laici:ſicut alibi oſtẽſũ eſt: Geñ xxvij. Senuit Iſaac
et caligauerunt oculi⁊ videre nõ poterat.Tercio qe
damnu plus nocet in oculo:a macula plus apparet:
ꝙᷓ; in pede. Sic peccatum in ſuperioꝛi ꝙᷓ in ſubdito:

Ecci.xxxj. Nequius oculo quid creatuʒ eſt.i.illis qͥ

eberet eſſe oculi eccleſie. Ae quibo Eʒ ech.xiij. Vi/
ent vana ⁊ diuinant mendatia ait ons. ¶ tũ ad
ſecundq partẽ huius articuli. ſilitudo coꝛpalis ceci
tatis ⁊ ſpũalis poteſt attendi vel qᷓtum ad cecitateʒ
cauſantia vel ꝙᷓtum ad cecitatẽ ſequentia. Primum
ptʒ:qua ſicut lumen oculoꝛũ coꝛpalium põt impe/⸗
oi per coꝛpa opaca ſuꝑpoſita. vel omnino excecari
pot quis ab hoſtib captus:ſiẽ SGamſon Yudic.xvj.
velp infirmitates oculis ſupuenientes. Yta ſpuali⸗
ter põt viſus unpediri anime: in his que circa ipſuʒ
facienda ſunt ꝑ terrenoꝛũ ſollicitudine:⁊ in his que
circa alios faciẽda ſunt ꝑ munerũ acceptionẽ. Qua
liter em̃ viam celi poſſit videre vel iuſticie:qui inter
viam celi vel iuſticiam ⁊ oculos ponit terras diuiti
as wmos munera quarũ cũq; rerum. qꝛ ſuꝑcecidit
ignis concupiſcentie ⁊ nõ viderunt.in ps. lvij. Tota
liter vo excecat᷑ a dyabolo:captiuus ductus p quod
cunq; peccatum moꝛtale. Se ſeruis nanq; ſuis veri-.
ficat illud Eſa.xlij. Quis eſt cecus niſi ſeruus meus
⁊c.quem ſicut equuʒ cecum ducit c luto peccati ad
lurum:quaſi ad libitũ:Soph.j.Am bulabunt in ce
citate:quia dño peccauerũt.vel infirmitate ſpũali.
vtpote a ſuperbia.ira.vel rolala Xl nanq; tria
peccata holem ſpũaliter excecant. Et ſicut in flatio
oculo ſuꝑneniens qñq; ipſum eruit. Ita iſta et alia
peccata ſpãliter luxuria.ſicut oſtenſum eſt. L. vij. x-
xiiij. anime ſuꝑueniẽtes ipſã in his ꝗ vei vel ꝓpꝛie ſa
lutis ſunt excecant.ps.xxxix. Comphengerunt me
iniquitates mee.⁊ nõ potui vt viderem. ¶ Etũ vo
ad cecitatẽ ſequẽtia.in hoc pꝛimo eſt ſimilitudo:qꝛ
ſicut cecus faciem habens immundã: in ſpeculo ſoꝛ⸗
s nõ videt vt tergat:nec latro excecatus ⁊ ad pati
bulum vel ignẽ ductus ab his qui dicunt:ꝙ ipſũ ad
bonũ locũ ducunt vel ad bonũ feſtum vt ipſum deci
piant patibulũ vel ignẽ nõ videns nõ timet anqᷓ ſen
tiat. Ita nõnulli ſpũalitera dyabolo ⸗ peccatis ex⸗
cecati:nec ſoꝛdes vidẽt in anima:⁊ ideo nec eas mũ⸗
dant:nec patibulum vel ignẽ videre volunt infemi:
nec dyabolum:qui ſemꝑ iuxta eos expectat: vt illos
moꝛte perimat eternavt tineant. Cuius cã eſt:qꝛ ex
cecati cum ſint.ad ignẽ infemi ducunt.a mundo car

77

W iiiij.

ne? emonibo. a quibo credunt duci ad honoꝛes. dr⸗
nitias.velitias. ideo ignẽe illu nõ timent anteq; ſen⸗
tiant. Ged tuncm beatũ Greg,pena oculos apiet
quos culpa hic clauſit. Sic excecati fuerunt illi peſ-
ſimi ſodomite:qii oſtium wmus inuenire neſcierũt
HGeñ.xix. Et ſicpꝛimo apertiſunt oculi ſyrorum qñ
fuerunt in medio inimicoꝝ ſuoꝛuũ æ quibo dicit᷑.iiij.

