Dnce Melt c ſine ne eſti re volu omodo volũ em cõ a volend eccatu mo. uir factédo. ſ
n denzge d dt volũta paratio oſtegieg l moꝛtal tfaciẽdo. Oe ſife
nbadunn ergnoniehi nec t iin O neitn tis. Terc a chꝛiſti eſt er nit in ob ipſe volu evita Pi ſif⸗
lubecaa; l Ao dlaſ nes ſaluos fi obediendũ e votuntat n tes cñ illo. i ieria gcercgtclen re porenmus.
ſcrotn nd e, in mah leri. Q ũ.et qu untati di ex ſi. lo. illud a: peccatũ e oſtend mus
otnenniclit tro enn petevehimsdri narrocp volnnenta dini⸗ cut u. Gooo ſeqnea täfdgmn ſunlne die .
epoen nsari⸗ gtog ꝛie volunt eter remune voluntas tã vult om⸗ clinami co ſequẽd xxvj. Mo us ſupbie. ipſe
fainfuetri or⸗ ti.j. O. ur peri⸗ nõ regula cto. Domto .Mã ipſe aii Ananmen nrate volo. ſ.
6o Onlendo⸗ tcico , 4 [Etu culum te rati uinto dare 7c Pſe ait M Irmuratoi⸗ tate ſed
cnar⸗ diemorti clnpenn na. e qua. mum volũ Pantis ego bo nõ licet ⁊c x. Tolo gratia alij⸗
ltainſtn dcön lnite ctificati⸗ .j. Theſſ.a olutas eſt . . D nus ſum c. an ocul 2 huic lijs fa
Chn ficatio veſt al. i duple ulgentiã. ſi Teicioenond noniſſi
—☛ be⸗ Rrarat eſtn er Alll ij. Hec eſt x. Vna di agGeneia.ſint cio eius ſegnen de s nna
iiced ninnanirenhti ꝓpheri⸗ voluntt a buman voluntas rer ſan⸗ codemn t neceſſe eſt. equedo hele⸗ eſt.
bſent 40 ni⸗ Naeanc pcipi⸗ ma nana al ua. ij. Petri. j. e ait Gech rire vindi amur Eet in⸗
aterch Ccntnrei 0 cipiendo ia quatuo llata eſt ali etri. j am atr. Bech. xviij. M licte z h pecca
nfännlifnnin pit nan nkttendo Pmragawan, dinna , ari fe kneteeNenget omteldn. Mam
teamn in ulili vtrun q; vclinare p̃ᷣmiando abet ad i 0 ciretis qu ntes repᷣhendi pecca toꝛis: ſecl en⸗
4Gmo Tacomuno m ; ſimul a malo:7f. 7 puniend olem m. no odem id eſt miſt dendit. dicen s: ſed eti
rmnlr a heny oꝛtis meſſi⸗ creſcere 2 facere bo o. Pꝛeci n lemnnaſſengi. ericoꝛdiã 6 Matß xij.
clemoliter ſntennin obediẽ ionẽ. r. .triticum cũ num. pmitti⸗ nan bemu is innocẽ ã volo. 7 no xij
Eillerum Meaneert, Ne iẽtes. 2 ſic remunerato cũ ʒiʒania mittit tũ ad liber s volunta ocẽtes. Qua no ſacrifici
uc nquloantif 9 Mhl ſ iſtam V omnis vol bedientes: vſq; ad doe mtiie d. ti. quã oꝛe rto eius of.
nij ean ha bet o volunt untas m es: 7 punit i vid iſti mihi ontra aua dꝛe 7 ope oſt 9foꝛ⸗
idus waet, Ee⸗ iho, b coꝛreſpo as hum ea fiet: Ecẽ in⸗ eant dari i. volo riciã: YJoh̃ tendit ꝙᷓ⸗
n lldh et graui ndenter ana qua Ecẽc. xlvj claud ritatẽ. Qui vt vbi ego HB xij. .
arannin unn dal I fiun ter. qꝛ ill .„Mam ad atuoꝛ modi 1. ſe unt vel ſea „HDuinto go ſum illic ſi ater
tar dongſug ubent o ri nt volunt a que vidẽ peipien ig ſe egratis ſi eoccultãt i otra auar ic ſint. vt
Veſtropont Annorari, is pcipien tate vident Etur leuia: tem ſe ha⸗ Etiam ubrrahent t in cameri os. qui poꝛ: t.
mun onne onh 4 angel tis. ſicut grauia e quado ꝓpꝛi Eu v es ne pa io comelientes er
Uin Fo be bong gelus dixit ꝙ i patet Geñ x volunt PPzia am age t ꝙ bona o aupes com entes
eſipioſi omnnluh cuſauit ꝙ in moõ eñ. xix. de⸗ ate ſupi ner entem. w pera cõtii. medant cũ et
igihaſithntnant nn iu poſtmodũ te aſcẽd vAotb. qui qu ranau. Bexto ——””e cu eis.
iblilergiefſen . ni s radiy odũ vero i ict, ie alingdlned müdici ov as ad wlum mrmorn.
nter inffnorali, nl tati ni eſſe videt o illuc ſe gluarer: In udicie: Math ult znos Ppſum in a acci⸗
ten lilin vi nollis Cni is libert let ꝙ homi perrexit volũ er: ſe ex dare. D dath. vlij. 73 s velleſcebe moꝛte remn
iin didicshene et vol as. vldet minicui olütat lam: Septimo .7 Zuc. v leſcebemus emn
un Et, Cl ri ais leot untate pꝛi quaſi us nat e. Cu m: Ecc.xx abſtin enriã .dixit lepꝛ. puritatẽ
Ali i lor nutn volu epꝛiuari iatra naturã ura eſt volũ ſt cc. xx. &£ entiã ⁊ p. rlepꝛoſo tate
1lmesn giorvuchin ntate vei ari. tame h aturã al ſt vol are pñia Quantu penitenti⸗ volo mũ
unaogtioes ran maxima li i. cui ſerui Ehoc nõ teri ſubijci uͦ faci m ſic em̃ m bonn entiam cõ
nmm NAletevnnii abolo facit MNam a co re eſt: cui ob eni eſt e me. v volunratẽ volütarin is manit.
lommuolncogepan iheti co facit homin cotrario ſ. edire eſt U vt facerẽ F. qꝛ in ij peccatũ .
penauemm ſuti homni homun nem captiuũ enſu ſi obedi In.quo volunt capite libꝛi . Bic .
nlteigee ij ominem ſ. nem libex: uũ ? ſer edire ne eit h patet terciũ atem tua e?i ꝛi ſcriptũ
nv umnod. eglti⸗ dicit. j eruũ 1 miſ. E:ſed obedi uum: obedire tur. umilitero raiuũ ꝙ videli⸗ eꝰ in ps riptu
. Itores ſnob focft tem. ergo .ij. Capti⸗ captiuũ. M o facit ilia. S em̃ intent u. Circa 8 ntati doiun
hitnun nit hnumn ine wng An mietengegannatani lug. Sero ic unencnkmarem ⸗
