xj. Sicut pʒ Yo.vij.vbi æœ mũdo loquẽs ait.Ego te
ſtimoniũ ꝑhibeo v illo:qꝛ oꝑa eius mala ſunt.
Contra tammultas mundi infatuationes ct pe-
nas et ꝑicula:tria ſunt remedia ſeu wcumẽta: q̃ vo⸗
cent mũdi contẽta eſſe fugienda ne ab eis infatuet᷑
et penas quis incurrat et pericula.Quoꝝ pꝛimũ eſt
T interioꝛi contẽplatione. Secundũ in eyterioꝛi cu⸗
ſtodia ſeu refrenatõe. Cerciũ in fuga et elongatiõe.
Etum ad pꝛimũ efficax remediũ eſſe veberet:ad
paruipendendum mundi diuitias/ vælicias et hono
res/intime cogitare celiviuitias/ clicias ⁊ honoꝛes
quia ſicut viſa clariſſima ſolis luce intrãti wmũ im
mediate poſt:totũ quicquid in wmo eſt lumĩs vłal
terius rei videtur obſcurum.Et ſicut exiſtenti in al-
tiſſimo aeris loco:maxima hic inferius vident᷑ par⸗
ua. Ita contemplanti illã gloꝛiam increatã ⁊ exiſtẽ
ti in celo ꝑ conuerſatõem/omnia iſta inferioꝛa vidẽ-
tur obſcura et parmi valoꝛis. Sicut patet ð illis Jo
hã.xv. Vos ve mundo nõ eſtis.¶ O'tũ ad ſecundũ:
qui ſe ſic cuſtodire neſciunta paretibus et alijs ami
cisa mundi periculoſis honoꝛbus:cuſtodiri et re⸗
frenari æberent. Sed heu qui cuſtodirent puerum
vel bilẽ amicũ et impotentẽ ne equũ aſcẽderet ca
pitatum:ne ⁊æ illo cadens lederet᷑ꝛipſum nitũtur in
alto ſtatu mundi vel eccleſie ponere: de quo cadens
damnabitur/oſtendentes ꝙ mundus quod ſuũ erat
diligeret: Joh. xv. ¶ Etum ad terciũ oſtendenduʒ
eſt pꝛimo qre mundus fugiendus eſt. Secundo quo
modo fugiendus.¶ Etũ ad pꝛimũ mundus non ſo
lum fugiendus eſt pꝛopter pericula ſpiritualia vel
pericula futura que in moꝛte timentur:ſed etiã pꝛo⸗
pter auerſitates / tribulationes et anguſtias: quas

pꝛeſentes ſentimus/et pꝛopter ſanctoꝛum exempla.

Si em illa pericula nõ mouent que futura ſunt: qa
non ſentiuntur /ſaltẽ illa moueant que pꝛeſentia ſũt
quiaſſentiuntur. Et ſicut filij Jſrahel videntes pla
gas et anguſtias inegypto:que notantur in his ver
ſibus. Sanguis cum rana/cynifes/muſce/ pecoꝛum
moꝛs. Ellcus/grando/bꝛucus/tenebꝛej cũ moꝛte pꝛi
oꝛis. Be egypto fugi erunt filij eccleſie videntes eaſ⸗
Vem tribulationes in mundo ipſum coꝛde fugiant.
Mautem eaſdem vid ere et ſentire poſſunt/ patet in-
ductiue per hoc. In hoc nanq; mundo eſt ſanquis
belloꝛum iniuſtoꝛum et ſine cauſa occiſoꝛum. Sunt
etiam rane guloſoꝛum et ebꝛioſo um que ĩ foueis cã
tant tabernarumjet cooperiunt totam terram egy⸗
pti. Et cynifes ſubtiles ſed acute conſcientiarũ pñ⸗
cture/et anyie cogitationes ⁊ ſollicitudines: que ſũt
in amoꝛe carnali et cupiditate.Et muſce gro fſioꝛes!
raptoꝛes videlicet et latrones et ſpoliatoꝛes homi⸗
nuũpotius c pꝛeda q; eſuo viuentes:qui ſicut mu⸗

