reret quare pꝛohiberet ne filij vel filie foꝛnicarent᷑:
cum partibus placeret.ĩmo ſi hoc a minoꝛi homine
quereret:ſtultum illum reputaret A foꝛtioꝛi ratio⸗
ne ſtultioꝛ dicendus eſt:qui hocquerit v rege celi
filis ⁊ filiabus ſuis.¶Ailij⁊ fere omnes ſe excuſant
ſpe venie cogitantes.⁊ dicentes ꝙ magdalena pec-
catriy fuit:nec tamen pijt.Oed iſta eſt vctrina illiꝰ
dyaboli:qͥ eadem woctrina pmos vœcepit pentes.di⸗
cens:nequaqᷓ; moꝛiemini:qui eadem wctrina nũcfe
re totũ vecipit mũdũ. Quia ↄtra vnã ꝑſonã q exem
plo Magdalene:ð malo ad bonuʒ ↄuertit᷑ ſtatũmł
te exẽplo Holofernis luxurioſi:moꝛiũt᷑ in pctis ſuis
gram trãſferẽtes in luxuriã: Jude.j.
MQuoꝛum pena ? confuſio eſt antemoꝛteʒ.in moꝛ
te.⁊ poſt moꝛtẽ.¶ Pꝛimũ pʒ tam in gratiaꝝ amiſſi-

onibo:qꝙᷓ in bonoꝝ exterioꝝꝑ vepauꝑationibo. ꝙᷓ etiaʒ

in publicis ⁊ generalibo flagellatiomibo.¶¶ Oꝛ vo ꝓ⸗
pter peccatum luxurie fiat gratiaꝝ ſeu bonoꝝ ſpiri⸗
tualiũ amiſſio.ptʒ ꝑ hoc qð ſcribit beatꝰ Oregoꝛi
in li.dvalo.li.iij.c.xxxij.x quibuſdã epᷣis pᷣdicantib
g arrianos q ab eiſdẽ arrianis capti:⁊ liguis radici⸗
tus abſciſis clariſſime loquebãtur:a pꝛedicabãt ſi⸗
ne linguis.Quoꝝ vnus in luxuriã lapſus.miraculi
amiſit virtutem:ſpũs nanq; imundus ſpũmſanctuʒ
qui in oꝛe eiꝰ loquebatur fugauerat/¶ Becũdo idẽ
patet ꝑ hoc ꝙ legitur in vitaſpatrũ quodaʒ patre
ſaba noĩe:qͥ cuidã diſcipulo ſolitario in ſolaciu leo/
neʒ miniſtrũ dedit:qͥ ſerui moꝛe aĩalia eius cuſtodie
bat ad paſcua ducẽdo:⁊ vmi reducendo:quo in lu⸗
xurie vitiũ cadẽte ⁊ ſolatiũ malũ q̃rente ſolitiũ aĩał
abceſſit ſolaciũ. Mã leo ab eo totaliter receſſit.nec
ei vlteriꝰ obedire voluit exq ipᷣe ceo obedire cõtem⸗
pſit.¶ Mota etiã quõ amittẽ fac gr̃aʒ.Vtutẽ.⁊ foꝛ⸗
titudinẽ coꝛꝑalẽ. H.ij.xxxix.¶ Gcdo ꝙ etiã ꝓpt lu⸗
xurie vitiũ fiũt bonoꝝ exterioꝝ vpaupatões: quo⸗
tidiana wcet foꝛtuna: in quavidemꝰꝙ aliq bificijs
apter hmõi cælictũ pᷣuant᷑:⁊ plures pꝛiuari veberẽt

MNQuia per conſtitutioneʒ octo boni legati in anglia Nuiij.

clerici:et maxime in ſacris oꝛdimibus conſtituti:qui

ni cco ihe ar ni
gegne inemſul
ebifichplignn

heratoocheſt pppler. r
latinõ wront qvatn apel ͤt.
leeuugctiiich atuis ontingi
n gtami meſtfalnaningin
anitatexel usti dpanpei miig
turnſupbineinsinomamentis uſt
gnid qpencunt ninis amü e vie
as opeis allbbietemaliderſuſtine
alga tolitotuemurmuranti wert
nin robis: 10zMamentia mdlſefer
cis ho ſicteerhibeo:r tottalia tib
yCuiilla ninis pauca ſunt hecae
n lKudenihfinieer alvroln
ſnpobent colorparu mrare gual
uineiserhaunont, pammaſiſs tan
nuspenes ſuſtinebunt.¶Terciogg
Uurevicii. dus publicas 1generales
Dictgsetiamtprbus molernis ſicnt
eat gtlenit aini
Rirhigneſacaſonturaacten
Geſſmnencdlnune hie
. peccgtum carnis ee ch
phsflimiſigſne eme
oim Eſtiſpe Caſn geſſent
lag . Propter gelento
Pteriſtudenampeccan
cemer gomonre: Gef nr
hainumocaſiſimnt nüiimlieil

ter beetiätotatniobeniamine

t
dubil cert
tnacvapnim 18
ni c . co⸗

ulidduncinne Niel⸗

retnefil pelflleſonicgnent.
gt inoſiacenimlhunie
lumtepataret Afortionifatio,
Beſtanibocgtent dngecti,
(Kliraeomnisſegjaſnt
E., dechtesi nagclenapeo⸗
it. Geg ſtett wanhe li⸗
annapmos maptt gentes dl⸗
ninngul dem wann nicfe
Qula armu ma gſoni q erem
load bonuʒ oertitſtatüm⸗
nrunoſi⸗monitihockis ſis
uniz Juce,.
fuſioeſtantemortez innoꝛ irii
nüpztamin getiapamiſi⸗ n
rion dpanationtto jetin
pflagellationtb. O o⸗
fiat gratiapſen bonop ſohn⸗
cqͤſeribitbeat. Ongnn⸗ .
agubuſtieitzftonnh inn
mun aßt lin li/
rlogvebimmn hulahu 4
ginlumnii p l. illt
ginnnnn inne
rfigturet (icode n

mnircatncoglottl,
Gucengorgoolni
nliimntſiü iil

heototilier ftceſtt. er
giheo/

nrd uc u ii

Exemp.

Exemp.

Exemp.

nyvj.

xxxvij.
xemp.

