qꝛ tales vt cõmuniter in aggreſſu bonoꝛum operum
ſunt timidi. Cũ q̊ foꝛtitudo potius dicẽda ſit ĩ his q̃
hñt cãʒ effectiuã qᷓ his qᷓ hñt cãm cæfectiuã:cũ et foꝛ
tis potius dici valeat/qui adu erſarium ſuũ vincit qᷓ
qur ab eo vincitur:patʒ ꝙ vebilior homo patrie ſi ſit
fortis contra dyabolum: foꝛtior reputatur in cunia
ðiſqᷓ fotior gigas regmiĩ fine nlla erat int easꝰ patõ:
qꝛ foꝛtitudo eoꝝ difſibis:Hiere.xxiij. Mõ. M. xj. liiij.
In edificio vᷣo ſpũali/foꝛtitudo fidei fundam̃tuʒ
eſl:quia totum edificinʒ fundat ⁊ poꝛtat ⁊ foꝛtificat
contra temptationes:ſicut bonum fundamentũ:vv
mum contra ventum. Hebꝛe. rj. Foꝛtes facti ſuntĩfi
xx. Füdamentuʒ aliud nemo poteſt ponere.j. Co
iij. Quia ſine fide impoſſibile ẽ placere veo:Ad hebᷣ.
yj. Spes edificium erigit: YJſa.xl. Qui ſperant in w⸗
mino:mutabũt foꝛtitudinem:quia ce foꝛtitudĩeiſta
inferiori tpali aſcendent ad eternam. Spes etiam
fortiter facit operanię ſicut ſpes magni lucri terre⸗
ni. Charitas vo que omnes recipit:edificium iſtud
largum facit ⁊ durabile:quia fortis vt mors dilectõ
Cañ.vrij. Juſticia illud iam erectum ⁊ dilatatuʒ in
recto ſtatu conſeruat:ſicut rectitudo columnaꝝ wo⸗
mum ſupportat:⁊ a caſu pꝛeſeruat: Prouer.xv. do⸗
mus iuſti plurima foꝛtitudo. Abſtinẽtia ⁊ caſtitas

in iſto edificio foꝛtiſſimi ianitores vel foꝛtiſſimi mu⸗

ri ſunt:quia omnia immũda et omnes immundos a
corde et coꝛꝑe excludunt. Mꝛouer.vlti.Accinxit for
titudine lumbos ſuos.perſeuerantie foꝛtitum om̃ia
pꝛedicta conſeruat et ad bonum finem ꝑducit: ns
illa eſt leo. de quo Pꝛouer.xxx. Leo foꝛtimſimꝰ beſtia-
rum:ad nullius pauebit occurſum. Illam vo foꝛti⸗
tudinem ſpũalem ſeu illud edificiũ ſpũaletamforti⸗
ter edificatum:in quo omnes pᷣdicte includũtur for

titudines:væſcribit beatus Grego.vij.moꝝ. Juſtoꝝ

inquit foꝛtitudo eſt carnem vincere:ppꝛijs volunta
tibus contraire: œlectationem vite pꝛeſentis extin/
ere:huius moi aſpera pꝛo eternis pᷣmijs amare:ꝓ
peritatis blandimẽta atẽnere:aduerſitatis metum
coꝛde ſuꝑare.
Hanc autẽ foꝛtitudinem duo ſua dent. Mobilitas
ꝓlis:quia ſicut ex corꝑali foꝛtitudine naſcunt᷑ ſuper-
bie / pugnehomicidia? hmõi:ꝓles peſſima:ita ex iſta
magnificentia afidentia/ patientia/ ꝑſeuerantiaz hu
iuſmodi:ꝓles nobiliſſima:ab ipſo generata:qui da/
bit virtutem et foꝛtitudinem plebi ſue: In pᷣs.lxvij·
Secũdo:fecũditas mercedis.ſi milites mundi młta
foꝛtiter aggrediũtur ſpe ⁊ vane gloꝛie:vel mercedis
tpꝑalis.A foꝛtiori rõne milites dei veberent foꝛtiter
aggredi dignos fructus penitẽtie/in ſeipis: ꝓximoꝝ
coopari ſaluti:ſpe vere gloꝛie et mercedis et᷑ne:ĩ qua
ꝓ foꝛtitudine h cito exacta:ſꝑ erit foꝛtitudo et vcoꝛ
indumentũ eiꝰ: Poꝛouer.xxxj.illa.ſ. q̃ xpᷣs ĩpCᷣs.xxvij
odñs foꝛtitudo plebis.

Raternitatis pꝛimo
üGuioyiidẽda ẽ diſtictio ad inuicẽ ↄpatio: Ge⸗
cũdo ꝗᷓ ad verã frnitatẽ reqᷣrũt᷑. Lercio qͥs vere frni⸗
Mone pmiẽ ſciẽdũ gifytſa⸗ du⸗ Ctatis effect?.
pier 5. Carnał viq; int ilos qͥ eiuſdẽ ſt origis ⁊ nõe:
ic illi SGeñ.xlij.fr̃es ſumꝰ vno pꝛe geniti: Alia ſpũal:
queẽ inter illos qui ſpiritnaliter ſe diligunt:⁊ mu⸗
tuo ſe iuuãt:qũo xpᷣs diſciplos ſuos fres vocanit: o.
xx.vade inqͥt ad fra.meos⁊c. Scda melioꝛ⁊ foꝛtioꝛ

Arꝰ. iij.
iij.

Axrꝰ. j.

Ynfutemitateſpintualihnesinnen
tuines vna inopecontraprunam.
tain clecht,aſcdam terdam Et
elopns veraftatennitastnia wqt
laquueinoligineniütun in alainope
gan geteſe Ponloj. Cop dj ateran
Rico contencit in iſt ſo ynns mmal
initſiut membxc membꝛo. Kcuren,
olt qpatlens oiu piuot nint interhun
Hccrerectifcator qui rultg wnns en
ſtaneßſerueta tina lignar lapiccs ar
Conencareconakataqullidetin fiatemn
loltenedlnd Gen pi nequeſo ungum
zwefratresſumns inficta vofraternite
mulumtkrqy nnsaltennoniubueniti,
tren vlparentibondut deed gotlan

et gucit ſcurmuls guecmpntmne,

xporentelaſuntſ drmanid ſemetn
rinmmtanlmitihaimamen,
ſito uncnlüvel parente, potentene⸗
heten ſopatren velfratnt enbeſcun
nmuc nkfanntohonͤ̃ paupis oe
Cntrabont fumromutuoſe lunant

ifn Drfthaunftidid
Peleatin chndfenizie
– locnerſinnn ſicf
n db ſorhondnet
Alum ſorkihr wmonoarn

