eccleſiaſticam muniant ceterum intra eccleſiam po
teſtates neceſſari non eſſent niſi vt ꝙ non pꝛeualent
ſacerdotes efficere per wetrine ſermonem: poteſtas
hec imperet ꝑ diſcipline terroꝛem ⁊c. Si nabucho⸗
Vnoſoꝛ hoc pꝛecepit/quia vidit tres pueros de incẽ
dio liberatos:quantomagis pꝛincipes chꝛiſt ianoꝛũ
qui vident ſe ve incendio inferni ſi voluerint per xpᷣi
moꝛtem liberatos: pꝛo quibus etiam xpemulta ope
ratus eſt:⁊ frequenter w periculis liberauit. Et nõ
ſolum ratione beneficioꝛum ⁊ terrarum ad hoc te-
nentur: ſed etiam quiamulto efficatius populum a
multis erroꝛibus reuocare poſſent:ꝙᷓ pꝛelati.qꝛ ipſi
venientes ad mercatus ⁊ nudinas in villis ſuis mul
ctare poſſent ⁊ pecuniaria pena quam multũ timẽt
cohibere. Nunc reges ergo intelligite: erudimini 46
iudicatis terram.ſeruite vmino in timoꝛe.Et reue
ra ſi ꝑ fractõem mandatoꝛum ei aliquid æcreſce-

ret eis in tꝑalibus:facerent omni excuſatione poſt⸗/

F iij.
poſita quod pꝛedictum eſt.ſciant quantus æqeſcit᷑
eis ꝓſpitas tpalis illa ve cq:lʒ hoc ignoꝛẽt.ſiẽ pʒ. HB.
ij. arti: vin.⁊.ix.ꝓ totuʒ.¶ Tercio excuſant ſepᷣlatij
qñðꝛ eis qualłi ppłs peccat ꝙ neſciũt hoc. Iſtud vo
dcm̃ illoꝝ põt hre duas cãs vitati:q̃ꝝ neutra eos ex
cuſat. Peimo aut pñtes ſunt cũ grege:iſ moꝛbum nõ
ſcrutant᷑ tales nõ excuſant᷑: qꝛ ſicut paſtoꝛ ſcabieʒ
in oue inueſtigat:ita iſti tenent᷑ diligenter moꝛes tã
ſubditoꝝ ꝙᷓ familie inſtigare. Exemplo JYoſie: xe qᷓ
pᷣdictum eſt q ſcrutabat᷑ wmos ſupꝛa.e.c xxviij.
Quo ð:ſicut epᷣi archiepᷣi ſtare volũt in vno ma⸗
nerio credentes ſi encereg. ſatiſfaciãt veniẽtibus ⁊
querulantid apud eos:qð ẽ tam cõtra exẽpla pᷣmiſ⸗
ſa:q; etiã ↄtra legẽ mundili.iij. infoꝛtiati.ti.j.de tu⸗
telis.l.nõ ẽ. Mon ẽ inquit exigẽdũa pupillo:vt ſibi
tutoꝛẽ petat:aut vt pupillus ad tutoꝛẽ ꝓficiſcatur.
Bloſa.quia inuito datur. Patet ergo ꝙ turoꝛ vebet
ire ad eum ⁊ inuitũ regere.ſic in ꝓpoſito.Extra etiã
vi pceptũ qͥᷣ in pſona taliũ Eʒechieli pcipit: Eʒe⸗
chiel. viij. dicens.ſili hoĩs fode pieteʒ ꝛingredere/et
vide abommatones peſſimas quas iſti faciunt. Ec⸗
ceꝙ dicit ingredere.ſ.viſitando/querendo ⁊ nõ ſtan
v in manenio:⁊ tunc videbis abominatões quas in
vno loco ſtando nõ vides:qᷓ etiam cõtra ci exẽplũ:
qð in oꝑe ſe ꝓmittit facturũſtalibus dans exemplũ:
ſcrutaboꝛ inquit hierłin in lucernis vrſitabo ſi uꝑ vi
ros vefixos in fecib ſuis.Aut abſentesi2⸗ extra curã
fuam reſidentes ſunt:nec iſta cauſa apud uʒ eos ex
u⸗aisetiatn contra iſtos ſunt oĩa que v ab/
ſentibo pᷣdicta ſunt. Cõtra eos etiã ſunt leges mun⸗
dipꝑ quas nõ iudicatur eſſe ydoneus tutoꝛ ſurdꝰaut
mutus:ĩmo tales ꝓhibent᷑ tutoꝛes eẽ. ſicut ptʒ li.ij.
infoꝛtiati Ci.j.æ tutelis.l.j.S.ſurdum. Ouia ſurdus
pupillum audire non põt:nec mutus infoꝛmare lic
iſti curati qui vicem gerunt tutoꝝ in ſe ſurdi muti
non ſint:tñ rõ legis eos ligat.quia dũ abſentes ſunt
c;tum ad ſubditos/quos nec audire poſſunt nec eis
loqui:ſurdi ſunt ⁊ muti z imuncs a lege⸗ regula ve⸗
ri paſtoꝛis qͥ dict Jo.x.oues mee vocẽ meã audiũt.
Bʒ dicũt aliũ dimittimus in loco noſtro:quẽ au
dire pñt.Et lʒ hoc dictum repꝛobatum ſit. E. ij. xiij
tñ adhuc ſemel tangã illud.qꝛ aut ille ſubſtitutꝰfac
quicquid ille pꝛincipalis facere poſſʒ ⁊ eberet ſi eẽt
pñs:⁊ vitam pfectã ducitaut nõ.i¶ Gi pꝛimuʒ po⸗
natur tanqᷓ falfum poſſibile:quia nunq in opere cõ⸗
tingit. ſicut pʒ.E.ij xiij.Ad huc tria ſequũtur incõ⸗
uenientia.quoꝝ pꝛimũ ẽ: ipᷣe qtum ad curã illã ſu⸗
perfluit:⁊ cõtra rõnem cure nomen ei vſurpat.quia
qð põt ſufficienter ꝑ vnum fieri:ratio vetat ficri
plures.¶ Secundũ eſt:ꝙ peccat peccato omiſſiõis:
qꝛ non facit ꝑſonaliter ad qð rõne ſtipendij Pſona⸗
lis ꝑſonaliter tenetur.¶ Terciũ eſt: peccat cõtra
oẽm iuſtixiã.iniuſtum videt᷑ ꝙ vnus accipiens qͥn⸗
q;ᷓ; marcas poꝛtet totã curã laboꝛẽ:⁊ alius recipiẽs
in duplovel in centuplo plus:nullũ onus poꝛtet. bo
na hec nõ eſſent iuſte diuiſa cũ cura ꝙ vnus haberet
maius emolumentũ:⁊ minus v onere.hoc repꝛoba⸗
tur tã in lege mũdi.ſicut ptʒ inſtituta li.j.ti.xæ legiti
ma patronoꝝ tutela.S.vnico.in n cõt inet᷑ ꝙ vbiẽ
emolumentu ibi tutele onus eſſe debetiqᷓ;a veo ĩ ge
nerali cõputo:qꝛ iniuſtus nõ eſt: ꝙ tantũ cõputum
exiget ve quiuq; marcis:quantũ xæx quadraginta.

