ſuper Johan. omelia. xxxij. per ſigna refrigeratio⸗
ms ſpiritualis caloꝛis: et ꝑ mũdi miſerias ettribu⸗

H

Arti nij.
xiij.

Axt. liij.
xiiij,

xv.

xvj.

xvij.

Judicium diuninum

latões:volẽs ꝙ ſicutĩ coꝛꝑe humano infirmato re⸗
frigeratio nihil caloꝛis opar᷑i mẽbꝛis:moꝛtis iudici
um appꝛopin qre ſignat.⁊ ſicut ruina vmꝰ ꝗ fit ĩ la⸗
piqũ ⁊ cooꝑunẽti caſu eiꝰ vicinũ venũciant finẽ. Ita
refrigera to ſpũ alis caloꝛis inter mẽbꝛa xpᷣi⸗ ecclie
miſerie q ĩ hbocmundo quotidie cadut eius finẽ ap⸗
pꝛopinq̃re oſtẽdũt. Gut aũt verba Cryß. hec. Biẽ
coꝛpꝰhumanũ laboꝛãs et ꝓpe finẽ exiſtẽs mille oſtẽ⸗
dit malicias et vefectus.⁊ de mmo debẽte cadẽ mul
ta añ cadere ↄſueuerũta tectoꝝ parietibo:q ſignũ ſut
ꝙ eius finis appꝛopinq̃t: ita 7c. NMo. A. xiij. ij. Per
eadẽ ſigna licet ſub alus verbis er arguit ꝓpinqtatẽ
btũs ꝛego.ĩ omeł ſupꝑ euangeliũ Luc xxj. Erũt ſi⸗
gnaĩ ſole ⁊c.vlulateſᷣ e ppecſt dies dñi: Iſa. xiij.et
ꝓpe facite iudiciũ: Iſa.x J. voſipſosl hic indicando.
qoſi nõ feceritis: ſicut iſtud iudiciuʒ erit bonis dele⸗
ctabile: ita a cõtrario ſenſu erit malis terribile qͥn⸗
q; de cauſis. ¶ Pꝛimo videlicʒ; ꝓpter iudicij certitu
dinẽ. Scoõo ꝓpter aduerſarioꝝ multitudinẽ. Tercõ
ꝓpter iudicatiũ ⁊ aduerſantiũ equitatẽ. Muartoꝓ
pter iudicioꝛũ fuſionẽ. Quinto ꝓpter totiꝰnegocij
euidentiã. ¶MÆät ad pꝛimũ certiſſimi eſſe poterũt:
qñ ſtabũt añ tribunal iuſtiſſimi iudicis c ſarcina
pctõꝝ qͥ etiã in moꝛte videbũt ſicut patet ꝑ hyſtoꝛi⸗
am. S. ij. v. Et cũ furto malaꝝ acquiſitionũ ꝙ; indi

cabunt᷑:aliter e veo cogitare eſt ipm omni barbari

ca gẽte:ipᷣiuſq; leges oĩm gentiũ legibus iniuſtioꝛes
falſioꝛeſq; eſſe:cũ nunqᷓ; fuerat gens tãbarbara: que
nõ pumiret malos et pᷣmiaret bonos.Ad hoc em̃ ſũt
leges regũ et pꝛincipũ/ cæcreta pontificũ/ canones pa
trũſtatuta ciuitatũ conſuetudines regionũ. Si er
go hoc nõ facit iuſtus iudex eus:qui iudicat omnẽ
terraʒ:vbi eſt eus iudicij: Malach. ij. Aliter em̃
quodam modo iniuriã parti id eſt omni creature: q̃
quodammõ ſe ↄtra Rero ꝛes tunc partẽ faciẽt iuſtici
am petent: ſicut oſtenſum eſt. A.x.xj. Gpecialit tũ
boni iuſtas tũc allegatõnes et accuſatões aↄtra illos
adducẽt ſicut oſtẽſum eſt. F. viij. x. Et nõ ſolũ cõtra
illos anteqᷓ iudicent᷑ allegabũt:ſed ſuꝑ ipos iudica⸗
tos impꝛoperãdo clamare ſecure poterũt. ſicut qñ⸗
qᷓ; accidit: ꝙ illi q ꝓ malo tyrãnico vicino caput le-
uare nõ audẽt:ipo ad carcerẽ vel patibulũ ducto pꝛi
oꝛa facta ſecure impꝛoperãt.ſicut Zvañ.xiij.di. Nũc
venerunt tibi peccata tua que aliqñ opꝑabaris iudi⸗
cãs iudicia iniuſta. ita in ꝓpoſito exultabũt ſanctiĩ
gloꝛia: dicentes Yſa. xuiij.quõ ceſſauit exactoꝛ qeuit
tributũ:qꝛ teſte pfal.lviij. Letabit᷑ iuſtus cũ viderit
vindictã:qñ cœus reddet ꝑiuris et adulteris qõ me⸗
ruerunt. et nõ ſolum boni et etiam angeli eos accuſa
bunt: eiſq; impꝛoperabũt:ſed etiã mali et emones.
Se malis nãq; qui mutuis exemplis et exhoꝛtatiõi⸗
bus inductionibus peccauerũt:et male acquiſitis
mutuis perierunt. Quid aliud eſtimari poterit: q;
ꝙ; mutuis maledictionibus et dqccuſationibus et im
pꝛoperijs ſe mutuo lacerabũt ⁊ vilipendẽt ꝓpter pe
nã quã ſuſtinẽt:dicẽtes et loquentes moꝛelatronũ:
quicerti de moꝛte alios appellãt qui pꝛimũ ſocij re⸗
putabant᷑:eiſq; impꝛoperãdo dicũt. ibi feciſti me cõ/⸗
mitteretale latrocimiũ: et ibi tale factuʒ. et bꝛeuiter
nunq; fuiſſẽ latro niſi tu fuiſſes ⁊c. IYta etiã nũc:qñ⸗
qᷓ; pctoꝛes et alij alijs impꝛoperãt n confuſionẽ in
currũt dicẽtes. Munq; fuiſſem mulier mala æ coꝛ⸗
poꝛe meo niſi tu fuiſſes:maledicra hoꝛa qua te vidi.
Sic in illo iudicio quilibet ad aliũ ſe habebit: ſicut
⁊ aliqͥb exemplificatũ ẽ.A.xij.liiij.et. A. xxvij.xlij.
Ergo tũc nullos habebũt amicos niſi foꝛte illos
moncs:quoꝝ tatũ dilexerũt opa tãq obedientes dũ
vixerunt extiterũt:qui tunc cũ ſalutatõibus ſuis eis
occurrẽt vridẽdo: ⁊ cũ fuſcinulis ad infernũ trahẽ
w. ve quibus damnati tũc dicere poterũt illud pſal.

