vel continuabit.vel ꝓpoſitũ ſuũ ĩ omibus obtinebit
vel de dicẽdo aliqua:cũ cert ũ ſit ꝙ oĩa talia dicta vł
facta naturalẽ efficaciãnõ habeant talẽ effectũ pdu
cendi:manifeſtũ eſt ꝙ omnia talia dicta facta ⁊ w⸗
cta ſunt ſuꝑſtitioſa et illicitalet tanqꝙ; ydolatria ⁊ in
fidelitas ab om̃ibus ſpernẽda:cuʒ his qui immola⸗
bant hoſtias ſuas lemonijs:Leuit᷑.xvij.
A uo erroze et ceptõe:pꝛimo nõ ſũt immunes
qͥ aliq̃ ſcripta circa collu poꝛtãt:ĩ qbus ſũt aliqͥ cha-
racteres vł noĩa ignota inſcripta:quaſi eẽnt magna
ci noĩa vel angeloꝝ.Quia ſicut dicit Cryſo. Aul⸗
ti confingunt aliqua noĩa hebꝛaica angeloꝝ /et ſcri⸗
bũt ⁊ alligãtque nõ intelligẽtibo metuẽda vident᷑:
etiã cauenda ſunt:ne aliquid falſitatis contineant.
Crucẽ vo et verba euãgelij ſine aliquo fermẽto ad-
mixto poꝛtareę licet:ita tñ ꝙ nõ credat᷑: diuina vᷣba
vel cruxmĩoꝛẽ hẽant efficaciã:ſi vᷣba alio tꝑe ſcribãt
qᷓ; dũ euangeliũ ĩ ecclłia legit:vel ꝙ crux minꝰhabeat
efficacie:niſi fiat dũ paſſio lemt l⸗ nãq; pꝛedicta
noĩa que credũt vel dicunt eſſe cæi vel angeloꝝ dum
ignoꝛãt que ſunt noĩaſvñt eſſe vemonioꝛũ.Siq̊ no⸗
mina ſũt dyabolij nullũ Hadent bonũ coſequet
effectũ. Gi vꝓo dei ſunt etiã nullũ cõſequet᷑ effectu ni
ſi pct̃m:qꝛ illa cõtra ꝓhibitõnem poꝛtat ecclie. Nec
characteres illi ignoti:ĩ quib habet᷑ ſpẽs ĩ modo ꝓ⸗
trahẽdi/vel etiã imagines q̃s aſtronomicas vocant
aliquẽ effectũ ex ſe ꝓducere pñt:et ſi aliquẽ ꝓducãt
In illna⸗

qꝙqʒ ; tacita habent᷑ pacta cũ vemonilł ̃m ſactũ Tho

Exem.

v.

Exyem.

mã ĩſum.qxcv.arti.ij. Secũd q̃liter vecipiant᷑ au⸗
gures:qͥ ĩ ſternutatõibus vel vocibus diuinãt auiũ/
oſtendit᷑ ꝑ exemplũ fatue mulieris:æœ qua fert᷑:ꝙ ad
moꝛtẽ infirmata/ nullo mõ confiteri vel ſacramẽta
reciꝑe voluit eccleſiaſtica/ dicẽs ſe adhucꝑ qͥnq; an⸗
nos ſuꝑuicturã:qꝛ audiuit cuculũ quĩquies ſibi ad
Aueſtionẽ v vita reſpondentẽ:credens ꝑ hoc ſibi de
vita adhuc quinq; annos ſuꝑeſſeſet ſic ecepta moꝛ⸗

O tua fuit:credens p auis garrirũ ſcire quod veus no⸗

luit ꝓphete reuelare dicẽti.Et numeꝝ dieꝑ meoꝛuʒ
quis eſt:vt ſciã quid veſit mihi. LZercio qualit᷑ sb
iſta œceptione nõ ſunt immunes:qui in obuiatiõi⸗
bus vel ſtrenaꝝ dationmibus quas vẽditoꝛes cõſide⸗
rant/qui pꝛimo mane nihil mutuare volunt: anteqᷓ
aliquid vendiderint vel ſtrenã acceperint: credũt ꝙ;
ſic melius lucrabunt᷑ Sʒ ex mals illoꝛũ credulitate
damnũ/lucꝝ vo nunqꝙᷓ habere pñt.Exempli ad hoc

habetur e quadam muliere ſe ſignanti vt fertur in

mane cũ ſacerdoti obuiaret.que reſpondit interro⸗
ganti cauſã ꝙ hoc fecit ne aliq infoꝛtuniũ illa die
accideret ei.Cui ille.Credis ꝙ peius tibi continget
qꝛ mihi obuiaſti.At illa.timeo inqᷣt. Cui ille.reue⸗
ra fiet tibi ſiẽ credidiſti.nã vnũ ha bebis infoꝛtumiũ
qꝛ mihi obuiaſti:et ipſã ꝑ ſcapulas appᷣhenſa ĩ foue⸗
am ꝓiecit lutoſaʒ dicẽs:fiat tibi ſiẽ credidiſti: Mat.
viij.Ecce infidelitas ſua tm̃ ſibi nocuit:naʒ ſi ei ſine
infidelitate obuiaſſet:nec eiobuiatio nocuiſſet. Sic
eſt ĩ omibo talibo. Mã ſi oĩa facta feceris/que infideli
tas dictat tibi: ſi ea ſic feceris: damnuʒ hẽbisſine
infidelitate nũqꝙᷓ cõtinget infoꝛtuniũet ſi nibil hoꝝ
feceris vt ex dimiſſione taliũ circũſtantiaꝝ lucꝝ eue
niat/nũꝙᷓ inde a vo repo:tabis emolimentũj. Quia

B xj.
hm eCryſto. Juſticia vei neſcit patrociniũ darerri⸗
minibus. Mõta te iſta mareriaſet quare płꝰtiment
obuiare bonis q; malis. x. v. Quarto qualiter eti
am nimis conſiderantes conſtellationes/ in quibus
aliqui concipiunt᷑ aliqui naſcuntur:et aſſerentes ꝙ
neceſſe eſt eos tales eſſe quales habuerunt conſtella
tiones vcipiunt᷑: oſtendit Aug.v. ve ciui. vi. cq vij
dicens/ꝙ nouit geminos conceptos et naros ſub es
em conſtellatione.quoꝛum vnus fui? maſculus ali⸗
us femina/ cum tamen ſexus maxima ſit coꝛpoꝛũ di⸗
uerſitas.Eadẽ etiam inſtantia poteſt fieri in moꝛi⸗
bus ve Eſau et Jacob ⁊c. IJbidẽ etiam. c. viij. oſten
dit idem in alijs rebus tam naturalibus qᷓ volũta⸗
rijs:quia dato ꝙ vno die et tꝑe inqpiant aliqui ſe⸗
minare et plãtare et vxoꝛes ducere.quãta accidat in
ter illa diuerſitas/ videmus et herbaꝝ et aĩalium et
fructuũ. Nã ſepe cõtingit ꝙ vna ꝑs frumenti come⸗
dit᷑ ab auibusſalia conſumit᷑ ab erugine ⁊ vnus ñ
vroꝛe gaudeat et ali wleat:et tñ ſub vno fato et cõ⸗
ſtellatõne fuerüt grana ſeminata et vxoꝛes accepte
Falſitatẽ q̊ oĩm taliũ geneaticoꝝ ſacre ſcripture oñ⸗
dit auctoꝛitas: Ecci.xv.Cõſtituit inqᷣt us hoĩem
et reliqͥt eũ in manu cõſilij ſui adiecit ei mãdata⸗ pᷣ⸗

