ſ̊p vᷣtutes reſiſtẽ pct᷑is qᷓ̃ nitũt᷑ vᷣtutes eſtruere. Et
ſic d Ecci xxij. Quaſi a facie colubꝛi fuge peta ⁊c.
Nò quidẽ ſacre ſcpture pᷣceptũ magnaʒ includit
rõnem:qꝛ ſi qs a facie cuiuſcũq; ſᷣpẽtis fugẽvellet ne
coꝛꝑi noceret:vel illð intoxicãdo ꝑim eret: a multo⸗
foꝛtioꝛi rõne a peccato veberet fugẽ qomłtopeiꝰ ho
minẽ intoxicat ĩ coꝛpe⁊ aia. Et qꝛ no tm̃ moꝛtificat
pᷣterita vt dictũ ẽ:ſᷣ et ſcõo dãnificat in pñtibMꝛi
mo qꝛ tuꝛbat ⁊ pungit conſciam:⁊ grauat aĩaʒ: ſicut

xiiiſ.
Inundia

xiiij
Geſpera

„

Accidia

BGula

Luxuria

Auari⸗
cia.

Art. iij.

xyv.

xvij.

Peccatum

fumus oculũ ⁊ ſpina pedem:pᷣs.Peccatũ meũ cõtra
me eſt ſꝑ:pᷣs.l.Et iteꝝ pᷣs.xxxvij. Mõ ẽ paxr oſſib me⸗
is a facie peccatoꝝ meoꝝ. Job.vij. Factus ſũ mihi⸗
metipſi grauis:cur nõ toll peccatũ meũ.¶ Gcðo qꝛ
ſpoliat aiam oĩb illicinmuẽtis ſicut latro. Thob.xij.
Qui faciũt peccatũ hoſtes ſunt aĩe. Tercio quia
Eẽ quaſi lepra:que hoĩem raucũ facit:ne cõfiteat᷑ vel
loquat᷑ que ad vei honorem vel ad ſalutẽ ꝑtinẽt ala-
rum:⁊ oculos ꝓprios ⁊ etiã aliorum inficit et eruit:
ne vtilia videat:et mancũ facit ne aliena reſtituat:2⸗
quaſi podagra a bonis vijs hoĩem peccatorẽ rerhit
⁊ ad ambulandũ in via vi impotentẽ facit:⁊ ratõe⸗
intãtũ infatuat ꝙ facit ꝙ peccatorꝙ parua delecta
tione veũ vendit matre eius:⁊ omnes ſanctos ⁊ an
gelos aiam ꝓpriaʒ corpus ⁊ oẽs diuitias⁊ regnũ
celoꝝ:⁊ a cõſoꝛtio vei ⁊ ſanctoꝑ:⁊ illa ciu itate glio⸗
ſa ſepat:⁊ ignibo ſe tradit ⁊ obligat eternis:vitãa ſper
nit ⁊ moꝛtẽ eligit eternã: q;ꝛ peccatũ cũ ↄſummatuʒ
fuerit geneꝛat moꝛtẽ: Jaco.j. In qua pꝛimo ſicut in
moꝛte corpali prius cõgitatõne diſtẽperat᷑:electa⸗
tione infirmat᷑:cõſenſu morit᷑:qꝛ tũc vir comedit:ſi/
ue ſit cõſenſus in electatõem cogitatiõis ſiue opati
onis. Caue ſ̊ ne aliqñ peccato ↄſentias: Thob.nij.
NQuarto qꝛ nãm ĩeſtruit interioꝛẽ:qꝛ oĩa pccca⸗
ta cõtra naturã ſunt:ſic uoñſum ẽ.H.j.ij. Et omne
cõtrarium ẽ ſui ↄtrarij œeſtructio:⁊ mundũ exterio⸗
rem ⁊ ſpecialiter in ſex caſib.¶ Primo in rapina wᷣ
minoꝝ. Secũdo in negligẽtia prel atoꝝ.Tercio ĩ ne
quicia piuratoꝝ. Quarto in œceptõne mercatoꝛũ.
MQuinto in ſupfluitate ciboꝝ ⁊ veſtimẽtoꝝ. Sexto
in luxurnia immũdoꝝ. iduic aliqualiter cõcoꝛdat il⸗
lnd ꝗõ legit᷑ in vita ſancti Forſei in legenda ſãctoꝝ.
In qua cõtinet᷑ ꝙ veus ei oñdit quatuor ignes mun
dum va ſtãtes. Primus erat cupiditatis. Secũdus
mendacij: hocꝙ ꝓmiſſum in baptiſmo factum nõ
tenuerũt.Tercius erat diuiſiõis vel diſſenſiõis:per
iram:ſuꝑbiam: ⁊ inuidiã. Quartus erat crudelita⸗
tis. In his caſibꝰ ſpecialiter miſeros facit pdpulos
peccatũ:Prouer.xiiij. Non tm̃ qꝛ bona exteriora et
interiora deſtruit:vt dictum ẽ:ſ̊ qꝛ etiam oĩa bona
⁊ ona pfectiſſima peccatori in malũ cõuertit. Non
eſt dubiũ quin veus ſacrm corpis et ſanguĩs ſui tãq;
ꝓonũ maximũ ⁊ oĩla ſacramẽta multas alias crea/⸗
turas ꝗpter noſtram eẽ voluit vtilitatẽ:que oĩa pꝛo
pter peccatum ad noſtram maiorem vertũtur dam-
natonem:intantũ ꝙ mũdus⁊ homĩes qui in mun
ſunt contenti:qͥ feliciſſimi ⁊ iocũdifſimi eẽ dveberẽt:
tam interius in cõſcientia ꝙᷓ; exterius in conuerſatõ⸗
ne:ſi nulla eẽt iniquitas:qꝛ ſi nulla eſſet iniqᷣtas:nul
la dñaret᷑ aquerſitas:propter peccatũ ſunt oĩ miſe⸗
ria tam interiori ꝙᷓ exteriori infeliciſſimi:⁊ oĩa ſacꝛa
⁊ aliã vei vna ingratoꝝ damnatõnem augmẽtabũt
intãtũ ꝙ qui plura habẽt quibo abutũtur tãqᷓ; magt
ingrati plus puniẽt᷑:⁊ ſic patʒ ꝙ; miſeros facit popu⸗
los peccatũ: Ergo nõ adijcias peccatũ ⁊c. Eccĩ.v.c.
Non tmqꝛ vſſtruit pᷣterita⁊ pñtia:ſ etiaʒ ꝓpter duo
futura:qꝛ videlicʒ facit hoĩem inſtabilẽ ⁊ ineptũ pꝛo
oĩbus bonis opibo in futuro faciendis 2⁊ habedis: et
trahit ad alia mala cõmittẽda. ¶ Primo ꝙ hoĩem
in bonis opibus facit inſtabilem ptʒ:qꝛ ſicut folium
ab arbore auulſum ab oĩ vento poꝛtat᷑: Ita pecca⸗
toꝛ ab arbore crues ſeu penitẽtie auulſuõ ab oĩ tem-
ptatione: Treñ.j. Peccatũ peccauit hieruſalẽ: ideo
inſtabilis facta ẽ. ¶ O iteꝝ hoĩem ineptũ ⁊ ſineap
petitu ad bonũ faciendũ faciat patʒ:qꝛ ſicut febres
faciũt hoĩes febꝛicitãtes in bonis eſculentis 7pocu-
lẽtis appetitũ amittere:ita peccatũ in his que di ſt.
Et ſicut magna corꝑis ſenectus vel debiliras facit
oculos calligare et manus tremere: aures grauiter
audire: pedes œbiliten ambulare coloꝛẽ palleſcẽ

