repoꝛtare inqͥt malo locupletibo impare:qᷓ locuple⸗
tem fieri:s memẽtoteme necacievlciſci:nec pecunia
coꝛꝛũpi poſſe.¶¶ Gcðdo ad hoc eſt qõ ſcribit Tullius
ð quintio herone cuigens etheleoꝝ attulit wnaria:
qꝛvixerũt ipᷣm in ligneis ⁊ fictilibo vaſis comedẽ at-
tulerũt etiam vaſa exqſite facta quibo ait habite cõ
tinentie:quaſi pauptati eẽ ſuccurrendũ putatis:ma
luerunt inqt Lullius paupem diuiti imꝑio:qᷓ econ
uerſo. ¶ Tercio ad hoc eſt qo ſcribit Augu. ci. vei
li.v.cxviij.ꝙ Lucius valerius vfunctus in cõſula⸗
tu adeo paup erat:ꝙ pecuniam ꝓ eius ſepultura in
Poyutr colligehãt. ¶ Quarto ad hoc eſt qʒ in vita
legit ſancti Gilueſtri: videlʒ dno iudices ſaraceni
ĩ diſput atõne hita int Silueſtrũ iudeos ĩ pñtia cõ
ſtantiniunperatoꝛis 2 Helene matris ſue:tales oꝛdi

narierant quoꝝ vnus crato videlʒ phs nihil terre⸗

num habere voluit.alius vo Eenophilus cõſul exi⸗
ſtens:nunqꝙᷓ munus ab aliquo ſuſcepit: ꝓoter q̃a nul
la porte:oↄtra eos ſuſpitio oꝛiri potuit. ¶ IOn comꝑa
tione pᷣdictoꝝ ſaracenoꝝ:quid coꝛam wo reſponde⸗
bunt xpiani:quoꝑꝝ vextera intantũ repleta E muneri
bus ꝙ in paruo tpe poſtq in poteſtate cõſtituti ſunt
iudiciania vel quibuſcũq; alijs officijs: terras emũt
vvmos exmuneribo ⁊ vſuris ⁊ iniqtate edificãt pecu
nias multas:cũ multis theſauriʒant maledictõnibo
cũ em̃ ſaluatoꝛ Math.v.niſi abũdauerit iuſticiavis
plus ꝙᷓſcribaꝑ ⁊ phariſeoꝑ: non intrabitis ĩ regnuʒ
celoꝑꝝ:qũo illuc intrabunt q; iuſticia ſine vlla cõpa
tione minoꝛ eſt. non ergo intrabũt:quia dũs aufeꝛra
hieruſalem bellatoꝛẽ iudicem: Yſa.iij.Et nõ ſoluʒ
ſaracenoꝝ ſ̊ etiam xpᷣianoꝝ ad ꝓpoſitũ ſũt exempla:
quoꝝ duo ſaribit Wer.ad eæugeniũ papã ð conſi.li.
nij.c.xj. Pumũ ⁊de artino pᷣſbytero cardinali qͥ
T legatõne panꝑ rediens:equum ſi ibi neceſſariuz ab
epo fioꝛentino datum:audiẽs ꝙ cãm ĩ cuꝛia habeꝛet
remiſit dicẽs: cepiſti me:neſciui te cauſã ĩromana
haberecuria:v Eugenio et papa dici᷑ nunqᷓ aece
pit ab illo qui cauſam habuit in curia:iſte tamẽ mo
dus mutatus videtur ĩ illis: qui plura recipiunt ab
his qui in curia habent facere:qᷓ ab alijs: aliter pau
ca reciperent:qð et ſanius orergni melius eſt mo⸗
dicum iuſto ⁊c. En Baej. Bcom vo eſt e eßo
carnotenſi:qui legatus miſſus in aquitaniam ſecuʒ
ſanctũ ducens Ger.qui ibixm ð illo ſcribit ꝙ vidit
vicʒ nec piſcem ſcunioneʒ nec ligneas ſcutellas ab
aliquo gratis pꝛo encenio oblata ſuſciꝑevoluit.Ta
les enim ſuſcitauit iudices: Judi.ij. Licet xus po⸗
pulo ſuo tales pꝛomiſent iudices:dicens Yſa.j.reſti⸗
tuaʒ indices tuos vt fuerunt pꝛius:⁊ cõſiliarios tu⸗
os ſicut antiquitus:neſatur tñ quando venient: qꝛ
iſtis tempoꝛibus pauci apparent vel nulli:quiĩ po/
teſtate conſtituti:pꝛo alijs facerevelint:niſi pꝛo ali⸗
quo dono vel temporali commodo in re vel in ſpe re
cepto. In ſpe ideo dicitur:quia frequentir viſum eſt
ꝙ anteqᷓ aliquid actu recipiant pꝛo ülis libenter fa⸗
ciant:quos in poſteruʒ daturos ſperant. Si vo poſt
modum ſperato vfraudentur ad magnam ceontra

Exemp.

Exempl.

iij.

Exemp.

Exempl.

.xy.

xvj.

Exempl.

Arꝰ. Uij.
Xxvij.

Exempl.

Judices

non dantem: ꝓuocãtur inimicitiaʒ: non quia iniu⸗
riam fecit:h̊ quia ſus non vdit ꝓ negocio.quod gra
ris facere vebuerũt:vnde ſi talis coꝛam eis iteꝝ ꝓne

gocijs ſuis emergen tibo compeat toruũ vultũ:⁊ dif⸗/

ficultatem vel repulſam patiet᷑ quãtũcũq; iuſticiaʒ
ſe habere aſſerat. Mon em ita ſenſibilis palpabił᷑ẽ
apuv eos iuſticia:ſicut pecunia. Pecunia ponderoſi
or eſt: ⁊ iõ ad illam ꝑtem ſtatera inclinatur.Et iuſti
cia tanqꝙ; res que non videtur nec palpatur vilipẽdi⸗-
tur:⁊ pauper cuʒ illa non audit᷑:h excludit᷑ in curijs
illis: ve qͥ bus ait Helinandus ĩ cronica ſua li.xj. In
domibo inqͥt platoꝝ ⁊ principum omnia hodie ſũnt
venalia:fruſtra ibi æ teſtimonio couſcientie ve ho⸗
neſtate moꝝ:niſi pcio interueniente confidis: quia
Fm Ouidiũ li.ſine ti.curia paupibus clauſa eſt: dat
cenſusihonores inde grauis iudex inde ſeuerus eqs
ſcʒ contra non dantes ſed audito mimo ſurgũt qua⸗
ſi principi ſummo diſſiliũt value:nihil auditur niſi
ſalue:qꝛ ſine meritoꝝ ⁊ cauſaꝝ diſcretõne:vtinã di⸗
xerunt populum cui hec ſunt:ſicut ptʒ. YJ.l.xiij.xiij.
Et tñ tales qͥ libenter munera recipiũt:multum cõ/
tra röõnem faciũt:ſiue ſint ĩ poteſtate conſtituti:ſiue

illoꝝ amici vel miniſtri:quia ſi iniuſtaʒ habeãt cãʒ:

ꝓ qua iuuãda munera dat:aut eis ĩ cauſa illa fauẽt:
aut non. In primo caſu ſũt iniuſti iram vimerẽt᷑
ſicut pʒ.ij. Parałxix.v Yoſaphat cui dixit eus per
ꝗp hetam:qꝛ iniquo pꝛebuiſti auxiliũ:iccirco irã dei
merebaris. In ſcðo caſu ingrati iudicãtur:nec cum
ſecura cõſcietia recipiunt: qͥ facere non intẽdũt illõ
ꝓ quo wnum eis dat. Si vo inſtam habeãt cauſam
aut illã expedire tenẽtur:⁊ tũc quiæ illos a ſymonia
excuſabit:qui iuſticiam quã gratis facere tenentur:
pecunia vedũt. Vnde petrus rauẽnas ĩ quadã epła
Acceptioꝛ apud veum eſt iuſticia ꝙᷓ pᷣbenda:ideo cũ
ĩ vtroq; poſſit ſymonia cõmitti: damnabilioꝛ tamẽ
eſt oĩs venalitas in exhibitõne iuſticie:qᷓ; pbende vł
cime. Mõ..aſd.viij.xxij. Tales non reputat ccꝛetũ
bonos iudices:ſumptum ex verbis beati Grego. xj.
.iij.qͥ recte.⁊.c.non licet. Qui inqͥt recte iudicat:et
pᷣmium remuneratõnis expectat fraudem in vũ im/
petrat:qꝛ iuſticiam quam gratis impertire vbuit:
acceptõne pecunie vendit. Scðm ergo vecretũ aſſũ⸗
ptum ex verbis Aug.ad Macedonianuʒ:non debet
iudex vẽdere iuſtum iudicium:ſicut pʒ xiiij.q.v.nõ
ſane. Non ideo inqͥt vebet iu dexvẽdere iuſtum iudi
cii:aut teſtis veꝑꝝ teſtimoniũ:qͥa vendit aduocatꝰiu
ſtum patrocinium:aut iuriſperitus veꝝ conſilium.
Illiem ſq; iudices ⁊ teſtes inter vtrãq; ꝑtem ad exa
men exhibẽtur:iſti ex vna parte cõſiſtunt. Sed heu
non obſtantibo oĩbo iſtis exemplis/ rõnibus/⁊ aucto
ritatibo principes eius ĩ muneꝛibo iudicãt:Mich.iij
Sicut illi.j.Reg.viij.qͥ acceperũt munera⁊ puerte
runt iudicium:⁊ ideo perit iuſtus ĩ iuſticia ſua:⁊ im
nius ange vinit tꝑe ĩ malicia ſua:Ecces.vij.qa ꝓpt
oc vix eſt:qͥ verelinquere timet:qͥa dicit decretũ fũ⸗
ptum ex verbis Yſidoꝛi.xj.q.iij.pauꝑ.iſdauꝑ inquit
qnon habet q offerat non ſolũ audiricõtenit: et
veritatẽ oppmit᷑ cito violatur auro iiſticia:nullã⸗-
q; reus pertimeſcit culpam: quam redimere mimis
exiſtimat. =ð
Bi vo in indicando pᷣdictas tenuerint: vt virtu⸗

tes in articulo ſcoo tactas:a pſonarum acceptõemz

cupiditatẽ oĩa alia que iudicij impediũt veritatẽ
que in genere ſunt quatuoꝛ:ſicut patet. Y. xiij.xxviij.
7 ex creto ſumpto ex verbis beati Erego. xj. q.iij.
qustuoꝛ ſc; ſtimoꝛ/cupiditas/odiumamor poſtpo⸗
ſuerint/ qᷓntum ſit illoꝝ meritum quãtũq; veꝰ illoꝝ
acceptet iuſticiam:ĩ parte hyſtoꝛie oſtendit᷑ q in cro
nicis qpuſdam continet romanoꝝ pontificem: ce q̃⸗
dam papa Gregorio nomiĩe:q iniquos rome ecclias

