poteſt illud Ecci xx. Eſt qͥ ab humilitate leuabit ca
ut/ficte nanq; caput prius humiliantes illius hũi
iationis cauſis pᷣcedentibo caput eleuãt: oſtendẽtes
ꝓ illud prius falſiter inclinabant Aſinina vo
eu inuita et violenta eſt humilitas:qua quis humi⸗
liatus eſt velit nolit ſicut aſinus onus poꝛtat: ſic hu
miliati ſunt incarcerati⁊ dure a vñis tractati:quos
quandoq; iſte hũiliant:ſicut dauid qui ꝑcuſſit phi/
liſteos:⁊ humiliauit eos.ij. Reg.viij.qñq; iniuſte ex
ꝓte humiliantium:ſicut patet tyrannis qui popu
lum vi humiliauerũt:dicẽtes Dañ.iii.iminuti ſu⸗
mus dñne amplius ꝙᷓ; omnes gentes ſimuſq; huũiles ĩ
vniuerſa terra. ¶ ¶Poteſt tñ ſic hũiliatus ſiue iuſte:
ſiue imiuſte cum falſa patientie⁊ ſale ſapien tie ſeipm
ſub verberibo cognoſcendo ⁊ coꝛigendo vtranq; hn
miliatõnem ad bonũ et augmẽtum cõuertere virtu
tis:conditõnem ſequẽs ſolis:qui œæ aqua maris ſal⸗
ſa dulcẽ elicit.⁊ Celyʒ ei.iiij Reg.ij.qͥ aqs amaras
ſale in illis ꝓiecto indulcoꝛauit/q ſi tu vis ᷣaquis
facere tribulatõnem/in wlore ſuſtine:⁊ in himilita
te patiam habe:Eccĩ.ij. ¶ era autẽ meritoriaqʒ
humilitas eſt qua quis veraciter volũtarieq; ſe hu⸗
miliat coꝛdeſoꝛela ope.¶ Ao primam ſcriptura nos
ãmonet dicẽs:humilia valde ſpiritum tuũ:Eccã.vij
Huius vo humilitatis ſigna ſunt ꝙ homo corſuum
vt ceus pcipit:fidelitateſmũdicia? alijs virtutibus
diſponat:ſic humiliemus illi aĩlas noſtras: Judith
viij. Oõ ſi fecerimus:veus cor noſtrũ tangꝙᷓ habens
ſuam ſimilitudinem:qͥ ait Math.xj.mitis ſum ⁊ bu
milis coꝛde non væſpiciet:ſicut nec pater filiũſibi ſi⸗
milem:ita coꝛ contritum ⁊ humiliatum us non de
ſpicies:in pᷣs.l.¶ Secunda vᷣo oſtenditur in honoꝛi
fica loquela:quo ad æum: honeſta quo ad ſe:vtilis
quo ad pꝛoximum. Phił.ij. Mihil facientes p cõten⸗
tionem vel inanem gloriam:ſed in humilitate ſupe-
rioꝛes ſe inuicem arbitrantes.(¶ Lerciũ vo tria oſtẽ

H v..

dunt .pprij S ortelt deus pᷣcipit caſtigatio:remʒ
exterioꝛum indigentibus largitio:⁊ nullius iniuſta
ſpoliatio:hoc facere vebemus ſcientes quoniã meliꝰ
eſt humiliani cum mitibus ꝙ diuidere ſpolia cum ſu
herbis· Pꝛouer. xvj. Bicg hiilia te in oibus: Eccle.
ij. ca.
¶ Iſtius vo triplicis humilitatis vere ſex ſunt cau⸗
ſe inquctiue et effectiue. Pꝛĩo ↄſid eratie vite ⁊ op
xpᷣi. Gcðo exempla ſanctoꝛum. Zercio conſideratio
rerum naturalium. Quarto cogitatio finis alieni.
Muinto certitudo ꝓpꝛie miſerie. Sexto inſpectõ ſa⸗
creſcripture.¶ Pamo væus in omnibus factis ſuis
exempla nobis pꝛebuit humilitatis. magne nãq; hu
militatis iudicium eñſe videtur ꝙ ſeruũ offendenteʒ:
ipᷣe prius ad pacem requiſierit ſeipᷣm ei humilianw
quod ẽ contra multos qͥ v inferioꝝ offenſa:nec ve⸗
niam requirere:nec oblatam recipe volunt: ſ ipſos
cum magna vilipendũt indignatone ver bis ⁊ factis
cõtumelias eiſoem inferendo.¶ Becundo humili⸗
tatis in eo iudicium fuit:q hanc noſtram recõcilia⸗
tionem in natura humili opan voluit noſtram vebi
lem potius qꝙ angelicam nobilem accipiẽdo naturã.
Tercio ad hoc etiam matrem eligit pauꝑemz hu
milem ipᷣa teſte que ait Luce.j. Reſpexit humilitatẽ
ancille ſue c. Gomũ etiam.i.diuerſoꝛium humile:et
abiectum in quo naſci voluit cameram et locum in
pᷣſepio habuit.Humilibus inſuper natiuitatẽ ſuam
yꝛimo annũciari voluit.i.paſtoribo.LHOiilitatẽ etiaʒ
pᷣdicando wcuit in cõuerſationeetiam paꝛentibo bu
milit᷑ obediẽs fuit regib reddendo que ſũt ceſar: ce
ſari: queſunt dei veo. Humiles etiam elegit viſcipu
los paupes videlicet piſcatoꝛes/humilibus inſuꝑpᷣ⸗
Dicauit qui ait euangeliʒare paupibo miſit me:puu⸗
los etiam complectit lepꝛoſos et infirmos veſpectoſ
qꝙᷓ; tãgit:pedes lauit/aʒimauit:finaliter humiliauit
ſeipᷣmſfactus obediens vſq; ad moꝛtem moꝛtem aũt
crucis:Phił.ij. Sic in oĩibus operibo ſuis:⁊ ĩ totavi⸗
ta ſua vſq; ad moꝛtem humilia reſpicit:ĩ pᷣs.cxij.NHDu⸗
militatiſq; prebʒ exemplũ.¶ Ged quia aliquibovi⸗
Tri poſſet ꝙ exemplum humilitatis vexpᷣi acceptus
actione nimis conditionem noſtrã excedit:quia ipᷣe
cum ſit vus facere poteſt que vult. Nos vo qui fra-
giles ſumus:in oĩbus ipſum ſequi non poſſumus:iõ
pꝛopinquiora querenda ſunt humilitatis exempla:
ſanctoꝛum videlicet viroꝛum: quosſeiuſdem nature
conditio nobis pꝛopinquos:noſq; illis ſimiles fecit.
Vnillis nanq; magnum nobis oſtenditur: œp⸗
inquo humilitatis exemplum:ſicut patetin vi.pa.
kSearre vo rhr inter alia multa ð quodam ſcribi
tur abbate:mire humilitatis viro:a quo cum queſi⸗
tum eſſet a quo tante humilitatis didicit virtutem:
rñdit quado intraui monaſteriũ diri in animo meo
Tu et aſinus vnum eſtote:vt ſicut ille verberatus ñ
loquitur:iniuriam patitur:et non reſponœt itan ec
tu facias:quod veraciter dicere poſſet illud pᷣs.lxxij.
Vt iumentum factus ſum apud te. Ibidem etiaʒ ðᷣ
quodam alio continetur:qui e wmo expulſus hu⸗/
militer exibat reuocatus redibat:a quo cum queſi⸗
tum eſſet qualiter ſe vincebat:quidue cogitaret:ꝙ ĩ
omnibu s ita ſe humiliter habebat: Reſpondit:q;
cogitauit ſe cani eſſe ſinulem:qui pꝛedictas ſequituꝛ
ↄditiones: quas ſi ipſe ñ teneret in hoc peior eſſ ca⸗
ne. ¶ ¶ Ded quia qs cogitare poſſet ꝙ bumilitas in
iſtis non eſſet gloꝛioſa:quia paruum in hoc mundo
tenebat ſtatum necmagnas habuerunt occaſiones
humilitatis impeditiuas.¶ Ideo exemplum addu
catur ð beato Grego.qui in maximo ſtatu maximã
quam in corde habebat hũilitatem tamverbo oſtẽ⸗
dit ꝙᷓ opere. ¶ Prüunum patet quomodo videlicet
verbo ſe humiliat:cum ſummus eſſet pontifex:ꝑ hoc

