opoꝛtunitas occurꝛit falſitatẽ ↄmittendi. Pro tali
bus tota orat ecclia dicẽs:diſperdat dñs vniuerſa la
bia wloſa: In pᷣs.xj. Mon ſoluʒ illoꝝ qui faciũt:ſ ꝑ
q nos hec faciũt:qͥ ſunt q̃ſi manus illiꝰcapitis. Sʒ ca
ueant. qꝛ ſicut hoĩe velictũ omittente ꝓ quo manuʒ
amittere vʒ:ſi vnã manum habeat aridam:illã am⸗
putari dʒ. Ita in ꝓpoſito/oculus nequã erui dʒ:ſicut
pʒ. C.xj.ii.Et manus arida amputarr: ⁊ in ignem
1 9 in agen
dis ſuis ſiue q animaʒ tangũt ſiue còꝛpꝰ/fidelit᷑ aget
quaſiꝙ manu illum pʒ. Si auũt illum vecipiat / et qõ
eiↄmiſſuʒ eſt fideliter nõ faciat: manꝰ arida eſt/⁊ ab

ſcidetur/⁊ in ignẽ mittet᷑qꝛ ↄtra dñm eſt manus eo⸗
rum: Michee. ij.

Ame bonecuʒ bona

. vita. Rꝛimo oñditur væcentia ſeu pulcri-
tudo. Scðo vtilitas. Tercio neceſſitas.

AMuanto male fame periculum.

Ara j.
j.

helmi patet:quia ſicut floꝛes ſua pulcritudine ⁊
odoꝛe hoꝛtũ oꝛnãt ? arbores:ita famavitã bonã. Sʒ
aduertenduʒ eſt ꝙ ſicut aliqui inueniunt᷑ flores qui
fructũ ſignificant/a ex quibo fructus ſequit᷑ſicut qñ
videmus arboꝛẽ bene floꝛidam. ſperamus eam fru-
ctum ꝓducturam. Aliqui vo ſunt floꝛes qui licʒ xłe-
coꝛem oñdant exterius:nullũ tamen fructuʒ vtilem
vel ꝓducuntvel ſignificant:ſicut floꝛes quaꝛũdã heꝛ
baruʒ nociuaꝝ:que inter frumenta creſcũt. Ita ſpi⸗
ritualiter aliqui habent ⁊ famam vitam ſuꝑ quã
fama fundatur:⁊ illa pulcritudo eſt dura bilis:quia
bonum ? ſolidũ fundamentũ habet.ſ.æum ⁊ bona⸗
vitam.ſſic fuit fundata fama Dalomonis.ij. Parał.

ix.Cui dixit regina ſaba:viciſti famam virtutibus.

Et ſicut edificiũ qð habet bonũ fundamentũ in al⸗
tum edificari poteſt:⁊ arboꝛ bonas 7 ſanas hñs ra
dices: altius creſcit ⁊ minus ventoꝑꝝ timet impulſus.
Bic fama virtuoſi minus tribulatiõis timet impul
ſus:⁊ vſq; ad veum creſcit. de quo dici poteſt illð Ve
ſter. ix. fama nominis eius creſcebat.Et ſemꝑ durat
Ecc.xlj. Honum nomen pmanebit ineuum. Adali
vo qui ſine vita bona famam habent ſicut illi xe qui
bus dicitur Geneß. vj. potentes a ſeculo viri famoſi
Et eʒechiel. xxiij.facte ſunt famoſe mulieres.Lamẽ
quia ſine fundamento eſt ⁊ radicibus.nec in altũ ad
ceum in bonuʒ creſcere poteſt. nec eſt diu durabilis.

hoc ipſimet recognoſcunt:Gapren.ij. dicentes: trã⸗

ſiet vita noſtra tanqꝙ; veſtigium nubis: et ſicut nebu⸗
la diſſoluetur:que fugata eſt a radijs ſolis.⸗ nomen

F .nj.

noſtrum obliuionem accipiet per tempus: et nemo
memoniam habebit operum noſtroꝛum:quia nomẽ
impioꝛum delebitur: Ecchi.xlj. vetalibus dicitur.j.
Daonmn. i. Mon eſt bona fama quam audiui v vo⸗
ig.
ctm̃ eſt hec bona fama ſolum ad pulcritudi-
nem:ſed etiãad vtilitatem ſuipſius ⁊ etiam alioꝛum
Pꝛimũ patet quia in caſu foꝛtuito cuſtodit hominẽ
g falſitaris ſen ꝓditõnis ſuſpitõne.ſicut patet per le-
gem ciuilem.ff.de re militari.l.non omnes.in digeſto
nouo li.xj. S. a barbarl. Caſus legis ſic ↄcipitur. x
ercitu imperatoꝛꝭ parato in bello ↄtra exercitũ bar
baroꝝ:miles quidam chriſtianus.quaſi volens no⸗
biliter agere/ exijt inimicis ad pugnam ſe ecponens.
in qua capit poſtmodum vo apud imperatorẽ accu
ſatus eſt:q ꝓpter vecoꝛdiã vel affectionem vel ofede
rationeʒ quã in barbaris habuit:ſe capi ꝑmiſit.im⸗
pera toꝛis ſentẽtia finalis eſt:q ſiſemꝑ ante ſe bene
habuit:nec aliq̃ falſitas vel ꝓditio prius in eo inuè⸗
ta eſt:ꝙ pᷣſumendũ eſt q captꝰ fuit ſicut pꝛobus mi⸗
les. Gi vo antea inuentus fuerit in aliqua ſimili fal
ſitate:opoꝛtet ꝙ ꝓbet ſe fuiſſe captum inuite. Sicer
go fama bonaiipinguat ? foꝛtificat oſſa: Pꝛouerb.
xv.q nõ pᷣſumunt᷑ capi:niſi magna vis eis inferatur
Et ſic eſt ad vtilitatem ꝓpriam:quia ſicut necĩ iſto
caſu:ita nec in quocũq; alio boni viri graues faci-
liter maluʒ credunt v homine bone fame abantiq;.
Intantũ em eis valet fame ꝓtectio:q ſi malũ œ eis
narꝛet᷑:fama quaſi auctoꝛitas narꝛatoꝛi obuiat a di
centibe:ſicut q talib dici ↄſueuit:quod nõ eſt veri⸗
ſumile vel credibile ꝙ hõ qui ſemꝑ bone extitit fame
talia dicẽ vł agẽ vellet.Rndent em̃ bonitalia æ hoĩ
bus bone fame audientes:dicẽtes non credimꝰ quia
audiuimus famam eius: Job.xxviij.Oꝛ etiam ſit ad
vtilitatem alioꝝ patet. G.iiij.iij.
¶ Et nõ ſolum eſt vtilis:ſed eſt etiam neceſſaria bo
na fama:tam ꝓpter ſiun: gpræ alios. Pꝛimuʒ
patet:qꝛ ſicut coꝛtex eſt neceffaria pomo yel arbon.
Arboꝛ em̃ vœcoꝛticata amplius nõ creſcit ſed marce
ſcit.ſicut pʒ.C. xiij.ix. Ita eſt fama neceſſaria arbo⸗
ri noſtre.aliter em̃ arboꝛ hec ſpũaliter ꝑditur.ſi poſ⸗
ſibile ſit famã emendare.ppter quã ↄſeruandam/ab
om̃i ſpecie mala abſtinendũ eſt. Erꝛant ergo qui ni
mis loquunt᷑ cum mulierib/vel alijs pſomis minus
ſecuris:vel quibo ſuſpitio oꝛiri poſſit ſiniſtra. t
qnrephendunt. Rñdent nõ eſt vis nec curandũ qᷣo
hoĩes loquant᷑:qꝛ uon eſt peccatũ inter nos.ſufficit
nobis bona ↄſcientia ⁊ vita Iſti tãtũ dicũt/ac ſi di
cerent arboꝛi ſufficere lignũ ſine coꝛtice. Aduertant
tales ꝙ ſicut Yoſeph camerã mulieris ſolus intrãs.
Geñ.xxxix.cuʒ q̃ nec peccauit:nec peccare cogitauit.
Clamidem tñ in camera amiſit. ⁊ in carcerein mitte
batur.ita ipſi licet nõ peccent:clamidẽ tñ ⁊ coꝛticeʒ

