eternũ occaſum neſciat eam mẽetis oculis intueꝛi:ab
eaq; duci ad poꝛtum ſalutisvolẽtibo:h̊ ſꝑ eos ducat:
⁊ dirigat ꝑ vlã ſalutis:eiſq; ſemꝑ lucis ſuetet miſcdie
ſue radiss onñdat:niſi h̊ nebula impediat peccatorũ
Mecte polus articus hãc ſignificat virginem:cuiꝰ
gra ⁊ miſcpia oib ſũt ꝓmptiſſima. Polus vo antar⸗
cticus qͥ ab hinus mundi habitatorilo:mime videt᷑
iuſticiã ſeu iudiciũ ſignificat iudicãtis:quod vũ hic
viuit᷑ non apparet:int quos mediũ eſt tenendũ vtñ
nimis v miſcia pᷣſuma mus:ſicut faciũt qͥ peccãt in
ſpe venie:nec iudiciũ nimis timeamꝰ:vt in Tſpatõʒ
cadamus :h̊ inter caribdim ⁊ ſcillã mediũ teneamꝰ:
qꝛ? ⁊ ad hoc ꝙ a pericułiſtis caueremꝰ:lũinaria iſta
ſcʒ ſolem iuſticie:ꝛ⁊ lunã ſeu ſtellã miſcie nobis in B
mũdo tenebꝛoſo nauigãtibo oñdit. SDe q ſtella gie 2
ſole ſeu virga iuſticie que æ ea oꝛta fuit:pulchre pꝛo
phetatũ legit Nume.xxiiij. Oꝛiet᷑ inqᷣt ſtella ex Ja
cob ⁊ cõſurget virgaſce iſrael? ꝓcutiet duces Adoab
⁊. Sic ergo ſicut dꝛ.j. Reg.xviij.Celebꝛe factũ ẽno
men eiꝰ. Mõ væ taliba liinibo nauigãtibo neceſſarijs
D. vij. ij. 7. G. iij. vij ſPer qntã 7 vlima hꝰ noĩs lraʒ
A. vicʒ qᷣd aliud melius intelligẽ poſſumus q ama-
bilitati cõditõʒ. Illa nãq; fuit tõ amabił pulchra2
coꝛa.Qõð pꝛimo oñdit᷑ ꝑ miraculũ:qð ⁊æ ea legit᷑:
X quodam ei euoto ⁊ multũ eã videre veſiderenti:
cui dya bolus inuidẽs:magnã ei cuinſdã mulieris qᷓ
ei pulchꝛa m faciẽ videbat᷑:tẽptatõem immiſit:cui
virgo glorioſa cõpatieng:noleſq; ſui dilectoꝛis caſũ
videre vereſtabile: ei ſeipᷣam in corꝑali forma ſemel
oñdit pulcerrima:quã ci rogaret vt diutiꝰ illamvi⸗
xære poſſet:rñdit: Non poteris mõ:̊ iteꝝ apparebo
tibi i moꝛte:⁊ ducã te vbi ſemꝑ me videbis B tñvi⸗
ſum tuũ a vanitate? teipᷣm a peccatis interum cuſto
Dieris:⁊ extũc intãtũ illa pᷣcedẽs extincta fuit tẽpta⸗
tio:qꝙ oĩs pulchritudo ad illam comꝑata videbatuꝛ
turpitudo. Nec miruʒ:qꝛ ⁊æ ea legit᷑ qdð enulla alia
dici põt:Zota pulchra es amica mea ⁊ macula nõ ẽ
in te:Cãti.iiij.¶ Gcðo idẽ oñdit ꝑ aliud miraculuʒ
æ quodã qͥ cũ frequẽter oꝛaret ꝙ illãvidere mereret
reſpõſum ab angelo habuiſſe legit᷑:q nõ eẽt vignꝰpꝰ
tantã viſiõem cũ eiſdem ocułaliquã videre vanita⸗
tem. Vñ ⁊ queſiuit ſi libẽter viſum amittẽ vellʒ illa
ↄdit õne:q illã videre poſſj.Quirndit ꝙ libẽter:aſ
ſignato ergo die qͥ illã videre debnit:cogitauit inte-
rim ꝙ vnũ clauderetoculũ:quo victũ alio amiſſo lu
cra ret᷑:qð cũ feciſſet tãtã vlectatõnem habuit in vi
ndo ipᷣam cũ vno oculo ꝙ quaſi incõſolabilit᷑ do
luit ꝙ cũ vtroq; eã ñ rſpexit oculo:⁊vtrũq; amiſiſſʒ:
᷑ maioꝛẽ quã habuiſſʒ electatõeʒ:ſi cũ vtroq; il⸗

lam vidiſſet. YJpo q̊ iteꝝ rogate ꝙ iteꝝ alio oculo

ipᷣam videre poſſet:què libeter ſicut aliũ illa ↄditõe

ꝗamittẽt:iteꝝ ei apparuit:nec eum oculo quẽ habuit

puauit:h illũ quẽ ꝓpter væfectũ fidei ⁊ amoꝛis amit-
tere meruit: in hoc ꝙ paratus erat pro eius amore:
⁊ viſiõe vtroq; carere oculo:reſtituit oculũ credẽti:
⁊ vtroq; carere parato.Ptʒ ergo ꝙ erat foꝛmoſaval
Tx:⁊ incredibili pulchritudine oĩm ocułgratioſa:et
amabil videbat᷑:eſt.ij. ¶: etiã eãt amabilvale
ſuꝑ amoꝛẽ mulieꝝ.ij. Reg.j.Et ſic nomẽ eius ama⸗
bile dño.ij. Reg.xij.⁊ ſic pʒ qũo ⁊ quare ↄgrue ſcribi⸗

tur Math.xiij. Adater eius dici᷑ maria:q ſicut dicit᷑

Hiere.xxxiij.Erit mihi in nomẽ ⁊ gaudiũ. Se qͥ pᷣs.
liiij. Confiteboꝛ noĩ tuo qm̃ bonum eſt ꝛ. Mec mi⸗
rum q eſt ſicut ſcribitur apocal.iij. Nomẽ ciuitatis
Tei.
Bed quia nomẽ tampᷣeminẽtis ſignificatiõis nõ
eſtimãdũ: ſine vite eẽ ⁊ virtutũ pᷣrogatiua ſingula
ri:inueſtigata eius nomis ſignificatõne:inueſtigare
oportet eius vite ⁊ virtutũ excellẽtiam ſingularein:
quã excellẽtiam quo ad duodecim eius priuilegia:q̃

W uj.

