nouitin mechantotemerutems
chanttateincdudit. C. Ureni ad
mnius oꝛdo eſt naruralis yt abi
lllü adminiſtret: Cibiͦ ſumatſyi
mnonicöicentellos aſcec: Nt d
A Pbetedicentis aſceenkagtiin⸗
a.. CAdmodi Niioniofffis
iregeagitetci quid doeinnt ſit
i Vbi voiſta mebua ſupioraz penn⸗
G
ber totüchtppseſtbeneordlinanmn

zuenſoiblinorcdianomechſe,in
berövenſ h nanginn nechlei
chrpus chniit Daß hi⸗ Ten f
ſikm nßintunllcli cir 6,
Wrortinid ingeiyehiing;
ſuigeſiat t⸗
herte abet ad ini iii ln n.
ſiti llo incd / heo⸗ poltie⸗
ian ngnial ahdttin,
ſaumn egſiilin
Cre⸗ giniman
einpnapoln
llaen ſrlitenentun l
un danmbelkſi oen
nd rvfe Alstllb
irg throniſſiü nce⸗ mit
tnn nnmme dlin c ae
seeit an ntiͤbieni in
unnuͦni ſnt bii
alm fitienun⸗

Y.

vj.

viij.

OPiꝛdo clericalis

bile eſſet inter omnes conſeruare deberent: et cele⸗
ſtiscoloꝛis. id eſt ↄuerſationis eſſe deberent: cum ü⸗
lo qͥ ait: NHoſtra ↄuerſatio in celis eſt: Ohilip.iiij. vt
v eis verificatum oſtendereturquod pꝛediriſſe vi⸗
detur cœus eccleſie ſue.ſcilicet Eſa.liiij. Sternam ꝑ
oꝛdinem lapides tuos:vt.ſ.maioꝛes tui quaſi lapi⸗
des angulares ambas partes amoꝛe ſimul copulent
⁊ fundabo tein ſaphyris.ideſt in hominibus:quoꝝ
conuerſatio celeſtis erit coloꝛis ⁊ aparentie exterio
ris ⁊ interioris.Quilibet vo ↄtrarium faciens repᷣ⸗
hendit᷑ Yob.xxxviij. Nunqͥd noſti oꝛdinẽ celi:et ra⸗
tionem eius in terra pones? Iſtud enim ommi tali
ratõnabiliter impꝛoperari poteſt.¶ Tercius inſuꝑ
oꝛdo.i.inferioꝛum ad ſuperioꝛes.i.ad cæũ ⁊ locũ ſuũ
tam in ſpiritu alibus ꝙ; in tempoꝛalibus tenentib-
eſſe vbet. Primo vt eis in omnibus rationabilibo
obediat᷑ voluntateꝓpria abiecta:⁊ omni terrena in-
tentione longius ſemota:aliter enim orw iſte puer/
titur. Quia ſicut oꝛdo nature puertit᷑:qũ inferiꝰſu⸗
perius ſituatur:vt ſi pes exaltaretur:et caput pri
meretur. Ita oꝛdo gratie quanw inferioꝛ lubien nõ
vult. ſed altari:propꝛiam ſequẽs voluntateʒ:ↄtra
apoſtoli pꝛeceptũ qui ait:Omnis anima poteſtati-
bus ſublimioꝛib ſubdita ſit. NMõ enim eſt poteſtas:

niſi a vo: que autem ſunt a vo oꝛdinata ſunt: Ro⸗

ma.xiij. Iſte ergo in hoc caſu eſt vebitus oꝛdo:vt ſi⸗
cut dicitur Math.xvj. Aar.viij. Luce.ix. Qui vult
venire poſt me abneget ſeipᷣm:⁊ ſequaturme.quia qͥ
reſiſtit poteſtati:vioꝛdinationi reſiſtit:qui autem
reſiſtit ſibipſi:damnation em acquirit: Koma.xiij.
Becundo vt omnis carnis voluptas: oculoꝛum
cupiditas pꝛocul pellatur:et omnis voluntas in
licijs eternis:⁊ bonis ꝓꝑmanſuris figatur. IYlle enim
eſt vebitus oꝛm a veo oꝛdinatus:vt homo v inferi⸗
orib tãtumodo viuat:quia wminus oꝛdinauit his
qui euangelium annunciant:v euangelio viuere.j.
Koꝛint.ix.et celeſtia toro niſu ⁊ veſiderio pꝛeponat
⁊ cõcupiſcat:qui quidem oꝛdo puertit᷑ quãdo in vo/
luptatibo plus vlectatur terrenis: vel quãdo plus
tpalia q eterna ↄcupiſcit.Muliereʒ ergofugiat egy
ptiam cum Joſeph:Geñ.xxxix.Et ab anathemate
lericho et a pena caueat Achoꝛ: Joſue.vij.qͥ oꝛdinẽ
iſtum vult tenere:ne reſurgat in oꝛdine voluptnoſo⸗
rum vel cupidoꝛum. quando vnuſquiſq; in ordine

ſuo reſurget.j.Coꝛinth.xv. ¶ Tercio vt diuinoꝛum

contemplatio habeatur. Doc enim oꝛdo indicat na
ture in coꝛpoꝛe humano:vt videlicet ſicut homo foꝛ
mam coꝛpoꝛis habeat erectaʒ:ex naturali pꝛopaga/
tõne. Ita mẽtẽ ad ſuꝑiora eleuatã habeat.ex gratui
ta contemplatione. Doc enim oꝛdo vpoſcit gratie:
vt quemadmodum heſter: qua dicitur Heſter.xv
ꝙ ingreſſa cuncta per oꝛdinem oſtia: ſtetit cõtra re/
gem. Ita chꝛiſtianus et ſpecialiter oꝛdinatꝰingreſ⸗
ſus cunctis ſenſuum ⁊ imaginationum ⁊ cogitatio⸗
num oſtijs:regem contempletur:non Aſſuerũ mor
talem:ſed eternum et immoꝛtalem: ibiq; in contem
platione illa velectabitur:et admirabitur quaſi al⸗
tera regina Saba:que admirata eſt e wmo quam
edificauerat Galomon:et e cibis menſe eius: et e
oꝛdinibus miniſtrantium.iij. Reg.x.
Be illis vo in quibus triplex pꝛedictus innenit
oꝛdo per quem ad illuʒ oꝛdinantur:illiuſq; templũ
fiunt.quem per gratiaʒ recipiunt:verificatur illud
quod pꝛedictum erat Dieremie.xxx. Templum iu⸗
xta oꝛdinem ſuum fundabitur:ſicut patet.Vl.viij.
xlvij.Et v taliba dici poteſt illo.ij. Coꝛint.iij. Lem
plum vmini ſanctum eſt:quod eſtis vos. ¶ Expe⸗

dito antecedente quod habetur. D.iiij.ij. Proſecu⸗

tio fiat æ triplicic templo:materialividelicet? glo
rie: Sicut habetur..iij.ij. Et gratie:xæ quo ẽ au⸗

% .

