Ooß. vj. yla intclligens gubnackapo

. ze tfiſopimm: vemerldementn⸗
ſobere Hoc n.pamo wect notura apan
cumeſt Miii 1 Alcer nang opes lach
untiſinti 0le pincicandi ſipſias i
nots gicntoſeerponant timr llar in
ftliberotinet naturan. . Becugo ide
Fönabilenanc videtur ſicutſtella qu.
Nopropinguar ad ſolis ontum maiono
fitgtem: Itallliq inmagna präternobe
Hliappzopinquör aſtimſtantunweque
ſia. Outns eſt ſol iuſticie Aaiori ttia ol
Hicomiaminope vtſicnt in potentia
Cnicorgiaplus iaffunllent. dqom
ſcricoꝛdia eins ſup oia opa eins. Te⸗
itiltas equa tactü eſt Pp ii Ett
Pebuer n Mileniccia veritasehl
1 houabik lementia theon e.
Ammn vo ſtſapient riuſterclene
egnantiümenim mii patetpr
late Ecci nryij. Dapiens in
nübumtrnonieusentwintene
Moteeno di Dafſ ii, regni eg
nocka uemncbn un, nneſen

abttocthleeparttslieneig
tenmmnamraiinmtuſni,
ALlrciijmdictura regito nne
leco nomen tegs tqner ſſeynrai⸗
upeccatiganſtociihd hde nͤft,
gisamitritr vematefſennns eſ. G
uagontaren. Aug⸗ ii teltffi⸗
tpbeſtonigz de Berancton Pfkata
attbitinffanti rii pereremplär
vowminns inmmumihkeninße

innteobunmanenonſunttfin
in voluntaterationeregulataſed an
les qveſuntin intllcn in wtons
tpatrt perſancum Chomprins
i ij r 1i, d boceſtdomin i⸗
nirtutrs bobeutiſttllanualan ib
m acuifitur ſptmani.
Giuz reges voꝛincipes.7qnicung
un rectotes pronocan whent. Pri
mum eenplis Deruncoſcenti.
ignotannie llitte Oan huit
imo enimexempis 30 hocpront
mülaſtriumgon edopkeceſſerunt

danturſancarizſan
m onndi n Theggſtir

Exemp.

Artiꝰ.x.
Viij.

Arti. vj.
.lix.

Regimen

rerraʒ. in s.ij. Tide. G. iij xij. ¶ Gc̈ ad idẽ eos

mouere veberet ſcientie vtilitas. Gcientia nãq; ſan
ctaꝝ ſcripturaꝝ magnam caulat vtilitatẽ:⁊ q;tum

ad regimen ꝓpꝛium quia facit facilitatem ⁊ inclina⸗

tione bene opandi. Sicut ptʒ ꝑ ſanctũ Chomã pꝛi⸗
ma.ij.q.lvij.arti.jEt ꝑ exemplũ v pegrino ſeu via⸗
toꝛe in quo ſcienria vie eum ꝓnioꝛem reddit ad am⸗

bulandi:Mtũ etiam ad regimẽ alioꝝ.F. nanq;.iij.

xxviij.oſtenſum eſt.ꝙ diligent᷑ curare vebẽt:ꝙ lex xxi
cuſtodiat᷑: Hoc aũt melius facere poterunt:ſi euan⸗
elia 1 alias dei dege⸗ audiẽtes intelligant q audiũt
etali nanq;:qui habet ptãtem cũ voluntate bona
⁊ ſcientiã poteſtatẽ regulantẽ:⁊ nõ æ alijs.verificat
ulud:Pꝛouer.xx. Rex qͥ ſedetĩ ſolio ſuo:diſſipat oẽ
malum:nã ſi poteſtatẽ habeat vt v illo verificetur
illud E ſa.xix. Rex foꝛtis dñabit᷑ eoꝑ:⁊ nõ ſcientiam
potentia in eo eſt:ſicut gladiꝰ in manu furioſi ⁊ cru⸗
gelis tyrãni.in quo implet᷑ qð ꝓmittirur Oſce.xiij.
Ba bo vobis regẽ in furoꝛe meo.¶ Tercio ad h̊ eos
hoꝛtari ⁊ inducere deberet ignoꝛantie vilitas ⁊ peni
culum. Vilitas oñditur ꝑ hoc q; recitat Tlincentiꝰ
in tractatu ſuo:ꝙ videlicet in literis hoꝛtatoꝛijs re⸗
is romanoꝛuʒ ad regem francoꝝ ipſũ hoꝛtabat᷑: vt
ilios ſuos inſtrui faceret in liberalibodiſciplinis di
cens:ꝙ rex illiteratꝰ eſt quaſi aſinꝰ coꝛonatus. Peri
culũ vo oſtendit ꝑ hoc ꝙ ſcribit Petrus ranennas ĩ
quadã epla dicẽs: ꝛinceps ſine liten eſt nauis ſine
remige ⁊ auis ſinepẽnis.¶¶ Quarto ad hoc eos dini
num artat pceptũ Deut. xvij.quod hẽtur ſup.e.c. .
iij.vbi ↄtinetur: ſtudere vel audire veberet legẽ di⸗
uinã ⁊ nõ romõtias nec fabulas ⁊ mendacia:que tñ
nõnulli eoꝝ libentius legũt audiunt. quo dolen
dum eſt.quia ſi ita libenter alia audirent ? legerent
vtilia.eſſent ſapiẽtioꝛes.in ↄueniẽdo pplos in vnuʒ
⁊ reges vt ſeruiãt dno:in p̃s.qj. Mis ergo quatnoꝛ
modis infoꝛmatio reges populi diligite ſapientiaʒ
BGaßp.vj.quia intelligens gubnacla poſſidebit Pꝛo/
ec tm̃ ſapĩam: verũ etiã clementiã eos neceſſe ẽ
habere. Hoc.n.pꝛmo vcet natura apum. quata-
ctum eſt. M.iij xj.Licet nanq; apes iracũdiſſune in/
tantũ ſint:q; ad ſe vindicandũ ſeipſas vſtruant: et
moꝛtis piculo ſe exponant:tũ rex illaꝝ ſine aculeo ẽ.
vt liber ↄtinet naturaꝝ.¶ Secũdo idẽ wocet ratio.
Kõnabile nanq; videtur q ſicut ſtella que ĩmediaci
us pꝛopꝛinquat ad ſolis oꝛtum.maioꝛẽ oſtendit cla-
ritatem: Ita illi qͥ in magna ptãte nobilitate plus
illi appꝛopinquãt aſſimilantur: ve quo cãtat eccle
ſia. Otus eſt ſol iuſticie. Maioꝛẽ etiã oſtendãt miſe
ricoꝛ.d iam in oꝑe:vt ſicut in pot entia.ita etiã in mi
ſericoꝛdia plus ei aſſimilent.x quo in pᷣs.cxliiij. Mi
ſericoꝛdia eius ſuꝑ oĩa oꝑa eius.¶ Cercio idẽ wcet
vtilitas.xv qua tactũ eſt. P.x.iiij. Et qͥ ſcriptũ ẽ:
Pꝛouer.xx. Miſericoꝛdia ⁊ veritas cuſtodiũt regẽ:⁊
roboꝛabit᷑ clementia thꝛonꝰ e“.
Mtum vo ſit ſapient᷑ ? iuſte clement regentinʒ
regnantiũ meritũ ⁊ pᷣmiũ.patet pꝛimo ex auctoꝛi⸗
tate Eccĩ.xxxvi. Sapiens inquit in pplo heredira.
bit honoꝛẽ:⁊ nomẽ eius erit viuẽs in eternũ.De cu⸗
ius regno dĩ Sañ.iiij.regnũ eius ſempiternuʒ. Pꝛo
quo eſt aduertendũ:qꝙ duo ſunt regna bonoꝝ: vnuʒ

ecck»ie militantis. œ quo Luc.xvij. Regnũ vei intra

ferioꝛ.

