ſicut ſcabies in facie.in quibus væfectibus ad celum
no venient.
¶ Geg referendo ſermonẽ ad locũ celi: v eis verifi
cabit᷑ illud Eſa.xxxiiij. Mobiles eius nõ erunt ibi.
niſi faciant ea que ſtatus et cõditio illoꝝ requirit.
Hec aũt ſunt duo.Pꝛimo nanq; ſtatus illoꝝ requi
rit:ꝙ ſint alijs in moꝛiba curialioꝛes:et in rebns lar
gioꝛes. Gecũdo ꝙ ſint alijs minus rapaces:ĩmo
rapinꝗ omnino in eis nõ inueniat᷑ Oꝛimũ oſtendit
exemplũ nature diuine:et cuiuſcunq; nobilis natu⸗
re.ſiue coꝛpoꝛalis ſiue ſpũalis.ſupꝛa hominẽ:in qui
bus videmus:ꝙ quãto ſunt natura nobilioꝛes.⁊ꝛ in
ſitu ſuꝑioꝛes:tanto ſunt in curialitate.et in virtuti
bus abundantioꝛes.⁊ in comunicatione largioꝛes.
Hocnanq; in ve planũ eſt p omnes etiam vᷣſcẽden
angeloꝝ oꝛdines.hoc nullus negabit cheiſtianꝰ.
Plerei coꝛpoꝛa celeſtia etiã illa que ſunt nobilioꝛa.
largius ſua lumina ↄmunicant. Iooꝝ ergo exemplo
inter homines:qui nobilioꝛes ſunt natura. altioꝛes
ſtatu. latioꝛes mminio.virtuoſioꝛes mente: curiali
oꝛes moꝛib:largioꝛes reb eſſe tenent. Ged heu nõ
multi nobiles.j. Coꝝ.j.Secundũ plura oſtendunt
exempla. Quoꝝ pꝛimum a naturis accipi pᷣdictis.
In quibo videmus ꝙ curialiter ſua tribuũt:necta
men aliena rapiũt.quod raro in hominibo inueni?:
qgꝛ cõmuniter illi qui ꝓdige erpendunt paꝝ curant:
quo expenſe habeant᷑. Gecundum a cõditione acci⸗
pitur manuũ in coꝛpoꝛe naturali: quoꝝꝑ officium et
opus eſt: totũ coꝛpus vfendere: infirma coꝛpis mẽ
ligare:⁊ ſanare.et nullum membꝝ ſuo vebito ſpoli⸗
are. Dic nobiles et potẽtes.qui manus ſunt cotius
coꝛpoꝛis eccleſie.⁊ cõgregationis fideliũ: et ſpũalis
coꝛpoꝛis chꝛiſti. ad vfenſionem oĩm membꝛoꝝ bo⸗
noꝝ.et ad punitionem maloꝝ:quod officium ſinõ
fecerint.iſte manus ſunt ſimiles manibo freneticoꝝ:
que oculos eruunt. veſtes laniãt. et lacerant coꝛpus
enudant. tibias pedes mouendo impꝛudẽter. et
cõtra ratio nem frangunt.et debilitant. Sic in 40ο
ſito. et patet. ¶ Terciũ a cõditione accipitur auiũ
nobilium. et etiã canuʒ. ꝓn quibo videmus ꝙ aues
et canes nobiles ad hoc oꝛdinant᷑:ꝙ aues ⁊ feras ca
piant ſilueſtres.ve womeſticis vo quibus ſuſten⸗
tationem capere vebent: ſcõm diſtributiõemn guber
natoꝛis:pᷣdam caperenõ debent. Sic in Poſito. illi
æ quibus vus dicere poteſt:aneutro.j. Tuli xetri
bubus veſtris viros.⁊ nobiles.et cõſtitui eos pꝛinci
pes.tribunos.et centuriones.2⸗ quinquagenarios. 7
vcanos.qui wcerent vos ſingula. Quibus ⁊ pce⸗
pit dicens:quod iuſtũ eſt iudicate. HhHoc autẽ iudici
um eſſe ebʒ. ꝙ feras aues ſilueſtres.id ẽ. latrones
homicidas ? alios capiant 1 puniant malefactoꝛes
T wmeſticis vꝓo.i.x ſubditis.⁊ alijs: xæ quibo cer⸗
tos redditus ꝓ ſua habent ſuſtentatione:ſcõm di⸗
ſtributõem ſummi gubernatoꝛis vei: pᷣdam capere
nõ vebent. Contrarium vo facientes:nõ aues nobi
les ſed milui vocandi ſunt: qꝛ nõ auium nobilium
vel canum nobilium.ſed miluoꝝ.vulpium. et lupo
rum ſequuntur cõditiones:quia nõ hoſtes regni. vt
milites ꝓbi: nec latrones vt wminiiuſti: ſed ruſti-
cos et ſimplices. vt vecoꝛdes.et effeminati innadũt
ce eiſq; oegam capiunt.atq; eis dure wminantur.
In quibus cõpletum eſt quod dictum eſt p pꝛophe
tam dicentem. Effeminati wminabunt᷑ eis: Eſa.
iij. Dure et crudeliter. quoꝛum quidem iniquitas

ii glescuſcnobilitatercu

9

ntetle ceturad
iuodegnalire ac
ficerepoterunt nobilita
Pmdinobiltanigu
itas. magnenimitos. .
lumonb geſtis ucia
ctionibls ? benefichs &
riatur reſpiaat intennoꝛen
lnſliloumiſian
minaapabol ꝛcluſan
litutehabegt libertatem.
glonet obllitate 1n mal
Pteſitynumquodq; enomi
duigteeſtſeruus et ſerullis⸗
ingbadyabolo ſenuit pec⸗
denttaris dicentis. Onnist
tſtpecczti. Yoh. viij nulle
ſadſemmoignobilts dnonm

cſequensnectanjnobllt⸗

lisno eſt Conſimliterac
lloquicſtnobilisa dignio
mno. licet coꝛpeſeruus ſirtña
ter nohtli nuncnpet Ethe
ngs einaglo bniusc⸗
Ims:nſiſemiut ihereſt genol
linnndoninwin nty

ernd luttl
Hobilitas
2 .
iij.

