Vſus. Mõ mittas pᷣuũ ſenem/qͥ ñſuiiuris. Impube⸗
rem monachã clauſtralem/nec muliereʒ. hoſtia val⸗
e potensſi pauꝑtate gꝛauatus ſi leuis molẽs/infir/
mus vel capitales. Minoꝛ etas etiã pᷣſtabit iuramen
tum eundo impedimento ſublato. Paupꝑ non eſt

Ar?.j.

=

viin ſrcclirtigieſczcitds ominn.

Snianistad nſeniänr den

innenorsfteſnluns Opinaturcn
octſtoſtbiinslitnmnganelinonan

tingenerii alenirtligaſor licennä pan
jorſnor. n iecle Kieligof
gliqnupen Pnam vomiman umertl wooc
lumrinecdeſaſa tei epulni data
in Vtutr vpenis utentesincle nfine
Nicigepicopumperanfent vel atinuent

uflent depensſigusin de Itrn uich
Ninitenponlesinloco interdiad elchꝛared

apit lencönunictosſenintaigds puhl
unniluabmwanmm muot
Uneſigatyelnerecocant inpeciennt na⸗
Ini diumng elcbunenint monit Täen

ſictiamnominatin noniti noerrunteneh

lentur deſen gan in degunis Rte⸗
een an inde gunis Zefnr
lnedr grkeng 14
leſchoꝛcinns Iiimnaſitores enctier
nfn,antil Meenmten

Neſſnbereſis ctra inn n ven
nnirnhncn Gchürti

inuainmegwanin

lhis enficat lluc Job ni
umpentenrt. eman

Mnoiſuntaliqni

leius penitetianoraliqniab epi
Leius penitentiano. Pumser⸗
ſusprd quibomittendͤnzeſta pa⸗
quibac epiſcopum Tercoqui⸗

Quntopenamalesbiolnentii. 211

Holuendhiſunt fmantiguaiurn igl
ius Itunmeẽgianius ccleſiepoſt⸗
gui fongit eccleſiamet eſt nug
ecmunicatus. Ytem grouts iniun
eligioſum. Item qui ſpontexel ſei
nunlcatua papa od Diunna officis
excmunicatoa papa inimine
licatus e. Ergo vbipatis deri⸗
pa vleim aſſoclus eiinnllofucto
pricipatoꝛesiimi abeocẽ ab⸗
ltacmſen un
Dices ſchas nup tias lz ercoi
de uhuͤnfid bifudh ſuſpeſi⸗
54. taphotiſümaofeſſop li.
Inc cefo. Ie paperefken⸗
grneſce. teabſoloro ſihineſun
nde tatis inktisc
dipelato nfegnlanin e
ocalns ctiſiſtir; in

icer pcu⸗
ſtztibio 0encle
Ecchan ffuib napis i
s. chi,fünmunellat Jcce
vlites ſaẽmet/ iteyn en i
4 , Geroro. Aßo n
e nci roni dant En⸗ hi
naut iocio nimde eſ⸗
disainn h aſiufanine ſa

nnnſigi ſeaand ln

uij.

V.

vVj.

vij.

viij.

ix.

mittendus.qui ſcʒ. non habet vnde poſſit ad curiam
ire et eſt ei verecũdum mendicare.Pꝛeſtito igitur iu
ramento vt dictum eſt abſoluitur nec ſeruus mittẽ/
ous:vt wvminus pateretur gꝛaue vetrimẽtuʒ. Item
qui excõmunicat niſi hoc faciat in ſcriptis et moniti
one pᷣcedente:et cauſam tangat in ſcriptis et copiaʒ
tradat ſi infra menſem reqratur:eſt ſuſpenſus ab in/
gꝛeſſu eccleſie/ et celebꝛatõne diuinoꝛuʒ per menſem.
infra quẽ ſi immiſceat ſe diuinis eſt irregulanis. NMõ

autem ſi ſolummõ eccleſiam ingꝛediatur ſicut ptʒ x
ſentẽ.ex.in ſexto/cum medicinalis.in textu et glo. Et

eadem foꝛma eſt obſeruanda in ſententia ſuſpenſio⸗
nis et interdicti.et eandem penam incurrit contra⸗
riũ faciens.ſicut patet ibidem. Epiſcopi vero ad ſta
tutum tenentur.ſ̊ penam non incurrũt: ſi contrariũ
faciãt. In pꝛedicta vero irregularitate ſolus papa di
ſpenſat. Se iudicibo vero qui ſuſpẽdũtur pꝛopte:ma

lum iudicium.sdicetur in.c.x iudi. Item denouo iu⸗

re reſeruatur pape abſolutioreligioſoꝛum/excõmu⸗
nicatoꝛum/qui miniſtrant euchariſtiã vel extremaz
vnctõnem vł matrimonium ſolẽniʒant/vel quicũq;
excommunicatos a canone.vel a conſtirutõnibo pꝛo
uincialibo.vel ſynodalibo niſi in caſibo a iure eis con
ceſſis. Si vero aliquẽ e peccato abſoluant pꝛo quo
eyxcõmunicaturlet non a ſententia:licet gꝛauiter pec-
cet:nõ tamen excõmunicatur.ſm glo. Gui.lugdu⸗
no. Sequitur vel qui a pena et a culpa abſoluunt.
Pꝛo bantur hec in ſeptimo pꝛiuile.et exceſſibo pri
uilegioꝛum. Religioſi tamen d icit Joha.andꝛee. ꝙ;
illis qui pꝛiuilegis habent wvmeſticos communica
re non intendũt per hoc pꝛeiudiciũ facere. JIdẽ etiã
opinatur ꝙ ſufficiat religioſo /; recepturi ſacramen
tum dicant ſe habere licentiã.quia non pꝛeſumũtur
immemoꝛes ſue ſalutis.Opinatur etiam ꝙ ſufficiat.
ꝙ det ſuis ſubditis licentiã in generali nõ nominan⸗-
v in ſpeciali religioſuʒ cui eos cõmittit. Vel ꝙ etiaʒ
Tct in generali alicurreligioſoꝝ licentiã parrochia⸗