ſcemel ita ipſi pꝛedã ſequũtur. Et pecoꝛũ moꝛs:id ẽ
anmimaliuʒ; moꝛtalitas.œ qua nota. T. x xix. Et vl⸗
cus: id eſt coꝛpoꝛum infirmitates. Et grando geri⸗
tempeſtates.Et bꝛucus bladoꝛum væſtructio bꝛu⸗
cus nãq; talibus nocer:ſicut patet.D.xij.xxij.Et te⸗
nebꝛe ignoꝛantiarum et perplexitatum: quid agen-
dum vel fugiendum ſit. Et moꝛs hominũ cuiuſcun⸗
q; etatis/ſtatusſet conditionis inter quas in mun⸗
v pꝛeſſuram habebitis: Joh.xvj. Si ergo mundus
paucis blãdicijs et pꝛoſperitatibus nos attrahitlad
eins amoꝛẽ et peccatũ. Ergo a contrario ſenſu ſine
ommi alio woctoꝛe nos tot aduerſitatibo: tot ↄſciarũ
remoꝛſiõibus quos ſicut alios inimicos et latrones
fugẽ nõ poſſumꝰ:tot ↄfuſionibus:tã hic qᷓ etiaʒ qñ a
iuſtis peccatoꝛes ſepabunt nos ab eiꝰ amoꝛe retra⸗
hereſet auolare facere veberet.¶ Ex iſto nãq; timo⸗
re multi ſcti ĩ celo mundũ derelinquẽtes:ab ipᷣo auo
lare ceperũt/quoꝝ volatꝰet fuga noſtra vebet eẽ hoꝛ
tatio/et wctrina:et exemplũ:quot ꝑfidie in mundo
latent et pericula/ſi pauli conſulis romanoꝛũ ſequi
vellemus vt veberemus exemplũ v quo refert Ju⸗
lius ſextus li j.ꝙ in planicie quadã dimiſſur?exerci⸗
tũ cõtẽplatus: ꝓrul vidit amiu multitudinẽ ifeſtino
volatu ex ſilua cõſurgere et ſtatiʒ intellexit aliquid
inſidiaꝝ ibi latere:eõ q; turbate aues ſimłauolane⸗
re:miſſis igitur exploꝛatoꝛibus comperit ibi hoſtes
latereſad romanuʒ exercitũ clam inuadendũ. Et ſic
auium volatu et aſcenſu ſibi et exercitui ſuo camt.
Bic nos videntes chꝛiſtum ſanctũ ſanctoꝛuʒ qui di
cit Yohã.xvj. Relinquo mundũ et vado ad patrem
cuʒ omnibus ſanctis membꝛis ſuis/ e quibus dicit.
Mundus eos odio habuit:quia non ſunt ve mun⸗
vꝛſicut ego non ſum ve mundo: Johã.xvij. Amun
wauolare illoꝛum exemplo inſidias mundi latẽtes
ſuſpectas habere vebemus:et timere et cauere vt e
nobis verificet illud Oſee.xj. Foꝛmidabunt filij ma
risſet auolabũt quaſi auis er egypto. Ecce quomõ
ſanctoꝛũ exemplo ve egypto huſus mundi auolãdũ
eſt coꝛde/et amoꝛe/pꝛopter tribnlationesmiſeriasi
et inſidias in eo latentes. Sed heu pꝛo maioꝛi par⸗
te adultere aſſimilantur:quia ſicut adultera a lecca
toꝛe verberata ab eo nõ recedit. verberata vo ama-⸗
rito ab eo recedit. Sicmũdi amatoꝛes mundi erpe⸗
rientes ⁊ ſentientes pericula:veration esj verberajla
boꝛes /inſidias/tã coꝛpoꝛales iᷓ ſpirituales nõ rece⸗/
dunt/nec coꝛde nec opere fugiũt:ſed ꝓ modica ſpe di
nitiarũ/vliciarũ et honoꝛuʒ omnia patienter tole⸗
rant. Sed illi idem vel alij etiam qui chꝛiſti iugum
poꝛtare pꝛofeſſi ſunt:ſi modicũ pꝛo chꝛiſto/ vła chꝛi
ſti vicarijs impoſitũ tolerent/ murmurantet recal⸗
citrant. Cuius cauſa eſt quia amoꝛ inoꝛdina tus vt
frequenter feruentioꝛ eſt. Et oꝛ pꝛonioꝛes ſumus ad
malũ ꝙᷓad bonũ. Cuius ſignũ eſt q amoꝛ leccatoꝛũ
frequẽter poſt nuptias frigeſcit. Nec mix:qꝛ a pꝛin
cipio nõ fuit amoꝛ charitatiuus ſed ſemẽ inimici:id
eſt dyaboli/qui ſupſeminat ʒiʒaniã ĩ agro chꝛiſtiani
tatis/v quo Math.xiij.Ager ille mũdus. Etuz
vo ad ſecundũ punctũ tercĩe ptis iſtiꝰarticu li:qno⸗
mõ ſcʒ mũdus fugiendus eſt/eſt aduertendũ ille qͥ
pfecte illũ fugere vult opoꝛtet q oĩno ab illo coꝛdis
faciẽ auertat ita ꝙ nec diligatr nec recipiat᷑:nec ſalu
tetur occurrens vel oblarus/ nec ꝓſequat᷑ fugiẽs ſita
ꝙ quantũcunq; mũdus ipᷣm ſequat᷑ipſe mũdo ſe ha
beat ſicut ille qui crucifirus ẽ cruci: cui figit᷑ wꝛſum
vertendo/et hocẽ neceſſariũ illi cui mũdus applan
Dit:⁊ quẽ ſequit᷑ e quantũcũq; mũdꝰ ei faciẽ vertat
ipſe tñ mũdo wꝛſum vertfat ⁊ ei crucifigat᷑ita vide⸗
licet ꝙ ſit ei q̃ moꝛtuꝰ. Si vo mũdus ibſum fugiar:
et ei wꝛſum vertatj et ſit ei quaſi crucifixꝰ ⁊ moꝛtnꝰ
ipſe etiã ſiſi modo ſe habeat ad mũdũ: exẽplo pauli

xxiij.

Exem.

tdiligetibus etßferetidus
inein iſiincidihir
Düͦetcredendiͦ eſt rermination
ntarispölquiytnuſchmundin
nigfmdimnntttfuit weclole
illigs potneetßm amefuit e
huit notiaã v hoc mücoꝛetille
vmmunco' operacius mala inx
coꝛleetoꝛeeins tenminotöemt
lequamur. mundu coꝛge vope c
nlites. Regnü̃ meũ n eſt x ho⸗
Vhtaquare midus e contemned

Weromin

etcapicireceptoꝛesllid
uuntillosquon den
rioip Onop pumdoſtendite
Dedooſtendct culpa gige⸗
giqztamerparte recigiennis ⸗
Terdooſtendck quezmalatalii
datloes. arto chꝛiſtianin
neſa reape wberent. Quinto⸗
dontesagreſtitutöen tenetur
turn reſtituennii.
Etumod pelnii gnia nl
ſtusoppatebit qnuͦg videtun
nalor homtni congankfacti
noaſäͤlekẽlibugiunitizſen
ſithne etſecico gnibugh⸗

Ptafnitethdan Ni

crenplo inſidius nundi atän
Eenus:etnimereer auer rn
Oeen fnnitnbunt flin
naſicnis crerſhro Eae ni
vepyprohyiusmund ouolidi
optertnulanone mknegf
ntes Oen hey peo nolonpor⸗
Iuriui, ſitadyltewalec
No ecelit webmta ooma⸗
cmüdi amatoꝛes mundi pe⸗
mauls vetanonts vetberbſl⸗
porales ïſpiritualts noͤrece⸗
dert fugiüteſec pmocicaſpeni
Honomm omnig atienter tll
Delalijetium guichniſt ingin
rſimodici prochiſtoſpkachni
itolerentinurmurintet tutl
t quiaamorijotdhutioft
reſt Eta humniun nuu
nus ſignu gamluumi
i fiucet Ne niei neil
untatuns ſet ſemeininnlai

grin e ſagrocheiſtuni
niurieli ii lAn i

Eim

Ar. viij.

Xxv.

xvj.

.

*

Munus

ui ꝙ ſe et ſuis ſimilibo ait. Mihi mũdus crucifixꝰẽ
et ego mundo: Gal. vj.
Ex iſtis elici põt ꝙ mũdus ẽ aliqͥbus quaſi moꝛ
tuus ⁊ crucifixus:ſed nõ ipi mũdo: aliqbus ecõuer⸗
ſo. aliquib vo quib qᷣetius ↄtingit et mũdus cruci
fixus eſt et ipi mũdo. Sicĩcòmuni legẽda x quoli⸗
bet legit ↄfeſſoꝛe ꝙ necipemũdo/ necmũdusi ei pla⸗
cuit.Quia vo vbi multa imminent picula et emer⸗
gunt dubia / vtile eſt er bone vite:et vie haberecerti⸗
tudinẽ in fine iſtius capituli vtile videt᷑ expimentuʒ
ponere quo quis pꝛimo cõiecturare poſſit:vtrũ coꝛ⸗

