eterne ab eis puni᷑ damnatõnmis:mandatũ vo di qͥſ/
qꝙᷓ tranſgrediendo v clero vitam ducẽdo luxurioſã:
pena punit᷑ pecuniaꝛia:in qua pleriq; burſe impletõ
nimagis ꝙᷓ culpe vident᷑ intendere coꝛectõni. Mota
M. j. xxv. 7. F. iij. xv. Itẽ. O. vj. xxviij..lvij.optim
¶ Ex quo vnũ pʒ: ꝙ vicere vehemẽtiſſime expaue⸗
ſco:ſilere tamen nõ audeo:ne in illud incidãve:ſa.
vj.dicentis:ve mihiqꝛ tacuiꝙ videlʒ quales tales⁊
legũ conditoꝛes:bulle nãq; ⁊ legis ſanctio cõditoꝛis
Soñſio.tot nãq; bulle pecuniares:v fuꝝ reꝝ tꝑaliuʒ
excõicationes pecuniaꝑ oñdunt amatoꝛes:⁊ tot pec
catoꝝ cõtra vei mandata diſſimulatõnes animaruʒ
ondunt neglectoꝛes Ged ridebunt: ꝙ aĩiaꝑ curã
ſuis cõmiſerunt ſubditis:q illas in illoꝝ pericule ſu
ſceperũt cuſtodiendas:ey qua ipi ſuſceptone exone/
rãtur:ad pecunias vo colligẽdas:eos ſumptuũ cõ⸗
pellit neceſſitas.OQuibo reſpondet᷑: ꝙ ſicut animarũ
curam ita pecuniaꝝ ⁊ vecimaꝝ diſpenſatonem ſubdi
tis cõmiſerunt. Exquo ergo le duobus pecunijs col
ligẽdis ⁊ aĩab coꝛigendis curam ſubditis cõmiſer̃t.
æ quaꝝ vna maximam habent ſubditi in colligẽdo
diligẽtiam: væ alia magnã habent in ñ cuſtodiendo
negligentiam:quare ergo in illa parte in qua diligẽ
tes ſunt eis iuuamen offerũt vbiiuuari noſcent:et in
alia ꝑte vbi vfectuoſi ſunt auxilio indigentes eos
periculo pꝛopnio verelinquũt.¶”. vo dicht ꝙ defe
ctus eos ad hoc compellit vt tales faciant ð eccleſia
conſecrandis in curial⁊ xe venientib ad cuniã:⸗⁊
epiſcopatibo datis in curia exactoõnes vus ſcit ⁊ fcta
oſtendũt:quũo ſuꝑuacuis expenſis in illã incidũt ne⸗
ceſſitatem:ſubtractis nãq; cardinalium oneroſa nu⸗
meroſitatel equoꝝ⁊ familie nimia multitudieſ⸗ pa
rentele inoꝛdinata affectionea totius apparatſuꝑ⸗
ba vanitate tantaꝝ neceſſitas ceſſabit collectarum
Aquibo i vo ceſſare veberẽt:ne gregem puſillũ quiĩ
xpᷣm credit:eiuſq; ſanguine re vmptus eſt ſcandaliʒa

rent:lʒ œæ conſecratis in curia iuxta abuſum vel con⸗
ſuetudinem aunui: eccleſie valoꝛem:licʒ q; ve eccłijs
vacãtiba primi anni fructus:liq; etiam qñn eis placet
eccleſie ecimam ſinemagne peccato recipe poſſent:
tñ pꝛopter vitandum ſcandaluma talib ſe refꝛenaꝛe
ceberent:ne fons vite fons efficiat veneni. SGi enim
illius ſanctiſſime ſedis pᷣſidentes ſcirent quo nõ ſolũ
infideles ſaraceniliudeiſciſmatici ⁊ heretici:łʒ etiaʒ
fideles de illoꝝ non dico ſcandaliʒãtur:ſ̊ obloquun-
tur apparatu quem ſuperbum a chriſti tramite xe
uiantẽ iudicãt.qũo cæ illa retentõne quam a conſec
tis vel datis in curia ꝓ camera retinẽt pape Prvul
⁊ætrabit xpᷣianus dicens: Mõ tabene tati illũ emit
epatum:quis noſtram ſymoniaʒ vitabit. Eſtimo q;
ſi omi vt veberent timeret a talibo ceſſarent:exemplo

H iuij.

illoꝝ.YJ.ix.xiij.¶ BGi em xpᷣs ſuũ cdit:nepnſillos ee xvij.

