finis oſtendit:q; aliena ſint.patet. Mam terra ⁊ ver
mes carnem vendicant.tanq; rem ꝓpꝛiam:in qua ma
gnain ſe reputant habere iuſticiam.et cum tanta po
tentia ⁊ iuſticia illam petunt.ꝙ nullus poteſt eis de
bitum illud negare.nec papa.vel rex:quin quilibet
in fine vebitum recognoſcens dicere poſſit:verſus ſe
quentes: Vermibus hic vnoꝛ:et ſic oſtẽdere conoꝛ
Dꝛ ſicut hic ponoꝛ:ponit᷑ omnis honoꝛ. PHoc verbũ
optime congruit illis qui in auibus celi ludũt:Ga⸗
ruch.iij. Quoꝛũ recitata et oſtenſa pꝛius nobilitate
concludere poſſunt:dicentes.Vermibus hic dvonoꝛ
⁊c. Poſt quod vvnũ recitetur illoꝛum miſeria.ſicut
recitatur.E.ij.xlj.qua oſtenſa rationabiliter nos re
phendere poſſent:et dicere:aemoꝛ eſto iudicij mei
et ĩ die bonoꝛum.ne immemoꝛ ſis maloꝛũ. ¶ Quin⸗
tus vero punctus iſtius articuli.q videlicet moꝛtis
cogitatio.⁊ moꝛtuoꝛum viſio.a luxuria retrahit.pa
tet exemplo.et auctoꝛitate.eyemplũ ad hoc fertur
quadam muliere bona:que requiſita illo pecca
to.a quodam:qui dixit ſeillam multũ diligere:cui il
la reſpondit:ergo fac vnum ꝓ amoꝛe meo:quo annu
ente.ait:vade perialiquos dies.⁊ inquire diligenter
vbi homines in ciuitate iſta moꝛti appꝛopinquãt.⸗
omni die vſq; ad certum tẽpus videas aliquem mo
ri:ſi poteris. Quod cum feciſſet per aliquod tẽpus
redijt ad mulierem: dicens.ſe feciſſe quod ei dixerat
et iam ſecure poteris facere volũtatem meam: quia
voluntas mea eſt.q ambo caſte viuamus:iſtam nan
q; lectionem didici:et conſiderani in libꝛo moꝛtno⸗
rum:ad quos me miſiſti. Ibi nanq; didici ⁊ conſide
raui.ꝙ nihil eis remãſit de bꝛeuibo velectationibus
ſuis:niſi pene ſempiterne.Coꝛrectio iſtius:veritatẽ
oſtendit dicti beati Gregoꝛij dicentis: ꝙ nõ poteſt
melius vvmari caroviua:ꝙ; cogitando q̃lis erit moꝛ

tua.Quia ſᷣm Genecam.libꝛo ve moꝛibus.Libidi⸗
nis initium cõtinebis:ſi exitum cogitaueris.¶ Be⸗
xtus punctus iſtius articuli.ꝙ ſ; memoꝛia moꝛtis
hominem retrabit:ab appetitu terreni honoꝛis.ptʒ
boe quod ſcribitur in vitis fratruʒ ve quodã ſcho
lari bononie elato.et delicato et ad mundi honoꝛes
anbelãte. Cui cum quidam religioſus ve patria ſua
accederet. eum amica biliter accepit.illo pacto. ꝙ ei
nõ pꝛedicaret ad retrabendũ ipſum ve vita ſua quaʒ
ducebat. et diligebat: quem cum ad cameram vuxiſ
ſet. et oſtendiſſet ei libꝛos.et lectum nobiliter ppars
ru relifiomns recedens dixit:rogo qñ iacueris in iſto
nobili lecto:cogita ⁊ lecto.quem tibi pꝛomittit cæ-
us per &ſaiam ꝓphᷣam dicentem. Bubter te ſternet
tinea.et operimentũ tuũ erunt vermes æc: Eſa.xiiij.
quam cogitationem cum dæ coꝛdeauertere nõ poſſʒ
et ſingulis noctibus illud mente reuolueret.ad vitã
religioſam etbonam ſeconnertit. ¶ Geptimus ve⸗
ro punctus iſtius articuli.ꝙ videlicet moꝛtis memo
ria ab omnibus cuſtodit peccatis.patʒ ꝑ hoc.quod
wcuit abbas Amon in vi.pa.petenti nanq; bonum
verbum.quõ videlicet væo placere:et peccata fugere
oſſet. reſpondit:talem fac cogitatõnem tuam: qua
em faciunt incarcerati. Illi nanq; interrogant ho⸗
mines. vbi eſt iudex:qñveniet. id fecerint cogitãt
et qualiter reſpondebunt:et ipſa expectatione pena
rum ſuarũ ploꝛant cauſas. Ita quilibet ſemper ce⸗
bet eſſe ſuſpectus.et animam ſuam obiurgare dicen
w:ve mihi.quõ habeo aſtare ante tribunal chꝛiſti:?
quomodo habeo actionum mearum ibi reddere ra-
tionem. Si vero ſic cogitaueris.ſaluus eſſe poteris.
Bicut patet æ illo ve quo ſcribitur: cũ audiſſet in
gen eſi legi œ factis hominũ:longiſſime etatis.⁊ ſem
per in fine ſeqnebat᷑.vixit tot annis.et moꝛtuus eſt:
illa irartan⸗ ſe optume conuertit. Sic meinoꝛare
nouiſſima tua.et ineternum nõ peccabis: Ecch. vij.
¶ Mtauo totum mundum contemnere facit:ſicut
patet æ illo in vita fratrum quinocte ſequentima/
gnum conuiuiũ:cogitans vbi eſſet totum feſtum et
gaudium.quod illo die tenuerat:et cogitans ſicom
nia alia eſſe tranſitura oꝛdinem intrauit pᷣdicatoꝛũ
BGicut ergo iſte cogitauit in nocte vbi erant gaudia
diei pcedentis:et q foꝛte nõ ita bene eſſet ſibi craſti
no:coꝛde refriguit et vluit. Sic mũdiales in nocte
hunus vite.i.in moꝛte.dicentes illud Sap.v. Tran⸗
ſierunt omnia: et nos inter moꝛtuos computati ſu⸗
mus.ſic habe memoꝛiam moꝛtis.et exemplum virtu
tis.ij. Mach.vj.¶ Moni vero puncti ratio ex pꝛedi⸗-
ctis elicit᷑:.quia ex quo ex memoꝛia moꝛtis: tot vt pᷣ/
dictum eſt. ſpiritualia ſequunt᷑ commoda: memẽto
nouiſſimoꝛuũ.et eſine inimicari:Eccłxxviij. Cuius
ratio patet. YJ.viij.xiiij. Memento inquit diligẽter
et ex coꝛde nouiſſimoꝛuʒ ſeu finis.iuxta illud: Ecckł.
xxxvj. Memento finis.ſ.trium.mũdi gloꝛie.bone vi
te.et male. Primi vt fugias.Scoi vt cupias.Tercij
vt caueas.Mtum ad pꝛimum.ſi mundi gloꝛie.q̃ cõ⸗
ſiſtit in bonis nature.et foꝛtune.diligẽter cogitent
nouiſſima:eſtpotius fugienda qᷓ; appꝛecianda.Giẽ̃
ptʒ ꝑ exemplũ de volente emere equum:vł qpocunq;
animal.q;tũcunq; ſit ꝙtum ad viſum ex omni parte
pulchꝛũ.ſi in ꝓbatione ſit in poſterioꝛi parte inpo⸗
tens:vel turpiſſimũ vel irremediabiliter claudicãs
veficiens.nõ multũ equũ illũ appᷣciat.nec care illũ
emit.niſi ſit fatuus.Sic de mundo ⁊ œ omnib q in
mundo ſunt:que pulchꝛa exterius vident᷑ et velecta
bilia. ſi poſterioꝛẽ illoꝛum partẽ cõſideraueris.inue
nies ea turpitudine claudicaꝛe.et eſſe ad iuuandum
impotentia. iuitie nanq; que q̃ſi duas partes.vel
pedes habere ebeꝛent.vt ſq; inuarent.et ſuppoꝛta⸗