Tlaffectiõe et cõuerſatõe hocmũdo ſit an æ alio

Scdo vtꝑ mũdus pñs bonus ſit an malus.¶¶ Gtũ
ad pꝛimũ quilibet faciliter aliqualiter cognoſcẽ po⸗
teſt vñ ſit: et an ſit e hocmũdo:vt heres vel vt ha⸗
bes hic manentẽ ciuitatẽ et bonoꝑ opeꝑ mercedem
an vt ꝑegrinus/⁊ alibi mercedẽ expectãs laboꝛis: qꝛ
naturale eſt ꝙ hõ plus diligat ⁊ comendet et libẽti⸗

us bona loquat᷑ e patria ꝓpꝛia qꝙᷓ aliena. Ergo Paf⸗

fectõem/dilectõem /locutòem/et hmõi/ euidetia ac⸗

cipi põt vnde ſint. Sic in ꝓpoſito:quiplus diligunt
iſtũ mundũ/libentius vellet hic ſemꝑ eſſe dicentes.
Hic vellẽ ſemꝑ eſſe cũ iuuentute optata et ꝓſperita⸗
te:qꝛ hic ſcio quomõ eſt/ alibi neſcio quomð eſt/ oſtẽ

Dunt certiſſima euidentia quia ve hoc mundo ſunt/

iuxta illud.j.Johã.iiij. Ipſi hoc mũdo ſunt:et iõ
mundo loquunt᷑/et mũdus eos audit. Mtũ vo
ad ſecunduũ:id eſt ad queſtionẽ illã de mũdo dubiaʒ

—

ĩqua ſemꝑ fuit diſputatio inter bonos et malos:bo

nmis cõmendatibus ſeculũ futuꝝ/ et malis comẽdan

tibus et diligetibus et pᷣferẽtibus ſeculũ pñs:ipſo h
ꝑmittẽte qͥ mũdũ tradidit diſputatõis:Ecẽ .iij. ſtã
dũ et credendũ eſt æterminationiillius magiſtrive
ritatis xpᷣi/qui vtriuſq; mundi noticiã habuit. Ipſe
nãq; ſᷣm diuinitatẽ fuit ce celo/ et ſic habuit noticiã
illius patrie:et ſ̃m carnẽ fuit de hoc mũdo et ſic ha
buit noticã œ hoc mũdo: et ille teſtimoniũ ꝑhibet
mundo:ꝙ opera eius mala ſunt: Johã.vij.Ergo
coꝛde et oꝛe eius vterminatõem teneamus:ipſumq;
ſequamur.mundũ:coꝛde ⁊ opꝑe cõtemnẽtes/cuʒ ipſo
dicẽtes. Regnũ meũ nõ eſt ve hoc mũdo: Jo.xviij.
Nota quare mũdus ẽ contemnẽdus. M. v.xj.

VWnerum inoꝛdinati

et cupidi receptoꝛes:libẽter recipiũt ⁊ re⸗
ſpiciunt illos quoꝝ vextra repleta ẽ mune
ritbo:ĩ ps. Quoꝝ pꝛimo oſtendit᷑ culpa et ſimilitudo.
Bcðo oſtendet᷑ ꝙ culpa qñq; eſt ex pte recipiẽtis tm̃
qnq; tam ey parte recipientis q; etiã ex parte dãtis.
Tercio oſtendet᷑ quemala taliũ ſequũturmuneruʒ
datiões.¶arto ꝙ; chꝛiſtiani nullo modo talia mu
nera recipe vberent. Quinto qn recipientes et etiã
dantes ad reſtitutõem tenẽtur. Sexto pena oſtẽde
tur nõ reſtituentiũ.
Etum ad pꝛimũ: quia culpa illoꝝ tunc manife⸗
ſtius apparebit/quãdo videtur quibus beſtiaruʒ et
maloꝝ hominũ com ꝑant᷑ factis et aſſimilant᷑.Poꝛi⸗
mo oſtẽdet᷑ quibus iumẽtis ſeu beſtüs comꝑant᷑ in⸗
ſipiẽtibus. et ſecũdo quibus homibus male facien-
tibus. ¶ Etũ ad pꝛimũ hydre ſerpẽti aſſimilãtur:
qui ẽ ſervẽs multoꝝ capitũ ſᷣm Hieronymũ epiſto/
la.lix. Cuius ſi vnũ caput abſcindatur creſcũt alia.
Gic ſi credat ſe quis cuſtodiri ab vno ſerpentis capi
te vel duobus:munera eis danda/vel robas /vel feu⸗/
dũ vel peuſionẽ/ eoꝝ voꝛacitatẽ ſatiando: alij quaſi
famelici ex hoc effecti:et quaſi noua ſerpentiũ creſcẽ
tialcapitaſad ſerpentinas ⁊ capitales conſurgũt ini
micitias:nouas nocendi exquirendiq; malicias co⸗/
gitantes:et quandoq; aperte dicentes ſiue ſint curi
ales ſiue magni in patria: quare non dat mihi ſieut

— *° *

W xiuij.

illi vel üli:ita bene poſſem ego ei valere: et locum in
agendis tenere:et tantũ ſi vellẽ damnũ inferre:et tã
tu foꝛte apud eum merui: ita ꝙ ex hoc ꝙ vni datur:
alij acrius petunt/vel deſiderant:et amplius nocent
ſi vna nõ aſſequantur:ita ꝙ non eſtimo facile ſcire
vtrum nulli vel alicui danduʒ ſit: quiomnibus nõ
poteſt:et vni pꝛodeſt: quia omnes diligunt mu⸗
nara Pa-- Er quo ſecundo patet:ꝙ tales poꝛcis
aſſimilantur et canihus:quia vno poꝛco vocato/vel
aliquid ei dato:omnes currunt er clamant aliquid
deenres vra vno ad feſtum vocato vel aliquid er
dato ⁊c. Et quando vni os vel aliquid tẽditur:om⸗
nes canes reſpiciunt ad offerenteʒ:quãdo vo vni il--
loꝛum pꝛoijcitur omnes in reſpicientẽ reſiliunt:ipᷣm
qꝙᷓ; mo:dent ð hoc grauati:quod ipſe accipit ⁊ ipinõ
accipiunt. Yſta iſtiſin dantẽ vni:omnes reſpiciunt:
et contra recipientẽ omnes inuidia agitentur:et ve⸗
tractionũ et accuſationũ illum moꝛſibus lacerant/
et ſtatum ſun damnificare vel œpꝛauare vel dimi⸗
nuere nituntur. Vnde ſic leſus: ad interrogantem
quis eum ſic leſit/reſpondere poſſet/lingua canũ:in
pſal. lxvij.quia qtum ad eos ceſſatũ eſt a muneribo
7c.Eyo.xxxvj.Ex quo patet:q quidam magnus cle
ricus congrue reſpondit cuida ianitoꝛi pape:ingreſ-
ſum ei ad papam pꝛohibenti. Tu es inquit ſicut ma

