opoꝛteat paſſionem.quia teſte apoſtolo ſohił j. vo⸗
bis wonatum eſt pꝛo chꝛiſto non ſolum vt in eo creda
tis ſed etiam vt patiamini pꝛo illo.d hoc etiã nos
hoꝛtatur. Eccleſiaſticixxu. In tꝑe inquit tribula⸗
tio nis permane illi fidelis/vt in hereditate illiꝰ co⸗
heres ſis gremplo Abrae.j..aMach.ij.qui in tẽptio
ne inuentus eſt fidelis.ſic nõ xeficiat fides tua Lu.
xxij. Moli eſſe e numero illoꝛuʒ qui in fidei ſuſcepti/
one abrenũciamit dya bolo et oĩb pompis eius.c
dum paruuliſũt ad tpᷣs credũt:⁊ tpe temptatõis re
cedũt:Auce.viij.Qui ſicut dicit᷑.j.Chimo.v.pmaʒ
fidẽ irritã fecerũt.ſiẽ pʒ. J.ix.xxxviij.Sed ⁊æ illoꝛuʒ
quibo coꝛde ⁊ oꝛe ⁊ oꝑe ⁊ ꝓſeuerãtia vna ẽ fides:vnũ
baptiſma. Ephe.iiij.
¶ Que cum pꝛedictis conditionibus fundamentũ
canſa ⁊ pꝛincipium eſt omnium bonoꝛum operuʒ:7
totius ſpiritualis ſtructure:⁊ oĩm maloꝝ tã culpeq;
pene vefenſio. Paimum patet ꝑ Auguſtinũ v verbᷣ
wmini:fides inquit cecoſ illumĩatiinfirmos curat:
fideles iuſtificat:penitentes reparat iuſtos augmẽ⸗
tat martyres coꝛonat/virgines/viduaslet coniuga/
les caſto pudoꝛe ↄſeruat:clericos oꝛdinat: ſacerdo⸗
tes ee Hu⸗ ſuꝑ Johannẽ ſicut inquit ĩ radice
arboꝛis nulla pꝛoꝛſus apparet pulchꝛitudinis ſpe⸗
cies. Et tñ quicquid eſt in arboꝛe pulchꝛitudis vel
ecoꝛis:ex illa pꝛocedit. Sic ex fidei humilitate qͥc-
quid meriti quicqͥd beatitudis ala ſuſceptura eſt ex
fidei fundamẽto ꝓcedit. Gcom q; quõ videlicet ẽ ꝓ
tectõ ↄtra oĩa mala:patet ex trib. pꝛimo:qꝛ in pu⸗
gna nos aĩat et hoſtes terret:ſicut afidentia in ꝓbi-
tate ducis exercitꝰ.j. Pe.v. Aduerſariꝰ veſter dya/
bolus tanqꝙᷓ leo rugiens/querit quẽ vuoꝛet: cui reſi
ſtite foꝛtes in fide.Dic reſiſtite dyabolo: et fugieta
vobis.quia hec eſt victoꝛia que vicit mundũ: fides
veſtra.j.Jo.vj.Gcdᷣo:qꝛ ab ictib: plagis ſpiritua⸗
libus nos cuſtodit:ſicut ſcutũ militem in bello coꝛ⸗
poꝛali.Sicut ergo bello imminẽte milites ſcuta ac
cipiũt:ita ſimꝰ nos in omnibo ſumẽtes ſcutum fidei
Ephe.vj.in eum foꝛtiter credendo. In quo ſcu⸗
to vnũ coꝛnu eſt potetia queappꝛopꝛiat᷑ patri:quo
nr̃a inſirmitas ſeu fragilitas roboꝛat᷑.verbi gratia.
Oi dicatur alicui abſtine a velectationiboꝰ illicitis
vel ieiuna ⁊ hmõi:rñdebit foꝛſitan:ita fragilis ⁊ ve-
bilis ſum:ꝙ nõ audes iſta ꝓmittere:h ſi radix inue⸗
ſtigetur iſtius ficte fragilitatis:inueniet᷑ ſit vefe⸗
ctꝰ fidei.qꝛ ſi haberet rectã ⁊ firmã ſetor potẽtia

ꝙ ſi coꝛpus in abſtinẽtia labonbo ſpũalibo ↄſũptũ

in meliꝰ refoꝛmaret:minꝰ timeret illud in vi ſᷣuicõ
amittere. Bicut armiger minꝰ tunet equũ ꝑdere in
ſeruicio dñi ſui qui equũ ſibi dabit melioꝛẽ. ¶ Se/
cundum coꝛnu ſeu angulus eſt ſapiẽtia/que appꝛo⸗
pꝛiatur filio qͥ nr̃a ignoꝛantia illuſtrat᷑.añ aduentũ
nãq; ⁊ illuſtrationẽ filij wimũdꝰ ſedebat ĩ tenebr
ignoꝛãtie.hic ergo venit illumĩare his qͥ in tenebꝛis
⁊ in vmbꝛa moꝛtis ſedẽt.ſic patet.A.xiij xj.AAd di⸗
rigẽdos Beaes nr̃os in viꝗ paci.ptim amore gaudia
ondẽdo bonoꝝ:vt amoꝛ illoꝝ nos attraheret: ſicut
amoꝛ lucri laboꝛantẽ ptim timoꝛe oñdendo penas
maloꝝ:q̃ vidẽtes mala ↄmittẽ:timeamꝰ ſiẽ tẽptatꝰ
furto:videns patibulũ.Sic ergo hec ſapiẽtia ve⸗
nit illuſtrare lumẽ fidei nr̃aʒ ignoratiã. ſic pʒ. S. e. c.
viij. In qͥ lumĩe videre poſſumꝰ oꝛtũ ⁊ occidẽtẽi.x

qᷓ ſumꝰ tã boni ꝙᷓ mali:⁊ ad qð tendimꝰ:neꝑ ignoꝛã

tiã excuſatõʒ qramꝰ. Credẽtibo ergo eſt nubes luci⸗

da 7 b B mũdi ſertũ nos ducẽs. Mõ credẽtibo vo

egyptijs ẽ nubes tenebꝛoſa ⁊ lapis offẽſiõis.¶ Ter

Arti.vij.
xxx.

yxj.

