dũ eſt in bello/ vel bacculũ ſuũ/ dũ canes latrant/vel
q hoſti ſuo tradit arma ſua ad ſeipſũ Erhn angum:
ſic q dimittit vᷣtutesj dũ eſt hic vel qͥ ſenius vel ceta
mbra vanis exponũt delectationib. Ideo apoſtolꝰ
RKo. vj. Amonet dicens nõ exhibeatis mẽbꝛa veſtra
arma iniquitatis peccato.

Aſcendere.
Scendentiũ.pꝛimo

ponẽda eſt diuerſitas. Seciido oſtẽdetur
qn xpᷣus aſcẽdit.Tercio:vbi fuit in medio

tpe inter reſurrectionẽ et aſcẽſionẽ. Quarto.ad qͥd

aſcendit videlicet ꝓgter nraʒ vtilitatẽ. Quinto:quõ
cũ eo aſcẽdere poſſumꝰ.Sexto quare vebemꝰ multũ
niti vt cũ eo.vel poſt eũ aſcendamꝰ. Septimo:quõ ẽ
intelligibile q xpᷣus vel alij coꝛpaliter et cito aicẽde
ruũt.Octauo:quo mali diuerſimode aſcẽdũt in h̊ oẽs
neniẽtes ꝙ finalit᷑ et cito vſſcendent. .
U2 pꝛimũ ſic ꝓcedit. Aſcendentiũ qͥdã aſcendũt
montẽ ei ꝑ viã hũilitatisſq dam montẽ dyaboli ꝑ
viã ſuꝑbie ⁊ vanitatis.¶ Pꝛumũ nullus aſcẽdet miſi

a veo vocatꝰ et fide illuminatꝰ et ſpiritualit᷑ ad hoc

diſpoſitꝰ:ſm ↄditiones poſitas in ſolutõne q ſtionis
ꝓpbete queretis.Quis aſcẽdet in montẽ vmni? Inno⸗
cens inqᷣt manibo. In qua ↄditione a ↄtrario ſenſu
excludunt᷑ acqͥrẽtes iniuſte vłulicite in manibo bona
retinentes:Et mundo coꝛde. In qua excludunt᷑ qͥ in

turpibo vel malicioſis velectant᷑ cogitationib. ui

nõ accepit in vano alam ſuaʒ. In qua excludunt illi
æ quibo ſupra.A.xxiij.xxj.neciurauit x. ¶ Gecũdũ
nullus aſcedet niſi a dya bolo excecatꝰ/ et obtenebra
tus diuerſis aĩe cecitatib. Nueri.xiiij. Contenebꝛa⸗
tiſũt/qͥ aſcenderũt in verticẽ montis.tinc eſt ꝙ ule
qui dixit Yſa xiiij. In celũ aſcendã xc. et cito pꝰ aſcẽ
dã ſuꝑ altitudinẽ nubiũ et ſilis ero altiſſimo:qͥ tñ bñ
citra iptitit:dictus eſt pꝛinceps tenebꝛaꝝ.Pꝛimi ha
bent angelos eis obuiãtes eoſq; ↄfoꝛtãts. Secũdi:
vmones. Pꝛimi aſcenſus finis eſt celũ:ſcpi:infernus
Pꝛimũ locũ elegit xpᷣs ad euq; aſcẽdit.Ad ſcom dya
bolꝰ cũ mẽbꝛis. Burge ergo et aſcende ad locũ que⸗
elegit dñs Reu xvij.
¶ Agd ſecundũ ſic ꝓcedit᷑. Credimꝰ q ſicut ypᷣus per
quadraginta ſeptimanas fuit in vtero matris.Et ꝑ
uadraginta dies ieiunauit.Et ꝑ quadraginta me-
es pᷣdicauit Et ꝑ quadraginta hoꝛas fuit moꝛtuus
Ita ꝓ quadraginta dies poſt reſurrectionẽ ſuã ap⸗
paruit eis.et wcrrinã quã ꝑ quadraginta mẽſes eis
tradidit:ꝓ qdraginta dies immoꝛtalis factꝰ: ꝑ mita
argumẽta ↄfirmauit: Poſt quos Aſcendẽs xpᷣus in
altũ:captiuã duyit captiuitatẽ: xædit wna hoĩbus:
Eph.iiij. vuxit inqͥt captiuitatẽ/ a dyabolo pꝛiꝰ ca
ptã ⁊c Eſt ergo feſtũ aſcenſionis ſolẽne:qꝛ nõ ſolum
eſt æe aſcenſione xpᷣi:ſed etiã e omnib ſãctis patriar-
chiset unerig er iuſtis q fuerũt añ xpᷣi nariuitatẽ ⸗
moꝛtẽ:clamãtes et dicẽteslillud Yoſuex. Aſcẽde ci
to et libera nos. Iſta vox obſeſſoꝛuũ in gabaon/q in⸗
errrar vallis meſticie:nõ immerito ſignificat tri-
bulatos in limbo patrũ vł in mũdo clamãtes ad deũ
et dicẽtes:inclina celos tuos et veſcende:carnẽ nr̃aʒ
aſſumendo.æct iterũ aſcẽde naturã noſtrã ad patriã
noſtrã ſc; repoꝛtando. Et ſic libera nos. Ephe.iij.
Qui veſcẽdit ipſe eſt:et qͥ aſcẽdit/ cuʒ mẽbꝛis ſuis ad
modũ ꝓbiſſimi regis/qͥ rege ſuꝑbie uicto:pᷣdam ab
eo abſtulit: idelicʒ Adã et æuã et om̃es iuſtos ab
eis ꝓpagatos/et moꝛtuos atq; purgatos.et ſic aſcẽ⸗
dit cũ ſenioꝛibo:Yoſue.viij. Eu ſenioꝛibo ⁊ ſanioꝛibo
et nõ cũ oĩbo Et quid eſt ̊ qð pdixit. Yo. xij. Ego ſi ex
altatꝰ fuero: oĩa trahã ad meipſũ. Trahit em om̃es
trahẽdos ad modũ ſolis:qͥ mari aquã dulcẽ et pu
rã ĩ altũ trahit ſalſã põderoſã atʒ kreſhe erelinq̃ns
Vuũ Augu.in qͥdã ſmone.Quoꝝ inqͥt ſepulchꝛa in
paſſione ſt patefacta:hoꝝꝑ coꝛꝑa ppo reſurgẽte ſũt xe
puluere ſuſcitata.ᷣet ſiẽ cũ dño ſurrexunt:ſic pʒ Mat.
xvij.Monumẽta apta ſt:et młta coꝛpa ſctoꝝ ſurre⸗

Ter̃t ⁊c. Ita cũ dno aſcẽdẽte etiã ipi aſcẽdiſſe credũt

et ſic ſeci duxit pᷣdã nr̃am in ſeyſiam hereditatis ſue

.ij.

