nus eius:Eccli.xiij. Sicut pauper eypectat manum ris a nocino auditu: guſtus ab inoꝛdinato et nimis
diuitis:in quem humiliter clamantem diues reſpi⸗ lectabili cibo vel potu:et ſic de alijs.vt . leiuniuʒ
cit. Gic veus reſperit in oꝛatõem humiliũ et nõ ſpꝛe⸗ vel ceteraꝑ rerum abſtinẽtiam affligat animã ſuaʒ:
nit ⁊c.ĩ pſal.cjBecundũ patet.pꝛimo:quia ſicut Numeri.xxx.(¶ Tale nãq; ieiuniũ eſſe eberet: ſi⸗
lilium in eccleſia poſitum:in lutovel terra diu cuſto cut ventrẽ vacuũ replet cibis:ita animã repleat vir
dit viriditatẽ ſuam. Sic homo in humilitate virgi⸗ tutibus. Si ergo ſemel ĩ die comedit: illicitis pee
nitatem/charitatẽ et ceteras virtutes/ nõ ſolnm cu⸗
ſtodit:ſedquod plus eſt in eo pullulant:qua in radi
ce humilitatis ꝓdurat:a qua ſi nimix abſcindit᷑ are⸗
ſcit:quia viuificãtem ſe humoꝛẽ ſcʒ charitatis amit
tit. ¶ Secundo idem patet per exemplum ſumptuʒ
ab edificijs coꝛpoꝛalibus in quibus videmus ꝙ ma
gna cuſtodia totius edificij ex foꝛtitudine et cuſto⸗ quis peccatis perſeuerare.ſequitur. Mũquid iſtud
dia vpẽdet fundamẽti:quo ⁊æficiẽte vel ſubtracto vocaui ieiunium et diem acceptabilem wmino. ſup
totum cadit edificium. Sic ſpiritualiter tota foꝛti⸗ le nõ. Sed quale ſit ieiumũ quod ei placet: patet ꝑ
tudo edificij ſpiritualis ex fundamẽto ſurgit humi e quod ſequitur. Mõne hoc magis eſt ieiuniũ qð
litatis:quo ſubtracto cadit. Sicut ergo ĩ edificõ coꝛ elegi:diſſolue cogitationes impietatis:ſolue faſcicu
oꝛali ſignum eſt mali fundamenti: quãdo opus ad los vepꝛimentes:frange eſurienti panem tuum 77. 2
euẽ cadit ventum:ita in edificio ſpirituali quãdo il omne onus diſrumpe: id eſt omnia onera peccati 3
li qui foꝛtia aggrediũtur:et virtutum edificia foꝛti⸗ te pꝛoijce:et omnes ſenſus a peccatis retra he.ſeqni⸗
ter faciunt:ſi foꝛteleui verbo illius qui edificiũ coꝛ⸗ tur. Cũc inuocabis et dñs exaudiet: ſi abſtuleris te
rigere nititur: vel als eos repꝛehendit/vel quacunq; medio tui cathenam:ſcʒ peccati:et veſieris digitum
aduerſitate opus inceptum vel dimittere minãtur/ extendẽ ad aliena bona detinenda: vel ve nono occu
vel omnino ab illo ceſſant:ſatis oſtendũt q; ſuꝑ hu⸗ pãda.et loqui qð nõ pꝛodeſt ſq; iurãdo/vtrahendo/
militatis fundamentũ ſtabile et ꝓfundũ nõ erat fũ⸗ et hmõi.Tũc oꝛietur in tenebꝛis lux tua c ¶ Tem
datũ:quod ad tã paruã aurã ꝓſternit᷑. ¶ Ex effectu pus vo ad ieiuniũ oꝛdinatũ pᷣter alias vigilias: que
nãq; oſtendit᷑ ꝙ ſuꝑ fundamentũ vane gloꝛie aliqua in eccha ſub pcepto cadũt: eſt tota quadrageſima ex⸗
liter erat fundatũ:quo ſubtracto opus cadit:qꝛ em ceptis dieha dñicis:ita bñ ſub pᷣcepto cadit feria ter⸗
ſicut illud fundauit vt ſingnlariter in eovideretur: cia /. quinta ſicut ſexta:qꝛdicit vecretũ q; illud ieiuni
nullo modo in illo vefectuoſus inueniret᷑ ideo iſtis um adeo ſtricte eſt obſeruandũ:vt qui vnũ diẽ frege
ceſſantibus ceſſat opus.quando nãq; repꝛehẽditur rit bis comedẽdo.totã quadrageſimã vid et᷑ violaſ⸗
videtur ſibi ꝙ ſaltem in hocnon acquirit quod ere⸗ ſe ſiue inhonoꝛaſſe. v con. di.iij. nõ liceat. et. c.nõ op
didit:et quod acquirere intendebat: hominũ ſcilicʒ tet. Cuius cauſa ẽ:nõ ſolũ qꝛ Chꝛiſtus/ moyvſesſhe⸗
laudem:tanqꝙᷓ; operig mercedem:mercede vo ſubtra lyas tot diehns leiunarũt:quoꝛũ ieiunio congruuʒ
cta:quod mirabile ſi operari cenſent:quia humilia⸗ eſt noſtrũ cõfoꝛmare ieiuniũ.ſed qꝛ illi dies ſunt q⸗
tum eſt in laboꝛibus coꝛ eoꝛum.in ꝓſal.cvj.¶ Rer⸗ ſi œcima dierum torius anni. Sicut ergo alia veci⸗
cio idem patet per exemplum ſumptum ab ignis et mamus bona:ita rõnabile videt᷑ q etiam dies væci⸗

vinearum et metalloꝛum cuſtodia. vinitoꝛes nanq;
floꝛes et fructus quantum poſſunt ſub folijs abſco⸗
dunt:nea flumine vel alia tempeſtate ledantur. Ai
nera etiam auri vel argenti vel alioꝛum metalloꝛuʒ
ſub terra abſconditur. Ignis etiaʒ ſub cinere. G. iij.
Eij. Et multa alia etiam abſconduntur ne smittan
tur:ſicut oſtenſum eſt. . v. vij. Sic etiã omnes vir⸗
tutes ſub humilitate abſcondende ſunt arq; cuſto-
Diende:ne a vento inanis gloꝛie aſpoꝛtentur.ſicut
puluis ve manu non abſcondentis aſpoꝛtatur: poe
tantis viſum vel exerceat vel œbilitat. Sic ſcõm be⸗
atum ꝛegoꝛiũ ſententialiter:qui ceteras virtutes
ſine humilitate habet quaſi puluerem in vento poꝛ⸗
tat quo excecatur.

