ſe fert / ꝙ pepigit cũ nauta ꝙ coceret eũ tres ſapienti

asa:ita q traſmitteret eã tras aquã. Pꝛima fuit nullꝰ

citius vecipit/qᷓ; qui pulchꝛe loqᷣtur. Gecũda quãto
pulchꝛius loqͥtur:tantocitius æcipit. Lerciaʒ diyit
ꝓpe aliã ripã:ad terrã ſaltando: Officauʒ dico pdit:

uſeruit miquo⸗ Sic adulatoꝛes tantocitiꝰ vecipi⸗

unt quãtopulchꝛius loquũtur.et in fine etiam vide-
bit ꝙ ꝓꝑdit ſeruitiuʒ:qͥ tales diligit et fonet.q; amicꝰ
ſtultoꝝ efficietur eis ſimilis: Hꝛouer.rij.
mo ſunt vmones laruati in effigie huana.xmones
em̃ ſciẽtes ſe odibiles in ꝓpꝛia effigie et foꝛma:loquu
tunr in effigie adulatoꝝ.dicẽtes foꝛmicatio nõ eſt pec⸗
catum moꝛtale et œus nõ vult ꝑdere quos redemit-
7 hmõi multa meditãturinania. in Pial.ij. Et con⸗

foꝛtant damnãws. Bic phitoniſſa illa.j. Re. xxviij.

Cõfoꝛtauit Saul in craſtino occidendu. Apponẽs

ei ciharia: vt comederet et biberet. Sic mundus /ſic

adulatoꝛ/nõ dat cõſiliũ, ſa. xxxviij. vt diſponãt do/
mni ſuo q̃ſi moꝛituri.Sed ↄſiliũ phitoniſſe:vt ducãt
in boms dies ſuos:quaſi non eſſent moꝛituri. Et ſic
ſunt paſtoꝛes ouiũ dya boli:eas diligẽter cuſtodien

tes.ne wvmũ eius moꝛtis vel pene timoꝛe euadẽt.æt

ꝓpter tales cuſtodias freqnter recipiũt amplas mer
cedes et a multis diligũtur. Vne pꝛouerbiu eſt. Si
quis ditar i cupiat vel carus haberi: diſcat adulari

quia tales ſunt mõ cari.¶ Gecimoſeptimo tales ſüt

iudas ꝓditoꝛ/oſculo ꝓditõnem faciẽtes:duʒ dulcib
verbis quaſi oſculo ducũt ad ꝓditõneʒ. In hoc ſunt

quaſi Joab homicide:tenẽtes mentũ amaſe.i.pecca⸗

toꝛis cui blandiũtur:quaſi volentes euʒ oſculari.ſed
dum dulcibo verbis euʒ excecant. pugionem peccati
vane gloꝛie vel audacie in malo:in animã traſfigũt.
Et ſic dupliciter ſunt homicide.
Toꝝ qb blandiũtur: quos frauduleter vecipiunt ad
modũ bellantiũ: qui wloſe fouess faciunt:ita ꝙ; ni⸗

tas e
Dic cõfidentes in ver
liter ðᷣcipiũtur:quia vie taliũ ſunt plene laqis. Oſee
ix. Laqus ruine factus ẽ ſuꝑ omnes vias eius Scðo
ſunt homicide ſuipᷣius ſpñalit᷑ loqᷓnw:qꝛ ſᷣm ſanctuʒ

tho.ſcpa ſcpe.q.cxv.ar.ij.Adulatio peccatũ moꝛtale

eſt:qñ cõtrariatur caritati. Hoc aut fit. UVno mom
ratõne materie ſi cut cũ laudat aliquis peccatũ ali⸗

edeci⸗

mo reſpectu il⸗

hil aphareri ſu hfieie niſi planicies:tñ qꝛ nulla ſolidi
ibi/ cadũt et aPiurnr incidentes p viã illam.
is adulatoꝝ:q̃ſi inperceptibi

xv.

cuius hoc em̃ contrariatur duectioni viſcontra cuiꝰ
luſticiã hoc loquit᷑ et dilectõni pꝛoximi:quẽ in pecca
to fouet. vñ eſt peccatum moꝛtale. Scom illud eſa.
v. Ve qui dicũt malũ bonũ.Alio mow ratõne intẽ
tionis:puta/cũ aliquis adulat᷑ ad hoc alicui/vt frau
dulenter ei noceat/ vel coꝛpaliter/ vel ſpũalirer.hoc
etiã moꝛtsle ẽ. De hoc dicit᷑ Pꝛouer.xxvij. Melioꝛa

ſunt vulnera diligẽtis q; fraudulẽta oſcula odiẽtis.

Tercõ mow pꝓ occaſionem:et tunc conſiderãdum eſt
vtꝝꝑ occaſio ſit data vel accepta vel q̃lis ruina ſequa

tur ex hoc:ſcʒ venialis vel moꝛtalis:et ſ̃ᷣm hoc iundi/

canduũ ẽ ſicut æ ſcãdalo. Glo.vo culuſdã væcreti di.
Exv.Als dicit: trib modis adulatur qͥs vel attri⸗
bnenw alicui bonũ qð nõ habet:vel nimiũ extollen
vo bonũ qð habet:et vtrũq; iſtoꝝ eſt veniale:vel ap/
pꝛobando malũ qo habet:et illud ẽ moꝛtale. we

.xvij.

cimooctauo tales ſunt falſi pꝓphete balaam: qͥ volũt

regi placere ⁊ co.qꝛ ſic bana donere legũtur oleo in⸗
unxiſſe bonos reges ſicut iſti oleo peccatoꝛis et adu⸗
latoꝛis inungũt vanos lingug adulatoꝛia.e qͥb in
p̃s.ix CLaudat᷑ peccatoꝛ in veſiderijs aĩe ſue:ſuꝑ quo
Aunguſ.Adulantiuʒ lingue alligãt hoĩes in peccato
ſuo. Bed timere poterũt illud vyſa.v. ſᷣm vnã literaʒ.
Ve qͥ dicitis malolqꝛ bonus es.¶ Gecimonono ta-

lIupũ:coopꝑit foueã. Ita iſti cooperiũt foueaʒ peccati

OWOJÿVMZB Venatoꝛ volens capere

et infemi adulatoꝛibo ſuis. &t ſic capiuntur lupira
pacesſet mũdi potẽtes:ᷣ nõ humiles qͥ dicunt illud
ps.xc.Liberauit me ve laqo venantiũ eta vᷣbo aſpo.
Viccſimo tales ſunt inſtabiles:velut aer: qͥ eſt cũ
grauibo gꝛauis:et cuʒ leuibo leuis.ſm phᷣm. Et velut
llus ſuꝑ campanili 4 vertit roſtrũ ad om̃em vẽtuʒ.
ta iſti vertũt verba ſus placẽtia ad om̃em volũta⸗
fem dñoy:dicentes:dñe qͥd nibi placet:ꝓ lege habet᷑:
quos rephendit Helyas ꝓpheta.iij. Reg.xvrij.dicẽs
Vſq;quo clandicatis in duas ꝑtes.
Guani pꝛincipale:videlic; q viciũ adulationis
eſt ꝑiculoſuʒ.Pꝛimo generaliter in oib hoĩb patet.
qꝛ qui ligãtur cadẽtilv dæ alto/et ipᷣm impellũt:pꝑicu

