carceratoꝝ.q aliqtiẽs, nõ ita ſtricte ligat eos qͥn in
earcẽ libẽ poſſint ire:h ita eos ligat/ne ꝑ oſliũ exeãt:
er ſꝑ ſumma diligẽtia eoscuſtodit ne oſtiñ aptũ di⸗
mittat᷑ et ſugiãt. Ita dya bolꝰ pmittit pctõꝛc ire ad
ecchiam:ieiunare:elemoſynas facẽ:Pmoẽs andire:ſi⸗
cut pᷣdictũ multere.ſupᷣ.e.c. liij. ꝓximũ nõ ledẽ:et
hmõui:ß ſumma diligẽtia cuſtodit ne oſtiũ oꝛis apia
turĩ ofeſſione:ne ꝑ iſtud fugiat. Ouid ꝗᷓ valet dicẽj
nõ iuro nõ fadio talia mala: oĩa poicta bona.ſi ſine
ofeſſioneĩ carcere pcti ſꝑ etineat᷑: p collũ ligat. im⸗
mo foꝛte ꝙ alia bona faciat/ dyabolo placet. vt falſa
peilloꝝ ad modũ pᷣdicte mulieris facili ccipiatur.
Faciat q̊ qlibet qð facit incarceratꝰ:qͥ ſp ſtudet quõ
vel ꝓ oſtiu vel alio mõ fugẽ poſſit. Ita qlibʒ clauſus
in carcẽ pcti.q dici põt illõ yſa. xlix. Dicite vinctis
exite vc.xſa.lij. Exite inde:ad modũ Loth. cæ ſodo⸗
ma.exite inqͥt clauſi:ad poꝛtã lumĩs. Exite egrotiad
mediciñ ſalutis. Exite naufragi:ad poꝛtũ qetis. Sol
ue vincula colli tui captiua filia: vſa.lij. ideſt aĩa ſol⸗
ne oĩa pᷣdicta vincula colli.ſpãlit⁊ ſignãt dĩc vincu⸗
la colli:qꝛ int᷑ oĩa vincula illa ſunt magis piculoſa .
et ſpẽalius ſignũ moꝛtis.qꝛ liq; fur liget circa manus
vel pedes vel mediũ.ſꝑ pᷣt hĩe aliqᷓ ſpẽ euadẽdi.ſ̊ qñ
coꝛda ẽ circa collũ ſtringit᷑ et guttur ſuffocat᷑ tũc eſt
certꝰ de ſuſpẽdio ĩmoꝛte. Ita licʒ yabolꝰ pctõꝛẽ te.
neat pꝑ manꝰp q facit eũ ↄmitte illicita:ſicut pu gna
re vł ꝑcutẽ/⁊ hmõi:vlł ꝑ pedes ãbulãdo ad tabernas
et ad alia illicita:vłp vẽtrẽ:ſicut guloſuʒ.vłꝑ aures.
et alia mẽbꝛa:dñmõ gutturñ teneat᷑ qͥn ofiteat:ſpes
ẽ euaſiõis.llã q̊ coꝛdã:et illa vincula colli ſpãliter
⁊ toto niſu ſcinde gladio lingne ĩↄfeſſione.¶ Cõtra
bᷣmũ impedimẽtũ.ſ.moꝛtẽ ſubitã optimũ remediuʒ
E hõ ſꝑ ſit ęꝑitus.¶ Cõtra ſcõm vo. ſ. verecũdiaʒ/
qõ ẽpᷣmu impedimẽtũ int vincula/ẽ optimũ remevi
u m cogitare ꝙᷓ irrõnabil ſit illa verecũdia.qꝛ aut ve⸗
recũdat᷑illa pctã ſua o oñdere:aut ſibipᷣi aut ↄfeſ⸗
ſoꝛi. Hõ em plures reqꝛũt᷑ adafeſſionẽ audiendã. Gʒ
, erubeſcat illo wo ondęẽ:ẽ irrõnabile. Pꝛĩo qꝛ wus
ita bñ ſcit añ ↄfeſſionẽ ſicut ĩ ↄfeſſiõe. Becudo q
nõ veberẽt erubeſcere ei coꝛ oñdere necei a ꝑireillud
q̃ ꝓ eis latus et coꝛ ꝓmiſit aꝑiri in cruce. talicogitati
one fuit coꝛrecta qdã mulier.ð qua fert᷑ quaſi ſie:hec
nõ volnit p̃ verecũdia cõfiteri.cuixpᷣus P viſionẽ ap⸗
parẽs:oñdit ei latus aꝑtũ /ſoicendo:extẽde manũ tu
am:et accipe coꝛ meũ in manũ tuã:et vide illud dili⸗
genter ex om̃i parte.qð cum feciſſet:ait:vidiſti illud.
Ita inquit.cui ait. Gicut ergo ego ñ erubui tibi oñ
Vre coꝛ meuʒ. Ita nec erubeſcas mihi oſtendere tu/
um. Hec vo euigilans:ſanguineʒ a manu lauare nõ
potuit:unec v illo peccato munde cõfiteret᷑ cũ bis
ficte ad cõfeſſoꝛem accederet/et illud celaret. ſemper
ſanguis remanſit in manu: Mecalij cõquerant᷑ ſi ta⸗
le miraculum eis nõ oñdat:quia w'bet omnibus ſuf⸗

rmitateiacẽs in lecto reſperit incaute per

.Iv.

.lvj.

.lviij

Exemp.

CTonfeſſio

ficere P omnib et pꝛo omnibo coꝛ oſtendit in cruce.

Pro illo ꝗᷓ facto ſine verecũdia ẽ ei ↄfitendũ. Juxta
illuo pᷣs xlviij. Confitebit᷑ nibi cuʒ bnfeceris ei. Mec
⁊cbet verecũdari oñdere peccatum ſuũ ſibipi:qꝛ ipſe
ꝛius ſciuitnec æbet erubeſcere æ eo loq:quinõ eru
uit facere qð plus eſt. DHndo ergo reſpectu ad cu ⁊
ad r Heiee ſciuerũt peccatũ ſuũ/ verecũdia non
retrahat᷑:ſ cõfitẽdo dicat illuꝰ ps.xxxix. Labia mea
nõ ꝓhibebo:vñe tu ſciſti.q.d.Eyquo tu ſcis:a te non

po um. nec vebeo abſcondere. Tide. P. vij. xxxuiij.

¶ Xõtra verecũdiã vo qꝗ poſſet euenire ex hocꝙ co⸗
feſſoꝛ audit peccata:vus plura remediapuidit quo

rũ vnnʒ ẽ: nõ oꝛdinauit ꝙ cõfiteremur angelis:ne
timeremus vł erubeſceremꝰ tammũdis creatunis im

mũdicias nr̃as onñdere. Sed homimi:qͥ circũdatꝰ in⸗

firmitate ſicut alij. qͥ etiã tẽptatõnum bella in ſeipo

exꝑpitur: qͥ ex pꝛopꝛia vebilitate et fragilitate. potius

hʒ materiã fragilib cõpati.qᷓ cõtemnerel vel abomi
nare ¶ Becũdũ remediũ ẽ cogitare ꝙ bon cõfeſſoꝛ
ſiaudiat homineʒ qͥ fecit oĩa peccata:nõ minus eum
diligit dũñmõ contritꝰ ſit.et paratus ad coꝛrectõneʒ:
ſicut nec xpᷣs minus dilexit Petrũ et Magdalenam
poſt peccatũ ̊ plus.¶ Zercõ ſi nõ põt ſe vincere.qͥn
eru beſcat:nõ ꝓpter hoc cõfeſſionẽ dimittat:cogitãs
ꝙ illa erubeſcentia eſtmagna pars pnie. Cogitans
etiãq melius ẽ erubeſcere coꝛã vno:ꝙᷓ coꝛãtoto mũ⸗
w. ¶Terciũ vo vinculũ rũpat cogitatio pene eter⸗
ne. et ꝙ etiã ſi totã veritatẽ oñdat aꝑte cũ cõtritone
cõfeſſoꝛ diſcretus minoꝛẽ ei ſatiſfactõnem imponet.
uartũ vo vinculũ qͥ pct̃oꝛes ligat ſpe longioꝛis

vite.et oñſione alioꝝ 4 pꝓ mitos anos in pctis iacue⸗

rũt:et nulla vindicra ſecuta ẽ: ſoluat cogitatio ꝙ in
hoc dyabolꝰ oꝑat᷑ ad modũ aucupis:qͥ nõ ſtatim cur

rit ad occidẽduʒ pᷣmã auẽ illaq̃a tam: ne alie fugiãt.

