tũ finito minus eſſe nõ põt.Ergo qmiſeri ſunt quip
ꝓua velectatione vel lucro terreno/tãlongã incurꝛũt
penã:vbi nulla eſt ſpes remedij. ¶ Qualis aũt tunc
erit coꝛdi wloꝛ:pʒ in ꝑte ꝑ h̊ qð mõ cõiter dꝛ qñ quis
durs patit᷑:ſi ſpes nõ eſſet:coꝛ frãgeret᷑. ̊ ibi neutruʒ
erit.qꝛ nec cor frangit᷑ nec ſpes eſt¶ ert᷑ q dã ma
gno.qͥ ex talivbo a quodã fatuo coꝛã eo dicto ad ma
gnã ↄpunctionẽ ve pctĩs ſuis ↄuerſus eſtj.Cũ em̃ au⸗
diẽte fatuo qͥdã dicẽt:ſi ſpes nõ eẽt coꝛ frãgẽt᷑: adie⸗
cit fatuꝰ q̃lis ̊ pena erit/ vbi nec ſpes ẽ e liberatiõe:
nec cor frangi põt.qð dñs audiẽs ſuſpirãs ait:y.pov
ſe/moy:q audiui iſtud vᷣbũa ſtulto.et tñ ſeneca teſte
in q̃dã epla ad paulũ: væus qñq; er oꝛe fatuoꝝ effat᷑:
Mota ſimile.E.iij.xxiij.
Mali vo vſiderãtes ſine timoꝛe peccare friuolis
cogitatõibo ⁊ rñſiõibo ↄſcias gloſant:⁊ vt audatoõꝛes
ſint ad peccãdũ:pᷣdictis auẽtibo ⁊ exèplis ð dãnatoꝝ
ꝓpetuitate ⁊ oñſione młtipłr rñdẽ nitunt᷑.¶¶ Primo
dicẽtes ꝙ; talia vba ⁊ exẽpla ĩ libꝛis poſita ⁊ ſepturis
ſt ad timoꝛẽ:vt ꝓ illa heĩes dimittãt malũ ⁊ faciant
bonũ.¶ ¶ Sʒiſti male ↄſdas gloſant.dũ nouuʒ pctm
blaſfemie alijs pctĩs ſuis addũt dicẽ. n. ũ mẽdacẽ
ẽ blaſfemia:qꝛ łeꝰ verax ẽ.oĩs aũt hõ mẽdax:Ko.iij.
Sed cus in pluribus ſacre ſcripture locis pmirtit
malis damnationẽ eternã:ſicut ſup̃ eo.pʒ.c.vj.⁊.xij.
Dicẽ ̊ꝙ illa dei vba timoꝛẽ includunt/ſed non veri⸗

Exemp.

xj.

xiij.

Exemp.

Arꝰ. v.

xiiij.

i⸗

n
nulo degömuNIret
narhr ig mi i
cent. ieaſnwem eeu
nabith fmil lte i eiti
gicofione imuniulk u
Uitrlloditvctiis nos gon an
mizcirtnugnͤfeſtii k ncind
ſcum viq;ad nogte tenuit agun
huctron itedirenitgichndt
binccunfutqacbuc inobe
Antecjad vons peniretſübitome
ſen pbenns ho andlit: nehſid
ad cos felent Glepz. Avjn
nus nulluʒ rpianym quẽ itacane
eſoinore Etld Ncunt ulean
hit intelligi winfiellbor oms
Hicñcdet verius olcin cy die
lonemine cit: qe iyſeomñs hoits
ininferno velinpurgadorio velinh
Ded Sqoiſeit wbiſuntn q eos bzet
Cunt ſienec gaſtordi ones iqualich
moaſanis ſehatas vonitamitere.
ſuanennndung Glrai
e nierkini g
. Eteſto Pdani dtn
lt. Glcpetoꝛ qeſiä fallmon
urllcemenmannn
ſtn niſiinene Ri ,
Aocammo adſclituclinez regie
cando bancſckitudins eſtmmt .
imocnctſunminegnsl win
iha dyabolo⸗ 7 angelis ep

,H mgidd am
enenneinnnn
luſticaſact. oſit
lacha hmui

e kaschlpen
lbigonenkin erus poe,
tant teyebe

Pulgros : polas reputabat. Yide⸗
cbicad peftnrennt kinneni
lopiepeccuugit rishic nalien
damnatos ci triſticig: lore dickteg,
nelds utiiſticg loe icitt
i. Ettn intndi dinarͤtts Ztni
ateihinninndntinn
ii carceremugi. Og ochcoler
ſpus perlani ocaliſs eoninfſ
genulla cſpez enaſionoiein infen/
giyno Arem tibino ſolnzpe
bẽ nanp? iumal ud laboubirie⸗
hucin fni n pſal mnii Etchꝛiſß⸗
rditea memaledienin etemi
Immllerimmo at milia annop exconi
tellectüͤ aufensilloablato tuntii
Killzabiationeno minnik grihffn
cſeno pot. Ergo qmiſen untqnn
rpalnantenentenſnenn
iſtſpesrenedi⸗ (O vot lin
Pinpteg Hqb mo coͦltt dicii⸗
Hinpted dd moc en
deſſet coꝛfrugentk bientiz
esnoͤtſſet Fei viguͤna /
fangk nſhc in nagm
hoanogs atno nd ,
r tefi ſns Merſa Cann
ſennann ircn irikiac⸗
inuch ſn vetklberatiöt
gensan n iͤ⸗ iſiie aitſ on
irginii hiimetnſineut, f
iiud gone ſatvop efn
in igz rore 6

