ſpoliare:qꝛ ſu bditiſunr illoꝝ:ſaltẽ timeant cei ſub
ditos.imo ipſum deũ in ſubditis ſuis ſpoliare:ne vi
ceant᷑ cõtra ipſum ꝓditoꝛie bellare dicentem: quod
vni ex minimis meis feciſtisẽ. ¶ Iteꝝ ceficlũt: qꝛ
dictum illoꝝ opere implẽt: vominatio illoꝝ ſimilis
eſt wminationi canis ſuꝑ oſſa:quia ſicut canis cu⸗
ſtodit os ab alijs: vt ipſe ſolus illõ uoꝛet. Ita iſti

quo LZuce.xj. e antem intus eſt veſtꝝ plenuʒ eſt

rapina ⁊ iniquitate.¶ Alij dicunt nõ rapio ſed gra
tis mihi dant:quibo reſpondet᷑: ꝙ aliquando talia
dant poteſtatem habentibo. vel ꝓpterimpoꝛtunam
petitionem:vel qꝛ timent ne ſoluere velint. Sicut
accidit nuper v emptoꝛe cuiuſdam mali dñi.qui cũ
venditoꝛe cuiuſdam piſcis cõuenit ꝓ quatuoꝛ ſoli⸗
dis ꝓ quibus cũ ibialfuc ꝙᷓ taliam habere poſſet
dixit: pᷣſenta eum dño meo ex parte mea. Zibenter
em̃ ſolutõnem ha buiſſet.⁊ allegauit cauſas quas ſci
Eeu diu piſcem nõ cepit ⁊ quia cũ vxoꝛe ⁊ filijs
nibil plus haberet ſed ꝙ habere nõ potnit malo tni
buit peccatoꝛi. vel ꝓpter timoꝛẽ vt maioꝛa damna

vitent. malunt em̃ dare gallinaʒ quã amittere equũ

vel bouem. Bant ergo ſicut ille ve quo habet᷑. O .j.
xij. Et ſicut pauper mẽdicus dat ꝑtem panis ſui ca⸗
ni malicioſo:tali nanq; plus dat ꝙᷓ; alteri: ne ipſum
moꝛdeat.vel ſuꝑ ipſum latret:ſed ꝑmittat ipſum in
pace elemoſynã petere ira ꝙ ptem elemoſyne dat ca
ni vt aliam ptem in pace habere poſſit. Gic quan⸗
v pauꝑ vel popularis homo venit cum tallis ſuis
ad curiã magni puncipis:petens ſolutionem rerum
ab eo emptaꝝ vel vebitoꝛum vel ꝓ iuſticia obtinen
da. occurrit ei canis unpudicus querẽs quid et q;⸗
tum petat:quo audito adiunget directe vel indire⸗
cte ꝑ ſe vel ꝓ mediatoꝛẽ quantu ei dabit.et ipſe pcu⸗
rabit ſolutionem: qui ab ipſo mercede accepta era
vño plenam accipiens ſolutionem.vix dabit credi⸗
ton medietatẽ mentiens ꝙ plus babere nõ poteſt.
Ecce quomodo canis iſte vnam ꝑtem de wno et ali
am furto accipit:vt qui totũ habere teberet ha⸗
beat wtem. em̃ omnes qui ꝗpter tales vel cõ⸗
ſimiles cauſas munera accipiũt etiam oblata male
acciplant oſtendit᷑ ꝑ leges ciuiles.Pꝛimo Codic.li.
xij.ti.et themetiẽ.l. euotum in fine.in quo cõtinet
quiſquis militans vel iter agens vllo in loco ali⸗
quid ab hoſpite poſtulauerit intantũ eum inbibe⸗
ri ſceleratũ moꝛem iubemus.vt ipſis quoq; p̈benti⸗
bus impunitũ eſſe nõ patiamur. Et in eodem li xij.
ti. ſalgamo hoſpitibus nõ pᷣbendo.l.vnica ſcribi
ſic. Ne quis comitũ vel tribunoꝝ aut ppoſitoꝛum
aut militũ nomine ſalgami gratia.i.culcitras lignũ
oleum a ſuis extoꝛqueant hoſpitibo. ſed neca volen
tibus hoſpitibo in pᷣdictis ſpeciebus aliquid aufe⸗
rant.Glo.quis ſemꝑ pᷣſumitur acuſſio. Si ergo iſti

ummpe bengein nn nnade

n
ſnaſalon halliuo

nemponeret⸗reſponai⸗
icn m mm nin han

ſt. Sic n.erot imaho ſa
nuurgimiiinen
tmitſacere barbanm obſtyi .
arentals a tali pſusſtbe ¹
ureamoſpottaui quia nimis ere
ninganceſllnc gren
munera vſuram abbis quilicctn
pontamen babent dandl rolontat
tentes Tdit mihi verum : Biant
lam dyabolo. A,r ir eeinocere
w vel negocior inpedltöem facien
peditionem nunis differmndo. ſicn
yvngeno porutbenealiterfacere.
llont.¶ Alij voouferentes bonah
poupere focto dicunt non eſſepecc⸗
Uparentela ſus hobuit talio. rider
ſutum ſyum hocetii lcunt qñ nid
elaliumpotenticnins puri poupe
Nlopinantur bonumegnumegnut
Nuncjtalemequnm equtantteptinan
lenuopaberemus⸗ Blij ad modi
mncdem anfennt imaginiueſtinutn
Decummias theſaurosauferunt vel s
dicemes ienuni; ömodum debon
bit dlchlamigemanfenun Tnac⸗

Pypechonns eſtin b ſſte
ſurin yeme necin eſtg

fnit lanoimaginn
latroimaginismonue
tronestmnaginis ineeere to cgiſti

rntaneſtaſununſ d⸗
balza r oſeſllo l ot l
en Sataninhbetfeteim
igutare, Alidiantnooſign
ntulwntſhonck,alignanc
ten bentib. el prrinponmnan
Nyelqe timentneſoluere relint. Dian
der Nonptorecliuſtammaldſi gch
ciuſdam li⸗ Cönenit oqgatuor ſrli
uscü nihlalincjtalambabere oſt
ta cum dno med expante men Aibenng
en habuiſtt2allecoit auſioisſl
iuplſcemno cpit nia ci yꝛer ili⸗
habentſeg habene nopotmit nalon
oni pel pterninozipt maidn damnn
unten dare galline;z qväamitrerteqri
Danterpoſtautillewquohobet. O,
tallnanq plus dot ſyolten: ne ipſun
ſap Pub rna ſitnintihini
gäpetere lta g Prem elemoſynedeta
Petere ia ken landin
teminpacehadere voſit Dicguan
opolans bomo venittumn til isſt⸗
gd eerens ſclurinentmm
l nn oi iſtan Obtitn
N i. Ggeris glld eth⸗
aicans inplliclo guete li it

ator? quontu el d
n . ngeſtlann
ungimhi kunn n
ninananli, Moetli

.

