crudeliſſimi. SGed moꝛtuiſunt magis indigentes: et
minus ſe iuuare poſſunt:ergo ⁊c. Maioꝛ patʒ:qꝛ licqʒ
omnis latro ſit malus ⁊ crudelis:tamen ille crudeli-
oꝛ ẽ qui ſpoliat eum qui totus eſt panper:totũ victũ
ſuũ qui ei venire veberet auferẽdo: ⁊ qui etiam nocq;
in lecto vccũbẽti:qui ſeipᷣm iuuare nõ poteſt.ainor
ꝓbat᷑ ꝙᷓtum ad ambas partes quas continet.¶¶ Cõ
tinet ergo primo ꝙ ſunt magis indigentes:qꝛ ſi ulũ
diceremus multũ indigere qui vfectum patit᷑ cibi⸗
potus et operimenti: opoꝛtet concedere illos maxĩe
indigere:qui oĩs boni patiũtur vefectum:⁊ ſolas pe/
nas experiũtur:qui nihil ve hoc ſeculo in poſterũ ha
bere ſperant:niſi illud modicum:quod hic dimiſert
ꝓ eis faciendum:ſuffragijs exceptis generalib.quo
ablato totus victus et ſuſtẽtatio quos in mũwiſto
br̃e ſperabant aufert᷑. ¶ Continet ſcðolꝙ minꝰ pñt
ſe iuuare:qð patʒ:qꝛ viuus ſpoliatus:querimonia vł
artificio laboꝛarevel mercatione:vel alio quocnuq;
modo ſtatuʒ ſuũ recupare põt ⁊ ſeipᷣm iuuare immo
etiam in egritudine perpetua impotẽtia vecumbẽs
ſenſu ſuo ⁊ terris ⁊ mitis alijs modis ſe iuuare poteſt
Moꝛtuivo peioꝛis intanto ſt cõditionis: qꝛ qᷓtũ ad
ꝑſonas ꝓpꝛas nihil oꝑari: tãtũmodo pati pñt. hic
eſt tpᷣs opandi:ibi patiendi.Oſtenſo ergo ꝙ maxime
indigentesl ⁊ minus ſe iuuare potẽtes ſpoliare:maxi
ma eſt crudelitas. ¶ E& etiam moꝛtulmaximeſunt
indigẽtes:⁊ ꝙ minus ſe iuuare poſſunt:ſequit᷑ cõclu⸗
ſio:ꝙ eos ſpoliãtesvel bona illoꝝ vetinentes/2 victũ
illoꝝ auferentes ſunt crudeliſſimi. Et coꝛam deo ta
les iudicabũtur:qꝛ rem ſceleratiſſunã ppetrãt:ven.
xvij.Et ſic patsʒ ꝙ maximi inimici hoĩs ſunt vmeſti
ci eius:AMich.vij.et ꝙ melius eẽt ꝙ eſſẽt inimici ma
mfeſti:qꝙᷓ tales amici ficti:qͥ moꝛe canũ n pcuſſum
ꝓſequũtur/queʒ tu veus ⁊ tu reLon iſti: tamcru
cliter ꝑſecutiſunt In pCᷣs.lxviij.¶ qntum gꝛaua
bunt᷑ in caloꝛiboa purgatoꝛij cruciati:vidẽtes ingrati
tudinem:ĩmo crudelitatẽ ſuoꝝ amicoꝝ et executoꝝ:
quos tãtũ dilexerũt:⁊ filioꝝ et filiaꝝꝑ:pꝛo quibus di⸗
tandis tãtũ laboꝛauerũt tũc em̃ inuenient ꝙ ſtuleus
eſt/⁊ turpiſſime deceptus:atq; ſicut ꝓpheta dic̃: Ma
ledictus:qui confidit in homine:loiere.xvij. Et po⸗
nit carnem.i.carnales et ingratos ⁊ cupidos bꝛachi
um ſuuʒ ad eius vefenſionem: in tali neceſſitate in qᷓ
eum ſic vcipiunt.cõquerẽdo em̃ dicere pñt cũ ꝓpha

Helvya: Mõne videtis qũo more iude pꝛoditoꝛis hõ

pa cis mee in quo ſperaui: qͥ edebat panes meas ma-
gnificauit ſupeꝛ me ſupplantatõnem:ita pꝛoditorie
me de bonis meis ſupplantando. Et non ſolum con
tra illos grauabuntur:ſed etiam contra ſeipos quos
ſtultos reputabunt:quia tales tãtũ dilexerunt. i⸗
dentes amoꝛem ſimul et beneficia perdidiſſe:q; mo⸗
Dicum eis tenentur poſt ſuam purgatorio libera/
tionem. Et ſi ad vitam poſſent redire pꝛeſentem: qᷓ
parum eos diligerent quos ante multum dilexerũt.
Et qui ante in menſa/in nnarijs in amicicia fuerũt

pꝛope alonge ſtarent: ita emm facerent eis mortuiſi

Arꝰ. vj.

16

inoef ſarer ninore ie hrnt
glaſ lti quicgc an a ctpu⸗ pel
Etideo arca ludenlioꝛa ponunt
otbinon vicet ſiant patult worer
ſckec norte trabente i nalla naa
Ium baberent ocorpeinnoluendo:an
teqſat fuitin wino: icit dig: gl
ſimis wlicgtus panni ergo in vllag
ſmateriapcepit vroꝛſtncteſandl:
geces mantuz hoc audire. Cu lleg
ofacias llud veſtinentücurtum
Oleturequia grandis mihi reſtat via.
mabat eum Delisctiam ſenurer
Rünorti pinquum: ad wpinam
opertollum quoc uper um iaantta
linum tepoſut:uoc ipſe icens alt⸗
craugrtuncero eruer Abea erho
Iutno uſtodi . Aich i Dicttianm
deis Contingerevicetqg gnicd poe
Unt:vaſtpcltum kepnutätlintpatet⸗
eutnſndigingſenagentt⸗
lts küngnmlleclur na
wingugnmnrmneſneiſig
hoingnüütinternosilladiic

n hoin igemug alegeſunt ſialt

tenelmeteatone Allglio locnn

urccnparepot tſeihn innareunng
timnerpenpemnainpotenig danbi⸗
simſtisalis mocisſeinnanepote⸗
dus intanto ſt öditonns grti
tihilopan:tämunogopetloſt. hi
bipanendi Oſtenſo no mnarine
us ſeliuareporetes poluameman

Renam mortmiman neſunt

ns ſeiunarepoſiuntleqnnit cöclu⸗

pelbona llop dtinentes,: victi
int nudeltfſini. Etconmm drot
ren ſeeleratiſimnäppeträt Der.
mapimiininia beis unt wneſt
tymelins it geſſtininic n
iaficiq nore onu gui anſin
1rns tn morspanſiſetnnen

