ad curam aĩaꝑ:⁊ q̃ntuʒ ſũt remiſſi iniurias vindica⸗
re dei:tantũ ſũt vigiles circa lucra ꝓpꝛia in collecti⸗
one garbarũ:⁊ ꝓmpti iniurias vindicareꝗpꝛias. In
quo caſu multũ diſcrepant a cõditõne pꝛimi guber
natoꝛis eccleſie:ſub xpᷣo quiꝓ iniuria deo facta vin⸗
dicanda:mortis ſe expoſuit periculo ſeruũ ꝑcutiens
ſũmi põtificis:q neminem pcuſſiſſe legit᷑: qñ ipemet
capi ⁊ crucifigi œbuit:exemplũ iudicibo relinquẽs.
tam eccliaſticis ꝙᷓ alijs iuiurias cæo factas foꝛtityin
dicandi:⁊ iniurias ꝓpꝛias patiẽter tolerandi.¶ Sʒ
heu quid feciſſent moderni gubernatores eccleſie ſi
fuiſſent pñtes:quando Petrus exemit gladiuʒ ↄtra
magnã cohoꝛtem ſibi cũ gladus ⁊ fuſtibo occurrẽtẽ.
Non ẽ veriſimile nec faciliter credibile:q; tanto pe⸗
riculoſeꝓ amoꝛe⁊ vefenſione xpᷣi expoſuiſſent:nectã
tam multitudinem armatã inuaſiſſent:qͥ nũc in vi-
ſitatõnibo vel alijs locis ea que ad honoꝛem xpᷣi ꝑti
nent:dicere ꝑtimeſcũt:vel coꝛectõnem facere nõ au
Tent ꝓpter vniꝰ vel duoꝝ offenſam:vel vbũ acutũ vł
odiũ alicuius peccatoꝛis:tales nõ gubernatoꝛes nec
veri ſũt gregis xpᷣi paſtoꝛes:ſicut patʒ ꝑ vecretũ ſum
ptum ex verbis beati Grego.in.xv.c.ſui paſtoꝛałl di.
xliij. Sit rector. Sepe inquit rectoꝛes iĩpꝛouidi hũa-⸗
nam amittere gliam foꝛmidantes:loqui libere recta
ꝓtimeſcunt:⁊ iuyta veritatis vocem Yoh.x.nequaq;
lam gregis cuſtodie paſtoꝝ ſtudio mercẽnarioruʒ
vice leſeruiũt:q;ꝛ veniente lupo fugiũt:dum ſe ſub ſi
lentio abſcondũt. Hinc nãq; eos ꝑ pꝛophetã dñs in
crepat:dicens Iſa.lvj. Canes muti non valẽtes la/
trare. ¶ Requirit᷑ ergo ad hoc ꝙ bene regãt ꝙ ſint
imo leones Bãſonis hñtes in oꝛe examen apũ: ve⸗
inaueres acriter pungendo coꝛipiendo: fauum
mellis: veſolatos ↄfoꝛtando. In ſignũ cuiꝰ Amvꝛo.
futurus pᷣlatus vctoꝛ examen apn in oꝛe viſus fuit
recipe. ¶ O ſint ſecũdo archa reſtamẽti cõtinẽtes
virgam coꝝectõnis ⁊ manna dulcedĩis:⁊ legem dei.
E ſint tcio virga ⁊ baculus:œ quibo beatꝰ Gꝛe⸗
gorius:exponẽs illud pᷣs.xxij. Virga tua ⁊ baculꝰtu
us ipᷣa me conſolata ſut: Virga pcutimur:baclo ſu⸗
ſtentamur. Si ergo ſit diſtrictio virge que feriat ſit
etiã cõſolatio que ſuſtẽtet. Si vo nõ Pcntit:odit:qͥa
qͥ parcit virge odit filiũ: Prouer. xiij. OQuoꝝ pareen
tium pena ptʒ ꝑ beatũ Greg.in paſto.ſuo:dicẽtem:

Si rectoꝛeõtra culpas minus accẽdat᷑: culparũ oĩm
reus ipſe tenet. ¶ Oꝛ ſint quarto alioꝝ miniſtri ſeꝛ
ui:qꝛ h ad ſtatũ illoꝝ ꝑtinet:ſicut patet ex ſcriptuꝛis
ſupᷣmipᷣlati ſub chruũto.qui liteꝛis ſuis ſcribit ſe ſer⸗
uum ſeruorũ. Nec ſine cauſa vel vtili ſignificatõne:
quia ille ſcribendi modus a beato Gꝛego.fuit inuẽ⸗
tus. Cui etiam cõcordat Augꝰ.xæ ciuitate ðvi li.xix.
c.xv.dicens ꝙ pꝛelati chriſtiani ſeruiũt illis quibꝰ
vident᷑ breeſſemer dnandi cupiditate:nec pꝛincipã
diſuꝑbia:ſ prouidendi miſcoia pꝛeſunt: alit᷑ honor
eis exhibitus cedit eis ad culpam ⁊ penã:Sicut ptʒ
pꝛĩo ꝑ vcretũ ſũptũ ex verb Cryſo.di.xl.Mlti.vbi
ſic dꝛ: Mlti ſacerdotes⁊ pauci ſacerwtes:⁊ młti noĩe
pauciĩoꝑe.Et cito pꝰ. Ideoq; malꝰſacerdos ⁊æ ſa
cerdotio ſuo crimen SSõ dignitatẽ. In iudi
cio eĩ ſedes:ſi bñ vixer⁊ bñ wcuer:li bñ vcuer ⁊ ma
levixeris:tui ſolius cõdẽnatio es. Nam beneviuen⸗
v ? bene wcẽdo:populum inſtruis:quo viuere de⸗
beat:bene autem vcẽdo maleviuẽdo veum inſtru
is qũo te vebeat condẽnare.Ex quo ptʒ ꝙ nihil apõ
cum ẽ miſera bilius ⁊ damnabiliꝰ ꝙ ſacerdos vłpᷣ/
latus malus: Sicut etiã patet ex œcreto ſumpto ve
verbis Augꝰ.ad Valeriũ di.xl. Ante oĩa.vbi hꝛ.q;
nihil ẽ apud um miſerabilius:triſtius vel damna
bilius epi vel pᷣſᷣyteri:aut dyaconi off icio:ſi ꝑfũcto
rie.i.negligenter res agat᷑ Ex quib oibus patet ꝙ õ
malis ſacerdotibo vel platis verificatur illud Sap.
vj. Judiciũ duriſſimũ inhis qui pᷣſunt fiet:iõ duriſ⸗
ſunum:quia ſi cecus ceco ducatum pᷣſtet ipᷣm prece⸗
endo am bo in foueam cadẽt. Ille qͥ pcidit: durius
cadit ⁊ ꝓfundius:quia ipᷣe in puteũ cadit vacuũ.ſu
per oĩa dura ⁊ turpia:que in fundo ſunt:⁊ omẽs alij
cadũt ſuꝑ eum: Sic in ꝓpoſito æ literatis et laicis:
puteo inferni. In quo ſicut dict᷑ Sapᷣ.vj.Poten⸗
tes potẽter toꝛmenta patient᷑ ⁊ foꝛtioribo foꝛtioꝛ in⸗
ſtat cruciatus:quia quãto gradus altioꝛ tãto caſus
periculoſioꝛ. Ico dicit brus Gꝛego.ꝙ nõ cebet du
catũ hoĩm ſuſcipe qͥ neſcit hoĩes bñ viuẽdo ꝑire:nec
iudex qͥ iudicare neſcit.
In quo oſtenditur neceſſitas ſecundi artieuli:q;
videlicet opoꝛtet paſtoꝛes ouium chriſti eſſe diligen
tes circa cuſtodiam gregis chriſti:æremplo paſto⸗
rum Zuce.ij. capitulo.qui erant vigilantes et cuſto
dientes vigilias noctis ſuper gregem ſuum: quia ſi/
cut paſtoꝛ oues diligẽter a lupis cuſtodit: t ſicut
mater infantem faſcijs ligat: Ita pꝛelati ſubditos
ſuos a mala ſocietate cuſtodire:et certis legibus di-
ligenter ligare debent: quam quidem diligentiam
pꝛius habere deberent circa pꝛopriam familiaʒ: ve⸗
inde circa gregem totum eis commiſſum. Exemplo
ſolis:qui oꝛdine nature pꝛius illuminat partes pro
pin quas et media:qꝙᷓ partes diſtantes. Si vo ſe ⁊ w
meſticos ſuos non cuſtodit:deriſione poteſt eſſe di⸗
gnus: Sicut ille œe quo ſcribit beatus Hieronymus
in epiſtola contra YJouinianuʒz. Soꝛgias inquit re⸗

