gnitudine. Gic ſpũſſanctus qui eſtamoꝛ multopo⸗
tentioꝛqꝙᷓ quicũq; amoꝛ camalis ps.cxlij Bpiritus
tuus bonus væducet me ⁊ Coꝛ ergo mundũ crea in
me us:vt ſit affectio pura:qtum ad pꝛimã ptem:z
ſpiritũ rectũ innoua in viſceribo meis: vt ſit ocutio
que ex abundantia coꝛdis pꝛocedit recta:qtuʒ ad ſe
cundãꝗ. Me ꝓijcias mea facie tua: vt ſit operatio Sta
qtũ ad terciã:⁊ ſpm̃ſctm̃ tuũ ne auferas a me:vt ſit
cõtinua.ꝙᷓtum ad quartam.
Hꝛima aũt hinꝰ wni neceſſitas fuit vaſoꝝ ſpũ ali
um.i.animaꝝ repletio. ↄtra ignem peccati. Biẽ nã⸗
ins in wmo iĩminente timoꝛe vel piculo. neceſ⸗
ſe eſt unplere vaſa aqqua ↄtra ignẽ illũ ne noceat. vł
ſi nocere inceperit vt extinguat anteq ſtus noceat:
Ita us impleuit ⁊ implet adhuc vaſa coꝛdis ſpiri
tuſancto.ꝓpter hoc dicitur: Repleri ſũt oẽs ſpũſan⸗
cto:Actu.ij.¶ Secũda fuit np gnificeurte i oſtẽ⸗
ſio:Mlci.n. reges pꝛius magna fecerãt ↄuiuia:ſicut
rex Aſſuerus centũ octaginta dieb Heſter. j. Et da
uid Salomon: æ multialij. magna largitiſt mu⸗
nera. Deus vo qui oẽs alios potentia excedit infini-

ta.hoc oñd ere nõ potuit mi lfeſtũ ⁊ wnũ ſuũ feſta ⸗

leret in infinitum. Cu ergo vel⸗
let oẽs hoĩes ad agnitionem ſui nois 7 potentie veni

re neceſſe fuit ꝙ feſta ⁊ wna ſua excederent:in nume

roſitatereceptoꝑꝝ ad feſtũ.⁊ in ↄditione wnoꝑ: In
pꝛimo ergo exceſſit:qꝛ alij nunqꝙᷓ indifferẽter recepe
runt nec repleuerunt oẽs:ſ̊ foꝛte diuites receperunt
⁊ repleuerunt:ſicut ptʒ xe pᷣdicto Aſſuero. v qu 0 di
citur Heſter. j. fecit grande ↄuiuiũ cuncns pꝛinci⸗
pibo . paupes dimiſerunt inanes. Sed hic in vei
uiuio repleti ſunt oẽs ſpũſancto. ᷣm Zimiir Jo⸗
Pelt. Ekundom inquit v ſpiritn meo ſup omnem
carnem. In ſecũdo erceſſit:qꝛ vnũ ibi datũ fuit.et
eſt infinitũ:naʒ eus ſpũs eſt: Yoh. iiij. De quo Au.
guſti. Magna vei miſericoꝛdiã: wnũ vat quale ſibi.
Et ſic patet tã in quãtitateqꝙ in qualitate: nõ ad
menſurã dat us ſpiritũ: Joh.inj. Tercia diffe⸗
rentia in iſto ꝛuinio inueniri põt:quia in oniuijs et
ſpecialiter potationib mũdi:aliquotiẽs nonulliſi ic
replentur: ꝙ nullã linguã habent ad loqndum. Illi
vo qui loqui pñt turpia loquũt᷑. Oſti vo loqbantur
oẽm linguam.ſicut patet Actu.ij. Et nõ tmilli: ſed
quicunq; poſtea illo wno fuerunt repleti:honeſta ꝛ
ſancta ad vei honoꝛcẽ̃ ⁊ ꝓximoꝝ ſalutem ſeu edifica/
tionem loquebant᷑ ꝓut ſpũſſanctus da bat eloquiil
lis Actu.ij. ¶ Tercia cauſa ſen neceſſitas fuit diſcoꝛ
dantiũ pacificatio. Ypſe.n.qui E fuit nexꝰ et amoꝛ
patris ⁊ filij ab eterno.vt pacificaret mundũ:volu⸗
it eſſe nexus ⁊ amoꝛ hoĩs ad hoĩem: ſcientes qm vir⸗
tus vnita foꝛtioꝛ eſt. ergo ſitis ſolliciti ſeruare vnita
tem ſpiritus in vinculo pacis.ad Eph.iiij. Quarto
vt ſanctificaret imundos per ſpũm ſa netificationis
ad Roma.j. Quin to vt generaliter oẽs viuificaret
ſpiritualiter moꝛtuos.Et hoc ẽ quod dicit᷑ad Ro⸗
ma.viij. Eiuificauit moꝛtalia coꝛpoꝛa veſtra: ꝗpter
inhabitantem ſpiritum eius in vobis. SBexyto vt li⸗
beraret obſeſſos.ſicut oſtenſum eſt. P. ij ix.
¶Agd hanc aũt liberationẽ faciendã duol moqis
miſſus fuilſe legik inui ſibiliter cu mẽtibo caſtis illa⸗
bitur. Et viſibiliter cũ in aliquo ſigno viſibili vmõ
ſtratur. Et hec qu idem apparitio ſeu oſtenſio:quin
qʒ modis in quinq; rebo diuerſis facta fuiſſe legitur
Pꝛimo in ſpecie columbe ſuꝑ xpᷣm baptiʒatuʒ. Luc.

B xrilj.

iij. Deſcendit ſpũſſanctus coꝛpali ſpecie:ſicut coliũ
ba in ipᷣm. Scdo in ſpecie nubis lucide: ſup xpᷣm trãſ
figuratũ AMat h. xvij. Ad huc to loqnte:ecce nubes