Keg. vj. Viderunt ſe eſſe in medio ſamarie. Sicpꝛe

dicti peccatoꝛes excecati ſil ſentire videre voluũt pe
nas inferni qn ſunt in inferno. cum illo: Tuce. xvj.
Eleuans oculos ſuos cũ eſſet in toꝛmentis vidit 7c.
SBcðdo quia ſicut cecus coꝛpaliter nõ debet ᷣm iura
eſſe aquocatus.ne irreuerentiã faciat iudici a tergo
boſtulando.ſicut ptʒ.ff. v poſtulãdo.l.j.S.caſum.id
eſt. in digeſto veteri. li. iij. Nec tutoꝛ qꝛ talis nõ põt
res pupilli ꝑ ſe bene cuſtodire.ff. œ excuſatione tuto
rum.l ꝓoſt ſuſceptam.i.in infoꝛciato, li.uij. Ita nec
ceci ſpũᷣaliter ſunt apti ſuoꝛũ vel alioꝛum aduocati
coꝛam vo:quia ſcimus:qm̃ peccatoꝛes nõ exaudit
cus: Joh. ix. Nec etio animarũ tutoꝛes:quia ocu⸗
los habent coꝛpales ⁊ nõ videbant:que ad anima⸗
rum ꝑtinent cuſtodiam.j. Regum.iij. Mon poterat
videre lucernam vei. .
OQmbus dicit: Eſa. xlij. Ceci intueminis nmo
quid habetis ſupꝛa vos: vum:qui ꝓpter amoꝛemve
ſtrum: factus eſt pauper 2 hinnilis: vt vos alliceret
ad cõtemptũ cupiditatis ⁊ vanitatis:qui ꝓpter vos
laboꝛioſam ⁊ parcꝗ caſtam penalẽ vitam vſq; ad
moꝛtẽ duxit:vt ipſum ſicut puen libꝛñ reſpicientes
diſcatis ocium gulam ⁊ oĩs peccata contẽnere: cuz
ipſo dura ſuſtinere:⁊ tñ illos qui dura ingerunt cha
ritatiue diligere. Sic vacate ⁊ videte:quia talis pꝛi
mo hic in terris viſus eſt: Garuch.iij Yterũ lena
te oculos veſtros ⁊ videte: Joh.iiij iudicem veſtruʒ
iratum ꝙ peccatis veſtris: vt euadere poſſitis in die
iudicij:qñ oẽs homines videbũt filium hominis ve
nmientem: Luce.xxj. Cuius iudicium tunc erit pecca⸗
toꝛibus terribile. ſoꝛimo ꝓpter peccatoꝛum manife
ſtationem ad peccantiũ cofuſionem. SGcoo ꝗyter in
euitabilitatẽ. Tercio ꝓpter pene acerbitatem ⁊ vu⸗
rabilitatem. multa alia. ſicut patet. Y. xj. xv. Be qͥ
bus Merñn. Memoꝛare nouiſſima tna:que ſũt moꝛs
iudicium.⁊ gehenna. Quid hoꝛribilius moꝛte. quid
terribilius iudicio. Gehenna vo mihil põt intolera
bilius excogitari. Vlideat ergo peccat oꝛ.ꝙ in moꝛ
te nec magnũ nec paruñ væ bonis ſuis ſecuin poꝛta⸗
re poterit. In iudicio vo nec reſiſtere:nec fallere po
terit indicem. In gehenna vo nullã habebit conio⸗
latõnem: ſed ppetuum vlulatum ⁊ ſtridoꝛem dentiũ
Leua ergo oculos tuos in directuʒ ⁊ vide: Hiere.iij.
quid væus:qui eſt ſupꝛa te fecit ꝓ te:⁊ quid faciet cõ
tra te:nmiſi fueris talis:qualẽ in pᷣdictis exemplis ſi u⸗
is te eſſe wcuit. ad Ro. xj. Vide veritatem ⁊ ſeueri⸗
tatem vi. ¶ Ged nõ obſtantibo chꝛiſti exemplis vi⸗
ſis vel bonis ꝓmiſſis vel penis in fligẽdis in chꝛiſtũ
nõ ſequentes ipſe dicere poteſt ülud ps. xxx. Qui vi
crunt me:foꝛas fugerunt a me:qꝛ vix ecimus poſt
ꝙᷓ ad etatem peruenenit viginti annoꝛum:ipſum ſe⸗
uit bene viu endo.ſed ponius ipſum cuius ludiciuʒ
Töhaiiren fugere non poterũt:nunc fugiunt ꝙᷓdiu poſ
ſunt male viuendo. Quiomnes ſymie aſſimilantur.
que fugit nucem pꝛopter amaritudinem coꝛticis.
Nam quia auaris et mundi ſapientibus amara eſt

paupertas:quam in chꝛiſti vident vita. Ideo ipſius

vitam in hoc non imitari : ſed potius fugere volunt
Bic de ſuperbis:et delicatis et quibuſcunq; pec
catoꝛibus:quia aliquid eis durum in chꝛiſti vita vi
dent ipſum in hoc fugiunt. quibus Job.ix.c. Fu⸗

giunt ⁊ nõ vident bonum. Contra quos habes. V.

iij.rij. Mon vos ſic: ſed guſtate et videte: quoniam

ar. ij.
V.

Vvj.

vij.

viij.

Arti.iij.
ix.

Art. iiij⸗

p.

Wiſus

ſuauis eſt dñs.in ps.xxxiij.¶ Quſtate inquit:quo⸗
modo ſub paupertate chꝛiſti.⁊ poſt paupertatẽ pau

perum pꝛo chꝛiſti amoꝛe infinite ſequuntur diuitie.

poſt aſperitatem velitie.poſt contemptibilitatẽ ho
noꝛes. ab illo nobiliſſimo rege. Quia aliter bonus
nõ eſſet:niſi ſuos in fine remuneraret:qui dicit Exo.
iij. Midens vidi afflictionem populimei.et veſcen⸗
oi liberare eum. Sed heu aliqui nõ guſtant. illhivide
licet qui ſunt alijs ſaturati peccatis:et quia non gu⸗
ſtant bic:nõ ſaturabuntur alibi: vbi viſio fit victus
qima ſicut comedentes in pꝛimo prandio nõ vebent
comedere in ſecundo inter religioſos. Ita illi qui
ſaturauerunt oculos ſuos hic vanitatibus. et affe⸗
ctiones ſuas malis amoꝛibus:vẽtrem ſuum guloſis

clitijs:mmos ſuas repleuerunt alienis diuitijs.vo

luntatẽ ſuã in illicitis.interangelos in ſecundo pꝛã
dio nõ paſcentur.iiij. Reg.vij. Videbis oculis tuis
ſcilicet in die iudicij.et inde nõ comedes.Alij vero
nõ guſtant:nec vident:ſicut mali illiterati:et etiam
inſufficientes in ſtatu ſuo:q;'tum ad ſcientiam mo⸗
res:qui nec intelligere nec facere volunt:quod faciẽ
Dum eſt.Alij vidẽt:ſed nõ guſtant. ſicut literati ma
li:quibd Naas eruit oculos vextros.j. Reg.xj.æ qui
bus Math. xxiij. Guꝑ cathedrã Moyſi ſederũt ⁊c̃.
Hi recte figurant᷑ per Oerodem:Tuce.xxiij.qui mul
tum veſiderabat Jeſum videre:quem cum vidiſſer:
illuſit indutum veſte alba. Sic multum vxſiderant
ſcripturas intelligere.in quibus vidẽt Jeſum:quẽ
tamen indutum veſte alba. id eſt. wvctrina pulchꝛa 2z
ſcientia.vita turpi contemnunt. Talium intellectꝰ
voluntate conqueri põt dicens illud Zuce x.So⸗
mine nõ eſt tibi cure ꝙ ſoꝛoꝛ mea ⁊c. Alij vidẽt⸗ .M
ſtent ſicut ille. Zuce.xviij. Elidit et ſequebatur illuũ:
Prouer.xxxj.Guſtauit ⁊ vidit qm̃ bona eſt negocia

tCio eius.