bone fame amittere pñnt/⁊ carcerem tedij incurꝛere.

Curam ergo habe ve bono nomine:æcci xlj. qꝛ me⸗
lius eſt nomen bonũ ꝙᷓ diuitie multe: Pꝛou erb.xxij.
quia talem incurꝛere poteſt infamiam et ſpiritualeʒ
plagam quam eum multis diuitijs velvnguẽtis cu⸗
rare nõ poteſt. Sicut ergo melioꝛ eſt ſanitas ſinevn⸗
guentis q; infirmitas ꝓ q vnguenta ⁊ medicinã que
rere opoꝛtet.ita melius eſt nomẽ bonum qᷓ; vnguen⸗
ta pᷣcioſa: Eccłiaſtes.vij. Aultum em̃ amittit ⁊ mul
tum ſeipſum damnificat:qui nomen bonuʒ amittit
vbi gratis hoc facit credens ſibi vitam ſufficẽ quã
bonam credit:mala eſt.qmia teſte Auguſtino ĩ libꝛo
ↄmuni ſermone clericoꝛum:qui famam ſuam ne⸗
gligit v conſcientia ſua ↄfidens crudelis eſt. Et ha-
betur hec auctoꝛitas in vcreto.xij.q.j. nolo. Mota.
P. j. vij. Gcõm eriam patet:videlicet bona fa⸗
ma neceſſaria ẽ etis ꝓpter alios.qꝛ exquo per pꝛece⸗

iiij. nacalimnnn

Ar .ij . Hond imne. lialzls if li ian
n0 z rant 0 rann
i ſun nms tulani .
n tüütumaii roluther

enhucunllicn Na0ea

ei inlte nq uit s abint:
udunſn inttn iali ocaturg
oces cecop. ciaſe dalizati:7
taceptun ermalicaſcancelhatn
Catdicft Ncreti i inter
nlippſicnt dicit d nuͤobilo⸗
ſientabonano obſtantetali lo
laloibono opeilabaun in nelli
Ars iij. itathinſcintigin cantatehi ficli
.ij. ſtoin virute mi parma iuſtlea
ſnos ginfamiz ?bonozfamam pfeue
Cor gj g infami fumad lloo qu⸗
ibusſcundoltzontr bons famammifn
Utaliboechficantur.
Lemptams mols famatinenaaſt
gis iculoſaeſt Delinu pzr ge lcbon
uathoſena mals uſpitöneretia irennn
Nakſiut dictͦ eſtſugtn e cij Itama
Cithoienſuſpecum freguenter vbinn
lmelgintentöne dabignatia. Hot
namus Afunolumnna 1ndi: dir d
tpeſaunoe delnnlieres ſtumcnncz
t intentöne ſine ſuſpitönervel mai
ſuſnlak del ninsel retüt rcitp
lengogamirzti quae miſpttöne

ntaal etumntun,
gairnntcuti
anen ecgpron inite e⸗
ump Eenifurikteſaüſang
neguſbelin
gnacinnqniaſat iſn
in lobont negopegfza,
bi omlyehohefmnehantiß
gletſame temif ſ ren

uttt P ii ni⸗

ſtmnliaſedetnum aſttuin

terſ ſumic ppteralios, eumn
nkucd hn a
cata amplius no rtſatt ſeh maree
Ir. Yta t ama recſanizorbo⸗
arhor hec ſpuliter citur ipol⸗
gore ppterqus oſeruandam sb⸗
ſinenci eſt Eruant ergoquini
hullent relaliss gſonis minns
ſuſpitio oꝛini poſſit iniſtra. Et
identno eſt vis nec arandi gn
von eſtpeccati internos ſüfit
ia 1Vita Iſlitäri dicht eclin
crelignü ne ontice gcennn
phcamer multenoſolve nnii⸗
cpeccait necpeecgre giun⸗
amera amiitin rentn nllte
rnöͦpeecenteanitili rani
epft rarnm uii nnnne
rbon nenmilEi i nnt
jmvinemult: Proe n.
hankinimen t hifiiie

ptum obligat᷑ diuinum diligere ꝓximum ſicut ſeip⸗
ſum:neceſſario ſequi videt᷑ꝙ ſicut bona vita ⁊ etiaʒ
fama eſt neceſſaria ſibipſi vt dictũ eſt:ad hoc vt ſeip
ſum ſaluet. Ita neceſſaria eſt bona fama ꝓpter ꝓxi⸗

mum vt ipᷣm edificet ⁊ ſalutẽ eius ꝓcuret. Vñ criſo.

ſuꝑ Math.MQui bñ viuit:ſe ſolum ſaluat. qui bonã
habet opinionẽ multos edificat. Quid aht ꝓgeſt/ſe

bonã vitam agendo te ſaluas: malã famã babendo

plurimos ſcandaliʒes. Lales repᷣpendit cretuʒ.xj

q.iij.nõ ſunt audiendi.ibi arguit᷑ illi ꝗtenti de con

ſcientia ſua:nõ curant qͥd e eis eſtimẽt hoĩes. Cuʒ
tñ famam ↄtemnentes:occidant animas multoꝛum
blaſphemantiũ viam dñi. Cõtra dñ coctrinaʒ:qui
vt in hoc nobis exemplũ daret:dixit petro:Mathei.

xvij. ne foꝛte ſcandaliʒemꝰ eos/vade ad mare . Et
Otra wctrinam apli: Ro. xij. Gi inquit fieri põt qð

v.

dſcientia bona nõ obſtante taliũo blocutõne⁊ ſcan⸗

riiij.