noꝝ ſuoꝝ. Item quicũq; clericus vł religioſus facit

aliquã perſonam pꝛomittereſiurare vel vouere ꝙ ſe⸗
peliatur in eccleſia ſua.vel ꝙ; ſepulturã electam mu/
tet. Vt patet de penis cupientes.in cle.in fine. Iteʒ
quicũq; epiſcopum percuſſerit vel vetinuerit/vel ſo
cius fuerit. ve penis ſiquis in cle. Item quicũq; vo⸗
mini tempoꝛales in loco interdictõ celebꝛare diuina
cogũt.vłexcõmunicatos ſeu interdictos publice dũ
celebꝛãtur diuina aduocauerint: vel in ipᷣo officõ re
tinuerint:vel ne recedant impedierint quãw ab his
qui dinina celebꝛauerint moniti fuerint ꝙ recedãt.
ipᷣi etiam nominatim monitiqͥ nõ exeunt excõmuni⸗
centur. SBe ſen.excom.in cle.gꝛauis. Iteʒ fratres mi-
noꝛes qui etiã temꝑe interdicti recipiunt ad diuina
aliquẽ tercij oꝛdinis. Itẽ inqͥ ſitoꝛes heretice pꝛaui⸗
tatis/qͥ cõtra conſciẽtiã.Amoꝛelodio/ pce vel pꝛecio
ꝓceſſuʒ hereſis cõtra aliquẽ incipiũt vel inceptuʒ di⸗
mittũt vhereticis. .
Epiſcopis vero reſeruãtur antiquo iure ſolen⸗
nis penitẽtia &xcõmunicatõ maioꝛ/viſpenſatõ irre
gularitatũ/que ſibi cõpetunt.Sicut notat᷑ ab hoſti.
in ſumma v diſpẽſatoꝛib immediate añ. Ru.æ ſen.
excõ. Itẽ incendiarij.xxiij.q.viij.c.peſſimã. Itẽ con
ſuetudo.vbi videlicʒ de cõſuetudine in aliquo epatu
aliq̃ crimina ſibi reſeruat quo ad abſolutonem. MNMõ
iſta in ſumma cõfeſ.li.iij.tit xxxiiij.q.l.vtꝝ ſacerdos.
Itẽ blaſphemia publica vei ⁊ ſccoꝝ.Ey de maledi⸗
cis ſtatuimꝰ. Itẽ homicidiũ:qꝛ mioꝛa ſibi repᷣuãt᷑ſ.
mẽbꝛoꝝ mutilatõ.q̊ maioꝛa.xxiij.q.viij. Sr qͥs mẽ⸗
bꝛoꝝ. VBe ſen. ex. cũ üloꝝ. Itẽ violatoꝛes ecclaꝝ cũ ef⸗
fractõe. ſen.ex.ↄqſti. Itẽ reſtõ incertoꝝ cũ magna
q̃ntitate ð iu .cũ ſit. De teſtamẽtis tua.Se vſuris.
cũ tu. Itẽ mutatoes votoꝝ ſancti Jacobiz minoꝝ.

Abſolutio

Hõ. H.xj.ij. Itẽ arduũ factũ. Itẽ ſpecialis retẽtio
Aliqͥ vero caſus eppis reſeruatos compᷣpendunt bis
verſib.Qui fac inceſtũ vefloꝛãs aut homicida/Sa⸗
crilegus/pꝛis ꝓcuſſoꝛlvłſodsmita.Traãſgꝛeſſoꝛ voti/
iurus ſoꝛtileguſq;. Et mẽtita fidesfacieẽs incẽdial
raptoꝛ.Prolis oppᷣſſoꝛ/blaſphemꝰ oĩs adulter. Pon
tificẽ ſuꝑ his ſemꝑ vuotꝰ adibit. Iteʒ alij verſus ad
idẽ. Seditus vſuris faciẽs incendia falſi.Teſtes ſor⸗
tilegiſfalſanius atq; monete tõſoꝛ.legatũ unpediẽs
a canone vincti. ꝓditoꝛ ac hereſim ſectãslvendenſq;
colũbas. Supponẽs ꝓtumuenecans /rerũq; ſacraꝝ
Kaptoꝛ/pᷣſbitero nequnt a ſimpliciſolui. Sed nota
multi caſus in iſtis verſibo ↄtinent᷑.qͥ in ſummis non
legũt᷑. ſiẽ pʒ in ſumma ↄfeſ.li.iij.ti.xxiiij.q.l.vtruũ ſa⸗
cerdos vbi caſus epᷣig reſeruatis ponãt᷑. Inter quos
multi ve pᷣdictis expᷣſſe nõ cõtinẽt. e nouo iure epis
reſeruãt᷑. Religioſi retrahẽtes fideles a ſolutoe cæci
maꝝ ſuaꝝ.Sicut pʒ in cle.x penis.Cupiẽtes. Iteʒ
pᷣcipit dns papa ꝙ moneãt laycos ad ſolutõnẽ ceci⸗
maꝝ in certis feſtis:ſi curati hoc petãt.et niſi iſta fa-
ciat. Si etiã in audiẽtia ↄfeſſionis ſciẽter dimiſerint
coõſciẽtias cõfitentiũ xe hoc infoꝛmare:ſuſpendutur
lpᷣo facto.nec ſic cõfitẽtid ſuꝑ hoc cõſaentiã fece⸗
rint ꝙ ſi ſciẽter negligẽtes d ſic infoꝛmãda cõſciẽtia
infra tẽpus ſuſpẽſionis pᷣdicat.excoicent᷑. Siẽ ptʒ x
penis.Cupiẽtes in cle. YJtẽ impediẽs ſeqſtratonem
vel fructus occupãs ſeqſtratos/poſt ſentetiã lataʒ a
curia de ſeq̃ſtratõe ad ↄpenſandas. Itẽ qͥ interdicti
tꝑe ĩ caſibo nõ ↄceſſis noĩatim.excoicatũ ſeu interdi⸗
ctũ vł manifeſtũ vſuraniũ ſepeliuit.Se ſepłtunis eos
q. in cle: Itẽ ve religiop qͥ æcimas noualiũ vł aialiũ
familiariũ vł paſtoꝝ ſuoꝝ vl aĩaliũ.q cũ gꝛegibo ſuis
paſcũt᷑.vł aĩaliũ q in fraudẽ emũt empta traduũt vẽ
ditoꝛib tenẽdavlł illis qͥ ad ſe veniũt.nõ renũciãtes
mũdo dãtes ſe ⁊ ſua/vel fraꝝ cenſu tᷣ dũt niſi tra
ſit exẽpta ſiẽ ꝑſõa q ᷣdit.Et ad h ſciẽdu ẽ foꝛma pui
legij inſpiciẽda ſᷣm Yo.an.vel qͥ q̃ſcũq; alias veclas
ſubthũt vl dare ꝓhibẽt hñtes admimitratõeʒ ſuſpẽ
dũt᷑:nõ hñtes/excõicent᷑:niſi infra mẽſeʒ deſiſtãt: Xt
infra duos mẽſes ſatiſfaciãt dãnificatis. additĩ glo.
Jo.an.æ terris eis tditis ad colẽduʒ idẽ eẽ iudiciũ.
QAuia ad h ꝙ puilegiũ ve ecds nõ dãdis/locũ tene⸗
at:opoꝛtʒ ꝙ pᷣdiũ ſit ſuuʒ E ſũptibo ꝓprijs colatur.
Pꝛobãt h e vecs.rligioſi.li.vj. Iteʒ monachi⁊ ca⸗
nonici glaꝛes ñ hũtes admĩſtratõeʒ/qͥ ad curias re

gũ vł pncipũ acceſſerint:vt pᷣlatis aut mõſterijs dã/

nũ aliqpð inferãt.Mõchi et qͥ infra ſepta mõſterij ar
ma tenẽt. ſta.mo.neĩ agꝛo ĩ cle. Itẽ q̃cũq; accipi-
unt vł poꝛtãt hitũ beginaꝝ vłeas inducũt vel fouet.
e fli.v.Cũ ð qbuſdã ĩ cle. Itẽ qᷣcũq; phũt mr̃imo/
niũ in gdu ↄſanguinitatis vł affinitatis ſciẽt.Si ve⸗
ro ſciũt ſeꝑent᷑h̊ ſi ieꝛãt talẽ jdũ eſſe ꝓhibitũ:adhuc
incurrt ſᷣ ii Jo.an.nõ incurrtqͥ ĩ alijs impedim̃tis
hũt. Itẽ rligioſi moĩales clericiĩ ſacris oꝛdibo oſtitu
ti miimoniu oᷣhẽtes. facto excõicẽt᷑. Probãt᷑ h oĩa
ↄſanguinitate ⁊ affinitate Eos ĩ cle. IN executot᷑s
moꝛtui bñficiũ infra.x.dies eligãt taxã bñficij vłrſi⸗
duũ.qð ſi noluerit eligat bñficiatꝰ.qͥ vero vlt᷑ ꝑtẽ ſu⸗
am accepit:ſi ſit eᷣs vłmaior Ee ir. Collegia int⸗
dicit᷑:pſõa ĩferioꝛ excõicet᷑:niſi ĩfra mẽſeʒ rſtituãt.ꝓ⸗
bat᷑ ð phẽ.⁊ dig.li.vj.ſuſcepti rgimĩs cura. It qͥ ceſ⸗
ſant ceſſãte ſcca mĩe eccla.æ ſen.ex ex freqntibo.ĩ cle.
tẽ q cũq; impediũt oꝛdinarios in viſitatõe monia
iũ vel canonifſaꝝ q̃ntũcunq; ſint exempti niſi amo/
niti reſipiſcãt:excõmunicẽt᷑. Itẽ poteſtates capita⸗
nei vł rectoꝛes ciuitatũ qͥ vſuras ſoluẽ ↄpellũt. vłre
ſtitutõnes eaꝝ qñ repetũt᷑ ĩpediũt:aut ſtatuta ſuꝑ h
faciũt:vel facta cuſtodiunt:niſi infra tres menſes xe
leuerint:excõicentur ¶ Ytem qͥcũq; nouam religio⸗
nem inuenit aut locũ ſine licẽtia pape accipit:vł mu