4

inuadẽtes:oblatõneſq; vi aſpoꝛtãtes:⁊ ꝑ vias pere/
grinos ſpoliantes:polſt vebitum iuris ⁊ ſniarum ꝓ⸗
ceſſum nõ coꝛꝛectos:ꝑ ſuos occidi ꝑmiſit:cui cũ moꝛ
ti appropinquaret ſuaſerũt cardinales ꝙ iuberet ſe
poſt moꝛtem inter alios põtifices non ſepeliri: qa ſã
guinem multũ effuderat ? ſtatum pro tanto eccleſia
ſticum veturpauerat. Qui ſe primo excuſauit:illoꝝ
increpans ingratitudinẽ:quia ipoꝝ hoc fecit cõpa⸗
tiẽdo pauptati:aſfſerẽs:ꝙ ſpoliatores vidit auro in⸗
dutos:ipoſq; fere nudos. inſuꝑ hoc iuſte fecit:qꝛ
pꝛimo eos cocuit cõtta illoꝝ erroꝛes pᷣdicauit:nec ꝓ⸗
ficiendo im ꝑatori miſit ꝓauxilio habẽdo:q ſeocca⸗-
ſione alterius belli excuſauit gladium materialemĩ
hoc caſu eidem cõmittẽdo.Et ſic ſtipẽdiarijs cõdu⸗
ctis expediuit primo malefactores ĩ vꝛbe:vidẽſq; ne
gocium ĩ manibo proſperari:vias extra euacuit a la⸗
tronibo ꝑ Ytaliam. Aſſeruit etiaʒ ꝙ phinees ĩ h̊ veoo
placuiſſe legitur:quia tameninqᷣt cum hoĩes ſimus
Ltalibo veficere ponumus ronibus:coꝛpus meũ mor
tuum:coram oſtio eccleſie ſancti Petri clauſo ⁊ fir/
mato ponite ſepulturam ve qua loqͥmini toralit᷑ di-
uino cõmittentes arbitrio:vt ipᷣe ſigno oſtendatvbi
coꝛpus meũ voluerit eſſe ſepultum:qð cum feciſſent
cum magno impetu oſtiũ apertum fuit: nullo hoim
ad illud manũ ponẽte:in ſignũ ꝙ in eccleſia iuſtꝰiu⸗
cx ſepeliri ebuit.Að⁊ factũ fuit:ad laudẽ ⁊ glori
am eingräralt tanqꝙᷓ euidẽti ſigno onñdit:quoniã be
ati qui cuſtodiũt iudicium et faciunt iuſticiam in oĩ
tempore.
Mon ſic impij non ſic:qͥ potius in poteſtateoſti⸗
tuti reꝝ inanimataꝝ ⁊ ferarn ⁊ beſtiaꝑ:atq; maloꝛũ
hoĩm ꝙ; pꝛedicti vel alioꝝ iuſtoꝝ iudicum moꝛes ſe⸗
quũtur atq; cõditõnes./¶ Primo inter res inanims
tas inſtzo muſico male tꝑato aſſiłlantur:qꝛ ſicut illõ
non cõcoꝛdat niſi benetaãgatur:ita nec iudex falſus
vel alij de duodena cõcoꝛdabũt cum lege vłiuſticia
vel eum cauſante vel litigãte:vel etiam int᷑ ſeniſimu
neribo datis:bñ tãgant᷑ equaliter:aliter illequi mi
nus tãgit᷑ ab alijs diſcoꝛdabit:ſicut patʒ in illis a qͥ
bꝰ iudex vt moris ẽ queſiuit ſi eſſent in vno concor⸗
dati:quorum vnus reſpondit:non:quia quilibet de
ſocijs meis accepit quadraginta ſolidos:⁊ ego non
recepi niſi viginti.Corda illa ideo diſcordabat:qͥa
non fuit ita intenſe tacta ſicut alie:non quia iuſti⸗
ciaʒ vel iniuſticiam in cauſa videbat. Qui ergo ᷣm
Cetronium faciunt leges: vbi ſola pecunia regnat:
aut vbi paupertas vincere nulla poreſt nec iudiciuʒ
nihil eſt:niſi publica merces¶ Gecundo Yſidorus
eſummo bono li.iij.c.liiij.hos ſcille com pat:cuius
ſimilitudinis vnam cauſam ibidem: dicens.borum
inquit figura vt ait quidam tanqꝙ ſcilla depingitur
atq; veſcribitur:ipſa ſiquidem eſt humana facle:ſeo
caninis capitibus circũdats:ſic in propoſito:ſic ptʒ
C. xj. xlviij. Gecundo ſcille comparari poſſunt:que
mans voꝛago ſeu ſcopulus eſſe dicitur nauigantiba
nocet:ita iſti placirantibus nocent. Pro quo ẽ adu
tendum: ꝙ ſcilla et caribdis duo eſſemaris loca pe⸗
riculoſa dicuntur.ꝙ in tali ſitu poſite ſunt tempe⸗
ſtates: ꝙ cum difficultate poſſunt nauigantes medi
um tenere quin in vna parte vel alia ledantur: quia
dum ab vna ſe elongare nitũtur:in aliaʒ incidut:re⸗
cte in conſimili peniculo ſunt. Primo generalit oẽs
nanigantes mare magnum huius mundi inter ſco⸗
pulos tempeſtates magnoꝛumet tyrannoꝛuʒ 7 fal
ſorum principum atq; ductorum patrie.quia ipᷣi cõ
muniter inter ſe vel ratione ſuperbie ſeu cupiditat
et huiuſmodi diuiſi ſunt. Mam et ſathan cui ſerui⸗
unt in ſe diuiſus eſt. volentes ergo inter illos vitam
ad poꝛtum quietis ducere.dũ nõ poſſunt vtriq; pla
cere ab vno franguntur.et quia magus omnes pſe⸗

Arꝰ. vY.

xviij.

pxix.

n A s
omomihteſtſiontem noͤegenronn
Ins veſtras tt ckeinam eligeret 1 dic
tur Ged nalius eſt mihiabſch obe
nus veſtras i pecearei cſpectu den
cummn male vnctosſſimilant ui⸗
ta iſti ventibus t yerbis mans ſt
ſmigetidto iprouerbio Natur ln
arehabitoportet illoꝛm mung
ponerbium mnlier quedam gaupen
lalibus xrpedliri nõ potuit:audiens.
ſemurad wnum wcumſe vngent
Ptoad iudicem oppꝛopinquas: quall
ſbilodmanumpſum apennett
Decuniam ponererqus apertacoꝛume
inemagngindicts verecüuferturn
liſegmcöfnſioneopuliasigian e
ſſtio tat ll vidne Ancr peihidait
Titnnit t ati vindicauit tiren
Quanoleges ſtatltarfscta
Daranturaranearng:que muſcas⸗
ngcapiütiitaneciſtimagnoset
gnoc peinbeſtipſos honorätgun
ln gegvimnt nin dat munena:

ommaltatdeſknturagrſiartl
nlübenetagaturttn Neciuder folins
bena cncebit an eveſfii
tepallitigätertelenam ntſennimn
tägantzenaltenalitrileqnimi
Palſconggbirſint onh illlogi,/
iguelinttſielentin mmoconcor,
useſponcitnomeguis gullibetde
tquadraginta ſelidos: 1cgo no
Corla lla ideo ciſcordabat ⸗
etaga ſiantalie:non quig iuſt,
nin canſa vidcbat. Quiengofn
ntleges: wbiſols pecuniaregtet
8Vincerenullavoteſt neciudann
licamercts (Becundo Yitonn ,
liij cliii⸗ hos ſallecombetanin
am cauſam ibigen dichns ,in
Zit quicam taniſſali⸗ mi
aſinctaneſtunnſnen
rcidatuſcinpropoſte
nco ſaleanhann ſiltn
ſeopuluseſe nammnnße nl
itunihe oen, Pnll ,
”

vnugnn guiſ⸗
1 ſen Aolden
leanine ſti, anauiſ/
V ſatha
iſunt. Nan e riliri

Exemp.

xxij.