vantonne ni teiſcn nn
unehlegniufntinrnmnnien
aalllu, lameremnm, dllitatij in
nuarſictaitudo lummn d,
nacaſi nueſaat Pronerpi co/
nafortitido. Abſtigetucaſtitng
hriſtmiianitores e fortiſimimn⸗
naimmüdaetomnes immundos 4
dodumt Orouer glt Acainptfor
sſuos perſeuerantiefotttuwofſin
atetad bonun finempduat: aui
Peoner nr. Leo ſortiſinsheſtu⸗
uchitocwrſum. lam ho frti/
ſeilludecjfai ſvü⸗letamtorn⸗
oomnc ötctelncluditur ,or
beams Gftgo pimop Juſtor
camen vinceere polï ſolunt
ectanonen vitepteſnt ne
ſerapeo ttemnioinis amare⸗
ninmealtsſintonemn

lins
mänen duoſtadet Noblloen
orhaliſptitcine uſani n Pij

nnimgn,
ilifſungesbinſoene nn linc⸗
nnnm ii iiin
gngrttiu lo niß⸗
rſermnt le i intn
enilry n Mni
L untiniliiii
ntſmig nnntlicnii .
eg gt nin ni

mrin airimyſni

giha An
nirnlnninſ
min innn

Zoffnn zſtorigi
iuianiir iii

Exemp.

Frateꝛnitas

et punioꝛ ꝓpter tria. Pꝛimo qꝛ fũdat᷑ſuper foꝛtioria⸗
melioꝛifundamẽto.i.ſup charitate:xequa Ro.xij.c.
Charitatẽ fratnitatis inuicem diligentes: quanto
charitas meliox ⁊ cioſioꝛ ẽ qᷓ caro:tãto melioꝛ ẽ fra
ternitas charitatis q; carnis. Scos purioꝛ melior
eſt:quia nullum malu ſecũ patit: nec malo admiſcet᷑
Carnalis em fraternitas qñq; lites ⁊ contentões ſe⸗
cum patit᷑: qꝛ qñqʒ fratres carnales talia inter ſe ma
la hñnt:ſicut patuit de pꝛimis fratrib Abel videlicet
Cayn. xe qbus Gap. x. per irã homicidij fraterni⸗
tas vperijt. In ſpũali vo nihil tale inueniũt:niſi ſo
lũ in amoꝛe fraternitatis charitatem. ij. Pe. j. Ter⸗
cio qꝛ actuʒ habet nobilioꝛem. Actus fraternitatis
carnalis vt cõmuniter eſt plus diligere carnẽ:etmi⸗
nus ſpiritum: ſicut ptʒ. F. v. x. In fratnitate vo ſpũñ
alieconuerſo ẽ: ſi pcipue competit illo.j. Pe.ij. frater
nitatem diligite. ”
Et licet in vtraq;:in ſcdᷣa tñ precipue frater fratri
ad tria obligat ? tenet bñficia:contra tres ingrati⸗
tudines que frequẽter in carnali inueniũtur. Inter
fratres nanq; camales inter illos qͥ e iureamici eẽ
xberẽt qũq; tnplex mala inuenit᷑ conditio⸗ ingra⸗
titudo. ¶Frima eſt mala:qũñ non vult bonüp bo⸗
no mn opere reddere nec benefacere ſuo benefactori.
Bcda eſt peior qñ non vult benefa cere nec bñ loqͥ
eillo. ¶ Tercia eſt peſſima:qñ nec opinat᷑ nec loqͥt
nec bene de illo cogitat: ſed vł totaliter eum oblimio
ni tradit:vel malum eillo cogitat ðᷣ tali fraternita
te: Mich.vij.vir fratrem ſuũ uenat᷑ ad moꝛtem. æt
Miere ix. Vir fratrẽ ſuũ veridebit:et veritatem non
loquet᷑:ixo in oĩ fratre ſuo non habeat fiduciã.Cõ
tra has vo tres ingratitudines in fraternitate ingꝛa
ta. In fraternitate ſpirituali tres inueniũtur grati/
tudines:vna in ope contra primam. Gcoa in ore. teꝛ
tia in coꝛde cõtra ſcõam ⁊ terciam. Etũ vo ad actuʒ
vel opus vera fraternitas tria reqͥrit cõtra tria ma⸗

la q:ue in alia inueniũtur.in ala in openon oſtendit᷑
pax qꝛ teſte Paulo.j. Coꝝ.vj.frater cum fratreĩ iu⸗

dicio contendit.in iſta vo vnus cum altero pacifice
viuit:ſicut mem bꝝ cũ membꝛo. ſicut ergo medicꝰ qͥ
vult ꝙ patiens diu viuat:nitit᷑ inter humores paceʒ
facer e:⁊ edificatoꝛ qui vult ꝙ wmus ⁊ebita compo
ſitione pᷣſeruet᷑ a ruina ligna⁊ lapides artificialiter
concoꝛdare conat᷑:ita quilibet in fratermitate ſpũa⸗
li:dicens illud Eeñ.xiij.ne queſo iurgium ſit inter te
⁊ me:fratres ſumus.in ficta vo fraternitate. Gcom
malum eſt:ꝙ vnus alteri non ſubuenit:̊ diuitẽ fra/
trem vel parentẽ honoꝛat:⁊ v eo gloꝛianter loquit᷑
et audit:ſicut mula que computando et narrando
e parentela ſua:ſꝑ vxtrariũ pꝛem et nunqꝙᷓ aſinam
matrem nominauit:h̊ potius contempſit ita in ꝓpo⸗
ſito auunculũ vel parenteʒ potentẽ nominant: pau⸗
perem vo patrem vel fratrẽ erubeſcunt ⁊ contẽnunt
Pꝛouer.xix fratres homĩs paupis oderũt eum: quo
contra:boni fratres mutuoſe iuuant in his in qui⸗
bus poſſunt:ſic pʒ.C.xij.ix.ve quibo ſigillatim verifi
catur illud.j.Mach.iij. Et adiuua bunt eum omnes
fratres eius:Terciũ vꝓᷣo maluʒ eſt in ficta ⁊ falſa ami
citia ſeu fraternitate:ꝙ vnꝰ ꝓ alio tribulationẽ gra/
tis non ſuffert: ſocij con ſolationis libenter eſſe vo
lunt:ſᷣ non tribulationis:vellent libenter eẽ fratres
chriſti ex parte vᷣitatis:q̃ ſemꝑ fruebat᷑: gaudebat:ſ
non ex ꝑte matris.i.carnis ſeu nature terꝛene:in qua
dura ſuſtinuit ⁊ patiebat᷑:ſicut patet fratrib qo⸗
ſeph:h̊ non ſic in vera fraternitate: in qua vnus pro
alio dura ſuſtinet verba ? durioꝛa quãdoq; verbera
nec tñ cedit:ſed efenditverba vefenſiua cõtra vetra
ctoꝛia opponẽs vim vi repellens. Hec em̃ tria verã
oſtendant fraternitateʒ: dare ſcʒ ⁊ facere: ⁊ pati ſicut
patet.A.xx.vij. In ſignũ cuius qñ qͥs cuiuſcũq; fra⸗

