r
WeE

4*

Tribulatio

annos tenuerunt: dimiſerunt liberos: quia Exodi.

xxj.pꝛeceptum tale habuerunt:ꝙ ſi emerent ſeruum
hebreum:ſexannis ſeruiret emptoꝛij in ſeptimo di⸗
mittetur liber gratis.¶ Sedechias vo et alij vidẽ⸗
tes: ve obſidione liberati erant:quia exercitus re⸗
teſſerat/conuerſi ſunt et retraxerunt ſeruos 7 ancil/
las quos dimiſerant/ œus enim obſidionem er fina⸗
lem vſtructionem ſuper eos reduxit:quibus ait hie
remias ibidem/cæſtructionis cauſam aſſignans. Oq
bo inquit ait veus:per os ieremie:viros qui nõ ſer
nauerunt federa ſua in peſtem et famem: et in manu
inimicoꝛum ſuorum/et capient ciuiratem et ſuccen⸗

dant eam igni. Sic in pꝛopoſito non ſolum eandem

vindictam ſuper nos recidiuantes reducit ſed maio
rem: et ſuper incoꝛrigibiles finalem damnationem.
Vnge dicit Yohan. v. et YJohan. viij. Vade et noli
ampliꝰpeccarene vteriꝰtibi ↄtingat.Tota vo cau⸗
ſa quare frequenter et quare etiam durioꝛ redit tri⸗
bulatio in pꝛedicto:patʒ ſacre ſcripture exemplo: qe
nos pacta et federa non ſeruamus. Vnde beatꝰ ꝛe
goꝛius in quadam omel ſententialiter. Quando in
quit moꝛi timemus:inducias vite petimus:vt pecca
ta noſtra deflere poſſimus:ſed poſt habitas induci⸗
as:pꝛo peccatis ſatiſfacere contemnimus.¶¶ Sicut
nuper e quodam ſatis noto viſum eſt:quipoſt mul⸗
tas quas fecerat iniuſticias:graniter infirmatꝰ moꝛ
tem timens clamare fecit per foꝛum væ conſilio con⸗
feſſoꝛis:ꝙ ſi cui iniuriam feciſſet:ipſum damnando:
vel bona eius anferendo/q veniret ad wmum ſuaʒ:
et plenam reciperet emendam et reſtitutõnem. Cui
cum multi venirent petitoꝛes et petitõnes recepiſſz
interim anteqꝙᷓ aliquid reſtitueret:œ infirmitate cõ⸗

ualuit: petitoꝛibus vo ſemper impoſterum moꝛta⸗

lis exiſtebat inimicus. Qualiter voo tales in infir/
mitate et tribulatione et carceris anguſtijs cro lo⸗
quuntur:et qualiter liberati operantur oſtendit au
guſtinus loquens in perſona illoꝛum: tempoꝛe quo
ciuitas vponenſis fuit obſeſſa. Conquerimꝰ inquit
wvmine peccata que fecimus:et flagella que ſuſtine⸗
mus:et maioꝛa ſunt peccata. Sic enim multi illoꝛũ
quando tribulantur. Sequit᷑. Si extendis manum
tuain:multa facienda pꝛomittimus:ſi retrabis pꝛo⸗
miſſa non facimus. Mota.O.v.arti.vij.
Bed ponatur ꝙ inſta biles frequenter: vt dictuʒ
eſt recidiuent:ꝙ etiam mali indurati continue pec-
cent:et ſic tribulationes vel continue vel frequẽter:
vt dictuʒ eſt cauſent:mira bile videtur ꝙ aliquiqui
nec frequenter nec continue moꝛtaliter ꝑeccant: nũ
poſſunt ſuis meritis mundum ſaluare:et trihulatio
nes et tempeſtates impedire.Cum enim ipſi ſint:q̃ſi
totius coꝛpoꝛis eccleſie vita et columne.totum edi⸗
ficium ſuppoꝛtãtes. Et ſicut dicit Criſoſtomus ſuꝑ
Matheum omeli.j.huius mundi medulia:quia in⸗
quit medulla ꝙᷓdiu fuerit in arboꝛe ſana:fioꝛet: cum
in eis charitas abundet:que omnia ſuſtinet ommia
ſuffert... Coꝛinthioꝛum xiij.mirabile videtur: ꝙ ip⸗
ſinon ſunt foꝛtioꝛes in edificationem et ſuppoꝛtatio
nem:q; mali in œſtructionem. Huic reſpondetur:q;
ſicut in coꝛpoꝛe humano tanta poteſt eſſe maloꝛum
bumoꝛum abundantia: ꝙ vita ſuffocatur etmem/
bra vbilia remanent.Lanta etiam poteſt eſſe edifi
cij ruina: ꝙ columne incuruantur. Zanta circa ra⸗
mos arboꝛis fulguris combuſtio: ꝙ medulla illam

non poteſt facere floꝛere. Ita tot ſunt in mundo pec

catoꝛes:qꝙ vita membra ſuſtinere non poteſt:qᷣa om⸗
nis caro coꝛruperat viam ſuam Geneſis.vj. Etom⸗
nes vclinauerunt:m pſalmo.riij. Et omnes auari⸗
cie ſtudent Mieremie.vj. Ideo columne incuruãtur
æt grauantur. Yob.ix. Sub quo curuantur:qui poꝛ⸗

„.

tant oꝛbem. ¶ Figura patet: Geneſis. vj. vbi NMoe

et filij eius non potuerunt mundi impedire ſubmer

ſionem. Et. xviij. vbi tot leguntur in ſodomis mali.
ꝙꝓ Loth eoꝛum rumam unpedire non potuit:nec eti