Iundices
gurt gqui aduerſario adherent vel dum ab vno falſo
ugiũt:in alium incidũt:cum quo cõcoꝛdantes ima
lo ſpiritualiter franguntur:quomodo ſi fugiat vir a
facie leonis et occurrat ei vrſus:Amos. v. ¶ Gcdo
in hoc periculo ſpecialiter ſunt qui cum falſis iudici
bus vel alijs qbuſcunq; in poteſtate conſtitutis fa⸗
cere habẽt:quia ſiue fu gerint inſticiam⸗ appꝛopin⸗
quauerint ĩ cauſis ſuis iniuſticie ſiue econuerſo:ſine
damno nõ euadẽt: ſiue voluerint mali oñi volũtati
parcere ſine nõ immunes nõ enadẽt:quod pulchre
oſtẽditur in tercia parteſpeculi byſtorialis in facto
honoꝛici regis Wuandaloꝛum:qͥ tempoꝛe Zenonis

imperatoris omnes epiſcopos regni ſui pꝛo extirpa-

tione hereſis arriane ſimn cõgregatos ſpoliauit tã

qᷓ hereticus tyrãnus peſſimus:quo facto iuram̃tũ

ab eis exegit: ꝙ filium ſuum poſtillum regem face⸗

rent:qꝙ etiam ad alia loca cõtra illum nõ fcriberent
timuit foꝛte ne propter hereſim filium eregno ex⸗
cluderẽt: vel nead cuniam romanaʒ z euʒ ſcriberẽt:
ein exactõni aliqui cõſenſerũt:aliqͥ viſſenſerũt. AHo
rcõſentiẽtes vo dixit: vos cõtra foꝛmam euãgelij iu⸗
raſtis:nũq ad loca veſtra redibitis.Ad nõ inrantes
vo diyit:nec vos ad loca veſtra redibitis :quia filiũ
meum poſt me regnare nõ vultis: Ata nunc accidit
tam volentibus malis ĩ malo placere miniſterio:qꝛ
etiam aliqua occaſiõe ipſos ĩ fine ſpoliauit:qᷓ nolẽti
bus qᷣbus nocet ſicut hoſtibus. Idem etiaʒ accidit
tam volẽtibus ſᷣm euangelij viuere veritatem ⁊ fide
litatem ꝙᷓ nolẽtibus:qui omes dicere poſſet cuʒ Su
ſanna Lañ. riij. Anguſtie mihiſũt vndiq;:ſi hoc ege
ro moꝛs mihueſt:ſi autem nõ egero nõ effugiam ma⸗
nus veſtras/et vtinam eligerẽt dicerẽt quod ſequi
tur:Ged melius eſt mihi abſq; oꝑe inciderein ma⸗
nus veſtras i; peccare ĩ cõſpectu cei. ¶ Tercõ ales
currui male vncto aſſimilant᷑:quia ſicut ille ſtridet
ita iſti entibus et verbis amaris ſuper nõ vngẽtes
ſtridẽt:ideo ĩ pꝛouerbio dicitur illis:quicum eis fa-
cere habẽt opoꝛtet ꝙ illoꝛum inungas manus:Mõ
pꝛouerbium mulier quedam paupercula:que coꝛam
talibus expediri nõ potuit:audiens:ex ſimplicitate
fertur ad vmum cucurriſſe:æ vngento ſecum acce⸗
pto ad iudicem appꝛopinquãs: quaſi volẽs ſecretiꝰ
ſibi loq:manum ipſum aperin fecit:quaſi volẽs ĩ ea
pecuniam ponere:qua aperta coꝛam ommibus:non
ſine magna iudicis verecũdis fertur manus illiꝰvn⸗
xiſſe:qui cõfuſione ↄpulſus:ipſam expediuit. ¶ Hec
ſilis erat illi vidue Luce.xviij.q veĩt adliudicẽ:qͥ nec
⁊xũ timuit ⁊c.⁊ tñ vindicauit eã:qꝛ moleſta illi erat.
¶ Quarto leges ⁊ ſtatuta facta illoꝛum telis com
parantur aranearuʒ: que muſcas nõ animalia ma
gna capiũt:ita nec iſti magnos et dãtes munera:ſed
quod peius eſt ipſos honorãt:quia victoꝛiã ⁊ hono/
rem acquirunt:quia dãt munera: ꝛouerbioꝝ.xxij.
Quinto illoꝛum comparatiõem vide. 2. xij. xlij.
Bexto inanimatis peioꝛes ſunt:quia aqua ĩ dilu⸗
uio:⁊ ignis in camino Sanielis:honis et iuſtis pep
cit:⁊ ĩ ſodomis ignis ſulphur. ¶ Inter beſtias vo
cani compantur nõ cuicũq; qmiĩ pace ſtat ante men⸗
ſam vſq; ei vetur vel aliquid pꝛoijciarur: ſed illiqui
rapit c menſa:vel latrãdo petit:ita priceps poſtu⸗

lat: Mich. vij. gloſa.nõ expectãt vt munera offerant
ſed ſubditos dare cogũt:ſequitur ⁊ iudexĩ nõ reddẽ/

w eſt interliniaris ſcʒ nõ reddet:videtur enim eis ꝙ
mutuũ ab eis:nec reddi nec repeti vebeat.Et ſiẽ ca⸗/
nes:immo peius qꝙᷓ canes moꝛdẽt ventibus ſuis: et ſi
quis nõ vederit ĩ oꝛeipſoruʒ qnippiam ſanctificant
ſuper eum pꝛelium: Mich.iij. Super dãtes quãtũcũ
qʒ ſint mali latrones vel peccatores:nõ latrãt:ſedvlł
eos ſupportant:vel ad minus a corpoꝛali punitiõe
parcũt:⁊ in penam pecunianiam nõ ſolum cõtra oĩa

J irr.

que ſcripta ſunt.C. xvj.xviij.cum ſequẽtibus: ſed
eriam cotra legem cimiem: que habetur C. li ij. de
trãſactõibus.l.trãſigere ſub iillo qui ſequitur teno⸗
re trãſigẽ vel paciſci de crimĩe capitali:excepto adul
terio nõ eſt prohibitum:ĩ alijs autem publicis cri⸗
minibus que ſanguimis penam nõ ingerũt trãſigere
nõ licet ideſt inter ſe componere:ne pena debita pu⸗
niatur. ¶ Et nõ ſolum qui accipit:ſed quimale dã⸗
v occaſiõem dãt male accipiẽdipeccãt:ſicut ptʒ. C.
li.ix. ad legem iuliam repetundarum.l.ſanximus ſub
his verbis nõ modo aduerſus accipientem:ſed etiaʒ
aduerſus dãtem accuſandi cũctis cõcedimus facul⸗
tatem. Et hoc verum eſt quãdo iniuſtam habʒ cau⸗
ſam: vel quãdo aliter expediri poſſet. In his em caſi
bus tam iudicem qᷓ ſeipos coꝛumpũt:⁊ peccãt tam
Byelſi ꝙᷓ Symon:tam Malach qꝙ Halaaʒ: Mu.xxij.
Biẽ q vẽdit:ita qͥ emit ñ letet᷑ cʒech vij.⁊ bñ diẽñ
letet᷑:qꝛ extali ꝓphana mercatiõe fere oĩa mala atĩ⸗

xxuij.

guũt: qd ſicoſtedit. vbinõ eſt timoꝛ pene vixẽ timor

peccati:quia vbi nõ timetur effectus:vix timet᷑ cau⸗
ſa. Illi ergo qui parum timẽt penam pecuniaꝛiã: qꝛ
foꝛte diuites ſunt:parum timent peccare:ſed duʒ pa
rum tument peccare:oĩa mala cõmittũt:igit ⁊c. Jho

dicit lex ĩ autẽticavt iudices ſine quoquo ſuffragio.

