ſeruos iumenta onuſta illic nõ mittãt.Ex quoꝛuʒ
frequẽria tam vendentiũ qᷓ ementiũ iam qð volen⸗
dum eſt inoleuit:ꝙ vixẽ magnus dies in anno:quin
in aliquo loco nundine inueniant᷑ qð etiã in multis
locis ꝑ totum annũ die wminico mercatus tenent᷑.
in quo multomaioꝛ concurrit multitudo: ꝙᷓ ſi alio
teneret᷑ die intãtũ:ꝙ vadens ꝑ viã tali diepluribus
obuiabit ſarcinis. & uius cã vuplex eſt: vna qꝛ cre⸗
dunt ꝙ bñ diẽ feſtũ teneant ſi illo vie ab oꝑe vacent
carruce vel hmõi.Ideo credunt licitũ ſit ad mer
catum illo die currere:qñ ad ecciaʒ ire veberẽt.Alia
cauſa eſt:quiavidetur eis totum clarum auantagi⸗
um illo die in foꝛo negocia ſua expedire:ne alijs die
bus ꝓ negocia illa ab alijs oꝑibo impediat᷑. Yſtis ve
cauſis multi cõcurrunt: qui necillis diebo miſſaʒ au
diunt vel dei pcepta:ꝗꝓpter quoꝝ etiã frequẽtiam il-
li ve villa in q mercatus tenet᷑ a ſeruitio intãtũ ĩpe-
diũt᷑ ꝙ vix foꝛte pꝛinatã audiũt miſſam. Iterum
pauciſſimi ſunt qui łiʒ foꝛte pᷣdicta illis diebo nõ faci
antqͥ feſta vt eberẽt ſanctis oꝑibo vacãdo tenent:
qꝛ ponamus ꝙ; neutrũ de pᷣdictis faciãt:nec aliquid

üllis diebo oꝑent᷑: nec ſanctũ nec ꝓhanũ:adhuc cõo⸗

tra feſtoꝝ tenoꝛẽ ꝑ peccatum cõmittunt omiſſionis
q; tenentur ſancta illis diebo facere. Ged heu pan-
ciſſimi ſunt qui ſancta vt dignũ eẽt illis diebus ope
rantur.quia cõiter tardius ſurgũt:⁊ tarde ad eccle-
ſiam veniunt. Et bꝛeuiter ibi eẽ vellent intantũ q;
aliqñ ſacerdoti dicunt:cito expedias nos: qꝛ ſocius
quidam pandoxauit: ⁊ oꝑtet nos illuc feſtinare. Di
vo ſermo cæ ſalute anime fieri vebeat:ipᷣm vł impe⸗
dire varijs excuſatõibo nitunt᷑ dicẽtes:dies tranſijt
hmõi:vel ſaltim grauant᷑. Si vo omnino fugereñ
poſſunt quin bꝛeui hoꝛa in eccia ſint:adhuc illo bꝛe
ue tpᷣs expendunt in vanis narrationibo? in inutili
bus garrula rioniba:nõ attendentes ꝙ wmus ei wo
mus oꝛõnis eſt. Poſtea vo ad pꝛandium ⁊ tabernaʒ
ibi nõ ſic feſtinant:ſed aliqui illoꝝ totum reſiduũ
diem vſq; ad magnam deducunt noctẽ:comedentes
2 bibentes:⁊ quaſi feſtum celebꝛantes.j. Reg.xxx.
Cercia rõ penes nr̃am accipit᷑ vtilitatem:vt vicʒ
in diebo ſanctoꝝ ipᷣoꝝ vitam audientes:ipſos tanqꝙ;

F iij.
eranbleri vite noſtre reſpiciamus:tanq; per duces
ad celeſtia ducamur.vt etiam qui magna ⁊ piculo⸗
ſa negocia in vi curia expedire habemus:ad ſancrũ
cuius diem celebꝛamus tanqꝙᷓ ad regis ſecretarium
curramus hoꝛtante nos ad hoc ſacra ſcriptura q̃ di-
cit Job.v. Ad aliquẽ ſanctoꝝ cõuertere:feſtum eiꝰ
tenendo vitãq; ſequẽdo:⁊ ſufrragia petendo
Quos vo rõnes iſte ad tenendũ ſanctoꝝ feſta nõ
mouent:neceſſitas cõpellere œberet. qui.n.tenẽtur
ad ſeruicium certis diebus dnis terrenis:vel ad cu⸗/
rie illoꝝ ſequelam:neceſſarium ẽ eis ꝙ ſeruitiũ ⁊ ſe⸗
quelã faciant.qͥ qñ fideliter⁊ voluntarie faciũt:nõ
obſtãte ꝙ ad h̊ neceſſitateobligãt᷑:a grato dño gra⸗
tes remuneratõem ⁊ cõtra inimicos ſuꝗ ꝓtectõem
repoꝛtant. Non faciẽs vo multis modis dãnificat᷑.
ſic in ꝓpoſito ꝙ pulcreoñſum eſt pᷣdicatõe hieremie:
Hiere.xvij.Cui locutus ẽ dñs. In hec verba vade:
ſta ĩ poꝛta filioꝝ populi meiꝑ quã egrediũt᷑ reges
luda ⁊ ingrediũt᷑:⁊ in cunctis poꝛtis hierłm/et dices
ad eos:audite vꝓbũ dñi reges iude ⁊ iudea. Cũctiq;
habitatoꝛes hierlm:hec dicit dñs:cuſtodite aĩas ve
ſtras:⁊ nolite poꝛtare pondera in die ſabbati:nec in
feratis ꝑ poꝛtas hierlm:⁊ nolite encere onera de do⸗
mo veſtra in die ſabbati: omne opus non facietis:
ſanctificate diem ſabbati ſicut pᷣcepi patriboveſtris
Di audieritis me dĩc vminus:vt nõ inferatis one⸗
ra ꝑ poꝛtas ciuitatis huius in die ſabbati. Et ſi ſan⸗
ctificatis dieʒ ſabbati ne faciatis in eo omne opus.
Sievule bona eis ꝓmittit icut ibiptʒ. Sequitur
iañt nõ audieritis me vt ſanctificetis diẽ ſabba⸗
tum ſuccẽdã in poꝛtis eius ignẽ:⁊ euoꝛabit vmos
hrerim:⁊nõ exringuerur quando in iſtis magnisvil
lis ignis multa væſtruit edificia:timẽdũ ẽ ne pᷣdicta
ca dictũ eis ꝓpheticũ verificef.
In quo⁊ dicto ꝓhetico ⁊ vei minis ſin ꝑte quin-
tus includit᷑ articulus:magnũ vicʒ feſta nõ tenẽtiũ
ꝓiculum. Pꝛo quo eſt ſciendum: ꝙ tales ſpecialiter
peccant contra veum:cui ingrati inobediẽtes ſunt
contra pᷣceptũ eius:E xo.xx.faciendo ꝙ; etiam cro in
grati ſunt:patet tam exẽplo qð habet᷑. D.iij.v.q;ᷓ ex⸗
emplo ſequenti. Si amicus quiſcunq; ſolum ſepteʒ
haberet vnarios:vł vlnas panni:⁊ tibi ſey daret: et

