enim quod ⁊us vult in menſa ſua excellentius ho⸗
noꝛari:pluribus permittit ictibus malleani.Et ta⸗
men plus vas ꝙ; malleum diligit. Sic in pꝛopoſito.
Et foꝛſitan cauſa quare veus etiam permittit infi⸗
deles illam terram occupare eſt vt ſuoꝛum expenia-
tur dilectionem. Siquidem quando rex ſuis indi⸗
get et ad bellum cum eo vocat:tunc ſcit qui ſunt ſui:
et qui eum diligunt. Sic in pꝛopoſito œus ad bel⸗
landum/cum eos omnes inuitat dicens. Quis con⸗
ſurget mihiſſupple in bellis:aut quis ſtabit mecum
aduerſus operantes iniquitatem: In pſalmo nona-
geſimotercio.Satis petit/qui querimomiam ⁊e de⸗
fectu ponit.¶ Patet ergo ꝙ propter maloꝛum chꝛi
ſtianoꝛum vemerita/et bonoꝛum viroꝛum merita et
exercitum ad bellandum pꝛo deo:dimiſit eos in ter⸗
ra illa.Vuic optime concoꝛdat illud Judicum.ij.in
fine capituli. Vbi iudeis quibus illam terrã tra
didit ait. Quia irritum fecit gens iſta /ſcilicet indei
pactum meum:ſequitur cito: MNon ⁊elebo gentes ſoei
licet ſaracen os:hocꝙᷓtum ad pꝛimum. ſequitur. He
ſunt gentes quas dicunt dereliquit: vt erudiret in
eis iſrael.Et diſcerent filij iſrael certare cum hoſti⸗
bus:et habere conſuetudinem pꝛeliandi:q;'tum ad ſe
cundum. ¶ Tercium quod requiritur: eſt nundi
contemptibilitas in affectu et effectu. Affectu ideſt
ꝙ non ⁊væſideret ꝙ mundus ſit ei placidus eiq; ſe in-
gerat. Effectu:qꝙ illnd nullo modo aſſequatur ver⸗
ſus mundum ſe vertendo et ſequendo: ſed ꝙ totsali⸗
ter ſit a mundo auerſus habens ad ipſum doꝛſum:
quaſi ipſum fugiendo:et quantum in eo eſt:ꝙ mun⸗
dus ſit ab eo auerſus:ita ꝙ dicere poſſit cum Paulo
MEal.vj.aAdihimõs crucifixus eſt et ego mpᷣo.qn duo
ſunt crucifixi ad vnã arboꝛẽ vterq; hʒ wꝛſum adali⸗
nm:X faciẽ ab alio auerſam.ita loq Caulus: videli⸗

xnv.

60
agei . aun
4
net ſeſinl n nr r Cl nic
at tſenut ſneag noumn
et
Geliosbus nibil tamen

immo pbiommino eſtiniuſtia
t en ii aonuenſo ſauthe
ctſiccea ident. Urus wvs enum i
tho,ſeans mi ſmaſelegurun iſte ue
ſuinurisr officis / phi ſalliwminan
.nſos nundat. et ſi lepꝛoſimundani.n
Oneſtumſed , aurum datiͦ:qe parotes in
Otepntonturet mortuireſurgut gemort
ſe gmnittunt Et paupes euangelizant
nonmerſentis ymanerio gmonentu
Cutmiraaula ggepetus dere fecitſeme⸗
citficte Ytsomniamitaanla qne chuſt
eius fecit hec aux ch doſno denaniofae
ſolitaliafacitmiracula,ſed enamam
Kalait ua au⸗ chriſtind auſto⸗
ce vera in coꝛder coꝛpoꝛe pot
tyaſoclteſt ihuhatn wen
ſbſocita malis hominito immon
ſcucechuſtiplus ifldunt plus gi
bentburſam de uceargenteac⸗

1ſciarwnceilla benedictionelan

ntntinnet anügnanaung ec

cunczpolvent vir habebit heſenn
tunh volverit, ebit holez ti
nihonnnnedanndn
unan ranbonarlpuoibeat.

larakſſlam n en berem fac

mi⸗ Rfun vun ſeanna

enndn elige
Niſraelem drnmm maeninmnn

. Herlbi cabent opuliſulc

1. Et Eſaigz enmniſt obſeſi
arsitheng en
cut ctiam nunc intena ſanctaj
Nopter peccata multonum penni,
bflagellannon tameneosoit s
vult in menſo ſla gccllnnms ho⸗/
pennittit icnbus mallcun. Etta⸗
nulleum olliat. Oicin propoſito.
quare nus eniam pennitnt infi⸗
ocmpare eſt yt ſnoꝛum erpena⸗
Biguidem quondoner ſuls indi⸗
m eo pocat. tuncſatquiſunt ſui:
t. Sicin pꝛopoſito dus ad bel⸗
mnes inultat dicens. Quis con⸗
in bellis: aut quis ſiabit mecumn
siniquitatem In pſalnonone⸗
is petitiquiquenmonlam drde,
tetergogpfoptermalouun chii
taletonoꝛum viroꝛum mentt
ndum peo de dinnſt thointan/
meconcordat illod Yuchcvn ,,n
iwriudes nbos anm tmi nir

ritum ſeatgens l lut inle

gniturato n lebo gentes ſ

mnunn ſeguttur. he
mad oeimun ſegultl, h
ſ nlit ranndiin
nar ilißmtlan aleun ⸗ .

erudinen hulunci

xxxviij.

ciẽ auerſam habuit ab altero.