¶ Ymra ſe videre vebet peccatoꝛ damnũ quod pec
cando incurrit:vt wleat Quantã em̃ materiã habʒ
loꝛis. in exemplo oſtenditur. Si em ad wmum re⸗
dlens:et intra cameram ſuam reſpiciens. et videns
theſauros qs maxios habuit ablatos. filios et młie
res et qmicos occiſos.chartas maxime hereditatis:
que in placito eſt ſtructas:et quecunq; alia bona:
que in revel in ſpe haberi poſſent:que in camera ſua
vreliquit ablata:et cum hoc etiamvideret dñm ſuũ
ſibi offenſum vmeritis ſuis exigẽtibus:et hoſtes in
ueniret paratos ad ipſum ad penas maximas rapiẽ
dum.mateniã habet wolendi. Et peccatoꝛ ad came⸗

ram conſcientie ſue rediens:in infimtũ maioꝛis tri-

ſticie habet occaſionem:ſicut patʒ inductiue in om

nib pꝛedictis ad peccatoꝛem deum et gratiã amit
tetem appᷣuicatis. Ergo videte fratres ne forte ſit in

aliquo coꝛ malum. ad Heb.iij. Ged beu celicta quis

intelligit.in pẽ xviij. Et ideo ſicut dicit Here.viij.

Mullus eſt:qui agat penitentiaʒ ſuper peccato ſuo.
dicens:quid feci:vnuin nanq; ſequit᷑ ex alio. Nam ſi
pᷣdicta pct᷑i dana intelligerẽt agerẽt pnĩaʒ de pecca
tis tam ſuis ꝙᷓ alienis.vbinunc ꝓpꝛia nõ intelligunt
et de alienis ludunt. Cauſa vero quare elictum ꝓ/
pelum et penãꝗ ſequentem nõ vident. eſt duplex. vna
qtum ad velictum. alia qᷓtum ad penam ſequentez.
Mtum vero adq vxlictum:nõ vidẽt:quia nõ reſpicit
directe peccati œfoꝛmitatẽ:ſed commodũ vel tele⸗
ctationem annexam. Et qᷓtum ad penã ſequentem
ame? quo ſeipſum inoꝛdinate diligit: facit ꝙ iudex
cipitur in pꝛopꝛia cauſa.et intelligendo nõ rectaʒ
eontra ſeipſum pꝛofert ſentẽtiam. Ergo vide:quia
malum eſt: et amarum reliquiae te dñm. Hiere.ij.
NJuyxta ſe videre vebet pꝛorimoꝛum neceſſitatẽ vt
ſubueniat. Regula vero Hᷣm quã eis ſubuenire iube
mura chriſto data eſt.vilige inquit pꝛoximum tuũ

77

W iii).

ſicut teipſum:que fundatur ſuper regulam nature:
qua dicit᷑.Hoc facias alteri quod tibi vis fieri:quã
regulã chꝛiſtus appꝛobauit et confirmauit:Math.
vij.Omnia inquit quecunq; vultis vt faciãt vobis
homines et vos facite illis. Iſtam regulam vide et
nunqꝙᷓ errabis. Item qui peccat per iram ⁊c̃.cõtra pᷣ/

dictam regulam facit ⁊c.vſq; ad conſummationem.

iuxta illud ad Galathas.v. Si inuicem moꝛdetis ⁊
comeditis: videte ne abinuicem conſũmamini. Si⸗
cit ſignanter.moꝛdetis. pꝛopter vetractoꝛes qui moꝛ
ent qñ aliqua mala vituperãt dicẽdo. Ipſe eſt ma
lus in hoc. ſed nõ totaliter comedunt:qꝛ nõ omnia
que in ipſo ſunt vepꝛauant.vicit etiã comeditis cõ
tra illos qui venoꝛant oĩa:que vident in hoĩe.nunqᷓ
ooaum dicendo ee l Sed ſi pꝛopꝛiaʒ
Ercitatem conſideraret: diceret illud Tobie. v. Qua
le gaudiũ mihi eſt qui in tenebꝛis ſedeo.et lumen ce
li non video.¶ IJterum ſi peccat quis p nimiam te⸗
nacitatẽ. non ſubueniendo miſeris ⁊c. a p̃dicta regu
la væficit:quia qui habuerit ſubſtantiã huius mun⸗
di.et viderit fratrẽ ſuũ neceſſe habere ⁊c̃.j. Joh.iij.
Ergo videte qualẽ charitatẽ œderit vobis deus.j.
Joh.iij.hoc eſt operib oſtendite.(¶ ¶ Sed heu ſicut
terra impedit ve nocte vt ſolem nõ videamus. Ita
qui impediunt᷑ terrenis affectionibo ne videant pᷣdi
ctam eenlam ⁊c. Mota quare moiẽtes pluravidẽt
AM. xj. xlij.
¶ Omnia vero pqicta quidã lympidius intuentur
quidã plus impediunt᷑. Circa pꝛimos duo ſunt di⸗
cenda. Primo oſtendit᷑ qui ſunt illi quibo maioꝛ in⸗
eſt pᷣqicta videndi diſpoſitio. Gecundo ſub qua foꝛ⸗
ma illa intuent᷑.¶ etum ad pꝛimũ omnia ad cæuʒ
ptinentia et ſtatum ꝓpꝛium vel ꝓximi clarius vidẽt
humiles et pauperes ſpũ: ſicut videmus coꝛpaliter
exꝑumento ſenſibili qð quidem experimentũ habet᷑
V. vj.xvij. Ita ſpũaliter ꝓpter qð dici᷑ Geñ.xviij.
Beſcendã et videbo.¶¶ DOmnia aũt pꝛedicta ſub foꝛ
ma videntur ſcutali:quia ſicut omne quod videtur
oculis coꝛpoꝛalibus videtur ſub foꝛma piramidali:
cuius conus eſt in oculis.et baſis in re viſa. Ita etiã
quod videt᷑ ſoũaliter in oculis fidei vt amandũ cre⸗
dendum vel fugiendum.ſub pꝛedicta foꝛma videtur
Cuius foꝛme vnus angulus eſt crcatoꝛ in oculis fi⸗
cei. alius Yo angulus:queʒ videre vebemus. eſt ipſa
creatura in qua videre vebemus indigentes vt ſub/
ueniamus peccatoꝛes vt compatiamur coꝛrigamꝰ
ſanctos vt ſequamur. Juxta illud Luce. xviij. Vi⸗
Dit et ſequebatur. ¶U GStum ad ſecundam partem
duo viſum inpediunt ſoũalem. Primum accipitur
ꝑ ſimilitudinẽ inpedimenti intrinſeci:et aliud ꝑ ex
emplũ obſtaculi ey trinſeci in viſione coꝛꝑali:nam ſi
cut viſio coꝛꝑalis vnum impedimẽtũ habere poteſt
intrinſecũ:cecitatem videlicet coꝛpalem. Ita ſpũa⸗
lis cecitatem ſpũalem:in his que dei ſunt et ad aĩiaꝝ