xiij.

xiiij.

xv.

Avij.

Arꝰ.iij tat/vel tranſfert quocunq; titulo ⁊c̃.
Alij vero caſnrelinquntur alio/ dubiñ eſt qbo
q;tum ad aliquos caſus:ſicut v excõmunicatis ſine
nominũ expꝛefſione:ſicut ꝓ furtis et huiuſmõiiq fiñt
in eccleſia a ſacerwtib.Setalibus ᷣm Jo. monachi
in glo.ſupꝑ bullam benedicti.q incipit inter cunctas:
xvj. poſſunt abſoluẽ q habẽt poteſtatẽ abſoluendia pec-
catis alijs moꝛtalibo ſuppoſita ſatiſfactõne.qꝛ talis
quo ad eccleſiã militantẽ nõ eſt excommunicatus:Hᷣ
quo ad vvũ.ſicut exiſtens in moꝛtali peccato.Et ᷣm
berñ.ſi talis celebꝛaret:non eſſet irregulanis. Argu⸗
mentum extra væ offi. oꝛdi.ſi ſacerws. in glo. Yhr em̃
glo. dicit/ ꝙ talis ab eccleſia nõ eſt vitãdus. Contra
Pee videtur illud.æ ſen.excõ.cuʒ nõ ab homine. Ibi
habet in textu et glo.q; talis qͥ incidit in ſententiam
canomis clencũ percutiẽdo/ vel alio mõ/et ſic enũci
atus nõ ſit:ipᷣe tamẽ qui hoc ſcit:tenet᷑ euʒ vitare:niſi
foꝛte illud ſciat ſolus ꝑ cõſeſſionem in quo caſu non
bet eũ vitare in publico ſ̊ in pꝛiuato. Sed aliud ẽ
æ ſententia canonis:aliud iudicis.vtrobiq; tñ tenet
xvij euz vitare in pꝛiuato:q eũ ſcit incidiſſe.¶ Itẽ nota:
Nww qui ꝑcutit clericũ ignoꝛãs eũ eſſe clericũ non inci⸗
dit. Eypᷣſſeẽ caſus.⁊ ſent᷑ excom. Si vero aliquis in
clericu. Hoc dicit expᷣſſe Innocẽtius ad idẽ ſup.c.cũ
nõ ab homiĩe. Sub iſtis verbis: Si aliqͥs inquit in⸗
nocentius clencũ occideret ignoꝛans el clericũ:foꝛ⸗
te qꝛ in nocte eũ occidit:nõ credimus eũ excõmunica
tũ. Credimus em neceſſe eſſe ꝙ wlus interueniat: et
clericũ ſe ꝓꝑcutere intendat.S.e.Si vero qð pᷣqdictũ
eſt ve ignoꝛatia eſt veꝝ vbiẽ ignoꝛantia ꝓbabilis. ſe
cus ſi ſit craſſa.qñ a tora patnia habet᷑ ꝓ clerico qͥ ꝑͤ
cutit:tũcignoꝛãtia pcutientẽ non excuſat. Item ᷣm
eundem Yohãneʒ ſuꝑ ↄſtitutõnẽ inter cũctas Soꝛ⸗
gi tilegiũ qð fit cuʒ coꝛpe xpᷣi vel criſ mate:epiſcopis re⸗
vVi ſeruat᷑. ¶ Item nota: ꝙ infirmo moꝛienti qͥ als pe⸗
nitẽtias tũc ꝑficere nõ põt:iniũgatur ꝙ peccata ſua
elemoſynis redimat.¶ IJtẽ ᷣm glo. i cle.ve ſepltuns
ſup.c.dudũ.Pꝛius vebet᷑ penitẽti penitentia iniũgi:
et poſtea abſolui.qꝛ cõtritio vebet abſolutionẽ pꝛece
eenins ſignũ eſt humilis et uota penitentie ſu⸗
ſceptio.
Ariiij. ¶ Periculũ indiſcrete abſoluentiuʒ et male abſolu⸗
· toꝑ patet exemplo ve medico ſoluʒ in ſupficie curãte
filiũ geaniter ad moꝛtem vulneratũ.talis cura
tio poſtea vᷣtetur in ꝓiculũ curati⁊ curãtis.Sic ſpi⸗
ritualitillis xe qͥb cõqrit᷑ rex regũ: Hiere. vj. Et cu⸗
rabãt ↄtritõnẽ filie populi mei cuʒ ignominia dicen⸗
tes / pax/ paxſet nõ ẽ pax. et ideo poſtea vulnus appa⸗
rebit. Sicut pʒ ve quodãmagno qͥ vt fert habuit ſa/
Exemp. cerdotẽ qͥ in ofeſſione eñ offendẽ noluit. hic cũ qdam
.⸗ die ſederet cũ multis qͥ ↄqrebãtur ꝙ ↄfeſſoꝛes eis ni⸗
Ny. mis eſſent auſtere:vel foꝛte qꝛ eos abſoluerenoluer̃t
h ad ſupiores eos miſerũt:vel foꝛte qꝛ nimis gꝛaues
eis penitẽtias impoſuerunt /dixit.ego optimum ha⸗
beo ſacerdotẽ ad ↄfeſſorẽ:qͥ de omni facto me abſol⸗
uit let qles ipᷣe volo penitentias mihi imponit. Poſt
moꝛtẽ vero vtriuſq;/ oñi.ſ.et capellani:vxoꝛe.ſ.pdicti
Oñi in capella ſo la oꝛãte:apparuit qͥdã foꝛmam hñs
hoĩs ignitã ⁊ terribilẽ:poꝛtãs aliũ eiuſdẽ foꝛme ſuꝑ
voꝛſuʒſuũ et ipi dñe nimis timẽti ait qͥ portabatur:
netimeas ego ſum maritus tuꝰ.et iſte poꝛtatoꝛ eſt ſa
cerdos afeſſoꝛ meꝰ qͥ ſicut viuentẽ ſuppoꝛtauit in cul
Parrs moꝛtun poꝛtat in pena.⁊ hoc iuſtũ ẽ / vt ſimi⸗
es in pena ſint adulatoꝛes:et qͥ eos dilexerunt. SDe
qbo.ij. thim.iiij. Pꝛedixit panlus erit tẽpus cũ ſanã
. vctrinã nõ ſuſtinebut. ad ſua deſideria coacerua⸗
bũuũt ſibi magiſtros. Tales em diligũt moderni dñij
tam in iudicõ foꝛinſeco:qᷓ; intrinſeco ſue cõſcientie:
et cõfeſſoꝛes qͥ eos nõ offendũt veritatẽ facienm vel
dicenv:ſicut patuit tpe moderno vœquodaʒ oño ſa⸗
tis noto. Hicvocato.ad ſe quodã ſancto viro divit:

Accidia viij.

voluit ei ↄfiteri.cui cũ ille ſe excuſaret ⁊ inſufficien

tẽ ſe diceret ꝙ ofeſſiõe audiẽda tati dñi:ꝛ aliꝰexcuſa⸗
tões nõ acceptaret adiecit ſic: Narrabo inqᷓ; vobis
vnã narratõnẽ. Accidit ſemel vnũ potẽtẽ ⁊ niurio⸗
ſum/qᷓndã hĩe cõfeſſoꝛẽ:cui ĩ cõfeſſione ſe et facta ſua
excuſare ſolebat:⁊ ſeiuſtificare ve duro dnio:⁊ hmõi
crudelia facta:inueniẽs rõnes mitas vt ei videbat᷑:
vdi nulla tñ erat nec poterat tot inuenire:qͥn cõfeſ⸗
ſcꝛ ei iuuaret plures iuſtificatões inueniẽw:ſiẽ Je⸗
zabel vxoꝛ regis achab ⁊c. Et poſtea euʒ abſoluit ſi-
ne reſtitutõe:vbi nõ potuit⸗oↄtigit dñmilluʒ moꝛijet
in ecchia ſepeliri in q cũ ↄfeſſoꝛ eẽt ſemel cũ ſocio ſuo
in ecclia vidit terrã tumuli moueni et ſic alloqͥtur ꝓ⸗
ter tuũ vefectũ/gꝗꝛ veꝝ mihi non dixiſti: ß in erroꝛe
ſuppoꝛtaſti. et ma nluie ſdtane⸗ negligẽtiã
qꝛ tales dilerſuʒ dãnatꝰ.et iõ iuſtũ ẽ vt ſis et ſocius
peneſi fuiſti culpe. et accipiẽs eũ ꝑ caput:totã pel⸗
ez cũ pilis inde extrit dicẽs. iſto interſigno poteris
dicẽ vxoꝛi amicis meis ſtatũ meũ. Iſto ſic narrato
ꝗdiecit:ſi visꝙ ſim afeſſoꝛ tuꝰ:nõ põꝛtabo illũ rube
um capellũ ꝓ te poſt moꝛtẽ tuã.quo audito ei ↄfite⸗
ri noliut:timuit eĩ ne veritas eũ ↄtriſtaret:et diuer⸗
tit. ad adulatoẽs. Et h ẽ qð ſeqr in pocã pauli auẽte
a Vitate auditũ auertẽt:ad fabulas at ↄuertẽt᷑.
Cũ ſ̊ piclin falſe abſolutõis nõ ſolũ redũdet ĩ abſo⸗
lutũ ſ̃ et in abſoluẽtẽ ſanũ ẽ cuilibʒ ↄfeſſoꝛi tenẽ ↄſi-
liũ apłi.j.thi.v.videĩqͥt manꝰcito nemĩunpoſuer ne
q; cõlcaueris pctis alienis.v hac materia infra.c.ð
ce M. . rel. PrecI Dʒ qd ſi pe⸗
nitẽs patꝰẽ adignã facè pmiã/ ̊ ofeſſoꝛ ñ ei impoĩt.ſiẽ
Ebuit qͥs illð ĩalio ſecło ſupplebit. Vr ꝙ vterq;. cõ
feſſoꝛ:qꝛ fuit infideł negligens diſpẽſatoꝛ. ↄfeſſns:
qꝛ ñ ſatis feẽ ſm ꝙ taxatũ fuit ĩ cuna vei:qð ĩ inferi⸗
oꝛi curia ñ pt᷑ remitti. Sʒ obijciũt:credebat totũ fer
re.qbo ridet᷑: Qõ lʒ qͥs qñq; credat vulnꝰ coꝛpis bñ
ſanatũ ipᷣe tñ poſtea ſentiet dãnũ:lʒ h̊ ex medici defe⸗
ctu atigerit.Et lʒ ſuꝰ dimittat vebitũ dñi ſineſuipᷣ⸗
cepto:dñs poſtea illõ repetet:nõ obſtãte aliꝰ cre⸗
dat ſibibñ donatũ vł dimiſſũ ſiẽ pʒ ſer.ciiij.vj. Et ſi
ponas cãm hẽditatis tue ſuꝑ hoĩeʒ quẽ credis eẽ ſa⸗
piẽtiſſimũ aduocatũ:ppt᷑ ipiꝰtñ vefectũ potes hẽdi⸗
tatẽ ꝑdẽ.ſicĩ ꝓpoſito ⁊ pʒ. In tali eĩ caſu pᷣt cecꝰ cecũ
in foneã ducẽ. Inno.vo ĩiſto caſu diẽ ꝙ ſi ↄfeſſoꝛ nõ
dat ſufficiẽtẽ pniaʒ ſiẽ dꝛet:exidãtia/ vł alio vᷣfectu:
vterq; ĩ alio ſecło ſupplebit. Cõfeſſoꝛ:qꝛ nõ eſt ſcroꝝ
diſſipatoꝛ h̊ diſpẽſatoꝛ.in qᷓ diſpẽſatõe g phas erꝛat.
Cõfeſſus vero/ñ ꝓpt᷑ vfectũ volũtatis:ſuppoſito
voluiſſz eã totã feciſſe ſi fuiſſet impoſita:ſ ppt᷑ perm
pᷣcedẽs:æ quo ñ ſatiſfec: Si vero ꝓpt᷑ rõnabile cãm
totã ñ impoĩt:puta cũ poſſet et nollet eã pficẽ:peni⸗
tẽs totã ſupplebit.Mõ.C.v.xiij.cũ młtis ſequẽtibo.
Et. C. vj. yx.

Mcidie primo ponen

aaẽ oſcptõ ⁊oꝛigo. Scdo ei? notificãxſt

mfilie. Cercõ ponẽde ſt ↄditões illoꝝ qͥ fili⸗
as illiꝰſibimrimonio copulãt. Quarto q̃le officiuʒ

accidioſi ĩ cuꝛia dyaboli teneãt. Quĩto q̃re vitãda ⁊

fugiẽda ẽ cũ oiĩm ſili ⁊ ↄditõibo ſuis. Gexto pẽa nõ
fugientiũ expᷣmẽdaẽ.
Eitũ ad pmũ.ber.ĩ quodã ſᷣmõe eã ſic ðᷣſcribit.ac
cidia ẽ qdã aĩ toꝛpoꝛ:quo qͥs negligit bõ inchoare:
aut faſtidit ptice hn
te ĩ coꝛð qᷓ; vecundũ ſit ↄfiteri q; jue pñiaʒ agẽ ieiu⸗
nareſrſtituẽ a hmõi facẽ. Et ex tali cogitatõe afficit
quodã tedio/a hoꝛꝛoꝛe/⁊ q̃dã ð nitu eccle impatĩa. vñ
eñ. inertia ẽ impatiẽs ſui.⁊ ſicaffctus amittit et fa
ſtidit oẽm ſpũalẽ ſapoꝛẽ ĩ his qᷓ vi ſt. Et hʒ quodã⸗
mõ vitã ppꝛiã ĩ tedio.vñ Sene.epla.xix. Vitã ĩ odiũ
ociũ adducè ſolet.¶ Pꝛedictis ↄcoꝛdat damaſcenꝰ
dicẽs.Accidiã eẽ triſticiã aggrauãtẽ q ira animũ de

—

o

Exemp.