Cuſtodia

cet ꝙ nec mũdꝰ ei placuit ecik mundo.ſ̊ vterq; fa
liquibo vo SSS
crucifiyus eſt qꝛ totaliter ab eis auerſus eſt:hᷣ nõ ipi
mundo:qꝛ æ auer ſione illa et fuga multum volẽt:et
ipᷣm quantũ poſſent/eis reconciliari mitunt᷑:eiuſq; a-
miciciam cũ magno querũt conamiĩe.Tales nõ ſũt
e numero illoꝝ de quibo dici᷑ Marci.xvj. AYeſum q-
ritis naʒarenũ crucifixũ. Sed affectu ⁊ voluntate ſt᷑
œ numero illoꝝ qͥ argentũ theʒauriſant ⁊ auruʒ in
quo ↄfidũt homines: Maruth.iij. ¶ Et ſignanter di
citſin quo ↄfidũt homines:qꝛ quantũcũq cruxpau⸗
peruʒ ⁊ bonoꝝ lignea multa faciat miracula. Crux
etiã penitentie ⁊ cruceſignationis multũ coꝛpi vale
at ⁊ ſpiritui/vt pꝛedictũ eſt:tamen nonnulli plus ↄfi
dqunt in cruce diuitũ ⁊ maloꝝ argentea:iin qua deus
illoꝝ crucifixus eſt.ſ.argenti:let iſte veus cum cruce
ſua argentea multoplura falſa miracula facit:qꝙᷓ ce⸗
us verus cum cruce ſua faciat vera.qꝛ ꝑ crucẽ chꝛiſti
et dñi noſtri aliqͥ claudi et ↄtracti leguntur rectifica
ti:ſed nõ omnes.hec aũt in curijs falſoꝝ omnes cau⸗
ſas rectificat:quantũcunq; ſint toꝛtuoſe ⁊ curue Et
ſi in copia ⁊ reuerentia vt debet habeatur:om̃s clau
dos ⁊ incarceratos ire ⁊ abire facit:⁊ ſuꝛdos iudices
et dños ⁊ in poteſtate poſitos qͥ quantumcunq; iniu
ſtam cauſam habeas ſurdã pꝛebent aurem audire fa
cit. Et ſic ſurdi audiũt.Aldutos etiã aduocatos loqͥ
facit.Et ſic muti loquuntur ⁊ ceci vident:verbigr̃a.
Veniet filius matris ſue ad duodecim iuratos vel
ad alios qͥbus intereſt:iuſticiã ſuam quazʒ habet aꝰ
rem quam petit oſtendens:nihil tamen dans:cui di
cent:nõ video ꝙ iuſticiam habeas in re iſta ſeu peti⸗
tione:ſed tali iniuriã facis quiiuſticiaʒ habet ad rẽ
illã. ſignati vo poſtmodũ iſta cruce vel ad minꝰ vnꝰ
illoꝝ: videlicet ductoꝛ patrie inueteratus dieꝝ malo
rum:qui ſcit narrare tempoꝛa antiquoꝛum reguʒ qͥ⸗
modo talis fuit fecfeſſatus:et talis accepit ſimilia.
Talis plus videt ⁊ ſocios videri facit plus iuſticieqᷓ
Xberent. immo vbi omnino eſt iniuſticia: eius iuſti
ciã ſe videre dicũt:et econuerſo:ſicut patet. ..x.vj.
Et ſic ceci vident. Verus veus etiam væceʒ lepꝛoſos
et Helyſeus vnũ ſanaſſe legũtur.iſte veus cum cruce
ſua in curijs? officijs vbi falſi vminant᷑:omnes le
pꝛoſos mundat. et ſic lepꝛoſi mundant᷑: nõ p aurum
comeſtum ſed ꝑ aurum datũ:qꝛ pctõꝛes iuſtiet mun
di reputantur: et moꝛtui reſurgut qꝛ moꝛte digni ab.
ire ꝓmittunt᷑ Et pauꝑes euangeliʒant᷑: qꝛ indigni ĩ
moꝛibo et ſcientia ꝓ munerib ꝓmouentur. Et ſic ſi⸗
cut miracula que petrus vere fecit:ſymon marus fe
cit ficte. Yta omnia miracula que chꝛiſtus vel crux

eius fecit hec crux cũ vo ſuo venario facit falſe. ⁊1 nõ5
ſolũ talia facit miracula:ſed etiam a multis pericu⸗

lis cuſtodit:a qua crux chriſti nõ cuſtodit. Signat⸗
enim cruce vera in coꝛde ⁊ coꝛpoꝛe:poteſt ſe a vemo-
nibo cuſtodire:vt ſupꝛa patet eo.cap.xxj.et. F. j. viij. H
nõ cuſtodit a malis hominib:immo ſimplĩcianis qͥ
in cruce chꝛiſti plus cõfidunt:plus qnq; nocent. Sʒ

qͥ babent burſam æ cruce argentea copioſe ſignatäaͤ:

„ H +

ſciat e cruce illa benedictionẽ largam iugiter in⸗
fundere:intret curiã quamcunq; ⁊ ſecure vadat vbi
cunq; voluerit:qꝛ vix habebit hoĩeʒ timere:vbi crux
illa ante eũ poꝛtatur nec eſt qui in dyoceſi ſua et ad
wmum ſuaʒ eam poꝛtari pꝛohibeat. Crux ergo hec
argentea ducit et reducit.Cruy hec vincit: Crux re⸗
nat? pellit omne crimen: hoc contra ſignũ nullum
ſtar periculũ. Moꝛtificat et viuificat:veducit ad in/
feros:ſed non reducit:pauperem facit et ditat/bumi
liat et ſubleuat:pꝛimo Regum ſecundo. Mota. R. j.
xvij. Nota. P.vij.lxv.

C xxvpiij.
Wſtodia populidei

ſiue eccleſiaſtici ſiue ſeculanis eſt triplex:
humana /angelica et diuina. Se quarũ pᷣ⸗
ma tm̃ hocin loco tractabit᷑.¶ Cuſtodia ergo hũa⸗
na eſt triplex.ſᷣm ꝙ homo habet tria cuſtodire:Cor
ſenſus ⁊ opera.et ᷣm hec tria hoc capłm in tres par⸗
tes diuidit᷑.in cuſtodiã coꝛdisſſenſus ⁊ oꝑis.
EEtum ad pꝛumum coꝛ ſiue anima eſt cuſtodiẽda
quo ad tria:que in ea reqͥruntur. ¶ Primo lumen fi

dei:ſicut lumen in lucerna maxune in vento tentati⸗ 1.

