. eer nen e ienſ iummi 4
Eſtatüma ſſeularzoldinii
gtili ſinum vuit⸗
ihus ſiilin n iſt l nen⸗

gcerdotezet I incuriope

vñj.

Exemp.

ix.

Exemp.

Miniſtratio
habitatione ſancta coꝛam ipſo miniſtraui. ¶ Mini
ſtri vo qͥ ad miniſtrationem reꝝ dveputantur mundi
alium:ſub diuerſis dñis p tot loca ⁊ officia ſeu mini⸗
ſteria/ quod mundus vel mundiales babent admini
ſtrationes vel reru curas ad eos ptinentes/ q tñ omᷣs
ad eius cui ſeruiũt pꝑtinere familiã dinoſcũtur: quia
dicit lex in.ff. veteri li·xxj.ti.j.æ edilicio edicto.l edi
les. ꝙ fam ilie applicatione omnes qᷣ in ſeruirio ſunt
oↄtinentur/etiã liberi qui ei bona fide ſeruiũt. ¶ i⸗
niſtrantibo vo pꝛedicto mõ quaſi ꝑ ſilitudinẽ Mar⸗
the⁊ arie diuiſis/ hoc eſt aduertẽdũ: ſicut vtra
qᷓ; ſoꝛoꝝ pꝛedictaꝑꝝ tã maria que ſedebar ad pedes ie
ſu:qꝙᷓ; martha que ſatagebat circa frequens mmiſteri
um: Zuce. x. ab eccleſia ↄmendant᷑. Ita tam pꝛimi ꝙ;
ſcði miniſtriſſi fideles inueniant coꝝ miniſteniuʒ in
miniſrando: Ro xij.a wo ↄmendabit᷑ et mercedem
miniſterij ſui ab eo recipient:qꝛ omnes iuuant ad cõ
ſummationẽ ſanctoꝝ/in opus miniſterijſ in edificati
onem coꝛpis chriſti: wnec occurramus om̃es: Eph.
uiij. ¶ Ille tñ cuius miniſteriuʒ ſpecialiterꝓ anima
bus oꝛdinatur ſaluãdis/melius eit ſoꝛtitus miniſte⸗
rium/quanto ⁊ melioris teſtamenti mediatoꝛ eſt qdð
in melioꝛibus repꝛomiſſionibus ſancitum eſt: Heb.

viij.

Et tamen miniſteriũ exterius cum Martha ẽ taʒ
miniſtranti:ꝙᷓ miniſtrum inſtituenti vtile æmerito⸗
rium:ſicut onſum eſt.L.j.v.et veo amendabile ſire⸗
ctam habeat exparte vtriuſq; intentionem⸗ ebitaz
executionem. Intentio vo tã inſtituentis ꝙᷓ inſtitu⸗
ti eſſe beret pꝛincipaliter/ vt reſpublica recte gu⸗
bernet᷑:⁊ ſaluet⁊ ſubditi reddant que ſunt ceſaris ce
ſari:et ee ſunt vi vo. ¶ Ad hoc nos infoꝛmat ex-
emplũ hyſtoꝛie et auctoꝛitas. ¶ Exemplũ em̃ in na-
tura oſtendit/ ꝙ ſicut niſus omniuʒ membꝛoꝝ tendit
ad hoc/vt vita cõſeruet ſe Po ie r niſus et in ten
tio omniũ dñoꝝ ⁊ miniſtroꝛuʒ eſſe veberet: ſernare
rempu blicã/er coꝛpus chriſti myſticum. i. fideles in
vna pace ⁊ iuſticia. Et ſicut membra potius vitaſſa⸗
lutẽſet bonum ſtatũ intendũt totius coꝛpꝑis: ꝙ; ſalu⸗
tem riamnenene patet œ manu/que quaſi ſalutis ꝓ
pꝛie oblita ſe ꝓ ſalute totius coꝛpoꝛis exponit/ictum
in ſe recipiens ꝗ coꝛpoꝛiveniebat. Sic pꝛedicti. bonũ
ſtatum cõmunitatis potius inrendere eberẽt: ꝙᷓ mi
niſtroꝝ ꝓmotionẽ:qꝛ bonuʒ vniuerſale diuinus eſt:
ſm phᷣm pꝛimo ethicoꝝ.¶ xemplũ ad hoc recitat
in hyſtoꝛia ſcolaſtica ſuꝑ actus aploꝝ/ ve Tiberio ce
ſare: v quo dicit JYoſephusꝙ in omiv negocijs ſuis
moꝛoſus erat vñ cũ ſtatuerat ꝓcuratoꝛes in ꝓuicis
vixaut nunqᷓ eos muta bat:qð cum ſepius queſitum
eſſet ab eo:quare eos non mutaret: reſpondit ſe in 65
parcere plebiculeſ/ſcientes.n. ꝓcuratoꝛes ſead modi
cam habituros ꝓcurationem emungũt vſq; ad ſan⸗
guinem:et tanto dñantur grauius quãto breuius.et
qui recentes ſuꝑueniunt/diſſipant qᷣcqͥd inueniunt.
Quod exyemplo oſtendit cniuſdam vulnerati:qui cñ
iaceret in via:et non amoueret multitudinẽ muſca⸗
rum a vulnere/ſuꝑueniẽs alter putabat ꝙ hoc omit
teret ex im becillitateſet abegit muſcas que operue⸗
rant vulnus eius. Ad quem ille. Male feciſti mihi:
qꝛ muſce quas amouiſti:iam plene erant ſanguine:7
partius me moleſtabant:que autem ſuꝑuenient re⸗
centes/ acrius me pungent. Sic et ꝓcuratoꝛes vel of
ficiales ⁊ miniſtri qͥcũq; recent ſubſtituti acriꝰin ſſ⸗
ditos vſeuiũt. ( Mõ ſ ſt audiẽdi qͥ dños ꝓcurãt vt
miniſtros ſuos frequẽter amoueant: et nouos ibi l⸗
nant: vt ex officio illo cũ multis falſitatibo/ et male⸗
dictiomib ꝓmoueantur et ditent᷑ Nec etiã ſunt ipᷣi
miniſtri in hoc audiendi/qui ſeipſos et alios talia
ꝓcurant officia:qꝛ ſi bonus et omnino fidelis eſſet: Hᷣ
raro ꝓcuraret:quia raro inuenitur officium in qͥ om

