liniunentunt zi aliinnen
nuenlont In alignipnig
eldiftaltztifiet ſubiarere,
tnstünotpanptanig imnitefine
rattisofficſs tumad mininun
sdmü,anini ſſnent telaling
rcundis spud nuncig in aptn
nöpoſſentinterplcinos hononce
renerinſolnoveſehononlſedij⸗
yutan lſto ſuphie inonlorin⸗
quinepidoucnthimonerbii
ter fanuelliboyop maleocequiſ⸗
um ligant: nuncillluc wpo⸗
eritincelo ſanctis ſnis vnnf
z in infemo portobitad Balk.
(Ged iſtod vincalännncſon⸗
cogitatid verecicien paupte
reen Noerent meli eſbie
ariindiffamatonis reuocgtöne.
Ibꝛenetpus ſuſfinerenn coripan⸗
dialiirtotefirnisinoſieft
ca roa leplennio Ntotzan
lisgeinde onoſlnnnn
inanqj faliter ultob lor
enöͦ aaint. Cegltire ſiblt.
2pmmnsal luni iniic⸗
entu lotpptit
talunnmnunle

ltatuz tun
in imilneſei⸗
Hhuitatian
lenli iczinhebit

ͤeinornef ielflenih

Exemp.

Reſtitutio

ſiue nõ:q magna ſtulticia eſt plus alios qᷓ ſeipſuʒ di
ligere:⁊ ↄtra om̃eʒ charitatis oꝛdinẽ eſt ſ- eipᷣm perde
re ⁊ occidere:vt alij laute viuant vel ditent᷑ Et ↄtra
regulam gramaticalem/qua dicit᷑. Cum fueris felix
ſempꝑ tibi ꝓximus eſto.¶¶ SGcdo eadem patet amen⸗
tia crudelitas:quia furtum ſeu fardellum ve male
quiſitis in collo ponunt innocentiũ puerorum. qð
iu poꝛtando iam nõ innocentes ſed nocentes ſuſpẽ
dunt᷑. enim ꝓ tali onere qð qñq; eis in innocẽtiꝗ
imponit᷑ damnabunt᷑/ patet quia raro viſum eſt vel
nunqᷓ ꝙ filius male acquiſitũ a parentib: ei datuʒ
reſtitueret. O em̃ eis datum filij reſtituere noluerit:
magna oſtendit᷑ pᷣſumptõne.A. xij. liij. ¶ Ex qua p̃ᷣ⸗
ſumptõe ĩmo quotidiana opis oſtenſione magna ,
lioꝝ oſtendit ingratitudo:quis em̃ filium nõ mimis
diceret ingratũ:ĩmo crudeliſſimũ:qui potiꝰvult vi⸗
dere patrẽ ſuum nobilem foꝛte vel ignobilem in die
iudicij cum turpi ⁊ impoꝛtabili onere coꝛã toto mũ
do venire ⁊ ad ſuſpendiũ duci furcaꝝ infernalium:qᷓ;
bita ſua vel male acqͥſita ſoluere vel reſtituere pa⸗
rentum ſeu ꝓpinquoꝝ:⁊ tñ ſic eſt fere ve omib:qᷓ ma⸗
ioꝛ pars eſt ingrata ⁊ infidelis ⁊ crudelis:quia ſiẽ di
citur Pꝛouer.rj. Qui aũt crudelis eſt etiam ꝓpinqs
abijcit.Et ponat᷑ ꝙ periculũ eos ad reſtitutionẽ nõ
moueat parentũ vel ꝓximoꝝ:ſaltẽ eos ad h̊ mouere
eberet periculũ ꝓpriũ: quia niſi reſtituant illa que
patres male acquiſierũt vel vebita que ipſi ↄtraxe⸗
runt:ſicut parentes in die iudicij cum turpivenient
onere:ſicut patet. R.j.xxvj.quia illa male acqͥ ſierũt
vel quia vbita nõ reddiderunt que ↄtraxerũt. Ita

ipſi cum ſimili veniẽt onere:⁊ ſimilem ſuſtinebũt pe⸗

nam:quia eadem acquiſita nõ reſtituerũt/vel qꝛ ve-
bita parentũ non reddiderũt:ad que e iure tenen⸗
tur. Deredes nanq; e iure canonico tenent᷑ ad om̃ia
bita patris ſoluenda:ſi executoꝛes illa non pater̃t
vel noluerint ſoluere:qꝛ hereditas tranſit cum one⸗
re ſuo:ſicut oſtenſum eſtꝑ leges tam canomcas qᷓ ci⸗
niles. P. v.j.ſiue fuerit ebitum ex ↄtractu/cuiuſmo⸗
di eſt emptio ⁊ vẽditio:ſiuelex quaſi ↄtractu /ſicut eſt
tutelavel alioꝝ negocioꝝ cura:ſiue ex maleficio:ſic ẽ

furtũ ſiue ex quaſi maleficio:ſicut 8. iudeyx ꝑ incuriã

male iudicet:et ſic aliquid amittat᷑. Ad om̃ia nanq;
hec ſᷣm Hoſtienſem Raymundũ Cancredũ lri⸗
cum ſtenent᷑ſiue ad eos venerint:ſiue non:et ſiue lis
fuerit ↄteſtata viuente patre ſiue nõ. In Aun omni
bus punctis ſunt ꝓ maioꝛi parte culpa biles filij no⸗
bilium ⁊ raptoꝝ:vſurarioꝝ/iudicũ:aduocatoꝝ.⁊ qͥ⸗
rumcunq; falſo ꝝ.Qui om̃es quibuſdam filijs cuiuſ
dam vſuraꝛij magni:qͥ nõ longe ante h̊ tꝑa in ciuita⸗
te obijt metenſii aſſimilantur. Illo nanq; vſurario
moꝛtuo qui omnia bona ſua moꝛiens in manus cu/
iuſdam fidelis viri eccłiaſtici tradidit ſpoliatis reſti
tuenda:venerũt filij ad dictum virũ/ magnã ſummã
pecunie ei offerẽtes:ita q; a reſtitutõe quã facè ince-
perat ceſſaret:⁊ om̃ia eis dimitteret:quibo cũ ipſe re⸗
ſponderet:ꝙ h̊ facere nõ poſſet:tam ꝗpter pris illoꝝ
periculũ qͥ damna ret᷑ niſi reſtitutio fieret:q etiã ꝓ⸗
pter piculũ ipſoꝝ. Mñderũt/totũ piculũ ſit ſuꝑ nos:
moꝛe iudeoꝝ dicentiũ.ſit ſanguis eiꝰ ſuꝑ nos ⁊ ſuꝑ fi
lios nr̃os. Illum vo valentẽ virũ⁊ fidelẽ eis ↄdeſcẽ
dere nolentẽ:ſed aĩam pris illoꝝ ꝓ poſſe liberare vo⸗
lentẽ vnus occidit filioꝝ.Ecce qualiter illi filij pa⸗
trẽ amabãt:bñ potuit eſſe letus pr:q ꝙ illis ditadis
Dũ vixerat laboꝛabat:qd putatis feciſſent ꝓ pꝛis li⸗
beratõne ipſimet filij ſi executoꝛes in dicta reſtituti
one facienda fuiſſent œpurati. acta ꝓbãat qͥd feciſſẽt
Et idẽ qʒᷣ ip̃i feciſſent/ vt freqᷓnter faciũt nüc vxoꝛes
7 filij ⁊ amici qui executoꝛes putant᷑ æfunctoꝛum
ergo iſtud vinculũ ſoluere veberent:om̃ia que ad pꝛi
oꝛis vinculi ſo lurõeʒ oꝛdmant᷑ cumadditamẽto pe⸗