Eiunii pꝛimo oſtẽ

nec animã ſatiat. Calibus tanq maleieiunãtibo im
ꝓerat veus Yſa.lviij. dicẽs. In die ieiunij veſtri in
uenit᷑ volũtas veſtra:ſupple mala. ſequit᷑. Mũquid
hoc eſt ieiuniũ quod elegi per diẽ homineʒ affligere
animã ſuam.et cum hoc peccare le nouo vel in anti

Arti.j.
.J.

catis vacat:ſaccũ quidẽ euacuat:ſed nec deũ placat:

ij.

Jeiunium

memus Et ſicut ſubtractõ vcimaꝝ aliaꝑꝝ reꝝ nõ fit
ſine piculo:ita nec dieꝑ:que quidẽ ſubtractio p fra⸗
ctionem fit ieiunij. Quia dicit vcretũ ꝙ qui vnum
vel plures dies frangit:vcimam dierum nõ exoluit
x conſe.diſt.v.quadrageſima. Hoꝛa autem his di
ebus comedendi nona eſt: vt in aliquo plus expectet
qᷓ alijs diebus. Contrariũ auteʒ in hisvel quo ad
Dies / vel quo ad hoꝛam facientes ſine cauſa: que eos
ſufficienter excuſet:grauiter peccant tanq; pꝛecepto
rum eccleſie tranſgreſſoꝛes. Cauſe vo ab hac ieiu
nij generalitate excuſantes ſũt infirmitas/ væebilitas
minoꝛ etasl impᷣgnatioſinfantiũ nutritõmẽdicitas
qñ ſcʒ tãtũ ſimłogregare nõ põt: ꝙ vna ſufficiat re
fectõne laboꝛ:qui ex neceſſitate incũbit laboꝛãti.Ex
neceſſitate ideo addit:quia nec volũtarie peregrinã
tes excuſantur. nec illi qui habent vnde oꝑarios cõ⸗
ducant:ꝓpꝛijs tamẽ laboꝛant manibus:vt ſumpti/
bus parcãt. IJlli vo qui ex mala ↄſuerudine vel alia
cauſa minus legitima ieiunare nõ poſſunt:per ecdle
ſie vecretũ elemoſynis recompenſare vœebẽt cefectuz
quuem in ieiunio comittũt:ſicut patet viſt.xlj.nõ co

gitantur vbi dicitur: vtãtur pꝛecioſis:et vent pau

peribus vilia:conſuetudinem infirmitatis ſue redi⸗

mẽtes. Sic ergo vt dictũ eſt vitaʒ ducamus in ieiu⸗

Axti.ij.
Uij.

Exẽplũ.

Arti.iij.
.vV

nijs multis.ij. Coꝝ.xj.
Sed quia multis difficile videtur tam multiplex
tenere ieiuniũ.cõgruum videtur ĩ hoc articulo oſtẽ/
ære:quomodo facileinuenire poterũt quod diffici
le videtur:oſtendẽdo tam hyſtoꝛia qᷓ; experimẽtoſq;
ieiunãdi conſuetudo ieiunium leue reddit.cuius ra/
tio patet.C. viij.arti.ij. Hvſtoꝛia etiaʒ oñdit que in
vi.pa.habetur.quaſi modo qui ſequitur e quodaʒ
cui tamdifficile videbatur ieiuniũ ꝙ; nullo modo ie
iunare vt ſibi videbat poterat.ĩ quo caſu ſeipſuʒ vin
cebat:et ieiuniuʒ ſibi leue faciebat tali modo:pꝛimo
hoꝛa matutina quãdo comedere ſolebat:⁊ foꝛtit᷑ ad
hoc temptabatur:dicebat ſibipᷣi.vſq; ad terciã iein-
nabo pꝛo amoꝛe ci.quãdo vo ad terciã vẽtum ẽ: ſic
Dicebat ſibipſi x ſexta.⁊ deſexta vſq; ad nonaʒ: et ſic
paulatiue ad ieiuniũ aſſuefactus/leue inuenit in vſu
et ope/quod graue timuit ĩ cognitõe. Sic in pꝛopo⸗/
ſito illi qͥ carnis inoꝛdinate ſequũtur væſideria:ſi ad
ieiunia eãdeʒ aſſuefacerent carnem: facilius milleſᷓ
nũe vno ieiunarẽt diebus. ¶ Hoc em̃ pꝛeter exꝑimẽ⸗
tum poſitũ.C.viij.ij.quotidiano etiam patet expe⸗
rimẽto tæ pueris et puellis velicate nutritis:qui qñ
ſatis habuerũt:ieiunare bñ nõ poterũt. poſtqᷓ vo re
ligionẽ ſunt ingreſſi:vbi frequeter paꝝ babẽt ad co⸗/
medendum:ex quadã conſuetudine ſine magno iein
nãt grauamine. multo foꝛtioꝛi hoc facere poſſẽt:
quilaute ſemel in die pꝛocurãtar.ſi eandeʒ haberẽt
vel voluntatem vel conſuetudinem. quibus Am
bꝛoſius in ſermone de quadrageſima. Pudet inquit
Dicere. Senes et auicule quadrageſimã faciunt/diui
tes vo nõ faciunt.
Sed quia hec cõſuetudo ſine difficultate nõ obti
netur hoc articulo tercio neceſſariuʒ videt᷑ vtilita⸗

tes oſtẽd ere:que habite in mẽte vel opere /difficulta

tẽ illã alleuiabũt.¶ Quaꝝ pꝛima eſt ſanitas nõ ſo⸗

luz mentis ſed etiã coꝛpis:qꝛ ſicut medicꝰegrotis vel
male diſpoſitis abſtinẽtiã im ponit vt ſanitatẽ cõſe/
quãtur coꝛꝑis:itaſceus ieiuniũ xpᷣianis vt ſamtatem
ↄſequãtur tã coꝛpoꝛis qᷓ anime. Sic ergo abſtinẽtia
⁊ ieiuniũ animab coꝛpibuſq; ſanãdis ſalubꝛiter in⸗
ſtitutũ eſt. Sed heu medico creditur coꝛꝑis abſtinẽ
tiã iniũgenti:et medico nõ creditur animaꝝ ieinni⸗
um imponẽti. ¶ Secũda ẽ vmonis et culpe expul⸗
ſio.ſicut patet.A.iiij..¶ Tercia quia carnẽ wmat.
er contra ſpiritum debilioꝛem reddit:ſc ſpiritũ foꝛ/
tificat:ſicut vebilitata vna parte exercitus foꝛtifica

