graue qð toleramus. Lercio dicit.in talibo ꝑſeuera
re nõ potes. Sed bhanc manũ ⁊ linguã dyaboli.am⸗
puta verbo beati HBerñ.dicẽtis.RKeuotus miles.ſua
nõ ſentit. dum benigni ducis vulnera intuet᷑. Predi
cta manu pharao.i.dya bolus multos ⁊etinet.ne va
dãt ſacrificare veo ſuo via triũ dierũ.æœ qua bñ moꝛ-
tuum eduxit dñs:v quo dici põt illud cro.xiij. In
manu foꝛti eduxit te dñs v egypto.qð oĩb bonis ꝓ⸗
mittit.dicẽs: mãu moꝛtis liberabo eos. Oſee.xiij.
AQuã liberationẽ a vo ꝑ viuoꝛũ auxiliũ fieri pe⸗
tunt in ſacra ſcriptura q̃ v eis legit᷑ dicẽtes:Aibera
medñe.⁊ pone me iuxta te: Job.xvij.Et veus in ad⸗/
iutonũ meũ ⁊c̃.in ps.lxix.Ad quarũ auctoꝛitatũ de
clarationẽ. tria ſunt oñdenda. Primo nanq;oſten⸗
eæt᷑ qua rõne pᷣdicta vox vxberet eſſe.or̃o moꝛtalium
oĩm. Scdᷣo moꝛientiũ.Tereio moꝛtuoꝝ. Primo nã
q; ꝙ oẽs moꝛtales ſic indigt elamare.pʒ:qꝛ ſicut vi
ens womũ ꝓximi ardere.vel ruiturã.ſi ex cuius igne
vel ruina piculum imminet wmui ſue:clamat adiu⸗
toꝛium:qꝛ vomũ ſuam ſecurã nõ habet.et nõ ſolum
clamat. ſed foꝛtiter coopatur ad liberationẽ wmus
et rerum ſuarũ. Sicoẽs moꝛtales vidẽtes tot quoti
die inuenes.⁊ ſenes moꝛi.tam ſpũaliter.et ſic mmuʒ
anime igne incendi peccati:ex quo igne vicinis ⁊ ſo⸗
cijs frequenter imminet ſcandali et periculi ruina:
ꝙᷓ coꝛpaliter nõ habent mvomum ſuã ſecurã.ideo ha⸗
bent clamare et dicere: 2ſſe libera ⁊c. Et ad hoc foꝛ
titer coopari veberẽt:ne ſint ſiles illi. quo.AA.viij.
x.Tu nõ ſic:ſed da operam liberari ab illo.Luce xij.
Vt hoc facto a moꝛte liberaret᷑.ij. acha.vj. ¶Et
ideo foꝛtius eſt clamandũ.et coopandum.qꝛ vomus
illoꝛum eſt c paleis.et q̃ſi e feno:quia ſicut fenũ ca
loꝛe marceſcit:ita nos paruo caloꝛe febꝛili.dicentes:

W xf.

pꝓcuſſus ſum vt fenuʒ ⁊c̃.in ps.cj.Et ſicut dmus de

paleis eſt in ꝑiculo tpe guerre:et ignis. Ita nos quo

rum coꝛꝑa ſũt fragilioꝛa omni vaſe vitreo quia vas
tale cuſtoditum:ab exterioꝛi violẽtia diutius durat
ꝙᷓ nos.quoꝝ ventus eſt vita.quid aliud clamare ve⸗
bemus .·ꝙᷓ; dicere:Aibera ⁊c.quiliberas iſrłablomni
malo.ij. Mach.j. Sed heu ingratus ſenſu verelinqᷣt
liberantem ſe:Eccłxxix. ¶ Gcdo poteſt eſſe clamoꝛ.
et petitio: ꝓpter inſidias inimicoꝛuũ ſpũalium.a inui
ſibiium.qui moꝛiẽti inſidiant᷑.ſicut patet.E. vlij.x.
Contra quos ꝓ auxilio habendo clamare habet: et
dicere:ñe libera.et 2Eñe ad adiuuandũ ⁊c. In quo
clamoꝛe exaudiet᷑.qui pꝛius ſe dignũ fecit ex auditio
ne. liberatione.ꝙ maxime fit elemoſyna.ſicut ptʒ.
E. iij.xv. quia elemoſyna ab omni peccato.⁊ a moꝛ⸗
te liberat:Zoßh.iiij. Lercio põt eſſe clamoꝛ moꝛtuo⸗