iinſ epercnre filcls
igeratis ſetl /Vtaocil

rvii·

Damnatio

tatem eſt dicere ven mendacẽ duobꝰ ↄtraria aſſeren
tibo:opꝑtet ꝙ vnus illoꝝ falſum dicat. Sʒ veus 7 hõ
in hoc caſu ytraꝛia aſſerũt. Ergo optetvnũ falſuʒ di
cere. h̊ nõ põt eſſe veꝰ:ſic pʒ p pᷣdicta auctoꝛitatẽ pau
li. Er go ipſi falſuʒ dicũt. Et ſic in triplex incidũt in
cõueniens. Vnũ ꝙ mentiũtur.Aliud:ꝙ ceum blaſ⸗
phemant.Terciũ ꝙ audaciꝰpeccãt. Sʒ foꝛſitan di⸗
rent:his q̃ veus dicit credimꝰ. Sʒ narꝛatõnibo ? exẽ
plis alioꝝ pᷣdicantiũ nõ opꝑtet fidẽ adhibere.qꝛ ipſi:
vel ad pctõꝝ terꝛoꝛẽ/ vel ꝓpter alias cauſas talia ter
ribilia nar:ãt.Sʒ que maioꝛ ſtulticia:qᷓ cog rare q;
aliqͥs mẽdacio ſuo ſe pꝑdere velit:vt alios ſaluet.Cii
etiã ſm wctrinã apli Mo. iij.nõ ebeant fieri mala:
vt eneniãt bona:qͥs tamcecꝰ cẽ:q tatũ malũ.i.pꝑditio
nem ꝗpam facere velit. Vt alijs bonũ dubiñ eueni⸗
at. Seus etiã mendacijs nris nõ indiget. Cõtra ta⸗/
les no ta.l.xxvj.vij.¶ Iterũ dicũt viuis nõ credi/
mus:ſᷣ ſi ipſimet danati redirent ad nos:eis credere
nor ipſi veritatẽ expti ſunt. Cuiꝰtñ ↄtrariũ ali⸗
qñ viſum eſt ꝙ vicʒ viui moꝛtuis eis apparentib ſeñ
coꝛrexerũt. Gicut pʒ ꝑ ̊ qð a fideliba nuꝑ dr accidiſ-
ſe. quodã oiu Reubin tenente:q moꝛtua: cuidam
famulo wmꝰpoſt moꝛtẽ ſuã apparẽs dixit ſe eẽ ĩ ma⸗
hnis penis: dixit etiã ꝙ; pᷣmuniret amaſium ſuũ/q ſe
coꝛrigeret:qꝛ h̊ erit ſibi ⁊ mihi valde vtile.q ſi nõ fe
cerit. Hodie ad tres annos ipſe moꝛiet᷑ ⁊ eternalit᷑ dã
nabit᷑:ᷓ̊ famulꝰgrauiter infirmatꝰ mgrm ſuũ de pꝛe
dicta oñſione pᷣmuninit.qui tñ vitã ſuã nõ emenda⸗
uit:⁊ illo diead tres ãnos/quo illa miſera ipᷣm moꝛi⸗
turũ pᷣdixit:magnũ feſtũ cæ vicinis ſuis tenuit.⁊ eos
ſecum vſq; ad noctẽ tenuit.a quibs q̃ſiuit/ſi dies ad/
hucſtranſijt/qͥ dixerũt ꝙ ſicq inquit falſum ẽ qmi⸗
hi dictum fuit:qꝛ adhuc viuo.⁊ hoſpitibo licenciatis
anteqᷓ ad poꝛtã venirẽt:ſubito moꝛtuꝰeſt. SGi q̊moy
ſen ⁊ ꝓphetas nõ audiũt: neq; ſiqͥs ex moꝛtuis ierit
ad eos credent. Siẽ pʒ.Axxvj.xxv.¶¶ Yteꝝ dicũt/x
us nulluʒ xpianum quẽ ita care redemit/ꝑdẽ vult
vel dãnare.t iðo dicunt ille auctes ſupꝛa.e.c.vj.
hñt intelligi œ infidelib:q oms ? ſoli dãnabuntur
¶ Huic rñũdet verius dicũt/ꝙᷓ dicere credãt.qꝛ væ-
us neminẽ ꝓditx:qꝛ ipſe om̃s hoĩes inuenit in celo/vł
in inferno/ vel in purgatoꝛio/ velin lim bo puerorum
Deo ſ̃ qui ſcit vbi ſunt:⁊ qͥ eos hʒ et vult hre:nõ per
dunt᷑.ſiẽ nec paſtoꝛ d̃ oues ſqualidas qᷓs in alia do/
mo a ſanis ſeꝑatas ponit:amittere.vel dñs latroneʒ
quẽ in carcere ponit.Sʒ ſi carcerẽ euadẽs ad nemuſ
ugeret:amiſſus dno diceret᷑. Gic in ꝓpoſito. Mota.
R rxxxj. Et eſto ꝙ ꝑdant᷑ cæ tñ eos non ꝑdit:hᷣ ipſi
eipos ꝑdũt.Gic̃ infirmꝰqͥ medico nobedit ſeipᷣʒ oc⸗
1 ⸗Bicpetse 4 E ſic falſꝰ monetariꝰ:q falſõ mone
tã fac:ß fidelis talẽ monetã ĩueniẽs:eã frangit/et ꝑ⸗
foꝛat cultello/⁊ ſtruit.Sic peccato: aiam ſus/que
eſt ad dei ſilitudinẽ. Sic ptʒ.Axxiij.vj.ſicut vnanij
quod ammõ ad ſilitudineʒ regis repñt at. Qñ ᷓ pec⸗-
cando hanc ſiłitudinẽ eſtruit 7 dyaboli ſilitudineʒ
introducit:ſummi regis.i.væi monetã falſiſicat. Sʒ
fidelis veꝰ hãc monetã iueniẽs eã in ignẽ ponit et᷑nũ
q̃ paratꝰẽ dyabolo ⁊ angelis eiꝰ: ath.xxv. Mõ. F.
j. xliij. ¶ Dic ̊ rex falſam monetꝗ cum falſo moneta
rio inueniẽs ⁊ vtrũq; dãnans:nõ dr ꝙ moneta regis
ꝓditur:ſ̊ ꝙ falſificatoꝛ cũ moneta ſua ẽ dãnatꝰ. Ita
in ꝓpoſito.¶ Quidã vo dicũt ꝙ illas auctoꝛitates
optet intelligi ve his qͥ nunq; fidẽ vi/ vel baptiſinuʒ
receperũt: non ⁊æ falſis xpᷣianis.ſt valde irꝛõna⸗
liter dcm̃.Et h̊ oñdi põt multis exemplis ⁊ auctoꝛi/
tatibo¶¶ OEñs em̃ terꝛenꝰplus iraſcit᷑ ⁊ iuſtius punit
eũ qui plus œ wonio ſuis recipiens ꝓditoꝛie ↄtra euʒ
agit:ſic prʒ ꝙ maioꝛẽ ↄmittit ingratitudinẽ ꝙᷓ aliꝰqͥ
nõ recepit tantũ. Sic in ꝓpoſitoſxpiani vᷣo pla dona
iſſiẽ eccłiaſtica ſacra ⁊ hmõi recepert ꝙᷓ infideles.

igit᷑ c ¶ Hterum rex płꝰ iraſci᷑ ↄrra eũ/ q ei homa⸗
giũ fecit:⁊ teſtes fidelitatis inuenit⁊ ei ſeruire iura⸗

uit:ſi poſtea ꝓditoꝛie vel falſe ↄtra eum agat:iq; ↄotra

aliũ:q in nullo ſic ei aſtrictꝰ fuit. Sic deꝰ ↄtra falſos
xpᷣianos qͥ ei in baptiſmo ſolẽnivoto ſe aſtrinxerunt
7 teſtes fidelitatis inuener̃t:⁊ eiſe ſfuituros ⁊ dya bo
lo ſe abrenũciaturos pꝛomiſerũt.ſicut patet..iiij.
xxix. Si poſtmodũ vi mãdata ⁊ legẽ no teneãt:gra⸗
uius eos ꝙᷓ; ſaracenos puniet:licet.n.illi ſumul cu iſti
damnent᷑. Juxta illud yſa.j.ↄteret ſceleratos ⁊ pec/
catoꝛes ſił :⁊ qꝛ vereliquerunt dñm:ↄfundent᷑ tñ iſti
falſixpᷣiani q vereliquerũt dñm:plus ↄfundent᷑ et ſ⸗
uius punient᷑.Oic ̊ tales accipiũt damnatõeʒ maio
rem: Auc.xx.ſic̃ pʒ.F.iiij.articlło.xij. Exempluʒ ad h̊
in vitaſpa. Si bn occurꝛatve ſctõ pr̃e bachario:
dẽ caput moꝛtuiin væſerto inueniſſe:⁊ pᷣebobtinu/
iſſe onſioneʒq̃lis in vita ſua fuerat qͥ caput poꝛta/
uerat.qᷓ nutu vei rñdit ſe ſaracenuʒ fuiſſe. qͥ ve ſtatu
ſuo reqſitus. Rñdit ſe dãnatũ eſſereqͥ ſitus vo ſi ali⸗

