rit ipſe ſanctꝰ eſt. Mumer vjgn ipe falli nõ põt in
electõibo ſuis. Mota.O.vjxlvij.
¶Muales vo ↄditiones veber habere eligendꝰ:oſtẽ
dunt. Mꝛimo que a natura oꝛdinantur cerui eniʒ
volentes flumen tranſire:vel ſe cõtra venatoꝛes vel
canes vefendere:ſoꝛtioꝛes ante ponũt:⁊ ſuꝑ ſe cuſto
des naturali inſtinctu ↄſtituũt. Aliter emim in hoc

natura vficeret:quia væbiles pꝛepoſiti eſſent tam pᷣ

ponentibus: ſibipſis cauſa ⁊ occaſio ruine.¶ Be⸗

cundo idem oſtendunt es qnea ratione oꝛdinent᷑:ſi

cut bella humana iuſla:in quibus maioꝛ induſtria/

ſapiẽt ia⁊ foꝛtitudo induce exercitꝰ reqͥritur de con

gruo ꝙᷓ in his qui eum ad bellũ ſequũtur.quia ex ve
coꝛdia ſua ſui totius exercitus imminet ruina. ſicut
patet. H. ij.xiiij.¶ ercio idẽ oſtendũt ea que qti⸗
die aguntur. In omni em arte ? opere/ vbiagitur õᷣ
coꝛpoꝛali vel fempoꝛali emolumento:eliguntur foꝛ
tioꝛes/ſa pientioꝛes/⁊ melioꝛes operarij. Elegit Sa⸗
lomon operarios.iij. Re.v. ⁊ nõ ociofos. Sic vbi de
lucro animaꝝ:facere deberent.¶ Quarto idẽ oſtẽ⸗
dunt ea quenn ſacra ſcniptura inueniũtur. pᷣmo Mu
merixvij. Vnde Aaron populo pꝛeferẽdus/anteqᷓ
populo pᷣficeret᷑:habuit virgã germine 7 gemmis et
foꝛibus oꝛnatam: ⁊ fructn fecũdaʒ. In ſignũ q ille
ſolus dignus eſt ſuꝑ populũ virgã accipere coꝛrectõ
nis vel pꝛeeminẽtie.ſoluſq; ad hͥ eiigenduo/q vFitate
vite germinat:qᷓtũ ad ſe:floꝛet opiniõe ⁊ fama:⁊ fru
ctus wctrine 7 operatõis pꝛofert ommibequib po⸗
teſt ¶ Becũdo exẽplũ habet᷑ ad h̊ in ſacra ſcriptura
Nee.viij. Elbi habet᷑ ꝙ eſdras populũ wocturus: ſte

tit ſnꝑ gradũ altioꝛẽ ſuꝑ populũ ab humero? ſurſũ
Bic ſpiritualiter talis eſt eligẽdus vt populũ regat

qui eminet in bis que ſupꝛa humerũ ſunt ideſt cireũ

ſpectione/ diſcretione/ſapientiaa huiuſmodiquaꝝ
oꝛgana in capite maxime vigent. Mõ autẽ vebet ali
os excellere/in his que ſub humeris ſũt ideſt œlecta
tionibus que ventrem ? carnem ſequunt᷑¶ Quar⸗
tum habetur Numeri.iiij. Vbi habetur ꝙ a trigin⸗
ta annis vſq; ad quinquageſimũ eligebãtur ad ope
ra que ad templi myſteria pertinebant:in ſignuʒ ꝗ;
viri foꝛtes ⁊ perfecti aſſumendi ſũt ad miniſteria ec⸗
cleſieſa diligenter exsnimati.quia ſi ad officis ſecu⸗
laria ⁊ bella coꝛpoꝛalia aſſumendi ſunt viligẽter ex
aminandi. Multo foꝛtius examinari vebent: qui ad
Peilarure aſſumunt᷑. Dil.lix.ſi officis.quia ſicut in
ello coꝛpoꝛali ꝑiculum ex hoc ĩminet/ꝙ mali aſſu⸗
munt᷑. IAta in ſpirituali.Sicut patet..ij.xxix. Itẽ
nota. D. vj. xluiij. uintum exemplũ ad hoc ꝗo
vj.vbi habet/ ꝙ cum cognouiſſet Mieſus/qꝛ venturi
eſſent vt raperent eum ?⁊ facerent eũ regem:fugit ite
rũ in mõte ipᷣe ſolꝰ. In ſignũ ꝙ honoꝛes ſt fugiẽdi:⁊
ꝙ tales eligedi ſt qͥ illos exẽplo Grego.fugiunt qui
etſi omnino ad talia onera ſuppoꝛtanda cogantur:
coꝛ habeant humile.ſicut qui onus ſubit:caput in-
clinat non ſe extollat.ſed ira ĩ omni medio:ſicut ſol
in medio planetaꝝ vt pꝛoſit ⁊ illuminet:non vt pꝛe⸗
ſit. Et coꝛ in medio coꝛpoꝛis vt vitam membꝛis om
nibus influat.Sic ſi rectoꝛem poſuerunt te:noli ex-
tolli:ſed eſto in medio illoꝛum rectoꝛ in honoꝛe. Ec

.viij.

ix.