ctor libꝛum pulcerrimum de concoꝛdia:grecis tunc Exemp.

inter ſe diffidentibus recitauit olimpie. Cui mene⸗
lantius inimicus eius:Hec vobis inquit: væ concoꝛ
dia precipit:quiiſe et vxoꝛem et ancillam tres invna
domo concordare non potuit. Emulabatuquippe
vxoꝛ eius ancille pulchritudinem:et caſtiſſimuʒ vi⸗
ruʒ quotidianis iurgijs agitabat: Mota. C. xvj. xx⸗
uij.cum ſequenti. Non tamen in omnibus ſolis ſe⸗
quantur conditionem qui alia calefacit: cuʒ in ſe cs
lius non ſit:ſed in hoca ſolis recedant pꝛopꝛietate
ſeipſos prius amoꝛe dei:et charitatis caloꝛe calefaci
entes:et veinde omnes alios:vt non ſit qui ſeabſcõ⸗
dat a calore eorum:vt ſic preceptum teneant: Act.
xx.ca. Attendite vobis et vniuer ſo gregi:quomodo

Ar.ij.
VI.

ſmizno waimunt,nec eoenmn
tnin ſincfiatimnmuelie
nd maiors clabotarent ſef
tepreliterſoluanrur. ani⸗
ultꝛecordeelig inueſtiund
tia dachtraglig tͤlibenter dich
carifacizt qe vbiplores ingemun
infemabut et rogabut gaudite
Tcimis dadiorpaud inneniunt q
minteu niner cötras
potus vellets wal iio ſeaalite
noluti ſunt tacerit cona queneci
Eraglaerarttdehrac
nipetch nan tulibus plie
tur ſiatoſtenſumeſt C. iij j Et
Eti Mererales figntdicannbus
nullans velclero inſuis dtrahatſe
atpenttincke di prinllec relig

hoc ſqi dreridres epntantes d

Opid contrailon vinu dicat ſorn
Catricsſllon ſocictale malam ar
onlataucinntnagnundini⸗
Mlaycopaggraugtoem:
anſmienclfalt eſanc
tonibusettabemts egetesrcnt

diralbihell cauſataenusnoͤn
i d heceſſitte pulſuinter.
nank doentes domnni Bal

eus ccc ducatumn ſtetln pfece⸗
wemn ali Tezain dni,
quia ipe in putei cadit vacnn
Wargneinfunco ſunt nonesel
Dicin ppoſito xliteruts etinian
Inquo ſicnt diakt Doß Pora,
ſentapatient ztotiontofomnorin
niaquato gacns altoꝛ titocaſin
bo diat btus Geego ni aberdn
eqneſathoien bi nineco glteiner

lelat.
turneeſſtas ſeanndl artieulg

aſtorcooniumchnniicſeilgen i
gruischniſt &anplopoſto⸗
lo. guierunt yigtlantestt nſto
naſnengrehenſun. niſi/
giter alupis uſtocit: Etſiolt
cis ligat: Itaprelati ſubcitos
te aſtociireteenislegdoud
ent: quam gviden Ullenrin
went arca proprian famtlioz /

viij.