rum:pᷣ magnitudine et multitudine penarũ claman

tium. Ibi nanq; ꝓꝙ venialibo.⁊ que parum apud nos
ponderant᷑:multu grauiter puniunt᷑. Sicut ptʒ pꝛi⸗
mo ꝓ hoc.qð ſcribit᷑ in libꝛo ve purgatoꝛio patricij.
quodã religioſo ducto ⁊ reducto ad purgatonum
qui ſemꝑ poſt auſterã vitã duxit.et q̃ſi triſtẽ oſtẽdit
vultum. A quo cuʒ cã quereret᷑.rñdit:ſi ſciretis quõ
venialia ibi punirent᷑:nõ ita faciliter ea amitteretis
e alio etiã religioſo ſcribit᷑:q poſt moꝛtẽviuo ſo
cio ſuo apparens.viyit multos in purgatoꝛio eſſeꝓ⸗
pter riſus.iocos.⁊ ocioſitatẽ.Ex quarũ penarũ con-
ſideratione.ptʒ pꝛimo ꝙ quidã iuuenis congrue re⸗
ſpondit:patri ſuo volenti illum v oꝛdine quẽ intra
uerat extrahere.dicens:velicatus es:non potes oꝛdi
nis ſuſtinere auſteritates.Cui filius:q;ꝛ velicatus ſũ
iſta patienter ſuſtinebo:ſciẽs me penas in futuro ſe⸗
culo nõ poſſe beneſſuſtinere. Tales nanq;.qui hic ſu
ſtinent.alijs alibi ſuſtinentibb cãtabunt. Laqueus
cõtritus eſt.⁊nos liberati ſumus.in ps.cxxii.
in conſideratõe pᷣdictarũ penarũ.⁊ falſoꝛum amico-
rum viuoꝝ.ptʒ q moꝛtui indigent nõ ſolum ⁊æi: ſed
etiam ſanctoꝝ petere auxilium.nõ inconueniẽter po
nunt᷑ ſił feſtum oĩm ſanctoꝝ.et ↄmemoꝛatio moꝛtuo
rum. vt ſint in vnũ diues et pauꝑ.in ps.xlviij.iuxta
illud. Eiues et pauꝑ obuiauerũt ſibi Proũ. xxij. ſi⸗
cut ptʒ. S.xj.x. Vt ſicut diuitibo cõgregatis ad feſtũ
congregant᷑ 7 pauperes. vt perãt elemoſynã. Ita ec
cleſia pauꝑes illos ↄgregauit. vt pati eſſent.ſtatim
poſt feſtum oĩm ſanctoꝝ. vt miſericoꝛdiã ab eis reci
piant. ſciens:qm̃ fratres in adiutoꝛiũ in tꝑe tribula
tiõis.et ſuꝑ eos miſericoꝛdia liberabir:Eccł xl. Erx
qua ptʒ auctoꝛitate:ꝙ moꝛtui multũ ſanctoꝛũ et vi⸗
uoꝛum inuant᷑ ſuffragijs:quia frater qui iuuat᷑ a fra
tre:quaſi ciuitas firma: Prou xviij.
Zld cuius intellectum tria oſtendere reſtat. Pri-
mo nanq; oſtẽdet᷑ quõ moꝛientes qñq; a ſanis iuuãt
et iuuari poterunt. Scõo quõ moꝛtui viuoꝛum ſuf⸗
fragijs:multũ iuuant᷑ Tercio oſtendet᷑: ꝙ eſt mira⸗
bile. ꝙ viui ita negligentes ſunt circa moꝛtuoꝛum ex
hibenda cõmoda:et ꝙ ita parũꝓ eis faciunt.¶ Pui
mum prʒ . exemplũ ve quo da religioſo viſitante:vt
fertur infirmũ quẽdam eſperatũ:quẽ cũ nullo mo
wo ad ſpem miericoꝛdie ducere gotuik. dit ei om⸗
nia merita ſua.et qtum potuit fecit cambium.inter
vitam ſuã.et vitam illius.⁊ ſic cõfoꝛtatus moꝛtuus
eſt. religioſus etiã cito poſt le hoc ſeculo trãſiens ſo
cio ſuo apparẽs:poſt moꝛtem dixit.ſe et illum pꝛius
eſperatum ſił œ purgatoꝛio eſſe liberatos. Bic er⸗
go.et tu aliqñ cõuerſus confirma fratres tuos:Luc.
xxij. Sed heu infirmati ſunt.nec fuit qui adiuuaret
in ps.cvj. Notalſilłe huic.C.vj.xlj.¶¶ Gcom ptʒ per
exemplum qð fertur e quodã ſacerdote:qui ſomni
aſſe ſcribit᷑. quidam puer in quodam cemiterio pi
ſcabatur.⁊ quondam pſonam ſurſum traxit cum ha

cxxxvj.

Exem.

xxvij.
Exem.

Arti. xxj

qyxviu
Exem.

Ui

ccſus Ettanenganciſunt gulte
tatiͦpesfacint ntum pin
faciun dcumdendidus. ütamen
iſis mortuis oaciunt tam ipſos
Purgatoriopaſchntafflichhs i⸗
poꝛeereuntem et amantemaach
Peſter iij. Gecunco Pterpꝛol
Videmusem q arca flliosctalt
iuos in anno multoo apendunt
buum neceſſona ſuſtentatonem.
nun ponitatem in annis requisen
Uiſuſtnenda. uas eypenſas freqgnn
luia lli arca quos erpendunt dr
ficunt inmalis vſionserpenſa
nirablleeſtergoeqgarecitca ilon
Xpurgarozio bberariond dor den
untahoenulio modd aniere
chascirez dinds eppenduntgua
tumt Ydeo nanhnillo mocde
tuo ſcjfickiganttere offüt,
nofiuntn ſint nlain ceid
no aliotimomiainurcato⸗

ſktamfucienniwinfalllbili⸗
nncintatlepvum
gnum eſt uliguiv
Munn ſpoſlant⸗ den
nunud or eunb