loſe cõmittũt:qꝛ cũ cadẽtibo cadere neceſſe ẽ. Sic in

ꝓpoſito/adulatoꝛes vanis hoĩbo e celo cadentibus

et ſuꝑbis ſocietate ligantur:et ipos adulatõnibo ſuis

retro impellũt.ergo cũ ipſis ca
erũt qui beatificat populũ iſtũ ſeducẽtes:et qͥ beati⸗
ficant᷑ pcipitati.Eyemplũ ad hoc in caſu coꝛpali po
nit SGene.li.vj. SBe bnficijs. Svexerſe ducente exerci/
tũ cõtra inunicos ſuos. Et idem narrat WMaleriꝰli.
ſ.q̃ſi ꝑ iſtũ modũ æterſes rex vadẽs ad bellandũ con
tra gꝛecos ſin via qſiuit a cõſiliarijs ſuis qͥd magis ti
mendũ reputarẽt in ↄflictu ſuturo. Pꝛimꝰ ergo adu
latoꝛ rñdit:q ipᷣe plus timuit ꝙ nõ inuenirẽt reſiſtẽ/
tiã.audient inquit greci pᷣlia tua et victoꝛias: et fugi
ent.Alius vo rñdit ꝙ ipſe plus timuit.q; nõ inueni-
rent womos vel villas vbi poſſent hoſpitari.q; inqͥt
en audiẽt.n obilia facta vr̃a pꝛioꝛa:et cõburẽt vil
s ſuas/et fugiẽt. Pe hoc inqͥt im ꝑatoꝛ nõ eſt curan
vnm:q; habemus tentoꝛia.Tercius reſpõdit:qꝙ ipſe
plus nimuit:q; mare nõ caꝑet nanigiũ eoꝝ.æ hoc in
quit Xerſes nõ eſt vis:quia aliq poterunt pᷣcedẽ:alie
ſequi. Quartus reſpõdit: ipᷣe plꝰ timuit ꝙ aernõ
capet ſagittas illoꝝ.qꝛ in tãta mſtindine habebãt
ſagittas ⁊ ſagittanios. Vltiĩo rex qſiuit idem a qͥdam
philoſopho Zamaſerꝰ noĩe quẽ ſecuʒ duyit. qͥ rñdit
nõ petatis a me:qꝛ ſᷣmo meus nõ audit᷑ in curia iſta/
nec pᷣualet.freqnt dii veritates ⁊ non repoꝛtaui niſi

malas gꝛates.immo inqͥt rex /oĩno dices.qͥ ait. Plus

qð ego timeo ẽ æ iſtis adulatoꝛib.ne credẽw vᷣbis/
et coſilio eoꝝ vecipiaris.qð vt audieft inſtabãt erga
regẽ.indiitio rex eos vin õä facturũ

pꝰ victoꝛiã. Greciat᷑ audiẽtes ſupbũ aduẽtũ pᷣieti

—

neceſſe ẽ.vyſa.ix.Et

Arꝰ.iiij.

Exemp.

õ

S.

2- —

Unspeegreſunpt ſr tnn

larenneckcun fad ie
linsliht nhnnim ⸗
Hinstut cſt nſi re 5 4
unbaht Hatr Aniin en
rts pronornenſoctit n
geciora panptute
ſtsgltanisdinmnttſun annn
Gih Henn .n nnii Ratte
aioinein ſnuntlgnſsckttd⸗
fiisnpetckue aſtituns. nnac
turquütüſit cinanntöneng taltsſn

Oeennwquämnz it gialoſumg tales

Dncänr velnegämnn dimu danegun
isonimolin; Lictt eñ idemus pann
Alivottis ſchi wminosct dmnnus 4
ſiamanari nnagnos oNirn
poso ligl robec rigemus fant
goent ernofigiötrnin wmn latn/
intannono neget iuſ in mogniſtat
Itenurino glenteslupos egunhs
Nönuncocabontpaneinpegnocdor no
Ugreſctipencii rraptiüt. Bed ſunt dullt
Aeli herans opllina onetit S
derſin — aſtipencuem
fönefiüclü unman

linantiaſfn alimnte
abaſa glaituscofſan volne,
tcs die gaͤnbiplacer plegehahet⸗
Helgas ppheta i. Reg wei diei
lcatisin dugs gtes.
apalerpicelicze viciinenlationi⸗ Pi
nogenerallterinoibohoibvpalet. 1
ſetiv waltoſet m mocllut gian
diadetitv cadereneceſſee. Blcln
G runis hoiho wcclo cagentibus
rliantun etiosaulgtonbſils
o ch ioſis ade neceſſe ſa r. Et
tpopniiſiſtu ſeducetes:ct qbeati⸗
Tenplijad hocin caſn oꝛbal po gn
ebiflajs. Dexene ducente ererc⸗
ſvos. Et idemnanat Valabli.
XFerſes re vades ad ballandi co
ſiuta cflluniſeſnis magil
tinoflictu ſutuno Peim alant⸗
glustinuit no nnenintnei ,
it grea plia tuu t rictti t lt
irſgipſeluonimnunt nunnen
llas vbipoſſnt hoſnttn ge nen
lia facta fa promner öbutik
lufiu , henet eſtaten
Deboclnatinbatorn,

rnmi Tennol idlt ie
nnbn eh naa
neu alihtenn tcaaſ
zalt lpepl tinuit e ne⸗
duigunltnie habchi
teeliong int ten 7 1
Pcieque ſeagolnit.n
ſn ni in cunid it

ſtisacolatorl. abiten
n c uliitiil
tns nigtene hi
gtanniittoſn

xx.

rxjj.

xxiij.

Adulatio

regis medoꝛum:humiliter rogabant vum ꝙ eos iu
uaret in iuſticia ſua et fideli patrie vefenſione contra

medoꝝ ſuꝑbiã. Gic ergo armati verbis optimis/ nõö

fugerũt de villis:neq; eas cõ buſſerũt. Sed exierunt

medis obuiã:cõmitrentes bellũ nauale. In quo me

di fugati ſunt:multis illoꝝ interfectis. Patʒ ergo ꝙ
a dulatoꝛes faciũt wvminos/ignorare ſtatuʒ et vircs