tur alia:pꝛopter hoc ceum mihi moleſti eſſent ego in⸗
vuebar cilitio:humiliabam ĩ ieiunio animã meam:
In pſal. xxxiiij.¶ Quarta eſt mentis eleuatio. Gi⸗
cut em̃ falconem nutriens cibum ſubtrahit:famedqʒ
eum affligit:vt altius volet/et ieiunia foꝛtius pꝛeda
tapiat:ita tu æus coꝛpoꝛali ieiunio vicia cõpꝛimis
mentẽ eleuas.¶ Quinta oꝛõnis exaudit.ſicut vñs
citius audit ſeruũ ſufficienter punitũ:ſic ſcitote qm
exaudiet dñs pꝛeces veſtras:ſi pmanẽtes ꝑmanſeri-
tis iĩ ieiunijs et oꝛatõibus: Judith.iiij.¶ Dexta eſt

moꝛtis eterne euaſio:que pᷣ culpã initiat᷑:et ꝑ penaʒ

cõſummat᷑ Quod figurat᷑ San.j.vbi daniel et ſocij
eius abſtinẽdo moꝛtẽ euaſerũt. Idẽ patʒ Heſter.iiij
vbiieiunio triduano poplo indicto:populus ab oc/
ciſione liberabatur. Idem oſtenditur quadam hy⸗
ſtoria qua dicitur:q; cuidam ieiunanti ſabbata ⁊ vi
gilias ſancte Marie:bibẽti tamen ante pꝛandium:
in mari cũ omnibus alijs ſubmerſis ſuper plãtam ſe
Tnti et clamanti ſancte Marie:cuius vigilias ſab
bata vt dixit ieiunarat:ſaneta Maria apparuit di⸗
cẽs. Mõ ieiunaſti mihi niſi vnũ diem:quia ſolũ vna
die a potu añ pꝛãdiũ abſtinuit.⁊ ꝓ illo inqͥt vno die
iſta vna vice te liberabo. Idẽ patʒ Jone.iij. vbi ha
bet᷑ ꝙ niniuite qͥ pᷣdicauerũt ieiuniũ:⁊ indutiſũt ſac.
co:⁊ liberati ſũt a moꝛte.¶ Geptima eſt ſpũalis cõ
foꝛtatõ.ĩ cuius ſignũ poſt xpᷣi ieiuniũ ⁊ temptatõem
AMath.iiij. acceſſerũt angeli mĩſtrabãt ei. ¶ Octa
uo eſt celeſtis hereditatis recuperatõ. Sicut em̃ ali/
quãdo cõtingit ꝙ hereditatẽ quã parẽtes guloſe vi
uẽdo vendũt:filij parce viuẽdo redimũt. Ita here⸗
ditatẽ quã pꝛimi parẽtes noſtri ꝑ gulã ꝑdiderũt:ꝑ
ieiuniũ recuꝑare poſſumus. Vñ Hiero.iĩ quadã epi⸗
ſtola ad monachos. Gula nos d pꝑadiſo eiecit:ergo
opoꝛtet ꝙeſuries nos reducat. .
d hoc eĩ ieiuniũ tot ↄferat vtilitates vebitas
reqͥrit circũſtãtias/intẽtõem videlicet/modũ et ele
moſynã ¶ Mꝛimo intẽtio ad hoc requirit᷑ vt ieiuni
um ꝓpter dei placẽtiã/ vel ꝓpꝛiã vtilitatẽ/ vel pecca⸗
toꝝ cõpaſſionẽ:ſicut mater vidẽs filiũ moꝛi:ieiunat
ſicut dauid filio ſuo moꝛiẽte.ij. Re.xij.Sic etiã ieiu
narũt ſuꝑ ſaul vſq; ad veſperã:qꝛ ſcʒ cecidẽat.ij. Re.
j. Qui vo alia ieiunãt intẽtõe:ſicut hypocrite cuʒil
lo phariſeo:Lu.xviij.dicente. Yeiuno bis ĩ ſabbato:
quoꝛũ ꝓhibet intẽtiõem ſaluatoꝛ Math.vj.dicens.
Cum ieiunatis no.c.Aut cũ auaris qui abſtinent
vt parcant/ad modum canis iacẽtis ſuper fenum: q;
nec comedit nec pecoꝛa comed ere ꝑmittit:ſed ſuper
omnes latrat.Sic tales omnes appꝛopinquãtes vx
mibus illoꝝ ſuſpectos:ne comedeꝛe veniãtquod ipi
comedere volũt:ideo ſuper om̃es murmurãt. ad qͥs
ait Iſa.lviij.ad lites ⁊ cõtẽtões ieiunatis/aut cũ ſu/
perbis et vindicatiuis qui vouẽt vel pꝛomittunt ſe
velle a carnib vel vino vel a conſimili abſtinere:dv⸗
nec vindicati ſũt moꝛe peſſimoꝝ iudeoꝝ: Actuũ.xx⸗
iij.qui euouerũt ſe nõ comeſturos nec bibituros xᷣ
nec occidiſſent Pauluʒ.ʒacha.vij. Cum ieiunaſtis
nũquid ieiun iũ ieiunaſtis mihi.quaſi di.nõ:ſed cõ⸗
tra me dyab olo male ieiunãt.¶¶ Aut vᷣo ꝓpter coꝛ⸗
pis ieiunãt ſanitatẽ: plus medici qᷓ; chꝛiſti ſequẽtes
regulas:qu i oẽs in iſtis compᷣhẽdunt᷑ verſib. Jeiu⸗
nat iuſtus medicusſſimlatoꝛ auarus.Spirituʒcar
nijlaudi/ ſtudio retinẽdi. Qui oẽs iuſto excepto di/
cere pñt illud IYJſa.lviij. Jeiunauimus et nõlaſpexi⸗
ſti ⁊c. ¶ Secundo ieiuniũ debet habere modũ ĩ edẽ
w congruum:ꝙ illevidelicet qui ieiunat nõ excedat
quia ſemel comedit.talis em̃ qui excedit tantuʒ vna
vice comedendo quantum duabus vicibus.ergo co/⸗
medit venter ſnus:pꝛo duobus obolis venariũ red⸗
dit. Mon vos ſic: ſed ſanctificate ieiuniũ. YJohel. ij.
coꝛpus aliter humiliãdo: ⁊ elemoſynas qð ſibi para

n Gen dcitad
laiumtmmum in etinnſt
ntcann bel e te auil
Pegmtin ſreneſoo⸗
ieencnl un gallum hoi

Stes tepelletol inco apolit Gie
ſianinmallſngeni i
clus naer non chſnluuel nai⸗
ſunsilc tibit b difialius i
cho li cöverimiliciunio et fetu et
atifacioe cötrinoneetofeſſione:
tigcnlovide . Fi,.
(Abiſtsoütieimmiinectſſtatt etff⸗
qut maleautbiſe ercnſant. CMalen
lauſas falſasallegit vel inſuffigetes:
icit ieo ieimnareno ofſt atenen
ſyr onplenos el apitis gſi einn
hütxel enobiles ſunt, mlicarenum
hocck gnotumcig talew allgate
Neerrellngvrreret ventatsinuenret/
ſicin hlus chneeſſe mals polütat,
lcpirs whilitategein n lis mali
aſſeniütdllgetenerey lun

(Orpus öſumi
tisſunt fontes tales usdſunirer

„ en
Lij vii⸗ lilettnnnn

E =
= ,
=
=

4

botan
hulniiginig
Onn nullng in, vot⸗
mnunen arotand
ge iguetnblt ine
ntunn
Art. v.
ix.