Sic peccatũ omnes ſenſus et etiã intellectũ ⁊ volun⸗
tatẽ debilitat ⁊ turbat in his que oꝑari deberent ꝓ
ſalute eterna cõſequẽda. Mec mirũ:qꝛ ſicut mortuo
vel turpiter eiecto dño cæ caſtro ſuo:familia que eũ
prius dilexit turbat᷑: ita dño wo caſtro aĩe eiecto
p peccatũ oẽs aĩe potẽtie⁊ ſenſus turbati ⁊ moti ſũt
ſicut ebꝛius:oĩs ſapĩa eoꝝ veuoꝛata ẽ:in pᷣs.cvj.Per
Pecrar captiuũ me ducẽs in lege peccati que ẽ ẽ mẽ
2is meis: Ro. vij. . . .
Et nõ tm ineptũ facit ꝓ faciendis:ſ etiam ꝓ bo⸗
nis in ſurnro babels⸗ “ nãq; futura bona
impedit ⁊ retardat:etiam ſi ſequat pnia in purgato
rio ſicut foꝛefactũꝓ quo qͥs ĩcarcerat᷑ eũ interim elõ
gat a bonis ſuis que citius habuiſſet ſi nõ foꝛefeciſſj.
Dic in ꝓpoſito iuxta illud pᷣs.cxviij. Lõge a peccato
rib ſalus.¶ Scoo ſi pnĩa non ſequat᷑:toraliter euʒ
bonis ꝓriunat eternis:qꝛ ſicut recedẽs a dño ſuo ꝓpt
pꝛoditiõem ſuam ante terminum ſolutõnis non tm
amittit qð meruit añ ꝓditõem: ſᷣ et oĩb etiã priuat
ꝓmiſſis ſibia dño factis:ſic in ꝓpoſito:quia nec bo⸗
na facta añ mortale peccatuʒ: nec in mortali in celo
remunerabũtur in illo qͥ finaliter morit᷑ in peccato
moꝛtali:hʒ alias cõferat vtilitates:iuyta ſentẽtiã x⸗
ſuum quibo dꝛ. Que cũ moꝛtali bona fiũt dãt bona
tre.Cor faciunt habile minuũt toꝛmenta gehenne.
Di arguat᷑ cõtra ꝑ exemplũ væ recõciliato pꝰ inimi/
citias:qͥ a dño curiali remunerat᷑ ꝓ his q; pro eo fecit
tꝑe inimicitie. Rñdetur ꝙ ſicut mihil placet marito
de adultera facit dũ ſtat cũ adultero nec ſibi
vtẽ vel remuneratõnem ei dabit ꝓaliquo qð tẽꝑe
illo facit etiaʒ poſtqᷓ; fuerit recõciliata. Nec pat᷑ filio
rebellãti hereditatẽ dabitꝓ aliquo qð tꝑeullo facit
etiã poſtꝙᷓ dũ ei rebellat:lʒ tam maritus ꝙᷓ etiaʒ pat
ꝓniores ſint ꝓ curialitatibo tpe inimicitie fact ad
eos cõciliãduũ:vł eos captos mitiꝰpunirẽt:ſicĩ ꝓpoſi
to ĩ his qͥ mõtui ſt pcto: Ro.vj. .
malũ that tã culpe bepe pʒ.pmo ð malo clpe ꝙ qñ
qᷓ; ðo pmittẽte ad alið thit pctm:vłvt xꝑ vnu ãbo ſa
nent᷑:vł vt pãpliꝰpuniẽt᷑.¶ Exẽplũ qñq; ð pᷣmo caſu
videt᷑ ĩ his qͥ diu latueĩt ⁊ iacueĩt ĩ occulta imũdicia
vłira:⁊ ĩ inuidia:vłqͥ cũq; pcto:qͥs dyabolꝰqnq; duẽ
ad homicidiũ vłfurtũ vład inopĩatã ↄfuſiõʒ:ſeu ad
pcrjm maĩ̃feſtũ. De cõfuſiõe ſeu pcto occłto:iurillud
Ecci.iiij.Eſtofuſio adducẽs pctm.Et iux ãtiquũ ꝓ
nerbiũ q dici dꝛ: Antiquũ pctᷣm noua ↄfuſio:t qͥ dũñ
cepᷣhẽdit᷑ ↄfũdit/ vtrũq; ↄfitet᷑:et ſic vnꝰſcoꝛpio fit
medicina alterꝰ:a mõ demonẽ eijcit:dũ occaſione
pct᷑i aꝑti et᷑ occłtũ ſanat᷑. lłti eĩ ſic cadẽtes:⁊ ad pa
tibulu ꝓ furto:vłhomicidio qð gulã? luxuriaʒ ſeq̃⸗
bat᷑ odẽnati:luxuꝛiari furaꝛi cũ ↄtritõe ceſſãt:a qᷣto
nũqꝙᷓ ceſſarẽt ſi ſp vinẽ poſſẽt.iõ diẽ Aug.ð ci.ði lib
xiiũ.Au vo in qᷣt dicẽ:ſuꝑbis vtile ẽ cadẽ ĩaliqð ap⸗
tũ ⁊ maĩfeſtũ pct᷑m:vñ ſibi diſpliceãt:q iã ſibi place-
w amiſerat.¶¶ Ad idẽ brus Gre.li.xxxiij. moꝝ.Ali
qñ inqͥt minꝰẽ ĩ conuptõʒ cadẽ:qᷓ cogitatõne tacita
oliberata elatõe peccare:ᷣ qꝛ minꝰ turpis ſuꝑbia cꝛe
dir minꝰvitat᷑. Luxuniã vo eo mag erubeſcũt hoĩes
q̃ turpe oẽs ſil noueꝛt.vñ fit plerũq;vt nõnulli ,ſun
biã ĩ luxuriã cadẽtes:ex aꝑto caſu malũ culpe latẽt:
erubeſcũt:⁊ tũc ẽmaioꝛa cõꝛigãt:cũ ꝓſtratii mĩmis
qmꝰ ↄfũdũt. Mũqᷣ ̊ pꝑmanebimꝰ ĩpct᷑o vt gꝛa abũ
t:abſit: Ro.vj.(Exẽplũ ð ſcpðo caſu:imo poniꝰex/
perimtũ ſẽtiũt miłti dãnati:qͥ nũc exꝑiunt᷑ vnũ pec
catũ ad aliõ t᷑xit:⁊ ꝙ- ꝙ oĩb puniũt᷑.vñ bĩs Gre.mo⸗
rabł.li.xxv.Pnorꝭ inqͥt pcti merito ſeq̃ntiũ fouea te-⸗
git᷑:vt qͥ malũ ſciẽs ꝓpetrat:iĩceps iuſteĩ alijs et ne
ſciens cadat:̊ qͥppe agit᷑ vt culpis culpa feriat᷑:q̃te⸗
nus ſupplicia fiãt peccãtiũ incremẽta vicõꝝ. Pctm
itaq; qð ex pcto oꝛiñ tm̃ pct̃m ẽ:ſ pctin ⁊ pena pec
cati:ſicut patʒ de his qͥ guloſe et luxurioſe viuendo:

Oe iteꝝ hoĩem ad

Ar. v.
xviij.

rix.

