¶ Eituʒ ad pꝛimũ per pꝛimoꝝ parentũ pᷣuaricatio

PD.Al.

nem tria incurrimꝰ dãna atq; picula.Pꝛimo nanq;
incurrimꝰpiculũ moꝛtis et eterne dãnatõis:Gene.
ij. Quacũq; enim die comederis ex eo:moꝛte moꝛie
ris. Secũdo nocumentũ pene ⁊ exterioꝛis tribulati
onis: Geñ.iij. Quia comediſti ve ligno ve quo pce⸗
perã tibi ne comederes:idcirco in ſudoꝛe vultus tui
veſceris pane tuo:et maledicta terra in ope tuo:ſpi.
nas ⁊ tribulos germĩabit tibi.Tercio expimentum
verecũdie:⁊ int erioꝛis miſerie ⁊ temptatõnis.qð ſi⸗
gnificatur in hoc qð eus homĩ impꝛopanit Gene.

iij. dicens. Quis tibi indicauit ꝙ nudꝰ eſſes:niſi qͥa

comediſti ligno ð quo pᷣceperãa tibi ne comederes
Contra pꝛimũ piculũ ypᷣus in cruce moꝛiens no⸗
bis ſpũale attulit auxiliũ ſeu remediũ: ꝑ qo moꝛteʒ
eternã volentes euadere poſſunt. Quia fuit quon⸗
dam inter genus hũanũ ⁊ abyſſum inferni:ſicut eſt
inter fluuiũ per quem trãſire eſt neceſſe: p quem nec
pone habet᷑ nec nauicula:a inter tranſeuntes peril⸗
um: qui cũ neceſſitate compulſi tranſire temptaue
rint:pꝛe tranſitus impoſſibilitate ſubmergũtur:ſu⸗
per quem tamẽ ſi pons fiat ſecurus ⁊ firmus vel na
uis:homiĩes qui ponti vel naui adherere voluerint:
trãſire poterũt abſq; piculo.qui vo ab his vclina⸗
re voluerint:ſubmergunt᷑. Sic fuit ex parte iſta:qͥa
ante moꝛtem chꝛiſti non fuit pons attingens a ripa
terre vſq; ad ripã celi. Nec ſcala ad celũ aſcendens:
nec nauicula illuc ducens:ideo om̃es vœclinauerũt.
ſed poſtq; pontifex noſterxpᷣus:e quo Deb.ix. Aſſi
ſtens pontifer ⁊c. fecit nobis pontẽ crucis ſue:qͥat⸗
tingit a ripa mundi vſq; ad celum:qui eſt ⁊ ſcala ia⸗
cob que in terra ſtans celũ tangit:Qeñ.xxviij.Et li
gnũ vite in medio:eñ.ij.videlicet inter celuʒ ⁊ ter
ram ⁊ inter duos latrones:quoꝛũ vnũ volentem ad
celum vexit. Et archa noe in qua fide ſetenentes et
operibus bonis:quaſi manibus adherẽtes ſaluan⸗
tur:qui voluerũt a ponte naui teclinare periclita
bantur.qꝛ tu dñe vieciſti eos in ꝓfunduʒ: æxo.xv.
qꝛ vemerita illoꝝ hec exigebant. Sicut illoꝝ de qui
bus ibideʒ dicit᷑ equũ ⁊ aſcẽſoꝛem eiecit in mare.
Mui vo voluerũt pᷣdictis adherere ſaluabantur.qꝛ
ſemꝑ poſt illam paſſiõeʒ chꝛiſti ⁊ moꝛtẽ in cruce exi

guo ligno credunt homĩes animas ſuas:⁊ trãſeun⸗

tes mare ꝑ ratem ſaluati ſunt:Sap.xiiij. Et ſic ptʒ
ꝙ crux xp̃ᷣi virtute illius qui in ea moꝛiebatur extũc
eſt lignuʒ vite his qui apphenderint eam: a qui te⸗
nuerit eam beatus:ꝛoũᷣ iij. ¶ Mue quidẽ auctoꝛi
tas duo genera hominũ a crucis exiuit ꝓtectioneet
ſaluatiõe. Ipſam pᷣmo non appᷣhendentes:ſiẽ infi⸗
les qurnunqꝙᷓ fide foꝛmata ⁊ operibus bonis ei ad
Paſcrer Vi hoc qð dicit:qui appᷣhenderit eam.nõ
appᷣhendentes ſignãter excludere volens. Ipſam ſe

cundo non tenentes: ſicut ſunt recidiuãtes: qui ſta⸗
tum penitetie quẽ recipiũt cito vrelinquũt:⁊ tẽꝑe
temptatõis ab eo recedũt. Mon iſtos:ſ̊ eos qͥ eã te⸗

nuerint dicit beatos:qͥ lauãt ſtolas ſuas ĩ ſanguine
agni. qꝝ ps eſtĩ ligno vite: Apoc. vltimo.q; vincẽ-
ti dabo edere v lignovite:Apoc.ij. Cõtra ſecũdnʒ
ꝓiculũ attulit nobis exemplũ:quo viſo eeberemus
rõnabilłr oẽs penalitates:tedia auſteritates:et opa
pnĩe patiẽter tolerare:ſicẽ ptʒ tã exẽplo qᷓ etiã hyſto
ria auctoꝛitate.¶¶ Exemplũ em̃ ad h̊ in his foꝛtu⸗
nijs q quotidie circa nos atigũt. In qᷣb videmꝰ:q;

hõ penas tedia vel pauꝑtatẽ ſuſtinẽs:ſi viderit ali⸗

os ĩ eadẽ foꝛtuna ⁊ miſeria:⁊ ſpałr qͥ eo ſunt nobilio
res ⁊ q minꝰ œmeruert q̃re pati veberẽt:ipſe faciliꝰ
penã ſuã ſuſtinet.qꝛ ſolacin miſeroꝝ eſt hre ſocios ĩ
pena. Si ꝗ̊ talis cogitatõ penãm itigat:⁊ faciliꝰ poꝛ
tare facit ĩ illo qͥvidet hoĩeʒ puꝝ ſilia ſecũ pati:mul
tomag ĩ nobis oẽs pnĩas ĩ ieiunijs vigilijs⁊ oĩa te
dia:⁊ aduſitates q patimur vel pati poterimꝰ:alle⸗

xviij.

..