cleſiaſtici xxxij. Et eccleſiaſtici.x.Suo dicit. Vnũ vi

gelicet ex parte pꝛelatiꝙ videlicʒ ſit in medio ſicut
ſol:qui inter planetas mediũ obtinet /quia tres ſupᷣ
⁊ tres ſub ſe.⁊ ſicut coꝛ.¶ Aliud ex ꝑte ibditoꝝ. Vi⸗
delicet ꝙ pꝛelatum vel quẽcunq; eis eminentem/ha
beant in honoꝛe.Auguſtinus in ſpeculo clericoꝛuʒ:
honore coꝛã vobis pꝛelatus ſit vobis. ¶ Pꝛedictas
ergo habentes ↄditiones/eligendiſunt. Einde oꝛi-
genes ſuper leuiticum. Qui ex omnipopulo pꝛeſtã/
tioꝛ eſt qui vctioꝛ:⁊ in omni virtute eminẽtioꝛ.Il/
le ad ſacerdotium eligatur. ¶ Item nota plura exẽ/
pla quales vus elegit per hoc eligendi nobis foꝛmã
Dans. C. xviij. vj. ed heu non ſic eliguntur oẽs
ſed habentes conditiones poſitas.ſupꝛa.e.c.iiij.fre
quentius exaltantur. DPe quo conqueritur ſacra ſcri
ptura: Eccleſiaſtes.x.dicens. Eſt maluʒ qð vidiſub
ſole quaſi per erroꝛem egrediens poſitum ſtultuʒ in
dignitate ſublimi. Cuius erroꝛis occaſio eſſe videt
nimia ſm carnalem affectum appꝛoximatio. Pꝛoqͥ
eſt ſciendum ꝙ appꝛoyimatio et elongatio/faciũt vi
ſũ qñq; errare:ſiẽpʒ de planet:int᷑ qͥsviſꝰ iudicat lu
ngazore⸗ eipłꝰ aꝗp nq̃t ? ſaturnũ minoꝛẽ qꝛ plꝰ
ab eo elõgat᷑.qui vo in celo ſunt et oĩa vidẽt vt ſt᷑:cõ
trarium iudicant. Sic boni quoꝛum conuerſatio
in celis eſt.mali vo quoꝛum con uerſatio in terris et
affectio eſt terrena/plus eis appꝛopinquantes con⸗
ſanguinitate et affinitate.vel familiaritate. maio⸗
res iudicant et melioꝛes. et ideo mali exaltantur:⁊
boni pꝛimuntur /ſicut ait ſcriptura: Eccleſiaſtes.
x. Vidi inquit ſeruos in equis:et pꝛincipes ambu⸗
lantes:quaſi ſeruos ſuper terram quia elegit rex de
amicis.j.Abachabeoꝛum.vij.Et quia elegit bachi⸗
den impios.j. Machabeoꝛum.ix. Mota. J. ix. arti/
culo.j.
¶ Electoꝛes vo tales eligentes/et patroni tales
pꝛeſentantes ſiue ad oꝛdines apponentes/et recipi⸗
entes/ſet aduocatijet fautoꝛes tales iuuantes: ſicut
multipliciter peccant: ſic multiplicitã ſe qᷓ electos.
ꝙᷓ;ᷓ etiam electoꝛum ſubditos periculo/et pene eypo⸗
nunt. ¶ Pꝛimo tales contra œum peccant: cuius
mandatum tranſgredi faciũt.Exodi.vigeſimo. NMõ
aſcendes inquit per gradus ſcilicet pergradus cõ/

As

nawrtacie vel affinitatis ad altare meum.

ecundo cuius amoꝛem vel timoꝛeʒ poſtponũt.

Arti. vj.

twii dii⸗ Ethteren qtradit oues paſto
Vraopun ſvononnedñſs ouii oues
ret w mann paſtors otius ypuen. Je.
Nistradidit te dano migebit? rouid
hobit Dic galt Ezechij anguinem
g requirã Et Gechnij anguine e
neeerAde e⸗
gteb his qty bona ſua radiditñabalij
Cris velacerdotitv ſuis Dicent d lans ill
ſunari radit dllcentiatllogqnim
nent estradunt ci d ſpenioꝛi dend
ludiſpenſat nio dreniter den ü eſt.
ſrrftcnmntledipenini nersde
nen gen fin nin rdhr

ubellegnoes Precailu obrinit tamin

ſpenſantiinc,lllop ignidd diſenfat ti
gbeuäiahaliganeenn
ſiſtno ſoluin ſadamintopad miniſtzer
nncononicapdlctöefmiſſip celehranien
Ohatones fufo yt enit faciunt mercen
na van a ltar gltein icioncſin⸗
fgirnans ſmtie tinigtaſt
iiinre in ietdinno in

bispellatusſit pobds.
AMimontselgentiſunt. Vnce on⸗
uncun Oricremn ihaptſohnſſi⸗
chonr imommni vintute eminetior g⸗
numcliatur gtennotnplongti
belegit gerhoccligenginobis fomj
i. ( Bel heu nonſceliguntvrois
onclnones poſitas ſpta. eCliij fe
ntur. Sequo conquenturſagaſcni
ſes dicns Eltmalu, qo vidiſub
oꝛem egrediens poſitum ſtultuz in
1. Quius enons occaſio eſe vet
en affectum appꝛorimatio oi
ppꝛopimatioct longatio fzciütnt
deglanet int niſemngtart
.ba nqjt ſaturnu minoreepl
ido in celo ſuntet oig videt tſti
nt. ic boni guoun conne,ſitn
coquommm con uerſgtiointemnidet
ena plus tis pflopl,lant b in⸗
afiimt i en unt tenul
melioꝛes ttictn nolicrulrontur.

