runtmoran qui Ecis Eſtme
infra Geruos equites 1 peindpes.
imitiuioꝛcinis ambulantes:qusſiſen
In quiby ſi r bonis erpenderetpan
nalilv eſſet tolerabile malü w bo⸗
ſum No em multũ viget intereſſe ix
bulont nam latũ: interillooqdici
buloredum veniutad cunde temmin
henflliomz. dantequs Quißponn
il e ilenuguc urn
Ouncſsſntſtillud Aath. enij. Gevobi⸗
iaitennitto poenteqe poenſisn
Nammansmentä rancti aminumſtr
onceuſrauinlabauin contndut,
Penſisſubcinisingonidd ducts tctt

cenſcantliit giunenteg: denorat

nnad fünnlätironectuntifc,
eſſe nemoficenter ßencitini
iblinanconfiitiignicihunant
guis ſbiinanlgerallsn ehenen
Moperga vita via wbutteſſepitedi
nis tioſtenduntenoi caft
Ni Etyvbiomnnes ſothant Pnins ⸗
ni. Oinſenſonpreleti. s roolhy
dalire rentun: binicglocisle
nis:pbifemormopſin wnneſt⸗
atpeccantiv: phipugiophinecs:
none wiplocautimtum. Enn⸗
rw: emylomini ins winihl u⸗
um tempys eſtfacteni vt eis ⸗
sſtatun veſtrü diſſiat wcolo
ſrefame ordinisnon mocice⸗
obunutecerefaatnis ahommini

ü enditpſiceſneoleit inb Nn

ſio isbiection incufatisetem
io Geßͤhominiſegni:nſi
cbnsobgtotuftleentun nit⸗
oubleñomnesnotint tarhini⸗
bluſl innin
tonotubll. menii
nia in geſtus nſoleiin
nlſininln alen rnn,
nicita norwwtioner n⸗
inanenincriſii
z naebitotint ſo
maebltt .

nnnent uni pl
anlopebonn con l ier
guntecſliultihrtli
init Sel hiu⸗ l
llni⸗ icet n 3
kanniſtni, run
Inunt cgente
e ninn ai
nimnt conl i i/
aamink utinin ift.
iborznmiig
0

6

lviij.

lx.

Arꝰ.xxj.
lrj.

Keligio
Beieciſti eos dum alleua rent ethec quidẽ luſta vi
detur ciectio: om̃i rõni ↄſona vxtre excelſi muta-⸗
tio:vt dũ oꝛdo humilis in oculis ſuis caput ↄſtitue/
retur in tribubo iſrł. Sicut ſaul ſuꝑ gentes et regna
vt euelleret edificaret⸗ plantaret:dum viq; poſuit ĩ
eo ſpẽ ſuam ⁊ nõ in foꝛtitudine equi voluntatẽ ha⸗
bebat:tꝑalibi abundabat auxilijs: et ſpũalibo auct
fuit incremẽtis.At vbi dicere inceperũt cũ pfidis iu
deis: ad equos fugiemꝰ ſuꝑ velo ces aſcendem⸗:vſa.
x. Et ad capla alia loca ꝓ mundũ eqtabimꝰ. Jp̃i
obligati ſunt et ceciderũt:pᷣs.xix.ſicoñſum eſt ſupra.
P. iij.xxvj. Ded dicent ꝙ; tꝑa mutant᷑ 7 hoĩes cæteri
oꝛant᷑? ꝙ charitas in coꝛdibo refriguit multoꝝ: ⁊iõ
tam ꝙ certis locis ꝙ etiã ꝓ pſonis ad loca diſtantia
euntib opoꝛtet iſtis temꝑii ↄtriburionẽ facẽ.Qni

bus ridet᷑: ſicut tpa veterioꝛant᷑ illis qͥ ↄtributio

nem petũt:ita etiã illis a quibo petunt᷑: tempoꝝ ;̊ pe
nuriã: ſi ⁊ pꝛioꝛẽ copiã loca inter ſe diuidãt⸗ qua⸗
numiter poꝛtent ꝓpꝛio regimini vrelicta. Perſone
vo ad loca diſtantia miſſe ↄtnibutõne nõ indigerẽt:
ſi antiquoꝝ patrũ:qͥ pꝛimitꝰnõ tm̃ oꝛdines:h̊ fotam
eccliam ecoꝛauerũt in peditando medicando ſe⸗

mitas ſequerent᷑. em nõ recipiunt ꝙ amoꝛe vei:h

multa expendant/experto crede mgro:ſciens ꝓ certo

ꝙ hoc vfectũ nõ arguit in illis:p quos tranſeũt: ſed
vfectũ humilitatis in his qͥ n petũt. Om̃is nãq; qͥ
petit accipit:⁊ qui querit inuenit:2 pulſanti aperiet᷑

Aath. vij. Zu. xj. ¶ Qõ ergo miruʒ ſinihil gratis

accipiũt/qͥ mihil ꝓ amoꝛe vi:ſed pulcrius hoſpitiuʒ
1 foꝛtius vinũ ꝓ amoꝛemũmi querũt:qui 7 hoſpita-
litatem eis gratis oblatã:ſicut gliqñ viſum eſt/nolu
erũt ꝓpter equos ⁊ famuloscum quibo ĩ villa volue⸗
runt moꝛari:v quib Ecẽs.x. Eſt inaluʒ qð vidi.Et
infra Geruos ⁊ equites ? pꝛin cipes.ideſt patres pꝛi⸗
mitiui oꝛdinis ambulantes:quaſi ſeruos ſuꝑ terꝛam
In quib ſi de bonis expenderẽt parentalilo vel pſo
nalibo/ eſſet tolerabile malũ:ſ̊ e bonis ↄfratrũ ſuo/
rum Mõ em̃ multũ videt᷑ intereſſe inter illos q am⸗
bulant viam latã:⁊ inter illos q dicũt ꝑ aliam ſeam
bulare dum veniuũt ad eundẽ terminũ:q ſumunt pa-
nem filioꝛuʒ:⁊ dant equis. Qui ſᷓ pꝛimis olcit illud
Eſa.xxxiij. Ve qͥ pᷣſaris:quid puras dicturꝰ erit ſe⸗
cundis/ niſi ilud Math.xxiij. Vevobis ſcribe 7 pba
riſei:ptermitto vpocrite:qꝛ ypocriſis non equitat:qͥ
æcimatis mentà anetũ ⁊ ciminum ſtricta ſtatua et
onera grauia in la boꝛib in contribu tõnib alijs 5
penſis ſubditis imponẽdo duces ceci excolantes cuii

cemſcameli aũt glutientes: qͥ uoꝛatis wmos pan⸗
. rusn ſuh obtentu vanitatis. Mota legẽ ↄtra tales

iij xj. Sʒ qꝛ pᷣtactum eſt:ꝙ ſioĩno multa expẽde⸗

re velint de pſonalibo: eis datis expendant/foꝛſitan
reſpondebũt: ꝙ miniſter cõitatis de fiſco vinere ve⸗

bet quib reſpondet᷑/ ꝙ w his que eis dant᷑ a diuerſis
cauſa officij:qð habent/vel itineris:qð facient/ viue
re invia veberent:quia illa que recipiũt cauſa officij
vel adminiſtratõnis:etiam ſᷣm iuſticiã iuris ciuilis
tenent᷑ in officio vel circa aminiſtratõeʒ illa expen
dere nõ ⁊ in cõmodo pꝛopꝛio:ſicut primo patet tam
in textu qᷓ in glo.ff. æ ꝓcurato.le.qui ꝓpꝛio nomĩe.id
eſt in digeſto veteri li.iij. Ydem patet ſecundo.ff. de
admemiſra. emtonaet in infoꝛciato.li.iij.vbi habet