Ars. ij.

ex vj.

.vij.

Exemp.

Exemp.

4

Exemp.

.ix.

Humilitas

qð we ſeipſo in pꝛincipio regiſtri ſcribit dicens:Cor

meum inquit væreliquit me. nolite vocare me noemi
filios enim ideſt opera ꝑ terrenas perdidi curas.pri
mum eram ſupꝑ altitudinem terre:ſed poſt cauſaruʒ
fiuctibus et tempeſtatibus vepꝛeſſus ſum. Simia eĩ
leo vocari poteſt: fieri vo leo nunqꝙ poteſt:itavoca⸗
ripoſſum ſummus pontifex ſ̊ tamen non fieritalis:
qualis eſſe veberet. Eandem etiam in ope humilita
tem exercuit. Cuidam nanq; heremitevolenti ante
eum in via cadere:vt illum honoꝛaret pꝛus ante he-
remitam cecidiſſe ꝓꝑhibetur. Saltem ergo huius exẽ
plo:quãto maioꝛ es humilia te in ommbo: Eccĩ.iij.
Illud Mer.ſuꝑmiſſus eſt cogitans quoniam non ma
gnum eſt humilem eſſe in abiectione ſed magna ꝓr⸗
ſus ⁊ rara virtus humilitas honoꝛata: Ideo dic va⸗
lerius epᷣs in quodã ſᷣmone ꝙ hũilitas in paupegra
ta eſt:in diuite vo glorioſa. ¶ Sed quia iſta minus
monent que oculis non videntur coꝛpꝑalibo exemplũ
ad ꝓpoſitum pꝛoponat in rebus naturalibus. In qͥ
bus ad oculum apparet:ꝙ quanto ſtella altius in ce
lo ſituatur:tanto minoꝛis apparet quantitatis: ita
ꝗquanto quis maioꝛ eſt in gratijs? apud œæum:tanto

minoꝛis væber apparere vanitatis maioꝛis humi⸗

Exemp.

litatis:quia dicit vecretum ꝙ ſeruus chriſti nõ que
rit quomodo alüs maioꝛ appareat:ſed quomõ om⸗
nibus inferior videatur: di.xl. c.multi.⁊ di xciij.c.dvy
aconi ſũt.pꝛecõſus nãq; lapis ima petit:ſicut pʒ.A.

j.j. ¶ Nuos vo iſta nõ monent vel terrentterreant

ſaltem per terribiles ſuꝑboꝛum fines:⁊ ad humilita
tem inclinentſhumiliũ merces cogitẽt vbi ſit ille ſu⸗
perbus lucifer:vbi ctauiani poteſtas.vbi Mero⸗
nis ſuꝑbia quiin rhetib piſcabat᷑aureis.vbi troya⸗
noꝝ diuitie? nobilitas.vbi Niniue magnitudo:oĩa
ſicut vmbꝛa aut fumus euanuerunt per ipſum veum
humilem:qui dicit:gloꝛioſos terre humiliabo: Iſa.
xlv. ¶ Et ita econtra cogitandi ſunt humilium fi⸗
nesquid modo pꝛodeſt pꝛedictis ſuperbia: aut in qͥ
nocet iſtis pꝛecedens humilitas ⁊ huius vite quam
ſuſtinnerunt miſeria et œſpectio:cum ille qui pꝛedi
ctos ad infernũ humiliauit:iſtos vſq; ad celum exal
tauerit:⁊ ſichumiliat? exaltat circumſpector deus
Ecci.vij.¶ Quos vo omnia pꝛedicta exempla audi
ta velviſa ad hũilitatem non inclinant:ſaltem ipſa
quam in ſeipᷣis ſentiũt humilitatis macula:pꝛopria

videlicet miſeria ad humilitatem incliner. Si enun

omnia conſiderẽtur: que ſunt ex parte noſtre origis
vel ex parte vite ꝓceſſus vel ex parte finis: omnia de
berent materiam miniſtrare humilitatis. Ex parte
nãq; oꝛiginis eſt vilis et lutoſa de qua ſumus mate⸗
ria quam ad noſtram cogitare veberemus humilia⸗
tõnem:illam frequẽter ad memoriaʒ adducẽdo ter⸗
ram:æ qua ſumus ⁊ in quam redibimus terraʒ.aAd
hoc videndo exemplo cuiuſdam de quo narratoꝛ ait
ꝙ cum in maximo eſſet honoꝛe in camera ſua fumũ
Ffecit:vt ipᷣo viſo recoꝛdaretur ꝙ filius fuerat furna⸗
rij ⁊ humiliaretur:Sic puluerem ante oculos tuos
pone cogitando 4 puluis es:⁊ in puluerem reuerte
ris:HGeñn.iij.¶ Iſtius vo cõſideratõnis marxima oñ⸗
ſa eſt humilitas.E. G. vij.xix. Si vo vite ꝓc eſſus cõ
ſideretur pᷣter miſerabilem in quo eſt ſtatum:ſic ptʒ
H.j.xx.pꝛeter etiam cõditõnem:quid intus ĩ ventre
lateat:qͥd per foꝛamĩa exeat coꝛpis:ſatis ad humili⸗
andum nos ſufficere veberet:ꝙ inter oĩa aĩglia ſumꝰ
minꝰ nobiſipſis ſufficiẽtes: iſta cogitãdo innenies
ꝙ humiliatio tua ĩ medio tui eſt: Mich.vj. ¶ Vite