Arꝰs. ij

.iij.

nmdi zil

ungmi ge un
aundi imndinttenſenin⸗
N Deinoeſtſacndio
hunhumn Logüſug

dii ucs Etiniſts⸗
crere disMiottſcrtuts Etinn
Gerlmtuniarngginduamle⸗
ritalsounlibellatiptatond. niei n

mmnpotitr ufmndonlbairnaſencet oaz

uötnrofagees⸗

jemerpotetummn nt valtoin hoſtestrla

Alinſur at xen vremiitan lun /

hean geralti,iiſ lgummn mini unl
italoctinomelori guitainer uic
Custi nueanſttepagnini gettlu m
toxchenet Aſceuttt dunnspanaut.
icr teacuerſantiü:ge worſuz ſtütts büt du
namet locum et hoſtts. Jtain ppoſito⸗
WPoſtertindaſo locorhoſtcsl audeiin cü imn
——
cncthatad indi neneminfemn amten
luaflinrinchit iiedineſctſanendi
umnn ſupofttscldoaſcitt End iii⸗ V
ſuctalleiaſufntb Ninienn id i
infutitzaſcencit Proner i de
irboſtifugarienobis terac S .
iaatinneit
ſi . eſcendittne
renmnm ſonſr at Baunpum
H W
fnemmnsinminlin tpaeeen
nialtninifrueſel nmnitlaaid
ntinitermrioclanen n
bigngnltgſmi
ſeded
Opaantanomin

ſge poſfin⸗ Könln unnah Ar.lij.

u xv,

uſtcpetdit Crrdimg,ſiantis e 5
ſeptimangs fuit in niin manden
dieg iciynantt. Etqvogrogintand⸗
Etoquoctugintabous fut nonn vj.
inta dic poſt mſumrcnone ſnin,
vamnã qu oqusgroginta mſes e;
ginta dies immortollofyc oimlte
nauit: Poſtquos Rſcenges piol
Init ceptiuitaté: wolt wna hoibus:
inqt captiuitate a dyabolopꝛc
feſtu aſcenſionis ſolene:ꝛno ſolon
ypiiſed en womniv ltis patnu⸗ /
et iuſtis q fuerüt añ ppi nariuntzte
8ct dicetes illud Yoſnep. Aſcecec
Iſta vor obſeſſorn inguboon in
ineſticemo ummerito ſionnſiuttn⸗
boarm vlinmugo dan twad i
ina cclos tvos ct ſendeame in
titeni aſcide aturi nohi etni
atando. Et ielihen , C,helii
iglecſttt aliti/ Gnch iel .
iregsner hreenc nn⸗ vij.
ael ddsct &nitoſies t toe
iha⸗ oo ath oll otdo etſicaſch
gonr fi Ainuihr anill
thudcke bani , n
. Gmcppfu. Tahitenm
unbi Nz oleectr
alss, wmoriaa dolce
ocuſolis A⸗ melili⸗
ſli ieß mieſr vnlho⸗
le Ouopintſehulchen

iqnzi Uiij.

A xxp.

ponendoet viã celi pꝛius oblitaʒ nos wcenw. Hebꝛ
x. MNũciauit nobis viã nousã.
Terciũ videlicq; vbi fuit medio tꝑel nec ſacra ſcri⸗
ptura nec eceleſial nec aliqs wctoꝝ aꝑte vterminat.
potuit em̃ eſſe in terra:etſi non videret᷑. ſicut legitur
⁊æſãcto Harthol omeo:ꝙ potuit ſe abſcõdeꝛe et face
re mmuiſibilẽ in illa ciuitate vbi qrebatur:ſi voluit.q̊
a foꝛtioꝛi coꝛpꝰxpᷣi gloꝛioſum cũ om̃ia coꝛꝑa gloꝛioſa
oñdere vel occultare ad libitum ſe poſſint ꝙᷓtum vo
ad ꝑtem væterminatã /creditur magis q; fueꝛit circa
bieruſalẽ: et illas ꝑtes:ad diſcipuloꝝ ſuoꝝ cõſolatõ
nem:cũ qᷣbus eius tũc crebꝛa fuit cõuerſatõ:ſᷣm ſan⸗
ctũ Tho.qͥbus apparuit in triplici ſpecie: agda/
lene.ĩ ſpecie hortulani:duobo diſcipulis in emausſin
pecie pegꝛini:et apoſtoli eſtima bat ſe ſpũm videre.
Illud em tempꝰlinter reſurrectioneʒ et aſcenſionem
ſignat tempꝰ gꝛe.in quo ſe habet erga incipientes:in
ſpecie hoꝛtulani.ſ.ad moð hoꝛtulani.cꝰ ẽ officiũno
cinas herbas eradicare jerga ꝓficiẽtes: ſe bʒ ad mo/
Dũ peregꝛini eos in via veducẽw et oñdenw. erga ꝑ⸗
ſectes:ad modum ſpũs eos ſuo amoꝛe inflamão:et
ſui veſideriũ inſpiraw. Poſtqᷓ ſic locutꝰ ẽ eis.aſſum
ptus ẽ in celũ:aAar.vlti.Ad magnã nr̃am vtilitatẽ.
n quo notatur quartum: videlicet ad quid aſcẽdit
cilicet pꝛopter quatuoꝛ.
Pꝛimo vt eius potẽtiã et vniuerſale wminiũ oſtẽ

cxeret. Secũdo:vt hoſpiciuʒ nobis pᷣpararet.Tercio

vt a moꝛem nrm poſt ſe attraheret Quarto vt adim
pleret oĩa. In pꝛimo oñdit ſe eſſe timendũ. In ſecun
wvamanduũ. In tercõ imitandũ. In quarto ãmiran
dũ.¶ Mꝛo pꝛimo eſt ſciendũ:ꝙ tẽrre ſe vñm oñdit in
terremotu in hoꝛa moꝛtis. BdA vo.qñ ſuꝑ aquas
ãbulauit. Inferni vo:in eiusſpoliatõne facta in ſua
reſurrectõne.Aeris vo et celoꝝ:in die aſcenſiõis. Si
cat᷑ ergo vere:dñs vmiuerſoꝝ tu es.Et in iſta aſcenſio
ne et wminij oñſione:magnã nobis attulit ſpem ſpi⸗
ritualis auxilij ↄ bella tẽptatõnũ. Qui em̃ vult ter/
ram potẽter vefendẽ:vel hoĩes:aſcendat locuʒ altio/
rem: vtpote turrim/vt de alto in hoſtes tela iaciat.
Quia ſicut dicit Vegetiꝰ c re militari.li.iij. Et ha
betur Ser.cxlviij.iiij. Pugnaturi pꝛimũ auxiliũ ca⸗
piũt ex loco.qͥ tanto melioꝛ ẽ/ quãtoaltioꝛ iudicatur.
Currei vna ẽ cauſa ex ꝑte pugnãtiũ:qꝛ tela vemiſſa
alto:vehemẽtiꝰ væſcẽdũt et dunius ꝓcuciũt.Alia
vo ẽ ex ꝑte aduerſantiũ:qꝛ veoꝛſuʒ ſtãt es hñt duplex
certamẽ:et ð locumet ð hoſtes. Ita in ꝓpoſito dum
xpᷣs ſtetit in baſſo loco:hoſtes.ſ.iudei in eũ irruerũt.
anteqꝙᷓ etiã ipᷣe crucẽ et celũ aſcẽderat:exercitus ſuus
cadebat ad limbũcarcerem inferni. et in temptatõi
bus facilius vincebãt᷑ideo in aſcenſione ad ſupꝛemã
turrim ſuꝑ omes celos aſcẽdit.Eph.iiij. Vt mẽbꝛa
ſua et eccleſia ſua foꝛtiꝰ defenderẽtur ꝑ eũ qui ciuita⸗
tem foꝛtiuʒ aſcendit. Pꝛouer.xxj. De quo nõ.C.iiij.
xxij.hoſtiba fugatis nobis iter faciat.ps.lxvij. Iteꝛ
facite ei qui aſcendit ſuꝑ occaſum dñs nomẽ illi.tur-
bhabũtur a facie eiꝰ.¶ Secũw aſcendit:vt nobis ho/
ſpiciñ pararet ipo.teſte qͥ ait. Tlado parare vobis lo
cuʒ. In quo notat᷑ magna ypᷣi hũilitas vltra omnes
oños terrenos:qͥba miniſtri pparãt locũ/hic ecõuer-
ſo nõ venit miniſtrare:ſed miniſtrari. Sed tñ ſm rei
veritatẽ vadit parare locũ eis qͥ hic parauer̃t ſeruis
ſuis.itaq; vult ꝙ ſerui ſui pꝛius recipiãtur.qð patet
eyxpᷣſſe Math.xxv. Vbi dicit his qui ſuos receperunt
opa caritatis miniſtrando: Eenite bñdicti pꝛis mei
poſſidete paratũ vobis regnũ ærgo popam iſericoꝛ
Die aſcenditur. Oer illos em ſex gradus ideſt ſex oꝑpa
caritatis nũerata. Mat.xxv.Et ꝑ ſeptimũ qð habe⸗
tur in Thobia v ſepultura moꝛtuoꝝ:aſcendet᷑ in ce
lum:qð pulcherrime figurat᷑.ij. Parał ix. vbi habet