Nloc dn
lgenanits ggeltreg
nkrm
geatnom
Weenetlon hml quanta ſit: (
Niij Meadhocf lin S mnabilis
1ij. Mo⸗ lochce Iin ma exhoca 7 quãt
eſtatng bllege, ldeser vt volupt gnis reſid pparet rati te damnati⸗
biime ltanniam Biunrenmrunn plus ab palaciis ne babente nis H
ano ſ, d ia nainoſ leijdeltt:
animiie 4 ”M —
hutalis min ul au nt anes nohe: aueſfri umpleniſunt: NY ca⸗ õ a rõne ? voli
Nagn n bne nem eobi rigid n ſunt. pwrn⸗ cẽdi are. Mamſtl aſe volũt.
Nin innenlaf, gces⸗ſ. haben biles:qua e habent è vix pe⸗ ẽdi.⁊ hoĩñ am ſi fac I gno biles ate boni
inenrliſ amioſino bonin tin parti rum nom ſacietat bame Et ho oĩem in nud utctr o e. 0 f⸗ tatez
ictatunch Koſtene voninobles: ica pone nen. licet atem: qui St oein opeoſe a pte ta poteſtatẽ aciendi
gni is ſn nohli⸗ 1 nin ch agune :qui a iuuẽ ndi ſun nöcomern endit᷑: endut ngẽdi. li ẽhaberẽt
ninnn Wnaho llinetn unt celi oſtend uẽtute ſi t patibuli itio tum :g aſperius ni ſequẽti libent n0
ntoſi nann nainlleiͤ 4 caui i. ab ill untnobili ua vrrã uli: quã Tali er ius nibil ti: qñ i ter nocerẽ
Nnnunanntlinm urradlepueros ſuo⸗ bilitaté. in locgde qna Setreli Drinoctonak in eis mamfeſte
srin u iores tritia i puero ocati. c. in lo ta coꝛpo otun cognoſci⸗ cognoſci ili. cũ anikfeſt
do ſnämm erininn Aro iiij j. ntia muentur. s ſuos nob wvtati: q c ponen ar . tuit tranſe crcewonnege ſurgit in .
hocnn ern ⸗ . br quia iſit illi⸗ erant 4 nine. vel pot cc. xxxj nigreſtu⸗ pnce
leineni e un ec eis reſte is re nu⸗ nme ve poͤreſ⸗ rj. Etoegaltſun pe dui
kleſtigeniz dteinn terun a ſq; no teapoſtolo. j gnum ſu bus dici põti ate aiti oẽs alij i acere m
nummn git an runt.vtil bilitat. o. j. Coꝝ.jf um niij. viij tillud.j. C. tuti: a pꝛi nquocunchne
niuanmnient hnnen lun. ODaqnocdcaualle egus cghn, aig. Ter A.j. Cop uij. vos nohrle eunq; re
ulnobun nt. o ioz 5. deq ideturad regn Aõ mul . rit ſignũ: cio in ij. vos n io mũdi:qui
nobilio Pergo emni fider ualiter oſi um cei cõ tino ones: i:er nquirat oiligẽ obil di: qui
winlnn loresſont emol epot cogn * itum ſi cõſeq n0⸗ es:2 er ga deum vi diligẽt - les. Mo
wmtio pirvoſi uunmnind⸗ ꝙ; hmoi erune nogelin. 17* ſignum ui po⸗ q; co erga ſuas videlic er:ſi terci inne⸗
4 eleſſe Menteraunan nitas. m ilitati. kate. t: qui v i ere recogit magnifici icas largitõ Eingi exjij
r/ ceſetenqge nu nmm, Rona: 18. tnipl 20 quo e illa cõ Ieretare-. r ennmineſie teracn ·
eumuma ngiglumnoft uno actionib 7 geſtis zn᷑ 8. Pꝛimn Gintlb enlan ones ooer des is cere: afdde bñficia r. is na
gani unaanlitin Rorarettihngn wmdrciis. Denrinm n as. bo ſnrgenl ar vs hi gurtole ua nmn: ecopts
I⸗ eſpici. neficis Terci 3 ma. Sco naigent. Cũ is quibo a nõ deb ſinguli⸗
tquoar tterſyo md poicis ter:ſi in i iciat interi .Oui um in Scöm ei vebi i ergo ven talia ent retri is
nodraro inh tbbuütnecta ann n illo pꝛi nterioꝛen ergo de gratiaru briit tas redda eu wnn ebent: etributi
lpcigee omminito innenit. nimaad umnũ inn hominẽ nobilita ate: 2 alij at grati⸗ 8 ſuis ſci. :2 qui tali
Npench nenit: uitu yaboli. enerit ſi⸗ nẽ. 7 te glo bononn alijs wni iaꝑactõ ciant nõ n alibo
ani. De⸗ 4 untpe tehab li. ⁊ cu t ſign querat oiſigẽ oum Wwnis: ões nõ ind
nd⸗Bechnhu dn gloꝛiet eat lib iuſcun um: ꝙ vi diligẽ ſuos i eoꝝ nõ i :quito ali⸗ 7 ſeruit igere
Apdnene machhitonene, er nobilin ertarem. nl.0 videlic mAaENo indiges oo ralee
turalt⸗ megca⸗ pte ſit ilitate: em: z ſiil ꝛtalis et in lamr. gere. liberali⸗ s: in te ſ rcellut vi n0
us Afenic quopofficiun Ere ur hiun zTno hralen ludi peccati ſie I equirit: eralis ei⸗ drant e
infi oꝛi ꝑt quod nalia: inuenerit. i. er um ho :7 ey ſi lis ſe o i. Quia vo ſcit
thullun aeiſfinnanen bre eſt ſen E enoninan t. in h lam ondaet h Da elgamm fe enant: vo ſci
menbpf dpione qua d uus. et ſ. ominandu cum adi ac iã ſerui⸗ onoꝛantẽ tate curi⸗ qꝛ boni t
etpotites brſud whitoole veri yabolo ſ. eruilis cõ idum: ill ignioꝛi tatibo is 7 amici antẽ ſe:n rialit itas il
qniman Poli⸗ tatis di. eruit: cõditioni e qui digni bogratu icis honoꝛꝗᷓ ec ſolũ ate. Mõ ſe
7cogregationi. Ahus ſunt otin eſt pe dicenti⸗ 2 pecca ionis. i igni a pꝛincipi s exiſt noꝛãtibo cet dãti ſi o⸗
noͤfilliü nßli⸗ cegri. Jo; nnr to. iu .1. in ani ncipio mũdi ere. I b rebet ij tiſibꝛ:ſ.
Nfenſtonemo cliitetſpül ſed ſe Joh. viij nis qur xta teſtij nima ult mũdi oc ſi in ſu ſed
Memoim 8 . 5 eruus i⸗ vlij. n qui facit teſtimoni ulturas ſollici⸗ cognoſe gno oẽs is neceſſi
Dnem malox: membeor bo⸗ cõſequ gnobili⸗ ullo mo peccatũ: niz bilis: M liciti. Si⸗ cebant᷑.2 ci elemoſ⸗ U-
