foꝛmiduloſus et timidus eſt reuertat᷑: vel ceſſet mur
murarel tanꝙᷓ grauis/exercitũ turbare. Judeis em̃
pigre et tepide agentibo ⁊ a vermid ꝑcuſſis: oñdeba
tur ſerpẽs eneus: Num erixxj.⁊ nob oñdit᷑ xpᷣs in cru
ceſqͥ ꝑ ſerpentẽ illũ ſignificat᷑:ne toꝛpeſcamꝰinecmur
muremꝰ videndo illu ꝓ nobis crucè ſuã poꝛtare:ne a
ſepentibo pereamꝰ.Exercitu vo ↄtra ſaracenos ↄgre
gatoſne paueãt aduerſarioꝝ multitudinẽ:thema ca⸗
piat᷑ Luce.ij. acta eſt cũ angelo multitudo militie
celeſtis. Ytẽ.iiij. Re.vj.vbi Heliſeus ꝓpheta puerũ
ſuũ gieʒi aduerſarioꝝ multitudinẽ trepidantẽ/et di
centẽ heu dñe quid faciemꝰ: afoꝛtauit dicẽs:noli ti⸗
mere:plures ſunt nobiſcu.⁊ vidit totũ montẽ plenũ
oꝛdinibo angeloꝑ: Mota ad hoc ꝓpoſitũ:quo angeli
iuuerũt Qachabeu. HB. ijj. xlj. Itẽ Beut xx. Gi exie
ris ad bellũ atra inimicos tuos: non timebis eos:qꝛ
ons veus tuus tecum eſt. Gequi appꝛopinquate bel
lo/ſta bit ſacerdos añ aciẽ belli Et ſic loquet. Molite
meture qꝛ dũs nr in medio noſtri eſt. Itẽ.j.aMac.iiij
diyit iudas exercitui ſuo ꝓuo/eũti ↄtra maximã młti
tudinẽ. Memẽtote quõ ſalui facti ſunt patres noſtri
in mari ⁊c. Ytem.ij.Parałxiij. In exercitu nꝛo dux
Tus eſt. Itẽ dñs cuſtodit aduenas: Inpᷣs.clv. Iteʒ
dis amat pegrinũ.et dat ei victũ et veſtitũ:Deut᷑x.
Doſtea ſi pauci ſitis:gloꝛioſioꝛes eritl victoꝛes vł
martyres.vn Berñ.ad milites tẽpliſſecuri inqͥt ꝓce⸗
dite milites:et in trepido animo inimicos crucis xpᷣi
ꝓpellitel et ſequi. Ogloꝛioſi reuertuntur victores
æ pꝛelio:qheate moꝛiunt᷑ martyres in pꝛelio. Ympa
uidꝰ qppe miles eſt: qͥ ſi coꝛpꝰ ferri:ita amimu fidei
loꝛica induit.¶¶Ad idẽ Criioſtomꝰſuꝑ Math. xj. in
Ela marienſbilitot qᷣ patioꝛ ẽ ad occiſionẽ: ꝓbioꝛ ẽ
oſtibo terribilioꝛ: Muis rex pꝛo quo moꝛit/ nõ poſ
ſit poſt moꝛtẽ eũ ſuſcitare ⁊c.quãtomagis hic eo
vbi tãta ſpes eſt reſurrectõis.¶⸗
pʒ terciũ:qꝛ iã in ꝑteoñſũ eſt/quõ ꝰ ſpẽaliter iuuat

Ex iſto ſcoolin ꝑte · vj.

uij.

—

gtüidniſcar ſtnſüftundiue
iciuceaccepieplus mihi valn .
in vitames Et no ſolu ſici morte cofo
intanxo o acceptaſel enu gich hoſtn
caleigni lbentoloocit. Ai guidn.
nundencefeftlautg li ugl
eſcratir ali mercatoꝛesimont fult Gm
iczcötens icame o quceſinatopimn
uour mbes miraculoſe factat i orpa ili
linſitialis vonihiltaliapparutt. brefen
od itrico.(Ettäta ettiſtins vnllitaris
ſuerlargine gnoſlü et riiscüni aua⸗
Iudſd ſizenunſipnofit. Vn Jacdd
ucdrtſent cigerab'acrſignaron tir
bienſii craberttenperpogngtdeneg
lopſeetffatreſuo zäraginadiesſdiegte
Oult Etci derencltu teruererelletro
icſop oninapatrisſti ſtent alisdjirn
lirfnepgterpusmom oppanut aiſote
tentoeigutudete don
Aulberanemgt. Hec wbet veh qunſcehmi

nancetiͤſnanige naltervereqi

ibllimteneneterſienteri .
aeni ſuaffe patet ert
aſntal, . b di.cſe G
tenali Re pyiſ poſe ſ
acollgenoſſiht erfit erfili
uand n letfiloſno ſaſtentan
6 — elt alio dud liona coll
ſicgretſe erſc gue aucifai
Pillondſſe erquepoleü ſiang
eriniſcheir iniſiatinih⸗
genmniie, mee —
idkfdnniabnaſtennni
2rmag ninen denmmü d penali

Nigialigeln anne contra diſ
rgch

I

Apereque⸗

neda A.

tſoumicoloſos diegtt
eſteoꝛdereuentat.et damn,
ni Juclanz t
t tnidnstſtrenentai dlceſietmn
brauns geft wrbare Juctocf
gantva pennlw haſſ inein
s Bumen j moboñclt js nn
lĩ ſinifcat neropeſcanm hecmu
o illu onobis wceſni votnenea
Eimun fo m ſmuchnoo agre
Nuerſnog moltiwolnéthema a⸗
taeſt i angelo multiudo milltie
Re vj.vhi Heliſeus pphetapyeni
iop multitudinè trepidantſetil
dtacem: afortauit dicisnoliti/
nobiſci. vidittoti wonteplan
Potaad hoc Poſiti: gnonutl
bei Bi gj. Ite Deutn Gan vii
inimicostuos: nontimebistdo
meſt Geguikeppropiſgutehl
vaßaidll Etſenut uli
. innetinhaſnn l i lall
ctmiſuo vo tin Mnannna nl
aiaifuctſt otenoſt
negnien anitl ihnln
n gid
3 he 4 , .
nutc naiet eſit denl

4

ſmiitu aninni fti r.

Exempk.

Exempl.

Exempl.

Exempf.

