nent tinetete ſi ritis Th maritis qᷓ i onio ab ozꝛ po querentis v re genus: ſi tamẽ coincidit:vi
ernera etean eiſt lren Dhob. pf vbi Gin prorito erſeole Mar w qu el queſiti prine⸗ iĩ tamẽ qu zvi
crercerad c retqneckinz e:qui c vVbi vemo roꝛib et pꝛole. In! 3 querit e aliquo: iptineat vtili quod querit᷑
Dlligeckcucken ifti 1. arnali aff⸗ n legir ſe ole. In m quà queſti. liquo:vtrũ ſit i vtilitatẽ:ſi 3
liseirſainganien noſe od co meneſe hc eptem vrros occidi niqueſlſonqnerẽ ſit in wmo ‚ſicut qu
46, Aloponom . Andr ſunt. In vxoꝛi xerũt:er libidiſ. po iquẽ querit: :ꝛvt aliqua ex i modi:
mo ſibeit dwentno infi 1 ĩpariẽdol ee/ vbi legit e xoꝛibo er plei idi⸗ oc caſu quo rit: vel vtriſ. ia ex illa ſequ
tnmud l e ug huſin alt du boꝛabarſochcnind wng ple in legeda rẽtis neceſſit ahent vertrarenegen rur rille in
mirabillus ei⸗ s poſinob in ctus andr. ad cuius wᷣ uadã que multũ negatio as / vel queſti⸗ tẽ negat:ſi tã Ale in
tigoos blitſitnotlin , nupſiſti. JIp reas dixit. Aderi. mu auxili⸗ H char:tarl, vtilitas ata ſit que
larquos penio mito no ſoff pepit. E pa vo penitẽ erito H rilio habẽ⸗ uramẽto ati ei vel homĩs cõ as:qꝙ veritati⸗
iungaffug. 7 öſoli it. Ex nitẽte/lib pateris:qꝛ cat: vel ſcãdalo ĩ mĩs cõtrari tatis
lgenepot Giari Pelua, in mari rquo patet ꝙ; mr̃i erata fuit: ſe qꝛ male :ꝛet talis teſtis mã hoc caſi ariet: vel ſi
plangut . Eſch Bilautlllosm ſeriã niti q; vxoꝛi ꝙο mrimoniu: ſed aboꝛſu quit᷑ n eſtis mãda aſu neget/ moꝛtalit cuz
Pranor., EGreir gen eriã. Er ꝛis: qᷓ etiã ꝓli male ↄtractũ 3 nendaciũ nõ x pibit: Pꝛ ꝛtalit᷑ pec
fimonnaechete eaten j. C go qui habẽ lis redu ractũ ta Iſtiu ð effugiet: ouer. xx ec⸗
alläͤtes etiam . hog 2 abẽt vxoꝛ undat penã 5 exh autem . Pꝛouer. xix j.qꝛ? qui lo
Deciſtii mnädatarmfimoni E xvij.x totũ. abẽtes ſint culat: m ret /turpius o doſpena et pi
nquiuntnobſa geni ndq . poꝛal aioꝛi piculo ey s et animã mẽ tpiculuz; Arti. ij.
gerenmmeintiſenend 4 geioꝛi ꝛales: qa muſ⸗ ipomiSegem ſaen⸗ .
nenterenor: imtafnenenleni Fhenderur oi m pꝛ aper diſſn nerhonmz, Panceachloegan⸗
imonia Pron Aerenusmo⸗ w etur diſtincti unmo lĩ unt/ nec! guecunq; ſoꝛd q; ſoꝛdes co
f j e, linctio. S lium faci vominer ꝛdes in o c
nidekile ſcütepene ſa Arti.j. ¶Met pena et periculũ ecundo turpi faciunt dyaboli eddunt ꝛe nec ani
ricet gille q pon ncciolriliirni ſ. disfi. ũ ad pꝛimũ videt᷑ ũ. rpitu⸗ om mia faci yaboli/neca male fame: nec fi
rann vel uſei Ulapni I·. is fieri poſſit:vi idet‚ꝙ; m dit. Z. t mendaciũ i regno dei mec fi-
Acluſcigellennalio, 4 niani it:videlicet m lendaciũ it. Zach:xiij uͦ in oꝛe iĩexcludũt/
noſnvac l'nalip, gnitatelet indiff. cet malignit quatuoꝛ mo ſicut pa ij. Mon vi .(Amimã ng que
. . tut patet de n viues: qꝛ ns nãq; occi
ſetoignn uryo molene dacioꝝ generi ifferentia. ate iocoſitate⸗ 8 di anania et mendaci cci⸗
boigvmn audo MMenje: Me eribus pſequi eimnbug geim be⸗ ixit Petrꝰ. Nõ ſaphira vxo ulocutus es:
ullers ſibiquoiin ne ft ge quis arbit quit glo. ſn s pꝛimis mẽ tim vt 5 es homib vxoꝛe eiꝰ: Act es:
6, olo artin du inqui ret᷑ ſub eo qui ꝑ cæcretũ.xxij e vterq; occiſus fui us mẽtitus ſ a ct. v. cui
atcficel iultis lno .R inquit glo. ill qui ſequit xxij.q.ij qꝛ nõ poteſt di s fuit a ve us h veo: i
tſ figelr diultis lnogan/ gnitatis:q fi a ꝙ eſt tripl * tenoꝛe. Motan- diu mẽtiri o. Becud : ideo ſta
pitpelilla nanti optertal ca qo fit cau riplex genꝰmẽdacij otan⸗ Juando boe tiri:qᷓn aliquã udo famã ledi
Veltllaq mnanti gptertal⸗ tuʒz moꝛtal a vecipiẽdi:eti ẽdacij.MMali uſu contingit cofun uãdo cõuine ledit:
gtſicut nec e dinltus ll nulliẽ 3 e. Jocoſi . i: et illud o . dali⸗ 9 s eſt omnis côfundi . uincatur: et
ntneclp s iẽ moꝛtal tatis / vb mniboẽ Hiere lj. ¶ Z conſflatoꝛ: qui⸗ :ꝛet fama ledi et
ubiczmuſcin futur que fi⸗ ale peccatũ. bi nemo ledit/ et i te iere lj. ¶¶Zercio dyabo quia m egit. Co⸗
crmuſcſinfatunogaugere it ꝓ ſalute ali tũ. Benignitati dit/ et il dax eſt rcio dyaboli filiũ endax cõflatõ 02
ulc Bael . I . mitatis et illud x eſt et i0 dyaboli fi dax cõflatõ eiꝰ:
e aſingen Jun lip Iee, Ulackneh do er⸗ Bec quat it moꝛta- nõ impares vel ngpenloautrurmenggain ernno⸗
umna nalegcſitutri Cütine uʒz:qui Et intelli ud intendi ua iuram laioꝛes: quia i ꝛes metitoꝛes qᷓi
uſin nin, DEEARRAR Gn Rle öfecrn 1 ſmerucſnetaeiſ ie vo lenglertur ne iie
otius dant nelis illi o: vaciij s gloſe veclarati ſtatim ſalu mpis acia in tant cut patet. J. xij. vij uod iſti æ cõ
ene in viro Mali u malignitati- rationẽ eſt aret. hecibi w etiã a habere c. xij.vij. NM Eeco⸗
lpons nnind naligand/ contrari gnitatis vocat aduertendũ ibi ã veritatẽ dicũᷣ onſuetudine: Zec legit mẽ
on, imnio Dhonl . vo⸗ erken um tota di dicit / ſed li⸗ ine:quia et ali 1E
homntmte uhinn , Ohenl Derſien atur charitat medaciũ pernici ÿ men um tota die vaſtitatẽ ingua ali⸗ et aliquã
Flaan . ut quandom. i ei/ vel ſuipſi cioſum/qoͤ xij. Et i aſtitatẽ 2 mendaciũ iquoꝝ menti⸗ .
rGilaliri c/llin iuſmodi ndo mentitur ipſius vel Et intantũ aliqui i ncacti mntttolt en
Galct S, vtyfilii 5-pr warticuli pꝛoximi ducũt: tũ aliqui illoꝛũ i nultiplicat: iiij
iirmn Hed llii efli wogugisſeeroele colell culis fider: r nn⸗ quodẽ eis quaſi i illud i t: Oß. liij.
. 5 ccleſie reſpici⸗ ei:et hu quodꝗ quaſi viciũ ij n conſuetudi
rnthit ſenlatoſnt cuuihi H eſeipſo piciunt wctri le magno fert ũ incoꝛrigibi inez
rimus ini mentit. Pꝛoxi trinam nepotẽ hab pꝛelato ꝙ di⸗ gibile. V
ruret Neis Olo ⸗ . os quo us iniuſte ledit Pꝛoximi qn nectute ere luxuroſũ ꝙ dicè ſolebat nde
munu Meali⸗ ” ruteraeſe gud ic hen ecd rilid nl, Sen⸗
it ofluſtu ir Pehi⸗ la: ſcʒ iocoſum e ciũ: in pſal. v. vuo t ꝑdes om̃ omnibus ſit ckm ipm in ſeqᷓ; no in ſenectute cre
bet tocioſt v. uo vo alia mẽ 32 omnmnibus ſit vit in ſe qᷓet peccati cõ ute cre
biſhiriita intohie mi pſona ſunt veniali uz /m ali alia mẽd ĩ diuitibus: upabilis et pi⸗ ati cõſuetudo i.
ſicigrfi ud damnuũ enialia:niſi quos woctoꝛes ĩ 3 ti us:qꝛ alij aliquã piculoſa:maxi udo in
areſugik dlſic innirconſegnenset ꝛopter ſe cs om iuntur:ſic aliquãdo maxime tamẽ
s r QO re mentriri:vbi quens:vt ſi ali rſcandalũ: tales i ut patet e ꝓpter pau tamẽ
catop nultioſhs. e, ſ. ri: vbi veriſimili. ĩaliquis nõ :ꝛvel ali es in ali adulatoꝛ pertatẽ m
4 candalizari: imiliter nõ vult di pani qu o coloꝛẽ h e. A. xv. iij. E nen
umtqit ihoſctioi eö gari: vel niſi i⸗ aduertit ali⸗ mitte nis mendacij: abeant: 4 iij. Et lic
n ten A cõſuetudi iuramẽto cũ cli iquez de! crant᷑. ij: Pꝛouer :qa ſuauis ẽ h et
ni CNl eni 1 metur. Eſt ne que vliberati cũ celiberati c I. ppter que mẽtiẽ xx. qꝛ etiã Ehomini
nutennitniſo i,5 alite ſt tamen ab omni equipollerrconkt. Poſuimus dicere poſſunti o ſuo lu
GS int er aviris eccleſi mnibus abſli ller:confi ꝓtecti ſu mendaciũ ſ oſſunt ill
ni iffck cthlinßl 1, dacium ſi⸗ cleſiaſticis:quii inendũ/ i⸗ Fe mus:tamẽ ũ ſpem noſtrãꝗ ud Yſa
znfoinitiu / cij ine honoꝛe:Ec quia moꝛes h et ſpeci⸗ uturo bona male lucrant᷑ 3 et mẽ 5
genus mend E. cchi.xx 1 ominũ m gregat th perdunt etern nt᷑:qꝛ hic famãᷓ 300
teſt illud aciũ videlicet nuarto vo en e ſaurũ lin a. Ex quo mã: et in
quo quis r elicet indifferenti menda Erauer rr uru lingua mendacij patet/ ꝙ qᷣ cõ
eſpo gifferentie dici Kraner . Et ſtal. lacij ̈ q cõ⸗
5 reſpondet mẽdaciter anne bs⸗ nendel Paramultoi, uantücunc; an fhror 6
tit?y K Kauenes ealarg Yaea ineocnulngmen⸗
. e, crꝗ . en⸗
cell. v. dicit. e a htu⸗ in pſ⸗ dng
pẽs odiuit ant⸗ vV⸗

