cũdo talis eſt dꝛñtia: nec prima placet ſecũdis nec
ecouerſo. ¶ Pꝛimũ patʒ p exemplũ væ coco: ce qͥ fert
ꝙ; ad eũ mipercegen e optimo bolo quem ſciuit ei
Pando:et peſſimo in vtroq; pᷣcepto:obecdhẽs:linguaʒ
pataʒ dño ſuo poꝛtauit:vq reqͥſitus: quõ vicʒillud
poſſet eſſe optimũ etpeſſimũ. Rñdit ꝙ ſicut nõ ẽ ali
qd melius bona lingua:inſignũ cuiꝰſpũſſanctꝰ in lin
guaꝑ foꝛte appe ult figura:ita nõ eſt aliquid peius
mala.qꝛ ſicut bona eſt calamꝰ ſpũſſancti:iuxta illud
ps.xliiij Lingua mea calamꝰſcribe.i.æi:ſicut ptʒ ex
pꝛeſſe ꝑ h qð dicit apls. An inqͥt expenimentũ eiqri
tis:qui in me loquit᷑ chꝛiſtus.ij. Coꝝ.nij.ita mala ẽ
calamus ſpũs maligni:qꝛ erer in excelſo locuti
ſunt:in is l. lxxij.ideſt in excelſo ſtatu qᷓtũ ad pꝛiuile
giũ:qꝙ vltra alia habent alalia in loqu endo velĩ ex/
celſo ſtatu xpᷣianitatis:otra honoꝛeʒ illius qᷓ eos ad
ſtatũ illũ exalta uit:qͥ ↄquerit᷑in pſal.cviij.dicens
locutiſt aduerſũ me lingua wloſa:et ſermonibo odij
⁊c. ¶ Gcõm vo ptʒ ꝑ exemplũ fabule:q̃ fingit᷑ ſcra
bꝛones ab apibo ad ↄuimiũ inuitati ? melle et floꝛibꝰ
coꝛã eis appoſitis:cũ murmure ? indignatiene receſ
ſerũt dicentes:illa fetida et inſolita:⁊ eis diſplicen/
tia. Apes vo alia die a ſcrabꝛonibo iuitati: et fetidis
reb in qͥb ſcra bꝛones nutriunt᷑: vlectant᷑ eis appo
ſitis ſili modo fetoꝛẽ ferrenõ valentes:ſocietatẽ illaʒ
erelinquentes fetidã:receſſerũt.ita ꝙ; neutrũ feſtuʒ
partibo placuit ambabo. Ita in ꝓpoſito: ſi illi qui aſ⸗
ſueti ſunt ad turpia vba opera:⁊ aliqñ væclinẽt ad
homines ſanctos ⁊ honeſtos:⁊ in pᷣdicatiõe publica:
vel collatione priuata verba ſancta:et pctã illoꝝ rep
henſiua eis apponant᷑:et oñdant᷑ illa indignãtes ap⸗
te ſpernũt.vel ſaltem eis nõ ſapiunt. Mec talima-
teria diutius loqui volunt:ſed ad aliam ſe vertut lo
quendi materiam:oſtendentes quoniam qui v ter⸗
ra eſt ve terra loquitur: Joh.iij. Et tales loquẽtem
pfecteabhominatiſunt:Amos.v. loquẽtes qꝗ phas
non eſt.ij. Macha. xij.¶ Gi malis nõ placẽt:loque
le bonoꝛum:ita nec placeãt verba maloꝝ bonis nec
ea patienter audiãt:ſed vel recedant moꝛe apum pꝛe
dictarũ:vel loquentes increpent:exemplo chꝛiſti: xe
quo dicicur Luce.iij. Increpans nõ ſinebat ea loqͥ:
qꝛ coꝛrumpũt bonos moꝛes:colloquia praua.Sic q̊
increparẽt: ⁊ coꝛruptoꝛes fugarẽt corꝑis:atq; fures
teſtarent᷑imoꝝ⁊ virtutũ:atq; homiĩes fugiant in⸗
Oõ vo ꝓnicioſa loquẽtes infer⸗ ernales.
nales ſint loq̃le:cognoſcit᷑ experimẽto:ipᷣius nãq; lo⸗
qle:⁊ auditꝰ expimento cognoſcit. Primo æ qua ſit
terra qui loquitur. Secundo ad quam vadit.Cer⸗

auaricia

pigricia

(uxuria.

BGula.

V.

Exemp.

vj.

Exemp.

Arꝰ. vij.
VIl.

1 o
hunſaſi 6 terraſeupt

2

ninat Ath, n Sebmerpt

ſtaretur dicen
ſoq rnortuſe tenit henten
dlancit wtem ua Biclliuir
Centid vtenabannttiſunt nuen
dactanſg dqnapeſtnocundan
narnonbbenterloqguantur velaud
loqutbona- Hecn wia ila loqun
ocillam duatperegrins vo qun
gſol. viij Aguena ſnz apu ter
ofes pa, mei libenter loguitur re
tez ſicut locytus eſt ad pfes nros:
inſecla: Lucej. (Teraumenan
Iumquiſuperwminum ſuum non
uncos:dñiq; rociet pocanoniob⸗
aneopdfoq; ſnogpplanduntrern
itzlietpenmmento chlecturatur an
etlazchins ſitqatloqturpel audite
ollqgſiatdictieſt dcane nl
fumſwumtanecſeruns chuflici,
Nalverdisſeinramentssinitarte
ig einschuſſtoczobecitretſennis
Git canes ovenanai dfabdli
Dumglios pranis oloquiszinf
ucs eing inamentis: mpr er
Untationiplatrant dyabo
lbenmerauciunt wopenvae,
eiczepploncunt wuitn ⸗
linn diremte ii nemo⸗
irtun tolnani, Qant
Mnoger unt ddn Wrmnaz ſi
Lanuunt hignobil
7hmnönmagni mi lles:ſicutp
mmänebliesrden Hanue
hrrudino vinnti aneorn
indecllid nos ſt anpuer
tonagislanari guentnzins
ilenscgrane Ditözfzcinnrin

rutl Inter viij.

ns COPpiitanh:
ginitutgzintpecloldan
nacelloſtatuajtüadpinte
toialin nloqendoptlig⸗
maboyotezlliusg eos l
oqventinphl cnin lcens
u wloſzetſemnonpoc
nolifabyleingitſn
inuitun meleet forib'
myre riucignanionerecel
t inſolitarzas diſplice⸗
bromidintatber fetici⸗
numt, Klectant as appo
noͦ olentes ocietgelllc
eſfſerüt ita nennnüfeſtt
tain Poſftorſilliuin⸗
75 nnfalizſrlnirel
ſos indtcitihehnblie
etbe ſmnnuttgi ln
igunkllain het,
nöͦſapiunt Nr Nti