„
4

6

Exemp.
xxij.

Exemp.

tiij.

Exemp.

Rapina

male recipiunta volentilo. multo peius recipiũt: qͥ

recipiunt a nolentilv.quoꝝ conſenſus de hocꝙ da⸗

bunt nunqᷓ requini᷑ ab his qui recipiunt. Dicut cõ
tingit qñ dñs aliquis vult hre collectã in dmio ſuo:
vocat duos vel tres maiores devnaquaq; patria:7
ipiqmittunt magnaʒ ſummã ꝓ tota patria in qua
ſunt ita liberi homines ſicut ⁊ ipi.quam tñ non ſol⸗
uunt pꝛo tota patria: ̊ potius tota patria ſoluit
eis:qꝛ ipᷣi collectoꝛes ſibipᷣis parcunt ꝓpter quod ali
quando R erunt in vaſtitateʒ ⁊ rapmnam. iij. Reg.
xxj Exypdictis ptʒ ꝙ multi dantſicut ille vedit dya
bolo candelam. Al. xx. ix. Mij dieunt bene cõneniat
ſenaſcallo vel balliuo meo eatis ad eum. Sed ſup bi

las vel alias vlatões accuſet᷑q recipit munera 71 di

mittit que dño vebentur. dñs bene intromuttit ſe et
inquirit veritate. Ded vbi accuſar ꝙ alreri iniu⸗
riam facit:vt dñs lucrerur. oñs qui plus diligit lu⸗
croſum miniſtrũ 1 fatuum vicinum. ꝙ fidelem mini
ſtrum 7 ſapiẽtẽ vicinũ.nonvult ſe intromittere:qꝛ ẽ
beniamin lupus rapax: Geñ.xlix. Nota..xij. xliij.
E ſncris patet ꝙ in omnibo tali excuſatiõil-
aſſimilant᷑ ciidã latroni qui ſicut in antiquis cõti⸗
netur geſtis:quandã Ppoſiaur: imaginẽ.x quo cum
ad rõnem poneret᷑ reſpondit ſe excuſando. anulũ ac
cepi vigito:qꝛ manũ mihi poꝛrexit æ annlum ob/
tulit. Sic. n. erat imago facta cum manu extenſa:qðᷣ
opoꝛtuit ꝙ ei anulũ poꝛnigeret:quia aliter non po⸗
tuit facere. barbam abſtuli aureem quia nullus de
parentela ſua tali vſus eſt barba.Chlamidẽ etiam
auream aſpoꝛtaui.quia nimis erat frigida ꝓ hyeme
⁊nimis ponderoſa ꝓ eſtate. Sic pꝛedicti recipientes
munera ⁊ vſuram ab his qui licet manum poꝛrigãt
non tamen habent dandi voluntatẽ:ſe excuſant di⸗
centes. vædit mihi verum ẽ: Sicut ille vedit cande⸗
lam dyabolo. . 1x. ix. ne einoceret damnũ inſeren⸗
w vel negocioꝝ impeditõem faciendo.⸗ eoꝛundẽ ex
peditionem numis differendo.ſicut faciũt in curijs.
vnde nõ poruit bene aliter facere.idõo opꝑtet ꝙ ſic fa⸗
ciant.¶ Alij vo auferentes bona homĩs diuitis de
pꝓaupere facto dicunt non eſſe peccatum: qͥa nullus
parentela ſua habuit talia.⁊ ideo talia nõ decent
ſtatum ſuum:hoc etiã dicunt qñ vident monachuʒ
vel alium potentẽ:cuius patrẽ paupem fuiſſe ſciunt
vel opinantur. bonum equum equitare. pater ſuus
nunq; talem equum equirauit:vtinam illuʒ vbi vel
lemus haberemus.¶ Allij ad modũ pdicti.q̃n chla⸗
midem auferunt imagini quaſi inutilẽ. dum diurtũ
pecunias ⁊ theſauros auferunt vel auferre cupiunt
dicentes.ipᷣe nunqᷓ cõmodum ⁊æ bonis illis repoꝛta
bit. vel chlamidem auferunt vetractoꝛes dicentes:
ꝙ; nec honus eſt in hyeme. nec in eſtate. ¶ Ad literã
ſicut iſte fuit latro imaginis moꝛtue: Ita ſũt iſti la⸗
trones im aginis vine:ercepto ꝙ iſti peioꝛes ⁊ foꝛtio
res ſunt latrones q ille.vel etiã qᷓ alij qui in nemoꝛe
homines ſpoliant.qꝛ üli clam ⁊ cũ timoꝛe: Iſti ap⸗
te? contemptibiliter auferũt: Vn ⁊ wctoꝛes tenẽt
rapinam grauius eſſe peccatum qꝙᷓ furtum. Sic pqʒ
anctum thomã in ſumma.q.lxvj.arti.ix.quia vio
kenma que fit in rapina magis eſt cõtra voluntatem
qᷓ; ignoꝛantia que eſt in furto. Et quia ꝓ rapinâ non
nõ ſolum infertur alicui damnũ in reb: ſed etiã ver
git in quandam pſone iniuriaʒ: Ex quibus apparet
ꝙ Byonides pyrata congrue rñdit Alexandro ma⸗
gno.æ quo ſcribit Aug. d ciui.dei.li.iiij cꝗ.ij. Vbi
etiam ꝓbat ꝙ malus rex eſt latro:qꝛ placiti lege pꝛe⸗
da diuidit: HRemota inquit iuſticia: quid ſunt ma⸗
gna regna niſi magna latrocinia. Hoc oſtendit per
exemplum æ Alexandro impꝑatoꝛe ⁊ pyrata: quoꝛũ
hyſtoꝛia ⁊ diſputatio planius continerur in libꝛo de
nugis phoꝝ. Ibi nanq; continetur quaſi ſie: ꝙ ale⸗

rander queſiuita pyrata capto in mari ad illũ ad⸗
ducto:quare fuit infeſtus mari. Cui ipᷣe:quare es tu
infeſtus terre:ego p̃ᷣdam meam capio ſuꝑ mare.⁊tu
tuam ſuꝑ terram. Sed quia ego puo nauigio capio
pꝛedam meam ⁊ tm̃ mobilia. latro vocoꝛ. qꝛ vo tu H
facis cum magno exercim rapiendo mobilia ? imo-
biliavocaris inpatoꝛ:ſi ſolus raperet Alexander. 7
captus eſſet latro vocaretur.ſiad nutuz Byonidis
ppli famularẽtur eẽt Dyonides impatoꝛ. nam qᷓtũ
ad cauſam nihil veſt:niſi ꝙ veterioꝛ qui rapit. im⸗
pꝛobius qui mamfeſtius impugnat. Sicut ptʒ xe fu
rioſo qui quanto foꝛtioꝛ. tanto plura mala cõmit-
tit cum gladio quem mann tenet. Sequit᷑ in Hyit⸗
ria. Leges inquit pyrata quas ego fugio.tu pſeque
ris. me foꝛtuna ⁊ rerum anguſtia. iniquum. te faſtꝰ
intolerabilis ⁊ auaricia inexplebilis furẽ facit. Jta
adhuc.nam ſupflue eypenſe faciunt potentes tyran⸗
nos.ſequit᷑. Si foꝛtuna manſueſceret:melioꝛ fierem
ſed tu foꝛtunatioꝛ nequioꝛ fieres. AMiratus Alexan