lucida obumbꝛauit en. Vbi ſic dicit ,
ptiʒato dño:ſic ⸗ clanficatormyſte a ,e are
tis oſtendit᷑:ſpũſſanctus ibi in columba. hic in nube
lucida apparuit. Tercio ĩ ſpecie flatus. oh. xx. In⸗
ſufflauit in eos dixit: Accipite ſpiritũſctm̃. NDuar⸗
to in Peae ignis. Quito in ſpecie lingue Act. ij. Jõ
em in ſimilitudine iſtaꝑ qͥnq; reꝑ monſtratus eſt: vt
tur intelligi haꝑ reꝝ ꝓpꝛietates o patur in coꝛ⸗
aib quibillabitur: Pꝛimo ergo oſtenſus fuit in ſi⸗
militudine columbe. que ꝓ cantu gemitũ habere. et
felle carere dicit᷑:q etiam in foꝛaminib petre manet
In ſignũ. q illi q ſpiritũſanctũ habent. pꝛo peccat
uis gemut. Eſa. lix. Quaſi columbe medrtantes ge
memus.Mõ ſic qui ſpiritũ hñt malignũ: qui letant᷑
cñ male fecerĩt 2c. Scdo ſut ſine fell e ire inuidie cõ⸗
tentionis ſpũalis amantudinis. Baßp. xij. O qbo
nus ⁊ ſuan is ẽ dñe ſpiritus tuus in nobh. Tercio mo⸗
rantur in foꝛammnibꝰ petre ulius. æ quo.j. Coꝝ. x.
Petra auũt erat xp̃s.ad modum phulomene. C. xvij.
xxvj. t ad modu ſancti patns. C. xvij xxv. Ebꝛeñ.
uij. In vmbꝛa tua vinemꝰ in gentib.¶ Sedo oſtẽ⸗
ſus fuit ĩ ſpecie nubis:q eſt a terra eleuata ⁊ pluuiã
generat: refrigeriũ pꝛeſtat laboꝛantibo: In ſignuʒ
ꝙy illi qui ſpiritũſanctum habent ſunt eleuatia ter⸗
ra p otemptum terrenoꝑ. Eʒech. viij. Eleuauit me
ſpus luter celuʒ ⁊ terrã:hoc eſt contra cupidos. Se⸗
cũdo ſpũale hñt refrigeriũ p extincrione carnaliuʒ
voluptatũ.ſicut patet de beata virgine:cui dictũ eſt
Luc.j. Soũſſanctus ſu pueniet inte: quia nõ fuit in
ea ſpus imundus gule ⁊ lnxurie. ¶ Tercio ſpualem
pñt pluuiã lachꝛymaꝑ ? vnotionis. ad lotionẽſt u5
⁊ alioꝝ.pᷣs.cxlvij. lauit ſpũs eius ⁊ fluẽt aque: Pꝛ0
prer qð qñq; ſpnũſſanctꝰ aque opatur. Joh. vij. Flu⸗
mina de ventre eiꝰ fluent aq̃ viue: bocaũt dicebat õ
ſpũ ꝛ. Tercio datꝰ fuit in ſpecie ſoni ſeu ſi imilitudi
ne flatus:Pꝛimo q; flatus ſen aer motus ſiue vent?
eſt velox ⁊ facilis ad mouendũ:Sic illi qui ſpiritũ⸗
ſanctũ hñt ſunt agiles ad obediendũ. VUinde glo. ſu⸗
per illud Actu.ij. Factus eſt repente ⁊c. Meſcit rar-
da molimina ſpirituſſancti gra:oĩbb em mobilibus:
mobilioꝛ eſt ſapientia. Scðo qꝛ ſiẽ eſt neceſſariꝰad
reſpiranqũ intantũ ꝙ ſi ad hoꝛã homini ſubrrahere
tur. continuo moꝛeret᷑. Gic ⁊ v ſpirituſancto intel⸗
ligendũ eſt. ps.ciij. Fuferes ·ſ.e.⁊ defi.⁊ in pul.ſ. reueꝛ
tentur. &t econuerſo. Emitte ſpiritũ tuũ⸗ creabũt:
quia ſpintus eſt qͥ viuificat: Yoh. vj. Quarto ap
paruit in ſimilitudine ignis. Juyxta illõ Act.ij. Se⸗
dit ſupꝛa ſingulos eoꝝ ranq; ignis: In ſignü illiq
ſpiritũſanctũ acceperũt:hñt ſe epteʒ wna ſpũſſancti
enumerata.Eſale.xj.ſimilia ſeptẽ Puietatibus ſeu
opationibo ignis. Mã ſicut ignis pꝛimo purgat au⸗
rum vel metalla quecũq; rubiginoſa. Ita tales pur
gant peccats ⁊ expellũt p wnu timoꝛis:nã rimoꝛ ᷣ
mini expellit peccatũ: Ecci.j. Scðo ignis dura me⸗
talla mollificat: Sic ſpũſſanctus ad miſeroꝝ com⸗
paſſionẽ ⁊ oꝑa charitatis.Tercõ incinerat: Bix ſpi
rituſſanctus ꝓ wonũ ſcientie cineres ad memoꝛiã no
ſtram reducit:in quos reuertemur. Quarto aſcen⸗
dit illuminat: Sic ſpũſſanctus illos qͥ ipᷣm recepe
rũt ꝑ wnũ aſilij illumiat ⁊ ad celũ aſcẽdẽ fac. OQuĩ⸗
to mollia ⁊ fragilia ↄſolidat. Sic ſpũſſctũs ꝑ wnuʒ
foꝛtitudis fragiles ad pſeuerãtiã ĩ bonis opibo foꝛti
ficat. Siẽ ptʒ de ſctõ Petro:qui ante diem penteco⸗
ſtes ad vocem ancille: vminuʒ negauerat: poſti; ſpi⸗
ritumſanctum in die pentecoſtes receperat:ipᷣm ne⸗
gare nolu: itpꝛopter reges⸗ Pncipes vel etiã pꝛopter
ipſam moꝛtem. Sexto facit illos:qui pꝛius fuerunt

Exemp.

yxvij.

ctum recipere vebent:oſten ditur ex conditione illo/
rum qui tuncillum receperunt: Ilti nanq; pꝛimo fu
erunt humiles:quod notatur in hoc qð dicit᷑ Actu.
ij.Repleuit totam wdmum:vbi erant ſedentes: non
ſuperbe vogantes:ſcientes . emittet fontes in con⸗
uallibus.i.gratiam ſpirituſſanctiad humiles Eſa.
lxvj. Super quem requieſcet ſpiritus meus niſi ſuꝑ
HPumilem ⁊ quietum. Vel ideo dici poreſt ꝙ mittit᷑
ad ſedentes.ad œſignandum ꝙ iudicibus tam coꝛ⸗
poꝛum q; animarum: quoꝛum ẽ in iudicio ſedere mł
tum neceſſarius eſt ſpnituſſanctus:Pꝛimo quia cõ
fert ſapientiam ad iudicandum. Eſaie.xlij. Ponaʒ
ſpiritum meum ſuper eum: iudicium gentibus ꝓ⸗
feret. Secundo.quia pꝛofert auctoꝛitatem ad cõdẽ-/
nandum vel dimittendum. Joh.xx. Accipite ſpiri⸗
tumſanctum:quoꝛum remiſeritis peccata remittun
tur:⁊ quoꝛum ret inueritis ꝛc̃. Secundo fuerũt mũ⸗
di. De ipſis nanq; canit eccleſia: ſanctuſſpũs inue
nit eos receptacula munda ⁊ hunulia ad receptio⸗
nem ſpirituſſancti: pꝛopter quod beatus Gregꝰ. in
omeł.pentecoſtes nos hoꝛtatur dicens:Tergat ſoꝛ
des pꝛaui operis.qui o pꝛeparatwmũ mẽnis.er
cio fuerunt charitate vniti:quod notatur hoc:qð
dicitur Actu.ij. erant omnes pariter. Erat enim ĩ
eis coꝛ vnum ⁊ anima vna.Sic opoꝛtet ꝙ in nob ſit
ad hocꝙ ſpirituſſanctus ſpiritualem vitaʒ nob vt.
quia ſicut ſpiritus hominis non viuificat niſimem
bꝛa vnita coꝛpoꝛi: Ita nec ſpirituſſanctus membꝛa
ſpiritualia. Et ſicut elemoſyna darur pauperibo ſi⸗
mul congregatis: Ita gratia ſpirituſſancti. Et ſi⸗
cut membꝛa cum coꝛpoꝛe coniuncta cum illo nutri⸗
untur: Yta ⁊c. Ideo congrue dicit ſcriptura in ꝑſo⸗
na wi Ecci.xxv. In tnibus placitũ eſt ſpiritui med
J⸗ ſunt pꝛobata coꝛam væo hominibus. Concoꝛ⸗
ia fratrum 7 amoꝛ ꝓximoꝝ. vir ⁊ mulier ſibi con-
ſentientes.O inſuꝑ talis pax amoꝛ ⁊ ↄcoꝛdia ſit ne⸗