xnũ ſibi retineret:nõne ingratiſſimus latro eẽs vel

hoſtis:ſi vnũ illud furtiue vel aliter ſurripꝑes. In ta
li.n.caſu datoꝛ vonũ ſibi reuocare poſſet.qꝛ ꝑ ingra⸗

titudinẽ wnatões reuocant᷑ ſic pʒ.C. reuo. vna.
li. vinj.l.generaliter. Ita in ꝓpoſito:exquo deꝰ vedix

nobis ſex dies ad opandum ad vtendum eis quaſi
noſtris ad noſtram vtilitatẽ:vel ad minus maioꝛeʒ
ꝑtem dierũ ſic nobis cõtulit.Et ſeptimũ vel ſaltem
minoꝛẽ ptẽ ſibi reſeruauit. Si ergo iſtos dies a eo
ſubtrabimus: iuſte alios nobis datos reuocat:talia
imittẽdo in eis impedimẽta intẽperiei vłinfirmita⸗
tis hoĩm vel moꝛtalitatis animaliũ:ꝙ in eis laboꝛa
re nõ poſſumus.Sic qͥ vnũ ſubtrahimꝰ mſtos amit
timus ⁊ melius eẽt ſibi tenere paucos ⁊ oꝑari in no/
ſtris multis cum licentia ſine peceato:q operari in
ſuis paucis cũ peccatoſ ceſſare ĩ nr̃is inuite. Nota
HG. ij.xj. Tales.n.nõ ſolũ in iſio ſunt non minus o
ingrati qᷓ iudei:qui melius feſta ſua tenent:ſ̊ etiam
in mul?is alijs tam pꝛincipes i; ppłi xpᷣianoꝝ ſunt
magis ⁊æo ingrati:qꝙ; iudei.O aũt ĩ iſto facto ſunt
iudeis magis ingrati ptʒ nõ ſolũ quia iudei oꝑa ſer
uilia iſtis diebb facere nolunt qð iſti faciunt:h̊ etiaʒ
2 xpᷣm crucifigere illo die noluerunt:dicẽtes Ma⸗
thei.xxvj. Mõ in die feſto.qð tñ xpᷣiani faciũt peccã/
w. quibo Hebꝛe.vj. Iterum crucifigentes filium
ci in vobis.Oꝛ etiam in alijs ſint magis ingrani pʒ:
qꝛ ipᷣi inter ſe collectam faciunt ꝓ pauꝑibo miſeris

paſcẽdis. Mec int eos publice medicareoſtiatiʒ quẽ

.

tracöeno grauant relg bmol no
pnöͦinoͤpftamittae ubtnahita⸗
teomnes diutias et coꝛpa:et lpos

m femo ſintotz de llo wguo nari

nagiſro no damnotus apperult a
sponderoſa nimis:qe fult ocmpatn
sſanbenco dleho feſtiuis. Mermin⸗
cſantentia Cñ Nueri rr leratbea
ntialapidatus: q in feſto ideopln
lomonalter geccauit. ppeccato
Monmetigiturno dbeteemirun g
ſoufacatinſeſtddannct Deus do
dütenerdältenent. gaip modedien
mmpoxtatnunaliaraliqnonincarce
nigudicnfun
onls nz affligit deni:gſizin
ng o Etſineſclannserqnut

enscins gne,n Nonbit vneg vj.
erur guangotniſts nug iovil
Kruitecificatimicieneßian
Pbetich venficek.
Pdanardinngtügtegin
ullvs magnii viczfeſtano teneig 21
oeſtſcendum gtales eaglter
um cni ingrani inobedtits unt N .
s:Eio. fadencogettam aonn
m eteloo habet D. lij r je⸗
1ammicvs gulſcung ſolumn ſte
ylnas pannir nibiſerdaret et
one ingrot ſimns latro cis vel
Imiue velalnterſornpes Jnte
ſibireuocare poſſet eg ingra⸗
uocant ſicz. C. d reno. wng,
ta in Politoerquo de trdͤit
mdam ad vtendum co gueſ
Ntilitste Gelad minus mgloe
8ctultt Etſeptini elſiten
nnunt Olatgolſtodleſ
glies nobis datos elctgk in 1

tmminimnihenu tufnnin
litatosaninuliii i r
ni Perabininkeog a

f 4
eligfeſ n ſint

nunin iniſit c⸗
octilpilnt
ilginnniun Gung

16
nfacnt h

ugihrninn rꝗ.
gblantihinn⸗

ſturge

Exemp.

