habent:vbi negocium ꝓcurauit paupeꝝ. Cũ mini⸗

ſtris illis in nuptijs:qñ dixit.qpcũq; direrit vobis fa

cite:vbi diuinis obedire docuit mandatis.Et qñ ſa
lutauit elizabeth vbi magnam wcuit humilitatem.
Caueant g̊ qui eius habere credunt vuotionem. et
ſpecialitenmulieres:ne multũ loquãt᷑: ſed ſi quis lo
quit᷑ quaſi ſermones ei.j. Pet.iiij.¶ Gcðo magni⸗
tudo pꝛemij meriti:ex difficultate attendit᷑ operis
Diffieultas vo opꝑis que in lingue habetur cuſtodia.
ad hoc ꝙ ſileant quando ebeant:et loquantur q̃n⸗
do loquendum eſt. vtnõ tdelinquant in lingua ſua.
Ex narratiõe oñdit᷑ q legit᷑ li.ix.hyſtoꝛie tripertite.
Ibi nanq; legiturꝙ abbas pambo.cũ eſſet illitera⸗
tus acceſſit ad quendam vt wceretur: a quo cum au

dliſſet pꝛimũ verſum illius pſal.xxxviij. Dixi cuſtodiã

X.ſcõm verſum nõ eſt anns auclire dicens: ſi pote⸗
ro hoc implere.hic verſus ſolus mihi ſufficiet. Cũq;
vctoꝛ eius ipſum poſtmodũ culparet ꝙ ꝑ ſex mẽſes
ad eũ non veniſſet:rũdit:verſum illũ adhucope non
implemi: poſtea vo a quodam requiſitus an verſũ ſu
um didiciſſet ⁊ ↄpleuiſſet. rñdit.xlix. annis inqͥt vix
illum implere potui:ſic ſitis loquẽtes vobiſmetipᷣis
in pꝛimis:Eph.v.¶ Tercio idem patet exemplo cu

iuſdam fabule qua fertur ꝙ rex quidam heredẽ ſuũ

inſtituere voluit:vnum ⁊ tribus filijs q̊̃ ſapientius
ad interꝛogata reſponderet. Illis ergo tribus coꝛaʒ
eo ↄgregatis:interrogauit ſenioꝛem:ſi eligere poſſet
et eberet vt vnius auis haberet naturam et condi⸗
ditionem:qualis auis eſſe vellet:qui dixit ꝙ aquila.
Jurs altius volat et alijs wmimnatur auibus. Secun
us reſpondit ꝙ falco eſſe voluit: quia vlicata co⸗

mecit vlicate nutritur. Cercius reſpõdit ꝙ cignꝰ

cum longo collo eſſe voluit:vt de omni verbo velibe

rare poſſet: anteqᷓ ad os æ corde per longum colluʒ

tranſiret: ſi dicendum eſſet:vel non. pater vo hecau
diens diyit. Senioꝛ her es non erit: quia ſtatum affe⸗
ctat ſuperbum:nec ſecundus:quia vitaz affectat gu⸗

loſaz. Ded tercius quia vſiderat in loquela eſſe cir⸗

xxviij.

Arꝰ. vij.

xxix.

Exemp.

Exemp.

zmimis fangartt/ abor aſiclis.
ioetni napenetuelni
Dic dicendi.1omnis iſtaellode
Reg. Tndus autellliatuseſt
elfüiutseſtac cupicitate ely
taten valtenus gartis damnͤſic
haſtüuciop alenp itagſubnom
caturcioludus:uiviribusnitit
in pecuniuytpatet in glo⸗Bemm.
pꝛohibeturpꝛopter upichtatem.
ſonenn. 2fraudem. zmendada.71
ſnbit polietinolij Aengaaox⸗
treſtalea. Gicengolugentes moꝛ
l uceox: wulw diat Ero nn
neterenblbere urrentludere.

i. Cop ſoludopgboſus propterm

frum canomibus eſtpꝛohibitus: ſie
ladoclerguiommibus tam dericis
beru ſubpenadannippinationt⸗
diſgryehus⸗ Iem prohietur
gtamglielucvs lndnſpecni⸗
Nitarhocle enicofficig.
Kloſecyneintcoildocgurin
eolandarbuicetii zcoꝛdiat den
1 Heclenaivel nonachiſecn
ota ßmnaliquos Pꝛedicta dr

leſtte dlericoꝛnmn gnl
nnpecthnern lo l

le detnlmangalo nitel
W
un dalfultpanep. Ciinii,
ndiitgbcichdient toof
etire docnit nangens Eti
bimagnam deuthuminnn,
babereqrdunt mnononen e
memultüloguir, ,eg ignsl⸗
i., Per i, (Catomagnr⸗
graiffltureottenat opens
einlingue huhetnr auſtogi.
türlareſannenſ
dlinquantinlinguaſua.
legckli i hyſtone tnpentite
bas pambo. cheſſet Uliten⸗
invtceretur aquo man
ius gſal vrvii Din aſtehi⸗
tpaſſus gudiredicenoiſihote⸗
ns ſolns mihiſufficer Lig
modi al aret obir niſs
itcverſum dlüschocopenon
Nodan finniieg ſii
ſat idtt r annis t nr
Lſins lognine hiſmnirͦs
ryitmht ann ern
5 4
ntnnmung Em

En

R
—
S=
— E
—= =
=
—
=

Artiꝰ.j.

Artiꝰ.ij.

Audus

cũſpectus:iſti itaq; tercio locutꝰ eſt dicẽs:tibi m be

reditatẽ meam. Gic veus ſupbis ? guloſis 2 alijs vi
cioſis ve hereditate eiectis celeſti:i los qui ſpiritu⸗
ſancto inſpirati locuti ſũt heredes iuſtituet. ij. Pe.

j.Quia ſic nouiſſime locutus eſt nobis in filio quẽ
conſtituet heredem. Peb. .

Wadop. Pꝛimo oſtẽ/⸗
ditur diſtinctio. Gcõᷣo ludoꝝ noxioꝝ pꝛo
ahirbitio. Cercio mnequalitas. Quarto x⸗
ceptio. Quinto piculũ. Sexto ludentiũ reſpõſio cũ
repꝛobatione. Geptimo pena.
itum ad pꝛimum ludoꝝ:quidẽ ſũt liciti:quidẽ
illiciti. ¶ Cudus licitus eſt quiſ. cũq; ludus ſocialis
honeſtatis inuentus ? vſitatus ad leuamẽ laboꝛis:
⁊ humane vite licitam recreationẽ. Talibo. n. ludis
ſapientes luſiſſe legunt:ſicut ponit exemplũ. Caſſi⸗
anus li. vij. collatione patrũ xe Johãne euangeliſta
qu cum aur in manu ſuſiſſe legitur: in vietiam. pa.
bbas antomꝰ cuidã obloqnenti:heremite cuidã
quodam ludo honeſto reſpondit dicens: trabas
arcum tuũ ſemp extentum:cui ille nõ faciꝗ :quia ſic
cito deſtrueret: niſi qnq; laxaret᷑. Sic inquit ille ca⸗
ro infirma: non poteſt in eodẽ feruoꝛe ſemꝑ durare.
Et ponit exemplũ ad hoc Geneca libꝛo trãquil-⸗
litate animi væ agris fertilibo:quos cito exhauriꝛet:
nunqᷓ intermiſſa lecunditas ſicvomin? exhau riret:
⁊ mimis fangaret ⁊ laboꝛ aſſiduus.ideo ſcom ſapien
1is ctrina. Interpone tuis interdũ gaudia curis.