immo aliqñ ponit ſe in folijs viridibo:et hʒ auẽ wome
ſticã quã ponit iuxta ſe:vt alie libẽtius veſcendat ad
glutinũ ſuũ qᷓs inuiſcatasſcaute capit:me alie terreã
tur. Ita dyabolꝰ hʒ auẽ womeſticã/ malũ videlʒ ho⸗
minẽ vłmulierẽ cũ ſignisſet habitu meretricio: qui
ꝓvctrina mala/ vbo/ exemploſaliosad viſcũ trahit
peccati:et ad laqos d vaboli. Sicut pʒ.E. ix.viij. Et
E. vij.xj.cũ tribo ſeq̃ntibus.Et. F.xx.ij. Et. G. v. ix.
Et. P. v.v.quos nõ ſtatim occidit mala moꝛte. ꝓpt

multas cauſas ey ꝑte ſui. Pꝛimo vt diunus viuetes:

plus peccẽt. Secũdo vt pluresalios peccare faciant

ſicut pʒ væ fomicatoꝛe et hmõi qͥ multos peccarefa-

cit.Tercõ.ne aut territi fugerẽt:et plures amitteret

Rbete eĩ nimis apte poſitũ.aues fugat:et baculłꝰ in⸗

ter eas piectus:eas au olare facit. Accipit ᷓ eos cau

lxuj.

Exemp.

tam illã facẽ ꝑmittũtur.

te. nũc vnũ nũc aliũ:in lecto moꝛiẽtes. lli q cogi⸗
tãt ꝙ; multi peccauer̃t/ et pulchꝝ finẽ er moꝛtẽ habu
erũt:a ideo audaciã hñt peccãdi:ſunt ſicut aues que
Pbter auẽ wmeſticã audacter ad viſcuʒ vſcẽdũt.Eʒ
eu auis inuiſcata nitit euadere: H̊ peccatoꝛ nõ ẽita
ſapiens. Et auis ſemel laqum euades: vix iteꝝ redit:

H peccatoꝛ centies ↄfeſſione liberatus:iterum redit.

¶ Quintũ vinculũ/frangat cogitatio ; ad tales ſe

bʒ dyabolus ſicut qͥ igat equũ vel bouè in paſcuis:

quos bñ ꝓmittit ire et comedere et fa cere q volũt ad

certũ terminũ.et nõ vltra. Qui q̊ vidẽt ſe bona oa

facere ſine cõfeſſione:cogitẽt q ita ſint ligati: ꝙ me⸗
tam ↄfe fliõis trãſire nõ pñt.ſ̊ omia qſunt circa me/
Bextũ vo vinculum ſol⸗
uat cogitatio pene eterne:quã ꝓ bꝛeui lucro vel vele⸗
lectatõne incurrẽt. Cogitẽt etiã ꝙ dyabolus ducẽs
eos ad tales vlectatões ſe hʒ ad eos ſicut vulpes ad
lepoꝛem:cui qñq; ſe fingit/vt di/ quaſi ſociũ:volẽs cũ

eo ludere:faciẽs coꝛã lepoꝛe ſigna ioci:vt eũ ad ſe tra

hat.et ſi aliqualiter timẽs fugiat:iteꝑꝝ eũ ꝓuocat ad
lIndendũ.cũ quo ad tempꝰ ludit:vt in fine ſtrangulet

X f.

Gic dyabolus peccatoꝛi fingit ſe ſocium ad ludẽdũſ
et velectandũ.⁊ qꝛ ꝑ ſe cũ peccatoꝛe ludere nõ põt aꝑ

te:mem bꝛa ſua et miſtros ſuos ei exponit:viros⁊ mu

lieres in habitu laſciuo: et choꝛeatrices/ ⁊ ꝑſuaſores
maloꝝ: hmõi. Quotiẽs ergo tales vides:cogita/ ꝙ
vulpes ↄyaboli ſunt et vulpes ſamſonis:q nitunt ſe⸗
mina vᷣtutũ/ et ſegetes bonoꝝ opeꝝ in aĩa veſtruere:

q̃ nitũtur te q̃ſ lepoꝛẽ ad ludu nociun aĩeſet ad xle-
ctatõnes ducere inoꝛdinatas:vt dyabolus te in fine

ſtrangulet. cum hisqͥ ꝑtes vulpium erũt. In ps.lxij.
Quociẽs etiaʒ cõfeſſione peccatum diminiſtiet iteꝝ

tẽptaris redire ꝓpt᷑ velecratões excogiratas: cogita

ꝙ adhuc vulpes inferni inuitãt tead plus ludendũ:
et ꝙ crudelis tabernariꝰ pꝛius accipit veſtes vᷣtuti:
et in fine his nõ cõtentat᷑:ſᷣ accipiet coꝛpꝰ et anima:
et ꝙ te iten inuitat ad tabernã ſuaʒ.filimine abules
⁊c. Pꝛouer.j.ne dicat᷑ tibi in fine:ſatis luſiſti.⁊c. Si⸗
cut pʒ. P.viij.xvij.et ſic ſolue vincula collitui.⁊c̃.
ſte articulus infert tredecimũ.qꝛ exquo ita ap/
te pʒʒ per exempla poſitaſquõ dya bolus nitit᷑ ↄfefſio
nẽ impedire:magna ẽ fatuitas.et piculũ volentiũ ei
acqeſcere ne pure et freqnter. ↄfiteãtur.hec ſtulticia
ʒj multis modis.¶¶ Pamo. nolũt facere vt aĩam li⸗
rẽt ab infirmitate immo a moꝛte eterna:qð face/
rent vt coꝛpꝰ liberarẽt ab infirmitate.Si em ſcirẽt.
q; poſſent cõfeſſione liberari ab infirmitate coꝛꝑali:
libẽter ↄfiterẽt᷑. ¶ Becũdo qꝛ circa coꝛpis ſaluxẽ in-
certã care cõducũt medicos ſet emunt medicinas/q̃

aliqñ eis nõ ꝓſunt:nec ſanitatẽ vł vitã eis conferut!