nem nalot uog offcim id la anedene 1s venomi. do lib ſſeru itosef. Bicut 7 2 crca ynanij
rſinmn cim ind lis no eſt ctan ominari ervel zobites⸗ o terci ci.xv. Sed hi oſepl moꝛtu
nanitv ffmnetia ill ſt. Conſi ̃nobilu⸗ iz vocari nobili nel o ſimpli hitã i 5ab ari oꝝ ſe⸗
lg mcke nennn oqui imlnobilis gloꝛlan ari vebet:et . nem facultati lcen Poiegenne. rimath
etlaarintcopus ma. li änobtln end iari veb et: et ̃n cultatü ſi vies: medioe ſigno qᷓ ia no⸗
vedes mouengon tcoips .licet co ilis a di⸗ otrario et: qui * ꝙ; nobiliffimi uap. maioꝛ medio 0 qᷓ etiã i
o impꝛuet ter no coꝛpe ſer gnioꝛi⸗ arguitu nobi Mur mi pꝛinci loꝛem o gesbin ooeren
igunt er Nbillta geter. et A bilis uus ſit:tñ Pte. 7 r ſenſu uibo m pꝛincipes multi ſtendũ Woꝛti
unt er Abilitant. Gicin uge. 5. i nuncu tña di⸗ natura. i. i. e nobiles ultiple ultitudi Hüt nobili 9
rai a cöchtione gcat do .S. in pꝛi npar. E ignioꝛi .I. in ani um vi eſſent lex pena i udinis: M litatez
gecipitur auiß nus: :ſiſ. peinapi t hec rati natur nn im vixe ndieet amne :Mumeri. j
nuz. In gulopi s i.in lſeruiat li. o huius atio eſta a veraci cõtin erunt et ſpu carne: 7 Piculũ ert.j.
hoeceimant emus qaues interioꝛ ho iber eſt. capituli.ii uctoꝛitati git: tam dhen Ertalchngnag ü: qꝛ cum
Cinanitq, abes rfen ſudagr not ige nobilis i in qͥ dicit᷑ na ſeu da n tempali talin nan tum Ar⸗
wineſtics do d ergsca ak: ut nobili quo ſunt vi is in poꝛti⸗ it. Ho eſt tri mnnũuũ ex lis: ꝙ ete ᷓ vita ſe ad ve
uibns ſoſt at:qui elegi Uiralis dnnz e ꝛtis vir eii ſt triple, taliu rna. epe v.
ele ia ds ken, — elegit n tis ſignum i tes: r eius tis t x. pau m nobiliũ emꝑpal epena
utiͤenmgube⸗ ſ eccatoꝛiby nobiliter vm in llo tre nenn tis tur batio peratio i wnſarstnun
Crepoteſt dentio,. Tulin nationib t ſignũ i ah. xriiij Gᷓ ſubditu e⸗ am kerr. Beom nũu reſpicit cõmunita⸗
ſt Deuno, Tuliun . us. 7 i nu in exrterioꝛi J itus fie dit am. Pꝛimn m in na picit et nita⸗
rmobiles etzltälenstinl nitute. 7 udi rterioꝛi fteꝝ querat ſi oꝛem. mũ att. aturam redu
lencggmn ”M =IðUM men
Birtugdifen ÿM ”́ÿUĩẽ
urrunn uc, det larur⸗ naneoblil. aknas lorans e ”ÿMD riij.
bcits, Talli d ilpa 82 alijs pf. illo racu is qu :2 vana i patõn ito 15
uin unnkn 1 daen isaend⸗ pfectis geulen nlen nn D 3a eo inp unne⸗ a illox ad rörsrobuigatiote aupa
eutan.⸗ . ocantur. tem. Ab alij ns exem liſſe cr. . mora lin ſſer⸗ cechhamelhmtga⸗ lois cã eſt
nnenulu iſlin h qꝛ du .nö natura: ijs autẽ nplum nõ edit᷑ iſſet: qo mẽb Eſa cui es ſupfluitas.
. ⸗ m bomn ura:ſed Eapibo bab iſſet: 7 quaſi oẽ 20 coꝛpi iuſdã pᷣlati uitas
n ofrigten uenetn ergo eſt ma ines moꝛd' maftcſacnnn duraonen nierz aualloesei,gatſent Gint tiqueſtio
i nunni n es vichli⸗ differetta in calentamann abltulir⸗ birr cguus u dipſe e bor ie rrr. nge s Eẽ.
ſecniluop ium. erlupo regimin cet nobi tera nt. Si⸗ . uiſitus it magi c ſentie .quidã ſe
am 1 ema iles nõ pes nobil icut tent. cauſ. gis ſum bat: r. s 92
honesgli ſohaſte, W tes. Ignobi⸗ nſuetudinẽ moꝛden es. 71, es ſunt iſti⸗ areſpoõdi ptuoſu requiſit
ooſtes nngz ybi iles Vꝓ inẽ oſt t: ſed gno ptuo ſi: vi⸗ hus ſeculi it:qꝛuli m meb
nngnnniſiſſd ne a vbiel o qua endu regun noſi: videl ſeculi. vt fr iqurnobi Z. E
In.jer ⸗ Dam um led ndo ho dunt. nulli t. et critudi lelicet in veſtiũ equẽt n nobil . t
nnelenfmnm nn, da vnnn Pꝛn ere poſſ mméarting g en Gindincin eſtin nignre,, es 7 po
nantu n beim: unt. m ngut. in . argent moꝝ fo rioſit ex ſunt
nruconm uniun niroint Klescii lunt erin oꝛdent:7 t. in pt. ne teoꝑ ſu ꝛmoſit ate. et e nt ſum
. unk dent: 7n0 . ⁊ in cib mptuoſi⸗ are. M va
mahgnann i Piiec r. Erole unt t ſneerſte cent ad ad o vari⸗ itate.i. vaſo a pul-
ſtuhant ais s. pdi⸗ lens co peciali 7 p ope ei oſtenſionẽ letate in fam Eaure
ennn wmiuſlli Bi⸗ Pdicto ſi gnoſch iter i oen dleen onk r .quo nulo toꝛzuz
ieit ic in ſigno diff. ſcerenobil qñ in ali 9 talienos tinent o ſum Ee inultitudi
na iniui Diffen 4poſito 7 erẽtia iles ap iquo rioſi vii paſcẽdo culoxꝝ: ptuoſitatũ udi
entia u patet. Su⸗ m cogn es. ⁊ ig oſi videant᷑: os. 7 vt ab qꝛ? ꝓpter atũ qͥn
ꝙ peimi mnrernobrie aa nin ofſrere potenr. en ent agthme dechtearon on
natura olileg a uꝑ ma boterit alios f. entrẽ paſcij noi haben s ſuis ⁊ ali ſuos.
õ gna mueni aligſamelco tillop: u Pexta vonimn
tia m nes: pt e huius ſe faciũt. qui ꝗꝓpter a vo ſum
anſuerucſinend⸗ gaad Karl de nenach ine 1 nonn ichr
„2 le: Eſa. v. Vt i am. Mobir iqñ de i car⸗
I. Pesis Kiapdanen 3s
etiã vid . eccaue = nterie
elicz rüt. puni. rüt fa⸗
Pnobilec zcne ng
e nõ re:fre riii
xiiij.