qui eẽnt in inferno pᷣter ipᷣos ſaracenos. Rñdit fal⸗

ſos xpCianos multo ꝓfundioꝛẽ locũ tenere ibi.qꝛ mł.
toplura a veo receperũt: plura e deo audierut:cõ⸗
tra q̃ ſemꝑ ingrati extiterũt. Et xpᷣo teſteſſeruꝰ qͥ ſcit
volnntatem dñi ⁊ nõ facit:plagis vapulabit mulris
LZuc.xij. Exemplũ ad h̊ ſatis euidẽs eſt de ↄmittẽte
pctm̃ in ſtatu vel loco ſanctioꝛi vel maioꝛi. Cõmit⸗
tens em̃ pctm̃ in loco ſanctioꝛi:ſic in eccłia:guiꝰ pec⸗
cat qꝛ ibi rem auferꝛe ẽ ſacrilegiũ:qð in alio loco nõ
Eniſi ſimplex furtũ.xCõmittẽtes etiã in ſtatu ſientĩ
platura magna grauiꝰpeccant: duriꝰpunient᷑. Sic
xpᷣiani qͥ infra ecchiam.xpᷣianitatis ⁊ in ſtatu altioꝛi⸗
7 pꝰmiſſionẽ manꝰ ad aratruʒ/2 poſt fidẽ receptam/
peccãt. Se quib.j.Zimo.v.hñtes damnatiõʒ.quia
primã fidẽ irꝛitaʒ fecerũt.¶ Item ſic enoꝛmꝰpecca
ret qͥ vile factũ ſicut homicidiũ vel aliud oſiłe ↄmit.
teret circa altare:q in naui eccłie:qꝛ locꝰille qdamõ
ſanctioꝛ videt᷑. Ita qͥ locũ⁊ ſtatũ maioꝛẽ in ecclia te
nent ſicut cerici. De talib eniʒ recte ad lr̃am loquit
xpᷣe:Au.xx.dicens ambulãt in ſtolis:⁊ amat ſalutan
ones in foꝛo ?1 primas cathedras in ſynagogis:⁊ pꝛi⸗
mos ocubitus in ↄuiuijs qͥ deuoꝛant wmos viduaꝝ
ſimulãtes longã oꝛonem:hi pcipient damnatõnem
maioꝛẽ. Vñ hiero.ſuꝑ eʒechielẽ.Cui dubiũ quin
inter tres pcõꝛes/gentilẽ/hereticũ ⁊ eccleſiaſticũ.mł
to maioꝛib penis dignꝰſit qᷓ maioꝛis fuerit dignita⸗
tis.qꝛ nõ ſolum in ſe peioꝛ ẽ ꝙᷓ gentilis/ ſ etiaʒ qꝛ plu
rib nocet. Juxta illud beati Greg. in paſtoꝛalibus/
nullus quippe amplius in ecclia nocet/ꝙ qui pnerſe
agens nomẽ vel oꝛdinẽ hʒ dignitatis ꝛc.¶ Peccati
ſ grauitasinõ ſolũ attendit᷑ penes peccãtis maliciã
in ſe:ſᷣ etiã penes illos quibo pctm̃ nocet:qͥ inde ſcan
daliʒant᷑ vel ad pctm̃ trabunt Cum ſ̊ pctm̃ maloꝛũ
Winer ab alijs xpᷣianis plus in exemplũ trahat:q
illoꝝ facta qͥtidie vident:et bona credũt vel credere
volũt/qñ ad exempla illa trahũt:qᷓ infideliũ: quoꝛũ
facta nec vident freqnter/nec bona opant᷑. Patet q;
iſtoꝝ pctm̃ grauieſt. SDe tali ſ̊ bñ dicit canon: ꝙ eſt
infideli terioꝛ.vj.q.j.quero.q;ꝛ plus eccfie nocet ꝙᷓ
dirct᷑e infidelis di.xciij.ſi inimicꝰ.in fine.xj.q.iij.no⸗
lite.in fine. Gicut patet. H. ij.xvj. ¶ Item peccatũ
ſuum grauius eſt peccato infidelis.xxxij.q.iiij. in eo.
c pena illius grauioꝛ erit pena infidelis.xij.q.j.
cimꝰ. Et. j.q.j.nonne.¶ &t ſic mali xpiani grauius
peccant infidelibo? grauius punient᷑:qꝛ pctm illoꝛũ
pln ribo nocet vt oñſum eſt. IJta etiam inter rpᷣianos
gradum in pctis ⁊ penis ponereoptet: YIta ꝙ ſempeꝛ
quanto maioꝛẽ locum/ſtatum /vel officiũ tenet:gꝛa⸗
nius fit eius pctm̃ ⁊ pena granioꝛ:ſiue ſit pſona ſclła
ris ſiue eccleſiaſtica.quia quanto in maioꝛ dvvminio
ponit᷑ tanto plures ad eum reſpiciut: exemꝑluʒ vel

qᷓ Exemp.

riy⸗

.

xxj.

Exemp.