R pj.

riculia ingratitudinis filioꝝ. Sic ergo ſolue vincu⸗
la colligatõnis tue:Eſa.lij.⁊.lviij. Mota.Vl.xij.xxv.
In alijs idem impedit eandem reſtitutonis fa⸗
cit difficultatem rei poſſeſſe amoꝛ inoꝛdinatus ⁊ ni⸗
mia dlectatio/que ẽ in coꝛde taliũ:ſicut hamꝰin gut
ture piſcl qꝛ ſic piſcłcupiditate cibi deglutit hamũ/
Piculũ tamen ignoꝛans. Ita auarꝰcupiditate vœce⸗
ꝓtus male acquirit ⁊ iniuſte detinet periculũ ſuum
ſcire nolẽs:qui noluit intelligere vt bene ageret aba
chuc.j. Facies homims:ſicut piſcis maris: inter qͥs
qñq; hamum quem vnus fugit ⁊ dumittit ſeu eſerit
alius accipit ⁊ capitur ⁊ vcipitur. Ita bona qᷓ moꝛi
ens qnq; inuitus fugit ⁊ vſerit:qñq; vo voluntarie
que male poſſedit heredibus ⁊ executoꝛibus reſtitu⸗
enda ſpoliatis vereſquit:que di ipſi auide colligũt
⁊ pꝛo vſibo ꝓpꝛijs vetinent:hamo capiunt᷑ ⁊ ccipiun
tur. quo rñ œceptõnis ꝑiculo executoꝛes ſe excu⸗
ſant/dicentes: facere nõ pñt ꝓ vefuncto ſicut vebe
rent:qnia vxoꝛ ⁊ filij ⁊ alij amici hona eius abſtraxe⸗
runt/⁊ iniuſte œætinent:addentes/facient illi: qui bo
na eius habent. Vxoꝛ vo ⁊ filij ⁊ alij amici dicũtjre/⸗
ſtituant ⁊ reddant executoꝛes:quia ipſi bona eiꝰha⸗
bent ⁊ vebita vefuncti reddere tenent᷑:⁊ hoc ipſos fa
cturos fideliter intelligimꝰ. SDum vo ipſi ſinguli: q̃
poſſunt colligunt:⁊ qð ꝓ defuncto fieri vel reddi xæ-
beret alus imponũt ſuponuntq; ꝙ alij faciãt. Vel
moꝛiens inter illos. Pꝛimo vecipitur ad modũ filij
cuiuſdam nobilis in religione paupertatis/ we q̃ cuʒ
amici camales crederent:q pater ipſum ſufficienter
iuuaret:⁊ pater ſupponeret:q; ab alijs amicis ſat ha
beret:ipſe inter illos ſemper male erat indutus:⁊ mł
tum indigens:quia dum vtraq; pars ſupponeret:
alia ipſum iuuaret:ſicut ipſimet dixerũt: qnñ ſua fuit
eis oſtenſa indigentia:⁊ neutra ei aliquid daret:ipᷣm
inter illos opoꝛtuit indigere. Sic in ꝓpoſiro cæ iſtis:
c quibo dicitur Hieremie.xj. Mon ſaluabũt eos.id⸗
eſt moꝛtuos in tꝑe afflictõnis. Scðo vecipĩad mo⸗
dum aſini cõis trium fratruʒ:quiſucceſſiue per dies
ſingulos eis ſeruiens/fame piſſe fingitur:qꝛ quilibet
ſuppoſuit ꝙ alius euʒ ſufficienter pauiſſet die pᷣcedẽ
te:⁊ paſceret die ſequenti. Sic moꝛtuus veccept⸗:in⸗
ter pᷣdictos/œ quibo ↄfidebat.dicere poteſt illud hie
remie.xvij. Maledictus vir qui ↄfidit in hoĩe.Atta
men ipſimet qui hec vtinentmulto turpius vœipi⸗
untur:⁊ periculoſius:quia ipſe moꝛiens:ſi cum ſuffi
cienti ↄtritõne ⁊ voluntate firma:q; ipſemet reſtitu/
iſſet:ſi tempus ⁊ facultates habuiſſet/eis reſtitutio⸗
nem facere pᷣcepit ꝓ ipſonipſe hamũ euaſit a quo ipſi
foꝛte nun ꝙᷓ liberabunt᷑:ſed cum ipſo damnabuntur.
SBe quo fertur: ꝙ cum quidã in moꝛtis articulo am
moneret᷑:; iniuſta acquiſita ⁊ œætenta reſtitueret:a
ſemꝑ diſſimularet ſe non audire:nec rũderet:finali
ter ſuadenti ſtomachando reſpondit dicens. BRa mi
hi coꝛ aliud ⁊ reſtituam:qꝛ cum coꝛdeqð nũc habeo
nunqᷓ reſtituã.Eccequõ hamo auaricie coꝛ ſuuʒ ita
foꝛtiter captum fuerat:ꝙ nullo modo voluit ſe libe-
rare.Et hoceſt quod dicit᷑ Eccleſiaſtices.ix. Sic pi⸗
ſces capiunt᷑ hamo. lo.interlinearis.ideſt auari⸗
cia:ita homines ⁊c. Immo multo ſtultius.⁊ piculo
ſius capiunt᷑ homines.e ſtultius patet ſoꝛimo:qꝛ
ſi piſces periculum ſuum ſcirẽt/fugerent anteqᷓ cape
rentur. Secundo quia poſtq; capti ſunt per hamuʒ
in gutture vel per rhete /libenter ſe liberarent:et ha
mum extraherent ſi poſſent. Auari piſcibus ſtuli-
tioꝛes:neutrum faciunt:quia chriſtiani cum ſciunt
periculum ſuum vel ſciunt vel ſcire poſſent ſi vellẽt.
nec tamen iniuſte acquirere ceſſant. IJterum poſtq;
per hamum ideſt pecuniam in ciſta vel burſa ⁊ diui
tias in diuerſis locis et terꝛas et poſſeſſiones etmu⸗
nera male acquiſita.et peccatum in amima ſeu coꝛxæ

Exemp.