nhũqꝙ; in alio pnro hoĩe vel muliere inneniebãtur exp
mere ⁊ oñdere videt᷑ JYoh.Apoca.xij.dicẽs: .Aſoulier
amicta ſole:⁊ luna ſub pedibo eius:a in capite erꝰco⸗
rona ſtellaꝝ duodecim:⁊ in vtero habẽs ⁊c. Mulier
hec benedicta.ideo primo amicta ſole dici põt:quia
ſicut ipᷣa ſolem iuſticie veũ habitu induit carnis hu
mane:quãdo habitũ illũ vequo ad Phil.ij. dicẽ apo
ſtolꝰ: ꝙ habitu inuẽtus fuit vt hõ:ab ea in ſua bndi
cta incarnatione ſuſcepit:ita veus ipſam hic induit
amictu gratie:⁊ in celo ornamẽto glie:ita ꝙ cus fu
it vᷣ robis matris eius:⁊ mater c robis filij. Et lu⸗
na ſub pedibo eiꝰ:qꝛ mũ dus qͥ per lunã ſignificatuꝛ:
2 ad modũ lunein fortunis ſuis creſcit ⁊ æcreſcit:
ub pedib affectiõis eius fuit. ¶ Coꝛonã inſuper in
capite ſuo ſtellaꝝ habuit duodecim:qꝛ duoded do⸗
na ſingularia habuit gratiay.¶ Quoꝑ primũ erat
ꝙ; ante om̃es alias mulieres ꝓ habitaculo filij dᷣi tã-
q; ſola digna electa fuit ab illo qͥ in ſuis nõ erat ele⸗
ctionibo.Qui nec eam elegit ꝓpter mũdiales diuiti⸗
as:vel pulch ritudinẽ vel aliam corꝑalem graʒ:ſicut
hoĩes faciũt mũdiales:ſ̊ ꝓpter ſolam bonitatẽ:2⁊ aĩe
virtutes.ſ.ꝓpter fidem:mũdiciã:charitatem:⁊ ſpeci
aliter ꝓpter humilitatẽ: Sicut ipſamet fatet᷑ dicẽs:
Luce.j.Quia reſpexit huilitatem ancille ſue:ecce eĩ
beatã me dicẽt ⁊c.Cũ ergo quẽcũq; elegenit domi⸗

ix.

nus ipᷣe ſanctus ſit: Nume.xvj. Non ẽ dubiũiſtã ee

ſanctiſſimã:ſic a deo pre oĩb electã:in qua electione
magnam nobis vædit humilitatis ⁊ aliaꝝ virtutuʒ
exemplũ: qꝛ exquo ille cuius om̃is actio:nr̃a ẽ inſtru
ctio:matrem elegit humilem:⁊ pauꝑculam:in ꝑua⸗
q; villa natus fuit ⁊ adoꝛatus:⁊ magnã ſuſtinerevo/
luit cõfuſionẽ ⁊ mortẽ:exemplũ in his nobis dar vo
luit ſuperbiam:⁊ mũdi cupiditatem cõtemnẽdi: et
maloꝝ confuſionẽ vel veriſionẽ:⁊ mortis paſſiõem:
Apter iuſticiam etiam corã multis non timẽdi. Sic
ergo fuit electa vt ſol:Cãtic.vj.i.ſingulariter ſic ſol
ſolus eſt ⁊ ſingularis. In quo ſole filius vi poſuit ta
bernaculũ ſuuũ:in pᷣs.xviij.
buit ſtellã ſeu floꝛem eleuatũ:ad modũ corone rgał
in hoc ꝙ fuit ceteris eminẽtius ⁊ ſpecialius ſanctifi
cata. Se alijs em̃ bene legit᷑: fuerũt in vtero ſãcti⸗
ficati:ſicut łe Nieremia ⁊ Johanne baptiſta. Mon
tñ ilico ita fuerũt ſanctificati:quin potuerũt venia⸗
liter peccare. Ipſa vo tameminenter ſanctificata
fuit:q nec moꝛtaliter nec venialiter peccauit:ſicut
patet perſanctum Thomam in tercia parte chꝛi⸗
ſto.q.xxxvij.ar.vj.In eadẽ etiam.q.articulo.ij.poĩt
eius ſanctifi catois excellentiam:qꝙᷓtum ad tꝑis prio
ritatem:in hoc ꝙ ſanctificata fuit in ſuas animatõne
ideſt ĩ cõiunctioneanime cuʒ corpe in vtero matris
ſue et non ante:quia ſanctificatio et mundatio fit ꝑ.
gratiã cuius ſubiectuʒ ẽ anima: Mhil em̃ eſt capax
gratie:niſi anima rationalis:Gic eꝛgo ſanctificauit
tabernaculũ ſuum altiſſimus:in pᷣs.xlv. In quo no
bis magnũ datur ſanctificatõnis exemplum. Quia
ſicut nec ipſa ipᷣm cõcepiſſe:ipᷣiuſq; mater:qͥ ſa nctiſſi
mus ẽ fuiſſe potuiſſet corꝑaliter:niſi fuiſſet ſancta:
quia nec ei aliter placuiſſet: Yta nec nos ipᷣm conci⸗
pere vel ipius mater eſe poſſumus ſpnaliter: vel ei
placere:niſi vi patris faciendo voluntatem ſãcti ſi-
mus.Quia ipſi ſoli vi fieri merẽtur matres:ipo te
ſte qͥ ait Math.xij. Quicunq; fecerit voluntates pa⸗
tris mei qui in celis eſt:ipᷣe meꝰ frater et ſororet ma⸗
ter eſt. Ad hoc ergo vt ſpiritualiter prinilegin mere
antur maternitatis ipius:neceſſe eſt obedire pᷣcepto:
q̃ ait:Gancti eſtote quoniam ego ſanctus ſum dicit
dominus:Teuiti.xix.¶ Terciam in corona habuit
ſtellam:inqᷓ;tum fuit ceteris ſingularius:et affectuo
ſius:et nobilius:et diligentius ab angelo ſalutata:
et d filio quem conciperet et p areret:et concipi⸗

α

Becundã in coꝛona ba.

Exempl.

Exemp.

Exemp.

.xiij.

riiij.

