Garüficeifumentes et

us:gde perbiſ ihabet anpt
nuq mens ent nuda rapta ſine
iad d habet etlootnſtoin⸗
ni ninucchethtlonin,

linoꝛdinati wlectons Ge⸗
iabſiy ſionatonedpabolystn
imnproperer ſratiug r;
n,noſitinas ſignuti cone⸗
morteſtntihige Nſnhtun
rotescius gementes Olſo

tüquanta es wbent releren

arten huins artichluperet
iſtüportantis. Erq nanczpo⸗
reucrentii aſino chniſi o
ſnas ſub eius ſrauit penons⸗
lanticiglucn ſihlani
ſaliteryel ſicumeſtoliinil
nmaling habemmtmnnnnn
jendit eratbiobun be⸗
öingunen ſen

oſcikſigro

Bacerdotium

Etum vo ad aditiones:q̃ moꝛes reſpiciunt. Pꝛi
mo in his qͥ diuino ſunt œputati ſeruitio: maxima
reqrit mentis ⁊ coꝛꝑis mũdicia: ſicut ex verbis oſtẽ⸗
lbean BGrego. in regiſtro.⁊ habẽt᷑.j.q.j.neceſſe.ſh
hoc tenoꝛe. Meceſſe l vt munda ſit manꝰ:que dilu
ere ſoꝛdes curat:ne tacta queq; vterius inquinet. ſi
ſoꝛdida ſequens lurũ tenet. SGcriptũ nanq; eſt Eſa.
lij. MRundamini qͥ fertis vaſa wmini:qꝛ magnũ in⸗
cõueniens eſt ſacerdotẽ coꝛpꝰ xpᷣi ↄficientẽ inmom
eẽ. ¶ Gicut ptʒ pꝛimo ꝑ xcretũ.j. q.j.ſacroſancta.
cũ ſequẽtib. ¶ Gecdo idẽ patʒ ex verbis Berñ. epla
ij. Quid inquit cũ femis tractas:qͥ ad altare cũ w-
mino fabulans:qualiter eiſdẽ labijs oſcularis ĩ al⸗
tari filiuʒ virginis:qͥb oſcularis in lupanari filiam
meretricis.Lalis ſacerdos multo peioꝛ eſt pplło:qa
vix eſt ita malꝰ v pplo qͥn w immũudicia ſua⸗ alijs
pctis ↄfiteat᷑ añꝙᷓ ad coꝛpꝰ xpᷣi accedat ſumẽdũ: qð
ipᷣi nõ faciũt:vel ſi faciũt/illis vt frequenter ↄfitent
ꝗ nõ habent ptãtẽ ipſos abſoluendr. qꝛ par in parẽ
nõ habet ptatẽ. ¶ Gũt etiã peioꝛes ſacerdotibo iu⸗
deoꝝꝑ:qꝛ ipi anꝙᷓ ſe ſacris induerẽt veſib. œbuerũt
lauare pedes manus: Erodi.xl inſi ignũ ↄfeſſionis
ſacerdotũ xpᷣianoꝛũ.(¶¶ Vt qᷓ pᷣdicta caueãt im mun
dicie incõueniẽtia: oim ſiniſtrã fugiant ſuſpicionẽ
⁊ caſtitatẽ ſecure cuſtodiãt:oẽm a ſe expellant mali
occaſionẽſa muliex cohabitationẽ. Juxta wctrinã
aug. libꝛo ve ſingu laritate clericoꝝ. MNõ inqᷣt vſpe
cta nõ vetula ſuſcipiẽda ẽ ad vmeſticũ obſequiũ qꝛ
magis cito elinq: vbiſine ſuſpicione ſecure poteſt
xlictũ ↄmitti:maxime qꝛ libidinoſo niła deſpectõ/
nulla vefoꝛmitas obſiſtit/cui dyabolus pinges ſpe⸗
cioſuʒ efficit:quicqͥd fetidũvłhoꝛridũ fuerit. Quia
vo ſine ſobꝛietate pᷣdictã bene hr̃enõ pñt mũdiciaʒ
qꝛ ſicut in.c. gula ebꝛietate oñſum eſt ꝙ de hmõꝛ
exceſſu faciliter tranſit᷑ in libidinẽ. Gcðo reqrit᷑ in
eis ſobꝛietas/ſicut pʒ di.xxxv.vinolentũ. Tercio qꝛ
hmõi ſanctitatẽ ⁊ mũdiciã nõ tmñ oꝑpeßß ſignis oñde⸗
re vbent. reqͥrit᷑ ꝙ habeant in geſtu maturitatẽ: et
in veſtitu ſimplicitatem:dii.xlj.clericus. extra li.iij.
ti.j. vita ⁊ hone.clericoꝝ.clerici officia. Etuz
vo ad ſcdam ptẽ huius articuli:q videlicet ſacerm
tes vebeant eſſe wcti.diſcreti ⁊ etiã ſce dinine intẽ⸗
dẽtes/pʒ diſ.xxxvij.p totũ.Et Di. xxxviij.in.c.pluri⸗-
bus.qꝛ labia ſacerdotis dñt ſciam cuſtodire. xj.q.j.
ſacerdotibo.Et di.xliij.ſit rectoꝛ. Debent g lectioni
inſiſtere:di.xxxviij c.ignoꝛãtia.et.ixxvj.c.qͥ. S.ecce.
pter multa. Primo quia talis occupanio a multis
Preſemuar peccatis:quia ſicut ſtellas non nox:ſic in⸗
erentes firmamento ſacre ſcripture non obſcurat
mũdana iniquitas. Item qui amar ſcientiã ſcriptu
raꝝ:carnis vicia nõ amabit/ oſe. di. vlti. nunqᷓ.
ecundo quia confeſſoꝛ œbet habere ſcientiam
diſcernendi inter lepꝛam et lepꝛaʒ. di.xx..j. Et ¶Le
uit᷑.xiiij.vbi dicit᷑:adducet᷑ lepꝛoſus ad ſacerdotem.
CTercio rationabile 1 congruum eſt: vt ſciat et in/
telligat que legit:et que ad oꝛdinem ⁊ officium ſuũ
pertinent: Nullus enim congrue accederet ad mini
ſtrandum in menſa cuiuſcunq; regis terreni:niſi pꝛi
us diligenter didiciſſet: quomodo eiad placituʒ ſer
uire poſſet. Et ſi aliter accedere pꝛeſumeret tãqᷓ in
dignus repelleretur: Sicnec aliquis accedere debe/
ret ad miniſtrandum dæo in menſa altaris: niſi priꝰ
ſciret ⁊ intelligeret verba canonis: et vim verboꝛuz
ſacramentalium:et quomodo in conſecratione plu
rimarum hoſtiarum intentionem ſuam referre de⸗
bet:non tm̃ ad illam quam in manu tenet:ſed etiam
ad omnes ↄſecrandas:quomodo etiam populũ dei
infoꝛmare vebeat: quia ſieut dicit Iſidoꝛus x ſum
mo bono libꝛo.iij. acerdotes ꝓ pploꝝ iniqͥtate dã
nantur:ſi eos aut ignoꝛantes no erndiunt: aut pec⸗