l Kn
lkehnenner
gllio neckl ſicn
Komſe, unngd
clneninn n M
Ser lrian nann mo au 028
cn Allgn ansſſtnelen, no aureo. er linea en
ier. nsſen 4bionm . requi buerum ſu gentea. qn .
ſigias nn uinnl quiſitus qui ꝑ tubam nui in craſtino i
inß,. mie don linit ſerere. Si⸗ quid oꝛar matris no inueni W
Nſidt,nz Cn h fch re. Bic miſeri. et. reſpondi ranleng. Mine
mloh infttetnu ⸗ Bbeihzm “ ericorctin an paternatar dud geli eoꝛum i XjJ.
et Dĩ lo att lunl ulãtes et dicẽ uo: Each erationes f. ter. 2 mi/ glenten in moꝛtuoꝛũ ſi
dirng ollamanhade kui Errint agigte ach. vij. acite: vn õ
gulpen Adlin grehahern l tunc adi .gadiuu I. Reum pzo uſ⸗ equod lerut:7 militudi
hoſe innangi, dt xlv.quia adi iuuabi a nũc.ſicut ⁊c moꝛtui tudi am etia :7 ab inimici. ne reſurgẽ
maſg efitelnoſaker cno iut ed heu pauci i uz omne m deus. in pz. tialiter om miter! cribitur. qui alerũt
eſinnhonen ahclit oꝛes. uci imeni⸗ Slatres ſar n infir ergiaibr. Nl . r. qui xe .
Wĩ Womni⸗ a.ſian 0 amicis ſi lures eniunt᷑ fi s ſui. j. M 6. mato ibr ſe ircuire conſue
N t icis ſimi nan fide les j. Mach et v abbas i⸗ pultis ad oꝛãd e =
ine addt e Ph. po 8 ſimiles ſi q; vermib moetuoꝛſad- verſus w in quodã Zllo ergof um. ſi Exemp
molre eſeclgm amo, b ꝛa. ita illi unt: quia ſi. us potius qᷓ oꝛſ ad/ vidit pul mum in dã ſerõ in rgo poſtin pe .
Rwmalun due; emnorr us ꝓſun colligunt b icut vermes qᷓ; fidelibuſ rijs pᷣ ulchꝛam p qua infirm camera ſi odũ
enari 0⸗ adi t üloꝛum bona. z nec illi. comedũ pcedentib ꝛoceſſion us laceb ua ſtans
grauit eicbepe clama uuet. in pg 1. uibo tri c illi. nec iſti ut coꝛ vno ill us. verſi em. in albi⸗ at reſpiciẽ⸗
N nanncne ſon anhit unrm bo tribulatio iſti. ani an⸗ oꝝvocat ns Wwinum il niz ann cies:
odrnz arn , In enftes: Ach dicere poſſt teo onb ne n ⸗ ait. Nos ſnmus anr e dleerereqnreſten a
ctor Ngatori bul⸗ . quia niſi iuuan unt:niſi omniby 11 erio. adi- animequ ret:qui re:qui
ſteri felncgs Netrici, cxxxix. i niſi dñ os eus ſa miſi cũi obli⸗ rate utoꝛio illi noꝑ coꝛpai eſſent. Qun
vlti adpn h. —infern s adiuui alutari. ſ inuocare di ſt Apter illius infirmi am iſto un
gcigne unegeon Ranlgafen nonr ine e am quod ein irmi de lacen
acae ttätniſt lum le eſt ſi a mea. 6 „paulomi in po̊. xxvrij . us. qui gr unc occurri purgaroꝛi t ce⸗
rnken etfiilc keoſti unt ita i .¶ Terci nus babi Vij. ent. ſi eis atus nobi⸗ rrimus: v oꝛio lib
nöaſeen eianene t Primo ingrati um videli⸗ itaſſeti. lis vi gratifueri is extitit. Si. tgrati ei e
lig 5 10 ꝓpter imoꝛtun videli et in viuamus. i uerin t. Si ti ei ex
gonhtetren ud multitudi moꝛtuoꝛ ꝛtuis. p cet mirabi no vmmmnis. tule⸗ imus:et b en n dcnze⸗
. . um vi atet rabi nerimn yta illud. ij enem bis occu
dinitm kippoſt itterens veniu inemæ? indi 7 in pu pꝛopter bu⸗ 18. 7 conun ud. ij. T En oꝛtui:v r 2⸗
Aemulmoinnmanmli p nt eccleſi⸗ igentiã durgaroꝛi duo. linne. inegggenizn Thr.ij. Et ſi c t cum il
voaoſitats npun keptnoſd cant ſe eſias ce di Vigde afflict et illen inegaueri us:ſi ſuſtij t ſi com .
ecloſitote E torioeſe S multos h diuerſi mus em̃: ille negabi⸗ uerimus dei inemu moꝛtui
= ien⸗ Segcſten an nla nli vboſpirelchag eng⸗ er Ileneabiinog 4 E wg.velan cunch mo
— nequi dunti nfirmos? i. kaltbns. erpan. ret ingratis 6.4 Yn quẽcu egna⸗
lann lun n cn quidem. ſ. zäl et pᷣdi⸗ in igne li offenduni. Mel mirun nq; moꝛtuñ
un online eſt le in t ſa eRrgien n tentes. 71 vi⸗ eligatus unt. Necmi õ
as:licr ocg an deni tum indi ndo. nec vbi rgum s dãtur f. ilius ſol us. vel v :quia ſi qui li⸗
itates Cul esMon potesozli igentes ſi⸗ cvbi to magnu 7 be aceret. b nere. 2i xoꝛ. vel amn quis eẽt lj
Culfiluns⸗ Nesozdl tales ᷣ es ſicut i t ſunt i im hoſpi ms. Be ene bab 7 ipſum dei amicus t(lj.
lchoſcies siq wlicutn am ſa mus eſſen t in purga impotẽt pita 1s. Ged illii. eret materi e igne li poſſet
t in toꝛio.ſi es. nec tã vi li in teria 4 lbera icE
ſtnee eenudinf eſ̃ aris largas manlgent ſi om ta nenda Mleenmißard m offenſe et gran ſin
ge Tiinnagn anoſi⸗ quibus ſi di⸗ Bingnlaenttga. nes hoſpi mamegle ap en toꝛo ſic in i iſe et grau 6
ſtinentibo nanch gaibicl queret dicatur gentias:qui te. Habe 5. rẽplo quod per viuos r igne vti ami⸗
. ur ind pater noſt uia multi nt eti cus es veft bab umpipoſſu nentur:
lberatiſi catabunt. Ag ceſſas ulgenti⸗ er. oꝛ ti ſunt ibi is es vefuncti et. E. vj xiiij poſſut. Q₰ Vt
mus in ps cruif Cens 18. Et t ias a der ans ma ibig vinctiſi iſuperſti⸗ .vj xiiij. T .OQuod
ictani n. tãtũ pei amen pauci 07pa gnas unt exi item nellann eergo qui pa
penari; rfolſe . f. i ꝓ eis faci pauci ſunt apa. 7 epiſ. conſe apud den te. Eſa. xlij reliquix. vt dii qui ami
nortuiimnginen⸗ lſonmamtc⸗ faciunt de unt: q̃ntu qui tantũ iſcopis cõ⸗ na noſt m conqu .xlix. Quod .vt diceres hi
nclgentnoſolum wn ipſis cumbenti mꝓ infirmi ñ eis da a noſtra. i. ueri poſſi d ſi nõ feceri bis qᷓ
rannliumno mn wſed moꝛtuis tibus. ſi irmis i nt. vel executoꝛi ocalia di ſſunt: di eceris: iuſtᷣà
luſc. 5 . .ſi tamen i in hoſpitali recutoꝛib dumiſi centes. : iuſte