Exemp.

„4VI, a0
iil, iin⸗
7 „ H 1 . i *
Reſtitutio . Auruuel
o diſtl e ant hunl. anl lig⸗
. . ve fut :vel qul en fufc mn bunt nen ata
iberare poſſent ſi vellent/ mala ablata vxoꝛis vel econuerſo:vel filius/ vel executoꝛ: velqui⸗ unc ſu ncs olennm ig ſicll eij d̃
abruſonle cecaen er ↄfeſſionem eijciendo ⁊ coꝛ fuerit moꝛienti pꝛopinquioꝛ:extr ahet eas leg ragarhiuſin oniſcnnutnl
ſanando Aulro piculoſius/qꝛ iſtiad moꝛtem ⁊ pe⸗ burſa/væ pariete ve tenꝛa:vel vbicunq; fuerint ab⸗ ngcſmns nann oninni, pfecn
nam capiunt᷑ eternam. Sed heuvt frequenter ecoꝛ ſconditeleaſq; ad Bꝛobriam 7 non ad vfuncti cõneꝛ lelihn nib aninenio larnd
de talium dici poteſt illud Eʒech. xxx. Ecce non eſt tent vtilitatem/a ſpinam quam r idemdelent er⸗ ſenn S c a li in i bet
xiij. obuolutũvt reſtitueret ei ſanitas. In aliquibus vo trahunt: in pede pꝛopꝛio ponunt. Nec mirum:quia lte lann iateoi ce one
idem impedit eandem reſtitutõnis difficultatẽ fa exquo ipſi dum vixerunt:plus Ra ekt⸗ nam, leſiu mum han diis
cit ꝑueria cõditio vebitoꝛis⁊ falſi acquiſitoꝛis:quia prias dilexerunt:ſicut effectus oſtendit: quo vid 1 tüntck ainun 4 grenh zut
aut ꝓdigus ſeu largus eſt:⁊ tũc tot expendit reddi ꝙ reſtituere nolũt/vt animas pꝛoprias luer gu⸗ u i⸗Rer nil ſbe erar i
tur inpotens ad reddendum. Talis nanq; etiã ſi po mirum eſt:ſi illi ad quos bona illoꝛum vemiunt plus ⸗ ne nenlin ranu mortemaͤnin
tens eſſet multolibentius multa eypenderet in alijs diligunt diuitias ꝙᷓ animas alienas. ideſt defuncto⸗ nirui penant⸗ pumanlt monte: .
6 itatib / vel etiaz libentiꝰmultas rum. Ymmo marime mirandum ⁊ marimefatuita⸗ nn , eſthi geiit nnnn ſvcr
Xlectarönito r vanitati . ti s indiciũ eſt ꝙ aliquis e hoc confidere velit: ꝙ ali ius od gd den
daret elemoſynas q; aliena reſtitueret:qꝛ v redditi tis indiciũ eſt ꝙ aliquis ve hocconfide iche nn nnnniſhctunn de n eſtmaͤr
one ſeu reſtitutõne cogitare non poſſunt ſine coꝛdis us velit animam ſuam plus cipſe diligere/ vel ipſaʒ n eeſans etnin 1. Heſtirat guito
ſſticia anã inſi nõ dij, liberare/ vbi ipſe non vult:vel maioꝛem circa ipſius ee uc Marl. . eng Ordin
triſticia quã ipſi nõ diligunt. Aut auarus eſt⁊ tunc ſe ica uits Neſinln gnout an 3
coꝛ ſuuʒ ſic foꝛtiter ſupius claudit ꝙ mihil qð ſemel iberationem adhibere di igentiam. Jeo ſign buf ricntpaind⸗ ntolergond onniſtit
intrat:libenter exire ꝓꝑmittitur. In qua ↄditõne in⸗ dicitur Pꝛouerb. vj. Teipſum libera. vo quibu a gninn teſtame geiglanetnar
milat. Unde ⁊ tales dicere pñt illud: Pꝛo⸗ dam irꝛonalibus amimalibus ſint ſtultioꝛes. Pꝛimo tunene d eſtegnar ginavir g⸗
En Kmiet cuti . ſum eſt. B. iiij ix. Gecundo id lon. ganlian o eyit deloidina aberre
.j lutiamꝰ eum ſicut infernus. In omnib oſtenſum eſt. B. iiij ix. Becundo i em in naturalſoñ og fieripcepit vee anebabetn
aeguet⸗ . tuti ꝛed que ionee s nofi it n
vo nõ reſtituentibo generaliter reſtitutionem undhe⸗ ditur omnium animalium væ pꝛeda viuentium: qu t entiaterns⸗ itſirultſieit
dit ſeu difficultatẽ kent fectus fidei:]quia quis la⸗ totam vimittunt pꝛedam cum qua ſine vite amiſſio rſoffia leſttuere poteſti Voluntes
õ reſti Lvidens patibulũ ſibi/ niſi reſtitue⸗ ne euadere non poſſunt. Aues etiaʒ ꝛedales: preda feſtatim ltutonis tencko
e ettinte Moenavetvul 1 ſidias timentes:temptant ſi cum illa in al⸗ ſet eſe opleta et ſzgend
ret ꝓpatum. Ita ſi illi qui xXpᷣiani vocantur viderent capta inſidias imen es: temp ſet⸗ 1 eſtitutone gratio eſtige
oculo fidei quõ furce inferni ꝓ eis parant᷑ ad modũ tum volare poſſint:alioquin totum vel partez quaʒ labirunq mnoicltate⸗Cin nungtet
illoꝛum.A. xij.viij.libenter reſtituerent/tam famam ferꝛe non poſſu nt: vimittũt. Sic habens diuitias co eeſyza⸗ nenn güraliena. mbon⸗
ꝙ; res/⁊K omia redderent/quia mane tethel phares ſe⸗ gitet ſi cum bona conſcientia illas retinere et ad ce pnit ſineteeiterſcnndi rif
Eremp. dula mente cogitares/a rapta reſtaurares ⁊ melio⸗ lum volare poſſit / aliter niſi totum dimittat:ſtulti⸗ guni t r eiekihanib becin⸗ un
ra daꝛes. Ergo quiin his ceci ſunt intantũ animaꝛũ ꝛ cũct animãtibp vninerſe carnis Geñ. vj. Sy qꝛ int ni Holats Seb ag n
penculũ a co perereeberent viſum / et recipere: ſiẽ hoc ẽ difficile/ dicit᷑ a vitate Mat.xix. Edifficile di⸗ ſitutnlseffe dahnogiſunn eb
cecus ille Marci.viij.qui reſtitutus eſt vt clare vixe ies intrabit in regnum celoꝑ. . . ſonmmreſtitnere⸗ Pineſttin Vnlliter
ret omnia. Nota optime auctoꝛitatem Auguſti.Al. In quo magnũ oſtenditur maloꝛum diuituʒ qui Ar. vij. ſrdelblacarhin octturg gecltor d
xij. xl viij. cealieno ditant᷑:nec illud reſtituunt periculuʒ. ſoꝛo poſuntipſo giuente. oſeſtoncalite.
29. vj. ¶ Niſi vo hoc petant ⁊ efficaciter reſtituant: ſt pri⸗ quo eſtoſideranduʒ ꝙ tales ſunt in periculo magno xvj. pondt hillop bono) ☛
Ard. vi. mo vt pᷣtactuʒ onmln furibo ſtultioꝛes:quia illiti⸗ ante moꝛtẽ ſin maioꝛi in moꝛte/in maximo p? moꝛteʒ Preſtituckach tönon arike nwrriine