B ..

cantes non argnũt. Debent gᷣ ſare quomõ weebüt
parochianos ſuos ſymbolũ fidei et oꝛõnem dñicaz.
extra li.iij.ti. j. e vita ⁊ honeſtate cleri. vt quiſquis.
Bi vo aliter ignoꝛãtes ad ei ſeruitium acceſſerint:
ignoꝛans ignoꝛabit᷑.j. Coꝝ.xiiij.Et taãq; indignus
ſeruus:a vi wmo que eſt in celis expellet: qñ ei dice
turillud Oſee.iiij. Quia tu ſciam repuliſti: ego re/
pellã te:ne ſacerdotio fungaris mihi ineternu. Pꝛo⸗
pter q ꝑicula vitanda pꝛecipit æus ꝓꝑ vicarium ſuũ
in terꝛis. extra li.j.x eta. et quali. oꝛdinan. Cum ſit
ars.dicens: Cũ ſit ars artiũ regimen animaruʒ/di-
ſtricte precipimus:vt epᷣi mouendos in ſacerdotes
diligenter inſtruant infoꝛment: vel .p ſeipſos vel ꝑ
alios viros idoneos ſupꝑ diuinis officijs ecciaſticis
ſacramentis:qualiter ea rite valeant celebꝛare qm̃
ſi vecetero rudes vignaros oꝛdinarepᷣſumpſerint.et
oꝛdinatoꝛes ⁊ oꝛdinatos vltiõi graui cœcernimꝰ ſub
iacere. Banctius eſt em̃ maxime in oꝛdinatiõe ſacer
dotũ paucos bonos ꝙᷓ; multos malos habere mini⸗
ſtros:qꝛ ſi cecus cecum durerit:ambo pariter in fo⸗
ueam dilabunt᷑:hecibi.qꝛ ſacerdotes oↄtẽpſerunt le⸗

gem meam:x ʒech.xxij.

Quoꝑ puerſitas in hocpꝛimo ppendit᷑ ꝙ eum Ar⸗

moꝛe ſacerdotũ xpᷣm crucifigentiũ ↄtemnũt et ꝑſe⸗ ix.
guniege ſicut ex olv patet eusgelijs pontifices et
acerdotes pꝛimi fuerunt ⁊ pꝛincipalioꝛes xpᷣm pſe⸗
quentes:ipᷣm in cruce ad eius ↄtumeliã et ſuam pꝛo⸗
pꝛiam damnationẽ offerentes. Yta iſti nunc ipᷣm in
membꝛis ſuis ꝓſequũt᷑:et in altari ad ſuam ↄtume⸗
liam ? q;ᷓnam offerunt damnatõnem. VUnde bern.
epla. ij. Heu heu dñe veus: uia ipſi ſunt in perſecu⸗
tione tua primi:qui vident᷑ in eccleſia gerere pꝛinci⸗
patum:arcem ſyon occupanerũt: appᷣpenderũt mu
ntiones 1 vniuerſaʒ veinceps libererradunt incen⸗
dio ciuitatẽ:.nõ eſt iam dicere: vt pyls ſic ſacerdos:
qꝛ nec ſic ppls vt ſacerdos:⁊ hi oms ſacrifciũ ad eo-
rum offerut damnationẽ: vtpote ↄtra legem vi: qa
icit beatꝰ EGrego.ſuꝑ Eʒech.omeł xij. Mon qᷣlibʒ
ſacerdos in lege ſacnificiũ offerꝛe vbult: H ſignaãter
Dicit lex:ꝙ ſacerdos qͥᷣ patri iure ſuccedit. ſacerdos
loco patris eſſe ebuit. Dic in eccleſia: Ille tm nite
ſacrificiũ offert ꝓſt ua ? alioꝝ ſalute:qͥ pri ſuo xpᷣo ſũ
mo pontifici: v q pſal.cix. Tu es ſacerdos ineternũ
iure tanqꝙᷓ filius per moꝛum imitationem ſuccedit.ſi
quidem filius dicitur per carnis pꝛopagationem et
moꝛum imiationem xxij.q. ij.queritur.¶ Gecun⸗
do in hoc ꝙ pꝛopter eos etiam alij ſacramẽta eccle⸗
ſie contemnunt. Vnde Ambroſius in quodã pᷣmo⸗
ne. Ex inoꝛdinata inquit ⁊ indiſciplinata multitu⸗
dine ſacerdotuʒ/ noſtre religionis venerabile ſacra⸗
mentũ hodie daꝛtemptui. Mã qͥ vbuerãt eẽ vica
rij apoſtoloꝛum et filij Petri:factiſunt ſocij iude et
pᷣambuli antixpi.¶ Tercio in h:q ↄtra ceuz mani⸗
feſtam ↄmittũt ingratirndines:in hoc ꝙ ipi qͥ inter
eos ſunt ditioꝛes ⁊ ſupbioꝛes:miſſas dicunt paucio
res. Nota.H. viij.viij.bñ.et ſic quãto eꝰẽ eis curia
lioꝛ:ipi peiꝰei ſeruiũt.qꝛ dñ paupes fu erũt:maioꝛeʒ ·
cuotionẽ oñderũt. SGiles cuidã magpᷣlato. xæ qᷣ fer
tur ꝙ cũ ab eo qͥdã qreret:q̃re magnꝰeffect ſolita di
miſit ieiunia ⁊ œuotiõis obſeqͥa:rñdit: tũcfeci vigi
liã:nũc ẽ tpᷣs faciẽdi feſtũ. Sed tales q hicfaciũt fe
ſtum alibi facient vigiliam cum ſacerdotibus belis
qui intrabant vt comederẽt Banielis. xiiij. DOecau
tem quotidie creſcens in ſacerdoti puerſitas 7 ob
ſcuritas:ſignũ eſt ꝓpinqui finis mundi.ſᷣm Eriſoſ.
ſuꝑ illud Adath.xx. Circa vndecimam boꝛam &c.
Primo inquit incõuallibus fit obſcuritas die de⸗
clinante:ſic pꝛius in laicis ⁊ ſecularibus incepit ob
ſcuritas:nũc aũt q vides ; ſacerdotes poſitos ĩ ſũ
mo vertice dignitatuʒ:qui mõtes diciũt᷑:appᷣhencht

Ard. uij.
xj.