ꝙ quicquid tutoꝛ recipit ratione tutele/tenetur cir⸗

ca tutelã expendere vel pupillo reſtituere. Uide plu
res leges his ↄcoꝛdantes. O.iiij xv.cum ſequẽti. Et
Ad. ix. xv. Et. P. iij xliij.quibo ↄcoꝛdant auẽtes le⸗
gis diuine. O. viij.ijij.
¶Bequitur ex pcedentibus planctus ſeu lamenta⸗
tio:ſed non illoꝛum freneticoꝛum:qui diſſipati ſunt
nec compuncti qui plangendi ſunt:quia non plan/

¶ Sed nulli illoꝛum ideo mi

R p.

gunt: ſed illoꝛum qui ruinaʒ hieruſalem cum xpo la⸗
mentant᷑. Quis non plangeret ad pᷣdicta mala œue
niſſe:oꝛdinem tamſanctũ tanq; precipuuʒ: oꝛdinem
videlicet quo nullus in terꝛa ob caſtitatis ccoꝛeʒ et
charitatis ardoꝛem ſimilio: oꝛdinibo angeloꝛum. Hi
carnem quondam ſuã crucifixerũt cum vicijs 1 2cu⸗
piſcentijs:pꝛedicabant cum Paulo:laborabant cuz
Mart ha/xei faciem cum Maria et an gelis otẽpla⸗
bant᷑. Ged heu quõ obſcuratuʒ eſt aurum mutatus
eſt coloꝛ optimus:ab illo pꝛiſtino fulgoꝛe: qꝛ vider̃t
eam boſtes:⁊ eriſerũt ſabbata eius: quia datus ẽ ei
pꝛo ſuaui odoꝛe virtutũ/fetoꝛ vicioꝝ et pꝛo criſpanti
crine celeſtis vcoꝛis:caluitium turpiſſime venuda⸗
tionis. Om̃es qui gloꝛificabant eam ſpꝛeuerũt eam:
quia viderũt ignominiam eius:qm̃ ſingulaꝛis ferus
paſtus eſt eam. Hec autem ſcribens ↄtra nullü lo⸗
quoꝛ oꝛdinẽ:qꝛ ſicut dicir Herñ in apologia.vec⁊
ſi videntur fieri in oꝛdine:uullus quippe oꝛdo quip⸗
piam inoꝛdinatũ recipit/quod vo inoꝛdinatum eſte
oꝛdo non eſt:vnde nõ aduerſus oꝛdinem:ſed pꝛo oꝛ⸗
dine diſputare putandus ero/ſi nõ oꝛdinem in homi
nibus:ſ̊ hominũ vicia repꝛehendo.O quantũ diſta
mus ab his qui in diebus Antonij extit erũt mona⸗
chi. Gi quidem illi tanta auiditate inuicem panem
animarũ perapiebant:vt coꝛpis cibum obliti:diem
plerunq; ieiunis ventrib: ſed nõ ieiunis mentibus
tranſirent:⁊ hic erat rectus oꝛdo:qũñ dignioꝛi ꝑti pꝛi
us ſeruiebat᷑. Vobis vo auenientito in vnum: vt ver
bis apoſtoli vtar:iam nõ eſt wminicã cenam mãdu
care. Panem quippe celeſtem:nemo eſt qui reqͥrit:ne
mo eſt qui tribuat:nihil veſcripturis:nihil æ ſalute
agitur animaꝝ. Sed nuge ⁊ riſus:⁊ verba ꝓferũtur

in vanũ/z inter pꝛandendũ quantũ fauces dapibus

tantũ aures pa cuntur rumoꝛibs. Mota. P.iij.ij.
¶ Dis in pꝛeſenti ⁊ ſocijs illoꝛum ratõne ſocietatis:
pena ⁊ periculum imminet innoluntarie pauꝑtatis
in futuro ipſis ſolis durioꝛ reſtat afflictio penalita
tis. Primuʒ patet:quia ſicut veſtructis fundamẽtis
operis/neceſſe eſt opus cadere:ita veſtructa ſanctita
te:queeſt fundamentũ mater abundantie religio-
nis ſicut patet ſupꝛa.e.ca.xxij.neceſſe eſt abundanti⸗
am veficere:⁊a ſicut humilitate aſcendit᷑ ita et ſuper
bia vſcendit᷑ Ged heu quid dicam: incraſſati impi
guati dilatati vrelinqruũt deum Beu. xxxij. Mota.
A. viij. xv. Gcðm inſuper: ꝗꝙ videlicʒ vita rrreligioſa
in alio ſeculo penam cauſat:patet/quia hic minime
illoꝛum pumiunt᷑ leuttates:ſicut oſtenſum eſt. M. xj.
cxxxvij. Et. O. vij.xv.x moꝛiente ſine cuculla. Sier
go iſte puniebat᷑:vł ſi habitũ dimittens quo ad mũ⸗-
dum apoſtata reputetur:⁊ tanqᷓ apoſtata puniatur
cum ↄtinentia paupertas voluntaria. obedientia/
ſint ita ve ſubſtantia religionis: etiam plus ꝙᷓ habi⸗
tus /ſequi videt᷑ ꝙ tclefavel aliqp triũ eæſerẽs p̃di
ctoꝑſapð veũ apoſtata rputet᷑:⁊ taq; apoſtata ſit pn⸗
niẽdꝰ⁊ gꝛauiter affligendꝰ:ſicut pʒ. eyxemplũ pꝛimo
rum apoſtatarum. ideſt angeloꝑ:qui e ſtatu obedi
entie in celo:a pꝛimoꝝ parentum in paradilſo receſſe
runt. Et ꝑ exemplum te Balthaſa⸗ ve quo habetur
O. vj.lxxvij.xx quibo oſtenditur veritas illius viſi⸗
ãanis:⁊e qua in vitaſpatruʒ habetur vbi atinetur:
abbas Siluanus raptꝰ: vidit multos de habitu ſuo
duci ad toꝛmenta. Er quib omnibus patʒ: irreli⸗
gioſi ii fuerint/ iudiciunin pꝛe omnibus gentib poꝛ⸗
tabunt.ij. Eſdre.j.

