ptura.iuſtus ſi poccupatus

ſa ⁊ rõ patet.infra.e.c.lxxxix. Et teſte beato XRug.e
ci. vi. li..ca. vj. Mõ eſt curandũ qua moꝛte moꝛiat᷑:
H quo poſt moꝛtẽ ire cogat᷑:quia nõ põt male moꝛi.

Aun bene vixit. Et ponit exemplũ ⁊ plurib bonis.
qui mirabili moꝛte moꝛiebant᷑. In omnib ergo pᷣdi

ctis ptʒ.ꝙ rectum iudiciuʒ tuum. in pſal. cxviij. Et
omnia iudicia tua iuſta ſunt:Cob.iij. Mota ſupꝛa
eo. ca.xj. . . .
Pꝛecedentis vo articuli pꝛincipiũ.wcet nos eſſe
d moꝛte certos.finis vo nos ãmonet adill ſuſcipiẽ
duʒ.ſemꝑ eẽ paratos:quia modũ:locũ ⁊ tempꝰ eius

ignoꝛamus.⁊ ſicparati cum venerit.ſuſtineamus il

lam patienter.⁊ quaſi ſemꝑ illã expectantes hoc ſciẽ
tes.q non paratis licet certa ſit.ſicut pa ratis:tñ ſꝑ
timenda eſt:quia piculoſa ꝓpter cãm tactam..ſ.ix.
xxxvj.Paratis vo.etſi certa ſit.iuxta illud pᷣs.lxxviij
MQuis ẽ homo qui viuit ⁊ non videbit moꝛtẽ.nõ tñ
eſt ꝑiculoſa.ꝛimi vo.i.illi qui ea certi ſunt:non
tñ ſicut d illa certi viuunt:qꝛ nec plus ſead moꝛteʒ
parant:q; ſi nunꝙᷓ eſſent moꝛituri.in maxima ctinẽ
tur ſtulticia:qꝛ de certiſſima regula menſura qua⸗

ſi incertia increduli vident᷑. Pꝛo quo eſt aduerten/

dum. ꝙ ſicut in reb dubijs.que ponderant᷑ numerã
tur menſurantur.p aliquod certũ pondus.nume⸗

rũ vel menſurã certificamus. Ita in omnibo rebus:

que finem hñt.⁊ incertitudinẽʒ ꝑ moꝛtem que ẽ cer-
tiſſima in ſe certificamur.¶ Sicut iterũ illi.q ꝑ cer

tam menſuram tæ re pꝛius incerta.ad oculũ certifi-

cati.ſtulti ſunt ſi ſenſu negauerint certitudinẽ quaʒ

vigcent. incertitudineʒ reputantes. Yta in ꝓpoſito.

Circa qp oñdendũ pꝛimo oſtẽderereſtat.quõ moꝛs
e omnibus terrenis nos certificat. Secundo quõ

ſtultiſſimi ſunt. qui certitudinẽ illam moꝛib puer-
ſis.⁊ vita mala negant.¶ Rõne pꝛimi eſt ſciendum

ꝙ regula ⁊ menſurancdhiratio cõgrue moꝛti attribui
tur:qꝛ regula ⁊ menſura vebent eẽ certioꝛes rebb re⸗
gulandis.vel menſurãdis:qꝛ certitudinẽ in alijs fa⸗
cere vebẽt.⁊ om̃e ꝗꝓpter qð.⁊ illud magis. Itajmoꝛs
inter oĩa nobis in futuro ↄtingentia eſt certiſſima.2⸗
oĩbo alijs certioꝛ:qꝛ ſi dicat᷑. aliquo nuncnato.lõ/
geuus erit.diues erit.honoꝛatus.vel foꝛtis.vel pul
cer.vel delicatus.vel bonus clenicus.vel miles.vłſa⸗
piens.vel ſtultus erit.vel qpᷣcunq; ſiłe.dubium eſt ⁊
incertũ. Si vᷣo dicat᷑ moꝛtuus erit.certiſſimũ ẽ.Er-
go ratio menſure ei maxime cõuenit.cum qua om̃ia
bona nature⁊ foꝛtune.que in ſe incerta ſunt.menſu
randa ſunt.ad hocꝙ ſciat᷑quid qualia vel quanta
ſint.Ad hoc ergo ꝙ ſciamus pᷣdictoꝝ bonoꝝ certi⸗
tudinem ⁊ ↄdicõem.accipiamus regulam ⁊ inenſu⸗
ram moꝛtis pꝛo batam ⁊ exꝑtam.non noſtre moꝛtis
que adhuc in oꝑe ꝓbata ⁊ experta non eſt.⁊ iõ dłᷣe mo
vv loco ⁊ tꝑe:⁊ ſequela.ſeu euentu poſt moꝛtem ma/
gnam habet incertitudinẽ:ſj moꝛtis alioꝝ:que iam
ꝓbata ⁊ ope oſtenſa eſt.⁊ e omnibus pᷣdictis.habet
certitudinem.in qua menſura.ſi ponant᷑ vel ad quã
regulam.ſiapplicentur.omnia bona nature vłfoꝛ⸗
tune.⁊ omnes ille perſone.que enumerantur.E. ij.
xlj.cum diuitijs.ælicijs ⁊ honoꝛibus ſuis.que male
acquiſierunt:vel expend erunt:⁊ illa menſurent᷑.in⸗
uenietur ꝙ nihil vel peius ꝙᷓ nihil ſunt.exceptis his
que meruerunt vel vemeruerunt:ꝓ quibo eis gloꝛia
ce reſiduo ſuꝑeſtvel pena. Ideò auũt hec menſura
ea oñdit nihil eẽ.quia wꝛmierunt ſomnũ ſuũ.ſ.moꝛ
tis. nihil inuenerunt:in pſal.lxxv. Et hocad oculũ
quilibet videre põt. ſi diligenter in coꝛde ſcrutetur.

Arti.iiij

xxiij.

xxv.

Nvj.

Arti. v.

xxvij.