¶ Di vo vetur ſcõᷣm ꝙ viqʒ ſſtitutus ſit impfectꝰ

inſufficiens:tunc inſtituens coꝛã o rñdebit xæ om
nibus damnis que ꝑ eius cõmiſſionẽ vel omiſſioneʒ
acciderũt.h̊ oñdit tã rõne/q dictat ꝙilleq oues dei
ce manu epi ſuſcipit cuſtodiẽdas:ſi pꝑ inſufficiẽtẽ P⸗
ſonã cui ilieeas tradit ꝑdantur:q ipeꝓ eis rũdeat
q̃ eas ſuſcepit: qꝙᷓ et legib ciuilibo.pꝛio.C. li.ix.ti.xvæ
cuſtodia reoꝝ.l.ad cõmentarienſes. Illa. n. lex cõti⸗

x.

Exj.

rij.

ie
Fe aſtod

100
nſem.140 n
„ tanien ſanrtech
acMen ngloſnn ſeilt
heiniehur
nlin

ntperer de
nlimainnadate nunn
ſbhinnasinciens e inſtcll
busginofichs in eccla e in
Pucheagheretq ſion nad nt
lotogſemumquemcerta reout
dao erponitita in poſito Hulechn
digeſtonono lip tl cNcuſtodu ꝛ0
ſhifalererinng uſcunn
ronl.i nopo militifm gleſam.e⸗
diemn eio trdit nectñputent ipletn
mcit unmunes ceg gielo gehecl
uloqinaplt milites etli osad pe
latcocignam dicent ſicut dixerũt
i fuam bit abſentandino peſidentie.
ullesimlocoſao ſec hec alleganio oo
Tris ovalchit hocoſditurglege
ſierfelſisallegeriötwercuſatns.
iſte tvtones pupillon vel urardus
uneſe uipeſtagfalidi
tiſuntg Onere tutele intenmnpup
ilota tutoꝛes corißſice deſalise
hcödemnant adoin adniniſtraB
gvo datlfverant turotes Notg a
Aen goſto guinultusallege
ſileniein ins aiſſtcislien
ſmginttrers dabinrenͤpit
uaquantoeioresſunt tante

NE medturo;
nnin oſtn En abet
b li SrcingEmm etia

ganteſang neni G⸗

genunttutopinſeſurcinnn
wliet undückſenain⸗
os necaudire hoſſnt neres
nzimuncsg leger eglafe⸗
r. os mer pocemei auchit,
tmmusin oo oſtroignen
um nipeobanmn ſit E j rij
lud geauttlleſgbſtimt'fne
bfacert voſz wberet ſieet.
toutno.Giprimu; o.
bilerquis nunchin operec⸗
Adhuctnia ſequuturincd⸗
giheqtumad curäläſu⸗
urenomen ei uurpar quin
um fieriratio vetat fun
peccatpeceatoomiſſos:
adq öneſtipeni gon⸗
Zercii eſtippecatchtnn
pidekg nnsocpleno / ni.
urir aboꝛero o tenles
niusnnliions an
llacianigy ohohentt
imsraun etnil,
Gnnſtmmnliin ei⸗
leonquoctineki e
nustſee Aben ga lo he
rieſtgn tanti cöputun
nöͤeſte
tin nug llltin
nant nsſi inptech
lſtenn ſihk on
Pan nitl hnifion
„,à ones i
jnmnt llet nei,
zlustip inſuffich
gleces eis ücinll
nmung 1 lintir
nmazlinl

*2

xxxiiij.

Ferie

pet/ꝙad cõmentarienſem.i.ad cuſtodeʒ carceris:qͥ
habet alios ſub ſe ſm gloſam receptaruʒ pſonarum
cuius tota ptinet.nec putet ſupple ille cuſtos homi⸗
nem abiectuʒ atq; vilẽ obijciendũ eſſe iudici:ſi reus
mõ aliquo fu erit elapſus. Maʒ ipᷣm volnmus hmõi
Perg cõſumi:qua obnoxius wcebat᷑ fuiſſe qui fugit
ecſunt verba legis. Caſus ẽ iſte.ponamus:talicu-
ſtodi carceris traditi ſunt latrones vel homicide:il
le tradit eos puero ſub quo euadunt. Cuſtos ſuper
hoc ad iudiciũ tractus:puerũ ſuuʒ obijcit: aſſerens
ipᷣm illoꝝ ab eo recepiſſe cuſtodiã:perens ꝙ ipᷣe ð dã
no rñdeat. Sed hanc exceptõem ⁊ excuſatoem repel
lit lex dicens:ipᷣm volumus ⁊c.que quidẽ lex legi con
ſonat viuine:Eʒ echil.iij.⁊.xxxiij.ſanguinẽ inquit eo
ru œ manu tua requirã. Idem etiã ꝓbar᷑ ꝑ legeʒ in
Digeſto veteri li.ix.ti.ad legẽ aquilizã.l.ſi ſeruus ſer⸗

uum alienu.S.ſi foꝛnicarius. Lex illa cõrinet:ꝙ ſi ülle

qui foꝛnacẽ meã calefecit: obdoꝛmiendo villã incẽ⸗
dit. ego ve iniuria teneoꝛ:ſi negligens in eligendo mi
miſtros fui Ergo a multo foꝛtioꝛi/qui eſt negligens
quales miniſtros habeat circa regimen animarum
vel in familia ſua: qui multas iniurias cõmittunt
tam cõtra animas q;etiã cõtra ipᷣm veum:ð damnis
P eos illatis roꝛã ceo rñdebit/⁊ ꝑ eis cõdemnabit᷑.
Ad hoc vo lex nõ ſolũ ligat pᷣlatos:ß etiã quoſcun⸗
qᷓ; dños:qui malos ſub eis hñt miniſtros vel famu⸗
los.huic aũt cõcoꝛdat lex in digeſto nono.li·xij.ti.de
adminiſtratõe rerũ ad ciuitatẽ ꝑtinentiũ.l.filiuſfa.
vult lex illa ꝙ ſi filiuffa.volente pat᷑ magiſtratũ geſ⸗
ſerit:pater damno qð ꝑ euʒ accidit tenebit᷑. h̊ lex
mon ſolum cõtra ha bentes miniſtros vel famulosvł
ſubſtitutos indignos:ſed etiã cõtra rogantes ꝓ tali
bus ꝙ in officijs in eccia vel in ſeculo vönant In oĩ
bus his apparet ꝙ ſicnt tutoꝛ rñdebit ve damno il⸗
lato ꝑ ſeruum:quem certa res pupillares diſponen⸗
Das exponit:ita in ꝓpoſito.Huic etiã cõcoꝛdat lex in
Digeſto nouo lix.ti.æ cuſtodia ⁊ exhibitiõe reoꝝ.l.
nõ ẽ facile que dicit:ꝙ cuſtodia reoꝝ nõ eſt tradeda
tyroni.i.nouo militi ſᷣm gloſam:qꝛ errat qui cuſto⸗
diam eis tradit.nec tñ putent ipᷣi etiam cui cuſtodia
tradit᷑ immunes eẽ a piculo:qꝛ hec lex ⁊ alia eodẽ ti
tulo ꝗqᷓ incipit:milites.etia ipᷣos ad penã velicto obli
gat cõdignam. dicent ſicut dixerũt.E.ij.xiij.ꝙ licẽ⸗
tiam hñt abſentandi ⁊ nõ reſidentie:⁊ ſubſtituendi
tales in loco ſus.ſed hec allegatio coꝛã ſummo pᷣſi/
⁊x eis nõ valebit.hoc oñditur ꝑ legẽ Codicis li.v.ti.
ſi ex falſis allegatiõibo excuſatus.l.j. Caſus legis eſt
iſte.tutoꝛes pupilloꝝ vel curatoꝛes impotentiũ da⸗
ri ſunt a pᷣſide.qui poſtea ꝑ falſas allegatões libera⸗
ti ſunt ab onere tutele.interim pupillo damna ſunt
illata.tutoꝛes coꝛã pᷣſide de falſs allegatõiba conni/
cti:cõdemnant᷑ ad oĩa adminiſtratiois picula/a tꝑe
quo dati fuerant tutoꝛes. Nota aliã legẽ.O.v.xuiij.

