noinchdeilio deqnoloquit. Biüg
Döefonnnami. Aal ditloüt
malig dindacnali Ropnüän nön
nin urd Bächaligs dalio diet
ſtzuenianttäiſtet Et uerilt
na nenifeſtüͤtefacing dum a
wekalettefecſäiciiumailu

dmoniet inſn ronn
nanidnihe e terceitte

Puerſitneg ,. Drimüp;
i 4 01
ſagitta in ane glaginsmen

cüri⸗
ereg; e
6
rane lus; ſon
Am utate Rgnn manhu
N
varnh
ntr nnerdn ultl D
ummau Detractio
ans erſdn glag.
datnienn Nageſor wereſto dũ te vi
agk abasſcuanill tore refert. vj q ſer men n libẽter audire:nõ
alautinnnmine arken rſicnt ſagll la Ktnnn a Bat erinnltca. racelirarr Vj.
uifut vonegeſi Gindienickfidek lannahin mirtente imittatot Sogdrnſtucäme. mes atis/ qe lingua vetracu
uifuntong ſel diei entẽ ſeu tẽ reuerti ra durã m umo⸗ imul occidi gug etr. .
digin aleſan atbn den videri wainenanreet dr vuln ateriã nõ quo loqui ccait 1els qntum in eo en
icinlnpnn e te, ideriraudeelſ te erat vulferae e oquit᷑ Gerñ z loquentẽé qᷓntum in eo eſt
deis aeenet faltinn ſuas õäz erane vo ctop: niquiduol. Buncent ein ed eſte
deisrgeg en ven glonſcc ne audi mo nõ audiẽ ũ triſtem faci . E: nüquid nõ nqᷣd nõ vi rentẽ/z illũ 1*
üäfaai ellatn ſagbioſn dce / tus/h lat ſanguinẽ Hiẽtis ho facien occidit:⸗nõ ö lance vipera ẽ lu äüde
Liqnog. ſchloſann 5 erent labi⸗ guine: ot brurãti. 7 27 nõ ſolũ gimog iß ingu .
Amdtneint ogaligiinn dicẽs: Y bia ſlliun ſie⸗ auomareſen de. vunt:vel vbi ũ tres:H mul cuelfſing An z k ſ,
büt⸗ Moaleg Flſunent cẽs: Moli eẽ i gliua ſiccat᷑. Jõ cit/pall es iß zoele vbi multi : B multos: vbi a?: que tres ſit᷑
anſngiſcend eptinan his q]ñcarn in couimio J Balomb amonet o pcioſiu ifür audirorcog nan ris ſit
64 carnes ad potatoꝑ: nõ ãmo ſiod 8 eſt/fa tores: tis vetra
Neni noeſysin vullorobiz Niij. m um intellectũ ſ oferunt. comedas cũ Dentes i p illo ps. iij. lam vulnerez⸗ .
sfunf Dignl labrem oꝝn. KS ectũ exponi Iſtaã au 98 cu es inqᷣt dicti iij: Gentes pec nerãt. Vñ 4²
ca ducen h Gperni. gra Zexto vetr onit btũs ctoꝛitatẽ gue vetr icti ſunta vemẽ peccuror egal
und amm hecdian culus in ca actoꝛes ĩ curi regori. ate pt ahentiũ de mẽdo: i cõtriuiſti:
Nantn r reſſe garrit:ꝛ i uea:q oĩm aĩ uria vyaboli 1.„iIij. tes vemũt: ita i entes vo cã ideo pul iſti⸗
ücſipin tduntſder et garrit: ideo nunq; oĩm aĩaliũ voc yaboli ſüt ſi gitta etiã t: ita iſti opinio cãtur: qꝛ ſi ilchrelin⸗
Maneni d Weroſſes: rſpu lta vætra nunqᷓ; fiet æ aui i voces fingit: icut itta etiã nõ opiniões hoĩ icut illi ci in⸗
lnsnnneniſl toßn Etina ctoꝛ ommiũv aui illa bo ngit: 7ſ. vuln vulner oĩm co ticibor
nod dſuperpnb ieſu Et in an mninvoces fingu bonus reli⸗ ſemp erat ad mi at ad maximã oꝛꝛodũt u3
nqdos denrintidi uunhatrj q̈ reſe gilo ocioli ces fingit:ſi religioſus: Extend id mille miliari ximã diſtantiã: 7
atmuntdinenite⸗ horkeat an ſe e lparct Seeey. n rrurtlninſen , Re nti:hecau
olttorerog tr pen eniͤto⸗ uens: it auis ĩ ca 8/7 ali .S. e. c. v iam: ſupple gua ſuã Kecte gů dicit ec aut
ctpate D alaſertinenn⸗ 8: vermis m rauea 7 bur lieno laboꝛe plus dem: ple ſagittã quaſi arcũ od m. Hiere.1
maesfügin Diltengoſoch erant: rodit:oĩbo aledictu do in wmo⸗ eplus BDagitt verractõni ad mayimã 2
. daianteng oantꝛoibo obloqui /flores i mo apum vi vel ſetta vulner aͤs lint mns emnerene d diſs
rom ntetfongsfll gtem, putat. loquitur/o in hoꝛto dmice vi⸗ el ſagitta tractõ 38 lingu tentẽ: w q ibi.
legsfüganttaſo, le: nec mix: ib vetrabi o dnico cor⸗ ſua exit ſi ractõni ingua eox. Yteꝝ q ibi
MRW glant Eti ltaſocltt ,. eꝛiᷓ ocioſi E:qꝛ ſᷣm LHi it/ de factis oĩ rͦ⸗ exit ſine vagi s nũq de IJteꝝ hic gladiꝰ
Neo r ſiat Nus inſoc xüij. diſ ſum 7 wꝛmi Aiero. ſup Oſe ctis oĩm di onis anteq; agine vſtrucii vagina vel gladi⸗
vctacfi gobit dleengill nſoe iſputare. (Be nienté de ali ee. nil tamfaci⸗ ſicut qỹ dicat eſt qᷣ chone Wer vel oharetr
aithunaaelluc äe alrenn .Beoptuno ſut eõ ioꝝ laboꝛe et vigilij⸗ õä bu em wetracti
enmt we an ee e altena veceatg n ſut cõfeſſoꝛes i ꝛe et vigilij duͦ extrabit ſeincit de n coꝛde racti
ryclſaltan ſllenmn nuſol t in tali az ñ ꝓpꝛia cöfitẽ oꝛes in curi ijs ahit᷑:ſcindi g. Hanc aut n cetrahenti.
bommnaro⸗ anſilentimn eß ts Eet in talibo gni ſi⸗ ꝛia cõfitẽtes:ſiẽ curia dya b ps. xxxvj. vbi ndit 7 co auũt mo entis:
omihatoneam me⸗ rificat᷑ ill ic aliena ofi es: ſic ptʒ. va bo Xvj. vbi ait: numpit: ꝛtale pecca .
i ſuppleb⸗ cvo fygene:l. qꝛ in pa ud Ro. xj 9 pfitent᷑ pe 3. C. vj. lxvj vt trucidã ladiũ t: Qõ pulchꝛ cato/
Croengen nnn in parteilla in Carirag keen aropti 7 Rorgrzeeg ſeGn euaginaue chꝛe ondi
laut bomines ndnacor Pron teri fec a in qua æ ey pte cõtin git i im eve ere:h tñ ſeipᷣos oꝛe. Hec ẽ em̃i rũt pecc t
tt homines tianſei Drol elartacr us: cor. Verer kin iſrael: mr Elang ay nd ebem intetid lovalc⸗
mloqnr. Aketida , poliphem 27 ſic ols et tueri et᷑ cõfi ofringat̃ eoꝝ intret i t: 7 hoc o qn alijs
miyelam nnochdabiag puluere detr nus quo h ractoꝛmonoculs e: nacdhits Scõoo etiã in coꝛda m50. od ſequi
wſorvalnaumabe, ipſo ractionis habetr. . xvj nocul?e tudelitaté. Inrer ol ue Pop'r6 enl
zuennt neinticigtn nalumobtn os ercecant:ſi. is/ſqͥ nitũt xvj. v. Eodeʒ em̃ es mai⸗ tẽ. Inter oĩ 3 oĩm vola 7 arcus eoꝛu
catun Itaboni ralibo qnè nt:ſicut pʒ ex vi ur alios ez em maloris crudeli la em̃ volatili⸗ tiliũ ej 3
tumanerter Itabonidem ibi que bab t pʒ ex verbi⸗ ceturpare: triui crudelitati tilia rcedunt
4 evelobtnn 4 quit 1 ent xj 25 * s beati ıι re: ſe- t 7 fouit i 1 atis:qꝛ au cuculus 5 F 1.
natönemani turare bent rl nit aliud œtrabẽe .q.iij.inter illaverba rego.ĩ mo Detract in fine veu em vr dicit videtur xvij:
mman inficn ⁊in oculos ſu abẽtes faciũt:niſi verba. Qui 92 etractoꝛ es vo i oꝛat: vitã i que euʒ nu
Ptiztenere N ictentenfugne os ſuos te ciuũt: niſi in pulu. uid in⸗ aĩa ʒ.i.platos p ingrati iſt ñ auferẽdo coenyle⸗
omer dtrapenti⸗ Remouein⸗ hoc em̃ ꝛinde magis ni itant: vt vñ eʒ ſufflat ant: famꝗ catoꝛes 7 unt: qꝛ lez
numer Ntrabentiz abia procylſi c em̃ ꝙ cõfeſſea gis nihil veri⸗ vñ plus etractõ cule occiſe g bonã auferẽ coꝛꝛectoꝛ nutrices
i Gepiaun⸗ bispoan ſint oportet ꝙ ſi op obti eritatis videã ractõ ule occiſe. Hoc aũt uferẽdo: es lacer 5
tuos ſpinio ilcl rtet ꝙ ſic ad mij tineant i videãt. ¶ A bnfa dre et ta ꝛque mellorpvircg he
warcr oliavcleli nu⸗ naas cad minn n curia d Ag facere diſcoꝛdiã ciüt dyab or ẽcᷓvita aui
rlinguann xv aag amonites. j s oculo dey vaboli locũ: exercitũ. Vñ coꝛdiã int abolo ſuadẽ a aui
nauidegniottalt ehuom: Xyv. niſi ſint pꝛij 8.j. Reg. rj. mi⸗ extero pꝛiu ci: bac u. Vñ pius p er princi ẽte: qui ſẽp
gniattat angbenttzſee vigere mornen xj. miniſtro ent᷑: quia c. Aonkeſtas h de vl . pes exercitub. ot⸗⸗
nncpenegnebar Ytud Slege⸗ idere veberẽ xtero oclo: s tales no . Tere ifeſtũ ẽ in j. q. j. ſunt pl rcitus.ðvᷣi:⁊
r Yltud facere nos rum ẽt:ß bñ quo vefe non vuit: vt woctoribo qt dyabolũ plunimi.
sſpinio: vtillequiim ſicu us malũ reuelan icctegut alrenn den 10 periculuʒ :ſi. atiois eſt: ractones i⸗
Uuofuerit nor egg ut ex de malũ reuelant et cõfi t alienũ eſt qu uʒ : ſicu eſt:qꝛ maxim nes ir-⸗
nonſolumrepimatu: pꝛia 7ñ fectu in folijs t et cõfitent reue⸗ f. quod ſequit᷑ i t pulchꝛe aximuz ex hoc
turrepellecums tedicens: ñ aliena:ita ijs arguit᷑ xef⸗ ꝓpꝛium: qꝛ oꝛe nõ eſtij in canone al patet. W. ij zex hoc
r. cmnsichli/ fectꝰĩ ꝛita ex vefectu ĩ di cctus iß raciceg. So gr cn P allegato. ſdein ij. iij.
riſtianus esmoli mihiiſt nõ i coꝛde loqnt:: fectu ĩ dict/ eĩr in radicep/ oſa. p in Pxpianos ſui 4 . Peins em̃ oc
eo⸗ adiceke: ò in coꝛde illi qᷓnti:qꝛ ex abũ . rctiõibo araui Ttracti uidiã t uis inuide n maln
nehecile. ( Diſieſteenathad dij e illiꝰ de ũdãtia cõdi. arguit actionis pʒ trahere i re ſaceꝛdoti 3
. . e . 8 foꝛtun — quo loquit᷑ 1 ödis os lo * mant ſi 15 pʒ. C. x „ infamare ſotibus
am wanſtin llflenunat mali q.d narũ. Mala dete VIñ Seneca gt:2 nant ſubditos K.I ij.r riiij re. Cä vo tat
ininormm: guitinentenl min⸗ ocmalũ oquũt hoĩes: Knñ uperãt: i in illos impi nittere ꝗ dili⸗ igelicz in
wrſ 3 mmarh nsnro Ge alice alaloorir e VAhiet: re in peccato ſi ”õ ſe⸗
urſtyernanlm epſiinnhun ſer zuenlenter erni⸗ c alio dicit ẽ ñdũt: 715 Et ſicut e no exenſalt ſenk arer h vl.
muntlnmal ilili larua nenk ocer ſaingnn itit bmalus vol⸗ ”äl
is incfean pllioni: mmng ͦ Can taleteeileoſtecis itutlid alinfeneng loque⸗ rxiſtis lctrrar wrrabencher rmo recalcitr. i.
un Fa no moeſ ſaiamin altertvo⸗ illud or ie nis et Vnln vert alie⸗ Fbua tun
nenſa ſus eutis A1 nne⸗ ſia rei nat. rj. q. ij. plerũ crimen Crimi⸗ ulem reddit: qꝛ ſi a coꝛigere vetta pqicanti cõ
H ⁊ciuit iij.plerũq;. Di pꝛofert: ſei ſolũ clam gqꝛ ſicut lapis e vetra hit: ſeip̃ cotra
nn⸗ cnenu nmugols ho⸗ ri tated lerũq;. Bi ergo i eipſun elam icut lapt abit: ſei. 3
Auſtinnun B au. QAlrani iclaien n ern Garmon ans atat nranurvallie,
i hitniſnilin niouent Valde vrilen rwtrabere ratd ð. Z. v. riij rabẽ er ſermonem meus neminẽ c verbu veritatis
bicneenn . e. ratõnabile p ij. quia ille oſte meo:ille dici capit: ſed qui i. 3
: niniint niant llhir i tracto e:nõ ſolumvt pᷣdi abile pce br vei endit in c cit ſe eẽ ed qui iraſci
inndlenn ſle e ꝑ vilitatẽ: ſed pᷣdictam fugi ptuʒ novᷣ i dei eum teti in clamoꝛe vetr cotra quẽl ler
ais iſuſus rleret. ul? ere qudelitatẽ 6: ſed vt eorund ugiamus officij vitioſi tetigit: ꝗ Z viti⸗ e vtractio . oquor.
N . . 5 idem nimi licij de oſus non fuiſſer ʒ vitioſos pꝛoi nis: ꝙ lapis?⸗
in immman nc crudelita que culpã ↄſequit᷑ ⁊ nimiam fugt non fur n fuiſſet: ſermo ce s pꝛolectus fun Pis ⸗
4 atſe n heſcht liñ ſi s oim armo it᷑ detracto gliam?ꝰ 1.fuit contra ſermo contr. iectus fuit. Si em
ipdidul is ili t⸗ i iue quad ioꝝ puerſitatẽ: 20 E. Ylloruʒ eĩ tetigit eum:nec eüm t ra vitiogſos pꝛo en
ini Annanſſnic on vemo ñ/oĩmq; larronũ et ł ne volati ioſu. Zal lamat: clam git. Si vo eun 6
i Ti ſup ilöne⸗ xvj. Pp oꝛdinẽ nu et infernie onũu et homici 7 es ergo oꝛ ergo oſt eum non
nis V cgoſupil ee mnẽ patebit ni excedit cru omicidaru unt. Ad v et crudeles ſunt:⸗ endite
,ſheo tmitllin⸗ puerſitatẽ:qꝛ cõit Rrimũ crudelitateʒ: ſii 3 qui trunq; Vo vi s ſunt: 7 malo. eum vi⸗
iſiurgilligeni⸗ aertaer id: cot ñ pʒ ꝙ oĩm ꝗ 3: ſicut populo benedi⸗ viranuanmnenonen os ſe es oſtẽ
ctore avdieni agitta nõ occi iter gladius mat n armox excedit wres enedicu m:non eſt ſacè Foſtẽ⸗
rgeun uin nici mhl niſi occidit niſi vnũ material vel la rcedit es. ¶ Terci⸗ nt vetrah ſacerdotib-
ene ifici diſi s,:N⸗ coꝛpꝰ põt etiã ĩvnũ vno i vel lancea: feritatem:i cio xtra endum. vj. q. . tiby
. grſitotſint iicthini acutus: etiã e vagi iceu:nõ occidi :vl . m:inter ctoꝛ .vVj. q.j. ſacer
ic ſtehin ſueglab bn, Gre Eine ma eri occidit etia⸗ Iis ieoee vrna. qe Tal quadrupedum excedir
arilhüimini ne ninit deer grebicg hoc grva ina⸗ na exire qnãtuci iaz lita vrſus. JIſt ioꝛis vider um excedi.
iatn cuo ninti actoꝝ ve quibo in p ginã ſuã ſcindat atucũq; ſit nare velferiede ein vigentur eſſe dit xpiij
min⸗ ngi 7 ligua eoꝝ in pᷣs.lvj. en ndat:lingue? t quentius in eritate ij animalia crudelira PViij.
gladiꝰacu lyj. dentes eon arm gue vo e⸗ tius in exe n ſacra ſcri quando vecrun⸗
nielis! C. xv cones ali
9 libeo: yb j.xviij. S aliquibus
ev õ
vlegitur fuiftepoſt⸗