N.

adbucnöpetero deportzret
diinend ſungtnecifiu
nullocitpeecto:inſpeaurli⸗
nguo incliquocſt dpaboluͦt
entteius ſubterfogere dinum ſi
Cryſo ſup Aoth. Eeregno hab
hem:ſicyt eſt x inpie romano:
elgateſtin voluntateelectop ſi
hoſti, t elecrcofimmarus dn
fugereoftum vel ei rebellare Gi⸗
cunqpſidentiwrita in Poſitor
terſupoes fllios ſupbie: Job xi
Apeccato ? w eis ſicut w aialibſ
goüt vbi volneninteß polt; cap
lötate capietii erut. Et ſicut d
regit quo aniſſo ad demptem g
ſcamiſſo o röne⸗Tren.
ruſalem iö inſtabilis facta e.
Potentt dices: Aultis annis
atoepeltale eltaleereranie⸗
dphenſus vel cfilus fulereti⸗
— puerbi
atgbͤtotus annus faceno pot:
logquam finglitrrhihunt in⸗

nigeſl dder
akirciinſing iatnin

hdig:ß XxI⸗

xrij.

uürntdteiinttun
ecapedsmitpuntterſcigoſ
cio Bog⸗Qiterhoianeg
eFogneg hndönglocheg i
löchithehn ,lirb ml ihot⸗
mer. Eigliigoonocatn
ueitraueit iocaultaimictcia
ug peidtco dnbolei du
Kadinopiari ofuſoz ſenad
ſoeſeupeioocltollurlllid
ducispefn. Etinfitiquig
qni pcimnonaofuſiondi
icgofltettet ſichi ſconpiofit
Kmonkeijat dijoccaſione
at. Alriciſiccaditeosadhe
niatiogglͤrlunnniſiͤ
irfuraici otrtheceſſina n
oſit die Alg da nld⸗
icheſhle;illie
ſ ihinſliginiſhi,
bins Grelilhnii no A
tzde,orttatöetcle
nice oſubiage
eani mntuiii
nciiͦr ii en

Exemp.

Peccatum

ſua alienant bona: ⁊ cõtra rõnem ſuas vendũt here⸗
ditates. Ex qua vẽditõne in maximas incidũt pau
pertates.Ecce pꝛimũ peccatũ luxurie cã fuit inique
vẽditionie:⁊v filioꝛũ ſi. uoꝝ imiuſte exheredatõnis. Et
iſtud ſecũdũ peccatũ.ſ.iniuſta filioruʒ exheredatio:
⁊ ſui vepauperatio:punitio fuit prioꝛis peccati:id
eſt gule ⁊ luxurie per paup ertatem ſeu mẽdicitatem
Znann induxit. ¶ Nec miret quiſpiam ꝙ peccatum
eu culpa queꝑ penitentiam ſtatim nõ telet᷑ ad aliõ
malũ tam culpeqꝙᷓ pene trahat:⁊ foꝛtius hom inẽ in
vtroq; liget:qꝛ peccatum in hoc caſu ſe habet ſiẽ rhe
te vel viſcus:in quiba quãtoplus auis ſe inuoluit:tã
tofortius tenet᷑:? quantodiutius moꝛatur:tãtodnu⸗
rius ligatur: Gicut patet de Petro: q primo a viſco
captus peccatixpᷣm ſimpliciter negauit:de quo viſco
qꝛ ſe ſtatim non diſſoluit:citofoꝛtius ligabar᷑̃quãm
cum iuramẽto negauit. ¶ Et eſt peccatoreĩ hoc
caſu:ſicut illo qui extra regis ponit᷑ protectionẽ.
Et ſicut ve illo qui de ciuitate vel caſtro obſeſſo ex⸗
pellitur tpe obſidionis 7 guerre:quia ſicut ille cito
ab inimicis capitur:a œ carceread carcerem ⁊ lu/
to ad lutum:⁊ de pena ad penam ad capientiũ duci
tur volũtatem:ita tanqꝙ; regi celeſti peccatoꝛ rebel⸗
lans extra ipiꝰ ꝓtectõnẽ:⸗ tanqᷓ corã c excõmuni-
catꝰ extra mẽbꝛoꝝ ecclie poſitus ſocietatẽ ⁊ Pticipa
tionẽ v peccato ad peccatum:⁊ & peccato ad pẽas.
Et ſicut dicit᷑ij. Timo.ij.A dyabolo captiui tenen
tur ad ipᷣius volutarem. Et rõ reddit᷑ ij. Petri.ij. qꝛ
a qͥ q ſuꝑatus eſt:eiꝰſeruus ẽ. Nec cogitet peccator
dicẽs: in coꝛde ſuo.Ego nullo modo maniteſtũ facõ
peccatũ:nec furtum vel homicidiũ:vel adulteriũ:vł
aliqð enoꝛme:niſi tm̃ foꝛnicationẽ: vel aliquod tale
q adhuc nõ potero vpoꝛtare: ſed errat: qꝛ in iſta co
gitatione vel pᷣumptione cõfidere nõ põt. Si em̃ in
nullo eẽt peccato: in ſpe auxilij piuini bona eẽt ſpes
H exquo in aliquo eſt:dyabolũ elegit dñm: difficile
erit eius ſubterfugere dñium: ſicut patet. exemplũ

Xryſo.ſuꝑ Aath.e regno habente regem p electõ

nem: ſicut eſt e im ꝑie romano: Sicut nonc antecq;
eligat eſt in voluntate ecroß Pril eligere vel nõ:ſed
poſtiꝙᷓ ẽ electꝰ⁊ cõfirmatus difficile erit eius ſubter

fugere vñium vel ei rebellare. SGic ve platis vel qbuſ

cunq; pſidentibo:ita in ꝓpoſito:a patet v illo qui eſt

rex ſuꝑ oẽs filios ſuꝑbie: Yob xlj. Anteqᷓ q̊ capiatur
9 Nerto ẽ ve eis ſicut ve aialibꝰ ſilueſtrib: q libere
vadũt vbi voluerint:ſ poſtq capta fuerint:ad vo⸗
lũtatẽ capiẽtiũ erũt.Et ſicut eenaui q gubernaclło
regit᷑quo amiſſo ad oẽm ꝑtem ꝓ oẽm vẽtũ impellit᷑
ſic amiſſo voo ⁊ rõne.Treñ.j.Peccatũ peccauit hie⸗
ruſalem iõ inſtabilis facta ẽ. ¶ Mec iteꝝ confidere
poterit dicẽs:aultis annis latitaui in ſecreto pec
cato:vel tale vel tale exercui peccatũ:⁊ adhuc nunqꝙq;
phenſus vel cõfuſus fuli:⁊ etiã maiora:nec in cõfu
ſionẽ incidi:qꝛ antiquũ ꝓuerbium ẽ ꝙ vnus dies fa
cit qð totus annus facẽ nõ põt:i poſſunt fortunã il
loꝝ quam finaliter hẽbunt in alioꝝ videre exẽplis:
q cõſimilimodo diu euaſerũt: ſicut patet væ latroni
bo: qͥ diu furãtur euadũt:⁊ finaliter ĩ vno die ſuſpẽ⸗
dũtur. Et alij diu latẽt in luxurijs ⁊ nõ ↄfundũtur:
in fine venter inflatus oſtẽdit qð factũ ẽ ⁊ cõfũdũ⸗/
tur. Et aliqui diu nõ ↄfit ent ⁊ finaliter in maximaʒ
incidũt ↄfuſio nẽ:⁊ tũc poſt recognoſcũt:qꝛ ex cã eis
accidit ↄfuſio.Sicut patuit v illo quinuꝑ reſpecti
ne hoĩem occidit:ꝓ quo cum captus eẽt ⁊ ad carceꝛẽ
ductꝰ:clamauit:Heu vcem annis nõ ful confeſſus.
Vide hyſtoriã cõcordãteʒ. A. xvij.vij. In oĩbo iſtis
apparet ꝙ antiquũ peccatũ facit nouã ↄfuſionẽ:qð
etiã ſicut dꝛ Ecci.iiij.Peccator adijciet ad peccan-
vum.iq peccator in vno occulto:vel qo ipᷣe puum re⸗/
putat:adijciet maius ⁊ aꝑtius:illo vtens priuilegio