rent tam in pꝛincipio ꝙᷓ in fine. in vita pariter et in

ciij.

Exemp.

cuiij.

Exemp.

Exemp.

Exemp.

Exemp.

guncu:qulteram chanus anen
nnenlenoaſit,irmannun
aloꝛs henclitoꝛ vorantizarep
Itaquichafius emüttertens. 4
arätizarertel de quind poͤtce
termino vnius dreng celeſtia d.
dine facietetemma(Bec reuera
in venchtiomitvet emptiomibote
heter coſigeret uire emere wbe
lom pel manenui:quale ins vedi
textrum yigelicet llam vengere
ntistiñ, velinppetuum.rſiſol
ftocvitapendentis tmi vel npe
lipenderepoſſtad terminü vit,
lsnotantiͦ dat jntum daret il
epoſetpppetno Bec heuloue
Cüocgutitoneſpüclim iſtamn
lcharius enünttertenaſiano
gi docenugnotitietzsddat
bisſouatsmundiemuntvann
mentd⸗Pangidatd:anerevolun
tpecunigs adaleari
ennntihfenichaneſhe⸗
infemiq; anaa fab
emant gloriz ⸗ uz
lonläpellargindeselen
naltcamalia vencunk et,
regnü vero eloꝛij

leca
W
8 grrr. 0
arlal wagtnn Ar
—
anhendnnabau De,
ne MWioꝛs
luidamn et oci 00 G Iorte: in vn
lam petendnnnd ſcho Nang ꝛte:in vn
abilienel, l moꝛrern naparteclaudicant ti
een tur in pau clau
ab ur uein inun inuen bantr o 9 encennr.t n vltima:
benci pſeleoginn ne⸗ eer eutr in paͤl runt ſomnu ſuun qꝛ finiũ
oger ad cam nnalla; Dat ü fuerit in e foꝛtitudi ia huius mu Hil um quod in celo fſ.
Gdin eeumn nonnundf dee toꝛmẽtũ delicijs: q̃ line:et puich undiqᷓ oſtendit᷑ ſi n celo obti
rong,„ Olliterz :et alti tũ et lu q̃ntũ gloꝛifi. itudii ſos ſicut pt mnent nobi⸗
Tlect fogo bbllier; et altitud ctum. Su⸗ ꝛificau une os pueni 3. E. vV 5 obis —
0,ne, 1 Tpare ditate:qui ine. que fi n. Bic veh uit ſe. tãtũ in w emlamus. p viã ij. vij. vt i modũ ſy
mdi uantibi e ell m quia fre e finit᷑ in vilij onoꝛe hui tũ wmũ illa p viã mũdici illos ſe peculi
ad zomre undo lo⸗ quente n vilitate: ius mũ erit gloꝛi m noniſſi icie.iuſtici quendo adi,
uui em Gub, Imittit ra fe cum t raccidit. : et terre gloꝛia w iſſimaz. rcie. 7 gliay ip
ennteet 12 oueam B enent. du it. ꝙ qui alti. eꝓfun⸗ rum quili mus iſtin 3. qua 2 aliaꝝ vtutii
onmm rteſtemet foꝛti⸗ abent m viuu tioꝛẽi quilibet illucx us nouiſſi gber tii
Eiluemunkenuenten ſonii rificet᷑ veri et terref⸗ ꝛtẽ. quia dili lioꝛẽ in ter tas ei 9. cum ill tmunde vi qua electi 5
Wen ereng ll. t. veritatis 5 oſſoꝛes:cy diligen . ter 18 eins. ij. o. quii viuend cti quo
nſecnrneeuol opoßß ter vospꝛrmus Pmiſſio: cÿ pau tioꝛes et diem i I. Reg. xvj n noulſſin nve in fi
ſeconnenit re 8 q permus Mrertt o õ et nem iudicij xvj. Mun imo ſu fine
maligmen tadvin äl Aarc. x. Mui illis tatc,l R. cann No Poſin
lea Wetim 4 n alam in i oĩm noui ui vol 3 ve .cuius veri⸗ in coꝛpe in anima: tpoꝛ
ſieddien mus ve⸗ gſe terra:ſicu n inferno. ſe uiſſimu uerit in tabo ill eritas ẽ inf. eet anima. i a: qui poſt
deranctindtinene rut enfanrte Har ebn rſeg etie an. S n0 ſoln tiollum in nomffin libiligeanr oc
W NW cvj Bdo⸗et naog alzedi vij vbioſtendet eai⸗ FiRmor Nllber ie: Joh. vj. Euns reſuſci
Nunqgb Gnn I1⸗ culo inf. pꝛloꝛem obti qꝙᷓ; accidit endet᷑: ꝙ ſi Teſi die: Yoh. xj reſurget ii I. Cuius po 1
glenf cereret Imn urſſi ferioꝛẽ obti tinuit lo qꝓ qui ſi⸗ iderant perx .xj. Tid in reſurrecto oten⸗
ſaccog etpeccgtafn iſſimi.et noun tineatl cum.po maioꝛem plo ptʒ: Pexemplũ.S eant tñ.qui ctôe inn
in — ptʒ: nonifim pꝛimn. War⸗ hoſtludu in ſ. bo bezic ſitun eclir rulonongi e
ſarn Illinang Amn ptʒ: ꝙ eſt o mi pꝛimi. Bic erunt pꝛi ſac⸗ uitatẽ. et h eputaueri⸗ x. Ex illo a illa
gßenier eend 3 licut de omnibo mu i. Adarẽ x. t pꝛimi em eaer hOc reiien e
bgiſenier afeen klth nt dulci näah ng Eenetno⸗ qui in alii. pe oſtend ibi manente xem⸗
chnneraſlgfunife r⸗ erin noutſlnd Veeno ibo inoꝛdi fine er⸗ et habebi lo loco eres faciẽ ente hab
ltcogttit Et ſi iſſimo oporn. nul ere 1 go ebis reonige, moſcre coge Edo. qö tales fact
las ☛ ſicut e vi. moꝛdebit q̃ tu. qui ingredi ilectis et bene drici quiẽi noui ecogitant. oĩ tales faci
ls Ita gnlib epene patib via am t q̃ſi col gredit᷑ blande qu icit:in noni uiſſimo: E oia pmittẽ d
imannſe lbetſen atibulum ena. que nber: P nde ehabet ouiſſimo: qui ccl. vj ittẽdo.
Gamobingnent Rrenſtaotnen e e p pulch rouer. xxiij oner a mnaner no: quia ſi⸗ j. Et ſignã
vaſtne lſtan ta et nouiſſu Prou.xuij. ꝛa pꝛat Hiij. enõ intendun erio in icut pᷣmittẽ ãter
ntetnbunalchn qua finit iſſima ei iij. Via a ducit ad moꝛari i endunt. et i quo ſunt:in q ittẽtes oĩ
ummeanu malchrnſti⸗ facerepᷣ totum ius: us veducun que videt᷑ homi fr intẽdunt. oĩ ideo ad liñ n quo tñ dũ la
anen . . gucunt ad omi equen t. oĩa pᷣmi. da lin locum. i din ma
gunmn inliniinen n uig Rer vl 3s ſneauenten multu⸗ Fanderasmmtcd nie 40 91
Ctanens ſalusefe HM uis fac terioꝛẽ f dus vł caro i n. In unt. vnde 7 ltis neceſſarij in loco il nquo diu
quo ſonbitn eſepoteris mundũ: ere poſſz. Dic minũ am in rebo ſui w. ſi e z alijs ij ſſarijs ca lo in quo ſũ
ominöton auchſſer in varãti terram chari go ſtult⸗ vlempto hic nõ entibo: ſe ex no tpe di illa pꝛemiſ.
minu.longimeetatt En V 1are no agnius em reputaret᷑ habem . e excuſan S um ſunt i Ue
— Atis.ꝛ,din. aloꝛis poſſet vl eret. et apud mus.i nus. qꝛ illa p t. dicente n recea
Nrormnnns tmtms Franaihann tra annnm cd veln in quonfenonnman res: talig et aleg
timeconuerti nortuns eſt: ta quichari oꝛ varanti um. qᷓ ter nditoꝛ uere vol n fine oĩa ij umus ad lia et talia
t Gicmnano⸗ varãti arius emũ ntizare Fraz maiozin ſeri⸗ uut cu a inuenie locu. q; ituri