= mentes/omia ꝓijciũt ad eccleſiam fugientes/ dicunt Prunũ pʒ te periculo tam coꝛpꝑali ꝙᷓ ſpirituali. Ta⸗ trus ollls bons glalob gaſtmor
uj. Inſup graresepi⸗ qui eis viam eccleſiam oſtendunt. les nanq; aliquotiens ante moꝛtem incidunt in pau reobtinebit. Etpongk alta
vel oſtium eis aperiũt:vel aliquo mõ ipſos vt eugde ertatem. ſicut oſtenſuzʒ eſt. .ix. xxiiij. Et in diuer⸗ bünegelter rhtükfein ſen
re poſſintiuuant:quoꝝ ↄtraꝛium in om̃ibo iſtis ĩue⸗ a cadunt infoꝛtunia:ſicut pʒ. Y. xiij xxxvij. Et. O. cͤpoeſotis wbitore eſe ſteun
nitur:quia neconus ꝓijciũt/timentes ne ſubito pre⸗ vi ·xviij.cum ſequentibo. Mulrũ etiã ſunt in bꝛigis 2 nritlamoeini⸗ captuolotroaniũchn
ie: t ſpaciũ penitentie ⁊ nõ citis /et in verberantium v occidentium timoꝛi⸗ in wmno ſua dlmittens: dptens
occupati moꝛtis die:queꝛant ſpaciũ p 3 . ber 21/ Eremp. Mtinwmo ſua dimitrene:⸗ n
inueniant:cuʒ inſuꝑ ſint homines vemundo: q plus us. Oꝛ etiam ſpñalia ante moꝛtem incurꝛunt picu⸗ nnint totum reſttwuut no ſechrradt
ctrina indigent ſalutis:vtpote qui periculoſtus er la. certũ itqg emp in culpam ⁊ frequenter in deſpe it ipſincortid teſrio uccate ſital
rant ⁊ infirmantur:qui aliena iniuſte letinent. Bi⸗ rationem cadunt ante moꝛtem. Sicut patet bᷣmo de Cictdnan rabocuerſoris dfuütto accuſa
cut patet per pyſtoꝛiam ſecundam. xij xxxiij. Qui Juda proditoꝛe.Et ſecundo ve quodã vſurario mo ſarefuniin wmo men dinlſemeis
Exemp. etiam libentius ag eccleſiam et animarum confuge⸗ riente in cluitate treʒenſi:qui hoꝛtanti eum ad peni ecee Dirobis dictni g
re berent medicos:plus illos fugiũt: ſicut infirmi tentiam/reſpondit: nimis tarde eſt⁊ faciens poꝛtaꝛe le un ſuſnegtteneng eziucicne
in vita ſancti AMartini:⁊ ſicut alij e quibus.A. xx⸗ floꝛenos ſuos coꝛam eo ait:heu cuʒ quanta ſolicitu enoſu ie H uce⸗
vj·xx.cum ſequentibus.Et plus offenduntur contro dine vos acquiſiui:⁊ nunc ꝓter vos animam coꝛ⸗ teret corain ſin aignd
illos:qui eis in pꝛedicatõne vel alia collatõne oſtiũ pus perdam:heu ꝙ vnqꝙ vos vidi:nec tamẽ reſtituit mnonſ gccnſatner aeſt
celi oſtendere vel aperire nituntur: vel quocũq; mo Et ſic eius cõditio peioꝛ fuit q Jude pꝛoditoꝛis: qꝛ nuit velvtrizngtor um coreſtoi
do eos ſpiritualiter iuuare volẽtes. De quib- Amos ipſe pecuniam male acceptam reſtituit:et qui pꝛius nent dicatic reſtiintöez fiencepit gi
v. Odio ha buerunt coꝛripientem:et perfecte loquẽ- reſtituere noluit: ſicut nec ei ſimiles adhuc faciunt: ceſiter illa deqnido Accuſat vltenusret
xv. tem abominati ſunt: quia diripiebant paupereʒ ꝛc. tunc reſtituit quando nihil ei valuit: coꝛpus terre it ricety nullusſentiat guintalioſt
Gunt ſecundo aliquibus bꝛutis ſi imiles: aliquibus bona mundo:animam emonibus. JIn moꝛte etiam nni ivdicabik faſſione. Bdicentiap
vo ſtultioꝛes. Gimiles vo ſunt brutis vilibus: ſicut ſunt in periculo magno:quia tuncab illis quieos in ſcricꝛdlalr copioſa gpnd eü regemptio
canibus: quia ſicut canis ad vomitum reuertit᷑ Pꝛo tergo ſemper ſequebantur capiuntur et ſpolantur ſnccotdia ſedlgnooſtcit dum geſt
uerbioꝛum. xxvj. YIa ipſi ad illa que metu moꝛt euo ab amias nomine et inimicis re exterioꝛibus: eta iñectapud wi ſiont apndillos den
munt:dum reſtirutõnem pꝛecipiunt ⁊ oꝛdinãt:poſt⸗ cemonibus v interioꝛibus:tunc inuenient moꝛien⸗ 0brnertegalept piudicii mortis dan
qᷓ; conualuerint:reuertuntur. Sicut iterum que mo tes/ ꝙ eſt v eis in hoc caſu: ſicut x latronibus: qui atiucicati gmmo ſin Poſito toti
riens euomit canis comedit:ita pꝛedicti que moꝛiẽ⸗ ſemper dum furant᷑ euadere ſperant: ſed multi illoꝝ 5 —
tes verelinquunt pꝛo ſe redqenda. In quo maxima vns die vel nocteſpe fruſtrati capiũtur. Illi vo qui iſiaz gibſineeheni ateyel⸗
illoꝛum oſtenditur ſitis auaricie:quia quis nõ dice/ bona illoꝝ accipiũt adminiſtrãda 7 nõ miniſtrãt vt Möreinimifage ltnecremittun
ret illum maxime ſitire coꝛpoꝛaliteriqui aquaʒ bibe ad quoꝛum manꝰquocũq; modo buenerint/et eis Hmane cthann eſe wülue
ret:que æ illo: qui fere vel totaliter ſubmerſus fuit quod vebuerũt non fecerunt inuenient in moꝛte illo non Keic öbremittert wogatt
eijcitur. Sic quis non diceret illum maximaʒ in coꝛ rum ꝙ ſunt ſicut furti vel rapine receptatoꝛes: quia ruttioniniſnaſunt iii.
de ſitim habere cupiditatis/qui diuitias illas veno⸗ ſicut fures qñq; amicicia illoꝛum ad quos reputant 4 Eſorze ct i
rat:quibus moꝛiens fere vel toraliter ſubmerſus fu ſe obligatos:quãdoqʒ timoꝛe ductifurtum ſuũ apoᷣ NS g.
it:quas tamen dũ moꝛitur euomit. Juxta illð Job. illos ponunt: tamen apud iuſtũ iudicẽ culpabi⸗ 1 Vcck voſſhlitas chon
xrx. Siuitias quas uoꝛauit euomet er de ventre eiꝰ les ſt. Ita he vani eapid bona male acqſi eſtcznf, Ween do. Qumo ang
extrahet eas. Extrahet inquit eas maritus diuitias ta roneamicicie illis dant.et apud illos dimittunt: cinfereiner. to n