ſenprum Edli⸗
nina rnude Imbu⸗
llagtt erde

Electio
Quia ſi rex terrenꝰ vel dñsjvel magnus amicus eos
rogaret ꝙ eipꝛo aliqua arte vel opere fidelez puide
ret miniſtrum:vnde apponeret diligentiam/ꝙ ſibi
non mitteret niſi diſcretum. ſicĩ arte aĩe bene con/
ſiderare veberent cui gregẽ dñi cõmittũt cuſtodien
dũ ſi bene ↄſiderãt cui maritare volũt filias ꝓpꝛias
bene ↄſiderare deberent cui maritanda ſit ſponſa ec
cleſia.ſ.chꝛiſti.et ſi quis eos rogaret/q filiã ſuam
indigno maritarẽt:ſufficientes inuenirẽt excuſatio⸗-
nes. Bed heu quãdo pꝛeces fiũt pꝛo indigno ad væi
ſponſam habendã nõ ſe excuſant:ſed humanũ timo
rem diuino timoꝛi pꝛeponũt.¶ Lercio cuius ſpon
ſam venalẽ exponũt il i aue lraꝝ titulus/verioꝛ
eſſet pecunie/qꝙᷓ vei gratia. uarto cuiꝰ exercituʒ
⁊ caſtra in bello ⁊ obſidiõe poſita/pꝛodũt vecoꝛdes
milites ĩ eis ponẽdo/cꝰ oues lupis tradũt.¶ Muin
to cniꝰ filios infirmos moꝛti tradũt:dũ mal medicł
ſciẽterexponũt.qͥs.n. filiũ ſuũ infirmũ traderet cu/
re medici:quẽ ſciret medicinã neſcire cũ expertũ ha
bere poſſet:talis videret᷑ velle a filio ſuo liberararij
quare ergo talibo tradũt dilectos ci filios:pꝛo qui⸗
bus ypᷣs moꝛtuꝰ eſt. Sed dicũt puer eſt poteſt ire ad
ſcolas ⁊ addiſcere:ſ interim infirmi moꝛient᷑: interĩ
ſpᷣditi peccãt:⁊ foꝛnicant᷑.qð pulchꝛe oſtenſum eſt.
BGeñ.xxxviij.vbi Judas dixit ad Thamar: expecta
vnec creſcat ſela filius meꝰ.q̃ interim foꝛnicata eſt.
Dic ipᷣi dicũt ecclie expectet ⁊c quare nõ dicũt h̊ de
ouibe ſuis/dantes paſtoꝛi ſalariũ vtvadat:⁊ artẽ pa
ſcẽdi diſcat:dicẽtes:expectẽt oues vſq; addiſcat ⁊c.
NQuare nõ ſic loquũt᷑ v filijs ſuis infirmis dãtes ſa
lariũ medico:dicẽtes:Eypecta quouſq; medicꝰ va⸗
dat ſalarnam⁊ addiſcat.¶ Sed dicũt dimittũt vi⸗
cariũ vel ſacerdotẽ loco ſuo.hec rñſio edsoear⸗ eſt.
C. xviij.viij. Et pᷣterea qͥ tradit oues paſtoꝛi ipſe vo
tradit eas puero ſuo:nonne vñs ouiũ oues ſuas reqͥ)-
ret e manu paſtoꝛis potius ꝙᷓ pueri. Ypᷣe.m cui eas
dñs tradidit: dãno rñdebit ⁊ e ouibo computuʒ
dabit. Dic eꝰ qͥ ait:Eʒech.iij.ſanguinem de manu
tua requirã.Et Eʒech.xxxiij.ſanguinẽ e manu ſpe
etai ece⸗ m. Bicxpo. Math. xxv. Rationem ex
egit ab his qb bona ſua tradidit:⁊ñ ab alijs.ſ.a vi⸗
carijs vł ſacerdotib ſuis.Picent:deꝰ ſatis illis infe⸗
rioꝛibo curã tradit:qꝛ v licentia illoꝝqui vi locum
tenent.eis tradunt᷑:⁊ cũ ſuperioꝛib de nõ reſiden
tia diſpenſat᷑.quibo bꝛeuiter rñdendũ eſt:ꝙ nec deo
lacet vt freqᷓnter talis diſpenſatõ: neca do appꝛo-
barſicut optime patet. ꝓ. iij.xxiiij.qꝛ ꝑ pꝛeces ⁊ fal
ſas allegatões/⁊ pꝛecia illã obtinẽt:tam in illoꝝ di⸗
ſpenſantiũ:q illoꝑ cũ quibo diſpenſat᷑.tã etiã ſubdi
toꝑ graue aĩaꝑ dipendiũ.qꝛ opus cure paſtoꝛaſ cõ/
ſiſtit nõ ſolũ in ſacramentoꝝ ad miniſtratõe:⁊ hoꝛa
rũ cononicaꝝ dictõe/⁊ miſſaꝑꝝ celebꝛatione:quas tñ
opationes raro vt ↄnenit faciunt mercennarij. in
veraci wctrina vitat vite:in vicioꝝ cũ neceſſe ẽ du⸗
ra ⁊ imperioſa coꝛreptõe/⁊ in rigida caſtigatiõe.qð
ſi foꝛſitan ſciant ꝙ raro accidit:nõ tñ audẽt mercen
narij:Cõſiſtit etiã in paſtione eſurientiũ: in cooper⸗
tione nudoꝝ:in ſuſceptõe hoſpitũ:in viſitatione in/
firmoꝝ/⁊ ĩcarceratoꝝ ⁊ maxime ꝓpꝛioꝝ prochianoꝝ
qᷓs opatões facẽ nõ ẽ in hmõi mediatoꝝꝑ ⁊ mercẽna⸗
rioꝝ facultate.qꝛ r poſſunt ꝗꝓpꝛiã vitã ſuſtentare.
Nota. F.iij.xxx.cũ ſequentilvæct. P.xiij.liiij Qua
ratione ergo ↄtra iuſticiã diſpenſatõeʒ ex toꝛqnt ea/
dem ratõe iuſte punient᷑ Cui nõ videt᷑ ð iuſticiã eẽ:
ꝙ emolumentum recipiat perſonale: lac ⁊ lanam
pꝛo ouibus cuſtodiendum. Et tñ laboꝛem non ap/
ponit pſonalem: nõ eſt credendũ ꝙ apud vũ.tanta
ſit iniuſticia/ vel ꝑſonaꝑ acceptio quin ab eo quiplꝰ
accipit de ouibv:plus eyiget᷑ in computo.qñ deus di⸗
cet.redde rationẽ villicatõis tue:qꝛ ab eo cui plꝰ cõ

mittit:plꝰ exiget. Cũ ergo rectoꝛ plꝰ recipiat: nõ eſt
dubiñ.quin reſpondebit ꝓrata ſua.¶ Gexto cnius
ecchiam maculat:qꝛ poꝛcos.ideſt vitã poꝛcinã ducẽ
tes in ea ponũt. De quibus nota optime. H. ij. xlvj.
Beptimo quia eccleſiam vei? cadere faciunt. Ne
columnis marmoꝛeis amotis.i. antiquis bonis vin
moꝛtuis:vel ab refutatis colũnas ſupponunt
ncxidas Be qui Hieronymus in quadam epiſto
a. Et habetur in vecreto. viij.q.j. Moyſes: quidam
nõ querunt eos in eccleſia colũnas erigere:quos pꝓl⸗
cognoſcũt ecclie poſſe pꝛodeſſe:ſ̊ quos vel ipſi amãt
vel quoꝝ ſunt obſequijs veliniti:vel pꝛo quibo ma⸗
ioꝝ quiſpiã rogauerit:⁊ vt veterioꝛa taceam:qui vt
clerici fierent muneriba impetrauerunt.¶ Oui ſic
contra vum peccant:a væo moꝛte eterna digne puni
entur:q oſtendit᷑j. Parał xiij. Vbi oʒa qui archã
ſuper boues poſuit laſciuientes:a xeo percuſſus legi
tur⁊ occiſus.Cunc verificatur w illis illud. Eſa. j.
cũ titulis ⁊ pꝛecib mittentes ⁊ recipientes:non ſolũ
cõtra veum vt dictum eſt peccant:ſed etiam otra ſe⸗
ipſos quia ſeipſo in bonis ſpiritualibꝰ vefraudãt/et
hereditatem celeſtẽ amittunt. ꝛo quo eſt ſciendũ
; pꝛomoti ad oꝛdines vel beneficia/oꝛatoꝛum ⁊ pu.
gilũ locũ tenẽt:qui ergo pꝛo hereditate celeſti/que
in bꝛiga eſt vebileʒz exponit pugillẽ verelicto foꝛti q
non faceret in cauſa hereditatis terrene nõne grat
terrã illã amittit. Nota. M. x. nij. Qui etiã in cau-
ſa periculo ſum aduocatũ in ſufficientẽ exponit:bo/
no værelicto nõne gratis cauſam amittit. Sic tales
quii oꝛare tenent indigne exponũt:vel locũ oꝛatoꝛis
vel oꝛationis in ecclia tenere ꝑmittũt. Quos repꝛe
hendit beatꝰ Gregoꝛꝰ. Et habet᷑ in canone.j. q.j.
fert. vbi repꝛehendit duoꝝ francoꝝ reges Thedoꝛi
cum Cheodebertũ:eo ꝙ; infinibo regni ſui ſymoni
am ⁊ ſymoniacos vigere permittebãt. cum ſacerdo
tes eligẽdi ſint moꝛiboa ſciẽtia:anõ pecunia:r ad⸗
dit ꝙ illud eſt dãnum ipoꝝ regũ regni:qui dũ ſacer
dotes intcedere vebeãt pro regibo alijs in regno ve
gentiboæyquo pꝛo pecunia vel pꝛecibo indigni pꝛo
mouẽtur/ oꝛdinant᷑: æus eoꝝ pꝛecibo nõ placatur.

