noſnis Cxuopatet geſtotlogti
mipolten olus condeſccnaltſits
nſotfummnpꝛinaptominvs ppofin
talispꝛio ſ;adtalos wingeplu⸗
ubmmanpatur Oicin ropoſir. E,
non apprehencar nii pumnana ,
iſiilla pruma zleuiouecſtinon⸗
nonoccidit CScanndomopere
dum. Peino vtrenptamns dele⸗
eretpropter atrones leoos
Seaniatm ihſiienieif
ncogtatdis ogiraltter n ſoln
t Vndeinciteſpani gbtineſe
ſima vitamonachus fitl nl
umſan zhlnue nde n
Ciiſei. AAnorlotl

zcomeditantegfe
nu han ne aihin

n töti iare:on
i mmülctg Colhlaſe,
rinuſot rnüͤci inoon

anteg⸗
nnon bnt nn ſihimir

ripſeouneninn gtnlooble

aAfiO
tonegrl ngati⸗
faſos ofice⸗
in ritaſy nefut fio
rt ,Aunh Nopes

S
E
—
=—
=
=
–☛ =
—
= =
S
S=.
=ẽ—
SE
2S
S
=
=

Niiij.

Exemp.

Gn

xxvj.

Temptatio

tia. Vidẽdo młieres oꝛnatas tripudiare:vel ĩoſtijs
vmoꝝ ſtare:⁊ in eccleſijs vt oculos alliciant intuẽ⸗
tium.exemplũ accipiant quõ ſe cuſtodire beãt ab
vno ve tribo ſocijs. quibo fertur ꝙ ſimul ambulan
tibo ? colloqᷓntibo:quõ ſe a talibus cuſtodire poſſent
temptatõnibo dixit vnus:qn ralia video vel cogito:
temptatõem vinco:cogitando mundiciã ſancte ma
rie ⁊ ſanctoꝝ qui in celo ſunt.Alij illud remediũ ap
pꝛobauerunt. Alius dixit: esd cogito gaudia celi et
penas inferni.ſed ⁊ illud appꝛobauerunt. Terciꝰdi
xit:ego cogito quales eẽnt excoꝛiate:⁊ quõ tunc ca/
chinnarent. Et vtinã ſic ſtantes: taliintentiõe ad
vtriuſq; ptis ſaluteʒ eſſent excoꝛiate. pelles tenẽtes
ſuꝑ capita vt videremus:quõ tunc nobis placerent
qꝛ ma gnu ect remediũ cõtra temptatõnes magnas
quas viderunt oculi tui:Peutero. xxx.
¶ Eontra oẽs vo temptatiões in generali que fieri
poſſunt cogitando loquendo vei ſenſibo oſtẽdendo
vel opando vel omittendo: gen eralia adhibeda ſũt
remedia: Pꝛimo nanq; cõtra illas adhibẽdũ ẽ reme
iũ in coꝛdis cogitatone.vt paſfſio coGrer xpi: qa
ſine baculo crucis nõ eſt tutũ in bello iſto pugnare
cõtra canes inferni. Sed baculũ illum habentes il⸗
los vincere poſſumus:ſicut oñſum c. C. xvij.xxv.⁊c̃.
Becundo vt ꝓpꝛie recoꝛdemur dctrine:exemplo cu
iuſdam in vitaſpatrũ.æ quo fert᷑. ꝙ poſt vitam here
miticã ⁊ ſanctam temptatus ad ſeculũ redijt:ĩ quo
reditu in cella quoꝛundã fratrum ꝓpter eſtũ ſe rece⸗
pit. A fratribe vo rogatus veuotã eis fecit collatõ/
nẽ.qua dicta. apð ſe cogitauit.hoc modo: tu qͥ alijs
pᷣdicas.quõ temptatõilv reſiſtere vebent:a tẽptatõ
nibus victus ad dyabolũ vadis:qua cogitatõe tem
tatõem vincens ⁊ ad locum ſuũ rediens. dicere ſo⸗
lebat:niſi qꝛ dñs adiunit me:paulominus habitaſ⸗
ſet in infemo anima mea. Recognouit.n. væ ſe illud
verificatũ:Eccĩ. xxxiij. In temptatõe veus illũ ron
ſeruabit ¶ Tercio vt olm peccatoꝝ recoꝛdemur fi
nmium Fili ergo recoꝛdare: Luc.xvj. vt caueas exhe⸗
redatòis & ſau:ꝓpter gulam. diluuij generalis pꝛo⸗
pter luxuria.ſerui inutilis incarcerati ſpoliati: /
pter accidiam.quia noluit ponere pecuniam dñi ſui
ad menſam.i.ad vſum Hone operũ. diuitis damna
ti: ꝗpter auariciã:Auc.xvj. vbi eſt notabile.ꝙ diues
ab euangeliſta ante mołtẽ pponitur Laʒaro:quan-⸗
dicit: Recoꝛdare qꝛ recepiſti bona in vita tua ac.
Poſt moꝛtẽ vo ecõuerſo.ſicut patet quaſi notando:
ꝙ diuites wminant᷑? pponunt᷑ pauꝑibo ante moꝛ/
tem:ſed poſt moꝛtẽ aliter erit. vathan ⁊ abyron ſuf
focatoꝝ ꝗꝓpter iracũdiã.OPharaonis ? exercitus eiꝰ
ſubmerſi: ꝓpter iuidiã: Seutero.vij. Recoꝛdare qͥd
fecerit dñs Pharaoni ⁊ egyptijs.lIuciferi ⁊ alioꝛum
damnatoꝑ:ꝓpter ſuꝑbiam: Hec recoꝛdare:videnſq;
illos ꝓpter talia peccata ꝑditos:ſi in talibo peccatis
adhuc nõ es.talium peccatoꝝ temptatõnib reſiſte.
ſicut leo ceſſat a feritate videns canẽ verberari. Si
vo in talibo peccatis es:hec videns te coꝛrige. In an
tiquo nancPuerbis dicit᷑: ꝙ pulcre ſe coꝛrigit:qui
P iam ſe caſtigat. Sed heu Sañ.xiij. dicit᷑:ꝙ exar/⸗
ſerunt in cõcupiſcentia ſua et veclinauerunt oculos
ſuos:ne recoꝛdarent᷑ indicioꝝ iuſtoꝝ: ppter qð reli⸗
quit eũ dñs:vt tẽptaret᷑.ij. Daralip.xxxij.¶¶ Quar⸗
to vt ꝓpꝛie recoꝛdemur moꝛtis ⁊ la boꝛis pᷣ ced entis:
peneè ſequẽtis. In hoc n. caſu cogitare veberemus
ſicut cogitat aliarũ rerũ poꝛtitoꝛ:qꝛ ſicut ille cogi⸗/
tat ⁊ cõſid erat quid poꝛtare œæbeat.⁊ ad quẽ locum
quam laboꝛis habebir mercedeʒ. Ita nos cum de
quocunq; temptamur peccato:hec tria cogitare
beremus. Pꝛimo quantum ponderat onus peccati.
quo temptamur.⁊ inueniemus ꝙ non ſit ita foꝛ⸗
tis gigas.nec fult sa pꝛincipio mundi.qͥn ſub illo mo