Luxuria

in wmidv ſuis: vel allenis publice cõcubinas tenent
vltra menſem ab officio 7 beneficio ſunt. ſi uſpẽſi ⁊ vſ
quequoq; ſup hoc cõdigne ſatiffecerit:de beneficijs
ecciaſticis nullatenus ſe intromittãt. Qõ ſi fecerint
ſunt ipᷣo iure bñficijs puati. Ecce ↄſtitutio general/
qua nõ ẽ dubiñ quin multos ipſo iure liger quið
facto nõ ligant᷑i. multos ſuſpendat ⁊ pꝛiuet/ fa
cto nõ ſunt ſuſpenſi nec pꝛinati. Exy quo ſequit᷑ ꝙ lʒ
nõnulli de facto ⁊ cuʒ maximo peccato⁊ piculo ſint
beneficiati vel diuites.⁊ w officio a quo ſuſpẽdunt᷑
viuẽtes / tñ in rei veritate ꝓpter illud peccatuʒ ſunt
paupes ⁊ miſeri. Quibo ſpaliter loquit᷑ Joh. apoc.
lij. Tu inquit dicis diues ſum ⸗ locupleiatus/anul-
lius egeo. neſcis quia tu es miſer⸗ miſerabilis et
bpauꝑ ? cecus ⁊ nudus.¶ Alij bonis cõſumptis tan
q miſeri ⁊ fatui etiã ab illis circa quas illa expẽder̃t
cõtemnũt. ſicut ptʒ ve fatuo: qui cũ potius eligeret
ecclam quã vnã talem dimittere miſerã/ dimiſſa ec
cleſia ipᷣa eum dimiſit dicẽste nolo exquo nihil ha-
bes. ¶ydem onditur ꝑ factũ alterius.qᷓ omnia ſua
in tali fatua cõſumpſiſſe fert quẽ de ciutate ðp̈ vere⸗
cundia fugientẽ. miſera illa lachꝛymãdo ſecuta fuit
qua cũ mater cõſolaret ditioꝛẽ ei ꝓmittens. rũdit.
nõ fleo receſſum ß ꝗ collobiuz quo indutus recedit
cũ oĩh alijs cõſumptis nõ cõſumpſi. ¶ Tales ergo
fatuas amantes ſicut ex iſtis ptʒ hyſtoꝛijs vepanpe-
rant᷑ nõ ſolũ in fama ſed etiã in rem. Quoꝝ vepau⸗
peratõis cã eſt vuplex. ¶ Elna. qꝛ fatuo amoꝛe exce
catiſjnõ curant quãtñ expẽdãt. Alia eſt.qꝛ fatue
dilecta qdð etiã qñq; fatuls contingit vxoꝛibo nõ cu/
rat:quantũ amaſius vel maritus:in illius expẽdat
vanitate:vel quãtũ vepauꝑet niſi ꝙ velicate nutria
tur:⁊ ſuꝑbia eius in oꝛnamentis ſuſtentet. Et quic
quid expendunt nimis parũ ei videt᷑ cõpatũ ad pe⸗
nas s ꝙ eis alibi eternaliter ſuſtinebunt. Ende
cuidã tali fatue murmuranti exhibitõis exilita⸗
te in robis: ⁊ oꝛnamentis:rñdiſſe fert fatuus ille di⸗
cẽs:nõ ſicte exhibeo:⁊ tot talia tibi pᷣbeo oꝛnamẽ⸗
ta? Cui illa nimis panca ſunt bec:ad ſi uſtinenguz p
te ⁊ p his penã inferni. Er cuius dicto ptʒ ꝙ aliqua
lem habent coloꝛẽ parũ curare qualit᷑ amaſij boa
ſua in eis exhauniant:q ꝓ amaſijs tamduras 7 eter⸗
nas penas ſuſtinebunt. ¶ Tercio ꝙpter hmõi lu⸗
rurie viciũ:æus Pubiicas 1 generales accipiat vin⸗
dictas etiam tꝑibus modernis:ſicut famis/moꝛtali
tatis/belloꝝ ⁊ peſtilentiaꝝ.veriſimile ⁊ rõnabrle vi
r ex his que ſacra ſcriptura hactenus facta cõme⸗
moꝛat.cãm nanq; diluuij tꝑe Moe ſacra ſcriptura:
EGeñ.vj.peccatum carnis eẽ cõmemoꝛat dicẽs: Vi⸗
xentes filij vi.i.filij ſeth.q. minus irreligioſi filias
hoĩm i. xe ſtirpe Kayn ꝙ eſſent pulcre acceperunt
eas ⁊c. Pꝛopter iſtud etiam peccatuʒ fuit ſubuerſio
ſodome ⁊ gomoꝛre: Geñ xix. ¶ Pꝛopter iſtud etiaʒ
peccatum occiſi ſunt. xxiiij. milia: Nume. xxv. Pꝛo⸗
ter hoc etiã tota trib beniamin:exceptis ſexcentis
Poſte ſtructa ? occiſa. legit᷑ Indic.xx. Et iſfrael cũ
templo vſtructa. Ham templũ luxuria et comeſſa⸗
tõibo erat plenũ.ij. Macha. vj. Cuũg̃teſte bro greg.
pt eritoꝝ exhibitio.ſit futuroꝝ certitudo non videt᷑
dubiũ quin ſiles vindicte:q iſtis accidũt tꝑi:tam
in aquaꝝ nimia a bundantia: ſicut in diluuio Noe
tã in ciuitatũ cõbuſtõe⁊ væſtructõe.ſiẽ in ſodoma
hrerlm:qᷓ in occiſoꝝ in bello.⁊ extra bellũ multitu⸗
dine:ſic in iudicũ ⁊ nueroꝝ libꝛo mayĩa ex pte:ex ta-
li accidãt cã: IJpᷣo o teſte:qͥ nũcĩplet:q olis mina
bat᷑:dicẽs.iſpdã habitatoꝛẽ ð cãpo idli.i.cupidi
tatis.i tenẽtẽ ſceptrũ œ wmo voluptatis ⁊ luxnrie
amos.j¶cðᷣo luxurioſoꝝ pẽa:⁊ afuſio:quã ĩ moꝛ
te ſuſtinẽt.ꝛimo ex hyſtoꝛia oñdit᷑q̃na rrari ſolet
ᷓ tali cũ fatua muliere:ſil in lecto moꝛtuis qͥs cũ fa⸗

. tuos. nigerrimos. fetidiſſimos.

A vvij.

milia ĩ caſtino diu expectaret:⁊ nullũ morũ ĩ came⸗
ra clauſa admirãtes ephẽderẽt balliuis accerſit ⁊
oſtio camere fracto:eos ſił ãplexatos ĩuenerũt moꝛ⸗
2 . Scðo idẽ oñdit
Pillud ꝙ ve quoda luxurioſo:magno apð ſeculũ:cir
ca cuius vt ſcribiũ camerã: tot tonitrua audita fue⸗
rut vna nocte:ꝙ patria tremẽs mirabat᷑ intra quã
quatuoꝛ intrãtes:⁊ eũ ve lecto leuantes:cum eo luſ. e
runt:ipᷣm in altum ꝓijcientes: quoꝑ vnus veniens
ad camerarium:qui in angulo iacens:ommia iſta vi
dit: manu ita latus eius tetigit:q om nia interioꝛa
eius patuerunt:dicẽs.wꝛmis tu:qͥ cũ in craſtino ſu⸗
peruixit. omnia iſta narrans.Ad cuius narratõnis
oↄfirmatõem. dñs in craſtino. quaſi titio ve incẽdio
raptus inuẽtus fuit moꝛtuus.¶ Cercio eoꝛundem
pena ⁊ cõfuſio poſt moꝛtẽ oñdit᷑. ¶ Dꝛimo illoðq