PslxviiOMtunn ,
trßs oiiinntun
grieianeen fiſtnn,

imteſnor an couctnnnnin:
Gelttote uogamtcot tentor.
rire ii fulllui
unaut Mref neninin n⸗

tptlkelg ſal n nie

rirbonme hhle n

8.

gvol hic dunrſer
neſuffug appho enerali. agn
voek ſtitanoos ini itr
lenk. (Contiſetſcio,g nis ⸗
Pch iuns ſpoligtls gneninonat

Execũtoꝛ
redire poſſent:ſicut facerent dñi miniſtris ⁊ cuſtodi
bus bonoꝝ ſuoꝝ: qͥ dum in extranea parria in carcẽ
fuerũt:eis ingrati crudeles extiteꝛũt nolentes ð bo
nis ꝓpꝛijs eos iuuare.nec eis redẽptõnem mittere: ſʒ
tanqꝙ; vñi bona illa occupabãt. Redeuntes eniz ſi cõ
tra diſſipantes bona ſua irati eſſent:a dicerent: nen
poteris amplius villicare:Luce.xvj.Amulto forti⸗
oꝛi contra bona illa occupantes: ⁊ ſe in neceffitate iu
uare nolẽtes /iraſcerent᷑ ponerent eos in carcere w
necredderẽt vltimũ quadꝛantem. &t ſiille in carcẽ
mittit᷑ Math. v. xviij.qͥ non vult miſereri conſeꝛui
ſui:illea foꝛtioꝛi rõne ĩ carcerẽ mittendꝰ eſſet: qͥ non
vult miſereri amici ſui:quis non diceret eum plꝰ xe⸗
linquere qui non vult amicum ⁊e bonis pꝛopꝛijs iu⸗
nare/q nolle conſerui vœbitum ad tps differre. Et ſi
ipᷣi ad vitam redeuntes /illos vt meruert pnnirenon
potert: œus tñ ñ eſt moꝛtuus q eos crudeliter iudi⸗
cabit:q;ꝛ crudeles ſunt et immi ericoꝛdes:thiere.l.qa
ludiciũ ſine miſericoꝛdia ei qui non facit miſcoram:
Jaco.ij.hoc em̃ iudicium ei ꝓmittit Math. vij.qui
mentirinon põt d. quo iundicio iudicaueritis iudi⸗
cabimini. Mõ. F. viij.ij.. H. xij. xxvj.
¶ Dim Naacito nlos nor cauſa inueniri tam in
fraudantibus/qꝙ; in miniſtris eccleſie:fraudes nõ coꝛ
rigentibus:qᷓ etiam in ipſis defraudatis. Primo
em in vefraudantibus cauſa triplex inueſtigari? in-
ueniri põt: Infidelitas: cupiditas/⁊ amoꝛ propꝛius.
Pꝛimo em̃ ſicut ex minore fide cõtingit/qð reputãt
quaſi ꝑditũ quicqͥq circa coꝛpus expendunt æfũcti
Et id eo circa illud exilioꝛa ponunt ad minus inreri
us vbi non vider᷑ſicut patuit ðᷣ vxoꝛe que maritovt
fert ad moꝛtẽ trahente cũ ancilla tractauit:vbi pã⸗
num haberent ꝓ coꝛpe inuoluendo:ancilla vo dicẽ⸗
te ꝙ ſatis fuit in wmo:rñdit dña: ꝙ ille pannus fuit
nimis velicatus: pannũ ergo in villa queſituʒ ð groſ-
ſa materia:pᷣcepit vxoꝛ ſtricte ſcindi:⁊ artum faceꝛeñ
credẽs marituʒ hoc audire.Cui ille gallice dixit: ita
ꝙ deo facias illud veſtimentũ curtum:ne in luto ma-
chletur:quia grandis mihi reſtat via. Ecce qualiter
amabat eum. Re alia etiam fertur: ꝙ videns maritũ
ſuũ moꝛti ꝓpinquum: ad rapinam feſtinãs/ Peioſunn
coopertoꝛum quod ſuper eum iacuit abſtulit:a inu⸗-
tilimum repoſuit:quod ipſe videns ait:ponas ſimł
coꝛnua⁊ tuncero veruex.AAb ea ergo que wvrmit ĩ ſi-
nu tuo cuſtodi ⁊c. Mich̊.vij. Sic etiam exminoꝛi fi⸗
eis contingere videt᷑ ꝙ quicqͥd pꝛo animab faci⸗
unt:quaſi ꝓꝑditum reputar:ſicut patet æ executoꝛibo
Se quibo ſcribit᷑ ꝙ inter ſe tractantes ve bonis xefũ⸗
cti dixerũt ꝙ moꝛtuus illevel fuit in celo:⁊ tuc bonis
illis nõ indiget:velin inferno:tuncernon valerent:
vel in purgatorio:⁊ tuncſine illis liberaret᷑ fin aliter
Ergo inquiũt/inter nos illa diuidamus: quia tali⸗
bus indigemus.Cales em̃ ſunt ſicut illi e quib di⸗
citur:ꝙ inter ſe cõuen erũt ꝙ wꝛmirent:⁊ qͥ pulchri/
us ſomniaret: panem totũ comederet. vno ergo ſom-
niante ꝙ eſſet in celo:⁊ alio ꝙ eſſet in inferno: terciꝰ
interim panem comedit. Et illi qui wꝛmierũt ſom⸗
num ſuũ nihil inuenerũt Põ. lxxv. Sic iſti dicentes
eum eẽ in celo vel in inferno: bona interim veuorãt.
Mõ. .xvj.cxxv.¶ Oe neceſſitate em opoꝛtet ꝙ iſta
functoꝝ defrandarie er infidelitate contingat: qa
ſi quis haberet amicũ in carcere regis:⁊ ſeiret vlł fir⸗
miſſime crederet veberet a carcere liberari: q' et
eẽt magnus ⁊ gratus futurus eis qui pꝛius eũ iuue⸗
rũt in miſenia ſua:oĩbus iſtis ſuppoſitis quilibet no
ſtrum eum iunaret æ bonis pꝛopꝛijs:veread ponen
vum ſeipᷣm in piculo ꝓpter ſpem adiutoꝛij eius ⁊ red
ditionis retributõnis in poſteꝑꝝ:Sed certuʒ eſt: qᷓ
illiqui mõ ſunt in carcere regis celi ſcʒ in purgato⸗
rio liberabũtur:r erũt magni in curia x i:quia mul