ſit terminus ad

nens ſtatim ceciderit ad infemum. Secundo quis
. queʒ poꝛtatur:⁊ inueniet.ꝙ coꝛpus
terminum ſuum in terra cuius diligenter cogitada
eſt putredo ⁊ miſeria.quomodo tuncnibil ampli⸗
us habet coꝛpus vlicatenutritum ab alio niſi ma⸗
ioꝛem putredinem ⁊ fetoꝛem. ¶ Zocus vo ad quem
anima peccatum poꝛtat in fernus eſt. Tercio q mer
ces pena eſt eterna.quia ſtipẽdia peccati moꝛs Hec
tria excogitemus. ſicut oſtenſum eſt. D. iij. viij. Int
om nia tamen ſpecialiter.ſicut dicitur Sap̃. ij. Tem

ptemus que ventura ſunt:Sicut temptauit ille. A.

vij xlvij.Et ſicut temptauit ille.x quo fertur ꝓtẽ⸗
ptatus quodam furto. in quo quis œpꝛebenſus
vm conſuetudinem patrie ebnit melle inungi. eta
muſcis vſq; ad moꝛteʒ coꝛrodi.Hic ergo anteqᷓ tem
Egionh conſentire vellet. manum vnã inunxit mel
e muſcis ad tempus expoſuit:vt guſtaret p minus
quomodo maius ſuſtinere poſſet toꝛmentum. Cum
vo v minoꝛi multum grauaretur. cogitando ab
alio nimis pateretur.a furto ſe cobibuit. Sic ergo
temꝑtemus que vẽtura ſunt.⁊ cogita nouiſfima rua
. Ecciĩ.vij.Contra nanq; omes pꝛedictas coꝛdis
temptationes erat ſola temptatio ire ſufficiẽs: Sa⸗
pien.xviij.i.ire future excogitatio.¶ Etuʒ ad ſecũ⸗
dam partem huius articuli.ſecũdo in loquela ⁊ſen⸗
ſibus coꝛpoꝛis contra omnes temptationes adhibẽ
da ſunt enecto Jn loquela pꝛimo adhibendumẽ
remedium confeſſionis:vt hpomo temptatiões ſuas
nude ⁊ aperte confiteatur dyabolũ accuſando con
fundat. Quia fm Auguſtinum. Cum male cogita⸗
tiones 7 turpes imaginationes confitentur. dyabo
lus in illoꝛum oſtenſione non minus offenditur: q
fur qui in furto ſuo vepꝛehendirur:quia ſicut fur no
libenter hoſpitatur in wmo vbi conſilia eius reue⸗
lantur ballino. Nec libenter moꝛari vel furari que-
rit in terra vbi ſtatiʒ fit iuſticia. Ita nec dyabolus
patet ſic. Ergo frequenter cõfitendo reſiſtite dya
bolo.⁊ tanqꝙᷓ cofuſus fugiet a vobis:quia ſicut latro
inuadens hominem cum ſagittis: ſentienſq; ipſum
ita bene armatũ ꝙ omnes ſagitte ſue ſtatim repcu⸗
tiuntur.nõ libenter ad ipᷣm amplius ſagittat:ſed po
tius ſe retrahit. Bic ya bolus qꝛ lʒ audaciſſimusĩ
inuadendo ⁊ crudeliſſimus vbi nõ inuenit reſiſten⸗
tiam:⁊ tamen timidiſſimus vbi inuenit reſiſtentiã:
Qð pulcre oñſum ẽ exemplo cumſdã byſtoꝛie:q̃ fert
quoddãa ſanctus pr vidit dyabolũ euntẽ coꝛã diſci

pulis ſuis. dum in loco eent oꝛõmis:et cuilibet quaſi

pilam pꝛoſjcere.que in aliquibo firmiter figebat᷑ ab
aliquib tepide.ab aliquibus rigide repcutiebatur:
cum vo ꝑ ſingulos ſiciuiſſet.redijt.⁊vbi pꝛioꝛ fuit re
cepta alteram pꝛoiecit.vbi vo tepide repellebatur:
eandem iterum infigere nitebatur. Ab illis vo qͥ pi-
lam ſuam foꝛtiter repulerunt longius fugit:in q fa⸗
cto væus nõ tm̃ ſibi.ſed etiam nobis modũ tempta⸗
tionis oſtendit dya bolice:quia vbivna eius tempta
tio recipit᷑.cito aliam imittit:ſicut ptʒ 8 byſtonam
ebꝛij. E. j. iij. ¶ ¶bi etiam tepide repellitur eandez
iterum impꝛimere nititur. Sicut patet . exempluʒ
temptatiomis Eue:Geñ.iij. Et eiuſdem reſponſio⸗
nis:qua dixit:ne foꝛte⁊c. ¶ bi inſuꝑ rigiderepel⸗
litur:recedit:ſic ptʒ ꝑ exẽplũ xpᷣi Luc niij. Cõſũma⸗
ta omni temptatione dyabolus receſſit ab eo. Ex qͥ
bus omnibus oſtenditur verſus.illiusveram eẽ ſen
tentiã.Eſt leo ſi cedit:ſi ſtat vt muſca recedit.Etil⸗
lud Cheyſoſtomiſup Matheuʒ. Impꝛimis inquit
grauis ⁊ intolerabilis eſt impetus dyaboli:quem ſi
quis foꝛti animo ſuſtinuerit:in ſecundo inuemiet eũ
infirmioꝛẽ:quãto nanq; plus percuſſus fuerit. mag
refnigeſcit et veficit. Suius g⸗ vecoꝛdem ſcientes
conditionem.hec facite ad culſtodiam animarũ ve⸗

Exemp.

xxvij.

Exemp.

xxviij.

xxix.

Exemp.

Eremp.