Sic in ꝓoſito/qui multas lefane excuſatiões nõ

reſidentie in viris eccĩaſticis:allegant es ꝙ ita mali
ſunt ꝙ inter eos ha bitare nõ pñt.ſed hoc ẽ mirabi-
le.quia quanto peioꝛes ſunt:tanto plus medico in⸗
Olgent.qꝛ nõ egent ſani medico:ſed qui male habẽt
Et maxime eyquo curã illoꝝ ſuſcipit:vłqꝛ ad ſcolas
ire volunt:potius vt ſumptibus ꝓcant:ꝙ ſcientijs
⁊ moꝛibus addant.velqꝛ beneficiũ exile ẽ q ibiviue
re nõ poſſunt.quare hoc nõ deganerunt qñ curam
ſuſceperunt. Medicus.n.coꝛꝑis
vel renuit tanqꝙ nimis modicũ: vel ſuſcipit ⁊ curam
agere ꝓmittit. Et vel ꝙ magnis dñis eos intendere
oꝑtet:qui potius maximo dñno deo intendere debe⸗
rent tam iſtis qᷓ religioſis:qui officiũ ex obedientia
eis iniunctũ falſis allegsrortv excutiunt:q etiã qui-

buſcunq; ſimilibus patebit in fine:ſummo pᷣſide cõ/

tra eos ſententiante:ꝙ rũdebunt v toto damno/qð

alariũ ſibi oblatuʒ

d eoxꝑ accidit aneiz excuſauerunt excuſatioes
in peccatis. Eſt ad hoc lex ſupꝛa eo.ca.xxvj.⁊. O.iiij
xvij.cuʒ pᷣcedentibo.¶ Quarto excuſant ſe cõſiliarij
aſſiſtentes / 2 cm enſales dñoꝝꝑ ⁊ pᷣlatoꝝ ꝙ nõ ꝑtinct
ad eos dvñm inſt igare vel commemoꝛare ꝙ vefectus
contra um cõmiſſos coꝛrigant:ſed ſi illis pcipiat:
qð ipoꝝ officio incumbit libenter erxequent᷑ Sed ꝙ
iſti hec dicentes errantptʒ tam exemplo qᷓ legibus
Exemplum ẽ ad hoc d delictis contra eos cõmiſſis:
in quibo dñm cum effectu cõmemoꝛarent:vt illa coꝛ⸗
rigeret.ergo idem facere veberent de velictis contra
cum cõmiſſis.Eos etiã lex cõuincit.Codice lib.v.
ti ve ꝑiculo tutoꝝ vel curatoꝝ. li.j. Caſus legis eſt
iſte:pater in teſtamento duos viros pꝛudentes ⁊ lo⸗
cupletes filijs ↄtutoꝛes vedit.Et qꝛ ipᷣi nõ nouerũt
facultates eius:adiũrit eis quaſi duos coadiutoꝛes
vel ſuꝑintendentes:nõ ideo vt adminiſtrent:ſed vt
alios in miniſtratõe inſtruent:⁊ qð ab eis gereretur
inſpicerent:poſtmodũ tutela neglecta/ vel fraudulẽ
ter adminiſtrata:tenent᷑ iſti ſicut ⁊ illi:ſi diſſimila⸗
uerunt ſiue fraudẽ adhibuerint vel cũ illis ꝑticipa-
uerint:lʒ..nõ adminiſtrent:tñ vebẽt inſpicerequa⸗
liter alij miniſtrent. Applicatio ꝑtʒ:qꝛ frequẽter cõ
tingit ꝙ dñi ⁊ plati ſunt iuris in multis caſibo ignari
nec ſciunt qð eſt negligentie ꝑiculũ. Niſi ergo aſſeſ⸗
ſoꝛeslcõfeſſoꝛes ⁊ cõmenſales os excitauerint:⁊ toꝛ
poꝛẽ ⁊ negligentiã diligenter excuſſerint:iſti maioꝛi
ſubiacebunt pena. Að teſtimoniũ inuoco legẽ eoꝝ
in digeſto veteri.li.ij.ti. ꝙ quiſq; iuris ⁊c.l.hoc edi⸗
cto. Mõ optet caſum legis ponere:qꝛ verba plana ſt
que ſequunt᷑.Si inquit aſſeſſoꝛis impꝛudentia: alit
dictum ſit qᷓ opoꝛtuerit:non vebethocmgratui ob⸗
ijcere:ſed ipii aſſeſſoꝛi:qꝛ ipᷣe tenet᷑ legem ſcire.⁊ teſti⸗/
momũ:Auc.xij.ſeruus qui ſcit voluntatẽ dñi ⁊ nõ fa
cit:plagis vapulabit multis.¶¶ Quinto excuſant ſe
mercatoꝛes e nundinis ⁊ hmõi diebus feiſtiuis dicẽ
tes:q; v arte illa viuunt. Quibo dicitur: ꝙ quicũq;
oparij arteſſua viuunt:nec tñ tꝑibo ꝓhibitis oꝑa-
licet.Audiant ergo rñſionẽ que habet᷑ in ſumma
cõfeſſoꝝ.l.j.ti.xij.v ferijs.q.xij.vbi habet᷑ ꝙ qui dve
cõſuetudine vel ex impꝛoba cupiditate diebo feſtiuis
ad foꝛum vadunt:vel tenẽt:ſicut aliqui mercatoꝛes
qui ꝓpter frequentanduʒ mercata vel nundinas vix
vnqᷓ eccias ſuas intrant:moꝛtaliter peccant.Nec et
excuſantur inferioꝛes ſacerdotes qui talia errata ſu
perioꝛibo diligent᷑ ⁊ ex coꝛde non nunciant nec vt fer
uenter coꝛrectõem ꝓſequantur:ſicut cauſas ꝓpꝛias
ꝓſequerent᷑. Omnes iſti ſic ſe excuſantes/ſimiles ſũt
inuitatis ad cenaʒ magnã:Au.xiiij. Muia ſicut ibi
vnus diyit ꝙ opoꝛtuit eũ ire in villã.Alius ad vidẽ-
dum boues ſuos:alius ad negociatõem ſuam:ita ꝙ;
nullus venire potuit ad cenam ad quã inuitatus fu
it.ita in ꝓpoſito omnes ſic ſe excuſant:q pauci feſta
tenent vel ad ecciam vt veberent cõueniunt:vel vei
obediunt mandatis contra pᷣdictoꝛum excuſatiões.