vij.
eris vel amici alioꝝ coꝛdibus memoꝛiam vult firmã
infigere:hectria recitatjqũo ſq; multa vedit non ſpe
retributionis terrene:qꝛ taliba vedit qui terrena re⸗
tribuere non pñt:ſed ſpe rerributõnis eterne quo eri
am multa fecit:negocia expediẽdo:bona ꝓcurando.
quo etiam multa ſuſtinnit obloquia? impꝛoperia:q̃
omia quadam affectionis conſtãtia quãa iuuetute
Pgenrrorin traxit:vicit. Et in his pſeuerãdoverũ
oſtendit fraternitatis affectum:qꝛ fraterĩ anguſtijs
ꝓbat᷑: Pꝛouer.xvij.¶¶ Gcdo qtum ad actum oris/ve
ra fraternitas tria bona requirit contra mala q̃ſũt
in ficta fraternitate:in qua vnus alteri æfectum nõ
oſtendit quo contra in vera fraternitate /ſapiẽs do⸗
cet ignoꝛantem:ſicut ſol lunam illũinat: vigil exci
tat wzmientem ? toꝛpentẽ. Et nomen einarratne
ſcienti: dicẽs illud pᷣs.xxj.narrabo nomẽ tuũ fratribo
meis. Scða in falſia vnus aliũ minus ſciolũ vel ſapi⸗
entẽ vel dinitem eſpicit: equo deus eos repᷣhendit
Aala.ij.dicens:nunqͥd non vnus deus creauit vos:
q̃re ergo xæſpicit vnnſqͥſq; fratrem ſuũ:ſed ĩ vera fra
termit ate ecõuerſo illud implent xpᷣi pceptum:Auce
xij.Et tu aliquãdo cõuerſus cõfirma fratres tuos.
Ter cio in falſa fraternitate plures alios ex odio qᷓ
ex charitate coꝛꝛipiũt:paruuʒ in eis æfectum młtũ

uiſj.

ponderates:trabem vᷣo odij in coꝛde ꝓpꝛio non vidẽ
tes.æ quibo Quce.vj. Quid vides feſtucam in oculo

fratris:⁊ trabem in oculo tuo non vides:quo cont:a
vera fraternitas dñicum implet pceptum:Leni xix.

ne inqt odenis fratrem tuũ in coꝛte tuo:ſ publiceaz

gue eũ:ſupple ſine odio:ſicut manus pedem lauat et

line odio tergit:ſicſi peccauerit in te frater tuꝰ: coꝛ.

rige eum: Math.xviij. ¶ Tercio qᷓtum ad actuz coꝛ⸗
qig vera fraternitas tria reqͥrit contra tria mala in
falſa amicitia ſeu ficta fraternitate inuenta: in qua
vnus alteri iniuriam nõ remittit: nec ſocietatẽ eiꝰdi
ligit:vel ꝓſpera ei non appetit:vel de pſperitate eius
gauger:ſed wlet ſicut patet õ fratridbd Joſeph: Geñ.
xxxvij.inuidebant ei inquit fratres eius. Geñ xxvij
Ogerat ſemper Eſau Jacob: Eʒechielis.xxxviij.ca.
gladius vniuſcuiuſq; in fratrem ſunũ diriget᷑ quo ʒ
in vera fraternitate leſus pꝛimo iniuriam remittit:
ſicut Stephanus lapidantib: dñicum implens pce
ptum:Math. v. Si offers munus tuũ ante altare et
lbi recoꝛdatus fueris ꝙ frater tuus aliquid hah 7c.
Et hocquidem faciendum eſt non ſolum ſemel to⸗
tiens quotiens:Math. xviij.dñe quotiens peccabit ĩ
mefrater meus ⁊c.⁊ dicit ei ⁊c. Scðo non ſolũ remit
tunt/ſ̊ diligunt:dilecrõnem in ope oſtendẽdo: quin
aliter nõ diligit.j. Yoh.iiij.Si quis dixeꝛit qꝛ diligo
cũ ⁊ frem ſuũ odit᷑:mendaxẽ.Tercia v altema gau
Tnt felicitate:ſigillatim dicentes illud Ecci.xxv.c.
In tnib placitũ ẽ ſpũi meo/que ſũt ꝓbata coꝛaʒ ceo
hominibus:concoꝛdia fratrum:amoꝛ pꝛoximdꝛuʒ:
⁊ vir et mulier ſibi conſentientes: & his tribus vere
fraternitatis actibo ſcq; operis orisa coꝛdis ſimł. Ra
banus ſuꝑ vltimũ capm Math. vera in quit frater⸗
nitas fratrem veneratur:uotum coꝛipit:diſſolu⸗
to pñtiobſequitur:abſentem nõ rodit:ſano applau⸗
Dit:infirmum non væſerit:placatum non pꝛouocat:
iratum vt maioꝛem metuit ꝓꝓlla vo fraternitas in
quibus hec tria inueniũtuꝛ eſt cinitas firma:e qua
Pꝛoueꝛhioꝝ.xviij. Frat᷑ qui iunatura fratre:qnaſi
ciuitas fama. Nota.C. xij.viii.in cuius veritatis oñ

ſionẽ:et firmitatis ſignum religioſi ad frateꝛnitateʒ

ſuam amicos recipientes:vt fictionem pꝛedictaʒ ex⸗
cludant opeꝛis:et frateꝛnitatem in actu oſtendant.
DSic eos recipiunt vt omnia bona beze ſicut pꝛedi⸗
cationum/vigiliaꝛum/laboꝛum/ſuffꝛagioꝛnm cete/

V.

roꝛumq; bonoꝛum: ſicut frarer percipiet:in vita pa-⸗

riter et in moꝛte. Secũdo fictionem excludunt oꝛis

Ard.iij.

Viij.