cepta ſua. Si volueris mãdata cõſeruare ↄſeruabũt

te.Appoſuit tibi ignẽ et aquã ad qð volueris poꝛri
ge manũ.Ex quo patet ꝙ libertateʒ volũtatis et nõ
neceſſitatẽ conſtellatiõis oꝑa ſequunt᷑ meritoꝛia cũ
gratia:et vemeritoꝛia ſine gratia.

Circa vo ceceptõem que fit ĩ apparitõe et diuia⸗

tione ſomnioꝝ tria ſunt dicẽda.Pꝛimo nãq; oſtẽde Srr iiif.
tur intentũ:ꝙ videlicet ex talibus multi cipiunt᷑. ꝰ·
Secundo opponetur. Et tercio reſpondebi. ꝛi⸗
mũ oſtendetur tripliciter. exemplis.euidentijs ⁊ au
ctoꝛitatibo.¶ Etũ ad pꝛimũ/ exempluʒ pꝛimo ad h
habet᷑a beato o iiij. dyal.c.l. e quodã quẽ vy c=
abolus tali mõ væcepit. Fecit nãq; ꝙ diu accidit ſi⸗ Exem.

biſᷣm ꝙ ſomnia ſua euigilãs diuinabat vt finaliter
ipᷣm ĩ diuinatõe ſomnioꝝ ſuoꝛũ cõfid entẽ veciperet:
qð et fecit. Nã quadã nocte ſomniũ qð viderat int᷑⸗

pꝛetabat᷑ ꝙ longa ſibi vita ſuꝑeſſet:pꝛo qua magnã
pecuniam cupide congregauit:qua congregata ino

pinate et vita et pecunis pꝛiuabat᷑.¶ Mup etiaz in
vtalia quidã talis ſommatoꝛ ſomniabat. ꝙ ſi quen⸗

Exem.

dã occideret heremitã:fieret rex cicilie:ĩ quo vuũ con
fideret:ſicut in alijs ſomnũjs ſuis et diuinatiomibus

cõfidere ſolebat:in quibus etiã aliqñ ſᷣm diuinatõ⸗

nẽ veritatẽ foꝛte inuenerat vt in fine vecipetur.Cuʒ

autẽ ipſum occidiſſet capt us ſuſpẽdebat᷑. emones
em̃ videntes homines talibus veditos diuinationi-
bus ſillis ſomniantibus ſic illudũt/et ſomnia illoꝛũ

oꝛdinãt:qꝙ aliquotiens eis contingit ᷣm diuinatio⸗

nẽ.quod etiã dvemones in coꝛdibus illoꝝ ponunt/vt
ſic ꝑ duas vel tres diuinatões quas habent ſicut cre
diderũt:faciat eos aciꝑe vnã vniuerſalẽ/q videlicet
ſic habebunt ſemꝑ et œcipianturet ſicut dicit᷑ veu
tro.xiij.fictoꝛ ſomnioꝛũ interficietur. ¶ Euidentia
magna ad hoc haberi poteſt videlicet ꝙ dyabolꝰſic
nitatur multos ccipere et frequẽter pualeat ꝑ v⸗
ceptões quas facit vigilantibus. Cũ em in vigilan⸗
tibus ratio magis vigeat qᷓ; in wꝛmientibus:ſi vigi
lantes per dubiam et equiuocam loquelam vcipe⸗
re conetur et pꝛeualeat.quod mirum eſt ſi ideʒ faci⸗
at wꝛmientibus:maxime eis dum vigilant creden⸗
tibus. Sed vigilantes frequẽter per dubia oꝛacula
et reſponſa decipit. SGicut patet pꝛimo ꝑ hoc qð re-
citat Aug.æ ciui.vi.v pyrrho rege grecoꝛũ/ conſu
lente Appollinem:⁊æ bello futuro inter ipſum et ro
manos.Cuiille.vico te Pyrrhe:romanos vincere
poſſe.Qui po ſtea in vno bello vincebatur:⁊ in alio
vicit.Et verſum pꝛo vtraq; parte conſtruere potu⸗

it.¶ Secundo idẽ oſtendit᷑ ꝑ hyſtoꝛiaʒ contentã in
Exeinl chꝛonica romanoꝛũ pontificũ: v illo q dyabolo ho

Exem.

Eem.

vij.

Boꝛtilegium

magiũ faciensireſponſũ ab eo habuit ꝙ nunqᷓ; mo⸗

reret᷑ anteꝙᷓ gratis intraret hieruſalẽ.qui hoc intel

ligẽs æ ciuitate:cũ eccleſiã quandã in roma ſic vo⸗

catã intraret/ſe œceptũ inuenit. Tercio idẽ patet
p hoc quod fert᷑:cuidã tali reſponſum tedit/q; nũ-
qᷓ; moꝛeret᷑ anteqᷓ indueret᷑ in chirotheca:queʒ poſt⸗
modũ villam quandam quegannt vocaturintran
tem occidit.¶ Quarto idẽ oſtendit᷑ in hyſtoꝛia ſco
ſtica:que continuat libꝑ machabeoꝝ ad euãgelia
illo vcepto qui pᷣdirit moꝛtẽ Antigoni in pirgo
ſtratonis certo die:q cũ poſtea itelligeret nõ poſſe
cõtingere:quia locus ille multũ diſtabar. eodem ta
mẽ die ĩ loco alio qͥ ſic vocabatur occiſus fuit. Sier
go tot vcipit vigilantes:qð mirabile ſi ſomnia mul
tos errare fecerunt: Ecchi.xxiiij. De quibus dicitur
Sap.viij. Niſus ſomnioꝝ maloꝝ turbanerat eos:p
illuſionem videlicet et veceptiõem illius:ve quo di⸗
cit beatus Oꝛegoꝛi. li.viij.moꝛalłſuꝑ illo Job. vij.
Terrebit me per ſom nia et ꝑ viſiones hoꝛroꝛe cõcu/⸗
tiet me. SGepe inquit malignus ſpiritꝰhis quos amo
repᷣſentis vite vigilantes percipit:pꝛoſpera eriõ we⸗
miẽtibus pꝛomittit. Et quos formidare aduerſa cõ
ſiderat:eis hic durius ſomnij imaginibo intentat:q̃-

