ctus teſtinonio:obmuteſcens depone
Oppellebatur evoum n ſigni g talis
cietateetpellendus eſt electoꝛumeteſt
bentemunerlbus eins wo: Hede .
henas quas poſt llam eieonem uſt
ne llonmſiſe ruſſentteſt in cö
repanins exemplüſe coꝛlgerepofſun
cutiße feat t penao qnas iple vidite
nanq iu chronlca ſnbitur rom
chefirpuer, uderet um guoen⸗
margentes omiſitel eat
hnru rliaflieinai ihein
lutt haſtnociͦ ſocnnn nen
ihfinmnitateptnidni, ntigitünpat
ſonpd um aliis 1 cere mortui
cennnagen igtllcs ipſumd
epmiülum epgrn f.

aminmoinctt peliſglini
Zilsqinfatininond .
nicaptn Boma: acdlſian ſinn ⸗
qroncan fece unt egnoni alii
nllesiligenütippenngtiſetci⸗
verſiſuntegnis guitenpliſmiio⸗
tilum dus. Lor i Chriſtoer⸗
uulibet bonomaſun demm acni
ntelevitansr pintualofcltuns
ntireſponden poſetſicytl gün.
nlalle eiponciſt nutn grenan. Si
lumifetauent loitunut foren
oſſocpire: gem aalio ihouo
oſuamt u dleerpofiut wl,
ulanperimn antintſaliatof⸗
or m inncoponitelclſe:
Piu pius omi utnit, nins
ffilſchnſi Nanibis ſir ,
n Eſacalotetalanunſtate
entes artkicenic etpartdnum
zum vtfcunn vunit Ktlaan
inunſwütfntzttlninn
noninttantperoſt ii 7
ſiſnrtſtct ugiignn glla⸗

urcalicem nlitm enn
meaſendrtinenmn e fin⸗

Exemp.

Bymonia

DQuarto contra voluntatem teſtatoꝛũ: 7 alioꝛũ qͥ ee
cleſiam illa intenrõne wtauerũt vt multos haberẽt
pꝛo eis oꝛantes:plures autẽ haberẽt ſi plures eẽnt ꝓ
moti:ergo ⁊c. Quĩto in hoc ꝙ alia faciunt:ð qᷣb di
ctũ ẽ.E.ij.xij.⁊æ quibo oĩh conqueritur deus Hiere.
rj. dicens: OQnid eſt ꝙ dilectus meꝰ ſcilicet pꝛonus
pᷣlatus vel per eos ſymoniace introductus:in domo
mea fecit ſcelera multa.
Sed quia ſcelerib multis vebent᷑ pene multe:vt
pꝛo menſura peccatiſit plagaꝝꝑ modus:Seut.xxv.
neceſſe eſt ſequi: ꝙ ſymoniacis qui penas euadunt:
eis a iure canonico infligendas: due immineant pe⸗
ne a veo inferende:quas eis ꝑ beatũ Gregor.minat᷑
j..j.quibuſdam narrantibo. Vnam videlicʒ ĩ coꝛ⸗
poꝛe:qna vcæo diuerſis pcutiuntur infirmitabꝰ: pa⸗
tronꝰ videlicet aliter ſpinitualia tractans qꝙᷓ deberet
lepꝛa:ſicut Oʒias rex.ij. Parał xxvj.vel moꝛte ſicut
ʒa qui impoſuit archam wminipoꝛtandã bobus
laſciuientibi.j. Paralł.xiij.Quas etiã penas ſymoni
aci patientur clerici:quãdo ſimiliteꝛ in infirmitate
pcutientur:ſicut Gieʒi lepꝛoſus.iiij. Reg.v.Et moꝛ
te:ſicut illi ſeꝑtem viri qͥ mala intentõne acceſſerũt
ad Saram LZhobie.iij. p quos ſignificat᷑mala intẽ
tiõe vel malo mõ accedẽtes ad oꝛdies vel bñficia ec⸗
cleſiaſtica. In coꝛpe vo ⁊ anima eternalit penas ſu/
ſtinẽtes ſine eſtimatõne:quia ſpũalia vendiderũt et
emerunt:que etiã ſᷣm iura ciuilia non cadũt ſub eſti
matione:nec appꝛeciatõne in.ff. veteri.li.j.tit.x re.
diui.l.ſacra loca ĩ fine.vbi habet᷑ ꝙ res ſacre ſb eſti⸗
matõne non cadũt. Iſtas vo penas in moꝛte incipi⸗
ent patroni qñ obmuteſcẽt:non valentes reſpõdere
ad queſtiones quare ſpũalia vendiderũt:iniuriã ſpi
rituſſancti facientes libertati:quoꝛuʒ exemplo qᷓtũ

ad hoc ꝙ cum illo:qui nõ habuit veſtem nuptialem

obmuteſcent:pꝛeceſſit in ſpeculo illoꝝ quodam vide
licet epᷣo ſymoniaco: quo in chronica legitur põti⸗

ficũ romanoꝛũ: videlicet cum Hildebꝛãdus caꝛdi

nalis:poſtmodu papa Gregoꝛtus in francia legatꝰ
multos vponeret ſymoniacos:⁊ cõtra vnũ epᷣm per

ꝓbationem pꝛeualere non poſſet:quia om nes teites

pecunia coꝛuperat: teſtimonio confidens ſpũſſã⸗

cti ei pꝛecepit ꝙ ſi eẽt mũdus a vitio ſymonie:in te⸗
ſtimoniũ ſue innocentie diceret: In nomine patris
⁊ filij ⁊ ſpũſſancti:quod cum plunies dicere niteret᷑⁊
tðtũ vſq; ſpiritumſanctũ perduceret:illum cõtra cu
ius libertatem peccauerat vendẽdo:queſpũſſanctꝰ
libere vellet vnari:nullo modo nominare potuit:⁊
ſic cum teſtimoniũ veficeret humanũ: diuino cõui⸗
ctus teſtimonio:obmuteſcens vponebat᷑:et de cetu
expellebatur epoꝛum:in ſignũ ꝙ talis in moꝛte e ſo
cietate ecpellendus eſt electoꝛum:teſtimoniũ perhi
bente muneribus eius veo: Heb.xj. ¶ Etum võᷣo ad
penas quas poſt illam eiectõnem ſuſtinebũt exẽplũ
illoꝝ niſi ſe coꝛigant:pꝛeceſſit in Cõrado impato/
re:pꝑ cuius exemplũ ſe coꝛꝛigere poſſunt qui volũt:ſi-
cut ipᷣe fecit vt penas quas ipſe vidit euadãt.De ipᷣo
nanq; in chronica ſcribitur romanoꝝ im ꝑatoꝛuʒ: ꝙ;
cũ eſſet puer ⁊ luderet cum quodam clerico:qͥ habu
it fũtulam argenteã:ꝓm iſit ei eatum quãdo eẽt im
peratoꝛ pꝛo illa fiſtula:quod ꝓmiſſuʒ poſtmodũ im⸗
pleuit.oſtmodũ vo contigit imꝑatoꝛem in quadã
infirmitate ꝓ triduũ iacere ⁊ moꝛtuũ:⁊ pꝛedicto l
ſcopo cum alijs clericis circa ipſum oꝛantibo cum lo
ꝗqu elam recuperaſſet:inter pꝛima verba que loqbat᷑
epᷣm illum epatu væ facto pꝛinauit:aſſerens eum fe⸗
re fuiſſe damnatum/ pꝛopter illam mercationem: di⸗
cens:per totum triduũ emones ſuper ipᷣm ignẽ ſuf⸗
a ſſent:mediante illa fiſtula calidioꝛem: q vnqᷓ; vi-
erat. Be qno igne dicitur Yob. xv. Ignis wuora⸗
bit tabernacula eoꝛum:qui libenter munera accipi,