₰ 7
EHiij.
ti qui modo ſunt ſancti ve quib ecclia feſtiuat:fue⸗
runt aliq in purgatoꝛio. Meatus em Eregorius in
li.iiij.dyalogoꝝ ſcribit ve quodã qui ante ſepulturã
ſuam fecit miracula:⁊ tñ fuit in purgatoꝛio. Certuʒ
eetiam ꝙ erũt grati.ꝙ ergo eis grati non ſumus Et
eos de bonis illoꝝ in miſeria ſua non iuuamꝰ:que
pot eẽ verioꝛ cã:qᷓ ꝙ oĩa predicta firmiter non credi⸗
mus. Si em tales in carcere terreno ve bonis noſtris
in caſu pᷣdicto iuuare vellemus:multomagis iſtos ̃ᷣ
bonis illoꝝ que ſine noſtra damnatione retinerenõ
poſſumus. ſatet ergo ꝙ moꝛtuos ſic efꝛaudans eſt
generatio puerſa:⁊ infideles filij:veut.xxxij. Er
iſta vo infidelitate q; videlicet minus credũt ea que
moꝛtuis vel penis vel gaudijs alterius ſcli dicunt
Ex hoc etiã ꝙ non crequt bona ꝓ eis vel alijs facta
Its eis vel alijs in alio ſeculo valitura: ſicut pᷣdicat᷑:

ſunt cupidi⁊ ſeipos amantes:qᷓ;ꝛum ad vltam pnñtem

quibo.ij. Cimo.iij. Erunt hoĩes ſeipſos amantes:
cupidi/elatiblaſphemijparentiba non obedientes:
ingratiſſceleſtiſſine affectione ſine pace/ criminato⸗
res /incontinẽtes / immites / ſine benignitate ꝓdito⸗/
res/ ꝓteruiſtimidi ceci/voluptatũ amatoꝛes magẽ qᷓ
i:pñtes quidẽ ſpeciem pietatis:veritatẽ aũt abne⸗
gantes. Mõ. F.iiij.xxxiij. ¶ Geðᷣa oĩm predictoꝛum
maloꝝ cauſa põt dici illoꝛum quilo incubit negligẽ⸗
tia. Dicit em̃ lex ecchie:ꝙ infra annũ impleri vebʒ te⸗
ſtamẽti executio:als per epᷣm fieri vebet:qꝛ pias xe⸗
functoꝝ volũtates epali vecet cũ ſtudio adimpleri:
Extra li.iij. teſtamẽtis nos quidẽ. ⁊.c. Johãanes.
Cauſam vo falſitatis iſtoꝝ Mota..e.c.iij.¶ Ter⸗
cia vo cauſa venani põt ex pte vefraudatoꝝ qͥᷣ ſic duz
vixerũt/efraudani meruerũt:triplicimodo.¶ Pri⸗
qꝛ ſic foꝛte dñviyer̃t alios cefraudauer᷑̃t:alijſq; ingti
extiter̃t.Et ſichñt quod eis eus ꝓmittit dicens: In
qua mãſura menſi fuentis:remetietvohis: Mar.itij.
Secundo quia dum vixerunt ꝙ melius pꝰ moꝛtẽ
pꝛo eis fieret: non meruerunt. Recto enim dei iudi⸗
cio videtur permitti ꝙ qui ſeipᷣm non vult de bonis
pꝛopꝛijs dum viuit iuuare:nec vebita ſoluere:vłalie
na reſtituere:necignem anteq intrat extinguere:nec
libertatẽ añ incarceratõnem/ſᷣm wctrinam btĩ Gꝛe
goꝛij. E. vj xvij. querere:ſed totaliterĩ alis de ſuaac-
quietatone confidere:qui plus in alijs qᷓ in ſeipᷣo cõ⸗
fiqit qui credit ꝙ alij plus aiamſuam diligent qᷓ; ipe
dilexerit qui bene vellet/q bene eẽt:ita tñ iße hoc
neſciret:nec videret œcipiat᷑:.qꝛ quis honoꝛabit ex/
honoꝛantẽ aĩam ſuam:æcci.x. ¶ Exquo ipſe tarde
vel nunqᷓ ve anima ꝓpꝛia cogitauit:cui imminet to⸗
tum lucrũ ſi ſaluet᷑:? totũ periculũ ſi damnet᷑:quod
mirabile ẽ:ſi alij e illa tarde vel nunq; cogitent.Siẽ
etiam loquũtur hoĩes de tali hoĩe/non dico ꝙ bene:
poſt moꝛtem ſuam dicentes/nunq; voluit in vita ſua
aliquid pro ſe facere:quis ergo ꝓ eo nũc faciet: ſic et
rũdit filius cuiuſdaz talis requiſitꝰvt fert᷑:quareni⸗
hil faceretꝓ aĩa patris ſui:qui ei tot bona oimiſeꝛat
quia inquit pater meus dũ vixitre utabat de ſapiẽ
tioꝛibo iſtius patrie:⁊ nihil ꝓ ſeipo facere voluit: q̃re
ergo facerẽ ego. Si ego plus ꝓ eo facerem q ipe fece⸗
rit:ego facerem ꝙ pater meꝰ reputaret fatuus:quod
abſit. Exquo ipᷣe plus dilexit bona ſua qᷓ; aiam ſuaʒ/
quare veberẽ ego plus aĩam ſuã diligere qᷓ eadeʒ bo/
na. Raro em inuenitur filiꝰ qͥ nõ plus a parẽtibo di⸗
ligatur ꝙᷓ eos diligat. ¶ Quaſi conſimili modo re⸗
ſpondit quidam ⁊æ vxoꝛe ſua Berta nomine: Ber⸗
ta totum habuit inquit gallice:ſi aliquid vœdit:illõ
habeat.ſi nihil fecit:nihil habeat: Sicut eĩ pꝛo illo
qui potuit confiteri peccata ſua:et noluit dum virit
neſcio quis confitebitur pꝛo eo poſt moꝛtem: vel ſi-
bitalis quid valeret confeſſio: Dic de reſtitutione
et vᷣ xebitoꝛum ſolutione ⁊ huiuſmodi.ad que quis

xvj.

Exemp.

Exemp·

xvij.

Exemp.

Arꝰ. viij C

.rix.