Locutio

cio cuius wmini ſit. Quarto qualiter interius ſit q;
tum ad ſpiritualẽ nobilitatẽ ignobilitatẽ. Quin⸗
to ad ſpiritualem fertilitatem ⁊ ſterilitatem. Gexto
qtum ad ſobꝛietatem vel ebꝛietatem. Septimo qtũ
ad ſapientiam vel ſtulticiam. Octauo q;tum ad veri
tatem vel falſitatem. Mono etiam oſtendetur quo⸗
modo etiam per auditum qualitas cognoſci audiẽ
tis. Zecimo vnius per loquelã: alterius p audituʒ
cognoſcitur ars. Vndecimo qᷓtum ad ſanitatẽ:vłin
firmitatem. uodecimo qᷓtum ad diuitias vel paupꝑp
tatem. ¶ Primum patet:nam ſicut communiter co
noſcitur quis gallicus:quis teuthonicus ſit vel an
glicus ex loquela: ita quis ve terra ſcolaq; ſit dei vel
Dyaboli bqucte cognoſcitur. Tali enim experim
to cognitum fuit: væ qua terra ſeu patria fuit petrus
cui oicit᷑ Adath.xxvj. Galyleus es nã 7loquela tua
te ma nifeſtum facit. ¶ Gcoᷣm expteptʒ. A. xxvj.nx.
Et. ..xij.xxx.Eſt enim in hoc caſu æ nobis: ſicut de
duobo quoꝝ vnus eſt ſine ſpe redeundia terꝛa ſua bꝗ
mitus:alter vo eſt extra terꝛam ſuam peregrinus: qᷣa
ſicut pꝛimus nõ libenter loquitur: vel diligit vel au⸗
dit ꝓſpera:⁊e terra illa vel hominibo terre illius: ao
quam non habet ſpem remeãdi:ſed potius mala: cu
ius ratio eſt:quia loquendo vel audiẽdo mala ð ter
ra illa:exilium ſuum ↄſolatur:leuiuſq; illud fert ſu
ſtinet:quia ſi multa pꝛoſpere loqueretur:vel audiret
plus ⁊æ exilio ſuo triſtaretur dicendo.heu meꝙ tam
felicem terꝛe perdidi habitationem. Peregrinus
vo q repatriare intendit libenter bonum loquitur-
vel audit v terra ſua.Sicilliqui vm eritis ſuis exi
gentibo re terꝛa banniti ſunt viuentium:munc in cul
pa et cauſa ve qua poſtmodum banniti erunr in pe⸗
na:non libenter loquantur vel audiunt de terra illa
loqui bona. Mec ⁊e via illa loquunt᷑ vel inqrunt: q
ad illam ducit:peregrinus vo qui dicere poteſt nd
pſal.xxxviij.Aduena ſuʒ apud te et peregrinus ſicut
om̃es pa. mei.libenter loquitur vel audit wũ loquẽ-
teʒ:ſicut locutus eſt ad pr̃es nr̃os abꝛaã et ſem ini eiꝰ
in ſecula:Auce.j.¶ Tercium etiam exemplo patʒ ca
num qui ſuper wminum ſuum non latrant:h ſup ex⸗
traneos:dniq; voci et vocationi obediunt: et non ex
traneoꝝ:dñnoq; ſuo applaudunt:et nõ extraneo:ſicut
tali erperimento cõiecturatur:cuius ſit canis: ita
etiaʒ cuius ſit qui loqͥtur:vel audit chꝛiſti ſui vVl dya
boli:qꝛ ſicut dictũ eſt ve cane:q; nõ latrat ſup domi⸗
num ſuum:ita nec ſeruus chꝛuliei vel ſuis obloqrur
vel verbis ſen iuramentis irritat:ſed dyabolo er ſer⸗
uis eius chꝛiſtoq; obedit:et ſeruis eius eiſq; applau⸗
dit. Canes vᷣo venatici dyaboli: q ei. predam capiũt
dum alios prauis colloquijs inficiunt ſup ũ et ſer
uos eius:iuramentis:im pꝛoperijs:xtractionibo: et
irritationibo latrant. dyabolum vo erminiſtros eiꝰ
libenter audiunt:æ operibo eius libenter loquunt᷑:
eiſq; applaudunt.væ quiba nemo quod bonum eſt lo⸗
quitur: Ooieremie.viij.¶ Quartũ inſuꝑ exemplo pa
tet tam volucrũ ꝙ; canum:naʒ ſicut aues nobiles mi
nus garꝛiunt ꝙᷓ ignobiles:ſicut patet de falconibus
⁊ hmõi.magniq; minus ꝙᷓ parmi clamant Canes eti
am q nobiles vocant᷑ ſicut lepoꝛarij: q maioꝛis ſunt
foꝛtitudinis ⁊ virtutis:minus latrant q rurales vel
biles: De quibo Geneca in ꝓuerb. Canibus inqͥt
imbecillibp mos eſt:quantoplus væfecerint viribo tã
tomagis latratibo indulgere:duodecim etiaʒ magni
lucij:minoꝛẽ ſtrepituʒ faciunt in ſtagno ꝙᷓ duerane.
ille nãq; rane clamant ſed lucij tacent. Sic miſeri ſp
murmurãt vel turpia et œtractabilia loquunt᷑: vbi
bhonus loquitur verbum tꝑe ſuo: Prouerbioꝝ. xxv.
Wmntum etiam patet ꝑ exemplũ vinearũ alia⸗
rũ arboꝛum:qꝛ ſicut in illis folioꝝ ariditastet nimis
tempeſtiua væcoloꝛatio quea fulgoꝛib et ventis vꝛẽ

4wH.