WWM1

B irx.
unt Caſdẽ vo penas emptoꝛes id eſt ſymoniaci de⸗
rici cum venchitoꝛibus incipient obmuteſcentes: qũ
reſpondere non poterunt: ad queſtiones eis ohnjciẽ
das ex officio: quibus habetur. D. vj xiij. Oe vo
vterq; tam vendentes columbas q; ementes æ tem⸗
plo eijcientur triumphante: oſtendit chriſtus quan
et ementes ? vendentes eiecit ve templo militan⸗
te:Marcixj. Oe inſuper e ſocietate eijciendi ſi ut an
geloꝛum patet in eiectionepꝛedicti Oʒie⸗ BGieʒi de
ſocietate hominũ. Ipſi nanq; congrue pcutieban⸗
tur tali infirmitate:ꝙ in hom inũ ſocietate morari
non potuerunt ſanoꝛum:in ſignũ ꝙ ſymoniaci in ſo
cietate moꝛari non poterunt angeloꝛum et ſanctoꝛũ
æ quoꝛum quolibet verificatur illud Eſa.xxvj. In
terra ſancroꝛum iniqua geſſit:non videbit gloꝛiam
Ti. Quam ſententiaʒ vedit ⁊ confoꝛmauit Petrus
cõtra Gymonem.a quo ſymonia ænominat᷑ dicens
Pecunia tua ſit tecum in perditõnem:Act.viij. Mo
V. xij.xxix.⁊c.

Bcietatis bone. pꝛi⸗

—=
mo oſtendit᷑ vtilitas. Secundo ſocietatis
. peruerſe inſtabilitas. Tercio periculum
qtum ad hocꝙ ſocios maculat per culpaʒ. Quarto
qtum ad hoc ꝙ ⁊væo diſplicet. Quinto qᷓtuʒ ad hoc
ꝙ ducit ad penam.Sexto ꝙ boni aiu placere malis
non poſſunt:necmali bonoꝝ longam volunt ſocie⸗
tatem. Septimo quomodo quis conditionem ſuaʒ
cognoſcere poteſt interioꝛem:per ſoqetatem exteriꝰ
qamatam.
Kirca pꝛimũ duo ſunt dicenda. Pꝛimo nq; oſtẽ
tur intentum:⁊ ſecũdo ſocij examinatio. tuʒ ad
pꝛimũ bona ſocietas pꝛimo impetrat gratiam:quia
ſicut vnus apud mũ dum aliquando a pꝛincipe peti
tionem obtinet ratõne ſocietatis quam per ſe obti⸗
nere non poſſet:ita etiam apud vu:habent eĩ emo⸗
limentum ſocietatis ſue:Eccłs.iiij. Mon ſolum gra
tiam impe trando ſed etiam conſeruando:ſicut car
bo extinctus non tm̃ habet emolimentũ carbonum
calidoꝛum in acquiſitõne ignis:ſed etiam in conſer⸗
uatione: Ita in pꝛopoſito homo extinctus⁊ ſpiritu
aliter moꝛtuus ⁊ frigidus per adiutoꝛiuʒ ſocietatis
bone vite et gratie reſtituitur. Qð pulchre oſtenſũ
eſt.iiij. Regum.xiij.p moꝛtuũ reſuſcitatum per ſoci
etatem oſſium Helyʒzei. Et etiam in vitã ſpirituali
conſeruatur:ſicut candela accenſa cum multis alijs
copulata in vento cõſeruatur ab extinctõne:et vir⸗
a a fractiõe:Sic ſaluati fuiſſent illi œ ſodoma a cõ
uſtione ſi vecem bonos ſocios habuiſſent: enes
xviij. Sic au literam ſaluata fuerũt a combuſtione
oſſa pſeudo pꝛophete in bethel pꝛopter ſocietatem
ofſiũ Abdo pꝛophete:quando Joſias rex iuda oſſa
alioꝛum combuſſit.iiij. Regum.xxiij.Et ſic in om̃i⸗
bus patet illud Eccls.iiij. Gi fuerint duo ſimul:fo⸗
uebuntur mutuo:ha bent em̃ emolimentum ſocieta
tis ſue:vbi alij qui nullam cũ bonis habent ſocieta
tem deſtruũtur:Sicut patet c viris lachis veſtru⸗
ctis et captis ab hoſtibus.ve quibus vicitur Jud.
xviij.ꝙ cum nullo hominũ haberent quicqᷓ ſocieta
tis. ¶ Exquo ergo maxima eſt bone ſocietatis vtili
tas et male periculum:ſicut patebit in ſequentibus:
ſocij ſunt diligenter pꝛobandi anteqꝙᷓ ſocietas firme
tur:vel a quocunq; quis ratione ſocietatis ad aliqᷣd
faciendum inducatur:Quia ſicut mercatoꝛ diligen
ter conſiderat quam berdiam habeat ſocietatẽ:nec
libenter latronibus ſe aſſociat. Peregrinus etiaʒ di
ligenter inquirit verſus quam terram homines va⸗
dunt qui ipſius per viam petunt ſocietatem. Et ſi
ipſe verſus terram ſanctam peregrinetur:non aſſo⸗

Arꝰ. ſ.

.lj.

Arꝰ. ij.

aij.

Exemp.

Exemp.

Arꝰ.iij.
V.

