phetesnũqͥ q oẽs wctos: imo toleret᷑ mutuũ bonũ ibi:qꝛ poſſet. ſi vellet z hec laboꝛare.et tẽptatõnilo 4 m wlliopen sNtſpegan o⸗
ſeruitiũ.⁊ adiutoꝛiũ:2 mayima ſubtraheret sre reſiſtere:ſ plus vult illa peſſimã ducerevitã. ꝙᷓ labo cſehcunen ſtucmnucniamm ſ
et ppli multitudo.iõ nõ tanqꝙᷓ; vni iniuriã faciẽs:ſe. rando et tẽptatõibo reſiſtẽdo. victũ acqͥr eternũ:q⸗ Pcatol lli giremaligna
tanqꝙ; totũ ꝑficiẽs vniuerſuʒ: ſicut dr Eph.iiij.vedit bus tñ reſi ere poſſet: ſi vellet: ergo verius diceret. o Ceſontfachrcl Dazobrine
q̃ſda quidẽ apłos quoſdã aũt ꝓ has:alios vo euan talis eſt volũtas mea. qꝛ ſicut ſcribit.j. Coꝑ x. Fide eſmſiaet di ohont
geliſtas:alios aũt paſtoꝛes.et ctoꝛes. ad conſũma lis eſt x⸗.qᷓnõ bmittit vos tẽptari ſupꝛa id q pote litu hindnang ooe⸗
tionẽ ſctõꝝ in opus miniſterij.ĩ edificationẽ coꝛpis ſtis: qge eytũ in eo eſt. oẽs pᷣdeſtinauit cõfoꝛines fieri dleirdelobinere⸗ ndetant
xpᷣi:wnec occurramꝰ oẽs in vnitate fidei.et agnitõis eginis filij ſui: Ro.vuij. “ è lls tasige di tatum.
filij vi. Ecce ꝑ G. ꝙ parum an pmittit. edit wona. Bec qꝛ foꝛte his obijcient illi. de qbo dr JYob. vj. Arti. v. ſip ce nczartinge kop tere
hoĩbo.et poſtea addit:wnec occurramꝰ omẽs. ſatis Detraxiſtis ſermomilp veritatis. Et pᷣmo æ h vl xx. gapanu Poeretgtt eſpen lchin
innuit:ꝙ nullũ hoĩem pᷣtermiſit.quin wnũ ei vde⸗ tuno dictã eſt. æ videlicet ꝙtũ in veo . oẽs p̃deſtina oponetc Rnn aa babenciͤßcelin
rit.q ei occurrere poſſet cũ alijs in virũ pfectũ.ſi vel uit dicetes. ꝙ nõ oẽs pᷣdeſtinauit:qꝛ multos pᷣſcuit. Gic in Ho⸗ miinecefani lſt
let:hñtes tñ ſicut or.ad RKo. xij. wnatões ſcoõᷣm graʒ Rñdet᷑ ꝙ io additũ fuit ꝙᷓtũ in eo eſt. nõ em̃ vfectꝰ tum. ſeutlden mnfortter pem illãc
qdata eſtnobis differetes:ſicut us vnicuiq; dini⸗ ſuerit in eo. in eis qs puidit. no eſſe p̃deſtinatõne pgeſtinnari./ len mnolocv ct⸗
ſit menſurã fidei. In q diuiſiõe ſicut dñs terrenꝰ di⸗ dignos:ſic ptʒ ꝑ ſcoam auẽtem Aug. . e. c. vlij. Ite nngt.ſieſenta logſolutt. yel
uidẽdo cibania in aula:lʒ melioꝛa.2 maioꝛa.tribuat ru foꝛteobijaẽt vicẽtes ꝙ deꝰ vult malos eſſe. vt in lelatu. tm phus lir Eoſin .
maioꝛibo.tñ nullus in aula pᷣtermittit quin vite bs eis oñdat iuſticiã ſnaʒ. vñ et tales dicere volunt. ꝙ ſi ipſein oleſnodn tare deb
beat nccia. Ita uec in anla eche ſpuͦ ſanct, alique cut in af erealoe oſtedit potentia. in terum creata rilocnuulbt ene erſp
pᷣtermittit.diuidẽs ſingulis putvult. j. Coꝝ.xij. Mõ rum multitudineet dinerſitate.ſaplam.2 in bonoꝝ dicgeci Job dr. Hepoſita ſteys
em̃ magis abbꝛeuiata ẽ manꝰ oñi. vt impotẽtioꝛ. vel glificatoe clementiã. Jta vebuit in ma loꝝ punitiõe neo.Etaum Yha Dabid die E
partioꝛ ſit e bomis ſuis ſpũalibo.qᷓ fuerũt eius diſci oñdere iuſticiã Quito rñdet᷑ ꝙ ſuppoſito q; hoĩes fi ſantterinſbecöſtitniſnime. Kt
puli cæ bonis ſuis tpalibo.et coꝛpalib:quibo dicit nalit᷑ in pctis moiant᷑ iuſtũ ronabile ẽ. in illoꝝ Bazi ſpegllbiinnonnltnteh
Act᷑ij. ꝙ oiuidebãt ea omnib ꝓut cuiq; opus erat. punitõe iuſticiã ſuã oñdat. Sed ꝙ ſicmoꝛiant᷑nõ ẽ d el⸗ Lick müi. Inwedis ſpes y
Dic veus. q dat oibo abundäreret nõ impꝛoperat: à dro volitũ. q vicit. Nolo moꝛtẽ pctõꝛis. ̊ vt ma⸗ pecſpeo ge eſthabena:qe ichtil
Jaco.j.Ey quib oĩba pᷣmo ↄcludit᷑: ſicut vult oẽs gis ↄuertat᷑ et viuat: Eʒe.xxxiij.Et.xviij. Gi tñ con 8 anl etpatiinapit cönndat.
ſaluos fieri:ita omnitolʒ nõ eqliter iñ abundanter uertinoluenit. vult penã pcrõꝛia ille ve quo dr Iſa. ſ 8 epot. Juna luc Eab ynin
xviij. anyxilia dat:ꝑ q ad finẽ illũ buenirepoſſunt.niſi vo⸗ xlv. Creãs tenebꝛas:et faciens malũ. Et Amoõ.iij. mo . . icabit neg paebltg
lũtanie impediant᷑ &t ẽ ve eo in h: ſicut we oꝛdinte Hon eſt malu in ciurtate. q xæꝰ nõ facit i malĩ pe Dumpllech ibulvontfanant ner
curſũ hoꝛologij.qͥ oĩa diſponit. quantum in eo eſt vt ne. ¶ Elide obiectionẽ te vaſis ire.et multis alijs. S. Ita ſperuti nlh ni Cmnſum