ctoꝛitas ꝓ themate aſſumpta. In quo tria oſtendũ
tur:pꝛeſagium pꝛimarie poteſtatis: Templũ.ij.ma⸗
chabeoꝝ.xiiij. Templum habitationis 2c. Preco⸗
nium perpetue puritatis. Sanctũ pſal.lxiiij. San⸗
ctum eſt templum tuum. Sanctuarium pꝛeci ue pi
etatis. Eſtis vos.ij. Eſdre.viij. Vos eſti viri ſancti
⁊ vaſa ſancta. ¶ Ratõne pꝛimi eſt aduertẽdũ ꝙ tẽ⸗
lum materiale multipliciter violat᷑:que quidẽ vio
atio in verſib ↄtiner quihabent᷑.S.iiij.ij.Ad cuiꝰ
ſimilitudinem etiã templuʒ ſpirituale.i.ala ſpnali⸗
ter violatur:et violatum eſſe multipliciter oſtendi⸗
tur:.immundicia videlicet carnalitatis:igne cupidi
tatis:homicidio crudelitatis. Quod fit dupliciter.
vel victus ſubtractione.quia vos habentes diſpen⸗
ſarõnem patrimonij chꝛiſti 7 bonoꝝ paupeꝑꝝ:q̃t mo
ni vidiſtis ⁊ non pauiſtis tot occidiſtis. Vel exem⸗

ploꝝꝑ maloꝝ datione:væ quo beatus Gregoꝛiꝰ in po

ſtoꝛali. Cot moꝛtib digni ſunt:quot moꝛtis exem⸗
la ad ſubditos tranſmittunt.¶ SDe pꝛima vo vio⸗
tione que fit immundicia camalitatis conquerit
ꝓPbeta in ps.lxxviij.dicẽs:deus venerũt gentes ⁊c.
Venerũt inqͥt nõ gentes ille antique ecclie: xe qᷣbꝰ
Ij. Pet.ij. Regale ſacerdotiũ:gens ſancta:ppls acqᷣſi
tiònis:qꝛ nõ modo eſt regale ſacerdotiũ.qꝛ coꝛonaʒ
que eoꝝ ſpũalẽ ſignat regalitatẽque tã ꝑ vecretuʒ q;
etiã ꝑ oſtitutioneʒ ocraui Gonifacij. in qua habet᷑
quod ſequit᷑ Otatuimus et diſtriete pᷣeipimꝰ vt cle
rici vniuerſi veſtes gerant nõ bꝛeuirate nimia notã
das:ſed ſaltem vltra tibiarum medium attingẽtes.
aures q patentes:criniba nõ oꝑtas: coꝛonas habe
ant appꝛo banda latitudine vecentes:in quibo pꝛeci
pue regalis ſacerdotij dignitas veſignat᷑: idebita et

Eterm inata foꝛma poꝛtare erubeſcũt ſicut quotidi

ana docet expientia.Erubeſcũt.n. ſe eſſe reges ſbᷣ il⸗
lo cui ſeruireregnare eſt:et arma poꝛtare regis eter⸗
ni. Sed dura eſt ↄtra eos ſnĩa q̃ diat᷑. Qui me eru⸗
buerit:hunc filius hoĩs erubeſcet:Lu.ix.Eſt ſ̃ poti
us venale ſacerdotiũ:qꝛ dicit Oelinandꝰ in chꝛoni⸗
ca ſua li.xj. DPodie in curijs pꝛincipũ et pꝛelatoꝝ oĩa
ſunt venalia:gens ꝓphana:populus pditionis: De
qbo Seut᷑.xxxij. Moui recẽteſq; venerũt in heredita
tẽ tuꝗ.i.in ſanctã eccciam. Sed ꝑ quẽ poꝛtaʒ vel ad
quẽ finẽ:certe ꝑ aliquã d poꝛtis noĩatis in his vᷣſi⸗
bus. Quatuoꝛ ecclias his poꝛtis itur ad om̃es. Gy⸗
monis ⁊ ceſaris emonis atʒ ei¶ Per poꝛtã vemo
nis intrãt:qͥ ꝑ cautelas illicitas:vel falſos titlos vel
falſas ſuggeſtiões ⁊ mẽdaces allegatiões:ad ecclia⸗
ſticũ veniũt oꝛdinẽ vl bñficiũ: Mota.G.j.ij. ¶ Per
poꝛtã ceſaris intrãt:q ꝑ pᷣces potentũ armatas:.qñ
plshabet᷑ reſpectꝰ ad pᷣces ꝙᷓ ad perſone valoꝛem: ad
eccleſiaſticum veniũt oꝛdinem vel beneficiũ.¶¶ Der
poꝛtã ſymonis intrant qͥ ꝑ munus a manu vela lin-
gua:vłab obſeqͥo ad ecchiaſticũ veniũt oꝛdinẽ vłbñ
ficiũ.¶¶Et exqͥ certũ ẽ ꝙ multi ſic intrãt:certuʒ ẽ ꝙ;
multiſt᷑ in eccłia qͥ ſanctoꝝ pᷣlatoꝝ ⁊ ſacerdotũ:ĩmo
q̃ xei locũ vidẽt᷑ tenẽ qͥ in rei vitate fures ſũt ⁊ latro
nes.Et tales coꝛã co ĩ diſtricto examiĩe iudicabũt᷑.
qꝛ qͥ nõ intrat ꝑ oſtiũ.ixpm:h aſcẽdit aliundeꝑ ali⸗
quã dictaꝝ poꝛtarũ ille fur eſt ⁊ latro: Joh.x. IJlli
vo ꝓ qͥ ſic intrãt ſunt ſocij furũ:De qͥbꝰ Eſa.j. Pꝛĩ
eipes tui ſocij furum. Et quaſi ad ſpeciẽ vſcendens
ſymonie cauſam exprimit quare fures ſunt dicens:
Quia omnes diligunt munera. Ex qua dilectione
pro magna parte patronis ↄtingit vel corde cogita
re vel ſperare vel verbo aperto vel palliato dicere væ
chriſti patrimonio:qð Judas pꝛoditor magiſter il
loꝝ dixit e xpᷣo Math. xxvj. Ouid vultis mihi da⸗
re ? ego vobis eũ tradã.Quałqͥ mercatio fuit qnda
int᷑iudã ypᷣm vẽdentẽ:⁊ cayphã emẽtẽ:talẽ nũc int
cupidum pronũ ⁊ ſymoniacũ dlicũ: excepto ꝙ iſtoꝑ

ix.