ſianndigtle⸗ ſoptinp

ſantoſtenſnzeſt hl

nuſarmaſutg, ancnenern
m ſeyuennitn Aultneni ntinbig

In eſonunninn z0diintinn ninon/

— ſhnuntpicu⸗
npinalpam vfrnnentrin whe
duntontemortem. Glaltoaterömo de
tort Etſeoundo eq uodi vſuranomo
katetrezenſiequihontanti eumac peni
onditmimistardeeſtir fadtens pvonare
8cramn ed githhen cuzquantaſclictn
viſinkanunc Pter wosaninamtco
ben Vnc ws vicinec tmereſtfuit
Sditiopeioꝛfutti; Jude ocltong
mmalescceptam reſtitultet quipel⸗
oluir ſicutnecaiſiniles acbocfnint
itquandonihil ei alvlt coꝛpus tent/
raninan monnbus Y nokketlin
lomagho giutuneailognl en
r ſagueunti apiunturtt Hohontur

ui
muntheinlin
Rn gialonagnn j
inmaruno
HRNpenialotam anlgunenn

eligvotiens ntenaneminciinrinn

Ein

xvij.

rviij.

—

Reſurꝛectio

quos carnaliter diligũt Aliqua vo timoꝛe executo⸗
ribus diſtribuenda verelinquũt: qui om̃es dũ bona

illa tanꝙᷓ ſua tractant:apud diſtrictũ iudiceʒ:tanq;

furti receptatoꝛes ↄdemnabunt᷑. WMoſt moꝛteʒz Vo
in maximo ſunt ꝑiculo:quia ſicut latroni ligant ma
nus vt ſic ligatis manibo ad ſuſpendiũ ducat᷑ coꝛpo
rale tꝑale. YJta talibo moꝛientib manus ad littera
realiter ligant᷑:ex qua ligatõne miſi prfecerit ꝙ ſpi⸗
ritus nõ liget᷑ ſicut coꝛpus:ita ſpiritus ligatus ad ſu
ſpendiũ ducit᷑ eternum: Ideo ↄgrue oꝛabat Hiero⸗
boam.iij. Regũ.xiij.dicens.epcare pꝛo me vt reſti
tuatur manus mea mihi. Cuiꝰexemplo om̃s ad hoc
conaꝛi veberent:vt de cuiuſlibet liberatõne/taʒ liga
tionius que fit ꝑ culpam ante moꝛtẽ in anima:q; eti
am ligatonis coꝛpoꝛis:que fit in moꝛte:⁊ de reſtituni
one poteſtatis vtriuſq; ꝙtum ad veum/veraciter di⸗
ci poſſit illud Aſarci.iij. Reſtituta eſt manus eius.
Ged dicent pꝛimo:ꝙ moꝛiens oꝛdinauitomniũ re⸗
ſtitutionẽ in teſtamento/ergo nõ damnabit᷑.A qui⸗

bus querendũ eſt:qnare ipſemer non reſtituit:qn re

ſtitutionẽ fieri pᷣcepit vel oꝛdinauit/qꝛ aut bona ha⸗

bet ſufficientia terꝛis ⁊ omibb que habet venditis: et

tũc ſtatim reſtituere poteſt:ſi vult.ſi aũt nõ vult:nõ
videt᷑ eſſe ↄpleta reſtitutõnis voluntas/⁊ ſicnon ſal
uabitur:qꝛ reſtitutõne facienda tenet᷑ omia vẽde⸗
re vſq; ad mendicitatẽ.Cuiꝰratio eſt:qꝛ mendicare
poteit ſine pctõ:nõ aũt aliena vetinere:ergo tenetur
pꝛimũ facere vt euitet ſecundũ.Aut bona ſufficien/
tia nõ ſunt:⁊ tũc videt᷑ inanis oꝛdinatio:qᷓtum ad re
ſtitutõnis effectũ in ſpoliatis. Sed dicent nõ poteſt

ſtatim reſtituere ad comodũ ſuum:qꝛ habet anima/

lia vel blada ⁊ hmõiſque ſtatim vitiliter vendi non
poſſunt ipſo viuente:vocetur q̊ creditoꝛ vel ſpoliat⸗

7 ponat᷑ in illoꝝ bonoꝝ poſſeſſione:aliter poſtmodũ

nõ reſtituet᷑ ad cõmodũ creditoꝛis:qꝛ poſt moꝛtẽ ł-
bitoꝛis pꝓ illis bonis placitabit:⁊ vir finaliter medi
etatẽ urmebi AE ponat᷑: ꝙ poſt moꝛtem cebito
ris integraliter vebirũ reſtituar creditoꝛi:adhucnõ
videt᷑ hoc ſatis ꝓ debitoꝛe eſſe ſecurum:quia ſicut la
tro in latrocinio caprusilatrociniũq; qñ ad iudicem
ducit᷑ in vmo ſua dimittens:⁊ Pepieni illis qͥ in w
mo ſunt:q totum reſtituãt/nõ ſecure ad iudiceʒ va/-

dit/voſipſi in coꝛdibo veſtris indicate ſi tali coꝛã in

dice ductoſa ab aduerſarijs de furto accuſato:ſuffici
at dicere:furtũ in vmo mea dimiſi:meis pꝛecipiens
ꝙ totum reſtituant. Si vobis vid eat᷑: ꝙ boc coꝛã iu
ice nõ ſufficeret terꝛeno. Ideʒ iudicate: ꝙ nõ ſuffi

ceret coꝛã iuſtiſſimo iudice co: ; coꝛã eo ductus 79
cœæmonibo accuſatus:ꝙ aliena iniuſte abſtulit vel re

nuit/ vel vtrũq;:⁊ ꝙ totũ cum coꝛꝑe ſuo in vmo iue⸗

. .