Pꝛelatio

mtraſtis:quõ vixiſtis:quõ rexiſtis:ſicut patʒ. O. vj.
Eij.vt ſic pꝛopꝛias ſoꝛdes pꝛimo lauetis/et ꝓpꝛia vul
nera pꝛimo curetis:et trabem væ pꝛopꝛio oculo tra⸗
hatis:ne ceci cecos ducendo ambo in foueam cada⸗
tis. ¶ Meceſſe em̃ eſtad hoc ꝙ e numero pꝛedicto⸗
rum ſanctoꝛum paſtoꝛuʒ:Luce.ij. paſtoꝛes moder-
ni eſſe mereantur/ ꝙ diligenter ſuꝑ ſtatu ꝓpꝛio ⸗ gre
gis vigilent/ et nõ Aarett vel velicias vel diuitias q⸗
rant: vel honoꝛesſed pꝛincipaliter laboꝛes:⁊ oneraj
vt pꝛincipaliter ſeipos et alios ſaluare intẽdãt.Hoc
nãq; vult nomẽ pꝛelati cuiuſcunq;/et ſpecialiter epi
ſcopi.ſcopos em̃ grece intẽtio interpᷣtatur. et ſa copin
ſuperintendere:ad hoc inductum m Auguſtinum
ciuitate vei. li.x.c.xix. vt notet nomen epiſcopi.
potius ſtatuʒ ſignificare oneris q; honoꝛis. Dane ſi
204 nomen illoꝝ ſignificat opere implerẽt/ magna
equeretur tam ipſoꝛũ ꝙᷓ etiam gregis vtilitas:qͥa ſi
cũ gregibus ſuis diebus ac noctibus ſtarent:eoꝛum
q; vitia diligenter ſcrutarent᷑: ſicut paſtoꝛ bonus et
diligens ſcrutatur ſcabiem ouium ſuarũ/illaq; inuẽ
ta feruenter ad illum finẽ:vt ſaluarẽtur Plequ erent/
peccata vſtruẽdo/ et pctoꝛes vſq; ad moꝛtẽ pſequẽ⸗
v et curando:ſicut paſtoꝛ curare nitit᷑ moꝛbũ peco⸗
ris ſui:nõ eſſent tot pigri ſomnolẽtes ⁊ negligentes
paſtoꝛes:nec tot ꝑditi pctoꝛes:qꝛ pauci œfectus ĩ ꝑ
rochijs ſuis eos latere nõ poſſ ndeſ illos om̃es ita di
ligenter ſcrutarent᷑:ſicut ſcrutant᷑ qui œ omnibo re⸗
bus ſuis nõ vecimant:nec eoꝛum reſiſtere poſſẽt coꝛ⸗
rectioni:ſi ita efficaciter pꝛo alijs vitus extirpandis
apud maioꝛes elaboꝛarent:ſiẽ faciunt vt æcdme in⸗
tegraliter ſoluantur. Ged quia raro inueniuntur
qui ita ex coꝛde alia inueſtigant / vel ꝑſequantur vi⸗
tia:vel cõtra alia talibenter pᷣdicẽt peccata: vel pᷣdi
cari faciãt/ qꝛ vbi plures inueniunt᷑:qui pᷣdicaturos
infoꝛmabũt et rogabũt/ ꝙ auditoꝛes ammoneãt ve
ecimis dãdis:pauci inueniunt᷑ qni eos ð alijs infoꝛ
mãt vitijs:vel qui roſer ̈ cõtra alia pᷣdicẽt. YImmo
potius vellẽt qð vœalijs ſpecialiter/ĩ quib ipᷣimet in
uoluti ſunt tacerẽt/cõtra que nec ipᷣi pdicãt nec vel⸗
lẽt ꝙ alij pᷣdicarent:ſed potius ꝓcurãt/qa pᷣdicato⸗
ribo et cõfeſſoꝛibus ꝓ talibus vitijs œſtruẽdis arcẽ
tur:ſicut oſtenſum eſt. C.iiij. xvj.Et infra eo.c.xxxv.
Et ꝙ væcretales fiant pᷣdicantibus pꝛecipientes: ne
pꝛelatis / vel clero/in ſuis vtrahãt ſermonibus. Gi/-
cut patet in cle.vij.æ pꝛiuile.c.religioſi.S.quibo. ad
hoc.vj.q.j.terioꝛes reputantes detractõem quic⸗
quid contra illoꝝ vitia pᷣdicat᷑:foꝛmidantes ne pec⸗
catrices illoꝛũ ſocietatẽ malam citius fugerẽt:ſi pec
catiilloꝝ audirent magnitudinẽ:et ſuꝑ peccata ali⸗
oꝛũ laycoꝝ a Sranetoan JPter quodvt illas ad eis
conſentienduũ facilius inclinẽt/in conuiuijs et pota-
tionibus et tabernis ſedẽtes:contra vcretuʒ cõcilij
carthaginẽſis di.xliiij.clerici.qð dicit/ꝙ clericiedẽ/
di vel bibẽdi cauſa tabernas nõ ingrediant᷑:niſi pe-
rinatõis neceſſitate ↄpulſi: inter mulierculas phi⸗
loſophank weentes wctrinã Balaã:aſſerentes ad⸗
ulteriũ lavcoꝝ grauiꝰeſſe ſacrilega luxuria clericoꝝ
quod multis et veris rõnibus repꝛo batũ ẽ.A. vij.ar
ti.iiij.¶ Quia inſuꝑ nõnullinõ ſolũ inueniunt᷑ ce⸗
ci ſpeculatoꝛes/ſed quod peius ẽ ſubditoꝝ coꝛrupto
res:licet oẽs ſe negent eſſe cecos ſpeculatoꝛes:duʒ tñ
vnũ opoꝛtet eos de neceſſitate cõcedere:vel ſüt ee
ci ſpeculatoꝛesſet marinarij et munitoꝛes/ vel viden
tes ꝓditoꝛes:qꝛ ſi tot ſpũalia ĩ ſubditis nõ vidẽt ne
ceſſe hñt cõcederelꝙ ſunt ceci ſpeculatoꝛes:ſi vident
et nõ reſiſtũt:nec pct᷑a vſtruũt/ſed potiꝰillos qͥ ↄſi⸗
lijs et pᷣdicatõibus reſiſtere et vefendẽ vellẽt artant/
quis cos a ꝓditionis piculo poterit excuſare. ¶ Dũ
q; tampaucilinueniuntur veri paſtoꝛes/et tammul⸗
ti coꝛruptoꝛes:quis negare audeat/ ꝑditio ſubdi⸗