Dic dicendũ.⁊ omnis iſrael ludebant coꝛaʒ Dño. ij.

Reg.vj. ¶ Ludus autẽ illicitus eſt ille qui inuentꝰ
vel vſitatus eſt ad cupiditarẽ vel voluptatẽ ⁊ vani⸗
tatem ⁊ alterius partis damnũ ſicut toꝛneamẽroꝛũ
haſtiludioꝝ:aleaꝝ.ita ꝙ ſub nomine aleaxꝑ ↄpꝛehen
datur oĩs ludus:qui viribus nititur fortune qui fit
in pecunia:vt patet in glo. Perñ. Omnis talis lud⸗
pꝛohibetur pꝛopter cupiditatem:7 tempoꝛis amiſ⸗
ſionem. fraudem. mendacia. liuramẽta. qꝛ ſicut
ſenibit poliẽtitio li.j. Aendacioꝝ ⁊ periurioꝛũ ma⸗
ter eſt alea. Sic ergo ludentes moꝛes ſequuntur ꝑfi
doꝝ iudeoꝝ: quibo dicit᷑ &ro.xxxij.ſedit ppls co⸗
medere ⁊ bibere:⁊ ſurrexit ludere.
Hoꝝ vo ludoꝝ abuſus pꝛopter mala p̃dictaa pa
trum canonibus eſt pꝛohibitus: ſicut patet pᷣmo *
ludo alee:qui omnibus tam clericis q laicis pꝛohi⸗
betur ſub pena damni: pꝛiuationis communionis
diſ. xxxv. epus.¶ Item pꝛohibetur ſpecialiter cleri
cis:tam alie ludus ꝙ ludilinſpectio.Extra li. iij. ti. j.
1vlta ⁊ ho.cle.cclenici officia. Ybidem etiaʒ dicit
gloſa ꝙ que in ludo illo acqmirũtur ſunt pauperib⸗
eroganda:huic etiã ↄcoꝛdat væcretalis li.iij. ti vlti.
ca. j. He clerici vel monachi ſecu. nego. ſeimmil. c. j.
Nota ꝙ ſm aliquos pꝛedicta vœcretalæ vita 1 ho⸗
neſtate clericoꝛum capitulo. Clerici. illum ludum
inſpectionẽ ⁊ participationem pꝛohibet ſub pce⸗
pto. his concoꝛdant leges ciuiles.ff. aleatoꝛibus
per totum.i.in digeſto.ve.li.xj. In auctẽtica ce ſan⸗
ctiſſimis ⁊ reueren.cle.⁊ mo.S. in terdicimus coll.ix.
Kudus vo toꝛneamentoꝝ pꝛohibetur in vecreta
lili.v.ti.xiij e toꝛneamentis.c.j.Cauſa autẽ ꝓhibi⸗
tionis. ſᷣm Hoſti. fuit pꝛopter moꝛtes hominũ: et
animaꝝ picula que inde ſepe pꝛouenerunt quas eti-
am cauſas pꝛedictas allegat vcretalis v qua dicit
glo. guilhelmi ꝙ cum toꝛneamenta pꝛohibeantur a
canonibus: conſtat ꝙꝙ moꝛtaliter peccant toꝛnea⸗
mentoꝛes cũ faciunt ↄtra pꝛohibitionẽ. Mecmiruʒ
ſi pꝛedictꝰ alee ludus:inter chꝛiſtionos ſit pꝛohibi⸗
tus.cum inter ipſos ſaracenos illicitus ⁊ pꝛohibitꝰ
fuerat: ſicut oſtenſum eſt. C. iij.xj. Tales ergo ludi
fugiendi ſunt:exemplo Cobie dicentis nunqꝙ; rũ lu⸗

p.

dentibo miſeni me: Tob. ijj. G
Et ſi nulla epdictis ludis eſſet lex vel ꝓhibitio:
bomo ⁊lex naturabomnibo indita dictaret illos eſ⸗
ſe fugiendos:
qualitatem. on em eſt rationi ↄfoꝛmis ludus in q
vnus letat᷑ alius triſtat.in quo vnus toꝛq̃tur. ani⸗
mo ⁊ perdit:⁊ alius nihil lucrat᷑qꝛ qð lucꝝ eſſe cre⸗
dit:ſibi retinere nõ poteſt:in quo dines ci canibus
7 auibus venatur:7 lepoꝛẽvel auẽ capit: ⁊ pauꝑis ꝓ
ſternit blada:qui ræ pꝛeda illa non pticipat:in quo
diuitũ toꝛneamentu: eſt paupeꝝ toꝛmentũ:qꝛ dum
circa illos ludos młta expenqũt:vł ſubditos tallijs
⁊ exactionibus toꝛquent:vel vbi tranſeũt nihil ſol⸗
uunt niſi foꝛte monetã ligneam. Et ſiłcũ hocmul⸗
tos malefactoꝛes ſecũ ducũt:qui oẽs ſicut dñi ſui fe
num:⁊ auenã panem:⁊ potũ habere volũt ve auãta/
gio:dum in tali ſunt viagio. Qui comedũt panẽ im
pietatis:⁊ vinũ iniquitatis bibüt: Pꝛouer. uij. Mõ
eſt ergo miꝑ ꝙꝙ libenter tales ludos exercẽt in quibo
exercendis multa vident᷑ habere ſine ſolutione ꝓ qͥ⸗
bus ſoluerent:vel ſubvſuris mutuo acciperent:ſi in
no loco reſiderent:qui in anibus celi ludunt. a⸗
Quoꝑ cæceptio ? excecatio maioꝛ ẽ:q; illius fatui:ð
quo dictũ eſt. G. ij. xxix.qꝛ ille ꝓmiſit ſe vanitate ve⸗
ſtiri: iſti ꝰo maximis expenſis 7 grauibo ictibo:⁊ du-
ris paſſionibo:⁊ vulnenibo vanitatis emunt amectũ
in ludis armoꝑ:maximis dico expẽſis.equoꝝ.armo
rum. wvnoꝝ.que heraldis ⁊ meneſtrallis copioſius
dantur: laude hũana: bꝛeur clamoꝛis vanoꝝꝑ ho/
minũ mercede:ꝙ; martinus tederit ꝓ laude vera: et
mercede eterna:quia ille clamidis medieratẽ: iſti in
tegrã dant robã:cũ oĩb paramẽt::qui nũqᷓ tãtũ ſil
derũt pꝛo amoꝛe dei:⁊ animabus ꝗpꝛijs vel paren
tum ſuoꝝꝑ:⁊ ſic ꝑfectioꝛes ſunt ↄfeſſoꝛes mũdi ⁊ va⸗
nitatis in dando:ꝙ Martinus fuerit i charita⸗
tis. ¶ Iteꝝ in amittendo ↄditionẽ ſequunt᷑ Job.
quia ſit᷑ ipſe oĩa ſua amiſit.ita aleatoꝛes qũq; ad nu-
dam carnem qnq; ad terre hereditatis venditiõeʒ
in quo Yob excedunt:qꝛ ipſe in tota miſeria ſua nõ
legitur hereditatẽ ſuã vendidiſſe. In toꝛneamen
tis vo ci Job equos perdũt vel arma.
nis vo cauſa multum ſunt Yob diſſimiles: quia ille
co diſponente ſua amiſit ad ſui pꝛobationeʒ 7 Pfe⸗
ctionẽ. Iſti vo dyabolo oꝛdinante:ſua amittũt ad
ſuam tp̃alem vpauperationẽ:z etemam damnati⸗
onẽ: du ſer⸗ er leges: 2 phi bitiones amittunt:que
pꝛo dei legibus ⁊ animab ſuoꝝ parentuʒ:vel ꝗpꝛijs
nõ darẽt. Oe. n.talia que ibi amittent ꝓ alabo paren
tum: vel ꝓpꝛijs nõ darent:acta pꝛobant vbi. n. viſuʒ
eſt ꝙ aleatoꝛ tãtũ eccleſie offerret vel paupibo ſimul
daret:qꝙᷓtum ad taxillos amittet.aliqñ eniz auditũ
eſt ꝙ multas argeti libꝛas vna nocte pdũt ad aleas
ĩmo frequenniꝰ viſum eſt ꝙ tot vel plura ab ecclijs 2
paupibo acceperũt:⁊ qanteceſſoꝛes illoꝛũ eccfijs et
paupibo vederunt ipſi auferũt vel anferre vellẽt: vt
in ales ⁊ luxuria illud expenderent.¶ Vel vbi viſũ