Ferie

cunq; ꝓmittunt. O aũt ꝓtalibus collectã faciunt
tam ad oculum inter eos cõuerſantiba: ptʒ: q etiam
ex ſacra oñditur ſcriptura.ij. Macha.iij.vbiſũmus
ſacerdos heliodoꝛo querenti qui et cnius eẽnt the/
ſauri in templo:oſtendit vpoſita eẽ hecad victua⸗
lis viduaꝝ ⁊ pupilloꝝ. Illum etiã modũ pꝛincipes
aploꝝ diligenter obſeruabant.ſicut ptʒ Actu.xj.et
I.ad Coꝝ. xvj. vbi faciebant collectaʒ:vt varet vnuſ
quiſq; ꝓ modulo ſue facultatis:⁊ mitterent pauꝑi⸗
bus qui erant in hierlm:vt pᷣmunirẽt eos ↄtra famẽ
quam collectaʒ miſerunt ꝑ manus barnabe 7 Dau
lis.ꝙ vꝓo inter xpᷣianos tales fierent collecte adhuc
auditum nõ eſt:cũ tñ neceſſariũ fuiſſet audiſſe. Ma⸗
gna differentia illi oſtiatim mendicare nõ ꝑmittũt
ſuos:ſicut ptʒ.E.iij.xxviij. Et xpᷣiani ſuos moꝛi fa⸗
me pmittunt.illoꝝ pꝛincipes a diuitibus colligunt⸗
diuiteſq; taxant:vt pauperes nutriant. xpᷣiano ꝝ; vo
pꝛincipes/econuerſo collectas ⁊ taxas faciunt a pau
peribo:vt diuitũ nutriant ſuꝑbiam. Inter ypᷣianos
nunq; fere auditũ eſt ꝙ eccłie vccime vel ppłi taxatio
ꝓ panpibo fame moꝛientib peterex/ vel colligeretur.
qð vꝓo diuitib.i ꝓ pꝛincipibo tam eccie qᷓ ppłi ta⸗
lis fiat taxatio:frequenter anditũ eſt. Si ingrati
in feſtis ſuis ꝑiculoſe epulãtur:paupiboa fame moꝛiẽ
tibo atra vei pceptũ:veutero.xvj. Epulaberis in qͥt
in feſtiuitate tua/tu ⁊ filius tuꝰ ſeruus tuus/et an⸗
cilla tua:leuites quoq; et aduena:⁊ pupillꝰac vidua
qui intra poꝛtas tuas ſunt. Mota. F. iiij. x. et. M. ix.
xxviij. Et qꝛ ab ingratis ſicut ptʒ ꝑ legẽ p allega⸗
tam oĩa iuſte auferunt᷑. Juſte eaꝰb illis ola aufert
vt quibo abutunt᷑ in illis puniant᷑.verbi gratia vos
ſubtrahitis a veo dies ſuos/et occnpatꝭ ſeruos et ani
malia in ꝓhibitis:et us ſubtrabit avo bis dies ve
ſtros ꝑ pluuias et hmõi:et ſeruos ꝑ infirmitateʒ:et
animalia ꝑ moꝛtalitatẽ.diuinho vo qui de hmõiſb⸗
tractõe nõ grauant᷑:vel pꝑ hmõi nõ impediũt᷑:vel qͥ
hmõti nõ pnt amittere.ſubtrahit ad minus in moꝛ⸗
te omnes diuitias et coꝛpa:et ipᷣos incarcerat in in
ferno:ſicut ptʒ de illo de quo narrat᷑ poſt moꝛtem
magiſtro ſuo damnatus apparuit cũ cappa cedu
lis ponderoſa gune⸗ſ fuit occupatus in illis cedu
lis ſeribendo diebo feſtiuis. Mec mirari vebet qͥs xe
hac ſententia. Cũ Muũeri xv.legathomo ey wiſen⸗
tentia lapidatus:qꝛ in feſto iudeoꝝ ligna collegit.
ergo moꝛtaliter peccauit.ꝓ peccato vo moꝛtali qͥs
damnat᷑.igitur nõ debet eẽ mirum ꝙ qͥ peioꝛa vłma
ioꝛa faciat in feſto:damnet᷑ Deus hocfaciendo mo⸗
du tenet dñi erte n gut ꝓ inobedientia aliquoꝛuʒ
impoꝛtat animalia:aliquoꝝ incarcerat coꝛpa. Sic
in ꝓpoſito.qꝛ inobedientes ſumꝰ wo:nos in noſtris
bonis qñq; affligit vt dem̃ ẽ:qñq; in coꝛpoꝛibo ⁊ ani
malibo.Et ſi neſciamus ex qua ca tales accipiat vin
dictas:tñ optime ſcire poſſumus ꝙ ſine cã eas nõ ac
cipit. vo fractio feſtoꝝ magna ſit cã tribulatõ
nu:modus oſtendit vindictaꝝ. œæus in puniendo le-
gem tenet quã vædit. Sed legẽ vedit Seuteroñ.xxv.
dicens:ſm menſuram peccati: erit ⁊ plagarũ modꝰ.
Ex effectu ergo ⁊ modo quo nos plagat vt pᷣdictũ ẽ
poſſumus ſcire ꝙ in his peccatũ cõmiſimus: Cũ er⸗
go ꝓ vno die vel ſeruitio qd ei ſubtrahimus ſubtra⸗-
hit quinq;. Et ꝓ vno modio bladi/vel vno venario
quem credunt ſaluari die tali opando:ex alia ꝑte œæ
cem amittunt. Patet ergo ꝙ in feſtis opantes:faci⸗
liter lucrum ſun cõputar̃e poſſunt.ita faciliter ſicut
ille qui fregit tibiam:⁊ inuemt acũ dicens Ecce qͥd
inueni.Sic dicunt iſti:frangunt veipᷣceptũ ⁊ pꝑdunt
animã feſtum male tenendo:vel piuria ⁊ falſitates
cõmittendo:⁊ multa etiam alia perdunt:⁊ modicuʒ
lucrant᷑ vel ſaluãt dicentes Ecce qͥd lucratus ſum.
Secundo peccant cõtra ꝓximnũ quẽ ſcandaliʒant

FF il.

dant. n. occaſionem ruineſtam fidelibus qui viden⸗
tes vicinos ſuos in feſtis opari cõſimilia faciunt di⸗
centes: Omnes vicini mei⁊ etiã viri ecciaſtici grã-
giarij monachoꝑ oꝑantur:quare ego non poſſuʒ cõ
ſimiliter opari:Et cum pꝓuerſis peruertuntur. In/
fideles etiam videntes nos apte contra legem nram
facere:a lege noſtra ſuſcipienda retrahuntur et ipᷣaʒ
nullam/vel nos peſſimos reputant:quia ſi bona ſit
quis malum non dicat qui pꝛecepta bone legis frã⸗
git. ſi nulla ſit: ergo ſine lege viuimus. ſi bona:ergo
cõtra legemviuimus.Oe ergo mirum ſi feſta noſtra
cride ant:⁊ talium fugiãt ſocietatẽ.Audiui indeũ
cõſimilia verha nobis impꝛoperantẽ:vos inquit di
citis vos feſta habere in lege veſtra.ſed quomodo ea
tenet is:non video.quia ita cõmuniter video currus
7 equos cũ ſarcinis ire ad nemoꝛa ⁊ mercatus/⁊ hu⸗
iuſmodi in illis dieb quos ſanctos vocatis:ſicut in
alijs. Patet ergo ꝙ; ꝓpter mala opꝑa noſtra verifica⸗
tur æ ſolennitate noſtra illud:Zreñ.j. viderũt eam
hoſtes:⁊ veriſert ſabbata eius:ſicut prʒ. F.iiij.xxxix.
Et. M. lj. vj. Ppter hec duo mala que cõmittunt cõ
tra vũ ⁊ pꝛorimũ:duas incurrũt penas:vnaʒ in pñ
ti ſicut pᷣdictum eſt. Aliam in futuro qñ ſentient pe

nam fractoꝛibus mandatoꝛum vi vbitamvtranq;

ceus eis ꝓmittit. Amos:viinj. In die inquit illa oc⸗
cidet ſol in meridie:⁊ tenebꝛis reſiciam ferram ĩ die
luminis. Ecce pꝛima pena: intemperies vicʒ oꝛta ex
obſcuris nebulis ⁊ tempeſtatibus in aere. Gequit⸗
conuertam feſtiuitates veſtras in luctum:⁊ omia cã
tica veſtra in luctum.ſuper quo beatus zegoꝛius.
Tunc feſtiuitates in luctum conuertuntur: cuʒ pꝛo
peccatis ꝗ in ipſis cõmittũt eterna liter puniunt
Cum vo digni ſint moꝛte/nõ ſolũ qui talia agũt
ſed qui conſentiunt facientib.ſm apm Ro.j. In B
articulo ſexto inueſtigare opoꝛtet qualis pena debi⸗
ta ſit hominibo in prate poſitis ⁊ cõſtitutis:qui feſta