v.
lluo dicit Apoc. vlti. Qui in ſoꝛdibo ẽ ſoꝛdeſcat ad-
huc. ¶ Oi vo obijciãt ꝙ multos iaeruri in pecca
tis aliquibo diu virrerũt:i nũqᷓ; maiora vel ofuſionẽ
inciderut:⁊i ſic ipi etiam euadere ſperat: Sed aduer
tantiꝙ lz hicafuſiõem nõ tñ alibiiudici oiĩpotẽtis
ei euaſerũt:dicevł gaudẽq; hp pctis ſuis vel ſtatiñ
cofunqunt ſicut gliabatur ille. D.j xxvj. vel h nü⸗
qᷓ confundunt᷑.¶ In primo caſu ẽ ſicut gaudinʒ la⸗
tronis cuius ſuſpendiũ ꝑ vnũ differt diem. Jn ſecun
caſu ẽ gaudere x hoc: ſine aliqua compatione
peius ſine fine confundent. Non ſic gloriabatur ille
valens hõ.j.Mach.vj.ſ potius ecõuerſo ve hoc glo⸗
riabat᷑:ꝙ vus ſtatim peccata in natõne ſua vindica
uit dicẽs: Obſecro aũt eos.Et infra ſequit᷑: Eteniʒ
multo tꝑe non ſinere peccatoribi ex ſnia agere:iß ſta
tum vltones adhibere magni bñficij eſt iudiciũ. Nõ
em̃ ſicut in alijs natonibo dñs patienter expectat vt
eas cũ liudicij dies aduenerit in plenitudine peccato
rum puniat: .Ya et in nobis ſtatuit: vt peccatis no⸗
ſtris in finem veuolutis:ita vemum in nos vindicet
pter quod nũꝙ; quidẽ a nobis miſcoiam ſuaz amo⸗
net. Coꝛꝛipiens vo in aduerſis populũ ſuũ non vre
liquit:hec ibi. NMe ꝗᷓ gloriando dicas illud Eccĩ. v. c
Peccaui⁊ qͥd accidit mipi triſte. Talem q gliam
ꝙ hic nõ equaliter ꝓut celiquerũt puniunt᷑m itiga⸗
re veberet certitudo pene quam totalr in alio ſecło
complebũt. ¶ Hoc em̃ neceſſarnio eos cogitare opor-
tet ꝙ videliq; alibi grauit punient᷑ affligẽtur: pł.
Teus ſit iniuſtus:vel ad minus iniuſtior ſolito:vłni
mis mutatus vt peccata ⁊ peccatores q tamaſpe pu
mire ſolebat: ſicut oñſum eſt. S. jxxv. nu coblitus fit
pumire:vel ꝙ priuilegiũ oñdant quare punirinõ ve-
bent:ꝑ quod pnt impune peccare. Et tate priuilegi/
um duꝝꝑ eẽt impetrare :q; necangelis illuo conceſſũ
fuit: Nam ⁊ v illis dicit i. ſoet. ij. Peccãtibo angel
nõ peꝑcit ⁊c. Nec prnimis illud cõceſſit parẽtibo: q g̊
pᷣſumptõne pᷣſumitis vos illis melieſſe cũ o: vlam

plius pꝛiuilegiatos vt illoꝝ peccata puniret illos

ineternũ damnaret angelos ſuos peccãtes:7 vos atz
veſtra peccata dunitteret impunita. Cogitate ergo

ſempꝑ illud.j. Petri. uiij. Si iuſtus vix ſaluabit᷑ impiꝰ

peccatoꝛ vbi parebũt. Et ſi bene viuẽtes appropĩ-
quantes ad iudiciũ:p portaʒ mortis timẽt⸗ tremũt
q audacia appropinquare audẽt qui ſarcinam por
tant peccatoꝑ:⁊ reꝝ iniuſte acqͥ ſitaꝝ:ſicut furad tri
bunal:quibo dicet᷑ illud Eʒech.xxiij. Peccata imlo⸗
rũ vioꝝ portabitis. Nonne tũc oↄfundent᷑:qꝛ nuc pe
nitẽtia ſatiſfactõe ñ puniũtur:tũc em̃ ↄfũdent᷑:ſicut
fur cuʒ furto in collo ſuo coꝛam iudice. Et niſi illud
añ vepont᷑t ⁊ reſtituãt:ſicut nũc dicit᷑ ᷣ fure qñ capi
tur:incarceret᷑ ⁊ poſtea cõdemnet᷑:ita tũc dicetur xæ
eis illud pᷣs.ix. Cõuertant᷑ peccatoꝛes in infernũ. Et
illud Math.xxv. Jte maledictiac. In quo iudicõ
eque dãnabit vnũs ꝓ vno peccato moꝛtali:ſicut aliꝰ
ꝙ mille:nõ tñ ad equales penas: ſicut captusꝙ fur⸗
to eque adjmoꝛtẽ iudicat᷑:ñtñ ad tot penas ſiẽ captꝰ
8 furto ⁊ ꝓditiõe:qꝛ primꝰtm̃ ſi uſpẽdit᷑:ſcõs trahit
uſpẽdit.Añ moꝛtem ſ̊ para te ad iudiciũ:⁊ peccata
tua elemoſynis redime:vaũñ.iiij.⁊ aliena reſtitue. et
oꝛa veũ dicẽdo:Dana aĩam meã qu peccaui tibi: In
pᷣs.xl. Quia beatiquoꝝ remiſſe ſũt iniqͥtates:et qͥꝝ
tecta ſũt peccata:pᷣs.xxxj.
Remedia vo contra omnia predicta mala culpe
et pene ſunt duo in generali:quorumvnum us ad
hibuit legem dando decem pꝛeceptoꝛumeper que co
gnoſcere et vitare poſſumus peccata melius qꝙᷓ; ante:
quia ſᷣm apoſtolum Roma.ſeptimo capitlo:pecca⸗
tum non eſt cognitum niſi per legem. ¶Aliud vos
apponere opoꝛtet cooperanw et ad ſalutem propꝛi
am ſimul laborando. ¶ Ratione primi remedij eſt

Evrij⸗

Exemp:

xxiiij.

xxvj.

