ctefacta uget mercts nas oſtenduͤt qi
poſſunt Vos aut no ſic ſec epeplochen
ſapulioſtecltefacta veſtra apte. dicenn
lud Auce xxiii. Videtemanus meas
et yidete ſineoĩ palliatione tegiuerſot
ſione. Vigedne coſigera qnñ facta ſum
.Cnquooſtandit ſemndupnapale
elict itatols gue eſteccati vllitas.
ls infinnitus. Pro guo are uenit l
mitartwepoꝛallitum al jſens oti
ilnc Grgnaaltoli bisti /
Cens grguant. Qiq nangg coꝛpns gian
meiſinunnemirineinedn
Gedensinducensmonabtati:gi on
lengnorſtbino noinctus idei,
mortligraugkinfimitate nöti tcll
pparenti. ograuat norrallinf
untitemapparen Etin iiſtecn
ie ſtrkſium uſicsſemtcic
ancto feſtnnt enelgne,. Bicin infinn

gneaiamn grauont. cöſini
EN le chimils uacn

ſunt naſidiſpoſttön , nlasſuntg

beer iſinn
ellun gene
mſiinegan tinee
npäſncn,
ennfacimcinn
gnin itn eit
Nelta W
nieernn
ilonnnennnib zinn⸗
anugennaſtkinrtan
ni äluntheſſinn,

weqnigeſtncniiſtn ni
nickafi, iingn⸗
itt Alces ti Et omalser
Alſen Oſiütfii inoae⸗
tgntchtafinbcſn
nihnnuenetſnun,
cioloc ſelntutengli Cr.
gict göeſtrie Olani⸗
nci ln Einn in,
s noe Caenini g, N⸗
tmire ad ocguria itty,
ini Ounelnſtmmenn,
1. Lonbobiecn wonn
nſantrreinit oino ſy
riula inz it
eratim, inigi ſont
luri wel ſgecgligrolſnt
d Naccendes Nnn
des Decdennid
a eononsanaiis en⸗
uutſthaſiük hüiſl
iamiai pirepnttenon
gihiiſteitinianmntil
nſebunrnecsvctctracpet
ſutlüſollflanienin
nnngl im
Benſoalohnn

xlvj.

—

Wiſitatio

cario chꝛiſti.vt puideat oꝛdinis honeſtati.qui eum
no puniat penis poſitis: nec pꝛuatis:niſi foꝛte ad
talem locũ.in quo peccatũ ſecure accedere nõ poſſit
tunctanto illo pꝛiuet᷑ acceſſu. Di autẽ te nõ audie⸗
rit. i.ſi recidiuau erit. adhibe tecum vnũ vel duos i.
dic plato vt pᷣlato:⁊ ſi ipſe nolu erit. alicui quipdefſe
poſſit ⁊ nõ obeſſe.qui ti eum nõ puniat penis poſiti
uis pꝛiuatiuis.que eũ diffamare poſſent: ſicut pꝛi
uatõe ab officio vel actu:ſed penis cõmunibo bonis
et malis:ſicut ammonitõne tanta ad aliũ locũ. Di
aut te ſolo ſciente certitudinaliter factũ ſit peccatũ
ita ꝙ tu ſolus ſcias te peccaſſe: vel ſcias aliũ peccaſſe

cet cu hocalij tecũ cõiecturatõem babent e peccato

tali:qꝛ fama laboꝛat d te.vel illo. iam teneris illud
plato dicere: vt puniaris.qñ ve hoc inquis. nec tñ te
vel ipſum ꝓdis:ſed fama peccatũ ꝓdit.⁊ eſt quaſi te
ſtis illud ꝓpans. In quo caſu ſicut iudices eccleſia
cihoĩes ponunt ad iuramentũ veritate dicẽda
Ita iudices religioſoꝝ tales ponere poſſunt ad q̃ſti
ones excõmunicare:niſi veꝑ fateant᷑. Mec vebet in
his caſitbo ſpẽaliter vbi periculũ vel coꝛruptio imi⸗
net coõmunitatis timere vt celet. ꝙ extra cõfefſionẽ

ſub ſigillo cõmittit ſecreti vel cõfeſſt loms:qn velictũ
nõ cõſitetu ꝓpꝛiũ.ſed alienum vel ſuũ:nõ tñ ↄfitẽs

vel penitens:ied vt aliũ ad peccatũ inducat: ſub ſi⸗

gillo cõfeſſionis. ſuũ vel alienum reuelat delictũ:qꝛ
vm ſanctũ Chomã:ſigillũ cõfeſſionis nõ vebet e e
vinculũ iniquitatis. Sic ergo videte regiones:qꝛ al
beſcũt ad meſſem: Joh̃.iiij. Sed beu miſſis multa:
operarij ant pauci.qui ſic ꝓcedunt 1 operant᷑. Ter⸗
cio requirit᷑ obiectum ꝓpoꝛtionatũ:v quo habet᷑õ.
e.c. xxxvj. Qum em̃ culpa abſcondunt. obiectũ nimis
elongãt ne videat᷑ qui vo illam palliãt quaſi eno⸗
cte facta ſua et merces ſuas oſtendũt qn videri non
poſſunt. Vos aũt nõ ſic. ſed exẽplo chꝛiſti tanqᷓ di⸗
ſcipuli oſtẽdite facta veſtra apte. dicentes plato il⸗
lud Tuce. xxiiij. Videre manus meas pedes meos
et videte ſine oĩ palliatione.tergiuerſatõe vel abſcõ
ſione. Vide dñe ⁊ cõſidera qm̃ facta ſum vilis: Cre.
j. ¶ In quo oſtendit᷑ ſecundũ pncipale. matenia vi⸗
licet viſitatõis:que eſt peccati vilitas: zaĩeſi pũa⸗
lis infirmitas. Pꝛo quo ſcire ↄuenit.ꝙ ſicut in infir
mitatibo coꝛpoꝛaliboꝙtum ad pᷣſens Ptinet ꝓpoſitũ

—

quadruplex inuenit᷑ diuerſitas: oẽs tñ ſuis modis

coꝛpus enhaent. Quch nanq; coꝛpus piculoſa gra⸗

uat᷑ paſſione:que eſt quaſi diſpo ſitio infirmitatẽ p⸗
cedens ⁊ inducens moꝛtalitatẽ: qñq; longo granat᷑
languoꝛe:ſub quo moꝛi melius videt᷑ ꝙᷓ viuere: qnq;
moꝛtali granat᷑ infirmitate: nõ tñ fetenti: nec extra
apparenti. Qnq; vo grauat᷑ moꝛtali infirmitate fe
tenti ⁊ extra apparẽti.Et in oĩbo iſtis caſilo ⁊ infoꝛ/
tunus.ſtatũ ſuum qui aliqo ſentit pᷣdictoꝑ.medico
diſcreto feſtinat reuelare. Bic in infirmitati ſpũa
lib que aĩlam grauant. cõſimilis quadruplex inue-
nit᷑ viuerſitas. Quedã nanq; vicis ſunt ꝑiculoſa: qꝛ
ſunt quaſi diſpoſitões ad vicia moꝛtalia:ſicut fami
liaritates cũ malis:vel ſuſpectis:vłminus honeſtis