Furtum

eos ad omnia queper os fiunt:bũficiaſ oꝛãdo/cãtã/
wjmiſſas celebꝛando recipiũt.Terc o contra fictio⸗
nem coꝛdis:vt æ coꝛde etiã verã onñdant fraternita⸗
tem eis ſpecialem concedũt ꝓticipationẽ oĩm medi/
tationũ ⁊ bonoꝝ ſtudioꝝ:frater qui ſic iuuat᷑ a fra⸗/
tre quaſi ciuitas firma. ZLalibo nanq; dici᷑ Ephe.vj
pax fratriba chanitas cũ fide. .
Talis vo fraternitatis magna eſt vtilitas et effe⸗
ctus bonus:tam ex pte recipientiũ qᷓ receptoꝝ. Pri⸗
mum patet:quia ſicut totum genus humanũ hono⸗
ratum ⁊ ditatũ fuit ex hocꝙ veus fraternitatem ne
ſtram accepit primogenitus in multis fratrib: Ro.
viij. Pic et wmꝰ Eacharie et Elizabeth hon orata
fuit ex hoc ꝙ maria illaʒ intrauitta quodammow
ex paterna ? fraterna affectionel quã nobiles oſten/
ꝛe ſolebãt fligio mõſteria illoꝝ ditabãt᷑ ex illoꝝ
aduẽtu ad eos ex bonaꝝ pſonaꝝ frnitate ſolebant
ponoꝛaꝛi: dicẽtes:caro nia⁊ fr nr ẽ: Geñ.xxxvij.illo
Deu.xxxij.ipᷣe eſt pater tuus.⁊ illud.iij. Reg.iij.hᷣ eſt
mater eius.⁊ illud Math.xx. acceſſit mater filioruʒ.
⁊ illud Lu.j.vñ hoc mihi vt veniat mater domĩ mei
ad me:æ qua ſpũali paternitate vłmatermitate pnt
dici nezgicr ſunt de fratemitate. Secũdũ etiã pʒ:
qꝛ ſicut vmꝰ que foꝛte in ſe eſt bilis:ꝑ alias quib⸗
copulatur ſuppoꝛtatur:ſicut patet.C. iiij.viij.et ar⸗
boꝛ appodiamentis fulcitur:ita qui bonis fraterni/
tate amicitia copulat᷑:⁊ſi quis potentem offenderit
vel arduam cãm coꝛam iudice expedire haberet: ta⸗
les quereret ſecum adducere ꝑ ques citius reconcili
ari ⁊ expediri poſſet:taliũ ſocietas eſſz ei vtilis:ſicut
etiam homini volẽti in extranea patria ad wvmũ iꝭ/⸗

tam vclinare:vtiliter bene notum in curia illa ſecũ

Arꝰ. j.
j.

Exemp.

Ducit:ita in nocte moꝛtis ad wmũ pᷣi:dicentis illud
HGeñ.xliij. Non videbitis faciem meam:niſi fratreʒ
vrm minimũ duxerit is vobiſcũ:ſicut etiam vtile eſt
in cauſa bꝛigoſa ſapientibo et inſtante bello militi⸗
bus bonis ↄfederari:ita in ꝓpoſito exemplo illoꝛum
qui dicũt.j. Mach. xij. maluimus mittẽad vos rno⸗
uare fraternitatem. Mõ. A.xxj xiiij.
Brti diuitis et pau/
ſwperis. Pꝛio faciẽda ẽ adinuicẽ ↄpatõ. Ge
cundo falſa excuſatio. Tercio periculũ oñ
dit᷑ vtriuſq;.
Mtũ ad pꝛimũ cũ fuꝛtũ ſit aliene reiillicita con/
trectatio vel vſurpatio: ſicut patet in œcreto.xxxij.
q.iiij.meretrices.S.omnis.⁊.ff. e furtis.l.j.patet.i.ĩ
Digeſto no.li.ix.q tam diuites qᷓ; pauꝑes rem alienã
ſeu vſum rei habẽtes inuito dño furtuʒ cõmittunt:

diunt es tñ grauius :qꝛ rapina peior eſt ẽ furto:ſic pa
tebit infra.c. rapina.Et peniculoſius:qꝛ hic minꝰ

pumũtur pa uꝑes timide furtũ cõmittunt. in quo ſi
capiant᷑ incarcerãtur ? puniũtur.diuites vo aliena
apte expendũt:nihil ꝓ eis ſoluentes ⁊ tñ inulte ĩ hac
Vta tranſeũt:⁊ tñ meliꝰ eẽt ꝙ in manꝰhoĩm caderẽt:
ꝙᷓ in manus dei:⁊ ꝙ tꝑalẽ ſuſtinerẽt veꝛecundiam et
penam/qᷓ eternã niſi hocmelius eẽt:ſanctus Patri-⸗
cius ñ rogaſſet cũ ꝙ ouis furata in vẽtre eius bala⸗
tum faceret:qui illam a quodam ſubdito ſuo fuꝛtiue
accepit:cũ ouem ad inſtantiã illiꝰ qui eã perdiverat
queret vt c eo ſcribit᷑ nullus rñderet:oꝛatione fa⸗
cta:ouis cæ vẽtre furis clamauit. Si nũcoues ⁊ bo/
ues ? galline ⁊ caponee oĩa animalia qᷓ diuites co⸗
medũt ⁊ non ſoluũt:v quibo dicrum eſt. H.ij. xxiiij.
7. E. iij xxij. 7. T. v. xvij. in ventribo eoꝝ ſic clamarẽt
maioꝛ forte clamoꝛ eẽt in ventribo eoꝑ qᷓ archa noe
vbi oĩa aĩalia ſimul fuerunt. Sʒ licet hãc in hoc mũ
w confuſionem euadũt: alibitñ maiorem euadereñ
poterũt. vtile ̊ eis eẽt qñ contra eccleſie iuravel ĩpᷣ⸗
iudicium ⁊ damnum viroꝛum eccleſiaſticoꝝ aliena

7
vill.
attemptãt/vel loca illoꝛum ſine licẽtia aliqua occu⸗
paturi vel al laturi intrant ꝙ cis contingeret qo cõ
tigit illis quivoluerunt eccliam frangere ſancti ead-
mundi regis:qui ſic cum oĩb inſtrumentis in mami-
bus ſuis vſq; in craſtinũ ĩmobiles ſteteruntvſq; eẽnt
capti ſuſpenſi.Si oĩa ſic ablata in manibo tenerẽt
vel in vollo poꝛtarent:non eẽt policarius in t᷑ra me⸗
lius onuſtus ꝙᷓ illi: quid ꝓdeſt eis/ꝙ hic tale onꝰnõ
poꝛtant:cum certũ ſit ꝙ in die iudicij coꝛaʒ toto mũ
w onus illud poꝛtabut:quia teſte paulo ad Gał.vi.
vnuſqͥſq; onus ſuũ poꝛtabit:quinuc nobiliſſimi rpu
tantur:tũc viliſſimi policarij videbãtur:hñtes ĩ col⸗
lo oues ⁊ boues vniuerſos ⁊ pecoꝛa campi.Zũc ſuꝑ

furem cõfuſio: Ecci.v.qꝛ Teſte Jo.apo.ix.neq; ege
rũt dũ hic viuerent/pniam ab homicidijs ſuis:neq;