temumnoͤp lenanoure atiʒare: emũt ter poſſeti aloꝛis ricoꝛdi im chꝛiſto nt. Di . ituri ſu
eccabis Ecc i termi vel de qui rrena. mppetu ter vef. eopapmi 2 que h c qui hic pie vi
ndum contemneref Ci. rmino vni quibo nõ põ Anunhuno htu m ectu ittunt abere pie vi
mnerefaat ſi oinẽ faci us dler: ꝙᷓ põt certitudi 8n5 poteſt pati m patiu quo ven epoſſunt. pꝑ mi
tmgulnoct u vinẽ faciet eterna 4 celeſtia tudinẽ f. . trenter ſuſti nt᷑ tꝑaliũ tuni unt biefeqn
eſegnenti in venditi erna⸗ quibo acere de ininibe inent. c ali. Mectñm icfreqᷓ
mfeſtumet gẽter cõſid et emptiom a nullus tᷓ certitu⸗ ni ſunt gitatoibo reſpõ imp urãt:ſed
tenueratet cogitzmoſi ram eret:qui rẽ lombot tãtũ ex ab ſua pmii reſpõd ꝛoperantibo
eraret coit o ſeo velm qui rẽ em errenoꝛũ excecat undanteri- iſerunt.: i. entes. ꝙ alibi. ibo ho
— 4 at: aneriu: nere vebet i i. quin dili b iter inueniẽ : in quo ꝙ alibi: 3
8 uitpicgtoꝛi :vtrum vid u:quale ius vẽ et immobile dili⸗ ꝙ benedi eniẽt. ſi loco bñdi :quo vẽ
tinnoctephlern 5 Tenzistig n elicet ill 8 vẽditoꝛ i ile: ſiẽ t ſrent wus noni cut ptz de ictionẽ xi
nzß nt gaudin ſi 9 tm̃. vel i am veng din reilia ntr eomnibo nouiſſimn JZob. ve i
no itabene eſſt ibi gaſtu it ad vitã umppet ere poſſ. a habe ſuiſti ſu dici nis: Yob. x b. ve quo dicit
e. caſti⸗ illa itã vendenti. uum. 7ſi ſolũ i ad vi . iti ug coz:n poteſt ill .xlij. Sed h
uit Gicmüͤclales n illa vend entis tm̃.vel i olu illa tam vẽ Brflng ene rae de ud: Eſa. xl vij eu qꝛ
centes ilud Daß. v.T 18 no tantũ it ad terminũ Ppetuũ. repoſl⸗- qua auctoꝛi edlictio nouiſſimi.Et i npo⸗
Tlon⸗ re tũ dat: q̃ minũ viteſu Et ſi ſol ma taliũ ꝛitate eli ne careb i. Et ide
termoꝛtuos compntati poſſet ꝓ qᷓntum te ſue emx um taliũ ſi elicit᷑ terci unt: Pr. 0 no vrij
i ſeua Ppetuo daret. ſi ſi ptoꝛ ſapi ergo ſunt conſid cium. ꝙ vii⸗ roner. xx. cviij.
nmortis etexemplum virtu cquiſitone ſpũ Zed heul implr iliã bi⸗ go nouiſſima i. eranda cꝙ videlicet noui e
ec qꝛ chari ne ſpũalium. i oquendo is vende in ſ̃ ailloemn 2 tc nouiſſi
iveropuncnraterpnect xij rius em ium. iſtam nö Wetmpeioſe in ſpeculo m um Eti⸗ eas. A -
nchfal j. Hoc etiã unt terr tam no h mptione ſcʒ qᷓtui emoꝛar in nouiſſimi demoꝛare
rmenona mortis: “ I. Hoc etiã quotidi ena. ſicu abent ſapi n ad co enouiſſin imis illoꝛuũ
eguunt — bis ſorratis Nundie prt ad e. F.l- zA magnin ⸗ Hõ Hne i d — nn
imicari⸗ Ecckrrii Cnnn et Perezd auꝑi dato . anune vamrars wreri vöris⸗ conſid in els mueni⸗ ita diligenter et ꝙ;tum ad bo
renlezings mias ad alearũ ere vol . vix exili garni erationei. es vtilita conſid .
Aenentolnqt dilete emunt alearũ unt cel 1 garni ta coꝛpali einnen atem eraueri
ſaufinis untz liud. inferni: ; ci expendu elũ. pluraq 2 coꝛpalia fnalcr b c In pꝛim 6
luſineillr, emant gloꝛi vellaran ebencoze luai auide ba thuli ſelirer uibi mibeles Eliae beros
tmium. mülglo. onefi rreng et carnali. rgitiõe ccleſiari: penas ihil inneni⸗ in quo ve ent. Hoc em̃ ecca⸗
is Oechiſralpius M, ad vi arnalia velche a rl eli ”ñ vomnibo p gem oſtendi
rilint a, no JðM L
unt olhet r ohieni ideo f. Es pᷣferun ure durat h unt videbant᷑: ꝗ titudine. 7 idinẽ inueni tra⸗
aozedl et luxuri urant. runt mundi! theredit. uiſſima pois ſingula ,2 omibo alij mies turpi
imdacyoprelunch, li xurioſam vi . et aliena nõ ihonoꝛẽ 4 iſſima hoiĩs illij cõſid alijs. ꝗᷓ pꝛi pr
. iter/ et qᷓ n vitã d nõ reſtitu .gllegs liber i illius pei⸗ erata oñ qᷓ pꝛius bo
creqnn ek tung E 5 .et qᷓ'tum ucunt. vx unt. Tfalſeni. er coꝛpis reſi. eioꝛa pꝛioꝛi. ndunt: ꝙ ſũ
. . oſſe un ad mu tſcoᷣm carnẽ alſam ceret.vti reſiſtat tẽ oꝛib: M ꝙ; ſũt no
nac dliun ronnlbane⸗ q ent ſi alien ndum ho n carnẽ velectabi⸗ ſi Bruid wrteen re laro : Math. xij. QOui
190 , aſten uunt ſemon q reſtituerẽ noꝛifice vi ectabi⸗ imo: & iciente: nibo. et ill j. Qui⸗
no Po onoe gohnſi a erunr pena qonõ erces oꝑi .„Hmminé am. leteturi ma
reneci litr dgucici⸗ vere ouiſſim .et hono edecus. qᷓ ſe mẽoꝛi pi tuo ſpes i ãq; tali dici urin noui
renela acgrellli cundatr na ſenectus: oꝛ ille bꝛeun. q ſe oꝛia ſeu cõſi pes in nouiffi dicit Yere. xxxj niſ ci
llianßant teanelli loco etß. .qui pꝛiu us: Dap. iij uis. qꝛ ſin culnn cõſideratõ ouiffimis tui. xxxj. Eſt r.
0co. et hono s fuit ho .iij. Et ſicu e nuſmodi ſu de inuenies: uis. In ſcoa
Enundorornſin cõtemnit᷑: ꝛe ſuo xeijcit᷑ noꝛatus:qñ t plus nihil val nt ſupbia. ij nies: ꝙ pec a Vo
onitan er lln te :qui nec pꝛi r. et vili Qnñ ſtatu em ebunt: quia in ra. inuidi cata ſpũali
miini cyij. er Hae hu nefune aneuus Pit a annrchan Renig tg
cteſſnd iulen pies: cum o verificat᷑ i ic locum pei in mo: res.erit i ulens: vindictã 7 hmõi uꝑbus
RW Gpant h cum ruboꝛe no icat illud An um pꝛius tenui eneetseefja icy no biliteret hmõt ſuggeſſi
grqſidenſin in, Repoc c - 67S. nrfftmu i Luce ni Tuncinal õ inimiciciã cõu Porenrerebabe
muarent-et M, e viteſunt cðo nouiſſi tenere ⁊c nci tionẽ:cũ cũ ſpe euadẽ erſus:qꝙ qᷓ e
cogitant nt memoꝛa ima bon re c. Mota Ingred u venie deſ uadẽdi.tãᷓ 8: qntuʒ pꝛi
es illa ſeq ãda: vt co noꝛũ viroꝛũ . 5 ir blande. i peratio ãtũ ſuadebi
uant. ad nſilia xeſi ꝛũ ſen er: Pron. xxiij e. in noniſſi ne. ſicut it de⸗
va boccmi ng Maenni RoR Ett naſd enr i
vita iloum. 75 u eigimmmr rorkn telt⸗ eo ie 1u.
ꝙ cupidi cchiij. Ynt duru. male h bbum con
itas ꝑ quꝗ ercia ve ehabebit i
quã pꝛi ro memoꝛia i in no⸗
ꝛius bo noꝛzia 1.
na exrtenoꝛa cogregeuit
oõgregauit