am Abꝛaham. Hoc etiam patet Wieremie. xv. vbi p⸗

Hieremias legitur pꝛo intemperie ſiccitatis oꝛaſ⸗

ſe:ſicut patet ibidem.xiiij. dixit vminus ad eum. Di
ſteterit Aoyſes et BHamuel coꝛam me: non eſt aims
mea adpopulum iſtum:eſjce eos a facie mea: quiad
moꝛtem/ad moꝛtem:et quiad gladiumjad gladium
et qui ad famem ad famem:et qui ad captiuitatem⸗
ad captiuitatẽ. Idem pʒ Eʒechleł.xiuiij. vbi cœ ſic lo
quit᷑ Cerꝛa cũ peccauerit mihivt preuaricet᷑ extẽdã
manũ meã ſuꝑ eã: aterã virgã panis eius:et mittaʒ
in eam famem: et interficiaʒ e ea hominem ? iumẽ⸗
ta. ¶ Et ſi fuerint tres viri iſti in medio eius: Moe
Daniel et Job.ipſi in iuſticia ſua liberabunt qimas
ſuas:ſed nec filios aut filias liberabunt:qui ſcilicet
ſunt in culpa:ſed ipſi ſoli liberabunt᷑:terꝛa at xeſola
bitur. Patet ergo ex diuerſis ſacre ſcripture teſtimo
nijs:ꝙ pauci boni non poſſunt tribulationi reſiſte⸗
re:pꝛopter maloꝛum multitudinem et maliciaʒ:pꝛo
pter quam licer oꝛent et faciant quicquid poterunt:
non accipiunt quod petunt:quia ſunt tot impedien
tes:vix enim in ciuitate vel congregatione eſt tercia
vel quarta pars que nõ ſit in peccato moꝛtali. Qui

xxxiij.

enim vellet wmum edificare:tot poſſet habere im/

pedientes: nunqꝙ; ſequeretur effectꝰ. Sic ⁊ cetera.
ME patet de latrone:qui dixiſſe fertur:cuidam bere⸗
mite:ꝙ niſi infra annum eum pꝛo ipſo oꝛando ad bo
num conuerteret:ipſum vecapitaret: quod cum ptꝰ
annum complere vellet: heremita rogauit euz: ꝓan
teq; eum occideret ꝙ lapidem ve wmõò eiüjceret: moꝛ
tem ei remitteret quod cum facere conaretur: ſicut
ipſe verſus oſtium per vnum pedem mouebat:here⸗
mita tantumdem eum poſiponebat. Cui latro:non
poſſum eum eijcere:quia opus tuum contratiuz me
impedit. ni heremita: ita nec ego tead bonũ con⸗
uertere poſſum:eadem ⁊e cauſa. Ita in ꝓPpoſito/quia
quando vnus eſt eqificans et alter vſtruens: quip
reſtat niſi laboꝛ:Eccleſiaſtixiiij. Ppꝛopter maloꝛñ
ergo opero:cæus ineyoꝛabilis eſt. Et intantum con⸗
tra malos offenditur: ꝙ aliquando legitur ſanctis
oꝛantibus diyiſſe:ſicut quandoq; dicit iudex fidelis,
Quando enim ab aliquo amico rogatur pꝛo vita la
tronis. Reſpondʒ: noli rogare pꝛo illo ⁊ cetera. Sic
legitur in libꝛo apibus.q; cum quidam oꝛaꝛet pꝛo
ente tribulata: venit vox ad eum dicens: ſine ſuper⸗
os humiliari.Sic etiam reſpondit æus Hieremie
ꝓphete:oꝛanti pꝛo populo in afflictöõne maxima hie
remie.xiiij. Moliinquit oꝛare pꝛo populo iſto in bo⸗
num cum ieiunauerint:non exaudiam pꝛeces eoꝛuʒ:

et ſi obtulerint victimas:mon ſuſcipiam eas quoni⸗

am gladio et fame et peſte conſumam eos. Patet er⸗
go qre veus iuſtos ſempernõ exaudit:⁊ quaremun⸗
dus peſtilentijs turbatur:quia non omnes trahuut
P vnam choꝛdam. Mota. P. xj. J
Bed cuʒ iudex iuſtus æus qui in ſe eſt vnus:iſtas

Exemp.

Exemp.

tribulatioues tribus generibus unmittat hominuʒ Ar. vij.

videlicet perfectis œ quibus dictum eſti
immeditate precedenti. Et mediocribus:quinunc
ſtatum tenent bonum:nunc malum:finaliter tamen
bonum tenẽt. Et eſſmlo:gu! finaliter iudurantuꝛ
inueſtigare opoꝛtet:quare iſtis tnibus eandem fre⸗
quenter tempoꝛalem immittit tribulationeʒ « Ad

cuius væclarationem eſt ſciendum: ꝙ alia intentoõne

eam bonis.alia malis coꝛrigibilibo.alia incoerigibi-
lib ĩmittit. ¶ Honis eĩ tribulatõeʒ ĩmittit. Pꝛimo
vt melioꝛes fiant. Scpo vt maius pꝛemium acqui⸗

n articulo xiiij.

Nyxv.

xxvj.

Exemp.

magis eam in

Tribulatio

rant.Tercio vt humilitatem? ſtatum ſolidum tene
ant. Quarto in ſignum ꝙ melioꝛa eis reſeruat.Quĩ
to vt celum eis citius aperiat. Pꝛimo vt melioꝛes fi
ant:quia non eſt aliquis viuens quin poteſt melioꝛ
fieri. Si ergo faber carbones aqua aſpergit:vt vehe
mentius innamentur: et clarius ardeant et clauum
pluribus ictibus malleat:vt ligno foꝛtius infigatu:
Dic eꝰ inſamatos charnitateiaqua aſpergit tribu⸗
latõnis:et malieo percutit perſecutõnis:vt charita⸗
te amphius ardeant:et cruci atq; crucifixo foꝛti ad⸗
hereant:cũ illis qui virerunt ad Roma. viij. Quis
nos ſeparabit a charitate chꝛiſti: tribulatio an an⸗
guſtia et cetera.quaſi diceret nullus:quia quãto plꝰ