ntinbnnumm ue. Ra œ multi⸗ mittentẽ ad ipſi nur. Tercio ſi exẽpla ill it e, endun
Curzſuocrainnme pioꝛum ultis tẽ vero ſea us volun patet: cio qũo no a ſequ xempla ſenſi
G i ꝓſperet᷑ que deus pꝑmi. ehabe un et: qꝛ ſi i nonulli ſa amur. oõ enſi⸗ Arti
A,edli⸗ Yere.xxij .7 bene ſi mittit:ſi. tadmira lia.ſi etiã i nſenſibili li ſaluart v oẽs ſaluabi⸗ lij
altmihietn Trcgmnie inr ein eſiromntn gul mglengu iia ſieria raronal õ ,„ f.
zwtongchutngein e a mulre in lta aduerſa vqur maͤle aguͦt nairn ſ erig en tayl ab⸗ zluna r cetera ſum⸗ iiij
Nd Cnhcletl b rant quare õ eabüt: celo.? dem tiä rationaliger elſanag cetera ſim⸗ .
rambnli bocnoad evolunta ones iuſtox. i t amicis ti: qui ali onesininterno dintner eones. 2 omni
Crnde⸗ ainrelen mirent᷑: ſi 8 ei hoc oꝝ. in po. multi 1 aliter nfemo diuin ra:ſicut nig
noneths densgunid nn awleicine dal eevlderet volnaln mulri ſſent. ſed et ppter ipſum ine obediũ angeliin
ſSnA nonet A untati ſe cõ erent vol tamen æ to foꝛti⸗ etiã cane⸗ coꝛpoꝛi ut vol
ene Earingliteſheſtl qni ug⸗ ifecone ee Bne * ofoꝛtioꝛin es ⁊ ſeru poꝛlobſeln,nmger
. Eckeinanitege it volu e geneſi cõ ꝛmarẽt. F. 7 vt dei cuius ve rnos diui lobediũt dñi⸗ eſſis nõ
Nafemaffictonenntgſocr deo õ et. Quos volũtas nõ ine veb iit vis (blora mul
eXe . 1noſſe qui manich ideo am ca nos pci as nõ reſt beremus ſuis: a mul
Audiannt ſhantiehsnot cus qꝛ volunratẽ ſſe quis veſi eos. li. j. Sii. pcipit vel cõ picit:n obedin zmul
udicun N us no eſſet: hoĩs eſiderat: fi j. Si in⸗ vt facit vel cõſili mec vocat: e volutat i
t ſborgnitk öctnun H Reſt lg eeiger oenl Beoag S.Jh ſiliat niſi rnecaliquid en
fibocnn D nuiſcp eifmelkamums quis vell micus eb. x. S untatẽ dei i ad vtilii quid ci
gtiͤfihiis ici ius im vellet cuiꝰ ami Bed E Tei tilitat cir
vit ien gnn h vbus. Ebvets tamicuso mpudentiã den ger. ami⸗ Ad pla ð teokonn noſtra.
Picgepoteitggonms i ni in m ali verificat ili niſi purgati rent. nõ aliqua ũ inquit regi ediũt. miſſionẽ:
niroantliAAdennn kaerogin eius dij ficat illud gatiſſimis uguagn welien rerhus mnlud pe Tirrv.
ut vocal e⸗ oꝑ in via ſea iriget. Ad pᷣ ſa. liij. E 6mo poſſumus mus. aĩ ulta expen S1. 1x xv.
ninmannitttſnlllat T. v. xvj. cũ e habet i pᷣmiant olũtas penſis 21 7 nolumus. it placere i. dimus
. 1.cũ ſequ ber ingrate: . em vol aboꝛiboni us. imo re iola .,2
iponlan fninugnan gem iuſticie:ne entibo: Dap̃ re:aer oſtenſie untas cere facere qð nitunt mun qõ peius eſt volunta
unganndtlchnnn Pare ia vero anoiantedela elſtoginee urne li ſi volut. ſe lall⸗ Brntenai⸗
ngens us ll in bab mentẽ ve inilo vone vol illã hiiari fa eoꝑ co ilo etiã ci Pucrſio t en⸗
S tt z ni cũ vei 18.7
ummnl lnal . bar ere timide:qꝛ ro volũtas one volũtati⸗ uari cerenõ pnt nantk facere 17 muh cu⸗
atsgeitiu W tes ge ſur nulln 4 ſibile eſt q; ſe deber n .Dei autẽ inaliter atẽ. quã tnſ- e
Nuin. ek: 2 .oꝛientẽ ¹ s du vini ꝙ pecca beret nulla ſe . volun ter ab eis n tn ſem
mmmuech inc⸗ getet moꝛiẽs t. occidentẽ it euadere põ toꝛ illa poſſ. quet᷑ pena. ß tatẽ in boni jalos 8
, . Sneis Der ntẽ. auſt re põt m eua . . ſſent ſi ₰ g. H ma . 15 Onis 0 0s tes re⸗
n unn in t iin ergo l eua dere põ Z.7 aqu l undi Tei ſi vellẽt n maxrimarm pibo ex
zerenerchele ucrat᷑ qui pot vol uilonem bar vt bñfaciẽ olut. DBe qj.j unerati. quibo
to, lilisll nnrttinin de vna qui furt untatẽ puni⸗ Ita n hoĩm i ciẽtes ob e qᷓ.j. Pe ij o. qu iemp.
15 nun evna patria tum vel ali punientẽ er m ignoꝛantiã. i- muteſe de j. Hecẽ lemꝑ
nocäneriſnn du dei en ad aliã fugi ia grauia cõ „Quid daliza ntiã.i. infii. cere faciati. c volũt
1tutunnn tate adere iudiciũ giens:hoi uia comit alizant: g le iã. i. infideliũ det atis ip: a3
ooſltonr n “ Arti.ij. ( e ſua 7 iciũ.n hoim euadit i tens xij.⁊.xiij genram nõ Atractões.i( udentiũ
ocötach ti. ij. G auertere: Ecẽ ullo mo idit indici ij. C Br nõ ten bes. ꝗᷓ de ᷣ
unmer itne ar⸗ lij LErgo vi e: Ecc. xviij poterit icia: ſerere vo volun lemns. ſiẽ B ſcan
3 ſciucic ij. punientẽ idet᷑ ad h „xvij. neca volũ v. 706c vellemus. 7 6 mtatẽ diui ſiẽ prʒz. Z. uij 5
Nänenn õ ocꝙ vol olu 7 oc8ο aluar s. aermo drgerem, iij ar.
1viuine. ofoꝛmem . untatẽ ei ri.j. Thi. i aremur. qꝛ i 8 Viu er cere.? noſtrã
.no tm en nus voluntate dei euad i. ij. E .(ꝛ ipſe v emus. ſiẽ tra
ns pceptis tatẽ noſtrã amus mus volũ t Aug. lii. ult oẽs hoĩ ptz. YP. i
Deatego egn ratẽnĩ alörn e vloianmen es holes ſal l.
lunta Enram illii e diui diſtimmito uos fi
oꝛ: ſed etiã opa ſaluari. eS nllns vol grſs. nli, Malli cteilt. V.
E dubiũ mo ſalutẽ i ofoꝛmare e. Sr i vol
Aodus q ipſe eã vult. 5
s ant qͥ ipſe hv n0
lipleh vult eſt