(X.

cxij.

Moꝛs

et ꝓ longa vita theſaurũ cõſeruauit nihil valebit:qe
ſic cũ multoꝛũ maledictionibo⁊ culpis.illa cõgrega
uit. Ita in multis pauꝑtatibo.et penis illã amittet.
quibo dr Jac.v. Cheʒaurizaris vo bis irã. in nouiſ⸗
ſimis dieb.Talibo nanq; vnũ in fine cõtinget. ꝙ vi
Tclicet ſicut amici mũdiales ſunt ꝑatiad rapiendũ
et colligendũ bona q pꝛius cõgregauit. Ita vemões
ſunt patiad Drendn aĩam.Exct ſic dum ex om̃i ꝑte ẽ
inimicis obſeſſus.qꝝ quilibet ꝓtẽ ſuã.et damnũ ex⸗
pectat moꝛiẽtis.ptʒ ꝙ in nouiſſimo aggrauata ẽ via
Eſa.ix. Sicut ptʒ.E. viij.x. Sed heu nõnulli poti
exemplũ accipiũt a viuis q;a moꝛtuis.ↄtra naturaʒ
ſicut pʒ.E.vij.xviij.⁊.T. v.xlij.Et ideo errãt.ꝛ in fi
ne inueniẽt ſe erraſſe.cũ virginibo illis.e qͥbo Aat.
xxv. Mouiſſime veniũt ⁊ relique virgines ⁊c. Tales
nanq; qᷣ male viuũt ⁊ in noniſſimo bona optant.ita
fatuireputabũt᷑apud vũ.ſicut reputant᷑ apud mũ
Dum. qͥ aial in nidinis qrunt.qð totũ coꝛpus habe
at aſininũ ⁊ caudã aureã.Sicut ille Balaã:qui ma

le viuẽs dixit. Aoꝛiat aĩa meg:moꝛte iuſtoꝛũ: ⁊ fiät
nouiſſima mea hoꝛũ ſiłia: Mui.xxiij. αt voad.

