.xiij. Ciuitas nãq; vi piculoſe obſeſſa
atq; exercitus vi vbiq; ab inimicis inuaſus.eis tra
vit gubernandus. Si ergo in tali caſu homo exteri⸗
us in magno eſſet ꝑiculo: nõ eſt dubium: quin ipſe
intenius ſpũaliter in magnis ſint ꝑiculis.¶D etiã
exterius in magnis ſint tedijs quotidiane oſtendũt
cure. ſollicitudines. 7 petitões. que eis voce. et lris
iuſte ⁊ iniuſte poꝛrigunt᷑:quas ſi cõcedunt.cõſcienti
am ledunt.ſi nõ cõcedunt multos cõtra ſe ꝓpuocant:
multi eis obloquunt᷑.diffamant᷑:⸗ Pſecutiones pati
unt᷑. Ut vpluribo alijs ta ceam: boc vnico oſtendit᷑
exemplo;tum ad oꝛdinandos. SGi em̃ aliquis epᷣus
nullos oꝛdinare vellet.niſi habentes cõditiones de⸗
ſcriptas. O.vj.⁊ ſpẽaliter niſi luſtos habentes titu⸗
los æſcriptos.. vj. arti.v. Et eis reſpõderet ſicut
reſpõdere œberet:ſicut patet. M. viij. xxiiij.quot ei
oblo querent᷑.quot ſuſtineret iniurias clero ſuo:⁊
v eis fauentibo.⁊ ꝓ eis ſcribentil:quoꝝ petitõnibo
ſi annuat cõſcientiam ledit. Quam pᷣlatoꝝ miſeriã
ſtilo lugubꝛi:beatus plãgit HGregoꝛius. in pꝛologo
yal.vicẽs. Quadã die nimijs quoꝛundã ſeculariũ
tumultiba vpᷣſſus:quibo in ſuis negocijs plerunq;
cogimur ſoluere:etiam qd nos certum eſt nõ ebere
ſecretum locũ petij amicũ meroꝛis. In qua ſecreta
mecditatõe Petro clerico ſuo petenti:quid ſibi eſſet:
Reſpondit dicẽs. Infelix animus meus occupatio
nmis ſue pulſatus vulnere meminit:qualis aliquãdo
in mona ſterio fuit lahentia cũcta ſubrer erant. ꝙtũ
rebus omnibo que voluunt᷑ eminebat ꝙ nulla niſi ce
eſtia cogitare cõſueuerat.ꝙ etiã retentus coꝛpe. ip⸗
ſa iam carnis clauſtra cõtemplatione trãſiebat. At
nunc ex occupatiõe cure paſtoꝛalis.ſecularniũ hoim
negocia patit.⁊ poſttam pulchꝛã quietis ſue ſpem.
terreni actus uere fedat. Cunq; ſe ꝓ cõdeſcenſio
ne multoꝝ ad exterioꝛa ſparſerit: etia m cũ interioꝛa
appetit:ad hoc ꝓcul dubio minoꝛ redit: Ppendo ita
ᷓ qd tolloꝛ:ꝑpendo qð amiſi: dumq; intueoꝛ illud
quod ꝑdidi:fit hoc grauus.qdð poꝛto. Ecce etenim
nũcmagni maris fluctibo quatioꝛ: atq; in naui men
tis tempeſtatis valide ꝓcellis illidoꝛ:⁊ cũ pꝛioꝛis vi
te recolo:quaſi poſt tergũ ductis oculis. viſo littoꝛe
ſuſpiro ad huceſt grauius:dũ immenſis flucti
bus turbatus feroꝛ: vix lam poꝛtũ valeo videre quẽ
reliqui:qꝛ ⁊ ita ſunt caſus mentis: vt pꝛius quidem
pꝑdat bonum qð tenet:ſed tamen vix ſe ꝑdidiſſe me⸗
minit. ¶ Cũ ergo ex pꝛimo huius articuli exemplo
oſtendat᷑ quanta ſit illoꝝ quipᷣſunt interioꝛ ⁊ ſpa-
lis tẽptatio. Et ex hac ſanctiſſimi wctoꝛis lachey⸗
moſa querimonia. planũ ſit quanta ſit illox exteri⸗
oꝛ miſera occupatio.patet ꝙ tã interius. ꝙ etiam ex
terius.cõditionem tenent ventilogij:qꝛ ſicut lpunn
pluribo exponit᷑ ventis:qᷓ muri vel lapides in funda
mento. Ita ipſi pluribo miſerijs. temptationibo et
ſollicitũdinibo: vt ve quolibet illoꝝ verificat᷑ illud
ad Roma.xij. Qui pᷣeſt in ſollicitudine.
BGi vo aliqui illoꝝ cupiditate vel honoꝛe: vel veli
tijs intantũ hebetati.⁊ excecati fuerint ꝙ iſtam nõ