=

* &.

”
—
5 — —
—

5 „lſb
Woluntas BW r. — ali

S iclend mnolo hu⸗
ignn hetenn velpail
.. bona opera. ꝓnum adiutoꝛium ſicut patet per ſalariũ e publico.que quidẽ lex exoptima fundata omneshe ogetan. gſſtiont⸗
ſanctũ Tho. in pꝛuma ꝑte.q.rx. arti. vj. vbi querit. fuit ratione. vt aduocatiequaliter ad oẽs ſe habe⸗ idttace at ce ac Ma oz
vtrum voluntas viſemꝑ impleatur. Et reſpondet rent.ſed ponamus ꝙ aduocatus vſinit poſtulare.⸗ ann ſ. ino ennzin ſga⸗
V ſic.quantũ ad illud quod ſimpliciter vult ⁊ abſo actus facere aduocati. dicit lex ꝙ nõ amittit nomen ſſooskettdr ratis eo. enh
lute. qꝛ ex ſua ſola vpendet voluntate. nõ autem ꝙᷓ aduocati.ſed ſalariũ. C. li.ij.ti.ve aduocatis diuer⸗ . Cerum wolun Atercam . atr
tum ad iilud quod vult antecedenter in bonis ope⸗ ſoꝛum iudicũ.l.nulla.Sic in ꝓpoſito.qui in baptiſ- D 4 ntpa 5
ribus.que ex alioꝝ vpendent voluntate. quia illa mo vel in quadrageſima incipiũt eſſe aduocat Sſe . „ lnontsfl n ſbro l⸗
vult quaſi cõditiònaliter omnes homines ſaluos fi et ꝙ alijs in curia altifſimi.vbi maxima eſt equitas. n raintateſtin igacem e
vj. eri ſi ſint ſalute digni. ¶ Ged hoceyx duab pendet ſipoſtmodu aduocare ceſſauerint. licet nomen reti nol troneset ſin ntꝛen
volũratibus. ſicut expᷣſſe vcet beatus Grego. xxxiij. neant chuiſtianoꝑ.nõ tñ mercedem.qꝛ nomẽ habes anle holuntg e n habere
moꝛalł. ſuꝑ ilio YJob. Qnis vædit mibi vt reddam ei. vt viuas ⁊ moꝛtuus es: Apoc.iij. Item vicit lex giuere len. nntun
P illo 1 uas 7 moꝛtuus es: Alpoc. ilj. Ytem vicit lex qꝙ; velleut, ieni Ni
Honuʒ inquit quod agimus a ci eſt noſtrum. xi negociatoꝛes publici gaudebüt pᷣuilegio negocioꝝ liyeli itgſt dic d dia⸗
puenientem gratiam. noſtrum ꝑ obſequentẽ libe- ꝙnõ ſoluent pedagia. vectigalia.⁊ hinõi.di circa . lunrſeſusmenin dd üni
ram volũtatem.ſi em wi non eſt vnde ei gratias agi negocia occupant᷑ reipublice.ſi autẽ circa ꝓpꝛia ſol nbeſte dicent: ſſt imn
mus.⁊ ſinoſtrum nõ eſt. vnde nobis tribui pᷣmia ſpe Iicitentur. nõ gaudebunt in. ff. nono. li. xj. ti. xe iure . Gwſorte ni aeralunpate
ramus. hecille. Er quibus patet ꝙ due voluntates imumitaris.l. ſemꝑ. 5 negociatoꝛes. Gicin ppoſito. oluntdr omnnegtils ſol
requirunt᷑ ſine quibus fieri nõ poteſt: quaꝝ vna ſtã coõmumia ſunt negocia ſalutis noſtre. qꝛ ſunt totius hoſſt facere⸗ af quart eſpo
te.i. voluntate ci.altera væficere poteſt ſi vult.ſicut curieceleſtis. omnium electoꝝ: qꝛ reſtauratio roti lifacerente sohegunt pol
oſtẽſum eſt in. c. ee hoĩe 7.c pdeſtinatione. Sicut us cumie celeſtis ex ſalute noſtra æpendet. gaudiũ Aus i⸗ omnezenn bioſtenſum
etiam expſſe pater. j. Thi.ij. vbi dicit᷑:ꝙ vult oẽs ho ommium electoꝝ. 2um ergo talibus occupat᷑ quis ſom er, bet. Iten
mines ad agnitõem veritanis venire. &t. j. Theſſa. negocus comumdb. nõ ſoluet vectigal anime demo⸗ ſacit aurunfunt ſuntateillor
iij. Oec eſt volutas vi ſanctificatio veſtra Et mul nibus.ſed dum circa ꝓpꝛia.i. carnalia occupat᷑. ⁊ vo eſtinpoteſtzteſehnd theolog
tis alijs locis. in quib inuenit ꝙ deus vellet ꝙ oẽs luntatem ꝓpꝛiam ſequit᷑ cõfundet᷑ iſrael in volũta⸗ gent. Hoc donoſblum Phie
benefacerent antecedenter. cõſequenter ꝙ omnes te ſua: Oſee. x. Ytem diecit lex ꝙ vxoꝛes militũ: gau⸗ nibpboeeuoharütſt
ſaluarent᷑a tamen illa voluntate ſtante immutata. ebunt pꝛiuilegijs militũ.dum mariti abſentes ſũt Picor.cj. pbat,ritor
q voluntas vi eſt imutabilis. apud quẽ nõ eſt trãi cauſa rei publice.nõ auteʒ cauſa rei pꝛiuate. C. li. ij. pſeninereeſtin pottſtatend
. mutatio. YJaco.j. multos videmus ad agnitiõem ve ci. vxo.militum.l.vlti. Sic in ꝓpoſito. ? patet ex n 5 ſunt voluntante. Repeo
ritatis nõ venire:ſicut infideles.⁊ multos nõ ſancte 4. plicatione legis pcedentis. Item vicit lex ſi qᷣs feren Dicitis:iy nulluseſt
viuere. ſicut malos chꝛiſtianos. Gicut ergo voluit HD cauſa reipublice. habet pꝛinilegiũ ꝙ; non ſvo⸗ r crgemplum aſtochort
omnes ſaluos fieri. Ita voluit oẽs eſſe humiles. be⸗ currit cõtra eum pᷣſcuiptio:nõ auteʒ ſiſit abſens cau maadan, oluntanie mals comil
nignos.miſericoꝛdes. caſtos.⁊ ſic v alijs virtutibo. ſa negocij ꝓpꝛij.in. ff. veteri ¶iiiij.ti ex quibo cauſis anson ſumplus voluats
Et ſicut voluit ꝙ omnes haberẽt gloꝛiam ꝓ merce⸗ maloꝛes.a b hoſtibo.⁊. l.ſequenri⸗Sic in ꝓpoſito. et — n benen
ve boni operis. Ita voluit ꝙ ſancte viuerẽt et bona patet p applicationem pᷣcedentium. Quibo leges cõ ncfudendan d
opera facerẽt. ſine quibo mercedem bonoꝝ operum coꝛdant diuine. Nam wus voluit ꝗ; pꝛimiparentes ſorfaegent ſinaneſckinpot