ꝓſonis:frequẽter etiã collocutõ es cũ mulieribo: oci

oſitates:cirioſitates: in geſtu vel habitu leuitates:
ad diſcurrendũ ꝓnitates ⁊ hmõi. Quedã vo ſunt vi
cia piculoſa que ſunt puipenſiões ſtatutoꝝ ⁊ obſer-
uantiaꝝ regulariũ: ad que religioſa pſona obligat᷑
vltra pᷣcepta æcalogi.ad que quilibet tenet᷑ chꝛi tia
nus. Et hec aĩe infirmitas in nõnullis pᷣdicto aſſila
tur languoꝛi:qꝛ nõnulli quaſi tota vita ſua illo lan
guoꝛe tenent᷑: qui licet frequẽter coꝛripiant᷑ ?⁊ puniã
tur:⁊emendã ꝓmittant:paꝝ tñ curãt.quotiẽs cõtra
ſtatũ ſuũ,⁊ regulã ⁊ ſuꝑioꝝ oꝛdinatões cõmittãt dñ
mõ viyecteõ cei nõ faciant mòdata: adulterãdo:vł

homicidiu furtũ cõmittẽdo:ꝛ illuq nicij z lãguoꝛ

l

W viij.

in eis paꝝ differt ab incoꝛrigẽte. Quedã vo vocant⁊
vicia cruminoſa. q videlicet directe ſunt 3 aliq le
vcẽ pᷣceptis vcalogi.pꝛiuatij tñ ſine ſcãdalo. Que
dã vo vocant᷑ ſcandaloſa. q videlicet ſu pᷣ criminoſa
addũt infamiaã: ſicut plaga fetens addit ſupꝛa nõ fe
tentẽ fetoꝛẽ:⁊ oẽs iſtas paſſiones. infirmitates. ſeu
plagas.neceſſe eſt medico oſtẽdere aĩaꝑ.i.pᷣlato viſi
tati.vt ipſe e medicina ꝓnideat opoꝛtuna. Reuela
ergo ei eo mõ qJ reuelanda ſunt. dutincte⸗ apte oĩa
Eiculoſa. ꝓnicioſa.criminoſa. ſcandaloſa:⁊ coꝛã eo
ab oĩ malicia laua coꝛ tuũ: Jere.iiij. vt coꝛ tuũ fiat
templũ ſanctũ i.qᷓtũ ad tria:ð quibo habes. O. vj.
viij. Ge quo etiã tẽplo habet᷑: Jere. xxx. Templũ in
xta oꝛdinẽ ſuũ fundabit᷑¶ Circa anus fundatõem
edificatõem.a ↄſummatõem eo mõ ꝓcedendũ eſt. qᷣ
circa fundatõem ⁊ edificatõem ꝓcedet᷑ tẽpli materi
alis. Ad quatuo? requirunt᷑. Pꝛimo fundamẽta
Bcdo fulcimẽta. Tercio coopimẽta. Quarto oena
mẽta. Juxta quẽ digr) auctoꝛitas v tẽplo
Pal intellecta. dicit. Tẽplũ iuxta oꝛdinẽ ſuũ ꝛc.
ota. O. vj. viij. Te qua auctoꝛitate phetica.q̃tu
oꝛ eliciunt᷑ tẽplo ſpũali necefſaria. Pꝛimo inceptio
qꝛ fundabit᷑. Scðdo erectio ſeu eleuatio. iuxta oꝛdi-
nẽ᷑. Tercio cõpletio ſeu reꝑatio. cooptio. ᷣm cõdi⸗
tionẽ ⁊ ſtatũ ſuũ.Quarto coꝛatio:qꝛ tẽplũ eſt cui
Tcoꝛ cõgruit.Sepᷣmo in ps.lxxxvj. Ipſe fundauit
eã altiſſinus. Ipſe.ſ.vens fundauit ea.l.religionẽ ſu
P duplex fuñdamentũ: quoꝝ pꝛimũ fuit ſub alio
tũ valde:aliud ſupꝛa illud eſt magis cõſtructũ:ad
modũ quo in iſtis magnis videmus oꝑib. Pꝛimũ
fundamentũ wctrina.xij.eſt aploy: ꝓpter quoꝝ wo⸗
ctrninã bec religio eſt eccleſie murus ciuitatis habẽ⸗
tis fundamẽta duodeciʒ: Apoc xxj. Illoꝛũq; wctri
nã tenẽdo:eſtis aues ſanctoꝝ ⁊ womeſtici xi.ſupedi
ficatiſuꝑ fundamẽtũ apłoꝝ 7 pHaꝑ: Eph. ij. Ydeo
vo iſtud latius eſt:qꝛ no ſolu religione:ĩed etia totã
fundat eccleſiã:xe qua in ps. Fundat᷑ exaltatiõe vni
uerſe terre. ¶ fundamentu vo ſuꝑ üllud magis co⸗
ſtructũ ⁊ nouiſſimũ cuiuſcunq; religionis oſiſtit in
tribo punctis ſeu la pidib q̃dratis: in obediẽtia.cõ⸗
tinentia. ⁊ volũtaria pauptate. Guꝑ his em̃ funda⸗
mentis fundauerũt templu in nouiſſimo. ij. Eſdre.
v.Loq̃ndo pᷣmo v pꝛimo fundamẽto eccleſie. xe fi⸗
lio vei: ſuꝑ quẽ us pater eccleſiã ſuã fundanit:põt
exponi illud.iij. Reg.xvj In pᷣmitiuo ſuo fundauit
eã. Zoqᷓndo vo ĩe ſcoo:pot exponi illo. quipmus
fuit talis oꝛdinis inſtitutoꝛ inuẽtoꝛ. Vtraq; vero
fundamẽta ſacra ſcriptura cõplectẽs dicit. Funda⸗
mẽta eins.i. eceleſie.ꝛ etiã religiõis ĩ mõtibo ſanctis:
in po.l. in chꝛiſto. religiõis fundatoꝛe. ꝛ aũt fun
damẽta pꝛimitiua ſint ſancta:nulli in dubiũ vertit
chꝛiſtiano. & etiã fundam̃ta ſcoa ſancta ſint. ꝙ ad
ſalutẽ vucat: ſi bene tenebit.nullus dubitare pmit⸗
tit᷑ chꝛiſtianus.¶ Bi pꝛimo nanq; obediẽtia.qᷓ ma⸗
rime in aduerſis attendit᷑ in operib humilitatis.
recte teneat᷑:quis dubitat.quin ad illum ducat.qui
factus fnit obediens vſq; ad moꝛtẽ. DHac ergo aſide
rata vtilitate religionis. nullũ opus oĩno aliquẽ re
trahat:ſicut necchꝛiſtũ:nec vtilitas: exẽpio Baul.
cui dictu eſt. j. Re. xv. Melioꝛ eſt obediẽtia ꝙ; victia:
⁊qᷓ̃ſi ſcelus ydolatria eſt nolle quieſcere. Bi ſcpo tri
plicẽ habeant ↄtinentiã:coꝛdis:ꝛ. ſenſuũ. exterioꝝꝑ.ſ.
affectionũ a locutionũ hmõi:⁊ opis. Mon eſt vi
ponderatio ſic cõtinentis anĩe:Ecci.xxvj Bitercio
pauꝑtate ſic vtant᷑ volũtaria.q nec pecuniã. nec qͥe
Faliud in manibus habeant ꝓpzijs: vel alienis: et
ſpãliter in manibo ſecularibo:œ quo frequẽter ↄtin
gũt dãna ⁊ ꝑicula.ſine ſupioꝛis ſui ſcitu:⁊ licẽtia ex
pᷣſſa:nõ eſt dubiũ quin taliũ paupex ſit regnũ celoꝝ
Mat. v. Di vo. ecõuerſo ꝓpꝛietarij fuerint. hona ſua

xlvij.

xlviij.