Nxj.

ſcit eĩ inſtictu dyabolico ponẽ Arꝰ. j.

j.

.ij.

z, ntoole. iele, wor⸗
eraptler r ie ieſttoenor
inih iu inenic horrültsee

i M
lcäti t ſcnt Ennel leadoca
Eratadpeboloducuniadmita n 4l
vannclitrits oggtis inifiein
itbenuthittut inciho araficn ba in
iumſms Ndmnfn ummnuien
is Oineliſneniuni Wiütminiſnd⸗
lumnoſoo andlts aidos dndtßad⸗
ocoſo Dfobab deollvelis annaliornult
t ſc llos ct iſtos rupiterinfem nunga
it Hijilriftrab toaaidroboli alan⸗
iin ab toblopoiſeſoregan. Jnnnteñ
Ncſitocantieraſumltſer puis ieqſſimos ſen
ſgti nottli ſnalit ſeci dnat. (ti ſt
inſcholinin'eñ d l nolltk olig iciglle
cit aqeſengei nino nummmritdicibon
ftſtaflcorifeſtepgitnein ahonb. P1
inlsſtnnictfunlafmn onics ſna gr ue
nncitnnaugdalifenitnts glſfſcpersl
nnican Ti za net al dmemadd d⸗
ningnieſlen cderine Fin
Nesänid incenni leincitts minitn ſa
Wuune toſlogſciſiß d

infiäckr negllgeng diſpeſato, uß
gtnnifiidieciiſe
nenitti Bzohijcitt crecehar totife⸗
Oh gih gegat vuln cogioh
poſteaſentier dni z Hernetiani⸗
thzfi dinitta Nhit diiſieſi
ſteulllo perer yohſtire galo,
Nuruᷓ ,ldimiſĩſie glen gi nj. Etſ
ditaris te ſnp hoiez gue redls be ſz⸗
nocati. ppt lstñ afean potesedi⸗
poſito 703. Intaliei caſußt cec ceci
Inno. Fo iſto caſn dic gf afeſſoꝛn
miaz ſcẽ dietꝛeriinatua vkallio vfeen
tlo ſupplebit. Cofeſſonqend eſtſchor
ſpeſatoꝛ. in q diſpeſatöe phas erut.
ñi ppt Aferti volütanis: uppoſitg
ifeaſſeſifuiſſet inpoſitaß Ppipein
hiͦſenifee: Bi verd got tonuhlecin
putach poſſck et nollet i ficien⸗
ſchit. Mo. CY ii ci mitis enitin⸗

cidieprimoponen
,T rcz onedelt Oitoco llo

Accidia

pᷣmit:vt nłagẽ libeat:h ex dã tedio malo. totũ eo
ↄmittit:cogitãs ſi volueit me ſaluare:ſaluet.Tałtri

ſticia ſi ſit ð hono fiẽdo:mala ẽ:qꝛ ĩ dm ẽ ſpãdũ adiu

toꝛio: q̃ntũcũq; młta ſint ĩipedimẽta rerhetia qꝛ dñs

Arꝰ.ij.

Arꝰ. iij.

.iiij.

Arꝰ.iiij.

*

Vj *

vij.

foꝛtitudo ppi ſui. Si ſit æe malo ĩ qʒ ĩciditvlłð pct̃o
ptenito:mala ẽ et ð wctrinã apli.ij. Coꝛi.ij.q ñ vult
qð penitẽs v pct᷑is ſuis maioꝛi triſticia abſoꝛbeaf.
tũ ad ſecũdũ filie eiꝰſufficient᷑ nüerant᷑ ꝑ.ſ.tho.
ſcoa e er. Ar.iiij. Quarũ vna ẽ puſillanimi-
tas q̃ rerhi ab aggreſſu duꝛoꝝ.ſᷣ ponẽdũ ẽ duꝝ et᷑nũ

iur duꝝ tpale. Exeplũ ſuſãne dicẽtis Dañ.xiij. meliꝰ

mipi incidẽĩ mãꝰ ⁊c.⁊ ñ erit duꝝ nec ãqtiq̃s vlicias
dimittẽ:nec nouas pnias ĩcipe Alie ſt toꝛpoꝛ/rãcoꝛ
malicia/ocioſitas/ſõnolẽcia/mẽt ĩpoꝛtũitas/ coꝛpis
inqetudo/ ĩſta bilitas/ vboſitas curioſitas eſpatio.
Kõditiões accidioſoꝝ ſũt:diu lectũ tenereſtarde
ecciaʒ qere/laute ↄmedẽ/multũ garrulaẽ/a alijs ve⸗
traherelinanit᷑ ludẽ vrpoteqꝛ intꝰ vt dictũ ẽ ſpũale
ſolaciũ nõ hʒ:exteriꝰ coꝛpalit᷑ qrit.ſiẽ patet ᷣmone.
lviij.vj. Vnñ tali cũ ñ ſit occupatꝰ:videt᷑ hoꝛa ieiunij
ꝓlixioꝛ:qꝛ q̃i canis ſp fameſcit. VIñ JYJob. caſſiodoꝛꝰ
in colla. Paeru collorone x.x. ſpũ accidie diẽ.ꝙ mẽs
ocioſi nipil cogita nouit:qᷓ; de eſcis aut w vẽtre.
¶In curia vero dyaboli officiũ bñt camerarioꝛuʒ:
ipſũ dyabolũ ⁊elicate cubãdo et eiꝰ mẽbꝛa ſcalpãdo
qꝛ ſicut boni mẽbꝛa ſũt xp̃i:ita ipᷣi dyaboli a ↄtrario
ſũt.¶ Itẽ ſũt baiuli et poꝛtatoꝛes dyaboli. qꝛ ſiẽ ipi
ſũt in foꝛo pati ad ome opꝰ poꝛtandũ et ſe offerũt ad
ↄducẽdũ:ita iſti.ſicut pʒ ſᷣmone.lxj.vj.ſiẽ ſᷣui a nilo
ↄducti:a dyabolo ducunt᷑ ad mlta. In lecto occupat
eos circa cogitatões oꝑatões luxũrie.in aula gule.
in taberna ebꝛietate in cãpo circa ficta oꝑa. in vico
Arca vriſiones. In hoc differt wminiñ dyaboli ab
alijs. Quia alij ineniunt᷑ qͥ volũt miniſtros ſuꝑpbos
luxurioſos/ crudeles/cupidos/a hmõr: raro qᷣͥ volũt
ocioſos. yabolꝰ veꝛo oĩb alijs curialioꝛ nullũ refu
tat:ſed illos et iſtos recipit:et infernꝰ nunqᷓ eis vefi⸗
cit. O.ij.j.¶ Itẽ ſt vaſa vacua ĩ dyaboli celario. Itẽ
eq in eiꝰ ſtabulo ꝓ oĩ ſeſſoꝛe pati. Inuenit em̃ wmũ
ocioſi vacantẽ et aſſumit ſex ſpũs neqͥſſimos ſecũ.qꝛ
ad ſeptẽ moꝛtalia facilit᷑ eũ ſecũ ducit. ¶ Itẽ ſt mil⸗
ini dyaboli. miluꝰ em ðꝛ q́ mollit volqs ſicipſi lente
faciũt.et qꝛ ſemꝑ cũ miluo murmurãt dicẽdo vi vi:
qre ſicaffligoꝛ q̃re ſic verãt me in laboꝛibo. Itẽ ſt
canes venatici ⁊ famelici ſᷣm om̃es ſẽſus.qꝛ aures fa