cimũ punctũ iſtius articuli ẽ aduertendũ.qꝙ tri⸗
plex occurrit impedimentũ.trahens multoꝝ mẽtes
ne moꝛtis.vt vœberent habeãt memoꝛiã. Quoꝝvnũ
eſt ↄoſciẽtie põderoſitas:⁊ remoꝛſio.Sicut nanq; la
tro nõ libenter intuet᷑ furcas:qꝛ eſtimat illas ad pe
nas taliũ q̃lis ipſe eſt:eſſe oꝛdinatas. Et ꝙ ſine pe⸗
na ⁊ cõfuſione illas nunqꝙ; aſcẽdet:⁊ ideo graue eſt ei
illas videre. ſpãliter q iudicatus ad illas ducit᷑ de
euaſione veſperãs. Ita illi.quiinueniũt ſe eſſe latro
nes vei:in cõſcientijs ſuis.multa ſentiẽtes peccata:
nõ libenter cogitãt e moꝛte.qꝛ eſtimãt talibo: q̃les
ipſi ſunt dãnoſam:⁊ ꝙ ſine pena et cõfuſiõe illam nõ
euadẽt. Vnñ eſt ve eis.ſicut ve ſcholaribo:in quibo vi
cmus:q hi qui bñ repetierũt lectões ſuas.et hmõi
ſine timoꝛe mgri cogitant ⁊ expectãt aduentñũ. Illi
vero qui ꝑ totũ diẽ vacabãt luſib:⁊ occupationibo

inutilib.⁊ imꝑtinẽtibo:nec libenter.nec letãter ma

giſtri cogitant ingreſſum vel expectant.nec libenter
ſed inuite ei appꝛoximant:qꝛ tunentverberari. Ita
in ꝓpoſito v illis:qui oꝛe ⁊ oꝑe repetierũt lectionem
mandatoꝝ dei.et æ alijs quinociuis vacabant. ⁊ le
ctionẽ illã negligebant. Et ob hanc cãm cæ illis di⸗
a põt illud Sap.ix. Cogitatõnes moꝛtaliũ timide.
Bcom impedimentũ eſt:ſpes longioꝛis vite:ex q̃
cõtingit.ꝙ licetvideamus alios quotidie moꝛi:moꝛ
tem ipſam leuiter cogitamus.ſicut gallus ſaltat ſu⸗
per carbones ignitos.qui ſẽtiẽs caloꝛẽ auolat. Jta

nos videntes moꝛtuos in pꝛimo occurſu. hoꝛroꝛem

ſentiẽtes.auolamus ⁊æ illis:dicentes pmittas illos
tranſire.⁊ nobiſipſis in coꝛde longã vitã ꝓmittẽtes:
ey qua ꝓmiſſione vœcepti.etiã ve nocte circa moꝛtuo
rum funera vigilantes.et moꝛtuũ añ oculos haben
tes ſpeculũ.multiplicia cõmittũt peccata:⁊ cum ſit
moꝛtalis moꝛtuũ fingit:Sap.xv.Cõtra iſtaʒ pᷣſum⸗
ptionẽ nota.S.e.c.lxxxxiij.¶ Tercia cã eſt vefectus
experientie.Si em̃ ſemel eſſemus moꝛtẽ exꝑti.⁊ ſcire
mus certitudinaliter quales cogitatões moꝛientes
habent. e rebus terrenis q̃les habent cõſideratio
nes:quõ ſcʒ; oĩa illa vana reputãt? vceptibilia:qua
les inſuꝑ viſiones habẽt. occurſus.⁊ q̃liter iudicã⸗
tur diſtricte vt ommibo cogitationibo. locutioniho:
omiſſionibo.Et poſtq; eſſemus ſic moꝛtis iudicia ex
perti:ſi poſſemus redire.⁊ ſcõᷣam incipere vitã iterũ
moꝛituri.veriſimile et credibile eſt. ꝙ ſcõᷣam facere-
mus ſanctã. vſq; abſoꝛbeat᷑ qd moꝛtale eſt a vita.ij.
Coꝑ.v. Illi vero.qui pᷣdictis velalijs cauſis intan
tum excecatiſunt.ꝙ ꝑ moꝛtẽ et finem:quã in alijs vi
nt:⁊æ ſus ſe pᷣmunire nolunt:ſuntomnibo hoĩbus

Exemp. ſtultioꝛes.Et hoctali videre poſſunt exemplo.Er⸗

MW x.

empla nanq; referunt quendã poſt vitã fatuo:moꝛ⸗
ti appꝛopinquantẽ.amicos ⁊ executoꝛes ad ſe vocaſ

ſe:coꝛam quibo cum teſtm̃ ſuũ faceret. vnã magnam

ſummã pecunie legauit ſtultioꝛi:qui in tota illa ter⸗
ra inueniri poſſet. cãm aſſignans.ꝙ ipſe ſtultiſſimꝰ
fuerat.talẽ qualis ipſe fnerat in teſtamẽto ſuo reſpi
cere voluit.Et qꝛ timuit ne foꝛte executoꝛes in hoc

voluntatẽ ſuã coplere nollẽt. illos ad hoc facienduʒ

iuramento cõſtrinxit:quo moꝛtuo.illi ꝓpter iuramẽ
tum. ſtultioꝛẽ ꝑ diuerſas villas et ciuitates qrere ce
perunt. Et cum plures inuenirẽt: ꝓlures queſierũt:
apter hoc dicentes.ꝙ adhuc vlterius ſtultioꝛes in⸗

nenirent. Bum vero ſic circũirent.cõtigit eos cuida

appꝛopinquare cinitati.æ q̃ multitudinẽ ppłiobui
ain habuerunt. q] inter eos quendã dvenudatũ.ma⸗
nibus ligatũ verſus patibulũ duxerũt.quibo queſie
runt.quis fuerat.⁊ quid fecerat.q ſic ducebat᷑ qui re
ſponderũt.ꝙ mgr et dñs illius ciuitatis fuerat ꝑ an

num. ⁊ ad libitũ in omnibo voluntatẽ ſuã habuerat:

nũc vero illũ ommibo bomis ſpoliatũ ad moꝛtẽ.vt vi
tis.ducimus:qꝛ et tali eũ recepimus cõditione.et
oẽs alios.qui añ illum.in noſtra vnabant᷑ ciuitate:
et ſub tali pacto.oẽs impoſteꝛũ recipiemus. Quibi
rñderunt executoꝛes:dicẽtes: mirabile fuit:ꝙ ali
quẽ inuenire poſſent.q; inter eos wminiũvel officiũ
habere voluit:exquo ſic in fine ãm eis miniſtrabãt.
MQuibv illi:nõ opoꝛtet.ꝙ eos qramus.ſed ipſi pceet
pᷣcio querũt.vt illis ſuccederepoſſint:quibo ſic mini
ſtramus.Executoꝛibo vero ciuitatẽ illã ingreſſis.in
uener̃t vnũ qui pce et pᷣcio obtinuerat.q locũ illius
qui an eũ ad moꝛtẽ ducebat᷑.tenere poterat quipoſt
annũ ſile ſuſtineret iudiciũ:quem ciues in alto loco
collocauerant:⁊ ipſum lauda bãt.et munera ei mit⸗
tebãt. Et ille miſer ita gloꝛioſus ibi ſedebat.acſi lo⸗
cum illum et ſtatũ ſemꝑ habere potuiſſet.nec conſi
rauit:qualiter oẽs moꝛtui fuerant.qui añ illũ ibi
fuerũt:nec qualiter eodẽ die pᷣdeceſſoꝛ ſuus ad moꝛ
tem ducebat᷑:nec ꝙᷓcito ipſe ꝑ eandem viã ſequeret᷑:
ſed omnia hec negligebat.et ad ſolam pñtem gloꝛiaʒ
reſpiciebat. Quòd erecutoꝛes pᷣdicti videntes licen
tiam petebant.vt cum eo colloqui poſſent.qua ba⸗

bita. recitato teſtamento pᷣdicto et teſtamenti cã.ei

pecunia illam tradiderunt:dicẽtes.ꝙ; u inuene
runt:nec reputabãt in futuro inuenire poſſe aliquẽ
ſtultioꝛẽ. Cui pecuniã tradẽdo.iuramentũ ſuum te
nere poſſent.qꝛ tu inquiũt nec reſpicis ad illos.qui
ante tefuerunt.nec ad illum quẽ hodie moꝛ vidiſti:
nec cogitas bꝛeue tempus tuum.vnde te reputamus
ſtultioꝛẽ.⁊ ſtultiſſinũ.Qualiter vero ad hoc fuerit
vtrũ videlicet aliqñ in oꝑe. ſic contigit vel nõ.nõ eſt
multũ curandũ.qꝛ ſaltem exemplũ eſſe poteſt:ꝙ liq;
pᷣdictum ciuitatis mgrm oſtẽderit ſtultũ:cum mul⸗
toꝛum modernoꝛum hominum facta eos multo ſtul
tioꝛes oſtendunt. Quia licet in aliquibp conditio⸗
nib ſint ei ſilłes:tñ in alijs poſitis ſunt peioꝛis.⁊ ſtul
tioꝛis conditõis. ſdꝛimo nanq; ſunt ei ſiłes ꝓ tanto:
qꝛ ſicut auitas illa nunc vnũ.nunc alium.quipꝛius
in ea nobilis fuit nudũ et pauperẽ ad moꝛtẽ duxit:
et alium eius loco exaltauit.cito ſilr vepꝛimendum
Ita mundus nunc papã.nunc imꝑatoꝛem.nunc re⸗
gem.⁊ quẽcunq; potentẽ ad moꝛtẽ et terram paupe
rem mittit.et ſucceſſoꝛẽ.vel heredem loco eius ſubſti
tuit.ſiłiter cito ſpoliãdũ.et iudicandũ. ¶ Gcdo ſũt
ei ſies ꝓtanto:quia ſicut illepce et pᷣcio ſtatum illũ
obtinuit.ita nunc quaſi oĩa obtinẽt officia: et loca.
tam ſecularia ꝙᷓ; eccleſiaſtica. ¶ Tercio qꝛ ſicut ille
videbat pᷣdeceſſoꝛẽ ſuũ ad moꝛtẽ coꝛꝗ eo adduci.nec
tñ periculũ.qð in eovidebat piculũ ꝓpꝛium cõſide
rauit.nec cauebat.ſed tm̃ in vnti gloꝛia quam habe
bat delectabat᷑. Ita modermi videntes ꝓgenitoꝛes

cxiij.

6

gt

. idb otelcß hlain
ve linunnnke han⸗ v⸗

utſi⸗ ☛
Pusgcauſlin

Poemnilar enurll
cocuttatis nagiſtro⸗ ct dni.
Uratönalibo in aliguo ſüͤt ſiles in
Oirioniaimorteſns nomuni
tesglionm Primd nanch giu
Poraividentes orcis caniioma
Nificeocadict danareil dam
yedeuntadpoſana 10haſolta.
tate vel morte amicoꝛiſ damant
ſatimpoſtad pecaata redeit ſo
tui coopantun nec ꝛle nectrahe⸗
tuosac eoꝛum ſalutem inexempl
Oroꝛesad ipſoꝛi vamnanone:di
ascmittunttales cotuctus:qu
ſos ctglijopantur in feſtis. 7 mul
nontumn tenent: et hmolqnaren
deceſtirmationabilig ucſtiorr⸗
etcreſcente non fitſPecnliiſſec de
os derd Whenus ſpeculünobis
ccere N Ninis geſcentid in
Wipſefactſicet ſiceß demor
reſpicenco apitetoſſanor
doſadcſiczita dlectabile nate
elicate conent et bibit etye
W
penntag taſugbepeſtebat⸗
nhnrintharſm
imentühaber nſit

nollanullnſamlii
Anood aiun ſin alea Audee
alunf ſenrnli

loſen ianmnsnali)

Nchattinerepctanti oſt
iudiai: nen autsinalin
ſun aucadit nunenai ni,
taglouoſnsidiſetehat eſa
ſang habere otuiſſe neregli⸗
es mortulfuefant qniafiliiihi
reode nießgereſſoꝛ ſnod nor
ato loſepeangem niz ſeguenti
ſehaberag ſolan oimghong
ncutoes icicti plentis icen
neo collogur poſſent ua ha⸗
nropdticto et teſtamentici e
nk letrid ninl ipene
lfuturotmuentrepoſſeoligne
tradedo uramentüſunnte
iütnecreſpicis ad illos. gni
illum que odiemori vidtiſti.
Nnn nertterel
. Qualitervero ad ocfient
joge. ſiccontigt ralno nocc
m amglicfehatelggli
fnoſteent ſfuiti,um nui⸗
ominumfactatnonulton
uulirrilglbihntii
ipͦoſtuſn lenlt
ſunt eiſtkis gtantn
ſonanch linn gignin
cu.Nlun h,f
. admoꝛte Ounti
etouper