nerit dicat:ꝙ reſtitutõeʒ fieri pᷣcepit qñ inuitus re/

ceſſit:⁊ illa de quibo accuſat᷑ vlterius retinerenõ po⸗

tuit: videt q nullus ſentiat quin talis ſtatim ex pꝛo/
pria iudicabit᷑faſſione.¶ Gʒ dicent/ apud vũ ẽ mi/

ſericoꝛdia⁊ copioſa apud eũ redemptio:ſ illis qͥ mi⸗
ſericoꝛdia ſe dignos faciũt/ dum tpᷣs eſt miſerẽdi:nõ

em eſt apud ven ſicut apud illos qᷓ wminiũ ĩ wallia

obtinẽt regale:vt pꝰiudiciũ moꝛtis datũ:moꝛti ven
dat iudicatũ. Immo ſi in Wolies totũ remitteret
us minoꝛẽ facere videret᷑ fidelitatẽvel in maioꝛẽ in⸗

iuſticiã:qꝛ ipſi nec vendũt necremittunt:vbi ſeq̃la ẽ

ptis ne iniuriã faciãt parti leſe vt illud remittat qð
alteri debet: quõ remitteret qo altẽ i vebet ante
moꝛtẽ.qreſtitue ei omia q ſua ſunt.iiij. Reg. viij.

Eſurꝛectiõis. Dꝛimo

oñdet᷑ poſſibilitas. Scdo neceſſitas. Ler
o certitudo. Quarto quõ reſurꝛectõ xpᷣi
eſt cã nr̃e reurꝛectõnis. Quinto quõ reſurꝛectõ xpᷣi
fuit exemplar nr̃e reſurꝛectõnis. Sexto ⁊e wtib on⸗

R vij.

detur coꝛpoꝝ reſurgentiũ ad gloꝛiaʒ /⁊ qualitate
coꝛpoꝝ reſurgentiũ ad penam.
APem exemplis oñdit᷑ ⁊ auẽtib. Exempla em ad
hoc habent᷑ tam in natura ꝙᷓ etiã in arte:et in mira⸗
culis diuinis. Si em̃ natura hoc ab auetoꝛe hẽat na
ture:ꝙ ferꝛũ lapidẽ adamantinux ſeu magnetẽ ad ſe
trahere poſſit in altũ:multomagis hãc potentiã:na
tura ſibi retinuit diuinitatis: vt natura coꝛpalẽ bo
noꝝ hoĩm ad ſe in altum trahere poſſit.⁊ vt ferꝛũna
ture ponderoſe manubꝛio copulet aĩe: æ qua copu⸗
latõne vide.iiij. Reg.vj.Et.aM.iij. xx. Ey quibo ptʒ:
qꝙ; ſiẽ dedit nature:ꝙ ferꝛũ lapides ſurſuʒ ſubleuarer
et fern ſurſum aſcẽderet. Ita potẽs eſt ve lapidibus
iſtis ſuſcitare filios Abꝛabe Math.iij. ¶ Scðo idẽ
eyemplo oñdit᷑ in narura. Si eĩ natura potens ſit e
terꝛa auꝑꝝ ⁊ alia metalla cũ artis ſupplemẽto gigneꝛe
qͥs hãc potentiam ab illo auferet:vicẽdo ꝙ coꝛpa ſiẽ
auꝑ clara nõ poſſet de terꝛa ſuſcitare.x qͥ dr Joh. v.
GStẽ pr̃ ſuſcitat moꝛtuos ⁊ viuificat:ſic ⁊ filiꝰqsvult
viuificat:qͥ dicit Joh.xj.Ego ſuʒ reſurꝛectio et vita.
Et qͥ credit in me:etiã ſi moꝛtuꝰfuerit viuet:qꝛ oĩpo
tens nomen eiꝰ Exo. xv. ¶ Tercio exẽplo in n idem
pſuadet᷑ floꝝ arboꝝ ⁊ oim granoꝝ q interꝛa ſemĩan
tur ⁊ de terꝛa creſcut.Sic nanq; floꝛes pulcerꝛimi de
terꝛa ſurgut lutoſa ⁊vili ꝓꝑ potentiã nature.Et eadẽ
potẽtia arboꝛ q̃ in byeme apparet:qſi moꝛtua/eadeʒ
numero in eſtate reuiuiſcit:⁊ virideſcit ⁊ de puo pu⸗
pino fit arboꝛ. Et ve parna nuce fit coꝛulus. IJuxta
illud. Se nuce fit coꝛulus/ ve glande fit ardua qrcus
Et ce grano ſicco ſine palea vel viroꝛeſſeminato/⁊ in
terꝛa moꝛtificato:ↄſurgit herba viridis:⁊ ſpica cuʒ
paleaꝝ veſtimẽto:⁊ totũ ꝑ potentiã quaʒ cæ'nature
tribuit create:hᷣ foꝛſitan ſiqͥs oĩa nõ vidiſſet vix iſta
crederet. VUt verbigra.Si aliqͥ ſub terꝛa nato et nu⸗
trito:qͥ nunqꝙ; floꝛes arboꝛes vel creſcẽtia vidiſſʒ fru
mentalin manu ſua lutũ pupinũ vel grana tenẽti di
ceret᷑ tu tenes in manu tua materiã floꝝ pulcerꝛimo
rum vel arboꝝ mayimaꝝ/⁊ fructuũ optimoꝝꝑ: qꝛ na⸗
tura elementoꝝ h̊ de his qᷓ in manu tenes põt ꝓducẽ
vix crederet qð nõ vidiſſet. Gic nec ille nutritus in
carcere de qͥ ponit exemplũ.b. ꝛego.in pꝛin quarti
dyalo. Yta infideles qͥ reſurꝛectõem coꝛpoꝝ nõ cre⸗
dunt:qꝛ illam oculo fidei nõ viderunt. SGi pulueres
in quos ↄuerſa vel reuerſa ſunt coꝛpa ſetõꝝ in mani-
bus teneret:ſeu ofſa arida ⁊ diceret᷑ eiſtu tenes mate
riam uleereiin oꝝ coꝛpoꝝ que ineterni durabũt in
manibs:qꝛ veus de pulueribo iſtis:ſeu oſſibo/ talia coꝛ
poꝛa refoꝛmabit. Juxta illud apli ad Phil. iij. RKe⸗
foꝛmabit coꝛpꝰhumilitatis nr̃e ⁊c. Et iuxta teſtimo
niũ Eſa.lxvj.Oſſa inqt nr̃a:q̃ſi herba gernnnabũt.
HGlo. interlinearl.i.reuiuiſcẽt/ vix crederet/ ĩmo mul
ti iloꝝ nunqꝙᷓ ̊ credere voluerũt. Quos ↄuincit.h.
HGrego.·xiiij.moꝛał.dicẽs. Süt nõnulli ↄſiderantes
ꝙ; ſpus a came ſoluit᷑: caro in putredineʒ vertitur:
ÿ̈ putredo in puluerẽ redigit/ ꝙ puluis in elemẽtis
Plurrorept nequaqᷓ ab humanis oculis videat᷑: qua
pꝛopter reſurꝛectõnem fieri poſſe vſperant: et dum
arida oſia veſpiciũt/hec veſtiri carniboſet rurſum ad
vitã virideſcere poſſe diffidũt:qui ſi vim reſurꝛectõ
nis ex obedientia nõ tenent:certe hanc tenere exra-
tione œbuerant:quid em̃ quotidie niſi reſurꝛectõeʒ
noſtram in elementis mundꝰimitat᷑. Mam ꝑ momẽ
ta tempoꝝ cernumus arbuſta viriditatẽ folioꝝ amir
tere a fructuũ ꝓlatõne pꝰlargitõneʒ ceſſare. Et ecce
ſubito: q̃ſi ex areſcenti ligno velut quada reſurꝛectõ
ne veniente videmꝰfolia erum pꝑe/fructꝰ grãdeſcere ⁊
totã arboꝛẽ rediuiui væcoꝛis veſtiri. Conſideremus
etiã paruũ cuiuſcũq; arboꝛis ſemen qð in terꝛq iaci⸗
tur: vt arboꝛ ex illo ꝓducat᷑ et ↄphẽdamꝰſipoſſumꝰ:
vbi ĩilla tãra ꝑuitate ſemĩs:tãta arboꝛ latuit/qᷓ ex il