Maria

endi ⁊ pariendi modo diligentius inſtructa. Qnia
licet angeli legantur alios v pꝛole parienda pꝛemu-
niuiſſe:ſicut patet Gen.xviij. vbi pᷣmunierunt abꝛa⸗
ham væ ꝓſaacnaſcituro: æ Judicum.xiij.vbi angelꝰ
pꝛedixit manue ⁊ vxori eius æ Sanſone naſcituro.
Et luce.i.pꝛedixit ʒacharie Johanne baptiſta na
ſcituro:licet inſuper legantur alios ſpecialiter ſalu⸗
taſſe:ſicut patet Judi.vj.vbi angelus ſalutauit SGe
conem dicens:vominus tecum viroꝛum foꝛtiſſime
Nunq; tamen legũtur alicui pꝛedixiſſe: ꝙ veuʒz eſſet
panitura:ſicut pꝛedixit marie Luce.j.dicẽs: Filiꝰal⸗
tiſſimi vocabitur. Mec leguntur aliquem ita ſpecia
liter ſalutaſſe dicendo ꝙ eſſet plenus gratia:ſicut ſa
lutauit mariam Luce.j.dicens:Que⁊c. ¶ Tãtenã⸗
q; fortitudinis et virtutis nunqꝙ; alteri perſone pꝛo
tulerunt ſalutatõnem:quia hec ſalutatio tantevir⸗
tutis eſt et fortitudinis ꝙ munde viuentes:⁊ in illa
ſperantes pꝛimo a periculis liberat dyaboli.ſitptʒ
per miraculum quod væ ea legitur in legenda ſancto
rum in feſto aſſumptõnis ð milite pauperato:cui
dyabolus multas promiſit diuitias illo pacto ꝙ; œ
um negaret:⁊ ꝙ certo die vxorem etiam ſuam ad ceꝛ
tum locum vuceretvt ipſa etiam æum negaret:que
dum in eccleſia iuxta quam iter illoꝝ erat ante ima
ginem beate virginis oꝛaret:beata virgo foꝛmã eiꝰ
induens ad locum vſtinatum properabat: quaʒ dy
abolus videns/fugit:ſicq; miles ad penitentiaʒ du⸗
citur:⁊ vxoꝛ a peccato mediantibus ſalutationibus
quas in eccleſia dixit cuſtodita fuit. Sic ſanctificatꝰ
eſt vir infidelis per mulierem fidelem.j.Coꝝ.vij.
Becundo hec ſalutatio vemones fugat. Giẽ patʒ
per miaculum oſtenſum circa quandaʒ recluſã: cui
Dyabolus in forma boni angeli aliquotiens appa⸗
rens fertur in wctrina ſua mala bonis copulaſſe:ĩqͥ
a ſua antiqua non receſſit conſuetudine:que cũ con
feſſori ſuo oſten diſſet:ille dixit periculum quanwvq;

in talibus contingere apparitionibus. Et foꝛteĩ

illa apparitione ei oſtenſa aliqua fuit vemonis de⸗
ceptio. Ouod cum illa væ diffcili credẽt:rogauit ꝙ ĩ
aduentu illius quaſi illum examinatura alte in bo⸗
noꝛem beate virginis ſalutarõnem diceret angelicã
Quod cum factum fuiſſet:angelus ille euanelcens:
fetoꝛe derelicto angelum fetidum ſe eẽ oñdit.¶ Teꝛ
cio propter hanc ſalutatõnem ſepius repetitaʒ deus
quandoq; circa moꝛtuos miracula oſtendit: Sicut
patet in legenda de feſto annũciationis æ milite fa⸗

cto monacho: Be cuius tumba poſt moꝛtem ſuam

lilium pulcerrimũ aſcendere viſum eſt: in folijs ſuis
ſalutatõnem illam ſcriptam habens:in ſignum fre⸗
Sreni ſalutatõnis. Et ſicoſtẽditur qualis eẽt iſta
aluta tio: Zu.j. ¶ Muartã in coꝛona habuit ſtellam
in hocꝙ poſt chriſtum verbum dei patris:xe quo di
citur Yo.j. Plenum gratie ⁊ veritatis:fuit gra pleni
or tam corpoꝛali q; ſpirituali. ¶ Corpoꝛali quia cũ
alchera fuiſſe legatur ? æcora:tantam in coꝛpora⸗
eius aſpectu quilibet inueniſſe legitur gratiam:q;
ipſam videdo caſtioꝛ reddebatur. Munqq; aliquis
ipam videndo qᷓtumcũq; laſciuus eſſet ad laſciuiaʒ:
potius ad cõtinentiam mouebatur:tam ꝓpter gra
tiam diuinitus ei collatam ꝛqᷓ etiam vꝓpter geſtus et
habitus maturitatem. ¶ Gprrituali inſuper gra⸗
tia intãtũ plẽa eãt: peccatoꝛ ad eã veuotꝰaccedẽs
per illius auxilin veniã inuenit. iuſtus in illa exẽplũ
inuenit ꝙ iuſtioꝛ fiat:angeli ve illa gloriam:filiꝰdei
carnem: tota trinitas gaudium accipiũt.Et ſic de
plenitudine eius omnes accipimus gratiam pꝛo gra

Fone Tere mirum:quia ipᷣm intra ſe habuit:.in
9

itat oĩs plenitudo diuinitatis: Colkij.

quo al 1
Quintam in coꝛons habuit ſtellam. i. pꝛerogati⸗-

MW ij.