Wiſitatio

a fratrih abſcondẽtes:vel in manibo mercatoꝝ vel
alioꝝ:cõtra pauꝑtatis ⁊ ꝓfeſſionis regulã habetes:
videant exemplu ⁊ ſpeculũ.⁊ piculum ſuũ in achoꝛ
lapidato: Yoſue.vij. Et in anania ⁊ ſaphira:Actu.
v. Et in illo monaſterio beati Grego.quiabſcon
dit tres aureos.iiij. dyał. Iub talibo nanq; religio/
nis veſtructa ſunt fundamẽta: Eʒec xxx. Pꝛedicto
vo poſito fundam̃to:parietũ ⁊ columnaꝝ tria opoꝛ
tet erigere fulcimẽta:quaꝝ pᷣma ſuppoꝛtet.quo ad
ũ:ſecũda quo ad mundũ:tercia quo ad clauſtruʒ.
Pꝛumo quo ad v fulcimentũ ſpũalis wmus eſt
oro:qꝛ oro eſt pius affectus mentis tendẽs in veũ:⁊
hecoꝛantẽ ſuppoꝛtat:qꝛ ſᷣim Auguſtinũ.Gi beneoc
currat or̃o eſt oꝛanti ſbſidiũ:dya bolo ſuppliciũ: an
gelo vo gaudiũ:⁊ cæo gratũ ſacrificiũ.Et hec religi
oſis maxime ꝓdeſt:tam ꝓ ſeipſis.qᷓ etiã ꝓ alijs. Pꝛi
mũ ptʒ.qꝛ q;tumcunq; quis ſit ab inimicis obſeſſus
et tẽptatus.⁊ ferrea temptatõe victus:ſiad vũ mo
re clamet obſeſſoꝝ.⁊ expugnatoꝝ.eũ tẽptarinõ ſinit
vltra id qdð põt:ſed quaſi noua acie occurrit:quaſi
victis.⁊ quaſi pᷣ timoꝛe fugientib.qꝛ volũtate ⁊ cõ
cupiſcibili.⁊ ceteris aĩe potentijs quaſi veficientibo.
et penead malũ qp caro vel alius inimicus ſuader
inclinatis:clama ad vñm ⁊ ducet tibi exercitũ potẽ
tiaꝝ fugientiũ. Quod pulchꝛe ſignificat᷑.j. Mach.
xj. vbi totus exercitus a Jonatha duobo videlicet
Aathathia ⁊ iuda.exceptis fugit:qð videns Jona
thas oꝛauit.⁊ terrã capiti ſuo poſuit:⁊ ſicexercitũ re
Duyit.⁊ hoſtes fugauit. Vigilate ergo ⁊ oꝛate:vt nõ
intretis in temptatõem:Math.xxvj.Et cõgrue ad
hoc.ꝙ homo ſe a tẽptationibo pᷣſeruet. iſta duo ſibi
neceſſaria ↄiungat.vigiliam ⁊ or̃onem:qꝛ vigilia vi
licet ⁊ maxime in lecto.ſineor̃one. vel vtili ſtudio
niculoſa eſt.qꝛ dyabolus illi.quẽ ſic ocioſum inue⸗
nit: multipliciter temptationes immittit. Scom
etiã patet.q; multũ valet cpcatio iuſti aſſidua: Ja
co.v. Nota.ꝙ dicit iuſti. Tales em̃ tm̃ digne oꝛant.
et illis de quibo viuũt ſatiſfaciunt. Alij vo eos veci⸗
piunt:qꝛ nõ fuit intentõis illoꝝ ad vũ odioſos mit
tere nuncios.ad vepᷣcanqũꝙ eis:Et hi in fine vcipi
ent᷑ qñ miniſtrabit᷑ eis:ſicut vinee infructuoſe.Ad
hoc ergo vt vos ⁊ alios de ꝑiculo liberetis:opoꝛtet
mũde illũ oꝛare.cui humiliũ ⁊ manſuetoꝝ ſemꝑ pla
cuit œpcatio: Judit.ix.¶ Gecundũ fulcimentum
quo ad mundu eſt hoſpitalitas que diuites recipit.
vt amoꝛ in hocmũdo inter potentes ⁊ eccleſiã.⁊ eti
am inter vicinos cõſeruet᷑:vt ſi mali ſint.ne noceant
pauꝑes vᷣo vt retributio in alio ſeculo ſperet᷑:⁊ qͥſcũ
q; bonos vt ꝓficiãt. Tał hoſpitalitas etqͥ ad mudũ
7q̊ ad vũ.mvmũ roboꝛat. Pꝛimo nãq; wmũ ſuppoꝛ
tat quo ad mundũ:qꝛ dum charitatiui ſunt.⁊ ſus li
bẽter dant. damna eis nõ inferunt᷑:qꝛ dum das cha⸗
rus eris: nec tũc opoꝛtet te inimicos timere. Scoo
vo domum ſuppoꝛtat.⁊ quo ad mundũ ⁊ quo ad ve
um:ſicut patet ꝑ byſtonam.xæ date ⁊ dabit.E. iij.
xlj. 1. Y. vij.j. Poꝛta patens ⁊c. Sʒ heu plures in p/⸗
ma hòſpitalitate cõfidunt qꝙᷓ in ſecũda.Plures nan
q; in noĩe mundi ꝙᷓ in nomine ei recipiunt. Cõtra
quos eſt exemplũ ſeu hyſtoꝛia.M. xx.ix.Ecc.xix.Ele
moſyna viri qſi ſaceulus cũ eo:gram hoĩs quaſi pu
pillam cõſeruabit:qtum ad pꝛimã hoſpitalitatem.
Et poſtea cõſurget?⁊ retribuet illis rettibutõem. qᷓ
cum ad ſcõam. Or ergo videris monaſteria vpau⸗
perari:⁊ grangias ĩpignoꝛari:⁊ mus interioꝛes eẽ
dirutas: vide cauſam extra poꝛtã. vbi wmũ paupe⸗
rum.quã in pꝛincipio or̃onis habebant longõ.vide
bis veſertam ⁊ dirutã.⁊ intelligas hanc eſſe cauſam
Mam vũ chꝛiſtus paſcebat chꝛiſtus eos paſcebat ⁊
ditabat. Bũ ecõuerſo:ecõuerſo. Ergo noõ neceſſitas
vel paupertas cõpulit eos ad illius elemoſyneſub⸗

