
ptõem ꝙ faceret. Ita nec lex in generali data:ne ali

quis muꝝ aſcendat ꝑegrinus:no ꝓhibet in ſpeciali
ne ꝑegrinus ciuitatem væfendat. Tex vo ve poſtibo
nõ inuadendis ſpecialis eſt. Sic ergo ex omnibo ptʒ
pᷣdictis:ꝙ ſubditus intentõem coꝛdis ſui in obedie
v inclinare vebet ad intentõnem pᷣcipientis. Et ad
hoc infoꝛmamur hoꝛtamur: Joſue vlti. Inclina⸗
te inquit coꝛda veſtra ad dñm cæum iſrael. Sixit au
tem populus dno cæo noſtro ſeruiemus. obediẽtes
erimus pceptis eius. Item etiã ꝗꝙ fideliter obediat
recte oꝛdinans intentoem ſuam:qtum ad intentõeʒ
pcipientis vei:lucꝝ vel fauoꝛem nõ intendens mun

di.ſicut hypocrite faciũt.ſed ex coꝛde qtum ad vñnũ.

et ꝓter æum:qui oĩa intuetur. faciat ⁊ obediat in
omnibo in quib obediendum eſt. vt e omnibo tali⸗
bus dici poſſit illud: Ro. vj. Obediſtis ex coꝛde in
eam foꝛmꝗ voctrine in qua traditi eſtis.¶ Mono ſa
pienter:ꝙᷓtũ ad diſcretòem ratiõis:vt ſciat cui:⁊ in
quibo obediendum ſit:exẽplo illius qui dixit.ij. a
chab.vij. Mõ obedio pᷣcepto regis. ſed pᷣcepto legis
¶ Becmo amicabiliter: ꝙtum ad affectõem: vt nõ
o bediat ex timoꝛe. ſicut ſeruus maliuolus magiſtro
ſuo murmurãdo.⁊ quaſi inuite ꝓpter timoꝛt᷑.quia
ſcm Berñ.in ſermone quodã.quipᷣlatum ſuũ iudi
cat:⁊ væ iuſſis eius murmurat:quis impleat qð iu
bet᷑:nõ eſt hec virtus obedientie:ſed velamẽ nequi⸗
cie. Sed ex charitate ⁊ filiali amoꝛe.ſiẽ benignus fi
lius obedit pr̃i.Et hoc eſt qð dicit Augꝰ. in regula

Mꝛepoſito tanqꝙ; patri obediat᷑. Et aplus Eph̊.vj.

Filij obedite ꝑentibo veſtris: nõ tm̃ camalibus: ſed

etiam ſpũalibo. Quia vo iſtam filialem obedientiã
duos neceſſe eſt habere comites:dicit Petrꝰ in cano
nica ſua.j.Pe.j. Succincti lübos mentis veſtre.ſo⸗

bꝛij ⁊ ꝑfecti:qtum ad pꝛimũ comitem ſq; caſtitatẽ.
ſperate in eã que vo bis offert᷑ gratiam. in reuelatio
nem ieſu chꝛiſti quaſi filij obediẽtie.ꝙᷓtum ad ipſaʒ
obedientiã filialem. nõ cõfigurati pꝛioꝛiba ignoꝛan
tie veſtre deſiderijs:ſed atemnendo ſecularia ⁊ terre
naꝝ deſideria. ꝑ ſcõm comitem voluntaniã ſc; pau⸗
pertatẽ.ve illis vo.qui ſic obedientiã iplent cñ di⸗
lectione põt dia illud:Ecc.iij. Filij ſapiẽtie eccleſia
iuſtoꝝ.⁊ natio illoꝝ obedientia ⁊ dilectio. e vVo ſic

obediendũ ſit:ad hocvt ad regnum pueniat᷑ eternũ
Pꝛimo exempla mouẽt. Secundo ratioartat. Ter

cio auctontas ligat.
Mitum ad pꝛimum tria occurrunt exempla: quo

rum pꝛimũ oſtendit.ꝙ eſt obediendum in humiliv Arꝰ.iiij.

Gcõom vo oſtendit. ꝙ in tali obedientia eſt foꝛtiter
pſeuerandum.Terciũ ꝙ talis obedientia obedien⸗
Pꝛeimũ ptʒ
p exemplum de coꝛpoꝛe rotundo:quod cũ difficulta
te ad lo ca aſcendit alta: et faciliten cum ꝑuo tactu.
ad loca deſcendit.et inclinat᷑ humilima.Sic coꝛre/
ligioſi cum difficultate mouere ſe deberet.et obedi

re in his:que honoꝛis ſunt.⁊ gloꝛie mũdane.vel di⸗

gnitatis terrene.ſed faciliter cum leui lingue tactu.
ſe mouere ⁊ obedire deberet.in his que humilitatis
et vilitatis ſunt.⁊ laboꝛis gloꝛificantes deũ in obe
dientia ↄfeſſionis.ij. Coꝝ.ix. ¶ Gcom oſtendit᷑ ꝑ ex
emplũ ð foꝛmatõe vaſis de quocũq; metallo.in quo

videmus:ꝙ ſicut artifex nõ põt foꝛmare vas pulcrũ

ad ponendũ in theſauro:⁊ mẽſa regis de metallo in
flexibili:qð artificis arte nõ obedit:ſed de metallo
quod ſub artificis arte flectit᷑:⁊ malleo:⁊ nõ frangit
ad libitumq; ducit᷑ artificis:eiuſq; obedit atq; ſub⸗
di voluntati.de tali nanq; pcioſum pᷣt foꝛmari vas
in regio reponẽdũ theſauro.Et qᷓntomagis fuerit

xv.

8

ug iirnaine popoliiufie
Zinu, in n n r auen
ſehaeil an hocl eonniat
ſieue er labe inllezſun
inechantaten d letbe nnl af
aſinglcterno elütdnnl
Vrgantenſic Aug fiatschal
charnatelfines dnond et ſine
ö ardunt wmnonido ſunt peides
ten vmübonumn babent ſcfiden
te vmonts eñf getiüt cotremiſc
Jaco.i. Qnl voqr hüt ine chan
ſunt ſumiles Coſumiliter anrguit n
obedientis ſanctoꝝ eſt ci chanitat
monum z malop poim eſtſinech
vmones qñqg obeglunt ſicut pate
igtobelunt chofttatt obellen
copequiſinechanttatt obelletih⸗
n vo ſinplicter n obeclunt:ſunt
fes. Ratio voſcha manifeſta eſt. R⸗
i princigum dnable idct ch⸗
Niregno cogitar wanere diodedi⸗
iainfug rarid erlibꝛd agcaipit ma⸗
popnloromand tücinfiäcl dicit
unt mi zmöcſtinnidianegzzaine
Vlij. Utinam oes qui ſub vna vi
ſunnn Pfectam aberent ode
abuerütpaolatregnä ſitalem!
bochaberentefectu⸗ wequidoibe
nalebantnenareregnobuͤt erg
mere denrinebant. Per gopate
dibent nungustotnsnöpotun
eenobisſirroeius mintiinis,
ſenmmusobethites. .

xvij.