H̊ᷣ potius ad iracundiã pꝛouocat᷑:⸗ eoꝝ culpa totum

regnũ ⁊ terra vbi rales ſũt multociens affligitur et
grauatur:cũ potius væberet eoꝝ interceſſionibo ad⸗-
iuuari. Quis em̃ v illoꝝ oꝛationib ofidere poſſet:
quos intus vulneratos eſſe cognoſcit:aut quis fru⸗
ctus poteſt ab eis ꝓduci:quoꝝ radix interius eſt in
fecta.hec ibi.(¶ ¶Et nõ ſolũ ſunt ſuis pmotoꝛibns in
bis quibus væberent eſſe vtiles/ inutiles vt dictũ ẽ
ſed frequenter fiũt eis inopinate graues:⁊ ingratij
9trarij/⁊ infeſti:xi iudicio:vt . illos affligantur:
quos in oꝛdinate pꝛomouerunt. Credunt enun eos
eis futuros vtiles ⁊ ſocios ⁊ habentes oculũ ad vti-
litatẽ ꝙꝛiam eos pꝛomouent:qui aſſim ilantur ca-
pello ſu btili pꝛeſtigiatoꝛis: Se quo.A. xxvij.lxj.ſᷣ
quo cum nihil creditur niſipalea:inuenitur. vt vi⸗
detur ſerpens. ns quos credunt molles vt paleam
futuros/⁊ ſociales:quos etiam credunt ad libitum
ſe poſſe ducere:quis ſub ouino capello ſerpentinam
abſcondebant:cum exaltati fuerintnuſte inuenient
eos ſerpentinos/⁊ nociuos vt dæ eis verificerur illð
Judicum.ix. eligentibo ramnum:æ quo ignis ex⸗
iens electoꝛes ſuos conſumpſit:⁊ ipſi eũ/ſic tales fre⸗

. JegrerHocmodu ninnriie bꝛigis ſe ↄfundunt:pꝛi

uſq; inrelligerent.i.quia intelligere noluerũt: ſpine
ramnum ideſt ipſum eligendum ramnũ eſſe.¶ Cer⸗
cio nocent etiam ⁊ peccant cõtra ſic pꝛomotos cru⸗
deliter:onera impoꝛtabilia eis imponẽdo:ſub qui-
bus oppꝛimuntur. Nocent etiam ſubdiris. Ouan/⸗
tum vo tales ſubditis nocent:patet in parte.D.xij.

articulo.xiij. ¶ Quarto contra vi pꝛeceptũ faciũt

xiiij.

xvj.

Elemoſyna

Ani pꝛecepit.Reutro.xvij q; regem non faciant alie
nigenam. Sed talis eſt alienigena a ææo: z a tali ſta⸗
tu de iure n 7c᷑.Et vutro.xxiij.Nõ intrabit eu-
nuchus eccleſiam vei ideſt impotens ad generandũ
filios ſpirituales:nec ãmonites.qꝛ nõ occurrũt po/
pulo ⁊ei cũ pane ⁊ aqua ideſt alimentis coꝛꝑalibus.
tiergo columnas erigunt ſub templo:quoꝝ fragi
itate⁊ vefectu tam ipſi qᷓ; columne ꝙ; ſubiecti opp-/⸗

muntur/ damnũ in ipſos pꝛomotoꝛes et patronos

pꝛimarie redundant gni⸗ qui dat occa ſionem dãni
damnũ dare videtur. f. ad le. acqͥ ſi obſtetrix. ideſt iĩ
Digeſto veteri li.ix. Nec mirũ:quia peccatũ illoꝑ nõ
eſt leue:qui in perſonaꝝ acceptiõe:habent fideʒ dñi
noſtri Hieſu chꝛiſti. Ja.ij. Super quo dicit Augu⸗

ſtinꝰ. Et eſt in gloſa ibidẽ. Quis inquit ferat eligi

Diuitem ad ſedem honoꝛis eccłie: ↄtempto paupere
inſtructioꝛe ⁊ ſanctioꝛe. NMota.P.iijxxſ.
Themata in electione. Numeri.xx. Tolle virgaz et

congrega populũ ⁊c̃. .

mo ponenda eſt diſtinctioſ⁊ ad inuicẽ cõ/
aratõ. Gcdo exempla ſen wcumenta ad
elemoſynas faciendas inclinantia. Tercio faciẽdi
neceſſitas. Muarto mareria væ qua faciẽda ẽ. Quin
to modꝰ faciendi.Sexto oꝑis vtilitas. SGeptimo nõ
dantium fat uitas. ctauo eoꝛundem ingratitudo
Mono ingratitudinis cauſa. DRecimo periculũ.Vn
decimo excuſatio cũ repꝛobatione.

Mtuʒ ad pꝛimũ.Elemoſynaꝝ tria ſũt genera/ vi⸗

elicet dare egẽtij dimittere ledentixoꝛrigere velin

eberckRer rrer Br erag barer A A
XVj.
ꝛes ſt

SDe ſcðo patet.D.x pertotũ. Se tercio patet.E.
per totũ. Inter quas ſpũales elemoſyne potõꝛes ſi
vm ſanctũ CThomã ſcdᷣa ſcde.q.xxxij.articulo.iij.tri-
plici ratione.Pꝛimo qꝛ illud qð exhibet᷑ no biliꝰ eſt.
Scðo ratione eius cui ſubuenit᷑. wie⸗ nobilioꝛ
eſt. Tercio qᷓtũ ad ipſos actus quibo ſubuenit᷑:quia
hientkales ſunt iſtis elemoſynis ſpiritualib: No
ta.C.j. ij.
Prlm multis wcetur exemplis.C. xij.vj.quibo
addere reſtat extra.¶ Pamo in mere naturalibus.