fertur:v quodã lubꝛico infirmato:⁊ de feſſiõe am⸗

monito:reſpõdente:quid inqͥt mihi va ebit confeſ⸗
ſio:quia cũ vires habuero faciã qð ſolebã. Cũ ergo
fuiſſet moꝛtuus:inuetus eſt ſub cingulo:quaſi igne
infernaliaduſtus: vt in ea pte in qua peccauit:puni
tus oñderet᷑. ¶ Gecñdo idem ondit ꝑ exemplum:qðᷣ
in quibuſda legit hyſtoꝛis quodãà ſancto viro: 4
in oꝛationepoſitus:vidit in aere:quaſi duos draco
nes ignitos:inter ſe pugnantes:⁊⸗ mutuo ſe toꝛquen-
tes: cui væſideranti.quid vel qui eſſent: p deum oñ⸗
ſum fuit:qꝙ fuerunt vir mulier:qui inoꝛdinatre lu
xurioſe ſe in vita iſta dilexert ctideo ſicut hic mu⸗
tuas ⁊illicitas inter ſe habuerũt velectatões:ita ibi
ſe mutuo toꝛquent &t ſicut inter eos ad tempꝰma⸗
fuit dilectio:ita iuſtum fuit ꝙ inter eos magnum
eſſet odiũ. Quod quido odiuʒ ex cogitatõe pᷣceden⸗
tium oꝛitur dvelectationum:v cauſarum. Bicut ptz
incarceratis:quia ſic incarceratus plus odit eũ.
gqui eum in carcerem poni fecit:qᷓ carceris cuſtodeʒ.
Pra quis in carcere poſitus inferni: cogitans ꝓpt
falem mulierẽ cũ qua peccauit:eſt ibi poſitus:⁊ ipᷣa

cogit ꝗs ꝙ ꝗpter illũẽ ibi poſita:quia quiliber ibiſci

et quareẽ damnatus:maius odiũ inter ſe qᷓ ad ve-
mones eoꝝꝑ cuſtodes habebunt: qa illi male ? iniu/
ſtis ꝑſuaſionib:T mutuis ſunt ibipoſiti: vmões vo
luſtam ſententiam a deo determinatam: executioni
mandant.Er quibus hoſtoꝛiavidelicʒ⁊ exemplo
Parer ꝙ bꝛeuis amoꝛ in eternuʒ mutatur odium:et
ꝛeuis delectatio:in eternam penam. E&t bꝛeuis ri⸗
ſus:in eternum luctum⁊ ſi uſpirium: qꝛ teſte TRugu⸗
ſtino. Momentaneũ eſt qð vlectat:eternũ qdᷣ cru⸗
ciat. Et teſte aplo Gał. v. Aſnanifeſta ſunt opa car⸗
nis:que ſunt foꝛnicatio.inuidia.luxuria ⁊c. que pᷣdi
co vobis ſicut pᷣdixi:qm̃ qui talia agunt:regnum vei
nõ cõſequent᷑.¶¶ Et ſi tanta pena digni ſunt:qͥ tale
cõmittunt crimen.non eſt dubium quin magna pe/
na vigni ſunt:qui tales coꝛpaliter non puniunt:⁊ ef
ficaciter nõ reſiſtunt:quia dei filios ſe eſſenõ oñdqũt
qui viiniurias ꝓ poſſe nõ vindicãt in accuſatõe lu⸗
xurie:ad Cytum..j.
Agd euadendũ vo tãmultiplices penas multifoꝛ
mia adhibedaſt remedia:quoꝝ pꝛimũ videt᷑ fugere
ſigna artractiõis:⁊ loca q̃ ad laſcimã ĩclinãt:nevicʒ
occaſiõe talis exterioꝛis oñſionis:hoĩes ad pctm̃:et
ad pdicras ducãt᷑ penas.Exẽplũ ad hoc fert ð q̃dã
puella alexãdra noĩe:q̃ qꝛ ſciuit quẽdã p aſpectuʒ in
illã vfixũ in aĩa ledi.incluſit ſe in angu ſtam cellam
per totam vitam ſuam. Et cum ab ea quereretur qꝗᷓ
cauſa eſſet tante afflictionis:malo inquit ſic affligi
ꝙꝙ homo ad tei factus imaginem.in me occaſionẽ
accipiat peccandi.¶Conſimilis etiaʒ fuiſſe fertur
in ciuitate Remenſi:quequia depꝛehendit: ꝙ ho⸗
mines illam pulcram reputarent: ideo libenter il⸗

lãreſpicerẽt:rogauit teũ ꝙ grauẽ ei mutteret infir⸗

Exemp

xxxviij.
emp

Exemp

Arti. ix.
xxxix.

Exemp.

rl.

Exemp.

Exemp.

Luxuria

tatẽ:que ipam vefoꝛmaret:⁊ eam turpioꝛẽ redderet
ne alij eius occaſione peccarent:qð ⁊ a o obtinuit
Non ſic viri vel mulieres modernit ꝑis:qui ideo ſe
lauant:oꝛnant.aoꝛnati diſcurrunt vr videant᷑:vł cõ
cupiſcant᷑.hoc nanq; ipimet vel dyabolus:q eos ad
Hhoc inſtigat intendunt. Si pꝛimũ det᷑: vicʒ ße ſe
ad hoc oꝛnant:vt cõcupiſcant᷑:lʒ ipi peccarenollẽt:
moꝛtaliter peccant.iuxta illud Auguſtini in regula
religioſoꝝ.Appetere inquit vel ab ipᷣis appeti velle
criminoſum ẽ iſecunduʒ vetur ꝙ vicʒ ipi nihil
mali intendant:vya bolus tñ cuius in hoc ſunt in⸗
ſtrumentũ:ſicut gladius eſt inſtrumẽtũ homicide:
alioꝝ ſpñalem intendit occiſionẽ. Et in iſto caſu ſen
tentiam veritatis timere habent:qua dicit᷑: Ve per
uc ſcandalũ venit. expedit ei ⁊c. Nota.O.vij.x.
Pi do ꝑſone curioſepᷣdictum remediuʒ adhibere
noluerint:vt a talibo ceſſent attractõib:⁊ allectõni
bus:ſed oĩno venenum ꝓpinare voluerint.ſecunduʒ
remediũ adhibendũ eſt ex ꝑte illoꝝ: quoꝝ intereſt:
ne vicʒ illas aſpiciant.vel ve illis incaute cogitent.
umo. n. incaute intueri nõ veberẽt:qð vix ſine pec
cato videt᷑ Si.n.impudicus aſpectus ĩmunis eẽt a
culpa nequaqꝙ; quida ſenex in vi.pa. diſcipulũ ſuum
a ſe fugaſſet:qꝛ młierẽ cui in via obuiauit curioſe re
ſpexit:ꝙ magiſter ex hoc vephendit:qꝛ ipᷣo aſſerente:
q; iolũ vnũ ha buit oculũ:diſcipulus ecõtrario aſſe/
ruit ipᷣaʒ duos habere oculos.Nec etiã vemetricus
ſibi eruiſſet oculos:qꝛ młieres ſine cõcupiſcentia vi⸗
re nõ poterat.¶Et nõ ſolũ oculi ab aſpectibo: ſed
coꝛda a cogitatõibo repꝛimenda ſunt:⁊ refrenãda:

quia ſicut fruſtra apponit᷑ exterius medicina plage

dũ ferrũ intus latet in vulnereita fruſtra oĩa exte-⸗
rioꝛa refrenant᷑:medicinaq; oꝛõnis ꝓpꝛie vel aliene

maniter apponit᷑:dum interius virus malaꝛuʒ ele

Exemp.