Coll.ij. . cogitatio. verſus fi. vna eſt oim occa⸗
ſio malo:um:⁊ accipere ſuffragium a iudicibꝰtotius
neqᷣtie ẽpncipiũ tm inꝰ:cui cocoꝛdat apoſtolus ibi⸗

m adductus dicẽs: cupiditas eſt radir omniuz

malorum:ico iura remedium cõtra adhibuerũt:
vnuſquiſq; pena quam plus timet:punietur.ſic oſtẽ
ſum eſt. C. xvj. xxxvij. Sed oĩno cõtrarium E:qꝛ om̃s
penas hñt vt comunit᷑ q̃s plꝰ diligũt ⁊ minꝰ timẽt:
qꝛ pauꝑ minꝰ timet coꝛꝑalẽ ⁊ illã hʒ foꝛũ et eccleſi⸗
am:diues minus timet pecuniariam: illam habet:
ſic dum in defectu iudicũ nec pauper nec diues pec

care timet:patet ꝙ ad vtroſq; egreſſa eſt iniquitas öᷣ
babylone a ſeniorib iudicibus:qͥ videbãtur regere

populũ:añ.rij.(¶ Gicut hecverbavidebantur re⸗
gere ſunt parelẽthica ideſt apparẽtia ⁊ nõ exiſtẽtia.
Ita etiam ĩ nõnullis moderni tꝑis:qui nõ ſolumpᷣ
dictoꝛum teſtium verum etiom iudicum qͥ Suſan⸗
nam ſine ſufficiẽte teſtium examinatõnead moꝛteʒ
cõdemnauerũt ſequũtur cõditiões eandem babẽt ſi

riiij.

gnificatõnem. In curia nãq; laicali tam iudices ᷓ;
duodecim iurati:iudicij inquiſitores 2 pꝛeparato⸗

res:ac prenũciatores vt frequẽter pꝛedictis aſſimi⸗

lantur ĩ erroꝛe:ita vt duodecim iurati pꝛedictis te-

ſtibus.nam et ipſi quidam faciunt œ re æqua one⸗
rantur teſtificationem &t iudices moderni pᷣdictis
iudicibo ↄpent᷑:qb ſiccomparatis: patet ; pceſſus
pꝛoceſſin etiam comꝑaꝛi poteſt:quia ſicut duo ſenes
imoꝛte Guſanne teſtes teſtificati ſũt facto: quod
neſcierũt:q videlicet Suſanna fuit culpabilis:exqͥ⸗
rum teſtificatõne populus qͥ locum tenuit iudicũ il
los nõ ſufficiẽterexaminãdo:ipam ad moꝛtem iudi⸗
cauerũt:ita nũc duodecim aſſertiue teſtificãtur ho⸗
minem eſſe dignum vita vel moꝛte ſub iuramẽto p⸗
ſtito: e quo tamẽ nulli illoꝛum vel panci ſcientiam
habẽt:que ad teſtificãdum requinitur.Et iu xex il
loꝛum dictorillũ vel cõdemnat vel liberat. Et vt
fectus in iſto pꝛoceſſu a pertius venudetur totius ex
ceſſus et pꝛoceſſus exemplum in medio ponatur aſſi
ſtit quis illorum tribunali x latrocinio vel hbomi⸗
cidio ſuſpectus duodecim vocantur iurati:ad ptem
tractant:vix vnus inuenitur quiillius nouerit con
Ditõnes:cui foꝛte ſi alius dictis illius incredulus a
ſocietate duodeciĩ recedere velit ne periurij et homi
cidij reatum incurrat vltra noticiam iurando:a iu⸗
dice compellitur cum alijs concoꝛdare:dum omnes
repellit:⁊ redire facit vſq; ſint concoꝛdati. Iſti eꝛgo

Ixv.

xxvj.

xxvij.

Ard. vj.
NxvuII.

Audices

finaliter coꝛam iudice: v certa ſcientia œponẽt:aſſe
rẽtes ipᷣm latronẽ eſſe: vbi ð hoc certã ſciam nõ hñt:
non ſolum ĩ periurij periculum:q;ꝛ iuramẽtum verũ
aſſertoꝛium ſcientiam excedere nõ poteſt ſine p eriu/
rij periculo. Si em̃ iuro papam eſſe ĩ auinione cuʒ h
ignoꝛem lʒ nõnulli hoc dicant: perniuri periculo me

expono. Mota. Y. xij. xxvj. Ded etiam in periculo cõ

vmnatiois iuſti:vel liberatiõis iniuſti. Ex quo ſeqͥ
tur ꝙ iudex erit ſicut pꝛedicti indicans iudicia iniu⸗
ſta innocẽtes oppꝛimens:⁊ dimittẽs noxios / dicente
Dñno:innocentem ⁊ iuſtũ non interficies:tanieł.xiij.
E autem iſte pꝛoceſſus erroneus ſit tam ex ꝑte iudi
cis qᷓ ex parte iuratoꝛum. y quibo ſimul errantibꝰ:
totus ſequitur ꝓceſſus erroneus duab oſtẽditur rᷣa
tionib:quarum Prnn factum repꝛobat iudicis.ille
nãq; qui obligat homĩes vltra illoꝛum poſſibilita⸗
tem errat:quia veus hoc nũqᷓ facit: nec ratio dictat
hoc eſſe faciendum:immo omnis ratio contradicit.
Secd index ille iuratos onerat vltra poſſibilitatem
quando facit eos aſſerere: eſt talis qð ſcire eo mõ/
ꝙ ſcire veberẽt ſc; per cauſaʒ cognoſcereñ poſſũt. Si
em obligarẽtur ad dicẽdum q̃ntum ſcirent vel ꝙ di.
cerent:qꝙveriſimiliter intelligerent ipᷣm eſſe talẽ poſ
ſibilitatem illorum non excederet talis obligato: ſiʒ
ꝙ certitudinaliter aſſerant nõ habent leges dei nec
ecckie nec ciuiles nec allagteee reũꝝ/in quibo ma
loꝛ viget iuſticie cõſuetudo.¶ Gecũda vo teſtimo⸗
nium reprobat iuratoꝛum:qua quos ſic arguit:non
minoꝛ: certitudo ⁊ ſciẽtia requiritur:vbi e moꝛte vł
vita agitur hominis:ꝙᷓ vbi e alia citra moꝛtem agi
tur inquiſitione vel coꝛectione: vel qᷓuis cauſa par⸗