uam ſingularem ſine macula et coꝝuptõne filiũ æet
7 ſuum concipiendo. Cnius rei poſſibilitas pꝛio exẽ
plo patet verbi bumani:quia ſicut verbũ bumanuʒ
aꝗb hoĩe ꝓlatũ coꝛ intꝛat auditoꝛis ſine anditon coꝛ
ruptõne⁊ quãcũq; locum clauſum ſine aperitione:
Dic verbum vi patnis increatum: æ quo Joh.j.c.
In pꝛincipio erat verbum:ceꝛ ⁊ corpus et animam
intrauit fue genitricis:⁊ ſine ſui coꝛuuptõne.:bſur-
dum nãq; eſſe videtur:ꝙ verbum hoiĩs intrare poſſʒ
corpus auditoris ſine ſui coꝛuptõne:et verbum dei
intrare ñ poſſer coꝛpꝰ virginis:⁊ ibi manere ſinevir⸗
ginitatis amiſſione. Hoc em̃ ſentire non eſt alind:qᷓ
maioꝛem potentiam? ſimplicitatem attribuerever
bo homĩs qᷓ verbo et filio ei:qui ſimul et ſemel fu/
it cum patre in celo:⁊ cum matre in terra:ſicut ver⸗
bum ab homine prolatum ſimul ⁊ ſemel eſt in mẽte
dicentis: et qudientis. Mota ad hoc plura exempla
E. vj.iij. ¶ Gecũdũ exemplũ ad oſtendẽdum iſtiꝰ
cõceptõis poſſibilitatã:ab alijsi chriſti accipit᷑ opi-
b. Si eĩ ianuis clauſ cũ coꝛpe inrtuit hũano ad ſuos
diſciplos:qͥd miꝝ ſi ſine coꝛpe hũano ad mr̃eʒ int᷑uit
vVginẽ¶ ¶ Tercio idẽ ꝑ exẽplũ pʒ de ſgeralo g qᷣdeʒ
imago intrat magni hoĩs:cum ſit in ſe clauſuma par
uũ ſine ſui coꝛuptõe. Sicet᷑ mõ ſecreto lumẽ intrat
vitrũ:ſic lumẽ increatũvitrũ coꝛpisvirginalis.Cui
dicere cõgruit illud Job.xyxx. Secreto erat mecũ wo⸗
minus in tabeꝛnaculo meo.¶ Bextam in coꝛona ha
buit ſtellam ideſt wni ſingula ris excellentiam:in H̊
ꝙ non ſolum ipſum deuʒ vt dictum eſt ſine coꝛuptõ
ne concepit:cum eſſet veus et non homo:ſed qð ma⸗
ioris videtur eſſe admiratiõis:ipſum peperit ſine pe
na ⁊ laboꝛe:⁊ ſine virginitatis amiſſione cum eẽt de
us et homo.Luius autem facti poſſib ilitas:multis
oſtenditur exemplis rationibus. Pꝛimo nanq;
hoc patet exemplo verbi hum ani: quia ſicut illð ab
vno prolatum in alio concipituret recipitur: ⁊ ab il
lo a quo recipitur vociſenſibili coniũgitur:⁊ coꝛ⸗
e et coꝛpoꝛe pꝛoducit᷑ ⁊ oñdit᷑ ſine coꝛuptõne.Sic
virgo hoc verbum a deo pꝛeplatuʒ recepit:et carni
ſenſibili copul atum ſine ſui macula mo edidit ſal⸗
natorem. ¶ Et ſicut mentis conceptio vox effici⸗
tur ſenſibilis ſine coꝛꝛuptione: ſic chriſti conceptõ
caro facta eſt ſine violatione. Et iſto modo verbum
caro factum eſt et habitauit in nobis ⁊c. Jobannis
pꝛimo capitulo. ¶ Becundo idem oſtenditur peꝛ
exemplum de apibus: et operibus illarum. Muie⸗
nim concedit: ꝙ ille duas in floꝛe colligunt naturas
et ſubſtantias: ceram videlicet et mel:ſine floꝛis le/
ſione. Muomodo negabit: quin deus qui apibus
potentioꝛ eſt : poſſit in virginematre vuas accipe⸗
re naturgs: coꝛpus videlicet et animam:ſine ſui le-
ſione. ¶ Tercio idem oſtenditur: per exemplum
de floribus:et naturalibus operibus illoꝛum: quia
ſicut ſine ſui laboꝛe dant dulcem odoꝛem: et ſine ſui
diminutione. Sic virgo mania et mater peperit ſal⸗
natoꝛem. Werñ. Gi queris quomodo virgo genuit
ſaluatoꝛem: quom odo flos vitis vedit odoꝛem. Si
inuiolatum inuenis floꝛem eo ꝙ dedit odoꝛem:vio⸗
latum non crede pudoꝛem:eo ꝙ genuit ſaluatorem.
Ei ergo ſingulariter dicere ↄuenit illud Ecci.xxiiij.
OQua ſi vitis fructificaui ſuauitatẽ odoris.¶ Qnaꝛ
to idem oſtenditur per exemplũ arboꝝ vel fructunʒ
earum. Si fructus arboꝛum tantam habeat poten-
tiam ꝙ naſci æe arbore poterit:ſine macula materne

integritatis:quãtofoꝛtiori ratõne fructus ille bene

dictus potentiſſimꝰ: æ matre ſua naſci potuit. abſq;
macula mateꝛne puritatis:vel abſq; diminutõne eiꝰ
mundiſſime integritatis. ¶ Quinto idem oſtendi⸗-
tur per exemplum aliorum operum xpᷣi. Ylle nanq;

xvj.

i, eſticutpatet pſometafterete.
Elinnumgiun giiteirguia

2

i mcbis no naneat Antencillu

unio: omnts intenebus mſait
Ginaliseſtenonegpene danm pa
minmmqniglumine ild nntnüteg
lyminis wigtiuñ De quo Jia vi E
hitrponit e ſieltpatz F iiſ nor
Naturn bumana:quo lumen ülud ar
ca deo illiinan nõ potuerũt:qui⸗
ſicit vmum inter alum rtenam.
ſatetphabitates in tera eo nonert
b latiuũ Oicin opoſito torum gan
uuptumfuiter ſpugliter gatis raan
Linsetatinanis? acna antepdue
narie Etuaſip dfectu mecti nonil
mmebee ciatſug facie abyſſicha gebꝛi
ctonmeclo inazareth innetoio medi
ninregioneynbremams nron⸗
mialurüllgincrenta meiumüln
minarehisqintenebns rinyndun
tilteſlisoſnoini acs
mopoſibi. insntönblltwiin⸗
Nozreqnakönis erenplumoſtih
nis Cönenliooch,lcatnr ,ſinll
geitlonla ? eqendis yel ootins
tonlockrſomas Galteneo
Auſniptunas vetenisteſtameti rec⸗

Elam
Alctnlamnean n Aselaf

Altemfactipofſihlitas mnic
sintanbu. ams
verbihumann ilaſian lze,
io oncſpitnret tagiturel
aſeniclicnüiginn ,wen
at ꝛoñcit ſneconuprone. Gie
der gielorz rraptt:et ammi
ſyeſuimacula mopo ectcit ſal⸗
mentio wncptio foreffia⸗
nptione: icchniſti concepto
tlone Etiſto modo verbum
tanitinnobioz. Yohonnis
ecundoidemoſtenditurper
topenibus ilarum. Anie⸗
4sinflore colligunt naturus
idelict et mel ine fonsle⸗
abit: quin deus guiapibi⸗
nvirginematre vugs aahe/
gelicetetanimamſne ſuil⸗
moſtencttur:per aeuplun
huscpenbus lann ll
runlanognun in
omania et mate pepenl
cri omnod tiſſo ſnnn
ſos nina vſtoſten. B
dit odotem ,lo/
puitſalvetofenn.

oennlt iuet
nuhlelm Eai niͤ N

ſuanitatocoflio
nttinnnlſunn
w ntam babeat oten⸗
ſ nemaculamatenne
tet efanslle er
e nn apouit,Ni
, ſcinintän,
Dulnto nen,
opemngyl. Ne

xviij.