. nõ reciperent. Et ſicut nolui nec vult moꝛtẽ pecca⸗ ſemp vixiſſent ſi volumſent. ⁊ ve hoc eis tactepꝛiui⸗ usſogiisnos Pndeat sdtaquen
toꝛis eternã in pena qui dicit:nolo moꝛtem peccato legium dedit: Geñ.ij. vbi pcepit eis ꝙ nõ comederẽt Poteſtate un poluntareadiunct⸗
ns: Cʒech. xviij. Yta nõ vult tempalem moꝛtẽ pec- ligno vetito ne moꝛerent᷑.voluit etiã ꝙ ſorhc ut nNallfitintſtat elne
toꝛis in culpa. Cum ergo videamus ꝙ multi non ſocietate ſua fuiſſet ſaluatus: Geñ. rix. vbi pcepit ei goabo. vanaeſtoſnaſio. guiane
ſunt humiles. ſobꝛij. et quales veus vellet q eſſent ꝙ exiret æ ſodoma ⁊ ſe ſaluaret.ne etiã reſpiceret re poluntaria Geg nultia deo vimn
in vita:mirabile nõ eſt młtinõ ſunt ſaluati. ſicut tro.ne periclitaret᷑. em̃ vus pdictos vixiſſe? ſal⸗ * et diat Eſ vij Ju dleletnij x
eus vellet in moꝛte. Mam oẽs hic mihi acedent ꝗ; uos füiſſe volmſſet. patʒ ꝑ pcepta que eis edit.que lontas veſra. emo X. Eruibus
nõ omnes hic viuũt ſicut cæus vellet. quare ergocõ ſunt oſtenſiua voluntatis pcipientis:ſiptʒ ꝑ ſanctũ nlt uſnnrmbeſenneli hne
cedere nolunt ꝙ nõ omnes ſaluabunt᷑ ſicut e vel⸗ Tho. pꝛima pte ſumme.q Xix.arti xij. vbioſtẽdit Aſuctionamn cſequentis ſi oͤhe
let enmn vnũ ſequaturex alio. Et exquo cõcedere vo qninq; ſunt ſigna voluntatis rei. ꝓhribitio. pceptũ. ler wiinnmdmenlene
lũt ꝙ multimoꝛiunt᷑ in peccato culpe:quod eus nõ cõſilium.operatio.pmiſſio. vo voluntas ſua in p llt ohꝛloſoobua r orpiwx
vult quod eſt iniuſticie.quare ↄcedere nolũt ꝙ; mul dictis nõ ſit impleta. effectus ſequens oſtendit. Erxr . mehlick 8 ni⸗ i
ti moꝛiunᷣmoꝛtepene quã væus vult tanq iudiciuʒ quibo patet ꝙ ad hoc ꝙ voluntas dei fuiſſet imple⸗ ſt rmmanede nne
iuſticie. Et ramen hociudiaũ tenendo. vult omnes ta opoꝛtuit ꝙ ipſi tenuiſſent pᷣcepta.ſine quibo 8 le⸗ 1 rennatn ſiartledn
homines ſaluos fieri antecedeter ⁊ cõſequẽter. An⸗ ri no potuit. que tenendo ipſi pꝛiuilegio gaudere W
recedẽter ſicut bonus rexqui vellet ſubditi ſni nũ potuerũt. ꝑpetue vite.et ſalutis. et que nõ tenendo eocunhiamm h Puc Widi
qꝙ peccarent.ſi tamen peccẽt. vult ꝙ puniant᷑ ↄſequẽ ipſa amitterẽt.voluit ergo ꝙ ipſi ſalui fuiſſent. ſi ip ecöfincitmatten ſnam
ter ⁊ vult ꝙ ſaluent᷑inquãtum bomines. non autez ſi voluiſſent. ſic vult oẽs ſaluos fieri.⁊noluit moꝛ⸗ uifi. G eſpſum eram cöfundt lictt⸗
inquãtum homicide ſunt.vel fures. vł foꝛnicatoꝛes. tem ſi ipſinoluiſſent:qui dicit Eʒech. xviij. Nun⸗ Aa. opere noncplenent. ſiantoſtenf
vel huiuſmodi peccatoꝛes. Qui ergo dicit: vult oẽs quid volũtatis mee eſt moꝛs impij. tois ergo pꝛedi⸗ F em; Baaretii atetpleges
homines ſaluos fieri inquantũ homines. qui creari ctis ſalutationes acoꝛdant ſummoꝑ pontificum.et Ueraun rbalunen et
one gubernatõe.ꝛ ratione oſtendũt ſe homines eſſe eicta unperatoꝝ:que ſunt voluntatis illoꝝ expſi⸗ tl rerzoꝛalnamo n n
nõ vult ꝙ omnes ĩmundi qui viuunt ſicut beſtie. et ua. Gummi nanq; põtificis ſaluratio qua generali bis. llenarum nnptia HM
potius beſtialem oſtendunt vita rationalem ſint terſcribit vniuerſis ctoꝛlbo 7ſcolariie bononie. ſi tapdſiatoneg rſiefni nin d
alalui.qꝛ in vita quilibet illoꝝ coparatug eſt beſtijs eut facit in pꝛincipio ſexti decretaliũ. vel ſicut facit Drer voluntaten nuſclmno
vij. inſipientibo.a⁊ ſimiulis factus eſt illis.¶ Muibo ratio in pꝛincipio Cle. cõmoꝛantibus. ſalutem et apoſto buntnture ahemlaoſelidt
nibus coꝛdant leges ciuiles. Ex quiln bahetur p⸗ licam benedictõnem. In illis tamen ſolũmodo effe Dee ſtum n 4 vrcdihen lain
mo ꝙ clerici nõ debent vocaniad onus tutele. ſed ꝗ; etum habent.qui ſe dignos faciũt ſalute et benedi- Dqua o ronum bonmienka
oẽs pꝛinilegio in hoc caſu gaudegt eccleſiaſtico. ve⸗ ctione. Gic de vo volente oẽs ſaluos fieri. Et licet onden ei. Pondns equnũ
rum eſt ſi ſe gerat ⁊ viuant tanq; elenici.C.li.j.ti.de imperatoꝛ ſcribat ꝙ vult omnes quos vnperq ſuire nte degultun egulrit vol
epis 2 clericis. lege generalliter. Gieĩ Ppoſito lex vei git clemen ria eſſe quietos pacificos ⁊ felicem viram volmntinſtapnat. Dicetum⸗
vult: ꝙ nullꝰ homo onere rauet᷑ damnis.ſed ꝙ om ducere,nõ tamen vult ꝙ latrones 7 bomicide quie- eomcnendano⸗ noͤdo ⸗
nes imunitate gaudeant ſalutis. ſitamen viuãt vt te viuant. ſed ꝙ ſuſpendantur. Ergo licer in omnib- adi ngucbanin ſcldſd
nemenes guon vita eſt viuere rõnaliter. Item di⸗ talibus verba ſint generaliter pꝛolata. eſt tamen ta ocel lcereanr olus.
cit lex: ꝙ aduocati in curijs maioꝛihn. ſicut in curia cita conditio ſubintellecta. vt videlicet in illa gene bam ns noſolun fnouic noin