BGBanctitas

iniquitas tenebꝛoſa:quõ dubitat᷑:quin iam finis ſit
mundi:qꝛ ſacerdotes eius polluerunt ſanctuʒ So⸗
phonie.iij. .
Quoꝝ pꝛimo oſtendi pena. Scdo peneratio.
Tercio piculũ qð alijs imminet ex ſacerdotuʒ veli⸗
ctis. Ratione pꝛimi eſt ſciendũ ꝙ ſicut inuncta ve⸗
hementius ardent in igne ꝙᷓ alia:qꝛ vnctõ: oingue
do ⁊ hmõi flãmã nutrit et caloꝛẽ auget: Ita lacer
tes mali inũcti in igne infernali:qñ pcutiẽt ad mor
tem eternã:illo caloꝛe ſicut filius ſunamitis pcuſſus
fuit caloꝛe ad moꝛtẽ tꝑalẽ.uij. Reg.iiij. Et ſicut na
dab et abiu mali ſacerdotes ↄbuſti fuerũt.Leuit.x.
Iſti nanq; cõgrne ꝑ puerum illum taʒ in facto qᷓ in
pᷣena ſignificant᷑. Nam tũcpuer ad meſſoꝛes vadit.
cũ impotentes ignari vł volẽtes opꝰ vltra vires.i.
oꝛdinẽ vel eccleſiaſticũ bñficiũ vł curã aſſumũt ⁊ qc
cegtãt.Tunc vo puer.i.pueriliter viuens in capite
ad moꝛtem ꝑcutit᷑:qñ a chꝛiſto ad moꝛtẽ veputatur
eternã:cũ illis qͥs ꝑcutietvirga oꝛis ſui dicẽdo. Ite
maledicti in ignẽ eternũ Math. xxv. q; ſicut mene/
laus in ſemet ipᷣm retoꝛſit ſummũ ſacerdotiũ.ij. Ada
cha.iiij.¶ In quo notatur ſecunda pars huius ar⸗
ticuli:quia ſicut ipſe malum habuit finem:quia ſa⸗
cerdotiũ male vendicauit. Ita iſti qͥ illud indigne

vendicant et male in illo viuũt/e qb dici põt illud

xiij.

quod ſcribit beatus Cypꝛianus martyr in epła cõ⸗
tra hereticos.Moꝛe inqᷣt ſymiaꝝ:que cum homiĩes
nõ ſint/foꝛmã hũanam imitant᷑:vultum eccleſie ca
tholice ⁊ auctoritatẽ ſibi⁊ veritatem vendicant:cũ
ipᷣe in eccleſia nõ ſit/ benedicit cũ a væo ſit maledictꝰ
vitã pollicet᷑ cũ ſit moꝛtuus.veum inuocat blaſphe⸗
mus.ſacerdotiũ ä
re ſacrilegus ad hec omnia accedit:et illud malum

vt antiſtes dyaboli audeat euchariſtiã facere: cum

nec ſacrificari oblatio illic poſſit vbiſpirituſſanctꝰ
nõ ſit.nec cuiq; eus ꝑ eius pꝛeces et oꝛationes pro/
ſit:qͥ deũ violat.Si enim qͥ eccleſiam violant ethni
ci ⁊ publicani habent᷑:multomagis falſa/ altaria et
illicita ſacerdotia ⁊ ſacrificia ſacrilega fingẽtes in⸗
ter ethnicos et publicanos neceſſe eſt vt cõputent᷑.
Hec omnia habent᷑.j.q.j.ſi qͥs inquit eccleſia. Si
aũt ſacramẽta aliquib tales adminiſtrẽt ſacramen
ta ꝓ tales velut ꝑ lapideos canales:vbi nihil genera
tur tranſeunt ad locũ fertilem.i.ad alioꝝ ſalutem.
ſ.q.j.ſi iuſtus fuerit.Et ſᷣm btm̃ Greg.in omełſunt
ſicut aqua baptiſmi:que pueruʒ ad celum mittit:⁊
ipᷣa in cloacã ſcendit.Si qᷓ Nadab etAbiu Leui.
x.legunt᷑ a ve igne pcuſſi:qͥ indigne et male in ſacer
dotio ſuo ſe habuerũt:ignẽ alienũ in altari ponen⸗
tes. Ita pꝛedicti qͥ in coꝛdis altan ignem imponũt
dyaboli.i.diuerſoꝝ pctõꝝ nec ꝑ pꝛedictos pꝛemuni⸗
unt᷑/ cũ et moyſes ꝑ illos omnes alios pᷣmuniat vin⸗
dictam oſtendens et dicens:hoc eſt qð locutus ẽ w-
minus:ſanctificaboꝛ in his qͥ appꝛopinq̃nt mihi.⁊
Leuit᷑.xxj.ſacerdos nõ ↄtaminet᷑. Si vo ilpᷣi ſunt cõ/
taminatiſruina nõ tm̃ ſubditis:ſ etiam toti immi⸗/
net eccleſie.Sicut nãq; tẽpeſtas ⁊ nigredo ⁊ obſcu-
ritas in nubibus eſt cauſa tempeſtatis in terra 1 ma
ri:et obnubilationis ⁊ obſcuritatis in omnibus pꝑti
bus inferioꝛib: Ita in ꝓpoſito. Quod pulcre oſten
ſuʒ ẽ in omnibus euãgelijs: In quibus patet: ob⸗
ſcuritas pſecutionis cheiſti in ſacerdotibo: cõuene⸗
runt inquit peincipes ſacerdotũ Luc.xx. fuit cã ob/
ſcuritatis eiuſdem pſecutionis in laicis et ſubditis
dicẽtibo: Crucifige:quod apertius patʒ Marci.xv.
vbi dicitur: antrfiet⸗ concitauerunt turbas: vt
magis Marraban dimitteret eis. Oꝛ inſuper ruina
immineat eccleſie patʒ.O.vj.xxj.