nititur ignem charitatis in nobis perſecutoꝛ extin⸗

guere:tanto plus inflamat:quia multe aque non 1o
tuerunt extinguere charitatem. Canticoꝝ.viij.ſed
inflamat. Et quanto plus malleat tan⸗
to foꝛtius cruci crucifixoq; adheremus. Et ſic quan
to plus ſeparare nititur:tanto minus ſeparat et in-
tendens contra nos militare:pꝛo nobis militat ipᷣo
⁊xo ordinante:qui nec aliter eis ſuper nos poteſta⸗
tem vedit. Vnde beatus Eregoꝛius ſuperillo Job.
xxx. Diſſipauerunt itiners mea. Ommipotens ceus.
electoꝛum ſuoꝛum aduerſarios tempoꝛaliter ꝑmit/
tit excreſcere:vt per ſeuiciam maloꝛum purgetur vi
ta bonoꝛum.¶ Gicut ergo wminus auri tacet ⁊ per
mittit ꝙ mallietur:vt aliquod iocale inde fiat. Ita
Teus tacet conculcante impio iuſtiorem ſe:Abãacuc
puimo.Et quanto nox obſcurioꝛ/tanto pulcrioꝛ vi-
detur ſtella.A. xviij.iij. cum ſequentibus. Predi⸗
ctis concoꝛdat beatus Gregoꝛius.xxvj.moꝛa liũ.di⸗
cens. Electoꝛum væſideria dum aduerſitate pᷣmun⸗
tur:perficiuntur:ſicut ignis flatu premitur:vt cre⸗
ſcatlet vnde quaſi extingui cernitur:inde roboꝛatur
Secundo vt mercedem et famam maioꝛeʒ acqrant.
Rex enim militem diligenslet ſciens eum nobili⸗
ter in bello facturum et magnam hereditatem et fa⸗
mam ſempiternam acquiſiturum non ei pꝛopter la
boꝛes parcit:quin eum ad inſultum illum mittat:⁊
quanto charioꝛem:tantd citius eum mittit:vbi fir
mit er ſperat ꝙ pꝛoſperabitur:vt gloꝛioſioꝛem repoꝛ
tet famam victoꝛiam atq; mercedem. Sic eꝰ. Vn⸗
de beatus Gregoꝛius moꝛał. ix. Sicut inquit vnguẽ
ta latius redoloꝛe neſciunt:niſicommota.Et ſic aꝛo
mata fragrantiam ſuam non niſi incendantur:expã
dunt. Ita veri ſancti:omne quod virtutibo redolẽt
in tribulatoõnibus innoteſcunt. Tercio ne ſupbiant
ſed humilitatem reneant. In hoc enim operatur x
us circa electos ſuos quod facere ſolebant Romani
circa victoꝛes ⁊ trumphatoꝛes ſuos. Triumphꝰeniz
Fm vYſidoꝝ dicitur a triv:quia triumphatoꝛ roma
nus cum victoꝛia verſus ciuitatem veniens tres:ho
noꝛes habere vebuit:captiuos vinctos poſt curꝛum
ſuum ducebat: tota ciuitas ei occurꝛebat: æ quatuoꝛ
palefredi albi curꝛum ſuum ducebant. Sed neð his
ſuperbiret tria vitupabilia eum ſuſtinere opoꝛtuit.
Vnum ꝙ minimus ⁊e populo ei illo dieimpune ma
ledicere potuit. Scom ꝙ ceiecta ⁊ vilis perſona ſecũ
in curꝛu ſederet. Tercium ꝙ infoꝛtunatus eum leni⸗
ter tangere vebuit: ⁊ dicere.Talis fuiſſem: ſi foꝛtu-
na mihi miniſtrarʒ:nec tua foꝛtitudo:ſed foꝛtuna te
victoꝛem fecit. Sicut ergo ille ſi cauſam neſciſſet:ad⸗
mirari potuiſſet. Ita electi in pꝛeſenti:neſciẽtes dm
nium tribulationum cauſas:et vtilitates admiran
tes:vicunt. Pñne quid multiplicati ſt qui tribulant
me:in pſal.iij. Cui reſpondetur ſicut pater reſponde
ret in tali caſu filio querenti/quare permitteret euʒ
frequenter a magiſtro verberari: et quare plus eum
vaberaninberer guͤlum vel illum. Pater reſpõde⸗

C hv.

ret querenti talia:quia tu es filius meus: te curazʒ
habeo:et non we alieno. Sic etiam ſeruo pꝛoprio re⸗
ſponderet:quando eum caſtigat ⁊c. In hoc eniʒ bo-
ni ſe patrem oſtendit tribulati:potius ꝙᷓ pꝛoſperevi-
uentis:quia flagellat omnem filium quem recipit.
Prouerbioꝛum.iij.Et Panreefi Kaen vo non fla
gellat:oſtendit non eſſe ſuum filium quia ſᷣm beatũ
Gregoꝛium. Qui exempti ſunt a numero flagelloꝝ
exempti ſunt a numero filioꝛum. In hoc etiam oſte⸗
dit differentiam inter amicos inimicos:ſicut patʒ
ſupꝛa eodem capitulo.xj. Sicut patet. G. iij. xij.
Quarto in ſignum: ꝙ melioꝛa tibi in alio ſeculo
reſeruantur. iligens enim paterfamilias in opere
ſuo plures habens operarios diligenter conſiderat:
qui bene operãtur ⁊ quimale:illis vo qui male ope
rantur:pꝛima die licentiat:nec aliquid amplius ab
eo expectare poterunt:bonis vo oꝑationis mercedẽ
et mayime vbitimet ꝙ ad alium wminuʒ recedent:
non ſtatim ſoluit totum niſi tm̃modo æ quo viuere