Executoꝛ

T vita ſua tenet᷑:⁊ que pficere põt ſi vult. NMõ taliũ pe
riculũ. C. v.xiiij. ercto qꝛ multi bona ſua ꝑ bri/
gas ⁊ falſitates acqrunt.Et iõ frequenter circa bri/
gas poſt moꝛtem expendunt᷑.frequẽter em videtuꝛ ꝙ
bona vefuncti ſũt ſicut os inter canes famelicos ꝓie.
ctuʒ:⁊ ſicut pᷣda inter latrones diuidẽda:qꝛ ſicut iſti
ꝓ oſſe ⁊ pda qñq; pugnãt:⁊ pᷣdones ⁊ bellatoꝛes pꝛe
dam ab alijs captã ab illis auferũt:ſicqñq; ve his et
ꝓ bis ue pᷣdo defunctus male acqᷣſiuit.Erecutoꝛesʒ
vxoꝛſfilij et amici litigant: placitãt pugnant. In qᷓ
pugna qui pᷣualet:pᷣdam a pdone vfuncto pᷣdatam
aſpoꝛtat.¶ Et non ſolũ ſicut ꝑ bꝛigas illa acqſierũt
ita illa amittũt. Sed etiã ſicut alios ꝑ fraudes cꝛcũ
uenerũt:⁊ ve bonis ſuis œfraudauerũt:ita v eiſdem
poſt moꝛtẽ ꝑ cautelas vefraudant᷑:ſicut ptʒ c illo qͥ
moꝛiẽs vxoꝛe executrice facta:bouẽ ꝓ aĩa ſua legauit
vt fert. vroꝛ vo bouem gallũ ſimul ad foꝝ ducens:
vtrũq; ſimul vendidit hac ↄuentõne: ꝙ emptoꝛ pro
gallo marcam anglicanam. boue obulum daret:
qð cum factũ fuiſſet:obuluʒ ꝓ aĩa vædit mariti: Dic
ergo qͥ ꝑ bꝛigas? falſitates cautelas/ bona acqͥrũt
arin modis ea amittũt/vt finis ↄueniens ſit prĩci⸗
pio:Et ſic ad locum vnde fluina exennt:reuertuntuꝛ
Fechteſtee eten effectu 1 ope aꝑte monſtrat᷑:qꝛ ñ
hʒ euẽtus ſoꝛdida pᷣda bonos:iuxta illud ꝛouer.xij
Mõ inueniet fraudulẽtus lucꝝ cuiſq; minatur eus
Ylſa.xxxiij. Ve qui pᷣdaris:nõne pᷣdaberis:cuʒ ⁊eſie⸗
ris pᷣdari ſcʒ in moꝛte pᷣdaberis.Qui ſicut priusvul-/
pes fuerũtvulpinas fraudes ⁊ ↄditõnes habentes:q̃
vt dicit᷑ qñ tpᷣs habẽt pinguioꝛes eligũt gallinas: ſic
eoꝝ executoꝛes ab illis qð pingue ⁊ bonũ eſt tollent:
ſicut ipſi ab alijs quoꝝ fuerũt executoꝛes tulerunt:⁊
ſic qͥ in vita alijs vulpes fuerũt:ĩ moꝛte ꝑtes vulpiuʒ
erũt: In pᷣs.lxij.
Iſtas inuectiones diuerſis excnſatõnibo diuerſi
foꝛte euadere nitunt᷑. ¶ Aliqui dicere poterunt/q;
eos nõ multũ grauãt nec ſpoliãt:lʒ ad tps eis obligẽ
tur/qͥbus rñũdetur ꝙ lʒ perus eſt eos ſpoliare qvinos
ſicut oñſum ẽ.S.e.c.xj.ita peius ẽ vltra terminũ debi
tum obligari. Si qͥs in carcere ꝓ viginti ſolidis łetẽ
tus ⁊ amicus incarcerati eidẽ in viginti ſolidis obli
garet:nõne granaret eũ ſi ſolutõnem din differret:et
illũ in duriſſimo carcere iaceꝛe pꝓmitteꝛet ĩmo intãtũ
grauaret᷑ ꝙ mallet alio tpea tãto ſpoliari.talis eniʒ
Dilatio in illo caſu plus eũ grauaret:ᷓ in alio tꝑe de
tãto ſpoliato:ſic in oſito et pʒ.Ergo eis nimis diu
obligatijquo ad grauamen qð eis offfert:culpã ſpo/
liatõnis nõ euadũt:qꝛ ꝓ eoꝝ defectn multis foꝛte an
nis in purgatoꝛio iacent. Vbi ꝑ eos pꝛimo liberari
pñt mallent ̊̊ ꝙ aliqñ eos a viginti libꝛis ſpoliaſſẽt
qᷓ illis viginti ſolidis eis bitos vetinerẽt Redde ſᷣt
tẽpeſtiue qð debes:Math̊.xviij.¶ Alij credũt fictã
illoꝝ amicitiã palliare ⁊ excuſare:qꝛ moꝛientem fre⸗
quenter viſitãt: moꝛtuos comploſis manibo plan⸗
gunt:dicẽtesive/ve⸗ h̊ tñ in rei veritate ad infirmuʒ
currũt:ſicut muſce ad lac:qñ olla opit᷑. Se hoc nota
D.ix.xxij.Et ſicut coꝛuiq milui ad cadauer moꝛitu
rum vt pᷣdam capiãt. Et ſicut canis ad macelluʒ vbi

ꝗĩal occidit᷑⁊ ſicutincole ad naufragiũ vt aliqͥd ca⸗

piant:ſicut tñ ſpoliantes naufragos ſũt excõicati:ſi-
cut pʒ. C. viij.xxj.ira ſpoliantes iſtos:quoruʒ nauis
frangit᷑ coꝛꝑis qͥ ad veũ:excõicati ſunt:ſnia eĩ a vᷣo la⸗
ta eſt cõtra tales:veute.xxvij.maledictus inqͥt qͥ er-

rare facit cecũ. O aũt ad infirmũ pᷣdictaveniũt intẽ

tione patet:qꝛ paupem moꝛientẽ vix qͥs viſitat:⁊ vix
inu eniri põt/qͥ eius eẽ velint executores/quãtũcũqʒ
ſit ꝙ inquioꝛ ſanguine:qᷓ; diuites. Nõ etiam cauſam
quare moꝛtuũ plangunt.v.ix.xxxiij. Nota a liam rñ
ſionẽ w expenſis circa exequias cũ repꝛobatõne..ix
xxiiij. Si ergo ſcire vis de illis quimoꝛtuũ plangunt

uatoꝛ:opibo inquit credite:

E vüj.
vide manus ⁊ nõ oculos:ſicut auis q̃ reſpicit ad ma
nus aucupis:qͥ capita ſocioꝝ fregitæz nõ ad oculos:
qui ey frigoꝛe lachrymabant᷑:⁊ ſocium qui ex pietate
eũ lachrymari credidit. Hec aſiderare amonunt ſal⸗
lij dicũt:nihil inue⸗
nimꝰ:nibil hũit:multis vbitis fuit obligatus: ⁊ nõ
obſtãte ꝙ iurati ſint ve fideli inuentario ?⁊ computo
faciendo:ita falſum faciunt inuentariũ: ꝙ nibil ĩ eo
ondunt qð abſcondi poterat:non auꝝlno argentũ:

mii foꝛte tres obolos:vbi inuenerũt centuʒ marcas.