PHaſſio chꝛiſti
iſti
„ .j. ſioc⸗

uiare deberet cogitati⸗
n tatio ve tedij
ter wi vlalendo hlin X tedijs que ſi .
do filiũ ſuñ dilectiſſ uſtinuit ma/
cepati ⁊ moꝛi:⁊ e vilectiſſimuʒ rãdiu i .
res ſuntinnerhl. rihecnnn H cru⸗ neg e: plage: 71 paupertates
aupe tinuerur ?ibeclaliter or halliöe er morerhi zugre unt uctciu dura h o⸗ uas ſuſtinuit. ¶Litere hntin epilibe in
rem meruimns ꝙ& s9 quotidie mer el.qui : Ita ꝙ pꝛimal , ro inferni ponẽ rniid ſlumln irtitol
bis ſymbe nns ꝙ;̈ ſuſtinem?n emur:et qᷓmaio oꝑibus que fecit. Secũ ectio ↄſurgit ex virtuti e „ Emonn, git natiltn g
mbolüũ ſolun mein nullo meruit: cia ex bi⸗ cit. Gecũda ex hii⸗ irtutibo 2 i. mentbie⸗ nemc.,,
in crucevidet᷑ ſei it. Tali nãq; cogitatõ ß opno⸗ r his que infligit iudi 8 que ſuſtinuit. T etnb clumn ſine ggice
. . tõe bonꝰ ponũt ⁊ faciũ it iudicat. ¶ Pꝛime em ir̃ er laliſpe⸗ ſpeouli
rer ſuſtnengu n ſocium a hüili atro aciũt lectiõem mũdici ꝛime em lre cõ ſnn a ſcgo ille hell ſeul
m luſtinengu penaʒ eis impoſita äiliter ?patiten Ppunde penitetiez ſidicie? ſobꝛietatis. Se⸗ hiilhetn e od i in inñ
xix. mhil quidẽ iuſte. naʒ digna f. ã ꝓuocaſſe dicens bus ptʒ intuẽtib paupꝑtatis lectõem faciũt:qᷓ Se- Horimonun oris? Abl,,
Axemp. Teq mali fecit. .ues nij iovltoel. ecipimꝰ: hic aũt Dug pizlainetibus tom en pemreni ut: q omi- eninn intann mfanun
.quodaʒ religioſe. xxiij. layſtoꝛia huic cõ Bt inpſepi e eiꝰinceperũt:qñ pa iag 7 pauptas. qꝛ ac 7 ſalntenn lumſte
eo cogitãte Hiolo leu heremita: wequo fe coꝛdat öſepio ponebat: ? cum eo ſen nnis exilibo iuolutꝰ Genangzhecn inſi ln
. leltire er rt q̃ſi ſic per pauꝑ e 7 cum eo ſemꝑ mãſerũ hen entes el zi ofſu
Fe geggera eg ſan men rentia incepta lnc⸗ in rat 1 mẽdicus:ꝛ ip us; ſem⸗ ri gan inni
asienet ſe dams nmuo er a foete welimarenurm⸗ no ſyndone ſibr intun pm ad ſepulchy duxer lepeeliinlcn n vos vigentes
. . tu pietati⸗ xert eſp oſito.x /li
foꝛina mimis durus videbat᷑: icate nutri- uuʒ in quo poni pietatis data pon b tur Ttnn v. einfideli
ꝛina qua in cruce pepẽ apparuit eixps i vo lectõez faciut i oterat nõ habeb ebat. tun irinnudicn *
nitentiam tugꝗ pepẽderat:dicens. Quotiẽ in gnoui eʒ faciũt iuſticie equiſ bebat. ¶ Tercie glo lfii lerot ittaſc
videt᷑ tibi du m ſeu panis: vel quoden. oties pe⸗ ui dñe qꝛ equitas iudi. quitatis: Po. cxviij. C. ner,lll nandi enenikisan
ruz nimis: mollifican cunq; ſuſtines teris ⁊ lectoib⸗ iudicia tua. ¶ Talibv erge 0 xxj. tis nertlil gobis indene il
meo ꝓ teapto. Qui mollifica illud hic i BB oibo eſt ſcriptus hic liber! ali ergo li⸗ tlettnunin iniill
g cin latere aruth. uij tus hic liber m 1 ter gformann
intellexit ꝙ xp uipoſtea ve oñſione hac cogi libꝛos aĩ Poſt quẽ ⁊ ad enꝰ exẽ andatoꝑ xer: lns ſlugtale in
ii 3 Une. uiꝰ exẽpl . , tes. gul alt.
mftr an erieg Amnd dicore voluit vogusns p to s aiap ſen ſcientia; nraꝝ: aniw gr. 1 ſtsapt
dun :ſii. voluit: tũ.cõſcrib aꝑ nr̃aꝑ: wv qui 1os dotelts d⸗ ſu. hiiſier
Teogtentoe anff ſi illud ad penã xpᷣi niſi goͤcũ cribere 7 coꝛr quibo ptʒ. Z. i Ccvoc in fpo hieſ teri
tũ illud ã xpᷣi ↄparet:vel Zrmsreoli ſen ip ea Iter nõ ſnſcibi Am. hogcdinſſo dit dlgenterit
ue voluntariũ ad plagas xpᷣi appo . tem t lu ſeu libꝛa riã. 1. gloꝛiã nõ ſuſcipient᷑ ad Pergrinam des ita i ni
nsRaurarberer uden. ponererle, berchra ngecnt libea oꝛis celi. qꝛ qn poſt Ungins vthlnie nti
n0 ſolũ uli: h̊ etiã nobi Et hoc ronabilit ibi recipi. liba aꝑti ſunt: Sani. vij moꝛ Crentad marund urgliah
ipᷣe tãta volũtari⸗ s oibus videri xeb er. vel prient᷑ niſi ad exemplar pᷣ ani. vij. nulli li ſalatem l zciunt alis .
inſtü vider gnost ſuſtinuit pꝛo pe⸗ beret. qꝛ exq coꝛrecti. Opoꝛtet ẽ̊ vij plar pᷣdicti libꝛi ſcripti emr ſal dent ad cor
1 nos penitẽti peccatis qᷓ nõ fecit: cet:⁊ diligẽter illaʒ i & videre quid pꝛi ripti roͤſbis igcent
poſtras vel An penitẽtias nobis fecit: diligẽter illaʒ in equid pꝛima lecti ſar ali danunar
vel aliter cõtingẽ is in confeſſiõe ij vt dictũ ẽ wx 33 in aia bo nr̃is ſcrib eckio gitate1ali otlens od aſtin,
peccatis q fecimꝰ igẽtes: volutarie ſuſti enn teriꝰ in oĩ cet oẽʒ mũdiciã taʒ ĩ bere. Wꝛim tue. aA eglibe hnns. lh.
re: . . I taʒ ĩteriꝰ ĩ coꝛdilo qᷓ 39 1 Znimab ſich libl Iius.7
itõeʒz habitã mꝰ. Bic ergo ptʒz ꝙ cõ uſtineam⸗ in oĩbus ſenſihy ia taz iteriꝰ ĩ coꝛdi iij. Sne rigmüͤdatis 70
xrj. Ri cõuertẽdo exteriꝰ ĩmũdici. 7 opꝑibo:; nihil fit i ng ex⸗ irectiohen ſcnp ian⸗
lr lcenao nni ere.xj. Mittamꝰlignũ i gPpo⸗ idicie vell b:q nihil fit interi 7 . .
et dicendo:mittamꝰ panẽ in li ignũ in panẽ vel gule. Et ſi ali luxurie: ſiẽ nec fuit i. us vel itſt mas:bocllumſie ne⸗
pꝛius videbat᷑ dur⸗ panẽ in lignũ eius: etms. le. Et ſi aliquid tale inuẽ ec fuit in libꝛo xp̃i: irſueoncs: hen n i en
1 H len te Nhirunta, len; ilis 7 Sis volara⸗ eer tibi in gemetütuene narune lieegine ufnnr
Exo. . VeIUI-. 2U. 7 e1. : 43 n .
pulus deleegbi Bann DsRonneeRonuicatz namn dannß Rrgd neſenrin eſtan bocpriiber ſalla heinete
erar rcin ee e aas rbar bi ito: po⸗ ꝛmẽdaciũ:a ĩmũdiciã: n illã faciẽs aboĩnati lerelſiones guo beneoſikten
Alrtſmn Poſito. Et h eſt qo p bihere no po vtrecipiat liber noſte Apoẽ. xxj. Opo a110 batordqobabet CNian
. terra B eſt qð dicit᷑ Ecci t idem liber noſter cõcoꝛd oꝛtet gad B Kcdhoc
. ne ligno i creauit medicinã xxxviij. cribat᷑ in vtroq;:ſi. ꝛdet cuʒ libꝛo væi: ſoneneidige rnſ⸗Etpetengiun
xx. tr. indulcoꝛata eſt inã. Bequit. Mõ tibus.⁊. Z. iij q;: ſicut ptʒ.C. vij. xvij u? g dananf Nilisauiti
tra terciũ periculũ:i aqua: Mõ. P. vij. xlj. 52 mn 7. L. iij. v. ſi dixeris vij xvij. cũ ſeq̃n finnank ilis gui gicnls evaſen
W:cõn erſand ũ:ille qui in cruce mo u xlj. Co ndiciã iſti pulcherrij reris ꝙ no poteris ſe r noſoplepentereſgicendo eneuf