onis eſt diligenter cuſtodiendũ.j urimd. Fili
oli cuſtodite vos a nulseen GBecũdo qͥ ad ocu
lum recte intentionis in oĩbo factis ſuis. In diuitijs
ↄgregandis.in iuſticia obſequẽda:qꝙ nõ ſit intentio
crudelitatis in ſubditis regendis:q; nõ ſit intẽtõ cu⸗
piditatis. Sic cuſtodi pedem tuũ ingrediens vomũ
ci:Ecẽs.iiij. ¶ Cercio quo ad ſpũalem oꝛnatũ mũ
dicie.Apoc.xvj. Heatus qͥ vigilat et cuſtodit veſti-
menta ſua:ne nudus ambulet.ſic ergo om̃i cuſtodia
ſerua coꝛ tuũ:ſicut pugil diligentius cuſtodit caput
ſuum. qm̃ ab P vita pꝛocedit:Pꝛouer.iiij. Exem/
plũ ad hoc ð thobia.væquo ſeribit᷑ TChobie.j.ꝙ cuʒ
omnes ederent væ cibis gentiliũ:iſte cuſtodiuit aĩaʒ
ſuam:et nunꝙᷓ ↄtaminatus eſt in eſcis eoꝝ.in quo pʒ
ꝙ licet omnes vicini errent in feſtis frangendis.ĩ iu⸗
ramentis et tabernis/⁊ vſuris exercẽdis et hmõi: bo
nus homo vebet animã ſuam ab eoꝝ ſocietate cuſto
dire/ apter vtilitatẽ ꝓriam: Eʒech.xxxiij.ſi ſe cuſto/
dierit:animam ſuam ſaluabit.ſi vo male ſocietati⁊
eſiderijs ↄdeſcendat:animaʒ ſuam perdit: Johan.
xij.Qui amat animã ſuã carnaliter.ſ.nimis fouẽdo
7 voluptaribo? male ſocietati ↄdeſcendẽdo ꝑdet eã.
⁊ ꝗ odit aĩam ſuã.i.duris oꝑibo pnĩe eaʒ affligendo:
q̃ſi inimicus ⁊ qͥa mũdialibo reputat᷑ ſibipᷣi crudelis
in vitã eternã cu ſtodit eã.ſic̃ &̊ qͥ nõ hʒ niſi vnũ ocu⸗
lũ eũ diligenter cuſtodit.ita qͥ nõ habet niſivnã aĩaʒ
Cuſto di tem etipᷣm ⁊ aĩam tuã ſolicite:deut᷑.iiij.
¶ Bed qꝛ hoſtes ciuitatẽ obſeſſam cito intrant: niſi
poꝛte cuſtodiant᷑:nec valet aĩam cuſtodiri ſine cuſto
dia ſenſuũ:ſicut necaula niſi porta cuſtodiat᷑:qꝛ ini⸗
micis libere ꝓ portã intrantibo aula cito capit.⁊ ca⸗
nis de aula eru⸗ cito intrat oſtio aꝑto ſine oſtia/
rij cuſtodia:Gic niſi ſenſus cuſtodiant᷑ ⁊ ſpecialiter
os quod eſt tripliciter cuſtodiendum. Pꝛimo ne
contra vi bonoꝛẽ aperiat᷑ iurãdo. Pꝛouer.xiij. q cu
ſtodit os ſuũ cuſtodit aĩam ſuã.qͥ aut inconſideratꝰ
eſt ad loquendũ ſentiet malũ.¶ Gcdo ne aperiatur
ad damnũ ꝓpꝛium: turpia iactando et illicita narrã
do.pᷣs.xxxviij. ixi cuſtodiã vias meas/ vt nõ celin⸗
qus in lingua mea.ſ.pctm qð pꝛius feci duplicando.
Tercio ne aꝑiat 3 pximũ male dicendo/ vtrabẽ/
do/murmurando.ſap.j.Cuſtodite vos a murmura⸗
tione ⁊c.q ſic cuſtodit os ſuũ ⁊ linguã ſuam:cuſtodit
ab anguſtijs animam ſuã:puer.xxj.
Sed quisa parũ eſt coꝛ et ſenſus cuſtodire:et ſica
malo væclinare:niſi etiã bonũ in oꝑe fiat/et oꝑa de⸗
bito mõ oꝛdinent᷑ ⁊ cuſtodiant᷑ ideo etiã in opere tri
plex reqͥrit᷑ cuſtodia:m tria opꝑa nobis neceſſaria.
Pꝛima cuſtodia dʒ eẽ in oꝑe qð reſpicit ĩm um
ſic vicʒ e ipe ſeł in aĩa receptꝰ diligent᷑ cuſtodiat᷑.⁊ ei
ebit aiura ⁊ ſeruicia eaage⸗ Lter magnã mercedẽ
ꝓuer.xvij. Cuſtos dñi ſui gliabit. Et ex ↄtrario acci
dit magnũ damnũ.j.Reg.xxvj.dixit dauid abner: q̃
re nõ cuſtodiſti dñm tuũ regẽ: Et ſeqͥtur cito pꝰ.vi/-
nit dñs:qꝛ filij moꝛtis eſtis vos qͥ nõ cuſtodiſtis w⸗
minũ veſtrũ xpᷣm vñi.¶ Gcda reſpicere dʒ oꝑpa pꝛia
ꝙ ſit in eis abſtinẽtia a velectatiõihoillicitis qͥ ſt ĩgu
la ⁊ luyuria ⁊ accidia:ſicut cuſtodit᷑ infirmus a noci⸗
uis. Jac.j.Religio mũda ⁊c.⁊ ſeqͥma culatũ ſe cu⸗

Are.ij.

*

Arꝰ. iij.
uij.

nij.

v.

Tuſtodia

ſtodire ab hoc ſeculo. Et licet hocmultis videat᷑ du
rũ tamen beatus in fine dicere poterit illud pſal. xvi
Pꝛopter verba labioꝝ tnoꝛum ego.c.v.d. ¶Tercia
cuſtodia reſpicere œbet oꝑpa ꝓximoꝛum er ſi ubditoꝝ
quo ad illos qui alijs pꝛeſunt: x quibj Eſa. lxij. ſuꝑ
muros tuos hieruſalem cõſtitui cuſtodes. Gicut ſti⸗
pendianios et ſpeculatoꝛes. æ quibus nota &zech.
lij.⁊.xxxiij.Et ſicut peregrinoꝝ ? negociatoꝛum con
ductoꝛes ⁊ fenſoꝛes cõtra inimicos ⁊ ſpoliatoꝛes.ſi
cut in lumbardia et terꝛis guerꝛarum care conducũ⸗
tur a tranſeuntibus armati: vt eos ↄducant ⁊ cuſto
diant:quos ſi verelinquant vel ad latrones ducant/
vel decipiãt et ſpolient:ipſimet pꝛoditoꝛes ſunt. ita
qui ponunt᷑ in cuſtodia coꝛpoꝝ vel animaꝑ ad hoc
adeo terris ⁊ redditib care ↄducunt᷑:quilp bonis ve
berent ita æe cuſtoſtodia ↄmemoꝛan: ꝙ nõ veberent
ſub vubio habere vel quererecum Cayn. Geñ. iiij.
MNunqd cuſtos ⁊c ſed audacter aſſerere: Cuſtos fra
tris mei ſum ego.quia ad illã cuſtodiã eccleſiaſtici ĩ
manu epiſcopi iuramento ſe obligauerũt: et in peri-
culo aĩe ſue receperũt.quibo dictuũ eſt et cõgrueama/
ioꝛi prelato/ qn eis cuſtodia traditurillud.iij. Reg.
xx.Cuſtodi virum iſtũ qui ſi lapſus fuerit: erit ami
ma tuaꝙ anĩa eius.Si ꝗ abſentes vel in cuſtodia ſua
negligetes fnerint:vel tyrãnico wminio ipᷣimet ſpo
lient:ſeu malo erẽplo ſpoliatoꝛes infernales ſcilʒ de⸗
mones ⁊ peccata duxerint:quid aliud dicturus ẽ de
us q eos eoꝝ cuſtodie tradidit: et ad hoc care cõdu/⸗
rit:niſi quod pꝛedictum eſt:erit anima tua ꝓ anima
illius. Mota. F.iij.xix.¶ Et hoc iuſte:quia ſicut pa
ſtoꝛ ꝓ oue amiſſa ouem reddet:⸗ equale ꝓ equali.ita
anumam ꝓ aĩa:et hominem ꝓ homine ſummus pa⸗
ſtoꝛ bonus reqreta paſtoꝛibus inferioribus. necpar
cet nobilioꝛib:qui frequenter gregẽ wminicũ peius
cuſtodiũt.qꝛ ſicut nobilis homo ſuꝑbo et inflatus in
dignaret᷑ ei qui ſibi cuſtodiã ouium offerꝛet et male
eas cuſtodiret. Ita tales licet libenter recipiãt auã-
tagiũ ouium chniſti. tñ indignãater et ſupbeſe habẽt
erga earum cuſtodiã. qð patet ex hocꝙ non feſtinãt
oꝛdinari vt ꝙ eis oꝛent. ꝛdinati etiam 1 eis rarifſi⸗
me celebrant.tonſurã ideſt ſignũ cuſtodie ouiũ chri
ſti erubeſcunt:ideo vel comã nurriũt:vel tonſurã ha
bent paruã:ne cognoſcãtur eſſe de ſacerdotio et oꝛdi
ne chꝛiſti ⁊ bonoꝛũ ſacerdotũ:qͥ dicere pñt illud pſa.
lxxiij.ſigna noſtra nõ vidimus.Sve habitu etiã cleri⸗
cali/quem eis foꝛmauit ſummus ſciſſoꝛ eccleſie æ vi⸗
ta ⁊ honeſtate clericoꝛũ:erubeſcũt.Abſentaria gre⸗
Feduanrd poſſunt querunt:permittẽtes oues in ve⸗