Ter. eius conſtantiam ipᷣim militie aſcripſit vrexpire

tur ſi cum foꝛtuna vitam mutaret in melius. Exp̃ᷣ⸗
dictis euidenter oſtenditur: ſicut pauꝑẽ latro no
cturnus. Ita malus im patoꝛ eſt latro diurnus:quo
rũ tñ quilibet.quia v latrocinio ſno hicminus eru⸗
beſcit factũ ſuum pꝛedictis modis excuſando: ꝓnõ

rapinam arbitratus eſt:ad Phil.ij. De quib ↄque
ritur Job.xix. Mon erubeſcitis oppꝛimentes me.iõ

alibi pᷣlus erubeſcent. pluſq; punientur in moꝛte. vi
celicet qũ temones ſicut dicitur ij Aacha.iij. Aul
ta caligine circũfuſum rapiunt. .
In quo pena notat Xuius pene pꝛimo oñdit᷑ ra⸗
tio: Gecundo certitudo. Tercio latitudo. Querto
cõgruitas. Muinto velocitas ſeu celeritas. ¶ Mtũ
ad Beums ratio oñditur ex ſnĩa veritatis: Alat. xxv.
Eſuriui ⁊c.quia ſi male erit in indicio non danriba
ſuis. rõnabiliter ſequit ꝙpelus erit rapientibo alie⸗
na. Vnde NRug. ce verbis dñni.c.xx. Si in ignẽ mitti-
tur:qui non vædit rem ꝓpꝛiaʒ:vbiputas mittendus
eſt qui rapuit aliena. Si cum dyabolo ardere babz
qui nuqum nõ veſtiuit. vbi putas arſurus ẽ: qui ex⸗
Bolianrt. Ad idem fulgentius tractans illud ver-
Pen Aath. vij. Omnis arboꝛ que nõ facit fructuʒ

onum excidet᷑:? in ignẽ mittetur.ſi iudiciũ ſine mi⸗
ſericoꝛdia illi erit:qui non fecit miſericoꝛdiaʒ:quale
iudicium erit illiqui fecit rapinam. Si ſterilitas in
ignem mittitur rapacitas vbi mittet᷑ vel quid mere
tur. Quid ergo tunc erit x illis.xæ nn dictum eſt
E. iij.xxij. Et ſi illi tunc de celo expe lent. æ quibus
dictum eſt. S.ix.vj. Vbi runc erunt illi. quibo di/
ctum ẽ.. viij.xj.⁊.AM.ix.xxij. Secundo eiuſdem
pene certitudo ex multis oſtenditur euidẽtijs. Pꝛi⸗

Arti. vi

xxiiij.

ino ex hoc:ꝙ hic penitentiam dignam non faciut.q̃ xxv.

re.quia non reſtituunt. Secundo ex hoc: ceum cũ
coꝛpoꝛe membꝛis ſuis veuoꝛant. Sicut ptʒ ꝑ exem
plñ cuiuſdã magni pꝛincipis ⁊ tyrãni.qui tali ſom-
nio qmonitus ſuiſſe legitura tyrãnide ceſſare. Siq⸗
em ei videbatur ſtetit coꝛam imagine beare vir⸗
ginis marie valde femelicus:qua fame concitatus:
ad filium quem virgo mann tenebat accedens pꝛĩo
caput pueri. deinde ſcapulas ⁊ bꝛachia poſt latera.
ceinde tybias et pedes vt ſibi viqebatur comedit:q
euigilans triſtis ⁊ territus confeſſoꝝ ſuo ſomniũ oñ
dit:qui ei interpꝛetabatur: ꝙ puer ille fuit rpᷣe cum
coꝛpoꝛe.ſ.eccleſia.i.congregatione fidelium:que w⸗
minio ſuo ſubiecta erat:quam tyrãnidem exercens
verauit ⁊ uoꝛauit chꝛiſtum in ſuis membꝛis:⸗ cuz
ſuis mem bꝛis.i.cum bꝛachijs ⁊ lateribn.i.cum maio⸗
ribus.⁊ cum tybijs ⁊ pedibus.i.cum inferioꝛibus.
Tales enim chꝛiſtum cum membꝛis ſuis laceran
v:⁊ ſi ad ꝑuum tempus pᷣualeant. certitudinaliter

Exemp⸗

Exemp.

rxvj.

Exemp.

cꝙ̃ onus in collo poꝛtabit.

