pbentulcnit öhz feafnt goeiltcr
Mnt gui diremareymbll gultvabbe
eincollegionoſtrooporer vos inlie
ehon reſpondeanz moledicennint
tlto:qia ſct diat Eſa y. Inſſen
ponſioner munnurutone 1ſpeenti
..Lin ſpepficendi gd vobis imponin
merenpla diſtamaten Pifi
n opanientiehebenb tilienn A⸗
nia impatientia NoctrNihigtntſiß
inqpodam ſennonecdtelgaſs i
netibiiiunk dhra ſin ügtinnn
troczfnumtſlann ane
1
rrpoſhltenim dunt lcin

ere ,onſbidunion renſi
s:guöto tibi ourionn tfunt
fanchlenticſchalinl N

gucenn i ſgr oͤetct n
nuumnantmm ite t ian

entiũ Il
mmennuturpen, ,len n ſnn
ſtoſtmat gbn,iii *

x.

Religio

per exemplũ ⁊æ canibus.in quibo videtur q nobiles
in loſſa poſiti vel copula ducti nõ cachinnant.nec ſe
retrahere vel caput extrahere nitunt᷑: que omnia fa
ciunt canes ruſtici ad pꝛedaʒ non aſueti:quia tales
nec ad venationẽ cum alijs:nec libenter duci volũt:

nec ire ſed venatoꝛe pulſãte: quãdo nobiles vmpte

⁊ feſtinanter ad pᷣdazʒ ſe pꝛeparant:illi vix capur ele⸗
uant parum latrando. Alijs vo laſſis venatione

redeuntibo: ipſi nitunt᷑ cuʒ illis vel ante illos eſſe p⸗

mi ad cibum cani pꝛeparatũ: quos diligens vena
toꝛ cumvirga ꝑcutiendo abigit. Sic v illis qui co
pulari veberent in mumo ad officia diurna noctur

na:⁊ exempla ad pᷣdam animarũ per officium pᷣdica

tionis capiendũ.ſi nobiles ſint ⁊ ſancti:ſtatim ſepᷣ⸗
parãt. Alij vo quaſi rudi latratu ſe excuſant: ſed ta
men alijs cum pꝛeda redeuntibv:ipſi ad pꝛedam par
ticipandam libenter erunt pꝛimi:quibo ſuperioꝛ ita
miniſtrare veberet cum virga diſcipline: ſicut tali⸗
bus canibo miniſtrat venatoꝛ dicendo illud Apoc.
xxij.foꝛas canes. Vide iſtud plenius. H.ij.xxxiij.
Tercio quia inobedientiuʒ murmuratio pꝛelato
ad magnam vertit᷑ meſticiã:quia talis eſt ſicut ho⸗
mo umpotens mẽbꝛa habens bilia: nõ pꝛopter ve

fectum virium:ſed pꝛopter vefectũ coꝛdium. Quia

ꝙᷓtum ad terciã partem huius articuli e hmõiobe
Dientie reſiſtentia ⁊ & impatientia nullam habent
excuſationẽ:quia faciendo qð pꝛecipit᷑ ſi ſperarent
in wvmino.quãtũcunq; eſſent œbiles veus iuuaret:
qui dicit.qui ſperãt in vuᷣmino mutabunt foꝛtitudi
nem: Eſa.xl. Et merces attraheret:que ꝓmittitur
in pᷣs.ix.Patientia pauperũ non peribit in fineʒ ⁊c.
Ex quibo conſideratis.ſicut ſcribit᷑ Leuit᷑.xvj.Affli

Er Sanüne veſtras ſub obedientia ⁊ patientia.re⸗

igione perpetua. Et in his non væficietis. exemplo
Pauli qui ait:Omnia poſſum: in eo qui me confoꝛ
tat: Phil.vlt᷑.
¶ In qua religione mediante qua confoꝛtatione
ſicut cocupiſcibilis ⁊ iraſcibilis per paupertatem ⁊
patientiam:⁊ volũtas cuʒ carne ⁊ omniba membꝛis
exterioꝛibo per cõtinentiã bennutur. Ita neceſſe
eſt:ꝙ rationalis per cõtemplationẽ ⁊ notionẽ ele
uetur:ita ꝙ cõtrario modo ſe habebũt oculi coꝛpo⸗
ris cum omnibo ſenſibo exterionbo:⁊ oculi homĩs in-
terioꝛis. Quia ſicut oculi coꝛpoꝛis vebent vepꝛimi:
ne videant vanitatẽ:et pedes artari cõtra vagatio/
nem: ita oculi mentis vebẽt ſpecialiter in religioſis
erigi ad cõtemplationẽ:que quidẽ diuerſitas a 320
dam eſcribit dicente. Sit mens ſi nne as
viſuſq; in imis. ve oculis ergo mentis intelligit᷑ pꝛo
pheta dixiſſe pᷣs.cxx.Leuaui oculos meos in mõtes
vnde veniat auxiliũ mihi. uius exẽplo omnes in⸗
uitamurad montẽ wmini aſcendere.⁊ ꝙ ha dicente
Eſa.ij. Venite aſcendamꝰad montẽ wmini ⁊ ad v
mum dei Jacob. In qua wmo. in quo monte vebʒ
religioſus ꝑ mentis eleuationẽ ſibi clauſtruʒ facere
quatuoꝛ partiũ.ad modũ cla uſtri materialis qꝛ de⸗
bet ibi habere oꝛatoꝛiũ ⁊ ſtudiũ in rationali ꝑ veuo
tionem ⁊ ↄtemplationẽ. ex vna parte. Refectoꝛium
per verbi dei ſuſceptionẽ ⁊ cibationẽ in cõcupiſcibi⸗
li. Capitulũ ⁊ infirmatoꝛiũ per ſui coꝛreptionẽ ⁊ ali
orum cõpaſſionẽ:ſicut ait apłus. Quis infirmat᷑ et
ego nõ infirmoꝛ.Soꝛmitoꝛiũ in volitiua per vſide⸗
ri quietationẽ.Sic em̃ in mmo patris meimanſio⸗
nes multe ſunt: Joh.xiiij. Et beati qui ſic habitãt
in wmo vñi ĩ ſecula ſeculoꝝ laudabũt eũ:pᷣs.lxxxiij.
Bed ad hoc ꝙ wmus ſpũalis habitaculũ videlicet
ipſius anime iſto modo edificet᷑ duo requirũt᷑.ꝛi⸗
mo paſſionũ interioꝝ ſedatio ? totius homiĩs quie⸗
tatio ⁊ pacificatio.q pulcre ſignificari poteſt.pꝑ il⸗
lud ꝙ ceus nolnit ꝙ Tauid qui erat vir belloꝛũ:ſed

D.