Detractio

tus in lacu leonum:et ſempꝑer ei peperce unt: males
vo ſtatim xæuoꝛauerũt. Iſti vo cõtrgrio modo nul.
li parcunt et potius in bonos veſeniũt: ſicut patet.
e.c. ixGcvo: qꝛ leo lʒ alia aĩalia pꝛedet᷑:leonem qͥ
eſt eiuldem ſecum nature non pꝛedatur nec œuoꝛat
nec etiam carnem leonis moꝛtuivt dicitur comedit
Iſti vo hoĩes eiuſdem ſecum nature ætꝛactionibus
is comedunt: cum ſalſa odij inuidie.ſEi qdã
iudeus requiſitus a quodam chriſtiano: cum q ſalſa
ipᷣi comederunt Jacob: cum oĩa ad literam intelli⸗

gant: in ps. xx viij.ſcriptum ſit comederũt Yacob.

Conuenienter reſpõdit: cum ſalſa cuʒ qua tu come-/
dis pꝛelatum tuũ.Leonibo vo in hoc ſiles ſũt:ꝙ car
nes comedunt crudas. Sed deus cont eret ventes eo
rum:molas leonum confringet 2c. ¶ Oedo crudeli-
oꝛ eſt vꝛſo:qꝛ vꝛſus vt dicit᷑ hominẽ moꝛtuũ nõ inua
Dit. œtractoꝛes vo nec moꝛtuis ꝑcunt: qð videt᷑ eẽ
magna crudelitas:qꝛ crudelis homicida eſt:qui fri-
gidum et moꝛtuũ iteꝝ vulnerat: magna puerſitas
eſt:homini in tãmiiſero ſtatulz inter tot aduerſarios
nõ cõpati ? ꝓ lpᷣo potius oꝛare. Hec auteʒ puerſitas
oſtendit in parteꝑ hoc quod ſcribitur ĩ geſtis beati
Eregoꝛij xe quodã pꝛepoſito monaſterij ſui iacente
quaſi moꝛtuo:cui fratres vetrahebant. q cito loque
lam recuperans:eos ammonuit ꝙ; nunq; moꝛienti æ
traherent: aſſerens ſe ante tnibunal dei mones ac-
cuſatoꝛes:⁊ modiũ ⁊ ſextariũ/menſuram atq; cõſue⸗/
tudinem elemoſynaꝝ luminũ que diminuit ex vna
paꝛte cõtra ſe ſtare.vos autem ex alia cum detractio
nih veſtris quaſi me accuſãtes:⁊ neſciui:cui ꝑtipꝛiꝰ
reſpõdere potui.¶¶ Iſti vo vtractoꝛes moꝛtuos vt
dictũ eſt comedẽtes:n ſolum feritarẽ excedũt vꝛſoꝝ:
H aperte contra legem vei cõmittũt:Eeuit.vij. Vbi
ꝓhibẽt ſub pena moꝛtis ĩmũda ⁊ capta a beſtijs co⸗
medere. Cadauer immũdũ ẽ cadauer moꝛtuũ:captꝰ
vo a beſtijs ẽ/ qui moꝛtali peccato a demonibo capit᷑
hos com edere:iſtis vetrahere ẽ.Qui ergo ſic iſta co⸗
medit:ad penã moꝛtis eterne:ibi taxatã ſe obligatuʒ
inuenit. Oñ diſꝑdet wminus vniuerſa la.w. ⁊ liguã
magniloquã ¶¶ Quarto vætractoꝛ crudelior ? peri⸗
culoſioꝛis conditõnis eſt latrone ⁊ homicida:qᷣa fuꝛ
aufert exterioꝛa bona:mala aũt lingua famam ⁊ pa-
cem coꝛdiũ inter amicos et vicinos aufeꝛt:iluxta illo
Ec.xxviij. Suſurro et bilinguis maledictus erit:
multos enim turbauit pacem ha bentes:ille vnũ ſpo
liat vł occidit:iſte mitos.ille ð ꝓpinqͥ ſolũ:iſte ð ꝓpin
quo et longinquo. Ille incarcerari poteſt:⁊ ſica fur
to et homicidio impediri:lingua ⁊ ſiincarceret᷑:a de⸗

