re beat an nõ:Ata cũ placẽtia ſeu vælectabilia ſeu
iraſcibilia et vindicatiua ſe offerũt volũtati:vlłpoꝛ⸗
te ſenſuũ:vel poſtico coꝛdis:nõ ⁊ebet volũtas ſtatim
apire:illud appetendo/vel ↄſenſum vel vſideriũ pꝛe
bendo.qꝛ hoc eſt maximũ piculũ:cũ ſit tpᷣus ſpũalis
uerre:et plures pulſent ꝓditoꝛes et aĩe inimici: vo⸗
entes aĩe caſtrũ cape et veum excludere:et dyabolo
tradere. Sed væbet rationẽ oſulere. Vtrũ rale quid
viſũ vel auditũ/vel excogitatũ:ſit ↄplendũ vłdimit⸗
tenquũ. Nota. C. vij. xvj. et. xxiij Ert.cC.x.j.Et.D.vj.
vj Faes etiã dixi coꝛdis cogitatõnẽ poſticũ.qꝛ ſic in
caſtro vel ciuitate magnis poꝛtis firmatis ⁊ cuſtodi
tis:aliqñ . poſticũ patet introitꝰ vel exitꝰ:quo cĩtas
fendit᷑ et cuſtodit᷑ vel alur. Er⸗ ceteris eyterioꝛi
bus ſenſibo ab actibo ſuis ſuſpenſis bone cogitatõnes
1

A xiij.

del malep cordis aditũ caſtrũ aĩe occłte intrãt. Vñ

aliqñ vef endit᷑ et foꝛtificat᷑:aliqñ amittit᷑. Iſtud ca⸗
ſtru tamfoꝛte veꝰ creauit:⁊ ita bene officiales in illo
diſpoſuit:ꝙ nec infernꝰ nec mundꝰſnec emones/nec
homines illud cape vł vincere pñt niſi a ſeipſo ꝓdat᷑
ſicut patet Ser.cxlij.xvj. Nð ergo ita foꝛtiſſimũ eſt
ex ſua creatione/qð ita redẽptũ ?/ex ſua paſſione:qð
ita inſtauratũ eſt ſua ↄmumione.qð ita letificatũ et
ↄfoꝛtatũ eſt in ſua reſurrectione/ q ita foꝛtificatũ ẽ
ſpirituſſancti miſſione. Juſte ſibipſi reſeruari vebet
et eius inimicis negan. Quotiẽs eꝛgo bonas cogita
tiones vel auditiones mittit:vel ꝙ pctã dimittatur
vel ꝙ bonũ fiat.ad caſtrũ qo taegregie pꝛeparauit.
venit. Felix ergo et bñdicta eſt illa aia.q eum væuote
recipit/dicens illud Can.iij. YInueni quẽ diligit aĩa
mea et que eũ ibidẽ quieſcere pꝑmittit. qꝛ nunq rece⸗
det:miſi expulſus.Et ita maledictꝰ et infelix ꝓditoꝛ
eſt:qui ei caſtrũ ſuũ negat vei expulerit/et inimicum
ſuũ intromittit.ve aĩe illoꝝ: Iſa.iij. ¶ Tercium ca
ſtrũ videlicet qð edificat᷑ vpabolo in aĩiab inpioꝛũ
dicit᷑ validũ in mũdo iſto.qꝛ habet multos caſtella⸗
nos et plurimos ei intendetes. In iſto caſtro eſttris
vanitatis et ſuꝑbie:⁊ ad iſtã turrim ſũt multi atten-
dẽtes.Quã quidã attendẽtiã oñdũt eyxtra in coꝛpe⁊
veſtibo. In coꝛpe longã barbã poꝛtãt.qꝙ ſi ꝓ remiſſi⸗
one peccatoꝝ iniũctũ fueritino facerẽt. Sed in h̊ ſiẽ
ſaracenis aſſilant. Yta etiã in moꝛibo exemplo ꝙ pe/
ioꝛes ſũt.qꝛ ipſi exhibẽt reuerẽtiã maioꝛẽ machome
to dãnato.qꝛ nec ꝓ moꝛte ſuſtinẽda/ſic eũ iuramen⸗
tis vituperarẽt ꝙᷓ; nos ad xpᷣm in celo regnãtẽ. Scoo
hoc oñdũt in veſtibo ex trãſuerſo ſciſſis.que moꝛes ſi
gnãt cæo et ecdeſie ↄtrarios.ſicut patet in toꝛneamẽ
tis et ſilip. ¶ Gcdo iſto in caſtro locij iuſticiarijſtʒ
ira.qꝛ in iudicijs et vindictis plus irã ſequunt᷑/ ꝙro⸗
nẽ. Et reuera ſicut ira pauperũ eſt mobilis poſſeſſio
qꝛꝙ modico paeinar hra ira diuitũ manet q̃i here⸗
ditas unmobilis.¶Tercio in iſto caſtro pctm cupi
ditatis eſt theſaurariꝰ.qꝙ iõ miniſtris potius qᷓ; dñis
ↄpat᷑qꝛ dñi cupiditatẽ oꝛe veteſtant᷑: ſed tñ cupidos
diligũt miniſtros:qͥ multũ ſciũt ꝓcurare: et modicũ
reddere.qui etiaʒ ſciãt tallias ꝓ cibo dare et graues
emẽdas leuare.Et ſic dñi tales ſũt diuites de aliẽo
et eſſent pauꝑes:ſiquilibet haberet ſuũ.Et excuſant
ſe dicẽtes ſe nihil ſcire:ſicut dyabolꝰſrripã xe ſbᷣmer⸗
ſione nauis.quo ↄtra ſanctꝰ Lodouicus voluit ſcire
ↄditões ſuoꝝ ſeruoꝝ.(¶ Ouarto in iſto caſtro locuʒ
coquinarijſtenet gula.et iſte eſt mirabilis cocꝰ.quia
multos intoxicat.plures em̃ moꝛiunt᷑ ciboqᷓ gladio
ſicut v ſcois cenis et hmõiinoꝛdinatis. Vñn iſto pec
catũ int᷑ cetera videt᷑ pctoꝝ vindicta.qꝛ alia vlectãt
iſtud cruciat et occidit ¶ Quinto in iſto caſtro ma

gnũ hoſpiciũ tenet luxuria et młtiĩ iſto hoſpicio ſeu

camera ſunt embocules ecũbꝛes et auegles.qꝛ in illa
materia male ſtant ꝓpter ↄtractꝰ carnalis copule et
fidei dationis ¶ Gexto in iſto caſtro cameranius eſt
eccatũ accidie.qͥ pẽdet coꝛtinas et facit hoĩnes diu
aſciuire. et ſacerdotes qͥ plus dñoꝝ ꝙ; i timẽt offen
ſã:poſt nonã celebrare:et tales ſunt ſapientioꝛes veo
quia mundũ alio modo foꝛmãt.Seus enim fecit no⸗
ctem ꝓꝙ requie:et diẽ ꝓ vigilia.⁊ ipſi bubones inferni
econuerſo noctẽ vᷣtunt in diẽ.⁊tales ſunt de familia
trahelintheamẽ. qui eſt pꝛincipalis camerariꝰ infer
ni qui vt dicit᷑ cuidã reſpondit:ſuũ officiũ eſſe facere
homines diu ſe inter lintheamina inuoluere. ſic pʒ
Ger.xxij.iij. Ybiq; cũ turpib cogitationibo ocioſ ⁊
luxurioſã vitã ducere. Iſte tyꝛelitel lemãdra ſaluet
ñ coꝛpꝰ erit ſiccũ er̃ lintheamĩa/et ponet᷑ in terra et
ala in inferno.Sic ergo patet qũo in animabus im⸗
pioꝛum eſt caſtru inimici atra caſtrũ vi. ſ̊ hñs caſtꝝ
Ti in anima ſua firmiter fundatum.iſto caſtro di/

xvſ.

