retis. reliquam:pedib veſtris conturbaſtis. Aliqui
ſunt vaſa munda.ſed vacua:quia noticia ſacre ſcri⸗
prure notabiliter earent. et hralios poꝛtare nõ poſ-
ſunt:nmec congrue loqui:qui nec pꝛius ſufficiẽter au

ex anditu.auditus autem ꝑ verbum chꝛi

dierũt. Cum ergo ſicut dicit ad Bongr gide⸗ lie
1. quo il⸗

4

li fidem pꝛedicabunt:qui vix vnꝙᷓ vnum verbum de

chꝛiſto vel fide in ſcholis theologie audierunt:ſicut

ſacerdotes.qui ſtatim poſt paruam infoꝛmationeʒ.

vel fundatõnem in gramaticalibus oꝛdinant᷑ opoꝛ

tet. ꝙ ſicut tales ſemper fuerunt ſurdi.ab audiendo
verbum vi:ita etiam ſint muni ad beneillud loquẽ

dum. YJdeo ſignanter e Oſee ꝓpbeta dicit: Oſee.j.
Principium loquẽdi in dño in Qlee.i.pꝛius locut?
eſt oñs in Oſee.eum wcẽdo. anteqᷓ wceret:vt pꝛius
ſit ſaluatoꝛ ſuipſius.et poſtea alioꝛñ.Hinc eſt ꝙ apo
ſtolus in diſcipulo. omnes infoꝛmat dicẽs.j.ad Zi⸗
moth.uij. Attende tibi et wctrine.ſicem ſaluum te
facies:et alios.Mliter pᷣdicatoꝛ ſimilis erit. Pylato
qui ante fuit iudex.qꝙᷓ ſciret.quid eſſʒ veritas: Johᷣ.
xviij.Quid eſt veritas? Sic illi qui ante ſacram ſcri

pturam wcent. ꝙ; ſciant. vel ſacram ſcripturam in⸗
telligant. Quod nõ tm̃ eſt contra omnia pꝛedicta ex

empla naturalia. verumetiam contra omnia exem/
pla ommum artificum. In arte em ſeminatõnis pꝛi
us ſemen in cophino ponit᷑:vt de illo terra ſeminet᷑
Et nullus cecus pᷣſumit ſpeculatoꝛ fieri. Nec in arte
aliquis magiſteriũ aſſumit: niſi pꝛius illam didice-
rit.iuxta illõ beati Gregoꝛij in paſtoꝛali. Nulla ars
Vceri pꝛeſumit᷑.niſi pꝛius intenta meditatõe diſcat
Ab imperitis ergo paſtoꝛale magiſterium:qua pꝛe⸗
ſumptione ſuſcipit᷑:icum ars ſit artium regimen ani
marum. Ideo ꝓpheta. anteq; vei pnunciaret mirabi
lia.ſignanter pᷣmiſit dicens in ps.lxx. veus wcuiſti
mea iuuentute.⁊ vſq;nunc pꝛonunciabo mirabilia
tua.Et Paulus.ij.ad Timoth.iiij. ñs aũt aſtitit
mihi: vt pᷣdicatio mea ipleret᷑: Alctuũ etiã xxij.dicit
ſe legem dicliciſſe iuxta pedes Samalielis:ita ꝓ ha
buit tam vei confoꝛtationẽ interius.qꝙᷓ; etiam homi⸗
nis in foꝛmationẽ exterius. anteq; æ pᷣdicatiõe ſein-
tromitteret.

Bed heu.D. vj lvj. et. lvij. nec ſufficit. ꝙ bene di⸗

ſcant.anteqꝙ; pꝛedicent:niſi etiam opere implent:qð
alus wcendo imponunt. Opoꝛtet er o. ꝙ exemplũ
illius ſequant᷑: cnius omnis actio. noſtra eſt inſtru⸗
ctio:qui incepit facere et wcere. Exemplũ etiã ad H̊
in natura. Gallus ve nocte. anteq; diem ꝓpinquum
cantando enunciet. ſeipſum alis ꝑcutit. Ita pᷣdi⸗
catoꝛ vnunciando diem iudicij. ꝓpinquuʒ ꝛet hoĩes
ad pnĩam. ob timoꝛem illius.vocando. et vt parati
inueniant᷑:exhoꝛtãdo.videat ꝙ ipſemet ſit paratus.
ne venideat᷑ a dicentibo.Medice cura teipſum. Et ꝙ;
ſicut phariſeus homibo onera imponit. que nec mi⸗
nimo digito ſuppoꝛtat. Seipſũ ergo pꝛius ꝑ pniam
pcutiat:exẽplo optimi pᷣlicatoꝛis.qui dicit.j. Coꝝ.
ix. Ca ſtigo coꝛpus meum.⁊ in ſeruitutem redigo.ne
cũ alijs pᷣdicaueri.ipe repꝛobo effiar.¶ Ne poriꝰ ra-
ne aſſimulet᷑ ꝙᷓ gallo. Ranã em̃ conditione ſequit:q̃
ſicut illa ſolum os.qͥ cãtat hʒ extra aquã:tm̃ os quo
pdicant. et in publico loquunt᷑ extra aquas habent
deliciarũ.⁊ dum alijs ſeminauerit.ipſe ſine meſſe fa⸗
me moꝛat᷑. Vnde beatus gregoꝛius:Omeł xxj.ſecũ
partis ſup ʒechielem. Audias q dicis:opare
quod pꝛedicas:ſi em negligis implere qð woces:alijs
meſſem ſeminas: ipſe a fructus participatõne ieiu
nas. Unde ſcriptuʒ eſt Yob. v. Cuius meſſem fame⸗
licus comedet.MMeſſem uiype ctoꝛum.qui bona
loquunt᷑. ſed non operant᷑ famelicus comedit:qꝛ is
qui panem iuſticie eſuritoperat᷑ mãdata que audit.
⁊ipſe fructũnõ habet qui ſeminando laboꝛauit 7c.

pꝛeteritis ve verbis ſuis dixit. Molite ei credere.nec

cfict
ccke
Cogtf alihin
ExIj. ſub lun nrt hminn
oxole nnn delo⸗
Tales cecis infirmis. et claudis ſedentibo in exiti pv. luthulſeil , 1
bus villarum aſſilantur. qui de via tranſeuntes bñ znutelan ctanin tu na ſi
infoꝛmant ꝑ quam ipſi nõ incedunt:que quidem cõ R fiuiti clolou etnu
ditio licet in omnibo woctoꝛibus ſit mala.peſſima tñ 1 ſvanit,. i toreluſt lus pin
eſt in pꝛelatis.quia ipſi pplin pꝛecipue pꝛecedere te i e nic teß vtilinl uiöne
nent᷑:bonis operum exemplis eos docendo: Figura: i ti rch
Mumeri.xxxij.v tribu Ruben.et Gad.et dimidia lleb.