Exemp-

Trux.

pugnãtes ↄtra infideles. Idẽ pʒ.M.ij xl. cũ ſe. YAdez
apparet ex hyſto.anthiocẽa.iĩ q ↄtinet ꝙ cñ eẽnt cir-
ca.lx.milia ſaracenoꝝ ĩ obſidiõe ciuitatis ãthiochie
⁊ circa.x.xpᷣianoꝝ infra ciuitatẽ obſeſſã:⁊ młtivellẽt
ciuitatẽ reddẽ. Cõſilio epᷣi poꝛtãtis lãceã q̃ xpᷣs ĩ cru
ce pfoꝛatꝰ erat/exiert⁊ voce tribiliĩ aere audita.oẽs
infideles ĩ fugã ↄuerſi ſũt. Idẽ ptʒ hiſto.triꝑt.li.j

vbi hꝛ/q; Coſtãtino imꝑatoꝛe nocte pᷣcedẽti cogitã-

te v bello ↄtra ſaracẽos futuro:vidit angelos oñdẽ
ſibi foꝛmã crucis dicẽtes.O ↄſtãtine ĩ iſto ſigno vin-
ces iimicos tuos. In craſtino vo featt fieri crucẽ au-
reã cũ lapidibo pcioſis:quã fecit ſꝑ poꝛtari ĩ bello añ
le:ad eiꝰcuſtodiã certos hoĩes putãs:quoꝝ nullus
vnq occidebat᷑ niſi vnꝰqui vidẽs piculũ belli: roga⸗
uit aliũ ꝓ eo crucẽ tenere:⁊ ipſe fugiẽs interfectus ẽ:
⁊ alius qui crucẽ tenuit:euaſit. Idẽ ptʒ ex ſacra ſcri⸗
ptura Yoſue.x. vbi habet᷑ q Yoſue ? exercitu cei pu⸗
gnãate ↄtra infideles:ſtetit ſolĩ medio celi ſpacio vni
us diel. Et ſicut vetales ſpãliter iuuat: ita oẽs ho/
mies ſpãliter iuuare tenent᷑. Argumentu ad hoc.
vj. vij. Mõ ergo diffidat exercitꝰ cæi/ etiã ſi paruns ſit
cogitãs quo æus terruit benadab: fugauit ab ob-
ſidione ſamarie.qñ vendebat᷑ caput aſini.lxxx.argẽ⸗
teis.iiij. Re.vj.quõ occidit exercitũ ſẽnacherib cẽ
tũ octoginta milia uij. Re.xix.¶¶ Ex iã dictis patet
in parte quartũ ſubdiuiſionis. ¶ Odẽ patet exſ̊ qõ
fertur æ quadã muliere vetula:q cruce ſignata mo
riens /fecit ſe a filia in viã ad terrã ſanctãſcʒ vpoꝛta
ri:vt ibi moꝛeret᷑:quod cũ fieret:ci magna luce ani/
ma eius omnibus vidẽtibus in altũ vepoꝛtabat᷑.Ex
quo patet ꝙ in moꝛtea piculo liberat.¶¶ Jdẽ oſten⸗
ditur væ alio:quẽ infirmatũ dñs ſuus monnitvt cru
cẽ acciperet.u od cuʒ feciſſet:in extaſi conſtitutus
ait: veꝝ eſt:et poſtqᷓ ad ſe reuerſus eſt/alijs querenti⸗
bus quid dixiſſet ait.oſtenſũ fuit mihi ꝙ indulgẽtia
qua cũ cruce accepi:plus mihi valuit:qꝙᷓ oĩa bona qᷓ
feciin vita mea/ Et nõ ſolũ ſicĩ moꝛte cõfoꝛtat et li⸗-
herat cruxꝓ xpᷣo accepta:ſed etiã qñq; poſt moꝛtem
ſpeciale ſignũ liberatois oñdit. Vñ quidã magnesu
ctoꝛitatis archiepᷣs pᷣdicauit q; q̃dã nauis ĩ q erant
cruce ſignati ⁊ alij mercatoꝛes/ĩ mari fuit ſpᷣmerſa cũ
oĩbo ĩ ea cõtẽtis.ĩ carne vᷣo cruce ſignatoꝝ inuẽta eſt
vna cruy rubea miraculoſe facta:cũ coꝛpa ĩ litoꝛe in
uẽta ſũt.ĩ alijs vo nihil tali Eparmd. h refert Jaco
bus ⁊æ vitriaco.( ¶ Et tãta eſt iſtius vtilitatis curia⸗
litas ⁊ largitas/ ꝙ; nõ ſolũ eſt vtilis eũti crucis acce⸗
ptatõ:ſed qñq; etiã ipſiꝓ quo fit. Vñ Jacobo de vi⸗
tria co refert/ꝙ cũ exercitꝰcruce ſignatoꝝ eẽt in terra
albienſiũ circa hereticoꝝ expugnatõem:quidã iuue
nmis ꝓꝙ ſe et fratre ſuo q̃draginta dies ibi egregie dimi
cauit.Et cũ ⁊æ exeꝛcitu recedere vellet:rogatꝰa quo
dã epo ꝓ anima patris ſui.ſtetit alijs qᷓdragĩta diebo
in fine paterpꝛiꝰmoꝛtuꝰapparnit ei ſole ſplẽdidioꝛ
bñdicendo ei regratiabat ꝙ eũ de purgatoꝛij incẽ-
dio liberauerat. Mec vebet ꝛe H quiſq; mirari: qꝛ vo
tũ crucis trãſmarine.vnꝰꝓ altero exequi põt cã rõ⸗
nabili interueniẽte: ſicut expᷣſſe patet extra li iij.tit.
xxxiiij. vo.⁊ vo.re.qꝙ ſuꝑ his.⁊.c.ſe.Sicut ergo vi⸗
dua ſareptena.iij. Re. xvij.pꝛo ſe et filio ſuo duo li-
gna colligens / ſibi et filio ſuo ſuſtentatiõeʒ ꝓmeruit:
Ita qui deuoteꝓ ſe et alio duo ligna colligit: crucis
ſcʒ erectũ ⁊ traſuerſũ/que crucẽ faciũt:ſuſtẽtationeʒ
hic gratie:id ẽ ehiltrchuune augmẽtatõem: ⁊ in fu⸗
turo głe ⁊ miſericoꝛdie:que ꝑ oleũ ſignificat᷑:pꝛo ſe⁊
ꝓ ſllo ꝓ quo illã ſuſcipir/ pꝛomereret᷑.¶ Exy iſto oſtẽ
A–᷑ quintũ ſubdiuiſionis:ſicut vnũ ↄtranoꝝ ſuũ oñ
dit contrarii. Si em̃ magna eſt euntiũ vtilitas:ma
gnũ videt᷑ nõ euntiũ damnũ ⁊ periculũ.nec mirum
qꝛ ex magna ingratitudine contra veũ/ſequitur ma
gnũ pꝑiculũ.Sed nõ accipere crucẽ ꝓchuſſto videtur

X xxvij..