vos eſt. Aliud ecclie triũphantis. q̃ Zu.xxij.Ego
diſpono vobis regnũ ⁊c. Et in vtroq; ſunt tres ſta⸗
tus:quaſi tres ꝓuincie. Qam in pᷣmo ſunt ſtatꝰ tres
ſcilicet 2iugatoꝝ.atinentiũ.⁊ vginũ.quoꝝ pᷣmꝰẽ in-
ſecũus melioꝛ.tercius optimꝰ:Ita in ſecun-
do regno ſunt tres hierarchie.ſicut oſtenſum ẽ in ca.

angelis:infima.media ⁊ ſupꝛema. Et eſt talis int᷑

iſta regna: ꝓuincias:⁊ illos qui bene ſeregunt:in pᷣ

mo regno pꝛopoꝛtio q uli qui bene ſe reguntin pmo
inferioꝛiſtatu coniugatoꝛum.tranſibunt ad pmã

hierarchiam ideſt inferioꝛem. que eſt pꝛima aſcẽdẽ⸗
tibus. ſic e alijs. Vt ve quolibet iſtoꝛum implea-
turillud Sapx. Juſtum væduyit wminus per vias

rectas ⁊ oſtendit illi regnum ⁊ei:vt vie accipiantur

hicilli ſtatus pꝛedicti: per quos tanqꝙᷓ ꝑ vias rectas

quibus Oſee.vlti.Recte vie wmini:iuſti ambu⸗
labunt in eis. Ylle eos veducit ad regnum ſuuʒ qui
ſuꝑ illos regnat rex regũ Apoc.xix.

Aquo regno vxficiut caro ⁊ ſanguis.j. Corinthi. Art. vij.

xvaro⁊ ſanguis regnum rei po flidere non poſſũt
ideſt illi qui ̃m carnem ⁊ ſanguineʒ ſeipſos regunr.
vel ᷣm ſanguimnis nobilitatem potentiã ad culmen
eleuantur vel eliguntur religionis quibus caro et
ſanguis reuelauit.o quo eſt aduertendum ꝓan⸗
tiquitus reſpublice bene regebantur:quia non ſan⸗
uine nec genere nobilioꝛi: ̊ et ſenſu dignioꝛe rege
Bantur. quando ad regimen aprioꝛes eligebant. et
nõ nobilioꝛes. Gicut patet per hoc quod refert CUa
lerius li.iij.ciiij: tulio hoſtilio.quẽ in cunabulis
accepit agreſte tugurium: eiuſdem adoleſcentia in
pecoꝛe paſcendo fuit occupata.validioꝛ etas impe⸗
rium rhomanum rexit ⁊ duplicauit. ſenectus in a tiſ
ſimo maieſtatis faſtigio fulſit.hunc non generis no⸗
bilitas vel ſanguinis pꝛopinquitas. ſed qnimi pꝛo⸗
bitao erexit: et ideo bene rexit. ¶ Sic quando recto
res eccleſiarum eligebantur.quando mſupꝑ ipſe ſpi/
rituſſanctus veraciter dicere potuit illõ Oꝛouerbi.

vlij. Per me reges regnant. et legum conditoꝛes iu/

ſta væcernunt. Quando etiam rectoꝛes reipublice
fuerunt viri diſcreti:potius habentes reſpectum ad
vtilitatem publicam ꝙᷓ pꝛiuatam:cõmunitates om
nibus bonis abundabant. dicentes illð p̃s. xxij. Do⸗
minus regit me ? nipil mihi verit. Vnde Raban⸗
ſuper illud Pꝛouerbi xx. Exultatio iuuenum foꝛti⸗

tudo eoꝛumiet dignitas ſenum canicies:Lunc ciui-

tat es ſunt bene oꝛdinate:tunc exccleſie res recte agũ.
tur. cum foʒtioꝛes viribus operibus inſiſtunt neceſ
ſarijs:⁊ ſenioꝛes maioꝛi weuc. entia pᷣditi:e his que
agenda ſunt ſalubꝛiter conſulunt. Sed nũcad regi
men reipublice tam in eccleſia in regunine animaruũ:
ꝙᷓ in regimine coꝛpoꝛum iuienes ignoꝛantes: cauſa
ſanguinis vel pꝛopinquitatis vel nobilitatis pꝛe-

ponuntur:ita ꝙ nunc non poteſt dicere ſpiriruſſan⸗

ctus.per me reges regnant ſed potius ill Olee. viij.
vſi regnauerunt et non ex me:et ideo non regnant

ſed errant. ¶ OQuoꝛum erroꝛ licet in pꝛopꝛium peri-

culum redundet eternum: tamen interim in damnũ
redundat ſubditoꝛum.⁊ illoꝛum cum quibus contra

bunt ſicut in parte tactuʒ eſt. D.xij.arti.xiij.Et. R.

j.jA Eſt enim ĩe talibus reſpectu ad n ras: Pa⸗
mo ſicut ſtomacho in reſpectu ad membꝛa. Et
ſole in medio planetarum:quia ſi ſtomachus⁊ coꝛ
bene diſponantur:membꝛa ſunt ſana. Ged vbi hec
male diſponũtur:⁊ vbi ſol nlerur esene Ealia
mnẽbꝛa et indiſpoſita: ⁊ alias ſtellas eclypſari: Ita
quando ille væ quo cci. x. In medio fratruʒ rectoꝛ
Ecce coꝛ et ſol in medio Ecci.x.qualis rectoꝛ cinita
tis ⁊c. ¶ Becundo eſt v talibus ſicut e radicibus
arboꝛum:quia ſi radices moꝛtue ſunt: inde egredit
moꝛs ad ramos. Gica malis rectoꝛibus. de quibus
Sañxiij:Egreſſa eſt iniquitas a ſenioꝛibus qui vi/

ebantur regere populuʒ. Si bone ? ſane. inde egre

dirur vita ad ramos. Dic in pꝛopoſito de radice illa
⁊ ſequacibus ſuis q̃ ad Rhoma. xv. Et erit radix
eſſe:⁊ qui cxurget regere gẽtes:in ipᷣm ſente⸗ ſpera
unt. WNMXρercio Prolemeus phs malos rectoꝛes
et Lanapes tyrannos comparat picturis: quia ſi⸗
cut cum homines a longevidenint picturas placent

Exemp.