Gocietas

ciat ſe eis qui contrariam vadũt viam:ſed ſocietatẽ
illoꝝ vclinat: Yta qui intendit ire verſus celuʒ di⸗
ligenter inquirat qui vadũt per viam illaʒ:⁊ qͥ non.
quando aliquoꝝ ſe ei offert ſocietas:⁊ xclinet illos
qui vaduntverſus infernum. Fili mi ne ambules cũ
eis:pedes illoꝛum ad malum currunt:Prouerbioꝛũ
j. Sed ſocietatẽ illoꝝ veuita:Eremplo YJacob q ſo⸗
cietatẽ Eſau vitauit dicẽtis: Ero ſociꝰ itineris tui:
Geñ. xxxiij.
Prne ergo exemplo maloꝛum æuita ſocietatem
que pꝛimo eit inſtabilis q,tum ad ſeipos. Secundo
qꝙtum ad omnes. Oe nanq; malorũ ſocietas ſit inſta
bil int ipſos malos pʒ tẽ per exẽpluʒ oſtẽſum.Al. xxj.
xxvj:qᷓ etiam ꝑ exemplũ quod in quibuſoam antiqͥs
eſtis ſancti Micolai continetur dæ ſocietate dyabo
1ifuris:quoꝛum ꝓrimus iuit verſus wvmũ quẽdaʒ
vt infantem ſtrangularet: quem marer eifrequẽter
⁊æderat:quando e nocte lachrymabatur:ſiẽ ibi cõ⸗
tinetur. Fur vo iuit verſus eandem wmũ vt poꝛcuʒ
furaretur:quoꝛum vrerq; alteri obmians alteri con⸗-
ſilium ſuũ reuelauit ſub ſigillo confeſſionis. Furvo
a dyabolo queſiuit ſi mater aliquo modo puerũ ſuũ
cuſtodire poſſet:qui ſub pacto ſecreti ei diyit ꝙ ſic:qꝛ
quando ſiere incipiet ſi ibſum ſolito modo maledicẽ
v tradat:ipſuʒ aſpoꝛtabo:ſi vo ipᷣm tunc benedicat
non habebo in ipᷣo poteſtatem. Qunibus ſimul ad ᷣ
mum venientibo ? parum auſcultantibo:incepit pu
er lachrymare:ad matrem vo excitatam cuʒ mur
mure ei maledicere incipiẽtem:fur clamauit dicens:
benedicite:quod ipſa ꝑterrita audiẽs: dixit: benedi
cite.2abolus vo videns ſuũ conſiliũ reuelatũ:cla
mauit:dicens:capite latro nem:qui choꝛdã habet li
gatam ad tibiam poꝛci. Sic quãdo malus homo: qͥ
magnam habuit ſocietatem ci dyabolo vel ei? mem
bꝛis:cui multa mala reuelauerunt: incipit conſiliuʒ
vyaboli in confeſſione reuelare:ipſe eum diutius ꝑ⸗
ſequitur. Vel quando duoꝛum in malo confedera⸗
toꝛum vnus ad fidelem bonam conuertitur vitaʒ:
veritatem dicendo:⁊ ſpecialiter in aliqua cauſa con
tra alium:alius ipᷣm quaſi inimicũ perſequit om̃ia
que ve ipſo ſcit reuelat. Mota.. xxj.xxvj. Talis er⸗
go eſt ſocietas inter ſe:xæ qua Eſa.j. Pꝛĩcipes tui in-
fideles ſocij furum. IJterum necad quoſcunq;ʒ alios
ſiue bonos ſiue malos ſtabilem tenent ſocietateʒ vel
amicitiam niſi pꝛo tempore quo ſuũ vident auanta
gium:quo ceſſante ad inimicitiam conuertũtur:Gi
cut canis væ quo dictum eſt. F. j. xvij. Et ſi apertum
coloꝛem non habent hoc faciendi: occaſiones tamẽ
querunt nocendi ⁊ vcipiendi:in hoc exemplũ Kans
tes cuiuſoam pꝛelati: quo fertur ꝙ ſubditum ſuũ
coꝛam eo venientem: cuʒ nimis longa barba vitupe
rauit:q contra ſtatum ſuũ barbam poꝛtanit: iteruʒ
raſum venientem repꝛehẽdit: ꝙ quaſi in barbis ni⸗
mis iuuenis eſſet pro ſtatu quem tenebat. Dic qua⸗
litercunq; te habeas ad ſocium falſum:ſ. emper occa
ſiones pꝛetendet:ꝙ te non habeas ſicut habere vebe
res:⁊ ſpecialiter quando videt te in aliqua aduerſi/
tate:vel ꝙ auantagium ſuũ erit maius cuʒ alio:tũc
tales opponet inſtãtias:impꝛoperãdo que nunqᷓ fe⸗
ciſti vel cogitaſti. Et ce tali ſoclo ſcribit᷑ Ecclg. vj.
ſt amic?ſociꝰ mẽſe: non pꝓmanebit in die nccitatt.
Societas ergo talis tampericuloſa eſt fugienda:
non ſolum quia eſt inſtabilis:ſed etiam quia vnꝰma
lus in ſocietate totam ſocietatem verbis turpibo vel
iuram entis vel detra ccõnibo maculat. Et ſicut chor
da v pelle lupina in cythara:totam melodiam coꝛ⸗
rumpit:quia ſicut mercatoꝛ in nundinis merces ſu⸗
as apit ⁊ ondit.ita mercatoꝛ dyaboliĩ ſocietate mer
ces coꝛdis ſui ondit. Nam ibi ex abundantia coꝛcfis
os loquitur:luxurioſi luxurioſa: ⁊inuidi malicioſa:

B x.