Moꝛs

7 querat illud Job.xuiij.Homo inquit.cũ moꝛtuns
fuerit.⁊ nudatus atq; conſumptus:vbi queſo eſt:q;⸗
tum ad bona nature. ſcilicet foꝛtitudinem.pulcritu
vinem ⁊ huiuſmodi:vel bona foꝛtune diuitias.Re⸗
ſpicite illos.qui hac menſura menſurati ſunt.i.moꝛ
tuos.⁊ videte.ſi aliquid amplius v pꝛedictis habʒ
Diues a pauꝑe.elicatus a non ⁊elicato.ſenex a pue⸗
ro.et certiſſime inuenietis.ꝙ nihil.quod per hoc pa
tet.æ quo dicitur Luc.xvj. Moꝛtuus eſt diues.⁊ ſe⸗
pultus in inferno:nihil ð omnibus pꝛedictis bonis
inuenit:qui nec guttam aque omnibus bonis ſu⸗
is habere potiit. Ideo vo dicuntur peius eſſe.qꝙᷓ ni
hil:quia effectus peioꝛ eſt. quia dicuntur peius eſſe
i;ᷓ nibil:quia quod ſimpliciter nihil eſt.nõ ducit ad
penam.quod ipᷣa faciunt:quia in malicia ſua expel

litur impius. ſperat autem iuſtus in moꝛte ſug: Pꝛo

uer. xiiij. ¶ Circa vo oſtenſionem ſecũdi ideſt.quo/
modo ſiultiſſimi ſunt:qui omnibo pꝛedictis bo/
nis tam coꝛpoꝛis ꝙᷓ rerum coꝛpalium per menſuraʒ.
⁊ regulam moꝛtis certificati.illam certitudinẽ ma⸗
le viuendo negant.aduertere oꝑtet:ꝙ illi qui ſic vi⸗
uũt.acſi e moꝛte certificati non eſſent:ſed ſemꝑ eua
dere poſſent:ſunt ſimiles ligato ad arboꝛem. cui vel
circa quem cautiſſimus ſagittarius. multas iaceret
ſagittas.multos circa eum ⁊ pꝛope eum occidendo.
aliquos ſupꝛa ipſum.aliquos iuxta. aliquos ſub ipᷣo
ille miſer ſic ligatus.q euadere non poteſt:come⸗/
dit:⁊ bibit.⁊ ducit letos ⁊ malos dies:quaſi nulla ſa
gitta.illum ferire poſſet:quis talem non diceret in/

ſanum:quia ſi ſapiẽs eſſet:cogitaret quomodo eua⸗/

Tere poſſet.vel ſi euadere non poſſet. et ſe pararet qͥ/
modo moꝛtem ſecurius expectare poſſet.⁊ ad deum
iugiter clamaret.Sic illiamentes dicendi ſunt.qui
vident cautiſſimum ſagittarium deum: qui arcum
ſuum tetendit.⁊ parauit illum.⁊ in eo parauit vaſa
moꝛtis:in Pſal.vij.De arcu nunc ſagittam moꝛtis
mittit ad illos.qui ſupꝛa nos ſunt.i.ad patres.ma⸗/
tres ⁊ ſenioꝛes. Munc aliam mittit ad illos:qui iu⸗
xta nos ſunt.qui ſcilicet equalis nobis ſunt etatis.
Nunc vo valde pꝛope nos ſagittam mittit.quanwv
fratres noſtros.vel ꝓximos occidit parentes. Nuc
a vxtris amicos.nunc a ſiniſtris inimicos.NQũc ſb⸗
tus iunioꝛes occidendo. Si ergo inter tot moꝛtis ſa
gittas:talem vitam malam duxerimus:acſi ſemper
euadere poſſemus.quis nos non diceret ſimiles fre
neticis:quia ſi ſapientes eſſemus.ſemper certi ⁊ pa-
rati vnam ⁊ ſagittis illis expectaremus dicentes.
Jam letus moꝛiar:Geñ.xlvj.
a hoc vo.ꝙ contra moꝛtis ſagittas:ſemꝑ para
ti ſimus. nos inducere œberet diſtricta moꝛientiuʒ
exa minatio.quam bene parati euadunt. ſicut ſcola
ris:qui bene ſcit lectionem ſuã.⁊ in qua nõ bene pa
rati veficiunt:a male erentu Ale quo eſt ſci
endum ꝙ ſicut latrones inſidiantur tranſeuntibus
in paſſu maxime periculoſo. et contra eos ibi inſur⸗
gunt.ipſoſq; ⁊ omnia que poꝛtant ſcrutantur. Sic
etiam pꝛinceps.⁊ cautus bellatoꝛ.in paſſu arto per
quem eos quos capere vult. neceſſe eſt tranſire.ar⸗
matos pomit.⁊ illis in Hi ſſu illo cum tota potentia
occurrit.ſciens ꝙ ſipaſſum illum euaſerint.eos ca/
pere non poterit.ideo ibi mactat.et capit quos ca/

pere vel occidere poteſt. Gic mones pꝛimo moꝛe

latronum: moꝛientes in periculoſiſſimo.i.in moꝛtis
inuadunt paſſu:omnia que circa eos ſunt diligẽter
ſcrutantes.dicentes illud Geñ xvj. vnde venis.aut
quo vadis.⁊ cuius ſunt hec que ſequeris. Vnde ve/
nis. v eccleſia cei. vel eccleſia malignantiũ. v chꝛi⸗
ſti ſeruitio.aut dyaboli.ſcrutabimurvt inde ſciamꝰ
quo vadas.ad celum.vt ſtipendium recipias a veo.
cui ſeruiſti.aut ad infernum. vt mercedem recipias

3Z.