infirmos quoſlibet ⁊ ignoꝛãtes ſcandaliʒarʒ:ſic ptʒẽ
Math. xvij. vbi ait: VUt auũt non ſcandaliʒemus eos
vade ⁊t. Amultofoꝛtioꝛi illi quilocum ypitenent in
terris illa que alienis veputata ſunt vſibo dimittere
cberent/ne cecis offendiculuʒ fiererlmaledictioneʒ
di timentes: quã incurꝛũt:qui ceco ponũt offendicu
lum:⁊ maxime qꝛ illoꝝ ſcandalũ nõ eſt ex malicia ſiẽ
ſcandalum phariſeoꝝ:qui e xpᷣi ſcãdaliʒant᷑ wctrĩa
AMath. xv.ſed ex infirmitate potius et ignoꝛantia ꝓ⸗
cedit:qua neſciũt quali talia facitis licentia: in quo
caſu vos ãmonet apls.j.Coꝝ.viij.dicens: videte ne
foꝛte licentiaveſtra offendiculum fiat infirmisꝗpteꝛ
taliũ nãq; ſcandalũ vitandum ſᷣm coctoꝛes etiã a li⸗
citis abſtinere teberẽt:ſicut patet.F.ij.vij. IJllã dñi⸗
cam ſentẽtiam cũ tremoꝛe excogitates:qua dicit᷑:
ſcandaliʒauerit vnũ puſillis qui in me credũt ex⸗
pedit ei vt ſuſpendat᷑ ⁊ꝛc. Math.xviij.ſi ſic puni:qui
vnũ ſcãdaliʒat puſillum:qualiter puniet᷑ quimłtos
ſcandaliʒat puſillos ⁊ magnos. Pꝛimo videlʒ ipſos
ↄſecratos:quos ad magna pecunie ſumma obligant
anteꝙᷓ aliquid ve ecchia ſumant ꝓ qua mutuo accipi
enda ecclłias aut pᷣbendas creditoriba ſymoniace ,
q; dant vel ꝓmittũt qñq; paliũ vel alia pᷣcioſa obli⸗
gant:qñq; nec ipſis cauſidicis ſeu pꝛeſtatoribo vel qͥ⸗
bus ſuis cerudelibovſurarijs obligatõnes faciũt:⁊fi⸗
ciuſſores inueniũt ⁊ ꝓ ſimplo foꝛte ſe obligãt ad du
plum:⁊a duplum rõne intereſſe qñq; creſcit ĩ cuplũ
Mꝛ0 quò ſoluendo vł tyrannidem in ſubditos ex
ercent ⁊ collectã c clero faciũtꝓ cebito curie ſoluen
w:ꝗᷓ ↄtractum in curia factũ ſecretum eſſe non pati
tur vel miſeram vitã et parcam/et a multis notatã
eytra dioceſim moꝛãdo ducũt:ꝓ quo non ſoluto ſu⸗
pendunt᷑ excõicanturtam ipᷣe qꝙᷓ fideiuſſoꝛes ſu ab
pſis qui in fauoꝛem vſuraꝝ grauiſſimas exercẽt cẽ-
uras. Bed contra ip̃os vſurarios q ſolo ad eos ve⸗
nienti vecem accomodãt: obligatõnem dequinde:
cim recipiũt quẽ ſolum ideo habere volũt in hoc ca
ſu:ne cum ſocijs vſuras ꝓbare oler nunqᷓ inuenire
ſciuerũt remedia: cum tñ moꝛbus quaſivbiq; terra⸗
rum inueniat᷑. Si ergo pᷣdictam penam incurrũt qui
vnũ ſcandaliʒant:qͥd erit ð ilłquoꝝ occaſiõe tot ma
la cõtingunt atq; ſcandala:quoꝝ occaſione peccant
ſt conſecrati:pecunias ad vſuras accipiendo in ca
u in quo non ẽ neceſſitas eos in hoc excuſans:ſic pa
tebit patebit infra.M.ix.ij.qꝛ hoc faciũt vt xe digni
tate gaudeãt:quã potius fugere ⁊ quaſi coacti⁊ qſi
nolentes reciꝑe veberent. ¶ Quoꝝ occaſione ſcoo
ipᷣi vſurarij nouam incurrũt minam:quo oc caſio⸗
ne fideiuſſores excõicanturlœpauꝑantunad romaʒ
currentes vexãturlet multis modis male tractãtur:
quorum occaſioneſubditi grauantun talliantur: a
quibus duris modis pecunia leuatur: quorum oc⸗
caſione totus fere mũdus obloquit᷑. Si conſtantinꝰ
impatoꝛ ſaracenus ꝙ vita vel ſanitate coꝛporali pue
roꝝ effundereſanguinẽ noluit:quare iſti xpᷣiani pro
ſupba ſuſtentatione mũdiali tot animas pdere vo/
lunt:qui potius eas ſaluare deberent. Mõ.El. xij. xx⸗
ix. Sanctius ergo et ꝓ ſe ipᷣis ⁊ p alijs eẽt:pautiores
7& toto mũdo electos habere cardinales: vtpote qͥ
totum mundum ſunt recturi:in quibus eccleſie po⸗

tius q; perſone vel parentele eſſet pꝛouiſum: qui de

terris templarioꝛum vel de aliqua certa et eis affi⸗
gnata poꝛtione ſine ſcandalo viuerent muneribus:
et exactionibus in ſempiternum excluſis: qᷓ; ſemper
quaſi de incerto:et de male acquiſito et emm multo⸗
rum viuere maledictionibus non dijs: ſed peccatis
detrabo:nec pono os in celum ſed in ſcenum eo mo⸗
v quo Paulus Petrum reprehendit: Gala.ij. capᷣ.
ſicut patet.C. xvj.xxx. Mec tango montem ſed moꝝ

—
Ler
Ij.

xix.

Exemp.

Arꝰ j.
.j.

Exemp.

.H.

—

Hoſpitalitas

tem:nec patris intẽdo reuelare turpitudineʒ Cham
timens offenſam: ſed potius patris nuditati ſubueni
ens: velare inter pudenda:ſem ſequens veſtigia:red⸗
⁊cvnſq; quod væbeo:cui timoꝛem timoꝛeʒ:⁊ cui hono

rem honoꝛem: Ko. xiij. Mõ. V. xij. xx.

CTercia ꝑs

iſtius articuli ex verbis patʒ Criſo.ſuper Marheu:
Eps inquit ſi æbitum honoꝛis nõ accipit a pꝛeſby⸗
tero:aut pꝛeſbyter a dvyacono:aut dyaconus a lecto-
reliraſci᷑ ⁊ turbatur. Si autem viderit aut epiſcopꝰ
pꝛeſbyteruʒ:aut pꝛeſbyter dyaconũ circa eccleſie ob
ſequium non pe⸗manentem: aut als peccantem neq;
iraſcitur ei neq; curat:quia omnes quidem hono
re ſuo ſolliciti ſunt:œ honoꝛe autem dei nullus iniu

rias etiam ꝗꝓp

uias 7 nõ cei feruenter vindicant:cum

tamẽ iniurias pꝛopꝛias diſſimularevituperabile ſit.
Pꝛedictoꝝ vo trium geneꝝ hoĩm patet repᷣhenſio
Adalach.j.vbi cæ eis dñs conqueritur vicẽs:Si ego
Vminus vbi eſt honoꝛ meus. ¶ Ylloꝛum vo pate⸗
bit inſania:quando et pꝛeſentem quem tm̃ queſieꝛũt
honoꝛem amittent ⁊ futuro quem non queſierũt ca
rebunt. Tunc quippe eis oſtendetur ꝙᷓſtultum fuit
potius honoꝛem eligere tranſitoꝛium ꝙ; ineternũ du
raturum:cuius ho noꝛis minima poꝛtio plus valʒ:qᷓ

totius huius ſecu

li honoꝛis magnitudo.æ illo nãq;

honoꝛe dici poteſt quod dixit quidam ciuis pariſie/
ſis cuidam ciui carnot enſi. Carnotenſes nãq; ferũt
pariſienſem ad ſe optime feſtiuaſſe. Pariſienſes vo
carnotenſem ad ſe venſentem ſolũmodo ſalutauit:ð
quo cum repᷣbend eretur/ reſpondit gallice: Mienlx
vault vng bunenãt ve paris ꝗ tõte ſa feſte ve chartre⸗
em: Ita omibus honoꝛibus mũdi nümus pnaleret
honoꝛ di:cuiẽ honoꝛ ⁊ glia ⁊Z imꝑium ſempit᷑nũ amẽ

- .

ej. Zimo.vj.

Mſpitalitatis.pꝛimo
oſtendenda eſt vtilitas. Secundo genera
litas.Tercio neceſſitas. Pꝛimũ in ſex oſtẽ

ditur effectib.