Pꝛdo clericalis

pro tanto peioꝛ eſtquia Judas pecuniam reſtituit
7 pontifices eam expendere noluerũt in ꝓpꝛijs vſibo
ſed in vſibo bangenec emerũt inde agrũ in ſepultu⸗
ram pegrinoꝝ. Oiti vo patroni nec pecuniã ſi acce⸗
ptam reſtituũt. Nec clerici ſymoniaci beneficiuz re
ſignant:ſed ambo ad vſus ꝓpꝛios quod zcepiut cõ
uertunt. Sic ergo venerunt gentes cõtra chriſti vo
luntatẽ:qui eas ve templo eiecit: Marci.xj. Eiecit
e templo vendentes ⁊ ementes.¶ Ged ad quem fi⸗
nem venerunt reuera potius vt ſeipos ꝙ vt cei gre-
em paſcerent. Zid hoc teſtes inuoco cõſcientias ve
ſras quas ſi bene in ſecreta cogitatione examinaue
ritis:pauci ſunt qui non inuement in coꝛdibus ſuis
ꝙ; pꝛincipalius fecerũt ſe et faciunt oꝛdinari ⁊ ꝓmo
ueri:nõ vt mundius et dignius cæo miniſtrent: ſed
vt lautius viuant et quietius quo ad coꝛpus ꝙᷓ fa⸗
cerent ſi non eſſent oꝛdinati vel pꝛomoti: quia ſi il⸗
lud beneficiuʒ quod pꝛomoti:vel ſalarium qð ſacer⸗
dotes cum oꝛdine vel ſacerdotio recipiũt poſſent ſi⸗
ne oꝛdine recipere ⁊ ſacerdotio ⁊ miſſarũ celebꝛatio
ne:vix cẽteſimus illoꝝ oꝛdinaretur. Quod per hoc
patet ꝙ quando ſunt pauperes frequenter:pꝛomoti
vo vix ſemel vel nunqꝙᷓ in anno celebrãt.ex quo pa
tet ꝙ pꝛius nõ ex magna celebꝛauerũt veuotioe:ſed
ꝓ coꝛpoꝛis potius ſuſtentatione:qꝛ ſi ex deuotiõe ꝓ⸗
cederet:cum ad deuʒ æuotio ex vei wonis creſcere de
beret:creſcentibꝛ vnis:notio ⁊ gratiaꝝꝑactio ſimł
creſcere veberet. Sed cũ deu otionis ⁊ celebꝛatõnis
oſtenſio ex pauꝑtatis ꝓcedit neceſſitate:ceſſante ne-
ceſſitateſimul ceſſat ⁊ uotionis oſtenſio. Et qꝙ in
hac cauſa ſit illoꝝ oꝛdinationis ⁊ æuotiõis oſtẽſio.
pꝛimo ex verbis ülloꝝ palã qñq; oſtenditur:quibo di
cunt:ꝙ nolunt ꝓ tamexili oꝛdinari beneficio. Ex q̊
dicto ſequi videt᷑:ꝙ pꝛo magno vellent:et ex regu⸗
la phi. Om̃e ꝗꝓpter quod et illud magis.ergo magis
oꝛdinant᷑ ꝓpter magnũ beneficiũ vł ſalariũ:qᷓ ꝓpter
euʒ:quiacum paruo beneficio.ſi bene viuere vellẽt
eo ſeruire poſſent. ¶ Cũ hoc etiam ſecũdũ certiſ-
ſimũ accipias ſignuʒ: pꝛo cuius amoꝛe oꝛdinaris vł
beneficium veſideras:ſi videlicet hoc amoꝛe facias
Tei vel mammone:æ quo certiſſimũ ſignuʒ accipere
poteris anteqᷓ; oꝛdineris:ex ꝓpria cogitatione/cogi-
tando vtrum oꝛdinẽ vel beneficiũ accipis: ꝓpter ꝓ⸗
deſſeꝓ poſſe:nõ reputãdo te dignũ:ſed tm̃ in iad⸗
iutoꝛio te ſperas poſſe ꝓdeſſe:vel ꝓpter cõmodũ vti
le vel velectabile. Poſt oꝛdinatiõis vo vel beneficij
ſuſceptionẽ:v hoc terciũ accipias ſignum ⁊ experi⸗
mentiã:cogitando vtrum te oꝛdinari facias ad ma/
ioꝛes oꝛdines:quos in ſuſceptione beneficij non ha
buiſti:nõ timoꝛe ne beneficiũ ꝑdas:ſed vt deo ſerui
as:ita ꝙ poſito:ꝙ illud nõ oꝛdinatus nõ amitteres:
non minus eſſes oꝛdinatus. Quartuʒ ad hoc ſi-
gnum accedat ⁊ exꝑimentũ:quod apud ſe quiſq; ꝓ⸗
motus cogitet:vtrũ videlicet frequentius celebra⸗
ret:ſi nõ celebꝛando beneficiuʒ amitteret. Et ſi hoc
in coꝛde ſuo inuenerit:cogitare poteſt ꝙ frequentiꝰ
amore nũmi q̃ʒ vei miſſas celebꝛat.¶ Ex qͥbo ſignis
euidenter apparet ⁊ cognoſcẽ põt qͥlibet talis ꝙ nõ
ſeqͥtur verũ paſtoꝛẽ:q dicit:ægo ſum paſtoꝛ bonus
2 veni vt vitã habeant:⁊ abundantiꝰhabeãt: Joh.
F.qꝛ ipe ſicut ex iſtis verbis oſtendit᷑:venit ꝓpter cõ⸗
modũ gregis. Iſti vo ecõuerſo dicẽ poterunt:Ego
veni vt vitam habeã:et abundantiꝰhabeã q̃ʒ habu
iſſem aliter viuẽdo:⁊ nõ ꝓpter gregis vtilitatẽ. Si⸗
cut patet: P. viij. xxxj. Ex quo ptʒ pꝛimo:ꝙ iſti po
tius exemplũ ſequunt᷑ ſacerdotũ belis:qͥ templũ in⸗
trabant vt comederent ? biberent cuʒ vxoꝛibo et fi⸗
lijs ſuis:vañ.xiiij.qᷓ; xpi.¶ Gcdo ex intentione ⁊ fa
cto illoꝝ patet:ꝙ iſtiſſichimitis aſſimilãtur:qꝛ ſicut
ipᷣi crcũcidedãt ꝓter dinã circa quã voluptates ex

j.