pꝓtinent ſalutem. Sunt em̃ multi oculati in alijs.ſicẽ

patet. P. v.ix.et.S.iij.xv.et.ſapientes:qui tũ in moꝛ
te inuenient ſe eſſe ſtultiſſimos et cecos:qñ cum tota
ſapientia ſua nõ inuement vnam rationem ad pꝛo⸗
bandum efficaciter: ꝙ debeatur eis æ congruo glo⸗
ria beatoꝛũ.et obijcientur ſatis multe ad concludẽ
dum ineuitabiliter: tranſire æbeant ad miſeriam
damnatoꝛum. De quoꝛum quolibet verificat illud:
Ecẽci.xxxvij. Omni ſapientia vefraudatus eſt.Cunc
videbunt oẽm turpitudinem tuam:Eʒech.xvj. Hs
bendo ergo reſpectũ ad finẽ illum ᷣm Hiero.ſuꝑ il⸗
lud Math.xvj. Quid ꝓdeſt homini: ſimundũ vni⸗
uerſũ lucret. BGi inqt haberes ſapiẽtiã Galomonis
ſi pulchꝛitudinẽ Abſalonis:ſi foꝛtitudinẽ Gamſo⸗
nis.ſi lõgeuitatẽ Enoch.ſi diuitias Creſi.ſi prãtes
Octauiani:quid ꝓſunt:ſi tandẽ caro det᷑ vermibo:⁊

rj.

Arti. v.
xij.

xiij.

M

„ſinefin
giutte ne s⸗

e ſen en
nunn in nſſnſn

nemillius finis: uodt
nn lanſne uueghatn⸗
nennneſ muſaie neetmeſür onmn
ganſten rofnct Hcrevquͤ
meretcnmra tegemſupdire igſumncin
totins crercitus oontemnere velhoien
iintunudicd uſffün n tr bade
paratosal fadendun vindictaminhe
Inpſentia ſus furan. Gietiam worin
iftuni zopnimi mariti? totis ererat
ret adulterari. Sl familia inpſenna o
ſamet guloſam vitam ducere. dum inal
n beretnönetimeret quareno tlmem
mre mulms alijs modis contrs wum
irareramo ſalpcmando ſaphim ml
Noccidere velanariaam ſulurunam v
Accidiamſectar. Gidis alims haberen
nnunüftandanccſir

n lia vbiczcameret. eipicere Neredin

0 nden uſhund addes Anmu
fentuquo poſſet ſeng wed placere : nid
habeipſumpoulis cogltaigſuno
ichopatides tnas videre ꝛlocutdes
adluentere Abetis qui cogitatis malan
ſrisgfiloq niminiturpiz :t1uratis en⸗
nanieſpine limna queq geßm Cul
epka. Demg ita Cogitandäet quaſt in

toꝛum mi viſus alioi
abhomito abſconat zarnla d

⸗
P
ealn Wiſus B iii
muin kobante brn r . . . . .
lnifinit anim reſineff V
ntn rninen eg xiiij. . Alrrmonih ns cum diuiteſine fine aucianca. gnam viam facere. et in die moꝛtis v neceſſitatec
nnelein ricini òcͤ.cͤ
enterert eig rdeſbatite peccatoꝛes nõ vident wum 7 ere õ onere ca des ſur
””sr gant. Dro Rreragnan ſen male lzde le ab illis elö ppeccatum. quia dines cadens ubonere femen ⸗
erlin ehinn Aillennnnm xv. dit ſolem: nec cognouit diſtantia bont mal aſpſure r hmo nullo modo ſurgerepoteſt Eei tt
andu nnnanliumne anndo tr oniſpoſittonem vtporeqs ponik Laſtue⸗ fen do ſe drenarr Erg in morte antemorteme⸗
unia⸗ di⸗ gum q reberet pom oni polt ter⸗ lioꝛ eſt paupertas. Iſtius opinionis fui
n poniante oculos. SDic ſpiritualit igit. Tidiimpi nit pꝛopheta
K P er in pſalmo. qui ait. VHidi impium ſuperexaltatũ ꝛc.

N Wperir,g, (Asin, 4
nmi 6 irduci , gner n veum queʒ ſemꝑ ante ocnlos habere deberemus. In quo oſtendit. ꝙ ille de alto lo

