iſta cibaria recipienda multi ꝑati ſunt:⁊ tñ paud ſt
q pctis nõ ſuccũbũt:qð ſignatũ fuit ĩ euãgelio:vbiĩ
iſtributiõe panis ⁊ piſcin eũ multa milia ſeqbant᷑
H̊ in bello paſſionis oms illi fugerũt.Et qͥ plura ſti
pendia eccleſie militãtis militãtibuſq; eius a veo xe
putaris recipiũt minus pᷣdicãdo vel bona exẽpla dã
do:ↄtra vicia ⁊ vicioſos pugnãt.Sʒ heu primoĩo
xpᷣi incraſſatiſimpinguatiſdilatati vereliq̃rũt deũ fa
ctoꝛẽ ſuũ in bello:⁊ ſugerunt:vœquo ↄquerit᷑p̃s.xxx.
q videbãt me.ſ.in ſcripturis:foras fugerũt a me. Je
re.xxxix.viri bellatoꝛes eius fugerũt..¶ Quindecio
in ꝑiculoſa ſocietate.ſiẽ. n.in bello coꝛpali atra ſara
cenos plus xpᷣianis nocent ꝓpoꝛtiõe ſua mali xpᷣiani
apoſtatea fide.Sic in bello ſpũaliplus nocet malꝰ
hõ qꝙᷓ dvyabolus in ſocietate qꝛ qð dyabolus p ſe facẽ
nõ põt:p malũ ſociũ loquens facit:ſicut ꝑ ſerpenteʒ
cepit euã ⁊ euã ↄtra adãpᷣnaluit:qð ꝑ ſe facere ñ
potuit: Señ.iij.nota.S.j.xxvj.xx.¶ Gedecimo. M/
tũ ad ingratitudinẽ. rege.n.euti ad bellũ coꝛpale ſi ꝑ
eũ ꝓmotiſa in wmo ſua nutriti exaltati largiſſime
ſtipendiati in re ⁊ melius in ſpe/ſecũ ire ſpernerẽt:ni
mis eẽnt ingrati:rerq; ↄtra eos valde grauaret᷑ſic in
bello ſpũali rexxpᷣus querit ab his qͥs creauit/nutri⸗
uit et fouit:quoꝝ aliq plura receperunt bendla ſ
x.ſolidos in die in re et plura in ſpe.vicit illud pſal.
xciij. Quis ↄſurget mihi aduerſus malignantes. aut
qs ſta.me. aduer. o. iniqtatẽ. ſ̊ heu ↄquerit᷑ dicẽs: de
gentib nõ eſt vir mecuʒ:⁊ filios enutriui et exaltaui:
ipᷣi aũt ſpꝛeuerũt me:Eſa.j.ſcʒ qñ eis indigeo.¶ SDe/
cimoſeptimo.ꝙᷓtũ ad moꝛes.ſic.n. in bello coꝛpali li
bidinoſi effeminati carnales atq; molles coꝛpoꝛis
licias ſectãtes ſt inepti. In cuiꝰ ſignũ vt hyſtoꝛie
ↄtinẽt ſoldanꝰ regnũ pſarũ ſuo dñio ſubiugãdo om⸗
nes occidit hiſtriones ad.xij.milia aſſerẽs ꝙꝓnõ po⸗
tuit eſſe bona militia vbi eſſent tot effeminantes: et
molliẽtes coꝛda/et ꝓu ocãtes ad libidinẽ.Yld idẽ fer
tur qð narꝛat valerius li.j.ꝙ coꝛnelius ſcipio in by⸗
ſpaniã miſſus intrãs caſtra/om̃es meretrices 7 qcqd
voluprtatis fnit:e exercitu fugauitvt in militia pꝛo
bioꝛes ⁊ ꝑatioꝛes efficerent᷑ Sic in militia ſpuali de
diti voluptatib nunqꝙ;ᷓ bene pugnabũt:h̊ volũt eſſe ð
mmero iulloꝝ in pſal.lxxij. In laboꝛe hoĩm nõ ſunt
⁊ ſed Scipio ⁊ ſoldanus.i.platus veberet oĩa talia
voluptuoſa ab eis fugare:et ſubditus exercitatꝰſciet
ei grates dicẽs illud pᷣſ.cxliij. Ssocʒ manus meas ad
gitos Becimooctauo. q;
tum ad tunoꝛẽ: in bello.n. coꝛpali diuites qͥ mita poſ
ſunt amittere niment:ita in bello ſpuali ̊ qͥ nihil ha
bent q omne ſolũ patria eſt/minus timent. Ita in
belli ſpũalis ꝓiculoſiſſimo inſultu:vicʒ in moꝛte ſua
minus habẽtes d pctis:nihil vo hñtes de alieno nõ

tim ebũt. dicẽtes Ulud pᷣs. xxvj. Si exur at aduerſũ

mepᷣliũ:in hoc ego ſperabo.q; ſperãt p illud pᷣliũ ad
terꝛã melioꝛẽ trãſfeni.SDe hoc nota.AM. xxvij.xxxviij

Becimonono qꝙᷓtũ ad ꝓꝛietatẽ. Ubi.n. duo reges xx.

terꝛe ⁊ dñialet ſpãliter ſi ſint diuerſaꝝ legũ vłligua/
rum: ſicut xpᷣanoꝝ ⁊ ſaracenorum frequẽter fiũt ibi
bella:⁊ raro eſt ibi pax:ſicut in hyſpania vbi machi⸗
nant adiuicẽ xpᷣiani et ſaraceni:et rõ eſt: qꝛ qͥlibet ni
tit ↄtractã ꝓpinquã trahere ad leges 7 dnium ſuum
Sic ſpũaliter caro aĩa machinãt ad inuicẽ int que
tota vita noſtra q̃ſi in quodã ſpũali bello ducit᷑.cuʒ
ſint diuerſarũ legu/ dicente paulo:video legẽ in mẽ-
bꝛis meis:repugnãtẽ legi mentis mee. Et cã q̃re væꝰ
mittit hoc bellñ patet anb pꝛincipis: qᷣ rebel-
at ecclie a quo aufert ppim ſibi ſubiectuʒ:eñ a iura⸗
mento fidelitatis abſoluẽdo ſic: qꝛ ratio rebellauit