ſuas. Et ſic cadũt ſimul wmimi cũ adulatoꝛibo 7 coꝛ

poꝛaliter et ſpũ aliter.queʒ caſum væſcribit Sene.li.
vj. De ben eficijs.c xxj. dicens. Aonſtrabo tibi cniꝰ
rei inopia laboꝛãt li g omnia poſſibilib ve⸗
ſit. ſ. ke qui iteꝝ dicatlet ſeqtur:adulandi certamen
eſt:et vnũ amicoꝝ omniũ officiũ vnaq; contentõ qͥs
blandiſſime fallat. Ignorauerũt potetes vires ſuas
dulſe tã magnos qᷓ; audiũt credũt.hecille.Et non ſo
luʒ vires ᷣm hãc Senece ſentẽtiã:ß ⁊ cebita et ſtatũ
Vmus et familie pꝛopter tales adularoꝛes ignoꝛant
Quia ipi rariſſime aut nũqᷓ dicent hominibo verita

tem. qꝛ aut ſunt pꝛomoti.aut ſunt paupꝑes et ſperant

pꝛomoueri. Pꝛimi intendunt vel plus ꝓmouerijvel
circa wminos lucrari in diuerſis officijs / vel admi-
nus parcere ſumptibo ꝓpꝛijs:et tales nõ audẽt diceꝛe
veritatem.ne væ curia vl officio expellant᷑ et ſpeam⸗
plioꝛis lucri ibidem pꝛiuẽtur. Vlel ne rex vel aliꝰ w⸗
minus iatus qrat occaſionẽ eos pꝛiuãdi xe ꝓmorõe
lam habita. Nota.li.viij.xvj. Secũdi vo. paupe⸗

res q promotõnem ſperãt. vel expecrãt. veritatẽ dice

re nõ audent:ne cũ tota pauꝑtate eijciãtur. Pꝛopteꝛ
iſtas ergo cauſas diminute ſunt veritates ab adula⸗
toꝛibo. Mota. C.xj.xxxiiij. Decũw patet q; ſpecialit
periculoſum ẽ in viris religioſis et eccleſiaſticis et in
viris in poteſtate cõſtitutis. Circa qð pꝛimo oſtẽ de

tur quãtũ ſit cõtra ratõnem ꝙ tales ſint adulatoꝛes

Secun quãtuʒ ſit piculoſum ꝙ tales adulatoꝛibo
ducãtur vel regãtur. Pꝛimũ patʒ ꝑ exemplũ in natu⸗
ris anim aliuʒ. Licet em̃ videmus paruos caniculds
aliquotiẽs ſequi vminos et wmmas / et eis multi⸗

liciter adulari:tñ magnos qͥ oꝛdinãtur ad arcẽduzʒ

upos a gꝛegib/raro hec videmus facere q; niſi lupũ
fugauerit /et nõ fugiãt:⁊ niſi wmũ a latroibo cuſtodi
erint.annona negat᷑.ita ſi viri magni ſtatus ſint ca⸗
nes muti nõ valentes lupos pꝑſequi:ſ eis adulantes:

nò manduca bunt panè in regno celoꝝ. nec hic qdem
digne ſtipendiũ recipiit. Sed ſunt illis qͥb dici

Olſe.iiij. Peccata populi mei comedẽt. Suꝑ quo be⸗

atus Oꝛego. Peccata qͥqem comedere ẽ vicia delin⸗

quentium fouere:ne tpalia ſtipendia amittãtur. Et
nosqͥdem oblatõne fideliũ viuimus.ſi quid in ipoꝝ
vita rephenſibile videmus:et tacemus.coꝛũdem pec
cata ꝓculdubio manducamus. Hecille. Adulantes
vt emolimẽta vel honoꝛes recipiãt amplioꝛes:pecca
ta dicũtur comedere.qꝛ ſicut qui cibũ comedit com
m inuẽw illũ in coꝛpus trahit: ſicadulat ores alioꝝ
peccata ꝑ adulatõnem diminuenw:in animaʒ ſuam
maculã peccati traijciũt.ZRũ ergo ventrẽ implere cij
piũt cibo:anima implẽt peccato. Be qͥ b Nſido.in qᷓ

dam epiſtola. Ficti inqt adulatoꝛes/cũ cenas diuitũ
captãt:nihil pꝛius meditatur:niii q purãt gratiſ/
mu foꝛe auditoꝛib:nã nec aliter impetrabũt qo pe⸗
tũt:niſi quaſcã inſidias auditoꝛib fecerit. Cu ergo

indigentia vt freonter ſit cauſa adulatõnis.hoc vici
um longe xbet eſſe ab his qͥ nõ indigẽt.ꝛ ab his quo

rũ ꝓuidentia in o ponit᷑. Quia dicit lex: oꝛdinãa⸗

dus in eccleſia militãte.non ſolum cebet eſſe ſine cni⸗
mine ꝓpꝛio:hᷣ etiã ſine alieno:q; videlicʒ; nõ ſit cõſen
tiens vel palpãs nec fauẽs peccatoꝛibo/nec laudet de
lin cnren .
Deberẽt ergo omes tales eſſe ſicut cecis qͥ voluit lu⸗
cere ad ſtailes.qui ludus cõmunior ẽ in trãſmarinis
tibo in quo ꝓijcitur baculus ad quaſdã cauillas qͥ

bũ ei in lutũ ꝓicctu.
lictiiet in ꝑuteũ inferni: ꝓpter parua lucra terrena.
Ageo nligiapienren nõ ꝑmiſerunt aqulatoꝛes loq

nes ph;amulta aduerſa ꝗ &yoniſio tyrãno p

H coꝛrigat:als reus erit. Diſ.xlvj.clericus.

Sl xp.

ibiponũtur. Cecusquidem iuxta ludentesſtãs ait

date mihi baculũ:qꝛ ego etiaʒ pꝛoijciꝗ:qð dũ facerct
nò vidẽs quemcũq; nec cõſiderãs: fregit capita ti⸗
bias circuũitantiuʒ ſine differẽtia dinitis ve paupis.
Ita viri euãgelici/et qui habẽt alios regere vł coeri⸗
gere. Debẽt foꝛtiter ꝓujcere baculũ verbi veritatis:
nõ conſideranw pꝑſonam potenris vel pauꝑpis. Et ſi⸗
cut cecus ꝓijciens baculu inter multirudinẽ aliquẽ
tangit. Ita iſti. Ged heu aliqui ſunt ſimiles cuidam

beliiev qua dr: q videno leonem genuflectit coꝛã

co. Jta aliqͥ diuitib quãtumcũq; malis in pꝛeſentia
adu lãatur. Et in hoc etiam aſſimilãtur camaleonro
quo vr ꝙ videndo coloꝛẽ aliquẽ ſimilis coloꝛis effici
tur. YOra aliqui ſemꝑ ſe aſſimilãt alijs. Cũ adulãtibꝰ

aduiãtur in pᷣſentia. cũ œtrahentibo ætrahũt in ab

ſentia. cũ inrãtibus iurant.cũ potatoꝛiba inebꝛiant.
cũ loquacibo turpia loquũtur vel talia ſaltẽ facereet
loqui permitrũr: vbi poſſent et veberẽt reſiſtere. In
quomultũ delinquũt. Somini tpales et eccleſiaĩii⸗
ci/ſqui vidẽt coꝛam eis in wmo et in menſa ſua. Jocu
latores/aleatoꝛes/ mẽtitoꝛes/adulatoꝛcs/iuratoꝛeg

