ergo iter querẽdũ eſt:in quo minoꝛa ⁊ paucioꝛa ſunt
a latere pugentia. ¶ Tercia vo pars huius articu/
li:ꝙ videlicet in celo plus remunerabũtur patet per
pꝛomiſſumveritatis Math.xix Omnis inquit:qui
reliquerit wmum vel fratres aut ſoꝛoꝛes aut patrẽ
ant matrem aut vxoꝛem vel filios aut agros pꝛopt᷑
nomen meum:centuplũ accipiet ⁊ vitam eternã poſ
ſidebit. ¶ Mec eſt religioſoꝛũ vita tm̃ eis:ſed etiam

xliiij.

Thema

alijs vt pꝛetactuʒ eſt in pꝛincipio iſtius articuli vti⸗ ꝙ religio
lis.Ypſi nanq; ſunt currus iſrael ⁊ auriga cuiꝰ cha⸗ ſis.

Ermmy. urſah ut ini dnoe

t
renopoter Fahſco
linganmgelchiedi,
ſt nicum ld en imb n
Nun mrinen plat itt
unn zcrcogitaerut.

ſragtem ſun

inmurſangt Jauenig
bſconennt onſilio neci⸗
rans: idtcita patre cenaz
ligniv vſubtueſcntü inui
zcontrasliop pditioneſemt

Egemp. rntts ſepiennii Yie auesil

lesintereos diſtincti abalĩ
cum iunenis patni abſcödie
cſtis omnes moꝛtui. qepaua
populanür inbeiga velpu
illos contetione verbop at
bitum diſtincũ ſtanm cogne
bent. Cuius conſiliũ am⸗
ſetꝛomnes in magno poſultae
didiaſſer coſilia. yi⸗ Fooin
modo vela qvo tolia didiaſſet
mifionerel ventatẽ aperuit
num ſeniopeſſe conſilii: ordin
ſionerenocanerüt Linesoblch
ſchrabillo um ererctuſuogt
Anczet. Perri .Yliqſente
cdnſilia untili quipredicari
Cesinfozmantetcleſteguon
Oire Ndent quosnönulli e
nerinterlllos babitarepmi
Imittüt. Alij vo llos libenten
beeſgoſackocichsaffin
ctiam inalio eis affünilaniy⸗
nelllorigentesſaglentäen

uentt Teninn iſtpritis ii
dtnn untantben e
lnnii Qundamnanitdſtunin
kawanion ntunſolidos noelini
ieaatmoniendo Nreliuitintereti,
Conſcllumſhabitabant nüntbiane
adiniſiscelolis niofactoope
intv diſtnbnenaoscſedieber Ai
e. Bonolliromittendospaſenribus
Pachemins iicorno goge
go m ass logventeſpintunntoci⸗
cumeodem dlcendo. Peenninmn
inione: ſiut dicum ſhit jng
honnmnhec binli inn
borkaturdiccs,. Timnothen
aliprecpe nonſcblineſeet
centodiuntunni Hihocfucemn
non confidere in divitieitiin
nt muſtofotilehtenucnin
guiwinne iſenanaſint nn
nati Etiieenertlu
hanben ſeninr miinnen
anluſli e
unpgtt n lei , li
Pſtatnobizontc ſ,
n eſihnini ih ⸗
nen rnchen ſhi
einmnt
(llun nnn, ſgurn⸗
mſinel A urle

un u iſe ini e

tSeMtiann
nnnngal ng
⸗ inull mn nnri
nmn mn iſlie
Munn niwurpiucl gti
ickincoe oeſodlils
ZAin liniigfherefi

nnen

antee
Polostenna ſonnopete
huitbnn ng

v
7

Exemp.

Exemp.

Ar.xiiij.

xlIv.

Religio
ritate⁊ wctrina ? exemplis Helyvã.i.populũ creden
tem ad celũ trahẽtes. Sicut nãq; in phia tota virtꝰ
minoꝛis ꝗpoſitionis: ⁊ etiã ↄcluſionis ex maioꝛi e⸗
pendet ꝓpoſitione. Ita tota vel magna pars virtu⸗
tis ſeculariñ ⁊ etiã Hõ que fit ꝑ moꝛtẽ.quã⸗
vdicet᷑ illuo Eʒech.vij. Fac concluſionẽ: ependet
ex viris eccłiaſticis ⁊ religioſis.Sicut tota vita mẽ⸗
bꝛoꝛum ex vita coꝛdis. Et tota lux mũdi ex luce ſo⸗
lis. Yta lux ſpnalis ex luce illoꝛum quib dicit. Tlos
eſtis luxmũdi:Math.v. Si ergo quidã peccato ex⸗
cecati.iſtoꝝ luminariũ vephenderẽt vti itateʒ: non
ita religioſos vilipẽderent:nec v eoꝝ eijcerẽt ſocie⸗
tate.ſicut faciũt. In quo facto ꝙ̃tuʒ ad vnũ quibuſ
dam aſſimilant᷑ cuib.quõdaʒ expellẽtibo:vt fertur
xc eoꝛum ſocietate et ciuitate omnes ſeragenarios:
qui bellare nõ poterãt. Inter quos quidã patrẽ ſu-
um ſeneʒ contra edictũ abſcondit: quo facto conti⸗
git quẽdam illiꝰ ciuitatis apud aliã ciuitatẽ capti⸗
uum vætineri:quiaudiens ꝓditionẽ quã contra ci-
uitatem ſuã excogitauerũt:totuʒ ſcripſit in tabulis
albis. ponens ceraʒ xſuper rogauit ꝙ illas tabulas
ad ciuitatẽ ſuam cuidã amico mittere poſſet:qui ni⸗
hil videntes in eis ſcriptũ conceſſerunt. Ille vo qui
tabulas recepit intelligẽs: ꝙ tam ſapiens homo ſi⸗
ne magna cauſa.illas mime miſiſiet tabulas.ad cõ⸗
ſilium ciuiuʒ vætulit: in quo nihil vel minumũ quio
inuenire ſciuerũt. Juuenis vo ille:qui patrem ſunʒ
abſconderat.xæ conſibio rediens 2 patri omnia nar⸗
rans:vidicit a patre ꝙ ceraʒ auferrent ⁊ viderent ſi
aliquio ve ſubtus ſeniptũ inuenirent. qð et fecerunt
⁊ contra alioꝝ ꝓditionẽ ſe munierũt iuuenis admi⸗
rantes ſapientiã. Itẽ cines illi tractanerũt ꝙ nobi-
les inter eos diſtinctũ ab alijs poꝛtarẽt habitũ. qõ
cum iuuenis patri abſcõdito narraret:ait pal. ergo
eſtis omnes moꝛtui.qꝛ pauci eſtis nobiles reſpectu
populariũ:⁊ in bꝛiga vel pugna qua qñq; inter vos
illos ⁊ contẽtione verboꝝ.cito vos occident. per ha
bitum diſtinctũ ſtanim cognoſcentes quos occidere
bent. Cuius conſiliũ cum filius nobilibo narraſ⸗
let:om nes in magna poſuit admiratione:quõ talia
didiciſſet cõſilia. Ypſis vo oĩno ſcire volentil quo
modo vel a quo talia didicifſet: ſub certa illoꝝ pꝛo/
miſſione rei veritatẽ aperuit. Qui videntes tam ſa-