poſſunt:vt ſic in opere ſuo:ſemper retineat᷑:et in fine

plenam recipiant mercedem. Sic dat veus malis h̊
abundantiam:quibus in fine dicet. Recepiſt mer⸗
cedem veſtram/a bonis dat hic parcitatem. Zd iſtũ
intellectum videt᷑ Ruguſt. reſpondere ſaracenis im
pꝛoperantibus chriſtianis:ꝙ tot tribulatõnes ſuſti
nuerũt/⁊ ſpecialiter romani poſt fidei chꝛiſtiane ſu⸗
ſceptõneʒ/cœ ciui.i.li.ij.ca.vxix. Saraceni blaſphe
mantes queſierunt vbi fuit veus chꝛiſtianoꝛum:qui
tot mala ſuos ſuſtinere permiſit.A quib querit au⸗
guſti.vbi ſt dij eoꝝ:quibo pꝛopter bona terrena ⁊tẽ⸗
poralia finaliter ſeruiunt: et tamen iſta nobiſeum
am lreunt:gu xo noſtro pꝛopter iſta finaliter nõ ſer
uimus. Ipſi ergo inquit ↄtra veos murmurandiha
bent materisʒ tanqꝙᷓ contra crudeles:qꝛ ab eis mer⸗
cedem pꝛo qua ſeruiunt auferunt:nec eos hic vel ĩ fu
turo remunerant. Mos vo non ſic:quia mercedeʒ ꝓ
qua ei ſeruimusnon hic ſed alibi nobis reddet. :
vo iſta nobis temꝑalia ad tempus ſubtrahit eſt/ ne
incraflati impinguati dilatati/ verelinquamus euz
factoꝛem noſtrum/2 tanqᷓ pꝛedicti oꝑaꝛij ad ſeruiti⸗
um dyaboli per ſuperbiam eleuatijquia ibidem. ca.
xxx.dicit:q homines non petunt iſta temporalia in
abundantia vt ſobꝛie viu ant:ſed vt luxurie et volu/
ptatibus vacent:qð vidẽs væꝰ ſummꝰmedicus:h̊ nõ
concedit. Sicut nec mater filio petenti vinum purũ
ſed illud aqua miſcet:ne in inſaniam conuertat. Mo
ta. G. .xxiij. ¶ Quinto vt cel nobis aperiat. Ape⸗
iunt antem iſte vei vindicte nobis celum: inctum
illa que in mundo ſunt minus diligere faaunt illa
maioꝛifame faciunt oᷣſideraꝛe:que ira dulcia nec te-
ſiderata eſſent: niſi fames et tribulanio hic pcederet
quia ſᷣm Aug.ſuper illud pſal.lxviij. Salunʒ me fac
⁊c̃. Mec panis dulcis eſſet niſi fames pꝛecederet. Er
go quando permitttit veus aut facit vt in tribulatõ
ne ſimus:quia tunc miſericoꝛs eſt:non enim alimẽ⸗
tum ſubtrahit:ſed vſiderium monet: ſicut falcones
permittunt᷑ famẽ habere vt auidius ad pꝛedam vo⸗
lent:et citius ad manum redeant. Sequitur in oꝛigi
nali.Ad hoc eniʒ ſubnenire differebas. vt mihbi dul⸗
ce eſſet: ſubuemires:ſciens quia ſpecioſa eſt in tem
poꝛe tribulationis miſericoꝛdia Eccleſiaſtici.xxv.
Ad hoc ergo mibulamur vt aliam terꝛam ⁊eſidere⸗
mus:ſicut tribulatus in vna ciuitate a tyrannis que
rit aliam/ et ne ſine claue intretur et ductoꝛe. Non
enim viderur iuſtum: ſeruus quo ad acquiſitõneʒ
illius hereditatis:maſus habeat pꝛiuilegium q; w⸗
minus. Sed ſic opoꝛtuit chꝛiſtum wvminum pati:et
ſic intrare in gloꝛiã ſuaʒ: Luce. xxiiij.ſcilicet per poꝛ
tam tribulatienis. ¶ Contendite ergo intrare per

Exemp.

xxxviij.

xyix.

ſarpane iii Fehun rinnocentium
ngſlthinn rne nahuchocnel
bit. Arege dobabyons cſe genitentu
igtelligenswannz dominn canoenatt
m Hieronfmum:ſica pnd cone .
ins eſt t non inegrandl admiratone: .
fet beatam et Nleuit ſuclaanaln hn⸗
ſat Jntelligens inquitmanum wiele⸗
tlli manns Sicfeount filinm procig
Aoath. xcv. Olcut enimiſtis tnbus veron
tallecum eoſq; redunt. Ita nuc ſola mea
talectum multis Eſale xyii. Gewungo!
Nttimidos et negligentes velocins verſus
ſinarefaciat pꝛopter hocenim nos pung
fligit t e nico owoꝛ et eccar alcen
Gcut dicitur gaqnulapullos iuos fame g
Anido olend marremm aftumicquuntu
punguntur animalis pigra Boet enim ne⸗
fupeniclloſoreticeofeſnarerultneſpol
geebeagtus Gregoꝛins Aala nepatimun
um inconhellunt Gicnt teclain via o
go glntsac patnam feſtinare. Et no
ene usſungnſumin
ie ſeguentur ſinetime
ns pqterante nos chꝛiſt
meraſtnn mbrianun Adunt velur

tn Nuter althh
ummaun mlius lnoee M

Mnrer
Mimns ielicn, ulsclinit

karepoten n udit ti l n deope
eere rdens dann unhlutze

cunonoſtnataiſafizeliter oer
NRcpoingnteam mnenunmunntite
mmiztuni ontts ntls ibent,
oquaſenmontanſenntgetibebic if
nenunt Hos ononſognignenatp
Vunvsjnon bicſed alibi nobis tocer 4
bistempeligad tempno ſhbrehtrene
pinguan allaun antivanno
oNrumzztancypuecitloporijagſerutt⸗
lperſuperhuamcleuutiqnin bicen a.
bomnes nen ponr ſu tenponlon
itſotnienuann ſufr nneet volu⸗
ant oitis a iimn meniens h
utnecnaterfiiopcrentivinunpui
õ
(Quindd Netünubisepenn An,
niſe uivincdige wbiscäbn nginn
intpintninedlm in i
e ſacunt oſiderort⸗ Belrodulaanten⸗

eniüfemestttnhllin bifnint
i i migine
. ſcscſieriiſant;hliltnid
e Utfgctfrintmbuln
ſeronenineine

xI.

eEDr ehe —

ð,

Tribulatio

anguſtam enne Ence.nij. moꝛe pauperum:qui
in magnis feſtis poꝛtas diuitum intrant multiplici
ter vilipenſi:et hzelle⸗ qu andoq; percuſſi:nec cu⸗
rant:niſiꝙ ad feſtum veniant.Gic aſcendit Helyas
per turbinem in celum.ideſt in paradiſum.iiij. Re/
Fm 1. Sic aſcendit chꝛiſtus cum omnibus amicis
uis: ſicut patet ſupꝛa eodem capitulo. xj. Cum ergo
non ſit ſeruus maioꝛ wmino ſuo:non væſideret a tri⸗
bulatione eximi:quia ſi exrimitur/ſſeruus chꝛiſti non
eſt. Vnde Auguſtinus in quodam ſermone. Mullꝰ