M. viij.articulo ſeptimo ꝑ totum.

RIgdem chꝛiſtianoꝛuʒ
lam eſſe vonfn. Palvo operibus oſten
ditura miraculis. Secundo oſtenditur q;
hec fides foꝛmata ſine lu mie gratie charitatis ha⸗
bere non poſſit.ercio oſtendit᷑ euidentiſſimis ra⸗
tionidus ꝙ omnium aliarum gentium ritus non fi⸗
s ſed infidelitas peſſima ſit. Quarto: ꝙ fides re/
cta cõſiſtit in credendo qð nõ videt᷑ in qua oſtendit᷑:
ꝙ; naturalis ratio compellit credere que non viden
tur. Muinto oſtenditur ꝙ virtus fideifoꝛmatema⸗
xuna eſt. Gexto quas conditõnes ſecum habere ve⸗
beat ad hoc ꝙ tãfoꝛtis ⁊ vtilis ſir. Septimo.qiſtas
habens conditiones eſt pꝛincipium 1 cauſa omniuʒ

yxd.

xxxvj.

Arti.j.

Exemp.

Fides

bonoꝛum tam gratie ꝙᷓ gloꝛie:⁊ vᷣfenſio contra om⸗
nia mala tam culpe iᷓ pene.Octauo:ꝙ dyabolus vi
Tens hmõi fidei efficaciam multum eam nititur ex
tinguere. Nono: ea extincta omnia mala tam cul
pe q;pene ſequuntur. Secimo:quare deus voluit ea
que ad fidem pertinent chꝛiſtianam eſſe tam obſcu
ra intellectui.Et quare continuis mira culis cãnõ
oſtendit.vt in pꝛimitiua eccĩa oſtendebat conſueuit
Vndecimo oſtenditur/ꝙ ſideles eſſe beremus: et
⁊æ pena fid em non tenentium:⁊ quo ſigno cognoſce
re poterimus quis fidelis ſit do velhominibo.uo
cæcimo:ꝙ fides ſine operibus nec veo valet nec pꝛo⸗
ximo:nec etiam ipᷣi eam habenti.quia ei plus obeſt:
ꝙᷓ pꝛoſit. Credecimo oſtenditur tam infidelium ꝙᷓ
maloꝛum fidelium ebong cum repꝛobatõne.
Batione pꝛimi eſt ſciendum:q ad ignotoꝛum co
gnitiõem per nocioꝛa vuenire opoꝛtet. Siquidem
per cognitionem exterioꝛum videlicet coloꝛis pul-
ſus ⁊ vꝛine videmus medicos veuenire ad cognitio⸗
nem nature interioꝛis. Et per cognitionem acciden
tium euenimus in cognitonem ſubſtatie: quia ſᷣm
philoſophum.pꝛimo ve anima. Accidentia magnã
partem conferunt ad cognoſcendum quidditatem
rei. Cum ergo fides ſit res occulta ⁊ abſcondita.q̃ſi
ſubſtantia ſub ſibi accidentibus:que oculis nõ ap⸗
paret coꝛpalibo.Ceſte apło:Hebꝛe.xj.Eſt inquit fi⸗
Ts rerũ ſperandaꝝ ſubſtantia.Ecce ꝙ dicit eam eẽ
ſubſtantiam:⁊ . conſequ ens accidentibo abſcondi⸗/
tam.Et hoc eſt qð ſequit.argumentũ nõ apparenti⸗
um. Sicut ꝑ acta ⁊ exterioꝛa inquirimus cognitio/
nem interioꝛis nature? ſubſtantie.ita ꝑ miraculoꝝ
oſtenſiones inueſtigare oꝑtet bonitateʒ fidei noſtre
In qua quideʒ inueſtigatõe modũ obſeruare o ꝑtʒ/
quẽ tenuerunt quidam inueſtigatione facta inter ſi
lios cuiuſdam potentis quo extra fingunt ⁊ con⸗
tinent:ꝙ ſᷣm conſuetudinem patrie illius heredita⸗
tem ſuam legauit vni filioꝛum per hunc modum:le-
go inquit hereditatem meam ei qui habet anulum
meum pulcrum. in quo eſt petra pꝛecioſiſſima con/
tenta:que magnam habet virtutem diuerſas ſanã⸗
di infirmitates quo dicto diſceſſit.anulum illum in
wmo illa ſua verelinquẽs. Jnnioꝛ vo filius alijs ſa-
Pitnrtlo⸗ diligentioꝛltantu fecit ꝙ anulũ verſus ſe
abuit. duo vo filij ſenioꝛesvolentes patris occupa
re hereditatem:duos alios anulos eis fabꝛicauerũt
ita ꝙ omnes tres hereditatem coꝛam iudicibus pe⸗
tebant:quoꝛum quilibet pꝛo parte ſua allegabat/ꝙ
anulum haberet. Judices vo dixerunt ꝙ non potu
erunt omnes verum et virtuoſum habere anulum:
quia vnum tm̃ talem habebat.Addiderunt etiam:
qꝙ; quis illum haberet:melius operibus illum ꝙᷓ ver
bis oſtendere potuit. Ad pꝛobationem ergo p ope⸗
ra ꝓceſſum eſt. In qua ꝓbatione anuli duoꝛum ſeni⸗-
oꝛum ſuper moꝛtuos vel infirmos poſiti:nullum cu
rabant vel ibi ſuſcitabant.Tercius vo anulus per
virtutem petre contente multos ſanabat.quo facto
aperte oſtenſum fuit quis verum haberet anulum:
⁊ cui paterna vebebatur hereditas. Nullus miret᷑
Tx iſta ꝓbationis ſimilitudine.quia conſimili pꝛoba
tione inuentum fuit/que fuit vera crux ſuper quam
xpc pependit:ſicut ptʒ in hyſtoꝛia inuentionis eiuſ/
m. onſimili etiã examine ab olim mamfeſte oñ/
ſum eſt quis væ tribus populis videlicet ſaracenoꝝ
iudeoꝛum/⁊ chꝛiſtianoꝛum veras habuit fidẽ.Om⸗/

nes iſti tres filij fuerunt vi per creationem: Seute⸗

ro.xxxij.Nunquid ipſe eſt pater tuus qui poſſedit:

fecit ⁊ creauit te. Iſte vo pater anulum vere fidei di

miſit in mvmo eccleſie cum matre ⁊ diſcipulis ſuis:⁊
oꝛdinauit ꝙ quicunq; ve tribus pꝛedictis verũ que⸗
reret anulum ideſt fidem.que ad modũ anuli circu⸗