Tcæo:retraxit ⁊ abſoluit mẽbꝛa inferioꝛa ab eius wmi

nio.̊ beatus qͥ in fine vite ſuepõt regr̃ando o dice
re.· Precinyiſti me virtute ad bellũ ⁊ ſubieciſti inſur⸗
gentes in me ſubtus me: In pᷣs.xvij.¶ Vliceſimo ſ;⸗
tum ad ſecuritatẽ querendam/tꝑe.n. belli coꝛpalis
om̃es querũt loca ſecuritatis: ſicut caſtra vel ecclias
Et tꝑe moꝛtalitatis in vno regnoſfugiuntad aliud:
ſic in bello ſpũaliqð eſt ꝓchdoloꝛ modo ita magnũ
nõ eſt dies in qua nõ occidant᷑ ꝑ mundũ ſpualiter
oquẽdo multa milia moꝛtaliter Reccango Engor
berent hoĩes ſe ponere in caſtro religionis:⁊ in ſtatu
pnĩe:et fugere eam q̃ in mũdo eſt ↄcupiſcentie coꝛru⸗
nonez. . Pek.. Vanch morralitari⸗ inductiuam ⁊
epꝛe ſpũalis inductiuã occaſionẽ ſocietatis puerſe.
Vnñ arſenius in vitaſpatꝝ reqͥ itus rñdit: ſi vis ſaluꝰ
eſſe fuge hoĩes. Et rõnaliter:qꝛ ſtultum videtlepꝛo⸗
ſos fugere: ⁊nõ vemones/⁊ eoꝝ miniſtros quo ad te
les.q̊ bene pugnat:qͥ bene fugit:dicẽs illud p̃s. xliiij.
Elongaui fugiens ⁊c.nota. R.v. xxxviij. ¶ Vliceſi⸗
mopmo.qᷓtũ ad audaciã ⁊ timiditateʒ: ſicut.n.dicit
vegetius ĩere militani/ qͥ moꝛant᷑ ꝓe ſolẽ ſunt pꝛo
pter væfectũ ſanguinis timidi ⁊ fugitiui:qͥ multũ di-
ſtant ſunt ꝓpter ſanguinis nimietateʒ nimis auda⸗
ces:hoĩes aũt mediaꝝ regionũ apti ſunt ad bella coꝛ
poꝛalia:ſic in bello ſpũali qͥ hñt nimiũ reſpectuʒ ad
nobilitatẽ vel teneritudinẽ natiuitatis: nõ audent
coꝛpus ſubijcere diſcipline ⁊ laboꝛib. Pꝛouerbᷣ xxij.
dicit piger:leo eſt foꝛis. Qui etiã vita ⁊ ↄſideratiõe
nimis diſtant a vero ſole iuſticie/et eius caloꝛẽ iudi-
cij nõ tinẽt:væ longa vita ofidẽtes:ſunt nimis auda
ces ad ꝑpetrandũ mala. Job.xij. Audacter puocãt
eũ ⁊c.qͥ vo abijciũt ea q̃ ſunt puuli ⁊ nouiſſima co⸗
gitant/vitã inter iſta duo:q̃ſi in media regiõe ducen⸗
tes ſt apti ad bellũ ſpñale.væ qᷣd ad ehrs Fortes
facti ſunt in bello.¶ Viceſimoſcðo.qᷓtum ad mali⸗
ciã:in bello.n.coꝛpoꝛali habens belluʒ cuʒ alio/nitit
ponere igneʒz in ca ſtro vel villa ſus: ſic in bello ſpũali
ovabolus mittit incẽdiarios ſuosqͥ alios igne incẽ⸗
dant infernali dictis vel factis vel malis exẽplis in.
cenderũt igne ſanctuaniũ tuũ:in pᷣs.lxxiij. ¶ Wiceſi
mot ercio.qᷓtũ ad ↄſiliũ capiendus:multa.n.anxilia
ſunt a ce petenda in orone:⁊ multa ↄſilia a ſapien⸗
tibquerẽdaſanteqꝙ; pnceps bellũ incipiat coꝛpale: ſt
cut ptʒ.C.iiij.xiiij.Exẽplo inde machabeii ⁊ exerci⸗
tus ſui: quo habet᷑j. Macha.iij. ꝙ ogregatus ẽ cõ
uentus vr eſſent pati ad pᷣliũ ſ.otra Antiochũ inue⸗
nẽ ⁊ vt oꝛarẽt.et ieiunauerũt illa die ⁊ induerũt ſe ci
licijs.et.ij. Mdacha xv.dicit᷑ w Machabeo et ſuis ꝓ
manu pugnabãt.coꝛdibo cuʒ oꝛantes. ideo ꝓſtraue-⸗
rũt Nycanoꝛẽ. et trigintaqnq; milia. Et. j. Mach.
xj.ionathas cũ duobo ſecũ oꝛando hoſtes inuaſit: et
ſuos reduxit ⁊ viar. Exẽplo etiã dauid: æ qͥ.j. Reg.
xxuij. ha bet᷑ ſic:Cõſuluit dauid dñm dicẽs:nũqᷣd va⸗
da ꝑcutiã philiſteos: Ze quo etiã diẽ ambro.li.pꝛi

y. xxj.

multitndineerer

4

8 ung⸗
rES i; wo⸗
enithinaelllee
elinmnmnnmunlti
ncoeſt * Secenpunapesmüntcst
a umkllipenmni
udeltanbor ſpolisqj du no i gunionn
multor vodüt malecictioni gend inen
telppris vacitſec inepeſs echarir
ico polut, ſifort nat nibil ſolnatn
opalit mmlu nqy panitvtlmalns f
ſali e mee nlo poſent pans talli
ſnelti relbis ſie ps: frrguent no /olz
ſoaß canesr cis tenecpane plſan ſe i
Otis banornota. .v i. Et F. ri .
Vynecieiumantnecaliajs induütun vtpla
nuchebas ſed i gla iumna ct ponns ci
nongllaischſdun anmns lncradit. Bn
gnannanelrtürcitalſugdiazmainm
Nttcinſangnuge nichaikaint
beligattarſat Balatdi Nen,

—

. uttainnmilnn iaen an i
niltanigq nount geſtli ſuen
guinotimiiir finini mſiün⸗
ſoncuiniznimiant, ninib auct,
begiar renonigpni ntag hella eor
oſpuliqpit imiüreſyeen ad
nentudinenatinitano: no audent
diſaliner laborid. Prouerb yj.
foꝛis. QOnl etĩ nita? aſideratie
ero ſole inſtige et eins caloꝛe indi⸗
iga vita ofidetes:ſunt nimis anda
imala. Yob pi. Budacter pnocit
iüt ea qſunt gunliz nouifſina co⸗
iſta duoꝛſiin mecia regiöedneen
lüſpüale wiwad bebre . Fortes
0.Viceſimoſcdo Ftumnag nol,
dporalibabensbellnzaieli utik ni
aſro vel villſra ſeinblo hhüli
tinceciuanoo os/aliv Meinti/
ictis eſnn atei
ctvanĩtuũ:in e niQn
Nainẽme, nſn ſlaſinletr
afinugp beſiina tcenien
iplo lademachaben ? cxera⸗

Exemp.

Exemp.

Exemp.