a dyabolo.cui ſeruiſti.dum potuiſti. Et cuius ſunt
hec.que ſequeris.i.opera tua que pꝛius operabaris
ei aut noſtra. Et bene dicit ſequeris:quia tunc ſe-
quitur homo opera.que pꝛius pꝛemiſit.licet em̃ ope
ra illoꝛum quandoq; ſequantur illos:Apoca.xiiij.
quia doſtilloenm obitum.ab amicis illoꝛum ꝓ eis
fiunt:tamen melius eſt in bonis.ꝙ ipſe moꝛiens ſe⸗
quatur opera bona ꝙᷓ econuerſo. De tali conſimili
queſtione habet᷑j. Reg.xxx. Quis es tu.⁊ vnde.⁊qͥ
pergis.que quidem interrogatio ad bonos angelos
ad moꝛientes miſſos. vel ad malos ad eos venientes
referri poteſt. Quia ſicut guerra exiſtente inter du⸗
os wvminos:in paſſu medio:inter illoꝛum wominia:
ponuntur exploꝛatoꝛes.ad exploꝛandum.a ſcrutan-
dum tranſeuntes. qui ſint.⁊ vnde ſint.⁊ quo vadãt:
7 quid poꝛtant.literas vicʒ amicoꝛum vel inimico/
rum.ad amicos vel inimicos. Ita in moꝛtis tranſi⸗
tu veniunt tam angeli boni qᷓ; mali ad ſcrutandum
tranſeuntes:quis ſit pꝛelatus vel mercẽnarius. Rex
vel tyrãnus ſacerdos ei.vel belis.miles vel raptoꝛ
ſic d alijs.qualis.i.cuius ſit in anima imago.⁊ ſu⸗
perſcriptio dei.an ceſaris:an pecunie.cupiditatis lu
xurie ſeu ceterarum virtutum. vel vicioꝛum:quia qͥ
tardius vult wminum terrenum: qꝙᷓ; æum offende⸗
re.ima ginem poꝛtat ceſaris:qui pꝛo creatura vel vi
cio quocunq; vum operibus negat:plus aliud pꝛo
quo contra dei facit mandatum:q; veuin diligendo
ipſius poꝛtat quaſi literas ſeu pixidem.i.imaginem
⁊ ſimilitudinem.ſicut patʒ.A.xx.ij. Gi ergo v terra
7 ſocietate ⁊ ſeruitute venerit dyaboli:⁊ eius poꝛta⸗
uerit literas:⁊ ſimilitudinem:non eſt du bium quin
in carcerem inferni:vt cum ipᷣo cui ſeruierunt.viuãt
mittendi ſint:quos tũc paratus expectat:quia ſᷣm
beatum Gꝛego.hoſtis antiquus ad rapiendas pec-
catoꝛum animas tem poꝛe moꝛtis expectat.Et quos
viuentes blandicijs œcipit:moꝛientes ſeuiendo ra
pit:⁊ ad hoc circa moꝛientem congregantur:ſic coꝛ⸗
ui circa cadauer. t pꝛinceps ille dya bolus: quo
dicere poteſt moꝛiens illud JYoh.riiij. Venit in me
pꝛinceps huius mundi.qui pꝛius ſine impedumen⸗/
to blande.⁊ pacifice.peccatoꝛum quos in fine cape⸗
re vult wminium ſuum per quaſcunq; delictoꝛum
vias intrare permittit.cogitans.ꝙ ſciet quomodo
in fine exibunt per artum paſſum.quo cum toto ſuo
exercitu obuiabit.ſicut oſtenſum eſt. E. viij.x. In
quo paſſu multos per vſperationẽ perdet.ſicut pa⸗
tet ve illo.ð quo ſcribit᷑ in libꝛo ð apib.Cui dyabo⸗
lus in moꝛtis paſſu apparens ei libꝝ oñdit.in qͥ ſcri
ptum erat:moꝛtificabas aĩias:que nõ moꝛiunt᷑⁊ vi⸗
uificabas aĩas que nõ viuunt:qð cũ videret:⁊ viſuʒ
dimittere vellet.ne plus videret diit: etiã gloſaʒ
legeret:que talis erat:quõ reduces aĩas de inferno:
que ibi ꝓpter tuũ malũ exemplũ toꝛquent᷑:quo audi
to.⁊ viſo veſꝑatus obijt. Mec mirum.qꝛ.iij. Reg.xx.
erit aĩa tuaꝙ aĩa illius.Qd vo ðꝛ viuificabas aĩas
que nõ viunt.põt intelligi xe bis.qui ptãte vel ꝓcu/
ratione.vel iuramento purgatõe liberant.⁊ iuſti⸗
fincãt imiuſtos. Nota ð alijs in iſto moꝛtis paſſu.ꝑ
eãdẽ illiꝰbellatoꝛis.qͥ circuit qrẽs quẽ veuoꝛet.cau⸗
telã ceptos.S.ij. ꝑ totũ.Mha bendo ergo reſpectuʒ
ad h̊ ꝙ eos blãde ꝑ viã:quã diligũt vicioꝝ.vmimiũ
ſuuʒ ingredi ſinit:vt eos in moꝛtis paſſu capiat.De
via illoꝝ põt dici illud Pꝛouer.xuij. Eſt via que vi⸗
etur homini recta:nouiſſima aũt illius ducuntad
moꝛtẽ.Honi vo tunc cõtra iſtũ monũ inſultũ.ha
bebunt remedia. que notant᷑ SD.ij.xv. Per que reme
dia moꝛs.que erit malis ad laboꝛem: erit bonis ad
quietẽ:ꝗpter quã quietẽ in ſacra ſcriptura.moꝛs bo
noꝝ ſomno compat᷑.ſeu wꝛmitõi.ſicut ptʒ.iij. Reg.
iij.vbi xe dauid ðꝛ.qꝙ wꝛmiuit cum pꝛibo ſuis.

xxviij.

xxix.

Exemp.

=

tartegtingemnü inſuneͤirillnl
Firiinpiſqui dereliquiſtis
vobis viriimpi⸗m Arend
zſinatiſfpennis in malecictoen⸗
miflerito:inmalenictcent he⸗
v wbucmatmna. P. r c ſegn
honox: wr gna pot dic lll Job,
vimtt. Et illucd Canti y. Ego w
iglat Etillud oſal iij. Donmia
ld Jon. Siwemit ſalu ent. Et
Ii Avicum pietate wemltoemaa
hobtrentrepoſituͤ gräm Etillud⸗
onmiapuclla ſed wamit. wemitie
Nter tresrönes. Cuimogſtan
erepcitatur dicz Pig natura.
Picmonnusiberarurprisme
1TVinopdemoſynis:gui cummar
moſynas dandum tenmtange
cſtandum rlibberandumr dam
owemientitodicant amichil
aſomno exatemus enm. Th
leetumac emlenci.deſtes d
numnogllioꝛesrr mellns diſpoſi
ſeentes oipa wponunt⸗
hoſitrci wtidd agliune
inaſihllinisfeaſſumenn
unsertt.

hlt m o gniſenierunt inir
tichanaszaur gui fn
Entigunsgc rapiencaspe⸗
temporemortistppectnt Etata⸗
hs waipitemorientes ſennencorn
RWR
Et einapollledyaholg: vni
mms illud gob niij Genntinne
OI. ulprius ine inpecimn⸗
pecaatoum uosin ,ine cape,
zum per quaſeunqg wllctomm 1.
tit cogitans. gſaet guomoco
tum paſſum quo aumtoto ſno
ctoſtenſum eſt. E. vii.p. In
Alperationeperdet ſianta⸗
ninlideiniatn
ppareng eilibr ofcit inigi
bas aigs:qneno nonuntrl
jöͦviuunt göci pigere rlin
plus vigeret diringetii gſß
Iteguo eqnctsaſas infen:
li enpli totquenk,o nii
Pit Vermirun qrii Negn⸗
18. Oo fo l lulichbus in
lig rhis gll rüte iinin
m,onotot ibe alt. uſl⸗
nle o norieſuil
1balioin ſonne ,
areuutris ue duo er
ntoglo tßun,
ujnlitnidd mnni

Arti. vj.