tibo oꝛiri ſolet:ſignũ eſt ſterilitatis anno illo in vine
is:et arboꝛibus ⁊ etiam frugib quibuſcunq;:vbi vo
folia que ad fructuuʒ a frigoꝛe et eſtu oidinantur cu
ſtodiam:ſunt viridia et bene oꝛdinata:ſignũ eſt fer⸗
tilitatis. Sic vbi verba ſunt inoꝛdinata ꝗ fulgure tẽ
tationis dyabolice percuſſa:ſignũ eſt ꝙnõ ẽ ibi fru⸗
ctus virtutuʒ nec fructus ille benedictus: æ quo ad
Mariam væi matrem dicit᷑: benedictus fructus ven⸗
tris tui. Ged ſtenilitas qe fraudes labia eoꝝꝑ loquun
tur: Prouer.xxiiij. vbi vo verba ſunt bene oꝛdinata:
ſignu eſt ꝙ talis eſt tanꝙᷓ lignũ quod plantatũ ẽſecꝰ
curſus aquaꝝ:qð fructũ ſuũ dabit in tẽpe ſuo. Et
ꝙ hmoõi fructus ſignũ addit dicẽs:foliuʒ eius nõ de⸗
uet ⁊c. lingua ſic loquente dicitur puerb.xv. Lin
gua placabilis lignum vite:qꝛ lingua eius loquet iu
diciu:in pſal.xxxv. Que quidẽ loquela ipᷣm ſignat eẽ
lignum vite qð fructum ſuum ſicut nec oñdit:ita nec
pꝛoducit mortẽ: quo Job. xxvj. wonec ſupeſt alitꝰ
in me non loquentur labia mea iniquitatem. ¶ Ge⸗
xtum etiam eremplo oſtendit᷑ fluuioꝝ:magnus nãq;
fluuij ſonitus:ſignũ eſt eius inundatõms:ſicmagn⸗
ſonitus inutiliũ ? turpium verboꝝ:vel eſt ſignũ me⸗
briationis potus materialis vel peccati: vbi nanq;
talis eſt ebrietas ibi verboſitas inhoneſta: qð patet
in taberna:vbi vecimũ verboꝛum nõ eſt vtile nec ho
neſtum. Et ſicut vbi frequens eſtaquarũ inundatio
inutiliter ſeminatur illa terra:qꝛ ſemen ibi ſubmer⸗
git:er non creſcit:ita nec ſemen verbi dei vbi freq̃ns
inundatio tabermne et ebꝛetatis. Tales nanq; vel ſe⸗
men verbi cei non ſuſcipiũt:ſed potius in taberne eſ
ſe eligunt duũ illud ſuſcipe vœberent: vel ſi ſi uſcipiant
ab ebꝛietatibo et voluptatibo:ſuffo cant vbum ⁊ cito
illud obliuioni tradunt. Cu ſtulto ergo ne multum
loquaris:Ecci.xxij.Et in guribo inſipientium ne lo
quaris:Prouerb.xxiij.¶Geptimuʒ quotidiano ptʒ
experimento quo videmꝰ ꝙ ſapientes minꝰloquunt᷑:
immo etiã ſi ſapiẽtes nõ ſint:et parũ loquant᷑:ſapiẽ-
tes eſtimantur:quã qͥdẽ eſtimationem loquẽdo mu⸗
tant. Sicut ſcolaris ille pariſiꝰ de qͥ fert a ſocijs ſu
is ſciolus reputabat᷑:qꝛ ſemꝓ ſiluit.Cũ vo poſtea in
ſcolis male reſpondiſſet:vnus de ſocijs ab alio poſt-
modum:qͥ pñs tunc nõ erat interꝛogatus:quõ reſpõ
diſſet.dixit:ipᷣe ꝑdidit pulcrũſſi ilentiuʒ. Alius vo ſili
modo requiſitus dixit optune vterminauit que⸗
ſtionẽ dubiam:melius q omes ve vniuerſitate vłſo⸗
cietate feciſſet:quõ inquit alius põt hoceſſe: qͥa to⸗
tum ↄtrariũ audiui ꝙ vic; male reſpondit:cui alius
noſti qð dubiũ fuit ve eius literatura:et plures opi⸗
nionem habebant ꝗ erat bene literatus:alij ꝙ non:
iſta queſtionẽ ſen opinionẽ dubiã:clariſſime tmi⸗
nat:oſtendens ꝙ parũ vel nihil ſcit:hnic illud ↄmu
ne ꝓuerbiũ dici borni gl tacuiſſes phus fuiſſes: F
loquendo oꝓhm ſe nõ eſſe ondit. Et reuera frequẽter
accidit: tales minns ſilere poſſunt qᷓ ſapientes. ñ
Valerius maximus li.vij.refert q cuʒ Golon alijs
loquentibo taceret interrogatus: vtruũ ꝗpter verboꝝ
inopiam:aut qꝛ ſtultus eẽt taceret:rũdit:nemo ſtul⸗
tus tacere poteſt. Ydeo dicit Amhꝛo.ðᷣ offi. lij.ꝙ ta
cere noſce eſt difficilius q loqͥ. Si q̊ vidiſti homineʒ
velocẽ ad loquendũ ſtulticia magis ſpanda eſt:qᷓ er
coꝛrectio: Pꝛouer.xix. ¶ Octanũ p exemplũ oſten⸗
dit᷑ pᷣdicamentoꝝ areſtotel: inter que ſicut relatõ mi
nꝰhʒ æ entitate.ita relatoꝛes freq̃nt minꝰhñt te ve⸗
ritate:qꝛ nõ ẽ veritas in oꝛe ipoꝝ in ps.v.qꝛ wcuer̃t
linguã ſuã loq mendaciũ: iere.ix. ¶ Monũ p exem
plũ ondit H libent᷑ audit loq de re dilecta
dicens illud Cañ.ij. En dilectꝰmeꝰ loqt mihi. BRiẽ
libens:œ aliqua re auditus ſignũ eſt interius ẽ q⸗
litas dilectionis:ita libens maloꝛum auditus:ſignũ
eſt ꝙ mala diligit: ⁊ aliqua mali qualitas intcriꝰ la⸗

xiij⸗

xuij.

Locutio

teat:per quam ſimile diligit. Ey qua etiam tanqꝙ; ey
fonte riuulus oꝛitur male loquele:cũ v coꝛdis abũ⸗