3J X..

xxxiiij. Tem tauerũt melfupple viuuʒ. ſubſannaue⸗
runt me ſubſannatõe:frenduerũt ſuꝑ me moꝛtuuʒ et

Damnatũ dentibus ſuis.¶ Miſi foꝛte quis cogitare xviij.

velit: ꝙ licet omnia tunc damnatis aduerſent᷑:tamẽ
amicit ia erit damnatoꝛum ſpiritũ ⁊ carnẽ.ſ̊ hec co
gitatio repꝛobata eſt. C. E.ij. x.et. G. BG.v. xxiij.
Ex dictis ergo patet ꝙ magna erit aduerſantiuʒ
malis in die iudicij multitudo. Querat pctõꝛ
nũc a coꝛde ſuo æ ſeipo: ſicut ve quocũq; tali querit
Anſelmus dicẽs. Quid faciet pctoꝛ in die iudicij v
pᷣhenſus:cũ ſit ſuꝑius index iratusſcuius ſeq; mãda⸗
ta trãſgreſſus eſt:et ipſum etiã interpꝛetatiue nega⸗
uit vel nõ eſſe deſiderauit:qꝛ c male facit:nollet ali
quẽ eſſe quið malo facto ſuovindictã accipet.nec de
um nec aliũ quẽcunq;:ergo nollet veũ eſſe iaſtũ.Cũ
ergo deũ nõ eſſe uuſtu: et veũ nõ eſſe conuertãtur vel
idẽ valeant: quia ſi ſit opoꝛtet euʒ iuſtũ eſſe patet q;
qui veſiderant eũ iuſtum non eſſe veſiderant eũnon
eſſe.ſequiturĩ auctoꝛitate Anſelmi. infimus patẽs
infernꝰ: exterius ardẽs mũdus.quod intellige vt di⸗
ctũ eſt ſupꝛa.E ij. interius vꝛẽs mentis conſcientia
Et ſi queris qui te accuſabit:dico ꝙ totus mundus
qꝛ offenſo creatoꝛe ſuo mõ omnis offendit᷑ creatura
quõ ergo exiſtimas:qꝛ tu qui tunc malus inueneris!
effugies iudiciũ vei: Ro.ij. Mota.AM.ix. xxix. Batis
dat intelligere aplus: q; nullo mõ effugiet: nõ ſoluʒ
ppter iudicis et ludicantiũ et aduerſantiũ multitu
dinẽ: ̊ etiã ppter eoꝛundẽ equitatẽ: ibi nãq; boniĩ
accuſationibus et allegatõibus ſuis a via equitatis
nõ errabũt. mali vo etſi errare voluerint nõ audien
tur. Judex etiã flecti nõ poterit pce/ vel pciol vellcu⸗
iuſcũq; timoꝛelvel poteſtate:ſed eq̃liter ſicut ad pau
perrimũ malũ:ita et ad potentiſſimos dicet.vomus
regis auſcultate:qꝛ vobis iudiciũ eſt: Oſee. v. NQuia
nõ vm viſionẽ oculoꝛũ: neq; ſcõm auditũ auriũ: ſed
in veritate iudicabit: Iſa.xj. ſᷣm ꝙ in libꝛis conſcia/
rum ſinguloꝛũ ſcriptũz eſt. Ybi nãq; quilibet dam-
nandus literas poꝛtabit vrie:id ẽ ꝓpꝛie moꝛtis ⁊ dã
nationis. quia ſicut qui ad computuʒ venit cũ ro tu
lis et tallijs inſufficiẽtibus:lr̃as poꝛtat amiſſiõis:qꝛ
ꝓter illaꝝ inſufficientiã ſuã amittet: ita in iudicio
in quo ſciẽtia dei erit ſicutlliber dñi vel theſaurarij:
qui balliuovel ppoſito manerij vel expẽdẽtiet neceſ
ſaria ꝓ wvmo dni emẽti pecuniã tradit. Numeꝝ vo
et quantitatẽ pecunie tradite:in libro vel tallia ſua
ſcribit:recipiẽs etiã ex ꝑte ſua talliã vel libꝝ fecit tã
c receptis ꝙᷓ; de expenſis. Ille vo liberqᷓtũ ad rece⸗
pta põt dici liber cõſcriptus:cũ libꝛo ſcʒ tradentis:
quia ẽ cũ eo ſimul ſcriptus:ſicut patet ĩ factura tal⸗
liarũ:in quibus tantũ continet᷑ in vna ſicut in alia:
ſic in libꝛo dei totũ ſcribitur quicquid ꝓ nobis fecit
vel ſuſtinuit ſeu quicqͥd nobis vedit:cõtra quẽ qua/
ſi liber cõſcriptus vel tallia cõdiuiſa erit in die iudi
cij liber cõſciaꝝ:in quo apte oſtendet᷑ nõ ſolũ quan⸗
tũ recepit:ſed etiaʒ quantũ expẽdit ⁊ quõ. SBic ergo
ad hoc ꝙ quis ſecure ad computũ accedat pecumia⸗
rum:opoꝛtet ꝙ liber de receptis et expenſis concoꝛ/
t cũ libꝛo liberatoꝛis:id eſt dñi vel theſaurarij:qꝛ
in cõcoꝛdia vel diſcoꝛdia illius libꝛi totũ pendet iu/
diciũ:vel qᷓtum ad liberationẽ vel damnatõem:jqa
ſi boua oſtenditur cõcoꝛdia liberat᷑:et diſcoꝛdia dã-
nificatur. Ita omnino cogitare opoꝛtet ð computo
animarũ in dei iudicio: quia totum illud iiudicium
nobis erit ad liberatõem vel damnationem ex oſten
ſione libꝛoꝛum ⁊ cõſcientiarũ ſinguloꝛũ.Et hoc eſt
quod dicit Jo. Apo.xx. Aꝑti ſũt libꝛi iudicati ſũt
moꝛtui ex his que in eis ſcripta ſunt m opa ipſoꝛuʒ
ſiue ad liberationem ſiue ad damnationem. quia ſt
liber ↄſcriptus:id eſt conſcĩa quo ad recepts et expe
ſas ↄcoꝛdet cũ libꝛo liberatoꝛis:pꝛo ſuoq; perpetus

xx.