eſt vel auditum ꝙ; toꝛneatoꝛes tot equos eccleſie vy½

bpauperib darẽt:quot intoꝛnea mentis amittũt.im⸗
mo vbi młtos amittũt:raro auditũ eſt ꝙ vnũ ꝓ cæo
darẽt:imo freqntius auditũ ẽ:;' eccleſiam equis
qs hĩe æberet ꝙ aĩab pentũ vel amicoꝝ ſi uoxꝑ:circũ
ueniret ⁊ fraudarẽt: ſiẽpatet equis:qͥs añ moꝛ⸗
tuos ſuos ad ſeculi oſtẽtationẽ ad eccłiam mittunt:
q̃s qꝛ ecclia e iure habere deberet: vel aliqᷣb fictis
pactionibo pꝛecedẽtibo:vel eqᷣs extraſ. epta ecclie xe⸗
tẽtis:eos ad domũ ſecũ ducũt:q redeũt:qͥs poſtmo
dũ vel in toꝛneamẽtis perdũt vel pdere malir:
ecclie pꝛo parentũ:⁊ ſuaꝝ aĩaꝝ ſalute remaneãt: he⸗
redibo⁊ executoꝛibo ſuis:dãtes exẽplũ:ꝙ ſimilit in

ter maximam que illos ſequiturine

In amiſſio⸗

Arti.iij

Art. iiij
lij.

„H.

Vj⸗

Arti. v.

Arta. vj.
.iy.

Arti.vij.

Ludus

ↄſimili caſu eis miniſtrẽt.¶ Iteꝝ ĩ ſuſtinẽdo Job
excedũt ſufferentiã ⁊ patientiã:qꝛ ille nõ legitur no⸗/
ctes duxiſſe inſomnes: ſiẽ faciũt aleatoꝛes: nec ictꝰ
⁊ vulnera ſuſtinuiſſe:ſicut faciũt toꝛneatoꝛes:quoꝝ
minimũ nõ ſuſtinerẽt ꝓ aĩa:ſicut oñſuʒ eſt..j.rxiij.
Job etiã in ſufferentia moꝛtuꝰ nõ fuit:iſti vo in ſuf
ferentia frequenteroccidũt᷑:martyreſq; dyaboli ef
ficiunt᷑ vanitatis:vt ſint apð mundu famoſi:in qᷓ
ſimiles ſũt illi qui incendit templũ diane.D.iiij.iij.
Sic ad moꝛtẽ ꝓpꝛiã luſit Sãſon ð qͥ dꝛ Judi.xvj.q;
expectabãt ludentẽ Ganſon.
Et nõ ſolũ pꝛedictis inuoluũt᷑ coꝛpoꝛalibo vce⸗
ptionibo:⁊ fatuitatibo:ſ etiã młta incurrũt damna
⁊ ꝑicula ſpũalia occaſione taliũ ludoꝝ:tã ipimet lu/
qẽtes: qꝙᷓ inſpicientes ſicut rapina eſt:a furtũ immi⸗
ſericoꝛdia. væceptio ꝓximi. animi afflictio. xpᷣi ſan-
ctoꝝ blaſphemia.legũa ecclie ↄtẽptꝰ.bonoꝝ omiſ⸗
ſio. anicſciſers. fſao⸗ſelt vilaria dnia. ligi
um:⁊ ꝓpꝛij ſtatus paruipenſio.qꝛ cũ pueri non ſint:
q̃i P. ludũt. quibo ſaluatoꝛ; Qnat xj. Et Lucl.
vij. Cui affimilabo generatõeʒ iſta:ſimiles ſunt pu⸗
eris ludẽtibo in foꝛo.Et młta alia incurrũt dãna et
peccata:de quib dictũ ẽ.Axxvj.xxxv.Et vi ⁊ ꝑentũ
incurrũt maledictionẽ:a qͥb cũ fuerint vp̃henſinõ
ſufficiet dicere:ludẽs feci:Pꝛouer.xxvj. ¶ Inferũt
etiã ſic ludẽtes alijs ꝓicula ⁊ damna: qꝛ circũſtãtes
peccãt.heredes pauperioꝛes fint:vel oino exheredã
tur:vſurarios plłes faciũt:⁊ młitis mala dant exem⸗
pla.⁊ ſic ludẽdi ꝑnicioſaʒ nõnullis pᷣbent andaciam
Zliberos ſuos ⁊ heredes ad aſilia faciẽda ꝓuocant.
Juxta illud antiquũ dictũ.Si damnoſa ſenẽ iuuat
alea.ludit ⁊ heres. Quia vt ait Batiricꝰ. Citiꝰnos

coꝛrũpũt vicioſoꝝ exempla:magnoꝝ cũ ſubeũt ani/

mos auctoꝑ Et 1 pclare fert᷑ dixiſſe Chemeſtides.
Aagiſtratꝰ a ludis mil leuioꝛibo eſſe arcẽ⸗
dos.ne reſpublica ludere videat᷑: vefectũq; ſui reli⸗
cta grauitate.ꝓnunciet alijs qui eſtimauert luſum
eſſe vitã nr̃am. Sapᷣ.xv.