plere voluerũt carnales:Meñ.xxxiiij. Ita iſti radũ
tur ⁊ capillis circũcidunt᷑ ꝓpter diuitias velicias ⁊
hmõi habenda:ſed ipſi occidebãt᷑ coꝛpoꝛaliter⁊ iſti
occident᷑ ſpũaliter.¶¶ Zercio ſunt herodiami: quia
ſicut herodes circũcidebat᷑ ꝓpter mariennẽ: ſicut di
cit magiſter in hyſto.ſcolaſtica ſuꝑ euangelia.quaʒ
carnaliter dilexit. Ita iſti Drerrs q̃ carnaliter poti
us ꝙᷓ ſpũaliter diligũt. uarto diſcipuli vident
eſſe iude ſeq̃ces ioeuloe habebat: Joh. xij. 7. xiij.
rpᷣm ſequebat᷑ vt illos impleret:ſic iſti. ¶ Immo pᷣ⸗
dicti fuerũt iſtis iuſtioꝛes.qꝛ illi ſacerdotes belis et
iudas patrimonio tẽpli vxoꝛes ꝓpꝛias ⁊ filios pa
ſcebant legitimos. Iſti vo de primonio xppi vxoꝛes
nutriũt:⁊ veſtiunt alioꝝ adulteras ⁊ focarias ⁊ fili-
os ſuſtentant ſpurios: futuros latrones et paterni
criminis imitatoꝛes. In ſeclo em̃ remanẽtes pᷣ pan⸗
ꝓtate vxoꝛes ꝓpꝛias ⁊ legitias nõ poſſent ſuſtẽtare:
ideo ſe oꝛdinari faciũt: vt ve bonis chꝛiſti ſuſtẽtent
glienas ⁊ ſeipos. Omnia iſta ꝓbant᷑ in vcreto. diſtĩ.
lxxvij.AMonachꝰ.vbi innuit᷑: ꝙ multi faciũt ſe oꝛdi⸗
nari nõ ꝓpter õ penuriaʒ ſupplen-
dam. Si.n. ꝓpter deuotionẽ hoc facerẽt nõ minꝰ oꝛ
dinarent᷑:ſi haberent mille libratas terꝛe:qᷓ ſi nullũ
haberent pedẽ.¶ Caliter vo oꝛdinatoꝝ ſnĩa diffi⸗
nitiua data eſt Eʒ ech.xxxuij. Ve inqͥt eus paſtori
bus:qͥ paſcunt ſemetipᷣos: Mõne greges a paſtoꝛibꝰ
aſcunt᷑: vos aũt lac comedebatis: et lanis indue⸗
amini:qð craſſum erat occidebatis:gregẽ aũt me/
am nõ paſcebatis. Ve.n.in ſacra ſcriptura oſtẽſiuũ
eſt eterne damnationis.Quod quidẽ ve duplici xve
cauſa eis vebet᷑. ¶ Primo qꝛ hic mercedẽꝓ qua vo
ſeruiũt recipiũt:et ideo mercede carebũt eterna. Si
em̃ vo ſeruirent ad moduʒ filij:qui patri ſeruit: vt
ei placeat:⁊ eiꝰimpleat pꝛeceptũ: et ne illũ offendat
ei obedit:ad modũ filij in patris ſuccederẽt heredi⸗
tatẽ qñ eis diceret illud Mah.yxv. Poſſidete para
tũ vobis regnũ. Nũc autẽ qꝛ ſeruiũt ſicut ſeruus vſ
oꝑarius ꝓ certa mercede ↄductus cni ſtipendiũ ꝓ
ↄuenit ſoluit᷑:cui ideo hereditas negaret᷑:etiã ſi ill
peteret. Ideo qñ dicent:dñe dñne aperi nobis:reſpõ
debit eis ſicut ↄſimilib reſpondit:Math.vj.Amẽ
dico vobis receperũt mercedẽ ſuum. Its et iſtis re⸗
ſpondehir addens:ꝙ non eſtis ſecuti me:qꝛ vidiſtis
igna vel ꝗpter aliquã ſanctitates:ſ̊ vt de menſa mea
comederetis.¶ Gcoo qꝛ reſpondere nõ poterũt ad
quatuoꝛ queſtio nes:que in moꝛte ab eis querentur
videlic; quomodo intraſtis.quomodo vixiſtis.quo
modo rexiſtis:quomodo bona eccleſie expendiſtis.
Prima querit e oꝛdinis vel beneficij introitu. p
modũ quo ypᷣs querit in euangelio dicens: Mathei
xxij. Amice quomõ hucintraſti:vtrũ videlicet ꝑ ali
quã d vijs vel poꝛtis nominatis.S.e.c.ix.an ꝑ viam
et modũ paſtoris:vel lupi:qͥ ſm Iſido.humiliter et
mature cauda ⁊ capite demiſſis: ouile intrat ouiuʒ.
⁊ contra ventũ neodoꝛ eius vepꝛehendat᷑: ſ̊ fur non
venit niſi vt furet᷑:et mactet et ꝑdat: Johannis.x.
Sic nonnulli ad oꝛdinem vel benefidum anhelan⸗
tes eccleſiaſticum in modo in geſtu /in veſtimentis
veniunt ouium:ſed intrinſecus ſunt lupi rapaces.
rimo ergo quilibet diligenter excogitet quomo⸗
do intrauit: quis illum in ordinem vel beneficium
introduxit amoꝛ vei vel nummi. lucrum burſarum
vel mimaN ſciãt reſpondere quõ intranerũt per
falſos titulos vel veros ꝑ cantelas falſoꝝ aduocato
rũ vł veroꝝ.¶ Scðda q̃rit ve vite ꝓgreſſu.quõ vixiſti
an ſicut paſtoꝛ vł pecus:an ſicut xpᷣi vicariꝰ ad edifi⸗
cationẽ ypᷣianitatis:an ſicut poꝛcus ĩ luto vilitatis

xij.

riũ.

camalitatis:vłſicẽ ſalamãdra in igne cupiditatis. xiiij.

Tercia qrit regimĩe quõ rexiſti. an fueri coꝛre⸗
ctoꝛ culpaxꝝvł collctoꝛ pecuiaꝝ:an rectoꝛvłfoꝛmii

ſtopopnlus meus paſtottzt⸗
ue nnkigute mnal⸗ imn
mreroꝛin coy nonrtüſtendo ſ⸗
tienco:geſen Anded per llo.
lumfunt digni morteſ qul faciunt
tiuntfscentid. Tacereeſtehſent
ghere Etbentus ltg. Endt
pnobatur. COnartagueſtioue
penſioquomo nidelicet bonapßi
diſti an cöm regulam wpꝛie volui
gulam ercleſegue vult ſicutpaten
Icaceſſo.ꝛc quotuoꝛ epiſcopil
lommatone etiom inferoꝛts oꝛl
fericet. guia eageeſt ytrobig wn
ltiones.edttus n uatuorpte
— clen
ſuomm ſeanlitatediſtnbuant fabel
timpanpenlor peregninis habedt
Dammegari rationen diuino reddit
deche Dipeonagb ſterrcſin
diſpenſationisn pcaſani apeccan
dicktſung Tho.ſchſcheng cler

etuaminqugcägneſtane dequon

Nunonns. Qnog qnide e diplia d
4 runo gbicmereeceatad
urctienmereege anhüt ttemna G
entad mocnzflizniatniſenitt
Pinpleat geeceptiſ etneillüoffenia xv.
ci liſen eſuatak daid
kentillud Aath y oficetepin
Nicaureqeſemiir ſiatſennsff
tamendeadvcs ngi i
nl Ctoherecttao egn tl en il
aucnt dieof op:obiar ehi
imniliv reſponit. Aath . Ani
enüt mercedi num Itaetiſfigre⸗
signoneſtsſeati neq e ihiſts
nsſangitatczt wmalſnen i
Enanitminmic
gue inmone ab eis guere
enreſisgnongidfiiſtegti
nomodo bona eclleſe gpendiſts,
tendinsnälbentickinnin,
Pentincumeelo iane Ani
möͤbucintuͤft rninllet i
oti nominatis 1a n
nlniiſn ii mie
tahir bniſinni lginmmn

