Hanc aũt tunc in gloꝛia mali non habebunt pa⸗
cem: quia pꝛimam nunc in gratia non habent: hoc
enim rationabile videt᷑.ꝙ qui pꝛimam non babent
nec habere volunt.ſine qua ad ſecundam non attin
giruri nec habeant ſecundam. SGed ꝙ; pꝛimamnõ
habent nec habere poſſunt. dum mali ee voluntf:pa
tet pꝛimo. ꝓ exemplum wmino cuiſeruiunt: dya⸗
bole nanq; ſerniunt quinon vult pacem ſed guerraz
quõ. n. pacem habere poſſet dyabolus.qui ſemꝑ pe
naꝝ inferni pungit aculeis. Si enim ſpina in pede
nõ ſinit hominẽ in pace quieſcere:quõ illum ſinerẽt
tot penaꝝ genera in paceeſſe. Mec vult ꝙ ſeruꝰ ſuꝰſit
maioꝛ eo:quia ergo annut eſt in pace. ſed ſemper
circa iras. inuidias. Iuxurias. cupiditates excitan⸗
das agitat᷑:circa conſimilia etiam ſeruum ſuum cõ⸗
tinue inquietat. Et ideo ð ſeruis ſuis.non ẽ pax vni
uerſe carni: hiere. xij. Decundo ideʒ patʒ ꝑ exemplũ
familia que eis ſeruit: Cnidemus em̃ vbi eſt in
aliqua wmo inuida. cupida.⁊ mala familia: ñ erit
diu pax bona in wmo illa:ſed mali naſipnnaram
habent familiã ſuam. ſenſus ſuos qui ſꝑ unt queru
loſi inſatiabiles:quia guloſoꝛum nuq; ſatiatur ap⸗
petitus:nec inuidoꝝ malicia: nec iracundoꝝꝑ ira:nec
cupidoꝛum ⁊ luxurioſoꝝ deſideriuʒ: ⁊ ſic e alijs. Et
ideo neqʒ introeuntineq; exeunti erit paxpꝛe tribu⸗
latõne: Each. viij. ¶ Tercio idem oſtenditur ꝑ ex⸗
emplum x wmino mina in wmo aliqua. in qᷣb
videmus ꝙ qñ ipi non trahunt ꝑ vnam choꝛdam: HF
ſemper ſunt in ↄtinna diſcoꝛdia. nunqᷓ eritvera pax ĩ
vmo illa:immo etiam amicos quandoq; turbabũt
Sed ſicẽ in malis:quia wminus. li.ratio ſemꝑ vult
caſte viuere ⁊ ire ad eccleſiam:⁊ ſic xe alijs virtuoſig
opꝑibus: vomina vo voluntas cuʒ ancilla ſna carne
ſeinꝑ vult contrariũ.Et dum ſic volũtas aduerſus

viij.

Arti.iij.
ix.

Arti.iiij

xj.

Suꝑbia

Cupidi⸗
tas.
:

Iniuſti⸗
cia.
xiij.

NPax

rõnem.⁊ caro cõcupiſcit aduerſus ſpm̃ nõ ẽ paxoſſi
bus meis:in pſal.xxxvij. Immo etiã qñq; tales tur/
bati in ſe omnes vicinos turbant. Ignis nq; ð eis
exiẽs.alijs nocet:qꝛ ſicut habet᷑: Ecci.xxviij. PHomo
iracundus incẽdit litẽ.⁊ vir peccatoꝛ turbabit ami
cos. Et in medio paceʒ habentium ĩmittit inimici⸗
ciam.
Nee mirũ:q mali nec in ſeipᷣis nec in alijs pacem
abent:quia omnia hñt que pacẽ im pediunt: et ve⸗
ſtruunt.e.n. peccata pacem impediũt ⁊ vſtruunt
oñſum eſt. H.ij.liij.ſed ipi ꝓculdubio moꝛtalia hit
peccata. ¶ Quidã nanq; illoꝝ hñt ſuꝑbiam: ⁊ hi ſu-
per bia impediente vera pacẽ hr̃e nõ pñt.Nam vbi
fuerit ſuꝑbia ibi ⁊ ↄtumelia:Pꝛouer.xj. Cuius cau
ſa eſt:qꝛ ſupbia ſuꝑbi ſe habent ad modum olei in
aqua po ſiti ꝓpter duo.¶Pꝛimo qꝛ ſicut oleũ nullo
modo cũ aqua vult miſceri:ſed ſocietatẽ eius fugit.
ſuꝑioꝛitatẽ petit. Ita ſuꝑbi quibo dũ iuſte reſiſtit
reſiſtentes iurgijs.iniurijs.⁊ cõtumelijs a fficiũt. et
pacẽ turbant:⁊ ſic vbi fuerit ſuꝑbia.ibi⁊ ↄtumelia
¶ Gecundo oleo aſſimilant᷑:qꝛ ſicut oleũ fina liter
cõburitur. aqua integra 2 ſalua man ente. Ita in ꝓ⸗
poſito.quando poꝛta bit iudiciũ qui vos coturbat:
Hal.v.qꝛ nõ qrit pacẽ ppli ſed malũ:Hiere.xxxviij.
St qꝛ ira eius ẽ quaſi ira dyaboli: Pauꝑes nãq;
offenſi ? ſimplices faciliter.⁊ ꝓ ꝑuo pacificant᷑: ſj ſu
perbus cogitans parentela ⁊ iuitias.porius eligit
cũñ dyabolo inetnu affligi. ꝙ pacificari. Juſtũ ergo
eſt ꝙ habeat qð elegit.⁊ q; eius habeat ſocietatẽ cu⸗
lius auctoꝛitate datũ ẽ ei vt ſumeret pacem ⁊e terra:
Apoc.vj.¶ Alij vo habent cupiditatẽ.⁊ hi cupidi
tate impediẽte verã pacẽ habere nõ pñt:ſicut pʒ.A.
xxvij.xxj.quia qui ſequitur qð ad plenũ cõſequi non
põt:quõ in coꝛde pacem habere poſſz. IJdeo dic bea⸗
tus ꝛzeg. Quid quietius ꝙᷓ; in mundõ hoc nibilap
petere:quid laboꝛioſius.q; terrenis veſiderijs eſtna
re: Hinc ẽ ꝙ iſrael ſa bbatũ accepit in munere.⁊ egy
ptus pcutit᷑ muſcarũ multitudine.i.cupidaꝝ cogita
tionũ anxietate:ſicut oñſum ẽ. A. xxvij.xxj. Cogrue
ergo a quodã ðꝛ philoſopho.ꝙ radi pacis ẽ aliena
nõ rapere.fructus vo eius requiem ha bere: e tali
põt dici qð ðꝛ e ſalomone.rij. Reg.iuij. Habebat pa
cẽ ex omni ꝑte.¶ ¶ Alij vo hñt iniuſticiaʒ qui ſe hñt
ad ſubditos ⁊ ad omnes qui cum illis habent agere.
etiam quibus nocere timẽt. vel nocere poſſunt:ſicut
malus marſcallus ad equũ pauperẽ paupꝑis. quez
reſpiciẽs ⁊ inueniensvnũ clauũ deficere.a intelligẽs
ꝙ nihil ꝙꝓ ope ſuo habebiit.niſi ſtrictũ ſalariũ: q ᷣ
minus equi nõ põt ei nocere.ſi parũ recalcitrauerit
eũ ꝓſternit:vel ſuꝑ ligna ⁊ inter ligna ad hoc fcã ele
uat:⁊ chamo os ligat᷑ ei feritatem imponendo. DBe⸗
xtrariũ vᷣo diuitis ei adductũ omnib ferramentis
amiſſis.⁊ in omnibus pedibo nudato:intelligens ꝗꝙ
oñs eius ei robas vel caligas dabit vel vædit.vł ꝙ ei
ma lũ facere poſſet ſi vellet.ſi equũ ſuuʒ male tracta
uerit.illum leniter palpat ⁊ blande alloquit᷑: dicẽs
benedictus moꝛellus ðᷣ hyſpania. Yta nõnulli wv-
mini terreni ⁊ etiã pᷣlati ⁊ coꝝ miniſtri ſe habent. taʒ
in religione q extra:quia pauꝑ qui non dat.⁊ quino
cerenõ põt.ꝓ puo vlicto dure tractat᷑. Sicut ptʒ ꝑ
exempluũ væ curia leonis. C. xvj. xxxvj. Magni vo 4
munera vel feſta dat. vel nocere ? agere ad illos poſ⸗
ſunt. abſolutõem. vel depoſitõem etiaʒ ꝓ magnis ve⸗
lictis faciliter euadunt:qui cum tali iniuſticia non
plus honã pnt habere pacẽ. qᷓ ille q̃ inequaliter tan
git choꝛdas bonã melodiã: v quibo dictũ ẽ. C. iiij.
iij.⁊.iiij.quia ſicut pᷣdictꝰequus paupꝑ ſemel ſic male
tractatus:nunqꝙᷓ poſtea libenter ſe illi ſubijcit qͥ pꝛi
us eum male tractauit:ſed qᷓtum põt recalcitrat. et
a ptãte eius ſe retrahit: Ita male tractati bo. coꝛ⸗/