inellumntoennſilt Aor n⸗

oantog tni rnalenlent⸗
gaius Nltant qi,n ſapbs guld
urdertennde Nicik, alius gul
uitſon ilunpotentererultntn
citnmiri cöfuncit diectus ſii
cundoermodo formaapperut
al ne mtehnil apparche
lnrw. Etfrum ad dlud abpent
emubeſeeretnobilis b huins ſec
ſuciatv ann fargellofumimeoll
beſcetmultiol noblles hic poc⸗
iores 1boucs mMiuerſas nſup⸗
fapnerunt velocceperuntz no ſoln
Dortobunt coꝛi toto mundo wofe
Henteci cunctacfiütadducer inin
loſcponentio quilllasſaran⸗
Auſchonns un donehit d Gel
chnie dirfeſlielecrieicut n e
Culeſnumniſionesneſignü in
cludit. ltanumtrd paupern
chocnigaiſignunnöporen
Alodenk,gan ancltteteeonisf
ſebontquietiäfalſitate vige

quiſmunclcia ſoꝛdes lunitaban

Omneoqulſignanoportanton

benutinuncentk i d
uo ſignonota f iſi
niningntiimenmni
ſümnenenilhhl rlid
ſanedid ſpli R
Feninoiicnentncheinn,

plis: , nlll n fliner
coꝛungi emuſtarti binig honi
leggtöibloſnisa izehlinti
vetſierare ollennt öantin
ceno potentßce relaagſrelen⸗
Doteſtateſeg eölſterſicnt adoen
ct adpotentifſimos dicet dni
dobasiudicij eſt Oſee Quin
lori, negz ſchn audttüguni ſel
t ayr n inlibis anſan⸗
ptizeſt Yhinsgqulihe dan⸗,
ttubut rleiippnenorn 705
uladcomounz rent ifoto
Inbus rusortitamiftöiige
tii i amittet,ltain iudio
ſcutliberoſipel theſgurerh
f maneri veleppegetietnec
tipecuniitradtt. Hunen N
etraciteinliro d tallaſun
eſagtalli rellibpf⸗iti
is Ilegoliber iriag tun
ſciptnsclii ſiatutenne
rihtusſielt hattiſoenhſnſt⸗

ücontinetinſlif ſr
nibitur gnicgoic oi g
icjs obizni tchuiet

ltlluchiialrin Dieludi

fnoſoli 4
mnnol t i i n⸗
niumiͦcgiltlui⸗ ne
uſcnnlti uch rhß d
2 upnuc henſß nh,
atoſitel heſunne
i iͦtnihene

4

0
Cuilieli mnnͦn iͤ

„

henngne r rniintudi

1

j.

Judicium diuinum

acquietantiã accipit. Gi vo liber ille cõſcriptus cõ
coꝛdet in geefen nõ cõcoꝛdet in expenſis:qꝛ ↄtra
mandata in illo libꝛo mandatoꝝ vei accepta vel re⸗
cepta expendidit:damnat᷑:⁊ ꝓ ſno ꝑperuo incarce⸗
rat᷑: vſq; ſoluat vltimũ quadrantẽ: Math. v. 7 Au.
n.g nunqꝙ fieri põt.Et ꝓpter hanc cõditõem iudi
ciũ illud vocari põt iudici cõſcriptũ.i.iudiciũ con
ſcriptoꝝ libꝛoꝝ dei.ſ.⁊ conſcientie. Vñ pſal.cxlix. vt
faciat veus ſq; cum illis qui ſecum iudicabunt in eis
id eſt in oĩbo in die iudicij.iudiciũ cõſcriptũ vt.ſ.oẽs
iudicent ſm libꝛos illos cõſcriptos ſiue ad vitã ſiue
ad moꝛtẽ omni appellatiõe vel dilatõe poſtpoſita.
Bient ergo qui ſcit ꝙ liber ſuus cõſcriptus ẽ łefe
ctiuus:qꝛ male recepta expendidit cuʒ timoꝛe vadit
ad cõputum. Ita ille qui ſcit: liber cõſcientie nõ
concoꝛdat cũ libꝛo legis vi cũ timoꝛe vadit ad iudi
ciũ:ſciens qui in lege peccau erint:. legeʒ iudica bũ⸗
tur: Ro.xij. Qui vo ſcit ꝙ liber ſuus cocoꝛdat cuʒ li
bꝛo vi: letanter ad iudicinʒ ꝗperat: dicens: memoꝛ
fui iudicioꝝ tuoꝝ ⁊ cõſolatus ſum in pſal. xviij. eo
y cognoui dije:quia itas ludicia tua:ĩ pſal.viij.
ce talibo qui letaliter ⁊ Pylariter venerunt ad iudici
um Haatt atnn ca.& moꝛtuis. Nota ð iſto libꝛo
cõſcientie. C. vij xix. cũ ſequentibo.¶ Cõfuſio vo il⸗
loꝝ qui in cõputo illo veficiunt.¶ Pꝛimo ex aduer-
ſarioꝝ quos inimicos hic reputanerũt quos odio
habnerunt exaltatõe erit. Videbunt illos pꝛius in
in celum vocari:ſicut ath.xxv. vbi benedicti pᷣus
vocant᷑ ad regnũ vt male videntes qnid amiſerunt:
acrius voleant:qñ.n.ſuꝑbus qui diu ſuꝑ aliã dña ba
tur:verecunde vencit᷑: alius qui pꝛius ei ſubiectus
fuit ſuꝑ illum porenter exaltat᷑:⁊ ille turpiſſime de⸗
ijcitmultũ cõfundit᷑ wiectus.ſic in ꝓpoſito.¶ Ge⸗
cundo ex modo ⁊ foꝛma apperitõis in iudicio ⁊ qᷓtũ
ad coꝛpus turpe in quo apparebunt. ⁊e quo. M. xj.
lxxxv.Et iᷓtum ad illud qd poꝛtabunt:multum em
erubeſceret nobilis hõ huius ſeculi apparere coꝛaʒ
ludicibo cum fardello furti in collo. Multũ ergo eru
beſcet:multi qui nobiles hic vocant᷑ in illo iudicio:
qũñ oues ⁊ boues vniuerſas inſuꝑ ⁊ pecoꝛa campi: q̃
rapuerunt vel acceperunt ⁊ nõ ſoluerũt in collo ſuo
poꝛtabunt coꝛã toto mundo/wo foꝛſitan eis ſuppo⸗
nente:qͥ cuncta qꝗ fiũt adducet in iudiciũ: cccls.xij
illis ſcʒ poꝛtantibo qui illas ſarcinas fecerũt:qꝛvnuſ
quiſq; onus ſuuʒ poꝛtabit:ad Gał.vj. ¶ Cercio ex
curie dei ⁊ feſti electiõe:ſicut.n.paſtoꝛ nõ recipit ad
ouile ſuum:niſi oues que ſignũ ſuum poꝛtant ſed ex
cludit.⁊ ſicut a numero pauperuʒ:quos papa paſcit
excludunt᷑ qni ſignum nõ poꝛtant.ita v ouili wei ex-
cludent᷑:qui crudelitate leonis ſequebant cõditõeʒ
qui etiam vente vtractiõis moꝛe lupoꝝ carnes co⸗
medebant qui etiã falſitate vias ſequebant᷑ vulpiũ:
quiĩmundicia ſoꝛdes unitabant᷑ poꝛcoꝝ.Et bꝛeuit
omnes qui ſigna nõ poꝛtant ouiũ.lla aũt ſigna ſt
obſeruantie mandatoꝝ vei? voti q factum ẽ in ba
piiſmo.ð quo ſigno nota.. iiij xxix. Si ergo vis ad
vitam ingredi:ſerua mandata: Mat h. xix.qꝛ aliter
exduſus eris a ianitoꝛibo celi dicentib:ſignavr̃a nõ
vidunus:in pſal.lxxiij. Quãta aut erit v illa expul
ſione oĩbo ? ſpãliter hominibo magni ſtatus cõfuſio
ex minoꝛi euentu cogitare poterunt:qꝛ ſi nunc eru⸗
beſcerent a cõuimio expelli hoĩm:alijs introductis
vel ſi de hoc grauant᷑:ꝙ in locoꝓ ſtatu illo vt eis vi⸗
æt᷑ in menſa ponunt᷑:⁊ ſpãliter ſuꝑbiqui pꝛimos in
cenis qamant recubitus:quantũ ernbeſcẽt qui ð vei
7 angeloꝝ oĩm electoꝝ expellent᷑ conuiuio:et ſi tan
tum cont᷑ra marſcallum iraſcunt᷑ qui pꝛimũ locum ĩ
mẽſa nõ obtinent quantũ wlebunt qui nõ infra ce⸗