xvij.

nanegini
civsreca Dhace ,
atioptinoctpokentiſinomicotw
Iyruuteinmiai oio ctirp ic Qumnin

Nne ſpemin dio,Zanolßm dilicẽco i

iunmn oiiginrtt mi ino pnanlaama
cmortem c onatorſiut oter. A/ni a

uſſgtlan önibſtisct dilitis meii 3

corßnn i i ertotaciaua: dau j. (An
5rloncandeſeqgſemuencotai anirenenan
obſciceiamendſo Jn ac. Ctag oppoſt
Itſepolitamagisgpporent.

Micſeynmoreſtatoßdgeqnd ziin orde

gkogkannr höt nelicidecidit iamini
hi apigöfiimulnsmod Dar niiie
gvetid AOriciti dencüt insſnne ſtan
iuintiſetpagittsg ofipſuis dendtndla
Byoro Unbllicclinebicteß iamſts dene
her gen Amonesinfneriherittiſiar ini,

nlibocrenctis coo nnenit
Uum Grultehachoarnpen U

ni
munkon. Tlvapaſſ eſt
ſuanſi uuniont i aineed

e tranos ſiant pater! 1
goiinimnaaſnioc üngi⸗
et ndictis plus rifegnuni i⸗
it in gaupei eſt nobiispoffeſi
r Itain diuit nanet jiban,
Tabiiſaſiwhana
nn glominiſns pono oi⸗
lſotẽ oꝛe Nreſtant ſen ti pigos
multu it gcumam:etmnolic
nit tallias oabo dareetgraues
tſicdii tales ſut diintes wealleo
luilibet haberet ſuu Etexcuſant
reſicut dyaboloſrnpa wibmer⸗
a ſanct? Lodonicus voluitſcire
(Quartoin iſto aſtrolocn ge⸗
la etiſteeſt minabilis o. gui⸗
lures e moriunt ho ladi⸗
cthmotinordinatis. Düiſtöper
ckpao vindicta qglia Nlactit
cidit ¶Auinto iniſtocaſom
tlumnuckminiii oſuchſil
cules cibrts taucgleoein⸗
bter cruct'aamalis poleet
Prare ſtro amcraroe
Dertoin iſto coſtro —
let uninup t fa holn

vor itum

Nxj.

xij.

Ar. vj.

ſuã nõ põt poꝛtare

Anima
cat illud pᷣs.xxvj.Si conſiſtant aduerſum me caſtra
non timebit coꝛ meu.
Sev quare aĩa bona q̃ tamnobilis ẽ creatura cor
poꝛi cõiugitur quadꝛuplex ratio aſſignari ꝑt.¶ Pꝛi
mo ꝓpter vi curialitatem et bonitatem:qua voluit
coꝛpalem creaturaʒ eſſe ꝑticipem ſue beatitudims.
qð eſſe nõ potuit.niſi ſpuali creature Gruner eeur.
Becũdo ꝓpter augmentũ meriti. In multis eniʒ
meret᷑ aia ròne coniunctõnis.in qᷣb ſeparata mereri
nõ poſſet.ſicut ieiunare cᷓ affllictõne/ vigilare/⁊ alia
caritatis oꝑa exercere.¶¶ Tercio ꝓpter pfectõnẽ vni
uerſi et ecoꝛẽ.cũ em̃ eſſi creatura mere ſpũalis /ſſicut
⁊us et angeli:et mere coꝛꝑalis ſicut terra et aꝛboꝛes
Xcuit e ſſe mediam que eſiet et coꝛporalis et ſpñalis.
Auarto vt vo ſimul ſeruiãt.d hoc em̃ factus ẽ

homo vt o ſeruiat. Et omnia inferioꝛa facta ſunt:

vt ei ſeruiat. Vñ hugo v arra aĩe.QOuid tibi œdito
aĩa ſponſus tuus.Et rñdet Reſpice vniuerſum mun
dũ iſtũ /et cõſidera:ſi aliqͥd in ea ſit qð tibi nõ ſeruiat
mis creatura ad hũc finẽ curſum ſuũ virigit vt ob
ſequijs tibi famulet᷑/et vtilitati tue ſeruiat.Et infra
q̃cũq; ignitus ẽ ille:multũ tibi cõtulit:et ideo młtuʒ
viligendus ẽ:qui tãtũ dare potuitiet qͥ tãtũ dare vo
luit multũ dilexit.Hec ille.Sed heu nõnulli plus q̃
rũt et diligũt et ſeruiũt dato:q; datoꝛi. De qͥbus ha
bes.A xx.vj.De talibus põt intelligi illud Can.iij.
NQueſiui quẽ diligit aĩa mea. q̃ſiui illũ et nõ inueni.
qꝛ; nõ qſiuit/vbi/necquõ qrere vebuit.qꝛ ve bñ que⸗
rentibo veritas ait.Ois qui querit inuenit.

¶ Exyquo coꝛpoꝛi cõiungit᷑ ad ꝑfectõnis augmentũ

nũc reſtat oñdere quõ ala coꝛpori cõiuncta ꝓficiat᷑.