So finis non ſolum humilitatẽ: ſed etiam maximaʒ

incutere deberet timoꝛem:væ his tribo verſificatö ait
NQuare ſuꝑbit homo cuius generatõ culpa.naſci pe
na:vita laboꝛ:neceſſe mori. ¶ Sed heu frequenter
accidit ꝙ illi gui plus habent in ſeipis humiliatõis

H H..

materiam minus habent ð humilitatis natura ⁊ ⸗

tute.Oue em̃ maioꝛ eſt humilitatis materia:ꝙᷓ oĩm
virtutũ vfectus.Exiſtentes vo ĩ ſuꝑbiavel alijs pec
catis moꝛtalibus oim meritoꝝ ⁊ oĩim virtutum deo
acceptabilium habent vefectum:ergo in ipſis maio
rem habẽt humilitatis mateꝛnã:⁊ tn minus habẽt ðᷣ
humilitatis virtute:quia inter ſupbos ſemꝑ iurgia
ſunt:Pꝛouer.xiij. Vnde eis ſpũaliter contingit hᷣa⸗
bitaãtibo in locis montanis 1 nemoꝛoſis:qͥ pauꝑioꝛa
habent edificia:cum tamen plus habeãt ð meremio
⁊ edificioꝝ materia in terris in qbus habitãt. Vno
ſatis cõgrue dici põt talibo in pꝛopoſito:ſicut di⸗
rit quidam in quadam collatione admiratiua: pa⸗
bita ve duobus quoꝝ vnus erat monoculus:aliꝰgib
boſus quareinter ſe quaſi ↄtinue contẽderent: qͥ fan
tam in ſe materiam hũilitatis habebãt. Eſt inquit
Tæ eis ſic valẽtibo in quoꝝ terra maioꝛ qnq; mere-
miij copia inueniri ſolet:⁊ ti pauperioꝛes ⁊ foꝛmio
res habebãt wmo s:Oic iſti plus habent de humili
tatis materia vtpote vfectum in natura ⁊ moꝛibus
tam en minus habent v humilitate:⁊ plus viã bu
miliũ linant:amos.ij.⁊ ſtulte:quia viam illam
huũilitai is ſecurioꝛem ⁊ melioꝛem eſſeoſtendũt om̃s
ſcripture ſancte ⁊ ſapientes qͥ per ilam ambulaueꝛt
Yllud em̃ qð ſapiens xpᷣs ⁊ apoſtoli ⁊ om̃es alij ele⸗
gerũt melius eſſe vid etur.ſed ipi hanc elegerũt viaʒ
quoꝝ quilibet dicere poteſt:diſcitea me quia mitis
ſum et hͥ umilis coꝛde ⁊c. Math.xj.ſimus ergo humi
libus cõſentiẽtes: Ro.xij. L
Poſtq; vo pꝛedictis medijs in coꝛ humilitas ĩtro
ducta fuerit:ꝓ aliqua ſigna exterius oſtendit᷑:aliteꝛ
vana videretur introductio.Eſt primo eſtendẽdũ:
qũᷣo alie virtuoſe opationes/vel paſſiones exterio/
res ſignificant:⁊ oſtẽdunt humilitatem in coꝛde in-
terius vere intr oductam. Scdo qũo econuerſo hu
militas in opere ſignũ eſt aliaꝝ virtutum in corde.
Otum ad pꝛimũ pꝛima virtus humilitatẽ oſten
ens videtur eſſe patientia ꝙ quis verba cõtumelio⸗/
ſa ⁊ cõtemptibilia patienter audiat.Exẽplo chriſti
reſpondẽtis ſe emonium non habere:quia ille qͥ ve-
re eſt humilis:pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter in coꝛde ſuo de-
terminat ſe vefectuoſum eſſe:⁊ cõtemptibilem: q vo
ſuꝑbus eſt ecõuerſo ſe habet. Sicut ergo qñ magiſt
qui qõnem ⁊veterminauit ĩ libꝛo ſuo:ſi iſto magiſtro
poſtmodum inter plures alios exiſtente:alius ſuper
ueniret/1 qonem legeret: ⁊ wterminatoõnem cõmen
daret / aſſerens ita olĩno vſſe:ſicut ibi terminatum
eſt: neſciens tñ quis illam determinauit:ille q ipſam
ceterminanit cõtra illũ non iraſcit: plus ipᷣm dili⸗
git/ ipᷣm letanter audit ⁊ patienter. Ex cuius leti⸗
cie oñſione cõiecturare põt:q ipᷣe illam ſic erermĩa⸗
iit:itaĩ ꝗꝓoſito qͥ apð ſeipᷣm vermĩauit ſe ↄtẽptibilẽ
eſſe:ipᷣm cõtemptibilem aſſerentẽ non odit:ſed dili⸗
git tanqꝙᷓ veterminatõnem ſuam cõmẽdantẽ: ipᷣmq;
patiẽter ⁊ c applauſu audit.Ex cuius patia et ap/
plauſu cognoſoet᷑ ꝙ ipe ſic qõnem apud ſe vetermia⸗
uit. Si vo iraſcitur: patet ꝙ aliter qõnem vetermĩa
uit:⁊ ideo iraſciturotra illu:qꝛ veterminatõneʒ ſuã
vitupꝑauit:ĩ h ꝙ vtmĩauit ſe nobilẽ ⁊ aliꝰ etmĩauit
ipᷣm eẽ ↄtẽptibilẽ ꝑ expimẽtũ q illate cõtũelie coãſci
poteſt quis humilis ſit vel ſupbus.Et ponitad hoc
exemplũ beatus Grego.li.j.dyalogoꝝ.c. xv. væ qdaʒ
conſtantio:ad quem quia ꝓpter ſanctitatem famo/
ſus erat inter alios confluit ad videndum quidam
ruſticus et quidam habitu ⁊ coꝛpoꝛe vfoꝛmem:lam