ſiẽ

Regimen

ꝓpe vo nõ dulceſcunt: Imagines.n. viſe in xebita ꝓ⸗
poꝛtiõe ⁊ diſtantia pulchꝛioꝛes apparẽt:qᷓ qñ vide⸗
ti nimis appꝛopinqnuãt. Ita nomẽè regũ et tyrãnoꝝ
placet his:qͥ multũ diſtant.⁊ nihil cũ eis hñt facerẽ.
qꝓe vo nõ placent.qꝛ patriã ſpolãt ꝓinquã. Vñ et
mnũc qñ dæ aliqua patria fit mentio ꝙ eſt diues:
rd etur ꝙ mirũ eſt. rex nunqꝙᷓ moꝛatur in ptibo illis.
Et qñ alia dici q eſt apoꝛiata? magnẽ habʒ cha
riſtia: Rñdet᷑ ꝙ m ir.rex iacuit ibi tãto tpe: ¶Ita
ꝙ ĩ oĩb iſtis negocijs veritas oſtendit᷑ ſacre ſcriptu-
e gse dicit Eccleſiaſtes.x. VFle tibi terra cmiꝰ rex pu
er elſt.i.pueriliter viuens ⁊ cuiꝰ pᷣncipes mane come⸗
dũt ? inebꝛiantur anteq; veniant ad ꝓlamentum vl
ↄſiliũ. Vel beata fra:cuiꝰ rex no bilis eſt:⁊ cupᷣnci
pes veſcunt᷑ tꝑe ſuo ad refrigerandũ 7 nõ ad luxuri⸗
am.¶ Quarto eſt væ illis ſicut e igne in hyemea qͥ
qui niumis ẽ remotus frigeſeit:qᷓ vo nimis appꝛopin
quat cõburitur. Ita illia qbo reges nimis diſtst:qꝛ
regem natiuũ nõ hñt:ſicut miti vtalici.xe quibo im⸗
let illud Oſee. iij. Ded ebunt ſine rege.multa mala
ella. dãna tam coꝛpoꝝ ꝙᷓ aĩaꝝ freqnter experiunt᷑
Illi vo qiib nimis appꝛopinquant ſpoliant᷑. ↄbu/
runt᷑.cæ quibo verificat illud &ſa.j.Terra vꝛa deſer⸗
tfa. ciuitates vẽe ſuccenſe igni.regionẽ vꝛam coꝛã vo
bis alieni œnoꝛant. Illevidelicet cũ familia ſus ter
rã vꝛam væuoꝛat.æ quo ſcribit᷑ Ecci.x. Rex inſipiẽs
Pdet pplm ſuum.
Nec mm pplm ſuũ pdit ipſe:ſed eti ille qͥ tyran⸗
nice vint: ꝓpꝛias qrens velitias ⁊ cõmodũ ⁊ no ppli
cum respublica quaʒ rete Xberet:ſit res populi.
Fm Auguſti.æ ciui.wi. ktern
ter ꝑdit. Et ſicut ipſos luere facit tempoꝛaliter: ita
iplſe lugebit eternaliter quando verificatur væ eo il⸗
IlIud Eʒech.vij. Rey lugebit ⁊ pncipes. ¶ Circa cuiꝰ
pene oſtenſionẽ. Pꝛimo oſtendit᷑ quõ ꝓpter peccatũ

—

ſuũ tam ipſe ꝙᷓ etiã ppł ſiłqñq; punitur tempoꝛa-

liter in terris ⁊ dñio. Scdo quò ipſe ſolus tꝑalit᷑ pu

nitur in fama:in hoc q nomen famãq; amittit regi-
am.CTercio quõ ipſe tam hic q; alibi iuſte regnũ cũ
oĩ amittet dñio.¶ Primũ patet Miere.xxij.vbi leus
P ꝓhetam regem alloqui dicens: Audi vᷣbum dñi
rey iuda:q ſedes ſuꝑ ſoliũ RPauid:tu ⁊ ſerui tui:⁊ po-
pulus tuꝰ. Vbi nora torũ caplin:quõ pcipit regi: et
miniſtris ſuis dicens: Facite iudicium ⁊ iuſticiã ⁊ li

berate vi oppꝛeſſum manu calũniatoꝛis.et adue⸗

nam ⁊ viduã ⁊ pupilluʒ nolite ↄtriſtare:neq; oppꝛi-
matis inique ſanguinem innocenteʒ ne effundet.
ſta vo ſeruantibo ꝓmittit ꝓſperitatẽ En ſtabi
itatem. Cui ↄcoꝛdat u dicit BGap̃. vj. Rex ſapi⸗-
ens ſta bilimentũ ppli h ã cñ ij
etiã.ſup.e.c.arti.j.nõ ſeruantibo ꝓmittit ibideʒ ciui⸗
tates inhabitabiles.⁊ interfectoꝛes ⁊ inimicos ſuꝑ

exæeos venturos. Et dicet: inquit vnuſqͥſq; ꝓximo ſuo:
qquare fecit ſic dñs ciuitati huic grandi? Et rñdebit

ro ꝙ dereliquerũt pactũ dñi.Cuiꝰ erelictionis qͥa
ꝓ pte magna radiy fnerit peccatũ regis YJoachĩ pa⸗
tet ꝑ hoc ꝙ ſtatim ↄ illum ꝓphetat.Pꝛimo in ei im
pꝛoperiũ recitans pꝛis ſui Joſie regis bonitatẽ ⁊ iu-
ſticiam. ⁊ ꝓpꝛiam iniquitafẽ ⁊ iniuſticias. Cõcludẽs
ꝙ ſepultura aſini eſſet ſepeliẽdus.Sic ergo oculi ᷣ
mini ſuꝑ regnũ peccans.⁊ cõterã illud =lmos. vlti.
qꝛ ſicut dicit᷑ Ecci.xj.Multi tyrãni ſedẽt in thꝛono
In gquo ptʒ ſcoa ꝑs iſtius articuli:ꝙ videlicet ta⸗
les noĩe amiſſo regio tyrãni nũcupant᷑: quod ſatis
oſtendit᷑ ex hyſtoꝛia ſcholaſtica tercij regũ vemoꝛ⸗
te Galomonis. Vbi q̃rit᷑ qre dicatur Salomon ſe⸗
nex fuiſſe: SGic.n. legit᷑.iij. Regũ.xj.ꝙ mulieres auer
terũt coꝛ ſuũ:cũ iã ſenex eẽt:cũ paruʒ vltra q̃nq̃gin⸗
ta annos viyiſſe legi. Cui qᷓſtioni rñũdet ꝑ Joſephũ