a foꝛnicatione neꝙ a furtis ſuis:iõ regnum vei non
oſſidebunt.j.Coꝝ.vj.nec miꝝ:qꝛ in vita iſta fide⸗
es latronũ diligunt ſocetatẽ:nec hi tm tali ↄfuſiõe
digni ſunt qui bona auferũt viuoꝝ ſiue ſeculariũ ſi⸗
ue ecclłiaſiicoꝝ vt pᷣdictum eſi:ſ̊ etiam illiq bona au
ferũt vel vennent functoꝝ.hoc em̃ patet taʒ ex na⸗
tura furti qð ẽ crudeliſſimũ:ſicut patet.E.viij.arti⸗
culo.vj.per totum:ꝙᷓ etiã ex vindicta que aliqñ ↄtra
tales legit᷑ fuiſſe oſtenſa:quaſi ꝑ iſtũ modũ ð quodã
volente functum quendam ⁊pcioſis oꝛnamentis2
pannis ſicut modus ẽ in ahiqͥbus ꝑtibo ſepultum ſpo
iare:queʒ vefunctus vſq; in craſtinũ tenuit:nec ab⸗
ire ꝑmiſit/anteq; moꝛtuoꝝ fur omnibus notus eſſet.
Oi us nũc contra fures moꝛtuoꝝ qui bona illorũ
ipſis in uitis vetinent:tales oſtenderet vindictas:ta
lemq; moꝛtuis daret ptãtem/ꝙ qn ad loca vbi ſepeli
untur væclinant eos vetinere poſſent:pauci ſunt qui
ð eccleſijs ad pꝛandhũ ſuũ redirent. Sed lʒ moꝛtui h;
eos non accuſent:vel non oſtendãt ſeu teneant/ duꝛe
tñ eos accuſabunt ante chriſti tribunal.tunc confun
gentur ſicut fur cõfundit᷑:qñ in furto ſuo œpᷣhendit᷑
Hiere.ij.
Sed tam diuites q pauꝑes de furtis ſuis ſe excu⸗
ſant.iuites em bona ſubditoꝝ duro wmimio et ma
lis miniſtris mediantibus auferendo:credunt excu
ſari:quia a ſuis et non alienis ſubditis rapiunt:ſed
hoc videtur peccatum illoꝛum aggrauare:quia plus
tenentur ſubditis pꝛopꝛijs:eis em deputantur cuſto
s ſicut tutor pupillo:⁊ quia ve labore illoꝛum vi⸗
uunt.Et quia pꝛo illoꝛum cuſtodia habenda ſtipẽ-
dium a deo accipiunt/villas/terras redditus ratõ⸗
ne quoꝛum ſicut ſubditi tenentur illis fidelitatẽ ſer
uare laboꝛando ⁊ ſeruiendo:⁊ ea que ex pacto vel ra⸗
tionabili conſuetudine obligantur reddendo:ita ipᷣi
tenentur ſubditis et miniſtris in fideli gubernatõne
et ſalarij ſolutione. Sicut igitur wmini ſuos eis in⸗
fidelesqm vel bona illoꝛum auferunt: vlad que te⸗
nentur non faciũt:fures iudicant et proditores: ita
econuerſo iſti wmini coꝛam deo iudicabuntuꝛ:quis
illoꝛum malum furem non iudicaret paſtorem ſu⸗
um:cui ſufficiens ſtipendium et mercedem pro oui⸗
bus cuſtodiendis dediſſet ſi vltra hoc de ouibus la
nã et lac ſine dñi ſui liceutia acciperet:vł ſi fili ũ ſuũ
alicui tradidiſſet ad ducendum vel cuſtodiendum:
tradidiſſetq; ei gladium quo filium ſuum defende⸗
ret/et ſufficientẽ mercedẽ ſi filium illu in via ſpolia
ret:et gladio illo cõtra illũ vſus fnerit ad occidẽdu
vel ad verberandũ:nonne furem illũ indicaret:ita ĩ
PRone tradidit ſubditos/ dñis ſecularibo et ec
cleſiaſticis:vans eis ptãtem qua illos dvefenderent:
et ſufficiens ſtipendiuũ p cefenſione et veſiderãs ꝙvl⸗
tra non capiãt: Zuce.iij. Milites inquit cõtẽti eſto/
te ſtipẽdijs vris ⁊c. Si ũ plepẽ ci ad volũtatẽ euo⸗
rent et ſint ð ilł e qᷣ in ps xiij. veuoꝛauer̃t ple. meã
ſicut eſcam panis ·qͥᷣ ſcilicet illos ꝓ oĩ negocio taxant

Exemp.

3 la „
lpll neu nei unni din⸗
Gn incce affaente
cninittſet ofico lo iuce n,

uii nucijemut va n inuenenut b
itai genſim wiauchint
glibocfeclſſent: guaſt dicerent. alij vo
Piuiſſeadinfermü:ſechnos potius
nobisiuiſſeaclin
Aeginns Tquoti guolibet venkicati
Alyicchaoforem anebas Ntſchre
no omnibuo ſto dies dßiſicnt fur .
ij. Inquonullus ilopercuſabit. e⸗
alis wnanie.. wiſtis atromito diun
husiftaleeſeet meliore inuenin. ge⸗
hus inveniuturcoditöts gue furti ob⸗
umant oimo gelßt unt apnt alior
imautinfinmtasaut wlorin aprtein
Net Ondeipolliaaricoli v⸗Auinqu
tomagitratus dſcendlteſtacſi caput
tumeſcstita vta menbris oſſino aut in
ſtino poſfſt dancpaſionez ſneggauif
mibontolcran aranicſtinpoſii
eritpaſtiooincnreblis:ſicviuerehmori
lſeranihi tiins dtcäggfniren
ſmnoſantsi aputifiti nimisroſſ
hilia tpemna Becigoguiſtinich we

int. e ſeut dw leonibus dicig den

H P
it: Alt. Ameo neſſlin⸗
anbanennimannnefun⸗
racſtre dedciti en
folſentac te ecögredict in
brügi etenideſunnet dil
ennunſttainie i
Aluptat

84

bun mtechnſtninnilnmnee
nöfnitninfinmn

ivltescygauges wfirriſni⸗ ſetza, Mi

ndinſten nlino etna in
dhannbus outenno rednt lre
cnon alems ſubcinsupluntſen
atumllloumaggraugreiguuplu
Sptopeljo:els en deputantur auſto
plllor quia wlaboreilloꝛum vi⸗
ollloꝛum auſtodi habenca ſpe⸗
lunt vlllas tenas rredditustatd⸗
ſubdiritenenturillis fidelitatiſer
ſemniendo:r eaqneerpacto elnn⸗
mudine obliganturrecdendontui
tt miniſtrigin Uaualnngſe
ne Gicutigitur wnint oseol⸗
ona antfnmn inhrt⸗
it fun iuciantet oliz iin
mini coum niniucialinnnaub
ſuran non icianet MMn ,
zſtiyendtumar neanimn holi⸗

daiſti ns tor r ilhne i
eacla unn iſliſ
l ,uemncun tel ſtociendum:
ſuum wience⸗

nug ct tiu ola
cnetſe ifllon nudl

eihlm nien n
idten uil o er
1 rininea uſt ni ii,
i⸗ Olltsin hit cote
in cuueft lend

Y.