Peccatum

endum: illa beſtia ideſt vyabolus Apoca.
ao dictar oeTonn habere capita id eſt ſeptem ca⸗
pitalia peccata. Et vecẽ cornua in capitibo illis: qᷣa
cũ illis ſeptẽ capitibus decẽ modis maxime genꝰ ex⸗
pugnabat bumanũ:que ſũt quaſi vecẽ coꝛnua ſe⸗
ptem capitibo:⁊ quaſi ecẽ niuuh ve fontibo illis ve⸗
nenoſis egrediẽtes: ad quoꝝ amputatõem et obſtru
ctionẽ tãq; vecẽ remedia obſtacula veus vcẽ vedit
pᷣcepta:q ecẽ pᷣcepta lʒ ſeptẽ moꝛtaliba numero pa⸗
ria non ſint:effectu tñ remedij:et medicine:imparia
non ſũt. ¶ Pro quo ẽ aduertendũ ꝙ ex lege nature
habuit homo implicite ſaltẽ ꝙ vebuit veũ diligere:
ſeipᷣm:et ꝓximũ:ſed q; iſta lex fuit obfuſcata per pec
cata moꝛtalia: neceſſe fuit ꝑ ſpãlia pᷣcepta remedia
apponere opoꝛtuna: Quia g pꝛimo et principaliter
peccauit cõtra veũ: iuxta illud ps.l.Libi ſoli pecca⸗
ui. Et hoc duplicit᷑: peccato videlic cõmiſſionis et
omiſſiomis:quoꝝ primũ ſpecialiter cõmittebat᷑ĩ ſu⸗
perbia:et hoc dupłr: Primo a vero væo ſe auertẽdo⸗
falſos vos adoꝛando. Gcdo vero cæo abutẽdo:no⸗
men eius in ſuꝑbis et vanis iuramẽtis noĩando:ne⸗
ceſſe fuit illũ venenoſum ſuꝑbie fonteʒ duos peſtife/
ros hñtẽ riuulos duob obturari pceptis:ita ꝙ pmũ
pᷣceptũ ð vno æo colẽdo:pᷣmũ obturet riuulu:et pri
mũ amputet coꝛnu:et ſcom qð ẽ de eius noĩe:nõ ſu⸗
mendo in vanũ:obturet et amputet ſecũdũ.¶ Be⸗
cundũ vo cõmittebat᷑ ꝑ accidiam dei vebitũ omittẽ
w famulatũ:cui obuiatur ꝑ terciũ pᷣceptũ ve ſabba
to ſeruãdo et ſanctificãdo:qꝛ ſabbati ſanctificare ẽ
ſemꝑ vigilater ſancta oꝑa erercere. ¶ Cotra ſeipᷣm
vo peccauit ꝑ guls:nãm ꝗpꝛiaʒ pluſqꝙᷓ bꝛuta vetuꝛpã
w. huicobuiarividet ꝑ pceptũ ð honoꝛatiõe pentũ:
qꝛ ꝑ ũlð pᷣceptũ ñ tm̃ obligat᷑ ad honoꝛãdũ nae ſtiꝑi
tẽ:h et ramis inter quos natura ꝓpꝛia cõtinetur.Et
ſancto Tho. qᷣ dicit pꝛima ſce.q.c.arti.v.qꝙ nõ fuit
pᷣceptũ datum de dilectõne ꝗꝓpꝛia põt rñderi ꝙ veꝛũ
e directe:̊ indirecte in parẽtibo. Cõtra ꝓximũ pec/
uit vel iam natũvel naſcituꝑꝝ.Cõtra iam natũ qͥnq;
modis. ¶ Hꝛimo mõ cõtra ꝓximi ꝑſonã:ipᷣam per
irã occidẽdo:cui o buiat pᷣceptum nõ occidendo.
Gcdo modo:ꝑ inuidiam famã tollẽdo: quodpᷣ
cipit᷑:nõ falſum teſtimoniũ dices. ¶ Tercio modo
rem ſuam auferẽdo ꝑ auariciaʒ:⁊ hoc duobo modis
Vel volũtate ipam ↄcupiſcẽdo:⁊ hoc duplxr:vel cõ/
cupiſcẽtia oculoꝝ:cui obuiat pᷣceptũ:nõ cõcupiſces
agrũ ⁊c. Vel ↄcupiſcẽtia carnis:cui obuiat pceptuʒ
quo dicit᷑: Mon vxoꝛẽ nõ ancillã ⁊c. Vel ipᷣam tolle⸗
vo ꝓ furtũ:cui obuiat illud:nõ furtũ facies. ¶ Con/
tra naſcituꝝ peccat ꝑ luxuriam:qꝛ illud peccatũ ſpe
cialit᷑ rĩpugnat charitati ꝓlis naſcẽc:ſᷣm ſcm̃ Tho.
ſcða ſcðe.q.cliiij.arti.ij.qꝛ de ſic genito cõiter nõ ha
bet᷑ a parẽtibo ita diligẽs cura:ſicut e nato ex cõiu⸗
io: ⁊ qꝛ vt frequẽter ẽ etiã paterni crimĩs imitator.
buic obuiat pᷣceptum qͥ d;: Mõ mechaberis. Mec igi
tur remedia deus ↄtra peccata oꝛdinauit.vt hoĩes il-
la cognoſcerẽt ⁊ vitaret:qͥ pꝛius illoꝝ nõ cognouer̃t
periculũ.Et hec videt᷑ eẽ mens apłi dicẽtis Ro.vij.
Bine lege inqͥt peccatũ moꝛtuũ erat:cu veniſſjʒ ma⸗
datũ reuixit peccatũ.Et hoc ẽ qð ibidẽ dicit. Nã cõ
cupiſcẽtiã neſciebã niſi lex diceret: nõ concupiſces.
¶ Aliud remediũ aliquotiẽs apponit œus ꝑ occa/-
ſionis ſubtractõem: diuitias:velitias:⁊ honoꝛes ſb⸗
trahẽdo:⁊ miſerosa peccatis hoc mõ retrahẽdo:ſiẽ
amici nitunt᷑ ebꝛioſos retraherea taberna:nõ dãm
eis que ihi expenderẽt:⁊ pueros ab aqᷣs cuſtodiẽdo:
ne ſu bmergant᷑:ſciẽs qm ſicut d Ecc. xxj. Eſt pꝛe
inopia vetat᷑ peccare ⁊c. In pmo remedio ſe bʒ ſicut
rex pᷣcipiẽs vt tinorepᷣceptoꝝ ſubditos ſibi obedire
faciat:Qui ⁊ hoc faciẽdo dicere põt illud.j. Joh.ij.
Filioli hec ſcribo vobis vt nõ peccetis: qꝛ ſi pecceri

PD p.