Pꝛdo clericalis

un paſtoꝛ viuus ⁊ diligẽs vigilans ſuꝑ gregẽ tuum:
an ydolũ quaſimoꝛtuũ. vel mercẽnarius tumidus.
qui lupo venienti oues dimittit: vel aliter ꝙᷓ paſtoꝛ
ad gregẽ ſe habuit. qo fit pꝛimo quãdo timoꝛe dãni
vſurarios cõcubinarios vel alios iniuſte vinẽtes di
mittunt incoꝛrectos. q fit ſecundo.quãdo animas
dyabolo locant p modum quo dictum eſt ſuperius.
A.xiij.xij. Et tunc dicunt mercẽnarij a mercatio⸗
ne. vel tercio dicũtur mercẽnarij a merced e:quã ac-
cipiunt ne peccatoꝛes coꝛpoꝛaliter pumiãt: ficut pa⸗
tet. C. xvj.xxxviij. cum ſequentibo. DQuarto vero
dicũtur mercẽnarij.qꝛ honoꝛes ⸗ tempoꝛalia:⁊ que
ſua ſunt querũt:⁊ nõ que ſunt ihu xpᷣi. Bicut patet
per vecretum ſumptũ ex verbis Auguſtini. viij. q. j.
ſunt in eccleſia. vbi dicit Augꝰ. ꝙ ſunt in eccleſia q⸗
dam pꝛelati qui ſeruiũt vo. non ꝓpter ceũ ſed qpter
tempoꝛalia cõmoda:qui magis ſunt dicendi mercẽ
narij ꝙᷓ pelati:ve quib concludit iudicium dicens.
Quiſquns talis eſt mercẽnarius: inter filios xi nõ
ſe oputet. vide. P. xviij. xj. De iſta ergo tercia queſtio
ne eſt diligenter puidendũ:æ reſponſione cõpeten⸗
ti.ne bſtapeſie quãdo querit᷑ a te q ſcriptum eſt
Jere·xiij.vbi eſt grex.qui datus eſt tibi:pecꝰinclitũ
tuum. Sequit᷑. quid dices:cuʒ viſitauent te. Timẽe-⸗
oum eſt reſpõſum goð ipemet iudex cus ad iſtã que⸗
ſtionem reſpõdet Jere.l. dicens. Grex perditus fa⸗
ctus eſt populus meus:paſtoꝛes eoꝝ ſeduxerũt eos
Seduxerũt inquit vel mala exempla dãdo.vel tacẽ
w. 7 erroꝛib eoꝝ non reſiſtendo. ſed peccato conſen-
tiendo:qꝛ ſcõᷣm Ambꝛo. ſuper illo. Roma.j. Mõ ſo
lum ſunt digni moꝛte ſqui faciunt: ſeo qui conſen⸗
tiunt facientibo.Tacere eſt cõſentire cum poſſis ar-
guere. Et beatus Gregoꝰ. Erroꝛ cui nõ reſiſtit᷑ ap⸗
pꝛobatur. ¶ Quarta queſtio querit cõputũ c ex⸗
penſis:quomõ videlicet bona xpᷣ⸗ pauperũ expen⸗
diſti: an ſcm regulam ꝗpꝛie voluntatis vel pm re⸗
gulam eccleſie:que vult ſicut patet in vcreto. xij. q.
ij.c.aceſſio.⁊.c quatuoꝛ.q epiſcopi tenent᷑ in quoꝛũ
nominatone etiam inferioꝛes pꝛelatos cõpꝛehende
re videt᷑.quia eadẽ eſt vtrobiq; ratio:œcimas ⁊ ob⸗
lationes. redditus.in quatuoꝛ btes diuidere: qua
rum vnã ſibip̃i retineãt. alteram clericis officioꝛũ
ſuoꝛum ſedulitate diſtribuant. fabꝛice terciã:quar⸗
tam pauperibo ⁊ peregrinis habeãt fideliter erogã⸗
dam:quarũ rationem dinino redditurꝰeſt examimi.
hecibi. ¶ Gi veꝛo magn“ ſit exceſſus in efectu iſtiꝰ
diſpenſationis nõ excuſant᷑ a peccato moꝛtali: ſicut
dicit ſanctꝰ Zho. ſcõs ſcde.q.c lxxxv.arti.vij. AQui
etiam in quadã queſtione de quolib et. dieit. idẽ eſſe
ludicium ⁊æ bonis alioꝛuʒ clericoꝝ. Sed qtũcunq;
ſit. v iure facere vberent: ve facto tamen ita dim⸗
dunt bona xpᷣi. eccleſie ⁊ pauperũ:ſicut lup⸗ diuidit
pꝛedam: v quo dicit Iſido.ꝙ ptem pꝛede.quã co⸗
medere nõ poteſt vel non vult. ſub tetra abſcondit.
Ita iſti pꝛedictoꝝ bonoꝝ partem.quã in vſt us pꝛo⸗
pꝛios nõ cõſumũt: in ciſtis.ſcrinijs.⁊ theſauris ſuis
qnq; ſub terra abſcõdunt:qð pauperibo clericis et
eccleſie fabeice eſſet diſtribuendũ. Et ꝓ tanto de eis
verificat᷑ illuo Eʒ ech.xxiij. Pꝛincipes in medio tui
quaſi lupi. ¶ Bed in moꝛte abebunt ꝓhibitionez
v plus accipiendo:qð eleganter oſtenſum fuit.iiij.
Reg. xxij.vbi legitur. ſacerdores ꝓhibiti fuerunt
pecumiã accipere amplioꝛẽ:eo ꝙ eam circa tẽpli ſar⸗
tatecta minime expenderũt. Sic in ꝓpoſito iſtis di⸗
cerur tꝑe moꝛtis.ſicut illi ſeruo nequã AMath xxv. qᷓ
fodit in terrã ⁊ abſcondit pecuniã wmii ſui: tolle
ab eo talentũ cc. qꝛ amplius iam nõ poteris villica-
re.Lu.xvj.¶ Ergo anteqꝙᷓ ad loca ⁊ tempoꝛa illa ve
niant. diligẽter ve reſponſione ad quatuoꝛ p̃dictas
neſtiones.⁊ cũ magno ſtudio ſibi ꝓuideant. ne taʒ

pj.

foꝛtibb inopinatis 7 impꝛouiſis queſtõnibo ſubita
tireſpondeneſciẽtes. obmuteſcãt. Gicut illea quo
tm vna vepdictis queſtionibo guerebat. Mat. xxij.
Amice quomõ huc intraſti. nõ habẽs veſiẽ nuptia
lem: at qꝛ ille obmutuit. iuſſus eſt ligatis manibo. et

pedibo ꝓijci in tenebꝛas exterioꝛes.