Dominatio

actus vel vfectus timoꝛevel amoꝛe ſequunt᷑.ꝛ tales
in fine inueniẽt iudiciũ duꝝ his qui male pſunt Sa
prent᷑.vj. Mota.C. xvij.xxxiij.¶ Moc idem videmus
qtidiano expꝑimẽto:⁊ qͥlibet plus oñdit ↄ wmeſticuʒ
ꝓditoꝛie agentẽ:qꝙᷓ eneũ.Et plus ð amicũ ꝙ; aliuʒ:
Et plꝰ ↄſanguineũ ꝓpinquu:q remotũ. &τ ꝑlꝰ5
filiũ infideliter ſibi ſerinente.qᷓ quẽcunq; aliuʒ. Ita
cus qui ait inpᷣs.luij. Om ſi inumicus me maledi-
rxiſſet mihi:ſuſtinuiſſem vtiq;. q̃ſi diceret.qꝛ amicus
meus hoc fecit:plus grauoꝛ.¶¶ Multum em̃ graus⸗
batur cõtra malos infideliterſibi ſeruientes in lege
natureſ plus ↄtra peioꝛes in lege znorgetietnan⸗
rem oñderat amiciciã ſicut pʒ in toto veteri teſtamẽ⸗/
oN adhuc ↄtra peſſimos in lege gratie ſiẽ filioſ
ſpã liſſimos ꝓditoꝛie agentes. Iſte ꝓceſſus pʒ ex vin
dicta cõtra legum tranigreſſoꝛes et xpᷣi cruciſiroꝛes.
Tranſgreſſoꝛes em̃ legis nature in diluuio noe ſub-
mergebant᷑qᷓ dici eẽ moꝛs facillima. Trãſgreſſoẽs
legis moyſi lapidabant᷑:ſicut pʒ Mũe.xv.q eſt mors
grauioꝛ. Pamꝰ vo tranſgreſſoꝛ legis xpi/ſcʒ iudas ſe
ipſum ſuſpendit/qð eſt turpiſſimu inter oẽs moꝛtes
Cum etiã in xpᷣi crucifixione eẽnt gentiles mali:⁊
iudei mali: xpᷣianus malꝰ.ſ.iudas. Polus ↄtra iſtuʒ
offendebat᷑ graui p velicto illo qð in ſe erat vnum/
pꝓnniebat᷑:⁊ Bᷓ ſpãliter:qꝛ erat e numero illoꝝꝑ qbus
dicit Jo.xv. vos qamici mei eſtis:⁊ ad qͥs maximam
oñderat amiciciã ſicut ibidem dicit maioꝛem inquit
dilectõneʒ nemo hʒ ⁊c. De quo etiã in pᷣs.xl. ↄqueri᷑
dicens. Etem̃ hõ pacis mee in quo ſperaui ⁊c. Patet
ergo ꝙ tam culpaſq; pena maloꝝ grauioꝛ ẽ.¶¶ Iteꝝ
dicunt xpᷣi moꝛte redempti ſumus nos xpᷣiani ⁊ nom
xpᷣianoꝝ habemꝰ/qð no hñt infideles.ergo nobᷣ xpᷣi
moꝛs plus valebit. Rñdetur: ꝙ xpᷣc ꝓ om̃ibo moꝛtuꝰ
eſt/tam ꝓ illisqᷓ; ꝓ nobis:⁊ tñ ſicut ipſi damnabunt᷑:
qꝛ fidem moꝛtis xpᷣi nõ receperũt. Ita iſti qui acce⸗
ptam nõ tenuerũt:ſ̊ opibo ↄtradixerũt.illud ̊ ꝙ ma
lixpᷣiani dicũt ꝓ eis plus eſſe ſcilicʒ ꝙ ita care moꝛte
xpi redempti ſunt:plus erit ↄtra eos in moꝛte⁊ ĩ ge⸗
nerali iudicio. Plus em̃ offendit᷑ dñs terꝛenus cõtra
ſclauum quẽ v carcere ſoldani magno pᷣcio daato re
duxriſſet ad terꝛã ſuam/ſi poſtmodũ eũ infideleʒ ⁊ in-
gratum inueniſſet. Quãto plus ꝓ eo vdiſſet:tanto
plus grauaret᷑. Sic in ꝓpoſito.ſic etiaʒ nos ve tali re
care empta qñ eam appꝛehendimꝰmalã:ſicut equuʒ

claudũ/vel ouẽ/ vel bouẽ malum.quanto plus dedi⸗

mus ⁊ carius emimꝰ:tanto plus iraſcimur/dicentes:
care iſtud emimꝰ:⁊ mõ nihil valet. dyabolꝰillud ha/
beat. Ita dicturꝰeſt ꝰĩ iudicio.Patet ̊ ꝙ illa chri
ſti moꝛs quã dicũt eſſe ꝓ eis:erit maxime cõtra eos.
Ad h̊ eſt exempluʒ ve duobe vicinis mutuo ſeſe qᷣ⸗
dammõ amantibo. Sequibo fert᷑ quaſi ſic:ꝙ cũ vnus
illon eſſet bonus alius malꝰ:⁊ bonus freqnter ma⸗

lum ãmoneret/nec tñ ſe coꝛrigeret. Accidit ꝙ malũ

xxiij

grauiter infirmatũ bonꝰdiligẽter cuſtodiret:et fre/
quẽter viſitaret de ſalute euʒz ꝗmonendo. Vna q̊ no⸗
cte ante eum exñs/vidit vt ſibi videbat᷑xpᷣm ĩ foꝛmaĩ
qua ĩ cruce erat wmũ intrare:et beneficia qꝙ eo fece
rat/⁊ ingratitudinẽ quã ↄtra eius bñficia creatõnis
gubernatoõnis incarnatõnis/⁊ paſſionis fecerat re
citare:quihp recitatis: accepit ſanguinẽ e latere ſuo
⁊ ſuꝑ infirmi faciẽ piecit/ dicens:ſanguis iſteꝓ te ef/
fuſus ſit ↄtra te in die iudicij.illo So clamante pꝛe ti

moꝛe qͥ ante eũſedebat/⁊ alijs ↄcurꝛentibb:inueneẽt

ſanguinẽ ita facieimoꝛtui adherentẽ:ꝙ nulla lotio
ne auferꝛe potuit. SGanguis ̊ inuentꝰ ondebat viſio⸗
nem nõ fuiſſe caſſam. pʒ ̊ ꝙ ille ſanguis bñdictus /ſi
mali fuerimꝰ ↄtra nos erit in damnationeʒ moꝛtis.
Zu.·xxiiij. ¶ Cuiꝰcanſam reddit cæ in pᷣs.lxj.dicens
pcium cogitauerũt repellere.Sicut em̃ ſclanꝰ pᷣci
um ſibi ad carceremſaracenoꝝ ſufficiens ꝓ redẽpti-

one ſua miſſum repellere põt:et in carcere remanere
ſi vult. Ita in ꝓpoſito æt ſicut quis mereret᷑ peiui-
legiũ amittere ꝓpterↄtrariũ factum:⁊ qꝛ oceſſa ab⸗

utitur ptãte:ſicut pater. B.felu r⸗ mali xpᷣianipᷣ
9

uilegiũ baptiſmi/⁊ moꝛtis xpᷣi/et ſacramentoꝝ eccle
ſie.qꝛ priuilegio freq̃nter abuſi ſunt.⁊ factis contra
rijs renũciauerũt.Patet ã̊ ꝙ eſt x celo/ſicut ciſta
duaꝝ clauiũ in cuſtodia duoꝝ hominũ/ad cuiꝰ aper
tionem opoetet ꝙ vterq; ↄcurꝛat. Ita celum aꝑitur
paſſione xpᷣi ſicut vna claue:Aältera vᷣo bonis opib
noſtris. Ad h ergo ꝙ nobis apiatur:neceſſe ẽ ꝙ vtra
qᷓ; clauis ↄcurꝛat. ſicut neceſſe eſt ꝙ auis duas alas
habeat:ad hoc ꝙ in altum aſcendat. Sic in ꝓpoſito
Exemplũ ad idem in om̃i negocio. Siqᷣs in aliq̃ ne⸗

ceſſitate ↄſtitutus ſeipᷣm iuuare ex negligẽtia ñ vult

vtpote wmũ edificare:vel ruinoſam repare vel pla⸗
gas ſanare:vix inuenit ita bonũ amicũ qui velit euʒ
tuuare.Sʒ ſi incipiarfundamentũ ponere/⁊ facẽ qðᷣ
in eo eſt:amiciiuuant. Ita qͥ negligentes ſunt circa
ſalutem am/dicẽtes: deus vult nos ſaluare.erꝛãt
ſicut patet.A.viij x.¶¶ Yeruʒ dicũt ceꝰnõ fecit nos
nec redemit vt damnet.verũ eſt/ſicut hõ nõ plantat
arboꝛẽ fructiferã in oꝛtu ſuo/vt eam ↄburat.ſi tñnõ
fructificat:oburit.Sic teſte xpᷣo.Om̃is arboꝛ q̃ non
facit fructũ bonũ excidetur ⁊ in igneʒ mitte Mat.