R

ſalomon pacificus edificaret ſibi vmũ. Sicut pa⸗

tet.j. Paral.xvij.Et ꝓpter hoc congrue ponit ſeda⸗
tionem paſſionũ:que facta eſt in pꝛioꝛi articulo per
patientiam:⁊ pꝛopter rationẽ tactam.C.xiiij. xviij.
Et. P. j. ix. Cõgrue in hocarticulo ĩmediate ſequẽ/
ti additur religioſoꝝ que fit per mentis quietatio⸗

nem cõtemplatio. ¶ Secũdo requiri ad pꝛedictaʒ xxj.

contẽplationis wmũ edificanda: ꝙ religioſus tora
liter a mũdiali cõuerſatione:⁊ q̃ntũ poteſt a mũdia
liter viuentibo ſe elonger.⁊ ſolitudinẽ querat.Exem

plo auis que volens pullos ſuos ſaluare.a via ⁊ a cõ
mnuni hominuʒz tranſitu ſe elongat: quia aliter v fi⸗

lijs ſuis nõ gauderet.Et exemplo ſancti Eadmũdi

uenis exiſtens:ſea pueroꝝ ludentiũ ſocietate elõga⸗
re ⁊ ſolitarius oꝛationiboa ſtudijs vacare conſueue⸗
rat:ex quo ſibi ſemel accidit chꝛiſtuʒ in foꝛma pueri
obuiũ habere:in cuiꝰ fronte ſcriptũ legit Yeſus na⸗
ʒarenus rex iudeoꝝ.a quo ⁊ infoꝛmabat᷑: q; ↄtra om
nes tẽptationes ⁊ tedia illud ſignũ ſibi in facie ſem/
per impꝛimeret ⁊c.¶ Tercio exemplo ꝓphe quiait.
Elongaui fugiens ⁊ manſi in ſolitudine. in pᷣs.luiij.
Cuius auctoꝛitatis vœclarationẽ.vide. P.vij.arti.
ix. verſus finem. ¶ Quarto exemplo DHieronymiqͥ
ait in epiſtola.lxxi. Quid inquit veſideramꝰ vꝛbiũ
frequentiã:qui v ſingularitate cenſemur: mihi opi
dum carcer eſt:ſolitudo paradiſus. Idẽ epła.xxxiij.
Quid agis frater in ſeculo:qui maioꝛ es mundo.
Quinto ⁊ vltimo exemplo ipſiꝰchꝛiſti:cuius om/
nis actio noſtra eſt inſtructio:qui cõtemplarioni et
oꝛationi ꝓlixius vacaturus:ſicut ſcribit᷑ Joh. xviij.
Egreſſus eſt trans toꝛrentẽ cedron vbi erat hoꝛtus
in quẽ introiuit.populi frequentiã vrelinquẽs:ex⸗
emplum pᷣbens ſequentibo: ꝙ qui volunt oꝛationi ⁊

contẽplationi ꝓlixius va care. mundũ fugiant ⁊? hoꝛ

tum intrent religionis:ad quẽ ſuos inuitat amicos
dicens. Veniat dilectꝰ meus in hoꝛtuʒ Cant᷑.v.i.in
religioncʒ appꝛobatã. Que ꝓpter tres rationes hoꝛ⸗
to comꝑpatur⁊ aſſiłatur.
dinem amotionis:quia ſicut plãtula agreſtis ⁊ poꝛ⸗
tans fructum amarũ? inſipidũ.amouet᷑ nemoꝛe
vel campo in quo creſcit.ad hoꝛtũ vt per induſtriaz

boni hoꝛtolani conditionẽ ſuam mutet ⁊ fructꝰpo⸗ Doꝛtus.

nos faciat per virgulã bone nature ei inſertam. Sic
hoꝛtolanꝰnoſter chꝛiſtus dve quo magdalena veraci-
ter eſtimabat:quia hoꝛtolanꝰeſſet Joh̊.xx. qui dicit
Ecẽ̃i.xxiiij. Rigabo hoꝛtũ meuʒ plantationibi.ſci⸗
ens ꝙ ſicut in hoꝛto floꝛes minus cõculcant᷑:⁊ q ar⸗
boꝛes fructus ſuos ad maioꝛẽ nutriunt maturita⸗
tem:mulros qui vel in mũdo opera fecerũt agreſtia
id eſt mala.⁊ væo inſipida.vel facerent ſi ibi remane⸗
rent:œ mũdo quaſi campo ad hoꝛtũ tranſfert re
ligionis:que eſt fons hoꝛtoꝝ.puteus qquaꝝ Cant.
iinj.vt fructũ plus afferant p inſitũ verbũ:qð poteſt
ſaluare animas veſtras Jacobi.j.quia tales ſunt in
ſerti in qeo:⁊ us in eis. Et ſi s manet in me ⁊ ego
in eo:hic fert fructũ multũ Joh.xv. Et vt quilibet
illoꝛuz ſit tanꝙᷓ lignum qð plantatũ eſt ſecus vcur⸗
ſus aquarũ:qð fructum ſuũ dabit in temooꝛe ſuo:2=
vt ve illis verificet᷑ illud Hieremie.xxxj.Erir anima
illoꝛum quaſi hoꝛtus irriguus:aqua uotionis et
religiomis irrigatus.quoꝝ anime ſi ſint vuote.reli-
gio per illas tranſiens augmentat᷑.ſicut riuulꝰtrãſi⸗
ens per terrã humidã ⁊ aquoſam:ſi ſint aride dimi⸗
nuitur:ſicut aqua trãſiens per terrã aridam.quoꝛũ
quilibet dicit᷑ hoꝛtus ſine aqua Eſa.j. Mota ve hac
materia. C.xxxvj.v.bñ. ¶ Nec tm̃ ex tali ariditate
creſcunt ſpũalia que ſunt quaſi cauſe ⁊ radices tẽ
poꝛaliũ:ſed etiã ipſa decreſcunt ex ↄſequenti tempo
ralia:ſicut patet per hyſtoꝛiã.x date⁊ dabitur que

4

cantuariẽſis. In cuius geſtis legit᷑: ꝙ in ſcholis iu⸗ Exemp.

Pꝛimo pꝛopter ſimilitu Fxi.