falſitatem ⁊ iuramenta mala in oꝛe ꝓpꝛio vel alieno.
vel etiã in ope tãqᷓ; fumo cognoſcere põt: quis ſpũs
ſit in coꝛde. Nã ſicut dicitj. Mach.iij. Fumꝰq vide
bat᷑ clarabat qð factũ fuerat. ſicut oſtẽſuʒ eſt. S.
ix.xv. Vbi ergo qᷣlibet nitit᷑ aliũ ciꝑe:vbivnꝰaliũ

odit ⁊ alteri inuidet.ibi ſcias nõ eſſe ſpũſſancti ignẽ

H̊ͥ fumũ ſpũs maligni:qꝛ ſicut tiriones diuiſi nõ faci
unt ignẽ:̊ fumũ:ita tales dimiſi ꝑ diſcoꝛdiaʒ vtra⸗
ctiões ꝑſecutiões ⁊ fraudes.⁊ hmõi.Er ſic fumꝰoſtẽ
dit quales ſunt ſicut loq̃la oſtendit qua terra ſũt
A. v.vij.Et inotus coꝛpis oñdit vitam interiꝰ. Vñ
beatus Oꝛegꝰ. in moꝛal. Oabitare in coꝛꝑe animaz
pꝛobant vitales ſenſus coꝛpoꝛis:habitare in coꝛpo/
poꝛe ſpiritũſctm̃ vita pꝛobat ſpũalis: IJllud ex viſu
⁊ auditu dinoſcitur:iſtud ex chantate ⁊ humilitate

2 ceteris virtutibo in talibo.ſicut d.j.Yoh.iiij.Pꝛo
A bate ſpũs ſi ex veo ſint.

PBperbiepꝛimo oſtẽ
det᷑ ſignificatõ. Secũdo ſupboꝝ aſſimla⸗
tio. Tercio puerſitas. Quarto pena 7 pi

culu.Quĩto q; oẽs ſupbiã odio habere deberẽt Ge⸗
Oxroↄtra ſuꝑbiã oñdent᷑ remedia ꝑ q vinci poterit a
volentibp.

Batõc pᷣmiẽ ſciẽdũ: ſuꝑbia in exterioꝛiloque⸗

la vł geſtu vłapparatu: Pꝛime ẽ ſignuũ interior ſte⸗
rilitatis ⁊ vacuitatl.Oe ſterilitat ptʒ:qꝛ ſic in rebo
naturalibo videmꝰ: cõiter vbi flos exteriꝰ oſtenſꝰ
eſt pulchꝛioꝛ maioꝛ.ibi fructus ẽ minoꝛ: ſiẽ ptʒ in
roſis ⁊ lilijs.⁊ hmõi.Et ecõuerſo:vbi flos puꝰſeoñ⸗
dit exterius:ſiẽ in vineis ⁊ frumẽtis.⁊ hmõi.vłnlis
ſicut in ficulnea:ibi fructuũ maioꝛ ẽ vbtas. Matura
em̃ in vno q̃ſi totũ poſuit in floꝛe:⁊ in alio torũ ĩfru⸗
ctu. Bicut ergo pulchꝛitudo latitudo folioꝝ ſignũ
eſt ſterilitat: ĩpᷣdict reb naturalilo:Sic etiã ĩ mo⸗