tis ↄtꝛa pᷣcepta mea.ſcitote qm ſicut dĩ Ro.vj. Sti
pẽdia peccati moꝛs ⁊c. In ſcpo remedio ſe habet ſiẽ
medicus:qꝛ ſicut infirmus diligẽterverba medici cõ
ſiderat:⁊ ope ſi ſapiẽs ſit inplet ne moꝛiat᷑:ita quili
bet nĩm vicẽs illud pᷣs.cxviij. In coꝛde meo abſcodi
eloqͥa tua vt nõ peccem tibi. Sed ſicut wctrina me/
Dicinon ſufficit ad ſanitatẽ inducendã niſi ab infir-
mo teneat᷑:⁊ niſi infirmus qntum væbeat ad ſanita/
tẽ cooꝑetur:ita nec remedia a cæo exhibita:ſine nr̃a
va lẽt cooꝑatõne:vt pʒ..iij.xxv. Ideo neceſſe ẽ ſe⸗
cũdo videre qᷓ remedia ↄtra peccati meꝛtẽ nos appo
nere debeamꝰ. Pꝛo quo eſt ſciendũ ꝙ quedã remedia
ſunt adhibẽda ex ꝑte cogitatiois coꝛuis ſeu int erio⸗
ris hoĩs.quedã ex ꝓteoꝑpatõnis.¶ Evy ꝑte interiori
pmo ꝓ remedio excogitadũ ẽ quo moꝛiemur:et q̃les
in moꝛte erimus:vt verbi gra:.Gi tu tempteris v ſu⸗
perbia vel mũdi honoꝛe:cogita qũo avermibo come
ris:ſicut oñſuʒ ẽ.C.ij.x.⁊. D.ij.xlj.⁊..v.xxiij.hu
ic etiam cogitatõni cogitatio ſe iigat humilitatis
xpᷣi ſanctoꝝ.(Cõtra luxuriã:qbꝛeuis delectatio:
eternõ mercat᷑ penaʒ. ¶ Cõtra cupiditatẽ:qbꝛeuit᷑
oĩla tranſibũt.¶ Dic cõtra gulam ⁊ accidiã ⁊ omnia
alia ſicut in capitulis ſuis ꝓprijs ẽ notatũ:que ſi co/
gitaueris:ſicut pena patibuli retrahit aliquos a fur
to:ita te finis olm. Ergo memoꝛare nouiſſima tua ⁊z
ineternũ non peccabis: Ecci.vij¶ Gecũdo pactuʒ
excogitãdũ eſt quod fecimꝰ in foro publico in pecca
toꝝ abiuratõne:vel in foꝛo priuato in peccatoꝝ con
feſſione:hec cogitãs pactũ ſerua:Et ſicut dꝛ Hene.
xlij. Noli peccare.( ¶ Tercio lucrũ excogitanduʒ eſt
regni celeitis qð nos a peccato retrahere veberet:ſiẽ
nònullos ſeruos miniſtros re trahit ab offenſa w⸗
minoꝝ ſuoꝝ:amoꝛ ⁊ cupiditas lucri vel ꝓmotionis
tꝑalis:ſic ſeruiamus eidẽ quo dꝛ in epła Jude.c.vni
co. Ei aũt qͥ potens eſt cõſeruare vos ſine peccato 2
conſtituere vos añ conſpectũ głie ſue ⁊c.¶ Quarto
pñtia iudicis excogitãda eſt:qꝛ illa retrabere vbe⸗
ret ſicut retrahit pueros a diſſolutõne cogitatio pꝛe
ſentie magiſtri:⁊ furem a furto cogitatõ pntie iudi⸗
cis:et pñtia viri vxorem ab adulterio:Ecci.iij. Sa⸗
piens coꝛ ⁊ intelligibile abſtinet ſe a peccatis. Et q̃
cãm reddit dicẽs:Quia deꝰ ꝓſpector eſt eiꝰ.¶ Qui
to paſſio xpᷣi excogitãda eſt:qͥ propter peccatũ mor/
tuus eſt. Hec retrahere beret ſicut chariſtia retra
hit a vino vel cibo:vel potu:hoc ſcientes qm̃ vetꝰhõ
nr ſił crucifixus ẽ vt eſtruat᷑ coꝛpꝰpeccati:vt vltra
nõ ſeruiam peccato: Ro.vj.¶ Remediũ vo er pte
opatõis ẽ boni oꝑis frequẽtatõ:qꝛ ſicut armavalẽt
g hoſtes coꝛpales:ita hec ð ſpũales:Eccĩ xxiiij.QOui
audit me nõ ↄfundet᷑:⁊ q opant᷑ in me nõ peccabũt:
Ko. vj. Vicut exhibuiſtis mẽbꝛavꝛa pᷣuire iniuſticie
⁊c. DHec cogitãtes ⁊ oꝑantes ñ peccabitis:qꝛ.j. Joh.
iij.dꝛ: Oĩs q natus ẽ ex v nõ facit peccatum:ſupple
moꝛtale:h̊ venialia etiã viri cõmittũt ꝑfecti:qꝛ ſepti
es in die cadit iuſtꝰ: Pꝛouerxxiiij.
Circa q tria ſũt dicẽda. Primo nãq; illoꝝ oñdẽ⸗
da ẽ piculoſa ↄditõ vt caueant. Gcðo quo aliqͥ noĩe
venaliũ abutunt᷑.Cercio quo aliq eiſdẽ vecipiũtur
Primũ pluribo oñdit exeplis.¶ Primo nãq; illo
rũ pʒ piculũ:qꝛ lʒ charitatis nõ veſtruãt eẽntiã:im
pediũt tũ feruorẽ.Et ẽ æ eis in H̊:ſiẽ caq frigida
bulliẽti ĩmiſſa:q lʒ oino eiꝰ nõ wſtruat calorẽ:impe
dit tñ bullitionis feruorẽ:põt etiã frigida tãcopio⸗
ſe ĩmitti: ꝙ ex illa ĩmiſſiõe cito frigiditas ⁊ caloꝛis ex
tinctio ſequat᷑:ſicĩ ꝓgoſito. Reilł q multa talia cõ
mittut qs põt dicẽ:purꝰ ſũ a pcto:Prouer.xx.¶ Se
cũdo idẽ ondit᷑ ꝑ exèplũ ve minutis aquaꝝ guttis ⁊
harenax lapilla minimis beſtijs:in qbo oibo pericu⸗
lũ ĩminet ex nimia nueroſitate.Tot nãq; mime aq̃ͥꝑ
gutte nauẽ paulati intrare pñt ꝙ illã eque ſubmer⸗

xxvij.

Ax. vij.

.xxix.

h t

1 eſtieſin
lura ſöt leruqg mime beſtnen.
unnlhnlde orhoihri⸗

cfinctciſinit nliaß guin
Pchtmeraihimnir adefn
Alwgicengutpitserfunun
Dueploniap rhoczgtk entin⸗
pecll pariter eulis (Eti ad
ammculilli noier natur venial
marumoin tucnio oportunit
ptotlonitvulllains wlectatonb
nnereriain hocqy yltimo reſſtütae
no velnulli pel alte veniale fin
infactis ſnis melior non hñt iuſti
bipoſſetforan l. furat qut⸗
ſſuratus fuiſet l.ita lliq vltim
lecomittere pft jnd faciit t pe
ortaleatraillud qo intacti
chſitirſicutpz gſen Tho. ſchaſ
ötum ad tpis diuturnitateſicutv
actüpontentiuxtaillud Jacd..
vno factus eſtoim veus 1c. Ehti
iſtiusarticnlitales wapiittura:
au gnuſiaſtſran inltiſat
nro ltomalorafurabateyl
linminonload ſiuſiciü g man
in oſitor pz. Lögrue war
gueca wetnna Thobie⸗qul wa
ibcipeccaro⸗ Thob Notam
lopecent. C ſil, .
i Ni 8 1 Nen. M.rj.
Dlvi;. Mölege eha⸗