blaſphemare iurare et iactari et turpia ſioqui et ali/

os erroꝛes cõmittere: neceos coꝛrigut. ̊ qð peius: ri

Ant et libẽter eos aunviũt et ſic eos ad ignẽ nutriũt

infernalem. Hiere. l. Paſtores ſedu erũt eos. OQuis
nõ diceret tales dyaboli nutrices cũ teſte beato Gꝛe
goꝛio.Erroꝛ cui non reſiſtit᷑:appꝛobet᷑:patet ergo 4
adulatõnis viciũ in maioꝛib.ẽ periculoſum. et mul⸗
tũ contra rõnem. Mota. m. iiij. vj. BGecunw patet
periculũ ẽ ꝙ maioꝛes adularõniba ducãtur vel regã
tur.quia wmimi et pᷣlati regulati adulat eꝛilbo et con
ſiliarijs et malis cõfeſſoꝛibo et pueris:wvminiñ ſuum
et ſeipos et eccleſiã veſiruũt.qꝛ ceci cecis ducũt᷑ Figu
ra. Juõ.xvj. De ſampfone ductoa puero wmũ con⸗

cuſſit et ſeiᷣm et multos ſecũ occidit. Ita tales non

ſoluen w creditoꝛib q̃ vebẽt:eccleſie et paupib tali

um cõſilio ſubtrahẽw:et exactõnes facien w:et male

extra dan:et ſeipos et multos ſecũ occidũt. qꝛ du⸗

ctoꝛesilloꝝ ſunt.ſicut canis ducẽs cecũ in lutu: ꝓpt

ectu. Ita iſti rales ducũt in lutũ de-

cũ pꝛincipib, immo eos occiderũt. vt narrat Vale/

rius li.vj.c.lij. ꝙ atthemien ſes thim ogoꝛaz ſalurãtez
EBariũ regem adulatoꝛie occiderunt. Dic Dauid. ij.

Keg. j.fecit occidi illu; adulatoꝛẽ Amalechitem: q

Dirit ſe Saul occidiſſe Dic. ij. Reg. iij occidr iuſſi

illos/qͥ vt eiplaceret: occiderer ſboſerh filiũ ſaulis.
ad dandũ alijs exemplũ:ne adulgtoꝛib/ vel mala fa
cientib vt eis placeat:fauerẽt. Sed heu huiꝰ cõtra⸗
niũ mõ ſit:qꝛ verberãtes occidẽtes aliena acqrẽres⸗
qrelas iniuſtas æfendẽtes/vr ꝑ hmõr nepharia w⸗
minis placeãt nõ occidũt᷑/ſ̊ honoꝛãt᷑ hicad tpᷣus. Et
hecẽ cauſa q̃re tot ſunt moò. Sʒ a vo nõ honoꝛabũtr.
q; ille honoꝛ nulli væfert᷑ indigno:ſicut patebit infra

( honoꝛe. Melt ergo eſſz ci dvogenea Ryominio
xilipẽdi/et a eo honoꝛaꝛiſq cũ Aniſtione a Pyoni⸗

ſio honoꝛari et a veo vilipendi. Fert᷑ em̃ q cũ dyoge⸗
lta aduerſa a dtyrano ppter ve
ritates ſuſtinuiſſet:qd rãtã veuenit inopiã/ ꝙ qdem

Ariſtio noĩeamicꝰ voniſij inuenit en in manibus

ꝓpꝛijs olera lauantẽ:qͥ ait:ſi yvoniſij volũtati pa⸗

reres:nec olera lauaresjnec comederes. Ryogenes re

ſpondit.im mo ſi tu olcra lauare et comedere velles:
nequaqᷓ OQyeniſio avulares. YInnuit: q; pꝛo cibo illi
adula bat᷑ ſicut faciũt multi ãdhuc. SDe qͥba dr in tra
ctatu. v duodecim abuſionibo ꝙ videlicet ſexta abu

ſio ẽ monachus cauſidicus. ꝙ q amat plus eſſe e di

ſcübentibo in cunia cum herode:q; in carcere clauſtri
cum Johanne. Licet enim ibi ſ. in curia non videat

Exemp.

xxiiij.

xxv.

yxvj.

xxvij.

Exemp.

xxviij.

Ar. v.

Exemp.

¶ Seqtur quintũ

Adulatio xv.

caput Johannis: Videt tamen vaceam vidue ⁊ poꝛ
cum pauꝑis. Paup incarcerat᷑ et ꝓmenſa principis
ſpoliatur. et tamen v ſubſtantia pauꝑis monachus
comedens pꝛincipi blandit᷑:diu es inſidiat᷑ vt rapiat
pauperẽ.Et talis blanditoꝛ ſext cũ diuitib in oc⸗
cultis:vt interficiat innocentẽ dñ interficienti con-
ſentit Sed reuera melius ẽ ire ad wmũ luctus ᷓ ad
wmũ talis cõuiuij:Ecẽs.vij. Patet ergo ex pᷣvictis
ꝙ; wvmini veberẽt tales adulatoꝛes bilingues et nar
ratoꝛes/ exemplo antiquoꝑ reuellere/ et rephendere
dicendo:falſum ẽ qð dicitis.va de nibalde.bene ſcio
ꝙꝙ talis nõ diceret vłfaceret talia.qð ſi facerent:non
ita habũdarẽt /ſicut faciũt. ARudiant ergo vmini lo
quẽtes cũ lingua integꝛa.et tales eligãt. Bicit᷑ em̃ q;
auis habẽs linguã bifurcataʒ:munqᷓ bene loqᷣtur vel
cantat. Ideo non eligi᷑ ad nutniendũ. Ita xe talib⸗
Hginguig auoyyenogi bonũ ẽ loqᷣtur. Hiere.viij.
Oꝛe ſuo paceʒ cã amico loquitur:et occulte ponit ei
inſidias Ciere.ix. V
ũ pꝛincipale. ſ. adulatoꝝ penaſq eſt
Fis leriſe⸗ tpalis eterna. Pꝛima adhuc ẽ duplex. q
ledit famã:et diminuit res. ¶ Pꝛimo dico ꝓpꝛiaʒ le/
Dit famã apuq bonos et gꝛaues:qͥ minus bene æ eis
reputãt. Et ſic quodãm odo puniuntur infamia. Ex
emplũ ⁊æ hoc in vita ſancti ambꝛofſij/ vbi legi q the
odoſiũ imꝑatoꝛẽ velinquẽtem fecit ſtare extra eccle⸗
ſiam inter penitẽtes vſq; ad ſatiſfactõem. Seinde cũ

in eccla vellet int᷑ cdericos ſtare: fecit eũ ſtare ĩferiꝰ in

ter laycos:dicens:purpurã ſibi ipᷣm imꝑatoꝛẽ/nõ ſa⸗
cerwtem oñdere.Hic cñ poſtea veniſſet vſq; ad cõſtã
tinopolim:et qdam epiſcopus vellet euʒ faceꝛe ſtare:
in choꝛo:noluit/dicens:ꝙ ſolũ am bꝛoſiũ inuenit ve
ritatis magiſtrũ.Sic ergo patet ꝙ am bꝛoſius qͥ mi⸗
nus q̃ſiuit ei placereſet ſpee aliter in illicitis: plus ei
lacuit veo operãte ⁊ v illis qͥ ei plus nitebãtur adu
ari:minus reputabat. Idem patʒ de Chobig inter

aſſyrios illi qui credidert ſalmanaſar ⁊ affyrijs pla⸗

cere cabos eoꝝ comedendo et veæos illoꝝ awꝛan/et
in alijs illicitis ſe eis cõfoꝛmãdo:minꝰ eis placuerũt:
immoab eis trucida bãtur qꝛ wminꝰ diſſipauit oſſa
Fog Donun placẽt: In ps.lij. Et thobie qͥ hmõi
fugiebat:dedit veus gram in cõſpectu Galmanaſar
regis:Tho.j. Quia dilectus veo et hominibo:Eccĩ.

xlv. ¶ Secundo ẽ puniendus in reb:ſq; reſtituendo

Fabul.