Arti. j.

Mercatio

ma mea:et aggrauoꝛ valde aĩe illoꝑ pauperẽ ſuper

bi/ oiuitẽ mendacæ et ſenẽ fatuũ et inſenſatum ⁊c̃.

Quarto excludit a gloꝛia beatoꝝ:qꝛ nõ intrabit
in illã aliquid coinquinatũ:faciẽs abbominatõeʒ ⁊

mendaciũ: Apoc. xxj. Foꝛis autẽ canes et venefici:2

omnis qui amat et facit mendaciũ:Apoc.xxij.¶ Ex
pꝛimo ergo iſtoꝝ articuloꝛũ pꝛecedentiũ patet qua.
tuoꝛ eſſe mendacioꝝ genera. Ex ſecũdo patet quatu
oꝛ eſſe mendacioꝝ damna et pericula.Ergo no men
tiemĩ:neq; vecipiat vnuſquiiq; ꝓximũ ſuũ:Leui.xix.
Et qꝛ iſtud vitiũ frequẽter mercatõibo ſe immiſcet:
ogrue poſt iſtud capin ſequi capim œ mercatõib.

Ercatioispꝛimooſtẽ

4 cæt᷑ diſtinctõ ⁊ dꝛñtia. Scðo ĩ quibus caſi
bus regula et reſpõſiones fallũt mercato
rij.Tercio ſic fallentiũ pena oſtendet᷑ et periculũ.
Etũ ad pꝛimũ mercatoꝛũ et mercationũ triplex
inuenitur genus et differẽtia/quia quidã ſunt væiſqͥ
dam dyaboli/quidã mundi. ꝛimi mercãturcir⸗
ca vitam eternam:quia bona nature foꝛtune/⁊ gra⸗
tie eis a o/qui illis loquitur Lu.xix.icẽs. Nego⸗
ciamĩ dũ venio/data ĩ bonis expendũt vſibo ⁊ oꝑib:
ad modũ fidelis ſeruientis:qui pecuniã ei traditam
figeliter ad vtilitatẽ wmini ſui admĩſtrat. ¶ Secũ
di mercãtur circa penas et᷑nas:quia bona pꝛedicta
eis a veo conceſſa et mala a dyabolo accepta:in ma⸗
los conuertunt vſus. Iſti ergo duo mercatoꝛes:q̃n-
q; in mercatõnibo ſuis habent diuerſitates.Qua
rum pꝛima eſt in hoc/ ꝙ mercatoꝛ dei dñ hic merca/
tur exterius tedium habet et tribulationeʒ atq; la⸗
boꝛem:quia multa habet in vita iſta ſuſtinere:tam
a dyabolo qᷓ a miniſtris eius/ſicut patet ð Job/CTo
biaſet omnibus martyribus:qui omnes teſte pſal.
cxxv. Euntes ibant et flebant:mittẽtes ſemina ſua.
Sed in receptione ſolutõis que in fine mercatõnis
ſue eis œbetur:letant᷑. Et hoc eſt quodĩ pꝛedicto ſe

quit᷑ pſalmo. Venmietes inqͥt veniẽt cũ exultatõe poꝛ

tãtes manipulos ſuos/qñ complebit᷑ ĩ eis illud Hie⸗
re.xxxj. Conuertam luctũ eoꝛum in gaudiũ. ¶ Ded
mercatoꝛes dyaboli:id eſt peccatoꝛes dum mercan⸗-
tur letantur:quia letantur cũ malefecerint:et exul-
tant in rebus peſſimis:Pꝛouer.ij.Et ad moduʒ fre⸗
netici quiĩ ſuo maxime letatur et ridet periculo.Et
ad modũ ſtulti/qui dum pecumia durat pꝛo qua he⸗
reditatem vendidit cuʒ leticia comedit et bibit. Et
ad modũ ſitibundi:qui hylaniter potum bibit dul⸗
cemlſub quolatet venenũ:quod affert moꝛteʒ. Sed
quando recipient quod emerũt:ulebunt teſte Ja
cobo qui ait. Riſus veſter in luctũ conuertet᷑:. Jac.
uiij.Et hoc eſt qð roſe ſaluatoꝛ ve pꝛimis expꝛimit/⁊
ſecũdis dat intelligere dicens. Ploꝛabitis et fle⸗
bitis vos: Jo. xvj. ¶ Becũda differẽtia in hoc oſtẽ⸗
diꝙ mercatoꝛes vei dant minus:et accipiunt am/
plius.ant nãq; elemoſynã ieiuniũ/oꝛatòem/ ⁊ bꝛe
uem laboꝛẽ /et paupertatẽ:et accpiunt regnuʒ eter⸗
nũ et eternã ſatietatẽ et la udem et requiẽ et diuiti⸗
as H bonũ habent pꝛocuratoꝛẽ ⁊ largũ
quo ꝓſa.lxj. Miſit me vt mederer cõtritis coꝛde.
Et infra. Vt darẽ eis coꝛonã pꝛo cinere:oleum gau⸗
dij ꝓ luctu palliũ laudis ꝓ ſpiritu meroꝛis. Sʒ mer
catoꝛes dð yaboli ecõu erſo ꝓ minoꝛi dant maius: qͥa
ſuperbi pꝛo vana gloꝛia et honoꝛibus tranſitoꝛijs:
dant gloꝛiaʒ et honoꝛẽ eternũ:inuidi et iracũdi ani⸗
mas ſuas et omnia bona eterna ꝓ modica vendunt
vindicta. Gicut patet efratrib Joſephi qͥ ſic vẽdi
erut Yoſeph Beñ.xxxvij.qᷓtũ in eis fuit:licet ꝓui⸗
Tentia diuina eũ nõ deſeruerit:qꝛ hec venditũ iuſtũ
nõ væreliqt: Gap.x. ¶ Cupidus puo lucro vł re trã
ſitoꝛiaſimoꝙ terra que ẽ fex elementoꝝ:iĩmo ꝓ mini

m ol.

„ . „.
ma terre poꝛtiõeſſicut vſurarius ꝓ mocdio frumenti
aduocatus ꝓ ſalario:meretrixꝓ parua mercede ven
dunt aĩas ſuas:et bona alterius ſeculi infinita. Mi⸗
hil q̊ nequius qᷓ; amare pecunias: hic em aiam ſuam
venalẽ habet Ecclix. SOuloſiꝙ paruo cibo⁊ potu:
ſicut Eſau pꝛimogenita ſua:Geñn.xxv.Luyunioſi ꝓ
parua et bꝛeui velectatõe.Hi omnes venũdati ſunt
vt facerent malũ:AMachab.j. Bed qꝛ vltra medie/
tatẽ iuſti pꝛecij fraudant᷑:poſſunt dũ viuũt cõtra
ctuʒ ꝑ penitentiã reuocare.Quod pulcre figuratur
Leuit᷑.xxv.Qui inquit vendiderit domũ ſuam infra
muros vꝛbis:id eſt infra am bitũ eccleſie⁊ chꝛiſtia/

nitatis:habebit licentiam redimendi.¶ Lercia dif iij.

ferentia inter eos in hoc attenditur:qꝙ mercatoꝛes
i nõ cuʒ tanto la boꝛe:niſi et ſollicitudine:vigilijs
et ceteris oꝑibus nitunt᷑ bona dñi ſui augmentareſi
cut mercatoꝛes dyaboli:ſicut oſtenſũ eſt. Z.j.ar.vij.
ꝓ totũ.(¶ Quarta differẽtia in hoc attendit᷑ ꝙ mer
catoꝛes cœi ſa piẽtes ſunt:alijvo ſtultiſſimi ſũt.Que
em̃ maioꝛ ſtulticia qᷓ ꝙ quis ad nũdinas vadat vbi
nunqꝙ;ᷓ aliquis lucrabatur nec lucrat᷑: nec ineternuʒ
lucrabitur:ſed omnes ꝓdiderunt/perdunt/et ꝑdent
In quibus ſuꝑbia ſtationem eleuat:auaricia foꝛuʒ
tenet:et contractũ facit emptionis et venditionis:
et pꝛeciũ ſoluit et recipit: vbi guloſitas coquinaʒ et
tabernam adminiſtrat/et luxuria cameraʒ ſternit.
Nue iterum maioꝛ eſſe poſſet qᷓ illud quod faciũt in
mercatu illo:quia dũ emere poſſet regnũ celoꝝ emit
ſpinas quibus com burat᷑/et laqueos quibus ſuſpẽ⸗
datur:quid nãq; ſunt peccata niſiſlaquei eterni ſu⸗
ſpendij.¶ Quinta et vltima differentia penes vlti
mã quam habebunt atrenditur ſolutiõem et merce⸗
em:quia in moꝛte mercatoꝛ vei videbit/ ꝙ bona eſt
negociatio eius: Pꝛouer.xxxj. Et ꝙ melioꝛ eſt acqui
ſitio eius negociatione auri:Pꝛouer.iij. SGed tũcne
gociatoꝛes terre flebũt et lugebũt:quomiam merces
eoꝝ nemo emet amplius:Apoca.xviij.Lercij vo