vij. Job. xxiiij. ↄterat᷑ q̃ſi lignũ infructuoſum. Mec

ebent mali admirari ꝙ ꝓ facto bꝛeui eternalit᷑ da-
nant᷑:ↄquerentes ⁊ dicentes:q̃re damnat nos:qꝛ pꝛe
ter rõneʒ ſupꝛa ·e.c.vij.aſſignatã.æxempla ad h̊ plu⸗
ra adduci pñt. In iure em̃ diuino videmꝰ/œ nõ opoꝛ
tet ſemꝑ penã ↄmenſurari culpe/ qtum ad longitu⸗
dinẽ bꝛeuitatẽ. In lege em̃ diuina adulteriuʒ qͥ ad
actũ et culpã citõ tranſijt:⁊ tñ vitam ſine fine priua
bat. Sicut pʒ Seut.xxij.et.A.xvij.vij. Sic vx homi
cidio volũtario.ſic de blaſphemia ⁊ multis alijs pec
catis. ¶ Idem pʒ in legenatureſin qua ꝓ bꝛeui vele
ctatõne in cibovel potu exceſſiuo ſeqͥtur qñq; longas
infirmitasſ⁊ moꝛs ſine fine qꝛ ſemel moꝛtuꝰp legem
nature:nunqꝙᷓ viuet.Eex bꝛeui etiã vulneratõne ſeqͥ
tur moꝛs vel longa infirmitas. ¶ Idem prʒ in iure
humano.in qͥ qui vendit hereditat᷑ ſuã:nunqꝙᷓ recu⸗
perabit:⁊ emptoꝛ imꝑpetuũ habet ius in reempta.
Ita hõ qui vendit dyabolo aĩiam ſuam/ꝑ finale pec
catũ.Sicut illi.j. MHach.j.venũdati ſuntvt facerent
malũ.et Ro.vij.carnalis ſiue venũdatꝰ ſub peccato
ipſe imꝑpetuũ aĩaʒ nõ recuꝑabit /bellũ em̃ qñq; bre.
ue eſt ⁊ ſeruitꝰlonga ſequit &t matrimonij ↄtractũ
bꝛeuẽ ſequit᷑ copula ad totã vitam. Sic velictũ bre⸗
ue/ſequitur damnatio eterna.
Bñnſionibo erge maloꝝ quiba mendaciter nitunt
cefendere ꝙ veus nemin? xpianoꝝ dãnare vult eui⸗
denter repꝛobatis. In hoc articulo ſexto mueſtiga⸗
re opoꝛtet huiꝰmendacij cauſam:vt nõ ſolum dectĩ
in ſeſſed etiã cauſa repꝛobet᷑qꝛ vꝛticam nõ bñ eradi⸗
cat qͥ radicem nõ inueſtigat:nec eradicat.huiꝰ auda
cie magna cauſa accepta videt᷑ eſſe ex vi patientia⸗
⁊ longa peccatoꝝ expectatõne.ex hoc vicʒ e raro aꝑ
tas Tocinad gccnpit vindictas fſccnin pꝛo⸗
ꝓter hoc eĩ abſq; timoꝛe peccant fulij bominũ qꝛ nõ
ſtatim accipit vindictã apertam /ſicut in lege natu⸗
re:eñ.vij. Vbi peccatoꝛes diluuio ſimul necauit:
et in lege moyſi: Mũ xv. Colligens ligna in feſto:la
pidabatr. Et dathanſet abiron in libꝛo nũeroꝝ.xvj.
cum om̃ibo ſocijs ſuis ↄtra moyſen inſurgentes ⁊ in-
obedientes a terꝛa œuoꝛabant Et multas tũevin⸗
dictas exercuit quas mõ nõ exercet.Cuiꝰdiuerſita⸗
tis licet cauſa ſit bona.quia aliterſe habʒ wminus
ad amicos ſpeciales velinquẽtes:et ad filios qͥs diu
tius expectat nuncijs et verbis⁊ litteris eos ſnonẽ

do:vt ſe coꝛrigant.filiun etiam ve die xelinquentem

opeberitmultis in cor adt
lend onnino leccheiͤs⸗
loemcnjnelnhulv heu
crlonga mou nultu ob tiolni
turoblimonitacidemmnt Gion
Deqyibo diat Joh Mui g de decl
tentle ipfi abinſi unt eonn ſupbia
Nemobmuteſcetes ponent inteneb⸗
Pepꝛobato mendacio dicentii d

4 ſtiatu vult damnani 7c midaci⸗
eimploillomendach oßcrepenicnl

cans bulii ape ercoicerun qud e⸗
umq quantü m eo eſtꝛim den 70
ſacra ſciipturez aptos zpdicatoꝛ.
Quietia ſcutoꝛedlcitata vellent.
lop punitiorſicpellent deũ non cñi.
hecatop pumntoꝛita nechonox /
iröneipſum negit in mimis malox.
niſebonop E&t icci de e poffſn
ſt ni noce ripliate medao ſnod
inirlctciuſi dei uienͤ
beſteſe cesonßs

jaſſignari Eren laadhpl⸗

meen divino viden nopoꝛ U

ſuraniale itunet longtu⸗
hlegeen dinin aculterinz a
unluterthyltamſinefinepnu
e. Aryi i. Bienhon
veblappaniu :multp aliopee
nlegenatwrein gvoben ie
mauſinſehmggim
ne fineqeſemal moimn legen
Erbaui eni ulnerröne ſeg⸗
fmitas. G Yaan pt iniure
denaraäemkre⸗
ühabet iusinreempte.
——
h.venödatiſuntyt facerent
lisſiue venüdar iub peccato
recupabit bellü eñ gichb⸗
uit Et matninoni Nci
6totiitam Bic ligüh⸗
eter

ſe
op qui manczat⸗
nnetpinozninmn iit au⸗

nogna , oh n
joͤnote⸗ fruce
. n flenſene
z'rlitt nrnitn
trcdu nnneniiin

d9.
quio menaater Nimint f

Arꝰ. vij.

xxvij.

one/⁊ vi ⁊ alteriꝰſeculi odio. Videmꝰem/u

Deſperatio

de nocte verberat. Sic deus diutiꝰamicos mõ expe⸗
ctat:⁊ verbis ꝗpꝛijs/z litteris pᷣdicatoꝝ ⁊ſ,. acre ſcptu
re eos qmonet. filiũ in moꝛtis nocte punit coꝛã om
nibo delinqnteʒ tñ ipſi iſta cauſa abutunk. Sicut pa

.tuit de illo vt fert / ci ſemel audiret pᷣdicareſ ꝙ qᷓac

cipit᷑ coꝛpꝰchriſti indigne:iudiciuʒ ſibimanducat 7
bibit:pᷣdicatoꝛẽ deridens ait ego tot annis illõ ĩ pec
cato accepi:⁊ adhuc nihil mali ſenſi:2 eodẽ die ſeipᷣm
ſuſpendit. In qͥ facto duo ondunt᷑ Pruno: ꝙ anda⸗
cioꝛ fuit ad peccandũ⸗ minas dei deriſit:qꝛ pctm̃ ſu
um multis ams inultũ tranſiuit. Gcdo: licz deus
aliquibo ãnis peccati vindictã differat: illud ramen
in fine unpunitũ nõ dimittit. Mora. P. v. xxij. ci ſe.
Bed qnto diutius expectat: tanto graumns ĩfine
Punit/ꝗꝓpter duo. Pꝛimo:qꝛ rex diu amicos atra enʒ