a ſubditis melius obſeruari nõ faciunt p penas ⁊ co-

actiones. Iſti ergo qꝛ ſua negocia ſubditos ſuos du
plicem penam quibus pꝛedictum eſt incurrerep-
mittunt:cum eis etiam eaſdem incurrunt ⁊ merent᷑
penas. Pꝛimo tempalem: q;oſtenditur exemplo qo
ſcribit Ger ardus in itinerario ſuo ꝑ walliaʒ ð rege
Henrico ſecũdo:ꝙ vicʒ cũ de yberma rediens in ca⸗
ſtro eẽt ve kgerdis:in quodaʒ mane Raſin cum
equũ aſcenderet:affuit quidã macellentus cũ tonſu

ra rotunda dicens ſalutat texpᷣc pia mr eius: YJo⸗

hãnes q́; baptiſta/ apłs Petrus:mandãtes võbis

quatenus ꝑ totas wminij veſtri fras ne mercatus

wvminicis diebo fiant. firm iter in hiberi faciatis:et
ꝙ in illis nihil opꝑis fiat:niſi diuinũ officiuʒ:pter ci⸗
baria ſolũ que ad vſuʒ diurnũ pᷣparent᷑.q ſi fecerit:
nihil vnqᷓ inchoabitis qð fine bono nõ cõpleat᷑: vi/⸗
tamq; feliciter cõſũmabitis. Rex aũt militi cui no⸗
men erat Philippus qui frenũ eq tenebat:dixit lin⸗
gua gallica: quere a ruſtico vtrum hec ſomniauit/qͥ
rñdit:vtrũ hec ſomniauerim vel nõ:niſi hoc feceris:
vitãq; emẽdaueris:infra annũ tales rumoꝛes ⁊ tri⸗
bulatões re quã plus diligis audies:qᷓ et vſq; ad
vite exitũ ñ xeficiẽt.⁊ hoc dicto diſpuit.Rex at᷑ plã⸗
xit:q; ei plus locutꝰnõ fuit.Qð at regi ꝓmiſit infra
annũ saccidit.fili nãq; eius tres. Henricus eius pꝛi⸗
meuꝰ a alij duo ð iᷣm ad regẽ francoꝝ odouicum
Diſcefſerunt.vñ tanta ei mota ẽ pturbatio:quãtã nũ
q́ antea habuerat:æ vſq; ad extremũ vite fere ꝑ ali⸗
quẽ filioꝝ pdurauit:hec ille.nec mirũ vid eat᷑ cnicũ⸗

q; ꝙ æus pmittit filios 2 ſubditos eſſe prib vmis

nociuis ⁊ inobediẽtes:poſtq ipi patres ⁊ dñi ipᷣos p⸗
mittunt eẽ veo inobedientes nociuos.hoc.n.cõſo⸗
num eſt tam legi mundi in digeſto veteri lib.ijti ꝙ
qſqs iuris in alterũ ſtatuit:ipe eodẽ iure vtaĩ ꝙᷓ le⸗

Arti. vj.
xviij.

Exemp.

rix.

Ferie

gi vi. Math. vij.? Luc. vj. Eadem quippe menſura
qua ⁊c Secũdo eternã.hoc ptʒ tam cõſuetudinerõ/
nali apud dnos vſitata:ꝙᷓ etiã legis auctoꝛitate.ipᷣi
em̃ oni æ cõſuetudine valoꝛẽ rei quã alteri tradunt
cuſtodiẽdũ/ſi cuſtodis ꝑdarur negligentia:repetũt
7 eum c dãno cõpellunt:⁊ qñ exceſſus hoc requirit
eum incarcerãt vſq; reddant vltimũ quadrantẽ eo⸗
Tem iure deus vti vult contra eos.poſtiᷓ.n.tradidit
cuſtodiendos eis hoĩes/quiin eoꝝ vefectu ſunteter-
naliter damnati:iuſte eos ponet in carcere:vſq; eos

reddant.qð quia nunqᷓ facere poterunt qꝛ eos ð in-

ferno educere nõ pñt:ſemꝑ cum eis in inferni carce-
re eẽ opoꝛtebit:teſte ſacra ſcriptura q hãc dat ſniaʒ
iij. Reg. xx. Cuſtodi inqᷣt viru iſtũ.qͥ ſi lapſus fuerit
erit aĩa tua p aĩa illius. Mecẽ hec ſententia iniuſta
ꝙ viq; eodẽ iure quo ipi vtũ ↄtra ſubditos ſuos:qꝙ;
⁊æus vtat᷑ cõtra eos qͥ cõſimileʒ cõmittunt cuſtodie
⁊æfectum. Nota..qix xxxvj.¶ Cũ ergo lex pᷣcipiat
cuſtodi reoꝝ. C. &æ penis.li.ix.l.ſi vindicari dicens.
Reos ſane accipiat mũiat ⁊ cuſtodiat:⁊ excubijs ſo⸗
lertibo vigilãter obſeruet.milto diſtrictius h̊ pcepto
obligãt᷑ ꝗ reos vi cuſtodire xebẽt:cũ maioꝛ ſit reatꝰ
cõtra vũ qᷓ cõtra hoĩes cõmiſſus.pterea ſi ſeruꝰſci⸗
ente dno damnũ alicui fecerit: vñs ad penã obligat᷑
Fm legeʒ ſcriptã in digeſto veteri.li.ix.ti.de noxalibʒ
actionibo.l.ij.que ſic dicit.ſi ſeruus ſciente dñno occi⸗
⁊vrit:inſolidũ wminũ obligat.ipᷣe.n.dñs videtur oc
cidiſſe.hec ibi.hoc conſuetudo obtinet/ ſi ſubditi
Dño ſciente ⁊ nõ ↄtradicente cũ ꝓhibere poterit: ve/
linquant:vns puniendus ẽ tpꝑaliter. Ergo a foꝛtio/
ri rone ſi ſerui vel ſubditi dño ſciente cõtra cũ faci⸗-
ant eternũ:eius feſta vel alia mandata frangẽdo:vł
luxurijs vitam fedam ducendo:vñs ille puniendus
E eternaliter. Sed qꝛ duo foꝛte aduerſarij negarent
veritatẽ pꝛimũ viq ꝙ dñs ſuus a malis cohibere et
alienos a malis vefendere nõ tenet᷑ ſecundũ:ꝙ lʒ ad
hoc foꝛte teneatur:nõ tñ omittendo/penaʒ incurnit
eternã:vtrunq; ꝓbare opꝑtet.lʒ.n.pꝛimũ ſufficienter
Poomn ſit in lege pallegata:ex abundanti tñ ad h̊p⸗
andum væcretalis adducit: in qua ꝓbat᷑ tam pmũ
qᷓ; ſecundũ in quinto væcretaliũ ti.væ ſenteñ.excõ.ca.
nõ dubiũ.in qua excõicatur inijcientes manus vio⸗
lentas in clericos ⁊ etiã cõſentiẽtes cõdemnat ſub
his verbis. Me aũt ſolos violẽte hmõi auctoꝛes ali
quoꝝ pᷣſumptio eſtimet puniendos:facientes ⁊ con
ſentientes paripena plectendos/catholica cõdẽnat
auctoꝛitas:eos fauere velinquẽtibo interpᷣtans:qui
cũ poſſint manifeſto facinoꝛi veſinũt obuiare.ſupꝑ q̃
auctoꝛitate omnes cõcoꝛdant:q quicunq; põt cleri
cum defendereſa ñ facit:peccat: etiã pᷣlati iudices
⁊ homines in poteſtate cõſtituti niſi æfendant:excõ
municant᷑. Patet ergo pꝛimũ: vicʒ tenent᷑ ſubditꝭ

cohibere ne malũ inferant. vfendere clericos: ne
malũ ſuſtineant. Secũdũ etiã ptʒ:ꝙ ſi excõicant᷑ ni/