Exemp

Exemp.

xV

Nobilitas

quẽter in ꝓle pumiunt: ptʒ qꝛ frequẽtius vel ꝓlez ha
bent malâ: vl oino ſine ꝓle ſunt ꝙ ſimplices qo ideo
eis iuſto dei tudicio euenire creditur: vt qui vi filijs
frequenter tediũ faciunt.ipſi quoq; & ſtultis filijs
ſuis tediũ habeant:a e bona cogruitate: qui mul⸗
tos bellis illicitis ⁊ homicidijs.filijs pꝛiuant. ipſo⸗
rum filij moꝛiant᷑ Et qui alios exheredãt. ipſi ſine
heredibo de coꝛpꝑe ſuo ſint: vel quis eis nõ naſcunt᷑:
vel quia cito moꝛiunt᷑:vel mala moꝛteo ccidunt. Si
cut diẽ magi ſter hyſtoꝛie ſcholaſtice: ĩ byſtoꝛia euã
gelica de herode aſcalonita: qui oes illos occidit:
pter chꝛiſtũ innocentes. vt chꝛiſtũ in eis occideret.
factũ eſt inquit vt qm̃ herodes multos oꝛbauerat
filijs:⁊ ipſe ſuis miſea erabiliter oꝛbaret. Quã quidezʒ
vindict ſentientes dicere poſſunt cu adonibeʒech:
Judiẽ. j. Siẽ feci ita ⁊ reddidit mihi dñs. Nec alia
eis vebet᷑ cõſolatio:qᷓ leene quã cum amiſiſſet catu⸗
los:ꝛ fleret. rephendit quidam dicens. Mõne ſic ſer
uiſti alijs:qui habuerũt parentes. quaſi diceret. Er
ere iudicio. Pꝛedicta cauſa: qꝛ videlicet ſedechi⸗
as rex cei filios Yeremiã 7 Maruch afflixerat. cum
alijs etiã cauſis vöcurrentibus: occidit rex babylo⸗
nis filios ſedechie in reblatha in oculis eius: et oes
nobiles iuda oceidit: rex abzlonint Jere. xxxix.
erciũ videlicet: ꝙ vbri nobiles ſic tyranni cõtra

ſo iuſtũ eſt. ꝙ tibi ſic ſeruiat᷑: æ inſto nõ vebes ⸗

ꝓximũ. ſicut malicx ꝛiſtiani: cotra veum viuunt. p

guerras. bꝛigas.7 diſcoꝛdias. in terris ſuis pacis haa
beant turbatiões.mirũ nõ eſt.ĩmo mirum eſſet:ſi pa
cem haberent:qui cõtinue veum peccando: mẽbꝛa
ſua tyrannice viuendo expugnãt. AMira bile inſup
foꝛet:ſi in patrie ⁊ regni vfenſione eſſent validi:qui
ſuꝑ eqͥs equitant male acquiſitos:vel ve bonis pau

peꝝ.ꝛ eccleſie nutritos:qui iülud de pauperibo: ⁊? vi⸗
ris eccleſiaſticis iniuſte capiũt.vnde arms ſua emũt
et aurant. ſuꝑ flue ſe oꝛnant:⁊ vnde equos emũt
et nutriũt.⁊ milites.⁊ ſtipendiarios cõducant. Mi
rabile iteꝝ foꝛet:ſi tales tyranni:ſi oliatoꝛes ab
alijs tyrannis: et ſpoliatoꝛbus nõ eſſent in Vvita vel
in moꝛte ſpoliati:vt ſicut acquiſierunt ita pꝑdãt. Et
ſicut ad vamitatẽ arma ſua fecerunt eaurauerut.
Ita ð vanitate nuda.⁊ nõ ð ꝓbitate gaudeãt:⁊ lau
nt᷑ ab his:a quibo laudat᷑ peccatoꝛ:in cæſiderijs ſu
is. ps.ix. Mõne multi ſic laudant᷑ nobiles ino erni
tempoꝛis:quis gliguen illoꝝ laudare audiuit. vel
laudare potuit. de ſtrennua inumicoꝝ expugnariõe.
et patrie ⁊ eccleſie vefenſione:ſicut cõmendant᷑? lau
dantur karolus magnus. Rolandus. ? Oliuerus. et
alij antiqui milites:ſed ve hoc ꝙ galeã habẽt veau⸗
ratam pcij.xl. libꝛaꝝ ⁊ alas.⁊ alla inſignia exterioꝛa
eiuſdẽ foꝛme.⁊ maioꝛis pᷣcij.Et ꝙ in haſtiludio groſ

ſam et quadꝛatam poꝛtauit lanceã: qualem nullus

alius poꝛtauit. vel poꝛtare potuit: ⁊ ꝙ equum⸗ aſck
ſoꝛem piecit in terram. Et ꝙ ita bene equitauit.⁊ lã

ceam illam ita agiliter mouit: acſi leuiſſima fuiſſet.
Et ꝙ cũ tot equis venit ad parlam entũ vel toꝛnea
mentũ.Etqualis eſt iſta lans:niſi laus impioꝛuʒ et
miſeroꝛum.et timidoꝝ.æ qua Job. xx. Laus impij
bꝛeuis. HBꝛeuis nanq; eſt: 2 tm ad loca. et tempo⸗
ra pacis:et nõ belli ſe extendũt: et ſolum ad amicos
et nõ ad hoſtes. Quid valent arma: tunc aurata:
que hoſtes audacioꝛes faciũt.ſicut patʒ. A. xxiiij.ij.
Et que fugiendo hoſtib leti ꝓñj ciut vyt velocius fu
giant. ſicut nuper accidit. Que laus eſt cõtra hoĩem
pacis foꝛtiſſunã poꝛtare lanceam: et equũ et aſcenfo
rem ad terrã veſjcere.⁊ hoſtem nec cũ quacunq; tan
gere lancea:qꝛ nec ei tantũ appꝛopinquare vo luit:
ꝙ cũ longiſſima illum tangere potuiſſent. Uel que
laus eſt: ꝙ bene equitauit:⁊ faciliter lanceã mouit.
et agiliter ſe habuit cõtra amicũ et vicinum. ⁊sgili

R iij.