. Eriglisgrſ
Nicüinſimit Pliencſen⸗

nutmd nnpeni gateſl⸗
Pbemittigliſhan roy laſet
lporce vieo reclimüt. Ztaber,
Paretesnoſtn pguls odigerüt⸗
poſumus V hiero ignaig
0s. Gnlanos N ecli diecitat
8Nosrtducat.
eiuniütotoferat btilitates dhitte
s intitöͦen picelictt noci erile
noimntitioad hocrequint yt ieunn
citii rel goui ynlitati nel ece⸗
t marer ndis flii norn ainet
no monite ij Beni Glcenitin
al veſperiͦ geſ ctaiat i Re.
nirnakeutdfag
ij dicente. Yeiuno biziſobbato:
nöen ſaluator Oath v.dicens,
e Aut ci ananis gliabſtint.
uumcams uitaſibefnin
cora come ere hmittitſelſiy
opinqnätesn.
ctales omnts approptn ulii
ctos:hecommedlete venliͤti
ſies murmurat. 40
loſcgereſie tiseut l,
ites 1cotithes ieinnatton

Arti vj.
x.

xj.

Exem.

Jeiunium ʒ .

cit/ dãdo xpᷣi wetrinã ſequẽdo Math. vj. Tu autem
inqᷣt cũ ieiunas inunge capnt tuũ.i. xpᷣm in ſuis mẽ
bꝛis:oleo pietatis/ſcies qꝛ bona eſtoꝛatõ cũ ieiunio
et elemoſyna: Thob. rij.
Peedicti vo ieiunij cum pꝛedictis circumſtantijs
neceſſitas ex tribi apparet. Permo quia eſt a veoo
quodammodo in paradiſo oꝛ inatum.quandã nã-
qꝙᷓ abſtinẽtiam pꝛimis impoſuit parẽtibus/quãdo
eis pcepit:ne comederent œ arboꝛe ſciẽtie:et a chꝛi⸗
ſto in terra operatum: quãdo ieiunauit quadragin
ta diebus: Mathei. iiij. Et ab eccleſia pꝛeceptum et
terminatum in vecretali:li.iij. tit. ce obſeruatione
leiunij. BSecundo:quia teus vult ꝙ ſui ꝛeiunẽt et
abſtineant: parcam vitam in hac vita ducẽdo. quod
ex hoc Pan ſic pꝛophetas et apoſtolos nutriuit:
quos potuit ſi
ro.ĩquadam epiſtola ad monachos.
nem ꝙ ſubcinericium:et alium potũ ꝙ;ᷓ vas aque po
tuit vus vediſſe helye.iij. Re. xix.ſi voluiſſet. qur eti
am multa milia hommũ quãdo voluit æ paruo pa⸗
ne pauit:et potuit ſi voluiſſet diſcipulis panem ve⸗
iſſe:quãdo pꝛe fame ſpicas cõfrica ãt. ¶ Tercõ qꝛ
fracto ieiunij eſt periculoſa:ſicut patuit ĩ pꝛimis pa
rẽtibus:quiabſtinẽtiã eis a ceo umpoſitã frãgentes
T paradiſo eiecti fuerũt. quoꝝ caſum timere poſſũt
qui ieiunia frangũt eccleſie:ne expulſos ⁊ intrare vo
letes repellet qui incolas expulit. Si emipſi ieiunia
frãgentes ĩ paradiſo ſe tenere no vornerüt quod fa-
cilius videt᷑:quomõ cõſimilia vel maioꝛa frãgẽtes 7
faciẽtes illuc redibũt:qð difficilius videt᷑.Ad locuʒ
ergo illüũ cõuertimi ĩ ieiunio/et fletu/ et planctu:id ẽ
ĩ ſatiſfactõe/cõtritioneet cõfeſſione: Johel ij. De H
piculo vide. G. v. vij.
Ab iſta ant leiunij neceſſitate et fractiõis piculo
ant male aut bñ ſe excuſant. Andale ſe excuſant qui
cauſas falſas allegãt vel inſufficiẽtes: quoꝝ quidaʒ
dicut ꝙ ideo ieiunarenõ bñt / qa teneris vel vebilis
ſunt complexiõis vel capitis.qꝙ ſi ieiunauerint wle⸗
bũt:vel qꝛ nobiles ſunt⸗ celicate nutriti. & Quibo
reſpõdet᷑:q; quãtumcũq; tales allegãt cauſas:ſi dili
gẽter rei inquirerẽt veritatẽ:inuemirẽt hmõi fractõ
nis cãm plus ĩ coꝛde eſſe mala volũtare ꝙᷓ ĩ co pis
vel capitis cebilitate:qꝛ in vi ilis malis quibi dya
bolo ſeruiũt diligẽter:et exceſſtun⸗ potatõibus et ſi⸗
milibus dyaboli operibus/que ranõaliter caput pl?