Maria

qui potens fuit exire xe ſe pulchro tũba clauſa: po⸗
tens fuit naſci e matre virgine. ¶ Gexto idem oſtẽ⸗
ditur ꝑ exemplũ lũinis:quia ſicut radius ſen lum en
ſolis per vitrum trãſiens :non ſolum lumen ⁊ clari⸗
tatem ꝑ vitru mittit: etiaʒ ſpecies coloꝝ ſenſibiles
vitro ꝑ quod trãſit:ſimiles ſecum poꝛtat:v oculis oñ
oit intuentiũ ſine vitri coꝛuprõne: ſiclumẽ illõ in⸗
creatum qð dicit:lux ſum mudi: Joh.viij.quod po⸗
tetius eſt in opatõne ſua ꝙᷓ lumen creatũ: per corpꝰ
vi gincũ tranſiens: nõ ſolu dininitatis claritatem:
veruz etlam ſenſibilem humanitatẽ ꝑ vitrum miſit
virginei coꝛpoꝛis:ſine ſue virginitatis diminutone.
Koõgrue ergo reſpõdit xpᷣianus iudeo dicenti: Mnq;
natura ſic mutauit ſua iura: vt virgo pareret: vog
bptum virgo maneret. Cuixpᷣianus: ZLumineſi olari
neſcit vitrũ violari. Mec vitrũ ſole:nec virgo puer⸗
perale. Talis etiaʒ lumis iſtiu snatiuitas ſacre cõ
ſonat ſcripture:in qua ꝑ iſtum modũ naſcirurns p/
phetatus legit ſa. lxij. Egrediat᷑inquit vt ſplẽdor
iuſtus eius ⁊ ſaluatoꝛ vt lampas accèdatur. Egre⸗
dratur inqt ile ꝗ] ab eterno egreſſus fuit a patre: ſiẽ
oſtenſum ẽ. gf. iiij. xxj. Ex tempe a matre virgine vt
ſolẽdor ꝑ vitrum. Et ſaluator.i.xpᷣs ſic xvirginena
tus:vt lampas accẽdat᷑qꝛ ſicut in lampade accenſa
eſt natura vitri olei ⁊ lumis: ad alioꝝ illũinationeʒ
Ita in illo natura fuit corpis ⁊ anime et lux diuini⸗-
tatis:ad oĩm ꝙᷓtum in eo eſt illũinatõnem:quia erat
lux vera:queillũinat omnẽ hoĩez Joh. j. Que q æʒ
lux xpᷣs eſt ſicut patet ipſomet aſſerète Joh. xij. Ego
inquit lux in mudum veni:vt oĩs qui credit in me:in
tenebꝛis no maneat. ¶ Ante nãq; illuſtratõem iſtiꝰ
lumis: omnes in tenebꝛis manſerũt:tam culpeori⸗
ginalis ante moꝛtẽ qꝙᷓ pene damni poſt moꝛtez. Mec
mirum:quia lumine illo carueꝛũt:qꝛ medium iſtius
luminis velatiuũ. De quo YJſa.vij.Ecce virgo cõci⸗
piet ⁊ pariet ⁊c.ſicut patʒ. .uiij. x. nonduʒ habebat
natura humana:quo lumen illud ad eos vſcende/
ret:⁊ ideo illũinani nõ potuerũt:qunia ſicutvult phᷣs
ꝙ ſi eẽt vacuum inter celum ⁊ terram:ſol non illũr⸗
naretha bitãtes in terra:eo ꝙ non eẽt mediũ lumi⸗
nis velatiuũ:Gic in ꝓpoſito totum genus humanũ
onuptum fuit:⁊ ſpu aliter gratia vacunʒ: Gen eb. j.
Terra erat inanis ⁊ vacua.ſ.ꝗ nte ꝓductõneʒ beate
marie.Et quaſi vefectu medij non illũinabat᷑:ſed
tenebꝛe erat ſuꝑ faciẽ abyſſi:ß a gabꝛiele iſto bñdi⸗
cto medio ĩ naʒareth inuẽto:ipo mediante habitan-
tib in regione vmbꝛe moꝛtis lux oꝛta eſt : Parr.
Quia lux illa increata ꝑ medium illud veſcẽdit:illu
minare his qͥ in tenebꝛis ⁊ in vmbꝛa moꝛtis ſedẽt ad

dirigẽdos pedes noſtros in viã ace⸗ Tar WBepti
mo poſſibilitas ⁊ rõnabilitas iſtius operis redẽptõ
nis ⁊ recreatõnis ꝑ exemplum oſtẽdit᷑ operis creatõ
nis. Cõueniẽs naãq; videtur q; ſimilitudo ſit int oꝑa
creationis ⁊ recreatõis.vel potius inter opera foꝛ⸗
mationis et refoꝛmatõis. Gcut ergo indei et omnes
alij ſcripturas veteris teſtamẽti recipiẽtes cõcedũt
Euam:ſiue materiam qua eua fuit facta: coſtã vi
clicet e latere Ade extractam per potẽtiã diuinã:
ſine eius wloꝛe vl leſione ? labore:quare non conce-
dunt xpᷣm filium vei:per eandẽ potẽtiam poſſe pdu⸗
ci v corpe matris ſue ſine laboꝛe:wloꝛe:⁊ coꝛuptõ⸗
ne? ¶ Eyquo nqq; eadem potẽtia in veo manet:per
quam miraculũ tale circa matris ſue coꝛpus oſten⸗
re potuit quale circa corpus ade ⁊ foꝛmatiõeʒ eue
oſtẽdit. Et maior aſſit ratio quare circacorpus ma
tris filij ſui:⁊ circa filij ſui formatõnem miracaulum
tale oſtẽdere beat.ſine cã vnũ concedũt ⁊ aliud ne
gant. autẽ in filij ei natiuitate maior inſit ratio
7 cõgruitas:quare miraculum tale oſtẽdeꝛe œbeat

W iij.

patet non ſolum ꝓpter naſcẽtis excellentiã:qͥ quãto
digor fuit eua:tanto diqnioꝛem moduʒ reqrebat
ꝓducendi:ßſ̊ etiam ꝓpter illius formatõnis et iſtius
natiuitatis effectuʒ. Muãto nãq; effectus iſtius na-
tiuitatis ẽ vtilior:tanto vcet ꝙ cauſa et via ad talẽ
effectũ veniendi ſit melioꝛ⸗ purior:vt ſit oformitas
inter cqm et effectum: effectus nanuitatis chriſti
fuit multo vtiliorꝙᷓ extractum de adam: qꝛ illõ fuit
cq damnatõnis totius generis humani.Ex Maria
vo tractum fnit cauſa ſaluatõis oĩm credentiũ ⁊ bñ
opantium. Illa eua poſt eductõnem ſuã rapuit fru-
ctum d arbore:⁊ in ventre ſuo poſuit totũ munduʒ
damnando. Aaria econuerſo fructum ð ventre ſuo
euxit ſuꝑ arboꝛem crucis ponẽdum: ⁊ diris clauis