meſcũt rumoꝛes:oculi vanitates/guſtꝰſapoꝛes/tactꝰ

ĩmũdicias. Vnñ Yeroꝰ in epła ad demetniadẽ vᷣginẽ
In veſiderijs vt legimꝰ eſt oĩs ocioſus. Itẽ ſiẽ ca⸗
nes ãtiqͥ in coqna ⁊ ĩ ſole iacẽtes ꝓꝑmittũt muſcas q̃i
ꝑfoꝛare aures ſuas:ſic iſti.vt patʒ in coqna dyaboli
in lecto molli ⁊ calido diu iacẽdo.ſiẽ pʒ ᷣmone.xlvij
ij. muſcas infernales rcipiũt.i.peſſimas cogitatões
et ðdya boli tẽptatões plurimas q̃ aias lacerãt. Vñ
JYo. ca ſſiodoꝛ?ꝰ in colla.patrũ.Apud egyptũ inqͥt ab
antiqͥs pꝛibo facta eſt ſſia:opantẽ monachũ demone
vno pulſari:ocioſũ vẽᷣo ĩnumeris ſpiritiba veuaſtari.
quia cum ſit ſuperbus: timide inuadit audaces:ne
vincatur:.et foꝛtit᷑ timidos: ſicut pᷣdictum eſt v ca⸗
ne. et ideo more canis eis miniſtra bit: pelle.i. bonis
tpalibo vtractis et diuiſis in qua diuiſione ſpũs eſt
ſathane:caro/venmis:mamõa jregis.vnica plꝰ dupli
ci:ps ſua cuiq; placet. et ſic teſte Sene. ociuz ſine lris
moꝛs ẽ ¶ Quito pʒ ꝙ ab oĩb fugiẽda ẽ. Pꝛĩo:qꝛ ſiẽ
terra inculta ꝓducit ſpinas et generat herbas noci-
uas et ſtãs aqua putreſcit et fetet:et veſti a tinea co⸗
medit᷑ er ferrũ nõ vſitatũ rubigo ↄſũmit.ſic ſpũalit᷑.
Eiñ ſeneca in quadã epla. vita hũ ana ferri ↄditõʒ tʒ
qð niſi exerceas:rubigo ↄſumit.( Bcdo:qꝛ vermes
inferna les introducit in aĩaz. ſicut pʒ ſmone.lxxj. vij
Biẽ em̃ wꝛmiẽti ⁊ toꝛpẽti in locis amenis qũq; colu
ber os intrat:ita ſpũałr ⁊c̃. afe Yeronymꝰ qmonz
dicẽs /ſpꝑ aliqͥd facito:ne dyabolꝰ te ocioſu inueniar.

A viij
In tali ̊ ſpũali ſopoꝛe aſtituti multũ tenent᷑ eos er
citatibo . Eyeplo cuiuſdã philoſophi. æ quo fert/q;
libꝛũ fecerit ee laude muſceqꝛ cã coluber ipſů intre
vellet:muſca caſu momoꝛdit labia ſua. et ſic eũa ſõ⸗
no excitauit. Gʒ ſpalexcitatoꝛ dicẽdo illõ.j. Pe. v.
SGobꝛij eſtote et vigilate:et illud apki.Exurge a moꝛ
tuis qᷓ wꝛmis:freqnt᷑ ĩpoꝛtat malas grates. qꝛ odio
habuerũt coꝛripietẽ:Amos.v.
ſiẽ patet ſᷣmone.liij.vj.qꝛ ſiẽ in luto detẽtꝰ cũ curru
ſuo ceũ et nſeũtes ĩ adiutoꝛiũ inuocabat:.⸗ ipſemet
noluit ad curruʒ manũ ponere qꝛ noluit ſe inqͥnare
nec pedes madefacere:cũ tñ ipſemet ſufficeret ad cur
ruũ extrahẽdũ Ita multi clamãt ad eũ dicẽtes. dñe
ſalua me:adiuna me:educ me ve iſto pcto. Alti etiã
oicũt oꝛaꝙ me. et ipſimet ſi vellẽt ſola ↄfeſſione poſ⸗
ſet ſeipſos liberare: et nolut. Sũt ſiẽ cattus qͥ diligit
piſcẽ:h̊ nõ vult madefacere pedes.ꝛ ſiẽ fatuꝰqͥ cadẽs

—

in aq cũ pene ſbᷣmergeret᷑: inuocabat ſãctũ nicolanuʒ

et ipſemet noluit manꝰ v ſinu educere ad liberãduʒ
ſeipſũ:qꝛ frigꝰ erat.ſic pʒ ſᷣmone.liij.vj. Caſſiodoꝛꝰ x
ephis.ſicut natura duris laboꝛibo inſtrui: ita P ocia
toꝛpẽtia fatuat.¶ Quarto qꝛ ꝓditoꝛie hoĩem xti⸗
net ſb ree ſocietatis dũ lucru ſpũale amittit:et dũ
vyabolᷣignẽ pct᷑i in wmũ aĩe ſupponit:ĩmo dũ ipſũ
occidit:et dũ etiã dãnũ incurrit maximũ.qꝛ argetũ
⁊ alia ſełamiſſa/rcupꝑaẽ ptᷣ iteꝝ idẽ ñ ãt iqẽ tpᷣs qd ꝑ⸗
dit Et iõ ſapiẽs dic. Pãna fleo reꝝ ſ̊ plꝰ fleo dãna
dien ¶ Oĩuto qꝛ mitis pctis obligati ſumꝰ Rerfert
macrobiĩ ſatnalibo quẽ ĩpatoꝛ auguſtcẽ audiẽt ſe
mltl obitlobligatũ:pieca je culcitrã ſr quã ſolebat
wvꝛmire.rñdẽs qũo inqᷣt vlicate et ocioſe wꝛmire pr
tot vebitis obligatꝰquõ ergo tã vlicate wꝛmire pñt
nobiles moderni:cũ qᷣcqͥd ↄmedãt vel bibãt ꝓ maß
pte ſũt e mutuo.lel quomõ wꝛmiet pctoꝛ cuiꝰaĩa
o bligar dyabolo et eterne pene:et cuiꝰ hereditas ce⸗
leſtis eſt in pditõis piculo:et cuiꝰ dies breues ſũt et
miſerijs pleni:Eiſcamꝰ gqa foꝛmica:diſcamꝰ q fatuo
ꝗmoꝛe vel cupiditate veratis:magna et foꝛtit᷑ oꝑari
in amoꝛe vei. Quia teſte brõ Gꝛeg. in omelia de.ſ.ſ.
Amoꝛ dei nõ ẽ ocioſꝰ.opat᷑ em̃ mag:ſi eſt. ſi ãt opari
renuit:amoꝛñ c. ¶ Gexto qꝛ eſt ſpũalł infirmitas ſi

— „

gnificata ꝑ illũ hñtẽ manũ aridã. Mat.xij.⁊ bñdicit

manũ:q;ꝛ manꝰoꝛdinata ad vxũ ⁊ bõ opa ſola arida
eſt. ⁊ ſic ve pede ita illi podegra tenent᷑ in his q veiſt
qꝛ cõiter ſt᷑ tepidioꝛes ad ea q̃ vi ſt:ſicẽ mões audiẽ
dos et alia vtilia ad ſpectacla et vana ſt velocioꝛes.
pedes em̃ illoꝝ ad malũ currũt. Pꝛouer.j. Et man⸗
illoꝝ ſaãguĩe plene ſt. IJſa.j. Et lin loqᷣr.ẽ ſ peſſima
paliſis.q;ꝛ reddit hoĩem ĩpotẽtẽ in his q ad cũ ⁊ aĩe
ptinẽt ſalutẽ. cũcta q ſom inuãt fugiũt et carnis cu⸗
rã ꝑficiũt in œſiderijs.¶¶ Geptio:qꝛ ẽ medicia dya⸗

boli.ipᷣe eĩ eos ĩfoꝛmat.ꝙ ſi amitteret ſudoꝛes ſuos et Cuiij.

wꝛmitões matutiales:moꝛerẽt᷑ ⁊ ifirmarent᷑. Siẽ pʒ

Exem.