Moꝛs

Acd cuiauctoꝛitatis declaratiõʒ aduertẽdũ ẽ.q
moꝛs tam bonoꝝꝑ:q; maloꝝ ſomno com ꝑat᷑.ſeu wꝛ⸗
mitioni. diuerſa tñ rõne. aloꝑ nanq; moꝛs. ſom-
no compaturꝙ tanto:quia ſicut wꝛmientes. vt cõ⸗
munius in locis wꝛmiunt obſcuris.⁊ tpibo tenebꝛo⸗
ſis.ſiẽ ð nocte.iur illo.j.Cheſſa.v. Qui wꝛmiũt no
cte wꝛmiũt.a qui ebꝛij ſt nocte ebꝛij ſt. Ita peccato
res in tenebꝛis moꝛiunt᷑ culpe:⁊ ad tenebꝛas tendũt
in moꝛte penaꝑ.qñ ꝑ moꝛtẽ a ſomno excitant᷑ pctõ⸗
rũ. Pꝛo qͥeſt ſciendũ q ſicut wꝛmiẽs ponit qñq; ve⸗
ſtem inter caput:⁊ lapidẽ.⁊ ſuꝑueniens talis.qͥ non
curatillũ offendere.⁊ videns eũ ꝓfunde wꝛmienteʒ.
7 ꝙ nõ faciliter excitat᷑. volenſq; eũ feſtinanter exci
tare.extrahit veſtẽ.⁊ ꝑmittit caput cadere ad lapi⸗
ʒ ⁊ ledi. Ita peccatoꝛes in voluptatibo ſuis wemi
entes.⁊ bonis nature.⁊ foꝛtune ſe appodiãtes.a moꝛ
te que bona illa ſubtrahit excit ãt᷑: dicente.vſq;quo
piger wꝛmis.qñ cõſurges e ſomno tuo: Pꝛouer. vj.
Et anima miſera cadens ledit᷑:quia in pũcto ad in⸗
fernũ veſcendit: Yob. xxj. In qua euigilatõne inue⸗
niet. ꝙ pꝛius nimis ꝓfunde.et nimis diu wꝛmiuit.
Et ꝙ tota vita ſua pcedens fuit.quaſi viſio ſomniã⸗-
tis:q; ſᷣm beatum ꝛeg.ſepe in noctis viſione.nõ⸗
nulii pauꝑes ſe factos diuites eſtimant. væferri ſibi
honoꝛes aſpiciunt ſed repente cũ vigilant.inueniũt
falſum fuiſſe e quo gaudebant:qꝛ wvꝛmierũt ſom⸗
num ſuum.⁊ nihil inuenerunt.Et tunc inuenient ꝙ
fuit eis.ſicut ᷣ pueris ludentibo:qͥ nõ ſentiunt ſe
laſſos.anteq; ve ſomno excitati fuerint.ſ̊ tunc pᷣmo
ſentiunt mẽbꝛa wlentia. Sic iſti poſtꝙᷓ in moꝛte ex-
citati fuerint.ſentientes woloꝛes inferni intelligent
ſe pꝛius male fatigatos. dicentes illud SGap̃.v. Laſ⸗
ſatiſumus in via iniquitatis:⁊ ꝑditõnis:ſed nimis
tarde:qꝛ ineternũ ſuſtinebũt illud ve.Ecci.xlj. Ve
vobis viri impij:qui ereliquiſtis legẽ dñi altiſſimi
ſi nati fueritis.in maledictõe naſcemini.Et ſi moꝛ
tui fueritis:in maledictõe erit ꝑs veſtra. Mota ⁊ vi⸗
e hacmateria. P. vj.ij.cũ ſequenti. doꝛs vo
bonoꝝ:cæ qua põt dici illð Joh.xj.Amicus noſter
wꝛmũt.Et illud Canti.v. Ego wꝛmio.⁊ coꝛ meum
vigilat.Et illud pſal.iiij.voꝛmiã ⁊ requieſcã.Et il
lud YJo xj. Si wꝛmit.ſaluꝰerit. Et illud.ij. Mach.
xij. Qui cum pietate wꝛmitõem acceperãt.optimã
haberent repoſitã grãm. Et illud Math.ix. NMõ eſt
moꝛtua puella.ſed wꝛmit.vꝛmitioni comꝑat᷑.pꝛo⸗
pter tres rõnes.¶ ꝛimo qꝛ ſicut wꝛmiens triplici
ter excitatur.vicʒ ꝓpꝛia natura. tactu vel clamoꝛe.
Bic moꝛtuus liberatur ꝓpꝛijs meritis pᷣeedentibus
viuoꝝ elemoſynis:qui cum manũ poꝛrigunt ad ele
moſynas dandum.qieum tangunt.⁊ trahunt ad ex⸗
citandum liberandum:⁊ clamoꝛe oꝛõnis:cæ ſic er/
go wꝛmientibo dicant amici:illud Jo.xj. Eamus et
a ſomno excitemus eum. Eecuñdo qꝛ euntes ad
lectum ad wꝛmiendũ.veſtes veponũt.quas pꝰſom⸗
num agilioꝛes:⁊ melius diſpoſiti reinduũt.Dic mo
rientes coꝛpa vponunt:que in reſurrectõe meliꝰdiſ-
poſiti:cũ wtibo agilitatis.claritatis.ſubtiliiatis.⁊
impaſſibilitatis:reaſſument:qui vo ſic vꝛmit:ſal⸗
uus erit.¶ Cercio 1 ſicut cõiter:qui plus laboꝛa⸗
uit. melius poſtmodũ wꝛmit:iuxta illud Eccls.v.
Dulcis ẽ ſomnus opanti:ſiue multũ ſiuepaꝝ come⸗
dat. Gic qui plus laboꝛauerit in his.que ad vei ho⸗
noꝛẽ.⁊ aĩaꝝ ꝑtinent ſalutem.jmelius moꝛient᷑:⁊ me/
lius poſt laboꝛem quieſcunt:cuʒ ad moꝛtis quietem
ven erint:qꝛ ãmodo iam dicit ſpũs:vt requieſcanta
laboꝛibo ſuis:Apoc.xiiij.v quoꝝ quolibet dici põt
illud Actu.vij. Obdoꝛmiuit in dño ⁊:ilud Job.xj.
Deſoſſus ſecurus wꝛmies:⁊ nõ erit qui te exterreat.
¶ Sepdictis vo tam bonis ꝙᷓ malis in moꝛte. vtpᷣ⸗
dictũ ẽ wvꝛmientibo:põt dici illud an.xij. Multi ðᷣ

M Xj).