Anctitatis ſeu ſpiri/

tualis ſanitatis. Pꝛimo quedaʒ ſunt mo
tiua.Scðo quedã ſunt effectiua ⁊ ↄſerua
tiua.Tercio quedã veſtructiua: quedã ſunt ſigni⸗
ficatiua ⁊ oñſiua. ¶ Circa pꝛimũ ſeptẽ ſunt oñden
da:q̃ nos ad magnã ſanctitatẽ habendam mouere
et hoꝛtare veberent.
Pꝛimo nanq; nos mouere dʒ pᷣmij magnitudo et
diuturnitas ⁊ iocũditas.Si.n ꝓ mercede homines
maximos ⁊ viliſſimos ſuſtinent laboꝛes: ſic pʒ ð cło⸗
acarijs.q̊ͥ et nos laboꝛes ꝗꝓpꝛie ſanctificationis vt cõ
putari poſſimꝰ inter illos Sap.v.Ecce quõ ↄputa⸗
ti ſunt inter filios dei et inter ſanctos ſoꝛs illoꝛũ eſt:
quoꝝ quolibʒ in ps.xx. Magna eſt gloꝛta eiꝰin ſa
lutari tno. Et iterũ ibidẽ.: Poſuiſti in capite eiꝰ co⸗
ronã.ſ.in capite martyꝝꝑſð lapide pꝛecioſo ꝓpter moꝛ
tis duriciã:vginũ ve auro ꝓpt᷑ earũ mũdiciã. Ecci.
xlv. Coꝛona aures ſuꝑ caput eius:wcton v ſtellis
ꝓter claram vctrinã Apoc.xij. In capite eius co⸗
rona ſtellaꝝ.Sicut q̊ ſancti ſequentes ⁊ alijs poſte⸗/
rioꝛes ſꝑ laboꝛioſe nitebant᷑ inter illos cõputari:et
ſoꝛt em inter illos accipꝑe qͥ pceſſerunt vt virgines cũ
virginibo ꝑ magnã tentationũ reſiſtentiaʒ:ĩta opoꝛ
tet nos. Videatis q̊ ſi inter aliquos de pᷣdictis ↄpu⸗
tari ⁊ coꝛonari meruiſtis diligenter ↄſcias et opera
vr̃a examinate:cũ quibo illoꝝ ſoꝛtẽ traxiſtis.Et ſi cũ
aliquibo in gradu aliqvos inueneritis:pmanete gra
tias agentes:⁊ q ſanctus eſt ſanctificet᷑ adhuc:apoc.
xxij. Si vo vos eis diſſimiles inuenenitis:ſanctifica
mini:cras em.i.poſt moꝛtẽ vrãm: faciet dñs int vos
mirabilia Joſue.iij. Scðo ad hoc nos mouere ce-⸗
berent ſanctoꝝ exempla/ſicut oñſum eſt.E. vij.vij.
Et. F. iij.ij. cũ ſequenti. In hoc ergo caſu vebet el⸗
ſe ve nobis ſeruientibus iñ eccleſia.i.in vei curia. ſic
eſt v ſeruientibo in curijs magnoꝝ: Ippi nanq; mul
tũ conant᷑ œ minoꝛi et inferioꝛi officio ⁊ ſtatu aſcẽ/
dere ad maius officiũ maioꝛẽ honoꝛẽ:et q̃d cõſide
rant vel cogitant vel operant᷑:vt habeãt qð optant
Certe reſpiciũt ⁊ cogitãt ꝙ dñs honeſtus : ſapiens
illos qͥ bene et fideliter ſe habuerũt in minoꝛi officõ
vel ſtatu/ ponit in maioꝛijet ad maioꝛa ꝓmouet cuʒ
tpᷣs occurrerit/et ꝙ illos qͥ in fideliter et male ſe ha⸗
buerunt in paruo officio/ tota curia eijcit/ vel foꝛ⸗
te incarcerat et ſuſpendit:nec in minimo officio eſſe
mittit.Ey qua viſione vel cogitatiõe moti nitun
tur ſi ſapientes ſint pꝛimoꝝ ſequi ↄditionẽ. Sic nos
X. Quõ bonos veus exaltauit:malos vo in pureuʒ
Tiecit inferni:quoꝝ quilibet in terra ſanctoꝝ iniq̃ᷓ
geſſit nõ videbit głiam vi: Eſa. xxvj. Seruiamus
G illi in ſanctitate ⁊ iuſticia coꝛã ipo omnibo diebus
noſtris:Luce.j.qui elegit nos vt eſſemꝰ ſancti⁊ im-
maculati Ephe.j.vt poſſitis cõpꝛehendere cũ om̃i⸗
bus ſanctl.¶ Terciu motiuũ ẽ facilitas illuc veniẽ
di. Olim.n.via ad celuʒ non erat trita neca multis
ſcita. Trita nõ fuit:qꝛ nulli in veteri teſtamẽto ꝑ il
lam ambulabãt ꝓpter qd apłs eb.ix. illo teſta⸗
mento loquens dicit. NHõdũ ꝓpalatã eſſe ſctõꝝ viã.
Sʒ tũc illã tritã fecerũt ⁊ facilẽ onderũt: populi de
oĩ ſtatu ⁊ oĩ etate. Vnde Aug.æœ wct. ꝓpᷣiana. Con
ſidera:qͥt milia martyꝝ certã tibi fecerunt viã:trãſi
erũt vgines /tranſierũt martyres/trãſierũt pueri et
puelle:⁊ adhuc tn times vbi timẽdũ nõ ẽ:qꝛ ſiẽ pa⸗
ſtoꝛ aliq̃s oues vltra aquã trahit vt alij ſine timo/
re ſeq̃nt᷑: Ita vooẽs ſcõs:vltra mare hꝰmũdi attra⸗
xit ⁊ dnctoꝛes miſit. V.iij.vij.ad ↄfirmanda coꝛda
nra ſine q̃rela ĩ ſctate.j.Cheſſa.iij ¶ Sʒ heu qꝛ mul
tinõ ſpauerũt mercedẽ iuſticie:nec iudicauerũt ho
noꝛẽ aĩiaꝑ ſanctaꝝ: Sap.ij. Muartũ motiuũ ẽ vo

Arꝰ. f.

iij.

lũtas vei ⁊ vtilitas ha.Si.n. irratõnalia obediunt iiij.

gasſcifcet vosia..
nmnalme ſcuſmnint fiatinnod
Oſeptan metls, beinop cdis⸗
fione Gialtſanat neulcnepat
minutione:ſicſanat deus ns⸗
Sad fceſient lucenut e⸗
ſtretinißgletenetſicfices tuateie⸗
nij. Tardo pſpem:ſiclaboꝛns ſpe
firmſpeſanitatis multa ſuſtinent.
iſno:ad Koma. iij.Quantopche
Ginfimno dict ſiis coꝛdis honi⸗
lantal ſanitatelta ſpualiten ſich.
Ecc i. Quinto p iuſtiaã regce
imcſt qꝛ ſint in una iuſtu uſtus
itaſalus inſtoxa dño in po errj. S
onem mole ſoceratis bone ſocletan
Ob mebꝛipurncdlabſciſione r bon
ſauntidez Bicc ſancto ſcis cno in
Obleverantiä in iddictis: Bien
multa Aeueräter uſtinecoſuſtitar
nſeuerauent vſczinfine hicſalw⸗
nbacaut gſenerantin multas
onts perquarum ſuffereti ſalus
paoſorent ulnn Biantos
binsſicoſſa lccleſe xqdd Treñ
igeinoſſiv meis et erudliuit
Auidicit oſſa eccie btertni⸗ ne
inſusſiſiritin
egaane ftun iamanten.
.Oado gi ſicforritudo co diaf
cineoſſiernj ekisin
ſern ns iunlsin fortitue
nndiietndned iet

Paſtmoni räm fiaetoſait
deii Sanucmnen⸗
enplaſiateſſmeſ E di i, j
ſegnan. Inboccrgociſt ddert⸗
iennbus iſ tecleſin ein di una ſi
Pinaunssmagyor Ifinangn
nonle iufenorioffidor ſatuaſci⸗
offañ mainn honoꝛittic ñiie
it nal opcnani r habeit ooptant
cogititi honeſtuoſaplens
leliterſehabuenit in miouoffich
maloni erag moliorg omouet an
pllloo qinfigeliterer naleſeha⸗
offcia etotu angeiet relfo⸗
Penditnecin mininoofficoeſte
ione vel cogitatiemott nitun
tpuimopſeqnidinone Dicnas
Aus eraltauitmalds Hoin len
Mn goilbetintenn ſacetp ii
ghun i E n Gnuinn
eriuſtiaa ctz i0 omnlto dlehii
,1 ſſem?lonanzin/
ni clegt nos yte i⸗
ytpyfits⸗ nar
nau morui uclitulle inm

Aro. ij.
v.