t i, wpeimendon
auit ato ſi rmnnunet⸗

Moꝛs

ſuos.ᷣ vel alios potentes: ad turpiſſimã ducimoꝛtem

vtpote.ſquia trahunt᷑ et ꝓcupiditatibo. ꝓditõnibo
ſuis.et malefactis ſuſpendunt᷑.vel cecapitant᷑.vel in
carcerant᷑ et ſpoliant᷑ vel veꝛberant᷑ quia male in of
ficijs ſuis ſe habuerunt.nectñ ꝑ periculũ illoꝛũ peri
culum ꝓpꝛium conſiderant. nec cauent. ſed eis ſucce⸗
entes eadem vel peioꝛa faciunt. q ipſi fecerũt. Sed
tatu circa pntem gloꝛiã ⁊ cupiditatẽ tvelectant᷑ ac ſi
eis eſſet ꝑpetua.neciſta infirmitas eſttm potentibo
cõis. ſedſetiam oĩb popularibo fere adheret. qꝛ oẽs
videmus homiĩes quotidie ad terram nudos ei moꝛ
tuos mitti.⁊ qn hoc videmus tali obuiamus :quali
dicti executoꝛes obuiauerunt. nec tñ in periculo il-
oꝛum: caſum noſtrum vt æberemus conſideramus
Heioꝛis veroo ditionis illo ſunt. Primo qꝛ ille de
conſuetudine ciuitatis. ſic nobiliter viuere potuit
annum et voluntatẽ ſuszy in omnibo paber e. Mos
vero certitudinẽ nõ habemus vnius diei:qꝛ nec mũ
dus certitudinẽ talem facere poteſt. BGcõdo quia
male ſe habentes in ciuitate ilis ſpoliabant᷑ 1 dam⸗
nabant᷑ a ciuibus:qtuʒ ad coꝛpus tm̃: quia plus eis
facerenõ poterunt. Mos vero malenos habẽtes in
mundo iſto.damnabimur in coꝛpe ⁊ aĩla eternaliter
Tercio quia ille vidit oculis coꝛpalibus pᷣdeceſ⸗
ſoꝛes ad moꝛtem duci coꝛpaleʒ. Mos vero videmus
oculis fidei:male habẽtes in hoc mũdo ouci ad moꝛ
tem.et penas eternas nec cauemus. exemplũ ab eis

accipientes. Ideo in vna die venient moꝛs et plage

⁊c:Apoc.xviij.ſicut venerunt illis.Et nõ ſolum pᷣdi
cto ciuitatis magiſtro.et dño.verũ etiam anunalibo
irratõnalibo in aliquo ſũt ſiłes.in aliquo peioꝛis cõ
ditionis:qui moꝛtẽ ſuã nõ pᷣmuniunt.moꝛtẽ viden⸗
tes alioꝛum a/ſoꝛimo nanq;. ꝙ ſunt ſiles ptʒ.qꝛ ſicut
poꝛci videntes poꝛcũ a canib male tractari.vła car
mfice occidi.et clamare.ſiłclamant. ſed ſtatim oſt
redeunt ad paſcua. opa ſolita. Ita tales in infirmi
tate vel moꝛte amicoꝛuũ clamant etlachꝛymant. ſed
ſtatim poſt ad peccata redeũt ſolita. nec ſaluti moꝛ
tui coopantur.nec ꝗpꝛie.nectrabunt moꝛtẽ.vel moꝛ
tuos ad eoꝛum ſalutem in exemplũ.ſed viuos ⁊ pec⸗
catoꝛes ad ipſoꝛũ damnationẽ:dicendo.tales et ta⸗
les cõmittunt tales cõtractus:quos tu vocasvſura
rios.et alij opantur in feſtis.⁊ mulieres extra matri
monium tenent: et hmõi:quare nõ poſſumus nos.
Hec eſt irrationabilis queſtio:qꝛ ſicut c filice viuo
et creſcente.non fit ſpeculũ:ſed pulueriʒato. Nec

nos vero vebemus ſpeculũ nobis facere.nec exẽpluz

gccipere ve viuis creſcentibo.⁊ male agentibus. dicẽ
wꝛpſe facit ſic et ſic ⁊c ̊ de moꝛtuis et pulueriʒatis

reſpiciendo capita et offa moꝛtuoꝛũ.cogitando ꝙ ꝑ

os qð qñq; ita velectabile erat ad oſculandũ. er ita
elicare comegit. et bibit. et p oculos tampulchꝛos
parum ante ad reſpiciendum.nunc intrant.et exeũt
vermes: ꝙ ita ſupbe veſtiebat. et in omnibo que coꝛ⸗
pus vel caput veſtiebant.ſuperbiã oſtendebant. nũc
nullum opimentũ habet:miſi terram. nullã ſtratus
molliciẽ.nullam familiã quo ad coꝛpus.niſivermes
quo ad aĩam ſi male vixit.niſi emones. Ad tale ſpe
culum faciendũ.nos hoꝛtat Hacobus dicens: Exẽ⸗
plũ accipite frẽs exitus mali: JYac. vltl. Et in exẽplo
illo facite qð faciũt eũtesad feſtũvł ad magnã ppli
congregationẽ: Cales nanq; reſpicere qñq; ſolet in
ſpeculo.et ſe parare. Sic nos eũtes ad eternũ cei cõ
uiuium. et coꝛam totius mũdi multitudine faciamꝰ
nobis ſpeculuʒ ſæ moꝛtuis.in quo nos pemus.ſicut
ſcriptũ eſt: Eʒech.xxxiij.vbi dici᷑. ꝙ tulit ppls vnũ
nouiſſimis ſuis.et conſtituit ſpeculatoꝛ. Scom

ſikr. ꝙ videlicet ſunt bꝛutis ſtultioꝛes.ptʒ quia licet

cum bꝛutis hoc habeant. ꝙ tm̃ coꝛꝑis cogitant

elicijs.tñ in hoc bꝛutis mclius oringereg illa ꝓ e

lute viri hoſtiam.ij. Mach.iij.

W xx..

licijs illis: nunq; cum iſtis inſenſatis poſt moꝛtẽ pu
mient᷑. Qu vult ergo pdicta vitareſin conuenientia.
æ defunctis cogitet.ꝛ in illis ſtatum ſuũ ſpeculetur:

quia ſancta et ſalubꝛis eſt cogitatio ꝓ defunctis.ij.