„ 5
W „vil).
nind fidelis magnũ repoꝛtet cõmodum. Si vo pan⸗
per ſit / vel cupidus / vel malus /et falſus et ſi hoc ꝓcu
ret:nõ eſt audiendus.¶ ¶ Exemplũ ad hoc de Cipiõe

e quo referũt hyſto rie ꝙ cũ quedaʒ regio romanis
rebellaret:et duo electi eſſent/ vt irent pacẽ refoꝛma/

re. Cum conſilium quererent a Cipione emiliano qᷣ

Eter ſenectutem ad ↄnlium ire nõ potuit:ſi illi duo
eſſent mittendi vel nonjreſpondit neutrum eſſe mit
tendũ:quia vni ommia deſunt/alteri nulla ſufficiunt
vnũ notauit de nimia paupꝑtate:alium de nimia cu⸗
piditate: ꝓprer quas vterq; munera reciperet/ et po/
pulum grauaret:eta vero veniaret:et ꝓpꝛia cõmunt
bus anteponeret. ¶ Huic Cipionis conſilio aucto⸗
ritas ↄcoꝛdat Berñ. cæ ↄſideratione.libꝛo.uij.ad eu
genium papam. Tales inquit querendiſ unt mini⸗
ſtri qui marſupia nõ exhauriant/ſed coꝛda reficiant
et crimina coꝛrigant. ¶ Et auctoꝛitas tullij væ offi⸗
cijs libꝛo.iij.c.v. Vnũ inquit in omnibo tebet eſſe
poſitũ /vt eadem ſit vtilitas vniuſcuiuſq; et vniuer⸗
H ſi ad ſe qᷣſqᷓ; rapiat:omis humana ſocietas
viſſoluit. Bicut patet.D.xij.ix. Talis ᷓ ꝓprnij cõmo⸗
duvel ſuoꝝ pꝛomotio longe vebet eſſe a xpᷣiams: qͥs
hoꝛtatapoſtolus dicẽs: In oĩb exbibeam noſmet⸗
ipos ſicut dei miniſtros.ij. Coꝝꝑ.vyj.
Que auctoꝛitas terciũ introducit articulum: qꝛ
ad hocꝙ in omnibo ſimus teiminiſtrinõ ſufficit ꝓ il
lam intentionẽ habeamus bonã e aua in pᷣcedenti
dictum eſt articulo: reqᷣritur ꝙ executio tebita fiat
rotius miniſterij. Hec aut executio tunc bene fit: qñ
dñi vel eoꝝꝑ miniſtri cũ hũilitate⸗ pietate ſubditos
quoſcunq; tractant. Ad quod eos mouere teberent
quatuoꝛ:. ¶ ꝛimo cauſa ſeu ratio wminationis ſeu
poteſtatis quã in miniſtrando ſnꝑ eos accipiunt.
Cauſa enim quare homo homini vminat᷑: oꝛtuʒ
habet a pctõ:qꝛ ſi nunqꝙ; fuiſſet peccatũ:nunqꝙ; homò
hominis ſeruus fuiſſet. Vñ auguſt. xix. libro de ciuit.
Ti. ca. xv. Nunqꝙ inqᷣt in ſcripturis legimus ſeruum
anteꝙ; hoc vocabulo Moe iuſtus peccatũ filij indica
ret:Geñ.ix.dicens:adaledictus Chanaan ſeruꝰ fra
trũ ſuoꝝ enit. Hoc oſtendit ibidem Anguſt. ex conſi
deratione humane creationis:in qua homimi dictuz
fuit: Preſit piſcix maris/⁊ ſit terꝛoꝛ veſter ac tremòᷣ
ſuper cuncta animantia: In quo ondit nõ hom inez
hominilad vei imaginẽ facto:ſed pecoei xebere wmi
nani: Inde pꝛimi patres iuſtiſpaſtoꝛes pecoꝑ/ magt
qᷓ; reges hominũ ↄſtituti ſunt:Gen.xlvij. vt ſic inſt⸗
nuaret vus:quid oꝛdo poſtulet creaturaruʒ. Eum

ergo wvminium illorum:et miniſterium regendi oꝛ⸗

tum ha beat a peccato/quod excogitatur coꝛ humi⸗
liare veberet:et non elenare: patet ergo de ſuperio
ritate illoruʒ ſuper eos ſuper be eleuari non ebent:
exemplũ reſpicientes ſummi vmini ⁊ miniſtri qͥ ait
In medio veſtrum ſum:ſicut qui miniſtrat:Lu.xxij
Becũdo naturalis conditionis equalitas: Equs
ob.xxxj. Nunqᷣd non in vtero fecit me: qui et illuʒ
q ſeruũ. iugiter meditata faciet nõ im pare ex ſuper
bia et cupiditate:h̊ potius oſulendi ꝓuidendi mi-
ſericoꝛdia. Vnde beatus Gregoꝛius moꝝ.xxj. ſuper
dicta auctoꝛitatę/ potentibo inquit viris magna eſt
humilitatis cauſa oſtenſa equalitas ↄſiderata odi-
tiomis. ¶ Et ſiiſtã equalitatẽ cõditionis qᷓtum ad
ꝓinquã illoꝝ ↄditionẽ negare voluerint ꝓut coꝛpo
ris reſpiciũt nobilitatẽ:in qͥ eKinguoil, nõ a pꝛin
cpio maioꝛẽ quandã habere vident᷑ nobilitatis ex·
cellentiã/tñ reſpiciendo aĩaꝝ nobilitatẽ in qua om̃s
ad vi ſunt ſimilitudinẽ ⁊ vt ſeruiat:eſt eius ani⸗
ma: in equalinature dignitate creata. Sigᷓ ad in⸗
ferioꝛis ↄtẽptũ eũ ꝓuocat cogitatio nobilitatis coꝛ⸗
poꝛis:quã foꝛtuna ve ꝓpinqno cauſauit: euʒ reuocet

ↄſideratõ equalis nobilitatis aĩe:quã ab initio deꝰ

Eremp.

xj.

Aro. iiij.
xuiij.

Arꝰ. v.
XvV.