dicẽs: Moꝛtuꝰ eſt Salomonvalde longeuꝰ:q regna-

i. v. ca. xviij.ſeip̃m eternali

ui eſt. Iſtã vo regulã cũ illis

uit annis octogĩts. Viyit aũt nonagintaqtuoꝛ:F̊ in··
iblia nõ inuenitur:ꝙ regnauit niſi qdraginta an-
ms. Sicut ptʒ.iij. Reg.xj. Sed diuina ſcriptura tm̃

annos expmit:qͥbus regnauit añꝙᷓ; puaricaret᷑: in ſi-
gnũ ꝙ poſt puaricationẽ nõ regnauit: errauit. Et
ideo nomẽ amiſit regiũ:qͥ vitã duxit ſeruilẽ. Cui cõ

coꝛdat ꝓſydoꝛus ve fũmo bono li. iij. dicẽs: ꝙ reges

a regẽdo vocatiſũt. Ideoq; recte faciẽdo nomẽ te⸗
net. peccando amittit᷑. Recte ergo illitm̃ reges vo/
cant᷑:qͥ tã ſemetipſos ꝙᷓ ſoditos bñ regendo modifi⸗
care nouer̃t:Et nõ tm̃ nomẽ:Fᷣ etiã dñin amittere:
tam hic ꝙᷓ alibi merent᷑ Oe.n.hic illud merẽt᷑ amit⸗-

tere:oſtendit᷑ ꝑ iuſticiã legis ciuilis:in qua recitat᷑ĩ

quibo vaſallus iuratꝰ teneat᷑ dño ſuo. Sicut ptʒ in
autentica ti.de noua fidelitatis foꝛma.colł x.Et int
cetera dicit:ꝙ tenet᷑ ei ad hociq; damnũ ei nõ faciat
in reb in poſſeſſionid.a ↄcludit dicens.qin his om

nibo vñns vicẽ fideli ſuo reddẽ væbet. Glo. q ſi nõ fe⸗

cerit:merito cenſebit male fidei.Sed nũquid aliaʒ
penã patietur.vtiq; talem qualẽ vaſallus:q; ſiẽ va/
ſalllus in reb vel alijs infidelit᷑ agens cõtra dñm ſu

um pꝛiuatur feudo: Ita vñs in his infideliteragẽs
otra vaſallũ v iure puat᷑ ꝙꝛietate ⁊ oñio qo habu⸗

it in feudo qð vaſallus ille tenet. Et hoc ꝓbat glo.
Plegẽ.infra eadẽ colłti.qualiter dñs ꝓpꝛietate pue⸗

tur. Vbi querit lex.ſi dñs aptã felloma fecerit:an ſi⸗
cut vaſallus beneficium amitteret.ita dñs ve ꝓpꝛie⸗

tate puaret᷑Et reſpõdit ꝙ ſic. GOlo.nec mirũ cũ ipᷣe
ovñs teneat᷑ vicẽ reddere vaſallo:Quibo lex ↄcoꝛdat
cei:Eph.vj. Vbi pᷣmo dicit ſeruis: obedite dñis in
oĩbo cũ timoꝛe ⁊ tremoꝛe in ſimplicitate coꝛdis. Et
cito poſt adiungit dicens.Et vos dñn eadẽ facite re
mittentes minas.ſcientes ꝙ ⁊ ipoꝝ⁊ veſter dñs ẽ in
celis.⁊ ꝑſonaꝝ acceptio nõ ẽ apud veũ.Glo.vo pce⸗
dentis cxemplũ poit legis ve liberto ⁊ patrono q ha

betur. P. iij. xlj. Ex qua arguit. ꝙ ſicut in alimentis

pᷣſandis ad paria iudicantur:ita in ꝓoſito infideli
tate pᷣſtanda:⁊ taliter ſũt puniendi⁊ puandi ſiẽ va⸗
ſalli:quã pꝛiuationẽ licet hic euadãt:qð ex hocatin
git: ꝙ vaſalli nõ poſſũt pũire dños ↄtra eos delinq̃n⸗
tes:ſicut ipſi faciunt vaſallos ⁊ ſubditos eis inobe⸗

diẽtes Ey qua impotentia accidit:ꝙ vbi ſubditoꝝ

inopia freqnter ſuperioꝝ infidelitas rarovł nuꝙqᷓ in
hoc ſeculo punit. Cñ ceus in hoc nõ ꝓcet:qͥn ſicut hᷣ
ipſi puniũt eis inobedientes:ita œꝰ cũ acceperit iu

diciñ puniet ⁊ puabit ſubditis ſuis iniuſticiã facien

tes.Ad vos o reges ſunt ᷣmones mee:vt diſcatis ſa
pientiã: ⁊ ne excedatis:qui.n.nõ cuſtodierint iuſtici
am iuſte iudicabunt᷑: SGapᷣ.vj. NMec valer ꝙ dicũt: ſe

ius ha bere in hoc:ꝙ bona ſbditoꝝ capiunt ad libi-

tuʒ. allegantes ꝓ eis illud.j. Reg. viij. Pꝛedic ius re⸗

gis ⁊c.qꝛ ibi ius accipi equoce.ſicut lex Sapᷣ.ij.vbi
ic

dꝛ: Sit foꝛtitudo nr̃a lex iniuſticie: qũ ergo qui

male regunt.⁊ alios puant ⁊ puniũt.a v0 puniẽtur

pꝛiua bunt᷑.tam dnio terreno qð hic inuiti vrelin-

quunt qᷓ etiã dñio celeſti:qð alibinõ inuenient.tunc

veritas ſcripture apparebit:q̃ dicit Ecchiaſtes.iiij.
Melioꝛ eſt pauper et ſapiens rege ſene et ſtulto. MNo
ta leges ꝙ̈reges debent viuere ßm leges X. . ix.

Eligionis pꝛimo oſtẽ

ditur væſcriptio cũ ſua explanatione.Se⸗
ido religionẽ ingredietis intentio. Ter
cio ungrechsa ratio. Quarto ꝓmptitudo. Quinto
ingreſſoꝝ infoꝛmatio. Sexto paupertas ⁊ caſtitas.
Septimo obediẽtia ⁊ patiẽtia.Octauo ſollicitudo
7 templatio veuotio. Mono diuine laudis exhibi
tio.Decimo vnifoꝛmitatis ⁊ pacis dilectio. Vnde⸗
cimo ꝑſeuerãtia. vuodecimo ſpũałfoꝛtitudo.Ter-