tenus indiſcretã mentẽ diuerſa qualitate afficiat/ eãõ

q; aut ſpe ſubleuans/aut timoꝛe vepꝛimens confun⸗
dar. Ticet vo ſicomnes væciꝑe nitatur: nõ tamen pᷣ⸗
ualet niſi in his eo vigilantes recipit. Sicut pat;
hoc quod ſequit᷑. Quos autem vigilantes nõ ſu⸗
perat:eos weꝛmintes grauius impugnat. Hec autẽ
ſuperna diſpenſatio benigne permittit:ne in electo⸗
rum coꝛdihus ipe ſaltẽa paſſionis pꝛemio ſomnꝰva⸗
cet. ¶ Etum ad ſecunda parteʒ; huius articuli / his
obuiare videntur exempla Pharaonis et Joſeph!
et pincerne et pꝛincipis piſtoꝛñũ/ et Mabuchodono⸗
ſoꝛ et vanielis.qui ſomnia obſeruaſſe legunt᷑nec æ
PoediſPenrur. B quibus inſup exemplis oſtendi
tur: q; ſomnia nõ ſunt vana: qa oĩa pꝛedicta ſomnia
magnũ habuerũt effectũ ſequẽtẽ. Quibo rñderi po-
teſt ꝑ dicta ſancti Thomein ſum. qxcv. arti. vj. qꝛ 5
dicta ſomnia ex diuina pceſſerunt renelatõne:ficut
ponit exemplũ e Pharaone. Mec ꝓpter hoc ſequit
ꝙ fides adhibẽda ſit ſomnũs nris:que vel ex diuina
nõ ꝓcedunt renelsatõe/vel ſaltẽ ,Deece hoc ignoꝛa
mus:q; nec habemus Joſeph vlł DRanielẽ qui inter⸗
pꝛetet᷑. nquo caſu oĩa ſommiaſſunt diuineoꝛdinati
oni vrelinquẽda:qꝛ ſi vtilia ſint/vtilẽ effectũ ſigni⸗
ficantẽ:nõ minus euenient: ꝙ illa in vxij ꝓijcis:ſi ma
la er tali fide ꝓmereri poſſes:qꝛ vens ſnĩiam de te da⸗
tã anteq; executioni æmandaret᷑ renocaret:ſicut de
ezechia rege et ð niniuitis. Si vVo ecõuerſo oĩno vis
ſomnijs credere:ſi bona tibia o oſtendquntur/ pote
ris ex mala credulitate ſequẽti ea impedire: qꝛ cre⸗
dis cõtra ꝓphibitõem apſi qui ait. Nolite ommi ſpũi
credere:⁊ tãto ſequimi Manaſſen malũ/ e qno di
cit ij. Parałxxxiij. qui obſeruabat ſomnia/ q inter
alia mala er non numeraret᷑ſi malũ nõ eſſet. Bi vo
mala ſintet dãnoſa:æus tibi ↄtingere ꝑmittẽt ſicut
credis:qꝛ etiã in bonis meritis ſuis exigẽtibo: et fide
foꝛmata pmittit cõtingere ſicut credũt: Aath. vrij.
Bicut credidiſti ita fiat tibi. Et iteꝝ Math.ix.Lu.
xviij.et Mar.v. Fides tua te ſaluõ fecit. Et in malis
emeritis ſuis et infidelitate exigẽtibus/ etiã contin
gere pmittit ſicut credũt. Et h̊ aliqui expiunt᷑ quiĩ
muuẽtute dũ talibus crediderũt ſomnijs et diuinati
onibł/aliqna habuerũt ſomnia er quibus ſciuerũt:
quid eis ĩ craſtinũ fuit futuꝑ. Sed poſtqᷓ; euacuãtes
ea que puuli ſuntde eiſdẽ ſomnijs nihil curauerunt
et tunc nullus ſolitus ſequebatr effectus. de ſomnijs

B xj.

ergo et quibuſcũq; aljs omnẽ ſollicitudinẽ veſtraz

ꝓijcientes in en.j. Petri.vꝰx.
Hac inſup illuſione cæcepte ſunt mulieres q ĩ hac
Pte magis inueniunt᷑ culpabiles q; viri. que dicũt ſe
rapia quodã poplo et duci ad loca quedã pulcra et
ignota: que etiã dicunt ſe cũ eis eqͥtare p multa ter⸗
raꝑ ſpacia intempeſte noctis ſilẽtio/et loca plurima
tranſire/et qui eis credũt:et q loca quecunq; clau
a exeũt et intrãt ad libitũ.Circa quoꝝ ceceptõnis
eclaratõem duo ſunt oſtẽdẽda. Pꝛimo nãq; oſten⸗
cEꝑ aucroꝛitateʒ iuris canonici wctrine eccleſie:
tales illuſiones quas credũt eis fieri vigilãtibo fi⸗
unt eis w:miẽtib. Bcdᷣo oſtendit᷑ ꝙ ſiue fiat eis vi⸗
gilãtibo ſiue wꝛmiẽtibo gliari nõ vebent: qꝛa ſpũ fit
maligno. Pꝛimũ patet x vecreto cõci. Acqreñ xxvj.
q.v.epi.vbi p oſt ꝓhibitõʒ cuiuſcunq; ſoꝛti egij: poſt
etiã exhoꝛtatõnem epᷣis et ſacerdotix factã:q hmõi
vitia de parrochijs ſuis ꝓ viribus extirpent:ſubiun⸗
ſit dicens. Illud etiã nõ eſt omittendu:q; quedã ſce
rate mulieres retro poſt ſathanã cõuerſe monũ
tent᷑ cĩ dyana nocturnis hoꝛis a paganoꝝ/vel cũ
herodiade et innũera multitudine mulien equitare
ſuꝑ quaſdã beſtias:et multaꝝ terraꝑ ſpacia ptrãſi-
re intẽpeſte noctis ſilẽtio ⁊c. Sed vtinã he ſole ĩ pfi⸗
dia ſua piſſent/et nõ multos ſecũ ad infidelitatis in
teritũ ꝑduxiſſẽt. Et paꝝ infra. Biquidẽ ⁊ ipᷣe ſatha
nas qͥ trãſfigurat ſe ĩ angelũ lucisj cuʒ mentẽ cuiuſ⸗
cũq; mulieris cepit / et hãc ꝑ infidelitatẽ ſibi ſubiu⸗
gauerit:ilico trãſfoꝛmat ſeĩ diuerſaꝝ pſonaꝑꝝ ſpẽs at
q; ſilitudines/⁊ mentẽ quã captiuã tenetiĩ ſomnis ve
ludẽs:mõ leta/mõ triſtia:mõ cognitas mõ incogni
tas pſonas oſtendẽs/ p væuia queq; veducit/ et cũ ſo⸗
lus ſpũs hec patit infidelis ho nõ in aĩa ſed in coꝛpe
euenie opinat᷑. Et cito poſt paucis interpoſitis ſeqᷣ
tur. Quiſqͥs hoc credit infidelis ẽ:et pagano vxteri⸗