labiũ eius certã attingat cauill. niſi impediafr᷑ po⸗ e.c.xiij. Amplius qꝛ eo. c. xvj. dictũ eſt. ꝙ; oĩs vefectꝰ iuk eſiut diat J0 4
tent tñ impedini ꝑ aliqᷓ infoꝛtunia occutrẽtia. In effectuũ eſt: qnter vfecrũ ſecũdoꝝ agentiũ:obijcere nj. Alſe. e gepicto ſoes gyg
ceus hoꝛologlũ vite nre ſic oꝛdinauit: vt finẽ vite in poterũt. c dee poſſet oẽs effectꝰ naturales x ſeipſuz uuronectſaluteſn haben ieberet
Hſeculo certu habeamus.et in alio etiã vitã habea⸗ ꝓpducereet ſine vefectu: qꝛ tunccã efectuñ tolleret᷑: ſupneglgentayelfatuitatergeſper
mus:niſi ſuſtineamus q; impedimentuʒ fiat. E&t ſic qre voluit cauſas ſcoas effectus cauſare.cũ ſuꝑfluũ lit ron Etvana ſpes zmedsanin
pteſt intelligi illud JYob. xruiij. Lonſtituiſti termi⸗ videat᷑ ꝙ illud p plures cquſas ꝓducat᷑qð melius ꝑ Eahnpui. Oponet cho ſatagare
nos eius qui pᷣteri nõn poterunt. ex conſtitutiõe eci vnã ꝓduci põt:ſicut pᷣmũ ꝓduxit hoĩem.ſine aliqua lbetbonis pidd enz ſaciat.10kon
niſi qᷣtenus viri ſanguinũ ⁊ vloſi. ex ꝓpꝛia volũtate alia cã agente. Quib· rũdet᷑.q ſicut poſſet oẽs actus Volitecöficereingſpeſclamnecenizin,
nõ dimidiabunt dies ſuos:in põ.luij. Ex qbo ſcoo angeloꝛuũ.ſine angelis circa nos exercere ſi vellet: tñ ſiwnsſcitnosſalnädostainabimur.
cõcludit᷑ ꝙ hi.xæ qͥb tactũ eſt. . ij. iiij. Et. G.iij xx nõ Apter inſufficietiã dinine vtutis. ſß ex immẽſita⸗ ameſſe diniͤdos dinebimun. cexi
vij.q qñ in afeſſiõe vel alibi or eis. ꝙ opoꝛtet ꝙ petka te bonitatis ipſius.p quã ſuã ſilitudinẽ reb cõicare enäſaluts enigennähabereorc
et vitã malaꝓ ſemꝑ dimittãt. Kñqdẽt.faciemꝰ.ſi te voluit. ñ ſolũ qᷓtũ ad h̊. q exiſtãt. tũ ad h. ꝙ alio Sap.i. Qliſapiam 7dlſch 1
us vxdenit nobis gram: q̃ᷓ dicerẽt. ſi ſicnos fecenim⸗ rũ cuſtodes ⁊ cje eẽnt:ſicvoluit gelos et hoũʒ cuſto Peolllius Setl lni nh⸗
nõ ent vfectus ni: nec in nobis.tãc filij alienimen des:ita voluit hoĩeshoĩʒ eẽ cãs. vt his duob modis Altmnete 0 * mcenihode
ntiſũt ſup prem ſuũ veũ ꝛc. ¶ Gicinſup mẽtita eſt eſſedo vic; et cauſando rönalis creatura diuinq ſili iai en ekeſtcnthe
iniqᷣtas ſibi. q qñ vider ſe vel aliũ in malu. vel picu⸗ tudinẽ et bonitarẽ ↄſequat᷑ et vt amoꝛẽ inter boĩes “ 1. Qupropteringuttt
lũvł turpẽ moꝛtẽ cadere. dicit. nõ potuit alit᷑ fieri: H nutriret.q ex naturali agatõe et ꝗꝓpinquitate aliqᷓ ſeeng ng opa cen Ffam voca
fuit ſibi Hdeſtinatũ. Per iſtũ modũ fert᷑ ne⸗ dixiſſe tiens cauſat᷑. ¶ Mec valet ꝙ dicunt. ꝙ ſic pducendo le Ethochertſeeſt ſicter
mulierẽ q vidẽs vnũ alinʒ occidere.qͥd ſibi ĩputatis rõnalem creaturã. illam melius pduceret: qꝛ in eis engkac annoo ſgreröis atringe
diyit. pᷣdeſtinatus em̃ fuit ad iſtã moꝛtẽ.tp̃us ſuũ ad oẽm vefectũ tolleret: qꝛ ſicangelos ꝓduxit.et pᷣmos bſinbonisogid enin ſineope
uemit. qy pᷣterire no poturt. Em aliꝰ vedit alapã. de parẽtes:in quibo tñ vefectus mueniebat᷑: ſi icut rei ꝓ Unnceſtſpes epocnte Ptergb
qcũ clamãs ↄqreret᷑: dixit. iniuſte mihi imputatis: bauit euentus: qꝛ vefectus in actib bumanis nõ cõ Ungthecduo dicen n ⸗
Exemp. qꝛ pᷣdeſtinatio tua fuit. ꝙ talẽ et tali tꝑe alapã reci⸗ tingit ex cauſis ſcðis naturalibo q hoĩem ꝓducũt in ard nlbgeen letis i
peres:q̊ aliter eẽ nõ potuit.ergo iniuſte agis. de h̊ cõ eſſe ꝑ viam ꝗꝓpagationis. ſed ex cauſis ſcpis et imme nstan aubebenb it
qrendo. æ h̊ qõ vns oꝛdinauit et p̃deſtinanit. Con diatis voluntarijs.qᷓ operationes ꝓducunt in eſſe p Cedar guſih gtti neſeluni
⸗ grue em rũdit ſtulte. iuxta iuſticiã uã:̊ nõ veraciter motum libere voluntatis. quarũ opationes æum ſi EF Piſbeſir, . Aſuerctibiyi
. qe ſi ipſa vel ipſe v dixiſſet. oẽ pctm. vel daãnuz. q ne illis ſcõᷣis cauſare nõ cet. ꝗpter rõnem. S. e. c xij. malgtinentſeßſtin istins:
cũq; eſſet ineuitabile: er ſic nullus iuſte alteri impu vt libereagens laudem. vel vituperium pꝛemium eſſepötquſein tunerzitiato
tare poſſet dãnũ ſibi illatũ: vel re eo qri. ꝓpterma⸗ vel penam recipiant. pꝛout veſtinauit in ſuo coꝛde. 9 enlentin ga dän nn
lum qei verberando. occidendo. vel olando wel ij. Cog. ix.