libpꝑ:ſpe ido: moꝛiẽdo: fecit oñ noziebat᷑: naſcẽ ud dicere qᷓ ꝙ ſequi vi imi libꝛi xpᷣi: ho gur ſeri,
bꝑ: ſpeculũ: ſcutũ: i fecit oñdit ⁊ edi . bꝛügué aui equi vis turpẽ poc non eſt ali Vatum Mäeripyj. Ergootrae
ciẽda legere:mũ ñ:in quib poſſit dit nobis i quẽ qui ſequit᷑ ad eũ i dyaboli wectrinã.⁊ li ſumetibilignu. Ezech rvij qui
a legere: mũdand bo poſſunt qui volũt f. bꝛi ſcripti ad eũ in moꝛte recipi nã. 7 li bilignũ⸗Ezecb mn un
mo in libꝛo iſto a tergẽ: noci voluta- pti 7 conectia erecipiet᷑.qꝛ ſiẽ li⸗ ob ii qula
.da 7 fugiẽda. ¶ E ere ⁊ videre ꝗ ſu . ni: vt ſemp eñ ij recipiẽdi ſu 3 eo ſint in utis, (Mecmiretur gois gem
moqu rgg eirtrelſomeene ne facfen bola U dyabolo ſin int ad armareolũ infe⸗ tus ſallaton 8
1 ien 1dy ntini nfer⸗ olugtoꝛis tot femnecla ſcuty
ceratus:⁊ alii fratribo vel ſocijs: quaſi p iſtũ 07 angelis eius: M 2 gne qͥ paratꝰeſt tam adtlli fogituti tpea
eratus: 7 alius laic cijs: quoꝝ vnus erat li xurioſi h :Math. xxv. Ttinã ꝙ dya⸗ amodillfigituip errepoſſitſe
tie ſmniven etth . elicn erat li mmioſi hecſapent in libro n Vtinãg guloſil naimpatori Nyn
u ts⸗ Id- intelli toris voteſt ſolua ead i
lemegte wrmnnen quoꝝ clericu igiois ſeu penitẽ⸗ uiſſima ꝓpuiderẽt: ꝛo iſto intelliger In goroꝛis poteſt ſoluaread ip⸗
tuinergz wertidzenf md ano ſor us temptarechet. E. Mi. q; ſin ent dcno litt Cliſti ſtarns inagi
3s . er au Ptarötboreſiſter. . / oc faceret meli ſt, Eſtalnis inagini
mptatõem ſuã oñderet:ipᷣ tatꝰ:cuz ſocio ſi cet paupratẽ: ꝙ ni terent. ¶Gecuda ? meli⸗ 6s Pontdequa lignüͤcſt
plis eũ in ſtatu ſi ret: ip̃e optimis CiOοu . atẽ:qꝙ nihil h cũda vo lect ege ignue⸗ vellapts:
ninſ verbis ⁊ exẽ rapine:vſure: il habeamꝰ e alieno ſi 10 npatoris ad ipſins: patris iun
vbrrelie erel. Olt. Mequiſit⸗ exẽ⸗ nos: ure:falſe pꝛie:ini alieno ſiue ꝑ vi . adipſinsr patris ſun bo
bꝛüu haber didiciſſet cum lIr̃a iſit? ergo a cleri os: ſiue p anteceſſea in uſte acquiſitõis: ſi iaz Vrij. nirqtiäͤntticglignu iidii
bere:in quo oĩa as neſciret. Rndit ſe li ne quacũq; ali ſoꝛes nr̃os: ſi tois: line per iiij. Büdicilianſi nüilͤbi
wrants clercuͦli ia bona q ſciuit didi it ſe li use quacũq; alia via.q; ſii. ue ꝑ viam mutun:ſi Bicianlignün gnoafii
ntẽ clericũ libx ſi ꝗ ſciuit didicerat. ææſi Apoc xx. inuẽ iqꝛ ſi in moꝛte qñ libꝛi utui:ſi⸗ ſoliͤſcnlptafnith triut
crucifixi: dicen nrn vicane ad magenez domn x. inuẽta fuerint in li te qn libꝛi apien n ſchlptafultnago ſalnatons
. dicens. Ecce lib duͤna ginez duxi ta ſeu debita no nt in libꝛis noſtris tali tur: di pan bſimſlind henecn de,
ginem crucifixil ermeus. ¶ E uxit eu vbita nõ ſoluta: qui loſtris tali imiliudo pendis i⸗
em cru iber meus. ¶ Et ogru uerint nõ ſoluta: v quib ſufficiẽ a rece⸗ õ
cleſie: wigelt. ibꝑ dirit. Mam ideʒ dicũ ne ima⸗ buerint acquierãtias ab illi ſu fficiẽte tlalutez nfami
ÿ videlicet imagi m ideʒ dicũt iura er in quib tatias ab illis a qui snõ ha/ ercẽdo:hã ned opando⸗
pture laicoꝝ: gines 7 pict inra ec- ebebãtur: quib accept orhachabent dtutedtei
aicoꝑꝝ: de aſe. di. iij. platũ ure ſunt libꝛi ⁊ ſcri necreddã tur: ponet eos i pta erant terunt. no ri t Ftuteyteiac
pulchꝛioꝛ et enſe. di. iij. platũ. J/ 71ſc ãt nouiſſimũ n carcere inferni Unt.no ronequaligni
ꝛioꝛ et expᷣffioꝛ lib . Inter quos ditioꝛ: etiam. v ſſimũ quadrantẽ: inferni w⸗ tudints rfß, equa lignu eſt vel
tota xpᷣi natiui 2liber eſt. nõ ſolũ ix itioꝛ: am. v. qd nunq fieri tẽ: Math. xviij inioꝛ ſinificatoio cl
e. uitas: actio: olũ imago:ß eti ſecũ po cy fien poteſt ath. xvlij. Et nn uü lcatosin eo
ctio:⁊ quecũq; i actio:auerſatio: H etiaz ꝛtant. Et ideo nõ .qꝛ nullũ quadr Gno. Mmeoeffundei pench
Cuiꝰcauſ. ſß in oo vel ar eo oſt :moꝛs:⁊ reſurre⸗ no redemptio nõ eſt miꝝ ſi nulla ſi ente caciomi etis. O. n lla r
Cuicauſa eſt ſeu ratõ. qꝛ ſic i endunt᷑ vel ge. Er ſiegt lenur itheed e a ſit in infer itncnlühatet d imach
inneniunt᷑ tri ratõ.qꝛ ſiẽ in pulcherri legunt. t ſicut ille qui lib go libꝛum tun dquababer C ff imagin
I . —PL. . . ꝛzum coꝛriait Ii In coꝛri⸗ bet. C. xyij. rir. r
quedã rube ia genera lĩaꝑ: quedã errumis libꝛis as aufert: Ita tu ſuperfl ꝛrigit literas ſuperfl inerans ecn Er quo
ſnptno intne n ire. Bie ganaq; ſunt aree: quibus rrbentur H . aufera te reſti berſin „ Serch o hcamnelinuͦ
ntus 7 foꝛi⸗ Bic in xpᷣo qui fuit liber Pabere ti nrur. Terci a te ⁊ reſtitue illis n. Hechj. S. gnu parac
litetegnree iübAicnt bS qui fuit liber babere tumo ¶Tercia lectio omnẽ Bedacdh
ree: rubee:2 ni⸗ ptz Z. eo. c. iij. i re necb ꝛc. vt ſi amoꝛe dei mnẽe wcetnos Pügles vtllitat octot
erunt virtutes e: nigre. (Pꝛime lr .inueniunt᷑ cbene viuere: ſaltẽ ipeccata nolumꝰ equela ei es opoꝛtet
utes quas interi * ram abene viuere: ſaltẽ hoc faciam⸗ti ma fuge⸗ nelatiacbetand ing m
us exercuit nsinigent aͤn ne lr̃e in chꝛiſto fu . us:diceétes. A iudicij ciamꝰ timoꝛe iudici . mp tionegdlz reamo,7 in omnf.
quia om̃i Pabuit: opera ꝗᷓ exteri Sſtis lecrörb iudicijs tuis ti oꝛe iudicio mnp. tone gdilläfugian nomni
rum mundũ:Apoẽ a fuerũt mundiſſi a qᷓ exteri is u lectõib i. tuis timur:põ.cxviij Plentis n danb. E in
m minau: iſſim Bumetibrli infoꝛmatꝰ: fe ui ps. cxviij tispable van⸗ drenpl
virtunito:rexte oni ubv fun a tancq au ume tibi lib mat:facqd did g. Neng ibele dnddäheen
z exteriꝰoꝑibus ib fuit ſcriptꝰ intus 7eius imagi grandẽ: et ſcribe.i. chꝛi E IJſa. viij aniſſcätyräni ddäherech
L a Diterer ptꝰ intus ſi aginé videndo: e.i. chꝛiſtũ cogitãdo lg anandt mmalitig e
ubee fuerunt ĩcut eſi b arpee Agr ſſume er ſcriben gitago anistitiien de Nderec
. qõ facit qui ptũ. Et ſi alit ſcribe in ala tua: Greſtiwmencz cirea eregſ⸗
cit qui falſitatem õäü inuenis:fac nmeniledoumt⸗ täitar
t in libꝛo: faciẽdo ibi gertaikſeihcn
— * . . 5 Néi .
ntnrſnennea
ſuit. D Tarma ſna hens
emoennih mneaſoſa