gnns canis: cuſtodiens oſtium: cui ſi aliquid inos

pꝛoieciſſem: me intrare permiſiſſes. In talibus nan-
qʒ munus abſconditum extinguit iraʒ: Pꝛouer.xxj.
ad tempus dum videlicet munera continuantur.qꝛ
quando ſemel incepta diſcontinuantur vel retrabũ
tur/plus quãdoq; iraſcuntur ꝙᷓ ſi nunqᷓ aliquid da⸗
tum fuiſſet: ita ꝙ ſemper dũ das charꝰ eris:dare de⸗
ſine: cſpicieris ab his qui in muneribus iudicant:
Aichee.iij. ¶ Tercio tales lupis in aliquo ſunt ſi

miles: in aliquibus vo conditionibus ſunt crudeli

oꝛes. Pꝛimũ patet pꝛimolqꝛ ſicut lupus ſi pꝛius vide
rit hominẽ eripit ei vocẽ:vt ait Ambꝛoſius omelia
vj. Sic tales ſi pꝛius viderint homines qui habent
cũ eis facere:anteq videlicet ab eis muneribus pꝛe⸗
ueniant᷑:ſic eis voces eripiũt:et verba impediunt q;

in his que ab eis petũt:vel coꝛã eis allegant /iuſtici⸗

am petẽtes:verba ſua amittent inutiliter loquẽtes.
et ſine fructu. Secũdo quia ſicut lupi habẽtes mul⸗
tos filios peioꝛes ſunt m phm̃.vj. ve aĩalibus. Ita
tales quãto plures habent filiostanto rapacioꝛes
ſunt:et vona ⁊ munera plus cupiũt⁊ reſi — eti
am filijs vetur ſicut et illis:quia ſi quis non vderit
filio eũti ad ſtolas eccleſiã/ vel eunti ad bancũ regis
penſionẽ:erit ei inimicus. Tercia cauſa/ quare lupis
aſſimilant᷑ patet.A. xxvij.xxviij. Lupis vo crudeli⸗
oꝛes ꝓ tanto ſunt:quia ſicut in hyſtoꝛijs continetur
romanoꝝ lupa romulũ infantẽ ei expoſitũ nutriuit
Pꝛedicti vo ĩ quibuſcũq; officijs/ pupillos /infãtes/
viduas/ oꝛphanos ſet ſimplices i lloꝛũ in aliquo cu⸗
ſtodie expoſitos:nõ nutriunt ſed ſpoliant et vepau⸗
perãt / vel ſaltẽ pauperioꝛes facere cupiunt:parũ cu/
rantes vel ponderantes quã inediaʒ ipſi ſuſtineant:

lta ipſi aliquid habeant/qui tm̃ munera veferen-⸗

tes adoꝛabunt: Zob. iij. ¶ Quarto tales caſtoꝛi aſ
ſimilant᷑ quo ait Solinus li.iij.c xxxx.ꝙ cũ hoĩez
oↄphẽderit nõ pꝛius ventes relaxat q oſſa queſ inter
Tntes tenet frãgant᷑: ꝑte ſi põt ĩ oꝛe remanẽte. Ita
tales habẽtes aliquos ĩter ventes.i.ĩ wmigerio ſuo/
nõ pꝛius eũ laxan ꝙ grauet aliquid eius cũ eis re-
manẽte qui oſſa eoꝛũ cõfregerũt: Mich. iij. ¶ni⸗
to ſunt crudelioꝛes lincib e quibus ait Hieron y⸗
mus epla.lyxv.q tadiu memoꝛia nõ habet rapiẽdi:
idiu vẽter eoꝝ nõ eſt vacuus. Iſti vo ſemꝑ ocules
et manus aptas habent ad apiengaten plenicq
vaeui munus quodcunq;: Mathei xv. ¶ Etum ad

Exem.

lij.

F.⸗

Eren.

Arti.ij.

vij.

. Munus

ſecundã partẽ iſtius articuli inter malos homines
pꝛimo aſſimilant᷑ gvyeʒiaij. Reg.v.quibus ipſius ſpe
cialiter adheret lepꝛa. Secundo cuidam andree ne/
cromãticoſæ quo fertur ꝙ ad villam quandã veni⸗
ens:cum nihil ei dare vellent hoĩes illius loci/ quoſ
dam circa eum congregatos arte æmomaca nudos
ire fecitlet tripudiare et cantare. icfuit andreas:
etnihil ei vedi:et ides ſic vado. alijs vo vicinis ad⸗
mirantibus et eis compatientibus:cũ ad eos curre
rent ⁊ quererent quare ſic irent. Reſponderũt ſicut
pꝛedictũ eſt. Poſt quoꝛum reſponſum illi ſuꝑuenie-
tes ſimili illuſione et tnipudio/et cantu eis iniunge⸗
bãtur:ſicut ſaul inter ꝓphetas.j. Reg.x. Ita iſtr il⸗
ludunt et vexant/et nudãt nõ dantes et eoꝛũ amia
cos et fautoꝛes et amatoꝛes. Vnde nũc ſic vexati cã⸗
tare poſſunt/hic fuit ralis et nihil ei vedi / et ideo ſic
vado.Tercio iude aſſimilantur ꝓditoꝛi:ſicut patet
G.iiij.xix et ideo illius habent maledictõem:eu⸗
tro.xxvij. Aaledictus inquit qui acceꝑit muneravt
pcutiat aiam ſanguinis innocentis.
Iſtã vo benedictionẽ qũq; totã accipit: vna re⸗
Apiẽs.Qñq; videlicet licitũ ẽ dare ſed nõ reciꝑe ſi-
cut accidit qñ quis iniuſtã redimere vult vexatõem
tũcnõ eſt culpa dare vel aꝑte vel occulte.Aperte ſi⸗
cut qñ datur dño nocẽti.Occulte ſicut qñ datur mi
niſtris et balliuis:ꝑ quos dñs alicui põt nocere:qui

qꝛ nõ audent aꝑte reciꝑe muneralvel robas aduerſa

rij/ ñi illoꝛum pꝛopter bilas et dilatiões ſi vult eos
Amitigare opoꝛtet ꝙ aliqͥd eis occulte cõferat: ſciens
qm̃ munus abſconditũ extinguit iras/et wnũ ĩ ſinu
indignationẽ maximã: Pꝛouer.xxj. In hoc vel cõſi
mili caſu dare nõ ẽ peccatũ ſed ſanũ coſiliũ. Seneca
li.v ↄſtãtia ſapiẽtis. Nũquid inqͥt ſapiens accedet
ad foꝛes qᷓs durus ianitoꝛ obſidet:et rñdet dãdo cõ
ſiliũ qͥd facere vebeat/tanqꝙ; inqͥt canẽ acreʒ obiecto
cibo leniet/nec indiget᷑ aliquid impẽderevt limẽ trã
ſeat:cogitet ꝙ ĩ pontibus qiibuſdã aliqͥd dare opoꝛ
tet vt trãſeat.Sed peccant recipiẽtes. Pꝛimo qꝛ aut
permittere aliqueʒ in pacel vel ſinere aliquid facere:
vel in agendis expedire veberent:tanꝙ; iuſte et bene
facientes/et tunc gratis hoc facere vel ꝓꝑmittere de-⸗
berent:aliter quod mihi iuſte vebetur ſine pꝛecio:ꝓ