Ili poꝛtam ſtare vel intrare pmittent᷑. Tunc ergo licʒ

oẽs excluſi cõſuſionem patient᷑.tñ ſpecialius ⁊ vehe

mentius ſuꝑbi.æquibo Zach.x. Cõfunden?᷑ aſcen⸗
ſoꝛeslequoꝝ. Et hiere.xx. Cõfundenturvebementer
qꝛ non intellexerunt obpꝛo bꝛiñ ſempiternũ.qꝛ Ty⸗
ro⁊ Sidoni remiſſius erit in iudicio:Luc.x. q; illis:
qꝛ illud erit iudiciũ duriſſimum: his qpſunt: Sap.
vj.qꝛ ipi maioꝛẽ vt dictũ ẽ:patient᷑ cõfuſionem.
DOmnia vo pᷣdicta maloꝛuʒ in liudicio infoꝛtunia
aggrauat: oĩm ibi oſtendent᷑ vel fient manifeſtiſſi
ma euidentia ⁊ oĩm generalis aſpectus. Munc enim
peccatoꝛes dum peccãt:ex tribo inaniter ſe cõfoꝛtãt.
Mꝛimo lʒn turpiſſima ⁊ peſſima cogitent:nõ tamẽ
erubeſcunt:quia eſtimant oẽs illos latere. ¶ Ge⸗
cundo łʒ turpia louant cuoe foꝛte amicos reputãt
uoꝝ nõ tument dilatõem:vnde hocqñq; dicunt:
cio inqnit ꝙme nõ accuſabis vel in camera ⁊ ſecre
tius talia opant᷑vbi a nullis niſi ab illis quibo int᷑-
eſt ſe videri credunt:⁊ ideo nõ curant:qᷓſpurciſſima
q;feda cõmittãt.(¶ Lercio ex hoc ꝙ lʒ in peccato ⁊e
pᷣhendant᷑ vel tales eẽ ꝑcipiant᷑ tñ qũq; ſe cõfoꝛtãt
ex hoc ꝙ in extranea patria vel inter ignotos capiũ⸗
tur:vel cõfundunt᷑:vel ꝗ; nõ ſunt ipᷣi ſoli qui laboꝛãt
vicio illo ⁊c.ve quiba oĩb nihil in ulo iudicio eis va
lere poterit:qꝛ ibi nõ ſolum oñdent᷑ voces⸗ oꝑa:ſed

⁊illuminabit abſcõdita tenebꝛaꝝ ⁊ manifeſtat cõſi

lia coꝛdiũ.j. Coꝝ.iiij.Et nõ ſoli paucis in camera:
ſed toti mundo in valle Joſaphat. Mec amicis: ſed
gentibo regnis oſtendam nuditateʒ tuam dicit w⸗
minus: Maum.iij.quia in fine hoĩs venudatio ope/
rum illius:Ecci.xj.hoc eis pꝛomittit ille:cui omne
iudicium vatum eſt: Jo. v. dicens:q; inquit occulte
locutieſtis in cubicuſis pᷣdicabitur in tectis:AZu.xj.
Et ſic indiciũ dabit in luce:2 nõ abſcõdet᷑: Sopho.
iij. Et quinõ fecerit legem vi tale iudiciũ erit e eo
j.Eſdre.vij. Nota..M.xj. xiij.⁊. Vl.viij.xvij.
Cotra omnes pᷣdictos in vei iudicio terroꝛes:vel
pericula melius non videtur eẽ remedium: qᷓ; ꝙ iu⸗
y petatur velegatus:ptes nanq; velvna ptium qñ
q; longam timens vexatõnem in curia ſuꝑioꝛi: pape
videlicʒ vel alterius iudicis ad loca remota diſtan-
tis:iudicẽ petunt legatum:coꝛã quo in patria ſua
iudicentur. Sic ſpũaliter timentes iudicia ei:iudi
cem petant delegatum:confeſſoꝛem vicʒ; coꝛam quo
rõ mentis:cogitationes/locutõnes/⁊ oꝑatõnes/at⸗
qʒ omiſſiones diſperſas quaſi quadã citatione cõſci
entia conuocet:moꝛem in hoc ſequendo ſixtij cuiuſ
dam. v quo ſcribit ſeneca li.iij. ira:ꝙ conſũmato
die cũ ſe ad nocturnã quietem recepiſſet:interroga
re ſolebat animũſuũ dicens:qð hodie malũ tuũ ſa⸗
naſti:cuivicio obſtitiſti:qua parte melioꝛ es:cæſinet᷑
ira ⁊ moderatio. Sic quiſcit ſe quotidie ad iudiceʒ
veniendũ eſſe:veſinet inquit ira ⁊ omnis occupatio⸗
nis motus:qui anĩam in iſto iudicio impedit:qꝛ ᷣm
beatuʒ Oꝛeg. ſuper Eʒech.li.j.omełxj. Sicutaqua
concuſſa imaginem ꝓſpicientis nõ reddet: ſed ſoluʒ
qn eſt quieta ſic eſt e anima: non vepᷣhendit ſe cũ
eſt inquieta. Cõuocat ergo cogitatõib:⁊ omnibus
peccatis ſiue oꝑatõnis ſiue cuiuſcunq; ſint modiet
amotis omnibpimpedimentis ſicur pᷣdictus in ſero
excogitauit diei. Ita in quadrageſima vel alio quo
uis the cõfitendi:vita pᷣterita ad mnemoꝛiã reuocet
q ratione dicente ad cõſcientiaʒ illud Eſa.xliij. Re
ducme ad memoꝛiã:vt iudicemur ſił. ¶ Quia ſicut
citatoꝛ vel apparitoꝛ coꝛã iudice ꝑtes conuocando
congregat:vt iudicent᷑. Sicut etiaʒ campanella ad
capitulum ſubditos vocat coꝛã pᷣlato:vt errata coꝛ⸗
rigantur:incoꝛrigibiles eijciantur inquieti⁊ negli⸗
gentes emendentur: Ita officium cõſcientie eſt co⸗
gitatõnes/locutõnesatq; operatõnes malas ſimul
cum omiſſionibus cõmemoꝛando ⁊ conuocando co
ram ratione ⁊ coꝛam cõfeſſoꝛe qui locũ in hoc tenet