vel ꝓlongãt. Sed circa ſalutẽ aĩe certã medicũ qͥ ni/

hil petit.niſi ꝙ moꝛbũ ei oſtendas: qͥ etiã medicinaʒ

certiſſim dabit q̃ vitã ↄfert eternã:fugiunt. Veꝛbi
gra.Oũ ſani ſunt ſita diu ab eis fugiũt:qᷓdiu vñt.vi/
eꝙ medico aĩe mitiũt.immo aliqñ ſi gratis ſe offe⸗
rut. Bicet vxoꝛ vel aliꝰ qͥᷣ eſt circa eũ:adhuc foꝛtis eſt
bñ conualeſcet. Di loqremur ſibi confeſſione:eſſer
triſtioꝛ/vlł põderoſioꝛ vł offenderet᷑:et crederet ꝙ ci⸗
tius veberet moꝛij venias iteꝝ. Itẽ dicet/mõ ẽ in ſu
wꝛe vlłcaloꝛe. Iteꝝ dicet:mò nõ pt᷑ loqͥ. Iterũ dicet:
mõ moꝛtuꝰ eſt. Et ſic ſepultusẽ in inferno: Luc.xvj.
¶ Tercõo mille libꝛis vl ꝓ reg ↄfiteret:et ñ vult pꝛo
reg celoꝝ.¶¶ Quarto qꝛ ſiqs eẽt captꝰ vłligatꝰ ⁊ poſ-
ſet clamoꝛe liberari: ſtultꝰ eẽt ſi ñ clamaret. Bicĩ ꝓ⸗
poſito.Cõfitendo q̊ clamet a dyabolo captꝰ:⁊ dicat
illð thob.xiij. Ego at᷑in fra captiuitat: meeofite boꝛ
illi. ¶ Quito.qꝛ aliẽa pctᷣa ñ erubeſcit dicẽ vethẽv
ad ſui dãnatõʒ ⁊ ſua erubeſcit dicẽↄfitẽdo ad ſui ſal
uatõeʒ. Et ꝓ certo ſi eccla oꝛdiaſſet/ꝙ qlibʒ ↄfiteret᷑
pctjm alteri ad alteriꝰ vtilitatẽ:ñ vr ꝗ ita diligẽter
Tæ alieĩs pctis loqrẽt᷑. Nõ optĩe. .vj.xiij.¶ DBexto.

Tlicet vſq; ad finẽ q̃dꝛageſime N etiã infirmat᷑ tar/
4

Pne kat al ii ondẽ ebꝛietas q tõ octrĩa ecclłe vłſa

ale.qꝛ ebꝛij pcta ſua narrãt.Et ſt ſiles cuida mlieni
cq̃ fert:; cuʒ freqnt᷑ triſte ſuſpiraret.⁊ cãm ſuſpirij
nullo mõ ſobꝛia voluit marito aꝑire. Tandeʒ ebꝛia
narrauit cãm eẽ vnũ pctm ð qͥ nuꝙᷓ fuit afeſſa:⁊ pec.
catũ ei noĩanit.ð qͥ cũ ĩ craſtio es ↄmeõꝛaret:⁊ ad ec-
cleſiã ire facẽt vt ↄfiteret᷑:afiteri noluit.̊ nocte ſeq̃n

ti ſcidit guttur ſuũ.¶ Beptio/ſtulticia illoꝝ ⁊ picu⸗
lũ qͥ ſaltẽ ſelłi ãno ↄfiteri noluerit:pʒ ꝑ peale: dan

onẽc.ſen væcretalẽ õ tales editã Er v pe.⁊ re.om̃is.
Que dic: ꝙ qᷣlibʒ fidełſaltẽ ſeh ãno pꝰꝙ; ad ãnos di/
ſcretõnis venerit:tenet᷑ ↄfiteri oĩa ſua pct̃a:a ſuſciꝑe
reuerẽt᷑ ad minꝰ ĩ paſca euchariſtie ſacrm:niſi foꝛte ðᷣ

ↄſilio ꝓpꝛij ſacerdotis ob aliqᷓ; ronabileʒ cãmſad tpᷣs
ab eiꝰ pceptõe duxẽit abſtinẽdũ.Alioqͥn/ ⁊ viuẽs ab

ingreſſu ecclie arceat᷑: ⁊ moꝛiẽs xpiana careat ſepul-

tura.vñ h ſalutare ſtatutũ dʒ freqnt᷑ ĩ eccłijs publica
ri: ne qͥſq; ex irãtie cecitate velamẽ excuſatõnis aſſu-

mat.hibi ve vbo ad vbũ.¶ Octauo apparet ex h ꝙ

Arꝰ xiij
.lxij.

Exemp.

.lxvij.

tigconſcn cſtin in it ,ſenotcrin wnn
ſun op gſlaicus pendi wnanu
ni rbirnechlinonitradant Bicn
ttöenlöentits getints romiſſon
tia bäregrlata göammöſaniit mem⸗
latdigq ad agidliu gninet Yuna iluc⸗
Znlibrotuooes ſanbent ar di ſiin bir
diligis rca ſalntgie dlligeter ſaga pni
lut vtri hona vel malaſt. Flla dllignne
Onefactain memoꝛis ſenbit. e qo diligi
knofucllteroblinioni radlt αn
itupotcopan duptnxel vthomecltatoe
hone ria recolligitq cocit dint / vel fen
nſitq nig feaſe buit do Pope gratol⸗
bnisgrbemnatönis glouficatönisnomil
ſtumaſitenticz aſc pöt dialidentn ͤ
ligpelgut featreli Ahuitfeaſſe Etſiel
nltſin ſirſeih dnonins nn
unt biſtſimme Zta ſägnäſun

clta pot cölter diclc
gegi cnaſt
ſegmsſllunin Artnt une
nn nons aſce Porn. u r in

nnifechndyel hbniineni

rrcn . d gefes digloſiiin
ſcdtndintit nutmat
hunt necſhnlt te ltiet infin

Nbat. edarca ſalute ge en ci;
hidahiti ltigfert temi figiunt Ten
ſaniſont ita din cbeis ugiüt fin pſtſe
unieimiauimimin
Glcoaie mittüt immo iafſigrano ſecfi⸗
cet woryel ald qeſt rcge adhucfotic⸗
aleſat Giloqrenurbi weonfeſiohetſe
ykpoceroſon lofenderek et nederethe/
erer moi penias itep. Yte dlcet mo einſn⸗
lore Irr olcer mo noptlo Ftaniden
u?eſt. Etſicſepultuséininfemno: Aucpyj“
onmillelibiis o res oftent etiivoltt
¶Onanoqeſigseet capt ligat 9
eliberan ſtult et ſiñ amaret. Dicſ
ftendozclameta dſabolo capt, dn
hiEnakintnantuta na nn
datih u
nnn diiſei, dih i
kulgä igi un⸗ cki te,
gang anut Et ſilvni niii

Ar.xiiij.

lxviij.

Arꝰ.j.

Tonſcientia

plus volũt coꝛã toto mũdo oñdere: qꝙᷓ hic corã ſacer-
dote.Et ſiles cuidã/qͥ voluit mare tranſire et ãmo⸗
nitus ꝙ priꝰafiteret᷑ noluit: ⁊ poſtea in ꝑiculo cõfeſ⸗
ſus eſt omibo. Ita qͥ nolũt hic cõfiteri:oñdẽt peccara
ſua coꝛq toto mũdo. Nõ confundaris ergo confiteri
Eccleſiaſtici.iiij.
Ultimo reſtat breui exꝑimento oñdere qñ cõfeſ-
ſus eſt omiba ↄditõnibo vebitis ↄ curꝛentib:quibo ex
periri oõt/vtꝝꝑ mũde ↄfiteat᷑ ad vitã vel ad moꝛtem.
vnð exemplũ ad h̊ accipit᷑ ab infirmo qͥ eſt in ſudoꝛe.
BGi.n.ſudoꝛ eſt copioſus.⸗ vniu erſalis:ſignuʒ ẽ ſani.
tatis: ſi vo nõ ſit copioſus.vel citus: ſj poſtqᷓ inceꝑit
ſudare ſu doꝛ ſe cito retrahit:ſignũ eſt moꝛtis in acu
ta.vel ſi fuerit in aliqᷓ ꝑte coꝛpis/⁊ in alia nõ:nõ ẽ bo
num ſignũ.Sic in ſudoꝛe ſpuali:ſi fuerit:⁊ pʒ.ſi So re
trahit ſe/ ⁊ nõ ↄfitet᷑:ſignũ eſt moꝛtis.qꝛ ſit᷑ amiſſio lo
qu ele ĩ infirmitate coꝛpali ſignũ ẽ moꝛtis:ita ĩ infir⸗
mitate ſpũali. Gic q̊ moꝛs et vita in manib lingue:
Pꝛouen. xviij. Mota ad idem plura exꝑimenta ſupꝛa
c.c. vj.xxxxix. Nota. J.xj rxiij. IJtem. Z. iiij.iij·