pꝛecio mihi vendunt:et ſic meũ mihi vendunt:vel ſi

ſine peccato nõ poſſunt talia diſſimulare vel ꝓmitte

re vel facere/tũc nullo pꝛecio dato/illud facerevł diſ

ſimulare veberent:ne peccatũ ſub pꝛecio ponere vi⸗
cæant᷑ vẽditõis.Oe tales ſunt ſymoniaci patʒ ꝑ plu⸗
res leges. Gcðo q; officio vel dñio cui pᷣfici: aliq̃ nõ
ſunt e qbus ſine muneribo et exactõibo viuat/ et tũc
illud dimittat.Aut ſunt/et tũc d illis viuat et audi
at ambꝛoſiũ loquenteʒ pꝛimo de officijs. Piues inqͥt
eras:q̃ cauſa aliena rapiebas egeſtas non compulit
ideo te feci diuitẽ vt excuſatõem non haberes. Cur
nõ affuiſti iniuriã patientibus ideo te feci potentẽ:
vt nõ inferres/ſed violentiã repelleres.Eripite inqͥt
egenũ et pauperẽ e manu peccatoꝛis.ſequit᷑. Dũ au
gere opesſoccupare terras cupimus/iuſticie foꝛmaʒ

exiuimusbeneficentiã omnẽ amiſimus.vere em̃ vbi

lucrũ in archaſdamnũ in conſcis ſet damnũu et pctm
nõ qpocunq; ſed inexcuſabile. Quã em̃ coꝛã ceo excu

ſatõem hẽe poſſent qͥ ab illis munera extoꝛquẽt: vel

libẽter recipiunt:vt diuitias ſuas augeant et volu⸗
ptates ſuas nutriãt: ab illis qͥ multis foꝛte diebo ſa⸗

tietatẽ nõ habẽt:panis hoꝛdeacij vel fabacij.vnum

em illos cogitare opoꝛtet / ꝙ videlicet veus ſurdꝰ ſit
vel cecus:ꝙ talis non audiat vel videat:vel ꝙ væ eis
grauem accipiet vindictã. Zercio vo tales ſimiles
ſunt latronito ſicut oſtenſimn eſt. A. xiiij. xij. Ex his
tribus patet ꝙ recipientes ſunt vfectuoſi. Hoc eti-
am ipᷣi eis vna offerentes ſupponũt et oſtendut:qᷣa

MW xiii.

eo ꝙ eis offerũt medicinã ſupponũt eos habere cox
falium et infirmũ.Hoc etiã ipſimet cona reeipiẽtes
ſe habere oſtendunt: quia ſi offeretur eis medicia ꝓ
capite ſcabioſo:et caput tale nõ haberent:multũ in⸗
dignarentur:et offerentem cum indignatione fuga⸗
rent. Ergo a contrario ſenſu medicinam illam reci⸗
pientes/ et diligenter querentes:et veſiderantes oſtẽ
dunt ſe infirmitatem ha bere cupiditatis et falſita-
tis ⁊c. e quibus Eʒech.xx. Dollui eos:id eſt pollu⸗
tos eſſe oſtenſi in muneribus. ¶ tum ad ſecun⸗
dam partẽ iſtius articuli eſt aduertendũ:q; tunc ma
ledictio culpe ſupꝛadicta malerecipientiũ wna ab
vtriſq; tam dantibus ꝙᷓ recipientibus participatur
quando dans intendit recipientẽ coꝛrumpere:⁊ ipᷣe
recipiens coꝛrumpitur.Sicut patet.A.xxvij.lviij.ſi
cut etiam in quotidiano patet abuſu/ in quo vide⸗
musl qᷓdiu mali eſſe volunt:nõnulli ð ſuo dant vt
libere ad infemnũ ire permittantur. Gicut nuper pa-
tuit ve quodam/ſqui annuatim.xx.ſolidos cuidã ma
gno pᷣlato vediſſe fertur: ſic toto anno ſine hominuʒ
timoꝛe:ſecurus cum cõcubina ſtetit.Accidit poſtea
ꝙ focariam illam dimiſit:et pꝛelato ꝓ nunciu reddi
tum annuum petente reſpondit:redditum quem pe
tit nõ mittam:iam em̃ dimiſi feudũ pꝛo quo annuũ
cenſum ſolui: habeat ipſe feudum et gaudeat: quia
ego ⁊ecetero ab illo tale feudũ non tenebo. Suʒ em̃
a talibus munera accipiunt:ſᷣm am broſiũ ſuper epi
ſtolam pꝛimã ad Coꝛin. libertatem amittunt argu
endilet peccat qͥ ab eo accipit/et qui ideo dat ne coꝛ⸗
rigatur. Ey quibus patet ꝙ; nõ eſt in iſto contractu
ſicut in alijs contractibus emptionis et venditiõis.
in quibus res venditione alienat᷑:et ad emptoꝛẽ to/
taliter tranſit/et venditoꝛẽ erelinquit.qñ vo iniu⸗
ſti vel cauſã iniuſtã habẽtes:illã iuſtã eſſe dicunt:⁊
aſſeſſoꝛibus vel alijs quoꝛũ intereſtaliqua dant/ vt
iuſticia fiat:que ĩ rei veritate tiuſticia ẽ iuſticia hec
a venditoꝛe tranſit:quia cum illo nõ fuit:necad em
ptoꝛẽ venit:quia filij tyri in muneribus vultum tu⸗
um o iuſticia vepꝛecabuntur/que nullo pꝛecio cõpa⸗
rari potes:vbi nõ es:in pſal.xluiij.
Exy tammultiplici tam dantis ꝙᷓ recipientis cul⸗
pa multiplex ſequitur damnũ.Pꝛimo ipſi recipien⸗
ti damnũ inferunt pꝛo tanto:q eius mentẽ excecãt:
et rationem peruertũt. Sicut patet ꝑ hyſtoꝛiã qua
fertur/ꝙ quidã placitauit pꝛo quodam manerio:et
venit ad quendam magiſtrũ:rogans euʒ ꝙ eſſet pꝛo