zoſt 4 folt. 1
25 . mal 00 * nom, s ſigi⸗
iri . nt imader L ſeD/
BGBpirituſſanctus B xiij. geö, altlai e,
r ſes ſef i gs fo cn es Mil igmnonn ſthn
in tenebꝛis videre que circa ipſos ſiint:ne in his que ceſſaria ad receptionem ſpirituſſancti.ſatis oſtẽdit ſee igoſted ſ gisn
videnda ſunt anenr. Di⸗ ſpirituſſanctus ꝑ w chꝛiſtus Joh. xx. vbiad diſcipulos intrans: pmo di mnhcin hannginn
num intellectus facit videre: que credenda ſunt: ne MNit: Pax vobis: 7 poſtes mraͤl eis ſpiritumſanctum Orent cenhli⸗ ruimn lus liit⸗
ꝑmalam fidem vel ſoꝛtilegium vcipiant᷑. Septimo dicẽs: Accipite ſpiritum neri 76.4 Quarto erẽt xxj. tegne aignscne cuſtepe iut e
alios calefacit: Sic ſpũſſanctus ſe hñtẽ calefacit ad in loco ſecreto.iin cenaculo et oꝛantes: YJuxta illud aean urf atſi⸗ W ar detind
alioꝝ edificationem ⁊ infoꝛmationem p vvnũ ſapiẽ⸗ Actu.iᷣ. Erãt pſeuertes in oꝛationib.Et parũ in⸗ — eigt) Grchh⸗ e⸗
tie.non in wctis humane ſapientie verbis:ſed in wᷣ fra.Erãt quortidie ĩ tẽplo:EIñ⸗ æ illis canit᷑: Oꝛã Capotin inzol 4 rocen 4
ctrina ſpũs.j.Coꝝ. ij. Pec omnia operatur vnꝰ atq; tibo aplis ⁊c. In ſi imd ꝙ qui volũt ſpiritũſanctũ re ſdi ludtſing⸗ ſan uceehan hin 4
idem ſpiritus.j.Coꝝ. xijA¶ Vlide quõ ſeptẽ vona ſpi cipẽ.fugere œæbẽt ſpecta cula: et eccleſia perere atq; nn minaline mglinldde naſal nan⸗
xix. ritus altgnihl. contrariant᷑. P. v.ij. ¶ Quinto oꝛare:nam oꝛante Hieſu vſcendit ſpũſſanctꝰ QLuce. in Coheton , hanint⸗ ncunrarh mn
qByuare in ſimilitud ine apparuit linguarum. in parte iij. Quĩto etiã audientes verbũ vileguntur ipſum anui glpni n enancll ſi Eſeft mi⸗
tactum eſt ſupꝛa.e.c xij. Quia eriam lingua eſt mẽ/ recep iſſe. Actu x. Adhuc loqᷓnte Petroꝛcecidit ſpi⸗ hen atenin güniſin ct uͤn
bꝛum quod cum maioꝛi difficultate regitur: iuxta rituſſanctꝰ ſuꝑ oẽs qui audiebant verbum: SGic .. iuh⸗ elaureitgola inui inle ſamt⸗
illud JYacobi.iij. Matura beſtiarum womatur: lin/ Berxto eriam penitentes ſpiritũſanctũ recipiũt. ſiẽ Exemp. nn ſob unt ſtan en occllan i j
guam autem nullus hominum wmare poteſt. Et ni patz per hyſtoꝛiã ce columba. P. vij. xxviij. qo intel in inainen bonn scnank r
lſi regatur. eſt membꝛum periculoſiſſimum. iuyta illo li in hoc poteſt quod dici᷑ Actu.viij.ꝙ imponebãt . i gtunannaſe rat msclannu
acobi.iij.Lingua ignis eſt vniuerſitas iniquitatt manus ſuꝑ illos:⁊ accipiebãt ſpiritumſanctũ: Qui loer eusurpithgind muh⸗ ſgnu dun
Exemp. FNe vo regulatum Arccktnnnam. lecht patet. L. v. ergo ſpiritũſanctũ recipe væſiderãt.iſtoꝝ exẽplo ſint ſtintern nonbſtn han ſcnickt
v. Jõ ad vnotandum ꝙ maxune regimme indiget humiles.mundi.in chanitate vniti.in ſecreto oꝛan/⸗ n i ama. nenuaent tanacklune
ſpirituſſanctus conuenienter in foꝛma apparuit lin tes. verbũ viaudientes. ve peccatis pemtẽtes ma ſeſuper ſeut nal i ni nee jat di⸗
guarum:z non quarumcunq;:ſed ignitarum:In ſi⸗/ nibus ſe ſubijciant abſoluentis.Et tunc accipietis ſer lo nn ſfitnentio d⸗ 1
gnum ꝙ ignea verba pꝛoferent:⁊ vt ignitum eloqͥ- virtutem ſpirituſſancti ſuperueniẽtis in vos Actu/ ſcutilebe ſior rin pſuorgni pu ben
um vi pꝛedicarent feruenter. quam gratiam mun⸗ um. j. ”c . dict uto l nſhtolorus anic iusgb⸗
dicia intantum iuuat: ꝙ aliquando etiã ſine linguis Ged quia quidã ſom̃ſctm̃ nunqꝙ; receperũt.ſiẽ in- Art.vij. emnt li i ine bu n Ei
. dbpeeedicabant. ſicut oſtẽſum elt. A. vij. xxxiij. Et vt au fideles Actu.xix. Meq; ſi ſpirituſſanctꝰeſt audiuimꝰ . xxij. neutnln nntmemtmenen
dientes illos pꝛedicare cognoſcerent ſpiritumſan⸗ Nuidã vo ipᷣm receptũ imũdicia ſua fugauerũt.ſiẽ lhiwemum i nrgi dern ſcadſor
ctum quaſi ignem illos illuſtrare:⁊ quaſi lingua in infidelis ille.A. vij.xxxiij.. ꝓphanũ ſpiritũ receper̃t di etre, equo tu⸗ oſta occultariond
eis loqui:iuxta illud Mathᷣ.x. Non vos eſtis qui lo⸗ quo ſpiritũſctm̃ cambierũt.Ideo ne quis in h̊ ca⸗ nſo ichntnenfa ibanienden
quimini:ſed ſpirirus patris veſtri qui loquit᷑ in vo/ u decipiat᷑:credẽs ſe ſpiritũ hꝛe ſctm̃.qͥ ſpiritũ habe gocla unit –
bis. Nota v hac materia.⁊ ſpecialiter quare appa/ at ꝓphanũ:Pꝛimo ad cognoſcendũ veritatem tam 1. iij Guperbiünmtintde aeſcr badenm
ruit in ſpecie columbe ſᷣm ſanctumn Chomam in ter qᷓ;tum ad ſeipſos qᷓ ꝙᷓtum ad alios:experimẽto vtat unidfim hmirun. Pfſinle dee
cia parte de chꝛiſto.q xxxix.arti.vj.Et in pᷣma ꝑte.q. angeloꝝ. A. xxij.arti. vij. Per amoꝛem nanq; mũdũ Utaſpewim eben intangeio tnanlen .
xliij. arti.vij. vel imũdum.œquo ad Gał..iiij. Miſit væus ſpiritũ ma adovermottuum vbind ang sſed baantt
¶ NQuales vo opoꝛteat illos eſſe:qui ſpiritumſan/ filij ſuiin coꝛda nr̃a:Et ꝓ ſimplicitatẽ colũbinã vel ſoobo

iſumtenut Cifoebllammt aidſi⸗ ungi
aſumtenutt ſſernstolesnilsctfetanteschen
Nwrangelus trrqod dict Ands n Dart
Aſoeſhtan Jachb alle Zanocſtind me⸗

ous motms qins ſut pora morn⸗ glponi

ur Iu glons untonanent, igbo oul nl
ptlcnge ſpsliter norvo 54. Qum/

Pckſinunſpeculefilatonis oyoboli:damna⸗
mnoctemetſutpaſtoꝛonesſissano wno⸗
Iitſcnorrermilitesſocoperanna Gelle guit
kgſagdii⸗ Qrufneni Grtg aidanimi
ſchum repedopcktſapdian atadugdamunas.
Aufſrhonigs ctfndamenti dmiürd⸗
nn in gurihninimamme
Nlumylnop Ecdp Ynitium dis ecani ctiapbe⸗
nce Au innociſernonenicligtis
ogitfücemenniluc nanooteſonar dern
— RE
Auretfcur urcnitutsn mülinindcöinit
nnanttlirchuſts altnidrebolns miee
lsoſtnnſthentafnahumilantinee⸗
6 ſinſn iſtliatg ain ſ
Ohnſigbleiftentlenankin Rthna
ſonſihglikinnn deni
n Attangat vnnſe mnahchitmi De⸗
Otinentum ſunnfn zf
nentnedfedalſeifie encetmnnn
Mafinandtbitetac

nſiusnenudchn ſonilnt
mräknanen ſtedihcan fiulend
lninnnelndſtnmn id e⸗
a rin ingir
mlieſehon ntingefn
B iſod

cenaanlag d n
gtlnun Nengi 1
dirnnenudaiai
nignig n dlliddiil⸗
O
nte deeſn vſeeele eſĩ Etre
ndmnannnctfüſinnn

isſehinti hieſchfii ſhinti
mmoad gnoſendi rc⸗
ärumn ad lids:apen netitil
namtipi Prandum nancgniͦi
kudad Bal i Aiſt ns ſrti
mir Etpſinpliatntcnlinni el
famentzmalainoꝛe rio felolino⸗
tif tumo onoſrt hot: isſhi;
ſmtdian) och j ſunjfite
gofacti fnemt ſroſtiſindt d.
lber nittoli mape vhlipnolij
let ibiſcus noeſeſpiſſancriign⸗
nierſittitionz aiinſioci
ta tales diuuſ o ouſcomcio; ao⸗
fauges thmnol Et ſcfundoſte
utloqaoſtendit d quaten ſͤ
corgooßdit ltam inten Ci
morat Dobitareincolbe aninz
ſnſus orhonis abitureincon⸗
Nita pobat ſoilo⸗ Zudri
mriſmdcrchattate hunlin
bintlſanti b in
oſint.