Temptatio

ſtrarum:quod lupus facereſdiciturad cuſtodiã coꝛ⸗
poꝛis ſui.vpᷣe nanq; dicit᷑ ſagittas ei ꝓiectas oꝛe ac
cipere Emnaene Di⸗ vos ſagittant dyaboli ve qui
bus in pſal. Sagitte potentis acute.paccipite ⁊ cõ⸗
feſſione frangite.r ſit in ↄfeſſione.ſicut wcet̃ Seut᷑
xxxiij. Doctrina tua a ſancto viro quem ꝓbaſtiĩtẽ
ptatione. ¶ Gecundũ oꝛis remediũ adiutoꝛiũ eſt
vt tam dyabolo q; membꝛis eius temptantibo rigi-
cœreſpondeatur:Eremplo cuiuſdaʒ bone mulieris:

ne cuidam eam din ſollicite ⁊ finaliter iurãti: tã⸗

tũ ipam diligeret:q quicquid ab ipᷣo peteret ei da⸗

ret:cui illa:poſſum cõfidere:qpð iuramentũ tenebis:

ita inquit. Cuiilla. Rogo in veritate iuramenti pᷣ⸗
ſtiti.ꝙ nunqꝙᷓ ve peccato me ſollicites: qꝛ nunqꝙᷓ tibi
conſentiaʒ.⁊ ſicilla pauꝑcula pᷣciſe reſpondẽdo ipᷣm
diuitem ſuꝑauit.vna eius contemnendo. Sic vos
quia vbi wna leccatoꝛum vel quoꝛũcunq; tempta⸗
toꝝ recipitis ⁊ pᷣciſe nõ reſpondetis.faciliter ducent
vos ad mala v quibo vos ſollicitant. Illis nang fi⸗
naliter dicetis ꝙ negare non poteſtis:dicentes illud
Judi.xj. Qua re tanro tꝑe nihil ſuꝑ hac repetitiõe
temptaſti. ¶ Cerciũ oꝛis auxilium eſt fidelis oꝛatõ
Sicut nanq; omnia animalia natando capita ele-
uant ſupꝛa aquas. Et ſicut vbilis inuaſus ad ſociũ
vel dñm foꝛtem cnrrit:cuius auxilio cõtra foꝛtem vi
ctoꝛ efficitur. Et ſicut obſeſſus mittit ad dñm ꝓ au
xilio habendo. Et qniad cuſtodiam alicuius terre
ſub aliquo dño ponitur:qñ periculum timet: 7 d Vi
ribus pꝛopꝛijs non plene cõfidit. ad dñm currit.vel
terram in manꝝ ſua reddit.vłauxiliũ poſtulat. Sic
nos in aquis tribulationũ? temptatõnuʒ natando
mentes eleuemus ad vum: Exemplo pſal. xx. qͥ ait.
Leuaui oculos meos in montem. Et inuaſiad dñm
ad ſocium noſtrũ:qui dicit:Cum ipᷣo ſum in tribu
latione:curramus:quia cum ignoꝛemus quid age⸗
re vebeamus:hoc ſoluʒ reſiduihabemus:vt ocnlos
noſtros dirigamus ad te.ij. Paralipᷣ.xx. Et obſeſſi:
ad veum recurrere:neceſſe habemus. dicentes illud
pſal.xviij. Qm̃ in te eripiar a temptatõne.Et ſicut
terrã in manu ſui dñi tradit cuſtodiendã:terrã no⸗
ſtram tradamus in mann i:v viribo noſtris nöp⸗
ſumendo:ſed humiliter conſeruatõnem terre nobis
tradite ei ſubijciendo. Exemplo cniuſdã religioſi.
v quo fertur:ꝙ cum muiltum temptatus.pꝛopꝛiaʒ
im becillitatẽ hum iliter recognoſcendo.coꝛam ima
gine crucifixi genuflectens:dixit:oꝛando.⁊ ſtatũ ſu⸗
um oſtendendo:domine qñ aliquis ſubditus cuſto
diens caſtrum vel terram womini væ cuſtodia ꝓ ipᷣm
facienda diffidit petit auxilium a dño ſuo:qð ſi ei x
negau erit. totum ei retradit dicens:cuſtodite: vt ſci
tis. qd cum ad ſeipᷣm applicauit:cito ſenſit vi adiu⸗
toꝛium.d quo ðꝛ Ecci.xxxiij. Timenti vũ non oc⸗
current ma la:ſed in temptatõe vus illum cõſerua⸗
bit ? liberabit a malis. Nectñ in talibus temptatõ
nibus eſt oꝛandum ſimpliciter:q deus temptatões
auferat:ſed ꝙ temptatos a ꝑiculo cõſeruet: Exẽplo
abbatiſſe Bare. ve qua fertur in vitaſpatrũ: ꝙ non
oꝛauit deum ꝙ temptatõeʒ ab ea auferret: ſ ꝙ foꝛti⸗
tudinem ei cõferret reſiſtendi:ſicut paulo:cui tem⸗
ptato dixit: Sufficit tibi gratia mea.Et poſt qua⸗
tuoꝛdecim annos apparuit ei demon: dicens: viciſti
me ſara. Cuiilla. Mon ego te vici.ſed xpᷣc. Ouius er
go exemplo ᷣm Chꝛyſoß. ſup Johãnẽ Omel lxxvij.
Cum a pnicioſis aliquid patimur:ad pꝛincipeʒ no⸗
ſtrum reſpiciamus: non laboꝛes ſed coꝛonas excogi⸗
tare vebemus. Gicut negociatoꝛ nõ pelagum ſoluz:
ſed lucrum reſpicit:hoc ſcientes: qiñ non vereliquit
ſanctos ſuos: niſi foꝛte ad tempus ad illoꝝ humilia
toõem maturitat em ? vtilitatẽ. Si ergo ad tp̃s abie
ctus vel derelictus videaris.ſemꝑ in fine ſpem in il⸗

LZ .
lum habeas:qui dicit Apoc.iij. Seruabo te ab ho⸗

ra temptatois que ventura eſt ⁊c.¶ De remedio xo
temptationũ quod in ſenſibo coꝛpoꝛis adhibendũ ẽ

habet᷑. S. vj. arti.j.¶ Etum vo ad terciam parteʒ xxxj.

