etiam ex oꝛationibo quas boni in tribulationibo fa⸗
ciunt. B. nanq;.ij. xv. oſtenſum eſt ꝑ exempla ⁊ wctri
nam beati Sregoai. ꝙ moꝛientes vebent omnia bo
na ab eis pꝛius facta ante mentis oculos diligenter
colligere. vt prer ipſa firmam ſpem habeãt ſalutis
ad quam pᷣdeſtinant᷑:qð fruſtra eſſet ſi ꝓpter ipſa ſa
lutem nõ conſequerent᷑.pᷣdeſtinatam et oꝛdinatam.
Propterea niſi ꝓpter bona opera penitẽtie.quis
pᷣdeſtinatõnis obtineret finem. fruſtra videret᷑ Zau
rentius dixiſſe: Yanuas tuas ingredi merui æt chꝛi
ſtus: at h.v. Heati qui pſecutionem patiuntur ꝓp
pter iuſticiam ⁊c. Amplius.ſic ſancti legunt᷑ frequẽ
ter oꝛaſſe.tanqꝙ; in meritis ſuis confidentes:ſicut ptʒ
uij. Reg.xx.de Eʒechia q ð moꝛte certificatus:dixit
Obſecro dñe memẽto quo ãbulauerĩ coꝛã te in veri
tate.et coꝛde ꝑ fecto.et quod placitum fuerit coꝛam
te fecerim. NMec ſicpᷣſumendo.o diſplicuit:ſed pha
riſeus qui dirit. Yeiuno bis in ſabbato ⁊c.ſed placu
it: ſicut patet ꝑ hoc quod ſequit. Audiui oꝛationem
tuam ⁊c.¶ Ded dicent foꝛte ꝙ pꝛopter bona opera
cauſaliter vt dictum eſt. bemus ſperare ſalutem
oꝛare.que quidẽ licet iſto modo ſint cauſa noſtre ſa⸗
lutis:nõ tamen cauſa pᷣdeſtinationis:ſicut necmala
opera cauſa danationis:ſicut videt᷑ velle apoſtolus
Boma.ix.qui loqns de Jacob.et Eſau:dicit. Cum
aũt nondum nati fuiſſent: aut aliqͥd egiſſent boni vł
mali. vt m electionẽ ꝓpoſitum vei maneret non ex
operibus:ſ ex vocante dictum eſt ei. Maioꝛ ſeruiet
minoꝛi:ſicut ſcriptum eſt Aalach.j. Jacob dilexi:
Eſau odio habui.¶ Gecd iſtuc videt᷑ minus ratio
na biliter dictum eſſe: quia quod eſt cauſa executõis
alicuius finis. videt᷑ eſſe cania oꝛdinationis eiuſdem
Sicut cauſa executionis finis wmus eſtvt ꝓhibeat
nos a caumatibo a pluuia. illa eſt cauſa oꝛdinatõ
nis eius. Cum ergo operg electoꝛũ ſint cauſa. p quã
finem vltimum exequunt᷑. videtur ꝙ ſint cauſa oꝛdi
nationis eiuſdem. Quod vero dictum eſt ve Jacob
et Eſau. ſic intelligi: ꝙ anteqᷓ eſſent: vnum ðilexit.
et alterum nõ dilexit: nõ ꝓpter opera que tunc fece-
rant bona.vel mala:ſed qula ſciuit quid eſſent impo

ſterum facturi. Sic em̃ vider᷑ loqui venus Iſa. xl viij.

Scio em̃ quia pᷣuaricans pᷣuaricaberis:et tranſgreſ⸗
ſoꝛem ex vtero vocaui te. ¶ Sic ergo oſtenſa tam pᷣ⸗
ſtinationis.ꝙᷓ etiam finis pᷣdeſtinationis cauſa cũ
cõcauſa antec pᷣdeſtinati ſint in rerũ naturaꝰ Mũc
oſtendere reſtat.ꝙ eedem cauſe ſimul concurruntin

Predeſtinatio

operatione.qñ pᷣdeſtinatiin rerum natura exiſtunt
Et hoc pꝛimo in electoꝛum operibo.vt videlicʒ ſi

cut veus anteqꝙᷓ eſſent illos ad finem vltimũ oꝛdina

uit. ꝓpter ſemetipſum.et ꝓpter opera illoꝛũ.Ita eti
am qñ ſunt ſimul cum eis ſemꝑ exiſtãt: ſicuripſemet
git:Ecce vobiſcum ſumvſq; ad conſummationẽ ſe⸗

culi:x cum eis etiam operet᷑.et ipſi etiã ei cooperent
et laboꝛem ſuũ apponat.¶ Scðdo:idem oſtendit᷑ v
pᷣcibus ſanctorũ.oſtendendo ꝙ eriã ipſa cooperant
ad electoꝛum ſalutẽ:ſicut ⁊ bona opera.primum
oſtendit᷑ exemplo lege ciuili.lege dei.⁊ auctoꝛitatibi

ſacre ſcripture.Exemplũ oſtendit.q magno dño pᷣ⸗

bente neceſſaria ꝓ cõuiuio pᷣparando ꝓ amicis ſuis.
qui quo ad amicitiam.⁊ veſtium honeſtatẽ ſunt di⸗
gni.ad conuiuium ſuũ intrandum.⁊ nõ ꝓ alijs. Ita

etiam ipſi qui intrare volunt.bent diligentiã ſuã
apponere:vt ſic ſint ei amicitia copulati:et honeſte

induti.q a ianitoꝛe tanqꝙ; indigni nõ repellent᷑. Dic
in ꝓpoſito.in quo exemplũ eſt ſatis ad ꝓpoſitum. ꝓ
tanto:quia ſicut pᷣdictus dñs.cauſa exempli ppoſi⸗
tus.ꝓpter bonitatem ſuam. vult multis conuiuium
parare:vult ꝙ ipſi cooperent᷑.ſeipſos pᷣparando ⁊ di

gificando.et ꝙ aliter nõ intrent:ſed expellant᷑. Ita

eus:ſicut ptʒ ĩe nõ habente veſtẽ nuptialẽ:Aath.
xxij.Et v ſapientibo virginibus:v quibus dicitur:
AMath.xxv. Que parate erant.intrauerũt.et clauſa

eſt ianua nõ paratis. Propter quod hoꝛtat᷑ oẽs vo⸗

catos:qui illuc intrare veſiderãt eſſe paratos: dicẽs
Eſtote parati:Auce. xij. Mota ad iſtud ꝓpoſitũ plu

ra exempla. P.ij.xxvij. Scðo idem lege oſtẽdit᷑ ciui/

li. C.li.iiij.ti.ꝓ ſocio.l.j.ſub his verbis.Societateʒ.
vno pecuniã conferente:aliam operã dante: cõtra⸗
bi magis obtinuit. Ey quibus verbis ſequi videtur
ꝙ ſocietatem appꝛobat mercatorũ.in qua vnus pꝛe
cium et alius la boꝛẽ apponit.eEt econuerſo.iniuſtũ
eſſet petere.q vnus totũ apponeret:et alter mihil. et
tñ cum alio lucruʒ participaret. Sic in ſocietate dei
et noſtra:in qua ypᷣes pcium appoſuit.ſanguinẽ ſuuʒ
in cruce fundendo.et etiam gratiã puenientem. coo⸗
perantẽ.⁊ ſubſequentẽ largiẽdo:qtũcunq; ex gratia
ſua ſpeciali.nos pᷣdeſtinauerit:iuſtum videt᷑ ꝙ; nos
laboꝛẽ ⁊ cooperationẽ adhibeamus. Mec aliter vi⸗
etur iuſtuʒ ꝙ lucrũ pᷣcij ſanguinis ſui.in gloꝛia ſecũ
participemus:qꝛ nec ad illo ſine tali medio laboꝛis
noſtri — qui oꝛdinauit fineʒ: oꝛdinauit
media.p que finis iſle⁊ ſine quibo finis ille attingit