Ar.j.

Ar?ꝰ. ij.
luj.

NReſurꝛectio

lo ꝓceſſit: vbi lignum vel coꝛtex: vbi viriditas foli

oꝛum:vbivbertas fructuũ/nunqͥd nã in ſemĩe aliqͥd
tale videbat᷑:cum in terꝛã iaceret/ quid ergo mirum
ſi tenuiſſimũ pulnerẽꝗ noſtris oculis in elemẽtis re-⸗
dactum:cum vult wus in hominẽ refoꝛmat/ 4 er te⸗
nuiſſimis ſeminib imẽſa arbuſta refoꝛmat et reinte⸗-

grat. Bicergo ad Roma. j. Inuiſibilia ipſius a cre

onem nõ creqũt/quos ad ↄſideratõnes aliaꝑ creatu
rarũ inuitat ſaluatoꝛ ALu. rij. 7. Math. vj. dicẽs. Cõ
ſiderate lilia agri:quõ creſcut. Et infra. Si aũt fenũ
ð hodie in agro eſt ⁊ cras in clibanu mittirur: æus
ſeectitegnsugt vos:puſille fidei: ſuple ſurge
re faciet ⁊ veſtiet gloꝛia ⁊ honoꝛe in reſurꝛectiõe in qᷓ
nõ nubent neq; nubent᷑:ſed erũt ſicut angeli Math.
xxij. Quib om̃ibo ↄcoꝛdat.j Coꝝ. xv. Quõ inqͥ re⸗
ſurgunt moꝛtui:quali aũt coꝛpe venient. Inſipiens
tu qp ſeminat᷑ nõ viuificat᷑: niſi prius monat. Et c
ſeminas nõ coꝛpus qð futuruʒ eſt ſeminans: ſed nu-
dum granũ vtpote tritici vel alicuius ceteroꝝ:cœus
aũt dat eis coꝛpus ſicut vult ⁊c. Gcõo ideʒ exemplo
oſtendit᷑ in arte humana/in qua cumvideamꝰæ pul
ueribo ⁊ cineriba cuiuſdaʒ her e:que filix vocat̃᷑:cla⸗
riſſima vtpote vitrea fieri coꝛpa:cur hanc artẽ ſub⸗
trahit ille:qui dicit/homo cum wꝛmierit non reſur-
get Yob xiiij. ab illo qui eſt ommium artifer Sapiẽ
tie.vij. Suſcitans e puluere egenum. J. Regum. ij.
Tercio idem exemplo oſtenditur alioꝛum mira culo
rum. Bic nanq; arguit Augnſtinꝰ ↄtra incredulos
Te reſurꝛectõne xpᷣi ciui.xei.li.xxi c.v.dicẽs. Vnũ
mũdo incredibile videmus:vicʒ per paucos illit⸗
teratos fidei ſubiecit mundũ:cur ĩ illud nõ credunt

vicʒz reſi urzectionẽ xpᷣi in celum in carn e. Bicut ſipſe

ex vno miraculo yp̃i alterius argnit poſſibilitateʒ 2

rõnabilitatem. Ita ex alijs miraculis tom xp̃i qᷓ; ali
oꝛum ſanctoꝝ oſtendit᷑ poſſibilitas 7 ratõnabilitas
reſurꝛectõnis. Non eniʒ videt᷑ rõnabile negare quin
ipſe poſſit moꝛtuos reſ uſcitare:qui Laza reſuſcita

nit cum alijs/ ve quibi dictũ e P. xj. viij. in fine/ xe

beat:quia maioꝛ ratio vider̃ beat ſuſcitare coꝛ
pora nunqᷓ moꝛitura: ſed ſemp wũ laudantia: q coꝛ
poꝛa iterũ moꝛitura. Nec iternʒ viget̃ rõnabile:quĩ
ille hoc poſſit et ebeat fa cere:cuiꝰvirtute ſancri ſui
ſuſcitauerũt moꝛtuos:tam in vita ipſoꝛũ qᷓ etiam in
moꝛte:ſicut in pluribus legitur geſtis ſanctoꝝ. Illi
vo qui fidẽ ñ recipiũt xpᷣi: nec miracula credunt ſan
ctoꝝ:antiquũ tamẽ recipiũt teſtamentũ: ſicut iudei⸗
antiquas ſcrutent᷑ ſcripturas: in quibo plures ꝑ He
lyam ⁊ heliſeũ muenient ſuſcitatos. Qui ergo ad ta

ctum oſſium heliſei æfuncti ocedunt hominẽ moꝛ⸗
tuum ſuſcitatũ:ſicut patet. iijj. Reg.riij. vbi ſcribit
cum tetigiſſet oſſa heliſer reuixit homo cur hocne
gant p potentiã cei poſſe fieri expo / vel gen eraliter
vom̃ibo quidem ſadquceoꝑ:qui dicũt nõ eſſe reſurre
ctionem moꝛtuoꝝ Lu. xx.
Contra quos reſurrectõnis neceſſitas plurib oñ
detur romibus 7 auctoꝛiratiby. Mationibo ſeu argu⸗
mentis hecoſtendit᷑ ad magna educentibo incõnue⸗
nientia:miſi reſurꝛectio ocedat᷑moꝛtuoꝝ: quaꝝ aliq̃
tacte ſunt. F. iiij ar. iiij. que licet ibi ad aliud hic ta-
men ad iſtud veducipñt ꝗꝓoſitum. ¶ Pꝛimo nanq;
negantes reſurꝛectiõeʒ/negare habẽt diuinã ſapien⸗