pademq; quaſi cõtemptibileʒ officiũ reficienteʒ ipm

cõtempſit:quod Cõſtantius andiens ipᷣm amplexa
tus ẽ dicens ipᷣm ſolu v eo bñ indicaſſe ð quo⁊ alijs
oĩbus quaſi experimẽtalem cõclndit btũs voreg.di

gens:qualis qͥſq; apud ſe lateat:illata cõtumelia ⸗

N Purcntſeuae ligtan cuiu⸗
abetimpator
ſcntimpatoꝛterrenveinitate ſebellea
icpies elconcoꝛtiu guantücungh⸗
feagigt tume inſignü rebellionis30
inpoſtamm humdlatöenmupffang
quscdoq di riuitilli reecificanino
nrhanlirutſnbanſna Grn
mmus em in ſtatu innocetie muros an
ſane et figoꝛe et noꝛteet omni mile
Alicetet iuſticioꝛiginale:ſeg gorerre
tro ſummũ inpatoꝛé wum: mun iſhiff
liimeeuperabiliten/,quantumciq
leſu ſbirecöcillauent et ad pace feren
ſgnürebellionisprttentenos ad loch
inporeſttverenoluit iad paradiſig
ſgnüctärcanſam efennz dumilurt
uunmufüllänüs artanos dunhoce

edificare volnir ſed ommimiſenis nos

tob eſſepoluit opterhoc d
os c
emleniai
lcias ſuas hum

Arꝰ. iij.
xiij.

tpſal g gpterinin
Hiserii chcordat degeti
de Rec⸗
uunnehomininlnighunlie

ngtenaz Nerarij wpe diſt metig

ni. Oiant populo ſno

Kichsnectisiſcnrhinii ito 5
B ehumilitas ited
igusſignarenus ſtendikalun .
innoducno. Eſtpninoeſtenceti⸗

ſetgatonts Kelpeſionts eptnd,
roſtidunthumlitatanincongen
rocnctam. Scdogidernhunſh
eſinüeſtaliup pitutuminarte
ini peima lrms humntlitatöoſten
epatlentis guis nerbacotymelo⸗
a gatienterouciat Etiplochnit
nonium non hobereguia lle pe⸗
inor prlnapyliterin coꝛdeſno de⸗
loſumeſſerzcötenptibllen: o
oſehaber. Bicntergo gimagiſt
inauitilibro ſuorſilſto magiſtto
glures alios epſenterglinoſnpen
egeret. etenminatonen conen
OIno Wſeicut hi Ntenminanmn
8illsm drteminanit lleqlihin
raillä noniraſcthpl oihndl

it 1patiente:. Er l olgl/
ellan ſenmd
zapd ſihm urninut oinni

nbllenofenenti neil ſil nl

cnianti lonq
luſiauft Etle i n
nitſcoen hin⸗ emun
r attgatn lolen amn
mlll gunminenung
iiaut l ohie Aliintni
mnuniri filnte cotueltch

atöenſuam

Arꝰ iiij.
Vj.
vj.

Arti. v.

Humilitas
bat. Mam ſicut ſuperbi honoꝛibus: ſic humiles ſua
iectione gratulantur. Quante ergo humilitatis
fuerit penſate:qui veſpicientem ſe amplius amauit.
Seg qui gloꝛiam non querit contumeliam non ſen
rit: non erubeſcit confundi apud homines: qui ſo⸗
lam gloꝛia m querit wi: non wlet e wiectione qnni
non affectabat exaltationem. Patet ergo ꝙ ſicut in
igne pꝛobaturargentum et aurum:ſichomines rece
ptibiles in camino humilitatis:Eccli ij. ¶ S

noh .Becun⸗
dum etiam: ꝙ videlicet humilitas exterius oſtenſa:

ſignũ eſt aliarum virtutum intrinſecaꝑ: patet. quia
ſicut terra baſſa ſignum eſt fertilitatis/ ſicut eſt incli
natio ramoꝛum arboꝛis tempoꝛe fructuum ſignum
fructuum copioſitatis:quia quanto plus eſt fru
ctn onuſta: tanto plus caput ad terrã indlinat. Idẽ
fatet in ſpica: que ſitempoꝛe autumnali ſine vento
ue conditioni et nature terelicta incline tur: ſignuz
eſt ꝙ eſt grano plena:in illa vo que recta ſuper ali⸗
gas eminet:talis erectio eſt ſignũ vacuitatis: vel
aues vel infoꝛtunia grana ſua amiſit. Sic m Bern.
quando vides hominẽ in omnibus humilẽ: habeto
bonũ argumentũ virtutũ et gratie inhabitantis:qꝛ
ſicut vbi locsbaſſus: ibi aqua vel humoꝛ:ita vbi hu⸗
militas ibi ſapientia: Pꝛouer. xj.
Segd quia paꝝ eſſet humilitatem habere vel oſtẽ
Tere ſi ſtatim amitteret᷑. Ideo oſtendere reſtat:quo⸗
modo humilitatẽ in nobis veus miſerijs que pati⸗
mur:conſeruare ſatagit. ad cuius diligentiaz in hoc
pienine videndã ſcire opoꝛtet ꝙ imꝑatoꝛ celeſtis in
oc mõ quodammodo habet impatoꝛis terreni: qᷣa
ſicut imꝑatoꝛ terrenꝰcinitatẽ rebellẽ ab eo obſeſſaz
vi capiẽs:vel concoꝛdia uantuũcunq; ciues ad pacẽ
recipiat.tamẽ in ſignũ rebellionis:2 ad eoꝛũ maioꝛẽ
impoſterum humiliatõem muꝝ frangit ciuitatis/et
quãdoq; dũ viuit illũ reedificarinõ ſinir: vt ſic illos
in humilitate ſemꝑ conſeruet. Sic in poſito. habui
mus em̃ in ſtatu innocẽtie muros cuſtodiẽtes nos a
famelet frigoꝛe/et moꝛte:et omni miſeria:gratiã vi/
Tlicet et iuſticiã oꝛiginalẽ:ſed ꝓppter rebellion⸗ cõ⸗
tra ſummũ impatoꝛẽ vum: murt iſti fracti fuerunt
tãirrecuperabiliter q quantumcũq; veus nos moꝛ
te ſua ſibi recõciliauerit:et ad pacẽ receꝑit: tamẽ in
ſignũ rebelliomis pꝛeterite nos ad locũ quo eiecti
fuimus reſtituere noluit.i.ad paradiſuʒ terreſtrẽ.in
ſignũ etiã ⁊ cauſam effectiuaʒ humiliationis perpe/
tue murũ illũ n circa nos dũ in hoc ſeculo ſumus
edificare voluit.ſed omni miſeria nos vndiq; oper⸗
tos eſſe voluit ꝓpter hoc œdivos contemptibiles ⁊
bumiles omnibus po ulis: Malach. j.ð quibus di
cit pſal. ꝙ ꝓpter iniuſticias ſuas humiliari ſunt: ps
cvj. ¶ His etiã cõcoꝛdat decretũ:dicens. ꝙ ideo ma
lum pene homini reliquit vt humilietur:et haberet
mateniaʒ exercitij. ve pe. diſt. j. medicina. §. ſicut pꝛi
mi. Dicut populo ſuo nociuos vereliquit inimicos:
vt in his erudiret hieruſalẽ: Juð.iij.
uius aũt hũilitatis ↄſeruate ſex ſunt vtilitates
zumo eĩ gratiã impetrat. Scdᷣo pct̃a purgat. Ter
o veo amabilẽ facit. Quarto vemones fugat. Quĩ
to a multis malis pᷣſeruat. Sexto ad celig oꝛiã du⸗
cit. ¶ Pꝛimũ patet:qꝛ ſicut a nubib aque deſcẽden⸗
tes inferioꝛa petũt loca:ita gratia ⁊ ſcia que edificat
⁊ virtutes tã intellectũ illuminantẽ qᷓ affectũ infla⸗