natbningurſu
enucgiti gde Cuim

4 . . 16
ninialta hnne⸗
kim t zividͤ
dlrens npotmegi
blchemmiltbiizör boenoneſtal
unnotupedyeboll woninil
kadei in mortenaplei ſeli⸗
nisdetemplornöinn noreedi⸗
Manrplirptiemp ayeoſiſtin
pligiluutadarmareolilnter⸗
oloſintin gne parardeſtdſo/
Aatb v Vtina s coloſiꝛlr
Bidnlneüteſttitie
en. pyri qeſiboc faceret meli⸗
terent.Gecica voleo
ilbabeum walieno ſinep igg inn
lietiniuſteequiſtöis: ſnepe⸗
nesnfos: ſinep viam murnnſe
qtſiim mortequlibeapſeutn
erintinlibris oſtnotrliu ta⸗
luruerquiſiftaite ihe⸗
ablllug guitoegeyknenant
poner oo il narrifni⸗
iuecanti Aorb ,nii
n poreſ ennli gecunn
vnöckmip ſinnl itiniin
Ntvapoibuuntnun an
hunan lint
erfusoufesterl

xxuiij.

Exemp.

XrV.

Exemp.

renti⸗

Paſſio chꝛiſti

cruce atritionis.ↄfeſſionis.⁊ ſatiſfactiõis.vt coꝛri-
gatur:quia ad hoc tibi libꝝ hunc dedit ⁊ oſtendit.
UEt non ſolum libꝝ hunc tibi hac v cauſa vdit:
hz etiam tibi oſtendit natiuitatẽ totamvitã ? moꝛtẽ
ſuam.qua ſi ſpeculum ſine macula:Sap.vij.vt ſi li⸗
bꝛũ legere neſcias.ſaltẽ ſpeculuʒ videas.⁊ fac h quo
ad animam.quod alij videntes ſpeculũ faciũt qᷓtũ
ad faciem.⁊ totius coꝛpoꝛis capitis apparatum.
¶Benanq; ſpeculantes vfectum in ſpeculovidẽ
do. vephendentes in ſeipſis illum ſtatim tergunt.
ſe ſpeculi pulchꝛitudini quãtũ poſſunt ↄfoꝛmare ni
tuntur. Ita in ꝓpoſito.vos videntes hoc ſpeculũ in
quo non fuit immũdicia nec infidelitas nec cupidi⸗
tas.nec aliqua mandatoꝝ æi trãſgreſſio.ſi aliquod
tale vitium in vobis inueneritis animas vias macu
lans. illud tergite ⁊ ↄfoꝛmaminr illi ſpeculo quãtuʒ
poteſtis.aplo obedientes.qui ait:hoc ſentite in vo⸗

bis uod in xpᷣo hieſu: Phil ij. ſicut patet. C. rxiiij. x.