1. „7
xrilj.
toꝛũ nõ eſt defectus pꝛelatoꝛum magna ex parte. Be
malis nãq; pꝛelatis et eis cõmiſſis:qui eoꝛum exem/
pla ſequuntun verificatilla wmonij ſalutatio/qua
referũtur pꝛelatos in quadam ſynodo congregatos
ſalutaſſe / quaſi in huncmodũ. Pꝛincipes gehenna⸗
rum pꝛincipibus eccleſiarumſid qp ſibipſis gratias
vobis referimus: quia pꝑ veſtram negligentiaʒ 7 ma
la exempla/quot vobis cõmiſſitot nobis miſſi:quia
omnes eclinauerunt ſimul inutiles facti ſunt. Om
nes inquit vclinauerunt/quia om̃ia oſſa eccleſie ey⸗
fecerunt.quãdo em̃ eccleſia fnit melius ofſata /illvi⸗
velicet offibus:dequibus Treno.j.SDe excelſo miſit
ignem in oſſibus meis:tunc melius et foꝛtius cõtra
omnes ſpiritusles ſtetit temptationes:ſed quia nũc
oſſa eccleſielque veberent totum coꝛpus ſuppoꝛtare:
conuerſa et mutata ſunt in carnẽ:id eſt ad delitias
carnalitates: et ignẽ feruoꝛis charitatis nõ habent
in ſe mollia et frigida alios ſuppoꝛtare vel caleface⸗
re nequiunt.¶/Ee autem in ſe int frigida ꝑ illud ar
gumentuʒ oſtenditurquo phũs pꝛimo celiet mun⸗
di pꝛobat ꝙ coꝛpoꝛa celeſtia nõ ſunt nature iqnee: qe
ſi fuiſſent inqt / olim oĩa inferioꝛa cõſumpſiſſẽt. Sic
reuera ſi viri eccleſiaſtiq fuiſſent ita feruenres/et ita
pleni charitateſſicut vberẽt olim/mũdi peccata e-
ſtruxiſſent. ¶ Eeſt ergo in hoc caſu deplatis et ſubdi
tis: ſicut ve vigilãtibus de nocte ſup exercitũſint ini
micos exiſtentẽ:et e ipſo exercitu. Quia ſicut erne
gligentia illoꝝ vigilantiũ imminet piculũ toti exer
citui:ſicut patuit in exerceitu regis anglieĩ ſcoria:qñ
mmimici ꝑ exercitum regis æ nocte tranſierũt/ ⁊ dam
na fecerunt:qui quidẽ vfectus ſicut dicunt/qui vſũ
habent armoꝛũ ex hoc contingit ꝙ viri valoꝛis qui
ad vigilandũ oꝛdinanturjdant ſe quieti: mittentes
vnũ rnibaldũ in equo et armis/ wvminũ ſuũ effigien⸗
tem. Sicomnino ĩ populo vi piculũ imminet ex ve
fectu cleri:vel quia illi maioꝛes quivigilare veberẽt
in ꝓpꝛijs ꝑſonis negligentes ſunt: vel quia alios ad
vigilandũ et cuſtodienduʒ ꝓ eis mittunt:nõ dico ri-
baldos coꝛonatos:et ipſiinterim dãt ſe quieti/⁊ car
nalibus et tamen ipſi ꝓ vigilia et cuſtodia ſufficien
tia recipiunt ſtipendia:quibus vt parcant locuzʒ cu
ſtodie putatũ fugiũt:et ipſis abſentibus et wꝛmi
entibus/nauicula eccleſie piclitaturet inimicus hõ
id eſt dyabolus et miſtri eius ſupſeminant ʒiʒania:
Math.rij.Ex quib om̃iba pʒ vitas dicti Bernar⸗
di q ait. Ridiculoſa res ẽ:immo magis piculoſa ſpe
culatoꝛ cecus/ wetoꝛ inſcinsipᷣcurſoꝛ claudꝰ/ pᷣco mu
tus pᷣlatus negligẽs. ¶ Patet etiã ꝗꝙ minus bn rñ⸗
Dit regi. O. vj. xx. Pꝛopter que piculavitãd 9 ſumm⸗
paſtoꝛ qui dicit. Ego ſum paſtoꝛ bonus eis ſpeciali
ter pcipit dicens. Snſtinete hic.i.in loco cure veſtre
et vigilate mecũ:aMarci.xiiij.
Quã vigiliã ſeu cuſtodiar nõnulli illoꝝ qui cura
onerãtur animaꝝ minus digne exequuntur:qꝛ ma⸗
lus cure appetitus et inoꝛdinata incentioſet malus
ingreſſus totũ opus ſequens cure paſtoꝛslis reddũt
tenebꝛoſuʒ:quia ſi oculus tuus fuerit tenebꝛoſus:to
tum coꝛpus tuum tenebꝛoſuʒ erit. Si em̃ appetitus
pꝛecedẽs tanqᷓ radix arboꝛis ſit infectus et periculo
ſus/quod mirũ eſt:ſi opus ſequens ex tali radice ſur
gens periculoſeagatur:et finis penalis ſequarf᷑. Sʒ
appetitus cureanimarum eſt turpis et periculoſus
ſicut patet pꝛimo ꝑ Auguſtinũ.xix.œ ciuitate vei.c.
xv. Et ſi inquit locus pꝛelati bene teneatur:tamen
turpiter appetitur. ¶ Becundo idẽ patet per œcre-
tum ſumptum ex verbis Crvſoſtomi:diſt. xl.multi.
9. quicunq. ſub hoc tenoꝛe. Quicunq; vſiderauerit
pumatũ in terra:inueniet confuſionẽ in celo:nec in-
ter ſeruos chꝛiſti computabitur/qui pꝛimatu tra
ctauerit:nec vnuſquiſq; eoꝛũ feſtinet:quõ alijs ma⸗

Exem.

Exem.

ZPꝛelatio

ioꝛ appareat:ſed quõ omnibo inferioꝛ videat᷑: qm nõ
qui maioꝛ fuerit in honoꝛe ulle ẽ iuſtioꝛ:ſed qͥ fuerit
iuſtioꝛ ille maioꝛ eſt. Cauſa vo quare taliũ appetitꝰ
ſit illicitus videt᷑ eſſe.quia plus appetunt pᷣeſſe et oꝛ
dinari pꝛopternummuũ qᷓ ꝓpter vũ. Et oes ſic appe
tentes/et ſic beneficia vel oꝛdies accipiẽtes:ſũt mer⸗
cẽnarij et nõ paſtoꝛes /ſicut patet ꝓꝑ vccretum allega
tum. O. vj xuij. Quibus dicit̃ Jo. vj. Queritis me.
nõ qmia vidiſtis ſigna:ſed quia ve panibus comedi⸗
ſtis et ſaturati eſtis. Gupꝑ quo vᷣbo dicit btũs Gꝛe/⸗
go. Per eoꝛum perſonã væus illos intra eccleſiaʒ xe
teſtatur:qui per ſacros oꝛdines ad muminũ appꝛopi⸗
quantes/nõ eiſdeʒ oꝛdinibus virtutũ merita:ſᷣ ſub⸗
ſidia vite pᷣſentis erquirunt:nec cogitant quid in vi
uendo imitari æœbeant:ſed que ſtipendia ꝓcipiendo
aſſequãtur. ¶ Lales ſicut a xo ſunt repellendi ĩ fi
ne dicente. Amen dico vobis recepiſtis mercedẽ ve⸗
ſtrã/et ipi regnauerũt et nõ ex me: Oſee.viij. Ita eti
am nũc ab illis qui locum tenent vi repellẽdi/ne ad
oꝛdines vel beneficia recipient᷑ eccleſiaſtica. Yꝓmmo
ipimet ab illis ſe retrahere veberẽt:ſentiẽtes ſe indi⸗
gnos et illiteratos:et vei timoꝛẽ añ oculos habẽtes:
etiã oꝛdines et bñficia eis oblata reſpuere veberẽt:
reſpondentes ſicut rũñdit ille cui dicit᷑ Yſa.iiij. Eſto

pꝛinceps noſter. Quib ille.nõ ſũ medicꝰ.⁊ in wumo

mea no ẽ panis. Heatus Oꝛego.paſto.li.j.c.j.dicit.
NQui vim pigmentoꝛũ neſciũt/videri medici carnis