ciodecio taliũ religioſoꝝ vtilitas 2 dignitas. uar

i i uld eric hoin elideetr
rotüad hoim ſa
e atſin⸗ Saß vi ſpeclum

oſegualiteligioſos ab aliſs
1. Dli oſensſireln oſosabal
ſgngdnbliananarain
turn neccertä regulam necſta 1
rmebatur. Gicutpatet T begardis
ſtitunonitpclementinar. xirl wmn
hec ſo oig hechabet tanfinniffini⸗
umrcertiſſtima ligomenta: Necmiri
luitcam in po. M j pter go eillin
ihoteſtiluc Pemm. . heceſt ei gun
choreligioqne habet ymointemapunt
ctoneq: mida que habet ſecundoertem
fen inonerſatione q immaculats. quebe
frms ſliditate in gfectione qe beceſt rel
lufuncata certa regnla aenis legidue
1 (Rarionemieſſagnertenci g, d⸗
nis gfeſoresad moplic obligani müͤdic
dris.?00is De qua notaru cſt. A.ri e
no oꝛclo diligentera dopete deentn
centes ciße..Cor mundü geninmede
Notm mugicia ſeg eriam erctionezant
nuncinin eſtvns do ſpegigliter ſane
lotob aſtare dher a lllo mun icii

vglluueininctinicicn iatn
ndamie

A Pelthaſar O. f irvi
tetaſidſi ſr ii üchn atene
drecept

Jit oerectumngrſt
eereckumptſitaptumg
nini datumonniö ſunn n
ltanm acd ) Etnd adterenan
WrNN riiij
nebenſomiſllcer Ni
W

ctogi
nneniinnanteit
vdii e nnntnenin
nitſdufen detllin inn
enenr reeanſ fene ſhn
emitret eſnniignetkn
onnli iimein lt
anſ nobanmlii nle ntc⸗
oamitti⸗ eBnatſi rceu
nenoſiots enel,go litf nnet⸗
Ernnß Paſuniigegn o,
dnent aneß eni fii in⸗

inlnbirnnl
pmodlcttſenis: healtedſiotn
ermemoꝛe in ſinpliatatt olcis Et
ngt dicens Et og dſl engeſgcttee
masſanttsg r heprreſe itii
Eacceptio noeapud di. Glo Foße⸗
lpoitlegs wllbetorpatenodin
i. Eua arguit gſiarinelinents
ona iudicantorita in Poſttotnfigei
1laliterſütpuniencipvandiſt o⸗
ionzliert hiceusdit rhocatin
Spoſſiton redros oto oo alinqn⸗
aunt whollos ,ſnbaſtoi hobe⸗
mpotmntiaacagiti vbiſhbaltoß⸗
ſupenop infielits orot nuchin
Täwusin hocnopcennſicntb
obedientes:lta W.ch aecepenti
abitſobaltis ois iniuſtiazfacien
gesſuntßnonto neft diſatiuſ
ddanis:guinnd euſocenntuſti
bunt Baß heenla uncht
eg bons ſlitor apiun al,
gailui ieg ikuten
acakecoee ianla. ei hinn
tmcofitlsr inuſtai,⸗ nnenn
ipfant nniid ninni

ſotencno gohie
uleſiobelitts unintnnn

rtapparebit

lupinor e li

Ho
oni. 4
Bemiann iiiffmin

Baemiumngi

zoiat Elchuſte i

Neligio

todecimo meritũ ⁊ pᷣmiũ. Quĩtodecimo quõ viuer⸗
ſe religiones in ſcriptura pꝛophetica videntur pᷣmõ
ſtrate. Gedecimo cæficientiũ in religiõe oſtenditur
conditio ꝙtũ adaffectũ. Recimoſeptimo qᷓtum ad
actũ. Decimooctauo Kum ad victu ⁊ veſtitũ. No⸗
nodecimo qᷓtum ad faſtũ. Viceſimo illoꝝ oſtendit
miſeria ꝙᷓtum ad finem. Viceſimopꝛimo ꝙᷓtũ ad ali
oꝛum planctum. Viceſimoſerundo illoꝑ pena oſten
ditur ⁊ periculũ. Viceſimotercio excuſatio cum re
pꝛobatione. Viceſimoquarto exꝑimentũ.¶ ¶ Etuʒ
ad pꝛimũ religiõis wſcriptio erpmit᷑ Jacobi.j.vbi
dicitur. ꝙ religio mũda æ imaculata apud ven ⁊ pa⸗
trem:hec eſt:viſitare pupillos ⁊ viduas in rribulatõ
ne eoꝑ.⁊ imaculatũ ſe cuſtodire ab hoc ſeculo.
Ad cuiꝰ anctoꝛitatis intellectũ eſt aduertenduʒ
fuerunt aliqui qui vitã religioſam ⁊ ſanctã oſten⸗
erunt exteriꝰ: nullã habuerũt interius.ſicutpha
riſei hypocrite.xæ quib dicit ſaluatoꝛ Mathᷣ. xxiij.
Ve vobis phariſei oypocrite:qui mũdatis qõ exte-
rius eſt.¶ Alij vo qñq; vitã bonam ⁊ religioſam in
terius ſe habere opinant᷑:ſ̊ minꝰ cnrãt ve fama exte
rius.v quoꝝ rñſiõe ⁊ ↄfidentia ⁊ aſciẽtia tactũ ẽ. F.
ij.iij. Ged qꝛ nec pꝛimo nec ſcðo religio ſua ſuffiẽ ad
ſalntẽ.ↄgrue re quolibet illoꝝ dict᷑ Yaco.j.puiꝰ va
na eſt religio:qꝛ pᷣma ⁊æficit qꝙtũ ad veũ ſecũda qᷓtũ
ad hoĩem:vterq; nanq; ſe tenet in extremis ⁊ neuter
in medio. Pꝛopter quod beatꝰ JKacobꝰ volens vtri
uſq; veclinare erꝛoꝛẽ ⁊ vtrãq; religiõis pfectionẽ in
vno medio in quooſiſtit ꝓtus ↄpᷣpendere:dicit Re⸗
ligio mũda.i.religioſi mũdi inreniꝰ in coꝛde:qtum
ad væũ ð quibo Math.v. Neati mũdo coꝛde.Et im
maculata exteriꝰ qᷓtũ ad hoĩm ſalubꝛe exempluʒ. vt
e illis verificet᷑ illuq Sap.vij.ſpeculum ſine macu⸗
la.¶ Alij vo ſe quaſi religioſos ab alijs in veſtibus
ſegrega bant:ſ quia non habuerũt firmũ fundamẽ-
tum nec certã regulam nec ſtatũ a curia appꝛobatũ
eſtruebãtur. Sicut patet ve begardis ⁊ beginis in
ↄſtitutionibo clementinaꝝ.wreli.wmi.ð quibuſdã
Dec vo oĩa hec habet tanqꝙᷓ firmiſſimũ fundamen⸗
tum:⁊ certifſima ligamenta:MNec mirũ:quia xꝰ fũ⸗
dauit eam.in pᷣs.lxxxvj. ꝓpter qð illa ſpecialit᷑ di/

ci poteſt illud.j.Petri.ij.NHec eſt gratia.¶¶ Decẽ

ergo religio que habet pmo internã puritatẽ in affe
ctione:qꝛ mũda que habet ſecundo externã honeſta
tem in auerſatione q;ꝛ immaculata.que habet tercõ
firmã ſoliditatẽ in ꝓfectione.qꝛ heceſt religio ĩ gra⸗
tia fundata ⁊ certa regula ⁊ certis legibus guberna
ta.¶¶ Ratione pᷣmi eſt aduertendũ ꝙ hmõi religio⸗
ms ꝓfeſſoꝛes ad rriplicẽ obligant᷑ mũdiciaʒ. coꝛdis.
oꝛis.⁊ oꝑis.de qua notatũ eſt. M. xij. arti.iij. Pꝛi/
mo coꝛdis diligentera veo petẽ vebent mundiciã. di
centes cũ ps.l.Coꝛ mundũ crea in me veꝰ.Circa qð
nõ tm̃ mũ diciã.ſed etiam erectioneʒ attẽdere vebẽt
⁊ foꝛmꝗ. Pꝛimo tñ oĩm maxime artẽdere vbẽt: ꝙ ſit
mundũ:quia eſt vas cæ ſpecialiter ſanctificatũ. er-
go eos artare vebet ad illius mundiciã periculũ qð
eis ex illius ĩminet ĩmũdicia. Sicut patet ꝑ exẽpluʒ