t vtina m oẽs ita diligenteriſtud ſpeculũ reſpi⸗

cerent ad mayximã vtilitatẽ ⁊ animaꝝ ſuaꝝ mũditi-

am ⁊ ſalutem ſicut faciunt alia ſpecula que in came
ris ſuis iacent vel pendent ad coꝛpis mũdiciã ⁊ va⸗
nitatẽ.⁊ aliquotiens ad animaꝝ ſuaꝝ ꝑditionem.
¶ Animab ſic ꝓꝑ libꝛi huius.⁊ ſpeculi inſpectioneʒ
directionem ſcriptis mũdatis ⁊ coꝛrectis.ſcutũ œ-
dit ſue crucis ⁊ baculum ſue lancee ipᷣm penetrãtis.
Pꝓ que miles chꝛiſtiſicut milites mũdi ꝑ ſcutũ a coꝛ/
poꝛalibo. a H ſe vefendere poſſint ꝑiculis. Et
oẽs canes illo baculo ꝓpulſare infernales. iſoꝝeua
dere leſiones.quod bene oñdit᷑ ꝑ exemplũ illius ab-
batis: quo habet᷑. C. xvij.xxv.⁊ ꝑ exemplum phi/
lomene. ibidẽ.xxvj. Et p exemplum quo pᷣdicta con
firmant᷑ e illis qui ꝑiculs euaſerunt vermiũ vene⸗
noſoꝝ ſerpentẽ reſpiciendo eneũ ſuꝑ palum altũ ele
uatum Mũeri xxj. ¶ Ergo ↄtra oĩa ſpũalia picula
ſume tibi lignũ:Eʒech.xxx vij.quia lignũ habet ſpẽ:
Zob in ani⸗ illud tenentibo eiq; figentiba adhe⸗
ibo fideq; 7 moꝛib ipᷣm ſequentibo ſpem ofert ſa
lutis. ¶ Mecmiretur quis q; crux ſeu imago vel ſta
tua ſaluatoꝛis tot remedia. ſicut p̃dictum eſt:vel tã
tam ad illã fugitãtisferre poſſit ſalutẽ:quia ſi ſta⸗
tua im ꝑatoꝛis poteſt ſaluare ad ipam fugrẽtẽ: ſicut
patet.C.li.j.ti.de ſtatuis ⁊ imaginibo.l.qui ad ſtatu
as. Mon rõe due lignũ eſt vel lapis:ß quia imago ẽ
umpa toꝛis.a
erecta.quid mirũ eſt ꝙ lignũ illo bñdictũ.æ q Sap̃.
xiiij. Gndictũ lignũ ꝑ quod fit iuſticia. In quo nõ
ſolũ ſculpta fuit imago ſaluatoꝛis:h in quo ipſamer
ci patris ſimilitudo pendẽs.ipᷣm ſanguĩe ſuo vedi⸗
cauit.ſaluteʒ nr̃am in eo opando ⁊ iuſta iudicia ex⸗
ercẽ do:hãc habeat vᷣtutẽvt ei adherẽtes ſaluari po
teru nt. nõ rõne qua lignũ eſt vel lapis:ſ rõneſimili
tudin is ⁊ ſignificatõis in eo pendentis.⁊ ſanguineʒ
ſuũ in eo effungẽtis. Oe. n. illa rõne hãc habeat effi⸗
caciã ꝑ miraculũ patet v imagine crucifixi in ſyria
qua habet᷑.C. xvij.xix. Ex quo patʒ. ꝙ nec ſtatua
im pꝑatoꝛis.nec omne lignũ paradiſi eſt ſimilatũ ei.
Eʒech.xxxj.¶ Sed ad hoc ꝙ tot ↄferat remediaet
ſpuũales vtilitates.opoꝛtet ꝙ memoꝛig amoꝛe opez
ſequela ei adhereamꝰ.⁊ in omni neceſſitate ⁊ tẽpta⸗
tione ad illã fugiamꝰ. Exemplũ ad hoc accipientes
pᷣſentis pab ole.x quodã herede magne hereditat
ꝓ cuiuſdã tyrãni malitiã exheꝛedato.cuiquidã ami
cus ↄpatiẽs tãtũ circa hereditatẽ ſuã recupandã ei⸗
qʒ; reſtituendã laboꝛauit.q a fautoꝛbo ⁊ miſtris pᷣ⸗
dicti tyrãni occiſus fuit.intãtũ tñ ꝓceſſus ꝓceſſerat
ꝙ ſtatim pꝰ moꝛtẽ iſtiꝰ amici heres ad hereditatem
ſuam integre fuit reſtitutꝰ.heres amico moꝛtuo gra
tus veſtes arma ſanguine aſꝑſa.in camera ſua po⸗
ſuit.vt iugẽ moꝛtui haberet memoriã:ictꝰ vo ty⸗

ipſius⁊ patris ſui honoꝛẽ ⁊ memoꝛiã

rannus wlens ꝙꝙ heres ſichereditati ſue reſtitutus
fuiſſet. ⁊ ſtatũ ſuũ recupaſſet.p ſe ⁊ ſuos illũ multis
modis œciꝑe nitebar᷑ vt hereditatẽ ſuã venderetvł
cãbiret vel alio mõ alienaret qͥ quotiens de hoc reqͥ
rebatur nihil ſollicitabat᷑anteq; rñderet.ad came-
ram currẽs ⁊ ſanguinẽ gratũ ⁊ carũ pꝛo hereditate

ſua redimẽda effuſum reſpiciens. rñdit ſe nolle here
ditatem tanta moꝛte ⁊ p̃cio redẽptam quocũq; mo⸗/

do vendere vel alienare. d literã applicatio pa⸗
tet. Mam heres regni celeſtis genus fuit humanuʒ.
tyrãnus dyabolus. micus e quo habet᷑. A. xxj.p
totũ.xpᷣs ꝓꝑ cinꝰ moꝛtẽ ⁊ ſanguinẽ effuſum heredita⸗
tem illam recupamꝰ:ſiẽ patet.æ.j.ij. Gigna vo ve⸗
ſtium ſanguine aſperſaꝝ in quibo occiſus fuit. ſic in
omniponunt᷑ ecclia vbiimago inueĩt᷑ crucifixi. Sic
etiã in omni camera hñda ſũt coꝛdis. Et quotiens
dyabolus ꝓ ſe:vel ſuos nitit᷑ nos hereditate illa ite-
rum cciꝑe:vt ꝓ bꝛeui vlectatiõe vel ꝑua cupidita⸗
te illam vendamꝰ.ad illa ſigna in camera coꝛdis re⸗
curramꝰ:⁊ videamus quali pcio ſemel ꝓdita iteꝝ re
cupata fuit dicentes o: Redemiſti nos in ſangui⸗

ne tuo: Apoc.v. Pꝛocul ſit a nobis.vt tãfaciliter he/

reditatem illã amittamꝰ vel vendamꝰ.quo excogita
to temptatoꝛibo reſpõdeatis ſicut rñdiſſe legit Au/
guſti. dicens: Poſtq; intellexi me xpᷣiſanguine redẽ⸗
ptum nolui me venalẽ exhibere. ¶ Ad talẽ em̃ me/
moꝛiam nos hoꝛtatur petrus dicens:Mõ eſtis redẽ
pti coꝛruptibilibo auro vel argẽto. h̊ pcioſo ſanguĩe
agni immaculati.xæ vana vꝛa ↄuerſatiõe.j.Petri.j.
Cuiꝰ vᷣtute non tm̃ tria pᷣdicta remedia nobᷣ datr
ſ etiam dvemões a nob fugant᷑. SGicut.n. in egypto:
vbioſtia wmoꝝ hebꝛeoꝝ fuerunt ſignata ſangume
agninullus angelus bonus vel malus intrare potu
it ad nocendũ:ſicut patet Exo.xij. IJta nec vbi ſan⸗
guis iſtius agni nros cuſtodit ſenſus.⁊ in reuerẽtia
cuſtoditur. Qõ pmo patet ꝑ hoc quod fert᷑ equo/
dam ꝙ cũ vemon ei d nocte frequenter tedia infer-/
ret multum vexaret.a quodã wctus ad lectum va⸗
dens.illũ ex omni ꝑte xpᷣi paſſione ſignauit: muni/
uit dicens:Per vᷣtutem ſanguinis xpᷣi pcipio: ꝓnð
trãſeas terminũ iſtum:cui cum vmon enocte mo⸗
moꝛe ſolito veniret:⁊ ex oĩ ꝑte temptaret necpᷣnalu⸗
iſſet ſi intrare poſſet:dixit:pic totũ ſanguis eſt. Siẽ
ergo nobiles ⁊ caſtroꝝ cuſtodes ĩ parietib ſuis iu⸗

xxvj.