Diij.

.⁊ oꝛe.taliba cõtradicunt ⁊ cõtra eos cogitant. et

faciunt qñ tpᷣs viderint opoꝛtunũ.illiſq; oꝛe vetra⸗
hunt ⁊ in coꝛde cum illis pacẽ nunqᷓ; habent. JIdeo
ſignanter dein ppere: vuſtici 7 pax oſculate ſunt
quaſi diceret:vbi eſt iuſticia ibi pax:quia teſte Eſa.
Et erit opus iuſticie pax:Eſa.xxxij. Vbi vo iniuſti
cia a cõtrario ſenſu.ibi nulla erit pax. Et ſicverifica
tur in eis illud Eſa.lix.Qui calcat in eis.i.ſubditos
ignoꝛat paceʒ. ¶ Alij vo hñt peccata luxurie pacis
impedimenta. Oe. n. illa pacẽ impediãt.elegãter ſi⸗
gnificatum eſt.iiij. Reg.ix.vbi Yoꝛã regi querenti:
Munquid pax eſt Yehu: Rñdit Yebu:Quid tibi
paci:adhuc vigent᷑ foꝛnicatões matris tue.q.d.duʒ
ille ſunt in vſu: quõ poſſet pax eſſein terra: Ita mo/
dum tot ſunt foꝛnicatões. adulteria.⁊ alia hmõi
peccata immunda. quomodo poſſet diu pax eſſe int
nos.qui tot modis bellamus cõtra vum. qui ẽ pax
noſtra: Ephe.ij.¶ In alijs vo pᷣteritaꝝ iniuriaruʒ
memoꝛia pacem umpedit. Et tales lupo aſſimilant᷑.
Be quo in fabulis fertur.ꝙ in wmo cuiuſdaʒ nutri⸗
tus.fand em filium eius in cunabulis occidit. Cui
pater familias de campo rediens occurrit lupo ab
ictu ſecuris diuertente. Kranden in lapide fecit im-
pꝛeſſionẽ. ui pꝰpꝛfamilias obuiãs eũ allocutus fu
it cõcoꝛdia facienda.⁊ v die amoꝛis tenẽda:Cui
ille:diẽ amoꝛis bene tenere porerimus:h̊ tñ quotiẽs
tu ĩæ filio tuo cogitas occilo:⁊ ego v ictu ſecunis in
lapide.nunqꝙᷓ boni erimus amici.¶ Aſſimilant᷑ eti-
am illi in fideli.A. xvj.vj.¶ Ad hanc vo memoꝛiaʒ
babendã diſcoꝛdiã ↄtinuãdã.qñq; ꝓpꝛia malicia.
qnq; vo dya boli excirant᷑ aduocatis.i.oblocutoꝛibo
tractoꝛibo.qui quando aliquis cum aliquo pacẽ
facere veberet.ipſum ⁊ iniurijs factis cõmemoꝛant
verbis quibus poſſunt homines ad iracundiaʒ et
diſcoꝛdiã ꝓuocant.⁊ pacem impediunt. Quoꝝ offi⸗
cium eſt ire dyaboli:qꝛ ſicut officium xpᷣi ⁊ bo
noꝛum xpianeèi n eſt pacem inter diſcoꝛdantes re⸗
foꝛmare ⁊ tenere. pꝛopter hoc nanq; xpc in terrã ve⸗
nit: In cuiꝰſignũ in eius natiuitate angeli cãtabãt
In terra par hoĩbo bone volũtatis:A uc.ij. Ita offi
ciũ dyaboli ſemold hoĩm ẽ diſcoꝛdias ſeminare
pacẽ impedire:et ad hoccãs ⁊ allegatões apponere
quib Ecci. xxviij. Suſurro et bilinguis maledi⸗
ctus.multos.n. turbauit pacẽ hñtes.¶ ¶ Oe vVo iſti 5
dicti et eis ſilłes diu pacem habere non poterunt.ex⸗
emplo patet ſequenti. quo oſtendit᷑: quedaʒ vt fer
tur in vna terra fuit ciuitas peccati plena. hec ergo
timoꝛẽ habens cuiuſdam magni regis qui cõtra eã
veniebat miſit ad quendã potentẽ. magna eis offe⸗
rens ſtipendia. et rogans ꝙ ad eos vefendendos ve
nire dignaret᷑ ad quem legari vemientes.vt eum ad
aſſenſum pᷣbendum aĩarent:ei ciuitatis expoſuerunt
foꝛtitudinẽ.in muris.foſſatis.turrib et huiuſmodi
munimentis a quibo ipſe reſpondens queſiuit dicẽs
Eſt ne coopertura ſuperius ne ira vei ſuper illam de
ſcendere poſſit:Poc inquit. pter hoc dico:qꝛ ſi ha⸗
beret murũ qui poſſet vos vfendere a vindicta vei
ag vos venirẽ et nõ aliter:qꝛ dum ẽ tamplena pecca
tis quãtũ cũq; ſit bñ firmata lapidibe et militib.im
poſſibile ẽ eã pacifice ⁊pſpere gu bernare.qꝛ niſi dñs
cuſtodieit ciuitatẽ.fruſtravigilat 4 cuſtodit eã:ĩ pᷣs.
xvj. Et ſi dñs illã cuſtodieit.totꝰmðs illã vſtruẽ
ſi poſſet:qꝛ teſte paulo: Ro.viij. Si dñs nobiſcũ.qͥs
ᷓ nos:qͥs pugnabit aduerſus electos vei. Seus vo
quamcũq; cuſtodit ciuitatẽ trã ⁊ ꝑſonã q̃ erꝰ cuſto⸗
dit mâdata. melius q; oẽs muri et milites moi. Et
nõ ambulãtẽ invia vinõ cuſtodit:ſiẽ ptʒ Garuch.
iij.vbi talib impꝛoperando loquit p ꝗꝓp ham di⸗
cẽs.Quid ẽ iſrłꝙ in terra inimicoꝛũ. ſupple capti-
uus es: Seq . Si in via vei ambulaſſes habitaſſes

Ruxunia
xiiij.