ſerto a lupis inferni veuoꝛari: intantũ ꝙ vident᷑ pa⸗
ctũ ? indemturã inter eos ⁊ œæmones feciſſe ita ipi

recipiant v ouiba lanã et lac.i.tpalia cõmoda: et e
mones aĩas qui illas ⁊ nihil aliud petũt dicentes:da
mihi animas:cetera tolle tibi:Señ.xiiij. Sed vide⸗
bunttp̃s:qñ ceofficio et cuſtodia ſua reddent rõneʒ
ꝙ vellẽt iuiſſe romã p raſoꝛe ꝓ tõſura melrꝰfoꝛmãda
et vt pñtes ⁊ magis diligentes circa cuſtodiã ſnã fu
iſſent.q dicẽt illud Apoc.viij. Ve ve ve. Pꝛimo ve
qꝛ male intrauuſcdᷣo veqꝛ male viri tercio ve:qe ma
le rexi:ſicut patebit infra. O. vj. xiij. qꝛ viq; poſu erũt
me cuſtodeʒ in vineis:⁊ vineã meã nõ cuſtodiui:Cã
ti.j. Et q ſunt illiiq tunc ſpãliter poterũt dicere vine
am meã nõ cuſtodim:certe illi qͥ coꝛde 2 ſanguine ſũt
nobilioꝛes ſupbioꝛes:ſicut.n. canes qͥ nobiles vocã
tur / ſicut lepoꝛarij 1⁊ hmõi gregẽ omuniter nõ cuſto⸗
diunt ſ̊ potius venoꝛãt nec wmũ paupeꝝ cuſtodiũt

potius panẽ paupe menſa dnoꝑ rapiũt 2 veno

rant. Ita nobiles ⁊ elati ſanguine vel ſu phia: xe qᷣꝶ
quolibet zachanie. xj. ſuſcitabo paſtoꝛẽ in terꝛa: qͥ de
relicta nõ viſitabit ⁊c. ſeqtur. Et carnes pinguiũ co⸗

mecet:qꝛ ipſi eligunt verelicto grege eẽ in curijs mas

ʒacha.xj. Opaſtoꝛ idolum verelinque
quia oues væreliquerunt:ideo eas in diuerſis neceſſi

Txxviij.

gnoꝛum:vt carnes pinguiũ comedant.Sicut eñ ca⸗
nes rurales et ſimplices ad wmus et gregis cuſto di
am elignntur. Ita ad cuſtodiam gregis dei humili⸗
tate ſimplices eligendi ſunt. Figura.j. Reg. x. vbi deꝰ
ſaul aſſumpſit ad pꝛincipatum querentem aſinas.et
dauid ſequentem greges.ij. Keg. vij. Et Helyſeum:
iij.Regũu.xix.arantem in bobus. et xpᷣs elegit ad cu⸗
ſtodiam eccleſie piſcatoꝛes.⁊ſemꝑ infirma elegir vt
ↄfundat foꝛtia t ideo dum veus habuit cura ele
ctionem ⁊ paſtoꝝ greges bene cuſtodiebant᷑. Sʒ mo⸗
do ſymon ceſar⁊ ſanguis/habent huiuſmodi electi
ones et confirmationes torũ puertitur:et grex a lu⸗
pis vuoꝛatur:nec mirum: Mota.E. ij.vij. cũ ſequen
tib. Pꝛopter duo. ¶Eꝛimo qꝛ abſentãt ſe a grege 7
ideo gregea lupo inuaſo clamante ? dicẽte:Euſtodi
me vt pupillã oculi:in põ.xvj.nõ audiũt nec ſuccur⸗
runt ? ideo lupus rapit ? diſꝑgit oues. ¶ BGeg dicẽt

vel dicere poterunt duo ad ſui excuſationeʒ. Primo

habent bonũ vicariũ vel ſacerdotem:qui curam ha⸗

bent anumarũ ſibi ſubiecterum. quibus reſponden⸗

dum eſt:ꝙ multi eoꝛum parum curant quales ſint il

li vel qualiter gregẽ cuſtodiant:niſi ꝙ ipi lucrum re

poꝛtent. Quod quotidiano patʒ exemplo⸗ experim̃
to:quia canes qͥ gregem cuſtodire velleèt ideſt paupe
res mẽdicantes:?e quibus.C.iiij.xvij.artant:qꝛ ti⸗
ment ꝙ emolimentũ illoꝝ minus erit. Sed trepida
uerunt timoꝛe vbi non fuit timoꝛ. qꝛ lucrũ maius re
poꝛtant:tam ꝗpter pꝛdicantiũ infoꝛmationẽ:qᷓ ꝓgt᷑
eoꝝ bonũ exemplũ.Sʒ hoc patet in iſto facto ꝙÿma⸗
gis timent pecuniarũ q; animarũ amiſſionẽ t iõᷣo
contra ↄſuetudinẽ bonoꝛum paſtoꝝ. tales canes. i.pᷣ
dicatoꝛes non fouent nec nutriunt:ſed magis artãt
pſequuntur: nec ſunt eis in gregis vefenſione fauo