ita ꝙ finis ille in ſua ſit oꝛdinatõe: vult tñ ꝙ media

in noſtra ſint libera ptãte.¶ Et eſt ad hoc aliud le
gis exemplũ.in digeſto veteri.li.viij.ti.de ſeruitutibo
vrbanoꝛum pᷣdioꝛu.l.ſeruitutes.S.ſi vmus ¶ Cuius
caſus talis eſt.Aliquis habens montẽ.vel rupẽ.ſub
cuius montis pede vicinus abefegseurt. P
montuoſam areã ſuã ad wmũ ſuã viaʒ habeat. Zex
uerit vrum fodiendo explanando cliuũ.ſibi iter
acere poſſet. ⁊ dicit ꝙ ſic:qꝛ qui concedit finẽ. conce
dit ea q ſunt ad finẽ.ſine quibo finis ille nõ adipiſcit
Ita veꝰ qͥ oꝛdinat finẽ:oꝛdinat ea q̃ ſunt ad finẽ illũ
nec tñ ita concedit cõcedens:vel oꝛdinat oꝛdinatoꝛ.
6 nõ ſola cõceſſione. vel oꝛdinatõe.finis ille habeat̃
ine ꝓpꝛia ſollicitudine laboꝛe:qꝛ qᷓtũcũq; aliquis
in caſu pᷣdicto viam alicui cõceſſeꝛit:vel qtum in eo

eſt in fauoꝛẽ illius oꝛdinauerit:ꝙ ꝓ loca talia mõtu

oſa viã habeat ſi voluerit.ſemꝑ tñ ipſius:cui fit ta⸗
lis conceſſio:vel oꝛdinatio eſt ꝓpꝛio la boꝛe vel ſolli
citudine viam illã opari et explanare.Et hoc eſt qd
vr eodẽ li.viij.ti.j.ve ſeruitutibo.l.ſi iter.ſub his ver
bis. Si iter legatũ ſit:quo niſioꝑe facto.iri nõ poſ-
ſit licere fodiendo.ſuſtentãdo iter facere ꝓculus ait
¶ercio huic ꝓpoſito lex cõcoꝛdare videt᷑ diuina:
ZLZeuit.vj.v igne.quẽ veus oꝛdinauit ſemꝑ in altari

vj.

vij.

1

urſant Vini
loerte mnet ha haln
rlchirne Euteh⸗ crdoti⸗
il un n⸗ och
ebiti oitod ho⸗ ganutß⸗
grii nigunen –
nini dgr min ii⸗
eſe icinoe
alilnaginn iii⸗
niunii uen nn⸗
4
eelnmie lifaſinn
nindun naſt Ganthenn

bomtopisn enan
ſaetate cto nir t umill⸗

vncgulmni faa ii
ſtreſalutis. iut icem ant, 1.
caclutoꝛes Eticeo olan un
gdnoſteideſtinatione atzeiun
ſri oopatixne:cogrveſk copni
Phikij Cum metn rtremoteyt
Deus eñ eſt ui opak in vobis
na polütateoia aüt faclten.
goportet ytengag ſalutima
dameer ytam wus geſtinart
pceſtinatois caſateffecti Huie
Aabong opa et ytunm ad mala o
ſunptii er verbis Nuguſtini nin
Woſor phi Auguſtinus pult,
hoſoꝛſub fagellis penituit. alnat
Auiflagellis dorauit. dänatus eſt
hecqſeguunt ſunt ihide verba
tasinqt aͤbo hoies gärtchtügd

geslchtügd cam iq peccati amde

poſſiachant ctu ad pend amd⸗
ammoniti unt. guic ergo fints
nſi nuo eimani ſentienl
inigultatis ingemuit Altenin
checiu ventate gugnauttarbn
gbdict Aibew arbitno alier
Greg dicente. ſeruos

eslinm operi ante iri,,
indeszadifenilan⸗
Mutngkatdnd ingnunfneze
apponit Et cconnerſo niuſti
totüspponerttetaſtennihll t
antiapartt Gicin ſogetutenn
5aum gppoſuir ſonguuneſun;
tenam otii nenientem wo⸗
telamtitotiangergroti⸗
lmnauenttiuſtumn tier nos
kacbibeumus Meralter ri⸗
ajſancumnns ni in loruſeci
dillſinetalineclo lebor⸗
nioꝛdinauit fintz, ortdinuit
1ſineguipfinsileattingi
tordinatöe Julttſig mecir
tite.(Eteſtadhocaliule.
ddetenin ihti dſeniprin
ſmintus ſimnne eiin
is habeno nott ,eſe
ians ollik ic ali ſ⸗

viij.

rx.

ſuo ardere. De quo ſic dr. Ignis in altari meo ſempꝑ
ardebit: que nutriet ſacerdos ſubijciens ligna mane
ſingulos dies. Ecce cuʒ H ꝙ talẽ ſacrificij offerẽdi
bitũ oꝛdinauit ignẽ:ſacerdotis reqͥrebat laboꝛeʒ
Dic in ꝓpoſito.cũ hocꝙ vus coꝛdibo fideliũ.pᷣmuʒ
infundat ignẽ gratie ⁊ charitatis.᷑ et velit illũ ſemp

ardere.vſq; ad gratiã ↄſummatã in gloꝛia:vult q; ſa

cerdos.? quicũq; xpianus aliqͥq ſacrificij a veo oꝛdi
nati.et boni oꝑis cõtinuationẽ: cum eo manũ appo
nat adiutricẽ. Idem etiã oſtẽdit᷑:. Math̊.xxv.vbi cũ

