q tñ excitati v his ꝗᷓ ſentiunt wlent illiꝰ ↄſolatoꝛie bome ſeoſien ater rrcoloig
viſionis nihil hñtes in nocte ſiqͥdẽ moꝛtclaritas va K ggialngri lt Etillemt
ne glie extinguet᷑.ille nãq; flatꝰoꝛis tenuis totã illaʒ Gi imiles eninnrdencn
nianesniſ ela
lee gmiſer er mir A
Womingtlrainidl
otn⸗

lentwsaplangate ininin, e

rempla rauacig nale ſil
unlunthnnhlmn Ggin
aſtmagnumnthe rpeſinn⸗ dyo⸗
nard olteengo multigline

luchnemu Nziſnnii

irn. gniafinistalig goneeſti in e⸗
brin eluſbaffiev uſin⸗ R
sguiglonanwrin ami⸗ Aigieg
Frtingene nlaek auptng innehrei⸗
famat piniz oinvulianö ditabitue
u gefig enteraucithctan⸗
cnttes inlunumns zhmot ſneno
ibrlem dorenit itamlameta⸗
inem piſchiotuna guedan nefe
ereſque uida querenti quarefte
mmz midit dicens. Aalope ramni⸗ n
pꝛecedetis. Etbiquidem qac⸗
iucusoccupat: Proner gintt
kinhonoriw diuttis 7 hnigin
n vinutiwin qoid glongtan
nſubtiis etig oaentus iuoſie
ineisſand acternon iatim
nunc gitennreg ulinentef⸗
ecigmnt hol ng / n⸗
ogenaniu heſin ilutne⸗
nn itnureg linnglcen .
ſmurinnl c lubnn un
iinmn tiuli iſ
ſͦnmagul Nee

vemiceh nntaſiil
e nt wlent W
ſntumn enoncin
nnec nntinn

Gloꝛia

extinguit claritatẽ. tunc em dicent cum fatuis virgi

nib:lampades noſtre extinguunt᷑. Et qoð magis eſt

vlendũ:nunqꝙᷓ iterũ lucebũt.in illa nanq; die eterni
tatis illud modicũ lumẽ qð in eis fuit obſcurabitur
qꝛ ſicut dies /aliqua q nocte vident᷑ lucide nature et
clare ⁊ pulcre eſſe:feda vł vilia eſſe oñdit:ita illa que
apu gloꝛioſos hic vident᷑ eſſe gloꝛioſa ⁊ clara et no⸗
bilia: oñdet eſſe vefoꝛmia:⁊ nõ animam neq; coꝛpus

oꝛnantia. ̊ vefoꝛmantia intantũ:ꝙ illos quos vana

gloꝛia dicit hic eſſe multis virtuti/tam intrinſecis
ꝙᷓ extrinſecis bene oꝛnatos ⁊ indutos:a diuites ⁊ po
tẽtes:⁊ ſapiẽtes ⁊ om̃i mõ armatos:illa dies et pena
quã tũc ſetiẽt/oñdet eẽ nudos/paupꝑes / ſtultos/et oĩ

modo væfoꝛmatos:ita ꝙ illud qð credit᷑ hic eẽ indu

mentũ vanitatis:ibi erit ad experimentũ nuditatis

Et tunc patebit ꝙ vana gloꝛia ſuos neſcit maritos:
quẽadmodũ fatua mulier quondã ſuũ ſetũ veſtiuit
amatoꝛẽ.huiꝰ amoꝛe ᷣm fabulas ſeu parabolas vir
ille intantũ excecatus ⁊ vceptꝰ erat: ꝙ in om̃ibus ei
credidit: vt eius in omiba pareret volũtati:laboꝛa
bat q; ſempeꝛ pꝛo vice dilectõnis/ vicem rependẽ ſtu
duit vceptõnis qpſtudiũ finaliter adimpleuit:mo
do quiſequit᷑. Cum em ſtultus ille vmũ ſuã frequẽ
ter intraret:⁊ ab illa queret quid ageret. Rñdit tibi
Peumn paro robam:crede mihi qꝛ pulcerꝛima ha⸗
ebis oꝛnamenta: quibo in die magne venture feſti⸗
uitatis indutus omibo oꝛnatioꝛ ap arebis.Et tem⸗

oꝛe ꝓcedente ille ſolẽnis apꝛopinquauit dies. YZ⸗

a vVo anteqꝙᷓ dies clareſceret:cũ adhuc tenebꝛe eſſent
ſuꝑ terꝛã Jo.xx. Circa cecũ illum cũ roba pᷣdicta ve
ſtiendũ magnã adhibuit diligentiam:faciendo nũc
eum extendere vnũ bꝛachiũ nũc alium: fingẽs ſe mõ
vnã ei imponere veſtẽ:modo aliã:⁊ ad omnẽ veſtem
firmiſſime aſſeruit eam optime ⁊ pulcerꝛime ei cõue
nire:cũ tamen q̃ſi oꝛnamẽta eſſent toꝛtoꝝꝑ.ni cum
plene tali modo veſtitus eſſet:antiquũ capellũ in ca
pite ⁊ ↄſimiles calcios in pedibo impoſuit:⁊ cingulo
Tfoꝛmi cũ vilib appendicijs eum cingens: ad feſtuʒ

in tali foꝛma ire fecit qui plus illi ꝙq ꝓrijs oculis cre⸗

dens:ſic ad eccleſiã ꝓceſſit: ⁊ ad feſtum om̃ibo c taʒ

cfoꝛmi hoſpite admirantib a quib vtpote veſtem
nõ habens nuptialẽ:cum om̃i feſtinatõne ⁊ ſui dila⸗
ceratione cæ feſto eiectus fuit: nec tñ pꝛius ſe nudum
credidit ꝙ penas ꝓꝑ vꝛticas ei illatas q̃ſi nu
dus ſentiret.plus em illi fatue mulieri ꝙᷓ omibo alijs
credidit:quam tñ pena mendacẽ oñdit. Ad ꝓpoſitũ
omnis ↄſimilis ſocietas ⁊ cceptio ⁊ finis eſt int᷑ va/
nam gloꝛiam ⁊ amatoꝛes ſuos.ipſi em̃ ei quãtũ pñt
multis laboꝛibo ? expenſis parere nitunt᷑ſicut qnto
plus eã diligũt/quãto plus circa eã expendũt tanto
turpius ab illa excecant᷑:⁊ æcipiunt᷑:in qᷓ œceptõne
ꝓceſſum tenet pᷣdictũ.qñ em̃ hoĩeʒ ſibi œæditũ ponit
in ſpe aſequendi ſtatũ vanũ vel dignitatẽ/ vel officiũ
vłnomẽ magnũ vł diuitias 2 honoꝛes:⁊ q̃dã applau

ſu in moꝛiba in quib ſibi arridet circa eã quodãmo/⸗
do ſolicitat᷑ quaſi ro bã pulcrã ꝓmittit.qð quidẽ ꝓ/
miſſuʒ ita fideliter tenet:ſicut tenẽt executoꝛes ⁊ fal⸗

ſi amiciꝓmiſſa facta moꝛientibus. Nota.A. vj.iiij.