e
illuſionibus et fãtaſmaribo ſeducte frequẽter ſe fi⸗

oꝛ. ¶ Etũ ad ſecũdã partẽ hniꝰarticuli. Si omino ix

inſtare velint/q hec s ſiue ĩ coꝛpe ſiue extra eueni⸗
ant: neceſſe hñt cõcedere/ꝙa ſ̃ piritibo fist malignis
ꝓpter Denne ge eis nocẽt. Scdo qꝛ eos a nocu⸗
mẽtis nõ liberãt.¶¶ Rõne pꝛimiẽ adnertendũ in
alio ſclo nullus ppls eſſe credit᷑:niſi bonꝰ vel malus:
bonus ſicut illiĩ celo vel ĩ purgatoꝛio: maliſicut we⸗
mones et dãnati. Sʒ pꝛimi eis nõ pñt ſic illudere:qꝛ
ißemet fatent: eas verberãt vel infirmas faciũt in
terdũ/qñ cũ eis loquunt᷑: boni aũt poſt moꝛtẽ malũ
nõ faciut/nec dicere pñt ꝙ ſint aĩe damnatoꝑ:qꝛ il⸗
le ĩ inferno ſunt:et exire nõ pñt ad libitũ. Ergo cõce
te opoꝛtet ꝙ ſint emões/vt illa mala ctrina eti
am alios in mala fide errare faciãtet tã moꝛtuos qͥs
damnatos aſſerũt/ꝙᷓ etiã viuos quos damnãdos p⸗
nũciant diffamẽt: et vt abeis quibo loquunt᷑ aliq
ſacrificiũ habeãt. Hocnãq; confitent᷑ ꝙ ab eis qñ
q; cibos vel panes petunt tanq; indigentes: et qñq;
eis talia dant vt illos etiã ad dandũ alliciant. S
cundo illas a nocumẽto nõ pꝛeſeruant:ſicut patet ꝑ
exemplũ v muliere que ſacerdoti huiuſmodi du⸗
catu cõfeſſa dixit: nulla clauſura ſibi obſtare poſ⸗
ſet:quin ſtatim ꝑ auxiliũ et inuocatõem illius ppłi
eſſer vbi vellet. Temptabo inqͥt ſacerdos:et oĩa fir-
mãs/et baculũ in manu accipiẽs/ et ipſam egregie
berare incipiens pcepit ꝗ eritũ quereret. Onuẽ cum
innenire nõ poſſet:faterineceſſe fuit: tã illoꝛũ au⸗
xiliũ ꝙᷓ ars in neceffitate ſibi ceficit. Ex pᷣdictis ergo
patet/ ꝙ neceſſe eſt fateri ꝙ in malo ſtatu et a dmo⸗
ne aliquo mõ poſſeffi ſunt:vel ꝓpter defectuũ baptil⸗
mi vel confirmationis vel bone vite⸗ .
UBec ſi ita eſt mirabile videtur:quare effectus di⸗

Exan.

ninationis et incantatiõis aliquãdo veraciter eue⸗ Brti. vi .

nixre vident᷑. Circa quẽ articuluʒ duo ſunt dicenda. Xæ-

i . .
naont lecden dinlit tihſiie

crederent. AQuantum Fo Ts lsn

in patetin Jobetinomnihus alusm

cnaſetpater uoriciem perſeurid
malos mam malicam ſuam xemon
ccuerunt Ger guaſimt dicit Aun
tatemxillibꝛo ca, Densnung,
aturam malam miſt vidiſſet vonumin
ſiut er wnonibus in hominu erenal
altdicit ibidem. ciij. Germeset ge
Ac wcoꝛemvniuerſſicut coloꝛ miger
Inn ſitpulcenumns in ſerſec quia fac
Oes. Giidendum en quare dus etian
mmittat Auſiones. Augaſtinus ddr
penmittiryt üliqoitalia vident er
tur quales int in fide. Dicut patet
runn. in fine Etad hocadducitur
riij. Gi inquit ſumexeriti meckotn
qulſommum ſe vidiſe dicat et re
boꝛkentum:et euenerit guod loa
Mnancles verba poheteillius
matemptat vos wininus dus ve
at ytrum diligati
gatisin toto coꝛdean
leneprobar dictz tamfacientinme
Nunt /gepreciut enne ntium
t cy beclut euenit inneni.
ieſuis nam reminuenl di
velprerorum elanin erditan
elamimglium meo⸗

arergoeſtpeccatüho

mocdoinſpinn

to poſtpanasinterpoſini
rarktuſftietunenn
ſitipmnehndmal. Hiofit
hergo ſuei cipeſine mmenen⸗ 6
Heecem go ſinnip for nalen⸗
geas nocit Oeokeosa ocn
onepꝛimis oagueftenige in
lafantinibmn emin⸗
opeliouratoꝛioemoliſvt ⸗
Pprumleisnopft ſieluderege
verberät veliafirnas aciͤtin⸗
luntebonisüt poſtmonenalil
egitgſintsiedannatob ll⸗
Prenopftadlibiri. Ergochee
dendes tülg malawaniuet
enmnſnin n
ſc̈etii vinos quos damnador
i enbh utii
¶docrig anftmni abeuſi
——
getiͦad vandiolannt ⸗

Pinſtclatomninnaſclnane

Exem.

Exem.

Exem.

Exem.