Bellum

mo v offiꝙ dauid nunqꝙᷓ iuit ad bellũ niſi veo reqͥ i
to ⁊ aſiliato.Eremplo etiã iudeoꝝ qͥ euntes ad bel/
lũ:vo ſacrificabãt.⁊ da bat᷑ victima de hoſtib vincẽ
dis:redeũtes vo ſacrificabãt ꝓ victoꝛia.Exẽplo eti
am nobilis regis Equardi:cuius cõſuetudo erat añ̃
bellũ gegrinatiões facere ſonalir pſonas in vtro⸗
qᷓ; iure i ⁊ mũdi ſapientiſſimos aſu éd: teſte Se
neca epla.xiiij.pua ſunt arma foꝛis:ſi nõ ſit ↄſiliũ vᷣ
mi.et ſi exempla veſſent rõ ſufficeret:q ſcitur: ꝙ; vbi
malus imminet ꝑiculũ cautius eſt agenduʒ. Sed in
bello coꝛꝑali maximũ ẽ ꝑiculũ ⁊ coꝛꝑꝝ⸗ aĩaꝑ:qꝛ ibi
nõ ſolũ moꝛiũtur coꝛpalit:F etiã ſpualiter mita mi⸗
lia ꝓpter generale odin:nõ ſolũ duoꝝ hoĩm: ſ duoꝛũ
regnoꝝ:et ꝓpter alia pctã in qͥb ſunt qñ occiduntur
Sic g̊ in neceſſitate ad dñm caſtri nuciũ oꝛõnis mit⸗
tant.exẽplo viroꝝ pᷣdictoꝝ:qꝛ antiqͥ ſancti⁊ valẽtes
pꝛincipes/oꝛõne ⁊ oſilio ad bellũ diſpoſiti ꝓſpabant᷑
cũ ? ſapiam habẽetes adiutoꝛes. Exemplo pꝛedicto
rum.Sic etiã ſanctiſſimus lnceraro Ratins ma
gnus qͥ vt legit᷑ in chꝛonica ð vita eius:ꝙ qñ erat pu
gnaturus:ante bellũ puriſſime ↄfitebat᷑:⁊ accepit ſa
cra ↄmunionẽ:et ſic tã in aĩa ꝙᷓ in coꝛpe munitus:ꝓ⸗
ceſſit ſecurus ad bellum. Et ſic legitur e quodam
poſt communionem ꝓceſſit ad duellũ:et interrogat⸗
an aliqd comediſſet:rñdit ſe nihil ſumpſiſſe niſi ſa-
crã ↄmunionẽ:⁊ alter etiã inqͥt:ſi om̃s ſanctos ⁊ bo⸗
uẽ integrũ comediſſes:cũ eo:hac die dabo carnes tu
as volatilibo celi.Sʒ iſte diuĩo auxiliopſtrauit blaſ⸗
phemũ:vt dignũ ⁊ iuſtũ erat: Victoꝛiaʒ vo obtentã
nõ ſibi ſ̊ veo attribuebãat dicẽtes illud pᷣs.cxiij. Non
nobis dñe nõ nobᷣ.Sicẽtes etiã illð.j. Mach.iij.nõ ĩ
multitudine exercitus victoꝛia belli eſt:ß xe celo foꝛ⸗
titudo eſt ⁊c̃. Sed heu Peiſerpeo⸗ milites ⁊ exercitus
moderni tpis eũtes ad bellũ:potius dyabolũ placãt
crudelitatibo ⁊ ſpolijs ꝙᷓ æũ:nõ cũ oꝛationibo:ſᷣ cum
multoꝝ vadũt maledictioniho.qꝛ nõ in expẽſis regis
vel ꝓpꝛijs vadũt:ſed in expẽſis eccłiarũ⁊ pauꝑm qͥs
eũdo ſpoliãt:⁊ ſi foꝛte emãt:nihil ſoluãt niſi tallias.
xpᷣs pauit.v.milia qͥnq; panibo:ipimaius faciunt mi
raculũ:qꝛ decẽ milia paſcũt᷑ paucis tallijs.i.dicis:nõ
ſemel tm̃ vel bis ſicxꝓps:h̊ frequent᷑ nõ ſoluʒ hoĩes ſicẽ
ps:hᷣ ⁊ canes ⁊ eqͥs ⁊c nec pane⁊ piſcibo ſiẽ xpᷣ:ſ xli
catis cibarijs:nota.T. v.xvij.Et F. viij.j. YItẽ. Y. xj.
xx.nec ieiunant:nec cilicijs induũtur/vt pᷣdictũ eſtõ
machabeis.ſed cũ gula ⁊ luxuria/et potius cũ aura

tis ⁊ pulcris q foꝛiibo armis illuc vadũt. Vndenuꝑp

exercitu anglie eũte cũ tali ſuꝑbia ↄtra inimicos di⸗
xit qdã valens: magis videbant᷑ ad nuptias: qᷓ ad
bellũ ꝓcedere:ſicut Soliath.j. Reg. xvij.ↄtra tales
nota optime.AA.xxiiij.ij.iij.⁊.M.iij.xv.Siquã vo vi⸗

ctoꝛiã a caſu obtinuerũt magis forte ꝓpteraduerſa-

rioꝝ vemerita ꝙᷓ ꝓpter eoꝝ merita: plus ſue ſubbie g
xo eã attribuebãt:inaniter gloꝛiates ⁊ dicẽtes ill

Beutro.xxxij.Abanus noſtra excelſa:⁊ nõ dñs fecit q̊

oĩa.¶ Vt pꝛedictũ eſt ce ↄſilio oꝛdine in bello coꝛ⸗
poꝛali:ſic faciendũ eſt in bello ſpũali vbi vita ⁊ aĩa ẽ
regenda ſapientũ ↄſilio ⁊ ↄfeſſoꝛib/et in oib que ad

aĩam ꝓꝑtinent vtendũ eſt.Prouer.xx. Cõſilijs cogita

tiones roboꝛant᷑.¶ Viceſimoq̃rto qᷓtũ ad nõ foꝛmi
dare:in bello.n.coꝛpali nõ foꝛmidare ↄtra verba ſeu
minas aduerſarioꝝ multũ inuat. Andenarrat va⸗
le nius li.iij. ꝓgentibo otra pꝑſas in pꝛeliũ/e quibus
vnus ait ſocio ſuo ſolẽ obum bꝛari ſagittis ꝑſarũ:qᷣa
erant optum ſagittarij:⁊ in multitudine magna:cui
rndit ſocius optime inqͥt narꝛas:in vmbꝛa.n. melius
pugnabimus. Ita in bello ſpuali volens coꝛrectio⸗
nes iuſte facere multa ſuſtinebit obpꝛobria: volẽſq;
voram militiã xpᷣiſeqͥ:multas ſuſtinebit diuiſiones.