4
7 N

geſtas, . .
aleſoen hobem in hoc aſnn.

lequütti lpeq; pene ibiptnde

al niͦihecn lr ſiuth; E iit
Matti dicto Ar. h A nii ,
Cnco. Quisn. peccatü moꝛtale mitt.
eſet ſati caputſni amitterer em
i notalrperraretſieit certus infie
osiamamittaet, NO gandis peina
eld iech fiteidecaſih impctor.
leqmedicd atituhkianini⸗
Tandoſveltenedgamult abſtinettod
oein gecitnd adſtinet Batdeann
Otullingedulitutetingitmfimit⸗
uütur ſiein goſtto Ergo ſmo mea
Nopot gegencü eſt Vii Cnlod in
i noit olxerondiabſtineten
nodoucleihegrit⸗ teſalnandiͤ ſi

Unugtenoqeritqne duoret, ginef
eani netchi,
te Demiſtenfitleafnn
eſtiaorin ue at nunci iis
Rtomahlnch, lige ſninnn⸗
ir iut uri milten nbeloch⸗
vbellounmninatemilits ſattaa
oihomnttyſumetesſchtum iei
ſuutiterfelendo. n guoſeu⸗
tetia queappꝛopzist gotni: qno
fagllitaoroboꝛgt verbigratin.
bſtinea dlectationntpe ſlians
fidebitforſitanitafragils Nw.
des iſta pmuttere Hſiradti inne n
fagiltmaiuneneigt⸗
cretrectir firma ficeſ dipotett⸗
hmenun lbuin fünl in
etewin tmeretiltud inan fch
mmigermin nttini ohe in
iegpi ſhidabiinelni e⸗
Hancnlus ſtetnne nnen⸗
nonuntis lut oedenti
imoruntis alut oe
li ujmic,lalihur iteneh
flialntn ho intneh⸗
Feni lunine hl W

Fides

ciũ coꝛnu ſen anguiꝰ ẽ clemẽtia ſen bonitas
pꝛopꝛiat᷑ ſpũiſancto:qͥ nr̃a malicia refrena
em̃ ſpũmſanctũ:crudeles nõ ſt:nec malicioſi.hc er
go exꝑimẽto cognoſcere põt qͥs ſi ſpſ̃mſanctũ habe
at aut nõ. Sic ergo tripliciter ſcuto.ſ.fidei circũda⸗
bit te veriſas eiꝰ.in pᷣs.xc.i.roboꝛãdoſilluſtrãdo/re⸗
frenãdo.Seqͥtur. Mõ timebis iſtud.ſ.ſcutũ firmi⸗
ter tenens:illoq; cuſtoditꝰ. MNõ..xxiiij.v. ¶Ter⸗
cio qꝛ poſito ꝙ in aliqͥ erratũ ſit:fides iuuat ad recõ
ciliationẽ.ſic dñs vidẽs fidelitatẽ ſerui ſui: facilius
culpã remittit. Math.ix.cũ vidiſſet ihs fidẽ illoꝛũ
ait ꝑalitico:remittũt᷑ tibi pctã.pᷣdicta ergo picula
fidem euadentibo dici põt illud:Ephe.ij.gra ſal⸗
uati eſtis ꝑ fidem. .
Art.viij. ¶ Hoſtis vo antiquꝰmodũ hñs latronũ hãc vidẽs
fidei efficaciã:eã mitũ extinguẽ nitit:ſiẽ pʒ.A.xxvj
xxxij. F. In h etiã coꝛuus ille inferni modũ hʒ coꝛuoꝝ:qui
alis moriturũ inuadẽtes:pᷣmo oclos eruũt. Adodũ
etiã in hoc ſeqͥtur pugilis:qͥ ſociũ ſo ſe hñs:ocłos ei/
us eruere niti?.quo facto:licet ſtatim nõ occidat᷑ ᷣ
foꝛte ſurgat ⁊ ſe œefendere nitat᷑:inanis erit vefenſio
Sic ↄyabolꝰ nui extinguere ocłos laycoꝝ extrinſe
cos.ſ.clericos.ſic pʒ.O.vj.lxiiij cũ ſeq̃nti Et oclos
oĩm intrĩſecos.i.fidẽ.quibo extinctis:abſq; timoꝛe
peccãt filij hoĩm.⁊ velatis ocu moꝛe illoꝝ qͥ ſuſpen-
dũtur ad patibulũ ducunt᷑ inferni. Cales ad modũ
ceci equi q in oĩ puteo cadit:⁊ ad oẽʒ lapidẽ ceſpitat
in oẽ cadũt peccatũ:vnec finalit᷑ in pureũ cadat in⸗
ferni.Et liqʒ iſtã fidẽ ſemꝑ młrũ extinguere nitatur
Ad hoc tñ in moꝛtis articulo maxie anhelat:ne pꝛe
dam tũcꝓ ſemꝑ amittat.in illo vo tẽptatõis impul
ſu qͥ eſt ſic arboꝛ nõ bñ radicata:q ad validũ vento/
rũ unpulſuʒ ꝓſterni cadet:qꝛ nõ ẽ firmꝰ in radice fi
deil bonoꝝ oꝑum.in quo vo fuerit fides q̃ ꝑ chari-
tatẽ oꝑatur. Gal.v. v pe. di.ij. S. hec eſt fides ſta bit
ꝙ radicib firmiſſimis:bñs fidẽ ⁊ aſciẽtiam bonã.j.
Thimo.j. ſiẽpʒ.P.ij. xv. Tali.n.dꝛ Ro.xj. Cn autẽ
fideſtas. ß
Artiꝰ.ix. ¶ Hoſte ve otra hoĩem in hoc caſu pualẽte:oĩa ma⸗
la ſequũt᷑ tã culpe qᷓ; pene ſibipᷣi:in qͥ extinguit᷑:⁊ ꝑi⸗
culi etiã rſpectu alioꝝ. ſicut pʒ.E. viij.xuij. Pꝛimuʒ
patet tã ꝑ dicta.M.xix.viij.⁊.A.xxiiij.vj.qᷓ etiã ꝑ di⸗-
cenda. Quis.n. peccatũ moꝛtale ↄmitteret ſi certꝰ
eſſet ꝙ ſtati pꝰ caput ſuũ amitteret vt manũ. Quis
vnqꝙᷓ moꝛtałr petccaret ſi eẽt certus in fideꝙ peccan⸗
do aĩiam amitteret:⁊ æ0 gaudijs pꝛinaret᷑ eternis:
ergo efectꝰ fidei ẽ occaſio oĩm pctõꝝ. IJteꝝ ſicutlil
le qͥ medico credit in his q̃ ei dicit ꝓ ſanitat᷑e recupe
randavel tenẽda:a multi abſtinet ei wctrina.ui
vo ei nõ credit:nõ abſtinet. Ratõe cuiꝰ exceſſus qui
ey tali incredulitate ↄtingit:infirmitates ⁊ moꝛs ſe
quũtur ſiein ꝓoſito.Ergo ſũmo medico qͥ xeficere
nõ põt:credendũ eſt. Vñ Criſoꝰ.ſuꝑ Math. omel.
lii. Si in quit viyero tibrabſtine te ab hoc vłab il⸗
lor o baudis:qꝛ credis te ſaluandũ ſi ſeruaueris.cEt
freqnter qð amplius amas manducare:vexaris: et
vincis veſidenũ vẽtris ꝓpter veſideriũ ſanitat mul
tio magis ieiunare poterꝭ:ſi credideris iocũditatẽ
illã venturã ꝙ qus tibi vieta indicit a medico qͥ v-
ficere nõ põt:ſi credideris. Patet ergo ꝙ ſic oĩs fru⸗
ctus ex radice ⁊ omne accides fulcitur in ſubſtãtia:
ita omne bonũ in fide.qꝗ eſt ſubſtãtia reꝝ ſperãdaꝝ.
qꝛ ſi radix ſancta ⁊ rami.ita oĩs vefectꝰin fructu ⁊ ra
mis/⁊ oĩm accidẽtiũ veſtructio ex œſtructõe ſeqͥtur
radicis ⁊ ſubſtãtie fidei. Quia ſiqut oẽ qdð ẽ in arbo⸗
re nõ habẽte radicem:aridũ eſt.ita oẽ quod nõ ẽ ex
fide:peccatũ ẽ.Ro.riiij.Et ad penã ĩ caſu ducit et-
nam.ſicut patet.E.vj.xxviij.
ECũ vo fidei extincto ſit tampericuloſa:mirabi⸗
le videtur quare cæus apertiꝰ z manifeſtius ⁊ freq̃n.

xxxiij.