Sʒ ad h̊ rident dicẽtes:quõ ſciemꝰ eccliam ⁊ re
gnuʒ ab inimicis vefendere:niſi diſcamꝰ vſum habe

re:armoꝝ.Addũt inſuꝑ:q; ꝓpter tales effectꝰ. talia
faciũt toꝛneam̃ta ⁊ haſtiludia.Aleatoꝛes vo dicũt
Exquo pecunia nr̃a ẽ:⁊ placet ptibo ſic ludere:⁊ ſic
pꝓdere:cui miuriã faciamꝰ:vłquare peccamꝰ.il Pꝛi
mis vo rñdetur:ꝙ foꝛte tale armoꝝ exercitiuʒ ꝓpter
tales fuit inuentũ cauſas. Sʒ qꝛ tali exercitõ abuſi
ſũt:ludos ſuos vertẽtes in aĩaꝝ ꝑicula.ſicut ptʒ.A.
g Jgeccil q ſub ve aĩas hʒ gubernare:tales lu⸗
dos ꝓhibuit. Quibo ꝓhibitis melius ẽ in illiꝰ ↄfide-⸗
re adiutoꝛio:qtũ ad ecclie ⁊ terraꝝ œfenſionẽ.quia
nec in foꝛtitudie equi voluntatẽ habebit. Mec in ti
bijs viri beneplacitũ erit ei:qͥ nõ deſerit ſperãtes in
ſe:ᷣ ſibi eccleſieq; ſue obediẽtes pꝛotegit.qᷓ ↄfidere
in virtute ⁊ potẽtia:⁊ ſcientia ꝓpꝛia atra dei ⁊ eccłie
Pecpra pn diſcẽdo armoꝝꝑ.⁊ ludũ exercẽdo a o ꝓ⸗
ibitũ. in quo ↄfidẽtes ab eo nõ iuuãtur. Sege
rñdet᷑:ꝙ in his q ꝓhibita ſũt nõ ſufficit partin ↄcoꝛ⸗
dia ſicut pʒ ve ↄcoꝛdia in actu luxurie qo pulchꝛe ſi⸗
gnificatũ ẽ.ij. Reg.ij.vbi ve ↄcoꝛdia partiũ.xij.lu⸗
debãt ↄtra.xij. qͥbus ibidẽ dicit. Surgãt pueri:⁊
laudãt coꝛã nobis:q tñ ſicut illi oẽs in ludo illo oc-
ciſi fuerũt coꝛpoꝛaliter.ita iſti ſpũñaliter wequibo dẽ
Yere xxx. Auſeret᷑ laus æ eis:voxq; ludentiũ.
In quo ſic ludẽtiũ notat᷑ pena. Pꝛo quo ẽ ſciẽdũ
pter illã penã:quã grat: ſuſtinẽt añ moetẽ.æ qua
pꝛedictũ ẽ ſupꝛa.eo.c.vj.Et.C.j.xiiij.Et pᷣter illam
etiã quã in moꝛte ſuſtinere veberẽt:ↄfuſionem veſe⸗
pultura eiecti eccleſiaſtica:ſicut pʒ ꝑ vecretalem al⸗
gatã. O.iiij xiiij. Aliam ſuſtinebunt penam eternazʒ
poſt moꝛtẽ:peccato moꝛtali dignam:⁊ vebitam: anñ

X pj.

alijs quieſcẽtibus ⁊ vocatis:⁊ remuneratis ꝓ labo/
rib ſuis ipi ꝓ laboꝛib ſuis pumẽt᷑:⁊ laboꝛabũt inet
nũ:qð pulchꝛe ſignificat᷑ ꝑ hiſtoꝛiaʒ libꝛi apibo œ
q́̃dã milite ꝓbo in armis:v qͥ cuidẽ ſancte ꝑſoneta
lis poſt moꝛteʒ eius oſtenſa fuiſſe dicitur viſio.vide⸗
bat ſiquidẽ quoſdã terribiles eidẽ galeam imponẽ⸗
tes noò ſalutis:ſed penalitatis:quia erãt in illa claui
totum coꝛpus vſq; ad pedes penetrantes. ſingula
alia arma ↄſimilibo clauis ei affixerut:ne impſſura
illa arma cito amitteret:vel faciliter:quo facto euʒ
in hoꝛribili balneo ſulphun:⁊picis bulliẽtis poſue
runt:ac poſtea in lecto ardenti dicẽtes ꝙ ſicut poſt
facta armoꝝ ſolebat balneari:⁊ lecto poni luxurie.
ita nunc in balneo iſto ⁊ lecto ardenti cum bufone:
quẽ oſculabat᷑ poni vebet. Iſtam penã tanto certiꝰ
tumere potuerunt.quanto rarius vel nunꝙᷓ æ culpa
ↄfitentur:que frequenter eſſet eis pᷣdicãda:a publi⸗
canda ne ignoꝛantes ignoꝛarentur cum illis quoꝛũ
infantes exultãt luſib: Yob. xxj. Mota. . xv.

Brxurie. dꝛimooſtẽ

ditur vſcriptõ. Secundo ſpecierũ mo⸗
doꝛuin diſti ctio.Cercio oſtenditur ꝙ oẽs

ſpecies eius ſunt moꝛtales.Quarto fiet ſpecien eiꝰ

adinuicem comparatio ſcdᷣm maioꝛẽ grauitateʒ vel

Exemp .

minoꝛem. Quimto oſtendit᷑ quale officiũ generalit᷑

omnes luxurioſi luxurie mediatoꝛes habeant ĩ cu-
ria dyaboli.Sexto hoꝛum omniũ oſtenditur ꝑicu⸗
lum. Septimo reſponſio cũ repꝛobatione. Octauo
pena. Mono remeduiñn.
Mtum ad pᷣmũ. luxuria ẽ oĩs imundicia: ptinẽs
ad libidinoſam ⁊illicitã velectatõʒ: quocũq; modo
fiat:ſiue coꝛdis cogitatione.ſiue oculoꝝ væfictione.
ſiue oꝛis locutiõe:ſicut in turpiloquio ⁊ hmõi.ſiue ĩ
qbuſcũq; alijs motibo ſicut in oſculis.tactibo ⁊ am/
plexibo.⁊ alijs q buſcũq; ad delectationẽ malam ꝑti
nẽtib.Oic.n.accipit ⁊ loqᷣt Apls ð luxuria. Ephe.
v. Vbi ait:foꝛnicatio aũt ⁊ oĩs imũdicia ꝛc. Et pa⸗
rum infra hoc enim ſcitote:⁊ intelligentes:qꝙ oĩs foꝛ
nicatoꝛ aut ĩmundus.⁊c̃.glo.ĩmundicia.i.incõtinẽ⸗
tia ꝑtinens ad libidinẽ:quocũq; mõ fiat. Aut tur-
pitudo glo.vt iu oſculis ⁊ amplexib.Sic etiã loqui
tur Heda ⁊ luxuria.ſuꝑ illo Math. v. Qui viderit
mulierẽ ad ↄcupiſcendã eã: iã mechatus eſt eam in
coꝛde ſuo:icens ꝙ viſus ibi accipit᷑ pꝛo omni motu
ad vexlectationẽ.
Hec aũt luxurie generalis veſcriptõ:plures ĩ ſpe
ciali includit ſpecies nepharias modos ĩimundos
ſpũs nãq; ĩmũdus ſeptẽ cædit ei ſpecies ⁊ filias:ↄtra
ſeptem vona ſpũs mũdi.videlicet foꝛnicationẽ:que
comittitur inter ſolutũ ſolutã.¶ Secũdo ſtuprũ
q cõmittitur cũ virgine.¶ Tercio adulteriuʒ:qð
cõmittit a marito vel cum manitata.i.qñ vna pars
qᷓ peccat eſt vinculo matrimonij alligata. vł vtraq;.
NQuarto raptũ:quiↄmittit᷑:qñ mulier viabduci⸗
tur vt coꝛrũpatur vel in matrimoniũ ducat᷑.vel qñ
violentia oppꝛimit.¶ Quinto ſacrilegiũ:qo cõmit⸗
titur quando vna pars que peccat eſt o conſecra⸗
ta:per ſacri oꝛdinis ſuſceptionẽ:ſicut quando quis
in ſacris oꝛdinibo.vel in voto ſolenni ↄſtitutus:pec⸗
cat cum muliere.vel Aondo peccatur cum muliere
q̃ ſacrũ oꝛdinẽ eſt ꝓfeſſa.vel votũ ſollẽne emiſit: vel
qñ vtraq; pars eſt cæo ſili mõ alligata:a conſecrata
Bexto inceſtum:qui cõmittitur inter conſangui
neos ? cõſangumeas vel inter affines. ¶ Geptimo
viciũ atra naturã:qð multi modis abominabiliter
oↄmittitur iſtos ſeptẽ ſpũs nequioꝛes ſe:aſſumit ſpi⸗
ritus ille ĩmũdus Au.xj. Loñtes ſeptẽ plagas nouni⸗
ſimas: Apo.xv. Bicẽs eis effũdite ſeptẽ phialas ire
Tei in trã Apo xvj.Cũ ill.qͥ mediãte luxuria:in cuiꝰ