Iniuria
Fv.

Exemp.

xvj.

Exemp.

n gll ei le nn anmi
eilnan . gmnsi aurp
cturapeftimie bellen
Aalniogienaa,n e
inimnlcos:w qui ſi yis Käß .
anoapit rouer. i Aen nde
gtucne lexr peceapponent nit.
ler vj. Ci placverint oſo nie hois.
Geins nentetac poci. Er guie
Uincagtaeenraniif ſiop
ne (G heu aliqui no poce⸗ren
unt qni vſq; poſt paſchas tepe cofeft
lfinmitate wi cuſtodiunt madata.70
mrännſafern nanthe
lemns al hocgſp gace habeamin cel
heſſſ ii duns aut hacs det vodis n
u. (Becuͦci autſilet huicgg vigp
Kiſernis: miniſtns gua nanqzfron
poſſzquis abeligno nge pacipetere
Mkinneerpugnare etſipeteret fruſt
lo: Auco iſ hettis no gccigiti
is Oicin Poſtto willieguithas
len ianullo inq uietent dicetes
nchnaſtns rpanpes udelitergf
fant rodlid bit miüſte pſequetes
ihncipent aci öobnnebͤt
nerapeensio tnnenodl
mnlenunnopir emitü paudegu⸗
ſoin pſal . Ei btü pauperü⸗nn
ſierpugnato⸗ nna botemͤtnei

tor.Opote
ernctöciulaimnne u

iirzein
z. Megtoͤe
Nöpoſe,
gnnden enn eſtn hnd⸗
nnnfrnügnegnii

annginn dun deſeint

Aalis ae den gii
innti iung luintr

tnotue

Nt laru;
leſmem alndtſinln⸗ nin

iun rgindnden
nain nannhllnue,

Lamortiin iltt, Kui

adaſichſiaraficunzirde
tpaceniterdiſcncantesr⸗
opkerhoctancgröcintemite⸗
lalus natiutatrongelicitabit
hunepolitma Aci tnofi
hoimi diſezdſas ſilhojer
occis ollegotos apponere
Duſunwet bllingnis moleci⸗
itpece hites. Or Folſtiß .
cem babere non poterunter⸗
gnooſtendikeg gbegztfer

ntaspeceat plena.ecengo n

lummagniregis gnichtroei
enda potente magna eig oft⸗
ANs ag eos Erencencofe
mnlegari vententes teumat
ſgrentꝛeinitarisezpoſnannt
foſans furnetinuſfnoci
ipentponcenoeſilt lic
venns tein Miſen land
jgni grr hoedicnnſihn⸗
ros Nfenderes iiſcic u
tangedvn tanſplaſ⸗ P
nuralapitietmiib in
gegubenun gel nſß
titiglerguſlt in
tiat totͦnd⸗ llli N
laſnilcoi Y
itni irid lncen i
vonnne⸗ ſetz bun

ſtolit:

Pomn
ninlaulin i

unlelius

Utn,.

an WNE Cnm,

Arti. x.
xvij.

Pax

in pace ſuꝑ terrã. Ecce nõ dicit iſrł tranflatũ in ter⸗
rã inimicoꝝ. ꝓpter vfectũ muroꝑꝝ.⁊ armoꝝ:vel eqͥꝝ
vel militũ foꝛtiũ:h̊ qꝛ in via wi nõ ambnlauit.ſine
qua impoſſibile ẽ reb pacẽ dari.ij.Adacha.iiij. Vi
plura ⁊æ iſtis impedim̃tis pacis:ſermõe.lxxxiij.v.
Inter multa ergo que ad hoc requirunt.ꝙ homi
nes inter ſe pacẽ habeãt:pꝛimũ ⁊ maximuʒ ẽ:q pax
fiat inter nos ⁊ eũ:⁊ interius inter nos ⁊ cõſciẽtiaʒ
Bic.n.citius illam obtinebimus:q; quibuſcũq; pꝛo
ceſſionibo.vel oꝛõmibo.vel miſſaꝝ celebꝛatõibo:quia
ſi oĩs iſta fiant.⁊ aliud omittat᷑nihil impetrat᷑:qꝛ ſi
cut ðꝛ Job.ix.Quis reſtitit ei ⁊ pacẽ habuit.Cum
vo finis belli ſit pax.ad hoc ꝙ iſtã pacẽ cũ o ⁊ con

ſciẽtia habeamus.oꝑtet ꝙ pꝛius bellũ cũ vicijs ha⸗

beamus ⁊ vicioſis:⁊ tunc habebimus tps belli.⁊ tẽ⸗
pus pacis:Eccłs.iij.⁊ aliter nõ.Oõ pulcre ſignifi⸗
catũ ẽ: Nume.xxxiij. Si inquit nolueritis interfice
re habita toꝛes terre qui remanſerũt.eruntvobis q̃i
claui in oculł.i.ſi nolueritis interius vſtruere pecca
ta.⁊? exterius coꝛrigere peccatoꝛes.erunt vobis tã af
flictui interioꝛes ⁊ exterioꝛes inimici.væo hoc oꝛdi⸗
nõte.ꝙ pacẽ nõ habebitis.nec interius nec exteriꝰ.
Nec mirũ.qꝛ quãtũcunq; roget oꝛe que ad pacẽ
ſunt.quõ pacẽ habere poſſet:qui oꝑe veũ expugnat
⁊ bellũ cũ vo hʒ:quõ poſſet talis.vel cũ vicinis.vel
cũ ↄſcientia ſua pacẽ habere.cũ eus in hoc caſu fa⸗
ciat ſicut facit qui bellantibo reſiſtere vel eis nocere
vult.Calis nanq; aliquos ꝓcurat qͥ ey alia ꝑte con⸗
tra eos ſurgãt.ſic æ cõtra eos oẽs ad inſurgẽdũ in
uitat dicẽs. Quis cõſurget mihi aduerſus malignã
tes.aut qͥs ſtabit mecũ aduerſus oꝑantes iniqͥtateʒ:
in pſal.xciij. Gpãliter tñ inter oẽs cõſcientia ſurgit
cũ eo 3 lanceaꝝ aculeis peccatoꝛẽ pungũt:q̃ pũ⸗
ctura peſſimũ ẽ belloꝝ genus.ſicut pʒ.C.vij.arti.v.
Aliquotiẽs etiã exterioꝛes ↄtra peccatoꝛes excitat
inimicos:æ quib ſi vis pacẽ haberę.fac pꝛimo qð