Exemp.

ta oſtia.ſcuta.lanceas ⁊ baculos ⁊ hmõi.⁊ſpeciali -

ter tꝑe guerre vel rimoꝛis pendẽt vt indigẽtes ad il/

la currãt ? hoſtes repellãt. Ita nos arma paſſionis
Ep̃i in coꝛde amoꝛe ⁊ memoꝛia pẽdamꝰ:2 in neceſſita
te⁊ temptatõe ad illa currẽtes:tẽptatoꝛes et ſpũa⸗

les inimicos repellamꝰ. Exemplo ſancti æadmũdi

Archiepᷣi.in enꝰ vita legitur.ꝙ dyabolus eiꝰſemel

foꝛtiter tenuit bꝛachiũ ne crucis ſignũ faceret. Cuʒ

vo ſe ſignare vellet manu ſiniſtra.illã etiã tenuit ne
ipᷣm cũ ſigno crucꝭ viuifice ab eo fugaret.At ſanctꝰ
ey toto ↄfidens in dño.xpᷣi paſſiõeʒ cũ pᷣcioſi ſangui/
nis ſui effuſiõe ad memoꝛiã reducẽs colliſum cũ ma
gno ſoniru in terrã dyabolũ arripuit:⁊ adiurãs peꝛ
ſanguinẽ xp̃ᷣi fugauit.xpo igi in carne paſſo ⁊vos ea
dem cogitatõe arnarilt.. Pertiiiij. Exemplo cn
iuſdã alteriꝰ qͥ a dyabolo freqnter vexatꝰ ſe vt fert
liberarenõ potuit.añq;a quodã religioſo wctꝰ:cum
eũ veniẽtẽ videret diceret:xpᷣs factꝰ p nob obediẽs
vſq; ad moꝛteʒ ⁊c. Phił.ij. Vide v iſta materia:C.
xvij.xxj.ꝓ oĩa iſta pdicta pʒ qð vtile lignũ ẽ: Nſa.x.
WVEt tñ iſtis vtilitatibo:⁊ qᷓtũ ad tria pᷣtacta reme⸗
dia:⁊ qᷓtũ ad monũ fugã.carẽt mali.q ad xpᷣi paſſi⸗
onẽ nõ recurrũt:nec bomis merent᷑ oꝑiba ꝙ p illã iu⸗
uent᷑.qͥ licet oꝛe dei inuocẽt moꝛtẽ moꝛtiſue pciũ in

ſalutis ſue auxiliũ.tñ coꝛde oꝑepᷣciũ illud repellũt

⁊tẽnũt:de quibo aquerit᷑ in pᷣs.dicẽs:Mꝛeciũ meuʒ

Exemp.

Exemp.

Arti. v.
Nxvij.

xxviij.

Naſſio chꝛiſti

cogitauer̃t repellere.et cito pꝰ.Oꝛe ſuo bñdicebãt
⁊ coꝛde ſuo maledicebãt. Que qͥdẽ pᷣcij repulſio de
duob generih intelligit᷑ hoĩm. illis videlicʒ qui
fidẽ ⁊ pciũ paſſiõis xpi nũqᷓ receper̃t:⁊ illis qͥ fidẽ
qͥdẽ nudã hnt:ſ̊ oꝑa nõ hñt xpᷣianoꝝ:quoꝝ nullꝰxpᷣi
ſanguĩe ſaluat᷑:ſicẽ in ꝑte oſtenſuʒ c..j.xxij. Ad
cuiꝰ oñſiõis vclaratõʒ:tria ſũt faciẽda:pᷣmo nãq;
cauſa ondet᷑ qre tales qͥ tis ſeipſos ꝑdere volũt xpi
moꝛte nõ ſaluãt. SGcdo rones audiẽde ſũt q huic vi
dent᷑ oriare ſententie.Et tercio eiſdẽ rũdebit argu⸗
mẽtis. ¶ Dꝛtũ ad pᷣmũ:cã pᷣdicti effectꝰſatis in ope
oñdit᷑ tã nature:q; artis. In oꝑe nãq; nature phi
loſophicũ ẽ.ꝙ ad effectũ naturalẽ ꝓducẽdũ duplex
requirit᷑ cã:vna vniuerſalis.alia pticularis.Doc.n.
ex.ij.ptʒ phiſicoꝝ.in quo habet᷑ ꝙ hõ generat hoĩeʒ
T ſol tãq; cã vniuerſalis ⁊ ꝑticularis.quaꝝ vna defi⸗
ciente.altera a tali veficiet effectu:qꝛ nec hõ ſine vir
tute vniuerſali coꝛpoꝝ celeſtiũ.nec coꝛpoꝛa celeſtia
ſine hoĩe hoĩem ꝓducũt in eſſe nature. Siẽ ergo ad
hoĩs ꝓductionẽ naturalẽ due ↄcurrũt cauſe ð neceſ
ſitate. Ita ↄgruũ.ĩmo neceſſariũ ex dinia ẽ oꝛdinati
one:ꝙ ad hols ſpũalẽ ꝓgagatõʒ in eẽ gre due cõcur⸗
rãt cauſe.œꝰ.ſ.cã vninerſalis virtutẽ influẽs:⁊ hõ ꝓ
ticularis cã coadiuuãs. Sic̃ nãq; ph̊us cãm pticu/
larẽ tãqᷓ neceſſariã vniuerſali copulat:dicẽs:hõ ge/
nerat hoĩem ? ſol.ꝓta aplus ĩ generatiõe ſpũali cãʒ
ꝓticularẽ vniuerſali ↄiũgit:dicens:œi.n.adiutoꝛes
ſumꝰ.j.p.Coꝝ.iij. Cui exẽplo ſeu rõni naturali exem⸗
plũ ↄcoꝛdat artis in qua videmꝰ ꝙ medicꝰ ſeu cirur
gicꝰ nũqᷓ infirmũ vel plagatũ ſanat:qͥ gratis ſeipᷣm
vult perimere. ¶ Mec ſolũ in his nature ⁊ artis exẽ
plis pᷣdictis hoc clarũ ẽ:hᷣ etiã cuiuſcũq; nature vel
artis.exẽplũ.has duas v neceſſitate reqͥrũt cãs:qꝛ
in oĩ re quã ſeminãt vłplãtãt:vł q̃ ð tra ad hoĩs vti
litatẽ expectat᷑:vt cõiter hoĩs reqͥnt᷑ laboꝛ vel ſolli/
citudo. Ita etiã in oĩ arte:Qui ergo in oĩ natura ⁊
arte laboꝛẽ ſuũ apponere volũt:⁊ ſe ad hoc neceſſi⸗
tatos fatent᷑:q̃re fateri ſe nolũt neceſſitatos ad hoc
ꝙ ſaluti ꝓpꝛie coopent᷑.⁊ q nec garbaʒ æ tra habere
poſſũt ſine la boꝛe vel ſollicitudine.neccoꝛꝑis ſalutẽ
qre pᷣſumũt regnũ⁊ ſalutẽ ſe poſſe ↄſeq:in celo ſine ꝓ
pꝛio adiutoꝛio:? Cales.n.qͥ in peccatis viuẽtes opi⸗
nant᷑ xpᷣi moꝛtẽ eis ſufficẽ.repᷣhẽdit aplłs dicẽs: Nũ⸗
qd xpᷣs peccati mĩſter ẽ.abſit:Gał.ij. ¶ Ged huicſẽ
tentie młtis obijciũt᷑ ⁊ obijcere poſſũt argum̃tis ſũ⸗
ptis ⁊ male intellectis.tã ex lege ci.qᷓ ex lege ciuili.
Ex lege nãq; dei argum̃tũ aſſuere poſſũt.ij. Coꝝ.v.
vbi habet᷑ ꝙ xpᷣs ꝓ oibo moꝛtuꝰ eſt.Et.j.et.iij.xpᷣs
ꝓ peccatis nris moꝛtuꝰ ẽ.Et qͥ cũq; inuocauerit no⸗
mẽ dñi ſaluꝰ erit: Ro.x.Et ſic oĩs iſrłſaluꝰ fiet:Ro.
xj. Et vult oẽs homin es ſaluos fieri.j.ad Tiioth̊.
ij. Cui etiã ſacre ſcripture ↄcordat figura.Numeri.
xxxv. Vbi oĩbo ꝓfugis in moꝛte ſũmi põtificis licen⸗
tia dat᷑ ad ꝓpꝛia redeũdi.Et ꝓinquꝰpoterit heredi
tatẽ ab alijs venditã redimẽ.Leui.xxv.¶ Cui etiã
lex ocoꝛdare videt᷑ ciuilis in.ff.veteri.li.viij.ti.quẽ/
admodũ ſeruitutes amittãt.l.ſi cõeʒ. Ad cuiꝰ legis
claratõʒ ponat᷑: duo fᷣuitutẽ habeãt indiuiſibi
lẽ ꝑ fundũ alicuiꝰ trãſeũdi:vel aquã ducẽdi:vel ali⸗
cuiꝰ alteriꝰ puitutis.vno illoꝝ minoꝛis exiſttẽe eta⸗
tis:in q̃ habilitas nõ ẽ ſeruitute ſua vti:qꝛ pupillꝰẽ.
Aliꝰ ꝓter æfectũ vſus ſᷣuitutẽ ſuã amittit:quo fa
cto cũ ad maioꝛẽ venerit etatẽ.ius ſuũ pupillo obti
nẽte:aliꝰ etiã ꝗ ius ſuũ amiſerat rõne ſocietatis: ad
ius buitutis illiꝰ reſtituet᷑. ius ſuũ reinteãbitur ei.
Sup q; lege notãt legiſte.quãtũ bona valeat ſocie-
tas. Sic in ꝓpoſito.⁊ pʒ.Huic etiã ꝓpoſito ↄcoꝛdare
videt᷑ lex ei.⁊ mũdiin vna rõne copulate.Exvtraq;
nãq; lege vefuncto pꝛe:hereditas debet᷑ filijs:⁊ vefũ
cto ſenioꝛe fratre ſeu pᷣmogenito ſine herede de coꝛ/