Artiꝰ.j.

Arti⸗.ij.
I.⸗

mitti d, rüſump
Bieoꝛijin poſtonul dmn
ati Gregoꝛlj oned
zrpꝛumiturccti macione s
Ntasnorep? etinge
nriginem Paulus wrabet entinge
nlnhnnthers Linptito osno
itböuma ARtſiabtedicerckbuman
Ptarineperhenr dabolicum Foer
ceramineeriopponune ſuperann
lyrcſollatece iugen doſc
fopalcteſpectes mittunt roſtene
mmealiuanlinuzllaſ
ſoſicnt capitis aliox mehꝛox mot
utio:vel wnoſisoꝛnamennis rel:
iuad peccundu n aligua preclicta.
Ot pelqitollſignisſeipſam nenal
gun olentomoſtendt Quantu
eenibilcogitaremalirdi tallaoſtenctt
ten elappet vellepꝛeſumut quiaſi
lsſigna vmn venalis atra taberna 0
Altasgtranſenntibus rſitidundis
fanneuchitincinmepe
peſtenbidituätumcicz rehoc
ioſumedp eppontt interplanioni;
Alcatſeyinuno habere venale: du
oſencithecnnigs ueilopnaht
innegango ufaexelfictenegare
llona nponatpecunlaſc ii⸗
ſnunrennooſtencunk aſ in
iz,1. AN laſcinienn
logaeplütt to itüt eragti
hocno dicjt gtücg en lla⸗
erſeumenünonmndti⸗
tonineegſſaeſſnneſunn
Tmunufcn geteſtinche e

atſaipture Dan
. .
nldacbpite, gau
gräitamcſign iͤn

Cppi Aumnſa

ng, Luxuria 2vij.