Exemp.

ex vobis eſt:cuʒ omibb hominibo paceʒ habẽtes. Te⸗
ſte ergo Aug. in li.e cõmuni ſermone clericoꝑꝝ:duo
tibi neceſſaria ſunt. cõſcientia ꝓpter tel⁊ fama pꝛopt
ꝓrimum. Iſte ſunt bine ſtole: quas xpᷣs ſignificatus
per Joſeph qui binas ſtolas vedit fratrib ſuis:geñ.
xlv.dat diſcipulis ⁊ fratribus ſuis:ꝗpter quas diuul
gabat᷑ fama ce eis: Qu.iiij. Gi aũt ꝓximi ita peruer⸗
ſi ſint/ꝙ ſicut aranea omia bona in malũ puertant:
⁊oĩno etiam ĩæ bonis ſcandaliʒari volunt:ſicut iu⸗

dei v ſermonibo ⁊ factis pᷣi:nec eos ab hoc reuoca⸗/

re poſſit:niſi in malis eis ofoꝛmetur.exemplũ ſequa⸗
tur xpᷣi:⁊ dicat:qð ipſe rñdix diſcipulis ſuis: Math.
xv.dicentibo:Scis qꝛ phariſei audito hoc verbo ſcã⸗-
dalizati ſunt: ſinite inquit eos abire: qͥa ceci ſunt:et
duces cecoꝑ. Tale ſcandalũ vocatur puſilloꝝ quod
eſt acceptum ex malicia ſcandaliʒati:⁊ nõ datum in
talibo ſicut dicit vecretũ.xj.q.iij.inter verba.ſufficit

dalo ĩ bono opeĩ laboꝛibo/in vigilijsſin ieiunijs ſĩ ca
ſtitatelin ſcientiaſin caritateno fictaſin verbo veri⸗
tatis/in virtute vi ꝑ arma iuſticie a vextris⁊ a ſini
ſtris.p infamiã ? bonaʒ famam pſeuerandum eſt.ij.
Coꝑ.vj.ꝑ infamiã:qtum ad illos qui ex taliba ope⸗
ribus ſcandaliʒant᷑: bonã famam:qtum ad illos qͥ
ex talib edificantur.
Semꝑ tamẽ mala fama timenda eſt qᷓ et ſibipſi et
alijs piculoſa eſt. Pꝛimũ pʒ: qꝛ ſic bona fama pꝛeſer
uat hoĩem a mala ſuſpitõne:etiã ſiverum ſit qð eo
Dicit᷑ ſicut dictũ eſt ſupꝛa.e.c.ij. Yta mala fama red⸗
dit hoĩem ſuſpectum frequenter vbi nihil mali agit
vel mala intentõne.verbigratia. Motatus vel diffa
matus ꝛ furto luxuria ⁊ hmõi: vix põt ſolus ire int
theſauros/vel mulieres:qtumcunq; hoc bona faci⸗
at intentõne:ſine ſuſpitõne:vel malũ v eo in hoc ca
ſu ſuſpicit᷑:vel minꝰei credũt ⁊ cinꝰ obloquunt᷑. Ta⸗
li ergo admirãti/quare in ſuſpitõne ⁊ oblocutõe ha⸗
beatur:cuʒ nihil mali agat:Rnderi põt/ ſicut ſ̃mſfa
bulas lupus rñdit ſocio ſuo.Cum em vidgerent oueʒ
agnum ſuũ lambere/nullo mõ ⁊ce hoc paſtoꝛe clamã
te vel obloquẽte:dixit lupus ſocio ſuo: ſi nos ill fa⸗
ceremꝰ qᷓtũcunq; bona intentõne⁊ pia faceremꝰ:oẽs
paſtoꝛes ſuꝑ nos clamarent. Cui alius rñdit:hoc in
quit eſt ꝓpter famã:ex qua crederent ꝙ eos lamben⸗
tes moꝛd ere vellemꝰ.Et quia ſemel ouib illoꝛuʒ no⸗
cuimus.pᷣſumerent ꝙ iterũ noceremꝰ:ſi tñ appꝛopin-

uaremus.innitentes legi/que dicit:ꝙ ſi miles male

ehabet ſemel in militia:nõ eſt amplius ei credendũ
quia nõ eſtveriſimile/ꝙ bene ſe habebit in futuro.ff.
⁊æ re militari.lnon oms.S.a barbaris.in digeſto no⸗

uo li.xj. Item qui calũniatus eſt in accuſatõne pri/

ma:calummiari pᷣſumitur in ſecunda.ff. v accuſat.ʒ.
ſi cui.S.hiſdem.in digeſto nouo li.x. Hhis etiam con⸗
coꝛdat regula innis in ſexto:dicens: ſemel malꝰ:ſꝑ

F

pᷣſumi malus.

mala eſt ꝑiculoſa.qꝛ ſicut fetoꝛ coꝛpalis coꝛpibo nocʒ
Ita ſpũalis nocet ſpiritibo qð pulcre figurat᷑ ij.ma-
cha.ix. vbi dr ꝙ fetoꝛe antiochi exercit?grauabatur.
Nota ꝙ dicit exercitꝰ:plibo nocet fetoꝛ cadaueris ĩ/
terioꝛis.l.qle moꝛtue ꝙᷓ fetoꝛ cada ueris exterioꝛis ſcʒ
coꝛpis.qꝛ fetoꝛ cadauer exterioꝛis ſolũ ꝓpinq̃s infic
Ptes.fetoꝛ vo infamie hoĩes ad plures dietas diſtan
tes inficit:qꝛ velociter poꝛtat᷑. EVñ vᷣſus.Fama boa
lente volat:inuidia retrahẽte. Fama plena małiaui⸗
um vœpoxtat᷑ alis. Be hac ;̊ fama põt dici illõ AMat.
ix.Exijt fama h̊ in vniuerſaʒ terꝛã.Et illõ Ruth.j.
Velox apud cũctos fama pcrebꝛuit.pʒ ſj ꝙ mala i

Scõm etiã pʒ: q alijs etiam fama vij.

ms peioꝛ eſt ⁊ plus nocet:q; mala vita vel petm̃ in ſe·
qð eſt oꝛigo male fame.qꝛ pctm̃ vnũ occidit vel du/

osifama multos.ſic.e.c.j.⁊. O.vj.xix. Pꝛopter ta
lia ꝑicula vitanda:ſꝑ ab illicitis ⁊ aliqa licit ab-
ſtinendũ eſt. ne etiã opus qð mihri licitũ eſt.in alteri

viij.

us fiat pᷣiudiciũ ⁊ ſcandalũ qꝛ dicit lex ꝙ ſi priuilegi
um a pncipe alicui oceſſum ẽ ꝙ poſſit edificareĩ loco

publico:h tñ facere nõ tebent in alteriꝰ pᷣiudicium.