er fugit inimicũ regni. Vel que laus eſt:ꝙ in fſactis
tarmoꝝ ꝓhibitis: ſicut in tomeamentis. et hmoi. T
quibo dictũ eſt. L. vj. ij. et. X. j.xvij.ſint gloꝛioſi. et ap
petant landari. in factis vtuoſis. ſicut in bellis in·
ſtis. et in defenſione patrie:ſint foꝛmidoloſi et vecoꝛ
es et fugitiui. et hoſtes ſinant terrã vaſtare.ſpolia
re. et pᷣda auferre.et villas cõburere. et caſtra Teſtru
ere. et captiuos abducere. In oĩbus oſtẽdentes:qm
ve terre cuius rex puer eſt.⁊ cuius maioꝛes quiterra
fendere et regere haberẽt. pueriliter viuũt. Et cu

ius pꝛincipes mane comedũt anteqᷓ veniant ad aſili

um vel ad parlamentũ.vt pꝛanſi ⁊ potatiminus in/

telligant quid ↄſulendũ ſit. Et quoniama cõtrario
ſenſu: beata terra:cuius rex nobilis eſt.⁊ cuius pꝛin
cipes veſcunt᷑ tempoꝛe ſuo.ſcʒ ad reficiendum: et nõ
ad luxuriã:Eccẽ.x¶ Oꝛ⸗ etiã ſcoam penam:⁊ dam
num eternũ videlicet talibus oignum tunere veriſi
militer poterunt:facta illoꝝ oſtendunt. in ꝙtum n5

ſolum maledictiones merent᷑ ſimplicium: quoꝝ bla

da cũ auibus et canibus equitando eſtruunt. ſed ꝓ

quibus etiam excõmunicationem timere poterunt
maioꝛc.in noua charta latam. In qua cõtinentur:

ꝓwardam cũ diſperagio maritare nõ ebent: ꝙ tu
telam eis cõmiſſam fideliter adminiſtrabũt: q; res
pupilloꝝ perire nõ pmittat: ſed in vmibus et alijs

in eodem ſtatu in quo illa receperunt cũ ad etatem
venerint: eis integre reſtituere teneant. Queqꝛ nõ
tenuerunt. et ꝓpter alia facta ſua:que cõtra um et
rationem fecerũt. nobiles eius qui iam moꝛtui ſunt
in terram coꝛruerũt.ſq; nouiſſimã. Eʒech d .Q5
eleganter ſignificatũ elt: Jere.xxxix.vbi nabuſe ardã
pꝛinceps militieregis babylonis. legit tranſtuliſſe
omnes nobiles terra ſua. de terra videlicet ſancta
in babyloneʒ. ve pauperibo vo qui nihil penitus ha
bebant:dimiſit in terra illa et vdit eis vineas et ci
ſternas. Bic 1c. ¶ Sed in his omnibo maius videt᷑
mirabi le:ꝙ illi nobiles qui alijs in babylonem. i.
in infernum tranſlatis ſupueniunt. caſum illoꝛum
foꝛmidare nolunt. ſimilia facientes. ꝓ quibus ipſi
damnificati:et terra ſua tranſlati ſunt. Vtinam
caſum et penam illoꝝ:et finem illoꝝ cogitantes: in
coꝛdibus ſuis ſcriberent ꝑ iugem meditafõnem. ſi⸗
cut ſcriptum fuit ſuꝑ oſtium camere wvmini petri de
la fiote.pierre regna.et pierre regne. pierre pendi.et
pierrependera. Fuerat em quidã magnus in regno
francie. ante eũ petrus vocatus ⁊ labꝛoſe.qui fina⸗

liter ſuſpẽdebat᷑.voluit ergo illũ ſcom petꝑ:quima

wij.

Enn fuerat in regno poſt illum cõmemoꝛare:ꝙ ca⸗

um pᷣdeceſſoꝛis ſui foꝛmidaret. Si illi qui nũcma⸗

gni ſunt: ſic ſe cõmemoꝛraẽt. cogitarent pᷣcedentuũ
infoꝛtunia. et fines malos.tam tpales ꝙᷓ eternos.ni

mis eſſent excecati.ſi ſeſe nõ emẽdarẽt. Sed heu vix
inuenit᷑ vbi quis ſibi cauet. vel ſe cuſtodit ꝓpteꝛ pi⸗
culũ.q alteri accidit. Quotidie nanq; nobiles mu
lieres vident alias ꝓpter velicta: que ante matrimo

miũ cõmittunt. matrimonio et ꝓmotõe carere. et⸗
pter delicta. que poſt matrimoniũ cõmittuta man

tis ſuis male tractari et repudiari. etimulta alia ma
la ↄtingere. Gimplicioꝛes etiã mulieres vidẽt alias
cũ infantibo in collo mẽdicare.que ſi caſte vixiſſent.
quietaʒ vitã duyiſſent: nectũ caſum illoꝝ foꝛmidãt
vt deberent: qꝛ eiſdẽ vicijs irretite ſunt mulieres no

biles nõ pauce:ct᷑ xviij. Mec ſolũ hic erroꝛ in mu⸗

lieribo:ſed in hboĩbo regnat.qui intelligẽtes ꝑ fidem

— „

qꝙ; alexãder magnus cũ toto exercitu ſuo nõ potuit

celũ intrare ꝑ potentiã. paupe piſcatoꝛe cui claues

2.

date ſunt celt. ei reſiſtẽte: etiã nõ potuit in celo.ſiẽ
in terra dñari: nolunt bocad illoꝝ vtilitatẽ auerte
re:ſed ita ſe gerũt.ac ſi nullus auderet eis celũ nega

re:ac ſi ſicin celo ꝑ potentiq et familiã.⸗ retinentiã

xviij.

hiabamigtiurecect ſictumdn
mnnret eti vammi ſnſtinehit.
nocſttaliü croi tenocere: r uik
iniluc Warß h. Mung ollnt
Orinino ingut giuc u
mahabet geleos. Bic ſermiofa
Glteroschſicetaueris iniguitaiw
qnunt ololocnuni itacktmalecd
rinſanict iparieteragüt ths ep⸗
ſmalesgät nd erubeſcit düfacin
rium houn faciät. Menpegid vott
cremalaarbor mb tadireſtddade
goreſpecii gdoc ad Criſoſ.
tps erpectit nocedl. .in fine qſi ca
tirillon erpꝛunik cöditio: Apoc.
inlzairſarid rud
(Muop puerſitas omo
ſeno ba rnalaghme⸗
eſitfranno infeno geſnas
thabisſhhiechsnaeer Bieiff
ſhiorebinelechinpoteſiate

tinis i nocenci mallia. 1c

nelnds yſczac reges d uigl
n Aent Eiri itce

lcemepemplii
nubenchid n deenclik .
reneneuima

lo nercennntei agetatmn
clitvere tenaani Queqen
afuan ſuaiguecöm mumet
lesciusqaliummonmnint
Znoniſini Gech . O
ſtZerennn vbinabuſarc
babylomis legit ranſinliſe
alua. dtena Nacicetſancts
peru So guinihipenimsb
mallla et Tdit eis yineaset a