lamis d Utin
S 1gzlibe Nann et =
1soſtenſedtchlce ſan drapi . tẽ pꝛedicteſi cie: Septẽ inquu . qui aliãs æqiepi.
penalltan dgrlen ice, tra agnũ illũ:æ quo Apo. v. Vidi afnum ſtantem tẽ oñd , locũ ab infertoni 10, 6venita⸗
neuaknnu Gen tencralum bahenran zonnne ſeptẽ neſunt ſe⸗ ſupiuseradmnents nileu caine dillaſperne
bclants . mnnmm tclun ptem ſpus cei:miſſi in oẽm ra pugnauit 7 pualuit: que minoꝛ ⁊ leuioꝛ ab eis reputat᷑ foꝛnicatto ccle
nts. ſeptẽ colũnas ecclie: uasſſapientia exci iſi temo Pideln⸗
ternedeſthfiinitne nenla P ſtruyit ſep 2 quas apientia ex cet ſimpler peccatũ ſit moꝛtale:quo oſtenſo ſſ⸗
evelfaciſitnedeinz it: Peouer. ij. Et ſeptẽ ſtellas qᷓs Yoh. vidit Apo. . ioꝛi deechn.
biun win neſne⸗ iij. Et ſeptem lampades ce o t eno. id Baedeito eorll Lene cedere.
to argenn die⸗ bllenspet⸗ tronum Apo.iiij. extinxit:quia per illas ſeptẽ nequi oſtenger intentn Scõo arguet ord tã Pꝛimo
Nballent ie W cias illa ſepteʒ wna ſpuſſancri Eſa xj. Enũmerara pargumenta quemagis a 9 gfrir e ctã Srare
drlecto grqj topon lumnie quaſi per totu mundu diminuit: ⁊ annullauit: ſicut poſitũ ad ducre ſoleke Pharartots 2vabelt oi⸗
lober ſtan ntcumdufane iiij. patebit infra arti xj. ¶ Dẽs vo pᷣdicte luxurie ſpẽs: efendũt. Tercio reſpondebit᷑ ad olecca. Inten
nmnnn Peni tanr⸗ rs ſeptem ſpẽs: vt pdictum eſt:diſtincre:ſcᷣam acci- tũ pꝛimo talioſtendit᷑ ↄſequentia Bacra ſeri rune
Aung eſtee lnincan piunt oiſtinctioné: p modos diuerſos:quia quelibʒ ↄmemoꝛat foꝛmicatoꝛes licite foꝛmicattöcoctilos
Raienn es huͤte hnbi⸗ Raecherg⸗ ſpeciex: cõmitti poteſt coꝛde.oꝛe. opere. 7 Za regno celeſti excluſos: inferno veputatos: er.
luſi Zan rgr am ils adl⸗ igno. ¶Coꝛde nanq; cõmittit᷑ foꝛnicatio qn ſolutꝰ foꝛnicatio eſt moꝛtale peccatũ:aſ. aa no vic⸗
M Nun As dlo ſoluta coꝛ in cogiratõe foꝛnicationi ione indi Hoinnſioent doge
Mn violuta coꝛ in cogitatõe foꝛmicatiomis balneat: vł ꝓbatione indigere:quia omnib oꝛthodoxis notũ eẽ
tune P ⸗ quando foꝛnicani appeti xpo teſte:qui ait iã mecha viget᷑ ꝙ nullus pdicta incurrit mala: poſtq; vſum at
nſel. oſte tus eſt eam in coꝛde ſuo:abath. v. Et ſic e omniby tigerit rõnis ↄiunctim vl diuiſim: ni e icto moꝛ
ulrpide eſreigi alüjs ſpecieh:qᷓ ſimili modo in coꝛde cõmitti poſſũt tali:antecedens patet quo ad oẽs eius ptes. Etu
ſicn Ten n nizno, ¶¶ ODꝛe ſimiliter foꝛnicatio cõmittit᷑ qñ ſolutus ſo⸗ em̃ ad pꝛimꝗ eius Ptem: videlicet ꝙ foꝛnicatoꝛes li
ncknalts Lnanofnungis lutam: vel econuerſo. ad foꝛnicationẽ oꝛe ſollicitat: teoccidunt᷑.pʒ pᷣmo Mũeri.xxv. vbi omendat᷑ hi⸗
ranoſchnmalne ſharze vel e ulla velecta biliter loqtur.⁊ ſic omni alia ſpe⸗ nees:qꝛ occidit ſił foꝛnicantes:⁊ nõ ſolü ibu heltam
vaſinclk gueleofinuilngti cie ⁊ imundicia ĩ turgiloquio:que H pcipit Mec in pᷣs.cv. Stetit in uit phinees: 7 placanit ? qᷓſſatio
lumnene sn⸗ iͦ genenli nominan in vobis:Eph.y. acto in uꝑ ſeu ope cõ⸗ ceſſauit. Ernonullaln⸗ ſacre ſcripture loc æ facto
bonmonnij abeantiag⸗ mittitur: quando cogitatões. locut ilones. no refre illo amendar ꝓpter foꝛnicationẽ etiã Thamar moꝛ
–W o cnCltur giqy, nãtur:quia ſicut dicit cretũ ſumptũ ex verbis be⸗ tem ſuſtinuiſſe vebuit: xvqua dixerũt Foꝛnicata eſt
i epꝛobanone, Oltano ati Gꝛegoꝛij in paſtoꝛa li. dum in cogitatione volu- thamar: Geñ. xxxviij. Et ſequit ꝓducite eam: vr cõ⸗
ddo. ptas no repꝛimitur: etiã in actione vñatur.q.·n. cut:. buratur:Seut. xxij. Hec que ſequit᷑ ſententia eſt œi
uuurizebiginuntiinptidi⸗ pꝛuriginem:Paulus curabat extingere:cũ dicebat: otra mulierẽ que foꝛnicata fuit in wmo patris ſui.
tilenniz gnociign 60 71 ad Corintheos. Temptatio vos nõ appꝛehbendat: Eijcient inquit eam extra foꝛes wmos zaen ſuntet
tatione. ineoenlon detſennn. niſi hũana.At ſi apte diceret᷑humanũ ẽ in coꝛde tẽ lapidibo obruent viri ciuitatis illiꝰ. let: qm
neſuenclgp dſtainn⸗ an ret⸗human ete 1 uent viri ciuitatis illi 7 moꝛiet᷑:qm̃ fe
Crin turplloquior hnöͤ ſiei ptationẽ perpetu dyabolicum Fo e in temptatiõis cit nephas in iſrael: vt foꝛnicaretur in wmo patris
aticſcln taorn⸗ certamine: etiã oppoꝛtune ſuperaꝛi.pꝛobãt hec.dij. ſui. Paulus etiã.j. Coꝝ.x. ↄmemoꝛat multos ꝓpter
ſige Nlenmnininn xlix.c.ſollicite.⁊.c.ſe..iugem vo ſcabiez. ¶ Bignis foꝛnicationẽ iuſic ocanſos dicene Njrm foꝛnicemur
rrlock obslunn . v. v. pᷣdicte ſpecies ↄmittunt᷑:⸗ oſtendunt᷑: quando ꝑ ſicut quidam exillis fornicatiſũt: ſic ceciderũtvna
atrobimnund 4 ſona aliqua in aliguo: wpdiec: ſtatibo ſigno aliqͥ da die.xxiiij.milia.ſicut pʒ Numeri. xxv. Bed qꝛ poſſet
menngt gni Eru⸗ to ſicut capitis ⁊ ioꝝ mẽbꝛoꝑ motibus: oculoꝛũ alids dicere n cecigerũt ſolu pter foenicarione
vtarntel Centtpoofor nutibo:vel curioſis oꝛnamentis:vel datis muneribo h etiã ꝓpter ydolatriã: Paulus innuẽs ꝙ ſicut alij
tNlo inunaa incönni⸗ aliũ ad peccandũ in aliqua pꝛedictaꝑ ſpecierũ ꝓuo- ꝓter ydolatriam:ita iſti ꝓpter foꝛnicationẽ cecide⸗
Euoci nofigt Auttur⸗ cat:vel qñ talibo ſignis ſeipſam venalem:⸗ tanqro⸗ rũt:ponit caſum ydolatriea caſu foꝛnicationis di⸗
sr anplen Orcen logui gan volentem oſtendit.¶ Nuantũcũq; eniʒ dicãt ſtinctũ.dicens:neq; ydolatrie efficiamini. ſicut qui⸗
Plllo Moth ,. All plaent ſenihil cogitare mali: vũ talia oſtendũt ſ igna:appe dam . ¶Gcda ps pꝛedictrantecedentis: videli ij
ſeu inechatus eſt eamin tere vel appeti velle pꝛeſumũt᷑:quia:ſicut tabernan cet foꝛnicatoꝛes a regno celeſti excludũtur. P Eph. .
gibiacapit pꝛoomnimoto us ſigna vini venalis extra tabernã oſtendendo: vl v. Vbi pꝛimo foꝛuicatoꝛes nominãs dicit. Sis foꝛ⸗
arras a tra nſeuntibus ⁊ ſitibundis accipiẽdo:quos nicatoꝛ aut imũdus æc. Et poſtea infert ſententiaʒ
talis wiciotöplures e⸗ I pᷣſumere RorKrutes ei arras vel pecuniã dare ei. vt illoꝝ dicẽs: quolibet illoꝝ ꝙ nõ haber hereditatẽ
obantasr moctd nnnons poſtea bibãt quãtumcũq; oꝛe hoc minime dicãt: ſe⸗ in regno chꝛiſti ⁊ vei idẽ pʒ.j. Con. vj. NMolite inqᷣt
epharigszmo llien ipſum eoꝝ exponit interpellationi:qꝛ quatũcunq; errare.neq; foꝛnicani neq; ydolis puiẽtes: neq; mol-
editeiſpecies: lusn ↄicat ſe vinũ nõ habere venale: dum tñ talia ſigna les:neq; maſculoꝝ ↄcubitoꝛes.neq; auari neq; ebꝛi-
l vigelicet onnicgtiond ne oſtendit:pecunias que illoꝝ recipit: pꝛeſumũt ipᷣm oſit 1.neq; maledici.neq; rapaces.regnũ dᷣi poſñdebũt
irloluta⸗ Bechc⸗ ſhs in negando trufare vel ficte negare. Mec ei credunt Tercia inſuꝑ ꝑs pdicti antecedetis oñdit᷑:p illud
ne. Loradocllteniz⸗ niſi ſgna œponat pecuniaſq; i loꝝ refutet: SGic duʒ Apo.xxj. Cimidis aũt inqt increulis. ⁊ execrati⸗
nmmmnm giin n⸗ ſigna exterius oſtendunt laſciuie. muneraq; a laſci⸗ bomicidis.i foꝛnicatoꝛibo.⁊ veneficis.⸗ ydolatris
minoni aligate Amg. nis accipiũt:q mitũt᷑ peccati pᷣpa:are viã:liq; apte 7 oĩ mẽdacibo pꝑs illoꝝ erit ĩ ſtagno ardetiigne et
nitnt ginlir niebennd hocnõ dicãt qtũcũq; dicant ſe eſſe caſtos vel caſtas: ſulfure:qð eſt mos ſcᷣa:Ex qua auctontareloerde
mammimomni nat rl i ſemp ſe intuentiũ exponunt pᷣumptioni: interpel- patet ꝙ foꝛnicatoꝛes inferni:veputãt penis:cui con
Muiurv lnlanu bhn⸗ lationi: nec caſta e ecredit᷑:que libenter laſciuoꝛuʒ coꝛdat pᷣs.xxij.dicens: Perdes oẽs foꝛnicant᷑. ptʒ
ut a aſeg venarulaſpectno vel que rogari gloꝛiat᷑vł wnaria ergo foꝛnicationẽ peccatũ eſſe moꝛtale.¶ Gcdo idẽ
W ſargnuntoui⸗ ⁊ munuſcula:que teſte ſoieronymo in ꝓlogo totiꝰ ſa pʒ ⁊ ondit᷑ ꝑ argumentũ ſũptũ a rõnis p̃ſumptione. viij.
un⸗ iſtiumape⸗ cre ſcripture. Ganctus amoꝛ no hʒ. libenterabama Dis.n.ratio pᷣſumit ꝙ illiquiab aplo inter crimino
toſe n unmllun toꝛil accipit:qꝛ ex coꝛde negare q peti turpe non ſos noĩantur: vteſtant᷑ taq; criminoſi ſũt crimi⸗
opetcs lie gniſt tel credit᷑ anteꝙᷓ ſigna etiã illa æponat venalia: æ qby noſi. Oð etiã illi qͥ ab aplo dicũt᷑ a xo inter crimi⸗
lgorüſel unſconi C. xv.ij.Aunuſculaq; ↄtemnat:qꝛ ſicut imundicie noſos eẽ iudicãdi ꝙ ſint crimiĩoſi.ꝙ tercio illiq a ca-
möglgetant nſng wvmꝰ. i.lupanar ſignũ ẽ tã libidis ꝓuocatiuũ q eti⸗ none inter criminoſos penitẽtiãt᷑ ſicut crimioſi.ſint
minmmnin rn am ofñſiuũ: ita quodãmõ oꝛnatꝰ:et alia ſigna: ꝓpter criminoſi. Sʒ aplis.j. Thi.j. Alrxos enumerãs cri⸗
Nnifing ninehlin talem nanq; habirũ iudas thamar ſuſpicatꝰe eſſe minoſos:ſic homicidas.piuros ⁊ hmõi int eos etiã
noduss ſunthe . .. meretricẽ. Señ.xxxviij. foꝛnicarios tanqꝙᷓ criminoſos noĩat:2 teſtat᷑ dẽ
gnintiſen nnn Arti.iij. D aũt in oĩbo pdictis ſpecieb modis peccatuʒ etiã oñdit᷑.j.Coꝝ.v.vbi apls phibʒ ne xpᷣiani cũ foꝛ/
— ere vj.· oſiſtat moꝛtale:oſtendet᷑ pꝛimo in ſpeciebo:et poſtes nicatoꝛilo amunicẽt dicẽs:Gcripſi inquit vobis in