rabiles/ſed contrarij adue En maximi: e quibꝰ⸗
elinquens gregem. 7

tatił ſuis non audierunt.quo cõtra de bono paſto⸗
re dicit᷑ Joh x.cum ꝓprias oues emiſerit:añ eas va⸗
dit:et oues illum ſequuntur:quia ſciunt vocez eius.
qꝛ.ſ.ipᷣi audiũt ipᷣm pdicantẽ:⁊ ipe eas clamãtes: eiſ
qʒᷓ; ↄpatit᷑ iõ ipᷣm ſequũt᷑ c. Quando vo ſunt multa
miliaria vel diete intereos quomõ poſſunt ſe mu⸗
tuo aundire. ¶ Et onarure bonos paſtoꝛes ſacer⸗
dotes videlicet inſlocis ſuis dimiſerũt ad gregis cu⸗
ſtodiã:certum eſt ꝙ moyſes bene fuit occupatus ⁊li
cite abſens:et bonos vicarios dimiſit Naron hur.
et nõ fuit abſens miſi.xl. dieb. ⁊tñ interim ppls omi⸗
ſit idolatriã qð nõ feciſſent ſi moyſes pꝛeſens fuiſſet.
quid ergo dicturus eſt/qͥ ꝑ annum ve plures annos
abſens eſt: ſi dicat ad locum meum tenentẽ cura pti-
net:querendum eſt ab eo/ſi ille eſt ſufficiens: et tũc il
le ſupfluit:et eſt in grege ⁊ wmo wminn /ſicut ſacer⸗
dos belis ad vaſtandũ comedendum ꝛad paſcẽdũ
ſeipᷣm/2anõ gregẽ. Aut ẽ inſufficiẽs:⁊ tunc ſeducit ſe⸗
ipᷣm ⁊ dñm ſuu et populũ.( Ponat ꝙ ſit valde ſuffi
cens non poteſt eſſe tante hoſpitalitatis/ etiam pau
peres recipiendo mec tante auctoꝛitatis in wcendoj
et coꝛripiendo/ſicut magiſter et wminus ſuus.Etiõ
niſi dñs cuſtodierit ciuitatem:fruſtra vigilat qui cu
ſtodit eam: in p̃s.cxxvj. Et quomodo poſſet coꝛpus
cuſtodiri vlł viuere ſine capite. Nota optĩe. E. ij xiij.
Scõo ſe excuſare poterũt ad excuſandas erxcuſatões
in pcrĩs:ꝙ qꝛ ſciuert ꝙ ipᷣi⁊ loca ſua tenẽtes fuerunt
nimis pigri ⁊ inſufficiẽtes ad aĩaꝝ cuſtodiã et ad pꝛe
dã we oꝛe dyaboli liberandã: ſciuerũtq; er alia pte
dyabolꝰ alas aſpoꝛtat ꝑ terrã vel ꝑ aereʒ / vel p aquã
ad ignem. JIdeo ꝓuiderunt eis de velociſſimis cani⸗
bus ſuꝑ tertam curꝛentib:ne dyabolus per loca illa
animas aſpoꝛtet parꝛochianoꝛumſa e falconibus ⁊
auibus pꝛo aere et aquis.ne ꝑ loca illa euadãt/veta⸗

vi. iiuia mit iſiitos

lenſitas Scbo dänatio
titudorüad malos.
ſugtenilterdanm⸗
Vnmmiöisclilentuſenoſtenſih. 6
i⸗ nſfoad notiugaccnn n
ltmi ebatne Genotu 61
nmndoci aia⸗Deptimo giculum.
Aa oeimnũlc pctdik. damnatioeſt
toalozctemna Mina eſtad damn
olgisſcha adoonni, ad moꝛte coepi
nuſgeſtpamñqenulla diaret aguen/
ſerinictas Gel tunn hoceſt venſita
vu. ſuclininctema damnatioeſg damnat
Nedumnationis:ſiant otz math prv vbi
noco Aus eis i ofidit inedamnatiöts
uizi Intpeligogigquis iuſte dam
zmauk ſuſtinerß camignoud rerdit
indictad ateere valpenä pecnmana
tiü ethmotrtͦcnſagneeiinponit
Uffioi faliechiadend eieü
dannitglenömerut.Shioneſte
nck uenha rir ſalne Pau mit
muninlteni hmol erne r
n k y ynus innenit fal

ix. Kaciüie landi üſuügbeor⸗

audieunt quo cötnn d hono gaſi⸗
um ponas oueseniſnit af noſ,
nſeinunmn uis ſaunt rocg aug
modtcmnti, iöe ns lanittor ef
Hnit, Quanco foſint nulta
latereos: quomo poſſuntſe mu⸗
— ſacer⸗
loas ſuis dimnilrütad gregis u⸗
Pmopſes benefultoccunpatus li
ds vicanos dimiſit Aaron 1hun.
lil die amnintenmpphsam⸗
lcſtarſinufnaligie
eſt,q annum velplur sonno⸗
adlocum meum tenentinnaptn
ſtab eo ſillleeſtſuffiens erticl
n grege wno wmin ſan hce
and comedendum 0 poigi
Aut einufiin/ tn lcat⸗
gli honut ſt lhe ufi
ſetanthogialiatulnan hn
crtumtaucimi Mcene/
5 nus uus. Etld
nupiſtrat nini lubee⸗
engen ſr iglotuian
tauntatenfuſtt⸗
e. on0 poſſct re
Etuomodo hole ⸗
we Potaoptie. E. ll ,,
ſueggpit. Notee e rieg
naut au erſmncs ere

n acn ſuatenetes fuerut
en uiht il ni
mitelb gere; ſe 3

=
=.
—
S=
S.
—
—
E
S.
=.

Ars. j.

Exemp.
Ij.

Damnatio

libus in pſal. lyxviij. veus venerũt gentes ⁊c. et ſeqt
oſuerũt irin in pomoꝝ cuſtodiaʒy . Moꝛtus em̃ qui
poma vel fructus nõ ꝓfert nõ cuſtodit᷑. Ita ipᷣi ca⸗

nes 2 falcones ⁊ diuites exenia? fructus ꝗfferẽtes cu
ſtodiũt:⁊ pauꝑes nõ afferẽtes niſi aias nõ diligũt.ta

les ſunt immunes abilla btĩtudine:in p̃s.cy. Heati

q cuſtodiũt iudiciũ:⁊ faciũt iuſticiã oib.ſupple tam

pauꝑibo ꝙᷓ diuitib:tã ſubditis:nõ ſolũ eos cuſtodiẽ

do ab alus ne eis noceant:ſed etiã a ſeipᷣis ne ipſi eos
cuſtodiant/vt ſingulariter eos ſpoliẽt: ſicut canis os
ſed vt iuſte ⁊ bene viuãt qꝛ dicit lex ciuilis:q; tutoꝛ ñ
ↄʒ altius extollere wmos ſuas in pᷣiudiciũ ſui pupil
li.qꝛ exq tenet᷑ iᷣm ab alijs vefendere: multomagis a
ſeipo. ff. ſi ſeruitus vendi.l.altius.ideſt in digeſto ve
teri lib.viij. Oni q̊ terraꝑ qui ſubditos ſuos ab alijs
cuſtodiũt:et nõ a ſe ↄtra legẽ iſtam ↄmittunt.prela⸗
ti Yo ⁊ viri eccliaſtici q ſubditos ſuos neca ſenec ab
alijs cuſtodiũt ſed ad pctã trahunt/2 trahere pᷣmit-
tũt:nullius legis ſunt.Ergo iudiciũ ⁊ iuſticiã cuſto
dite:Oſee.xij. De cuſtodia angelica nota.A.xxij.vi⸗
delicet.c.æœ angelis ꝑ totũ.Se cuſtodia vi nota in
fra.ca.ve ꝓuidentia: ⁊ multis alijs locis ⁊ capitulis.
Cuſtodite ſicutſcitis:math.xxvij. Nota collocutio⸗
nẽ ve cuſtodia.Vl.viij.liij.⁊.C.ix.cxlij.