num ſenioꝝ eſſe conſiliñ: oꝛdinationẽ te eoꝛũ expul

ſione reuocauerũt. Ciues obſeſſi.ſunt chꝛiſtiani ob

ſeſſi:ab illo cum exercitu ſuo qui circũit querẽs quẽ

uoꝛet.j. Petri.v. IJlli qͥ ſenes inter iſios bona dãt
conſilia.ſunt illi qui pꝛedicationib et confeſſioni
ciues infoꝛmant eccleſie:quomõ ſea dyabolo cuſto⸗
dire vebent.quos nõnulli ciuitatibo ſuis eiecerũt
nec inter illos habitare ꝓmiſerunt: nec adhuc per⸗
mittũt. Alij vo illos libenter eijcerẽt ſi poſſent. In
hoc ergo facto pᷣdictis affimilant᷑ ciuibo. Et vtinam
etiam in alio eis afſimilari vellent. vt ſicut ipſi in ſe
ne illo videntes ſapientiã per quẽ eos pꝛudenrer do
cmit:quomõ ſe a periculis cuſtodire væberent coꝛpo⸗
rum. SOta iſti aduerterẽt quomõ religioſi w oꝛdine
mendicantiũ multos wcuerunt. quomõ ſea pericu
lis cuſtodire vberent animarũ.⁊ hac moti conſide
ratione.nec ingreſſos æ ciuitatibo expellere: vel gra
uare niterent᷑:necintrare ⁊ cum eis habitare volen⸗
tes ꝓhiherent.iuſte ⁊ religioſe æ reſurrectõe cogitã
tes. Hj. Macha b. xij. .
Bev illoꝛum religioſoꝝ qui nec pꝛopter volunta
tes malas ⁊ niſus obſiſtentiuʒ: nec pꝛopter lingnas
Atrahentiũ cefſant illos infoꝛmare:qui ipſos perſe
quũtur:nec ipᷣos fugiunt: ſeo quãto plus eos perſe/
quũtur: ⁊ væ ſocietate eoꝛũ illos expellere nituntur:
fanto foꝛtius eis dare ſana conſilia ſatagũt.magnũ
eſt in terra meritũ in celo pᷣmiũ.Pꝛimo nãq; bic in

p.

terra merent ꝙ religioſi.⁊ ſpecialit᷑ qui inter eos ſũt
ſenes inquietarinõ deberẽt per legẽ. D.iij xv. et hoc
tum ad coꝛpus.¶ Secũdo meritũ illoꝝ continue
creſcit interi in ala:ſicut patet ꝑ exemplu ignis cui
comꝑant᷑.pꝛuno ꝓpter ſui diſpoſitionẽ.⁊ ſecũdo pꝛo
pter ſui feruoꝛẽ ⁊ coꝛẽᷣ. ¶ Pꝛimo ꝓpter ſui diſpoſi
tionem ꝓ tanto:qꝛ ſicut ignis in ſi ua ꝓpꝛia ſpera cir-
culariter fert 1 mouet᷑:ſed in materia aliens ſp aſcẽ⸗
dit. Dic religioſus ſᷣm ꝓpꝛiã viuens voluntatẽ: 7 vo
lens in ꝓgpꝛia eſſe volũtate: circulariter mouet᷑ cnʒ il
lis ve quibo in pᷣs xj. In circũitu impij ambulanr:ſi
cut vꝛſus circa ſtipitẽ qui ibi eſt in ſero vbifuit ĩ ma
ne. Figura de iudeis qui dicũt Deut᷑ij. Circñiuimꝰ
montẽ ſeyr multo tꝑe: quia nõ vei nec Movſi: ſed
feiem ſequebant᷑ voluntatẽ. Seo religioſus in vo⸗
untate dei Plariſſi habens volũtate:quaſiĩma⸗
teria aliena:ſemꝑ aſcendit.meritũ merito gccumu⸗
lando. v virtute in virtutẽ vſq; videat xeuʒ oꝝ in
ſyon:ſicut ignis effulgẽs:⁊ thus ardẽs ĩ igne. Ecci.
lI. Ao modum helyequi ſurrexit quaſi ignis: verbũ
eius vt facula ardebat.Ecci xlvii.¶ Et qꝛ magno
merito magnũ æber in celo pᷣmiu:non eſt dubiñ qͥn
religioſis qui a iuuentute cæo fideliter ſerniũt:ma⸗
gna in celo debeat merces: ſeu pᷣmiũ. Ipſi nanq; nõ
ſeruiũt veo:ſicut ſerui conductitij.i mali chꝛiſtiani:
quibo certum reddit᷑ ſtipendiũ in terra:ſed ſicut filiũᷣ
quib vebet᷑ hereditas merces ſine eſtimatione. Fi
gura ad hoc SGeñ.xv.xe Abꝛahã:qui ꝗpter deuʒ pa⸗
rriam vreliquit cũ parentibo:pꝛopter qð vus ei di
Egorerto tuus ſum et merces tua magna ni⸗
mis. t. j. Machab. j. vbi dicitur ꝙ vocauit pueros
ſuos nohiles qui ſecũ erant nutritia iunẽtute ſua:2
diuiſit illis regnũ ſuuʒ. Nec mirũ:qunia plura ꝓpter
cuʒ dimittũt ꝙᷓ omnia regna mũdi: ſicut patet per
rationẽ oſtenſam. P.iij.xxxiij.
ſed ⁊ mulra genera martyrij ſuſtinent. Vnuz in lin⸗
na in afflictione toꝛmẽto:qð habent in hocꝙ; li⸗
ere loqui nõ audent. Aliud in oculis in hocqꝙ ad
libituʒ vagari nõ ꝓmittũturad videndũ mundi va
nitates ⁊ ſpectacula.Terciũ ⁊ magnũ in hocꝙ pꝛo⸗
pꝛia pꝛiuãtur volũtate. Quartũ in carnis macera⸗
tione:in hocꝙ carmnis reſiſtũt temptatõnibv.qð du
rius multisvider᷑ ꝙᷓ vna hoꝛa ꝓ chꝛiſto caput amit-
tere. Quintuʒ in paupꝑtate ⁊ laboꝛe ⁊ hmõi tedijs qᷓ
kaude⸗ frequẽter experiũtur mendicãtes. Oꝛ em̃ ra
ia ꝓprer deũ ſuſtinere durioꝛ pena ſit ip̃a moꝛte.pa⸗
tet etiã per legẽ ciuilẽ. Codice li.ix.ti.ad legem iuł
maie.l.quiſqᷣs. In qua habet᷑ q eriã filij intãtũ pꝛo
crumine leſe puniũtur maieſtatis:q eis viuere tedi⸗
um eſt.⁊ moꝛi ſolatiũ:qꝛ exheredant᷑ et vpaupant᷑:
melius eſt moꝛi qᷓ ſemꝑ in pauꝑtate viuere.Curle
giↄcoꝛdat illuꝰ Thꝛenoꝝ.iiij. Melius fuit occiſis
gladio ꝙᷓ interfectis fame.qm illi ſtatim moꝛtuiſũt
iſti exta buer̃t ↄdſumpti ex ſterilitate.Ex quo tãtuʒ ẽ
meritũ ⁊ pꝛemiũ omnia ꝓpter vũ derelinquẽtiũ et
ſuſtinentiũ:beatus quimoꝛiẽs co dicere poteſt: tu
ꝓ me fuiſti mẽdicus ⁊ pauꝑ ⁊ multa ſuſtinuiſti trigi
tatriboannis. Et egoꝙ te multa vreliqui pauper
fui et multa aduerſa ſuſtinuia iuuẽtute mea:qꝛ ta⸗
les cũ veo:ſicut dicit Exodi.xxix Erunt ſacerdotes
religione ꝑpetua.
Ou quidẽ religioſi ſacerdotes qͥ ad actũ ⁊ habi⸗
tũ in veteri teſtamẽto:qͥ ad vocatõʒ ⁊ opatõeʒ in no
no teſtamẽto.vident᷑ fuiſſe pᷣmõſtrati. Vt aũt meli
us videat᷑: quõ in veteri teſtamẽto quo ad pᷣdicta fi
gurant᷑ opoꝛtet ↄſiderare:q; oẽs religiões 7 oꝛdines
incipiẽdo ab oꝛdine apłoꝝ vſq; ad diẽ iſtũ in genera
li:in vno ↄcoꝛdabãt actu. Et ł ſpeciali:aliqͥ ab alijs
in actib aliquã habuerũt diũſitatẽ. In habitu vo
⁊ in gnãli ⁊ in ſpeciali oẽs aliquã habuerũt differẽ⸗