Oñ vo iam hʒ qð ↄcupiuit dña vana gloꝛia int hu⸗

ius mũdi tenebras anteqꝙᷓ dies alteriꝰſecli illuceſcat
cũ maxima eũ diligentia veſtire videt᷑ ⁊ oꝛnare.quã⸗
do enim vana glła coꝛ eius tangit titillat ⁊ pulſat:di
cens ipᷣm ig bonum habere ceillis in quibo conſi
ſtit: quibo habet᷑ ſupꝛa.e.c.xj.eũ vana veſte oꝛnat
quot vᷣo talia bona inaniter recolligere facit:tot eũ
veſtibo oꝛnatũ eſſe oſtendit.Et ille miſer coꝛde cecus

plus eiꝙᷓ oculis credit ꝓprijs:vel quibuſcũq; ſuꝑ eũ.

Et ſibi ſimiles admirantibo et clamantib cum Jo.
apo.iij.quia tu es miſer/ et miſerabilis/ et panper/et
cecuslet nudus.Et quia gloꝛiatio tua eſt mala:nun

ic; habebit bonum finem. Bed iſtis credet quando
penam ſentiet. quado nanq; illuc pena oculos ape⸗
rit quos hic culpa clauſit:tunc veraciterſe heu ni⸗
mis tarde experietur ꝙ quanto gloꝛiatio mala eum
hpic diligentiꝰveſtiuit vel oꝛnatum eſſe dixit:tãro il⸗
lucturpius eius nuditas apparebit:quãdo cævoſten
dit cunctis gentibo nuditatem tuaʒ: Maũ. iij. ꝓpter

multas malicias in quibꝰgloꝛiata eſt: Yere. xj. Mo⸗

ta exemplum huic pᷣdicto ſimile. MM. xxvij. lyj. Et
non ſolum male gloꝛiãtibo: ſ enaz quibuſcuq; als
q pctõ quocũq; excecatiſvel falſis amicis ⁊ executoꝛi
bus vcepti ſunt:pᷣdictum ↄuenit exemplum:dũ ami
ci vinis vel executoꝛes moꝛientiba/ multa etiampnl⸗
cra ꝓmittunt:que non faciunt dum etiaʒ circa moꝛ⸗
tuoꝛum funera multa expendunt ꝓpter mundi vami
tatem: et pauca ad anime vtilitateʒ. dum roꝛpꝰpul⸗
cre veſtiunt vinum vel moꝛtuum: et animam nudã
vimittunt dumq; multa luminana etoblatões cir-
ca vefunctum ontant que ad eccleſie vel æfuncti nõ
remanent vtilitatẽ dum etiam mundus caro vel ve-
monvel peccatũ quodcũq; hominẽ excecat et mul⸗
ta ei ꝓmittit:diuitias videlicet vel velicias vł hono
ed diu nõ ſoluunt/ſed mentiunt᷑: in facto om̃es
ſe eſſe oñdunt legarderoberet ⁊ e pume. qꝛ ſicut ille
marito ſꝛa iſtis mentita eſt iniquitas.habendo ergo
reſpectũ ad finem ſic oꝛnatoꝝ:poſſet ab eis qui ſicñ
gloꝛiant᷑ reſponderi/ſicut reſpondit aquila pauoni.
A. xxv.xxxij.qꝛ talis ↄtra wminũ gloꝛiatus E: Yere.
xlvuj.Et ideo illoꝝ demeritis exigentibi⁊ pᷣdictoꝛũ
falſoꝝ amicoꝝ ↄtra moꝛtuos fraudulentijs ſubſeq̃n
tibus teſtepᷣs.xlviij. Auxiliuʒ eoꝝ veteraſſet in ĩfer⸗
no a gloꝛia eoꝝꝑ.qꝛ auxilium eoꝝ qͥ ſic gloꝛiabant ⁊ a
tali gloꝛia poſt moꝛtẽ ꝑ amicos iuuani eſtimabãt ip-
ſis iam in in ferno exñtiba ita inueteratũ eſt:ꝙ omni
no eos inuare vel a pena ꝓtegere non põt:qꝛ relique
runt alienis diuitias ſuas in quibo gloꝛiatifuerunt.
qui afidebant in virtute ſua:⁊ in virtute diuitiaruʒ
ſuaꝝ gloꝛiant᷑ in pᷣs.xlviij.xæ an vt falſe oppinaba
tur frater eum non redimit. Nec vxoꝛ vel filius vel
alius amicus vebita reddendo:vel ablata reſtituen-
do:ſed potius ſe excuſabũt dicentes:qð ſequit᷑ redi⸗
met homo:qa qñ talia ab eis petunt᷑ ad executoꝛes
eos mittũt:led necipſi ſoluunt venʒ placantes. Vñ
ſequit. Mon dabit veo placatõneʒ ſuã:nec homĩ ve⸗
functo pᷣcium redemptionis anime ſue.deo ſequit
ſic vccepto laboꝛabit ineternũ poſtqᷓ diues factꝰ
fuerit bomo:a⁊ cum multiplicata fuerit gloꝛia domꝰ
eius in pᷣs.xæ illa ſuple gloꝛia quaʒ nec ſecum ſumit:
nec eam ei mittũt:ſic poteſt intelligi quod ſequitur
Eum interierit non ſumet om̃ia:nec vſcendit cũ eo
gloꝛia eius.
Sed miſericoꝛs veus qui quantum in eo eſt nemi
nem venenoſa vult perire gloꝛia tam cõtra venenuʒ
gloꝛie vane ꝙᷓ pernicioſe multiplicitatẽ tiriacam re
mediumq; multiplex atq; efficaces pronidit medici
nas.quarum pꝛima accipit᷑ ex ipſa natura ⁊ aditõne
rerum v quibo gloꝛiant.ipſe em om̃es in ſe malis p⸗
mixte ſunt:ſicut oſtenſum eſt..j.xviij.cum multis
ſequentibi.vt qtum bonum ad gloꝛiam malam tra⸗
hit malum ſecum mitum tm̃ retrahat.O aũt ma⸗
lis ꝓmixte ſint:patet primo in rebus in quiba ſumus
ſcðo in illis q̃ accepimus.tercio in illis que ex nobio
ſunt.quarto in illis ad quas tendimus. ¶ sumum
patet tam in rebus nos ↄponentibus:qᷓ cauſantibo.
res em̃ nos ↄponentes ſicut elementa et qualitates
ex quibe ſumus.que diu ſine mali admixtione in no⸗
bis non ſunt qꝛ frequenter otingit ꝗꝙ vnum illoꝝ ex
ſua ſuꝑ alia nunia excellentia/nõ ſolũ corpoꝛales in
ducit infirmitates ⁊ mortẽ:ſed etiaʒ ſpũales:que ex
abundantia coloꝛis menteʒ voluptatib inclinant.