circa victũ et veſtitũ et diuitias mercant᷑ mũdi.Et

iſti quodammodo mediũ inter extrema tenent pꝛe⸗
cedentia. Et ſicut mediũ tenẽt:ita extremoꝝ parti⸗
cipãt naturã et conditõʒ:ſᷣm plus tamẽ et minus:qꝛ
licet omnes in mercationibus ſuis aliqua cõmittãt
bonaſet aliqua mala: tamẽ aliqui fidelit᷑ ĩ ſtatu ſuo
laboꝛãtes et negociãtes:plus ad conditõem appꝛo⸗
pinquant bonoꝝ mercatoꝝ vite celeſtis:cũ eiſq; re⸗
munera bunt᷑/ſſicut pʒ.L.j.ar.iij.p totum.¶ Alij vo
artẽ ſuã et negociatões infideliter exercẽtes:ad con
ditõem plus appꝛopinquãt mercatoꝝ penaꝝ: cũ eiſ
q; ſolutionẽ accipient ſui laboꝛis.
Bed iſti ſecundi fraudibus ab eis cõmiſſis ĩ cõ
feſſione vel pꝛedicatione/vel alia allocutiõe ammo⸗
niti multipliciter ſe excuſant/ multas pꝛo eis reſpon
ſio nes et regulas:quas ipſi veras reputant allegan⸗
tes.que tamen quia vere nõ ſunt: oſtendere opoꝛtet
quomodoſp eas et vcipiunt᷑ et cipiunt. ¶ Regu⸗
la vo quam pꝛo eis allegant: et multis reſpõſionibo
et excuſatõibus vanis et piculoſis æfendũt hec eſt.
poſſunt emere ita bonũ foꝝ:et vẽdere ita chare ſi⸗
cut poſſunt vt verbis illoꝛum vtar. Et tantum va⸗
let res quantũ vendi poteſt. Sed hec regula veficit ⸗
ea vtẽtes ĩ multis caſibus vcipit:tã ementes qᷓ; ven
vntes diuiſim:quãdoq; etiam vtroſq; coniunctim.
Ementes pꝛimo ſpecialiter œcipit: et alios a qui
bus emunt coꝛꝑaliter vecipere facit in quatuoꝛ ca⸗
ſibus. ¶ Pꝛimo pꝛopter vendentis necefſitatem ſcq;
quando venditoꝛ eſt in tanta neceſſitate:et tam vꝛ⸗
genti: ꝙ opoꝛtet eum omnino rẽ ſuã vendere immo⸗
bilẽ vel mobilẽ:ſicut accidit illis qui in chariſtia
famis neceſſitate ad rerum ſuarũ venditionem: vel
alio tempoꝛe alio infoꝛtunio compellunt᷑:circa quã

Arti.ij.
.V.

onet cogitatotsſg ci adinirudo an
toilllenbchae ſitae ero
le Quddrepꝛobat Bng pones erem
ficeliſqvilidp quealaico guleins
charins anit olus pro illo dando h
Zercia hecregola defielt er parte

cmentis folſitate:quido ſnis fallaab

ſalis vmimſonibus vel weeptonom
ſtuallauẽ ſimplicemet minus pꝛud
ſtherecltatẽ yendato mnoꝛepao
ligcaſu erat enptoꝛ ſi rer abet ul
lumquidat canſon contractun queen
latibocyminns dat i wberet. (O
Cbla Aficterpanteenenni poter eme
mmigfſzminis atenondus velma
Aemipis eggipollend val aucei are
induchtad vendendi:ggi crcin
tis crencit cantalis:gnansdocgihmſi
incictitincarcerät atachiant iites
eiplacktandononit del nonerefe
obligatus et Npaugatus dare l
Pwiteun tſilich nnenet
gde ſeſant ytſalte ci vita enage
Nelctiz cſblo ui nit ete,
ſegniceſori ornniifniſ efſaniin

lvencltno lugent Gerh vi

charinn
hlennneilin,
Pereinäco eqnätit⸗ ler

umnnnäinnnolelitt A

inca 0n ditifin

umtateencdiuſolntöemetnen,
Nemercatdr Nitictbit ghancl
Puoner n Etenlihretaegi
none aurl Poer i Gettin
ſebütet ugtbi,t nonannmne
molins Noen nij Zeni⸗
tier ninnis menuſt nidi E
ommeliiinnrernena tmentor⸗⸗
necüenititaerenonparn⸗
ditoefmnplustametminue:e
anonibus iniz aliqus cönittut
tami aliquifigelik iſtutu ſno
ites plusgi congitöen appo⸗
ercatopyite ctleſtorch eiſchre⸗
. Z.ar iij gtotum. Ali
töes infidclitererercetesadcon
pingnätmereatdppenanchil
entſuilabons. „
Nfraudibuo heis niſizii
tioneſvelalia allocutöeunn,

eercuſant nultns goeis thin S
luslpſifhnbnle nt n 4

pereno ſnt: oſtendereopottet

ee nt. OCReo-
rapiunter Alolun ſpionhr
llapnnt etnlti ehe 4

W

vj.

Exem.

Exem.

vij.

viij.