NReligio R p. , unfinmein

habet᷑. E. iij xlj. Sicut ex ſenſibili patet experientia tur. Ita in religione: quia ibi cuſtodiunt᷑ permunũ r ganin i ſibtlin he thn
que oſtendit:qꝙ eo tpe quo inter aliquos religioſos certe regule:⁊perſi epem.i.virgam diſcipline intẽtũ leaftoctr tſerpetsne⸗ n⸗ mnuig
tanta fuit wuotionis abũdantia poſt cõpletoꝛiũ ſicut arboꝛ nõ faciens fructũ in hoꝛto terre foſ⸗ nineluſich aru ſven oſi is
vel matutinas vix euelli poterant de choꝛo ſed inter Ronanz: ramoꝝ inutiliũ pꝛeciſioneʒ ab hoztolano nicig hrelgt ghopeni *5 bmõ
eos ibi remanentes: tam ꝓpeccatis Apꝛijs ꝙᷓ alienis ad bonum fructũ poꝛtandũ diſponit: quem ſi nullo in ctn osbenen ulbi⸗ det
innumerabiles fletus audiri potuerat: gemitꝰfuit modo facere volu erit:a ſ. apiente hoꝛtolano ſcindi⸗ le iatacl aicionhushe “
cõmuniter in pꝛincipio cuiuſcũq; oꝛdinis rücriuu⸗ tur? in ignem mittit᷑et alia loco eius plantat᷑ Sic lehlionntpe lniu melu
lus euotionis religionis ꝑ terram humid 7 plu⸗ elinquens vel nõ faciens fructũ bonum in religio⸗ ſi ſrperhlu i⸗ ſocire Its
toſam currebat.abũdabat cæuotio religio interi ne multis modis ad bonũ fructum faciendũ trahi⸗ ſnn inon on tan ermurumtt
oꝛ.tanq cauſa ⁊ radir. et bona tpalia exterius tancd nurter artatut. multo plunito qᷓ bomies in ſeculo. ge ehn aiccori e htenſient die
effectus intãtuʒ abdabant ꝙ tuncmaxima mona ſicut minoꝛ eſt diligentia circa arboꝑꝝ in nemoꝛe co⸗ nnc on nl ſfilettdne maltin⸗
ſteria ⁊ edificia funditꝰedificabant:⁊ e terra eleua⸗ ſeruationẽvel fructificationẽ: in quo ſunt quaſi om nnn⸗ to ſeente auruoin uadoc
bant: nũc vo riuulo illo veuotionis ꝛ religionis de- nes infructuoſe. ſemꝑ tales ibi ꝑmittunt᷑. ita circa Snmnn terom:ſicute bortol
creſcẽte. ⁊ radice exiccata. ⁊ cauſa ceſſante interioꝛi. hommes in ſeculo in quo fere omnes vœclinauerunt ſeſrun am campos in ltrs
intantuʒ ceſſant ? vecreſcunt bona exterioꝛa: ꝙ illa inutiles factiſunt.quẽ fructũ ſi ſic apparati⸗ diſpo brenm nocitofamds ſnos 4
edificia que tunc leuabant nũc coopire integꝛa nõ ſiti facere noluerint: a ſaprẽte hoꝛtolano chꝛiſto ſcin morermngit talisffuctu⸗
borerunt aſemare:ꝛ ꝙ terras ꝛ libꝛos quos tuc eme ndi ſunt ? in ignem mittendi: .ipſo hoceis pꝛomit ncinet en ranſennioprun⸗
xxiij. bant:nunc vendere cogunt᷑ vel obligare. ¶ Mec mi tente:qui ait. Omnis arboꝛ quenõ facit fructũ bo⸗ lurttat liquiſunt in eligi
rum. Pꝛimo qꝛ ſicut ſiccitas ⁊ œfectus aquarum in num excidet᷑: in igneʒ mittet᷑: Adat h. iij. In quo clcatur Ite umen guialumd
nubibo cauſat ſiccitatẽ ⁊ æfectum aquarũ inferius ꝓfundioꝛes erunt et plus ardebunt:quipic altioꝛez benecuſtocltnn el aligs
in terris ⁊ in fontibo.riuulis ⁊ fluuijs. et etiaʒ fructu et ſecunoꝛẽ locum habuerũt. Mec miruʒ quia plus dinate ad parentes in vel ſuſpi⸗
um væfectum:ita vfectus enotiomis et ariditas in cum offendũt. Sicut em̃ homo plus grauat᷑ cõtra tel ve quitomalunm e
his queſuperius ad æum Ptinent:cauſat cfectum ingratuʒ et ꝓditoꝛem illũ: pꝛo quo plus fecit. vel cui alnaema elitonen ſiater in
inferiꝰ in his que ad hominẽ prinent. Et hoc iuſtuʒ maioꝛem oſtendit amicitiã:ita in ꝓpoſito. Moõnere tualtpficendlo mulnp ceses
videt᷑ vt homine retrabẽte ea que deo debent᷑: eus ligio ſis maioꝛem oſtendit amicitiã. in hocqꝙ eos xe tranſenntes debantffon dotrch
retrabat ea: quehomĩ væbent᷑. Juxta illuo psᷓ. cvj. mundo eductos œ loco temptationũ ⁊ periculoꝛũ: Hropterea teraig paſs arho⸗ ui⸗
Poſuit ſcʒ homo terrã ſq; religionis ſine aqua:2 exi eos quaſi theſauruʒ pꝛecioſiſſimũ in loco poſuit ſe⸗ ni vopter aſectum llloum qur⸗
tus aquarũ in ſitim:qꝛ vbi ſolebat eſſe exteriꝰexitus curitatis. Si em̃ theſaurum quẽ plus diligit in ſecu s volunt facre hottumolerum. ’
aquarũ lachꝛymarũ notionis. nunc eſt ariditas rioꝛi loco ponit quis: arboꝛem quã plus diligit nl ſoſa queletifeat dumthomi
et leuitas. Yd eo luxra illuo qð ſequit᷑. Reus poſuit nemoꝛe ponit in hoꝛto:⁊ hoc faciendo ſignũ eſt ꝙ ea 4 un tranſire voluptates. Di⸗
terram fructiferã in ſalſuginẽ.i.in ſterilitatẽ a mali plus alijs diligit. Sicin ꝓpoſito. contra que omnia Uutih Beg.rn Damthiyineamt
cia inhabitantiũ in ea.¶ Secũdo nõ eſt mirũ:quia opera ⁊ dilectionis ſigna. ſi ſic poſiti et tranſlatiad nean m Zobckiiquaſthons
ſicut YJacob due dabant᷑ ſoꝛoꝛes: nam cũ RKachele theſaurum ⁊ hoꝛtũ wmini ingrati exiſtant:plus œ nnuntan, 7o. (Terdoreligioh
E yam poſſidebat. Et ſicut Caleph Axe filie ſue du eis grauat dicens illud ps. liiij. Quoniã ſi inumteus ner eueg Pter
plex dedit irriguũ ſuperius ⁊ inferius.⸗ nõ inferiꝰſi⸗ meus malediriſſet mihi ſuſtinuiſſem vtiq;:eteni ho⸗ zaſſlatur terd⸗ aten ſif