„

2
xxxij.

Arꝰ. vij.
xxxiij.

xxxiüiij.

Nxvj.

ſolius eſt naſcentis.

Gloꝛia
Exquo ſeqnit᷑: enulla ſanitate ſiue coꝛpis vel aĩe
que tam eſt inſtabilis eſt inaniter gloꝛiandu.⸗ ſilon
ga ſit ſanitas coꝛꝑis:vbi mens eſt infirma:gloꝛiãdũ
non eſt.ſic nec de coꝛpali foꝛtitudine ⁊ pulcritudine:
nõ ſolum quis interioꝛi ꝑmixta ſunt bilitate 7 &
foꝛmitate:ſed qꝛ iſta frequenter inducũt.Omis eniʒ
gloꝛia talis eſt ſicut qͥ gloꝛiant᷑ pomo exteriꝰ ꝑul⸗
chꝛo:⁊ interius pleno vermibo ⁊ putrefactoe.⁊ ce ſac⸗
co pulcro ⁊ foꝛti pleno fecibo ⁊ fetoꝛib.æ qua.j.a
cha.ij.gloꝛia hols impij ſtercus ⁊ vermis ſic patʒ. P
vij.xlv.idem etiam patet in reb nos noſtrũq; ſtatuʒ

Tↄditõeʒ cauſantib. Cauſe noſtre ſunt duplices ſpi

rituales videlicet ⁊ coꝛpoꝛales.Cauſa em̃ ſpũalis to

tius eſſe boni effectiua qð in nobis inuenire eſt ipſe

eus. Cauſa vo coꝛꝑalis ſunt ipſi pentes carnales.
Contra vo iſtas duas cauſas que in nobis bonñ na
ture ⁊ virtuti a d quas habendo reſpectum habetur
materia gloꝛie inuenitur ouplex cauſa mala queĩ no
bis cauſat malũ culpe ⁊ pene:ſpũs ſcilicet malignus
7 peruerſa voluntas:ad quas habendo reſpectu ma
teria habet᷑ humiliatõnis.Qui ergo ſe gloꝛificãt co
gitantes ſe patrem habere veum in eſſe bono ⁊ gra⸗
tie.Et parẽtes nobiles in eſſe nature:a gloꝛia illa ſe
retrahant cogitantes ſe in eſſe ſuo malo patrem ha⸗

bere dyabolu Jo.viij ſcientes teſte Criſoſ.ſuper il⸗

lud ↄ0.viij. Mos patrem habemus Abꝛahã ꝙꝙ me⸗
lius eſt e ↄtemptibili genere clarum fieri:qᷓ xe claꝛo

genere ↄremptibilem naſci. Qñ eniʒ de claro genere

clarus naſcitur tota gloꝛia clarificatõnis eius ipſiꝰ
ui aũt ve ↄtemptibili contem
ptibilis turpitudo ↄmunis eſt. Qurautẽ v claro cõ
tem ptibilis naſcitur omnis turpitudo illius ẽ. Jðo
melius eſt vt in te gloꝛientur parentes:qᷓ tu in paren
tibus gloꝛieris.quia quid pꝛodeſt ei quem ſoꝛdidãt
moꝛes.genera clara.ut quid ei nocet generatõ vi⸗
lis:quẽ moꝛes adoꝛnãt.Quid ꝓfuit Cham ꝙ; Moe

fuit filius.ᷣm animum factus ſeruus. aut quid no⸗

cuit Abꝛaham:ꝙ patrem habuit Aram lnteoꝑꝝ xæo
rum cultoꝛem.Ey quibus patet ꝙ; maioꝛ gloꝛia ẽ ali

cui ꝙ ſit filius ruſtici et ſeruꝰcoꝛpoꝛe:ſed nobilis ſpi

ritu:ꝙᷓ ſit filius regis:⁊ no bilispoꝛigine:ſed ſeruꝰmẽ⸗
te. Pꝛimo:quia vera gloꝛia nõ attenditur penes oꝛi
ginem vel pꝛincipium ⁊æ quo eſt:ſed penes ↄditionẽ
ꝓpriam.quia ſic pulices er alij vermes qui ab homi⸗
ne oꝛiginem trahbũt:nobiles eſſent. Sic etiaʒ pomũ
putridum qð eſt ab optima arboꝛe. Et dyabololus
ui eſt ab optimo po. Et Cayn qui fuit ab optimo
dam. et furfurqo eſt ab optimo grano in ſe optia
eſſent.Et pᷣterea/ſi pruna omniũ reſpiciat᷑ oꝛigo:nõ

habet vnus vñ ſuꝑ aliũ ſe gloꝛificet/aliumq; còtem⸗

nat:tanqꝙ; vilioꝛẽ.qꝛ om̃s væ eiſdẽ pentiba ſunt pᷣmis
om̃eſq; v eodẽ luto. Si em̃ nobiles auro/a ignobi
les feciſſet e luto:cãm haberẽt ſupbiendi.h̊ ex q om

nes ſunt de vna materia.in hac ꝑte excluſa eſt gloꝛia

tio tua. Gcðᷣo qꝛ nobiles ſpiritu.ſũt nobiles ſᷣm par⸗
tem dignioꝛẽ Cum q̊a dignioꝛi nominandum ſit
vnaqocg⸗ iſti potius dicendi ſunt nobiles ꝙᷓ illi. ꝓõ
dicit hiero.in epła ad marcellã:ꝙ ſola apud ⁊euʒ li/
bertas eſt:nõ ſeruire pctis ſumma apud vũ nobili⸗
tas eſt:claꝝ eſſe virtutibb.Alia aũt nobilitas ſi ſola

ſit:paꝝ valet.q pʒ primo ex ei oꝛigine.e q̃ dicitau/

guſti. de ci. dei:ꝙ regna inceꝑunt a pꝛimo rege Nem

roth:qͥ fuit venatoꝛ aĩalium/⁊ oppꝛeſſoꝛ hoĩm:⁊ reue

ra ſicut a tali rege primo venit nobilitas adhuc illiꝰ

nobilis aditõnes moderni tꝑis nobiles vt plurimũ

ſequunt. Scðo ex natura ſui:qꝛ nobilitas ᷣm Gene
cam nihil aliud eſt ꝙᷓ diuitie antiquate. Tercõ exeꝰ
effectu:qꝛ ᷣm beatum Grego. ij.dyalogoꝝ.c.xxiiij.
Nonnullis ſolet nobilitas generis parere ignobili⸗
tatem mentis.Sic ̊ apud mundũ nobilitas pꝛolis