ſi clericũ vfendant nõ fendendo:peccant moꝛta⸗
liter qꝛ excõicatio inferri nõ vebet niſi ꝓ moꝛtali:hᷣ
ꝓ moꝛtali peccato penam merent᷑ eternã igit᷑ 2 Mo
ta. Y. xiij.xxxvij. &t ſi tam diſtricte ꝑ leges obligat᷑
quis clericoꝝ ꝓpulſare imiuriaʒ:⁊ ſuos vel ſub ptãte
ſua cohibere ne eis imiuriã inferãt: A foꝛtioꝛi rone
vident᷑ oẽs obligariſillius ſummi ſacerdotis H
quo in pſal.cix. tu es ſacerdos ineternũ ⁊c. ꝓpulſare
iniuriã: ⁊ volentes ↄotra pcepta facere:verbis ãmone
re. Ad hoc obligat ſocius ſocio.ſicut ptʒ in væcretis
Diſ.lxxxiij.erroꝛ.vel factis cohibere ⁊ coercere:ad qð
obligat᷑ in ptãte cõſtitutus illi:pluſq cuicũq; cleri/
co omnes obligantur. rõne creationis redemptio-
nis/ gubernatõis. Et rõne mandati quo pᷣcipit: q;
vnuſquiſq; aliũ a malo pᷣſeruet: teſte ſacra ſcriptura
que dicit:vnicuiq; mandauit veꝓrimo:cccĩ.xvij.⁊

maxime in ptãte conſtitutis.

¶ BGed exquo nõ ẽ veriſiłe ꝙ nec ſubditi mandata Arti. vij.

Ti frangendo/vel ſuperioꝛes eos nõ emendãdo:tot
Picula ⁊ penas ſine magnis cauſis in currerẽt. In h
articulo ſeptio inueſtigare optʒ cãs tã ex ꝑte frangẽ
tiũ:qᷓ; ex ꝑte nõ cohibẽtiũ.Huiꝰat᷑ erroꝛis triplex ad
pñs occurrit cã: dyaboli diligentia. ſpditi accidia ⸗
ñi negligẽtiã.pꝛo qͥ ẽ ꝑabola cuiuſdã gra exẽpli cõ/
fitẽtis qͥdã in eccia in oꝛõne ꝑnoctãte:cui plures
ꝗpparuerunt demones:quoꝝ quilibet ð lucro ſuo il
lius diei ſe iactauit. Inter quos tres vid ebant᷑ ſeia
ctare: feſtuʒ illius diei impediuiſſʒ. Vnus vicʒ fa⸗
ciendo clerũ in choꝛo male officiũ dicere diſcurren⸗
V. Alius faciẽdo ꝓpłm in eccia garrulare. Tercius
faciendo alios eytra laboꝛare. de duob pꝛimis noĩa
audiens: ſequẽtes opoſuit verſus. Fragmina p ſal⸗
inoꝝ/titiuillus colligit hoꝝ. Gꝛiſillus oꝛantes lay⸗
cos facit altitonantes: Hi oẽs ci cõplicibo ſuis ad h
cõfederati vident᷑:vt vei feſta modis omnibo impe⸗
vlant:dicentes illud ꝓſal.lxxiij.quieſcere faciamus
oẽs dies feſtos veia terra. Secunda cã ẽ ſubditoꝛuʒ
accidia:qui pigri ſunt in his que ad deũ ptinẽt:qui
libentius obolum laboꝛando/qᷓ celũ feſtinando lu-
crant᷑:qui æ lucro totius ſeptimane in feſto inebꝛiã
tur. Multũ.n.feſtum regis ebꝛietate ⁊ turpibo excel⸗
ſibus veturparet. Rex.n.nobilis ⁊æ tali feſto recede
ret iratus.Sic rex regũ quiꝗpter hmõi dicit pſal.j.

ſolennitates veſtras odiuit aia mea. Tercia cauſa ẽ

dñoꝝ tam eccdleſiaſticoꝝ ꝙᷓ ſecularium tam eoꝛundẽ
cõſiliarioꝝ ꝙᷓ curatoꝝ ? ſacerdotũ ⁊ quoꝛũcunq; ſu-
perioꝝ negligẽtia:⁊ hanc reputo cãm pᷣeipuam ⁊ pn
cipalioꝛẽ.Quia ſi dñiſubditoꝝ ⁊ magiſtri ſeruoꝛuʒ
tria coꝛdi haberẽt/que nõ hñt:cum tñ derõne habe⸗
re veberent:feſta ⁊ alia ei mandata optime euſtodi
rent᷑ Quoꝝ pmũ reſpicit ꝑſonas ꝓpꝛias:Gcðᷣm pſo

nas ſubditoꝝ.Cerciũ curas bonoꝝ exterioꝝ.¶ Ex

pꝛimo cogitare vberent ꝙ ſicut inferioꝛes ſunt eis

ſubditi. Ita ſunt ipᷣi xo: ⁊ maioꝛi rõne taʒ ex ꝑte vi

que eſt excellentioꝛ:plus in natura⁊ ſtatu conditiõʒ

xxj.