Vlere faciũt: pluſq; copus cõſumũt et eſtruunt ſa

t tales em̃ li aſſilantur ve quo dictũ ẽ
Z.ij. viij. ¶ Coõtra illã em quꝗ allegãt complexiõis

iliud ſuſtinere poterũt:qꝛ cogitatõe

rent:potius hic cũ dauid pei
dieꝑlſcʒ cõtritõis/cõfeſſionis et ſatiſfactõis/ qᷓ famẽ
ſeptem annoꝝad eſt eſuriem et penam eternam vel
trium menſium ꝑſecutionem:id eſt purgatoꝛij paſſi
onez. Illis vo q nec ſicſe vincere volunt vt fm leges
viuant eccleſie. loquitur Hiero.in quadã epiſtola di
cẽs. Dicis inquit nobilis ſum ⁊ velicate nutritꝰ:ieiu
nare nõ poſſuʒ: ergo inqnit viue lege tua:qui nõ vis
viuere lege vei ĩ oꝛatõe et leiunio: dar.ix. ¶ Alij vo
dicunt ꝙ hoc faciunt ratione ſocietatis. quoꝛum pe
riculuʒ oſtendit beatus HGꝛegoꝛius ſecũdo libꝛo dy
alogoꝛum:exemplificans quodam/quem dyabo⸗
lus per ſocium talem loquens a pꝛopoſito reuocauit
ieiunij:qui ſemper ad ſanctum Benedictũ leiunus
pernemire conſueuit: quem quadam die verſus eum
venientem:quidam itineris ſocius bis vel ter ad ſe⸗
cum comedendum inuitabat:cui in fine cum locum
ad hoc inuenirent aptum conſenſit / quod factũ He
nedictus ſtatim vt ad eum venit impꝛoperauit:ac ſi

tatoe ſe vincere vebe⸗
ilentiã trium eligẽtes

Inconſtantia J ij.

pꝛeſens fuiſſet/ aſſerens ꝙ dyabolus in via per ſoci⸗

ij fractionem illum
malos ſocios obti⸗
et. Cau eat ergo ie⸗
ſocios eis loquit᷑ tẽ⸗
chꝛiſtum acceſſit ie⸗
Mathei quarto. Bene autem ſe excuſant
1. quibus dictam eſt ſupꝛa
qui in quadrageſuma
leiuniũ fran⸗
excuſantur. extra œ
vj. ve obſeruatione

um ei locntus fuerat.

lunantem
qui neceſſitates
e.c.iij. Oui

haben
uia ſcõm vœcretales
pꝛopter neceſſitatem vel infirmitatem
gunt etiam carnes comedendo:
re.iuris quod nõ eſt. et li. iij. ti. xl
leiunij. conſilium. S. pꝛeterea.

et ad ieiun
induxerat. Frequenter nãq; per
net: quod per ſe ohtinerenon val
innantes: cogitantes q ille per
ptationem: qui per ſeipſum ad

Nceonſtantie pꝛio po

nenda eſt diſtinctio. Gecũdo

cio eff⸗

cauſe. Ter⸗

ectus. Quarto ſigna. Ouĩto reſpõ/

ſio cum repꝛobatione. Sexto pena.

MErumad
in coꝛde et co
quotidie ad oculuʒ
to:ſiue capilloꝛum

pꝛimum inconſtantiarum quedam eſt
2poꝛe/ quedam in coꝛde ſolo.

Pꝛima

atet in omni erterioꝛi oꝛnamẽ-
iue veſtimentoꝛum: illoꝛum vi⸗

licet ð quibus Seneca rethoꝛice ſue libꝛo. uiij. Ad

noua inquit homies currunt adeo:
ſolitum eſt in turba notabile ſit.

vt quicquid in-
Becunda in hbis

abſconditur: qui eam carcerum clauſunis vel pꝛofeſ⸗

tibus inpedimentis: ſoli⸗

Gꝛegoꝛius ſuper Eʒechie.

omek x. ſemetipſuʒ inquit abnegat: quimurtatus ad
melioꝛa incipit eſſe quod non erat:ſed quoſdam vi⸗
dumus ha bituz nõ animũ mutaſſe:ita vt religioſam
veſtem ſum erent:ſed antea

ſtimulis fortiter agitari m
oſtenſis bonis ſuperbire/p

cta vicia nõ calcarent ire
alicie leſione ferueſ⸗ cerelõ
ꝛeſentis mundi lucra in⸗

hianter quererel œ ſolo exterius habitu ſanctitatis

fiduciam habere.
rnuic
rum vna

quod ſuper falſum funda
qꝙᷓ; opus faciliter a æxtra
tur:ſicut arboꝛ debilis in

animo incõſtans eſt ino

zutem incõſtãtie cauſe multeſunt.
ſalſitas:quia ſicut opus. nõ eſt conſtãs:
tur fundamentũ. Tale nãᷓ
ad leuam:et ecõnerſo agi⸗
radicibus. Sic vir dupler
mnibus vijs ſuis: Jaco.j.

qua

BGecunda eſt ſtulticia:quia ſicut luna ita ſtultꝰ vt

luna mutatur: Ecci.xxv
tionem: ve ceſiderio in

ij. ve cogitatione in cogita⸗
ceſiderium: opere incepto

ad nouum incipiendum anteq; pꝛimum perficiatur
Quia teſte Seneca:ſtulto nihil eſt conſtans: nihil

q; din placet.

Tercia cauſa et inconſtantie mater

eſt impatientia:qua uis impatienter ſuſtinet illa:

qua in pꝛopoſito vel

atu vel opere aduerſantur:ex

quo ſequitur:ꝙ in nullo ſtatu/ pꝛopoſito vł opere ſe

volũtate cõſtantiam habet:

tali aduerſa innenit que impatiẽter fert:alia
ſtatũ/i

pꝛopoſita/loca vel ſi
tus:tanqꝙᷓ tedij inuẽti et

quia dum in quocunq;
querit

in quibus nõ eſt tediu exp⸗

expti:fugã et remediũ.cũ in

ſtatu ſuo quẽ inexptus lucentẽ videbat / ſine tedijſq;
eſſe credebat. Tedia impatiẽs inuenit inopinata. x
ſtatu ſuo nõ cõtentatur. Et ideo ſtatũ aliũ affectat
et querit:cuius pulcrã exterins videt apparentiã:ſ

interioꝛa inexptus eſt tedia.

ita affectus fertur x ſec

que cũ expertus fuerit:

ũdo in terciũ:æ tercioĩ q̃r⸗

tum:ſic emceps vſq; illius inconſtantiaʒ: moꝛtis vi

cerit conſtantia:ſicut
dou. .
na ſcolariũ œæ quodã

ſitus:de ea ad eoſdem re

le aſſer uit:qꝛ foꝛſitan ib

pꝛimo ſtatu ferebat᷑ ĩ ſecin
Exponit ad hoc exemplũ ει

oetius væ diſcipli

lariu 9 quẽ ab effectu filiũ vocat incõ
ſt ãtie:q̃ſi mõ quo ſequit᷑

hica parẽtibo ad ſcolã po⸗

diẽs ſe e ſtatn illo plus nol
iverberaba tur. AWercatiõi

Arti.j.

Arti.ij.
ij.

iij.
Exem.

,

iiij.

v.

Exem.