Te MWalthaſar. O. vj.lxxvij. Mundami ergo qui fer⸗

tis vaſa dñi Eſa.lij.¶ Secundo atrendere vebent:
ꝙ ſit deo erectum:vt ſit aptum ad receptionẽ gratie
Ti.⁊ oẽ da tum optimũ:qð veſurſum ⁊deſcendit a pa-

trre luminũ Yaco.j. Et nõ ad terrena inclinatũ:qꝛ ta
le coꝛ amittitur.ſicut patet.C.xiiij xviij.

Tercio
attendere vebent foꝛmã ſcilicet ſuperioꝛem rotũdi⸗
tatem vt ſicut coꝛpns rotundũ faciliter ad oĩa ſuꝑi-
oꝛis pᷣcepta mouea tur.ſicut oſtenſum eſt. C.xiiij xj.
non tm̃ vbi pꝛoſpera pꝛecipiuntur:ſed etiaʒ aduerſa.
Illi enim qu tm̃ obedirevolunt:vbi pꝛoſpera impo
nuntur vel imunguntur.ſunt de oꝛdine ? pꝛofeſſiõe

RP p.

Guidonis.xv quo fertur q; ᷣmagno ſtatu in ſechlo
ad religionem veniens:ſi ſibi aliquid imungeretur
quod erat oneris:ſicut ꝙ ſeruiret fratrib ſuis infir/
mis.ᷣ vel aliquod ſumile.ſe excuſare ſolebat. dicendo
o o cogitetis: ꝙ in omnibus talibus officijs la
oꝛibus ſolebam ſub me habere: quimihi in talibꝰ
miniſtraret:non ponatis me nũc ira baſſe: q; cogar
miniſtrare cui ſolebat miniſtrari quando vo ſi uperi
oꝛ ei aliquid impoſuit qð erat ſolacij. vbi bona ſpe⸗
rabat feſta velvina huinſmodi vlectabilia. capite
inclinato reſpõdere ſolebat libent᷑ pater.nã pꝛopter
hoc raſi caput vt eſſem obediens. Vide cõtra tales.
O.aj.ix. Non ſic pꝛopheta qui ait p̃ᷣs.lvj. Paratum
coꝛ meum deus.ſ.ad pꝛoſpera.⁊ iterum paratum coꝛ
meum ad obediendum in aduerſis.⁊ tale eſt coꝛ mũ
dum coꝛam væo hominibus. ¶ tum ad ſecũdũ
triplici ratõne vebent eſſe ſine macula. Pꝛimo quis
ſunt quaſi omnium ſpeculum pꝛo tanto: quia ſi ſpe
eulum in ſe ſit clarum:bene congrne oſtendere po/
teſt alioꝛum vefectus:non ſic maculoſum. ¶ Dicre
ligioſi:qui in victu. veſtitu.loquela opere omnibꝰ
motibus ſuis ſunt quaſi ſpeculum ſinemacula:Ga⸗
pien.vij. Audacter poſſunt pᷣdicando loqᷓndolalioꝝ
repꝛehendere vefectus.Et exemplo clare oſtendere
verbo quales alij eſſe veberent per bonam ſuaʒ cõ⸗
uerſationẽ quaſi ꝑ regulã rectã oim alioꝝ oſtenden⸗
tes curuitatem.nõ aũt ſic ſi ſint macnloſi ⁊ curui:be
ati ergo immaculati.in pᷣs. cxviij. ¶ Gecũdo.quia
ſunt:ſicut oculus in quo macula turpioꝛ ⁊ periculo⸗
ſioꝛ eſt. ꝙᷓ in alia coꝛpoꝛis parte: ergo ſatagite ĩma⸗
culati inueniti.ij. Petri.iij.¶ Tercio quia fũt ſicut
veſtis alba:quia ſicut macula in veſtealba ad maio
rem oſtenditur ⁊ videtur diſtantiam. Ita culpa re⸗
ligioſoꝛum ad maioꝛem poꝛtatur narraturdiſtan
tiain. in maleoperando plus ad illam quaſi ad ex

emplaromnes reſpiciunt. Vidẽtes ergo maculein

nobis periculum quilibet noſtrũ dicat illõ p̃s. xvij.
Ero immaculatus cum eo.Et iterum. Fiat coꝛ me⸗

um ummaculatum. ps. cxviij. Geg bheu eſt e mul

toꝛum ſtatuqꝙ;tum ad obſeruantiã. ſicut v illa ima⸗

gine. O. vj. xx. Et ðᷣ illa ciuitate.C.iiij. xxij. Oetũ

ad tercium eſt notandum:ꝙ hinuſmodi ſtatus perfe
ctio continet pꝛimo auſteritatem penitentie: que
notatur in hocꝙ dicit.religio.Secundo ſpecialita/
tem excellentie notatam in hoc ꝙ dicit. hec. Cercio
ſtabilitatem exiſtentie in hoc ꝙ dicit. eſt. Pꝛimuʒ
patʒ. eo ꝙ religio eo appellata ſit. ꝙ ea religemꝰ vni
o:animas noſtras ad cultum diuinũ vinculo ſer⸗
uiendi vt dicit Augꝰ.li.œ quãtitate anime.Ad cu⸗
ius intelligentiam eſt gduertendum. ꝙ in baptiſmo
omnes eo obligamur. melioꝛes iterum eo obligã⸗
tur:non tm̃ baptiſmo:⁊ generalibus pꝛeceptis ſicut
alij chꝛiſtiani:ſed tribus alijs circulis ſcilicet obedi
entia.continentia.paupertate. et alijs paruis liga⸗
turis.conſtitutionum et inſtitutionum.et actoꝛum
quibus laxatis laxantur maioꝛes circuli. Exem⸗
plum ad hoc ð liquoꝛibus in wolio miſſis:in quibus
videmus:ꝙ vinum foꝛtius ligatur ꝙᷓ qqua:et vinuʒ
quanto foꝛtius ⁊ pꝛecioſius: ſicut eſt illud quod vo⸗
cant vinum ferratum:tanto fotiusligatur. Sic re-⸗
ligio quevino comparatur et aſſimilatur:quia ſicut
in wlio vini ſunt feces inferius et ſpuma ſuperius
parui valoꝛis.ĩter que bonũ vinũ mediũ tenet. Ita
in religione qͥ nihil volũt addiſcere vel ſcire vel age⸗
re feces ſũt:qͥ vᷣo volũt inaniter ſuper alios exaltari
ſupbe gloꝛiari:ſpuma ſũt ꝑui valoꝛis.De qᷓ Oſee.
x.Tranſire fecit ſamaria regẽ ſuũ:quaſi ſpumaʒ ſuꝶ
faciẽ aque. Inter hos vo ſũt medij:quaſi bonuʒ vi⸗
num ad multoꝛũ ſpiritualem iocunditatem. œ quo

.ij.

iiij.