pfecti pᷣtoꝛij ⁊ in curia affrice.⁊ hmõi. ebent facere rali clauſula (et merito) digni includantur et in⸗

i
rgn g .
dnoe AWlleer.
un anen nefn WB t 4 WS
ciiuimnnn digm excludant᷑. Et ſicĩ taliło h ſignum vniuerſale onem. ſed foꝛte ve illis nident: z ludunt. ſicur faciunt
Cei Oeen onnſetnennbn omnes habet qoammo do diſtributoem accõmodã multi qui quales alij homines inferni. mulieres te⸗
galhai gbiin lier⸗ id eſt. accõmodatam. vel ꝓ quibus intelligitur ⁊ di nent infernales. qualiter etiam amici illox vel illi
Anſtarzh. keſtanngaußtt citur: Et ſic eſt e hac ꝓpoſitione: qua vult omnes quos carnaliter diligũt alios iniuſte verberauerũt
neceſan nnnimneſe nipſe ſaluos fieri. qno etiaʒ in ps. cvj. qꝙ; duxit eos in et occiderunt.et his ſimilia. cum riſu et cõplacentia
inen chint leen ulliu pottum voluntatis eoꝝ. ¶Sed heu multi vellent narrant vel narrari faciũt. qui etiam de malis que
ee mnenanenin ſaluarniꝙᷓtum ad terciam partem huius articuliſt i⸗ alijs acciderunt letantur. Quoꝝ leticia multum le
ngen cpeli Zen i 3de⸗ cut latrones vellent pacem. Heatus nãq; Augnſti ticie aſſimilat᷑ Rrepalncn in ſenon foꝛmicatur. nec
* hit iil tlag⸗ nus we cinntate vei. libꝛo. ix. cxij.dicit. ꝙ omnes eti occidit. nec multa talia facit. et tũ letatur æ hocqꝙ;
la,hnz Araer am latrones et ſedicioſi pacem volunt. ied tamẽ ſi⸗ alij talia faciunt. Cum em̃ equalſiter ſit actus volũ⸗
ſinn tig, dign viuere nolunt ꝙ væſeruiant pacem habere. Sic ma⸗ catis cõplacentia peccati ſui vel alterius pᷣteriti. ſi⸗
ethi repleſi li vellent ſaluani: 2 vitam habere eternam. ſed no⸗ cut voluntas peccandi in futuro. volũtas peccati
NN . Tuke lunt ſic viuere ꝙ ſint digni vt illam habeant.⸗ ideo futuri quod nõ cõmiſit. ſed vſidenium habuit cõ⸗
Unsoſtdubpoln, nõ eſt voluntas mea in vobis. dicit vminus Mala. mittendi. pumar eternaliter.tanq; factum: ſicut ex
nlunclnn l luttpking j. Ded foꝛte dicent: ꝙ nõ eſt ſimile ve pᷣdictis exem⸗ legibus oſtendit᷑ allegatis. Et legi vei quam recitat
ſluroſt Antſunmnitnn plis voluntatis pape vel impatoꝛis ? ver quia æues Alug xxxij. q. v. qui viderit. ſic. Qui viderit muliæ,
dun Ponl nar n; poſſet facere omnes eius volutati obecdirent. q rem ad cõcupiſcendam eam. iam mechatus eſt eam
nlerne n gaglpfigi⸗ alij facere nõ pofſunt.quare ergo inquiunt. nõ facit in coꝛdeſue. Sup quo væcreto dicit glo. Tantũ pec
thnn nngllmmnen, us oinnes eius obediant voluntati tpis reſpon cat quilibet ſtudioſa voluntate comittendi adulte⸗
kci umnl nagin ſum eſt. P. xj. arn.ij. vbi oſtenſum eſt ꝙ us ad hoc rum. quatum ipſo facto. infra e pe. diſ.j.ſi cui. Et
nad⸗ ſeuntahlinlifiin facit quatum facere xbet. Item foꝛte dicent ꝙ nõ cito poſt. Bic ergo cõmittitur adulterium ſe olo ani
lei ed Wrzniii, . eſt in poteſtate ſen voluntate illoꝝ ꝙ ſint boni et ſal mo ſᷣm canones.Bimiliter piuriũ.xxij.q.v.qui peie
Nreunnmnehenne nent᷑. Hoc vo nõ ſolum atheologis. verum etiama rare.Idem in furto et alijs criminibo.æ pe. diſ. j. ſi
teanſanngi⸗ cli philoſophis repꝛo batũ eſt. hiloſophus nanq;. iij. Irterea.hec ibi. Nota. J.xij.xxij. Quod miu ſi v⸗
ir Drngpſinn Ul, ethicoꝝ. c.xj. ꝓbat ꝙ virtus ⁊ vitium et virtuoſe et us eternaliter cõplacentiam peccati puniat pteriti
ganng Zunict ene vitioſe vinere eſt in poteſtatenoſtra. et ꝙ tales ope⸗ anthertum. l.ſi illum qui illud cõmiſit p velicto:
liehader nini cs rationes ſunt voluntanie. Repꝛobat inſuꝑ ibidem ita itum ꝓ cõplacentia:quia licet nõ ſit nomine ſuo
nngsentg iſtinen 6 quoſdam dicẽtes: ꝙ nullus eſt malus volens. Hoc factum:illud tamẽ quãtum in eo eſt appꝛohbatet ra
liijta Ehnrn repꝛobat per exemplum cuſtodis reipublice qui gra tificat. et illi facto exrpoſt cõſentir. et ſic cõſentien
nemn gien⸗ ulſe uius punit voluntarie mala cõmittentes ꝙᷓ; ignoꝛã tes agentes pani pena puniẽdi ſunt. xvij.q.iiij. om
dlnnun gpoltv ter. Honoꝛant etiam plus voluntarie operantes bo nes. Apud illuʒ circa quẽ nulla cadit p̃teritio:apud
öllueg ldhltsci na. et ſnadent hominibus ꝙ bene operentur. quod quem omnia ſunt pᷣſentia. Qui ergo voluntatẽ ma
dtgyinlpefan non facerent ſi non eſſet in poteſtate illoꝝ.quia nul⸗ lam punuet vepeccato p̃ſenti: quare nõ puniret e
ra boctulagteni lus ſapiẽs nos ꝓuocat ad ea quenon ſunt in noſtra eecato pterito.cũ apud peccantem vtrunq; ſit ma
peentto noͦconeitze: poteſtate.cum voluntate adiuncta. Si inquit ſua⸗ um. et apud indicem neutꝝ ſitp̃teritũ.væ quo Pꝛo
ink folutenig Yorde⸗ cxat ꝙ non calefiat in eſtate.vel non eſuriat ſubtra⸗ uer. xix. Multe cogitatões in coꝛde viri. volũtas au
nus. Beſ tbifapte cto cibo. vana eſt ꝑſuaſio.quia non eſt in poteſtate tem vomini ineternũ pmanebit. Cui rationi leges
luant eiri igimnn voluntaria. Sed inultiaſcæo vituperantur.quibus cõcoꝛdant ciuiles.que volunt ꝙ non tm̃ in contra⸗
s chctaayirl/li⸗ et dicit Eſa. lviij. In die iemnij veſtri. inueniet vo ctibus. veꝑ etiam in maleficijs ratihabitio mands
Suntngueat it le luntas veſtra.ergo ⁊c. Ex quibus patet ꝙ ſi habe⸗ to cõparetur.in.ff. nouo.li.v.ti.xæ vi? viarmata.l. j.
aplennsiph nai rent voluntatem bene viuẽdi. bene viuerent. Et ad 5§. ſed ⁊ ſi cũ quis. Et ſcoᷣm leges canonicas in ecre⸗
iram ej woolunt⸗ ſtructionem cõſequentis ſi nõ bene viuunt. nõ ba tali.li ij ti. æ reſtitntione ſpoliatoꝑ.c. cum ad ſedẽ.
n inun bent volitatem bone vite nec ꝓgꝛie ſalutis. quia di in fine.vbi Subahiti in ſpoliatione iudicat᷑ qui il-
Hfymlinmz iunj cit philoſophus.x. etbicoꝑ.c xj. ꝙ; voluntas non eſt lam ratam habuit ſub his verbis. Spoliag eruũt in⸗
alensclint. manlifeſta ſine operibo. ſed aliqui nimis tarde illam quit vel mandauerũt ſpoliari: vel ſpoliatõnem ſal⸗
tailſninge⸗ oſtendere intendunt. ſicut ille. El.ix. arti.ij. et inte⸗ teratꝗ habuerint ꝓnunciauimus 7c. Glo. vero ibi
echninegniiſe rim in malis ꝓpꝛiam ſequi volunt voluntatem. cum em plures ad hocadducit leges.ff. æ vi æ vĩ arma⸗

ipönderi gauige
Uts. rguenotenente

illo ꝓuerbioꝛum.xxix. Puer gui dimitti voluntati
ſue cõfundit matrem ſuam

ta. I. ci a te..l.iij. S. ꝓcuratoꝛ. ?. ij.q.j.notũ. Quibi
etiam aliud cõcoꝛdat Eareri ſ.. li quua pſulstue

diſetifnitnr i ¶ Beipſum etiam cõfundit. licet voluntatem ſuam Ex iſtis legibus Bc e qui ratũ habet vli
nar ch⸗ opere non cõpleuerit. ſicut oſtenſum eſt. P. viij. ix. ctum pteritum velinquit. ſed cui plaq; expoſt facto
unsfen anala nn et. xxij. Sicut etiã patet ꝑ leges que voluntatem pu illug ratũ habet. ergo ⁊c. Maioꝛ eſt manieſta apud
cit Eth i hnn niunt cum verbis ſine opere ꝑpetrato. in. ff. nouo. li. iura pᷣdicta.minoꝛ eſt manifeſta apud veũ quiintu⸗
inp Hisc ll⸗ ix.ti.væ extra oꝛdinarijs criminit.l.j.S.j.ſub his ver etur coꝛ j. Reg.xvj. Mam ſicut ille apud mundũ ra