. nõ dʒ pᷣſumi ꝙ pnceps ſic priuilegiuʒ ↄceſſit.ff. ne

d in loco publico vel itinere fiat.l proꝛ ait.S.meri⸗
to.ꝛ.S.ſi qͥs a pncipe in digeſto nouo li.v.huic etiaʒ

ↄcoꝛdat lexaplica. Certũ eſt em̃ ꝙ paulo priuilegiũ

oceſſum erat a ſummo pncipe ꝙ carnes comedẽ po⸗

tuit.̊ priuilegiũ omibo indultu fuit aplis:Lu.x vbi

aplis ait:edentes ⁊ bibẽtes q apud illos ſunt. nectñ
iſto pꝛiuilegio vti voluit in alioꝝ pᷣiudiciũ vel ſcan⸗
dalu:ſicut expᷣſſe pʒ ex verbis ſuis.j.Coꝝ.viij. Di in
quit eſca ſcandaliʒat frẽm meũ:nõ manducabo car⸗
nes ineternũ. Nota. H.uij xvij.⁊ nota ad h̊ aliaʒ le
gem. Y. vj. xxv.et. xxvij. Ytem. Yx.xxj. YJtez. D. xiiij.
xvj. Si autem qui huinſmodiopera facit ab initio
ignoꝛauit alios e his ſcandaliʒari quando eos ſcan
daliʒari percipit:ceſſare væbet ab inceptis.hoc in le⸗
ge pꝛeallegata.S. idem ait.vbi habetur:ꝙ ſi edifici⸗
um meum alteri obſtet:ꝙ in loco publico eſt edifica
tumſceſſanduʒ eſt. Et ſic in pꝛopoſito.vel ſi omnino
ceſſare non poteſt:ſaltem ſe excuſare vebetlet cauſaʒ
eyponere quare ieiuniuʒ frangit: vel aliud quod foꝛ
te illicitum alijsvidetur facit:vtputa pꝛopter infir
mitatem vel debilitateʒ /æ huiuſmodi quia teſte pan
lo.j.Cimo.iij.opoꝛtet teſtimonium bonum habere
ab his que foꝝs ſunt:vt non in obpꝛobꝛiũ incidat et
in laqueum dyaboli. Quecunq; ergo bone fame ſũt
ſi quavirtus/ſi qua laus diſcipline:bec cogitate:phi
lip.iiij. Nota ꝙ apoſtolus inter famam ⁊ laudẽ/me.
diam ponit vi tutem. quia famam z laudes vel vſi
derare vel acquirere nullus veberet:niſi medijs vir⸗
tuoſis 1 modis bonis.vtpute openibbus pꝛoprijs:
⁊ & lauda biliba expenſis ꝓpꝛioꝛum bonoꝛum et non
alienoꝝ.qð eſt contra nonnullos qui de bonis alie/
nis nomen ⁊ famꝗ eis acquirũt. cuiuſmodi ſunt ſuꝑ
bi et auari.Quoꝛum primi nitunt᷑ per veſtes curio⸗
ſas qtum ad ſeipſos/⁊ multas robas datas/⁊ ſupba

ix.

familia qtum ad alios ⁊ ꝑ larga ↄuiuia ve bonis ali

enis:famã acquirere.Alij vo per magnã diuitiarũ
ogregatõnem.⁊ dum in officijs ſunt diuerſis ꝑ mul⸗
tas terꝛaꝝ emptõnes:⸗ manerioꝝ edificatõnes/⁊ cu
nooſa opera væ bonis alienis alienis operibꝰfamaʒ
gec irunt. Contra legem mundi/ contra legem ec
cleſieſz ↄtra ſacram ſcripturã. Pꝛimũ patet.ff. ð opi
bus pu blicis.l.pecuniam..ſi gus in digeſto nouo
li.xij. In illa em̃ lege ſenatus cen uit/ꝙ nullus w ali
eno ope nomẽvel famã ſibi aſcribat.verbigra.aliqᷣs
opus ab alio factum adoꝛnat: vel aliqua w ſuo ad-

Alt:feneſtram foꝛte: vel vitrum: vel aliquid tale:ad

landẽ ⁊ memoꝛi nominis ſui:vult nomẽ ſuñ in ope

Ferie

illo imprimere:dicit lex:ꝙ in titulo illo inſcriptiõis

ſolũ inſcribere vebent quantã ſummaʒ ipſi expendi⸗
derũt æ ſuo:⁊ qntuʒ ipſi fecerũt:⁊ nõ totum opus ei
aſcribere.nec e alieno opere famã ⁊ gloꝛã acquire/
re huic optime concoꝛdat ſacra ſcriptura. Gałvj. di
cens/opꝰſuũ ꝓbet vnuſqͥ ſq; ſiciĩ ſemetipſo tm̃ gloꝛiaʒ
habebit:⁊ nõ in altero. Si pᷣdicti ſuꝑbi lege pꝛedicta
intantũ vterent᷑ ꝙ titulos inſcriptõnis in rebus im

ponerent in quibo gliant᷑ illoꝛũ a quib ꝓducunt᷑ vel

opant᷑:in veſtibo titulos aſcribere eos opteret ouiuʒ
ſic in omibb quoꝝ victu ſu ꝓbiunt titulos alioꝝ aĩa
lium vel hoĩm ponere optetet.titulum vxꝓo ꝓpriũ nul
lum foꝛte inuenirent nec opus in quo eũ ponerent:ſi
opus ſuũ diligenter ꝓbarent ſᷣm dictũ apli:niſi foꝛ/
te in turpiſſimis coꝛpis exitib ⁊ purgamentis:q ſunt
oꝑa ꝓpꝛia.Gi eodeʒ mõ agerẽt pᷣdicti qcqͥſitoꝛes qui
alienis ditant᷑/ ↄtra regulã iuris ĩ ſexto.c.locuple-
tari.q dicit:q nullus dʒ cũ aliena iactura locupleta

ri: vix inuenirẽt in opibo edificijs ſuis ſpacium in qͥ

nomẽ ꝓꝛiũ inſculperẽt:ſ̊ ſatis larga inuemirent ſpa
cia in quibo noĩa pauperũ? ſimpliciũ ⁊ etiã dñoꝝ qͥᷣ-
bus ſeruiũt:qͥs vefraundauerũt/ inſcriberẽt. Sicut qᷣ
in die iudicij opus cuiuſcunq; frontis oñdet ſuꝑſcri-
ptio.ita vtinã nũc quelibet in opꝑe illoꝝ ꝑticula illiꝰ
oñderet ſuꝑſcriptionẽ ⁊ titulũ/cuiꝰexpenſis factum
fuit:vt ve ſingulis ꝓtib reſponderi poſſet ad qõnem
AMath.xxij.Cuiꝰeſt imago hec ⁊ ſuꝑſcriptio ⁊c.

Eriarum ſeu feſtoꝛũ

4 ſlenniũ ponenda ẽ pꝛimo diſtinctio. Se⸗
cundo modus qͥ vebent obſeruani.Zercio

dobſeruatõnis ratio. Quarto obſeruandi neceſſitas.