Sed ↄfoꝛtent ſe mutuo et audiũt cũ eos ↄfoꝛtanteʒ

et dicentẽ Eſa.lj. Nolite timere ohpꝛobꝛia hoĩm:et

B h.
blaſphemias eoꝝ nemetuatis:ſagitte puuloꝝ ſũt p̊.
Eliceſimoqͥnto ꝙᷓtũ ad expedirionẽ euntes em ad
bellũ coꝛpalejnihil ſecũ poꝛtãt niſi arma ⁊ victualia
Bic nos in bello ſpũali nihil accipe vebemus niſi ne
ceſſe aria: exemplo foꝛtiſſimoꝝ militũ qͥ relictis omni
bus ſecutiſunt eũ:aath.xix.¶ Eliceſumoſ. exto qᷓtũ
ad fidelitatẽ ⁊ alias vtutes: dicit. n. Yohannes libꝛo
q̃ vocat᷑ policratixon:ꝙ tria fecerũt romanos victo⸗
rioſos:fides/ſcientia⁊ exercitiũ.idẽ em̃ omnibo pua
bant intantũ ꝙ cũ qͥdaʒ captus ab Hanibale de ro⸗
manis ⁊ poſtea dimiſſus ſub turamento redeũdi vel
pꝛeciũ mittẽdi ꝓ redẽptiõe ſua cũ redẽptionẽ habe⸗
re nõ poſſet:nec redire vellet:ſenatus romanus mi⸗
ſit eũ ad carcerẽ hanibalis:ſic in bello ſpũali he vir⸗
tutes iuuãt:væ qͥw in pſal.xvij. Pꝛecinyiſti me vᷣtute
ad bellũ.Eliceſimoſeptimo quo ad pᷣmiũ: rex eniʒ
iturus ad bellũ coꝛpale/ cũ rediret accepto regno vo⸗
lẽtibo ſecũ ire pᷣmia dat/nolẽtes vo ire punit: ſicut re
fert valerius li.ij. x quodã qͥ edixit/ꝙ ſi qͥs fugiẽs ca
ſtra petiſſet: ꝓ hoſte interficeret᷑:qua ſeueritate mili
tes ↄpꝛeſſi hoſtes vicerũt.Gic in bello ſpualiſſi ſuſti⸗
nemus ⁊ cõregnabimus.ſi negauerimus ⁊ illenega⸗
bit nos ¶ Patent gᷣ exiã dictis.xxvij. ſimilitudines
et ↄaueniẽtie inter bellũ coꝛꝑale ⁊ ſpuale. Inter q tñ
eſt vna diſſiltitudo in hoc vicʒ ꝙ in bello coꝛpali q̃ſi
om̃es ſe ſubtrahunt Rror vel pꝛecio obtinẽtes neva
dant niſi foꝛte ſint aliq diſcoli qꝗᷓ libenter vadunt: qͥa
non habẽt aliud vnde viuant: ꝓpter quos nõ ꝓſpan
tur:qꝛ dũᷣ boni ⁊ foꝛtes dimittaàtur: debiles accipi⸗
unt᷑:omnes vincunt᷑.Ad ſpuale vo bellũ dant mune
ra et pꝛeces ⁊ pᷣcia:vtꝓmoueant᷑ ⁊ exponant᷑ ad oꝛdi⸗
nes et magnos eccleſie ſtatus/in quibo oſiſtere veberʒ

ſi recte tenerent᷑:maximũ ſpũale bellum Piculoſius qᷓ

ſit coꝛꝑale. In cuius rei ſignificationẽ maioꝛẽ ſolict
tudinẽ habuit Mooyſes ex vei oꝛdinatiõe oꝛdinare vi
ros pfectioꝛes ad hellũ ſpũale:ſicut patet Nume.iiij
vbi leuite ad miniſteriuʒ tẽpli eligebant a triceſumo
anno vſq; ad õ vel ſcom ſeptuageſimuz:
a viceſimoqͥnto.Ad pugnandũ vo a viceſimopꝛimo
annis vſq; ad qͥnquageſimũ:ſicut ex ꝑte patʒ in pꝛin
cipio hyſtoꝛie numeroꝝ q̃ſi in moꝛib ⁊ etate minus
pfecti.Cuius ↄtrariũ faciũt moderni patroni ⁊ pla
ti:Sicut patebit infra ca.v patronis 7 platis. Sʒ
foꝛte aliqͥs hic opponet ꝙ in iſto articulo nõ eſt diſſi
militudo ſ̃ potius ſilitudo:qꝛ ſicut nõ hñtes vnde vi
uant vagi ⁊ miſeri libenter vadũt ad bellũ coꝛpale ⁊
ire ꝓcurant pꝛece ⁊ precio:ita faciũt illius conditio/
nis hoĩes ad bella ſpũalia:⁊ in hoc ſiſitudo cõceden⸗
da eſt. et ſicut illitaꝙ; inualidi ad bellũ regẽ et exerci
tũ væcipiũt:ita iſti xpᷣm et eccłiaʒ:nota.E.ij. viij. Et
A. viij.xlj. Et tales veniũt ad bellũ eccłie:ſic equꝰ
ad ſtabulu ꝗꝓpter pᷣbendã vt comedat impinguetur
Et SXpal en equuʒ glie ſue in bello: Mota
xxviij.ſilitudinẽ.:A.xxiiij.xvj. .
Ex iſto arti.ſcpo infert᷑ terciꝰ:in fine.n.iſtiꝰ dictũ
eſt ꝙ bellũ ſpuale piculoſius eſt coꝛꝑali.huiꝰ aũt ob
ſidiõis ſeu belligeneralitas ⁊ piculũ ex hocpʒ q nlls
locꝰimunitꝰ:vł ps inermis inimicos inuadẽtes ⁊ob
ſidẽtes latet:in coꝛpali.n. obſidione frequenter acci
dit ꝙ ſi exterioꝛes obſidentes ſcirẽt in qua diſpoſiti⸗
one vel penuria vel briga inter ſe eẽnt obſeſſi:ſcirẽt⸗
q; oms vxfectus q ibiↄtingũt: cito caſtꝝ vł ciuitatẽ
capent. Sed in ſpũali obſidione nullũ tpᷣs vel locus
vlł vxfectus vłqpcũq; minus cuſtoditũ inimicos la⸗
tet obſidentes.ideo ſe denn hoc bellũ eẽ ꝑiculoſũ.Et
nũc hunc nuc illũ gladius intficit.ij. Reg.xj. ¶/ Ex
alio etiã hoc ſeqᷣtur:qꝛ vicʒ maximus hoſtis in bel⸗
iſto vicʒ caro eſt intrinſecus in cimtate ĩcaſtro no⸗
biſcũ neca nobis eũ expellere poſſumus.̊ ↄtinue cõ
tra nos certat:ideo dicit aug.in quodam ſermone ꝙ;

xvj.

xxvij.

Exemp.

xxviiij.

Exemp.

xxix.

Arꝰ.iij.

vyi.

Exemp.

Ara iiij.
nyij.

Nxiiij.

xxxv.

Arxrꝰ. vy.