huius articuli.in opere occupatiõe contra omnes
temptatões adhibendũ eſt remedium. Opere con-
tra peccata cõmiſſionis:elemoſynas dando:qð fit
otra temptatõem æ aliena re habenda.qꝛ qui large
ꝙ vo dat ſua. non erit multũ temptatus aliena ac-
quirendi. Et occupatõe contra omnes temptatões
inueniet: tam contra peccata cõmiſſionis ⁊ omiſſio
nis. Mota wctrinam ad hoc. M. xij. xj. Et exemplũ
in natura animalium. ve quibus Storknr colũ⸗
be vt ſe ab auibus cuſtodiant rapacibo: ſup ripam
libenter ſedent fluminis:vt eius in aqua vmbꝛã per
cipientes:ſe cuſtodiant. Sic nos ſedendo ſuꝑ nipas
ſacrarum ſcripturarũ ⁊ occupatõnũ ſanctarũ:in q⸗
bus dyaboli dephendentes vmbꝛoſas malicias nos
cuſto dire ebemus.¶ Bed vnum eſt ſciendũ:ꝙ ali
qui vnam vmbꝛam eius fugiuut:⁊ ab illa ſe cuſtodi
unt in vna pte: dum ab vno ſe peccato cuſtodiũt.qd
dum ipe cõſiderat ad modũ callidi expugnatoꝛis:q
vnam ptem coꝛꝑisvel ciuitatisvidens munitã:aliã
inuadit. Sic dyabolus cõtra quẽ in omni ꝑte.nõ ſo
lum cogitando vel loquendo vel elynas dando vel
ſe vtiliter occupando:ſed etiã ex omni pte ꝓpugna⸗
cula ſunt opponenda. Exemplo pauliqͥ dicit Act.
xx. Vos ſcitis quomodo fuerim ſeruiens dño cũ om̃i
humilitate manſuetudine lachꝛymis ⁊ tempta-
toõiqua que mihiaccideruntzc.

Eſtimonioꝛuʒ ſeu te/

ſtium: Pꝛimo oñditur diſtinctio. Secũ⸗
conditio? neceſſitas ⁊ examĩatio. Ter
cio tam falſoꝝ teſtium ꝙᷓ etiam ꝓducentiũ pena oñ⸗
ditur preulum.

Etum ad pꝛimum eſt ſciendũ: teſtis eſt triplex Arti f.
ſup eroꝛipe videlicct us.xquo Job. xvj. Ecce in j.
c

oteſtis meus. conſcius meus in excelſis. Interi⸗
oꝛ.ipſa vicʒ conſcientia.ij. Coꝝ.j.loꝛia noſtra hec
teſtimoniũ ↄſcientie nr̃e.Eyterioꝛ videcʒ peorim.
c quo.j.himo.iij. Opoꝛtet teſtimoniuʒ habere:
ab illis qꝗͥ foꝛis ſunt ⁊c. De pꝛimis duobo tractat x⸗
cretum Seßer pape.xj.q.iij.inter verba. vbion/⸗
dit: ꝙ de verbis vetrahentiũ ⁊ teſtimonio malignã⸗
tium minus curandũ eſt:dũmodo duoꝝ alioꝝ quis
teſtimoniũ habeat bonum:quia quid inquit detra⸗
hent es faciunt:niſi in puluerem ſufflãt: ⁊ in oculos
pꝛopꝛios terram excitant.vt vnde plus puluerẽ te⸗
tractõis perflant.inde magis nihil veritatis vide⸗
ant.vocandi tñ ſunt etiam ipᷣi tranquille ãmonẽ⸗
di. eiſq; ſatiſfieri modis omnibus vebet ne ſcandali⸗-
zemus eos.exemplo xpᷣi:a th.xvij. e tercio vo te
ſte habetur. æ cõſecra.diſ.j. Sed qꝛ iſte teſtis terciꝰ.
qñq; ẽ verꝰqnq; falſus:qᷓtum ad hoc duplex diſtin/
guitur teſtificatio ſeu teſtimonin. Vnuʒ falſuʒ: qð
phibetura falſis cõtra fideles ad ipoꝛum dãnifica⸗
tõem. Secundum phibetura cõſcientia ⁊ a veo ⁊ fi⸗
delibus teſtibus:contra ipos ad ipoꝝ eternam dam
natõem. ita ꝙ illi qui falſum cõtra alios ꝓhibent te
ſtumoniũ:verum habebunt teſtimoniũ cõtra ipos.
Et eo modo erit contra ipos veruʒ teſtimoniũ:quo
ipᷣi contra alios falſum nunc phibent. Sed ipᷣi nũc
qñq; falſum teſtimoniũ perhibẽt ex cupiditate.Si
cut illi:qui quocunq; modo ſuis teſtimonijs vel iu⸗
ramentis faciunt aliquem vñm vel ſubditum iura
ſua vel rem ei vebitam amittere. Tale fuit teſtimo⸗
mum cõtra Maboth phibitum ꝓcuratũ ab his qꝗᷣ
voluerunt ipm facere amittere vineam ſuam:quidi
rerũt.iij. Regxxj. Submittite duosviros:filios be

perbiafallumoriginatun
lſlhauſhati
cerete
leſinnnünnoer detllikinnen
iiingn teſtlinsad ncene
go iiqincgmockls ver quinch n i⸗
fant vel phibentteſtinonii cotras
ceptum. Exo r. Von loquenis Srap
ſum teſtunoniu: Ita abillo veq örin ⸗
Teſtio in celo fidelis cotma cos in iudi
tenerall venum ghibet teſtinomuna
vnnertinanieus ir icl
Pun. pterquinqg tonts ſcut oſume.
Depcict: do tmibpteſtivvideplura. E
ſeguencitv.
Iis vo falſi teſtibus ſica do damn
4 Mesteſtinoniäphihebitis dov. C
Olfendentur condiniones. Decandoteſd
ceſſitas Qrnnn ad pumum condito⸗
tiſtuin bis verlibus deſcnidant Etae
tus diſgetio fama Et ortunafidesit
Iiites Etas non ſt minot aſinis ii
Concitio non ſitſeus ihidi Ger
nlir gua o otteſticnlincann
nidne ſenſ boſtien Innoceñ
lagltur decömodopecun

tons n rigi eeetalit anez
n neß
rant:quo verg dz„ W. us. Bi dicſe
ſu Aanen rgiiignaun

fimoniouzſeute⸗
m Aainooßtin ditngid eci⸗
onditiorneceſitus reramianid Te
teſtumcjetum ddlcentiü enadi⸗
.

innneiliantiͦg tituetriin N

Gcliar rys woo zumn Catil ,
— ſo Inten⸗
enna CO Glolaneſtuer
mere Nnunnne.
ij Opottetteſtinonunz habere:
1tz. Zepꝛümis duolo tractat d⸗
papei i inter vetba. vbioß⸗
Krabentii rteſtmoniomaigli/
mdäetdäinddid duos gion ui⸗
Atbonumuia quidinquitit,t
giſimpolverenſuffͤt rin lles
eratunt Nt me hlu⸗ auae
t inde magis nhl entati ſi⸗

Hir ranquleinont/
Untetum ſir nauqullenni⸗
n aumntnunhe n ali

Arti

iij.

*

I.