„

nus penas timent pre⸗
dictas:quia quot habent vicia.tot habent vicioꝛu 3
operimenta ad modum dyaboli ae quo dictum eſt.
jxxx. Illi nanq; qui inter religioſos vicio laboꝛãt

pꝛopꝛietatis ſe excuſant et male cooperiunt proui⸗

lxij.

lxiij.

lxiiij.

Exemp.

Ar. xxiij.
lxv.

Exemp.

Ar.xxiiij
lxvij.

Religio
ↄẽtia xtra futuros væfectus:ſicut hoꝛtolanus.E.iij.
xlv.IJlli vo qui pꝛopꝛie voluntatis ſequũtur ceſide-
rialſe excuſatos a vicio eſtimant inobedientie:quan
do ſuperioꝛ gladium nõ eximit in virtute ſancte obe
dientie ei pᷣcipiendo. Seo aduertant tales: væ* nõ
legitur tali pꝛecepto pꝛimos alligaſſe parentes:neð
ligno comederent vetito. Vide hac materia. Y.
iiij.vij.Ylli vo qui carnis ſequuntur pigriciaʒ: ſe ex
cuſant coꝛpoꝛis affectata ſanitate dicentes:quia ne
mo vnqꝙᷓ carnem ſuam odio habuit ad moduʒ illius
qui ſudare cõſueuit.A.viij.xiiij. Yllivo qui pꝛima-
tum inter alios gerere videntur:qui ambulantĩ ma
gnis et in mirabilibus:qui equitatem expellũt ⁊e lo
cis:in quibus honoꝛes et velicie diuiduntur:ſe excu⸗
ſant dicentes/ non equaliter valetis omnes:vvalo/
re equinocantes:et equalitatem expellentes:ſic pa⸗
tet.E.iiij.iiij.¶ Inconſtantes vo: quibus dictũ
eſt. YJ. ij. v.ſe excuſant grauaminis vel tedij illatõne:
pꝛopter quod noua querunt loca ad moduʒ ciconie
æ qua. P.·xiij.xxxviij.Illi vo qui parua negligũt vł
contẽnunt:ſe excuſant ꝙ magna tenent nec peſſima
ↄmittunt:quia non ſunt adulteri raptoꝛes hom ici⸗
de hniuſmodi.Contra quosvide.P.v.arti.vij.q̃d
enim valet ꝙ nauis a magnis cuſto diatur vndis: ſi
guttis paulatim intrantibꝰ ſubmergatur. Vel qͥd
valet ꝙ a leone magno ex vna parte ſe cuſtodiat eta
ſerpente ex alia parte occidatur. Ita quid valet ꝙ a
luxuria ⁊ homicidio ſe cuſtodiant:ſi ſuperbia vel in
uidia que ſubtiliter intrant pereant: ¶ Curioſivo
⁊ vani in habitu ⁊ oꝛnatu ſe excuſant honeſtate mẽ⸗
tientes:pꝛopter qð deſtruentur. Exemplo cuiuſdaʒ
monaſterij:æ qͥ refert beda de geſtis anglox æ quo
dam:qui ante ↄbuſtionem cuiuſdam monaſterij il⸗
lud comburendum eſſe pꝛedixit:quia vacabant texẽ
dis ſubtilibus indumentis:quibo ſeipſas adinuicem
oꝛnarent moꝛe ſponſarum:vt exterioꝛum viroꝛuʒ ſi⸗
bi amiciciam ↄpara rent.CLales deo non placẽt:nec
in celo ei ſociabuntur: ſicut illi ſoli qui ei moꝛibo pia
cere conantur/ſicut patet in libꝛo Heſter.ij. In quo
continetur:ꝙ multe erant ſimul in quadaʒ cuſtodia
cõgregate:vt que in cuſtodia illa regi placeret:ei ad
conregnandum aſſociaretur: inter quas ſola Heſter
que ſe exterius oꝛnare noluitregi placuit:⁊ cum ip/
ſo regnauit omnibus alijs que mundiciam ſolaʒ q⸗
rebant exterius tanqᷓ; immũdis abdicatis. Mec mi⸗
rum:quia Seu.xiiij.habetur.e omne qðo reptat et
penulas habet unmundũ eſt. Ita illiqui in religio⸗
ne vel eccleſia ratõne oꝛdinis vel ſtatusvident᷑ volu
cres celi ꝑẽnas habentes:quibus ſeipſos et alios in
altum volando ad celos poꝛtare veberent. Tlel quiĩ
ſecalo vel religione curioſo habitu:quaſi pẽnatimł⸗
tis appendicijs ⁊ diuerſis videntur coloꝛibus ⁊ circa
terꝛenas reputant ↄcupiſcentias:⁊ vanoꝛum homi⸗
num querũt gloꝛiam/ illam gloꝛiam qua filia regis
ei placere niti᷑ de qualin pſal.xliiij.Omis gloꝛia filie
regis abintus verelinquẽtes:huius vana eſt religio

Haol. Tales cus ⁊ angeli væſtruent et repudia⸗

unt/ſicut pᷣdictus rex Aſſuerus repudiauit qo ex⸗
terius placere conabat᷑. Et ſicut cõſimiles a mundi
pꝛincipio verelinquebant:⁊ væſtruxerũt ⁊ nõ verebã
tur ꝓpter religionẽ. Mach.vj. Vide v hac materia
ſupꝛa eo.ca. xvj. G
Experimentũ bonoꝝ religioſoꝝ et maloꝝ capere
ofſent: qͥ voluerint ꝑ ſimilitudinem 7 diam ſolis ⁊
une. Sol nãq; tres habʒ ſimilitudines ſeu ↄditões
que quidẽ in religioſo inuente:certo experimẽto ve⸗
rum oſtendunt religioſum æ&t luna tres habet ↄtra⸗
rias que ꝑuerſum monſtrant religionis veſtructoꝛẽ
Sol nãq; pꝛio ẽ in ſe rotũdꝰ. Sic bonꝰreligioſꝰdʒ eẽ