Eccatoris,

emdolvai teogitncig aſ
Nwanmnimentent
niknsnmihltebofininn,
gicinoluaiſel nntionis
aegiadiinehhr Zuleccni
etcöjenane woeſtiepetgnd
nſpectügfieſlene.(Olante
agaeſtigila retnberenbe,
wos diſolntoneccgintpre
mafurtocogitztöiteingi⸗
mahochlreno⸗ Cdi ij Oo⸗
eubſtnhetſea pecaano Etqji
1, obpegoreſter. (Qui
eſti oropterpeccarijmor⸗
nbeferſicntchariſtanetnn
htu hocſclentes iñ versho⸗
muetconherent: tyltna
9 .(Hameciü oerpte
guetarorgtſicutamnafglit
Kſüelts Ecci ii Qi
opank in ne roͤpeeahnit:
ns mebuari uſeiniiſtine
ntusiͦpetaabitunge, 0,.
nno ſataunmn ile
nincöntit ieni ſhti
derhD. ,,
ihmungllll
uani tig nm N
bgbol giimngil
gigle, jtiſtin
uſi emai fic⸗
gin etrad fi⸗
cn egloliunpe
hitenifiinaluet
tpfflliiſ taſuc
ĩmpein pnon
rmihun huirpent
heſtionine nineni⸗
te Yrnuß iini⸗
nie glli iti
rpñt h

Nx.

xxxj.

Exemp.

—
hf.
/
4

.

d

Peccator

gunt:ſicut magna vnda vel ſeua tẽpeſtas:iõ diẽ te/
cretu v pe.di.j.medicina.i.S.tres ſt.ꝙ nihil inteſt:
vtꝝ nauis vno grandi fluctu aut ꝑ rimas paulatiue
aqua intrate ſubmergat᷑. Sic ꝑua peccata multipli⸗
cata tantũ oppꝛimũt ſicut vnũ grade:Gicut ⁊ choꝛ⸗
da facta œ mlt ꝑuis fil eque ligat ſicut vnũ coꝛiũ in
tegri. Mõ dico ꝙ venialia fiãt moꝛtale:vlꝙ ſpũalr
occiduũt:ſ ꝙ ad moꝛtale multũ diſponũt: mortale
introducũt:qꝛ qui ſpernit modica paulatim ðcidit
Ecci.xix. Zran nauis tot arenaꝝ lapillis onerari
põt ꝙ eque ſubmergat᷑ac ſi eẽt onuſta molarib.Et
Bamdiecne diu lacẽs inter foꝛmicas:ĩ illũ moꝛtẽ
introducerẽt:ſic xc. De ilłq oĩibus his peccauer̃t ad⸗/
huc:in pᷣs. ¶ ropter hmõi picula vtvenialia caue
amꝰ. (Prund nos hoꝛtat᷑ Ceſarius omeł vj. ad mo
nachos:dicẽs: Certi ſumus chariſſimi:niſi caueamꝰ
niſi quotidie nr̃as reſecemus paſſiones ⁊ in bonis
opꝑih vuiliter œſudemꝰ:cteriores nos efficimur: qᷓ
in ſclo fuimus. ita vt fiãt extremamra peiora poribo
Et infra Omelł.iij. Quo nauis poſtꝙᷓ pelagi flu ctꝰ
euaſit:ſi in poꝛtu ſentina integra nõ fuerit:de mini⸗
mis guttis implet᷑ ⁊ mergit᷑: Gic ⁊ monachus victꝰ
ſuꝑatus huius mũdi crimĩbus:q periclłoſis fluctibꝰ
cũ ad poꝛtũ mõſterijvenerit:ſi tepide et remiſſe opa⸗
tus fuerit negligenter vixerit: mĩma et qtidiana
peccata e aĩe ſue ſent ina haurire neglexerit:in por⸗
tu naufragij crimen incurrit. ¶ Becũdo nos poꝛta
tur v eodẽ Augꝰ.li.ð.x. chordis dicẽs: Noli quoti/
dlana peccata cõtemnere:qꝛ mĩma ſũt:ſ̊ time:quia
plura ſũt.ꝓlerũq; mĩme beſtie ſi multe ſint necant.
Xercio ad idẽ nos hoꝛtat᷑ btũs Ereg. dicẽs: Me
quaqꝙ; inqͥt cõſierẽt qualia ſ̊ quãta cõmittũt:⁊ ſi
ſpiciũt timeꝛe cũ põvrãt vebẽt foꝛmidare cũ nũerãt
Altos qͥdem gurgites et fluuiũ magnũ replẽt gutte
Rue pluuiaꝑ:⁊ hoc agit ſentina larentent᷑ creſcens
ꝓcella patẽter ſeuiẽs.¶ Etũ ad ſecũdam ptem hiiꝰ
articuli:illi noĩe ⁊ natura veniałabutũtur peccati:
q maximis in tactibo opoꝛtunitatibo ſe erponũt tẽ
ptationibo ⁊ illicitis velectatõnib dicẽtes ſe multũ
m ereri:in hocꝙ vltimo reſiſtũt actui:⁊ y totũ pꝛece
Tens vel nullũ:vel ſaltẽ veniale fuit peccatũ.Zales
in factis ſuis meliorẽ non hñt iuſtificatõem qꝙᷓ fur:qͥ
vbi poſſet furari.xl.furat xx.ꝓ quibi.xx.ſuſpendit᷑ ac
ſi furatus fuiſſet.xl.ita illi qͥ vltimũ peccatũ morta⸗
le cõmittere pñt ⁊ nõ faciũt:ᷣ tñ peccatũ cõmittunt
mortale:citra illud qð in tactib ⁊ oſculis:citra illð
cõſiſtit:ſicut pʒ ꝑ ſem Tho.ſca ſcde.q.cliiij. Pro qͥ
qᷓ;tum ad tꝑis diuturnitatẽ ſicut vltimũ cõm itteiẽt
actũ punient᷑:iuxta illuo Jaco.ij. Offendat autẽ in
vno factus eſt oĩm reus ⁊c.¶tũ ad terciã partem
iſtius articuli tales H a dya bolo: ſicut ille
cui ꝓua ſuaſit furari aĩalia:ſicut gallinas ⁊ hmõi: q̃
furado cito maiora furabat᷑: vltimo ꝑ diſpõneʒ fuꝛ
ti in minoribo ad ſuſpẽdiũ ꝓ maioribo ducebat᷑: Sic
in ꝓoſito:⁊ pʒ.¶ Cõgrue gᷓ wcuit ⁊ ſalubꝛiter ẽ ſe⸗/
queda wctrina Thobie:qui wcuit filiũ ſuũ abſtinẽ
ab oĩ peccato:Zhob.j. Nota ve hac materia venia
lis peccati.C.vj.xl. Item. Aſd.xj. xxvj. Item. Mij.
iij. Itẽ. P.j.viij. Mõ leges de hac můꝗ.

cctur piculum añ mortẽ. Secũdo in moꝛte
Tercio pꝰmoꝛtẽ. Quarto pꝑuerſitas.Quĩ/
to ſilitudo qua infirmis aſſimilat᷑ atq; moꝛtuis. De
xto:quales circa ipos ſpũaliter mortuos dicunt᷑ exe⸗
quie que vulgariter vocãtur: Placebo ⁊ Birige. Se
ptimo qũo dyabolus de vno peccato peccatorem ad
aliud ducit. Octauo peccatoris oſtencœt᷑ cecitas ſe u
fatuitas.¶ Remedij opoꝛtunitas eſtendit᷑ in nono
articulo.