ctationũ abſcondit᷑: Mpulcre oſtenſuʒ fuit in vi.pa.
vbi quidã iuuenis legi rogaſſe ſeneʒ quendã:ꝙ pꝛo
ipᷣo oꝛaret ꝙ ceus ipᷣm a tempratõibus liberaret lu
xurie:ſene vꝓo oꝛante:iuuenis ei dixit:ꝙ nullũ ꝑ oꝛõ

nes ſuas ſenſit remediũ. Sene vo oꝛante.vt veus ei

cauſam oſtenderet:quare oꝛãdo nihil ꝓficeret.Oñ/
ſum fuit ꝙ in cogitatõibus luxurie velectaret᷑.⁊ iðᷣo

ꝓ illius nõ aud ĩebatur ſalute.qͥ ad ſalutem pꝛiam

xlj.

cooperari noluit:turpes auferendo cogitatões. Si
cut ergo homini ad lepꝛã diſpoſito optimũ remedi
um eſt: ſocietatẽ fugiat lepꝛoſoꝝ:ne vicʒ illos tan
at: vel libenter alloquat᷑:vel videat vel foꝛtes ðᷣ eis
pabeat ima ginatões:quia oĩa iſta ad hoc iunãt:vt
citius ificiat᷑.ita diſpoſito ad laſciuiaʒ:neceſſe ẽ ꝙ ſe
cuſtodiat a tactibo ⁊ oſculis.⁊ alloquijs.⁊ aſpectibo.
⁊ imaginationibb mulierũ.qꝛ ſicut tangens picẽ ca⸗
lidam:manus inqͥnat: ita tangens illas aliquo p̃di⸗
ctoꝝ modoꝝ aniam inquinat:qꝛ ſicut qni tetigerit
picem inqͥnabit᷑ ab ea:Ecc.xiij. YIta nõ erit mũdꝰ:
cum tetigerit eã:ſꝛouer.vj.¶ Patet ergo ꝗ phᷣs cõ
grue vocuit optimũ modũ pugnandi ↄtra mulieres
eſſe fugienduʒ:ad hoc vt victoꝛia obtineat᷑: qꝛ ſicut
qui luctat᷑ cum lutoſo quantũcunq;a lutoſo non ꝓ⸗
ſternatur: manus tñ repoꝛtat lutoſas. Yta qui circa
eas inſiſtit:lʒ intantũ repugnet:ꝙ peccati cõplexio
ne non vincat᷑:tñ lutoſam repoꝛtat mentem. Muia
etiam duriſſima et ꝑfecta coꝛda:aut emolliunt: aut
inclinant. Et ido ille Yob qui innumerabiles vicit
temptatões ⁊ tribulatões:ne a młlieribo poſt tot vi⸗
ctoꝛias vinceret᷑ipepigit fedus cũ oculis ſuis: ne co⸗
gitaret łe virgine:Yob.xxxj. Cuius exemplo voctri⸗
nam tene pulcerrimi verſificatoꝛis dicentis. Emi-
neas cũ femineas diſcermis ideas. Me ſedeas: ſ̊ eas
ne pereas ꝑ eas.i.qñ tales occurrunt cogitatões:vel

temptatões v luxuria.⁊ ve feditate eiuſdeʒ. Emi⸗-
neas.i.cogita eminentẽ nature tue rõnalem nobili⸗

tatem in qua ad vi factus es ſilitudinẽ. Et nolitã
eminentẽ naturã.tamnili veturpare peccato. Tali
em cogitatõe quidã nobilis cum eẽt multis alijs de
ditus peccatis ab illo peccato:ſꝑ ſe cuſtodiſſe fertur
Ne ſedeas.i.ne moꝛeris in talibo cogitatõnibo.ſ̊ eas
i.fſtatim ad alias mentẽ trãſferas.cogitatõneſq; il⸗
las expellas:ſicut oñſum ẽ.C. x.ij. Nota.O.vij.xvij
Et. P.vij.arti.ix.⁊. R.ij.arti.v.¶ ¶ Quia ſi cogita⸗
tio talis:vel mulieris ſocietas tecum viu moꝛet᷑:erit
te ſicut v pariete vel panno albo.quia ſicut can
la parietẽ maclat:ita illa mentẽ tuã quantũcũq;
fuerit pꝛius mũda ⁊ alba.( Et ſi iſta fuga ſit necel⸗
ſaria habentibo mentẽ albam.i.innocentibo qui car
nem ſuã nunqꝙ; maculauerunt: a foꝛtioꝛi rone illi qui
aliqn igne luxurie fuerunt inflamati: maxima indi⸗
gent ab omnih occaſionib.⁊ oppoꝛtumitatibo elon-
gatõe.Et ſpãliter vt ſe elongent ab illis: cũ quibus
pꝛius peccauerũt:quia ſicut ticio citius ⁊ faciliꝰac⸗
cendit᷑:q lignũ viride. Sic qui pꝛius fuit ticio infer
ni peccando qui nõ eſt adhuc bene extinctus:ſed ad
huc fumigat ꝑ illicitos aſpectus:⁊ inoꝛdiata verba.

TZideo facilius accendit᷑ſicut candela fumigans: ſic

etiam duo titiones vel carbon es ðᷣ igne extracti:nõ
tñ loco diuiſi ſimul poſiti.iterũ ſilardere incipiunt
Bic qui voluntate ſe diuidunt:vel ꝓmiſſione:ſicut
faciunt qñ in.xl.vel in infirmitate cofitent᷑:niſi loco
vomo eriã ſe longius diuidãt.iterũ peccato ſił in-
flamant᷑. Qui ergo igne cõcupiſcentie accendi non
vult: ab igne ſe longins retrahat ⁊ fumũ viſus allo/
uij: contactus extinguat:⁊ caſte viuere poterit.
Puur ptʒ ꝑ reſponſum ꝑpetue virginis marie:que
cuidam ꝑſone:que vorũ emiſerat caſtitatis:ob amo
rem matris vi:que poſtea ad illam in oꝛõne clama
uit adiutoꝛiũ requirens:a ſſerens ꝙ libenter votum
teneret:hͥ nõ ꝓꝑmitteret temptatio:niſi ſpãlius illaʒ
luuuaret. Cui mater vi ꝑviſum rñdiſſe fertur.dicẽs
Cuſtodi viſum.auditũ.⁊ tactũ.⁊ votũ tenere pote⸗

ns. Si vo iſta nõ cuſtodis:nõ ẽ ſignum ꝙ coꝛ ẽ caſte

cuſto dituʒ interius:qꝛ ſicut infirmitas coꝛpalis in

oculo ouis apparens:ſignũ ẽ interioꝛis infirmitat:

ita infirmitas ſpũalis.i diſſolutio in ſenſibo:ſignuʒ
eſt infirmitatis in anima ſeu coꝛde:qꝛ impudicocu

lus:impudici coꝛdis eſt nuncius.ᷣm Augu.in regu⸗

la. ¶ Ged foꝛte ſunt aliqui qui tantum ⁊e virtute⁊
foꝛtitudine ꝓpꝛia pſumunt: credunt ſe cũ mulieri⸗
bus poſſe ſemꝑ ſine ꝑiculo cõnerſari:cõtra quos eſt
legum pᷣſumptio.ſicut ptʒ.C.li.ix.ti.xæ cuſtodia reo
rũ.l.qm̃ vnũ.vbi lex ꝓhibet viros ⁊ mulieres in vno
carcere incarcerari: ꝓpter peccati pᷣumptõem. Siq
lex pᷣumit malum luxurie poſſe cõtingere:inter mi⸗
ſerrimas ꝑſonas:q̃ nec ex ciboꝝ copia vłex loci ame⸗
nitate:vl quacunq; libertate oppoꝛtunitatẽ habẽt
peccandi:quare lex vel ꝑſona nõ pᷣſumeret peccatuʒ
inter illos: qui libere cum multis oppoꝛtunitatibo
peccare poſſunt: Gicur ptʒ viris ecciaſtis:qui an
cillas ſub titulo familiaritatis in wmibo ſuis conti⸗
nue tenent:in quib ipimet wminãt᷑:⁊ peccandi li⸗
beras habẽt habenas. Mecin hoc caſu ↄfidere pñt
victoꝛia quã circa hocꝑ plures annos foꝛte obti⸗
nuerunt:quia H foꝛte in pꝛimo vel tercio vola
tu circa candelã vel lampa deʒ foꝛte nõ comburitur
Nec caſtrũ obſeſſuʒ pꝛimo ictu capit᷑.ſ̊ tamdiu vo⸗
lat ꝙ finałr oburit Sic in ꝓpoſito dyabolus caute
caſtrum obſidet anime: paulatim illud capit.
Bicut ergo caſtro obſeſſo:illiquibo caſtri incum-
bit cuſtodia. oẽm materiã:⁊ viã obſidentibo:quibo
poſſibile ẽ ſubtrahunt:ꝑ quas citius faciliuſq; capi
poſſit:⁊ obſidentibus ꝓijciunt ſa gittas. Ita caſtro
tuo ꝓꝛio ꝓꝑ temptatões incõtinẽtie intrinſecas ob⸗
ſeſſo:ſubtrahe quietem ocium ? velicias. Nam per

xlij.

Exemp.

xliij.

xliiij.

. nullerisl

ururu

w⸗
WInN;
,Gant crho di jhun
. ſoealu o 1l.
ſmc ncens ſoc in uis An
cibuntſinſionb eclin uni⸗
iſti ganennfni nnen
nnohel ſannana in
glin ctbs in⸗ ates ſõ iſ⸗
gani büinn ſcſaſi
aſolli ſita „ c.
lnucniiſen geccuti
ſon neoallechſt

ei i cehe
niſinlinnl ſint rid

tu⸗
irtas Monn tle⸗
lugleiu uni moretuofzce
ohocpecchig
leni let nihngiinia
nt uniamnomicſtin
lirmnicbſeſiotammie

mouer dbes mecliggque caß
niaſwnn cuſtocle dput
aber Thes tiupfina :vans ubt
turdliaspeccnctoccaſionesa füͤt
dinorg ſiut atus aduſtus: vtl al
minus euagari dulta tales: no ds⸗
honoꝛẽ Ecci ix.c¶ Lerciũ remedi
itatioquo tota curia celeſtis pe
otptz. Mxvij Ettalicogitat
ſtabbas effrem in l ga guandam

mullere:duceno ll ad ſox oublici

muallare pmitteretgue .nlt bi
cundiacui lleiquare ergono verer
Gönitterecortota unactleſtuybil
unamenigutedicinch
N nltialoſenadpandi ali
lertk fintt n ſeſlvaller iüillaece
Hadſeaeti ducne ccir di 0 d
ductretnnnllus eipiacrret in ine⸗

lan Ee ſte luerepotent.
leyoti emtſeratcaſttatisoban
nepoſtezadllamin ineclinn
luirnerafſgensg lbenteronn
nnmunnfmnifin lln
nter dipyiſum tictſefetun it
udltü,tacti rotitmernet⸗
uſogsnoeinng aniaaſte
he :ſcutiufrmitas orglizi
No,ſinuicinrenons nfinnitat,
ls. ſſolunoin ,nſihr ignu,
nima ſeu cordeg: inpudin
eſtnunans Fn ZAugu in regn
aliquiquitantum vinnter ,i
umuntiqeguntſecämolien,
iculo cönerſant: cötra quoseſt
urptz Cliir ti anſtoctunn
Phibet virds molieſtsin
Pterpeccarißſunptben gl⸗
urunepofſecötigereintennd
echrchar niſſle lani
libenote oppormntati hit
neloſnmno /ſnit nan ⸗
reaum muins rhon mnſtot,
lr t l cai ) , lln
limmmb nwnl, ch
imet vnnit ln it
Evinhocͤ icerep⸗

ſbee eyltolnsmarieggne

xlvij.

Auxuria

a capi põt. ¶ Dicut ergo wmus tua te inuito:nõ

Exemp.

xlv.

lvj.

Exemp.

Exemp.

—

Eyemp .

cõburit᷑:ii tu gratis focalia qb cõburat᷑ miniſtras.