erubeſcũt:et tñ qui ſpũalia pᷣcepta nũqꝙ; cognouerũt

ſe coꝛdis medicos ꝓfiteri nõ metuũt/cũ vulnera coꝛ
dis occultioꝛa ſint vulneribus coꝛpis. Quoꝝ quan
ta eſt pᷣſumptio/patet ꝑ hoc quod ðᷣ beato legit Gꝛe
goꝛio in regiſtro ſuo:in quo ipſemer ſe indignũ repu
tat gubernatione nauicule Petri dicens. Vetuſtaʒ
nauẽ et confractã indignus infirmuſq; ſuſcepiſ vn⸗
Diq; fluctus intrant:ideo mihi in ꝑiculo manũ oꝛõ⸗
nis poꝛrigas.Si ſic timuit:ſi etiaʒ tali timoꝛe motꝰ
fuit ne pᷣficeret᷑:ſicut legit᷑ in vita ſuajquare timat⸗
q; fugere gubernaculũ nauicłe nõ veberet/qͥ tres an
ſeres neſcit gubernare.¶ Sʒ qꝛ aliquoꝝ cupiditas
intãtũ mẽtis oclos excecauit.ꝙ piculũ ſuũ nõ vidẽt
et iõ a talib appetẽdis et ſuſcipiẽdis ſeipᷣos refrena
re negligũt:abalijs vi locũ tenẽtibiſtanqᷓ cupidi et
indigniſqñ illoꝝ vident impoꝛtunitatẽ refrenari de
berẽt:qꝛ m beatũ Gꝛego. in regiſtro:et allegaturĩ
ccretis.viij.q.j.in ſcripturis.Gicut locus regimĩs
Tſiderãtibus negãdus eſt/ita fugientibus offeren⸗
dus ẽ/ſicut ſcriptũ ẽ:nec quiſq; ſibi ſumat honoꝛẽ: ſ

qui vocatur a dñno tanqꝙ; Naron.

Arti iij

Eſt ſi dicẽtes:nec quiſq; ſibi ſumat exemplũ/exclu
Tere velitis ab appetitu bñficij eccleſiaſtici nullũ ha
bẽtes bñficiũ.nec aliud vñ viuerẽtiqui bñ bona reci
pere pñt eccle et maleſquãtomagis illos excludẽ in⸗
tẽdit ab appetitu alteriꝰbñficij/qͥ vnuʒ habẽt vñ vi⸗
Mere pñt:et illos qui aliũde ſuſtentatiõem hñt/ qͥ vix
bene beneficiũ pnt recipe eccleſiaſticũ ¶ Oõ pꝛimo
patet in habente aliud beneficiũ:qꝛ ſicut in largiti⸗
one elemoſynaꝝ faciẽda paupibus inequalitas ⁊ in
iuſticia eſſetq vnus ouas vel tres recipet poꝛtiões:
qui cij vnsa pꝛo dieta ſuſtentari poſſet/et alij nihil re
ciperẽt/ſed fameafſligerent᷑ vel moꝛerent. Dic in p⸗
poſitoſinequalitatẽ cõmittere vident᷑: qui ve bonis
eccleſieſ que ſunt bona paupexꝝ inter plures panpes
diſtribuenda: plures poꝛriones et pᷣbendas: vel ec⸗
cleſiam cũ pꝛebenda accipiunt/qui ve vna viuẽ poſ-
ſent:melius quo ad animaʒ q; cum duabus: et alios
pauperes/et dignioꝛes et melioꝛes coꝛaʒ xæo inopia
affligi ꝑmittunt. ve talibus dicit᷑ Oſee.ix. Sacrifi⸗
cia eoeum panis lugentiũ:omnes qui comedũt ex eo
contaminabunt᷑. Om̃is nãq; talis qui cupit eſſe tri
mus in perſonatibus ſeu pᷣbendislet vnus eſt in ſub⸗

ℳ

Liij.

ſtantia:ſicut veus eſt trinus in ꝓſonis:et vnus ĩ eſſẽ⸗
tia:videtur dicere appetere illud quod appetijt
diyit Lucifer Yſa.riiij. Dimilis ero altiſſimo.¶ SDi
cut ergo ille lucifer h̊ ſine peccato nõ apperiuit: Ita
nec in pꝛopoſito pluralitas beneficioꝝ:nec ſine pec-
cato appetitur:nec ſine ꝓiculo poſſidetur. ¶ Quia
ſicut nullꝰ ſine peccato appetere poſſer ꝙ mater ſua
vno vel pluribus membꝛis eſſet mutilata:vel ꝙ de⸗
bitis careret mem bꝛis et oꝛdiatis. Ita nec ꝙ alma
mater eccleſia illis careat miniſtris et mẽbꝛis:qui ð
beneficijs illis viuere et matrẽ honeſtare et honoꝛas
re poſſent/q alius occupat/qui plura habet. Ded
dicẽt:nõ ſubtrahunt᷑ ꝑ hoc matri membꝛa congrua
quia vnus ſeruit duabus eccleſijs et ſupplet actũ et
officiũ duoꝝ.¶ Quib reſpondet᷑ ꝙ oculꝰvnꝰ in mo
noculo ſupplet officiũ duoꝝ oculoꝝ:nec tñ ita bene
et ita vecẽter ſicut facerẽt duo Ita in ꝓpoſito vœcẽ⸗
tius et vtilius eſſet in omni eccleſia cathedrali mul⸗
tos videre canonicos qᷓ; vicanios et in ommieccdleſia
curata videre vnũ curatũ:et in omni pꝛebenda vnũ
canonicũ q; vnũ in multis et pꝛo multis. Tamũ
ergo honeſtant almã matrẽ eccleſiaʒ:que ſibi plura
acquirunt beneficia:ex qua acquiſitione vt dictũ ẽ/
ſequitur membꝛoꝝ eius diminutio /dicentes: vnꝰ
ſufficere poteſt pluribus eccleſijs.quantũ matrẽ ſu⸗
am honeſtaretqvnũ ei erueret oculũ dicẽs:q vnus
oculus ei ſeruire poſſet.Et tantũ eccleſie pficiunt et
xo quantũ equus maledictus qui pꝛebendã pluriũ
comedere vult equoꝝ:et nõ plus laboꝛare q̃; vnus:x
nec plus ꝓficit dño ſuo. ¶ Zales piculũ ſuuʒ videãt
in verbis Pꝛoſperili.xæ vita contemplatiua.c.x. alle
gatis.in væcretis.j.q.ij.paſtoꝛ:ſub his vᷣbis. Paſtoꝛ
eccleſie his quibus ſua ſufficiunt nõ vebet aliud ero
gare:quonia quidem nihil alud eſtſic habentibus
dare q́; ꝓdere: necilli qui ſua poſſidentesſ dari ſibi
aliquid volũt ſine grãdi peccato ſuo vnde pauper vi
cturns erat accipiut. ¶ me clericis quidẽ dicit ſpũſ-
ſanctus. Pcta ppli mei comedẽt. Sed ſicutnibil ha
bẽtes ꝗpꝛiũ:nõ peccata ſed alimenta quib indigere
vident᷑ accipiũt. Ita poſſeſſoꝛes nõ alimenta qbus
abundãt ſed aliena peccata recipiũt. Sed dicent
foꝛte aliqui qui nihil habent hereditate vel parẽ
tum patrimonio/ꝙ hec auctoꝛitas cõtra illos ẽ qui
bus parentũ vel mundi opes ſuffragant ? diuites fa
cunt:ſicut patet ꝑ vcretũ Hieronymiad Bamaſuz
papõ.j.q.ij.clericos/ſub eo qui ſequitur tenoꝛe.Cle
ricos antem illos conuenit eccleſie ſtipẽdijs ſuſtẽta
ri:quibus parentũ vel ꝓpinquoꝝ nulla ſuffragãtur
bona. Cui autem parentũ bonis in operibus Anten
tari poſſunt/ſi qð paupeꝝ eſt accipiunt:ſacrilegimm
ꝑfecto cõmittunt: et ꝓ abuſionẽ taliũ iudicium ſibi
manducant et bibunt. Se quibus dicit cretũ ſum
ptũ ex verbis Pꝛoſperi.in li.xe vita contemplatius
ca.x.et habet᷑.j.q.ij.ſi qͥs.ſub tenoꝛe ſequẽti. Mõ eſt
inquit meũ dicere:qualepeccatũ cibos panpeꝝ pᷣſu⸗
mẽdo. Interlinearis.i.p alijs ſumendo ſuſcipiant qͥ
eccleſiãm quam iuuare ve ꝓpꝛijs facultatibus vebu
erunt:ſuis expenſis inſuper grauant:ꝓpter hoc foꝛ⸗
taſſis in congregatõe viuentes ſunt/ne aliquos pau
peres paſcant:ne aduenientes ſuſcipiant: aut ne ſu⸗