. 22
WB Ollj.
tractem:ſed ſubtractio eos ad paupertatẽ:qꝛ eie⸗
moſynas ſolitas ⁊ numeꝝ oꝛantiũ ⁊ ſacerdotũ queʒ
habere teberent retraxerũt. Secundũ fulcimentũ
ſeu columna quo ad clauſtꝝ eſt. mutua ſocioꝝ ↄcoꝛ
dia ⁊ charitatiua cõſenſio ⁊ ſuppoꝛtatio. Suũ nanq;
edificantes turrim babylonis:Geñ.xj.cõcoꝛdes fu
erunt in oꝑe mutuo ſe intelligentes ⁊ iuuãtes.opus
pficiebant ⁊ aſcendebant. Contrario vo effectu cõ
tingente veficiebant. Sic in religione ⁊ omni cõmꝝn
nitate ſitis ſuppoꝛtantes inuicẽ in charitate:Eph̊.
iiij.Ad hocnanq; viſitatoꝛes ad te veclinant.vt po

nant fundamẽta ſuppoꝛtãtia.j.Eſdꝛe.vj. ¶ Cõple

mentum vꝓo wmus ſen templi ſpũa lis ꝙtum ad te-

ctum ſeu finẽ totius operis ⁊ edificationis.tria pᷣſu

munt:intentio clara.pꝛudentia.⁊ ꝑſeuerantia. ꝛi

lj.

mũ patet:qꝛ ſi oculus tuus fuerit ſimplex.i.intẽtio

recta ⁊ bene oꝛdinata.ꝙ videlicet nõ venias ad reli⸗
gioneʒ ſiue ſtatũ eccleſiaſticũ:nec chꝛiſtum ſequaris
pꝛineipaliter:vt de menſa eius comedas ſicut poꝛcꝰ
ſequit᷑ vetulam que fabas poꝛtat: ſed vt mundi
us ? certius ſeruias:tunc totũ coꝛpus.i.opus ſeq̃ns
totum lucidũ erit ⁊ ꝑfectum:qꝛ ſi radix ſancta ⁊ ra⸗
mi. Secundũ etiam patet:qꝛ ſicut ars ⁊ ſcientia re
quirit᷑ in edificatoꝛe wmus coꝛꝑalis. Ita diſcretio
in edificatoꝛe tẽpli ſpũalis.qꝙ nõ ſit nimis ſtricte cõ
ſciẽtie:nec nimis large:nec ſapiat vltra q; opoꝛteat
ſapere:ſed ſapiat ad ſo bꝛietatẽ: Roma.xij. Se hac
diſcretõe nota. .vij.ꝑ totum. Terciũ inſuꝑ patet:
qꝛ ſicut ille.qui bona intentõe ad religionem vel ſta
tum eccleſiaſticũ venit:⁊ bonus religioſus quaſi in
ventre matris eccleſie intentõe bona cõcipi:ſi pꝛi⸗
mo anno vel tẽpoꝛe nouitiatus:⁊ dũ eſt in reddẽdo
ſeruitiũ.ſit quaſi angelus⁊ religioſus in his que vxi
ſunt feruens ⁊ diliges:⁊ poſtea panlatiue tepeſeat ⁊
querat officia extra vt equitare poſſit ⁊ amicos iu⸗
nare:⁊ a veo oꝛdinis abſeruantijs ſeelongare.eꝑ
ſona religioſa bene cõcepta et nata in bꝛutalẽ ⁊ mõ
ſtruoſam beſtiam cõuerſus.coꝛã ves ⁊ angelis abho
minabilis quaſi monſtꝝ efficit᷑:⁊ e ſocietate illoꝛũ
in moꝛte eijcit᷑. Ita ille.qui in his qne incipit ꝑſene
rauit vſq; in finẽ ſaluus erit:Mathᷣx. ¶ LZẽplo vo
ſpirituali ſic cõpleto in his que ad eius ꝑtinent fun
datõem.eleuatòem.⁊ edificationis cõpletionem. il
lud interius cõgruum videt᷑ oꝛnare:ad modũ quo tẽ
pla materialia picturis ⁊ alijs oꝛnant᷑ paramentis.
vomõi ergo oꝛnamẽtũ in tribo cõſiſtit ⁊ cõpletur:qꝛ
tria requirit ad eius decoꝛẽ:oꝛnamẽta qtum ad væ⸗
um.ſimilitudinẽ ſen cõfoꝛmitatem:q;tum ad mun⸗
dum:honeſtatem:qtum ad clauſtrũ veritateʒ. Pꝛi
mũ nanq; anime oꝛnamentũ quod attendit᷑ in oꝛdi
ne ad ven.eſt vei ſimilitudo ꝑ fidẽ. ſpem. ⁊ charitatẽ
et ceteras virtutes:in anima depictas. e hac pictu
ra et pulchꝛitudine:nota.A.xx.ij.Et.C. xiiij.iij.cũ
ſequentibus. Secundũ anime et ꝑſone religioſe oꝛ⸗
namentum. quod attendit᷑ in oꝛdine ad mundũ eſt
ꝙ in habitu nõ ſit curialitas:nec ĩ geſtu lemitas: nec
in verbo ſcurrilitas: nec in equitatura familia cani
bus ⁊ hmòi ſuꝑfluitas:ſed ᷣm Auguſtinũ in regula
Vn omnibo motibo veſtris nihil fiat.qð cuiuſqꝙ of⸗
endat aſpectum:ſed quod veſtrã æceat ſanctitatẽ.
Tercio vᷣo anime et ꝑſone religioſe oꝛnamentũ.qð
in oꝛdine attendit᷑ ad clauſtrũ cõſiſtit in ieiunijs.vi
gilis.patientia. ⁊ hmõi:⁊ ſpecialiter in veritate.ꝙ
videlicet talis ſit interius:tã in cõſcientia.ꝙᷓ in clan
ſtro.qualem ſe eſſe oſtẽdit in foꝛo:aliter illa ficta cõ
nerſatio quã foꝛis oſtendit.nõ eſt bone ꝑſone oꝛna⸗
mentũ:ſed male vite operimentũ.⁊ hypocriſis ſuſtẽ
tamentũ:et bypocrite indumentũ. Mõ talis vecet
mwmũ veſtrã ſanctificãdo:ſed tota oꝛnata eſſe æbet
ad ſimilitudinẽ tẽpli Salomonis:væ quo diqt᷑.iij.

lſſttatio

90d
. ,olool 4
onininluueei
na gni ei e C, iin
ann ig gi iſtien uckei nten

nns ſareligſchru e.