P xilj.
ſentientes miſeꝛiã erranerint: quoſcunq; ſubditos
vel alios facto vel exemplo coꝛruperint:7 q;tum in
eis eſt damnauerint. quos ab alijs cuſtodire vebe⸗
rent: zideo nec ipſi eos unpune ꝑdere poſſunt: ſicut
patet ꝑ legem. P. xij. xix. vel ſi negligẽtia illoꝝ eo ꝙ
eos vt vebuerũt. nõ coꝛrexerunt. nec ocuerunt: nec
peccatis reſtiterũt.ꝙ penas ⁊ miſerias nõ euadent
eternas:oſtendit᷑ tam rampin qᷓ; lege mũdi⁊ ci.
Pꝛimo nanq; hoc oſtendit ꝑ emplum in natu⸗
ra irrationali: in qua tanta dicit eſſe ſogacitas 7 in⸗
ſticia. ; grues vnam cõſtituunt ſpeculatricem: vt
dicut Alexrander 2 Golinus. libꝛo we mirabilito mĩ
Di.c.xij.que qð cauendũ ſit clamoꝛe indicat. Ecce ſa
gacitas. Bequit᷑. Et ſi periculum alijs cõtingat: xe
quo tñ euadunt. ipſam ꝗpter negligentem cuſtodiã
dilaniant interunũt. Ccce iuſticia. Quo exemplo
dat intelligi.ꝙ weus negligentes cruciabit chꝛiſtia⸗
noꝝꝑ ſpeculatoꝛes.æe quibo Eʒech.iij. Fili pominis
ſpeculatoꝛem wmui iſrael vedi te:qꝛ maioꝛ in eo eſt
pꝛudentia:qua negligẽtes diſcernere ſcit. a nõ negli
gentibo: maioꝛ iuſticia. qua negligẽtes punit. Dili
Frare ergo vigilent: vt ce quolibet illoꝝ verificetil
ud ps. cxx. Ecce non wꝛmitabit neq; wemiet qui
cuſtodit iſrael ¶¶ Gecundo oſtendit᷑idem in eadem
natura. p exemplũ væ accipitre: w quo fabuloſe cõti
nent hyſtoꝛie. ꝙ buſardum ſeu miluũ in nido ſuo in
uemiens:quẽ mater ſua illuc adduxerat. ouum inter
ousꝗ accipitris ponendo:quẽ ve ouo eductum ſuum
nõ eſſe cognouit:qꝛ nidum ſuũ turpauerat: 2 qꝛ ſi
gna filioꝝ ſuoꝝ in capite groſſo: alijs partibus nõ
oſtendit. æ nido ſno eiecit. Si rãta inueniebaĩ in il
lo accipitre honeſtatis dilectio ꝙ ð nido ſuo illũ eie
at.qui niqum ſuũ vturpauerat: ⁊ tanta inſticie exe
cutid.ꝙ illum ꝓ ſuo nõ reciperet:qꝛ ſine illo intrane
rat.⁊ ſigna ſua nõ oſtenderat:quid faciet deus ve il⸗
lis.quinidũmaculant eccleſie. factis ⁊ exẽplis.Qui
inſup ſine illo ꝑ poꝛtam intrant ceſaris: vlſymonis
vel demonis:qui ſicut buſardus ille ꝑ matrem ſuã ſi
ne licentia accipitris intrauit. ra ipſi ꝑ aliquã de
vijs pᷣdictis.quaſi edera ſuꝑ eccleſiam:ita ipſi ſuꝑ ec
eſiaſticum aſcendunt beneficiũ: ſicut oſtenſum eſt
A.xxv.xxvij.qui nec bene viuendo ſigna filioꝝ pᷣten
dunt vi:nõne vus tales æ nido ſuo.i. æ celo eijci⸗
et cõplens illud Rſa. xxvj In terra ſanctoꝝ iniqua
geſſit: nõ videbit gloꝛiam dei. ¶ Zercio idemo en
ditur ꝑ exemplum in factis nature roönalis. 7 cõſue
tudine aliquarum terrax:in qnibo dñi qui a tranſe
untibo pedagia accipiunt:vt trãſeuntes fendant:
nã hec cauſa fuit.quare pedagia eis pꝛimitus dabã⸗
tur: vt trãſeuntes ꝑ dñium ſuuʒ a latronib⸗ ſpolia
toꝛibo cuſtodirent:a quibus ſi in wminio illoꝝ fue⸗
rint ſpoliati:ipſi ñi qui pedagia accipiunt de dam
no ſatiſfacient ſpoliatis. Ita in ꝓpoſito de his qui
accipiunt pedagia.i.vcimas.⸗ oblatiões ꝗ populo
chꝛiſtiano:vt eos a emonibo ⸗ eoꝝ vefendant inini
ſtris q ſi nõ fecerint: ſed aliqui in ipſoꝝ vefectu: qꝛ
nõ pᷣdicant wcent:vel coꝛripiũt:vel nõ reſident:vil
nõ celebꝛant.ſicut œberent pericdlitent᷑ ipſi coꝛam
co v damno reſpondebũt vniuerſo. Huius aũt
dicti inſticia ꝓbat᷑ pꝛimo p legẽ. P. viij.xxiij. Oſten
dit etiã. E. ij. xij. ¶ Decũdo idem ꝓbat᷑ ꝑ legẽ cinilẽ
ff.locati ⁊ cõducti.i in digeſto veteri. libꝛo.xix.ri.lo⸗
cati ⁊ ↄnducti.l.item querit. S.exercitu veniẽte. Vbi
habet. ꝙ ille cui wmus locat᷑:ſi exercitui vłmilitib
vmum intrantibo: damnum in ea facientibo fene
ſtras: vel oſtia:vel hmõi aſpoꝛtando:ſi locato⸗ non
reſtitit ꝙᷓtũ potuit:v oĩ dano tenet᷑ Gic in poſito
T illis qui exercitui dyaboli damnũ in ppło faciẽti
foꝛtiter nõ reſi iſtũt:qꝛ erroꝛ cui nõ reſiſtit appꝛobar
His acoꝛdat ⁊ hoc afirmat lex cei.iij. Rexx. Cu