Artõ.x.

% %
X iiij.
tius miracula nõ oſtendit:vt foꝛtioꝛ ſit ⁊ faciliter ex
tingui nõ poſſit. Sed huicpꝛeter cauſas tactas.A.
v.j.cũ ſequẽtibus reſpõdetur dupliciter. Pꝛimo
quia eccleſia ronabiliter miraculoꝝ nũc oſtenſione
non indiget pꝛo fide oſtendenda.poteſt.n. dici ve cõ
paratõne ſtatus eccleſie pꝛimitiue moderne:quod
dicit beatus Gꝛegoꝛius in pꝛimo dyalogoꝝ xe com
paratione ſanctoꝝ: ibi vult ꝙ ita ſancti ſunt qͥ non
faciunt miracula:ſicut illi qui faciunt. Et ponit ex⸗
emplum v petro quem aqua poꝛtauit. In qua pau
lus naufragium paciebatur.ita in pꝛopoſito.natu⸗
ra ⁊ conditio fidei in ſe ita bona eſt nũc ſicut fuit in
pꝛimitiua eccleſiaqñ deus pluribo miraculis fidem
oſtendit:quando plus indigebat:ſicut herbe ſemi⸗
nate in pꝛincipio qñ tenere ſunt: frequenti indigẽt
irrigatione.⁊ plantule ſuppoꝛtatõne:que in natura
ſua roboꝛate talibus minime indigent: ita nec fi⸗
des iam multiplicata. Muic concoꝛdat ⁊ hoc cõfir⸗
mat illud quod dicit beatus Gregoꝛ. xxvij.moꝛa.
ſuꝑ illud Yob.ſubter oẽs celos iple ↄſiderat ⁊ lumẽ
illius ſuꝑ termios terre.CLũc inqͥt ſancta ecclia mi⸗
raculoꝝ adiuroꝛio indiguit: cũ eam tribulatõ perſe
cutionis pꝛeſſit. Mã poſtq; ſgi⸗ infidelitatis edo⸗
muit:non iã virtutum ſigna/ſ̊ ſola merita operũ re
quirit cæt ponit exemplũ ibidem v paulo veniente
in inſulã plenã infideliba que mitilene dicit᷑: Actu.
xxvij.in ipſa patrem publij diſſenteria et febꝛibo ve⸗
ratum:oꝛando ſanauit.vbi vᷣo talis cauſa nõ ſubfu
it:thimotheo diſcipulo ſuo egrotanti pcepit dicẽs:
modico vino vtere pꝛopter ſtomachum. Circa pꝛi-
mũ neceſſe fuit oſtendere miraculũ vt crederet. Cir⸗
ca ſcᷣm non:quia totus intus viuebat.¶ Gecũdo:
quia ſtatui incarceratoꝝ non conuenit omnia clare
videꝛe.minus.n.æſiderarent a carcere libeꝛari.Cõ
gruum ergo videtur ⁊ œ communi habetur conſue
tudine:ꝙ ſicut locꝰcarceris obſcurioꝛ eſt qᷓ aula.Et
ſic xe nocte ita clare vidẽtur omnia ſicut v die. Ita
in loco iſto carcens ⁊ noct obſcura quodãmodõ ſt᷑:
que ad fidem pertinent:que in aula celi ⁊ ĩ die eter⸗
nitatis erunt clanſſima.ſicut etiam non eſt miran/
dum ⁊ hoc ꝙ quedam res coꝛpoꝛales de nocte mi⸗
nus clare videantur. Et a nonnullis cum veſid erio
expectantur. Ita illa que ad fidem pertinent /licet
obſcura ſint non ſũt mirãda. Sed potiꝰ eſt dies eter
nitatis cum veſiderio expectãdus:in quo omnia vi⸗
debunt᷑ clare.Ad iſtum pꝛopoſitum pertinet quod
legitur v geſtis beati Gernardi quaſi ſic quodã
nouicio:quẽ in monaſtenio ſuo vemones v die?⁊ no⸗
cte intantũ vexabant:qꝙ ei requiẽ nõ dabant.San⸗
ctus vꝓo HBernardus hoc videns:vno die enʒ væ fide
vnũ examinabat:querens ſi recte ſentiret ð his que
ad fidenr̃am pertinẽt qui reſpõdit ſe in vno dubi⸗
tare quomodo videlicet vna res in ſe ſimpliciſſima:
potuit eſſe tres:videlicet pater ⁊ filius ⁊ ſpirituſſan
ctus ui Werñ.quando audiſti pꝛimo philoſophi⸗
am:nõne fuerũt omnia argumẽta etiã minima tibi

difficilia ⁊ dubia:⁊ tibi cõcludẽda que tibi nũc ſũt

clara ⁊ facilia:imo iquit Cui Herñ.ergo hoc nõ fu⸗
it quia in ſe fuerunt dubia vel etiã ſcienti vel intelli
genti:̊ ꝓpter ſtatum tuũ quiadhuc fuit minꝰ ſciolꝰ
æquo ſtatu humiliter ſtudẽdo ad clarioꝛẽ ſcientiã
perueniſti. Sic illa que ad fidem ꝑtinent:que nunc
videntur difficilia: ſicut ꝙ vnus deus in natura:ſit
trinus in le ſonie et huiuſmodi:qtum ad reſpici⸗
entes in illo libꝛo vite clara ſunt:in quovidentes væ
nullo vubitabimus. . vo nunc dubia videntur:
non eſt vfectus articuloꝛum fidei:quiin ſe clari ſt
ſed vefectus eſt ex parte intellectus noſtꝛi:qui ſᷣm
phileſophum in ſecundo methaphiſice ſe habet ad
maxime intelligibilia: ſicut oculus noctue ad lu⸗

xxxii ij.

Exempl

Arti.xj.
xxxvj.

Exempl.