nnäondn Sedgſinannt
nct H nnintninie
ſinat Ge nni Et pii Dinſcn
ultpeni aballe vrodi zi.
busrfzcils nali Et Anna i
ahltate oo N'oftat.i maline
toni r iſis irermnulto alios,
vgeeo cj. dicieſt g0is wrec⸗
ikferni ſecidopapentii obijene g
ſetocseffact?naturales pſeipſp
Actu: qetuncci wrectuiz tollenen
das effectus canſare. ci ſupfli
lures cauſas pducat gomelion
n ömü pdunt boiem ſine ligt
ninrdet ſiant poſetoiggent
Lelis arcanosepercrreiieli,
Eti dinine tutis e inniſn
1 9 qus ſiſlinciencien
us genſithftiot in
tnrſicſollt ie eihohain
——
ſnto oploenn l n iii
fi ſequat. amnotiſite⸗ 4

Arti.vj.
Hij.

Predicatio

Bed qꝛ ex vna parte iocundũ nobis eſſet.ſi pdeſti
nati fuerimus. et ſi pdeſtinationẽ nr̃am bñ ꝓſecuti
fuerimus.cũ apło qui dicit. Ad eſtinatuʒ ꝓſequar
bꝛauiũ:ad Phil.iij. Et ex alia ꝑte oimodã certitudi
nẽ habere no poſſumus:qꝛ ſicut ſcribit᷑ Ecẽs.ix. Ne
ſcit homo vtrũ amoꝛe.vel odio dignus ſit:ſed oĩa in
futurũ ſeruant᷑ incerta. SDe quibo oĩbo incertis.iſtud
ideo magis eſt incertũ: qꝛ in diuerſis ſacre ſcripture
locis.⁊ ſpaliter in dictis ⁊ verbis veritatis in euãge
lio:pauci legunt᷑ eſſe ſaluãdi.qꝛ arta eſt via.q̃ ducit
ad vitam.et pauci ambulant ꝑ viam illaʒ.Et multi
ſunt vocati:pauci vero electi.ſicut patet. Vl.iij. viij.
Et. Vl. ix. arti.iiij.ꝗpter qd eſſet magis nitendũ.vt
tam væ illis paucis eſſemus.qᷓ etiã nos w illoꝛũ nu⸗
mero eſſe ſperaremus. vt ſpe gaudere poſſimus. d
hoc ergo ꝙ gaudiũ iſtud inueniamus. duo nobis fa
cienda ſunt:q̃ facit qui rem aliquã ſcire.vel adipiſci
multũ væſiderat:vbi rem illaʒ obtinẽdi aliq̃s habet
euidẽtias.Primo nanq; opoꝛtet. ꝙ ſperet ſe poſſerẽ
illã ſcire. vel obtinere.¶ Gedo: opoꝛtet ꝙ ſpem illã
ſuꝑ certas vias ⁊ media fundet:⁊ nõ ſupꝑ negligentiã
&quã nunqꝙ; attinget finẽ optatum.¶ Primo:olco:
opoꝛtet ꝙ ſperet:qꝛ qdð veſperat᷑.ex coꝛde nõ querit᷑
Bic in ꝓpoſito.ad habendũ pᷣdeſtinatiois expimen
tum.ſeu euidentiã. neceſſariũ eſt:ꝙ quilibʒ ſperet ſe
pᷣdeſtinatũ.⁊ tamfoꝛtiter ſpem illã coꝛdi ſuo impꝛi⸗
mat.ꝙ ſi eſſent centũ in vno loco. et eẽt eis a deo re
nelatii.q; tm̃ vnus illoꝝ ſaluaret᷑.vel eſſet pᷣdeſtina⸗
tus.ipſe in coꝛde ſuo dicat:Ego ſum ille.Hocnanq;
⁊e illis centũ quilibet cogitare veberet.et ſperare. et
dicere:cũ Job.xix. Repoſita ẽ hec ſpes mea in ſinu
meo.Et cum ꝗꝓpha Sauid dicẽte ps.iiij. Zu dñeſin
gulariter in ſpe cõſtituiſti me. Et cũ omnibo electis
Bap.iij.ſpes illoꝛũ immoꝛtalitate plena eſt.Et ma
tris vei:Eccł xxiiij. In me oĩs ſpes vite ⁊ vtutis.Et
hec ſpes ideo eſt habenda:qꝛ ſicut ille qui oĩa ſperat
oĩa oꝑari.et pati incipit.⁊ cõtinuat:ꝑ que ſpem ſuã
implere põt. YJuxta illud Eccł xxxiiij.Quitimebit
ũ.nihil trepidabit.neq; pauebit.qm ipſe ẽſpes eiꝰ
Ita veſperati.nihil boni facient:nec voluntarie pa
rieut᷑:qꝛ ſicut dicit᷑ Job.vij.Conſumpti ſunt abſq;
vlla ſpe. ¶ Ded qꝛ pdicta ſpes quã quilibet ve pᷣde/
ſtinatione et ſalute ſua habere veberet:nõ eſt fundã
da ſuꝑ negligentiavel fatuitate:qꝛ ſpes unpioꝛũ pꝑi⸗
bit:Pron x.Et vana ſpes ⁊ mẽdaciũ inſenſato viro
Eccł.xxxuij.Opoꝛtet ſcdo ſatagare.vt ſpem ſuã qui
libet bonis oꝑibo certꝗᷓ faciat.⁊ oromibo adiuuet: et
nolite cõfidere in ſpe ſola:nec etiꝗ in verbis dicẽtes:
ſi veus ſcit nos ſaluãdos ſaluabimur.⁊ ſi ſcit nos eti
am eſſe dãnãdos.dãna bimur: qꝛ ex iſtis ſolis nullã
certã ſalutis euidentiã habere poteſtis:qꝛ ſicut dr:
Baßp̃.iij. Quiſapiam ⁊ diſciplinaʒ abijcit.vana eſt
ſpes illius. Sed ſi vultis certã habere ſpem. pcepta
Tei tenete.⁊ oꝑa bona facite:ſicut hoꝛtat᷑ petrus di
cẽs.ij. Petri.j.Quapꝛopter inquit frẽs.magis ſata
ite: vt ꝑ bona opa certa vram vocationẽ ⁊ electõeʒ
Reis ra hocneceſſe eſt.qꝛ ſicut ex pᷣcedentibo ptʒ
neminẽ ad annos diſcretois attingẽtẽ pᷣdeſtinat ad
ſalutẽ.ſine bonis oꝑibo.ergo ſine oꝑe:ſic dicit᷑ Job.
xxvij.q eſt ſpes hypocrite.ꝓpter qð aplus cõgrue cõ
iungit hec duo dicens.Abundetis in ſpe et virtute:
Ko. xv. Qulilibet ergo ve centũ pᷣdictis ⁊ quiſcunq;
alius.vt certioꝛẽ habeat ſue ſalutis noticia:opibus
credat.pluſq; cogitatiõi ſue:et ibi videat:ſicut dicit
Eph.j.que ſit ſpes vocatiõis eius:⁊ ſi inuenerit oꝑa
mala timeat ſe pᷣſtitum.et vitã cito mutet:qꝛ triſtis
eſſe põt qui ſe inuenit in via danatiois. Poſtqꝙ; vero
vitam mutanerit.ſperet.ꝙ qui ipᷣm iuſtificauit etiã

ipſum pᷣdeſtinauit.p illuʒ quipᷣdeſtinatus eſt filius
Tei in virtute:ꝛd Ro.j.