magna ingratitudo:p exemplũ ve duobus ſocijs ſie

mul ꝑ viã cuntibus. Si vnꝰ vno die poꝛtat cõmunez
ſarcina:iuſtũ vid et̃ ꝙ alius ſecãdo die ſarcinã poꝛtʒ⸗
aliter ingratitudinẽ cõmittit: et cõtra bonã ſocieta⸗
tẽ facit. Sed xpᷣs nõ ſocius ſed dñs nr/ poꝛtauit ſarci
nã crucis ꝓ nobis vſq; ad locũ moꝛtis: JYoh.xix. baiu
las ſibi crucẽ exiuit ĩ eũ qui dicit᷑ caluarie locus: Et
hocꝙ pctis que nõ cõmiſit:ſed que nos cõmiſimus:
Et ſicꝓ aliena.id ẽ nr̃a vtilitate ſarcinã noſtrã poꝛ
tauit.modo nobis incũbit ſarcinã hanc poꝛtare ad
honoꝛẽ et glaʒ vi:et ꝓ pctis que ↄmiſimꝰ ꝓpꝛia vti
litate quaʒ ſi refutauerimus:ſumꝰei ingrati ſerui:et
no biſipſis crudeles.Et circa vtilitatẽ ꝓpꝛiaʒ nimis
negligẽtes:⁊ ab illo capite diuiſi. Tidemus enim q;
onus capitis alia mẽbꝛs coꝛpꝑi coniũcta compoꝛtãt:
nõ ant diuiſa/ Iſto ergo expumento ſcire poteſt quis
an ſit membꝝꝑ a hꝛiſto diuiſũ:vel ei cõiunctũ¶ Ad
confuſionẽ em̃ ingratoꝝ oſtendet᷑ ſignũ crucis in ge
nerali iudicio.ſicut patet ꝑ mctoꝛes.iiij.ſenten.diit.
xlviij.cũ qua oſtenſione eis impꝛoperare poterit ve⸗
us dicẽdo illud Mich. vj. Popule meus quid feciti-
bi:et quid moleſtus fui tibi:Reſpõdemihi.qꝛ edu⸗
xi te ve egypto:et de vmo ſeruientiũ liberauite.Ge
atus qͥ tunc reſpõdere poterit dicẽs:tu poꝛtaſti cru⸗
cẽꝙ me væ hieruſalẽ vſq; ad caluarie locum via ſatis
bꝛeui.Ego ꝙ te poꝛtaui crucẽ pnĩe omnibo dieba vite
mee:vel ſaltẽ multis annis:vel de terra et patria na
tinitatis mee vſq; ad terrã ſanctã:que multis diſtat
dietis. LCu pꝛo me nõ pugnaſti:necaliquẽ infidelem
occidiſti:ſed ſolũ ſuſtinuiſti et penã ſuſcepiſti:ego ꝓ
te ⁊ pugnaui ⁊ penã ſuſcepi: et ſuſtinui multis diebo.
Bed heu pauci ſunt qui ſe diſponũt ad h̊ ꝙ h rũc
dicere poterũt.qꝛ pauci crucẽ ſuſcipiũt/ vt ad terraʒ
ꝓmiſſionis vadat:ſed potiꝰeligũt ĩegypto ⁊ babylo
nia:id eſt in terra confuſionis:in velicijs ⁊ pctĩs ſuis
remanere.Se quibo nota.optĩe.Al.xiij.ix.¶ Adhuc
aucioꝛes ſunt qͥ poſt crucẽ ſuſceptã vadunt. qui
buonii Mevij duo modij oꝛdeiſſtaterevno:idẽ in/
dulgẽtia a pena ⁊ a culpal peregrinatõe vna.¶ Et ſe
quit᷑:videbis /et inde nõ comedes:qꝛ ſq; qð fide cre⸗
dis:ope nõ aſſequeris.¶ladhuc paucioꝛes ſunt qui
in itinere incepto/hilariter ꝑſouerãt.qꝛ ſentiẽtes la⸗
boꝛẽ in via ⁊ tediũ:aliqui moꝛe iudeoꝝ egredientiũ
æ egyptoſredire volũt ad ollas carmii:id ẽ ad eli⸗
cias.älij cuʒ angaria murmure vadũt.ſicut ſymõ
ille Mat h.xxvij.quẽ angariauerũt vt poꝛtaret cru⸗
cẽ ieſu.¶Ad huc paucioꝛes ſunt qͥnbi veniẽtes foꝛ/

.

xj.

titer ⁊ virilit᷑ pugnãt.̊ vecoꝛdes moꝛi timẽt.Etẽ de

talibo ſicut ve auicula q̃dã:que ĩ aliq terra vocatur
auis ſancti Martini.ve qua fabule narrãt quaſi ſic
q; ſemel iacuit erectis pedibus verſus celũ iactando
dicens. O ſi celũ caderet:qᷓ bene illud appodiarẽ cũ
tybijs meis:quo dicto cecidit foliũ arboꝛeſuꝑ ty
bias ſuas:⁊ tioꝛe nimio ꝓcuſſa clamauit gallice:æ
ſcte martĩe adiuua auẽ tuã. YJta multiĩ tra ſua ſe⸗
dẽtes et iacẽtes iactãt ſe vellemłtos ſaracẽoſoccidẽ
mirabilia facẽ:vi.canes ſunt.vnus xpᷣianꝰ ↄtra vi⸗
ginti de canibus illis.ſed cũ ad punctuʒ venerint:ti⸗
mẽt paruũ inſultũ. Sicut petrus paratfuit/⁊ dinit
ſe cñ xpᷣo in moꝛtẽ ire:quẽ tñ ad paruũ inſultũ /id eſt
ad vocẽ ancille negauit.Tales habent ſignũ ſine ſi⸗
gnato. Crucẽ em̃ acceperũt ĩ xtera:ĩ ſignũ q; cum
cxtera manu iniurias vi vindicantes foꝛtit᷑ pugna
rẽt.¶¶ Vm̃s iſti pdicti veo patriſuo ingrati:timere
poſſũt penã negis ſilleiane. heres em̃ volẽs iuſtis vijs
moꝛtẽ patris ſui vindicare:ſm legẽ illaʒ hereditate
pꝛinabit᷑ ff. ad legẽ ſilleianã.l.penul. Sic iſti heredi⸗
tate celeſti. Mota..ij.articu.viij.ꝑ totum.¶ Ato
rum ingratoꝛum ergo exemplum værelinquẽtes: ad
modum bonoꝛum anmigeroꝝ ſequamur via q̃ chꝛi⸗

Fabula.
xij.

xiij.

xiiij.

Exrmpf.

Exempf.

Trux.