Inconſtantia

ergo ſicut elegit expoſitus:periculaq; terreet maris
que talibus contingunt expertus: idem e illa aſſe⸗
ruit arte iterum ex ꝓpꝛia electione militie expoſitus
videnſq; ictus que ſuſtinẽt et pericula que imminẽt

in bellis et huiuſmodi:illam etiam vitaʒ refutauit.
Sic etiam e aſtrologia:quia nimis vigilare opoꝛ/
tuit. Dic etiam ſatiatus et attediatus fuit ve vroꝛe
ſua:aliã videns piꝰ placentẽ:videnſq; omni arte vel
ſtatu tedia que impatienter ſuſtinuit / dixit ſe nolle
hominẽ eſſe:quia in omni hominũ ſtatu tedia inue⸗
nit vel timuit inuenire. Sic illi qͥ impatienter tedia
tolerant in vno loco vel opere occurrẽtia nunqꝙᷓ ĩ ali
quo loco vel oꝑe conſtantes erũt:q; in omni loco et
opere tedia inuenient. Mõ ſic virtuoſi exempluʒ ſe⸗
quentes bonoꝝ. ð quibus cũ ĩmaximis eſſent aduer
ſitatibus dicit. j. Mach.ij. Aatathias filij eius
conſtanter ſteterunt. ¶ Quarta cauſa et incõſtan⸗
tie mater eſt:mala et inoꝛdinata voluntas: diuerſi⸗
mode tamẽ in diuerſis:quis ĩ homibus qui ſuiiunis
ſunt:ĩ ſeculo remanẽtibus:totiꝰ incõſtãtie cauſa ĩ oꝛ·-
namẽtis T capillaturis ⁊c̃. Eſt voluntas et appetitꝰ
curioſitatis ? ſingularitatis ⁊ vamitatis:ex qua acct
dit ꝙ nullꝰ modꝰĩ talibus eis diu placea t: qꝛ exquo
illud qð ſingulare curioſũ:vtpote raro viſũ ĩ pꝛin⸗
cipio fuit:incipit eſſea multis vſitatũ et viſum:inci
pit eis diſplicere qñ ceſſat ſinglłaritatis ⁊ vanitatis
cq:et hoĩm admiratõ: ꝓpter que in pꝛincipio placu
it: ex quo accidit ꝙ nouã excogitãt curioſitatẽ/ vt de
nouo homines ſuper ſe admirari faciãt. Totius
vo inconſtantie cauſa in illis quo ad cupiditates et
acquiſitiones:ꝙ nulle diuitiej vel ſtatusſ vel terra/
vel officiũ eis diu placeat.eſt illoꝛũ voluntas inſati
abilis. ex qua ſequit᷑: ꝙ illud acq ſitũ in quo ſine ma
ioꝛi cupiditate quã anteq illud haberẽt pſeuerant
ſp ſiniſtre cogitãt:iudicantes ſe illo habito ſatis ha
bere tanqꝙ; mil reputãt et a pꝛioꝛi volũtate tanqꝙᷓ; in
conſtantes recedut:ſemꝑ maioꝛa cupiẽtes ſicut pa⸗
tet. A. xxvij.v. Et hec ẽ cauſa quare apud eos ĩ pec⸗
cato ola conſtant: Coł j. Apud quos ſolius peccati
conſtãtia habet᷑ In bis vo qui ſui iuris ex pꝛofel⸗
ſione eſſe non veberent totius inconſtantie cauſa:et
mater eſt ꝓpꝛia quã retinuerunt ⁊ reacc erũt volũ
tas.nihil quippe bominẽ in pꝛopoſito ve loco vłſta
tu inconſtantẽ facit niſi aliquid quod ſue voluntati
ad plenũ nõ ſatiſfacit:vel aliquid uod ſue volunta
ti contrariatur et diſplicet ¶Ad hoc ergo ꝙ incon
ſtantia in aliquo oꝛiatur/ duo õ
videlicet et diſplicẽtia.qui totã voluntatẽ ſuã ĩ ma/
nu poſuerũt ſuperioꝝ et voluntate uloꝝ nulla eis re
tinẽtes in omni loco et ſtatu in quibus ſemꝶꝑ ſuperi⸗
oꝛes ponunt᷑:conſtantes erunt: quia cũ nullã habe/
ant voluntatẽ:nihil fieri poterit pꝛeter illoꝛum vo⸗
luntatem. et p conſequẽs nihil eis diſplicebit:ð hoc
ꝙ contra illoꝛũ nõ ſit voluntatem. Et ſic dixit qui⸗
dam antiquus et valens religioſus: ꝗ nunc fuit cõ⸗
tra eum oꝛdinatũ aliquid vel poſitũ contra eius vo
luntatem:quia illum ſequebatur qui aſt. Pater non
mea ſed tua voluntas fiat. Et Job etiaʒ qui ait.ſu
ſpendiũ elegit anima mea: Job. vij. Qui ſicut res
ſuſpenditur faciliter cedit unpellenti:nullumq; ali⸗
um habet motum pꝛeter motum impellentis.ſic vo/
luntas religioſi nullum alium motum habere ebet
pꝛeter motum umpellentis. et tunc nunc impellen⸗
ti reſiſtet nec contra euʒ murmurabit:quia nihil qd
contra eum oꝛdinatum eſt ipſum grauat. Sic ſancti
conſtanter mouebantur ad omnia opera durg: 7 eti
am toꝛmenta ſuſtinenda per motum ſpirituſſancti:
gui omnes in vno ammoner: dicens. Conſtans eſto
aule Actuũ.xxiij. ¶ Ylli vo quip:opꝛisz retinẽt
voluntatemlin omni loco inconſiantes erunt! quia