Banctitas

voluntati diuine:quantomagis rationalia. Et ſi in
firmus obedit voluntati medici: quãtomagis ſpũa
liter infirmus. De qua voluntate.j.Theſſa.iiij. hec
eſt voluntas vi ſanctificatio veſtra. ¶ Quintũ eſt
ci vocatio:Si canes et aues obediũt voci dñi ſui:⸗
mon umnperio chꝛiſti:peioꝛẽ ſeeſſe vemone oſten⸗
dit qui peccatũ ſuũ et immundidie locũ deſerere nõ
vult ꝓpter eũ xe q. j. Cheſſa.iiij. Mõ.n.vocauit nos
us in immũdiciã:ſed in ſanctificatiõem. Sed heu
ſi ribaldus clamaret bannũ regis:nullꝰ auderet cõ/
tradicere:et nic multi clamant bannũ regis eterni
i.aĩarũ ſanctificationẽ:et multi oꝑe contradicunt.
Bextũ eſt vi ſimilitudo: Filius.n. bonus gandet
aſſilari patri zc. ſic nos conari opoꝛtet vt ſimꝰ ſilłes
illi q ait Leuit.xx. Gancti eſtote:quoniã ego ſanctꝰ
ſum dñs eus veſter. ¶ Geptimũ eſt digna vei rece⸗
ptio.Dicut nanq; ſubditiꝗ timent velamant dñm
ſuum:mmũ ſuã mundant:vt dño intrãte honeſte re
cipiat᷑.Dic Ecci.ij. Qui timent dñm ſanctifica bũt
aias ſuas⁊c.qꝛ wmũ tuã dñe vet ſctitudo:ps xcij.
Multũ q̊ erꝛant qͥ ve tẽplo vi de q.j. Coꝝ.iuij. Lem
Pium i ſanctũ eſt:qð eſtis vos.faciũt pcrõꝝ ſterqͥ
imiũ:qͥ bo pꝛecipit᷑.ij.palyp.xxix. Sanctificate ⁊ mũ
date vumum mwmini.
Huius aũt ſanctitatis effectiua 1 oſeruatiua cã ẽ
ipᷣe œus:TLeuit᷑ xx. Ego vns qͥ ſanctifico vos:Gicut
medicſeu medicina efficit ſanitatẽ in infirmo: Sic
Teus pacis ſcificet vos ꝑ oĩa.j.Theſſał.v.Vanc aiũt
ſanctitatẽ ſeu ſanitatẽ efficit in nobis er ↄſeruat deꝰ
ſeptem media. Pꝛimo ꝑ coꝛdis ↄtritionẽ ⁊0ꝛis
ofeſſionẽ: Gicut ſanat medicus patiẽtẽ ꝑ ſudeꝛẽ et
mi nutionẽ:ſic ſanat veus ↄtritos coꝛde:ps.cxlvij.
SPcõdo ꝑ fidẽ:ſicut ꝑ lucẽ redit qͥs ad viam quã ami⸗
ſit:et in ipa ſe tenet:ſic fides tua te ſaluũ fecit: Zuce
vij.Tereio ꝑ ſpem:ſic laboꝛans ſpe mercedis.et in⸗
firmꝰſpe ſanitatis multa ſi uſtinent.ſicſpe ſalui facti
eſtis:ad Roma.viij. Quarto ꝑ charitatẽ. Siẽ nan
ꝙᷓ; infirmo dicit᷑:ſitis coꝛdis boni⁊ hylaris q B iu⸗
uant ad ſanitatẽ:ita ſpũalitenſic facite vt ſalui ſit:
Ecci.iij.Quinto p iuſticiã reddẽdo cuilibet qð ſu⸗
um eſt qꝛ ſicut in curia iuſta/iuſtus lrberat᷑⁊ ſaluat᷑
ita ſalus iuſtoꝝ a dñoſin ps.xxxvj. Gexto p abiecti⸗
onem mgale ſocietatis:⁊ bo ne ſocietatis dilectionez
Siẽ ꝑ mẽbꝛi purridiabſciſionẽ ⁊ bonoꝝ mẽbꝛoꝝ cõ
ſeruatiõeʒ. Sic cñũ ſancto ſcũs eris:in p̃s. Beptimo
ꝓſeuerantiã in oĩb pᷣdictis: Siẽ nanq; laboꝛans
multa ꝓſeu erãter ſuſtinẽdo ſuſtẽtatõnẽ acqᷣrit. Sic
q pſeuerauerit vſq; in finẽ:hic ſaluꝰ erit:mat. xxiiij.
In hacaũt pſeuerantia multas patiet᷑ tribulati
ones:per quarum ſufferẽtiã ſalus ſua augmẽtabit᷑:
7 pᷣcioſioꝛ erit ⁊ pulcrioꝛ.Sicut os albũ in igne fit al
bius: ſic oſſa eccleſie ve quo Treñ.j. De excelſo miſit
ignẽ in oſſib meis:et erudiuit me.i.ad ſctõs viros:
Qui dicũt᷑ oſſa eccieꝓptertria. ¶ꝛimo ſiẽ oſſe a to
tũ Earbeie ſuſtẽtãt:ita cc.ſicut pʒ de Loth:q ſuſtẽta
uit ſodomã: ꝙqiu in illamanſit:⁊ etiam ſegoꝛ Geñ.
xix. Scðo qꝛ ſic foꝛtitudo coꝛpis iudicat᷑ ex groſſitu
dine oſſiũ: et nõ carnis:.ita foꝛtitudo bonitas eccle
ſie. et cuiuſcũq; ſtatus er bonis et ſanctis viris iudi
cat᷑ oſtendit᷑:et nõ exr carnalib.Tercio qꝛ ſiẽ caro
faciliter cedit:ſ̊ os foꝛtiter reſiſtit impellenti. Ita
ſpũs qͥdẽ ꝓmpteſt:caro aũt infirma Math.xxvj.
In aliqbo vo ve iſtis ofſiba miſit ignẽ tnbulatio/
nis et martyrij: vt albioꝛes fierẽt: ſic oſſa in igne: qꝛ
ſicut ignis ceſiccat medullas ⁊ humoꝛes interiꝰ ĩoſ⸗
ſibo latentes:⁊ ea ſic facit albioꝛa:Ita tribulatio x
ſiccat oẽʒ carnalẽ vlectationẽ q̃ ꝓmedullam ſigna
tur ato ge ſiẽ medulla creſcit luna creſcẽte ⁊ ecõ⸗
uerſo:ita vlectatõ carnis creſcẽte carne velicatenu
trita creſcit ipᷣa vo ꝑ tribulationẽ xcreſcente xecre