BDol em̃ oẽs planeteſ omnia elementa et piſces et

Exempl.

omnia aĩalia indigentibo ſe municãt. Nota.aM.ix.
v. ¶ Becũdo hoc cocet lex nature dicẽsſhoc facias
alteri qð tibi vis fieri ⁊ꝛc.viuites ergo in menſa ab⸗
undanti ſedentes: igne ⁊ veſtibus caleſacti:⁊ ciba⸗
rijs ⁊ poculẽtis varijs ſatiati:Audientes pauperes
frigoꝛe vtpote nudos ⁊ diſcalciatos clamare.Cogi
tent quid ipſi patiantur:⁊ quid ĩ ↄſimili caſu vellẽt
eis fieri:⁊ idem faciãt illis.Tali cogitatiõe fuit mo⸗/
tus infomatus Y ohannes elemoſynari vt in ge⸗
ſtis eius fertur. Oui cũ eſſet patriarcha Dieroſolo/
mitanus:⁊ omnia ſua pauperibb vædiſſet:quidã cari
tatis intuituſbonũ coopertoꝛiũ ei contulit pꝛo lctõ
ſuo:quo cũ coopertus eſſetvix tota nocte vꝛmire
potuit:̊ ſeipſum redarguens dixit.Tu miſer. bene
nocte cenaſti: modo hic calide iaces ſub cooperto/
rio bono:⁊æ cuius pꝛecioitriginta vł płes pauperes
qͥ frigoꝛe ⁊ fame cruciant᷑ recreari poſſent/vel coope
riri:fratres videlicʒ ⁊ filij xpᷣi qui iacent in fimarijs
vel tugurijs nattis vel ſemicincijs opertiſpeiꝰqᷓ ca⸗
nes.Et die facto:illud vendidit vt pauperibo illud
daret. Ille vo qui ei illud ↄtulerariillud emit: ei il
lud iterum redonauit.Et ſic pluries illudvendidit
⁊ alius redemit ⁊ eiillud vxdit.Et ille illud vendi⸗
dit ⁊ diſperſit:dedit pauperibo. Juſticia eiꝰ manet.
ercio idẽ wocet hũane vite munis vinẽdi mo⸗
us. Gicut. n. humana eſt ↄſuetudo in hoc mundo
vbi viget coꝛpus:operarios ↄducere ꝓ domo coꝛꝑis

=
E liij.
edificanda:qᷓ cito coꝛruet:ſeruos ⁊ ancillas pꝛo coꝛ⸗
poꝛis pᷣuicio qð cito putreſcet:bellatoꝛes etiã ⁊ pu⸗
giles ꝓ vefenſione terrene habitatõis: ita videt᷑ iu⸗
ſtũ ꝙ faciat ꝓ anima ⁊c.ſicut patet..xiij.xiiij.
DQuarto idem vocet aperto exẽplo Auguſtinꝰ in
quodam ſermone.Pꝛo quo eſt ſciendũ ꝙ multinon
habentes filios:filios habere veſiderãt vel haben/
tes amicos:plures habere veſiderant:mayie bonos
Tales ergo alloquitur ⁊ in foꝛmat/quõ xpᷣm filium
habere poterũt:ſaciendo volũtatẽ patr ſui:elemo
ſynas dãdo.Taliũ.n.eſt filiꝰ:ipᷣo teſteqͥ ait Math.
xij. Quicũq; facit voluntatẽ patris mei qui in celis
eſt:ipᷣe meus frater/⁊ ſoꝛoꝛ ⁊ mater eſt. Qui ſiẽ mat
filiũ.Ita talis xpᷣm in pauꝑenutrire neceſſe habet:
ad hocꝙ vere filius eius noĩetur vel nuncupet᷑. Si⸗
cut ergo habens tres vel quatuoꝛ filios: oibẽ ſol

licitus: oĩb ꝑtes ve bonis ſuis diuidit:omneſq; nu

trit. Ita habens tres vel quatuoꝛ ſᷣm carnẽ: vnuz

ſm ⁊eũ.i.xpᷣm: ð om mibo ſit ſollicitus:oĩbuſq; ꝑtem
tribuat. Hec eſt vctrina Auguſtini in mone ſecun
do ⁊æ vita clericoꝝ.Sicut P3 in canone.riij.q.ij. Si
quis iraſcitur.vnuũ inquit habet filiũ/xpᷣm alterum
putet.duos habet:putet xpᷣm terciũ.vecẽ habʒ:vn/
decumũ xpᷣm faciat. Et ſic melioꝛem filiũ.i.xm ĩ bo⸗
noꝝ diuiſione obliu ioninõ tradat: quin tantuʒ ad
minꝰ ei tribuat in pauꝑibo ſuis:quãtu vni filioꝑ ſᷣm

carnẽ. Optimo experimẽto cognoſcere poteſt ſe ma

trẽ ⁊ nõ nouercã eſſe xpᷣi. Cauſaʒ q̃re hoc facẽ œæbʒ.
Mota. E.viij. Bic.n.pꝛobabat ſe matrẽ eſſeſᷣm ſpi⸗
ritũ:que mater eiꝰ erat ſm carnẽ:v qua legit᷑ ꝙ bo
na ſua in tres diuidebat ptes.vnã ſibi.ſecũdã mini⸗

ſtris templi. terciã pauperib tribuens. Hoꝝ ergo in

foꝛmatus exemplo:⁊æ ſubſtantia tua fac elemoſvnã
⁊ noli auertere faciẽ tuaʒ ab illo pauꝑe. Ita.n.fiet:
vt nec aueratura te facies dñi.ve qua in pᷣs.lxxix.
Oſtẽde nobis faciẽ tuã:⁊ ſalui erimꝰ.Quo potuer
eſto miſericoꝛs ſi multũ tibifuerit abũdãter tribue
moꝛe fontium ⁊ planetaꝝ:interquos maioꝛes ma⸗
ioꝛẽ aque ⁊ luminis effundũt abundantiã ſi exigu⸗
uin fuerit:etiã idipᷣm libenterimꝑtiri ſtude Thob.
uiij. Mota.M. ix. iij.
¶ Auibo vo videt᷑ elemoſynas facẽ ſub oſilio ca
dat⁊ nõ ſub pᷣcepto vel neceſſitate: erroꝛem ſuũ vi⸗
deãt.ſcõa ſcde.q.xxxij.articulo.v. Vbiſanctꝰ Tho⸗
mas De in aliquo ca ſu cadunt ſub pꝛecepto.cu
ius ratio eſt:quia ci dilectio ꝓximi ſub pꝛecepto ca⸗
dat:neceſſe eſt oĩa illa ſub pꝛecepto cadere:ſine qui-
bus dilectõ pꝛoximi nõ ↄſeruat. Ad dilectõeʒ autez
pꝛoximi nõ ſolũ ꝑtinet/ꝙ ei velimus bonum:̊ etiã
operemur. Juxta illud.j. Yo.iij.nõ diligamꝰ verbo
neq; lingua:ſed ope ⁊ veritate.Ad hoc aũt ꝙvelimꝰ
opemur bonũ alicui:requiritur/q eius neceſſitati
ſubueniamꝰ. Juxta illud.j. YJo.iij.qͥ viderit fratreʒ
ſuũ neceſſitatem habere ⁊ clauſerit ⁊c. In iſto ergo
caſu cadit ſub pꝛecepto.Huic etiã ad lireram ↄcoꝛ⸗
dat.illud Reutro.xv. Mon werũt inquit æus pau⸗
peres in terra habitationis tui.Id circo ego pꝛeci⸗
pio tibi.vt aperias manũ tuã egeno/⁊a paupꝑi/q tecũ
verſat᷑ in terra.Huic etiã ↄcoꝛdant verba Hierony⸗
mi.⁊ hñturin vecretis.Sii.xlij.in pꝛin.S.oꝛdinand⸗
Aliena inquit rapere conuincunt᷑:qui vltra ſibi ne⸗
ceſſaria retinẽ pꝛobant᷑.Huic etiã ↄcoꝛdat illõ Ma⸗
thei.xxv. Eſuriui⁊ non ⁊eædiſtis ⁊c̃.vbi elomoſynas
omittẽs:eternaliter punitur.
¶Et quia debitꝰ actꝰ vbitã reqrit materiã. Tlctꝰ
elemoſynarum vbitã requirit materiã: ⁊æ qua ⁊ in
qua ¶ De qua eſt duplex:vna eſt materia ↄgruita⸗
tis videlicet ꝙ fiat melioꝛi ⁊ pulchꝛioꝛi.ſicut pa⸗
tet.A.xiij.xxuj. Diquidẽ granũ melius ad ſeminan
duʒ eligit.¶ Alis eſt materia neceſſitatis:videlic