Bellum

mter omnia certamina xp̃ᷣianoꝝ durioꝛa ſunt certa⸗
mina caſtitatis. Mã ibiↄtinua eſt pugna?⁊ rarioꝛ in
uenit᷑ victoꝛia:rara.n.eſt ↄcoꝛdia fame atq; pudici⸗
cie.⁊ qꝛ victoꝛia ẽ rara ⁊ difficillima:ideo eſt pulcer⸗
rima. VUñ qͥdã im ꝑatoꝛ ſenex vt fert᷑:cũ ſeneſcalli eiꝰ
eũ extollẽnt atq; laudarẽt nobiles victoꝛias aiebat:
maximã inqͥt vimittitis victoꝛiã:ꝙ vicʒ carneʒ meã
nũqꝙ; maculaui:ſicut.n.eſt militũ ⁊ martyrũ dyabo/
li ſeqͥ carnis ſideria:ita ẽ militũ vei coꝛpꝰ caſtiga/
re:exemplo pauli dicentis:Caſtigo coꝛpus meum.j.
coꝛint.ix.⁊ Job.x. Penemilitãt ĩ me.ſic pʒ. C.iij.iij.
Exqᷣ illud ſpuale bellũ eſt tãpiculoſuʒ:neceſſariũ
videt᷑ vefenſiones remedia ↄtra illud inuenire.⁊ ſic
iſte articulꝰ tercius infert quartũ:in quo oñditur/ꝙ
tria ſunt neceſſaria ad hocꝙ in bello iſto foꝛtit᷑ reſi⸗
ſtat᷑.ſ.diligẽtia ſeu ſolicitudo in armãdo/ꝓmptitu⸗
do in oꝑandopſeuerantia in ↄtinusdo ¶ Pumo di
ligẽtia in armãdo ↄtra diligetiã in inuadedi.vqua
ha bet᷑ S.e.ca.vij.Quia.n.ex oĩ ꝓꝑte inimicinos inua/
dũt:vbemꝰnos ey omni ꝑte armareĩ coꝛde/fide/ mũ
dicia ⁊ charitate. Prima armatura eſt neceſſaria ꝓ⸗
pter veũ. Scoa ꝓpter teipᷣm.Tercia ꝓpter ꝓximum
ſta armatnra etiã dʒ eſſe in oꝛe: vt ſit ibi audacia ĩ
oquẽdo/malos rephẽdẽdo:vt dicẽ poſſit illõ Sap.
viij. Timebũt audiẽtes reges hoꝛrendi:videboꝛ in
bello foꝛtis:et ſic oĩb ſenſibo ⁊ coꝛpis ⁊ aĩe ꝓtibus
vt dicere ceo poſſit illud pᷣs.xvij. Pꝛecinxiſti me vir⸗
tute ad bellum.¶ Dcðo debet eſſe ſolicitudo ad mo/
dum canũ nobiliũ:qñ em̃ venat᷑ inſonat coꝛnu ad ve⸗
nationẽcanes curiales ⁊ nobiles cum maxima ꝓm⸗
titudineſurgunt ? letantes currũt ad venanionem
e diſponẽtes ⁊ ad laboꝛẽ.ſed canis ruralis iacet ſuꝑ
ſterqliniũ:piger et tepidus/vix leuat caput ⁊ os paꝑ
aperit ⁊ iterũ capur deponit qꝛ ad laboꝛẽ nihil affi⸗
citur:h̊ ad requiem. Sed poſtqꝙᷓ curiales cuʒ magno
laboꝛe pꝛedam acceperint ⁊ redierint:et cibus fuerit
eis paratus:tũc canis ille ruralis?⁊ piger erit æ pꝛi⸗
mis qͥ os ad cibũ ponet:h̊ venatoꝛ cũ virga eũ fugat.
iuſte quide:qꝛ qͥ nõ laboꝛat nõ manducet. Spũalit᷑
vena toꝛ eſt e quo ad ſecłares:qui omnes vocatad
venationẽ.ideſt ad veſtruenduʒ beſtias ſilueſtres.i.
peccatoꝛes.canes no biles ſua vicia feruenter eytir⸗
pant: quib in pſal.lxvij.ingua canuʒ tuoꝝ:xpᷣm
dã. equa Eſa.ix.Letant᷑ coꝛã te quaſi capta pda
ic nitunt᷑ caꝑe ꝑ gratiã ⁊ in futuro p gloꝛiã. Gʒ pi-
gros et miſeros qͥ in moꝛte ſeu iudicio paſtũ petẽt di⸗
cẽtes:dñe dne a ꝑi nobis:cuʒ dura virga excludet qñ
dicet:ite maledicti ⁊ꝛc. Mat.xxv.qꝛ iuſtũ ẽ ꝙ qͥ nolut
ſocij eſſe laboꝛis/a ſocietate excludãt᷑ ſolacij. Otum
vo ad religioſos venatoꝛ eſt ſacriſtaſ vłclericus cam
panã pulſans:canes nobiles:qͥ ſtatim ſurgũt ad ma
tutinas ⁊ alia hmõi:⁊ qͥb habet᷑ Judic.vij.vbige⸗
deoni dictũ eſt: ſecũ accipet ad bellũ qͥ aquã lam⸗
berẽt vt canes:pigri vo parũ caput eleuant:queren⸗
tes ſi ſit pulſatu:vel dicentes ſe eſſe in ſudoꝛe vłficte
indiſpoſitos:qͥ in craſtino erunt pꝛimi ad paſtũ.i.ad
bene comedendũ:h̊ pᷣlatus cũ virga eos tangẽ vebẽt
Dans eis paneʒ et aquã ſic cani pigro:qͥb panis ⁊ aq̃
eſt vita beata. Omnes a ſequẽtes ↄditiones canũno
biliũ ſint ad bella pmptiſſimi ⁊ wctiſſimi:Cantico.
.iij.nota. R. v. xix. cio reqͥri᷑ in vtroq; pſeue-
rantia:exemplo Caleph. Yoſue.xiiij.qͥ ait.lxxxv. an
noꝝ ſum ſic valens vt eo valebam tpe qñ ad exploꝛã-
dũ terꝛã miſſus ſũj tam ad bellandu ꝙᷓ ad gradiedũ
Welatd: n. alicien⸗ pꝛe inopia diſplicet deo: Eccĩ
Ad oĩa iſta nos monere dñt timoꝛ pene væficienti
im:⁊ amoꝛ mercedis triũphantiũ. Si. n. pugil expo
nit ſe xiculo ꝓ pua mercede multo magisꝓ regnoil⸗
lo quod pugnantibus ꝓmittit᷑. Eſtote foꝛtes in bel⸗

B im.

lo et pugnate cũ antiquo ſer.⁊c. Iſtis ſic expeditis ðᷣ
bello carnali et ſpũali ſiłoiunctis.
Ad coꝛpoꝛale ſicꝓcedit᷑:oñdendo viq; quesditio/
nes ad certũ bellũ reqͥrunt᷑:qð eſt ſextuʒ pꝛincipale.
Ad hoc ꝙ bellũ ſit licitũ tria reqͥrunt᷑ m ſctm̃ CTho
mnã ſcdᷣa ſcde.q.xl.ar.j.¶ Primũ eſt auctoꝛitas pꝛin
cipis:qꝛ non licet ꝑſone pꝛiuate bellum ſuſcitare:qꝛ
nõ habet curã reipublice. ¶ Sccũdũ ꝙ ſit cauſa iu⸗
ſta. ¶ Tercium ꝙ ſit intentio munda. ſupple ꝓ bo/
no habendo et malo vitando. ¶ Ex pꝛimo ſeqtur q;
ſicut non lʒ ꝑſone pꝛiuate bellare auẽte ꝓpꝛia:ita nec
malefactoꝛẽ occidere:ideo dicit ambꝛo.iij.væ offic.q;
homo dʒ ꝑmittere ſe occidi potius ꝙᷓ malefactoꝛẽ ad
ſe venientẽ occidat:et ponit exempluʒ v xpo et foꝛte
ratio eſt:qꝛ plus tenet᷑ diligere aĩam ꝓximi ſui ex pꝛe
cepto ⁊ oꝛdine charitatis:q tunc amittit ſi occiditur
qᷓ; coꝛpus ꝓpriũ.Aliqͥ tñ dicerẽt ꝙ hoc eſſet ꝑfectõis
7 nõ neceſſitatis:qꝛ aliter iura canonica non ꝑmitte
rent ꝙ homo occideret quemcunq; ſeipᷣm vfenden
do.¶¶ Ex pꝛedictis etiaʒ patet ꝙ ꝓꝙ magna pte bella
que fiunt in lumbardia ſunt imiuſta:qꝛ vt frequenter
non incipiũt᷑ auctoꝛitate pꝛincipis:ſed potentioꝛis
in ciuitate:necꝓ honeſta cauſa:ᷣ pro odio ⁊ affectio
ne ꝑtium gibellinoꝝ ⁊ guelfoꝝ.nec intentione mun
da:F̊ intentione cupiditatis ⁊ libidine dnñandi.⁊ qᷣa
his bellis ſuis chꝛiſtianitatẽ turbãt:timeat qͥlibʒ il⸗
loꝝ bellũ eternũ de quo Job.xx. Pluat ſuꝑ eũ belluʒ
eductus et egrediens e vagina ſua.
OGſtenſis ↄditõnibo iuſti belli:nũc oñdere reſtat que
ſunt neceſſarie ↄditiones in rite belligerare volenti
bus:quarũ multe ſunt pꝛetace:ſupꝛa.e.c.ar.ij.ſ.in ſe⸗
cundo pꝛincipali ꝑ totũ. ¶ Reqrit᷑ etiã in eis bona
Tæuotio ad vũ ⁊ ad ſuos..¶ ¶ Requirit᷑ iterũ in eis fi/
delitas ſine ꝓditione. Vnde am bꝛo. offi. Incaſſũ

inquit contra exterioꝛes inimicos in capo bellũ ge⸗
riltur:ſi infra ipᷣa vꝛbis menia ciuis inſidians habet᷑