Mercatio

venditiõeʒita velocit᷑ vꝛgent: emptox copiã expe

ctare nõ poterũt:nec mercatus di/t quo caſu artan
turrẽ ſuã immobilẽ: ſicut terrã vel wmũ alicui ven
re pquiſitoꝛiillis vicinioꝛi:v res mobiles alicui
pinqoꝛi/q eius vidẽtes tã vꝛgentẽ neceſſitatẽ/nota⸗
biliter e vero ſubtrahut pᷣcio et valoꝛe:minꝰ quod
poſſunt ꝓre ſua dantes nõ bene emũt:qꝛ hõ poſſet
tantũ habere famis cefectũ/ ; vno pane regnũ vł
hereditatẽ daret mille libꝛaꝑ. Mec tn eſt aliqͥs rati
one vtes qn diceret ꝙ emptoꝛ ille hereditatẽ ſic em⸗
ptã bñ poſſideret:qꝛ nec equalitatẽ nec iuſticiaʒ in
emptõe ſua ſeruat. Mecvalet qð dicunt ꝙ videlicet
placnit ei ſic vendere: qꝛ in contractu emptionis et
venditionis ponius vebet reꝝ venaliũ et pꝛecij attẽ/
di equalitas ꝙᷓ vendẽtis conditionata voluũtas:qua
quis quandoq; cogitur res ſuas in mari pꝛoijcere ne
cum rebus ſuis pereat. ¶ Becundo hecregula vefi⸗
cit exparte ementiũ /et vecipit ꝓpter vendentis igno
rantiam/quãdo ſc; venditoꝛ ignoꝛat valoꝛem reive
nalis et no emptoꝛ /ſicut patet in exemplo Augnuſt.
trinitate li.xiij. Quod quidẽ exemplũ ſic cõcipi po⸗
teſt. Quidã laicus inter alia bona ſibia patre lega⸗
ta inuenit libꝝ quẽ vẽdere neceſſitate vꝛgente coge⸗
tur/ſed pꝛeciũ et valoꝛẽ ignoꝛat.hũc ergo ſi clericus
habere poſſet p dimidia marcha monete anglicane
ciũ valeret. xx ſolidos eiuſdẽ monete:nõ eſſet emptoꝛ
bonefidei: nec fidelis bomo hoc faceret. Bicut patʒ
ꝑhoc quod Aug.ibidẽ adducit dictũ cuiuſdã mimi
qui in quibuſdã nundinis altũ locũ aſcendens cla⸗
mauit/ voluntates omniũ diceret illuc congrega⸗
toꝛũ et cogitatões/qð cũ admirãdo auſcultarẽr di⸗
xit. Oẽs velletis chare vẽdere/et ꝓ paruo pᷣcio eme⸗
re. Nuod repꝛobat Nug.ponẽs exemplũ de quodaʒ
fideli/qui libꝝ quẽ a laico qui eius pꝛeciũ igno:auit
charius emit plus pꝛo illo dando q ille peteret.
¶ Xercia hec regula væficit ex parte ementiũ Pter
ementis falſitatè:quãdo ſuis fallacibus blãchcijs
falſis ꝓmiſſionibus vel vceptoꝛijs munuſculis ⁊ fe-
ſtis:aliquẽ ſimplicem et minus pꝛudenteʒ inducit:
vt hereditatẽ vendat ꝓ minoꝛe pcio qᷓ valeat. Iſto
nãq; caſu errat emptoꝛ ſi veꝝ xebet valoꝛẽ. ꝓter w⸗
lum qui dat cauſam contractui/quẽ erroꝛeʒ aggra
uat ſi hoc ꝗ, minus dat ꝙᷓ vberet. ¶ Quarto hec re
gula eficit er parte ementiũ ppter ementiũ crudeli
tatẽ/qñ ſcʒ mimis vel terroꝛibus vel magnoꝛuz pcijs
que minis equipollent:vel crudeli circuuentõe ali⸗
quẽ inducũt ad vendendũ:quã circũuentõem mul⸗
tis exercẽt cautelis:qꝛ quãdoq; iᷣm ſic ꝑſequuntur:
indictãt/incarcerãt atachiant/ lites diuerſas cõtra
eñ placitando mouẽt/vel mouere faciunt: p quibus
obligarn⸗ et epaupatus dare vel vẽdere eis cogit
qo veſiderant vt ſaltẽ cũ vita euadet.(¶ ¶ In omnibo
pꝛedictis caſibus qui emit nõ letet᷑: qꝛ animãꝗ ſuã et
regnũ celoꝛũ pꝛoximũ ſuũ vfraudando vendũt.Et
qui vendit nõ lugeat c&. Eʒech.vij.vel quia nõ pec
cat:vel quia minus peccat:vel pꝛopter hoc quodſe
quitur:quia qui venditad id quod vendidit nõ re⸗
uertetun ergo fruſtra lugeret. ¶ Ex partevo vendẽ
tium pꝛedicta veficit et vccipit regula ppter tria.
Pꝛimo ꝓpter vendentis fraudẽ et falſi itatẽ: quaʒ
circa rem operatur venalẽ/ quo ad quantitatis eius
falſam oſtenſionẽ bladoꝝ/magnũ etiã interius va⸗
cuũ in grangia faciendo cumuluʒ vt plus appareat
cyiſit et vendatur charius ꝙᷓ valeat. ¶ Gecũdo pꝛo
pter quantitatis diminutõem/quãdo ſcʒ cuiuſcũq;
reilvenalis põdere numero vel mẽſura minus appo
nũt ꝙᷓ veberent /vel quãdo ĩ aliquo pꝛedictoꝝ triuʒ:
fraudẽ ↄmittũt vt ve quãtitate etvaloꝛe diminuãtĩ
põdere:quãdo ſcʒ ſtaterã habent wloſaʒ contra dei
pᷣceptũ: Leui.xix. Statera iuſta et equa ſint ponde⸗

W „vj.