ſtus pꝛeceſſit:qui aſcendit ſuper crucem. j. Re.xiiij
Aſcendit autẽ Jonathas manibo et pedib reptans
et armiger eius poſt eũ. Per viam etiam quã chꝛiſtꝰ
wcuit:ianũ extendẽdo et clamãdo vſq; ad moꝛteʒ
Ad modũ cuſtodis vinee in francia:qui aſcendit ar
boꝛem altam:in cuius ſũmitate habet tuguriũ par⸗
uum qõ gallice vocant lagarde et volentim æclina/
re a recta via in vineam clamat dicẽs: va la voye va
la voye.i.vade viam vade viam. Ita yxpᷣus arboreʒ
crucis ve qua wcuit nos rectam viam tenere dicens:
qui vult venire poſt me tollat crucem ⁊c. Math.xvj.
Nota. P.ij.xiiij. Non vebent ergo expecrare vſq; ni⸗
mis væuiauerint a recta via: videlicet in ſenectute:
quando difficile erit ad rectam redire viam. et ſi ad
eam redierint: pꝛo illa ina biles erunt: ſed ſtatim in
iuuentute/exemplo chꝛiſti qui iuuenis crucem ſuſti⸗
nuit. Gaudenter cum Andrea:quaſi ad epulas ⁊ ad
conuiuiũ ad crucem accedere:et vſq; ad moꝛtẽ ꝓ iu⸗
ſticia agoniʒ are.Eccleſiaſtici.iiij.t cuʒ Paulo qui
diyit Oal.vj..aihi aũt abſit glo.ni.in cru.w.no.ie.
xpᷣi. Et ↄgrue adiũgit ad crucẽ nomẽ ĩieſu xpᷣi:qꝛ cru
cẽ accipientes et pꝛo xpᷣo pugnantes multuũ valet ⸗
uota iſtius nominis memoꝛia et inuocatio. Vñ fert
ꝙ tꝑe Honifacij pape/ quidem epus ↄtra ſaracenos
qui eum inuaſerunt dimicans/ cu paucis contra mul
tos:ammonuit ſuos/iꝙ ad omnẽ ictum dicerẽt in no
mine YJhu chꝛiſti.Et ſic vicerunt magnã młtitudi⸗
nem:et nullus illoꝛum ledebat᷑/ vno excepto:qui ꝓpt
timoꝛẽ ſe in vna quercu abſcondebat.quẽ inuenerũt
ab aſpideocciſũ.ſicut pigri et timidi: Mumeri.xxj.a
ſerpentibo perierunt.¶ BGed heu ab iſta ſancta pere-
grinatione multi multipliciter ſine cauſa tñ et irra-
tiona biliterretrahunt᷑.Alij timoꝛe incarceratõnis
ſeu moꝛtis apud infid eles:ſeu ſeruitutis et grauis ca
ptiuitatis. Sed iſti irrationabilit᷑ retrabunt᷑.quia
omnia talia plus valent animabv: ꝙqᷓ ꝓſperitas. ¶ñ
in libꝛo v apibus narratur quaſi ſic. Q, quidã no⸗
bilis miles cum alijs duobo militibo apud ſaracenos
eſſet captus et afflictus graui carcere: duo ex eis ſẽꝑ
rogabant dveum ꝙ eos ad terrã ſuam reduceret.Ter
cius vo rogauit/ꝙ nunqᷓ reducerent᷑ Et duob que⸗
rentibo cãm. Reſpondit/quia modo eſtis confeſſij et
in bono ſtatu anime:et ſemper ad moꝛtẽ parati. In
patria noſtra ſolebamus malã vitam ducere.et foꝛſi
tan ſi liberati redierimꝰ:ↄſimilia vel peioꝛa faciemꝰ.
ꝙ poſtmodũ rei pꝛobauit euentus. Heatus ergo vir
qui ſuffert tribulationem. ¶¶ Alij timoꝛe expenſarũ
et neceſſarioꝝ Iſti nõ vident᷑ eſſemẽoꝛes/quomodo

eus pauit helyam in toꝛrẽte charith miniſterio coꝛ

xvij.

uoꝛum:qui ei vferebant panẽ et carnes mane et ve⸗
ſpere.iij. Re xvij.quomodo etiã eũdẽ ibidem panit
cuʒ vidua et filio eius pugillo farine/ et lechito olei.
quõ etiã eidẽ ꝓuidit væ ſuůbcinericio pane:ĩ foꝛtitudi
ne cuiꝰambulauit vſq; ad mõtẽ dei Mꝛeb. iij. Re.xix
MNuõ etiã cibũ miniſtrauit Danieli in lacu leonũ p
Abacuch.quõ etiã pauit quiq; milia hoĩm ⁊Tc. Dm
nẽ ergo ſollicitudinẽ noſtrã in euʒ pijciẽtes.qꝛ cura
ipſi ẽ ve vobis. Et reuela dño vit tuã:⁊ ipᷣee faciet.et
nolite ſolliciti eſſe dicẽtesquid mãducabimꝰ ⁊c. Sʒ
cogitate ꝑ ſingulas generatões/qꝛ nunqᷓ vſeruit ſpe
rãtes in ſe. Alij amoꝛe carnali quẽ advxoꝛes habent
⁊ filios ⁊ parẽtesſæ maneria ⁊ terras ⁊ diuitias ſuas
ꝗd carnẽ ꝓpꝛiã. Illi qui cogitãt quõ poterunt iſta
dimittere:cogitẽt ꝙᷓfelices eſſent ſiit moꝛte ⁊ ĩ iudicio
co dicere poſſent. Dñe cũ in foꝛma dei eſſes multa ꝓ
pter me dumiſiſti ⁊ ſuſtinuiſti.⁊ ego ꝓpterte nõ tãta
ſed que potui dimiſi ⁊ ſuſtinui te: cũ quãta fiducia
talis moꝛeret. Cuʒ quanta gloꝛia metallũ tot ictibo
in vas electõis foꝛmatũ in menſa regis poneret᷑. Aſe
tallũ em quãto pcioſius:quãto plus diligit:tãto plu

XT xvij.

ribus ictibo exponit᷑ ⁊ plꝰ malleat᷑. Quãto ergo plu
ra ſuſtinerẽt ⁊ dimitterẽt tãto plꝰ ĩ moꝛte gauderet:
⁊ pl'apud cæũ pᷣmiarent᷑ ab illo qͥ dicit:qͥ dimittit vx
oꝛẽaut filiosſaut agꝝ ⁊c̃.centuplu accipiet:⁊ vitam
eternã poſſidebit.¶ Ellij ad locũ certamis veniẽtes xviij.
certamẽ aggredi timẽt: ꝓpter ſue partis paucitatẽ.

Tales em̃ aduertunt illud quod in hyſtoꝛijs narrat᷑ Exempk

romanoꝝ/quò theodoſius pualuit ↄtra eugemiũ ar
bogaſtẽ.qui cũ inſtructa acie alpiuʒ trãſit tenerẽt:
⁊ theodoſius ſine cibo ⁊ ſomno ĩ oꝛone totã noctẽ ꝑ⸗
nigil exegit:⁊ cũ videret ſea ſuis veſtitutũ ⁊ ab hoſti⸗
bus circudatuʒ arma arripiens/ſigno crucis facto:iĩ
belluſe dedit:⁊ cum ad congreſſione ventũ eſt:vehe⸗
mens turboa pꝑte theodoſij in oꝛa hoſtiũ intrauit:qͥ
ab eius parte ſpicula miſſa valẽter hoſtib infige⸗
ret:⁊ hoſtili manu miſſa repelleret.⁊ ſic hoſtes pꝛo⸗
ſtratu eugenius captus atq; interfectus:Arboga⸗
ſtes ꝓpꝛia manu pꝑcu ſſus ẽ.Ecce nõ multitud ine ex⸗

ercit:ſed uotioe oꝛõnis/⁊ auxilio vei vicit. ¶d Exempk.