ne ſuperioꝛe. Ita ceus cũ vita contẽplatiua euo- mo pacis meeĩ quo Hergut magnificauit ſuperme gufictionls ueſtl ſncerd.
ra dat & yam abũdantiam.ſ.tempoꝛaliũ Geñ xxix. ſupplantationẽ po. xl. qd grauius poꝛto admirans bene ſtocito. Glgnseñ 3
Et duplex dat irrignũ Joſue xv.quia recipienti æ quomodo eſt vel quid eſt ꝙ dilectus meus in wmo teapertum. y ulliber nnareport
no ſuo irriguũ ſuperius.i.xuotionis ad ſpiritua⸗ mea fecit ſcelera multa Hieremie.xj. æ quo facto q̃⸗ hon habet bon ooimnoni gfuctus
lia dat irriguũ inferius.i.abũdantiã tpaliũ.non ta- ſiadmirans dicit Hieremie. ij. Ego te plantaui vi⸗ nutuntati. Gedſi nicer bene dauſn
men dat inferiꝰſine ſuperioꝛe. Religioſo ergo diſſo⸗ neam electam: omne ſemen verũ quomodo conuer⸗ contman haberopinione Oiepbig
luto penurnia patrenti.ſacra ſcriptura reſpõdet cau⸗ ſa es mihi in pꝛauũ vinea aliena. Bed ꝙ planta⸗ xxv. hionemeromnipartediffolntam.7 w
ſam aſſignãs.ij Paral xxxij. dicens. Ipſe eſt qui ob tiin wmo wmini nõ faciant fructũ bonum: ſeo cõ⸗ Pſipmmoni loſos habentes ſenn.
turauit ſuperioꝛẽ fontẽ aquaꝝ:⁊ auertit eos ſubter mittant ſcelera multa:ex duabo ca uſis vel tribo con⸗ nmtuidiſtlamnatimne
a occidenteʒ. Et p̃s.lxxiij lipſum alloquet᷑ dicens. tingere poteſt:vel ex æfectu capitis negligenter cõ⸗ tos:pparatos nonopinatfructus id
Tu dirupiſti fontes toꝛrrẽtes.ſ.ſuperioꝛes. Et e ſeruantis:vel ex æfectu pꝛopꝛie malicie inclinantis boncum operummnetffuctülumib
conſequenti tu ſiccaſti fluuios.ſ.infenoꝛes. Ded illi vel iſtis duoby ſimul concurrentib. Exy vfectuve no dictur ad virgine; Aboſam d
in quib religio cum xuotione pſeuerat: ſicut dici ro remiſſi cuſtodis poſſunt pꝛedicta damna dupli⸗ (tusventnistal Lontrarii, Lannde
umere. xxiiij. ſunt ſicut hoꝛti iurta fluuiũ irrigui citer contingere:vel quia ſuos ſubditos nimis ſinit llum hortum N. 0Ca Racgin
interius in ſpiritualibo.⸗ exterius in tpalib. ( Geo euagani: maxime in iuuentute. Ey qua enagatio⸗ 7 Geando . ecni ſintiͦ
ad hocq; hoꝛtus amime interius totaliter irrigetur ne? diſcurſu cõtingit eis. Pꝛuno ꝙ accidit aui. que chonts, * ummlitucine rc⸗
cuotõnis? religionis ruuulo:opoꝛtet ꝙ faclat ſicut nimis curioſe caput ponit extra caueam: vel que ni lepon eſent ibornscöminn
facit: qui niuulo ꝑ hoꝛtũ vel per campũ ſuũ curren⸗ mis frequenter exit talis vel a catto velab aut capi ainale entcreſer itnoſe ontn
tem:totum vult hotũ irrigare. Jpſe nanq; meatus tur rapaci. Fiqura. iij. Reg. ij ð ſemei. Ergo in quã ſun egin napublica. Dicin don
per quos aqua trãſit obturat. quibo obturatis. ipſa cunq; vmum intraueritis illic manete: Aaren . Nan Hintutes⸗ intra dis moꝛbosſ
altius aſcẽdens totũ in circũitu irrigat. Sic in po Becũdo euenit eis quod⸗ plante que frequenter . ſheſtlgni nlter ſcentie iirof
ſito obtura omnes ſenſus exterioꝛes ne audiãt: ne lo tranſlata. vel multum agitata:non benefruetiſttat plnaopnſeſumtinet corem.
quant᷑.ne videant vanitarẽ.7 meatus volũtatis ne VUnge Beneca epiſtola. ij. Mon conualeſcit planta enoſoſiniihoneneſe,
33o3 7 iuulus amoꝛis affectionis ad inoꝛdinata que ſepe tranſfertur. vei quia eos in wmo remanen ſlatte condiendi mortuos. i
dilabat et perdar᷑.ſicut oftenſum eſt. A. xx. xj. Et re- tes:muro religionis iplinen n diligenter cir⸗ Gltalttrnucos blaci tu
ligio uotio amoꝛ ad eum erit in te. ſicut dici⸗ cũcingit nec munit: ex quo væfectu quiinimicoꝝ ſpi bbiſtorshonefe u contnaſt
tur Eſa. lviij.quaſi fons cuius non væficient aque ritualium ſentit inuaſionẽ poteſt dicere illud gob munbiſctatangn coinfimor
tu ſeu anima tua: ſicut dici ſaie Ij. eris qua lho⸗ x. quaſirupto muro et aperta ianua irruerunt in nbſiperdon ahecinn dpoupen,
tus irriguus in quo ſicut homo in loco ſen oꝛto flo me: quia ſicut dicitur Eʒech. xiij. Mon oppoſuiſtis guum bachnthun we z Talije
rido fructifero ameno chꝛiſtus quieſcit 2 œlecta k: murum pꝛo wmo wmini. ¶ Seo vbt hoꝛtolanꝰ ſpi xxvj. Dhionn arm WN
Huij. quia ⁊ ad hoc vſcẽdit in hoꝛtũ ſuũ: Cant᷑. vj. ¶ Be⸗ ritualis habet ſub ſe ſubditos malicioſos et ad ma/ tant Phin WN
cundo religio hoꝛto aſſimilar᷑rarione cõſeruatõnis lum inclinatos omni tempoꝛe: quãtũcunq; eos nec , r Sf necznoctid lan
quia ſi arboꝛes plante 7 herbe fructus 7 oĩa meli cuagaꝛi permittat:licet inſuper eos muro religionis 7ſoliucinz Donan d zeius,
us cõſeruant᷑ in hoꝛto ꝓ campo:et ad maioꝛem cre⸗ muniat diligenter: eos ab anumarũ periculis mini⸗ ie Catiam charagnaſih elus⸗
ſcunt matunitatẽ: quia per ſepem vel murũ includũ mepotenit cuſtodire:quia licet hoꝛtolanus poterit ES gro orlandig. n
hihitio g n
s