ra ⁊c.qꝛ ſtatera woloſa abhominatio eſt apud um
Peouer.xj. vel q quadã cautela ſic ſtarerã manu te
net et onerãt eã ſine bono et vero pondere epꝛi⸗/
mũt.e quibus in pfal.lxj. Filij hominũ mẽdaces
ſtateris vt vecipiãt: vel qñ ponderãdis rebus mala
vel extranea ſubtiliter admniſcẽt. Sicut illi qui cuʒ
lana ſabnlũ miſcent vel lanã madefaciũt vt plꝰpon
Teret:vel cũ ſpecimibus nouis et bonis antiꝗ et ma
la componũt ex integro et coꝛrupto põdus ſufficiẽs
oſtẽdentes. ¶ Uel qꝛ falſa habent põdera cõtra er
bꝛeceptum:Leui.xix. Equa ſint põdera/iuſtus mo⸗
dius/equuſq; ſextarius ⁊c.q;ꝛ abbominatio ẽ apuch
teũ põdus et põdus/mẽſura et mẽſura. Pꝛouer. xx.
n numero quãdo ſcʒ in numero ſaltum faciunt
vel quando, in rebus numerandis mala cuʒ bonis
Fais componũt/ſicut illi quifalſos vnarios cum
onis/vel qui putrida alleca cñ alijs cõiungunt nu
merant et exponũt. ¶ In menſura quãdo ſq; menſi
ram habent / vel mutuo accipiunt minoꝛẽ qᷓ; œberẽt
pꝛo ſolidis vel liquidis vẽdendis/ contra ti pꝛece⸗
ptũ euit.xix. Juſtus modius equuſq; ſit ſextarius
¶Kontra quod pꝛeceptuʒ multũ e inquunt qui
menſuram habent minoꝛẽ quando vẽdunt. Et ma
ioꝛẽ quando emunt /vnde et amicis ſuis volentibus
mutuarti dicere ſolent:emiſtis vł vendidiſtis. Et tã
habentes q mutuo accipientes minoꝛi vtũtur vẽ⸗
dendo et maioꝛi in emendo. Et ideo nunꝙ; pꝛoſpera
tur ſpiritualiter:nec diu tem poꝛaliter. Nec miꝝ/qꝛ
facta illoꝝ repꝛobantur et pene taxanturtam in iu⸗
re ciuili.in.ff.nouo.li.ix.ti.de extraoꝛdinarijs crimĩ⸗
bus.l.annonã. in fi. legis. vbi ſic dicit᷑. Ded diuꝰ adri
anus eũ qui falſas habuit mẽſuras in inſulꝗᷓ relega⸗
nit. Et in eodẽ.ff.li.x.ti.ad legẽ coꝛ.e falſis.l.penul.
§. ſi venditoꝛ. habetur quod ſequitur. Si venditoꝛ
menſuras publicas pꝛobatas frumentij vini vel cu⸗
iuſlibʒ rei aut emptoꝛ coꝛrupu᷑it:vloue malo frau
dem fecerit/quanti ea res eſt eius dupli condamne⸗
turſcœcretoq; diui Adriani pꝛeceptũ eſt in inſulam
eos relegariſqui põdera falſaſſent aut mẽſuras. hec
lbi. ¶ Si iſtaz exilij relegationẽ eis a iure ciuili im-
oſitam hic euadant / alibi nõ euadent quin in inſu⸗
am vepoꝛtabantur inferni: niſi reſtitnant et penite
ant. ¶ a.1 iure canonico/qꝛ d cretałli.iij.ti. de em⸗
ptiõe et vẽditiõe.c.vt mẽſure:vicit.ꝙ ſi quis iuſtas
mẽſuras aut põdera lucri cauſa mutare pſumpſerit
P triginta dies in pane ⁊ aqua ieiunet.¶ etiã con
tra iura et legẽ vei et ꝓphetarũ: Mich. vj. Ade nſura
inquit minoꝛ me plena. ¶ Eel quia menſuraʒ qui-⸗
em bonam habent /ſed illam nõ replent. Vlel quia
replent/ſed cũ malis admixtis:quia lolium vel vilia
cũ frumento vel alio blado componũt:oicẽtes illud
Amos.viij.Quiſquilias frumenti venũdabimus.
Be omnibus iſtis pꝛedixit pꝛopheta quaſi ĩ per⸗
ſona illoꝛũ loquens et dicens Amos.viij. Venũda⸗
bimus merces in charo ſq; tempoꝛe:quod ipſi ꝓ ſuo
lucro et alioꝛum veſiderant miſeria et inopiajet ſab
batũ:quia neca mercationibus in feſtis ceſſãt: intã
tum ꝙ vix miſſam audiunt pꝛiuatã. Aperiemꝰfru⸗
mentum ſcʒ in charo tempoꝛe et minuamus menſu
rã/et augeamus ſiclũ/et ſupponamus ſtateras wolo
ſaslet poſſideamus in argento egenos: et pauꝑes ꝓ
calciamẽtis Glo.iꝓ vilibus. Et ſic patʒ quomodo
vlinquunt in pondere numero et menſura.
cio ex parte vendentiũ pꝛedicta veſicit ⁊ vcipit regu
la ppt er œfectuum occultationem/quando ſcilicet
venditoꝛ vefectum ſcitiin re venali quẽ em ptoꝛ igno
rat:quia nec ei apparet:et tamen ꝓ re bona ⁊ ſana ii
lã venditſequos ſcʒ malos et vfectuoſos pꝛo bonis
et oues ſqualidas ꝓ ſanis et auricalcũ pꝛo auro. Et
veſtes veteres et politas pꝛo nouis/ monetã falſam

Ter.

ix.

xij.

riij.