.

cintpoupes coed cis leclent o
luiunelinni latie
lio Biralusinitine uno ino rie .
irpicturi utequl ellena roptuüt eng
ert Odſein nieto miſencordius fn
1ganins nncosina im pefegnnos
egin, autr diaun tis gud wdi
Ogodfeciſis ſalicettapina quarend die
auiſtis memcꝛammmin guos necaſtis i
Iini. Vota. F viij xx⸗QMBatens iqat
Abet fieri vbent eſſepauperes. qepaupe
Diuitikoeſtvonda. ellſens. n. m. Rex.
nulierẽponereoleum inffu paſa vana
lenopottunperdit Et ps Luce niij ecũ
ſsintrocuc Pocenam weet uto: gten
peſaturr gquoſs gnon ſeminata ſen
Nlmimuta Grabeu mmmis diuntid pin
1uinenlitertinbenefichs cecleſiaſticomin
Gntiv glurgrlibent ns feruntur Bnde
ncnocomſermoneſdiuntie gccumnlant di
mocſtairbicatſipegtenürdanoerel
eralncinnmna feiimt Armn
umniſtincſnn nenn
beſtrenparpenü puſturedt

1pend, d Ang ti⸗
iloggſeaſi eianiei
dspluresh edaeſecic nt
Waloan dardtnnaſehnne⸗
naig uurzinſoneulnefehoil⸗

nin
lusel Ne
dagn Usnoi 4 eſehebe
8 nanet
narnſinnuflisicn

rſalnienm Qudpotn,
sſimulti nbfuntthüciinmen

1planetapnter uoo noioti ni⸗
minnocfuncitabinhonniſ eni⸗
talöm benterinptiniſuceThoh.
i

Gctgademoſßfnufrciſibli⸗ 4 N

pto pel neceſitate enoren ſuu i⸗
ni amulo. y Obiſanct? Tho⸗

iqvocaſu cadunt ſubprecepto n i,

ci dllectio pimiſubpꝛecepto⸗
illaſub precepto cagereſineqni⸗
nminoſeruat. Ba dilectotz auts
gtinct gei velimus bonumn heni
uilind) J0 i odlitmn ſvi
berveniete Ad bocaitg nin
alianireqpintun ansneutſitin
nnilud J n in n
babererclilſent. 1 ben
ecepto. Holceli AGIirmm H
upr Vin aſtut ns n⸗
anüthoeg gteci
nns dilnln in ſibine⸗
B 1

ranue inengat lo 4he⸗

. nintit e pbielomoſſns
nanidf
nminint nen n
iniſt ͤteni d ,
binn mactutenii 3 3
, ipulchor⸗ 8
nn nunellel i
uidi neuſinnuſi
e

9Atii

vj.

vij.

Artů. v.

Elemoſyna

ꝙ fiat e ꝓpꝛio ⁊ nõ e alieno. Juxta illud Thobie.
iiij. œæ tua ſſtãtia/facelemoſynã. Et illo Ela. lviij.
frange eſurienti panẽ tuũ:⁊ nõ alienũ. Gunt.n. ali⸗
qui q malam vitã ducũt luxurijs/a iniuſticijs rapi-
nis / pleni.Et ab oĩb his credũt paruis elemoſynis
liberari/c ad celũ volare.Sed errant:quia qͥd valet
vnũ oculũ excecare vt alius videat ab vno auferre
cibũ / vt alius ſatiet᷑. Petruʒ ſpoliare Paulo dare:
A Petro.i.a pauꝑe ſubdito accipere melioꝛa /ſicut
Recvuien ⁊hmõi/⁊ Paulo dare peioꝛa:ciboꝝ vide/
icet reliquias 1 putrida que ippi comedere nõ poſſũt
Juxta illo philoſophi cuiuſdã pauꝑibi inquit dat
anem rubigo:vinum tonitrua/veſtes tinea:bonaʒ
cutellã muſca. Zales aſſimilant ſpoliatoꝛibo ali
quaꝝ partium italie quibo riſoꝛie imponit᷑ filios
ſuos in vias vt tranſeuntes ſpolient mittũt: dicen⸗
tes:aurũ vel argentũ vel alia nobis vtilia poꝛtãtes
ſpolietis:nihil vᷣo hñtes vłqͥs vincere non po teſtis:
ptranſire ſinatis:pꝛo anuma patr veſtri. Sic iſti ha
bẽtes:ſpoliãt:nõ habentibovo parcũt:vel parũ dãt
Rai patr ſui. ¶ Calis elemoſyna nõ eſt faciẽti va
ida. Mꝛimo quia foꝛte illea quo aufertur plꝰ w⸗
let:qᷓ ille cui daturgaudeat. ¶ Scõo quia foꝛſitan
meliꝰ ẽ cũ æo ⁊ citius audit᷑ eiꝰ maledictõ ſeu potiꝰ
ad væũ iuſtus clamoꝛ:qᷓ illiꝰ cui datur benedictio.
¶ Tercio qꝛ plures ſũt foꝛte a quib in dño ſuoj/vel
per patrniã tranſeuntes auferũt tallias eius ſoluen
kece ſint pauꝑes coꝛã eis comedentes. Et ſic ma⸗
ioꝛ eſt letania maledicentiũ:q; benedicentium. Se
quibo Miraldqus in itinerario ſuo li.j.c.iij. Quid in
quit dicturi ſũt:qui aliena rapiũt ⁊ elemoſynas fe⸗

cerũt.O vñe in noĩe tuo miſericoꝛdias fecimꝰ:pau⸗ u
Vtilitatibus ſolam vnam habet:

res pauimꝰ:nudos induimꝰ:peregrinos hoſpicio re
cepimꝰ/quib dicturꝰ eſt oñs:quod vædiſtis dicitis.
quod feciſtis: ſcilicet rapinã/quarenõ dicitis:quos
pauiſtis memoꝛamini:⁊ quos necaſtis nõ recoꝛda⸗
mmImI. Hota. F. viij xv. ¶ Materia ĩ qua elemoſyna
Abet fieri: vebent eſſe pauperes.qꝛ pauperibꝰ/2⁊ nõ
diuitib eſt danda. Heltleuo n. ii Meg. uij. wvcuit
mulierẽ ponere oleum infra vaſa vacua:quod.n. in
pleno põitur:perdit᷑. Et xpᷣs Zuce.xiiij:cecos ⁊ clau⸗
dos introduc.Hoc etiam wocet ratio: p terra arida