E
F ilij.
laritera veo incipit/⁊ in ipſo terminatur in quo pe⸗
tra continetur chꝛiſtus.j.Coꝝ.x.petra autem erat
Chꝛiſtus/qui ſanat omnes infirmitates.in pſal.cij.
ci patris haberet benedictõem.quia qui ex fide ſt:
benedicentur:Gabł.iij.⁊ celi hereditatem heres qui
dam ⁊i: Rom.viij. Coheredes autem Chꝛiſti. Ju⸗
nioꝛ vo filius ideſt populus Chꝛiſtianus anulum
iſtum occupauit.Et duo ſenioꝛes fictos anulos eis
fabꝛicauerunt. Saraceni videlicet falſam legem ⁊ fi
em per machometum inueniendo. Et iudei legem
per chꝛiſtum finitam tenendo.quilibet tamen aſſe⸗
rit ſe habere bonam ⁊ veram fidem ⁊ ſibi heredita⸗
tem deberi celeſtem. Et ve hoc verbis frequẽter diſ-
putauerunt. Sed cum ad miraculoꝛum ⁊ ſanationũ
opera ꝓceſſum eſt:duo ſenioꝛes ſemper vefecerũt.qꝛ
petra xpc.ſ.anulo illoꝛum vefuit.Tercius vᷣo petrãẽ
illam pꝛecioſam in anulo ſuo habens:multos a moꝛ
bis curauit:⁊ a moꝛtuis reſuſcitauit. Petrus mediã
te hoc anulo tot ſanauit:ꝙ ſicut legit in actibo apo⸗
ſtoloꝛum:vmbꝛa eius intirmos curauit.HNoc etiam
anulo paulus in actibus apoſtoloꝛum illuminauit
cecum.hoc etiaʒ anulo alij apoſtoli martyres⁊ alij
ſancti multos ſanabant ⁊ reſuſcitabant p ervirtuteʒ
videliqʒ iſtius anuli.i.fideiqð pulcre ſignificatũ eſt
in diu erſis locis cuangelij:vbi chꝛiſtus ad diuerſos
ab eo ſanatos legitur dixiſſe:fides tua te ſaluum fe⸗
cit.ſicut ptʒ MQ ath.ix.⁊ Marc.v.⁊ Luce.vij.⁊.xviij.
Ecce quõ ꝑ anulum illum omnes ſaluati ſunt ⁊ cu⸗
rati.non ſine iſto anulo curari potuit quis vel cura:
re.In ſignum cuius chꝛiſtus Math.ix. cecis venien
tibus ad eum diiit:creditis ꝙ hoc poſſuʒ facere vo⸗
bis.q.d.ſi habetis anulum fidei:poteſtis curari:ali
ter non. Et hoc eſt quod ſeqͥtur:⁊ tetigit oculos eo⸗
rum dicens:ſᷣm fidem veſtram fiat vobis.¶ OGiob
ijcias ꝙ per iſtud exemplum ſaraceni ⁊ iudei nõ pec
cauerunt fide carentes:quia anulum a xpᷣianis occu
patũ hr̃e nõ potuerunt:qꝛ vnus anulus a pluniboc
cupari nõ potuit: Rñdet᷑ ꝙ ipſi in culpa ſunt.quia
omnesbaptiʒari poſſent:⁊ fidem acciꝑe.quia ſi om
nes baptiʒati eſſent:anulus ille ab omnibo occupa⸗
ri aler onneſc ſanare poſſet.quia virtus vei ẽ in
ſalutẽ omni credẽti: Ro.j.iudeo pꝛimũ ⁊ greco ſi vo
luerint.quod ſi noluerint:male⁊ cõtra iuſticiã here
ditatem celeſtem vel ſperant vel petunt.quia nõ ve⸗
rum anulum ſed fabꝛicatum habent. Sivltra que⸗
rat᷑ iſio caſu poſito:qui efſent ſenioꝛes filij:ſi omnes
pꝑpᷣiani fierent. Rñdetur:q; ſaracemi ⁊ iudei:qui
moꝛtem pceſſerunt:non obſtante ꝙ om̃es fide poſt/
modũ recepiſſent tñ triplex pplłs q̃ tres filij fuerunt
in mundo:qũñ in cena dilpoſuit teſtam̃tũ electis ſuis
in cruce ſanguine ſuo illud cõfirmauit vt ꝓmiſſio
exfide daret᷑ credẽtibo:Gałiij.vel pᷣdicti tres anuli
pñnñjt ſignificare vnã pniaʒ verã:⁊ duplicẽ falſaʒ:vnã
qñ cõfitet᷑ cũ voluntate peccandi:ſᷣ peccata ſua ſal⸗
tem circa illud tpᷣs dimittit.Aliam:qũ cõfitetvyłlpe
nitentiam agit:nec tñ peccata dumittit.ſed die ieiu⸗
nat vel ꝑegrinat᷑/ vel oꝛat/ vel ełynaʒ facit:a nocte cũ
mala muliere wꝛmit/vel furat᷑ vel inebꝛiat hmõi
cõmittit nequitias.Ad ſideliũ vo ↄſolatiõem et
infideliũ reuocatõem.deus fideinr̃e vtutẽ nõ ſoluʒ
antiquis:verũetiã nouis veclarat oꝑibo.nuꝑ nãq; ĩ
ciuitate remẽſi.cũ dyabolus a puero quem vexabat
nullo mõ poſſet expelli:officio cuiuſdam ſapiẽtis
inſtinctu ſpirituſſancti hoc pꝛopter vefectuʒ baptiſ/
mi eum pati intellexit:cum conditionaliter eſſet ba

ptizatus:malignus ſpiritus vim hahriſ malis ſacra

menti ferre non valens diſceſſit.¶ Alia etiam ꝑſo⸗
na/necconfeſſione nec cõione nec qͥcunq; remedios
temptatõne ꝓpꝛie ſubmerſionis vł occiſiõis liberani
potuit.mſi ſolo bapriſmo.Sed infoꝛmata ꝙ exquo

iũ.

iiij.

v.
Exemp.