non ſufficienter pꝛobatur per nobilitatem patri:qͥs
dicit lex Codice.li.iiij.ti.xe ꝓbatõnibo.l.neq; nata⸗
les:ꝙ ſi ꝓbaui me eſſe ingenuuʒ:et ꝑ hoc volo ꝓbare
filiã meam eſſe liberam: non valet ꝓbatio:quia põt
eſſe nata ex ancilla. Ita nec apud ⁊eũ nec etiã apud
rei veritatem ⁊c̃.licet quis ſit ex nobili patre ceo et
rege terꝛeno:ſic ex ꝓte alterius ꝑpentis magnã videa⸗
tur habere nobilitatẽ/ ꝗpter tamen ignobilitatẽ al⸗
terius ꝑentis.quia ſcʒ illis eſt ve quibo Yoh. viij.
vos ey patre dya bolo ⁊c.quã etiã parentẽ in ſimili⸗
tudine interioꝛi in anima ? exterioꝛi in opꝑe ſequitur
totus debʒ dici ignobilis. Et ſi auctoꝛitasvel lex xe-
eſſet:ratiõ hoc fateri cogit.qꝛ ſi illiignobiles ⁊ ſerui
lis ↄditionis ſunt apud mundũ/qui wvminis in ope⸗
ribus ſeruierũt vilibo qui maximum eis dant reddi
tum.Amulto foꝛtioꝛi ratõne illi vilioꝛes ſunt ſerui:

Ani vilioꝛi ſeruiunt wmino ſq; dyabolo:⁊ in vilio/

nibus oꝑibus peccati. Er qui cum maximis laboꝛi/
bus die noctuq; eius famulant᷑ obſequio/⁊ grauiſſi⸗
mũ ei dant redditum:animam videlicʒ ꝓpriam.⁊ ꝓ
eius amoꝛe wvmũ celi pꝛo mmo ↄmutãt inferni. Si
em̃ voce hominuʒ ſeruus eſt vñi qui v iure pꝛedicta
facit oꝑa:ergo a foꝛtioꝛi voce veritatis qui facit pec
catum. ſeruus eſt peccati: Jo. viij.⁊ tanto eſt ſeruus
eccati vilioꝛ:quanto in ſe maioꝛ.qꝛ dicit Juuena⸗/
lis ꝙ om̃e animi viciũ tanto ↄſpectius eſt in ſe:quã⸗
to maioꝛ eſt qͥ peccat.hinc eſt ꝙ quidã ſapiens ait:q;
nõ viuẽtes ſᷣm nobilitatẽ parentuʒ bonoꝝ⁊ ⁊ei:ſed
ſub vm bꝛa illoꝝ gloꝛiantes:ſimiles ſunt locis ſoꝛdi-
dis a ſole illuminatiſ.Ey om̃ibus iſtis pᷣdictis ꝓ fi-
nali ↄcluſione ⁊ ſententia cuilibet dici põt illud Ju

uenalis. Aqlo . pater tibi ſit toꝛclices:dummõ
tu ſis eacidi ſimi

is:vultanaq; arma capeſcas: qᷓ te⸗
terclite ſimilem ꝓducat achilles. Et illud Galłvj.
vnuſquiſq; opus ſuũ ꝓbet:et ſic in ſeipſo tm̃ gloꝛiam
habebit ⁊ nõ in altero ſcʒ parente. Scðo idem patet
in reba ⁊ bonis que accepimꝰ/ille etiaʒ defectum hñt
annexuʒ.qꝛ bona illa ſiue ſint nature vel foꝛtune vel
gratie nõ accepimꝰ ad purũ wminiũ ſed ad durum
ↄputum. Vñ beatꝰ Grego.in om el.exponens illud:
AMath.xxv.vni cœdit quinq; talenta ⁊c.cũ inqͥt cre/
ſcunt vna:creſcunt ⁊ rnes vonoꝝ.tanto ergo qͥs ad
ſeruiendũ væo ꝓnioꝛ eſſe vebet ex inunere:quãto ob⸗
ligatioꝛem ſe reſpicit in reddenda rõne.⁊ quantum

mentẽ eleuant bona accepta:tantũ veprimat timoꝛ

redditõnis ⁊ punitõnis ꝓ malovſu.hoĩes em̃ qñq; ðᷣ
habẽdo rerum diſpenſatõnem tẽptant᷑. Cogitantes
vo durũ ↄputũ temptõeʒ mitigãt intantuʒ:ꝙ aliqũ
viy inuenit᷑ qui libenter eſſe velit dñi terꝛeni in ma⸗
nerio ſuo pᷣpoſitus.Si g̊ illi quaſi inuiti ⁊ cũ timoꝛe
rerũ diſpenſatõeʒ dñoꝝ terꝛenoꝝ ꝓpter ↄputũ recipi
unt:quos tñ in ↄputo qñq; fallere pñt: qre intantũ
cupis diſpenſatõeʒ rerũ ⁊ bonoꝝ cei:qu em in ↄputo
fallere nõ potes.Et cur ita eis gloꝛiaris ⁊ male ex
pendis:ac ſi ↄputum æ eis nunqꝙᷓ exigeret. Quõ ad
aplin rñdebit.j.Coꝝ.iiij.quid inquit habes:qð nõ
accepiſti.q̃re q̊ gloꝛiaris qᷓſi nõ acceꝑis. Tercio ideʒ
patet in bonis qͥ a nobis fiunt:cuiuſmodi ſunt locu⸗
tiones/ cogitatõnes/⁊ oꝑacõnes bone.hec tñ ĩ tanta
puritate in nopᷣ nõ inueniuntur:quin qñq; mixtura
mali appareat:⁊ naturã boni excedat.qꝛ ꝓ vna bona
cogitatoe vel locutõe/ſeu oꝑatõne bona quãad ho⸗
noꝛẽ vei cogitãꝰ/vel loqmur/vłoꝑamur:qñq;.x. ha⸗
bemꝰmalas vł ocioſas.⁊ ꝓ vno die ieiunij ⁊ abſtinen
tie:plures damꝰvoluptatibo.⁊ ꝓ vno denario ꝓ æ*
ꝓximi ↄpaſſiõe expenſo:centũ expẽdimꝰ circa ꝓprias
vvxlicias ⁊ mũdi vanitatẽ.⁊ ꝓ verbo vtili: multa loqͥ
mur ⁊ pla cogitamꝰocioſa.vel foꝛte ꝑnitioſa. Quã⸗
im /Hbona mentẽ advanitatẽ elenãt:tãtũ mala ad
hũilitatẽ xpᷣmãt.⁊ q̃ntũ inanit᷑ letat qñ cogitat/na:

xxxvij.