Gigenalinlnſt 54
8 ſignu H N 4.
Deimno e ge,⸗ grer⸗
gfetnl, 4 tzglſit .
Afinn ani n
rtnelid inar ſtſhi

Exemp.

—AM

Buperbia

ribus hoĩm:vbi maio: pompa oſtendit᷑ exteriꝰ q;tuʒ
ad illos qui dicũt Sapᷣ.ij. Coꝛonemꝰnos roſis.⁊ nõ
ptrãſeat nos flos tempoꝛis:Ecce roſe ⁊ floꝛes.ſignũ
eſt ꝙ ſunt intenius ſteriles omnibus virtutũ fructi⸗
bus carentes. etiam ſignum ſit interioꝛis vacui/
tatis.patet ꝑ exemplũ veſpica vel ramo:quia ſiẽ ſpi
ca vel ramꝰ qui plus erigitur.oſtendit qm̃ fructu mi⸗
nus onerat.Et ſicut ſpica vacua ſuꝑ plenas aſcẽdẽ⸗
do caput in altum erigit: Ita ſuꝑbia eoꝝ quite ode
runt aſcendit ſemꝑ.in pᷣs.lxxiij.¶ Gecũdo eſtſignũ
interioꝛis vilitatis: ſicut patet pꝛimo exemplo.ſe⸗
cundo hyſtoꝛia. Exemplũ ad hoc habetur in artiri⸗
cibus.in quibovidemꝰ:ꝙ parietes terrei ſeu lutei plꝰ
7 diligentiꝰ exterius oꝛnantur pinguntur ꝙᷓ; mar⸗
moꝛel vel aurei:quia cum pꝛimi ſint æ ſe fedi artifi⸗
ces illos oꝛnant.ſecundos vo vpingere eſſet illoꝝ
ulchꝛitudinem bonitatem occultare. qñ ergo ta⸗
ia opera tamcurioſe exterius oꝛnant᷑:certius ſignũ
eſt interioꝛis turpitudinis ſeu vefectus ꝙᷓ pꝛecioſita
tis. Sic in pꝛopoſito de peccatoꝛibus ſupbis.dum
ita ſuperbe oꝛnant᷑ exterius:certius ſignũ eſt ꝙ qui⸗
libet illoꝝ.ſicut dicit᷑ LNañ.xiiij.interius eſt luteus:
ſicut ille bel e quo ibi fit mentio.Et ꝙ ſicut Sap̃.
xv.dicit᷑ luto vilioꝛ ẽ vita ipſius:qm̃ ignoꝛat qui n
xerunt illũ.O vo mn iſtis luteis parietibo albatis
reputatur ad decoꝛem in viris ſanctis ⁊ ſolidis ꝑ ſo⸗
lidã wctrinam xpᷣi mandatoꝝ vi tenẽtiam ad mo
dum ſerne v quo dicitur:Guꝑ hãc ⁊c.eſſet ad ſpi-
ritualis pulchꝛitudinis ⁊ pcioſitatis occultationeʒ
ter quod ſacra ſcriptura quẽlibet talem wcet Co
ie.iiij. Superbiã auũt in tuo ſenſu aut in tuo verbo
nunqꝙᷓ dñari ꝑmittas ⁊c. Hyſtoꝛia ad hoc habeturĩ
vitaſpatrumſe heremita angelo tranſeuntibo iu-
xta cadauer moꝛtuum:vbijnõ angelus ſed heremita
naſum tenuit: Cũ vo obuiarent cuidã ſupbo:angelꝰ
naſum tenuit. aſſerens tales viles et fetentes coꝛam
æo ⁊ angelis.ꝓpter quod dicit Amos.vj. Deteſtoꝛ
ego ſuperbiam JYJacob valde. Tercio eſt ſignũ inte⸗
rioꝛis moꝛtis quia ſicut coꝛpoꝛa moꝛtua plus oꝛnã⸗
tur: Ita plura ſunt oꝛnamenta ſuꝑbo oculo ⁊ inſa⸗
tiabĩili coꝛde.⁊ ſpũaliter moꝛtuo.in pᷣs.c. ¶ Ouar⸗
to eſt ſignum ſpeciale filiationis dyaboli damna⸗
tionis eterne:qꝛ ſicut paſtoꝛ oues ſuas certo cogno⸗
ſcit ſigno:⁊ rex milites ſuos per arms.Gicille:qui ẽ
rex ſuꝑ oẽs filios ſuꝑ bie Hõ cognoſcẽ po⸗
teſt ꝑ ſuꝑbiã: Quia ̃ᷣm beatũ Greg. euidentiſſimũ
ſignum repꝛoboꝝ eſt ſupbia.a electoꝛuʒ humilitas.
Muia ſicut humilitas eſt fundamentũ omniũ vis⸗
tutum: Ita ſuꝑbia eſt initiuʒ ⁊ fundamentum om.
nium vitioꝝ.Ecci.x. Initium oĩs peccati eſt ſupbia
Vnde Augꝰ.in quodã ſermone ad religioſos.q in⸗
cipit.fũdamentũ aliud nemo poteſt ponere:vuo in.
quit edificia ⁊ due ciuitates a mũdi initio cõſtruũt᷑:
vnam edificat chꝛiſtus:alterã dyabolus:vnã humi
lis:alteram ſuperbus:vng humiliatur vt firmit᷑ ſur⸗
gat:altera erigitur: vt infeliciter cadat: In fabrica
chꝛiſti qui edificant᷑ leuant᷑ð imis ad ſũma: in fabꝛi
ca vo dyaboli: ſummis ad ima pꝛecipitant᷑. Seqͥ
tur Attendat vnuſqͥſq; veſtruʒ fratres dilectiſſimi
continentiam ſuam: ⁊ ſi in ſe videt wminari ſuꝑbiã
in ciuitate dyaboli ſe infideliter edificari: imo pci/⸗
pitari.non dubitet ad ruinam. Sivo in illovera hu
militas regnat:chꝛiſto ſe edificari ⁊ fideliter adhe⸗
rere cõgandeat:nõ enim diſcernunt᷑ filij ei ⁊ dyabo
li niſi humilitate ⁊ ſuꝑbia.QOuẽcunq; enim ſupbuʒ
videris.dyaboli filium eſſe nõ du bites. Quẽ vo hu
milẽ eſſe pꝛoſpexeris cei eſſe filium confidenter cre⸗
dere debes: Ticit.n.ſcriptura. YInitium apoſtaſiea
cxo ſuꝑbia.⁊ econuerſo initiũ redemptionis fuit hu
militas. Reſpexit inquit Maria humilitateʒ ancil