MVnſciẽtie pꝛimo po

nendũ eſt officiux/ opus ſeu o ꝑatio. Scdᷣo
aAſciaꝝ diuerſitas/quõ aliq̃ bñ ſunt regula
te:aliq̃ male. Terdo boneↄſcĩe vtilitas. OQuarto
talis ↄſcĩa eſt diligẽter cuſtodiẽda.Muinto male cõ
ſcietie ꝓiculũ.Sexto ꝙ talis ẽ diligẽter coꝛrigenda.
¶ Ad pꝛimũ ſicꝓcedit᷑ Conſcia põt ↄpari ad opera
nra pñtia/pᷣteritaſa futura.Et ſᷣm hãc diuerſitateʒt
diu erſa ſoꝛtit᷑ officia ⁊ opationes.¶ Quia qᷓtum ad
pñtia/conſcia eſt in aĩa ſiẽ oſcriptoꝛ in wmo velĩcu/
ria magnoꝝ.qñ laicus expendit denaniũ:pʒ vnũ de⸗
ricũ qͥ ſcribit/ne obliuioni tradant᷑ Sic in aĩa om̃es
cogitatões/locutões/oꝑatõnes/⁊ omiſſiones/ſↄſcien⸗
tia bñ regulata qdammõ ſcribit:a⸗ memoꝛie cõmen⸗
dat:oĩa q ad agibilia ꝑtinẽt. Juxta illud pᷣs.cxxxviij
In libro tuo oẽs ſcribent᷑ qꝛ dũ ↄſcia bñ regulata et
Diligẽs circa ſalutẽ aĩe/ diligẽter facta pñtia cõſide⸗
rat:vtrũ bona vel mala ſt.Illa diligenti examinati⸗
one facta in memoꝛia ſcribĩit.qꝛ qð diligẽter excogi⸗
tat᷑:nõ faciliter obliuioni tradit᷑. ¶ Zd facta vo pᷣte
rita/põt cõꝑari dupłr:vel vt hõ meditatõe ? cogita/
tione ꝓria recolligit qᷓ coãuit/dixit / vel fecit / vel o⸗
miſit:q viqʒ feciſſe vebuit deo ꝓ ope creatõis/recrea⸗
tõnis/gubernatõmis/glouficatõnis:⁊ omiſit.et ſʒ
iſtam ↄſideratõeʒ ↄſcla põt dici liber:in qͥ clarevidit
oĩa vel que fecit:vel q ebuit feciſſe.Et ſiẽ liber in
multe ſunt ↄſcie ſcripte/ denomĩatus a ↄtento põt di
ci ↄſca a con.qð ẽ ſunul.⁊ ſciĩa q̃ſi ſimul ſca:qꝛ mul⸗
te ſunt ibi ſil ſcientie. Ita ↄſcia in q ſunt.oĩa pᷣdicta
ſcita:põt cõiter dici cõſcia a ſimultate ſcaꝝ circa ea
q̃ egimꝰ/vel omiſimꝰ. Et ſm h videt᷑ ma gis ꝗpꝛie ſoꝛ
tiri nomẽ ↄſce. Nota. Y.xj.xxiij. Vel põt cõꝑpari ad
ea q̃ fecimꝰ vel obmiſimꝰ/nõ vr his ꝑ nos recoꝛda
remur.ſñ̃ᷣ alij nos v his q̃ fecimꝰvel obmiſimꝰ cõme⸗
moꝛat:vel impꝛoperãt recitãdo:vel rephendẽdo/vł
indicando:⁊ in iſto negocio conſcia hʒ officiũ teſtis
vł interioꝛis iudicis.qivł qñ hoĩes nos repᷣhẽdũt:vł
cemões ĩ moꝛte:vł vt iudicio:obijciũt q fecimꝰ vłq̃
obmiſimꝰ. Sic pʒ mat.xxv. Abi recitat q mali omit
tũt:dicẽs.pſitiui ⁊c.⁊ q̃ boni fecerũt:ſic pʒ ibidẽ. Con
ſciẽtia in oĩb teſtis/ teſtimoniuʒ phibet his q foꝛis
recitant᷑. Juxta illõ Ro.ij. Leſtunoniũ reddęete ilł
cõſcla. Mõ. . viij.j.Et..iij.v.Et.L. iuij.ij. ¶ Iſte
vo liber teſtis qᷓtum ad bonos.nõ ſolũ fungi offi⸗
cio libri ⁊ teſtis:ſ et ↄſolatoꝛis.qꝛ nõ eſt res in mũw
ꝗ̃ ita ↄfoꝛtat ⁊ ↄſolat᷑ alaʒ:ſic ſecura ↄſcia:dicẽte ſapi
ente Ec rr. Mo ? inqͥt oblectamentuʒ ſupꝑ coꝛdis
gaudiũ.Iſta ãt ↄſolatio ex trib ↄſurgit xh̊ ad
modũ triplicis generis hoĩm ſe hʒ ↄſcia erga bonos.

T Hi.

Pꝛimo ſe hʒ ad modũ amici aduocãũtis.Ccdd au
modũ mr̃is reficiẽtis.Tercio ad modũ regis donꝗ
ꝓmittẽtis. ¶ Mtum ad pꝛimũ. Giẽ magnu ſolatiũ
eſt hoĩ coꝛꝗ iudicem multis tribulato/ hẽe aduoca⸗
tum qͥ in oĩb ad obiecta rmdeat. Ita mag cõſolatiò
eſt hoĩ cui multa extra accidunt infoꝛtunla obpro⸗
bria:hie aſciaʒ bonã q oĩb infoꝛtunijs ⸗ obpꝛobꝛijs
rũdeat: q; dũmõ pctã nõ ſt:nec aia rea eſt. no ſũt õ.ſᷣ
4.n nõ agũt aliqᷣd aĩam:ſ ipſam mũdant. Et
ic oſcia bona argumẽta ⁊ obiecta q vident᷑ z hoĩeʒ
militarereducit oñdit eſſe ꝓ hoĩe.Et ſic ad modũ
ſapiẽtis aduocatiiq argumẽta ʒ veritatẽ p veritate
cñ veritate oñdit eſſe ſane intellecta:ſic ↄſcia hoĩcʒ
ſolat᷑: eũ ab aduerſis vefendit:oñdens ꝓ eo eẽ que
5 eum eẽ vident᷑. Glia em̃ inquit h eſt qm̃ v qͥ hotes
vituperant:conſcia nos liberos monſtrat. xj.q.iij.
IJnter verba ⁊c.ij.Coꝝꝑ.j.lia nr̃a h eſt teſtimomiũ
ↄſcie. ¶ Gcdo ad modũ matris q filiũ ſuũ in laboꝛi⸗
us vexatũ ad eã wmi redeuntem. benigne recipit
refouet ⁊ cõſolat᷑: q̃nto pluriba fuerit anguſtijs af⸗
flictus iniuſte a vitrico ſuo vel alio inimico tanto di
ligentiꝰeũ ↄſolat᷑. Ita conſcia afflictos extra a mdo
vel malis hoibo ⁊ diuerſis infoꝛtunijs cõſolat:qn ad
eã boni ſicafflicti wmi redierint.Et q̃nto plus fue-
rint iniuſte afflicti:tanto diligentiꝰeos reficit: dum
eis oñdit/ꝙ quelibet tribulatõ eis nouũ meritũ acqͥ
ſiuit. Et ſic qͥt tedia recolligẽdo ad meriti augmen-
tum ↄuertit:tot fercula an filiũ tribulatuʒ apponit.
Et ſic verificat᷑ illud Galonis Pꝛouer.xv. Gecura
mens q̃ſi iuge conuiuium.qꝛ tot vlicata cibaria/tot
fercula miniſtrat:q̃t electatõnes de bonis opibo q⸗
buſcũq; que fecit/ſiue ve aduerſis qᷓ patiẽter ſuſtinet
memoꝛie addqucit.¶ Zercio ad modũ fidelis ⁊ gra⸗
ti regis/qͥ militibo ſuis bona multa ꝓmittit:vt foꝛti
us pugnent:ſic ↄſcĩa bonoꝝ talibo ꝓmiſſis eos letifi/
cat:ꝓmittẽdo eis pꝰlaboꝛes gaudia eterna.⁊ qð poſ