Nxvii.

xxxir.

ino
lſct⸗

Alam mitigarent 7ſanarent aut
ſeralnſeknſenmniiiaun
atſuaffgiditneilüminigatt heclitce

nfrrmiktas auein ocnlisinciptt veletia
in aldchetamk ſeruakloca vin
lum niſpiaedo,ita ponedo up corcis i
gittoten ctporis Mortul ch aliſs4
rtiactonitxreſpiamdo end loc c ſy
chropramiteriox weidorxbi Ulios,
ntſepplti cor rolos ſanotinfinnos
ſnitateoſeruot. Ol tamen olligenterzn
Nead cotrochlos cotdis ponantur roſten
inis vodiſtantin neccorp'necgiaminnn
Vrimisconcis ſoliatecogitandüͤeſt 73
Miocnerenci Pbiſunt malimüct amate
ontenos verüttbiſunt mali nüdi⸗

ges hmntes Aüten ani dſticü undi
anu direritcanesmult
Nutnichant magna dal
scümulrsre
Alicjs wolupt

apparatnreqt
1maglöfamll
Neria multaet tenas latg
gebanter cona ſnain

ſunenutnehutd ſubeltos pöcichen

ler andeliter

ſegebatetercoriabant.

llimundiſaplentesſin

inutdꝛes atiy

*

etregni

Gices aſſeſſon

nnmimnnd dutan

celop vendch

hunſ Erofihlb ifiozicib hſi
mmmtzalhettguns 1
r narerthiſttmrlusnunn
1s. ageme eſcgs:rt⸗
Aucatachiles. erigiin,
sſnü phetetſicinſeipſotfi glonin
Altenſqannte Dacbigennt
lveockepin, lleetig afecun hft
zillaſiue iytnoture velfonnneyel
nsadovmi wminii dodoummn
rtootnomelpponeno tlius:
lit gulnq talenta inqt ge⸗
trrone wnop tontocrgo qsad
ꝛeſſe Nbetermmunere quato ob
itinreddenda ione.quontun
gocceptaitonti deprinettino:
Onis pmaloyſu boieseni qneg
nſatönem tiptent.Cogitante
nptöczmitigatintantazg elli
entereſſe vell ditenenn innn⸗
Oiß liquaſi inniti tinoee
poptentnop Pte ,punü tuhi
utoqi ſalerepit ieitanti
nnndihmn n um n

Nrarn rapgilizrnil

=

xlj.

vo.

Gloria

rat vel audit que fecit bona:ita triſtetur cogitando
vel audiendo mala que cogitanit/loquebat᷑ vel fecit
vel e circa ſuas expendit voluptates: vel vanita⸗
tes. Ded heu ſunt aliqui hypocrite qͥ bona que fece⸗
runt ꝓ voo libenter cogitant ſiactant/ narrant et au⸗
alunt quanti.l.kecerunt ſuſtinuerut vl expenderũt
ed quantũ cogitãt vel laboꝛãr vel expendũt
circa vlicias ꝗꝓprias et ſuas voluptates implendas:
nec libenter audiunt/vel narꝛant vel quonis mõ oñ⸗/
dunt:licet plura in illa ꝑre ondere poſſint. rales mo
dum ſequunt᷑ vroꝛis cuiuſdaʒ. v qua fert: ꝙ marito
ſuo caputium fecerat:et ſibipi robam. Amicis vo et
alijs wmũ ſuam intrantib:ſemꝑ caputium ſuũ oſtẽ
debat: dicens. Eccequid feci manito meo vrroba vo
nihil dirit. Sic qͥ gloꝛiam ꝓpꝛiam querit JYohã. vij.
nõ ſic gloꝛiet᷑ omnis caro coꝛã illo. J.Coꝝ.j.Muarto
idẽ patet in rebo ſeu finib ad q̃s tendimus. ipe enim
licet bonis ſint bone qᷓtuʒ ad animꝗ quam s carcere
huius ſeculi liberant:habent tñ malu pene qtuʒ ſad
coꝛpus annexum.ſi que Yoanimã nõ liberant/qͥn fi⸗
nes tam corpis qᷓ aie ſint malis pene ꝑmixte:vel po⸗
tius plene malis ommib:dubiũ nõ enk⸗ quia ipᷣiom⸗
nia tam bona nature ꝙᷓ foꝛtune cũ wloꝛe amittũt.et
ad penã ꝓ illoꝝ abuſu tranſeunt. Quantuʒ ergo coꝛ
ad vanitatem eleuant duʒ eis abutunt᷑: tantũ illud
ad humilitateʒ pꝛimãt:abuſus cogitãdo finẽ. Co
gitando finẽ videliq; omniũ in quiba gloꝛiat᷑ quõ vi
delicet bona exterioꝛa amittet vel vſeret:quõ coꝛpꝰ
pulueni ⁊ vermibo/⁊ aĩa penis et emonibo tradent᷑
Talia.n. emplaſtra coꝛdis inflationi appoſita:om⸗
nino illam mingarent ? ſanarent:ſicut ptʒ.Z. vxlj.
qꝛ ſiẽ ferꝝ cultelli ad inflaturã qex ictu in fronte ſur
git / ſua frigiditate illũ mitigat: ipedit caloꝛẽ: SGic et
infirmitas que in oculis incipit/ vel etiam ſanitas qᷓ
in oculis ha bet᷑ ſanat᷑ ↄſeruat᷑ loca virida et ſpecu⸗
lum reſpiciẽdo.ita ponẽdo ſuꝑ coꝛdis inflationeʒ fri
giditatem coꝛpoꝛis.ſ.moꝛtui:cũ alijs ↄditõnibo ꝛ pu
trefactionibo:reſpiciendo eriã loca et ſpecula ſepul⸗
utf cmiterioꝝ virida:vbi illi qͥ nos pꝛeceſſerũti
ſunt ſepulti:cor ⁊ oculos ſanat infirmos/ſanos vo in
ſanitate ↄſeruat. Si tamen diligenter ? intime ⁊ p⸗
pe ad coꝛ ⁊ oculos coꝛdis ponantur ⁊ oſtendant᷑. In
nimia vo diſtantia nec coꝛpꝰ nec qĩam iuuãt. ¶ Ex
intimis q̊ coꝛdis ſolicite cogitandũ eſt/ ⁊ a coꝛde pꝛo
prio querendũ:vbi ſunt malimũdi amatoꝛes. qͥ pa⸗
rũ ante nos fuerũt:vbi ſunt mali mũdi pꝛincipes/ re
ges comites ⁊ alij terrarũ dñni qͥ cũ ſupbia/et magno
apparatu ⁊ eqtatu vixerũt q canes multos multaʒ