Mutſenus nalinolnoneen
uaiiunr gennime i
ne uogi l ilatn i nn⸗
ummnat ub inolar gin⸗
ohellanne ſin eaninegti/
1fllulamore ſbeniggniufi
dctſtg dict Aug ntegtl
niedeciut Etagins Ed.c.
DNalns: otinarnalbugſs
in KRnnfüiglenodecienti
recomites dict ſctt; n cand
canctilübos mentisveſtre d
d peuniicomitemſqg aſtitgti,
blsoffertgutlan in eutlind
ifilgobelene. tum go oi
ncifiguratiproꝛilly hoan
Gatennencolealunartene
comitan roluntzrii cpan⸗
nſicobeclentiäiglent hol⸗
Etk ii fli ſcp itieeeltſu
Ndientia Dilecto O doſie xix.
tadregnum voeniat etemi
. Geoundo utidanat. Te.

ggocchrrunterempla gl
rnulnn in hult Mii
Tintalicbettaltig cfunin
ig tulsobelſintn obehin⸗
1 iglonn onubl uimupt;

”õ
ecih et ld nda
rthtrana
nrninn,ihle unn,

7

ias eilſc ) ſomniſttd

xviij.

Mbedlientia

ductibile tato pulcrius.et ſubtiliꝰvas ex illo foꝛma
ni poterit. Bic in ꝗpoſito:illa anima quenõ eſt vu⸗
ctibilis nec ſuꝑiori obediens. nõ poreit eſſe vas pᷣcio
ſum ad recipiendu hic eum ꝑ gratiam: et in futuro
Pgloꝛiam:ied illa que hic fuerit obedientioꝛ. illic in
theſauro regis eterno erit pcioſioꝛ. et foꝛmoſioꝛ. ve
lut filius altiſſimi obediens: Ecc.iiij.¶ Tercium
exemplũ oſtendit v ligno vel arboꝛe:cuius ramos
hoꝛtulanus intendit ad eius et totius aree decoꝛem
dilatare.et in latum ex omni ꝑte vucere. qui quidẽ
ſi duri fuerint rigidi vel putridi.et implicabiles. la
pide.vel aliquo ponderoſo eis impoſito:vt modo 5
dicto oucant.nec onus ſuſtinent.necregunt᷑ ad hoꝛ
tulani voluntatẽ.ſed frangunt᷑. in ignem mittunt᷑:
qꝛ ad nipilum valent vltra. Si vero hoꝛtolani obe
diant volũtati ad totius ar boꝛis: et aree vertunt᷑
et creſcũt vecoꝛem. Bic de illis:qui ſub onere obedi
entie inpatientia frangunt᷑.et æ alijs quos veus et
eius miniſtri. ad totius pꝑſone ⁊ eccleſie dilatare vel⸗
lent vcoꝛc. onere eis obedientie impoſito: ſub quo
onere. ſi obediẽter ſe inclinauerint. et ſe ad hoꝛtula
ni voluntatẽ duci ꝑmiſerint.hic gratie.⁊ in futuro
gloꝛie ramis decoꝛabit᷑. cum ommb credentibus.⸗
obedientib ſibi:Act.v. ¶ Etum ad ſcõm rõ nos
triplexartat. Quaꝑ pꝛima ab argumento accipit
beati Auguſtini. Gcoa a bannis terrenoꝝ regum.
Tercia a ſimilitudine populi infidelis. ⁊id pꝛimũ
ſic ꝓcedit᷑. inobeaiẽtia ſicut Auguſtinus arguit in
fide æducendo ad hoc incoueniens: ꝙ qui obediũt
ſine charitate ⁊ dilectõe ſimiles ſunt vemomibo.qui
vo ſimpliciter nõ obediũt peioꝛes ſunt vemonibus
Arguit em ſic Alugꝰ. Fides chꝛiſtianoꝝ eſt fides cũñ
charitatel fides vmonũ eſt ſine charitate: qui igit
nõ credunt monibo.ſunt peioꝛes:qꝛ vemones ſal⸗
tem vnũ bonum habent. ſcʒ fidem. licet ſine charita
te. emones em credũt ⁊ cõtremiſcunt.vt dicit apls
Jaco.ij. Qui vo credũt ſine charitate vemonibus
ſunt ſimiles.Cõſimiliter arguit᷑ œ obediẽtia:quia
obedientia ſanctoꝝ eſt cũ charitate.obedientia vo
cmonum ⁊ maloꝝ hoim eſt ſine chanitate. Nam et
emones qñq; obediunt.ſicut patet.S.e.c.vj. Qui
igit᷑ obediunt cũ charitate.obedientiã habent ſan⸗
ctoꝑ:qui ſine charitate.obediẽtiã habent monũ:
qui vo ſimpliciter nõ obediunt:ſunt vemonibo peio
res. Ratio vo ſcpa manifeſta eſt. Mam ſi bãnis obe
dit᷑ pꝛincipum. rõnabile videt᷑ ꝙ chꝛiſtianus qui in
cei regno cogitat manere vi obediat imꝑio.¶¶Ter
cia inſuꝑ ratio ey libꝛo accipit᷑ machabeoꝝ.vbi cæ
populo romano tũc infideli dicit: ꝙ omnes obedi⸗
unt vni.⁊nõ eſt inuidia neq; zelus inter eos.j. Mac.
viij. Vtinam oẽs qui ſub vna viuũt poteſtate. vel
lato. tam pfectam haberent obedientiã: qualẽ illi
abuerũt ydolatre:quã ſi talem haberent:talem cũ
hoc haberent effectũ:æ quibo ibidẽ habet᷑. ꝙ quos
volebant regnareregnabãat. et quos voluerur depꝛi
mere vepꝛimebant. Per qð patet: ꝙ vũ ipſi vni obe
diebant:mundus totus nõ potuit eis pualere. Ita
nec nobis ſi veo eius miniſtris.⁊ eceleſie mãdatis
fuerimus obechẽtes. D . .
¶ Etũ ad terciũ auctoꝛitas te ligat: vt eius obe⸗
dias im ꝑio:veut.xvij.Et vt obedias voci eius:⁊ il
li adhereas:veu.xxx. ¶ Cui obediendũ.⁊ adheren
dum eſt. oꝛimo qꝛ ei obediẽtes a temptationibo ne
ſub eis cadant.pᷣſeruant. Secundo qꝛ ſpiritualiter
cõfoꝛtantur. Tercio qꝛ ad celum vucunt᷑. Quarto
qꝛ illic excellenter remunerant᷑. Quinto qꝛ inobedi
entes multipliciter puniunt᷑. ¶ Pꝛimũ patet. quia
obediẽs illi adheret: qui factus fuit obediẽsvſq; ad
moꝛtẽ: Phił.ij. Ex qua ſequit᷑ adheſiõe: .D ſicut plã
tula ĩ ſe cebilioꝛ foꝛti adheres arboꝛi illeia ſtat: vbi