Hꝙ rey ſalomõ fecit ſex gꝛadus.qᷣbus aſcẽdebat᷑ ad ſo/

Aſcendere

riũ:et ſcabellũ aureũ. Iſtud ſcabellũ põt ſignificare
ſepulturã moꝛtuoꝝ.q? ſicut ſcabellũ ſub pede:ita in-
fimũ locũ tenet inter oꝑa caritatis et ſic ſepteʒ gra⸗
duũ aſcẽſus ei· Eʒe.xl. Et bꝛachiola pñt dici opera
ſpũalis caritatis.e qͥb.C.j.ij.hoc non tm̃ figuraſ
oꝑe mõſtratũ ẽ in facco Helye.iiij. Re.ij.qͥ ad para⸗
diſum aſcenſurusſdimiſit palliũ ſuũ mheliſeo. Et ſic
ypᷣs aſcenſurus ꝑ crucẽ vepoſuit veſtes: Jo. xix. In ſi
gnũ ꝙ aſcenſuri in celũ vebẽt veſtes et alia dimitte⸗
re ꝑ elemoſynaꝝ largitõnẽ. Caliũ em aduocatus eſt
xpᷣs apud pꝛem. De pe.di.ij... ego ſum. et. v. ſi qs. Dʒ
nõ væfendit falſas cãs nec falſos ĩ cauſ ſuis:qui quã⸗
w infirmãt᷑ vel cõfitẽtur:ꝓmittũt ſe velles peccato
abſtinere et benefacẽ: et nõ faciũt. Illinõ aſcendẽt.
Sʒ qͥ pnia ſe mactãt:et caritatis ſacrificiũ offerunt.
Judi.riij.Cũq; aſcẽderet flama altanis ĩ cel ãgel⸗
dni parit᷑ in flama aſcẽdit. Nota.C.j.uij.¶ Cereo
aſcendit vt amoꝛẽ nĩm poſt ſe attraberet: Et ſic poſt
ipᷣm aſcendẽ toto veſiderio et niſu nos wceret.ſic ptʒ
er. xxviij. viij. Cuiꝰ rei duplex hr exemplũ.Vnũð
aquila ꝓuocãs pullos ſuos ad volandũ:et nidũ ſuũ
dumittendo. Pꝛimo vt dʒ aſcendit ſuꝑ aliquã arbo⸗/
rem añ eos:veinde ſuꝑius in aere verſus celum: et ſic
pulli eã ſequũtur. Sic xpᷣs qͥᷣ eſt q̃ſi aqla puocans ad
volandũ pullos ſuos et ſuꝑ eos volitans:Seu.xxxij.
Pꝛimo aſcendit ſuꝑ arboꝛẽ crucis.Secũ in altum
geris/vſq; ad celũ:vt iter pararet:et nos ad ſeq̃ndũ
ꝓuocaret.Aſcẽdit pandẽs iter añ eos:Mich.ij. Mõ
ergo ſimus magis vegeneres:qꝙᷓ pulli aquile. Sed ſeqᷣ
mur ꝑ arboꝛẽ prnie:et ſimus:ſocij tribulatõnis /ſi
volumꝰ ſocij ↄſolatõnis.¶¶ Exemplũ etiã ad hoc eſt
T pꝛe vel amico eunte ad terrã remotã:filij natura⸗
liter eũ coꝛde ſequũtur:frequẽter e eo cogitando et
rumoꝛes væ eo libenter audiẽdo. Sieſſent magni re⸗
ges vel papa in alijs terris:et vocarẽt ꝓauꝑes ami
cos/vt eos ꝓmouerẽt:libẽter ad eos veniret.Sed ſic
eſt ve cæo:qͥ aſcendit in celũ et vocat quẽlibet noſtrũ
dicẽsillud xo.xxiiij. Aſcende ad meĩ mõotem. Mõ.
Axxvj.xix·Aſcẽdamus ergo in montem dñi: Aſa.ij.
Quarto aſcendit vt adimpleret oĩa. et vniuerſa
pficeret. Vniuerſum em̃ ẽ q̃ſi circulꝰ:qͥ ꝓficit᷑ qñ li⸗
nea ducta ab vno puncto redit in eundẽ ſic vniuerſa
a veo ꝓdeũt/q̃ſi linea a pũcto. Ja.j. Om̃e datũ opti
mũſet om̃e wonũ ꝑfectũ dveſurſuʒ ẽ ⁊c.et ad eundẽ ter
minat᷑.qꝛ ipᷣe Alpha et o pꝛincipiũ et finis oĩim crea⸗
turaꝝ:ſic pʒ.M.iij xxij. In cuiꝰ ſignuʒ filiꝰ xei egꝛel⸗
ſus a pꝛelet vltimo creature vnitus.i.terre. YIteꝝ die
aſcẽſionis ad eũdẽ pꝛem redit.trã ſuo pᷣncipio copu⸗
lãw et vniẽdo:Et ſic ꝑ egꝛeſſuʒ eiꝰ a pꝛeet regꝛeſſum
eiꝰ ad eũdẽ:ẽ circulꝰ vniuerſi ↄpletꝰ et ꝑfectꝰ.qꝛ ſic in
circulo vna pte veſcẽdẽte:alis aſcẽdit.ſic vo vſcẽdẽ
re hõ aſcẽdit. Ephe.iiij Qui deſcẽdit.i.ſolꝰ:ipᷣeẽ qui
aſcẽdit cũ mẽbꝛis vt adimpleret oĩa.
Viſo quomodo ad quidſet quanw caput aſcen/
dit xpᷣus idendum quomow membꝛa cum eo
aſcendere poterunt /puius rei poſſibilitas ſtatim ap
paret:ſi membꝛa capiti ligata ſint caritate.quod eſt
vinculum perfectiſſimuʒ. Coł.iij. Super omnia aũt
caritatem pabẽtes:quod eſt vinculum perfectionis
Exemplũ ad hoc ẽ beati Ambꝛo.in exameron. li.
iij. Sicut em aqua ad tantã altitudinem in cõductu
aſcendita quta pꝛincipiũ trahit.Et ſi aliqð leue ſi
cut penna vel lana/vel huiuſmõi in ea ponaturuũlnd
etiam ſecum aſcendere faut: Itaſnatura diuina ſœ
qͥ &c xxiiij.ſicut aqductꝰ exiui a paiſo:ad eũdẽ lo
cũ redit poꝛtãsſecũ leues põderoſitate pctinõ gra/
uatos. Aldẽbꝛa em dñt capiti ↄfoꝛmani.Et ſicmẽbꝛa
ↄiũcta capitiſeq̃nt ꝑ eãdẽ viã. Sicnos ſi mẽbꝛa fue⸗
rimꝰxpᷣi:ipᷣm ſeqmur⁊ ñ alit.qꝛ nẽo alcẽdit ĩ celũ:ni⸗
ſi q veſcẽdit: Yo.iij.ſcilicet cum mẽbꝛis que ipſuʒz ſe⸗