idẽ ibidẽ. Cuʒ poſt moꝛtẽ theodoſij imꝑatoꝛis filijs
ſuis ſq; Archadio ⁊ honoꝛio regnatibus:Evido co
mes affrice arbitratus ĩ paruulis mĩmã ſpeʒ foꝛe:af-
fricã ꝓpꝛio iuri cepit vſurpare.cuius frater maltele⸗
ʒer illius ꝑfidiã ꝑhoꝛreſcẽs/red ijt in ytalia.qui con
tra illũ hoſtẽ videlicet fratrẽ ſuum miſſus bello inſe⸗
quendũ:iã ſciens a theodoſio quantũ in rebus valʒ
oꝛatõ ꝑ fidẽ capꝛariã inſulã adijt.inde ſecũ ſanctos
viros adducẽs:cũ quibo dies aliquot ieiunijs ⁊ oꝛa⸗
tionilo cõtinuauit ⁊ noctes.Et tandẽ cũ quinq; mi
libo aduerſus octuaginta milia ꝑgẽs eos vei nutu ac
cepit.Gyldo comes fugã arripuit.⁊ poſt aliquot di
es ſtrãgulat us interijt. Patet ergo ꝙ iudas macha⸗
beus bene wcuit paruũ exercitũ ſun.j.Macha.iij.di
cens:facile eſt cõcludimultos in manus paucoꝝ:nõ
eſt differentia in conſpectu vei celi liberare ĩ multis/
aut in paucis.quia non in multitudine exercitus vi
ctoꝛia belli:ſed celo foꝛtitudo eſt. Nota ve hoc. h
ij.xxij.⁊.xxxiiij. Et ſupꝛa e.c.v. Sic ergo pꝛedicamuſ
chꝛiſtũ crucifixũ.j.Coꝝ.j. Judeis quidẽ.id eſt omni
bus in fidelibo ſcandalu ⁊ confuſionẽ/⁊ fugã in bello
Ipſis autẽ vocatis.id eſt omnib fidelibo: ei virtu⸗
tẽ ⁊ ci ſapiam atq; in bello victoꝛiã.¶ In quo no/ Arti.ij.
tatur ſecundũ pꝛincipale/ ſq; crucis efficacia que eſt
duplex:ſᷣm ꝙ duplice habet defenſionẽ ſcʒ coꝛpoꝛa-ä
lẽ ⁊ ſpũalem. ¶ Coꝛꝑalis autẽ eius defenſio ⁊ auxili vix.

um multis patʒ exemplis. Et pꝛimo ꝑ illud quod le Exempł.

git᷑ in tercia parte ſpeculi hyſtoꝛialisvidelicet ꝙ tẽ⸗
poꝛe cõſtantini q̃rti quidã iudei locãtes wmũ chꝛi⸗
ſtiani:et inuenientes in ea ymaginẽ ſancte crucis et
crucifixi:cũ eã cultellis et huiuſmodi ꝑcuterent:non
ſine magna üũlloꝝ admiratõne ſanguis recens exiuit.
Alijs dicẽtibus ꝙ fuit ficticiũ et illuſio/alijs cõtra⸗
riũ aſſerẽtibus:ꝓ veritate cõpꝛobanda ſanguis col-⸗
ligit᷑:et ſuꝑ omnes infumos illoꝝ poſitus:omnes ſa⸗
nauit:quo viſo:omnes ad fidẽ couerſi ſunt:et feſtuʒ
iſtius miraculi annuatunĩ terra illa colit᷑. Et ſicut
tactus eius ſanauit coꝛꝑa exterius:ita uotio eius
ſanat animas interius:illoꝝ videlicet qui carnẽ ſuã
crucifixerũt cũ vicijs et concupiſcẽtijs Galł ij. Za
les em̃ qui carnẽ et mentẽ crucifixerũt:ſecuri ſunt ab
hoſtibus multis de cauſis.i¶ Pꝛumo:qꝛ foꝛtiter cru/ xx.
ci affixi et ligati:facilit ab hoſtibo inde auelli nõ poſ-
ſunt:ſicut qui clauis arboꝛi cõclauatꝰẽ¶ Bicut er Fabula.
go vlixes ſᷣm fabulas tranſiturꝰꝑ loca maritima vbi
erat cãtus ſyrenaꝑg:aures obturauit ne cantus dul-
cedine dvelectaretur:et arboꝛi nauis ſe liganit:ne ab
eis quocunq; mõ vœceptus ad mare raperetur. &t ſi
cut fugiens ad eccleſiã vidẽs inimicos ſuꝑuenire ad
eũ rapiẽdũ crucifixu amplectit᷑: Ita qlibet noſtꝑ ꝑ
mare hꝰmũdi nauigaturꝰaures ẽt alios ſenſus clau⸗

jtamfottslitotra crerati dmon.
ca aſſupta ecaggtamiornis
tipominiͦ inficelii mebꝛop ſerno⸗
Gvera dſi fotior dbeat te gratlon
Pota E j nr. Terco ge hoſti
poralĩ peneni cis ſo nocet.Giautn
heltynac hoiema veneni giculoßſa
gol ignfiat ſoooſal o fbi ſi
ctog ſoncto Banecicto:pitro fracton
tentü effuſum eſt. ¶ Qvarto geliben

Aoner domnotiöenqi wus pautiet ter.
ſica ) Et hoctalippencit erenpl

lono geutt homines N veſtin etanmn
te epllaniſui itanec dus in iudia
naſuaſpintuglialaucenpnierele
lunſiſinalauaignns z u
Gee itoeaertl omnes exemp
ſionein togratſignüthan gud
Abetcncistelen ſignümdingiaſ
mnoifr Nuotione 1abons aſſummd
lrr genefaliiucico volnmns ilofte
ſdimntesqnaleiſgnizoulin wnne
nlartae ſein Poſtet atet
Pro ſthamdrb pnitetlaͤbolis
N Arnamdn ſuürlaboreponit
. alibuinanindͤ ſuoͤſgnit
. R ergopaſtoꝛ don

,
advenuni rirhe uniezelin

Squothe 6 Wi

Rcddludimnltooinmanns ancnpn,
uumnconſpectu uicelilberareiniini
, auna nonin mulntudtne geratueſt
ed r lo fornitndoeſt Hota ehoe
i. Etſupne ). Blcergopecicn
fni/O; Jud,snidi idaſtomi
ſcandalu,confuſion,r ugi inbui⸗
ans. .eſtomnito fiellr: wi im⸗
atqin bello pictoꝛii nquono,,
vrinclpale ſas efficcinguett
uplicehabet dfenſione/ſqg oepon,/
Copalisaute eius dfenſio aunii /
epanplis, Etpuimo olllud vocl
neſpeculibfſtonlalis gidelictti
lamiquidi iudeiloctts ni cht
ientes in ea nmnagine ſangenhitt
cultelliset huiuſnocipeutmnnt in
oradmiratone ſangnio umd giili
usfutficlai gilſelſtcinn
nrchubn iel,
8.infimnos Mppoſtua e⸗
mannng alin a

Itmi inclll Et ſl
liannvanmiten, lalechi

Pacitte

Exemp.