ſic alijs loquitur. Et hoceſt quod dicit beatus
BGregorius in paſtoꝛalibus:ꝙ inepte leticie nidine
ſunt dyaboli:in quibus nunumis dyabolus ꝑ mer/
catores ſuos qui alios ad ſimilem inclinant culpam
multos lucratur. Sicut patet per exemplum. H. ij.
rxvj.quia quilibet conatur ſocium ſibi ſimilem face⸗
re:Giẽ pʒ.D.viij.xxj.in fine:cĩ qͥ niſu frequenter pꝛe
ualet: dum ſocius ſocio in malis condeſcendit: ne di⸗
ſpliceat:ſicut Adam condeſcendit Eue.C. ij. ij. Di⸗
cut enim tunc mala ſocietas Adaʒ vcepit mulieris
ſicut patet perhoc quod dicitur BGeneſis.iij. Muli⸗
er quam vædiſti mihi ſociam vedit mihi et comedi.
Et Petrum mulier chriſtũ negare fecit Math. xxvj.
æ quo dicit Remigius:videte qᷓnoxia ſunt pꝛanoꝛũ
hominũ colloquia:qui coegerunt Petrum apoſto⸗
lum negare wminũ:quem inter diſcipulos iam fue/
rat cxi filium confeſſus:Sic adhuc mala ſocietas:27
ſpecialiter muliermultos vecipiunt:ſicut Adam et
multos ſuis colloquijs chriſtum negare faciunt de
facto.nam talis ſocietas aſpectus et loquela tactus
et coha bitatio eſt moꝛbus contagioſus ſicut lepꝛa 2
infectiuus:ſicut aer malus:ſicut patet per auctorita
tem beati Gregorij.D.vj.vij.Et ſicut tactus picis:
Wquo Eccleſtici.xiij. Qui tetigerit picem inquina
bitur ab ea:⁊ qui communicauerit ſuperbo:induet
ſuperbiam:Sic amicus ſtultoꝛum ſimilis efficietur
eis: ꝛouer.xiij.Hoc nanq; quotidiano videtur ex⸗
perumento: videlicet innocentes et recti:quitanqᷓ
lampades clare in religione ponuntur:ey mala ſoci⸗
tate tanꝙᷓ ex oleo coꝛupto efficiuntur nigri: ita ꝙñ
retinent ignem: Ita qui ey ſocietate malaveniũtad
facta ad que nunqꝙ; veniſſent:qui omnes conuerſan⸗
tes vt alios ſus conuerſatone inficiãt. Pꝛimo ſigna/
tur per ignem:quia ignis pꝛoxima ſibi igniendo ſibi
aſſimilat: Sic ⁊c. Vnde Apocalip.ix. Vlidi inquit
equos:et qui ſedebant ſuper eos: habebant loricas
igꝗneas:⁊ ce oꝛe eorum pꝛocedebat ignis:fumꝰet ſul⸗
ppur.Equi ſunt peccata ad infernum poꝛtantia:lo
rice maloꝛum colligatõnes igneas:⁊ cæ oꝛe eoꝛũ pꝛo
cedebat ignis blaſphemie et iuram̃ti et ſulphur tur

pium verboꝛum ⁊c. Secundo comparantur aque ꝓ

tanto:quia ſicut aqua citius ignẽ extinguit:qᷓ igmis
aquam calefaciat:ita mala ſocietas citius malos fa
cit ꝙᷓ bona malos. Vna nanq; fatua mulier decora⸗
ta ſuo aſpectu et loquela citius centum ad concupi⸗
ſcentiam malam conuertet:ꝙᷓ optimus homo ſus pᷣ⸗
dicationeviginti ad concupiſcentiam bonamet de⸗
ſertionem mali.Et cauſa eſt intrinſeca:quia ſenſus
et cogitatio humana prona ſunt ad malum:Seneſ
viij. Et cauſa eſt extrinſeca:quia illi qui trabnnt ad
dyabolum pꝛomittunt munera:vel illi qui trahun⸗
tur ſperant habere. Zales non aduertunt ꝙ neceſſe
fuit Petrum ſocietatem illam que ipſum ad negan
dum induxit deſerere anteq; veram ageret penitenti
am et ad diſcipulatum redci eretur:ſicut patet Ma⸗
thei. xxvj. capitulo. Egreſſus inqͥt foꝛas fleuit ama⸗
re. Vnde Remigius. OQui in atrio Cayphe ſedens
non poterat agere penitentiam: egreditur foras de
impioꝛum conſiliovt pauidenegationis ſoꝛes ama
ris fletibus lauet. ¶ Ex quo patet quantum noceat
ſocietas mala:⁊ qᷓntum inuat recedereabea. Ideo
dicitur Ecci. vij. iſcede ab iniquo veficient mala
abs te. Et Pꝛouer.xiij. Qui cũ ſapiẽtibo gradit᷑:ſa⸗
piens erit.

Ex iſto articulo vltimo pʒ ꝙ ſocietas mala ẽperi Ard. iiij.
culola: qꝛ wo diſplicet. Or em teo diſplicet tam ſoct Viij.

us trahens aliũ ad malum patet:quia bonus pater
odit trahẽtè filiũ ſuũ ad malũ ludu vel ad luganar
⁊c.ꝙᷓ etiam tractus aſſenſũ pᷣbẽs:ſicut pʒ p filiuʒ qui
magnam ſocietatẽ hʒ cuʒ ꝓditoꝛilv pꝛis ſui.⁊c.ꝛ ſi

cummaninn i
batnmn da n
=
ien ui ei mahn
cnafnnn SGiathil t umen
nihtl mſta non na ronm

ultur. Monpoteris ſtare contra⸗
Aprann ali⸗ gen
ilumm:r aliguiocciii.Thaliter do et
ci eisafflguͤtur quando cis öſenti
hocoſtenclt watboridv vel aliſs rer⸗
goibys idemnsqy vma cadentealia
katio horum eltiquia du llloꝛi ſoci
heccatis llop conſentiüt:urta cano
conſentire dicitur qui pecatiamabi
loaij Siinimicus. Et iineſupulo /.
fepon eſt: qui manifeſto facinoꝛi non
nij.di Erroꝛ ertra vᷣ ſenten erco.
He gueſiſepoꝛem moꝛti ſocians Judh
Wacſecundäparten buins ammculin
isaſſocaris: alij mont incunrant
jad boctisftegnenter nadent: Nfa
gue hrpaliter moriütur Nt ſpüiaiter
gumortem ammincunerint eds iine
quunt m. Gtum voad tercump
qultibiſocitttecongtur opnlani,
maliſareszamicita chinnctnseiſte
ſarnan oſſarf,naliſcntesſocl
ſumebiſlonſanatanif i ſocietl
nnplöinbachrinotenis wigu

ecnuptoeffanntur nen ttagf
zuguigſtanmminm ie
unc; enifſentquiomnes Conderſan⸗
converſatöneinficit Duino ſig,
gpialgnis rorimaſibligniendoſti
17 Vnde Ayocelip i. Giciingut
edebant ſupercos: habebantlonas
eonm pꝛocegebat ignofunderſil/
tpeccataad inſemum potanrin ,0
olligaröneoigyeae, worecoupeo

aſobemieetiunumti etſulohur tur A4

? Gemndocompaunwraqe
qus attus igMetinguit,cjlgnns
lta mala oaetasatius malos fu
Vnananq; tatua mulie decote⸗
oqocla atins ontumad cnanpi⸗
Onwertet oprunnshondſuaß⸗
iedncuplcanriam banametde/
Etcanſe ſKtumltaluſi⸗
manugnmneſlnrag lun kn
iurtluliginnn,
mmittuntmuneraptli in n
bere ZaltznoNacliſtulte

. pun on in
ſatutmilamn goenn nnin

Exemp.