ſeruus chꝛiſti ſine tribulatione eſt: ſi putas te nõ ha⸗

bere perſecutiones:nondum cepiſti eſſe chꝛiſtianns.
Vt ergo chꝛiſtus te ſeruum faciat vel oſtendat/2 vt
celum auidius aſcendas:tibi iſta mittit. Einde Pe⸗
trus rauennas in quadam epiſtola. Hec omnia foꝛ⸗
ſitan operatur wminus:vt veratio vet nobis intel⸗

lectum. Mouetur turbo vt Helyas rapiatur in celũ

Pꝛopteriſtas cauſas multe ſunt tribulationes iuſto
Fuz In bialaniu Et non timeant:quia Yeſus ſem
per pꝛeſens eſt:ſicut patet ſancto Antonio ⁊ ceta.
Aalis vᷣ incorrigibilibus multiplici de cauſa tales
im mittit vidictas Prno vt eum et bona opera et
ſalutem pꝛopꝛiam fugientes reducat:ſicut paſtoꝛ be
ſtiam fugienteʒ reducit cum baculo. Sic reduxit
us Yonam fugientem eius mandatum cum baculo
tempeſtatis: YJone.ij. Sic reduxit regem Manaſſen
ad ⁊ei et ſui cõgnitioeʒ et vite coꝛrectionem/carcer⁊

captiuitas.ij. DParalypo.xxxiij. Iſte enim antecq; mi

ſeriam et vindictam ſuiſſet expertus: fuit peſſimus:
ſicut patet.iiij. Regum.xxj.et.xxiiij.vbi habetur qp
impleuit hieruſalem cruoꝛe innocentium quem effu
dit. ANrege vo babylonis nabuchodonoſoꝛ captus
intelligens manuʒ wmini eſſe: penitentiaz egit. Et
vm Hieronymum:ſic a pꝛioꝛe conuerſatione muta⸗
tus eſt:vt non ſine grandi admiratõne:vitam duce⸗
ret beatam/et veleuit idola et mala opera:que pꝛius
fecit. Intelligens inquitmanum wri eſſe:benedicta
ſit illã manus. Sic reduxit filium pꝛodigum fames:
Math. xv. Dicut enim iſtis tribus vexatio œdit in-
tellectum eoſq; reduxit. Ita nũc ſola vexatio dat in⸗
tellectum multis:Eſaie xxviij. Secundo vt pigros
et timidos et negligentes velocius verſus celum fe⸗
ſtinare faciat:pꝛopter hoc enim nos pungit et fame
affligit vt e nido coꝛpoꝛis et peccati aſcendamus.
Bicut dicitur: ꝙ aquila pullos ſuos fame affligit vt

VT nido volent: marrem in altum ſequuntur:et ſicut
punguntur animalia pigra. Scit enim nos eẽ in pat
Iu periculoſo:et ideo feſtinare vult ne ſpoliemur.vn⸗

de beatus Gregoꝛius.dala que patimur nos ad xe
um ire compellunt. Sicnt redia in via compellunr.
eregrinos ad patriam feſtinare. Et non ſolum ad
Pocbmcrero inos ungit: ſed etiam ſicut ouis ante
alias ducitur:vt alie ſequentur ſine timoꝛe. Ita e⸗
us pater ante nos chꝛiſtum deduxit velut ouem: p vi⸗

am et paſſum tnbulatõnis:vt qui pꝛius trepidaue⸗

runt timoꝛe:vbi non erat timoꝛ: videntes eum ante
tranſire amplius non timeant tranſire. Sicat ergo
chꝛiſtus cum apoſtolis.ij. Coꝛinthioꝝ.j. Tribula⸗
mur pꝛo veſtra exhoꝛtatione.Tercio vt ruſticos ca⸗
ſtiget. Ruſtici enim ꝙᷓtum ad veum ſunt:qui ſolo ti⸗
moꝛe ei ſeruiunt. Videntes ergo tales vindictas q⸗
runt ſic. Sancta Maria:quid intendit væus facere.
Auibus reſpondetur:qꝙ intendit ruſticos. ideſt pec
catoꝛes caſligare:et facere eos tot lachꝛymas pꝛe fa⸗
me emittere et miſeria:quot riſus modo emitrunt in
oꝛdinatos in peccato. Et hoc iuſtuʒ videtur: vt plu⸗
nia vindictarum ceſſet per pluuias lachꝛymarum.
Et ſicut pꝓrius in lecto inoꝛdinatum duxit riſum et
leticiam. Ita tnibulatione pꝛeuentus picat. Zaua⸗

X p.

4

leuem: ad ſocietates illicitas euntem: . fi
lius ſuus quandoq; tribulationem Gplace uig ſ
ctus cum gemitu ad eam redeat:cui malum et dam⸗
num oſtendentunon ſtatim verba pꝛofert compaſſi
onis:ſed increpationis/dicẽs: nunqᷓ vis in wmo re⸗
manere ⁊ cetera. Jmmo aliquando marer volens fr⸗
lium coꝛnigere: pꝛocurat ꝙ terreatur: eiq; placet: ꝓ
aduerſitatem ſuſnineat. Sic ceo et cerera. ob. xv.
Tenꝛebit eos tribnlatio etanguſtia. Quimto vtin⸗
firmum ſanet. Medicus enim quandoq; fact ꝙ du
Ia euacnanio ſanat ⁊ euacuat quod pꝛius xlectabi⸗
liter ſumptum fuit. Et potu quandoq; amaro infir
mitatem fugat: quaʒ potus introduxit vlectabilis.
Nota. O.iij.iiij. ¶ Et licet iſtam manum non ſem-
per ſentiamus: ſemper tamen eam videmus velau⸗
ditam timemus. Deus enim ſummus medicus:qui
in medicina ſua vficere non poteſt: triplici nos me⸗
qicina ſanare nititur. Vna quam ſentunus: quan⸗
do tribulationes et vindictas experimur. ARlia quã
in alijs videmus:quando enim videmus maluʒ ma-
la moꝛte moꝛtuum / vel preſens ſeculum cum ſua pꝛo
ſperitate male finientem: ad quid aliud æus nobis
illius finem videre oꝛdinauit: miſi vt ipſe eſſet nobis
medicina. Et cuius adulatiõe vel malo exempto fu⸗
it intoxicatus: ſicut patet. E. vij.xj. eius fine et pu⸗
trefactioneſit poſtmodum ſanatus vt vnde mo:so-
riebatur inde vita reſurgat. Et ſic exemplum accipi