R⸗

vj⸗

ſet eſſe maiꝰgaudiuʒ alicui pauꝑiſqᷓ ꝙ eẽt futurꝰrerł

vbi ſemꝑ regnaret pacifice ſine quocũq; aduerſario
vel tedio:omẽs wvloꝛes illa cogitatõne mitigaret:et
oẽs laboꝛes qͥ eũ ad iſtũ ſtatũ habendũ habilitaꝛent
diſponerẽt:faciliꝰ patientiꝰpoꝛtareti⁊ ſemp ĩ illa
ſpe gauderet.taliſpe ⁊ ꝓmiſſione ↄſcia bonos letifi⸗
cat.Qui dicũt illud.ij.Coꝝ.j.Glia nr̃a h̊ ẽ teſtimo
niũ ↄſcie.ve huiꝰconſcie laude dicit Hug.li.ij.v aĩ⸗

ma.c.ix.Conſcĩa inquit bona /titulꝰeſt religiõis:itẽ/

plũ ſalomonis:ager bñdictõnis:oꝛtꝰ vliciaꝑ:reclĩa
toꝛiũ aureũ:gaudiũ angeloꝝ:archa federis theſau⸗
rus pᷣcioſus:aula i:habitaculuʒ ſpuũſſancti.liber ſi⸗
gnatus ⁊ clauſusſin die iudicij apiendus.ꝗ Etum
vo ad malos. Iſte liber⁊ teſtis/ fungit᷑ officio accu⸗
ſatoꝛis ⁊ toꝛtoꝛis.qꝛ oĩa que dicta ſt de ↄſcia bona:x.
Zrium pñt dici mala/qꝛ ſiẽ bona oñdit om̃es tri⸗
bulatõnes eſſeꝓ hoĩe.Yta h̊ ondit hec ð hoiem ma⸗

lum eſſe:dũ ſub eis nõ coꝛrigit᷑ᷣ coꝛ indurat ad mo

duũ inuidi.dum.n.aduerſa ab extra ſuſtinet:et intus
male viuit:q aliud dicit ſibi ↄſcia ſua:niſi ꝙ v tri⸗
bulatõne ⁊ pena tꝑali vadit ad eternã. peſſima r̃dar
guẽte ↄſcia: Sap.xvij. ¶ Gcdo nõ cõſolat᷑ ad modũ
mr̃is h̊ malos exa ſperat ad modũ nouerce:q̃ puignũ
ſuũ de oĩ loco redeuntẽ/ſiue v ſolatio/ ſiue de laboꝛe
ſp exaſpat:aſꝑa ⁊ pũcturas ei dicẽdo.Et ad modum
ſcintillãtis wmꝰ:q̃ hoſpitẽ nõ ſinit qͥeſcẽ. Et ad mo
dũ amare vroꝛis:que ſp cũ marito ad eã redeũte li⸗
tigat. qʒ ſapi.xvij.ſp pᷣſumit ſeua ⁊ 9turbata cõſciẽtia
Ter nò ꝓmittit wna ad modu regis. ſ̊ penas ad
modũ crudeł tyꝛãni. Et ſic qͥ minas dñi vel tyꝛanni
terꝛeni audittumet triſtat᷑:ſic cui ↄſcia h̊ minartri
ſtat᷑ Quõ em gaudẽ poſſet:qͥ cogitat ꝙ nõ ẽ in ſtatu
ſaluandoꝝ:oũ ſcit ſe eẽ in pctõ moꝛtali:cui ↄſcia mi
nat᷑ regni celeſtis amiſſionẽ:⁊pene eterne afflictõeʒ.

Exemp.

Exemp.
L.

Ar. ij.

Lonlſcientia
Siẽ eniʒ pᷣdicto gaudio.ſupꝛa.e.c.vj.nõ ẽ maiꝰ.Jta
iſto wloꝛe nõ veberet eẽ maioꝛ ꝑ argumentuʒ a ↄrio
ſenſu.Et ſiẽ illi multũ gaudẽt in ſpe.ſ̊ plꝰgaudebũt
in re. Ita iſti plłwlebũt ĩ re:qñ dicẽi:qð timebam
euenit:⁊ qð verebar/accidit mihi:⁊ qñ ſic ↄuerſi fue
rint dies feſti illox in luctũ.Amos.viij.et.j. Mach.
j. Poterit ↄſcia illoꝝ ab eis impꝛoperãdo qrere. Si
cut dr ꝙ quidam puer queſiuit a pre ſuo in craſtino
poſtiꝙ feſtũ ſolẽne tenuit:vbi eſt inqͥt dies heſterna:
Bic ↄſcia qu erere poterit tũcvbiniſus:vbi iocꝰ:vbi
aurũ ⁊ argentũ. Sic pʒ Haruth.iij.¶ tuʒ vo ad
opa/vel locutões/ vel cogitatões/vel omiſſiões futu⸗
ras/oꝑat᷑ ↄſcia ſic ſtimulꝰad bouẽ pigꝝ.Et ſic exami
naroꝛ ad oꝛdinãdos:q hʒ bonos recipe et malos re⸗
pellere:Et ſic campſoꝛ ad monetã qͥ venariũ diligit
examĩat.2 ſolos bonos recipit:malos aũt foꝛas mit⸗
tit.Et ſic mgr ad diſcipulũ:qͥ eũ inſtigat ad malũ vi
tandũ ⁊ bonũ faciendu.Et ſic ↄſcĩa facit/ꝙ hõ v fu⸗
turo ↄtra inimicos ſuos ſpñales ⁊ mala ſpũalia ſe cu
ſtodiat:eũ puncturis ⁊ rone excitãdo.Ad modũ ſpe
culatoꝛis/qͥ ↄ mala ſurgentia illos væ caſtro excitat.
Aſſimilat᷑ etiaʒ ↄſcia in h opꝑe illi militi eneo/x qͥ̃
vt dr narꝛat Alexander nequãa libꝛo væ naturis eE.
; Virgiliꝰrome palaciũ ↄſtruxit/in qͥ erat cuiuſlibʒ
regionis imago in circuitu:in cuiꝰſumitate erat mi/
les eneus/haſtã vibꝛans:que in illã ſe vertebat pteʒ:
que regionẽ rebellantẽ reſpiciebat. Sic ↄſcĩa oꝛdia
ta. haſtã puncture ⁊ dictonis vibrat atra vicia re⸗