parte ſua multa ei pꝛomittens. Ille vo ſempꝑ reſpõ

dit ꝙ nõ auqebat:quia nõ vidit eum aliquã habere
iuſticiam. alius cuppam pulcrã ve auro tradidit eiꝰ
camerario:rogans ꝙ eam vomino ſuo offerret:quaʒ
cum in camera ſua poſitam reſpiceret:multa excogi
tauit:et inuenit argumenta ꝙ ille iuſticiaʒ ha buit⸗
nec aliud cogitare potnit:dum ciphũ reſpiceret. Jl
le vo videns ſe ciphi cupiditate excecatũ/camerario
vocato ei pꝛecepit ꝙ ciphum magiſtro ſuo et poſſeſ⸗
ſoꝛi ſuo redderet ne totaliter ipſum excecaret/experi
ens et intelligens quoniã munera excecãt oculos ſa
pientũ:et mutãt verba iuſtoꝑ:veutro.xvj.SGecun⸗
vv qꝛ vona ipſum recipientẽ ingratũ faciunt:qꝛ quã

V quis habet facere cũ alio cui aliq̃ offert ſine omni

pactione ſub curialitatis vel cuiuſcũq; alterius cau

ſe nomie:ſemꝑ intentio ſua eſt: vt illud pꝛo eo faciat

quod ab illo fieri poſtulat: vel impoſterũ poſtula⸗
bit:et hoc ille cui offertur aduertere poſſet:ſi coꝛ ſu⸗
um cupiditate nõ eſſet excecatũ:bene em̃ ſcire poſſet
qꝙ ſi nipil cuʒ eo facẽ hẽet nibil ei daret. Gic jᷓ accipi
ens/et poſtea quod petitur nõ faciens/ingratꝰapud
dantem et mundũ reputatur:et foꝛſitan ad reſtitu⸗
tionem in bono iudicio teneretur. Sicut ille qͥ pa⸗
cto interueniente aliquid accipit ꝓ aliquo opereqð

viij.

Exem.

Arti.iij.

ix.

Exem.

Y.

Vnde.1⸗ cmnt nihn tur:e
aum Nnß mobney nus acci
vonnge ol innl n ſpi
lungifalinenſhnewa
uuf generund Banerni
nu – ns mun
nignnnne 1. aavnnt

lanent n air ſahleuet epuluen
ſas jnoͤ tiut ſublenat rpen
ide ſgt aggt len cin 1

pletnere Hei Cluucirnnn

odauclt Etbeeniter ifortltn
lanuiſinclocire ioliitom
glanvdziſtonenature Oilaune,
ſmegaanin danndalinnanni
ſ dirli toceeennne ufidchte
loquktullimi oqui tadaraue
tut hectoꝛermilitiefulgura cöpeſ
cit.nümus regnat. niimus unbat
erit multiplercouentus falſoꝛñ.
numoꝝ Ci egotonta munen ſit
nino: ſe llio nhil furnbuge
letſiant infirnus inonter maxne
necianalia niſ aliqg at /quantüa
luo tpotein ſebonns etad auni
uanricunq quis ſtaliquo ſtatu v
nuuraignmunſtclic rinn
benciͦ vaafunduni Ethoceſtag
tracatn uſenbolo. Vrobiczin⸗
lesetapud medicdo odrinet⸗
Nis Kimurberbiszpchansreio
Denomunep anpicitas dani
bugrpelno täri danid niguan
ſeinkaholatgofngiunani
grunt . hedi ir nteroia ct
bſorctſimer tan oc ah
lſimi gncelictnb ritekhi
Nbettinmimbilibuoret opn

N fnanntohisuieizdate nn

bolcheſteonoegeqnennt qu

s garttẽHnoeſtin iſocnntnan
nckihus nptonisttrendinzi,
citontalianketac angtou
cnditon drcinquit qi do ini⸗
ſtäbabetestllͤiuſtͤeſſediant
lis gvori iteneſteligun dent t
rel ventateituſtiaa s iuſtiaher
irquio anmilo no fuit necuten
ilirpmiin munenbus polrumtn⸗
abunrun gvenullopecaoche⸗
Anolal tui,
atun dannstaiantizeul⸗
rdamnũ Peino ihſ taigien
2O tantog eins menteerccit.
1t. Giatpateto hyſtonä un
itautproquodammaneno:et e
nagiſtrüroganseuz geſſctt⸗
Nomittens. Ille olenreſpi
ninnoͦrinkaum nini ohen
Vampulcrb Nanlo ngiite⸗
eum wmnino o ofenn it
ſm tefune, nl l
Iumenta lle ſtin h
r an aphü tſeen
potitn banie mennt
iwpicltute⸗ ſoctroſ/
d ummmahlſtro 1 .

vrioſum orecuret oen
ntnimn crai⸗ .H
, .te 0. .,Dea 4
Haluſtor⸗ d ngli 1

xij.