Pꝛimo nãq; h

oſpitium purgat intri-

ſecum. Secũdo illud illũinat. Tercio vum et ange

los recipere facit.

Muarto tam ſpũaliter qᷓ; tpaliter

ditat. Muinto a periculis pᷣſeruat. Sexto ad hoſpi⸗

—

tium ducit eternũ.

Mꝛimo hoſpitalitatem ↄiligens pauꝑeſq; ĩ wmo
ſua materiali libenter recipiens purgatõnez wmus
meretur interioꝛis.i.ipius aie. Moc pꝛimo oſtẽditur
hyſtoꝛia que habetur li.vij. hyſtoꝛie eccleſiaſtice de
quodam ſacerdote apolinis qui quẽdam catholicuʒ

epiſcopũ Oregoꝛiũ nomine nece
Teclinãtem hoſpitio recepit:poſt

itatis cauſa ad eũ
cuius receſſum de

mon per cuius reſpõſa ſacerms finxit ſe per hoſpitez
ſuuʒeiectum aſſerens:reſponſaſoare renuit ſacerws
volens epᷣm ſecutus ab eo literas obtinuit:in quibus
continebatur:ꝙ ꝑmiſit eũ ad locum ſuũ redire et fa
cere ſicut conſueuerat:ſacerdos vo tantam vidẽs fi⸗
Tel virtutem poſtmodũ ab eodem epᷣo baptiʒatus :2

poſt moꝛtem eius in epiſcopatu ei
tius conuerſionis et peccatoꝛum

ſucceſſit:in quo to
remiſſionis:et ſoꝛ/

dium ſpualium purgationis:pꝛincipiũ et occaſio et
4

oꝛigo ſancti viri fuit receptio.

Beõðo idem in Za

cheo oſtendiẽ Luce.xix. qui xpᷣm reciprendo remiſſi⸗

onem etiam recepit:cui

. recep xpᷣs teſtimonium perhibuit
Dicens:hodie hnic wmui ſalus facta eſt.

Scðo

tenebꝛis eiectis ꝑ hoſpitalitatem teus coꝛdis illũi⸗
naturn: quia boni hoſpites receptoꝛes ſuos ve cogni⸗
tione ⁊ amoꝛe dei et pꝛopꝛia ſalute infoꝛmare vebẽt:

vt ſicut ipi reficiũtur exterius:ita

illi interius refici⸗

antur. hoc dũ ex vtraq; parte faciunt:vtriq; cõditio

nem ppᷣi ſequũtur diſcipuloꝛum

euntiuʒ in emaus:

qui poſtꝙᷓ xpᷣm receperutipſiq; panẽ vderunt: eius
infoꝛmarione in illius ven enerũt cognitionẽ:de qͥᷣb

„pv.

ictũ eſt:cognouerũt ⁊c. oſpitio vo ſic hoſpite mũ
dato lluinato vus illud cum familia intrat ãge/
loꝛum.hoc ꝙᷓtum ad væum hyſtoꝛia oſtẽdit ð nobili
muliere que paupem vt ſibi videbatur infirmũ cla⸗
mantem pꝛimo intra poꝛtam: vinde eius videns xe
bilitatem intra aulam: deinde in camera recepit in
lecto ei ad quieſcendum parato:marito vo qur illaʒ
elemoſynis ſuis frequenter repꝛehenderat reuer⸗
tenti cameram intrare volenti: cum maximo oſtiũ
quod claue firmauerat aperuit timore:oſtio vo aꝑ
to am bobus intrantibus in lecto foꝛmam inuener̃t
crucifixi que coꝛaʒ eis euanuit pꝰ ſemaximã verelin-
quens ſuauitatem:per quam non pauꝑem: ſed ſua⸗
uiitatis anctoꝛem illucadueniſſe cognouerũt. Dic qᷣ
burum pauꝑem hominẽ reciꝑeꝙ chriſti nomĩe cre⸗
dunt:ipſum recipiunt chriſtuʒ: qui hanc illis qui
paupes in nomine ſuo recipiunt ſententiam confir⸗
mat dicens:hoſpes eram ⁊ collegiſtis me.⁊ non deũ
ſolum:quia nec dignũ eſt tãtũ regem ſine angeloꝛum
hoſpitani familia: ſed etiaʒ ipos angelos hoſpitales
meęerentur recipe hoĩes:quod optime ſignificatur in
Abꝛaam ⁊ Zoth:qui ꝓpter hoſpitalitatis quem ha
bebant amoꝛem angelos:ſicut ex Geneſi patet. c. xix
ſuſcipere meruerũt quibo apoſtolus teſtimo mi ꝑhi⸗
bet dicens:per hanc quidã placuerunt angelis ho⸗
ſpitio ſuſceptis:hehᷣxiij.quibus ſuſceptis:laluabũt
non ſuſcipientibo interfectis. Vnð Oꝛigenes wmos
hoſpitales ingreſſi ſunt angeli:wmos vo hoſpitali⸗
bus clauſas ignis et ſulp hur ſuccendit. ¶
tales hoſpites domũ ditant quam ingredintur tam
ſpintualiter ꝙᷓ tpaliter: vt eam habens merito dicẽ
poſſet: Venerunt mihi omnia bona cum illa/tã ſpi⸗
ritualia:quod ex verbis patet Criſoſto.ſuꝑ Math.
x. Qualem inquit mercedem habet qui propter deũ
peregrinatur taleʒ habet qui ſuſcipit peregrinantẽ.
et fiunt ambo equales:et qui pꝛopter deum refrige⸗
rat:⁊ qui pꝛopter um laboꝛat: cuius auctoritatis
ratio per argumentũ patet a contrario ſenſu. Di en
qui furatur et qui furem recipit eandem incumunt
penam:rationabile videtur q; qui bona operatur:⁊
qui bene operantem recipit eandem mereatur gloꝛi⸗
am. ¶¶ Gcdo tam tꝑalia ꝙ naturalia:ſicut patʒ Jo⸗
ſue.ij.vbiraab cum amicis ſuis exploꝛatoꝛes recipiẽ-
v vitã ꝓmeruit naturalem.et.iuiij. Reg. uij. Mulier
ſunamitis helyſeũ recipiendo filio reſuſcitationem
ꝓmeruit ad vitã:qꝙᷓ etiam foꝛtuita:ſicut ptz. ij. Regũ
vj. e Obededom cuius wm ui benedixit veus opulẽ
tia magna ſᷣm Yoſephũ cuʒ pꝛius eſſet pauper:quia
archam dñi hoſpitio ſuſcepit.iiij.Regum.iiij.vidue
que ꝓphetas dilexit cuius etiam vir uʒ timuit ad
pꝛeces helyſei multiplicauit veus oleum vidue etiaʒ
que helyam hoſpitio ſuſcepit.iij. Reg.xvij. xꝰ vtꝛa⸗
qᷓ; bona tam naturalia ſuſcitãdo filin ꝙ; foꝛtuita ipᷣaʒ
cum filio paſcendo multiplicauit.
riculo pꝛeſeruat ſicut patet in Raab? Zoth. quo
dicit Augn. in li. cotra quinq; hereſes:q; tꝑale ena⸗
ſit incendium ⁊ etemũ ↄlecutus ẽ pᷣmiũ.¶ In quo ſe
xtum hoſpitalitatis notat᷑ comodũ.recipiẽtes nãq;

Exemp. 4

MQuinto a pe⸗ v.