Exempl·

Fides

men ſolis. Sicut nõ eſt ex ꝑte ſolis quin clare videa-
tur:ſ hoc ex ebetudĩe viſus acedit. Sic in ꝓoſito.
Et quia hoc ſtatui carceris nri ogruit/ quo bene
operãdo ⁊ credendo ad clarã veniemꝰ oĩm credibili
um ⁊ dubioꝝ ſcientiã:in viſione.n.illa que teſte xpᷣo
Jo.xj.fidei ſuccedit.Si inquit credideris:videbis
loꝛiam ei. =S
n qua auctoꝛitate magna ratõ innuitur quare
in vñ fideliter credere beremꝰ. Circa cuiꝰ vecla⸗
ratõeʒ tria ꝑ oꝛdinẽ oſtendent᷑. Pꝛimo exempla mo⸗-
uentia nos ad fidelitatẽ tã veo ꝙ pximo obſeruãdã
ponẽt᷑ Scðoſigna ꝑ q cognoſcit vera fidelitas.Ter
cio pena vebita nõ obſernantiũ fidelitatẽ oſtendet᷑
Pꝛimũ patet pꝛimo ꝑ exemplũ qo ſcribit Auguſti-
nus ⁊æ ciuitate vei.li.iij.cxx. ꝙ videlicet ſagũtia ab
hanibale obſefſa/ꝑ fidelitatẽ quã romanis obſerua
bãt intãtũ inimicis ſeruire ↄtra fidẽ timuerũt: ꝙ vi
dentes ꝙ ciuitas capi ææbuit:ſe ⁊ ſug incender̃t. Ad
idẽ narrat Vegetius liiiij.æ hanibale Chartagi/
nẽſiũ duceſꝙ ita dure Caſſilinũ obſidebat:ꝙ vnus
vẽdidit murẽꝙ centũ venarijs:⁊ venditoꝛ fame pe/
rijt:⁊ emptoꝛ vixit.nec tñ romanis fidẽ debitã fran⸗
gere volebãt ·.ſiſic ſerua bãt fidẽ dñis ifidelib:quã⸗
to magis nos cæo ⁊ dñis fidelibo ⁊ oibo chꝛiſtianis fi⸗
delitatẽ obᷣuare vebẽmꝰ.La libo.n. exemplis fides
uvr̃a ſemp creſcat.ij. Theſſa.j.Siqͥdẽ in oĩ artevidẽ⸗
tes alios bñ oꝑari ab eis addiſcũt qͥ artẽ illã addi⸗
ſcere indigẽt:⁊ artis pfectõ in eis creſcit:qꝛ quãto
ꝓlura vidẽt exẽ̃plaſ⁊ quãto diutiꝰ artẽ exercẽtſvt cõ

muniter tãte ꝑfectioꝛes ĩ arte ſũt: ita veberet fides

creſcere in xpᷣianis.Et ad hoc eos hoꝛtat᷑ aplus qñ
ait:fides noſtra creſcat.SGed heu fides ⁊ xpianitas:
⁊ amoꝛ ⁊ charitas creſcũt ſiẽluna ſiẽ equꝰ ce
cus. In quoꝝ ↄfuſiõʒ poreſt dici illud Ser. Magna
inqͥ t ↄfuſio eſtq; mali velociꝰ currũt ad infernu et
ad moꝛtẽ:ꝙᷓ nos ad celũ ⁊ ad vitã.hoc dicitꝓ illis qͥ
a xpᷣiano feruoꝛe ⁊ ſimplicitate fidei exciderunt. ij.
oꝛinth. xj Bigna vo ꝙ bomo ſit deo fidel ſunt
plura. Pꝛimo:atem ptꝰterrenoꝑ.qui.n. ꝓter amicũ
vel dñm bona ſua exterioꝛa negligit vel expẽdit: vt
dñs ſuus inde honoret᷑ vel lucret᷑: ſignũ eſt pᷣmo ꝙ ẽ
ei fidelis. Scðo ꝙ fidẽ hʒ in eo:ꝙ videlicʒ ſit gratus
potẽs ei tãtũ vel plꝰrefũdere. Ita ĩ ꝓoſito ſignũ ẽ
tales fidẽ habẽt in vᷣbis eiꝰ:q taliv loqtur. Luce
xix.⁊.Math.xxv. Euge ſerue bone? fideł:qꝛ ĩ pau.
⁊c̃. Scðo vexatio ⁊ laboꝛioſa coꝛpis occupatio vſq;
ad moꝛtẽ. q.n.firmiter creditv nocte bene recipi et
valere:foꝛtius de die laboꝛat.Gic in pꝛopoſito qͥ ab
illo recipi credũt qͥ ait Apo.ij.eſto fideł vſq; ad moꝛ
tem:⁊ dabo tibi coꝛonã vite.Lercõ: tolerãtia per⸗
ſecurionis ſeu tribulationis pꝛo vo vel amico quo⸗
cunq;.Eccle.xxij. In tpe tribulationis pmane ei fi-

delis:vt in hereditate illius coheres ſis.hoc etiã iu

ſticia requirit:ſicut patet.A.xx.vij.¶ Quarto ĩ tni
bus pꝛedictis requiritur perſeuerantia. falconeſ.n.
canes pꝛedam videntes ipſam foꝛtiſſime ſequunt᷑:
intãtũ ꝙ canes nec ſpinis nec vepꝛibus nec duralvia
Impediuntur:vbi alij qui ipſam nõ vident:licet ali
os ad tempus ſequantur: nõ tamen ita foꝛtiter nec
ita diu:ſed quando parum laſſantur ſtant/et facili⸗
ter impediuntur. Signum ergo ꝙ pꝛed am vidẽt:eſt
curſus perſeuerantia. Ita in pꝛopoſito illi qui veuʒ
bona fide vident:ſempᷣer ipſum ſequuntur cum illo
qui ſic eũ vidit et dixit. Math. viij. magiſter ſequar
te quo cũq; ieris. Perſeuerantia ergo in bonis ope⸗
ribus et laboꝛibus:eſt ſignum ſtabilis fidei.Gic er⸗
go per exterioꝛa videre poſſumus:ſi permanetis fũ⸗
dati in fide. Coł.j. Mota.c. vij.xvj.¶¶ Sine tali ey⸗
terioꝛi pꝛobatione et oſtenſionejneſci᷑ quis væ vel
bomini fidelis: Gicut patet ꝑ exempliũ Criſoſtomi

