efectuoſa ſunt cæo attribuunt:dicẽtes:natura mea
eſt fragilis. in tali aſtellatõne fui natus.hocfuit mi⸗
hioꝛdinatũ. Aliam gr̃am nõ vdit mihi æꝰ. Et bꝛe
uiter non poſſum aliter facere. Si qua vo bona eos
facere atingit:illa ꝓprie aſcribũt Plinperont⸗ et ma
le:qꝛ teſte ps.lxxxviij. gloꝛia virtutis eoꝝ tu es. Et ꝑ/
ditio tua iſrael:tmmmodo.ſ.ex te:Oſee.xiij. Tales ma
ledicunt᷑. Mab.j. Maledictus inquit qui hʒ in grege
ſuo maſculũ ⁊ feminã:et votũ faciens imolat ceo xe-
bile:ſicut iepte: Judicũ xj. Non ſic anna. j. Reg.j. qᷓ
ſexuz virilẽ obtulit æo:ſicut illu offerendũ priꝰ p/
miſit/ æus etiã pater ꝓ nobis filiũ/⁊ nõ filiã obtulit
in cruce. Pꝛimi moꝛe pueroꝑ ludentiũ ⁊ offerentiuʒ
du cape credũt quib offerunt᷑ retrahũt/ euʒ ce⸗
audant. Sci vo veu pte ſua.i.gloꝛis totaliter ſpo

liãt. e qͥbo 5Pori⸗ Job. xiy.ſpoliauit me gla mea. vi

de.P.xj.xirx. Non ſic tu:ſᷣ gloꝛiã redde veo:Eccleſia
ſtici xv. qꝛ reddentiby ei gloꝛiãviatoꝝ:reddet gliaʒ
beatoꝑ. Juxta illud Ecci.lj.danti mipiſapĩam:da⸗
bo gloꝛiã.ſ.beatoꝝ que coꝛrñdent᷑ coꝛrñdebit gloꝛie
viatoꝛis.qꝛ coꝛdeſin quo triplex pᷣdicta inuenit᷑ glia
viatoꝑ:triplex coꝛrñd ebit gloꝛia beatoꝝ:tres ſqʒ do⸗
tes anime.ſ.viſio adheſio fruitio.ſic gloꝛiabunt᷑ oẽs
recti coꝛde.in pᷣs.xxxj. Illi vo qͥ hectria oꝛe obſeruãt

pdicta q̃ ad gloꝛis ptinent ſermonis. Illuc dicẽt re

pletum eſt gaudio os noſtrum.in p̃s. qlvj. Sic 2
ibr

repleat᷑ os meũ laude /hic ſcʒ: vt cantẽ gloꝛiã tuã
qua iterum in pᷣs.cantabo? pſallã in gloꝛia. Illi

vo qui pᷣdictaʒ gloꝛiã hñt in opere:reddendo deo ſi⸗
bipſi et ꝓximo tam diuiti.ꝙ ſcʒ uihil eſt ab eo auffe⸗
rendũ:ꝙ; pauperi elynam dando ꝓ que ſpãliter glo⸗
nifica bit᷑. Juxta illud yſa.lviij gloꝛia dñ colligerte:
quadrupſicẽ habebũt gloꝛiã ᷣm quatuoꝛ coꝛpoꝛl w
tes.q tam virtuoſe in vei expendũt ſeruitio.ſ.agilita
temſſubtilitatẽ caritatẽ/impaſſibilitatem. de quibꝰ
habet᷑. R.vij.articulo.vj.gloꝛia hec eſt omĩbo ſanct!
eius.vt in ea xelicijs affluatis:ab omnimoda gloꝛia
eius:vſa.vltimo.
AQin ꝗᷓꝓbatus ⁊ pfectus inuentus eſt ſuppleĩ glo
ria viato ꝝ:erit illi gloꝛia eterna.ſ.beatoꝝ cci.xxxj
Et bñ dicit ꝓbatus:qꝛ ſicut recipiendus ad oꝛdineʒ
ꝓfeſſoꝝ vebet prius ꝓbari inſtatu nouicioꝝ. Yta re
cipiendus ad oꝛdinè angeloꝝ ? gloꝛiã beatoꝝ: vebz

prius ꝓbari in ſtatu gratie ? gloꝛie viatoꝑꝝ: qꝛ ſic ad

cuniã pape vel regis nõ ꝑtingi niſi via teneat᷑: ſicut
erio ad templũ honoꝛis rome de qͥ Aug. ci. ei lib.

v.c xij. Mon poterũt intrare niſi ꝑ templũ virtutis:

ita nec ad cuniã vel tem plũ gloꝛie.vœ quo ĩ pᷣs.xxviijj.

„7

In templo eius om̃s dicent gloꝛiã:niſi ꝑ vias pꝛedi⸗

ctas:ſicut pʒ.ad.ix.xlvj. Mec rõna biliter aliã viam

vel modũ intrandi querere poſſumꝰ:qᷓ ꝑ viaʒ virtu⸗
tum ⁊ tribulationũ.Exqͥ ſic opoꝛtuit ꝓpᷣm pati ⁊ ſic
intrare in gloꝛiam ſus:Qu.xxuij. Et nõ ſolũ xpᷣm:ſᷣ
om̃es xpᷣianos.ſicut pʒ.F.iij.ij.q om̃es dicere pote⸗
runt illud.ij. Coꝝ.xij. glonamur in anguſtijs ꝓ xpᷣo.
Et libẽter gloꝛiaboꝛ in infirmita tiba meis:vt inba
bitet in me virtus xpᷣi ibidẽ q.d.ſuſtineo dura in via
et tpe nouiciatꝰ:vt inhabitet in me virtus ne ſim ex⸗
pulſus ab oꝛdine beatoꝝ.Sciebat em̃ iſte ſanctus
ſi humiliter ⁊ obedieter hic ſe hr̃et tenendo wctri/
nam ? ſuſtinendo pnĩam:a induendo hahitũ nouici
oꝛum..i.gre xpᷣi.v quo Rgilil Induimini dñm ie/
ſum xpᷣm:bene ⁊ honeſte illo habituvtenw:quo xpᷣe
eum induit:vſa.lxj. Indait me veſtimẽto ſalutis: vt
veſtimento gloꝛie indueret᷑ ab eodẽ qui dicit Indu⸗
ere veſtimẽto gloꝛie tue yſa.lij.gloꝛia vei que eſt in⸗
adumentũ beatoꝝ.qꝛ ̃ᷣm Criſo.ſuꝑ epiſtolaʒ ad Ti⸗
moth. omel.ij.ſicut ſol nõ indiget alijs veſtimẽtis qᷓ
Iumine ꝓprio.ita beati niſi lumine vi.Et nõ aliter

G ii.