—

vel ignẽ cũ poſſis nõ extinguis. Ita nec anĩa tua:te

muito igne luxurie inflamat᷑ uantũcunq; dicas:q;
aliter facerenõ põt:ſi ociũ. æ icias. longas pigri⸗
tatões.ꝛ calefactões in mane er miniſtras.ſi malas
ſocietates 1 oppoꝛtunitates nõ fugis:ſi malarum
cogitatõnũ ignẽ ſtatiʒ nõ aingaie Caſtro vo tuo
P ſollicitatões extrinſecas obſe ſagittas dure re-
ſponſionis eis diri⸗ gere veberes. Exemplo cuiuſdaʒ
mulieris:que eã ſoſlicitanti ad peccatũ.⁊ dicenti:q;
tãtũ illã diligeret: quicqͥd vellet ꝓ amoꝛe eius fa⸗
ceret: ⁊ ſuſtineret:rndiſſe fert Ergo ꝓ amoꝛe meo ꝑ
mittas manũ tuaʒ bꝛeui tꝑe eſſe in igne iſto. Rñdit
ſe nolle hoc facere:qꝛmanũ ſus amitteret:cui illa. qᷓ
re ergo hoc peccatũ ꝓ amoꝛetuo facerẽ quo nõ ſo
lũ manũ vł pedẽ in igne ad tps ſuſtinere tpali. Mec
manu tati ad tpᷣs amitterẽ:ſ totũ coꝛpus cũ aĩa in
igne ſuſtinerẽ eterno: totũq;ʒ ſił? amitterẽ. ¶ Gi vo
caſtri tui obſeſſio tammiolenta ſit: ꝑ pdictos obſeſ⸗
ſoꝛes intrinſecos: extrinſecos:ꝙ pditõnem times.
facqõ facit cuſtos caſtri in cõſumili caſu: ſiarim en
ad pꝛincipalem dñm caſtri nunciũ mittit ꝓ ſuccur⸗
ſu. Sic mitte nunciñ oꝛõnis ad xæum: qꝛ ſicur cuſto
di caſtri captio: ⁊ ꝑditio caſtri ĩputat᷑:niſi ad dñũm ĩ
tali caſu mittat:cu poſſit.ſic in Apoſito. ¶ Sʒ heu ĩ
taliſcaſu plures cogitãt:quõ tẽptatões ſuas imple-⸗
re poterut ⁊ hoſtibo caſtru apire:qᷓ ad cũ ꝓ libera⸗
tõe ex coꝛde clament.¶ Et ſicut caſtro tuo ꝓpꝛio ob
ſeſſo amouere vebes media:p que capi poſſ. YIta et
quodamõ caſtro tuo cuſtodie DPrfotd obſeſſo: te
habere vebes:vt ſuꝑflua 2 vana ſubtrabas oꝛnamẽ
ta:⁊ alias peccandi occaſiones:a filijs ⁊ filiabb:ꝛ ſb⸗
ditis:ꝙ ſicut cattus aduſtus: vel aliter cturpatus
minus euagari dꝛ:ita tales: nõ xæs ergo foꝛnicarijs
honoꝛẽ:Ecci. ix.¶ Terciũ remediũ afferre deberet
cogitatio quõ rota curia celeſtis peccãtes intuet᷑: ſi
cut ptʒ. A.xxv. xvij.Et tali cogitatõe ⁊ wetrina:le⸗
git abbas effrem in vi. pa. quandam cõem auertiſſe
mulierẽ:ducens illã ad foꝝ publicũ dicens ꝙ ibi ſe

maculare pmitteret:que rñdit:ꝙ ibi nõ goruß ve

recundia:cui ille:quare ergo nõ verecundaris illud
cõmittere coꝛã tota curia celeſti:vbi ſunt qᷓi infini-
ta milia ↄtravnũ:quite hic intuet᷑. ¶ Jdẽ etiã legi
tur: quodã alio ſancto patre:q aliã q̃i ſiſi mõ co⸗
nertit. finxit.n. ſe q̃i vellet cũ illa peccare: rogãs ꝙ il⸗
lũ ad ſecretũ duceret locũ:qͥ cũ ad dno vel tria loca
Duceret᷑ nullus ei placeret.in fine ait mulier. hicẽ
locus ſecretiſſimus:hic nemo nos videre põt:niſi de
us. Et illo vbo ey oꝛe eius accep to:incepit ei p̃dica⸗

ſocietas clare vidẽt qᷓ fiũt: ſic eã ↄuertit. Hoꝝ ergo
exẽplo erubeſcẽtia illa oẽs ab illo pctõ retrabere de
beret: vñ Berñ. Si me vidẽte rubes:cur deo ſi pectã-
tenõ rubes Quartü remediũ afferre veberernon
ſolũ:quał miſera caro quã tãtũ ßre Gnort
eq̃ dcmẽ.C.v.xlij.⁊. ij. x.7. AA. rj. xcj ¶ Sʒ eriaʒ
cogitatio pene:q ex iſlo pctõ etnalr ſequit: oẽs ab il
lius amoꝛe retrahere veberet. Tali nãq; cogitatiõe
legit. qdã in vi.pa.tẽptatõem ſu mitigaſſe. hic cuʒ
multũ a ſpũ foꝛnicatois tẽptaret᷑:cogitauit:ſi illud
peccatũ fecero:⁊ in illo vepᷣhẽſus fuero:moꝛte pᷣuẽ⸗
tus ero in igne infernali:ſinefine. Ergo anteq illo
attẽptauero:volo ꝓ minꝰ pbare: ſi ſuſtinere potero
illud marꝰ. digitũ ergo poſuit ĩ igne:q iuxta ei erat.
Et cũ nõ poſſet illũ ignẽ in digito p vnãhoꝛã ſuſti⸗
nere.cogitauit ꝙ male ſuſtinere poſſet ignẽ calidio/
rẽ in toto coꝛꝑe eternaliter:⁊ ſic ignis in manu cum
cogitatõe ignis inferni:ignẽ carnalis vcupiſcẽtie:ð
coꝛde ſuo expulit.Sic facit coꝛdib illoꝝ qͥ cũ põ

niſi qñ ſunt in miſſa. ¶ S

re ⁊ pſuaſiones facere:quõ nõ ſolum eus tota illa

voilj.

rreidẽ cogitat: qꝛteſte Seneca li xve moꝛib. Zibi⸗
dinis initii ↄtinebis ſi exitũ cogitaueris: Oe vo eiꝰ
exitus:qͥ cogitari veberet:pena ſit eterna.ſicut vꝓᷣbis
ptʒ hieronymi.qͥ æ luxuria loquẽs ait. O ignis in⸗
extiguibilis luxuria:cuius materia gula: cuiꝰflama
ſupbia:cuius ſcintille pꝛaua colloquia:cuiꝰfumsin⸗
famia:cuius finis gehena. Mota ſimile. M. xj. cij.
T. j.xxvj. ¶ Bed heu nõ obſtanteq iſtã penã pecca
to illo vebitã:⁊ credant ⁊ fateãt:⁊ p reuelatõem ali⸗
ñ videãt illud tñ cömitunt Por pꝛimo videri
põt exẽplo cuiuſdã ſacerdotis: quo fert᷑ ꝙ cuʒ ab
eo quereret᷑ quare tãturpẽ habẽet focariaʒ: rñdit tm̃
volo ad dyabolũ turpe enceniũ mittere: ſic pulcruz
Et peccati ſui penã:⁊ fatebat᷑⸗ recognouit:nec tñ ſe
corvexit.¶ Gecũdo idẽ oñdit p exemplũ cuiuſdam
mulieris xe qua fidedigne narrat:ꝙ ð nocte aliqua
cauſa extra wmũ va dẽs:obuiauit cuidaʒ mulieri
equitãti dyabolũ in foꝛma equiq a vina interroga⸗
ta:q eſſet rñdit:ego fui cõcubina talis ſacerdotis:et
nũc vfuncta:ad infernũ doucoꝛ:iſta tñ oñſiõe nõ ob
ſtãte:viua illa eodẽ anno a ſacerdote illo unpꝛegna-
ta fuit. In quo ptʒ ꝙ nec pene oñſio miſero s pecca⸗
to illo retrahere põt. Cuius foꝛte vna cãẽ: fatui
leccatoꝛes ⁊ ſpãliter ſacerdotes:illas infatuat dicẽ⸗
tes:illud pctmn minus eẽ qᷓſit: ⁊ ſe nõ eẽ ſacerdotes:

icut patuit e quodaʒ:a qͥ

xlviij.
Exemp.