bellãtia/⁊ ↄtra aĩe inimicos.Patet ̊ ex pᷣdictis qua

le ſit bone ↄſcie et opus ⁊ occupatio.
Sʒ qꝛ nõ oẽs ↄſcie ſic ſe habẽt in diligẽtia ꝑñtiuʒ

nec ↄſideratõne futuroꝝ ¶ Io in h̊ ſcðo articho re⸗

ſtat oñdere ↄſciaꝝ diuerſitatẽ:qͥ ad bonitatẽ ⁊ mali
ciaʒ:q̃ viſa:videbit᷑ cã q̃ ↄſcie male oꝛdinate/nõ ſic ſe
hñt:vt pᷣdictũ ẽ circa pᷣteritum pñs/⁊ futurũ.¶ Dec
aut dria ẽ multiplex. Pꝛimo autem apparet in tanto
ꝙ ↄſcia bona ẽ ſic veſtis alba/⁊ aq clara. In qᷣb par
ua macła cito apareta delet᷑. Et ſiẽ lumẽ vtpote cõ
ſciẽtia in q̃ ẽ lumẽ gre.⁊ radiꝰveri ſolis/in qͥ apaꝛẽt
atomi.i.venialia ⁊ minima pctã.Eſt et᷑ ſic hõ vł ma
nus vel pesviuꝰqͥ minimaʒ ſentitleſionẽ ⁊ puncturã
Et ſic ocłs clare vidẽs:qͥ totũ coꝛpꝰa malo veniente
pᷣſeruat.Et ſic tenera ↄplexio.qᷓnto em̃ ↄplexio tene⸗
rioꝛ:tanto ei mĩoꝛa nocent:tãtoq; minoꝛa ſentit.Sic
ↄſcia.Eſt etiã ſiẽ vene ſtricte.q̃ alalia a venini dãno
pᷣſeruãt. venenũ em̃ nõ facile penetrat ad coꝛ aĩaliuʒ
oñtium venas ſtrictas. Et h̊ dr eſſe cã quare ciconie
ſerpẽtes ſine dãno comedũt:qð facere ñ pñt alia ha⸗/
bentia venas largas. Sic ↄſciam hñtes ſtrictaʒ.⁊ be
ne regulatã/que nec pctm̃ necpeccati circũſtantias.
nec occaſiões admittit.nec faciliter a pctĩ veneno in
toxicat᷑. J0 dico pcti occaſiões:qꝛ dicit lex ↄſda ẽ
noß nccia ꝓpter nos.fama at ꝓpter ꝓrimum. xij. q.j.
nolo. ¶ Conſcia aũt mala ⁊ inoꝛdinata duobjmois
erꝛat in generali.Aut quia ẽ nimis larga.aut nimis
ſtricta.¶ Pꝛima hʒ oms ↄditões ꝛias his q̃ ð bona
ↄſcia dicta ſunt.Gcða aliq̃s.qꝛ large ↄſcie ſunt ſicut
veſtes nigre ⁊ aq turbida. Et ſicut obſcura ſen tene⸗
bꝛoſaſin quibo nec macule magne: nec pulueres pec-
catoꝛum magnoꝝ apparent.quia nõ eſt ibilumẽ gra
tie. Gunt etiã ſicut cadauer moꝛtuũ:qð nec punctu
ras ſentit ⁊ hoc eſt ſignũ ſpũalis moꝛtis/quãdo cõſci
entia peccatoꝝ puncturas nõ ſentit. Per largas em̃
venas venenũ ad coꝛilloꝝ intrauit:eoſq; occidit/nec
ↄtra mala imminẽtia ſe cuſtodiũt qnia nec ea vidẽt
AQuia naas qmonites.ideſt dya bo lus cui ſeruiunt
eruit eis oculnʒ vextruʒ qui anime ſeruire veberet. j.
Reg. xj. Et ideo ſic ceci ad mĩma ceſpitantqͥ tĩma
xima nõ vident:qꝛ de minimis qũq; babent ↄſcienti
am:ſic dimittere crucẽ ad ſiniſtrã in via ⁊ hmõi:⁊ xe

X pVij.

maximis ſiẽ ð ꝑiurio adulterio:⁊ hmõi oſcias nõ ha
bent:ad modu iudeoꝝ:qui habuerũt ↄſciam intran
di wmũ pylati/ne ↄtaminarent᷑: Yo.xviij.̊ nõ hue⸗
rũt ↄoſciam occidẽdi xpᷣm. Trepidauerũt tunoꝛe vbi
nõ fuit timoꝛ in p̃s xuij. ¶ Boa vo.ſ.nimis ſtricta te
net ſe ad extremu.qꝛ ↄſcia bñ oꝛdĩiata ſe hʒ int᷑ nimis
laꝛgaʒ ⁊ nimis ſtrictã:ſic virtꝰint᷑ duo vicia/ſiẽ largi
tas int᷑ auariciã ⁊ ꝓdigalitatẽ.Et lʒ circa largã oy⸗
abolꝰplures væcipiat:tñ circa nimis ſtrictã cautiꝰœ
cipit.qꝛ imꝑceptibiliter ⁊ coloꝛẽ boni cœcipit.Etẽ
⁊e eo in h̊ ſicut e inimicis magnatoꝝ qͥs qꝛ aꝑre oc⸗
cidere nõ audent:in aliqͥ pcioſo cibo intoxicãt. Ita
dyabolꝰqs ad apta peccata ſicut ẽ homicidiũ /luxu⸗
ria/et hmoi ducerenõ põt:ſub ſpẽ ſanctitatis q̃i ſub
elicato cibo p nimis ſtrictã ↄſciam. quaſi ſub colo/
re iuſticie veneno occidit eos ad multa ſupeꝛſticioſa
opa.⁊ in fine cũ videãt: g. om̃ia impleri nõ pnt q eis
illa ↄſcia ſuggerit:ad veſperatõeʒ ducit ſicut pʒ xeil⸗
lo œ quo nanat Jacobo væ vitriaco:q voluit eẽ ita
iuſtꝰet ita ſanctꝰq; nullã carnis electarõneʒ voluit
hr̃e:vñ et voluit ↄmedere ſine velectatõne ꝙ; cum fa
cere nõ poſſet:incidit in vſſperatiõeʒ:credens ſe non
poſſe ſaluari ſi tantã hr̃et carnis velectationẽ. No⸗
ta ve ↄſimili. .xiij.xxxj.¶ Tales ãmonet ſcriptu⸗
ra:EccS.vij.dicẽs. Moli eſſe nimis iuſtꝰ.Et necia ẽ
iſta ãmonitio:qꝛ pᷣter malũ deſperatõnis v quo iaʒ
dictuʒ eſt: tria magna mala ex taliↄſequunt᷑ iuſticie
nimitate Vnum:qꝛ eſt mnimis amaꝛus ſibipſi interi
us /et afflictiuus.qꝛ ſicut dictum eſt ſupra.e.c.iiij. ꝙ
nonẽ maius gaudium:qᷓoſcientie leticia. Ita nõ ẽ
maioꝛ afflictio:qꝙ;oſcientie triſticia. Aliud malum ẽ
quia ẽ exterius his qui circa eum ſunt grauis ⁊ tedi
oſus.Et hoc ꝓpter duo:Pꝛimo:quia ex triſticia in/
terioꝛi ſequit᷑ vultus grauis exterius. SGecũdo:quia
ſicut canis ſtultus ſup lunaʒ ⁊ omnẽ hominẽ latrat:
et canis furioſus ſuꝑ omnẽ hominẽ curꝛit equaliter
ſcilʒ ſuꝑ fidelem ſicut ſuꝑ latronẽ. Ita talis omneʒ
hominẽet ð oĩbus factis/et freq̃nt᷑er irꝛoõnabilit᷑ re
pꝛehendit.¶ Terciũ malũ ſeu damnuz ẽ ꝑplexitas
q ſicut patet ꝑ Petrum ſuꝑ ſcõm ſnĩaꝝ diſtin.xxxix.
Conſcientia erꝛonea obligat hoĩem ad faciendũ vel
omittendũ illud qð ↄſcia dictat.qꝛ credens ſe ad ali

qͥd teneriũ⁊ nõ faciẽs/ incurꝛit ↄtemptũ. Idẽ 3 Ro.