qꝛ ſicut dimittens habitũ nonicioꝝ/ dimittenſq; vi
am ao curiã et templũ virtutis:a ꝓfeſſione ⁊ curia ⁊
templo honoꝝ excludit᷑:ita tollatur unpius ne vide
at gloꝛiã vei: vſa.xxvj.hecem eſt la.lxx.interpꝛetũ li⸗
tera vo cõis eſt::in terꝛa ſanctoꝝ quaſi ſq; tpe noui⸗
ciatus inique geſſit. Ideo nõ videbit gloꝛiã i. Ec
ce apte dicit illũ qu male ſe habuit in ſtam noui⸗
grartte vel gloꝛie viatoꝝ:eſſe expellendũ ab or
dine ꝓfeſſoꝝꝑ ⁊ ſtatu gloꝛie beatoꝝ.Et hoc valde vi⸗
detur ogruuʒ et rõna bile. qꝛ cõiter dicit ꝙ; qui male
ſe habuit in minoꝛiofficio: nõ eſt maioꝛi dignꝰ. Et qᷣ
neſcit vti vel munde cuſtodire robã deroſero: indi⸗
gnus ẽ roba regrlero ſein Poſiec'c illis qͥ muta
uerũt hic gloꝛiã incoꝛruptibilis ceiſin ſimilitudineʒ
quadrupedũ: Ro.j. Eſt tñ aduertendũ ſicut ſunt
luꝛes religiões ſeu oꝛdines:ita pluꝛes bñt modos
ationũ ꝑticulares.qꝛ quedã religiones hñt oculũ
ꝙ nouicij bñ ꝓbentur in cantu ⁊ cæi ſeruitio ⁊ hmõi.
Quedam vo hñt oculũ ſpãliter bñ diſponant᷑ ad
ſciam. vterq; tñ mõ ſuo beneſe hñtes:ad ꝓfeſſionem
recipiunt᷑.ſicut etiã ad curiam regis multi diuerſis
vijs veniũt:⁊ diu erſis cauſisibi acceptant᷑ et pꝛo⸗
mouent᷑.ibi nanq; aliqui acceptant᷑⁊ veniũt in pue-
ricia:ſicut filij nobiliu: vt regis filiũ aſſocient.Alij
ibi acceptant᷑ 1 ꝓmouent᷑ ꝓpter ſpãlem affectionem
quã rex ad eos hʒ:ſicut aliqñ atingit ꝙ ꝓpter eoꝛuʒ
ulcritudinẽ: vel qꝛ foꝛte amabiles ſunt ? groſi: ſpã-
loꝛem graʒ in oculis regis inueniũt. Alij ꝓpterob⸗
ſequiũ ſuum:qð regi in menſa ⁊ camera ⁊ alijs nego⸗
cijs ſuis pᷣſtãt. Alij ꝓpter foꝛtitudineʒ:qꝛ foꝛtiter in
bellis ⁊ alijs pugnant ⁊ ſtrenue militant. Alij ꝓoter
ſapientiã ſuã. Cales em̃ reges acceptãt:vt ꝑ eos ĩ cõ⸗
ſilijs ſuis regant᷑: iudicia ſua p eos exerceant. Alij
larga munera dando. Sic oꝛdines angelorũ diuerſe
pᷣcedunt ꝓbatõnes.æt in curia cei ſancti diuerſis ex
cauſis acceptant᷑ ⁊ gloꝛificant᷑ quidã ꝓpterinnocen
tiam qui ſicut pueni pᷣdicti filiũ regis.i.ipſi ſequunt᷑
agnũ quocũq; lierit. Quidã ꝓpter illsx Zalerln di⸗
nem: ſicut virgines. Quidã ꝓpter illoꝝ ſenuiciuʒ: ſiẽ
ofeſſoꝛes.quidam ꝓpter ſtrenuã militiã: ſicut mar⸗
tyres.quidam ꝗpter illoꝝ ſapĩazʒ:ſicut ꝓphete ⁊ apo
ſtoli:qui in ſapia ſua fundauerũt eccleſis ſuꝑ funda
mentu plor oncag: Ephe an⸗ etiã ꝓpter ſu⸗
am ſcientiã/ſecim oꝛbem iudicabũt. Et ideo ſapien
tes gloꝛiã poſſidebũt: Pꝛouerbi.iij. Quidam ꝓpter
opera pietatis hoſpit alitatis:ſicut priarche ⁊ eoꝝ
ſequaces:licʒ diuerſis ꝓbatõnibo ⁊ cauſis: om̃s tñ pᷣ⸗

dicti ↄpleuerũt dies ſuos in bono: ãnos ſuosĩ glo⸗

ria: Job. xxxvj.ſicut pʒ. F.iij.ij. Et quidam ſatis cõ⸗
grue om̃s pᷣdicti cum ſequaribo ſuis adepti ſũt liber⸗
tatem gloꝛie:qꝛ om̃es ſuo modo hic veũ gloꝛificaue
runt.Et nõnulli illoꝝ hic pꝛo co foꝛtiter pugnaue⸗

runt.illius nanq; iniurias ſtrenue vindicauer̃t pec⸗

cata ⁊ peccatoꝛes expugnãdo.⁊ legis iuſta ſanxio eſt
ꝙ ſeruus q ſtrenuo niſu moꝛtẽ dm ſui vindicauerit:
ꝓ ꝓꝑꝛemio libertatez meret᷑ ſicut patet. Codice li.vij.
ti. ex quibus cauſis ſerni pꝛo pꝛemio accipiunt liber
tatem.l.j.ita ſpũaliter ipſa creatura libera bit᷑ a ſer⸗
uitute coꝛruptõnis in libertatẽ gloꝛie filioꝛum tei:
NKo.viij.qui iniurias cei vindicauerit.Et ſi hoc diẽ
tam lex mundiꝙᷓ viſæ his qui dñi vindicauerat in
iurias quid dicent te his qui hoc facere negligũt: vł
ↄtemnunt:qui volunt hominibo placere ⁊ pacẽ pec-
catoꝝ videre. gleꝛiã ꝓpriam hmõiponius ꝙᷓ tei q̃
rere.d quibus JYo. xij.dilexerũt gloꝛiam hominum

magis ꝙ ci.ↄtra exemplum ypᷣi:Yo.viij. go gloni

am meꝗ nõ qu ero.ſi confuſio bona quã incurꝛũt pꝛo
chriſto qui gleꝛiam chriſti potius ꝙ; pꝛopriam que/

runt vertetur in gloꝛiam. Juxta illud Yob. xxij.qui

humiliatus fuerit:crit in gloꝛia:videtur per rõnens

viij.

ix.

Axꝰ. nij.

xj.

à bonis gre ſeu wonis magis ſpũa

riij.