MWiniſtratio

oꝛdinauit. Et ſi ſeruũ ſuũ ↄtemnere vel dure tracta
re voluerit:qꝛ ſeruus ſuus eſtſeruũ ⁊ ſubditũ ei in
reuerẽtia ha beat/et cũ timoꝛe regat:qꝛ dei eſt. Ergo
in oĩ virtutetua dilige eũ qͥ te fecit:⁊ miſtros eiꝰ ne
cærelinqᷓs: Ecci.vij. ¶ erio fortune mutabilitas
qui.n.nuc ſuꝑioꝛ eſt cogitare veberet mũdum maris
hie ↄſuetudinẽ:in qͥ vnda nũc ſuꝑioꝛcito erit inferi
oꝛ et ecõuerſo. Ita erit v illis:vel hic: vel in futuro.
Exr hacↄſideratiõe Geneca quẽcũq; ſuꝑioꝛẽ hoꝛta⸗
tur dicẽs epła.xlvij. Meſcis q etate ecuba fuire cepe
rit qᷓ ceſus q darij mater/ viue & cũ ſeruo clementer.
Muarto ſeruitutis maioꝛitas/ quã in ſeipis inue-
nire pñt. VUnde Geneca epła. xlvij. Seruus eſt: ß foꝛ
ſitan liber aĩo:hic ſiſeruus ſitſilli nõ nocebit/ oſtẽde
qͥs ſeruus nõ ſit: Aliꝰ libidini ſeruit. alius auaricie.
alius ambitioni. om̃es timoꝛi/ nulla ſeruitus turpioꝛ
ꝙᷓ volũtaria.¶ Ged heu nõ obſtantib oĩbo iſtis mo
tiuis/ miniſtri eoꝝ depᷣſſerũt pplin: Neemie.v. NMeca
dñis c illa depſſione vel oppᷣſſione iuſticiã obtinere
oterũt. Sed ſi eos ↄqueri ↄtingit:a dmis nihil niſi
eue rñſum qͥ ad ſeneſcalluʒ mittunt᷑ hñt: a miniſtris⸗
vo maiꝰdamnũ repoꝛtãt:qꝛ ipiaudiẽtes/ ꝙ de eis cõ
queſti ſunt:offendut᷑ iurant ꝙ; peius valebunt:qli
bet talis pctĩ miniſter eſt:Gabij. ¶ IYAlloꝝ vo qͥ pdi⸗
ctis acquieſcũt motiuis pie miniſteriũ ſuꝑioꝛitatẽ
ſuã canedomagn eſthond:romnodi tã in terꝛa
in celo.
¶Pꝛuno nãq; in terra. Sicut honoꝛ eſt ſeruo nobi⸗
lẽ ſeqͥ dñm:ita honoꝛ eſt miniſtro ſeqͥ xpᷣm eiq; aſſila⸗
ri qͥ dicit:Quicũq; voluerit int᷑ vos maioꝛ fieri:erit
miniſter veſter:filius hoĩs nõ venit miniſtrari ſ̊ mi/
niſtrare: et dare aiaʒ ſuõ Math.xx. Giqͥs i̊ mibi mi
niſtrat:me ſeqtur: YJoh.xij. ¶ Gcdᷣo ĩ terra dat fidu⸗

ciam ⁊ celo habendo:qꝛ ſicut qͥ arat:arat in ſpe ita

q bene miniſtrauerit/ bonũ ſibi gradũ acqͥrit: mul
tam fiduciã glie.j.Chimo.iij. In celo vo tniplicem
ↄſeqͥt honoꝛẽ ⁊vtilitatẽ.¶ Pꝛuno qͥ ad locũ:honoꝛa
tur.n.miniſter qñ ad camerã vocat᷑ regis: Johᷣ.xij.
Vbi ego ero:illic ⁊ miſter meꝰerit.¶ Scõo ᷓtuʒ ad
cbũ qͥ erit ipemet deꝰ: Nume.xviij. Pꝛeciũ ẽ ꝓ mini⸗
ſterio qͥ ſeruitis in taberuaculo ⁊ nõ peccabitis:egre
Hia 7 pinguia reſeruãtes.¶ Tercio itũ ad ſeruitoꝛẽ
ponoꝛat. n. ſeruuʒ rex qͥ ei ꝓſonaliter miniſtrat. Ged
ip e veꝰtranſiẽs miniſtrabit illis Cuc.xij. Sic ꝗ̊ ſiqͥs
mihi mĩſtrauerit:honoꝛificabit eũ pr̃meꝰ: Joh.xij.
Sed heu nõ oſtantibo m eritis ⁊ pᷣmijs cũ eſſetis mi
niſtri regni illinõ recte iudicaſtis / neq; cuſtodiſtis
lege luſticie:neq; ᷣm volũtatẽ vi ãbulaſtis:ſapien⸗
le. vj.
¶ In q auẽte dat᷑ intelligi illud qð oñſum eſt. S.xij
viij.cũ ſequentibo.et illud qð qᷣtidiana wcet expien⸗
tia:ꝙ viq; mala intentione miſtros inſtituunt:plus
Pꝛiã ꝙᷓ cõem intendentes vtilitatẽ:qꝛ ⁊ tales inſti⸗
tuũt q plꝰrepoꝛtẽt nõ qͥ iuſtius regant.Et ippi ſicĩſti
tuti ſcietes ꝙ opoꝛtebit eos ſi in officio remanere vo
luerint mita repoꝛtare:plus nitũt᷑ pecunias colligẽ:
qᷓ; culpas coꝛrigẽ ꝓm ptioꝛeſq; ad vindictã ꝙᷓ ad iuſti
ciã ſe exhibẽt/płꝰ.n.nitũt᷑ cupido dño ſuo qᷓ veo pla⸗
cere.vt in oĩb ſe dno ſuo ↄfoꝛment:et ſie ve eis veriſi
cer illud puerb.xxix. Pꝛinceps qͥ libenter audit vᷣba
mendacij omes miĩſtros hẽbit ĩpios:qꝛ tales hẽbit qͥ
multa narrabũt ei:multos falſo accuſantes: dñm
ad pᷣdã ꝓuocantes:⁊ vt ei placeãt quẽ ſciũt tłia di⸗
ligẽ. Tales ꝗ̊ in accedendo ad miſteriũ. ¶ Pꝛimo ſi⸗
miles ſunt ſacerdotibo belis:dañ.xiiij.qͥ intrabãt ꝓ⸗

pꝛiũ intẽdẽtes comodũ.¶¶ Gcðo ſiles ſũtvulpi frau

qulẽte q ſe moꝛtuã fabuloſe finxiſſe dꝛ:vt ſuꝑ bigã ꝓ⸗
ijceret vt qᷓ in biga erãt comedet ⁊ aſpoꝛtaret. Sic il
li vt in officijs vł bnficijs ponãt᷑ ecctaſticis:fictã pᷣtẽ-

dũt huilitatẽ: ſe mᷣo moꝛtuos mendacit᷑ ſimulãtes:

W piürſ.
vt vo in alijs ponãt᷑ moi mĩſterijs:vulpinas exqrũt
cautelas:pmittentes ſe ꝓ dñis vtilit eẽ facturos:Hᷣ

totũ vt comedãt ⁊ diuites fiãt ⁊ q poterũt aſportẽt.
Kercio rhãno aſſiłlant qꝛ ſicut alijs arboꝛib fru⸗

ctuoſisgubernatiõis lignoꝝ miniſteriũ fugientibb: Exemp.