*
—.

j.

Furtum

et talliãt:ſicut cũ omni cibo panem ſumũt/nõ facien
tes differentiam aliquam. Mõne coꝛaʒ co latrones
ludicabũtur et homicide: teſte ſacra ſcriptura Ecẽ̃i
xxxuiij. Panis egẽtium vita pauperis qui æfraudat
euʒ:vir ſan guinis eſt qui aufert in ſudoꝛe panẽ:qua-
ſi loraqit pꝛoyimũ ſuum:ſupple gladio:id eſt po
tellate quam accepit ad eius væfenſioneʒ. Tales pu⸗
pillum eis traditum ꝑſequunt᷑.vnde⁊ in litteris ſe⸗
cularibo fert dixiſſe plato:ſicut recitat᷑ ĩ policratico
li.v.ti. vj.ꝙ cũ in ſubditos poteſtas ſentit idẽ eſt: ac
ſi tutoꝛ pupillũ pſequatur:vel eũ ſuo mucrone iugu
let: ob cuius vfenſionẽ ab eodẽ traditũ ſibi gladiuʒ
accepit.rẽ nãq; publicam:id eſt rem populi frui iure
pupilli percelebꝛe eſt. Sic ergo inter magnos nõ ob
ſtãte excuſatione falſa:humicidiũ furtum/adulteri
um inundauerũt ſuꝑ terram:Oſee.iiij. Subditi vo
et miniſtꝛi ſe excuſant/ aſſeꝛentes wminos ſuos eis
ouꝛos: q; etiam v officio ſuo viueꝛe nonſpofſunt: ꝙ
inſuꝑ ſtipendium eis male ſoluit᷑: et ꝙ wmini illoꝛu
ſunt diites: et ideo non eſt: vt dicunt. peccatum ab
eis dueihele Yn quo facto cuidam aſſimilant᷑ latro⸗
ni/qui eccleſiaʒ ſpoliando capitegiũ quo vmago be⸗
ꝗte marie tecta fuit cum alijs ſi oliis accepit:et ſocio
ſuo xe hoc eũ repꝛehẽdenti:re põdit. filius ſuꝰeſt ſa⸗
tis diues ad dandũ ſibi nouũ. Mota cõt:a tales. A.
xij.lv.et. F. j.xxxvj.cũ ſequẽtibus. Excuſant ſeſiteꝛuʒ
diuites et pauꝑes ſimul a rebus mala fide poſſeſſis
vtpote quas emũt abillis qui eas tꝑe gueꝛꝛe vel pa⸗
cis rapue:ũt:vel qꝛ vas a fatuis poſteff oꝛibus citra
iuſtũ pꝛeciũ emũt:vel res inueneꝛũt ꝑditas:dicẽtes
ꝙ niſi ipſi eas emiſſent vel accepiſſent vel inueniſſẽt
alij hoc feciſſent: quaſi dicerent. alij voluiſſent pꝛo
nobis iuiſſe ad infernũ:ſedinos potius illuc ire pꝛe⸗
elegimus.æ quoꝛũ quolibet verificat᷑ ill pſal.xlix.
Sr videbas furem currebas:vt ſcʒ res illas occupa⸗
res.omnibus iſtis d ies dñi ſicut fur.i.veniet.j. Pe.
iij. In quo nullus illoꝝ excuſabit.qꝛ ð om nib iſtis
malis tenarijs.i. iſlis latroniba diuitib paupi⸗
bus difficile eſſet melioꝛẽ inuenire.qꝛ ſicut in diuiti
bus inueniũtur cõditões/que furtũ ab eis factũ ag-⸗
grauant. Pꝛimo qꝛ ipᷣi ſunt caput alioꝝ:vdecus an
tem aut infirmitas aut oloꝛ in capiteſintolerabili⸗
oꝛ eſt. VUnde ĩ pollicratico li.vj.Cu inquit in ſubdi⸗
tos magiſtratus væſcendit:eſt ac ſi caput coꝛꝑis in/
tumeſcat:ita vt a membꝛis om̃ino aut ſine moleſtia
fieri nõ poſſit.hanc paſſioneʒ ſine grauiſſimo wloꝛe
mẽbꝛoꝝ tolerari vłcurari eſt impoſſibile.Si voo fu⸗
erit paſſio in curabilis:ſic viuere qᷓ; moꝛi miſerius eſt.
miſeris nihil vtilius ẽ:qꝙᷓ vt cũq; finire miſeriã.mon⸗
ſtruoſa res ẽ ca put ĩflatũ ⁊ nimis groſſũ:⁊ mẽbꝛa de
bilia et erne Derndo qꝛ iſti nũq; wꝛmiũt aut ceſ⸗
ſont.qꝛ ſicut de leonibus dicit ꝙ woꝛmientes aptos
habẽt oculos. Ita iſtis wꝛmiẽtibus laſciuiẽtibus
oculi eoꝝ quos vemon in fine eruet.i.mali mĩſtri ad
pꝛedã vigilant/Et licet ipᷣi ibi nõ ſint:cauda illoꝛuʒ
eſt ibi:ſicut dyabolo ſuper terram exiſtente:cauda ĩ
mari naues ſubmerſit. Tercio:quia maioꝛa et meli⸗
oꝛa a ſubditis accipiũt q; ecõuerſo.qꝛ animalia ⁊ hu
iuſmodi. Quia etiã latronibus ſuſpẽſis patria paci
ficatur. quia nõ ſtatim veniũt alij.ſed wmĩs malis
moꝛtuis:peioꝛes eis ſuccedũt. Ydeo cõgrue legit᷑ re⸗
ſpõdiſſe quedã vidua/qᷓre tantũ oꝛaret pꝛo longa vi
ta cuiuſdã mali wvmĩ quẽ habuit: quia inquit pater
ſuus abſtulit a me omnia que habuiſpᷣter duas vac/
cas:quas iſte abſtulit.timeo ne filius ſuus cũ vene⸗
rit:v qͥd auferat nõ inueniat:ocłos etuat. ꝓpter has
ↄnoꝝ maloꝝ crudeles cõditões que oſtẽdũt ipᷣos fu⸗
ribus eſie peioꝛes:cõgrue dici᷑ Abdie.i.Si fures in
troiſſent ad te:nõne furati eſſent in ſufficiẽtia.d᷑vmĩ
ꝓo nõ ad ſufficientiam:ſed ad voluptatẽ omma au⸗