ſcit: et ſpũs foꝛtificat᷑:et fit interius albioꝛ p mũdi⸗
ciam:ſicut vœcet ſanctos dei Eph. v. Et ſic verifica⸗
tur illud Hiere.xxx. Tps tribulatõis iacob:7 ex ipo
ſaluabit᷑. In aliq vo de iſtis oſſib⸗ miſit ignẽ diui
ne ⁊ ſuꝑnẽ charitatis gue htanto ignis we excelſo vi
pot:qꝛ ignis cæ excelſo fulgur vicz ſeu choꝛuſcatio
qñq; auruũ ⁊ argentũ in burſa Pumitſiẽ oñdit Al⸗
bertus ſup libꝝ metheoꝛoꝑ: burſaʒ illeſaz erelin⸗
q̃t: Ita ignis pᷣdictus aurũ 1 argentũ in pauperum
ↄſumit neceſſitatiho:⁊ auariciã in coꝛde aſumit:⁊ nñ
tm̃ coꝛ illeſuʒ dimittit: ſ qo plus eſt aliq̃d purgat et
Pia ⁊ ſanctificat:illiꝰvicʒ ⁊ qͥ verificat᷑ illõ Ecd.
I. In medio ignis non ſum eſtuatus:in qͥ fuit:ſicut
vicitur Eccĩ.xx.theʒaurus ſine vefectione ſanctita
tis. ¶ Bed heu Michee. vij. Perijt ſanctus de tra:
⁊iuſtus in hoibo nõ eſt:oẽs in ſanguine inſidiant᷑:et
vir fratrẽ ſuum venat᷑ad moꝛtem: ¶ Notate vba:
perijt ſanctus terꝛa:qꝛ illi qͥnuclocũ tenẽt in ec⸗
cleſia ſanctoꝝ:vt in pluniv no ſunt interius ſancti:
ſeg tm exteniüus: ſicut imagines ſanctoꝝ ſuperedifics
tiſuper funcamentum apoſtoloꝛum et ꝓphetarum:
quia ſicut imagines ſanctoꝝ apparatũ habẽt au
ratũ in barba et veſtimentis ⁊ curioſe factũ.⁊ inte⸗
rius vt frequenter ſunt putrideet a vermibo cõme⸗
ſte. Sancti Vo in ſe dum vixerunt contrarias habu
erunt virtutes/qui fuerunt pulcerrime oꝛnati:inte⸗
rus in aia ⁊ exiliter in coꝛpoꝛe. Gicut patʒ ve iohã
ne baptiſta:q erat veſtitus r Dilis cameloꝝꝑ: Yta qᷓ
nũc loca ſanctoꝝ ⁊ antiquoꝑ bonoꝝ chriſtianoꝝꝑ in
omni ſtatu eccleſiaſtico religioſo ⁊ ſeclari:vt in plu⸗
nitb æ oꝛnatu pulcro ⁊ curioſo multũ curant erteri
us ⁊ interius ſunt gratia vacui:et peccatis putridil
et a emonibo corꝛoſi:et ſicin imagine ꝑtranſit ho⸗
mo:in pſal.xxxvii. Pater ſanctifica eos in veritate:
Joh.xvij. In qͥ facto voſipſiiuuate:⁊ dñm Jeſum
xpᷣm ſanctirficate in coꝛdib veſtris.j. Petri. iij.
Cuius quidẽ ſanctitatis ſeu ſpũalis ſanitatis: ſe
ptẽ ſunt veſtructiua ſeptem ſanitatis recuꝑate ſeu
adepte oſtenſiua. Primuũ vo veſtructiuũ eſt ſuꝑbia.
quaʒ infirm abat᷑ filius reguli Boh i. Schm eſt
inuidia:que illos excecauit in tẽplo Johᷣ.xij. Terci
um ẽ ira:p quã monia cverabat᷑: Adar.v. luc. viij.
Quartũ ẽ accidia q̃ lãguẽ fac puũ cẽturiõis:Nu.vij
Quintum eſt auaricis:que aridã fecit manũ Ahat.
xij. Sextũ eſt gula:que fecit hydꝛopicũ ꝑ ebꝛietatez
AQuce.xiiij.Septimũ eſt luxuria:que ſignat ꝑ muli
erẽ habentẽ fluxum ſanguinis Quc.viij. Sed qꝛ ülle
æq dicit᷑ in ps. ſanat om̃s infirmitates eoꝝꝑ:om̃s
iſtas tunc ſanauit infirmitates:ſicut in locis patet
reallegatis. Gi vultis ſcire:ſi etiã om̃es tales ĩ vo
bes ſanauit infirmitates: videte cognoſcite per ſe⸗
ptem ſigna que omnia accipiunt᷑ ꝑ ſim ilitudineʒ ſi/
gnoꝛum in illis qui ſanantur coꝛpoꝛaliter. Quog
pꝛimuʒ eſt ceſſatio woloꝛis interioꝛis.i.pax conſcien
tie Pꝛouerb.xvj.Pulcedo eſt anime ſanitas coꝛdis.
Gecundum eſt in febꝛicitantibo ceſſatõ motus ſicꝗ
peccando:Yeuit.riij. Si quidem lepꝛa non creuerit
ſanus eſt. Terciũ eſt appetitꝰ ciboꝝ ſpũaliũ. Quar
tum eſt ↄtemptusilloꝝ queinordinatus bpenn
in infirmitate væſiderauit:ſicut potũ ⁊ hmõ.Quĩ⸗
tum eſt rſtitutio coloꝛis.i.honeſte anerſatiõis. Se
xtum eſt virtus bene ambulandi. Geptimum ẽ for
titudo bene operandi et San ſuſtinendi. Siceniʒ
facta eſt iudea.ideſt confeſſio ſanctificatio eius: In
pſal.iij. Et ſic floꝛedit.ideſt oſtenditur ſanctifica-
tio mea. ide ad pꝛopoſitum.F.iij. xxxvij. cum ſe⸗
quenti.

vij.

AVrꝰ.iij.
vViij.

ix⸗

Ar.j.

tatilo operil:̊ in moꝛte tales

Gapientia
Apientie primo oſtẽ

ditur diuerſitas ſeu diſtinctõ. Gcdᷣo quõ
hec ſapientie dꝛñtia in diuerſis ſapiẽtibo:
viuerſis modis oſtẽdit. Cercio in quito rei ſeu vir
tutibo vel operilo vera oſiſtit ſapĩa. Quarto qnõ ac
qritur. Quinto falſoꝝ ſapientiũ oſtendit᷑ periculũ
Sexto qnõ ſequentes falſi ſapientes pᷣcedentiũ deci
piunt᷑ verbis exemplis ⁊ ꝓpꝛijs pſumptionibo ⁊ co⸗
gitationib. Septimo tã veri ſapiẽtis ꝙᷓ etiaʒ appa⸗
rentis oſtendent᷑ fines ⁊ fimiũ viuerſitas. ..
Mtũ ad pꝛimũ ſapĩe dat᷑ diſtinctio vna ſpecialis
ue in quatuoꝛ mẽbra diuidit ? alia generalis que
Ale⸗ qtuoꝛ partes ſub duobo brachijs cõplectitur.
In ſpeciali nãq; quedã eſt ſapia q videt᷑a nõ eſt.
ſicut auricalcũ ſeu cupꝛũ videt᷑ aurũ/a cuculꝰ videt
auis nobilis:⁊ noctilucelet ſquame piſciuʒ:⁊ partes
cuiuſdã ligni putridi videntur res auree? pulcerri
me nocte ignoꝛantibo. Iſtam vo vpian habẽtes
ſunt ꝓuidi in terrenis: Mã filij huius ſchi pꝛudenti⸗
oꝛes Enr filis lucis in generatione ſua:Anc.xvj. ec-