Mec ẽ viris ec-

cleſiaſticis maxime platis foꝛmidoloſa ſententia.
aꝛ ſicut ex ſentẽtia ptʒ beati Grego. in moꝛal. ſi vni⸗
cuiq; cogitanti ſatis durũ videtur in diſtricto iudi

ciO. ꝙ vna animg rationẽ reddere: quid faciet qᷣ tot

animas habet.qͥt eius ſubijciũtur cuſtodie: omni

us quaſiꝙ vna ſola alius rationẽ reddet. &

epꝛè

dictis veꝛo ↄditionibo ? queſtionibo. tres p ſone ſa⸗

tis elegãt᷑ ſignificari vident᷑. Judic. xviij.vbi explo
atoꝛes ppli i a quodã queſierf̃t ſe. acerdote. Quis
te huc adduxit:qtum ad pꝛimã. Aut quid hic agis
qum ad ſcaʒ. Aut ob quãꝗ cauſam huc veniſti. ſup
ple vt regeres vt paſtoꝛ: vel lac et lanã caperes:ſicut
mercẽnaniꝰ Gic exploꝛatoꝛes dei ⁊ curie celeſtis an⸗
geli. quoꝝ ſingulis tanꝙ; exploꝛatoꝛibo vel ſerutato
ribus vel viſitatoꝛibo moꝛientiũ videtur pᷣceptũ di⸗
rigi. Jſa.xxij. Vade inqͥt us ⁊ ingredere ad eũ qui
habiĩtat in tabernaculo ad ſobnã ppoſitũ templi.i.
ad ſacerdotẽ vel pꝛelatũ vel virum oꝛdinatũ vel re⸗
ligioſuʒ. ⁊ dixes el:quid tu hic. aut q̃ſi qͥs hic. Qui⸗
bus vt ĩe male intrantib vel vinerilo loquar. ad eo
rum vite ⁊ vicij oſtenſionẽ et recognitionẽ:cõgruit
reſponſio pᷣqdicti ſacerdotis. Judiẽ xviij. Hec inqᷣt
hec pꝛeſtitit mibi michas ⁊ mercede me ↄduxit. vt
eſſem ei ſacerdos. Mam vt pdictũ eſt. nõnulliilloꝝ
Ana a9 mercedẽ. ꝙᷓ ad merituʒ reſpiciũt ſacerdotij.
equibo Michee. ij. Bacerdotes eiꝰin mercedew
cebant. DBe quo ſicↄquerit᷑ vus AMalach. j. dicens.
OQuis ex vobis eſt q claudat hoſtia⸗ incẽdat altaꝛe
meum gratuito. Amultofoꝛtioꝛi v ſacerdotibo nri
tempoꝛis maioꝛi ratõe ↄqueri poteſt. qꝛ nõ ſit ufficit
eis vna ↄducimercede.ſicut illis quibo pdictũ eſt
y in mercede docebãt:ſed ſub pncipali mercede quã
ad ſeruiendũ prochie vel ad celebꝛandũ ꝓ anima re
cipiant. ſine merces illoꝝ ſtipendiũ ſit in beneficõ
ſicut rectoꝝꝑ ⁊ vicarioꝝ:ſiue in ſalario ſicut alioꝝ ſa-
cerdotũ:aliam recipiũt. ſicut trecẽnalia nanos.
ſ..⁊ etiã alios venarios ad celebꝛandi functis.
cum nullꝰoparius poſſet fidelit᷑ locare laboꝛes ſuos
pꝛo vna die ⁊ eodem tpe diuerſis. Sed foꝛte cogitãt
; miſſa equalit᷑ ſingulis valeat. ſiue ꝓ vno ſine pꝛo
multis dicat᷑ſeo hocẽ repꝛobatuʒ. .A. x. v. ¶ Duia
ergo hec reſponſio in ei ſudicio eis nõ allocabit᷑ ſi⸗
eut nec quecũq; alia:quã ad pꝛedictã qſtionẽ. Iſa.
xxij.dare poterunt.qꝛ quãdo dicit᷑:quid tu hicin eſ⸗
ſentia.videlicet vel pũᷣali qͥdditate viuẽs.ſicut ani⸗
mal ratõnae.an ſicut bꝛutale:aut q̃s tu hic in ſpiri
tuali ꝑſonalitate quid naq; querit d eſſ. entia.quis
e pſona:ſi bene ſcrutent᷑ inueniet᷑ q nihil aliud re⸗
ſpondere haterit vnarius plũbeus:ſi loqui poſ-
ſet. a quo iquereret᷑.reſpõdere poſſet. ego ſum vena
rius plubeus inter argeteos. Sicut ergo fidelis hõ
talem inter alios inueniẽs:pꝛimo querit.inde illũ

Pfoꝛatũ qñq; ad ignem ꝓijcit. Ita in ꝓpoſito. Et h

eſt qð ſequit. Ibimoꝛieris. Zlut q̃ſi quis tu hic.ſiẽ

naq; imagines in pariete nõ ſunt homies:necidola
ſunt viui hoĩes quos repᷣſentant:ſed qſi. Yta oꝛdina
tus vel bñficiatꝰ malus.de quo Zachᷣ xj. O paſtoꝛ
⁊idoluʒ gregẽ vrelinquẽs. ¶ Et reuera vt veritas
oſtendatr᷑. qua offendi nõ veberẽt: nõ tantã ſimili
tudinẽ tenent cũ antiquis oꝛdinatis ⸗ beneficiatis.
quatã tenet imago illius cuiꝰ eſt imago.qꝛ illi ſaltẽ
in exterioꝛiaſſimilant᷑ apparentia. Iſti vo nec inre
rioꝛi vita nec exterioꝛi ↄuerſatõne antiquis ſanctis
aſſimilãtur patrilv: et ideo malos male pdet qꝛ nee

xvi⸗

xviij⸗

xix.

Pꝛdo clericalis

ſigna ſui vel ſuoꝝ in eis inueniet. Et h̊ eſt qð ſequit
Expellam te ſicut ouem non habentẽ ſignũ meũ de