Goꝛtilegium

Pꝛimo oſtenditur quantum dyabolus vecipiat et
quare.Secundo quantumũ eus ꝑmittat et quare.
tũ ad pꝛmũ/dyabolꝰtantũ vecipit ſᷣm Aug.lib.
Hcæ cluit.i.c.viij.quantũ cus ꝑmittit/etnõ plus.
Bicut patet pꝛimo p exempluʒ geſtis bĩi HGꝛego.
quo fert᷑ ꝙ ci vellet quendam potentẽ de Roma
luxunoſum caſtigare:duo necromantici illius potẽ
tis pꝛece et pꝛecio inducti: coniurauerunt Temones
ad tantũ nocendũ beato Oꝛego. quãtũ poſſẽt. Cui
amplius nocerenõ potuerũt q; eius equũ verxare/ cũ
ſupꝛa pontem tyberis eqͥtaret:vt equꝰ ipᷣm in flumi
ne pꝛecipitaret. Sed ſigno crucis æmones fugauit/
et equũ ſanauit:necromantici vo ceci effecti totã re
cognouerũt veritatẽ. ¶ Scdo idẽ pater ꝑ hoc quod
ſceribit beatus Oꝛego.ij.dyal ꝙ videlicet campanel
lã beati Benedictifregerut:qui libenter plus feciſ/
ſent ſi us ꝑmiſiſſet/ſicut oſtendit idẽ btus Gꝛego.
li.iij.Oyal.cxvij.ꝑ hoc ꝙ nec poꝛcos intrare potue/
ruũt niſi ꝓꝑmiſſi.Cauſa vo quare dyabolus tantũ xæ⸗
cipere nitit:eſt hoĩm ꝑditio: ppter hoctãmultiplici
ter hominibus vel in foꝛma hoim moꝛtuoꝝ velĩ qͥ
buſdaʒ alijs apparent. Sicut eypꝛeſſe patet per hoc
quod in vita legitur ſancti Germaniſꝙ tranſiens ꝑ
lombardiam/et in wmo cuiuſdam hoſpitatus ma⸗
trona ſibi narrauit:quomõ amici moꝛtui venirent
ſemel in hebdomada væ nocte ad comedendum cuʒ
eis:quos dixit illa nocte venturos.SGanctus vo ro⸗
gauit ꝙ; cum illis loqui ponet/quos cõiurauit di⸗
cerent qui eſſent/⁊ quare illuc veniſſent.qui dixerũt
ſe eſſe vmones /et ꝙ illuc veniſſent ad hominũ ludi⸗
ficationem qui eis cibum quaſi homagiũ vœderunt.
Igẽ patet per hoc quod legitur in vita ſcti Har-
tholomei aſtaroth/qui homiĩes quos pꝛopter in
fidelitateʒ ledebat dimiſit/vt ipſi ſe ab illo ſanatos
crederent. Quantum vo vus eis nocere permittat
patet in Yob et in omnibus alijs martyribus z ſan⸗
ctis/et patet quotidie in perſecutione bonoꝛum per
malos:nam maliciam ſuam væmones per malos ex-⸗
ercuerunt.Sed quia ſicut dicit Auguſtinus æ ciui
ta te viſlibꝛo.xj.ca.xxj. Deus nunq; permiſiſſet cre⸗
aturam malam/miſi vidiſſet bonum inde venturum/
ſicut ex demonibus in hominũ exercitatõem. Et ſi⸗
cut dicit ibidem.c.xxij. Vermes et creature viles ſũt
ad væcoꝛem vniuerſi:ſicut coloꝛ niger in imagine/nõ
quia ſit pulcerrimus in ſe:ſed quia facit alios pulcri
oꝛes. Videndum eſt quare vus etiam pꝛedictas ꝑ-
mittat ũluſiones. Auguſtinus vo vult/ꝙ teus hoc
permittit/vt illi qui talia vident et audiunt pꝛoben
tur quales ſint in fide.Sicut patet.xxvj.q.v.nec mi
rum.in fine.Et ad hoc adducitur illud seutrono.
xiij. Si inquit ſurreyerit ĩ medio tui pꝛophetes/ aut
qui ſomnium ſe vidiſſe dicat/et pꝛedixenit ſignü at⸗
q; poꝛtentum:et euenerit quod locutus ẽ.Et infra.
Hon audies verba ꝓphete illius aut ſomniatoꝛis.
quia temptat vos wminus veus veſter / vt palaʒ ſci-
at vtrum diligatis in toto coꝛde an non. Ecceq;ap⸗
te repꝛobat dicta tam facientium ꝙᷓ credentiuʒ:quo
dicunt/ꝙ pꝛedixit euenit/ inueni veritatem in ver⸗
bis ſuis.nam rem inueni perditam/vel ſanitatẽ mei
vel pueroꝛum vel animalium meoꝛum recuperauit
quare ergo eſt peccatũ hoc credere vel facere vłquo
modo in ſpiritu maloveritatem diceret:et quare eſt
peccatum ſomnijs credere.nam inueni ſommia eſſe
veriſſima:peſſime arguit:quia ſicut ex pꝛedicta pa⸗
tet auctoꝛitate ꝙ ipſi ad veceptionem facere inten⸗
dunt ſaliquando videlicet verum dicerejet effectum
optatum inducere:quia niſi aliquando hoc facerẽt:
nullus cis crederet/ necetiam ſomnijs. Seus aliquã
v facere permittit /vt pꝛobet ſuos in fide. Aliquan
o Fo talia mirabilia illos facere permittit ad tem⸗

B xI.

pus/ſm Auguſtinũ e ciuitate i.li.x.ca.viij.vt mi
rabilius poſtea vincantur. Et ponit exemplũ öma
gis Pharaonis:et ceus excellentius honoꝛificet᷑ ſeu
gloꝛificet. Sicut etiã patet xe Bymone mago: q ad
tempus aſcendit mirabiliter vt eius eſcenſus eſſet
mirabilioꝛ et fidei catholice gloꝛioſioꝛ. NMon ſequi/-
tur ergo: veritatem dixit / vel euenit quod pꝛedixit.
ergo nõ in ſpũ maligno dirit vel operat᷑. Sicut patʒ
tam ey pꝛedictis rationibusq; etiã ꝑ exempluz ſacre
ſcripture Act᷑.xvj.v phitoniſſa illa a Paulo ſanata
que queſtuʒ pꝛeſtabat wominis ſuis diuinando. Hec
nanq; mira bilia fecit/et verum dixit/quando clama
bat poſt Paulum et Bamabam dicens. Iſti homi
nes ſerui dei excelſi ſunt/qui annũciant vobis viã ſa