tractione tñ impedui non poteſt:quinetiã cum mi⸗

Yxj.

niſtro vtraherel/ et ſeminare diſcoꝛdias poſſit. et ſic
patet ꝙ linguam nullus hoĩm wmare pot: Yaco. iij
Pꝛopter iſtas et alias cauſas:quidam magnus pꝛe⸗

latus dicere ſolebat/q mallet duos latrones ĩ grege

ſuo habere:qꝙ; vnũ bilinguem. Dis concoꝛdat canon

dicens:q veterioꝛes ſunt qui ætrabendo alioꝝ vitõ
moreſq; coꝛumpũt his qui ſubſtãtiam diripiũt. vj.

.jæterioꝛes.¶ Quinto vetractoꝛes peioꝛes et cru
elioꝛes ſunt vemonibo et inferno: qꝛ iſti peccata nõ
Ponia⸗ coꝝecta:nec etiam vltra condignũ nec etisʒ
onum virum puniunt. Zetractores vo peccata re⸗
citant coꝝecta et ſic ve alijs. Patet ergo ꝙ cetractoꝛ
peior eſt omi beſtia: pꝛopter cauſas ſuꝑius aſſigna⸗
tas. Et ꝗꝛ beſtia intantu ſaturani pot/q; comed ceſ-

llſat:ſed iſti optimo cibo pleni:carnes crudas adbuc

Arꝰ. v.

famelici œæuoꝛantpeioꝛ etiam latrone et peioꝛ infer
noſ⁊ dyabolo:⁊K ſic concludit᷑ q ſumma iniquitas eſt
ctra here:qꝛ oĩs qͥ vetrahit fri ſuo homicida ẽ.vj.q.
.j. ſũma t pe. dl.j. homicidioꝝ.
Sʒ ne tãtũ ſcelus appareat: œtractõnis maliciaʒ
ſub ſpecie quandoq; abſcondũt compaſſionis 2 com

mendationis. Cõm endãtes eũ primo in aliquibus

nãli:ſuꝑficiali bona tranſeũdo. ꝛemiſſo vo ſie xxij

alſo pꝛeambulo:quaſi eum ve quo loquitur diliget
ne quaſi inimicus eius verba ſequentia loqui videa
tur: Ad ꝓpoſitum ſuũ deſcendit mala narrando per
modum tamen compaſſionislheu⁊ alta ſuſpiria mẽ
daciter interponendo e geme diligerẽt etrahe
bant mihi: In pᷣs.cviij.Be iſtis Merñ.ſuꝑ cañ.vᷣmõe
xxuij.Petractoꝛes inquit quodam ſimulate verecũ⸗
die furore ↄceptam oſtenduũt maliciam videas a de-
tractoꝛe.alta pꝛemittit ſuſpiria.ſicq; cum quadam
grauitate et vultu meſto demiſſis ſupercilijs⁊ voce
plangenti maledictõnem aggredi.&t quidem tãto
perſuaſibilioꝛem:quanto ab his qui audiuntmagi⸗
condolentis affectu ꝓferri eſtimant. vvleo inquit ve
hementer:eo ꝙ ſatis eum diligo:ſed nunqꝙᷓ euʒ xe hac
re coꝛꝛigere potui ⁊ als mihi quidem bene comꝑtum
fuerat iſto ð eo:ſed per me nunꝙᷓ innotuiſſet.?t qm̃
Palteꝑ res patefacta ẽ:vitatẽ negaꝛe ñ poſſũ reuera
ita ẽ:h ille.¶ In h̊ innuit Herñ.p calliditatẽ quãp
tẽdũt dilectõis et coꝛectõis/vnã laliã:videliq; lõgã
eypectationem:quaſi penam eius nõ ſitirent:in hoc
qꝙ; diſtulerunt patefacere ſed tamen expectat diutiꝰ:
vt aptius expectet tpᷣs nocendi. Vñ ſpugo v ſancto
victoꝛe ſuꝑ libꝛum pſalmoꝛum:Cõgregat minima
paulati:vt plꝰlongu ſilẽtiũ cuncta ſimul obiecta pl⸗
noceãt qᷓ minꝰ opinionẽ lederẽt:ſi ꝑ ſe ſignaplata fu

iſſẽt. Iſta aũt oĩa ſi prñt occulte faciũt:vt cul nocẽvo
lunt dãnũ ſentiat: h ꝓꝑ quẽ neſciat:ſic pʒ.C.xj.xxvj. Arꝰ.vj.

Licet ergo ex quotidiano vſu multis vetractõ p⸗

ua videatur culpa: tñ eius crudelitas qua eſtarti
culus quartus:et eius mendacium ⁊ duplicitas iſtiꝰ

culpe oſtendunt grauitatem: nec excuſat vetrahbendi
ↄſuetudo:quia ſi quis conſuetudinem haberet eccle
ſias comburendij vel homines occidẽdi:ꝑ hoc culpa

aggrauaretur: Ged vætractoꝛ templum ei incendit

ſic pʒ..iiij.iij. Spũaliter etiam occidit:iuxta illud
nemo putet minus periculum eſſe alicui œrrabẽdo
mentiri:qᷓ ſanguinem fundere.xj.q.iij.nemo perito/
niuũ. Mõ. M. uiij.x. è
Cum vo pena culpe iuſte ſuccedat:huic articulo
articulus v pena ſuccedere iuſte poſſet. Sed tamen
ex ſuperabundantiſilloꝛum reſponſiones et excuſati
ones pꝛius audiende ſunt:in quibus ſi vficiant pe⸗
na illoꝝ in his ſcriptis ſtatim inferẽda eſt. ¶ icũt
ergo detractoꝛes:non vetrabo:qꝛveꝝ dico ſ̊ veficiũt

qꝛ veꝝ nõ oĩ loco vel tpe vel ꝑſone dicendum eſt: ſed
tm illis qui poſſunt ꝓdeſſe et non obeſſe: et cũ inten