Munus

nõ facit/qũn videlicet iuſtuʒ eſt:ꝙ datoꝛ poſtulat:qni

vo iniuſtu poſtulat ſ impios vſus datũ eſſet refun⸗
vendũ. ¶ Cercio ipſum iniutũ fa ciũt:vel qꝛ faciũt
ꝙᷓ ab vno pecuniã accipiunt cui gratis iuſticiã face⸗
re vberet:ꝛ iuſtã habet petitõem:vel qꝛa nõ dan⸗
te iuſticiam auferre facit:et eos quiiuſticiam nõ ha
bent iuſtificant:xe quibus IJſa.v. Ve qui iuſtifica
tis inpium pꝛo muneribuset iuſticiam iuſti aufer⸗
tis ab eo. ¶ Quarto deum eeibnnn negare faciũt.
Vnde Cryſoſt. in tractatu æ ſymbolo. Quis non
erubeſcat dicere:quid mihi dabis vt tibi iuſticiaʒ fa
ciam. Nonne ſimile eſt acſi dicatur:quia mihi vul⸗
tis dare et meipſum abnegem:officuʒ pꝛodam:et w⸗
minũ vendaʒ. Ergo qui munus accipit/ liberabire
nequit. ¶ Quinto damnũ infert ſpirituale ip̃ᷣis dã
tibus et etiã frequẽter coꝛpoꝛaleſicut patet.A. xv.
xxix.quia frequenter indigne victoꝛiã et honoꝛẽ ac-
quiiit qui dat munera: Pꝛouer xxij. Munera nanq;
indignos honoꝛant:et dignos muneris vefectꝰpoſt⸗
ponit:intantũ ꝙ tã in clero qᷓ in religiõe munus ſeu
nũumus ſcientiaꝝ et eccleſiaꝑ dñs ẽ:vbiq; inſuꝑ ter⸗
raꝝ poꝛtas apit palacioxꝝ:et oſtiacamerarum:ſicut
patet. Y.xiij.xiij.Et ĩ omnibo terris moꝛtificat ⁊vi⸗
uificatſ weducit ad inferos et reducit/carceres apit⁊
clandit/moꝛtificat aĩas que nõ moꝛiunt᷑/? viuificat
aias qꝗͥ¶ nõ viuũt/ſubleuat puluere egenũ⁊ de ſter⸗
coꝛe eleuat pauperẽ:vt ſedeat cũ pꝛincipibus ⁊ ſoliũ
gloꝛie teneat.j. Re.ij. Claudit ⁊ nemo apit.aperit ⁊
nemo claudit. Et bꝛeuiter ſi foꝛtitudo queni foꝛtiſ
ſimus ẽſi melodia vel iocũditsas/iocũdiſſimꝰẽ. Vñ
alanꝰ ve ↄqſtione nature.Si ĩ aurẽ vel aduocatiſu⸗
ſurret pecunia:hoꝛpheilyra:carmẽ amphiõisj mu⸗
ſa virgilij/voce pecunie ſuffocãt᷑:qͥd plura vbi nũmꝰ
loquit᷑ tulliani eloquijſtaba rauceſcit vbinũmꝰmili
tat/hectoꝛee militie fulgura cõpeſcunt᷑. Nũmꝰ vin⸗
cit. nũmus regnat. nũmus impat vniuerſis:et nũqᷓ
eerit multiplex cõuentus falſoꝛũ:ſi tm̃ pñtia fuerit
nũmoꝝ.Cũ ergo tanta muneris ſit poteſtas ⁊ iocun
ditas:qꝙ ſine illis nihil fiat:nihilq; aures velectʒ:pa⸗
tet ꝙ ſicut infirmus inaniter magna a medico petit
medicinalia niſi aliqͥd xt quantũcunq; ſit cura di⸗
gnus:vtpote in ſe bonus et ad curã diſpoſitus. Sic
quantũcunq; quis ſit aliquo ſtatu vel dignitate vel
honoꝛe dignus niſi aliqͥd vet:inaniter circa hocha⸗
bendũ verba fundunt᷑. Et hoc eſt quod ait Eryf.in

tractatu ve ſymbolo. Vtrobiq; inqͥt ⁊ apud curia/

les et apud medicos obtinet:q; ꝓ ſolis verbis mõta⸗

nis vtimur herbis:p charis reb pigmẽtis et ſpẽbus

Bexto muneꝝ cupiditas dãnũ infert ipᷣis nõ dãti

bus:vel nõ tãtũ dãtibo vni quantũ alteri.ſꝛimũ pʒ
ꝛ in ꝑabola tꝑis pñtis iuxta quã munera ⁊ hoſtie of
erunt᷑ 77. Hebꝛ.iy. inter oĩa q cõtingũt mala. vnũ ẽ
abſurdiſſimu:et tam veo qᷓ ab homibus abhomina
lifſimũ:ꝙ videlicet nõ videt᷑ his qui ambulãt in ma
gnis et in mirabilibus:et eoꝝ miniſtris ſufficere:qꝛ
nõ faciant pꝛo his qui eis dare nolũt:ſed quod dya
bolicũ eſt eis nocere querunt qui robas nõ dant vel
ecunias.Et cum balliui pꝛepoſiti ſint vlconſtabu
rij diuerſa inferunt nocumenta:vt impoſterũ ha⸗
beant:et vt ſe vindicent:quia pꝛius non habuerunt
coloꝛantes factum ſuum ſub coloꝛe iuſticie et fideli
tatis in qua wminis ſuis tenẽtur. Sed vus qui per
ꝓphetaʒ ſuũ dicit. Si quis nõ væderit quippiã ĩ oꝛe
illoꝝ ſanctificant ſuꝑ illũ pᷣliũ. Mich.iij.nonit qua
intẽtione faciũt:quiet mercedẽ illis reddet teſtimo
niuʒ ꝓhibente mun eribo eius q̃ ſq accipe cupit vo:
Hebꝛ.xj. Scðm etiã patet:qꝛ qñ xii.apli falſitatis ⁊
anticheiſti œæbẽt ire londonijs. vel ad aliũ locũ pꝛo
veritate dicẽda de aliqua re:q vſq; ad patriã placi⸗
tata eſt/nitunt᷑ pꝛimo die acciꝑe ab vna ꝑteliurãtes