hoc ꝙ vni vedit quinq; talenta:⁊ alteri duo: ppꝛia,ʒ

circa illa requirebat negociationẽ:dicens. Negocia
mini dum venio:qð niſi feciſſent:nihil ad illoꝛũ vti
litatem actũ feciſſet. Sicut patʒ ibidẽ. æ illo ſeruo
malo.a pigro:qui vnũ acceptũ talentũ ad lucrũ bo⸗
nioperis nõ expoſuit ſed abſcondit. et dño venienti
toti q ei tradidit obtulit: dicens.Abſcondi talen
tũ tun in terra:ecce habes:qð tuũ eſt.Cui dñs. Der
ue male. et piger 7. Ey quo ꝓceſſu ptʒ.qꝙ nõ obſtan
te.ꝙ pecuniã acceptã cuſtodiuit:qꝛ tñ cuʒ illa nihil
boni oꝑis lucratus fuerat.nõ tm̃ in illa mercatõnis
ſocietate lucro caruit:verũ etiã: qꝛ pecunia accepta
laboꝛẽ nõ ad hibuit.vt cum illa lucraret malas gra
tes repoꝛtauit. Sic xæ illo qui gratiã accipit pᷣdeſti
natiomis pñtis iuſticie.⁊ cui us qᷓtum ad ſe ptinet
adiutoꝛiũ pᷣbet ſalutis:niſi coopeꝛet᷑.et lucrũ amit⸗
tet:et damnũ repoꝛtabit.(¶¶ Ex quibo legib exem-
plis oſtendit. q; cum hocꝙ veus nos pᷣdeſtinauit:et
cũ hocꝙ teſte Jſa.xxvj.oĩa opa noſtra opatus ẽ in
nobis. Et cũ hoc ꝙ ſicut ait apłs: Phiłj.qui cepit
in vobis opus boni.ꝓficiet vſq; in diem xpᷣi in cã no
ſtre ſalutis.ſicut idem aita ls. ij. Coꝝ.iij. vei ſumꝰ
coadiutoꝛes.Et ideo oĩa iſta tam vi volũtatẽ. qᷓtũ
ad noſtꝛã pᷣdeſtinationẽ. atʒ eiuſdẽ opationẽ:atʒ no
ſtrã cooꝑationẽ:cõgrue ſił copulat idẽ aplłs: dicens
Phil.ij. Cum metu tremoꝛevr̃am ſalutẽ oꝑpamini
Seus em̃ eſt.qui oꝑat᷑ in vobis velle ⁊ ꝑficere ꝓ bo⸗
na volũtate:oĩa aũt facite ⁊c. ¶ Ex quib apparet.
ꝙ opoꝛtet.ꝙ vterq; ad ſalutẽ manũ apponat ↄſeq̃n
dam:et ꝙ tam væus.q;̃deſtinatus bona coopando
pᷣdeſtinatõis cauſãt effectũ. Hnic aũt ꝓceſſui.⸗ qỹtũ
ad bona opꝑa.et qᷓtum ad mala.concoꝛdat vecretum
ſumptũ.ex verbis uguſtini.xxiij.quij. Mabucho⸗
vnoſoꝛ.vbi Auguſtinus vult:ꝙ quia Mabuchodo
noſoꝛ ſub flagellis penituit.ſaluatus eſt. Pharaovo
qui flagellis idurauit.dãnatus eſt:vñ æœ his duobo.
hec q̃ ſequunt᷑ ſunt ibidẽ verba Aug. Etũ ad natu

ras inqt abo hoĩes erãt:qtũ ad dignitatẽ ambo re
gesſꝙᷓ̃tũ ad cãm.ſq; peccati.ambo captiuũ tei ppłin

poſſidebant ꝙᷓtũ ad penã. ambo flagellis clemẽter
ammonitiſunt:quid ergo fines eoꝛũ fecit diuerſos.

niſiꝙ vnus vei manũ ſentiens. in recoꝛdatiõe ꝓpꝛie

iniquitatis ingemuit.Alteri libero ↄtra dei miſeri⸗

coꝛdis: veritatẽ pugnauit arbitrio. Hec ibi. Supꝑ B.
qõ dicit. Libero arbitrio.allegat quedã gloſa. bẽm

Breg. dicentẽ. Mon em̃ ſeruos ſuos danaret. ſi ea q
impoſſibilia ſũt fieri eis imperaret.tũ vo ad hoc
q dictũ eſt ꝙ etiã oꝑa nr̃a cũ pᷣdeſtinatõne.⁊ oꝑibo

Tei coopant.nota manifeſtã auẽtem beati Greg.

F.iiij.xij. ¶ Hoc vo qð pᷣdictũ eſt. q veus ſᷣm ꝙ opa
nr̃a pᷣuidit.pᷣdeſtinauit.vel nõ pᷣdeſtinauit:auctoꝛi/⸗
tas ↄfirmat Aug.et habext᷑.xxiij.q.iiij.ca. Nabucho
vonoſoꝛ.5. vires Aires inqᷣt. Glo. interlinearis.i.
ram obedientie.nõ iõ cuiꝙᷓ ſubtraxit:qꝛ eũ nõ pde
Anaunt⸗ Glo.i.nõ ſeruauit.qn habuit.vel nõ vœdit
qñnõ habuit.ſed iõ eũ nõ pᷣdeſtinauit:qꝛreceſſuruʒ
ab ipſa obediẽtia eẽ puidit:hecibi.¶ Ex quibo oĩb-
pʒ.ꝙ pᷣſciẽtia ꝙtũ ad malos nr̃a opa pᷣuidit:⁊ ꝙ etiã
ei pᷣdeſtinatio ꝓpꝛijs meritis implet.&t nõ ſolũ ꝓ
pꝛijs meritis:veꝝ etiã ſctõꝝ pᷣcibo.Sicut ptʒ pᷣmo:ꝑ

Predeſtinatio

beatũ Greg. in vyalogo. Et heber xxiij.qeirij obti⸗
neri. ſub his vVbis. Obtineri neqſongraj da tineta
nõ fuerint. ea qᷓ ſãcti viri oꝛãdo efficiũt. vl ipetrãt
vm gloſã. ita pᷣdeſtinata ſũt.vtſpᷣcib obtineãt.5ᷓ ibi.
Et ſicut dictũ ẽ opibo. ita videt᷑ dicendũ eſctõꝝ
pcit.ꝙ ſi veſint nõ obtinebit qo alit obtinere poſiz
Sicut ptʒ p vecretũ ſũptũ ex vbis Aug x pent dij
j. HF. Exr his itaq. V. Mabuchodonoſoꝛ. v.pps. 7. V. lu
ca. Vbi ↄtinet᷑.ꝙ vus ſuſcitaſſet q̃rtũ moꝛtuñ pfez
ſq; illiꝰ:Math.viij. qͥ dixit. Sine moꝛtuos ſepeli⸗
re moꝛtuos ſuos.ſiꝙ illo rogaſſet qñn dixit ei: Math.
viij. Seqre me.Re iſto eĩ videt gloſa ĩtelligere dictũ
Aug.q etiã ↄputat tres qͥs moꝛtuos ſuſcitauit ons:
filiũ.vicʒ aſnaoglie filiũ vidue:et aʒarum
Verba vo Xlug.ſũt hec.Cres q́; moꝛtuos alioꝝ or̃e
nibo reddidit vite:quartũ vo diſcipulo nũciante au
diuit:h qꝛ vefuerũt viui q ꝓ eo pcarent᷑ ſuſcitarinon
meruit. Obiectõi vo q fieri poſſit:q̃re ꝗ̊ ſcti oĩbo
nõ oꝛant vt ſaluent᷑:btũs rñdet Greg. cuius vᷣba ha
bẽt. xxiij.q.iiij.obtineri.c. Nabuchodonoſoꝛ.5. his

ix.