.

edinbisommimains giiek pi

les quiali in babplonan .
s ſupveniuut. aſom illoum
lili, ſaentes oqulbus iyſ
ſus tmnſlari ſunt. Ormom
tſinem Illo coſttonten in
tp iugem mnelitatoen ſi
iumcamerewminipem d
iareregne pientepenhet
ñquidi magnus infeqn
Ocatns dlahnoſe uiſinu⸗
tergd läſcbmper m
oſtilumcnendugregg.
micaret, Hilliqpinen,
Grait cogitnentertenni

glos:tanthales Setemnosn

ſteno eniet, dheufir

t ter eH
cuet pele ſtefenn ni⸗

matmmno⸗

Exemp.

Nocumentũů

magnã:ſicut ĩ terra dnari poſſent.⁊nõ cogitãt qũo
quilibʒ:qui ante eos potẽtioꝛ fuerat qui male vixit
et male finiuit. abijt in infernũ.æ quo dici poterit
illud:Znce.xix.iĩoomo quidã nobilis abijt in regio
nem longinquam. .

Dciuoꝛum ſeu nocẽ

num. Pꝛimo oſtendet᷑pnitas:quãnõnul
liũloꝝ habent ad nocendũ. Ocõo illoꝛũ

oſtendit ꝓuerſitas.Tercio pus ⁊ plus ſibipſis no
1

cẽt Quarto ipſoꝝ audiẽdeſt rũſiões cũ repꝛobatõe

Etum ad pᷣmum duo ſunt oſtendenda ꝛimo

nãq; oſtẽdet᷑ pnitis ad nocendũ cauſa.SGcðo effectꝰ

Ca uſa ĩ nõnullis eſt lucrãdi cupiditas verbi gratia
Adalicioſi homĩes ĩ officijs ⁊ poteſtatibus aſtitu ti
vidẽt:ꝙ illis qui ſciũt vicinis ſuis nocere:dan mu
nera.occaſiones querũt nocẽdi:vt munera accipiãt
Quoꝝꝑ nocẽdi modus ⁊ malicia ꝑ lũ pot videri
æ accipitre:vel alia aui rapsci.⁊ p iſomena⸗ Fabu
le nanq; cõtinent:ꝙ auis rapax nid ũ inueniẽs phi/
lomene:pullos ſuos veuoꝛare voluit.philomena vo
hoc vides:pacem cũ illa nitebat᷑ facere:ꝓmittẽs ei
ꝙ dulciter ei cãtaret.ſub illo pacto ꝙ pullis ſuis ꝑce
ret:qua cõditione cũ canere inciperet.⁊ diu cõtinua
ret:auis illa cantũ eius ſemꝑ depꝛauauit dicẽdo:ꝙ
pactum nõ tenuit:qꝛ nõ bene cantauit.⁊ taleʒ fal
ſum modũ.occaſionem queſiuit:vt ipſa pactũ fran⸗
geret.qð ⁊ fecit:⁊ ſic vtrunq; habuit.tã cantum: qᷓ
pullos.⁊ alia tam cantũ q; pullos amiſit.⁊ ex vtra
pte damnum ſuſtinuit. Ita pᷣdicti. qñ incipiunt ali
cui nocere:ſi alius iniuſtam vexatõ em redimẽs pa⸗
cem cũ eis faciat:eis vltra bonã poſſibilitatem mu/
nera dando.quibo acceptis. amicitie pacta inter eos
faciunt:quibo factis.ſi munera nõ ↄtinuet freqnter
paſcẽdo ⁊ dando:ſed nimis diu vt eis videt᷑.dare dif
ferat.cogitãt ꝙ dare obliuiom tradidit: et iteꝝ oc⸗
caſiones querùt nocendi:vt iteꝝ ipſum dare come⸗
moꝛent:eidẽ amicitie fractõem falſo imponẽtes:vt
ipſi ab amicitia recedãt: ⁊ ſic tam vona pꝛius data
amittet.qᷓ etiãẽ damnũ ſnſtinebit. Et ſic finis ⁊ effe⸗
ctus eſt taliũ ex oĩ ꝑte nocere: de quibo dicit Criſoſ.
ſup illud: Math.vij. Munqᷣd colligũt ð ſpinis vuas
Quẽadmodũ inquit ſpina ex quacũq; pte illã oſpe
xeris:habet aculeos. Gica ſerui dyaboli:ex quacũ
q; ꝑte eos cõſideraueris. iniquitati pleni ſunt. Si
loquunt᷑ wolo loquunt᷑ſi tacet male cogitãt.ſi iraſcũ
tur inſaniũt.ſi patiẽter agũt.tpᷣs expectãt nocendi.
ſi male agũt.nõ erubeſcũt.ſi b faciunt ad vanã glo
riam hoim faciũt. Mempe qũo põt bonũ fructũ fa⸗
cere mala arboꝛ.cuiꝰ radix eſt dyabolꝰ.Habẽdo er/
go reſpectũ ad hoc qð Eniſoſ. vt pᷣdictũ eſt dicit: q;
tpᷣs expectãt nocẽdi.⁊ in fine q̃ſi cauda nocẽt. elegã
ter illoꝝ expꝛimit᷑ cõditio: Apoc.ix. Cauda inquit
eoꝝ ſimiles erãt ſerpentibo.⸗ in his nocebant.
MQuoꝝ puerſitas pᷣmo ꝑ exemplum videri põt de