. *7
MW vxiuiij.
et fingentes ꝗ pꝛo illa parte dicẽt:accepto quicqᷣd
illo die acciꝑe poterũt:vel habere ab vna Pte:illum
diẽ aliqua cõſpiratiõe et falſitate amittere volunt:
faciẽtes ꝙ aliquiillo die coꝛã iuſticiarijs nõ compa
rebunt:vel aliquid ſimile. Alio die accipiũt ab alia
parte:⁊ que ps plus vederit.xij.illos ꝑiuros ꝓ parte
ſua habebit:ſi tñ equaliter vederit: h iveo addit᷑: qͥa
diligẽter in quirũt ſivnus alio plus accepit. Et ſi in
uenit:ꝙ ſic:ille qͥ minus accipit iraſe᷑: et œ ꝑteilla
nõ erit. Si vo maioꝛeʒz ſe putet:et inuenerit ꝙ alius
plus acceperit/vel ꝙ oẽs equaliter.grauat᷑:qꝛ videt᷑
ſibi ꝙ exquo alijs maioꝛ eſt patrie ductoꝛ: ꝙ plus re
ciꝑe deberet:ita ꝙ illequi minoꝛ reputat᷑: ſi minꝰre⸗
cipit grauatur:et ille qui maioꝛ eſtſſi plus non reci-
pit inſanit.Se quibus Innocentius li.ij.æ vilitate
cõditõis humane. Mõ ĩinquit attẽditis merita cau
ſarum ſed perſonarũ/ nõ iuraſed munera:nõ qo ra⸗
tip dictet/ ſed quod voluntas affectet/ non quod li⸗
ceat ſed quod libebt. Se talibus ſpecialiter verifica
bit᷑ illud Job.xv. Ignis veuoꝛabit tabernacula eo⸗
rum qui libenter munera accipiũt.¶ Septimo mu⸗
nerũ receptõ:damnũ facit dnis:quibus receptoꝛes
illi veſeruiũt:vel in fama/ vel in bonis alijs. Pꝛimuʒ
patet:qꝛ ſicut voloꝛ pedis vel alteriꝰmẽbꝛi nocet ca
piti.Yta infamia cupiditatis ⁊ alioꝝ vicioꝝ ĩmini⸗
ſtris nocet/et famã capitis vecoloꝛat. uius quidẽ
nocumẽti ipᷣi ſuꝑioꝛes occaſioneʒ dant/ſcʒ miniſtros
vt leberent væ ſuis nõ exhibent ſed tali eos exponũt
neceſſitati: de munenibus inhoneſtis et turpibus
lucris eos viuere opoꝛtebit. Si vo eos debito modo
exhibent:eis certum dando vel oꝛdinando vnde vi⸗
uere vebent. Bicut faciunt epiſcopi ſuis officialibus
et alijs clericis.Et reges et pꝛincipes ſuis iudicibus
totum nocumentũ a pꝛopꝛia habet oꝛtum cupidita
te.Secundũ patet:qͥa qn quis offert vona alicui exi
ſtẽti in aliquo officio ſub aliquo dño/ cõiter illud ei
offert:vt aliquod ei faciat auãtagiũ. Quod quideʒ
auantagiũ facere tenet᷑ de iure et poteſt ſine damno
ñni ſui aut nõ. In pꝛimo caſu ſupponit illũ cui offert
iniuſtũ et cupidũ/vel ſaltẽ illũ talem facere nititur.
In ſecundo caſu:vel facit eũ falſum dño ſuo:vel ni⸗
tit᷑ eum falſum facere.Et ſi falſitatem dño ſuo facit
iſtius pꝛecibus vel wonis:nõ ẽ dubiũ quin vterq; ad
reſtitutõem teneat᷑. ¶ Octauo damnuʒ facit ſubdi⸗
tis:quia dñi vel miniſtri:vel quicunq; alios regẽ ha
bent:qui libenter munera recipiunt:raro vel nunq;
ſubditos habebunt bonos:quia exquo ſciũt eos cu-
pidos et poſſe eos vnis placaniſq̃ſi ſine magno pec⸗
cãt timoꝛe:cogitãtes ꝙ ſi ĩ aliquo ↄtra eos loqͥ inci⸗
piant:eoꝝ oꝛa mũeribus obſtruẽt:quibo obſtructis
ipſi ſine laboꝛe ĩ abyſſũ vemergunt᷑. Er ſic ſpũaliter
eis contingit quod coꝛpoꝛaliter ouibus illis ↄtigit/
e quibus refert alexander modo ſequẽti. Juxta in
quit paſcua maritima erat quedaʒ amis q quotidie
certis indicijs fluxũ et reſtniũ maris pᷣdicẽ ſolebat.
Cũq; clamoꝛẽ eius oues iuxta litus paſcẽtes agno⸗
ſcerent:ad locum eminentẽ fugere conſueuerũt. Sʒ
cum auis oſtreũ apertum reperin et: eo veſci veſide⸗
ra ns:roſtro capitur.cunq; clamare nõ poſſet: mare
adueniens oues ſubmerſit. Sic cum os cui coꝛrectõ
incumbit:lucro obſtruitur temꝑali:talis in fine di⸗
cet illud Yſa.vj. Ve mihi quia tacui.Dicat ergo et
opere impleat ante finem illud Hiere.ũij. Mõ tace/
bo:qm̃ vocem buccine audiuit aia mea. Motaotra
nõ coꝛrigentes diuites ꝓ muneribus vłalijs cauſis.
A. xvij xj.¶ Mono damnuʒ facit in bonis foꝛtune:
tam ipſius recipientis qᷓ; etis amicoꝝ eius. Dꝛimuʒ
patet:qꝛ frequẽter cõtigit q illi qułextoꝛquẽt wna
ab his qͥ ſunt ĩ aliqua miſeria vel infoꝛtumio/ vt eos
luuẽt.ꝓ quo adiutoꝛio vidẽtes eos ĩ magna nccitate

xiiij.

Exem.

xv.

xvj.

nus ſuſpectiplus dãnificare pñt.

Munus

plus exigũt qᷓ; exigere veberẽt:iteꝝ xo oꝛdinante ca-

dant et capiant et miſerias et infoꝛtunias ſuſtineẽt
⁊ tũc ſicut pꝛius acceperũtita dãt et ſic vadũt ſicut
venerũt. Scom etiã acta frequẽter oſtendũt:in qbo
videt᷑ ꝙ plani et eoꝝ miſtni mun era recipiãt:ꝓ pꝛecõ

foꝛti.i ꝓredẽptione pctõꝛum/et ſpecialitera religi⸗
oſis ⁊ eccliaſticis ꝑſonis:qui bona ecclie circa hmõi
expẽdere nõ deberẽt/cũ quibo muneribus cũ alijs mi
xtis ſuos iuuare ⁊ ditare nitunt᷑ nepotes:q cito hoc
ĩtaberna:⁊ luxurioſe viuẽdo:cũ alijs que aliũde poſ
ſidẽt:expendũt:et ſic ve bonis illisverificat ꝓphetia
Mich.j.Que inquit mercede meretricis congre/
gata ſunt: vſq; ad mercedẽ meretricis reuertuntur.
UBecimo damnũ facit toti cõitati:ſicut patet.A.
xij xxiij. ꝓtẽ.E.iiij.iiij.qꝛ latrones et homicidas et
alios malefactoꝛes quos alij. patriavẽdit:poſt moꝛ
tis ſniam datã:ſicut ꝓtʒ ĩ wallia ſicut oſtenſuʒ ẽ.ꝗ..
xiij.xiiij. Apſi muneꝝ receptoꝛes ĩ om̃ipatriavendũt
occulte. Et ꝙ dni terraꝝ ĩ wallia latrones vẽdẽtes
accipiũt poſt moꝛtis ſniam datã. Illi falſi accipiũt

aonte vt no cætur: ita ꝙ tã in vna patria: q; in alia ad
Cotius damnũ cõmunitatis malefactoꝛes:qͥ aliquid
habẽt liberant᷑:et vix ſuſpendit᷑ q aliquid habet:qa

vel vitã ſuã emit añ iudiciũ:vel poſt. intantũ ꝙ ſi in
vna latronũ ſocietate ſint capti dinites ⁊ pauꝑesſſo

li pauꝑes ſuſpẽdunt᷑ ⁊ alij liberant᷑/vitã ſuã bono fo

ro redimẽtes/qꝛ añ foꝛte furatus fuit ad valoꝛẽ cen
ti ſolidoꝝ:ex foꝛte nõ dat niſi viginti ſolidos:quos
tã an ꝙᷓ eodẽ anno ſequẽtitniplicatos recepit ⁊ reci-
piet. Sed nõ ẽ miꝝ ꝙ væ alieno bonuʒ foꝝ faciũt.xe
alijs em et nõ de illis furabat᷑. Compando vo iſtos
duos liberãdi modos ad inuicẽ / illemodus quo añ
iudiciũ vendunt᷑ ꝑiculoſioꝛ ꝓ tãto videt᷑: illi qͥ tã⸗