Tercõ qꝛ infatuat X.

**
.x..

xij.

X

uj.

Tæ illo q oĩ nocte iacẽs/ matutĩs excuſauit ſe ſudo-⸗ Exem.

re.iur ciiꝰ lectũ cũ abbas vna nocte vᷣnſiret tꝑe ma⸗
tutĩaꝑ:vidit duos medicos inferni cuʒ duob flabell
ſh lecto eiꝰ carbões accedẽtes.⁊ qrẽti cãʒ. Rñd erũt/
ad faciẽdũ iſtũ ſudaẽ ne ad matutias ſurgat.quẽ cũ
abbas excitaſſʒ ⁊ ei ſuũ piclin intĩaſſz:optie ſe ĩpoſte⸗
rij coꝛrexit:et ita ſanũ ſe ĩuenit poſtea ſurgẽdo /ſiẽ pꝰ
ſudãdo.Hoc etiã expimẽto vidẽꝰ q; ſurgẽtes media
nocte ⁊ mãe⁊ ꝑce viuẽtes lõgioꝛis vite ⁊ pulchꝛioẽs
ſt. Pʒ. ̊ ꝙ dyabolꝰ ẽ medic⸗ mẽdax. Et lʒ accidiaab
oĩbo fugieda ſit:maxie tñ ab eccle.⁊ a viris fligioſ vt
ad modũ auiũ ñ ſegnit᷑ volãtiũ.⁊ad modũ phylomẽ.
ð die noctuq; cqtqtis. Se eiſ vYificet ill ps.viij.volu
cres celi ⁊c.Hicnõ ð ſctõ karolo magno ĩpatoẽ q̃lit

oĩ nocte ſurrexit ctauo⸗:qꝛ nauẽ virenr̃e ſᷣmergit · xv.

naute eĩ minꝰ ſcioli laboꝛioſi tũ et diligẽtes cũnaue
cuadt: Yꝓmag ſciẽtifici in arte tepidi negligẽtes ſſ
merguntur.ſicin arte anine mayimi clerici negligẽ
tes circa ſalutẽ aĩe in infernũ vemergunt᷑: vbi paupe

Ar. vj.

xvj.

Exem.

A vii.

res la ci diligentes ſaluant. Sicut ergo in naui cla

mãte om̃es currũt et nullꝰ ſe excuſat: YIta cæo clamã-
te ꝑ ſe et ꝑ alios⁊ ſacriſta pulſãte:nullꝰ ſe excuſet:di
cendo eccia nõ fugiet a nobis bñ inueniemꝰ eã. ſed h̊
aduertatis.ꝙ dũ xpus wꝛmiebat:nauis piclitabaĩ
fluctibo. Ita viris eccleſiaſticis tepide ageribo qͥ ob
eccie nauè regendã ſatis care aducut᷑.qꝛ nulli hoĩm
qetioꝛa recipiunt ſtipendia nec pinguioꝛa. Sed heu
Criſoſtimꝰ dicit ſuꝑ Yo. omelia.xxxvij. Om̃es inqᷣt
ſollicitãt᷑ e factis ſuis.ſcʒ manẽtes/nauigãtes agri/
cole/ iudices.et nos terrã inhabitamꝰ vei:et nihil eo
rum que vi ſunt ſapimus.
Vltimo tales punient᷑ in coꝛꝑe qð inoꝛdinate di-
lexerunt:et in aĩa.et ſicerit æ eis.ſic multis temẽ
diligentibo nemeꝛa ſua intantũ ꝙ nulli ꝓmittit inð
aliqͥd auferre:et pꝰ moꝛtẽ illoꝝ vemiũt ad manꝰ alio
rũ q totũ vſtruut. Sic denutrientibo carnẽ et ab oĩ
bus la boꝛibo qᷓntũ poſſunt pᷣſeruantibo/ quã vermes
poſtea totalit᷑ vſtruũt.Ecci.x. Homo ci moꝛit here
ditabũt eũ vermes.Et in aĩa etiã pumet᷑ cũ vemone
cuiꝰ familia vt ſup dictũ eſt extiterũt.ſic patet ſer
mone.lxxi.vij.veus em oꝛdinauit tria genera hoĩm
ſcʒ laboꝛates ſicut agricolas et artifices ad ſuppoꝛ/
tandũ totũ coꝛpus eccie ad moduʒ pedũ:milites ad
æfendẽdũ ad modũ manuũ: clericos ad regendũ et
ducendũ ad modũ oculoꝝ.Et om̃es pᷣdicti fideliter
ſtatũ ſuũ tenẽtes/ſt vei familia.Pvabolꝰ vero in/
u enit qrtũ genus ſq; accidioſos qͥ in nullo oꝛdine ſt
nec laboꝛãt cũ ruſticis nec diſcurrũt cũ mercatorib-
nec pugnant cũ militibo necoꝛãt vel cantãt cũ cleri⸗
cis. Ideo ibũt cuʒ abbate ſuo cuiꝰ oꝛdinis fuerũt ſq;
dvabolo:vbi nullꝰ eſt oꝛdo:ſed ſẽpiternꝰ hoꝛroꝛ. Ju
ſtũ em̃ eſt vt ab eo cui ſeruier̃t: mercedẽ recipiãt.xpᷣs
em̃ ſolumõ oꝑarios vocabit et pᷣmiabit. Et ſiẽ xpᷣus
laboꝛatoꝛibo dicet.venite ad me om̃es qui laboꝛatis
Aath.xj. Et illis dabit regnũ ſuum ipſ⸗ o dicente. et
ego diſpono vobis r̃gnũ.Sic dyabolꝰ dabit ocioſis
ſuis regnũ ſuũ qð pulchꝛe oñdit᷑ ꝑ exẽplũ e rege pi/
gerrimo et ſũme tales diligẽte.Hic triũ filioꝝ pigri
oꝛẽ voluit heredẽ facere.ſicut patet ſer.x.iiij. Iſti qᷓ
reqͥ ſiti qntũ eſſent pigri. Pꝛimꝰ dixit/ ego tampiger
ſũ:q nolo pedẽ ce igne quo oburit᷑ retrahere.ũ̊ mihi
ebet᷑ hereditas. Mõ ait ſcous ſed mihi.qꝛ ductꝰ ad
ſuſpẽdiũ et coꝛda ligata ad collũ/cũ ſit mihi datꝰ gla
dius ad coꝛdã ſcind endã et ſic moꝛtẽ euadere poſſiʒ:
nolo p pigricia. Terciꝰ ait imo mihi vet hereditas:
qꝛ iacens in lecto ſupinꝰ cũ plunia veſcendat in vno
oculo:eũ claudere nolo.¶ Spirituałr. Pꝛimꝰ filius
eſt qͥ habet pedẽ affectionis ad aliqð pctm vłmalã
ſocietatẽ/ vbi ſentit ſe ↄburẽdũ eternalit᷑: nec tm vult
ſe retrahere. Gcpðus ducit᷑ a dyabolo ad patibulum
inferni coꝛda verecũdie ⁊ ↄfeſſione facieda et ↄfuſi⸗
one.cui datꝰ eſt gladiꝰ lingue ad cõfitendũ:nec vult
eã ſcindere.Terciꝰ recipit in ocło coꝛꝑali guttas in-

fernales.i.viſiones attrahẽtes ad malũ: et in oculo

coꝛdis cogitatõnes turpes:nec vult oculos claudere
Igeo oĩbus trib vbet᷑ hereditas inferni: qꝛ omibo