Exemp.

Exemp.

xxiij.

Trux

dat ab illicitis:ad chriſtum ⁊ crucem ſugiat crucen
q; amplectat᷑ dicens xpᷣo:crucifixus ſum cruci: HGal.
ij.ſupple clauis amoꝛis ⁊ æuotionis.¶ Gcðᷣo qꝛ ta⸗
les virtute crucis hoſtes ab eis longius fugant. quia
ſicut gygas nõ libenter moꝛat᷑ vbi in eius impꝛoperi
um oſtenditur baculus quo turpiter victus fuit: ita
nec dyabolus:vbi oñdit᷑ baculus crucis: ꝓ quẽ victꝰ
fuit quod patet ꝑ hoc qð fert᷑ in hyſto. tripartita li.
vi. ꝙ vicʒ YJulianus apoſtata a nigromanticis ad lo
ca vbi erãt mões ductus:pterritus cruce ſe ſignãs
omnes fugauit:ſ̊ migromantici eũ veceperũt dicẽtes
ꝙ hoc nõ fecerũt crucis timoꝛe vel ſanctitate:ſed ꝓ-
pter eius abominatõnẽ.⁊ extũc cepit in maioꝛi odio
cruœm habere. ¶d idẽ nota narrationẽ beati gre
goꝛij libꝛo dyalogoꝝ:quõ iudeus vmones tumẽs ſe
cuce ſignauit:æ quo væmon dixit:vas vacuũ h̊ ſigna
tũ.¶¶ Gi crux ſic ab infidelibus mones fugat:qn/

tomagis a fideliboquibo eſt vi virtus ſapientia.

Hoc patet ꝑ hoc qð legit᷑ weiuſtina vᷣgine:ad quaʒ

cypnanus nigrom anticus plures vemoes in foꝛmis
diuerſaꝝ pſonarum / videlicet patris et matris ali-
arũ ꝑſonaꝝ ꝑ quas credidit ſe poſſe citius eã Tcipe/
miſit: vt ei in malo oſentiret.ſed ipᷣa ſingulos veniẽ⸗
tes ſigno crucis velut fumum euaneſcere fecit/ qð vi
dens cypꝛianus ait:q̊ chꝛiſtus crucifixus eſt magne
poteſtatis:cuime reddo.cui æmon:ergo viuũ te ad
infernũ poꝛtabo.ſed euʒ ſtatim ſigno crucis fugauit
De qua oꝛigeñ.Tanta eſt virtus ſedule meditatiõis
crucis xpᷣiiꝙ ſi in coꝛde fideliter teneat᷑: continuo ad
eius memoꝛiam om̃is dyaboli fugatur exercitus. Et
ſi tam foꝛtis ſit ↄtra exercitũ wmonũ:qð mirabile ẽ
qð pᷣdictũ eſt ſupea.e.ca.q tamfoꝛtis e otra exerci⸗
tu hominũ infideliũ mẽbꝛoꝝ ⁊ ſeruoꝝ dyaboli:cum
guerꝛa dñi foꝛtioꝛ vbeat eẽ ꝑ rationẽ q;ᷓ guerꝛa pᷣui:
Nota. E. vj.xxix. ¶Tercio qꝛ hoſtiũ ſpũaliũ vł coꝛ
poꝛaliũ venenũ eis nõ nocet. Sicut.n.lapis pᷣcioſus/
veltyriaca hoĩem a venem ꝑiculo pᷣſeruat. Ita crux
quod ſignificat᷑ ſcdðᷣo dyalogoꝝ:vbi ſigno crucis fa⸗
cto a ſancto Benedicto:vitro fracto/venenũ in eo cõ
tentũ effuſum eſt. ¶ Quarto qꝛ liberabunt᷑a pcuſ-
ſione 7 damna tiõe:qñ æus ꝓcutiet terꝛã virga oꝛis
ſui: Eſa.xj.Et hoc tali ꝑpendit exemplo.rex em̃ĩ bel
lo nõ pcutit homines æ veſtibo et armis et parte ſua
nec vexillariũ ſuũ.ita nec veus in iudicio habẽtes ar
ma ſua ſpiritualia.ſ.crucem pnĩe:vel poꝛtãtes vexil⸗
lum ſpuſſancti cruce ſignatos. In cuius rei ſignum
Eyech. ꝓpheta oſtendit omnes exemptos eſſe a pꝓcuſ
ſione in qb erat ſignũ thau.quod qͥdẽ ſignũ foꝛmaʒ
habet crucis:tale.n.ſignũ mõ in aĩa ſignandũ eſt per
amoꝛẽ/⁊ vuotionẽ laboꝛis aſſumptionẽ:ſi in mor-
te generali iudicio volumus illo ſigno œpendi hoc
ſcientes: quale ſignuʒ oui in wmo pomit᷑: tale in fo⸗
ro poꝛtat:ſic in ꝓpoſito et patet.¶ Iſta aũt ſigni im
ponitio ſit ꝑ amoꝛẽ ⁊ pnie et laboꝛis ſufferentiã. qͥ er
go totum amoꝛẽ ſuũ ⁊ laboꝛẽ ponit circa argentum
nõ eſt dubiũ quin animã ſuã ſignẽt ſigno enarij:ſi⸗
gno ceſaris.Oñ ergo paſtoꝛ bonus xpᷣs examinabit
oues ſuas:⁊ alienas inter eas ꝑ ſigna pꝛia diſtinguẽ
do:⁊ venerit ad oues illas/querẽs cuius eſtinago⁊

ſupꝑſcriptio:⁊ inueniens ꝙ nõ ſua ſ̃ ceſaris:receden-

do quid aliud dicere poteſt: ꝙᷓ illud pſal. lxxiij.ſigna
nr̃a nõ vidimꝰ/iam no eſt ꝗꝓpha/nec ouis ve ouili meo
deo ſic oues in inferno poſitiſunt in ouile dyabo⸗
1i. ¶ Bicut g̊religioſi hoc ſignũ crucis ſuꝑ muros et
poꝛtas ſuas ponũt:vt ꝑ h ſclat wmus eſſe ecclaſtica
illicita et damna eis nõ inferant᷑. Sicut etiã hoc ſi
gnũ in loco certo poni ne tranſeuntes vrina locum
maculent:ita h̊ ſignũ ponenduʒ eſt in coꝛdib nr̃is ꝓp
amoꝛẽ ⁊ pnĩam/ꝙtũ ad remanẽtes ⁊ ꝑ laboꝛis patiaʒ
ꝙtũ ad cruce ſignatos.qͥ facto ſicut crux hoſpitalari

X rxvi.