Amnationis. pri-

mo oſtendenda eſt diſtinctio ſeu di⸗
. uerſitas. Scdo dãna tiõis eterne cer⸗
titudo qᷓtũ ad malos.Tercõ qua iu
ſticia eternaliter damnant᷑. Quarto
damnatiõis euidentia ſeu oſtenſio. Quinto maloꝝ
reſponſio ad motiua adducta:qꝙ mali dãnant᷑ eter⸗
naliter cũ repꝛo batione. Sexto talis reſponſiõis et
mendacij cauſa. Septimo ꝑiculum.
Ad pꝛimũ ſic ꝓcedit: Gam natio eſt duplex. vide⸗
licet tꝑalis ⁊ etemna.pꝛima eſt ad damnũ ⁊ ad moꝛtẽ
coꝛꝑisiſcoa ad ↄamnũ ⁊ ad moꝛtẽ coꝛpꝑis ⁊ aĩe Et cã
vtnuſq; eſtpctm̃:qꝛ nulla dñaret᷑ aduerſitas ſi nulla
eſſet iniqͥtas. Sed tñ in hoc eſt diuerſitas in iſtis du
abe:quia in eterna damnatiõe ſꝑ damnatus ſciet cãʒ
ſue damnationis:ſicut ptʒ math.yxxv.vbi oñditur qͥ⸗
modo ⁊us eis cãʒz oñdit ſue damnatiõis dicẽs: Eſu
riui ⁊c. In tꝑali vꝓo qñq; quis iuſte damnũ et tediuʒ
moꝛtẽ ſuſtinet:h̊ cam ignoꝛat:verbigr̃a.Aliqñ qͥs
iudicat᷑ad carcerẽ vel penã pecuniariã vel ad ſuſpen
diũ et hmõi:⁊ tñ cauſa que ei imponit᷑ ꝓpter quaʒ ſic
affligit᷑: falſa eſt ̊ habendo reſpectũ ad illã cauſam

damnũ tale nõ meruit. Sʒ hñdo reſpectum ad alia

ꝓctã que ↄtra deũ ⁊ ſalutẽ ꝓpꝛiã ↄmiſit:ſicut foꝛnica⸗
tionẽ/adulteriũ ⁊ hmõi:qꝗpter que cœus eũ ſic affligi
Pmittit:bene talẽ ꝓmeruit damnatõnẽ.i¶ Exẽplũ
eſt ad h̊ tale fingit᷑ ꝙꝙ vnus inuenit falcẽ ſeu cultelluʒ
amiſſuʒ ſ illo qͥ eũ amiſit redeũte ⁊ ab inuentoꝛe cul
tellum petẽte:iurauit ſe eũ nõ inueniſſe.Accidit ꝙ q
dã alius qͥ ꝓꝑ viam illã tranſierat: ⁊ gladiũ vel libruʒ
vel hmõi amiſerat/curꝛẽdo veniret ad illum cultelli
inuentoꝛẽ:querẽdo gladiũ ſuũ ab eo:qꝛ ꝑviã illã vbi
gladiũ amuſerat directe poſt eũ venit. Iſto negante
ꝙ gladiũ nõ inuenerat. Alius dicto ſuõ incredulus
eũ male verberauit:cũ vo ſic tractaret᷑: clamauit ad

xvũ dicẽs:veus tu noſti ꝙ ſine cã hec ſuſtineo:⁊ vox

ad eũ venit dicens:nõ ꝗpter gladiũ vel librũ:ſ ꝓpter
cultellum. Ita multi diuerſis affligunt᷑ infirmitani⸗
bus rerũ ettiã ⁊ amicoꝝ amiſſionib: ⁊ ad moꝛtẽ ꝓ fur

to ⁊ homicidio qð nõ fecerũt iudicãr᷑ murmurant.

et ꝙ talia iniuſte ſuſtineãt:ſeipos ad modũ phariſei
iuſtificantes ⁊ dicẽtes:mõ ſum ſicut ceteri hoĩm:ra⸗
ꝓtoꝛesſ adulteri ⁊c. Sed ſi conſiderarẽt alia furta/et
Ffoꝛnicatiões ꝓliuria ⁊ hmõi:ꝗpter que ceus cos ſic
affligi ꝑmittit ⁊ affligit/ſicut ait ʒech.vj Cõtriui

coꝛ fornicans/veberent patienter ſuſtinere dicentes
cu bono latrone:nos qͥdẽ dvigna ꝓꝙ factis recipimus:
Nota. M. xj xxj. Jn damnatione eriã eterna ẽ pe
naꝝ diueriitas:qꝛ ſicut xpᷣ dicit ĩ wmo pris ſuima⸗
ſiones multas eſſe.i.diuerſa pꝛemia ſᷣm diuerſitateʒ
meritorũ.ita ibi diuerſe pene ſᷣm diuerſitatem eme

nitoꝝꝑ. Hec aũt diuerſitas videri põt ꝑ exemplũð du
ob incarcerati:quoꝝ vnus altero plꝰ affligi põt tri

pliciter/ vel ex loci in quo eſt verentiõe/ vel ex pꝛij ſta
tus aditione vel ex ſtatꝰquẽ tenuit recoꝛdatione.
Pꝛimo dico ex loco in quo vxtinet᷑ ſicut in carcere
mundi vnus alio ꝓfundioꝛẽ tenet locũ/et ferꝛamen
tũ ⁊ verberibo ⁊ abitinẽtijs plus affligit. Et ſic graui
oꝛa omittentes pctã/vł diutius in eis iacentes plus
ibi affligent. ¶ Dcdo ex ꝓpꝛij ſtatus ? coꝛꝑis ↄditio
ne:ſicut patet e duobo incarceratis equaliter ⁊ quo
ad locuũ ⁊ oĩa alia:quoꝝ tamen vnus altero eſt in cõ⸗
plexione tenerioꝛ ⁊ velicatius nutritus. Alter vo du
rus:qͥ ſemꝑ fuit in pane groſſe ⁊ aqua nutritus. Pꝛi
mus plus grauabit᷑ ex abſtinentia panis aqueq; ſe
cundus.Et ſic ve ferꝛamentis.et ſic æ omibo alijs cir

cũſtantijs afflictiuis Et qᷓtum ad iſtam ↄſideratio

nem ülli qͥ elicatius hic carnem ſuam nurriũt in gu-
la ⁊ accidia ⁊ luxunia ⁊ buiuſmodi: plus ibi toꝛquẽt᷑
recto vei iudicio dato:Se quo exempluʒ ponit beatꝰ
Grego.ix. moꝛal.ſicut vno ſole omnes tangunt᷑: non
tamen ſub vno oꝛdine eſtuamus.qꝛ iuxta qualitatẽ
coꝛꝑis ſentitur pondus caloꝛis:Sic dãnatis et vna

eſt gehenna q affligit et tũnon omnes vna qualita⸗
te ↄbunit.Apoca.xviij. Quantũ inqͥt gloꝛiauit ſe et