Zndlcif. g: bann ille gratãt᷑ admiſit:œ qͥ poſtmo⸗
i ignis exiens arboꝛes ↄbuſſit. Ita fidelibo officia⸗
rijs fugiẽtib ꝓpt cauſas tactas..xij.ix. YJpᷣinõ ſolũ
ſuſcipiũt:ſᷣ ꝓcurãt et emũt:vt ſint ĩ diuerſis officijs
tã eccia ſticis ꝙᷓ mũdialibo:qð feiu datũ poſtmodũ ꝓ
mercedibo ſoluãt meretricũ ⁊ latronũ:qs ꝓ mũerib-
peccare pmittũt:et ſicignis æ eis exiẽs ſubditos ſpi
ritualiter ↄburit:dũ eos nõ coꝛrigũt:⁊ tẽpaliter duʒ

exterioꝛa auferũt bona vt licẽtiꝰ peccẽt. ve ſic j̊ acce

dẽtib põt dici illð Nũe.iij. Qui ad mĩſtrãdũ acceſ-
ſerit moꝛiet᷑. ¶ In miſtrãdo vo tales ſt ſiles muſtele
x q dictũ ẽ.A.xij.l.¶ Gcðo cani ꝓpt tres eꝰ ↄditões
qꝛ pᷣmo cũ magno lat᷑tu venit vᷣſus latronẽ:q̃i eũ ĩe-
uorare vellet:q pane in dꝛe gieren tacet. Qui ſcpᷣo ſu
En oẽz itũ latrat imq; ꝓſeqͥr᷑. Qui tcio ad macel⸗
ũ vbi inuenit bonos bolos/aſſuetus:nõ facilit᷑ a lo⸗
co illo remouet᷑. SDic iſti pᷣmo multa minant᷑: pecũia
data mine ceſſant.Scðo ignotũ volẽtẽ ĩ villis vlł ali
is locis int᷑ illos hĩtare/et ꝓſpere agẽ ex iuidia ⁊ aua

ricia/plimis modisverãt occaſiões ) eũ q̃rẽtes. Ter

cio ad officia curias aſſuetijnõ faulit᷑ reuocant᷑:q̃n
tũcũq; aliũde ſatis hẽant vñ copioſe ⁊ qᷣete viuẽ poſ
ſent. ve qͥ nõnulli frequẽter mirant᷑ dicẽtes:Miruʒ
ẽ ꝙ talis qͥ hʒ ſatis vñ viuẽ eccia:vłpᷣbẽda ſua:vel
terris:vel redditibo ſuis:qͥ qetã ĩ wmo ꝓꝛia vitã
ducere poſſet:vult ſe tali onerare officio:ĩ qͥ tota die
7 nocte tot ſuſtinebit laboꝛes/anxietates ⁊ ſollicitu⸗
dines ? ꝑicula coꝛpaliaſet ſpũalia:et tot hoĩm incur
rit odia ⁊ inimicicias:qꝛ ſiue faciãt iuſticiã:ſiue non
ex alia pte inimicicias acqrẽt iniuſtoꝝ: circa qͥs iuſti
ciã exercẽt. Si vo iniuſticiã fecerĩt:maledictõʒ acqͥ-
rũt dei/⁊ odiũ/⁊ inimicicias ⁊ maledictiões iuſtoꝛuʒ
quibus nocent.¶ SGed vio pꝛedicto Tanrlo e ca⸗
ne aſſueto ad macellum:omnis iſta ceſſat admiratõ
quia intantum ꝑ lucra que in officijs ſuis acquirunt
et ꝑ bonos bolos quos in curijs comedunt: et quia
bonis pꝛopꝛijs.dum ibi ſunt parcãt. Et quia ſpant
ſe poſſe ibi amicis ſuis/maioꝛem locuʒ tenere:⁊ quia
ibi in maloꝛi ſunt honoꝛe ⁊ timoꝛe:quia alij dum cuʒ
magnis ſunt eis nocere nõ audent:et pꝛopter cauſas
tactas.A.xv.xx. ad curias.et officia alliciuntur im/
mo in illis tantũ mente ligantur ꝙ videtur eis ꝙ q̃i
moꝛs eſſet recedere Et ſiilla verelinquant vel amo⸗
ueantur:vias multiplices excogitant redeundi. Qõ

exemplo patet illius de quo a fidedigno qui locum

perſonam ſignare ſolebat/narrari conſueuit: ꝙ cum
conſcientia ductns balliuiaʒ ſuam dimiſiſſet: ⁊ poſt
modum ſibi et vxoꝛi ſue/ſolita non venirent wna et
exenia:ſtatum ſuum quo ad animam melioꝛatum:⁊
alleuiatuʒ:grauiter poꝛtare ceperunt:inter ſe ðᷣ iſta

foꝛtuna conquerentes: et fin aliter concludentes: q;

melius eſſet ad ſolita redire officis:quod cum factuʒ
fuiſſet:vna dit ipſo eqͥtante hoꝛribilia ceperunt cho
ruſcare fulguraſſonare to nitrua.et tempeſtates ter-
nibiles oꝛiriinter quas dyabolus in foꝛma ſymie ſu
per equi collum ſe poſuit: et ſuper eum væriſoꝛie ca⸗
chinnans anglice dixit: Uuelcome to vuicke.vuelco
me to vuicke.quod ſonat in patria illa. Dene venert.
ad balliuiam tuam/cum duplici repliestione: quini
mio terroꝛe coꝛreptus voto facto:ꝙ nũqꝙᷓ illud vł ali
ud ſimile exerceret officium. per vei gratiam a beſtis
illa liberabatur: vtinam ſic terrerentur omnes mi⸗
niſtri iniquitatis vt non vituperetur miniſteriũ ve/

ſtrum.ij. Coꝝ. vj. Tercio in miniſtrãdo tales api xviij.

bus inutilibo.que anglice dromis.gallice boꝛdones

ilisaſimmlant r itp dicl
chesetphanſei miniſtros:t
Sicmittüt achuc t Mehen
1adtelid. Ari . Bente
geſicutſaggbꝛoinfechhnur
lareincipit mognü faciens ſo
porceret ſieis obiiaret qn in
Bicnonnullitaliũ mimiſtro⸗
tritiq volare inapiũt groſt
ad dm au ſehabentad moa
Bap yi. Vtreſonuns wal⸗
qccc minani pel miunaxdir
carel ſenumtndſa
angi vel verberangu in wnat
ti Ecc echo goſſiore fngens
enifſarctirumad iubaditos
Fincen dferatanganttir
Dumtilrci ungtin altum
Ki
anmrunt verdaretfacinnton⸗
aböfficis anoneani d god
ſvoliii Oimetnütne d
uſtnentſemitnte nalig,
gts dum hoitsfregnent
Dueauttugſarumintn,

du nerütneallac Tdflo ſt

minean ſſtezſäinoffehi⸗

l. neterm ſant lattei
ne nu w aein ttieſtune
ſiagcetzi no gan nlti
ttſetai oherareoffigo: ctotadi⸗
tbitlbortganniettw ſollan,

halatetſpögllinettathoininan
ldas:g ſinefnaiͤtiuſtiaiͦ ſine n
lchsociſftininſor arcgiinſi
olniuſtiaäfeeentimalellathe⸗
hniumigags mnelecickoes uſtong
Oed riſopreictogenplona,
Almmom llſtzſitooniutͦ N
Icraquetnoffajoſinsocnvimnt
nos in cyriis comtcunttet qul
ibiſuntparest. Et qua ſoant
is molorem lonz teneren quin
noꝛevnimoe:qnaaltj dum a;
renoaudent et gopter auſes
unas etoffieggalliaunturin,
nteligantur g vicetur eis g
Etſiila drelinguantvelgmo⸗/
tscogttintrtctunci Q,
encen ni tam
qnoofiedignoglil u
lchatnaman conſlent h
halinngzſunm diniiſc
ſyeſollta non penirent wnuet
a aninamnelnttun:
quoad animanm Pln
tane kennt iia e

xij.