nellunr elm exemplo illius:Gen xxxij. Vidi dñm facie ad faci *£ Dr dgaolen co ſub onere male
guidrnnt dat riͦchianll et ſalua facta eſt anima mea: ⁊ ſpiritualia poſtpon: Teniannng in hocqueſtione. veram concludit len⸗
dnchn eſüeriſhoi nad mus:et ante oculos mundi vlitias ⁊c. pomimus 7. 1ar en ſibiacns. Cullodiiiinuocentia videeai
monſtenmn Nit oun ¶ Tercio ꝑ alicuius coꝛpis interpoſitionẽ?.ſicut pʒ icm. .
fümibieſtan daretild oe x bis quiſut in ꝓfundifſimo carcere:quiid ſolem O 4 S SAS&
lic Aintnchedn nõ vident ⁊c. Sic nec illicqui in reele ſaah R4 . gue 3
ſgtnnnſiſe unaimenee et dyaboli: ꝓpter quod ſpũfſanctus oꝛtakt Ban. ſut viquedam hominis. Circa quas ger
nſ⸗ unlmngont enmmmt . Egreaummni filie ſyon er videteretzem r. n. mnooſtendet᷑.q veus inſte vindictas acci⸗-
ugnihablentſeſen atin Arti.vj. ¶ Et cauete ⁊omnes cogitationes locutiõ dit e peccatoꝛibv. Secũdo q; homo iniuſte. vbro ſiẽ
tentfenifiün hlnnüibrinu xvj. tiones dili enrenmgungate⸗ urarll ocutioeg vo8 cætur pen multas rationes ꝙ ho no vindictam cape
largulig haſhchaentſzinn ercitu celeſti videt vos: ſicut Gen Aitota er⸗ re non debet qurbuſcunh iniurus ſibi vel ſuis vel
rchn nligti int dohenn Vigdentes nanq; diuinam uoametzn antnnß quibuſuis rebus illatis. Tercio exempla oſtendent
gecit oſtencite. Dech l. rerum genera. ſpecies indiui am. vident oĩm ad hocꝙ nõ capiat monentia. Quarto.qᷓdamn bi
nogept len ea eriel . ſpecies indiuidua ⁊ torum oꝛdinẽ vni le ſit ꝙ quis ſe vindicet. Qui indi⸗ Pe
Nunttennz n nitante 4 Beriz Thomam contra gentiles. li. iij c vij. Et alo wnnno heger gleri nto gvmncdicta ſemp ex
m,: degnr Fe m ndit rönibo: ſta r nen . Bexto.qui
amzi Por ugrenn renllan ne⸗ ſubſte ndAnarn vna ẽ iſta. iſio diui omnino ſe vindicare volentes aſſimilent Sere⸗
gitelunn tt alio ſubitaͤtte nniin hds cuinſlibet intellecta mo illoꝛum audienda eſt retponio.
z lis ſubſtatie. nis em̃ res cum puenit in vltimũ Ci . . 5
niagutihnntininan e Tttertabternn eius naturalis. Ergoopor⸗ 4 KnANerRaluur dieegde. Rn aruck er .
Circapuinoodnoſtnr i, naturalis appetitus rationalis crearure quie AlN kacra iuſte J.
imooſianckuiſintiltannnn⸗ ſcat poſt adeptionem ũᷣlius finis: 5 capere poteſt. Secundo reſpondebit. Cexcio oſt
rgutſuntilinih nivin at poſt adeptionem illius finis:quod eſſe nõ poſſj Te ſAr. on eꝛcio oſten⸗
ealncoſtbtuft, ſciret:quia appetitus naturalis ẽ batur per iura lu tind ⸗
went Cuncomnd omnia pꝛedicta ſcire:nec tamẽ ſũ 1a: 8 iura que volunt ꝙ nemo ſut iugex in cauſa
madinäannigecn . ſcire:nec tamẽ ſũt omnia:que us ̃a. C. li.iij.ti.vt nemo ius ſibi di
et ſtatun Puun relppinicnnotilii poteſt facere ⁊ nõ facit. Si ergo qurlibet noſtrum ti icie l nenglid N i dlcat.l. vnica.7 f æ
Ppimidanus cie 1t. Bi ergo quilibet noſtrum ti iundicijs.l.penul.id eſt in.ff. veteri.li.v. Reſi
ſalgenu h:ſat,linngnil meret contra regem ſuꝑbire.ipſumq; in pntia ſus ⁊ ledut Eiare ee en veterl. ll. v. Reſpon ger
s ſpii: alite totius ia ſua ille qui æ iure põt dare iudicium.in imurijs alij
oſenſblligouiden apen nentüebei totius exercitus contemnere. vel hotem occidere in illatis poteſt eſſe iudex i. ire alijs
8 pᷣſentia iudicis iuſtiſſimi qui tot h tis poteſt eſſe iudey in cauſa pꝛopꝛia. qtum ad no
Itaſſüelttr gtr qo dict ejii icis ĩqui tot haberet armatos toꝛia pimn Innocentium.u
Ita ialrer pterqd dial Geß ni. aratos ad faciendum vindictam in homici nnocentium. in wecrerab. libꝛo. v. ti e ver
ct igebo Omnng at udictaſnoſo laplenti mant. renmm d Ricides vi boꝛum ſignificatõne. ſuper capitulume c
mlan lgnlamn gun nun 1 Earroligtererl. WVriereren Kurw ere harer w epaſconu qulgkotmurnse crituctt⸗
zuautntölrazitniu⸗ ret adulterari. Si familia in Rüria ir petlet ocs erantoe rtal S6 i tnzein nac⸗
cſinoanla cthaſoilte la. Ntneni ſam er guloſam vitam ducere. dum in alij .ſerarem fact. quio viſmnlanioninõ
NMe Abers M Ala. r . in n alüs occupa⸗ eſt locus.diſ.lvj.in ſe ibus. in fi
ſoualiterinoculisfigei rononchen⸗ ri veberet nõne timeret quare nõ timemꝰſuphire i tnedec lain ſlacerdotipus. in fine. extra. xe co
8 onen mꝰſupbire. iu abi
mugiengumn lboutit, fm, niin rare. multis alijs mot⸗ contra æum in enenti adina tae dahevanrde Er Ran goraentarch .
Nuanmuldbunn ſacbot⸗ oechfent uei ni Nerende 44 bire. vel dgtgi⸗ odiẽ iuris.quia tunc erunt in iudicio 2 peoortones ieck
nulns alz tlgete bennlb ſtihſe ceiderc, vel auariciam ſeu luxuriam vel gulamvt? timas conuicti ⁊ confeſſi cecöõdemnati
kan accidiam ſectari. Si dñs aliqme hab femi 7 cauonicecõdemnati.xvꝰ.
1a videre ddewosindigentes Kiud/ 1. liqmis haberet ſpeculum g. v. pꝛeſbyter.et.q.vlt.ſi quis pꝛeſb .
fah qui totam familiã ſuam vbicunq; eſſet:videret fami it a Vlk. ſi quis pꝛeſbyter. ertra. co
caddes Rcdmarwgur cdlgon Er ſa vbi q; eſſet:videret.fami babitatione clericoꝛum et mulierum. noſtra queſi-
wpii⸗ / xemp. q; caneret. et ei placere niteretur. Sicnos. tum. ij. q. vj. ſunt eti . ⸗noltrg quelt
ahummn Junallutinen Ende in vitaſpatru abbas Antonius cuid n k Lerlilaerin hnikie. e er pleiuſte vm
n enget ntonius cuidã qut dictam retribuet in hoſtes: Seu.xxxij
atur, Clektunscdſtenndan unn renti:quõ poſſet ſemꝑ deo placere:rũdit. Si. . er in hoſtes: wen. xxij. Quare vero
õ placere: rüdit. Sic ſeinꝑ vindictam tardat.et ſtatim cum peccato illa
npeliun ſhü len pinun en habe ipſum pᷣ oculis. ⁊ cogita:ipſum oẽs cogitatõe. ipit. õõ
pealunr. igecneralince oattc . Rtatoes accipit.in parte oſtenſum eſt.C. v. arti. v. Et tamen
me inpedimentlinrn itani atq;; oꝑatiões tuas videre.⁊ locutões audire.¶ Hec nõ eſt bonum ſi V.
er trinſeain dlioneorbgli aduertere vebetis. qui cogitatis mala i. D ignum væ quo aliquis gaudere pore⸗
culicrtriſegtiny ihabrent etis. qui cogitatis mala in coꝛdibo ve⸗ rit.quod deus ſtatim ipſum peccantem nõ punit.ſi
vnumminpedimenne⸗ ſtris qñ loquimini turpia.⁊ iuratis enoꝛmiter.⁊ cõ⸗ unit. ⸗
hals unll lmn Itni⸗ Sr n emn cut patc ꝑ auctoꝛitatem Machabeoꝛum. P. v. xxi.
Atcorpelen N0t. mittitis ſpurciſſima queq;:qꝛ ᷣn Culliuʒ in qnadã 1 V.xxiij.
coratan nelet e r dein a. Denp ün eof rullnz inq quia quanto plus expectat:tanto durins percutiet
ilamin bis le l ntet i⸗ epła. Gemꝑ ita cogitandũ eſt quaſi intimum pecca et grauio 8 Kecar: iet.
nſpü,lanin iralminͤe i toꝛum tui viſus alioꝛũ penetraret. Quid em grauioꝛem accipiet vindictam. ſicut patet. D. . et.
ncn⸗ ce inn uninn ab Kout pſconclare vens ilind geare Wed hen cäs
ret Gn verantsid in diſputationibo/qꝛ veæus vbiq; eſt.⁊ quia omnia vi er iudicem iniquitaris. qui vindicauit vi 3
ſeltſinos tc ho⸗ Tet. ſeq in cogi per iudicem iniquitatis.qui vindicauit viduam:qꝛ
fſecſeſn n nmn nin u cgitarlonio. locutionitv. opatoi omij moleſta ei erat.ꝙ veus faclet vindictam lenorhſito
ano n i en n n . nibus facimus acſinuſ eſſet. nec aliqua videret rum clamantium ad ſe:Luce. xviij
ctohieſ ftmnte ne a. cura vel wminio eſtis one⸗ cet pꝛopter multas rationes. Primo quia ille qui l⸗
tmonunſie len figilu rati.ſcientes ꝙ tales pedibus offendentes cadẽtes t. plus ſ⸗ e duia nieget .
hilitengn hen ertinn purius cad peccauit.plus ſupꝛa veum peccauit. contra cuias fe
nro tZune durius cadunt. Ex quo ptʒ reſponſio ad queſtioneʒ cit õ E
n. Deqen francate e quã vir magni ſtatus i “õü ne. bꝛeceptum:cui plus tenetur obedire.qnem tene⸗
pentig e Sechee, nagni ſtatus in potentia ? ſcientia queſiuit tur plus amare ration loni emnotioni.
Onnni nthan. cn vtrum videlicet melius eſſer ꝙ hõ eſſet diues i; on s. redempfionis.
ntndinennte ig in aei 1 P Ho eſſet diues ꝙᷓ pau⸗ gu bernationis.et gloꝛificatiõis.qu rur pli
mtuptn neilumſn Gi per. Quia ſicut melius eſſet habentimagnã dietam j ucatiots. quem tenefur pius
dͤfin iKimun acere. vel eriã , cimere ratione damnationis. Exquo ergo ipſe vin⸗
at litens e, hhſhðẽðẽ
binathnin inn igi emus ma ẽ g iura pus allegata. ꝙ nemo dʒ eẽ iudex in cau⸗
int liſniitt N
atin7inilli
nidnn
N