viij.

Exemp.

ix.

Arꝰ. v.

llin o⸗
Nnol and
in ontbe n n 90
Aſcendere. A xxv. egiiinui lic 4
Der Pi itenti irati⸗ . ñůñůß ſe aile chndfet init:
quentur per viam penitentieet aſperitatis: per viaʒ ſcala Yacob in terra fixa:et ſolariũ celi attingẽs:hʒ iiiuſ un dl nilin
mundlicie et punitatis:p viã patientie et humilita- duas arboꝛes laterales/ſcʒ dilectionẽ vi et pꝛoruni inanilnc̃ gdietos ctoſton ti
tis:ꝑ viã milerie et paupꝑtatis. Et ſic ve alijs vtutilᷣ Gradus eiꝰ ſit opa charitatis et vtutum. JIn hui. lic igs il imnnehi incinnn fe⸗
Juta illud.j. Re.xuij. Aſcendit Jonathas reptãs aſcẽſu nõ ẽ laboꝛ timẽdꝰ:qꝛ væꝰ innitit ſcale et angeli n el ili nbiten nte⸗ coidcſtane
ma nibus et pedibus: et armiger eius poſt eũ. aſcendũt et æſcẽdũt:aſcẽdẽtes iuuãtes et recipiẽtes ſntlen an dcn gmn iin mngy ⸗
Ar. vj. ¶ Viſo ꝙ aſcendere poſſumꝰ ſi volumus: Peſtat Angelos inqͥt aſcẽdentes et eſcẽdẽtes.Geñ xxviij. gine nilie li⸗ jeut iagno labo
xj. oñdere quare vebemꝰ multũ niti vt cũ capite noſtro Iſta ſcala dicit᷑ fuiſſe fira in terralet nõ in vẽto.i.nõ ltii t i tin i ni cci nr ein i⸗
aſcendamꝰ. Hoc nos wcet miſeria terrein qua hĩta in fine vite qn tota vita ↄſiſtit in quodã flaru venti: cnelibt noct⸗ nd un zuntin.
mus. hec em eſt terra tenebꝛoſa et vmbꝛoſa moꝛtis ca qꝛ tũc eſt tarda hoꝛa ſacerdotẽ q̃rerejet ſcalã penitẽ nutenn e g ſin ot clin ani
ligine. terra miſerie et tenebꝛaꝝ: in qua hõ bꝛeui vi- tie et charitatis pꝛimo erigere. ſed erigi dʒ ſupꝑ terraʒ guatsboa izlee aetneh t
eſe de eplaurmulris unſefije: in wlotnaſerun: finmns vintorti virars run onmaur acr mn celi: in qua um All ne mn h i netts liclunl d
in laboꝛe viuit. in timoꝛe moꝛit᷑. bñ ergo ter replicat᷑ videbimꝰ et gaudebimꝰ gaudiñ noſtri nemo llamer h inn Honort n diaceg⸗
Ve / ve/ ve habitantibo in tra Apoc. viij. Vel iõ tibi anobis. Aſcẽdamꝰ ergo et poſſideamꝰ terrã qm̃ po mn haſhii cmitall Etſialigin
ve: ꝓpter picula carnisſmundiiet vemonis:que licet terimꝰ obtinere eã. NMi eri riij. Mõ. C. . ij. 7. P. vij. 1 ſiiaſtnuu cickealis⸗ noͤaheti
ad tem pus placeãt: in fine miſeros ve eterne moꝛtis xxxj. et. T. j.j. ¶ Ded iſtũ aſce ſũ duo multos impe⸗ v. ſennj colci oc ropenitentis. i;
E⸗ . 5 I.et. T. j. aſcenſũ due os imp i M1 zofeceit Ne ientesenn⸗
exponunt. Qõ oñditur tali exemplo qð habetmõe dqiut: timoꝛ/et amoꝛ. Werbi gra/ volẽtes aſcẽdereper untutleſe alten. Sle i gci
Exemp. vj.j. Excogitato et imagiato:vquodã cogitãte quõ gradꝰ elemoſynaꝑ/et charitatis:ĩpedit amoꝛ pechie ncugeini bio du mohl e ang
Pe iquẽ ſtatũ inuenire vbi poſſet plenũ gaudiũ et timoꝛ penurie. Illud impedit etiã reſtitutoʒ vſu⸗ i omncrlpiinch⸗ ſi ich i Au rue
ꝛe ſine wloꝛe. et c wãbulãs æ hoc meditaret᷑: ob⸗ rari et ſymoniap et ſimiliũ ꝑ opa pñieſamoꝛ inoꝛdi⸗ numnütmnheſeſini an asingeing nn
uiauit cuidã qui qſinit quid cogitaret: et cum ei coꝛ nat? carini et rinoꝛ auſtenitatis.et ſic de alijs. Figu nlgi neltodieisdi diludni na 4
apiet: ait/ ven poſt meet ondaʒ tibi gaudiũ magnũ. ra ad h.ij. Paral.ix. vbi in quolibʒ gradu aſceẽſꝰ Ba⸗ icjͦneegchincbr⸗ etſtatinllu
et duyit eũ ad vnã wmũ plenũ theſauri auni et arge⸗ lomonis erãt duo leones hinc et inde Sed iſti leões gion ſeſtmmanelin e ba Vude
ti: et ait: hec tibi w et cũ iſtis potes gaudere. qᷣ dili⸗ qꝛ picti erãt vel foꝛmati ſine vita:ſignificãt/ q ſoluʒ Cmnn otuss diſtantie 4 iobinferno:
gent et ſapient wmũ aſiderãs: vidit ex vna ꝑte the⸗ timidos et vecoꝛdes impediũt:et illos væ qo habet᷑. tfet hioi iutiͤt len limnmort c
ſaun latrones er homicidas in quodã angulo abicõ P. vij.ar riij. Audaces vo foꝛtit᷑ aſcẽat᷑ Exẽplo Oð le er net i ania uimna gn
ditos:eiuſq; ſpoliationi inſidiãtes: et tremẽs qᷓſiuit quo.j.Re.yxxiuij.Aſcẽdit Rauid indeſet pabita- aurnletere ontiin lAin gclli t
a vuctoꝛe ſuo/quid ſibi vellẽt iſti: cui ductoꝛ: ad tvůs uitin locis tutiſſimis. Sʒ fruſtra niteremur niſi aſcẽ numnumn rami faiu ner
eiſtis gaudere potes:ſed in fineñ poſſũ te cuſtodire ſus eſſet poſſibilis. nunllan miinatotr bfi, lomi⸗
quin ab iſtis ſpolieris. Cuiille ve mihi qꝛ vcepiſti Jõ nuc Geptimo reſtat oñdere duo,. Pꝛimo quõ AVrꝰ.vij. oinmoteſtnimn ccl⸗ tono: Itn nalus
8 . . ic B onere du moꝗᷣ Gautünpeolükin purston a/
me. qꝛ hocnõ eſt gaudiũ ſed timoꝛ. et fugies occurnit ſit intelligibile coꝛpa aſcẽdẽ poſſint. Scvo ꝙ, velo. rlleu cne ſgiſfniͦſtanmnein u
alteri:a quo totũ ꝓmittit᷑ ſiẽ a pꝛioꝛi. Iſte ergo duxit ci᷑ aſcẽdunt.e Cã cœclarationis pmieſt difficultas Evj itenliteſuuh car düslienn nupuit multi
eũ ad vnã camerã pulcherrim:in qua ex vna pte vr q videt᷑ circa aſcẽſionẽ coꝛpoꝛũ ſpecialr. Cũ em pla⸗ ngzgiie uſen un Alis In guolidet en talr
dit menſã poſitã:cũ omnibo velitijs in alia lectu veli na ſint coꝛpa celeſtia et ſolida: miru videt᷑ et difficile ſenaltetſicxlupungete ſiſo deſcenin. Siantig
cate paratũ er ait: comede:et bibe/ et wꝛmi/et quere quõ coꝛpꝰ ſcʒ xpᷣi et q̃ cũ eo aſcẽderũt et coꝛpa bonoꝝ atonugin uac le aſemdütg gesdns
in omnibo carnis velitias.ſed diligent circũſpiciens: in reſurrectione ꝑ illa trãſ ire poterũt: ſine illoꝝ fra⸗ minfu uge iſnni uans gectatt.
xij. vidit v pariete ex vna pte ſerpentẽ maximũ occulte ctione ſeun diuiſione Ged ad h̊ ſciendu optet intel⸗ vni nolimaliapte dſcelüto rrdinite
egredientẽ et toꝛtuoſe incedentẽ:nũc habentẽ caput ligere / ꝙ ſieut exiuit ſepulchꝛũ clauſũ /et intrauit ia⸗ utlipuset tniotvinſinla Erempin
vꝓᷣ̈ſus menſã:nunc verſus lectũ quaſi incertꝰ cui væcli nuis clauſis: ſic ipſe cũ alijs aſcẽdit celũ. nec dʒ h eſſe lauoun de miigflin s a, ſndun
naret. vidit exr alia ꝑte leonẽ 6 e0 /,bran os aptũ: mirabile:ſi oſiderent opa naturenulli dubiũ eſſe/ dʒ ſcuhcllo⸗gtnn adhonog. dalendunt ihad
ad eũ vænoꝛandũ.et ait ductoꝛi ſuo:quid ſibi volunt quin veꝰ in opibo ſuis ſit potẽtioꝛ et ſbtilioꝛ: qᷓ qcũq; ſſutiwmac nolos. (Or ei na ermom
iſta aĩalia: q ait hic potes comedereſet biberejet gau opatio naturalis. Sed in opibo nature videmꝰ ꝙ ra ctſͤbiltareaſcenici g niod tönan Yol⸗
deread tpus: ſed in finen poſſũ te cuſtodire: quin iſte dre ſol penetrat vitmũ ſine ſul diuiſione:et caloꝛ ignis erngo ii. Ke i dicntstr qitnog qui ſiam
ſerpens occidat / vel in menſal vel in lecto/ vel neſcio ĩ ferru. et caloꝛ ſolis ſaxa duriſfſima/et vtus ſolis pfũ⸗ l
quo loco. quo facto:leo te deuoꝛabit:cuiille:ve ergo diſſima loca terre:vtute cuiꝰ aurũ et alia metalia ibi Gilin omuinnndeaſcücita, o:q ps
mihiꝛge rabime g hioſederevel gelcere velaſi⸗ generant᷑ Mo eſtigit mrabile ſi vrr er alij virture nn nacrthüitmi inallud dö gni Jnan
dere nõ poſſu. Et triſtis obuiauit tercio.qͥ duxit euz potẽtia vei celos penetrẽt.qꝛ ſicut cogitatõʒ noſtrã ſtdos naur 6 Pun t⸗ Ri 4
ad wmũ pauperuʒ: vbi nec erant diuitie nec velitie. nullũ obſtaculũ vel ſpaciũ impedire pt ita gloꝛifica is 4 tetahoten lega