Exemp.

ecaüt fideseo no qno hah

hhaſe mannctt niifnerre io
gtageitall olum no babutfüt et
iinhiannant nn lecgntttanpi
Eimai ent Qulolleßacin e
tisankiisinchdareſclenitatts ad
letn ircttnti nceheſan id
nant poaſtlnboenentudesintel
tefanit Zucei ſo etali gaudetes na
neris mudi ptito mognis ci diuiths
ſlinltate naple az tuebat. no ſinea
ürlopiai amifici opportugqvos
gla eſtent olſpoſita:: dieseſſerafſicnat
lonento ponedo. Nocte ole llu pceuen
niofactorfüdamtl foſſata replebant
Nblrfrangebantr ligno oburebat. Ju
fem macllchlft auauino⸗
lueroploress appanes aslueop repitn
Ueticictabh ſeutepeſtas putarck a aluir
Gdifengturallin peſtiwindedp euae
Gncsgpparuitigd nulls otonen plure
potuit oßcens ule ain auce he
Mmaqui pognabet:vincictäillä crera
ſencütigſiges ldp qiä neccpen
nitttyrnos vinit ethereticos im

8 iingtficonnivincirnuncüficesn

gcnn daanllndeo ennge
ailnuſſitant Matiz;
lnnlmenin ti

ntrcltsg hochoſſuzfiggere⸗
anulunſtpattfsannial
tquoc ſogtur tetigto iosto⸗
fiden veſrumfir dabis Wioh .
tepenplumſaracen rindeinote
Grentes:quiganplumapiannsoca
kueruntqe vnus anulnso plonvor
t Ridetoſiinculoe nt, qunr
Ipoſſent,ſemocape, guin tonmn
ntunulusilleobommlv oaupa⸗
narepoſſet. quis mitus miein
1. Ro/udeopuimiz reco ſivo
uerintmaler corra luſtici here
elſperant velpetunt quiand ve⸗
bucatum babent. Dylmaque⸗
hicefſentſchiores ilih ſiomnts
ſetur. ſrucllirintei guift
knon obſtanteones file haſ⸗
mglerpſsälnofliſn
na dipoſuit ſtuti eguil
nenſutcöimuntftai
irio⸗Gekii vel octatitgenoll
etiw. Bekii re 1 folſczpn
pnitz end⸗ ce a

Arti.ij.
vij.

Fides

mnllũ aliud ſaq amentũ ei ꝓdeſſe potuit/ꝙfuit tefe⸗
ct ianue ⁊ fundam̃tiai. baptiſmi: ⁊ credẽs baptiʒata
fuit: ⁊ a tẽtatiõe liberata:vt veritas xpᷣi ↄpꝛobet᷑ di⸗
cẽtis Math. xvj.qui crediderita baptiʒatus fuerit:
ſaluus erit. Sed queripoteſt/q̃re dyabolꝰ nõ vexat
infideles qͥ nuqᷓ; baptiʒãt᷑:ſicpuerũ illuʒ interypᷣia⸗
nos nõ baptiʒatũ:Rñderi pot:q' pueri xpianoꝝ ſo⸗
lo erroꝛe ⁊ igno:ãtis vel miniſtroꝝ ebꝛietate nõ ba
ptiʒant᷑:⁊ eꝰ vult ꝙ ꝑ talẽ vexationẽ erroꝛ ille tolla⸗
tur:⁊ fides exaltet᷑. Sʒ infideles ꝑentũ volũtate pꝛe
cedẽte/⁊ ꝓpꝛia volũtate ↄſeq̃nte ⁊ appꝛobãte nõ ae
ptiʒant᷑.vñ licq; vſq; ad moꝛtẽvexaretur:nec baptiza
rent᷑:nec fidẽ nr̃am ſuſcipent:ſic . ↄſeqᷓns inanis eſ-
ſet vexatõ q nõ daret intellectũ:p quã nec erꝛoꝛ tol⸗
leret᷑nec fides extolleret᷑.qꝛ neq; audiẽt neq; credẽt
Exo.iiij.ꝙ videlicet ſola xpianoꝝ vna ſit fides.vnuʒ
baptiſma. Ephe.uij. Ad pns etiã ꝓpoſitũ ꝓbanduʒ
ẽ hyſtoꝛia ſatis auctẽtica:q ex vcimo li. eccleſiaſti⸗
ce nxlioꝛle accipit qi ꝑ iſt modũ Julianꝰ apoſtara
fact imperatoꝛ:ſcies ꝙ fides nr̃a mitũ innitit᷑ et ro⸗
boꝛat᷑ Ex ꝗꝓphetia Dañ.ix.in fine capłi: in quo ↄti⸗
ner q bꝛeue tpᷣs poſt moꝛtẽ xpᷣi ꝑ ducẽ romanuʒ. i.
Velſpaſianũ veſtrueret᷑ hierj:⁊ veficeret hoſtia ⁊
ſacrificiũ:⁊ in tẽplo eſſet veſolato in ſempiternũ:tã-
xpᷣo ⁊ xpiane fidei inimicꝰꝓphetiã illaʒ mõ qͥ ſeqt
eſtruere nitebat᷑:vocauit ad ſe maioꝛes iudeoꝝ ⁊ q⸗
ſiuit ab eis qᷓre antiquũ nõ obſeruabãt moduũ/qᷓtuʒ
ad ſacrificia ⁊ oblatoes ⁊ holocauſta ⁊ imolationes
phaſe ⁊ vnctiones põtificũ ⁊ hmõi/que in lege pꝛece/
ꝓta erãt:qui mñderũt.ꝙ hmoi facere nõ potuerũt ni
lii in hierhin:cuiꝰ dñium nõ habuerũt:et in tẽplo qð
⁊eſtructũ erat.Quibille pᷣcepit templũ edificare:2
oẽs antiqs inchoare ſolẽnitates:ad oſtẽdẽdũ ꝙ coꝛ
deↄtra œi veritatẽ conceperatiqvidelicet nõdũ ve
nerat xpᷣs:poſt cuiꝰaduentũ oẽs in tẽplo ſolẽnitates
ceſſarẽt. Judei vꝓo v tali gaudẽtes mandato:⁊e di⸗
uerſis mudi ꝓtibo magnis cũ diuitijs ad locũ illũ ꝓ
ſolẽnitate incipiẽda ↄſfluebãt.nõ ſine copioſo ligno
riũ⁊ lapidũ artificũ apparatu ꝑ quos cũ oĩa materi
alia eſſent diſpoſita:⁊ dies eſſet aſſignata ꝓ tẽpli fü-
damento ponẽdo. Nocte diẽ illũ pcedente tremotu
mayĩo facto:fũdam̃ti foſſata replebant᷑ lapides mi⸗
rabilr frangebant᷑:⁊ ligna ↄoburebãt. Jud ei illuccõ
gregatiplures occidebãat᷑. et in craſtino ignis viſibi.
liter ꝑ plareas appaꝛẽs:qͥs iudeoꝝ reꝑit incẽdit.Et
ne vĩdicta h ſeu tẽpeſtas ꝓntaret᷑ a caſu/vłcauſa ac⸗
cidiſſe naturali:in veſti iudeoꝝ qͥ enaſerũt:ſignuʒ
crucis apparuit:qð nulla lotõne ꝑ plures dies dele⸗
ri potuit:oñdens ꝙ ille qͥ in cruce ꝓphetias ĩpleuit
oↄtra quẽ pugnabat:vindictã illã exercuit. Sicoꝑa
oſtendũt:ꝙ fides illoꝝ qͥ iã xpᷣm receperũt:ẽ ſola bo⸗
na et tyrranos vincit et hereticos ⁊ imꝑatoꝛes.MHec
ẽ inqͥt victoꝛia q̃ vincit mundũ:fides nra.j.Yo.vj.
WHec aũt fides eo mõ quo haberi vberet: ab oibo
nõ habetr᷑.quia nõ oim fides eſt.ij. Cheſſa.iij. h illoꝝ
tm̃ eſt fides ad ſalutẽ et veritatis cognitiont᷑: qui fa
mam hñt fidei.ſ.caritatẽ:ſine qua fides eſt ſicut coꝛ
pus ſine anima:et matenia ſine ðbita foꝛma.Et om-
ma que ſine fide illa in anima recipiũt᷑⁊ intelligũt᷑
ſunt ſicut cibus receptus incoꝛpoꝛe:vbi non ẽ caloꝛ
naturalis dirigẽs.quia ſicut talis cibo nõ ꝓdeſt:ita
ſi habuero oẽʒ fidẽ:ita vt mõtes tranſferã/caritateʒ
autẽ nõ habuero:nihil mihiꝓdeſt.j.Coꝝꝑ.xviij. No⸗
ta. C.j.xxj. Gcðo etiã requirit᷑ ꝙ lumẽ habeant gra⸗
tie.quia ſicut nõ vident᷑ coꝛpoꝛa celeſtia ſine lumine
exterioꝛi et mundiali et oculo coꝛpoꝛali: cecus eniʒ
vel lum ine carens illa nõ videt:ita nõ videt᷑ ſpũalia
et credibilia et articuli fidei:niſi medigte lumie ſpi⸗
rituali.ſ.gratie que eſt lux vera:et viſu fidei:qui ẽ vi
ſus quo intellectus videt.Hebꝛe.xj.fide intelligimꝰ