pis.i.oẽs qui wꝛmierunt in puluere terre euigila⸗
büt:alij in vitã eternã. alij in obpꝛobꝛiũ ⁊c.
Exy qua auctoꝛitate ptʒ moꝛs. moꝛtiſq; euigila
tio:erit vtilis bonis:⁊ inutilis malis:cuius rei cau⸗
ſa eſt:qꝛ moꝛs talis erit moꝛientibo: quales inuenit
moꝛientes.⁊ ſic moꝛs ſe habet ad moꝛiẽtes.ſicut ci⸗/
bus coꝛpalis:vel etiam ſpũalis.i.coꝛpus chꝛiſti ad
ſumentes p rõnem tgern E vlir Aun ſicut cibj
ſanus eſt vtilis ſanis. Ita pꝛecioſa in cõſpectu dñi:
moꝛs ſanctoꝝ eius.in pſal.cxv.ſ.ſanctis ⁊ pꝛecioſis.
In quo facto oñdit᷑ Peuno ꝙ; moꝛs ẽ luſtiſſima
luſticiaria:ꝑ quaʒ iuſtiſſime remunerant᷑ bomi:⁊ pu
niuntur mali. Gecundo oñditur ꝙ eſt diſtrictuſi
ma oꝛdinatriy. In mundo nanq; iſto. nõnulli ſunt
cæoꝛdinati:qꝛ ipi peccatoꝛes.⁊ abundãtes in ſeculo
aliqui ꝑ potentiam.aliqͥ ꝑ falſitatem.aliqui ꝑ cau⸗
telas pponunt᷑:⁊ vnus alium vel alterius locũ capit
⁊ occupat:ſicut familia in ſcacario:⁊ rapax ⁊ potens
ſeu peccatoꝛ exaltatoꝛ:ſicut falco ſuꝑ ꝑticam.⁊ ſim-
plex ſeu fidelis eijcitur:ſicut canis:ſicut ptʒ de diui⸗
te ⁊ laʒ aro:Luc.xvj.Sʒ ꝑ moꝛtis oꝛdinatiõeʒ:om̃es
oꝛdinant᷑.⁊ in locis ponunt᷑ ſuis.Et ſic patʒ.q; illud
ꝙ; Aug. ci.dei.li.xix.ca.xiij.dicit de oꝛdine.q vicʒ
oꝛdo eſt rerum pariũ diſpariumq; ſua cuiq; loca tri-
buens diſpoſitio.optime moꝛti conuenit¶ Tercõ

oſtenditur ꝙ eſt diſtrictiſſima purgatrix. hic nan

in mundicampo:granũ cum palea pꝑmijtuʒ eſt: q
quidem ꝓ moꝛtem a paleis purgat᷑:⁊ granuʒ in hoꝛ⸗
reo celi reponit᷑:⁊ palea in ignẽ inferni mittit᷑. Er⸗
goo moꝛs qonum eſt iudicium tuum:Ecci xlj.
MQuarto patʒ ꝙ eſt ſapientiſſima wctrix:amgra.
In mundo nanq; iſto diminute ſunt veritates a fi-
ijs hoĩm: taʒ in ope. ꝙᷓ in apparentia. In oꝑe. quia
multi ſunt falſi in aparentia:qꝛ frequenterveritas
nos latet: nec ſcimus qui ſunt vera ces:qui falſi:qᷣa
multi falſi:ſicut poma interius putrida:exterius co
loꝛem habent xpᷣianitatis ⁊ veritatis.ſed moꝛs cum
venerit:ucebit nos omnẽ veritatẽ:ſicut ſpũſſanctꝰ
qꝛ ipa oſtendet:qualis quiſq; ſit.tam interius qᷓ ex-
terius.ergo bonũ eſt iudiciu moꝛtis.¶ Quintovti
litas eius in hocapparet: eſt largiſſima elemoſy⸗
naria:qꝛ multa pꝛius auare collecta? retenta:large
dare facit:ſicut ptʒ.j.Macha.j.ð Alexandro cuivi
uenti:nõ ſufficiebat mundus.regnũ ſuũ moꝛiens di
uidebat.¶ Sexto idem apparet in hoc ꝙ eſt diligẽ
tiſſima ſtimulatriy tepidoꝝ: quia ſicut nox appꝛo⸗
pinquans a viatoꝛibus accidiam fugat. Ita moꝛs
velocius veũ.⁊ es que ad anime ꝑtinent ſalutẽ:que⸗
rere kacit. gula multiplicate ſunt infirmitates eoꝝ.
poſtea accelerauerunt:in pſal.xv. IYlli vicq; qui iugi
ter habent in memoꝛia illud Ecci.vniij. Memoꝛ eſto
qm̃ moꝛs nõ tardabit.Alij autem qui illius nõ dili
gunt memoꝛiã:ſunt ſicut pueri qui in luſibo feruent
qui nollent moꝛtem appꝛopinquare: ⁊ ideo ve eius
appꝛoximatione turbantur:ſicut illi dicentes illud
pſal.luiij. Cimoꝛ moꝛtis coturbat me. ¶ SGeptimo
7 vltimo quomodo eſtvtilis bonis:⁊ inutilis malis
oſtenditur in hoc. O ſicut eſt poꝛta inferni malis:
ita eſt ianua celi bonis. Vñ Cypꝛianus.aAldoꝛs ẽ ia⸗
nua vite.victoꝛia belli.poꝛtus maris. Malis vo ecõ
uerſo accidit. Re vtriſq; vo moꝛientibo:põt dici illo
pſal.cvj.Appꝛopinquauerunt vſq; ad poꝛtas moꝛ-
tis.¶ Sed diuerſimode:qꝛ bñ viuentes letanter ap
pꝛopinquat.ſicut famelici ad poꝛtã vbimagnũ pꝛe.
paratur cõuiuium:paupꝑes ad poꝛtã.vbi datur lar/
ga elemoſynaꝝ diſtributio:peregrini ad poꝛtaʒ wv⸗
mus ꝗꝓpꝛie:ſicut pater filius.velamicus.ad poꝛtam
palacij:in quo ſcit filium. vel patrem.vel amicũ.po
tenter ⁊ gloꝛioſe regnare. Sic boni appꝛopinquaue
runt.vſq; ad poꝛtas moꝛtis:in pſal.ꝑ quam itur ad

Arti. vij

yyxij.

xxxiiij.

Aro. vij.
xv.

Exemp.

xxxvj.