gocie entieſts: atchin ea ſilogtes
dalcnatatemte glidoclecod
pmmiſit Eſa i Oupmurdotuos eru⸗
cuſtodes: vt neitis 1aligeterinquira
micianimap.. tecata ſintin dl caſtns
bis rytcos veſtfo adiutoꝛid erpellatis
plioaboitvoiculsſement. Erpo aug
am: Jere. j. Scvo:qe ſiut uſtodes 6
caſtron videgtesgicula iminere claman
alisoſtengüt: guiiuuare caſty wfende
Ita vos:vquixj. Mach. xij cuſtodes
aaſtwx Ceraoi ſiautilli uſtodes pke
latores yigetes iminen pialamo
necciſtddiütes ſe ſnanegligenin aſtypen
tentes. id ntani dadres actad⸗
in Hoſito Hocſatise verdis diaſtendl
i.nij. vbiquelidet veſtpallognid d
hois ſeculaton wmuiiſnel waite. E
tiamanfeſteapparet cficntcuſtos rel
damgo 0ſtendendo. rfaciend öne
liſeaſtoliunſiuenda giald ſtichee
ſininoͤclamauent ſend liberen ti
ergo dhoſttü uſtoci . Tinoth yi n
lnnuininanamibalien
ratuo Pelno geſiatipſihade
ernatineiee
Tludpſoytleganöͤertinen r e

iounn Teuiiib nn
innmienninmnniß
nit ꝛ bonns el gioſs guſin
ftünmröebene chanik il⸗
Noultiatus: 1düeſtinredteco
georreltgioſtsinbisgpeni
Grpoſtenpablanieteeſt:
t equitar poſſtomiaol⸗
Babſemunnisletangen np
Sceptactaws in hutzl, ms
us cor; vo,Mgtli he
xefiar /wſteranllai
egviinhoegoenctpleoſue
nit Oatb . QTil f
bis vealautniunti,
iamnn d en,
tanmrtac oginoti
Aläs dnani darunends.
NWrNene
rdNaNinäriN Nd
Gormitatennclton Antp⸗
mnadannſni eitng l
manigi mmnil nati
tncopftſhen rchenn

liiij.

S

*

Wiſitatio

Reg. vj. ꝙ nihil erat in templo.quod nõ auro tege/
retur. ergo illi tẽplo ſimiles in omnitb exhib ea⸗
mus nos:ſicut vei miſtros.j. Coꝝ.vj. Et tũc de qua
libet pſona religioſa que iſtius eſt coditõis:dici põt
illud: Canti.iij. Cota pulchꝛa es: tã interius qᷓ; ex-
terius.ad ſimilitudinẽ arche teſtamẽti: qua dicit᷑
Exo.xxv. erat deaurata intus ⁊ foꝛis auro mũdiſ⸗
ſimo:⁊ ꝙ etiã habebat quatuoꝛ circulos aureos. per
quos ferebat᷑. Sic ꝑſona religioſa habẽs quatuoꝛ pᷣ
icta.ſ.fundamentũ.fulcimentũ.cõplementũ.ꝛ oꝛ⸗
namentũ:tanꝙᷓ quatuoꝛ circulos aureos: ⁊ tanqᷓ qᷓ
tuoꝛ rotas: quatuoꝛ q̃drigas: Each.vj. in templũ
vputabit᷑ vi. De quo in ps. In tẽplo oẽs dicẽt glo

riam. Nõ collarõem in viſitatõe. S. viij.v. Pericu
lũ nõ viſitantiũ vt berent:ptʒ ꝑ leges. P.iiij.xxv.

¶ Erx quo tm̃ eſt piculum nõ viſitantiũ.⁊ nõ cuſto⸗
dientiũ:cuſtodite ſic ſcitis:ath̊.xxvij. Sicut dñs
terrenus habẽs caſtꝝ. wvmũ vel habitatõʒ obſeſſaʒ
ſuis pcipit dicẽs.Cuſtodite diligẽter ſiẽ ſcitis: Ita
us multas habẽs mãſiones aias videlicet fideliũ
vobis tanꝙ manſionũ iſtaꝝ cuſtodibo pcipit dicẽs.
Cuſtodite ⁊c. In quibo ↄuo includit ad viſitatiõeʒ
ꝓtinẽtia:pᷣceptũ neceſſitatis cuſtodite:⁊ exꝑimentũ
veritatis.ſicut ſcitis. tum ad pꝛimum eſt aduer-
tendũ.ꝙ cuſtodia eſt triplex:phumana. angelica. oi
uina:ſicut patet.C.xviij.j.Dumana vo cuſtodia at
qᷓ; ijſaꝑ cuſtodes pᷣdictis dei mãſionibo cõꝑati:pꝛi⸗
mo ſpeculatoꝛibo ſue cuſtodib aſſimilant᷑ caſtroꝝ.
Pꝛimo:qꝛ ſicut ipſi ad caſtra vocant᷑:et in ipſis po⸗
nunt᷑ vt ipſa cuſtodiãt: ne a ꝓditoꝛibo intrinſecis vł
inimicis extrinſecis ꝓꝑdant᷑. Ita vos ad hocad eccle
ſiã hodie vocati eſtis: atq; in ea ſił ↄgregati ab ipſo
eo ⁊ locũ eius tenente.qui hodie cõpleuit qð olim
ꝓmiſit: Eſa.lxij. Suꝑ muros tuos ieruſalẽ cõſtitui
cuſtodes:vt videatis ⁊ diligẽter inquiratis.vbi ini
mici ulnatl eccot ſint in vei caſtris ⁊ maſioni⸗
bus.⁊ vt eos veſtro adiutoꝛio expellatis ⁊ veſtro au
xilio ab oĩb ꝑiculis pᷣſeruent᷑. Ergo augete cuſtodi
am: Yere.lj. Scõo:qꝛ ſicut cuſtodes ⁊ ſpeculatoꝛes
caſtroꝝ videntes ꝑicula ĩminere clamant:⁊ ꝑicula
alijs oſtendũt:qui iuuare ⁊ caſtꝝ fendere poſſunt
VYta vos:⁊ quib.j.aANach̊.xij.cuſtodes ꝑ crcuituʒ
caſtroꝝ.Tercio:qꝛ ſicut illi cuſtodes vł caſtroꝝ ſpe

culatoꝛes vidẽtes ĩminere piculum:a nõ clamantes

nec cuſtodiẽtes:ſed ſua negligẽtia caſtꝝ perire ꝑmit
tentes. a dño caſtri tanqᷓ; ꝓditoꝛes tractabunt᷑. Dic
in ꝓpoſito.Hoc ſatis ex verbis vi oſtendit᷑: Eʒ ech.
lij.⁊.xxxiij.vbi quẽlibet veſtꝝalloquit dicens. Fils
hoĩs.ſpeculatoꝛẽ wmuiiſrael vedi te. Ex qua ſentẽ
tia manifeſte apparet.ꝙ ſicut cuſtos vel ſpeculatoꝛ
clamãdo. oſtendendo. ⁊ faciendo qð in eo eſt: ſiue
alij ſe cuſtodiant ſiue nõ.a piculo ſe liberat ꝓditõis
ſi autẽ nõ clamauerit.ſe nõ liberat. Ita in ꝓpoſito.
ergo vepoſitũ cuſtodi.j.Timoth.vj. Secũdo iſti cu
ſtodes manſionũ cæi. camerarijs aſſilant᷑ ñoꝝ: ꝓpt
uatuoꝛ. Pꝛimo qꝛ ſicut ipſi habẽt ꝓuidere.q; lumẽ
it in camera. Ita vos q; lumen fidei ſit in aĩiab: ita

ꝙ illud ꝑ ſoꝛtilegia nõ extinguat᷑:ſicut pʒ.C.xviij.ſ.