Gloꝛia

a ↄtrario ſenſu/ gloꝛia illa maloꝝ quã querũt pec⸗
catoꝛibo parcendo/ꝓpter cauſas tactas ab Aug. .
xvj. xxxv. vertet᷑ in ↄfuſionem. Juyta illud Phil. iij.
gloꝛa in ↄfuſionẽ ipſoꝝ qui terꝛena ſapiũt. Ylls er⸗
go libertatẽ requiẽ ⁊gloꝛiam veſiderãtibo.ſicut expᷣ/
dicta pʒ œductõne dicere optet ſicut dixit rex perſa
rum exercitui ſuo. Julius ſextꝰin libꝛo ſuo ſcnibit de
rege ꝑſarum bellante ↄtra regem medoꝝ: ꝙ prio die
exercitũ ſuum vexauit.Scðo vo quietem ⁊ ciboꝝ co
piam eis ddit:quo facto queſiuit᷑ cuiꝰdiei ↄditionẽ
otius eligerẽt.qᷓ dixerũt ꝙ ſci:illam inquit nõ ba
bebinis:niſt foꝛtiter pugnãdo medos viceritis. Dic
in ꝓpoſito ſillã requiemicoꝛonã gliam quã oẽs pe⸗
titis:dicentes dñe da nobis głiam celi:nõ obtinebi⸗
tis/niſi atra vei inimicos peccatoꝛes et pctꝗ foꝛtiter
ugnaueritis. maxime vos quibo hoc eyſtatu ? of⸗
ſich⸗ ſpãliter incũbit.qꝛ in iſta pugna nõ corona bit
niſi qui legirime pugnauit. Illa viq; corona quo
in pᷣs.viij. Glia ⁊ honore coronaſti eum.
Vt vo inſpecta bonitate duplicis glie bone: du⸗
plex malicia duplicis glie male aperti videat᷑: iuxta
gliam bonã poſitã immediate poſt pᷣdictas gloꝛias
bonas:male ponende ſunt. Quaꝝ prima eſt vana ꝗᷓ
aſiſtit in tribo bonis:nature/foꝛtune/a gre.eeſt ſiqui
dem malum tectum fundatum ſupeꝛ bonum funda⸗
mentũ.Et mali rami bona radice.ibividet᷑ fice
re regꝗula apłi:ſi radix ſancta:⁊ rami. Necmirum:qꝛ
cus fundamentũ ⁊ radicẽ poſuit.dyabolus vo ſuꝑ⸗
edificauit ⁊ fundamẽta dæ ruxit. prfamilias bonuz
ſemẽ ſemĩauit ĩ agro ſuo:h̊ inimicꝰ hõ ſuꝑſeminauit
ʒiʒania in agro cordis. Semina aũt iſtiꝰ ʒiʒanieac-
cipit ille malꝰ ſem inator:primo tam a bonis nature
aqᷓ veſcendimꝰ:dũ de ſanguinis aut ꝑpentũ nobilita
te vel ꝓſperitate/cor in ſupbiã vanaʒ gliam erigit:
more peſſimoꝝ iudeoꝝ dicentiũ: Jo.viij. Mos pꝛeʒ
habemꝰ Abrahã.de quibo Oſee.ix.glłia eoꝝ a partu
et ab vtero:ꝙᷓ a bonis nature.dum de pulcritudine
fortitudine/ agilitate ⁊ hmõi cor inaniter ſlian fa⸗
cit:more Abſalon. Tales ſunt ſicut qui 5 lant de H
ꝙ nouis ⁊ fortibo ⁊ pulcris finibs ad patibulũ dncit
Aꝛ ſicut Abſalon capilloꝝ de quib gloꝛiabat᷑ occa/
ſione ſuſpenſus fuit. Ita iſta bona nature multis in
hac vita ⁊ plunibo in alia ſunt ruine⁊ ꝓditõnis occa
ſio. Sic q gliari expedit.ij. Coꝛin.xij. Scðo a bonis
fortune.ſ.diuitijs ⁊ numeroſa familie ⁊ exercitꝰmul
titudine ⁊ hmõi.de quibo in pᷣs.xlviij. Confidunt in
virtute ſua:⁊ in multitudine diuitiaꝝ ſuaꝝ glorian
tur/ſtulte quidẽ et ꝑiculoſe.quia ſi de bñ acquiſitis
gloriet᷑: tãtũ eſt ac ſigliat᷑ œ poc ꝙ eſt magno onere
onuſtus.qð nõ facit iumentũ.quia nihil lucrat᷑:ni⸗
ſi vrſum malũ.nec tales frequenter plus lucrantur

iuxta ꝓuerbiũ illud:q; equus ab onere ponderoſo.ſi-
cut pʒ.AxXxvij xlj.vel œ hoc ꝙ eſt obligatus ad ma/

nũ ⁊ diſtrictiſſimũ ↄputũ ⁊c. Si vᷣo de male acqui
ĩtis mala gloꝛiat᷑ familia:tãtũ ẽ:ac ſi gloꝛiet᷑ ð hoc
ꝙ furtũ in collo ſuo ponitcum qͥ ad iudicẽ cumma⸗
gna fam ilia vt ſuſpẽdat᷑:duci᷑. Sic gloꝛiabatur ille
malłlꝰarphaxat veq Judi.j.ꝙ gliabat᷑ qſi potẽs ĩ po-
tentia ex ercitꝰſui:⁊ in gloꝛia darier ſua rũ. Tercio
ib: cſt ſcia tã ſpe⸗
culatiug ꝙᷓ pꝛactica:gra ſermonisſſanctitas ⁊ hmõi.

4

qn.ſ.d his hoĩem ad ſeipᷣm vel mundũ ⁊ nõ ad cæuʒ

gliari facit:ſic ille phariſeꝰ:Lu.xviij.Et ſic ille luci⸗

ter glia taliũ eſt ſic gloꝛia poꝛtantiũ lr̃as vꝛie. Et ſiẽ
candela que alijs lu cet: ſed ſeipam ↄſumit.vñ ſic lu⸗
ciferi ppariſei:ita gloꝛiã illoꝝ in ignominiã muta-

tabo: Gſee. iij. Patet ſa fine:q oms iſti gloꝛiant᷑ ſi⸗
cut ille qͥ in ludo/qͥvocat Parororoe gloꝛiant ſe eſſe
intus:quẽ Iñ paruus tractꝰoñdit eſſe extra:⁊ ille qui

credit᷑ eſſe extra eſt intus. Sic in ꝓpoſitolilli qͥ repu-

G ii..

tant ſe in gloꝛia pᷣdictoꝛum bonoꝑ:in parno tractu
moꝛtis inueniet ſe eẽ extraæt illi qͥ credunt᷑ hic eſſe
extra gloꝛiã pᷣdictoꝝ bonoꝝ ſicut veri panperes/ſtul
ti2 gnoplles apud mundu: An apls. nos ſtulti
T infirmi.vos econuerſo ⁊c. In illo tractu inuenient᷑
eſſe in veris diuitijset ſapĩa/⁊ foꝛtitudineſ ⁊ nobili/
tate.ſic mutabũt fortitudinẽ:vſa.xl. Cuilibet ̊tali
in illo tractu dict põt lud: Ro.iij.vbi eſt gloꝛnfica⸗
tio tua excluſa eſt.ſin moꝛtis tractu ⁊c.quid vo in h̊
caſu facere vebeãt/qui pᷣdicta bona hñt oñdit vus.
Jere.ix.dicens. Mõ gloꝛiet᷑ ſapiens in ſapiĩa ſua/ non