Muarto . uiij.

chriſtum eternũ recipienti ꝓximum. infra hyſtoꝛias Exemp.

nãq; quaſdã ↄtinet᷑ ð quoda qui inter alios paupes
quos letãter ſuſcepit quedã ſuſcepit ⁊ pauit peeſq;
lauit:qͥs dũ lauãdo clauis pfoꝛatos inueniret:⸗ per⸗
territus clamaret:pauꝑ euanuit dicens:quia ſuſce/
piſti me in terra ſuſcipiam te in celo.i
ſancte Marthe legitur:ꝙ chriſtus ei moꝛienti appa
nuit dicens:quia me frequẽter in hoſpitio tuo recepi
ſti: veni in thalamũ meũ:hodie a me recipiẽda.Sou⸗
ĩc cõcoꝛdat quod ſcribit btũs Gregorius in omelia
diſcipulis euntibus in emaus ĩ q̃ nos hoꝛtat᷑ libẽt
elemoſynas daꝛe:paupeꝛeſq; ſuſcipere:vt mereasmue

n vita etiã Exemp.

dinunneſt mmaferſclum ntaie
noxficitig multa et bonitate ( di
Cötm qngbereſes Diſcteinquit rnan
one aplbereboſpitaltgten:nefote
Oauſenmns wl humanitate negauentis
Adidem ambeo dl. woffichs. videns

m wumn ſuſceplt poſpigo vuun hoſpires

uq Loth anptlos uſcepit viſcs anc
ſopolenſuſapas tmci ps in hoſoite
n paupecſtſicut e altthoſpes eri .
fapiendiſanter oalpuepaupes:uins a
fnctetum p: q guom go acceptn
bishiciong. Qutqcdbitcenaauper
eorhinchmunes eſſe dhent a ſuſceynont
rumpoſpiuum diigeter innigllare dn
ñ inisopoſtolias:icnder animrlo dar
necſatepcegeti verbis accepto eine
Aſigsinnit nniszerigelgatdinn
nisnſbusnolletnbuere ſeipfun cö
Eumpla ſohiluſnocidoſpit lo
. Fgaanl dan Gꝛego. in cuin
tlticle ad menſam pegrti
unpibfunin enn do

halter: dteum hehels nentadic
Nmbionnibongan lati⸗
verbispatet Anſoſto.ſu Mett,
tmarctdem habetuipropter dij

lighabergtiſlapttyatgniuni
Maltgetqipvopter aunfiit⸗
1 dum laboꝛut: nis andontiti
cntüpareraconnunioſenſi. Dian
,furan naptt eandem iamnt
le ndetur uibong operature
m reapit andem merirglo⸗
poliagynoturallanſutpon Jo⸗
amias ſuis eplonatores tecllo⸗
uralem. et ij. eg iii.Anller
recplendo filo reioſcitationem
niam fortuitaſiant ptz i Hegi
ins wmuibenecirit dus oplli
ephiͦ an prus eſſet auper:ni
io ſuſcepit ii; Hegum i, niin.
gt ius etiam vir Nu; tinblt
npliaauit anscoleum iineain
tioſuſcepit ii Reg i n tnu⸗
ralie ſctitofli unliin
omultiplicguit. Oulntoope
atoaterin Raub: 10td dl
telrnn a ſ thaleeli,
ingnd i nillnaut
ni ſnmni Cioletes ni,
nunminin nfnh ſtnu el
unan innn m ale
rgniclin iubenirete⸗
hcanis fontos

ticeno: nis ſt
baup aumtn inti in

(elo. Cy V.
ſapamtein geimorientiagn⸗

Exemp.

Exemp.

Viij.

Hoſpitalitas

Epᷣm ſuſcipere⁊ vt ab eo ſuſcipi mereamur.⁊ ponit ex
emplũ ve quodam hoiĩe in hoſpitali quiquodam die
xpᷣm foꝛma paupis ſuſcepit:cuiꝰmaniba cũ aquã in-
fuũdẽevellet viſpuit. Moctevo ſequẽti eidẽ appuit di⸗
cens ꝙ eu in ſuis frequẽter recepat mẽbꝛis. Illo vo
die in ꝓpꝛia recepat pſona:⁊ non eſt dubiũ quin tam
curialis dnñs eum recipientes in wmibh ſuis vñ ĩ ſua ẽ
pauꝑtate:⁊ recipe velit indigẽtes ad ſuãs wmũ vemiẽ
tes qñ in ſua ẽ glia:Icæo btus Erego.ĩ quadã omeł
hoꝛtat᷑ dicẽs Ad meſas vr̃as xpᷣm ſuſciꝑite:vt ab ipᷣo
recipiad et᷑na cõuiuia valeatis. Sit ergo hoſpita⸗
les inuicem ſine murmura tõne.j. Pet.iiij. Pꝛedicte
nãq; vtilitstes diligẽter excogitate oẽm murmura⸗
tiomis mam auferre veberent.
Tanta vo iaſere hoſpitalitatis vtilitas ma⸗
gnam reqnt in hoſpitalitate generalitatẽ atq; ꝑſe⸗
uerantẽ durabilitatẽ.¶ Pꝛimũ reſpicit recipiẽdos
ꝙ ꝗmore i.inter quos non dbet fieri diſcretio nec
p ſonaꝝ examinatio. ¶ Becom reſpicit recipientes in
quo non vbet fieri hoſpitalitatis ceſſatio. Pꝛimum
exemplis ⁊ auctoꝛntatibo ca nonũ patet et ſanctoruʒ.
Aercatoꝛ vbicũq; ⁊ quocũq; mõ cõmode põt lucra
tur. Sed oĩbb dando omeſq; recipiẽdo ð oĩb lucrari
põt ̊ ⁊c.¶ Aterũ wonũ exceptũ examinari non vebʒ
hz hoſpitalitatis homo potiꝰ accipit ꝙᷓ dat:ergo h̊ ſi⸗
ne examinatione fieri œbet ⁊c. Hanc eniʒ cãm aſſiãt
ecretũ:di.xlij c.qeſcamꝰ acceptũ ex verb Cꝛiſo.ſuꝑ
eplam ad hebꝛeos non inquit das:ſed accipis:ne er-
go in his examines. Si em̃ abꝛaam ſcrutatoꝛ eẽt cir⸗
ca refugientes ad ſe nũqᷓ; angelos hoſpicio recepiſſet
foꝛtaſſis em̃ nõ putaſſet eos angelos:ſed cũ reliquis
repelleret ¶ Bed qm om̃s recipiebat angelos ſuſce⸗
pit:nõ em ex vita eoꝝ quos recipis mercedẽ tibi red⸗
diturus eſt deus: ̊ ex volũtate ?⁊ miſericoꝛdia:ex ho⸗
noꝛificẽtia multa et bonitate ¶¶ Ad idẽ Augu ĩli.
cõtra qͥnq; hereſes.Diſcite inquit xpiani ſine diſcre⸗
tione exhibere hoſpitalitatem: ne foꝛte cui vmum
clauſeritis cui humanitatẽ negaueritis ipſe œæ ſit.
Ad idem ambꝛo. li. æ officijs. videns inqͥt ꝙ abꝛa
am veum ſuſcepit hoſpicio:dum hoſpites querit.vi 29
es ꝙ Loth angelos ſuſcepit. vñ ſcis an et tu cũ ſuſci
pis hoĩem ſuſcipias xpᷣm:cuũ xpᷣs in hoſpite ſit: qꝛ xvᷣs
in paupꝑpe eſt:ſicut ipᷣe ait:hoſpes erã æc. ¶ Exrgo oes
recipiendi ſunt et pecipue pauꝑes:cuius cauſa eſt:qꝛ
hm decretum.xvj.q.j.quomiã.qð acceptum ẽ ex ver
bis Hierony. Quicqͥd hñt clenci paupeꝝ eſt: vumꝰ
eoꝛum cõmunes eſſe vebent.⁊ ſuſceptioni peregrino
rum hoſpitum diligẽter inuigilare vbẽt ſpecialiꝰ
tñ viris apoſtolicis:ſicut ex capitulo patet ibidẽ im-
mediate pcedẽti ex verbis accepto eiuſdem Hiero.
Aplicis inquir viris euãgeliʒatoꝛibo xpᷣi in neceſſa⸗
rijs vſibus nolle tribuere: ſeipſum cõdemnare eſt.
Exempla vo huiuſmodiĩ hoſpitxalitate generali
tatis hàbemus ĩ beato Oꝛego. in cuius vita ſcribit
ꝙ; quotitidie ad menſam pegrinos habebat:oĩbo eti
am pauꝑibo frumẽtum/ſcaſeum ⁊ huiuſmodi dabat:
tribus milibo ancillis dei octoginta libꝛas auri an⸗
nualiter dabat:p omneʒ regiõem infirmis ſtipendia
mitxtebat:verecũdioꝛiba vo ve menſa ſua ſcutellaʒ di
rigebat. Item de beato Juliano ⁊c. ve beato etiam
Silueſtro hyſtoꝛia ſua continet q circa aduenas ſic
erat ſollicitus:vt xpᷣm ĩ ipᷣis ſe recipe gauderet. Nul
la inops vidua:nullus pauꝑ:nullus oꝛphanus indi

gẽs in tota oꝛbe erat:queʒ nõ haberet in ſcriptis qͥt

vidue erãt in regione:quot oꝛphani:quot cleri:ſcie
bat ⁊ nccia mĩſtrabat:ꝓ bit obligat ⁊ vetẽt ĩ vĩ⸗
culis interdũ ſe œebitis ohligabat.Ecce quãtum
antiqui romani põtifices hoſpitalitatem coꝛdi ha⸗
bebãt Pꝛo cuius exhoꝛtatione leges et væcreta con

æbãt:ipamq; ĩ opere vſq; ad ſui æpauꝑationẽ ⁊ ob⸗

*

H v.

ligatiõem oſtẽdebanx. Moderni vo alijs öſcauſis le⸗
ges codunt et pecunias colligũt:ſicut in pte dictum
eſt. H. iiij.xv. ¶ Ex pᷣdictis ergo exemplis auctoꝛi⸗
tatibus patet quãta requirit in hoſpitaliraxre gene⸗
ralitas:in qua petentium ꝓ amoꝛe dei nulla faciẽda
eſt ꝑſonarũ examĩatio:inter quos tñ euãgelisatores
pꝛecipue recpiẽdi ſunt᷑.¶ Ged heu oĩno cõtrarium
fit:quia duobo ad poꝛtam monaſterij vel wmꝰ cniuſ
cũq; venientibus:quarum vnus dyabolum ſecuʒ du
cit vtpote qꝛ raptoꝛ vſurarius ⁊ peſſimus leccatoꝛſẽ
tñ in poteſtate conſtitutus in qua tempsliter nocere
poteſt. Iſti poꝛta ſtatim maioꝛ apiet᷑ c optimo vul
tula pulchris locutionibo:licet tñ peſſimo coꝛde ⁊ pꝛi
natis maledictionibo recipietur omnes ei erũt atten
entes:⁊ eſculentis ⁊ poculentis et lectiſternijs et oĩ
bus alijs ſuꝑfiue ꝓcurabitur/cum equis ⁊ canibus ⁊
pꝛoterua famulãtium ſequela.¶ Alius vo ſine eqͥs
et canibus peditãdo et in foꝛma veniẽs paupertatis
etiam ad poꝛtam illoꝛum qui ſuper hoſpitalitate fa
ciẽda ꝓ aĩabus fundatoꝛum ſuoꝛum fundati ſunt
pter quam largas acceperũt terras redditus copi⸗
oſos ⁊ noĩe petẽs xp̃i etiam licet xpᷣm ſecum vtpote q
in bona eſt vita:ducat:Iſte poꝛtam inuenit oker
Janitoꝛem inuolũtarimm:quiillum vel oĩno exclu⸗
det vel poſt lõgas diſceptatiões ⁊ excuſatiões ⁊ mur
muratides tarde intrare permittet: quo intrãte vul
tum oim inuemiet rigiduʒ verbũ maledicũ/cibũ paꝛ⸗
cum hoſpitiũ ⁊ wꝛmitoꝛi frigidũ/lectũ duꝝ. ð tali
bus ſeribit Dap̃.xix. bonos inquit hoſpires in ſerui⸗
tutem redigebat. Se quibo etiam loquit᷑ Her. in ex⸗
poſitiõe regule ſãcri bñdicti in parte tercia.c vij tꝛa
ctans illud Oꝛouer. xxv.celũ ſurſum ? terra veoꝛſum
oñndens quo iſtud verbũ nuc puertit᷑ dyabolus inqͥᷣt
honoꝛifice recipit᷑:? veus ↄtumelioſe repellit᷑: vbira
ptoꝛes ⁊ vſurarij cũ honoꝛe recipiũtur magnis ex-
penſis ꝓcurãtur/boni vᷣo pauꝑes vel repulſam pati
untur vel male ꝓcurãtur. vo dixerint ꝙ illos
quinocere poſſũt opoꝛtet oĩno recipe:ne noceãr:mec
hoceſt vituꝑabile:cũ cuiq; ſ̃ᷣm iura licitum ſit iniu⸗/
ſtam redimerevexatiõem:eis reſpõ detur. A. xx. ix. ita
enim ũüla faciant ꝙ ea que vi ſunt:nõ omittãt:ſi di⸗
xerint ꝙ oĩbus facere nõ pnt: elggee E ij zii.
Si iteꝝ dixerint ꝙ ĩ duob pᷣdictis ad eos veclinãti
bus:nec ſciũt deum eſſe vel dyabolum:⁊ ideo neſciũt
velĩquo vũ recipere/velĩ quo dvabolũ exclndẽ de⸗
beant. Reſpõder᷑pꝛimo ꝙ licet eſſet ſtatus vtriuſqʒ
eis a veo certitudinaliter reuelatus:nõ minus quod
pꝛedictum eſt facerẽt.Et pᷣterea licʒ ſtatũ vel condi
tionẽ neſciãt petẽtis:cõditiõeʒ tñ illius nõ ignoꝛãt:
ꝓ cuius amoꝛe petit:quem recipia et cui das:quan⸗
ei das qui in nomiĩe eius petit:ſicut oſtẽſuʒ eſt. E.
iij xlvj.⁊ quem excludis:quãdo illum excludis.Oui
vo venm excludit ? dyabolum includit nõ eſt mira⸗
bile ſi multa ſuſtineat aduſa. In ðo nãq; ẽ oẽ bonũ:
quia de illo dictum eſt Exodi. xxxiij. Oſtendaʒ tibi
omne bonum:qui vo omne bonum excludit e do/
mo ſua:pꝛo quo etiam omnia bona que habʒ domui
illi dabãtur/quod mirabile eſt ſi vomui illi pluꝛa nõ
dentur. Sed pꝛius data potius ſubtrahantur:quia