Fxij.

qð mala ſuggeſtõe acquiſiuit. Mõ em̃ videt᷑ eſſe bo⸗
ne fidei poſſeſſoꝛ:q malis acqͥrit medijs. Impetrãs
em̃ falſas litteras m iura tener ad expenſas quas al
tera pars fecit occaſioneillius falſe ſuggeſtõnis. Ex
tra væ reſcriptis. Quia nomnulli in fine. Et v reſcni-
ptis in ſexto diſpendia litiũ. Ita a ſimili adulatoꝛ te
netur ad reſtitutõem:reuocando et coꝛrigẽdojq fal-

ſis ſuggeſſit verbiset acqſiuit. et nibilominus ſene/

ritatiiudicis/⁊ pene ꝓ falſo ſuggeſto ſubiacebit.xxv.
q.ij.c.dicenti ſacras.et.c.ſeq̃ntibi. Sicengo duplici
cõtritõne contere eos:Hiere.xvij.¶ Decũdo adula⸗
toꝛibo veber pena eterna. Et hec ẽ duplex:qꝛ quedaʒ
ſpãl/q videlʒ ſpãlit᷑ keſician gre adulateꝛes. Ta
les em veberẽt eſſe ſtelle ad alioꝝꝑ illuminatõcm. Sʒ
nõ ſunt ſtelle manẽtes in oꝛdine ſuo. Sed ſtelle q v
nocte cadere vidẽtur. Sie iſti in nocte moꝛtis cadẽt
in infernũ. Apoc xx. Miſit eũ in abvſſum:et clanſit
ſignauit ſup illũ. vtnõ ſeducãt amplius gẽtes:Gecũ
da ẽ generalis:q reſpicit omnes generaliter. Et hoc
patet tali exemplo.narrat᷑ ſm fabulas/ꝙ belluʒ fuit
wononn inter volncres et quadꝛupedes: et noctua
eu veſptilio ꝓcitoꝛie ſe habuit in iſto bello:recipi/
ens mũera ab vtraq; pte:⁊ volens vtriq; parti place
re:dubitãs q pars pualeret. qð aduertẽtes aĩmalia
õdam eaʒ væplumauerũt et vederũt ſententiã:q; nũ⸗
ſq iteꝑ pennas haberet.nec de die volaret. ppter adu

Adoꝛatio

lationem et pꝛoditõnem et ſnam duplicitatem. Jta
tales qͥ volut omibo placere: qͥ volũt eſſe e parte le/
poꝛarij et lepoꝛis:regis ⁊ inimicoꝝ eius dicentes:vi⸗

uat qͥ vincit. Sic patebit infra.H.iuij.vj. Eyxpectan⸗
tes:q pars incipit vincere:et illi adherẽtes.q volũt
ceo ſerutreet mũw:et q vident ꝑtem vi bilem:vi
clicet vbi veberẽt aliqᷣd ꝓ veritate pati vel amittẽ.

eius ꝑtem væſerũt:falſitates multas et ꝑiuria cõmit

tentes. Ged qñ infirmãtur et videt᷑ eis ꝙ pars vei in
cipit pᷣualere:cõfeſſoꝛẽ petũt:cũ ceo volẽtes tũc mili
rare. Bed cũ cõualuerint ſunt quales et an fuerunt.
Tales ſententia accepta vplumabũt᷑ in moꝛte et in

lnuminetuo dñne nuqꝙᷓ videbut lumẽ. Sed qlibet illo⸗
e egenies elg orir fa inete

nũ nõ videbũt lumen ĩ pᷣ.xlviij. Mota ſimile hic. E.

ij.iiij. Iſta pena adulatoꝝ in figura oꝛdinatura veo.
Num e xix. Si quis inqͥ tetigerit cadauer hominis

moꝛtui. Glola. quedã:cõſentiendo/adulãdo/vl imi⸗
tando:in ta bernaculo clauſtri / vel in agꝛo ſeculi im
mũdus erit ſeptẽ diebo ideſt vſq; ad ſufficientẽ peni⸗

tentiã. Et ſi qs epiatus nõ fuerit:pibit medio ec
leſie. Mõ eſt ergo malis cõſentiendũ nec ꝓcendũ.qꝛ

q adu latur vel ꝑcit:penã incurrit.figura.j.Reg.xv.
Vbi diq; pepercit Saul et populꝰAgag ⁊ optimis
geegibo et q pnlchꝛa erãt:nec voluerũt duſꝑdeꝛe ea:q̃
m vusoccichpᷣcepit gladio. Et ideo ſeipᷣm iuſte pꝛo
pPꝛio occidit gladio.ſᷣm gloſam:ſeu haſta ſic pᷣdicato

res et peniteciarij adulãtes et parcẽtes / ne peccato⸗

res ꝑcuciãt vxbo i.qð ẽ omni gladio ancipiti acuti
us:luſte vbo i ꝓcutient et damnabut᷑:qñ ꝑcutiet
terrã virga ons ſuilet ſpiritu labioꝝ ſuoꝝ interficiet

ampium: Mſa. xj. . „
are volẽtesdeũ

triaattendẽ vebẽt. Perſonã:modũ ⁊ cau⸗

Prꝛimo ꝗy pſona adoꝛans ſit mũda et digna ꝓ tali
Opere. Di em om nia in quib honoꝛat᷑ coꝛpaliter /ſi⸗

cut caliy et copalia:ſunt mũda:a foꝛtioꝛi illa in qͥb
honoꝛaᷣ ſpũaliter/ſc; in animabo noſtris:vebent eſſe
amũda et ſpũalig:qꝛ eos qui adoꝛãt:opoꝛtʒ in ſpiritu
aarar: Horun Beber ergo adoꝛaturꝰ veũ pᷣparari.
ſicut notat. A.ij.iiij. Et ſic pparatus: wdvminuũ um
tuũ ꝗauoꝛabis:Mat.iiij.Et q talis pᷣparatio et ſpũa