iij.

uiij.

V.

vj.

Windicta

ſa pꝛopꝛia.totum ergo committe te veo qui impijs
et peccatoꝛibus reddet vindictã:Eccł xxxv. Tercõ
quia ſtultum eſt.ſicut ſtultũ eſt auferẽti vnum rena
rium vel modicum bonũ:totũ gratis abijcere. Dic
ſtultus eſt qͥ auferenti vel nocenti ſibi in re exterioꝛi
gratis umm et celum ⁊ aiam ꝓpꝛiam et hereditatem
celeſtem.ſicut ptʒ. S.iiij.v. et oĩa hona ſe vindicãdo
Edit.poc em̃ faciendo plus ſibipſi nocet.quia dum
alius pecuniã ꝑdit vel verberat᷑ in coꝛꝑe.vindicans
omnia bona pqdicta amittit et verberabit ineternũ.
SDi vero alius famam leſit difamando.leſus ipſam
reſtanret bene viuendo remittendo.⁊nõ augmen⸗
tet ſeipſum malũ et vindicatiuũ oſtendendo. cõtra
aplm quipcipit nemini malũ ꝓ malo reddere: Ro⸗
ma.xij.Quarto quia eſt cõtra naturã.nõ tm̃ huma⸗

nam.ſed quãcunq;. Mam in omni natura videmus

aialium.quia vnum membꝛũ adiuuat aliud ⁊ nõ e
ſtruit.vtpoxe.ſi vna manus ledat alterã:ipſa leſa n6
⁊æſtruit alteram niſi foꝛte in freneticis:ſed a legẽte
emenda recipit ligationis 1 emplaſtri impoſitõnis.
Sic in ꝓpoſito. Si vo ledens nullã voluerit facere
emẽdã. leius ꝗꝓpter hoc nõ plus ſe dãnificet:ſeda deo
melioꝛẽ expectet emenda atq;vindictã iuſtioꝛem. de
quo in pſalmo. Cognoui qꝛ faciet ons iudicium in-
opis et vindictã pauperũ. Sen heu aliqui peius fa⸗
ciunt.qꝛ nõ tm̃ v nocente.ſeu ve parentela. verũ etiã
T tota patria ſe vindicare querunt.ſicut ptʒ de his
qui ꝓpter damnum eis illatũ in vna patria. vtpote
ꝛ ipſi vel amici eoꝛũ ibi verberati fuerunt.æ omni
bus illius parentele ⁊ patrie ſe vindicare. illoſq; ver
berare veſiderant vł occidere.qui in hoc peioꝛes ſũt
inferno atq; æmonibo: in quo atq; inter quos vnuſ-⸗
Borer ſuũ poꝛtabit: Gal.vj.ſicut patʒ. G. xvj.
uij.
ſurabit᷑ ſibi a wo.ſicut pʒ ꝑ hoc ꝙ dicit eus Eʒech.
xxv. Pro eo ꝙ ſe vindicauit vdumea ð filijs iuda:id
circo extenda manũ meã ſuꝑ eo:⸗ auferã de ea hoĩem
et inmenta.et ſaciam eam væſertã.⁊ ſcient vindictaʒ
meam dicit dñs. Gexto qui aliter facit indignus eſt
miſericoꝛdia. veus em̃ remittere vult ſub illa condi-
tione ꝙ nos remittamus. Math. vj. Si dimiſeritis
bominib peccata eoꝛum.et œus dimittet vobis pec
cata veſtra.⁊ ſi nõ dimiſeritis ⁊c. Ita etiã qui vindi
cari vult a væo inueniet vindictã:Ecẽ. xxviij.¶ De⸗
ptimo.quia eſt turpe et inhoneſtum apud veũ ⁊ ho
neſtos.q; homo ſe vindicet.qꝛ ſicut apud mundũ re-
putat᷑ œdecus ꝙ nobilis vir et potens pcutiat vł ſe
vindicet e miſero. Et ſᷣm hũc intellectũ fabula in
troducit leonem ad murem qui ei nocuerat dicentẽ
vincere poſſe:dicens.vincere crimen habet ſi vincaʒ
minimuʒ.ſic vincere vinci eſt. Sic ſpualiter cum ille