* xij.

. 7 . „ „
Pedicatoris verbi
ei.Primo ⁊eſcribendũ eſt officium. Se⸗
cundo oſtendit qualis intentio vebet pᷣce
re tanti officij exercitiũ. Cercio qualis oro œbet
actum pcedere ſtudij atq; pᷣdicatõnis. Quarto qua
liter opoꝛtet.qꝙ pᷣdicatoꝛes diſcant. anteq; wceant.
Quinto qualiter opoꝛtet.qꝙ ope impleant.quod di
ſcunt ⁊ cent. et quõ aliter pluribo rebus in malis
aſſilantur conditionibo. Geyto qualiter opoꝛtet. ꝙ
bona exterius exempla pᷣbeant.atq; cõtinuent. SGe⸗
ptimo qualiter opoꝛtet ꝙ mceant impoꝛtune freq̃n
ter ⁊ pſeueranter. Octauo qualem in pᷣdicando ha⸗
bebunt modũ inuectionis cõtra vicia faciendo ſpe
cialia. NMono oſtendet᷑.ꝙ ille modus eſt vtilioꝛ atq;
fructuoſioꝛ. Svecimo que pᷣdicationis officiũ impe⸗
diunt. Vndecimo bene pᷣdicantiũ meritũ.et nolen⸗
tium pᷣaicare oſtendit᷑ ꝑiculum. uodecimo quales
eſſe ebeant pᷣdicationis auditoꝛes.
Etum ad pꝛimũ quale ſit pᷣdicatoꝛis officiũ.qui
buſq; rebus in actu ſuo vebeat aſſilari multis oſten
ditur exemplis. ¶ Orimo nanq; eius officium atq;
actus in exemplo ondit᷑ medici. Quia ſicut ad offici
um ptinet medici.herbas ⁊ alia neceſſaria qrere pꝛo
cura ⁊ ſanitatis cõſeruatione coꝛpoꝝ. Ita ad pᷣdica
toꝛẽ pꝑtinet.verba ⁊ exepla qrere:ꝓ cura nõ quoꝛucũ
q;: filioꝛũ regis altiſſimi.in qͥ ipſius magna oñcd
cura:qꝛ ſicut exverbis Am bꝛoſij.in examerõ colligi
põt:ipſe eſt q̃ſi medicus electus coꝛpe.⁊ filio regis
eterni. Coꝛpus nãq; xpᷣ myſticu.et filij regis eterni
ſunt fideles ꝓ quoꝛu cura ipſi ſit electi.vt ſint ſicut
dr Luc. ix.Euageliʒãtes ⁊ curãtes vbiq;.¶ Ecce q̃
lis.quãq; generalis cura eis cõmittit᷑:q̃lis vt ſint cu
rãtes. Mõ quidẽ officiũ ſub q̃nta diſtrictõne eis cõ
mittit᷑ ptʒ ꝑp hoc.ꝙ Paulus cui iſtud officiũ ↄamiſſuʒ
fuit.dixit. Ee mihpi ſi nõ euangeliʒ auero.j.Coꝝ.ix.
Ex quo ptʒ ꝙ iſtud officiũ cõmittit᷑ ſub ꝑiculo dam
natois eterne.ſicut cura filij regis.ſub pena capit s
et piculo. Dicut ꝑiculum amiſſionis capitis timere
po ſſet:qͥ curã filij regis infirmi acceptũ.nõ diligent
vel nõ pꝛudeter exequeret᷑.hſ̊ negligeter. vt faceret te
pide ⁊ tarde:nõ plus æ cura eius.q œſolatio ꝓpꝛio
curãs:nec pꝛudeter:vt nõ vulneri medicinã appone
ret:parcẽs ne infirmũ offenderet.vel minꝰab eo dili
geret. Ita in ꝓpoſito.illi qͥ in pdicando lucra ⁊ ſola
cia pᷣponũt ꝗꝓpꝛia:⁊ pᷣdicãt ad aures placãdas.⁊ ñ ad
ſoꝛdes tergedas:nec plagas ſanandas.Ergo non ſic
vos.ſ̊ ſicut pᷣcipi᷑ Yſa.xvj.Loqminiplagas taqᷓ fi⸗

eles medici.¶ Et h̊ͥ generaliter.qð intelligit᷑ in G.· ij.

dr: ybiq;:curãtes inqᷣt vbiq;:vt t vobis verificet
iud Job.xxxvij. Mubes ſpargũt lumẽ ſuũ.luſtran
tes cũcta ꝑ circuitũ: qͥcunq; volũtas gubernatoꝛis
duxerit. MNMubes vento ſpũſſanctiagite.ſunt ſanctipᷣ
dicatoꝛes. Quibo tria in iſta auẽte tacta ſũt neceſſa
ria. ¶ Primo voctrine liberalitas ſpargunt lumen.
pᷣs.Diiꝑſit edit paupibus ⁊c. Mimis auarus eſt:qͥ
candela ſua nõ vult alias accẽdere.cũ nõ minuat᷑ lu
men eius. Ideoſvici᷑: Gap.vij. Gine inuidia cõico:
Zux em̃ om̃ibo indifferẽter ſe cõicat:Eccł xxxij. Sol
illuminãs p oĩa reſpicit. Contra illos qui diuitibo 2
nõ pauperibo euangeliʒare volunt. Mon ſicxpus:xæ
quo Yiſa.lxj.Et Ruce.iiij. Euangeliʒare pauperib
miſit me:vt mederer ⁊c. Item lux oĩa viſibilia mani
feſtat.et oĩm maculas reuelat.Contra illos qui ar
guunt ⁊ manifeſtant.⁊ pᷣdicant contra peccata pau
perum.⁊ non diuitũ. Non ſic Johes.qui arguebat
Herodem.¶ Requirit᷑ ergo ſecundo:in eis medici
ne generalitas:quod notatur in hoc ꝙ dicitur.Lu⸗
ſtrant cuncta. Contra illos qui non viſitant. nec
curant infirmos: ſicut aliqui medici: nin ybiſunt

Ar. j.
.j.