gloꝛiet᷑ foꝛtis in foꝛtitudine ſua. nõ gloꝛiet᷑ diues in

diuitijs ſuis. Sʒ in h̊ͥ gloꝛiet᷑ qͥ gloꝛiatuꝛ:ſcire ⁊ noſſe
me. Mmibo in hoc em̃ caſu cõſulit ſicut faceret amicꝰ
amico pegrinari volenti.quãto plura bona vel ioca
lia ſciret ipſum ſecũ poꝛtare:tanto plus ei ↄſuleret ꝙ
latronũ fugeret ſocietatẽ.ita deꝰin pᷣdicta auctoꝛita
te poꝛtantib ſecũ bona natureſfoꝛtune ⁊c.oↄſulit q ĩ⸗
anis gloꝛie qᷓ quaſi fur mercatoꝛẽ ⁊ viatoꝛẽ aſſociat
vt ſpoliat ⁊ P dat:ſocietatẽ fugiatſdicens:nõ gloꝝet᷑
⁊c̃. Gciens ꝙ hec eſt q̃ multos ⁊ magnos a mudipn-
cipio ſpũales ſpoliauit mercatoꝛes.Dec gloꝛia cele⸗
ſtis ſpoliauit luciferũ.hec gra ⁊ om̃ibo bonis oꝑibus
illũ ſpoliauit ſolitariũ:æ quo invitis habet᷑ patruʒ
ꝙ; tñ ſe meritis iuaniter gloꝛiando iactaret:a dyabo
lo in foꝛma mulieris veceptꝰad ſeculũ redijt:vemoni
bus in aere cantantibo ⁊ dicentibi.Ecce quõ ⁊ceſcen⸗
dit ad infernũ:qͥ ſe oĩa bona hr̃e iactabat.̊ petrũ di⸗
gnitate ſpoliauit apłatus:ſicut ptʒ ꝑ vecretũ ſũptuʒ
ex verbis Ambꝛoſij.vj.q.j.c.imitare.vbi inuit ꝙ pe⸗
trus lapſus fuit in pctm̃ negatõis xpᷣi ꝓpt᷑ iactantiã
qua dixit ſi om̃s ſcandaliʒati fuerint in te ⁊c.¶ Oec
eſt qᷓ fructus Lonoß enern ante maturitatẽ pꝛoſter/
nit ⁊ furat᷑. Mauult enim plus floꝛes:qᷓ; fructus.⁊iõ
nõ curat floꝛes colligendo:fructus ꝑdere.¶ Hec eſt
qᷓ mercatoꝛes.ſ.inuidos facit.vt merces pꝛauẽta⸗
lienas:⁊ ꝓrias exaltent.hec eſt q̃ ſuos intantũ mẽ
tat mercatoꝛes: preciũ rei venditea non emptoꝛe
petant mundo ꝓ quo faciũt ⁊ cui ſeruiũt oꝑa ſua lo⸗
cant.Et tñ in fine vite a deo pᷣcium petiuit.quibo re
ſpondebit᷑recepiſtis mercedẽ vr̃am.vnñ Criſo.ſupeꝛ
Math. omeł.xiij.qui ꝓpter hoĩes facit/2 in terra per
dit:⁊ in celo nõ inuemet.Talis inquit eſt homo qui
ꝓPter homines bonũ facit:q̃lis mercẽnarius malus
ideſt mercede ↄductus:qui infra tpᷣus locatõnis ſue
comedit om̃es mercedes.Cum aũt tꝑe ↄpleto receſ-⸗
ſit nudus egredit᷑⁊ ſine oleo lumine manet.qꝛole/
um in aliena poſuit lampade vne Berũ.in eꝑła ad
epᷣm ſenoſenſem. Rampas inquit tua extinguit᷑: vuʒ
oleuʒ fauoꝛis in aliena lampade ponis. Hec eſt frau
dulenta latroniſſa que habitis ſpoliat:et habendis
pꝛiuat ad modũ vulpis væ q̃ in fabulis Eſopi ↄtine?
ꝙ coꝛuuʒ ſuꝑ arboꝛẽ roſtro caſeũ tenentẽ /in multis
ↄmendauit ⁊ ſpãliter in cantu:ad H̊vt roſtri aꝑtiõne
caſeo eũ pꝛiuaret. Coꝛuus vo inaniter gloꝛiando:ro
ſtrum apuit:⁊ tam caſeum qᷓ cantus laudem amiſit.
Sic multi dum adulatõnibo extra vel vana głia in⸗
tus pulſant᷑:æ ↄomendant᷑:os inaniter gloꝛiãdo aperi
unt:⁊ fructũ humilitatis quẽ hñt apud cũ amittũt
Et pro laude quam apud homines querũt veriden⸗
tur.qꝛ que illis videntur laude digna:alijs vidẽtur
xeridenda. Exem plũ ad hoc ponit Pugo ĩe ſaãcto vi
ctoꝛe ſub eo 6 ſequit᷑ tenoꝛe fabula inquit. dicit om
nes beſtias/fetus ſui Joui pꝛobãdos pᷣſẽtaſſe.int᷑ q̃s
ſimia vefoꝛmem natum abenderi omniũ caſtiga
ri nõ potuit:quin ſuuʒ ceteris anteferꝛet.in gemitũ
eſt enim omni animanti amare quod genuit coꝛ⸗
deſenſus naſcitur amant coꝛda ſenſus ſcilicet aðᷣo

vt ſepe animus ꝓuerſus in cõſpectu ſumme veritatis

toꝛtuoſum et pꝛauũ ⁊ ommiũ riſu dignum ſenſum.iſ.

Exem/ (Deda ſo eſtgioꝛ

mnni petims ellt firin nor uiner ece⸗
ne Edn ſttudn inm unkaice
epzapitüns goue wiſekligi guatogl air
iaenirttoinan gfu Ntens cadit upins inwen
ſtonnitkincepinstpetcn uo ndert glus ons
tur Golemöſunt bona opaipſeno numis aſplat
Zecnimoamendet ne apnd Nictcusfiat Hporins
abſcondat ſitgbſconcicandelarqin veto portatu
Netrtingvot quetñ aumad hoſpiciiportar fuent
ñureoncit m ante Gie gentrs mopſi e abſede
unt ꝛeleganti pm yidemiryſcyad trlta ogabo
niſzuge nt ntr iſeaw low in hoſgi⸗
ſocllicortotomunco oſgent d louditllox un
clondenercedio no qſierrit Ol getücnmnne⸗
ubitpieuerenciͦeſtplacere Vi Lnia iut
neki Qnisinanirdimitit lact did aiſenuiter
insdpeſtiſpegmnes ndetreyfirctnon cſe
emuneratdue inſpecton gnerere diden. —D
ten omeipi imtemtfe dedesinſdeares di

lot heiesignatet incs
:nare ölosbo⸗
Panenitma And, —

dinſemi ſeighonhin
igle lobonehj⸗
e ſpoliauttaglan fumir hi
ulpo ſtantotzg waetiin
tbis Anbroſiſ pſ gie nn egel
laof den 1 ſeg ſalmitate biinni
Grlb ulinhan titſöüſßit en
nietſioßsſcanteliatifienntinten
nnunſngi anenumtni,,
funt Oann tenimplus foszcjfanet
Urat floꝛes ſlatifngurtn, Pe
mcatos inmidos fzgt etnecnnnin
z Pnngs gaſtent hereſt ſnogiſtmnin
lercatoxcs:tHii fenditea non engt
nundo c uo ſrait: wiſmiütoii
Ettmin tine tea doiun periult gin
bikmccpiſtis mercece famn n Cnii
omek nij un Prter holes facit : intmn
celonolnuentet Taliginqutt et hon
ominesbonu ſcti ſiyniſci anunt
rcede ductus:ui inftatpelocgfiſil
toftcsmercties Cimaüt the,nicnni
ns egruiſt ſi oled lum ennnͤ/
liena poſcitlanpace Haiiieſin
iquittia till,ii
noſenſen Aampalnil d d⸗
monsinalena ampectepanis Hutdi
fuonis inallena anpn ſblort tin
tm lanonifnguehubins hot Cſcnignt
ion ois waͦ in a Etant
ad modiͦplipis v n