Exemp.

yn.

illoꝝ excedens:q; ipi cõditiõem excedant ſubditox

q́; ex ꝑte illoꝝ quiplura a vo receperunt.rõne quo
plus ⁊æo tenent᷑:ꝙ ſubditi teneant᷑ eis. Ex iſta cõſi⸗
ratõe nunqꝙᷓ inferioꝛes a vei ſeruitio retrahere de⸗
berent.nec in alijs interim occupare:dũ eo vacca⸗
re vberent. qꝛ ſicut ipᷣi grauarent᷑ ſi vnus ve ſubdi⸗
tis illoꝝ aliũ ſubditũ ab eoꝝ retraheret ſeruitio dũ
intendere deberet: ita cogitare veberent/ veus of⸗
fendit᷑:qñ ipᷣi æi ſubditi aliũ a vei ſubtrahũt ſerui⸗
tio:⁊ ad mercatum vel alia mittunt negocia.
ſecundo puncto cõſiderare veberent/q pſone ſubdi⸗
toꝝ plus cæo tenent᷑:qᷓ eis:ꝛ ita obligan? p dieb dei
ad ⁊ei ſeruitiũ. MRatio ergo dictat/ꝙ qui tenẽtur in
aliqua ſeruitute duob dnis ꝓ diuerſis dieb vnus
illoꝝ dñoꝛum nõ habet ſeruum illum a ſeruitute al⸗
terius dñi ꝓ die ſibi vebito retrahere.nec ſeruus te⸗
netur ei obedire.Et maxime:vbi qui reuocat nõ pt
ſeruuʒ vefendere:quin ab alio dño puniat᷑ niſi ei ſer/
uiat. In hoc caſu non ſolũ ratio eum retrahere ve⸗

bet:ſed etiam piculuʒ:ne ſeruitutẽ retrabat.¶ Ter rriij

cius pũctus eſt ꝙ ſi eſſent ſolliciti ipi ⁊ ſubditiſui
tantũ curarent lucro bonoꝝ ſpualiũ ſicut faciũt
Tæ lucro bonoꝝ coꝛpalium ⁊ tempalium.nec ipᷣiĩ die
bus feſtiuis a lucro ſpuali acquirendo ceſſarẽt:nec
ſubditos ceſſare ꝓmitterent:ſicut nec alijs drebo ceſ⸗
ſant a lucro exterioꝛi gratis. immo circa lucranda
ipſi ſollicitantur: Et ipi ſollicite ſeruos infoꝛmant
circa que ſollicitari ebent. Et domini vel eccle⸗/
ſiaſtici vel tpales qñ audiunt aliqua iura eis æbita
ab olim neglecta vel cõſuetudines malas in piudici
um dominij illoꝝ introductas:vel aliqua tempoꝛa⸗

i infeſto. l loct dunm
nich artſbocſfönale 60 i

kſſtisergopatzg dültam in!
lend nmncunt plei
biluaũhaberepittralenon⸗
gleſus unt olligentes an ca
gentes unt Ieerbottoßicte
cumt recas Ppianis goligud
griuctis . Oacha v) neqh ine
ſrtideni neinhlite ſegoil
detur. .
1Ni. (Ded gertiolusßctdens mn
VV iinereſponſioneinra detant cdd
üchlooctauolocus orſſioner
eſt inquio ſi fecennncötra
mogecuſent lubdin ſernid
erchſant.dicentes Peimo
tao tMeceſtitas os ad laboꝛn
etiädicentes. Iſtiinquinntd
bus wus mulia walt feſtina
ſa dedit iceo optet gcü lab
Dea giſta ercuſatio no paler
ſchptura lno tnmad he
ts eds chhellit nd valet: g
ulfetatenent ſientptz Dr
Futesa hoctenenturpt.

——
Arhancneg, Moiicunc ſy⸗
Hanckepltocinalam rdn
loſiſihitor, nngſtl ſiman,
queno bit amti drönehahe⸗
olla wimandatnoptine anſot
lreſpictpſonas pnas Deimo⸗
krai anns honopentenop. Et
enmng ſar ifnun itn
Hl wor matoꝛifönenzer gei
uplugin umuar ſutn wnciti
Nlcitoem uantſibtor
luma mo rapaunt o eqe;
nboiti tenant as Er iſta col⸗
oeesa miſeruitioretrobere de⸗
tenmocapare di wo vacca⸗
iganarent ſivmne de iubd⸗
labeopretnaberet emitio di
acogitare Tberent g dus of⸗
dinalin a deiſubtrabüͤtſen⸗
Nelaliamittuntnegoctg A Er
iderare dberent doneſi/
tïeisnitnohligmnep dinn
tioergo dictutig goltenenn
idnis pdiicistici nn⸗
pctſmumluns ifliutel
ibiorinapen i ule/

mnepbiguinuogtnot
tnanine rbl rint
ai nal

dnd nrennalt g

xxiiij.

Ferie

lia ab eis ſubtracta:hmõi cũ magnis nitunt᷑ laboꝛi⸗
bus ⁊ expenſis curias petendo:⁊ placitãdo recuꝑa/
re:⁊ væfectus emendare:⁊ ſapientes cõſulere.qui cir
ca talia cõſilianda multos vertunt libꝛos ⁊ leges di
ligenter ſcrutant᷑ allegantes ꝙ oĩa iſta faciunt ne in
ra eccie vel hereditatis tꝑe ſuo minoꝛent᷑:⁊ nõ ꝓpter
qoᷣcunq; raleauataginm ſed vtrum hoc ſit verũ:
opa requirant᷑ certũ eſt:ꝙ iura eccĩe plus aſiſtere æ
berent circa lucrũ animaꝝ:qᷓ; garbaꝝ.ponamus er⸗
go ex vna ꝑte defectũ in ſu bdito/qui quidẽ vfectus
redundat in ſuꝑioꝛẽ:quia aliqua tꝑalia ſubtrahit:
⁊ ex alia ꝑte vfectũ:qui tꝑalia nõ ſubtrahit:ſicut q;
nundine in feſtis teneant᷑ vbi dñi plura lucrant᷑ tꝑa
lia:qꝛ foꝛte plures veniunt/⁊ theloneũ auget᷑:vel foꝛ/
te ſubditoꝝ foꝛnicatio.Circa pꝛimũ vxfectũ coꝛri/
gendũ:multũ ſollicitant᷑ ⁊ placitãt.ſecũdũ vo diſſi⸗
mulant.qꝛ raro viſum ẽ: circa vei iura neglecta/vł
cõſuetudines cõtra i honoꝛẽ introductasſſicut q;
nundine teneant᷑ in feſtis ſanctoꝝ.ſicut vbiq; tenẽ⸗
tur:intantũ q multi mercatoꝛes rariſſime in taliba
interſunt diuinis officijs:aliqui laboꝛarentvel expẽ
vrẽt:vt vefectꝰcoꝛrigeret᷑et tñ certũ ẽ ꝙ dñi eccia
ſtici ⁊ tꝑales ſimul ↄfederati:illas cõſuetudines ve/
ſtruere poſſent:ſi vellẽt:⁊ ad hocobligantct ec cle⸗
ſiaſtici pᷣcipue:qui illas ſine dñis terrenis inhibere
poſſent ⁊ œberent:vbi viſum ẽ ꝙ; circa talia vel curi
as pererent:vel placitarent:vel ſa pientes libꝛos ver
terent:vbi viſum eſt/q qui ſeruis pᷣſunt ita diligẽtes
ſint filios ⁊ ſeruos infoꝛmare:quõ o ſeruire debẽt
in feſtis.Et ꝙ ita fideles ſint deo tũc/ſic eis in alijs
dieba.⁊ tñ hocrõnale eẽtq umvobis pᷣponeretis:
qui ſeruiunt vobis ſey diebo: ſeruirent maioꝛiv
mino vno die.qð nõ faciẽtes:ſeipos veo in dñio ſuo