Teſtimonium

lial contra eũ:⁊ falſum teſtimoniũ dicant. ¶ Qñq;

vo falſum teſtimoniũ ꝓcurant ⁊ ꝑhibẽt ex volupta⸗

te:ſicut illi qui teſtificani in cã marrimon iali teſti⸗
ficantes pᷣcontractũ vel impedimẽtũ.vel ꝙ nullum
eſt impedimentum.vbi nõ fuit pᷣcontractus vel pco
gnitio.vel ſi fuit ad minus ipᷣpi falſum allegant: vi
runt qð nõ viderũt.vel aliud tale.nec impedimẽ⸗
tum vt aliqui habeant:quas habere non ⁊eberent
vel non habeant:quas habere veberent. Iſti in ali⸗
quo aſſimilant᷑ teſtibus ſuſanne:quia ſicut cauſa te⸗
imonij illoꝝ fuit carnalis voluptas:quia voluer̃t
babuiſſe:quâ nõ vebuerunt habere: Ideo dixerunt
Bañ.xiij. DLHicemus contra te teſtimonium ꝙ fuerit
iuuenis tecum ⁊c. NMota. .rij.xvij. Qñq; vo teſti⸗
m oniũ ꝓhibent falſum vel ꝓcurant ex ira:ſicut liti⸗
gantes maledicta ⁊ impꝛoperia obijciẽtes.Et iſti
aſſimilantur teſtibo ſancti ſtephani. æ quibo dicit
Act.vij.Erclamantes:voce magna impetũ fecerũt
vnanumiter in eum:et teſtes poſuerunt ⁊c. Qñq;
vo falſum ꝓcuratur ⁊ ꝑhibet᷑ teſtimoniũ ex inuidia
BGicut illi qui ex odio vel inuidia ꝓcurant aliqͥs in⸗
dictari vel in aliqua curia grauari.vel qui quoſcun
qᷓ; apud ſuꝑioꝛes vel pares vel inferioꝛes ſuis œtra/
ctõnibo vel malicioſis accuſatõnibo diffamant.vłin
rebus vel in coꝛpe ſuo grauant vel granari faciunt.
Et iſti aſſim ilantur falſis teſtibo xpᷣi.xe quibo Mar⸗
ci.xiiij. Multi teſtimonium dicebant contra eum:⁊
non erant teſtimonia illoꝝ conuenientia. Qñq; vo
exr ſuperbia falſum oꝛiginatur teſtimoniũ:qtum ad
illos videlʒ qui ex ſuperbia iurantes deum falſuʒ vel

lent facere teſteʒ velvanũ.dum ab ipᷣis ſic iurantib

in teſtimoniũ inuocat᷑:. ve tali teſtimonio ðꝛ Ecci.
xxviij.Lingua teſtificans adducet moꝛtẽ. Sicut er⸗
go ipᷣiquinq; modis ⁊ ex quinq; cauſis falſum ꝓcu/
rant vel ꝓhibent teſtimoniũ cõtra alios cõtra dei 4
ceptum: Exo.xx. Non loqueris ↄtra ꝓximũ tuũ fal⸗
ſum teſtimoniũ: Ita ab illo vqͥ ↄꝛ in pſal.lxxxviij.
Teſtis in celo fidelis.cõtra eos in iudicio ꝑticulari
⁊ generali verum phibet teſtimoniũ:naʒ ſcimus:qꝛ
verum ẽ teſtimoniũ H Qõ erit eis metuen
dum:ꝗꝓpter quinq; rones.ſicut onſum ẽ. Vl.viij.xviij
Be pᷣdict vᷣo tribo teſtibivide plura. V.viij. xv. cũ
ſequentib. .
¶ Iſtis vo falſis teſtibus ſic a deo damnatis:vos fi
deles teſtimoniũ ꝑhibebitis: JYo. xv. Quoꝝ pꝛimo
oſtendentur conditiones. Secundo teſtificatõis ne
ceſſitas.I¶ Etum ad pꝛimum. conditões bonoum

tẽſtiũ in his verſibus veſcribunt᷑. Etas conditio ſe

xus diſcretio fama Et foꝛtuna fides ĩ teſtibo iſta re.
quires. Etas ꝗ; non ſit minoꝛ annis.iiij.qiij. teſteg.
Conditio ꝙ; non ſit ſeruus.ibidẽ. Sexus. q; non ſit
mulier:quia nõ põt teſtificari in cauſis criminalibo
teſtamentis.m Hoſtien.? Innoceñ. Sed ĩ cauſis
ciuilibus vbi agitur cõmodo pecunianio. Diſcre
tio.ꝙ non ſit furioſus vel ebꝛius.ex.li.ij. ti.xx.væ te⸗
ſtibus. Oꝛ ſint bone fame.ij.q.j.in pꝛimis.iij.q.v.ſu
ſpectos. Foꝛtuna.qꝙ nõ ſit nimis paupꝑ.iiij.iij.teſtes
MQ5 S cõtra teſtes paulinos londonijs. Fides. ꝙ; nõ
ſit infidelis.ij.q.vij.non põt. Item nec obſcuri vel
ignoti admittũt᷑.vt in autẽ.ð teſtibo.li.vij.ſanximꝰ.
ðᷣ etiam eſt contra pᷣdictos teſtes paulinos: cõtra
Uos admittẽtes. Si dicũt:ꝙ ſuffic: ſint noti ꝑtib⸗
illiñ ſt noni ꝑtib niſi ĩ falſitate. Sʒ dicũt:ꝙ tota fal
ſitas ẽ in ꝓmotoꝛibo:h̊ ve talibo curie pᷣfect/:q ita no
toꝛios nõ coꝛrigũt væfectus. Si dicũt:ꝙ illos igno⸗
rant:quõ veri eẽ poſſet q ipᷣ ignoꝛarẽt quẽ mund⸗
ſeit. Aeſtimonn vVo neceſſitas in hoc conſiſtit.ꝙ qñ

aliquis poteſt aliquem liberare ab iniuſtga moꝛte vł

pena quacunq; vel falſs infamia vel ab aſiquo dam

no:tunc loquatur? veritatem oſtendat. etiam ſi nõ

T 1.

requiratur.ſᷣm ſanctum Tho.in ſumma.q lxx. arti.
aqui⸗ in hoc caſu tenetur facere:qð in ſe eſt:quia eii
oc caſu pꝛecipit᷑ in pſal.lxxxj. Ernip ite pauperem.et
egenum vmanu peccatoꝛis liberate. Et ſoꝛouerb.
xxiiij. Erue eos qui du cuntur ad moꝛteʒz: Exemplo
Danielis:qui in tali caſu liberauit Su ſannã:Sañ⸗
xiij.Aliter periculuʒ illoꝝ patet:ad Ro. j. Quoniã
digni ſunt moꝛte:non ſolum qui faciunt:ſed qui con
ſentiunt facientibo. Vbi dicit glo. conſentire eſt ta⸗
cere cum poſſit arguere.Et ſᷣm Auguſtinum vterq;
reus eſt:⁊ qui falſum dicit: quiverum occultat:ille
quia nocere cupit:iſte:quia ꝓdeſſe non vult. Nota
V.j.iiij.¶ Qui ergo ſpũaliter viuit:in tali caſu lo⸗
quatur:eremp lo xpᷣi:qui dicit Joh.xviij. In hocna
tus ſum vt teſtinonin phibeãveritati. ¶ In exami
narione adhibenda eſt cautela. que tñ ſine peccato
adhiberi põt:æremplo cuiuſdam regis x quo fert᷑
ꝙfalſos teſtes tali conuicit cautela: Pꝛimum enim
ad ſe vocans:nihil aliud ab eo queſiuit:niſi ſi ſciret

iiij.
Exemp

pater noſter: qui dixit:qꝙ ſic. Cuiille. Ergo dicis.