mantẽ abũdantius ad humiles vſcedit ab illo qui

ſupꝑ bis reſiſtit:et humilihbo dat gratiam.j. De.iiij. ,
EPrmi em̃ pꝛimo ſenſibili patet exꝑimẽto quo di
cit: ꝙ exiſtẽs in puteo ꝓfundo xe clara die ſtellas vi
ere poſſet/ vel ad minus limpidiꝰcelũ videret ꝙ ali⸗
us qui in tãpꝛofundo nõ eſſet loco. Cuius ratõ ẽ qꝛ
eñ circa oculos lumẽ nõ ſit ĩ quo virtus viſiua ſit di⸗
ſꝑſa:opoꝛtet ꝙ ipſa in ſe ſoꝛtioꝛ ſit ad alta videnduʒ

qᷓ ille cuius virtus eſt in vidẽdo diſperſa. Bic in p⸗

poſitoꝛqul pfundins virtutẽ

et gradum cœſcendit

umilitatis: limpidius celeſtia videt:et in cognitõ⸗
ne ver et ſupſius amplius illuminaturab illos quo
vicitur: q; abſcondiſti peca ſapientibus et pꝛudenti
bus:qui ſq; habent viſum mentis per mundi ſapiẽ⸗
tiam/et huiuſmodi diſperſum:et reuelaſti ea paruu
lis:id eſt humilibus qui viſum mentis in humilita-
tis puteo vnitũ habent. Nota. V. ij xij. Cuius

ratio alio patet exꝑimento

uo omnes videmus:

quanto quis altioꝛa aſcẽdit loca:tanto lura et ad
diſtantius videre põt. Sic ſpũaliter q altius ad de-

um p humilitatẽ et bonã vitaʒ
duabus ſitulis vna deſcẽdente:

aſcẽdit:quia ſicut de
alia aqua plena aſcẽ-

it:ita duʒ quis coꝛpe vſcendit:ſitula anime plena
ſapientie coꝛãſcœo aſe cendit. Durge ergo illuminare

hieruſalẽ. Noſtra em humiliatio no
ſurgere:noſtraq; illuminatio eſt

oſtrũ coꝛam deo
¶ Bec ſatis expᷣſſe

patet in vi.patrũ x quodã heremita:qui nec opꝛio
ſtudio/nec oꝛstionibus/nec leiunijs:cum tamẽ pꝛo⸗
pter hoc multis diebus leiunaret / intellectuʒ cuiuſ⸗
dam ſermonis inuenire potuit. Cu ergo ſurgeret:et
iret verſus quendam alium:vt ab eo intellectuʒ ſer⸗

monis humiliter peteret/ange

luʒz dei ſibi obuiũ ha⸗

buit vicentẽ. Ouia inquit modo humiliatus es: vt
ab alio diſcas/oſtendo tibi intellectũ ſermõis.ſic hu

militate obtinuit: quod oꝛatiõ

e et ieiunio obtinere

nõ potuit. Et ſic patet qꝙ; veꝝ eſt qd dicit Ptolome⸗
us in pꝛincipio almageſti.qui inquit inter ſapientes
humilioꝛ eſt hic ſapietioꝛ. Gicpatet quomodo bu—
militatẽ intellectus illuminat. vide. S. iij. ix. e⸗
cũdo etiã affectũ inflamat.quia ſicut pomo quanto
directius ſupponitur coꝛpoꝛi ſolari tãto coꝛpaliter
plus caleſcit:ita quãto ꝑ humilitatẽ directius ſup⸗

onit᷑ veo: tanto plus charitate caleſcit.

umilis vo ſupponitur: quia

olus em
ſuperbus cũ lucifero

equalis vel ſupioꝛ cæo eſſe vult:vel nõ ſubeſſe veſide⸗
rat:ne ab illo cni ſubeſt puniatur. Et nõ ſoluʒ intel⸗
lectũ et affectũ:ſed etiaʒ omnes anime potẽtias hu/

militas virtutibus pficit:quia

ſicut foſſa in vna ma

gna area vel terra factaſomnes aquas aree ad ſe cõ⸗
gregat:ita hic quia dũ homo humiliter v ſe ſentit:

et ſine inuidia omnes virtutes

in om̃ibus alijs qui ĩ

area eccleſie cõtinẽtur diligit cñ ſitula dilectõis fru
ctus omniũ virtutũ:et aquas ſapiẽtie quas ĩ alijs di
ligit:ad puteũ tra hit ſue humilitatis.ſicut patz. C.
j.xij. Sicĩ om̃ibus potẽtijs anime cõfirmauit om⸗

nes humiles populi.j. Mach.
tiam acquirit. S. G. iij. x.
tur ſecũda:qu ia ſicut lumine co

iij. Mota qualit᷑ gra
r iſta vtilitare ſequi
ꝛpoꝛali aduemiẽte:te

nebꝛas recedere neceſſe eſt: ita lumine gratie et vir⸗
tutũ humili aduenienti: neceſſe eſt tenebꝛas recede⸗
re peccatoꝛum. Sic inſuper candele extincte ⁊ fumi⸗
gati et fetenti ꝑ ſlumẽ candele accẽſe: cui directe ſup
honitur mediante fumo qui aſcendit reaccenditur:
fetoꝛibus illis penitus fugatis:ita peccatoꝛ ĩ ala ex⸗
tinctus directe ſub væo et eius vicario P confefſiõis