arulngniaut ſnne
Penuinnurnehnin
Nlideſtollecvomeus ivmo
lts hienmnle j vqnofigvů⸗
leme,ij. Eyoteplantani⸗
ſanen peni qnomogo conner/
enaliena. Oenglanta, g⸗
ciantfucrühonumeſed co⸗
erdnabv canſis veltnip con⸗
tfecru capitignegligenterco⸗
tuproptlemalleincimantu⸗
oncumenti. CEr dfectue
ſuarzuttatandulr
gnia uos ſobitos ninisſinit
nann ltinen
i. Pꝛuno gracalalt ul e
n hmneſun iun
ils rela tto deleboblepi
.Bes.iͦemei Coings
tislic monete Aor.
ndt hlanele tlngte
ugtatanonbeneffut ſic
Bonoonuuldltplun
eiatseosin mno manen
lepitenn llſea
nguinnahi

lih ii Honan ſiſie

xxvij.

Arti. ix.

ita bene hoꝛtum ſuum firmare: ne magna animalia
Per ſepem intrent vel murum:nõ tamen poterit euʒ
1

ccuſtodire: qͥn ſubtilioꝛa 71 magis venenoſa intret
animalia: ſicut ſerpẽtes coluber ⁊ hmòi.Ita quã⸗

tucũq; pꝛelatus circa ſuegregis muigilet cuſtodiã:
licetq; illos bene ab apertis groſſis cuſtodiat pec⸗
catis:ſicut a culpis carnalibus ⁊ hmõi tamen eos a

ſubtilioꝛibo ? periculoſioꝛibus peccatis: cuiuſmodi

ſunt ſuperbia.ira.inuidia.⁊ mala coꝛdis dlectatio.

et hmõi:non poteſt cuſtodire. Iſta nanq; animalia
venenoſa aliquotiens permurum tranſeunt ſine li⸗

centia hoꝛtolani. inficiẽtes ſicut dicitur Amos. iij.
In vento vꝛente aurugine multitudinẽ hoꝛtoruʒ
veſtroꝛum. YJterum: ſicut quãdoq; contingit ꝙ ar⸗
boꝛ extra viam ⸗ campos in hoꝛto poſita:bene mu⸗
rato ⁊ cuſtodito ramos ſuos vltra murum ad viam
inclinat ⁊ extendit.⁊ talis fructus non nutnt ad ma
turitatem. ſed a tranſeuntib- pꝛius pꝛoſternit᷑ con
culcatur. Ita aliqui ſunt in religione poſiti bona 2
bene cuſtodita: tamen quia ramos affectionis inoꝛ⸗
Dinate ad parentes vel alias perſonas:foꝛte malas
vel ve quiba malum oꝛiri vel ſuſpicari poteſt. vel ad
aliqua extra religionem extendunt.a fructibo ſpiri-
tualibo pficiendis multipliciter impediuntur quia
tranſeuntes cedebant frondes de arboꝛibo Narci.
xj. Pꝛopterea tercia pars arboꝝ cõbuſta eſt Apoẽ.
viij. Pꝛopter vefectum illoꝛum qui de vinea religio
nis volunt facere hoꝛtum olerum. id eſt. qui vita
religioſa que letificat vum et hbomines cupiunr ad
familiares tranſire voluptates. Gicut Achab qui
dixit.iij. Reg.xxj.a mihi vineam tuã:vt faciã hoꝛ
tum olerum. Johelij. quaſihoꝛtus voluptatis to⸗
ta terra coꝛã eo. ¶ Tercio religio hoꝛto comparur
⁊aſſilatur ꝓpter õ pter ſimilitudinem ſi
gnificationis:quia eſt ſicut ſignuʒ fructuũ in hoꝛto
bene cuſtodito. Giquis em̃ videt hoꝛtũ ex om̃i par-
te apertum:⁊ ꝙ quilibet intrare poterit ad libitum.
non habet bonã opinionẽ ꝙ fructus ibi creſcent ad
maturitatẽ. Sed ſi videt bene clauſum ⸗ cuſtoditũ
contrarniã habet opinionẽ. Sic vbiquis viget reli-
gionem er omni parte diffolutam.⁊ wmos dirutas
diſſipatas ⁊ religioſos habentes ſenſus⸗ coꝛpoꝛis
membꝛa ad diſſolutiones? omnes vanitates aper⸗
tos ⁊ ppᷣparatos.non opinat᷑ fructus ibi matureſcere
bonoꝛum operum:nec fructũ illum ibi quieſcere.œæ
quo dicitur ad virgineʒ gloꝛioſam. benedictus fru⸗
ctus ventris tui.Contrariũ vo opinatur vbi videt
illum hoꝛtum. e quo Cant᷑.iiij. Iↄoꝛtus condluſus
X*&. Secundo ꝗpter ſimilitudinẽ conditionẽ perfe
ctionis:quia ſicut in hoꝛtis cõminus ſolebant her-
be plantari ⁊ creſcere virtnoſe contra moꝛb os medi
cinales:qꝙᷓ in via publica. Sicin bona religione cre⸗
ſcunt virtutes contra oẽs moꝛbos ſpirituales. YJbi
nanq; eſt lignũ vite ⁊ ſcientie.ibiroſa patientie: in⸗
ter ſpinas pnie ſuum tenet vecoꝛem. ibt creſcit viola
hũiſitatis:ſolſequiũ honeſte ſocietatis:m irra cha⸗
ritatis ad condiendũ moꝛtuos: linũ ad operienduʒ
ſpiritualiter nudos:bladũ contra ſpiritualẽ famẽ:
ibi floꝛes bone fame:quies infirmoꝝ: ſolatium miſe
roꝛum: ibi ſatiatio:auaroꝝ paupertas:ihbi humilia-
tio ſuperboꝝ.obedientia ⁊ ſic x alijs. Ybi byſſus v
ginum. pyacinthus confeſſoꝝ purpura ma rum.
Ibi omnis anmatura foꝛtiũ. ꝗbi volucres celi can-
tant. YJbineq; diebo neq; noctib laus ceſſat angeli⸗
ca. æ qᷓ Eſa. Ij. Donam ſertuʒ eius quaſi velitias:
ſolitudinẽ eius:quaſihoꝛtñ wminiinueniet᷑ in ea
gratiarũactio ⁊ vor laudis.
In quo nonus notatr᷑ articnlꝰ. ſↄiuine laudis ex
hibitio. uius laudis ⁊ laudantiũ. WMꝛimo oſtende

tur canſalitas. Secũdo diuerſitas. Zercio in tegri⸗

tionem quidã væſcri

tas. Quarto vtilitas. Pꝛunũ patet: quia ſiabꝛa⸗
am ⁊ antiqui patriarche: magnaʒ cauſam babne⸗

runt. altaria lapides erigendi.⸗ multis modis de-

xxviij.