. „»„»
iüii..
nõ quacunq; fide:ſed illa que illuſtrat᷑ lumine gratie
quia ſicut coꝛpoꝛa celeſtia nõ oſtenduũt quocũq; lu⸗
mine:ß̊ ſolũ lumine illo qui te illis coꝛpoꝛibꝛæſcen⸗
dit. Omnes. n. ignes vel candele mundi ſimul accen-⸗
ſe:illa non oſten derent lummne pꝛopꝛio ſubtracto:ᷣ
magis viſum illoꝝ impediũt:ſicut ptʒ ve nocte vbi
lumen alioꝝ lumimiũ unpeditne ſtelle clare videant᷑
quando inter nos ⁊ illas interponit᷑:ita nec us et
ſancti et articuli fidei quocunq; mamfeſtãtur intel⸗
lectu vel argumentatione vel lumine intellectꝰ agẽ
tis vel poſſibilis:ſed ſolum luminegratie:qð de veo
quẽ videre volumꝰ væſcendit:ſ̊j magis illis inpedit᷑
ſicut aſpectus ſtellaꝝ per aliud lumen interpoſitũ:
quia frequenter qui talibus innituntur argumẽta⸗
tionibus ⁊ curioſis inueſtigationibo qᷓtuʒ ad ea que
ciſũt:minus habent v fide pꝛopter quam cauſam
tales in fine wolent: ꝙ vnqꝙ; plura ſciuerũt ꝙᷓ mat illo
rum. JJ.Am bꝛo.li.j.xeQ trinitate omnes hoꝛtat᷑ di⸗
cens:aufer argumenta. vbi fides querituriam dya⸗
letica taceatpiſcatõibo creditur:nõ dyaleticis Ne⸗
atus vo Gregoꝛius.iiij.dyalogoꝝ.c.j. Cales lumĩe
atie carentes pn credentes niſi quod ſenſibi⸗
i vident ex ꝑimẽto: vel quod naturali vepꝛehendũt
ratione:cõperat puero in carcere nato ⁊ nutrito/cui
forte mater queeum genuit ſolẽ/lunã ſtellas/mõtes
campos /volantes aues/currentes equos nominet
ille quiẽ in carcere natus ⁊ nutritꝰ qui ſolũ illa ſcit
q in carcere vidit:licet hec eſſe audiat:diffidit: quia
non vidit.ita tales qui lumẽ gre ⁊ ſpũmſactũ no ha
bent in carcere huiꝰ mũdinati:licet ſumma quedaʒ
gaudia eſſe audiat bonis oꝛdinata: Angeloꝝ etiaʒ
⁊ aĩa ꝓ ibi eſſe multitudinẽ:penas etiaʒ ⁊ emnas mat᷑
pᷣparatas:qꝛ tñ iſta nõ viderũt:ea eſſe nõ credũt:vel
ſaltẽ dubitãt.cũ tñ illoꝝ irratõnalis ſit dubitatio.
qꝛ teſte beato Gregoꝛio vbi pꝛiꝰ:ſiẽ puer ſtultꝰ eſt ſi
matrẽ eſtimat v luce mentiri:qꝛ ipſe nipil aliud
tenebꝛas carceris agnonit qꝛ licʒ ipſe alia nõviderit

beret tñmatri credere qᷓ alia vidit:ita in ꝓpoſito:

ſtultꝰ ĩmo bereticꝰ ẽ:qͥ eſtimat xpᷣm mentin x gau⸗

dijs bonoꝝ ⁊ penis maloꝝ qͥ illa vidit ad h̊ in mi-
dũ venit:vt nos in hoc carcere ð illis infoꝛmaret xæ
quibo etiã in euãgelio frequenter nos wcuit ⁊ſolli⸗
cite ⁊ ſpjmſanctu ad hoc miſit.quotqͥt ergo gratiaʒ
et ſpũmſanctũ hereditatis nr̃e piguas accepimꝰ de
vita inuiſibiliũ nõ dubitemꝰ: diligẽter ad iilã per
fidẽ ambulemꝰ.ij. Coꝛinth.v.ſicut patet infra.e.c.
xxxj.Et ſi q viſus iſte quo ambulamꝰ:puluere pec⸗
catoꝝ impediat᷑: vel fumo alicuiꝰ leuis cogitatonis
infidelitatis pulueris ↄfeſſione purget᷑. Et viſus in
terius cito ab illo fumo auerta t:⁊ in eo totaliter fi⸗
gat᷑:credẽdo ꝙ ita ẽ ſiẽ æ dicit:⁊ ecclia wcet.⁊ non
inueſtigãdo quõ h eſſe põt:qꝛ ſic illã ſanctã trinita⸗
tẽ ⁊ alia ad fidẽ ꝑtinẽtia nõ attiget. Quia teſte Rlu
guſtino pᷣmo væ trinitate mẽtis hũane acies inuali⸗
da.in tãexcellenti luce nõ figit᷑: niſi ꝑ iuſticiaʒ fidei
mũdet᷑. Siẽ etiã res ꝑdita meliꝰ inueniri nõ põt:qᷓ
ĩ lumie. Ita nec aĩa ꝑdita pctõ.Attẽde q̊ lucernã fi
dei:vidẽdo finẽ bonoꝝ ⁊ maloꝝ vt ala pctõ pditam
inuenias:ne ꝑticeps ſis finis maloꝝ:repoetantes fi
nẽ fideinr̃e ſalutẽ aĩaꝝ veſtraꝝ.j. Pe.j.
Exguo ſine foꝛma canitatis ⁊ lumie gre fides ha
beri nõ põt:patet ꝙ rita ſeu ſecta quecũq; infideliuʒ
qꝛlcharitatẽ et graʒ nõ hñt:nõ fides ſ̃ infidelitas di
cenda ẽ.⁊ ad h pbandũ ⁊ ondendũ:rõnes neceſſarie
et ꝓhetaꝝ teſtimonia adducenda ſũt.Circa cuius
pꝛobationem ſic pꝛoceditur. Pꝛimo oſtendeturſpe⸗
cialiter ꝙ iudei in fidequam de meſſya.i.xpᷣo hñt:er
rãt:qꝙᷓtum ad hoc ꝙ dicuũt eũ nõdum veniſſe. Scoo
poſito ꝙ venerit velventurus ſit:adhucoſtendetur
male intelligunt pꝛophetarum ſcripturas:que