Muinto nõ obſeruantiũ piculũ ⁊ pena. Sexto pena

1 piculum nõ facientiũ obſeruari. Geptimo cã inue

ſtigabit᷑ ex ꝑte amboꝝ:tam.ſ.frangentiũ ⁊c. Octauo
tam nõ obſeruantiũñ ꝙᷓ nõ facientiũ obſeruari excu-
ſatio/ cum repꝛobatone.
Rõne primi eſt ſciendũ/ꝙ circa feſta q̃ in iure fe⸗
rie vocant᷑:ſicut ptʒ.C.l.iij.de ferijs/⁊ extra.e.ti.du⸗
pley danda ẽ diſtinctio.vna ex ꝑte feſtoꝝ.alia ex pte
feſtinantiũ.Ex pꝑte feſtoꝝ diſtinguit᷑:qꝛ quedã ſunt
tpalia:quedã eterna.Tem paliũ vꝓo Boeacil eſt ex
trinſecũ:qñ viq; manꝰceſſare œæbet ab opibo ⁊ labo⸗
ribus extrinſecis:⁊ iſtud nõ eſt ↄtinuũ:h̊ ſunt veter⸗
minati dies ad h̊ oꝛdinati in acilio lugduneñ.ſic pa-
tet e ↄ ſe.di.iij.pnunciandũ.⁊ extra ⁊ ferijs.li.ij.cõ
queſtus. Matiuitas dñi.ſtephani.iohis.innocentũ.
ſilueſtri.octauo dñi.epiphania dñi.purificatio ſan⸗

cte Marie.ſctm paſca cũ tota ebdomada rogatiões
q̃ tñ ſ̃ᷣm gloſam nũc non obſeruant᷑.aſcenſio dmi.dies

entecoſtes cũ duobo dieb ſeq̃ntibułꝑ decretalẽ pᷣal-
egatã.ihis baptiſte.xij.aploꝝ ſancti laurencij.aſſũ-⸗
ptio marie.natiuitas eiuſdẽ.michaelis.vedicatio ec
cleſie oĩm ſanctoꝝ.ſct᷑i martini. feſta ſcte crucis.Et
ille feſtiuitates q̃s ep̃i cum ppło in ſuis ep̃atibo oꝛdi/
nauerũt.hoc intelligendũ eſt ſᷣm hoſti.de feſtis ſan⸗
ctoꝝ qͥ ſunt canoniʒati auẽte ecclie romane.he ſũt fe⸗
rie dñi q̃s vocabitis ſanctas:Leui.xxiij.in diebo iſtiſ
nõ dʒ fieri mercatus nec placitũ nec hõ ad penaʒ vel
moꝛtẽ iudicari:Exo.xx.om̃eopus nõ facietis in eis.
MQuoddã intrinſecũ qð tenemꝰqñ aĩa nõveyatur
opꝑibo ſeruiliba peccatoꝝ. Et iſtud debet eſſe ↄtinu⸗/
um ⁊ diſtrictiſſime obſeruatũ.q iſtud feſtũ intrinſe
cum ↄtinue obſeruatũ eſt via ⁊ vigilia ꝑ quas ad fe-
ſtum ꝓuenit᷑ eternum.ꝓ illas em om̃es ſancti puene⸗
rũt ad eternũ feſtum tñ ꝑ diuerſas ſem itas..Alij vi⸗
delicet ꝑ ſemitã mũdicie ſicut virgines.Alij ꝓ ſemi⸗
tam pnie ſicut afeſſoꝛes.AAlij ꝑ ſemita dure paſſiõis
ſic martyres.Alij ꝑ ſemitã pauptatis ſic apłi.Alij

ꝓ ſemitã iuſticie:ſicut ꝓphete.AAlij ꝑ ſemitã hoſpita

F iij.

litatis et elemoſynaꝝ ſicut patriarche. Omnes iſti

ſicnt dr yſa. lxvj. Fecerũt ſa bbatũ e ſabbato. Quia

ſabbato intrinſeco venerũt ad Feins. Boſignare
7 digne tenẽdo vigiliam meruerũt venire ad feſtum
ſicut pʒ. S.ij.viij.Oſtendẽtes.ꝙ idem alijs neceſſa⸗
rium eſt qui feſtum attingere cogitant.nõ em̃ niſi ꝑ
vias ⁊ vigilias tales ad illud puenire pnñt conuimiũ.
Nec eſſet ronabile ꝙ ꝑ aliũ modum illud attingere
poſſent.Quis rõnabiliter a veo petere poſſetvel pꝛe
verecũdia aud eꝛet:q; melioꝛi foꝛo daret ei celũ qᷓ de-
dit maximis amicis ſuis. Exqͥ illi illud ita care eme
runt.vnus capite.alius pelle.alius diuerſis toꝛmen/
tis. Om̃es aũt mũda ⁊ iuſta vita. Mec eſſet nobis ra
tionabile aliter illud petere. nec iuſtum ved aliter il
lud dare.Givis ꝗᷓ ad ſanctos ꝑuenire:mõ quo ſancti
celebꝛauerũt feſtiuitates tazʒ extrinſecas q; intrinſe
cas. Celebꝛa iuda feſtiuitates tuas: Maũ.j. Sed
foꝛte cogitabũt ꝙ ꝑ viam martyrij martyres ſeqͥ nõ
poſſunt:q; pſecutoꝛes nõ ſunt qͥ eos martyres faci⸗

ant. Si vo eſſent q eos ꝓ xpo occiderent:patiẽter il⸗

„

lud ſuſtinerẽt.Sed vtrum iſtudverum ſit velñ acta
ꝓbant.in minoꝛi tedio ⁊ ꝓſecutione oñdunt quid fa⸗
cerent in maloꝛi.qꝛ qui in minoꝛi infidelis eſt:vtiq;
in maioꝛi eſſet.ſ̊ in minoꝛibs ſunt infideles.qꝛ qua
ſi omes ꝓ modica iniuria/verbo/vel maledictone/vł
pꝓcuſſione maledicũt.repcutiũt:⁊ graues querũtvin
dictas ꝓ paruo lucro xpᷣm qui eſt veritas veſerũt:p⸗
pter paruas potentiũ minas nõ audentveritatẽ di/
cere vel iurare.Quõ ergo in aduẽtu antixpᷣi vel alte
rius pſecutõnis verbera ſuſtinerent ⁊ occiſionẽ:qui
nuncverba nõ ſuſtinent? paruam pſecutõnem:q̃n-
do tũc pꝛo maximis conis ⁊ muneribo ypᷣm nõ nega/
ret:quimodo ꝓ paruis negat.Antixpᷣcvo magna wv
naria dabit vt populus eum ſequat᷑.quando tũc con
tra eius maximaʒ ſtarent potentiam cum veritate qᷣ
modo nõ audent ↄtra paruam. Quid ergo tũc face⸗
retis modernis credite oꝑibus.¶ ¶ Iterum ſit ita ꝙ
p viam martyrij ſequi nõ poſſunt:qꝛ ꝑſecutoꝛ abeſt:
Rien tñ mundicie ⁊ iuſticie eos ſequi poterũt: ſi ve
int. Sed ſunt nõnulli qui libenter haberẽt feſtum
qð ipſi hñt:ſed nollẽt facere vigiliã nec ire ꝑ viaʒ vir
tutum ſicut ipſi iuerũt. Mota.F.iiij.xxxvij.⁊.xxxviij.