Et oſtẽdit illi ſcalã: cuiꝰ ſũmitas tangebat ſolariũ: tos quin libere poſſint eſſe vbicũq; voluerint ſine im . araattſuhmdelaun an dan.
in quo ert ineſtimabiles diuitie et gloꝛie: dicẽs: vi- pecdumẽero ſtent pʒ Ger. xxiiij.viij. Et cognoſcẽ/ ſciẽ ue ueindlann Jaii Rend ciatn
des hãc vmũ:video inqt. hicinqt neceſt ſerpẽs: nec ⁊ vldere gcũq; volũt/et qcũq; circa nos agunt᷑ q̃ntũ xvij. ſllinſttcdh el glihorius cigit
leo/nec latro:ſeo gaudiu plenũ. Aſcende ergo ad w⸗ uq; ſim in obſemte et occultis locis: ſine abſcoſiõe 4 gepſutbüͤci aikfitindwumm dadel Bai
muũ ullã: et ibi innenies quicqͥq veſideꝛas:vt gaudiuʒ clare et aꝑte.qꝛ vidẽt ſpeculũ i.xũ: in quo relucent Etaülnane ncci zanded gaofehrlehit
tuũ ſit plenũ: et gaudiũ tuũ nemo tollat a te. et enris oĩa Tin bius Bꝛegꝰ. iiij. dyał.c.xxxiiij. Et. ij. dyal c. Kele enalellnunartaüfſiſio cnond
ſinetimoꝛe.¶ Spiritualy aĩa rõnalis ad vlitias et xxxv.q videt vidẽtẽ oĩa:in ipᷣo videt oĩa.qꝛ in ipᷣo oĩa felerintozmanuit fliüg no eſcilat D
gauclia creata: illa querit diuerſimode et in diuerſ. ptinent᷑. Sicut vidẽs ſpeculũ: videt oĩa qrelucent in niluelepeme b tbngiünie
Fij. cuioceurit mudus: offerẽs multas diuitias: terras ſpeculo. Ydẽ zego. ix. moꝛalꝗ iugit᷑ circa vramo⸗ uginlebaſenneg tunto rel ihmiulenis
er aialia aun er argentü. ſed ſidiligent aſiderẽt: v ⸗ re vſani: nullo m⸗ qedendũ eſt ꝙ aliq foꝛis ſit/ qp mnmunmanmbbimſeirerurg ur s
dere poſſẽt quõ latrones peſſimi eis inſidiant᷑ vt eos ignoꝛent. Multũ eberemꝰ ab hoꝛreꝛe pctm/ 1 opa nugſußſunptönemi enlnaln
ſpolient: ſcʒ executoꝛes et amici carnales. ſic patebit turpia:q̃ qntũcunq; ĩ occulto agamꝰ:videmur a o ililen ennlsc ſtinbd ſe Au:
infra. ca. x executoꝛibo. ſicut pʒ:A. xxj.ix¶ Alij q⸗ et ab angelmmerab oĩb amicis nr̃is:et a mitis æmo Uhltendſoenifer git Uſtisin man ctadit g
runt gaudiũ in vlitijs.et iſtis occurrit caro:⁊ offert nilo:q uitunt᷑ nos ĩ illo ſtatu ſtrãgulare/ ⁊ ſecũ ad e⸗ eſeſeini en anrnardihelmnieh
multa delectabilia ſed ſi dili ent᷑ circũſpicerẽt:vide⸗ ditõnẽ ducere/ paua ſũt qꝗᷣ nõ dimitterẽt turpe pctm h ſt gtem W mmecko duniſing⸗
rent ſerpentẽ.i.moꝛtẽ eis inſidiantẽ in mẽſa: qꝛ mul ↄmittere: ſi vierent᷑:a pꝛe/vel matre/ vel vxoꝛ ſi vide Gftnnneſcnen mtcii⸗ gehent Re⸗
tos occidit crapulaſ/et coꝛpalit᷑ et ſpirituałr. pꝛopter ret a marito.Et a mlto foꝛtioꝛi ſi tota villa h̊ vidẽt ſoltzſiene, teparat Dicut iſte Jan
capul mlũtipenierũr. Inſidiat ettã in lecto:qꝛ inti in foꝛo. Sʒ miri nrm pñt patreset matres/ et maritt Mcenee nletomin ſnctenfigeelgienie
etiã ibi ſpito moꝛiunt Et leo circuit querẽs tles ad hñt vxoꝛes et ecõuerſo / in celoꝛet mltos amicos:qͥ vi⸗ ltent. . teneät Ppter ial clcſeflig.
riiij uoꝛandũ:ſcʒ dyabolꝰ.j. Pe. v. ¶ Alij querũt iſtud dẽt qᷣcqͥd facimꝰ ĩ camera cũ tota curia celeſti. Mañ̃ ſenſtne tacaſumhütſint Auanend
j⸗ gaudiũ in vᷣtutibo.⁊ iſtis occurrit xpᷣus ⁊ eiꝰ miniſtri ergo ꝓbitas bñ agendi nob indicta. cum cuncta aga lgalamlat znclic Nangenln
et offert eis ſcalã penitẽtie/ſſq; trin graduũ:cCõtritõ mus ante oculos cuncta cernentis. Hoetius v. e cõ ſenczfn ſliüinei⸗ ſedebon tnſnaſn
nis ſofeſſionis/ et ſatiſfactionis / vel calã charitatis 7 ſolaroein fine HMota. C. iij j. Et. Gl. i j.vel vj vj. . nifn n innbid nin dlonis
aliaꝝ vytutũ:ſcʒ huũilitatis/pauꝑtat/ puritatis. Iſta Brum ad ſecundum væ velocitate aſcendentium xviñ. uli mäedenai ge Aüine
0 fnoſmnkſin
e