Ex qua falſitate non ſolũ defunctũ:ſᷣ etiam legata/
rios vecipiũt atq; creditoꝛes:qꝛ ꝗpter inopiam: aut
ſe nibil eis ſoluere poſſe dicũt:aut intantũ vefalcatõ
nem querũt:⁊ legatoꝝ atq; debitoꝝ ſectõnem:ꝙ vbi
legauit vel vebuit vecem marcas:letus erit totuʒ re-
mittẽp uadnrn ſolidis ille cui tãtũ ex vebito ve⸗
buit vel legato. Et tñ de areator nihil volut de/
falcare: quin potius plꝰ habebũt q; habeꝛe debeꝛẽt.
Patzʒ qñ dicunt ꝙ nihil cũ illo inuenerũt:veꝑ ẽ.
ſi intelligat p vefuncto vel legatarijs vel creditoꝛib
ñ ergo dicũt:nihil inuenimus:moꝛẽ ſequũtur qͥꝛũ
dã qͥ qn cæ aliq̃ re petira mẽtiũt᷑ dicẽtes ſe illaʒ ñ hrᷣe
addũt ſecretiꝰ apð ſe ſubandie te:ita qñ dicũt nihil
ĩnenimꝰſbaudiꝓ mõtuo vł creditoꝛibovłlegatarijs
ãbo mẽtiũt. In h̊ et᷑ moꝛẽ ſequũturagnoꝝ.agnus
em inter centum oues matrẽ ꝓpꝛiam ⁊ nulliꝰ alteriꝰ
agni matrẽ inuenire nouit. Sic iſti agni dyaboli int
ola vefũcti bona prem ꝓpꝛiam gg ipᷣi tollãt/ nul
lius alterius inuenire ſciũt.Lales ad agnos nõ pti-
nent væi:ß ad oues illas veputabunt᷑.Sve quiba in pᷣs.
xlviij. Sicut oues in inferno poſiti ſunt:moꝛs vepaſ.
⁊c̃. ¶ Alij reſpondent:ſicut patet.AM.ꝑxij.liij.Alij qñ
ebitũ vel legatũ ab eis petit dicũt:ſocius meus ha⸗
bet plus de bonis vefuncti:eatis ad eũ.Alius vᷣo pe-
titoꝛem ad iſtũ remittet:ita q ſim łlibenter inueni⸗
ri nolũt.Et dũvnus plus ha bet:ſine alio nũqᷓ ſoluẽ
vult. Ille etiã qͥ minus ſe hr̃e putat:nihil etiã ſoluẽ
vult:videt᷑ ſibi ꝙ ex hoc ſocius plus habet:ꝙ etiã mi
nus latrocinium licite committere peſſit.Et qͥa ille
inimicatur:et ad infernum vadit cum maioꝛi ſarci⸗
na. Iſte vult etiam eum aſſociare cum minori:dũ cũ
perũerſo peruertitur.Alij bona væfuncti occupãtes
ſicut filij vel pꝛopinqui vel creditoꝛes:quando am⸗
monentur ꝙ illa bona que foꝛte clam vel aperte de⸗
tinent executoꝛibus reſtituant: pꝛo anima defuncti
Beieniar ethondont executores nihil faciuntꝓ ani⸗
ma melius eſt ꝙ nos iſta habeamus.hoc eſt tantum
dictum:melius eſt ꝙ nos pꝛo iũllis rebus damnemur
qᷓ; exterioꝛes:certum eſtꝙ talium diſpenſatio ad exe
cutoꝛes pertinet:ergo ſicut illi pꝛo falſa diſpenſatõe:
Vta iſti pꝛo iniuſta damnand ſunt vetentione. In
omnibus iſtis factis:videlicet ꝙ vnus executoꝛũ nõ
vult ſoluere de parte ſua Nam occupauit:quia aliꝰ
non ſoluit q etiam amici bona vætinere volũt/quia
executoꝛes non faciunt pro anima ſicut debent:mi⸗
hil aliud aptius oſtenditur niſi ꝙ vno anime inimi⸗
cante:alij etiam imitari volunt.Et ſic omnes ami⸗
ci eius ſpꝛeuerunt eã inter anguſtias:⁊ facti ſũt ei ini
mici:Treñ.j.
¶ Et ſi veus iuſtus iudex eos eternaliter damnabit
quia ſna non dant:ſicut patet Luce.xvj.caplo ve di⸗
uite epulone:qui nihil de ſuo Zaʒaro dedit.Et ma⸗
thei.xxv. Eſuriui ⁊c. JIterum ſi ſic damnabit fures
W bona furantur vinoꝛum: ſicut patet.j. Coꝝ.vj.
cqʒ fures neq; anari ⁊c.regnum dei poſſidebunt.
vbi ponet qͥ bona furant efunctoꝝ: qᷣb.S. oñſum
ᷣꝙ ſũt latrones ⁊ ꝓditoꝛes oĩbo alijs cru velioꝛes⁊ pe
ioꝛes:⁊ ſi illi qͥ in hac pte culpabiles ſũt minus foꝛte
culpã talem cõmittere timeãt:qꝛ quotidie vĩdictas
talibus debitas de caꝑe non vidẽt. Exẽpla tña vin⸗

xfj.

.

ſe.

leanteaapelli runſino pclenn⸗
etlſnonamunitn i
halbeme ſ d i t
Abbuo ſcei alloctun. Grultun .
teemolumentüguerereinel dali
ſibedcepencdent farorpdinitchlu
iiſcd icic gwebfieret ad aliopa
fefuncidni ee modu getia iret ete⸗
Nuos orupat obo Dbitile rnih
torccitippplagiscy prinno oobit
ſepenſonci eſt llud go paiabof
ns di pirerüt affunabat 1d df
hitytilitatirlöeenibilominus eff
upenizalis vopulabit nnltio l
lcingeſtoben gego Ngez ipo
ſiqinopiitines futru ſuſtentan⸗
fetunt queannuatim vno fien dien⸗
latone ctii i paupep s in anniuen
nmenorid lor quos eatus geg
inerquosfuitinnent angelusin fo
nberarunt Cniapparisdictns d
lnepetipr naniniiſtcomngir
iſpbunttenentns QOnginneperl
nortnosOfſenciͦn Ahitg eisſuff
piofenſgetii öinomnenstiͦl
hirqſiſieg lectüſniͦga
greanto uIu Pats
ſtir nappeno:glectü yt d nit

imue Aie Ot⸗
umfuinn iunn nonn nnd

Jnb Enoriſihninrnin
imun nmnigum mſcnt
vnaeA Pelamn hullivalten⸗
menirnont Giſiagnloſoit
nn uun umfinluͤnn
nuenlreſciiit Cales allagnoonöͤht.
eslllas dpytabunf denniinfnz
ncollas putsbunk deqnipinf
eslninfemopoſtſunt nc dnt
ondent ſiant hotet Am liü Aigi 1
tiabeispetiidicitſtano nensh⸗
nis Nfuncitatbsad i Alns oe
Uremitteritag ſimklibenteriynen⸗
irnus plus habetſinegtio nicſtli
qminusſehfeputat: nihilenuͤſoli
er hocſoauus olus hobet etiz ni
n, liautecommiterepe ſit tioile
infemum tacitonm maioſorl,⸗
mcumoſocart amn minorudnii
ſtur. Aibona mfuncrioccnpaͤtes
nquipel cedttores:guandoan,
vona gueforre dam vel apenrede⸗
nsfeſttuont:pro anima defun
enterecntoreonibilfaciuntpan⸗
osiſts babeanus hoc eſttuntun
Rtnoshrollenchn unninn
un tgtulund ſpglſte
noſiariliaoſn uninnini
ſa damnmndiſ mnmn
nis videliety olltunnl⸗

nnzal;
mn oeclpouitalnol
rnac mummne miitlol
7

pſingmn inni anncanl⸗
ſctiſuteiint
6,
aliterdamnadi
ulnen anſ uſn
. delt. ℳ
hle ſo ennnbl ni

it
oſſichien⸗
nmn n oli⸗ ali⸗ ſire

berent ad eos a tali trahendũ mmiq̃tate.