lutisſet tamen nõ ĩ ſpũ bono.ſicut patet ꝑ hoc quod

ſequitur. Solens autem Pauluslet conuerſus ſpũi
dirit. Pꝛecipio tibiin nomine Yheſu xpᷣi exire ab eal
nõ em̃ ab illa eieciſſet ſpm̃ſanctũ:
Sed ad pꝛedicta multipliciter et irrationabili⸗
ter reſpondent. Pꝛimo nanq; dicunt tam facientes
qꝙᷓ conſentientes ꝙ ſancta verba dicunt i et ſancte
Marieſet alioꝝ ſanctoꝝ et oꝛationes multas.Qui⸗
bus rñdeturꝙ cũ verbis illis bonis tanqꝙᷓ cuʒ melle
fellita verba et mendoſa adiungunt/tanq; qui vult
alium intoxicare. non em dat ei venenuʒ purum:ſed
miyxtum cũ bono cibo vel potu. Sic in pꝛopoſito/ et
hoc patet eoꝛum examinanti verba carminatiõis:q
qnq; ſunt hec que ſequũtur. Sancta Maria carmi⸗
nauit filiũ ſuũ a moꝛſu alphoꝛũ et a moꝛſu hoĩm/et
coniũxit os ad os/et ſanguinẽ ad ſauguinẽ/ ⁊ iunctu
rã ad iunctura:et ſic puer cõualuit. Ouis xpᷣianꝰnõ
diceret iſta verba mẽedoſa et cõtra fidẽ efſe catholi⸗
cam:quia nunqᷓʒ talis infidelitas accidit matri ver:
quõ ergo haberẽt poteſtatẽ ſaluãdi hoĩem vel aĩal.
SDed dicent:us dedit virtutẽ verbis:verũ eſt ver/
bis veracibus et nõ mẽdacibus:et nõ verbis cuiuſ⸗
cunq; conditionis væœdit virtutẽ ſanatiuã:ſed vbi oꝛ
w vel ſanctitas hoc meretur dicentis: quia ſicutĩ x
bis ſacramentalibus effectus verboꝝ plus ex virtu⸗
te verboꝝ q́ᷓ; ey ſanctitate dependet ꝓferentis. Ita
econuerſo in oꝛationibus ⁊ verbis ſanatiuis ⁊ ad mi
racula ꝑtinẽtibus/ effectus plus vpendet ex oꝛãtis
ſeu loquẽtis ſanctitate q́; ex verboꝛũ virtute. Sicut
expᷣſſe patet v verbis chꝛiſti et alioꝝ ſanctoꝛũ. Ipſi
naq; paucis verbis et oꝛõnibus moꝛtnos ſuſcitabãt
mones eijciehãt et infirmos quoſq; ſanabãt. ali⸗
qn imperãdoi aliqñ cæpcando. ſicut patet ve chꝛiſto
dicente Marci.v. Puella tibi dico ſurge. Et Petro
Act᷑.ix.Thabita ſurge:q verba ſiquis nr̃jm diceret⸗
timeo ꝙ nihil inde veniret.qꝛ habet efficaciã ex ſan
ctitate loquentis que in ſoꝛtilegis et carminatrici⸗
bus nõ inuenit᷑. ¶ Gi em̃ ſanctitate hoĩes ſanarent
et iumẽta/vel ſpũ ꝓphetico futura pᷣdicerẽt/vel ſpũ⸗
ſancto furẽ diceret ad coꝛrectõem/tam viui q́; moꝛ⸗
tui eſſent tollendi: ſicut alij ſãcti qui ideo ſancti ab
eccleſia habẽtur:quia hec fecerunt.Et tunc tota ec
cleſia erraret que wcet ꝙ nõ ſunt credendinec colẽ⸗
di. Amplius ſi ſãctitate ſanãtquare vona exquirũt/
quare pꝛo amoꝛe deinõ ſanant:ſicut Coſmas et a
mianus. Pꝛeterea ſi ſanctitate ſanarentvirtus ſana
tiua ſpecialiter cũ oſſibus illoꝛũ et reliquijs rema⸗
neret poſt moꝛtẽ/ſicut et alijs ſanctis cõmunit᷑ le
unt᷑ plura miracula ꝑ eoꝑ reliqnias poſt moꝛtẽ il⸗
oꝝ facta/ et plures ſanaſſe legunt᷑ moꝛtui Pviulas
nunqᷓ; de ſoꝛtilegis legit᷑. Pꝛeterea aut ſic anant et
veritateʒ dicunt et taſia miracula faciũt in virtute
i et ſanctoꝝ verboꝝ aut talia mirabilia faciunt in
virtute et auxilio dyaboli et verboꝝ ꝓhibitoꝝ. oꝛi
mũ eis concedere magna ẽ pᷣumptiꝰ hoc videlicʒ q;
us eis hoc drulerutſqs maximns ſanctis ꝓ magno

Art. vij.
Eij.

xiij.

Ar. viij.
xiiij.

Goꝛtilegium B xj..

munere cõtulitſpm̃ videlicet miraculoꝝ et phetie

cũ nec in mĩmo illis ſanctis ſint ſiłes. Illi naq; ſãcti
cũ omnibus alijs virtutibus et abſtinẽtijs et mun/
da vita etiam humilitatem talem habuerunt/ꝙ fu⸗
ierunt loca illa in quibus miracula fecerunt/ne de
aude populi vanã haberent gloꝛiã. Iſti vo vbi ma
ioꝛem habent populi laudem et lucra/libenti ſe cõ⸗
ferunt et moꝛantur.quo facto etiã ſi ſancti pꝛius fu⸗
iſſent/ſanctitatẽ illam amitterent/quaʒ ſub humili-
tate nõ cuſtodiunt:relinquitur ergo ſecunduʒ. Sed
dicent ſanitatẽ conſequunt᷑ ſic foꝛte ſine illis feciſ⸗
ſent/vel hoc dyabolus facit a nocumento ceſſando/
vt pꝛedictuʒ eſt ve geſtis ſancti Bartholomei ſupꝛa
e.c.x. Iteꝝ dicunt. aliquando culpabiles de furto et
hmõi veraciter oſtendũt/et res ꝓditas: quod mira⸗
bile eſt. nam vemones quibus ſeruiũt ibi pᷣſentes fu-
erunt:quãdo aſpoꝛtabãtur et abſcõdebant᷑:qui ali⸗
quando verũ dicunt. aliter nullã ſectam haberent.
Hoc nãq; ꝑ ſanctitatem vel virtutẽ vt pꝛedictũ ẽ fa
cerenõ poſſunt:ergo ꝑ dyabolũ.Sed dicunt.non ꝑ
dyabolum ſed pulcrũ populũ:nec a dyabolo didici/
mus talial nec ei credimus:ſed pulcro populo.ſicut
ſupꝛa.e.c.ix.oſtenſũ eſt ꝙ tales emones ſunt. Iteꝝ
dicunt facientes/totum periculũ ſuꝑ vos ſit:nõs em̃

nihil mali dicemus. Cõſentientes vᷣo et requirẽtes

dicunt.nos in æum credimus: ſi aliquod periculuʒ
ſit/ipſi habeant. Sed conſentientes et agentes pari
pena puniendi ſunt:et vnuſquiſq; onus ſuum poꝛta
bit:ad Gal. vj. .
Circa quoꝝ tamen penas et ꝑicula:pꝛimo ⁊ pe/
m tractabit᷑ ſoꝛtilegoꝝ. Secundo ⁊ penis creden
tiũ et pꝛebentiũ auxiliu.conſiliũ vel fauoꝛeʒ.Zercio
oſtẽdit᷑ in qua conditõe et ſimilitudine ambo ↄueni
unt.Etũ ad pꝛimũ.pena illoꝝ tꝑalis ſᷣm iurs ciui⸗-
lia.cC.li.ix.ti.væ male.l.nullus.et.l.nemo.eſt capitis
amputatio vel cõcrematio.Et iuſte quidẽ:qꝛ ſi moꝛ
te digni ſunt qui ꝑ patriã et diuerſas villas vadunt
coꝛpoꝛa occidẽdoſergo qui aĩas:eſſent ita digni cõ⸗
buſtione ſicut homicide ſuſpendio. Pena vo illoꝛuʒ
ſᷣm iura canonica patet ex verbis Zlug.æ ciuit᷑. i
xxvj.q.ij.qui ſine ſaluatoꝛe.Quiinquit ea ſectãtur
ſi ſe nõ coꝛrexerintad eternã ꝑditõem tendũt.ĩ coꝛ/
poꝛe videlicet et aĩa.et hoc iuſte vt ab illo ſtipendiũ
recipiãt cuius medici fuerũt.Soꝛtilegoꝝ vo querẽ⸗
tiũ auxiliũ vel conſiliũ. Pꝛimo magna ẽ infidelitas
qꝛ infideles reputant᷑ mres q̃ pueris ſuis capita volẽ
tibo vel alia infirmitate laboꝛãtibus/pᷣter pater nr̃ ⸗
credo in veũ:querũt ligaturas ſoꝛtilegas et incanta
tiones.diſt.lxxxviij.qm̃ nõ.Secũdo magna ẽ ſtolidi
tas:qꝛ hoc ĩ arte faciũt aĩe et fide eccleſie qð ĩ nulla
arte fit. Mã ĩ om̃i arte credit᷑ illi qui ſcit arte illa ſi
cut patet inductiue. Sed ĩ hoc caſu plus credũt vni
vetule que vixrudimenta ſcit fidei vel oꝛõem dñicã
vel vni trufatoꝛi narrãti ve geſtis fatuis et mendaci
bus:qᷓ optimo mgr̃o in theologia qui ſempꝑ ſtuduit
quõ vera dicere potuit.Et plus qᷓ oĩbus clericis hu