Secũdo ſicut ipſi camerã ab omnib ſoꝛdibus
mũdant. Ita vos ꝙ nõ ſit luxuria: necinceſtus:vel
adulterium. vł talia immũda:ſed ſi aliquid tale ſit
in populo:vel ꝙ vnus cñ duabo ꝓ fidei dationem cõ
traxit:vel occulte ſine bannis pᷣcedentibo alicuico⸗
pulat᷑:⁊ huiuſmodi: Tercio qꝛ ſicut ipſi omnia ca⸗

merã annullantia amouent.⁊ ſpãliter aliena:ſiẽ fur

ta et hmõi:qꝛ dñs fidelis nõ libenter in tali camera
hoſpitaret᷑. Sic veſtrũ officium eſt e cameris cei.
omnes auferre vſuras ⁊ bmõi:qꝛ ad hoc habetis cõ
ſiſtonia: Math̃.xxvj. Quarto: qꝛ ſicut camera ſic i⸗
luſtrata ⁊ mũdata ⁊ euacuata:ceteri famuli habent

E

— —

—

W vilſ.

diligentiã apponere ꝙ dño honoꝛifice ſeruiat᷑. Ita
vos. ꝙ; hoĩes in diebo feſtiuis cxo fideliter ſeruiãt.et
ꝓ diuina audiãt: ⁊ ꝙ in eccleſijs prochialibo. vel ſal
tem alibi miſſam ex integro andiant ⁊ ſialicubi cõ⸗
trarium fiat:ſicut fit in aliquib ꝑtibus.vbitm̃ me⸗
moꝛia cõtenti in capella facta ad miſſam nõ veniũt
in pᷣdictis nulli parcendũ eſt:nec literato:nec layco
nec porent vel pauperi: qꝛ plus tunenda eſt wiof⸗
fenſa ꝙᷓ; hoĩs.Eſt nanq; de veo in hoc caſu ſicut vere
ge.qui filiũ ſuum plagatũ:vel infirmũ tradit cyrur
Kico:vel medico:qui medicus ſi filio parcat. ne eum
cindat: vel nõ potet potu amaro eius timens offen
ſam:⁊ ſic filius perdat᷑a rege ranꝙᷓ ꝓditoꝛ tractabit᷑
nec a filio finaliter qn piculum ſu ſentiet grates re
poꝛtabit. Sic in ꝓpoſito. Mota ad hoc hyſtoꝛiã æ
rege qui ſolebat dicere.ꝙ libentiꝰmagiſtꝝ ſuũ ſuſpẽ
vret ſi illum haberet: qꝛ in iuuentute eũ nõ caſtiga
uit. Nec in pᷣdictis erroꝛibo valet excuſatio æ peccã
ti multitudine. Nota ad oĩa pᷣdicto:⁊ q; pter mul
titudinem nõ eſt peccanaũ:cõcoꝛdantias ad libitũ
C.· xviij.ꝑ totum. Ergo lepꝛoſos mũdate:Math.x.
Vide huius thematis ꝓſecutõnem. Ald. xij. arti. ij.
Item aliud thema ad ꝓpoſitũ. Diligite iuſticiã qui
ludicatis terrã:Gap.j. Yllam videlicet ve qua ha⸗/
bet᷑ ⁊ que diffinit. J.xiij.iij. Cuius tria ſunt pcepta.
Honeſte viuere. quo ad ſeipſuʒ:alteꝑ nõ ledere.quo
ad ꝓrimũ:⁊ ius ſuum vnicuiq; tribuere.quo ad veũñ
et hoĩem. vobis incumbit oꝛdinare de hoie x regno
⁊c. Item põt fieri collatio ad iſtud ꝓpoſitũ de dictis
Pxxij.j.cu ſequentibo.veſcendit in hoꝛtũ ſuũ:Can
ti.iiij.qꝛ modus ⁊ cõſuetudo hic habet appꝛobata.
in viſitatione dicat aliqua collatio ad viſitatõeʒ
ꝓpoꝛcionata: que in pᷣdicto verbo cõtinet᷑. In quo
tria cauſat ad viſitatõem pꝑtinentia: ſicut ptʒ. S. e. c.
xxx. In pꝛimo facto aplet in oꝑe ? viriute.qð ille va
len pPon: e Bymon fecit in figura ſignificatõne
j.Adach.xvj.ſicut patet.S.e.c.xxx. Sic pᷣlatus ſc n
dit.ſicut pater ad filios:⁊ ſicit bene amãs.ad am⸗
cos ſuos væſcendit.vt cũ eis cõſolet᷑ ſi quẽ ſciunt: vt
illũ curent ⁊ iuuẽt. Sic veſcẽdit angelus mouebat᷑
aqua.⁊ ſanabat᷑ vnus: Joh.v. In hoꝛtũ ſuum.i.in
iſtam religionẽ:que ſicũt quecunq; alia ꝑ hoꝛtum ꝓ
tanto ſignificat᷑:q;ꝛ ſicut hoꝛtus eſt melius diſpoſi⸗
tus.vt arboꝛes ⁊ plantas nutriat. et bene cuſtodiat
ad illũ finem vt fructũ poꝛtent bonũ placentem:
qᷓ; ſint campi vel nemoꝛa:ſi hoꝛtus ſit bene cuſtodi⸗
tus. Sic religio eſt melius oꝛdinata.⁊ ſecurioꝛ ad ̊
vt cõtentos cuſtodiat.et bonũ fructum faciant bo⸗
noꝛum virtutũ cæo placentem.⁊ animabo ſalutarẽ.
qᷓ; ſit mũdus.ſi tamen religio cuſtodiat᷑:vt cuſtodiri
debet. Si vo nõ cuſtodiatur eſt peioꝛis cõditionis
qᷓ; ſit nemus.Quod videri poteſt ꝑ exemplũ oꝑa⸗

lv.

tione inter arboꝛes nemoꝛis.⁊ hoꝛti.Arboꝛes nanz-

qᷓ; ne moꝝꝑ duas habent cõditiones. Vnam in qua
arboꝛes hoꝛtoꝝ in bonitate excedunt:æ aliam ĩ qua
a bonitate ⁊ ꝑtectione illaꝝ vficiunt. In hoc nãq;