um cenſuʒ quotidianis expenſis imminuant:ſed nõ

contra illos qui vnũ habentes beneficiuʒſaliud ſu⸗
ſcipiunt:ſed contra hos eſt auctoꝛitas Auguſtini/qͥ
ita iſtos ſuo dicto ĩuoluit: ſicut alie auctoꝛitates ali
os inuolnũt/dicens:et habeturĩ glo.ſuꝑ illud Jſa.
iij. Atteritis populũ meũ:et faciẽ pauperũ dvemoli/
tis. Ecce inquit opes ſibitheſauriʒant/et in velicijs
abutuntur:et quead ſuſtentationẽpauperu dantur
ſibi reſeruant:vel pꝛopinquis diſtribuunt:alioꝝ in
opiam ſuos vel ſuoꝝ diuitias faciũt, ¶ Eſt ꝓrteres

xiiij.

euerrelu Dareugtd

caid nonecichſec ubſtuͤti
ſurudename dditſihidat.
ſoſunt guaſtfoꝛme acagetalts:et
poꝛalehabenta ſublectis: gemagnn
inagnopopuloßſunt etqula multa
ſontvibus inopꝛerſſent nullius⸗
his eſent:totũ ergo eſeet ſuſtentat
ttnomẽ acapiunta ſuhiects necnt
citepoꝛalia metunt pintualia non
oquis ſuiglia ſeminouerntiuſtepe

ac Lop.ir Ginosinquit vobis ſem
maliamacni no eſtſinos camalia ve
göetnüclictefacerepofſent ſihenen
ſagt eperent ſenmarent.

(Wea bocnönulliilonideoc
qona ataſutüiſhintatünend

turſed potiusarca ſtudiü collegi
augmentatlonis tenarü et diuitian
glgunt ſpiſtnalinſintoſtenſueh

Ci nii onmna guos ile D⸗ .

¶n bis noqg loaspatet
conſt
Tihnwtvhonictmmteinun

nnmmiimeiumfd

(Igem eypꝛeſſe patzp exemoſi
1. Boniſgcjnoniin kanii

pttarchiepiſcopte ſcopi
tart epiſa
eininunſnarchecheeie
dunnenegocſgtionezien 0
W