zilchiͤ
. 7 itnlus j a eoen
Predicatio xij. mrglie ihele⸗
. = . . = i n ir ſeyte
loca pinguia:vbi bñ ꝓcurant᷑ et lucrant᷑.in psẽ. JYoſi nec diuiti.nec potenti.vel pauperi:ſed omnes tãgit lunainni huitn linian
diſpergent᷑ ao manducandũ. Contra exemplũ xpi: qui contra illud qð clamat. fecerunt vel faciẽt. Ita nigralei inti ſua. leſtninn
quo Marci.vj. Jeſus circũibat caſtella:wcẽs in vos pᷣdicate euangelium omni creature: Marci. xvj ieric h nigcc eii hi
circũitu. Et Auce.iiij.vbi v ſeipſo loquẽs ait. Spi Tercio: officium et actus pᷣdicatoꝛis.aſſi łari e⸗ v. i tidiet oſtemuͤt e enell
ritus dñi ſuꝑ me.ꝗpter qð vnxit me.euãgelizare pau bet actui piſcatoꝛis.qð ſatis oſtendit in hoc. ꝙ veri 11 ißttufiie fiigentit . ant
peribo miſit me.ſanare cõtritos coꝛde.pdicare capti tas illis.quos pꝛimos fecit eeelelie Pcicatoꝛes virit 9 tinunite tt! H 6o0o ⸗ gendorg
uis cc. ¶ Tercio requirit in eis obedientie facilitas Faciã vos fieri piſcatoꝛes hoĩm: ath. iiij. ¶ Cir/ ne iinogefecin tiee⸗ ihlacte
q notat᷑ in hoc ꝙ dicit᷑quocũq; volũtas ⁊c̃. Ro.x. ca quã auctoꝛit tẽ eſt duo aduertere. Primo cõmiſ 3 le tinheit il ſtlse ſarbe
Quõ pdicabunt niſi mittant᷑. Sic diſcipuli xpᷣi pꝛe ſionẽ. Scðo executionẽ. ¶ Commiſſio vero fuit ad ſ nr Elel uſi 4
q; oñ . confi hoc facta diſcipulis chaiſti.et ſequacibus illo rane gate edantate⸗
dicauerunt vbiq; dno cooperante:et ſermonẽ confir poc facta diſcip Halſti. et ſequacibus illoꝛum. i. cn niani iſ i lte danit Dil
mante ſequentibo ſignis:Marci. xvj. Beguentibus omnibus viris eccleſiaſticis: vt piſcarent᷑ homiĩes.i. ſpt luirn getſel 1 eitbn⸗
inquit ſignis curationũ⸗ ſanitatũ.que eis ibidẽ cõ eccatoꝛes traherent ve aquis delitiarũ.ad terrã ſo linhaimmi i n.
mittebant᷑. Sup egros inquit manus imponent:et idam ecc eſie. Mon cõmiſit eis. . ncgrenfPileo⸗ nibus inaſeht ſteri vignitar
iij. bñ habebunt.¶ Et ſic ptʒ. quõ officiũ pᷣdicatoꝛis ẽ patus. vel alias dignitares: vel pbendas: vel lucra: ni mn ntini oculus tuns⸗
ſile officio generalis medici:nõ tm infirmos ſanãdi ſeu ſolacia terrena:vel laudes bumanas. Quã com nant Auſi mit necet
ſed qð maioꝛis eſt virtutis.potentie.atq; miraculi. miſſionẽ. multũ excedunt nomnulli. quiplus ſtudẽt npti. venöteſebroun gercen
moꝛtuos ſuſcitandi:ſicut oſtenſum eſt. V. viij.xxv. et plus laboꝛant.tam in ſtudendo.qꝙᷓ etiã romã eun⸗ B Vli e icj eelitia zdicnti
Et ſicut ptʒ ꝑ vcretum ſumptũ ex verbis Augu.li. w:circa mundi honoꝛes:ꝙᷓ circa piſcationẽ animaꝝ luntn ctaditi tetarnaſe ei
iij. contra manicheos.et ha bet᷑.iiij.q.j.olim.ſub his oſtendentes ſea dyabolo potius eſſe piſcatoꝛes pe⸗ ne igenid tandeüten zinten
verbis:Olim iuſſus eſt frater pᷣmoꝛtui fratrisvxoꝛẽ cuniarũ.qꝙᷓ a vo piſcatoꝛes animaꝝ. Quoꝝ pena pa Pbon et deat quiemdelancein 5
Ducere.vt nõ ſibi:ſed illi ſuſcitaret ſobolẽ. Glo.qui tet Iſa. xix. Aderebunt piſcatoꝛes qñ erunr vbi erit Nullihun rum Gregorii rl n
licet eſſet iſtius filius carnalis:fuit tñ fratris moꝛ⸗ ſletus ⁊ ſtridoꝛ ventium. Executio vero eo modo . ſar ehben ob in. Venſ eſtinlu
tur filius legalis: vt.lvj.di. Iſmael. Sequit᷑. Eiuſq; flerl vebet. quo plures capere poſſũt eccatoꝛes. qð vj. ibꝛiiupilud 3 cum in vocan flentu
noĩe vocaret᷑.qð inde naſceret.qð ſi recuſaret.diſcal ita fieri põt.ſi contra vicia pᷣdicet᷑ in ſpãli:ſicut oſtẽ nea tonlini nef i lcttionle
ciatus vno pede conſpm ſolebat in faciẽ. Nunc euã vit᷑ infra eo. c. arti ix. Nam pᷣ̃dicatio generalis eſt. q̃ Bonulloclonn habet athicehlin
gelij quiſq; pᷣdicatoꝛ.ita debet in eccleſia.que figura ſi rethe nimis lata hahẽs foꝛamina. p que multi pi inuident bonii 3 cobiͤ glalk ij
tur ꝑ illam vxoꝛẽ᷑.fratris pꝛemoꝛtui.ſe habere vt de⸗ ſces euadunt. Speclalis que nitit᷑ oẽs tãgere. eſt qſi nabent: gulbo reckep ds etcotalnid
functo fratre.i.chꝛiſto.ſuſcitet ſemen.i.filios ſpiritu rethe artum: qð oẽs qᷓtum in ſe eſt ca pit: ꝓpter h̊ em ananum habetionntery ſimanti nin
ales illius fratris.qui ꝓnobis moꝛtuus eſt:⁊ qð ſu⸗ illi piſcatoꝛes veſcenderãt.⁊ reficiebãt rerhia ſua:ne obus veſtno⸗non eſtiſta olis.
ſcitatũ fuerit.nomen eius accipiat.vt a chꝛiſto chꝛi⸗ aliquijeuaderent: Quce. v. Ged heu magna eſt diffe nsſedtenena aniinalis dfebolle.
ſtianus dicat᷑.At vero qui electus ab eccleſia. mini- rentia inter piſcatoꝛes æi:et dyaboli: qꝛ piſcatoꝛes FEgtiamagkicolarijeins affln⸗
ſterium euangelij renuit:ab eccleſia ipſa digne.me⸗ dya boli.vident᷑ ci magnis rethibus piſcari: qꝛ mul terreſuntqiinminonilocd hoſituqen
ritoq; contemnit. Qui em̃⁊ ſibi ꝓdeſt.et eccleſie:bñ tos 7 magnos capiunt:et cito. Vnus nãq; falſus in Fropoſſintogead euditaneſancte
nreiliackrero pede calciatus. Vnde illud. Mſpe vna duodena. coꝛruptoꝛ cũ pecunia: falſis verbis Dicationis grati coopantur:quos no