D 1.

foetioꝛes alijs nõ adherentes ventoꝝ turbine ꝓſter
nunt. Ata vo adherentes p obedientiã et humili⸗
tatem ſtant cõtra temptatoes illeſi. vbipſumptuo⸗
ſi cadũt. Gane ergo wcet pᷣdicta auctoꝛitas:Sent.
Vx. Obedias voci eius.r illiadhereas.¶ Decundũ
exemplũ oſtendit e quodam religioſo: de quo fer
tur:ꝙ dum libenter ⁊ obediẽter ſtetit vbicunq; affi
gna bat᷑:nec aliquid cõtra voluntatẽ ſuperioꝑ pcu⸗
rauit. in omni miſſa ſua. admirabili angeloꝝ dele⸗
ctabat᷑ viſione.ſed ipſo amotiõem ad alium locũ p⸗
curãte:viſionis amiſit pꝛiuilegiũ. Mec nouũ eſtmi⸗
raculũ.q obediens viſione cõfoꝛtet᷑ angeloꝝ. Nam
et ille antiquus YJacob matri ſue obediens: ad ma⸗
triſq; vadens impeniũ.viſionem in via habuit ange
loꝝ: ͥeñxxviij. Sic religioni⁊ ſuis obediẽs ſi uꝑpio⸗
ribus.quaſi alter Jacob.æquo dicit᷑: Geñ.xxviij.
Obegiens Jacob parentibo ⁊c.¶ Terciũ ex iſto eli
cit᷑ pᷣcedenti:qꝛ ſicut Yacobobediẽs ſcalã vidit.cuꝰ
ſummitas celu tangebat. Ita obedientibo ſcala pᷣ⸗
paratur:ipſimet nanq; obediẽdo illã ſperant ⁊ poꝛ⸗
tant.Quia ſicut ꝑ obedientiã.⁊ dunilirate, cen⸗
cere vident᷑ coꝛpoꝛaliter. Ita aſcẽdũt ſpiritualiter
ſicut patet œ capite noſtrõ:qui qꝛ factus eſt obedi⸗
ens.ideo ceus illũ exaltauit:Phiłij. Et vdit eino
men ⁊c̃. Ypſa nanq; obediẽtia ſcala.⁊ aſcenſio eſt il
li:qui hinoi aſcenſiones in coꝛde ſuo diſpoſuit:qꝛ eſt
coꝛꝑe ⁊ anima in hoc caſu. ſicut œ duabꝰ ſitulis:
quaꝝ vna deſcendente.alia aſcẽdit. DHanc vo ſcalam
in moꝛte inueniet celi tangentem:ſi tamẽ ipſam vſ-
q; ad moꝛtẽ poꝛtauerit. Sicut nanq; ſcalã ad locum
quo aſcendentẽ poꝛtabit.poꝛtare neceſſe eſt. Yta et
obedientiã vſq; ad moꝛtẽ. nam et ſic ille.cuiis om⸗
ns actio noſtra eſt inſtructio: illã poꝛtauit: factus
obediens vſq; ad moꝛtẽ: Phił ij. ¶ Quartũ hiſto⸗
ria oſtendit:que ey collatonib elicitur patꝑ.in qua
cõtinetur quendã heremitam tria genera hominũ
in celo nobiliter vidiſſe:remuneratos.hoſpitales.ſo
litarios ⁊ obediẽtes. Sed iſtos vltimos vidit excel
lentius.quaſi auro veſtitos:qꝛ illi quod in eis libe⸗
rius.nobilius.⁊ excellẽtius videbatur: ꝓpꝛiam vide
licet voluntatẽ deiꝓ amoꝛe dimiſerant.ideo iuſtuʒ
videtur:q; excellentioꝛi gloꝛia wtent᷑. Si em̃ illi ſan
cti martyres:magna in celo digni eſſe iudicent᷑ glo⸗
nia:quia vna hoꝛa capitis abſciſionem ſuſtinuerunt
qnto maioꝛi rõne magna gloꝛia vigni cẽſendi ſunt
obedientes:qui quod capitale eſt? ſußmum in eis.
ꝛiam ſuam libertatem ꝑ totam vitam ſuam ꝓ cei

xxj.

Exem.

amoꝛe.quaſi amputare.et ab eis tollere pꝑmiſerunt.

Et ſi wmini terreni.ſicut pᷣlati.⁊ alij wmini ſecula-
res nõ ſolum chꝛiſtiani.ſed etiam gentiles ſciũt eis
obedienter ſeruientes digne remunerare. Sicut pa
tet ꝑ hoc quod ſcribitur:Heſter vlti. Cognoſcãt in
quit omnes gentes:qui fideliter perſis obediũt di⸗
gnamoꝓ fide mercedem recipere ⁊c. Ergo a foꝛtioꝛi
ratione ſummus bonus.et gratus deus excellẽter re
munerabit obediẽter ſibi ſeruiẽtes. Svicamus ergo
illud Yere.ᷣ xlij. Voci dñi vi noſtriobediemus. vt
bene ſit nobis. Quintũ ptʒ tam ꝓꝑ pᷣdicta. Y.iiij.
arti.iij.p totum:q; etiam ꝑ figuram ? ſignificatõem
regis ſaulis:qui quia dño nõ obediuit ce regno eie⸗
ctus eſt.Ei nanq; dicit᷑j. Reg.xxviij. Geindet w⸗
minus regnum v manu tua: et dabit illud ꝓximo
tuo:quia nõ obediſtivoci wmini. In ſignum ꝙ co
inobediẽtes ve regno ſuo eijciendi ſunt eterno:et q̃n
tum inobediẽtes ſe exaltauerint:tãtũa veo œpꝛimẽ
di ſunt in vita iſta.et moꝛte eterna plectendi in alia.
Pꝛimum patet per hoc ꝙ populus cæo inobediens
dixit: Zob.iij. Quoniam non obediuimus pꝛece⸗
ptis eius.traditi ſumus in direptionem: et captiut⸗
tatem.⁊ in moꝛtẽ.⁊ in fabulaʒ:⁊ in impꝛoperiũ oibo

Arti. j.

Arti.ij.

Dcium

nationibo. Scõm patet ꝑ dei iudiciũ: Numeri:xiiij
qui inquit.tẽptauerunt me:necobedierũt voci mee
nõ videbunt terram.ꝓ qua iuraui patrib eoꝝ. Per
quod patet ꝙ tales terram nõ videbunt viuentium.
ergo moꝛte eterna ſunt plectendi.Et hoc eſt qð dicit
Seutro. xvij. Qui autẽ ſuperbierit nolẽs obedire ſa
cerdotis imperio.moꝛiet᷑ homo ille. habendo ergo
cõſiderationem ad finem obedientiũ vrtam ſcʒ eter⸗
nam. et finem inobedientiũ moꝛtem ſq; eternã:cla-
re videri põt:ꝙ deus vtriſq; oꝑe implet.quod olim
eis ꝓpoſuit dicens. Pꝛopono in cõſpectu tuo hodie
benedictõem:et maledictionẽ:benedictionẽ:ſi obe-⸗
dientes fu eritis ⁊c. Geutro.xxx.⁊c. SDe iſta materia
vide. R. v. xvij.