lis illuminatio vebeat pᷣcedere patʒ Jo.ix. vbi habet᷑

q cecuspꝛius fuit illuminatus.et ceinde pꝛocidens
doꝛauit 7c̃.
¶ Circea modũ quatuoꝛ ſunt attendẽda videlicet ꝙ;
awet feſtinãter reuerẽter/veraciter erꝑſeueranter.
Pꝛimo dico feſtinãteꝛ:ſeu cito et tem peſtiue:ideſt in
nunẽtute et ſanitate:et in pꝛincipio q̃dꝛageſime.ado
ret᷑ cordis cõtritõne ⁊ euotõne.pᷣs.xxvxuj. Adorate
Pñm in aula ſancta eiꝰ ideſt in coꝛdis cõtritõeſ⁊ oꝛs
cõfeſſione/et oꝛatõe.Ecci:xxxv.Adoꝛate dñm in ob⸗
ſecratòe/ et opis ſatiſfacrõne et elemoſynaꝝ largirõe
Mat.ij. ꝓcidẽtes adoꝛauerũt euʒ ſet aꝑtis theſauris
ſuis:obtulerũt ei munera. Iſta debẽt cito et ci feſti⸗
natõe fieri.in ſignũ cuiꝰinuitamur. In pᷣs.xcuiij. Ve
nite adoꝛemꝰ. Inuitatoꝛiũ eĩ in vſu ecclłie cãtat᷑i ma
ne. Qui ſ̃ nimis expectat:q̃ntũ in eo ẽ.oꝛdinẽ puer⸗
tit eccłiaſticũ:i ꝑiculoſe expoĩt:qꝛ moꝛa thit piculũ
Ag veſpen eĩ moꝛabit᷑ fletꝰ ⁊ ad matutinũ leticia
In pᷣs.ꝓxix. In his em̃ qͥ nimis expectant ad veſpeꝝ

moꝛtis mτa if flet?. in oĩ eĩ curia mũdi/tar ve⸗

mẽs ⁊ mhil pᷣmittẽs:vt cõit᷑ ſuſtinet vfectũ.ſi diues

cẽ dñs:tũc familia ↄq̃rit᷑ dicẽs:q̃re nõ pᷣmiſit nũciũ.ſi

pauꝑ.dure increpat᷑.ſic ad curiã eccłe p afeſſiõem. qꝛ
Tberẽt ieiuuare iteꝑ poſt paſca. Sic er ad curiã ci

tarde veniẽtes ⁊ bona opa:q̃ſi nũciũ ñ pᷣmittẽtes:añ
moꝛtẽ dure increpabũt᷑ oanabũt. Seꝰ em aliqͥ mõ

Arꝰ. j.

AErxrꝰ.ij.

.iij.

enp.

lturcuidi d gud giſiichicaiſes
liaſneſncinene line
ſitbuchii leerbocoffenſus d annd
ſe Nolultfinoliteradinſtanta nano⸗
llicccieſöintmmt eſct iwtherna
inote oacenig mo ea ofüaleſe⸗
Ooulolntroſptaiscr illäibidepmagine
hatqaſip iti nodi biſpotero genufle
Utindlnareetaconres bonns anore
tiiyternosnücfent Itafaaitmuln
nipßoferuſarainpaſinedfütains
loqlit acici gino ſnonals ut n
fü Nn pri Ho Puin . Freptale
rſtiliisd roiſnemdine it g di
Oinalcldſoilautmirte ninr
fütcdlamittarinat tfiluttilis nö dii⸗
Alisglteclanitriunt ßiibniſedich
ffecntercötingte dü ciehen,
ltq dücütehmnor
wci cetporrüt ctalinͦte
ignen Bominal doerielch
n it heogectoglwcn in
tcecleſtongſenleche gine⸗
Unoledlcebont Inge

rare voletesdeü

ende xbet. Derſona: mociican,

1ogoꝛans ſit migact digra ptali J⸗
a n quit honoꝛat corbollter ſi-
a:ſuntmua: Y fortioiilla in
ſqinaninabnoſtnis: wbentefſe
cos qui adoꝛit opoꝛt, in ſpintu
ebet ergo adoꝛaturꝰ mi pparani.
.Etſicpparatus: wiminui wum
.iii. Et q talis pparatio ct ſpͦn
tatpcedere patz Jo ip vbihabet
luminatus et winde pꝛocidens

atuoꝛſunt attendeda idelict, Ze⸗
euereter veraciter etpſeuenante .
iterten atoettempeſluelheſti i
terctin pincigioigunceine ac
ner duotone ps Min orate
n e idſtin ccibcorr lo 10b
Ze Ea rn RMogrediimtneb⸗
nſani dkllu
n nbitalto et ifeſl i

uatnun an ſe
litatotii ciin ee keie

.vj.

Exemp.

.Vlij.

A xvj.

eis dicet:ſicut ſolebat quidã potẽs /qñ alicuius ad/
uentus ei nõ placuit: ppter conſcientiã nõ ſolebat di
cere beneueneritis:ᷣ ite/vłſumite/ ↄmediteſet hmõi.
Deus vo vnũ dicet:ſcʒ ite:reliquũ dimittet.Cempe
ſtiue ̊ venite adoꝛemꝰ contnitone: pcidamusañ deũ
cõfeſſione:ploꝛemꝰ ſatiſfactõe. Et hoc cito.qꝛ Sap.
xvj. Opoꝛtet puenire ſolis oꝛtũ adoꝛãdo. Mo.C. vj.

xxlij. Secũdo vebet adorari reuerẽter non ridendo:

nõ confabulãdo:nõ in eccleſijs garrulãdo:et imp⸗
tinẽtibo loqndo ̊D humilit᷑ inclinãdo.ſicut qͥ munus
multũ væſideratũ accipit. Exoð.iiij. Audierũt filij
iſrahel ꝙ wminus viſitaſſet eos et keceigerafſiti
onẽ eoꝝꝑ:ꝓni adoꝛauerũt eũ.Tercõ debet adoꝛari ve-
raciter: ita ꝙ veraciter ſit in coꝛde: qð exterius pᷣten

dit in cõfeſſione. Yo.iiij. Veni adoꝛatoꝛes adoꝛabũt

prem in ſpũ et veritate.Cõtra iſtud faciunt ficte ad
ofeſſionẽ accedẽtes:vel ad cõmunionem nõ habẽtes
firmũ ꝓpoſitũ Bacrare dimittẽdi pulchꝛe loquũtur
et ꝓmittũt:h̊ aliud cogitãt.Tales aſſimilãt᷑ iudeis
q coꝛpe ⁊ capite inclinato ſ̊ nõ coꝛde:adoꝛabãt xpᷣm
dicẽtes. Vach ꝗͥ veſtruis templũ wi. Iteꝝ affimilã
tur herodi qͥ coꝛde oceidere cogitanit ſſů»sꝛe dicebat:
vt et ego veniẽs adoꝛẽ eñ. Mat.ij. Die illi qͥ cũ ppo⸗
ſito peccãdiad cõfeſſionẽ vel munionẽ accedũt. De
qbus dr̃. Mat.xv. Populus hic labijs me honoꝛat:
Coꝛ ant illoꝝ longe eſt a me. Mõ Ser.v. v. Tales aſ⸗
ſimilãrur malis ſeruis et ſubditis aliquoꝝ dnoꝝ qͥ li
cet eis caput inclin ent/dicẽtes dñe:qͥd placet vobis.
tñ in coꝛde ſuo vellẽt ꝙ; nõ eſſent. Ita iſti vellẽt veũ
nõ eſſe.nec vellẽt eũ expectare remuneratoꝛeʒ :ita