.
roſrnſaitenente/iNn
nzſoe⸗ nilnn nſtli

lanitr päilten orinntnn

☛
=
=ẽ —
=
—
=
—
S=
=
SS
= 5
= =
= — =
= =— = S=
—
=S.
=d
—☛
=
=
=
☛☚

xvj.

xvij.

Arꝰ.v.

xviij.

Gloꝛia

ↄmendarenõ erubeſcat.dum ẽ in celo hboni opens
mercede ⁊ in terꝛa vana quã querit laude priuat᷑ ĩ fa
cto peioꝛis eſſe ↄditõnis oñditur ꝙᷓ; eum beatꝰ Gre⸗
Pine verbo veſcribat. Ricit em̃ in paſtoꝛali li. iij. c.
viij. vane gloꝛioſi ſunt mali mercatoꝛes:qꝛ mul⸗
ta dant⁊ ſuſtinent. Et ꝓ quib poſſent emere regnũ
eternu ventum emut humane laudis.⁊ iudicium cu
rant humanũ:qð cito tranſit:⁊ iudiciũ nõ curãt dei

qõ ineternũ durat. Quia beatꝰ rego. in hoc dicto

videt᷑ ſupponere/ qꝙ; laudẽ adminꝰbabeant humanẽ:

gqus care emerũt. Oe aũt hec vana gloꝛia care mult!
laboꝛib? expenſis ematur pʒ pꝑ Criſo.ſi up Yo. omel.
ij. Quisg eſt inquit ſeruus qͥ omia facit que ſcit place
re dñis ſuis.Et tñ hoc facit vane gloꝛioſus.vt enim
alios wlectet:pulcras veſtes induit:7 oculos circũ⸗
ponit:⁊ ſequaces in foꝛo adducit.Si queras inquit
ab aliquo illoꝛuʒ quare tot venſss facit:quid ſibi
vult tanta ↄſumptio:nihil aliud ab eo andies/ ple
bis acceptatõnem.qꝛ omia alia Pter vanam gloniã
cõcupiſcit. Ergo inquit quis miſenoꝛ qᷓ; qui ita mu-
tabilem hʒ onñm. Iſta miſ era bilioꝛ eſt omib- paſſio⸗
nmibo.qꝛ qui bibit vinũ ſequit᷑ voluptates:lectati
onem breuem habet. hic aut nõ potit᷑ illo qð eſide
rat.qꝛ non põt ab omibo laudani. Mota. Z. j. ij. Ex
quiby verbis pʒ ꝙ frequẽter nechic nec alibi remũe
rant᷑. Ded ab iſto fuꝛe inanis gloꝛievtroq; ſpoliãtur
qui ad hoc hoĩeʒ aſſociat. Vñ beatus Segimor.
dum alijs placere nitit᷑:inani gloꝛia frequẽter extol⸗
litur:cuiꝰappetitus velut furi
ſe iungit. Et cũ ad altitudinẽ virtutis nitit᷑ aſcẽde/
re ꝑ pᷣcipitiũ ĩanis gloꝛie ijcit᷑aliqn quãtoplꝰaſcẽ-
dere nitit᷑:eo inani glſia æteriꝰcadit vñ plus intueri
ſolem nitit᷑:inde plus excecat᷑quo videre plus cona⸗
tur. Solem q̊ ſun.i.bona oꝑa ipſe nõ nimis aſpiciat.
nec nimis ↄmendet/ne apud cũ cecus fiat.ſᷣ potius
abſcondat ſic abſcondit candela:q̃ in vẽto poꝛtatur
ne extinguafr᷑.que tñ cum ad hoſpiciũ poꝛtata fuerit:
ſecure ondit nõ ante. Sic pentes moyſi eũ abſcõde
runt:qꝛ elegantẽſipᷣm viderũtvſq; ad fpᷣs:ita oꝑa bo
na vſq; ad tpᷣs moꝛtis in quo in ſecuro loco in hoſpi⸗
cio celi coꝛa toto mundo oñdent᷑ ad laudẽ illoꝝ qui
hic laudẽ mercedis nõ q̃ſierũt. Di gͤqꝛ tũc remune⸗

rabit:hic qu erendu eſt placere.Vn Criſo.ſux Bo.

omeł.ij. Quis inquit dimittit placẽ dño cui ſeruit:2.

alios querit inſpectoꝛes qͥ nocere pñt:et non ꝓdeſſe
remuneratoꝛc.inſpectoꝛẽ querere bemꝰ. Jdeʒ ibi⸗
dem omeł xiij.in teatro habes inſpectoꝛes veũ ange⸗
los ⁊ hoĩes:quare ſ plus hominilo qꝙᷓ æ vel angelis
placere nitens. Quis vnq rei aſſiſtens: ſibi placẽ di
mittit ⁊ cicadaꝑ ⁊ muſcaꝝ voces attenditis pceden⸗
tium eriã periculũ in ꝑte pʒ.A. xxvij xxxvj.

Bcva vo eſt gloꝛia ꝑnicioſa: q in quatuoꝛ cõſiſtit

punctis:vel ſaltẽ in aliquib cæ qtuoꝛ. Pꝛimo in pec

catoꝝ pꝓpetratõne:vtpote in ſubditis oppꝛimẽdis:in
iniurijs vitandis. in voluptatibo explendis 7 bmõr.
e quibo Pꝛouer.ij.Exultãt in rebo peſſimis. Pꝛimo
moꝛe brutoꝝ.ſ.leonũ:qui letant᷑ dum Ba capiũt:
poꝛcoꝝ qui in viliſſimis letant᷑ ſoꝛdib plusꝙᷓ ĩ pul

cerꝛimis pꝛatis. Gcpðo moꝛe pueroꝝ:qͥ hñtes patreʒ
vł matrẽ moꝛtuũ letant᷑: ludũt cũ panno ſerico qð

ſup coꝛpꝰiacet. Ota iſti hñtes aĩam moꝛtuã:in exteri
oꝛibo malis gloꝛiant.Tercio moꝛe freneticoꝑꝝ:qͥ in⸗
firmati ad moꝛtẽ:cachinnis ſe diſſoluũt:in quibo le
ticia eſt ſignu moꝛtis.qꝛ quãto grauiꝰinfirmant᷑:tã
to ampliꝰrident clamant.Sicſin ꝓpo ſito.⁊ qs non
diceret freneticũ:qui gaudẽter .
ret. Ergo plus frenetici dicẽdi ſunt:qui gloꝛiãt aĩaʒ
occidũt.Quarto moꝛe damnatoꝝ:qᷣ iudiciũ ſuuʒ in
ſilio eſſe veliberatũ ignoꝛãt.⁊ iõ interim in carcere
in velectatiomibo ſuis gliantur qñ.n. moꝛta liter pec-

n moꝝ itinere ſocium

riũ coꝛpus occide.