Kxemp.

xlix.

cũ cõcubina ſua recedere vellet ꝓpter penas:q efs in

pᷣdicatõe futuras audierat. diyit ꝙ verũ fuit: qð di⸗
xit de cõcubinis ſacerdotũ:h ego inquit nõ ſuʒ ſacer
s:niſi dum in miſſa ſum. Alio vo tpe capellanus
ſumet ſicilla lachꝛymas væ oculis:a fardel um rerũ
ſuaꝝ v oꝛſo vponẽs fert᷑ remanſiſſe. EFExquo tot
iſto delicto ſunt culpabiles: pauci quacunq; per
ſuaſione vel pᷣdicatõe vlafeſſtone vlioſtſtone illð vi
mittũt:ũ illud exercere pñt:vires hñtes naturales
vel licentiã:vel mundi impunitatẽ:videt᷑ ꝙ magna
ps mundi ꝓpter iſtud vicn damnet᷑ ¶ uos xo p⸗
dicte pene nõ auetꝛqena ienkſaltẽ moueant pe
ne quas in Peus ſuſtinẽt: infamia: exterioꝛan
faſtmn tiplex tribulatio. vt veillis verificetil⸗
ud: Ecci xj. Malicia vnius hoꝛe:obliuiſtii facit luxu

rie magne. Mota cõtra locantes eis wmuz. P. viij.

iij.

finit pꝛima ps

Exemp.

Exemp.

Maledictio
Alledicit᷑ pꝛi/

mo homo ab homine. Se⸗
cundo homo a vo: Ter⸗
cio oñdetur ꝙ ñ eſt facili⸗
ter maledicendum.

„ Btum ad pꝛimũ male⸗

Rcitur homo ab homine
dupliciter. iuſte viq: ⁊ in-
liuſte. In pꝛimo caſu male⸗
dictio ſnꝑ maledictum deſcendit. In ſecũdo ad ma
ledicentem redit. ¶ Pꝛimũ exempᷣlo ptʒ ſagittãtiũ
q totiẽs ad metã ſagittãt: aliqñ ipᷣaʒ ꝑcutiũt ⁊ ꝑ⸗
foꝛãt:Gic maledicẽtes:lʒ ĩ maledicẽdo errẽt:quin⸗
iuriantibo maledicereñ veberẽt exẽplo xpᷣi:q cũ ma
lediceret᷑ ñ maledicebat.j. Pe.ij. Mõ tñẽ ſic aliqᷣs
faciendũ ꝙ ad maledicendũ ꝓuocent᷑: qꝛlʒ maledi⸗
ctio ex ꝑte maledicẽtis:qqͥ potiꝰremittere ⁊ oꝛare de⸗
beret ꝙᷓ maledicere:minus iuſte ꝓcedat:tñ villam
iuſte cadere pmittit ſuꝑ ipᷣos qͥ maledicũt᷑ ipoꝝ væ⸗
meritis h̊ exigẽtib:œcipiũt᷑ q̊ͥ qͥ maledictões qs me
rent᷑otẽnũt. Siẽ patuit de qͥdã nobili nuꝑ ſatis po
tẽti:cui cũ cõem paſturã imparcare vellet:dem̃ fuit
ꝙ multoꝝ paupeꝝ aialia ibi paſcerẽt: qͥ oẽs ei male
dicerẽt.qð cũ ipᷣe cõtẽneret qꝛ frequẽter tales euaſiſ
ſet maledictões fatebat᷑. Cui aliꝰadiecit dicẽs. Int᷑
multos ſagittãtes:⁊ a meta deficiẽtes aliqñ ſagitta
vnius:metam pcutit:ipᷣiq; gdheret.Sic inqͥt e ma
ledictõid qð rei poſtmodi ꝓbauit euẽtus.Nã po⸗
ſtea idem nobilis tractus : ſuſpenſus fuit:⁊ ſic vitaʒ
finiuit:ꝗꝛ dilexit maledictõem: ⁊ venit ei: In pſal.
cviij.¶ In ſecundo caſu ad maledicẽtẽ redit. Et ẽ
in hoc caſu cũ ille cui maledicitur:maledici nõ me⸗
ruit:v maledictõe ſicut łe aui ponenteſe ſuꝑ arbo⸗
rem nanis:que ad magnã diſtantiã a terra diſtat:h
a marinarijs qͥ illã cape nitũt᷑ e loco ſuo fugata.dũ
circũuolãdo nõ inuenit vbi requieſcat pes eius ꝓt
aquas.redit ad locum.i.ad nauem dæ qua exiuit:qͥs
locũ diſpoſitũ ꝓ ſua receptõe nõ innenit. Sic male
dictio vbi locum diſpoſitum in illo ↄtra quẽ mittit᷑
non inuenit:qꝛ ipᷣe maledici nõ meruit:ſic nec locuʒ
ꝓ eius ſuſceptõe diſpoſuit.ad maledicentem redit.
Doc pꝛimo cõfirmat᷑ ꝑ œcretum ſumptũ ex verbis
Auguſtini.q dicit ꝙ maledictio frequenter in ma/
ledicentẽ reuertitur.xj.q.iij.illud. Et ponit Augu.
in vecreto illo exemplũ de aui ad lo cuʒ a quo exiuit
redeunti.( Eſt ſecundo ad hoc etiã œcretũ.xxiiij.
q.iij.qui negligunt.ſum ptũ ex verbis hiero.ſuꝑ leui
ticũ.qð dicit ꝙ qui ñ coꝛde: oꝛe maledicũt:labioꝝ.
immundiciam contrahũt.¶Eſt tercio ad ꝓpoſituʒ
dictum Cryſoſtomi ſup eplam ad Thimo. omel.vj
ui inquit benedicit inimicũ ſeipᷣm benedicit. Et
qui maledicit:ſeipᷣm maledicit.Et qͥ oꝛat ꝓ inimi/
co ſeipſo oꝛat. Benedicite ergo maledicentibo vo
bis:Luc.vj.Et omnibus alijs:qꝛ neſcitis quimerẽ
tur maledici:⁊ qui nõ:⁊ ideo periculũ eſt alicui ma⸗
ledicere.ne maledicẽtes in cid ãt in illud:pſal xxxvj.
AMaledicẽtes aũt ei diſpibũt.Sʒ qꝛ deo merita oĩim
nuda ſunt ⁊ vemerita:ipe ſecure⁊ iuſte maledicit ſe⸗
ptem generibus hoĩm.

ao ſuꝑbis tãqꝙᷓ ei rebellãtibo cũ lucifero:de cuiꝰ
ſupꝑbiaa maledictòe ſibi⁊ ſequẽtibo ſuis debita dicit
Ecc.x. Initiũ oĩs pctiſuꝑbia:qͥ tenuerit eã reple⸗
bit᷑maledictõe:ĩ ps.cxviij. Increpaſti ſuꝑbos:ma⸗
ledicti qͥ e ⁊c. ¶ Gcdo inuidis cũ Cayn:cui cũ ſuis
ſilibo ðꝛ: Geñ.iiij. Maledictꝰeris ſuꝑ terrã.¶ Ter⸗
cio auaris cũ illis qui tꝑe famis abſcondũt frumen/
ta:quia qui abſcondit frumenta maledicet᷑ in pplis
Pꝛouerxj. Sic omnes cupidi in acquirẽdo imiuſte:
⁊ auari:⁊ tenaces in tenẽdo:quibo dicet:æſuriui ⁊c.