ñ timerẽt vltoꝛẽ. ð nuero illoꝝ fuit illeĩ p̃s.lij· virit

inſipiẽs in coꝛde ſuo nõ ẽ veus.De meritis em̃ ſuis ex⸗
igẽtibus plus timẽt qᷓ; amẽt /vel ſperẽt. Et ideo nõ ẽ
amoꝛ ille in coꝛde:qͥ oñditur in oꝛe.Et in hoc afſimi
lãtur cuidã væ quo fert᷑ q̃ſi ſic. hic cũ ſederet in qdam
eccleſia:vmago crucifixi male ligatalcadẽs eius fre⸗
git bꝛachiũ ille ex hoc offenſus:p annũ eccleſiã intra
re noluit finaliter ad inſtantiã vicinoꝝ dicentiuʒ
niſi eccleſiã intraret: eſſet ſicut hererticus cõburẽdꝰ.
timoꝛe coactus/vno die añ oſtiũ eccleſie venit.et vno
oculo introſpiciẽs et illã ibidẽ ymaginẽ vidẽs.Dice
bat quaſi ꝓ iſtũ modũ:bñ potero genuftlectere/et ca⸗
put inclinare/et adoꝛare:h̊ bonus amoꝛet fidel ami
citia inter nos nũꝙqᷓ erit. Ita faciut multimalixpᷣia⸗
ni xpᷣo feria ſexta in paſſione dni:et eius mẽbꝛis quã-
loquũt᷑ pacẽ cñ ꝓximo ſuo mala aũt in coꝛdibo eo/
rũ. In A. Ha: nij . eer tales aſſimilan
tur ytalicis qͥ ve cõſuetudine hñt ꝙ dño papa vł car
dinali vel dño illoꝝ ciuitatẽ vłcaſtꝝ intrante occur
rũt clamãtes:viuat:viuat talis.nõ diligẽtes vo /cuʒ
alijs alte clamãt viuat:h̊ ſubmiſſe dicũt pauco tẽꝑe.
Et freq̃nter cõtingit ꝙ dũ eũ oꝛe honoꝛãt: cogitant
quõ eũ ꝓdere poterũt.et aliquãdo cogitatõnẽ opeꝛe
cõplent. Gic multi alta voce in eccleſia et extra/deuʒ
laudãt.vᷣ coꝛde et oꝑibo cõtra dicũt. Oꝛe ſuo bñdice
bãt et coꝛde ſuo maledicebant. In ps.lxj. Nõ xe iſta
materia. H.iiij.v. Quarto vebet awꝛani cõtinur et
pſeuerãter: Mã et pr tales ꝗqrit q adoꝛẽt eum: ſupple
pſeuerãter. Yo.iiij. Qui em ſolũ eũ ad tpᷣus adoꝛãt.
et vœinde vilipẽdũt hos nõ qrit. Tales ſunt qͥ tantũ
mõ adoꝛãt dũ ſunt in q̃dꝛageſima vel in infirmitate
vel tribulatõne /vel dñ dona vi capiũt:oſculanᷣma
nũ dantia:cõtra quos.ij.Eſdꝛe.vlti. Eleuatis ſurſũ
manibo ꝓcidẽtes in terrã adoꝛauerũt eũ.Et cauſa qᷓ
re ita cito ad ſolita mala redeũt.videt᷑ eſſe in differẽ⸗
tia ad vtranq; ꝑtem ſine ad dimittendũ peccatalſi
ue nõ:tꝑe quo cõfitent/ vel peccare ceſſant.dicentes:
ſpero dimittere.ſi œus voluerit.Et quia tales quaſi
edificãtes domuʒ vbilẽ q̃ ad omem ptem monet᷑:ad
om̃em temptatõnis vẽtum a dyabolo ꝓſternũt. Vi⸗

Adulterium

demuns em̃ ꝗ tales qui nõ conſtãter veterminauerũt

ſe ad vnũ:̊ ſtant cogitantes qͥ faciendũ ſit: faciliteꝛ
recipiũt conſilium ab vtraq; pte: ad vtranq; ꝑptem.
Et c ſic indifferẽtibet quaſi neſcientibo qͥd adoꝛa⸗
re vebeãt.poteſt dici illð: Jo.iiij. Vos adoꝛatis qð
neſcitis.vvebẽt ergo eſſe
uiij. NMos adoꝛamus qoð ſcimus.
Eauſa vꝓo motiua/quare vus ẽ adoꝛandusſẽ du⸗
plex. Vna:beneficia iam pꝛiſtina.Allia beneficia ex⸗
pectata.tum ad pꝛimi quẽcũq; ſanctũ adoꝛares:
qui tibi reddidiſſet manũ amiſſam. Sed ⁊eus vdit
animã cũ potentijs:coꝛpus cũ mẽbꝛis:mũdum cum
cõtentis. Perditos etia redemit. Se hoc nota.A.x.
ij. Adoꝛate ergo eñ:qͥ fecit celũ ⁊ terrã ⁊c. Apo.xiiij.
Becũda cauſa ẽ cõmodu expectatũ duplex:vnũ in p
ſenti:ſq; impetratio petitoꝝ.Adoꝛãs em̃ citius acci-
it qð petit.ſicut patet v lepꝛoſo.Mat.viij. Et ecce
epꝛoſus venit adorare eum /dicẽs dñe ſi vis. Wiere.
xxix.Adoꝛabitis me et ego exaudiã.Aliud in futuro
qð dabit᷑ his quiadoꝛant..Aſat.ij.ꝓci ntes adoꝛa⸗
uerũt eũ /et cito poſt reuerſi ſunt in regionẽ ſuã. Gic
ergo adoꝛate eñ omes angeli eius: In p̃s.xcvj.

Dulterium eſt alieni

thoꝛi violatõ. DHuius aũt vicij.ꝛimo no
tificãda ẽ culpa:Secundo pena.huius au
tem culpe magnitudo ex duob ppendit᷑ Pꝛimo erẽ⸗
lo in naturis animaliũ. Secũdo exmultis malis q̃
oc peccatũ concomitãtur et ſequutur.
Be pꝛimo ſcribit Alexander nequaʒ li. naturis
rerũ cyconia Adultera.quã cũ xphendiſſet com-
par:multitudinẽ cyconiarũ ſecũ ducẽs adulterã -
plumauit.hoc ergo exemplo rationabile iudicat᷑:q
vna vni et econuerſo/tm vputet᷑.et niſi hoc teneãt:
cum in ſtatu ſint honoꝛis:nõ ſolũ cõparãt᷑ iumẽtis:

abiles: vicentes illud Jo.