aſpergatur:⁊ nõ qquoſa.ꝙ non ſeminata ſemmet᷑: et

nõ ſeminata. Bed heu nimis 7 diuitib piura dãtur
generaliter in beneficijs eccleſiaſticis:minus indi
gentilbo plura: libentius ↄferuntur. VUnde Petꝛus
in quodam ſermone/diuitie accumulant᷑ diuitibus
⁊ nõ eſt qui reſpiciat ſuꝑ egenũ ⁊ pauperẽ.ligna in ſil
uas: aque in maria deferũtur. Arenti vo fre/ aqua
ſubtrabitur. Se quibo Aſidoꝛus.li.iij.de ſũmo bono
magnũ ſcelus eſtſrem pauperũ pꝛeſtare diuitibo. 7
ſumptibo inopum acquirere fauoꝛes potentũ.aren-
ti terre aqus tollere: flumina qꝗᷓ nõ indigẽt irriga-
re.ontra illud Eccleſiaſtici.iiij.Fili elemoſynam
pauꝑis nõ væfraudes.i.vel differendo vł diminuen-
do:vel alijs qᷓ pauperibo dãdo/ſequit᷑. Mec auertas
oculos tuos ab vllo paup.
¶ Nec ſufficit materia debita ſine modo⁊ oꝛdie xe
biro.quia ſicut actus virtutis vebitas requirit cir⸗
cũſtantias modos:vt ſiat quando optet. In qui⸗
bus opoꝛtet ᷣm phm in ethicis. Sic elemoſynarum
actus requirit vt fiatvelociter.latenter:a hylariter
¶ Pꝛimũ oſtenditur triplici rarione. Pꝛima acci⸗
pitur penes mateniã rei dande:que ſi diutius cuſto
diatur:coꝛrumpitur: meritũ minuitur: r recipiẽs
minus regratiat Geneca. Quantũ moꝛe addidiſti
tantũ gratie ſptraxiſti. da ergo cito.quia qᷣ cito dat:
bis dat.Exẽplo. Job.xxxj. Gi negaui pauperibo qð
volebant:⁊ oculos vidue expectare feci. ¶ Secũda
qgccipitur penes dantis curialitatẽ Curialis.n. ſo⸗

E ii).
tiꝰdat ſocio comedere/ dum ipſe comedit:et dño ſuo
antec comeqat cibũ miniſtrat. Mõ facias ergo v-
um minoꝛis valoꝛisſq; oñm vel ſaltẽ ſociũ:ſ pꝛius ei
miniſtra. Exemplo cuiuſdã potẽtis dñi duduʒz moꝛ-
tui in xpᷣo:⁊ cuiuſdam nobilis dne que adhuc viuit:
qui anteq comedere ſolebãt:pauperibus manibus
qꝗpꝛijs quottidie ſeruierũt. SGi aunt hoꝝ exemplũ ſe⸗
qui graue videtur/ cæ vt dño te exhibere:ſaltẽ vt ſo
cium eum habeas:ei dando dum comedis:i dum te
ipſum veſtis:ipſum etiã induas.Et ſic e alijs.qui
em̃ expectat vſq; ad moꝛtẽ:⁊ hmõti caritatis opa pꝰ

moꝛtẽ ſuam fieri pꝛecepit:incurialiter ſe in chriſtuʒ
habet:quia poſtq; ipſe non poteſt plus comedere:et
usertarn non poteſt ſumere nec induere:vult cum
illis chꝛiſtum paſcere.Talis nec ſe habʒ ad chꝛiſtũ.
vt ad dñm vel ſociũ.( Tercia ratõ accipitur penes
dantis vtilitatẽ. Eſt.n. vtilius facienti tempeſti⸗
ue fiat: ⁊ ſpecialiter añ moꝛtẽ. ¶ Pꝛimo: qꝛ ſat: fa⸗
cit pꝛo peccatis pꝛeteritis.Pañ.iiij. Peccata tua ele
moſynis redime. Hec autem facilius redimũtur ci⸗
to:ſicut vulnera recentia citius curant᷑⁊ cũ minoꝛi

Exempl

vlore ¶ Gecũdo quia reſiſtit peccatis futuri:ſicut

aqua igni.ne ↄburedo ꝓcedat.Eccleſi laſtici.iij.ignẽ
ardentẽ extinguit qqua elemoſyna peccat reſilſtit
Facilius aũt ⁊ etiꝰ ⁊ vtilius reſiſtitur igni in pꝛinci
pio ꝙᷓ in fine. ¶ Cercõ quia impetrat noticiã recte
vite. Et diſponit viam ad gloꝛiã:ſicut patet eæ coꝛ⸗
nelio. Actuũ.x.cui dicitur oꝛationes tuas 7 elemo⸗
ſyne aſcenderunt in memoꝛiam . ¶ Quarto quia

meretur augmentũ gratie.¶ Quinto qꝛ ignẽ pur⸗

ſaroꝛi extingnit: ⁊ ab eo ſacientem liberat:anteq il⸗
um intret. Di vo poſt moꝛtem fiat:æ omnibus iſi!
n ꝙ videlicet a pena
liberat purgatoꝛij:ſed non anteq illum intret: ſ dũ
ibi cruciatur paulatiue purgatur. Vtilius eſt ergo
elemoſynas facẽ ⁊ ꝑ eas vitare ne in foueã cadat:ne
etiã ĩ carcerẽ liget᷑:⁊neĩ ignẽ mitrat᷑. In vigilia eri-
am ꝓuidet᷑ ð veſto:qꝙᷓ pꝛi cadereꝛ ligari ⁊ tc ꝓuide
re de veſto ⁊ ligari ⁊ coburijet impꝛouiſus ſedere:dũ
remedia ↄtra hec tarde pꝛeparẽtur. pꝛius ergo date
elemoſynã:⁊ ecce oĩa munda ſũt vobis. Luce.xj.
¶ Becdo mõ debet fieri latẽter:ne faciẽs ab alio vi⸗
deat᷑ pᷣmiũ expectare ꝙᷓ a x: Qq̊ᷓ illã fac. ath. vj.
KCuũ facis elemoſynã:noli tuba canere ante te: ſicut
hypocrite faciũt.⁊ cito poſt. Te antẽ faciẽte elemo⸗
ſynam:neſciat ſiniſtra tua quid faciat Txtera tua.
ed ſicut volẽs alicui tradere pcioſũ iocale ad poꝛ-
tãdũ:ſi in loco publico ſit:vel inter inſidiatoꝛes /illõ
ei occulte tradit:manum in ſynu alterius mittẽdo:
ne amittat᷑. Ita abſconde elemoſynã in ſynu patris
⁊ hec pꝛo te oꝛabit.Eccleſiaſtici.xxix.(¶ Lercio dDz
fieri hylariter. ꝛouerxvij.melioꝛ ẽ buccella panis
cũ gaudio:ꝙ; umꝰ plena diuitijs cũ iurgio. Hylari⸗
tꝗs.n.eſt ſalſa que ↄmendant totuʒ feſtũ. Qui ergo
cũ elemoſynis ſuis chꝛiſtũ ⁊ mẽbꝛa ſua feſtiuãt:⁊ ver