cioſi pedes euangeliʒantiũ pacem: euangelizantinʒ cito capiet rj. Et vna fatua mulier in oꝛnatu ſtulto loꝛum openttono inyiderenerectoren
bona pᷣdicantiũ ſalutem: Iſa.lij. Sequit. Qni eniʒ eundo ꝑ vill. plures capiet. ꝙᷓ p̃dicatoꝛ tora die cla iſibi is pdiautonis vendicgtetiil
curam lucrãdoꝛũ refugit alioꝛũ: diſcalciatiillius fi mãdo.⁊ ſic ve alijs.Et ſic pʒquõ ꝓ miĩſtros ſuos.tra cntikv nntdtalemoꝛdente cotradicat
guratũ non ſigmificauit ſolum. led in ſe impletũ poꝛ rit terciq partẽ ſtellarũ ſecum:poc xij. Piſcaroꝛes ſtoñ mens geno Prian giorli ſen⸗
tat oppꝛobꝛiũ.¶ Vide v officij huius excellẽtia et ceividet cũ linea piſcari:qꝛ ſiẽ ille lineã in aquã mit bomnit ult dluuani goagtn fu
dignitate:anctoꝛitatẽ beati Gregoꝛij in logo iſtiꝰ tit.neſciẽs quẽ capiet.niſi quẽ æus derit.⸗ aliqnũ optat ifien mleot. r ferltati
opuſculi verſus finem. ¶ Scðo officiũ pᷣdicationis capit vllum. aliqn nullũ: et q plus capit. non capit nnne eatoat Manh ſnc hi
aſſilari vbet. officio pᷣconis:qui in parlamentis cõ niſi vnũ. Ita iſte põt intantũ clamare. ꝙ veraciter laninoſia eroe⸗ ane 85
ſilus.et ciuitatibus iuſſa ⁊ oꝛdinationes clamat re⸗ dicere porerit cum ps.lxviij. Zaboꝛaui clamans ex⸗ ſe Qubtnbuatos pr is oyls phertt
üiij⸗ gia. in dua bus cõditionib. ¶Primo qᷓtum ad ma tentendo loco lineè linguã ſu. neſciens quẽ capiat: oßliarne gtihet onitione ſeqnla
teriam quã clamat.quia ſicut pco illoꝛum materiaʒ niſi quẽ vus œæderit. Et tñ aliqñ capit nullũ: ſicut ſn e guip diatagtus al Pollk). Al
et verba q ponunt᷑ in oꝛe ſuo.qtocun ſint aliquib nec illi:Luce.v. CTota nocte laboꝛãtes.mihil cepimꝰ ſum contentione n Hdlcant. Tal
terribilia. et grania.atq; diſplicẽtia. illa nibilominꝰ Aliqñ foꝛte vnũ.i.aliqñ paruum. vlł pauperẽ. et nul Gnlaealiſelucenddtſeinſds onſumͤte
apte clamat.nihil dimittens ce hoc.qð ponit᷑ in oꝛe lum magnũ.qꝛ ſicut magni piſces. vel ad lineam nõ ſatlorcdleſtis Neldus Gorſi.
ſuo. YJta pᷣdicatoꝛ verba que veus . ꝓhetaʒ Yſa. xl. veniunt: vel ſi venerint illã oꝛe capere nolunt:vel ſi Bedchnectameteclletisßalcatidis
et iuſſa ci. que ei ibidem pᷣcipit:dicens. Sta in ex⸗ oꝛe illam acceperint⁊ capi inceperint.illã rumpunt i tumpure mentis intetio ſine wipe
celſo ſupple.ad moqum pᷣconis:tu qui euangelizas et euadunt manũ piſcatoꝛis. Ita magni tyranni.di reh gilare aiienicanis
ſyon. Et clama ne ceſſes:exalta in foꝛtitudine voceʒ uites et potentes.⁊ magni peccatoꝛes.vel ad pᷣdica⸗ rarehe Ctadinpetrancügran bene
tuam: Iſa.lviij. Que autẽ verba ponit in oꝛe ſuo:q̃ tionẽ no veniunt:vel ſi venerint wꝛmiũt. vel garru tone verbĩ wiſeminandi ſtnt aani
opoꝛtet ꝗ; clamet.qtumcunq; aliquibo diſpliceant. lant. et illã aure capere nolunt vel ſi acceperint.⁊ꝛ in ißo et gens ameni⸗ tiſeminut gni⸗
patet ꝑ hoc qð ſequit᷑. Annuncia ppło meo ſcelera aliquo cõpungi.et tangi coꝛde ceperint.cito lineam ſatunmlnplick Sian ten
eoꝛũ:et vmui Jacob peccata eoꝛũ:apte et terribili illãqcoꝛ tangit rüpunt: ad alias cogitatões cupidi r mmu tg apti aben ehoagne⸗
tertonando ? ignẽ eternũ.quẽ ꝓ eis merent᷑ oñden- tatis.vel carnalitatis ſe diuertentes. Ideo dicitur pingtiſenebijcvo nf tſeminui.
V. et foꝛtiter atq; ſalubꝛiter ignem illũ eis immme Job. xl. Munquid capies leuiathan hamo ꝛq̃ſi dice . ſcicanons mogf but ꝛ geſcat. It⸗
re clamando. ſicut amici clamant amico. q vident ret:nõ. Propteꝛ hoc.ſicut dr̃ YJſa. xix. Außebut oẽs erſerbiümine, eblentöis in,
ignem. vel latrones wmui eius imminere:vt ſe con⸗ mittentes in flumen hamũ. Nec tñ ꝗpter hoceſta pᷣ imintt oſtn ein collplate
tra ignẽ illũ iuuent:vel latrones.Talibo nanq; ter⸗ dicatiõe cefſandũ.exemplo illius.qui pᷣdicauit.licet hzn Cn cicarione ſthi eſeg
ribiliba cõminationiho potius cõuertunt᷑ a peccatis multos capere nõ poſſet dicens.j. Coꝝ.j. Predica⸗ Krr aeethectena ſineſem
ſuis:qᷓ pᷣdicatione miſericoꝛdie vi: ex qua audaciaʒ mus xpᷣm crucifixũ.iudeis quidẽ ſcandalum:genti⸗ Us inehoiognet, Ramechomoſi
capiunt velinquendi: Et ideo Augu ſtinꝰ.li.iiij.ve bus aũt ſtulticiam ⁊c. ¶ Quarto actus et officium vij. Perilde. adakiuſtciin oie u
ctrina xpiana wcet: ꝙ pdicatoꝛes nõ vbẽt loqui pᷣdicatoꝛum aſſiłant᷑ actuiet officio angeloꝝ. Om⸗ ntinie ara Damihlinanu
tm̃ ſimplicitervt inſtruant. necmediocriter tm̃. vt Ne nes nãq; pᷣdicatoꝛes.p illos ſeptem angelos eſignã Sglon Uniuniniimu uit
lectent:ſed granditer. vt impellãt et vincant. ¶ De tur: Apoc.viij.quia ſicut ibi dicitur: ꝙ ſeptem an⸗ dmt WN s.nöter
cundo.quo ad modũ clamoꝛis:qꝛ pꝛeco ille alte cla⸗ gelis date ſunt tube ſeptem. JYta ſancti pꝛedicato⸗ 1 recror droni 10 regerepp
mat.cunctis audientibus. Ita tu:Judic.vij. Cun res qui ꝓꝑ numerum ſeptenarium ceſignari poſſunt. . tofa anlmag hhe magsshoe H
ctis audiẽtibo pᷣdica.Et ſicut pꝛeco ille nulli parcit quia væbent in eis quieſcere ſeptem wna ſpũſſancti d anen acnn ahaloclcatde