Mach. xij.
Acd cuius auctoꝛitatis et ſequentis articuli cla

Ar.

rationem. aduertẽdũ eſt. ꝙ cogitatiop vfunctis eſt xviij.

vtilis ad moꝛtuoꝛũ auxilium. C
functis eſt ſalubꝛis et vtilis ad viuoꝛũ exemplum.
Circa pꝛimũi duo ſunt oſtẽdenda. Primo em̃oſiẽ
detur pꝛincipaliter intentũ.ꝙ videlicet cogitatio ꝓ
efunctis eſt vtilis.et ſalubꝛis ad illoꝛũ liberatiõeʒz
Scõo oſtendit᷑ ꝙ roõnabiliter eebemus. we eis cogi⸗
tare. et ꝓ eis oꝛare.ſdrunũ oſtendet᷑ ꝑ hiſtoꝛiam:
qᷓ a ſenioꝛib narrari ſolet.2 veraciter aotingere potu
it: ve duo bo viris magne religionis. mutuo ſe in vei
amoꝛe diligentibo.quoꝝ vnus aliũ moꝛti appꝛopin
quante rogauit.ꝙ ei ſtatum ſuũ poſt moꝛtè oſtẽde⸗
ret.ſi a eo licentiã habere poſſet. qy et omiſit ſe fa⸗
cturum. Quadã ergo nocte viuo exiſtente in eccleſia
poſt matutinas et oꝛante.apparuit ei.vt videbatur
quedã vmbꝛa ſqualida. qᷓ viuuʒ trementẽ. et nimio
timoꝛe pauentẽ:alloquebat᷑ ipſum cõfoꝛtando. aſſe
rens ſe eſſe ſociũ ſuũ moꝛtuũ ꝓmiſſum ſuũ implen⸗
tem. a quo cũ ꝗreret:qre ſicappareret.et quã patere
tur penã. rdit.ſe factuꝝ eſſe quindeci annos in pur
gatoꝛio:niſi melius haberet adiutoꝛiũ. quo diſparẽ
te.alius v ad diẽ in oroniln lachꝛymoſis/ pſeuerãs
ſũmo diluculo poꝛẽ adijt. rogans ꝙ cæfunctũ fratrẽ
o bnixius fratribo recõmendaret.qð cũ feciſſet.iniũ
gens ꝙ oẽs ꝓ eo ſpãliter celebꝛarẽt die illo. ipſe ſociꝰ
oẽs.qs potuit iuuit in miſſis ſuis cũ magna uotõ
ne. Et vltĩo celebꝛãs cñ ad cõionẽ veniret.et ceũ in
manib teneret. ſiceũ allocutꝰ fuit. Dñe ieſu xpᷣe vix
eſt ſolganus vel rex qcunq; terrenus.cuiſi miles ali
qs fideliter et in multis bellis piculoſis a iun Etute
ſeruiuiſſet.et nihil aliud ꝓ toto ſeruitio ſuo in ſene⸗
ctuteſua peteret.niſi liberationeʒ vnius pauꝑpis in-
carcerati.qui nõ meruit moꝛtẽ. ̊ qui etinet ꝓ ꝑuo
ebito. vel vſq; ſoluatp eo parua redẽptio.qui eum
nõ liberaret. petentieu dando. Sed tu es gratioſioꝛ
et maioꝛis gratitudinis.tibi poſſe meo a iuuẽtute
mea ſeruiui.nunqꝙᷓ ex certa ſcia otra volũtatẽ tuã fa⸗
ciens. et ꝓ toto ſeruitio meo:nihil aliud peto:niſi li⸗
berationẽ illius pauꝑis incarcerati.⸗ quicquid bo
ni feci a iuuentute mea. qᷓtum poſſum ſibi w ꝓ redẽ⸗
ptione ſua.et rogo ꝙ totum cedat ad ſuam vtilitatẽ
Nocte ergo ſequenti.eidem in eccleſia apparuit cla
rus.et cum magno lumine.regratiãdo eidem æœ ſua
liberatione. Alteri vero ve tam ſubita liberatione
admirãti dixit. ꝙ cus pꝛopter charitatem tuam il⸗
lo tempoꝛe.quando mihi omnia tua dabas. me libe
rauit. Moꝛtuo vero a vino petẽte quam mercedem
ipſe in moꝛte ſua a deo ſperaret. qui totum ei œde⸗
rat.et nihil ſibi reſeruauerat. Reſpõdit totaliter po
nam me in gratia vi. Cui moꝛtuus non timeas. qꝛ
nihil eſt tibi per hoc diminutum. ſed pꝛopter chari
tatem tuam merita tua ſunt tibi ponus duplicata
quia pꝛo pter opus charitatis. nunqꝙᷓ homo minus
habebit ſe plus.Et in antiquo pꝛouerbio dicitur:
quiꝙ alio oꝛat.pꝛo ſlaboꝛat: ſic ergo obtulit ꝓ ſa⸗
Scðo ꝙ videlicet
bemus ꝓ cæfunctis cogitare facere. ꝓpteꝛ tria.pʒ
Primo qꝛ maxime indigent.et ſic maxima elemoſy
na eſt ꝙ eis facere.et eos iuuare:et veriſſima dilectꝭ
nis ꝓbatio. Rum quis nãq; viuit. vix ꝓbare pᷣt ami
cũ:qꝛ q̃ntũcunq; ſit in tribulatõe pauptate. et miſe
ria ſemꝑ tñ ille qui q̃ſi amicũ ſe oſtẽdit aliquã ſpem
ha bere poteſt: vel habet ve mutatione foꝛtune. et de
retributõe habenda.ab illo cui ſe amicũ oſtendit.et

ogitatõ vero e ve⸗ cxvj.

Exẽ.

cxvij

cxviij.

Exemp.

Exemp.

Moꝛs

cui bñficia exhibet.et qᷓntum taleʒ ſperat retributõ
nẽ:tãtũ a vera recedit amicicia.ſed qui ꝓ moꝛtuo fa
cit.nullã ab eo ſperare põt retributionẽ.in vita iſta
et ideo ille ſe vere diligere oſtẽdit.cuius dilectio.nec
ſuꝑ vtili.vł œlectabili ſcõm carnẽ. ſ̊ ſuꝑ honeſta fũ
dar nccitate.In cõi nãq;viuẽtiũ mõ het q płes dili
gũt ꝓpt vtile vł clecta bile qᷓ; ꝓgt honeſtatẽ.vł virtu
tem. et ꝓpter cauſas his contrarias.in moꝛte volent
amicoꝛum.quot nanq; invita occaſiones habuerũt
velectarionis:tot in moꝛte vite contraria: occa ſiões
habent woloꝛis.ſed illi nõ wlent. qꝛ virtus ceſſauit.
vel honeſtas.ſed qꝛ ip ſi vrile amiſerunt.vel velecta⸗
bile.¶¶ Quoꝛũ quidẽ dilectio.modo tali ? experünẽ
to ꝓbari poteſt. Certũ nanq; eſt.ꝙ dum amicus illo
rum.æ cuius moꝛte wlent vixiſſet:multa eipmiſiſ⸗
ſent. et vediſſent: et ꝓ ſalute.ſeu ſanitate eins coꝛpo/