GHet.

cant: in cnunia aſilio dei damnant᷑ licet executõ finẽ
nõ ſtatim faciat.ꝙ væ pctõ in fidelitatis dicit vitas:
qui nõ credit iam iudicatꝰẽ.ideʒ de alijs pctĩs intel-
lexit.qui q̊ peccãtes letant᷑qꝛ ſic veſideriũ ſuũ oplẽt

gloꝛiant᷑ e facto ve qͥ eternaliter iudicant Et tales

nõ ſolũ pᷣdictoꝝ in giando modũ vt dictũ eſi tenẽt: xi

h excedut:ſtultius gliando:qꝛnõ eſt brutũ ꝙ glar õ
hoc ꝙ capit᷑:⁊ in loco ↄtra naturã ſuã cætinet᷑: ſicut
pʒ v aue in pedica:væ piſce in naſſa.nec ẽ puer vl fre
neticus/ vel damnatꝰ/qui gaudeat/ſed woleat xæ Heqy
manꝰ vel pes vel mem bꝝ aliqð coꝛpis ſibi ſcinditui/
et caniba dat᷑nec ve h̊ ꝙ coꝛpaliter dãnat᷑ Ergo iſti
om̃ibo ſunt ſtultioꝛes qui aĩaʒ q̃ monibo dat᷑: amit
tunt:⁊ gliat᷑quos veus in pᷣs.lj.repᷣhendit dicẽs: qᷣd
gloꝛiaꝛis in malicia ⁊c. Sed reuera eis põt dici illõ
qð aſimilibo dixit ſaluatoꝛ:Luc xix. Si cognouiſſes:
tu vtiq; floꝛes. Gcðo in ũeſiderioꝝ longa ↄtinua⸗
tione. Solent qñq; peccatoꝛes nõ ſoluʒ æ facto ma⸗
lo gloꝛiari ſᷣ etiã x h̊ ꝙ impune ⁊ ſine impedimento
in peccato ſuo pſeuen ant.⁊ illã ꝓſperitatẽ ꝓ magna
iactant. Qñ em peccant: ſententia iuſte dat: vt pꝛe⸗
dictũleſt. qᷓdiu vo in pctõ ꝑſeuerant: vemones aperi
toꝛes viq; inferni ad locũ quo iudiciũ ſuum accipiet:
atinue ducunt. Congrue ̊ poſtq; queſiuit dicẽs:vſʒ
quo pctõꝛes gliabunt᷑. Cito poſtirñdet dicens qad/-
uſq; iuſticia ↄuertat᷑ in iudiciuʒ i.quouſq; ſnĩa iuſte
data qñ peccat in iudicio ↄpleat᷑ ſicut aĩalia mactã
da ꝑ pꝛata amena gandẽter manũ ſequunt᷑ cibũ dan
tis:vſq; ad locũ in q mactãda ſunt. Sic iſti gauden⸗
ter mundũ/carnẽ ſequunt᷑: ⁊ dyabolũ. Et ſi illi ini⸗
micos ſic glianter Eanankgi: malicia excecati moꝛe
illoꝝ qui velatis oculis ſuſpenunt piculu ſuũ nõvi
dent. Tu qͥ amicꝰvel vicinꝰ es vel q curã eiꝰhabes et
piculũ eiꝰvides:wle dicens ſicut cõiter de tali dici᷑
beu ſi ſciret q ego ſcio:nõ gauderet/⁊ nõ ʒeles gliam
⁊ opes pctõꝛis:Eccĩ.ix.Tercio in pctõꝝ pᷣteritoꝛum

xr.

coꝛdis recoꝛdatõne. Tales em̃ cum coꝛdis clectati xxi-

one ſolent pᷣteritas cogitare velectatões. Dic vo glo
riantes:ſtultioꝛes ſunt omnibo hominibo.vbi inueni
tur mater tamfatua:que cum leticia moꝛtem exco⸗
gitet vnigeniti ſui et heredis /et maxime hereditat:
per quam ipſa etiam ſi vixiſſet omnibus bonis abũ⸗
daſſet.Et tamen iſti cum leticia et augmento pꝛece
dentis vlictifactum recogitant:per quod aĩma he
res regni celeſtis per quam etiam ipſum coꝛpus om
nibus bomis abundaſſet:ſi non peccaſſ. et. quibus di⸗
uiſim dicitur: Pꝛouerbio.xix. gloꝛia eius eſt iniqua.
Quarto in peccatoꝛum oſtenſione quando ſcilicz ðᷣ
eis faciunt narꝛatõnes et trufant:vel talia libenter
audiunt.Tales ſunt wo iniurioſi:ſibipſis pernitio/

ſi:proximis ſcandaloſi:et dyabolo lucroſi. ¶ Pri/rxij.

mum patet:quia v hoc gloꝛiantur: ꝙ contra deum
prius fecerunt.ſi ergo prnius peccando vo magnam
intulerunt iniuriam:contra mandata eius facienm
multo maioꝛem ſecundo faciunt:iterum ſe xe hocia
Kendo Aqnidem er vminus terrenus rationabi
liter plusſoffenderetur ætali lactantia:q ve facto:
quia factum aliquo modo iuſtificari poſſet:dicenw
ꝙ ey negligentia vel infirmitate/ vel neceſſitate vel
alia cæ cauſa hoc feciſſet: vel quia lucrũ / vel carnalẽ
clectationem ey facto conſecutus fuiſſet. O vo xe
hoc iactet ſe:omnis talis cauſa ceſſat:⁊ ſola malicia
in hoccaſu locum habet. Ideo dicit AKuguſtinus in
epiſtola ad comitem:ꝙ nũlluʒ genus pcecatitãab/
ominabile o eſt. ſicut pꝛeterita peccata reminiſcẽ
do gaudere dæ eiſq; exultare.
tet:quia quis non diceret ſtultiſſimum/ꝛ ſibipſi per
nicioſum ſet ſuipſius homicidam: qui homicidio
furto vel huiuſmodi coꝛam iuſtiſſimo rege / vel iudi⸗
ce ſe iactaret:vel qui iudicem duceꝛet ad oſtendendũ

Becundum etiaʒ pa rriij.

xxiiij.

v.