amus vv ſcoꝛpione ? cetera.Et eſt ſctendij vm Pli

nium libꝛo.xj. Scoꝛpꝛio quandoq; parit vndecim fe
tus:iquos quandoq; occidit et euoꝛat: ſed ſagatioꝛ
exillis wꝛſum matris aſcendit:vbiſe ſecurum a cau
da et moꝛſu eius cuſtodit: ibiq; matrem interficit:
fraterne cedisvitoꝛ exiſtit. æt hoc inquit pꝛouide ꝓ
uidit natura/ne venenata pꝛogenies nimis pꝛopage

tur. Modo conſimili: vnus falſus ſcoꝛpio ducteꝛ pa⸗

trie vel quocunq; alio vicio:ſi icut patet.E. vij.iiij.
multos eyxemplo vel verbo vel opere ſimiles generat
ſcoꝛpiones:quos quãdoq; aliqua occaſione oꝛta ve⸗
ſtruere ninitur: quia regnum dyaboli in ſe diuiſum
eſt:et falſus aliquanda contra falſuʒ ſurgit ⁊ cetera.
Et ſe mutuo impediunt.um vo pꝛincipalis falſus
contra alios ſi urgit:accidit ꝙ aliquando contra euz
iuſto vel iniuſto modo ſi urgunt:eumq; ſua accuſati⸗
one confundunt: et ſic matrem cum toto veneno ve⸗
ſtruunt.Et ſic fit ſcoꝛpio non ſelum moꝛtuus ſed eti
am viuus medicina ¶¶ Pꝛedicto modo videlicʒ per
ſcoꝛpionem putridum ſe ſanauit ab eins moꝛſu here
miegei vt fertur temptatus emuliereiquam ali⸗
quando cunioſe viderat. Poſtq; eam moꝛtuam ⁊ pu/
trefactam intellexit:tumbam eius occulte veregẽs:
e putredine ibi inuenta in panno ad collum ligato
quotiens v aliqua alia temptabatur: miſeriam il⸗
lam naſo et oculo apponens.temptationes tali hoꝛ
roꝛe fuganit. Ecce quomodo moꝛſus ſcorpionis per
ſcoꝛpionem moꝛtuum curabaturet ſanabatur. Sic
quodammodo ad penitentiam etad compunctio/
nem mouit Bedechiam regem Ananias: qui eum
pꝛius intoxicauit mala voctrina:Hieremie.xxviijqꝛ
eogem anno ᷣ̃m ꝙ Hieremias pꝛedixit: moꝛtuus
fuit:ſicut dicit magiſter in hyſtoꝛijs ſcholaſticis.ſij
er. iiij. Reg. verſus finẽ:r ſic qᷓtũ ad pᷣ ꝙ regi baby⸗
Kancs obediret ⁊ hũiliarʒ ſe ad tps:fa ctꝰẽ eii medici
nã ſcoꝛpio moꝛtiꝰ vicʒ ananias.pdicti vidẽtes alioꝝ

finẽ amiias timtes ðᷣ cineribo fecert eis ſpeculũ: ſiẽ

patct.E.vij xviij.¶ Eʒ heu multi talia videreno/

xlj.

xlij.

Exemp.

xliij.

xliiij.

Tribulatio

lunt:ſicut patet.E.vij.xvij. Nota etiã. G.ij.xl.cum
ſequenti. Tercia medicina nos ſanare niti᷑ medi
cus noſter. tribulatõne ſeu vindicta quã in futuro ti
memus vel ſaltem timere xeberemus: qñ eni in ſcri
Paurs ſanctis vel ꝑ pꝛedicatoꝝ oꝛa illam peccatoꝛi-
us minat᷑ penam.⁊ coꝛ illoꝝ peccatis aduſtum ⁊ le⸗
ſum ĩæ pemis illis eternis cogitare facit: digitũ adu⸗
ſtum igni applicat:vt caloꝛ caloꝛem/⁊ aduſtio aduſti
onem eypellat: ardoꝛ ardoꝛem mitiget. Primusvo
infirmus in anima:pꝑ aliquam predictoꝝ trium tri⸗
bulationũ medicinaʒ ſanitati reductus dicat illud
pſalmi. Quãtas oſtendiſti mihi tribulatõnes mul⸗
tas ⁊ malas ⁊ anerſus:viuificaſti meſ⁊ ve abyſſis ⁊c.
Deg heu qñ ſtam tribulatõnem futurã timebunt:
quam nunꝙ in tota vita ſua viderũt:qui iſtas quas
quotidie erperiunt᷑:quando in ꝓſperitate ſunt non
timent: ſolum em quando illas ſentiũt timẽt.Alio
vo temꝑe:ſi in pᷣdicatõne minas ⁊æ futura tribulati
one audiant. potius cũ iudeis verident: dicentes il⸗
lud Eſa.xxviij. Manda remanda:expecta ⁊c. Recte
ad litteraʒ ꝓphete iudeis ex parte vei penas futuras
minabant᷑: quos veridebant dicentes: frequẽter no
bis talia mandant᷑: expectamus:⁊ nõ vemiunt. Ita
modernos vridẽt pꝛedicatoꝛes:ſic pʒ. A. xvj.rxiij.
vſq; quod pᷣdicunt ſenſerint/⁊ opera ⁊ pdicatõneʒ il⸗
loꝛum in malam interpretant᷑ partem. Nec mirum
ere ſic interpretaban?᷑ facta xpᷣi: Johãnis bapti⸗
eripſo xpᷣo teſte ath. xj. enit inquit YJohãanes
nõ manducananeq; bibens:v dicunt vemoniũ habð
quia crediderũt q; per potentiã vemonis tantã po⸗
tuit ſuſtinere abſtinentiãv tali modo dicerẽt ꝙ hy
pocrita eſt. Sequit. Venit filius hominis mandu⸗
care ⁊ bibere:⁊ dicũt: ecce homo voꝛax potator vini:
publicanoꝝ et peccatoꝝ amicus:cõſimilia adhuc in