Htiam ſeu bonitatẽ que cum diſponere dicat oĩa ſapi

enter: ad maioꝛẽ ſiverum ſit oꝛdinaſſe felicitatẽ ho⸗
mines vebuitq; iumenta: qd tñnõ fecit ſi vnus ſit in
teritꝰ hominũ iumentoꝝ Ecẽs. iij. qꝛ multa iumẽ
ta 7 irꝛõnalia quietius 7 lautiꝰ:7 magis ſᷣm ꝗpꝛia xe
ſideria 7 xlectatõnes: 7cum minoꝛe ſolicitudinella

boꝛe ⁊ pena/timoꝛe et grauamine hic viuũt:q; multi

R vij.
optimi ? ſanctiſſimi homines. Di ergo iſtis ſanctis
viris nihil alibi reſtaret in reſunectõne moꝛtuoꝛuʒ:
neceſſariu eſſet ↄcedere:ꝙ cæus creaturaʒ ad imagi⸗
nẽ ⁊ ſimilitudinẽ ſuã factã:infelicioꝛẽ 7 miſerabilio
rem feciſfet:multis irꝛõnalibo creaturis/a etiã peio⸗
rem:q; irꝛõnalem creaturã:qꝛ multis peſſimis homi
mib᷑ qui peccatoꝛes et abundãtes in ſeculo obrinent
dinitias: ducunt in bonis dies: vbiilliiqᷓ pie viuere
volũt cum ypo pſecutioneʒ patiunt᷑. moc nanq; gene
rale eſt apud om̃s malos hoĩes xæ quacũq; ſint fide
vel ſecta: vbi maliſunt ? reſurꝛectõnem minus ſpe
rant:hic celecta biliterviuere conãtur bm carnis de⸗
lecratõnes: quas dum pꝛopter amoꝛem chꝛiſti ꝛ ſpeʒ
reſurꝛectionis:ſi ſpe illa fruſtrarentur: et nec hicnec
alibi caro quod eſtoꝛganum ſpirituſſancti electari
ones hẽat:tales miniſtrixp̃i ſunt infelicioꝛes.nõ tm̃
lumẽtis:ſed etiã om̃ibi dya boli miniſtris: qꝛ dyabo
li miniſtri hic:xpᷣi vᷣo miniſtri nec hicnec alibi xelici
gs haberent. Et ꝙ iſta ductio ſit bona ad pꝛoban
gam reſurꝛectõeʒ: patet aplin.j. Coꝝ. xv. vbi ex in⸗
tentione chriſti ⁊ mem bꝛoꝑ eius ꝓbans reſurꝛectiõʒ
talem facit veductõeʒ dicẽs. Bi aũt xpepdicatur: ꝙ;
reſurꝛexit a moꝛtuis: quõ quidaʒ dicunt in vobis q
reſurꝛectio moꝛtuoꝛũ non eſt: neq; chriſtus ſurꝛexit.
Bi autem xpᷣenon ſurꝛexit a mortuis: ergo inanis ẽ
fides noſtra: ⁊ pꝛedicatio noſtra. Et infra paꝛũ. Er⸗
go qui wꝛmierunt in xpᷣo perierunt: ſi in hac vita tm̃
in xpo ſperantes ſumꝰ ſupple ſine omi ſpevel re reſur
rectionis/miſerabilioꝛes ſumus om̃ibus hominibo.
Becundo tales diuinã negant iuſticiam/qua ma
lihic vel alibi puniri eberent. Scoõᷣm hãc vo opini⸗
onem alibi nõ puniunt qꝛ non reſurgunt:nec h ic/qᷣa
ſicut dr Yob. xxj. Hic impij viuũt ⁊ ↄfoꝛtati ſunt: ſh⸗
limatiq; diuitijs. Nec oteſt dici: ꝙ pꝛedicta xi bo
nitas ſen ꝓuidentia et apientia quo ad bonos:z iu⸗
ſticia quo ad malos:ad anumas tm extẽdatur bono
rum ? maloꝛum:qui poſt coꝛpoꝛa moꝛtua in gaudijs
vel penis viuunr:etnon ad coꝛpora moꝛtua:que nũ
qꝙ; reſurgunt:quia ex dei pꝛouidentia iuſticia ebe⸗
tur bene agentibus pꝛemium:⸗ peccantibus ſuppli⸗
cium. Bene autem agentes vel peccantes nonſi tani
me tm̃:ſed homines exanima et coꝛpore compoſiti.
ab hominibus exanima ⁊ coꝛpe compoſitis: bmiũ
xbetur:vel ſupplicium:vt ſicut ſimul laboꝛãt in bo
nis operibus: ſimul remunerent᷑. Et ſiẽ ſimul peccãt
ſimn Runlank illuũ qᷓ æ ſpez reſurꝛectõne moꝛtuo
rume ludicatoꝛ Act.xxiij. NMota ad hoc Damaſce
nu. F.iiij. xxj. Yteruz dicere pꝛedicto modo:q cor
poꝛg non reſurgent:nec remunerabunt᷑ vel pnuniãt᷑:
H tm aĩe/ eſt otra ſacrã ſcripturã:tam veteris ꝙᷓ; noui
teſtamẽti. Mã in ve. teſta. coꝛpoꝝ reſurꝛectio aperte
pᷣnunciar᷑ ꝗob.xix. Gcio inquit ꝙ, redemptoꝛ meus
viuit:⁊ in nouiſſimo die terꝛa ſurꝛecturꝰſum:⁊= rur
ſum circũdaboꝛ pelle mea: in carne mea videbo ve
um ſaluatoꝛẽ meũ. In nono etiã teſtamento chriſt?
vtrãq; ꝓmittit reſurꝛectõneʒ Yoh. v. dicens. Amen
amen dico vobis:qꝛ venit hoia/2 nũc eſt: qñ moꝛtui
audient vocẽ filij cxi:⸗ q audierint: veniẽt: quã qui⸗
deʒ ꝓmiſſionẽ/ opteat etiã xe coꝛpm intel igere re
ſurꝛectõne pʒ p ꝙ ſequit᷑. Venit inqͥt hora in qua
om̃es qui in inonumentis ſunt audient vocem eius.
Manifeſtum eſt aũt: ꝙ anime in monumentis nõ ſt
ſed coꝛpa. Et apls coꝛpoꝝ reſurꝛectionem poſtendit
dicens.j. Coꝑ. xv. Geminar coꝛpus alale. ſurget coꝛ⸗
pus ſpijale:optet coꝛruptibile
onem: 7 moꝛtale Bᷓ̊ induere imoꝛtalitatezʒ. Tercio ta
les ontum in eis eſt: omeʒ inter homines ceſtru⸗
unt bonitate z pietatẽ tam exrterioꝛẽ ꝙᷓ et̃ interioꝛẽ.