Gloꝛia

hominem quem occidit vel qui coꝛam ſeruis iudicis
vel regis væ tali iniuria regi facta vel homicidio naꝛ
raret:vel eos ad plagam videndum duceret.ſi crude
lis eſſe oſtendit᷑ qñ innocentẽ occidit:multo crude/
lioꝛ ⁊ peioꝛ eſt quando ⁊æ hoc ex poſtfacto gloꝛiatur.
ECum ergo hanc infamiã fugerent/ ne coꝛam homi-
nibus quos timent ſe de talib iactarent:heu quare
um nõ tunent:ne coꝛam eo v luxunia ⁊ hmõi ſe ia
ctent.Et ſi bona temꝑalia amiſſa cum coꝛdis ama⸗
ritudine⁊ narꝛant cum wloꝛe:quare amiſſioneʒ dei
patrie celeſtis ⁊ anime ꝓprie per gulam ⁊ luxuriaʒ
7 hmõiſcum magno narꝛant riſu ⁊ leticia:ſe iacten⸗
tes quantũ biberũt:qualiter aliqueʒ vecceperũt: vel
verberauerũt vel cum Auor mulieribo voluptates ſu
as ↄpleuerunt vel aliqo malum factuʒ ppetrauerũt.
Et tamen cõiter æ talibus ſuas faciũt trufas ⁊ glo
rias:⁊ multo ↄmunius:q; ve bonis operib. Nec mi⸗
rum:qꝛ facta talia ſunt omunioꝛa.Et nõ ſolum ſunt
ſibi pernitioſi:qꝛ coꝛam iuſto rege ⁊ ſeruis ſuis talia
oſtendũt quibo talia diſplicent: ſicut ex dicto illoꝛuʒ
patet Heſter.xiiij.vbi dicũt noſti ꝙ oderim gloꝛiam
iniquoꝝ. Sev etiã qꝛ peccata duplicant:⁊ plurib ſe
peccatoꝝ vinculis aſtringunt.qð patet tam ratione
ꝙᷓ auctoꝛitate. Ratõne pʒ:q ſi peccata augmẽtamꝰ:
7 penis maioꝛibo digni ſumus.q; alios non coꝛrigi/
mus ſicut pʒ.C.xvj.articulo.ix.ꝑ totum. Ergo a imł
to foꝛtioꝛira tõne qꝛ ei ↄſentimus. Et iteruʒ ſi talia
damna tam in culpa iᷓ in pena incuruimus:aliẽis cõ

placendo ↄſentiendo damnis ⁊ velictis:a młto foꝛ/

tioꝛi ↄplacendo ꝓprijs. Si em̃ ſine culpa audire vel
nanꝛare nõ poſſumus aliena delicta/vbi locus ⁊ tem-
pus? ꝑſona ad coꝛrectionẽ requiſita/nõ ↄcurꝛũt:qͥa
otra caritatem illius eſt œ quo narꝛat᷑:cui caꝛitateʒ
in qua ei obligamur:nõ reddimus. Amulto foꝛtio⸗
ri rõne/ ꝗꝓpriaſin conſimili caſu nariando ⁊elicta:cui
plus ex caritate obligamur.Et ſi alio peccante et te
oſentiente fiũt duo peccatoꝛes ⁊ pctã: due ad penã
obligatões:vna iniagente:⁊ alia in ↄſentiente vel cõ
placente:cum iuxta legẽ aſentientes et agentes pari
pena puniẽdi nt eig a foꝛtioꝛi rõne teipſo peccã⸗
te ⁊ ex poſt peccato ↄſentiente⁊ ſinõ ſunt duo pecca
toꝛes:fiũt tamen duo peccata:⁊ due ad penã obliga⸗

tõnes.Cui nulla rõne maius peccatũ ſit:ĩmo peins

in pctm̃ ⁊ dãnũ ⁊ dãnatõeʒ aſentire ꝓpriã. cui prioꝛi
caritatis priuilegio obligat᷑:qꝙᷓ in alienum. Cum er⸗
go teſte beato Orego.paruũ ſit maluʒ velle:ſed peiꝰ
v eis nõ erubeſcere:patʒ ꝙ ſibipſi ꝑnitioſius eſt.qui
ſic teſte NRug.peccatũ duplicat.(¶ Lerciũ etiaʒ ptʒ
qꝛ tales ꝓximũ damnificant tam ſuꝑioꝛem/ꝙᷓ equa⸗
lem/⁊ inferioꝛẽ. Pꝛimũ pʒ vel qꝛ ipſe nõ coꝛrigendo
eos ⁊ peccatis ſais ve quibo gloꝛiant᷑ ꝓ petõ amiſſi⸗
onis ad infernũ ſecum trahit:qꝛ circa eos negligens
⁊ in dei ſeruitio ⁊ eiꝰiniurijs vindicãdisverecundus
vei timidus efficit. vñ tales gloꝛiani ſolent xe hoc ꝙ

nullus audet eos coꝛrigere.in qͥ gloꝛiant᷑ v ſuperio⸗

rum verecundia:⁊ ꝓpria miſeria:qꝛ ſcʒ diu a dyabo/
lo ligantur:et vincula a nullo ſoluunt᷑: vel quia cum
equalibus/⁊ inferioꝛiba æ eoꝛum iactantijs ⁊ iniuri
amentis ⁊ turpibus verbis nident. Gic patet taʒ p/⸗
mum qᷓ ſecundum.quia cuiuſcunqʒ ſtatus ſit qui cũ
male gloꝛiantitb et narꝛantibus gloꝛiatur: ſi primi
moꝛtaliter peccant/peccato illoꝛum occaſioneʒ ⁊ cõ⸗
ſenſum pꝛebendo. Alliter enim agentes ⁊ conſentien
tes paritas non aſtringeret penarum:niſi etiam pa
ritas ipſos inuolueret culparum. Cuʒ ergo auditor
occaſionem x. ſicut patet. .vj.xxxiij.et conſenſuʒ

in hoc ꝙ cum rniſu audit:quis eum a paritate excuſa-⸗

bit culpe apud homines nanq; ille ſeruus culpabi⸗
iis ð citur et pꝛod: toꝛibus conſentiens:qui patien⸗