hu militatẽ poſitus:mediãte fu

mo cõfeſſiõis euoti

onis et oꝛõnis:reaccẽditur peccatoꝝ fetoꝛibus pent
tus fugatis. Sic ergo extinctus fumũ oꝛoõnis ad cũ
mittat: dicẽs.vide dñe humiliratẽ meam:et dumitte
oĩa delicta mea: In pſal.xxnij. vt poſtmodũ illumi⸗
natus:et laqueo dyaboli liberatꝰdicere oſſz. hu

miliatus ſũ et liberauit me:in pſal.cxiiij

Ex iſtis

dua bus ſequit᷑ tercia humilitatis vtilitas. cum eniʒz

nihil vo vel bonis homĩbus h

ominẽ odibilem faci

at:niſi peccatũ et vfectus gratiarum et virtutum.:
ſequitur q humilis peccatoꝛũ fetoꝛibus et tenebꝛis
eyxpulſis:et gratijs illeminatus:ſit tam xo qꝙ;ᷓ homi
nmibus ama bilis:nõ ſolũ bonis 21 modeſtis ̊ etiã di⸗

xviij.

— & .

xix.

nj.

Humilitas

ſcolis et ſuperbis humilis nãq; humilẽ diligit:quia
in virtutibus et vᷣt uoſis charitate infoꝛmatis:ſem/
per tenet regula:q ſimile diligit ſibi ſimile.A ſuper
bis etiam pꝛo tanto diligitur: q; quanto eis placetĩ
hoc ꝙ eis ſubijcitur. Superbus vo a contrario ſen⸗
ſu tam veæo qᷓ; hominibus diſplicet.humilis enim il
lum non diligit quem ſcit a veo non diligi:nec ſuper-

bus:quia nollet habere parem vel ſuꝑioꝛem. Vel⸗

xxij.

Erẽplũ.

Exem.

xxiij.

let em̃ ꝙ omnes ſibi humiliarentur:quod ille facere
vetat.in vicioſis em̃ regula fallit qua dicit᷑.ꝙ ſimile
diligit ſibi ſimile.cupidus nãq; cupidũ odit incqtuʒ
ꝓillum ſtat quo minus lucrat᷑.¶ Exquo ergo humi
lis ab omnibus diligit᷑:gloꝛietur ſemꝑ humilis: Ja
co.j.¶ Ex iſta vo terciajquarta ſequitur humilita-
tis vtilitas:q ille qui eſt veo et homĩbus amabtlis ẽ
vyabolo abhominabilis.iuxta illud Eccli.xii.Ab⸗
hominatio eſt ſuperbo humilis illiuſq; fugit hoſpi⸗
tium in quo veum videt hoſpitatũ:nec in illius libẽ
ter moꝛatur ſocietate:etiaʒ in alieno hoſpitio quod
hyſtoꝛijs oſtenditur v vi.pa.acceptis. In illis nan-
qʒ continetur quodam humili viro:qui cuʒ a qua
Dam vemoniaca in vna percutereturmaxilla: cuʒ ex
chꝛiſti vctrina humiliter alteram pꝛeberet: ſtatim
dyabolum fugauit:qui ad tante humilitatis pᷣſen⸗
tiam moꝛari non potuit. Se alio etiam ſancto ibidẽ
continetur viro. ad quem cum dyabolus ĩ foꝛma ve
niſſet angeli:ad ipſuʒ pꝛoculdubio vecipiendum:aſ⸗
ſerens ſes voo angelum miſſum. Reſpondit heremi⸗
ta. Eide ne foꝛte aliunde veneris.quia ego dignus
non ſum vt ad me angelus ei mittatur. Quo dicto
ſtatim euanuit humiũli reſponſione fugatus. Sic po
ulum humilem ſaluum facies:in pſal xvij. Mon ſo
um a dvemonumſſed etiam a multoꝛũ maloꝛum taʒ
culpe ꝙᷓ pene periculis.in quo patet quinta humili⸗
tatis vtilitas.¶ Mꝛ autem a malis culpe humilem
pꝛeſeruet:patet in vi.patꝝ de ſancto Anthonio: cui
totus mũdus plenus oſtendebatur peccatoꝛũ laque
is.et ipᷣo quereti:quis illos euadere poſſet laqueos.
reſponſum fuit ꝙ ſola h umilitas.que quidẽ reſpon
ſio rationi cõuenit naturali:et etiam quotidiano ex
perimẽto.naturaliter em̃ parui piſces rhete euadũt
vbi magni capiunt᷑. Sichumiles rhete dyaboli eua
dũt ꝓ loca humilia caute.j.Mach.vj.¶ IJdẽ etiam
ð malo patet pene tam temꝑalis qᷓ; eterne:a quibo
humilis ſepius qᷓ ſuperbi liberantur:quotidie nan⸗
q; hoc videt᷑ e pena tꝑali:quia frequẽter accidit q;
ſuꝑbi ſuperbe ad omnia reſpondẽtes et elate ſe ha⸗
bẽtes:multa audiũt verba amara ? ceriſoꝛia:multa

ſuſtinẽt verba grauia:et quãdoq; occidunt᷑:vbi hu⸗

xxv.

militer reſpõdẽetes ⁊ ſe habẽtes euadere poſſẽt:⁊ alij
qui ſe humiliter habẽt euadũt.(Eſt ̊ v iſtis duo⸗
bus ſuꝑbo ſcʒ ⁊ humiliĩ hoc caſu. Pꝛimo ſicut de al
ta turri vel arboꝛe ⁊ parua wvmo.Alte nãq; turres⁊
cãpanilia frequẽtius ſuſtinẽt maioꝛes tonitrui⁊ ful
furis et ventoꝝ ictus ⁊ impetus. frequẽter em̃ talia
loca a fulgure et terrem otu ꝓſternunt et veſtruũtur
inhabitãtes/quãdo loca humilia nõ ledũtur.ita hu
milibus liberatis ſuꝑbi vſq; ad infernũ pꝛoſternun
tur in aduentu filij vi. cuius aduentus fulguni aſſi⸗
milat᷑ ipſo teſte Luce.xvij. Sicut inquit fulgur cho
ruſcans:ita erit aduẽtus filij ei ad veſtructoeʒ ſup⸗
ple ſupboꝝ:quãdo implebitur quod eis ꝓmittit di⸗/

cens. S.loꝛioſos terre hũiliabo: Yſa. xlv. In illo em̃

tpe conſtituit dñs humiliare omnẽ montæ excelſuʒ:
Haruch.v.¶ Eſt ſecũdo cæ iſtis duobus ſicut p ma
na quercu:vłalia arboꝛe in mõte ſita:que multos
uſtinetventoꝝ impulſus:quibo qũq; ꝓſterniturvbi
arũdo in valle euadit.vñ in die iudicij ſupbis admi
rãtibus quõ ad infernũ pꝛoſtratiſunt:reſpõdere po
terunt humiles:ſieut ſcom fabulas reſpondit arun

w quercui:que erat vento ꝓiecta ad lacũ: quo arũ Fabula.