cdenaeri cli ecnyſe
topa nature nullidubiijeſſe
lhy iubſlporinorer hnlor eig
ls Gein ogl rune viden r
tyim ſineſui diuiſioneretcalor ignis
blisſarg dunſſing et dins ſoli gfüͤ/
re: vtute m aum etalla metallaibi
ſtigt mimabile ſi d erali virtuteer
s penetret. qeſicut cogitato; noſtri
vel ſpaclu impedirepklita glonſfia
poſſtint eſſe vbicũ volueninr ſinein
t Ger. pniij viij. Etcognole/a
polüt et ciqh arca nosaguni ni in
ſcuns et occultislodis: ſineabſeoſo
videt ſpeculi i wũ in o lncent
Sreg i dſale mi Eriſ ile
gete ointinli0 notr in in ho bi⸗
vicis hemli nittu /eluentin
5 ulrnaul̃li a innn
* qs
mtenci , li ſonaſi
ti? æberaneb hannepehn 1
mngiamnin gmn lenn n
thaihemienier necj d ,
Giiloſtun ſrugllane ,ſecal
Naſiti initren

x.

Fabula.

Aſcendere

non eſt mirandũ/quia in moꝛte bonoxꝝ vel in iudicõ
gen erali/ vel in liberatõne iuſtoꝝ de purgatoꝛio po⸗/
tius eſt terminus motus qꝙᷓ motus /qꝛ ſicut citatꝰ ad
veniendũ ad certũ locũ/certo die qui foꝛte locꝰ ad cẽ
tum di ſtat dieras:ſi om̃es dietas faciat ante illũ diẽ:
illo die locnʒ illũ ſubito intrare poteſt:oſtioa perto.
Dicquos æus citat dicensſaſcende ad me in montẽ
Exo.xxiiij. Quinũc vnũ pedem hũñt in celo ideſt affe⸗
ctionẽ:qui ꝑ rotã vitam ſuã vadũt p artam viã mũ⸗
ditie et pemtentie/q ducit ad vitã:et cũ magno labo
reꝑ gꝛadus bonoꝝ open aſcendunt ⁊æ virtute in vir⸗
tutem:MQui aſcenſiones in coꝛde ſuo diſpoſueꝛunt in
valle lacrimaꝑ.s.lxxxiij. Der phas et nephas.qui
tot gꝛadib aſcendũt quot bona viuẽtes geſſerunt.qͥ
per gradũ caſtitatis aſcendũt ad locũ mũoice:ꝑ gꝛa
dũ pacis/ad locũ pacis/et ſic dłe alijs. Et ſi aliqñ ce⸗
uient ꝑ peccatũ:cito redeũt ꝑ pemitentis.nõ erpectã
w quadꝛageſim vel ſenectutem. Scientes quoniaʒ
paruus erroꝛin pꝛincipio viaꝑ/ magnꝰ ẽ in ꝓgreſſu:
et quoniã tempus peſſimũ ẽ.Mich.ij. Quatucunq;
ergo celũ multis dietis diſtet ab eis in pꝛincipio vite
ni om̃i die appꝛopinquãt ad illud ꝓ vnã vietã:non
eſt mirabile ſi in moꝛte ſint ꝓpe celuʒ et ſtatim illud
intrẽt ſe potius ẽ diſtantia meritoꝝ qꝙ; locoꝝ. Ende
quidã ſapiẽs rqͥ ſiuit quãtũ diſtaret celũ ab inferno:
cõueniẽter rñdit/quãtũ aĩa boni et mali in moꝛte:qꝛ
vna ſtatim in moꝛteẽ in celo.alia in inferno.qꝛ ſicut
bonus multas dietas vt dictũ ẽ facit verſus celũ:et
ideo in moꝛte ſtatim ẽ in celo:v ꝑfectis loquoꝛ:non
illis qui impediũt᷑ in purgatoꝛio: Ita malus qui
dietas multas facit verſus infernũ:ſtatim ẽ in infer⸗
no:qꝛ pꝛius veſcendebat:dũ aliena rapuit multũ de
ſcendit/et ſic luxuria et alijs. In quolibet em tali
Peces magnũ gradũ facit ĩ iſtõ veſcenſu. Sicut igr
om in vna pte ſtatere vel ſitule aſcendũt ꝑ gꝛadus
vtutũ:mali in alia ꝑte vſcẽdũt ꝑ gꝛadus peccatoꝝ.
ſicut lupuset vulpes in ſitula.Exempluʒ ĩæ dinite
Laʒaro.Mu.xvj.e vtriſq; ſiłin 1 cvi. Aſcendunt
vſq; ad celos: qᷓtum ad bonos. Seſcendunt vſq; ad
abyfſos:qtum ad malos.¶ Sic gᷓ oñſa via/ et mow
et poſſibilitate aſcendẽdi.pʒ rnſio ad q̃ſtõnem Yoſa
phat regis.iiij. Re.iij.dicentiset q̃rẽtisꝑ quã viam
aſcendemus. Mo. M.j.x.
Aaloꝝ vo multitum nõ ſic aſcẽdit cuʒ xpᷣo:qͥ pus
cſcendit ꝑ hũilitatẽ.inxta illud Ps.xxvij. Inclina
uit celos et vſcẽdit.ideo poſt aſcendit ad celos.vſa.
xix Ecce dñs aſcendit ſuꝑ nubẽ leuem. et in Psõ.xlvj.
Aſcẽdit vus ĩ iubilatõne.YJo.iij. Memo aſcẽdit in

celũ niſi qͥ œſcẽdit celo.¶ Sed aliq potius eligũt

aſcẽdere ꝑ ſuꝑbiã cũ edificãtibi turrim babel. Geñ.
ix. Et cñ lucifero vel cũ Jcaro: 9 fabule hñt:
cũ pꝛ eius DLedalus vltra mare cũ filio ſuo Icaro vo
lare vellet:infoꝛmauit filiũ ; nõ aſcẽderet nimisal
te:ne ſolis caloꝛe penne eiꝰ coburerẽt :et ſic caderet.
nec nimis baſſe:nead turres vel cãpanilia lederet᷑ Nᷣ
tm̃ medium tenen/pĩem ſeq̃retur qͥ de volatu gloꝛi
atus:ex ſua pᷣſumptõne vedignans pris ſeqͥ veſtigia:
altius aſcẽdit:⁊ pennis cõbuſtis/in mari cecidit.qð
cũ pr retroſpexiñnet.ait. Icare nate bibis:iam nũc ſi⸗

ne pꝛe peribis. Jam tibi diyi bis:medio tutiſſimus

ibis. Juſſa paterna pati:mediũ tenere beati. Iari

ci fatumemoꝛes eſtote parati. Sicut iſte pᷣdicãuit fi

lio:ita pᷣdicandũ eſt omibo ſancte mr̃is eccleſie filijs:
Dicendo ꝙ mediuʒ teneãt:ppter ꝑicula q in extremis
latent. MNã ſupbioccaſum hñnt:ſicut patʒ exemplo lu
ciferi.vſa.xiiij.qui ait. In celũ cõſcensam ſup aſtra
celi:exaltabo ſoliũ meũ: ſedebo in lateribo aqlonis:

aſcendã ſuꝑ altitudinẽ nubiũ: ſimilie ero altimimo/
verũtñ ad infernũ vtraheris in ꝓfunduʒ laci.¶Æρ5
heu aliqͥ IJcaro et Luciferoſunt ſimiles:qui necpꝛe

Axxpv.

dicte wetrine credũt nec exemplis pᷣCdictis infoꝛmã⸗
tur vel terrentur. qbus no ſufficit mrimoniũ vel he⸗
reditas/ſeu dignitas paternal vel paternꝰ honoꝛ:ſed
in ſuꝑbiaʒ erecti:volut om̃es ꝓgenitoꝛes et ſingulos
vicinos trãſcendẽ: vel ꝓꝑ nouitatũ inuetõnes in oꝛna
tu/et barbis et hmõi:p dnium vlłꝑ balliuiã. in q pe⸗
ius aſcendũt:ꝙᷓ mala herba ſuꝑ blada.qꝛ ille volunt
blada væſtruere:vład ſetrahẽ. Iſti vo terras maio⸗
res et aĩlalia ⁊c.ꝓ phaset nepha sad ſetrahẽ⸗ Pqui⸗