Lioſitas pꝛimomul

toꝑꝝ maloꝝ eſt occaſio et cauſa. Secũdo
ocioſis muũeris ⁊ fatuis hominibo cõpant

et eoꝛundẽ oſtendet᷑ pena ſimul et periculum. Cer⸗

cio. remedia.
MWitum ad pmſ in ꝑte oſtenſum eſt. A. viij.v. qũo
ocioſitas cauſa eſt multoꝝ maloꝝ. Gicut nanq; in
aliquibo mundi ꝑtibo inueniunt᷑ hoĩes mane in vico
publico:p viuerſis operibo:ꝓ omni cõducente para
ti. Ita dyabolus ocioſos inuenit in lectis ſuis:quo
rũ aliquos circa luxurias: alios circa cogitationes:
quũo in craſtino gulã ſuã inplere poterũt.Aliquos
circa cõpaſſiamentũ falſitatis ⁊ mali lucri occupat
Et recte ſicut milites anteq; ad bellum vadãt in ca
mera ſua armant᷑. Ita iſti milites dyaboli in ocio
lacentes:in lectis ſuis diuerſis cogitationibo ſe ar-
mant:vt mala que ibi cõcipiunt adimplere poterũt
ꝓter quod vcretał xæ renũ.c.cũ pꝛidem.S.veꝝ. dic
ꝙ odoſitas ⁊ voluptas arma ſunt hoſtis ant᷑iqui:
ad miſeras aĩas captiuãdas.peſſima ſunt arma iſta
que ipſi pꝛius veſtruunt᷑ qui armant.ſicut ptʒ.C.
iiij.ix. Ex quo eſfectu patet ꝙ multã maliciam w⸗
cuit ocioſitas.Eccł xxxiij.
Et nõ ſolum maliciam:ſed ⁊ fatuitatem. Mã oci

oſi fatui ſunt: in ommib operarijs ſtulcioꝛes.pmo

q? operarij ceteris paribo còductoꝛem ſequunt᷑:qui

plus eis dabit. Iſti vero ecõuerſo ipſum ſequunt᷑:

qui minus dat. Maʒ dya bolꝰ ꝓ laboꝛe ⁊ ꝓ vicio ſuo
nihil eis offert:niſi hicparuã delectationẽ:⁊ poſt⸗
modũ penam eternam. Seus vo inueniẽs eos ocio-
ſos immittit eis cogitatões bonas: que facta bona
ſunt faciẽds ꝙ talis vita ocioſa eſt valde fugiẽda di
cẽs:quid hic ſtatis tota die ocioſi:Matthᷣ.xx. Ite⁊
vos in vineã meam.i.ſurgite ⁊ vos vtiliter occupa⸗
te:⁊ excutite a vobis ociũ:⁊ plus dabo vobis.qꝛ ve-
nariu diurnũ.i.gaudium eternũ.Et tñ plures ꝑ oci
um ⁊ carnalia veſideria ipſum ſequunt᷑ dyabolũ:qᷓ
cũ ꝑ vtilia opera. quo cõquerit᷑: Luce.x.dicena.
Operarij aũt pauci.Exquo patet.qꝙ qui ſecta t᷑ oci⸗
um ſtultiſſimus eſt: Pꝛouex.xij.quis illũ ſtultũ non
diceret:qui ſentiret adeſſe larrones qui wmũ eius
frangerẽt: ſua aſpoꝛtarẽt:vel homicidas ad ipſuʒ
occidendũ:vel ignẽ ſub lecto ſuo ad ipſum cõburen
dũ:⁊ v lecto nõ ſtatim ſurgeret: nec ſe vefenderet.
Multo ſtulticioꝛes ſunt:qui latrüculos adeſſe ſen⸗
tiunt aĩei.malas cogitatoes:que veſtimẽta ſpoliãt
aie.i.innocẽtiã ⁊ mũditiã ⁊ ipſam occidat:⁊ igne in-
fernali.i.peccato ipſam inflamãtipſamq; ſub terre
nis affectiomio ſepeliant:iuxta illud: Genece epla
lxxxvij.Ociũ ſine lris moꝛs ẽ:a viui hoĩs ſepultura.
Mec tñ ſurgũt ⁊ ſe vefendũt nec aduertũt.ꝙ fides ſi
ne operibo moꝛtua eſt:⁊ ocioſa eſt: Yac.ij. Quid em
valet ſequi vũ credẽdo ⁊ dyabolũ opando ad locũ
illũ:vbinõ credentes:ſed opantes remunerabunt᷑.
Nõ em̃ dicet voca credẽtes.⁊ redde illis mercedem

Nã cœmones credũt ⁊ cõtremiſcũt:ſed voca opari⸗
os:Mathᷣ.xx. Tales ergo ocioſi qui ſunt q̃ſi mollis
culcitra in q̃ dyabolꝰ quieſcit: ⁊ dyaboli ſedile ſuꝑ
q ſedet.in lecto calido.ſicut hoĩes ſuꝑ tale lignũ vel
lapidẽ ad ſolẽ in eſtate:qͥ tarde ſurgũt:intatũ ꝙ qñ
qᷓ; ſacerdos ⁊ miſſa.ĩmo lpſe deꝰ in miſſa oblatꝰ eos
Vltra hoꝛã cebitã cũ tonus pꝛochie vetẽtiõe⁊ offen
ſione expectabũt.q̃ſi ipſi nihil tenerẽt ceo ⁊ eccle
ſia. Ded ecõu erſo:qui nihil aut paꝝ facere aut pati
volũt:qð veſiderijs eoꝝ cõtrariat᷑ ſed ſunt q̃ſi hoĩes
niuei:qui ad modũ niuis ad ignẽ tribulatois labo
nis.penitẽtie.vel cuiuſcũq; aduerſitatis ⁊ tẽptatõis
molieſcũt:⁊ opus vłpniam quã tepide inceperũt di
mittũt. In fine qñ oꝑarijs:⁊ nõ ocioſis dabii mer⸗
ces:inueniẽt ſe œceptos.qꝛ tunc dici poterit eis: et
erit etiã c eis ſicut de faruis vginibo:que clamãtes
dñe eñe aperi no bis:nõ andiebant. Ita nectalis.
qꝛ apter frigꝰ piger arare noluit: mẽdicabit ergo in
eſtate⁊ nõ dabit᷑ ei: Pꝛou.xx. Ergo extũc oĩs piger
ſemꝑ in egeſtate: Pꝛouerxxj. qᷓtũcunq; ergo nucha
bẽtes.ꝗqꝛ foꝛte diuites ſunt:cũ tñ ad moꝛtẽ venerint
inueniẽt. ꝙ qui ſectat᷑ ociũ replebit᷑ egeſtate:ꝛoũ.
xxviij. Mec cogitare orerut ho⸗ audliẽtes. ꝙ vicʒ ta
les nõ cũ eo:nec ab illo mercedẽ tanqꝙᷓ operarij expe
ctare poterũt: hoc dñi iudiciũ ſit irronabile: vel
a roe illoꝝ exrraneũ:ſed omni rõem habenti ↄſonũ.
qꝛ nõ eſt aliquis vrjm qui diligeret hoĩem ad oꝑan⸗