ꝙ de eis meremiũ fieri poteſt.quod nõ poteſt ita coõ

grue v arboꝛibo hoꝛtoꝝ.in bonitate excedũt.in hoc
ꝙ fructum ita placente nõ poꝛtant. in bonitate ab
6 eficiunt. Arboꝛes vᷣo hoꝛtoꝛum econuerſo in
vna cõditione bonitatis excedunt. videlicet in fru⸗
ctu:ſed in cõditione meremij vficiunt. Sic mun
dialibus.quilicet male viuant q;tum ad vũ:tamen
in hoc viros religioſos excedunt. ꝙ laboꝛando plus
ꝓficiunt cõmunitati. In alia veficiunt:quia nõ fa/⸗
ciunt fructum bonoꝝ virtutum eo placentẽ. Reli
ioſi Yo boni ecõuerſo bonarum virturũ mũdiales
pᷣcedunt:in laboꝛe vero væficiunt. Aufer ergo cõdi⸗
tionem in qua pᷣcedunt ⁊ in omni peccato erũt peio
ris cõditionis.Ad hoc ergo ꝙ in certitudine boni⸗

c4 6
ne cfeſſ n
WB ir. =
Wocatio

.
n in ſe Gn gentnl⸗
le t̃s durat. i. ſtatim poſt peccatũ. qñ indulgentia l n idini ulclch
tatis quacunq; excellãt. beg Aaro znneded giaß ecaror vtilioꝛ. Dũ levereato m rſliene aunte cailt
E . . uſus F . dit que ecit:q;tum ad ren lute mnent 0
ſus:fons ſignatus. oꝛtus ↄc ura riat᷑omnia bona ꝑdit Ergo inan greni fcn ten
enteig tem: 7 % antemu 5 ãtergo vtilius eſſet ſtatim venire: uimann NgChe ſſaltem
obegientia cõrinentrã:. ? pauptatem: 7 oꝛdina tõem eternã:ergo vtilius z. xj. Venite ad me n t arelh l irnl luit
. oniaꝝ. 702 ãtẽ ⁊ dicentẽ:Math̃. xj. Tenite a Ntn ori eN, jreno
le ve bꝛutage. ve barbicanet ne ki cat elan venite ad vocãtẽ 1 d ſtros ꝑditis. onera .Y n oet / Nn ni meitenoln
.Y 2 9 . nofert ut mno
tionũ. atq; oſtitutionum: qꝛ ſii. a eq; voſteſſo tieioaara 2la oee ve Ehrr mre et rlnnnmn li ll un uun
3 . 8 : AVſa. lv. Vie EE . v:Nͤ ter wüm
ſurã.eſt ſicut hoꝛtus abſ clauſura: q boꝛti de⸗ tieſtis pondere peccatoꝑ: Yſa. lv. Ven fontẽ ij. lgmn 1ina ſtate Mter in⸗
. fo: ntrant ? hoꝛti ũdo ſicut venit ſitiens ad grop: ile nen
ri ſuo placet.neq; dño: qꝛ aĩalia i ferunt. Sic in p⸗ viuet aĩa veſtra. Secũdo eut veni it ibo mal agr auamen
65 es fructũ auferunt. a. ad quã omnes inuitant᷑: in qua oĩb po inden figl
turpãt:⁊ male intrantes fru pᷣ̃dicto mõ habeat eſt et tabernã.a qua oẽs. vt gra t te ſrur nouer.
allro.ſ wqne Yla h Vale attem qjſi Dr tus 33äsl Ia. L nhglignn ſum .
drug; de quo Yſa. j. ſi hoꝛtum dñi.inueniet᷑ in tiã gratis ac 6. . abſq; auro vel P tanemihen ee ntöemop
tias:⁊ ſolitudinẽ tuã quaſih D. vj. xliij. Si lv. Oẽs ſitientes venitead aquas ⁊c̃.abſq; ʒ ſucher viſnvnu igſiceretad in tatis.
5j . riaꝑactio. Nota. . vj. geto vc. Ad illas aquas eſtis vos vocan lel ifutquisipnct, ED ſt
lvj. ea vox nanaa: gre t: ſed muꝝ obedientie frangat rgeto e. ietis aq́s in gaudio ve fontibo ſal⸗ ln ne coliliün negleri
vero pᷣdicta nõ habeat: do qui obedire volu ſti: Eſa. xij. Haurietis aq̃s 4d 8 adaqᷓ ſenſiomnt atöesntes
E tatẽ:ſicut uido q is. Sicut aĩalia ſitibunda nõ expectatis . 4 innentie:t incee eeſapien
e uatons. Dicu drageſime. Mec expectatis illu aͤnmen tatiinuituͦtis nel W
it in pſpena. led o cõtinentie ꝓmalas volun/ re vſq; ad finẽ qua fagcſime. inguendo qui inci tno bonita itis. acqleutl poſt
ligoſis . E: muye ciẽdo: vel turpia lo tpjs ad querendũ aquã ꝓ igne extinguendo quin grentrinc ea cronatho.1
1 . te aſpiciẽdo:vel turp burere:ergo ⁊c.qꝛ nũc in libertatẽ vo necpoten ritur nobats
tates cogitando:vel illicite aſpi. ſic oꝛdinet. ꝙ nec peret wmũ cõburere: ergo⸗ énaris ad Ego Yo minte Zarao vocat
mmue cotinentie ſic oꝛciner. ꝙ nee eſtis: Gal. v. Tercio ſicut venit mercẽnan ac lantmerho gaci Cc ddh
ufco⸗ Kecre u entes malan cogitationͤů:· cctieſtis: Gal Et oues ſequunt᷑ paſto⸗ apmmt ne nc oga ſelntis iclt
male beſtie pue.ſicut ſerp ru vmno mercege habenda:E 1 1 iat elnc; f t n
um tranſeant z muruʒ iunt ad epos.Et milites ritatisllgecl s. Inquihpom
nec magna wlar oler di n. uij. Dval duo rẽ ad paſcua.Et clerici ven ei ſtide ſc ralle, göem
3 . in.iiij.d yalago. cũ k. Et ſi eſſet vel rex ita largus dee iuſtiae. nema de
egar hanptaris Reurilie t hoꝛtus diſſipatus. ad reges vt ꝓmoueant. . 6s „ρ cart peſtran pocatnen bi⸗
8: etus dunip. 5 2 ita potẽs ꝙ oẽs Vteery Fonnuitatad ſupbi⸗
bus aureis:religio talis e llo weg urenk De⸗ oëο volentes ꝓmouer vocaret. ita . r wwubolus vo Muitat
q dicit᷑ in ps. 66 . t ſtatim timẽtes ne moꝛa etrij Dy⸗ ditatéin acquire
Et eſt v omni tali ſicut veillo q dii ditare poſſet:multi venirẽt ſt⸗ nete⸗ 3 G apiditateinaann
din ie⸗ t eã oẽs qui pᷣtergra 22 ſpãliter ſi clamari feciſſʒ. ꝙ oẽs m. Aundusgd lurmna
ſtruxiſti vineã eius.vindemian 1ad il traheret piculum: ſpãliter ich. diam. adiz golam lur