qui nocet nõ tm efficit miſer et miſerabilis 2 cecus 2

claudus: Apoc.iij.verumetiãſpũaliter moꝛtuus:qꝛ
illum vincere vedecus eſt. vnde Seneca libꝛo we cle
mentia ad Meronem. Mon minus ſunt turpia pꝛin
cipi multa ſupplicia. ꝙᷓ medico młta funera. Tales
em vincere eſt potius vinci. Noli vincia malo vin
ce in bono malum. Roma. xij. Ergo quia eſt o p⸗
iudicatiuũ.cuius alterã iuſticiã ſibi vſurpat.qꝛ ipſe
vindictã ſibiretinuit.ſicut ptʒ p aplin: eh.x. quod
habet᷑.xiij.q.j.ꝙ; militare. Aihi vindictã et ego re
tribuã dicit dñs. Mono qꝛ miles regis eterni eius ẽ
cuſtos ⁊ ꝓtectoꝛ de quo te vis vindicare:ſcʒ angelus
quite iterum accuſa bit.ꝙ in pᷣiudicium ſui hoiem ᷣ
eius ꝓtectione gaudentẽ inuaſiſti.qui etiã eſtad xi
imaginẽ factus.atq; chꝛiſti ſanguine redemptus. er
go ne quis ſupgrediat᷑ qm vncker eſt ve his omniba
Teus.j. Theb.iij.

Arti.iij. ¶ Quia vo quoſdã exẽpla plus mouent.ad idem ꝓ

bandũ.¶ Pꝛimo adducit᷑ exemplũ veri æi tui:cur

uinto qe piculoſum eſt. qꝛ eadem menſura mę

W p.

cñ iudei dicerẽt: Joh.viij. Tu xmoniũ habes.cum
etis ipſum verberarent ⁊ crucifigerent nõ ſe vindica
uit atra illos qui qñq; verba verbis:qñq; verberilo
vindicãt. Scdo exemplũ falſoꝛũ veoꝛu.de quib Se
neca. li œ clementia ad Meronem. Ii.j. ca. iiij. ij in
quit placabiles velicta potentũ nõ ſtatiʒ fulminibo
pſequunt᷑ ꝙᷓto equius eſt hoĩem hominitn ppoſituʒ
miti amimo exercere imperiũ. Nam ⁊ rali mõ aliqn
inumici melius vincunt᷑. et ad amicitias reuocant᷑.
BSicut pꝑtʒ ꝑ hoc qð ibidẽ ſcribit.c.v.dæe quodaʒ qui
multũ ſtuduit circa vincendos hoſtes Tſtruẽdos.
inter quos cũ vnũ veſtruere nõ poſſet. cõſuluit vxo⸗
rem ſuã.q dixit ei:fac ꝗqp medic facereſolẽt.qui vbi
vſitata remedia nõ ꝓficiunt. tẽptant cõtraris. nam
hecregula eſt medicoꝛũ. ꝙ cõtraria atrarijs curant᷑
Biigit᷑ ſeueritate adhuc nihil ꝓfeciſti. nũc tempta
quõ cedat tibi clementia. ignoſce illi. alienã mali⸗
ciam tua dulcedine ſtude ſuꝑare: qð cũ ille feciſſet.
cõcluſiſſetq;.eũ conſolatũ amiciſſimũ fidiſſimumq;
habuit ⁊ heredẽ. Sic rñſio mollis frãgit ira: Pronj.
xv.¶Frangit inquit iram ? aliũ ad bonũ trabit: ſi⸗
cut patet in vi.pa.exemplo cuiuſdã ſenis. Cuius by
ſtoꝛia eſt huius monachus quidã obuiauit cuidam
ſacerdoti ydoloꝛũ poꝛtãti magnũ pondus:cui dixit
quo vadis vemon. Ille vo iratus verberauit mona
chum ⁊ fere moꝛtuũ reliquit. Cui poſtea obuiauit
abbas Adacharius dicẽs. Salueris bone laboꝛato?ꝛ
Eni ille.quid boni in me vidiſti ꝙ ita me ſalutares
Cui ſenex:qꝛ vidi telaboꝛantem. Cui latro.extua
ſalutatõe cognoui te ſeruũ cei eſſe.⁊ ſtatun penituit
T verberatoe monachi.⁊ factus eſt monachus. Ec
cequõ verbũ dulce multiplicat amicos: Ecc.vj. Et
extinguit ardoꝛẽ ire.ſicut ros vłpluuia ardoꝛẽ ſolis
vel ignis. Verbũ vo durũ vel fractũignẽ augmẽtat
Mam ſicut ey colliſione duoꝝ coꝛpoꝝ duroꝝe. ſic fer
ri⁊ ſilids educit᷑ ignis. Ita in Poſito. Et ſicut ap⸗
ponẽs ligna ignẽ augmentat. Sic in ꝓpoſito. Ideo
Ecc.viij.dr̃. Me litiges cũ hoĩe linguato. neq; ſtru⸗
as ligna in ignẽ ipſius. ¶ Tercio eremplo ꝓboꝛum
viroꝛum. Primo Juᷣlij ceſaris. ce quo recitat Aug.
libꝛo velibero arbitrio quõ Cicero in eius laudem
dicit:q; cum eũ recoꝛdaretu r:oĩm ſolummodo iniu⸗
riam obliuiſcebat. ¶ Secundo regis Philippi. e
quo Seneca liij. xe ira. ꝙ cum ad eum ſegati athe⸗
nienſium veniſſent. ipſi perenti quid eis gratũ eſſet
echand urreluſpendereru tñ inpunitos ve
reliquit.¶ Cercõ regis Sau j. Reg. xj. cui cũ dixiſ
ſet populus. uis eſt qui dixit:non regnabit ſuper
Nos Baul. interficiat᷑. Reſpondit. nõ interficietur
homo quiſpiam.quia fecit dominus ſalntẽ: in iſrael
Cuius exemplo veberent alij ꝛincipes eſſe miſeri⸗
coꝛdes etiam erga inmicos illoꝛum: poſtqᷓ illoꝛum
traditi ſunt poteſtati.et non ſe ſemper dure vindica
re.ſuperbe dicentes illud Eſa.j. Vindicaboꝛ æ ini
micis meis. ¶ Quarto regis Sauid.qui illum De⸗
mei qui ei multa dixit impꝛo eria.ij. Regũ.xvj.no⸗
lint occidere.etiam a ſuis ad hoc inſtiga tus.ij. Reg.
xix. Propter quod dicitur.. Macha. ij. ; Dauid in
ſua miſericoꝛdia conſecutus eſtregnum. ¶ Quinto
exemplo omnium ſanctoꝛum. quibus Cberſoſto
mus.omeł. xvij.ſuper illud. Molite iudicare. Apo⸗
ſtoli inquit et wctoꝛes in pꝛimitius eccleſia multas
iniurias ſuſtinuerunt. ab his quos poſtmodũ con⸗
uerterunt. Srenim fniſſent memoꝛes iniuriarum.