um ⁊ ſacrificijs ⁊ libaminibo oblarioniba laudan⸗

di:quia eos edurit x terra chaldeoꝝ: vel quia eis ꝓ
miſit terram chananeoꝑ:multo maioꝛẽ cauſam ba⸗
bent wum in canticis ſacrificijs et modis quibus
poſſunt veũ laudandi.illi quos eduxit e terra pec-

atoꝛum væ terra moꝛtuoꝑ: ⁊ poſuit eos in terra re⸗

ligioſoꝝ vt ei ſermirent: a pmiſit eis terram ſanctoꝝ
tot nationibo tam infideliũ:qᷓ etiam chꝛiſtianoꝝ di⸗
miſſis. ¶ Et ſi Aoyſes cũ populo ſuo cauſam ha-
buit in vi laudem canricuʒ facere ſpecialẽ dicendo.
Eantemꝰwmino. Exrodi.xv. quia eos ſaluos dema
rI rubꝛo eduxerat:quãto maioꝛem cauſam habent

Cãtemꝰ.

um laudãcd: quos eduxit de bocmarima no vbi

Piclitant rot anime. ¶ Et ſi Anna cauſam abuit
um laudandi ⁊ dicendi. Exultauit coꝛ meñ in w⸗
mino.j. Reg.ij.quia ei vnicum derat filiũ carna⸗
lem: quanto magis hocfacere veberent: quibo mul⸗
Tos vædit ſpirituales.¶¶ Di etiam Eʒechias rex cau
ſam habuit laudem ſpecialẽ faciendi ad xei honoꝛẽ
ſicut patet Eſa.xxxviij.quia ipſum ⁊æ coꝛpoꝛali ſa⸗
nauit infirmitate: quãto magis hi hoc facere vebe⸗
rent:quos a multis infirmitatibus ſanauit⸗ pꝛeſer

uauit ſpiritualibo.dicentes cuʒ DBauid:ſemper laus

Exulta⸗
unit.

Ego dixi

eius in oꝛe meo. Becundũ oſtendit᷑ per exempluʒ xxix.

e auibo:in quib videm us:q; non omnes eaſdeʒ ha⸗
bent notas:neccantandi moduʒ vel locum:omnes
tamen ſuo modo vum laudant. alique ſuper terrã
vel arboꝛes vel aliud firmũ ? folidum fundamentũ
ſedendo. Alie alte in aere volando ſi icut alaude. ita
non omnes religioſi:eaſdem habent notas vel offi⸗

cia vel moduʒ æum laudandi. Cuncti tamen boni

ceum laudant.Aliqui ſuper terram poſſeſſionum 2

diuitiarũ fundati ſicut poſſeffionatt. Alij quaſi in

altum a terra per paupertatẽ voluntariã 7 diuitijs
relictis eleuati.qui eo plus diuinis laudib inten
re poſſunt:quo minus circa terrena occupantur.
Vinum em in altis locis aridis rupibo pꝛecioſius
eſſe ſolet. Sic diuina laus que eſt vinuʒ q letificat
cum ⁊ homines Judiẽ.ix.in locis pauperum:quia
ipſi eum laudant.⁊ cantãdo:quia pauperes homi⸗-
nes in ſancto iſrahel exultabũt Eſa.xxix. Et enaãge
liʒando:qꝛ pauperes euangeliʒant᷑: Luc.vij. ¶ Ter
cium patet.A. ij.j. Vbi oſtenſum eſt: ꝓÿ ebent lau⸗
dare um extoto coꝛde et oꝛe⁊ coꝛpoꝛe integraliter
non oꝛe tm̃ vel labijs:coꝛ habentes a vxo auerſuz:ex
pectantes tempus quo velinquere poterunt. æ qui
bus Math. xv. et Eſa.xxix. Populus hic labijs me
honoꝛat:coꝛ autẽ eoꝛum longe eſta me. De quoꝛum
numero fuiſſe videtur quidã Richbaldus nomine
qui filiam cuiuſdaʒ per quã ei frequenter elemoſv⸗

nam miſit. fertur finaliter coꝛrupiſle. Cuius condi⸗

pſit breui congruo ſtilo dicẽs.
O latro chꝛiſti Richbalde diu latuiſti:nunc oſten⸗
diſti qualis ſub pelle fuiſti. Tales hypocritenõ be⸗
ne veum laudant:quia nõ eſt ſpecioſa laus in oꝛe pec
catoꝛis. ¶¶ Quartũu patet ꝑ exempluʒ cenonicijs.in
gquibus videmus ꝙ ſi tẽpoꝛe noulciatus infra clau⸗
ſtrum veum vt vebent laudent religionis ad ipſum
poſt annũ ſemper laudandũ recipiũtur. Sic hic æ⸗
um vt vebent landantes infra clauſtrũ quatuoꝛ vir
tutum cardinaliũ. pꝛudentiã temperantiã iuſticiã.
7 foꝛtitudinẽ per annũ.i.tempus vite ſue. poſt tem
pus illud ad perpetuũ recipient laudationis lo cuz.
Omnes ergo in quibo vus totam contulit miſeri⸗
coꝛdiam. ſicut patet in pꝛima parte buius articuli.
ebent modis poſſibilimo veum integraliter lauda-
re. ⁊ dicere illud.ij. Cheſſałij. Mos aũt vxbemꝰgra

Exemp.

Arti x.

Vp.