. ⸗R it eã aper c ſilua. qui ad il . re deberemus ad roodocdii lan 1 l ir.¹
innarerermmaun ad Aer cauie aneula Varun Kenuen 4. Bee den Ano re mercegẽ illaʒ giuebiuinelatguunt
r dem virgap quã ipſemet eof erm, lt 7 ex poteſtate põt oẽs Frvocaretad menn
dam. lracturg vel elargatoem v obis inu eniat᷑:iã gloꝛie: : qua ex largitate vult ⁊ er p Tperr o losſuas: neter
facit. Si vo aut talis fractura in vobis i ſa edifi⸗ veniẽtes vitare. qui vocati ſunt ĩ eternã hereditarẽ gogullibet gvolesc llisre⸗
. ri. Vt ru inoſa edi es rr tres vias ſeu tria iiij. inſeinuenit zillis
ad vos vclinauit edificatoꝛ ſepiũ Rndai ideb. ix. C qd qus venire opoꝛtz p 1 ncz rohutbes Tkon⸗
ũ riget dicendo. Riga bo hoꝛtũ me ñäläü . a via oſtendit᷑. quoc dictüͦeſt
lud ꝑdant ſient Balthaſar: an. v. — — Nꝛunũ patet: q accedentẽ credere opoꝛtet: Peb. j. bentiſta dinitrendi wüſeqendlich
.- Ncationis vocatiu/ õ sinerennd Nedgenanantme
. ſtinctio 7 quare ce- benetenet. Ita nec carẽs umine fide e, Bhben multinimistarde:
Nbachen ne undeg Nnine re⸗ Varnangn s eiſto⸗ r o energer di gealrune en dent Biuf
quẽ r: tã a xeo qᷓ; ab Vrunt. ſ. ꝑ fi e: manſerũ Duaen. Bic 7 Cox.j. ſeexcuſabat dperegrinatoe, 11
beremus. Secundo ad quẽ vocamur a luo vocati eſtis in ſocietatẽ filij eius.j. Z * inté:glins o dpobollcu fan
odis adiilla a eo Bechn ſſe eſl. Ged ĩp⸗ alen clpicitt irllo g oyebo
e deenln. Korao dutbnone electoꝛi Becom etiã patet: qꝛ o credere nece e eſt. Siat efſeptz.
. titudo.et electoꝛũ pe 2 e . data: Mat. Pcarnalem voluptatẽ. Diau pfleptzʒ
dacamur. Quarto vocatop multitudo. , ſe dieit. Gi vis ad vitã ingredi ſerna mãdata: As Gifee
itas. Mu into cᷓ oſtendit᷑: quare pau edicit. Di. i: a quo mul Homoquici fectcenam magniͦr voc
ennneh lr 2 vententi ſtulticis. Deptimo H g 1 eal la Loenl aii da Tinn Degunͤticnn iſeinnimadt
na eoꝛungs oſtendu atq; piculum. omnes ſunt vocati: ab illo oꝛdinatã: qui⁊ in Mano rivy il ul wcun ſunt uſt.
„ Pen mü rvocat dyabolus vo hofumus venire.c; P viaz ab li⸗ tes nõ in⸗ . pomm. Biqeilher öltnnan i
j. ¶Rtum ad pꝛimũ vocat œus: voca V ! dinauit: aliter vo venientes n . Weam. Bqolliber cſetnnan us/⸗
Arti. j. cat mũͦdus: ocat caro Prnmo vocatnos rens do⸗ mabni Mat. xiv Eſuriui ⁊ nõ œdiſtis mi narer anciſont gini innenimnt ſein ſa
1 ſumme potẽs ad punienduũ cõtumaces: ſumme rheurge eſt tanlitati⸗ et nõ neceſſitatis ſiẽ inticdiſdinentt caſcde ddicn
bonus ad remunerandũ veniẽtes ꝓ per⸗ n ptʒ v ſemita. p quã citius ⁊ facilius itur: non tñ eſt talsͤſeiſeoſtntütnfteqnerer edich
ſumine potẽs eſt. ad eũ ſtatim eſt veniendũ:n pu neceſſe. Et iõ die MaB. xix. Bi vis pfectus eſſe: va parartſug Nſaeni doſfun Etgn
anerunertrat ene lerul. gur b eKnecran Evendcol⸗ que habes:et veni Per iſtas vias voca cäitllinſigödirennt bcien Aner
quẽ nnerſtatun ait Er rnl doſta vo cat enlla tus eſt ieſus. diſcoul eins H eS. Arti.ij. vnns agletfeſiugflegͤſhi rhz
nalun . oni obediunt. oẽs exgpimẽtovideãt tz, eAbebaber gne
ſenſibiliũ creaturaꝝ. que eius vocationio re ad que vocant᷑:vt hoc viſo oẽs exꝑimẽtovi 6 nſczad mengietats
iij. Emitti inẽ? vadit: ⁊ vocat illud et ere ad qu lant: nz vigéteg opa vocant᷑: nrz, a e Nlgereteheh
nöz ocate:obediunt: Ro. uiij. . Ft , iIir iunt. quieos ad talia Al. vel decoꝛdeſiloſr⸗
Voehnlaeſlee⸗ nö lüat erang ea que ſunt. Sed hen⸗ onz orgi. Ahele agnant. ſtne dalns diacſuar hantunan⸗
. abſoꝛpta eſt ratio ĩ hoĩe.⁊ intantũ exceca 2 aacogan Jey ſn ei: ſicut magiſter diſcipn lcti Kogo habe
aki⸗ vocanr vbed eae iri ma lnnrs öad rep. cacbaggenregnoen leetoren⸗ HMZ icus i⸗ nng ticne ninent ſnani
Ein hii ue oꝛdinant᷑: cũ etiam ca magt iᷓ veritatis: ſic vos vocauit inꝗ mirabn Mro Zi⸗ . 1
1 ndi angneeenne eo vocantiobedire cõtem tem ad viã veritatis e aabener⸗ ſariſfactõez ni nmt a le abo iv lam en
nt⸗ Vobir einh ni vocaui ⁊ nõ reſpondit mi⸗ unnen n Hern Ss H demẽdã: nutni niusg us d, aant⸗ ſneni oterütnil
hoe io vepcabar ipſimn. slo.oꝛepdicatoꝝ. Te 1 aafe dũ ? verberandũ: abbas monachum ltng C ndͤtila qnen
cundo:qꝛ ſumme bonus ⁊ fidelis eſt. ad ipſum vocã Paepa aan arßen Mon em̃ veni vocare iuſtos. amnbiend 1 Eunſguicgſentn
t m veniend eſt Pptertria cõmoda.ſeu tres vtilita ad capitulũ: Mat eiſen uij. NMon em̃ vocauitnos kininſ rinnſcuiſgzen Gocmnar d
reo. Wume ſicut venit pegrinus ad papã dantẽ lar ſec peccatoꝛes . Fek ſanerifientgem. Bie voen unwe Enaenidli o⸗ Nen
gam indulgentia in anno grer infirmus ad medicũ dise ac boſtpercctge Knnt lg⸗ m vbits aupinne⸗ Peniedhere Aboeg