Ar⸗. vj.

6 „ . „ „ .
Miniſtratio
Locnn aſſimilantur. Muia ſicut apes ille amiſſis
aculeis amplius vtiliternõ ſeruiunte aliarum apuũ
conſumũt laboꝛes:ſic illi amiſſo aculeo diumi timo⸗
ris:et penarum infernaliũ. Dugaro mannne belue
aſſimilant/ ve qua. . xij riiiij. . Quinto dui mali
cum miniſtns ſuis:aĩalibus cadauer mortuũ circũ⸗
dantibo aſſimilantur:qꝛ ſicut aĩalia magna:ſicutleo
nes / vrſi vel canes / pꝛimo ad cadauerillud vementia
magna diſcerpunt fruſta:quibus recedentibus mi⸗
noꝛa accedunt animalia: vt canes mĩoꝛes/ et alie be⸗
ſtie:qui ꝗpter maioꝛa pꝛius tangere nõ audebãt ca⸗
dauer poſtremo accedũt coꝛui:milui z alieau es. ptẽ
ſuam acapientes/qua ra⸗ nihil dimittunt/ nec
carnem /nec neruos ſuper ofſa. Ita minutus popul⸗
prnino venoꝛatura magms p̃latis et Vminis qͥ exceſ
ſiuas er magnas petũt et leuant exactiões 7 tallia tõ
nes/p filiarum maritagio/ pꝛo filioꝝ militia: ꝓ ſuper
fluis erpenſis in toꝛneamentis: et huiuſmodi:pꝛo in
foꝛtunijs:⁊ equis amiſſis in bellis:et redemptioni
bus in carceratoꝝ in terꝛis inim licoꝛũ:⁊ multis alijs
Vrauſis. Poſtea veniũt ſeneſcalli: balliui 7 graniby
T iniuſtis emẽdis/et amerciationil eos ad opꝰ dm2
muneribo z exenijs/ad opus ꝗpꝛium vexant. Vlrimo
vemit inferioꝛes e familia/ qui om̃es ad munera re⸗
ſpiciunt.ſicut patet.D. xij. xxij. ¶ Et ſicut in terris
erꝛaꝑ. Prima tunma eqͥtum bhomini occurrens eũ
poliat v pecunia iocalib et hmöi. Bcða nõ inne
mẽs pecuniã:aufert melioꝛes veſtes. Tercia vo pe⸗
qitũ nihil dimittit/niſivix foꝛte vitã. Sic pᷣdicti qui

illis aſſimilant᷑: e qv dicit JYohan. vij. AMiſerũt pᷣn

cipes et phariſei miniſtros:vt ↄpꝛehenderent leſum
Bicmittũt adhuc vt ↄpꝛehendant membra eius:no
ta xx talibo.X.xij.v. ¶ Gexto ſcrabroni aſſimilant᷑
qꝛ ſicut ſcra bꝛo in fecibi nutritus.qñ in veſpere vo⸗
lare incipit.magnũ faciens ſonum:necxp̃o/ necaplis

parceret /ſi eis obuiaret:qͥn in fronte eos percuteret.

Bic nonnulli taliũ miniſtroꝝ in pauptate nati EZnu
criti qñ volare incipiũt/gro a reboant verba:etctũ
ad oñm cui ſe habent ad modũ echo reſonantis:æ qͥ

Bap. xvij. Aut reſonans cæ altiſſimis montib echo

qcqd minarũ vel iniuriaꝝ direrit cũ augmẽto refle⸗
ctentes: qꝛ ſi ipe dixent vel pcepit quẽpiã eſſe excoꝛi⸗
andũ/vel verberandqũ ſipᷣi iurabüt ipm eſſe occiden⸗

dũ Ecce echo groſſioꝛẽ faciens ſoni ; fecerit vox p⸗

mo emiſſa:et q;ꝛum ad ſubditos:quoꝛũ nulli parcũt
niſi crucem veferat argenteã: quia aſperius nihil eſt
humili:cũ ſurgit in altum. Et talia otra cõſcientiaʒ
emitrunt verba:et faciunt opa/vt dñis placeãt:et ne
ab officijs amouneant᷑:xæ quibus Criſo.in ð alogo.
ſno li.iij. Qui metuũt/ne de ptãte vponant amarã
ſuſtinent ſeruitutẽ:q malis redundat innum eris:at
q; tã um ꝙᷓ hoĩes frequenter cogunturoffendere.
Mue auctas ſextum introducit articuluʒ: qꝛ dñi
dũ metuũt ne aliqͥd qe dñio ſuo amittãt/brigoſos ho
min es/⁊K ſine ↄſcia in officijs ſi uis ponũt: ꝑ quos a la⸗
tere innumera fiũt mala:ũ vo ipᷣi timent ne vño cu
pido diſyliceant:et ſicofficiuʒ amittant. innumera
mala amittunt /vt dñis ſuis placeantſet officium nõ
amittãt. ¶ Prima conſideratio cauſa eſt: quare dñi
vento aſſilantur. Quia ſicut ventus pluuias 7 pale
as exaltat/et puluerẽ/que cum pa exaltauerit: cito
in lutũ et puteũ ꝓpinquũ cadũt. Ita illi ſepius ma⸗
los exaltant qᷓ fiut tãq; puluis ante faciẽ venti: qꝛad
bꝛeue tp̃s exaltant᷑ et cito in lutũ peccati ⁊ in putenz
adent infemi. ¶ Gcda. i. miniſtroꝑ aſideratio facit
ꝙ vati ſunt ad obediendũ onis ſuis atra cũ. qꝛ ſiqͥs
platus/clericus vel laicus noluerit tyrannoꝝ audi⸗
re peeces qͥs ſcnibũt ꝓ clericis ſuis pmouendis vel ꝓ
qbuſcũq; alijs negocijs:q coꝛdi habent/ ſtatim ſcri⸗
bunt mimiſtris ſuis vel amicis/ vt illis noceãt omib

MW vij.

ijbo pñt modis. MNec Gq

ludiciiſr naboth. ij. Reg.