ſufficit. ¶ Exemplũ quõ tales hereditate celeſti pꝛi

uant᷑ Videmꝰ pmone.lxxj. vij.de duobo vicinis mer⸗

cantibo adinuicẽ quoꝝ vnꝰ eſt cautꝰ et cupidꝰ et dili
gens in factis ſuis alius vero negligẽs Pꝛimꝰ paula

tim ſupplãtauit aliũ xe hereditate ſua. Sic de carne
S aduerſus ſom̃ ⁊ eſt diligẽs circa facta ſua
iaĩa ſit remiſſa:cito ſupplantabit eꝗ ve hereditate
ſua. Quiga ⁊ a pᷣuo pigro iuſſit dñs: Math.xxv.aufer
re talentũ et h̊ iuſtũ eſt.qꝛ qͥ nolũt militare:nõ acci/
Piene ſtipẽdiũ:et qͥ nõ vult ſtudere auferent᷑ ab eo li⸗
2i. YIta qͥ nõ vult in gra ꝓficere:auferet gra ab eo et
gloꝛia. Et arboꝛ qͥ ñ fructificat:ponit᷑ in ignẽ. Et re⸗
Bnn celoꝝ vim patit.ideo tepidi nõ rapiũt illud:nec
ꝛauiũ capit qͥ nõ bñ currit necpalma: niſi legitime

—
„Nℳ..

Accedere A eir.

certauerit. Nec mirũ dʒ alicui videri qð pᷣdictuʒ eſt.
ꝙ videlicet æ non dabit regnũ ſuũ ocioſis qe nõ eſt
aliqͥs nrm q libent᷑ daret aſino/ vel garcioni/ vłequo

vel falconi ocioſo cibũ/ vłetiã cani. Mec rex q̃ntũcũu/

q; largꝰ vult dare hereditatẽ nõ eũti ſecũ ad pugnaʒ
qñ vocat᷑. Sed dicũt illud regnũ eſt no bis emptũ ſã
guine xp̃i. Bicut patet ᷣmòe.xlix.x. Ia ſi x emiſſʒ
tibi vnã liberatã ĩ monaſterio: et eſſes ita ocioſus q;
nolles eã qrere:poſſes eaʒ amittere Sic in ꝓoſito qͥ
abutit illa emptõe. Mõ ad h. A.vj.iij. vſq; ad finem
capituli. Sed ſiẽ dñs terrenꝰ dat aliqũ ocioſo cibnʒ
ad diẽ vel certũ tpᷣs:ſed nõ libent᷑ diu eũ tenet vel ad
magna ꝓmouʒ Gicut pʒ ſᷣmone.cvij.xj. Ita nec ceꝰ
licet vt h̊ͥ tꝑalia:nõ tñ eterna. Nota plura.c.œ ocio

HNõ æ materia accidie ᷣmone.c.x.

Pοad
◻M(Xcedere. Accedite
voluütarie reuerẽt itegralit. et pſeuerãt
Voluũtarie ſiẽ famelicꝰad abũ. Eʒech.
pſi ateedẽt ad mẽſã meã/quoꝝ videlicet ſpũalis
ſtomachus ſc; ↄſcie nõ eſt grauatꝰ pctis. Ideo qͥ ac⸗
cedũt ad dñm ſãctificant᷑ Exo.xix. Itẽ ſicut dubius
in cã magne hereditatis ad legiſperitos:⁊ diſcipulꝰ
ad mgr̃m: et cecꝰ ad illũinãtẽ:et infirmꝰ ad medicũ:
vulneratꝰad cyrurgicũ:in piculo et tbnlatõe exiſtẽs
ad liberatoꝛẽ.Sic acceſſerunt diſcipuli.Math.viij.
dicẽtes ſalua nos ꝑimꝰExẽplũ ad hͥ habemꝰ in na-
tura in q oĩa ꝓmpte accedũt ad ſuũ finẽ.ſiẽ lapis v⸗
oꝛſũ:ignis ſurſũ.nr aũt finis xpᷣs eſt. Itẽ in ↄfuſione
et in ol arte volũtarie accedũt ad lucrũ. et clerici ad
bonã pᷣbendã. et ſi accedũt ꝓpter tꝑalia et nõ et᷑na
bona:peſſime lecatrices et fatui electoꝛeset ciciꝰ va
dũt ad mũdũ vocãtẽ qᷓ; chꝛiſtũ.Errãt ſiẽ ouis q̃ ꝑit:
q̃ cicus vadit ad occiſoꝛẽ hñtem ramũ viridẽ in ma⸗
nuſqꝙᷓ ad paſtoꝛẽ.Et tales qͥ accedũt ꝓpter tꝑalia/ilł
habitis recedũt ſicut mõ habita capa ⁊ capucio ñ
płꝰ opꝑabat᷑. Ita tñ multi ditati płꝰ oſtẽdũt euotio/
nis:q; tñ ante oſtenderunt.
Becũdũ ſequit ex pᷣmo.Exquo tot auãtagia inue
nit in eo digne accedes: Juſtũ eſt vt digne accedatuꝛ
et reuerent᷑.q; videlicet accedẽs nõ habeat faciẽ inte
rioꝛẽ ↄſcie turpẽ:nec anhelitũ fetidũ ꝑ veꝛba illicita
vel iuramẽta:nec manꝰ ſãguinolẽtas ꝑ malas oꝑati
ones.
Qui accedũt ad vñm ſcĩficant᷑ Et h intelligit᷑ ſic
patet. A.ij.et.iiij. Pꝛio coꝛde mũdo. Ecci.vj. Inoĩ
aĩo tuo accede ad eũ.Scðo aure.ipᷣm audiẽdo:ſic ſer
uus dñi mãdata.Exo.xx. Acceſſit moyſes ad caligi⸗
nẽ in q̃ erat .et ibi didicit mãdata. Sic oculisſſic
oĩbus ſẽſibb mũdatis.Quia legit Leui.xxj.Pꝛecipit
oĩs qͥ hʒ maculã:nõ accedat.Sed heu Hugo libꝛo
xij. abuſionibo dicit. Acceſſit ad ipſᷣjm petrꝰ:acceſſit ⁊
iudas:acceſſerũt diſcipuli:acceſſerũt et milites cru-
ciãtes.accedũt et puerſi ſacerdotes:ſic patebit infra
Ouarto ſtabilit᷑:cũ ſtabili ꝓoſito iteꝝ nõ peccã⸗
di.ad Heb.x. AHccedamꝰ cũ vero coꝛde. Ecci.ij. Fili
accedẽs ad ᷣuitutẽ dei ſta:ſq; ſtabilit᷑ Sic acceſſeꝛũt
angeli et miniſtri eiꝰ: Mat.iiij.¶ Pꝛedicta ſũt faciẽ
da ꝓlꝰ ꝓpter bonũ ꝓpꝛiuʒ Sʒ qꝛ lucrũ illud nõ videt
oculo coꝛꝑali ſiẽ lucrũ trenũ: multi lẽte accedũt: ſiẽ