ceſſante cauſa non eſt mirabile ꝙ ceſſer effectus:cum
ergo deus et charitas:que in domo tali aliquando

vigebat cauſa fuerit donatiõis terrarum et reddi⸗
tuum cauſis ũllis ſubtractis:non eſt mirabile immo.
rationabile et omni nature conſonum:; tempora⸗
lia minantur: ſicut congrue oſtenſum eſt. E.iij. xlj.
Quando ergo in wmibus religioſoꝛum 7 virorum
eccleſiaſticoꝛum videritis domum ſupꝛa domum cs

.

dere grangias pꝛoſterniſterras et maneria inpĩgua⸗

ri: domibuſq; diſcoopertis vhiq; pluere: ⁊ oennia diſ
ſuta et inoꝛdinata:quid aliud cogitare reſtat:niſi ꝓ

HBoſpitalitas

iUle artifex increatus:quioĩa illa magna oꝛdinauit

.xiij.

fecit edificia:qui ſuauiter dum moꝛabatur diſpoſu/
it omnia v loco illo receſſit:ipſis eum excluentibus
inimicum recipientibus:qui omnem in quo habi⸗
tat locum diuiſum facit et œſolatum:quia ſicut rui:
na maneria dñi tpalis ſiʒnum eſt:q wvminus a loco
illo multũ abſentat ſe:ſicut etiam palloꝛ membꝛoꝛũ
ſignũ eſt frigiditatis ⁊ indiſpoſitionis ſtomachi ita
ruina in vmibo eccleſiaſticis abſentiam ſignat vi
exterioꝝ bono:um infoꝛtunia:extinctõnem ſignant
interioꝛis caloꝛis ⁊ charitatis.rquo ptʒ ꝙ nõ⸗
nulli errãt œfectũ in talibo dicẽtes eſſe:qꝛboni non
ſunt patreſfamilias: antiqui em patres qui domos
illos fundauerũt mime fuerunt in exterioꝛibo rebus
ſimplicitatis:ſed non parue charitatis boſpitali⸗
tatis. Primo nãq; et pꝛincipaliter regnũ vei ⁊ iuſti-
ciã eius querebant:⁊ iðo oĩa exterioꝛa eis adijciebã
tur:dum oẽm ſollicitudinem ſuam in deum ꝓijcie/

bant:⁊lcogitatum ſuũ in vmĩo habebãt in ceu ſpe⸗
rantes irriguũq; ſuꝑnis habẽtes uotionis:ipſi cu
ra erat væ eis:ipoſq; nutriebat irriguũ dando infeꝛi/
us abũdantie exterioꝛis.ipſoq; œ'us paterfamilias

fuit ꝓ eis. Contrariũ vo modernis facientibus: con
trarius accidit effectus.¶ Etn on ſolum illis:ſed et
toti regno miſericoꝛdie væfectus concauſa eſt omniũ
infoꝛtuitoꝝjet tempeſtatum et vindictarum: quia ĩ
terra iſta non ſolum in falſitate ſed etiam in hoſpita
litatis vfectu multas alias excedũt natõnes: quia

vix inuenitur terra in qua tampauca inuemiãtur ho-

miſerijs ? infoꝛtunijs ꝑ veum miti

Exemp.

ſpitalia vel vmus ceipꝓ paup ex receptõne in

a vel wom 1 en⸗
ua ex antiquo ſignatur ad paupes vuotio:ini

Ead-

hucpaucis pauci ⁊ cum multis pcib et aliquando pᷣ
cio intrant ipᷣis cuſtodibo oĩa vuoꝛantibo: ꝓpter q̃s

cauſas pauꝑes in terra inbumaniter tractãtur⁊ veꝰ
offendit᷑ ſicut oſtenſum eſt. D.ix.v.⁊.vj. SDi ergo iſtis
miſerijs? infoꝛ garis in temꝑali⸗
bus ? ſpũalibus cupitis ꝓſperariſhoſpitalitatẽ no⸗
lite obliuiſci:Hebxiij.¶ Gcðᷣam vo huius articuli
ꝓticulam hoſpitalitatis videlicet ꝓſeuerantiã fctm
vcet eulogij in vi.pa.⁊ quo ↄtinei liber ille ꝙ quẽ⸗
dam vebilem ire non valentem ad wmũ ſuam por⸗

tauit: quem quindecim annis pauit:ſed ita in fine

incepit eẽ tedioſus:hoſpiti ſuo verba dicẽdo amara
aſſerẽdo etiam ꝙ ei rate s ben eficijs neſciuit:ð cõ
ſilio tñ patris Anthonij qui hoc ey dyaboli aſſeruit
euenire temptatõne:qui hoſpitalitatem eius ꝑ im⸗
perſeuerantiam maculare nitebatur:opus charita-

tis quod inceperat:nõ dimiſit. huius ergo exemplo
qntumcũq; viſus/ tactus/⁊ cõuictus miſerabiliũ be⸗
es