Mec tm̃ dimittũt:

xlvj.

Ar?. xv.
xlvij.

xlviij.

Religio

tiam.¶ In generali vo actu in hoc omnes ↄuenie⸗

bant:q quadrigã eccleſie.i.populũ chꝛiſtianuʒ imo

generaliter humanũ genus ad celũ? ſalutẽ trabeꝛe

poꝛtare.exemplis vcumẽtis ⁊ oꝛationibo dirigeꝛe

⁊ ducere omnes:qui boni inter illos fuerunt nitebã
tur.⁊ nitunt᷑ ad modũ quodãmodo equoꝝ vel alioꝝ
animaliũ que quadrigaʒ poꝛtant ⁊ ducunt:qꝛ ſicut
ipſam quadrigã pcedunt cõbinati.⁊ ipᷣaʒ poſt ſe du
cere nitunt᷑. Ita iſti vite peminẽetia alios pᷣcedebãt.
⁊ ipos quaſi quadrigã vel currũ iſrahel poſt ſe duce/
re nitebant᷑:timẽtes ne currũ vmittẽtes in illã inci
r ent ſententiã: quo ad vuʒ.que habet᷑ Geñ.xliij.
Mon videbitis faciẽ meã: niſi adquxeritis fratrem
veſtrũ minumn vobiſci. Sunt ergo equi omnes bo⸗
ni religioſi:qui a pꝛincipio chꝛiſtianitatis oꝛationi/
bus.ieiunijs.vel quibuſcũq; ſu ffragijs curruʒ iſrael
ad celi ducere conabant᷑:equi dicti ꝓter actus ⁊ cõ
binationis ſimilitudineʒ. ve quibo ꝗſio.li.etymoł.
Equi ab equalitate dicti ſunt:qꝛ ſolebãt olim duo
equi eqlis foꝛme ad trahẽdũ currũ iũgi. Sicad tra
hendũ hoĩes ad celũ.miſit illos binos Luẽ x. Cur⸗

rus vo vel quadriga eſt populꝰquẽ quilibet oꝛdo pꝰ

ſe trahit ad ſalutẽ.in hocergo generalit᷑ omnes ↄue/⸗
niunt.¶ In ſpeciali vo aliquã habent dꝛaʒ:q; ali⸗/
qui currũ iſrael trahere oꝛdinant᷑ conant᷑ oꝛationi
bus hoꝛaꝝ ⁊ miſſarũ quotidie in locis ſuis vccanta/
tionim ⁊ ſanctis meditationibo ? ↄtemplationibo et
ſpiritualibo infra vmum laboꝛib.¶¶ Alij vo his
actũ ſupaddũt laboꝛis coꝛꝑalis. ꝓ mundũ ambulã
tes ad pᷣdicandũ. Sicut illi œ oꝛdine aploꝑ ⁊ e oꝛ⸗
dinibo mendicantiũ. ¶ Habitu vo omnes aliquam
generaliter vt pᷣdictũ eſt:habẽt diuerſitatẽ.¶¶ Cõſi
⁊æxrãdo ergo pꝛimã conditionẽ generalẽ in qua oẽs
cõueniũt.elegãter vident᷑ omnes oꝛdines cũ popu⸗
lo quẽ ducũt fuiſſe pᷣmonſtrati:ꝑ illas quatuoꝛ qua
drigas.æ quibo pᷣdixit ꝓp ha dicẽs Each.vj. Leua⸗
ui oculos meos ⁊ vidi ⁊ ecce quatuoꝛ quadrige egre
dientes de medio duoꝝ montiũ:quia medij ſunt int
vetus ⁊ nouũ teſtamẽtũ:participãtes naturã extre⸗
moꝝ:duʒ ſᷣm vtrũq; vt ebuerũt vixerũt.¶ Conſi⸗
erando vo ſecũdaʒ conditionẽ:in q aliqui ab alijs
differut. Apli ⁊ ſequaces illoꝝ ꝓ mnndũ diſcurren⸗
tes ſignificari videntur:in hoc ꝙ cito poſt dicit:qui
erant robuſtiſſimi exierũt ⁊ querebãt ire ⁊ diſcurre
re peromnẽ terrã:quoꝝ cõmiſſo et auctoꝛitas ꝑ hoc
patet qð ſequit᷑. Et dixit ſupple deus:ite pambula
te terra:quoꝝ obediẽtia ⁊ actus ſpecialis ⁊ laboꝛio⸗
ſus ⁊ vtilis valde:in quo ab alijs diſtinguũtur:oſtẽ⸗
duntur p hoc qõ ſtatim ſequit. Et ꝓpambulauerunt
eam.Et vocauit me:⁊ locutꝰeſt ad me dicens. Ecce
ni egrediunt᷑ in texrã aquilonis requieſcere fecerũt
ſpirirũ meũ in terra aquilonis. Ecce magna ambn⸗
lationis illoꝝ vtilitas:quia requieſcere fecerũt ſpm̃
ſuũ:⁊ ſpirituſanctũ vei in terra aquilonis.Ad lr̃am
vominiũ tartaroꝝ:⁊ regnũ ꝑſidis et imp eriũ trepa-
ſũdanũ ſuper mare magnũ ad partẽ mũdi ſunt aqͥ-
lonarẽ. In qua pte fratres pegrinãtes ꝓ xpᷣo in mul
tis animabo ſpiritũſanctũ fecerunt ſuo quieſcere mi
niſterio:qꝛ ſua pᷣdicatione innũerã multirudinẽ ad
fidẽ chꝛiſti ĩ illis ꝓꝑtibb auerterũt:a qua pegrinatio⸗
ne ire aletra alianali impedire nitunt᷑ pᷣpoſitum
pharaonis.⁊ quibo pᷣtactũ eſt. YJ. ij xiij Conſiderã
vo inſuꝑ terciã illoꝝ conditionẽ: in qua habitũ oẽs
habent dinerſuʒz: vident᷑ oſtenſi fuiſſe:in hoc ꝙ in eo
dem capitulo continet᷑:in quo ſic dicit᷑:in quadriga
Penn equi rufi. Pꝛimi nãq; oꝛdinis uete apoſto⸗
i:rufi erant ſanguine martyrij: ꝓter ſanguinis nã⸗
qᷓ; effuſionẽ.rubꝛũ eſt indumentũ tuuʒ o petre:cum
maioꝛi parte collegio tuo. Sequaces vo illoꝛum