Bocietas

lerenio pater ſocietatem amittis ei:quia ſocieta⸗
tem habes cũ malis. Vñ dicit Den. vij. ꝙ vederit p⸗
ceptũ filijs iſrael ne haberent ſocietatẽ maloꝝ.Et ſi
cõtra fecerint:ſequit᷑: Jraſcet᷑ furoꝛ dñi contra te et
elebit te cito: Sicut patet.ij. Paralip. xix. xe Joſa⸗
phat qui in muſtis vo placuit: tamen qꝛ cuʒ achab
malo ſocietatẽ habnit: ꝓheta a vo miſſus ipᷣm rep̃ᷣ
hendit: dicens: JImpio pbes auxiliũ:⁊ his qui odeit
cn:amicitia cõiungeris:⁊ iccirco iram vi mereba⸗
nas. Et.j. Mach.ix.patet: ꝙ Judas macha beus in
pꝛimo hello occiſus fuit:poſtq; cũ romaĩs ſe cñ alijs
ludeis ſociauit:qureis reſcripſerũt ⁊ remiſerũti hie⸗
ruſa lem vt eſſent in memoꝛiale ſocietatis pacis. j.
Adach.viij. ,
¶Er qua patet hyſtoꝛia: maloꝑ ſocietas eſt peri
culoſa: quia ducit ad peno. Circa eui⸗ clarationeʒ
ſunt tria dicenda. Primo intentũ. Gecundo oſtẽde
tur ꝙ poſtqᷓ ad penam induxrerint tanqᷓ ingratinon
iuuant. Ex quibo tercio cõcludetur ꝙ ſocieras taliũ
eſt fugienda. Circa pꝛimũ ſunt tria dicenda. Pꝛimo
nanq; oſtenditur intentũ Gecundo ad hocadduce-
tur exemplũ. tercio reddeturratio. &tum ad pri⸗
muʒ intentũ eſt: pꝛopter ſocietatẽ maloꝝ boni af-
ſigũtur tꝑaliter:quandoq; etiam eis nõ aſſentien⸗
tes: SGicut patet quando ð his qui in ſocietate inuẽ
ti latronum incarcerant᷑⸗ forte ſuſpenduntur. Soc
nanq; oſtenſum eſt. Z. v. arti.ij per totũ. Et confir⸗
matur Yoſue.vij.vbi œ populo dicit us: ropter
Achor q; tulit e anathemate. Non ero vl vobiſcũ
Vnec conteratis illum: qui huius ſceleris reus eſt,
Bequitur: MNon poteris ſtare contra hoſtes tuos:ſi
cut patuit coram hay vbi om̃s fugati fuerunt pꝛopt
illum:v aliqui occiſi. Tpaliter vo et et᷑naliter tunc
cũ eis affligũtur quando eis cõſentiũt. Exemplum
hoc oſtendit w arborib vel alijs reb ſim ul ligatis:
gquibus videmus ꝙ vna cadente alia cadit: Bic ⁊c.
MHatio horum eſt:quia dũ illoꝛũ ſocietatem diligũt
peceatis illoꝝ conſentiũt: iuxta canonẽ qui dicit:
conſentire dicitur qui peccatiama bilem ſep̃bet dij.
xciij. Si inimicus.Et ine ſcrupulo ſocietatis occul
tenon eſt: qui manifeſto facinoꝛi non nitit᷑ obniare
lxxxiij.di.Erroꝛ.⁊ extra ſenten. excõ. qᷓte. Talnan
q; ẽ quaſi ſepoꝛem moꝛti ſocians: Judi.iiij. ¶ Etũ
vo ad ſecundã partem hnius articulimultis placet
alijs aſſociatis:ꝙ alij mortẽ incurrant ſpiritualem
ad hoc eis frequenter ſuadent: vt faciant propter
que corpaliter moꝛiũtur: vl ſpũaliter vel vrroq; mõ
quã moꝛtem cum incurrerint eos ſine auxilio vereli
quunt c. ¶ Etum vo ad terciam partẽ:ſi malum
qni tibi ſocietate conatur copulari:vel anteq; ipſum
malũ ſcires:amicitia cõiunctus eſt:ad bonũ conueꝛ
tere non poſſis:vinculũ ſcindas ſocietatis:neĩ abyſ-
ſum ab illo traharis: tanq ei ſocietate copulatꝰ: Ex
emplũ in hoc pꝛimo tenẽs vei: qui peccãtes angelos
7 hoĩes te ſocietate ſua eiecit:tam in celo ꝙᷓ in terra:
tcinferno eüceret ſi infernũ haberẽt ad ſolatium.
Scdo exemplũ tenens Johannis euangeliſte q hoc
fecit: hoc wvcuit. Oe hõc fecit patʒ in iure canonico
xxiiij.q.j.Om̃is qui.vbi recitantur verba Bede ſu
epiſtolam Johannis ſub tenoꝛe ſequen ti:narrat em
væ illo auditoꝛ eius ſanctiſſimus? martyr foꝛtiſſimꝰ
Polycarpus ſimyrneoꝝ antiſtes.quia quodam tẽpe
cum apud Ep heſum balnea lanandi gratia fuifʒ in
greſſus: ⁊ vidiſſet ibi Coꝛinthũ exire:cõtinno diſceſ⸗
ſit: non lotus: dicens: fugiamus hincne balnea ipſa
coꝛꝛuant:in quibo corinthus lauat᷑ inimicus verita
tis.Oe etiam hoc vcuit patet.ij. Yoh.ca.vnico. Si
quis inquit venerit ad vos ⁊ hanc wctrinam no bz:
nolite recipe eum in wmũ:nec aue ei dixenitis:qͥ en
dixerit aue illi:cõmunicat eius operilo malis. Ter⸗

T22Z

B x.

ꝛne totuz

re vnam ouem moꝛbidam eijcit 76.
Bic ve conſilio ARoyſi ſepamini ite-

voyſi ſe la tabernaculis im-
pioꝛum ne pereatis.j.q.j. Si quis inqunt. anltam.
tes quia que ſocietas lucis ad tenebꝛas. xpᷣi ad beli/
al. ij. Coꝝ. vj. Jho beatus Erego. iij. aſtoꝛa. c.xlvj.
Non ſunt inquit viligendi mali: perfecto inquit pᷣs.
xviij. odio oderam illos odiendo videlicel vitiaz
diligendo naturam. Idem ſi uper Eʒechielẽ omelia
ix. dicit ꝙ ſtultum ẽ eis placerequos ſcimus væo nõ
Et pꝛeterea ſi om̃ino volumus eis pla⸗ placè.
cerenon poſſumus:ſi diu boni eſſe voluerimus. Cu-
lus cauſa in partetacta eſt. Y.x. v. Pꝛo quo duo ſt it
aduertenda. Primũ eſt ꝙ mali magnam gaudẽt hẽe
ſocietatem Becũdqum elt ꝙ diun bonorum nolũt ha
bere ſocietatem. Primum batet per verba illoꝝ quo
cõmuniter dicunt:quocunq; inerimus ſiue ad celuz
ſiue ad infernũ ſocietatem magnam habebimꝰ. Seo