oĩbo.Ci ſuꝑna inqͥt idignatio ſeſe vt ita direri me

oullitus mouet:hãcopinio hũana nõ remouet:nec
aliqͥd ab intimis iraſcedo diſponit: ſicuroñſum eſt.
TZ. v.arti.vij.ꝓ totũ.Ex his oibo huiꝰ arti.apłica pʒ
cõcluſio:ad Ko. viij. Quos inqͥt pdeſtinauit. hos 2
vocauit:et q vocauit.hos ⁊ iuſtificauit:qͥs aũt iu⸗
ſtificamit: lloon magficauit:q̃ſi diceret:qͥs pᷣdeſtina
uit ab erno.añq; eẽnt.⁊ iuſtificauit ꝑ graʒ ſuã pᷣueni

entẽ coopantẽ:et ꝑ ꝓũ liberũ arbitriũ.⁊ p ſctõux pᷣ

ces.Ex his cauſis ſil cocurrẽtibi.hos in gloꝛia eter⸗
na magnificauit.
Eſt vlteriꝰ aduertẽdũ:ꝙ nõ tã ex exẽplis qᷓ legibo
et quẽtatibo iã dictis elici põt:veꝝ etiã ꝑ ſeq̃ntia oñ⸗
dit᷑ ꝙ pᷣdeſtinatio:vłpᷣſcientia liberi arbitrij:nõ tol
lit facultatẽ. Circa qõ tria ſũt faciẽda. Primo.exẽ⸗
plis ⁊ auẽtibo oñdet ꝓpoſiũ. Gcðo oñdit᷑ veus nõ
vbuit hoiem libertate pᷣuare. Tercio obijciet᷑ et
rñdebit.¶ Primũ oñdit exẽplũ tale.ponat᷑ ꝙ dñs
aliqͥs oꝛdinat.qꝙ ſeruus ſi veniat ad eũ certo die ĩ lo⸗
co certo.et dabit ſibipmotionẽ magnã:⁊ qꝛ dñs ſcit
ꝙ nõ põt terminũ ſine equo die ſtatuto attingere:
nolẽs ꝙꝙ defectꝰ in eo ſit. ei equũ mittit.mãdãs. eq
illo accepto ad eũ veniat. Hoc caſu poſito:nõne in it
bera ſᷣui manet volũtateequũ reciꝑe.⁊ venire vel re
futaꝛe:vł poſtꝙ; receꝑit.adhuc in ſua volũtate eſt eo
vti:vel ipᷣm dimittere.⁊ facere qð dñs oꝛdinauit.vel
nõ. Sic in ꝓpoſito.dñs nr̃ qͥ quãtũ in eo ẽ.vult oẽs
hoĩes ſaluos fieri.j.ad Timo.ij.et ad vitã venire et᷑⸗
na:ad quã qꝛ ſine gra venire nõ pnt.eis gram offert
ſicoñſum ẽ. .iij. arti.v.Et tñ ſicut exñs in lumine
põt libere oculos ſuos aꝑire et lumẽ reciꝑe. vel clan
cere.et excludere. Et ſicut exñs in fouea poꝛrigẽti ſi
bi manũ ad eũ extrahendũ:põt vl manũ dare vel re
trabere. YIta ꝙᷓtũ ad vũ qui manũ nobis extendit:
Pꝛou.j.Extendi manũ meã.et nõ erat qui aſpiceꝛet
uimmo qocunq; datũ poteſt hõ refutare.vel receptũ
amittere: ita ⁊c. Eyr quib ptʒ. ꝙ homines ſunt hic
oſiti:in libꝛa libere voluntatis.inter veũ et dyabo
um. Gicut mulier illa. A.xx. vj. inter maritũ et ama
ſium. Quibo cõcoꝛdat illud æccłxv. Beus ab initio
conſtituit hoĩem. et reliquit eũ in manu conſilij ſi ui:
app oſuit ante illum ignem et aquã:malum ⁊ bonũ.

ſe cuiuſlibet vtiliter tepᷣcatio obijcit: cũ ſemel æus

Arti.ij.

moꝛtem et vitam. Quib inſuꝑ concoꝛdat vecretuzʒ

ſumptũ ex verbis Ang.xxiij.q.iiij. Nabnchodono⸗

ſoꝛ:dicens.qꝙ pᷣdeſtinatio vel pꝛeſcientia. vi nullam

nature infert neceſſitatem: qꝛ nec bona abſq; eius
gratia. nec mala abſq; eius ſcia eueniunt: ſicut oſten
ſum eſt.L.iiij.arti.iiij. ꝓ totum. Dis etiã cõcoꝛdare

viget᷑ Anſelmus volens./ꝙ licet ſciẽtia vi appꝛoba

xij.

rxiij.

Predeſtinatio

tionis: qua bona ſcit. et ea vult: poſſet aliquo mõ di
ci rerũ volitaruʒ cã:tñ ſcia ſimplicis noticie.q̃ mala
ſcit:nullo mõ cã rerum exiſtit. Mon em̃ qꝛ ſcit malũ
ideo fit: ſed qꝛ fit. ideo ſcit. Nectñ ſcia ra ppꝛoba⸗
tionis reri tollit libertatẽ. vel cõtigeria exclu git:qꝛ
ſicut dat eſſe rebo.ita dat ea q̃ idẽ eſſe cõſequũt᷑ ita
rem lllã ſcit. ſicut eſſe ſuũ. ſe habet ad diuinã intelli⸗
gentiã: ſed contingẽtia libertas creaturas m ultas
cõſequunt᷑ ergo ome tale eis vædit: et ita illas ſcit. ꝓ
ut ſcia ſe tenet obiectine.ex parte rei ſcite. Et ſic ſtã⸗