ſicut incaſſum queritur ſanitas exterius in membris
niſi pꝛius habeatur interius in coꝛpe.¶ Yerũ reqᷣ⸗
rit᷑ in eis clementia:Vñ valeriꝰli.v. Si egregiũ ẽ ho
ſtem vijcere nõ minus laudabile eſt ſcire miſereriqꝛ
ſicut infinitã głiam bellica virtus:ita pᷣcipuũ amo/
rem clementia meret᷑.Origo iſtiꝰclemẽtie põt eẽ co⸗
gitatio quõ ipᷣe iterũ in manus inimicoꝝ incidẽ põti
vel ſaltem in moꝛte in manus ⁊i viuentis.Sic ̊ ſan
ctificate bellũ Jere.vj.Et tales vtutes aſcendant
oms viri bellatoꝛes: oheł.iij.nota ce iſta clemẽtia
M. ix. xxxiiij.¶ Reqͥrunt᷑ etiã in eis cetere vtutes vi
cijs his oppoſitis:⁊æ qͥb pʒ infra arti.ix.
Habentes vo iſtas et alias virtutes citius vincũt
pꝛopter ſex auxilia.¶ Pꝛimo qꝛ in ſe ronabiliter ſũt
audacioꝛes:vtpote moꝛtem minus timentes in qua
ſolũ coꝛpus moꝛitunmultũ em̃ retrahitur peccatoꝛa
vera audacia ⁊ foꝛtitudine que eſt virtus:ꝓpter pec
catum in quo ſentit ſe eſſe in quo nõ audet moꝛi:ne ſi
mul cũ coꝛpe ⁊ anima ꝑdatur.et qui inuenit ſe in ta⸗
li ſtatu nunꝙ; erit vere audax:etſi aliqñ ex vana glo⸗
ria ardua aggrediat᷑. Vñ qͥqã barecatoꝛ hoc d ſeipo
fatebat᷑ dicensꝙ frequent fuiſſet moꝛtuus in talibo
pugnis:niſi ſe ſenſiſſet extra pctm̃:tales.n.ſũt inepe
ad bellũ.et ideo Seuter.xx.oꝛdinauit veus/ ꝙ tales
foꝛmidoloſi cũ alijs ad bellũ nõ accedẽnt.Tales eti⸗
am repulit a ſe iudas machabeꝰ.j.macha.iij.tales et
pctõꝛes dimiſit amaſias rey iuda.iiij. Reg.iiiij.qͥ ca
re ↄduxit ſtipẽdiarios cẽtũ milia.i.cẽtũ milia arma
toꝝ.Et tñ veaſilio pphete qͥ ei ſuaſit ꝙ eos dimittẽt:
quia ydola ferebant eos dimiſit:2 dñs vedit ei victo⸗
riam. ¶ Bed diceret aliqͥs. Si ĩ exercitu moderni tẽ-
poris om̃s in moꝛtalibus pctĩs exeuntes dimitteren
tur pauci remanerẽt/placet.melius tamen eſſet cuʒ
paucis bonis vincere mitos malos cij illis de qͥb or

Arꝰ. vj.

Nxvj.

Arꝰ. vij.

xxxvij.

Arꝰ. viij

xxxviij.

. tterdlcic

Heln

2 nos 7 0
B cchil ſntnie
cagence PBeg i. ſoct

hoſteo cos fi didelt
mmiucehi c; 7 — c
ſcinali m nn . unen
Girergoweuit Bolaa; Nunc
Jubin Ocere ſinorunct
,ngumn idſnnne nabhofiiv⸗
minchilesxtlibicine irabdan⸗
uigflignwitnanes nchlunn
nüüboſtummirdits igdues intantd
densanſermli penitcitu anaun
cub vij ghiannil codati clen
ruerut Yoſue j.ſanſondu d gat
nonlloaſiocndnt mille wsndi n
pomere mmoocmiſit ſrcetoo nivs: Jud
Crri ei Et fiij nr. Ethocbo
holfemi. JYcit g rig qñ mtabit a
gellbat eogeq: N tatoclis innqtati qu
cizeatnemopoterat io reſiſtereet hoca
lfemig aſcenretſi Nus llor eſſctoffe
nto ds muaderenhoc dberent bellator
Niyiccurantei bellummirenermü f
aningꝛ itaſt Noplacabils veinoꝛet
n te alnd gſiinenenn gnoͤckci
eſiorerſatſfiione eſiinianton
herbunkßangitt lbet ſefant⸗
han wr dann hidmmt fimin
lmmo ppter ctfinius ig ach 4
itfigatusoiunihoceiſ 239 danagre
Moepomirubllitrinnat doen
anet d grogi exeff odiee
noblcciohſigeten eNretdin
enet mücaſtnir duot
niaſt – l nwortgan
imininck ſnan deſe mindie
Gnoſtlidngf, ndicho JZoſt
Pinlamach eod unaͤt ſſt
atetimotde

nltarétyrh, ,Nl 7e
irwzihneiſng fiſi
ſugu

ſupej bella;
ni uſtbellnicoftarnckr ne

atrionpinntebelliemme paan B

eſunthnetgrſigecar Einſe⸗

20. offl. Incaſſi
Menoꝛes inimichsin ci0 dl a
a vebis menis aiis nſiguins habef
Iuentur ſanitasenenino inmenbnis
tur mtenys in cꝛpe teni wi⸗
nia: G ralen ip. Oiegregücho
minus augablleett armierne
m hellica nirtus: tto pui amo⸗
eret. Ongoiſtoͤdemeniepot ee co⸗
erüin manus inimicopinade pot/
tein manus Ti vinentis. Bieg ſan
re. .) Etptales Ftutes aſcendant
ts: Johek.ij nota viſta clemetia
eqrunt eti n eis cetere tutes
Ropzinfra art.eisaor.
iſtas etalias vitutes citins nineſt ,
i. Primo qrin ſe nabllnt ſit
te mortem minus timentes iyia
ituntmultü eñremahiturpetntdeg
nntucngueehin e i
uonoougetmo en
limtaituai 4
caudapeetſ aligñ er Mli⸗
nt iſtiturunn nen eipo⸗

Exemp.

xlj.

Exemp.