Pater noſter:quo dicto receſſit:quo amoto aliũ fe⸗
cit venire:Cui ait:dicas veritatem.aliter male erit
tibi:ſciens pꝛo certo:ꝙ ſocius tuus omni qð que/
ſiuimus ab eo rei veritatem dixit. ſicut pater noſter
Alle vo timens ne ſocius venudaſſet veritatẽ: totaʒ
illoꝝ dvenudauit falſitatem. Et ſcimus:qmveruʒ eſt
teſtimoniũ eius: YJoh.xxj. Re iſta teſtimonij exami⸗
natione habetis.ex.li.ij.ti.xx.de teſtibo.venerabili.
Cautele vo in examinationeteſtium neceſſitas eſij.
ꝓPter illoꝛum confederationem ⁊ copſpiratõem.in⸗
ter ipᷣos nanq; ꝓducentes:⁊ipᷣos teſtes væ certa ver⸗
boꝝ foꝛma eſt confederatio. Sicut inter illum:q vo
luit ſimplicem de vacca ſua vœciꝑe:ponendo totam
vaccam ꝙ eſſet alba cum non eſſet. ponendo totum
ſuꝑ pꝛimũ venientem:cuʒ quo confederatus fuerat
ꝙ diceret ipam eſſe albam. Talis confederatio fue⸗
rat inter pontifices ⁊ teſtes contraxpᷣm adductos:
ideo cõuenientia eoꝛum teſtimonia non erãt:AMWar⸗
ci.riiij.quia tales erant ipſi pontifices:quales etiaʒ
ſunt adhuc qui teſtes ꝓducunt. Tales teſtes pꝛodu
xerunt:⁊ ꝓducunt ad modum canis:qui ſᷣm fabulas
contra ouem teſtem adduxit lupum ? vulpem: ꝙ er
panem mutuauerat:quoꝛum teſtimonio: quiiʒ int
ſe non erant amici:niſi cõtra terciũ:ſicut Pylatus⸗
herodes iudices:iudicio ouis pellẽ ꝓ pane eis tradi
ta:ipᷣam in frigoꝛe boꝛiali nuda vreliqrunt:q̃ dice/
re po terat illud pſal.xxvj. Inſurrexerunt in mete/
ſtes iniqui.Et ſicut eſt ſimilitudo inter teſtes ⁊ ipᷣo/
rũ ꝓductoꝛes:ita etiã int᷑ purgãdos ⁊ cõpurgatoꝛes
Eſt nãq; ð malis volẽtibo ſe purgareſiẽ œ lupis:
q̊ͥ ſᷣm fabulas purgauerũt ſeꝑ vulpes:qꝙ nũqᷓ; ouib-
nocuerũt. Et vulpes iteꝝ ꝑ lupos ſe purgauer̃t ĩ cu
ria leonis:q; Galliin⸗ nunq; nocuerãt. Tales ſt pur⸗
gatões ſacerdotũ ⁊ alioꝝ nũc in curia xpᷣianitatis:qͥ
rũ qͥlibet veraciter dici põt illud Jo.viij. Ceſtimo⸗
niũñ tuũ nõ eſt verum:qꝛ multi falſum teſtimomum
dixerunt:Marci.xiiij.
¶ Quonꝝ pꝛio ondit᷑ pena ? piculũ. Scðo vo oñdet᷑
ericulum eoꝛum qui faciunt eos falſuʒ teſtificari.
WPꝛimoꝛum vo periculum pꝛimo tactum eſt. Zl.
xij.lx.(¶ Becundo periculum illoꝛum tactum eſt in
beſtons eccleſiaſtica.li.vj.ca.ix.v tribus perhibẽ⸗
tibus falſum teſtimonium contra Marciſcum epi⸗
ſcopum hieroſolymitanum. Quoꝛum pꝛimus viyit
niſi veꝝ ſit ꝙ dico:rogo veũ: ſim furio ſus vłregio
moꝛbo coꝛrumpar.qð T citopoſt factum eſt. Secun
dus ait:niſi verũ ſit qð dico:rogo veũ ꝙ ignis me cõ
burat:qui nocte ſequenti cum tota wmo ſua com⸗
buſtus fuit. Tercius dixit:miſi verum ſit qð dico:ro
go veñ ꝙ cecus efficiar. Qui videns pᷣdictas vindi⸗/

Exemp.

Exemp

Exemp

Arti.iij
v.