in omni loco diſplicentiam inuenient. Quia euz vo
luntas ſuperioꝛis et voluntas illoꝛum nõ ſit ĩ facto
ommnind eadeʒ opoꝛtet ꝙ ſit in aliquo diuerſa⸗Beck
diuerſa vel contraria voluntas cauſajeſt diſplicẽtie.
Ex hoc em ꝙ videt voluntatem ſuperioꝛis ſue voli⸗
tan aduerſari: wlet. um vo hoc in omni loco con⸗
tingere opoꝛtebit:quia in omm loco diuerſe volun⸗
tates diuerſas habent affectiones.ſequitur ꝙ, omis
locus tali diſplicebit: et ſicſemper inconſtans enit:
quod pulcre quidem fingitur exemplo: e quodam
qui inueniſſe fertur lapidem quadratum:in cui ſu⸗
perioꝛi parte ſcriptũ erat latus meũ woleolideo ver/
ti volo: verte et inuenies: quem cum ad omne latus
vertiſſet: in omni parte eadeʒ inuenit ſenipta verba.
Et ſic ſiilluʒ tamdiu reuoluiſſet:qdiu illa verba in⸗
neniſſet nunq a reuolutione ceſſaſſet. Et ideo cũ ex
omni parte ideʒ inueniſſet:nõ obſtante ꝙ; diceret vꝓ
teet inuenies. reuolutoꝛ tamen illum reuoluere ceſ⸗
ſauit. Sic nõnulli inuenientes in vno quod pꝛopꝛie:
quam malam habent: contrariatur voluntati.pꝛo/
curant et ſcribunt ad illos quoꝛũ intereſt latus me⸗
um dleo: tali vel tali ve canſa: verti volo ad alium
locũ.verte ergo et inu enies ꝙ ibi bene et pacifice me
babebo. Ded ſi eum vertat amoueat et reuolnat ad
quẽcunq; voluerit locuʒ ſemꝑ eandẽ ab eo habebit
ſcripturã et clamoꝛẽ:cuius cauſa eſtquia celuʒ ⁊ nõ
animü mutat⸗¶Et pꝛo tanto congrue reſpondiſſe
legitur Socrates cuidam querenti: quare peregri⸗
nationes et locoꝛum mutationes ei minime valerẽt
cum nihil per hoc proſiceree duid inquit miraris ti
hi peregrinationes nõ pꝛo deſſe: cum te conferas te⸗
cum. pꝛemit em̃ eadem cauſa goere ulit/ ideo terra
rum nouitas nõ poteſt pꝛodeſſe. Id eo fugate nõ iu⸗
uat: quia tecum fugis: onus animi vponendum eſt
anteq tibi vllus placebit locus. vadis huc ⁊ illuc:vt
pondus excutias:quod lactatõe fit incõmodius.qͥa
ficut in naui onera immota minus vꝛgent.mota vo
et inequalitereuoluta partem in quam cecũbunt
immergunt ſic egrũ motõe ↄcutientis animũ.Ideo
Geneca tales hoꝛtat᷑ epła.xxix.dicẽſ.Animũ inquit
nõ celum mutare debes vt ait po eta:aliter ſequun⸗
tur te quocũq; ieris vicia.vbi vo vicia ſequunt:ſta/
bilitas nõ erit: nec quies. quia ſicut vbi in pede ẽ ſpi
naꝝ punctio:ibi eſt wloꝛ et inquietudo:ita vbi ẽ ʒe⸗
lus ⁊ cõtẽtio:ibi incõſtantia: Ya.iij.
¶Erx pꝛedictis vo incõſtantie cauſis in his qui ſui
ſunt iuris duplex ſequitur effectus et exterioꝛ oſten
ſio. In quoꝛum vno ſymijs: ‚in alio indeis aſſimilan
tur. ¶ Oꝛimũ patʒ:quia ſicut ſymia: quod videt ali
os facere facit: ita incõſtantes aliarum terrarum gẽ
tium ſymie:quicquid illos nouitatis facere vident-
facerenitũtur. quibus competit illud quod ſcribit
EGerardus cambꝛenſis in itinerario ſuo. Gens in⸗
quit nõ minus animo leuis qꝙᷓ coꝛpoꝛe: gens in omni
quidem mobilis actione:ſed ĩ malo aſtine cioꝛ.nul
lius nempe rei pꝛeter incõſtantie ſolius conſtãtiam
habet nulla in eis fidei vel veritatis reuerentia que
nõ ſolum in ſerijs et neceſſarũs:verum ĩ ludicris om
ni fere verbo vextre manus pꝛo teẽtione fidem gratis
effundere cõſueuerũt. Et ſicut arundo vento vel tẽ
peſtate ſuꝑuenienteſe inclinat: et iteꝑ ſe erigit ⁊ alia
tẽpeſtate ex alia parte veniẽte:ad aliã ſe inclinat ꝑ⸗
teʒ. Sic illi modo vni quẽ dñari videntvel cuꝰwo⸗
miniũ timent:capita inclinãt:eiq; manus pꝛoten⸗
ntes iurant fidelitatẽ: vſq; ad moꝛtẽ. pꝛomitten⸗
tes:ꝙ verius iurarẽt:ſi vſq; ad tẽpeſtateʒ ex alia pte
ſurgentem in iuramẽto inc nderẽt:quia ſiue hoc iu⸗
rẽt ſiue nõ:ſic tñ erit.i⸗ Becũdũ patet:qꝛ qð e peſ-
ſimis iudeis ſcribitur.ij. Macha.iiij. ꝗ; videlicet pa
trios honoꝛes nibil habentes:grecas glias optimas

Exem.

Exem.
VIj.

Art. iij.
viij.

ix.

e
ſocns nocntniis Q
Giegonus Nlcls Qul inqult
coꝛdat Olegoꝛs arg en
nitonuni ii nn ful n⸗
lartunargun ngtn *
blttt nce Heneen Inſtunnani
cunereetiocop paneralbus inquetan
Metiampatet. niaſiant eloctasetim
ͦ clnginoniilapapols —
voloummobiligppropincggat minonefa
umſminuſ;moneturita uli quii vita⸗
Pins wogpozopinqustinmobili cöſtan
nbono. Ylli vo gui glus abeo diſtüt n
norietertenon homiue unt nobiles
amplüſenſibile w vtniſi an roraꝛnq
urtpporo wrequeplusani rel wteapy
tominore habet motu: qmna n moua
iſictatrculi itoin Poſtotlliulin nit
eſlismoquieſquaſicntptotuns nte⸗
inmobllequod vtoſtideret in mecto fut
un tlcheloni etlatonin insdnd volt
mügandintimanſupplicharcagnen⸗
Güfetenna intunaeſt e in gna t n
Noeopingnatminustribnlatönibustu
tenſczeſt plrſ ra vanituiduse
nnibusnoutk ni dusinneiind
liurinplelgid. Oui dosbiſneeng
nrctiptiniinnionnitihluiend,
tetctppne wlantue noumnmn

fretiwentagihinea wfin⸗
eun penat amobentttengllgt;
ent aßſenb enndeben edet
man:: mlus canſreſtinucllzr ih
CEtmotumomngne teponſt
ts aulam guernti guge engni4,
ꝛum mutoiones imininerolgit ,
nenufann guingutnimi
nesnöprodeſte amteconferas t
mamarſie liticedtenn
öpoteſtpeoceſe Ied fugatenun
mfugis.onnsaninmi Nponendunct
1oplactbit ocus vadihucriluet
usgvod ugateſtincönoinot⸗
nera immota minus vigent mola
Woluta parteminquam wcbiut
mi nothe tianoanini in
arii ly inr nlci: Aini iiuit
eirbes ſtalt poctnalter ennun⸗,
ris nia phi do gicaſeqluunk ſt⸗
e nies gula ſant biin pete eſpi
inſaciientrii tit
ſanta enſionb gviſet S
anirnefennsttqrnin iin i

xj.