Papina

tñ ab eo ꝓcutient᷑. Sicut ꝑtʒ ꝑ exemplũ ve quodãty
rãno magno quiſomniaſſe fert᷑ ꝙ vnã vei manũ ve⸗
uoꝛauit: cum aliam veuoꝛare vellet. ab ea pcuſſus
interijt ⁊ in foueã cecidit:Qð quidã ſapiẽs ei expo/
ſuit dicens:ſpoliaſti eciam:⁊ nunc vis taxare pplłin
caueas ne pcutiat te us:anteqꝙᷓ inceptuim pficias.
Et cum nec ſic qmonitus ceſſare vellet.anteqᷓ ince
ptũ pꝑficeret obijt ¶ Gic Achab tyrãnidẽ exercen-
w. iij. Reg.xx?æcᷓ ct ſic antyochus tvrãnidem excogi⸗
tando.ij. Macha.v.interierunt ab eo ꝑcuſſi: quo
ðꝛ Job.xxxiiij. Mõ accipit ꝑſonam pꝛincipis nec co
uiernand. Ex iſtis.n.⁊ ex illis. G· ij. xlj. ꝗͥ ta-
es fuerunt tyrãni ? raptoꝛes:quales moderni ſunt
7 ad penas illas modernos pceſſerunt.quatenꝰmo⸗
rnis ⁊æ illuc eundo værur certitudo:quia ſᷣm bea-
tum greg.in quadã omeł. Pꝛeteritoꝝ exhibitio ẽ fu
turoꝛum certitudo.¶ Tercia certitudinis euiden⸗
tia habetur ex hoci multos in curia illa habebũt
aduerſarios.quia illos quos hic affligunt illic iudi/
ces habebunt: Jo.xxvj. Judicium pauꝑib tribu⸗
it.¶ Quarta certitudinis euidentia.ſ.pene rapto/
rum ex hoc cõſurgit q; nagnd in moꝛteonus poꝛta/
bunt:⁊ artam ? lubꝛicam habebunt viã:ex quibo ſeqͥ
neceſſe eſt: ꝙ certitudinaliter cadãt inferius ad pe⸗
nas. . n.magnum onus ? verecundum poꝛtabunt
patet.quia ſicut latro cum latrocinio ſuo manuali
captus:cum eodem latrocinio ad tribunal ducit᷑ iu
dicis: Ita iſti cum omnibus rapinis.vſuris.furtis:
7 quibuſcũq; male acquiſitis:in collo poſitis ad tri-
bunal vucentur vi:gementes ⁊ dicentes.onus gra⸗
ue grauatũ ẽ ſuper me qo tñ quantũcunq; ſit graue
cofuſibile:opoꝛtet ꝙ quilibʒ ſuum poꝛtet. In bo⸗
na.n.villa homo inueniretpoꝛtitoꝛem: qͥ ꝓ venario
onus ſuum poꝛtaret:̊ ibi ſi dare vellet totum auꝝ
argentum mundi:nullus onus ſuum poꝛtabit:nili
ipſe qui illud fecit. Quia ibivnuſquiſq; onus ſuum
poꝛtabit:ad Galath. vj. Quod cõgrue oſtenditur
ꝑ exemplum ſcriptum in libꝛo ve apibus: quodaʒ
milite.Qui poſt plures annos moꝛtis ſue apparuit
vxoꝛi ſue: ꝓ ipo oꝛanti.indutus veſtimentis cõfectis
⁊æ ferramentis equoꝝ ignitis. Et vxoꝛi querẽti cau
ſam:cum nunqᷓ fuiſſet mareſcallus equoꝝ.reſpõdit
quia non ſolui tali fabꝛo ꝓ equoꝝ meoꝝ ferramẽtis
ideo nunc hoc onus poꝛto:⁊ ſtatim diſparuit:vxoꝛ
vo fa bꝛo vocato queſiuit inquanto maritus ſuus
functus ei tenebat᷑:qni dixit ꝙ ĩ marcha anglicana.
quam vt maritũ a penis liberaret:ſoluit eid em indi
late. ¶ Hec fabuloſa reputari debʒ hyſtoꝛia que in
omniba ſentẽtie cõcoꝛdat veritatis: qua ðꝛ Math.
xviij. Mittite eũ in carcereʒ vnec reddat vniuerſuʒ
bitum ¶ Eſt. n. hyſtoꝛia ſatis ad ꝓpoſitũ oſtendẽ
Dum ꝙ videlicet vnuſquiſq; S alieno habet:tan⸗
xquo ſatis clare intel
ligere poſſumus:quanta erit tunc quoꝛundã:nõ tm
latronum ſed etiam alioꝛum cõfuſio ⁊ pꝛefſura:qꝛ ſi
ipſe tantam habuit confuſibilem penam ꝓvna in q̃
tenebatur marcha:⁊ ſi tale ð ferramentis poꝛtauit
pondus quia ꝓ illis non ſoluit.qualem ſuſtinebunt
penam:qui valoꝛem multaꝝ marcharum ꝑ durũ w
minium vel falſitatem acquirunt:vel mutuãt:⁊ nũ-
q̃ᷓ ſoluunt. Et quale poꝛtabit pondus de alijs rebus
ſicut de bobus equis.ouibus.gallinis pane.vino.vł
ceruiſia.⁊ etiaʒ terris ⁊ wmibus.qui huiuſmodijac
quirunt ꝑ rapinas vel vſuras vel malis vijs vel qui
huiuſmodi accipiunt ⁊ nõ ſoluunt.¶ O cus qñ no
biles noſtri:omnia talia onerahhabebũt in collo li⸗
gata:qua les⁊ qᷓuiles erunt.tuncpoletarij:⁊ poꝛtito
res:qui nunc equos habent ⁊ currus in quiba onera
ſua portantur:⁊ diuites ⁊ nobiles reputantur diui
tijs.⁊ honoꝛibus ⁊ veſtibus:quibus nunc oꝛnantur

P ...