ce ſſignanter veritas notat noctilucã dicens in ge

neratiõe ſua.i.in nocte huiꝰſchiſ et nõ in die alrerius
ſeculijqn in hoc caſuvnũ expꝛimẽs aliud excludit/ vł
in generatione ſua.i.in his terrenis vlectationib/
viuitijs 1 honoꝛih: qꝛ in alijs.i. diuinis impruden⸗
tes ⁊ negligentes ſunt hiere.iiij. Filij inſipientes ſt:
Komag. j. dicentes ſe eſſe ſapientes /ſtulti facti ſunt.
Btulti nanq; omes tales prius ꝓpꝛijs fiũt volun
e oñdunt᷑ ab illo
qᷓ dicit:pdam ſapiam ſapiẽtiũ.j. Coꝝ.j.⁊ pꝛudentiã
pꝛudentiũ repꝛobabo. ¶ Alia ſapia nõ videt᷑ eẽ et
eſt: qualis eſt ſapĩa ſb hũilitate ⁊ abiectiõe abſcõdi⸗
ta:et ꝙ homo ſit ꝓuidus in diuinis ⁊ in oꝑiba ſpũali
bus ſola ſua ꝓpter xæũ dimittendo/abiectã paupe⸗
rem vitã ducedo/iniurias remittẽdo/erga inimicos
ſe beniuolum oſtendẽdo. Oe nanq; hec vera ſit ſapi
entia apud veũ que h̊ͥ abſcondita ſapiẽtibo mundi
pꝛudentilo⁊ reuelauit es paruulis.i.hũiliba Luc. x.
Math. xj. ſapĩam pᷣſtans puulis in ps.ſuo patʒ tam
opere:in q hec oĩa oñdit:qᷓ wctria q̃ wcuit Zu. xij.
dicẽs. Vendite que poſſidetis date elemoſynã: fa
cite vobis ſacculos ꝗ nõ veteraſcũt theʒauꝝ in celo
indeficientẽ:qͥ fur nõ BRpropar⸗Oer n Tps opando
⁊ cendo:ſicut dicit apſs.j.Coꝝ.j.ſtultam fecit xeꝰ
ſapiam huius mũdi: Que nanq; apnd mũdũ maioꝛ
ſtulticia ꝙᷓ facere que pᷣdicta ſunt. Nã verã ſapiam
q in pᷣdictis ↄſiſtit vtutibet opib:mũdus ⁊ mũdi⸗
aliter viuentes:apud qͥs ſapiẽs reputat᷑:qͥ ſcit dita⸗
ri honoꝛari/facere partẽ ſuõ bonã: p phas? nephas

inimicis ſe foꝛtiter vidicare/ſtulticiã reputat: qa
nõ habent in videndo mediũ vel lum en vebitũ. id⸗
eſt grãm: Ideo ſi icut videns baculũ rectũ dimidiuʒ
in aqua:ipᷣm curnũ reputat qꝛ videt ipᷣm ꝓꝑ medium
nõ ꝓoꝛciõnatũ.i.aquã. Ita pᷣdicti hac de cã ſapĩaʒ
rectã curuã reputant? ſfulticiã:ipamq; puipendũt
ſicut pueri ⁊ poꝛci lapidẽ pꝛecioſum:qꝛ in dei ſapiẽ⸗
tia nõ cognonit znnedue Cek Snge ſiqͥs inter
vos videt᷑ ſapiẽs in hocmũdo/ſtultus fiat pꝛedicta
ſtulticia apud mm jvt ſit ſapiẽs vera ſapĩa aps veũ
Coꝝ.iij. Mã ſapĩa hꝰ mũdi ſtulticialeſt apud veũ.
I. Coꝝ.iij.¶ Tercia ſapĩa nec videt᷑ nec q̃ vtun/
tur homicidèz latrones alij notoꝛij pctõꝛes qͥ ſa⸗
pientes ſunt vt faciãt mala Coiere.uij. ¶ Quarta vi
det᷑ eſt quã habʒ ille qᷓ hene agit? bene weet: q eſt
dilectꝰ o ⁊ hoĩbʒ Ecci xlv. Onia vo pauci ſt tales
tali or ſingulaniter ꝓuerb.iij. Bearus hõ qͥ inue
nit ſapĩam. ¶ Gcda vo ꝑs huius articuli/ dũ ſcoam
7 quartã veram/et pꝛimã et terciã falſam vocat ſa⸗
pietiã:quatuoꝛ pᷣdicta membꝛa ſub duobj cõplectit

B iiif.
bꝛachijs: Inter quas.i.inter verã ⁊ falſam ſapienti
am:pꝛimo talis eſt in generali differentia ꝙᷓtum ad
vſum:qua lis inter ſponſam ⁊ adulterã:qꝛ ſicut ſpõ⸗
ſa habet᷑ vel haberi veberet ad vtilitatẽ/ ideſt ad ꝓj
lis gereationez: i honoꝛẽ:⁊ ad finẽ ſalutis eter
ne. Adultera vo habeturad voluptatẽ ⁊ ad finẽ dã
natiõis eterne: Ita vera ſapientia que ſponſead li⸗
teram comꝑatur:Gap.viij. Queſiui inqͥt mibi ſpõ
ſam.i.ſapientiã aſſumere:eſt ad vtilitatẽ ⁊ ſuuʒ poſ⸗
ſeſſoꝛem ad vitã ducit eternã dicẽtẽ: venerunt mihi
oĩa bona pit᷑ cũ illa.¶ Gcdᷣa voi. falſaſẽ ad volupta
tem ⁊ ad damnationẽ ⁊ moꝛtẽ eternaʒ:nã ſapia car⸗
nis moꝛs eſt: ad Roma. viij. ¶ Gcdo talis eſt inter
illas dꝛñtia:q̃lis eſt inter aquaʒ quecurrit ꝑ venas
ſalſas et ſulphureas que eſt ſalſa et amara: et aquazʒ
ne vſcendit v nubibus que eſt dulcis:qꝛ ſicut aq
illa terꝛeſtris eſt amara: ita ſapĩa illa terreſtris: xe
qua Yaco.iij. Mon eſt hec ſapia x ſurſum ceſcẽdẽs
ſed terꝛena aĩalis dyabolica.Terrena inquit: ꝗꝛ cir
ca cupiditatẽ ⁊ lucra terꝛena. Hialis/que poti ver⸗
ſatur:quomodo omnis homo eſt animal: ꝙᷓ quomo
do omnes homĩes ſalui fiãt. vabolica:q̃ circama
licioſas verſatur falſitatesllicet ſit dulcis: dum eſt
in vſu:dũ videlicet qͥs ꝑ illam lucratur diuitias de-
licias vlhonoꝛes:tamen finalitererit amara.quã⸗
do dabit computũ e minimo qð p illaʒ lucratus ẽ
Vndepatet ꝙ qui iſta vtit᷑ vel viuit ſapiẽtia.fina⸗
liter cũ finem pꝛincipio comparanerit/dicere veraci
ter poterit illud Apoc.x. Seuoꝛaui eũ:⁊ erat in oꝛe
meo tanqꝙᷓ mel dulce/⁊ cñ vuoꝛaſſem eũ: amaricatꝰ
eſt venter meus:qꝛ finaliter talis ſentiet ventrẽ.id⸗
eſt cõſcientiam/⁊ omnia interioꝛa amaricata.Alia
vo eſt vſcendens a Poere luminum. vqua Ecd.j.
Fons ſapientie verbum ei in excelſis: eſt dnlcis in
pꝛincipio ſicut mel.ſed in fine eſt melle dulcioꝛ. iu⸗
xta illud Ecclhi.xxiii. SGpũs meꝰſuꝑ mel dulcis.
Hec aũnt differentia in diuerſis ex opib oñdit᷑ di-
uerſis/ſicut natura HH ex diu erſitate et
cõditiõe oñdit᷑ fructuũ.Gicut ꝗ̊ arboꝛ bona bonos
fructꝰ facit/⁊ ex plurib q̃s habet radicib illos fru⸗
ctus pꝛoducit: Ita hõ ſapiens: ſoꝛimo exradice fi⸗
dei fructum pꝛoducit fidelẽ ⁊ abijcit alienos: qꝛ hõ
ſenſatus credit legi i Ecci.xxxiij. Gecũdo ex radi⸗
ce ſpei in bonis operibus:tanqꝙ; operariꝰ ꝓpter ſpez
mercedis perſeueranter opera pꝛoducit virtuoſa. ex
quibo in fine vite firmã ſpem habebit in fideli wmi
no megdg. Brouerb riin. Bapientiam cũ inue⸗
neris habebis in nonifſimo ſpem. Tercio er radice
charitatis opera eſtendit dilectionis vei 71 pꝛoximi.
Ex qb pʒ ꝙ dilectio vei honoꝛabil ſapĩa e Ecci. j.
Quarto er radice timoꝛis pene vitat pctã.ſiẽtẽta⸗
tus v latrocinio reſiſtit timoꝛe ſaſpe uͤ puer u er
xiiij. Gapiẽs timet ⁊ recedit a malo. Quito exradi
ce iuſticie reddit vnicuiq; vbita: ꝓuer. xx. Diſſipat
impios rex ſapiẽs.¶ Bic ex fructibo iſtiꝰarboꝛis oñ⸗
dit:ꝙ dæ illa veraciter dicit᷑ puer.iij. eſt lignũ vite
qꝛ hec dat ⁊ ꝓducit vitã gratie:et in futuro vitã glo
rien ſic primi et puriſſimi fructus eiꝰ: puer.iij. Hũt
ſ̊ fructũ mũdi ſapiẽtes nõ ꝓducũt:nec eis ſapit.qͥa
dẽ Eccli.vj.ſpa eſt nimis ſapia indoctis. Vnde
Criſo.ſuꝑ Math.omł.liiij. Peccatoꝛiba ſi volueris
loq v ſpalibo reb:nõ intelligũt verbũ: necſentiẽt
ibi dulcedineʒ: nec eſt poſſibile vt inter amaritudi⸗