eius notant diſcipulis:eoſq; iudicantes ⁊c. Et dya/

bolus ꝓcurat ꝙ non credant eis:ſed in hoc non excu

ſantur: q patet ꝑ hoc ꝙ ſequit᷑ Math. xj. Di inquit

in ſodomis factefuiſſent virtutes que facte ſunt ĩte
foꝛte manſiſſent vſq; in hanc diem. Ita nobis dici
poteſt:ꝙ ſi vus feciſſet omnes virtutes:v om̃s oſten
diſſetvindictas:antecqᷓ Tmones peccaſſent:que fecit
et oſtendit anteqᷓ nos eſſemus vel peccaremus:nun⸗
qᷓ; peccaſſent:ſed manſiſſent vſq; in diem hancin ce⸗
lo:quis em̃ credere vel opinani poſſet: ꝙ ſi e p amo⸗
re angeloꝛum anteqᷓ peccaſſent fuiſſet moꝛtuus: ſi il
los ſeipſo tamfamiliariter laborioſe viſitaſſet:eiſ⸗
qꝙᷓ; predicaſſet:et penam illoꝛum eis futuram certiſſi
me oſtendiſſet: poſtmodum peccaſſent. JImmo ni
hil hoꝛum eis fecit:nec penam aliquam eis futuram
ſeiuerũt necaliquem damnatũ audierũt. Vide. P.
vj.ix. Pꝛo nobis vo om̃es ſacrauentoꝝ miraculoꝝ
virtutes fecit/creauit redemit et recreauit/ſeipᷣo pa⸗
uit/⁊ multa wonauit ꝑ ſeipſum pꝛedicauit⁊ certifſi-
me pꝛedixit et oſtẽdit nobis penas eternas futuras
ſi mali ſimus. monum etiam ⁊ alioꝛum penas:tam
tempoꝛales ꝙᷓ eternas videmus ⁊ credimus: quis nõ
Diceret. tales non ſolum Pharaone coꝛam quo tot
fuerunt facte vindicte:ſed non tot oſtenſa beneficia:
ſed etiam vmomibus durioꝛes. Vbi enim eſt Pha⸗
rao vel quiſcunq; ſaracenus:qui ita familiariter to⸗
ta die qe gaudijs bonoꝛum:a penis maloꝛum ⁊ chꝛi⸗
ſto ⁊ ſacramentis infoꝛmaretur tribnlatõnibus ſci
retq; ſe pꝛopter peccata ſua artari: qui ſe non coꝛri-
geret. Talibus ergo dici poteſt illo qd ſequit᷑ Maa⸗
thei.xj. Verütamen dico vobis: ꝙ terꝛe ſodomoꝛuʒ.
ideſt ſodomisſimmo etiam demonibus remiſſiꝰ erit
in die iudicij:qvobis/quia nec amoꝛe alliciũtur nec

ver beribus inclinantur. Gexto vt curnos rectifi⸗

cet et rectificatos in rectitudine teneat.Fd hoc em̃

tam aſperam:et ſic ad ſe iuuenem reduxit.

X p.

ꝙ lignũ curuum rectificetur:opoꝛtet ꝙ dure traba⸗
tur vel grauiter opꝛimetur. Planta etiaʒ ⁊ virga re
ctificata inter anguſtias coꝛpoꝛum conſiricta recti
tudinem conſeruat/ aliter vo ad pꝛiſtinam reuertit
curuitatem. Sic homo a cæo in creatione per natu⸗
ram/a in baptiſmo per gratiam factus eſt rectus:qᷣa
vidit cuncta que fecerat in creatõne:⁊ refecerat ĩ ba-
ptiſmo:⁊ erant valde bona: quia teſte Eccleſiaſtes.
vij.fecit hominem rectum. Sed heu ſub onere pecca
ti incuruatus eſt:⁊a rectitudine quaʒ ꝓꝑ aquas acce-
pit baptiſmaris enoꝛmiter exoꝛbitauit. Recte ergo
per aquas pluuiales immo vindicatrices eum ad re
ctitudinem reſtringit/vel ne a rectitudine ad curui⸗
tatem redeat pꝛiſtinam:diuerſis tempeſtatibus euʒ
oppꝛimit:ne iterum ad terꝛena inoꝛdinate incurue⸗
tur. Et ſi ſictribulationis modus aduertatur. ip⸗
ſe modus videtur vi oſtendere intentioneʒ;: quanm
enun homo ad terꝛena incuruatur voꝛſum inclina-
tur. Beus ergo volens facere ad modum boꝛtoloni
qui videns plantulam nimis inclinatam ad vnam
partem:eam recuruat ad aliaʒ: ita ꝙ in illa parte in
qua priꝰfuit gibboſitas:erit poſtea curuitas ⁊ econ
uerſo. Ita væus ⁊c. vbi fuit voluptas ⁊? pꝛodigalitas
ibi ſit fames ⁊c. ¶ Septimo vt rebellantes ad pacẽ
reuocet. Rex enim terrenꝰvel vminus triplicimo⸗
do vexat ei inobedientes: vt ad ſubiectioneʒ in eius
vmmium reuocentur: campoꝛuʒ fructus et edificia
ſtruit animalia captiuando. Figura.ij. Reg.xiiij.
AEbſalon veſtruxit blada Joab:quia vocatus veni⸗
re noluit. Sic vo damnificatusvenit. YIta imple fa.
e. igno. et qᷓrent tuñ nomẽ wmine:in pial. Secundo
caſtra eoꝛum obſidet vt fame afflicti ei apeniant:qð
ſi cito fecerint:eos ad pacem recipit:vitam eis con/
cedendo:federatos dimittit:ſi vo contra fedus ite⸗
rum fecerint:grauius iraſcetur. Tercio perſonas ca-
pit ⁊ incarcerat vel occidit. Si vᷣo eas capere nõ poſ-
ſit:vt alij maioꝛem habeant voluntatem eos perſe⸗
quendi:dat eos captentibns:vel magna wna capiẽ⸗
tibus pꝛomittit:ſicut patet.E. ix.iiij. Et tales ſolẽt
multos habere aduerſarios ? tribulatõnes:quia in
nullo loco ſecure latitant:quia illi qui prius vide⸗
bantur eſſe amici:poſtmodum ratione cupiditatis
eis erunt pꝛoditoꝛes. Iſtis tribus modis tribulat ce
us eius mandatis ino bedientes:quia blada ceſtruit
pluuijs/animalia pꝛedatur moꝛta itate:villas et ca⸗
ſtra fame obſidet: diuites occidit cibo putrido qui
fit frumento putrido:quos vyo per ſenon occidit
alijs in bellis tradit cap tiuandos. Populũ ergo væo
ino bedientem inuenient omnia mala et afflictõnes
ita vt dicat in illo die. Vere quia deus non eſt mecũ
inuenerunt me hecmala:eutr.xxxj. ¶ Octauo vt
venenum effundant peccati:peccatoꝛes enim condi
tionem habent ſerpentum: propter quod Yohãnes
baptiſta eos viperas vocauit: uc.iij. Genimina in
quit viperarum:quis vobis oſtendit fugerea vẽtu⸗
ra ira ⁊c.quia ſicut ſerpentes verberati venenum di
mittunt. Ita iſti:ſicut patet.A.j.ij. Tales ergo di⸗
cere poſſunt illud Oſee.vj. Percutiet et ſanabit nos.
NMono vt ad ſe redeant/et ſeipſos agnoſcant. Soeti
us in pꝛincipio muſice ſueſcribit ve quodam iuuene
qui cum audiret quendam citharedam canere notã
dulceʒ:in. b. molli:q alienatus eſt a ſe:xe conſilio vo
Pythagoꝛi philoſophi:cantauit in.b. quadratono⸗
ts pro/
ſperitas multos a ſe ſeua cognitõe ſua ⁊ a ſtatu deo⸗
prie ſalutis alienat:ideo deus tribulatõnes eis hnit
tit vt ad ſe redeant:ſicur patet ſupꝛa eodem capitfo.