ncrr oinconucntete purgatoꝛi faciunt tam ij en illis i oſpitalib- lis iu us. et amici imus cum vxo omi
nanzczmmnumohunn poꝛé opaſcunt afflier ipſos i is infirmi⸗ boonaren õ ne bo
iueset anbi iatio monmo exeuntem t af flicto s infirmos: c; 3. P20 onoꝛũ il .et nobis ii ris. vt ipſi us. filij
a halg hpu ii Deſter xiiij et cla eietigrrosee⸗i et ve loenm seAtantin, ipſinos boni 5.
obuiauerũt ſihi lpui Kunne Heſter. xiiij. D mantem: ſam anim a in voluptari exiſtenti gna mileri onis il
uenut ſihi Pwu ni / Videm Becundo m.: adil n e c0 ne ptatibus tibus. ipſi eria pꝛo e
urdünncb hu i ſ⸗ onſnnze ndo ꝓpter na meſolitartan cnos lib expend .ipſi ea in riſi fectu
8 otiooc feſtũ , uos. in a Pcirca filui pꝛofectus itariam runt obli⸗ erant: un⸗ unt: nobi⸗ riſu ⁊ vxlii. .
b ptperut elanoſffna⸗ 1 loꝛu nno mnul erglocrus cottt dinẽ lneeul vr⸗ is nõ ſi cijs
en na. Ito⸗ m neceſſariꝗ tas ex os cha ndinée. QOQuicõ ni datu videban uccurru
regauit. verun lc rum ceſſariã ſuſten pendun ros ami . icõmuni s ſum tanꝙᷓ t me fo nt.
. eſſent. ſtatin im vanita ſuſtentati t march nicos nia op niter eſt anqᷓ ino 298 fu
dr. rmiſencngii l n di ſuſtij tem in lonem ogs. circa i et pera:que 5 datus oblu⸗ tuus ge⸗
Fna Adiäab eis eci uſtinenda armis 7 n. vel foꝛte ci caũ et huiuſi e ei valer obliutoni: a
esinadintoriüinte quia illi cii quas ex equis et e circa ill illu iſmodi. ſed e vebere loni: quo adon
cordi etmibrla la illi circa rpenſas f. rob. hun 0 m in lo non nt. ſicut om⸗
coꝛcia liberabit: ꝓficiun rca quos e reque uiuſmo ſepeli⸗ co ſan tum ad vi elemoſ
H Ecckxl. Er mu it. 7 in mali rpendu nter amm 5 peliunt. vti ncto ad viſum: qui ynas Arꝰ. xxiij
monmimniti ſanahtüertt nrabile eſt alis vſib nt ceficiu ittunt: eſt in loc ipſius t. quem fre quia ad h rriij
W ergo us eypenſas i nt potius qᷓ li oco ſa mnnbam lDeeſerd. n hoc cxli
is:gbigftaterqul iunet purgatoꝛi o. quare cij enſas illa us itur. ali. ncto ſepeliri videb eclina
. kaffe lunt: ꝛo libe re circa illo s conſumũ iter ne ſepeliri ſi ip ant: cui tm̃ nt
urpro pii el :quos null rationẽ t. ꝛum vtilij nmüt q; ad fin quacq. ſi⸗ .ſi ipᷣe ſanctu itiñ pꝛo
muntmaoſtendereteſtt dn nn tu rca viuo o amitt rios eypẽ et u.ſicut uli. Et um eſt. P t. qui ſepe
untgn . nt. Id s expe erepoſſi pẽderen quia ſi habu eſt de ſe .B. Uij. xij
Zmonantesqigzs ſanizlluil tuo. ſ. eo nan ndunt: unt.quo 0 a ſicut habi tu religiſ ſep ulture l xij. vſ⸗
endeunte e .ſcz fa qᷓ; nullo :quas fre tmar ſed poti abitus il gionis p oco in h
dcho qud moꝛtul piuoꝛumſ⸗ quo fi ctas ami modo quenter 2 potius b ille mo ꝛ0 pter d 0c
mi de unt:nõ nittere poſſũ eas ex amit⸗ uer peſſi⸗ omo pabi nachum uo. Pri⸗
Lacooſtmdet eſtnin/ no. alij nõ ꝓſin poſſũt: quii penſas er peſſimum nõ abitum. i⸗ non ſanctfi mo
Feno .alis tñ mo t. quia i :quia ſin p moꝛ⸗ kordä rum man ſanctifi. Nõõ
nitesſntans nottonnnt ani etial moꝛtuis i in celo fo noꝛtuo ill cum tali nctificat. S ictus loc t.
tes Nd qmti etiam facienti ns in purg foꝛte eſt 10 llo ta moꝛtui ihabitu Gecũd cus cada
npun n Deai lum eſtmi bo infalli rgatono . vel in inf. vel vi oꝛztui cun 4 ſepeliũ o. quia ſii .
nengi ſofiſtantt Sn. eſt mirabil ibiliter. o exiſtentibo. z. er el vicioꝛ ntali habi ut᷑. cum ſicut re⸗
gnogitiini niltnnut ratione di⸗ ile: ꝙ g eis nõ pficiu . ipſi bit um. cun bitu virt quali viuunt.
n heruli nlond tuum Poſeonen li mn ſctige ſec mtr. bo dn, HH ſus Rigual wrerun Bie ſe H
ebucere onut woltet om⸗ natur ad mo eſe nt vaſa⸗ inn oꝛi admi overit wenat, alium ꝛte illum iu Kient inltß ⸗
otnit tatanbiun inte eeerair aee aneeruuar K nn Dee ſepultura uipaiueteli
srſtcöſhlitls noin Art.xxij Ko. xv. ieeuntntdib aukll 2 ialosgenuun auremorteme ocis s iltann nr Be⸗
doſt rhor ſeuoniſin⸗ 6 Sn qua petiti 9 me in dkzo uxiliũ plebitur en ectione giot extiterunt ſp 5 ſepeliẽdi:
um nin ſec lun , gneaneſaifc ione exaudiendi nibus: Aliis aur ufft illud Eſa a anbarchunt gn mn
unnglnn dl al B aneciart.⸗ twrcr malan fu ig APpterbonu Ueiſenlanrs lere ener R Pluenrmardt ⸗
Confirnma etrestosA B uunt:qꝛ ipi ci moꝛtui umn. A um toni diſci rqueſtioni ocrate ſepeli i tui.
nſi efiitgiac oersi ipi grati ei is mg Primo ſepelui cipulo ſuo ꝗᷓ ionibo ſepeliri. de qᷓ
unnuftl,lian Eyn ab els i eis ingrati i eis exiſti gnum bon lire veb no qrenti ꝙ cuʒ infi q́;
1 is iuuari grati malum i ut bonum ex q; via eret:reſpõdi nti. vbi irmaretu
C./li nogt mundi ari. qn ipſi i um incu penis liberati via eſt ad inf. põdit ſe nõ eum poſt r.
4 . i afflicti Pir in pu rrunt:qenõ erati tuũ po ernu. Cui nõ curare: qe i moꝛte
iumim gi & fuerint i ictionibo. et i rgatoꝛ qenõm “ nemus: & . Cui diſci re:qꝛ inquit m
inimicos ſu. cribir ngᷓ endit tan rati: ma . vt m Kurmgr le 72 volu ud in cam .
uos fugi⸗ Sq; ð q̃dõ 1 hiſtoꝛia lagni 4 ecuſtodiã ergo po cres carn pum.
entẽ pc ls grato c̈ au⸗ q ſenti lã. Cui diſci nas baculũ i es tuas
emiteri moꝛtuis:quẽ ntias. Cui n diſcipulus: culũ in mã *
rnium. moꝛtui eſne Ebu a beſt rö etſentekiegi videbi. an meg:
alle Fer en egult unnin ch talt ſufftctt
aceidit. N inq̃t aſini ſe ufficit
Wemlii peioesvnetri⸗
ꝛẽ̃ ducut vi⸗