xxij.

Arti. v.
xxiij.

Exemp.

xxiiij.

Exemp.

Arti.j.

Juramentum

mdicis ⁊ pꝛelati congregare ſicut patet.C.vij.ij. Di
cendonſtuduæſa.xlvj. Pꝛeuaricatoꝛes redite ad coꝛ
quilibet ſic coꝛam ſacerdote congregatis cũ lachꝛy/
mis cõtritionis:teipᷣm accuſa:⁊ vt iudiceris ⁊ ſancti
ficeris:⁊ iuſtificeris: timoꝛem vltimi iudicij vi e/
uadas.Ante iudicium:ſupple illud pꝛepara iuſtici-
am coꝛam iudice ſuo velegato:Ecci.xviij. Sciens:
quia ſi noſipſos iudicaremus: ſi coꝛaim iudice vle/
gato:nequnqᷓ iudicaremur:in iudicio:ſcilicet oꝛdi⸗
narij.j. Coꝛinth.xj. ¶ Quia ſicut pluuia pꝛecedẽs
periculum coꝛuſcationis ⁊ fulguris:impedit ſequẽ⸗
tis: Ita pluuia lachꝛymarum in confeſſione? peni-
tentia coꝛuſcatõnem:ideſt vocem iudicis terribile:
qua dicet: Ite maledicti: Math. xxv. ipſam pꝛece/
ens mitigat. Sic enim vocem illam mitigarenite⸗
bantur illi in quibus oꝛdo inceptus fuit carthuſiẽ⸗
ſium:ve quibus ſcribitur. O⸗ cum eſſent diuites et
potentes? in exequijs cuiuſdam magni congregati
qui in opinione ſeculi bonus habebatur: accidit ꝙ
ipſis exequias cantantibus:moꝛtuus in medio poſi
tus capite eleuato diceret: ad iudicium ſum voca⸗
tus: poſt paruam o moꝛam ipſis nimio tunoꝛe et
admiratione percuſſet:iterum capite eleuato dixit:
in multis ſum accuſatus:tercio vᷣo capite ſimiliter
eleuato adiecit: et iuſto dei iudicio ſum condemna⸗
tus:qui etiam ſᷣm aliquos addidit:et ſi non fuiſſem
æ numcro pꝛclatoꝛum non eſſem de numero damna
toꝛum:ipſi vo vident es ictum tonitrui ⁊ coꝛuſcatio
nis tampꝛope hominem percutere timentes ne ſimi
lia pat erentur fugerunt ad quoddam nemus in bur
gundia in quo ſe incarcerarunt: malentes potius tẽ
poꝛaliter:qꝙᷓ eternaliter incarcerari.quoꝛum quilibʒ
dicere potuit illud pſal.cxviij.ꝗ iudicijs enim tuis
timui:Nec mirum:ſi iſti timuerunt:qui in multis
ſe reos eſſe inuenerunt:cum illum condemnatuʒ au
dirent qui melioꝛ illis reputabatur. Hoꝛum ergo ex
emplo fugite a facie gladij:quoniam vltoꝛ iniquita
tis gladius eſt:⁊ ſcitote eſſe iudicium: Job.xix.
¶ Agd hoc enim omnes artare deberetr cogitatio il⸗
lius iudicij.quia ſᷣm Chꝛiſoſt.ſuper iohannẽ:omek.
Nxix. Judicijʒ cogitatio eſt ſicut frenum equo:⁊ ſᷣm
eundem ibidem omelia.xv. Cogitatio iudicij: aut ẽ
frenum a malicia retrahbens:aut eſt vctrina vt pa/
tiẽter ſuſtineas. Heatus ergo qui dicere poteſt iſto
Plſal.xvij. Omnia iudicia eius in conſpectu meo:et
deatus homo qui ſemper eſt pauidus ⁊ beati quih̊ᷣ
iudicium eligunt indicis velegati:dicentes iſið iob
xxxiiij. Judiciũ eligamus nobis:⁊ inter nos videa/

mus quid ſit melius.

7 — —
Wramentipꝛio oſtẽ
tur diſtinctio et circumſtantie vebite.
= Secũdo obligatio. Tercio veliberatio.
OQuarto ꝙ non eſt per fallaciam iurandum. Quin
to fallaciter ſeu temerarie iurantium:veletiam pe/
icrantium ingratitudo. Sexto periculum. SGepti⸗
mo periculum facientium peierare vł talia periuria
admittentiuʒ. Octauo excuſatio eoꝛundem cum re-
pꝛobatõne. Mono pena. Pecimo remedium. Vnde⸗
cimo nolentium remedia adhibere pernerſitas.
¶Etum ad pꝛimum. Juramentum aliquod eſt aſ
ſertoꝛium:vt cum iurafur æ pꝛeſenti ſic eſſe vel non
eſſe:vel æ pꝛeterito ſic fuiſſe yłnon fuiſſe:Aliud eſt
pꝛomiſſoꝛium: vt cum iurat ſe aliquid impoſterum
daturum vel facturum. ircunſtantie autem de⸗
bite ſeu conditiones adhoc requiſite:vt iuramentũ
ſiue aſſertoꝛium ſiue pꝛomiſſoꝛium licitum ſit ſunt
tres veterminate per denum: Hieremie.iiij. Jura bũt
inquit viuit vminus in veritate ⁊ iuſticia ⁊ iudicio