nes peccatoꝝ ſentiatur dulcedo ſermonuʒ. Sicut ſi

in magno vaſe aceti modicam guttam mellis immi-

ſceat:⁊ mel perdit acerbitas acetinon mutatur.

Bicut etiam ſi oſtendis herbam viridem leoni vel
campum plenum floꝛibus:non excitat eum ad con⸗
cupiſcentiam quia non habet hoc in naturs vt her
bas manducet. Et econuerſo:ſi oſtenderis bonicar⸗

Arꝰ.ij.

iiij.

ip

Nlel j ate MN t ro.
iſatlnhng
At vin coꝛdep tio
iin recep
i i fsogiblsnt
Etſecdi agifa

Ponketemplifwit ſeniprüer ſententi
iunn ins Abentimanehu
veris Bnde rbocoꝛaculüapollini⸗
diſeedlturnochis elcon ſcttot
turpolicrancon. .iij cij. Beando⸗
ſatennoplatoms. mque ptait
Iffintöe phie. Phia eſt tegii ann
latudo moꝛtis ſolliatudinẽ mom
lveremoꝛtificatoem niciogr oꝛanox
lamalii voluotati. Cui chcoꝛdartul
lyap ueſtioni pbi loquens wſonan
Utuphoruzeſtchmendatio nortis pt
Troitem oſticik er auctoꝛtate hi
Derilud Ya i Cöſllannsno tſttib
lij Grecinatpoetelandabinseid ie
tſebeatü gulperſeſapiat. Dechdog
dunt qrigortgh enent huͤcnun
cali Et etali dia Gaß ir Gi
matus inter fllios hoimſi abfuentt⸗
nchlichnutir
apletia vera no oſiſtit in ſcient
ehrlldche gef ge
Ulnzcötentumin vitu atr: deante
=
bnnllin mumnind
Minolterevigelicet⸗ .

fingliertalisſent M
Komnis inmumanmn dt
erpirluninn dluni
gerbum diincllis:etnlchi
nelſehinfineeſtmnell ulcio i,
lmii Opione iio nl dllas
gennaindinatisrapivofcien⸗
menlesniningaunſne
fucmuũ ar iarboꝛ bonu bnn⸗
olunh s haber gialillooffn,
tuho ſapiens. Pꝛino erructee f⸗
naitfigels robijatalinoo:qeho
niai Ccd mij Oecioer tadi⸗
enbus:tanſyoperon ppter ſpe;
anteroperg plodnat virnnoſt e
imoſpan habehitinficcl wnn
wad mii Gehiatum dän⸗
nonifſmo ſpen Teraoerncick
oſtencit dilectionis min protin.
cio mi hononbik opige t Eui
tennanegan iutſci ſiin
reiſtit timore iuſpeci ber iit

li

Arti.iij.
v.

Exemp.

— 7%7 „
Bapientia
nes:non eas cognoſcit.qꝛ non eſt hbob vt cames mã
ducent.Gic ſi homini mũdiali celeſtia loquanis nõ
videt nec cõcupiſcit. e ſihabentẽ oculos egros po
nas in aliquo loco obſcuro:videt melius. Si autez
onat᷑ in ſole vix ⁊ cum pena videt.qꝛ oculus eger ſo
is candoꝛẽ non ſuffert. Gic ⁊ homo mũdialis qui
oculũ.i.mentẽ hʒ ſoꝛdidõ ? turbulentã 7 in reb mũ
dialibo ſapit ⁊ aſtutꝰeſt.ſi aũt trahis eũ ad res ſpũa⸗
les:nihil ſapit.Er quẽadmodũ pluuia ſuꝑ lapidem
cadat exteriꝰ madelcit:ſed intꝰ ſiccus ꝑmanet. Sic
taliũ hoĩm aures verbũ pꝑcutit:ſed in coꝛ nihil vſcẽ
Dit.⁊ ſic ſapiẽtia foꝛis pᷣdicat:ꝛou.j.quo cõtra dr
Pꝛou.xiiij.ꝙ in coꝛde pꝛudentis requieſcit ſapiẽtia
Et ſic ex diuerſis oꝑibus ⁊ receptiõibus oſtendunt
qui ſunt veri ⁊ qui falſi ſapiẽtes.
Ao hoc vVo ꝙ verã habeas ſapiam tam ex operi⸗
bus receptõib illoꝝ:ꝙᷓ etiã ex alijs euidẽtijs:diſce