R v.
I rotũdꝰ Oter ꝓmptitudineʒ qu a hr̃e dʒ ad obe⸗
ientiam. Coꝛpꝰ nanq; rotundu facilius mouetur.
ſicut oñſum eſt. Y.iiij x. Gic ꝑfectus obediens neſcit
moꝛã:mandatũ non ꝓcraſtinat. Malus vo qui ſolo
nomine eſt religioſus/ad modũ lune eſt coꝛnutꝰ: nec

ad mouendũ ↄtra voluntatẽ ſuꝗ eſt facilis: ſicut nec
coꝛpus coꝛnutũ.Gcdo ſol hʒ in ſe mundiciã ⁊ clarita

tem ꝑ naturalẽ eius ↄditionẽ. Sic bonus religioſus

habet in ſe vite mundiciã:ꝑ carnis ↄtinentiã:⁊ mace
rationẽ cum his qͥ camẽ ſuã crucifixerũt cum vicijs
7 pcupiſcentijs ad Gab v. Luna vo in ſe eſt maculo⸗
ſa:⁊ quãto plus ſoli apꝛopinquat:qtum ad aſpectũ
noſtruʒ:tanto plus væcreſcit/ minus habet velumi-
ne. Gic mali in religione vel quocũq; ſtatu ſunt ſe
maculoſi:⁊ quanto plus cũ mali ſint in ſtatu religio
nis vel platõnis:væo ꝑ gradus altitudinẽ appropin⸗
quant:tanto plus ſpualiter æcreſcũt⁊ minus v lu⸗
mine hñt gratie:⁊ plus ð peccato qꝛ quanto gradus
altioꝛ:tanto pctm̃ grauius.Talibo q̊ in moꝛtis hoꝛa
otinget/qð auenit pᷣpoſitioniin gramatica:qꝛ ſiẽ p⸗-
poſitõni dno caſus accidũt in vonato/accuſatiuꝰ vi⸗
delicet ablatiuus. Ita eis ↄtinget qui in religione
vel ſtatu vel wmimio pᷣponunt᷑ in iudicõ moꝛtis.Ca
ſus accuſatiuꝰ:qñ a vemonibo accuſabant᷑. Gicut pa
tet. D.ij.vij.Et ablatiuus:qñ omia qꝗ dilexerunt et
etiam regnũ vei ab eis auferet᷑. Tercò ſol in ſitu ma
gnam hʒ altitudinẽ.Sic vere religioſi ꝑvoluntari⸗
am pauꝑtatem:ve quibo dr.ij. Coꝝ.viij. Altiſſima
paupertas eoꝝ abundauit in diuitias ſimplicitatis
Mali ad modũ lune inferioꝛem tenent locũ:quia cir
ca terꝛena lucra plus occupant᷑ plusſq; terꝛenis onu
ſti vpꝛimunt᷑. Sic ergo ſicut d̃ Ecc.xxvij. hõ ſen⸗
ſatus ſicut ſol ꝓꝑmanet:ſtultꝰ vt luns mutat᷑. Sic er
go tu qui es vir religioſus ac timens veũ Act.x.tra/
cta et loquere:vt ꝑ totum caplin pᷣcedens oñſum eſt
cum viro religioſo ſanctitate Ecci xxxvij. Juſte
religioſe e reſurꝛectõne cogitans.ij. Mach.xij. YIte
rum ſicut luna eclypſat ſolł:ita ipſe ⁊ ſpãliter e reli
gione exeuntes nitunt᷑ mendacijs ſuis obſcurare bo
nos. Qõ vo pacem hñt:nõ eſt nouũ:nam ſic habuit
lucifer et barꝛabas 1stror vo multi ei credunt:vi⸗
detur mirum:qꝛ nec boni ſunt nec fideles. Pꝛohatio
qꝛ ſi eſſent etiã inter malos boni eẽ poſſent: ſicliliuʒ
inter ſpinas:⁊ ſicut Loth in ſodomis:⁊ Noe in mũ⸗
do:⁊ Yob in terꝛa hus:et Thobias int᷑ aſſyrios.Et
ita ecõuerſo inter bonos pñt eſſe mali: ſicut Yudas ĩ
ſocietate xpᷣi T apłoꝝ.Siue ergo illi ve quibo recedũt
ſint boni ſiue mali:opoꝛtet eos fateri ſeipſos eẽ ma⸗
los:qui malum ſuũ alijs imponunt. Nec mirũ:quia

ſic latro foꝛtiter mentiret᷑:vtꝑ hoctalis nõ reputare

tur:ita iſti.t ſic latroni non eſt credendum anteqꝙᷓ;
ducerur ad furcas:ita nec iſtis: nec eoꝛum fautoꝛi⸗
us 7c.

BEſtitutõnisrei velfa

me aliene. Pꝛio oñder᷑ nccitas. Scðo a qͥ
¶Vbus fieri dʒ. Tercio q̃liter fieri dʒ. Quarꝰ
reſtitutõis oñdit᷑ difficultas.Quinto difficultatcã
Sexto nõ reſtituentiũ fatuitas ⁊ 2ꝑatio. Geptimo
pena illoꝝ oñdit᷑ atq; piculũ.
Etũ ad pꝛi hñtẽ aliena: tria nccitare ðᷣberẽt ad
reſtituẽdũ/timoꝛ/amoꝛ/a rõ.Pꝛimũ pʒ:qꝛ ſic timoꝛ
captõis ⁊ ſuſpẽdij:facit latronẽ ꝓjcere furtũ in via
ꝑquã dñs rei ipᷣm ſeqͥt ad capiẽdũ malẽs ꝙ dñs illũ
hẽat:q ꝙ ipᷣe cũ illo capiat᷑. Sic qͥ alienã rè vł famã
abſtulit:ſi vult euadere furcas inferni:⁊ ipos q iſjm
ad capiendũ ꝑſequunt᷑:ſic illaʒ ꝓijciat ꝙ ei reſtituat
a quo fuerat ablata:qꝛ vicit regula iur li.vj.c.petm̃
ꝙ non dimittit᷑ pctm̃ niſi reſtituatur ablatum:ſicut

nel clor etpt
atam ? ſocitratem anbelo⸗
ſerſeiſum ſbihſhn Taneered
ecceſtereſtitnendo.
et grenioecch ſtinärn
Peſtinettein loum priſtinü⸗
zhereditaten etemnam. Juptallle
gul teſtives herecitatemeamml
ninec pna decarſa netalia reſtirui
eſt Ari. vi. Quos iatio nereſt
ſtimenoum:uis ſiinfinnitatead
ſalteanuinerin ü
,imo inpperunmacludicatus poff
heret w carcere enadere ſcirit n
lerent morem vel carcerem mſ dar
tipotiusomta dorent que poſſent v
cgem uaderent cotpis:r vtaſquale
lenaliberarent cothis: uecto fine⸗
annſilllaad finezno ſuſtinerent. Er⸗
tonedfſia guemalehabet ſnani
ret omminſoſnis t mortem 1carce
ſerumetogeretinfemnüeue nunij
Diemiqteſusſunt dafet ſtpenan
euem ergoratönabiliter no deb⸗
gliena ſna que non ſunt yt tamch
tem euaeeret ernam Hocfirmit
nõeſtallus enaget
Atallus uaidinodns vbi fa
tnicignin inelien pernnia y
no pel aſta rallenafam eſt
gtumin animahlerſ en
tumin animarhlczalib
imeegoqniamelins N ee
ey ad celum/ ᷓ
müdigan nqamom
momnid llcis am d