. . . tuteton meuut-
GSC .1I). giſil nltca uli
nhi ten n e
ter audiret homines ſe iactantes ⁊ gloꝛiantes vep/ lal tutlid lmi e gi
ditione quam wmino ſuo feciſſent:vel in futurũ fa⸗ “ isgligna keluch 67.
cerent.fidelis nanq; ſeruus in hoc caſu vel vomĩ ſui ſant , eeſſefecen cſeglnann
miuriam factis vindicaret:velverbis iniuriantẽ in⸗ Antipin ſs bicniben iminan
creparet:vel vultum triſtioꝛem oſtenderet:⁊ nequa loglol iſemfami ng
ꝙᷓ ex coꝛde videret.ita in ꝓpoſito/fidelis dei minite: dlaoſcet e mantunn nſtam
Illi ergo qui libenter ⁊ cum ↄplacentia audiunt in Onantig. i⸗ tſemuln⸗ 4 Coros:r
iurias deo factas/⁊ alioꝛum mala:ad coꝛpus chriſti ſeudicrii gtomnoti⸗ 1 dosills
et eccſeſie:primo oſtendunt ſe nõ pertinere:ſicut ptʒ. Faninſhebe ofindma gupes
C. xij.xij. Becundo ſe eſſe eo infideles oſtendunt: æ xxvj. tirne iith iſrti nei⸗ 90 crean
rs talibus ipſi qui talia eis narꝛant eos habent: ꝓ niͦtitſerit en gild oen
atio. Siquis cogitaret narꝛare aliquam iniuriam ocn Nfnngſ nt ad ccperun j
factam alicui wmino:ſi pᷣſentem videret miniſtrum nri ulintbil Gna lora ſuos ne
illius wmini: vel quemcunq; eius amicuʒ: vel robas Einſe nllhltc . ler quoncs ſui
eius poꝛtantem:ſi eum fidelem wmino ſuo reputarʒ ianni ſinun ſabulas ſeu
citius parceret.et ſi inciperet aliqua narꝛare: propl ner ne hll anten mrerht eratel
quus narꝛanti dicerettace:ibi ſedet vnus qui nullo n tantu eteecatus: grexet vo
modo vult mala audire de wmio ſuo. Si vo ille nar leiin ttameinoip ſis vic
ratoꝛ ſciret ꝙ ille auditoꝛ eſſet magis ve affectiõe ini 8 uno icedlectonn⸗ ns
mici wvmini ſui ⁊ etiam væ affectõne ipſius narꝛãtis: hatch nno io bſtuain finel
⁊ ꝙ ideo talia libenter audiret/quia domino ſuo in⸗ gun weeh ſ⸗ Cuneñſtuimole .
fidelis eſſet:nõ ceſſaret:ſed dicenti tace:reſponderet 6oiſtaui ad llaqvert guid oe
non tacebo ꝓpter euʒ:quia ⁊æ parte noſtra eſt. ſic in tINtrarct, obam athenbl gep
pꝛopoſito. Et ſic patet ꝙ talia libenter audientes ſt᷑ uleramparoſod nllo in vie magne
v quibus loquitur pſal.lxxiij. dicens:gloriati ſunt Pehutamn 29 totmatiot pa/
ui oderunt te. ¶ Quartum etiam patet: ꝙvidelicʒ uitnpntui insapuypini⸗
unt dya bolo lucroſi.quia non ſolum lucratur gloꝛi hou getintril eſo i dbuct

antes:ſed et andientes applaudentes/ conſenſum pꝛe
dentes/et mala exempla ⁊ audaciaʒ male faciẽdi ab irdiligentan.
ipſis narꝛantibus vel narꝛatis accipientes. Exqͥ pa fintünagnuchibutt lnann
tet ꝙ ſic iactans eſt magnum rethe/ ⁊ peſſimus dya/ cum enencere Mübeochinuice 4
boli laqueuset venatoꝛ. Molite ergo multiplicare mͦclinhonere deſtennoco eliine
loqui:ſubſtantialia gloꝛiantes.j.Reg.ij.ſed recedãt finniſtinecſternit eamoptinen pulce
verera eoe veſtro. nirecütamenſionametg eſent tor
Molite inquit ⁊c.quia finis talis gloꝛie eſtĩ vita Ara. vj. glenetglinodo eſttus cſck antiqu
iſta ↄfuſio ⁊ oloꝛ:in alia vo afflic:o 1 pena.pꝛimum xxvij. Piter ſinilesclcosin elw inpo
patet tam in his qui gloꝛiantur in carnis xelicijs ex foꝛmi ci vilivawenglcis cum ang
quibo frequenter ↄtingere videt᷑ pauꝑtas in rebo:qa ſtalifoꝛa irefeat qul plus llic
teſte ſalomone q amat vinũ ⁊ pinguia:nõ ditabituꝛ leng ſcag eclleſi gceſſitt 0d fetum
Et afuſio in pſona:qꝛ frequenter audituʒ eſt ꝙ car⸗ Nfumihoſplte amnirunti a qulbo t
nis deſideria ſequentes in luxurijs ⁊ hmõi ſine ꝓmo dab almotfffe atön
tione ⁊ honoꝛe ↄfuſibilem duxerũt vitam:a lamẽta⸗/ ſodn d none ſuit —
bilem atringern finem vñ ſcriptura quedam refert muanen etoclecks fit:nectüan,
⁊e quadã tali muliere/que cuidã querenti quare fie ic angne uſc 1uichsl
ret: ↄgrue ad ꝓpoſituʒ rdit dicens: ¶a ioye e ami⸗ Exemp. ſuſenrnt gus eß lifarnennlien
tan.i.gaudiũ anni pꝛecedẽtis.Et bñ quidem qͥa ex- arüihirgnum mihenanendaci idit⸗
trema talis gaudij luctus occupat: ouer.xiiij. taʒ Onnio ſimilisſdltas deeptio fi
in his qui gloꝛiant᷑ in honoꝛib/ſviuitijs ⁊ hmõiqꝙ in nun Ahlam amatdus lds ihlichi
bis qui gloꝛiant᷑ in virtutibo in quibo gloꝛia tam va nmultielabanid rerpenſisargenitn
na ꝙ ꝑnitioſa tam ſubtilis eſt:ꝙ ↄſcientias ſuas ſine Mustu dlligit quitd glns are⸗ aͤer
leſione penetrat ꝙ in eis ſemꝑ lacet et non ſentitur: mplug ab llaercecant,r Tapinnt
qꝛ v illa raro vel nunqꝙᷓ ↄfitentur cuʒ wloꝛe vel effe⸗ Neeſumtenerolcni gie doigzi 5
ctu.qꝛ eãdem in oꝑe ondunt poſt ↄfeſſioneʒ q; antea inſpenſequenciltati vani eldi
tnomi magniͦ yk diultiag dar

oñnderunt:⁊ tñ in oꝑe maxima ⁊ peſſima peſtis ẽ:⁊ cã
fere omniũ que ↄtingũt maloꝝ.qꝛ ex illa radice ve lunnonbinqnipſhiamgeres
nenoſo ⁊minumo ſemine in viſu coſcie oꝛiunt᷑ guerꝛe ſllataknuſihe lamer cire
homicidia/blaſphemie/iuramẽta /inuidia/ et hmõi niſig ienf e aPölcr ommit
qꝛ inanio głie cupidꝰmodis quibi põt tam parẽ qᷓ ſu tenet:ſtut tenete

enet.
Rerioren primere nitit:ſciens ꝙ ſicut puleriꝰ gal⸗ Pianh monentibus
ice dicit/ duo magnivnum aſinum eqtare nõ pnt:qꝛ danücin⸗ ao nupinit dig dana
vnus vult eſſe añ ⁊ alius nõ vult eſſe retro:ſic g̊ głia nur lenebrasanterf les alteri⸗
ipſoꝛum in cõfuſion em in vita iſta.qui terꝛena ſapi⸗ chach mati dllgen eſtire videl
unt: Phil.iij.¶ Gcom vo in alio ſeculo expenientur xxviij. lani ſana 4ceilstangt ncel
qñ ringer eis qð cõtingit qñq; incarceratis/vel li-⸗ rmanng bonumbaben Ennn
atis vel infirmis wꝛmient: bi gaudentib e aliq;⸗ orellid ſubeiſuneen ei
us/que ſomniãt: ⁊ que in viſione fantaſtica vident. eit lldann inantten fe