Nec

xij.
ſuper quo dicit ieronymus ꝙ iuramentum tres
pꝛedictos habere vebet comites. SGanctus vo Cho

mas ſecunda ſecunde.q.xcix.articulo.iij.pꝛedictam

exponens auctoꝛitatem:dicit:q iuramentum vebet
habere veritatem contra falſitatem: Ita videlicet
q verum ſit quod aſſerit vel ꝙ verum faciat: quod
pꝛomittit iuſticiam:itavidelicet ꝙ iuſtum ſit quod
ſe facturum eſſe pꝛomittit contra iuramentum illi-

citum ⁊ iniquum:quo iurat ſe hominem contra iu⸗

ſticiam occidere vel ſpoliare. Et iudicium diſcretio
nis ita videlicet ꝙ bene examinet illud.æ quo iurat
contra iuramentum ſurreptionis et lenitatis. Me⸗
veſſitate vᷣo vꝛgente cum tribus pꝛedictis conditio⸗
i ber nomen illius iurabis: veuteronomij.vj.
eceſſitas Fo ſeu caſus: qui ad hoc requiruntur ꝙ
licite iuretur in his notantur verſibus.ax⁊ fama
fides/reuerentia/cautio damni vfectꝰ veri tibi dãt
iurare licenter ideſt pꝛo pace eccleſie vel hominum
ſeruanda pꝛo fama purganda:pꝛo fide alteri facien
da quando eſt dubius:in hoc ꝙ ſibi expediens ⁊ vti
le ſuadetur: Mec hoc ſine iuramento credere vult:
iurare conceditur.xxij.q.j.non eſt contra.⁊ capit.ita
ergo. Pꝛo reuerentia ideſt obediẽtia facienda ſicut
faciunt vaſalli ⁊ ſerui vminis:quando eis fidelita⸗
tem iurant. ¶ Cautio damni ideſt vt res eccleſie vł
tua vel pꝛoximi indemnis ſeruetur:vt ab illo cui v
betur:non auferatur:velvt ablatum recuperetur in
his caſibus licite iurabis in nomine illius: eutero

nomij. x.r non in alijs:quis ſicut iſti caſus faciũt in-

ramentum licitum:ita alij faciunt illicitum:qui qͥ⸗

dam per pꝛimas literas duarum expꝛimuntur di⸗

ctionum: fatum videlicet: ⁊ ydonea. Pꝛima namq;
litera de fato ſcilicet. falſum ſignat iuramentum
Secuuda ä ad vanam gloꝛiam:ſi
cut faciunt iſti nouoꝛum iuramentoꝛuʒ inuentoꝛes

qui in talibus inaniter gloꝛiãtur ⁊ nobilioꝛes ſe ta⸗

liter iurantes reputant.per.t.truphatoꝛium.per.v.
viſitatum.per.m.malicioſum ſeu pernicioſum. per

J.irreu erenter.per.d.vloſe.per.o.ocioſe.per.n. ne⸗

Kiſenee ver . Ae clamoꝛoſe ad riſum vel ſcan/
dalum alioꝛum. Vnde verſus. Si male iurandi ſpe
cies ſit cura noſcendi. Si pꝛimas fatũ ꝑ ydones no/
tificatum. In his caſibus wcet ypᷣc non iurare oĩno
Math. v. =G
¶ Cum pꝛimis conditionibus iuramentum ꝓmiſ⸗
ſoꝛium ſemper obligat:⁊ quo ad veum ⁊ quo ad ho/
minẽ. niſi in peioꝛem vergat exituʒ quo ad hominẽ:
ideo additur:quia per decretum ſumptum ex vᷣbis
Cryſoſt.quo ad vum tantum obligat ſimplexr ver⸗
bum quantum iuramentum.xxij.q.v. Juramenti.
niſi vergat in deterioꝛem exitum:ideo additur:quia
vbiquod iuratur contra vi honoꝛem vel pꝛopꝛiam
vel pꝛoximi vertitur ſalutem ⁊ charitatem ſia pꝛin
cipio fuit ſcitum male fuit iuratum necobligar:ſed
malo iuramento penitentiam agat. Si vo illius
noticia poſtea q; iuratum eſt ocurrat:Extunc non
obligat. Aliter enim ſemper obligat:etiam ſi vi vel
metu coactus iuret.hoc enim tenet gloſa ſuper de⸗
cretalem.libꝛo.ij.titulo.xxiiij.de iureiurando.ſuper
capitulum peruenit. Et eſt exemplum ad hoc ve ſa⸗
raceno:qui potius elegit omnia mala ſuſtinere q; iu
ramentum per falſos deos factum frãgere ſicut pa/
tet. F.iiij.xliiij. Amulto foꝛtioꝛi chꝛiſtianus:quiꝑ
deum verum iuratvel ſuper libꝛum eius: ideo plus
obligat:quia cum maioꝛi fit liberatõe:⁊ ſolẽnita
te.ideo eius tranſgreſſio grauioꝛ eſt.ſicut grauiꝰpec
cat qui hominẽ ey longa deliberatõe ⁊ odio occidit:
ꝙᷓ ex paſſione inopinata. Patet ergo q; iuramentuʒ
licitum eſt tenendum.xxij.q.iiij. dðð. Mec faciliter

Arti.ij.

iij.

fltus hincini nenen
in anine hhͦglen it
ſalugenintpin nfemu

ſintalliuramentod
Ueclnontſteb enu
tarälkaltenne⸗ ges
atiet nid valieo

B mlii ni chen ntento
Neſnagne libe . .
lsadintandi guocanclb
ciogr dum ſuo uramento diſa
regbisilam babere velnöbe
Pnüceletäin gnocunchali
Hurandüobligat gud ad ſelom.
intercelom rinfernu go llop
Decidu ei patz qñndet
eximũi guocan wbest nego⸗
honere wbeter celoz amitretel
iquidem glociusoautiſſinos
idiuidens ertwbl n wberetn
ecſaris:uia Gylomon aum
eeſtt i. Reg ii öc Jo. nii i
Ulllteno vpuchene vbl tantin
aagedatcdrdall.Afortion i
aachidends in caſu iuramen
duntluctgpelpienſat HGictum
Dmmagnac videtur iuramentü
naretefentia wlibenaröeſol
qad iuramentü

ornlaſirlſtlaſiefngit i⸗

tgalifuinttliaumnnii,
rerao duarun erpeinuntur di⸗

tcligt 1,inen Huinanang

tr. Füuliumſignutiuramentun

umiurandied vanam gloriami
uomum iuramentoꝛnz nentores
nitergloꝛistur nobiliosſeta⸗
tant pert tmpbatoꝛinn pen p.
naliaoſum ſey pemiaoſn per

, wlolepcroooſepern. ne⸗
Tdamoxoſeadnſum vel ſcan⸗
ge verſs Oi maleiurondl ſpe
Gipꝛungs fatüp ſcones no⸗

ibns weerſpcnon lurareoſno Zii

itionibus inramentum pni⸗

taquosd dumanoadho⸗
kmun citnz guo ad onniner i

B ſ⸗
er deretum fumptum er
ntantum cblignt ſumplcrfe⸗

mentum i . Yonament,
oem gimmidtocilnnili
hrtra aihonoten t umin
rſalutanr chajttltßn ia

Juramentum

c hoc habet᷑ remiſſio:qꝛ ſolus papa a iuramento li/
cito abſoluit.xv.q.xvj.Alius illicitum vo iuramẽ⸗
tum:malus peccatũ eſt implere:qᷓ ꝑiuriũ incurrere.
ij.q.iiij.vnuſquiſq;. ergo in licitis tm̃ redde eo iu
ramenta rua:AMath. v.