fiuncr
tſunmorpongfiune
toluntunelloegifͤ

bis. lienarum nuptiaꝑ. itemq; matrimonioꝝ in⸗
terpellationes. ſi effectu ſceleris potiri non poſſint

tum habet qui expoſt facto dicit placet:qmia mnn-
dus hoc audit. Ita apud veum ille ratuʒ habet qui

uſilnnnngunic, ꝗꝓpter voluntatem pernicioſe libidinis extra oꝛdinẽ in coꝛdis cogitatione dicit placet:quia us hocau
ivr ſolaniv boroni 1 puniuntur. extra oꝛdinem. i.ad iudicis voluntatem dit, nam coꝛdis cogitatio apnd veuʒ alta et aperta
Anntili. aitinl Bic qᷓtum eſtad œæum punient᷑ ad eius voluntateʒ. eſt locutio: quia nò vor ſed votum reſonat in aure
nbnc ſalſend ,uin ⁊x qua ſoꝛouer.xj. Pondus equũ voluntas eius.qꝛ xciin pp. Meditatio coꝛdis mei in aſpectu tuo ſem
e⸗ anliüncife ponderis equitas requirit ꝙ voluntas iniuſta a vo per. ideo in voluntate mea cõfiteboꝛ ei apud quez
lennit iatd⸗ untate iuſta puniat᷑. Sic etiam a cõtrario ſenſu v oĩs voluntas loquit. omne coꝛ arer.
ui ſeri Etlet voluntate in bono:quãdo quis facit quod in eo eſt. ¶QEryquibus in pte patetꝙ voluntas mala quea
iylilic⸗ inperifr eo modo quo loquit᷑ apoſtolus: KRo.vij. Velle mihi cæo nõ regulatur eſt periculoſa. ꝛimo quia us il
nulle immfin adacer trcere autem bonũ nõ inuenio. Cum ergo lam videt2 iudicat: vt oſtenſum eſt. Gecundo quia
an ſocen⸗ voluntas nõ ſolum feratur in cõcupiſcentia futuri extali radice venenoſa. licet opera faciat v genere
monegrbon tomih boni. vel apparentis boni.ſed in vlectatõepſentis. bonoꝛum. non tamen bene. nec meritoꝛia ad vitam
Nr E ſinnnnn et in cõplacentia pᷣteriti. Caueãt ⁊ timeant illi qui eternam: quia ipſa eſt fons et radix omnium ope⸗
n hai rluge bus aliena peccata placent. pᷣſentia vel pᷣterita.qui⸗ rum.qui fons ſi fuerit intoxicatus.omnia opera tã⸗
rlcnei bus nihil cooperantur qᷓtum ad operis ppetrati⸗ ꝙᷓ omnes riuulos intoxicat vel impedit. et coꝛpus
mniihch⸗