duũ ↄductum ocioſam vitã ducentẽ:nec ei finale ſti⸗

pendiũ ſolueret.Ad voſipſos intus redite ⁊ cogita⸗
te diligẽter: cui veſtꝝ placeret.ĩmo cui nõ multũ di
ſpliceret ſeruus chare ad operandũ aductus:qui re
gulã ⁊ vuã tenere vellet bꝛoplingoꝝ:quiĩ hyeme vi
uunt ſicut catti iuxta ignẽ in qͥdꝛageſima:ſicut puer
bis vel ter comedẽdo. In eſtate ſicut bubones:qui
T nocte vigilant⁊ die wꝛmiũt: qui noctẽ verte⸗
rũt in diẽ:qui in la boꝛe hoĩm nõ ſunt.ſi ronabiliter
eſſetis irati ↄtra tales nec eis magnã ſolueretis mer
cedẽ.quibo liq; aliquid pᷣ manibo vdiſſetis nunqꝙᷓ tñ
totale ⁊ finale daretis ſalariũ:cogitate.ꝙ eadẽ iuſti
cia ⁊ rõne veus iraſcit᷑ cõtra vos.qꝛ ⁊ multo carius
vos cõduxit. vt opera faceretis ad vi honoꝛẽ ⁊ ve⸗
ſtram ſalutẽ ꝑtinentia. Cõduxit nanq; multo cariꝰ

ꝙtum ad pᷣciũ iam datũ.⁊ ꝙᷓtum ad mercedẽ pꝓmiſ

ſam.œdit nãq; p manib ante opus ſuũ pᷣcioſum in
cruce ſanguinẽ. ꝓmiſit inſuꝑ vitã eternã. Ita ꝙ; ꝑs
mercedis opeꝑ nroꝝ eſt mõ ſoluta: ꝑs vo remanet
ſoluẽda. SGi ergo ocio vacauerimus.⁊ opa nobis ꝓ
mercede illa inpoſita nõ fecerimus: pte reſidua pꝛi
uabimur. Nec in hoc iniuſticiã facit. ille in quo ma
ioꝛ eſt iuſticia ꝙᷓ in nobis vł etiã ꝙᷓ fuerat inter iu/
os. inter qͥs fuiſſe dicunt᷑ gimnophiſte:qui ſic di⸗
cti fuerat a gimnos.ꝙ eſt ſtudiũ ? ſophia.i.ſapiẽtia
qui ſi nihil in die ꝓfecerãt. nec aliquo nouo ꝓfe⸗
ctu rõnem dare ſcirẽt: v illa ſocietate expellebant᷑.
nec cũ ꝓficibilib? laboꝛãtiba ad pꝛandiu recipiebã
tur. Ita nec ocioſi ad cõniuiũ angeloꝝ. in quo qͥ nõ
laboꝛat.nõ mãducabit:ſed v illo tanqꝙ; indignus ex
pellent᷑ eõtra velitias ocij penas expient᷑ in quibo
ociarinõ poterũt.Sicut ptʒ Godoma que ꝓpter
idẽ oc ij viciũ igne cremabat᷑. ſicut ptʒ ꝑ cãm veſtru
ctõis quã̃ aſſignat us ꝑ Eʒechielẽ ꝓpham dicẽtẽ.
bec fuitiniquitas ſoꝛoꝛis tue ſodome:ſuꝑbia.ſaturi
tas panis ⁊ habundãtia ⁊ ociũ æ manũ egeno ⁊ pau
pi nõ poꝛrigebãt: Eʒec.xvj.pena q̊ ſodomitiſ tꝑalit᷑
illata. illi qui eis ſiłes ſunt etnaliter ſentiẽt:qñ e oĩ
vVbo ocioſo qp locuti fuerint reddẽt rõem: Adat xij.
Cõtra oĩa h ocij mala ⁊ picula.pmũ remediũ ẽ la
boꝛ.⁊ feruẽs ⁊ vtił occupatio.̊ nanq; antiqꝝ oñdit᷑
exeplo. Antiqui nãq; ſaprẽtes vtocij fugeret picula
pluribo modis ſe occupare nitebant᷑. In vi. nanq;

iiji.

Exemp.

Arꝰ. iiij.
v.

1
. d

ny. geambulobatin imiteriofimea

orkante ſociz eſtinubalc oue
lfrauutſilgu⸗ eſſet ita /
cuosdtins vni renitj buin
vn aiannq; oigro imlecto lafa
oiceretinfonmaterubili eü ato⸗
teret Quuto hoti'ad hocantan
pene, viſionns demonid cOgitat
Deriiiwuc,ſ clun
1feſtina veniread patna llayb
ſio eceati q.· Park gi po⸗
muſalen cicnis died Et ſ aligo
gnaorenoli dicere ſicuriller wah⸗
diat olger leo tin nio uia mii
gum: Pꝛoner mj. Et nmoꝛ mien
Nyii. Mota.A, nij mi.

Düprimoo

Ffugeꝛ uteſtatio. Gecic
onſiorreprabatio.
nnakfehiiduntitn
unagnaline tddid dabend:
narcdwitamein
g meritü gd eppect
Perr betz glluenaictahn
tioſlttonerpomiacis riudeis⸗
ilmicho ſunthmoli e mino⸗

Exemp.

irlimmnitn in⸗
ind ainomnlnin
Mkeagoperandi clcns ire
nrlabaplirog gniihſenent
unaigniitugcing ſan nen
id Inchutſtonbadonen gti
t1NNe Wuniit guindaen,
laborehoinnoſuntſitönnbilte
tolesnectis magni ſolverensner
lqnu mani walſtro nnni,
nens alanii cogitute egeuſti
ſat cm po, er moltocanius
erafacerensod un honoriꝛye⸗
tia Cöcutnangz nulto an⸗
duti 1 ftumad merecépnt
nltoanteopusſui colmmin
Hlirinſup vitäeterna. Itag bs
aſtmo ſoluts: ds vo kemanet
6o Vacauerimus. 10ha nobio
tanöfcceunns: gertſiclahn
ociniuſtcifact Ueinnonn
nobisl enich feratihe t j.
nianign ſhſtenl in
s ctſiaciß ophlu ſihlin
terat. ec illoſouun
ne illa oaetote Gyel nt.

J borinid O,undi reclolebi

Ar j.

Eremp.

nullo mõ xæſtruerent.