tatis ↄſilia:vt ꝑ talia ↄſilia p

⁊ dñis acceptioꝛes ⁊ co

nam/et aĩiam ꝓpriam ꝑ

mudentõꝛes appareant

0 raʒ veo damnabilioꝛes fiant.
In quo multũ errant qꝛ dño⸗ remuneratoꝛiimmo:
tali diſplicent:vt bꝛeui et moꝛtali remuneratoꝛi pla-
ceant. Et vt parum lucrent regnũ celoꝝ et vit

lurijs / er falſitati pdunt/ G

ã eter

plurimiilloꝝ ↄmittunt:quia vt cõmunitera maio⸗
ri iudicibo z miniſtris / vſq; ad mimos iurãt ſe fide
liter eẽ facturos. Vnde et eiuramento regu impa⸗
toꝑ pontificũ/ eſt certa iurandi foꝛma in libꝛis oꝛ⸗

dinationũ illoꝝ oꝛdinata/ quog
et iuſticianis certus iurandimodu
inter alia gtinet ꝙ faciant ommbotã diuitib
Perib/qoiuſticia reqͥnt. Et

remun odio vel fauo
urmalgray. ne poun w

etiam iudi

cibus

emittit᷑: in quo
di pan
ꝙ hocnõ dimittẽt amo

2

re: Ne pour bon gray ne po⸗

us. ne pour ꝓm

es. iuſticiaʒ

lmpedieni: vel repiterũt.i. differẽt 3roez leges ter
re. Oꝛ eriã de nullo accipient ſine Inia regis niſi
7 potuꝙ die. Vicecomites etiaʒ alij miniſtri

iurati ſunt. Quõ vo iuran
poſtea qñ nulla erit redemp

tio.

cibuʒ

regis

qᷓ tã dñi ꝙᷓ ſerui frequenter elictũ amirrit᷑ ſymonia
ce/ſicut patet tã ex his que picta ſunt. J. ix. xvj. ; ex

his que dicit Hoſti li. v. ruhꝛi. iiij.
tẽẽ ſcòa ⁊ habet᷑ in ſũms

ſuas ⁊c. YItẽẽſ.
nia.q.vlti.ꝙ vicʒ qͥ dat

Pte vñiꝙᷓ ex ꝑte ſerui ſeu min
cis lr̃is e nela.. Sor
Tñ anteqꝙᷓ ad moꝛtis i

cti:vt exilloꝝ irration
xatio.ñi vo pmo rñd

miniſtros inſtitnũt qᷣt et pᷣcipiũt

Neẽ pꝛelati

vices

ↄfeſſi.ti. x ſymo⸗

viQ& ꝗ dat pecuniã vt in impato?ẽ ꝓmo
ueat / vel in gliquã ptatem vel rectoꝛẽ alicuiꝰ ciuita⸗
tis/ſymoniã ↄomittit:qꝛ ptãs e eſt / talis ̊ tã ex

iii

Vr exr lloꝝ irrationabili: et iſtoꝝ rõnabili rñſio-
ne/illoꝝ iniuſticia et iſtoꝝ iuſticis clariꝰ pateat ve⸗

ent dicẽtes:

cipie-/

do nonulliilloꝝ ſiles ſunt cuidaʒ hoĩ duro qᷓᷣ dr

miniſtru habuit noie fauel. cnifre

bu vel potũ poꝛtaret a

m
mulabat/cũ ſꝑ rideretſelibent hoc facẽ. Cni ci gur
ei

—

dã dicẽt ꝙ fauel malꝰeſſet miniſter:qe non fecit
dirii/ ridit:bndictꝰſit fauel: q lIʒ non faciat qdð
facit tñ qð volo. Ita nõnulii dñoꝑ miſtros inſtrtus⸗

tes:pᷣcipiũt ꝙ iuĩte faci

ros:qð iñ ſi nõ fecerint/

dicunt:ſi.

feſtãt:ſicut pʒ ꝑ exẽplũ
ſtabulariũ:queʒ ſub eo

quẽdã tractabat incarceratũ.cuiil

cunt: ſicut manifeſte oñſuʒ e
no ſoliũ in volutate retinẽt ſ etiã

lat: qo et.

faci
A.xij xliiij.

terpcepit/ ꝙ ci⸗
lioꝛẽ gö tñ ie ſp ſace daſt

ge
dico⸗

b et ꝓmittũt ſe eſe factu
volunt: ſed non qo
. Et h̊ᷣ
nq; verbis mani⸗

illiꝰ q quẽdã repꝛehendit cõ
hẽbat e nimis benigne

e/ vebuiſſez

miſiſſe moꝛi. Cui ille gallice rñdit. home loy.
ſcienʒ coneſtable huete nuc faciet bonuͦ factuz q

vVbo volũtatẽ ſuã o
cupiebat miſtros⸗
tos inſtituũt ⁊ oꝛdinãt⸗
cularibo/alioꝝ et maio
ꝓ indignis reſiſtẽ nõ au
tales pᷣces/ potiꝰ wi hon

lutẽ reſpicẽ Ebent. ꝙᷓro

ir: q̃l
S

.

tã in offi

gent / vel noõ cecet: q tñ
oꝛẽ ⁊ ppli vtilitatẽ ⁊ aĩa

en Pp-
ecõ

5 es ſine ↄſcia 2 pietate he
oſeexcuſant dicẽtes: mk

ſa⸗

gantiũ volntatẽ. Et rñdere
daꝓ leui pſona petẽtiſꝙ in Er

nentum iſtud tenent ſciet
Epte vo vtriuſ⸗ xxij.

eſt miniſtratõ moꝛ

Enentech aa mortis iſog pcædar ſniam andiẽdi i⸗
ſunt/nõ ſolu vni et miniſtri iniuſtiß etiã ꝑ eos affli⸗ i⸗

xxiij.

ꝙ bona intétione
mimſtros in CcPüt 7 inrarefaciunt
iuſticiã in oĩv ten eãt:ſed tñ in rei veritate pᷣ

Exemp.

Exemp.

cijs eccaſticis: q ſ Miiij.
ad h̊ inducti pcibo. qtv licet
qᷣ tñ circa

Miniſtratio

eſt:⁊ plangenda ruina eccleſie qᷓ caſtri material quẽ
tñ veſtruũt qui indignos in illa vel in quacunq; alia
collocant comunitate. An quoꝝ collatione verifica
tur illud Elſa. xlix. Venerũt ſtructoꝛes tui vſſtruen⸗
tes te. uius deſtructionis factus ſum ego miniſter:
Eph.iij.põt dicere ille ꝑ quẽ talis in miniſterio pꝛo-
fertur vel oꝛdinatur. ¶ Miniſtni vo ſe excuſant pri⸗
mo dicentes: mandata dñoꝛum ſuoꝝ exequunt/et
illis eos parere opoꝛtet: vnde et dicunt:habeo com⸗
miſſionem dñi ad hoc faciendũ/facias ꝑtem tuaʒ er⸗
ga vñm. et ego ceſſabo. Ged reuera ſi iſta ſufficiat ex
cuſatio:latrones obedientes pꝛepoſito illoꝛnʒ. ⁊ ſpi⸗
culatoꝛ ᷑emandato herodis amputas caput ioban
nis baptiſte et afſantes ſanctũ laurentium ve man⸗
dato ⁊ecij im ꝑatoꝛijs ⁊ toꝛquentes quoſcũq; van⸗
res poſtranoeciaipſipancpumm miſtrue⸗ phariſe
oꝝquos miſerũt Joh.vij. vt compꝛehenderent Je⸗
ſum excuſantur:ſi iſti pdicti ſint ĩimunes a culpa mã
datis ſupioꝝ/obediendo crudelibo. Et iſti moderni
miniſtri tyrannoꝝ:quiilloꝑ contra vuz r eccleſie li
bertates obediunt pꝛeceptis:attachiando incarce⸗
rando animalia eccleſieſet pauperũ/et eccleſie ſubdi
toꝝ ⁊ viroꝝ eccleſiaſticoꝛum arreſtando et verberan
do:et bona pauperũ capiendo/ſub emptionis titulo
et nihil ſoluendo:et multa alia crudelia exercẽdo:ſt᷑

etiã immunes a culpa:qꝛ talia habent in mandatis.