Ecoci. iij.ſicut illi exaſpauerũt pr̃em.

Piſcedite a me maledicti in ignẽ eternñ. Math.v.
¶ Quarto iracũdis cũ leui: ſymeone:⁊ ſeq̃cibo eo
rũ:cæ qòͥb pꝛ: Geñ.xlix. Aaledictꝰfuroꝛ eoꝝꝑ:qꝛ ꝑti/
naxẽ. Sic maledictus ẽ a eo:qͥ exaſpat mr̃em ſuaʒ:
Muinto ac/-
cidioſis:ſic ficui fatue cñ ſuis ſilib: qua Mar.xj.
Rabbi ecce ficus cui maledixiſti:ad literã:qꝛ fructꝰ
in ea nõ inuenit.q in optime ocioſos ſignificat:et
negligentes in his ꝗᷓ ei ſunt:q ſiti mõ a v0 maledi⸗
cunt᷑:qꝛ maledictꝰqͥ facit opus vi negligẽter: hiere.
xlviij.¶ Sexto luxurioſis:cũ illis quib dici᷑ Heu⸗
teroñ.xxvij. Maledictus qui wꝛmit cum vxoꝛe pr̃is
ſui:quam maledictõem omnes merentur luxurioſi:
quia ſi ille meruit talem maledictõeʒ qͥ wꝛmiuit cũ
vVxoꝛe patris terreni:eandẽ ĩmo potius maioꝛeʒ me⸗
ruit:qui vꝛmiuit cũ vxoꝛe xpᷣi:ſibi in baptiſmo ꝑ fi⸗
m copulata.a quo ſi væclinauerit:maledicet᷑: Hau.
v. Sin aũt æclinaueris.a viro tuo maledictiõibus
ſubiacebis. ¶ Beptimo guloſis cum adam. cui pꝛo
pter gule vicium dictum eſt Geñ.iij. Maledicta ter
re in oꝑe tuo. Cuius cauſa eſt:qu ia ſicut terra illa a
cultoꝛe maledicit᷑:.que multas recipit emendatõnes
impinguatões:multaſq; cõſumit expenſas:⁊ nihil
reddit niſi ſpinas vł herbas nociuas. Sic fra gulo⸗
ſoꝝ q̃ multa recipit ⁊ ↄſumit:⁊ nihil reddit niſi imũ/
di cias ꝑ oẽs coꝛꝑis exitꝰ.de quoꝝ t᷑ra ðꝛ Hebꝛeos
vj. Terra ſepe veniẽtẽ ſuꝑ ſe bibẽs ym bꝛẽ:ꝓferens
ſpinas? tribulos:repꝛoba eſt.⁊ maledictio ꝓxima.
Euius ↄſummatio erit in cõbuſtionẽ.
Cum vo maledictio ſpecialiter quo ad eius ꝓba⸗
tõem ⁊æo reſeruet᷑: cuius cauſam aſſignat vecretum
xxiiij.q.iij.deus quando:ſumptũ ex verbis Auguſti
ni ſuꝑ libꝝ numeroꝛuʒ dicens:ꝙ deus qñ maledicit
meritum eius deſignat:cui maledicit᷑: ſnĩiam ꝓmit
tit vtpote quẽ non fallit:neq; qualitas peccati:ne⸗
qY; peccantis affectio. Homo vo qͥ hoc ſcire maxime
quo ad peccantis mentẽ ⁊ affectũ nõ põt a maledi⸗
cendo ſe refrenet:Exemplo ʒenophontis:qui cuidã
maledicenti reſpondiſſe fert᷑:tu didiciſti maledicere
ego maledicta cõtemnere.Si aũt excõicatio vł ma
ledictio vlictis ſubditoꝝ exigentibo ꝓferri æbeat:
hoc nõ leuiter fieri œbet:ſ cum cauſe cognitõne:et
ab illo cui incumbit ex officio maledicere. SGicut ptʒ
E. ix.j. Et hoc nõ ex voto vltionis.ſed ex ʒelo iuſti⸗
cie quia dicit ecretũ.xxiiij.q.iij.cũ ſancti.ſumptuʒ
ex verbis beati Gꝛego.moꝛalł.li.iij.Oꝛ cuʒ ſancti vi
ri:maledictõis ſnĩam ꝓferunt nõ in hanc ex vltiõis
voto:ſed ey iuſticie examine ꝓrumpunt.intus ſubti
le iudicium ꝓſpiciunt:⁊ mala exterius ſurgentia:q
maledictõe ferire œbent:cognoſcunt.⁊ eo maledicẽ
v non peccant: Quo ab inferno iudice non diſcoꝛ⸗
dant. Mota.M.v.xviij.Legem ꝙ non eſt maledicen-

Dum. .
Andatoꝝ dei. Idꝛimo

oñd etur obſeruantie neceſſitas. Secundo
rationabilitas. Tercio vtilitags. Quarto
facilitas.Quinto fractionis pꝑiculum. Sexto ꝙ ma
gna in cuſtodiendo vei mandata ẽ adhibẽda diligẽ-
tia. Septumo nõ obſeruantiũ oſtendetur multitu⸗
w cõitas.
Exrẽplũ pᷣmi ptʒ p volẽtes habitare in regno vłci
uitate aliqͥ:qͥ ſi ꝓtectõem ⁊ honoꝛẽ ab illo dno ↄſeqͥ
voluerint.neceſſe habent mãdata illius dñi:⁊ leges
illius regni vłciuitatis tenere. Aliter nõ honoꝛẽ:hᷣ
penã merent᷑. Ita illi qͥ hic volũt eẽ xe ciuitate ⁊ ſo
cietate eccie ⁊ ſanctoꝝ:qui etiã intendunt a vo ⁊ re
gno ſuo honoꝛari:in illudq; eternaliter manſuri in-
trare:neceſſe eſt ꝙ vi ⁊ regni teneãt mãdata.ſ ſivis
ad vitam ingredi ſerus mandata: Aath. xix. Ber⸗

Arti.iij.

iiij.

Exemp.

Arti. j.

eſũgo nc; ſoalt aſtoce
enillimi bͤaſot. A⸗
datn wiſernare:yſeluabunt tert.
D inmotectiä uſtodita nimo n
timetire ad ariu:i citat regis.
ſpobeciis fuit rtalisliteras men
hil nalieiin nafat Bicin diasd
ditceptũno erpiek q uicr nali⸗
ergo qui in moꝛte dicere pot llud/
Iñi mandota tva dllen dñee in mlſa
ne.Qmna vitas e vmittit dicis:
ſrmonẽ mei ſeruavent moꝛte nog
ſupple donu.¶Terdo ormorteceli