B xriiij.
le ſue: ille videlicet. qui ſignanter wpcuit: Diſcitein⸗
quit a me.non mundum fabꝛicare non moꝛtuos ſu⸗

ſcitare ⁊ Vtutes reliquas facere:ſed quia mitis ſi
humilis coꝛde.hec r⸗ 4 5

Er gquibus patʒ nec ſuphi placuerunt tibi ab Erti ij

mitio: Judith.ix. Quoꝝ ſimilitudo pꝛimo inuenit
in rebus inanimatis. Gecũdo in bꝛutis. Tercio in
monſtris. Quarto in factis animaliũ rationaliũ ſᷣ
ratione abutentiũ. Quinto in factis operibo dya
boli.Pꝛimũ oſtenditur ꝑ exempluʒ de faba⸗ veſica:
quia ſicut maioꝛ ſtrepitus eſt duaꝝ fabaꝝ in veſica
q; ſi eſſet plena optimis granis. Sic duoꝝ ſuꝑboꝛuʒ
qꝛ vbi fuerit ſuꝑbia.ibi ⁊ ↄtumelia:Pꝛouer. j. Be⸗
cundo idem oſtendit᷑ ligno: Homo nanq; ligno aſ
ſimilatur.in p̃s.pᷣ.Et erit tanq lignum: Lignũ aũt
a terra extractum ⁊ in alto aere ſuſpenſuʒ marceſcit.
⁊ fructum nõ poꝛtat. Sic qui ſeipᷣm a terra.i.ab hu⸗
militate quã ex terreſtri natura ſua habere veberet.
extrahit ⁊ in alto.i.in magnis et mirabilibo ſupꝛa ſe
coꝛ ſuum ponit.Sicut ille in p̃ᷣs.xxxvj. Vidi im piũ
ſuꝑeyaltatũ ⁊ eleuatũ ⁊c̃.mar ceſcit: Juxta illõ Ja⸗
cobi.j. iues in itineribus ſuis marceſcit:⁊ fructuʒ
deo placentẽ nõ poꝛtat: Ideo ſacra ſcriptura Ecci.
vj.quemlibet ãmonet dicens: Ne extollas te in cogi
tatione anime tue velut taurus:ne foꝛte elidat᷑ vir
tus tua ꝑ ſtulticiaʒ.⁊ relinquaris velut lignũ aridũ
in heremo.ve quo Ecci.x. Radices gentiuʒ ſuꝑpba-
rum arefecit eus.⁊ plantauit humiles. Cales eniʒ
tm̃ ad ignẽ valebũt.in quo ? ponentur. quando oĩs
arboꝛ que nõ facit fructum bonũ excidetur inignẽ
mittetur Math.iij. Cunc humiliabit᷑ ſuꝑ bia aſſur
SZacharie. x.Tercio idem oſtendit᷑ ꝑ exemplum coꝛ⸗
poꝛis rotundi:quia ſicut coꝛpus ſpericum ſeu rotũ
duin vixin aliquo loco poſitum quieſcit: Ita ſupbi
quando reputant ſe ꝑfectos: ſicut linea circularis fi
Frre ꝑfecta. ſemper mouentur ad pꝛomotõnes: 7
oca Inatura alcioꝛa. Cõtra naturã ꝓ tãto dẽ:quia
coꝛpꝰrotũdũ naturałr mouet᷑ ad loca inferioꝛa.illi
autem ad ſuperioꝛa:qꝛ ſuperbia aſcẽdit.in pᷣs.lxxiij.
uarto idem ꝓ exemplũ oſtendit᷑ fumi vel vapoꝛis
Fumus nanq; aſcendendo ãnihilatur ſeu ãnullatr᷑.
SDic veieciſti eos duʒ alleuarẽtur.in pᷣs.lxxij.Et va
poꝛ qui totam cooperit ⁊ obnubilat patriã:et quã⸗
doq; multis ſua nocet coꝛruptione.caloꝛe ſolis ta/⸗
ctus ſubito euaneſcit: Sic ſuꝑbiqui totam patriaʒ
ambiunt.⁊ ſuis peruerſis factis⁊ exẽplis multos coꝛ
rumpunt.væ quoꝛum quolibet Yohelis.ij. Aſcẽdet
putredo eius:quia ſuꝑbe egit.caloꝛe tacti moꝛtalis
infirmitatis:ꝓ verum ſolẽ qui diſperſit ſupbos mẽ/
te coꝛdis ſui:Auc.j.ſubito euaneſcent:E ſaie.ix.Cõ⸗
uoluetur ſuꝑbia fumi:Job.xx.Trãſibit ſicut viſio
nocturna.Ex qua auctoꝛitate oſtenditur ſecũda
pars huius articuli:ꝙ videlicet animalib- a ſſimilã⸗
tur irrationalibo: Inter que pꝛimo ꝓpter conditio/
nem in pꝛedicta auctoꝛitate intellectaʒ auibus aſſi
milantur:quia ibi habetur. Et velut ſomnium auo
lans nõ inuenietur ⁊c̃.quia ſicut aues que altius vo
lant dũ viuunt. vilius tractantur poſt moꝛtem: Sic
ſuꝑbi. Secũdo ſymie aſſimilantur: ꝛimo pꝛopter
rationem tactam. O.vij xj. Secundo quia ſicut ſy⸗
mia que in loco baſſo timet.in alto ſuper omnes ca⸗
chinnat oẽſq; veridet. Sic multi in poteſtate conſti
tuti:quia abominatio eſt ſuperbo humilitas Eccĩ.
xiij. Tercõ:quia ſicut ſymia nititur aſſimilare:qð in
alio videt: Ita ſuperbus videns conditionẽ ſupbie
in vno:nitutur eiaſſimilare ſe:⁊ ſic ſuꝑbus qui com⸗
municat ſuperbo induet ſuꝑbiam Ecci xii. Et nõ
ſolum ſupbis vitioſis: verumetiam in facto virtu⸗
oſis aſſimilari conant᷑. Pꝛopter quod dicit petrus
rauennas:qꝙ ambitio eſt ſymia chanitatis quia cha

iij.