Mercatio

ꝓ bona.¶ Oẽs pdicti et his ſiles peccãt ꝓtãto ꝙ x᷑
fectũ rei venał emptoꝛi nõ oſtẽdũtↄtra rõnes et le-
es in. ff. veteri. li.xix. ti.j.xæ actõibus empti. vẽdi.
S.vẽditoꝛ/vbi ha bet᷑ ꝙ ſi vẽditoꝛ ſcit ſeruitutẽ xe
beri a pᷣdio vendito/ emptoꝛe hoc ignoꝛãte:tenet᷑em
ptoꝛi ad intereſſe: id ẽ ad ommia dam na que extali
incurrit celatõe.¶ Et in eodẽ ff. li.xxj.ti.ij.æ edili⸗
tio edicto.l.j.S.aiũt.⁊.S.ſi intelliga?/ſqui mãcipia vẽ
dit edet certioꝛare em ptoꝛes xe moꝛibus et vitijs:
Adidẽ eſt lex in eodẽ ti l.ꝙ ſi vẽditoꝛ: vbi habet᷑.
ꝙ ſi vẽditoꝛ excipit aliquo vitio dicẽs rẽ venaleʒ
ta lẽ habere defectũ:emptoꝛ nõ habet actõnem con⸗
tra eũ.ſi vo vefectuʒ aliquẽ tacet:habet actionẽ de
wlo contra eũ.Vlide aliã.l.huic concoꝛdanteʒ. V.
ij.ix.(¶ Ey quo patet ꝙ nõ valet ꝙ dicũt reſponden
tes et ſe e wolo excuſantes ꝑ hoc ꝙ emptoꝛi dixerũt
ematis eũ pꝛo tali qualis ipᷣe eſt:nolo eũ vnarãtiʒa⸗
reſnec teneri ð fectibo.tu vides qualis ẽ ſi vis eme
re emas/quia in ſola vefectus celatõe volũ facit:⁊ iu
ra pᷣdicta offendit. SBebet vfectuʒ rei venalis em/
ptoꝛi oſtendereſſicut patet expꝛeſſe in.ff. veceri li.xix
ti.j.x actõibus empti et vendi.l.quero. ¶ Bed ta⸗
men œ hoc nec vfectũ reuelãt/q' inſuꝑ ſim plices ve
cipiũt charius eis vẽdentes ꝙᷓ alijs qui ſciũt cuʒ eis
tractare. ¶ Pꝛumo ſe ercuſant dicentes ꝙ emptoꝛes
hñt ſenſũ et intellectũ ſuũ ſicut ipᷣiſuũ.quãdo ſ rem
coꝛã eis vident venaleʒſemant vel dimittãt. ¶¶ Bed
iſtud eſt irrationabiliter dictũ. ¶ Pꝛimo qꝛ non ha
bet tantã cognitõem œre illa quantã tu habesſ⸗ œ
illo qð tu habes plus nõ væbes pꝛorimũ tuũ vecipe⸗
re ſed iuuare.¶ Becãdo quia ſi iſta reſpõſio ſit bo⸗
na reſponſio latronũ eſt bona et ratiõabilis qua di
cere poterũt:poſtqᷓ; homines in nemoꝛe ſpoliauerũt
ipſi habuerunt ſenſus et foꝛritudinem/ etarma: qua
renon defenderunt ſe.¶ Zercio quia ſicut patet ex
pꝛedictis legibusſtenetur vfectũ reuelare: qꝛmul⸗
ti ſunt vfectus in equis et huiuſmodi:qui exterio⸗
ribns ſenſibus:et maxime ſimpliciũ nõ apparent.
HBecundo ſe excuſant dicentes. Mos emimꝰequũ
illũ pꝛo bono/vel recepimus illã falſam monetã pꝛo
bona et ſic alijs:quare ergo/nõ poſſumꝰilla alijs
exponere:ſicut ad nos venerunt.¶ Ged in hoc etiã
irrõnabiliter dicũt.(¶ ¶ Pꝛimo qꝛ ſimile eſt ac ſi dice
rẽt:vnus furatus ẽ equũ meũ /vel pecuniã/ vel rẽ ali
quã:ideo furani volo equũ vel rem alterius. Eadeʒ
em̃ ratio ẽ vtro biq; dicere:qꝛ vnns ecepit me. ⁊ ego
volo aliũ vciꝑe qni me nõ dœepit et dicere:qꝛ alius
eſt furatus rem meã /vel mihi nocuit:vel me percuſ⸗
ſit/ideo ego volo alteri nocere vel alium percutere qͥ
me nõ percuſſit. ¶ Exquo ergo vtrobiq; eadem vel
ſimilis eſt culpa/ ſimilis vtrobiq; erit et pena. Si⸗
cut ergo illequi ſuratur:quia alius ab eo furabatur
captus ſuſpẽditur:ſicut ille captus ſuſpenditur qui
ab eo furabatur. Ita qui vecipit:quia vcipit᷑:eque
cũ pꝛimo vcipiente damnabitur. Gecũdo quia
ſoluentes falſam monetã etiam apud mũdi iudicia
nõ liberanturi quin adbuc maneant obligati: ſicut
patet expſſe in.ff.veteri.li.viij.ti.ð pigno:aticia acti
one.l. eleganter /vbi ſic dicitur:; qui repꝛobos num
mos ſoluit creditoꝛi:ↄſtat neq; eũ lib erari poſſe:qᷣa
repꝛoba pecunia nõ liberat ſoluentẽ multo ã minꝰ
talis libere euadet ĩ indicio diuino/qð nullã frandẽ
Dimittit ĩpunitã.¶ Tercio ſe excuſãt dicẽtes: ꝙ nõ
peccant mutuo ſe vœcipiẽtes in ↄtractu emptiõis et
vẽditõis:qꝛ lex dicit vt dicũt ꝙ licitũ ẽ ↄtrabẽtibus
ſeinuiceʒ væcipe. et allegat᷑ ad hoc lex. C. li.iiij. xe re⸗
ſcindenda vẽditõe.l.j. Exr illa em̃ lege arguũt ꝙ; non
tenẽtur ad reſtitutõem niſi fuerit eceptus emptoꝛ
vel vẽditoꝛ vltra medietatẽ iuſti pᷣcij. Verba aũt le
gis quibus innitunt᷑ hec ſunt. Minus aut pꝛeciũ eẽ