tribu manaſſe:quiqꝛ acceperant pinguia paſcua:pᷣ⸗
cedere vebuerunt fratres ſuos ad pugnandum ꝓ eis
Iterum tales heraldis aſſilantur armoꝝ.quifacta
clamant armoꝛum que nõ faciunt. Et ſũt ſicut cym

balum tinniẽs. aut es ſonans.quod extra eccleſi ſo n jmnn hoguige g:
nat.⁊ homines ad eccleſiam worge⸗ nec eccleſiã in⸗ ithd n umaninelſ
trat:ſed ſeipſum ſonando cõſumit.quia bene loqui in n ſahrin⸗ ceplo⸗
et male viuere.nihil aliud eſt ᷓ ſeipſũ Pꝛia voce dã⸗ umn gofecerim. ho enenn
nare:qꝛ dum oꝛe tales damnat.qualis ipſe eſt:et in⸗ Nöpnis önos bortatu ſtad
ferno dignos illos iudicat:quid aliud ei dici poteſt. nlpid dl aelat ſicint. i
S ey oꝛe tuo te iudico.ſᷣue nequã. In h ergo caſu:iſti iftnini toha ullas emimn
ocen qgniqz papent cob:ſed manus Eſau. terbaſinte ni Phetiam yel
iles ſũt fabꝛicatoꝛilbo arche noe.in qua alij ſaluabã ſipenes tiei geltmr iuiti
tur.ſedipſemet perierunt: poꝛtantiblucernãa ter annledidice imn die mortis dic
go antealios qua dum alij munde tranſeunt.ipſi in nt brisergo n egr manidd
foueam cadunt peccati et inferni.¶ Item monſtra Pes Ai. Hrelocutn Geor. nem
ſunt in h:qꝛ linguas habent maioꝛes:q; manus. Vñ pbar. Terconb uli ſiglloj
HBerñ. Monſtruoſa res eſtmanus remiſſa.⁊ lingna ierhi int ſutchaſta in l
magniloqua. De die inſup loquendo et exhoꝛtando efitute eclgenl Irnnerte
et pᷣdicando.⁊ coꝛripiendo m publico ſunt aquile:⁊= ſoboneco erſotonis ni finna S;
grifones. admagnos tyrannos voldtes: z armatos ergoopl⸗ niatj Theſſalſj. .
verboꝛum telis in fronte ꝑcutientes.et æe nocte ⁊ in imüicia nec

eſt wenoꝛe. neq;
nnin mmoa do rgtelreknobl⸗

aur öqnalibollohlacttts: idn
nurno goaſt hoſboplacetes: .
Eae iig iter dict taregerckno
boſes etonenangelicameeer
nohaberet uſpecta ter mala viti

pꝛiuato ſunt ſcabꝛones in peccatoꝛũ ſtercoꝛibo ſe v⸗
lectantes: Contra illud Pauli.j. Theß. ij. Mocte xvj.
Die operantes pᷣdicauimus vobis euangeliũ. Et ite
rum dicit Ko. xv. Mon andeo aliquid loqui eoꝛum
que ꝑ me nõ eff cit chꝛiſtus. Non audeo inquit pꝛi⸗
mo:qꝛ ſi vnum bene dixero in aꝑto.⁊ aliud male ope

1 maglcop f. s ſp Auci:
ratus fuero in occulto.qui vitam meam pꝛiuatũ ſci⸗ mi mqſbs Anbroſila l) Ancz
ret vel epꝛehenderet. ve verbis meis nihil ꝓficeret. ctu ſan ſit mihi. =
ſed potius me veridendo deterioꝛaret᷑ ad modũ illi leo gagyſ. Ao ige Senera epla y.

nines amplius oculis aunkoaea
Obcepto:bꝛene reficarg eripli Be
cnili.. xe cõſigeratione. Monſtn.
pnaet pita ina:fmo multuo 7 fuctn
nlp ſitalinon arat ſir necchane.
lorgeſicutin iudicio vninusno aen
Eoron vel mü: itanecinpicatone
tonisßteſtimono veſtttuorgeſns

dinit. 1 Notonis:idnis Duͦſlitatis:occnpati
verba ſua timere: qꝛ maximus in iuuentute fuir men utinis: arcttatssin lnan
titoꝛ. ec licet falli poſſet.qꝛ vitam ſnã foꝛte emen⸗ ſſtopteſtuſtetoffe verdi ln
dauerat.tñ ꝓ tanto eſtad ꝓpoſitum.quia cuius vita tumexempl —

us.qui aſinũ in pelle leonis rugientẽ. cum aures vi⸗
eret aſini:licʒ in pꝛincipio timeret.quia ad hoc cla Exemp.
mauit vt ipᷣm terreret dixit.Aſt mihi.qꝗ quõdaʒ ſẽꝑ
aſellus ens. Cerruiſſet me vox iſta.ð ſi aures non vi⸗
diſſem. Sic de illis qui loquunt᷑ pacẽ:mala autẽ in
coꝛdibus eoꝛũ:oꝛe ſuo benedicebant ⁊c. Quaſi ſimi
li modo fertur quandam reſpondiſſe muliereʒ. cum Exemp.
quendã andiret pᷣdicaꝛe.quem in iuuẽtute nouerat

eſpicit: neceſſe eſt ꝙj eius pꝛedicatio contemnet᷑: qꝛ ſinoni Kn e irenremagn
ſm beatum Oregoꝛiũ in paſtoꝛali:quod intelligen tuoeſfeſtummietn elt
w penetrant: viuendo conculcant: repente wcent: öͤnn peſtüſang tee driti
ue nõ opeꝛe.ſed meditarione didicerant: ⁊ qð ver⸗ eob weet ſupbian linöoſde
bis pdicant. moꝛilo impugnũt. Mon inquir audeo xvij. tGege nen Alalitſöt dſe
ſeno.neimpꝛoperet᷑ mihpi.ꝙ ſim malus citharedus: o lee Geſtls natunitas: mo
vłqꝛ nõ cithariʒo in cithara pꝛia. ſicut illi in Apo. lrucschhoſiort iͤ diſcoß
riiij.qui cithariʒabãt in cithanis ſuis.ſed in alienis nccreyelnimioſeſtnͦtorvel fatn
alijs pniam bona oꝑa pᷣdicando.que ꝑ me nõ effi⸗ lincicet leultats Ecej nr. &
cit xpᷣs.ſicut multipᷣlati.⁊ officia habentes faciunt: geſſushois hügant will
qui dum cõuẽtus eſurit in refectoꝛio.laute comedũt lotione. hüiltater - il 8
in cameris ſuis.Contra illud Eccłxxxij. RKectoꝛez tulss ius Occnparivee pteſtiv
te poſuerunt:eſto in iilis.ſupple in refectoꝛio. ſicut altertilsrneceſt otliseſt⸗
vnus ex illis.vel qꝛ citharã nõ manibo:ſed lingua tã Necainoctnsbi n geſieutmee
0. Bicut nanq; tales unein aliquo muſico.bonã cunasſuas endirnn enclt te
aciant armoniã. qui manibo inſtrjjn nõ tangũt. ſed hata etülocntio Atin Arrulatonn
tm oꝛis flatu. inſtrumentũ mouerenitunt᷑. Ira nec Vilitzͤcicador uicre icator
quipᷣdicant ſobꝛietatẽ.⁊ ebꝛioſe viuũt caſtitatẽ mũ Thüten perb enſtamaldanon
diciã.vł quãcũq; virtutẽ.⁊ cõtraꝛio mõ viuũt:quia ſuarpbifoanctickronn olt, .
no mamdbus operãdo. virtutes illas tangũt: ſed oꝛe ſemapſenn, eos verbahien
deo d 6 een.
i nnanspenrn velnüae
ali beige