affigendum ne e iſta faciliter raperetur ve ligno

mundũ ſaluãdo. Ergo vœcuit z rõm conſonat:ꝙ iſte
fructus nobiliori modo de matre ſua educeret᷑ qᷓ; il⸗
la e viro ſuo:quod verum nõ eſſet ſi cum matris ſue
wlore vel laborenatus fuiſſet. ¶Rõnabrle ergo et
iuſtũ fuit:ꝙ ſicut eua educta fuit væ coꝛpe illius: qui
dũ ãpliare voluit gras ſuas: ferꝝ ꝑdidit innocẽtie:
ſicut filij ꝓphetaꝝ perdiderũt ferrr dũ ampliare vo
luerũt wmos ſuas.iij. Reg. vj. ſine wlorevel peng.
Dic filius vei qͥad modũ eliiſei ſuꝑnatare fecit il-
lud innocẽtie ferrum ſuꝑ om̃s pumanas coꝛꝛuptio⸗
nes: ⁊ illud in maria virgine cĩ manubꝛio humani⸗
tatis de quo pnius cecid erat cõiunxit ſine wloꝛe pe
na: vt illð impleret quod angelus gabꝛiel matri ei
p̃dixit Lu.j.dicẽs: Ecce concipies in vtero paries
filiũ ⁊c. Et illud YJla.vij. Ecce virgo cõcipiet et pa⸗
riet filiũ 2c. ¶ BGeptimam in corona habuit ſtellam
ſeu coꝛuellũ eleuatum.i.wvnũ æi ſingulare in hocqꝙ
fuit virgo:ſimul et mater oĩm mulierum:tam vete⸗
ris ꝙᷓ noni teſtamẽti:in ſe pfectiſſimas complectens
condqitõnes. In veteri nanq; lege mulieris perfecta
conditio repuũtabat᷑fecunditas. In noua vo reputa

tur virginitas um vo virgo et mater hec: vtranq;

in ſe habeat cõditõnem:pʒ ꝙ; pfectõnem in ſe conti⸗
net:tã veteris ꝙᷓ noni teſtamẽti.Et iſta xe canſa pꝛi⸗
mo luna plena vocari põt:qꝛ ſicut in luna plena cõ⸗
iunguntur:copulant᷑ et complẽtur quodãmow coꝛ⸗
nua noue lune et antique: ita in iſta excellẽtia noue
legis et antique.¶ Gecũdo ideo lune affimilari pr̃.
quia ſicut luna creſcit vſq; ad.xiiij. dieʒ et nceſfpple
na:ita mania.xiiij.anno vel ꝓpe credit᷑ plena fuiſſe fi
lio vei. ¶ Tercio quia ſicut in luna plena apparet
imago:quaſi hoĩs onus poꝛtãtis ſpinarũ:Sic in ſan
cta maria apparuit ille qui ſpinas peccatoꝝ noſtro⸗
rum pertulit in coꝛpe ſuo ſuꝑ lignũ:qui etiaz crucis
onus in ſcapulis et ſpinee coꝛone ſarcinam in capite
ſuo ꝓ nobis poꝛtauit.¶ Et ſicptʒ ꝙ quaſi luna ple/
na in dieb ſuis lucet:Ecci.l.¶ Octauam in coꝛona
habuit ſtellã in hoc ꝙ filius eius ſimul fuit vset hõ
Cuius rei neceſſitas et vtilitas pꝛima fuit:vt pacez
inter veũ et homin em peccatoꝛem faceret pro hoĩe:
co ſatiſfaciendo:et pacem ad modũ arbitris cõpo⸗
nendo:ſicut patet. A.xiij. xxxj. Meceſſariũ nanq; fu⸗
it: inter partes diſcoꝛdantes: eñ videlicq; et hoĩem
buk: tot damna ð diſcoꝛdia ſuſtinuit:arbitrũ ha⸗
bere pacis quem non vecnit vum eſſe tm: vel hoĩem
tm̃:quia partes erant:ſed medium quod nam vtriuſ.
qᷓ; extremi participaret:ivicʒ ethoĩs: vt int᷑ cũ et
homineʒ pacem reformaret. Mota. M. j. v. Gecũ⸗
da vVo vtilitas et iſtius copulationis nature diuine
cum humana:cauſa fuit noſtra perfectio. Sicut nã
q; er creatione et foꝛmatõnererum creatarum:;e⸗
neſis. . oſtenditur. homo vltimum locum tenuit: et
inter creaturas rationales infimum et imperfectiſ⸗

ſimum:quem veus volen s perficere:illũ ſuo copula⸗

xxiij.

xxiiij.

Exemp.

Maria

nit amneipioꝛer ua copulatõne ſuam adeptus eſt

Per. S nekik.
quodq; perfectum cũ coniũgitur ſuo pꝛincipio. Et

hac de cauſa vocat᷑ pᷣs:Apo.j.:.xxij.Alpha et o.da

m vecretum ſumptũ exverbis Hieronymi 7 eiꝰglo.
di. xxxv. .Ab exordio xpᷣs veniens in finem tempoꝛuʒ
reuocat.o.que eſt grecoꝝ vltima litera:ad.a.que ẽ la
tinorum puma:vu pꝛimũ ſtatum homĩs renouanxv

extremitatem ad ſuũ retraxit pꝛincipiũ. Cũ vᷣo cir

culatio iſta que fit per reductõem finis ad ſuũ prĩci
pium facta fuit in beata virgine:patʒ ꝙ ipſa fuit cõ
plexus:⁊ quaſi nodus cõnectens circulũ prius diui/

ſum: z quaſi lapis angularis parietem nature diuĩe:

cum humane nature cõiungens pariete:⁊ mediuʒ in

quo recõciliantur ima ſummis:vœus.ſ.et angeli hoĩ⸗=⸗

bus:quia per eam ſuſcepit iſrael puerum ſuũ:Au⁊c᷑.j.
ceum. ſ.⁊ hoĩem:ipᷣm nanq; hoĩem eſſe:iudei et omes
infideles cõfitẽtur:ipſum etiam cũ eẽ non ſolũ oſtẽ
dit. M. xiij.v.. F.iiij. xvj.cum ſequẽtibo:ſed etiaʒ per
hocquod æ ea quaſi abeadeʒ dictũ legit᷑ gcc xxiiij
Qui inqͥt creauit me:requieuit in tabernaclło meo.
NMota væpdicta perfectõnis circulatõnis mat eria
Axyxv. ix. ¶¶Nonam in coꝛona habuit ſtellã in hoc
in ipſa ſola quaſi in lucerna.lumen fidei totius ec
cleſie:in illo triduojmortis chriſti ſeruabat᷑: in q; lu⸗
ne conuenienter ſequit᷑ cõditõnem:quia ſicut ſole ve

clinante ad occaſum: luna plena lumen ſolis occidẽ-
tis apð ſe retinet? cuſtodit:lumenvtivolentibo illõ

cõmunicat. Dic h̊ ſole iuſticie per moꝛtẽ occidente:
lumine fidei in cordibus hoĩmvacillante:quia teſte