Arti.ii. ¶ EExquo iuramentum tãtũ obligat: exquo ẽ qua

iiij.

v⸗

Arti.iiij.
vj.

ſigladius omnem amputans dubietatem a coꝛde il
lius cui iurat᷑ quivt ambiguum amputet iuramen⸗
tum petit Eyquo iterũ eſt quaſi ſtatera:que in iudi
cio ponderat inter moꝛtẽ vitam:inter hereditateʒ
amittendam vel lucrandam:qꝛ in iuramento duo⸗
cim iuratoꝝ pendet moꝛs ⁊ vita / hercdiratis acqᷣ⸗
ſitio vel ꝑditio.ĩmo ꝓ plus iurantem monere xbet
peſt quo ad ſeipᷣm ſtatera ponderãs: inter vitã ip̃iꝰ
ſpũalem ⁊ moꝛtem inter celũ ſibi lucrandũvel infer
Uauie dum in ſtatera iuramẽti ſui poni veritas
falſitas.hincinde ex duabo ptibo:ſi veritateʒ iuret
vitam anime ſpũalem conſeruat:⁊ celum lucratur:
ſi falſuʒ:animã pdit⁊ infernũ lucrat᷑. Patet ergo q⸗
añ in tali iuramento ponit᷑ vel on erat᷑ vbi tm̃ xx vi
ta vel moꝛte/v hereditate vel experedarõn eagitur:
vt credit alterius:bene cogitanti apparet/ꝙ plus in
illo negocio æ vita vel moꝛte æ lucro vel amiſſione
agit᷑ ꝓpꝛia:quia quicquid ð alienis agit᷑ negocijs ex⸗
terioꝛẽ cõcemit hoĩem:tranſitoꝛiũq; eſt: qꝛ ⁊ finem
habet. vo e ꝓpꝛio agit᷑ ibi negocio ad interioꝛeʒ
Ptinet hominẽ lucrũq; vel ꝓditio finẽ nõ hñt. Cir⸗
ca hanc vliberatõem iudey cautelã adhibeat. ſicut
ptʒ. L. K. iij. xviij. ¶ Patet ergo ꝙ nõ ẽ faciliterꝛ ſi
neimagna vliberatõc iuranduũ. necctiã ꝓ leui cã eſt
quis ad iurandũ ꝓuocandus.¶ Wꝛimũu ptʒz ex pᷣdi/
ctis:qꝛ dum ſuo iuramento diſcernit inrer acrã ter⸗
re:quis illam habere vel nõ habere xebeat: qᷓ̃tuʒ ad
ꝓximũ vel etiã in quocunq; alio negocio in quo ad
iurandũ obligat᷑ quo ad ſeipᷣm diſcernit ſil cum hoc
inter celum infernũ qð illoꝝ habere vebeat.
Secũdũ etiã patʒ:qd ñvidet rõnabile:ꝙ quis ad
maximũ ꝓuocari vbeat negociũ:vbi aĩam ꝗꝓpꝛiam
ponere vbet: 7 celuʒ amittere in caſu niſip magno/
ſi quidem gladius acutiſſimus inter tot vt pdictum
c:dinidens extrahi nõ veberet niſiꝓ magnis cauſis
neceſſarijs:quia Galomon cũ magna teliberatõe
ꝓceſſit.iij. Reg.iij.⁊ Jo. viij.in caſu mulieris in
adulterio œpꝛehenie:vbi tantũmodo v moꝛte vel
vVita agebat᷑ coꝛꝑali. foꝛtioꝛi rõne:veliberatio ma
gna adhibenda ẽ in caſu iuramenti:in quo tot pen⸗
dunt lucra vel picula:vt pᷣdictum ẽ. Ex quo patʒ:q;
ꝓ magna cã videtur iuramentũ eẽ petendũ:2⁊ cũ ma
gna re nerentia ⁊ veliberatõe ſoluendũ. C õtra p⸗
mũ peccant:qui vxoꝛem vłplem/vel familiã/vel ſer⸗
uos quoſcunq; ad iuramentũ aſſertoꝛiũ: ꝓ luxu rie
vel furti vel cuiuſcunq; malcfacti ſuſpitione facilit᷑
obligãt: qꝛ ſatis eiscõſtare beret:ꝙ citius ꝓiuriũ
cõmitterent:qᷓ ſeipos diffamare vel ſua amitt ereve⸗
lint:qꝛ ⁊ hoc in cõiter accidentibo exptũ eſt:⁊ raro vl
nunq viſum eſt: ꝙ ſeipos ꝓderent:minus tñ vitupe
randi ſunt:quia ſuis ſubditis iuramentũ exigür ꝓ⸗
miſſoꝛiuʒ:ne talia in futuro cõmittant:quia mulni
poſtꝙᷓ talia cõmiſerunt:potius peierabunt qᷓ ſuum
oñndant vlictum:qui tñ ſi iura mentũ ꝓceſſiſiet ni⸗
hil in hoc cõmiſiſſent &t tñ vt nũc cõiter iuramen⸗
tum a quibuſcũq; ſubdit is exigere ẽ pecca tũ dupli⸗
care dum furto ⁊ infidelirati piurium additur.
Cõtra ſecundum peccant:qui talia iurant q̃ ſci⸗
unt vel veriſimiliter ſcire pñt ſe nolle tenere. Scire
em̃ berẽt: vir multũ iurans replebit᷑ iniquitate
Eccĩ.xxiij.
Et ſicut non eſt leuiter:⁊ ſine veliberatõe iurãdũ
vel vouenqũ:ita a foꝛtioꝛi nec fallaciter ꝑ equiuo/
catões vel fallacias alias:ſeu quaſcũq; ambages ſi⸗