Delinquẽtes expectans/ grauius otra eos iraſcitur z

reputat ſe ab eis deriſum.⁊ꝛ ideo grauiꝰtra eos pce⸗
dit:tanqꝙ; otra eos ꝓditoꝛes magis ingratos: ¶Be⸗
cundo:qꝛ quãto diutius expectant᷑ ranto plura ma⸗
la omittũt/z diutius ingratitudinẽ ↄtra vi gratitu
dinẽ ⁊ patiam reddũt.qᷓ etiã mala ex longa moꝛa ali
qn obliuioni tradũt. Sicut quãto iuſticiarij here
ditatis ⁊ curie ſtatio diutiꝰplongat᷑ zrariꝰ veniunt:
tanto perꝰerit multis in eoꝝ aduentu. rimo qꝛ
in eos nõ timẽtes/ nec expectãtes audacioẽs ſunt ad
acienduʒ mala: ꝓ quibo ab eis bunient. ¶ Scoo qꝛ
ex longa moꝛa. multa qᷓ ab eis in illo iudicio requirẽ
tur: obliuiom tradiderunt. Sic in Poß ito erit illis.
De quibo dicit Job. xxiiij cpy de dedit illis tp̃s pemi⸗
tentie:⁊ ipſi abuſi ſunt eo in ſuꝑbia:qñ reddent ratõ
nem obmuteſcẽtes ponent᷑ in tenebꝛas extenioꝛes 77
MKepꝛobato mendacio dicentiũ/ deus neminẽ ba⸗
ptiʒatu vult damnari ⁊ cã mẽdacij: Reſtat breurer⸗
emplo illimendacij oñdere periculũ. Si em̃ falſifi⸗
cans bullã pape/ excõicetu r:quõ excõicetur apud de

um q quantũ in eo eſt: ipᷣm deũ/ 7 om̃s bullas ſugs.i.

ſacxꝗ ſcripturaʒ/7 aplos/2 pᷣdicatoꝛes ſuos falſificat.
Qui etia ſicut oꝛe dicũt:ita vell ent ꝙ nõ eſſet pecca⸗
toꝝ punitio ⁊ ſicvellent deũ non eſſe iuſtum ⁊ ſic nec
peccatoꝝ punitoꝛẽ: ita nec bonoꝝ remuneratoꝛc. qa
qroõne ipſum negãt in minis alge. negare pñt in
miſſis bonoꝝ Et ſic cũ de eẽñ poſſz niſi iuſt? eẽt: vel⸗
lẽt vũ nõ ee. iplicite ĩ mẽdacio ſuo dicũt eũ nõ eſſe
inqꝙtũ dicũt eũ iuſtũ nõ eõ MNui etiã occaſionẽ mẽ
dacij ſui tot ꝑdũt:qᷣt eyttalibjvꝰbisandaciã ſumũt œ
linquẽdi.Oi ̊ teſte ps.v. pdes om̃s qui loqnür men
daciũ.qua pditõne ꝓdent᷑: qui tampiculoſe mentiũ-

tur. Nora de iſta damnatõnis materia. P. viij.Ar.

iiij.vſq; ad finem capituli. .—
Eſperatõnis. Idꝛimo

oſtengenda eſt cã. Gcõo piculũ. Tercõ re
mediũ. Gtum ad prim uʒ. Seſperatönis
cauſa ẽ tniplex Cõmiſſioſomiſſioj⸗ callida æceptio.
PHꝛimo dico maloꝛũ ↄmiſſio: qᷓ ſpãliter qtum ad
pns ꝓpoſitũ/ↄſiſtit in nima carnis ⸗ mynd dileet
diligi
vnũ nõ libẽter ab eo diu ſare ſpãliter vbi dilectio
eſt carnalis. Gic etiã multũ oditvnũ nõ libẽter ad
illũ vadit:vt diu cũ illo 2uerſer. Adhuc ſi illequem
Dilexit:⁊ aliꝰquẽ odit ſint inimici: magis inuite a il
lum quẽ odit vadit.qꝛmnõ ſolum adu ent ſuus erit ei
male acceptꝰ:qꝛ eñ nõ diligit: ̊ qꝛ inimicũ ſuuz dili⸗
git:qp peius ẽ. Gi oᷓ optet talẽ magna negocia in cu⸗
ria illius expedire queʒ odit: in via vſperat cæ bona

expeditione. ſicloquit᷑ vel cogitat:veſpero bñ nego⸗
cia m ea expe

dire: q; ſemp fur inimicus eis

4 .

et amicus

inimici ſui.¶ Dic ſpualiter inimicicia quedã ſpũa/
lis eſt inter

Tũ exvna parte:s carnem mpᷣm ex alis

D I1).

parte. Juyta illud ꝓacobi.irij. Zldu lteri neſcitis/qꝛ
amicicia huius mundrinimicicia eſt wo. Pecca⸗
toꝛ i ſciens ſe eſſe inimicuʒ xei dupliciter. Pnmo qꝛ
eñ odit:q;ꝛ vellet eum nõ eſſe:ſic patet. .xxvij. vel
foꝛte eü occideret ſi poſſet: vt liceter peccaret.ſ̊ qui
eſt in rali voluntate erga hominẽ / eñ non diligit: ſed
odit.ſica multo foꝛtioꝛi qui eſt in tali voluntate er⸗
cdo: qꝛ eſt amicus inimici ſuiſq; camis
mundiæct ſic rõne tercij innicus dei. Teſte Jaco.
niij. Quicunq;voluerit amicus eſſe huiꝰſeculi:inimi
cus vi aſtituit᷑. Nunqꝙᷓ vellet ab iſta carne vel ſecko
tãtũ diligit: diu recedereꝑ moꝛtẽ. Et id qñ ad il
lum punctũᷣ veniũt magnis væſiderijs 7 qñq; pcibus
muneribo dintius hicoptant remanere. Gicut pa-
tet willo. A. xxvij. xlix. Et æ quodã alio tali & q
fertur: ad moꝛtẽ vemiens ait qᷓ diu anima mea vo⸗
luit mihi ſeruire:indui eã bomis veſtimentis: ⁊ ciba⸗
ui/a potaui vlicate: adhuc melioꝛib vellem / ſi me⸗
cñ remanere vellet. ꝙ ſi nolnerir: ſeruier altert. q; foꝛ
te nõ dabit ei aquã nõ mihi ihuterb ſibipi⸗ q rema⸗
nere nõ vult. Er cõiter illiqꝗ erüt ſapiẽtioꝛes:ↄ au-
dacioꝛes/2 potẽtioꝛes apud mom: minꝰinnoꝛte ſpe⸗
rant. h eſt mag pᷣſumprio qð male erit eis in alio ſe
culo. Di vo neceſſitate pulſiopt eat eos ab iſtis