Amagnis tetbibnotſen genu
unt nEnneniſſäin
mngtdrcäeanintfſſirudi
Etpmafatnamulier nomamnſinlt⸗
lures capiet Hclcarotata diece
lis. Etſicgz quo g miſtooſnootn
ſtelloni ſecum:. pocrij Pllenrtons
nplſcari eſie llelinci noguo nit
Apler. iſius ys wdent 9ligſ,
inullucti plus cpit non capit
pot intanru damore. peraalter
Ips rwii Aabouuidamans e⸗
elingus ſuã neſciens que capiat:
ntt. i alſſ capitnlli; ian
Ntanogelabonutts nhilcchin
Laliqiparuum Apanpere. ernln
ut magnipiſces. laclinani
nenntilircngerelnnen

ipiſatons Iumugnltnnln

Arti iij.
iy.

Oredicatio

Abent cum ſeptẽ tubis.i.cum gr̃a ſeptẽ wnoꝛũ ſpũſ
ſancti pᷣdicare.cõtra ſeptẽ vicia eis oppoſita.t tã
ennes et paſtoꝛes latratibo et clamoꝛib.lupos in
ermi arcere. ab omili chꝛuiſti? ſepties muros circũire
hiericho.i.p totã vitã ſuã q ꝑ nũerũ currit ſeptena⸗
riũ.i.ſeptẽ dieg mũdũ circũire:vt mũitões veſtruãt
bctõꝑ ⁊ vfẽſioes ꝓſternãt:qͥb ſe q̃i q̃dã muro z vVi⸗
ratẽ munire. et federe nitut᷑: tenetes tubas ĩ mani
bus.i.in ope faciendo. quod oꝛe pᷣdicant:et alios ſiẽ
Hacariane ua conuerſatõe excedendo:qꝛ ſicut ſcri⸗
ur Yſa. xxx. Erit lux ſolis ſeptẽpliciter ſicut lux
ſeptem dieruũ: qꝛ pdicatoꝛes quaſi ſol vebent alios ſe
dien aliater. excedere.in vite clanitate:vt ve quoli⸗
bet iloꝛũ verificet illud: Judith. rj. Diſciplina tua
in omnibus ꝓuincijs pdicatur.
Nuia vero tanti miniſterij dignitatẽ intẽtio coꝛ
rupta obſcuraret: Quia ſi oculus tuus nequã fnerit
totũ coʒpus tuũ tenebꝛoſum erit:neceſſe eſt ad hoc.
tanti officij excellẽtia. digne exerceat᷑: coꝛ ſic in⸗
tentione recta dirigat᷑: totus pᷣdicatiomis actus.⁊
laboꝛ. et vſideriũ.laude inrendat xei:ſicq; regulet᷑.
ꝙ nulli inuideat qui eandẽ laudẽ intendere videtur
ſicut ꝓꝑtʒ ꝑ beatum HGregoꝛiũ.xxiij.moꝝ.verſus finẽ
libꝛi.ſuꝑ illud Yob.xxx. Verſa eſt in luctuʒ cithara
mea. et oꝛganũ meum in vocem flentiũ. Sunt inqᷣt
nõnulli.qui dum officiũ pᷣdicationis exhibent. alijs
inuident:bonũ qo habẽt.atq; ideo iam veraciter nõ
habent: quid recte ꝑ YJacobũ dicit᷑iij.cꝙ ſi ʒelum
amarum ha betis inter vos.et cõtentiões ſunt in coꝛ
dibus veſtris:non eſt iſta ſapientia deſurſum eſcen
ns:ſed terrena animalis ⁊ dyabolica. Vñ ſubdit᷑
Et aĩam agricolarũ eius afflixi Agricole em̃ huius
terre ſunt qui in minoꝛi loco poſiti.quo valent ʒelo
qᷓ̃to poſſunt oꝑe ad eruditionẽ ſancte eccleſie.⁊ pᷣdi⸗
dicationis gratia coopantur:quos non affligere:eſt
eoꝛum operibo nõ inuidere:ne rectoꝛ eceleſie.dum ſo
li ſibi ius pᷣdicationis vendicat:etiã alijs recte pᷣdi⸗
cantibo inuidia ſe moꝛdente.cõtradicat. Pia etenim
paſtoꝛũ mens.qꝛnõ ꝓpꝛiam gloꝛiã.ſed auctoꝛis que
rit ab omnibo vult adiuuari:qo agit:fidelis nanq; p
dicatoꝛ opꝑtat. ſi fieri valeat:vt veritatẽ quam ſolus
loqui nõ ſufficit.oꝛa cunctoꝝ ſonent. Vnde Moy⸗
ſes. Quis tribuat os vt oĩs ppls ꝓphetet? Ad bonũ
ergo pdicatoꝛẽ. ptinet conditionè ſequi Moyſi.⁊nõ
illoꝛũ væ quibo dicit apłus.ad Phił.j. Alij ꝓter in
nidiam.⁊ contentionẽ xpᷣm pᷣdicant.Tales ſicut lux
eandele.alijs lucendo:ſeipſos conſumũt et non ſunt
ſicut lux celeſtis.vel rubus Moyſi.
SGed q; nec tamexcellẽtis pᷣdicatiõis opatio:nee
tampure mentis intẽtio.ſine æi poſſunt haberi ad
iutoꝛio.pᷣdicatoꝛ añ oẽm pᷣdicatiõis actũ vel ſtudiũ
oꝛare habet ad impetrandũ gram bene ⁊ bona intẽ
tõne verbũ vei ſeminandũ:ſicut agricola oꝛat bonũ
epᷣs.et geris amenitatẽ.ſeminãdi terrã ſuã.et ꝙ ſemi
natum multiplicet᷑. Sicut ergo agricola duo veſide
rat vnũ.ꝙ tpᷣs aptũ habeat ſeminãdi.Aliud. ꝙ ſe⸗
minatũ ſemẽ bñ cooꝑiat᷑⁊ ceſcat. Ita pᷣdicatoꝛ añ
pᷣdicationẽ:imo añ omnepᷣdicatõis ſtudiũ oꝛare ve
et. vt verbũ vei apte pꝛimo cõcipiat᷑.et poſtea bene
ſeminet᷑. Poſt pᷣdicationẽ vt bñ creſcat ⁊ fructificet
2 ᷣm Criſo. Gicut nec terra ſine ſemine.nec ſemen
ine terra fructificat. Ita nec homo ſine co:nec re⸗
us ſine hoĩe opat᷑ iuſtĩciaã in hoĩe.ſoinc eſt gloſa ſu
per illud.ij. Dara.j. a mihi inquit Salomon ſapi
entiã ⁊c̃. Mon aurũ.nõ diuitias.nõ terrenã gloꝛiam
Salomon petiuit. h̊ vt ſciret regere pplin vei. Si h̊
elegit rectoꝛ coꝛpoꝛũ.qꝙᷓto magis hoc eligere vebent
rectoꝛes animaꝝ.abʒ ergo pdicatoꝛ oꝛare:⁊ alios
ad or̃onem ꝓuocare.et hoꝛtari:ſieut hoꝛtat᷑ apłs.ij.
Thev.iij.Orate inquit ꝓ no bis.vt ſᷣmo vñi currat

xij.