Sed cum tales moꝛti apopinquãtes ad dveũ clama

re ceperint:dicentes:dñne dñe da nobis gaudiũ tecũ/
⁊ cũ ſanctis tuis:poterit eis rñdere ſicut rñdit qͥdaʒ
ſocio ſuo:d qᷣb ĩ ꝑabolis cõtinet᷑ ꝙ pacto ↄfederati
erant ſimul in quodã bello ꝑati ⁊ equaliter lucrari:
quoꝝ vnus in piculo fugiens:ab altero poſt victoꝛi
am ptem pꝛede petijt.Cui alius rñdit. Non o iuſtũ
ꝙꝙ mecum habeas pꝑtem lucri/ quimecũ parteʒ habe
renoluiſti paſſionis. Gic in ꝓpoſito xpᷣc ⁊ ſancti rũ⸗
dere poterunt:nõ am bulaſti per viam duram:ci pᷣ/
cepta nobiſcum tenẽdo:nec nobiſcuʒ ſuſtinuiſti:nec
hen viam virtutis ambulaſti:ideo nec partem nobi/
cum habebis. Patet ́̊ damnoſum eſt apud veum
⁊ ꝑiculoſum apud animam:xpᷣi ? ſanctoꝝ fugere ſoci
etatem in tribulatõnib.Et non ſolum apud eos eſt
periculoſum ſed etiam apud mundũ eſt verecunduʒ

armigero vel militi fugere:vbi dñs eius 1 omnesva⸗
lentes æ exercitu expectant. Lalis inter bonos ⁊ p-

bos nunqꝙᷓ; honoꝛabitur.Sic in ꝓpoſito. Ei ergo bel
lum videatur durum:vbi certi ſunt vevictoꝛia ſi vo⸗
luerint:non fugiant:ſed cogitent qiocnnduʒ eſt mi⸗
liti inter amicos oſtendere que ſuſtinuit pericula.
Sic cogitent qꝙᷓ iocundum erit coꝛam tota curia ce⸗
leſti oſtẽdere quas perſecutõnũ ⁊ tribulationũ pau
pertatis et penitentie ſuſtinuit plagas pꝛo chriſto:⁊
dicere illud Pſal.lxviij. Quomiam xpter te ſuſlinui
obpꝛobꝛiũ.¶ Ged heu plures ſunt ſctõꝝ ⁊ bonoꝛũ
opeꝝ laudatoꝛes/ꝙᷓ imitatoꝛes:qͥ ad modum heral⸗

iiij.

Exemp.

V.

Gn n gaitando⸗
ſtaiſn ſſun n cjeeh
vael iin n longam
ſuſnnn fnnut hemsdon
iſ mnan ,uſun e⸗
enrin mortoll ferno. d
nur nn gin ſinin nſne nt

minen nigetſanſanunan
Pingiſſotenil eviaone
a dien ieſtum gal n Lofetin
ns Zucitd iſ. danfeſtatenen
viihttoegul jillisick
tn. qam D di pbaro wvo ſach

it Pter inordinati dfatnüͦe
ntidnelin rnila Anan
vadunt cögleant. gulin viain no
nisoccpant ort onidotules di
n renannanie ule⸗
tvrcic teſacelehrpt. qui llos dies
ctoculio rpupniaſr aliſs Allcinser
bus nioleſe omt yt nigeut pane⸗
iurxt cocupilcãt coupiſcant. ñ
nackrer grarhgalni
Noſumſit. Epxopilog ondlt anl
crqtpdlligenterpz intueti pauafe
ctiscelebꝛant vkaleſneilk dierv ſerun⸗
doaonntiſernipelorin ditdoſo
itocaniwerponitlaceandi:ita
lutmtd lodeirgapund,
Itanönnlligieſeſennütin diefe
ponetes umoniwrmalis opi
llo dieitorazcecitiſehtimenz
nanperndi ues Tſollicitudtin
lltis iecenepeccatis quitoin

diigenrer ſcillo dieqni ſollcite

reAberetin obe del eteſte warer

gencii niſſ do racanci Nch
tanci wcoſe
urintheſeetrlic
Ncnr Aberetr ſepun gre de
n naneqeteſte begto regozi
ta aboretereno eſſand len⸗

Wacancügtſig eeNdeſta
RN

laqneinf
initatidonag er de
brni bſnieii
hon

rmguieſt rntno vifinn,
n mlhob nognientent ri d⸗
nocho haglin anni mg atte
bemaſuſtnennt zocaſſoni⸗ ui
nentr panlamn gſeatönan n⸗
nis nis mmneni Pinnonega⸗
uruisnegat Annphctomagnad
Prluscun ſtguet qlanotücen
karentpotmnnam un dentute⸗
otrapornam Ould ergotie ſhe⸗
rtanteopibg. Itammn ſtitn
ui no poſſunt qe gſeatmaheſ
ie, uſtaeens ſalotmmit ſire
volliguilihann, hahrritfeſtum
ſit acert igllii eeinep uz tir
nit. Norn. Fuii yij tmyli.
tiapꝛopinquatesal wi clanng
ditedne da nobis gaucli telc,
tenteis mſdereſicut rdit qez
bolis tinck g gacto gfecennt
libello pativequaliter nonni.
ſofugiensabaltenopeſt tictun
it Eui aliusrpcit Honi iuſi
Nemlnani qvimeci porth /de
i Gicin poſto e nciii
bnlaſtiperwamovram p/
nbulaſtipe unnan in
niduner obiſc ſſin ,
nhliſtiihone nn in
tafamoſmaſ o