xriiij. Vbi hr ꝙ om̃e qð nõ ẽ ex fide:pctm̃ ẽ. Glo.Oẽ
qð fit ↄtra ↄſciam edificat ad gehẽnã. Item Zu.xj.
Biocls tuus fuerit nequã totũ coꝛpꝰtuũ tenebroſũ
erit. Manẽte igit᷑ ↄoſda erꝛonea:hõ ꝓplexꝰ ẽ nõ tamẽ
ſimpir pplexus:q;ꝛ põt ⁊ dʒ ↄſciem veponere/vel ꝑ ſe /
vel ꝑ alteriꝰↄſiliũ et ↄſolationẽ:qð ẽ opꝰmagne caꝛi
tatis. Ideo apls. ij ToHi tales ↄſolandũ hoꝛ/
tatur/dicẽs:vvnetis ⁊ ↄſolamini:ne foꝛte abundan/
tioꝛi triſticig abſoꝛbeat᷑ qͥ eiuſmodiẽ.
Exy iſta dria aparet ꝙ magna ẽ bone ↄſda pꝛobi⸗
tas ⁊ vtilitas.¶¶ Pꝛĩo dicopbitas:qꝛ ceter potẽtijs
aĩe ꝑ pctm̃ victis:ↄſcia dicere põt illõ Job.j.Effugi
ego ſołꝰ:vt nüciarẽ tibi.qꝛ ipſa ſꝑ.q̃ſi ſpeculatoꝛ cla⸗
mat ⁊ ꝑiculũ nũciat:niſi ↄſuetudine longa/vel erꝛo⸗/
re veſtruat᷑.¶ Ex h̊ pʒ eiꝰvtilitas q ex multis reſur⸗
git ↄmodis.¶ Pꝛumo tpe guerꝛe vtile ĩmo nccium ẽ
pabere vefenſoꝛes in caſtro.ſ̊ nos ſumꝰin bello ſpũa⸗
li obſeſſi:ſiẽ pʒ.H.ij.q̃i ꝑ totum g̊ ⁊c.Dãc cefenſiõeʒ
nulla cũ maioꝛi ꝓbitate facqᷓ ↄſcia:vt pᷣdictũ ẽ ̊h ẽ
valde vtilis:⁊ ꝑ ↄns valde ꝑiculoſũ eſt ⁊ ſpecies pꝛo/
ditionis/hunc defenſoꝛem quẽ vus in caſtro ſuo po/
ſuit:peccandi conſuetudine veſtruere. Scðo hecptʒ
vtilitas ex hoc qð dictuʒ ẽ ſupea.e.c.ij. vicʒ:q ẽ libeꝛ
7. nõ liber qcunq;: ſ̊ ſi bñ ſcribatur cuʒ litteris virtu-
tum:⁊a inueniant᷑ in eo illeclauſule ſeptẽ in quibo e⸗
ꝓmittit hereditatem celeſtẽ Mat.v. Btĩ paupes: et
mundo coꝛde ⁊c. tũcẽ carta ꝑ quaʒ obtinẽ poterimꝰ

xiij.

xiiij.
Exemp.

Arðꝰ. iij.

xvj.

xvij.

=☛S

i

lmaniſit ſeniwcicariſtnoetn

4 . ſoſinglon.
lhii glſ hhi in li inſte
Eti oſliiioptin di Leßvenin
brrithſuungnin nte lr⸗
ſehan iuoienignon Pkinin
ſienicggſathani na latthit
D
diſreiſimos gctatones e
iudicoxiq enones ui nitenkofen
an frlam rel fnſitate relno benele
gllori vrheretitutelli amintat. E
Neſigllicatetue vi ſilitudine /
hone meyr ſinoali ſup bchliſm
Selnep petñ wlet qe ne le ſigllu
ſociru/carti bi ſenptͤ in fadludu
uhigtaduefſanos notimets ſperat
Epojqadnuerſano ſno audacter mait
erepenitsqſſidicgret nullü dfrauin
gies. Naq tſano pytüc dſpcrat.
Eſtalimd ni dligiter ſictrandi
ſtumenti ſct. Vigentchtes zchrie
terion.Onigtziſibigbenternaſ
niakinnmteſtſlllov eſiſoſpecü n
frumcſigeneniorlocuno 2 zutrſan
aimn eſeſmncti ntend ſi ti gſcinz
nkigerfalſiorßlanlgteſtinoniile
ſccvteſ npnobabik r ͤleteſtont
nen Quſgſenlibromilic;
bgdckcitenv r cöerſ⸗ d

Daoſte Jnlibro iloſpiiglin

cPterduo. Pamo:guigertriſticnß
n unrinuenſi 4
tultueſipiunazromnihomine latat
oſus ſup omne homnins annit glalte
lan ſiat ſup latone Ita loonng
obus fzchs erffrinter inoabile r
nũ maliſenvannnz epolanti
P Permm ſupſcon ſnu oiſmn nr.
onezobligathoiema fadengurel
ud qoaſcis dictat, qerdensſe ad ali
faaes incuntatenpti Jce Ko.
om̃e qo no eexfidepetm. Blo. Oe
am edificat ad geheng Item Dun
ent neqnã toti conp'tui tenebroſi
it alcia enonea ho pplep enoͤtane
grpöt: Daſciamn dponere ralo
Uin ctoſolarione:qö topynagnecnl
ls i Cop i Ba tales ſolani en
nsndſunnmrim imin
abſoꝛbeat q eiuſnocie=t,
ell umn lan n d, N
io dicpbitas ecte vorenſi

tis:aſcin dlecf ottlo Job,

Exemp.

xix.

Tonſcientia

hereditatẽ illam: Illo teſte qͥ illaʒ ſub illiꝰ carteob
tentu ibidẽ ꝓmitrit/qͥ j hʒ huc libꝝ bñoꝛdinatum/
oĩa in illo videt. Sic pʒ S.e.c.xj.Omia etiã ſperat:qꝛ
carta eſt. vt dictũ ẽ. Jo benerñdit quidã voles reli⸗
gionẽ qndã intrare cuidã diſſuadẽti:qꝛ nihil ſciret
libꝛo. habeo inqᷣr libꝝ ↄſcie in qͥ lego quicqͥd væꝰfe⸗
cit ꝓ me:quicqͥq pcepit:quicqd minat᷑: quicqd pro⸗
mittit:quicqͥd fugiendũ vel faciendũ ẽ.¶ Et ſic bo
ni iſta carts bene ſcripta obtinebũt hereditatẽ cele
ſtem: YIta mali iſta carta male ſcripta/cũ vicijs appo
ſitis obtinebũt hereditatẽ inferni. Ypᷣo teſte qͥ ait ð
talibb Mat.xxv. IJbũt hi in ſuppliciij eternu.¶¶ Eſt
ſz mõ ĩe iſtis duoh libris ſeu caꝛtis ſiẽ indemturo
LZ.iij.v.SGiẽ teſtamẽto qð ẽ clauſum/viuẽte teſta/