Johã.xx. Mondum ſciebant ſcripturas:quia opoꝛ⸗

tebat ei a moꝛtereſurgere. Et teſte marco:diſcipuli
omnes fugerũt: MNarci.xiiij.cap.AMater eius conſeꝛ
uabat oĩa verba hec:conferens in coꝛde ſuo:Zuce.ij.
Inq facto typũ tenet mõtis armenie ſuꝑ queʒ ſoluʒ

archa eccleſie requieuit in diluuio perſecutõnis. Et

ſic e monte iſto verificatum ẽ illud Abdie.c.j. In
monte ſyon erit ſaluatio.Et illud Eſa.xxv. Requie
ſcet manus wmini in monte iſto. ¶ Becimam in co
rona habuit ſtellam:in hoc ꝙ in coꝛꝑe et anima: ce⸗
teris altius aſſumpta credit᷑. Oꝛ aũt in coꝛpe aſſum
pta ſit ⁊ anima:hyſtoria ⁊ ſanctoꝝ oſtendit᷑ rõnibꝰ.
Hyſtoria ad hoceſt ve quodam religioſo ve quo fer⸗

tur ꝙ diu illam aſſumptã in corpe credidit ⁊ anima

Sed cum verba iero.legeret:qui e hoc dubitare
videtur:vel pro non veterminato derelinquere:ince
it ve hoc dubitare: xe cuius coꝛde beata virgo vo⸗
ens dubietatis amputare vulnus:coꝛpus ſuũ palpa
bile ⁊ viſibile oſtendit:querens quid ſentiret vel vi/

vret. cni ille:coꝛpus inquit carneum ex oſſib ⁊ car⸗
ibo ſolidũ. Cui illa:ſi tãtũ oſtendiſſeʒ Hieronymo
töne dubitaſſet:⁊ ſic il

nunq; xe coꝛporis mei aſſum
lum:in eius aſſumptõnis fide ſtabiliuit. Cuius exẽ
plo nos idẽ quod ipſe oculis vidit coꝛporeis:oculis
videntes fidei:illud fumiter credamus. Quia etiaʒ
ad hoc credendũ efficaces ſanctorũ inueniuntur ra⸗
tiones. Qnarum prima accipitur per locũa diuiſio
ne. Yllius nãq; coꝛpus benedictum quiliber chriſti
anus concedet in celo eẽ aſſumptum:vel in terra di⸗
miſſum: concedere ſm ꝙ videliq; in terra ſit dimiſ-
ſum: videtur inconueniens irrõnabile. ¶ Primo
quia ad corpoꝛa veloſſa ſanctoꝛum in terꝛa dimiſſa
fiunt peregrinatones 1 miraculoꝛum oſtenſiones:2
ſanitatũ adeptõnes:que omnia ad coꝛpusvel oſſavł
reliquias maxime fierent ſanctiſſime virginis Ma⸗
ie corporis: in quo ipſemet veus nonem mẽſibo ha-
bitauit coꝛporaliter: ſi illudvelaliquid cæ illo eſſet
relictum in rerra: circa quod cum nihil tale oſten
vatur:non videtur in tena remanſiſſe. ¶ Gecundo

ectõnem:quia m philoſophum tunceſt vnum

W üiij.

quia hoc cõceſſo:non videt᷑ ille qui pꝛeceptum vedit
honoꝛatõne parentũ:qui venit legem adumplere
non ſoluere:pᷣceptum illud ſufficienter impleuiſſe:
ſi matris corpꝰin terra putreſcere ſineret.¶ Tercio

quia hoc cõceſſo concedere hoc opoꝛtebit:ꝙ plꝰ ho⸗

noꝛauit alia coꝛpoꝛa ꝙᷓ ꝓrie matris:quia aliqui v/
ctores ſentiunt ꝙ illi qui ſurrexerũt cuʒ chriſto:ipᷣo
xpᷣo aſcendẽtein coꝛꝑe ⁊ alia :cum ipſo aſcenderunt.
¶ Quarto qꝛ ip̃a fuitmũdata ab originali peccato:
uod fuit incineratõnis putrefactonis cauſa ceſ⸗
ſante ergo cauſa ceſſare vebuit effectus. ¶ Quinto
qꝛ ſanctus Tho.ſuper.iiij.ſentẽtiaꝝ di. xij.q.j. arti.
iij. aſſertiue dicit eam aſſumptaʒ eẽ cum coꝛpe ⁊ ani-
ma.¶Gerto:quia aliqui tãtũ xemeruerũt ꝙ ĩ infer
num ceſcenderut:ſicut dathan ⁊ Abyron Numeri
xvj.Ergo aliquis potuit tãtũ mereri ꝙ in celũ ĩ coꝛ⸗
poꝛeet anima aſcẽdere poſſet:cum væus ꝓnior ſit ad
miſcdᷣiam:ꝙ; ad vindictam:ſed hoc maxime videtuꝛ
matri vi cõuenire:ergo ⁊c. Cꝛedictis ergo hyſtoꝛia
et ratõnibo oſtenſum eſt quomodo maria in diebo ilł
abijt in motana: Luc.j. ¶ Vndecimam in corona
habuit ſtellam:quãdo in eminẽtion loco in celo col
locata fuit ſuper omnes angelos ⁊ ſanctos: quando
eilla verificatum fnit:quod ð matre quondam di⸗
cebatur ſalomonis.iij. Regis.iij. Poſitus eſt thꝛonꝰ
matris eius:que ſedebat ad vxteꝛam eius.Que qui
m auctoritas ſicut figuratiue ð̊ matre ci dicta fu
it:ita hodie ideſt in die aſſumptõnis de illa impletũ
fuit quando in throno iuxta regem filium ſum collo
cata fuit:⁊ intantũ glia wotata fuit ꝙ et ipſi angeli:
quaſi væ eius gloria mirãtes legũtur dixiſſe illõ Cã⸗