leppſadin
ungonſenun habesmin

iuſimultelcere
linditneten lrtihefie
7 Rom

1 mo –
amliuhtn ui⸗

bongantin diitigſin latori
nminfnnmntmatſrtn N
Musocqpanf Poſctenenis0l
Becrgoſiant di Ecd i⸗ hoͤſen⸗
mantt ſtultyvtlanamutat. Gic
alggoſnsgcnnens Ni Act inn
tptotum caphinpcedens oſſnmma
MoNſancntate ci mß Iuſen

necönecogltans . Aach ii e
alppſarſoleltaigler hälitr wiel
itmmnt mqnCocjs ſnis obſcyrurebo
mhirndͦeſtnoui nam ichabutt
blotweg vomutn eircntpl⸗
chont untvecfigeles Peobatio
rma os boni epoſent ſiellliß
Lothin ſodomio: :Moein nu⸗
us:et Lhobiag iſtaſſ,nis Et
nos Pſtefſenaluicit huctel
Bneergoili danlhyntce
dportet ds fatenſahſtstinng⸗
äeiisinponunt Necmin uu
entirchvtpboctulino teptnn

trönisreivel

gninlu⸗ zumiheiktal g
nungraſifing
efurti inſi

Exemp.

Reſtitutio

patet. P. vij.v. Ybi habentur ad hoc leges eccleſia

ſtice: quibo ſacra ↄcoꝛdat ſcriptura Zeuiti.v. Ipſuʒ
q; inquit quod intulit damni reſtituet. Seo quia ti
moꝛ pene vel ne plura amitteret non eſt cauſa reſtitu

tionis ſufficiens ad ſalutem quia timoꝛ nõ eſt in cha

ritate.j.Yoh.iiij. Meceſſariũ eſtip pꝛedictus timoꝛ
in amoꝛe finiatur: quia aliter vtrunq; amittitur: et
quod reſtituit vitam ſeu celum qð timet amittere
niſi reſtituat. Exemplũ ad hoc veneganti alteri ma
gnum depoſitum / quibo fertuꝛ ꝙ cum quid apud
alium magnum theſaurum œpoſuiſſet ad cuſtodiẽ
dum:quia guerꝛas in via ꝑ quam iturus erat timu⸗
it/ cum vo negocio pꝛo quo iuerat pacto rediret aliꝰ
poſitum negauit.AAlius vo ad patriã wlens redi⸗
ens: v conſilio cuiuſdqã ſapientis:iterum ad pᷣdictuʒ
redijt kalzrt cuſtodem ↄuentiõe facta: dum ſim
in wmo loquerent᷑ ille cõſiliarius ſu pueniret qua ſi
vtriq; ignotus cum plurib animalibus onuſtis / fin⸗
gens ſe y totũ qð habuit apud ipᷣm tanqᷓ apud illi⸗
ciuitatis fidelioꝛem deponeret/vſq; ad reditum ſuũ.
quo viſo ille eepoſitarius timens ne prioꝛ ipſum de
epoſiti vetentõne diffamaret:ſpe habendi plus a ſe
cundo/totum prioꝛi reſtituit.Et ſic vtroq; tam ha⸗
bito qᷓ æſiderato caruit:quia timida et inoꝛdinata
voluntate reſtituit. Sic illi qui tm̃ timoꝛe moꝛt vel
ne vitam amittant eternam:æ in inferno ſuſpendan
tur reſtituunt /ꝗpter quod ſicut dicit᷑ Oſee.xij. Ob/
pꝛobriũ ſuum reſtituet ei vminꝰ.Sed amoꝛe vire⸗
ſtituenti. reſtituet dñs multomelioꝛa. hic videlicer
rartein 2 ſocietatem angeloꝝ et pticipatõnez eccle⸗
e? ſeipſum/ſibipſum carcere dyaboli liberando
et gremio eccleſie reſtituendo. Juxta illud Geñ.xl.

Heſtituet te in locum priſtinũ ? in futuram gloꝛiaz

hereditatem eternam. Juxta illud pſal.xv. Zu es
qui reſtitues hereditatẽ meam mihi.¶ Deo heu mł
ti nec vna væ cauſa nec alia reſtituũtæœ quibo tactuʒ
eſt.A. xij.xlvij. Quos ratio neceſſitare œberet ad re
ſtituendum:quia ſi infirmitate ad moꝛteʒ tetentus
poſſet ꝓ bonis ſuis a moꝛte liberari/vł carceri duriſ
ſimo imppetuum adiudicatus poſſet aliquo qð ha/
beret ve carcere euadere:⁊ ſcirẽt ꝙ nullo modo eua⸗/
derent moꝛtem vel carcerem niſi darent:credo ꝙ mł
ti potius om̃ia darent que poſſent vt moꝛtem ⁊ car⸗
cerem euaderent coꝛpꝑis:⁊ vt a ſqualoꝛe ⁊ fame ⁊ mi⸗
ſeria liberarent᷑ coꝛꝑis:que cito finem haberent: eti
am ſi illa ad fineʒ nõ ſuſtinerent. Ergo amplioꝛi ra-
tione om̃ia quemale habet⁊ ſua nõ ſunt/ dare vebe⸗
ret wminis ſuis:vt moꝛtem ⁊ carcerem ⁊ famẽ ⁊ mi-
ſeriam euaderet inferni:que nunqꝙᷓ fineʒ habebunt.
Di em̃ que ſua ſunt daret:vt penam euaderet coꝛpis
bꝛeuem/ergo ratõnabiliter nõ veberet grauari vare
aliena ſua que non ſunt:vt tam coꝛꝑis q; anime moꝛ
tem euaderet eternam. Doc firmiter aduertentes:iX
nõ eſt alius euadẽdi modus vbi facultas adeſt reſti⸗
tuẽdi:quia ꝙᷓdiu aliena pecunia vel bona ſũt in tua
wmo vel ciſta/⁊ aliena fama eſt leſa:tamqdiu erit pec
catum in anima:hic⁊ alibi pena vſq; reſtituant᷑ Re
ſtitue ergo quia melius eſt ire cum modico ⁊ cũ pau
pere vlceroſo ad celum/ꝙ cum omnibo diuitijs hniꝰ
mũdi:⁊ cum omnibo cexlicijs cum diuite epulone Cu
ce. xvj.ad infernum. Si habes multa reſtituere ⁊nõ
poteris omnia ſimul reddere:facꝙ teipſo liberando
7 in vita eterna exhibendo/⁊ pꝛo magna hereditate
celi emenda:q faceres pꝛo filio tuo in ſcholis exhi⸗
bendo:vel ꝓ hereditate vel mercatõne terꝛena maxi⸗
mi lucri emenda.Oiem̃ ad exhibendũ filium ſuum
quis in ſcholis om̃i ſeptimana tres vel quatuoꝛ de⸗
narios expenderet: vel ꝓ mayrima terꝛa emẽda:ſi ita
eſſet ꝙ quaſiꝓ nihilo illã habere fo ſi aliquã par
nam hꝛet pecuniã pauci ſunt qͥ vel nõ alia que vẽde/

R pf.

re poſſent venderent vel aliunde parcerent: vt omni
ſeptimane vnũ vel duos venarios reponerent vt he⸗
reditatẽ illã emerent. Ergo a fortioꝛi rõne omni ſe⸗

ptimana aliquid colligere deberet ꝓ ſeipſo exhiben⸗

do in vita eterna: ⁊, illa hereditate ſeu regno emen
do/ vt in vie moꝛtis veraciter ⁊ ↄfidẽter dicere poſſit
illud.ij. Reg.xvj.
oglie reſtituet mihi dñs regnũ patris mei. Iſta
vo reſtitutio.Pꝛimo fieri dʒ a male dantib? recipi
entiby. AR. xiiij. art.v. Scðᷣo a pᷣlatis ⁊ vir ecchiaſtict
bona ecclie male expendentib.P.xiij. arti.xj. Ter⸗
cio a dantibo ⁊ nõ hnñtibus ptatem dandi. ſicut ſunt
miniſtri mminoꝝ ⁊ collectoꝛes garbaꝝ vel vcimaꝝ
et a recipientibo ab eiſdem. P.xiij. arti.xij. Quarto a
fiſco in caſibvbiille cuiꝰbona dño ↄfiſcant᷑ eſt ebi
tis obligatus:vel tenet᷑ alijs reſtituere:ipſe vminꝰ:
quem iura fiſcum vocant tenetur reddere:etiam per
iuſticiam legis ciuilis:que minꝰ rigida eſt:qᷓ iuſticia
ceiſſicut pʒ.fr c iure fiſci.l.nõ pnt.i.in.ff. nouo li.ꝛj.
vbi habet᷑ qo ſequit᷑. NMon pñt inquit illa bona ad
fiſcum prinere:niſi que creditoꝛibo ſupfutura ſũtil⸗
lud eni bonoꝝ cuiuſcũq; eſſe intelligit᷑ qd eri alieno
ſupeſt/ illud tm fiſco ↄpetere põt/et nõ illud in quo
obligatus:qꝛ illud ſuũ nõ eſt. Muõ rñ ↄtra legẽ iſta⸗
faciuũt in parte taxtũ eſt. d.viij.xxxviij.¶¶ Huinto
generaliter ab illis ad quoꝑ manus bona ablata æ⸗
nenerũt. P. vij. v. ¶ Geyto vmiuerſaliter om̃es illi qͥ
in ſequentibe verſibo ↄphendunt᷑. Juſſio oſiliuʒ ↄſen
ſus palpo recurſus. Participans mutus nõ obſtans
nõ manifeſtans Quoꝝ vælarationem vide in ſum⸗
ma ↄfel.li.ij.ti.v.de raptoꝛibo.q.lxv.que incipit:qro
ergo. IYbi nora ꝙ qñ vnus vadit cũ alijs ad malefa⸗
ciendum qui ſine eo totũ malum feciſſet:ipſe non te⸗
netur niſi de ꝑte ei aduenienti:ſi ab alijs diſtinguat᷑

Di vo damnũ qð ipſe intulit ab alijs diſtingui non

põtifiat eſtimatõ de vniuerſo dano:⁊ ipſe rata ſua
reſtituat.Et hoc eſt ꝙ; pᷣcipit᷑ Exo.xxij.Si leſerit in⸗

Aan an is agrũ vel vineã ꝓ damni eſtimatõne re⸗

ituet. Qualiter aũt reſtirutio ſit facienda/qᷓtuʒ ad
famam oſteuſum eſt:v.vj. xxxyp.
¶ Vtum vo ad alias res:pmo neceſſe eſt. ꝙ fiat ſta
tim.ſicut patet p ſanctũ homã in ſumma.q.lxij.at
ticu.vij.qui dicit: q ille qui tenerur ad reſtitutõneʒ
ſen tenet᷑ aliquid reſtituereillud ſtarim facere debʒ.
Cuiꝰratio eſt:qꝛ ſicut accipe rem alienã eſt peccatũ
79tra iuſticia ita tinere eam:qꝛ ꝓ hoc ꝙ aliqͥ xe⸗
tinet rem aliena inuito dno/impedit eum ab vſu rei
ſui:⁊ ſic facit ei iniuriã:manifeſtũ eſt aut ꝙ nõ licet ꝓ
modicuʒ tpᷣs in pctõ moꝛari:ſ̊̊ quilibet tenet᷑ ſtatim
pctm̃ væſerere/ ſᷣm illud Ecci.xxj.quaſia facie colu⸗
bꝛi fuge pctm̃:⁊ ideo quilibet tenet᷑ ſtatim reſtituere/
vel petere dilatõeʒ ab eo:qͥ põt vſuʒ rei ↄcedere. Cui
ↄcoꝛdat decrerũ factũ in aurelianẽſi ↄcilio.xxxvj.q-
I.c.vl.S.ex hac.dicens:q rapina dupliciter põt fieri:
vel qñ res rapit vel qñ vius rei violenter eripit᷑ Er-
go ſiẽ dici᷑ Thob.iiij. Gtatim ei mercedeʒ reſtitue.
Bcðo ꝓꝙ fiat diſcrete: ſic vicʒ ꝗſem abſolutõem
pᷣcedat:niſi ſpoliatus dilatoeʒ ederit. ¶ CPꝛo quo ẽ
aduertendũ ꝙ; MHoſti.vult ſᷣm ꝙ dicit:ꝙ diſcretꝰ ſa⸗
cerdos põt ſuã ↄſciazx infoꝛmare:ex eo ꝙ intendit vti
liter gerere negociũ creditoꝛis.naʒ ſi videt ꝙ alit᷑ nõ
põt imꝑpetuũ recupare/vel nõ ita cito: vel ita ↄmo⸗
de:põt recepto iuramẽto vel alia ſufficiti cautiõne
ſi haberi poteſt:dilationeʒ ↄcedere/aſub hac condi⸗
tione ſi hoc apleuerit infra diem talem/ peccatoꝛem
abſoluere:vt ſic creditoꝛ:qð ei œbetur recupet ? pec
catoꝛ nõ rexedat a pᷣbytero veſpatꝰ. hoc ꝓbat ꝓ le⸗
ges. ff. de nego. geſ. i. in. ff. veteri.li.iij.l.ſoluẽdo.ff. de
mino.i.in digeſto veteri.li.iiij.l.ait pᷣtoꝛ.ff. x ſolutio
nibus.l. ſoluere.i.in digeſto nouo. viij.li.Alij dicut

liij.

Arꝰ.iiij.
vij.

Beſtitutio

vbi ſciri pñt pſone ſpoliatoꝛum:nõ poteſt ſacerdos
dare dilationẽ vel uie gre ſine ↄſenſu ſpoliatoꝛum
vel creditoꝛuʒ. Et iſta eſt ſecurioꝛ via:quis qñ hñt a
Afeſſoꝛe dilationẽ: ⁊ abſolutionẽ/ vix vnq re tunnt
H omi anno nouã petũt dilatõneʒ im potentiaʒ reſti-
tutõnis allegantes. Nec mirũ qꝛ quanto diutiexpe
ctauerint in pctõ iniuſte vetentõnis moꝛã traxerĩt
tanto erut impotẽtioꝛes:ergo ſtatim ante abſolutio
nem reſtituereei om̃ia que ſua ſunt.iiij. Reg.viij.
Begd heu multi in hacre cuidã aſſimilant᷑ trufa-
toꝛi:cui cum in ↄfefſione diceret᷑: ꝙ opoꝛtuit hic re⸗
ſtiruere vel in die iudicij durũ veo ↄputum reddere:
ſto inquit ad terminu longioꝛẽ. Ita illiquinon cu⸗
rant quanta habeãt qæ alieno:niſiꝙ hic non reſtitu
ant/qui malũt veo ꝙ; homini rũdereſa potius eternã
omniũ rerum ꝙᷓ tpalem vnius rei volut vefectum et
pauꝑtatem. Quoꝝ quanta ſit ſtulticis patebit ĩ fi⸗
ne/ſic oſtendit auctoꝛitas beati Grego.D.xj. xiiij.
Tercio ꝙ fiat integraliter ſm rei ablate ſeu dam
miequalitatez ⁊ oꝛtionẽ. Juxta illud Teui.xxiiij.
Bentem ꝓ vnnte reſtituet:qð eſt ↄtra multos:qui to
tum qo iniuſte vetinent: nõ libenter dimittũt necre
ſtituũt/ſed foꝛte ꝓꝑtem/⁊ alia pte remiſſionẽ petũt
Nuaʒ ſpoliatus qui libentiꝰrotum haberet ſi poſſet
ocedit vt aliquid habeata malo ebitoꝛe. Et hͥ non
ſufficit:ſic psatet ꝑ vcretalẽ.li.vj.ti.de vſuris.cꝗ cc;
vſurarij.ſuꝑ qua dicit glo. Archidvaconi:ꝙ ſufficit
ꝙ remiſſioneʒ obtineat: bona voluntate creditoꝛis:
nõ aũt mala voluntate. ꝑ argumentũ a ↄtrario ſen⸗
ſu. Tales em̃ qui aliqua que iniuſte vtinẽt dimitte⸗
re volũt:⁊ aliqua nõ/pharaoni aſſimilant᷑⸗ egyptijs
qꝛ pharao polim dimittere voluit:ſed nõ oues et ar⸗

menta Exo.x. Non ſic pᷣianus: ſed ſicut dicit Job.

ij. In integꝛum reſtituet.
Woc aũt inter omia q̃ in foꝛo penitentie peniten⸗
ti inponunt᷑ eſt difficillimũ:qꝛ om̃s alias penitenti
as libentius recipit:qꝙ; illam: ⁊ q peius eſſſillã ſi re⸗
cipiat:vix vnqꝙᷓ ꝑficit quia cũ murmure ? magna di⸗
ſceptatõe ⁊ ↄtradictõne ⁊ dilatõis petitõne illaʒ re⸗
cipiũt.qua recepta ⁊ ꝓmiſſa:illam elongabut van
no in annum ſemp dicen do: volo vſq; ad moꝛtem et
tũc dicent filijsvel executoꝛibo ꝙ ipſi reſtituant:⁊ pꝰ
moꝛtem faciant eis candelam et paꝛent medicinam:
poſt ſuſpendiũ furtuʒ reddant: falſo ⁊ quotidiano
erꝛoꝛe xcepti/eſtim ãtes ꝙ alij plus diligent animas
ſuas q; ipſi dilexerãt/⁊ plus ꝓ illoꝝ facient libera⸗
tione/ vel ꝙ foꝛte ipſi ita cupidi nõ erũt in bonoꝛum
tentõne cum ad manꝰilloꝝ puenerint:ſicut ipſi fu-
erũt.Cuiꝰtñ ↄtrariũ ſepius viſum c:iqꝛ ſicut ipſi æ⸗
bita ſua reddere noluerũt dum vixerunt:ſed vſq; ad
moꝛtẽ voluerũt eſſe alijs obligati:ram viuis qᷓ; xefu⸗
ctis. Ita illi ad quoꝑ manꝰbona illoꝛũ eueniũt:q̃
ñq; in teſtamento ad debitoꝝ ſolutõeʒ oꝛdinantur
volut eſſe eis obligati dum viuunt: etiã alijs viuis
⁊vfunctis quib ipſi dum vixerũt tenebant᷑: eadem
quippe menſura qᷓ alijs menſi fuerũt:remetietur eis
Math. vij. qð vefunctus ſentiens: dicit illud YJudi.
I.licut feci:ita reddidit mihijillo hoc iuſte pmittẽte
gui ſicut dr Job.xxiiij. Juxta vias ſinguloxꝝ reſtitu/
et eis. Vide de hac maferia.E. viij totũ. Patet er
ꝙ tales qͥ de peccatis ſuis wolent⸗ ofitent᷑ ̊ reſtitue
re nolũt:cuidã ſpẽi auri facti ꝑ artẽ alchimie afſimi
lant᷑/ qð in tercia vficit pbatoe. Sic vſurarij ſymo⸗
niaci raptoꝛes ⁊ om̃s mali ↄquiſitoꝛes qͥ wlent⁊ cõ⸗

fitent᷑: hj in reſtitutõe deficiijt. Ibieĩ obſcuratũ ẽ au

rum optimũ Thꝛeñ.iiij. ¶ Ey quo tamdifficilis eſt
aliene rei vel fame reſtitutõ. pʒ ꝙ ſaniꝰ oſiliuʒ eſſet ꝗ/
famã dimitterẽt illibatã rem nõ auferent alienaʒ.
Illi em̃ qui ex poſtfacto allegant ꝙ pverecũdia dem̃

nõ pñt reuocare diffamatiois:nec aliena reſtituere 5

R Pf.