F iiij.
ſuper Msth.in pfecto.omeł.lvj. Sicut inquit om/
nis mulier qdiu nõ ãmonetura malis hominibus⸗
non bene cognoſcitur vtrum caſta ſit. Si vo ãmoni
ta conſciẽtiam viro ſeruauerit:tũcmerito caſta lau
datur Sic eccleſie fides non bene cognoſcitur: niſi
antichꝛiſti venerint ad eam. vnde per hanc pꝛoba⸗/
tionem querit vm inus moꝛaliter cum Salomone
mulierem foꝛtem qͥs inueniet: ꝛouer.xxxj. Sed ꝙ
pauci in tali caſu fideles ſunt:in parte oſtenſum eſt.
F.iij.ij. et iij.et.vij. vquibꝰ Cruoſtomus omeł.liij.
Qui inquit ante temptationẽ fidem vo nõ ſexuat:
quomodo in ipſa temptatione erit fidelis. ¶ Pena
vo non ſeruantibus fidẽ co vel hoibus vebita:pa⸗
tet per hoc quod dicitur.ff. œ re militari.l.deſerto/
rem.S.vlti.id eſt in digeſto nouo.li.xj.Qui inquit pᷣ
poſitum ſuũ pꝛotegere noluerit:vel veſeruerit:occi⸗
ſo eo.i.pꝛepoſito:capite pumietur verelinquens. Si
tãta fideliras in miſite requirebaturmũdi.r⁊ ſi tãta
punitione dignus ſit non ſeruans fidelitatem impe
ratoꝛi ſaraceno:vel alteri pꝛepoſito:quanto plꝰ iſta
cum augmento obſeruanda ſuntin milite chriſtier
ga chꝛiſtum.et chꝛiſtianos:qͥ in fide ⁊ pacientia he⸗
reditabit ꝓmiſſiones: Hebꝛe.vj.In illis fides requi
ritur:qͥ per dilectionẽ operat᷑.ð pe.diſ.ij..cũ ergo.
v. hec eſt fides. ðOð
¶ Aliter fides eis nocebit.quia in damnatõe peio⸗
ris erunt cõditionis ꝙᷓ pꝛedicti ſaraceni. Pꝛimo: qᷣa
plus veũ offenduũt ſicur patet.D.j.xviij.ptus offen⸗
ditur ↄtra ſeruũ vel amicũ ꝓpꝛiu qui ei no credit/vel
per oꝑsa ſe credere nõ oſtenait:q;otra alenũ. Scðo
quia durius cadũt/et ꝓfundius in inferno erunt:qꝛ
⁊v altioꝛi cadunt loco ⁊ ſtatu.Cercio qꝛ plus pꝛoxi⸗/
mũ ſcandaliʒant. Candela.n. pꝛius accenſa et poſt⸗
modum extincta:fumo ſuo plus nocet ꝙᷓ illa q nun⸗
qᷓ fuit extincta.et arboꝛĩ hoꝛto plantata vt fructuʒ
faciat:quem ſi non fecerit:et poſſeſſoꝛi nocet/cuiꝰare
am inuriliter occupat:⁊ herbis iuxta creſcentibo/q̃s
impedit a vebita maturitate et pulchꝛitudine.meli
us ergo eſſet ꝙ talis arboꝛ non eſſet. Sic in pꝛopoſi⸗
to:ſicut patet.C.xiij.xj.Non ſolũ quia ipſe eſt in ſe
malus:ſed quia multis ſuo nocet exemplo.ſicut pa/⸗
tet. B. j.xx. Idem etiam hyſtoꝛia oſtenditur:qua fer
tur e quodam infideli fidem ſuſcipiẽte chꝛiinano⸗
rum ꝙ cum vid eret chꝛiſtianoꝛum ad quos venerat
falſitatem cogitaret etism ſuorum a quibus venit fi
delitatem:obſtupuit ac wluit.Et cuidam queꝛenti
qnare omnes baptiſani nolunt infideles: Reſpon/
dit:q vnum punctum impedit:ꝙ videlicet facta ve
ſtra cum lege et verbis veſtris non concoꝛdant. Au
diunt verba veſtra ſancta:quibus dicitis vos bonã
ha bere legem et fidem:et ꝙ chꝛiſtus pꝛo vobis natꝰ
ſit et paſſus:et ꝙ ſola fides veſtra ſit bona: ꝙ etiam

vos ſoli ſoluamimi.ſed vident facta veſtra plena fal⸗

Exempl.

ſitate et luxuria:et ꝙ nec fidem nec legem tenetis.ſi

cut patet.F. iij.xvij. Ex quo accidit ꝙ verbis veſir
nõ credunt:quia opera cotradicunt:ied potius ver-
ba cũ lege verident.Sic ergo qui fid em ſuſceperunt
et nõ ſᷣm fidẽ opantur:per oꝑa mala ſubuerterunt
quoꝛũdã fidẽ.ij.Chimo.ij.
Wuibus fides pꝛopꝛia non valebit:quia alienaʒ
ſubuerterunt:quando penam ſumul patientur/pꝛiꝰ
tamen audiendi ſunt tam ſubuertentes ꝙᷓ ſubuerſi.
dicunt eniʒ ipſi ſubuertentes ideſt malixpiani: nos
ſaluabumur quia baptiʒzati ſumus. et teſte chꝛiſto.
Math.xvj. Qui crediderit et baptizatus fuerit ⁊c̃.
Quibus pꝛimo reſpõdetur:ꝙ illud victũ intelligi⸗
tur et verificatur pꝛo his qui fidem in bonis operi-

Art. xiij.

bus oſtendũt.ſi ad talem ꝑuenerint etatẽ ꝙ ſint w⸗

li capaces.⁊ pꝛobatio ꝙ opꝑtet ꝙ illis tm itelligatur:

Nꝛ ſi de omnibus intelligi vebeat qui ſine operibus

Pſtante ſinunmn
eſe lsebad⸗

eratinqo n
fequiitusn nian na
ut ile: nclod tan iſi
Uin läretinun n:llläolimp .
frerlberareet mih reducerenen

H agtech. Dii in coniin
din eam cuſtocigstech. lröcti

hlidiccntiq fice eins hiet:reſpd
4 tengn cſtocin bon vin badck⸗
Nicſtocias tanbi nailliqvon i
roope i in paſſioneppieſt: non d
coropefigemnonbabent necoſten
tomin aliena. ichniſtihit ſtodi⸗
ſentlar aſoclat Get auemt,
cengelioint fies a ſallceruann
ehabestteſoluu feat no fies quu
Hasſſtocia. Daretergog gegerein
ionuoin im tendere: wpe di i 5
Pnoippe Gcdotales dicntſicrmor
n Awim CVchon donichi
sdfidennunchrecchenüt drind
Digna ignobilgin fidenoſtraſentin
fuitnamnsamonumsßsd docüachi
Notinltater pafſionepi. ettiuin e
ſonngpanisſe dlit.Quirperu.
mb totum Hota A ni. iſ Dae
Cimuomifacula perqne fidenm nfam
Oimus lforte lluſione dicit t n
dunimoßfe —

Untliteenn
tngn etegulrebatu Mqens, Oi
Andzianm aund ſielltar,
nentoddſen Veholtto⸗ pe
nſnnebuneinn pifr
ioltanseinften rchnie

g eonoerh ll
ne Ao orhit nig
. 5H„EAslNdamnngti,n
iün 6 muuctnnem neiid Rii
ninnur /aiiuft⸗
ncheligila i

lene oſtnnatt⸗
tirtginihine nn dn

etardorihontoplant
1 ata vtffrucrn
hnonftuntiteſiſcl egſan
ocalpatr herdis ungeſenthi;
Ntu motuntoteet oulchutuctnennei
Haliarbornoneſer Ginonpi⸗
Cnij ij Non oli gnin le ltinſe
mmults o noar enlo ictpa⸗
ncttum pyſtvungoftendiun guofer
nfioelttan iuſapuitechꝛiſnano⸗,
chaſſtanotunn ad guos fenefat gnn
retetomſuoruma qutbuspenitfi
ultac wluit. Et nicamquerenti
tiſani nolunt fideles: Belpo⸗
tum impedit:, ilelicetficnuſe
erbis veſtnonon concorcont A
ra ſancta:utbns diatto toetoli.
ficemet chuiſus ed won
,ſola fices veſtraſitr bna tiin
Giſes ticentuar ſ nlun/
ſannerlcpnnetlzl
ctNeckfidan nal Mn /
i EtOdirg fu
nei an t anpvnus ke⸗
10 t
gunn ln n
mmrm , ud iun
nmmi lbiegnunglenn AIt.pih.

nulpetentorp,

Exemp.