te ſcda vei.nõ oĩa wenecefſitate eueniunt. Meta h.
R. ilij xij. cũ ſequẽtib. ¶ Gcvam partẽ huius arti.
ondit bonitas væi.qua hoĩem facere voluit ad beati
rudinẽ eternã habendã. Ex qua ſe equi videt᷑.ꝙ ſicut
ei dare voluit coꝛpus ⁊ alam: ita etia alia ei dare de⸗
buit. ꝑ ꝗ laudabiliter vitã ſuã ducere. et finẽ attin⸗
gere poſſet:nõ quiduſcũq; vijs vel modis:ſicut bꝛu⸗
ta vel inſenſibilia. qᷓ ad talẽ finẽnõ oꝛdinãt:ideo nõ
opoꝛter ꝙ laudahiliter et mentoꝛie:ſed quadã natu
re neceſſitate vitã ducant. Rõnali vo creature q̃ ad
finẽ optimũ fuit oꝛdiata. vcuit oprima dare media
q finẽ illũ attingeret. ad magnã illoꝝ laudẽ. et me
ritũ.Hoc autẽ fierinõ põt.ſine libero arbitrio.qᷓ *.
qꝛ quis ſeruũ remunerat.vel landat. væ coacta ſ/ erui
tute. vel ſernitio? Gubtracta em libertate. tolleret
laus virtutis humane. Et qᷓto plus ad vnũ etermi
naret᷑.et artaret᷑.plus videret᷑ e ſua ææficere pfectõe
et magis ad cõditionẽ appꝛopinq̃re bꝛutalẽ. Cũ er
go cuiuſlibet gubern ãtis pꝛudẽtia. ꝓuidentia. ⁊ gu
bernatio:ad gubernatoꝝ rẽdere vebeant pfectionẽ:
qꝛ ad illã adipiſcendã. vel cõſeruandã ve augmen⸗
tandã oꝛqinat᷑:ſi æus aliqd ve bonoꝝ pfectione ſub
traheret: videret facere cõtra conditionẽ cuiſcunq;
boni gubernatoꝛis. Mota bñ. H. j.arti.iij.cũ ſeq̃nti⸗
bus. ¶ Lerciã ꝑtem huius arti.i.obiectionẽ cõtra
pᷣdicta. multa ſacre ſcripture loca.facere vi. dent. In
ho videt᷑ ꝙ tota cã ſalutis aliqꝝ.et pcti.et pditois
aliquoꝝ ſit i voluntas:ſicut pʒ ad Roma.ix. Mõ
eſt inquit volentis.neq; curꝛẽtis: ſed miſerantis vei
ergo libertas nõ manet apud currentẽ. vel volentẽ:
qꝛ ex quo nõ eſt ſuũ.ſed væi:quicqͥd facit libertas.ali
ter faciẽdi.ab eo videt auferri.Et h̊ videt᷑ ve eapls
in toto ꝓceſſu ibi ſeqnti. In huncmodũ. Dricit eniz
ſcriptura Pharaoni:qꝛ in hoc ipſum excitaui te vt
oſtendã in te veritatẽ meaz:et vt annunciet nomen
meũ in vniuerſa terra:ergo cui vult miſeret᷑.⸗ quem
vult obdurat: volutati eius quis reſiſtet⸗ Nuquid
vicit figmentũ ei qui ſe finxit.qͥd me feciſti ſic: an nõ
habet ptãtem figulus luti ex eadẽ maſſa facere aliõ
quidẽ vas in honoꝛẽ:alind vᷣo in ↄatumeliã X. Iteꝝ
Exo.x.ſcribit. Ego induraui coꝛ Pharaonis.ct puõ
rũ eiꝰ. Et Yſa.vj.Exceca coꝛ ppłi buiꝰ.⁊ aures eius
aggraua:ne foꝛte videãt oculis ſuis et ↄuertant᷑. ſa
nẽ eos.Et Yſa.lxiij. Errare nos feciſti œ vVijs tuis:
induraſti cõꝛ nr̃m. ne timeremꝰte.Et ad RKo. j. Lra
didit illos veꝰ in repꝛobũ ſenſũ.vt faciãt q nõ aueni
unt. Iſta nanq; vident᷑ implicare. deꝰ ſit cã peccã
di. Alia etiaʒ ſcriptura videt innuere. ꝙ nõ oꝑpat᷑ ad
pctõꝝ cõuerſionẽ ſicut beret: Math.xj. De tyrijs
7 ſydonijs. v qb ad aliqs loqntes ait: Ele tibi coꝛo
ʒaun. Ae tibi bethʒaida:qꝛ ſiĩ tyro et ſydone. facte
eſſent vtutes ete ſunt in vobis olim.cilicio et ci-
nere pniaʒ egiſſẽt. Ex iſtis et his ſiłi qdã vixer̃t.qꝙ;
pᷣdeſtinatio ůi. vel pᷣſciẽtia eſt cã nccia.q̃re qͥs nccio
facit bonũ vel malũ.Et q iõ qͥs facit bonũvel malũ
qꝛ pᷣcius deꝰ eſt cã facti ſui: Quibo rñdet Aug xxiij.
A.iiij. Mabuchodonoſoꝛ. itẽ vaſis.dicti illoꝝ falſi
tatẽ hacrõne oñdens:q: ier pᷣſcia vei neceſſario qͥs
peccaret. iniuſte æꝰ velinqntes pumiret: vñ dicit bo
nos volitate ſus bonũ focere.nõ tñ ſine grs vi ma⸗

2

los aũt ꝓꝛia volũtate ſine gra vei peccare. Vaſis un
qt ire nuq; vredderet interitũ.i. penã eternã:ſi nõ
ſpõtaneũ inueniret᷑ hõ hre perm:qꝛ nec væus peccd⸗
ti hoĩ iuſte inferret ir:ſi hõ ex pᷣdeſtinatõe vei ceci⸗
diſſet in culpã. Cuʒ g̊ aliqͥs a veo aut ſuis ceſideruũs
traditos.aut obduratos eſſe legimus aut relictos.
Glo.interlin earis.vt ſydonios. magis ꝓ pccis ſuis
H ipſos meruiſſe ꝓfitemur: qꝛ talia eoꝑ crimina pᷣceſ
ſerunt vt ipſi ſibi penã meruert:qͥ eis etia ſuppliciñ
vteret᷑ ĩreatũ:atʒ ita nec ð iudicio vi oqrimur.
ſerit meritos væſeri.etimiĩe eius gras agimus q libe-
rat nõ meritos liberari: hecibi.¶ Ex q hvᷣbis elicit᷑

daen induratio. cecitas erroꝛ. vł wrelictio Ohba
raonis.ſi

domiox vel qrũcũq; alioꝝ. nõ æo: ſibipᷣis
umputat᷑ ad culpã: eie ectꝰ ex culpa pᷣcedẽte in
eis relinquit᷑.ſicut ebꝛiꝰ ab hoĩcidio non excuſat᷑.qᷣ
p ebꝛietatẽ coõmittit.quã ſua culpa incurrit:dũ cim
Glicn pckis volutarie eſſe volũt. et gratis a ſe deũ ex
elleꝛe: ſicut illi.q Job. xxj. dixerũt vo. Recedeano
is. ſciam viaꝝ tuarũ nolumꝰ. et ſeipſos impedire ꝑ
illas tenebꝛas qᷓs diligũt:ne lumẽ gre recipiãt:p qð
ab alijs pctis ſe oiſtodire poſſent. Bicut illi de lo
dr JYob. xruij. Ipſi fuerũt rebelles lumini:qð mira
bile ẽ.ꝙ dũ ſicimpedim̃tũ pᷣſtãt gr̃e.tãq; indurati et
excecati.in alia cadunt pct᷑a:⁊ nõ eſt volẽtis neq;

corrẽtis. vt ſit diſpoſitꝰ.ah alijs pctis vl penis ſe cu

ſtodiat. nec wo h̊ imputat᷑ ad cu pã:ß̊ ſibipſis. ſiẽ ſo
lemũdũ illuminãte:in cnlpã impnutat᷑ ei qui oculos
claudit.ſi ex ̊ aliqd malũ ſequatr᷑.lʒ non viderat qñ
hoĩcidiũ.vel aliud malũ fecit. Si qͥs vo p̃dictas ob
duratões. excecatões. vel ↄt umelias.ſic vxæo attribu
ere velit. qꝛ ipſas ꝑmittit:vel ipſas in telligere velit
in penis.q culpas ſequunt᷑:tũc facile eſt ad illa obie
cta rñdere ⁊ oĩa ſilia. Ad obiecta vᷣo e tyrtiijs et ſido
nijs.in ſpãli rñderi põt ꝑ dicta. G. iij. xvj. qꝛ lʒ em̃ il⸗
lis ve coꝛoʒaim.et bethʒaida pła anxilla oñderit re
gra ſpãli:tñ illis tot oñdit I ebuit:⁊ qͥt eis ſuffeciſ
ſent ad ſalutẽ ſi voluiſſent.i le vicz. q.. .Zimoth. ij.
vult oẽs hoĩes ſaluos fieri: et ad agnitionẽ vVitatis
venire: quã pᷣeſtinauit veus añ ſecula.j.ad Cox.ij.
Nota. Vl.x. viij.

Qna pꝛedeſtinstione qᷓ̃tum ad honos vel pᷣſcien Arti.
C tia ꝙᷓtum ad malos.ſtante ꝙ nec boni veneceſſita⸗ xiiij.
te .