os ⁊ alios religioſos a multis liberat vexationibus/
collectis et rarationibus. Ita crux pꝛedicto modo
ccepta a multis malis liberat/tã coꝛpalil qᷓ; ſpua⸗
libp. ¶ Quinto virtus ſpuũalis et efficacia crucis in
hoc apparet ꝗ; a tetatiomibus liberat ⸗ refugium pᷣ⸗
ſtat. Einde in vitaſpa.abbas iohannes bꝛeuis ſta⸗
tura interꝛogatus quõ ſea tẽtationib cuſtodiret. rñ
dit:ꝙ fuit v eo ſicut de hoĩe qͥ laboꝛat in campo: bñs
ex vna ꝑte animalia venenoſa nociua ey alis parte
arboꝛẽ altꝗ. Calis vidẽs animalia illa ei appꝛopin
qre arboꝛẽ aſcẽdit vſq; trãſierit:ita inqͥᷣr nos gen⸗
timꝰ ĩmðas cogitatões ⁊ tẽtatões coꝛdi appꝛopinqre
fugiendũ ẽ coꝛdis meditatõevel coꝛpali ſi fieri pᷣt: in
ſpectõne ad arboꝛẽ crucis: vt ibiptegamur: vſq; ille
tẽptatoes tranſierint. Mõ. R.v.xij.¶ Dic fugat. vt
or philomena bubonẽ ei œ nocte inſidiantẽ: ponen
do ſe in arboꝛe ↄcaua/vlł int᷑ ſpinas venſas:vbrille cũ
groſſo capite intrare nõ põt:ſic nos ponendo cor in⸗
tra crucẽ ⁊ vulnera ⁊ ſpinas crucifixi. Sic etiã fugat
ſeruus ab hoſpitio vbi ꝑ ſigna exterioꝛa videt hoſpi
tiũ arege occupatũ.videns.n. ꝑ vexillum extra fene⸗
ſtrã pẽdẽs vel ꝑ arma ſuꝑ oſtiũ pictaſhoſpitiũ a ma
gno dño occupatũ tranſit:ſic emon tranſit vbi foꝛ⸗
ma crucis eſt menti impᷣſſa:⁊ vbi coꝛ vel anĩa eſt ſan⸗
guine illo ſignata.quod ptʒ ro,.xij.vbi æus pcuſſu
rus malos bonos alloqͥtur vicens:erit autẽ ſanguis
vobis in ſignũ:et videbo ſanguinõ ⁊ ptranſibo vos.
Bicut g ſigillũ hereditatis 2ſi ignu regie ꝓtectio⸗
nis diligenter cuſtodit ab aqua igne ⁊ pmoi que ſi
gnũ illud vlere pñt.et ſicut ſcutũ rotundũ qð in ma
nu aq væfenſionẽ poꝛtat manui ligat᷑ ne in ↄflictu ca
dat: Ita iſtud ſignũ ⁊ ſcutũ in aia: v quo Cañ. viij.
Pone me vt ſignaculũ ſuꝑ bꝛachiũ tuuũ eſt foꝛti amo
re ⁊ uotione memoꝛi ligandũ:vſq; bellũ tentatõ⸗
nu in moꝛte finitũ ſit:Eremplo xpᷣi:qͥ crueeʒ vſq; ad
moꝛtẽ nõ dimiſit:iuxta illð philip. ij.factꝰ obediẽs
vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtẽ aũt crucis. Mõ obſtanteq; ha⸗
buit ad hoc inſtigatoꝛes qͥ dixrerũt Mat xxvij. Bifi
lius vi es/ceſcẽde de cruce non tñ ſcendit. Ita nec
nos. Exemplũ etiã ad h̊ Maria matre eius: Joh.
rix. Sta bat.ſ.pſeuerant᷑ iuxta crucẽ ieſu mater eius.
Fenpli ad idẽ v ponte q quantũcunq; ſit bonus/
⁊ foꝛtis ey vna ꝑte fluminis:ſi veficiat vel frangat᷑ ex
alia pte:nõ ducit ꝑegrinum ad patriã ſuam. Crux
xpᷣi eſt pons quẽ fecit nobis pontifer noſter: v q he⸗
rcor b Oꝛiſtus aſſiſtens pontifex:vt ꝑ iſtũ ponteʒ
tranſeamꝰæ ꝑegrinatione huiꝰmundi ad patriã no
ſtrꝗ. Qui &̊ in qqrageſima æuote crucẽ recipiũt pe⸗
nitẽtie:⁊ in paſſione œæuote crucẽ xpᷣi venerant᷑: et qñ
cruy ↄtra infideles pᷣdicat̃ uote eã ſuſcipiũt:incipi
unt ꝑ pontẽ crucis mare buius mundi ꝓtranſire.qui
vo inceptũ nõ ꝓficiunt pontem frangũt ſubmergũ
tur. Cerſeuerantes vo ad patriam tranſeũt: Se qui
bus Bapientie.xiiij. Exiguo ligno credunt homies
animas ſuas:et tranſeuntes mareꝑ ratem ſaluatiſt.
Beyto virtus et poteſtas crucis:ſignatur Genes
xviij.per ſealam Yacob que ſtans in terꝛa celuʒ tã⸗
gebat. Bic erux quia per eam d terꝛa celũ aſeẽditur
Sic ſcala per quam qs in certo loco aſcendere vult
aius poꝛtafr᷑ ad locuʒ illum vbi per eam aſcenditur:
eps e quo homines veberent aſcendere ad celum
eſt locus in quo moꝛiuntur:qui ergo tunc per ſcalaʒ
crucis chriſti vel penitentie/vel cruceſignatiõis / tũc
aſcendere vult loco moꝛtis vſq; ad locum illum:p
ſeueranter eam poꝛtet:quia niſi ad locum poꝛterur/
tunc non poꝛtat.qꝛ niſi ad illũ locũ poꝛtet᷑ ibinõ eſt
7 illud qpð ibinõ ẽ nõ põt ibiaſcendere. SOume Fti⸗
bi lignum: Eʒechielis.xxxij.quia lignum habet ſpẽ:
Job.xiuiij.ſupple ſi ad locum moꝛtis poꝛtetur.et hoc

eſt quod dicitur Pꝛouerbioꝝ.iij. Lignum viteẽ his

xxv
Exemp.

yxvi.

yxvij.

xxviij.

xxix.

Exemp.

Xxxiij.