in vxlicijs fuit: tantũ date ei toꝛmentũ luctum.
Tercio ex ſtatus quẽ tenuit recoꝛdatiõe: ſicut pʒ
e duobo incarceratis qͥꝝ vnus ip antefuit in honoꝛi
bus/diuitijs elicijs/⁊ hmõi.alter vo nunqᷓ. Pꝛimo
nõ ſolũ eſt penale quod ſentit ſicut ſcpo:ſed etiã pᷣte-
ritoꝛũ recoꝛdatio ag memoꝛiã reducẽtique pꝛiꝰ ha⸗
buit et q nunchʒ:cõpando honoꝛẽ pᷣtenitũ ad vtili⸗
tatẽ qua habet plus erubeſcit ꝙᷓ alius qͥ nunqꝙᷓ fuitĩ
honoꝛe õpando etiã diuitias qs habuit. Cõpꝑan⸗
do etiã velicias q̃s habuit ad miſeriã quaʒ ſuſtinet:
plus toꝛquet᷑ ꝙᷓ alius qͥ nunꝙᷓ vſum habuit vliciarũ
Iꝓpter ſenſibile exꝑpimentũ boni et ↄtrarij: viq; mali.
habendo reſpectuʒ ad hoc. Illi qui ſunt in maioꝛi
honoꝛe / ſtatu/dignitate/ diuitijs ⁊ delicijs: quibo ma
le vtunt᷑ ibi plus toꝛquent᷑ ex uloꝝ recoꝛdatiõe.Elñ
Hiero.ſuꝑ illo ſa.xxuij.Cũ cãtico nõ bibent vinũ
gamplius/dicit: pᷣteritarũ vliciarũ recoꝛdatio:erit
cruciatuũ materia.qꝛ talis intellectio ⁊ recoꝛdatio ẽ
aſi qdã toꝛmenti reflectio/et geminatio. Vñ Ma⸗
ine in exameron/ſuꝑ illud pᷣſ.xx. Pones eos vt cly⸗
banũ ignis:ꝑ hoc in clibano ignis magis exardeſcit
flama in ſerepcutit. Sic in dãnatis accidit qꝛ xe⸗
acit ipos cognoſcere ꝙ appetitũ ſuũ nõ pnt pꝑficere.
7 oĩg ꝗ ad eoꝝn ꝑtinent vamnatiõis augmentũ. Mo⸗
ta. G. ij xlj. Et hoc videt᷑ rõnabile iuſtuʒ/q oibus
rebus quibh abntebant᷑/ puniat᷑: oĩa ad eoꝝ penam
aliquo modo vertant &t ſic qͥ pluribo abunt᷑: pluri
bus modis ibi puniet᷑. Qui q̊ vult h̊ frui multis ho⸗
noꝛib ⁊ vanitatibo ⁊ celicijs que cito tranſeũt:⁊ eter
naliter cruciatũ hab ere maioꝛeʒ: Nota de h. H. uij.
vij.. P. xj.xxxij.et. M. xj.xij...
Sʒ ge foꝛte aliqᷣ h qõ dictũ eſt in iſto pᷣmo/ vicʒ
mali et᷑nalit᷑ danant᷑ minꝰcredut:iõ in h arti.ſcoo on
det᷑ certitudo damnatõnis maloꝝ. Hec aũt certitu⸗
do pʒ ex vete.te.Eſa.vlti. Vermis eoꝝ nõ moꝛiet: et
ignis eoꝝ nõ extinguet᷑. Eæt ex nono math. xxv. Abüt
hi in ſuppliciu eternũ ⁊ iuſti in vitã ernã. Et math.
xx..Aultiſunt vocati:pauci vo electi.⁊ math.vij.La
ta poꝛta ⁊ ſpacioſa via ꝗq dncit ad ꝑditõnẽ ⁊ inłri qͥ in
trat ꝑ eã ⁊c. mitis alijs ſacre ſcripture locs.ge

iiij.

V.

R Arꝰ. ij.

vj·

Arꝰ.iij.
vij.

Viij.

Damnatio

oſtendit᷑ ex fide ſancte eccleſie cui ptinaciter ↄtradi⸗
cere hereticũ eſt.ex ſymbo lo vicʒ Athana ſij ſic cõti⸗
nentis. Ad cuius aduentũ om̃es hoĩes reſurgere ha/-
bent cũ coꝛpib ſuis:⁊ reddituri ſunt ve factis ꝗꝓprijs

rationẽ.⁊ ibunt qͥ bona fecerunt in vitã eternaʒ:qui

vo mala egerũt in ignẽ eternũ.
Bed qꝛ vus iudey iuſtus nihil ſine cã iudicat. in
hoc arti.iij.oſtendere reſtat iuſticiã iudicioꝝ articu
li ſcõi.i¶ OOuius aũt iudicij iuſticia patʒ tã ratione
qᷓ auctoꝛitate ſitet ratiõe.Exẽplũ ⁊ rõ ad hoccillo
cui ſi ↄmitteret᷑ res infiniti pcij ſi ꝑ ſuã negligentiaʒ
eã amitteret:nõne infinitum pꝛeciũ ſolueret vel in⸗
finitã penã ſubiret ſᷣm iuſticie regulam. Ita in ꝓpo
ſito illi qb filius dei infinitus dat᷑ pꝑ gram:et etiã in
ſacram ento altaris et in quoꝝ coꝛdib ſpũſſanctꝰin-
habitat/qͥ eſt infinite bonitatis:⁊ aĩa infinito pꝛecio
redempta eſt:ſi oĩa iſta peccãdo amittãt/⁊ pꝛeciũ in
finitũ reddere nõ poterut:nõne iuſtũ eſt ꝙ penã ſub
eant infinitã. Pꝛeterea in pctõ ⁊ etiã in emẽda ta⸗
xanda ↄſiderare opoꝛtet ꝑſonã ↄtra quã peccat᷑:gra/
uius.n.punit᷑ velinquens vel ꝓditionẽ ↄtra regeʒ ex-

ercens qꝙ;ᷓ qͥ peccat Bariongeri ſuͤͦpctm̃ et pena et

ix.

Exemp.

emenda pctĩ cõmenſurari vbeant ex mẽſura ⁊ ↄditi
one ꝑſo ne ↄtra quã peccat᷑Et cũ deus in omni cõdi⸗
tione ⁊ menſura ſit infinitus ſiuſticia reqͥrit ꝙ pecca⸗
tũ moꝛtale in infinitũ puniat᷑:qꝛ eſt ↄtra veũ infini⸗
tũ factũ:iuxta illud ꝑs.l.Cibi ſoli peccaui.ſiq dẽ om
ne petm̃ moꝛtale ↄtra veũ ↄmittit᷑.¶ Pꝛeterea pctm̃
moꝛtale cũ quo pctõꝛ moꝛit᷑ ſemꝑ amme adheret.qͥa
poſt moꝛtẽ nõ eſt locus pnĩe e moꝛtalib. Vbi q̊ pec
catũ ſemꝑ adheret iuſtũ eſt ꝙ pena ſemꝑ adhereat.
Aliã rõnẽ ad hocnota.l.xxvij.xlvij.⁊.C. v.xiiij.
Huic etiã acoꝛdãt auctoꝛitates ⁊ rõnes vcroꝝ: ꝙ vi
delicz ſemꝑ puniat᷑:qͥ ſemꝑ peccarevellet ſi poſſet. vñ
beatꝰ Greg.xxxiiij.li.moꝛał.Ad diſtricti inqͥt iudi⸗
cij iuſticiã pꝑtinet vt nunqꝙᷓ careãt ſupplicio:qͥꝝ mens
in hac vita nunqꝙ; voluit carere peccato:et nullus de
tur iniquo terminus vltionis:qꝛ ꝙdiu valuit:habe⸗
re noluit terminũ cnminis.¶ Ad idẽ quarto dvyalo
goß. ni iõ cũ fine œlinquũt:qꝛ cũ fine viuũt:naʒ
voluiſſent vtiq; ſine fine viuere:vt potuiſſent ſine fi-
ne peccare.hocoſtẽdunt in facto:qꝛ dicit canon qͥ
nunꝙᷓ ceſſant peccare dũ vinũt:oñdũt qꝛ ſꝑ in ꝑecca⸗
to viuere cupiũt:⁊ peni.di.j.cimpoꝛtuna.ꝭ.ſiue an
tẽ.Et hoc iuſtũ videt᷑ vt qͥ ceũ expugnat in ſuo eter⸗
no puniat᷑ in vi eterno.et cũ veus volũtatẽ vt factũ