videtur ſi nec dimidia pars fuerit iuſti pcij ſoluta.
Ded ſa nuũ huius legis intellectũ veclarat: pꝛimo
glo. in vcretali li.iij.ti.de emptione et venditõeſſu⸗
per ca.cũ dilecti:dicẽs.ꝙ lex illa locũ habet vbi nec
vlus dat cauſam contractui:nec incidir in ipᷣm cõ⸗
tractũ.¶ Dat cauſam cõtractui quãdo wlo indu⸗
citur quis ad vendenduʒz.Et ponit Hoſtiẽſis exem⸗
plũ ad hoc tale.Tu vis ꝙꝙ ego vendã tibi vcretales
meas. Reſpõdeo me nolle hoc facere:quia nõ ſũ vẽ⸗
diturus eas. Tu replicas dicẽs:ſi ſcires aliã compi⸗
latõem eſſe venturã ſicut ego ſciollibẽtervenderes:
ego credens hoc verũ vendo tibi:nõ tenet ↄtractus
ſed eſt reſcindendus/ et eſt reſtituendus mihi liber:
et tibi pꝛeciũ /vt.ff.de volo malo.l.eleganter.i.dige⸗
ſto ve.li.iiij. Gi vo wolus incidit in contractũ: quia
eram venditurus libꝛũ meu/ſed ꝑ wolũ et circũuen⸗
tionẽ induxiſtime ꝙ minus vendidi:vel ꝑ wlũ me⸗
um plus emiſti: tenet quideʒ contractus ſed agit ad
ſupplem entũ reſidui.Si vᷣo nec wolus dat cauſã cõ
tractui nec incidit in contractũ:nec veceptus vltra
dimidiũ iuſti pꝛecijſlocum obtinet ley pꝛedicta. Vn
cæ expꝛeſſe dicit glo.illa ꝙ lex pꝛedicta locuʒ habet ĩ
ptractibus bone fidei:quando ſq; nec vẽditoꝛ ſcit ꝙ
emptoꝛ vœcipitur/nec ecõuerſo: quia vterq; tefectũ
rei ignoꝛauit/tuncneuter poteſt agere contra alium
ad rẽ recuperandã vel ad ſupplendu reſiduũ: niſi ſit
ceptusvltra medietatẽ iuſti pꝛecijjvbivo ecipiẽs
eſt vceptionis conſcius:lex illa locum non obtinet:
quia tunc contractus ille eſt reſcindendus vel pꝛeci
um ſupplendũ /ſſicut pꝛedictũ ẽ. ¶ Patet ergo ꝙ lex
illa nullũ pꝛedictoꝛũ ementiñ vel vendentiu iuuat:
quia omnes fraudẽ ſciunt quã cõmittunt et ſic pec
cant:nec ſic licet contrahentes ſeinuicẽ vcipere:ſed
ad reſtitutõem tenẽtur:ſicut patebit infra arti.iij.
BGecundo ſanctus Thomas ĩ ſcda ſcde.q.lxxvij.
arti.j.pꝛedictã legẽ et legis cauſam vœclarat:⁊ oſten
dit dicens:; inquit lex humana hanc inequalitatẽ
totaliter nõ ꝓhibet. huius cauſa eſt:qꝛ nõ dar᷑ ſolum
virtuoſis/ſed populo in quo ſunt multi veficiẽtes a
virtute:vnde ꝓhibet tm̃ ea que œſtrnũt humanum
conuictuʒ. alia autem ꝑmittit:id ẽ nõ punit. Vnde
tm̃ punit cũ eſt magnus exceſſus: puta ſi quis ſit e-
ceptus vltra dimidiũ iuſti pꝛecij:tũc em̃ cogit ad re-
ſtitutõem. ex autem diuina nihbil impumitũ relin⸗
quit quod ſit virtuti contrariũ. Vnde ſᷣm diuinã le
em illicitũ reputatur ſi in emptione et venditõenõ
it equalitas iuſticie obſeruata:⁊ tenet᷑ ille qui plus
habet recompenſare ei qui damnificatur: ſi ſit no⸗
tabile damnũ:qð ideo dicoſ/qꝛ iuſtũ pꝛeciũ reꝝ quã
q; nõ ẽ pnjctualiter dveterminatũ:ſed magis ĩ qua⸗
dã eſtimation e cõſiſtit:ita q; modica additõ vel di-
minutio nõ videt᷑ tollere equalitatẽ iuſticie:hec ibi.
Ex his patet/ꝙ tam regula pᷣdicta ꝙᷓ etiam illud
quod cõmuniter dicunt:ꝙ tantũ valet res quantuʒ
veni poteſt/falſa ſunt: quia ſic bos qui qñq; ꝓ.xxx.
ſolidis vendit᷑:plus valeret qᷓ chꝛiſtus qui vendeba
tur ꝓ venarijs.xxx.¶ Et ſi tammagnũ cõmittũt pec
catũ qui vitiũ rei venalis nõ reuelant nec oſtendũt
ſed ſtant in pace dicẽtes:emas in piculo ꝓpꝛio ſi vo⸗
lueris:patet qᷓmaximũ ſit peccatũ illoꝛuʒ qui alios
falſe ⁊ fraudulenter/factis/vel locis/ vł verbis ſophi
ſticis vel cauteloſis/et falſis iuramẽtis alios vcipi⸗
unt'/vel qui tempus qnod æus venale eſſe noluit vẽ
dut. ¶ Pꝛimo væ factis nephãdis exemplũ poni po-
teſt e quodã quni nuꝑ volẽs quoddã vendere mane
riũ:dimiſit vt dicebat᷑ in grangia blada tn annoꝝ
das empton intelligere ꝙ vnius eſſẽt ãni. Emoto⸗
gmagnã illius terre credẽs fertilitatẽ maneriũ illõ
emit: quo facto terre ſterilitas inuẽta ĩpſuʒ cæceptũ
oſtendit. ¶ De locis vo exemplum pont poteſt de