Tus pᷣcipit Pꝛouer. iij. Mandata n e? cuſtodi. lon

gitudinẽ dieꝝ ⁊ pacẽ apponent tibi.Et iterũ:ſꝛo⸗
uer. xvj. Cũ placuerint dno vie hoĩs.inimicos quo-
q; eius cõuertet ad pacẽ.Ey quibo patet illud Ecciĩ.
Ec plenet timoꝛ eicenler pacẽ ⁊ faciẽs ſa
utẽ. ¶ Gʒ heu aliqui nõ pacẽ: F cũ ceo faci/
unt:qui vſq; poſt paſcha a tẽꝑe cõfefſiõis vł vſq; pꝰ
infirmitatẽ vi cuſtodiunt mãdata.⁊ a peccatis ceſ⸗
lant.ſ̊ iſta nõ ſufficit:qꝛ ſp pacẽ habere debemus in
terris.ad hoc ꝙ ſꝑ pacẽ habeamin celis: qua.ij.
Theſſałiij æus auũt pacis vet vobis pacẽ ſempiter
nãa. ¶ Becũdũ ant ſilłeẽ huic ꝙ vicʒ pacẽ habeãt cũ
cvi ſeruis ⁊ miniſtris.qua nanq; fronte vel audacia
poſſʒ quis ab aliquo rege pacẽ petere.⁊ ſeruos ſuos
cõtinue expugnare.et ſi peteret fruſtra peteret cũ il
lis:YJaco.iiij.petitis ⁊ nõ accipitis.eo q; male peta⸗
tis. Dic in ꝓpoſito. v illis quitꝑa a veo petunt paci
fica.⁊ ꝙ a nullo inquietent᷑:dicẽtes.Da pacẽ dñe in
diebo noſtris.⁊ paupes crudeliter affligũt ⁊ incarce
rant.⁊ odio hñt iniuſte pſequẽtes. Sic.n.agẽtes et
ſi pacẽ petunt.pacẽ nõ obtinebũt:h dicet᷑ eis:petitꝭ
2nõ accipietis ⁊c. ipo ↄtra eos bellante.qui ait:ppt᷑
miſeriã inopũ⁊ gemitũ pauperũ:nunc exurgã:dicit
oñs: in ꝓſal.xj.Cui nõ poterũt reſiſtere:qꝛ dñs qua⸗/
ſivir pugnatoꝛ.oĩpotẽs nomẽ eius.currus pharao/
nis ⁊ exercitũ eius.ſ.qui ſeruos eius ꝑſequebant᷑.ꝓ/
iecit in mare:Exo.xv. Nõ ſolũ ꝑſequentiũ ꝓdẽ-
v ꝓſonas:h̊ oĩa etiz̊ cõtra illos exercendo que ipſi
ſeruis ſuis facere cõſueuerunt. Jpᷣi nãq; tyrãni pan
perũ diripiunt poſſefſiões:⁊ wmos illoꝝ occupant.
7 ſonas qñq; occidunt.Sic dæus illis miniſtrat ad
modũ regis:qui hec tria facit rebellantibo:iuxta il⸗
lud pſal.xx.Dñs in ira ſua cõturbabit eos.poſſeſſio

nes ſuas ⁊ bona exterioꝛa auferẽdo x infoꝛtunia.Et

iii..

cnoꝛa bit eos ignis.ſ.inferni.ſ.xvmũ aĩe.i.coꝛpus.⸗
cõtentã aĩam in gehennã mittẽdo ⁊ incarcerãdo.
Bi ergo hoĩes cũ illis quos offenderũt pacẽ faci
unt.timoꝛe aliquoꝝ iudicũ terrenoꝝ qui veniũt vt
æ talib inquirãt malefactoꝛibo:A foꝛtioꝛi rõne.qᷣ
aliquibo nocuerũt.cũ eis pacẽ facere veberẽt timo⸗
re iſtius iudicis qui hʒ ptãtem mittere in gehennã.
Ita dico vobis hunc timete:⁊ uce.xij.⁊.j. Pe.ij. Et
agatis ſicut agit qͥ cũ aliquibo bꝛigã hʒ vel guerraʒ.
qn videt ꝙ rex cui reſiſtere nõ valet.ꝑtẽ illoꝝ ex coꝛ
T iuuat:talis.n.in hoc caſu ſi ſapiens ſit cũ illis cõ⸗
coꝛdat᷑. Et ad hoc ꝙ cõcoꝛdiã illã cũ rege obtineat:
oꝑtʒ ꝙ ſicut rãcoꝛẽ d coꝛde:ita etiã incarceratos ð
hominibo regis illius de carcere ſuo dimittat.a abla
ta reſtituat.⁊ tũc ſecurius pacẽ᷑ petat.Sic in ꝓpoſi⸗
to.remittat vnuſquiſq; fratri ſuo de coꝛde ſuo.⁊ ceſ⸗
ſate eis nocere.⁊ ablata reſtituite.⁊ tũcſecureroga⸗
te que ad pacẽ ſunt:in pſal.cxxj.(¶ Terciũ qð requi
rit ad pacẽ obtinẽdã ẽ mandatoꝝ viobſeruantia.
Leui.xxvj.Gi in pᷣceptis meis ambulaueritis ⁊ mã-
data mea cuſtodieritis.⁊ feceriti ea.dabo vobis plu
uiam.⁊ terra gignet germẽ ſuũ.⁊ pomis arboꝛes re⸗

xix.

plebunt᷑.quo ad abundantiã tꝑaliũ. Sabo pacẽ ĩ fi

nibus veſtris:ꝛmietis:⁊ nõ erit qui exterreat.quo
ad pacẽ tẽpoꝝ.pſequimini inimicos vros ⁊ coꝛruẽt
coꝛa oobis.¶ ¶ Quartũ qð requirit᷑ ẽ: ꝙ in cõcoꝛdia
facienda ⁊ pacẽ inter diſcoꝛdates refoꝛmanda.non
mimis graues petant᷑ emende.non tm̃ ꝓpter cãm pᷣ⸗

tactã. S.x.xiiij.verũetiã ne illoꝝ intẽtio niſus po⸗-

tius videat᷑ eẽ circa cupiditatẽ.qᷓ pacẽ Et pax qͥ ta-

li fit pacto.nunꝙ; erit durabilis. ſicut oñſuʒ ẽ. H. ij.
lv.qꝛ ſi ſic cõcoꝛdatus auderet coꝛ oñdere.nõ diceret