—

fraxino:ſub qua vr dicit᷑:nõ bene creſcit arboꝛ alia:

que ſit fraxino inferioꝛ:qꝛ ſua amaritudie arboꝛibo:
et herbis ſubiectis nocet. Sic iſti œ quib.ſicut

rhãno ⁊ abimelech in poteſtate uror
exit ignis.i.nocendi malicia. cõburit ſubiectos et
vicinos vſq; ad reges.i.qui alios regere veberẽt. hec
noxa puenit.j. Eſdre.iiij.id eſt. talis nocẽdi modus
Gcoo idem p exemplũ oſtendit᷑ e nube:qꝛ ſicut de
nube:que babet ignẽ incluſum:exeũt tonitruaꝰ ful
gura:que multis nocẽt. Ita tali:qui ad modum
nubis. iplebit ardoꝛibo ſton 1
illos malicie ardoꝛes. ibi diu agrega bit: qui in fine
ſubito.⁊ ex ĩpꝛouiſo ad modũ fulguris exeunt.⁊ no⸗
cẽt. Quos ſic ardoꝛes ↄgregãtes.⁊ nocẽdi tpᷣs.⁊ mo
dũ excogitãtes repᷣhendit ſcriptura dicẽs. Vſq;quo

et iniurijs frangunt. Qui vero

omachuz ſun: Job. xv. Et

R☚
2D riliii.
moꝛabunt᷑ in te cogitatões noxie: Yere.iiij. Tercio
idem oſtendit᷑ ꝑ exemplũ æ ioue. quo refert Be⸗
neca li.viij.x naturalibo qſtionib:ꝙ poete dixerũt
ꝙ; c fulmẽemittere œbeat ad nocendũ.hoc de ↄſi
lio facit.xij.veoꝝ. Ita iſti v cõſilio.xij.falſoꝝ ⁊ duo
na.et cõſilio miniſtroꝝ ſuoꝝ.Inter quos illi qui
bus nocere volunt frangunt᷑.ſicut grana inter du/
os lapides molares. Quia ſicut inter lapidẽ ſuꝑio⸗
rem:⁊ inferioꝛem grana frangunt. Ita inter dños
et falſos homines.⁊ miniſtros labonbo exactionibo
ti 2nõ ſatiant᷑. quia
nõ ꝓuocat.nocent:peioꝛes ſunt feris.Quia inſuꝑ p
eos tanqꝙᷓ ꝑ miniſtros ſuos dyabolus iuſtis nocet.
qui ꝑ ſe facere frequenternõ poteſt vemomiũ eriuit
ab illo. nihilq; ei nocuit:Luce.iiij. Peioꝛes ſunt de⸗
monibo:quia vo hoc faciunt: nocent ad modũ la⸗
pidum.neceſſe eſt: ad modũ lapidũ illoꝝ aliquos
frangendo ſeipſos etiã cõſumunt. vſq; ab angelo in
infernum mittant᷑: qui ſuſtulit quaſi lapidẽ mola⸗
rem magnũ:et miſit eum in mare dicens:hoc modo

mittet᷑ ba bylon:et vltra nõ inuenitur: Apoc̃.xviij.

quia fraudulenter nocet amico ſuo: Pꝛo xxvj.

¶ Mectñ ſicamicis nocẽt.quin plus⁊ plus ſibipſis

noceant. Hoc pꝛimo oſtendet᷑ ve ipſis: qui pꝛincipa
liter alijs nocent. Gecundo dæ eoꝝ cõſiliarijs. Pꝛi⸗

mũ patet.ꝙ videlicet ſibipſis nocent.qꝛ ſicut volẽs

cum manibv ſuis nudis.ſup alium ignem vel lutum
ꝓijcere.pꝛius manus ſuas cõburit:⁊ turpat: ⁊ foꝛ
te alteri nõ nocet. Sic iſti in nuda voluntate ignem
ponunt malicie:vt alijs noceant:qui ſemꝑ ſibipſis
nocent:nõ tamen ſemꝑ alijs: qꝛ veus nõ reliquit ho
minem nocere eis.in ps.ciiij.ſicut patet expᷣſſe:Lut.
x.vbi chꝛiſtꝰ ait diſcipulis ſuis.Ecce vedi vobis po
teſtatẽ calcandi ſupꝛa ſerpentes.⁊ ſcoꝛpiones.et ſu⸗
pꝛa omnem virtutẽ inimici: nihil vobis nocebũt.
Et ſi foꝛte in aliquo terreat:nõ tamen nocebit. Si
cut tonitruus:qui multos frequẽter terret.quibus
aliud nõ infert nocumentũ: nubem tamen ꝗꝓpꝛiam
ſempꝑ rumpit. Sic in ꝓpoſito:quod elegãter ſignifi⸗
catũ eſt.j.Machab.ix.vbi aliqui iudeoꝝ bachidem
ad væſtructõem vocauerunt Yonache. qui veniens.
nõ Yonatham: ſed ipſos qui Jonathe nocuiſſe vo⸗
luerũt occidit. Ita iſti qui vetractionib ⁊ accuſati
onibo.et falſis ſuggeſtionib.⁊ mendacijs alüs: ali⸗
quos cõtra abſentes ꝓuocant. veritate ab hoĩe hoc
cõparata.vel a v in moꝛte oſtenſa.ipſi damnũ re⸗
poꝛtabũt.⁊ alij euadent: quibo impietas inpij non
nocebit: Eʒ ech.xxxiij.ſed reuertit᷑ ad ipſum unpiũ:
et ipſum ledit. Sicut patet ꝑ plura exẽpla ⁊ auctoꝛi
tates. A. xviij. ix. Et Pꝛouer. xxvj.qui inquit fodit
foueã incidet in eã. Et qui voluit lapidẽ ad locũ nõ
ꝓpoꝛtionatũ:ſed nimis ꝓpinquũ ⁊ duꝑ ⁊c. ſupꝛa ca⸗
put ſuum reuertet᷑ad eũ.¶ Rꝛ etiã ſibipſis nocent:
ptʒz. qꝛ nociui triplici ſe exponut nocumento.⁊ dam

no. Pꝛimo ad cõſimile malũ ſuſtinendũ. Secundo
ad maius damnũ timendũ.Tercio ad ⁊ei vindictã
expectandã:

Pꝛimũ aliquando. Secundũ rarius.
Zerciũ nunqᷓ euadit. Pꝛimũ ptʒ:qꝛ qñ alicuii nocet
ad ſiłe dam nu ſe obligat.x ſiłe damnũ frequeter ſu⸗
ſtinet: ſicut ptʒ tam exẽplo:ꝙᷓ ſacra ſcriptura.Aſ.iij.
xiiij.ꝙᷓ antiquo puerbio d dicit. Kuſticꝰ iudiciũ
ædit: qð idẽ pmodũ ſuſtinuit. Hoc etiã qͥtidiano

— .

videt᷑ experimto.qꝛ vix ẽ ita miſer.qui iniuniã patit᷑

quinõ qrat ſe vindicare.æt ad h̊ qnq; inopinate: et

cũ oĩ admiratõe ptingit. Et ẽ ð ipſo.⁊ ð alio qͥ nuſq;
ab eo aliqͥd ſe pati poſſe eſtimauit. Sic accidiſſe fert
ſcom fabulas ve aqͥla ⁊ vulpe.Aqᷣla qda vulpecłas
ſcʒ ĩtrepide rapuit. Et qꝛ ĩ alto mi’dũ ſuũ hũit.ĩ nul
lo vulpis ptĩebat vindictã ꝗtũ pmodũ arboꝛẽ cũ
nido aquile.z pullis eiꝰ ſuccẽdit. Ita quialiũ ledit

Arti. iij

iiij

Exemp.