.xxliij.

Exemp.

Figdes

credũt:ergo demones ſaluabuntur:qꝛ vemones cre/
dunt: Ya. ij. ¶ Et p̈terea ſi auctoꝛitas væe ſſet: rõ co⸗
git ꝙ ſic intelligat᷑:⁊ rõnalis conſuetudo qua vide⸗
mus ꝙ dñs quicunq; terrenus:vel etiam populares
quicuq; plus reſpiciunt ⁊ ponderant opa ꝙᷓ verba:⁊
plus ᷣm ea iudicant:verbi gfa Bi rex vel alius dñs
ſeruñ haberet qui verbo es recognoſcit dnium etp⸗
mittit ſe ſemp ei fideliter ſeruituꝝ in oꝑe t falſe ꝛ p-
ditorie ſehʒ:nonne vindicat ⁊ iudicat eum ſᷣm opa⸗
Et non obſtante ꝙ fidem cogitauit: etiam ꝓmiſit
ei ſeruare:qꝛ tm opa ſunt in cõtrariũ:eũ iuſte punit.
Dic deillis qͥ dicũt ſe noſſe wum:factis autẽ negãt:
Tytum primo. Tales eꝛgo illud qð ad eoꝑ maioꝛẽ
eſt damnationem dicũt ad eoꝝ eſſe ſalutem: qꝛ rõne
nominis vel habitus vel patrie que frequenter com
munia cum ſaracenis habent:maioꝛem qᷓ illinõ pa⸗
tient᷑ vomnationẽ. Sed rone baptiſmi ? ꝓpᷣianitatis
Et A fratres xpᷣi facti ſunt ꝑ que gloriantur:reſpo⸗
t ſe a ſaracenis diſtingui et nobilitan. Sʒ qꝛ quod
ibireceperunt ⁊ ꝓmiſerunt:non tenent:maius habe⸗
bunt tormẽtum: quãto em plura pmiſit quenon te⸗
net:⁊ quãto ſuꝑioꝛem tenet dignitatem malus:tãto
ꝓfundioꝛem locum tenebit in penis:quia quam pꝛo
miſerunt ⁊ receperunt fidem:negant.j.CTimo.v. Pa
tet ergo ꝙ tales duob aſſilant᷑ trufatorib:quoꝝ pꝛi
mus cum fidem quam alteriꝓ re accomodata tradi
rat / vt ei ad certum redderet diem qð ei accomoda
u erat:in quo die creditore aſſerente ſe fidem eiꝰ hr̃e
requiſitus:rñdit:habes fidem meam:hic habeo in/
quit.Cui ille: gaudeo qͥa eam tradidi tibi:qꝛ ſime/
cum illã retinuiſſem:illã olim ꝓdidiſſem. nolo ã̊ eaʒ
hr̃e et liberare et mihi reducere ne ꝑdam eaʒ ꝛ rogo
diu eam cuſtodias tecũ.Aliꝰ in conſili caſu cuidã ſi-
bi dicenti ꝙ fidẽ eius hr̃et:reſpõdit:letus ſum ꝙ ſcio
vbi ẽ:⁊ ꝙ in cuſtodia boni viri habet᷑:qꝛ prius neſci⸗
ui:cuſtodias ̊ eam bñ.ita illiquoꝝ fides ⁊ ſpes ĩ alie
no ope i.in paſſione xpᷣi eſt: q non wolent ꝙ in corde
ſuo ⁊ opꝑe fidem non habent nec oſtendũt:ꝶ̊ gaucent
eam in aliena.i.chriſti hñt cuſtodia:qͥvolũt ꝙ xpᷣs
idem illoꝝ cuſtodiat. Sed caueant:qꝛ xpᷣs vbiq; in
euangelio dixit:fides tua ſcilicetquã in tuo corde et
ope ha hes:te ſaluũ fecit:⁊ nõ fides quã in aliena ha⸗
bes cuſtodia. Paret ergo ꝙ credere in veũ ad ſaluteʒ
ẽ amãdo in ipᷣm tendere:æ pe.di.ij.S.ex pᷣmiſſis.v.in
ypᷣm quippe.SGco tales dicũt:ſi ex moꝛtuis⁊c.ſicut
Fere g irvlnlv. Bcõðo reſpondebũt foꝛte infix
es qͥ fidem nunqᷓ receperũt: Primo ꝙ nos młta in⸗
digna ⁊ ignobilia in fide noſtra ſentimus:ſicuiq ðᷣs
fuit natus ⁊ moꝛtuus:̊ ad hoc rñdebit᷑ in capitułde
natiuitate ⁊ pafſione xpᷣi. etiã in cena ⁊ in eccłiaĩ
foꝛma panis ſe œdit.Quibo rñdetur.E.vj.articulo
vij.ꝑ totum. Mota.A.xiij.xvj.Scðo qꝙ illa q nos di
cimus miracula per que fidem nr̃am bonam eẽ oſtẽ-
dimus:ipᷣi foꝛte illuſionẽ dicẽt eẽ demonũ admłtoꝝ
factã xeceptõnem.quã qͥdem illuſionẽ in lege eoꝝ ex
ercere nõ pñt:deo ꝓhibete qꝛ bona ẽ. Aquib querẽ
dum ẽ cum oms infideles væ vna legenon ſint:quaꝛe
tales non faciũt illuſiones in alijs legib malis:cum
ſolũ vna fides⁊ lex bona ſit:qꝛ ve vno væo tm̃ vna ha
bet᷑ bona:iuxta illud phe.iiij. Vna fides vnũ ba⸗

ptiſma. Et pᷣrerea ſi ad xpianoꝝ vceptõnem vmon

talia oñdere potuit mirabilia: quare ad illeꝝ vece⸗
ptionem qͥ p talia ad fidem xpᷣianoꝝ conuertebãtur
talia ꝑmiſſus ẽ facere mira bilia. Si em̃ talia ꝑmifſꝰ
facẽ ad xpᷣanoꝝ quos dicũt malos ſubuerſionẽ:ta/
lia facere ꝓmitti nõ væbnit ad ipoꝝ tam legis ꝙ; gen⸗
tis væſtructionẽ.vel ſi lex illoꝝ bona eſt vt dicũt:qre
non oñdit æus tot miracula infra populũ illorñ ad
illoꝝ ſollicitationẽ:ſicut fieri ꝑmiſit exempla muabi
lia ad ipoꝝ væceptõnem:vel quare non vindicat deꝰ