rubicũdi ſũt igne charitatis:que eos ꝑ mũdũ diſcuꝛ

R D.

rexe facit ſalute pꝛoximox. Iſti magnaz poſt eos

duyrerunt ⁊ ducũt quadrigã ſaluandoꝝ.i.multitu/

din em chꝛiſtianoꝑ:qui ſicut dicit᷑ ad Eph.ij.ſuper⸗
edificati ſuꝑ fundamentũ aploꝝ⸗ X. Beqͥ⸗
bea

A . .

tur.in quadriga ſecũda equinigri.

fuiſſe credit᷑: imediatioꝛ oꝛdim aploꝝ væ oꝛdinibus
appꝛobatis:in quo adoꝛãt regẽ regũ cũ equis ⁊ cur
ribus: Eʒ ech.xxvj. Sequit᷑ In quadrige tercia eqͥ
albi.i. aſterciẽſes ⁊ pᷣmonſtratenſes:Apoc.vj. Ecce
equus albo ⁊ qui ſedebat ſuꝑ eũ exiuit vincẽs vt vin

1. beatꝰ? Wenedi⸗
ctus ? beatꝰ Oregoꝛiꝰ alij ve oꝛdine illo quipximꝰ

ceret. Sequit᷑.in quarta equi varij ⁊ foꝛtes.i.paupe

res mẽdicantes.varij habitu:foꝛtes ⁊ veloces ſpñ et
feruoꝛe ? laboꝛe in ambulando ⁊ ppᷣdicando.æ quit
Hieremie.iiij. Velocioꝛes a qͥlis equi illiꝰ. Et Aba
chuc.j. Velocioꝛes pardis equteius:qꝛ ſunt quaſi
Paera equites diſcurretes.ij. Adachab.v. BGuri ri⸗
gidi in Perearo expugnatõe. Juxta illud Eſaie. v.
Vngule equoꝝ vt ſilex:ſi tamẽ non claudicauerint
vno pede terrã foꝛtiter pꝛemẽdo.i.veritateʒ intelle/
ctu ſane intelligẽdo. Et alio pede terrã nõ tangen⸗
D. hoc eſt veritatẽ quaʒ intelligunt nõ opando nec
alijs efficaciter oſtẽdendo. ve quoꝝ quolibʒ Each.

ix. Riſpergã quadiigã w effraim: equũ v bieruſa

lem. Oe qut pꝛedictiequi homiĩes in oꝛdinibo veo xe
ſermientes ſignificẽt. patet ꝑ hoc qð ibidẽ Each. vj
ſtatim ſubdi᷑ ꝓpha qui queſiuit ve pᷣdictis qui eſ
ſent:⁊ œ reſpõſione ſibi facta. Et reſpondi inquitꝓ
ppera 7 dixi ad angelũ qui loquebat᷑ in me:quiſunt
i vne mi. Et reſpõdit angelus ⁊ ait ad me. Iſtiqᷓ⸗
tuoꝛ ſunt venti celi qui egrediũtur:vt ſtent coꝛã w⸗
minatoꝛe oĩs terre.xæ quibo Each.x. Poſuit eos q̃ſi
equũ gloꝛie ſue in bello:⁊ ad hoc armant᷑:videãt ta⸗
men ꝙ arma illa nõ male poꝛtent. Gicut illi. Y. vij.
vj.cum ſequẽti. ¶ tum ad ſecunda partẽ buiꝰar⸗
ticuli ꝙ eedẽ religiones ſint in nouo teſtamẽto oſtẽ
ſi ⁊ expꝛeſſi:qtum ad tpis vocationẽ ⁊ oꝑationẽ.vi⸗
ctur Math.xx. vbi pꝛimo mane miſit in vineã ſuaz
apłos:hoꝛa tercia benedictũ cũ regula ⁊ oꝛdine ſuo:
beatũ Augu.cũ regula ⁊ oꝛdine ſuo. In hachoꝛa
ſpirituſſanctꝰ abundãter datus eſt: quia in diebus
ſuis emanauerũt puteiaquarũ. quaſimare adim⸗
pleti ſunt:Ecci.l. Hoꝛa ſexta pᷣmõſtratẽſes ⁊ ciſter⸗
cienſes. Hoꝛa nona oꝛdines miſit paupeꝝ: qui bene
ſignificant᷑ ꝑ Petrũ et Johannẽ qui aſcenderũtas
hoꝛã oꝛationis nonã.:Act᷑.iij. Nõ habẽtes aurũ ne⸗
argentũ:ſed virtutẽ curãdi⁊ ſanãdi ſpũaliter in⸗
irmos. Hoza vndecimg introducet quos ipᷣe nouit
Ecce oꝛdinũ vocatio:quoꝝ actuʒ voluit chꝛiſtꝰ eſſe

vinee ſpũalis.i.eccleſie culturã:ad omnes illoꝝ ⁊ ſin
gulos dicens:ite ⁊ vos in vineã meã Math.xx.quia
religio mda ? imaculata: hec eſt viſitare pupilios
7 viduas in tribulatõne eoꝝ: Jacobi.j.
Quã quideʒ religionẽ in omni oꝛdine maculant
ex moꝛdinata a ffectione ⁊ eius ſequela.que multuʒ
anhelant ad officia dignitates quales in ſtatn vel
oꝛdine ſuo vident poſſibiles. Talium nanq; inteẽtio
ſeu affectio eſt obedientie exemptio:cathedre peſti⸗
lentie ſeſſio. vocari ab homib rabbi: habere pmos
recubitus in cenis:⁊ ſalutationes in foꝛo:a thꝛonuʒ
iudicũ poſſidere.gaudere cũ gaudentibo:ſed nõ fle⸗
re cũ flentib. Hi ideo nidũ ſuũ maculant:qꝛ ſubeſſe
nõ ſuſtinent: pᷣeſſe nõ noꝛunt: ſuperioꝛib inobedien
tes:inferioꝛibi impoꝛtabiles.quia ſũt impoꝛtuni vt