Ar.xxiiij

cxliij.

cxliiij.

cxlv.

Exemp.

Moꝛs

tam. in magis honoꝛabili poſt moꝛtem frequẽter ſe
pelientur loco. Quod malum plangit ſacra ſcriptu⸗
a: dicens. Vidi impios ſepultos:quietiam cum ad
huc viuerent: in loco ſancto erant. et laudabantur
in ciuitate:quaſi iuſtoꝛum operum:ſed et hoc vani⸗
tas eſt: Eccs. viij. . .
Ex qua auctoꝛitate vltimus iſtius capituli elici⸗
tur articulus: quia nõ ſolum eſt vanitas:ꝙ tales in
loco ſancto ſepeliuntuꝛ:ſed moꝛs inſuper oſtẽdit: ꝙ;
cuncta que ad eos pꝛius pertinebant: vel in quibus
vlectabantur.et confidebant. ſunt vanitas vanita
tum:et omnia vanitas:Eccs.j.¶ Pro quo eſt ſcien
dum:qꝙ nõ obſtante ꝙ dicatur.ꝙ ratio conculcatio
nis pꝛedictoꝛum verboꝛum.ſit vanitatuʒ nimietas
quam ſacra ſcriptura:et ſancti homines. ſpirituſan
cto inſpirati videntes:nõ niſi tali verboꝛum cõcul⸗
catione conceptum ſuum expꝛimere poterunt. Po⸗
teſt nihilominus nõ incõuenienter dici: ſacra ſcri
ptura.ideo in pꝛedicta auctoꝛitate tervanitatem re
plicat:quia moꝛs maloꝛum: tria que ante moꝛtẽ ha
bent:vana eſſe oſtendit.ſcilicet bona nature.foꝛtu⸗
ne. et gratie. Ouando nanq; aliquis qui pᷣdicta ha/
buit bona:quibus a butetur ſicut iudas:qui omnia
pꝛedicta habuit. Nam bona gratie habuit in hoc:
ꝙ cœ numero fuit apoſtoloꝛũ moꝛitur ita ꝙ certitu⸗
dinaliter verificatur de illo.illud ps.xxj. In pulue⸗
rem moꝛtis deduxiſti me:tunc infallibilĩter:ſcient
ꝙ; omnia pᷣdicta ei vana fuerũt:quia fine debito ca
ruerunt.Cum finis illoꝛum nihu ſit.qui confidunt
in nihili.et loquunt᷑ vanitates: Eſai.lix. Hoc nanq;
patet inductiue. Primo omniũ finem pꝛedictoꝛum
bonoꝛum ſigillatim tractando. Scdo ſimul comiũ⸗
ctim in vno exẽplo.idem oſtendẽdo.rimo nanq;
patet:ꝙ finis bonoꝛum naturalium.cuiuſmodi ſũt
foꝛtitudo.pulchꝛitudo.ſapientia humana ſeu mun
dialis.que parcim eſt a natura. partim ab arte. va⸗
nus eſt in malis hominibus:nõ ſolum in moꝛte: ſed
etiam ante moꝛtem quandoq;. Voc em̃ pꝛimo oſten
ↄitur in foꝛtitudine:cuius finis quãdoq; ante moꝛ
tem talis eſt.ꝙ ille qui fuit foꝛtis:quaſi pugil.quiſo
lebat pugnare.percutere. ſaltare. manus in choꝛeis
leuare.et cãtilenas ve inoꝛdinato amoꝛe foꝛtiter cã
tare.ante moꝛtẽ vix poteſt pedes mouere ad exquiſi
ta et ſecreta nature facienda.vel manus leuare vt ci
bum vel potũ in oꝛe ponat:vel vt muſcas de oꝛe abi
gat.nec foꝛtitudinem habet vt ſe in lecto ſuo e late
re in latus vertat. Qui inſuper linguam foꝛtem. et
potentem habere ſolebat:atq; velocem ad placitan
Dum:ad iurandum. et ad mentiendum. et traben
dum. atq; ſuperiactãdum.tuncnõ poteſtillam mo⸗
uere:velad confitendim vel oꝛandum: ſed necad re
ſpondendum ſacerdoti: vel alijs de his que ad ſalu⸗
tem ſuam pertinent. Vtinam quando ſic de foꝛtitu
dine ſua ſuperbiunt.et audacioꝛes fiunt ad malefa⸗
ciendum.ſaperent ⁊ intelligerent:quomodo:et qᷓci⸗
to foꝛtitudo illa in talem finiet miſeriam. vebilita⸗
tem ⁊ vanitatem.per alios quoꝛum foꝛtitudineʒ ſic
finire viderũti de quibus in ps.lxxvij. SBefecerũt in
vanitate dies eius.⁊ anni eius cum feſtinatione ⁊c̃.
I[Bedo idem oſtendit᷑ in pulchꝛitudine:quam etiã
nõ ſolum finis: turpitudo ante moꝛtem:que quo⸗
tidie patent experimento.ſed etiam hiſtoꝛia. et au⸗
ctoꝛitas.vana eſſe oſtendunt. Ooc nanq; oſtẽdit hi
ſtoꝛia aſſumpta de libꝛo de dvono timoꝛis.de Yſabel
la filia ſancti Ludouici regis francie:quondam re⸗
gina nauarre:que graui infirmitate percuſſa:et tur
pis effecta.ad ſe familiam cõuocauit. et qᷓtuꝛpis fu⸗
it.eis oſtendit dicẽs: Ecce qᷓturpis ſum ⁊ defoꝛmis
quã pulchꝛam vocare ſolebant. videte ergo in meqᷓ;
fallax gratia. et vana eſt pulchꝛitudo. Prouer.xxxj.

W xl.

Vltinam hec ſaperent et intelligerent: quinunc de
pulchritudine inaniter gloꝛiant:et queſe pingunt:
et ſuperbe oꝛnant.vt pulchꝛioꝛes appareant.qᷓ ſint.
cogitare deberent tales.quomodo erit pꝛo criſpanti
crine caluitium ⁊c̃.que eis minat᷑ et pꝛomittit veus:
Eſa.iij.in fine capituli.Lalis nanq; cogitatio.tam
illos.qui pulchritudine gloꝛiantur.qꝙᷓ illos etiaʒ:

qui ꝓter vanam pulchꝛitudinẽ carn aliter diligunt

retraheret.quia ſᷣm beatum Greg.moꝛał.libꝛo.xvj
Quid ſit camnis ſubſtantia:vel pulchꝛitudo.teſtan
tur pulchra:nilq; ſic ad eius veſiderium edomandũ
valet:ꝙ vt quiſq; quod diligit viuum.quale ſit moꝛ
tuũ penſet. Cogitet ergo quilibet illud Berũ.in me
ditationibus:quomodo poſt homineʒ puluis. poſt
puluerem fetoꝛ.et hoꝛror.ſic in nõ hommẽ:vertitur
omnis homo:vtquid ergo diligitis vanitatẽ. in ps.
iiij.¶ Zercio idem oſtenditur in mundiali ſapien⸗
tia:que in tanta etiam quandoq; ante moꝛteʒ finit
ignoꝛantia:qꝙ vix cognoſcit vxoꝛem.filios.vel ami⸗
cos.immo aliquando ſenſum totaliter amittit:⁊ in
freneſim conuertitur.et nec confiteri:nec vei innoca
re ſcit miſericoꝛdiã.Et hocvaniſſimũ iudico:Eccõ.
viij. Oꝛ vldelicet:lquis tali ſapientia ſuperbiat:
vel in tali confidat pꝛudentia:vel tali abutatur: vt
cipiant ipſi e vanitate in idipſum.in ps.lxj.que
in tali finitur miſeria et periculoſa ignoꝛantia: que
quidẽ oſtendit: leges populoꝛũ vane ſunt: Jere.
x.Et quoniã vani ſunt omnes homines. in quibus