—

rebo tadilectis ad illũ quẽ numqỹ dilexerũt ꝓ maris

rant negocia ſus apð veum in cuna illa bñ expedire.
Et iõ wlẽtes ? triſtes recedunt. Dic llle ve ͤ fert /
en mr eu de vicioſa vita ſna frejnt rephoderet. Rf⸗
adhuc iuueis ſuʒ:pofſuʒ ſatis tepeſtine iſta dimittẽ
tãdẽ infirmatꝰ/ a mr̃eð ofeſſione ãmonitꝰ Rñdit
gdhucnõ moꝛiar:bñ ſpero euadẽ.nõ oʒ ↄfiteri Cuʒ
vo m videret moꝛtẽ apꝛopinqᷓꝛeſæ ipᷣm rogarerob-
niyius. Ridit:mõ nimis tarde eſt⸗ addidit:mater/
cantabo tibi canticũ: incepit ſic woꝛlyes bliſſe haf
gad day foꝛ ye laſſe vy loꝛum yvemoꝛewey la way. ve
talib loquit᷑ ſacra ſcriptura Eccj. xlj. dicẽs. Omoꝛs
ch amarn eſt memoꝛia tna homini pñti acẽ ĩ ſubſtã
tijs ſuis:viro quieto:⁊ cuiꝰvie directe ſunt in om̃ibi
T adhuc valenti cibos accipere. y Dcda ſperatio
mis cauſa eſt bonoꝝ omiſſio:⁊ſpecialiter efynay. qa
ſicut hominem maxime in moꝛte ſperare facit miſe⸗
ricoꝛdia: ſicut patebit. E.iij. xv. ta maxime fac ho

mmẽ tũc ſperare vefectus miſericoꝛdie. Qui eſim

nõ fecit ſibi amicos mãmona iniqͥtatis:in illa cu⸗
ria nõ bene recipiet᷑quia ludiciuʒ ſine miſericoꝛdia
in curia illajerqui nõ fecit miſericoꝛdiam: Ja.ij. Et
iuſte quidẽ. Siẽ pa tet. SO.nij.xxiij. Tercia deſpe⸗
ratiõis cauſa eſt callida demonis cceptio: qua ſpe⸗
cialiter in moꝛtevidet moꝛientẽ in vſperatõeʒ pone
re.Siẽ patet. .xxj. viij. y. xiiij. * Ad modũ eniz
callidi latronis in periculoſiſſimo moꝛtis paſſu/ma
rume er inſidiatur: vt in eſperationeʒ cadens/nullo
modo euadat. Ad hoc diuerſisvtitur cautelis.qꝛ
qꝙᷓtum ad illos qui male prius viyerũt:alium moduʒ
ꝓcedẽdi tũc hʒ. Et aliũ qᷓtũ ad illos bi vixerunt.
tum vo ad illos/qͥ male vixefr̃t ſe hʒ auſtererad
modũtyꝛãnia crudeł vſurarij:qᷣĩ ſolutõe vltimum
putat qdrantẽ zc. ſeu ad modũ młieris litigioſe: qᷓ
ſliga cᷓ vicia ſua oẽs defectꝰſuos recitat:cũ addi-
tamẽtis. Sic demõ in moꝛte oẽs defectus/⁊ omẽs de
ſperationis cauſas /ſiue omiſſionis ſiue commiſſio⸗
nis recitat,.et ille miſer videns peccatoꝛuʒ magnitu
dinem ſet multitudinem/ad modum cayn in deſpera
tionem cadit:dicens:illud BGeñ.iiij. maioꝛ eſt in i⸗
tas mea:ꝙ vt veniã merear.per modum iſtum mul⸗
tos ad deſperationis metam adducit. Re quib exẽ/

plum vnũ ponit GBeda de geſtis angloꝑ. e quodã

S

Exemp.

uij.

g. Exemp.

V.

Exemp·

Exemp.

vij.

viij.

Exemp.

Exemp.

ix.

Deſperatio

milite cuiuſdã regis ꝓbiſſimo in his qnead ſeculuz
ptiuebant. hica rege in infirmitate vij itatꝰ ãmo⸗
nitus v ↄfeſſione:dixit ꝙ noluit.qꝛ cũ nun in aliq;
piculo vt diyit timuiſſet: nõ beret ei iterũ impꝛo⸗
perari ꝙ tũc timuiſſet. Et cũ alia die ad idẽ ãmone⸗
ret᷑. RKñdit/ ꝙ fuit nimis tarde.qꝛ inquit mõ intra⸗
uit vnꝰ angelꝰbonus ⁊ oñdit mibi om̃ia bona q vnq;
feci in paruo libello q̃ſi triſtis: ipſo recedẽte intra
nit demonu mititudo cũ cachĩnis ⁊ veriſioibo ⁊ gau⸗
dio:impꝛoperãtes mihi omia mala mea / ſiue cogits
tionis: ſiue locutõnis/ſiue omiſſionis. oñdentes in
magno volumine in q etiã oñderũt ſniam dãnatiõis
mee datã. Et ſic triſtis ſperans moꝛtuus e. Et
nõ ſolu erga tales tali vtit᷑ oñſione:s̊ quadã eti ar⸗
gumentatõne ſillogiſatoõne: qli nupervſus eſt erga
vnũ/qñ venit ad eũ vt illum vexaret. Solebat eĩ nar

rareſq; dyabolus ei in foꝛma ethiopis veniẽs ei tale

fecit argumentũ:Zu feciſti illud ⁊ nunꝙᷓ fuiſti con/
feſſus: nec feciſti emendã.q̊es meus.ſtatim in eum
intrauit:a male vexauit. Sic in moꝛte ꝓcedit pec⸗
catoꝛes accipiẽdo om̃ia peccata pꝛius oñſa/ ꝙ maio/
ri ꝓoſitõne / dicens:oĩa hec mala feciſti: omĩa hec
bona omiſiſti: nunꝙᷓ feciſti e H emendam reſtituẽ
do / vel penitendo: niſi timoꝛe moꝛtis. ͤmeus es tu. qᷓ

nõ poterit negare maioꝛẽ nec minoꝛez. difficile erit

euadere veſperatõeʒz. ĩmo talis quodãmõ inoſcia cõ
ſentiendo:iudiciũ ꝓpriũ dat.? anteqꝙᷓ aia coꝛpus exe-
at: odemnatus eſt. ¶ Bʒ dicũt: ſi poterimꝰ hr̃e tria
verba añ moꝛtẽ:oĩa iſta dyaboli pericla et cautelas
euademusbuic rñdet᷑. ¶ Pꝛimo: hoc ẽ falſuʒ. qa
plus reqritur ꝙᷓ tria verba: viq; qin toto et ey toto
Loꝛde ad ve ↄuertatur ipᷣm ſup omia diligendo æt
om̃ia q illicite bʒi poſſe reſtituendo: nõ inoxttimo
reſ iuſticie amoꝛe.⁊ peccata olĩa dimittat: cn ppoſi⸗
to nunqᷓ; ↄmittẽdi illa:nec glia.et ꝙ omneʒ remittat
offen lam. etiã poſito ꝙ e piculo euadere poſſit ſine
iſtis tria verba nõ ſufficiũt. Mõnulli em̃ hñt tempo⸗
re moꝛtis tria verba ⁊ plura.nõ tñlad ſalutẽ ſic pʒ ve
iſto.Z.xij.xxxiij. Et. A. xxvij.xlix. Et ſiẽ patʒ de illo
qui vt fert dicere ſolebat: ſi baberẽ tria verba 2c. et
cum equus calidꝰ de venatõne venies aqua mimis p⸗
funde intraret: equo in aquam cadens:ſeipᷣm dya
bolo tribe verbis tradidit.¶ BSic etiã pʒ de alio:qui
ſicſe iactare ſolebat: ꝙ ſi poſſet ante moꝛtẽ cũ ſacer/
dote loqui: oĩa pericula pᷣdicta euaderetp ſadimor
tem infirmꝰ: ſacerdoti ↄofeſſione ei loquenti:nihil