718 8
F piij.
ferũt.ſient patet.F. j.xxxvj.cũ ſequen. Ita in paupi⸗
bus et ſubditis tres inueniunt᷑ cõditioes que maluʒ
illoꝝ et furtũ aggrauãt. Quoꝝ pꝛimũ eſt: ꝙ nõ ſolũ
furtũ:ſed etiã inramenti vel fidei cõmittũt fractõeʒ
ipᷣi em fide vel iuramento wminis quibus ſeruiunt:
obligantur.q wominis ſuis damnũ non facient: nec
voluntarie fieri permittent. Secundo:quia nõ ſolũ
bona exterioꝛaſſed quod peius eſt/ famã eis furãtur
cõmuniter eis vetrahendo.Tercio quia licet mino⸗
ra de facto a wminis capiant vel furentur:tamẽ vo⸗
luntate equalia vel maioꝛa ab eis furantur. &t non
ſolum ſunt fures quia furantur:ſed qui furari vellẽt
pꝛopter timoꝛẽ tamen humanũ hoc dimittũt.ſicut
patet in vecreto de peni.diſt.j.ſi pꝛopterea quia non
furtum:ſed mens furantis attendit᷑:ſicut patet ibi.
xiiij.q.vj.c.vulti.Et ponat᷑ ꝙ parua ſint furta ĩ pꝛĩ
cipio:que dyabolus ſuadet: ad maioꝛa impoſterum
p illa inducere intendit. Sicut patet illo pᷣ quo fa
bule habent: ꝙ fecit pactum et ſocietatẽ cuʒ d yabo⸗/
lo:ita ꝙ eum in furtis ſuis iuuaret:et a moꝛtepꝛeſer
usret:et animã non caperet.qui hoc pꝛomiſit:qᷓdin
Filinas 7 buiuſmodi furaretur. furatas habuit gal
ias ꝙ eas poꝛtare nõ potuit vno die:pꝛopter quas
poꝛtandas cum equum furaret ur:capituret ad pa⸗
tibulũ ducitur. Cui vemon pꝛo auxilio habendo in.
uitatus affuit.quod tamẽ pꝛomiſit:aſſeruit ſe nõ dve
bere tenere:equũ per os tenens et dicens. Wene pꝑ ro
ſtruʒ videre potuiſti: nõ fuit auca. Sic iſti pulcre
pꝛomiſit et minoꝛa furta:pꝛimo ſuaſit/poſtea vᷣo ma
loꝛa:vt eum confunderet:quia ſuggeſtione ſua equũ
illũ pꝛoculdubio furabatur. JIta i minoꝛa fur⸗
ta pꝛius ſuadet adhuc:et poſtea maioꝛaſ et homici⸗
dia/⁊ huiuſmodi:ꝑ que ad magnas ducit cõfuſiões:
tã temꝑales ꝙᷓ eternas. Et ad iſtũ finem cuʒ fure in
eodem bbolto currit.iuyta illud pſal.xlix. Si vide/
bas furem ⁊c Et ſunt mũdus et œmon in hoc ca
ſu eiuſdem conditõis.qꝛ eodem modo paulatiueho
minẽ ad ſe attrahit:ꝙ ex modo illoꝛũ loquendi qui
a mũdo incipiũt cœcipi:patet.dicũt em̃ qñ mũdi fal⸗
ſitas eis oſtenditur:q; ad bꝛeue tẽpus opoꝛtebit eos

gdhuc in curijs vel officijs mũdo militare:nõ pꝛo ſe

ſed ꝓ ſuis.Et poſt annũ vel bꝛeue tps ꝓmittũt ſe vel
lea mũdo recedẽ. Sed vnus annꝰaliu ad ſe trahit.⁊
cui videbat᷑ mũdus tedioſus ĩ pꝛincipio:ex poſtfacto
ad ꝓpꝛia vt ad carcerẽ redit:et ſic mũdus qui eiĩ pꝛĩ
cipio licentiã ꝓmiſit ꝙ cito rediret:vſq; ad moꝛtẽ ꝑ
minoꝛa mala ad maioꝛa trahit: et ſemꝑ eũ ſub colo⸗
re boni retinet ſub coloꝛe dico:qꝛ in veritate fur ille
nõ venit niſivt furet mactet et p erdat: Joh.x. Mo
ta ve hoc.C.x.xxj. Et ideo om̃is fur ſicut ibi ſcriptũ
eſt iudicabit᷑ʒach.v. . .
ꝛedictoꝝ vo periculuʒ in die iudicij patebit:qͥᷣa
quãdo chꝛiſtꝰalijs crudelibo et tenacibo dicet illa vᷣ⸗

ba Mathei.xxv. Eſuriui ⁊c.pꝛedictis peiꝰdicere po CF

teſt. Eſuriui et abſtuliſtis a me cibũ meũ. Et nõ ſo-
luũ chꝛiſtꝰtũc contra fures illos partẽ ſe faciet:ſed et
om̃es electi cũ eo:ſacra ſcriptura teſte Sap.v.vbi de
iudicio illo loquens dicit. Oꝛbis terrarum pugna⸗
bit cũ illo contra inſenſatos.Et vt modꝰpugnecla⸗
rius videatur:exemplificare opoꝛtet quomò acies ĩ
illa pugna oꝛdinabuntur. Stabunt omnes æcies ele
ctoꝛum a vextris.ſicut patet Mathei.xxv. Acies vo
lupoꝛum et latronũ a ſiniſtris:qui ideo acies in plu
rali dicuntur:qꝛ ſicut plurib modis hic bonos im⸗
pugnant:ita ibi pꝛo ſimilirudine culpeĩ qua hiccõ/
uenerũt ad penã ſimul ſtabũr.ſicut duri vmini qui
grauibus em endis et am erciamentis et exactõibus
ppłin vi ſpoliauerũt pꝑ ſe in vna acie.m ali eccłiaſtici
qui pauꝑes ⁊ bonis chꝛiſti et pauperum non nutri
erunt vt debuerunt:in acie ꝑ ſe vſurarij et falſi mer⸗

vrij.

Exem.

ix.

Axti. iij ·

rxij.