ſpoliati ⁊ nudati:quando iterum animalia ab eis
nunc capta ⁊ non ſolnta in ventribus eoꝝ ſimul cla
manerint ſicut patet per exemplum ⁊ oue pstricij.
Fvii qmirabiles erunt clamoꝛes: quia aliqui eo
rum plura habebunt infra eos anim alia foꝛte cla⸗
mantia quam clamauerint in archa Noe. Quan⸗/
tum erunt inſuper tunc onuſti.vſurarij.fures.⁊ alij
qui wvmos terras ⁊ animalia:hic per vſuras furtuʒ
falſitates acquirunt:nec onus tunc vponere po⸗/
terunt:quia erit e eis ſicut e ſymia que fetum ĩ col
lo poꝛtans venatoꝛib us appꝛopinquantibus depo
nere vellet: ſed ita firmiter ei adheret:q; non poteſt:
ta nec iſte in pꝛopoſito.ſed gemens dicet:ve mihi.
miquitates mee ſupergreſſe ſunt caput meum.ſicut
onus graue ⁊c.in pſal.xxxvij. Et Treñ.j. YOniquita⸗
tes mee circũuolute ſunt.⁊ impoſite collo meo.
¶ ꝛ etiam cum iſto oneregraui ꝑviam artam ? lu
bꝛicam:vbi ⁊ multi erunt impedientes:et roꝛſum
trahentes tranſibunt. oſtenditur per hocꝙ ſcribit
beatus Gꝛeg.iiij.dyalogo.ca.xxxvij.xve quodam ad
moꝛtem trahente:cui alterius ſeculi pene oſtende⸗
bantur qui poſtea loquelam recuperans aiebat: qͥa
pons erat ſub quo niger atq; caliginoſus fetoꝛis in-
tolerabilis fluuius vcurrebat.Hec vo erat in pon⸗
te ꝓbatio.vt quiſquis per eum iniuſtoꝛũ vellet trãſi
re in tenebꝛoſo fetẽtiq; flunio laberetur. Juſti vo qͥ
bus culpa non ſubſiſteret ſecuro per eum greſſu ac li
bero ad loca amena ꝑuenirent.¶ Habenti ergo tã⸗
magnum onus peccatoꝛum vel bonoꝛum ablatoꝛuʒ
in collo ⁊ per tampericuloſum pontem trãſeunti:qͥd
verius dici poteſt ꝙᷓ illud Eſaie.xiiij. Ad infernum
xctra heris. Cuius cauſa redditur:Amos.viij. Vi⸗
cte inquit inſanias multas.⁊ calumniam patien⸗
tes ⁊ neſcierunt facere rectum dicit wminus.The⸗
ſauriʒantes iniquitatem 7 rapinam in edibus ſuis:
Prubteres hec dicit wminus.tribulabitur et vetra⸗
etur exte foꝛtitudo tua.¶ Gi queris quis te vetra
het:ſicut querit ille ve quo Abdie.c.vnico.ſuperbia
coꝛdis tui.extulit te habitantem in ſciſſuris petra-
rum. Interlinearis. qua ſi in alpibus exaltanteʒ ſo
lium tuum. ſcilicet qui dicit in coꝛde ſuo quis vetra
het me. Reſpõdetur:cꝛouer.xxj. Rap ine impioꝝ
trahent eos.quia noluerunt facere iudicium.
Tercio eiuſdem pene latitudo ad multa ſeexten⸗
dit. Pꝛimo ad raptoꝛum ſeu tyrannoꝛum et alioꝛũ
iniuſtoꝛum perſonas.quando videlicet pꝛopter in⸗
iuſticias ſuas a ſubditis vł alijs tempaliter occidũ
tur. Sicut eglõ ab aioth: Judic.iij Et cõplet᷑ in eis
illud pſal.liiij. Viri ſanguũinũ ⁊ wloſi non dimidia
bunt dies ſuos.Et illud Hieremie.xxij. Ve qui edi
ficat wmũ ſuam in iniuſticia &t ſequitur poſt. Se
pultura aſini ſepelietur. putrefactus ⁊ pꝛoiectus er
poꝛtas hieruſalem. In quo facto eus miſericoꝛdi⸗
rer agit cum ſubditis:qui tũc virgã ſubtrahit:qñ fi
lium vltra modũ verberat.⁊ eternalra vo dãnant
q̃ ſicut ſcribit᷑:Sañ.xj. Rapinas et ppᷣdam ⁊ diuitias
eoꝛum diſſipa bit. Et erunt pꝛeda vemonis:⁊ hoc iu
ſte:vt quialios pᷣdabant:ipᷣi pᷣdentur.⁊ impleatur ĩ
eis illud Eſa.xxxiij. Ve qui pꝛedaris:nõne ⁊ ipſepᷣ⸗
daberis. ¶ Gecundo ſe extendit ad perſonas iniu⸗
ſtas:qᷓtum ad hoc ꝙ heredes vt frequenter non ha⸗
bent e coꝛpoꝛibus ſuis.vel ſi habent iunenes moꝛi⸗
untur.⁊ patribus non ſuccedũt. In quo facto veus
miſericoꝛditer agit cum illis ne vinendo ⁊ mala pa⸗
trum ꝓquiſita tenendo dãnarent᷑.ſicutfuit ille.qui
patri maledicebat.A.xij.liiij. Vel ſi diu viuant he
redes illoꝛum.ſiue ſint filij ſiue nepotes vt freqnen⸗
ter fatui ſunt.⁊ de chare ꝑquiſito patris bonũ foꝛũ
faciunt:et mendic moꝛiuntur. Sicut patet ð illo qᷓ
dixit patrem fatuũ:licet a multis viuẽs ſapiẽs repu

Exemp.

necöſumatgy guiſung talie
inennenenluernt
ſob mmmentocrrnſſimt omiktis -
Andire mnq uit cbterltis peuplz
ggenos Et atopoſt Jurault dns in
ſoblitus ſocro vſchin fine oiapece
Quarto ſeeneendit ad inbditü⸗
gffligunt gr ihabet tyfanuͦ dum.
vicinuinſidioſe. Quintopena ſen
extendit ad viros ecciaſtcos i eln
ſeſſoꝛes ſyetiam pauperes mendic⸗
ſoꝛes gñ nter llos hoſpitati eos in
yel guls ſumptus in eis ponerenol
accidit qñmittuntodaliqu wm
ſin pꝛie vellent eetipen ſis: gvibn
gaurent vel meqvuopaucnis 1fen
ianonerpendent cogitant raliqñ d
Opendant ſiipt hocnon dicant mal
uiminiſtnieisaſſiſtentes dicunt: 10
nico glocant. Ertalibus ergo ſun
naminitovelquig no erpendunt cti
ntp elemaſncs rhaſpitalitati Ndi
hitgrſihsibienithu⸗ hoſpitaln
ngwmnsllnumſimotahn
nllbie eſpongetg, dmnns lor

auz innenireno
iainzt oſent:
Eir Midog iitaſn g
nal ſldfomens öt onoce,
— Heccato. ſecun,
buncteen eptislarga dant
lfamſi