ianei uu
n

xj.

i.ſi qð verius. vbi potius ꝓmittit᷑:ꝙ hõ vxoꝛẽ adul⸗
terã dimittat:ꝙ occidat. Sicut etiã potiꝰ pmittit

Luxuria

epła ne ↄmiſceamĩ foꝛnicarijs.⁊ paꝑ infra.Si inqͥᷣt
q frat noĩat᷑ inter vos eſt feꝛnicatoꝛ: aut auarꝰ: aut
vYdolis ſeruiens.aut maledic.ant ebꝛioſus.aut ra/
pax:cũ hmõi:nec cibũ ſumere.¶ Gcðo idẽ aple foꝛ
nicarios inter criminoſos dicit eſſesa veo iudicãdos
dicẽs foꝛnicatoꝛes ⁊ adulteros iudicabit veꝰ: Seb.
riij.¶ Tercio foꝛnicatoꝛes ſiẽ criminoſos punit:ſiẽ
patet.xxij.q.j.pᷣdicandũ.Noſſe inqᷣt vebẽt talẽ c ꝑ/
iurio penitẽtiã imponi vebere q̃lẽ etiã ĩe adulterio
æ foꝛnicatione ⁊ ð homicidio ſpoõte amiſſo.⁊ ve cete
ris criminalibo vitijs:patet ergo ꝙ foꝛnicatio e viti⸗
um criminale e eeTereto idẽ oſtẽdit p vpce
pta dei in quibo foꝛnicatio pꝛohibet᷑: ſiẽ Exo. xx. Et
Seut. v. vbi int᷑ vecẽ pcepta vnũ atinet᷑:quo dicit nõ
mechaberis. qð pꝑtractãs vecretũ ſumptũ ex verbis
yſidoꝛi ſuꝑ Exo.dicit nõ mechaberis. l. nec qᷣſqᷓ; pꝛet
matrimonij federa alijs feminis admiſceat᷑: ad ex-
plendã libidinẽ.xxxij.q.v. Nõ mechaberis. q etiaz
Xctractãs væcretũ ex verbis Auguſtini ſumptũ in q
ſtionibo ð veutro.dicit ꝙ ſiẽ furti noĩe intelligitur
oĩs illicira vſurpatio rei aliene:nõ.n.rapinã ꝑmilit:
qui furtũ ꝓhibuit:ß vtiq; apte totũ intelligere vo⸗
luit:quicqͥd illicite reꝝ ꝓximi aufertur. Sic ꝓfecto
noĩe mechie:oĩs illicitus acubitꝰ:atq; illoꝝ mẽbꝛo⸗
rũ nõ legitimꝰ vſus pꝛohibitꝰ: vebet intelligi. xxxij.