ua vel magna:in qua teſtium requiritur ſciẽtia:im/

mo maioꝛ ſi maioꝛ haberi poſſit:quia vbi nauis ĩmi⸗
net periculum:cautius eſt agẽdum. Seo ĩ omni alia
teſtificatõne teſtis officium eſt:veritatem dicere:de
his que peꝛcipit aliquo de quinq; ſenſib m Inno⸗
cẽtium ſuꝑ vecretalem cum cãm.que habet᷑ h.ij.ti.ð
teſtibo per quoꝛum ſenſuum pceptõnem reddq ere de-
bet cauſam teſtimonij ſui:verbi gratia:ſi queratuꝛa
teſte vtrum res equa agitur:vtputa womus ſit al⸗
da vel migra:⁊ dicat alba:cauſam illius ſciẽtie reddẽ
opoꝛtet:dicẽdo quia ipſã vidir:ſic ſi dicat ꝙ ſit aſpe⸗
ra vel leuis:opoꝛtet ꝙ vicat ꝙ illam tetigit:ita ſi qᷓ⸗
ratur an male cãtet vel bene: opoꝛtet ꝙ audiuit ad
hoc ꝙ bene teſtificat:ſic ve guſtu et olfatu. ¶ Addit
etiam ꝙ ſi dicat:ego ſcio ꝙ nullus dubitat: vel ego
ſcio ꝙ ſic omnes dicunt nõ videlicet teſtimomiũ eiꝰ:
quia malam ⁊ inſufficiẽtem cãm reddit ſui teſtimo/
nij:nec ſufficit ꝙ dicat ego ſcio ipᷣm eſſe dñm:niſi cau
ſam reddat. ar. ff. interrogatorijs actõmbo: quia
plerũq; li.xj.in dige ſto veteri:hec ille.¶ Si ergo tã⸗/
ta requiritur certitudo:vbi e mĩmis ⁊ exterioꝛibus
agitur rebo:a ſine tanta certitudine teſtimoniũ non

valet:nec pꝛoceſſus necſentẽtia: quomodo ſine tãta

certitudine poſſet teſtimoniuʒ valere vel oceſſus vł
ſentẽtia:vbi e maximo agitur negocio: ve vita .ſ. vl
e moꝛte. Reuertimini ergo ad iudicium melioꝛem
ſcilicet pꝛoceſſum et ſecurioꝛem pro cõſcientijs in iu
Dicijs veſtris inueniẽtes:quia.ſ.vſq; ad diem iſtum:
ſepius falſum teſtimomiũ locuti ſũt: Dañ.xiij. Et iu
dices inſufficienter iudicarunt: quia cauſam vidue
non iudicarũt: ⁊ cauſam pupilli non dixerũt: Hiere.
v. Bum em ſufficientem modum in iudicijs ⁊ cauſis
ſuis:non inuenerũt:ſed inſufficientem vt oſtẽſum ẽ:
cauſam nõ dixerunt: ſed potius diſſipauerunt con⸗
tra dñi pᷣceptũ:Leui.xiy.nolite inqt facere iniquuʒ
aliqð ĩ iudieoo. .
Ad om nia vo in iſto pñti pꝛecedenti articulo cõ-
tra eos abiecta:tam demuneꝝ ? pſonarum acceptõ⸗
ne:qᷓ; ma lo ꝓceſſu anteqᷓ in articulo ſequenti pene

J₰ ix.
eia debite exprimãtur:illorum audiende ſunt reſp⸗
ſiones v inſu fficientes excuſatõnes.¶ ¶ tuʒ ad mu

nerum receptõnes quidam illorum corde vel oꝛe re⸗

ſpondent ſicut reſpondiſſe fertur quidam qui rẽ vi⸗
cini ſui furatus fuerat:cui cum wminus rei in poſte
rum veniẽs diceret:hec res mea eſt: Reſpõdit:emas
ergo illam:a habebis melius foꝛum: ita quantũcun
qʒ apud eos allegetur iuſticia: reſpõdent tacita cogi
tatone:facias curialitatem:⁊ tuum ſit quod petis.ð
quibo dum vinuʒ vel alia ſic acquirunt: dici poteſt
iſið Yohelis.iij puellam nõ quãcunq;ʒ ſed pulcerri⸗
mam dñam ſcilicet et reginam virtutum:que etiam
oña illoꝝ ſpecialiter eſſe deberet: quia ipſi illiꝰ ſpeci
alius veputati ſunt miniſterio vendiderũt pꝛo vino
vt ierentinol quidã nephas apud antiquos eti
am veteſtabile erat. Vn æ pollicraticon li.v.c.x. Oẽ
quod ex debito officij gratuitum eſſe xebet: ſi ad pre
cium fiat:in ſoꝛdibus computatur. ¶ Ged dicunt
vel dicere poſſent ſi aliqua ſymonia ſeu turpituwvł
peccatum in talibus wonis ſit:quodcunq; ex ꝑte dã
tis eſt:cuius intentõ coꝛꝛupta videtur:qui ivo dat:
vt conſequatur quod nullo modo conſequi veberet
vel ſaltem qð ſine wno conſequi veberet:illi vo quo
rum intentio eſt bona purum vonum ſine quacunq;
conditõne vel pacto oblatum recipere peccare non
videtur cum hoc licitum ſit. Sed hoc pꝛo tanto non
valet:quia peroptime ſcire poſſunt ꝙ non vant ra⸗
tione perſone:ſed officij:cui incumbit iniuſta nunqꝙᷓ:
iuſta vo ſemper ſine muneribus facere.Et licet dãs
vel offerens nullam: primo poꝛꝛigat petitionem: vel