nõ eſt ſcientia dei. Et de his que videntur bona:nõ

potuerunt intelligere eum quieſt. Sap.xiij. Vtinã
ergo pꝛius ſa perent et intelligerent: quomodo om⸗
nia illa.in quibus ſapientia ſeu carnis conſiſtit pꝛu
dentia finiuntur:⁊ ex ipſis finibus vana eſſe conſide
rarent:que ad fines illos oꝛdinantur. Conſiſtit nã
q; carnis pꝛudentia.ſapientia.⁊ pꝛouidentia.in tri⸗
bus.in honoꝛibus.in delectationib us.in diuitijs.
ſed moꝛs iſta ſtultiſſima eſſe oſtẽdit. atq; vaniſſima.
Primum nanq; ſtulticia eſſe oſtenditur.quãdo ſub
terra ponitur.vbi canes et iumẽta ſuper eum cadũt
et vermes ſocij in lecto ſunt. SGcom quando ille qui
pꝛius fuit pinguis ⁊ delicatus:qui ob nullum aliuʒ
finem videbatur carnem ſuam unpinguare:niſi vel
vt vermes laucius paſceret:vel vtignem inferni ſua
pinguedine feruentius in ſamaret:que a vermibus
comeditur. Tercium ugas ab omnibus rebus de⸗
nudatur:quando dereliquit equos in ſtabulo:pecu
niam in ciſta.frumenta in grangia. veſtes in pertica
Et de omnibus rebus ſuis.nihil ei datur.niſi miſe⸗
rum lintheamen:peius foꝛte de tora wmo. vel cilici
um. Omnia vero alia homo extraneus voꝛabit. et H
vanitas.et magna miſeria eſt:Eccs.vj.quem foꝛte
non natura. ſed ingratitudo extraneum facit. ¶Exr
pꝛedicta vero auctoꝛitate elicitur: ſcõa pars iſtius
articuli:q videlicet moꝛs oſtendit bona foꝛtune va
na eſſe. ¶ Pro quo eſt ſciendum:ꝙ; bona foꝛtunenõ
ſolum conſiſtunt in duntijs congregatis: ſed etiam
in amicis gratis. Ad bonam nanq; foꝛtunam perti⸗
net fideles habere amicos. Sed quia pauci tales in
ueniuntur. Primo oſtenditur ꝙ ſpes aue in amicis
ponitur communiter in moꝛte vana eſſe oſtenditur.
Bcðo ꝓꝙ ſpes que in diuitijs pomit᷑ vana eſſe in moꝛ
te oſtendit᷑. Orunum oſtenſum eſt multis exemplis:
et experimentis.A xij.liij.et.A.xxj.v.vj.et.S.eo.ca.
xcvij.et.cxviij.Ey quibus patet pꝛimo: amici di⸗
uitum ſunt. ſicut amiciperegrinantium.quia ſicut
illi peregrinantes ab aliquibus amicis conducuut
diſtantius.quando de wmo recedũt vel x inquius
Ita moꝛtui ab aliquiba conducunt᷑:qui ibi foꝛte of
ferunt ⁊ recedunt. ab aliquibo ad foneã. quibo loqui
tny deus. Abdie.j. Vſq; ad terminos emiſerunt te

cxlvj. 4

1 Giquererekquatelta maͤle di
nsinaeſolebetriclt Turt ſi
gecſtautnig e ito nan nien. Ilen
Geiſiniles cir dinitiss rege
qtantelegatercönenit illud Eces
etinſapin warring rſolliatudi
queſita dinnlttit Et hocergo van
lum. Vtina ergo aperet 1.? focer
tna wfectum vel famem corpis gui
ctra lleñ mognas fociit uidi
leß lj Yoſeph cota famez cgypti
Antij. Orcnos cotro famen gieet⸗
ſece deberemus: in q beremol
Nllitioquas poſſicen velyſchadl
ſeünpꝛoperudo nobis dicat l gs
Eecchoquinonpoſuit dij adiuto⸗
Uktinmuſtitncine diuitiap ſnann
neteſna. Terco mors 5ditqrdon
GVanaſängſimaleerpendürurſt
tatebegti Sreg G. viq. Et
Amortemtales igratooſtinſcie
titurmagnam habet ranitate
Eltplinamultäin diſontäc
4 Fcs. .Oſtenſoſiglllarin⸗
le mna ee ñunt micd eriplo
iaſinnl vana croſtenciuni

cxlvij.

Duncdſaſumnenlilidd dlann

duntdtalnangnn
anitur etner en teramittit,
* Enafingumt
s. hochmiſi Nllnnoca

cr guis dtalt uten Eech
irhucmnin ann adin
Fonltute inictoſn tarne
mnncpgnalthliman

iaſapiannur Pronidentig inn⸗
indeletanonihls n diniti,
ifins cſeoſtct arih taniſin.
ultiaeſeoſtena tur gvicoſi
aneset iumeta ſypereum agut
an gahr üillb ſen
delicatus: niob ullumalu;
nem ſuom inpingvarr niſi vel
ſceret velytlonem inferni ſa
a inflamsret:quea vennibus
ett abommibosrebus de⸗
Pliquit equos in ſtabrlo⸗pemn
tain grangin veſtesinpertics
s ſuis nihil e datur niſimie⸗
nsfonedetola dnd delelli
ubomo eprttanens oubit t
niſenig eſt. Ees. gen ine
gtitudo ertraneumn faat CCr I
nitateclictur: ſchapars iſvs
moxoſtencitbon itunein

endumy bong fotineni
l gannieſihin

us galttini ſin
Apctmmnuntinn d
livibng ant cgine
vno rtſi ii lſare

ncNduunk a nſi

amivad foneu. a l
i muzmli .

.exlviij.

cxlix.

Exemp.