2 . 115 voc .
Nocumentũ 2 iii. ui lolmuiin
B . lnornnn unt e ſieni
Tem quãcunq; auferendo.quaſi potentioꝛ. vel ver⸗ turiantes adducet: eos ꝓ vltimo quadrante. vel ꝓ . llun tini oin on n,
berando. vel accuſando. vel fama ledendo qualiſcũ minimo damno: q alijs intulerũt. iuſte cõdemna⸗ tij po . linun n umi
q; alius ſit.frequẽter viſum eſt: ꝙ ille vindictaʒ in⸗ bit. Ad hoc eſt hyſtoꝛia petri damiani æ quoda in Giatidlſp mna n ege nemn
luſte infert:quã alius iuſte ſuffert: quã v ideo patiẽ moꝛtis tranſitu rapto ad iudiciũ: ui iuſſus fuit vt ann lileſt erithoſen. iſr.
ter ſufferre vebet. cogitãs legẽ eſſe: ꝙ quiſq; iuris in rediret: narrauit.ꝙ tot ictus ſuſtineret. qt vidua Auifmnatle ii⸗ ncn .
alteꝝ ſtatuit: eodem iure ipſe vti vebet.in. ff. veteri. pa ſſus fecerat.ꝓ ſex denarijs hbabendis.ᷣ vel lucrãdis mremattemar ſürel uu v
l.ij. ntulo pꝛedicto per totũ. Cui etiã cõcoꝛdat lex quos ei vebebat. Facit ergo veus in hᷣ caſu. ſicut pa⸗ 1 alanen abenni nnimnn
eccleſie in decretali. l.j. ti. ij. de conſtitutionibꝰ. c. cũ terfamilias:qui in roto anno cõſiderat quot væfectꝰ 4 ifcſionen, n igliul ſi⸗
omnes. §. um igitur. in q; continetur: ꝙ qui aliquid famuli faciũt:⁊ diſſim isevi veniat ad cõputum 64 lientuallin ganti
impetrauit conna aliquẽ in caſu õ ſe ipſu eſſe poteſt Sed in cõputo aliquos ſᷣm væbita incarcerat.alios d⸗ nientg i,in gucrant.
et ſibi pᷣiudiciale:quia ipſe idem ſuſtinere vebet qo ad multa damna reſtauranda. emendanda cõdem ann nbcmndl li les Prius no
otra alunn pꝛocurauit. vt vbigra. Cõſuetudo foꝛte nat. Mõ timeant ergo ſimplices a potentibo. multa un inatcatiln tanchlarr
ẽin aliqua eccleſia:q canonici tam pñtes qᷓ abſẽtes ſuſtinẽtes nocumẽta. qꝛ cum ipſimultas terras aĩa ctn ilox nuiouen. aclierſe
eqᷓlem recipiãt diſtributõeʒ: Aliqs qͥ ſperatſe ſempꝑ lia. 2 larga habeãt wominia:tñ ab his qui pauca ha telle iinſiiunt ⸗ it gual
teſſe pᷣſentem: ꝓcurat ꝓ ſuo anantagio:ꝙ ſolum pᷣſen bent auferũt. illeſi euadere ſperantes: ſed ille eus ſuln/ 4 glisoſtenc ibig
tes diſtnibutiones magnas pcipiant. po ſtmodum a vidit dauid vxoꝛẽ᷑ vrie accipientem.⁊ vriã qua⸗ glil lungio gnim itgain
cõtingit illum eſſe abſentem: quod ꝓ ſe ꝓcurauit.cõ occultiſſimeoccidentẽ: vtotu oiſſimulanerit vſq; chanta gſſerniliheius
tra eum militat. Cui a Seneca dicit᷑ Patere legem ̈ oꝛe peio: p ſimilitudinem ve hoie babente oues rſunſen griſnitd exiens?
quã ipſe tuleris. Gic malum cõtra aliquos ꝓcuran plunimas. rapiente ouem viciniſui vnicã. ſimilẽ et leahoiin ninaſiafuit ignn
tes:vel vt famam ſuam ꝓmoneant:alioꝛum damnuũ reum ſe moꝛtis iudicaſſet. ij. Re rij. Yta in ꝓpoſito ann⸗ cabſolutusfuit,4
in fama ꝓcnrantes: frequenter ↄtra eos militãt. que licet nunc deus talia videat᷑ diſſimulare. in fine tñ gpifecttine⸗ nionezaceſit.
cõtra alios ꝓcurarunt.⁊ idem amittunt: quod ali⸗ nocentes pibunt: qui te vexauerunt: Garuch. iiij. Piana coͤmunione Quinoa
os amittere fecerũt: vel facere voluerunt. AQuibus Becunga etia huius articuli ps. ꝙ videlicet no⸗ vij iciflud: Ap izucino
lex cõcoꝛdat Ter. lex videlicet tallionis. Reut.nx. Rẽ centium cõſiliarij ꝓlus ſibipſis nocent: patet ꝑ exẽ 6 Nignenoci noterin amnd.
temn ꝓ vnte. oculum ꝓ oculo c. q; cum veus illum. plum quodã œæ quo fertur in quibuſda chꝛonicis antengnaentuen n =
qui iniuriã patitur in cauſa ſua iudicem nõ fecit:dũ ꝓꝙ ſciens:qꝙ dñs ſuus in hominũ exquiſito lectaba E ocentio in fomaiulict all .
alius ei iniuſte nocuit ⁊ ipſe ſibi.vterq; alteri iniu⸗ tur cruciatu: volens ei placere:quoddã genus nom Semp. henccenimnt ainſicantes⸗ r
ſte nocet. alter vtruuq; depauperãt ſuis muruis ac mmuenit toꝛmenti: ꝙ videlicet homo occidendus in gligtides gentoifemenn i
cuſationibus.⁊ multis: quibus poſſunt nocumẽtis tauro poneret eneo:? igne ſuppoſito ibi toꝛqueret᷑. fumnamus lllaſed oga ing: ul ſig
Quos rephendit ſacra ſcriptura dicens. Quid no⸗ alſſerens ꝙ pos bouis enei. quaſi mugiendo Tlecta nediffamnent. täluſte lluc acapiun
v. cetis alterutrum: Act᷑.vij. Et ſi ſimile nocumen bilem ei faceret melodiam:dñs vo il eſtatim in cõ⸗ Uid acchgit t inataligue giuere
tum aliquottẽs euadat. timoꝛem tñ ſuſtinendi raro ſilio illo experiebat᷑: ſi bene illud genus inuenerst iant aideopeccatüpublicant