polates, anoto⸗
infolttanintn r ince h

beonts in rrcgtonj
iſe Bat waen
tianinns neblsangei Etite
Dnntnilinlſwnname
atchultn Hanandtdingutgi⸗
edirer naptonglinnaleoe
dccblto gnivnum mean guigtiſc⸗
nderet wperbismesnihl pfient.
nigendo ereniouret ad nodiilt
pellelonis ngimti amannesi⸗
npeinolotinent vog hocch
rereroynt. Mmihi uöͦgazſe
nuiſſet neporiſto ſoufsnon pl⸗
ig gullognunt acs malaauteln
ſuo benedicebant . Quoſiſimn
mdamfeſponciſſemnliere;. ann en⸗
dicane queminiuuetute honefat
ſuis diptt. Politeei gelctent
umaximusin unentutefutrmn
goſtetqn tam ins oltenn,
mncſtal gaſtun ulnalneſil
tius orrcicgtio onleniſckl
in vaſtotoli uoc tellin
egoriäin paſtoenll,gn

NPredicatio

flatu loquendo:qꝛ ſᷣm Genecã efficatiorẽ voxr opis
ꝓ vox oris. Mam dicit Eryſo.ſuꝑ illud Math. v. c.
Aſcendit hieſus in montẽ: Nemo põt in valleſſtare:
⁊ð mõteloqui:vbi ſtas:inde loquere:aut vñ loqris:
ibi ſta. ſi in fra eſt animꝰtuus:vt qͥd decelo loqns in
celo conſiſte.ſi œ celo loqueris:ſi iuſticiaʒ facere nõ
vis:vt quid te pᷣdicatorẽ iuſticie facis.quare magrm
vocas cuius nõ vis eẽ diſcipulus. Prius ̊ aſcẽ æ ſca
miacob ꝑ vite muũdiciã: ↄtẽplatõnem: prius em̃
dicũfur aſcẽdentes qᷓ œſcendẽtes:qꝛ cõtẽplatio pᷣce
enre lebet pᷣdicatõnem:2K vite aſcẽſus in veũ. Auis eĩ
nobilis prius aſcẽdit ad pᷣſam ꝙᷓ vſcẽdat ad pullos
nutriẽdos. Moyſes prius aſcẽdit ad xñ:qᷓ veſe cen⸗
dit ad infoꝛmandũ populũ:Exodi.x A
Johes in vi pa.moniẽs reqſitus:q; Alianod verbum
memoria dignũ diſ cipułrelinq̃ret:dixit:nũqᷓ; docui:
qð prius nõ fecerim. ¶ Hoꝝ exẽplo infoꝛmati:facia
mus id ad qo nos hortatur Seneca ad hoc ꝙ nobis
in pdicatõne credat᷑:ſicinqᷣt. Iſta diſcamus vt q fu-
erint verba ſint oꝑa:nullas em̃ maiores deoĩb mere
nipenas iudico:ꝙᷓ qui ꝗphetiam velut aliquã artem
venalẽ didicerũt: aliter viuũt ꝙᷓ viuendũ eẽ pᷣcipi⸗
unt:btũs ergo cui in die mortis dici poterit Üllð.iij.
Reg. viij. Gre locutus es ⁊ manibo pfeciſti vt h̊ dies
ꝓbat. ¶ Zercio nõ audeo ⁊c.nemihi impꝛopetur ꝙ
verba ſint ſicut charta ſine ſigillo qᷓ non valet in ne
ceſſitate:nec ei credit᷑. Ita nectali pᷣdicatõni q ſigil⸗
lo bone cõ uerſatõnis nõ ↄfirmat᷑nec appꝛobat᷑: ꝓ⸗
Rer qð apls dicit.j.Theſſal ij. Exhortatio noſtra
ni eſt ve erroꝛe:neq; ð ĩmũdicia:neq; in wlo:ß ſicut
ꝓbati ſumus a veo vt crederet᷑ nobis euãgeliũ:ita lo
qmur:nõ quaſi hoĩb placẽtes: ̊ teo qͥ ꝓbat corda:
Ecce qſe sder dicit:vt crederet᷑ noſ euangeliũ:vt
hoĩes verba euangelica a me crederẽt eẽ vera:et illa
nõ haberẽt ſuſpecta ꝗꝓpter malã vitã:ſiẽ ſt vba illo⸗
rũ: q bus Ambꝛoſius ſup Lucã: Folia em̃ ſine fru⸗
ctu ſuſpecta ſũt mihi.Tales em̃ veſtes habuerũt ex⸗
ules padyſi.Ad idẽ Seneca epła. vj.ad Lucillũ. Mo
mines amplius oculis ꝙᷓ auriba credũt. Lõgũ ẽ iter
Ppᷣcepta:bꝛeue ⁊ efficax ꝑ exẽplũ.HBernardꝰ ad Eu⸗
genii li.ij.xe cõſideratione.Monſtruoſa res ẽ ſedes
pᷣma et vita ima:Fmo multus ⁊ fructus nullꝰ Mec
mix:ſi tali non credit᷑ ſicut nec charte:neclitere ſine
ſigillo:qꝛ ſicut in iudicio vnius nõ cꝛedit teſtimonio
H̊ duoꝝ vel triũ: ita nec in pᷣdicatõne voci tm̃ credit
ctoris:̊ teſtimonio veſtitus:geſtus: aſpectus de⸗
uotoõnis:oꝛonis:hũilitatis:occupatõnis:puate lo⸗
cutõnis:⁊ parcitatis in eſculẽtis ⁊poculẽtis: in ore
iſtoꝝ teſtiũ ſtet om̃e verbũ.i.teſtimonio taliũvirtu-
tum:exemplo aploꝝꝑ:qͥ virtute magna reddebant te⸗
ſtimoniũ:Act.iiij. rimus ergo teſtis hic noĩa⸗
tus eſtveſtium religioſitas decẽtia:queʒ pdicantes
õ tra veſtiũ ſuꝑhbiam illã nõ oñdant:ſ̊ potius talia
eos vcẽt ornamẽta:qualia ſũt veſcripta. O. vij.art.
ix¶ Seðs ẽ geſtus maturitas:⁊ morũ in eũdo ꝑvil⸗
las ⁊ vicos cõpoſitio:vt nõ diſcooꝑto capite vel cur⸗
rendo:vel nimis feſtinãdo:vel fatue reſpiciendo ani
mi indicet leuitatẽ:Eccãĩ.xix. Ex viſu cognoſcit᷑ vir:
greſſus hoĩs enũciant ve illo. ¶ Sic ve oꝛone: de⸗
uotione.⁊ hũilitate:œ quibo teſtibo dictũ eſt in capi