MWors

omnes viri feeris tui illuſerũt tibi. Wene dicit: il/
luſerũt:qꝛ poſt moꝛtẽ cũ ve bonis ludũt vefuncti:il⸗
ludut vefunctoiEy quibo ſcdo veritas oñdit᷑ reſpon
ſionis cuiuſdam:q querẽti æ ſtatu cuiuſoam nobitł:
rñdit: moꝛtuus ẽꝛ ſepultus ⁊ obliuioni traditꝰin tꝛi
bus dieh.Qõ quidẽ ſatis veraciter de alijs ipluri-
mis dici poſſet:q ſpem habuerũt ↄfiventiã in fictis
amicis:q ſunt vana ſpes et mẽdaciũ in ſenſato viro:
Ecci xxxiiij. Vtinã ergo ſaperẽt ⁊ intelligerẽt:⁊ no⸗
uifſima ꝓuiderẽt:nõ ponẽtes ſpem in vana amicorũ
ꝓuidẽtia:qꝛ vana ſalus hoĩs: In pᷣs.lix ¶ Oꝛ ſecũw
ſpes ꝗ ponit᷑ in diuitijs non pᷣmiſſis ſ̊ poſt moꝛtẽ re⸗
manẽtibo vana ſit patet primo ꝑ antiquã hyſtoꝛiaʒ
in qua ↄtinet᷑ æ tribo circulis inuẽtis in foſſa vel rũ
ba cuiuſdã væfuncti:in quoꝝ primo ſcriptũ erat:ex⸗
endi: vnaui:ᷣuaui:negaui. In ſcpo vo ſcptũ erat:
abui: habeo: ꝑdidi: crutior. In tercia vo ſcriprum
erat quaſi ſcripturaꝝ pᷣcedentiũ expoſitie:ĩ hũc mo
dum:qð expendi habui:qð wnaui habeo:q ſerua-
ui ꝑdidi:qð negaui crutioꝛ.Ex qua hyſtoꝛia patʒz
illud qð vædit amoꝛe vei mortusinuenit: ve poc xoõ
qõ negauit qñ dare væbuit ꝓ amoꝛe dei: crucia bitur
mortuꝰ.hoc vo q poſt ſe vereliquit amittit moꝛtu
us:qꝛ male illð dilexit:vt illo verificet᷑ illõ Ecẽs.
v. Oui amat diuitias fructũ non capiet ex eis: ⁊ B ẽ
vamitas. Gcdo idẽ oſtendir ꝑ hyſtoriã tꝑis moder-
nioꝛis:in qua cõtinet᷑ ꝙ qͥdam ditiſſimus ⁊ noĩatiſſi
mus in regno dum viueret:pꝰmoꝛtem ſuã cuidã ꝑſo-
ne v caris ſuis apꝑuit quaſi nudus et dilaceratus:a
qua cñ quereret᷑ quare ita male eẽt indutus qͥ mul⸗
tos induẽ ſolebat:rñdit.Tuyt fuſt aute.puʒ fu men
oꝛe eſt autruy e.ieo.nav.rien. Iſti ergo ⁊ quibuſcun
qʒ ei ſimiles:qͥ circa diuitias ogregãdas multũ ſolli
citant᷑:elegãter cõuenit illud Eccs.ij. Cũ aliꝰlabo⸗
ret in ſapia ⁊ wctrina ⁊ ſollicitudine: ⁊ homĩ ocioſo
queſita dimittit.Et hoc ergo vanitas ⁊ magnũ ma
lum. Atinã ergo ſaperẽt ⁊c. ⁊ facerẽt ſicut faciũt cõ⸗
tra vefectum vel fam em corꝑis quã venturã timẽt:
cõtra illã em̃ magnas faciũt ꝓuidẽtias:ſicut pʒ Ge-
neß. xlj. Yoſeph cotra fameʒ egypti magnã fecitpui-
Vntiã. Bic nos cõtra famem ale eterna ꝓuidentiaʒ
facere deberemus: in q veberemꝰ plus cofidere qᷓ in
diuitijs quas poſſidemꝰ:velvſq; ad moꝛtẽ retinemꝰ:
ne impꝛoperãdo nobis dicat᷑ illo ꝑs.lj.qñ moꝛimur:
Ecce hõ qui non poſuit deũ adiutoꝛem ſuũ:ſ ſpera⸗
uit in muſtitudine diuitiaꝝ ſuaꝝ:⁊ pᷣnaluir in vani-
tate ſua. Tercio mors oñdit ꝙ bona gratie cuiuſcũ⸗-
qᷓ; vana ſũt:qñ male expendũrur:ſicut pʒ ꝑ auctori⸗
tatẽ beati Greg.SG.ij.xxxviij. Et ñ ſolũ in moꝛte:ſ
an mortem:tales qꝗ gratioſi in ſciẽtijs diuerſis repu/
tãtur:magnam habẽt vanitatẽ admixtã:qꝛ in eis vxᷣ
ba ſt plima:multã in diſputãdo vanitatẽ habentia:
Eccs.vj.¶ Mſtenſo ſigillatim:quũo oĩa pᷣdicta ĩmoꝛ
te vana eẽ oñdunt᷑ vnico exẽ̃plo primo:⁊ expimento
ſcðo:oĩa ſimul vana eẽ oſtendunt᷑. Primo oĩia pꝛedi
cta bona ꝓut in alexandro magno fuerũt: finalit᷑ va
na eſſe onderũt phᷣi: vut refert Alfonſus circa ipius
tumbã congregati.Quoꝝꝑ primus eius vanã veſcri⸗
bens ⁊ oñdens foꝛtunaʒ:dixit:Heu heri ex auro fecit
theſauꝝ:hodie auꝝ ex eo facit theſauꝝ.Aliꝰ:berinõ
ſumachar ei totus mũdus:hodie ei ſufficiũt.x.vlne.
Ali:heri pplis impauit:hodie ppli imꝑant ei.AZlliꝰ
Heri multos potuit a morte liberare:hodie nõ pot
moꝛtis iacula eunadere.Alius:beri duxit exercitum:
hodie ecõuerſo ab exercitu ducit᷑. Alius:heri terraʒ
pᷣmebat:hodie ecõuerſo. Alius:heni euʒ gẽtes time
bant:hodie ab eis vilis reputat᷑. Aliꝰ:heri erat ami⸗
cus amicis:⁊ inimicus inimicis:hodie oĩb ẽ equał.
Et ſic ptʒ ꝙ cũcta ſubiacẽt vanitati:Ecẽs.iij.SBe q̃
nota plura.S. e. cij. Vtinam g ſapent x. Seut. xxxij.

W j.