D

& 95%%
F iiij.
moꝛtem illoꝝ:tradendo vemonijs 7 hmõi illos qͥ mł
tos illoꝝ viliſſima moꝛte occiderũt: ſicut patʒ. S.e.c.
rij. Sic vindicauit moꝛtẽ martvꝑꝝ:principes et tor⸗
toꝛes lipos occidentes tradendo demonijs:⁊ in inſa⸗
niam cõuertendo:⁊ moꝛte ſubita ⁊ turpi occidendo:
ſicut patet ve egea toꝛquente bim Andream et mul
tis alijs. Gi em æmon talia oſtendit ꝓ martyribus
noſtris occiſis ad viuoꝝ illuſionẽ qᷓre occiſoꝛes tor⸗
ſit ⁊ occidit:potius em impugnantes illorũ cultum
torquere vebuiſſet ſi potuiſſet:q; œfendentes.¶ Ter
cio obijcere poſſunt ſaraceni: ꝑſuaſiones ſupꝑiꝰ fa⸗
cte:ꝙ videlicet fides aliaꝝ gentiũ non oñdit᷑ eſſe bo-
na ex miraculis:qꝛ væus non oſtendit aliqua miracu
la ꝓ illis qͥ ſuſtinent viliſſima ꝓ legibo ſuis non ſut ã
illos:ſed contra iudeos:contra quos exempla ponũ-
tur ſupꝛa.e.c.xij. Si nãq; ipſi talia paſſi fuiſſent:deꝰ
Ses opatus fuiſſet.Ad hoc ſufficit reſponſio ſancti
uguſtini v ciuitate vi li.j.c.xv. vbi ponit exepluʒ
cuiuſdam qͥ duriſſimam moꝛtem ſuſtinuit ꝓ fidelita
te: Ille inqͥt Marcus regulus a carcere carthaginẽ⸗
ſium romam remiſſus:ſub iuramẽto ꝑ veos preſtito
cõmutatione captiuoꝝ in ſenatu contraria ꝓſna-
it:qm̃ nõ arbitrabat᷑ vtile eẽ romane reipublicemu
tare captiuos:ꝓpter iuramentũ tamen ad carcerem
ſponte redijt:quem hoꝛꝛendis cruciatib necarunt.
Nec tñ dij ſuiꝓ quoꝛum fide ſic moꝛtuus fuit: illo
miracula opꝑati ſunt:nec toꝛtores occiderut:oſtẽdẽ⸗
tes ꝙ tã ipᷣe ꝙᷓᷓ alij ei ſimiles ſicut dicit᷑.j.Timo.j.cir⸗
ca fidẽ naufragauerũt.

Iliatioeſt dei. homi/

nislet vmonis.Circa quas nouem oſten
dendi ſunt articuli: Cres videlicet circa
filiationem ⁊ei:et tres circa filiationem hominum:
⁊ tres circa filiationem demonũ Primo oſtendit᷑:
uilibet poteſt eſſe filius vi ſi voluerit. Scdo q̃ ſũt
igna ꝑ que cognoſcit᷑ quis ſit filiꝰ i. Cercio qͥs ſit
effectus filiationis vei. Quarto ꝙ filij hoĩm ſt a pa-
rentibo diligenter verbis infoꝛmanch. Quinto ꝙ qñ

—
. —

xliiij.

q; ſunt verberibus caſtigãdi. Sexto ꝙ invtroq; ẽpa

rentibo humiliter obediendũ:⁊ eis in neceſſarijs
ueniendũ. Septimo que ſunt conditiones filioꝝ dy⸗
aboli.Octano quũo ſe excuſant. Nono pena eis vebi
ta ẽ in fligẽda. ..
20 primo eſt ſciendũ ꝙ ſicut eus vult hoĩes ſal⸗
uos fieruſi ipſimet hoc voluerint.ita vdit eis pote⸗
ſtatem filios ei fieri: Jo.j.his qͥ credũt in noĩe eius
cum dilectione videlʒ? ceteris conditionibo in apl
immediate pᷣcedente poſitis:ſicut ̊ nõnulli multuʒ
affectant eẽ de magno genere:et ſi ii ad hoc attige⸗
re non pñt:ſaltem volũt ꝙ filij filioꝝ ⁊ filiaꝑ dema⸗
gnis ꝓcreati nobiles reputent᷑: tales nobilitares t/⸗
renas magnis frequẽter emũt expenſis:ita a foꝛtio⸗
ri rõne plus affectare veberent ꝙ ipſimet eſſent ð ge
nere dei. Si em̃ tãtũ affectãt illam quã magnã repu
tant:ærgo maxime vberent affectare maximaʒ; no⸗
bilitatem. Et ſi tãtũ affectãt no bilitatẽꝓ nepotibꝰ
ſequacibo ſuis ⁊ magnis illam comparãat expenſis:
quam foꝛte nunqꝙᷓ videbũt:quia ante foꝛte moꝛient
ꝙ illi œ nobilitate gaudeant: vel foꝛte ingrati erũt:
a foꝛtioꝛi ratione affectare vberent ſummã nobili⸗
ratem:æ qua ? in qua ſemper gaudere poterũt:⁊v ſi⸗
ne expẽſis cũ fidevt pᷣdcm̃ arcit. Ofs inqͥt apłus
EGgbł.iij.filij i eſtis ꝑ fidẽ. Mõ ꝑ que oꝑa ad hoc at
tingẽ pnt. M.j.xxiij. .
BSed qꝛ oẽs qntũcũq; pctoꝛes qͥ nõ ſũt filij i le⸗
gitimi:̊ haſtardi reqͥ ſiti an filij eẽnt:filios ſe eẽ dei
ſpera re rñderẽt:iõ pᷣcedẽti articło ↄgruũ videt᷑ adiũ
gere ſis ꝑ q agno ſci poter̃t:qͥ ſt ltimi cei filij. Int᷑ h
Fo ſigna ẽ diſtinctio:qdã ſe tenẽt ex ꝑte vei:qdaʒ ex

Arꝰ. ſ.
J.

Ar. ij.
.lj.

iij.

liii.