xl. Et. Mxx.xij.¶¶ Decimo vt a multis peccatis pre/ xlvij

ſeruet. Scit enim eus:q ſicut ſalis amanitudo car-

tus7 c0en
unimm z g
n .
urgent.Onethe nr alibi gun
ibleii nngi Etona

xlv.
„ luimeminninthnuntann
nittit qi vieliceter illa coenigii 3
nialli lin⸗ hurte oſtigere reſtat

inmittat malis:quig eãn⸗ rigan⸗
ctat Nä sliggic agereinnanu: qua
* gffigit. no ti eos fruͤſtrs ſed iuſte
mumſiant apud hoiesni ſolum actus
am mouset foema eſtobſeruandus:g
tutis imphmn in ethics inis tna reql⸗
tet qñopoetet in quito opoꝛtet. Sicn
iuſtus ticet ſaat dtatus finoliter ynl
narmo minus tm eum añ finalem 1 oi
tentiam atani faat ollatoꝛe uſtiae pe
dinem obſeruando:quo obſeruato ſnlan
Iitiuam. Yrta ſupmus iuder x?nos aita
largieoſtaitptz. Ax g torum nobie
lendo infinmitatitv 7tnbulationity 1.
igendo oſtndat magnam eſſe difere
Oceffom ſuß :e poeſtamiminſdiſtiumi im
bolialinumicimonans g adronis d
rpꝛimooccidit antecy muniat. 190
Aus verd echtnan⸗ pelns multas ömin
ones. ꝛ tpaliß ſpoliates et dilerſaa gt
ſiſeßafarenoient ltind dtat in n

nedifftnltini daco ſniam ſnttz 1

bac eqguer
ſide nto atna puorts dkatiöco fnem
leutrexrpenno aſtum peti ne
etallſancorggſiepitenolnennn⸗

llt. Sic xens duröanari t.
. 1
tnindictiopulſatno zundckin

xlvj.

Exemp.

5
—
2
SS
5
E

renttui nome dminei
Anchiiafimeiſetmin
Enndtnszd acenftagit iunen .
Kiemtmsinitiſ ſochina ettzi⸗
nnd gaulius inuſtem, Targo paſo ase⸗
nenmt e cait i o ens apgre i⸗
maioren habenmnt olihratnn epet⸗
atens apminbvo:pel nagno moupe⸗
————
bataduuniv, mihniröneorleil
aue lantunt qnnatli oi prus ni⸗
amicl poſtmodum ronione apiiunt⸗
ummra Msmus oglonihilat d
Vns tobecientms:ia blsca dſti k
alia redatur nonglitateyllgsetea⸗
iadünstedttchngntre
urridorgds voer e
nurannunln henlienn
mm invenientomnamalata ul
inillodie Vareqnin dus non⸗

—
— –— —
=
=
=
S
—

Exemp. cati infectione.

xlviij.

xlix.

Tribulatio

nes cuſtodit a putrefactiõe⸗ fetoꝛe.Et ſpine frumẽ
ta etne Brn tribulatie cuſtodit aĩam a pec
icut ptʒ pꝑ exemplũ qo ſcribit Hie
ronymus in epla ad ruſticu ve iuuene quem vidit in
quodã egypti cenobio:quinullo modo carnis tem-
ptationẽ vincere potuit:mii tedijs et laboꝛibo anxi
alus.p annũ em miſerijs veratus et obpꝛo hꝛijs:in fi
nerũdit:quõ luxurian licet: cui viuere nõ licet. Fa/
cit ergo eus qᷓtum ad tales in opere:qð oꝛe cõſulu⸗
it ſcipio romanis. Conſuluit em̃ ꝙ carthaginem ca
ptam nõ vſtruerent. ſicut ptʒ li.ij.xe ciui.ei. c ij. in
fine. ne bello ceſſante exterioꝛi:interioꝛi plus veſtru
erent᷑.qð poſtmodũ rei ꝓbauit enentus.jicut Ppʒ. C.
iiij.ix.quia in aduerſitate muri edificia et iumenta
veſtruebant:et mmus incendebant᷑. In ꝓſperitate
vero moꝛes honeſtas.coꝛda cupiditatibo et luxurijs
cremabant᷑: vt ergo carnis peccata fugiant tribula⸗
tionem carnis habebunt hmõi. j. Coꝝ.vij. Vndeci
mo vt eos q pena pᷣſeruet alibi. Filius em ſemel ver⸗
beratus et caſtigatus ⁊ coꝛrectus nõ iterum flagella
tur:niſi iterum delinquat. Ita qui hic tribulantur
vt purgent. Vnde tꝑe tribulationis peccata dimit
tis: Cobie.iij. Mon tribulant᷑ alibi quia nõ conſur
get dupiex tribulatio: Maũ.j. Econuerſo vero ᷣm
Aug.qui in hoc ſeculo ſiagellan non merebit᷑. in in
ferno toꝛquebit᷑. Nota plures cauſas ꝓpoſitum oſtẽ
⁊vntes.A.j.ij. Et.A.xx.x.cum ſequentiiv. Et. 1. ix.