Xf⸗

viij.

lx.

Exempl.

Fides
e po ſũt. Et tercio ex his duob ↄcludit᷑ intentum.
Pꝛumũ ꝓbat᷑ tã roe ſumpta a ſigno vel effectu: in q̃
videlicet ꝓ effectũ inueſtiga bit᷑ cauſa/quã etiã ꝑ pꝛo
phetiã in pꝛima rõne indeoꝝ infidelitas ex illoꝛum
gegerceeletüitote id captiuabãt᷑ niſi qꝛ erraue⸗
rũt in fide vłin oꝑe.qꝛ ſub ↄqitõne fidei ⁊ cuſtodia
mãdatoꝝ xei: pmiſit eis moyſes Teutro.xxvj. dicẽs
faciet te excellentioꝛẽ cũctis gentibo qᷓs creauit. Si
ergo vnqꝙᷓ ab hoc vimiſſo ææfecer̃t:h fuit qꝛ in aliqͥ
duoꝝ pᷣdictoꝝ vefecerũt.hoc patet a pᷣncipio totius
ſacre ſcripture vſq; ad finẽ:ꝙ videlicet qn deũ vere⸗
liquerũt/reliquit eos: ⁊ q recta fide mandatoꝛũ
cuſtodia eũ queſierũt:liberauit eos.ita ꝙ illa regu/
la ſemꝑ fuit eis generalis quã vædit eis qus aʒari
am virũ ei.ij. Paral.xv. Si inquit queſieritis eum
inuenietis. Si dereliquerit eũ vereliq̃t eos.Cũ er⸗
go nũqꝙᷓ ita diu eos vereliqu erit v in captiuitate ⁊
miſeria ſicut in captiuitate facta ꝑ romanoꝝ pᷣnci⸗
pes Cytũ ⁊ veſpaſianũ:quia nila alia captiuitas fa
cta ſiue per philiſteos ſiue per quoſcunq; alios du/
rauit vſq; ad centũ ãnos:loqndo v illis ve tribu iu⸗
da.diuturmioꝛ em illoꝝ captiuitas ꝗᷓ facta fuit a ſNa
buchodonoſoꝛ rege babylonioꝝ.iiij. Reg.xxiiij.nõ
vurauit niſi ſeptuaginta annis. Oec vo a romanis
facta durat vſq; in hodiernũ diem. Ergo optet ꝙ in
aliquo pedictoꝝ videlicet fide vel operib grauiꝰ ſit

illoꝝ nuũc delictũ:q vnqᷓ antea fuerit.ꝓ quo diutiꝰ

captiuantur. Sed illoꝝ vlicti grauitas.in operibo
illoꝝ inueniri non poteſt. Ergo opoꝛtet ꝙ in fide il

loꝝ inueſtigetur cauſa captiuitatis illoꝑ.minoꝛ pa

tet:⁊ qᷓtũ ad oꝑa que faciũt:⁊ ꝙᷓtũ ad penas q̃s fre⸗
uenter ſuſtinent. Faciũt.n. opera pietatis mutue
uppoꝛtatiõis:multo melioꝛa qᷓ chꝛiſtiani. ſicut pa-
tet. F. iij.xv. Abi oſtenſum eſt ꝙ iuuant cadentes et
æficiẽtes h̊ ĩpᷣiani nõ ſolũ nõ iuuãt cadẽtes ⁊ vefici
ẽtes:ᷣ qð peiꝰ ẽ volẽtes int᷑ eos creſcẽ ꝑ ĩuidiã ⁊ mẽ
dacia ⁊ accuſatões ⁊ falſitates ⁊ ꝓſecutões nitũt᷑ v-
pᷣmere.Et nõ ſolũ h: v qñ veficere vel cadere ĩcipiũt
plus cadere faciunt.verbi gratia:ſiper pꝛopꝛiam fa
tuitatemvel per illoꝝ ceptionẽ ſit in tali neceſſita
te poſitus:q; opoꝛteat eum vnã arcam terre ſue vẽ⸗
dere:eũ ſic circumuenire nitunt᷑: ꝙ vnã vendet poſt
aliam:vſq; nec habeat terram vel vmũ: dando mi⸗
nus quod poterunt. Cum vo ad mendicitatẽ vene⸗
rit:eum potius værident qᷓ; aliquid aliud pꝛo eo faci
ant. Si ergo captiuitas eſſet pꝛo vefectu operũ:po/
tius deberent criſtiani capriuari q iudei. Mota ſi-
mile argumentũ.M.j.xviij. Quaſi ex cõſimili ganre
ta tione legitur quendam iudeum fidẽ recepiſſe chꝛi
ſtianoꝝ quo baptiʒato queſitũ fuit ab eo. poſtqᷓ ita
imagnus fuit inter ſuos quid eum mouit ad ſuſcepti
onem fidei noſtre. Qui reſpondit:cauſam conuerſi⸗
onis eſſe virtutem fidci noſtre.querẽtibbvo quõ ipᷣe
ſciret virtutem:ipſemet reſpondit quaſi ſic:quia in⸗
quit gens chriſtianavirtute operũ tãtũ vuararenõ
poſſet:quia opera peſſima ſunt. Ergo opoꝛtet ꝙ ſit
virtute fidei.rationabiliter fuit motus: quia vidit
iudeoꝛum opera fuerũt bona:qꝛ ſtrictiſſime man/
ata vi obſeruant. Munꝙᷓ ſtrictiꝰ ſub ſalomone vel
Dauid vel quocũq; rege meliꝰ vi mandata obſerua
bant:q; nunc.quia tũc quaſi ſemper dicit᷑ ĩmola⸗
bant in excelſis:ſemper etiã tũc pꝛoni fuert ad ydo/
latriam ⁊ hmõi. Munc vᷣo nec immolant in excelſis