⁊Z malã familiã nutriebant.q magna palacia et ma⸗

neria multa et terꝛas latas cũ multis redditibo poſſi
debant: ⁊ coꝛpa ſua in delicijs ⁊ volupratib gule ⁊ lu
xurie nutriebãt:q ſubditos ꝓ pᷣdictis nutriendis du
re ⁊ crudeliter regebãt et excoꝛiabant:vbi inſuꝑ ſũt
falſi mundi ſapientes/ſiudices/ aſſeſſoꝛesſaduocati ⁊
iuratoꝛes atq; piuri prie ad infernũ ductoꝛes: qͥ pꝛo
muneribo væum et regnũ celoꝝ vendebãt et infernuʒ
emebãt:vbi iterũ ſunt vſurarij qͥ faciebant de obolo
cnarium ⁊ vndecim duodecim facere:⁊ de modio
frumenti vel eius valoꝛe duos vel tres facere: ⁊ falſi
mercatoꝛes:qͥ hominẽ in facie vecipereſciebant: di⸗
cit᷑ em̃ ꝙ nõ eſt magiſteriũ vecipere hoĩem in abſen⸗

tia:ſed in pñtia. In qͥ facto ipſi ſe eſſe magiſtros oñ⸗

dunt:⁊ crudeles executoꝛes:qͥ ſuꝑ voloꝛem mulieruʒ
moꝛtuoꝝ addiderũt:vbi ſunt mali viri eccleſiaſtici:
q̃ peſſima pplis exempla pᷣbebant:vbi ſuꝑbi: vbi in⸗
uidi vbi lururioſi ⁊ guloſi ⁊ ceteri criminoſi vł qͥd oĩ
bus ꝓdeſt pᷣdictis ĩ coꝛpoꝛe vel aĩa ⁊ exterioꝛi ſubſtã⸗
tia vel foꝛtuna. iſta oĩa diligenter cogitanda ſunt:et
ſollicite. que ſi cogitaneritis:innenietis ꝙ e diuitijs
lijcijs ⁊ hmõi:nihil ha bent.Coꝛpus etiaʒ vermes

G il.
habent ſicut vigetis. Si vo wᷣanima dubiã habue⸗

ris queſtionẽ ridet᷑ Yob.xxj. ducũt in bonis dies ſu⸗
os c. DHec cogitemus nenos ſimilia agamus inuc⸗

ſtigandum eſt. Mota. M. xj. xxiiij. ¶Mue oĩa ſi dili xlij.

genter inueſtigentur: inueniet᷑ ⁊ oculo fideividet q;
mirabilẽ fecerũt ↄmutationẽ ſeu mercatõnẽ. qꝛ iſtõ
ſeculũ qo habuerũt ? celũ qð habẽ potuerũt bꝛe⸗
ui veſiderio h̃̊ ⁊ ininferno alij cambierũt:vbi cũma⸗
gnis palacijs ⁊ pulcris aulis/et cameris et picturis.
⁊ odoꝛiferis balneis/⁊ mollibo lectis⁊ laſciuibꝛ am⸗
plexibo ⁊ magna familia ⁊ largo dñio qᷓ hicmale acqᷓ
runt/vel quib hicↄtra vi honoꝛẽ ⁊ ꝓpꝛiã ſalutẽ vte
bant᷑:habebit aĩa loco palacij et aule vel camere p/

fundũ inferni lacum/cu his qͥ vſcendũt in ꝓfunduʒ

laci:Eſa.xuiij. Coꝛpus vo artũ in terra puteũ ꝓ ado
riferis balneis:habebũt ibi balneũ omnibalneo pi⸗
ceo ſulphureo nigriꝰ fetidius: Eſa.iij ꝓ ſuauiom
re fetoꝛ lecto molli:lectũ omĩb clauis ⁊ ſpinis ha
bebunt amarioꝛẽ ⁊ durioꝛẽ ꝓ amplexib inoꝛdinatis
amplexus ibi habere poterũt titionũ infernaliũ. Si
cut patuit ve milite cui æmones pꝰmoꝛtẽ oĩa que ex
ercuit in vita:miniſtrabãt in ↄtrarium ⁊ ↄuertebãt
ad penam.ſ. ꝓ mulieribo bufones ⁊c.ꝓ magna fami⸗
lia et ſequentiũ multitudine:coꝛpꝰvermiũ: aĩa mł⸗
titudinẽ monũ habebit.⁊ ꝓ largo dmo:artꝰ vtriſ
ꝙ; ⁊ eternꝰerit carcer ꝓ diuitijs pauꝑtas.pꝛo ⁊elicijs
pena. ꝓ honoꝛemiſeria et cõtemprus. ꝓ riſu fletus.
gula ⁊ ebrietate:fames ⁊ ſitis ſine fine.p ludo we
nato ad taxillos ⁊ hmõi triſticia. Et ꝓ toꝛmento qo
alijs intulerũt ad tpᷣs:toꝛmentũ eternum habebũt.
Biaiĩas infirmas ſanare vel ſanas aſeruare volu
mus:illos cũ mentis oculis reſpiciamꝰ: et illoꝝ foꝛ⸗
tunã ĩe quibo dictũ eſt ſollicite cogitemꝰ quõ eis peſ⸗
ſime accidit:qͥ paucis annis vel breuiſſimo tẽpe ela⸗
pſo nobiſcũ fuerũt/comederũt ⁊ biberũt ⁊ luſerunt/
et riſerũtſin diuitijs et volupratiboa vitam duxerunt
Et teſte veo YJob. xxj. Maruch.iij. ad infernum de/⸗
ſcenderũt. nid eis ꝓdeſt hꝛeuis leticiaſinanis gliaj
mũdi pompa /magna familia falſe diuitie: et qcqͥd hᷣ
finẽ habuit: ve qͥb nota.S.j.v.vbi nunc riſus.vbi
iocus.vbi iactantia.vbi leticia.vbi laſciuia. vbi di⸗
uitie ⁊c.que notant᷑. xj.xciiij. Reſpondetur Ba⸗
pientie.v. trãſierũt oĩa velut vmbꝛaꝛc. Et Eſa xxiiij
Kñqder᷑ ꝙ ceſſauit gaudiũ tympanoꝝꝑ/ quteuit ſoni⸗
tus letantium:cũ gaudio no bibẽt vinum amplius.

Nec etiã alia facient que facere cõſueuerũt.hec cogi

tans dicat cũ pſal.vij.gloꝛiam meã in puluerẽ vedu/
cat.ſ.cogitatio mea gloꝛiam quippe mundi huius in
puluerem væducit:que ſollicite cogitat quomõ ipul
uere ⁊ miſeria finietur. Qui cogitat ꝙ ſicut pꝛedicti
nullum ↄmodum habent ve omnib quibo hicina-
niter gloꝛiabant᷑:ita nec ipᷣe habebit: nõ eſt aliquis
quin concederet ; pᷣhictis iã damnatis nihil ꝓſunt
omnia pᷣdicta in qbo male gloꝛia bat᷑.Et quare qᷓ in
lecto ſuo a ſomno excitatus nõ cogitat quod i alij
cogitabunt v eo quando v illoꝛum fuerit ſocietate
ſeparatus. quare it erum non cogitat quid ſibi vale⸗

vunt om̃ia iſta:qn ipᷣe fuerit damnatus.jqð etiã tur⸗
pe erit coꝛã toto mũdo in fronte oĩa peccata oſtende

re:⁊ fardellum maloꝝ acqͥ ſitoꝛum poꝛtare. Si em̃ B
æ alijs ⁊ nõ veſeipo cogitat:gloꝛiam illoꝝ ⁊ nõ ſuam
in puluerẽ veducit.Talis poteſt dicẽ gloꝛiã meã ⁊c.
Nota. .M. xj. cj t reuera eg pauci hoc dicere
pñt.qꝛ pauci ſunt q vealijs exemplũ accipiunt.ſicut
patet. E. vij.xvij. Ged væſideria ſua ſicut uli qͥ in in⸗
ferno ſunt ſequebant᷑ ſequunft᷑.ĩmo multiilloꝝ peio
res ſunt illis quoꝝ coꝛpoꝛa in puluerẽ ↄuerſa/ viuos
ſi loqui poſſent rationabiliter repꝛehendere poſſent
ñ ꝑ cimiteria vbi iacẽt trãſeũt et dicẽ. O miſer hõ:
quid cupiditates et voluptates tm̃ queris: Quare

xliij.

xlüiij.