Trux

quiappechenderunt eam et qui tenuerit eam. ſcilicʒ
perſeueranter beatus.¶Patet ergo ex pᷣdictis quo-
modo crux chꝛiſti et penitentie ⁊ cruceſignatõis ẽ re/
fugium ? remedium contra omnia pericula tam coꝛ
poralia ꝙᷓ ſpiritualia. Sicut ergo homĩes pluuiavel
eſtu/ vel tempeſtate fugiunt ad arboꝛes: vt ſub vm/
bra earum aliquod refugium vel refrigerium inuem
ant. Ita in omni et contra omnia pericula que ani-
mam vel coꝛpus ante moꝛtem / vel in moꝛte/ vel poſt
moꝛtem ledere poſſunt:ad cruces pꝛedictas fugien⸗
dum eſt: e quodam ſancto viro fertur:ꝙ vt inten⸗
tius contra omnes tentationes crucis et crucifixi et
paſſionis memoꝛiã haberet.ſolebat ita vngulis ma⸗
nus palhmam pungere:ꝙ locus ille in manu ſua indu
ratus fuit ad moduʒ plante pedis.Sed heu ſicut fu⸗
gientes ad arboꝛum vmbꝛas recedẽte tempeſtate de
arboꝛibus illis recedunt:eaſq; verelinquũt.ita mul
ti in infirmitateſin tribulatione et aduerſitate / cru⸗
cem amplectuntur:nihil aliud dicunt ſe velle: ꝙᷓ xe⸗
vult. Sed recedente periculo vł infirmitate:eſtqua
lis et ante fuit. Cales fugiunt ad crucem ſicut catus
ad arboꝛem dum canes ⁊ venatoꝛes eam ſequuntur
Pſal.xv.Multiplicate ſunt infirmitates eoꝛum. Et
faui bus finaliter non pꝛodeſt:nec eos pꝛotegit vel v
endit.
Agd hoc ergo ꝙ cruxquecunq; de tribus pꝛedictis
ad pꝛotectionem ſalutis finaliter valeat:tria requi/
runtur videlicet mentis humilitas:operis bonitas
ſeculi contemptibilitas.¶¶ Primum patet per hoc
quod legitur de Eraclio/ ꝙ non potuit poꝛtare cru⸗
cem in hieruſalem cum veſte purpurea. Ita nec ſuꝑ
bus vel curioſus:et hoc eſt quod ſeqͥtur: vbiait ma⸗
thei.xviij. Qui vult⁊c̃.ſequitur.Abneget ſemetipᷣm
et tollat crucem ⁊c. Vnde Gregoꝛius in omelia ſuꝑ
illud:Siquis vult.Suobus modis crux tollit᷑. Aut
cum per abſtinentiam afficitur coꝛpus.Aut per com
paſſionem pꝛoximi affligitur animus. ¶¶ Gecunduʒ
patet ex quotidiano experimento:et ſpecialiter quo
ad illos qui cruceſignationem accipienteslaliquan⸗
do terꝛam illam acquiſierunt. Sicut patet tempoꝛe
Godofredi æ boyland ducis bꝛabantie et alioꝛum
prelatoꝛum et pꝛocerum ac nobilium regni francie:
qui terꝛam ſanctam pꝛo parte et hieruſalem acquiſi⸗
uerunt:ſicut expꝛeſſe patet ex hyſtoꝛia fidedigna vi-
velicet antiochena:quia vo inter eos poſtea dimiſſi
opera mala exercuerunt:terram illam ꝓdiderunt: ſi
cut patet. H.ij.l.Ad hoc ego ꝙ cruce ſignati ibi viri
literagant requiritur intentio.de qua. H.ij.iij.“Ad
hoc vᷣo ꝙ ibi diu maneant et pꝛoſperentur:requirit
bonitas operis. ¶ Bed diceret quis infideles terꝛã
illam inhahitantes/ bona opera non faciunt. quare
ergo tradidit illis æus terꝛam:vel quare illos ma⸗
los permittit terram inhabitare:qui nihil boni faci
unt. Inter quos nullus bonus:nonne melius eſſet ꝑ
mittere ma los chꝛiſtianos:qui aliqua bona facerẽt
et inter quos aliqni boni eſſent. ¶ Duic reſpondet᷑
ꝙ ſicut minus malum eſt contra regem inimicicias
exercere ei qui regi homagium non fecit:et reſpicere
retro eiqui manum non miſit ad aratrum: ꝙᷓ ei qui
fecit ⁊ manum miſit. Ita peccatum minus malumẽ
in ſaracenis qui homagium o in baptiſmo non fe⸗
cerunt:nec teſtes fidelis ſeruitutis inuenerunt:qᷓ;ᷓ in
malis chꝛiſtianis qui vtrunq; fecerunt. Sicut. D. j.
xviij.Multis pꝛobatur exemplis et auctoꝛitatibus.
Nota. MM.ij iij. Et. F. iiij.xj. Sicut ergo aliquan⸗
do a indeis legem ver derelinquentibus terꝛam illaʒ
eis datam dum reo bene ſeruierunt /abſtulit:et tan⸗
ꝙᷓ minus malis ſaracenis videlicet eam vedit:Sicut
pulcerꝛime per vcretum ſumptum ex verbis Am⸗

xvij.

bꝛoſij.xxiij.q.v.Remittuntur. verſus ſinẽ vbi dicit
De quibus etiam notandum eſt: ꝙ aliquando mali
excitantur ad puniendum peccata bonoꝛum. Sicut
Judicum.iiij.legitur de Jabin rege chananeoꝛum/
ẽt ve madianitis: pꝛopter idolatriam populiſſuſci
tauit eos deus vt iſraelem affligerent: et terꝛam eo⸗
rum occuparent. Hec ibi. Idem etiam patet Amos
ij. Vbi ait.Ego extermin aui amoꝛreum. Abireci⸗
tat veus quomodo exterminauit ameꝛreos a facie
iudeoꝛum.Et quia ipſi poſtea fecerunt conſimilia ⁊
peioꝛa:eis etiam idem minatur.quas minas poſtmo
dum opere compleuit. Idem patet.ij. Paralypom̃.
xxviij. VUbi Obed pꝛopheta diyit phacee regi irael⸗
ꝙ; ꝓter peccata ſuaſtra iuda fuit ſibi tradita:et nõ ꝓ
ptermerita dienrie⸗ re nunc conſimili cauſa eaʒ
a perfidis abſtulit chꝛiſtianis. ¶ Mitum ad illud
uod vltra obijcitur:ꝙ chꝛiſtiani mali aliqua bona
aciunt:et aliquos bonos inter ſe habent. Reſponde
tur. ꝙ etiam ſaraceni opera ve genere moeum et dele
ge nature bona faciunt:et melioꝛa et plura:ꝙ mali
chꝛiſtiani:Gicut paſcere pauperes:honeſte ſᷣm legẽ
nature viuere/ alterum non ledere. Jus ſuum vnicui
q; tribuere/plus in talibus operibus abundant in/
dei et ſaraceni:qꝙ multe terꝛe chꝛiſtianoꝛum. Honos
vVo qui inter malos chꝛiſtianos verſantur:eus ali⸗
quando affligi permittit ſicut tunc inter iudeos ſub
oꝛam rege. Iſrael pꝛopter peccata populi permi⸗
it Helyſeum in obſidione eſſe cum alijs. Gicut pa⸗
tet quarto Regum.vj.quando ſamaria fuit obſeſſa
a Benada b rege ſyrie:et caput aʒini vendebatur o⸗
ctoginta argenteis. Et Eſaiaʒ permiſit obſeſſũ eſſe
in hieruſalem tempoꝛe Eʒechie regis: Sicut ptʒ q̃r
to Regum.xix. Sicut etiam nunc in terra ſanctal
et in alijs locis/propter peccata multoꝛum permit⸗
tit paucos bonos flagellari:non tamen eos odit.vas