——

Artiꝰ.ij.
.v.

Exemp.
Fabule.

Fabu. O
Fabu. P

Heligio

a xxxj. Tinũ in liocunditate ceatũ eſt. Sed heu
ret vai eivinũ cum felle mixtũ:Math̊ xxvij.
da bant ei bibere vinũ mirrharũ:Mar. xv. ¶ Se⸗
cundũ.i.ſpũalis excellentia er hoc patet. ꝙ ſicnt pꝛe
dictũ eſt e vino:ꝙ aliqua alijs foꝛtius liga ntur.ita
hecartioꝛi pauꝑtate ⁊ ſtrictioꝛbo ligatur ↄſtitutio
nibo: oꝛdinatiombo: In ln eius ſupꝑ alias religio/
nes intantũ notatur excellẽna ſpecialis: aĩe ↄtem⸗
platiue requies ſingular.qꝙ ipam ꝓfeſſus æ ipᷣa gau
dendo ſpaliter dicere põt illud s. Hec reqͥes
mea. Et iteꝑ. Hec mutatio vxtere excelſi. p̃s. lxxvj.
Et illud Yoh.xvij. Hec eſt vita eterna.ſupple cauſa⸗
liter. Et ĩllud.j. Cheſſał.iiij. Dec eſt voluntas ⁊i.
Terciũ.i.ſtabilitas exiſtentie in hoc oſtendit᷑ q;
ſicut nauis choꝛdis ſuis in mani ligatur contra oẽs
tempeſtates: Ita hec in mari hꝰ mundi ↄtra oẽs tẽ
tationes ꝑ pdicta ligamenta. Et ſicut nauis cõtra
oẽs tempeſtates bene gubernata ad poꝛtũ ducir op⸗/
tatũ. IJta hec religio.æ qua & xo.xij. Hec eſt religio
phaſe.i.tranſitus ad vita eternã tanqᷓ; ad ponũ op/
tatũ et᷑ne quietis.

Agd boc vo ꝙ religio ſic ð egypto ad terrã ſanctã

ſun ducat cultoꝛem:neceſſariũ eſt ꝙ ipam ingrediẽs
7 aſſumens. intentionẽ habeat rectiam. mundã. be⸗
ne oꝛdinatã:quia ſi oculus ingredientis ſuerit nec.
vt illa cquſa ingrediat. qua tactũ eſt. O.vj. x.

xxxvj.⁊.l.Aliter totũ coꝛpus tenebꝛoſum erit.quia

tales tam ey pte ponẽtiũ.ꝙᷓ exꝑte ingredientiñ po/
nuntur in religione ſicut poꝛci in nemoꝛead giãdes
colligẽdas:⁊ vt vefructi abundanter vinant. v qͥ⸗
bus tactũ eſt. F. v.iiij.⁊. O.vj.xldiij. em̃ raliũ opꝰ
lit tenebꝛoſum.i.turpe ⁊ inutile ⁊ abomiĩabile.ꝛ ſine
merito coꝛã wo:qui videt ⁊ intuct᷑ coꝛ j. Reg. xvj.pʒ
quis ante oculos eius ſũt:ſicut ſpica ſine or ſi⸗
cut lampas ſine oleo:a ſicut aſinꝰ ille in pelle leonis:
vequo fabuleratione exempli fingunt: ꝙ vidẽs leo⸗
nem tam magnũ inter animalia obtincre vnñium et
honoꝛẽ:cogita uit ꝙ felix eẽt ſi leo fieri poffet: poſ.
ſet ſichonoꝛari⁊ laboꝛcs ſolitos fugere.bꝛeuit tãtũ
laboꝛanit ⁊ ad hoc egit: pellem obtinuit leonis: q̃
induta montem aſcendit:quẽ alie heſtie videntes et
leonem eſtimantes ipſi honoꝛẽ leoni debitũ fecerũt
exbibuerũt:dñs do aſini ipᷣm amittere nolens.cuʒ
diligenter ipᷣm quereret: ⁊ p aliqua ſigna aſineitatis
videlicet ꝑ aures ⁊ tales extremitates.ſ.oꝛis ⁊ pedũ:
ipſum aſinum ſuum eſſe vephenderet:ipᷣm Peuſſit:qͥ
atim relicta pelle ad ſolita remeauit. Ita miti vi
dentes religioſos ⁊ viros eccleſiaſticos opulentos 2
honoꝛatos.cogitãt ſe foꝛe felices:ſi tales eẽ poſſent:
ita dinites ita honoꝛati ſeculi fugere laboꝛes.⁊ ta⸗
li intentione pellem induũt lconis.i.habitũ religio
ſoꝝ vel cericoꝝ. Eñs vo illoꝝꝑ dyabolus:qͥ diuerſo⸗
rũ pꝛius peccatoꝛũ:⁊ ĩ ingreſſu male intentionis iu⸗
re obtinuit illoꝝ dñium: qui aſinos ſuos non libent᷑
amitteret: Videns in oꝛis illoꝝꝑ loquela? in auditu
aurium ⁊ aſpectu oculoꝝ? in inceſſu pedũ ſigna aſi⸗
neitatis ⁊ leuitatis irreligioſitatis: intelligenſq; ꝑ
hec ꝙ faciliter ad ſolita ⁊ ad maioꝛa duci poſſũt eos
magna pꝓcutit temptatione.quã ſentiẽtes clerici ad
grauioꝛa relabunt᷑: habirũ tñ ſub quo quaſi licẽter
peccare poſſunt nõ abiciũt:ne etiã lucra cũ h̊ͥ amit-
tant terrena. Religioſi vo qui licẽter cũ habitu pec
csreno poſſut: nec impune din grauia omittere: pcl.
lem abijciut.⁊ xũ in quo ĩmobrliter inrentionẽ ſi⸗
xã non habuerũt:ſed in cõmodo tempoꝛali verelin⸗
quunt cum wmino ad ſolita reuertentes. Se conſi⸗
mili aſino vide H.vj.l. Er væ conſt imili lupo:qui ſic
ſi poſſet indueret veſtem paſtoꝛis. P.xiij.xxxj. Se qͥ⸗
rum quoliber dicitur ad Phix ij. habitu. ſupple tmĩ
inuentus vt homo.Et Gerñ. in meditatiõib.Sub