ri⸗
„

eſttn
roppeteen dion
Oppeterene ens:
nin Gereiln etpyng
W Pꝛelatio
PS ratio ita iſtos ſi atio
ernerhengegiine d⸗ 6 oetack enewlto⸗ vincit: qꝛ ſiiſti
1 ebeſten, ngnaan voſſent: quare cDngo Nnerte dſeuarg,
mninſne Itanee ⸗ dnpeccati pea e accrepir vñ vi e pauperũ ergen enanderent
ernanllber NW ln antekvn c rt pit vñ vine vem Hernardi/ conſider Id
a mihec An nqur cũ diuitij ret e boni re poſſet:mi in conſide em pa
demaluntober G nef:quia toru weccleſt habet eccleſi et / ꝙᷓ illũ ducuntu quidad hocoſtengenc ſeiping
ad naknimen 6Oe in pꝛecede v eccleſia percipr cleſiam iuu vbi r teſtes cum ad ocoſtend diſciplina
An ercleſis biacon Pauli.j. ntiꝙᷓ in iſto arti cipit. ¶ Sed uare te⸗ bi eſt lex vel e oculum endum tot
rigleſigetſipplet ane n tt enloreoi dictis ta gabetſtlor pelwarerglisu quoridieoltendat
W Pletacri rat/ bonũ imoth.iij. Di ꝛte obijcient i 3 modt ukehoneſtare m eeinte n oſtendax
unn etocn ⸗ps lt p nũ opus cxſii ij. Si quis epiiſ nt illud nodi: nulla ate in vita/ij vitando/
ninidecobne vnsinmo xv vetere/ et curam ſiderat: ergo lr piſcopatũ xeſi ſe repꝛeh vel parua fit m a ſin veſtibo vel5
irnamne In etitobene ſpondet benefi⸗ animarũ. icet pꝛelationẽ 6 conſid endit Hernard entio. Dequ et huiuſ⸗
tinomniee Ninhoſt wei quando eficioꝛũ et di Quibus diff. eap Raltroriohecg rdus Eugeniñ o ſatis expl.
ucdsizfienn hetfeli erant tãexili. Sitluch vrrit benfi en veſudio alrenus legt opoſſunt hoberoin⸗
ianrigin a glimnl⸗ ſecutõ aſettendngr e Nelicia inc em̃ E canonica poꝛti. egis vel de r habere lu
dcnrigtinom gunecleſ utoes tamfe poꝛalia it eccleſiaſti libus ſe ꝛtione habẽ cretali: ſicut pat⸗
innultnenmihrdnami eſcchton . a mala / et ica us ſepultogi daa frarmbus we ſuner
ultscenn te ennd iſicut patet he ix innueniri t pꝛelatoꝝ pꝑ tariontchneſerpegraranonmhen bus efunere⸗
mnämanieonlta (Tami paſdin vrcauitpapakutmr g potuitiq peſſev Dolugt Retidgealedig pꝛinationibus et viſi⸗
ern a zdli nti iporuikictamna n Sit⸗bpnortad tong ene Gettamalslasegmneg gent get viſ.
Pnagcgniſnauinn PRouuiticnionus i ccgmagnntrong innen⸗ phas facen dranepeo loper fag v. .
oneilis , cguiſinone Ma abuit tüc viniti iſtud ſubi gnuũ tepu . tant: epo ſſunt: 9 eis per extũ
Lans dininn e ad b S vinrigo neenn ire voluit: 8 inueni vel duc et quaſt phas v
inb mutioſdie i abet:ſed tigs: nec voluit:qꝛ ec li⸗ Dit unt ad lu luaſi omnes el per
unhibaclſi⸗ anne eer⸗ d quaſioẽs tij pompã ſeculare: cclia non ate tanta ſeqni cratiuas.E penas cõm
miͦimnennaclnti nuti gregs paſeebärad moil can 1 dcarnge eciſenen⸗ iturdinini cultus wreſterii, Pe
ctocnluͦdiez feſi⸗ bꝛis cibu ãrad modũ zabant. Tu neglectũ 5 eſt ſtatus / nõ nltus wereli⸗ cupi rxvij.
bſit Ertnn dſeig, m admini ũ capitis: ſc paſto⸗ glectu: ſicut offici⸗ nõ eſt officiũ i elictio:Hε W-
vntieclaſe gepnns cere potu niſtrat. Eti⸗ is:quod alijs mẽ tet inducti tofficium c fficiu ita rerelicti n
mnaleclchio n ſopfic put terunt cum pſ. ideo tunc au s mẽ⸗ inductiue in ommi nrarionis ani relictum
hulehlcthb nl erheni lnj but gentiũ. N n pſal xvij. Conſti dacter di quina/et i ommi officio / i animaꝝxſi *
wer ͤ lul enipl, Kar. Ge man do 5 olſlurieninamen⸗ l nomnibus alij oinaul nent
Kore dm õäs es me in ca⸗ et i lbui alijs honn aletcellario/ ieo
o.CZalespindne e paſtoꝛibuj s verificetur i potius paſcunt᷑qᷓ i talen ie els Ponund viliel io /ico
la Anglaliſ nlt SKolaſced ai eerapg. e fales pofkun/unales witeh leleeri/ vigi,
Eitz contenplori c oꝛibus paſc ant ſemetipſo xxxiij. VUe ſionibus dice quales væſcribi icijs vo vi ecõ
gi paſtorſubhi 4 o cpalle et lanis oꝑieb untur: vos aut s/nonne grege 8 ſit et Judas: ns. Acceſſit ad 1 it Hugo xe lecoò
rhſnane bsbis Haſtz ag eurmiazngnlgen eranes ige comedebatis tes crucifi gacce ſerur viſei IJheſũ Petru .rxij. ab
ninnchencnd, Reaie em doled indn itatoacegenenne tehna getev:accrͤtet gbenlseen in e
pi gliucdeſtſchehen gis exai t patz P ulud. ſoe äs n meſa vyab puerſt acendoteviggt g
klliguilnapoſi bennhun ex aĩo/nõ quecũ ud.j. Petri erũt foꝛma es ocio / coõm gabolo/qᷓ necſciũ cerdores:qui eũ
elligviſug aficentes daniſti ſpiritual quecũq; ſed ſi 8 tri. v. foꝛma facti na ſapi eſſatoibus cſciut nec viſeuit vaci
grictpennſiofntipnnn di ſbinitualeſmatenie daba abagerahs m oc hinnt:allichun etebeleranoſtnn nem
oſnoy nt quaſi abãt ſubi g:quia tot inueſtigandũ ui in plateis: rariĩ ſiugentleenen
. Drahn cogulenal d⸗ po quaſi foꝛme accidẽ lecte. Nũc ? u eſſe d gandũ culpã eis:rari ĩ eccleſij t/ terre⸗
eeln idiatlpil⸗ ꝛale haben ccidẽtales: ic vo econue um veſtigi⸗ pà peccatoꝛi ccleſijs/ tardi
mei omelit Ga ſiatniht magno ta ſubiectis: iqꝛ totũ eſſe ſuũ diuttlasſch a lepoꝛis / par is / veloces ad rcuc
ta ſgalincnt, ürnüti ſunt / populo pᷣſunt: et qꝛ? magni nomis ſi ren a sſcỹ ad vocandu atioꝛes ad congrehananz
tugulvindigere nt/quibus ſi nõ et quia mul unt: qa panenm cain i paupes/ ngregand
Poſeſtu iatnn vig efſont: lro eſ lrdelend ſualuor nener igu
gnolunantu q0no ent:totũ er nt / nullius ndere poſ⸗ q́; ad miſſam: plures ſe us poꝛrigũ
hobent vhenni e cũ tẽpoꝛali biunt a ſubi tatdem temporale anels⸗ Dorortoreſe alamus oꝛnattoꝛé ee-
khanuſiatetelpane r tẽpoꝛalia metunt: lectis: nec refundũ oꝛalg/ ſi :equus carioꝛ mi taltan/ aph naliors er-
ecauctorttao cötra llobe qui Vo ä fndhü puũalia ia delicatioꝛ alb iſaliicapa pute ns calia pꝛeci
Giopes ufftagant dinittof tere meteret ſeminauerunti eminãt. Tun rumſmutatno eſt Eccequomo cioꝛ caſul/cami
pes uftagant diuttesſe ad tpalia. Sic uſte potuerũ c s ſa g, eſt coloꝛ optii do obſcnrati eſt an
reti Hieronfmiad Demaii, j. ad Coꝑ. ix. Si nos i ut patet uerũt appe anctuarij in capi optimus:dii uratiũ eſt
gere Hulre l tualia magnũ inos inqu Pqueſtione qua auctoꝛi n capite omni diſperſi ſi g
goiſegniturtende ee gõ et nũc lici eſt / ſi nos ſeminauimꝰſpirni us articuli⸗ e illud pꝛeci teaꝑ:hec il 7.
unittalaie ihitieſiſin lir aleetacate no ee beſt pun, ncnliſq vicit — la⸗ N
a a yt deb repoſſent ſibenevtnereniriß 2 ſequi opo necſan pꝛopoſituͦ iſti
lppinapapnuliaſffaimm Arti. o. erent ſemn ibeneviuerẽ 1 boꝛterſc nec ß zr Necj Hiſti
einnonnullain rtiv. Begd bocnö marent. uerẽt/ ſp ꝙ ſurdi a natiui c bene wee cunt. &
nnek niulin wI. uia ci cnõnulli illoꝝ id s ui natiuitateſi eant: uia ſicut opoets
mopenopin . circa ſtudiũ illoꝝ ideo cõ qui vereliqueru nt muti. Ita i lcut opo
npeneſtscal iuntſocniiinn tur:ſed tudiũ ſpiritualiũ grue facere nõ pñ bi ciſter runt fontem a in ꝓppoſit R
t4 nionetalijiudiaun iu augm eel nes circa itügn vetnen nõ oc bnm nes H diſfſipatas/id veviuee Rdendan .
nt deqlihip diat uniniin aneneae oni taorn lectionisperungati rerenogſet ludos al ennas erocenpatio-
delhn gligunt ſpiritualia:ſi Betplentnernrſlulank⸗ quã: Hiere. ij. eaglque continerend valet
ni ritn alnmnſi A. ij. xuij.contra ſicut oſtenſuʒ eſt rer ſtudie ne⸗ Cauſa vo toti maliẽ nere nõ valẽt
ſig ühtnoeſiluen⸗ tt In bis nãq; quos vidle. P ri. vlerlviier lantsiatantu gcecant , ale ti deni
nubpaatich eſuſerfſ, ptin entes hono ocis patet/ ꝙ conitit lupꝛa. e. c. iij. xxxij. Pone pꝛinci ntꝙ ve eis iã v rnali et cupidi
i liſun ner anlqn) vbi luerum onohermandakomziwiobieu ad vei kiunt araatemvaltde rt roa⸗anren aatſe⸗ Arti. vj
ſupergialant ghc⸗ e 4 Sonifacij quondam emplũ conſtitutoi . bus Poneniduit piin zuncti eternitati a1037
lilmn mſiekl hlinnn⸗ ibi erebiepiſeo dis legati in anglia/i. is octa a.j. Rꝛincipe cipes illos / videli 8 n0 in⸗
entes n altneſt / is: in virt glepiſcopis /et alij in qua pꝛe pter illoꝛũn napes tur ſocijf⸗ elicet qui
umunnn ahin lteſu⸗ um. ute ſancte obedi et alus eccleſi 2 ſia viuũt i egligẽtiã/ multi fuꝑ. Pei qul⸗
nentts ſſt nagtſei i um:ne negociati echentie fm iteſ i ie pꝛela a viuũt impuniti: ſi ulti ſyirit imo ge
igelſ innilinii aie⸗ ditione ng ciationes/ empti rmiter iniung cũdo uniti: ſicut oſtẽſũ ẽ nales fure⸗ Ae
iones re. en⸗ ido qꝛ p eoꝛu negligenti Eſu ẽ ſn s leccle
pabentes fendn ii men n eccleſijs ſuis fi ptiones videlicet trãt eoꝛü negligentiã pꝛa eo. c. viij
ni n contrarium fit i eri permi et ven⸗ eccleſiã/ eccliaſti ã vel ꝓcuratõ viij. Se
gseſtancko Bogen quia in perli m fit in pꝛeſenti ttant. Cui E aſcẽdũt aliũ aſticaq; adeũ ratõez/ multi i
Aſtauctef⸗ tatestl n perliamenti eſentia omniũ us ta ũt aliũde:et eũt bñficia:̊ nõ iin⸗
llit ſiutalt ann eccleſia eſt tis vbi pꝛelati ſi⸗ ũ pꝛelatoꝛ ſunt. Du em carn. takeſtfur: ia: h nõ p oſtiũ
endilnd 3/ cleſia eſt plena mercati elati ſimul co um lericoser carnalia Joh. x. cui olm
tbab goſnbile z, Gene Moſtteteenen mimd ngregan, t. m Senaltegarier ebtt ius ſocij ipſi
e2 rü nd, gociationi ite facere vumũñ contra dei tales eruuentes indii ptünepote 1pft
nc̃t tl uupe ⸗ iationis: ne wmũ patris mei pꝛeceptũ per ipſos ſi⸗ ndignos s ſuos vel
tetin tur: quia nihi tamen ipſi s mei wum unde:quia nõ ic eccleſiam i peomouent:
ſbttheſunun ne, r: quia nihil lu pſi contra h wmuz ne⸗ nde quia no intrant enonne
8 eröoutn aliquod crantur l oc quicl — lis aſcendũ poꝛtam chꝛi . es aſcend .
itentation eſ ci factum fui oquentes. Di ? oquũ endũt affectõni⸗ iſti: ſed lunt ali
nl Nral oſter fuiſſet Bi vo tr benefi oms. per m
hinui ni bogtg n Wenleotuehl olrorſtent netnen ſaruen r elecig naͤnſſtenpes ti ocper llos ui magna
it, C. Ve uliteropihar arain d. pꝛelatis e Pradettec cdnedknn, ebronocren ucunte ſr
eſt ꝙ virilius illã . Petro ert adit: contrae vi uxta illos ad
5 ex⸗ “ dextraneo calij xrem pluũ chꝛiſti qui
cleſie ſue cuſtodiã En ranene nepot taninorins
.Et contra exem li tradidit
rempluũ Melchiſe⸗