Exemp

—
—
—
—

m,, lopen
L gten ſnll enn
5 tmint⸗ tis omnee habit.
Timoꝛ T i. ungnnmniinlant
iQ is von
. i. or in eis e, inon
ctas pᷣcatas contra alios ↄtingere timẽs tãtũ flen- di ſunt ererraehunt ſunt quaſtequue vmbꝛantlio: ununna vmnoſlelutet heime
w wluit: ꝙ cecus effectus fuit. Sic teſtis mendax gun vmbꝛã fugiens q nõ ledir.in foueã cadit. SDic 4 K“K uangnun nn Gia i hoſtlon
peribit æc. Oꝛouer.xxj. Et teſtis falſus ñ erit impu libet iſto fugiet arma ferrea incidet in arcũ ereũ: n. geriſtſine 1 gcn l gealiqu
. mitus. Peouer. xix. Hee mirum: qꝛ Pꝛouer. vj. inter Job. xx. Quia trepidauerunt timoꝛevbi non fuit ti mmin inſit cmmmnalin bolns
ſerque deus ſpecialiter odit: falſus teſtis computatr᷑ moꝛ. SBe iſto timoꝛe qno qs beccat timoꝛe ꝓpꝛie pel- NN⸗ fiam in it⸗ ncneceto Oſa mnpe
vj. [KContra vo facientes falſum teſtifica riꝓcedi põt lis vel timoꝛe tempalium:nota diſt.xlvij.ſicut.xj.q. lt crünpet unp ntisg vſertu tſer
ſicut ꝓceſſum ẽ cõtra facientes falſum lurare. Y. xij lij.quiſquis..ca.nolite.i¶ Item eſt timoꝛ natura⸗ i ennlinien mreceytus dinn m
arti. vij. Vbi tactum eſt ve his qui cuſtodiã habẽt lis:quo xpc timuit ⁊ alij perfecti viri.vij.q.j.ca.vlti. info ginfoelt intantumber
ferarum beſtiaꝑ.⁊ ve his qui illas ab eis accipiunt. tem eſt timoꝛ filialis ſanctus ⁊ caſtus.⁊ hic ẽper⸗ diun en ſonlclen ſci —
qui illoꝛum non habent wminiũ ſed cuſtodiaʒ. Sʒ ectio?.xxiij.q.vj.c.iam vo.in fine.i.quo quis amo⸗/ ſe⸗ n rioſius nt imuolri
dicunt ꝙ fere beſtie nullius ſunt wminij.ſed conce⸗ repeccare timuit:ne offendat: vbialij timent pecca irgy gi ſtatun enan dirans &
dun tur capientibus. Et ad hoc adducũt Egrs n re ne puniantur. Et eſt exempluʒ ve vxoꝛe que timet lſaleñ nd 6do cantabs feau eſet
ſtitu ta.li.ij. ti. rerum diuiſione.fere igitur. 7. F. q⸗ mantum quem diligit ne offendat. Et alia que ti- xlun nonach aͤſepfe ianz
dDam enim. cum ſe. . Et in digeſto nono. li. iij. ti. j. e met ne offendens vphendatur puniatur. verſus. ſienscſt gtioſegoebatam 8
acqnirendo rerum wmimo.l.adeo. Ad optimũ vi⸗ PBgerunt peccare boni virtutis amoꝛe. Oderũt pec cd i etrando. Ex
tur eſſeveritas ⁊ legum intentio:dum enim pꝛedi care mali foꝛmidine pene. Cum pꝛimis timete wuʒ nalapoſtmnd Eta wii. Zino in
cte leges edite fuerant. loca vbi fere beſtie moꝛabã⸗ 7 date honoꝛem illi: Apoc. xiiij. . oſticttur lu tereat⸗ ſubuerteto
tur erant vſerta.a ideo volenti venari cõmunia:ſi- ¶ Quia iſtius timoꝛis magna eſt cogruitas er pre Arti ij. jennens te inſtan nloth in monte d
cut eſt adhuc in aliquibus montibo wallie. Dʒ poſt Tei ipᷣm largientis: quia ſicut congruu eſt:c wmin⸗ ij. atpatet ſeonnc in aradiſoſet I
i; loca illa ꝑ vſum vel pᷣſcriptõem vel ſtatutum ſunt potens miniſtrum diſcretum pᷣmittat:qui hoſpiciũ lolet pꝛimis pen 1 Breg ct Ve
a certis minis poſſeſſa ag pꝛopꝛiata occupata.et ſuum quo venturus eſt pꝛeparet omnes immundici ſtolos Deo iat btuů lamonncke
certi cuſtodes ꝓ arboꝛibo ? anunalibꝰ cputati⁊ iu as expellendo. Ita congruuʒ eſt ꝙ ens timoꝛẽ ſuũ beatus Gregorlus in *
rati. capientes illa furtum videntur comittere. p le⸗ in animas immittat fidelium qui omnes ſoꝛdes ex⸗ geto l al auelibet Lothin iy Ei⸗
ges Inſtituta. æ rerum diuiſione. S§. apium. Et ĩ di pellat peccatoꝛũ. Juyta illud Ecci. j. Timoꝛ dñi ex . tnf in monte peccault. 4
geſtõ veteri.li.viij.ti.de ſeruitutibus ruſticanoꝝ pᷣ⸗ pellit peccatum. Iterum:ſicui wmĩio hoſpitato co⸗ elparadiſo iocundius ,et tnan
diog. l.viuus.Ex quibo colligit:q vbiaues ad cer- gruum eſt:qð dum in aula eſt ianitoꝛem habeat in 1 aracpſopeccando ceadit. Ben
. tum locuʒ reuolant:ſicut columbe: anima lia:ſicut poꝛta. Et dum in camera eſt:camerariũ habeat ca⸗ . md enonesctit niens, Etiua
abes. vel beſtie in certo loco paſcuntur:ſicut fere be mere ſue cuſtodem. Jta congruum eſt: wo hoſpi⸗ gut lnatoꝛs:gs htuͤtus elit. Ergol
ſtie in pꝛato vel foꝛeſta vel parco. furtum cõmittũt tato in coꝛdibus fidelium.illum habeat iſtius aule urk 4 on nidns ge ſicut timo
illa auferentes Et cuſtodes iuran hec dantes vlnõ camere cuſtodem.dæ quo Ecci.j.Cimoꝛ dni cu ſto gui naln i ineofenſaſtmmireen
xefendentes. plurium. ꝓcurantes vel recipiẽtes vł diet coꝛ ¶ Segd hoc eſt aduertendum:ꝙ ianitoꝛum bitus factt ſern iadinſowmindeon
petentes ſunt cauſa xiurij.⁊ inde comed entes ſunt quidam ſunt vimi.quidam moꝛtui.ideſt. in pariete * tetandemn Ren ba onſcatiorle
furti ꝑticipes ⁊c. icri peimne cuſtodit:ſecundus nõ. Dic timoꝛ filia mor domini glonackgt hedeen
. zſ ei ſt is cuſtodit coꝛ a peccato ⁊9Q latronibus inferni. Tr ayultanionis. Timenti dum
Imoꝛũ Pꝛimo oſten moꝛ vVo ſemilgeſt quaſi ianitoꝛ iuxta poꝛtam vepi Ec.pumo. .B
2 ditur diſtinctio. Secundo timoꝛis ogrui ctus cum baculo in maniv quaſifoꝛmido. minãdo ii. ¶ Qui ho Yter hhlitaten iz tin