Mv.

xlvj.

Exemp.

Gratia

es tu ira malus.Ecce miſer attende me ⁊ cognoſce te
quod tu es:ego fui.et qð ego ſum tn eris ſicut ommia
mea tranſierut:ita omnia tua cito trãſibũt.ſcito ꝙ ſi
moꝛtui veraciter ſic alloqui poſſent:ſi loquẽdi facul
tas ad eſſet ita diceret ſanus eſttamen ꝙ ex eoꝛũ ſta/
tu ſimus pꝛemuniti:ꝙᷓ lingua.et ꝙ eos iam ſepultos
videntes:eis qui nobis loqui non poſſunt ad noſtrã
vtilitatem loquamur:dicentes:none iſti ſt qui aliqñ

ꝛ0 cupiditate currebant et laboꝛabant:qui ſuper⸗

e vixerunt:qui pugnis luxurie et gule et ceteris vi⸗
cijs ſeruiebant:et nunc nihil eſt qᷓtum ad coꝛpus:ni
ſi pulueres/vermes et oſſa qꝙtum ad animam pene.
Heu nos miſeriſſi ſic vixerimus:ſicerimus.Dic gloꝛi
am ꝓpꝛiam in puluerem veducant. Mota iſta ma⸗
teria. G.v.ij.lij. Sed foꝛte cimiterium reſpicientes
tales eis cogitationes minime faciunt.qꝛnullas ani
mas in inferno eſtimant:quoꝛũ coꝛpoꝛa ibi ſepults
conſpiciunt. Sed reuera ſicut temerarium eſſet iu⸗
dicium dicere ve hoc vel œ illo ꝙ in inferno eſſet ita
vbimultitudo ſepulta eſt:erroneũ videtur dicere ꝙ
nulli illoꝛuʒ damnati ſint. Si enim veritas aſſerit il
lum diuitem: Zuce.xvj.in inferno ſepultum: contra
veritatẽ loquirur qui eis ſimiles vel peioꝛes in vita
et in moꝛte in inferno efſenegat.ſed multi peius vi/
nunt:qꝙ; euangelium recoꝛdetur ipᷣmvixiſſe.quia non
legit᷑ aliena rapuiſſe:nec cum alienis mulieribo pec⸗
caſſe:ſed ſuaſnon vædiſſe:et guloſe e ſuo vixiſſe. Er⸗

go multi maioꝛẽ habent penaʒ: qui pꝛo ſperulo e q̃

mentio eſt facienda:ſufficiũt.Eyrquo ſicut iam oſtẽ⸗
ſum eſt omnes res vel bona e quib homines gloꝛi⸗
antur væfectum includunt:queveram gloꝛiam in eis
ponere impedit:et wcet non eſſe in eis gloniandum.
optimũ conſilium remedium ſᷣm Crnio.ſuꝑ Joh.
omeł xiij.eſt iſtam gloꝛiam ſpernere:et aliam quere⸗
re.ſicut inquit terrenas diuitias ꝓpter maiores.⁊ vi
tam hanc pꝛopter melioꝛem:ita gloꝛiam hanc ꝓpter
eternam que eſt ſine vefectu.et mixtura malijque eſt
in chꝛiſto ieſu cum gloꝛia celeſti.ij.Thi.ij. ¶ Peri⸗
da medicina ſeu remedium ↄtra vanam gloꝛiam ac⸗
cipitur penes recipientis efficaciam:ꝙ vid elicet eam
coꝛde recipiens cito ⁊ expedite eam expellat:ſicut di⸗
cum eſt v cogitatõne.C.x.ij.quia ſicat ventꝰexvna

ꝓte intrans/et ſtatimſex alia emiſſus/wmũ non pꝛo/

ſternit:ita nec vana gloꝛis ſi menſurã nõ excedat:de
qna.ij.Coꝝ.x.nos aut non in immenſuʒ glonamur.
ſed ᷣm menſuram. SGcda accipi poteſt ex omni crea⸗
tura.om̃ia metalla ſeu minere quanto maioꝛis ſunt
pꝛecij:tanto pꝛofundius abſconduntur: in ſignuʒ q;
opera quanto melioꝛa:tanto plus abſcondita ſunt:
ne ad vanitatem oſtendatur. Octauianus etiam im
peratoꝛ homo ſaracenus/ intantum vanam gloꝛiam

fugit.ſicut legitur in paſſionario in hyſtoꝛia natiui

tatis chriſti:q poſtꝙᷓ a ſibilla ð chꝛiſti natiuitate in
foꝛmatus fuit:mminum ſe vocari pꝛohibuit.Ange⸗
lus etiam in apocalypſi nos hanc fugere wcuit:q̃ͥn⸗

do a YJohanne adoꝛari noluit. Poſtremo hoc etiam

ocet ipſe creatoꝛ: parentela paupere naſcendo. in
pꝛeſepi quieſcendo:qui eum facere regem voluerunt
fugiendo:in omnibo verbis et factis ſuis exemplum
dne ergicrdo Ege gloꝛam meam non que⸗
ro: Joh.viij. Mota aliud remedium. G.iij.xij.

2
4

Ratie dei. Primo o/
C ſengenda eſt vtilitas in habente. Secun
do quomodo haberi acqri porerit. Ter⸗
cio quomodo habita in opere oſtendi et in eſſe cõſer
uari væbeat. Quarto pena non bene vrentium gra⸗
tia eis conceſſa. Quinto oſtenditur ꝙ non eſt refe⸗
ctus in veo⸗quin omnes gratiam habeant eamq; cõ⸗