Ar. vij.
XI.

aquertant tales quale ſolatin eſſet eis in hoc ſcło. ſo

cietatem habere multitudinem circa eos leonuz ra⸗
pacium vel ſerpentiũ venenoſoꝛum vel bufonu. Bic
ergo minaretur alicui:ꝙ in nemoꝛe ligatus deponi
berent: vbi ſciret multitudinem eſſe pꝛedictaꝑ be
ſtiarũ:quale ſolatium eẽt dicere ibi multas habebo
ſocias:niſi poſſz eas mitigare.ſicut Job. xxx. Frater
mi draconu:a ſocius ſtrutionũ. Secundo aduertãt
ꝙ non minus ardebũt:quia plures aꝛdebunt. &π
tum ad ſecundam partem buius articuli:maliqͥ bo
nos peruertere non poſſunt: nec eis ſimiles efficere:
eoꝛum fugiũt ſocietatem:ſicut lupus et vulpes canẽ
et puer virgam. Jta malus non venit ad lucẽ:vt noõ
arguant᷑ opa eiis: Joh.iij.⁊c. Et ſicetiã in hoĩbo hõ
ſibi ſili ſociabit᷑: Ecc. xiij. .
¶ Ex quibus apparet ꝙ er his quib quiſq; amore
diu aſſociatur conditõnẽ pꝛoprniam cognoſcere põt:
quia exquo ſimilis ſibi ſimili aſſociabitur:conditõ⸗

Arꝰ. vij.
rxiiij.

nem videns illius cui ſociatur:quaſi in ſpeculo con⸗
ditionem pꝛopꝛiam:ideſt alteri ſimilem videre põt.

Bicut nanq; mortuus nõ abhoꝛꝛet ſocietatẽ mor⸗
tui.ex hoc ꝙ ſimilẽ habet conditioneʒ:ita in pꝛopo⸗
ſito. Et ſicut iterum cogn oſcere ores⸗n⸗ quis alleũ
comedit ex hoc ꝙ os fetidum alterius gqui huinſ⸗
modi comedit nõ ſentit:ita ſi vitia alterius teñ gea⸗
uant:ſignũ eſt ꝙ tn vitioſus ſis. Et h etiaʒ ſignũ e: in
quocũq; qui criminoſis ſine tedio viteilloꝝ ⁊ affecti
one ⁊ niſu coꝛꝛectõnis ſociatur:quia ſᷣm Augẽe. li. ij.
contra ꝑmenianuʒ. ⁊ habet᷑ in iure canonico. xxiij.q.
iiij.ita plane:tnipliciter quis malis ſociatur:aut cõ
mittẽdo aut fauẽdo:aut ñ coꝛigedo:qũo inqͥt pme-⸗
nianus incoꝛꝛuptus poteris benmanere q coꝛuptis
ſociaris Ex quo videtur velle ꝙ qui aliquo tniuz p⸗
dictoꝛum modoꝛum coꝛꝛuptis ociantur: tã a ſeipſis
cq;ab alijs cognoſci poterũt:quomiã coꝛuptiet abo⸗
mina biles facti ſũt:in pᷣs riij Mec i̊ ſunt ſigna:ſiẽ dz
n. uj.ad cognoſcendum illũ et ſocietatẽ paſſiõis
illiꝰ2c.

Vrtilegii ſiue cuiuſ/
cunq; diuinatonis. Prio in generali oſtẽ/
tur inuẽtio et pꝛohibitio ⁊ ſortilegoruʒ

maledictio. Ge cundo in ſpeciali oſtenditur carmi⸗
natricum erroꝛ. Cercio Xcepcio oſtenditur que fit ĩẽ

cartulis et ligaturis circa collum poꝛtatis et obuia
tionibus et vocibus anium ⸗ cõſtellationib. Quar
to ceptio oſtendit᷑ que fit ꝑ diuinationẽ⸗ illuſio⸗
nẽ ſomnioꝝ. Quinto veceptio oñdit illoꝝ qͥ dicũr ſe
ð dievyl de nocte a quodã pulchro pplo rapivl ci eis

Ar. .
⸗J 7. 4

Bortilegiũ

oqui vel volare ſen quicꝙᷓ ſocietatis habere. Bexto
quare effectus diuinatõnis ſeu ſoꝛtilegij aliquando
veraciter eueniũt: quare veus hoc permittat:⁊ q̃n
tum veꝰ pmittat malignos ſpũs in talib pᷣnalẽ. Se⸗
ptimo tam ſoꝛtilegoꝝ ꝙᷓ etiam creventiuʒ eis inepta
oſtendit᷑ reſponſio cũ repꝛobatõne. Octauo omnin
ſoꝛtilegoꝛum pena oſtendituret periculum:atq; pe⸗
na periculum ſtulticia infidelitas oĩm illorũ qͥ eis
credunt.
Pꝛimus articulus tres partes cõtinetinuentoʒ:
pꝛopibitönem: 7 maledictõnem: quarum quelibet
er alia œpendet. Mam ex hoc ꝙ, ois talis ſuperſtiti ·
oſa vanitas ſit a dyabolo inuenta ſequitur ratõna⸗
biliter eius pꝛohibitio:exquibo ſequir᷑ ſup cõtrariũ

facientes ⁊ talia illicita exercentes maledictio. WR⸗

tum ad pꝛimam ptem ꝙ omnis ſoꝛtilegij ars ?⁊ ſpeci
es ſit a dyabolo inuenta:patʒꝭ pꝛimo auctornitate au
guſtini væ ciui.ei.⁊ habetur. xxvj. q.ij. qui ſine ſalus
toꝛe.Mec inquit vanitas magicarum artiũ ex tradi⸗
tione maloꝝ angeloꝛũ in toto terraꝝ oꝛbe plurimis
ſeculis inualuit.p quandã ſcientiam futuroꝝ ? infe-
rop:et inuentones eoꝛum inuenta ſunt aruſpicia:
auguratõnes:⁊ ipſa que dicuntur oꝛacula et necro⸗
mantia. Sed væ hoc vltimo verbo maius dubiũ vi⸗
ctur:quia in necromãtia videntur fieri charactẽs:
alia ſigna per que vemones videntur artari ad cõ⸗
parendum et ad reſpondendũ ad interrogata:qui⸗
aliter non videntur velle vera dicere:niſi ad hocar⸗