ſe pacificatũ.ꝭ̊ ꝓuocatũ:qꝛ nimis care pacẽ emit.vł
nimis v iure ſuo ꝑti timoꝛe dimiſit.Et iðo tpe viſo
oppoꝛtuno oñdet qᷓ; nunꝙᷓ in medio tꝑe vera pax fue
rat.¶ Qui ergo verã væſiderat pacẽ tria potius fa-
cere vebe ret:q illa fraudaret᷑. Pꝛimo nanq; vebe
ret ſe potius humiliare aduerſario ſuo.Exemplo in
foꝛmatus bꝛutoꝝ:æ quibo dicit Plinius.li.viij.ĩ
quibuſdã aĩalibo hec reꝑta eſt ſolertia.vt due oues
ſibi occurrẽtes ſuꝑ pontẽ artũ.cũ nõ poſſet vna iu⸗
xta aliã trãſire.⁊ aqua eẽt ꝓfunda.nec liceret retro⸗-
cedere:vna alteri ſe ſubſtrauit.⁊ alteri ſupꝛa ſe viaʒ
fecit. Dic hoĩes deberent ſibi cedere.⁊ vnus alteri ſe
hũiliare ꝓpter bonũ pacis.ne in ꝓfundum cadãt in
ferni.cogirfantes ꝙ arta ẽ via q̃ ducit ad vitã.Ergo
ne ab illa væuies ⁊ in ꝓfundũ cadas. eſto cõſentiens
aduerſario tuo:Mat.v. Nõ vos vefendẽtes chariſ⸗
ſimi: Ro.xij.¶ Gecundo væberet potius ð ſuo da⸗
re:ſicut patet ꝑ exemplum ⁊ auctoꝛitatẽ.D.ix.xj.
¶Tercio veberet aliquando iuri ſuo cedere.⁊ iniu
riã vel etiã grauia pati.Exemplo conſtantini qͥ po⸗
tius elegit grauiter eſſe infirmus q; pueroꝛuʒ moꝛte
multoꝝ pacem pturbare. Sic ergo inquir epacem
⁊ pſequere eam:in pſal.xxiij. Quã auctoꝛitatẽ Ery
ſop.allegans ſuꝑ AMath.omeł.ix.dicit: Non inquit
dixit pſal. Ite pax ſequet᷑ſuſcipe eam.ſed ſia te fuge
rit ſegeze eã.vtputa.ſi(qð humanũ eſt) cũ alio fe/
ceris litem.ſiquidem te pꝛius inuitat ad pacem pax
te ſequitur cum gaudio ſuſcipe eaʒ. ꝙ ſi ille quaſima
lus permanet in malo.pax abſconditur ab oculis tu
is.tu quaſi filius pacis pulſa ianuam pacis.Et hoc
eſt.inquirere pacem. Mon dicas. Ille mihi pꝛioꝛ in-
iuriam fecit.⁊ pꝛius me vbet rogare: glorioſioꝛ es
tu ſi innocens pacem petieris.ꝙᷓ ſi nocens.Querite
igitur pacem vt pᷣmium pacis inuenietis.cum illis:
Math. v. Peati cifici.qm filij vei vocabũt Exẽ⸗
plo xpᷣi qui venit hierm. que viſig pacis diciturad
querendum paceʒ. vt dirigeret pedes noſtros in viã
pacis:Luc.j.Et exẽplo aliaꝝ oꝑationum.que vili-

Exemp

xxj.

xxj.

Arti vij.
IIj.

Pax

genter in alijs fiũt negocijs minoꝛis vtilitatis. Si
em̃ legatũ hoĩs cũ magna.nõ dico expectat᷑ſed que-
ritur diligẽtia:ergo a foꝛtioꝛirone legatũ vei: ð quo
Ecc xlv. ſtatuit ei teſtamentũ pacis.¶ QDuõ vo il
lud veiteſtam̃tilegatũ amittit:vide. S.viij.vj. Alij
etiã illud —— illnd querere nolũt. Quatũcũ⸗
q;.n. aliquid tibi legatũ fuerit. niſi illud querere ve⸗
lis: Quis illud tibi poꝛtabit? Sic necillisvera poꝛ
tatur pax.qui dicũt:bene vellẽ paceʒ: ſe pꝛius no⸗
lunt hniliare:nec circa illã habendã laboꝛare.quia
ſicut dicit᷑ Eſa.lix. Viam pacis neſcierũt. Hota ꝙ
ſignanter dicit viã:qꝛ vie terminũ vellent:ſj via qua
ad illũ ꝑnenit᷑ terminũ ſcire nolunt: xe quibo Zing.
ſuꝑ illud pſal.lxxxiiij. Juſticia ⁊ pax oſculate ſunt.
Due inquit ſunt amice iuſticia ⁊ pax.tu foꝛtevnãvis
alterã nõ facis. Nemo.n. eſt qui nõ vult pacẽ:ſ nõ
oẽs oꝑanivolunt iuſticiã. Interroga oẽs hoĩes.vis
pacẽ:vno oꝛe rñdebit genũs humanuʒ:opto.cupio.
amo.volo.ama ergo iuſticiã:qꝛ due amice ſunt.Et
ſi amicã nõ amaueris.nõ amabit te.nec veniet ad te
Mec ille.
Si vo illã pᷣdictam amicã dilexeris.iſta ad te ve⸗
niet cũ triplici vtilitate:cũ vna añ moꝛtẽ:cuʒ alia in
moꝛte:cũ tercia poſt moꝛtẽ.Ante moꝛtẽ nãq; pacis
vtilitas ẽ bonoꝑ.tam ſpũaliũ ꝙᷓ tꝑaliũ multiplica⸗
tio. gugmentatio:Sicut ecõuerſo cõtingit ꝙ guer
re ⁊ diſſenſiones ſunt cã pauꝑatõis:ita pax dita⸗
tõis.ꝗpter qð ðꝛ Job xxij. Acquieſce ei⁊ habeto pa
cem. ⁊ p hãc habebis fructus optimos:in pſal.cxxj.
Fiat Per invirtute tua? abundantia in turribo tuis
Alia ẽ eius vtilitas antemoꝛtẽ. ꝙ filios vi D
tiã facit.ipᷣe.n.xpᷣcẽ rex pacificus.⸗ ignificat᷑ ꝑ ſalo⸗
monẽ quivocat᷑ pacificus.j. Parałxxij. Et.ij. Coꝝ.
vlt. Deus aũt pacis ⁊c: ¶ Cercio in nobis cei facit
habitaculũ:us.n. ẽ ſapiẽs qͥ locũ diligit pacificũ
pſal. In pace factus ẽ ⁊c.¶ Quarto oculuʒ coꝛdis
ad væi vuponit viſionẽ:ſicut paxaque ad videnduʒ
imaginẽ in ea:NHebꝛe.xij. Pacẽ ſequimĩ cũ oĩboꝛ ſan
ctimoniꝗ. ſine qua nemo vũ videbit. ¶ In moꝛtis
vo tranſitu ſeu poꝛtu ad pacẽ ſeu quietẽ ducit eter⸗
nã. SGicut nanq; nauigãtes in poꝛtu gaudẽt quieto
ibiq; wꝛmiũt ⁊ requieſcunt poſt laboꝛes. Ita pacifi
cus in moꝛte dicẽs. In pace in idipſum wꝛmiã ⁊ re
uieſcã: in pſal. uiij. Eſa.lvij.veniat pax ⁊ requieſcat
n pace moꝛieris: Siere. xxxiiij. Et vducet in pace
itinera tua: Pꝛouer.iiij. Poſt moꝛtẽ etiã pacifici tã
q; filij i cũ patre ſuo pacifico cõregnabũt.⁊ tunc
veniet ſicut dicit apłs Ro.xiiij.ꝙ regnũ viñ ẽ eſca
necpotus ſed pax ⁊c.
t ſicut ex iam dictis ptʒ:ꝙ mita ex vera pace ſe-
quunt᷑ bona: Ita ex vere pacis v'fectu multa ſequũ
tur mala. Vere aũt pacis defectus dupliciter ↄtin⸗
gere põt.vel ꝑ fictã ⁊ falſam pacẽ.vel ꝑ aꝑtã diſcoꝛ⸗
Diã.⁊ ex vtraq; multa mala cõtingunt. ¶ .. n. exp⸗
ma.multa mala cõtingunt humano generi damna
oñdit: tam pꝛimoꝝ parentũ caſus ⁊ infoꝛtunium:qꝙᷓ
etiã quotidianũ expimentũ.¶ Pꝛimoꝝ nanq; pa⸗
rentũ peccatũ ⁊ totius generis hũani ꝑditio ex hoc
ſᷣm wctoꝛes accidit.qꝙ adã cũ vxoꝛe ſua in malis cõ/
coꝛdabat.potiuſq; elegit cũ peccatrice pacẽ malam
habere. eiq; in malis placere.qꝙᷓ ei ve eſu pomi ſibiob
lato ab vxoꝛe cõtradicendo diſplicere.⁊ vxroꝛis pacẽ
pturbare. ¶ Quotidianũ inſuꝑ exꝑimentuʒ ondit
quanta ex inoꝛdinata pace ſequunt᷑ damna. tã inter
viros ecclaſticos.qᷓ etiã ſeculares. Interviros nã
q; ecciaſticos.tam religioſos ꝙᷓ alios ex hacmala cõ⸗
tingunt.¶ In religione nãq; ex hoc.ꝙ maioꝛes po⸗
tius eligunt cũ minoꝛibo pacẽ habere. ne eoꝝ amit⸗
tãt fauoꝛes.ĩ locutõibo.⁊ electõiix ⁊ fame dilatatõe
vel ne in officijs nõ ponant᷑.velne ð officijs eponã