pauptate. ꝛimũ facere poſſent:ſivellẽt q ſcõm face
re nolũt/ falſas impotentie cauſas confringentes.
Anñ ergo e fame vel alteriꝰ rei temptant᷑ ablatio
nejcogitare vberent: ſic fert quidaʒ cogitaſſe qͥ cui-
dam diuiti diu ſeruiẽs cum frequẽter opoꝛtunitatẽ
haberet aurũ⁊ argentũ ſuñ aſpoꝛtandi abſq; cuiuſ⸗
cunq; vpᷣ̃henſione:⁊ ve h̊ aliquotiẽs eſſʒ temptatus
ſemp talilb reſtitit temptatoõnibo/ cogitando fi illud
auferã/ optet ꝙꝙ tãtũ iterũ reſtituã: ⁊ foꝛtenõ habe⸗
bo voluntatẽ: ⁊ ſic ero ꝑditusvel nõ habebo faculta
tem:⁊ ſicſemꝑ ero in coꝛde ⁊ 2ſcia anxius:g̊ nõ poſſũ
melius reddere qᷓ; dimittere:qꝛ pꝛimũ poſſum/ſecun⸗

dum nelſcio ſi potero. Si iſte tali cogitatõne ⁊ timo⸗

—

re vno om̃ilv talibo reſtitit temptatonib:multoma⸗
gis om̃s a diffamatõne ? aliene rei ablatione iniu-
ſta acquiſitõne/a ab om̃i vceptõne muneruz mala
receptõnelom̃s in quocũq; fuerint officio duo timo⸗
res 7 duoꝝ fimi cogitatõnes retrabere deberẽt: ärũ
pꝛimũ eſt cogitaꝛe ⁊ timere ꝙ pᷣdictus timuit. BGecũ
dum eſt cogitare ꝙ ſimul cum h̊ ꝙ opoꝛtet ꝙ equa/⸗
lens reſtituat/2 de damno ſatiſfaciat. Opoꝛtebit in⸗
ſuper ꝙ durã z longã ꝓ diffamatõnis ablatõis ve⸗-
licto penitentiã ſuſtineat in pᷣſentijvel penã eternaz
in futuro. Ex qͥ finaliter opoꝛtebit ablatũ reſtitueꝛe
⁊ ſimul cum h̊ penã pati efficacem cũ vtrunq; fecerit
facile lucrũ ↄputabit:ergo melius eſſet in principio
vnũ maluʒ dimittere:et vtroq; ſp malo carere. Sic
memoꝛare nouiſſima tua ineternum nõ peccabis:
Ecci.vij.
Cauſe vo pᷣdicte que fiunt in reſtitutõne difficul
tatis ſunt plures:que ſimul in aliquibo:⸗ alunctim:
in aliquibʒ vo diuiſim inuemunt᷑. In aliquibo nãq;
vel oĩino impedit vel difficultatẽ facit ſupbia ne re⸗
ſtituat? inoꝛdinatus timoꝛ paupꝑptatis:timẽt em̃ ne
ſi ab vſuris ⁊ lucratiuis officijs qtum ad minimum:
H piculoſius qtũ advũ ⁊ animã ceſſaꝛent/vel aliena
reſtituerẽt in verecundis apud mundũ ⸗ in paupta
tem caderet:⁊ ꝙ nõ poſſent inter vicinos honorifice
ſicut ſolebãt vluere nec in ſolitis eſſe honoꝛiby:ſed q̃⸗
ſi ſtultiab omib reputani ꝛiſto ſi upbie vinculo ⁊ in⸗
oꝛdinati timoꝛis:illi qui trepidauerũt timoꝛe:vbiñ
erat timoꝛ ita foꝛtiter fardellũ bonoꝝ male acquiſi-
toꝛum ad collum ſuum ligant: ꝙ nunqꝙᷓ illud epo⸗
nẽt:ſed qᷓdiu væus fu erit in celo cũ ſanctis ſuis:vnuſ
quiſq; og onus ſuuʒ in inferno poꝛtabit/ad Galł.
vj.Et.j.ad Coꝝ.iij.¶ Ded iſtud vinculũ nunc ſcin⸗
dere⁊ ſoluere veberet cogitatio verecũdie ⁊ pauꝑta
tig eternaꝑ. Cogitare em veberent ꝙ melius eſſz hic
ad tempus verecũdari in diffamatõnis reuocatõne.
paupertatẽ hic ad bꝛeue tpᷣus ſuſtinere:⁊ coꝛã pau-
cis/⁊ a paucis ⁊ mũdialibo/⁊ foꝛte fatuis/imo ſiue foꝛ
te fatuus reputariſqᷓ; a deo 7 a ſapientibo v tora cu⸗
ria celeſti ⁊ etiaʒ ab illis qui nuũc ſtultos reputant: q
dicta faciunt. Illi nanq; finaliter ſtultos reputa⸗
unt:qui pᷣdicta nũc nõ faciunt. Cogitare inſuꝑ xe
berent ꝙ vus eſt ita potens ad ditandũ ſeruũ ſuuʒ:
ſicut dyabolus/⁊ ita bonus⸗ kronns ſit ad illud fa/
cienqũ:ex quib potentia videlicet ⁊ bonitate ſeqͥ de⸗
bet firma fides ꝙ ita faciet quantum nobis expedit
ad ſalutem. Jacta enim cogitatuʒ tuum in wmmo.
et ipſe te enutriet. ¶ Poſtremo cogitandum eſſet ꝙ;
tunpe ſit cum tali fardello in collo coꝛam mũdovni⸗
uerſo cõparere.x qua apparitõe ⁊ fardelli poꝛtatõ⸗
ne notatũ eſt. R. .xxvj. ¶ In alijs ideʒ impedit vel
candẽ facit difficultatẽ timoꝛ ne filij vel filie nõ ha⸗
beãt ſufficiẽter vñ viuãt qͥ vinclo onꝰpditõnis tã ad
colla pꝛia ꝙᷓ etiã ad colla ligant filioꝝ.ſic pʒ. A. rij.
viij et. luij. Contra quos nota diſtinctionem filioꝝ
A.xxvij.lij. Qua ſuppoſita primo addendum eſt in
generali et in omnem euentum ſiue grati ſint futuri

Exemp.

Ar?. v.

ix.

mill veni⸗ .vſimilem
Nrgueniͦ onnet,ittitud d
tur Hereces nanh N inne canomn
Abita patns ſoluendarſierecutoꝛes
hel noluennnt ſoluerergeherechtas t
re ſuo ſiantoſtenſum eſtleges tamc
llles. .vi ſine fvent vbirumerotn
lieſtenotio ? vedlitio:ſiexer quaſt
utelavelaliopnegogior cumu:ſtueern
ſni ſue er uaſi nalefgo: ſiut g in
maleiudicet et ſicaliquid amittat. Ac
hec imn Hoſtienſem Rapmundu Cane
cumntenent ſinead eos venerint: inen
ent nteſtts iuentepatfeſinen. In
Duspunctisſunt omnaiori parte allpat
unntfnmnor iudicnddr

mI, tumcunqhfalſon. Oni oſſes gaibuſch

dam wuuranijmagniq nolongeanteß
teobipzmerenſi afſimilantur. Illon
otnoqmiommia bona ſng moꝛiens
luſdam ſielis vin eechaſtici tnaciit
mmence:venerütflli ad dictum virii
hecunte lofferetee: ta areſtitut⸗
perat ceſſaret:v0ffig eis dimitteret⸗
poneret: faceren poſſetꝛtam

rrgnefntinnetintözediffn
rgutſinulinalglin ginngn 21