lles Pertgen ah,

mein
imng Oreg.
neri eos Rigl
rtum ntn enimndsligun
nco tannnckare
nronlſſimne Ail
runt. lahi Nifn
l fuN, =
numge un tare
u R Toth uanaten dabantur ei
rſahamanun B ðð
litenmngtn l on me⸗ E
e etT nt nen hhi b illud ores in on ſat nleenrckec. tes nyta illui
Pif. ane lud zob H ende Yoberij.
tenninli nen 1. pti⸗ Et i tas: n terine p iplicabũt dill Dabantt⸗ o vñ fidel bu
hübe Mim Vlammg . pticipe illud hi⸗ ec ſtabi e plant⸗ abürn ud ſunt mtt uben ndant
ſenr oſengetn ntan dit ad es pꝛed iere. x. Uefhng n amos e Pꝛo ic ſubditi⸗ ⁊rõn tabern
iid derne lu F: poſt. de. dab xxr. Em dam non anr Werdrſto⸗ ubditi: abriun⸗ acul
long ud dor tal dOin in unct mentum da⸗ ill uctoꝛit n mien. biliter vi nla pdo
laltmnigten Pſeibit n plur⸗ rmul niuſto AIE gtoꝛ 0 eſt i gunt dſch e magni mboi abun
lerlacnin ef rrulman õ Faintfte deesnos ſt iſte er 7 pa Vſrnerenment ine⸗
—— umad oernnig cquirere aniJiaidt rcioſeerren⸗ lio vel rroe t x deſtruit nten elare
gvoni mmrean Dene oſt . in terr vtpore: enon te ac. uin⸗ liquoti exten⸗ gm el parl . anto eſt unt. Kunt r ſi il is inui
Kratg eeni enge⸗ ra. vel erqꝛ pñt: x runt. in ens vi m cõgr. amen quaſiin t de ic b nun
lid nchalet cide ec mi mari ab alij el ett k. in ſene iſuz cipi⸗ gregato: to ali ua ſi in qu ella i
gino Ate ſuũ: mium ri om̃i ijs ſi tiam a lenect pis vel to:nullꝰ icuius pᷣ coꝛrigi 0 wl int᷑
igui mihnr haſtnne uͦ:qn ſi gen halie molient nep afta ⸗ pöhent.nlft lichins Hncipi gibili⸗ endu
6 Decho⸗ Win⸗ niti unt e, naturalu ittũt.i .vel m alia i. lent: terre ſue tr. et v pisv 18: luz
ſaincſanin rin itur xtra. alite t. in pa me in curi .niſi cõſilii. act veraci el al qꝛ cõſi
niniſtoiielan ere Wingen . Bi⸗ romni⸗ paupta rcand du aamou ſilia are. qui⸗ res eeneeng,
Gbſſ 0 vellettri müu: um ralite cut ptʒ ia tend atẽé c do uci p ueri rentur: ia vtili⸗ vtilit ma
enerte tretn U uũ:qo ergo era loco i. ælapi idunt cadũt ſis⸗ poſſent poſſent :quomõ iter tr. atep̃
auhnenim in uniſag n Momitai ened or pide ſu ad locũ ſis cum t.quõ t. 7 dñi. nötales ducto⸗ .
lrmn eumgreſtt tes: qui lle ẽ:ſi ie ma eced õ rum dv minoꝛi dñi eti⸗ Palio es vuct, n
ercato bab effnocll qꝛſ quiia nõ :ſi ſp ale po ere:7 a m. ſp. n id no ꝛifami etiam s ſapi ncto⸗
toum pel ntiencotit, epe cõti nõ h a poſſe⸗ ſſeſſe ſi ad aliũ tẽ⸗ leon 2 di⸗ milia i oꝛdin biente⸗ dꝛes 3
penall bonor gotuͤ⸗ pꝛed otingi abet euen eſſoꝛe i ſint u tẽ⸗ cat ullu galira nurili: latiu es regi
enicnloſum zumablat ſi e his git veri teuent oꝛe illo extra locũ F vel us apte itate vi 1:7 cũ s rcij exen
rijij eunti⸗ pter ocſe ert en 1ð eis I ida pᷣda nt re liquem ii ilixe ereaud 1 ean 1ma
1s cauſa le iij gan i ho ecul 18. illud pda b ce uelabit: nter i er timet? et i unt. H gno⸗
scuſa wddi forn rere: caud ilo hmõr Et licʒ Zag bonos: Si it:æ ini illos h mer gq in cõſili oc qu
Pcer 2. 7calumni ii Au hoc inmat ir miuſti⸗ dant quotiẽs eTIRI runt aliqña icias en tfanto eps vlo uſpi⸗
crerecumdicl nlam patu ſubi cogit ꝓ quiiſ. iciã f. penas: viſum D me veri uditu eius co ꝛem: du ctoꝛſu⸗
nitaten Dcit inin he =— A urame at Eieg ge e acere. 7 :nullus dam: in p Urarein k NRec ontraver qui ei oĩ n
ltatem 71apin 1s. The⸗ Augdite i nto c euada talis v males P/ tes raj pſal xvj ſ. dic cidiſ. cracẽ co a re⸗
cr wmin am meckbus ſu⸗ ege e inqui ertiſſi t vindi el ip e acqui tes rapuer xvj. qui bicent. ep illo ncitabi
nus. tribulabi⸗ ns ſio: nos. uit qᷣ tunime. ndictas: eqͥ tali 1. ipm re ver iſicut ez. ſic 8:qui abit
Ndotns.Si labintetumn, .. . . ſr oblit t cito cõteri. pmitti⸗ as: qui eis is ſi accuſ⸗ buͤe t dici ut le iſuſea
tno. bimret r. li cito eriti tit d 1 eis irt pen are exoꝛe ei citur. iij 0 Pa cepe
llex Dibens ni 6 . A tus fu poſt J s paupez icẽs:An pena ſ ne rapto: nt 7 oꝛe eius.i .iij. R tus ad pᷣ
o Abd uis te dinn DQua ero vſe hurani⸗ pez: 7 Tefi. mos 16 oꝛia oꝛum ſe bono .i. verij eg. xx f. p⸗
* lec nnco affli⸗ rto ſe ; in fů nit dñs in ficere viij ci oſtendi⸗ eu tyrã ope la ritatẽ di feſtinã
. ontem in ſa ſuperbie vi ligunt. extendi. inẽ oĩ in ſu eaetl . pem cõt litur. q rano lapidar lcenti 3
uaſiin alplbn 1 extene inſidi abet d ſubdi ccats er hacob: m. Pꝛi triplicẽ ertu uitas A Ou
coꝛdeſuoquu. 5. ſeſſo ad viro ni nũ dñ vicinũ ᷣ p Is ſuis ex nan ãnide tri- ãm imo h xxxj
ur Peoner m. ogols atra ſo ꝛes qᷓ viros into pen m:pal ũ qᷣ ꝑ as illo expuli q; mul tripli⸗ nagnu by j.