D iiij..

tur.ſi diſpliceant.multa diſſimulãt᷑.q̃ ve iure diſſiła
rinõ veberẽt. e altos etiaʒ viros eccĩaſticos
ex hoc ꝙpᷣlati ⁊ alij qͥ in aĩaꝝꝑ ponũt᷑ regimine.ꝓro⸗
chianos ſuos alios offendere nolũt:h volũt eñn ma
lis in pace viuere multa peccata incoꝛrecta diſſilan
tur. vtriq; libere ad infernũ vadunt:qꝛvtriq; ↄtra
oſcientiã agunt:tã peccãtes.qᷓ cũ eis pacẽ habẽtes.
pſal.lxxij. Quia ʒelaui ſuꝑ iniqͥs pacẽ pctõꝝ videns.
nõ ẽ reſpectus moꝛti eoꝝ. ¶ Inter viros etiã ſeculi.
ſicut inter duodenarios ⁊ aſſeſſoꝛes ⁊ falſos homĩes
patrie.ex hoclatrones ſuſtentant᷑? homicide.q mu
tuo ſe iunant. vnns ad rogatũ facit alterius cuʒ qͥ
malã hʒ cõcoꝛdiã. Et in oĩlm iſtis ſe excuſare eſtimãt

p iulos ꝑ quos rogant᷑ ſicut adã ſe excuſauit ꝑ vxoꝛẽ

ſuã Geñ.iij.tãmagna mala pacẽ appellãtes: Sapᷣ.
xiiij.¶ Q etiã ex manifeſta diſcoꝛdia multa ſequũt
mala.certum ẽ.quot.n.ex bona pace in pcedẽtiarti-
culo ſequunt᷑ cõmoda. tot neceſſe eſt vt ex eius otra⸗
rio ſeqnant᷑ dãna. taʒ ante moꝛtẽ qᷓ in moꝛte. qᷓ etiã
poſt moꝛtẽ.(¶¶ e.n.añ moꝛtẽ ex pacis vefectu młta
otingant mala.tã exterioꝛa ſicut pugne.homicidia.
rapine ⁊ hmõi:ꝙᷓ etiã interioꝛa.ſicut odiũ.wloꝛ.ira
malicia.pꝛiuata diſcoꝛdia.⁊ hmõi:dubiũ nõ ẽ:nõ ſo
lum inter duos.ſed etiã inter multos:ſicut onſum ẽ
D. viij.ix.¶ Me etiã in moꝛte mala eos capiãt in in⸗
aun amendiit g dyabolus ſꝑ eos añ moꝛtẽ ad
hoc diſpſit vt in moꝛte eos raperet.¶ n quo facto
lupo aſſilant᷑.qui ſᷣm phᷣm.li.ij. v aĩalib pꝛius gre⸗
gẽ diſpgit. poſtea rapit. Sic iſtelupus rapit diſꝑ
t oues: cci. xlj. O moꝛs. qamara ẽ memoꝛia tua.
omĩ iniuſto habẽti pacẽ in ſubſtãtia ſua:nõ in ſe
ipᷣo nec in cõſciẽtia.nec cũ eo vel ꝓximo:h in ſubſtã
tia ſua quã nimis dilexit. ¶ Me etiã poſt moꝛtẽ ma⸗
la inueniẽt. ptʒ:qꝛ ſicut de bonis ⁊ pacificis dicit᷑ pꝰ
moꝛtẽ. Illi aũt ſunt in pace:Gap̃.iij. veus nãq; pa
cificus quẽlibet talẽ nũc ad regnũ recipit pacis.di-
cens: In pace equitate ambulauit mecũ: Malach.
ij. IJta econtrario mõ aget᷑ cũ ñ pacificis: Nota.S.
viij.arti.vlt. Nec miꝝ:qꝛ ſi paciſici ſunt beati.opꝑtʒ
ꝙ nõ pacifici ſint maledicti:nõſtm̃ a wo:ſed ab om̃i

xxiiij.

creatura:qꝛ oĩs creatura naturaliter quietẽ optat ?

pacẽ:quã ipᷣi ptur bãt: ve quibo Albdie.c.vnico. In⸗
ualuerunt aduerſum te viri pacis tue.i.qui xeberẽt
eſſe viri pacis tue.
MOꝛ: qꝛ tãtũ cõmittũt velictũ. ſine pena trãſire nõ
ñt. Hoꝝ aũt pena ⁊ pꝑiculũ duplicitertimeãt:tpa⸗

iter eternalr. Cpꝑaliter tã in rebo qᷓ;in ꝑſonis In
rebo patet p legẽ ciuilẽ in autentica. ti. ve pace iuĩa.
firmanda. Col.x.l. vnica. . homicidiũ. in qua ñ tm̃
ipᷣGi pturbatoꝛes:verũetiã ð eis iudiciũ nõ facientes
in ſuis facultatibo puniunt᷑:ſub eo qͥ ſequitur tenoꝛe
udices vo locoꝝ væfenſoꝛes vel quicunq; magi⸗
ratus ab impꝑatoꝛe vel eius volũtate cõſtituti ſeu
cõfirmati.qͥ militiã facere neglexernint. ⁊ pacẽ viola
tã etiã vindicare legitimo ſupſederint. dãnũ oẽ in⸗
luriã paſſo reſarcire cõpellant᷑. ¶ Huiclex ↄcoꝛdat
ĩei: Ro.j. Signi ſunt moꝛte.nõ ſolũ qui faciũtes:ſᷣ
q cõſentiũt faciẽtib:Gunꝑ qͥ dic Ambꝛo. ꝙ cõſenti⸗
reẽ tacere:cũ poſſʒ redargu ere:Mota plures aucto
ritates ad hoc. . vj.l.Hecẽ dura ſnĩa cõtra nõ pu
nientes vt meruerũt latrones. xæ qͥb hr̃. Y. xiij.ruij
cũ ſequẽti. Sequit᷑:citopoſt in autẽtica pᷣdicta. Re
ceptatoꝛib etiã malefactoꝝ qͥ pdictã pacẽ violaue⸗
runt ⁊ pᷣdã ementilo nr̃am indignatiõʒ ſubituris.et
eadẽ pena feriendis:pᷣterea bona eius publicẽt 1 w
mus erꝰ ſtruat᷑.q pacẽ iurare ⁊ tenere noluerit.⁊ le
ge pacis nõ fruat᷑:hec ibi:Glo.vo ſuꝑ illo verbo. de
ſtruat᷑. vider᷑ textũ veridere dicẽs.Hlcñ inſpexit im
patoꝛ iſte foꝛmitatẽ vꝛbis ꝓpter veſtructõʒ wmo
rum.qð als lex reſpicit.qm̃ inteſt reipublicene vꝛbs