tarentur dictis ꝓel factis incantatoꝝ ⁊ coniuratoꝑ:

poſtᷓ etiam eis comparuerint quaſi inferiorib ⁊ a0
faciendũ imperium illoꝛum obligant᷑. Ded nonvide
tur veriſimile ꝙ demones artem inueniſſent: vel ho
minib tradidiſſent:per quam hoĩes qui eis inferio⸗
res ſunt natura eis impaſſent:quia non viqetur ſta-
ve cum ſuꝑbia eoꝝ ꝙ velint ſubeſſe vbi poſſũt pꝛeeſſe
Cuiargumẽto reſpondet᷑ x Auguſti. æ ciui.i li. x
ca.xj. Quicquid inquit vemones faciuntverbis her
bis:ſignis:ꝓtractõnibus:aſpectibo:⁊ hmõi:totũ ad
ludificatõnem faciunt hominũ.Exy quo pʒ ꝙ ſiẽar-
tem illam ad hominũ inuenerũt veceptõnem vt ho⸗/
magium ab eis haberent: ſeruitutem ad multoruʒ
ꝓditõnem: Ita fingunt ſe per artem illam aſtringi
vbi non aſtringũtur:vt maius habeant homagium
7 diligentioꝛem ſeruitutem:⁊ plures ſupplicatõnes
inuocatõnes et oblatõnes ſpecialioꝛes:quales eis
dant quando non ſtatim veniũt:ſicut patet.iij. Re⸗
gum. xviij. vbi ſacerdotes Haal quande baalnõ ſta
tim affuit:incideꝛũt ſe laãceolis:vt ſanguine pfunde⸗/
rentur:quia demones ſᷣm magiſtrũ in hyſtoria ſcho
laſtica:ſuper locum illũ multũ oblectant᷑ oblatione
ſanguinis humani. Mon em artari poſſunt pervtu⸗
tem vel potentiam hoĩm naturalem:cũ ſint nã hoĩ⸗
bus ſuperioꝛes:nec per virtutem ſanctitatis vel mi⸗
raculi:ſicut xpᷣs et alij ſancti legũtur eos artaſſe: qͥa
coniuratores ⁊ necromatici ſancti non ſunt:nec mi/
racula facere poſſunt:niſi forte dicere velis ꝙ artã⸗
tur per inuocatõnem noĩs vei. Sed hoc ſtare nõ po/
teſt pꝛopter duo. Pꝛimo quia coniuꝛati per nomẽ dði
a malis eis non obediũt:ſicut patet Act.xix.vbi q̃dã
exoꝛciſte legũtur vmonem adiuraſſe ꝑ hieſum queʒ
Paulus pꝛedicabat: exiret de hoĩe obſeſſo:quibus
reſpondit:ſieſum noui:⁊ Paulũ ſcio:vos autem qͥ
eſtis:⁊ inſiliens in eos verberauit eos egregie: et in-
cuſſus ẽ timoꝛ omnibo exoꝛciſtis:vt non auderẽt am
plius demones in hunc moduʒ adiurare. Secundo
quia hoc dato:adhuc pꝛior ſtaret dubitatio: quare
videlicet voluerũt in arte illa tradere qũo per inuo
catõnem noĩs vi artarent᷑. Relinquitur ergo ꝙ ar⸗
tari fingunt ſe vt plus vecipiant.¶ Ex quo ratõna⸗
biliter ſequir talis artis ꝓhibitio ĩ diuerſis ſacre ſcri

pture locis:Pꝛimo Leui.xix. Non augnꝛabimĩ neq;
obſeruabitis ſomnia. Et iteꝝ eo.li.cxx.Anima que
æclinauerit ad magos ⁊ ariolos:⁊ foꝛnicata fuerit
cũ eis:ponam faciem meam cõtra eam: ⁊ interficiaʒ
eam v medio populi mei. Item aplłs Habł iiij. qbuſ
dam talia obſeruantibo ſcripſit:dicens:vies obſᷣua
tis et menſes et tꝑa et annos:timeo ne ſine cauſa la⸗
boꝛauerim in vobis. Item dñs ait diſcipulis Actu.
j. NVon eſt vim noſſe rpa vel momenta que pꝛ poſu⸗
it in ſua ptãte. In iure vo canonico talis ars ẽ ꝓbi⸗
bita in multis locis:⁊ ſpecialiter xxvj.q. totum vbi
etiam. q. vij. Mõ obſeruetis.adduci᷑ Augꝰ. dicens:
Mõ obſeruetis dies qui dicunt᷑ egyptiaci:aut kalẽ/
das Januarij: in quibo cãtilene quedam ⁊ cõmeſſa⸗
tiones:⁊ in quib adinuicẽ vona vonãtur quaſi ĩpn/
cipio anni boni fati augurio:aut aliquos mẽſes aut
tpa aut dies:aut annos:aut lune mẽſis ſoliſq; curſũ
qꝛ qui has obſeruat aut ↄſentit obſeruantibb:magis
að ſuã dãnatõnem tẽdit.Aies egyptiacos qͥ adhuc
intitulat᷑ in q buſdam kalẽdarijs quos obſeruãt: no
lentes ſibi minuere:ſᷣm glo.ſũt:quos egyptij inuene
runt:vt qui aliqð opus tali die inchoaret malũ exi⸗
tum haberet:quos xpiani mali obſeruãt. Pꝛedicta
etiã ſunt cõtra illos qͥ vxoꝛes ducere nolunt:niſi cre
ſcẽte luna. In lege vo ciuili tales artes ꝓhibite ſunt
C. li.ix. ti. male.⁊ necroma.pꝓ totnʒ. vbi tales male
fici vocant. Ex quo patet ꝙ artes illoꝝ ꝑ conſilium
maloꝝ ãgeloꝝ ſut inuẽte.Er quibo duobho taq er du⸗
obopᷣmiſſis ſequit᷑ ↄncluſio:Oĩim illis vtẽtibo vel ↄſen
tientiba vei maledictio cũ illo lucifero cuiꝰ æ medici
ſũt. Nã hʒ aĩa medicos viros videlicet ſpũales. Et
nã ſuos. Et dyabolꝰſuos hʒ medicos ⁊ phas a qͥ ſa
lariũ accipiẽt:qꝛ ⁊ cũ illo ⁊ pᷣmis parẽtib volũt diui
nitatis eis iura attribu?᷑: NMãq; ſanitatẽ ⁊ futura pᷣ⸗
ſcire ſoliꝰ ci ẽ:⁊ cui ipevoluerit reuelare.xvj.q.v.c.
j.? Iſaie. xlj. Pꝛioꝛa mouiſſima annũciatemihi:⁊
dicã ꝙ dij eſtis. Oꝛ et᷑ ↄferre ſanitatẽ ꝓpt᷑ nãlem vſũ
ad ſãctos dei ptineat:pʒ Mar.vlti.vbi d ſanctis tm̃
loquẽs dicit:Suꝑ egros ma.impo.⁊ bñ hẽbũt ⁊c̃.
En quo erroꝛ ↄnincitur carminatricũ:q nec ſt fi
les nec ſancte nec mũde:necꝓpt᷑ veũ:ſ̊ ꝓpter tꝑale
lucrũ:ſuꝑ egros manꝰimponẽt. Circa quorũ dicta
7 facta ⁊ doctrinã ẽ diligent᷑ ↄſiderandũ ᷣm Tho.in
ſũma.q.xcv.arti.ij. Vtꝝ vid eant᷑ nãliter poſſe tales
effectꝰ cauſare:⁊ ſi ſicnõ erit illicitũ. Si autẽ nãliter
nõ videant᷑ poſſe tales effectꝰcãre:oñs eſt: ꝓꝑtineãt
ad quedã pacta cũ demonibo inita:vt pʒ ꝑ augꝰ.xxj.
xæ ci.ci Errãt ſꝗ̊ tripłir in dicto:qꝛ mẽdacit᷑ dicũt ſe
poſſe talia facẽ.i.ſanare.vel res ꝓditas inuenire⁊ ſi-
ne pcto:vt alios eis credẽtes vecipiant:⁊ miſerũ vi/
ctum lucrent᷑ ꝑ mẽdacia:qð ꝑ h facilit᷑ ꝓpẽdi põt:q;
tali talia dicũt ⁊ faciũt intẽtõne:q;ꝛ apð aliqͥs viſum
ẽ:ꝙ nolũt aliqͥd facẽ vel dicẽ:niſi aliq certa eis por⸗
tent:ſiẽ panẽ farinã ſal ⁊ hmõi:vel pecuniã. Oẽs eti
am illa arte vtẽtes vt cõiter ſũt indigẽtes: ex qͥ pᷣu/
mit᷑ ꝙ artẽ illã exercẽt ꝓt᷑ lucrũ acceptũ vl ſperatuʒ