tiona bona ⁊ non ex odio. Veꝝ eſt foꝛte ille qui ſic
loquit eſt in peccato:a tam en ſi ſit ſapiens illud non
reuelat niſi in confeſſione.Et viy tuncilli quipoteſt

prodeſſe. Si vo omne verum ſit dicendum: cum ita

verum ſit te eſſe in peccato ſicut illum cui detrahis:
T ſi non in eodem quare peccatum tuum ſicut ſuum
nõ oſtendis. Si vo nolles tuuʒ reuelari: nec eberes
illiꝰpctᷣm reuelare:cũ hoc ſibi facẽ teneris:qð tibi fi
eri velles:ↄſixrãs ꝙ ſi nõ idẽ maius tñ ĩ teipᷣo dici
foꝛte poſſet petm.⁊ ſinõ idẽ qte mõ foꝛte dicè pote⸗
rit:expecta pauliſꝑ:⁊ ex ꝑmiſſiõe ði⁊ tẽptatõne dya
boli:qꝛ fratris vefectui nõ ↄpateris:ſiẽ mẽbꝝ mem⸗
bꝛo:ſ̊ magis inuidẽdo:a teipᷣm ꝙ melioꝛ ſis extollen
v:foꝛte idẽ vłgrauiꝰ ve tecito dicet᷑ Et iuſte quicxʒ
vt hũilieris. Hãc ↄſideratõeʒ ſeõs pres ad apaſſiõis
meritũ adduxiſſe:manifeſtum eſt ex vi.pa. Vbi qͥdã
ſenex vidẽs aliuʒ peccare fleuiſſe legitur/ dicensapſe
hodie:ego cras.Aliꝰ etiam ibidẽ cũ qͥdã aliu iudica
ret:ſurꝛexit:⁊ ſaccũ plenũ arena ſuper ſe poſuit:ita
magna ps arene fuit retꝛo:⁊ ꝑua anñ ⁊ alijs cãm facti
qrentib:rñdit go habeo ſaccũ plenũ pctoꝝ ꝓpꝛio

rum que ignoꝛo vel nõ ↄſideꝛo: ⁊ ꝑuũ peccatũ iſtius

.

Arꝰ. vij

xxiiij.

xxv.
Exemp.

ſſiagisfümofonnlibellan.“
Zui nitzi gte li iaplt it⸗

2

4 ipenciefilli genaͤmncnrrit ibel

t dicii gficüt inbenibt Kreuelitni
mnuſu rnafritö; dtroctoni nullaſtd
atinterſcrtuet no ſtru rel inter i
utircii yrrog ece it niano nidck a
bereeti dtructotcnde pena naun
untſin cioudltoꝛibus renelatoubu
mucoppenn tanc̃g pꝛincpalioꝛlinapla
Tlbuoeſ duplicepen inprecat Yere,
Mlaimnguttcötritöecitereeos ſteft na⸗
Lanenascbucduplia videlicetintenon
Ncgkiuntur g dtractio ori habetert
noncſtſmnepena. Dertagores eñßſunt de
Unacb eppio andurunkn ſoch d
s detrapürenacit Oürppinators d
nsſaſpscaicit ins eittb
Pplniͤt ſat gin ſcho dealdedn diis
logui aids dono iro deneni miſitch
hhllui malüſenſit, Sicinuidig⸗⸗
ali lie in a Sicinniciar
diuthleiſnoeinen gnmn⸗
nuihuntet iatoinle öun.
(Etarenoniduplichpic Sn

plic. videliceti.
ton latfmntnn ür
ſeg ltnmenw abeecken
Teiteſenee eͤalieffmne
Egiiun lnckicnt B
ennigihten dt hzerocl roniiſ
woianee lsgnigrania,
honoset e cs Ncigllanini
ſetöincltifi nondondt vtſie

dD

Cönentz .

qoticlano nimulro mmnco,

:ti uneeneſtungt eſtarti

teins mendacium dupflatasiſt
Granitatemecerauſat dtrahenci

iquis conſnetucinen habererece
Urelbominesoecigicighocceglan
Ded xmnactortenplum Miincendit
Spüaliteretiamn ocaidlt, uxta lind
us penculum eſealiai drahic
inan fundere j.g ij nanopento⸗

clor iuſteſccthat hileeialo ,

ncceuere uſtepoſet Gel tamen
illoꝛum relponſiones et exanſari

eſunttin guibneſi figant ne,

hns ſtatiminfereda eſt. (Dicht
on drraho:qrver dico h wficiit
Atgeveigſonedcenuneſ:ſn
1 pdeſſeetnon beſſeretchinn
godio. V atforteclleqniſe
torntamenſiſi ſapien –
icſione⸗ Etriptunclliqnpot⸗

cuidr
npeaaato ſicnt l .

urtpecastunn thn
aelmnjnin eriuti
cci reſlſitnmnn gani
niiinan ehtir⸗
zige rteni ale din
lnnm ſiͤ —
Nrn n ltens ſen eſ
nlnn nel ſoetoin
n n Etilſtegun ,
inniſ gn Glil
centen da.
. Pricnag

Detractio

qð antẽ meẽ video/quõ ergo poſſi illũ iudicare:cuʒ
mea ſint plura:quaſi diceret.ſiceſt quolibet vim/
q habetis multa ꝓpꝛia/ 3 nõ aſideratis:nec videtis
trabẽ ĩoculo ꝓpꝛioſet feſtucã ĩ oculo alteriꝰvidetis.
Mota. Y.x.xviij.¶ Mec potes eũ ita certitudinalit
iudicare.Et ponat᷑ ꝙ certũ ſit:eũ in tali eſſe peccato
certũ eſt etiã ꝙ qui pcepit illũ nõ cõmittere tale pec
catũ:pcepit te nõ iudicare: Jo.vij.¶ Xllij dicũt/ma
lus eit/nõ poſſumus ⁊æ eo bõna dicere. hoc nõ eſt ali
ud:mſi qꝛ ipſe eſt malus peccãdo. IJõ tu malꝰvis eſſe
trahẽdo.E t ideo wmũ tuã accẽdere vis: qꝛ ipᷣe ſu
am accẽdit.( ¶ Alij ſe excuſant q rõne ſocietatis x-
trahũ̃t.̊ videãt ſi hac rõne vellẽt lepꝛã intrare coꝛ⸗
poꝛalẽAluj vo vicũt q; ludẽtes ſic loquunt᷑.ᷣ lu-
Dus illoꝝ ẽ ſicut ludus vulpis cũ lepoꝛe ad eius int᷑⸗
fectõeʒ.ſic in ꝓpoſito ad alterius eſt ludus iſte diffa
matiõem. ¶ Alij dicũt:narramus qð audimꝰ. ideo
nõ peccamus. Ged ꝙ iſta excuſatõ nõ valeat:pʒ exẽ⸗
plo et auẽte.¶ Exemplũ ad h̊ ve illo ꝗͥ wmũ ꝓximi
Ineinie oſird accẽdit.Et væ illo qͥ ignẽ ꝑflat vt am
plius ardeat.Et w illo q hylariter ⁊ v igne applan
dẽs: ſe ibi calefacit. Mõ ẽ aliqs qͥn vicat omnes tres

iſtos coꝛã o ennpahaten Yes qui ignẽ diffamatõis

Ar. viij.