i n gyp fogereſoi
mnminti,l ene

nin E nſin arconeyj

mundue
chl nhyam,an leſn
n Lein honni
. ictoriaſ t⸗

G ii

En

Ferie

wvꝝꝑ ſeu mĩoꝑ oꝛe:⁊ ad modũ aliquoꝝ qui romãcias
legendo ꝓbos laudant milites:factaq; cõmendant
aimnoreeine minime affe equunt᷑. Iſti in curia ei re⸗
pꝛobabunt᷑ ꝓpter vefectũ oꝑis:⁊nõ vocis. Quia ſiẽ
in curia pape non ſufficit ꝓmouendo ꝑ grãm/ be⸗
ne legat ⁊ cantet:ſed etiã ꝙ bene cõſtruat his tri⸗
bus examinabit᷑.ita in ꝓpoſito nõ ſufficit ꝙ bene le⸗
gat cantet:niſi bene cõponat in oꝑe que legit ⁊ cã-
tat. Quia ſi in curia vi ab examinatoꝛibo angelis pᷣ⸗
ſenter qui bene cantat⁊ legit:ſ̊ male cõſtruit.i.opa-
tur non ꝓmouebitur. Iʒ ergo ſanctoꝝ vita via du⸗
ra ragſequenawtccgiratro tñ finis: multuʒ nos
inuare vberet ad ſequendũ:cogitando videlʒ qdo⸗
loꝛoſum erit ibi in illa examinatõe repꝛobari:cogi⸗
tando etiam ꝙᷓbꝛeuis ẽ laboꝛ ⁊ longum pᷣmiũ:vbi et
ſint mali quantũcunq; potentes dum viyerunt fue⸗
runt:qui in moꝛtali moꝛtui ſunt peccato.xæ quibus
nõ eſt dubium:quin ſint in inferno.vbi etiã ſunt ſan
cti⁊ boni viri:qui in dño moꝛtui ſunt. Hec cogitan⸗
tes:inueniemus ꝙ mali ꝑ bꝛeues delectatões ad pe⸗
nas:⁊ de diuitijs ad nperlareavenerunt eternas.
Dancti vo econuerio ꝓ bꝛeuem vigiliam venerunt
ad diem feſtum:qui eſt dies victoꝛie huius feſtiuita
tis: Judith.xvj. Ex pte vo feſtinantium alia dar᷑
Olſtinctio:quia quidam feſta tenent ceo/quidã ven
tri qdam dyabolo. Seo:q illis dien oꝛõniln ⁊ ſan⸗
ctis vacãt oꝑibo:qꝛ ſabbata æo ſãctificare ẽ ſancta
opa in ſabbato facere.Vlẽtri:qͥ illis dieba ebꝛietati⸗
bus va cãt ⁊ comeſſatõnibo qð plus fit a multis illis
diebo:qᷓ alijs / ab ilis quoꝝ veus venter eſt: Phikiij.
hmõti in feſtis ſuis eo nõ ſeruiũt:ſedvẽtri: Ro.xvj.
Mota. . ij. xij. Dvyabolo vo pegrinatões ⁊ feſta K
ciunt.Et qui hmõi æſiderãt vt liberius peccent⸗ 4
pegrinãt pter inoꝛdinarũ afatuũ amoꝛẽ:vel vt x-
ſideria ſua mala in via illa vel nocte in loco ad quẽ
vadunt:cõpleant.qui in via in nociuis ⁊ æœtracto⸗
rijs occupant᷑ narratõnibo tales dicere pñt illud.ij.

Coꝝ.v. pegrinamur a dno. ales dyabolo pegrinã

tur eiq; feſta celebꝛãt.qui illos dies in choꝛeis/ꝛ ſpe⸗
ctaculis/⁊ pugnis/⁊ alijs illicitis expẽdũt qͥ ilł die-
bus curioſe ſe oꝛnãt/vt videãt vane ⁊ vanius videã
tur:vt cõcupiſcãt ⁊ cõcupiſcant᷑cũ teſte Rng.ĩſpe/⸗
culo clericoꝝꝑ:appetere vel ab ipᷣis apperivelle crimi
noſum ſit . Ey opilo g̊ ondit᷑ cui feſta celebꝛant.
ex q̃b diligenter pʒ intuẽti ꝙ pauci feſta vo vłſan⸗
ctis celebꝛant vłaie ſue ilł diebo ſeruiũt.niſi ſicẽ mgr
vł ductoꝛvꝛſi ſeruitvꝛſo:qͥ in diebo ſolẽnibo vꝛſuʒ ſuũ
qto canibo exponit lacerandũ:ita ꝙ quanto melioꝛ
dies:tanto vꝛſo peioꝛ:qꝛ a plurib laceratur canibo.
Yta nõnulli aĩe ſue ſeruiũt in die feſto:pluribv eã ex
ponẽtes væmonibo:x malis opꝑib plus veũ offendũt
illo die S tota pᷣcedẽtiſeptimana.in qua ꝓpt᷑ alias
occupatões ⁊ laboꝛes ⁊ ſollicitudines non vacat eis
multis intẽdere peccatis/quibo in die feſto intẽdũt

diligenter. ſic illo die quẽ ſollicite ⁊ pcipue expẽde/

re veberẽt in oꝑe vei:qꝛ teſte vecreto:die dñicoſmil eſt

agendũ niſi eo vacandũ.æ cõſe.diſ.iij ieiunia expẽ
dunt in oꝑe peccati ⁊ dyaboli.Et illo quo veniam a

reo petere æberẽt ꝛ ſe purgare de ſoꝛdibo totius ſe⸗
ptumane:qꝛ teſte beato Gregoꝛio in regiſtro.dnico
die a laboꝛe terreno ceſſandu eſt atq; oimodo oꝛõni
vacandũ:vt ſi quid negligẽtie ꝑ ſex dies agat᷑:p diẽ
reſurrectõis dñice expiet᷑: plus veuʒ ⁊ ſanctos offen⸗
dunt:⁊ ſeipos maculant addentes ſoꝛd es ſoꝛdibo.qꝛ
qui ebꝛij ſunt illo die cõiter ebꝛij ſuntillis etiã dieb
ſero in vniuerſitatibo ⁊ villis/cõiter plura inueniũ
tur homicidia ⁊ pugne:ita ꝙ melius eſſet pꝛo ſalute
talium/q nullum feſtum eſſet. Pꝛopter hec em̃ ma/
la que in feſtiuitatibo noſtris fint.Et quia eas dya⸗

bolo vedicamus:us v illis non contentatur: ſed

F iij.
potius ipᷣis ⁊ etiam nobis iraſcit᷑ꝛipᷣoq; teſte qui ait
Amos. v. Vdi et ꝓieci feſtiuitates vẽas. Et none eſt
ommi cogitationi wvlendũ negociũ/q dies æoz ſan
ctis anune ſaluti ſpãliter oꝛdinatus: vebet contra
cæum ⁊ ſalutem anime ſpecialiſſime? ſollicite expẽ⸗
di. Ad hocigit᷑ feſta noſtra veo ſanctis placeant
optet ꝙ alio modo teneant᷑.qꝛ duʒ pᷣdicto modo ob-
ſeruantur: nec ipſe veus nos in illis exaudit:nec ipſi
ſancti quoꝝ feſta ſic agimus/nobis amici erunt:nec
nos in neceſſitatiba noſtris ad eos clamantes exau⸗
dient vel liberabunt. qp onſum eſt ꝑ hoc qð legitur
quodam ſancto quaſi ſic:diu vocatus affuit:que⸗
rens quid tantũ ad euʒ clamaret. Curalius int᷑ oẽs
ſanctos poſt deum ⁊ matrẽ eius tu es ſpecialioꝛ ami
cus meus:⁊ in te plus confido iõ ad tein neceſſitate
mea clamo. Cui ſanctus:quõ amicus ero inimicus
dni mei. Si vis ꝙ ſim amicus tuus:vel ꝙ te audiam
fac pꝛius ꝙ tu ſis amicus cæi. Muis.n.apud mundũ
iſtum auderet amicicias oſtendere inimico 7 pdito
ri regis.Ad hoc ergovt ĩ diebo feſtiuis us ⁊ ſancti

tibi ꝓpitiẽt᷑:meritò vt diẽ ſabbati ſanctifices.Exo.