Exemp.

xlix.

Exemp.

Arti.xv.

Exemp.

lü.

Rꝛelatio

ſtodi viꝑ iſtum:ſicnt patʒ.A.xxiij xxiij. Et Eʒech.
ij..xxriij. Sanguinem aũt eius ve manu tua requi
ram.Et Geñ.xliij. Mon videbitis faciẽ meam:niſi
adduxeritis fratrem veſtꝑ minimum vobiſcũ. Et
Pꝛoũu.vj. Si ſpoponderis ꝓ amico tuo.cæfixiſti apꝰ
extraneum manũ tuam. Recte adir̃am loqui vide
tur e his.qui eccleſiam ab epᷣo recipiunt: tenentes
manum ſuam intermanus epi quãdo eis curam pi⸗
culoſam tradit. onerando eos:ſicut volunt reſpode

reꝓ ipſo:⁊ ꝓ eis in die iudicij:quam curã cum iura⸗

mento ræ pacto tenendo recipiũt:ſicut œus eos ad-
iuuabit ⁊ ſancta euãgelia.Sequit᷑. Illaqueatus es
verbis oꝛis illius.i.tam epᷣi onerantis:ꝙᷓ tuipſius re
cipientis. Sequit᷑. Fac ergo quod dico:ne ves ſom⸗
num oculis tuis:nec wꝛmitẽt palpebꝛe tue. Nimis
em̃ wꝛmit quia foꝛte ꝑ dimidium annũ nõ videt gre