Ponun. 2 nec deo eos ſeruire ad ecciam ire cõpel

Ar. viij.
MNxv.

nt: nec abſentes in reditu infoꝛmant ð his que ibi
vicebant᷑:nec cõtra abſentantes ſea vei ſeruitio ira/
ſcunt᷑:ſiẽ faciunt cõtra abſentantes a ſeruitio illoꝝ
Ex iſtis ergo patʒ ꝙ dñi tam in ſeipᷣis qᷓ in ſubditis
plus lucrum attendunt tꝑa le:ꝙᷓ ſt puale? vei honoꝛẽ
vbi lucrũ habere pñt tꝑale:non negligũt.⁊ circa es
que ſua ſunt diligentes:circa ea quexpi ſunt negli⸗
gentes ſunt. YJſte ergo tres pᷣdicte cauſe verificari fa
ciunt ve eccia xpᷣianis qð aliqũ dicebat᷑ e ſynago⸗
a ? indeis.ij. Adacha.vj.neq; inquit dies ſolennes
eruabant᷑:nec ſim pliciter ſe quiſqᷓ iudeũ eẽ cõfite⸗
batur.
¶Sed qꝛ articulus p̃cedens multos accuſat/quos
ſine reſponſione iura vetant cõdemnare. In hoc ar
ticuloſoctauo locus ꝓ rñſione⁊ inſtitutõe eis dand⸗
eſt. in quibo ſi æfecerint:cõtra eos ſententiabit:pꝛi-
mo accuſent᷑ ſubditi.ſ.ſerni⁊ o ꝑarij: qui ſe tnplicit
excuſant:dicentes. Pꝛimo ꝙ pauꝑes ſunt.⁊ iõ paupꝑ
tas 7 neceſſitas eos ad laboꝛanduũ cõpellit. Addunt
etiã dicentes. Iſti inquiunt dinites qui ſatis hũt q
bus deus mulfa vædit /feſtiuare pñt.nobis vo pau⸗
ca vædit: ideo optet ꝙ cũ laboꝛe victuʒ acquiramꝰ
Ged ꝙ iſta excuſatio nõ valet ptʒ tam rõne: ꝙᷓ ſacra
ſcriptura. Pꝛimo ꝙᷓtum ad hoc ꝙ dicunt ꝙ pauper⸗
tas eos cõpellit no valet: qꝛ pau ꝑioꝛes erunt/ꝙ illi
qui feſta tenent. ſicut ptʒ.21.xij xx. Oitum ad aliud
ꝙ; diuites ad hoctenentur vt dicunt:no aut ipr qui⸗
bus deus pauca dedit:non valet:qꝛ oculum vel ma-
nũ vel aliud mem bꝛũ eis a wo datuʒnõ darent pꝛ0

regno.ergo nõ parũ vobis xædit:qui talia edit.

tum ad aliud ꝙ dicunt ꝙ opoꝛtet eos laboꝛevictum
acquirere cõcedendũ eſt temꝑe ſtatuto. tũc.n. ſatis
haberẽt quis dñs terrenus nò eſt ita crudelis: fa⸗
me pire pmittat ſeruũ ſibi fideliter ſeruientẽ. inobe
pientẽ vo bene ꝓmittit. ita in ꝓpoſito.quis inſanus
diceret ꝙ cus ſeruo dyaboli potius bona exhibe⸗

. % *
ret:qᷓ ſuo.Erquo ergo deus non vult:necin dyabo⸗
lo cõfidere licitum eſt:melius eẽt ꝙ talis eẽt ꝙ;ĩ veo
cõfidere poſſet:⁊ ꝙ ei eeret⸗ melius eſſet quie⸗
ſcere ⁊ ſatis habere:q laboꝛare ⁊ indigere Et mira/
bileẽ ꝙ potius vult laboꝛãdo indigereet in infernũ
ire:qꝙ quieſcendo abundare ? ad celũ venire. Iſtoꝛũ
etiã excuſatio repꝛobat᷑ in facto ſimili. NMumeri.xv.
vbi paupꝑ ligna colligens lapidat᷑. Itẽ omne maluʒ
cõtingit hebꝛeis ꝓpter fractõeʒ ſabbati:vtptʒ Mee⸗
mie.xiij. Secundo ſe excuſat oꝑarij⁊ ſerui dicentes:
ſi ego nõ operoꝛ:ad aliũ ibunt qui faciet.ſicego fre⸗
quentiã ⁊ ſalariũ amittã. ſit ita. Sed nõ diſpticeat
eis ꝙ alij opant᷑ in tꝑe interdicto:qñ ipᷣi nolunt. ſiẽ
non diſplicebit eis ꝙ ipᷣi recipiant᷑ in celo qn alij ex-
pellent᷑. Tercio ſe excuſant neceſſitate coactionis 2
obedientie dicentes:ſe obedire opoꝛtere aliter ver⸗
berabunt᷑ vel v officio expellent᷑:addẽtes.ꝙ in hoc
caſu dnoꝝ quoꝝ ẽ emolumentũ erit ꝑiculũ. Doc vo
dictum tam exemplis qꝙᷓ legibo:aploꝛũq; repꝛobabi
tur auctoꝛitate.Exemplũ ad hoc eſt v factis illoꝝ
in alijs negocijs:in quibo videmus ꝙ ſi coꝛã iudice
allegarent/ ꝙ ad pᷣceptum dñoꝝ ſuoꝝ occidiſſent ho
minẽ:iudex eos excuſatos nõ haberet.ita nec deus.
Pꝛeterea rege vnũ recipiente⁊ licitũ:⁊ ꝓꝙ pᷣceptiun
pletõe abundanter remunerarevolente:inferioꝛi in
illicitis ⁊ qui maleremunerare vellet nõ obedirent.
Ita nec in ꝓpoſito.plus tenent᷑ o q homini obedi
re qðᷣ niſi fecerit:puniendus ᷑.ſicut ptʒ in digeſto no
no li.xij.ti.j.ad municipales.l.lucius titiꝰ. Illa lex
punit filiumfamilias:qui patre inuito nõ vult ma/
giſtratibo obedire ciuitatis. ipᷣi atde cõtradicente
voluerunt euʒ inuito patre in officio ponere.qui tñ
potius patri qᷓ eis obediuit.legiſcõſultus eum ad ſa
tiſfactõem toto damno qs accidit ex hocſqð offi⸗
cium ſuſciꝑe noluit:euʒ cõdemnat.nota eo.ca.xxxiiij
ſi debeat potius pꝛeſidi obedire ꝙᷓ patri.a foꝛtioꝛi rõ
ne vo potius obedire vebet:nec Ran aenie
mino obedire in his que contra dveum ſunt.qð ſi nõ
fecerit:ad penaʒ vt veo inobediẽs obligatur. Oꝛ vo
dicunt ꝙ tunc verberarentur vel ve officio eypellen⸗
di eẽnt:vel ſalarium amitterent: potius timere ve⸗
berẽt ne de celo expellerent᷑.⁊ pᷣterea bonus hõ plus
eos diligeret:malum vo ſicad bonũ cõuerterent.et
onat᷑ ꝙ ita eẽt:felix diceret qui pꝛimus in toto oꝛ⸗
be p illa cãverberaret᷑:vel ðſeruitio expelleret᷑ mul
tos audimus ꝗpter vyaboli ſeruitiũ verberatos/et
æ ſeruitio expulſos:vtpote quia fures/ mendaces et
falſi ſunt:ꝓpter ææi ſeruitiũ aghuc æ nullo auditum
eſt. SGcom ergo opinionẽ apłoꝝ Act. v. Opꝑtʒ mag.
co obedire:q;; hominibo. Mota ad hoc legeʒ. J. ix.
xxxiij. Item. C. vj xxxij. IJtem. M. viij. xxv. ⸗ vo
addunt:dicentes:habeãt ipᷣi ꝑiculũ qui hoc nos fa
cere cõpellunt:vel faciunt.nõ põt ita eẽ:ſed optʒ q;
piculũ diuidant.hocoſtendit᷑ tam exemplo qꝙᷓ legis
quctoꝛitate.Pꝛimo exemplo:quia mandans homi
nem occidi mandato obediens:nõ obſtante tali ex
cuſatione:vterq; coꝛã iuſto iudice ſuſpendit᷑. qð dic
lex in digeſto nouo li.ix.ti. de iniunijs ⁊ famoſis libel
lis.l.nõ ſolum.S.ſi mandato.tam eũqui mandauit
iniuriã fieri:qᷓ eñ qui mandatũ ſuſcipit iniuriaruʒ
teneri. Gecundo excuſant ſe dñi tꝑales multiplicit᷑.
Pꝛimo ꝙ nõ tenentur curareꝙ dei mandsata qtum
ad feſta ⁊ hmõi teneantur:hoc.n. dicunt ad pᷣlatoꝝ
prinere officium.q etiam pᷣlati grauarentur ſi illiꝰ
Illoꝛum ſe intromitterent officijs. Ita ꝙ videt᷑ eis⸗
ꝙ ſufficiat ꝙ mandata ꝓpꝛia tenere faciant:et ve vei
mandatis quõa ſubditis teneant᷑ nibil curant. Sʒ
iſtud illoꝛuʒ dictũ tam exemplis qᷓmultis ſacre ſcri
pture ⁊ æcretoꝝ repꝛobat᷑ reſtimonijs. gidelis ſer⸗
uus tenetur curare ꝙpᷣcepta dñi ſui teneaniſ⁊ homi