xvj·

Sed videãt ſipᷣdictos toꝛtoꝛes excuſare ſufficienter
nõ poterũt.necetiã ſeipos p ↄnñs a peccato excuſare
nõ poterũt coꝛã o:qꝛ nec h ratõnabiliter pñt coꝛã
mido. ¶Gegd dicent:nullus de modernis hoĩbo pꝛe
dictis ſanctis comparari poreſt:⁊ ideo nec iniuſte af

Aßene criem ſi concedatur qꝙ iniuſte affligant᷑ in

culpa tortoꝛibꝰ illis equari poteſt. Et pret erea illi
manifeſte et aꝑte malũ oꝑati ſunt:nos vo credimus
nos luſte facere:qꝛ nõ habemus dñinoſtri diſcutere
conſiliũ.ſed debemus ſupponere ꝙ exquo ⁊v conſilio
wvmini ſit:et preceptũ ẽ:quod iuſtũ eſt. ¶ Oetuʒ ad
pꝛimũ licet culpam negent eſſe equalẽ:nõ tñ negare

poterunt:quin vtraq; ſit magna. Et qͥd valet ꝙ illi

rauius:⁊ iſti leuiꝰpeccauerũt dũmodo om̃s moꝛta⸗
iter peccent:ſufficiat eis ꝙ vadant ad infernũ:⁊ pꝛe
terea lʒ in hoc culpa pꝛimoꝝ toꝛtorũ ſit aggrauata
ꝙ illi afflicti ab eis erant ſanctioꝛes. Iſtorũ tñ mul
ta alia aggrauant ælictũ. Zund qꝛ iſti ſunt xpᷣia
m..illi fuerunt ſaraceni vel iudei:et œlictuʒ xpᷣianiõ
xpianum grauius eſt. ¶ Gcdo qꝛ nunc ſunt plures
excõicationis ſententie late cõtra tales qᷓ; tuncin q̃s
incidunt iſti.¶ Tercio qꝛ iſti ſurgunt ↄtra matrem
ſuꝗ eccleſiam cuius filij facti fuerũt in baptiſmo:qoð
ipſi non fecerunt:qꝛ nõ fuerũt filij eccleſie. ¶ Oetuz
ad ſcom:ꝙ dicunt:qð illi apertũ fecerũt malum: re⸗
ſpondet᷑ ꝙ iſtud quod ipſi fecerũt:non videbatur ilł

malũ eſſe quod fecerunt:ſicut nec videtur iſtis: ĩmo

xxvij.
Exemp.

Exemp.

ipᷣi crediderunt bene facere:qꝛ tpᷣs illud aduenerat.
⁊Tæ quo pꝛedixit ſaluatoꝛ Joh.xvj.mnis qui inter
ficit vos arbitretur ſe obſequium pꝛeſtare vo. Et ſi⸗
eut iſti dicunt ꝙ diſcutere wmini conſilium non tern
net ad eos: ita dicere potuerũt illi. Sicut ergo illiꝑ
malam eſtimationem ſuam non excuſantur: ita nec

ſiſti. ¶ In hoc caſu eſſet faciendũ:ſicut fecit quidã qͥ

e iuſſũ cniuſdam regis qͥ literas ei direyit:vt viſis li
teris caputcuiuſdam nobilis quem in carcere habe
hat am putaret: qui anteq obedire vellet regem ad⸗
it. RKex vo aliter informatus ſententiaʒ reuocauit.
Et miniſter inobediens plurimum in hoc ei placu⸗
it: ꝙ iuſſum ſuum feſtinatum nõ impleuerat.¶ Ad
öltunn eſt etiam qð recitat᷑ in hyſtoꝛia ſcolaſtica:
uper Actus aploꝛum. quomodo .aus imperatoꝛ
mãdauit metroni preſidi ſyrie: ſtatuam ſuam po⸗
neret in templo in hieruſalem et iudeos cogeret: vt

B viij.

ſtatuam illam adoꝛarent: quam fereomnès genti⸗
les qui videntes.ꝙ graueʒ ꝑ hoc incurreret GQaius:

iacturam:quia iudei potius moꝛerent᷑:⁊ terrã incul

tã dimitterẽt:et ſic tributa ceſſarent miſit epiſtolam

Eaio ꝑ viros honoꝛatos vt veſiſteret ab hoc man⸗

dato.¶ Ita moderni facere œæberent miniſtri:quia
wmini ſui in multis errare poſſunt vel nimis pꝛecipi
tanter mandareſet maxime vbi mandat᷑ ad patriaʒ
diſtantem: ꝓpter quã diſtantiã c illo qð mandatur

minus plene infoꝛmant᷑. Miniſtri ergo qui in patria
illa moꝛantur ⁊ plenius væ ſpirituali ⁊ coꝛpoꝛali in⸗

foꝛmantur periculo et veritate anteqᷓ in talib obe/
dirent dominũ et conſilium ſuum plenius infoꝛma/⸗
re vebert. Et ſi ſicinfoꝛmati malo ꝓpoſito veſiſtere
nollent:vberent ab eis recederei et potius vo ꝙᷓ; ho
minibus obedire:vt de eis veraciter impleret᷑ illud.j.
ECorintq.iiij. Sic nos exiſtimet hõ vt miniſtros xpᷣi.
Bcdo excuſant ſe miniſtri dicentes: Si ego nõ eſ⸗

xxviij.

ſem alius eſſet qui officium illud faceret. Quibus re

ſpondetur ꝙ ſint in illis officijs cum fidelitate wvmi
ni celeſtis ⁊ terreni:cum benechictione dei:et non ali⸗
ter. Sed dicunt non poſſumus:vel quia non eſt cer⸗
tum annexrum:væ quo viuere poſſimus:et pꝛopter po
tentes et quandoq; amoꝛe:quandoq; timoꝛe:quan⸗
doq; cupiditate:a fidelitate nos veuiare opoꝛtʒ. Er
go officium dimittant ⁊ alij illud occupent:qꝛ mel

eſt illis ꝙ alij ſint vires et periuri ⁊ damnati:qᷓ illi.