agddat conditõnem intendit tamen poſtea petere:⁊

ideo prius vœædit vt po ſtmodum audacius peteret:
cuius petitionez ſiue iuſtam ſiueimuſtam turpe eis
negare videtur muneribus pꝛius ab eis receptis:ve
atus ergo qui excutirmanus ſuas ab omnimunere:
Iſa. xxxiij.c.Sed dicẽt tales petitõnes vYel receptio
nes ſequelas ignoꝛaui qñ recepi:ideo fſactum ſequẽs
oſtẽdit melius fuiſſet nõ recepiſſe.⁊ eſto ꝙ rceptũ
ſit qñ tales vidit ſeqlas ꝗᷓ recepit:reſtituat.exemplo
illius epi e qͥ.S.e.c.xiiij. ¶ YJpi vo iudices dicent ſe
nõ errare ĩ hoc:ꝙ antiquoꝝ regni legũ ? ſtatutoꝝ ſe
quũtur cõſuetudines:et ꝙ iudicant ᷣm ꝙ iurati eis
viã ad iudicãdum pᷣparãt. ¶ Quibo pmo rñdet᷑:q;
ſi ritus antique legis vel ↄſuetudĩs hoĩem a peccato
ſine alio additamento excuſet:iudei ꝑ legẽ ⁊ ↄſuetu⸗
dinem legis Movſi: ſaraceni m ↄſuetudinẽ legis
machometi vſq; ĩ diẽ iuſtũ viuẽtis a pcto excuſãtur
q falſum ẽ:ſicutic.patet de fide.Opoꝛtet ad h̊ ꝙ
excuſet addẽ ꝙ lex vel ↄſuetudo ſit rõ nalis: ſicut pʒ
C. viij. xxj.cũ ſequẽtibo. Sʒ hec ↄſuetuw nõ ẽ rõnal:
qꝛ repugnat charitati H ſeipᷣm piculo expo⸗
nit: r etiã iuratoꝝ:ſicut patʒ.S.e.xxvj.cũ ſequẽtibus
MRepugnat etiam charitati ꝓximiilliꝰ vicʒ qͥ iudi/
cat᷑.argumẽtũ ad hoc.C.viij.xxj.Cõtrariat᷑ etiã ca
ritati:quã ad ũ habere veberemus ĩ hoc ꝙ ei? no⸗
nomen inuanum vel ſaltem periculoſe ſumi facit:ilł
ergo qͥ legũ ſuaꝝ ſequũtur cõditõnes tot modis cõ⸗
tra vei mandatum:optime dicit ſaluator ath. xv
irritum feciſtis mandatum cœi ꝓpter traditõnes ve
ſtras. Sicut ergo moyſes legẽ ꝑ quã populũ iuſte iu
Dicaret:in duabo accepit tabulis: in quarũ vna erat
lex que ad veum ĩmediate ꝑtinet:ĩ alis quead pꝛoxi
mũ:inter quas qꝛ nulla erat diſcoꝛdia: optime ꝑ il-
las iudicare potuit:ita ad h̊ ꝙ iudices iuſte ꝓcedãt⸗
eos attẽdere porrft tabulã legis diuine:ipſamq; re
ciper eet tabulam legum humanarum quibus acce
eis et coniunctis: et in nullo inter ſe diſcoꝛdanti⸗
s ſed pulcerrime cõcoꝛdantibu s iuſte iudicabũt.
Aliter Yo nullo mõ:qͥa ſicut lapidum operarius ad
hoc ꝙ recte oꝑetur:regulaʒ reqᷣrit: per quam opus

Exemp.

xxix.

xxx.

tcön gatangtamſck ventaren
iael ainſenngzneglient
verbigtanaraligs mouit liten Pe
a allum iömapromotöneſua⸗
Ndoliquid quod noͤbabetobtineh
pruperſona:peladvocatumnon
ſit wbltas rcptots 1 iſiones.
ſiſaretſe efen re ſiut xbenent
linrei ventate is n habetnilipe
ſis ufegum In iſto caſu conſimli
alalum iudlcem afſignare oberent
tintenun pars iuſta melius munnat⸗
Cenl iuder ſapponit ytraq pars b
tanrgnnnichſh contra
cörallamſcientiam vl chſcientis
indieiudicichfacido vocesiurs
adnocato. Diczindica nücneti
actonl Aupi. Yarati doſetronſin
Alucicecomplſtquleds mdinri
teoagiigitn idmr zcereproen
Nlir roſicio poteſtateiuclicis
1s Ng Fo. Hegulaenam ungi
nlaro fgatiucias dlofaagen

offajan inammbrtininſtanuni⸗
emmmhusfeane Etlinn,
m.pnmo ponnigotpetitionen xel
mintendtttamenpoſteapeterern
tpoſtmodumancaclus peteet
fineiuſtan ſueiniuſtan mrpeet
unenbus prins abeis eceptiode
utitmanus ſuas abommimonere:
dicit tales pentones vel teupti⸗
uuii ecepince fctunſegnis
Uiſſet n napiſſe eſtofapt
las ꝗrecplt reſttuut erenplo
nuiij. Cyl voindices dieantſe
iquopttgnilaai ,ſtatutopſe
geeti iudlcont m iunatiei⸗

Poröt. (Multopnorſcki

yel iuetucis holemapeccato
doercuſetiindeiplege en⸗
rſeracenifn auetucine l
iuſtü Nietiss pet Kmet
gatetdefthe Opont alb
elaſverucoſt onali ialti
itiw Sber perucd ſnn
dchen ſeißn gichloeppo/

niutit n cſinit
rnn nl i ul

xxxiij.

Judices

dirigit: ita iſtis etiam oparijs neceſſaria eſt regła ſa

piẽtie diume:que dicit Pꝛouer.viij. Per me regnãt
⁊ legum cõditores iuſta vcernũt. per me principes
imperant:⁊ potẽtes vcernũt iuſticiaʒ.¶ Dine iſto
vo nec regnant nec deo placẽt: quia ſicut nõ placet
regi qͥ legem ⁊ foꝛmam iudicãdi in regno ſuo dat ge⸗
neralem ꝙ inferiores leges ⁊ iudicia faciẽt cõtraria:
ita in ꝓpoſito. ¶ Non ergo iudices cõtra iudicem:
Ecci.viij. In qua anctoꝛitate pꝛohibetur om̃e iudi
cium contra veritatem quam nouit: quod eſt cõtra
multos qui dicũt ꝙ ſt ibi vt perſona publica:⁊ iðs

—

ſicut publica perſona per iuratos teſtes informati:

p veritatẽ qm vt ꝑſona pᷣuata ſciut:iudiciũ dar̃ poſ

ſunt. hoc ſi verum ſit:quare Pylatum e chriſti la⸗
pidant crucifixione qui teſtium ſecutus atteſtatio⸗
nes:ipſum moꝛti adiudicauit: cum de bono openul⸗
lus lapidari debeat. Potius ergo ſequi vebet verita
tem quam nouit: ꝙᷓ folſitatem quam audiuit:quia di
cit ſeriptura:qui quod nouitloquitur/iuder uſticie
eſt: Mꝛouer.xij. Sed dicẽt pro tali loco pꝓnublico ſa⸗
tis nouit:ſed quis ita inſanire velit ꝙ dicat vel intel
ligat: ꝙ quiſcũq; plꝰ in H loco teneat᷑ ſeqͥ voces
duodecim hominũ foꝛte falſorum:eſto tñ ꝙ verorũ:
qᷓ; veum ⁊ veritatem ⁊ propꝛiam fidelitatem:vt con-
tra cõſcientiam ſuam agat:nec valet qð dicũt ꝙ ibi
nouit vt pnblica perſona:quia lʒ audiat ꝙ dicunt:
nouerit ꝙ ſic dicũt:non tñ nouit ſic eſſe vt dicũt: Er
go rem vocibo ſubiectam neſcit:⁊ veus ⁊ quilibet vei
cultoꝛ plus res et veritates qᷓvoces attẽdit. Nõ. .
vj.lj. Et ſicut iudex veritatis nõ debet iudicare inno
cẽtem ꝗꝓpter iuratorum voces: ita nec ſentẽtia ꝓfer.
re cõtra partem quam ſcit veritatem habere:propt᷑
aduocati vel cuiuſcunq; negligentiam vel vefectuʒ:
verbi gratia:aliqͥs mouit Hisgigpentr libellum cõ⸗
tra alium ad ipᷣm a pꝛomotõne ſua amouẽdum: vel
ad aliquid quod nõ habet obtinẽdum:alius in pro
pria perſona:vel ꝑ aduocatum non facit vel facẽ ne⸗
ſcit œbitas exceptioes ⁊ rnſiones. Judex tamẽ videt
ſi ſciret ſe vefen vere ſicut veberent nihil obtinẽnt:
qꝛ in rei veritate ius nõ habẽt:niſi pꝛopter vefenſio⸗
nis vfectum. In iſto caſu ⁊ conſimilibo diſſimulare:
vel alium iudicem aſſignare veberent vel ſuperſedẽ:
vt interim pars iuſta melius muniatur. ¶ Sed di⸗
cent:iudex ſupponit ꝙ; vtraq; pars bene ꝓcedit:qͥb
reſpõdetur ꝙ non:quãdo ſcit contrarium:faciẽw eĩ
cõtra illam ſcientiam vel cõſcientiã:plus erit õ euʒ
indie indicij:qᷓ faciãdo õ voces iuratoꝝ vl inſtãtias
aduocatoꝑ. Sic &̊ iudica nuc:ne tẽ in r rdat te exa
actoꝛi:Lu.xij. Jurati vo ſe excuſãt:vłꝙ h faciũt q̃ſi
ꝗ iudice compulſi:qui eos ad iurãdum ⁊ alios inui⸗/
tes adiũgit:⁊ videtur facere pꝛo eis vecretalis li.j.ti.
xxix. væ officio ⁊ poteſtate iudicis velegati.c.paſtoꝛa
lis.S.qꝛ Vo. Regula etiam iuris ĩ vi: que dicit qð qͥs
mãdato facit iudicis dolo facere nõ videtur:cũ neceſ
ſe parẽ hẽat:ſed tñ iſte leges nõ ſunt pꝛo eis:nec pro
quibuſcũq; miniſtris:qui dñis ſuis in illicitis obe/
diũt:quia diſtinguũt gloſe ibidem:ꝙ vbi preceptuʒ
eſt aperte iniquu vel cõtra legem non vebet infeni⸗
or obedir e immo reſiſtere.¶Et ad hãc probãdum
adduci poreſt tam lex ciuilis ꝙᷓ diuina.C.ð vecurio
nibus.li.x.l.om̃s.vbi habetur ꝙ œcuriones eximũt᷑
ab aliquibus popularibo ſeruitis et afflictionibus
Di ergo iudex precipiat torqueri œcurionem vłali
ud cõ ſimile:centra illoꝛum libertates non eſt obedi
endum iudici in hoc caſu. Si ergo nõ debet torque⸗
ri vcurio:quna lege humana cauetur: ergo a mulłeo
foꝛtioni non vebet torquerixpᷣianus quocũq; prece⸗
pto legis vł iudicis mũdi:quia lege cauetur ðiuina:
7 etiam humana ſicut oſtenſum eſt. F.iij.xxvj. con⸗
tra exemplum ſacre ſcripture:a wctiinam Mic;. p⸗

phete.iij.Reg xxij. Oui cum hoꝛtaretur vt bona et
placita regi diceret:ſicut alij falſi dixerunt:reſpon⸗
dit:viuit dns:qꝛ quicunq; dixerit mihi dñs hec lo⸗
uarepel hoc eos facere oportʒ vt maioni pti ſe cõ
oꝛmẽt: ̊ hoc repꝛobat ſcriptura. E. vij xij. et Ecci.
rj.dicẽs: In iudicio peccãtiũ ne ↄſiſtas.
Quos vo oĩa pᷣdicta exempla a munerũ datione
7 receptõne ⁊ iudicij veuiatõne non reuocant:ſalteʒ
ipſos pena reuocet tam dãtib ꝙᷓ recipiẽtibus vebita
Ipſis em̃ dantibus penam inſiigit lex ciuilis.C. ii.
vij.ti. penis iudicis qui male iudicauit:vel eius qͥ
ludicem vel aduerſariuʒ coꝛumperecurauit lege.i.
In his verbis con ſiſtit impator in quacunq; cauſa
vt cuicunq; data fuerit pecunia vel iudici vel aduer
ſario amittat actõnem:is qui diffidentia iuſte ſentẽ
tie in pecunie coꝛuptelas ſpem poſuit. YJpᷣis etiã re
cipientibo pene vœbite ſunt tam tpales qᷓ; eterne. Tẽ
oꝛales plurime quarum vna eſt populiodiumæ in-
amia: iuſte enim et ſuo viuẽtes ſubditi boni ſaltẽ
timerẽt:vt dños diligerẽt vt patres colerẽt vt ſctos
ſicut fecerũt illi quibꝰ ſcribit apls Gał iiij. Si fieri
inquit poſſet oculos veſtros eruiſſetis 2 ædiſſet: mi
hi:qꝛ eos non grauauit:collectas vel mnnera ab eis
recipiẽdo.Sed hodie ecõuerſo tãtũ collect ⁊ mune
ribus a ſuperiorihus grauantur: ꝙ potius illoꝑ eru
erunt oculos ſi poſſent:quia iudices eius quaſi lupi
veſpere non relinquebant:Soph.iij ¶ Secunga ẽ
ſuſpenſio ⁊ reſtitutio:⁊ in caſu irregularitas:ſicut pʒ
li.vj.væ ſentẽtia ⁊ re iudicata.c.cum eterni tribunaſ.
vbi habetur ꝙ quicunq; index eccleſiaſticus:ant eti
am delegatus cõtra cõſcientiam ⁊ cõtra iuſticiam in
grauamen alterius partis in iudicio: quicq; fecerit
per gratiam vel ſordes executõne officij per annum