Ddium

patmz legi de quodã heremita:qui hac æe canſa co⸗
phinos fecit ⁊ Vſtruyit. hac iterũ æcauſa ſapientio
res Momanoꝝ legunt᷑ ↄoſuluiſſe ꝙ carthaginẽ captã
ſt ne plus ocio ꝙᷓ; bello deſtru⸗
crenk ð etiã accidit:ſic oſtenſuʒ ẽ.C.iiij.ix.Dac de
9
ri poſſet rñſum habuiſſe legit: laboꝛãdo 7 oꝛanm
aiuerut em̃ om̃s iſpdicti tanqꝙᷓ heremita: ꝙᷓ etiaʒ
ſapiẽtes Bomani. Et angelus q anthomo rñdit
ſic muſcenõ ſedent nec libenter eſcendũt ſuꝑ ollaʒ
bulientẽ: ſicut faciũt ſi n tepidã. etiam latrones ñ
intrant ita libenter as ſpoliandũ diligẽter vigilan⸗
tes: ſicnt ſomnolentos. Ita nec vxmones veſcendunt
ſuꝑ animã feruentẽ chãritatẽ:nec oliant vtilit᷑ oc⸗
cupatu. ꝓpter qp hiero. quemlibet hoꝛtat᷑ ad mona
chum dicens:ſemp aliquid boni opis facito: ne dya
bolus te inueniat occupatuʒ.et habet᷑ hec auctas in
creto. aſe. di. v. c. nunqᷓ. et in glo. ſup vecretalem
pallegatã ſupꝛa.eo.c.j.pᷣdicta inſuꝑ de cauſa mulier
la laude digna/paneʒ ocioſa nõ comedit: Pꝛouer.
xxxj. Qmia diffile eſt ocioſo.ſine laboꝛima tetatõibᷣ
ſe cuſtodire.qꝛ neclaboꝛare volũt/ ad hoc eos excita
re vberet timoꝛ gehenne. Bi em illum claudũ de qͥ
ferturꝙ ſe vepoꝛtani fecit vbi dicebat᷑ ꝙ mõ eno
cte ambulabat in cimiterio timoꝰ illius latronis 14
poꝛtantẽ ſociũ eſtimabat:cũ oue in collo venientem
a q ⁊ queſiuit ſi pinguis eſſet.ita fuit ꝑterꝛitꝰ: eie⸗
ctue citius ad wmũ venit ꝙᷓ baiulus ſuns. Si inſnꝑ
mõ cnicunq; pigro in lecto laſciuienti aparens ſe
oñd eret:in foꝛma terꝛibili eũ cito x lecto ſi urgere fa
ceret. Quãto potiꝰad hoc artari veberẽt /illiꝰeterne
pene:⁊ viſionis vmonũ cogitatõne:hoc q̊ cogitans
dicat. illud Pꝛouer.vj. vſq; quo piger wꝛmis/ ſurge
feſtina venire ad patriã illa:vbi quies nõ erit occa
ſio peccati.æ q̃.j. Darałxxij.pacẽ ⁊ ociũ dabo ĩ hie⸗
ruſalem cũctis diebo.Et ſi aliqð dictũ videat᷑ repu-
gnare/ noli dicere ſicut ille:xeqͥ habet Pꝛouerb. xxij.
dicit piger:leo eſt in via. quia xeſideria occidunt pi-
grum: Pꝛoner.xxj. Et timoꝛ viecit pigrũ: Prouerb.
Exviij. Mota.A. xxiij.xvij.

Du primo oſtendit

fuga væteſtatio. Gecũdo:odientium re⸗
ſponſio ? repꝛo batio. .=
Ad primũ ſic ꝓcedit duo oñdunt odiũ eſſe fugiẽ-
dum:⁊ ꝙ nullus ſit odio habendꝰ:meritũ ⁊ ſuppliti⸗
um. Meritũ qð vſideramꝰ:et ſupp litiũqð vitamus.
Pꝛumo:ꝙ meritũ qð expectamꝰ/odiũ excludẽ ve-
berer: patʒ. qꝛ illud meritũ nõ vebet᷑ illis qꝗͥ ſunt bꝛu
tis ſiles / nec homicidis iudeis: odiũ habentes ad
inimicos ſunt hmõi ̊ cc minoꝛ patet.qꝛ canes dili-
gunt amicos/⁊ odio habent immicos:et homicidi qͥ
ideo occidũt/qꝛ odio habent ⁊ ſudeiſicut pʒ Math.
v. illud qõ illis quondã dictũ fuit. diliges amicuʒ
tuũ:⁊ odio habebis inimicũ tuũ.Si ꝗ̊ talib nõ e⸗
betur pᷣmiũ illud eternũ. Nec eis ſimili:opoꝛtet q̊
ad hoc qð nobis vtur/ꝙ ſimus eis diſſimiles h aũt
eſſe nõ poſſumꝰ:niſi diligendo ⁊ non odiendo inimi
cum.q̊ ⁊c. Et hoc eſt ꝙ ſaluatoꝛ nr ibidem adiecit di
cens:ego autẽ dico vobis diligite inimicos vros ⁊c.
vt ve qlibet vrm verificet᷑ illud ps.cxir. Cuʒ his qui
oderant pacẽ:eram pacificus. Scðo tũmoꝛ ſupp litij
nos ab odio retra here veberet:qð odiẽtibo vbetr.ſic
patet.D.iiij.vij.quod quidẽ vtinã om̃s ſic eſſent erꝑ
ti/ſicut illud expiebatur.C. ix.vj. Sed heu nonnulli
nimis tarde experiunt᷑ illud:ſicut pʒ ꝑ exempluʒ weil
lo. C. ix. v. Ergo tam pꝛopter meritũ aſſ. equendũ: ꝙᷓ
etiã ꝗꝓpter ſupplitiũ fugiendũ.fac qð pꝛecipit᷑: Exo.
xxiij. Bi occurꝛeris boui inquit inimici aut aſino er
ranti reduc eum.Si vid eris aſinũ odientis te iacere