dines creſcebãt:quas cũ alloqueretur admirãs que
rẽdo:quomõ ipſe tamdebiles ſtabantivbiipſa cũ to
ta ſua foꝛtitudine pꝛoiecta fuit. Reſponderũt arũ⸗
dines.Si feciſſes inquiũt quod nos fecimus:nũc ere
cta ſtares.nos capita inclinauimus:ventoſq; trãſi⸗
reꝑmiſimus. Quibus trãſeuntibus iteꝝ capita ere
ximus:damnũq; euaſimus.tu vᷣo dure reſtitiſti.⁊ ri
gide te ↄtra foꝛtioꝛẽ erexiſti:ideo cecidiſti ⁊c. Ita in
ꝓpoſito. Sicut em̃ iſte arũdines reſponderunt: ita il
li qui vo et homibus in his que ſine peccato ſuſtine
re poſſunt/capita inclinãt humilixer penitentiam.
et omnia que a væ infligũtur: vel hominibus ſuſti⸗
nentes dicere poterunt in illa die ſuperbis qui ideo
tũc cadẽt:qꝛ ſuꝑbe cõtra veũ ⁊ hoĩes erigebatur.ipᷣi
vo humiles ideo ſaluabũtur:et tũc erigẽt capita:qᷓ
pꝛius inclinauerũt.eſt qui ab humilitate leuabit ca
put:æccli xx. Sic populũ humilẽ tunc ſaluũ facies
et oculos ſuꝑboꝝ hũiliabis:in ps.xvij.qꝛ ſicut ſuꝑ⸗
boꝝ gloꝛia pꝛecedit et humiliatõ ſequit᷑:iuxta illud
Hꝛouer.xxx.ſuꝑbũ ſequitur humilitas: ita bonoꝛũ
gloꝛiã pᷣcedit humilitas:Pꝛouer.xv.¶¶ In qua au⸗
ctoꝛitate ſexta notat᷑ humilitatis vtilitas.Ad cui
æclarationẽ eſt ſciendũ:q ſine humilitate ad regnũ
nõ peruenitur celoꝛũ:quod tali oſtenditur ratõe ad
terminos oppoſitos:motus eſſe opoꝛtet oppoſites:
ſicut in parte oſtenſum eſt. G.S.j.xxxij. Bicut pa⸗
tet ve terminis ſurſum et oꝛſuʒ:qui qꝛ oppoſiti ſũt
motus ad illos cõtrarios eſſe opoꝛtet. Sed motꝰad
infernũ voꝛſum eſt motus ſuperbie.pter qð pꝛimo
angelo apoſtate ĩ figura regis babylonis dicit᷑ Ia.
xiiij.etracta ẽ ad iferos ſuꝑbia tua:acidit cadauer
tuũ/nõ ꝙ angelus coꝛpus habeat: ſed qꝛ peccãdo vi
lis effectus eſt:et fetidus ĩ conſpectu vi ad modũ ca
daueris. Si ergo ꝓ motũ ſuperbie veſcenditur ad in
fernũ veoꝛſum:opoꝛtet ꝙ ꝓ motuʒ humilitatis que
ſuperbie contrariatur:ad celũ moueatur ſurſuʒ. Et
quia talis humilitas per quandaʒ ſimilitudinẽ ha/
bentẽ illã quaſi pueru efficit.ideo dicit ſaluatoꝛ Au
ce.xviij.ꝙ niſi quis acceperit regnũ dei ſicut puernõ
intrabit in illud:id eſt miſi ſit humilis obediẽs ſicut
puer/humiliamĩ ergo et exaltabit vos: Ja.iiij. Mec
aliter exaltari poteritis:qꝛ ſicut rota nũqᷓ; aſcẽdit a
parte poſterioꝛi:niſi pꝛius dveſcenderit ab anterioꝛi
Ante nãq; aſcẽſum poſterioꝛis ꝑtis pᷣcedit veſcẽſus
anterioꝛis. Sic anteꝙᷓ gloꝛificet᷑ ſupple in moꝛte que
eſt poſterioꝛ parshumiliatur pꝛius in vita q̃ eſt an-
terioꝛ pars:Pꝛouer.xviij.(¶ Bicut inſuper arb oꝛ in
altuʒ nõ mittit ramos niſi pꝛius pꝛofundet radices.
Et quãto ꝓfundius radices mittit: et fundamentũ
ponit:tanto altius et ſecurius arboꝛ et edificiũ aſcẽ
Tere poteſt. Ita qui ſe ſupple pꝛofundius ⁊ plus hu
miliat:altius exaltabit᷑: uce .xiiij. Ex iſtis ſex hu
militatis vtilitatibus patet:ꝙ humilitas vinee aſſi
milat᷑:quia ſicut vitis inter arboꝛes veſpectioꝛ ẽ:ta⸗
mẽ magis eſt fructuoſa:ſic cõditõ humilitatis ⁊ hu/
miliũ in hac vita multis veſpectioꝛ apparet:tam en
eſt fructuoſioꝛ: quia qui humiliatus fuerit erit ĩ glo
ria: YJob.xxij. Mec miꝝ:qꝛ ille eos plãtat qui humi⸗
lẽ ſubleuat:Eʒech.xxj.Hec me cõſolata eſt in humi
litate mea:in pſal.viij.
Ex iã dictis ratõ ppatet ſexti articuli.iã em̃ pꝛedi-
ctũ eſt ꝙ ſine humilitate ad celũ nõ puenit᷑.volenti
bus ergo illuc pertingere:nõ ſolũ neceſſe ẽ humilia⸗
ri vt illuc perueniat: ſed etiã rõnalis neceſſitas ẽ hu
miliari. Pꝛimo ꝓpter locũ in quo ſumus.Gcdo pꝛo
pter ſtatũ quem tenemus. Tercio ꝓpter opera que
nobis incumbunt facienda. Quarto pꝛopter alias
virtutes habendas/ſine quibus ad celũ nõ ꝑtingit.
que ſine fundamẽto humilitatis haberi nõ poſſũt.