xiiij.

Xv.

Exem.

ſſeoltengur, 0²;
chhiſe he it iuun au
ſlor Eagni ſachtt oñstali
ocitloced g Et miltert

,

zenr oper eile
icfimn chegnleni nni

mmnui Gnoletanhel in
gcicitſiqisenitfiue rengetit
uarifunmtingiklaraili
DusEgvenesn ſuntoccnarait⸗
Hierpoſitanönullilibetins anut.
hit ſeltiſiſitgticegs firnudis t e
nonplus uſtle habet enptoꝛchb
etiam fm ura cullia quando enp
Huderrtaeſonic roni
Nono l iij n e is qveinffnude
At ꝛetoꝛ ij .. Jta wni riag
olicnius wbitoꝛlo obiigati ſſain
Oki particops eſt fraudis:rreuocad
Didoneſcinit meſſeobligatu dia
tnocabitcotractus nechabehüt qn
Nlßarinanis actioqnäinopia erch
Dioenptotfuithonefigeiinen
Winit ſlepoſſeſorbonefigententt
libebetnecpoteſtntciügd däite
an dencicn petereſtc ab Uoi
Oitei Bianten ean öhabenten
uantolocupletiorfctus eſtegnit
ſunptisttolcitglgin f peten
eältatig. ipoſſeſt g reſttuer
man⸗ Ded dicſttalesemptd
no wminis:vel quremun
qnos Dapivne ugutenmn
urlictorgein diebge

Unecde N
nähunltunn
ced nins eneflent n
NN Pcfſen
mleatdiihahthne W
cauſame geſn bnenctiet,

ect onnttspentesſeinlici eſeeit
ntenitu ſich atebttihffnani
ſnans Thand ſchſcteh ihnfi
llens rlanocanſim welann,in
ingutlerbunana hayc iheglitti
blber huis mulz rnöͦnutſnn
puloin uo ſunt mulri nſiaitis
biber t a ye mſruöthinnaun
utem omitmtadénõounit. Vnce
acnus erceſſs puta ſiguls ſit ⸗
idiuiuſtireci tiͦceñ cogtaa re⸗
ltem diuina nibil üppumtürelin⸗
uricontranii Vndefmndininl,
tatur ſinemptionett venditßeni
iaeobſeruats: tenckillen,in
ſare eiqui dannificatun iſto⸗
zideo dicoſqe iuſtü preail erni
liter dtenninatuſed naghigin⸗
ſitititag nocleneifi n⸗
lnlarteguiſtni it et
ytun niguls Hclctug Ctiom .
dicnnreg unti le nin
li icho iich hn⸗
ſunt e.n reniin
ulettchiilu gul n
1 Erſitumm,gni n tütnt
znneint e hſli
enalisnen

iitutnugil hiald Puoſt⸗

g iuranetis ios en,
el utmliſni,
engn Si aniid En
neohaͤcisetemnd
aenchanll Gerenne
loddave Pa

vj.

Mercatio

illis qͥꝙ punis ſuis vel quibuſcũq; reb loca querũt
obſcura:vt res pulcrioꝛ et melioꝛ apparet vero eius
coloꝛeqpammõ abſcõdito:2 quodã alio ꝑ excogita⸗

ta mediaſlet quadã lumĩs ꝑ aliũ coloꝛẽ trãſparentia V

oſtẽſio:et plus ꝓ pãno illo recipiãt qvaleat.ĩquo fa
cto bñſeoſtendũt eſſe filios tenebꝛaꝑꝝ: et we numero

illoꝝ æquibus ait ſalnatoꝛ Jo. iij. Qui male agit

odit lucẽ:et qui facit veritatẽ venit ad lucẽ/ vt ma⸗
mifeſtẽtur opera eius. Et om̃is talis qui in negocijs
ſins ſic tenebꝛas diligit:veriſimiliter timn ere põt ſen