tulis ſuis. Occupatio vo vtilis eſt pꝛedicatori:teſtis

valde vtilis ⁊ neceſſariꝰ:qꝛ ſicut medicus non ſanat:
nec aduocatus bñ cãm væfendit:qͥ tempꝰſtudij circa
curas ſuas expendũt in garrulatonibo:ita ⁊c.¶ Pri
uatꝗ etiã locutio tãqᷓ teſtis pᷣdicatoris examinat᷑:qͥa
vidẽt pᷣdicatorẽ in ſecreta locutõne diſcretũ:œæuotũ
hñtem verba edificatoria:plus credũt pᷣdicatõibo
ſuis:vbi vꝓo audiũt eos verba hꝛe nõ edificationis:
nec moꝝ:ſed potius curſoꝝ vel nũcioꝝ:qꝛ ibi narrãt
oẽs rumores patrie:⁊ ſi ſit aliq bꝛiga vel guerra de⸗

tabbas

errxr.

fendũt vnam partẽ:⁊ damnãt aliã:⁊ pſonas cõtem-
nunt ⁊ p̃dicatões.Et frequẽter qͥ eis narrãtib ⁊ sru
fantib:arrident in pntia:eos deridẽtin abſentia: et
fatuos eos eẽ iudicant:licet eis rumoꝛ aliqñ placeat
quẽ narrant:nec miꝑ:qꝛ loquela eoꝝ illos maĩfeſtat
Eſt poſtremo victus parcitas teitis neceſſariꝰ:qa
ſm vecretum ſumptũ ey verbis Mhiero.ſuꝑ Micheaʒ
ꝓphetam di xxxv. c. ecc le. Eccleſie incouenient p⸗
dicat qui pauꝑem xpᷣm pingui ventre: rubentibus
buccis annũciat. NMon predicatoniſine talibo teſti
bus credit᷑:teſte aplło q ait.j. Coꝑ.riiij. Di incertaʒ
vocem tuba vderit:qͥs ſe preꝑabit ad bellũ:ſupple

cõtra vicia. Incertã vocem ar davor teſtimonio 3
dictaꝝ ⁊ aliaꝝ virtutũ non certi e

icat᷑: ⁊ fũcnullus
pꝛepat:ſ potius ipᷣm vridet:dicens illud ad Ro.ij.
Quipdicas non furandũ furaris. ¶ Ao hoc ergo

tuba certam dæt voceʒ:⁊ impropeniũ iſtud euitet:

neceſſe ẽ ꝙ tubas manib teneãt: ſicut notatũ eſt.ẽ.
e.c.vij.Aliter turpiſſimũ pᷣdictũ incurrũt im rope⸗
rium: quo Seneca ad Aucillũ. Hoc turpiſſimu ẽ:
qð nobis obiciſolet:vba nos prophetieñ opa tra⸗
ctare.hoc idẽ patʒ. Zylle ⸗ non tm̃ turpe:h pe
riculoſum ẽ:ſicut pʒ.H.ij.lvij.His oĩb cõcordat:et
hB oĩa confirmat vcretũ ſumptũ ex verbis Ee din
q.joportet. In quo cõtinet᷑ ꝙ oportet ꝙ illeq weet
79ias rudes inſtruit:ſit eruditus:wctus:irrepᷣhen⸗
ſibilis:maturus:panidꝰ:pbatus ⁊c.qꝛ ſi iſtas virtu⸗
tes et his ſimiles nõ habeat:ñ poteſt iuſte necauda-
cter has virtutes pᷣdicare:velvicia his obalaa ac⸗
cuſare vel cõ demnare:Etiã ſᷣm leges ciuiles Pri⸗
mo in. ff.nono li.x.titu. ad.l.iuł. v adult.l.ſivxor. 5.
iudex.ſub his verbis: Judex adulterij añ oculos ha
bere vebet: an maritus pudice viuẽs:mulieri bonos
mores colẽdi auctor fuerit:ꝑiniquũ em̃ videt eſſevt
pudicitiam vir ab vxore exigat:quam ipe nõ exhibe
bar ⁊c. Hoc eſtatra pᷣlatos vłalios qſcũq; qͥ ↄtinẽ
tiam:vel quãcũq; virtutem wcẽt vel abalijs exigũt
quam ipᷣi nõ ondũt:qꝛ qͥ vebet alioꝝ væfectus ſupplẽ
vel repᷣhendẽ non erit vefectuoſus:q;ꝛ turpeẽ wcto⸗
ri cum culpa redarguit ipᷣm. Alia etiã lex huic ↄcoꝛ
dat ꝓpoſite in.ff.veteri li.viij.ti.ſi ſerui.vendi.l.alti
us. Cuius legis caſus eſt talis. Lutor vel curatõ hʒ
cuſtodire pupillũ vel impotente:ne aliqͥs edes ſuas
altius extolledo:lumen uũ eiꝰimpediat:querit lex ſi
ipᷣe tutor vel cnrator:poſſet hoc facẽ. Et rñdet ꝙ nõ
ſub his verbis:qꝛ qui aliñ facientẽ ꝓhibere ex offi⸗
cio neceſſe ha buit:id ipſe ↄmitterenon vebuit: Sic
in ꝓpoſito. Nota legem huic cõcoꝛdantẽ.R.j.xx.ex
oĩbus iſtis palam oſtendit᷑: neceſſe ẽ wctorẽ talcs
habere virtutes quales pᷣdicat:ad hoc ꝙ recte wce⸗
at: ⁊ efficaciter:qꝛ dicit phᷣsx.ethicoꝝ:qꝙ actꝰcredi⸗
biles magis ſũt ꝙᷓ ỹmones.⁊ vbi diſſonat interimũt
vex. nbernatornãq; nauis nunꝙᷓ bene ducet:
nec gubernabit nauem niſi manũ adremũ apponat
vel ſiipſemet ſit naufragus: quomodo alios ſalua⸗
bit. Vnde Geneca epiſtola. cx. Eiſcamus vt que fu
erint verba ſint opera. In tempeſtate em guberna⸗
tor naufꝛagabũdus non prodeſt:quid adiuuarni põt
rector naufragij attonitus et vomitans:nõ eſt loq̃n
dum ſed gubernandũ. icunt em̃:Hec dicit Olato:
hec dicit Zenon:⁊ ingens agmen phoꝑ faciũt. Sed
heu dicũt ⁊ non faciunt.Mathei.xxii. Non ſic Jo⸗
hannes baptiſta dequo ſcribi athei.iij. vemt io
hannes baptiſta predicans in veſerto iudee ⁊ dicẽs:
emitentiam agite. Et cito poſt oſtendit euangeſi
a ꝙ ipſe congrue pnſam pᷣdicauit:qꝛ et ipᷣe penitẽ⸗
tiam quam ore predicauit opere oſtẽdit. abebat
inqᷣt veſtimenta de pilis cameloꝝ:eſca autẽ eiꝰ erãt
ſe et mel ſilueſtre. Vide de predicta materia
vij. iij.