xx.ideſt ſic teipᷣm diſpone vt tu ſanctus ſis in ſabba/
to.i.in feſto:⁊ etiam ſancta facias.
Ey iſta aũt anctoꝛitate ſecundus elicit articulꝰ.
modus.ſ.quo feſta ſunt tenenda.qꝛ non ſufficit ꝙ te
neantur:niſi modus in tenendo habeat᷑:ita viq ꝙ
ſctitat diſpoſitio pᷣcedat ad h̊ ꝙ digne teneat᷑ feſtu
Ad hoc.n.exemplũ tam in modo tenendi feſta eccie
q; etiam in oꝑibus xppᷣi. Cenentes feſta ſeculi antec
ulud teneant ſi bene tenere vebeant:neceſſaria ꝓ fe
ſto ꝓuident.hoc etiam yxpᷣcobſerus re voluit pᷣm di⸗
ſcipuloꝝ opinionem:credentiũ: Joh.xiij. ꝙ dixiſſet
eme que opus nobis ſunt ad diem feſtũ.veniẽtes et
ad hmõi feſta ſe oꝛnant ⁊ pparant ⁊ veſtiũt:in ſignũ
ꝙ ſicut coꝛpus oꝛnant exterius:ita oꝛnare debẽt ani
mã intenius:aliter coꝛꝑi ⁊ non anime feſta faciunt.
Hoc etiam oñdit modus ten endi feſta eccie:qꝛ vigi.

Exemp.

Arti.ij.
viijf.

lia feſtum pᷣcedit:in ſignũ ꝙ homines p ieiuniaſ cõ

feſſiones⁊ penitentias ꝓ feſto ſanctoꝝ e dignos fa⸗
cere cebent:ſicut ſancti ꝑ hmõi opa ſe dignos cæ fe
ceruntꝓ feſto eterno. Et ſpes boni feſti in craſtino:
facit homines hylarius ieiunare vigiliaʒ. Sic ſpes
etemi conuiuij veberet nos hylariter facere ieiuna⸗
re ⁊ laboꝛare in bꝛeui huius mundi vigilia. Quia re
cte ſicut pomũ puero oſtenſum facit eum venire ri
entẽ.Et ſicut pꝛeda canibo oſtenſa/facit ꝙ nec pꝛo
pter ſpinas nec tribulos/ vel duram viam ſequi di⸗
mittunt. Sicut etiã lucrum facit mercatoꝛes om̃ia
tam terre qᷓ maris picula contemnere. Ita in ꝗꝓpoſi

to. Exemplum etiã ad hocin ope ẽ xpᷣi: quo ſcribi

tur Yo. v. ꝙ erat dies feſtus iudeoꝝ:⁊ aſcendit hie⸗
ſus hieroſolymã.ſ.ad feſtum:in ſignum ꝙvolẽres fe
ſtum facere:aſcendere vebent ꝑ viam virturũ ce vir
tute in virtutem.hoc etiã oꝛe wcnit: Jo.vij.vbi ait
vos aſcendite ad diẽ feſtum:⁊ poſſet eẽ thema in ad
uentu ? quadrageſima ⁊ in oĩ feſto anni. Cali ergo
diſpoſitõe cõtritõis et cõfeſſionis vilig virtutum
pᷣcedenti digne vei? ſanctoꝝ feſta colunt᷑.
Noque digne tenẽda multipler nos obligat rõ.
Quaꝝ pꝓꝛĩg er pre accipit᷑ diuine volũtatis.q ſic æ⸗
voluit tẽpla/eccias ⁊ xcimas ⁊ hmõi ſibi dedicarij⸗⸗
in eis ⁊ ab eis honoꝛari et laudari. Ita voluit ſibi
et ſuis ſanctis aliqua tꝑa et dies ædicare/ vt in eis
laudaret᷑et honoꝛaret᷑. SRicut ergo fur ẽ qui œcias

Arti.iij.

furat᷑et ſacrilegus qͥ ecciam frãgit:et viliffimus qui

in eccia cõmittit turpia. Ita fur videt᷑.qui ci fura⸗

tur dies:et ſacrilegus et viliſſimus qͥ vei feſta frãgit
vel in eis turpitudinẽ opatr᷑ peccatoꝝ. æ talibo conqᷓ
ritur Eſa.j.dicens.Et feſtiuitates alias nõ feram.

Secũda ratio a cõi vꝛ iuſticia. Roõnabile:et iuſtum

Z.

Ferie

eſt ꝙ homo qui ex duabus componit naturis vtriq;
nature vebitam pꝛonideat ſuſtenta tõem quod fieri
non poteſt niſi certa pꝛo illa ꝓuiſione facienda oꝛdi
nentur tempoꝛa. Sicut ergo ſunt certi dies laboꝛi
pntati.in quibus mane ſurgunt ipᷣi? ſerui illoꝛũ
7 ancille iumenta: ⁊ diligenter totum expendunt
diem in his que ad coꝛpoais ꝑtinent ſuſtentatõnem
ita iuſtum elt ꝙ certi ſint dies in quibus tam ipᷣi ꝙᷓ
ſerui ꝙᷓ ancille a laboꝛe ceſſantes coꝛpoꝛaliſollicite
pꝓvuideant que ad animarum ꝑ tinent gubernatõez.
Ert eo tempeſtiuiꝰ illis diebus ſurgere veberent / et
diligẽtiꝰaĩaꝝ ſpũalẽ ꝓuidere cibũq æ aĩa qᷣb ill
ſeruiũt diebo: melioꝛes ſt coꝛꝑe cui alijs fmiũt diew.
Biita diligent alijs diebo oꝑant᷑ cibũqͥ perit coꝛpo
ri moꝛtali:a multo foꝛtioꝛi rone diligentius opera⸗
ri œbent diebus feſtiuis cibum quinon perit ani-
me immoꝛtali. Ad quod omnes hoꝛtatur ſaluatoꝛ:
Jo. vj. dicẽs. Operamini non cibum qui penit:ſup⸗
ple ita ſollicite ſicut illum qui ꝑmanet in vitã eter⸗
nam: ꝑ quẽ ĩmoꝛtales erimus. Sʒ heu qꝛ otrario
modo res agit.quia v omnib illis qui alijs diebus
parati ſt ⁊ foꝛtes ⁊ ſolliciti ad coꝛꝑales laboꝛes pau
ci ſunt qui diebus feſtiuis ab oꝑibo ceſſant coꝛpali-
bus. quia aur blada colligunt:a ut cumulãt:aut du
cunt œ campis: vel alijs carrucas/a currus ullis die⸗
bus mutuant/quibo o nõ vicinis inrendere be
gent. Et ſi foꝛte pauci inueniant᷑ qui ab hmõiopꝑibo
magnis ceſſant:adhinc paucioꝛes inueniuntur qͥ il⸗
lis diebbad mercatus ⁊ nundinas nõ vadant:et qui