Gcdo idem tidiano ptʒ expimento in quo videmꝰ:
ꝙ in moxte cuiuſcũq; qͥ pꝛedicta ꝙ erãt ⁊ ꝰ moꝛtem
tranſierũt oĩa:tanqꝙ; lanugo vel fumus: ruc vanita⸗
tis arguẽtur pᷣterita: Eccs.xj. Vtinam qᷓ ſapeꝛentz
intelligerẽt:quomõ et qᷓmalum eſt verſus infernum
facere dietas:qꝛ ſi iſta ex toto coꝛde cogitarẽt eẽnt ſi
cut boni nauis gubernatoꝛes: qͥ ſtantes ĩ vltima na
uis ꝓꝑte:nauem ad bonũ dirigit poꝛtũ.Siciſti.ſi vl⸗
tima conſiderarent:qũo in moꝛrecreatura vanitati
ſubiecta eſt: Ro.viij. Di vo dicere velint ꝙ pꝛedicte
vanitates nõ tm̃ cõtin gũt:nec etiã in moꝛte ſolũ oñ⸗
duutur maloꝝꝑ:h̊ etiã cõſimiliter bonis contingunt
ſicut pʒ ꝓ illuꝰ Ecẽs.ij.MRoꝛit᷑ vctus:ſiłrvt indvctꝰ:
idcirco teduit me vite mee:videre mala eẽ vmuerſa
queſub ſole ſũt:⁊ cũcta vanitatẽ ⁊ afflictiõem ſpũs.
¶ Et ſi auẽtas weſſet:hoc quotidie videre poreri-
mus:qꝙ videlʒ ſicut malus an moꝛtẽvel in moꝛte bo⸗
na amittit nature ? fortune:ita bonus:ſic etiaʒ coꝛ⸗
pus m ortuũ efficit᷑ abomĩabile ⁊ fetidũ ⁊ ſub tra po
nit᷑ et ↄculcat᷑:⁊ a vermibo comedit᷑ et peius frequen
ter an moꝛtẽ tribulat᷑:pluraq; ſuſtinet infoꝛtunia. ſi
cut pʒ Eccs.viij. SGut inqᷣt iuſti qbus multa ꝓueni⸗
unt:quaſi opa egerint impiorũ. Et ſunt impij:q ita
ſecuri ſũt:q̃n iuſtoꝝ facta habeãt: ⁊ hoc vanifſimũ
ludico. Rndet᷑ ꝙ licet in pᷣdictis talem habeãt foꝛtu
nam boniqlem hñt mali:vel peioꝛem:tñ reſpiciendv
ad vltimũ finẽ:⁊ ad oẽs circũſtantias vtꝛoſq; cõtin⸗
gentes multopeius ↄtingit malis qꝙ; bonis:qꝛ om̃cs
pdicte miſerie accidut malis: ꝙᷓtum ad coꝛpꝰ⁊ qᷓtũ
ad aĩam:qꝛ ipᷣi in vtroq; abominabiles ſũt in moꝛtel:
fetidi:⁊ ſimul amittũt honores atq; wlectatõnes
diuitias:tam coꝛꝑis ꝙᷓ; aĩe:qꝛ dum corpꝰſub tra po
nit aĩia a monibo toꝛqtur:⁊ bꝛeuiter ſimul ⁊ ſem el
oĩa terrena ꝑdunt ⁊ celeſtia tam que dilexerũt qᷓ; que
ſperare vebuerũt/dicẽtes: Vanitate ſeducti ſumus:
eemie.j. Ita ꝗ; cæ eis ꝑ oĩa verificat᷑ illud. Nani⸗
tas vanitatũ ⁊ oĩa vanitas/tã que ad coꝛpꝰptinent:
qᷓ; qᷓ að aiam.tam q habuerũt /q que ſperare vebue/
rũt pꝰ moꝛtẽ.¶ Moni vo ecõuerſo lʒ in coꝛꝑe ſint fe⸗
tidi abomſĩa biles ⁊ ſub terra poſiti/amittãtq; coꝛ⸗
poꝛales dluitias/ velitias/⁊ honoꝛes /ac cetera trena
qᷓ nunqᷓ plus ꝙᷓ vũ dileyerũt/tñ in aĩa ſunt pᷣcioſi.qꝛ
dũ corpꝰ oĩa pdicta ꝑdit/aĩa eternas lucrat᷑ diuiti/
asl velitias ⁊ honores.qꝛ vum corpꝰ ſub terra ponit
7 a vermibo comedit᷑ aĩa in celũ ab angelis portat᷑.⁊
hoc ẽ qð ſacra ſcptura poſtꝙ; dixit ¶ Moꝛit᷑ wctus ſi⸗
militer vt indoctus ſcilicet qtum ad corpus:addu⸗
xit dicens Ecẽs.vj.c. Quid habet amplius ſapiẽs ꝗ
ſtulto:et quid pauper niſi vt pergat illuc vbi eſt vi⸗
ta. Cuius ratio eſt:quia ante moꝛtem vanitatem ⁊e
reliquerunt. Videntes nanq; vanoꝛum vanitatem
illãñ ſeqbãt᷑: ſeo æteſtabãt᷑:qꝛ finẽ illoꝝ ↄtẽplabãatr᷑.
In q pᷣſona loqt᷑ ſacra ſcriptura Yob.v. dicẽs: Vhr
ði ſtultum firma radice:et maledixi pulchritudini
eius ſtatim. Quod exponit beatus Oregoriꝰdicens
Firma radice quaſi per amena prata: ſtultus ad car
cerem peruenit:dum per pꝛoſpera vite preſentis ad
interitum tendit. Nonnulli vo cum illoꝛuʒ gloni/
am cernunt:magnum aliquid eſtimant: ſed cuʒ eos
moꝛientes aſpiciunt:q bumana gloꝛia nihil ſit:cuʒ
gemitu fatentur:et dicunt. Ecce qᷓnibil eſt homo:
qui hoc veracius dicerent:cum ſi in gloria homineʒ
cernerent:tunc etiam eius interitum cogitates:trãſ
euntem:ſimul einſq; potentiam:nihil eſſe ſentirent.
Vnde itaq; non v electo dicit ur:ſed de ſtulto: MQ
ledixi pulchritudini cius ſtatim:ac ſi diceretur:Cõ
tra ſtulti pulchritudinem moꝛam in maledicendo
non habui:quia cuʒ hanc cernerem ſimul: et penaz
ſequentem vidi:eiuſq; potentiam repꝛobaui:qa co/
gitaui ⁊ conſideraui ꝙ am bulauerunt poſt vamita⸗

.cl.

.clj.

Ar?. j.
J⸗

Arꝰ ij.
ij.

Mundicia

tem. Et vani facti ſunt: DHieremie.ij.capitulo.The
ma in ſepultura pᷣlati:Eduxit ve mortuis paſtoꝛem
magnum: Heb.xiij. In ſepultura mulieris. Moniſſi
ma omniũ moꝛtua eſt ⁊ mulier: Luc xx. Marci.xij.
Vige ſupra.e.c.v. Item in ſepult ura cuiuſcũq;:quẽ
natura vel opera prius patrem eſſe oſtenderũt. Pa⸗
ter noſter mortuus eſt: Mumerix xvij. Item i ſepul
tura cniuſcunq; nobilis vel in anniuerſario eiuſdeʒ:
Mobilis abijt in regionem longinquam: Luce.xiy.
Nota ad hoc totum capituluʒ de nobilitate. The⸗
ma e quocunq;. Ziberauit eum wmmus. ij. Megũ
xxij. pꝛoſecutio.S.e.c.liiij. .tẽ ex egypto vocaui filiũ
meum: Math. ij. 7 Oſee. Ij. Item: YJudicati ſt mor⸗