rvj.

xxviij.

xxiy.

Ferie

nes dño ſuo nõ rebellent:⁊ ſpãliter vbi hoc hʒ inmã

datis.ſed omnes iure leberemus eſſe ſerui ci.er⸗

ßo curare ꝙ omnes eius obedirent mandatis. ꝙ etiã

oc habemus in mandatis Eccĩ xvij. vbi vnicuiq;
mandauit pꝛoximo ſuo cc. ¶ Multa teſtimonia

et exempla ſunt ad hoc in ſacra ſcriptura. Pꝛimo e
Zolapyer rege iuda:qui non obſtante ꝙ fuerũt epi

copi ? pontifices oꝛdinati pꝛo populi ſpirituali re⸗

gione / oiligenter curauit ꝙ ſubditi legem eiacmã⸗
data tenerent:intantum:q tercio anno ſui regni ſi⸗
cut hyſtoꝛia tercij libꝛi regũ capitulo.xxij.continet!
pꝛecepit pꝛincipibus ⁊ ſacerdotibus vt peragrãtes
per cunctas ciuitates wcerent populum legẽ Moy
ſi:idem etiam legitur vioſia rege.iiij. Reg.xxiij.p/⸗
tim in textu ꝑtim in hyſtoꝛia ſcolaſtica. nam ipᷣe po⸗
pulum reuocauit ab ydolatria? operibus pꝛauis:⁊
omnem ciuitatem a culturs idoloꝛuʒ purgauit.ſcru
tabatur etiam wminos/ne quid latenter remane⸗
ret ſuſpectum.miſit etiam in omnem pꝛouinciam ⁊
congregauit omnem populum in hieruſalem: 1 ſtãs
ſuꝑ gradum legit ipemet rex legem vei:⁊ omnia ver⸗
ba veuteronomij cunctis audiẽtib:⁊ ꝑcuſſit fedus
coꝛam wvmino: et compulit omnes ſacram pꝛeſtare
vt legem Moyſi cuſtodirent. Idem etiam patet de
Meemia qui erat dux ſecularis:qui inuenit populũ
calcantem toꝛcularia in ſabbato:⁊ inferentes vinuʒ
vuas ⁊ ficus ⁊ omne onus:gentes quoq; inferebãt
piſces ⁊ venalia ⁊ vend ebant in ſabbatis:⁊obiurga
uit optimates:ſicut patet Neemie. xiij.dicens:cur
ꝗꝓpbanaſtis diem ſabbati:⁊ inducitis iram dei ſuper
iſrael ſuper ciuitatem iſtam: adiurauit eos æ cu/
ſtodia ſabbati. Et pꝛecepit claudi poꝛtas in ſabba⸗
to. ne intrarent negociatoꝛes. ſed quia extra poꝛtas
manſerũt:teſtatus eſt eis ꝙ ſi æinceps venirent:mit
teret manum in eis vtinam pꝛincipes xpᷣianoꝛũ me-
Dietatem haberent ſeruoꝛum pꝛo lege xei:quam ba⸗
buit iſte pꝛinceps iudeoꝛum:qui cum frangentibus
cum aliter caſtigare nõ potuit pugnare paratꝰerat
pꝛedictis etiam ſententia concoꝛdat vcretoꝛuʒ que
accipitur ey verbis auguſtini er Yſidoꝛi qui dicunt
ꝙ ad reges ⁊ pꝛincipes pꝛecipue pertinet veum blaſ
phemantes vel contra wctrinam eccleſie facientes:
punire:vbi ſacerdotes eos coꝛrigere non poſſunt:ſi⸗/
cut ponitur exemplum venabuchodonoſoꝛquomo⸗
v pꝛopter liberatiõem trium pueroꝛum camino
ignis.ſicut patet vanieł.iij. pꝛecepit: quicũq; blaſ
phemaret ceum ſidrach ⁊ ſocioꝛum eius in interitũ
iret.⁊ wvmus eius in diſperſt ione. pꝛobantur. H. xxiij
.iiij.ca.qn vult væus ⁊c. ⁊ ca.non inuemt᷑.⁊.q.v.pn⸗
Apes. vbi habentur verba que ſequũtur:pꝛincipes
ſeculi nõnunqꝙ; intra eccam poteſtatis adepte cul⸗
mina tenent: vt per eandem poteſtatem diſciplinaʒ