Moꝛs

palacium:in quo chꝛiſtus pater noſter.⁊ parentes ⁊
amici noſtri.cum eo regnant.qui eis moꝛe curialiuzʒ
qui amicis ad cos venientibus occurrunt: in poꝛta
moꝛtis occurrent:ſicut patebit articulo immediate
ſequenti.Et ſiquis illoꝝ in poꝛta pꝛeſſu ram ſenſe/
rit infirmitatis:ſicut qñq; ad magna intrantes fe⸗
ſta:ſentiunt pꝛeſſuram vel anteq ad menſam regis
acceſſerit: dure in purgatoꝛio manus ſuas lauerit:2
ſe totum purgauerit. vel penam ſaltem in ſpe alleui-
at:vel nõ memimit pꝛeſſure pꝛopter gaudium.
Qui vo male vixerant:aliter appꝛopinquant ad
poꝛtas moꝛtis:qꝛ nec ſani.nec infirmi.cauſaʒ habẽt
ſperandi:ad magnũ in moꝛtis poꝛta intrare conui-
uium:quia nõ ſunt veſte induti nuptiali. nec ibi ele
moſynarum accipere largitiones. multum ſperant
vel affectant:qui plus in terrenis vlectantur:pluſ⸗
; carnalia ꝙ; ſpiritualia veſiderant? diligunt. Nec
Ulic de exilio vel nenegt tmaͤrlan⸗ pꝛoperant qui h̊ pa
triam habent:nec ad patrem chꝛiſtum:fidenter cla
mare poterunt: qui ipſum operibus peruerſis. fre-
quenter patrem eſſe negauerunt.ideo eis nibil ma⸗
gis congrue qᷓtum ad vitam quam ducunt. dicerevł
ſperare conuenit.qꝙᷓ illud: Eſa.xxij. Comedamus et
bibamus:cras enim moꝛiemur.quaſi dicerent:acci⸗
piemus hic ſolacium.qð poſſumus:quia aliud poſt
moꝛtem non ſperamus.
Ex iam dicto articuloꝛatio ptʒ rarticuli ſequen-
tis:quia exquo moꝛs eſt tamnutilis. bene viuentib:
inutilis malis.patet ꝙ cogitatõ moꝛtis:eſt bonis
cælectatibilis:Et malis terribilis:vel ſaltem ratio⸗
nabilitereſſe veberet. Quod vt manifeſtius appa-
reat:vtranq; partem oſtendere reſtat exemplis hy⸗
ſtoꝛijs ⁊ auctoꝛitatibo. ¶ O⸗ nanq; iudicium moꝛtt.
Aberet eſſe bonis iocundum et vælectabile. Pꝛimo
oſtenditur rõne ſpei:quam tunchabebũt v bonis
operibus.Qui enim multa fecit⁊ ſuſtinuit ꝓ potẽ⸗
ti vmino ⁊ grato.ſperat mercedeʒ ⁊ auxiliuin in ne9/
ceſſitate.Gecundo ratione viſionis vei vel ſanctoꝝ
angeloꝛum. Gicut legitur ve ſancto Nicolao:q;mo
riens. vidit ſanctos angelos. ei venientes. vł aliquo
rum ſanctoꝛum. quos dilexit. Tercio rõne iudicij ĩ
ſe. Et hoc diuerſis oſtenditur exemplis. Quoꝛũñ pꝛi
mum eſt v his:qui ſine culpa pꝛopꝛia incarcerant᷑.
vtpote.quia falſe indictati vel appellati ſunt.quia
ſicut videmus ꝙ quando tales ſperant habere fide-
lem iudicem.⁊ patriam:libenrer audiũt loquið die
liberationis:a letantur die illo appꝛopiquante: qᷣa
ſperant æ ſeruitute carceris:⁊ de penis.quas ibiſu
ſtinẽt liberari.⁊ libere ire.quo voluerint:qꝛ ſe reos
moꝛtis non ſentiunt. Ita illi qui diligenter ſcrutã-
tes conſcientias ſuas:non inueniunt ſe eſſe culpabi
les aliquo velicto moꝛtali: nec reos moꝛtis eterne:
gaudere veberent æ app:opinquatione diei libera-
tioms.i.moꝛtis:ſperantes ꝙ cuʒ ibi fidelis ſit iudex
7 patria. ꝙ liberabuntur æ miſeria carceris hinus
mundi.in libertatem gloꝛie filioꝛum vi. Et iðo qui
libet illoꝛum dicere poteſt illud pſal. viij. Memoꝛ
fui iudicioꝛum tuoꝛum:a conſolatus ſum. ¶ Becũ⸗
dum exemplum ad idem eſt v illo:qurhabet lacera
tas veſtes. ebiles exterius: ſed interius pulcras.⸗
bonas.quia ſicut talis non timet:nec erubeſcit epo
nere veſtem exterioꝛem:⁊ interioꝛem oſtendere:eti⸗
am coꝛam multis:ita qui coꝛpus reputant.veſtimẽ⸗
tum fragile:? vebile:habentes inrerius nouum ho⸗
minem.qui ſᷣm deum creatus eſt.i.animam pulcerri
meoꝛnatam: non timent coꝛpus vponere:neceru⸗
beſcunt animam coꝛam ⁊o:⁊ tota curia celeſti oſtẽ⸗
xere.ĩmo cuilibʒ tali.iuxtaillud pſal.cxviij. iudicia
tua iocunda. Cercio idem oſtenditur byſtoꝛia:vil
lo væ quo fertur:ꝑ totam vitam ſuam habuit vul⸗

mm pp.

tum ponderoſum:⁊ parum vel nihil riſit. hic ᷣmoꝛ Exemp:
te certificatus:vultum exhylarauit:⁊ ridere incepit

⁊iocunde loqui.æ quo cum circũſtantes mirarent᷑
mayime:quia talia ſanus minime oſtendit: et ab eo
cauſam qu ererent tante leticie.rñdit:cũ ſanus eẽm
ꝓpter mileriam carceris huius mundi:in quo me eẽ
videbam:a patria mea celeſti multũ elongatum:nõ
ſapiebat mihiriſus. Nunc aũt ideo rideo:qꝛ me cer
no patrie mee appꝛopinquare.Ae iſto vo.⁊ e omni
ei ſimili pulcerrime ꝓphetatũ videtur: Pꝛouer.vlt.
Kidebit inquit. in dienouiſſimo. ¶ Et aduertite:
bene viuentes multas habent ratõnes:quare nõ
multũ timebunt:ſed potius gaudebunt moꝛtis ap⸗
pꝛoquinquante termino:quaruʒ vna oſtenſa eſt. .
xxvij.xlviij.⁊. D.ij.xix.quia viqʒ multa buius mun⸗
ornon habent:vel ſi habeant:nõ multũ ea dilexerũt
nec coꝛ appoſuerunt. ¶ Gecunda vo tangitur. C.
vij. xiy.quia vicʒ habent cartam bene loquentẽ.
Cercia tangitur. D.ij.xv.que eſt memoꝛia pᷣcedẽ⸗
tium operũ. ¶¶ Quarta ptz p exemplũ illius:qͥ ſcit
bene dare cõputum ſun:⁊iõ nõ timet:qñ ad cõputũ
vocatur. uinta cauſa ſeu ratio accipit᷑ ex confi⸗
ntia:quam habent in illũ vũ:cui pꝛius ſeruierũt
ſicut patet in vi.pa.æ ſancto hylarione.qui qñ de⸗
buit moꝛi. dixit aĩe ſue:egredere audacter:quare ti-
mes egredi? egredere.nõne.lxx.annis ſeruiſti o:q̃
re ergo times ire ad eũ:ſi tot qnis ſeruiſſes regi moꝛ
tali. nõ timeres ire ad euʒ. Meatus qui ſic dicere po
terit moꝛiturus:⁊ cõfoꝛtare aĩam ſuaʒ:⁊ dicere.noli
metuere iudicium moꝛtis:Ecci xlj. ¶ Sexta rõ ac⸗
cipitur ex ſanctoꝝ viſione:qui bonis moꝛientibooc⸗
currunt ad ipᷣos viſitandũ cõfoꝛtandũ:⁊ ad illos re
cipiendũ. Circa qð duo ſunt onñdenda. Pꝛimo emiʒ
onditur ꝙ ſancti bonis moꝛientibo apparent.¶ We
cundo quare ſani circũſtantes illos nõ vidẽt.ſicut
moꝛientes. ¶ Pꝛimũ oñdit beatus Gꝛeg. uij. dya⸗
logoꝝ multis exemplis. Quoꝝ vnũ oñdit.ipᷣm xpᷣm
cuida moꝛiẽti apparuiſſe. Scribit nanq; v tarſilla
amita ſua muliere religioſa ⁊ bona: moꝛiẽs circũ⸗
ſtantibo dixit:recedite:recedite:xpᷣc venit:quo dicto
ſom reddidit.poſt cuius tranſitum maxima odoꝛis
ſuauitas remanens. oſtendit auctoꝛem ſuauitatis il
lucadueniſſe. Aliud vᷣo exemplũ in eodẽ li.oſten
dit.matrẽ vi qñq; moꝛiẽtibo occurrere. Scribit nã
q; ꝙ cuidam virgini nomine muſa moꝛienti: beata
Tei genitrix cum pulcra apparensvirginum ſocieta
te ⁊ ab ea qu erens.ſi libenter deilla eſſe vellet ſocie/
tate.ipa reſpondente ꝙ ſic:adiecit.nihil leue geſſe⸗
ris:ſic vt a riſu⁊ iocis abſtineas:⁊ triceſima die ve⸗
niam. Ut te ad ſocieratem noſtram accipiam:que
viceſimaquinta die febꝛe coꝛrepta:a triceſima mo⸗/
riẽs:eandem vidit ſocietatem poſt ſe venire.¶ Ad
idem eſt ꝙ inter alia perpetue virginis marie mira.
cula fertur: quedam mulier:que ad ipſam habuit
ſpecialem vuotionem. moꝛiens. vultum multũ tri⸗
ſtem oſtendit per aliquod ſpacium:poſt quod excla
mauit dicens:benedicta tua inter mulieres.Et reqͥ
ſita huiuſmodi triſticie clamoꝛis cauſa.reſpon⸗
ieg vlan multitudinem demonum:wvmum illam
implentem. væ quo cum nimis timeret. beata virgo
maria apparens cũ clamide omnes fugauit. Nota
ad idem. M.iij.iiij. ¶Et non ſolum xpc:⁊ mater eiꝰ