Arxrꝰ.xvj.

xlix.

accipiant. inquieti wnec accipiant. quia auertente

te faciẽ ⁊ nihil eis dante turbabũtur. ingrati cũ ac⸗

ceperint.⁊ tamẽ ablata colligũt.nihil interrogãtes

pꝛopter cõſciẽtias gens intractabilis.ſubijci neſca
niſi cũ non valet reſiſtere wcuerũt linguas ſuas lo⸗

qui grãdia cũ operent exigua. Bicut reges gentium

incönenlenti pſtato.
mſnnn⸗ imaſt caime nennt⸗
ſinpoloꝛem erpone unkeſſeſleba
. bfing ing gone deu n
tempusſen fauoꝛe; Cpoſitifiuntalis
ſcentig parter: opinione.? erßfin
nun vlterus n ſinitanguſtiaretmen
lantes inarciitnequiidi videlice ef
piunt .heincipio melio rfine ignora
cntem literatur babentts. qul ufer
tis ſennnio. erabominabiles faciſt
ſns percicit babylonſaennenomẽ⸗
dunm vmbum panltans no tamn ron
lopſeqũtur longius fugiotab aſem.
ategque dilerenut ine olo gutier ſa
E ugeln amieaatnutgnan
ſhoilter cotingat quiſpirituale hie
ſenelineis dſtntenit contta di defenl
leticionditem reedificunt ditam ares
ſomido: ai Beneceönincäürurteſtine
layliradiualln. Pugerin uitmev
naſenesludinomuseſtſrlladamusg
dit ſllba ggo aſeiz wdit puramen
nerenopoſleg mihieriſta ianozanrt
et es Aexlltaignoꝛanni
mninet gbinoönoci eſto puenleo ine
ilnſonaiſtacöponns noͤeſtioe 4
Ucentz ſunplicig hanfenez .
ſunplicia bonitate Etiz;
neAlbenſancüerat ptſufficn

Celns alt dme ſti,
tgiütnnptſtenteni,
dTach, eſitengäſ
bocarmark wideitth,
Dortent Giantili ) Fi.
nadſeonndäpartebugr⸗
intinnond teſtametodſt
9pocatione v0patione i⸗
omanemiſtin pineiſine;
cüci fegvlezordtneſno:
Poꝛdineſno. In hachorn
datus eſt ula in diebus
tani ,aſimareogim⸗
rmomoͤſtroteſes aſter⸗
lrnarge lale
hannc qui aſcenderitad
nohehitnunie⸗
tia nidiſpbaliterin⸗
ndurn ſ
acru; Mluitchuſt eſe
rurz adommesiloprin
nine n,ng
bereſttlitne htil
ne achi
inomnionne
rensſtltmlii
itiresgulginſntt

miurllſe nn
tlngnnoſnunn
ugannit

nuclur Mn.

Art xv
l.

Neligio

wminãt᷑ pauperũ ſubditoꝝ. Illos ↄtra quos ſuſpi
cationibo moꝛdent᷑: in omnẽ ventum diſpergũt:fit⸗
qʒ facultas agendi ꝓ libitu.⁊ nemo dicit:cur hoc fe⸗
ciſti.pſunt omnibo pſunt paucis.Capite eis inclina
tur.dicẽdo:aue rabbi. Coꝛde ſimul cogitat᷑: vah qᷣ
ſtruis templũ vi. ſuſurratas velationes recipiũt
ab his qui verent᷑ palam dicereꝙ in aure ſuſurrant
ſubditis onera grania imponũt ⁊ impoꝛtabilia nec

Vumni digito ea ſuppoꝛtãt.huius vana eſt religio:
acobi. j.

ij ¶ Hoꝝ vo actus ẽ indiuidua colligere diligẽter 7 cu

ſtodire: vniuerſaliba parũ curare. eſſe in appꝛopa
tis parci.in ↄmunibo ꝓdigi.in cauſa rei cois anxij:in
cura rei familiaris hylares:in pᷣma ſe impꝛobe excu⸗
ſant.in ſecũda licentiã impoꝛtune extoꝛquẽt:in ſtu⸗
dijs vani.opiniones nõ moꝛes ſed nouioꝛes ⁊ vanio
res ſectantes: ciſternas vacuas fodientes telas ara⸗
nearn teyentes.œ quibo nihil ſupeſt niſi afflictio ſpi
ritus:euiſceratio mentis:enacuatio gratie. Hi iugi⸗
ter inter ſe contendũt.nõ quis dignioꝛ:ſed quis ãno
ſioꝛ ⁊ pꝛioꝛ ad magiſteriũ habeatur dũq; plus oculꝰ
ad patriã habet᷑ rannos.qᷓ ad ſcientiã ⁊ moꝛes.ſur⸗
gunt annoſi indocti:quoꝝ anni multi actus ſtulti
cathedra rapiunt magiſtralẽ.⁊ digni turpit᷑ poſt⸗
ponũtur.O em̃ patria vel etas vel tempus longum
ſtudendi clericũ faciat ſtrenuũ.nullius conſulta ſin
ceriſis vel cuinſq ratio admittit oꝛdinata.¶ Woc
ergo incõuenienti vſitato.ad talem vuenit quoꝛũ⸗
dam ſtatus famoſoꝝ clericoꝝ inopiam. vt qui dum
ſm valoꝛem exponebant᷑:eſſe ſolebant vniuerſitatũ
⁊regnoꝝ fama floꝛes ⁊ gloꝛia. Deu ſᷣm patniam vel
tempus ſeu fauoꝛeʒ expoſiti fiunt alijs inferioꝛes:in
ſcientia pariter⁊ opinione.⁊ vt erpᷣſſius exeat ꝓto⸗
tum vlterius nõ ſinit anguſtia retineri ꝓpter amn bu
lantes in circũitu:qui ibi videlicet deſinũt vbi inci⸗
piunt ꝓ pꝛincipio medio ⁊ fine ignoꝛantiã.⁊ ſuffici⸗
entem illitera turã habentes.qui vefecerũt ſcrutan/
tes ſcrutinio. et abominabiles facti ſunt in ſtudis
ſuis.perdidit babylon ſcientie nomẽ ⁊ famam: fitq;
vt dum vmbꝛam vanitatis nõ tam vanius ꝙᷓ inſani
us ꝑſequũtur.longius fugiat ab eiſdem.⁊ ipᷣi vani ſi
cut ea que dilexerũt ſine oleo gratie ⁊ ſcientie lumĩe
cum lampadibo vacuis vacui relinquent. Mec mirũ
ſi his exiliter cõtingat:qui ſpiritualẽ hiericho quaʒ
ſemel in eis veſtruxerũt. contra vei vfenſionẽ 1 ma⸗
ledictionẽ:iterũ reedificant.vitam circa inania con
ſumẽdo:qui Senece cõuincũtur teſtimonio epiſto⸗
la.xlix.ad lucilluʒ. OPudet inquit me vt in re tamſe-
ria ſenes ludimꝰmus eſt ſyllaba.mus aũt caſeum ro
dit. ſyllaba ergo caſeuʒ rodit.puta me nũc iſtuv ſol⸗
uere nõ poſſe:q mihiex iſta ignoꝛantia periculũ im
minet:qd incõmodũ eſt:o pueriles ineptias.qͥd mi⸗
hi luſoꝛia iſta cõponis:nõ eſt iocandi locus: aperta
cent ⁊ ſimplicia bonitatẽ.Etiaʒ ſi multũ ſuꝑeſſet
etatis ꝑce diſpenſandũ erat:vt ſufficeret neceſſarijs
nunc vo que vementia eſt ſupuacua dicere in tanta
tempoꝛis egerlare Faen i epla. xlix Qõð inquit nõ
pꝓdidiſti habes.coꝛnua nõ ꝓdidiſti.ergo coꝛnua ha⸗
bes. Non vaco ad iſtas ineptias. ingens in manibꝰ
negociñ eſt:quid agã. moꝛs me ſequit᷑.vita fugit.ad
uerſus hec me wce:effice vt ego m oꝛtẽ non timesã:et
vita mea nõ effugiat. Idẽ in epla.xvj. dicit tales eẽ
quales amẽtes:qui ciuitate obſeſſa ⁊ ſenib atq; mu
lieribo cum ceteris ſollicitis circa ſuã ſalutẽ ipᷣi circa
vanas vacãt queſtiũculas. Ideʒ epla.lxxxvij. Scis
ue recta ſit linea:qͥd tibiꝓdeſt:ſi qð in vita rectuzʒ
ſr ignoꝛas. Sic in muſica que wcet vocis modiſica
tionẽ.Sic in geometria:q;̃ e mẽſuratõe eſt ⁊cc. Iſta
nãq; liberaliũ artiũ oſectatio moleſtos intẽpeſtuo⸗
ſos verboſos ſibi placẽtes facit:quare q̊ liberalibus