Nvij.

pꝛimo accẽdit:⁊ qͥ illũ dilatet ad illos qͥ pꝛiꝰ neſciert
vel mala intẽtõe ad illos qͥ ſciuerũt: ſicut pʒ ſupꝛa.·e.
c.ij. Et qͥ libẽter talia andiũt:ſicut patebit ĩfra.c.e.
artixj.Oẽs ſũt culpabiles añ veũ.Auẽctas ẽ ad h in
ris ciuilis.qua agipõt ad penã capitis:tã 5r illũ qᷣ
fecit libellũ famoſuʒ ĩ tigmiscãtilenis vłſcriptis et
hmõi qꝙᷓ; contra illum qui inuenit et nõ coꝛrupit vel
combuſſit:vel muentũ reuelauit.C. ve famo.libel.l.
vnica. li.ix. YJdẽ pbat᷑ ſuris canonici auctoꝛitate.v.
q·j.ſi quis famoſum libellum. S
In q ancte pʒ ĩ pte.viij.pꝛicipale/ videlʒ detracto
ri pena.cũ em illã pena incurrãt qͥ libellũ famoſum
vt dictũ ẽ ↄficiũtinneniũt vł reuelat:⁊ int᷑ libellũ fa
moſũ ⁊ narratõʒ vetractoꝛiã nulla ſit dꝛñtia: niſi ſi⸗
cut inter ſcriptũ et nõ ſcriptũ vel inter ſcriptũ et oꝛe
ꝓlatũ: cũ ĩ vtroq; eadẽ ſit ſnĩs:nõ videt᷑ cauſa vel rõ
quare etiã etractoꝛes eandẽ penã incurrere nõ ve⸗
beant:ſim cũ auditoꝛibus ? renelatoꝛibus. Dʒ a cæ⸗
tractoꝝ pena tanq; a pꝛincipalioꝛi incipiendum eſt.
Talibus em̃ duplicẽ penã impꝛecat᷑: Yere.xvij.u⸗
plici inquit cõtritõe cõtere eos:ſqʒ terrena et eterna.
Terrena adhuc duplici/ videlicet interioꝛi qua pꝛi-
us ꝓcutiuntur:qꝛ vætractio oꝛtũ habet ex inuidia:
non eſt ſine pena. SPetractoꝛes em̃ ſunt babyvlonij
pꝛins ab igne ꝓpꝛio com burunt᷑:⁊ ſocij Banieł qui⸗
bus vætrahũt euadũt. Sũt ꝓpinatoꝛes veneni:qᷣ pꝛi
us ſeipſos occidũt.qꝛ pꝛius neſciẽtes bibũt:qð alijs
ꝓpinãt.ſicut pʒ in ſcdᷣo dyalogoꝝ bii Gꝛegoꝛij de il

lo qui cuidã bono viro venenũ miſit.qð cũ ipᷣe bibe

ret:aliuſqui miſit eodẽ momẽto moꝛiebat᷑:⁊ ille qui
bibit nullũ malũ ſenſit. Sic inuidia ⁊ vetractõe illi
Petc Ko plnat hie vki futuro illð amare bibẽt
õ ad h̊ legẽ ſatis cõgruã..xiiij.lvj. Et ille cui ꝓ⸗

pinat?᷑ euadet.ſicut pʒ p legẽ.Y.vj.xxv.cũ ſeqᷓntibus.

Etr exterioꝛi duplici: videlicetinfamie.ſicut pʒ.vj.
q.j.vterioꝛes. vbiad lr̃amvtractoꝛes dicit canon

wꝓꝙ iuſte ĩfames ſũt:⁊ meriro ab eccla extoꝛres. Juſte

q̃dẽ:qꝛ iuſtũ videt᷑/'qͥ alios ĩfamare vellet:ipᷣe infa

mis ſit/ vt ſic ↄuertat᷑ wloꝛ ei ĩ caput eꝰ: In ps.vij.

Excõicatõe:ſicut pʒ ex aci.oꝛoniẽſiĩ quo ſtatutuʒ
ꝓpetuũ excõicat oẽs illos/qui gratia lucriſodij vł fa
uoꝛis/ vel alia quacũq; ve cꝗ alicui nõ infamato apð
bonos et graues crimẽ imponũt:vt ſic eis ſaltẽ pur⸗
gatõ indicet᷑:vel alio mõ grauet᷑. Iſtã penã timeãt qᷣ
tractõe/vel accuſatõe/vł ꝓcuratõe faciũt alioſ mõ
indebito citari.vel attaxani:eis ĩponẽtes ꝗᷓ nõ fecert
videlʒ crimĩa vel iniuriasſſeu debita q nõ ↄtraxerũt

ne eo plus apud iuſtũ iu

pf.

vel qui alios vexãt ad ꝓbandũ fidẽ/ vel mrimfniuj
vel — hmõi:que nõ traxerũt. In omibus
talibo auctoꝛe vel accuſatoꝛe vnũ affirmate ⁊ alio ne
gate:negãs diffamat᷑ ad minꝰapud eos qͥ plꝰaccuſa⸗
toꝛi credũt ꝙᷓ ipſi.⁊ ſi nullꝰpiꝰei credat:ſaltẽ q̃ntũ in
eo ẽ:facit qð credãt Et ſic diffamat ⁊ illud qð ẽ opti
mũ ĩ hoĩe aufert.videlicet bonũ nomẽ:ecẽi xlj.Cu
rã habe ĩ bono noĩe·h̊ em̃ plꝰpmanebis tibi qᷓ mil⸗
le theſauri magni et pᷣcioſi.Et iõ veleant᷑ ipᷣi de libꝛo
viuẽtiũ:⁊ cũ iuſtisjnõ ſeribant᷑: In pſal.lxviij.¶¶ In
quo notat᷑ ſca pena vtractoꝝ. videlicʒ eterna. nee
mirum:qꝛ ſi quis furat᷑ bonẽ/vel equũ /vel aliam rẽ
pᷣcioſam:meret᷑ ſuſpendiũ.plus videt᷑ illud mereri/qꝗ
rẽ furat᷑ pcioſioꝛẽ.videlicet bonũ nomen/quod vtdi
ctũ eſt/plus va let theſauro pꝛecioſo. Et ſi talẽ penã
hic euadãt.a inſto iudice o patibulũ nõ euadt in
ferni.qð ideo plus timendũ eſt:qꝛ raro pena vebita
ĩtales detractoꝛes in h̊ ſcło exercetur.¶ ex em̃ dicit
q; laceratoꝛes et vtractoꝛes et accuſatoꝛes famulo⸗
rũ vi damnat᷑ ĩ baratꝝ:et niſi ſe coꝛrexerint:vindi⸗
cibus flamis d vu accalatlo pſte aut pe
iudiceʒ timẽde ſunt: quo minꝰ
hic infligutur.et qꝛ a iuſto iudice pena cõiter infli⸗
itur:vt in ꝑte et mõ quo plus peccauit plꝰaffligat᷑.
deo iuſtũ videtur ꝙ; tales ĩ lingna plus affligàtur