ſonarum in pꝛincipio ſit g ra s: propter tamen

ticiam quã ĩ moꝛte reddit᷑:ſieut paret.E.iij xv.ſitis

Arꝰ. iij.
xiiij.

qntũ poſſibile ẽ gnãliter? ꝑſeuerant᷑ hoſpitalitatẽ
ſectãtes: Ro.xij.
Hec autem apoſtoli wctrina neceſſaria eſt: nõ ſo

lum ꝓpter mala ? infoꝛtunia fugienda terrena:de qͥ

pus pᷣdictum eſt:que ſola hoſpitalitatis curẽtia ſuf

ficienter induceret: ſi aliud in terravitium nõ regna

ret: ſed etiam ꝓpter rapine culpam/et penam rapto⸗

ribus væbitam a wo et alio ſeculo infligendam eui⸗

tandum: ipi nãq; hoſpitalitatem vbi illam exhibeꝛe

ſibineceſſaria retinere
multa alia habẽtur que ad hoſpitalitate; hoꝛtãtia.

tenẽtur ſubtrahentes per vecretum ſumptũ ey verbᷣ

Hiero. di. xlij.c j. S. oꝛdinandus ſacerdos raptoribꝰ
aſſociantur.Zit nãq; ꝙ aliena raꝑe cõuicitur:q vlt
ꝓbatur in quo etiam vcreto

¶WBi ergo raptores iuſte a po eternaliter puniẽtuꝛ

Di etiam auid iuſte occidit amon regem amon
7 complices ſuos inhumaniter recipiẽtes⸗ turpiteꝛ

miniſtros ſuos tractãtes ij. Reg.x. Si inſnp filij ir

inſte bellauerũt ⁊ occider̃t illos de gabaa beniamin

X. .
V.

qui venientes ad ſe hoſpites reciꝑe noluerũt: ſed po

tius ad illos male ſe habuerũt/ quibo dicet᷑ Judi.

xix.ꝙ nullus eos hoſpitio recipevolebat. Ergo æus

eandem nuſte reciꝑe poteſt vindictam e male tra⸗
ctantibo hoſpites ſuos. ¶ Beg ab iſta hoſpitalitat?
impletione:mõnulli pauptate ſe excuſant aicentes ſe
vel ꝓpter malos ⁊ caros annos vel ꝓpter onera et ex⸗
actiones regaliũ/et alioꝛum potentium:vel alia in⸗

foꝛtunia.non poſſe hoſpitalitatem exhibere:quibus

reſpõdetur ꝙ radix illius pauꝑtatis vefectus fuit bo
ne voluntatis: deus pꝛius vedit eis poſſe:et requi-
ſiuit ab eis velle:ipſis vo retra hentibo velle deus iu⸗
ſte retraxit poſſe:quia quãdo ſatis habent mali ho⸗
ſpites ſunt teſtamẽtoꝝ ei:Ephe.ij.Et ideo iuſte h̊

xv.

cefectum ⁊ alibi penam patiũtur cum illis æ qbus

ſcribitur Sapᷣ.xix. Juſte inquit patiebantſ̃m ſuas
nequitias etem̃ veteſtabilioꝛem inhoſpitalitatẽ in⸗

ſtituerunt:alij quidam ĩgnotos non ſuſcipiebãt ad⸗

uenas:alij autẽ bonos hoſpites in ſeruituteʒ redige
bant:⁊ nõ ſolum hoc:ſed aliꝰ qͥdam erat reſpectus il
loꝛum:qm inuiti recipiebat extraneos.hecibi.

MWmilitatis.pꝛimo

oſtender᷑ diſtinctio.Scðo inductio. Ter⸗
cio oſtenſio. Quarto aſeruatio. Quinto
vtilitas. Gexto neceſſitas. .
Mtum adpꝛimũ triplex inuenit᷑ humilitatis ſpe
cies/vulpina/aſinina/vera¶ Pꝛima:pmo ⁊ princi⸗
paliter in clericis non ꝓmotis vel ad maioꝛa ꝓmo⸗
ueri vſiderantibo:et etiam in oĩbus qui vel in ſtatu
ſeculari vel eccleſiaſtico magna in aio vſiderant of⸗
ficia:vel ꝓmotiones inuenire:que ideo vulpina dici
tur:quia ſicut de vulpe fingitur ꝙ ſeipſam moꝛtuaʒ ĩ
via iacens finxerit/ vt in quadriga poneretur:vt ale⸗
cea que ducebat comederet:que quidã cõmedenw ſe
viuam ⁊ non moꝛtuam vt finyerat eẽ oſtẽdit:opꝑa eĩ
ſequẽtia duo:videlicet fictiuʒ fictitijq; cãm vclara
bant pᷣcedentia.Sic hypocrite modeſtos/humiles:
morigeratos/et quaſi omniba malis ⁊ peccatis moꝛ⸗
tuos/ſmaxime erga illos a quibꝰiuuari adhucad qð
anhelant poterũt ſeipos eẽ fingunt vt in officijs po⸗/
nantur vel promoueantur.⁊ hoc vt comedant ⁊ bi⸗
bant et coꝛpis commodum faciant quibd Eʒech.
riij.quaſi vulpes in vſerto. ꝓphete tuiiſrael que ſi⸗
cut ſe moꝛtuam ſe eſſe fingit extra:cum ſit vita wlo⸗
ſa plena intra:ita iſte nequiter ſe humiliat et interi⸗
ora eius plena ſunt wlo:Eccĩ xix. ¶ Duem quidaimn
Vlum verbis palliunt:dum oꝛe renitentiam quãdã
oſtendunt veraciter et mendaciter ſe pꝛo officio vel
honoꝛe vel gradu quem væſiderant:et ad quem n petũ
tur indignos nolenteſq; iudicant/veraciter em̃ hoc
dicũt:quia in veritate indigni ſunt/ mendaciter vo:
quia aliud mente concipiũt/et vt cereroꝛum talium
conditio in vnius oſtendatur facto. Exemplũ in me
dio compareat quod v pollicraticonſumptuʒ eſt li.
vij.c.xvij.xequodam ambitioſo religioſo:qui cuʒ ad
abbatiãſqm pꝛeemeratvocaretur:⁊ ille modeſtiaʒ ſi⸗
mulans:vt auidius peteretur:onus refugeret/recu⸗
ſaret honoꝛem / et ſe palam tante rei indignum dice⸗
ret/planeinquit pꝛinceps indignus eſt:quia illã tã⸗
ta mihi pecunia data emiſti:ſed per menon ſtat quo
minus pactio impleatur ſed per te:quia indignuũ te
dicisſigiturad womum redeas:et qui dignus eſt de/
ſtitute pꝛeficiatur ecccleſie.¶ Exy quo facto patet
quomodoverbis mendacibus: et veracibns ſehu⸗
miliant. Nota..vj.xxxij.¶ Contra talem magna
adhibenda eſt cautela:ſicut contra venenum colo⸗
ratum pulchris coloꝛibus:et ſicut contra lupum in
pelle ouina coopertum: qui caput inclinat: vr ſub
ouili intret: et oues mactet et euoret:ſicſi hnmiii-