Pv.

ſtuqijs filios erudimꝰ:nõ quia vtutẽ dare pñt:ſ qe
animũ ad accipiendã virtutẽ pparant.
¶ODõ minus in opere oſtendũt illi. equib in p̃s.
lxxvij. vefecerũt in vanitate dies eoꝛum: qui videli
cet totam vel magnã vite ſue partem in talibo conſu
munt:quoꝝ tamen victus eſt licatioꝛ: et veſtis vt
frequenter pᷣcioſioꝛ. Jpſi nãq; qui patres eſſe debe⸗
rent pauperuʒ: duces celeſtis militie:? foꝛma gre⸗
gis in bonis exẽplis ⁊ operibo penitẽtie ſocijs in ſan
guine ⁊ cede verſãtibo:cibos cupiũt vlicatos ⁊ ſom-
nos capiunt matutinos.Alijs inꝙᷓ; nocte dieq; cura
Puigili feſtinantibo redimere tempus:qm dies mali
ſunt:nõ tam multiplicit᷑:qᷓ etiã ſalubꝛiteropando.
⁊ vſq; ad vite veſperam oꝑationẽ continuãdo. Illi
ecõtrario ⁊ longas noctes wꝛmitãdo conſumũt:⁊ di
es fabulãdo pagũt ocioſos:in cenis angularibo fer⸗
cula ferculis apponũt᷑: illiqui poꝛtãt pondus diei
7 eſtus.penuriã patiunt᷑. Sicq; inter illos ludus di
uiditur:vt duʒ iudas ci loculis iunenis.i foꝛtis bel
qui omnia vuoꝛat qui famelicus cibũ ſaciatꝰfamẽ
fameſcit:ſemꝑ wlens ð væfectu cibi vel ſacculi.ſicut
patet.h.v.arti.ix.ebꝛius eſt ⁊ potens crapulatꝰ. Pe
trus aũt ⁊ Johãnes.i.bilis ⁊ pauꝑ quibo nõ eſt au
rum vel argentũ.famẽ vt canes patiunt᷑. Sicq; agi-
tur vt cõuenientibo vobis in vnu non eſt cena infir⸗
mantis coꝛpoꝛis ruinas reficere ꝓ cõmodo: ſed car⸗
nis luxuriantis curã pficere in eſiderio.licata ni⸗
mis medicina pꝛius alligariꝙ; vulnerari. membꝛuʒ
non pcuſſum plangere fouerevnguẽrovbi nõ wolet:
emplaſtrũ apponere vbi ſciſſura nõ pcedit. ſed poſt᷑
ſequit᷑ quia ꝓpter crapulã multi perierũt et in mul⸗
tis eſcis erit infirmitas:qð minus aduertũt ſue car
ni: tamimpꝛouide ꝓuidentes ⁊ indiſcrete.nõ ad ne/
ceſſitatem ſed ad ſuꝑ fluitatẽ circa quã explendã dũ

pꝛandijs incũbunt longioꝛib: ne qð abſit feſtina co

meſtione iudeiʒare videant᷑:non ſoluʒ fauces cibos:
ſed ⁊ aures ⁊ rumoꝛes ſitiunt.nõ minus altos ? con⸗
fuſos ꝙᷓ vanos ⁊ fabuloſos:a q̃ntuʒ oꝛa dapibo.tãtũ
lingue vetractionib occupant᷑: poſtqꝙᷓ ſeſſum eſt co⸗
megere vel bibere ꝑ villam vel hoꝛtũ feſtinãt diſcur
rere.Gedit inquit populus mãducare ⁊ bibere⁊ ſur
rexerunt ludere.vt ſacco artius vpꝛeſſo et compᷣſſo.
locus fiat cene. Quos rephendit Berñ. in epiſtola
ad dñm abbatẽ:dicens. Que ẽ hec ſecuritas fratres
inter frendentiũ vndiq; hoſtium haſtas.⁊ circũuo⸗
lantia ſpicula ꝓijcere arma:⁊ pꝛãdijs incubare lau⸗
tioꝛib:aut molli volutari lecto.qualis eſt hecigna
nia o milites.⁊ quale periculum.ſicut patet. A. viij.
xiiij Talibus impꝛoperat᷑ anmerIII. Nũquio
fratres veſtri ibunt ad pugnam:⁊ vos
Quibo ſalubꝛius eſſet reſpondere.ſicut ipi reſpon⸗
erunt. Moſipſi armati ⁊ accinctipergemus ad pꝛe-
lium ante filios iſrael:vnec introducamꝰ ipſos as
loca ſua. Ne eis contingat qð contigit lucifero:qui
ſolus ſedere voluit.ſicut dixit Eſaie xiuij. Gedeboĩ
monte teſtamẽti. Et quid er hoc ſequebat᷑: patet ꝓ
hoc qð ſubiungit. In infernũ vtraheris.Aaron eĩ

ic ſedebitis

Ar xviij.
lj.