q..iiij. Meretrices glo.in vecalogo ſᷣm interpᷣtatiõʒ

Auguſtini:ꝓhibita fuit oĩs foꝛnicatõ:idẽ etiã ꝓhi/
bitũ videt᷑ veut.xxiij. Mõ erit inquit meretrix de fi⸗
liabo iſrłneq; foꝛnicatoꝛ ⁊æ filis iirł.¶ QDuarto idẽ
oñndit᷑ ꝑ lecretũ ſumptũ ex verbis ſoierony. in qͥ fa⸗
ciendo diſtictionẽ ĩter illos qͥ foꝛnicãt᷑ int᷑ xpianos
⁊ illo qui foꝛnicãt᷑ int᷑ infideles:dicit q; foꝛnicatoꝛ in
ter xpianos maior ẽ crimis qꝛ mẽbꝛa xpᷣi mẽbꝛa fa/
cit meretricis:glo.meretrici.i.dyaboli.infidelis vo
inembꝛum ſuum membꝛuʒ facit meretricis.xxxij.q.
uiij in eo. Si ergo in vno maioꝛis eſt:criminis ĩ vtro/
qᷓ; criminoſum eſt ⁊ moꝛtale.Cuius contrarium aſ-/
ſerere pꝑtinacit᷑.hereticũ tenet eccłia.q nuꝑ marchi⸗
ones ferrarienſes hereticos adiudicauit: ⁊ ↄtra eos
crucẽ pᷣdicauit vna ĩe cauſa:qꝛ eis imponebat᷑ ꝙ xæ⸗
buerũt diriſſe foꝛnicationẽ nõ eẽ peccatuʒ moꝛtale.
Idẽ ptʒ in cle.ti.v hereticis c.ad nrm.S.vij.vbi in⸗
ter hereticos numerãt᷑ qͥ dixerũt ꝙ actꝰ carnalis cũ
ad hoc inclinet natura:peccatũ nõ eſt maxime cũ ex
ercens tẽptatur.⁊ cã eſt ſcᷣm glo.qꝛ dicũt õ̊ pᷣceptũ
ei. Exo.xx. Mõ mechaberis.i.nõ ibis ad aliquã pꝛe
ter vxoꝛẽ:vt legit.xxxij.q.v. Non mechaberis.Et ſi
feceris peccabis moꝛtaliter.totũ iſtð ↄfirmat᷑ ꝑ ſen
tentiã ſacre ſcripture.Eccłiaſti.xix. Putredo inqͥt
vermes hereditabũt foꝛnicatoꝛiũ:⁊ tollet᷑ de nüe/
ro aĩa illius. Veritate vo ſic oñſa:pter illas excuſa/
tiones ⁊ argumẽta:quibo luxurie aduocati nitũt᷑ œ-
fẽdere ꝙ luxuriari nõ ẽ peccatũ:⁊ hoc dicũtæ quibo
dictis recitãdis ⁊ ꝓbãdis erit totus ſeptimꝰ articu-
lus.Hic recitãda ⁊ ꝓbãda ſt dicta illoꝝ:qͥv ſpecia⸗
litere ꝓbare nitũt᷑ ꝙ foꝛnicatio ſimplex nõ eſt pecca
tũ moꝛtale. Pꝛimo nãq; ad hoc quoddam adducũt
ecretũ male intellectũ.diſ.xxxiiij. Si quis nẽ bʒ.et
ca.ſeq̃nti. Illis nãq; capitułcauteriatas illoꝝ glo⸗
ſant ↄſcientias dicẽtes:nõ hñtes vxoꝛẽ licitũ è habe
re Penngnen mẽtita ẽ iniquitas:qꝛ in reiverita
te habere ↄcubinã:ſemꝑ fuit peccatũ.ſicut expᷣſſe di
cit glo.xxxij.q.iiij.ſuꝑ.c.meretrices.Et rñdet ad e
crerũ illud:vel alias ſcripturas:q vidẽt ↄcubinatuʒ
ꝓmittere dicẽs:q ↄpatiua ꝑꝓmiſſio fuit:quo pꝓmittit
minꝰ malũ:vt euitet᷑ maius malũ: Mec tñ talis ↄpa⸗
tiua pmiſſio a peccato excuſat:ſiẽ pʒ in glo.xxxi

ſoꝛtiba rredat:qꝙ; ꝙ vemones aſulat.xxvj.q.iij.hi qui

A vil.

Ita pmittit᷑ eis ↄcubinatꝰtanq minꝰ mali:qᷓ ſodo
mia ⁊ hmõi:que foꝛte ↄmitterẽt:licet vtrũq; ſit moꝛ
tale. glo. vo oꝛdinaria ſuꝑ capfin pdictũ.oii.xxxiiij.
dicit ꝙ ↄcubinã ibi notat:no ſoleniter ductam: ſed
tñ mutuꝰ aſſenſus interuenit:qꝛ aliã ↄcubinatu nũ
licet habere.Capłimn vo ĩmediate pꝛecedẽs ↄcubinã
notat illam:q̃ vnita eſt:⁊ ↄiugali affectu aſſiſtit᷑. Ex
quo patet ꝙ in rei vitate vxoꝛẽ ꝑ aſenſum mutuum
interuenientẽ:qͥ matrimoniũ facit.Ad cuius foꝛte
tractũ:tũc tꝑis nõ erãt leges.⁊ ĩecretales edite:œ
bams alijs ſolẽnitatibo:ſine quib matrimoniũ ſi/
ne peccato ↄtrahi.nũc nõ põt:qð foꝛte tunc potuit:
qñ nõ ſolẽniter ductã vxoꝛẽ habere licuit:quam lex
ↄcubinã vocauit. ri ergo eccliaſtici:q nec vxo/
rem hñt nec habere poterũt. Et quicũq; alij qͥ nul⸗
lam habẽt vxoꝛẽ.vel qͥ hñt ⁊ c alijs peccãt inaniter
et periculoſe:illud capitulum pꝛo eis allegant picu⸗
ſe:ideo dico:ꝙ non m ſeipᷣos:ed etiam alios qplu⸗
rimos talibus verbis:⁊ allegatiomibus ſeducunt:⁊
ad damnationem ſił cũ eis ducunt eternã. Omnes
videlicet illos qͥ aplica admonitõe ↄtra tales ſpeci-
aliter hoꝛtãt᷑:qͥ tales audiũt foꝛnicationis aduoca⸗
tos dicens:Eph̊.v. Memovos ſeducat:inanibus vᷣ-
bis ſumpta:ipſos ſequũt᷑:eiſdẽ credũt.Quia ad li⸗
terã poſtiꝙᷓ; aplłs dixit foꝛnicatoꝛẽ eſſe a vei heredita-
te excludendũ:a ſciuit aliquos ↄrium dicere ⁊ wce/
re:addidit w illis dicẽs: Memo vos ⁊c.hoc ſciens ꝓ
certo ꝙ ꝓter foꝛnicationẽ ⁊ alia pᷣdicta vitia:venit

ira dei in filios diffidentie.patet ergo foꝛnicationẽ

moꝛtale eſſe peccatũ:⁊ ꝑ ↄſeqns oẽs ſpecies eiꝰ gra⸗
uioꝛes ⁊ maioꝛes eſſe moꝛtales. Idẽ etiã intelligen⸗
dũ ẽ ð turpiloquio ⁊ ſcurrilitate:⁊ oib alijs modis:
qui ſt moꝛtales:ꝓut eos apls int᷑ pᷣdicta vitia:Eph̊.
v.ↄnumerat.Et vt ad finẽ malũ:⁊ celectationẽ inoꝛ
dinatã tendũt:vel in illa ↄſiſtunt.Ex pᷣdictis ↄclu/
ditur: nullꝰſaluari poteſt:niſi in vno v tribo ſtati
bus ſiue vijs:videlicet virginitatis.vłmuũdimatri⸗
monij.vel viduitatis. Gtatꝰ.n.penitẽtie eſt ſtatꝰſpi
ritualis viduitatis. Iſtud nãq; qð v pdictis ſtati⸗
bus dicit᷑:pulchꝛe ſignificatũ videt᷑:Eʒech.xiiij. Si
inquit fuerint tres viri iſtiĩ medio eius ⁊c.noe qͥ ſi⸗
gnificat vxoꝛatos. Daniel ꝑ quẽ virgines. Job per
viduati ſigmificãt᷑:ipᷣi liberabũt animas ſuas.