ſed angeli alij ſanctimoꝛientibus ſe oſtendũt. Si·

cut patet pꝛimo per hoc qõ ſcribit᷑ in vi.pa.vequo/
dam ſancto patre:qui moꝛiẽs ⁊ ſubito hylaris factꝰ
ẽ:querẽtibo vo tante leticie cãm.rñdit. Mõne vide⸗
tis ſanctos patriarchas wmũ iſtaʒ intrare. Et mo⸗
dico interuallo facto:idem dixit ve ꝓphetis:poſt p⸗
uam vo pauſam. idem dixit æ apoſtolis. Iterũ idẽ
angelis. poſtremo idem dicens de Chaiſto expi⸗

Exemp.

xxviij.

Exemp.

Vxxix.
Exemp.

Exemp.

lx

Exemp.

eS

erhen
Grnhi c atl n nnn
ſulitn Snshadi uin 4
ſne honn ſglents⸗ inirg
anger ant uhe

cuir ngibbo glice rl

il n fh i gan c

n ai unn goiminus⸗

m. Boto worie
Yui rw His voiſtehyſtore un
in iecſnhnme ſinen S
tiapphopintensſicnthabek ſk
On Mir ait Etcerided . Eriam
ſepꝛius bene vinendo diſponit peo
zictus ſperatiuſusin notte ſlaß
Geneca mertrema pteeplapſuap.
urdicens: formemusinquiranim
ĩ ventüſt,genemo rementez byla
Oitmiſiquiſedin ad illam compoſun.
mporientes.ſpiis vigennt bonos vel m.
Nixiderenon poſſunt:er ſententia pon
nufii oſnt N cuius m
leinteligendam oportetcogitarem
4um punctürinterhocſeculd.1furu
nocofinen hub ſecuſin punapif
lalävaltipusnodamqzſignari.
ledenti adiemſegnente guandodi
gnreuntcenrcſtnaiiü unde
is hoctis. 7pꝛinapii diei In gue
mgluntliaetirgpaihutd

Onismonentidzapparent G
chrciſtantesilns no idit ſan
umüoßidtt beatus eg li ⸗

npls. Qur nieſtt n
pamtfe Ganhitnang turfll
eliguſar bonag nonivci⸗
Iiemurite ctinitinodien
ulystranſitum maningogoris
oſtencitaucoꝛem ſioultotis i
ud poeremplĩ meogell. oſten
orlititvoccunere. Ganbitni
nominemuſa monenti: begta
In rreelett
libenter dilla eſſe velletſocte⸗
egſicadieat nſchlleve eſe⸗
Babſtinegsntntctſing dieſe⸗
tatem noſtramacclpam ane
ſebrecotnept: tnictſing a/
vcletatem poſtſe vennte⸗
gerhnnenubino nmnent
nmuher queadipſan hal
n nonmn ulun nnn
od ſpacumnpaſtnot 4
lauma ſurnilnat n
Haerclamons uſa en

Si

Ein

4

3

Exemp.

Exemp.

xlij.

xliij.

Moꝛs

rauit. ¶ Gecundo idem patet per hoc quod ſcribit
beatus Oꝛegoꝛi.ſuper euãgelia.li.j.omeł.xv.ð ſan⸗
cta muliere Romula noĩe:ad quam moꝛientem. ve⸗
nerunt duo choꝛipſallentes. ¶ Idem ad idem ſcri⸗
bit.ij. dyalogoꝝ de pauꝑe ⁊ palitico: qui ſeruulus
dicebatur:qui pauꝑibus quicquid habere poterat
errogauit:⁊ in wloꝛeagebat gratias:⁊ laudibus di⸗
ninis ⁊ lectionibo vacabat:hic moꝛiens aſſiſtenribo.
ait:Nunquid non auditis:quãte laudes reſonãt in
celo.illis vo laudibus intẽtus:ſpũm tradidit. Cir
cũſtantes vo:mira fragrantia vſq; poſt ſepulturaʒ
eiuſdem repleti fuerant. ¶ Ad idem eſt ꝙ idem ſeri
bit in eodem li.v quodam qui vꝛſinus dicebatur: qͥ
inoꝛiens vidit apłos adſſe venire.⁊ ſepius replicauit
beneuenerint benedicti wmini mei:gras ago. Idẽ
ad idem ſcribit ibidem de pꝛobo ſeruo cei:]qui moꝛi
ens vidit iuuenalẽ:ꝛ eleutheriuʒ martyres ad ſe ve-
nire. YObidem etiam quideʒ alius moꝛiẽs:vidit Eʒe
chieleʒ ⁊ Ranielẽ ad ſe venire⸗ Eyquibus patʒ qꝙ
licet omnes ſancti ſint diligendi: ſpecialis tñ⸗ quaſi
ſingularis euotio ad aliquem habenda eſt: iuxta il
lud Job. v. Ad aliquẽ ſanctoꝝ conu ertere.quia illi
ſpecialiter ad moꝛientes veniunt. Gicut patet. pꝓ B
ꝙ legitur in vira beati Marci eua ngeliſte. quodã
fratre pᷣdicatoꝛe moꝛiente in papia:qui vultu ⁊ ma/
nibus magnam oſtendẽs leticiam:Circũſtantibus
cauſam eſſe reſpondit:quia vidit beatum AMarcuʒ.