Arx. vxj.
Mx.

Predicatio

Mec ſufficit ꝙ bene weeant:a bonam vitam ha⸗
beant in terius in conſpectu dei:niſi etiã bona exem⸗
pla pᷣbeant exterius in cõſpectu hoĩim: q; dicit apłs
J.Coꝝ.iiij. Gpectaculũ facti ſumus mũdo ⁊ angelis
⁊ hoĩbus.Aicit em̃ lex.C.li.ix.ti. priuatis carceri
bus.l.vnica.ꝙ maiores debẽt eſſe ſpecula alioꝝ.vbi
vo pᷣdicatio vel wctrina eſt bona:et conuerſationis
oſteſio leuis:ſpeculũ non ẽ vnifoꝛme nec bñ oꝛdina-
tum:h̊ quaſi oblongũ:quod defoꝛmatũ oſtẽdit vul-
tum intuẽtis:⁊ tale ſpeculũ hoĩes nõ libenter reſpi-
ciunt:ſes abijciũt:qꝛ videt᷑ eis: facit facies illoruʒ

turpiores qᷓ ſint:Sic in ꝓpoſito tales pᷣdicatoẽs ho

mines nõ multuʒ appciant᷑:qꝛ lʒ bene pᷣdicent:leuis
tñ ↄuerſatio eoꝝ vob wordinatos oſtẽdit: 2 facit in⸗
ſpicientes æoꝛdinatos. J0 xpᷣs oẽs wocuit predica⸗
tores dicẽs:Gic luceat lux veſtravt videãt opa vꝛa
bona.Et qꝛ ſioꝑa ſint mala vel mala eẽ opinent᷑: qs
crederet pᷣdicatiõibo vꝛis vel illas ſequeret᷑:cũ hoĩes
orxius exemplis ꝙ verbis trahant᷑ qͥ em cre ret ex
Poeratontan ſupbiam fugiendã: vbi ipſemet ſuꝑbiã
oñnderet in oꝑe ⁊ ſic ᷣ alijs vicijs:qꝛ ſiquis viam ab

aliquo ad certũ locum quereret qͥ rideret ſevelle ad

eundẽ locũ ire: hoc dicto adiũgeret dicẽs: Cadas
tu ꝑ illam viã:⁊ ipᷣe ꝑ aliam irer minus ei crederet de
via quam wcuit:⁊ im ꝙtum ad verba reputaret de
ceptorem:⁊ potius greſſus ſequeret᷑ q veꝛba: Ita in
Apoſito.Si querat᷑ a prelato vel wctore quocunqʒ:
que ſit via ad celum: oẽs profitent᷑ ſe velle illuc ire:⁊
dicũt: Vade tu ꝑ viam miſcie:⁊ mũdicie ⁊iuſticie:
pniĩe:oẽs nãq; predicabãt vt pnĩiam a gerẽt: Marc.
vj.Qñ tamẽ auditores vidẽt ꝙ ipſimet ꝑ vias illas
non vadũt:minus eis credũt:⁊ frequẽter potius exẽ
pla ſequũtur ꝙᷓverba.Et ſicſm Moetiũ xe woctrina
ſcolariũ.wctnina vileſcit ex mala vita wcẽtis:q;ꝛ ho-
mines plus oculis ꝙᷓ auriba credũt:ſicut dicit DSene

ca in epła. vij. Et addit dicẽs:Zongũ em irer eſt peꝛ

pᷣcepta:bꝛeue ⁊ efficax ꝑ exempla:turbam ſapiẽtuʒ.

plus ex moribo ꝙᷓ ex verbis ſocrates traxit. Patet

̊ͤ tales qui bene vocent ⁊ mala exẽpla dant:ſt ſicut

ſine mellite. inteꝛ quas qͥ mel colligit pũgit᷑: leꝛba

Arꝰ. vij.
xxij.

nãq; illoꝝ ſũt quaſi mel:pᷣs.cxviij. Odulcia faucibi
meis eloqͥa tua ſuꝑ mel. Bed praui moꝛes ſunt qua⸗
ſi ſpine vel vepꝛes: vel apes:vel veſpe que lacerant:⁊=
lexvunt cõſcientias audienniũ videntiũ ⁊ verba int
moꝛes illos colligentiũ: Ideo apłs Tytũ pᷣdicatoꝛẽ
⁊ vctorem ſignanter wcuit:dicẽs ad Lytũ.ij. Dꝛe
be exemplum bonoꝝ opeꝝ in wctrina. Etquod we⸗
cuit eercuit ⁊ opꝑe impleuit:ſicut patet ꝑ hoc qð diẽ
I.ad Coꝝ.ij. Sermo meus et pᷣdicatio mea nõ in ꝑ⸗
ſuaſiomibo humane ſapie verbis: ſed in oñſione ſpũs
virtutis. Et hoc neceſſariũ eſt oĩ pdicatori:qꝛ ᷣm
beatũ Gregoriũ eadem neceſſitate qua cõpellit ſi i⸗
ma dicere:compellit᷑ ſima mõſtrare: Gic ergo aſcẽ⸗
in altum bone ſcʒ vite:et ibi exempla oſtende bo⸗
ne conuerſationis:tu qui euangeliʒas ſyon: Eſa.xl.
capitulo. . O”
Et poſtꝙᷓ; ſic fueris in alto loco bone vite cõuer⸗
ſatõnis ſituatus ⁊ fundatus:opus fac euangeliſte:p
dica verbũ:inſta oportune impoꝛtune:argue:obſec:
increpa.ij. ymo.iiij.¶ Predica inqͥt nemaledicti
onem illa incurras:e qua Prouerb.xj. Qui abſcõ⸗
dit frumẽta maledicet᷑ in populis.Suꝑ quo diẽ be/
atus Gregorius: Frumẽta abſcondere eſt pᷣdicatio
nis verba apud ſeretinere: in populis autẽ talis ma
ledicet᷑: qꝛ in ſolius culpa ſilentij pmultis quos coꝛ⸗
nigere potuit: damnat᷑:propter quod apls tperſona
ſua om̃s qui ſubiectos infoꝛmare tenẽtur cõplectẽs
dicit.j. Coꝝ.ix. Ve mihi:ſi non eunangelizaueꝛo. Vt
ergove iſtud euadas. Drimo argue freq̃nt᷑. Secũdo
obſecra importune.Tercio increpa perſeueranter.