ſtatione tua. xe mĩſterio tuo: œponã te ſicut ſer⸗
uum inutilẽ: a ſicut illũ non habentẽ veſtẽ nuptia⸗
lem. Aathei. xxij. Et ſicut ille obmutuit: ita ⁊ illi.
Pꝛimo qꝛ cõfidentiã reſpõdendia bonis operibo
pꝛius factis acciꝑe nõ poſſunt. ſicut alij boni plati:
Vinde beatꝰ Gꝛego.ſuꝑ euãgelia. Omeh xvij. In iu
dicio veniẽt cuncti paſtoꝛes cũ gregibo ſuis:ibi pe-
trus cũ iudea vultt, Paulus cui gentibo. Andreas
poſt ſe achaiam ducet. Johãnes:aſiam. Thomas:
indiã.quid ibinos dieinn ſun agl nomẽ paſtoꝛis
habemus: 2 greges nõ ducimus? Mõnullinãq; illo-
rum libentiꝰ ducũt canes falcones ad venatione.
qꝙᷓ xpᷣianos ad veuotionẽ. Et qo peiꝰ eſt plures gre-
ges ducũt ad dyabolũ pꝛauis monbo exemplis eo⸗
rum coꝛrũpendo.qꝙᷓ ad deũ pꝛedicãdo: vel ſancte vi⸗
uendo. ¶WBecũdo. qꝛ licet nũc ad pᷣdictas queſtie⸗
nes multas falſas habeãt reſpõſiones: ⁊ excuſatões
in peccatis. tũc omni tali falio coloꝛe amoto:nulluʒ
habebũt reſpõdendi coloꝛẽ. Vnde beatꝰ ꝛego.in
Hmeł. æ obmuteſcente. qͥ intrauerit ſine veſte nu⸗
tiali. Tuncinqt obmuteſcemꝰqui nücmultas ma
i operis excuſatões pᷣtendimus. Nec erit locꝰaudi
entie: vbi ꝓpꝛie excuſabũt ↄſcientie:⁊ qui foꝛis incre
pat.intus ↄſcientie teſtis animã accuſat. YJere.xxix.
Ego teſtis ⁊ iudex dicit dñs. ¶ Et conueniẽs pena
erit ꝙ tunc obmuteſcãt ad penã ſicut nücobmute⸗
ſcunt a vei laude.⁊ ſubditoꝝ coꝛrectõne ad culpam.
Bic ergo tũcmuti ve tẽplo gloꝛie in tenebꝛas eijciẽ.
di ſunt exterioꝛes.q;ꝛ nunc ad tẽpla materialia indi
gne venerũt ? male occupauerũt: templum gratie
multipliciter polluerũt. Et hoc eſt quod ſequitur.
Polluerũt ſanctũ templũ tuũ:ita turpiꝰ et peius ꝙ;
alij populares. Jere. vj. Vadã ad optimates: ? ipſi
eius fregerũt ingũ:ruperũt vincula. Eyqͥ veriſimi
iter timendũ ẽ ꝙ ↄparãdo numerũ deriad tãtũ nu
merũ populi.ꝙ in nulla arte vel tanta multitudine
populi inueniat᷑ tãputrida poꝛtio:tot danandið
quocũq; ſtatu.quot ſũt e clero dãnan i. Cuiꝰdam

nationis euidẽtia eſt.q; ipſoꝝ peccatum non tm̃ ſe-/

Exemp.

ipos:ſed ẽ cauſa dãnatois alijs.qꝛ ſi nũc arguãturqͥ
cũq; æ populo v luxuria: vſura. ebꝛietate. vel quo/
cũq; vicio:ſtatim ſcutũ opponit ſue excuſatõis:ali⸗
quẽ væ clero. Ex quo videt᷑ ſe’qui.ꝙ infamia plꝰ no⸗
cet ꝙᷓ peccatũ: qꝛ peccato ſolus perit.ꝗ peccat.infa⸗
mia multi. Eñ Merñ.in epła ad ducẽ Aqtanie.Cũ
quis v populo peccat ſolus perit:pꝛincipis aũt er⸗
roꝛ multos inuoluit: tot obeſt quot pᷣeſt. ¶ Et be
atus Gꝛeg. in paſtoꝛali.⁊ habet᷑ in vcreto di.lxxxiij
Nemo. Nuliꝰquippe ampliꝰin eccleſia nocet ꝙᷓ qui
puerſe agens nomẽ vel oꝛdinẽ ſanctitatis habet. Jl
lum quippe redarguere nemo pᷣſumit:⁊ culpa vehe⸗
mẽter ĩ exemplũ trabit᷑: quãdo ꝓ reuerẽtia oꝛdinis
peccatoꝛ honoꝛat᷑. Idẽ in eodẽ Sepeↄtingit vt dũ
paſtoꝛ p aneuere gradit᷑ ad pᷣcipitiũ grey ſequatur.
Hð pulcre oſtendit᷑ ꝑ illã hyſtoꝛiã que habet in by
ſtoꝛia eccłiaſtica:ſeu triꝑtita compoſita ab euſebio
ceſariẽſi. In qua ↄtinet. ꝙ ciuitate ſancta hierlm a
ſaracenis capta.ſaraceni pmiſerũt ypᷣianos ad locũ
illũ? ad locũ ſepulchꝛi ſuas facere oblatõcs.⁊ pegni
natõnes ꝓpter ↄmodũ ꝓpꝛiũ.qð extributo trãſeũ
tium habuerũt frequẽtia. Tolenres tñ ypianos ce-
ridere. eiſq; illudere amota imagine cruciſixio loco
ſepulchꝛi in qͥ ſtare ↄſueuit.⁊ in eodẽ loco idolũvene
ris ſtatuerũt: vt xppiani in loco illo adoꝛãtes venerẽ
adoꝛare viderent. Oð vidẽtes xpᷣiani a veneratõni
bus ⁊ oblationibo.q̃s ibi facere ſolebãt ſe retraxer᷑t.
ne venerẽ venerari viderẽt. Sicut q̊ in odiũ veneris
a ſolitis ceſſatuʒ eſt oblationib ⁊ veuotionibo: ſic .

% pj.

oĩa ↄſimilis in ecclia ꝓceſſus inueniet᷑. In q̃ d ima
go inuẽta fueꝛat xpᷣi:mũqꝰ videlicet ⁊ bonꝰ rectoꝛ:vi
carius ſacerdos.populꝰcũ veuotõeiura ↄtulit ec⸗
cleſiaſtica: xpᷣi eccłiaʒ ⁊ locũ frequẽtando:⁊ ſancte
viuẽdo venerabat᷑. Sed illa imaginemoꝛtua ⁊ amo
ta. idolo veneris moderno tꝑe: e quo wolẽdũ ẽ᷑. in
loco eccłie in nõnullis ꝓtibo exaltato. Quid nãch ẽ
pſona eccłiaſtica pollura. niſi idolũ 7 imagovenert.
du venereas exercet oꝑatones. ceſſat ppłi oblatio ⁊
cuotio ⁊ decimatio. Et creſcit ꝑditio.tractio:et
damnatio. ¶ Hoc em̃ qñq; aperte ex verbis populi
oſtendit quibo a monenti ⁊ 2ſcientiam facientibo
vecimis 7 oblationibo dandis.⁊ eccleſijs frequen
tandis. ⁊ amãdis. 7 caſtitate ⁊ ceteris virtutibo ha/