Religio

tias vo agere: qui elegit nos pꝛimitias in ſalutem.
inter quos tamen hec laus et benedictio ſpecialiter
religioſis competit.ergo benedicite omnes religioſi
wvmino:Dañ̃.iij.
MAuia vo iſta laus ſiue benedictio veo nõ placet.
ſine mutua pac ⁊ concoꝛdia. Sicut nec homibo pla
cet cantus diſcoꝛdantiũ:ideo ad hoc ꝙ laus væo pla
ceat:neceſſe eſt ꝙ religioſi maxime inter ſe pacẽ ha-⸗
beant æ mutuã concoꝛdiã.¶ Circa quoꝝ pacem p-
mo oſtendet᷑ quid ad hoc ꝙ pacẽ habeant requirit
tanqꝙᷓ fundamentũ.Secũdo quio pacẽ inter eos tur
bat cũ motiuis cõtrarijs. Lercio diſcoꝛdantiũ aſſi
milatio ⁊ periculũ.¶ tum ad pꝛimũ fundamen⸗
tum pacis eſt vite mudicia. Sicut elemẽta in mijto
id eſt in homie cõcoꝛdantia nunꝙ; vitam cõturbant
ita habentes pacẽ interius nunq pacem cõturbant
exterioꝛẽ:ſi vo peccata interius nõ veſtruant᷑: 133
exteꝛius nõ habebũt.Qõ pulcre ſignificatũ eſt Nu
meri xxxiij. Si aũt nolueritis inquit interficere ha
bitatoꝛes terre qui remanſerũt:erunt vobis q̃ſi cla⸗
ui in ocnlis:qtum ad remoꝛſuʒ cõſcientie ⁊ obſcuri-
tatem intellectus:ex quibo ſequit᷑ turbatio pacis et
quietis exterioꝛis:quia Eſa.lvij.dicit᷑. Impij qua⸗
ſi mare feruens qð quieſcere nõ poteſt. ¶ Etum ad
ſecundũ enar animeſitas inter illos qñq; ex hoc
oꝛitur ꝙ officia les vtilioꝛes.⁊ maioꝛis laboꝛis ſe re⸗
putant clauſtralibo:clanſtrales vo facta vepꝛauant
officialium.⁊ videt᷑ eis ꝙ melius facerent ꝙᷓ ipſi faci
unt. ¶ Cunus contrariũ ꝑſuadent natura ars ratio
figura ⁊ auctoꝛitas. Pꝛimo natura apum. quarum
quedam materiã adminiſtrant ab ext rinſeco quaſi
officiales: quedã vo interius pacifice ⁊ ſine murmu
re dicunt᷑ ſeruire fratrib ſuis.eandẽ materiã diſpo/
nendo operando. Ideʒ apparet in arte in qua alij
lapides cementũ ad edificiũ poꝛtant.Alij vᷣo ma⸗
teriam illã pacifice adminiſtrãt. Idem dictat ratõ
videlicet ſicut in mẽbꝛis coꝛpoꝛis naturalis qdoli
bet mẽbꝛũ ab alio iuuat᷑. Et ꝙ ſicut vnũ mem bꝛuʒ
ſanum ⁊ ſine væfectu.aliud defectuoſuʒ ⁊ inſufficiẽs
iuuat q̃ntuʒ poteſt.⁊ ſuppoꝛtat.⁊ ſupplet inſufficiẽ
tiam.nec ei ꝓpter inſufficientiã detrahit nec obloqͥ-
tur:ſed q̃ntuʒ poteſt illum nitit᷑ abſcond ere vefectũ
⁊ membꝛũ illud pulcrum eſſe et vtile oſtentare. Ita
ratio dictat ꝙ fiat in coꝛpoꝛe chꝛiſti myſtico in vna
religione in vna vmo ꝙ ſi fiat vterq; ꝓſperat᷑. Siẽ
patet per figuram Exodi.xvij.vbi legi᷑.q Joſue⁊
alijs militi aongeibe ↄtra inimicos dei et ſuos.i.
contra Amalech. quaſi officialibb extra ad pᷣdican⸗
dum ⁊ pngnandũ ↄtra inimicos vei Moyſes 1 Aa⸗
ron ⁊ Maria quaſi clauſtrales ꝓ ipſis manus eleua
bant oꝛantes:qð dum ab vtraq; parte concoꝛditer
fieret bellinegociũ bene agebat᷑: ſed parte vna ⁊æfi⸗
ciente. mhil valuit altera. ¶ Mõne ergo fuiſſet vna
pars inſana ſe ab actu ſuo retrahẽdo cũ ↄmunene/
gociũ ⁊ ↄmunis vtilitas ex vtriuſq; partis actu xe⸗
bendcret qui⸗ nec ſolis oꝛantibo:nec ſolis pugnanti
us: ſed vtriſq; ſimuloꝑantibo: ꝙ eis incũbebat vi⸗
ctoꝛia dabat᷑.imo vna pars in hoc caſu alteri tra⸗
hens freneticis aſſimilant᷑ qui vntibus moꝛdent ſu
os adiutoꝛes.¶ Moc ergo exẽplo ſaqe ſcripture in⸗
foꝛmati:nõ dicant officiales ⁊ extra laboꝛantes:qͥd
faciunt clauſtrales.ſed cogitent ꝙ in monte contẽ-
plationis ꝓ eis manus eleuant. die noctuq; oꝛãtes:
ſine quib in pugna pᷣdicationis contra dyabolũ. et
in pugna ⁊ laboꝛe ſollicitudinis contra mundi vefe⸗
ctum ⁊ fallaciã nequirent ꝓſperari.¶ Nec murmu⸗
rent clauſtrales ↄtra exterius laboꝛãtes:qꝛ frequẽ⸗
ter lutoſas ſepe etiam duras ꝓpter eoꝝ victum ⁊ ve⸗
ſtitum cuſtodiũt ⁊ ambulant vias ſed cogitent ꝙ ſi⸗
e talibo ſagis cilicinis tabernaculi iloꝛũ pulcritu/

R v.

vo minime poſſit ꝑdurare. Vnde beatus Gregoꝛꝰ
xxv.moꝛalł.exponens illud verbũ:Exodi.xxvj. Ta⸗
bernaculũ ita fiet:dicit ſic. Vt em̃ in interioꝛibb ta⸗
bernaculi byſſus fulgeat.xœſuper pelles ⁊ cilicia ym
bꝛes puluerẽ ⁊ ventos poꝛtant:qui ergo in eccłie ſi⸗
nu magnis virtutibo ꝓficiũt.pᷣpoſitos ſuos veſpice⸗
re nõ vebent:cum eos vacare reb exterioꝛibo vident
quã em̃ ſui candoꝛis gratiã retineret tabernaculuʒ:
ſi byſſum pluuia tangeret ſi hoc ſuſceptus puluis fe
Da ret. Si em̃ ſecurus vt coccus rutilas ciliciũ quoꝓ