Exemp.

Executoꝛ

dicte que in diuerſis legunt᷑ ſcripturis:eis ſufficẽ ve
Be pena
em talibo vebita⸗legit᷑ in geſtis Rarolimagni xe q̃dã
milite pdictiregis:qͥ moꝛiẽs armigero dirit: ꝙ equũ
ſulũ ꝓ aia ſua daret:qð cũ facere differret: poſt. xxx di
es moꝛtuus eldẽ armigero appens: rñdit ſe male ha
buiſſe vſq; ad illud tp̃s.ſed tu inqͥt falſitate tua pe⸗
nas nõ euades. In craſtino vo vemones viſibilit eü
in gere lenãtes:cũ hoꝛribili moꝛtenecauerũt. In ſi⸗
gnu ꝙ moꝛtuos vfraudãtes æmonibo tradent᷑:non
ſolũ executoꝛes: oẽs illi:Eſa.j. Ve genti peccatrici
pplo graui iniqtate/ſemini nequã.i.ingratis penti⸗
bus filijs ſceleratis. Vle.n. eis erit.qꝛ hereditate cele
ſti pꝛiuabunt᷑qꝛ hic bona ⁊ ꝑtem male eligũt:ſic ptʒ
D.xj.xxix.nec mirũ ꝙ celeſti pꝛiuant᷑ hereditate: qa
m iura canõica ſucceſſoꝛ nõ adimplẽs vel ñ ſeruão
functi volũtatẽ ⁊ teſtm̃ vebet exheredari.xj.q.j.ſil

Ueſſter. Et ſm leges ciuiles oĩ ſucceſſiõe pꝛiua᷑ C. li.

Exemp.

Exemp.

xriiij.

Exemp.

vj. v fideicõ.l.vltima. Executoꝛes.n. ĩ lege ciuili vo
cant᷑ fideicõmiſſarij:qꝛ fidei illoꝝ moꝛiens cõmittit

oĩa. Mota. D. A xj. vj. Iteruʒ we pena talib vebita:

pabet᷑ in qbuſdã hyſtoꝛijs ꝙ in monaſterio qdã ab⸗
bas cũ multis monachis vno anno moꝛiebat. et cuʒ
ſm loci ↄſnetudinẽ qlibet deberet annonã ſuã habẽ
annũ ꝙ aĩa ſua diſtribuendã: de oſilio cellerarij ele
moſyna illa reuocata fuit. Quada ſ nocte cellerariꝰ
ille ante capellã tranſiens:pdictũ abbatẽ cũ oĩbo fra
tribo illo anno moꝛtuis vidit vt ſibi videbat᷑:ĩ capel⸗
la collocatos:coꝛãꝗ qͥb inuitũ adductũ⸗ diſciplĩatuʒ
abbas ſic eũ alloqtur. SGtultũ inqt eſt ð alteriꝰ moꝛ
te emolumentũ querere in eiꝰdamnũ:cũ ſoes euiuſq;
ſub eodẽ pendeat fato:pᷣdixitq; illũ citiffime moꝛtu
rũ ſed ꝗcqͥd pꝛo eo fieret ad alioꝝ a qͥb ſubtraxerat:
refundẽqu eẽ ↄmodũ ꝙ etiã iret ercoꝛrigeret exẽplo:
quos coꝛrupat vbo.lbijt ille ⁊ nibil vanũ ſe vidiſſe

ta recẽtiib glagn ꝙᷓ; pximo ſuo obitũ mõſtrauit. q̃ in

re penſandũ eſt ꝙ ülud qð ꝓ aĩabo fit ilſoꝝ qͥ moꝛtu⸗
os dũ vixerũt væfraudabãt ad vefraudatoꝝ tranſi
bit vtilitatẽ: ⁊ ipe nihilominus efrauqs p fraude
ſua penig alijs vapulabit mnultis. ¶ Ad id ẽ qo ſcri
bit in geſtis beati grego. ve qᷣdaʒ ppoſito mona ſterij
ſui:q inopiã timẽs fratrũ:ſuſtentationẽ. xl. pauperũ
retraxit:que annuatim vno fieri die ſolebat. Buſtẽ⸗
tationẽ etiã.xij.paupeꝝ qͥs in anniuerſario bti greg.
in memoriã illoꝝ quos beatus greg. paſcere ſolebat
inter quos fuit inuentꝰ angelus in foꝛma tercijdeci⸗
mi:retraxit.Cui apparẽs pᷣdictus btũs grego. ſibi ce
lerẽ pꝛedixit moꝛtẽ:niſi ſe coꝛrigẽt:qðſ⸗ rei poſtmo⸗
dũ ꝓbauit euentus. Qua in re penſanduʒ quantum
moꝛtuos offendãt:qͥ vebita eis ſuffragia ſubtrabũt:
ꝓ q̃ offenſa etiã ipᷣi moꝛtui eos tãaſpe repꝛehẽdunt:
tãq; celerẽ eis predicũt vindictã. ¶ Sicut pʒ te illo
e qquo legit᷑ q̃ſi ſic: lectũ un Paf⸗ ſus legauit qͥ ptꝰ
executon appens:qꝗ lectũ vt ebuit nõ vedit? Rndit
ſibi bene eſſe hoc tm excepto ꝙ lecto careret. ¶ Pꝛe⸗
dicta exẽpla et ſpecula et precipueĩllud vegeſtis ka-
roli:reſpicere berẽt quibona occupant defuncto⸗
rum:cum quibus ducunt in bonis dies ſuosEt in
puncto vſq; ad inferna vſcendunt.quoꝛum cuilibet
efuncti dicere poſſunt illud ij. Macha.vij. Tu qͥdẽ
ſceleſtiſſime in pꝛeſenti vita nos ꝑdis:ſupple ꝓ quã⸗
to ſa lutem noſtram retardas.ſequitur:ſed patienter
ſuſtine:et videbis quomodo ſemen tuum toꝛquebit.
Qui vo iſtis exemplis auditis ſe coꝛrigẽ nolunt: vti
nam coꝛrigerentur ſenſibili pena:vt penas euadẽnt
eternas./ Sicut ille ve quo legit᷑ in libro ve apibus
AQnivnus fuit ve tribus a quib amicus moꝛiens ad
ſe vocatis:⁊ executoꝛib oꝛdinatis:queſiuit:quaʒ pe⸗
nam in vita iſta plus timerẽt:qͥꝑ vnus dixit ſe plꝰle