Inconſtantia

arbitrabant᷑: eoꝝ inſtituta emulabant᷑ ac ꝑ omnia

eis ſiles eſſe cupiebãt:quos hoſtes 2 pemptoꝛes ha⸗
buerat pulcerrime eis opetit:qꝛipſi aliaꝝ gentiũ ſe⸗
quunt᷑ ritus nouitates:que quantũ poſſibile ẽ illo
ru ſunt ꝑemptoꝛes et terraꝝ inuaſoꝛes:qui illos nec
diligut: nec nitũ illoꝝ recipe aut nouitates ſ. equunt᷑
IJlli vo qui ſui iuns nõ ſunt i effectu mmcõſtãtie cui⸗
dðã fonti aſſimilant adiradicẽ montis olimpi quo
ſcrihit᷑: ꝑ ſingulas hoeas ſuũ mutat ſapoꝛẽ:⁊ ſic in

vtriſq; incõſtantia cõcupiſcẽtie tranſuertit ſenſum:

Bap.iij.i. velociter vertit. Mota. G. niiij. viij. Oue
quidẽ velox vertigio pꝛimo vacuitatẽ⸗ mẽtis.ſecũdo
elongationẽ ſignat a deo.

Pꝛumũ patet:qꝛ ſicut continua ⁊ facilis alũdinis
agitato interioꝛẽ ſignat vacuitatẽ: ita velox ppoſite
mutatio virtutũ in interioꝛi homine nuditatẽ ⁊ coꝛ
dis ſignat infirmitatẽ. Vnde Geneca. Ecce vaga⸗
ris vᷣ loco ad locũ inquietanis:egri animi eſt iſt⸗ la
ctatio. ¶ Adidẽ Aug. quẽ allegat decretũ diſt. xlj.
c. vlt.dicens. Incompoſitõ em̃ coꝛpoꝛis vt Auguſti
nus ait qualitateʒ mentis indicar. Vinde hyſtoꝛio⸗
graphus.gloſa id eſt poera. SGaluſtius. Cuũ eius ſcʒ
cãtilene mutabilitatẽ veſcriberet:cuius oſciẽtia ex⸗
cita:id eſt excitata vel excecata curis menteʒ vaſta⸗
bat.inter cetera hocetiam notabile indicauit inceſ⸗
ſus eius:modo citus:modo tardus. Quibo beatꝰ cõ
coꝛdat Oꝛegoꝛius dicẽs. Qui inquit ſtatũ mẽtis ꝑ
didit ꝑ motiõis incõſtantiã fluit:atq; exterioꝛi mo⸗
bilitate indicatq; natura interio: firma radice non
ſubſiſtit. VUnde Geneca. Incõſtantis animi eſt di⸗
ſcurrerelet locoꝝ varietatibus inquietari.¶ Gecũ⸗
du enam patet:quia ſicut velocitas et motus ſtella⸗
rũ elongationẽ illaꝑ a polis ſignificat:qꝛ illequi plꝰ
olo immobili appꝛop inquat minoꝛẽ faciunt circu
um minuſq; mouẽtur: ita illi qui ĩ vita et moꝛibus
plus vo appꝛopinquãt immobilicõſtantioꝛes ſunt
in bono. Illi vo qui plus ab eo diſtãt magis in in⸗
terioꝛi et exterioꝛi homine ſunt mobiles.(¶¶ Et ẽ ex⸗

emplũ ſenſibile e vtriſq; ĩ axi ⁊ rota:in quibus vide

Arti. v.
E.

tur ꝙ pars rote que plus axi vel rote appꝛopinquat
centro mino,ẽ habet motũ:quia in mouẽdo mino⸗
rẽ facit circulũ:ita in ꝓpoſito illiqui in vite ꝑfectio⸗
ne plus deo qui eſt quaſi centꝝ totius vite et mediuʒ
immobile:quod vt oſtẽderet in medio fuit animali⸗

um ſviſcipuloꝛũ/et latronũ. cuius duo poli ſunt deſi

riũ gaudij:⁊ timoꝛ ſupplicij:circa que rota ſeu cir
cũferentia foꝛtuna eſt vite.in qua rota qui plus eo
appꝛopinquat:minus tribulatõnibus turbat᷑:ſicut
oſten ſuʒeeſt. C. v. lvj. vel vanitatibus et ꝓpꝛijs volũ
tatibus mouet᷑:quia vus in medio eius nõ cõmoue
bitur: in pſal.xlv. Qui vo ab iſto centro totaliter
peccatũ diuidunt᷑ omni tribulatõe/tẽptatiõe⁊ va⸗
nitatelet ꝓpꝛia voluntate mouentur ſicut puluis ⁊
palea a grano ſepata. Qui vo vanitatibus multuzʒ
elongãtur:licet nõ totaliter adhuc diuidant᷑: habet

tñ magnũ in ſeculi anguſtijs et terrenis cogitatiõi⸗

hus in vita moti quemadmoduʒ rote cõferẽtia.Et
ſic intelligi põt illud Ecci.xxxiij.p cõcoꝛdia fatun q̃
ſi rora curri:ingredereſã in medio rotarũ: Eʒech.x.
q? optimũ eſt gratia ſtabilirecoꝛ:Heb.vlt᷑. Contra

omia mala ⁊ incõſtantias que numerant᷑ Sap.xuij.

furtũ/fictioſinfidelitas turbatio/tumultus/ amima

rum inquinatio/ nuptiarũ inconſtantia/mechiaſc.
Ab iſto autem iuconſtantie vicio excuſant ſe qui
daʒ malelquidã bene. Male ſe excuſant quimagnã

in veſtibus et omni exterioꝛi homine oſtendũt incõ
ſtantiam: aſſerentes ſe hoc facere: vt ſeclo et ſocijs
ſeconfoꝛment. Nota contra tales. O. vij. xj. Tales

em fatno aſſumilantur: qui cum latromibus ad ſuſpẽ
dinm ratione ſo cietatis pioperabat. Quando eniʒ

mundo ſein talibus confoꝛmant:nõ contra mun⸗
du pugnant:ſed a mundo pign ſine victoꝛia vincun
tur. Bicut em a dyabolo vel carnevictus peccat:ita
quimundo. quando tamen in generali indicir̃ bel⸗
lum hominibus in pꝛedicando:quid mũdi nomine