as. Cer cio vtilitas. Quarto neceſſitas. nan⸗ i inimicos arcere vellet ? expellere:ſed neutruʒ ltẽ Pter neceſſtate penichly go⸗
Arti. j. VEtum ad pamũ timoꝛ quidam ſernilis eſt. quã acit. Sic timoꝛ ſeriilis ñ pᷣſerust coꝛ s peccato. nec getiym nimeanrt olns iquemcunq
AtI.ſ. w. quis timoꝛe penefa cit:qu facit:ſicut patet ex ver- peccatum expellit:quia ille timoꝛnon eſt in charita Ii pwptermultas cauſas erempla/
I. bis beati Gꝛeg. xxiij. q.iiij. hec antem. Et iſte mul⸗ te.j. Yo. iiij. Ergo ſecum cõpatitur peccatũ. con p. pocfaclenciü infoꝛmamur⸗ Quoppꝛin
tos a bono retrahit:ſicut oñſuʒ ẽ. J. ix. va Hic qñ/ ſequẽs non excludit:quia voluntas peccandi intus . lbeooborloam habet Hj i. Be
qꝙ; vocatur initialis.qꝛ ſicut ſeta introducit filũ:ita latet. Et ſic licet excludat actum peccati: non tamẽ m. cturgrquiduſtam fſabulonn guiv⸗
lpᷣe introducit ⁊ inidiat charitatem. c peni.dil.ij.5. peccatum:ſicut patet ðᷣ fure:quitiñ furari dimittit us denadnnipignap nus vo cabar po
hecante finem Et ſicut virga iutroducit ſcientiam Pter timoꝛem carceris vel furcarũ.ꝛſi ic de alijs. dB bimnüſclüdalnz babulſtſtun
in puero. libꝛi amoꝛẽ. ita timoꝛ ſeruilis cum 4q nul timoꝛ wmini ſanctus:ĩ pſal. xviij. ſanctitate coꝛdis Gbai Drguo nimͤleh 6 nttur.
Ius celum intrare põt:quia ẽ quaſi indumentũ ſacci oꝛis operis: vt ce illo verificetur illud Eſaie. vj. Et Camg d ebeduiſſedculde
num Mardochei.cum quo nullus aulam regis cele Apoc.iiij. Sanctus ſanctus ſanctus. ? in goeds fugiens enit ad dud
ſtis intrare pot parat tñ viam ⁊ initiat introitnʒ: E¶Eſt etiam timoꝛ vtilis ex pte recipientiũ in om̃i Artiij. nrnn eee nlbhis dſhnattet n
quia initii ſapientie timoꝛ dñi Ecci.j. ¶ Itẽ eſt ti⸗ ſtatu. Ham pꝛimo eſt vtilis peccantibus: quos vr- ſij. . ſn galallpalihhenote aſſtodiey
moꝛmundanus bumanus. æ quib ⁊ quo multos get ad ſtatum penitentie:ſicut timoꝛ inſe uentium anaſtrirnegluf Won
sb his:que dei ſunt retrahunt onſum c. ꝗ. xiij. xxvj. veget latronem ad piectõem latrocinij. Dic timoꝛ 159 eig volipbemi cuaſitiß Argus i⸗
ECum tñ nullius rei timoꝛ nos ab his que dei ſunt re mini eypellit peccatum:nam qui ſine timoꝛe ẽnõ lidit. Bicin ofito de ctöeruin
trahere veberet:quia nec timoꝛ infa mie. vj. q.j.ſunt poterit iuſtificari:Ecc.j. Secundo penitentibo:qa bus venatur aludiclv ſamgu
plurimi. Nec cniuſcunq; mundi foꝛtune. Vn Dene ſicut ſeruus ex timoꝛe wmini humiliter veniam pe⸗ 1 do. Infenozes vo ludices uiſe
ca epła.xiij. Mon ſis miſer ante tempus cuʒ illa ue tendo culpam recognoſcit emends ꝓmittit: exqui apauca wemiu un
velut venientia expauiſti:foꝛtaſſe nuũq ventura ſint bus viſis wminus illius miſerer Si⸗ Ecci. ij. Qui Aterioꝛajet üle ſtiamnöadol e
Certenon venerunt quedam cũ timoꝛe expectata: tunent dñnñm inquirent quebeneplacita ſuntei:pũi⸗ Hrum adea que di nt önn W
ergo nos toꝛquent magis qᷓ; berent vel cum oĩno liter confitendo ⸗ ſatiſfaciendo:quibus ideo: quo⸗ domoga ihalaſtbpel ohab⸗ eſ
non veberent. Aut ergo angemus wloꝛem. aut fin⸗ modo miſeretur pater filioꝛum miſertus eſt wminꝰ urgotioni velmun 13 eisfalſo⸗ lur
gimus aut poecupamus. Si. n. futurum eſt.quid iu timentibus ſe:in pſal.cij. Tercio pugnantib:qꝛ ſi⸗ gerequano encag
nat wloꝛi ſuo occurrere:ſatis cito wlebit cum vene cut timeꝛ amiſſionis hereditatis facit pugnãtes gulcontem ſachhotenmnt Ge Ar
rit interim tibi melioꝛa pmitte. Aliqñ gladius ab illa magnam habere in pugnando ſollicitudinem: egryj Etnen s malos er
Ip ceruice reuocatus eſt ars carnrifici ſuo ſuꝑſtes Sic qui timet vum nibil negligit: Eccls. vij. Mecĩ ſidterfugen donltabſconitg ong l
fuit. Q¶ Idem in eadeʒ epla. Plura ſunt quenos ter- pſeuerãdo væficir:quia Pꝛouer.xiiij. In timoꝛe w⸗ berent. r eoimn
rent ꝙᷓ pmunt: ⁊ ſepius opinioneqꝙᷓ relaboꝛamus. mini ſiducia foꝛtitudinis. Quarto grauia ſuſtinen. camantsagee Aucdipſemet en
Aad idem beatus Sꝛeg. x. moꝛał Quiſquis in ſo⸗ tibus:nam ſicut infirmus ex timoꝛe quem habet ne 5Foca pobis gpentdin eui weer
lo etemnitatis vſiderio figitu r. nec ꝓſperitate extol⸗ anima ſeparetur a coꝛpoꝛe. libenter bibit potiones Geman habethoteſin Sſtimet
litur nec aduerſitate qua atur:quia dum nihil ẽ in amaras.⁊ ſuſtinet dietam. Bic qui timent ſeparatõ h⸗ merer nfinginnmren mimitten
Hocmundo qappetat. nii eſt a xe mnndo ptume⸗ nem animea wo patienter ſuſtinent tribularones inm am dtileſiiiune liſefii
ſcat Sioĩno iſtis timoꝛibus trepidãtes ab his que bauꝑtates ⁊ hmõi pꝛo cxo: Ecci.ij.Qui timet xæuʒ umttoſt

n ſ
ſi lenoini us
Retg hes⸗ ſiehyn
itanufneiſinih nt
lohepice ene fſnnei gerutl
Eeteme 9dos ni laqj Z
nlurganiheee enkechtanan garg r
t aljznte ncc n lar, . iiij. Eriiu. Bu egeritis Fr Tün Rern Uli
nnetne, 8 Nadenade Ramthin LD ii
tabn ſon braſnn eutt mrcamenenminn⸗ nipil nepicabit A n wen Ij.