V.⸗

Buperbia BH Axiii. cnt t ha mi e
= gide⸗ o N ſo
ritas patiens ꝓ etemis:ambitio pꝛo diuitijs: chari libus.⁊ parentels pauperẽ. necaliquẽ illoꝝ videre n uotedt in ir⸗ ſru .
tas oĩa ſuffert ꝙ veritate. ambitio ꝓ vanitate tã pa⸗ vellent. Bed ſi eſſet aliquis magnꝰ e oↄſan guinitate erit gumried ip coneſiil iſi
tiẽterſi nkerte qñq; grauiter verberatus vłleſus ri vel affinitate.illũ recognoſcũt ⁊ v illo libenter lo⸗ no⸗ n oGtan nic ſſech ofſeſions
Exemp. det ? damnũ ſe habuiſſe negat: Cui agrue dici poſ⸗ quunt᷑ loqui audiunt.ad modũ mule que nõ aſi Ginlon drkirrle ſens n nnere
ſet ſicut in fabulis legit:vulpes dixiſſe lupo: qui fa/ na matre:ſed w equo patregloꝛiabat. Secundo ve⸗ bruummt nicvip⸗ . (cors in zcorn⸗
melicus ad wctrinã vulpis tauri iacentis aſcendit ſtis clericalis clericis nõ placet ſuꝑbis: ſed militar: ſcß aſtatiſe ſſio Mlugte Ndin gomp 001
wꝛſuʒ vt ibi ſe ſaciaret:ſurgẽs vo raurus:ad ramuʒ eis in equo ⁊ oĩ placet apparatus.nec eis vel qᷣbuſ Nadiniſap e inenklue hcin ̃
quẽdã lupũ graniter quaſſauit:q ad frã cadẽs den- cunq; alijs veſtis placet patrie.aut antiquoꝝ parẽ⸗ lnt ſuſtcttnl mnant ning⸗ –
nb turputer cachinnauit: Cuivulpes Rideas quõ tum. ſicut onſum eſt. Y.ij.ix. Cuũ eis minet᷑ wus.di⸗ ſn hiaz Ge icei rr⸗ Kddece⸗
voluenis. malũ habuiſti caſum: Sic dici põt ad ma- cens:Goph.j. Viſitabo ſuꝑ oẽs indutos veſte pere⸗ ſud enſi⸗ ſ 4 Zvelaclmnan⸗ cunmre.
gniloquos ſuꝑbie tue Soph.iij. Pꝛedicte vo aucto grina.enio ſemꝑ maioꝛes cupiũt ꝙᷓ ſint:qꝛ ſi ſit re nul mnfllun Nant Ettalan ngen d
ritati. Petri ↄcoꝛdat Innocentius libꝛo dæ vilitate ctoꝛ vellet eſſe es. veinde archieps ⁊ cardinała pa⸗ nulniußſeh ti Sgnlil zngg⸗
ditionis hũane dicẽs. Ambitioſus ſemp ẽ pauidꝰ. pa. Si ſit armiger. miles baro comes vel rex eſſe x⸗ nilunniacnfnen irmng ld n⸗
ſemp attentus ne vicat qdð diſpliceat:humilitatem ſiderat. Et ſicſicut Alexander nõ fuit ↄtentatus œæ nlle ifgeintengenen ſus ſüͤtftinn n
ſimulat. honeſtatẽ mentit᷑ affabilitatẽ exhihet. be⸗ ſtatu ſuo Ita nec iſti æ ſuoſupꝛa humanum moduʒ iy. in ecle t Acl atiuica ſinrog ſun 4
nignitarem oſtẽdit. cũctos honoꝛat. vniuerſis incli- ſupbia repletns. . Machab. . BDec cum tales Exem p anfneneror ngliqoſi⸗ Fitranſinctsed
nat. reqnter curias viſitat. optimates amplerxat᷑ ciſ foꝛtunas ſupꝛa ſequerãt. freqnter eis otingit. qd bm . ſp icn negonkleiſine ramſirefodan
q́ᷓ; pplaudit: adulat᷑ feruidus vbi placere cogno⸗ fabulas cuidã ↄtigiſſe fertur:qui necromãaticis ſe ſh⸗ aſmntonde ntaccuſato⸗ etranſcüt
nerlt teniqus vhi putauenit diſplicere.ĩpꝛobat ma- iecit illuſionitv.ipᷣm ad hoc inducẽs qꝙ in altũ ipſuʒ ſ ten ocicio e inm ti * Peoien
la. teſtatur iniqua. Alia cũ alijs ꝓbat: eadem cũ volare wceret. ad moduʒ ſubaudi:quo volauit Sy⸗ ſuret n unnlul ern ede
alijs impꝛo batvt iu dicet᷑ idoneus vt reputet gece⸗ mon magꝰ: ꝓqͥ cũ quoddã maleficiũ fecifſet ad vo⸗ ſixt detls 5 inoſtore dichtſereg 1o
ptus vt laudet ab oibo.⁊ grauẽ ĩtra ſe ſuſtinet pugnã landũ oꝛdinatũ. alteri quẽ odio habuit pixidẽ ali- geahſatorffatin edoſibſnacn
vj. difficilemq; ↄflictũ.¶ tũ ad terciã ꝑtem hꝰ arti⸗ am:cum alio maleficio oꝛdinaſſet:vt ipᷣm quaſiĩ for canenortgann en evntur atinn⸗ .
culi.ſup bia ſuꝑbi monſtruoſis ⁊ innaturalibo aſſi⸗ mam ↄuerteret aſininã:qᷓtum ad exterioꝛẽ apparen Egoſum galſnnſe ötreſoluiin ornn
milant᷑ beſtis. ratione natiuitatis:quia ſi icut vidẽs tiã: ⁊ pꝛimũ ad feneſtrã mittere.ĩ qua ambas poſue ga verbĩ ſſunn 6 loint Etpele t
. bufonẽ vel ſerpentẽ veone vel optima beſtia: 2 lupũ rat pixidesvt ſuam acciꝑet.erroꝛe eceptꝰaliã aſpoꝛ Gicn ebol aſ e i andene tir iidi
vel ethiopem. ve pulcherrima naſci muliere: diceret tauit.qua cũ falco fieri veſideraret aſinꝰ efficiebat᷑: nouoinrbonmd denn maltinnani⸗
talem eſſe fetũ monſtruoſũ ? innaturalẽ: Sic vidẽ/ Wocꝙ tanto valet ad ꝓpoſituʒ:quia ſicut necromã inpomiapii rtſlzt Vub oaite Deh
tes ſuphiam naſci de virtutil.⁊ de vitioꝝ victoꝛijs ticus ille plures habuit pirides: Ita mundus plu⸗ tini caſus poſuntdialſit by notante oe
dicere poſſunt ratione ↄſimilis natiuitatis talibus res habet foꝛtunas:quaꝝ dũ aliqui vnam aſſumere cnim vocoritabbi. nannſ ochmöfn
Supbia ẽ ſerpens. ð quo dicit Geñ.iij. Apſa ↄteret nitunt᷑ vt in altum volent in hoc ſeculo.quaſi aſinia ocatiui Et ſicut vocandn ſinilin loni ſund
caput tuũ. Ecce virtus ⁊ victoꝛia vx vitio. Sequit᷑ ꝓpoſito ſuo veficientes efficiunt᷑ Et in alio ſeculo in narics Diciſtifm entmio zugfſatione