Xij.

Pnmo argue et predica frequẽter: Exemplo ſpe⸗
culatoris qui omni nocte ſuper caſtrum vigilat: ita
tu:qꝛ ſpeculatorem wmui iſrael vedi te: Eʒechielis
ij.⁊.xxxiij.Et exemplo magiſtri in ſcholis qͥ quoti⸗
die auditores infoꝛmat. Ratõnem vo hmõi frequẽ
tis predicatõnis aſſignat Plinius in epiſtola ad vr
ſum dicens: Sicut faces ignem aſſidua concuſſione
cuſtodiũt:miſſum egerrime reparant: ſic ⁊ dicen⸗
tis calor: aqaudientis intentio cõtinuatõne ſeruatuꝛ
interruptoõne ⁊ remiſſione langueſcir:quia ſ̃ᷣm HBoe.
li. diici. ſch ola. Gicut in vnoquoq; oꝑe mater in⸗
uenitur conſtãtia:ſic vniuerſe wctrine ac diſcipline
nouerca eſt negligẽtia. Sed quia nõnulli frequẽtes
predicatõnes et obiurgationes contra cor habent:
opoꝛtet ſecũdo ꝙ importune ſeingerat:anteq; peta⸗
tur ad predicandum: z inuitis reclam ãtibus medi
cinam offerat:ipoſqʒ quantuʒ in eo eſt ſanet: Sicut
oductusa rege pro filio regis infirmo ſanãwꝛipᷣmq;
plorantem ⁊ iraſcentem ſi opus eſt ſcindit et ſanat:
vulnere duro ſcrutato: ⁊ carne putrida ferro candẽ
ti combuſta:aliter ſi propter filij diſciplinaʒ hoc fa-
cere dimitteret apud regem proditor haberetur. et
nuncius importune ingerit ſe:vt nuncium ſuũ faci⸗
at:qui etiam vituꝑandus eẽt niſi totum nũcium di⸗
ceret:ſicut oneratur:SGic in ꝓpoſito pꝛedicatoꝛ niſi
faciat oportune:impoꝛtune:quod ei precipitur ſie
remie.j.Roquere ad eos oĩa que ego precipio tibi.
Nota. V. ij.j. Tercio in vtroq; tam ĩ frequẽtia qᷓ;ĩ
impoꝛtunitate habenda eſt perſeuerãtia:etiã ſi fre⸗
quenter pꝛedicãdo ſe videt non multum proficere:
quia foꝛte wctrinam ſuã reijciunt:Exemplo nutri⸗
cis:que licet infans bis vel ter cibum eore ſuo reij⸗
ciat:non tñ ceſſat plus in ore ſuo ponere:⁊ ſic dum P⸗
ſeueranter in oꝛe ſuo cibus ponitur:fit vt qui pꝛius
cibum eiecit:poſtea cibum ſumat. Et cribrum licet
aquam nõ retineat:tamen frequẽter in aqua poſitũ
mũdius fit: Yta in ꝓpoſito. Vnde quidam pater in
vi.pa. dicenti ꝙ nihil œſermone retineret cordete⸗
nus:et ideo ad ſermonem non ita frequẽter iret:re/
ſpondet: Vas frequẽter aquã recipiens:licqʒ; ſtatim
effundat:vas tamẽ mũdatur:licet non in prima im
merſione vel ſecunda:Sic in ꝓpoſito.Ergo noli ceſ⸗

ſare aquã ſuꝑ immũdos effundere:qꝛ licet prima in⸗

fuſione nõ mũdentur:multis mũdabũtur. Et quã/
q; illud idem verbũ qð prima auditõne eos ad coꝛ
dis emüdatõnem non pungit:poſt mitos annos as
memoriam væductũ pungit:⁊ placet ad penitẽtiaʒ:
Nota. Vl.ij.uij. Mec propter maloꝝ aloſitates vł
alias aduerſitates eſtſa pᷣdicatõne ceſſandũ. Vñ be⸗
atus Grego. ſuꝑ illo Ecds.xj. QOui obpᷣuat ventum
nũꝙ; ſeminat:⁊ q conſiderat nubes nõ metet. iij.lib.
aſtora.c xxxviij. Nubes quea vẽto ferũtur:ſũt ma
oꝝ hoĩm aduerſitates: ppter quas non vebemus di
mittere pᷣdicare veritatem:qꝛ piger ꝗꝓpter frigus ara
re noluit: Prouer.xx.mendicabit ̊ in eſtate.ſ.quan
v ſol iuſticie apparebit in iudicio:⁊ non dabitun ei.
Vade ergo in Niniuẽ ciuitatem magnã.i.ĩ mũduʒ
⁊ predica in ea tribus predictis modis pᷣdicatõnem:
Jone.iij.

xxiij.

xxiiij.

Exemp.

PHredica inquit lõga themata vitãdo:qꝛ ſiẽtedi Ar. vii.
oſũ ẽ ꝙ cythared ꝰĩ aula diu cytharã pᷣpat:ita ⁊c. et Nv.

ſtati ad qͥditatẽ veſcẽdẽdo inuectões cõtra vicia in
ſpãli faciendo:qꝛ qͥ cythare oms choꝛdas ſi il tangit
ↄfuſam ⁊ ineptã facmelodiã:⁊ q̃ſi ludũ videt᷑ faceꝛe
pueroꝝ:ſic in pᷣdicatõne qͥ generałr oẽs ſimul tangit
⁊ vicia diſſuadet ĩ generali dicẽs: MNõ eritis ſupbi. ñ
cupidi: non camales:non efficacem facit pᷣdicatõeʒ.
Oportet ergo in ſpeciali modo:vrnunc vnam:nunc
aliam tangat chordã:exponẽdo ſuꝑbie 7 cupidita-
tis ⁊ carnalitatis ſpecies:⁊ ꝑicula:qꝛ ſᷣm bein Gre.