dantia os loquat᷑.vbi os libentius ⁊ ſepiꝰ loquitur

tam malum ꝙ; bonum aures tale audiunt: ⁊ coꝛ ci-
tius credit.ſicut patet.O.vj.xxxv.oſtendit᷑ ꝙ cor plꝰ
mala abũdat qualitate:qꝙᷓ; bona ⁊ ſpecialiter: vbima
luʒ loquũtur audiunt:vel credunt bonis in bono
ꝑſeuerantib.quia ꝙ c bonis væficientibus multa:⁊
admiratiue loquantur ex ranitate que admirationẽ
inducit contingere poteſt:quia ſicut plus loqueren⸗
tur:⁊ admirarent᷑ ſpiſſis tenebꝛis in meridie:qᷓ cir
ca mediam noctem:ita cæ vno facto tenebꝛoſo:in il⸗
loqui ſemꝑ fuit clarus:vel qui inter claros ſemꝑ vi⸗
xit:qᷓ; e multis factis malis illius:qͥ ſemper fuit ma
lus:vel inter malos ↄuerſabatur. aũt æ illis qͥ in
le boni ſunt:et inter bonosviuunt mala loquant᷑:po
tioꝛem neſcio cauſam: niſi ſacci illoꝛuʒ plenitudine⸗
quo ſicut nec e vaſe pleno poteſt aliud exire vł ex
trabhi:ꝙᷓ quod ibi poſitum fuit.Et ſic ſicut cognoſci⸗
tur ꝙ quis diſpoſitionem habet infirmitatis interi
us:ex hoc ꝙ dulcia que ſumit dicit eſſe amara:e econ
uerſo. Ita ſpũaliter plenus malo:et infirmus oſten
ditur ex hoc ꝙ malos vel malꝗ ↄmendat ⁊ bona diẽ:
et ecõuerſo.v quo Ecẽi.xj. Hona in mala ↄuertẽs
inſidiatur:⁊ in electis ſuis ponit maculã. Ex iſtis
cognoſcere poteſt qͥs uann vel qualem habeat inte⸗
rius diſpoſitionem:vel qualem colat vel diligat veũñ
quia vid eant omnes v qua re plus cogitant:loquũ⸗
tur:et libentius audiũt:ardentiuſq; diligunt. et illiꝰ
rei qualitatem.et ſiłitudinẽ habent in anima: ſicut
patet..xx.ij. IJlamq; rẽꝓ xæo colunt. Caueant ꝗ
guloſi qui quaſi ſemꝑ loquunt᷑ cibo vel potu:qrũ
ideo venter veus eſt. Et luxurioſi qui libẽter loquũ
tur ve immundicia. Et auari qͥ libẽtius loquunt᷑ xe
lucro pluſq; illud q eũ: quẽ ꝓpter illud negant dili⸗
gunt qui eiiam luxunioſis et malis fauent ⁊ caſtos ꝓ
ſequuntur: vel eis obloquunt᷑:et ſic xe alijs vicijs vł

virtutid.Contra quos nota auctoꝛitatem Senece

D. vj. xv.Et hieronymi ibidem.xvij. Becimum ꝑ
eyemplum patet omniũ artificũ.q ſicut e illa arte li
benter loquunt᷑:et audiunt in qua ꝓficere intendũt:
vel quas ſciunt ⁊ diligũt:ita in arte anime ⁊e q̃ dem
eſt. ..xij.xxx.dicat ̊ artifer anime:laudationẽ wvmi
ni loquet᷑ os meũ:in pſal.clxiiij. ¶ Elndecimũ patʒ ꝑ
exemplũ v vrina:pulſu:anhelitu:⁊ coloꝛe ramoꝛum
arboꝝ. Muig ſicut vrina et pulſus interioꝛem indi/
cant ſanitatẽ vel infirmitatem: ita moꝛs et vita ĩma
nu lingue: Prouer.xviij. ¶ Bicut etiaʒ anhelitus fe
tiqus ſignum eſt interioꝛis indiſpoſitionis.Et coloꝛ
homimis exterioꝛis:interioꝛis hominis ĩdicat diſpo
ſitionem. Et rami et folia arboꝛis oſtendunt ↄditõ/
nem:quia ſi tempoꝛe quo virentia eſſe veberent:ſint
arentia ſignum eſt interioꝛis ariditatis:ſi virentia ſi
gnum eſt interioꝛis vite et ſanitatis.Gic verba inte
rioꝛis ſignum ſunt vuotionis:vel ariditatis interio
ris ſanitatis vel infirmitatis:quia lingua ſapientuʒ
ſanitas: Oꝛouer. xij. VUnde Caſſiodoꝛus. vis ſcire q̃⸗
le coꝛ frater tuus habeat: attende bene libenter fre
quenter loquitur: q; ex abundantia coꝛdis os loqui
tur ⁊c. Dicut olla lene oſtendit.quid ſit in fun⸗
doret ſiccondemnabit teos tuũ: Job.xv.· Duode⸗
cumũ p exemplum patet ve grangia:quia ſicur venti
plus abundat in grangia vacua qplena:hoc em̃ wcz
tam expimentũ ꝙ pꝛouerbium: quo dicitur grainge
voyge venteuſe. Ita ventus verboꝛuʒ in illo qui eſt
vacuus:et pauꝑ:et ab omninus virtutibo œnudatꝰ:
q; vbi verba plurima:ibi frequenter egeſtas: Mꝛon.
riiij. Et in multiloquio nõ werit pctm̃: puer.x. Mo⸗
lite i multũ loqui: ſicut ethnicifaciũt: Mathei. vj.
Qui male locuti ſunt ve o:in pſal.lxxvij.

A „p.

Ad quoꝛum ingratuudinis oſtenſionem cum au Arꝰ. iij.

ditoruʒ ſuoꝝ ingratitudine:non ſufficiunt exempla

xvi.

oſtenſa. Sv. vj.xxxiij. t. C.xij xij Et. .ij.xxv. In qͥ

bus ingratitudo oſtendit᷑ auditoꝝ.æt. Jj.xij.viij.et
vx.vbiingratitudo onñdit᷑.ſ.loquentiuʒ. Sed etiam
aues celiin teſtimonium adducende ſunt ↄtra eos qᷓ
linguas quas a veo0 acceperunt: nunqꝙᷓ ↄtra veum la
xant:ſed quantũ natura eis vdit veum cuʒ illis lau⸗
dant:quaꝝ tamen linguis nõ tantam contulit virtu
tem:quantã linguis ↄtulit humanis.¶Bed dicent
ꝙꝙ üle aues nec veũ tantũ honoꝛant cũ linguis ſuis:
quantũ ipſi qñq; faciũt.Quibus reſpondetur ꝙ; ma
gnũ videtur concedere incõueniens: quia ſicut otra
naturam eſt ꝙ eodem fonte emanet aqua dulcis⸗
amara:ita otra rationem eſt ꝙ veeodem oꝛe eipꝛo⸗
cedat laudatio inhonoꝛatio:oꝛatio ꝓ ſalute ꝓpria:
et iactatio d peccatis ſuis ↄtra ſalutem ꝓpꝛiam pꝛo
yrimi infoꝛmatio ⁊ xetractio.Et ꝙ de calamo ſuo. ſcʒ
calamum faciat ſpiritus maligni:ꝙ veoꝛe vei os faci
at dyaboli.Os quippe inſti os vei dicitur per quod
ceus loqᷣtur.qꝛ dñs locutus eſt in ſancto ſus:in pſal.
lix.An experimentũ queritis eius qͥ in me loqͥt zſe⸗
ij.Coꝝ.xiij.Et veritas in euangelio: Mon vos eſtis
q loquimini 7c. Math.x. Os dñi locutum eſt:Eſa.j.
7. lviij.Et ſi ſepꝑaueris pcioſum a vili:quaſi os meum
eris:Hiere.xv.Sic os peccatoꝛis os eſt dyaboli: vñ
ps.cviij.Os peccatoꝛis os voloſi:ideſt dyaboli ſuꝑ
me aꝑtuʒ eſt:ꝙ poſtremo ⁊v lingua que clauis celi in
tantum facta eſt: celũ pꝛo eis ⁊ alijs ipᷣa aꝑire poſ⸗
ſunt:ſi voluerint clauem ꝓꝙ ſe et alijs quos tentãt: vl
qui eorum libenter audiũt iuramenta:vel vetractio
nes faciant inferni:et chriſti euacuẽt redemptioneʒ
ipᷣam ingrati exiſtentes: quo ↄqueritur dicens:
Ego redemi eos:et ipſi locuti ſunt ↄtra me menda⸗/
cia:Oſee.vij.talis lingua eſt taʒ ſibi ꝙᷓ alijs valde pe
riculoſa.
Pꝛimo qꝛ qàͥ in oꝛe ſuo diſcretionis nõ apponit cu⸗
ſtodiã:eſt ſicut ciuitas abſq; muro:cui immiet peri-
culũ tꝑe guerre:ſic ille q ꝓuer.xxv. Sicut vꝛbs pa
tens ⁊ abſq; muroꝝ ambitu. SOta vir qui in loquẽdo
nõ põt cohihere ſpiritum ſuũ.¶ Gco qꝛ eſt ſic equꝰ
ſine freno: Mauis ſine gubernaculo: wmus ſineo⸗
ſtio: Molendinũ ſine excluſa.ꝛo quo eſt ſcienduʒ
ſicut excluſa omnino a molendino amota molẽdinuũ
inutile efficitur:quia tota aq̃ effundit᷑:ita vbi nulla
eſtoꝛis cuſtodia:om̃ia verba effundunt᷑ ad ſuũ ⁊ alio
rum malũ:qꝛ qͥ dimittit aquã: caput eſt iurgioꝛum:
Prouer.xvij.Quando vo excluſa ſʒ apponi᷑ nocet:
qñ vꝓoꝓ tpe aoRonlzet tempoꝛe amouet᷑:aqua mo
lendino pꝛodeſt:⁊ excluia debite ſuũ complet officiũ.
Et ideo aque ſubmittit᷑: vt aquã qñ currerenon dʒ
retineat:et tẽpore qͥ eiꝰ curſus valere põt amoueat᷑:

tio:ſi ſemꝑ ſileat nocet. Opoꝛtet ̊ ꝙ tempus captet
loquendi:et tempꝰtacendi:⁊ ꝙ vtrunq; tepus ſunm
aptum habeat,.quia tempus tacendi:et tempus lo⸗
quendi: Eccẽs.iij.Sed notandum ꝙ ſicut aqua din
retenta ⁊ obturata:et poſtmodum vimiſſa:vehemẽ
tius et impetuoſius currit intantum ꝙ quandoq; ri
pas ſuas:vel frangit vel exit:et terre circũiacenti no
cet ⁊ bladis.itaq; illiqñq; qui diu ſilent:vel patient᷑:
vt videtur:iram viſſimulant:quando loqui vel ira⸗
ſci incipiũt:nimis loquũtur:et impetuoſe iraſcunt᷑
ſicut ignis in ſpinis:et aqua ve rupi ꝑ toꝛrentem cur
rens:⁊ om̃es incircuitu moleſtant ⁊ turbant:omneʒ
talẽ ammonet ſcriptura:Ecc xxv. dicẽs: Nõ æs aqᷓ
tue exituʒ:qpð quomõ ſpũaliter intelligi ebeat acci⸗
pe Jaco. j. Tadus inquit ad loquendum: ettardꝰ
ad iram. ¶ Cercio quia eſt ſicut nauis non bene cõ⸗
ſolidata:nec pice limita:in q̃ foꝛamia dimittũt᷑ aꝑta

et currere ꝑmittat. Sic de oꝛis cuſtodia ⁊ ſilẽ/
1

„.

liin coꝛdihpaudlentiüi ais nn
nin ſenintp npoſtr niyne
hus cgitatoniv lloert⸗
quntopononts. (Ge olenn
lum maſi oginnla ſed h ſolat
tun ninicieliinnnsi
gid tetbis ulg etiuramnentis nin
fiamarimeadtalia dicendanitun

„at velennegim febulas volun

P plocere es de Nli bis guiolik

iiij

xvij.

xviij.

iiij.

rp

ſranit toti auiuii nobiliüann
llopq ſogetateturbauit. Gicll
hns keuitv vel turpitopſonistall
ouit bonos ?honeſtos turbant
lant. Ergo netemeredloqns:
tbiroliio proſtenſum eſtnocet
Oſſcnibit Gerardus in tinerano
untam famlantat habult ci ma
cos vicerer alloq potuit. tiens
1o Accbatlludagnouit ricthat.n
lngou nenriens gnaſtſalientezcte
nuüſtillentelid wectch cül⸗
Pisloctur Zab ii.
Tnr vnfnümmnenhene

ſuurtin lcemetenporalemſ.

lem votniliceeg⸗ enaa
niaunmneſrnnininfne⸗
moxte ſenſibilis combuſtionna.
turiniqvano efugiet Bapie 4
nanpatet opyſtoni gna fank ⸗
iann gem
ulorligeſanno erat
Aurinfimnglinenan edebl
Un D W

fnen Eigd
ttumelen dandſto ſ
rkAruumi
lnanbſiſen

no Elinn echlib in
ſoc ralſo egie oh,
noſettaliotnstentit ff
Aütiumanentapel detragin
ODriſtiengcnet tedenptiong
tes: e gno danenimr diens.
ilochtiſunt Kr nenente,

gucſttuſbicy lis eitehe

ſonicntons oͦtponka⸗
ahſcymunmaliinnirhen⸗
1 ouen ry. Glut ebo a
itn. Nu iymuinſoqice
ſun avoreltſiceq
lbemmaculo: wmmns ſineo⸗
gſa. Proqnoeſtſcienduzg
lendinoamota molecinn
gqeffundikita vbi nul
baefhundunfad ſun ali⸗
cnä: caputeſt iungoumn
exclnſaſapponkknoge
tenporeamonekaquane
1dblteſi conplctofiail
taqui giumneon,
curius olerepotannoen;:
gie rousaſt Mur ili⸗
Munt hnnmn inn
lrg mmnizd in .
oflnil clnle ii.
mſung ſarilt n
ocm nmnſſeti
tuntunyen ⸗ .
kettenecheiieen nr
inillen Lelpenie .

n

Exemp.

Exemp.

Arꝰ. v.

WxI.

Etemp.

Exemp.