ſaluantur. nec mali de nccitate damnant᷑ multis
oñdit᷑ rõnibo.⁊ ſacre ſcripture auctoꝛitatibo. ſPuis B
ex pᷣori œpẽdeat articulo. Primo:h̊ tali ondit᷑ eui
entia.ſeu cõuementia. pᷣdictis ſtantib. ꝙ nec boni
nec mali venccitate agũt:q̊ nec vencẽitate ſalnantᷣvł
dãnant᷑. Antecedẽs ptʒ.qꝛ cã pᷣma cauſat opatõnes
ſcðe.ſᷣm moqũ ipſiꝰ. ꝗg et veꝰ cauſat in nobis nr̃a oꝑa
Fſm modũ nr̃m.qͥ eſt vt volũtarie.et nõ coacte aga⸗
mus. Preterea e*pdeſtinãdo. vel pᷣſciẽdo.nõ exclu-
dit canſas ꝓximas:ß p eas potiꝰ impler᷑ qd pᷣdeſtins
uit vl pᷣſciuit. Iſtis cauſis ꝓximis ſtãtibo effectus
otingeter eueniẽt. Nã ex cauſis pximis. dicunt᷑ effe⸗
ctv potiꝰ ↄtingẽtes. Nã.fructificatio plate effectꝰ
ptingẽs ꝓpt᷑ cam ꝓximã.ꝗᷓ eſt vis generatina: q̃ põt
ipediri ⁊ veficere:quis cã remotas ſcz ſol ſit cã ex ne⸗
ceſſitate agens. Sic in ꝓpoſito. ¶ Preterea ſic hõ ꝑ
actus vtutũ pnemit ad vltimũ finẽ beatitudinis: nã
felicitas eſt vtutis pᷣmiñ. Ita ꝑ actꝰ vitioꝛũ puenit
ad vltimũ finẽ ãnatõis:nã ſtipẽdia pct᷑i moꝛs. Di
cut ů ſtate pᷣdeſtinatõe.actꝰ vtutũ nõ ſũt caandd
finẽ attingit beatũ:nã in vtute pᷣcipuũ ẽ electio.m
phm q in violẽta opatõe eẽnõ põt. Ita ſtare wipᷣ⸗
ſciẽtia actꝰ vitioꝝ violẽtinõ ſt: nã ono violetis nec
meremur nec vemeremur. Preterea ea q̃ ſũt ad finẽ
bẽt eẽ fini ꝓpoꝛcionata:finis aũt vltimꝰ. tã felici
tatig q; et infelicitatis nõ ↄpetũt niſi volũtarie agẽ
tilo qͥ ſũt dñi ſuoꝛũ actuũ. Einde neq; inaĩats neq;

iij.

Seni n velnoſiclt d

tcrnnt⸗
mſyf gaon Etr ſmwenten j
tnon nn nan innall
gotnen gluntnos
ſiſtitmiui
nte⸗

7 fnen⸗ ſolütaten irg Job

fnee on tehlti
nidumn nii ned
rn il nſenuniſneni
nmmnmn hoſin n an g ull
nrnluinnnnn onfu ſtdi
ſoonett Kenne z ſerend
5 olütateipleren
ann gfand lmnligſfui,
mnecugtiine t äiunmninn
mndͦent: Alitern eosad inpot
tqtnecx oneckaltenoniimi
alrn Aut. Erpo ioſeapud qven
ſltuetoischalito bona cy ap u
cuintmeni hec onidetr ofen to
reſ ſeet in ev. qumn oes hoits quo⸗
lylle bhabezt gq ſoluifiant. Eviden
hoharpoſumus in his wato minorib⸗
nataruns videlic;aliſs tamn aians n
Olv gicend nd uficitineceialiwenee
Eeneia Abitmeet natureſne ongman
Geanipoſuntfine ſaü naturald inch
nep tate nutntin augmitatinaa
ininſiceqy rrinſece neniüt ganoſd
nureſepnt ci gnocinisſe dfendder
Omua it vntes 1hmoi etplaͤtepcor⸗
ſio magis gecedij g no wſit melioꝛ
nnicneſticznnn
bneniat , pofſitinckſeſpnalt
nuaſtiglioſ incn ſienn
nukſiyolvent Alit nan llage
ſeſccrachorana ſifihiſtia
nnſckatitüg wfaen aitu
loc tor n f Afect ſalutis n
d alaſiimtnen
ſen ckſichrdi foi⸗ . ſeip

radicta. Bii pnczeßil,
atzaict Ola nifiet
nitiſrlutritanſifci
ſentllletig . Tinorbi.
sfien:etad gitoni inni
it musaiſtalii/0 C;/.

efumsd bonos elßſcien Zni
ntenecbonn wereſſite, pii⸗
rcũtitedamnont mulne
prurt auctonitati nis
0, Pnmo-Btallonalkan
Hcichsſtannid nerboni
Krzner dencittteſaluanih
cä na auſgtopatone⸗
t W caulat innobignigone
olätafie etn uct: ah⸗

abipſo quo dr

Predeſtinatio

bꝛuta. fines illos attingunt: qꝛ nõ libere agunt: nee
ſũt oñiſuoꝝ actuũ. Gi vo ſtantepᷣdeſtinatõe.vel pᷣ⸗
ſcientia: ronales creature nõ libere agerent. nõ plus

eis cõuenirẽt fines illi:qᷓ iſtis: relinquit᷑ ergo ꝙ libe

re agat. et ſic libere ſaluant᷑ vel damnant᷑/ ¶ Hinceſt
qo vr Seu.xxx. Conſidera.q; hodie ꝓpoſuit in ↄſpe⸗/

ctu tuo vitã ⁊ bonũ.et ecõtrario moꝛtẽ z malũ.vt di

ligas dñm veũ tuũ:et ambules in vijs eius. Gr autẽ
auerſuʒ fuerit coꝛ tuũ.et andire noluenis:pᷣdico tibi
hodie.ꝙ pereas ⁊c. Et Eccłxv. dẽ. Ante hoĩem ẽ vi
ta ⁊ moꝛs.bonũ et malũ:qð placuerit ei:dabit᷑ illi:
bipſo h.j.Elegit nos in ipſo añ mun
di cõſtitutionẽ:vt eſſemꝰ ſancti æ mmaculati in cõ⸗
ſpectu eiꝰ in charitate:qͥ pdeſtinauit nos in adoptõ
nzem filioꝛuma·
Sic tñ qꝙ in volũtate nr̃a ſit.ꝙ ſumus ſancti⁊ im
maculati.et filij vei vel nõ: ſicut vꝛ Joh̃.j. Dedit eis
ptãtem filios œi fieri. vo vefectus iſtiꝰ ſanctita
tis. filiatõis.⁊ ſalutis nõ eſt in æo. patʒz ꝑ dicta. G.
iij.arti.v.x toti.et etiꝗ pꝑ dicenda.Sicut nanq; dñs
terrenus bñ cõditionatꝰ oꝛdinãs aliquẽ væ filijs ſu⸗
is ad artẽ aliquã cũ potẽs ſit.pᷣbet ei neceſſaria.ſine
qbus pr̃is voſũtatẽ implere nõ põt. Et oꝛdinãs mi
niſtru ſuũ ad traſfretandũ mare.daret ſibi nccia cũ
qb trãſfretare poſſʒ:ſpãlitvbi ð ſuo ꝓpꝛio:nec cuiuſ
cunq; alteriꝰ habere poſſet vñ trãſfretaret:aliter em̃
ipᷣm ad impoſſibile obligaret. Ita xeꝰ pr̃ oim ꝑ crea
tionẽ:veu.xxxij. Monne ipſe ẽ pr tuus ⁊c.exponens

filios ad artẽ ſalutis aĩe. vt artẽ diſcant:p quã ad ce

lum attingere poſſint:ſeruis etiã ſuis multa pᷣcipiẽs

XVtranſitu hinus maris magni.⁊ ꝙ diligãt reũ ex to
r0 coꝛde:et vœclinent a malo.⁊ faciãt bonũ:⁊ oĩbi

alſjs eeptid vm vei volũtatẽ ĩplere nõ poſſunt:ſi
ne ipſius adiutoꝛio ſpãli:⁊ niſi ipſe nccẽia admiſtret.