tegeris cur accuſas:hec ille.¶ Concoꝛditer q̊ agant

clauſtrales intra regis palaciũ:cuʒ Meſter.⁊ officia.
les extra poꝛtam cũ Qardocheo ad ſuoꝝ ⁊ totiꝰ po⸗
puli ſalutem obtinendã Expugnẽt exterioꝛes arceʒ
dyaboli et peccati.cum militibo Jude machabei. j.
achab.uiij. dum interioꝛes conuẽtuales ſacerdo⸗
tes ſine macula ſancta mũdant.⁊ templum vi vedi
cant.⁊ dũ Maria in wmo ad pedes ſedet Jeſu.ipſiꝰ
verba audiẽs:Martha exterius vtiliter occupetur.
Oeꝛ eĩ hec duo opa iſtis duabo incũbant partibv.pul⸗
cre oſtenſum eſt.j. Mach.iij. Congregatꝰ eſt inquit
conuẽtus vt eſſent parati in pꝛeliũ.⁊ vt oꝛarẽt:⁊ pe⸗
terent miſciaʒ:⁊ miſeratõnes.Ex qua patet aucto
ritate ꝙ conuẽtus ex duobo ſq; ex oꝛatoꝛibo⁊ pᷣliato/
ribus perficit᷑. Sed exterioꝝ pꝛelium:qð fit inpᷣdi⸗
cando ⁊ exhoꝛtãdo.interioꝝ ieiunio ⁊ oꝛatione ꝓfi⸗
citur. Sed eyterioꝛes ad modũ ſagoꝛum ſunt in tꝑa
libus vtilioꝛes: ⁊ ad modũ lye ⁊ fenẽne fecũdioꝛes li
cet apud aliquos ſint contẽptibilioꝛes. iuxta illud
r. A1 Peculani iudicia ſi habetis contẽptibi⸗
es in eccleſia cõſtituite.um ergo vtrobiq; mutuo
viciſſitudinis obtentu ſibi mutuo vtiles ſunt:⁊ neu
tra ps ſine alia viuere poſſit:pacifice viuant.¶ Au⸗
ctoꝛitas eſt ad ho cæuſebij omeł.xl.ad monachos.
Non inquit in hoc loco viriſſe: ſed in hoc loco bene
Sne laudandũ eſt:quid vobis habitationis huius
ecretum ꝓdeſt: quãdo tyrannico dñatu malicia in
vobis regnat:quãdo ira ſuꝑequitat:quando maio⸗
rem metũ in vobis humanus oculus:qꝙ; diuinus vi⸗
t:quando nos qui extra mundũ credimus eſſe per
diuerſarum paſſionũ vicia mundũ intra nos inclu/
ſum tenemus:ita vt qui putabamur pꝛecib noſtris
ſeculo poſſe ſuccurrere:pene fit vt videamur ſecſi in⸗
terceſſionibo indigere. Ideo fratres videte vocatio
nem veſtram:venire em ad clauſtruʒ ſumma pfectio
eſt.ſed nõ in clauſtro ꝑfecte viuere.ſumma dãnatio
eſt. Item ꝙ vnus contra aliuʒ nõ murmuret. Berñ.
in ſermone ⁊e laboꝛe meſſis:quid inquit ſi laboꝛare
aut ieiunare plus alio potes ⁊ ille te patiẽtia ſuꝑat.
humilitate pᷣcedit.charitate ſupeminet:quid tota
die in his que videris habere verſaris inſipiẽte cogi
tatione.eſto magis ſollicitus:vt ſcias magis qͥd væ⸗

ſit tibi.¶ Etum ad terciã partem huiꝰ articuli. Il xxxũ.

li qui in religione ꝓpꝛias habere volunt volũtates:
inter quos vnus alteri muidet:alteriq; contrariat᷑.
alterũq; nititur ſupplantare. aſſimilant᷑ paruulis:
qui in vtero matris Rebecce collidebãt᷑:. Geñ.xxv.
e quibo Oſee.xij. In vtero ſupplantauit fratrẽ ſu⸗
um: quoꝛũ colliſione wumꝰ illa ſeu eccleſia in qua
collidũtur conqueri poteſt ad modũ MRebecce. dicẽ
ůo:ſi ſicmihi futurũ erat:quið neceſſe fuit cõcipere.
Quoꝑ periculũ ſen pena ẽ woloꝛ interioꝛ.ſicut oſtẽ.
ſum eſt. P. iiij.iij. Et vepauperatio exterioꝛ:quia ex
hmõi vnus aliuʒ non diligit: vel ex hoc ꝙ officiales
illiqui extra laboꝛãt minus afficiunt᷑ ad clauſtra⸗
les.et minꝰ curant negocia vtiliter pagere coĩtatis.
cogitãdo cogitatões afflictionis.còcipiũt ꝙ illi oĩa
que ipi poterũt elaboꝛare ↄſumũt:ſta tuũt in coꝛdi/
bus ſuis malignis:⁊ oꝛdinãt ꝙ; minꝰvł nõ ita ex coꝛ
laboꝛabũt:vt e eis famẽ patiẽtibo vindicent᷑:vel

omenſeſuntangellpectus argenten
nonnn nocſdbe aeſiſaſt
tpeloꝛs wtripdlctis netallis: il
ſemoꝛecontinueſunt minoꝛis malotle
Etagremoͤſtmoſeaſimllant ſtate
ſmoſum ellet oui conape aguu. pan⸗
nͤſtuoſum eſt iti conapere relgioſ
apitvgo nteltreligtoſns eſe rinan
ere parere opeoſtendere pitpo⸗
etüicunolliettonn
leſtihreligioſam. (.Tales ſunt woꝛdin
lalanbinn Nqnofert, ſeng quato d
Imcions etgtis 1dignitatis aſcencdit ge⸗
monachefuitfactnsabdas dindeehn
woarchicßs:tanto minois fuitſeruo
tatis vlbonitatis goci papa andire
Pſſeinbunenaab Bonugeſaren
w eßonegligeti archieo remifſo ſain
npencitopis Gakii dicis Diſtnl
ſintu cpeniti came fämami Ter
haraturonimalid ſenbeſtio: nig ſie
neraſie: nols ait ad aranem 4

kintenopleiunioorgtioney
wenniiiennine
dmnocii er feniſe cſcinel
int contipnhiliors intta ilnd
iudicu ſihabetis contiythi⸗
ute Damergoymabicgmutuo
entuſtbimurmo vtitesſunt anen
crepofſithaafice ilant. An⸗
Euſebijomneh l ad monachos,
cloco pinſſer ſeo n hoclocobene
nid vobes ubitationhuins
Gotyrannicopfatu molaa ir
olr ſupequitat voncomano⸗
umanus ocyluo cydininns ⸗
am mundi idinweſſeper
picia munditntmnosinch,
nipotabamurpreab noſtris