Et tu inſidiabens calcaneo illius:qꝛ cſ dyabolusĩ abyſſum inferni dilabũt Gicut patʒ de Ekaro. A. . ſantrectis coce gmna tuͦſite aſs lict
omnibo alijs ſuggeſtionid ⁊ temptationib ſic ſupꝑa xv.xx. Et velucifero Eſaie.xuiij.qui vſiderãdo ppp caliotdinotionenotiinaſtcöneponſtinf
tus inſidiatur quaſi a tergo:vt ingerat ſuꝑbiã væ vi teſtatẽ volandi altius vſcendit ad ꝓfundũ laci: de⸗ Oꝛationioſed ſemo abſolutt. Biciſnunn
ctoꝛia. Et hoceſt q dicit Augꝰ. in regula. Supbia tracta eſt inquit ſupbia tnua Eſaie.xiiij. ¶ tnzad . ſunt in citate ſed opinione marine appetrn
vo bonis opiho inſidiat᷑ vt pereant:ſicut ptʒ de Ele⸗ quintam ptem hin articuliꝓ tanto vmonibo aſſi⸗ uſe nete E ſicutnmis non gl,ſe
aʒaro.j. Machab. vj. qui ſub elephãte perijt quẽ oc milant᷑:quia ſicut demones erubeſcũtvideni victi vł . n . omt Bblatinus caſs ſecturiuſinen
cidit. Vnde beatus Gꝛegꝰ. Sub hoſte quẽ occidit ſupati.vel loco in quo ſunt eiecti:ſicut patʒ per B 6 leg ka tali guicquld male dobuit el be
moꝛit:qui ve culpa quã ſupat eleuat᷑. Iſti vo inſidi quod æ ſancto legi Edmũdo:qꝙ videlicet dũ verſꝰ Pareeracui 8 haberepotuifſeril
atoꝛi difficile eſt reſiſtere: quia m beatũ Gꝛeg. D i quendã vemomacũ vt vemoneʒ expelleret veniret. remp. undugen Eurnenellln
ficile eſt vitare vitiũ: quod væ victoꝛia naſcitur viti: emon exiuit. dicens: volo ſpõte exire: nõ dicatur Nuncllo ti Eun einarſl auß
oꝛum: quia cũ bene pugnatis cñ cuncta ſubacta pu⸗ ꝙ inuitus exiui. Sicſuꝑbi quando væbent ceponi: nnevd ollegabit in ludervanco dicet
tatris. Que plus infeſtat vincenda ſuperbia reſtat. ipſemet ſeipos pꝛius veponuũt ne dicat᷑ c· int Aar y Orinmnun buntantn
Eauſam vo difficultatis tangit in hocqꝙ dicit: Cũ Muop puerſitas in hoc pꝛimo apparet: ꝙ inter untſepbian in po m. (Dch ſihedor
cicta ſubacta putatis.· Pꝛo quo eſt ſciendum: ꝙ ſiẽ oẽs ſpũug liter cadentes ꝑ culpaʒ ipᷣi ſunt pꝛimi. Dꝛo Arꝰ. iij. Muetpverſitas omnid gecatnidptunt
in infirmitatihn coꝛpalip. infinmitas eſt piculolio quo eſtſciendũ de peccatoꝛtbvin ös vi rii. De⸗ 5 gbimanlnmeguitbazi W
T incurabilioꝛ qne neſcit᷑⁊ nõ putatur eſſe infirmi⸗ cuinauerũt ſimul inutiles facti ſunt:quia teclinaue⸗ j. Mlſtgo. Ali nangg peetores ient oresd
vij. tas. Bic in ꝓoſito e ſu ꝑbia:in illo cuiꝰ ſpũs eſt ob runt a xpᷣo qui eſt verbũ ſubſtãtiuũ. dicẽs illõ: Ego ite tbmotaliquanco pecczre tunt in
firmatus ad ſuphbiam añ.v. ¶Etum ad quartã ſum qui ſum:cuius recti quaſi nominatruicaſus ſt lllaum tß. Ded ſupbiquanto danl
ptem ſtultis aſſimilant᷑ ſupbi:quia ſicut ſtult? eſſet quicunq; bonichꝛiſtiani:ſic a chꝛiſto noĩati.Et ta⸗ lloasſancnor ſiclt li urtnſt
qui plures ↄduceret cocos vel oparios ad paſcẽdos les re facto exiſtentes quia a co ꝑ peccatũ nõ obli- rinqropeioꝛeſtl 1 ial mani
oculos ꝓpꝛios 7 alioꝝ.potius qᷓ; coꝛpꝰ ſi uũ. Sic ⁊c. q quantur moꝛtale. Et ſicut ceteri caſus pᷣm dialetti⸗ Nina, bi — Nsn
plus expendit ꝓ vanitate ⁊c. Scðo quia moꝛtiadu cam que rei veritatem attendit.non ſunt noĩa ſ̊ ca⸗ Utmane ulblamſtamonert tünn 6
dicati. ad moꝛtẽ ducti plus oꝛnatn vel appara⸗ ſus nominũ. Gic illi qui a ꝑfectione chꝛiſti cadunt zo nl nalnannseſttnimias inſone
Exemp. tu qᷓð aĩa ſollicitat᷑: Ad modũ cniuſdã fatui qͥnnꝑ moꝛtaliter peccantes:nõ ſũt nommãdireligio ſi vel kung —☛ beati Gen
ad ſuſpendium ludicatus:dũ ſacerdos ei de ↄfefſio⸗ xpᷣiani:ſed ſunt obliqui religionis vel chꝛiſtianita⸗ nn li nintvſpenntg orloſiores. titd 4
ne loqueret᷑:tm̃ caputiũ lamẽtabar᷑ qp eductꝰð car- tis cum nomine nominatiui caſus.i.cũ chꝛiſto vłre⸗ ue letefn Vllores 1honis omng,
Exemp. cere amiſerat. Et ad modũ alteriꝰ ↄfimilis: qui ad ligione in pꝛincipio concoꝛdantes qᷓtum ad pꝛola⸗ des. Ecd Obilis Torho W
1 feſtum inintatus nudꝰ veniſſe fingit. equo ſuo opti⸗ tionem: ſed in fine diſcoꝛdantes qᷓtum ad operatio anaſenſuneſt efn. ndip
viij. a dufo ſcarleto. ¶ Tercio idem oſtedit p exem⸗ nem. Quoꝛum caſuum:pꝛimus eſt genitiuus ſignifr ii Wnfohenaln ſtdupler⸗
Exemp. Pin exandro magno quo refert Valeri. ꝙ cans ſuperbos. qui fuerunt pꝛimi cadentes et œcli⸗ ij ni Tenporleeſty Wunthel⸗
P· tres malas babuit oditiones: ETlnã qotempſit pa⸗ nantes a vo. iuxta illud Ecci. x. Initiũ omnis pec- Vrnſ Cnnone lormum Ccponte
trem ſuũ regẽ nobilem: ipſum quaſi ignobilem repu eati ſuperbia. Gicut ergo genitiuus eſt pꝛimꝰ caſus ſiogagſidini ler Aſiden
Fans Parunda cũ eſſet macedonicus.noluit vrive⸗ obliquus. Sic ſuperbia ? fuperbi pꝛimo obliquant H käſaceſcihmn Uetetiamquondun⸗
emacedonica que videbatr᷑ eſſe vilis: ̊ pſica q erat vectitudmne:tam increata ꝙ; creata:quoꝛum caſus tewg iſundnn munns. equcnn