MNMõne eis qꝙᷓtũ in eo eſt nccia miniſtrat:ita . cefectꝰ
e

bus ſubueniat.ꝑ q̃ poſſit in

in eo nõ erit: Aliter nãq; eos ad impoſſibile obligs
ret:qꝛ nec apꝛio nec v alieno:niſi tñ œ mno veih̊
uinplere poſſent. Ergo ipſe apud quẽ maioꝛ eſt poſ⸗
ſibilitas.et oĩs cõditio bona:qᷓ apud quẽcũq; prem
vel dñm terrenũ.hec ꝓuidet? offert. ꝙᷓtum in eo eſt.
Nec eſt vfectꝰ in eo.quin oẽs hoĩes quos ſaluos fie
ri vellet.h̊ habeãt ꝑ q ſalui fiant. Euidentiã ad hoc
habere poſſumus.in his ve qͥb minoꝛẽ habet curaʒ
in creaturis videlicʒ alijs.tam aĩatis iꝙᷓ nõ aĩatis.in
quibo videmꝰ.ꝙ nõ veficit:nec aĩalim:nec plãtis qͥn
eis media væbita: et nature ſue congrua tribuat: ꝗ
cõſequi poſſunt finẽ ſuũ naturalẽ.⁊ in eſſe ſuo ſe cõb
uare ꝑ vᷣtutẽ nutritiuã. augmẽtatiuã.⁊ alia:q eis tã
intrinſice ꝙᷓ extrinſece ↄueniũt.ꝑ q nõ ſoli in eſſe cõ⸗
fuare ſe pnt:hᷣ etiã a nociuis ſe vefendere.ſicut aĩalꝝ
coꝛnua et ventes ⁊ bmõi.et plate ꝑ coꝛticẽ.et hmõr.
qᷓto magis credẽdũ . nõ veſit melioꝛi creature:ꝓ
pter quã oẽs pᷣdicte ſũt facte. mmo ꝙ er in oĩb tali
eſpũalia ſeruari.et a
nociuis ſpũalibo ſe vefendere.⁊ finẽ cõſequi ad queʒ
oꝛdinat᷑ ſi voluerit.Alit᷑ nanq; illa creatura fruſtra
eẽt facta ⁊ actio vana.ſi finẽ ſuũ aſeqͥ nõ poſſet. Nul
lo mõ geſt credẽdũ ꝙ væfectꝰ ſalutis.cuiuſcũq; ſit in
illo.ͥ vt dr̃ Sapᷣ.viij. diſpoſuit oĩs ſuauit. æ q ite⸗
rũ ſpꝗliter dr Sapᷣ xvj. Hñ diſpoſuiſti pplim tuũ:ſi
tñ ipſi ad diſpoſitõʒ iſtꝗ coopent᷑.ſeipſos etiã diſpo
nendo:qꝛ ſicut d Pron.xvj.Coꝛ hoĩs diſponit viã
ſuꝗ ⁊c.Er quibo anctoꝛitatibb patʒ.ꝙ ad h ꝙ vebito
mõ ꝓ fine nro ↄſeqndo iconanum öupie requirit᷑
diſponẽs vnũ vninerſale.vt ẽ ipſe veus:⁊ aliud pticu
lare. vt hõ videlicet: ſicut patʒ ꝑ exeplũ cãrũ in ꝓdu
ctõe qꝛũcunq; effectuũ.P.ij.xxvij.Siẽ q̊ veus diſpo
nit nccia ad finẽ miniſtrãdo:ita opoꝛtet.ꝙ hõ ſe di⸗
ſponat pᷣcepta eius tenendo. Hincẽ qo dr Dap̃.xix.
Dis em̃ creatura ab initio ad ſuũ genꝰ refigurabatr᷑.

x..

vſeruiens pᷣceptis tuns. Oĩs em̃ creaturenoĩe.hbõ ac
cipit ſm beatũ Greg. In illa additõne de q̃ſi cõdi
tione.q ſequit᷑ æſeruiẽs Sacpris tuis:ſatis innuit in
quib ſit æfectꝰ. q; nõ debito mõ refigurant᷑ ad gene
ris ſui.i.xæi ſiłlitudinẽ.necad ipm. tanq; ad finẽ ſuuʒ
reducunt᷑. Quia ſicut ſepe cõtingit deſectũ uenire
in effectu eer efectũ agentis ſeu cauſe ſcde. abſq;
eo vkfecta in pmo agente:ſicut in væfectu artifi⸗
is habẽtis pfecte artẽ. ↄtingit aliqs vefectus ꝓpter
efectũ inſtri.Et ſicut hoĩem cuiꝰvis motiua eſt foꝛ

tis: atingit claudicare.nõ Pt vefectũ vtutis motiue

Hß apter tibie curuitatẽ. Ita in rebo creatis.et ſpãlit
in rõnali creatura. ↄtingit æfectꝰ z mala inueniri ꝓ
pter ĩefectũ ſcõoꝝ agentiũ: Iʒ in ipſo deo nullꝰ ſit de
fectus. Ideo ſignãter dr Oſee. xiij. Perditio iſrł tã
tũmodo ſupple in te:in me auxiliũ tuũ. Nam cogi⸗
tatpes. ſocutões.ſeu opatões nr̃e. ᷣm ꝙ veficiẽtes itᷣ.
a veo nõ ſũt:ᷣ a cauſis ꝓximis deficiẽtibo:ſicut oñſũ
eſt. G. in. arti.vj.p totũ.¶ ¶ tũ vo ad illud qð hñt
bonitate a vo ſũt.a quo ſicut dr̃ Yac.j.ẽ ome da⸗
tu optimũ.et oẽ wnũ pfectũ.vſcẽdẽs a pr̃e luminũ
apud quẽ ⁊c. Mota.V.ix.xiiij.cũ ſeq̃nti. Nõ tñ oĩa
Vna ab eo data ſũt in oĩbo eque ꝑfecta.ſicut oñſum
eſt. G. iij. xvj. Nec etiã gram eqleʒ oĩt offert. q qñ
q; atingere pt ey oꝛdinats pꝛudetia datoꝛis. Rex eĩ
qꝙtũcũq; bonꝰ.nõ oĩbo militib.vł pueris ſecũ nutri
tis. dat eq̃lit᷑. nec &ꝰ oĩbo angelis eq̃lẽ vedit nature.