Hor⸗
ares d
in znn
canrii tn dimplent.
ſnaun,nuin cats cop 8
nantegtlo li ſttot gueterrn

l peſele i
wct eb ucſnln Moaran 5
rlltateßod ſi . —
hencit hets Ezech n lai
ſinediberne nelguce wa
Aaus punſima bibͤt du ſach .
Ntquem pedilomale turbataff
gtam. Aucitopadhminiſrärner
tinguetaß guo verbop inunch
znocrcdopauditop. Kötraquos
ſipilo Joh xpj Quiligatagnd
turmop xyij. Honmetinundaro⸗
ia diſtllaröne ſoueant auditons:
puyr Oup pos ſtulabit eloqnũ men
itbeatus Grego x mox. Jn hoci
ſenſatio nagiſtrop: wbet em wer
iceneplvs ſtuceatpicarej abe
di ogllinſounnnkengtem
ſuezenplüpanliq dict i. Kop i
lpſoßcicamns.(Bedfontenonti
unrannahum ſniͤc
curioſa 7denota ſeminat. Bedb
ura Nißceptummorakreppoſitüͤ⸗
öͦſeresagr ti dinerſo ſenſei⸗
miſcito ciſemine verbi di ſubtili
cns? vanlktate. Bezo eſt cötra
nntinelecnn lſcmthn
Raccepit gliam y. .
iigtfict le ar neſuaſti

ho predpionht.
vcgtum ffeqnini
doſenicernon nuin Pfoficge:
nmamſtöfrinnt Erenionutn⸗
fungbis llterchun doreſorei⸗
Auindreſtdonner irdun,
Reſoo⸗ nrzunmmitnaunin
oſtenchumſumar. Etaibnunlien
inettamenfregneterinaguapoſti

tminpaſt Engegnitun anntz ,

Pnibi eſemoyennnentcontet⸗
ſemonem non tuffegen iyet nt⸗
eguim ouu rapieng lig ſtitin
me midamrllcenoyinpnimain
nca Gein gpoſtn. Eigonolice⸗
mudosefndere e lcetprimain/
turmults mücdabötur. Etqyi⸗
abäqöprima onditöneedogd
nonpungtpoſtmitos annos
ai angien uch adbantilii
WMecproptermaie dliae
eseſta pdicatonece —
zillo Ecch . Qtiohftin

eonſ oͦnerer ijlh.
conſicerut nubes ietll 1
te anrinfmimitn

fitarts ppten ue ſn te⸗ Moert

mnnialin notuftunller.

ihosprecſcnt⸗

nabenltefhafenniuniſf,, i

Iredicatio

lij.moꝝ.ſuꝑ illo Job.xxxviij. Quis vdit gallo intel
ligentiã. Yntẽte mentes auditoꝝ ſunt quaſi quedã
tentõnes choꝛdaꝑ ſtricte in cythara:quas tangit aꝛ
tifex cũ plectro vi reddant oſonam modulatõem elʒ
nõo vno impulſu feriant᷑ ¶ Bicut j̊ mimus ad alicu⸗
lus vſcriptõem vel vriſionẽ eius in ſpãli cõditõnes
recitat:⁊ ſicut medicus ad infirmi ſanatõem non in
generali wcet qualiter curari põt:hᷣ in ſpãliqũo pe
riculũ illðincurrit ⁊ qũo ſanari põt:ita in ſpãliodi⸗/
tiones peccati ⁊ ꝑicula ſũt recitãda:⁊ ſpãles inuectõ
nes ⁊ ctrine ſũt ↄtra illas infirmitates adhibenæ
plana verba:⁊ laicis intelligibilia:non ꝑ curioſi-
tates œclaratõnes ⁊ rönes phorũ:⁊ dubias natu⸗
ras alalium:q oiĩa lireratoꝝ aures wmulcẽt vel pdi⸗
cantiũ głiam querũt:a infirmoꝝ plagas non curãt:

ſeo cecant:nec pᷣceptũ cei implent:quo pcipiunt᷑ an-

nuciare populo peccata eoꝝ: ad qdð cũ tpᷣs pdicandi
nõ ſufficiat: fatuũ eſt tot querere ambages:2 magnã
pᷣqicatõnis ꝑtem:potius in ſanctoꝝ te quib pdicat

cõmendatone:qͥ cõmendatõnibo noſtris nõ indigẽt

ꝙᷓ; in vicioꝝ ↄtra que pᷣdicare veberet reprehenſione
e quoꝝ auditoribo dꝛ Treñ.ij. Prophete tui fal
ſa viderũt tibi ? ſtulta: necaꝑiebãt iniqtatem tuã:
vt te ad prĩam ꝓuocarẽt. ¶ Cuius erroris cã qñq;
ẽ:qꝛ gliam ꝗꝓpꝛiam querũt:⁊ iõ in ſciẽtiticis ⁊ curio
ſe velectãt:vt ſicut dicit ecretũ Nicolai pape diſt.
xlj.diſpẽſatio.S.pariter. iacratõne ſcientie plura ſci
re videant᷑ &t talis ſicut idem dicit xcretũ qui ea
vcet q̃ ab auditoribo nõ valẽt intelligi:nõ ad eoruʒ
vtilitatẽ:h̊ ad ſui oſtentatõnem facit. Tales repꝛe⸗
hendit ꝗpheta Eʒech̊.xxxiiij.dicẽs: Cũ aquam pu⸗
riſſumã biberetis:reliquaʒ pedibo viis conculcaſtis.
Aquã puriſſimã bibũt:dũ ſacram ſcripturã intelli⸗
unt:quam pedibo male turbãt affectois:nec ſic tur-
atamꝓ auditoꝝ admimiſtrãt neceſſitate:vel ſiti ex-
tinguẽda:ſ̊ quadã verboꝝ inundatõne:aures rplẽet
nõ cordalauditoꝝ. Cõtra quos dicit bts Grego.
ſuꝑ illo Yob.xxvj. Qui ligat aquã in nubibo.æ habe
tur moꝝ.xvij. Non inqͥt inundatõne ſcie:ſ modera⸗/

ta diſtillatõne foueant᷑ auditores: iuyta illud Job

rxxix. Supꝑ ipᷣos ſtilla bit eloquiũ meu. Guꝑ quod di
cit beatus Grego.xx. moꝝ. In hoc inqͥt indicat᷑ di⸗
ſpenſatio magiſtroꝝ:væ bet em q wcet ſubtiliter pꝛo