ent fecerunt duodecim piuri.e quibo fert᷑:ꝙ cũ pla
citum eſſet inter duos dños xæ vm inio cuiuſdã ter⸗
re iudices ſedere deberent ſup terrã de qua placitũ
erat:acceperunt in calcijs ſuis de terra illius:q nul-
lum ius habuit ad terram qua placituʒ erat:⁊ iu
rauerunt ꝙ terra ſup quã ſtabant illius erat qͥ nul⸗
lum ius ad terram illã de qua lis fuit:habuit.æ ter⸗
ra in calcijs intelligentes æt ſub illo coloꝛe caute⸗
riacas cõſcientiꝗs ſuas gloſabant: ß tñ y leus coꝛ il
loꝝ non latuit:effectus vindicte ſequentis oſtendit
Mam eodẽ anno omnes exceptis duobo mala moꝛ⸗
te fratrem ſoꝛtiti ſunt vite/in qua moꝛte inuenerũt:
i ſicut aliũ hereditate pꝛiuauerant terrena: ita ſe⸗
ipᷣos hereditate pꝛinauerant celeſti:nec mirũ:qꝛ per
cecretũ ſumptũ ey verbis Yſio. ſentẽtiaꝑ.li.ij. ſicut
ptʒ.xyij.q.v.quacunq; artẽ.verba aũt cecreti ſunt h̊
quacunq; arte verboꝝ quis iurat. xvus tñ qͥ cõſcien
tie teſtis eſt: ita hocaccipit: ſicut ille cui iuratur in⸗
intelligit. duplicirer aũt reus fit:qui ⁊ dei nomen in
vanum ſumit: ⁊pꝛorimum wlo capit.¶ Caueant qᷣ
Miatſſ ſeruiũt iurantes wminum vel wminã vel
illum qui queritur non eſſe bicintus claudentes ma
num⁊c.vel quodcunq; aliud ſophiſtice inrelligẽtes
Dicut ille quiquando aliquis ab eo petiuit pecuni
am:lurare ſolebat ꝙ non habuit tantum in roto mũ
w. p totum mundu pixidem vnam quam habuit in
telligens. In quo etiam elinquũt:qui iurant ꝙ tã
tum conſtitit:quando emerunt in tali vllla in qᷓ nũ⸗
qillud emerunt:vel ꝙ tantum conſtitit eis: intelli/
gentes totum:vel duas vlnas:vbi mentio fit niſi xæ
pte. In omnibo talibo ⁊ cõſimilib caſibo piuriuʒ cõ
mittit᷑:cuius rõ eſt:quia iuramentũ fit ad facienduʒ
certitudinem alteri ⁊ nõ ſibipᷣi:ita ſemp finis iu⸗
ramenti alterum reſpicit. Cum ergo a narura cuiuſ⸗
cunq; rei:a fine penſari beat. Et finis iuramentii
hoc caſu ſit altenius deceptio quiꝑ hoc fallit᷑:ſequi⸗
fur.ꝙ totum illud iuramentũ a fine vnominari
beat falſum ſicut falſitatẽ iuramento firmaſti: Jo⸗
mneyj Mota. M. viin.2. . vj rv. .
ſtoꝝ vo ſiue quoꝛũcunq; a lioꝑ temerarie con-⸗
ſuetudinarie iurantiũ:vouentiũ/vel peierantiũ in⸗
gratitudo:⁊ peccati magnitudo multis oſtendit᷑ cui
ntijs.¶ Pꝛimo quia um inbonoꝛant in mẽbꝛo
in quo vus plus ꝓ eis fecit:qᷓ; ꝓ quacu nq; alia crea-
fura. i.in lingua ⁊ oꝛe homini nanq; ſoli vedit os et
linguam ad dqquendus. E auo ſequrtur ꝙ in illa p⸗
te in qua veus illum ſpecialius ⁊ excellentius hono⸗
rauit ex lege gratitudinis ⁊ mutueviciſſitudinis ob
tentu ſpecialius æum laudare vœberet:dicens cum
pſal.xxxiij.ſemper laus eius in oꝛe meo.¶ Bed heu
a contrario iurantes.⁊ vouentes cõtra omnem gra
titudinis legem contra omnem mundicurialita⸗
tem:plus veum in illa parte inhonoꝛant contra oẽz
mundicurialitatem:ideo additur:quia etiam apud
mundum incunialis male educatus diceretur:qui
m pꝛeſentia wminiſui vel alterius wmini per ocu⸗
los vel alia membꝛa eius iuraretvel ipᷣm ad teſtificã
dum v omni vanitate vel falſitate pꝛouo caret. nec
wminus ille patienter vel inulte hoc audiret. A ſi⸗
mili rationeapud um ⁊ totam curiaʒ celeſtem ta
les ingrati inciuiles reputabuntur: quiiurant in
wvmimo? qui auertuntur v poſtrergũ wmini: So⸗
pho.jA Gecundo quia veum inhonoꝛant in naru-
ra in qua plus nos honoꝛauit:pluſq; ꝓ nohis fecit
igeſt in natura humana:quam pꝛo nobis affumpfſit
Fmranad membꝛatim nominant: diuidunt:vel in
acto in quo pꝛo nobis plus fecit ⁊ ſuſtinuit ſicut in
moꝛte ſangumis effuſione 7 penis ⁊ huiuſmodi.in
his enim eum plus honoꝛare deberent nunſqᷓ we il⸗
lis ſine magna reuerentis loqui. Sed heu ꝙ contra

Exemp

Exemp

vij.

Arti.v.
vVlij.

xj.

Auramentum

riuʒ fiat quotidiana wcet experientia:qua videtur
; vix etiam pauca loqu untur verba:nõnulli illoꝛũ
quin votum addant vel iuramentum: v quibo Ec⸗
cleſiaſti.xxvj. Loquela multum iurans hoꝛripilatõ

nem ſtatuet ⁊ irreuerentia ipᷣius obturatio aurium

quia boni talia audientes aures obturare eberent

Tales vo beſtijs aſſimilantur. Judeis vo vel ſa⸗
racenis vel latro nibus vel Juda vel etiam ipᷣis x⸗
monibus vel quibuſcunq; ĩebus pe ioꝛis ſunt con/
ditionis:⁊ maloꝛis ingratitudinis. ¶Pꝛimũ patꝭ:
quia ſicut coꝛnicule ſuper aquilam vel falconẽ gar⸗
riunt. Yta iſti coꝛnicule inferni ſuper æuz? ſanctos
Sed iĩicut auis illa nobilis:ſi illas garrientes attin-
gere poſſet: illis redderet q meruerunt: Ita us?
ſancri qui illos attingere poſſunt illis reddunt tam
bhic diuerſis eos infirmitatibus percutientes: ꝙᷓ ali
bi damnantes ſicut oſtendetur infra articulo.ixe
penis taliter iurantium. Gecundum etiam er fa⸗
ctis oſtenditur. Pꝛimo iudeoꝛuzʒ:qui ipſum chꝛiſtũ
um ignoꝛantes moꝛtalem bla ſphem auerunt et
vriſerunt: chꝛiſtiani vo ſcientes ipſum eſſe veũ /glo⸗