¶ Der ficit᷑ em̃ pꝛimo fide in vũ eredẽw. Sicut oĩs

natnra d ꝑfici qñ attingit ad ſuũ finẽ.Reus autẽ eſt
obiectũ et finis fidei. Igr in omni ope tuo crede ex fi
⁊æ aĩe tue:Ecci.xxxij.AOuia qͥ increduluseſt nõ c aia⸗
eius recta:Abacu.ij.¶ Secũdo in ipᷣm ſperando /ſi
cutin optimo et potentiſſimo amico tuo. Psõ.cxxir.
Sper auit aĩa mea ĩ dño.et iteꝑ ſic. Quare triſtis es
aĩa ⁊c.ſpera in dño.¶ Tercio ipᷣm diligẽdo.ſic em ꝑ/
ficitur:qꝛ ↄiũgitur et vnit᷑ ſuo pncipio:qꝛ amoꝛ vnit
amantem cũ amato:ſicut patet.A.xx.xiiij.ergo dili⸗
ges dñm veũ tuũ/ ex tota aia tua:Seu.vj.¶ Quarto
ipᷣm laudando/eiq; ſeruiendo:cui ſeruireregnare eſt
ergo bñdic aĩa mea dño. In pᷣs.cij.Et qꝛ oppoſita iu
xta ſe poſita magis apparent. .
¶ Mũic ſeptimò reſtat oñdere quõ aĩa in coꝛꝑe pee-
cato ꝑꝓdatur.Hõ em̃ ꝑ maliciã occidit aĩam ſuã.ſicut
hẽ Sap̃.xvj.ꝗð fit multis modis. Ser.xxiij.iij. euʒ ſe⸗
quẽtib.¶¶ Muidã em̃ vendũt aĩas ſuas/vt auaruũmẽ
cientes/et peierãtes ꝓ om̃ib ſuis vendendis. Eccã.x.
Auaro nihil ẽ celeſtius hic em̃ aĩiam ſuã venalẽ ha⸗
bet. Jdeo vemones in fine repetẽt eã ſicut ſuã/quam
multis delectatõnibo ſuis.et diuitijs emeꝛũt. IJpi em
in talibo acqͥrendis eos iuuerũt. Ideo ⁊e talibo dicit
Au.xij. Stulte hacnocte repetent a te animẽ tuam.
¶ Alij eã dãt ꝓ nihilo.Qui em̃ daret regnũ ꝓobu⸗
lo. ſatis diceret illud dareꝙ nihilo.ſic qͥ dat regnum
eternũ et eternã velectatoem ꝓ tꝑali. Et mirabile ẽ
nõ daret hõ alicui ribalde vnn digitũ ad peccãdum
cuʒ ea et ob hoc dat aiam ſuã mille eᷣmonib.Ergo
ſatis dat eã ꝓ nihilo.qð tamẽ ꝓhihet Ecci.ix.ne xes
foꝛnicarijs aiam tuã.¶ Alij ea ꝑdunt ſicut ſuꝑbi.et
hypocrite.qͥ p ↄfuſionenõ cofitẽt᷑ peccata ſua. Ecci.
x. Eſt qͥ p cofuſione ꝑdit aĩaʒ ſus.cõt:a quos Ecci.
x. ꝓ aĩa tuia nõ ↄfundaris dicere veꝝ ¶ Alij pignoꝛ
aĩam ſuã obligãt:vt enrati.iij.Rexx.Cuſtodi virũ
iſtum qui ſi lapſns fuer it manib tuis erit aĩa tua
anima illiꝰ. Mirabile. Clericus nõ obligaret vnũ
Peularemp vetula/ꝓ cuius cuſtodia obligat amima
chaem lignoꝝ. Et tñ plura ligna

addit.qꝛ neſcit cuſtodire animã ſuam:et tamen acei
pit plures cuſtodiendas.
ylloꝝ vo q ſic alas ſuas vẽdunt/ obligãt/2 pdũt:
eſt fact ad mirãdũ/ ꝓpter tris videlicet ꝓpter ani-
me vnitatemſpcioſitatem/⁊ illoꝝ nimiã fatuitatem.
Pꝛimũ patʒ.ſi qͥs hret miſi vnn oculum/vel vnum
equũ/vel wmũ.ſtultioꝛ reputaret᷑ ſi eã diligẽtius nõ
cuſtodiret:immo ſi iſta leuit᷑ amitteret vel daret ꝓm
hilo:om̃es ſuper eũ admirarẽtur. Sicut ergo iſta et
alia ad coꝛpus ꝑtinẽtia diligẽter cuſtodiũt: et ꝓ cor
poꝛe faciũt cuſtodes coꝛpis:mirãdum ẽ ꝙ nõ diligẽ⸗
tius vnicã cuſtodiunt aiam. Se hoc erroꝛe admirat
Merñ.ſuꝑ Cañ.dicens.Cadit aſinus:et inuenit qͥ ſe
ſublenat.cadit aĩa:et nõ ẽ quimanuʒ apponat.et vt
veꝝ fatear:inter centũ nõ vidi vnũ ita diligentẽcir⸗
ca ſalutẽ aĩaꝑ:ſicut collectõne pecuniaꝝ.¶¶ Secũm
hoc mirãdũ ẽ pꝛopter aĩe bonitatẽ et pcioſitatẽ. Eſt
em in ſe tamnobilis natura:ꝙ vna anima plus valet
qꝙ; mlle mũdi:qð pʒ ex hoc:ꝙ xpᷣsp mille mũdis nõ ef-
fudiſſet vnã guttã pcioſi ſanguinis ſui.ſ̊ ꝓ anima cu
iuſcũq; hoĩs ſanguinẽ rotũ effudit.ſicut patet Ser.
xxiij.ij.Ex hoc etiã: mũdus et quicqͥd mũdi ambi
tu cõtinet᷑.ſicut ſol et luna volucres celijet piſces ma
ris vniuerſa inſuꝑ et pecoꝛa eampi:facta ſunt vt aĩe
ſeruiãt.Siẽ ptʒ ſupᷣ.E.c.xx.Omnia inqͥt pᷣdicta ſub⸗/
iecta ſũt potẽtie eiꝰ ergo ipᷣa aĩaẽ nobilioꝛ. Mõne er
go ẽ bñ mirandũ:qꝙ aliqͥ taumnobilẽ naturã et pꝛecõ
ſum iocale/ vendũt melioꝛi foꝛo ꝙᷓ iudas aĩam ſuꝗ:p
triginta venarijs:qꝛ pꝛo lucro foꝛte vmꝰ venarij vel
minoꝛi quinqͥes peierãt.Ex qͥb pʒ ꝙ in nulla merca
tione vel negocio vel arte ſunt tot mali mercatoꝛes:
ꝗquot ſunt ĩ mercatõne aĩaꝝ.Alij vᷣo eã ſymboliʒãt
ꝓ parua velectatõne gule vł luxurie. Et ſunt ſimiles
cuidam ve quo fertur. Eũ eſſet in taberna/et nõ ha⸗
beret qð poneret ꝓ ſimbolo ſuo: Vendidit aĩam ſuã
ſocio ſuo.et ſuꝑ hoc citatus et reqͥſitus ab oꝛdinario
cur talem cõtractũ cõtra veũ et rõnem feciſſet. Re⸗
ſpõdit ſcio ꝙ dyabolus anima vendicaret. Ideo er
ſo vendidi eam ſocio:ne dyabolus eã haberet. Mg⸗
o em̃/ꝙ ſocius eam habeat.Alius vo requiſitus q̃⸗
re eam emiſſet. Reſpondit vt dyabolus eam habeat

pꝛo me.quia ab vno non requirit niſi vnam animaʒ.

et illa intenm me apud illum acquietare.vel ꝙ eyxꝑ

te vna vel altera ipᷣa guloſi anuna dyabolũ non eua⸗
Vret. Tales accipiunt ĩ vano animas ſuas ve quoꝝ

fine Ecci.eix. Putredo et vermes hereditabunt for
nicariuʒ et tolletur de numero anima illius.Alij x
anima ſua ludunt: non multum curantes vtrum ſal
uetur vel damnetur. Sicut quidam qui dicere ſole
bat vt dicebatur. Cum anima receſſerit a coꝛpoꝛe:
curat œus:⁊ currat dyabolus ⁊ qui poteſt citius ve
nire et capere habeat eam. Sed væus in illo curſu nõ

ArS. Hlij⸗

xxv.

xxvj.

=—

Exemp.⸗

multum feſtinabit.quia vbicunq; fuerit:et quiſcun⸗

q; eã abuerikißſ eam non amittit /ſed eã in celo vł
in inferno in aula vel in carcere ha bet. Eʒech.xviij.
omnes anime mee ſunt. Seo dya bolus bene feſtina⸗
bit.quia ipſe ſemper eſt paratus ad talem pꝛedam ca
piendam quod patet per hoc quod fertur de quodã
qui in quadam taberna cuʒ non haberet ſym bolum
et animam ſuam vendicatõni exponeꝛet:ſtatim affu
it dyabolus in foꝛma mali gartionis et anima ex cer
to pꝛecio empta:ſtatim totum ſecum ad infernũ por
tauit.ſic miniſtrabit talibus in fin e.Luce.xij.Stul⸗
ee hac nocteanimam tuam repetunt a te xc. C( Ter⸗
tio talium fatuitas et ineurialitas eſt ſumme admi-
randa:quia melius ſeruiunt equo ideſt carni q;equi
ni ideſt aie. Pulchꝛiusequũ et ſeruũ veſtiũt ⁊ paſeũt
i lar 7 dñm ⁊ qꝛ etiã ſeminudi.i.ĩ aĩa nudi ad feſtũ
i ſine veſte nuptiali vadũt.veus tales nõ honoꝛa⸗
bit.qꝛ quis honoꝝficabit exhonoꝛantẽ animã ſuaʒ.

Exemp⸗

viij.

Arꝰ. .

.
.*

Exemp.

Arma

Ecci. x. Quia etiã plus ꝓuidẽt filio ſtatim moꝛitu⸗
ro.ſcʒ carni:qꝙ; aĩe nunꝙ; moꝛiture.ſic patʒ Ser.xxiij.
vij. Quoꝝ pꝓſonã innues et fatuitatẽ admirans ſapi
ens.Eccłs.iiij.dicit. Cui laboꝛo et fraudo aĩaʒ meã
bonis. Mota.C.ij.uij. Quia etiã x eo qð optimum
eſt in natura ſua min curãt bonũ hꝛe.n Augu.in
quodã ſᷣmone/quid ẽ ꝗõ velis hĩe malũ:dices mihi
nihil oĩno/nõ vxoꝛẽ/ nõ filiũ nõ fuiã ñ ancailla:nõ tu⸗
nicã:poſtꝛemo nõ caligã:⁊ malã vis hẽe vitã.rogo te
pꝛepone aĩam tuã calige tue.Hoc em̃ rõ et oſuetuw
vcet. oĩa em tꝑalia quato vitioꝛa ſut: tãto diligetiꝰ
cuſtodiunt. Sed ᷣm Augꝰ.ſuꝑ Geñ.ad literaʒ. Bic
ꝰ omnẽ creaturã ſiliter ſic aia omnẽ creaturã coꝛ⸗
poꝛalẽ dignitate nature pᷣcellit. Quia etiã plꝰ triſtã
tur.ſicut pʒ Ser.lxxvij.uij.Et diligentiꝰ querũt per
ditã acũ.ꝙ alaʒ ⁊ citiꝰ tunicã obligatã ꝙᷓ alaʒ et citiꝰ
ũ e Popteis aĩe expellũt:qᷓ dyabolu et hylariꝰ ei
ſerniũt/cũ amoꝛe et ſeruoꝛelet laboꝛelet cũ catilemis
7 hylaritate. æo vo ci murmure ⁊ triſticia ſeruiunt
ieiunãdo/vigilando/ elemoſynas dãdo. Quia etiam
vuriora nõ ſolũ in dyaboli ſeruicio:ſed etiã ꝙ carne
qᷓ; ꝓ aĩa ſuſtinẽt. Vnñn Criſoſtomꝰ ſentẽtiałr. O qꝙᷓgra
ues aduſtiones et potiones ſuſtinent hoiĩes ꝓ incerta
a nitate coꝛꝑis:q vix durabit in craſtinũ:et aliquã⸗
do moꝛtẽꝙ carnis amoꝛe incurrũt ſᷣꝓ certa ſamta⸗/
te aĩe quis modicũ ſuſtinet. Quia etiã diligentius ⁊
cũ maioꝛi ſollicitudine⁊ cogitatione/a niſu/intẽdũt
lucris pecuniaꝑ:G ſaluti aiaꝝꝑ.Et tñ quid ꝓdeſt hoĩ
ſi mundũ vniuerſu lucret᷑ aĩe vo ſue trimẽtum pa⸗
tiatur:Mathei. xvj.

Rmoꝛũ.pꝛimo ponẽ
da ẽ bꝛeuis diſtinctio.Secũdo:quibo gene
riba armoꝑ dyabolꝰ aiam expugnat.Ter/
cio quõ ↄtra illa arma dyaboliarmis vi aĩa armata
eſt.Quarto:eypimentũ quõ cognoſcere quis pt᷑ ſub
cuius armis militet.Quinto armoꝝ ſpiritualiuʒ

factione et cuſtodia tractandum eſt.

d pꝛimũ ſic ꝓcedit Armoꝝ quedã ſũt coꝛpalia
quedã ſpũalia. Pꝛimis reſpublicaſet pax cuſtodit᷑ ex

ternioꝛ: Secũdis res pꝛiuatal ⁊ pax cuſtodit᷑ interioꝛ

De pꝛimis facit lex mentionè inſtituta in ꝓhemio
Impꝑatoꝛliã inquit maieſtatẽ nõ ſolũ armis oꝛnatã:
ſed etiã legibo oꝑtet eſſe armatã.vt vtrũq; tps et bel⸗
loꝝ et pacis poſſit recte gubernare. Ideo ̃m gloſã
arma ↄnectit cũ legib.qꝛ nec leges ſine armis:nec ar
ma ſine legib rcte gubernant᷑. Sed heu iſtis armis
oꝛdina tis ad vtilitatẽ et legũ cuſtodiã: milites et ge
neroſi moderni abutunt᷑ ad voluptatẽ ⁊ legũ veſtru
ctionẽ.qð fit duplicit/vel qꝛ illa exercent oꝑs ꝓhi⸗
bita et ülicita:ſicut toꝛneamẽta.Ad illũ em actum
arma poꝛtantes:legẽ nõ gubernãturſſ legẽ veſtruũt
vt e toꝛneamentis:que talia fieri ꝓhibet.ſicut pate
bit infra œ ludis.Vłqꝛ licʒ ad vtilitatẽ arma qͥdaʒ
Teferãt:ſicut in iuſto bello:plus tñ ſtudẽt oꝛnamẽtis
et diuitijs armoꝝ in auro ⁊ argento ⁊ ſuperbie veſti
mentoꝝ:qᷓ exercitijs et induſtrijs belloꝛum:vł circa
tolerãtias laboꝑ. ꝗ tñ vanitas hoſtes potiꝰ ꝓuocat
ꝙÿ̈ terreat. Potiꝰ ꝙter illa occidunt᷑:qᷓ ab illis vefen
ant᷑. Et ſᷣm hoc optime RKnñdit ille exptꝰ miles/ ha⸗
nibal:qͥ romanã militiã multo tpe ſibi hũiliauit ſiẽ
patet ꝑ Auguſtinuʒ wæci. xei. Be illo em̃ legit:q; cum
apud regẽ antiochũ moꝛaret᷑ cã ꝓfugij:et rex oſtẽta⸗
ret exercitũ in ſigniba aureis ⁊ argẽteis floꝛẽtẽ:et glo
riabundꝰ ab hanibale qreret: putas ne hec oĩa ſatis
eſſe romanis. Meſpõdit hanibal ſatis eſſe credo: et ſi
romani auaniſſimi ſint. Rex em queſiuit væ nũero et
potenria exercitꝰ.ipᷣe vᷣo æ pꝛeda reſpondit armoꝛũ.
ꝓ qua hñda:romani ↄtra eos foꝛtius pugnarent.?e

7 %

xxrxiiij.

tali loquit Petrus bleſenſ.in quadã epla: dicens:
Clypeos veferũt optune vauratos:pꝛedã ponꝰ ho⸗
ſtiu ꝙ certamẽ Mõ. H.ij.xxiiij.Et. M.iij.xv.optime
pulcherrime veriſit vnũ talẽ ſcipio affricanꝰ. quo
refert Vegetiꝰ in libꝛo ve re militan.c.j.ꝙ cũ oꝛnatũ
ſcutũ eleganti vidiſſet:nõ miroꝛ inqͥt ꝙ tanta cura
oꝛnauit ulud.in quo plus pᷣſidij:qᷓ in gladio hꝛet no⸗
tauit eũ œ vecoꝛdia:eo q plꝰ oꝛnauit et ↄfidit in ar
mis væfẽſiuis:qꝙᷓ inuaſiuis.quibo a b hoſnbo pᷣſeruare
tur potius:qᷓ hoſtesinuaderet ·
Arma vo ſpualia:quedã ſũt ad aĩe expugnatõem
quedã adæfenſionẽ. Sed væ expugnãtibo pꝛiꝰ vicet᷑:
in quo apparebit qualit᷑ dyabolꝰ aĩiaʒ armis ſuis ex-
pugnet. Obſidet em̃ totuʒ hoĩem: et qᷓtũ ad aĩam:et
ꝙtu ad coꝛpus. Sed tñ quilibʒ aↄſiderat cuiꝰ aditois
ſit et faciliꝰ vinci poſſit ad q̃ pcta ꝓnior ſit.ſicut obii
dens ciuitatẽ vel caſtrũ.⁊ ex illa ꝑte eũ inuadit:et ei
inſultũ facit.ſicut pʒ Ser.cxnx.ij. Pꝛuno em̃ expugt
ſuꝑboset iracũdos.et vindicatiuòs/anmis medacij
dicẽs iuſticiã eſſe acciꝑe vindictã/⁊ vecoꝛdiã eſſe/vin
ci. Inclinatos vo ad auariciã:expugnat eiſdẽ armis
dices /miſericoꝛdiã eſſe tradere pecuniã ad vſurã:vt
poſſit ꝓximũ et ſeipſũ iuuare. Inclinatos vo ad lu⸗
ruriã:eiſdẽ armis expugnat/dicẽs:bonũ eẽ gẽnꝰ hu⸗
manũ multiplicare:et ꝙ nõ ſit tãtũ pctm ſicut dicit᷑:
exqͥ oĩs hõ mag: inclinat ad h.Pꝛonos vo ad gulã ſic
⁊æcipit ⁊ expugnat/dicẽs:gula eẽ coꝛꝑis recreatõm.
et foꝛtitudinẽ.Et in iſta obſidione/nullã ꝑtẽ dimit-
tit inexpugnatã.Eypugnat em̃ os turpi locutione.
Aures vetractõe.oculos nociuis aſpectid. Mõ. H.
ij.vij. Intellectũ:excecatõe:lumẽ fidei extinguendo
vicẽs:etiã cupidã bonoꝝ ↄgregationẽ eſſe ꝓuidẽtiaʒ
in illis.Se iſtis armis. Pꝛouer.xxij. Arma ad capiẽ⸗
dũ/gladiꝰ ad interficiendũ in via ſuꝑbi.Et tñnonul
li libentiꝰ et diligentiꝰ armãt ſe iſtis armis ad eoꝛuʒ
interfectionẽ:qᷓ armis vi ad eoꝝ fẽſionẽ.ſequitur.
Cuſtos v aĩle ſue/lõge recedet ab eis.et hoc ſtatimĩ
pꝛincipio. Quia Luc.xj. Cũ foꝛtis anmatus cuſto⸗
dit atriũ ſuũ in pace ſũt oĩa q̃ poſſidʒ.dyabolus foꝛ⸗
tis:p maliciã/ armatꝰ ꝓ aſtuticiã cuſtodit ꝑ ↄſuetu⸗
dinẽ atriũ ſuũ.i.alam peccatricẽ. In pace ſũt ſñ ma⸗
gno remoꝛſu ↄſciẽtie.que poſſidet:vt ſic ſuauit᷑ cuſto
ditia dño ſuo nõ veſiderẽt fugere. Sed q̃i litargici et
wvꝛmientes ad infernum veſcendunt.
Cõtra hec arma et pericula hoꝛtat᷑nos aplus ad
Ephe. vj. dicẽs Induite vos armaturã wi: vt poſſi
tis ſtare aduerſus inſidias dyaboli. Et nõ ſolũ hoꝛ⸗
tat᷑ nos ad armãdũ:ſcd wcet q̃litermiles xpᷣiẽ armã

dus:ſicut pʒ Ser.qxx.ij. In hoc ꝙ ſequit᷑:ſtate ſucci

cti lũbos caſtitate:induite loꝛicã iuſticie. In qua ẽ
onexio/anuloꝝ.i.omniũ vtutũ ſiẽ pʒ. J.xiij xxij. Sʒ
diligent curandũ eſt:ne anuloꝝ aptuĩa ſit mimia.qꝛ
tunc faciliter per eam occidi poſſj. Ita iuſticia qua.
w permittit/vna/fauoꝛes odia vel terroꝛes intrare
In omnibus ſcutum fidei ſumentes in quo poſſitis
ommia tela nequiſſimi ignea extinguere. Dicut eniʒ
illo ſcuto miles chꝛiſti omnia peccata vitat.ſicut pʒ.
F.iiij.xxx.Et.yxxxiij. Ita illius fectus eſt omnium
peccatoꝛum cauſa:quia mercatoꝛ ceteris paribus ſꝑ
venderet illi quiplus offerret:ſi crederet ꝙ ſolueret.
Sed dyabolus offert pꝛo foꝛnicatione/ adulterio/et
gula/et huiuſmodiſparuam cælectationem.pꝛo piu⸗
rio/ſey Snanad prn exheredatione/ vel vſura/dimi⸗
diam marcam.Et væus pꝛo ſeruitio ſuo quod tu feci
ſti/ ꝓreſiſtentia et ſuo contrario:offert celum. Siqᷓ
haberet fidem ꝙ ſolueret:potius ei veberet operãdo
obedire: et opera et laboꝛes locare. Item ſi ſciret vl
fidem haberet/q eternalit ꝓ pcto vaãnaret᷑.qͥs pecca
ret.ſequit᷑. Et galeaʒ ſalutis aſſumite.i.ſpem etgla⸗

.iij.

Arꝰ. ij.

Arxrꝰ.iij.

V.

r chil ien Gnd n
ſmnani i en
1 . NI
ſictunn ſtin –— figcucotran
lalnginien Etorino
tſtamul ſ 6. Noni is (Se

47 7 .. eudato⸗ 0
Eſur nt pnit uc ir i etrrl
jnücot guordetesſunt anns l
irgucletantsfalnſiten andie
Mmitinifeniͦciarmisſtis Bene ande⸗
cönugeleetlemune dltautcsanmn 1
aogfikrglalgitnannuſhei
ncigtt röneannamimn Dehtund ls
Moncus neticent kanitatszſant pottie⸗
iſtcmſtoctida iConinr Arnamilinenten
onmolo uſti re nſicamallt alenitts
onnanusſnr amugeneolian noctat Koy
Opheans nenbꝛ ffo ſenuir migtan Frt
Immbux ffgammg iuſtiae Giefinommnv d
Ineosſftent iminſtrosg anna uſtiaes dr
Celniſnoi Cai . Gnecſicſufiatanman
ſhutiintſigacbidegkin nömnii en
ilguſemadiler Etint Hatrs
fſenrſangiusinpugnet diigetins aſtn
ſariücnnuttedſeſa fdineineinme
nchugte⸗ apbimginsimmmng di
Cantiusiggencierbi z E
dedigig. Ditanptarties
Aun anmidnoiabſäininact,
Cunidermean

gntginfemnols id iri
ſiuzm Tagpiältateannädwed

t
igtaatielunſin egdi
dbonop agnengnng f, ente
Rooregonond eſte paldette
ranamndün uſlibdi Erni ui
ligenn'armitſeiſti unntzaghann
lue logereceget ab es et hocſtatin
na Auc,n. Ci ſomo ommuto aſbo
pack ſit oiapoſſic, dpabolusfo⸗
nnar' paſtunci alſtoct o uetu⸗
giam peccatnec. Jnpaceſotſũma⸗
etie gue pofſiet yt ſic ſnauit cuſt⸗
ſiderẽt fugere. Dec qilltangiaa
femum iſcendunt. N
na et pencula hoꝛtaknosgplusgg ,
Indute vosarnmaturi di: Nr voſ
ginſidias dyaholi. Et n ſoliſho⸗
üſedect äntamlannfleen
rn i In bocg ſeuit tateicl
teinduite loucz iuſtiae Jugui
iomnii Ftutuſtep. 3nijni G
jüeſtne anplor oPinin it nmna
ream ocuid poſi, Jninſida guu/
na fauortes,oiu elan ee⸗ n
ntum fia iummnta I o hofltie
niſiniignen niudt. Gnk nd
ounnns gercgk nitut ſiclt q.
chailtiommioe
che ni ilius aſectus hannnd 4
umuncumcrmn, ani⸗
nerſieneſer ſluen
gue f n iannone aClteinie
in nu nmlatmmonn hi
iznnnen e vel pura din/

Arma

dium ſpũs quod eſt verbuʒ xi: per om̃em oꝛatõnem
no iuratoem:nec tractònem. Sebemꝰ etiã in iſtis
anmis virtutu.hre ſagittas pᷣdicatõnis et aſpererepᷣ⸗
henſionis peccatoꝝ.ps.xluiij. Gagitte tueacute:po/
puli ſub te cadent.qꝛ ad illos q ſub te ſunt:verba di⸗
rectois dinigere bes vt ſub te cadẽtes veniaʒ a vo
petant. Gap.v. ccipiet armaturã zelus illius. In⸗
vuentꝙ toꝛace/iuſticiam nulli parcendo ſnec ſibinec
alijs. h ſeipᷣm vrgere vebet calcaribo ieiunij /et vigili⸗
arn et refrenare treno abſtinẽtie/et pme et hoce qo
ſeqtur. Accipiet ꝓ galea iudiciũ rectumitam alios ᷓ
ſeipm coꝛrigẽdo.eqtur. Gumet ſcut inexpugnabi⸗
leſeqtatem. Eide. .j. v. vij. Et qꝛ ex omni ꝑte dya-
bolus inſultui facit.vt ex ſuꝑioꝛibo patet.dæ omni pte
aia eſt armãda. Et pꝛimo armis fidei:cõtra inride
litatis tenebꝛoſitateʒ. Ro. xiij. vbi dicit abijciamus

oda tenebꝛaꝝ et induamur arma lucis. Gecunwo

.Viij

ix.

Exemp.

armiscaritatis et dilectõmis:cõtra odiũ et inuidiã.
et iſta ſunt arma pulcherrima. ij. Mach. ij. videbat
hreurma aurea. multi vidẽtur ea hie que nõ habẽt.
Tercio armis patiẽtie:ſeipᷣm vincedo non vindi
canw: B exeplopi iniurias remittẽw.j. Pe. iiij. xypo
lgitur paſſo in carneet vos eadẽ cogitatone armami
mi. Quarto os ẽ armandũ cõtra iuramẽta et i⸗
ctones et inutilia armis vtiliũ vboꝝ.ij. Mach. vlt.
BGingulos armauit iudas:nõ clypei munitõneꝛ ſer
monih optimis et bonis:qꝛ wocent fugeꝛe malũ.me⸗
lioꝛnbo/qꝛ wcẽt facere bonu/optimis:qꝛ wocent in bo
no vſq; ad pᷣmm pſeuerare.¶ Quinto aures arman
xæ ſunt ne patiẽter audiãt vitupatões cõtra xeuʒ vel
ꝓximu eoꝝ/quoꝝ dẽtes ſunt anna ⁊ ſagitte et lingua
eoꝝ gladius acutus.ps.lvj. de qͥbo Eʒe.xij. Beſcen⸗
nut in infernũ cu armis ſuis.¶ Gexto caro ẽ armã
da cõtra gule et luxurie vlectatocs/armis cogitatõ
nis:cogitãdo qualis erit moꝛtua.j.Pe.iiij. Vos ea⸗
m cogitatõne armamini. ¶ Beptimo viſus eſt ar⸗
mandus ne videat vanitates ſicut poꝛta tẽꝑe guerre
eſt cuſtodiẽda.ij. Coꝛin.x. Arma militienreno ſunt
carnalia guſtũ vel viſũ carnalit᷑ vlectãtes. ¶ Octa⸗
uo manus ſunt armãde nealicui noceãt. Ro.vj. Mo
exhibeatis membꝛa vr̃a ſeruire iniqᷣtati: ̊ exhibete
mem bꝛa vr̃a arma iuſticie. Sic g̊ in omnibj exhibea⸗
mus nos ſicut vi miniſtros ꝑ arma iuſticie a vextris
et a ſiniſtris.ij. Coꝛ. vj. Sʒ nec ſicſufficit armari:ni
ſi pꝛudẽtia et ſapĩa adhibeat᷑ in mõ armãdi.qꝛ meli⸗
oꝛ ẽ ſapia qᷓ; arma bellica:Eccẽs.ix. Aodus vo ⁊æbʒ
eſſe: vt pars q plus impugnat᷑: diligẽtius cuſtodiat᷑.
ſicut in ciuitate obſeſſa.vbi maius imminet piculuʒ
cautiusẽggendũ:verbi gia. Oi temptaret᷑ qꝗs ve lu⸗
xuria/armadus ẽ abſtinẽtia et ieiunio/et meditatõe
ignis infernalis.Si væ cupiditate armãdus ẽ elemo
ſynis. Temptatus em̃ xæ luxuria.danselemoſynã:ar
mat ꝑtem q nõ impugnat᷑. Et licet iſtud videat᷑ diffi
cile:nõ ꝓpter hoc e dimittẽdũ:qꝛ bonũ quãto diffi⸗
cilius ex ꝓte oꝑis operãtis:tanto in operate ẽ cõmen
da bilius.vt cotinentia:in inuentute.abſtinentia:in
epulatõne.huũilitasin dignitate.elemoſyna/in men
dicitate ſeu pauꝑtate. patiẽtia ſĩ aduerſitate. Sicut
vinũ melius ẽ qð creſcit in alto loco/et petroſo. Hec
armatura foꝛtiũ:Cañ.iiij. Sic ergo vndiq; ab ho⸗
ſtibo vallatus vbet vndiq; armari: Et ſic intus ct il
lo mõ armatus arcũ cõteret et confringet arma. In
ps.xlv.ſ.yaboli we quib ſup in ſecũdo pncipali.Ca
ſtru vo aĩe ſicarmatũ/et ꝓpᷣi coꝛꝑe iuſtauratũ/et mi-
les ſic i armis indutusſꝗq temptatõnibo vincit᷑:eta
dyabolo permittit ſe capi:non ẽdignus honoꝛe:nec
xpi redemptõe:nec pᷣmio celeſti: patet ꝑ hocquod
narrat Tullius. iij. æœ officijs cũ hanibal teneret ca-⸗
pꝓtiu os octo milia romanoꝝ quos in bello ceperat.⁊
ciſſet ees ꝓ parua redempnone:noluerũt romani

eos redimere:vt eoꝝ exemplo milites aꝛmarijaut vin
ceret /aut occiderẽtur. vn rñderũt dicẽtes ñ indiget
roma militibo qͥ armati ſe capi ꝑꝓmittũt. Nec miꝝ ſi
tales viles et honoꝛe indigmi reputentur qꝛ peioeis
cõditõnis vxtrario allexadei ſunt. Sequo fert:ꝙ ar
matus regis armis nulluũ ſeſſoꝛẽ admiſit:niſi allexan
dꝛũ. YIta tales niſi xũ. Etſi hoc viri ꝓppꝛus imple
re no poſſumꝰ:ad euʒ clamemus dicẽtes. Armis rue
potentie ꝓtege nos ſemꝑ. Sic ergo appꝛehẽde arma
et ſcutũ.In ps.xxiiij. Sic dico ꝙtum ad arma in ſe:
vt pᷣdictu ẽ ⁊ qtum ad modũ/et qtum ad Vigoꝛez: ne
capiatur ꝛet exurge vmiliter agenw. Sed heu multi
appꝛehendũt arma ſcientiaꝑ et virtutũ.quaſi arma
tenſiua:nõ inuaſiua.qꝛ nec exurgũt.viriliteragen⸗
pdicanw et laboꝛãdo:ſᷣ volũt qetam vitã ducere.
Tales aſſimilãtur cuidã militi. Sequo fert ꝙ cũ eẽt
bene armatus:qſiuit ab annigero ſuo.ſialiquis Po⸗
tuerit ei nocere:et rndit ꝙ nõ.nec ego inqͥt altenino⸗
cere potero. Ita tales eredut eis ſumicere/q; ipi alijs
nõ noceãt/nec alij ipᷣis:dicẽtes: Volo viuere in pace
in conuentu et legere et cãtare nolo pmũdum currẽ
multa tedia ſunt ibitet ſcrupulus cõſciẽtie in cõfeſſi⸗
onibo audiẽdis:et hmõi:et verecũdie et labores ĩmẽ
dicanw. Bic loqͥtur ille piger. In ꝓuer. xxvj. SRicit
piger:leo ẽ foꝛis in via ⁊c.et ꝓprer frigus piger ara⸗
re noluit: Pꝛouerxx. Talis ergo aſſimilat᷑ cuidã mi
liti æ wolio. DRequo fert ꝙ armatus vidit/q; potuit
pcutiin aꝑtura oculoꝝ cu acuto et minuto cultello.
cogitãs quo potuit cuitodiri et armari: ira ꝙ er nul
la ptepeſſi tangi vel ledi.dixit armigero ſuo. ꝙ abla
tovno fundo molij cooperiret eũ ipᷣo wlio.qð et fecit
Et ſic nec potuit inimicos ꝑcutere:nec percuti. Ita
iſti ſe cooperiũt wolio puſillanimitatis et verecuũdie
Accipiẽtes in vanũ giam cæ intellectus vel ſcientie
vel nature/vel oꝛdinis ſacerdotalis /vel alterius/ſeu
religionis/ſſeu beneficij eccleſiaſtici.Omia iſta arma
in vanũ ⁊ vacuũ aceipiũtur/vel quia accipiẽtes:oci⸗
oſi ſunt/et ipis acceptis nõ laboꝛant/vel qꝛ iſta vtilit
nõ expẽdũt:ivel qꝛ iſta accipiunt et iſtis ſe induũt vt
bellum ſpũale fugiãt.¶Mꝛimi iſtis armis vœcorati:
ocioſaʒ vitã ducẽtes:ſũt ſiẽ arboꝛ floꝛida:a ñ fructi⸗
fera.arboꝛ inutil vt qͥd trã occupat:qñ facit fructuʒ
bonũ ⁊ iõ exeict᷑ ⁊ in ignẽ mittet᷑:qꝛ ocõſi cũ oꝑaꝛijs
mercedẽ nõ accipiẽt/qͥ em oꝑarios vocabit / dicẽs/ ve
nite bñdicti.ocioſis dicet:ite maledicti. Caueãt qᷓ oꝛ
dinẽ accipiẽtes:et nõ exercẽtes.bñficiũ teſiderãtes:⁊
nõ curã niſi ꝓpꝛioꝝ coꝛpoꝝ. Caueãt puſillanimesin
aggreſſu bonoꝝ opexꝑ:ne in cõſcientijs ledatur. qꝛ ſi

miles nelletpuſre:niſi eẽt certꝰ ꝙ ñ lederer᷑enũq; pu

naret. Puſte ; cũ ãtiqͥ ſerpẽte/ qꝛ hõ ad laboꝛẽ na⸗/
lai ze Job v. Mõ penã taliũ.G.iij.xv. ¶ Gecundi
dũ in gra accepta no laboꝛãt:nec expẽdũt vt veberẽt
ea potiꝰ abutut᷑:q; vtãt.ſicut ſut qͥ intellectũ oceupãt
circa ſcias et q ſtones inutiles q oꝛdinẽ exercẽt vt tẽ⸗
poꝛalit᷑ viuãt.q pꝛunomiũ xpᷣi in carnalih et illicitis
vſibo expẽdũt.ꝛimi pꝛimonii xpᷣi et talẽtũ in ciſtis
ſuis ſicut auari a bſcõdunt. Iſii male expendũt.iſti
lucernã quidẽ habẽt.ſed ſub modio male intẽtionis
abſcondunt.et candela cuius ſpiramen exire nõ po/
teſt extinguet᷑. Yta oĩa pᷣicta ſiſub mala intentione
obturẽtur.et vt vberẽt nõ multiplicẽtur.extingue

tur in nocte moꝛtis lacerna eius.et tũc dicet. In te⸗

nebꝛis ſtraui lectulũ meũ:Job.xvij. Et tũc auferet
ab eis inna ſeu talẽtũ a pꝛimis:qꝛ abſcondeĩt illud
a ſecũdis.qꝛ ipᷣo abutebãtur quia nõ ſolũ meret᷑ pri-
uilegiuʒ amittẽ qui eo abutitur /ſicut ſecundi: q eo

non vtitur:ſicut pꝛimi. Sicut patʒ.A.vj.iiij. C¶Ceꝛ·

cij qui ſearmani vt bellum ſugiant:Sunt qui oꝛdi⸗/
nantur vt mũdi laboꝛes fugiãt.q etiã ad hoc ſtudẽt:
vt qetam vitaʒ ducant:et a lab oꝛibo eximãrur.ſciunt

Exent“.

Ex.mp.

Exemp:

xiij.

riiij.

Exemp.

A xxiiij.

ꝙ magis ſũt in honoꝛe:vocant᷑ ab oĩbus rabi et hñt
pꝛimos recubitꝰin cenis et ſalutationes:et ꝙ a mitis
eis parcit᷑ laboꝛibo: et nitunt᷑ illũ finẽ attingẽ et. tłes
armant᷑:nõ vt inſultũ dyabolo faciãt: ſed vt vel per
arma illa ab inſultibo et laboꝛibo pꝛeſeruent:et ſicpᷣt
⁊x eis diciqð dixit Scipio ſupꝛa.E. c.iij.vl vt bellu
fugiant:⁊ in hoc aſſilant᷑ cuidã militi vecordiſſimo
De quo fert᷑:ꝙ dixit magiſtro qͥ vebuit arma ſua fa-
cere:ꝙ ea faceret bona et fortia a tergo: aſſerẽs ꝙ a⸗
to intenderet fugere:et ideo voluit arma hiĩe q eu de
bello fugientẽ cuſtodirẽt a ſagittis.ita in ſãcta eccia
vel religione qͥ vxlitias et requiẽ et cameras querunt
et equos er laboꝛes hoĩm pꝛedicãtiũ fugiũt.æ quibo
Iſa.xxij.Cuncti pꝛincipes tui fugert ſił.pꝛincipes
dicunt᷑:qꝛ maioꝛes in ſtatu ſuo iſta fugiũt. quibus
Iſa. xxx. Ad equos fugiemꝰ cum Golya:otemnẽtes
Sauid peditantẽ.ve quiba Hiere.xxxix. Vini bella
toꝛes eius fugerũt. ve quibo ↄquent᷑ veꝰ in Ps.yxx.
Qui videbãt me foꝛas fugerũt:qᷣ ſciliʒ videbãt ſolo
ſcripturaꝝ diſputatione: diſputates quõ æ videat᷑
p ſpeciẽ vel eſſentiã quẽ tñ in gloꝛia nunꝙᷓ videbunt.
qꝛ foꝛas fugerũt affectu:et oꝑe:cũñ Enete⸗ Et qꝛ
ina lboꝛe hominũ nõ ſr᷑ verificabit᷑ ve ſin gułeoꝝ illõ
Job. xx. Fugiet arma ferrea.t.oꝑa ſpũaliũ armoꝝ la
boꝛioſa ⁊ podẽoſa.et irruet in arcũ ereuũ.i.in laboꝛes
monũ in moꝛte eductꝰ et egreſſus de vagina ſua.
¶ Ad quartũ ſic ꝓcedit᷑ ſicut em cognoſcit᷑ in cuius
dñio caſtrũ ſit ꝑ ſigna ⁊ arma q exteriꝰ appenſa oſtẽ
dunt᷑:ſiquideʒ caſtro capto:arma captiuantis ſuper
illud ponunt᷑: Et ſicut cognoſcunt᷑ qͥ hoſpitant᷑ fa
milia regis in tali hoſpicio ꝑ arma que in poꝛta vel
oſtio pingunt᷑:Et ſicut cognoſcũt᷑ qͥ ſut filij talis vel
talis militis ꝑ arma patris q poꝛtant:nam filij moꝛ-
tuo patre arma eius poꝛtãt Et qͥ ſũt e parentela tã

to ſimilioꝛa:quãto ſùt natura ꝓpinquioꝛes:Et ſicut

Arꝰ. v.

cognoſcit᷑ quis dñs vłrex in loco illo vñat᷑ ꝑ arma cõ
munit᷑ œpicta: nã in regno vł dñio frequent pingũt᷑
arma regis et dñi qͥ ibi dnantur:et ſpecialit᷑ ſi diligãt
Et ſicut ſignum miüiitis moꝛtui eſt qñ ſeutum ſbuer
tit᷑:ſic cognoſcit᷑ ͥs rex caſtrũ aĩe noſtre occupauit vł
ꝓ arma.i ſigna exterioꝛa:vł qͥs hoſpes ĩ hoſpicio aĩe

recipit᷑:et cuiꝰ filij ſumꝰvel viſvel dyaboli. Vtrũue

ſumꝰ moꝛtui vel viui:æ cuiꝰ etiã ſumꝰ dnio:vbi vidẽ
tur exteriꝰ arma dyaboli? ſigna eius.ra/odiũ/vin
dictaſet cetera vicia:nõ eſt dubiũ quin ibidyabolus
caſtrũ aĩe obtineat.Ey oꝑibo ergo vicioſis ſicut iura
mentis et falſitatibo et hmõi.patet:ꝙ ille mũdi pꝛin
ceps: Yo. xvj.qͥ in moꝛte xpᷣi fuit/ v multis caſtris eie
ctus.ĩã fere totũ mundũ ⁊ pꝛincipatũ cũ oĩbo caſtris
recuperauit.qꝛ pauci ſũt qͥ chꝛiſti ſigna in coꝛde/ oꝛe
7 ope oſtendũt. Sed ve illis ve quibo ſancta trinitas
dicit illud Pfſal.lxxiij. Signa nra nõ vidimꝰ.Quie
ſcenderũt in infernũ cũ armis ſuis Eʒe.xxxij.
¶ Ald quintũ ſic ꝓcedi Sicut em̃ arma coꝛꝑalia fi
unt qñ bellũ inſtat Ita mõ ſpuitualia:qꝛ dies mali
ſũt.et mendaciũ et furtũ.et homicidiũ inundauer᷑̃t.
Oſee.iiij. Qui ergo hʒ tunicã vendat eã/⁊ emat ſibi
gladiũ.t. arma ſpiritualia qꝛ tꝑalia dare vœbet ꝓ au
gmẽto ſpũaliuʒ.¶ Et ſic arma coꝛꝑalia fricant᷑ cu⸗
ſtodiunt᷑ et clara reddunt᷑ in ſacco cum furfure. Ita
arma ſpiritualia ſcʒ vᷣtutes in ſacco hũilitatis cum
furfure penitentie.Et ſicut fatuꝰ eſt qui ꝓijcit arma