Arꝰ. viij.
xxv.

ſenicoꝛdi
vh. nollet timiſench e

qud ert. a guo

ofima feainalun nn a

j ad poce eqinida el alen
zztenotin culpis Et 1
cer cante nſl nc iernbn

1 oropequigminimis ognant eg

lege einili. Pſtors adhocferi d

vh. interſediſedꝛdantibd inter guosn

ſommare Mopoſſent ißls ſic
ſnenoeſtnoritlop nfleg
foꝛmes adinice qrudeliter pugnan
tirieruntſe ceilllos duos mlanos.
mmimus pacelnter nos habertß mn
nimns Mocyimus.Amactoesr no⸗
Aldiuimns. Nanconupact habed
ſiuttücnos mutuo comedimus
clloöntaſpfagemus ad pena. Nota
Adiſtud voſitü⸗C.ir v. CIn egeet
ſntiti..f. dinoffi teſta Lpapimann
ſelin f veterilli „. Dacnangzlegeh
Masteſtameti vtpotergetettatoꝛn
mpentis valalidd ſile po ocuͤleg
ſtamento eggti epetes lo iegatd
impugnatteſtametüi pi depacehi
ttinſa pcicntoe Ephe i. Veniis
bispace qustenuitin na cheſat
loqloderit paci er paclficeri
ſtumonitoe Oar ir Pace habete
ſunuſtbergrnetinerinpacegin
11 Erhei, Zeeſtoarnfa uife
galindiagn pacis nfe ſup .
nae don n Etäͤncmiͤ

ox

ultmeanbrlauitneci elch
nkii uiſn hnd
nipgeſſpeafiaſunt hean opn
olenlatno nor elboff⸗
tunoommnvltter gmerioptat
ani Dbte nen In⸗
teinpas tuel. guibere:

It Xlicti ſinepenatraſitens eif
iculüduplicitertimeit:tpa⸗
tert in ren intſonds. I I
einantentica i Npaceiufg.
nica. . ommiagii in pan
etideis iudtci no faaenta
minnt ſubeoqſequtturtener
Afenſoꝛes vel uinnqg ma⸗
rreleusrolätutt cſtnin iil
ſireneglgtnit t ci ul
timo ſuolegennt daniie ⸗
ipellant, Hneleronttt
none noſlil zcittu
Srpqdic Anbio gl di
rcere Hot Plyrto e
baimuſſſteini lſt
nwnez nibl ni⸗
ſtiauinaftlni n
öcichi pace hiole
l nmn hilllii

“Z

yvj.

Exyemp.

Pax
vefoꝛmet᷑ minis.ffne quid in loco pnublico.l.vlti.i.ĩ
ff.nouo.li.v.¶ e etia puniẽdi ſunt in coꝛpibo ⁊ p⸗
ſonis.ſat ſignificat᷑ ꝑ hoc.qð refert mgr̃ in hyſtoꝛia
ſcolaſtica: YJoſue.xxiii.dicens. In ſignu federis effu⸗
dit Joſue aquã ſuꝑ terrã. ANõs inquit erat gẽtib
in ſignũ federis initi.ſanguinẽ ſuillu effundere.q.d.
ſiceffundet᷑ ſanguis eius.qͥ violauerit hoc fedꝰ. He⸗
bꝛei vo fundẽtes aquã atrocioꝛẽ penã in violatoꝛeʒ
iudicabãat.Alij.n.liquoꝛes nõ effundunt᷑ ð vaſe.qͥn
aliqð veſtigiũ ſui in eo verelinquãt.ſolus aque liqͥr
pꝛoꝛſus effundit᷑ qð faciebãt hebꝛei federe inito cuʒ
dñno.q.d. Nõ ſoliũ violatoꝛ huius federis ꝑibit.ſic ĩ
alijs fit federibo:ſ̊ tota ꝓgenies eius peribit cũ eo:
vt nullũ veſtigiũ eius appareat ſuꝑ terrã:Vec ibi.
In quo pena patet ⁊ piculũ violantiũ fedus pa-
cis. qð cũ cæo faciunt qn cõfitent᷑:⁊ etiã qð cuʒ pxi⸗
mo faciunt vei intuitu: qꝛ nõ ſolũ ipi. veruetiã ipoꝝ
heredes ꝓpter hmõi traigreſſiões pacis federis:no
tm hic ledunt᷑:ſed etiã frequẽter coꝛpalr occiſi ⁊ ex-
heredati vident᷑:quibo penis ſi carere volueris pa⸗
cẽ habeat tabernaculũ tuũ: Job.v. ¶ Ouã ſi ñ ha
buerit. his hic⁊ in futuro puniet᷑ eterms.cũ illo qui
nunqꝙ ſe flectere volmit.vt pacẽ haberet dyabolus:ð
quo fert.ꝙa quodã requiſitus:quare ſe humilia re
nollet vt miſericoꝛdiã ⁊ pacẽ peteret.Rñdit:affligi
poſſumus.flecti nolumus:Cuius cõditõis ſunt ali
qui qͥ ad pacẽ requirẽdã vel habendã nolunt incli⸗
nari:⁊ iõ iuſtũ ẽ.vt illiusſocij ſint in penis.cuiꝰcõdi
tõʒ tenẽt in culpis:&t ꝙ celeſtis paſtoꝛ illos ð ouiũ
eycludat ſocietate qui ſil pacifice nõ viuũt.qui canũ
⁊ poꝛcoꝝ:quiꝓ minimis pugnant ſequunt᷑ ↄditiões
M vo iſta pena ſit ei bita:oñdit᷑ taʒ hyſtoꝛia qᷓ et
lege ciuili. Hyſtoꝛia ad hoc fert᷑ e duobo vicinis
inter ſe diſcoꝛdantibn.inter quos cũ amici vellẽt pa
cem refoꝛmare ⁊ nõ poſſent.ipis ſic moꝛtuis.quidã
ſanctus poſt moꝛtẽ illoꝝ vidiſſe legit᷑ duos nimis de
foꝛmes adinuicẽ crudeliter pugnantes:Qui reqͥſiw⸗-
ti:rñderunt ſe eẽ illos du os vicinos:qui qꝛ nũqᷓ po⸗
tuimus pacẽ inter nos habere:ſ̊ mutuo nob ætro⸗/
ximus nocuimus.⁊ vætractões nocumẽta libẽter
audiuimus. Iccirco nũqᷓ pacẽ habebimꝰvel quietẽ
ſ ſicut tũcnos mutuo comedimus ⁊ affliximus ad
culpã:ita ſꝑ faciemus ad penã. NMota hyſtoꝛiã aliaʒ
ad iſtud ꝓpoſitũ.C.ix.v. ¶ In lege etiã hec cõtinet
ſentẽtia.ff.væ inoffi.teſta.l.papinianus..meminiſ
ſe. i. in. ff. veteri. li.v.DDac nanq; lege habet᷑ impu⸗
gnãs teſtamẽtũ.vtpote:qꝛ teſtatoꝛ non fuerat ſane
mentis vel aliqᷣq ſile.⁊ poſtmodũ legatũ.qð ſibiĩ te-
ſtamento legatũ ẽ petẽs:illo legato carebit. Sic qᷣ
impugnãt teſtamẽtũ xpᷣi e pace hñda.quã xpᷣe wcu
it in ſua pᷣdicatõe:Ephe.ij. Veniẽs euãgeliʒauit no
bis pacẽ.quã tenuit in ſua cõuerſatõe:pſal.cxix. Cũ
his qui oderũt pacẽ.erã pacificꝰ⁊c. Induxit in ſecre
ta qmonitõe:.ar.ix. Pacẽ habete intvos.Fecit in
ſua paſſiõe:qꝛ redimet in pace aĩaʒ meã:ĩpſal.luiij.
Et Ephe.ij. Jpe eſt pax nra.qui fecit vtraq; vnum.
Eſa.liij.Niſũplina pacis nr̃e ſuꝑ eũ. Obtulitĩ ſua
reſurrectõe: Joh.xix.Et Nuc.xxiiij. Pax vobis:ego
ſum:Aegauit in ſua ſepatõe: Jo.xiiij. Paceʒ relinqͥ
vobis:teſtamẽto pacis ſꝑ pꝛiuabunt᷑. Mota ad hoc
aliã legẽ. D.viij.vj.⁊.X.j.arti.iij. Et iuſte quidẽ ſic
eiuabunt᷑:qꝛ nõ ẽ iuſtũ ꝙ filij ſathane illð habeãt
egatũ:hᷣ tales teſte beato Gꝛeg. in paſtoꝛali. filij ſt
ſathane.Si inqͥt: œivocant᷑ filij.qͥ pacẽ faciũt ꝓcul
dubio ſathane filij ſunt qͥ ↄfundunt.
Circa vo inuentõem remedioꝝ cõtra oĩa p̃dicta