oper mj. Roptneinpu ſoꝛes cetia eccĩaſti na ſer lam b eos ret 2 occu lit. 7 h ltos p icite m pꝛi Exen
n Rapijeinpior 6V qñ in lam pan icos u dam patitur ſi Be cupaun abit aupes ⁊ r fuiſſea n 1
Gcere clal el qui ter ill anpere religio nürapi⸗ rſi cer cundon uit: vt acula 8 le pu⸗
penelstituco nn. acci lia ſum dooſak e eligioſos: apine ſe uum Dinreran cula coꝝꝑ e mibu
aamultſeekten⸗ ccidi umptus i oſpit endic 8: ta eſe Terci coꝛonaj erdictũ cũ vel fe ſtruxi u8 7
tonmm ſeutft binmn, M n u an on⸗ H on enn hoj Cucion HH l foꝛeſtã rit:
annoumnet gli napege vrlkenſt rantros ſum Ac poſſel⸗ orcart vren⸗ aeeer i us amolia
s,uando didtli glloin ꝓcu ijs vel lei ntad nere nptib poſſeſlſ⸗ erge it vt te em ſu m papaʒ erra ſi ampli⸗
vando dictlicctoi⸗ raueni lent eẽ 1ali nolunt: gra Ee1an ErramnſtBam d paz vo na cotẽ 14
ditis vr aliſst ropter in⸗ ta n t vel ix eẽ e uã o mnt: vexaj uant furt octegi m ſu obi cand ötepſi⸗
emdalitcrocaidi on er inceen ua wmun exant. Siẽ .fuitig. equa m am lib lem 7her o ven it
zioth: Jucici 7 dcaici expend pende . quoꝝ 8: quibo nuncio „Bic nat bregen noꝛieb berius eredẽ abat.
8 vclcii Etcigläie qui ſent: lerit: c aueni⸗ tñ ſi s:qu um. empdi at:cui occu magnum
Fiſanguini loſi Pletines . ui mini 17 ſi ipᷣi ogit. 1i87f. ſi wwo g⸗ ran Qquem ctum . cuida par agnum
iieſc olinon dimici oñ iniſtri lipi ho ant z ali. ſeno 7 b mus nõ lĩ ites. S pꝛin nvidit ſea m ſaj et.
tülnd hicremie ni mmicts nos ꝓ eis oc non aliqñ dij mör: 0 iter vi Seci no inn ederei icto v Ylla
ninioſticu tſe it . ribo inibo v t. ¶ E tes di⸗ nt. maliu t ꝙ du lũ oꝛauit: rauit.C uus cu nt cane thedra u;
e⸗ 61 lletletf Pnt: 2 noſynas no ex s ergo ſi hoc fa lilo inte moꝛruũ uit.qui uuenis ibo ipᷣm e lace⸗
hinnnt acͤ, eng ebrernell PiERLaE l
halif nneinnnni ſentibu H us leareor viain gra ter. S im. loc a canibu us ills 3 audiẽs a ipſum
gnu anitartin monnoo. regnenderm on erer vicun becten 8
n unme tßn nunn hoſpi⸗ 6. Dz ey et ꝗ wo toccu ntasperak: ihn⸗ manu an. v ec pen ludocanũ viſus ionem
in nnhutindlie ie kietali nenlkens veßat⸗ onr m An⸗ inne ibegnt⸗ ennon. HH Katgegngs
tuntiililanmn n lenni Wemumuee vme kug oſenrebnen Eauhatser annrrotlo⸗⸗ in pa ſe facta Malthhale .r pa
Tecu e ve iſtri dñ ciũ in ent: h ſi miſtri: ta per coputot. appenſi ariete alth er oſte
enuminair , erum eſt. ns me ueniren iwmu 1: alibi pruenum o appenlio oiuii A aſarr. i⸗
engctulmnine, nde ers pꝛimũ us põt ei⸗ t. ¶ Nt illa ibi di 7 quaſi ſi erantn alimmnq; iſio. Fthel Pe egi ꝑ
um ben cũ pecca s nocer eru dic 1n5 tꝗ: ſua n r:vt ſi acquiſi⸗ ꝛimo Hares ℳ
oben mitfeatant onii, Ir̃a celebꝛ ne receptii cato e:et icunt ta⸗ g: atq; cu umer cut ip̃i iſita at n. in moꝛ ane⸗
. , au ptis la .7 ſec ꝓ eis f. a⸗ terr. um eis i auer prali q; p moꝛ Teth
iselli bentntntone m ſicu erun unduz ci ac ras quot is i unt: oꝛu oſſeſſa cö. Pl e
nteli lnfi, . nſrzeilinz Rrc M E sadr eliabona aheu⸗ d Pener,
uilan alui⸗ 6, tum anliht nic, iẽs illos j. Weg. : quia fe ſeſſa Bec ienis: ſi narios ntur. vt acquiſi
unluniaitu q; ncne gkeni 8 pꝛedas: 1. Rrk Etad ſiẽ Aereybama ĩcut latro babean ſclatur jt
nnliſdiudi erit pa ſe exte ox vmi : Yudi. t: ita daui ic ipim nepod Hõ it ſuos t
t.5 nchlinurun, bene x lon ndit: niniſtro c. ix. ¶ nid ri aleainji erank: uq; rtis: iuſt er qt
ſ ilt vmaſi Equsdo Berto rtnäe raſies ep e daͤne
usni lpant uicgu e nerin wminad ni. to⸗ a Pot-
liaten nori⸗ tam mobili atui: lam c ilijs :qur di elo. it lentium amiffi 1s plus :̈ iuſtici .
cienter a himobilne — um quibo vel pla 1diſ quiſi a ipi iuſt vel lo ibilis qch lcia. fa⸗
ta! tis ara e cus i mal arita
Lenen denen obilia Ronerael tole lam Eg ponde arq; p ponderã ineter ale acquu 8. ter
18 weprwnon ſſent: xquibo h ſuis:to nt fre 7 ſci. eren de keponerauncumout du ſitus: ;
onöabonga quibus Weigedrn Hoa atrr up ona oper ne. Mil raturusi
abung ent indi⸗ datis tis ipi ſuffi⸗ Pororrefſtefene n era arq; s.: vt ſci ubſartioge
ant: lʒ igentes: tyraãnid i⸗ ces 7 h nderen atere B benea ciatur v is ac
lz qq; ab in wm em et nu ei uiuſm t falſi re ſit pe cquiii tꝑ plu
ungen mibo ſu⸗ eius ſta lodi. xæ acquiſit nderoſi⸗ ta vel 3
to ali. u⸗ verita tatera quibon itoꝛes ioꝛ. V male
nderg cetera Igdeo xij. C atoꝛzes
Tercio 16 = in “
uiturph .2 etern bona vi clsz orq;
are mind er ita minus
nne tMalis
0c92
ogrue:

xxxij.

Exemp.

xxxiij.

Rapina

qꝛ iſtis duob peccatis tanqᷓ duabo pᷣmiſſis pcedẽeti-/
bus:cõgrue in moꝛtis iudicio ſequitur diuiſio aĩe a
coꝛpe: oĩm diuitiaꝝ.vliciaꝝ ⁊ hono n: tam ab ala
qꝙᷓ a coꝛꝑe:⁊ dabitur medis⁊ pſis:i.aĩa vemonibo. et
coꝛpus vermib. poſſeſſiones amicis carnalib ingra
tis. Vtinã hoc attenderent oẽs ſᷣm ꝙ in verſibo no/
tatur ſea equentibo. Mane. tethel. phares. vigili ſi mẽ⸗
te notares. Rapta reſtaurares. 7 melioꝛa dares.hoc
ſi non attendant:cõgrue rein ſpoliabunt᷑ ſicut coꝛuꝰ
AZl.xij.xxxvj. Et de rop.E.iij.xxij. Et hoc cõgrue: vt
ſicut ipi rapuerunt ita rapiant᷑ pſal.xlix. Rapiat: et
nõ ſit qui eripiat ¶¶ Quinto pene raptoꝝ tyrãnoꝝ
T alioꝝ iniuſtoꝛum velocitas.p exemplũ oſtenditur
æ auim pſequ entib venantibo atq; veplumare mi⸗
nantibus bubonem. quia ſicut ab aucupe inſperate
capiuntur: dum clamoꝛibo et minis tedia que pũt ei
inferunt: 1 moꝛtem 7 penam quam ei intuliſſevolue
runt.ipᷣe patiun? moꝛtem videlicʒ 7 plumatioõem.
Sic in ꝓpoſito.ſicut ptʒ ve pharaone:qui duʒ equis
armis pplin vi pſequebat᷑ ſine aliqua infirmua/
te pᷣcedente ſubito rapiebat᷑. Et comite quõdam
matiſtonenlſi. de quo ab incolis fertur: ꝙ pꝛãdio
2 velicijs quibd ĩ menſa ſplendidavteba ta dyabolo:
q̃t cũ equo magno nigro aulã ĩtrante oĩbo vidẽti-
bus ſubito rapiebat᷑: ⁊ nungꝙ; ↄparuit. Gic ð quocũ
qʒ qui ſicut ðꝛ in pſal.ix. Inſiqiat᷑ vt rapiat paupe-
rem. raꝑe paupein. dum attrahit eum duʒ attrabit.
i.niti᷑ rape pauꝑem in laqueo ſuo. cadet ſubito ⁊ in
opinate. Et hoc ẽ qd dicit᷑: Luce.xvij. Dicut inquit
ſaluatoꝛ fulgur coꝛuſcans ⁊e ſub celo:ita erit filius
hoiĩs in die ſuo. Et ſicut factũ ẽ in diebus Noe:ita
erit in dieb filij hominis. Edebant ⁊ bibebãt:vxo
res ducebant vſq; in diem qua Moe ingreſſus ẽ in ar
cham: z venit diluuiũ perdidit omnes. Sic factũ
eſt in diebus Zoth ⁊c.¶ Iſtoꝝ vo pene quã in alio
ſecule patientur. cõgruitas ſatis ondit᷑: Job xxuij.
vbi dicit᷑:ꝙ ad nimm caloꝛem tranſibuntab aquis
niuium 7 hoc ꝓpter cõditõem ⁊ ſimilitudinẽ quam
hñnt cum leone:qui ðꝛ quaſi cõtinue eẽ febꝛicitãs:in
quibo ſicut tranſit a frigoꝛe ad caloꝛes:ſic illi in in⸗
ferno. æ quo in pſal. Sicut lco rapiens ? rugit᷑s ⁊c.
Igeo in iudicio moꝛtis deo? ſanctis ſuis oꝛdinã-
tibus hoc:væ quibo ad Sebꝛ.xj. Obturauerunt oꝛa
leonum: oꝛdinabitur ð illis:ſicut natura oꝛdinat ðᷣ
vulturibo. Tultures. n. ſunt aues: que bella vlonge
ſequi cadauera ad magnã diſtantis olfacere dicun
tur:quas natura ſic punire dicit᷑. ꝙ in fine roſtrum
ſuꝑius intantũ excreſcere fa cit:q comedere nõ pñt:

⁊ ſic vſq; ad moꝛtẽ fame affugunt. Sic ſtipendiarij

7 bar etarij latrones bella amant:⁊ ſequunt᷑ coꝛpo
ralia. Aduocati vo ⁊ falſi hemines bꝛigas placita
7 bella amant ſpualia. Vſurarij vo raptoꝛes ac di-/
uites auari: bella amant dei.i.famẽ chariſtiam ⁊ hu
iuſmodi vt vſuris charis venditõib plus lucrent᷑.
ita ꝙ; oẽs iſti bella amant ſequunt᷑: pꝛedam alon
ge olfaciunt:qꝛ ad magnam diſtanriam equitãt ſti-
pendiarij vbi belloꝝ ſũt pᷣludia.Alij vo ad comita
Ius ⁊ capitula ⁊ curias vbi iudices ſedẽt.Alij ad nũ
dinas. mercatus currunt. quoꝛum cuilibet veraci
ter dici ꝑõt illud Eeñ.xlix. ald pᷣdam fili mi aſcẽdi⸗
ſii. Sicut ergo natura narurata pᷣdictis vultunibus
ſupꝑducit roſtrũ ſupius: vt amplius non comedant.
ita natura naturãte cæo vic; cogrue oꝛdinante. tali⸗
bus auii rapacib depda viuentibo velociter ſuꝑ⸗
ducit᷑ roſtruʒ lapidis tumuli ſuꝑpoſito ſuꝑ cadauer
Tfunctoꝝ:quo ſuꝑducto amplius pᷣdam capeñ pñt
H famẽ vt ca nes ineternũ patient᷑. Verificat᷑ quoq;
eis tunc illud Job.iiij. Perijt tigris:eo ꝙ nõ ha/
beret pᷣdam. E&t ſicut ðꝛ Ecc xvj. ſᷣm oꝑa ſua iudica
tur.nõ effugiet in rapins peccatoꝛ ⁊ nõ retardabit.

Ecce pene velocitas.qꝛ non tardabit. .
Hyſni omib p̃dictis Filei⸗ penis ſunt 2 erunt in
uoluti:illi iniuſtoꝝ mini leo
dam ſuam ad pᷣdam ⁊ vindictam a emndelitate exci
tantur wvmini. p quos multa mala faciunt. Sicut
dyabolus ſuꝑ terrã ꝑ caudã ſuã ſubmerſit naueʒ in
man.ꝑ quos tanqᷓ ꝑ ventes molares.illi maſticant᷑:
quos dñi veuoꝛant te quib in pſal.vij. Molas leo⸗
nũ cõfringet vñs.¶ Nanq; hi pꝛĩo vt dictuʒ aus/
ros dnos:quibns ſeruiunt infoꝛmant vbi⁊ quõ pꝛe-
dam cape poſſunt. nõ attendentes iuſticiã:.ſed vin-
dictam:quia forte eos aliquis offendit:qꝛ ſuum eis
non vædit.vel aliquid hmoi. vel vt placeãt wvominis
ſuis. Gecundo infoꝛmant aliã ptem vt vñis ſuis
aliqua vent. vt ſuam bonã habeant voluntatẽ cõſu⸗
lentes eis:quaſi eẽnt ꝓ bono illoꝝ.¶ In quo facto
modũ tenent cuiuſdà latronis:qui vt dicitur ad vi
cinos.ſolet dicere:mittite filio meo hoc vel illud.vtł
vna nocte veniet:⁊ rapiet oĩa.Gicut ille.j.Regũ.ij.
Da mihi alioquin tollam vi.¶ Cauſa vᷣo tante mi