ticoꝝ.vj.Que ẽ iſta que pꝛogredit᷑:quaſi auroꝛa cõ⸗

ſurgens pulchra vt luna: electa vt ſol: terribilis vt
caſtroꝝ acies oꝛdinata.Et illud Cantiẽ.viij. Que ẽ
iſta que aſcẽdit æ veſerto:ælitijs affluens:? innixa
ſuper dilectum ſuũ.i.ſuper filium ſuum:per cui po⸗/
tentiam:⁊ ad cuius glonam dum aſcẽdit:ei innixa dẽ
Suodecimam in coꝛona habuit ſtellam:quando
regia ſen impiali data ei poteſtate: fuit facta regina
⁊ imꝑatriyad oꝛdinandum:⁊ pꝛecipiendũ:et ſuã vo⸗
luntatem in omnibo habendaʒ: tam in celo qᷓ in trgꝗ
Et etiam ꝙᷓtum ad malignos ſpiritus: qui etiã eius
obediunt imperio pꝛo tanto ꝙ ipſa illoꝝ reſiſtit ma
litie:ne ſeruis ſuis tãtũ noceant:q̃ntũ vellẽt noceꝛe
Bicut patet per miraculum quod ea legitur:xvqͥ
dam pictore:qui pingere ſolebat dyabolum in for/
ma turpiſſima:⁊ ſanctam mariam in forma pulcer⸗
rima. ui dyabolus ve hoc offenſus ſemel ſibi appha
rens dixit:ꝙ niſi de hocceſſaret:eifaceret vnaʒ vere⸗
cuũdiam ſeu damnũ. IYpſo ergo minas eius nõ timẽ⸗
te:cum vna die in altũ aſcẽderat:ad artem ſuam ex⸗
ercendaʒ dyabolus aſſerem cui innitebat᷑ wiecit:vt
valto cadens:collum frangeret. Qui cum per quã
daʒ ſancte marie caderet imaginem:miraculoſe ina
o manum ſuam extendit: et eum tenuit:et a ruina
aluauit. Ex quo facto apparet ꝙ poteſtatẽ hʒ reſi⸗
ſtendi inimicis:⁊ ſaluãdi amicos mateꝛ hieſu maꝛia
Mat h.j. Yeſu inquit:qui coꝛonauit te in miſcia:in
pᷣs.cij.Qui te ĩ die aſſũptõis vocauit:dicẽs.veni co
ronaberis: Cãt.iiij. In qͥ die data ẽ coꝛona:Apoca.
vj.in q modis pᷣdicti imppetuũ coꝛonata triũphat:
Saßp.iiij.vec ergo maria illa ciuitas ẽ Apoca. xxj. pᷣ
dictia duodecim fũdamẽtis fũdata:⁊pᷣdict: duode⸗
cim margaritis ſeu lapidibo pᷣcioſis oꝛnata:hñs por
tas duodecim:quaꝝ aliq reſpiciũt ad oꝛiẽtẽ:alique
ad occidentẽ:aliq̃ ad auſty:aliq̃ ad aqͥlonem: qꝛ ad
oĩm hoĩm natõnes ei miſcdia apta ẽ:oĩbuſq; qᷓntuʒ
Lea ẽ gram ſuã dirigit:⁊ noĩa.xij.tribuũ filioꝝ iſrael

ſcripta ſunt ĩ poꝛtis:qꝛ oĩm natõnũ memoꝛiã hʒ ad

Fil

Exeinp.

17

nnndiataanfen, ſicntpatz.

Snnſm venuſ uſe nn
gmndisi gſelltrden
Hiere j. Geanhonl e
ſolum micbleß oim ali⸗ di⸗
conuprönem totins nl u
perat plom ſuami o J1 10
bilfacn ſunt i Eci min
noſeihieicho tin mdo conun
Eſolem uſtigeſen diumnitatns.
ſtelos vitutum:in lecontinet
tumſeuctlum: d gua Yla lti.

, Võ Etute cin lognid0 A.
liij. Etertelitodiuerſis onp⸗

comnpatur pneratitedierſa
nem poſſunt acapithemata::
qkerhocginannugatöneſen⸗
incelo w nono inhobitare incer
ſrum naturam in ea ſumendo:⸗
Apoca xj. Vidicelam nouũ:rt
llam terri que malecicta fuit .
Iueſpinas pdunit tiiulos pia.
lonbicictam deqna Phetatum
Timanoſra dabit frnctum ui
dumidcamen ſanguinemain
Eaden N canſs döt dici ani
P Kiuitatennonäſanctam b
d Metdir Venitinſancten
umn deing aſſumptone dici i
tuteſanctifeta teeni Tice
tum: ſpeaaliter G.ſpry. 6
ausllud j Paralio vj El
nen meün nni
meu inea. E&t dn yj. E
uernomeneins di Et illu ae
ſunle Etlllnds ann hern
ſtalibtchabit bo xX. Hecnz⸗

iſta epꝛogrecf⸗anaſt *
3N clanr endac
tinann Etlluc Lantttii gi⸗
enſend ultizafſlezetini
ſuiſipe flummſiun er nphn
hsglonom dunaſdͤciteiiniun,
bncOna hobilt ſtelonmgnanco in
dutaelpoteſtot: itfucta tiginn
nanoumz oieaplondiitſas ro,
babindiz: imin cofint
malignos ſointuo: gtetli eins
vo tantoglpſalllop reiſtitma
itinoctant ntu vellit noeene
nanndudmehän
ngereſolebat dyabolum infor,
nctam mariaminforma pnlcer,
Thocoffenſus ſemelſibieppe
hocceſſartt eifgceret nazten⸗
Poloergo minas eis hötine,/
lin aſcederatad arten ſuana⸗
aſſerem aninnitebok tatt
umnfrangeret. Qul aumperqnu
Gertinagienmitzcl ainn
tmnit:et umtenuit:ct a fuine
Cteſtatehyriſ⸗
toapparet e
niniamicvs mattkhieſunien
touicopnauttein niſcinin
ſptuͦs foclt dichs teli
Iolevota ccrona Mo/

xviij

iuuandũ:quia hec mulier illa ſapiens eſt dethecna:
que in die aſſumptonis ingreſſaleſt ad regem vauid
ad interpellandu eñ pro Abſalon filio ſuo.ij. Regu
Bid. 20 peccatorihp. Pꝛopter hoc em venit ad w⸗
Ex hac vltima Qmi mane: Act. rij.i. ad celuz.
eius conditione tercius elicitur articulus: quia ex
ꝙ oleü miſcdie in ea copioſe pꝛo oĩb diſpoſitis inue
nitur: vocatur oliua ſpecioſa in campis: Ecci xxiiij.
nia ſicut per fructũ oliue. i. oleum: reges ⁊ ſacerm
tes ⁊ baptiʒandi inungũtur:vt fiant apti ad regnã-
dum cxo miniſtrandu:ita per opa miſe cdᷣie:que co⸗
pioſe in ſancta maria innenũtur :diſpon utur hoĩes
ad regnanduʒ cum wo. Math. v. Beati miſericor⸗
s:queniam ipſi miſcõiam cõſi equẽtur. Miſericoꝛ-
ves ergo hene ꝑ oleum figurãtur: quia ſicut olenʒ aq̃
mixtum ſupematat:z ſuper aquam ſtatim aſcendit:

