ideſt heredes ⁊ alios filios ⁊ filias/ et ↄſanguineos qͥ
male ab eis acquiſita poſt eos retinẽt/pꝛo quibe ipſi
nũc damnati ſunt:quia in eis ↄpleta eſt ꝓphetia ülla
ps.xlviij. Relinquẽt alienis diuitias ſuasqni etiam
ꝓ illis eis derelictis dãnabunt᷑:ſicut ipſi nüc dãna⸗
ti ſunt:de quibo ſequit᷑. Gepulera eoꝝ dvvmꝰ illoꝛum.
quaſi diceret.Nui in magnis glonabant᷑ diuitijs/a
pulcris caſtrisſpalatijs ⁊ wmibo:iſtis om̃ibo alijs xe
relictis:nũc q;'tum ad coꝛpus nullã aliam hñt wvomũ
qᷓ; ſepulchꝝ. Mec qtum ad animã aliam q; infernuʒ.
Nam teſte pᷣs.xlviij.ſicut oues in inferno poſiti ſunt
ECauſa vo pᷣdictoꝝ in ꝑte innuit in hoc qð ſequit᷑
Mm declinauerũt in te mala peccati.ſ.cãm deo attri
buendo:ſicut dictũ eſt.S.iij xxviij.Cauſa vo exce⸗
catõnis ⁊ deceptõnis illoꝝ innuit᷑ in hoc qð ſequit᷑
Cogitauerũt ↄſilia ꝗᷓ nõ potuerũt ſtabilire:cogitan
tes ſe longã habere vitam futurã/a quaſi ꝓ longa vi
ta ſuſtentãda/multa ↄſilia hñdo in poſſeſſiombo et
rehbhb augmentãdis:ſicut ille Zu.xij.qͥ voluit amplia
re hoꝛrea ſua/cui dictũ fuit:ſtulte hac nocte repetẽt

qgiam tuã. Ex quo ptʒ/ꝙ ↄſiliũ ſuũ ſtabilire nõ potu-

it/ita nec quicũq; aliꝰ:de qͥ Job.xvij. Cogitatõnes
mee diſſipate ſunt toꝛqntes coꝛ meũ.¶ Be om̃ibo pᷣ⸗
dictis ↄcludit pᷣs xxx Erubeſcant impij ? deducant᷑
in infernũ. Cuiꝰdeductõis ⁊ rõ et neceſſitas ẽ:qꝛ ſic
duo coꝛꝑa nõ pñt ſimul eſſe in vno loco:ita nec mali
qui ſunt corpus dyaboli cuʒ bonis qͥ ſunt coꝛpꝰ xpᷣi:
iuxta illud Ro.xij. Vnũ aũt coꝛpus in xpᷣo in vno ce
lo. Cum ſ̊ xpᷣc cum coꝛpꝑe ſus celũ occupauerit:neceſ.
ſario aliud coꝛpus de loco illo expellet᷑:qꝛ ſicut dici⸗
tur:vſa.xxviij. coanguſtatũ eſtſtratũ:ita vt alter v⸗
cidat/⁊ palliuʒ breue eſt vtrũq; oꝑire nõ põt.¶ Hec

inſup damnatonis maloꝝ certitudo ꝑ alias euid en-
cias ? auctoꝛitates oſtenſa eſt. S.j.quaſi ꝑ totum.
ſpsliter arti.ij. Qui ergo tot euidentijs ⁊ auctoꝛita

tibo damnatõnis intelligũt certitudinẽ/a tñ mali eſ

ſenõ deſiſtunt:ſeo nec penas illas vt deberent timẽt.

ſed ſemꝑ euadere pᷣſumunt/cum tñ viuant ac ſi illas
euadere nollent a penis illis trufant / latronibus

gaſſiłant᷑:imo multo ſtultioꝛes efficiunt᷑ qui iuxta fur

casſin quib ſocij iloꝝ frequẽter ſuſpendunt᷑ ſedent
7 c illis trufant:in quibo qꝛ illas nõ timent/ſimilia
poſtea patient᷑ ſicut ſocij illoꝝ: quibo exemplũ ac-
cipere noluerũt quipꝛius patiebant᷑. Sic in ꝓpoſito
qꝛ iſti e damnatoꝝ penis exemplũ accipeꝛe noluer̃t

nec timoꝛe illius ignis a peccatis ceſſare:erunt ſicut

dicitur in epiſtola Jude.j. Igmis eterni penam ſu⸗
ſtinentes.
In quo penaꝝ infernaliũ veſignat᷑ eternitas. Cu
ius quidẽ eternitatis. Pꝛimo oñndenda eſt cauſa.Se

N— Dilz.
cundo:modus quo intelligi poteſtquõ damnatiſꝑ
ↄburunt nunqꝙ; ↄſumunt᷑.¶ tum ad pꝛimũ/ou⸗
plex cauſa iſtius eternitatis eſt:quaꝛum vna eſt pec-
cantiũ voluntas. Alia viuentiũ vtilitas:tacta ẽ ſu⸗
pꝛa eo.c ix.¶ Terciã cauſam reddit Aug.li.v vera
religione. Cuiꝰhec videt᷑ eſſe ſententia. Licet actus
peccati ſit tranſitoꝛiusſtñ in illo qui in peccato mo⸗/
ritur moꝛtali culpa ſemꝑ manet in aĩa:ſed ꝙdiu cul/
pa manet iuſtũ eſt ꝙ pena maneat:gq̊ ⁊c. ¶ Oe autez
culpa ſemp maneat/ duabo oñdit᷑ ratõnibo.¶ Quaꝝ
pꝛima accipit᷑ in oꝛdine ad aiunctõ eʒ coꝛꝑis cuʒ ani⸗/
ma.Cum em̃ ex vei oꝛdinatõne/oꝑa meritoꝛia ad vi
tam eternã ↄſequ endam ſint totius ↄpoſiti ex coꝛpo
re ⁊ anima.Sicut nanq; coꝛpe aĩa indiget ad hoc vt
ſuã naturalẽ ↄſequat᷑ ꝑfectionẽin factis ⁊ virtutib
Ita iuſtũ videt᷑ ꝙ coꝛpe indigeat ad hoc ꝙ ſuã ſuꝑ/
naturalem ↄſequat᷑ ꝑfectione:ſw anime ſemel ĩ infer⸗
no in quo nulla eſt redemptio ad coꝛpus iterũ redi-
re nõ pnt:ſ̊ ꝛc.¶ Gcða rõ accipit᷑ in oꝛdine ad dile⸗

ctionem neceſſariã ad ſalutẽ. Contritio nanq; ⁊ pe-

nitentia que ſalutẽ inducere vebent neceſſario reqͥ⸗
runt odiũ peccati ⁊ dilectionẽ ci:ſed illi dãnati nu-
qᷓ; odio habebunt peccata:nec veum ⁊ ꝓximum dili⸗
Fenereho ⁊c.¶ O aũt veum nõ diligẽt patet per il⸗
ud Apoc.xvj. Hoĩes inquit blaſphemabũt cuʒ p⸗
pter plagã/nõ dicit ꝓpterodium peccati:ß ꝓpter pla
gam quã ſuſtinent:qꝛ nõ volent ſe peccaſſe inqtum
peccatũ eſt offenſiuuʒ ci:ſed inqꝙᷓtum eſt eis penale:
qꝛ ſicut Aug.videt᷑ velle:guloſus ſemꝑ ha bebit vo⸗
luntatem gulam exercẽdu luxurioſus luxuriandi.⁊
ſic ve alijs:quas voluntates dum ↄplere non pñt:ſi/
cut eis inardeſcũt/mira biliter in ꝓꝛijs toꝛquentur
cxſiderijs:qꝛ ſi ſpes ſeu veſideriũ dilatũ ad tempꝰmł
tum affligat animũ:væſideriũ qð nunq impleri po⸗
terit/maxime nere aſckg aſam. Mota plures cãs
D.j.vij.cum ſequẽti. Etum vo ad ſecundã ꝑtem
hurꝰarticuliſmodus ſeu euidentiaſqua hoc iuſte fa⸗
ctum eſſe imaginani poteſt.oñditur tam. S.j.xxiiij.
diuerſis exemplisꝙᷓ etiã exemplo Aug.⁊auctoꝛita
te ſacre ſcripture.(¶¶ Exemplũ vo Aug.ad hoc habe
tur æ ciui.ei.li.xxj.c ij.vbi plura ad iſtud ꝓpoſitum
oſtendit ⁊ adducit exempla. Inter que vnum eſt de
montib ptium cicilie.Et quidã inquit nouiſſimi ci
cilie montes/qui tãta temꝑis diuturnitatevſq;nũc ⁊
inceps flamis eſtuant/atq; integri ꝑſeuerant: ſat
idoner teſtes ſunt q nõ om̃e qõ ard; abſnumi. Vult
em̃ ꝓ illud exemplũ oñdere ꝙ illi in inferno ſemꝑ ar
dere pñt abſq; hoc ꝙ ↄſument᷑:vel in ardoꝛibo finem
habeant ¶ Quõ autẽ vel iſtud vel illud fieri poſſit
et 3 in talibo nõ nimis inſiſtamus in opꝑibus diuine
iuſticie ⁊ penitẽtie cauſas ⁊ rõnes querendo natura
les:ſacra ſcriptura nos vnico infoꝛmat vᷣbo dicẽs:q
ibi nullus ẽ oꝛdo: Jo.x. ¶ Si queras/quõ ibi poreſt
eſſe ignis ſine materie ↄſumptõne/ coꝛpa damnato
ſemp ↄburi et nunqᷓ ↄſumi/quõ ſpũs ab igne patia
coꝛpoꝛeo.quõ in eodem puteo poteſt eſſe aqua frigi-
diſſima/et caloꝛ ignis maximꝰabſq; hoc ꝙ aq̃ ignem
ↄtingat/vel caloꝛes mitiget. moec ⁊ pmõi queſtiones
in vnico Faide ſoluunt᷑ verboſibi. Nullus oꝛdo:qͥa
ibi nec eſt oꝛdo naturelnec gratie/nec gloꝛe. Naʒ oꝛ
do nature pᷣdicta nõ oꝛdinat:nec pati mirabilia:qꝛ
ignis naturaliter materiã ↄſumit ↄbuſtibilẽ/1aqua
ignem naturaliter extinguit:h̊ᷣ ibi eſt oꝛdinatio diui
ne iuſticie q̃ pᷣdicta pᷣter oꝛdinẽ ſubſiſtunt nature:vt
ſic ↄtra naturã increatã irꝛõnabiliter peccauerunt:
ita pᷣter nature oꝛdinẽ puniant᷑. Fatuum ̊ videt᷑ ni-

mis in natura ĩueſtigare væ his ꝗ ſupꝛa vel pᷣter nãm
fiũt.Hoc tñ ſemꝑ credendũ eſtq pr ⁊ filiꝰ ſpũſſan⸗

ctus/ꝗpter pᷣdictas cauſas:ſicut dr.i.Cimoth.j.pe/
nas da bunt in interitu eternas. —=

Gohbl

i

cioſi

leſt

Unnoſi

np.

frgiditutem cloteotlun ⸗
dietpals allpe veme hatlene
lie bonorij cogitantes letlai

runtqi tpiis lcenticelun
benedctipꝛius ſocabunt .

wextinguet.vermisedpnom

roqnianmplas tertasck pulchu
aup theſaurizit.rangeti bone
alige mpltes rluca nals
grtiſſuno puteo.omni bono can
ſolatös lamentantes et dicente
ſiemuromnia yelutynb.
quibicſemp querunt quocarne
binunc renutem babebunteinn
Herpictis hoglienli. uino da
Guloſtetum qul hicexcegun
io Gemi mei omelentet vose
Auibielurnrig ſtnät imaſpech
rmulieri hifnigore gehennad
witeſtechuſtorent ſietus ine
nafictan wiſonemidiwmor
cibus. Daß ) Videntes wled
oſtendtäppeſtoram in ipain
tun. cuidam ſenioſtecebande
guliöpeaats hite lta gali
entis eis whmoimale gcaniſt
hmor ſenpinilistognebani
Aturfurrumad ſuä conſuſion

iſeginifncka; .
ſealninſen etcin⸗
W
nents dunopigreſanpftf,
lunn inmmnm
Nſicerüüdlind adtonpen
ſinügönuni ingingr,
—
(Ammn voodſecundi ten
ſen uidentia guaboc üſteſtn
poteſt ofditurtum. ,, mii⸗
täi aemplo Aug zactonta
renplüpo Ag ad bochabe
phipluru a iitno poſttum
le Iuterueynumeſtve
tquidi inquutnouſſinich
npisdiuturnitaterſc;niic 1
atggintegn pſeuerant ſatl
Oſßegöarchzabſunit Gult
neglliin infenoſng 4r
ment⸗velin arconin finen
Uliſtq valilugfin eſt
irſiſtunns in opgibuo diuhe
s röNesqercnco unn
pmicoinfounot dbo lctin
. Giqvero ub bipon
nting engt mn
mio nien aſc
teopotefeſſeagn⸗
innirehiiilin

Arti. vj.

xvj.

Gupbi

Innidi

Cupidi

Pigri
accidioſi

BGuloſi
luxurioſi

Exemp.

Pena

Et nõ tam eternas.q; etiam conuenientes:Qua-⸗
rum cõuenientia in duob attendit᷑. Primo:in con⸗
trarietate. Scvo:in ſi imilitudine. Contrarietas vyo
ꝙᷓtum ad hoc attendit᷑ ꝙ pene illoꝛum illicſint con
tranie peccatis hicab eis cõmiſſis. gqõ patet pꝛimo.
Dxj xxxij. ¶ Gecundo idem oſtendit᷑ in ps. xxx.vbi
poſtq; le repꝛobis dixit. Erubeſcant impij. et vedu⸗
cant᷑ in infernũ. Adox æ aliquoꝛũ pena quõ erit con
traria peccato.ſubiungit dicens. Auta fiant labia
wloſa. videlicet falſoꝛum iudicũ ⁊ aduocatoꝛũ ma⸗
loꝛum mentitoꝛũ. et quoꝛũcunq; falſoꝛum. que hic
peccando aperiebant᷑. Et que loquunt᷑ aduerſus iu
ſtum in ſuperbia. et in abuſione legum et conſuetu⸗
Dinum. malicias et falſas cantelas cõponendo. ipſi
ibi penam habebunt ſue loquacitari cõtrariã: quia
impij in tenebꝛis cõticeſcent.j. Reg.ij ¶ Et ſicut iſti
penam habebunt culpe contrariã:ſic etiam væ alijs
eſtimanqi eſt peccatoꝛil:vt ita intelligamus. ꝙ ſu
perbiet vane gloꝛioſi.qui hic vellent ſup omnes eſſe
et ab omnibo gloꝛioſi videri. ibi erunt ſub omnibo et
in tenebꝛis latentes. vbia nullis ad illoꝛũ gloꝛiã vi⸗
Vri potenint:iudicãte chꝛiſto ⁊ dicente: Math. xxvx.
Inutilẽ ſeruũ mittite in tenebꝛas exterioꝛes. In
uidi vero habentes coꝛ frigidũ. quorum mens frige
ſcit qñ vident vel audiunt alios ꝓſperari vel cõmen
dari.ſemetipſos interius ira ninuidia coꝛrodentes:
ſicut vermes coꝛrodunt terram. Illic cõtra inuidie
frigiditatem caloꝛẽ patiunt ignis. Et ꝓ verme inui
die tꝑalis culpe vermẽ patient᷑ eterne muidie ⁊ miſe
rie.bonoꝛũ cogitantes leticiã. quã in die iudicij vi⸗
erunt qn ipſis videntibo celum intrauerunt. NHam
benedicti pꝛius vocabunt᷑ ⁊c: Eſa.vlt. Ignis illoꝛũ
no exrtinguet. 7 vermis eoꝝꝑ no moꝛiet.¶¶ Cupidi ve
ro qui amplas terras et pulchꝛs maneria. multa.2
auꝝ theſauriʒãt.⁊ argẽtũ:bona mobilia⸗ ĩimobilia
auide cumulates. lucra mala lucrãtes.ibi erunt in
artiſſino puteo. omni bono carentes. ? ſineſ pecon⸗
ſolatõis lamentantes et dicentes illud Bap̃. v. Trã
ſierunt omnia velut vmbꝛa. Tepidi vero et pigri
qui hic ſemꝑ querunt quõ car nequieſcere poſiunt.
ibinunqꝙ; requiem habebunt:iuxta illud Jere. xvj.
Seruietis dijs alienis. quinõ dabunt vobis requiẽ
MGuloſi etiam qui bic excedunt.ibreſurient: ſa.
lxv. Serui mei comedent et vos eſurietis. Illi vo
qui hic luxuria eſtuãt.⁊ in aſpectit illicitis electã
tur mulierũ ibi frigoꝛe gehennali ſtridebũr ventiba
vbi teſte chꝛiſto:erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentium. Et cõ
tra illiciram viſionem ibi vemonũ terrebunt᷑ aſpe⸗
ctibus:Gap.v. Videntes wplebunt.Tercio ideʒ
oſtendit᷑ ꝑ hyſtoꝛiam in vi.pa.in qua contineri vide
tur.ꝙ cuidain ſenioſtẽdebant᷑ quaſi ſingule pene ſin
gulis peccatis vebite. ita ꝙ aliena rapientes et faci
entes eis xe hmõimale acquiſitis vaſa argentea . et
hmõi.ſemꝑ in üllis toꝛquebant᷑. Et ſicut furi oſten⸗
diturfurtum ad ſuã confuſionẽ:ita hec illis ſemper
ondebant᷑ ſicut furtũ latroni coꝛã indice.Auxurioſi
etiã in locis genitaliba ſuſpẽdebant᷑: toꝛqbant᷑. Re
cidiuantes vero ſerpentes euomebant.et ſic vealijs
Predictis vero ſacra cõcoꝛdat ſcriptura. tam ve
teris ꝙᷓ noui teſtamẽti. In veteritñ teſtamẽto. Yſa.
riiij.legit.ꝙ ille lucifer inodo pᷣdicto ſuo cõtrario ſit
punitus.nam peccatum ſuũ nimia fuit altitudinis
cupiditas.qñ dixit. Supꝛa aſtra celi eraltabo ſoliũ
meum.ideo altitudine illa ⁊ etiã alia quaʒ habebat
pꝛiuatus fuit:et ad ima eiectus.et in loco inferni
fundiſſimo punitus. ſicut ptz ꝑ hoc qõ ſequit᷑. Ve⸗
rumtũ ad infernum vætraheris in ꝓfundũ laci. Eui
q;tum ad hoc ꝙ fuit altitudine illa pꝛiuatus. qua ab
utebat᷑ et contra quã peccauit:concoꝛdat lex e illo

qui peccat atra rẽpublicã.S.e.c.viij. Innouo etiã

PVpilſf.

teſtamento: Ance.xvj legit illequi quotidie epu⸗

labatr ſplendide:in quo e exceſſu cibi notatz potus

punitus fuit poſt moꝛtẽ in potus penuria: ſicut ptʒ
Phoc.ꝙ guttã petiuit aque.nec obrinuit. Quid er⸗
go valet hic ſu pbire. cum ille qui ſe plus exaltauerit
plus ibi humiliabii:vł in aliquo alio peccato hic de
lectari. cum ille qui hic plus celectat᷑: illicplus cru⸗
ciabit᷑: Apocxviij. Quatũ gloꝛificauit et in delicijs
fuit:tãtũ date ei toꝛmentũ⸗ luctum. ¶ Vtinã ergo
ſaperent et intelligerent ac nomiſſima pꝛouiderent:
Beut. xxxij. ¶ tũ ad ſcõam partẽ hinus articuli.
qnq; peccatoꝛes tam in exemplis ꝙ; etiã in ſacris ſcri
pturis legunt᷑ fuiſſe puniti.ſicut peccauerunt:ita cõ
uenientia penarũ in illis accipit᷑ in quadam ſiłitudi
ne peccati illoꝛũ.vt ſicut male incarcerauerũt.ſic in
carcerent᷑.et ſic de alijs:ſicut oſtẽſum eſ t: O. xij.xl. cũ
ſequenti.Et argumentũ ad hoc. F. viij. x. vbi oſten⸗
ſum eſt.ꝙ hica malis a fflicti.pefent a veo in iudicõ
ꝙ ipſi puniant᷑ſicut illos pꝛius afflixerunt. ⁊ de pe-
nis illoꝛum nũc gaudẽt. Contra illud Job. ix. NMon
X penis innocentium rideat.¶ Auctoꝛitas ad hoc
Judiẽ.j. Gicut feci ita reddidit mihi vñs. Et Apo.
Eiij. Qui in captiuitatẽ duxerit. in captiuitatem va
⁊et. Et qui gladio occidit:neceſſe eſt eum gladio oc
cidi. Et m h.illi qui ſunt hic ſuꝑbi:illica ſupꝑ bis af
fligent emonibo. Et qui inuidi:ab inuidis.2 qui cu
pidi.vluxurioſi.ab illis qui illos ad hec peccata tra
xerunt.⁊ ſic ve alijs.Huic dicto beatus ↄcoꝛdat Gre
goꝛlus aſſerens.ꝙ quos habnerunt incẽtoꝛes in cul
pa.habebunt toꝛtoꝛes in pena.Et vᷣm hunc moduʒ
illi ul hic ſeipſos male tractant. male viuedo. illic
ſeipſos maledicendo odio habebunt. Er qui hic iu⸗
rando vi.aſanctos blaſphemant in culpa.illic blaſ
phemabunt ad penam. &τt qui hic factis.illic oꝛe ve
um ſanctos negabunt. Hyſtoꝛia ad hoc cõcoꝛdat q̃
ſi ꝑ hunc modũ. Quidã Tao noĩe malã ducens vi-
tam. Cum us eillo finem facere vellet. quadã no
cte cum iuxta malam iaceret mulierẽ ſubito moꝛie⸗
batur. In ciius moꝛte a quodaʒ ſancto viro vicino
eius vox audiebat᷑. Fac finem ludo.quia ſatis luſiſti
Vgdo. Cui etiã veus oſtendere voluit.quã penã ſa⸗
ſtinere veberet. ad alioꝛum exemplũ. Videbatr ſiqui
vem illi ſancto ꝙ duceret᷑ coꝛam magno emonioꝛũ
magiſtro.qui ab illis apparitoꝛibo qui eũ duxerunt
queñuit.ſi adhuc locutus fuiſſet odioſa vba. qui di⸗
Ferunt ꝙ nõ. Qui rñdit.cito faciet:Et qꝛ velicate.
luxurioſe ſolebat balneari.iuſſit euʒ poni.pꝛimo in
balneo.vt tunc aliquid diceret. alnjearus ergo in
foꝛace plena pice.et ſulphure bullienti dixit:male⸗
dicta hoꝛa in qua natus fui. Et ait pꝛinceps:adhbuc
loquet᷑ plus. ve balneo ſolebat ĩ lecto pont laſciuo.
in quo multa turpis exercuit peccata.ponaturergo
nunc in lecto ſibi conuenienti.Qui poſuerunt eũ ſu
per lectum carbonũ ardentiumet ferri calidiſſimi.
Supꝑ quẽ eum parũ volueret᷑:ait. Maledicta omĩs
creatura quꝗᷓ vus fecit.et maria matereius.⁊ omẽs
ſancti. Cui pꝛinceps:adhuc loqueris plus. Cuius
iuſſu cũ vdiſſent ei potũ picis.et ſulfunis bullienris
qter gulam. et ebꝛietatẽ quas dilexit dum vixit. ait
Maledictus veus qui me fecit.ipſumq; nego.nũcet
pꝛo ſemꝑ. Quo dicto magiſter ait: ſatis locutus eſt.
Ponite illu in pnteo.in quo erit vſq; ad dieʒ iudicij
in aĩa:et poſt diem iudicij in coꝛpe ⁊ aĩa qdiu veus ẽ
in celo. Et aꝑuerunt puteñ illũ xæ quo dicit᷑ Apoc.
ix.Aperuit puteũ abyſſi et aſcendit fumus putei.ſi⸗
cut fumus foꝛnacis magne. intromiſerũt iulũ clau⸗
entes puteũ.Huic hyſtoꝛie ſatis ſacra cõcoꝛdat ſcri
ptura ꝙtum ad oĩa puncta¶¶ Nam Pen ad hoc qʒ
dicit ꝙ blaſphemanit. concoꝛgat Johes in H

xvj.qui ve dãnatis figuratiue loqᷓñs dicit. Bla phe

xvij.

Exé.

Art. vij.
xvVij.

xix.

Pena

mauerunt vũ celip̃ᷣ wloꝛibo et vulneri ſuis. Mam
ſicut illi in celo ſemꝑ veũ amabunt ⁊ lauda bunt:iu⸗
xta illo ps.xxxiij. Sempꝑ laus eius in oꝛe meo. Ita il
li ecõuerſo ſe habebunt.¶ ¶ Etum ad hoc.ꝙ dicit᷑ in
tali fuiſſe puteo poſitus.cõcoꝛdat qð dr Apoc.xxj.
Tumidis inquit.et incredulis. execratis.et homi/
cidis.et foꝛnicatoꝛib.⁊ veneficis.et ydolatris.⁊ om
nibus mendacibo. pars illoꝛũ erit in ſtagno ardenti
igne et ſulphure. qð eſi moꝛs ſcpa.¶ ¶ Ecce iſte legit
qſi ſiłes culpis ſuis habuiſſe penas in facto.Cui cõ⸗
coꝛdat pᷣceptum væ lege tallioms.veniẽꝙ dẽte: ocu
luʒ ꝓ oculo.aduſtionẽ ꝓ aduſtione cc. Exo.xxj. Cui
etiã cõcoꝛdat ſacra ſcriptura e adomibeʒech ⁊ anti
ocho.S.e.c.vij.Cui etiã cõcoꝛdat illud beati Sreo
rij moꝝ xx. Scom inquit modum culpe pena diſtin
guit᷑.¶ Nec miret᷑ qͥs ꝙ pene illoꝛũ ahqn vident᷑ cul
pis cõtrarie:ſicut dictũ eſt in pꝛima parte huius ar
ticuli.aliqñ ſiłes:qꝛ ſiue ſic ſiue ſicſemꝑ ita cõtra eos
oꝛdinant᷑ vt ſint magis afflictiue:ita ꝙ licet facta vi
cant᷑ ſiłia in culpis ⁊ penis.afflictio tñ ſemꝑ eſt af-⸗
flictio contraria. Et ita opoꝛtet intelligere.qꝙ nunc
has nũc illas ſuſtineant penas.ſicut intelli it: ꝙ qn
q́ᷓ; calidiſſimas:qnñq; vero ſuſtineãt frigidiſſimas: ſi
cut ptʒz ꝑ ilud ꝓob.xxiiij:Ad nimiũ caloꝛẽ tranſe⸗
at ab aquis niuiũ.et vſq; ad inferos peccatũ illius.
In quo penarũ infernaliũ vſigna magnitudo.
Pꝛumo:in hoc qð ſicut dictũ ẽ.muta bũt᷑ cõtrario
in contrariũ.qð plus graua bit iᷓ ſi ſemꝑ eaſdẽ ſuſti
nerent penas:qꝛ iunc ſuſtinendi cõſuerudo videret
qpãmodo penã et miſeriã alleniare: que quidẽ pe⸗
narum mutatio innuit᷑ in ps.xlviij.qui dicit. Sicut
oues in inferno poſiti ſunt:moꝛs v paſcet eos.Pꝛi/
mo:qꝛ ſi oues dicunt᷑ paſcuis ad paſcua.YOta iſti
c penis ad penas: aquis niuiũ ad caloꝛẽ nimium
moꝛte ad moꝛtẽ:⁊ ſemꝑviuent ſine moꝛte.i penis
moꝛtis paſcent᷑.ſicut oues herbis.et nunꝙᷓ illã con⸗
ſument.qꝛ ſemꝑ inueniẽt penã qua de nous paſcent᷑
Et eſt in hoc eis iterũ ſicut de ouibo.qꝛ ſicut ille her
bas quibo paſcunt᷑:nunqꝙᷓ illas ita totaliter cõſumũt
quin aliquã illarũ partẽ ſaltem radices in terra di/
mittant.⁊ ideo interim alibi paſci.cum ad illum lo⸗
cum redierint.paſcua recentia ibi inueniẽt. Sic iſti
uſaa penis ſił paſci.⁊ a quibuſdã emoibo nũc af⸗
icti. ab illis ad alias penas et alios vemones rece⸗
dunt dicentes.illud Job.xvj. Saturati ſunt penis
meis ct cum in illis penis? ab illis monido fue⸗
rint ve nouò toti.cum ad pnoꝛes redierint penas 2
toꝛtoꝛes.recẽtes inueniẽt:⁊ ſic ſine fine te nouo.et re
center cũ talib miſeris mutationib.moꝛs vœpaſcet
eos.quoꝛũ moꝛtẽ nõ veæſtruxit.nec momoꝛdit.qui di
cit O ſee.xiij. Moꝛſus tuus ero inferne.¶¶ Scoo ma
gnitudo penarũ hoim maloꝛũ et damnatoꝛũ oñdit᷑
ex cõpatione ad penas demonũ.Rõnabuliternanq;
dici põt.ꝙ multoꝝ damnatoꝛũ maioꝛ erit pena.nõ⸗
nulloꝛũ demonũ ¶ Primo:qꝛ iſti ꝓ pluribo dãnant᷑
peccatis.ꝙᷓ ipſi damnabant᷑.¶¶ Scoo.qꝛ iſti poſt di
em iudicij a genem ſpũ et coꝛpe.illi in ſpũ tm̃.ita
ꝙ penarũ intentio ſeu intimiditas pluribo ⁊ maioꝛi
bus coꝛreſpondeat peccatis. Extenſionis vero ma⸗
itudo pluribo coꝛreſpondeat partib.atq; penarũ
ubiectis. ¶ Tercio ꝓpter alias cauſas tactas in au
ctoꝛitate Anſelmi. P.vj.ix.¶ Tercio illarũ penaꝝ
magnitudinẽ cauſant ⁊ oſtendunt pᷣreritarũ velecta
tioni recoꝛdatões.Et hoc ꝑ talẽ modũ quẽ quilibʒ
in ſeipſo expiri põt. Qui em modũ illũ nunc ad ſuaʒ
emendationẽ ſcire voluerit.cogitet cqᷓpenale eſſet ſi⸗
bi in vita iſta ve ſtatu amabili. et velectabili trãſire
ad ſtatũ miſera bilẽ.etiꝗ ſi nulla pena poſitiua verbe
rum aduſtio nũ.vel hmõti:in loco miſerabili ei impo

neret᷑.ſatis eſſet ei afflictio magna pᷣteritiſtatus pꝛi

Viij.

uatio.cum eiuſdẽ recoꝛdatõis pꝛiuatiõe.Verbigra
Amittens locũ amenũ.ſocietatẽ amatã.eſculenta.2⸗
poculenta.et indumẽta velicata.et omia inueniens
in alio loco.in quo eſt cõtra voluntatẽ ſuã cõtraria:
etiã ſi ibi.nec verberet᷑ nec excoꝛiet᷑: multos tñ habʒ
wloꝛes.⁊ ſuſpiria.et ſic ex recoꝛdatõe cuiuſcunq; pꝛi
oꝛis velectatõis wolet:et ſuſpirat. Nam videns locũ
in quo eſt turpẽ:ſuſpirat vicendo. Heu q;pulchꝛũ lo
cum habere ſolebã.et ſic ce ſocietate.⁊ omnibo alijs.
Exy quibo ptʒ.ꝙ tot habebit ibi toꝛmenta.quot pꝛi
us habuit oblectamẽta.ex reuolutõe cogitatõis ꝓ⸗
Pnpeune ſi nõ eẽt alia pena ĩpoſita.¶ Oꝛ ſi hec ita ſe
abere in vita iſta ſentiãt exꝑti.et cogitẽt et credãt
mrecte magis hec ita ſe habere opoꝛtet credere
in loco illo.in quo vtraq; ſił cõcurrẽt.maxima.ſq; pe
narũ poſitiuarũ multitudo:ſicut ptʒ.S.e.c ij. Et va
rietas.ſicut patʒ in pꝛincipio iſtius articuli. Supꝑ qᷓ
varietates mutatõe fundãda eſt cogitatioimagina
v: ꝙᷓurũ eſſet omi die in vita iſta freq̃ᷓnter excoꝛia⸗
ri.nunc in ignẽ nũc in aquã mitn frigidiſſim. et ſẽꝑ
ad iſta ſtatim poſt reuocari.ſine moꝛtis poſſibilita⸗
te:⁊ ſił cũ h.qꝙ tanta erit penarũ multitudo ⁊ varie⸗
tas. Concurrunt etiãpᷣdictarũ velectationũ recoꝛ⸗
datio Sbenutta licut Par: ꝑ Augu. ſuꝑ ülo verbo
o ey Pants eos vt clibanũ ignis.bi nanq; videt
velle.q ſicut ignis in clybano maioꝛeʒ exreſlectõne
cauſat caloꝛẽ. Yta iniquoꝛũ ex reuolutõe cogitatio
num maioꝛ cauſat᷑ pena:Job.xvij. Cogitatoes mee
diſſipate ſunt toꝛqntes coꝛ meũ. ſi multũ toꝛq̃nt
in vita iſta.qñ talis recoꝛdatio eſt nuda.ſine exterio
ris pene appoſitõe.vel qñ tm̃diſſipant᷑:q.ſ.ſpe cogi
tatis ⁊ optatis vefraudant᷑.Et ſi talis cogitatõ ali
quẽ ad bonũ cõuertit.ex imaginatõe timoꝛis illarũ
benn l icut ptʒ.C. xx.v.maxime hic conuertere ad
onũ veberet. atq; miſeꝝ terrere peccatoꝛẽ.qñ cogi
tat.qꝙ niſi vitã coꝛrexerit᷑.nõ tm̃ pꝛiuatõis oĩm bono
rum toꝛquebit᷑ recoꝛdatiõe:ſed etiã alijs penis innu
mera bilibo⁊ infinitis.in quibo lamẽtãdo dicit illud
Job. x. Pene militant in me.

Non ſolum ꝓpter peccata oꝑatõnis ſed etiã omiſ Ar. viij.

ſionis. volũtatis. atq; cõſenſus. Et ꝗnter peccata p̃ᷣ
bentiũ auxiliũ.conſiliũ vel fauoꝛẽ:q ꝛ in his moꝛtali
ter peccant. Et apud leges humanas iuſtas penas
merent᷑:ergo a foꝛtioꝛi apud leges dei. ¶ tum ad
peccatũ omiſſiõis.ꝙ moꝛtaliter peccãt.ꝑ auctem pʒ
Am bꝛoſij.in quodaʒ mone. Mon minoꝛis inqͥt eſt
criminis habẽti tollere ꝙᷓ; cũ poſſis et habes indigẽ
tibo vnegare.Eſurientiũ panis eſt queʒ tu œtines.
Nudoꝝ indumentũ qð tu includis. Miſeroꝝ rede/
ptio ⁊ abſolutio.pecunia.quã tu in teꝛra fodis. Tã
toꝛũ ſcias te inuadere bona quantis poſſis pᷣſtare et
nolis. Non ſũt bona hoĩs.q̃ ſecũ poꝛtare nõ põt.ſo⸗
la miſericoꝛdia comes ẽ functoꝝ¶ O' iterũ iſtud
ctm apud leges mũdi iuſte puniat᷑ ptʒ in.ff. veteri
i. xix.ti.j.de act. empti et vẽditi.l.rõ.S.ſiꝑ emptoꝛẽ.
In qͥ habet᷑.ꝙ ſi ex defectu Ticij mihi in frumento
obligati ſerui mei fame moꝛiunt.Licius tenet᷑ mihi
ad intereſſe.i.ð dãno qð ex vefectu ſuo accidit.mihi
rñdebit.Et ſicut iſte Ticius ꝙtũ ad hoĩem.ita ꝑdi⸗
cti cõtenti in auẽte Ambꝛoſij.qꝙᷓtũ ad vũ obligant
et ab ipſo punient᷑.¶¶ SGcdo:qꝙᷓtũ ad peccatũ volũta
tis.q; illud etiã pena puniat᷑ eterna.ptʒ ꝑ rõnem et
legẽ. Sicut nanq; ſi rex ꝓhibuiſſet.⁊ publice pꝛocla
maſſet duo diuiſim ſub pena moꝛtis. Ita bene mo/
reret᷑.ſi quis incideret in vnũ. ſicut ſiquis incideret
in aliud.ſicut ptʒ in furto ⁊ homicidio.ſed veus duo
ꝓbibuit.ſ.opus malũ:dicẽs. Non mechaberis:non
occides:nõ furtũ facies ⁊c. Et voluntatẽ malã dicẽs
Non cõcupiſces vxoꝛc.vel ancillã ꝓximi tui.Et ode
ris frẽm tuũ in coꝛde tuo:⁊ cõcupiices reʒ ꝓximi tui

8. CStnn , 3 ercll.

ſiano apelante coſſet. ¶
lemculef wem mndlant
rnidino.l gulper. Jn
cfactoꝛes ſub verbis ſeqntido
ducovel conupto comtte gſuaſ
ellne nterpellauent gueümg
wmüpbuefit,. ciünequoist
cto flagitio punit capite piim ⸗
lat: coꝛmpt oomites ſupmo ſu⸗
Glo.ſice moꝛiant Hicnotag
ii verbis ſine facto n h diat
cti pchmomiſſiomis ſen ſubrraa
Comitito quupuero. vel ouelleda
Degquo iudidoruneatplati.
c oſtogtaſen gubematione qu.
ſiſes uſtoi ſubtrabat qe diat.
ſpmoſpollcioaffaunt. Eteri
Peccatniatp ſicut meretriado.rhn
etentes inos: ſiantfaciunt inn
talesfarnemlieres dtalimaie
Cötrr isetiz ler cinlis fadl
in fnono Artipdictd ar
ſiont ena hin punit. qui⸗
la un ni ad hlocat velben
. retcz velenonit Colb ii ,,

nj.

2

abet, dinns lla publlcabii
wmunrihnoninnct.
WEN
Mi rac inkemu vinetes⸗
nacne⸗ Tineantergoi
oonfamluſtaneunit
lora 2cleco gluspeis fa
Niterlieteen dek uiſch d⸗
ſr ſurnd ie
gahlnkiiſ ncfnſn
cdnsiin fnonn d

Gfitnid
ant Etſitnis Cgitard eſi
inaginatietindus idari
Kmapimebiccngertere gd
lertengepetendni gſiangi
ntmotmpringtötsdinbono
landeſea risalispenionnn
lngolto anet do diarilud
etinme.

erataopotönis ſegenioni

lenſus Et ortrpiaatn .

il,uori tinhionon⸗
Nts hilmonas iuſtas pengs
dleges dl Atmna
tallterpeccit gauctennp
one Mon minonsinteſt
fci poſſisct babtsz inlige
panis eſt gueztmdtines.
tu nclncis Aiſeſopteti⸗/
ia.guätuintengfocis Li
ann gunn haſiͤfſini
is ſeci pontgleno pot ,,/
Efuncton Qimnmfin
luſte e zrnni
t ricltil0iben
„ rrA
nenſen ſoggilnd
ausgruͦrl bian ltih

Exemp.

xriij.

DPoena

mobilẽ vel immobilẽ.⸗ vtrunq; ſub pena dãnatõis

eterne: ſicut ptʒ tam lege:Sveu.xxvij. Maledictus in
quit q nõ pmanet in ſermone legis huius:qꝙ; facto de
danatõe angeloꝝ maloꝛũ.qs no factũ.ſ volũtas xæ
mones fecit: ad penã eternã dãnauit. Ex quibo ptʒ
ꝙ ſicut qͥs ꝓ peccato o Patõis dãnationẽ ineret᷑.et in
currit eternã. Ita etiaʒ ꝓ peccato volũtatis. Sicut
ptʒ v incluſa qdã. væ qua fert᷑ ꝙ cũ in vltima infir⸗
imitate eſſet cõſtituta. vidẽdo iuuenẽ quẽdã rung
oſtij põpoſe ambulantẽ. ſuã quã ſemꝑ puraʒ tenuit
mentẽ. maculauit. ꝓ voſũtatẽ immũdã. ve qua mala
volũtate licet wluit.tñ dãnata eſt. qꝛ noluit p vere⸗
cundia cõfiteri.ſicut ipſa ſuo ↄfeſſoꝛi appa rens indi
cauit ⁊c. NMota legẽ ad H.S.e.c.ix. NQula vero poſſʒ
aliqs ſuſpicari.ꝙ hec pena nõ eſſet ebita his. q nec
opus implẽt peccati:nec voluntatẽ habent illud cõ
mittẽdi.ꝙᷓtũ ad opa extrinſeca: vel in pſonis ꝓpꝛijs:
cõſentiũt tñ in delectationẽ inrerius ꝙ alios fiat:
vel vt hᷣ fiat pᷣſtant auxiliũ. cõſiliũ. vel fauoꝛẽ. Ideo
bic oñderereſtat. ꝙ etiã iſti ſifem cũ alijs pᷣcedẽtibo
benã merent᷑ eternꝗ. et etiã nõ reſiſtentes.vbi eis re⸗
ſiſtere incubir. Veil etiaʒ peccatoꝛes hoſpitãtes.vbi
ſciunt ꝙ peccata in wmibo ſi uis cõmittere volũt:vel
talib pſonis wmos cõcedẽtes.vel locãtes. vel e do
mib ſuis nõ expellentes.¶ Hoc em̃ pꝛimo ptʒ ꝑ exẽ
plũ x hoſpiraãte inimicũvel ꝓditoꝛẽ regis:vłipſi cõ
ſiliũ.vel auxiliũ.vel fauoꝛẽ pᷣbente.vel ipſũ e dvmo
ſua nõ expellente.cũ poſſet. ¶ Gcoo idẽ oñdit᷑ ꝑ le⸗
gem auilẽ.ff. v extraoꝛdina. crimini.i.in.ff. nono.li.
ix.ti.pdicto.l.j.S.qui puero. In q pᷣdicti cõtinẽt᷑ ma
lefactoꝛes ſub verbis ſeqntid.qui puero ſtuprũ ab
ducto vel coꝛrupto comite pſuaſerit:aut mulierẽpu
ellaue interpellauerit q due impudicitie gra fecerit
vmũ pᷣbuerit.pᷣciũue quo is pſuadeat cegerit. fe⸗
cto flagitio punit᷑ capite.ꝓ im ꝑfecto in inſulã epoꝛ
tat᷑:coꝛrupti comites ſupᷣmo ſupplicio afficiuntur.
Glo.ſic ꝙ moꝛiant᷑. Hic nota llex punitvoluntatẽ
cuũ verbis ſine facto:in h ꝙ dicit interpellauerit. Et
etiã pctmomiſſionis ſeu ſubtractõis negligẽtie. in
comitibo.qui puero. vel puelle dant ad cuſtodiendũ
De quo indicio timeãt pᷣlati ⁊ quicũq; alijs dant
ad cuſtodiã ſeu gubernationẽ quaãcũq; ne coꝛrũpãt᷑
ſi ſea cuſtodia ſubtrahãt.qꝛ dicit:coꝛrupti comites
ſupᷣmo ſupplicio afficiunt. Et etiaʒ peccatoꝛibo. vel
peccatricibo:ſicut meretricibo.⁊ hmõi:locãtes vel cõ
cedentes wmos:ſicut faciunt in magnis villis.vbi
tales fatue mulieres de tali maledicto facto viuunt
Cõtrr qs etiã ẽ lex ciuilis.ff. ad legẽ Juliã. adul.
i.in.ff.nouo.li.x.ti.pᷣdicto.l.et ſi amici. vbi cõtinet
ꝙ ſicut pena capitis punit᷑.qui adulteriũ cõmittit.
ita qui vmũ ad h̊ locat vel pᷣbet. Ag idẽ eſt lexin
autẽtica velenomb. Colł.iij.. ſi s aũt patiat᷑: vbi
habet᷑ ꝙ wmus illa publica hit.r mihilominus dñs
wmus in x. libꝛis auri puniet᷑.¶ Hec oĩa lege cõfir⸗
mant᷑ diuina. que pᷣdictis cõcoꝛdat dicẽs.in ps.luiij.
Beſcendãat ad infernũ viuẽtes:qm nequicie iin babi
taculis eoꝑ.¶ Timeant ergo q leccatoꝛes.vel qᷣſcũ⸗
ſinglos in familia ſua retinẽt.vel eos paſcũtvel ve
iunt: cũ h̊ faciẽdo plus ꝓ eis faciat ꝙᷓ qui eis wvmũ
locat. Mec miret᷑ quiſq; ꝙ æꝰ vt pᷣdictũ ẽ iuſtepu
nitlictũ voluntans.vel cõſenſus: qꝛ apud etiã iu
ſticiã ciuilẽ aliqñ pctn cõſenſus grauius eſt. 2 graui
us punit᷑: ꝙ factũ in ſe:ſicut ptz.ff ad legẽ põpeia. ve
arricidijs.i. in. ff. nouo.li. x.tit.pᷣdicto.l.vtrũ.cuius
egis verba ſũt hec. Vtrũ qͥ occidũt parẽtes an etiã
cõſcij.pena parricidij afficiant᷑ queri põt. Et ait me
cianus etiã cõſcios eadẽ pena afficiẽdos. Mon ſolũ
parricidas pꝓinde cõſcij.etiã extranei eadẽ pena affi
ciẽdi ſt. Olo.Cõſciꝰ ælicti maioꝛi pena punit᷑. qᷓ ſi
ipſemet ↄmiſiſſet.nã ſi erẽ̃neꝰↄmiſiſſj occidiſſz pre⸗

du:ſicut in fabulis legit᷑ vulpẽ di

viij.

vł parentẽ alterius puniet᷑ pena cõi vbi tñ ẽ cõſcius
grauiꝰpunit᷑.qꝛ ſiẽ parricida. Predicta ofirmat
ex xei ꝗ pᷣdictis concoꝛdat: Ro. j. Qai talia inquit
agũt.oigni ſũt moꝛte. Non ſolũ aũt qui talia faciũt
H qui cõſentiũt facentib. Mora. Ci. x.arti.iiij.
Kemegia vo ad omẽs penas p̃dictas euadẽdas.
aptioꝛa inueniri nõ poterũt.qꝙᷓ vt omnibo tam culpa
rum.q; etiã penarũ radiciba ⁊ pꝛicipijs reſiſtat᷑. Pro
quibo eſt aduertendũ.ꝙ plura ſunt pctõꝝ et penarũ
exlcõſeqᷓntimotiua male a pctoꝛib interpᷣtata qͥꝝ ꝗᷓ
dam tangunt᷑.S.j.arti.v.Et. M. ix. ix. ar. ſcʒ ei mia
et hmõipᷣſumptões.pꝓ q̃s pᷣſumẽetes dicũt. ꝙ deus nõ
vult ꝑdere quos cõdidit. Et ꝙ veus neminẽ eterna
liter vult ꝑdere. Sed huic pꝛicipio obſtare debemꝰ
cogitantes.ꝙ in inferno nulla eſt redẽptio. Et dicẽ
fab xiſſe et feciſſe. eo
nanq; vt aĩalia plurs væciperet ſe infirmũ finxit. et
aĩaliã q cq viſitatõis adipſũ venerũt veuoꝛauit:vul
pes vero intrantiũ videns veſtigia ⁊ nõ redeuntiũ.
periculũ ſuſpicãs aſſeruit. ꝙꝙ intrare noluit niſi pꝛiꝰ
intrantia exire videret. et tali fa ntaſia a leonis ca⸗
uerna lõgius ſe ſubtraxit.⁊ inuitantibo ad intrandũ
obſtitit. Dic vyabolus vt plures ecipiat:infoꝛmat
multos. ꝙ ipſe eſt q̃ſi moꝛtuus.qᷓtũ ad hoc ꝙ ipᷣe nõ
eos eternaliter cruciabit.⁊ ꝙ infernus eſt cõbuſtus:
ſic ꝙ cõtentos nõ ſemꝑ retinebit.et ad iſtud publi⸗
candũ.et alios inuitandũ. vt illuc intrẽt.multos ha
bet pᷣconiʒatoꝛes.et ſub iſto pꝛeteytu multi intrant:
AMath.vij. Spacioſa eſt via q̃ ducit ad ꝑditionem.
multi vadunt ꝑ eam: xe quibo nullos exire videmus
Sap̃.ij. Non eſt ꝗ] agnitus ſit reuerſus ab inferis ꝛc
Hmibo ergo tẽptatoꝛibi⸗ tẽptatõibo.et cogitatõiby
qſuadẽt aliquid faciendũ ꝓ quo verſus infernum
iter adiungẽtes.ꝙ nõ eternaliter pibunt.rñdere xe⸗
beremus. ſicut rndit vulpes:dicẽtes. Non faciemus⸗
qꝛ ſicut d Sap.ij. Mon eſt reuerſio finis nr̃i:qm̃ cõ⸗
ſigta eſt et nemo reuertit. Sane in iſta o pinione p.ꝰ
viſui nro credere veberemus. ꝙᷓ talibo mẽedacijs.
nanq; ignis inferni ſit viſus ptʒ. Mam ſᷣm beatum
BGrego.in.iiij.dyalo.Contꝛa negantes infernũ eſſe.
oſtẽdit᷑ignis infernalis vequibuſdã cicilie locis eru
ctuare. Et Aug.æ ciui.ei.li. iij.c. vlt. dicit. ꝙ aliqũ
eruperũt tot cineres e montib ethneis.ꝙ coopue⸗
runt tecta wmoꝝ.et ignis exiẽs rupes cõbuſſit. MNo
ta Aug.S.e.c.xv.ad idẽ. O vo iſte lignis eternꝰ ſit et
naliterq; malos vetinebit. plus verbis credendũ eſt
veritatis:Math̊.xviij. q; duos oculos habente. mit
ti in ignẽ eternũ. Et Math. xxv. IYbunt hi in ſuppli
ciũ eternũ.iuſti aũt in vitã eternꝭ ¶¶ Alia vo culpa
rũ ⁊ ex cõſeqᷓnti penarũ motiua ſũt pctõꝝ lucra ⁊ ve
lectationes. Sed hmõi tẽptationũ ra dices.extirpa
re veberemus. rñdentes:ſicut rñdiſſe fert qdã concu
bina amaſio ſuo:a quo cũ robã peteret.⸗ ipe diceret
ipſaʒ ſatis habere.Mõ inqͥt quicqͥd das mihinimis
parũ eſt ꝓ pena eterna ꝓpter te ſuſtin ẽda. YJta vebe⸗
rent mulieres. ⁊ oẽs alij.q eis aliq offerunt vt falſa
Piuria. vel alia peccata cõmittant:rñdere:nimis pa
rũ eſt ꝓ pena eterna ſuſtinenda.nõ emo tanti eterna
liter penitere. Quaſi ꝑ iſtũ modũ rñdit Petrus Sy
moni mago:Act.viij.dicẽs. Pecunia ſit tecũ in pdi
tiont᷑. ¶ Alia vo penaꝝ et culparũ cã.qñq; eſt ſpes
expectatõis ſenectutis.quoꝝ piculũ ex auẽte oñdit
Yero.in epla.ad Eliodoꝝꝑ. Inter eũ inquit qͥ x. an⸗
nis vixit.et inter eũ qꝗ mille?poſtqᷓ idẽ finis vite ad⸗
uenerit.⁊ tpᷣs om̃e trãſactũ fuerit᷑: tantũdẽ hʒ vnus
qᷓn tũ aliꝰ:niſi ꝙ magis ſenex onuſtus pctõꝝ faſce p
ſificcit. Ad idẽ Aug.ſuꝑ põ.vj. Cum dies iudicijve
nerit. tũc ſentiẽt pctõꝛes qm nõ ſit lõga vita oĩs qui
tranſit. Mota ad h̊ auctem beati Gregoꝛij.pulcher
rimã.S.v.iiij. Sic ex cõſideratõe infinitarũ penarũᷓ

*e

xtig

Exé.

xv.

Exẽ.

xxvj.

Exemp.

Exemp.

Arti.j.
.j.

Perſeuerantia

omnibo tẽptationibo reſtitit.et durã egit vitã ille ve
quo refert Heda in li.cæ geſtis angloꝛũ.q; ducebat᷑
ab angelo pꝛimo.ꝑ maximas penas.ſ.ignis aqua.
⁊ hmoi. Et credens illũ locũ eſſe infernũ.dixit ei an
gelus.qꝙ fuit purgatoꝛiũ.et illos qui ibi erant poſſe
bonis amicoꝛũ opibo inuari.x ſpecialitermiſſis.Po
ſtea oſtẽdit ei puteos hoꝛribiles.⁊ penas inferni ma
ximas. ad quas dum ibi erat: duo hoĩes. vnus cleri⸗
cus.⁊ alter laicus.et mulier ducebant᷑.Et ab ange⸗/
lo reductus.totã vitã ſuã in artiſſima duxit pnĩa. et
oĩa bona ſua vædit pauperibo: vxoꝛi et filis. Et cum
hoĩes admirantes ꝗrerent ab eo.quõ potuit in tan-
to frigoꝛe.ſic q̃ſi nudus ire. Vlel alio tpe tot ſuſtine⸗
re.q̃ſi diſcoopꝑtus tot caloꝛes. Et quò poſſet in tali
pnĩa viuere. Reſpondere ſolebat.qꝙ calidioꝛa ⁊ frigi
dioꝛa viderat.et talem vitã duxit.ꝙ ſi nunqꝙᷓ dixiſſet
ſe penas vidiſſe. arta vita oſtendit ſe aliquid vidiſſe
HGe ſiłi viſione nota væ filia quadã. H.iiij x. Vtri
qꝙᷓ; iſtoꝝ põt dici:qꝛ vidiſti: nobis vtinã veraciter
vici poterit qð ſequit. HGeati qui nõ viderunt ⁊ cre⸗
diderunt: Johᷣ.xx.qꝛ vtinã oẽs ſic ſaperent ⁊ intelli⸗
gerent ac nouiſſima ꝓuiderent: Seu.xxxij.q; ſi oẽs
ſic ſaperent et intelligerent ab omnibo peccatis ⁊ pe
nis inferni ſe cuſtodirent.⁊ oĩs pnĩa et pena quã hic
ſuſtinere poſſent.leuis videret᷑. Et ꝓ tanto congrue
rñdit quidã ſenex in vi.pa.cuidã dicenti. Quid faci-
qm:qꝛ in cella patioꝛ aceidiã.Cui ſenex. Mondũ vi-
diſti toꝛmẽta futura:qꝛ ſi illa cõſiderares.et eſſet cel
la tua plena vermibo vſq; ad collũ.ſuſtinẽs patiẽter
HGic videbunt iuſti ⁊ timebunt:in ps.lj.añ moꝛtẽ ad
ſuam emendationẽ.ne videant et timeant poſt moꝛ