ius mũdi vel wctrine eccleſie. Nã oĩbus wcentibo:

ꝙ ſoꝛtilegis nõ ẽ credendũ:et ꝙ pena eterna eſt ꝑata
pctozꝶl us. Et ꝙ tenẽdo vi mãdata ꝓſperitatẽ con
ſequetur optata/nõ credũt.Se quo ꝓpheta aquerit
Iſa.liij.dicens.vñe quis credidit auditui nr̃o. Ve⸗
tule vᷣo dicente contrariũ:et ꝙ; ꝙ ſanitate et ꝓſperi⸗

tate qñ videlicet aĩalia moꝛiunt᷑ vel bona elabunt᷑:

ſic vel ſie faciet credũt. In quo quantũ errãt ⁊ quã⸗
tũ er rarẽt ſi antixps tpe illoꝝ venirer: oſtendũt in fi
c et oꝑepᷣcedenti. In mala nãq; fide errãt tamcito
credentes:in quo oſtendũt ꝙ antixpᷣo cito crederẽt:
q̃ maioꝛa eis oſtẽdet mirabilia. Yteꝝ in ope errant:
⁊ãdo /ꝓ opere et artificio dyaboli wna.Cu em̃ oſtẽ⸗
ſum ſit:ꝙ tales ĩ virtute oꝑentur demonis:ↄſequẽs

Bpes

eſt: iſti qui eis aliqua dant:pꝛo artificio vent dya⸗
boli:et ſic aliquo modo ei ſacrificant/et ab eo conſi⸗
liũ querunt/qꝛ ſupꝛa dictũ eſt ꝙ ſoꝛtilegi ſecrets pa⸗
cta habẽt cũ monibus:et ab illis petut ↄſilia. Cũ

ergo iſti petant ab illis qui petunt a dyabolo/cõſe⸗

quens eſt vt etiã iſti a xmonibus petant et conſili/
um accipiant.quia qui ꝑ aliũ facit ꝑ ſeipſũ facere vi⸗
tur.¶ Zercio magnũ eſt illoꝝ periculũ coꝛpoꝛale
ſicut patet ꝑ exemplũ Saulis.j. Reg.xxxj. Et ocho
ʒie regis.iuiij. Regũ.j.qui infirmus dixit ſeruis ſuis:
te conſulite Beelzebub vtrum viuere queã e in⸗
irmitate mea hac an nõ. Et æus ꝑ DHelyam ꝓphe/
tam reſpondit ei dicens. Runquid quia nõ erat ve-
us in iſrahel/mittis vt conſuletur beelʒebub. Idcir
co lecto ſuꝑ quem aſcendiſti nõ veſcẽdes. In quo
datur inte lligi exemplo:ꝙ peius valuit/quiã aliũ ꝙᷓ
cum verũ conſuluit.ve Saul etiã ſcribitur.j. Pa⸗
ralip.x. Phitoniſſam conſuluit nec ſperauit in vo.
ꝓpter quod et interfecit eumſet tranſtulit regnũ ſuũ
MQuarto magnũ illoꝝ ꝑiculũ ſpũale patʒ ꝑ vcretũ
xxvj.q.v.ſiquis:vbi dicit.ꝙ ſi quis ariolosſauruſpi
cesſincantatoꝛes obſeruaueritſaut philaterijs vſus
fuerit anathema ſit.¶ tũñ ad terciã partẽ huiꝰar
ticuli cõditio cõis eſt: tã ſortilegi qᷓ eis credẽtes li
bentius credunt et faciunt que ꝓhibent᷑ qꝙᷓ que ab ec
cleſia wcent᷑. Similes vxoꝛi Zoth/et vxoꝛi cuiuſdaʒ
alterius:q comedit v pixideĩ q̃ manitus venenũ po
ſu erat/et pᷣcepit ei in ſpali ne v pixide illa comedẽt.
Cuius contrariũ cũ faceret moꝛtuaſfuit ⁊c.