G ij..
ſeruent:et in vſu et in opere oſtendant. Sexto oſten
ditur in quo huiuſmodi ſint efectus. Geptimo q̃⸗
re actualiter malis offertur vel futuris malis datur
q ea abuni vel eam amittere volunt.
tum ad pꝛimum eſt ſciendum ꝙ gratia quinq;
mõdis ſe habet ad hominem cui aduenit:et m hos
quinq; modos/quinq; ei cõfert vtilitates. Pꝛimo ſe
habet ꝑ modum luminis pᷣuenientis vł ſupueniẽtis
homini exiſtenti in loco obſcuro qð quidẽ aerẽ pur-
gat/tenebꝛas expellendo ſua claritate:homĩeʒ circũ
cdat et letificat. Sic gratia hominẽ exiſtẽtem in tene⸗
bꝛis peccati oꝛiginalis vel actualis:pꝛeuenit ſua cla
ritate eũ circũdando:ſeipamq; ei offerẽdo.⁊ quantũ
in ea eſt peccatoꝝ tenehras e anima expellẽdo.
ym hoc vicitur gratia pᷣueniens nos.ſ.in peccatis ex
iſtentes vt iuſtificati gratia ipſius heredes ſimꝰ ſᷣm
ſpem vite eterne:Zhimo.iij peccatoꝝ tenebꝛas pus
expulſis.Gcdo ſe habet ꝑ modũ ſanantis ⁊ wcentis
BPꝛimum patet:qꝛ ſamitatis cõtraria:peccatoꝝ vide
licet moleſtia ? tenebꝛa ꝑ puenientẽ excluſa:incipit
ſanitas claritas in anima. Secundum etiam patʒ:

ꝙ ſicut oculꝰmediante luce diſcit qͥd ſit intus vel in

libro vel extra in vmo/ſiue nocinũ ſit vt fugiat:ſiue
vtile vt appetat. Gic aĩla mediante luce gratie diſcit
⁊ videt qͥd ſit intus in conſcientia bonum vel maluʒ
nigrũ vel albũ.Quid etiã ſit extra in locutione / vel
operanione:nociuum et fugiendum: vel vtile et pꝛo⸗
ſequendum:t ſm hunc effectuʒ vocari poteſt gra⸗
tia inicians.Qui.n.alium infoꝛmat quomõ malum
fugiat et honũ eligat:bonũ in eo quodãmõ iniciat.
Bic gratia.que idẽ in no bis facit: ſicut patet ꝑ h̊ qð
⁊ illa dicit᷑ ad Ty.ij.Apparuit inqͥt gratia ſaluato
ris oĩb hominibo:erudiens nos vt abnegantes impi
etatẽ ⁊ ſecularia veſideria qᷓtum ad fugaʒ nociui:ſo/
brie et iuſte ⁊ pie viuamus in h̊ ſcło qᷓtũ ad ꝓſecutio/
nẽ vtilis.Lercio ſe habʒ ꝑ modũ ↄfoꝛtantis.ſicut.n.
tenebis de volo vel infirmitate ve coꝛꝑe expulſis. et
viſo quid agere vel qͥd fugere vebeat:contingere pot
ꝙ ille qui eſt ſic illuminatꝰ vel in quo ſanitas imicia-
tur:timeat ꝓpter aliqua que ſibi dura vident/maluʒ
fugere:vel bonñ ꝓſeq et ſanitatẽ:qð bonum videt:et
quam ſanitatẽ habere incipit. Meceſſariũ ſ̊ et cõſe⸗
quens videt᷑:q medicus vel amicus eũ ad fugienduʒ
malũ /et viriliter ad pꝛoſequendũ bonũ:animet ⁊ cõ
foꝛtet:et proficere faciat in incepto.Sic ſpũalit᷑ mul
ti in gratia videntes/qͥd fugiendũ:faciendũq; fuerit/
ad hoc vt ſanitas ꝑfecta haberetur:trepidanerũt ti
moꝛe vbi non fuit timoꝛ.quos amicus vel medicꝰno
ſter mediãte gratia ↄfoꝛtat.ij. Chimo.ij.dicẽs. Tu
aũt fili mi ↄfoꝛtare in gra:que eſt in xpᷣo ieſu.Et i⸗
tum ad hunc effectũ võcari põt gratia ꝓficiẽs:qꝛ il⸗
lũ cui ſic aduenit velle et efficacit opani ⁊ ꝓficere fac̃.
MQuarto ſe hʒ ꝓꝑ modũ ducentis/dirigentis adiuuan
tis:et coopantis.qꝛ ſiẽ coꝛpaliter bonũ inicians. in
inicioq; ad ꝓficiendum confoꝛtatus/quandaq; indi
get in via/vel peregrinatione vel nauigatione quã in
cipit:directione/ ductoꝛelet coadiutoꝛe:ad hocꝙ il⸗
lam continuet:beneq; in illa perſeueret:alioqͥn poſt
qꝙᷓ; nauigationem vel peregrinatiõem incepit rediret
bonum inceptum æſerens.fidelis vo pater vel ami⸗
cus videns filium in tali puncto ⁊ neceſſitate reden⸗
di:eũ ad ꝑſeuerantiã non ſoluʒ verbo animaret. ſed
opere dicens. Ego tecum vadam: teq; ducã et redu-
cam:⁊ intantuʒ te iuuabo:q nihil in via tibi verit.
vel ſaltem aliquem ſecuʒ mittet diſcretum et ꝓbum
qui in omnibo predictis ei aſſiſtat. Gic omnino in hꝰ
mundinauigatione et ꝑegrinatione ad nos ſe habet
fa a co.n.pre miſſaſnoles nos qͥcũq; mõ a via ad ce

iij.

iiij

ñ incepta redire vł cefſare ꝓpter quẽcũq; defectũ vel

impedimẽtũ:nobis ductricẽ ⁊ cooperatricẽ gratiaʒ

,om niz ſh lehabenli e ie
irtomn zin ſe a⸗ ahens.
ſunm ifn t c i Ni mmn⸗

ireierag ditam ſpinimalenbie
ade lnt algltmianne n
ein velclloreintenion let ueaunche
autchus velmecdicinano opaturin
nottuo rfrigido ita fm augn. . den
bilfaatpdicatio niſiper geotiam inten
lem Erquopatet llant abus meclin
tminſeco hominem coꝛparallternutnt:
latvreoſtiuit rcoſeruatſine quonec
ſſetantantum ꝙ ſicnutntus peraaterd
it nutnimento corpoꝛoli corpotaliterſin
ſnetalinihil fuiſſen. ita in ſto abogi
neſeſopßalloſtitutidicere t cn paulo
nprctſine llanibilſums Etſicutytz
leccnmmiblfuntineſſeſüelieilinag
berentamiſetuntitenünedfactdoman
tantamrettharogreganioni erägte ⸗
orpls habitu gtenonritaninä grat
noa. enamentügratiegccigiens: Ecii
nloguelenfenarenhet
friälodſotuiain ſll,lii Etac
nihatunebocfict wemn oreſt

bſebabzgnoci gftintis ſitt,
alinfinitter cotpe gyllſo,t
del icfigen nbent onn enpit
luminat' ri i, o nltas nii⸗
lgna gveſihidina ndni nul
ſcctſanitatgoͤhonum nlleteet
ereinaptt. Neceſanüß et coſe⸗
las pelamics ei ad fugiendu;
pꝛoſequenci bonii animet ch
loci
idfugiencifocienüczfuent
fecababereturttrepidanerüitt