Bellum

Deutro.xxxij. Perſequebat᷑ vnus mille ⁊ ꝙᷓ cũ mul⸗
tis malis vinci a paucis bonis ſicut centũ octogin⸗
ta milia ab vno angło.iiij. Reg.xix. Et mille a ſanſo
ne YJudic.xvj.iõ ozdiauit Geut᷑ xx. ꝙ ſacerdos ex
eratũ amoneret/netimẽent hoſtes.ſ̊ ſperarent tm̃ in
dñno:nõĩ armis ⁊ roboꝛe ſuo:qꝛ ñĩ młtitudie exercitꝰ
mali victoꝛia belli eſt.ij. Macha.iij.ſicut ptʒ.C. xvij.
xviij. ¶ Gcdo qꝛ nõ ſunt victia dya bolo vłpctõ: ſiẽ
em̃ iuſtũ videt᷑ ꝙ ſerui dyaboli et pctĩ ſint victi⁊ ſer⸗
ui inimicoꝝ ſicut chanaan Geñ.ix. qꝛ pꝛius incurrit
Fuitutẽ peccati:poſtea ei imponebat᷑ ſeruitus fratrũ
ſic a ↄtrario ſenſu vincentes hec:iuſtũ ẽ vt ſint victo
res hoſtiũ.Erxẽpluʒ ad hoc habet᷑ quaſi ſic de duobo
militibo:quoꝝ vnus erat coꝛpoꝛe foꝛtiſſimus:alt de⸗
bilis q vbicũq; ibãt ſimul ad opꝑa armoꝝ: pꝛo repu⸗
blica ſemꝑ væbilis repoꝛtabat victoꝛiã ⁊ gliaʒ:⁊ aliꝰ
ↄfuſionẽ:œ quo facto cuʒ hoĩes in vna ſocietate mi⸗
rarent᷑:vnus ſapienter reſpondit. Mõ eſt inqͥt mira
bile ſi cõditiones vtriuſq; diligenter conſiderent᷑: qa
foꝛtis eſt leccatoꝛ⁊ peccatoꝛ:alter vo eſt mũdus.Et
Job. xvij.dicit/ ꝙ mundis manibo addet fortitudi⸗
nem. Et in pſal.xvij.ſᷣm puritatẽ manuũ meaꝝ retri
buet mihi.¶ Hocauteʒ eBaT in toto ꝓceſſu ſacre
ſcripture:et ſpecialiter in lib. Judicũ:ꝙ qñ filij iſra-
el nõ vincebant᷑ a peccato:non vincebant᷑ ab hoſtibn
Mnñ vo a peccato victi fuerũt poſitiſuntĩ ſeruitutẽ:
⁊ hoſtes eos vicerũt.Et vt cetera teſtimonia pᷣtermit
tant᷑:eccequid dicit᷑ Judiciiiij. Addider̃t filij irael
facẽ malũ coꝛaʒ wmino/qui tradidit eos in manus
Jabin. Sic ergo wocuit Balaaʒ: Mume.xxiiij. .xxv
ptim eytertu ⁊ hyſtoꝛia per mulieres vincere milites
inuincibiles:vt libidine victi:ab hoſtibo vincerent᷑:
quia ipſi legem vei tenentes ihuincibiles erant:⁊ om
niũ hoſtium mirabiles victoꝛes:intantũ ꝙ macha⸗
beus cum ſex miliba ꝑemit cẽtũ viginti milia.ij. Ma⸗
chab.viij ꝓpt᷑ auxiliũ eis datũ v celo muri iericho

coꝛruerũt: Joſue.vj.a ſanſon dũ ĩeꝰerat cũ eo:ſolꝰin

maxilla aſini occidit mille viros:iudic.xv. Et ſãgar
vomere vno occidit ſexcẽtos viros: Judic.iij. No⸗
ta.C. xvij.vj.Et. .iij.xix. Et hocqð dixit Achioꝛ
holoferni: Judit.v.ꝙ vicʒ qñ irritabãt cæuʒ ſuũ fla⸗
gellabat eos:qꝛ veꝰeãt odiẽs iniqͥtatẽ.qñvo placatꝰ⸗
eis erat nemo poterat eis reſiſtere:et hoc ↄſuluit o
loferrni: ↄſideraret ſi veus illoꝝ eſſet offenſus vłñ:
anteqᷓ eos inuaderet:hoc veberent bellatoꝛes modeꝛ
ni ↄſiderare anteꝙᷓ bellum inirent:vtrũ facta illorũ
anima ⁊ vita ſit v placabilis vel nõ: et ſi æus ſit
cum eis vel nõ:et ſi inuenerint ꝙ nõ eſt cũ eis:faciãt
ↄfeſſione⁊ ſatiſfactione ⁊ reſtitutione ꝙ ſit.Alit᷑ nõ
ꝓᷣſperabunt᷑:ſ cogitat qᷣlibet ꝑ ſe foꝛte ppter meum
pctm̃ tot boni mibiñ patient᷑ ↄfuſionẽ nec vincent᷑
immo ꝓpter Perni vnius viqʒ achan exercitus ifu⸗
it fugatus:pluribo occiſis: Joſue.vij. ¶ Tercio qͥa
us eos mirabiliter iuuat qð pʒ ꝑ hoc qð chꝛonica
narꝛat de quodã rege francie vuoto in officio diui⸗
no:hic cũ obſideret vnũ caſtrũ ⁊ uotemiſſaʒ audi⸗
ret:ter dicẽdo:Agnus ⁊i.æuote genuflecteret:mu⸗/
ri caſtri coꝛruerũt:nec dʒ eſſe mira bile qꝛ innouatio
ẽ antiqͥ miracłi facti circa iericho YJoſue.vja Quar
to nõ ſolũ veus h̊ angeli eos iuuãt:ſic ꝑʒ.ij. Mach.
x.æ iuda machabeo pugnãte ð timotheũ:apparue⸗

rũt aduerſarijs væ celo viri qnq; in equis frenis au⸗

reis decoꝛiſiudeis ducatũ pᷣſtãtes:ex qͥbo duo macha
beũ mediũ hñtes circũſeptũ:incolumẽ ↄſeruabãt ar
mis ſuis.ĩ aduerſarios vò tela ⁊ fulmĩa iaciebãt:⁊ ca
pitulo.xj. cum egrederet᷑otra lyſiam v irm:apparu
it pᷣcedens eos eques in veſte candida:armis aureis
haſtam vibꝛans. ¶ ¶ Simile etiã habet᷑ in hyſtoꝛia
antiochena in obſidione iriin ab exercitu xpᷣianoꝛuʒ
cũ eſſent lapſi æ inſultu quẽ fecerant⁊ q̃ſi vſperati

B(j.

recederẽt ſubito appuit qͥdã eques in nobiliappatu
hñs q̃ſi arma ſancti Ecoꝛgij om̃s ad inſultũ redire
fecit:⁊ eodẽ die capta fuit ciuitas ↄtra ſaracenos.
Quinto nõ ſoluʒ a vo angelis adiutij ſ etiama
moꝛtuis:qͥs elemoſynis ⁊ oꝛoniba iuuãtvin cũt:ſicut
pʒ libꝛo æ apib/cœ vuce quodã qͥ parũ curauit æſe⸗
culo ſed totaliter ſe dit o τι☚ υον elemoſynis
mauimeꝓ moꝛtuis:xæ q vaſalli ſui indignati diceꝛe
ſolebãt veridendo/q; dñs illoꝝ eẽt ſacerdos.cuidã 6
feroci veniẽtiad pugnãdũ ↄ eũſadheſerũt:et pᷣdicto
duce ð h̊ vſolato:ons appuit ↄfoꝛtãs eum ammo⸗
nens ꝙ nõ timeret:ipſo ̊ e ci adiutoꝛio cõfidente:
et de caſtro hoſtes exeüte appuit maximus exercitꝰ
qui duci ammiranti ⁊ cogitati qͥ eſſent:dixerur ſe eẽ
ilos q̃s pᷣciba elemoſynis iuuerat.qo videntes ad⸗
uerſarij fugerũt: parati pacẽ facere:in oĩbo his pʒ il⸗
lud.ij. Adacha.vlti. Mõ ſolũ armoꝝ potentiã: q̊ pro
ut ſibi placet dat œus dignis victoꝛiaʒ:nota. M. ix.
xviij. ¶ Sexto nõ ſolũ pᷣdictis.ſ̊ etiã viuis qͥrũ oꝛa
tiones meruerũt adiuti:vincũt.ſicut enin nõ eſt mi⸗
rabile ꝙ tales vincant᷑:cæ qͥbus..xvij.xxij. Et illi
ſupra eo.c.xxiiij pꝛimi:qꝛ ſtipendiarios nõ ↄducunt

xliij.