oꝛe.ſ.pdicatoꝛum:ad aures quditoꝛum. auri⸗
bus ad coꝛda.⁊ œ coꝛdibo ad ehationem bonã 7 pſe
uetZantem vſq; ad finem. et meſſem vite eterne. OGra
te ergo an om̃e ſtudiũ ⁊ pᷣdicationem.⸗ poſt. ne ſit in
anis pᷣdicatio veſtra.j.Coꝝ xv.

Poſt vero tamalte oꝑationis conſiderationẽ · et Art.iiij

tampie intentõnis ⁊ oronis irectionẽ diſcat:vt ſit
dignus opari.qð mente concepit. et intentione dire
Eit.et oꝛe vpcabat᷑.Oꝛ nanq; hoc neceſſariũ ſit. vi
xclicet pꝛius audiendo⁊ ſtudendo diſcat.antec; wo⸗
ceat.tam in natura ꝙᷓ in arte qᷓ etiã ſacra ccet᷑ aucte
Bicut nanq; naturale eſt. ꝙ auis habeat alas. anqᷓ
volando in altũ aſcendat.et ꝙ aĩal qpcũq; lac.pꝛius
concipiat.anteqꝙᷓ aliud lacte nutriat.⁊ ꝙ teꝛra pꝛius
ſemen recipiat.anteqᷓ; aliquẽ fructu paſcat.⁊ ꝙ luna
etiſtelle pꝛius lumen a ſole recipiãt.q; aliquos deno⸗
cte illuminent:⁊ ꝙ concha ante aquã recipiat.qᷓ ſiti
entes ſatiet.⁊ ꝙ puer pꝛius audiat. qꝙ; loquat᷑: qꝛ ᷣm
phm. naturaliter ſurdus. eſt naturaliter et ſemꝑ mu
tus. Ita in ꝓoſito.neceſſariũ eſt ⁊ rõnabile eſt. ꝓpᷣ
vlcatoꝛ habeat alas bone viteet ſcientie.anteqᷓ; am⸗
bonẽ volando aſcendat:qꝛ aliter. ſicut auis ſine alis
confuſibiliter vſcẽdet:⁊ ꝙ pꝛius lac mctrine cõcipi
at. quo.j.Coꝝꝑ.iij. SGicut paruulis lac vobis vedi
Et ꝙ lemen verbi ei:cæ quo in euãgelio Luce. viij.
Semen eſt verbum. pꝛius audiendo et legendo reci
piat. ⁊ ꝙ lumen gratie. et ſcientie. ſicut ſtelle pꝛius re
cipiant. et poſtea ſicut ſtelle que in pꝛofundo lumen
recipiunt.illud alijs cõmunicent.vt ſint ſtelle manẽ
tes in oꝛdine ſuoppugnantes contra ſiſaram. Judic.
v.et nõ ſicut terra.que lumen quod in ſuperficie reci
pit.alijs nõ cõmunicat. ſed potius ſint clypei aurei.
que alus ſplendoꝛẽ wctrine.et bone vite oſtendant

vt ve eis verificet illud.j.adach.vj. Refulſit ſol in xj.

clypeos aureos ⁊c. Et ꝙ pᷣus ſit cocha.vł vas aquã
renpiens.nõ vas qpcunq; turpe vel ſoꝛdidũ.ſed vas
oꝛnatum. omm lapide pcioſo.vas electionis:vt poꝛ
tet nomen xpᷣi coꝛam gentibus et regibo.⁊ filijs iſrł.
et vas ab omniſoꝛde peccatoꝛũ mundatũ.In cuius
ſignũ ſicut dicit cretum ſumptum ex verbis beati
HGregoꝛij.in regiſtro.viij.qj.in ſcripturis. Nſaias pᷣ⸗
us fuit purgatus anteqᷓofficiũ admitteret. vel exers
ceret pᷣdicationis. Sunt aũt verba beati Gregoꝛij.
iſta is qui mitti voluit.ſcʒ g oixit. Ecce ego mitte
me:pꝛius ſe ꝑ altaris calculũ.purgatũ videt:ne aut
nõ purgatus adire.quiſqᷓ ſuꝑbe miniſteria ſacra au
cat: aut quem ſuꝑna gratia eligit:ſub humilitatis
ſp ecie ſuꝑbe cõtradicat.Elo.quedã ſupꝑ illo verbo.
altaris calculũ:dicit calculũ hic eẽ carbonẽ ſumptũ
w altari vbi erat ignis ad opus ſacrificij. Et tagit
illud qo legit᷑ in Yſaia. vj.c. ſeʒ cũᷓ Yſaias ð immũ
dicia labioꝝ.qua extraxerat cõmoꝛando cũ Achaz:
et eius peccata nõ redarguendo.conqreret᷑: volauit
ad eum vnus v ſeraphin.⁊ calculo quod tulerat foꝛ
cipe œ altari tetigit.et mundauit labia eius. Myſti
ce:calculus ſignificat charitatẽ.altare chꝛiſtuʒ.qui
datoꝛet conſeruatoꝛ eſt charitatis.Per foꝛcipem.qͥ
habet duas mandibulas. intelligũtur duo pꝛecepta
charitatis. Qui em̃ ad pꝛedicandum mittitur. duo
bus pᷣceptis gemine charitatis.ſq; ve dilectione vei.
et pꝛoximi. vbet eſſe munitus.Et eſt hicargumen⸗
tum.ꝙ nullus officium pꝛedicandi debet aſſumere:
niſipꝛius labia coꝛdis.igne charitatis habeat vxco
cta:et poſt purgationẽ peccati.licite poteſt quis aſ⸗
ſumereofficium pᷣdicandi. Adoyſi etiam anteq mit
teretur dictum fuit.ꝙ ſolueret calciamẽta v pedi⸗

bus ſuis.i.affectiones.⁊ opeꝛa moꝛtua devoluntate xij

Beg heu.nonnulli ſunt vaſa plena ſcientia.ſed tã
immũda.ꝙ malis moꝛibo aquam inficiunt wctrine
Eʒechiel.xxxiiij. Cum aquam limpidiſſimam bibę

X.

Arti.v.
xiiij.

Predicatio