Woluntas W. r tanl
A⸗ H,, ane tMet cec

õ . ine tenel te hab
nece fon eta dei munione.
tleuia. untate carnis. ri: Yoß ere
vam i oꝛaſſe ſolumodo p bona voluntate paben nra polmitas mnralsmn rvolnnrart Vri: Yobeſ⸗ nms r outun csyall⸗
da. aſſerens ſe tuncomnia mẽbꝛa habere foꝛtia ad E:ſed lliſunt pne voluntoris er imcooren eo aum Neilin uenninn
iſeruitiũ eyplendum.ſi voluntas fuerit foꝛtis.Er luntatem qu ſemel vederunt in enliatte or ve B antml fifſffm mi. c
leis dlec plemi in omni volũtate vei:Cobüij. iteꝑ rehabere volunt ad modum puert, urer Plart: . ie eil li i najnuta
X s ee F cecus cum a omnentr ſine quo quod vædit repctit. tales deum in Gorig moöwnenl. nnoneeſn hun Bgruia li
mielu ꝙ ad infernũ ductus fuit: Gerñ. Mihil pu ent. ſed illiqui in tota voluntate queſierũt illum in Honeſonttna tten n quiae
us niſi ꝓꝛiam voluntatẽ. ceſſet ꝗpꝛia volũtas nenerunt. ij. Parał.xv. Mora ſij netuobon rine ugtffn ole ſen⸗ e
et infernus nò erit. Voluntate vo veo et rationere voluntatio Pienla mal⸗ a h d mento vone u el ni naing
nlar⸗ tanqꝙ ductoꝛe:omnes ad celũ venerunt. meli tem nuerle volantarie eent⸗ Baiscät emhcnd. n rmn mne llati eni
8 eſt ergo ꝙtum ada iimam.? curialius ꝙᷓtum ad to plurib nocere facit. ſicut ioguoco . agn —
mundũ voluntatem dininam pᷣponere. diceédo. 0o/ tingere potuit ve tribus erenrnoee gluli grotenelilat
ceme facere volũtatem tuaʒ. in p quo ductoꝛe.om quod effet enser picnoſtns wl wott velnef ſnn eleſ tevelvtllitate.
sad celum dirigunt Ende Zlugꝰ. ſuper YJoh. vj. miniſtri. vlinuidi vicim. Quormm vnne vte ſt nn en a ke vvto c biſ
omo a cæo dirigit᷑ cum voluntati humane diuunag minus:quia ipſe habet poſſe vell Ali drilbet nntal ererhinin rohſͤe
volanrae ponitur. quã voluntatem illam qua celũ lini ⁊ miniſtri ꝓpter duo. oꝛimo ſi Fegre ſittrpenen caulam comutat
et paradiſus terreſtris ſpoliant.? infernus implet᷑. ditos onerant muneribns et alij e Creue ſtntef gſoſei⸗ lioꝛfuenit:
Et eurialius quo ad mundũ vt ſeruus voluntateʒ vv quia vi . alijs expenſis. Decun⸗ toveltepenſtnc en oenſ
iuſti vmii ſue pᷣponat voluntati iniuſte.Apud ⁊e o nocerehorene Morn enn en Nrauo⸗ afmhoener ernnn
um nanq; aliter facies.nõ ſolum incurialitatem: ve dirit inntans vielnnern Rraieiwalinle Tercius tun ccnuneniich uc
rumetiam piculum incurit:qꝛ dum illum nõ ſequi ipſe er inuidia rodio vicnog actulat õ cillo qui vouit animnal guo
tur qui vicit. Quiſequit menõ ambulat ĩ tenebꝛis minum:ꝙ; apud miniſtros:⁊ꝛ ſi tam apud w⸗ nis do vouent aacucek ante
ed lumen ſcedere vult in tenebꝛis ambulat. culpe wmino. et miniſtris quibus eſt eanla perca t ai⸗ emen numen nli⸗
rj Rrrer ar. Rea enalens ſeur in lo eun cinis. quos damnificare facit 7ſiciſtino volunta⸗ uchtenue mnin
. AWath. v.«Quarto qe ꝛclaudus. videtur peioꝛ:quia eſt ali Rnaſticnerat:
NMam qui ſcit qiid faciendũ ſit er vna pꝑte.⁊ ex ali. n piurihno pamke et hnd n culvechgen bſ intußch
at f. ſit exx . 2 in pii . bene . mnolo.iuxtaßaumq
ns Babervolanrate lie 63 Raen ter e golunte⸗ 8 b nine buiuſcemodi habens voluntatem. ij. renmtadl Han .
vt ſicut claudus quãdoq; pulcer eſt ſe 4. ltreci, tguints
Ando. ſe rlgaule ſn hulan ſiotales frequẽter 1 . . t unee nc⸗
i . 8 7 ℳ1 .
Eizairamdeni eanTwoger eiiker⸗ Otiprimo oſtẽdit ex e trſalſckt
. phariſeis. Math.xriij. BGup carpedram moyſt 7 AIcellentia. Secundo vtilitas in quo oſten hontihas. In vofis gutem Ppet
Iten quandoq; pes clandicantis in exterioꝛiappa pera ex vo run g melioꝛa ?1 maioꝛis meriti ſunt o⸗ krnane neeank ſar wrn
rentia eſt ira pulcer. ſicut pes recte gradientis. nõ ta tra hoc aen⸗ ecac er ppeia voluntate. Tercio cõ ooucnnſtmingd
men in ꝓbatione operis. Bicnõnulli verbis volun⸗ is. ¶ maloum eg es eu ſolurionibo ſn Nunt ubctina nardluma
tatem ſuen bonã eſſe oſtendũt: ſed in operis ppranit mi vorr oltenair ween . .. RKocllonla o ſiugen giucleſin
dneinpiiſime rfi ciunteqe pmiſſa no tenent 1ver er o⸗ aln. . . Halctam.eqe velmaius bonnn
apparene r Noſtendut. quoꝝ tota virtus eſt tualisoſieditfoentu dio etrminn dend ene ſpiri-⸗ Anti j. vrarniij n cniti ecaſhin
mhſſis polergz neneertenioꝛem in verbis 2 0 geſt virtutis et fortitudmto d moiantenan I. nr anlno ſnene kh autn
tiam Jee mn Hõ nec in coꝛde exiſten⸗ tem vſq; ad mortem o ae eunplucker elke dakagmiente ſn
rge ſupꝛa RNrden volaͤrar qmbo teſtinomiũ recg ſis qui per votum quod in ofefion ern rane aneairmnad, aſn
Zales aſfimelant MtoAerit. j. Coꝑ. vii‚j. cad moꝛtem in grutia. etr Mvin ungtenge at a ſniemioln poteſtoi
cidit ænutrice ſus.7 1 iboſeth . Reg ui. gui ce na reo copulantur: ex voto ſe vorſgatns w ido. gann antemmanni nnnt
ſtra ſacraſcriptura atq; bon effect? eſt. Mutrix no Numeri.rj. Intantũ enim vonentemii erobli 1usiron votun weeen,
Praegomonlaver d Ka⸗ teio Rgrenosmr gat ad ſoluendum quod ꝓmiſit. ꝙ epiſ. e int n anneiniüdi,
lacte ſuo nutrit.a qua ad modi ipbibeth mi vopum pꝛius emiſſum w religioneitgreglenag te⸗ 4 ännndis ümaun
tiad terram.iad terrens cadunt: ⁊ ſpũaliter claudi nene ehſcopatum dunittere. z votum ſuum umple Puahrgungmigutr
efficiunt. xe quib :7 ſpũaliter claudi re.ſicut patet extra li.iij.ti.xxxiiij ee. areunt grer noc dict
eſficiant quibns Pꝛoner. xvj. Oüo pulcras ti⸗ Wewprioge. rn, ruu. we voto zvon res Keunglachie Peon
ias fruſira babet clandus ſcindeccs eitn oreſctnl Recmen ecer tuas. vbi tali reſcribit papa dicẽs. CEtſiatſunt eo
toꝝ parabola.quã videlicet oꝛe dicunt:ſed ope no ve ges eccleſie memoꝛote acreddasal- mij mnimmliaſniem g u uſ
coplent:quibo cõgrnit oꝛare illud ps. Clol benon tiſfuno pota tua. vbi dicit glo. ꝙ ad hoc cõpelli xæ ij ninintlaſacent⸗ uius
ijj. ous mei beneplacita fac vñe. E PS. Eloluntaria bet. et alij etiam vt ipſum recipiant intrare vole . tlones alducent aah
Eij. ptoꝛſen tyrannno deſt ne. ¶ Quinto qꝛ eſt ra⸗ tem quando recipiturs conuentu zabb Zoten⸗ ſatci oro ſi Cudln
Paran n⸗ mus: qꝛ ſicut tyranus tm̃ accipit ⁊ mu bater ꝙ licet ſit voluntati enotere enle crenlio ſii nn Ebor
ubditis ſuis. ꝙ tã ſeipſuʒ qᷓ illos finalite eſitatis reuere eno elttere eſt ta⸗ pun vnnllvenn
pauperar 2 cöfundir G vol men neceſſitatis reddere. ergo vouere et reddi glepung wnidpezcinnen
bauherar cofundir icvoluntas habens wmint mino wo vellre ta giat Bloteue reg! ite w⸗ Pdſs imalis dfopchcitione in
vno ſenſu accipit vlectanöes. eHiodog ceſſitas locum habet in voto ſolenmrer e dubllcc Eiſhitnnnenenegterl
aeruin niamtn, Ges. nunc ab alio.et nunc emiſſo. Reſpondetur per vcretalem liiij. mublce ctocins ſol. Gin eta l eſt o