ſevi qꝛ maledictiones/⁊ impᷣcatoꝛes ↄtra eos merent

Ira nõ eſt mirabileꝙ illi vincãt:qͥ elem oſynis ⁊ bo⸗
ms opii eis ſtipẽdiarios ⁊ pcatoꝛes mltos faaũt qꝛ
du ipᷣi ꝓ eis oꝛãtſilli in bellis ſuis vicunt.qð pulchre

onſuʒ eſt in hyſtoꝛijs gallicoꝝ:⁊ etiã ĩ ſacra ſcptura.

Primũ patet v clõdoueo rege francie pᷣmo int᷑ re
ges francie baptiʒato ⁊ filio eius heremita.qͥ cũ pat
ſuus rex cũ teutonicis ↄfligere debuit:oꝛõne om̃s in
fugã ↄuertit:ſicut.n.pᷣdictis aduerſarijs machabeo
oꝝ videbant᷑ qͥnq; eqᷣtes.ita illis videbat᷑ꝙ vnꝰ here
mita eos om̃s fugauit:huic etiã ↄcoꝛdat illud.j. Re⸗
gu. vij. vbi habet᷑ ꝙ orante ſamuele iſrael vicit phili
ſtujm.⁊ illud Exo.xvij.vbi habet᷑ ꝙ cũ Joſue ⁊ exer⸗
citus ↄtra amalech pugnabat:dũ moyies ꝓ eis oꝛa⸗
bat vincebat ioſue:h̊ illo vpmente manꝰ vincebant
aduerſarij:ita dũ boni vini eccleſiaſtici qͥ bellis ſeim

miſcẽ nõ dñt oꝛãt:bellatoꝛes vincũt.diſ.xxvj.Si qͥs

vult. xvj.q.uij. Poꝛro. ¶ Sʒ nota ꝙ moyſi manus ſu
ſtentabat᷑ita in ꝓpoſito/ſi volunt eccia vłaliqᷣs ꝓ
eis oꝛet vt vincant ⁊ ꝓſperent᷑: œbent eã ſuſtẽtare et
nõ ceſtruere vłoppᷣmere.¶ Sʒ heu multi illoꝑ plus

Exemp.

xliiij.

cſeruiũt ꝙ manus moyſi depmant᷑qᷓ; ꝙ ꝑ eos exaltẽ

tur. plus eas vepmũt/q vnde viuere veberent conſu⸗
mũt ꝙᷓ eos ↄſilio ſuſtentent:antiqͥtus.n.qñ potẽtes

pꝛincipes veclinabãt ad hoſpitandũ inter religioſos

ſolebat wmus ꝑ aduentũ illoꝝ ꝓmoueri adiuuarij
q; dabat eis terꝛas vłredditus vłaliqd vt ꝓ eis ora⸗
rent eo:ũq; memonaʒ haberent. Sed mõ peius erit
din wmm ⁊ grangijs illoꝝ:qñ ꝓ illos trãſeũt.Et qͥd
ꝗꝓpter unmobiliũ inuaſionẽ:⁊ qͥd ꝓpter petitiões ca⸗
nagij. Vnde nuꝑ quidam abbas requiſitus vecari⸗-
aglo ꝙꝓ vectura verſus bellũ miſit centuʒ marcas an⸗
glicanas q́s refutauerunt mimis parũ reputãtes. ⁊ĩ
cõfuſibili reditu illoꝝ abbas redimẽdo vexationem
fugit:letus regis ↄſilio dare ducentas marcas.et qͥd
ꝓpter illa que in grangijs wmibo eoꝛum ſine licẽtia
ꝗccipiunt:pꝛo qͥ ſunt excõicati ꝑ ſententiam ꝓuinci⸗-
alem:et in omnibus iſtis faciunt pauꝑes ⁊ eccłiaſti⸗
cos habere eoꝝ memoꝛiã nõ ad oꝛandũ ſed ad male⸗
dicẽdũ.Quid g̊ mirũ eſt ſi victoꝛiã vł honoꝛẽ ce bel
lis ſuis non repoꝛtãt:qͥ cum tot maledictionibo ⁊ er-
cõmunicationiboad bella vadut: hocnota ſupꝛa
eo.c.xxiiij. Pꝛopter hec.n.⁊ ſimilia nec ſunt in bello
foꝛtes:ſicut patʒ in canone diſ.lvj.Si gens.et ponit
A. xvij.vj. Nota. F.viij.j.¶ Et non ſolũ ſex pᷣdictis
modis habẽtes iuſtũ bellum iuuat:ſed etiã illorum
iuſticiã expoſt facto miraculo qñq; oñdit:ſicut dicit
accidiſſe in quodam bello facto in campo vbi blada

Exemp.

xlv.

Arꝰ. ix. C

Exem p.
xlvj.

Bellum

erant altaſet in craſtino in illa ꝑte cãpi vbĩ compara

uerut ⁊ ad bellũ appꝛopinquauerũt ꝑs 3 Pi zi⸗ .
4

ſtã cãm / blada ſunt inuẽta in nullo leſa ſ
fuerunt totalit᷑ œſtructa:in oĩbo laudet᷑ ille qͥ eſt vir

pugnator omnipotens nomen eius: Exo. xv. YJPius

em̃ eſt bellũ.j. Reg.

ↄtrario ſenſu. Si.n. habentes illas cõditiones ⁊ vir

tutes vincunt:nõ habentes vincunt᷑: hoc expimẽto

patuit in acon in qua cũ capta erat a ſaracenis dicũ
tur fuiſſe multa milia meretricũ. Hocexpimẽto pa⸗
tuit in pompeio magno romanoꝝ pꝛĩcipe:væ quo re-
citat hyſtoꝛia ſcolaſtica que ↄtinet hyſtoꝛiã macha
beoꝝ cũ hyſtoꝛia euãgeliſtarũ:et accipitur a ioſepho
ꝙ romani equos in poꝛticibo templi ciuitate ieruſa⸗
lẽ a pompeio capto ſtabilierũt:qobꝛem tradi᷑ nun-
qᷓ pugnaſſe pompeiũ væcetero quin vincẽtur. hic ha
ctenus fuerat foꝛtunatiſſimus. Quod q̊mirũ eſt ſi il
li grãm in armis ⁊ alijs negocijs amittãt:q templuʒ