iij.

poꝛe ſuo.hereditas fratri vel fratriv væuoluit iuni-
oꝛibo. Sed xpᷣm oẽs bami patre vẽdicãt:dicẽtes:
pater nr qͥ es in celis. Math.vj. IJpſe ẽ etiã pmoge/
nitus in mitis fratriba ̃m apfm:Ro.viij. Ergo ipᷣo
Tfuncto.i in cruceꝓ filijs fratribo moꝛiẽte oĩbus
xpᷣianis vebet᷑ hereditas.Oẽſq; ꝓfugi.⁊ banniti:ad
pꝛopꝛiã in moꝛte tam ſupꝛemi pontificis redibũt ci-
uitatẽ. Et rõne tamcõnexe ⁊ amicabilis ſocietatis
ius qð ꝑ ꝓꝛiã ꝑdiderãt culpã:celeſtis obtinebũt he
reditatis. Iteꝝ vtriuſq; legis ↄtinet iuſticia.ꝙ em⸗
ꝓtoꝛ vel redemptoꝛ rẽ habeat emptã.vł redemptam
i æ ad oẽm hoĩem loqᷣtur dicẽs: Redemi te: Eſa.
xliiij.aᷣ ⁊c. ¶ Elnteq; ad rñſionem iſtaꝝ allegationuʒ
ꝓcedatur.in ſpali vnũ huic pꝛopoſito neceſſariũ eſt
ſupponendũi.⁊ aduertẽdũ:qꝙ videlicet lex generalit᷑
indiſticte loqᷓns:qnq; hʒ tacitã ↄditionẽ annexaʒ.
ſicut ptz expᷣſſe.ff.ð puitutibo.l.ſi cui.i.in.ff. veteri.li.
viij.ti.j.ſᷣ eo qͥ ſequit tenoꝛe.Si cui ſimplici vſu via
ꝓfundũ cuiuſpis ↄcedat᷑:vłrelinquat᷑:in infinito ꝑ
quãlibet videliq; eiꝰ ꝑtem ire agere licebit ciuilimõ
nã quedã in ſmõe tacite excipiut᷑ nõ.n. ꝓ villã ipam
glo. i. vmũ. Deqͥtur. nec ꝑ medias vineas ire agere
ſinendꝰ ẽ:Et infra.vñ ↄſtiterit vt ð pꝛimũ viã dire⸗
xiſſet glo.in carta ꝓte fundi.ſequit eadẽ via ire age⸗
re veberet. nec ampliꝰ mutãde eiꝰpoteſtatẽ habeat.
Exx qua lege ptʒ.ꝙ ↄceſſio vel licentia.ſeu puilegiuʒ
alicuiĩ generali indultũ.tacitã hʒ ↄditionẽ annexã
ꝙ videlicet iuſte curialiter illo vrat ſm rõnabilem
interpᷣtatõʒ int entõis pᷣuilegiantis:qꝛ dicit regula
iuris in.vj.q in ↄceſſione generali nõ veniũt q lſpe⸗
ciali nõ eẽt veriſifit oceſſurꝰ. Vide leges ↄcoꝛdãtes
DO. jj.xiij. Nec ẽ legẽ pᷣdictã lex alia.ff.v publicia⸗
na.l.de pᷣcio.i.in.ff.veteri.ti.ij.l.pᷣdictis.li.vj. Licet
pᷣmo aſpectu ↄria videt᷑:qꝛ vult ꝙ ſentẽtia ſeu lex pᷣ
toꝛis indiſticte loqᷓns indiſiicte intelligat᷑:.qꝛ ibideʒ
glo.młtis argum̃tis hĩcinde adductis veſcidit ⁊veri
tatẽ oñdit:dicẽs:ꝙ vbi lex ẽ q generalr loqᷣt᷑:nec eſt
alia ſpãlis q e materia illa loquat᷑:tũc lex indiſtin⸗
cte lo e i Allere mrellſen dz. Di vo ſit ſpãlis qĩ
aliqͥ ꝓlꝰ diẽ q general:tũc qð omiſſũ ẽ a lege genera-
li.nõ ẽ omittendũ a lege ſpãli:qꝛ ⁊ lex illa ſpalis fuit
q̃ſi tacita ↄditio in lege generali intellecta:quã ſecũ
agecipe deberet q generali lege vti vellet.Fpplican⸗
do vo iſta in ſpeſiali ad ſingula argumta planioꝛ ha
bet᷑ ſolutio. Mã qñ pmo dicit᷑:q xpᷣus ꝓoĩb moꝛ⸗
tuus fuit:vex eſt:Et qꝙ illa moꝛte ius acqſitũ ſit oĩ⸗
bꝰxpᷣianis: ĩmo oĩbo ꝓfugis.q; ad ꝗꝓpꝛiã redirepote⸗
rũt ciuitatẽ ſeu hereditatẽ:⁊ vitã etnã.fatendũu eſt:
ſiẽ in moꝛte ſũmi põtificis qꝛ teſtam̃tũ in moꝛte cõ/
firmatũ ẽ:NDeb.ix.¶ Ged qꝛ ius iſto generale ẽ:⁊il⸗
lius legis ſpãlis tacitã includit ↄditoʒ: q dꝛ ath.
xix. Si vis ad vitã ingredi ſerua mãdata:opoꝛtet q;
qui vult illo generali vti iure:oditionẽ illam ſecuʒ
accipiat.Alioquin ius generale ſibi mime eẽ noue⸗
rit valiturũ.¶ Et iſta ↄditiõe obſᷣuata cuicũq; au⸗
ctoꝛitas ſeu lex valet generał:q̃ dicit.qͥ cũq; iuocaue
rit nomẽ dñi ſaluꝰ erit. Et ð ois iſrłſa luatõe:Et q;
vult oẽs hoĩes ſaluos fieri:Et bone ſocietat vti
litate.⁊ ð hereditat ſucceſſiõe:q̃ ↄditõe nõ ſtãte.ius
einõ valebit generale.ſiẽ nec lex teſtamti ſeu legati.
ↄoditõe ñ ſtãte q ad eiꝰreqͥri repletõʒ q hꝛ. D.viij.
vj.¶ Ampliꝰ ad argumtũ v re empta ridet᷑ ocedẽ
dũ ẽ: res empta:res efficit᷑ emptoꝛis.vt œ illa faci
at qd ſtatui ſuo ↄgruit.⁊ remunerãdã ⁊ honoꝛãdaʒ
honoꝛet:⁊ incarcerãdã ⁊ puniẽdã puniet:ſicut oſtẽ-
ſuʒ ẽ. B. .xvj.¶ Et pᷣt erea poſito ꝙ ꝑ moꝛtẽ xpinr̃a
redẽpta ſit hereditas:vt int pᷣmogenitos qb pnci⸗
paliter vebet hereditas.oẽs ↄputemur:dubiũ nõ ẽ:
quin ſicut ad hereditatẽ diſpoſitus terrenaʒ poſſit
illam refutare:vel adeptã ven dere. Ita in ꝓpoſito.