bendis. Reſpõdent. quare vecimas darẽ rectoꝛi cõ⸗

cubinã tenẽti.⸗ Wars eccleſiã iuuarẽ in qua omnes
miniſtri ſunt polluti.vel quõ mundã ducã vitã: cuʒ
tot mala habeã exemplaria. Ouis iſta excuſatio ſit
ad excuſandũ excuſatões in peccatis: ſicut oſtenſuʒ
eitanne occaſionẽ talem a clero accipit po
pulus.qꝗ cleri exẽplo vterioꝛat᷑ Et ſicut quõdã po/
pulus ꝓpter peccatũ ſacerdotũ ofmi ⁊ finces.j. Reg.
liij. coꝛpaliter. ita nũc ſpũalit᷑ cadit peccãdo. Ideo
dicit Eriſo.ſuꝑ eplam ad hebꝛeos.Omeł. xxxuiij.ꝙ
meliꝰeſſet ſine pncipe eſſe:qꝙᷓ a malo regi.Necmirũ.
qꝛ ſiẽ meliꝰeſſet ouibo ſine cuſtodia eſſe q; a lupis cu⸗
ſtodiri. Ita meliꝰeſſet ꝙ ecckia nullü haberet mini⸗
ſtrũ qᷓ talẽ qui gregẽ coꝛrũpit.⁊ eccleſie ſtatũ coꝛrũ⸗
pit. -pᷣianitatẽ violat.⁊ coĩtatẽ peccatis?⁊ vĩdictis
cſolatã reddit. Sicut aꝑte ptʒ qrelã dei. Eʒech.
xxv. Euge inqͥt eugeſuꝑ ſanctuariũ meũ:q;ꝛ pollutũ
eſt. ex qua pollutõe ſequit᷑ terre veſolatio. SGicut pʒ
ſuꝑ hoc qð ſequit. Et ſuꝑ terraʒ iirł qꝛ veſolata eit.
Ex quibo patʒ ꝙ querẽti q̃re xpᷣianitas nõ eſt ita
bona nec ppłi veuotio tãta: nec in virtutibo ita ꝓba
ta foꝛtis ⁊ ↄſtans:ſicut fuit in pꝛimitiua ecclia. Re-
ſpõderi poſſet ſicut rñdiſſe legit᷑ quẽdam mimũ re⸗
gi frãcoꝝ querẽti:qre nõ eſſent ita ꝓbi milites nũc.
ſicut fuerũt in tꝑe karoli magni:ſicut rolandꝰ ⁊ oli⸗
uerus. Cui meneſtrallus: da mihi taleʒ regẽ qualis
fuit Rarolus magnꝰ.⁊ ego dabo tibitales milites:q̃
les nũc nominaſti. Voluit em̃ innuere ⁊ intelligere
q; pꝛobitas ⁊ impꝛobitas militũ totiꝰexercitꝰmul

tuʒ vpẽdet a ꝓbitate ⁊ impꝛobitate regis vłducis

Cui etiã ↄcoꝛdat ſententia Genece muſice ſue.li.ij.
dieẽtis.qꝙ nũꝙ; exèrcitꝰfoꝛtiter ſtetit? pugnauit vbi
dux fugit. Ita in ꝓpoſito.ꝙ omne caputr languidũ
&. Jſa. j. BGtarus g moderne ccclie.xpᷣianitatis
bene oſtẽdit in quadã hyſtoꝛia queↄtinet.ꝙ cuidã
cogitãti ⁊ admirãti d ſtatu xpᷣianitatis.e nocte qᷓ
dam apparuit imago.q̃ſi cuiuſdã pulcerrime dñe:2

ipſo admirãte que eſſet. vox ad eũ facta fuiſſe legił. Exemp.

que queſiuit.cuiꝰillã ima ginẽ eſſe eſtimaret. Cuiil⸗
le.beatiſſime inqͥt virginis marie.quo dicto imago
vꝛſuʒ verſus eũ vertit.in quo erat tota putrida:qd
inqͥt vox tibi modo videt᷑nõ eſt inqͥt vᷣgo maria. qꝛ
e ea ſcribit.q eſt tota pulcra.Ypᷣo ergo ĩeſiderãti
ſcire:que eſſet:vox dixit.illã ſimilitudinẽ eſſexpiani
tatis.que in pncipio fuit pulcerrima.ſed in poſterio
ri ꝑte.i.nũc.turpiſſima.⁊ quaſi œſtructa ẽ.¶ Etq
iſtius veſtructõis cauſa ex magna ꝑte ſit peccatũ.et
negligẽtia cleri.elegãter ſignificatũ ⁊ oſteſum eſt.ij.
ARacha B.vj.qꝛ ſicut ibi innuit᷑ ꝙ cauſa veſtructõis
veſolationis hierłm.⁊ ſancti tẽpli fuit peccatũ il-
loꝝ.qui ad tẽpli miniſteriũ putabant.põtificũ vi
Telicet.ſacerdotũ ⁊ leuitarũ. icit em̃ textꝰſic.Tẽ/
plum plenũ erat luxuria.⁊ comeſſationibo.ꝛ ſcoꝛtã⸗
tiũ cũ meretricibo.Altare etiã plenũ erat illicitis.qᷓ
legibo ꝓhibebãtr.⁊ ſacratis edibo młieres ſe vltro in/
gerebãt introferẽtes.q ñ licebãt.Sic nücnõnemo⸗

xr.

Exemp.

xxj.

ofiuerürſancti Gap i Yee⸗
ent nenficnot; Gech Nnih⸗
ſintualeſibaſtor mnpnane c⸗
Ecrtidiccne: qui Aberit rege i⸗
gem polunt Ona ſin geere ne
Pollutk Ytaepßlatd inido gledsin
Oeo illudinfi. CMtum etiad vin
to höccauſazaſſignat . Jere pg
cgerũt paſtoꝛes/ wmmini no gueſien
tellerenit rommo grer diſp e
nliggruer verater dicl poſſetilln

gbqui vſtruis tipli l. Ben

hiemſale inpomox cnſtoca guaea
ntid nocipomeni wlvomorin
lunütcta wlnllk da tnan
ntgnbemagrorpegutünoliuſtoe
nlntedt aſoaitentd
lltropapientes gößcepn⸗
ahirrhanſann dak gi⸗
deiſtisochcheret. Bedben iler
Deinscſtegabap anſtodia diligent
ginck Neucitihienai
ent öimet pſonaliter arät intere

bomoco. tfructomnelins

Ded inquadra inenaienir

nrinnas dab tatni,
agiuuntingonnes
digenglmnn guntidcint n
igaſnie ngllſinot
medccſicned ſiantdſtnſn
igihion z enaCedicchith
Naniſent enngiti,
ntie
uteglunacheheeg Ynigii
tacheeſehannſongg hune
croulp ſineaſtocigeſee nne
clseſer etcfannlli n Poh
bercyecchunulliuhenemi,
ge onnint relleſeſimm ni,
nelr cnitui euinbt itin⸗
Biaragtephitlidi Gech
eugeſlpſanchuaniſnei grpolnti
ndeſeguiktene dſcland Giang
uit Etſügtemziſtn dſclatne
tzgy gueritiiteſßiantts noeſtin ,
Auotiotita: heein iſtutiv in a
nsſintfult inprinitim ali Ke⸗
ſut mciſe ett grilammmun
in.ieno cſentitn pbiniltizni
Pekorplimagniſcut voloncsvol,
Aallus: u nibltulg ; ols
nszcgo dabonbitales nilite⸗q
. Volutaf, lunuerer intelligere
zobitos milturtotrerat nnl
tater inpꝛobitale egs loncis
ſatann Belkn ſaſirlii
gatefenttafſiktnucuuntt
Peſtd omnectbt unguli
rus mocemecccheNinnitinn
Naduͤbyſtorin veotinet nc
iiſtuurfintinun inat
nugn iſicliiſti lannenſeſ.
eic Horadcüftan ſuifeleot. n
ueeſt nöcſeefinant Cuil
piliingl o dico inei
it itginsn lnpemninen

Pꝛdoclericalis

v eſt templũ eccleſie luxuria ⸗ comeſſatione plenũ.
cum hi his vicijs pleni ſunt. qui tẽplo vſeruiũt ec⸗