Be iſtis q̊ ſpãliter dictũ videt᷑ illud Mich.iij. Pro/

phete eiꝰ in pecunia diuinabãt ⁊ ſuꝑ dñm nõ requi⸗
eſcehãt. Secundo errãt in facto carminatõnis:quã
nõ faciũt cũ herba medicinali:ſicut medici coꝛpo
nec cuʒ ſymbolo ⁊ oꝛone dñica vel euãgelio: Math.
ſicut Warabas.Et ſi oꝛonem dñnicã dicãt:nõ tñ in
oꝛe illoꝝ ſanat ꝓpter duo:Pꝛimo qꝛ aliq̃ noĩa igno⸗
ta ⁊ etiã dicta falſa admiſcẽt: ſiẽ patebit infra.e.ca.
arti.vij.vbi aget᷑ ð illoꝝ rñſionib. Secundo qꝛulð
qð faciũt ẽ ð ꝓhibitõeʒ legis diuine:canonici⁊ ciuił
ſiẽ oñſum ẽ arti.j.Et ↄtra voctrinã totiꝰ ecclie. Er⸗
go ſi bonũ eſſet quod faciũt:ceſſare tamen veberent
propter tot pꝛohibitiones:⁊ ne factum illoꝛum ah
alijs in exempluʒ vertatur pernicioſũ.Tercio errãt

mz ſum cvat Serigo liter
eerqi ſmnunnͤb⸗ yelvoabus

in oſtencitp erempli fatue mullenarr⸗

nottimfimatz nollo mo onfiten
feage voluit eccleſiſtica dices ſe adh
ſos upuicturi:q: audiuit uculu qu
peſtone devita kelpondente geen
Gitagdbuc qoinq; annos ſupeſſeetſic.
mafuitzcredens dauisgarriräſoreg
luit pphetereuelgre dicet. Etnume
qgois eſt vtſci quid deit mihi4 T.
iſta wceptioneno ſunt immunes:qn
bus velſtrenag dationibus quas vi
rontſquipꝛimo manenihil mutuan
aliguid vendidenint vel ſtren ac
ſicmelius lucgabunk Gyer mals
pamni luconunihaberepit 4
habenn degnscamnuliereſeſign
nuntciſaclonohmiartt. guene
ganticauſa boe feetſnealigin

mibi obuiaſti. At üla

la fittibi ſi gedliciſſj n e
nbituaſten tn eniß

Nd ſopſcapul
in gitat iuraſg dicis fir e⸗
eeigfit iibiſi

iccluſio Oin lisriti
kugnciliolin aren
medicdsiroo vigelicet hüles. Et
ubobſtos pnneliehsr Phig iſ
Enällo abhuitnirii
nartmne Bücgſanitatefumnaß⸗
maiißepolnentrevclarenigt.
Hriong moviſſimaannägrenthit
Ack feneſanltati pr nilen tſi
tineatgGonylti hi xſinenut
voegwsmi inpo.?hi hebit,.
aumhorturaumninatncñ, qnecſtſi⸗

nansinponit Olnc, orü dicka
édilgent ,iderandi n Tho in
Vtn niſeank ilitr poſetals⸗
ſcnöenitiliari Giantenilitg
tiesckeccdre s ſtig rintit
dnonihintſtind .
im krindinchmititnet ⸗
lenar da tes Mitſhileſitni⸗
corlitu nahinntt nieni⸗
. obhhlt itſin
zed dicintlioligcenne
htier emi e⸗

Nn iit tins tii

————=
Necmüce eeppt mß Prn hale i 8

4

Arti.ijj.
iiij.

erit ꝓter cãs tangedas infra.e.c.arti.vj.

Boꝛtilegium

in vctrina. Vlel qꝛ wocẽt ibi inueniẽdas vbi inueni⸗
ri nõ ꝓnt/et a talibus aſpoꝛtatas qͥ illas nunqᷓ aſpoꝛ
tauerũt:et ſic illos diffamãt:et odiũ inter illos faci⸗/
unt. Vel qꝛ wcẽt aliquas res vel ignotas lr̃as circa
colliũj vel in burſa poꝛtari vel in capſellis vel in veſti⸗
bus ligarivel cõſuij vel foꝛte res noras ⁊ alias obſer-
nationes ðᷣ eundo ad cerrũ locũ/ vel circa certũ locũ
tot vicibus/ vel ad dãdũ tãtũvel faciendũ aliqp ta⸗/
leſꝑ quod rẽ ꝑditã vel amoꝛẽvel ſanitatẽ recu ꝑabit