Arꝰ. iij.
.ix.

ſ ſunt irrõnabilibo aĩmalibo peioꝛes. Aues em̃ ſilue

ſtresqñ circa pulloꝛũ ꝓductonem occupãtur:vne fe
tenẽt.poc etiã leones obſeruare dicunt᷑.qͥ et gꝛauiter
adulteriũ vindicare dicũt᷑. Cuius rei vna cauſa põt

eſſe:qꝛ nõ libent᷑ qreret pᷣdã:nec alienos libẽter ale-

ret catulos. Magna qꝗ̊ cõfufio deberet eẽ rõe vtẽtibo⸗

et fide.et multis pactõibo cõiũctis qͥ hñt filios alere

et coꝛꝑaliter et ſpũaliter:ſuperari in bonitate et di-
ſcretõne a bꝛutis/q vna cũ du obo et ecõuerſo /fitæ/vł
vboſvel facto ðhat.vł carnalit᷑ copulet᷑ uia vpteꝛ
tales ↄctus/multa q̃ credũtt mrimonia:ſunt adulte⸗
ria et młti alienos alũt filios et heredes faciũt.etĩ h
caſu peius ⁊ erudeliꝰẽ adulteriũ ĩ muliere:qᷓ in viro.
⁊ipᷣa płꝰ vituꝑat᷑.qꝛ vir a dult᷑ nõ exheredat filios p/
pꝛios.̊ filios illiꝰ cũ cuiꝰ peccat vxoꝛe.⁊ plꝰẽ ð natu
rã/crudelitatẽ exercẽ in ꝓpꝛios ꝙᷓᷓ in alienos. Vteꝛq;
tñ facit falſos herecs.æ qᷣbẽ maſ copia in mundo.
AQuia Oſee.iiij. Maledictũ⁊ mẽdaciu/⁊ hoĩcidiũ/2
furtũ/ adłteriũ.inũdauer̃t. Intãtũ eĩ inũdauerũt
ꝙ heu mõ mr̃imonia xpᷣianoꝛn aſſimilãt mrimonijs
ribaldoꝛũ. SGic pʒ ſer.xv.xj. Quiãglice Harloʒ vocã
tur.qͥ qndã clamides poꝛtabãt.æ qᷣbo dẽ ꝙ ſolebant
ãnuatim a capitula ↄueĩre ⁊ vxoꝛes mutare.Dic et
ſpõſi eccłeſſpõſaʒ p pinguioꝛimutãt. ilud. Małij.
xoꝛeʒ adoleſcẽtie tue noli vſpicẽ. Sic mõ qñ vxoꝛ
diſpliq; vł alia ↄcupiſcit᷑ ppt᷑ pulchꝛitudinẽ vł hmõi
diuoꝛtiũ ꝓcurat᷑. Pꝛimo clam ꝓ ↄſpiratoꝛes vie exco
gitãt᷑:falſi teſtes inducũt/a ſuboꝛnãt᷑.veĩde ad capi⸗
tula currit᷑ oꝛdinarioꝛũ: ꝑtes citãt munera aduoca-
tis et iudici offerũtur. Judici Sꝓo pꝛima facie ſe red⸗
Tenti difficilem:minãt᷑:parẽtela falſificata adducit᷑
Dic ergo qͥd munerib:qd minis:qͥd falſitatib:ſepa
rantur:et alia moꝛe ducit᷑ ribaldoꝛũ. Et ſic pcedẽte
mendacõ:adultena inundanerũt. Si aũt per ꝓceſſũ
dimittere nõ põt:adminus aliã ſub ea tenebit. Mõ.

Arꝰ. ij.

Vj.

lic ponit eiſa

A xxvi.

P. xiij xxyix. Gecũdo huiꝰ magnitudo patet ex mui⸗
tis malis et damnis/et ꝓiculis ↄcurrẽtibus. Pꝛimo
em peccatur ↄtra v in adulterio.qꝛ quos ↄiurit ⁊c.
ſicut pʒ Mat xix. Adulterio ſeparantur coꝛda et ali
quories coꝛpa.Secũm otra ſeipſũ.Tercio ↄtra ꝓxi
mi iam natũ/ cũ quo peccat. Quarto ↄtra ꝓrimum
naſciturũ:ſcʒ infante.⁊ qꝛ reddit᷑ qqdammõ infamis
etqꝛ negrpeebercnennanli2 paterna crimina. Et
utis offendiclin anteqꝙ; ſit natus. et ſic
maledictus qui ponit ceco offendiculũ. Concurrũt
etiã ꝓlis incertitudoſ exheredatioſſacramẽti viola⸗
cio/fidei fractio int᷑ viru et vxoꝛẽ/moꝛs / homicidiuʒ/
bonoꝝ diſtractio/ ꝗpter quã adulter et adultera ad
reſtitutionẽ tenent᷑: diffamatio: falſa matrimonia 2
plura adulteria.qꝛ qñ vnus ſcitaliũ ſibi infidelẽ:mi
nus curat ſibi fidelitatẽ ſeruare. Gequit᷑ vltimo et᷑-
na dãnatio. Hiere.xiij. Adulteros iudicabit ꝰ. Dʒ
cũ tot mala et ſpũalia et copalia. et tꝑalia ⁊ eterna
ex adulterio ꝓueniãt mirabile videt.quare plus di⸗
ligit᷑ adulter vel adultera:qᷓ ꝓpꝛius mariꝰt vł vxoꝛ.
et quare maioꝛ eſt amoꝛ int eos quos dyabolꝰↄiuxit
Peccato:qᷓ intillos quos Den. ſacramẽto. Vñ
freqnent ↄtingit ſicut patet Ser.lj.j. Eann peccãdo
an feruentiſſimo amoꝛe auiuũt:poſtqꝙ; fuerint matri-
monio copulati tepeſcut. Cuiꝰ cã ẽ dyaboli tẽtatio.
q ſtãtiũ in peccato/amoꝛẽ inflamat/vt eos ad flam-
mas ducat eternas.Et mrimonialr copulatos/odio
Piuidere nitit᷑. Tales dyaboli aſtucias et malicias
ſentiẽs quidam epiſcopus. vt fert: duos aſãguineos
Diu in peccato ſimul ſtãtes et matrimonin impoꝛtu

neatra rationẽ petẽtes:dicit᷑ coniunxiſſe.qͥ eodẽ die

ambo diuoꝛtii petiuerũt. Ecce inqᷣt epiſcopꝰ/qᷓ̃nta
eſt vis ſacramenti que dyabolũ fugauit: qͥ vos in lu

xunia cœtinuit. Et ſic patet:quãta malignatꝰ eſt ini⸗

micus in ſancto matrimonio. .
PHꝛo ſecũdo eſt ſceẽdũ.qꝙ pena adulteris vebita ẽ
triplex. Pꝛima eſt infamia/ etineptitudo/et infoꝛtu⸗
niu in agendis coꝛpalibo et ſpiritualib. Gecũda eſt