pram timere.AAlius ignẽ anthonij.tercius vo pauꝑ⸗

2
E piij.
tatem ſe plus tim ere dixit. quibus moꝛiens ait. ⁊ ego
rogo ceñ ꝙ iſta vobis ↄtingant:niſi teſtamentũ meũ
fideliter cõpleueritis.dð cũ non facerent. pꝛimus le
pꝛa.ſcoᷣus illo igne.tercius cum ma gno timoꝛe et la/
chꝛymis omnia bona efunctiad que attingere po⸗
tuit p aĩa ipſius erogauiti In ſignuũ ꝙ illis ꝗᷣ fidelit᷑
vltimã voluntatẽ cefu neri ↄplent:piculũ euadenti⸗
bus.Alij nõ ſolũ lepꝛã/vłignẽ anthonij: ̊ qo peius
eſt ignem patientur eternuʒ: iuxta illud Ecẽi. ij. Ve
duplici coꝛde:et labijs celeſtis.⁊ manibo malefacien
tibo:et peccatoꝛi ingredienti terꝛaʒ duabo vijs. dum
enim terꝛã et diuitias quas habent qᷓtũ ad immobi
lia ꝑ falſas acqͥſitiones:⁊ mohilia ꝑ falſos intrãt exe
cutoꝛes:terram duabo ingrediuntur vijs. ¶ Ad idẽ
eſt hyſtoꝛia cuiuſdam ſapiẽtis in libꝛo ſuo de ſacerdo
te: cui veſtis legata erat vt ꝓ anima oꝛaret defuncti:
quod cũ ſufficdlenter nõ faceret poſtea in viſione qua
dam ad infernũ ductꝰ:illã veſtem ardentẽ a emoni
bus ei impꝛoperantibo ſupꝑ ſe ꝓiectaʒ ſuſtinuit ſuꝑ q̃
ad ſe redeũte veſtigia manſerunt aquſtionis quo fa
cto datur intelligiquale ꝑiculum ſit moꝛtuos nõ ſo⸗
lum væ bonis:ſed etiã e væbitis vefrandare ſuffragi
is. Gi enim ſancta ⁊ ſalubꝛis eſt cogitatio pꝛo efun
ctis exoꝛare:Et per argumentuʒ a ↄtrario ſenſu ini
quũ ⁊ ꝓghanũ eſt vefunctos negligerer⸗ precipuevbi
eis ſpeciali obligant᷑ beneficio ve ſtatuto. Caueant
ergo ecclſiaꝝ rectoꝛes ⁊ alij ꝗͥ ſpecialia quibo ratione
obligantur beneficij vel ſtatuti:negligũt ſuffragia.
Ad idẽ eſt qd ſcribit beda e geſtis anglox lib.iij.
e furſeo viro nobili:qͥ a coꝛpoꝛe exutus 2 bangelis
in altũ leuatus:angelico pꝛecepto ima intuens:val⸗
lem vidit tenebꝛoſam ignibo qtuor ſuccenſam:cuire
ſponſum fuit:ꝙ vallis mũdꝰ/ignes vo peccata fuert:
q ĩm oſumũt. Quoꝝ pꝛimꝰ eſt mendacij: quia non
tenent homines quod in bapriſmo pꝛomiſerũt. Se⸗
cundus eſt cupiditatis:qꝛ mũdi diuitias amoꝛi ppo
nũt celeſtiũ ¶ercius diſcoꝛdie et diſſenſiõis qui tei
vmũ dũ comburit:ipᷣm longius fugat.Quartꝰim⸗
pietatis cum infirmioꝛes ſpoliantur. Viditq; demo
nes in igne volitantes:et bella contra ſanctos ſuſci-
tantes:quoꝛũ vnus ſup eũ tunicã iactauit ignitam:
Ja bonis moꝛtui prius ſe accepiſſe cognouit. cui
clamanti: ait angelus.qð incendiſti:arſitin te. Ani⸗
ma vo ad coꝛpus redeunte:ſignum incendij viſibili-
ter pertulit in humeroꝛ maxilla. Si iſtetalem tanq;
hoꝛribilẽ vidit viſionẽ:totq; penarũ accepit arras p
Vvno ſibi gratis dato:pꝛo quo vt vebuit non ſariſfe⸗
cit:quid ſuſtinebunt qui rapiunt vel iniuſte aliena 7
ſpecialiter mortuoꝝ vtinent quibus extemplo vem
et ꝑditio: Prouerb.vj. ,
Articulus vo vltumus iſtius capituli eſt omnib
pꝛecedentibus mirabilioꝛ ex hocꝙ non ſolumſex ſcri
turis: ſed occulta videtur fide. et quotidiano pro⸗
barnr eyperimento:q; bona vefunctoꝛum male expẽ
duntur:q etiam ipſe qui totum acquiſiuit: nihil vel
arum habet intantũ enim iſta mala omnibus no⸗
be⸗ nota ſunt:q omnes in moꝛte diuitũ/quaſi ſiclo⸗
quentur dicentes:heu eum:quanto laboꝛe et ſollici
tudine cæ die et nocte in terra et mari/bona ſua acqͥ⸗
ſiuit:quãtis periculis nõ ſolũ anime:quia illud mi-
nus curat᷑:ſed etiã coꝛpoꝛis ſe expoſuit:quot vefrau⸗
dauit:quot exheredauit:ad quantam etatem vitam
ſuam in diuitijs/et vlicijs ⁊ honoꝛibus ducere cogi⸗
tauit:⁊ ſubito moꝛtuus eſt:et totum amiſit:et alij dve
bonis ſuis terras emunt:wmos edificant:ditantur.
ſicut patet.A. xij.xv.Comedunt et bibunt: ducũt
in bonis dies ſuos.et pꝛo anima illius nihil faciunt.
Iſta nõ ſunt extranea.ſed omnibus nota: vtpoteq̃

quotidie accidunt:et tamen intantum infatuantur

lta multoꝛum coꝛda:ꝙ nec ſcripturis nec experi⸗

Exemp.

Exemp.

Arꝰ.x.

v.