.

ſtatꝰ vel dignitatis.vel glłie gradũ: in qͥs oꝛdines di

ſtinxit ſuꝑioꝛitatis inferioꝛitatis:oĩbo tñ ſu fficiẽt

tribuitꝓ ſtatu ſuo: ita ꝙ nullꝰ iuſte ↄqri pt.qꝙ ei plꝰ
ediſſe buit. Hecnatuyaoꝛdinata in orpe de

—

nano

oiĩbo mebꝛis eq̃te vdit wnũ nature:vel actũ eqlẽ:qꝛ

oculus nobilioꝛẽ tribuit actũ. ſpnalioꝛẽ in vidẽdo
ꝙᷓ naſo in odoꝛãdo:nec tñ ve h aqri põt:qꝛ natura de
dit.q aditoõi ſue ↄgruit:nec pedi fecit iniuriã.q; nõ
fecit eũ oeulũ/¶ Mec deꝰ etiã in natura vniunſali oĩ⸗
bus creaturis eq̃lẽ trihuit locũ.vel bonitatẽ.vel foꝛ
titudinẽ:qꝛ coꝛpibo celeſtiba eminentioꝛẽ tribuit lo
cũ.int᷑ ꝗᷓ alijs maioꝛẽ tribuit claritatẽ. Aliqͥb lapi⸗
dibo.maioꝛẽ Ytutẽ:aliqͥ aĩalilv: maioꝛẽ foꝛtitudi
nẽ.et ſic de alijs:vnicuiq; tñ ſatis ſᷣim ſuam materiã

Nec art ifer vel ars.oĩbo lignis ⁊ lapidibo in edificio

ponẽdis eq̃lem dat locũ. ̊ ſᷣm ſuã pꝛudentiã.⁊ volũ
tatẽ aliq̃ ponit in fundamẽto.⁊ ſic ðᷣ alijs. vt wmus
ↄgrue ex ſuis ꝑtibo ꝑficiat᷑. In qͥ ꝓceſſu ſieut qñq; at
tendit᷑ artificis voſuntas:ita materie capacitas et
vtilitas.Aliq̃ t ligna ⁊ lapides capacitatẽ habent
vna foꝛma.? vtilitatẽ ꝓ vno loco et nõ ꝓ alio. Ita
in edificio ſpũalitotiꝰ eccfie.qð eſt edificatũ ſuꝑ fũ
dam̃tũ apłoꝝ ⁊ ꝓhaꝑ: Eph.ij.aliq habẽt capacita
teʒ maioꝛẽꝙ vno vonò dei aut ꝓ alio. Gicut g̊ oculo
limpidioꝛi.et clarioꝛi lumẽ infundit᷑ clariꝰ.et ſiẽ ca⸗
acioꝛi vaſi ab illo qͥ olĩa vaſa implet. maioꝛ infũdit᷑
iqꝛ.nec tñ minꝰ vas iuſte ↄqri pot.qꝙ einõ tantũ ſiẽ
alteri infitlit. Ita de lumĩe⁊ de liqre gre:⁊ de wnis
dei. Et ſiẽ rex dat melioꝛẽ equũ.⁊ melioꝛa arma:illi
quẽ videt ad maioꝛa fca armoꝝ diſpoſitũ. Ita rex
celoꝝ.vna et arma ſpũalia. Qõ pulchꝛe oſtendit:
Mat h. xxv.vbi dr ꝙ vni dedit qͥnq; talẽta:alij duo:
alij vnũ ſᷣm ꝓpꝛis vtutẽ. Nec in his oĩb ſiue habeat
reſpectꝰad datoꝛis bonitatẽ:ſiue ad recipiẽtis capa
citatẽ: alicui facit iniuriã:qð pʒ Math.xx. vbi mur
murãti de h̊ͥ ꝙ minꝰ recepit.dixit.Amice.nõ facio ti
bi iniuriã:qꝛ recepit quãtũ debuit.⁊ quãtũ ſufficie⸗
bat:nec facit ̊ ſtatũ.vel decoꝛẽ cuiuſcũq;.in hͥ ꝙ nõ
omnibo dat vel offert eq̃liter:dũmodo tñ oĩbus ſuf/
ficienter:qꝛ ſicut in oĩbus pʒ pᷣdictis exemplis:ſic in
maioꝛi mundo.vel in minoꝛi.vel in artificio.vel offi
cio tolleretur oꝛdo diſtinctiõis et diſparitatis tolle
ret᷑ etiã ſummus ⁊œcoꝛ:qͥ nunc eſt in rebus:immo to

xvj.

—

nohi⸗
gizanai,,
födeltn
Predeſtinatio x). Eliz l uan on
”””c H n ſ aj M crer alaa hll
tus ipſe mũdus:tam maioꝛ ꝙᷓ; minoꝛ eſtrueret᷑:qꝛ ſi qcunq; mõ inferret: qꝛ xe h nullo mõ euitari põt. iainn ghliinn iatinnj
totꝰ mũdus eſſet ſol.nõ eſſet terra.nec alia elementa nullus ẽ vituperãdus A e oĩt talibo. qᷓ pecca hii n hofuun Nelocio bn
Bi totus hõ eſſet oculus.vbi eſſet pes: et ſi totũ edi ta ſua.vel alioꝝ.tali modis eo inputant. innuẽ⸗ ſehuben nenianor⸗ dein ſſa
nificiũ eſſet paries. vel fectij. vbi eſter vmus. Bicut tes: , nõ eſt in eis cefect?: ꝙ nõ eſt equa vla dñi:ſic ſthnn gntincele nuun cta
FGiſtoꝝ diſtinctio ad ꝑfectionẽ ꝑtinet vniuerſi. et ad e illo q ẽ foꝛtis coꝛpe. et diſpoſitꝰ ad laboꝛẽ.a lucrã runͤſern incnniͦi⸗ rhisn
rcoꝛé. YIta diuiſiões graꝑ et wnoꝛũ ſanctiſpũs. ad dñ victu ſuũ.tñ ꝓpt vecoꝛdiã ſuã. q illi a laboꝛe re ſtonngii crin ia⸗⸗ tgralt⸗
fectionẽ ꝑtinẽt:et vecoꝛẽ ⁊ vtilitatẽ minoꝛis mun⸗ trahit magnã ſuſtinet penuriã: quã veo yl mücim cs1ſp nieſe tr um
di.l.homĩs. ſeu humane vite. Ouia ſi æus oĩbo offer putat foꝛtune.et qñ illi qͥ vidẽt eu iuuenẽ et foꝛtẽ. di loubale, n nbuli ſcatpate
ret vel daret ſtatũ.et lociũ papatus vbi eſſent cardi cunt ei. Quare tampauperẽ ducis vitã. mẽdicãdo. Avitumn gun l ſnmui
nales:ſi oẽs faceret paſtoꝛes.vbi eſſent oues. Et ſicẽ la boꝛa. et acqᷣre tibi victũ. Kñdet:libẽter vellem. ſi ſnt oel⸗ i urq etiänos
qrit apſs.j. Eoꝑ.xij. Hũqͥq oẽs apliznũqͥd oẽs pꝛo koſſem:talis eſt gra mihi data.et mẽtita eſt iniqtas Glren. ſ eſenus gerep