Locutio

per que aque intrant: et nauigantes ſubmergir: ſic
ſenſus coꝛpoꝛis ⁊ ſpecialiter os habet nimis aptũ:
dicere poteſt illud:ps.lxviij Intrauerũt aque vſq;
ad aĩam meã:p os ſuũ vel alios ſenſus:ipᷣam ſubmer
gentẽ Et nũc ſcio os lubꝛicũ opatur ruinas: Pꝛe
uerb. xxvj. Et ꝙ eſt odibilis qͥ pꝛocax eſt ad loquen⸗
dum: Ecci xx. Et ꝙ qui inconſideratus eſt ad oquẽ
dum:ſentiet mala: ꝛouer. xiij. Mota. G. vj. p totuʒ
Qui q̊ cuſtodit os ſuum:cuſtodit aiam ſuam: ꝓuer.
Eiij. ¶ Et non ſolum p os vel alios ſenſus ꝗ ertos in
trat aqua peccati ad fubmerſio nẽgpᷣriam:ſed etiam
foꝛamina illa exit fetoꝛ ada lioꝝ infectionẽ: et ſpi⸗
ritualem occiſionem:qꝛ dũ ad modũ tũbarum q coꝛ
poꝛa recipiũt fetentia:⁊e qͥ nõ bene clauſis exit fe⸗
toꝛ aerem ⁊ circũſtantes vel ↄmoꝛantes inficiens: et
alioꝝ fetoꝛes interius:mẽtẽ recolligunt:et eis incoꝛ⸗
poꝛant vel non fetoꝛes ibi tãq vas immũdũ inficiũt
et fetere faciũt qs nõ bene retinẽt:qꝛ os nõ bene clau
ditur:ſed os aures omes ſenſus: monumenta apta
ſunt: Alath. xxvij. Et ſepulchꝑ patẽs eſt guttur eoꝝ
linguis ſuis wloſe agebant/ etrabendo/murmuran
doſiurando/turpia loquendo. Et multis mogis fe⸗
toꝛes ſuos ad alioꝝ vepꝛauationẽ infectionẽ emit
tendo. Et ſemina peſſima tanq ſeminatoꝛes dyabo⸗
li in coꝛdiba audientiũ:ꝑ eloqa turpia ſeminando.ex
quibo ſeminib impoſteꝝ mala creicũt oꝑa.qꝛ extali
bus cogitationib illis ex ralibo verbis impꝛeſſis ꝓce
dunt opationes. ¶ Ged dicunt talia loquenda: nul
lum ma li cogitamus:ſed ꝓ ſolatio talia loquimur:
vñ tam mimiꝙ; alij trufatoꝛes:q vidẽt alios de tur
pibo verbis ſuis.et iuramentis:riſum accipꝑe: et ſola
tia maxime ad talia dicenda nitunt᷑:vñ eſt ce illis ſi⸗
cut æ leone:qui ſᷣm fabulas voluit vilib animalibo
placere eis de vilibo cibis:qu ii libenter veſcũt mini
ſtrauit ⁊ totũ ↄuiuiũ nobiliũ animaliuz maculauit:
illoꝝq; ſocietatẽ turbauit. Sic illi dũ nitunt᷑ aliqui
bus leuibo vel turpib pſonis:talib- plarere narꝛati⸗
omibo bonos ? honeſtos turbant:et totũ ↄuiuiũ ma⸗
culant. Ergo netemere qͥd loq̃ris:Rccẽs.v.qꝛ ſi fece
tibi ⁊ alije vt oſtenſum eſt:noces et dyabolo places.
Vn ſcribit erardus in itinerario ſuo de uodã:
tantam familiaritatẽ habuit cũ malignis ſpiritilv:
ꝙ eos videre ⁊ alloq potuit.q̃tiens aũt falſum coꝛaʒ
eo dicebat᷑:illud agnouit:videbat.n.ſoyabolũ ſuper
linguã mentiẽtis quaſi ſalien tez et exultantez;. Mec
mirũ ſi ille in talibo vlectet᷑:qͥ c loqtur mendaciuʒ
ex ꝗꝓpꝛijs loqᷣtur: Job.viij. =
Cot vo ingratitudines pericula: neceſſe eſt pe⸗
nam ſeq dupſicem: tempoꝛalem.ſ.et eternã. Tha⸗
lem vo triplicẽ:qꝛ penã ante moꝛteʒ ſuſtinet veriſio⸗
nis in moꝛte vo membei in qͥ peccauit pꝛiuatõnis.pꝰ
moꝛtẽ ſenſibilis combuſtionis. Has. n. penas q loq⸗
tur iniqua nõ effugiet: Dapie.j. ¶ O no effugiet pꝛi
mam:patet ꝑ hyſtoꝛiã qua fert infirmũ reſpondiſſe
medico dicenti:ꝙ comederet ⁊æ pꝑte piſciũ caude ꝓ/-
pinquioꝛi:qꝛ ſanioꝛ erat ꝑs:qꝛ plꝰ mouebat: ergo in⸗
quit infirmus:lingna vxoꝛis mee ſaniſſima eſt:qꝛ cõ-
tinuemouet᷑:.qꝛ nõ ſunt loquele neq; ſermões qꝝ ibi
nõ audiant᷑voces eoꝝ.: nõ effugiet ſcoam patz Ber
illud quod ſcribitur in libꝛo de apib æ quodã aſſue
to ad turpia:et ꝑnicioſa loquendum qͥ anteqᷓ; moꝛe⸗
ret᷑ꝛlinguam ꝓpriam comedit:et poſt moꝛtẽ tantꝰ fe⸗
toꝛ e eius exiuit gutture:q; ſtupoꝛ erat. Et iuſte qͥ⸗
dem linguã ſuam comedit: ꝗꝓpter rõnes et auctoꝛita-
tes einae Juſte etiã ce eo fetoꝛ exiuit ꝓ
pter rationem oſtenſam S.e.c.xix. Er go indiſciplino
ſe loquele nõ aſſueſcat os ſuũ:Ecẽi.xxiij. MWeinſup
non effngiet terciam patet ꝑ hoc qð ſ. cribit beat gre
goꝛius.ilij.œ aĩaꝝ: quadas mu iere:licet caſta:nõ
tamen linguã ſuã ſuam caſtigauit:poſt cuius moꝛtẽ