Excõmunicatio

mentis pꝛemuniri volũt nec credere/ꝙ ita enit e bo
nis iiloꝝ:ſicut vident ð bonis alioꝑ. Mota.G. ij.xxx.
cu ſequẽtibo.Tales ſunt brutis ſtultioꝛes.int᷑ q ᷣm
fabulas / vulpes videns ꝙ leo lupo capitis abſtulit
pellem eo ꝙ pꝛedam bene non diuiſit:melius eam di
uiſit:totũ dando leomi. Reſpondens ꝙ hanca ſacer
dote cũ rubea coꝛona didicit curialitatẽ atq; ſapien
tiam. Videns enim alterius piculum cautius face⸗
re didicit.ſiquidẽ vexatio vedit intellectũ.Sed heu
homo cuʒ in honoꝛe eſſet:non potuit talibb com pari
iumentis:qꝛ in paucis tãta inuenit induſtria. ſicut
patet.E.vij.xvij.Pauci enim inueniuntur quiꝑ ex⸗
empla in alijs viſa ſe cuſtodiunt qui volũt dũ viuũt
⁊ bonis ſuis bene oꝛdinare vel ea pᷣmittere:non ob/
ſtante ꝙ vident vt ↄmuniter ꝙ ea que verelinquun/
tur:amittant Et ponamus ꝙ nõ amittant᷑: ſed poſt
eos mittantur:et ſi non eſſet ad hoc exemplum natu
ralis illoꝛum ratio.viſus etiam coꝛpoꝛis oſtendit ꝙ
melius eſſet lumen ante eos ꝙᷓ poſt eos poꝛtari.Si qͥ
dem et hocad oculuʒ videmus ꝙ vnus puer vbilis
qui ve nocte obſcura in via turpi? ignota lumen ha
bet ante eum velocius et ſecurius vadit:et inelius ſe
cuſtodit:ne in foueaʒ et in lutũ cadat ꝙᷓ foꝛtis homo
et diues et potens in eadem via:qui lumen habet a
tergo/vel alonge:et nõ videt vbi ponat pedes ſuos.
Ita ſpiritualiter vnus pauꝑ vel debilis vł infirmus
et miſer quo ad mundum iſtum:quilumen elemoſy⸗
narum et alioꝛũ bonoꝛuʒ operũ ante ſe pᷣmittit ⁊ an
te ſe habet quando moꝛiendo ꝓ vitam trãſibit igno⸗
tam plenam tenebꝛis ⁊ periculis:velocius/citius ⁊ ſe
curius picula illa euadit:et melius ſe cuſtodit: ne in
abyſſum cadat penarum/ᷓ rex/vellquicunq; diuesvł
otens:cuius lumen et reſtitutionem executoꝛes a⸗
onge poſt vel nunqꝙᷓ poꝛtant. Mota. M. xj. xcvij. Ta
lis enimianteqꝙᷓ lumen veniat /in puteum pꝛofunduʒ/
et in foueam ⁊ in lutum cadit penarum: vbi miſer in
triſticia ſedens ⁊ wvolẽs dicere poteſt illud Pſal.lxviij
Infixus ſum in limo ꝓfundi:et nõ eſt ſubſtãtia ſup⸗
ple me liberans. Sed inaniter tuncplangit poſt ca-
um:tutius fuiſſet/ et melius ſibiꝓuidiſſet. Ita ꝙ in
moꝛte ſecure oꝛaſſe potuiſſet:dicens illud pſal.lxviij
Mogo nõ me vemergat tẽpeſtas aque:neq; abſoꝛbe
at me pꝛofundum:neq; vrgeat ſuꝑ me.p.o.ſ.quia lu⸗
men meum habeo ante me.Et tamen qꝛ ad illud lu⸗
men ſine tuo adiutorio veꝰ eſt inſufficiens:libera me
æ luto:vt non infigar: In pſal.eo.tenemanum meã
et trahe me poſt te. ¶ Hyſtoꝛia ſiue ꝑabola huichy⸗
ſtoꝛie habet᷑ ſimilis e duow ſocijs:qui pacto ſe aſtrĩ
xerunt vt fertur:ꝙ quilibet eſſet in nuptijs alterius
Altero ergo moꝛtuo:alternupſit et duxit vxoꝛẽ.no⸗
ccte vo eadem moꝛtuus ſocio apparens dixit veni ad
pactũ tenendũ.Cui alius ego nõ tãtũ onerani te ad
tenendũ.quaſi diceret.non fuit intentionis mee ad
onerandum telꝙ poſt moꝛteʒ venires.foꝛtenon pla⸗
cuit ei ꝓtunc:et pro ſtatu turpi.in quo vidit eũ ſoci⸗
etas ſua. Rogatus q̊ ꝙ diſcederet:noluit niſi ſub cõ⸗
ditione:ꝙ ſocius ſecum ad puteumlumen poꝛtaret.
duogous faceret:aliquando moꝛtuus lumen pꝛeceſ⸗
it: aliquando ſequebatur. Quando vo pꝛeceſſit:ali

quotiens grauiter cadere videbatur.quando vo ſe
batur:recte iuit.licentiaʒ vo accepturus ⁊ cã hui
facti reqͥſitus reſpondit. Sic eſt v illis qui pꝛemit⸗
tunt bona opa illi habentes lumẽ ante:recte ambu⸗
lant.Ego vo quiin te.et in alijs fictis amicis confi⸗
debam ſſicut etiam mei ſimiles cecidi.ſivo lumen an
te me poꝛtaſſem:modo in tenebꝛis nõ eſſem:ſed quia
ſic non feci:ideo nunc in tenebꝛis ſtraui lectuluʒ me-
um: Job. xvij. Mota. R.vj.per totum. Et ſpecialit
.et. xij·

Ycommunicationis

cauſa añqꝙ; ſnĩa ꝓferat᷑ eſt diligenter inue⸗
ſngada⸗ Pedo oñdit᷑ ꝙ poſt ſufficiẽtẽ cau⸗
ſe cognitionẽ eſt in caſu neceſſario ꝓferenda.Tercio
qꝙ; hec ſententia eſt multũ timẽda. Quarto ꝙ abſo⸗
lutio eſt cito petenda.

¶ Hoꝛimũ pʒ:qꝛ ſi hõ nõ vebeat leuiter ſine magna cã

ſine etiã diligenti cauſe cognitiõe ad moꝛtẽ iudicari
coꝛpalẽinec medipus infirmũ moꝛtuũ iudicat/ ante/
qꝙᷓ pulſuʒ et vrinã diligenter ſcrutau eritiſa multo foꝛ
tioꝛi/bona diligẽria pcedere vebet:anteqᷓ qͥs moꝛtuꝰ
iudicet᷑ ſpũaliter in aĩa:et ſathane tradat᷑ inferni pa
tibu lo ſuſpendendꝰ. Nullus.n.mem bꝝ de coꝛpoꝛe pᷣ
ſcindit naturali:niſi cauſa ſit prius bene diſcuſſa.qa

Hhqͥ nullus facit:vbi aliter ſanari poſſit. Sed ſi videt ꝓ

niſi ꝓreſcindat᷑ piculũ infectionis toto ĩminet coꝛꝑi:
illud pᷣſcin dit non ſine oĩm mẽbꝛoꝝ timoꝛe? wloꝛe.
Ita in ꝓoſito cũ timoꝛe ⁊ coꝛdis apaſſione:mẽbrũ

in coꝛrigibile cæ coꝛpoꝛe xp̃i ecclie mediãte excõmu⸗