( eEccatoris primo oſtẽ

pj.

¶ Etum ad primů periculũ peccatoꝝ erx multis p; M.j

añmoꝛtẽ:poſito ꝙ nullũ periculuʒ eẽnt habituri in

moꝛte vel poſt moꝛtẽ. rimo nãq; ex hoc in maio 1

ri periculo ſũt:ꝙ cæiure plus alijs tribulãrur: citãt᷑:
incarcerant᷑ mulctant᷑:occiduntur: vel ſp in maioꝛi
hoĩm ſt comigerio neiſta patiant᷑. VUñ ſapiẽs:ſi poſ-
ſet inulte qtum ad deũ peccare:peccatũ vitaret: vt
libertate in qua creatus ẽ liberi vteret᷑:ſciens qm 4
facit peccatũ ſeuus peccati ẽ: Joh.viij.⁊ ad RKo. xj
ecũdo ex hoca co tã ipſi qᷓ; alij ꝓ ipis multi⸗
pliciter affligũtur:ſicut pʒ toto caplo d tribulatõe
vt oꝑe oñdat qð dꝛ Amos.ix. Oculi dñi ſuꝑ regnuz
peccans:⁊ cõteram illud:qꝛ altiſſimus odio pʒ pec-
catores: Ecci. xij. ¶ Tercio ex hox ꝙ vita illoꝝ fre⸗
quẽter ꝑ gulas ⁊ luxurias? hmõi abbꝛeulat᷑ Et hoc
ex parte quidẽ veiiuſte qͥ eos ſubtrahit:ſicut paſtor
ou ſcabioſam ab ouili ne alias inficiat. Et hortula
nus herbas nociuas ab horto eradicat: ne areaʒ in⸗
utilit᷑ occupẽt:ſic ex ordinatõne veiquẽ qᷓtũ ad hũc
effectũ Magdalena hoꝛtulanũ veracit᷑ putabat. vi
ri ſanguinũ ⁊ voloſi non dimidiabũt dies ſuos. et G̊
ẽ quod pᷣs.luiij.recitatis quorũdam neqͥcijs adiũgit
dicẽs: Propterea veus veſtruet tein finẽ ⁊c. Iſa.xiij
Ecce dies dñi ad peccatores eiꝰcõterẽdos ¶ QNuaꝛ

to ex hocꝙ ſũt in oĩt periculis in quibo ſũt excõica⸗l.

ti.E.ix.iiij. ¶ Auinto ex hoc ꝙ in medio wrmiũt
latronũ ⁊ homicidaꝝ peſſimoꝝ.i.vmonũ q̃ non tm̃
corpoꝝ ſᷣ et aĩaꝝꝑ ſunt pomicic. Inter hos nãq; pꝛo
tato peccatores dormire dicũtur. imo qꝛ ſicut
vvrmiẽtes timẽt quod nõ eſt timen u:aquaꝑ videli
cet ꝓfunditatẽ ⁊ tranſitũ:vel caſum alto mõte: vł
vrſum vel leonẽ:vel aliqð ſiłe:de quo ſomniãt et la⸗
tronẽ vel homicidã:qͥ iam dmũ occulte intrauit:⸗
ei cũ ſocijs ad occidendũ ꝓximat:non timet:ſic pec/
catores timẽt bñ viuẽ. Guloſus nãq; timet ieiuna⸗
re:velicatus veſtes dimittere lineas.Luxurioſus cõ
tinere.Auarus pauꝑptatem. Cupidus reſtitutõnem
⁊elemoſynã facere:⁊ oẽs damna timẽt tꝑalia cor-
poris grauamina:⁊ ſᷣm ꝙ qlibet illud qð nõ ẽ ei no⸗
ciuũ:ſomniat ſibi nociuũ:lʒ ſibi ſit vtile:ita oẽs tre⸗
pidauerunt timore vbi nõ erat timor. SPyabolũ vo
peſſimũ homicidam:qͥ cum ſocietate magna circuit
querẽs quẽ veuoret:qͥ ſemꝑ iuxta eos eis inſidiat᷑:et
penã nõ timent et᷑nam:Oic ſunt ſicut equusvmbꝛa⸗
tilis qͥ plus vmbꝛã timet arbonis que ei nocereñ pt᷑
q;; bellu mortale qñ buccinat᷑ hinnit ⁊ cũ gaudio ſal
tat:ſic ipᷣi peccatores ⁊ abundãtes in ſeculo: In fe.
lxxij.¶ SBcðdo qʒ ſicut wrmiẽtes credunt ſe mita ha
bere q̃ non hñt:ih excitati dicẽt illud Sapᷣie.v.Ecce
trãſierunt oĩa velut vmbꝛa:ita teſte pᷣs. Jꝓpᷣi vormie
runt ſomnũ ſuũ ⁊ nihil iueneĩt ⁊c.¶ Tercio:qꝛ ſiẽ
qñq; vormiens eadẽ facit oꝑa que facit vigilans:qͥa
loquitur aliqñ ſurgit ambulat:ſ̊ non recte loqt᷑
ſnĩas bñ atinuãdo:⁊rõna biliter:nec ſecure abulat:
quia in foueã facilit᷑ cadit: Ita peccatores in młtis
eadem faciũt opa:comedẽdo ⁊ bibẽdo⁊ multa alia
ſicut bonixpᷣia ni:⁊ loquũtur ſ̊ non recte:ꝓpter duo:
Primuo:in medio vel in fine iuramẽta:vel ctracti
ones vel attractiões ad malum admiſcẽt. SGcðo qͥa
etiã ſi oĩa bñ loq̃tur:nõ tñ ẽ ſpecioſa laus in ore pec⸗
catoris: Ecci.xv.¶ Mec ſecure ambulant:qꝛ habi⸗
ta peccãdi oportunitate cadẽt in retiaculo eiꝰom̃es
pct᷑ores trei pᷣs.cxl.Et h̊ ſũt ſigna ꝙ nõ ſũt bña pec
cati ſomno excitati.¶Tales & facẽ veberẽt qð faci

unt hi hoſpites ſeu ꝑegrini:qͥ ĩ hoſpitijs drmiũt ſu i⸗

ſpectis:in qᷣbo aliq ſut obſcura latibula:in qͥb poſſẽt
latrones latitare.Lales eĩ oĩa latibula ſerutãtur:⁊
ſi quẽ ibi inueniũt latitantẽ eijciũt et oſtia ⁊ fene⸗
ſtras ex oĩ ꝑte firmãt:ita tales oĩa latibula ſcrutari
eberẽt cõſcĩe:⁊ ſi quos inuenirẽt hmõi vie viros ꝑ⸗

AVArꝰ. ij.
.Uuij.

H.

vj.

Peccator

ducere irlin:⁊ illuc eos eijcẽ ꝑ ofeſſionẽ: dãnare per
pnĩe ſuſceptionẽ: Exẽplo illius qͥ dicit ĩpᷣs.c. In ma
tutino intficiebãꝗ eẽs peccatores tre vt diſpgerem ð
ciuitate domim oẽs opantes iniqᷣtatẽ. ¶ Ouinto
periculũ eis iminet ñtm ex h ꝙ ſic in peccatis wꝛmi⸗
unt:h̊ quod peius ẽ:ꝙ directe añ poꝛtã wꝛmiũt ifer⸗