Arti.ix. mala ⁊ ꝑicula:que ex pacis contingunt defectu.tria
xxviij.

reſtant dicenda. Pꝛimo nanq; ondere reſtat ꝓpoſi⸗
tũ in remedioꝝ inuentõem. Secundo inueniendi
habendi neceſſitatẽ.Cercio nõ ha bentium piculo⸗

6 525
iiij.
ſam fatuitatẽ.tum ad pꝛimũ cũ illis remedijs qꝗͥ
oſtenſa ſunt ſupꝛa.eo.ca.arti.v.optimũ ⁊ maximuʒ
contra omnia pdicta ꝑicula ẽ animoꝝ vera concoꝛ⸗
dia.vt oẽs hoĩes ſint quaſi caſtroꝝ acies oꝛdinata.⁊
hoc faciat in eis voluntas ⁊ rõ qtum ad coꝛpus my⸗
ſticũ.q facit natura in coꝛꝑe naturali:Sicut nãq;
natura ad hoc ſꝑ nitit᷑.vt qualitates elementoꝝ in
coꝛꝑe viuo ſint.in bona ꝓpoꝛtione:⁊ ꝙ vnum ſupꝛa
aliud nõ wminet᷑ ꝑ exceſſum inoꝛdinatuʒ.ad hocꝙ;
pax in coꝛꝑe habeat᷑ que ex bõa euenit ſanitate.⁊ ad
hanchabendã ſudoꝛe ⁊ aliqn minutõe expellereniti
tur humoꝛes qͥ hanc pacem impediunt.que dum ob
ſeruare ꝑ omnia põr:pace frui optata. ⁊ a cõtrario
cõtrariũ euenit. Sic in ꝓpoſito.ratio xpᷣianoꝝ ad h̊
intendere debet:vt ſicut dici᷑: Rom̃.xv. Vnanimes
vno oꝛe honoꝛificetis deũ:ita ꝙ vnus ſupꝛa aliũ nõ
eleuet ꝑ ſuꝑbiam:nec aliũ vepꝛimat ꝑ inuidiã.⁊ ad
iſtã vnitatis pacẽ habendã.oꝑtet ꝙ; tam peccata in
terioꝛa eijciat.qᷓ etiã peccatoꝛes exterius coꝛrigat vł
eijciat oꝛando.⁊ coopando:cũ Paulo dicẽte: Vlti⸗
nã abſcindant᷑ qui vos cõturbant tanqᷓ; mali humo
res. Nam ꝙ mali hoĩes ſunt ſicut mali humoꝛes in
coꝛpoꝛe:patet ꝑ vecretũ.de cõſe.diſ.iiij.ẽ vnitas:Et
ſicut ziania in tritico:ſicut ptʒ ꝑ vecretum ſumptũ
ex verbis Aug.in li.v baptũmo.xxiij.q.iiij.quatꝰ.
Et ad hoc faciendũ cooꝑari debet ſuꝑioꝛis potẽtia
qͥ minutoꝛis locũ obtinet.que ſi non fecerit.ſpũalis
ſanitatis pace ſemꝑ carebit.Sivo hoc ex coꝛde ⁊ ef⸗
fectualr fecerit.in pace ſunt omia que poſſidet:Au.
xj: Etum ad ſecundũ neceſſitas hoc mediũ reme⸗
diũ inueniendi.pꝛimo nobis in cõſuetudine oñdit
diſcretoꝑꝝ:qꝛ ſicutinter ſe diſcoꝛdantes videntes ter
cium cũ exercitu magno contra eos venire.pacẽ int
ſe faciunt vt ſint foꝛtioꝛes contra terciũ. Sed dya/
bolus venit cum exercitu magno.terrã noſtram in⸗

uaſurus:ad hoc.n.circuit querens quem vuoꝛet.j⸗

Pe.v. Quantũcunq; ergo pꝛius fuerimus int᷑ nos
diſcoꝛdes.hoc intelligentes.ſimus amodo pacifici⁊
cõcoꝛdes:vt ſimus contra illũ foꝛtioꝛes.õ ſi face⸗
re noluerimus.minoꝛ in nobis.q; in bꝛutis inuenit
pꝛudẽtia vel ſagacitas:Nã ⁊ouo canes inter ſe pu⸗
gnantes.videntes lupũ contra eos venientẽ.bꝛigã
quã inter ſe habuerant dimittũt.a lupũ cõcoꝛditer
inuadunt:hac cõſideratõe ſicut refert Julius ſextꝰ
ſtrategematon.li.j.ti.x. SGcoꝛillus dux dacoꝝ in ex⸗