? illã coꝛpis partẽ Ple⸗ peto aſſueſcunt.hoc pulcre

oſtendeba tur ĩ q̃dã hyſtoꝛiaſlieet apocripha: tñ rõi

oſona væ quoda: qui poſt moꝛtẽ vt fertur/ vicino ſuo

ſeoſtẽdit cũ lingua loga ardete: et quaſi ad terrã pẽ
dẽte:quã ventibo cõtinue mãducabat.et reqͥſitꝰ q̃lit

ſibi eſſet:reſpondit ſe eſe damnatũ.Et requiſitꝰ cau

ſaʒ reſpondit.hec pena cauſ oſtendit. In ligua pec
caui alios comedẽedo. Ideo ſic ſp lĩiguã cũ qua alios
comedi ſicmãducabo o rvj. 5manducauerut
linguas ſuas pᷣ oloꝛe:et blaſphemauerũt ceũ celipᷣ
wloꝛibo et vulneribo ſuis.Et ſic qui alicui rei vetra⸗
hit:impoſteꝝ ſe obligat: Pꝛouer.xiij.ſe gor inqͥt
ſupple ad penas eternas:vt dictũ eſt. quod ſignifica
tur Numeri.xiij.vbi dicit᷑ etrayeruntq; terre. qui

bus reſpõdit vus Mũeri xiiij.nõ videbunt terra ꝓ

q̃ iuraui pꝛib eoꝛũ:nec quiſqᷓ illoꝛũ qͥ etraxit mibi
intuebitur eam. Hanc duplicẽ verractoꝝ penã con⸗

cludit vus in pſal. cviij. dicens. Induantur qui ve

trahunt mihi:ſupple in capite vel in mẽbꝛis:pudo⸗

re: et operiantur ſicut dyploide: id eſt ſicut duplici

veſte:duplici confuſione ſua &t ſic patet ꝙ duʒ fla⸗
tu oꝛis vtrahũt:mhil aliud faciũt:q; qð babvylonij
Dañ.iij. ꝓpꝛio flatu foꝛnacẽ inflamantes:ĩ qua po⸗
ſtea oburendiſunt. Mota. A. v.ar.v.
Ey quo etiã facto nonꝰarticulus elicit᷑ qꝛ ſient hi

tres viri ĩ foꝛnacẽ miſſis lande wi ppter h̊ nõ ceſſa⸗

bant Et per hoc qð v eis dicitur vañ.iij. Cunchi
tres quaſi ex vno oꝛe laudabant et gloꝛificabãt ceũ:
ita nec boni ꝓpter malos:qui foꝛnacẽ infermi ſuis de
tractõib ſibipſis ⁊ nõ alijs vt vellẽt incedũt:a boni
oꝑis inceptõe/ vł ab incepto ceſſare nõ vebẽt. ¶ Giẽ
aquila nõ dimittit volatũ ſuũ ꝓpter coꝛnices ſuꝑ eã
curſitãtes/nec luna curſũ ſnũ ꝓpter latratũ canum:
nec ꝓbus miles e equo ſuo cadit vel ĩ via ſua impe/

di᷑ ppt᷑ modicũ vẽtũ:nec turris foꝛtis ad oẽm ictũ

lapidũ vel tonitrui cijcit licet talia loca alra ⁊ foꝛ
tia ples cõit᷑ ſuſtineãt fulguꝝ ⁊ lapidũ iuuaſiões:ita
nec bonus a bono ope ceſſet ppter ictus vel ventuz
cætractõis:ſed patiẽter illoꝝ verba ſuſtineat cũ pꝛo
pheta. vtrahebãt mihi:ego aut oꝛabã:in pſal.cviij.
Mo ſi fecenit vuplex ↄſequetur auãtagiũ Pꝛimũ
ꝙ ab ictib ill nõ ledetur:qꝛ ſiẽ res mobił ſicut᷑ palea

⁊fenũ/ et equoꝝ fimꝰ:ſuꝑ turri planã ĩ caſtro poſita⸗

ipᷣma lapidum ictib pᷣſeruant indemnem/ ommim
q;ᷓ talium inſultũ frangit impetus. Ita patiẽtis pᷣ⸗

Exem.

Arti.ix.
xxx.

Exxj.

Arti. x.

Nyiij.

nxuũij

Detractio

ſernat wmũ anime indemneʒ ab ictibus detractõis
tribulatõis cniuſ cũq;. Et rñſio mollis frangit irã
Pꝛouer.xv.¶ Et nõ ſolũ ſũt vtractões ⁊ aduerſita
tes patieter ſuſtinẽdeqꝛ a damno pᷣfernant vt dictũ
eſt:ſed etiaʒ qꝛ ĩ humilitatis virtute nos ſtabilioꝛes
reddit.ſicut pʒ.A xvj.iij. Et ſicẽ pʒ etiã ex ecreto.vj.
l.j.oues. Ipſa inqͥt etractõ: licet ſit ex vicio œtra⸗
hentiũ:tñ ex iuſto vi iudicio nõnunqᷓ aduerſus bo⸗
nos excitat᷑:vt quos vel vmeſtica pᷣſumptio/vel ali-
oꝛũ fauoꝛ in altũ extulerat:vtractio humiliet. Nõ
D.iy. viij.¶ Ad idem.vj.q.j.ſunt plurimi.Et ſumi⸗
tur iſtud vcretũ ex verbis beati Gꝛegoꝛij. Bunt in
quit plurimiqui vitaʒ bonoꝛum foꝛtaſſe amplius qᷓ
bent laudant: et ne qua elatio œ laude ſubꝛepat:
ꝑmittit omnipotens malos in obtrectatõem ꝓꝛum
pere:vt ſi qua culpa ab oꝛe laudantiũ in coꝛde naſci⸗
tur: ab oꝛe vituperantiũ ſuffocet᷑.¶ Ex iſtis auctoꝛi
tatib patet ꝙ lingua vætractoꝛis que ab elatõe mẽ⸗
tẽ purgat:eſt quaſi aſꝑſoꝛiũ/quo loca telis araneaꝝ
nigredine ⁊ puluerib occupata/tergunt᷑ qð furnuʒ
et mẽtis cloacã mũdat.qꝛ ſicutĩ omnibn iſtis loca il⸗
la ꝓ talia inſtrumta mũdioꝛa reddunt᷑ ita ꝑ linguã
tractoꝝ.Se quibus =Iech.xxij. Viri detractoꝛes
fuerunt in Gaqu ſupple temundanerũt.et ſe ſoꝛdi⸗
dauerũt.¶ Illis ergo qͥ tot vtilitates conferũt non
eſt iraſcendun. Vnde ryf.ſup Johem.omeł hxxxiij.
Quia inqͥt ſi verũ dicit/qͥ cõuiciat᷑ coꝛrigas te.ſi fal⸗
ſum nihil ergo cõtra te loquit᷑.quare ergo iraſceris.
quid ;audietes dicere vebemus/oñdit ibideʒ omeł.
lxxxiiij.dicẽs. Audiẽtes inquit talia dicamꝰ:nõ eſt
ſeruus maioꝛ dño ſuo:qui hmõi patienter ſu ſtinuit.
Sve illo vo qui ꝓpter hmõi verba vel tedia ĩ melã⸗
coliꝗ̊ motus opn s bonũ dimittit:et ſeipᷣm ira dam⸗
nificat:bene ꝓphetauit Yob.xx. dicens. Oeccidet euʒ
lingua vipere.¶ Getractoꝛ em̃ vipera eſt que mr̃em
diſcerpit dũ naſcit᷑:vt dicitur/ſſic tractoꝛ:ſicut ptʒ
e.c xvij.Et ſicut vipera vel animal venenoſũ/nõ con
ſimile animal:ſed potius diſſile intoxicat:ſic vetra⸗
ctoꝛes potiꝰbonos qᷓ malos lacerãt cõtra pᷣceptũ wᷣ
Sʒ qꝛ digni ſũt /mĩExo.xxij.Sijs nõ trahes