rix.

Exem.

ſanctu nec li

Pꝛelatio

æch/qui erat ſacerdos wi altiſſimiſcuius parentela
nõ legit /in ſignũ foꝛte ꝙ ſacerdotes ſ̃m oꝛdinẽ Mel
chilſedech/nõ væberẽt parẽtibus:̊ melioꝛibo eccleſiã
tradere gubernandã/q ſi nõ fecerint ſ carnaliamo
re excecati indignos ꝓmouerint/ſocij fuꝝ ſut/? mali
sgricole? ſemiatoꝛes:qꝛ bona ecchie ſeminãt ĩ terra
ſterili. ¶ Pꝛopter dictã cõm ↄgrue talin platis re⸗
ſponderi poteſt:ſicut reſponſum fuiſſe legi᷑ cuidam
magno pꝛelato/qui ſomnolenter officio inſiſtens x,
Dicationis cuiuſdã eccleſieſcum ad illũ ꝓtineret dic
re verſiculũ quengam dicendo. vomus mea eſt.
choꝛus reſpondiſſet: wmus oꝛationis vocabit. Ip̃
Diyit:tam partem ſuam qꝙᷓ partẽ choꝛi.Cũ aũt choe
rus ni hil aliud reſpondere poſſet/ꝙᷓ quod ſequitur⸗
Reſpondit vicens. Vos autem feciſtis illam ſpelũ.
cam latronũ.xæ quibus Yſa. lvj. Ipſi paſtoꝛes igno⸗/