videat:voluntatem ſempiternã q̃i factũ ſem piternũ

puniat.qui nunꝙᷓ ceſſaret peccare ſi ſꝑ viueret:⁊ qͥ ſp
viuere vellet vt ſemꝑ peccaret:ex vi iuſticia ſemꝑ vi
nat:vt ſemꝑ penã ſentiat.hec videt᷑ ſnĩa eſſe Hernh.
Hm̃s i̊ tales ſũt e numero illoꝝ damnatõ iuſta
eſt: Ro. aiſj.
¶ Ged nõ obſtante ꝙ iſte roõnes et auctoꝛitates ne⸗
ceſſario ↄcludant:tñ nõnulli ſenſus et ſenſibilia plꝰ
ſequẽtes ꝙᷓ rationẽ vel auctoꝛitatẽ:qꝛ q̃ nõ vidẽt nõ
credũt. Gicut ptʒ.A.xxiij.j.Et qꝛ penas damnato/
rũ nõ vident oculo coꝛpali:ideo minus eas credunt.
Pꝛopter tales q̊ veus aliqñ penas ĩfernales viſibilit
oſtendit: Sicut in ꝑtibo cecilie pʒ vbiignẽ infernalẽ
c locis illis eructuantẽ oñdit ſm bim̃ Gꝛego.in qᷓr
to dyalogoꝝ ꝓpter incredulos qui nõ viſa nò credũt
Talibo etiã ſenſibilia exempla poſuit:ſicut ptʒ Luce
xvi.⁊ multis alijs locis euãgelij ⁊ ꝑ ſenſibilia exem/
pla ⁊ narratiões q̃s ipᷣa veritas ꝑ ſemetipam oñdere
dignata eſt plus credamꝰ. alias nota hyſtoꝛias qᷓ eã⸗
dẽ materiã/ viq; maloꝝ oñdũt damnationẽ. Sicut ẽ
illud.A. xij.xxxij.et illud.. xxvij. xlix. Et quarto
dyalogoꝝ qᷣ petiuit inducias:⁊ de multis alijs exem
plis in eodẽ qrto li.dyalogoꝝ ¶¶ Ad idẽ fert᷑ ſic qͥ
dã qͥ de noctib ire ſolebat ad mulierẽ quã ↄtra legẽ

ci dil exit. Hic ̊ vna nocte iurta theloneũ veniens/

vidit magnũ pꝛincipẽ xmomoꝝ m aco ſedere iu

diciali:⁊ alijs ei aſtantib becht illa muliereʒ addu⸗
cere:eã noĩando ad quaʒ leccatoꝛ tũc iuit. g eſtinant᷑
gad wmũ illius mulieris curꝛẽs:inuenit eaʒ in lecto
ſuo ſuffocatã. ¶ Ad idẽ nota ey ceſario ð ↄcubina ſa

cerdotis:quã poſt moꝛtẽ milesvoluit defenderea de

monibo ſ nõ potuit. Sic gᷣad alioꝝ exemplum onñdit
eus illius miſere mulienis dãnationẽ/⁊ h eſt qð ipe
met ꝓmittit ſe facturũ Apoc. xvij.dicẽs:veni ondã
tibi damnationẽ meretricis magne. Oñdam inqͥt ti
bi damnatõeʒ meretricis.i aĩe peccatricis ꝙᷓtũ ad tri
ſticiã ⁊ voloꝛẽ:ꝙtũ ad tenebras et ſqualoꝛẽ.¶ Pꝛĩo
qꝙᷓtũ ad triſticia ⁊ wloꝛeʒ.hec aũt triſtida excogitari
aliq̃liter põt ex triſticig incarcerationis ppetue vel
moꝛtis tpalis. qtriſtis ſnĩa eſſet cuilibet nr̃m po⸗
ni in carcere ꝑpetuo/ꝓfundo/⁊ tenebꝛoſo. vbi nulla
eẽt euaſionis ſpes:cũ pane ⁊K aqua ⁊ vinculis multis.
Et ſpãliter ſi ſciret ſe ibi diu victurũ in penis.Quã⸗
totriſtius erit poni in illo carcere tenebꝛoſo inferni.
CTCenebꝛoſo dico qꝛ ſiẽ hic dilexerũt tenebras culpe⁊
loca tenebꝛoſa ⁊ occultaꝓ elicto ſuo ſecretius ppe⸗
trando.ita ibi ponent᷑ in tenebiis pene:q̃ in euange/
lio a xpᷣo vocant᷑ tenebꝛe exteriores:mittite inqͥt euʒ
in tenebꝛas exterioꝛes hẽbunt tñ ̃m aliqͥs wctores
modicũ lumẽ:qð anglice vocat᷑ glimſinge:nõ ad eo⸗
rũ ſolaciũ:ſ̊ penam:vt vicʒ ꝓpꝛiã videãt foꝛmita⸗
tẽ videãt etiã qᷓdefoꝛmes ſũt illi ⁊ ille:qͥs fatuo amo
re excecati hic pulcros ⁊ Tulaze reputabãt. Vide⸗
ant inſugꝑ illos qͥs hic ad pctm̃ traxerunt vł iuuerũt
⁊ ꝗ eoꝑ exemplo hic peccauerũt ⁊ qͥs hhic mali dilexe
rũt:ee cũ eis damnatos cũ triſticia ⁊ vloꝛe dicẽtes
illud Zuc.xxiij. Et tu in eadẽ dãnatiõe es.¶¶ Jterũ
hec ſnĩa triſtioꝛ eſt qꝛ ibi nõ erit incarceratis panis⁊
aqua:ſicut poſitũ eſt e carcere mũdi. Sʒ ꝓchdoloꝛ
Pne eltnn pve beellel ꝑs calicis eo e:in pᷣſ. cxl⸗
viij.¶ Iterũ qꝛ nulla eſt ſpes enaſionis:qꝛ in infer⸗
no nulla eſt redẽptio. Oterũ qꝛ eſt ibinõ ſoluʒ per
mille annos ſ̊ ſꝑ ẽ victurꝰ iuxta illud:laboꝛabit ine⸗
ternũ:⁊ viuet adhuc in finẽ:in pſal.xlviij t chꝛiſtꝰ
Math. xxv. Biſced ite a me maledicti in ignẽ eternũ.
Ab eterno aũt ſi mille:im mo qͥt milia annoꝝ excogi
tare poteris ꝑ intellectũ auferas illo ablato tantũ ð
tꝑe remanet poſt illã ablationẽſnõ minuit᷑qꝛ infini