Arꝰ. j.
j.

Exemp.

hicgnadd efi
n mkunr unlin an iin
faliindignn bibereg nicontr.
aſſeritadcens

ilitfictona r ſegues fackum vl
lerſlnnmne utuinetn
Diai vtdichtincdignn noſuntiquare
Niemn Bisoſunttelesguelts eaſer
ſonnt hocab alig audietes. de gnocu
poteſtiluc Ecdpr Eſt abbunilit
utfictenungz aputpnius pomiant
lenonscinie ettemi alt alens
apiegſrrilnile⸗

uinmtaet tlolenti eſtbunmlitnurn

lotuseſt velitnolit itaſinusonus
nllatiſunt incarceratir doreg onis n⸗
uoncoz iſtehülliantiſiut danid gult
lens⸗r huniliaanit eos i. Reg piin gi⸗
Nehumilannumſicntaret wtyrann
lun ihumiianenit dicites Daſninl
mus dieampins j omnes gentes ſumn
Chiefſatena. C.Poreſtſiclun
ſiueiniuſt umfalapatienner aleſe
ſib pebentd eneſeendo errugen
ligtönenad boniͦetangmetum
ſocnitönenſegnisſolls ni da
ſdnleẽ tliat.? Heltzei iii Reg i
ſleinllis iectolnenlenene dan
dolecto indulcoranit göͤſt
iran tnhulatönen in dlofef
lengtint enin Wloreſuſchne
Enatam habe Ecci i

Punni mgeſtgnaguis veraaterpol

Pannngta in ne
detalann gernaraf iij.

sinnenifegue tednipigadie
enllhefugtur ſaiſn ur
ent Ktinqnacnga poneremntti⸗
tchmnederet ueqgnicdi cönecend⸗
votvan ytfinreratei oſtititopi
iglietfunnz fnniigcin waen
Oiehppocnte modeſoohhyntlen
aſiomniv molis Perario non⸗ iij.
llloss quub iuven ocbucaogo
HH
ueantur. boc yt comegant bi⸗
modum facunt dquibo Ezech,
n ſero. Phetetuilſſgelave ſa⸗
eſefingitertratcun ſitita wo,
ſteneguiterſebumilitetinta⸗
twlo: Eci ri.. (Ouoenquicen /,
iuntdum orerenitentian griti
teretmendasctterſeprooffcht
cpen wigeranteetsdaen un
ſenticziudient ſeanref he
itate mdigniſuntinenete i
niüter rt rerweuntalun
econappiut et rt t nn⸗
goſtntnn iutt Enmhliinni
wirglenglaine v.
toſoneligoſo:guinzen
ua nn noceſtuzſi

Exemp.

Humilitas

atus cadat curuus obfirma animũ tuum: ⁊ cuſtodi
te ab illo:Ecci.xij.Obfirma inquit animũ tuum ne
cito ei aperiatur vel in his que deſiderat ei cõdeſcen
datur.quia ſi ignotus tibi ſit expecta pauliſp:= non
erit:quia ſicut gutta ve vaſe agitato exiens certo oñ
Dit indicio:quale reliquum ſit quod intus remanet:
ita verboꝛum et opeꝑ gutte voꝛez manibus illius
Xcurrentes: ipᷣius interioꝛem onñdunt qualitatem.
Hon dico ꝙ verba ⁊ opꝑa hocoſtendũt:que rei veſi⸗
erate adeptionem vel ipᷣius pꝛecedunt ggitatiõem
ſed que ſequunt᷑quiavt victum eſt tales ante rei q̃m
cupiũt poſſeſſionẽ humiles ſe fingũt:anteq etiã vbo
oiſplicentie vel quacũq; tangat᷑:vel agitẽturaduer-
ſitate:guttam nullam ſuꝑbie emittũt:vel umpatien⸗
tie:ſed poſtq; fuerint adeptiquod væſiderabãt oſten
unt opere quales prius fuerüt voluntate/ cũ etiaʒ
tacti fuerint:ꝑ guttam effluentẽ hois intrinſecioſtẽ
dunt qua lita tem:ſicut nuꝑ accidit e quodaʒ iqua
dam conſtituto maioꝛitate:vt ille ceteris pꝛeefſz pa⸗
ſtoribo. hicquadam die in ſocietate fratꝑ exiſtens ſe⸗
ipſum vitupauit humilitate ficta ſeipſum ꝓ officio
tali indignum aſſerens:cui cum qͥdam w ciſ cũſtan
tib teſtimonium phibere grani contra illum ira ex-
aſꝑatꝰipᷣm male dicẽ aſſerit:adens ꝙ nũqᷓ ita bonũ
in illo habuerũt officio ¶ Taliũ nãq; cõis eſt cõdi⸗
tio:ꝙ quãtũcũq; ſe indignos peccatoꝛes/2 vefectuo⸗
ſos aſſerant:hoc tñ ab alio audientes iraſcunt᷑ ⁊ tria
qꝙ vno amaro reddũt verbo:quoꝝ melãcolie ſequẽs
oſtenſio pᷣcedentis humilitatis quam oꝛe oſtẽæbãt:
oſtẽdit ficnionẽ/⁊ ſequẽs factum vel pcedentis ver⸗
bioſtẽdit falſitatem vel ſuipᷣius irrationabilitatem
Di eĩ vt dicũt indigni nõ ſunt:qnare indignos ſe eẽ
icunt.Si vo ſunt tales quales ſe aſſerũt:quare ira
ſcunt᷑ hoc ab alijs audiẽtes.ve quocũq; em tali dici