ſpiceꝛe ne plus ſtudeat pdicare q; ab audiẽte capituꝛ

Dẽs vo qui in iſto vrinent᷑ errore multũ faciũt con
tra exemplũ pauli qᷣ dicit.ij. Coꝝ.iiij. Mõ ei noſmet
ipſos pᷣdicamus. ¶ Geo foꝛte non tm̃ intendũt glo/
niam ꝓpriam nec głiam cæi:h̊ vtrãq; ſimul: ⁊ ideo ſił
curioſa euota ſeminãt. ¶ Ged hoc videt᷑ prio eſſe
tra vi pᷣceptum moralr expoſitũ:quo dꝛ Leui xix.
n⸗ ſeres agꝝ tuũ diuerſo ſemĩe.i.agrũ auditoꝛu:cõ
miſcẽdo cuũ ſemine verbi vei ſubtilitates philoſophi
cas ⁊ vanitates.¶ Gevdo eſt cõtra legem fidelitatt:
qꝛ dũ p intellectum vel ſciam ⁊ hmõi gratias quas a
co accepit gliam ꝓpꝛiam querit:ita infideliter ↄtra
ceñ a git:ſicut illeqᷓ ad curiam romanã miſſus:⁊ĩ ex-
pe nſis mittẽtis ibi ſtans:vt negociũ dñi ſuiꝓcuret⁊
expediat: interim nõ negocium dñni ſui ſ̊ ꝓpria que⸗
rit expedire.¶ Tercio:dũ diligentius: ſtudioſius
laudem ꝓpꝛiam intẽdit maledictõnem illã incurrit
Hiere.xl viij. AMaledictus qͥ facit opus vi fraudulẽ
ter:⁊ qui ꝓhibet gladium dni a ſanguĩe ſuo.¶ Quar
to cõtra woctrinã faciũt beati Grego.qͥ.iij.li.paſto.
c.lxvj.ꝓ totum wocet 4 non ſũt curioſa predicanda.
Cõſtituit inqͥt te ſuꝑ familiam ſuã vt ves illi cibum
Curioſi vo dum aures vᷣmulcẽt auditoꝝ non cibuʒ
ſicut mater in ore pueri ſed ſicut nouerca in aure po
nit:cõtra exempluʒ faciũt apoſtoli:qͥ etiam dicit.ij.
ad Coꝑg.ij.⁊.iiij. Mon ſimus ſicut alij adulterantes

verrbuʒ vi. Sicut em adultera eſt: adulterat᷑ vxor:

xij.

dum marito cærelicto alteri intendit:ita adulterat

ſapia diuina:dum i gloria derelicta :alteriꝰglorie

cogitur vſeruire. æ qua Prouerb.j. Gapiẽtia foris

pᷣdicat:non in wmo eccleſie cũ marito:h er cũ aqul⸗
tero.Qñq; vo cauſa iſtius erroris ẽ:qꝛ ſicut dicit be
atus Grego. in paſtorali: habet᷑ in ecxretis di.xliij
Bit rector. Sepe rectores inprouidi hũanq amittẽ
gram foꝛmidantes:loqui libere recta pertimeſcunt

Ex quo timoreſeqtur: tales qui veberẽt eẽ quaſi

aquilevolantes ad magnos tyrannos: fint ſicut mil

ui ad ſimplices ſemꝑ volantes:⁊ cõtra eos pᷣdicãtes
ſicut miluus volat ad pullos ſuos:ↄ hmõi. Et illi
berent eſſe quaſi leo:q ad nulliꝰ pauebit aſpectuʒ
factiſunt quaſi canes:qͥ vt dicitur in vmbꝛa enß nõ

audt latrare:ita iſti qui magnis abſentib wipoꝝ

ſactis ſatis ſemꝑ abũdanteꝛ ſciũt etrahere. Ypis vo
pᷣſentibo vbinõ ad vetractõnem ſed ad coꝛꝛectõnẽ lo
qui xæberẽt:fiunt canes muti non valentes latrare:
Aſa. lvj.i. latrare nolentes.q; vidẽt lupiũ venientez
7 fugiur: Joh. x. De quibo conqritur Eʒech.xiij. Nõ
aſcẽdiſtis ex aduerſo:neq; oppoſuiſtis vos murũ pꝛo
Vmo iſra el:vt ſtaretis in prelio in die dñt. Ta⸗

les ad pᷣdicatõnis audaciaʒ primo hortat᷑wminus

Hiere.j.dicẽs: Ne timeas a facie eoꝝꝑ:qꝛ ego tecũ ſũ.
Secũdo Yſa.lviij. Clama ne ceſſes:quaſi tuba exal

tavocem tuã. Quã auctoritatẽ exponẽs brũs ꝛe.
In. xv.c.ſui paſtoral dicit: Preconis quippe officiuʒ
ſuſcipit:q̃ſq; ad ſacerdotiu accedit:vt ante aduẽtuʒ
iudicis qͥ qualiter ſequit᷑ipᷣe clamãdo gradiat᷑. Ga⸗
cerdos igit ſi predicatõnis eſt inſcius clam oris:quã
voce daturus ẽ pco mutus.¶ Tercio Paulꝰ ad Ti
tum.j.vt potens ſit ad exhortandũ in wctrina ſana

2 eos qꝗ cõtradicunt redarguerea Quarto piculuʒ

quod ſequit᷑ niſi veritatem apre dicãt quod oſtẽdit
beatus Gregor. in aſtoꝛa.ſuo.c.xv.exponens illud
Exo.xxviij.quo vi elz ſacerdos ingrediens wmum
vni:tintinabula in veſtimentis ſuis habere vebuit.
Hinc inquit Aoyſi pcipitur in exodo:vt tabernacu
lum ſacerdos ingrediens tintinabulis ambiatur vt
voces vid elicet babeat pᷣdicatõis:ne ſupni inſpecto
ris iudiciũ ey ſilẽtio offendat. Scriptum qᷣppe ẽ: vt
audiat᷑ ſonitus:qñ ingredit ſanctuariũ in conſpectu
i:⁊ non moriat᷑:ſacerdos nãq; ingrediens vlegre⸗
diens moꝛit᷑:ſi de eo ſonitus noò audiat᷑ quia irã con

tra ſe occulti iudicis ꝓuocar:ſiſine pᷣdicatõnis ſoni⸗

tu ĩcedit.Oibo ergo pꝛedicatõis impedimẽtis amo⸗
tis:predicator formam ſequat᷑ medici fidelis:qͥ non
vna generali medicina oẽs ſanat: cuilibet infirmi
tati ꝓpriam apponit medic inã. Et wetrinã teneat
beati Grego.ſuꝑ illo Job.xxxviij. Quis dedit gal⸗
lo intelligentiã. GOallõ inquit intelligentia tribuit᷑

In wcten ventatis diſcretõnis virtus vt nouerit q
bus:quid:qn vel quo inferat diuimitus miniſtratur.
Et vt longe añ nos reuerende memoꝛie Grego.na/

ʒanzenus edocuit:non vna eademq; exhoꝛtatio cun

ctis cõuenit: qꝛnec cũctos par moꝝ qualitas ↄſtrin
git:ſepe enim que alijs officiunt alis proſunt. Ple⸗

runq; herbe que alia animalia reficiunt: alia occi/
dunt:⁊ medicamentum quod huncmorbum ſanat:

alteri nocet:⁊ panis qui vitam fortiũ roborat:par/

uuloꝛum necat.Pro qualitate vo audientium foꝛ⸗
mari vebet ſermo woctoꝛum: vt et ſingulis congruat
tamẽ a cõmunis edificatõnis arte nuſq recedat vt
poſſitis dicere cum apoſtolo:Sic predicauimus et
ſic credidiſtis.j.Corinth.xv. Nota de iſta materia
xiij. xx.
3 E vo pꝛedictus modus ſit fructuoſior et vtilior
7 pꝛo peccatoꝝ cõu erſione efficacior:pluribus woce⸗
tur exemplis. Vermo nãq; womini quãdoq; in ſacra