nthomiꝰabbas in vitaſpa. oꝛans quõ ſalua/

D .iij.
ſub onere:nõ ptranſibis ̊ ſubleuabis cuz eo. Et be⸗
ne facite his qui vos oderunt: vt ſitis filij patris vr̃i
qui ſolem ſuum oꝛiri facit ſuꝑ bonos 7 malos:⁊ plu⸗
it ſuꝑ iuſtos ⁊ iniuſtos:AMath. v.
Sed quia omi tam iraſcenti qᷓ odientivi det᷑ odi-
um ſuum iuſtũ/⁊ tamen in rei veritate luſtum nõ eſt
audiant᷑ primo reſponſi lones illox repꝛobatõnes:
vt ex ratõniba videant odiũ ſuuʒ iniuſtum.dicũt em̃
malus eſtꝙ tanto:ꝙ mihi videtur nihil vemerui vł
meis nocuit vel in hoc ꝙ ſic vel ſic fecit quib reſpõ
detur ꝙ ⁊ ipſi mali etiã ſunt ipſum odiendo ↄtra cœi
pᷣceptum.qᷓ odiendo malos multiplicant mala: ſiẽ
3. D. x xiij. B inſuꝑ faciẽdo incidis in illud/ quili-
et odiens multũ vitat ⁊ odit.i.ſocietatem ubau⸗
odit.qꝛ dum alius ad infernũvadit nocendo/2⸗ tamẽ
eum odis tu etiã ad infernũ eunteʒ aſſocias odiẽdo.
dum inſup ipſe erit in inferno nocendo: tu illiceum
aſſociabis odiendo: qꝛ duobv iſtis ſimul moꝛientib
quoꝝ vnus fecit iniuriã ⁊ alius odit.ita cito vſcen⸗
dit vnꝰad infernũ pꝛo odio/⁊ maledictõniby ſuis: ſic
alius ꝓ iniuriaſſua:⁊ quõ in vita ſua dilererũt ſe bo-
ni ⁊ equalis fuerũt menti. Ita poſt moꝛteʒ in infer⸗
no impij nõ ſepabunt᷑. Sic qui equales fuerũt ĩ cul⸗
pa vnus nocendo:⁊ alius odiendo/poſt moꝛtẽ nõ ſe⸗
harabunt᷑ in inferno. iuxta illud Eccès. ix. odium 2
innidie ſimul perierunt. Ganius ergo aↄſiliũ eſſet. ꝙᷓ
tu diligendo ires ad celum:ꝛ ſocietatẽ euntis ad in⸗
femum fugeres. ¶ IJterum dicũt fecit ↄtra me ſic
ita parũ reſpectiue nocuit tibi.qꝛ foꝛte nõ fecit dam
num nec nocumentũ centũ marcarum/⁊ tu odiendo
te ſpũaliter occidis:⁊facis tibi maius damnum iỹ ſi
totũ mundũ amitteres. ſᷓ non eſt maioꝛ ſapientia in
te hoc faciendo/ꝙᷓ in alio qui ſeipſum occidit:qꝛ ini⸗
micus ſe occidit.qꝛ qui odit fratrẽ ſuũ homicida ẽ.
j. YJo.iij.ſaltem ſuipſius. ¶ Yterum dicnut off endit
me:h̊ foꝛte non intendens offendere.ſed wcendo:vel
arguẽdo/vel increpando intendit tuã vtilitatem.et
iſta v cauſa.qui offendunt᷑ ſunt ſicut ſcabioſus/qui
odit pectinem ⁊ diligit mitrã.ſic illi diligunt adula⸗
toꝛes ⁊ odio habẽt veraces. quibo Amos.v. Odio
habuerũt in poꝛta coꝛnipienteʒ ⁊c. Et tales ſunt in⸗
ſipientes qꝛ qui odit increpatones in ſipiens ẽ: Pꝛo⸗
uer.xij &t hoc oñdunt in hocꝙ offendunt᷑:quia ſi⸗
cut ꝑpenditur/ ꝙ quis moꝛbum vel malum pabeat
intenius ſub pannis/ex hocꝙ tactus clamat:vel ca⸗
chĩnãs offendit᷑ 1 ſeretrahit. Sic nlis infirmitas
illoꝝ qui coꝛripientẽ odio habent/qui etiã ↄtra eum
odium ſuſcitat rixas:Pꝛouen x. Talis ſᷣpꝛo boni⸗
tate ſua:talia ſuſtinens dicere põtillud ps.cviij. Po
ſuerũt aduerſum me mala pꝛo bonis:⁊ odiũ pꝛo dile
ctõne mea. Omnes tales ſimiles ſunt buboni qͥ odit
⁊ fugit lucem.ſignum nanq; eſt ꝙ oculus mentis ha
beat infirmos ⁊ malam habeant vitaʒ.quia ocu⸗
lis egris odioſa eſt lux⁊ om̃is qui male agit/odit lu⸗
cem ⁊ nõ venitad lucem:vt non arguant᷑ opera eiꝰ
Jo. iij. ¶ Yteru dicunt nocuit mihi:foꝛte plus ꝓfu-
it:ſicut nanq; oñſum eſt.T. v.xlviij. cũ ſequentibus
eus pmittit nõnullos maloꝛum ſuſtinere ꝑſecutio⸗
nes ad illoꝝ vtilitatem: qui ergo ſic ↄtra flagellan⸗
tes Bdueires vel nocentes iraſcitur: ſimilis eſt illi
qui iraſcitur atra illum qui er pcioſam fabꝛicat coꝛo
nam/patienter ergo ſuſtineat dicẽs:illud pᷣs.cxxviij.
Bupꝛa wꝛſum meuʒ fabꝛicauerũt peccatoꝛes.mihi
coꝛonã/⁊ eis penam. habendo nanq; reſpectũ ad ta⸗
lem vtilitateʒ ⁊ finem patet. ꝙ melioꝛa ſunt vulnera
Diligẽtis qᷓ; fraudulẽta odiẽtis oſcula: Pꝛouervij.
terũ dicũt nõ habemus odio pſonã vel hominẽ
ſed culpã ſeu vicii.⁊ hoc nõ eſtmalũ:ſiẽnõ eſt maluʒ

vel peccatũ odio habere malas herbas in cãpo meo

vel vicinimei:vel infirmitatẽ in aĩalib: ſ̊ hoc eſt ꝑ⸗

Areqj.

.Ij.