ad quem ſpecialem habuerat væuotionẽ. ad ipſuʒ in

trare. Sancti ergo nunc faciendiſunt amici qꝛ du⸗

ruin ⁊ tinẽdũ eſt patriam ignorã intrare:vbi nullũ
inueniet amicum. Mora plura moꝛientẽ confoꝛtan

tia. Y. iij. xv. Oẽs vo iſte hyſtoꝛie.cum hyſtoꝛia con

coꝛdant ſacre ſcripture æſancto Stephano: q moꝛ
tappꝛopinquans.ſicut habet᷑ ctl.vij. vidit gloꝛi⸗
am vi.⁊ ait:Eccevideo ⁊c. Ey iam dictis ptʒ ꝓqui
ſe pꝛius bene viuendo diſponit:pꝛopter oẽs ratiões
pᷣdictas.ſperat iuſtus in moꝛte ſua MPꝛouer.xuiij. J
Seneca in extrema pte eplaꝝ ſnaꝑꝝ.epła. xij. hoꝛta⸗
tur dicens: Foꝛmemus inquit animũ tanqꝙᷓ ad extre
mũ ventũ ſit:qꝛ nemo venienteʒ hylarem moꝛtẽ reci
pit:niſi qui ſe diu ad illam compoſuit.¶ QDuarevo
moꝛientes.ſpũs videant bonos vel malos:quos ſa⸗
ni videre non poſſunt:ex ſen tentia poteſt colligi be⸗
ati Gelßo. i vvalogoꝑ. Aid cuius mentem pleni-
us intelligendam. opoꝛtet cogitare moꝛtem eſſeme
dium punctũ: inter hocſeculu. futurum. quodã⸗-
modo finem burꝰ ſeculi:⁊ pꝛincipiuʒ fururi:ſ licut di⸗
luculũ vel tẽpus quodcunq; ſignatuũ.inter nocteʒ p⸗
cedentẽ. ⁊ diem ſequentẽ. quando dies in aliquo in-
cipit clareſcere: eſt mediũ inter diem noctem.⁊ꝛ fi⸗
nis noctis. pꝛincipiũ diei. In quo quis conſtitu⸗
tus.plura videre põt.qᷓ poterat pus in obſcura no⸗
cte aſtitutus:vel q;ᷓ alius in nigra nocte adhucq ᷑-⸗-
tinetur. Ita appꝛopinquans moꝛti:⁊ quaſi diem al
terius ſeculividere incipiens:O⸗ ideo dies reſpectu
huius ſeculinox dicitur:quia ſicut xe die clare oſtẽ/
duntur:que nocte abſcondunt᷑:ſic tunc manifeſta

erunt abſcondita coꝛdium:que nunc latent multas

res illius ſeculi:⁊ ſpirituum appaꝛitiones. viſiões
videre incipit: que pꝛius in obſcura nocte.i. multuʒ
elongatus a die illo:videre nõ poterat:ſicut nec alij
gui euʒ circũſtant videre poſſunt:quia a die illo ad⸗
huc elongatiſũt: qui illi incipit clareſcere moiẽti:
ſic dies diei eructat verbuʒ:in pᷣs.xviij.i.dies alte⸗
rius ſeculi oſtendit ſcientiam diei moꝛientis:ð quo
die habet᷑ Ecẽs.vij.ꝙ melioꝛ eſt dies moꝛtis:die na
tiuitatis:Nota.P.iij.xx. ¶ Mec mirũ:quia ſiẽ nau
ta reputat melioꝛem diem.quo poꝛtum capit opta⸗
tum.qꝙᷓ quo nauigare incipit.Et dux diẽ quo victo/
niam accipit.Et agricola dieʒ quo fructus colligit

W .

vberes. Ita ſacra ſcriptura melioꝛeʒ bonis reputat
diem moꝛtis. In A letantur q̃ſi capta pꝛeda. In
quo letantur quaſi meſſoꝛes in meſie. In quo veni⸗
entes venient cum exultatione:poꝛtantes manipu⸗
los ſuos. In cuius ſignum refert Solinꝰ ꝙ in qua⸗
dam patria gentilium:quando infãs naſ. citur. ami
ci lachꝛymantur:⁊ quando moꝛitur letãtur: et feſta
faciunt.A multo foꝛtioꝛitalis eſſe deberet chꝛiſtia⸗
nus.quitranſiet ve moꝛte ad vitã: oh̊.v. Si tamẽ
pedes habet amoꝛis erga vum⸗ pꝛoximum. Amoꝛ
nanq; pꝛo tanto pedibus comparatur:a ponderib-
in arboꝛibus:quia ſicut pedes ad certum locuʒ quo
coꝛpus ire afficitur.poꝛtant:⁊ pondus ad ꝑteʒ cui in
clinat. arboꝛem trahit cadentem. Ita amoꝛ ad par-
tem ſeu locum quem diligit:⁊ dileĩit poꝛtat.⁊ trahit
moꝛientem:⁊ in illo ipſum repomit.iuyxta illõ Ecẽs
xj. Si ceciderit lignum ad auſtrum.qtum ad ſaluã
dos. m glo. aut ad aquilonem: quo ad damnãdos:
in quocunq; loco cecid erit.ibi erit.Argue cõtra hoc
per legem. M. vij.xx.⁊ reſponde. Patet ergo illi q
moꝛte tranſeunt ad vitam:congrue traſitus cau⸗
ſam aſſignant dicentes:Tranſlati ſumus xæ moꝛte
ad vitam.quoniam diligimus fratres. Joh.in cano
nica ſua.in epla.j.c.iij. Et ꝙ ſine hoc non eſt tranſi⸗
tus ve moꝛte ad vitam.patet per hocquod ſequitur
qui non diligit manet in moꝛte & Beg beu refe⸗

rendo dictum ad pꝛedictumverbum Solini.non in

ueni tantam fidem in iſrael:quantam videliqʒ; in ta
libus gentilibus.vel etiam quantam in Alexandro
magno. Be quo refert trogus pompeius:q poſt bel⸗
la feſtis ſe dans in babylonea ſuis intoxicatur:⁊ per
quatuoꝛ dies ante moꝛtem fletu militum ſuoꝛum:ſe