aliud rũñdit: niſi ſic: talis niger canis bñ curꝛit: et ille

rufus eſt optimꝰ: nunqᷓ vep̃da Afuit a ſic diuerſos
canes noĩando:in canũ ↄfeſſione moꝛtuus E.7 nul
lo alio tũc loqͥ potuit:niſi v illo gqð pꝛius dilexerat.
Siquidẽ canes in vita ſus multũ dilexerat.q̊ nec mi

rum ꝙ tũc de eis loqbat cogitauit. qꝛ moꝛs quidꝗ

ſomnꝰeſt qqtum ad malos in p̃s. xxv. dwoꝛmierũt
ſomnũ ſuũ:⁊ nihil inuenerũt ⁊c. vꝛmientes vo vere
illa quã vigilantes multũ diligũt 7 cogitant:ſomni
ant: cũ illa credũt ſe loqui. ſic incipientes moꝛiõ re
illa quã priꝰinoꝛdinate vel oꝛdinate dilexerũt: ſimi/
le huic. Mora. E. j. vij. Iſte ̊ habuit tria verba: nec
tñ ſufficiebãr. ¶ Idem pʒ ve quodã alio:qᷣvt fertur

Exemp. ſic ſeiactare ſolebat huic ̊ moꝛienti veſperato: qui

X⸗

dam religioſus:qui illud verbum ab oꝛe ſuo priꝰ au

dierat acceſſit: eum e verbo illo memoꝛauit. cui

ille. Creditis ꝙ babeam dei miſcoiam 7 graz modo
in burſa mea. ꝓ toto mundo non poſſem modo vimi

ſericoꝛdiam petere. Mec mirum quia teſte beato au

guſtino: hac animaduerſatione ſepe pcutit᷑ impius
vt moꝝnens obliuiſcat᷑ ſuqui dum viueret oblit? eſt

ci. Patet ergo ꝙ plus requirit᷑ iᷓ; habere tria verba

vel loqui cum ſacerdote anteqᷓ moꝛiat᷑: Eicz ꝙ bẽat

ↄditõnes pᷣdictas. Mota.M.x. Nix.cum ſe. Ged co

D i).

gitet quilibet in coꝛde quõ ille miſer in medio ini⸗
micoꝝ poſitus. qui videt demones cũ vncinis infer⸗
naliby paratos ad rapiendũ animã:qui ex alia par⸗
te videt amicos executoꝛesſcũ manil viſcoſis pa⸗
ratos ad aperiendũ ciſtam burſama ad rapiendũ
bong exterioꝛa: qͥ etiã tanta grauat᷑intus v extra in-
firmitate: ꝙ viy quicqꝙᷓ cogitare põr niſi v infirmi⸗
tate:vix quicqꝙᷓ loqui:vel membꝝ aliqd mouere:quo
poſſet talis vt pᷣdictum ẽ cum oibo illis ↄdirõmbi.s
ad deũ ſe ↄuertere:quõ poſſet arboꝛ q ſe ſemꝑꝝ ad ali⸗
am ptem inclinauit:qũ ſcinditur ad aliam ptem vi⸗
delicet ↄtrariam cadere. Ideo pꝛius via eſt pparan-
da:·qꝛ aliter tũctarde pparatur. Ideo bñ reſpondit
quidã religioſus bone memoꝛie/ moꝛti apꝛopinqns
cuʒ imoneret᷑ ꝙ x vo ſalute amime cogitaret. Re
ſpondit:tot annis in oꝛdine viji: et nunc; videbant
mihi matutine nimis ꝓlixe qtum cũq; eſſent cuʒ no/
ta ſolenni.modo vo tedet me audireofficiũ ſine nota
ſi ergo pꝛiꝰ nõ cogitaſſemſmodo tarde eẽt cogitare.
ante moꝛtem ↄfiteri qꝛ a moꝛtuo quaſi nihil perit
ↄfeſſio ⁊c. Ecci. xvij.¶¶ Iſtud etiã e optimũ ↄſiliũ
ꝙ ſanus 1 viuus ↄfitearur: ⁊ vitaʒ emen det:⁊ aliena
reſtituat.qꝛ ſi að moꝛtem expectet d abo lus caute
iſta impedit.¶ Quia ſicut aſtutus v urariusvel po
tens auarus habens vicinũ minus diſcretuʒ /et ma⸗
lum patrẽfamilias:cuihereditate⸗ cupit:vocat ad
feſta: libeter eũ recipit:er mutuat ei paulatiueſpl⸗
7plus: nõ ſtatim vebirum rep etit:ßᷣ id creſcere per⸗
mittit/vſq; ſit in tali miſeria ⁊ paupꝑtate/ illuc ſol⸗
uere nõ poſſit:niſi hereditatẽ vendat.ſic dyabolꝰpec
catoꝛi diuerſas muruat velectatões: facit ei amica
bilem: vt hereditatẽ celeſtem eũ faciat amittere t
ideo dum ſanus ⁊ viuus ẽ nõ ondit ei quõ eſt ei obli⸗
gatus:nec tũc ↄputat: ſed expectat vſq; loquelam q̃
confitendo ſe acquietare? ſaluare poſſet:amiſerit.⁊
tũc cum eo diſtricte ↄputat:oſtẽdendo ei quot dele⸗
ctatões⁊ aliẽa bona et peccata in vita ſua eimutua
nit. ſicut ptʒ ſupꝛa e.c. vj. Ideo cõiter tales viſiones
malis moꝛientibo nõ oñdũntur: anteq; loquelã ami-
ſerint:ne loquelam hñtes dyabolũ accuſarent ? cõ⸗
fiterent:⁊ aliena reſtituerẽt. ¶ Et in hoc caſu ſe ha⸗
bet dyabolus ao modũ falſon aliquoꝛũ hominũ: q/
bus qñq; obligat terꝛa vel manenum ſub tali pacto
ꝙ miſi pecunia eis ad certũ diem ſoluatur:terꝛa cum
eis ſemꝑ remaneat.Lales vt qñq; audituʒ eſt ꝓ die
illo ſe gbſcondũt: æ inueneri nec videni volũt ab illo
qui ſolnere paratꝰeſt:vſq; dies ille tranſierit.⁊ tũc ſe
oſtendũt ad alterie
res obligati dyabolo/q miſi ſe liberent duʒ loquelã
habent: terꝛã viuentiũ amittunt. Ypſe vo ſubterfu
git: ⁊1 ſe abſcondit.vſq; loquels ſit amiſſa. tũc obli/
gationẽ eis oñdit:⁊ tuc ſicut mutꝰ coꝛã iudice ponit̃
ad pniam ⁊carcerẽ ꝑpetuum ſſic ta les. In cuiꝰ ſignũ
adduci põt/ꝙ poſtq; ille miſer: Math.xij.obmutu⸗
it: adiudicatus fuit ad tenebꝛas ⁊ fletumſet ſtridoꝛẽ