moꝛte:nõ ſoluʒ qui pcta faciũt:ſed qui facientibuus

conſe õ culpa et pena cætra⸗
ctoꝝ:nũcoſtẽdere reſtat culpã et penã auditoꝑ:qui
eis cõſentiunt dupliciter. Vno mõ directe: quando
eos inducũt ad vetrahendũ te factis et malis alioꝛũ
nimis diligenter inquirẽdo:vel alio quocũq; modo
vel qꝛ ei placet peccatũ vætractõis audire. Alio mõ
indirecte qñ ſqʒ; non reſiſtit cũ reſiſtere poſſet æct ſi⸗
cut nõ eſt innocens qui fratrẽ a canũ laceratione/vł

latronũ ſpoliatiõe pꝛo poſſe nõ liberat. Ita nec ta⸗/

lis. tamen in pꝛimo gradu grauius peccat.qꝛ quan⸗
inducit animũ ad vtrapendũ vel peccanduʒ: vel
qñ vetractõ ei placet ꝓpter odiũ eius cui œtrahitur
nõ minus peccat qᷓ; ætrahens:et qñq; magis. Vnde
Herñ. Detrahẽ aut vetrahentẽ audire qͥd hoꝝ dam
na bilius ſit:nõ facile dixerĩ. Et ſic pʒ q peccat moꝛ⸗
talit᷑. In ſcpo gradu /ſi nec vbis nec vultu triſti ex q̃
dã verecũdia vel timoꝛe mũdano/vel negligẽtia ve⸗
trahentẽ non rep ellit qñq; venialit᷑ peccat:qñq; vo
põt eẽ moꝛtale: ſiẽ pʒ p ſctm Cho. ſcda ſcoe.q.lxxiij.
arti.iiij.videlicet qn alicui incũbit ex officio vetra⸗
hentẽ redarguẽ: vel ꝓpter radicẽ qtimoꝛ mũdanns

põt eẽ moꝛtale.qlibet ã̊ taliũ dicere põt illud ps.xxx

Factus ſum tanqꝙ; vas pditũ:qm audiui vitupatiõ⸗
ota iſta materia. A.xxvj xl. IJbi em̃ wocet quõ
aures cuſtodiri vebẽt. Mota. . ij. xxv. ¶ Ded quid
ſi nõ poſſunt ſic cuſtodiri:quin tractiones aliquã/
audiant:certe audiat.ſed moꝛe Movſij magis: id
eſt vetractoꝛibus reſiſtat:eoꝛumq; periculũ oſtẽdat
et venoꝛet virga Aaron:id eſt lingua auditoꝛuʒ/vir-

gam vtractoꝛum: id eſt eam repꝛimat et compeſcat.
ſiquide virga aaron uoꝛauit virgaʒ magoꝝcyo.
vij. ¶ Getractoꝛes em̃ nõ immerito magis illis/⁊ in
cãtatoꝛibo ↄpant᷑.qꝛ ſicut dicit hyſto.ia ſcolaſ.magi
oculos ſpectantiũ ꝑ pᷣſtigiũ væludebãt. ſicetiã faciut
incãtatoꝛes moderni tꝑis:qͥ res queĩ veritate ſerpẽ
tes nõ ſunt:ſerpẽtes apparẽ faciũt. Ita vetractoꝛes
ctra ctoꝛibus ſuis faciũt viros bonos ſerpẽtios ap⸗
parere.et malos. Mecte talis incãtatoꝛ fuit qͥdã ma
gnus væ familia regis heinrici:qui vt fert eñ niteba
tur ab affectõe cuiuſdã ſancte religiõis auertẽ ſua de
tractiõe:q̃i ̊ mõ. Vnus em̃ illa religiõe regi notꝰ
famillaris/ cũ q̃dã fatua apoſtatauit muliere.qꝙ cũ
ille magnꝰſciret:tpᷣs optimũ aſiderãs /qi lugẽsvenit
iuxta regẽ ꝓpter cauſa tactã.ſupꝛa.e.c.xxij. Cum vo
rex cãʒ quereret triſticie:finxit ſe nolle ei indicare:et
ꝙ; nõ eſſet dicendũ.Finaliter dixit:wleo caſũ tał fra
tris.quare ĩquit rer:et ille quaſi ſuſpirãs.a.dne cre⸗
didi bonũ illũ oꝛdinẽ fuiſſe:et mõ videt᷑ otraniũ. q̃⸗
re inqͥt rex.cui ille.quaſi volẽs totũ euomuit: dicens
talis ve oꝛdĩe illo apoſtatauit cuʒ mala młiere.Cui
rex. hoc fuit.qꝛ mala mulierẽ ĩ oꝛdine hꝛe nõ potuit.
ſi em h̊ eiĩ oꝛdine pmiſſũ fuiſſet:neq̃qᷓ exiſſet: vt ma⸗
lã volũtatẽ implẽt.bñdictus q̊ talis oꝛdo: qͥ nõ ſinit

malos inter eos diu latere:ſed vel fugiunt.vel coꝛri⸗

nt᷑.̊ em̃ qð narras q̃ſi ↄtra oꝛdinẽ factũ ad oꝛdis
ↄamẽdatõeʒ. Hoc em̃ factũ magis oſtẽdit/ꝙ ſit in ſe
ſincerus/et diligẽdus/multitudo plłꝰarguit oꝛdinis

Exem.

puritatẽ ꝙᷓ impunitatẽ.ſicut patet oꝛdie angeloꝛ

quo nũꝙᷓ fuit purioꝛ: nunqᷓ tñ ve aliquo tot apoſta⸗
tauerunt. Mõ. .x.xv. Et ſic moyſes ille.i.rex magi
cis reſtitit incãtatõib.qð ſi facerẽt vtractoꝝ audi⸗