enſtos eccleſie eam quadaʒ nocte de fouea ſua extra⸗
hi vidit:et ꝑ medium ſecari:’et ſic per medium cõbu⸗
ruparte ſub cingulo integra rema nente:in ſignũ ca⸗
ſtitatis: pars ſuꝑioꝛ ibideʒ totaliter cremabatur in
ſignũ male lingue:in cuius viſionis et obuſtiõis cer⸗
titudineʒ in craſtino ↄbuſtionis:ſi igna ſuꝑ pauunẽ⸗
tum oſtenſa fuerunt. Nec mirum:quia. S.e. c. xvij. di
cum eſt ꝙ talis eſt ſicut ciuitas ab qᷓ; muro:talis au
tem ciuitas tempoꝛe guerre combunitur. Sic diſper
dat wminus vniuerſa labia wloſa:⸗ linguã magni⸗
loquam:in ps.xj. Quia ſagitravulnerans eſt lingua
eius:wlum locuta eſt:ipiere.ix ¶ Becundo quia pe
nam nõ effugiet eternam: patet pꝛimo:quia iuſtum
videt᷑ ꝙ illi q regnũ celeſte:nec ſocietatẽ illã diligũt:
illo puant᷑: iſti ſunt hmõr:ſicut ptʒ S.e.c. viij. Ergo
nec illam intrabut terrã figura anctoꝛitas de iude
1is: q nõ intrauerũt terꝛã pmiſſionis: cui cetraxerũt:
ſicut ptʒ. S.vj.xxix. ¶ Et licet om̃s Pnicioſa loquen
tes pᷣdictas tim ere œbeãt penas:maxime tñ iurãs ⁊z
vxtractoꝛ:œ quo dicit beatus GBrego. in moꝝ. ſup.j.
Job. xix. Carnibo meis ſaturamimi. Cingue in jt fre
na relaxat audacius: vt nulli veferat nũc in bla pbe⸗
miã ↄditoꝝ:nũc in ↄtumeliã pꝛoximi rapit᷑: vñ pſal.
lxxij. Poſuerũt in celum os ſui 7 lingua eoꝝ tranſi⸗
uit in terꝛa. ideo et diues in igne poſitus:ſtillari ſibi
aquã in lingua poſtula bat:qꝛ vbi amplius peccaue
rat:ibiatrocius ardebat. ¶ Oñ alij xe om̃i verbo
ocioſo reddent rationẽ. Et ᷣm beatum BGrego. in pa
ſtoꝛalibo in illo.c. Aliter ammonẽdi ſunt ta citurni!
atq; aliter loquaces:verbũ ocioſum ſit:ꝙ aut rõe iu⸗
ſte neceſſitatis:aut intentione pie vtilitatis caret:q̃
lem rationem reddet: q diuinũ ſubtrabit honoꝛẽ iu⸗
rando. 7 ꝓximi furatus ẽ famã trahendo. Et ſi oĩs
fur vt ſenptũ eſt iudicabik ʒacha. v. Et ſi fures reꝝ
coꝛpaliũ regnũ vei nõ poſſidebũt:Co vj. Quomo
do illud obtinebũt qͥ furantur famã omne bonuz
exterius excellit.quia melius eſt nomen bonum qᷓ di
uitie multe: Pꝛouerbioꝝ.xxij. Quod quidem nomẽ
ipſi furantur:non manibus ſicut alij fures qui furã-
tur ꝓter paupertatem:ſed lingua pꝛopter vanitatẽ
mia communiter alijs obloquentibus ſunt vani:et
ideo alioꝝ facta in quibus ipſi videri vellent vætra⸗
ctionibus depꝛimunt: vt illa in ſe gloꝛioſioꝛa videan
tur. Et bene:vnde alios vpꝛimunt ſeipſos inaniter
extollunt: quod wæ alijs lingua furãtur:ſibipᷣis q̃n⸗
tum poſſunt ꝑ phas vel nephas attribuãt. ſic miſert
aſſimilant᷑ in facto illo latronibo qͥ e alioꝛũ veſtilx
paruas furantur pecias. vnde eis clamidem faciunt
ribaldoꝛum:ſub qua ſicut nullus honoꝛatur:ita nec
ipſia deo vel bonis hominib honoꝛabütur in oꝛna⸗
mento illo quod alijs obloquendo texere credunt:
qui loquuntur pacem cũ proximo ſuo mala auteʒz in
coꝛdi. in pſal.xxvij. Et qͥ loquit᷑ pacẽ cũ ꝓrximo ſuo:
⁊in occulto ponit ei inſidias:tmiereix.
Ad euitandum tot illicite locutionis pericula:et
penas multiplicia excogitareneceſſe eſt remedia.
NQuoꝛum remedioꝝ pꝛimum adhibuit et oſtẽdit
cus in rationali natura: in qua videmns dit
homini in gutture duas cannas ſeu meatus:⸗ vnuz
os in ſignum ꝙ minus loquetur ꝙᷓ; eius oꝛi œ coꝛpo⸗
re ꝑ meatus illos aſcendenit: vedit inſuper homini
duas aures et vnum os:in ſignum ꝙ minus loquat᷑
q; audiet. habendo reſpectum ad pꝛimum:ferũt tul⸗
lium reſpondiſie requiſitum cur paꝝ loqueretur. ho
mo inquit habet duas cannas:et vnum os:in ſignũ
ÿ non loquetur quicquid venerit ſibi ados:baben⸗
o reſpectum ad ſecundũ:ferunt etiam hyſtoꝛie aliũ
phᷣm ad ↄſimilem queſtionẽ P ſcdᷣam reſpõdiſſe cau⸗
ſam:meminiinqͥ t me duas accepiſſe au res: vnũ os:
vt płaudirẽ ꝙᷓ loq̃rer. ¶ Elidemꝰ inſup ꝙ ĩ natura

xxij.

xiij.

Arꝰ. vj.
xuIij.

Exemp.

Exempg.

Locutio

humana magnũ fecit ſpaciuʒ inter coꝛ et os in· ſignũ

qꝙ in illo medlo ſpacio debet ratio occurrere loquele.

anteq; os publicetur z examinare ilam vrrum pu/
blicanda ſit an non. Sicut ergo inter duas ptes po/
nitur iudex vel arbiter medius:qui ꝑtes ⁊ cauſas ꝓti

um examinet.ita inter cogitationem ⁊ locutionẽ vel

rv.

inter auditũ et loquelam: vebet poni ratio: que par.
tes examinet antecq in palam ſententia coꝛdis publi
cet᷑ vt plus vel minus loquat᷑: Mumeri xxij.¶ Becũ
dum remedium ondit᷑ in natura ſerpentina: rati⸗
onabili:æ qua dicũt naturales:ꝙ lingua cuiuſdam