ouina pelle conſcientiam vulpinaʒ abſcondebã, Et
Pꝛoſper væ via contemplatiua. Sunt quidam:qui
velut conuerſi ex pꝛiſtinis monbo:non mentem.non
actum:ſed veſtem ⁊ habitum ſolũ abijciunt. Mi ſũt
qui ſer monetm̃:non opere ſeculo renunciauerũt. ſe⸗
cularitei viuunt:⁊ vitia ſus ſub inan ꝓfeſſione me⸗
lioꝛis vite abſcondunt.ac religionis imagine 7 noĩe
palliati:opinionem virtutum ſuſcipiunt.pꝛedicant
magna nec faciunt accuſant vitia nec æponunt. pu-
blice veſpicere ſimulant:quod occulte cèmittũt. ma
gni ſtudent videri:nec tamen fieri tales. bene volũt
colligere fragmẽta ⁊ reliqͥas ſanctoꝑ eis dimiſſas ̊ᷣ
non moꝛes: Dicut illi qͥ vadũt cũ indulgentijs:qui
cmnia pꝛedicant? ſuſtinent pꝛopter lucrum tpale.
Omnes iſti ad ſiatum eccleſie religionis male acce
dunt: ⁊ vefructib eccleſie. religionis contra cer le⸗
gem comedqunt. in qua pꝛecipitur Exo.iij. Hecẽre⸗
ligio phaſe:omnis alienigena.i.qui intentionẽ ha⸗
bet a veo alienatam non comedar exeo.
Bed qui ſinc ꝑiculo eccleſiam vel religionẽ ĩtrat
fructus eius ſine ꝑiculo comedunt:reuera illiſunt
qui bona intentõne intrant ⁊ in ea bene viuunt. Ad
cuius ingreſſum ꝓgreſſum bonum multeratônes
moucre veberent ſeculares.¶ Ad amplioꝛẽ ergo cix
ca hoc ꝗpoſitum wctrinã habendã. Pꝛimo oſtendẽ⸗
ge ſũt pᷣ exempla roncs mouẽtes.⁊ ad religionis in
greſſum quoſcũq; hoꝛtantes. Gecundo ondenduʒ ẽ
piculum retrahentium. Tercio ꝙtalibo eſt foꝛtiter
reſiſtendum retrahentibo. Pꝛima ratõ pꝛo pꝛima
Pꝓte tacta eſt ꝑ exẽplũ e en inimicisvallatiſunt
HB. ij. xxj.qui libenter ad caſtruʒ vel munitã fugiũt
ciuitatẽ. Sed relißie ciuitas eſt.ſicut oñſum eſt. C.
nij rxj. ¶ Gecunda ratio timoꝛis cũ p̃dicta concoꝛ/
dans eſt v naufragio.vł illo qui naufragiũ timet
Calis.n.nitit᷑ aliqð ſolidũ in manib cape: ſicut ta⸗
bulam. mpem vel arboꝛẽ ne d mergar in ꝓfundum:
Bic ille qͥ freqᷓnter peccãdo in h̊ mani freqnter nau-
fragiũ paſſus ẽ:vel q adhuc iuuenis eſt:⸗ naufragiũ
tumet ſpũale:ſapiẽter facit tabulã penitentie:ꝛ⁊ re⸗
ligionis in manu accipiens.ne naufragio piclitetur
Aun ad hoc faciẽdũ hoꝛtat᷑AM.iij.p totũ ¶ CTercia
ratio ad hocaptos neceſſitans veberet eſſe timoꝛ:ne
ſpumſctm̃ ab eis fugarent.qð ex hoc arguũ ꝓveri⸗
tas ait Zobry E auteʒ nõ abiero:paraclitus nõ
veniet qꝗd vos.Affectio coꝛpoꝛalis pꝛeſentie chꝛiſti
in aliquo aduentũ ſpũſſcti iĩ coꝛda diſcipulog impe⸗
dire potuit.ſicut ex vᷣbo pᷣdicto innuere videt. Et ex
verbo qð ididem dicit. Eypedit vobis: vt ego vadã
Bup quo dicit Beda in glo. Expedit vt foꝛma ſer⸗
ni ſu bira hatur veſtris aſpecnib.quatenus amoꝛ di
uinitatis artiꝰ veſtris inſiga mentib: Quãtoma⸗
gis carnalis amicoꝝ affecrio ⁊ pfentia. ſpũmſctm̃ et
amoꝛẽ diuinitaris a coꝛdibo excludit minoꝝ. Et ſiẽ
ſpũmſctm̃ ibi amittũt.ita etiã ibi Ip̃ᷣm mime vel cuz
difficultate inuemiẽt: In ſignũ cmus illi q ip̃m reqͥ
rebant inter cognatos 7 amicos minime inuenerũt:
Luc.ij. Si ergo ipſi inter amicos ↄſanguineos iu⸗
ſtos chꝛiſtum non inuenerũt:quõ nos ipᷣm ĩterami⸗
cos inuenire porerimus iniuſtos.vſurarios. leccato
res ⁊ huiuſmodi. Pꝛopter hoc dicit Mat. x. ꝙ veĩt
ſcꝑare filium aduerſus patrem.⁊ filiõ aduerſus ma-
trẽ ſuã. vt ab eis ſepati in vinea religiõis diumiamo
nis maioꝛẽ inneniant dulcedinẽ ĩ pᷣſenti:æd moduz
SGanſonis qͥ parentibo in via relictis ⁊ vineã intrãs
fauum inuenit mellis.quo tam ſeipſum qᷓ etiã poſt-
modum refecit parenres: J udic.xiiij. Et in futuro
terram inueniqt ꝓmiſſionis ad modũ Abꝛae Geñ.
xij.Qni egreſſus v terra ſua ⁊1 cognatiõe ſua.⁊
wmo patnis ſui veĩt ad terrã ꝓmiſſiõis. Gicnobia
oĩa relinquenda ſunt.exemplo apoſtoloꝛum.qui di⸗

Arti.iij.

vVj.

inpeditoliig oſecnnione cuſcuch
llanimmpeit lliüe bentfcni dn
Ocntitudtinalitincrde no rdinauin
mmtmentzdinntſesoreſttune
tis ſetpatetg legen aule f. wlo
afirnauent iin f veten . ii ti i⸗
gutlletenek od teſttutione: gui aligu
eberehitate aſeeret guu ab alio zſe
guiin herege inſtituiftr ni tlledolo⸗
ediuiſet Culcoꝛdat ſanc?Thoma
bienmian ii nwa nulvfum
Neltne wus ſemu hobeat iihl ſpenalit
do poſthynn coege no ſtatuit in relig
iveretr ſeruiret qulim neingrechat in
Goeuseſtpoſtißingreſſus fuent entrani
it gcurautt tenet o ad reſtitutocz eqni