Filiatio

Pte ipoꝝ filioꝝ. Er ꝑte vi ſt duo:cibatio ⁊ coꝝectõ:
ſic em pꝛ filiũ: ita nos deus alit:⁊ ſicut filij ad patrẽ
in fame clamãt:ita nos ad veũ dicẽtes:pater noſter:
infra:panem noſtꝝ ⁊c. Gic oculi oĩm in te ſperãt w
mine?⁊ tu das eſcam illorũ: In ps.cxliiij.das inquit
eſcam ſupple multis ingratis: ſicut auis pua dat cu⸗
culo qͥ educatus et ſaciatꝰ cõtra mrem ſurgit:ita iſti
ſaciati xe wonis viſipᷣm intus in camera lnruria:ꝛ er
crudelitatib impugnãt moꝛe peſſimoꝝ iudeoꝝ qui
ſederũt mãducare ⁊ bibere:et ſurrexert ludere:Exo.

xij.x quibo Yjſa.j.filios enutriui et exaltami:ipi at

ſpꝛeuerut me. Mõ ð talib.T. x.xxx. Gcdo coꝛꝛexto:
R ſicut patervidẽs plures ad ludũ inoꝛdinatũ ludẽ
iũ ſun rephendit: facto oſtedẽs illũ ſibi pertinere
quẽ coꝛꝛigit:ſic in ꝓoſito: Prouer.iij. Queʒ diligit
æ :coꝛꝛipit:et qu aſi pater i filio complaxet ſibi. Ex
Pte vᷣo ipoꝝ filioꝝ multa ſunt ſigna:quoꝝ pꝛimũ eſt
naturalis in filiõ ſimilitudo: ꝓpter quam filius dici
tur ꝙ ſit vt ille.qñ em filius patni aſſimilat᷑:vulgarit
dicit᷑ ipe filius patnis ſui:vel ꝙ pater fuꝰ eũ negareñ
põt:qꝛ genuit filiũ ad imaginem ? ſilitudinem ſuaʒ:
Beñ. v. Be iſta ſilitudine Mõ.A.xx.ij.¶ Scoo mo⸗
rum imitatio:qꝛ frequẽter accidit ꝙ ſicut filius ar-
ma pꝛis poꝛtat:ita moꝛes imitat᷑ ꝑpꝛis:et filia moꝛes
matris. Vñ vulganiter qualis mater talis filia ẽ:fa
tua mater:fatua filia. Eʒech.xvj. Gicut mater ita fi⸗
lia eius:filia matris tue tu es que ꝓiecit virũ ſuũ fi
lios ſuos:Sicut ergo væ filijs ⁊ filiabo freqnẽter con
tingit ꝙ parentes in malis moriboa fatuis ſequũtuꝛ
amõꝛibo: ita filij wiĩ bonis moꝛibo amorib: Eph̃.
v. Ymitatoꝛes mei eſtote ſicut filij chariſſimu am⸗
bulate in dilectiõe ſicut xpᷣs dilexit vos. Mõ. M. ix.
xiij.¶ ercie inimicoꝝ ⁊ repugnantiũ expugnatio.
filins iuſtus expugnare ſolet illos qͥ iniurias patꝛi fa
ciuunt ſaltẽ verbis vłfactis ⁊ nõ habere pacẽ cũ illis.
Ita in ꝓpoſito filius dei verus ſine fictõne inumicos
vei expugnat ? iniurias vei nichenri . For. 1. Yn 5
apparuit filius vei.i.hoc ſigno oñdit ſe filiũ ei:vt diſ
ſoluat oꝑa dyaboli. Sʒ heu multi nolũt pctõꝛes ex⸗
ugnare ne eos offẽdãt. ¶ Quarto ſocietatis ⁊ paſ⸗
ionis tolerantia: Calia xpᷣs pacifice tolerauit: mat.
v. Beati pacifici qm filij i vocabunt᷑. ¶ QDuinto
e largitio.i.mutuatio. xpᷣs em̃ largior fu⸗
it Alexandro:qͥ non ſolum oĩa ſua ſed etiam ſeipſuʒ
ædit:ſic vos bnfacite et mutuũ date:nihil inde ſpe⸗
rantes ⁊ erit merces veſtra multa:⁊ eritis filij altiſſi-

mi:ͤ Zuce. vj. ( Gerto iniuriaꝑ odij dimiſſio: Mat.

Ard. iij.
„VY.

v. RBiligite inimicos veſtros vt ſitis filij pꝛis veſtri.
¶Beptimo modus ſeruicij mercedis. Serui eniʒ
vt frequẽter non ſeruiũt gratis dñis:̊ vel timoꝛe vł
lucri amoꝛe ⁊ pacto conducti.filiꝰ xo bonus gratui⸗
to amoꝛe ⁊ ſine pacto patri ſeruit:iõ ſeruo excluſo:fi-
lio remanet hereditas: Ita in ꝓpoſito illis excluſisas
celi hereditate qui ſibi quaſi ſerui ſeruiũt qep merce
æ cõmodo temꝑali:ſicut canonici ſeculares: qͥ tm̃
ad hoꝛas veniũt qñ diſtributio ẽ danda:ſicut etiam
illiqͥ ad ſacras veniũt obſeruãtias ſeu ordines:et oꝛ
dinanð ppter beneficia ecchiaſtica:vel religionez in⸗
trant vt paſcant᷑.illis qͥ gratis hoc faciuntvel ſaltem
tpa lia non requirunt necintendũt principaliter: ſʒ
vt ſine quibus eſſenõ pñt:dabit hereditas: teſte xpᷣo
Jo. viij. Zeruꝰ inqͥt nõ manet ĩ wmo inet᷑nũ:filiꝰ at
manet inet᷑nũ.
¶ In gno notgð᷑ diuine filiationis effectus:q;ꝛ tanqᷓ
heres manet ineternũ. Largns vñs multos paſcit:Sᷣ
ſilij in hereditate alijs excluſis ſuccedũt:ſic in ppoſi-
to illi: x quo Gałiiij. Qnia ſi filius 7 beres.? Ro.
viij. Si añt filij ⁊ heredes habebunt moꝛtem ⁊ here⸗
ditatis ſeyſinam quaſi ſomnũ: iuxta illud pᷣs. cxxvj.
Cum ⁊xderit dilectis ſuis ſomnũ ecce hereditas dñi

FJF v.
filij merces. Iſta hereditas que eſt merces fidelis fi⸗
lij et grati non dabit᷑ peccantibo ⁊ ingratis filijs ⁊ nõ
dilectis:qꝛ ſᷣm iura ciuilia que colligunt᷑ in autenti
ca vt cum ve appellatione Sguoſeit. F. cauſas. Col.
viij. Et habent᷑ etiam in gloſa in cretalibo li.ij. ti.
xxiiij.æ iureiuran.c.quintauallis. In multis caſibꝰ
filij ꝓpter ingratitudinem hereditate pꝛiuantur pa
terna. Sunt autẽ verba legis hec cãs iuſtas ingrati⸗
tudinis has eẽ cenimus. Be gue parentibus ſuis
manus iniecerit:ſi grauem ⁊ inhoneſtã eis iniuriaʒ
ingeſſerit: ſi eos in criminalibo cauſis accuſauerit: qᷓ
non ſunt aduerſus principem vel rempublicam:ſi cũ
maleficis ↄuerſat᷑:ſi maleficus efficiat᷑:vel vite parẽ
tum ſuoꝝ ꝑ venenum:aut alio modo inſidiari tem⸗
pꝓtau erit:ſi nouerce ſue aut concubine patris filiꝰſe⸗/
ſe miſcuerit:ſi latoꝛ cõtra parẽtes filius extiterit:
ſuam delationem grauia eos diſpendia ſuſtinere
fecerit:ſi perſona eius vel delicto inqtum põt fide
iubere noluerit:ſi eos teſtamentũ facere ꝓhibueꝛit:
ſi contra parentũvolũtatẽ inter arenarios? mimos