toꝛe:⁊ illi ſoli ſciũt qͥd in eo ſcribit qͥ fnerũt circa il⸗

lud faciendũ.Sʒ ipio moꝛtuo legit᷑ publice coꝛaʒ iu/
dice eccłiaſticol⁊ omibo quibo ipſe voluerit.Et tũcſi
fideles ſint executoꝛes: mĩſtrat᷑ moꝛtuo ßin ꝙ ĩteſts⸗
mẽto ſuo ſcripſit dũ vixit.qui vult teſtm ſuũ be⸗
ne ꝓ eo loq̃tur/⁊ bñ ſibi ſeruiat᷑ pꝰ moꝛtẽ:diligenter
illud ſcribat ⁊ oꝛdinet ⁊ examinet dũ viuit.Bicom/
nino eſt cũ caꝛta ↄſcie.aAlõ em̃ clauſa eſt ⁊ nõ appaꝛet
niſi ſcribẽti qꝛ teſtatoꝛ adhuc viuit. Sʒ in moꝛteli/
bri iſti aꝑient᷑:⁊ ondent᷑ coꝛã iudice inſto eoj/et tota
curia illa celeſti.Dan.vij.YJudiciũ ſedit et libꝛi aꝑti
ſt.Et qꝛ ibi erũt fideles executoꝛes hꝰteſtamẽti fide
liter ei miſtrabit᷑:ſm ꝙ ĩ eo ſcpſit dũ vixit.Jur illud
Apo.xx:libꝛi aꝑti ſt:⁊ iudicati ſt moꝛtni er hig qͥ ſũt
in libꝛis Gloſa.libꝛi ſunt ↄſcie ſingloꝝ. Mõ. iilt⸗
¶Eſt g̊ᷣↄoſiliũ optimũ ꝙ diligenter teſtm̃ ſuum ſcri⸗
bat:⁊ libꝝ ſuum eyaminet anteqᷓ veniat ad locũ ſuũ
ne poꝛtet lr̃as vꝛie vicq;ʒ moꝛtis ꝓprie:ne eᷣmale clau
ſule vicioꝝ ſcribant᷑ in eo.qꝛ ibi a ſapientibb examina
toꝛibo examinabit qͥs nullus latebit œæfectꝰ. ha behᷣ
et diſcretiſſimos placitatoꝛes ʒ te in illo trãſitu ſeu
iudicio:vicʒ mones qui nitent᷑ oſtendere cartã ſu⸗
am falſam/ vel falſitatẽ/ vel nõ bene loquentẽ vel ſi⸗
gillatã/ vt hereditatẽ illã amittat. Vlide ᷓ diligẽter
ne ſigillũ carte tue.i.vi ſiſitudinẽ/qͥᷣ dicit. Cañ.viij.
Pone me vt ſignaculũ ſuꝑ bꝛachiũ tuũ ne amittas.
vel ne ꝓ pꝑctm̃ vlet᷑qꝛ ſiẽ ille qᷣ ſigillũ carte hʒ bñ cu
ſtoditũ/⁊ cartã bñ ſcriptã in fideli iudicioſetiã ſi foꝛ⸗
tes hẽat aduerſarios.nõ timet:h̊ ſpeęrat.ſic pʒ ĩemaꝛ
tino/qͥ aduerſario ſuo audacter rndit oicẽs:nihil in
me reperies:q̃ſi diceret:nullũ væfectũ in carta meaĩ/-
ueĩes. Ita q iſta nõ hʒ:tũc veſperat. Nota. 9.xj.xix.
Eſt aliud etiã diligẽter ↄoſiderandũ circa iſtud te
ſtam entũ ↄſcie. Vicʒ ꝙ teſtes ↄcoꝛdent cũ data in⸗
terioꝛi.Quia lʒ ipſi bn ꝓbent extra ſi ↄtrariũ inue/
niat᷑ intra:teſtm̃ illoꝝ eſt ſuſpectũ ⁊ repꝛobatur. Sic
qᷓtumcũq; exterioꝛ locutio ⁊ ↄuerſatio ꝓbet.⁊ ondat
aĩam eſſe ſanctã interiꝰ.ſi tñ ↄſcia õdicat:ſiẽ ẽĩ ypo/
critis/⁊ falſis xpianis.teſtimoniũ illoꝝ nõ eſt verũ.2
ideo teſtm̃ repꝛobabit.⁊ ille teſtis mẽdax pibit:pro⸗
uer.xxj.Quia ſic in libꝛo mãli oʒ q; oſt len appara⸗
tus ↄcoꝛdat cũ textu ⁊ ecõuerſo ad h̊ ꝙ liber ſit verꝰ
⁊ pcioſus. Jta ĩ libꝛo illo ſpũali.in qͥ ſceripſit textũ
ſcð mũdicie ⁊ aliaꝝ virtutũ/q̃s in baptiſmo ſeu peni
tentia nobis ↄfert/⁊ certaꝝ regularũ viuẽdi que cui
libet inſerunt vt h̊ faciat alteri/qð ſibi vult fieri:⁊ p
cipiunt᷑ vt legeʒ vei cuſtodia ne Yereyr. Babo le⸗
ſenm meaz in viſceribo vris.noſipſi vo facimꝰgloſam
eu apparatũ cogitando/loquẽdo/opando/æqͥ loco
ſic a deo ⁊ nob ſcripto/dr Apo.v.Vlidi libꝝ ſcniptuʒ
intus ⁊ foꝛis. Intus.ſ.a cæoò qᷓtum ad textũ: ⁊ foꝛis a
nobis/qtum ad gloſam. Iſte ſt due tabule ſcripte ex
vtraq; pte:Ero xxxij. ¶ In iſto loco ↄſcie.ſic a deo ⁊
a nobis ſcripto/qꝛ textus a vðo ſcptꝰ nullo mõ poreſt
eẽ falſus:ſi gloſa a nobis facta ↄcoꝛdet cũ textu. Ita
; cogitatõnes/oꝑatõnes/locutiones/nõ diſcoꝛdẽt a

X vij.

regulis iuris naruralte aue ſũt:hoc facias alteri c.

neca virtutibo infuſis: liber ẽ fideliſſimꝰ/ a reciperet
armariolo celi. SGr ant diſcoꝛdauerint.⁊ vna tabu
a nõ coꝛdat cum alia:nec gloſa cũ textu:nec allega
ta exteꝛus cũ h̊ qd ſcribitur in teſtameto interi. nec
liber ve expẽſis cuʒ libꝛo de receptis:tanqꝙ; liber indi
gnus armario ? liberaria celi expelletur: rãcqᷓ fal
ſus ⁊ hereticus ↄburetur.ci his q cauteꝛiataʒ habẽt
ↄſciam.j.Cimo.iiij. Coꝛrige eum ad exemplar li⸗
bri. De qͥ. P.ij.xx.(¶ Cercio bone aſcie vrilitas.ex
patet:ꝙ eſt ſecura vmus ⁊ refugiu ⁊ refectoriũ cele⸗
ſte: mmiciliũ pacis ⁊ ꝓpugnaculũ ↄtra oẽs tẽptati
ones et aduerſitates.Gic pʒ ſupꝛa.e.c.ſij. Ad hane
wvmũ hoꝛtat᷑ ſcriptura nos fugereꝙ refugio haben⸗
do omia aduerſa/dicẽs:pᷣcurꝛe pꝛioꝛ in vmũ tuaʒ.