rere:vt ſupᷣ ð aduocatis.A.xiiij.dificia altioꝛa ele

uare:ſicut patʒ ꝑ edificantes turrim babeil:Geñ. xj.
Alis vo nõ fufficit ſeqͥ pꝛes ſuos/ ãtiquos et ſan⸗
ctos et ſolidos ecclie wctoꝛes.ſ̊ volunt ſingulariter
videril altius volare:nouitatũ eẽ inuẽtoꝛes.æ qͥbj
oĩt ſimł Sen.j. Tumẽtes ſuꝑbia aſcẽdiſtis in mõtẽ.
Et in p̃s.lxxiij.ſupbia eoꝝ qͥ teoderũt aſcendit. Et
iteꝝ. Viqdi impiũ ſupexaltatũ eleuatũ/ſicut cedꝛos
libani. Sed qͥs ẽ finis huiꝰ exaltatõis /ptʒ cũ ſeqtur.
Trãſiui et ecce nõ erat.qſiui et nõ ẽ inuẽtus locꝰ eiꝰ:
ſqʒ; nec cũ illis in celo:nec cuʒ illis in terra iſta:ſ cum
his qͥ interfcti ſunt gladio.et vſcenderũt ad funda⸗
mẽta lac:vſa.xiiij.¶ Alij vo nitũtur aſcendereira
inflamati/ vtſe ve inimicis vindicẽt: ꝓpter hocem de
ſiderãt eẽ potentes.et ꝓpter hoc aſcendũt in iſrabel.
in pᷣs.lyxvij. Et iſtoꝝ altitudo ſeu aſcẽſus ẽ ſicut al⸗
titudo mõtis ethne.·q in ſeipo cõbunit:et valles a cõ
buſtõne minus ledit. Iſtũ montẽ inflamãt:qͥ eũ ad
vindictã acuũt/dicẽtes:magnꝰ es ⁊c.ſi eſſeʒ ſicut tu:
ita vindicarẽ me: oẽs loqrent᷑ e me. Iſti diu aſcẽ⸗
xærenõ pnt.qꝛ ſicut auisqᷓ nitit᷑ cũ vna ala aſcẽdere:
retro cadit: Ita illeqͥ aſcẽdere nitit/ſineala dilectõ
nis dei et ꝓximi vel ſine ala bone volũtatis ſeu oꝑati
onis vbipoſſibilitas adeſt vtrũq; hñdi:cadet. Geñ.
rlix. Cadat aicenſoꝛ eius retrolet ira vi aſcen t ſuꝑ
eos.in pᷣs.lxxvij.¶ ¶ Alij vꝓo aſcendũt cum inuidia.et
iſtoꝑ aſcenſus et altitudo aſfſimilat᷑ altitudini fagi:
cuiꝰ vmbꝛa herhas ſub ſe creſcẽ impedit.et q̃nto alti
tius aſcẽdit tãto latiꝰ vmbꝛã venenoſaʒ expadit. Sʒ
in fine ꝓcella vẽti ꝓſtemit. Ita iſtiĩ arte et ſtatu ſuo
nitũtur ĩ altũ aſcẽdẽ alijs aſcẽdẽ volẽtibo:inuidẽt.2
vmbꝛa venenoſe vetractõis accuſatõis/et vitupatõ⸗
nis impediũt.ps.xvij.Aſcẽdit fumꝰin ira eiꝰ. Sed in
moꝛte eũ ꝑuo flatu/væ oꝛe emiſſo:aĩa fagi in infernuʒ
cadet/et herbe pᷣus im peſite incipiẽt creſcẽ/ dicẽtes
illud yſa.xuij Coꝛruiſtiĩ terrã:qqͥ vulnera bas gẽtes.
Alij vo aſcẽd nnũt᷑ ꝑ cupiditatẽ cũ gigãtib.De
qw fabuloſe fert cumulauerut mõtes ſuꝑ mõres
vt qndã vũ ſaracenoꝝ/videlʒ iouẽ expugnarent:ſuꝑ
q̃s ĩ altũ aſcẽſos fulmẽ emiſit:⁊ ſub mõtibo qͥs cumu
lauert vpᷣſſo soccidit. SGic auari cumulãt trã ſuper
trã:pᷣbẽdã ſuꝑ pᷣbẽdã.væ qᷣv.xxvij.v.et mõtes ſuꝑ
mõtes/et poſſeſſiões ſuꝑ poſſeſſiões dũ tras ⁊ nemo⸗
ra et mõtes acqᷣrẽ nõ ceſſat:dñiũ ſuꝑ dmũ/balliuiaʒ
ſuꝑ balliuiã cumulãtes. Oʒ ĩ iſta cumulatõe aliqui
Teum celi in ſe expugnant:ſicut illi qͥ hmõi peniurijs
acquirunt ſicut aliquimercatoꝛeslet falſi cõpurga⸗
toꝛes/et duodenarij.Aliqui in membꝛis ſuis. Sicut
fures/raptoꝛes/vſurarij.æ quoꝛum quoliber conq̃ri
tur/dicens. Aſcendit malicia eius coꝛaʒ me:Yone,j.
et hmõi. Sed veus ſuper eos fulmen terribile emit⸗
tet:quando dicet illud Mat.xxv. Ite maled cti zc.
Et vt ſint hoc certi. audiant qᷓcertitudinalit᷑ eis
pꝛomittit ſic. Auaritia enim in capite ommũ/cœin/
pꝛomittit/dicens:nouiſſimum eoꝛum gladio in/
terficiaʒ ꝓmiſſiõis vo ineuitabilitas/ptzʒ p h̊ qð ſeqͥt
Hõ erit eis fuga.Et cito poſt:ſi aſcẽderit vſq; ad ce
lü/inde verhã eos. Et ſi abſcõditi fuenti vᷣticẽ car⸗
meli:inð ſcrutãs auferã eos.Et ſi celaucrit ſe ab ocu
lis meis ĩ füdo maris ibi mãdabo ſerpẽti ⁊ moꝛcœbit
eos. Quia qͥ ibo a ſpiritu tuo et qͥ a facie tua fugiaʒ

xij.

Fabnla.

Axv

.xxvj.
Exem.

Fxviij.

xxix.

Fabula.

Aſcendere.

ait Pfſal.cxlix.¶ Alij aſcendũt ꝑ hypocriſim ⁊ incõ
ſtantiã ad modũ milui: qui aſcedendo clamat voce
gracili/et ſoirituali valde: dicendo:fijfi fi ac ſi nihil
curaret v toto mũdo. Ac ſi eſſet ita ſpiritualis ⁊ eiꝰ
que vi ſũt intẽtus ꝙ de tpalibo nõ curaret: nec cogi
taret et ea que ſua ſut omino nõ quereret. Sed viſo
cadau ere:cito ſuꝑ illð vſcẽdit: et adhuc in altũ aſcẽ
dũt famelici:vt ad diſtãtiꝰ faciliꝰ pꝛedꝗ videãt.⁊ ci/
tius caplãt. In pꝛima cõditione eis aſſilant᷑ illi qͥ in
q̃drageſima. et in in firmitatibo ſuis et neceſſitatibꝰ
et ↄfeſſionibo ita ſpiritualr loquunt᷑ peccatũ veteſtã
vv dicentes:fiſfi/fiſſuꝑ gula et luxnria et hmõi: p ceſ/
ſa nte impedimẽto.viſa optunitate/cito ad cadauẽa
gule/ et luxurie redeũt.Et in hͥ aſſilant᷑ cuidã mõſtro
qð vocat᷑ lulligo.æ quo dicet᷑ infra. K.ij.v. In Se⸗

cunda ↄditione videlicet ꝙ; ideo in altũ aſcendũt:vt

pꝛedã capiãt.Aſſilãt᷑ eis hypocꝛite:qui ideo oꝛeoĩa
carnalia ↄtemnũt ideſt fingũt ſe in altũ ſanctitatis
volare:vt bnficia eccleſiaſtica/pmotiones munera/a
gratias/ et laudes hominũ adipucant᷑ Ad pᷣdã aſcẽ⸗
diſti. Geñ xlix. ¶ Alij aſcendũt ꝑ ſcalã accidie cum
teſtudine ⁊æ q fert ꝙ in d imidio anno arboꝛequãdã
aſcenderit:et in fine ad flatũ paruũ venti frigidi ceci
dit. Ita multi pa ſſu teſtudinis aſcẽdũt arboꝛẽ peni
tentie.ita tarde et tepide in finequadrageſime: et in
fine vite.et tarde ad eccleſiã et ad bona oꝑa cũ mur⸗
mure:et cito ad modicũ ventũ tentationis vel tedij
cadũt intãtũ:ꝙ inter paſca ⁊ aſcenſionẽ foꝛte maioꝛ
ꝓs illoꝝ qui in quadrageſima inceperũt aſcẽdere ſſᷣ
peccato iterũ ceciderũt.Aiĩalia ibãat/et reuertebant᷑
Eʒe.j.¶ Alij aſcendũt ad locũ cupiditatis vel vani