tempoꝛe vindicte non ſedit: nec wꝛmitabat:ſed ſte⸗

tit inter moꝛtuos ⁊ viuentes thuribulo in manu ac⸗
cepto: Numeri.xvj. SGic religioſi inrer peccatoꝛes:⁊
cum in thuribulo oꝛationis ⁊ pdicationis:ne ſpe⸗
culatoꝛ wꝛmiẽs pᷣcipitet᷑. tum ad ſecundã partẽ
huius articuli vanis non tegumentũ nuditatis:ſed
oꝛnamentũ appetit᷑ vanitatis.querit᷑ ad induendũ:
non qð vtilins ſed qð ſubtilius ⁊ nitidius ve inueni
tur:non q frigus repellat:ſed qð ſuperbire compet
lat:qð per mollem tactũ mulceat. ⁊ per coloꝛes ocu
los attrahat intuentium:non qo vtilius poteſt ob⸗
ſeruari. ſed qð venuſtius et vanius oſtentari. Non
enim ille quem oꝛe⁊ vita oſtendere væberent.i.chꝛi⸗

Art᷑ xix.
liij.

Exemp.

liiij.

„ „ .
RKeligio
ſtus ſummꝰ paſtoꝛ:cuiꝰgregis cuſtodes eſſe veberẽt:
talibus legit᷑ fuiſſe indutus oꝛnamẽtis: nec vectus
equo vel ſtipatus baiulo mãticã poꝛtante. etrus
etiam ⁊ omnes oꝛdinuʒ fundatoꝛes ſine tali ſatis
crediderũt poſſe implere falutare mandatũ.quo di
citur. Si amas me paſce oues meas Joh. xxj. Di er
ſe vos contraniũ in omnibv cõmittitis. reſtat ꝙ iaʒ
it ſeruus maioꝛ dño ſuo: et diſcipulus ſupꝛa magi⸗
ſtrum. Et ꝙ in his hi quihmõiſi unt potius ſint im-
peoperatoꝛes et vſtructoꝛes ꝙᷓ religionis oſtenſo⸗
res:quia illũ habitum quireligionis ſignũ quondã
fuit ſpeciale:nuncin ſignũ geſtant ſuperbie: miles ⁊
monachus ex eodem ſibi partiũtur capã ? caligam
cum talibo inſignijs chꝛiſti:humilitatẽ pꝛedicãt.vei
iuſticias enarrant. eccleſie teſtamentũ aſſumunt di
latant capucia? philateria. magnificant fimbꝛias.
ſtringunt manicas. trabunt tunicas. rugant capas
oꝛnant latera ꝓdunt laqueata iocalla. oſtentant ſu
daniola munuſcula et dmm ſiccurrũt ad capitula:
plus loci illiꝰambitio ꝙᷓ æuotio terit limĩa. ¶ Ged
inquiũt.nũquid v veſtib cura eſt o: æ non magis
⁊æ moꝛibo nec in habitu ẽ religio:ſed in coꝛde.ac foꝛ⸗
ma hec veſtiũ vfoꝛmitatis mentiũ ⁊ moꝛum eſt in⸗
dicium. y coꝛdis ſine dubio theſauro ꝓcedit quic-
quid foꝛis apparet vicioꝝ. Vanuʒ coꝛ vanitatis no
tam ingerit coꝛpoꝛi.⁊ exterioꝛ ſuꝑfluitas:et curioſi⸗
tas interioꝛis certiſſimũ eſt ſignum vanitatis.mol⸗
lia indumẽta molliciẽ indicant animi:⁊non tm̃ cn⸗
raret coꝛpis cultus.niſi pꝛius neglecta fuiſſet mens
inculta virtutib. ab illis qui ſe huicnequã confoꝛ⸗
mant ſeculo.⁊ cõmixti ſunt inter gentes ⁊ didicerũt

opꝑpa eoꝝ.Contra quos vide. H ij rii. Et. O. vij.
glo.

arti. vlt.ergo hoꝝ vana eſt religi =
uis vanũ nõ diceret paupratis nomen: vbi ex
tanto faſtu ⁊ expenſis ꝓclamant᷑ inceptiones ſcribũ
tur ſ̃e:multi ad cenam vocant᷑ inceptoꝛis:et ſi qui⸗

m talis e anorainekzl impoſterũ ambicio⸗
are: occaſiones querũ

ſis patrociniũ non poteritpᷣ
tur non cõparendi: nec p ſe nec ꝑ pꝛocuratoꝛẽ ſuffi⸗
cienter inſtructũ. Ei vo cuiꝰ fama:licet vana tñ ce⸗
lebꝛis haber᷑. v tota curritur ꝓuincia. terra operit
quaſi locuſtis.replent᷑ hoſpicia. narrãtur rumoꝛes.
diſputat᷑ æ partibo honoꝛant᷑ amici.ſcãdaliʒantur
inimici. inirant᷑ omnes. obloquũtur nobiles tale a
pauperibo freri phaſe.qð ipſi ſinemagno diſpendio
ſe facere poſſe diffident᷑.aſſerentes illos abuti nomi
ne pauptatis in ſupbiam:⁊ ꝙ minoꝛẽ continet veri⸗
tatem dictũ quo ſe paupes afſerunt. Quidam nãq;
nobilis obijcere ſolebat. vel ꝙ, mẽdaces erãt ſe pau⸗/
peres aſſerẽtes. vel latrones.vt tot expẽſas p latro⸗
ciniũ acquirerẽt. Jpſis vo ↄgregatis in diuinis offi
cijs quãta ſit negligetia patet.cũ ſacris vigids au
a

ciſſimi vix intereſſe dignent᷑: ad ſacra miſſarũ ſolẽ⸗

nia ad ludendũ.ad nidendum. z ad cachinnã magis
ꝙᷓ ad pſallenduʒ congregari videant᷑: dicam quo
mali ſeu diſſoluti rident. æuotilugent. dicq inquazʒ
plane vt wlens: ſed amãs amẽs tamẽ magis videar
ſed ei qui nõ amat ⁊ qui vim nõ ſentit amoꝛis.ſi ta⸗
mẽ dici libeat.quo vefluũt in ↄmeſſationibo ebꝛie⸗
tatibo. in cubiliond dicam in unpudicitijs. vt iam
cetus clericoꝝ putent᷑ pꝛoſtihula laſciuoꝝ. ꝛ cõcilia
bulum hiſtrionũ: qꝛ ibiremiſſio ſocietas. effuſio li⸗
beralitas loquacitas affabilitas. cachĩnatio 1 wri⸗
ſio iocunditas. mollicies nitoꝛ veſtimentoꝝ hone
ſtas vocat᷑ ſeu nücupat᷑. Di ad hoc amicoꝛũ marſu⸗
pia exhauriũtur:ſi ſic beneficia pꝛincipũ elemoſyne
pauperũ.ĩmo ſanguinis ĩmacuſati agni pꝛeci diſſi
patur:nõne iniqui ſunt cetꝰ veſtri: Eſaie.j.¶ Mũ⸗/
diales vo qui multũ mirant᷑ ſciſcitant᷑:qnomõ ta⸗
lis faſtus inter ꝗphas. Jgnoꝛant plane:quõ de ſum