ba amara ⁊ impꝛopeꝛia dicũt totũ feſtũ pdũtvł inſi

idum faciũt ꝓ cæfectu ſalſe.Ad hoc ꝙ feſtũ tuũ ti⸗
br et pauperi valeat:nõ exaſperas perel inopia
ſua:⁊ nõ ꝓtrahas conũ anguſtiati:Ecc eſiaſtici.iiij.
¶Habentes vo vebitã elemoſynaꝝ materiã/ cũ tri-
bus pꝛedictis modis ⁊ circũſtancijs: triplices ↄſe-
quũt᷑ vtilitates:Ante moꝛtem:in moꝛte:⁊ poſt moꝛ
te. Ita ꝙelemoſynarij ſũt optimi mercatoꝛes:qͥ in
omni lococ in oĩ tꝑe lucrant. Mec miꝝ qꝛ xpᷣm ⁊ eiꝰ
membꝛa ipis wꝛmientibo ſiue comedentib:habent
pꝛo eis operantesſet mercantes. Vnde cõmuniter
reſpõdit in vi.pa.Abbas luciusſad queſtionẽ quo⸗
modo impleri poſſet verbum apoſtoli:ammonentis
ſine intermiſſione oꝛate.Ego inquit omni die o la-
boꝛe meo reſeruo duos ænarios:x v pauperibus: 4

Exempl.

xlij.

Exempl.

Exempl.

Exempl.

Exempl.

Exempl.

Exempl.

Exempl.

.iiij.

Elemoſyna

me oꝛant dñ comedol⁊ wꝛmio.Et ſic ſine int᷑miſſi
one oꝛo:quia quod quis per alium facit: per ſeipᷣm
facere videtur. Tales per alium oꝛant:qui meliꝰſcit
illoꝛum negocia expedire:⁊ qui melius quid oꝛandũ
vel in quo exaudiendi ſunt:qꝙ ipſimet.i.per chꝛiſtuʒ
et ſuum ſanctuʒ qui interpellat pꝛo nobis. Et ideo
non eſt mirum ſi ſemper pꝛoſperentur. Mota. O. v.
xxj. ¶ CPꝛimo ante moꝛtem:non ſolum in bonis ſpi⸗
ritualibus ſicut pꝛedictum eſt ſupꝛa.e.c.ix. Nec eti
am in bellicis rebus:ſicut patet. H.ij.xlij.ſed etiam
quãdoq; in mulritudine bonoꝛum tempoꝛalium ex-⸗
tra:⁊ in conſolatione ſpirituali intra.¶ Pꝛimũ pa-
tet pꝛimo per illud quod legitur ĩ geſtis ſancti Ger
manu: extra mediolanum veniensl/et pꝛo eppenſis

ſolum tres haberet florenos:pauperibus clamanti

bus/pꝛecepit clericoſꝙ totum illis daret qͥ ſolum du
os vædit. Accidit cito poſt ꝙ quidam potens cari⸗
tatis gratia ei ducentos ↄtulit ſolidos anglicanos.
Tunc ait clerico:ſi tres ediſſes floꝛenos:trecẽtos
habuiſſemus ſolidos. ¶ ſd idem narrat petrꝰ da⸗
mianus væ eunte cuʒ vno venario ad emẽdũ neceſſa
nia pauperi vᷣo obuianti denarium illuʒ xedit ſine
cibo rediens obnium habuit quendam ignotũ: qui
ei viginti contulit ſolidos.¶ IJdem patet pꝑ hoc qð
fertur in.vj.pa.⁊æ duobus heremitis ſimul habitan
tibus:quoꝛum vnus erat erga pauperes largus:alt᷑
So tenax.hic ergo videns ſocium multa dare:pauꝑ⸗/
tatem timens ab eo receſſit:et cito factus eſt egenꝰ
cum alter abundaret/ꝙ cumvideret compunctꝰ ad
ſocium redijt:rogans vt cum eo ſicut pꝛius babita/
re poſſet. ¶ Idem per illud quod hyſtoꝛie narrant
quadam muliere:que cũ omnia væderat:venit ad
oſtium mulier puerum poꝛtans in bꝛachijs: petens
aliquid qua reſpõdente ſe nihil habere:ait: vade ad
ciſtam diligenter quere.quod cuʒ feciſſet:oĩa pꝛom⸗
ptuaria iuenit plena bonis:⁊ ſtatim aq oſtium cur/
rens pauperculam minime repperit. ¶ Ad idem
per aliud de homine qui venarium quem ſolum ha-
buit vo obtulit:qui piſcem cepit in quo margaritã
inuenit magni pꝛecij. Patet ergo verum eſſe quod
vicit Auguſtinus ve verbis vmini.ſermone.xxv. fe
cundus inquit eſt ager pauperum:et cito reddit.
¶ Igẽ patet per hoc quod legitur invua beate ma
rie Magdalene pꝛincipe marſilie.⁊ vxoꝛe eiꝰ: qui
ab ea in foꝛmati elemoſynas dare:pꝛoleʒ habereme
ruerunt.¶ Idem patet per hoc quod in tuſcia acci-
dit e fiiio cuiuſdam/qui volium vini pauperib di⸗
uerſis vicibus dvederat:pꝛo quo cuma patre vitupe-/
raretur:oꝛatione facta/olium plenum inuentuʒ eſt
In cuius miraculiſignum wlium ibidem cuſtodit
7oſtenditur. ¶ Totum confirmatur per illud qð
narrat beatus Sregoꝛius.j.li.dyalo goꝛuʒ.c.ix. Be
quodam Bonifacius nomine:qui omnia frumenta
matris pauperibus væderat:⁊ ab eademvituperatꝰ
oꝛa: ione eidem omnia reſtituit veus. Iſti diuidunt
ditioꝛes fiunt Pꝛouer.xj/Nota. M. ĩx.xij. Et ratõ
M.ix.xxxij¶ Walet etiã ad conſolationẽ intra: qꝛ
ſicut ad opera mala ſequitur conſcientie punctura
Ita ad bona ſequitur conſcientie velectatio:ſed ma
ime ad opera miſericoꝛdie:que per oleum ſignãtur
quia ſicut oleum lenit. Ita il remoꝛſus conſcietie