Nec valet coram ceo dicere. ſi ego non fuiſſem fura⸗
tus rem illam/alius hoc feciſſet: Judex enim terꝛe/
nus in hoc eum excuſatum non haberet.¶¶ Bed ali⸗

xix.

ud cogitant licet hoc oꝛe non dicant:ꝙ videlicer nul
lus ita fideliter:nec ita bene illud facẽt / ſicut ipᷣi fa⸗

ciunt:et talis cogitatio multoꝝ inaniter eleuat coꝛ⸗

da:tam pꝛelatoꝛum qꝙᷓ clericoꝛum:et quoꝛumcũq; vi
r

oꝝ in officijs vel artibo/ſciẽtijſue:quia videtur eis q;
nullus ita bene faceret/vel faciat ipſis amotis:ſicut
ipſi faciunt:quoꝛum cogitatio ſimilis eſt imaginati
oni cuiuſdã frenetici.ve quo hyvſtoꝛie referunt ꝙ ſp

Exemp.

diuo ſtans:manus ſuas ↄtinue verſus celum tenuit
erectas:aſſerens ſe celum ſuppoꝛtare manibus. Mec
voluit ad horaʒ manus eponerelvel epꝛim ere:ſal⸗

tem vt comederet affirmans ꝙſi parũ manus vepri⸗
meret:celum ſtatim caderet:et mundus ⁊æſtrueret᷑
qꝛ nullus alius aptus eſſet illud iterum ſuppoꝛtare.
Illi vo qui curam eius gerebant facta columna ibi.
ipᷣm infoꝛmau erunt ꝙ ipſa iterũ illud ſuppoꝛtaret.
et ſic ipſo abducto:celum non minus ſtetit ꝙᷓ; pꝛius.
Bic nonnulli credũt ſe intantuʒ aptos eſſe in his in
quibus poſiti ſunt officijs vel actibb ꝙ totum opus
⁊ vtilitas in eis vependeat: et ſine illis nihil valeat:
quia nullos pꝛo talibus ita ſufficientes eſtimant:ſi-
cut ipſi ſunt:ſed ipſis amotis per illos quibus inter
eſt:vel vi ſubtractis vel moꝛtuis:et alia columna.id
eſt vtili ꝑſona loco illoꝛum poſita:non plus caderet
WVmus vel opus qꝙᷓ ante:immo melius foꝛte ſtaret:qꝛ
loco talis elati ſubſtitutꝰeſt tychicus chariſſimꝰfra⸗
ter meus:et fidelis miniſter:ph.vj.¶¶ Nota ſimi⸗
leexemplum. C. xij.v.æ excuſationi ⁊ rñſionibonõ
valẽtibo ⁊ oſilib caſibo tã dñoꝝ qᷓ miniſtroꝝ. Nota.
F. iij.arti.viij.ꝑ totũ.Et..ix.xxxiij.Et...xij.xxiiij
Cõtra excuſationẽ dñoꝝ. Mota.C. xj.ar. vlti. to/
tũ.Et a⸗ allegationẽ miniſtroꝝ.S.xij.viij¶ Cer⸗
cio audiende ſunt ſimplicium et a pꝛedictis vminis
et miniſtnis afflictorum reſponſiones: Quomodo
conſcientia bona et ſecura verbis illoꝛum elatis re⸗
ſpõdere poterunt. Pro quo eſt aduertendum ꝙ non-
nulli diuitijs:vel officijs exa ltati:ceteros inferioꝛes
verbis et factis quibus poſiunt contemnunt: ve ſta-⸗
tu ſuo nimis gloꝛiantes:et inaniter iacrantes. Vñẽ
illis atẽptoꝛibo ⁊ iſtis vilipenſis:ſieut ̃ᷣm fabulas

nx.

Erxemp.

niutioſtendit Aius ie nhurci
renelbiſimi⸗ropkinna uechi
cariorenset dpop inueniebani
annacſeaſſeet dßop etilt
bat quanobiltateerpoſilacam
inſcingyad ſiniligbabendaad
vndeipn innitabat vſeci venie
lcias znobilitates Ginult cell
nis intrantitoe wllcata lbiinnen
hutncaſti ethmoͦ t glt iſpenn
lead nius introit nmore magn.
operebant abo wrelictoꝛet no ſo
Iurodnentuiſed etis inſtrumenta.
Cosfoneer omni pteparabantvt
retquichü ſoi conſumpſerant.
Cotantä Nidens inqnietanoneme
gerenopoteranderommiinſupy⸗
dens ſliarraiganipeneni,
Ateri eleſaciens dirit Koceren
perenct filiiinnuno
ofabum ocereliberet letaned
nwo ttniſtn. Bicomninogf
Gentoctöresetabincentesin
ſate diultis:et ricns veſtit
anafuok nobllinti gueonn
Omala habent ceſirione cig
llautinore guid melt eſſetfu
eſeci äelerigarſecunta
mmure lampeſtri.

fmn iin danicſ Di

efeaſſe: JuCerenin tene⸗

umnan ibert (Bel gi⸗,

Nnon dicant gelicernnl
dereluifurantiic⸗
moltopinanitereleunt on⸗
dencrumetqnonuncigti⸗
nſcitiſteqnieviſtnres
veltacutigſis mots ſat
ltanoſimtliseſt inaginuti

egno hyſtonie refennnt ſ Em

otinue peris clum tmnu
ſupportare mannbe Nec
onere rel aprincreſal⸗
nogyſipori nanns dpni⸗
e: et munduo dſtweret:
Uluditerun ſupportare.
ebantfactacolumna ibi.
iterülud ſappontaret.
nonminusſtetitihptins
antuza dvesfen un
velactitototunn
rſnelinhl nlr
tiſufiantes eſtinantſ⸗
tis perlllos nlubinh
ottuisetalis olummal
npoſtznon ol⸗ vlar
mno melius fie ſtantic

a⸗
nccu nin,

. lvrniſcuind

xxxij.

Exemp.

Miniſtratio

Eſopi fuit quondã ve muſca et foꝛmica.inter quas
ſcribit quandam fuiſſe diſputationeʒ:in qua muſca
foꝛmicã cõtempſit dicens. Tu miſer toꝛpes in imis
ego volo in altũ ſicut nobilis auis:dat nibi foſſa ⸗
mũ:nobilis aula mihi:licie tue grana:et aqua:mi
hi regia menſa:et merũ bibo ð auro:tu ſugis lignũ:
pᷣmis terrã:ego regia certa ede.cibo potu thalamis
cũ regibus vtoꝛ. Reſpõdit foꝛmica. Sũt mihi pau⸗
ca ſatis:ſunt tibi multa Barm par leticia me mel
lit. te triſticia et timoꝛ toxicat:plus mihi grana pla⸗
cent:qᷓ tibi regis opes. Ego ⁊æ laboꝛe:tu furto vi⸗
uis. mundo farꝛe fruoꝛ/tu fedas omnia tactu. Cum
nulli noceã: cuilibet vel vna ipᷣa noces. Eſt mea par