PVadium

fectum odium qð ꝗpheta habuit dicens iniqͥs odio
habui. Et iterum pfecto odiooderam illos: ſuperqᷓ
dicit Aug. B eſt perfecto odio odiſſe/ vt vicia no ho⸗
mines oderi:nec vicia ꝓter homines diligas. Si Vo
odium illoꝝ tale ſitꝙ de iniquitate maloꝛũ voleant/
eoꝛumq; coꝛrectõnem ſine aliqua ſiniſtra intentone
ſitiant fatendum eſtilloꝛum odium eſſe perfectum.
Sʒ tu dñe:qui habes ſanctam ſcientiã. ij. Mach. vj.
ſcis quõ iſtud illoꝝ dictum'cum veritate ↄcoꝛdat:⁊
uõ a veritateexoꝛbitat. Cuius etiam rei veritateʒ
ipſimet ſcire voluerit/nõ verbis ſuis ſed ſignis cre⸗
dant:que tam ipſis ꝙᷓ alijs oſtendunt veritateʒ/ hec
autem ſigna ſunt duo qrum primũ accipit in 9paꝛa
ratione que fieri põt inter amicu? inimicũ.ſcõm ac
cipitur in ↄparatõne que fit inter duos mmimicos,
AUt antem primũ ſignum clarius veritateʒ oſten⸗
dat:ponatur ꝙ ille qui qui pꝛedicto mõ ſe excuſat ꝙ
aliquẽ odit ⁊ perſeqnitqui malus eſt amicuʒ habe⸗/
at ⁊ inimicũ.Amicum potentem/qui magna fecite
eo vel ſperat ꝙ impoſteruʒ fa ciet:⁊ ꝙ vterq; laboꝛet
eodem vicio. Iſto poſito/cõſideret in coꝛde ſuo ſi tm̃
habeat ↄtra coꝛ/tantũq; malum optet ↄtra primũ.
quantũ ↄtra ſcpm:⁊s ſi tin illum ꝑſequat᷑: vt coꝛriga-
tur. Si em̃ tantũ vicia ꝑſeq̃rer⁊ ſaluteʒ optaret: plꝰ
illa in amico perſequi/⁊ potius eius optaꝛet ſalutem
⁊ ſi hoc in coꝛde ſuo nõ inuenerit:ſiꝙ quia.quia ra-
ro inueniri põt:ſcire põtꝙ nõvicia odit ꝑſequitur
Ged dicet in amico diligoi naturaʒ ⁊ beneficia:
in inimico naturam ſolam. ideo nõ ita amicabileʒ
exhibeo me inimico nocenti:ſicut amico benefacien⸗
ti. Cui ↄcedendũ eſt ꝙ plus diligat amicũ:h̊ nanq;
lex nature requirit/⁊ gratitudinis:ſed nõ ẽ acedẽdu
ꝙ; maioꝛi odio habeat inimicum.quia nulla lex per-
mittit q inimicus maioꝛi odio habeat᷑.qꝛ nec ratõ
ni h̊ ↄſo num eſt:quia cum in amico ⁊ inimico ſit na⸗
tura ⁊ culpa:et in vtroq; ſit natura diligendalet cul⸗
pa odienda:ſi nõ ſit maioꝛ culpa in illo quem inimi
cum reputas qꝙᷓ in amico:nõ eit maioꝛ ratõ q̃re odio
maioꝛi vnum habes qᷓ; alium. Et ſi habueris:radix
illius odij nõ in vicio ſed in aliqᷣ alio eſt ſcrutanda.
Si dicant:qꝙ inimicus plus ⁊liquit qͥa nocuit vbi
amicus non nocuit:a ideo maioꝛi odio eum habeo:
cuius odij radix et ratõ eſt vindictaſq porius ðᷣ tibi
nocentibe:qᷓ; deum offendentib requiris:qui in⸗
iuriam ↄtra um maioꝛem factam diſſimula res in
amico:vbiminoꝛem ↄtra te factam vindicare que⸗
ris in illo:quem nõ reputas amicum:vt inueniatur
iniquitas eius ad odium:in pſal.xxxv. ¶ Secundũ
inſuper ſignum clare apparet in ↄſideratõne duoꝛuʒ
inimicoꝝ: quoꝛum vnus eſt hõ quem odit: alius eſt
dyabolus ⁊ eius miniſtri:quos in oꝑe ſe diligere oñ⸗
dit. Si pꝛimũ odit vt dicit:quia inimicus eſt.⁊ quia
nocet in exterioꝛibo et coꝛpe ſuo vel coꝛpali ſubſtan/
ns guore ſecundos nõ odit et opera illoꝛum immo
qð plus eſt quare opera illoꝝ tantũ diligunt/⁊ ſocie
tatem tantũq; eis placere nitunt᷑. Ey quo facto pa⸗/
tetiꝙ veritatẽ non dicunt dicentes:q; inimicũ odio
habent.qꝛ malus eſt:qꝛ tũc maximo odio haberent
Dyabolũ ⁊ opera eius:⁊ om̃s illos quos veꝰodit tan⸗
ꝙᷓ malos.pꝛimo ſupbos quos ceꝰ odit tanqꝙᷓ ſui expu⸗
atoꝛes.ipſi nanq; in celo ↄtra ipſum quantũ ĩ eis
uit in eis bellũ mouebãt: ꝓpteꝛ qð odibilis æo ⁊ ho
minibe ſuꝑbia:Ecc.x.hominibi.ſ.bonis. Scðo iu⸗
ratoꝛes:quos deꝰodit tanꝙᷓ ſui vituꝑatoꝛes:⁊e quo/
rũ quolibet: Yere.xij. vedit ↄtra me vocẽ ideo odi⸗-
ui eam. Sed iſtos odio nõ habent. quia ipſi tales ſt᷑
vel eis aplaudũt:⁊ iurantibo arꝛidẽt.¶ Cercio ſoꝛ⸗
tilegas:quos e odit qꝛ vanitates obſeruant: in p̃ᷣs.
xxx. Odiſti obſeruantes vanitates:quas potiꝰ ſe di⸗
ligere oſtendunt ꝙᷓ; odio habere:qui totiens illas fre

2üſ.

quintant. ¶ Quarto:quare non habent odio luxu⸗
rioſos:quos veus odit.qͥa vadunt ꝑ vias iniquas:qᷓ
ducunt ad infernũ qui dicit omnem viam iniquam
odio habui:in ps.cxviij.quos odio nõ oſtendit vos
habere. vel quia talem vitam in vobiſipſis viligitis
vel quia nõ vt veberetis ꝑſequimini.¶ Quinto:q̃re
non habent odio vſurarios:⁊ alios auaros 7 falſos
mercatoꝛes:qui in vnum aueniunt vt vltra valoreʒ
vendant⁊ ſimplices vecipiant:quos om̃es odit qui
dicit odiui eccleſiam malignantiũ:in pᷣs.xxv.i Ge⸗
xto:quare nõ habent odio ſeipſos/tanqꝙᷓ æo odioſꝰ:

quia ipſimet mali et peccatoꝛes fratres ſuos odien⸗

tes:quos ideo veus odit.quia altiſſimus odio habʒ
peccatoꝛes:Ecci xij. ¶ Beptimo:quare vniuerſali-
ter odio nõ ha bent om̃es peccatoꝛes quoſcũq; tanqᷓ

lepꝛoſoꝝ ↄſoꝛtium: hoc em facere vebeꝛent:ſi malum
odio haberent ⁊ veũ diligerent:ſicut veberent.quia

adhoꝛtat᷑ eos pᷣs.dicens pᷣs.xcvj.qui diligitis wmi⸗
num odite malũ:quia aliter eum nõ diligitis: qtum
cunq; h̊ oꝛe dicatis.¶¶ Qnõ em̃ credere poſſet:qꝙ ipſe
cum diligeret ſi ipſemet eſſet iuratoꝛ vel vetractoꝛ:
vel ſi tales libenter audiret vel diligeret:œ quibo de-
us cõqueritur dicens.ſermonibo odij circũdederunt
me:⁊ expugnauerũt me gratis:in pᷣs.cviij.vel ſi ipſe⸗
met ⁊e peccatis ſuis gloꝛiaret᷑: ſe iactaret: vel ſi ta/
les letanter audiret. quibus in pᷣs.lxxiij.gloꝛiati
ſunt qui te oderũt.vel ſi ipſemet eſſet peccatoꝛ.quia