Beipꝛimo oſtẽdetur

emolimentũ. Secundo fulcimentũ.Ter⸗/
cio motiuũ.Quarto impedimentũ.
Mtum ad pꝛimũ. emolimentũ eius in duobus cõ
ſiſtit. Pꝛimo in hocꝙ omma lucrat᷑. Secundo ĩ hoc
; mihil amittit. Pꝛimũ patet ꝓ exemplũ fiſci: qͥa ſi⸗
cut fiſcus ꝑ legẽ vł conſuetudinẽ oĩa lucrat᷑/et ve mẽ
bꝛoꝝ ſuoꝝ damno:ſicut de pugna ⁊ vberib et hmõi
violẽtüs ſibi lucꝝ facit foꝛefactoꝝ et amerciamẽto⸗
rũ et hmõi:ſicut patet.C.lli.x.ti.dæ iure fiſci. Et ĩ. ff.
no.eo.ti.p totũ.li.xj. Ita homo ꝑ ſpem omnia lucra
tur:etiam de coꝛꝑis et membꝛoꝝ ſuoꝛũ vetrimento:
quia qui bene ſperat licet coꝛpus atteratur:et mem-
bꝛa omnes paſſiones patiantur:interioꝛ tamen ho⸗
mo:dũ pꝛopter iſtas paſſiones:et coꝛpoꝛis vel mem⸗
bꝛoꝛũ amiſſionẽ gaudia ſperat eterna: ex om̃ibo coꝛ⸗
pꝛis aduerſis et licitis et virtuoſis cõmodis oĩa lu⸗
crat᷑:dũ oĩa ſperat.j.Coꝝ.xij.Secundũ patet.qꝛ lu⸗
cratoꝝ ſpes ẽ:q̃i ancoꝛa oĩa ſpũalia lucra contra flu
ctus huiꝰ manis tenẽs.Sicut patet ꝑ HBerñ.Si in⸗
quit ſeuiat mũdus:ſi fremat malignꝰ:ſi ipᷣa caro ad/
uerſus ſpiritũ cõcupiſcat:ſi exurgat aduerſus mepᷣ⸗
liũ:in te ego ſpabo:Heb.vj. Cõfugimus ad tenẽdã
ꝓpoſitã ſpem quã ſicut ancoꝛã ha bemus aĩe tutam
qꝛ quaſi ancoꝛacõtra omnes temptationes et tedia⸗
et ſpãliter cõtra tediũ vſpatõis tenet et confoꝛtat.
P. v.xiiij. Mec tm̃ tenet et cõfoꝛtat/ſed ad veũ erigit
et poꝛrigit oĩa ſpũalia bona:maioꝛa pᷣmiaꝓ talibus
mercibus ſperans et expectãs. Vnde brũs ꝛego.
moꝛalł.vj. Spes ĩ e᷑nitate animũ erigi::idcirco nul⸗
la mala que exterius tolerat ſentit.
Ecdificium vo ſpirituale ſicad veum erectũ:ſpes
appodiat ne cadat:tanq; columna foꝛtis opus ſuꝑ/
poſitũ et tanꝙᷓ baculus hominẽ in via lutoſa ne ſpi
ritualiter cadat vel infirmetur:iuxta illud ps. xv.
Sn mino ſperãs nõ infirmaboꝛ. Huius antem co
umne ſeu fulcimentiad wvũ erecti: pꝛimũ fundamẽ
tũ eſt bonũ opus.Hoc em̃ patet pꝛimo ratõe que di⸗
ctat:ꝙ ille qͥ ſeminat metere ſperat. Secãdo er ſpei
diffinitione:que eſt certa expectatio future beatitu⸗

Exen.,

Artij.
J.

Artij.

ineinfgſlnchaen
aſc zniſleni li n
ſohatd Giguis niülaborn
Diecſtacenſator Gien minaces h .
noſitiheſtettetchſemessncdin
reitmilitbus ſigrauiſſimiicrus
busleuc videnk ettolerabiles ſunt:
Im modop multomagis ci celüßpa
Eoſtilooſoltantp dber ſentin zl⸗
nitigerſpes ibenignüfinem venire. n
u kaſdaſſel quo duatt: neq aliaz/
Ainit Hota w hac matenig aucroꝛt⸗
ſpijet Cvij j Et ci iombuspdicni
ultaribusoſteſi ſit ſpes mercedis .
ttpaſſiones q ſineſpeeſſent graulſtümer
Hmoſequſta cötrario ſenſutg paſſiones
labones ſont graniſſumi vbinullaeſtſ
ſecmercedis. ota adbocepenpln D
ſbuonacz dici Prnner uii no dad⸗
ſpe;mall. Et Giß. i. Gicllenns e
ohabebütſpen. Hota. T. nr 2
tum noſtro topus ſhualeopen noſtn
uo eſtacuertengüg vita ni eſta .
Arebetiad noci anuliin guo vie
ificur wneelineagneincipttae

Punctürcnertat. Plluc eignodi
gncininctanligſicha un
ſni Bicdenin wſt dogene
eſcurlinna hügn agnochenmn
lncg polrent ſinei diuirjs ſiuei
antuftlſcentis relguibnſe,
al⸗ imin In ollo reqniẽ gnet
fut urtliOneſul ctno inneni⸗
ndnter Kentrsctale

ſtdſſing 8

lpumooſtegetun
nenti Oeanndofllaimenti Te⸗
tiui Quano impelunenti.
mü anolinentü einsinduobesi
vocgomnialucrat Gecuncoiboe
Heimü patet peronpli filc a i⸗
kcanlueructne ois untlet wmi
:ſiut wougnar hent ethm
faat foefctop ctanergameto⸗
ter A. rti eineſiia Etif.
.. Irabonog ſpomonnlslua
etmanbuopſori atnmanto:
tlicetcorpusattemntunttinen⸗
patunturintenortamenbo⸗
pafionestt onols elnen⸗
Ndaſheraraennmtr ofi cn,
ciis Futdoſis onodisdiult,
Cin i Seant anrail⸗
neondinſhinlali nanin
Sõ
ſiffenat naligl nen
narſian,ſeteclcſißſ,
apiſcrſgnnſengl aenii
oheb ij Ciſininn

ſutanchni pobenogiemniin

nsͤnmnhinlißrii

inhribnt anitl
mtaintn ii
liͤbonormaiote e⸗
ng, hie Brlh
ee ini Gitatoond⸗

iiij.

õ

B rxi.

Dinis veniens ex ei gratia et meritis pꝛecedẽtibus.
Ex quibus patet ꝙ quicunq; vult recte ſpare/opoꝛ⸗
tet tam vei gratiam qᷓ; opera meritoꝛia excogitare.
Nam re aliter ſperantibus dicitur Gap.iij. Vana
eſt ſpes eoꝛum. Vnde beatus Gꝛego.xxix.moꝛaliuʒ.
Incaſſum pꝛeſumit qui timere veum in operibo re⸗
nuit.De iſta materia vide.D.ij.xv.Et.P.xj. articu

lo ſexto. Gecundo ſpes iſtud opus ſpirituale nutrit

et fouet. Gpes que ex tribulatione conſurgit. Si⸗
cut nanq; qui ſuſtinet dietam et ſudoꝛẽ ſperat ſani⸗
tatem. Et qui multa patienter ſuſtinet adu erſa pꝛo
potenti et bono wmino/magnã ſperat mercedeʒ. ex
qua ſpe opus ſuũ duʒ in edificãdo eſt ſuſtentat᷑. Dic
uilibet noſtꝑ opus laboꝛioſuʒ libẽter patiat/ dicẽs
illud Zob. iij. Hoc ſciat ꝓ certo oĩs qͥ colit telet vita
eius ſi in ꝓbatione fuerit coꝛonabit᷑:ſiĩ tribulatõne

fuerit liberabit᷑. Coꝛonã em ꝓ tribulatõe pꝛomittit

ſciens ꝙ ſicut opus materiale cemẽto nutrit ⁊ robo⸗

rat᷑:ita opus ſpuale ĩ tribulatõe ſpe coꝛonationis et
mercedis.iuyta illo.ij. Coꝝ.j. Nos patimur vt ſpes
nr̃a ſit firma. Vñ beatus ꝛeg x.moꝛal. Honoꝛum
mens quo durioꝛa ꝓ veritate folerat/eo eternitatis
pᷣmia certius ſperat/intantuʒ ꝙ ſi exurgat aduerſus
mepᷣliũ/in hoc ego ſpꝑabo:ait pſal.xxvj.Cui⸗ exẽplo