xxvj.

ee iaſicntpauperlſe
deinuͦpatet: uu ſint hauper
lmntotenoſſna; egnint Gicbom
millancoſe No ergd Pomlliste ntde
us cius: Etck nij Gicut pauperen
Diuirisin guem humiliterdanantaa
et Gccus repentinoutöem bum
te ipſal jDecundu patet pil
lliumlneccleſa poſttumanlutoyelt
Iit inatote ſam. Gichomo n bun
itatem chanitat et cctems pirtutes
ſoditſecqnodluseſt in copullulan
Cbumilituto oqureta qua inumixal
ſitauig diufficten ſehumoꝛe ſczche
1.(Deancoidenpatetperepemplr
Mbeclficis cooniibusin geibus rie
ha uſtociatotins edificier fortituch
dia Nhegetfuncamatugn deſicttder
lotum aitthiiicun Dicſpintuaiie
nafcſinmniogfntenin
ltattz uo ſubtracto adit Diant n
uelſenuneſtnellfincemant
iccſtfenwum tainefiſzi
nifatigeggretſüturet pinnimn

xxvij.

eg
ndtleſgenentu
Alnät hn
nigitn it nen
W
Cuſaluadi noles nlehunnn

num er dnligu oſitiſu
Wlt doiſih: ſitin
mnzeſecpoi. men
6 motus ſuperbie Ytrqö ine
iſinum tegsbubſion⸗ diat gli
d iinosſuphutnagcicit acane
ns chpus babent ſed qrheccicoti
tfetidus i onſpean mad mociie
Pmotüͤſuperbie deſcendituroi
portet . motuz bumilitans gua
nutunad celi noueoturſurſiz
limsper uana; ſimllitudine o⸗
neni efiat eo oat ſoluatotn
acapent reni ai ſtcutpuerno
Iat mii ithumlis ohedlis ſint

ſo et eroltubit voo: Joi

ipnins dſcendenit ab anleninn
poſtenions gnis crcit dſceſt
ccͦglorificek ipplein manei
ummlliaturuinsin vita ieſten⸗
rwiq⸗(Bicntinſuperafherin
nbaniilnshnflhlt uln
nsradictsmittit: kinemen
setſechnisarbottteti .
niſeſopplepꝛofuncin /9

n,iij. Eritolerhl
nikicti fen f

iii ieen
nitis:e ſicut rota nüij aſcedit a

yx.

m.

Jeiunium . J ..

Pꝛimum patet: quia locus ĩ quo ſumus carcer ẽ:
incanceratis autem conuenit:ꝙ humiliter ſe habe⸗
ant:quia ſuperbia tarde vel nunqᷓ; liberabũtur:hu⸗
militate vo eitius liberan poſſunt cum illo qui di⸗
cit.humiliatꝰſum ⁊ liberauit me. In pſal.cxiij. DSe
cunduʒ patet:quia in tali ſumus ſtatu: q; neceſſe eſt
nos ab alio regi ⁊ regulari:quia aliter multis malis
expoſiti erimus taʒ culpe qꝙᷓ pene:ſicut illi qui eximũ
tur a pꝛotectione regis et pape:a multis Pollantur
ſicut patet.E. ix.iiij. Qui vo regulari vult:o oꝛtet
ꝙ inferioꝛ ſit:quia hoc oꝛdo habet narure q; ſemper
ſuperioꝛa regulantur:ſicut patet ce coꝛpoꝛibus cele⸗
ſtibus et inferioꝛa regulãtur:ſicut patet de iſtis coꝛ
poꝛibus inferioꝛibus et elementis que in creſcendo
vel vecreſcendo a ſuperioꝛibus oꝛdinem accipiunt ⁊
cauſam:ſicut patet e arboꝛibus / herbis / floꝛnbus: q̃
ſole appꝛopinquante creſcunt. et de mari quod per dir generalitas. Scdo inductõ.Ter
lune motum fluit et refluit. Sic in pꝛopoſito: om/ H cio vtilitas.Quarto circumſtantie.
ne regimen noſtrum a cæ et miniſtris eis:qui refoꝛ⸗ 0) Muinto neceſſitas. Geyto frangẽti
mabit coꝛpus humilitris noſtre:Philipᷣ.iij. Et nõ um excuſatio cũ repꝛobatione.
aliud ꝙᷓ coꝛpus humilitatis: ſicut nec fullo pannym Mtũ ad pꝛimũ eius generalitas ẽ oſtẽdenda qtũ
refoꝛmat:qui ſub pedibus non ponitur. ¶ Zereuʒ ad duas eius ꝑtes. Pꝛimo videlicet q̃tũ ad ipſum ie
etiam patet:quia opus quod nobis incumbit eſt dei iunãtem. Secũdo qtũ ad ipſum tẽpus quo teiuna⸗
lare contra dyaboluʒ.qui vo ſuperbus contra eum retenetur. Ypᷣe nãq; ieiunãs generaliter in omibus
non pugnat:ſed ſub eo militat:nunqꝙᷓ eũ vincit. Qui coꝛpoꝛis ſenſibus ieiunium quideʒ habere debʒ:cuiꝰ
vo humilitate vel patientia contra eum pugnant: ratio eſt ſcm Merñ.ſermonexxxviij.quia nõ ſolum
vincunt. Gic ergo dum patientes vincunt de fna vir Fl peccauimus: ſed etiam alijs mem bꝛis et ſenſi⸗
tute gloꝛiantes humilias: YJudith.vj ſicut patʒ. A. us. Cum ergo ieiunium ſit ſatiſfactio pꝛo pꝛeteri⸗
xv.xix.¶ M ρ uartum inſuper patet: quia humilitas tis velictis.iuſtum eſt q; in omnibus ſen ſibus ⁊ coꝛ⸗
virtutes ſine quibus non eſt ſalus acquirit et cõſer⸗ poꝛis partibus fiat ſatiſfactio ĩ quibus fuit velictũ.
uat. Pꝛimũ patet:quia ſicut pauperſe diuiti humi⸗ Bed in omnibus partibus ſenſuũ fuit vlictũ: ergo
liando elemoſynaʒ acquirit. Sic homo virtutes hu omnes ſenſus quodammodo ieiunare bent. vtpo⸗
miliando ſe co.ergo humilia te wo:et expecta ma⸗ te oculus a curioſis aſpectibus ⁊ vanitatibus.ZFlu⸗