PR v.

ptiboegenoꝝ ſic ventrib ſeruiũt guloſoꝝ:quomõ li

ber tunica obligant᷑ vel vendũtur eunntis ? dantis:
quomõ pecunia mutuat᷑:ne nihil dando inimicus
ceſaris videat᷑:et vt ab illo qui dati pᷣteritiimemoꝛ
eſſe nõ poſſet:qui ⁊ futurũ ſperat.diſſolutus ſuppoꝛ

tetur vel indignus ꝓmoueat᷑:ſicq; dum ſuperbit im

pius incendit Baner ſt libꝛoꝝ quos antiqui ſã⸗
ctipatres ? pdeceſſoꝛes ↄgregauerũt alienatio. Mã
ſiin libꝛaria libꝛi inuenti fuerint duplicati:vnũne/
ceſſe eſt in obſequiũ inceptoꝛis: qui ad conuentũ il⸗
lum ptinere dinoſcit pꝛo pecunia alienare:qui dum
tempoꝛibo ſuis: iteru non vuplicant᷑.ſuis obſequũ⸗
tur ſucceſſoꝛit:quos a tali venditionis ſollicitudi-
ne pᷣſeruant in euũ. Pꝛo eo ſinon pudet ineptiarũ
cur non piget expenſarũ laboꝛum ⁊ futurarũ pena

rum.quid pꝛoderit in ſeculo eis vanitates reiau⸗

ſe hominuʒ: ſi adhuc in monaſterio vanitates ſuſti⸗
nent emonũ. Mon ſatis em̃ intereſt vtrũ poꝛtioneʒ
ſuam recipient cũ puerſis hominibo.an cũ vmoni⸗
bus.quoꝝ indifferens erit dãnatio ignis eternꝰ.Et

lv.

ſi mentio fiat ve erroꝛe pᷣdicto extirpando:abſit in⸗

quiũt.non vcet: tꝑi non cõgruit: oꝛdininoſtro non
coõuenit:quã in ſcholis geramꝰfamã attendito:et de
placito ſeu honoꝛe dei vltima fit mentio. ꝓiactura

animarũ:pꝛo ruina wmoꝝ ⁊ penuria fratrum leuis

fit cctatio:niſi qð ſublime eſt.hoc ſalutare dicamꝰ

7q gloꝛiã redolet. hoc iuſtuʒ teneatur. Sane inter
hec mirari poterũt quicanſas ignoꝛant erroꝛis: cuz
regularis auctoꝛitas fratribo indulta ſit vicia coꝛri⸗
gendi.qua fronte.quo ſpiritu.quoue inſtinctu tam
enoꝛmia iqe noroli diſſimulat incoꝛrecta:niſi foꝛ
te ſi Diaers as eſſet. nemo fidenter repᷣhendit:in q
ſe eſſe irrep
tatis eſt in quo quis ſibi indulget.alijs nõ vehemen
ter iraſci.¶ Quoꝝ erga vita via vebuit eſſe vite: oñ
exemplum in ſuis actiboſtendunt erroꝛũ: ceci facti
ſunt duces cecoꝛũ.t vbi omnes ſoꝛdent.vnius fe⸗
toꝛ minume ſentit᷑. O inſenſati pꝛelati. gquis vos in⸗
faſcinauit nõ obedire veritan? Ubi nuc gladius le
ui. elus Gymeonis: vbi feruoꝛ moyſi:qui wmeſti⸗
cis ſuis nõ pepercit peccantib: vbi pugio phinees:
qui ſancta emulatione wũ placauit iratum. Emn⸗
lamini ergo o patres: emulamini vias wmini.a iu⸗
ſticias veinoſtri:vum tempus eſt faciendi. vt eis re⸗
ſiſtatur:quoꝝ faſtus ſtatum veſtrũ diſſipat⁊ vcolo
rat. Sic vtiq; ⁊ veſtre fame ⁊ oꝛdinis non modiceꝓ
ficietis vtilitati ⁊ obmuteſcere facietis oꝛa hominũ
malignoꝝ. . =
Aquibus moꝛũ erroꝛib ſi ceſſare noluerit: finis
erit hominũ venſio:i abiectio.⁊ induratis eterna
timenda eſt dãnatio. O em̃ hominũ ſequit᷑ riſio.
patet.quia v latebꝛis pauptatis falleratum ⁊ miti⸗
dum pꝓſilientẽ in publicũ.omnes notant ⁊ cachĩnã⸗
te labio vrident: obliquo ſydere intuentes. oſten
dunt digito cunctis nota bilẽ. Si vo ſtatus ſui ĩme
moꝛes in apparatus laſciuia.in geſtus inſolẽtia. in
faſtus iactantia. in p̃dicta narratione⸗ diſputatio⸗
ne imꝑtinente: interioꝛis homĩs oſtendant inſaniã
quis eos tanꝙ; ſtultos nõ irridebit:qui dimiſo po⸗
mo.i.mundo.eius retineant vermẽ.i. ſuperbiam. in
omnibo pdictis oĩa quippe bona coꝛruptibilia ha⸗
bent vermẽ:⁊ mũdi vermis eſt ſupbia: quã pꝛedicti
retinẽt mundũ vrelinquẽtes. Begquitur ſecũda
pars huius articuli:vi videlicet deiectio:qm vt ait
pocta. Frangit veus omnẽ ſuperbuʒ. alta cadũt.in⸗
flata crepant. tumefacta pᷣm unt᷑. deſcẽdent acheron
tis ad vndas a turre babelad ima. Quia pleriq; ad
honoꝛes anrie aſcẽdere nitunt᷑ conant᷑ incaſſum:qꝛ
dum oꝛdiunt᷑ ſuccidũt᷑ moꝛiunt᷑ vel impediũr: qͥ in⸗
ania meditãt᷑ ſtulto laboꝛeↄſumũt᷑.qꝛ diẽ ps.lxxij.

enſibilẽ non confidit:ſi quidẽ humani⸗

lvij.

taccipit guiu
r en nAnc Noagomim

ſant
eapijt/j nbilp omore mi ſen i
,fotius fni gemore mun uann
ſtatem es geatisoblatiſicut aliqf
crüt ſpter equosr famolos cumgun