Furtum

catoꝛeset facti oꝑarij:qui xpᷣi mẽbꝛa cceperũt:per

ſe fures ſe et ſic œ alijs. Oes iſti licet diuerſis mo⸗
dis furtũ cõmittant:qꝛ dñi auferendo:pꝛelati veti⸗
nẽdo:vſurarij ⁊ mercatoꝛes ⁊ alij falſi ecipiẽdo:fu⸗
ves occulte accipiẽdo:oẽs tñ ſuo mõ in hoc vno con⸗
ueniũt:q fures ſunt et latrones: Joh.x.Oꝛ ſic ibi ſi⸗
mul cõgregabunt᷑ ? alligabunt᷑ er vi oſtẽdit᷑ verbis
quibo ait Math.xiij. In tꝑe meſſis dicã meſſoꝛibus

colligite pꝛimũ ʒiʒania:et alligate ea ĩ faſciculos ad

com burendũ.Glo.luxurioſos in vnũ faſciculũ:aua

ros in aliũ.et ſic ve alijs.Cui cõcoꝛdat illud Yſa.xx⸗

iiij. In die illa viſitabit dñs ſuper militiã celi in ex⸗
celſõ:et ſuper reges terre qui ſunt ſuper terrã:et con
gregabunt᷑ in congregatione vnius faſcis in lacum:
et claudent᷑ ibi in carcere.Contra iſtos vo a cextris
ſtabunt acies bonoꝛũ ſimul oꝛdinati:ſᷣm ſimilitudi

nẽ vite quã exercuerũt.inter quos multi erunt qͥ pic
a pᷣdictis malis afflicti et ſpoliati ⁊ victi fuerũt/duzʒ
hic viuerent. in hac vita boni timidi ſunt cãs qli-
os aggredi.qꝛ a malis frequẽter vin-

cũq; cõtra ma 1
cũtur:ſicut patet..j.articulo.j.ꝑ totum.Et ab eis
ſpoliantur ſicut ouis a ſpinis:ſicut pʒ. F.j.xiij. Jbi
vo teſte ſcriptura Sap.v.Ecõuerſo ſtabunt iuſti in
magna cõſtãtia aduerſus eos qui ſe anguſtiarũt: et
ab ſtulerũt laboꝛes illoꝝ.Et audacter querimomiaʒ
ſuam coꝛã cæo œponere poterunt:et iuſticiam pete/
re:dicentes cum iudicechꝛiſto ſinguli nocumentum
recitantes/in quo ei ſpecialiter nocuerũt.quoꝝ ali-
qui dicere poſſunt ſicut ſubditi maloꝝ vmĩoꝝ Eſu
riuimus:ſed dñi noſtri illi ibi ſtantes hoc fecerũt:qꝛ
laboꝛes noſtros et bona noſtra abſtulerũt.Alij:eſu
riuimꝰet fame moꝛtui ſumus:⁊ illi bona nobis vebi⸗
ta vtinuerunt. Alij:ſitiuimus ⁊ nudi fuimus:quia
illi ibi ſtantes ex aduerſo quilibet modo ſuo ita nos
apodiauerũt:ꝙ potum vel veſtes em ere non potui⸗
mus.Alij:infirmi fuimus lilli hoc fecerũt qui nos v
berauerũt et plagis affecerũt.Alij:ſine hoſpitio era
mus:ſed illi hoc fecerunt ðð wmo ⁊ terra noſtra nos
expellẽdo.diues vix dimittit ſine cupiditate terram
pauperis iuxta ſuaʒ vt ſuã ampliet vel quia nos nõ

receperunt ĩ hoſpitijs ſuis:ſicut patet..ix.vj.Alij:⸗

Icarcere eramus: ſed illi hoc fecerũt ꝑ falſas cauſas
nos indictãdo ⁊ ĩ compedibus ponẽdop Alij:coꝛpo⸗
ra noſtra in terra benedicta ſepulta nõ fuerũt:illi h
fecerunt pluribus modis et varijs locis nos occidẽ⸗
W. vindica wmine ſanguinẽ noſtꝝ qui effuſus eſt.
Quid aliud homines poterũt ſimul clamare me
lius qᷓ ſimul dicere.iuſte iudex fac nobis inſticiaʒ xe
illis.quia omnia pꝛedicta mala nobis intulerunt:2
laboꝛes noſtros et bona modis ſuis abſtulerunt: vt
cupiditatem ſuaʒ ſatiarent. nos fame et la boꝛibus
affecerunt:vt ipſi œlicate de laboꝛibus noſtris ⁊ bo
nis viuerent. Hos laboꝛauimus et durã vitam du⸗
ximus:intantũ q' in dimidio anno vix bonam habu
imus ſatietatẽ:niſi vix panem et pulmentũ et aquã:
imo quod peius eſt fame moꝛtui fuimus.Et illis de
bonis noſtris que ſeʒ a nobis in mõ ſuo acceperunt:
vel quenobis in neceſſitate noſtra negauerũt:æ tri
bus vel quatuoꝛ ferculis mĩſtratũ fuit. Eſuriuimꝰ
ſitiuimus⁊ frigoꝛe et nuditate afflicti fuimus.Et
illi latrones bona noſtra nobis indigẽtibus nõ de⸗
Trũt:nec illis nõ pa uerũt vel veſtierũt.ſ̊ canes ſu⸗
os et equos et ſimias et diuites et potẽtes et abũdã⸗
tes et guloſos et ebꝛioſos et meretrices ſuas illis pa⸗
uerũt et veſtierunt:et nos vfectu veficere ꝑmiſerũt.
ſicut patet.E. iij.xxij. Yuſte deusſiudex foꝛtis/ludus
nõ fuit bene ptitus inter illos et nos. Yiloꝝ ſatietas
noſtra fames fuit.illoꝝ leticiajnoſtra miſeria. illoꝛũ
haſtiludia toꝛneamẽta/noſtra fuerunt toꝛmenta:

auia noſtr is auenis ⁊ expenſis illa fecerunt.illoꝛum

F prilj..

copie noſtre fuerunt inopie.illoꝛũ feſta/ cœlectatões
po:mpelvanitates/et exceſſus/ et ſuꝑfluitates nobis
fuerunt ieiunia/penalitates/ vfectus/ calamitates
et ſpoliationes/illoꝛum tripudiũcantilene et riſus:
nobis fuit ludibꝛium/gemitus et ploꝛatus.ipſi can⸗
tabant mõ bñ mõ bñ.et nos gemuimꝰ dicentes. Ve
vo bis/ ve vo bis.Sic ergo dũ ſuꝑbit impius incẽdit
pauꝑ:ps.ix. Juſte mvminelhyſtriones et turpes per
ſoneſet diuites cibũ ? robas ab eis accipiẽtes clama
uer̃t ad largitatẽ ad largitatẽ.et nos pauꝑes et ſub
ditilaſcreditoꝛes clamauiꝰ.ad fugã ad fugã ⁊c.qꝛ ta
les libẽter vt frequẽter accõmodãt.i.mutuãt:ſed in-
uite reddunt. ¶ Iſtis ex vna parte clamantibus/et
ſuam innocentiam ⁊ alioꝛum iniuſticiam alleganti
bus nõ eſt dubium quin iuſtus iudex faciet iuſticiã.