nunq eos poſtea in charitate wcuiſſent. Ged nunc

cum frequenter wctoꝛes offenduntura laicis. ſiue
luſte ſiue iniuſte. vyabolo ſeminante occaſiones.ſi
memoꝛes ſunt iniurie:totam ſoluunt. Mam vbi re
coꝛdatio iniurie aut wloꝛis in medio eſt. nec m⸗
ctoꝛ beniuolenter wocet laicum.nec laicus eum be-

ſetenetu an eer ſictenet ed

r .7.
zmaſbonasmittit:7licte
ſiig al ond mnenr Et ehihg

ui non fal tus libe
in Yni ihu deſtr tec honbn

aan eſe inin lanil onair
lten penam temenic
al Et rolentiſe ind
ſtnear ten conenſtunied littgran
um ſuum comeolk⸗ ec
mmultis equis intranspins
n reſehne faceret E=
lrataſttieſenon inkicautſe
tuuit Srcngentsſe inlene den
augmentanttempotalia ſemper ſpl
mninnsommipotens vindicabiticie
Etinimicos multiplicant vbi illos
dunt. Vnge Geneca declementia lib
Sicut inquitabſalla arboꝛemuoltin⸗
ta vno arege ocaiſo multi ticinim
videliceter nepotes tamla. Not
naquomodo plus nocet ſbipſi. .. v.p
naturq ita potentes ſin g e endicn
pita nulla ſiſtieant damno quia dan
dicareſenonpoſimttamen maniom
huncj efagient: quiſemper viget intent
apꝛopterſe ndicand ſicnt patet. .
ſemnper eam Ricetons gaddſaciun.
ctiamfrequentereſtcötra ieges euie
lius non punietur pꝛo patremnſtincen
Numſipater deuno maleſe babens
Namomd analnn ſeoce
chrionu conceſſumeſt:
uifnocioficnmnd annmnn⸗
falis.ldind Aare libꝛo. ix. Et co
ualllusnon vobit niquitaten
unſginpeceatoſtomorietun: Eu⸗
iag ſient dicttur Gef rplij Aig⸗⸗
lu Lrviij. Abfita

in um unplo: 1
nnn Plo:noneſt hoc tii gon
D en ncicantes onnrecictn
Dnan ſcercent nlnſtcaz gnon
u N edaliqin totam patniam
nerbera elloct neele

Apatmnia vel

kenitlumun
leeſlatwofkglanisgriniſalc
höf Nunvafnaiigningnitn
liimenldnnnnnd fife
kins zuln Peiin Eiann,
rangnenmn Bein poſtn gtn
elingtsci aſeliigiqto gin,
hpſus, Ladbanmngl, ooum
lihri rar A
imou Amin euolandan
Grceretuncvinſolummnocolnin⸗
(Btaundorege Pir
zi gamatannlnat⸗
lpuma, uil blieſet
enderequostfiüngunitds
Sel angalänt
ordrnanreawitfager
. Döondit Mounoffidetn
iiſftat daminnsſlniiniſtul
õ
nntaiſpun nfi lloun

B

tinnoygiui i h,⸗
nanaznee

iſr
Anian, Ari

Ix.

Arv.iij.
viij.

Windicta

miuolenter audit: ſeo conuerſo weſo egreditur:illuʒ
ſpernens: amplius ſeipᷣm ledens: ſed non ſentit ale
diſpendium effractum. Iltimo ad ideʒ in foꝛmavel
exemplo apum. H.iij. xj. Omnibus iſtis exemplis in
foꝛmamur.ad nõ faciendam vindictã in natönibus
In p̈s. cxlix.
¶ Quos vo ratõnes vel exempla non retrahũt ipᷣa
damna que vindicãtes ſuſtinet ipſos a vindicta re⸗
trahant. e ipſis nanq; ſpecialiter verificat᷑ illudp⸗
uerbioꝝ.xix.Qui uimpatiens eſt ſuſtinebit damni.
ꝛimo qꝛ wmũ pꝛopꝛiam.i.aĩam igne inflamat in⸗
ernali: vt wmũ ꝓrimi combuj rat: ⁊ aliqñ contingit

eatł nu noꝙᷓ accidit.vbi ergo caput pꝛopaum frangit
quandoq; cenam pꝛoximinon tangit. Et ſi pꝛoximo
noceat:ꝓlus tamen ſibipſi:vel in coꝛpoꝛe:qꝛ aliquã⸗
vbi credit ſe vindicare verberando verberatur: vł
vbi credit ſetm̃ verberare occidit et ſuſpenditur: et
anumꝗ amittit ⁊ poſſeſſiões. vbi vo ſe vindicat oblo
quendo quandoq; diffamat:2 a0 reſtitutionem fa⸗
ine tenetur:quam dum non facit perditur:quãdoq;
fac ꝙ aliꝰbona amittit:ꝛ ſic tenet ad reſtitutõʒ:quã
qui non facit damnatur. Et ſic ptʒ ꝙ tales aſſimilã
tur Amã libꝛo Deſter.et egyptujs libꝛo Exodi:⁊a fa⸗