ſerpentis moꝛtui: valet ↄtra alioꝝ ſerpentiũ venena
quia ſuꝑ menſam poſita dicit᷑ ſudoꝛe ſuo venena ꝓ/⸗
palare:in ſignum ꝙ ſicut hec ſerpẽtis moꝛtui lingua .
alia impedit venena poſita in menſa. Ita lingua ve

tractoꝛis ſeu adulatoꝛis ſeu iuratoꝛum vel illiciti lo

cutoris moꝛtui:alioꝝ ↄſimilia loquentium impedi /
re veberet venenoſas loquelas:in coꝛde rememora⸗/

ta:qnia qð in lingua ſerpentis operatur virtus na⸗
turalis ei indita:in iſta opari veberet pena excogita⸗
ta:æ qua habetur. . vj. arti.viij.per totũ. Ged qa

talis lingua plus viſa ꝙᷓ excogitara:coꝛda monẽt lo⸗

quentiũ:vtinã talem linguam cũ tota quaʒ ſuſtinet
pena in menſa ⁊ alijs locis ſecum haberent⁊ viderẽt
vt ꝑ illam linguam ſuam ↄpeſcerent:qꝛ illa viſa effi
cacius illos compeſceret:qꝙᷓ verſus auguſtini: qui⸗
bus habetur. S. vj.xij. Quia efficacius vefunctꝰ loqͥ
tur:eb.xj. ¶ Cerciuʒ remediũ addere veberet hu⸗

mana ratio que dictat:ꝙ ſi vas in quo cibus reponi

tur coꝛpoꝛalis:eſt coopiendũ:ne a muſcis inquinet᷑
a foꝛtioꝛi rõe:vas coꝛdis in quo cibus reponitur ani⸗

vel reponi veberet:eſt cooꝑiendum ꝑ oꝛis et alioꝛuʒ

ſenſuum cuſtodiaʒ: ne muſce intrent infemi: et illud

xvj.

maculent immundũ facient:vas nanq; qð cooꝑcu

lo caruit:lex immundũ iudicauit: Mumeri.xix. Ra/

tio inſuꝑ dictat ꝙ ſi quis oſtium clauderet: ne anial

quodcũq; ꝑderet:⁊ maxime vbi ſciret animalib po⸗

riculum imminere ꝗꝓpter latronũ inſidias:miſi oſtiũ

clauderet:q; a foꝛtioꝛi ratiõe os ⁊ ſenſus claudere ⁊e-

Exemp.

xxvij.

yemp.

beret:ne animam amitteret:cuius amiſſioni cautiſſi
mi inſidiant᷑ latrones contra quos neceſſe eſt ſenſus
claudere:⁊ clauem tanti theʒauri in rationis repo/
nere cuſtodia:que anteqꝙᷓ aperiat ↄſidẽt quid dicas.
vbi.v quo.cur.quomodo.quando. Clauem.n.celi
et tanti theʒauri etiam in via nullus negligenter re/
ponere veberet. ¶ Sʒ heu quomodo iuuabit clauis:
vbinullum eſt oſtium:̊ vbi loquacitas abũdat nul
lum eſtoſtium:Vnde in vitaſpa. Cum quidaʒ ſenex
ad quendam veniret ſenem Anthoniuʒ nomine: du
os ſecum ducens ſocios bonos ̊ loguaces Antho⸗
nio dicenti ꝙ bonos in via habuit ſocios. RKeſpõdit
ſenex. Honi quidẽ ſunt inquit:ſ̊ mmus illoꝝ nõ ha
bet poꝛtam quicunq; vult intrat et aſinum furatur:
quia loquebant᷑ e omnibo q̃ acciderant:Luc.xxxiiij
Iterum ratio dictat et infoꝛmat ꝙ ſicut foꝛamen
eſt obturandũ:p quod ignis amarus exit:et intrat ⁊
fumoſus:ne alijs noceat: etiã ignis ille eſt ertiguẽ⸗
dus:⁊ obſtruẽdus:ita foꝛamẽ oꝛis ꝑ quod exit ignis

ille quo Jac.iij. Lingua ignis eſt. Et in pẽ. xxxvij

Concaluit coꝛ meum intra me:⁊in meditatioe mea
eyardeſcet ignis: eſt obturandum: ꝙ ſi gratis illud
obturare nolnerit: penis inuitus illud obturare te⸗
bent: vel ve illis verificet᷑ illud pſal.lxij. Obſtructuʒ
eſt os loquentium iniqua. ¶ Quartũ remedium laf⸗
ferre vebẽt ſapientum voctrina: de qua fert ꝙ quidazʒ
phᷣus requiſitus a quodaʒ:quõ omnib in bono pla⸗
cere poſſet. reſpondit: fac bene et parũ loquẽ¶ Quĩ⸗
tum afferꝛe veberet timoꝛ male ſo cietatis. Pro quo
eſt ſciendum ꝙ; ſᷣm beatum Grego.in omel e diſci⸗

pulis euntibo in emaus. Sicut diſcipulis tunc ð xpᷣo

A v.

loquẽtib:yxpᷣs inter eos affuit eoſq; aſſociauit. Jta⁊

nunc ſicut etiam angelus bonus bene loquentes aſ⸗
ſociat:ſicut patet.A.xxij.ix. Ita ꝑ argumentũ a con

trarid ſenſu male loquentibi ceeſt ieſus: affnitq; int
illos et ſathan:quia et rationabile videt᷑: ſicut xpᷣs
et angeli boni ſunt:vbi loquunt᷑ e his que ad eos ꝑ
tinent vt eos iuuent:linguaſq; illoꝝ moueant: ſicut

ipſemetchꝛiſtus pꝛomiſit dicens:dabiturvobis in il

la hoꝛa quid loquamini: Math. x. quia nõ vos eſtis
qui loquimini æc. Ita vemones ſunt pꝛeſentes⁊ ad/
iuuantes linguam mouentes:vbi loquunt᷑ de his:

qque eos ptinent:ſic etiam ⁊æ illis verificatur:nõ vos
eſtis æc. BGed vicunt non cogitamus malũ:ſ̊ ludẽ

tes ſic loquimur. Gtuʒ ad pꝛaimũ quomodo poſſent
male loqͥ:niſi male cogitarent cũ cogitatio loquelas
pᷣcedat:miſi foꝛte wꝛmientes loquantur.Et pꝛeter⸗
ea ſi ipi malum non cogitent:alijs tamen malarũ ve
nenũ ꝓpinant cogitationum ? ſine culpa nõ eſt:qͥ eul
pe dat occaſionem. ¶ tũ ad ſecundũ non deberet
eſſe bonus ludus vel ſocietas:vbimalignus ſpiritus
eſſet ſocius ⁊ particeps:qꝛ ſi ſociũ illum videre poſ⸗
ſent:cito a ludo fugerent:nec ludendilhaberent ap⸗
petitum:quem ergo oculis non vides coꝛpoꝛalibus:
fide vidẽs obmuteſcas nec vltra addas loqui: Job
xl. ¶ It autem remedia pꝛedicta efficacius adhibe
antur meritum et pꝛemiũ oſtendere reſtat bene ac di

ſcrete et vtiliter loquentiũ.

Horunʒ pꝛimo meritũ etigratia ex ſimilitudine oñ⸗
ditur:quam cũ Maria matreieſu habent:que parũ
et ſolum cum quatuoꝛ honeſtis ꝑſonis:⁊ cæ vtilibo in

ſacra ſcriptura legit᷑ fuiſſe locuta:cum angelo videli

cet qui eam ſalutauit:cũ filio ſuo:qñ dixit: vinũ non