xyj.

Puſo b

hin
. monißin
igoehtinl Zfoi
in rhaſtn hane
lſpo . ſorelin t ⸗
anti init na genn

noheted⸗⸗
Aumricch hnne ienin
laalliclntm i
kam ke ſgri⸗ rt oldantv
crltt ree
ananm niſ ignnr i
ſmien nanorv
—
ſto .u⸗ toriwuͤl

emnp. fak/qlencsl auornl lonen

Ab hmuibeſtieg,utuci
zuninnofrtiͤo neicvi 1
tosrecmedo 7gobemnädoerth
mcüt ralſsptetatisntinit
ſaciliſtuenütſict tz E
ij. cjcoide witiuta ciulla pum
tustenetur patrono ſno q ei de
gratitudimsobleguiſs reuere
ſecoglibertopotrono dbito
proti.pz enosmltü tenemurn
ne ſua iinculgẽtis ſua redemu
1 cleuouit eos: Eſa nij. Et man
lbertoo fecit t agopto flliox
ii⸗ Geg heu wlendum whoc a
Iigteſequit Cſo Jpſiantad in
Tufflerutſpomiſctm eins. (C
nos oberem pils nii dfücti in
indicatef. winiuf . . quotia
l Cöna gnulege mitu faaiti
ſe idictnatnrer ge ufücte
Tiurantiü no vindicitiniunias,
wcttdiuni⸗Enr epie⸗
Nonſolärteuenitarßetiü ne
ntnccmngtie on
Cſi neceſſanio tenen fſe nz,
uuneſentek an gii ibi

Uirg. WKttalesng aſer
Mpg. N de le mnd aditiondſ
Pii. Ndarininciiden rdiin
Ulosg Pucrbio. ,

unſhmui Admenrärii

dofr⸗
n
lal Nnn
iangen inn
t⸗ s taredi
m imenn
ninng noni⸗ , N
niner un tn n⸗
reb lan alſullei ⸗—
lbab tierd einr
enn krädk = aſn.
H ioch
mnicen iinſat hn dl bcheſte⸗ d ꝛiſti
= .
Dfmti et aſinicf A H er ti ta pᷣ xpi ſi⸗
S n liti. Nſinta
H s nilerar ater ce⸗ 22 ünteghher
hn aun renofl. ian .n al tien eladd b eregita
tanre
uurnedn tlchet ſhree er t tegi⸗ ei og m⸗ naelcan tam
nnien Pindu inh cie rangin ſtea uiſer mnd⸗ ons m⸗ poſt cam tamũi
beſi Gerll ſid illi ead :v are E no amd rat i⸗ ſeetn ſe emepe er *
iirnmſn D e⸗ r. 8 fi ra ſu t9 1ve tꝗ ehe Te⸗ eſt uns ob us ptu ato
lũn llienti renuce 2 elĩ figelßt 8 P a re qſe lal us dire eſe ſe .3 ati tuli en in 2 ſu
ghlkec ruſone . grti. v teind geiſi pe deatſi lrenery evkadt⸗ i. Pgereri mli nenmep
mmulteri. ſrnieun . tnade redestii vo adi U
t⸗ irnin . Ma w in ij v 1.2 otri ill ciũ r hotet ut,⸗ gn oꝛtã aehe rati bo 5 ſu eũñ iudi
Mbin gedian llan xem pta cẽt quã H itiõ ſa ici alit 1 um at. F. A. teri 18. il exv ppl ũ ſu i⸗
etſius ino tne p. D diui n ta ſſioi⸗ it ioe pciũ ng icl it uſti go ibi xij it. . ſi lis: tr en uſpé⸗
lißc i mmic⸗ vqag atu ſim ifrart, hf is n icia iin de uii ſihi — u i,
4 ernalrelt S narmalt gisxp. ij eg en wier n Te⸗ quia iz eſt n harn luiij en ꝗ pt illu
rrthake ert da rr a Gen ie R wie dannoh EK allnts eeadẽ
cſte ſinn, icꝙ Raſian Wrered utegente iſtra gosine
