ſittbaberediniras licdſis Faclectadn
ferrliaus. Bead dum doum nonoſtendiit
Afectumabſeonit eiplan us da
1clplendo diaſk icdictuquia dum eia
Ntiha nequacy vigeatur anes dbeſtias d
npoopoſtto,gnis uaſieſc umlaqned
unncnlda bmoöimundi gſottas cumin
utelnheccat. ſi rali
ls anſentitante uolare eſtk⸗
nebaratirpenemncſani
1 cepenint anolare. Ti

Ni Tenptat foo ſithaniz
Mmmomuns Dtithrcantelsegnan r
rsinmintncdegticncgagenel, g
anmnd ſnennähn n
niſtone quibuſdam vritnk anteti⸗
Pdum miſencorden peecient ſiat
Air vii Eun foad hoe gltn
ſalicet gteſnmptioneſiwtenioſti
Atgilter nonit d i Enn
ultosa confeſſoner oonitetanetro⸗
Ovil amn ſeguennbus Quond
endo quandogg vaot voteton⸗
pꝛuniparent, Beangolgen
utionepatiumn philegiturgo⸗, n
ter niuſcaz beremtte in gaſtino
füium ſuum diepuecedentiinfor⸗
Niangei dicens Crns veniet ſc
mapatis tMi Nte dahink ſitß
veritſron in mann aceehtihſin
tter ſiut olns nnle ſme
ihſn. Citomcn uineti,
nocaan doum nb anl
bſumcogittintsinmninnlnſ⸗
egn d iſhos enolteen
ſere perninſtweſu
ſe getonbateſhüine nn
n⸗ lms ahlt enſel
unlunn gonocetunn/
ni de n ſim unngenn
nint cſtnſiſi n tri⸗
ne umnd 8 ntinc
I. 4 tan Ua„,
ſeſirſnei⸗ mmdmenini
inoſolictn cns Lenilannen
nimsnd n herbtginc
Punn ih ilt eho in
Gachall llllbcrtit

güann eit lli
ouſeeui io he iinſ⸗

liij.

V.

Temptatio

potionilo meis:cits vo p ipſum redeundo ola vaſa
repoꝛtauit vacua:reſpondens:qꝙ omnia circa vnnʒ
euacuauerat. Sanctus vo Macharius in craſtino
illuc krobenzne. innenit ꝙ vnns nocte illa turpiter
⁊ multipliciter œliquerat:Cui cũ pꝛedictuʒ narra⸗
nerat pꝛoceſſum:ipſum ad penitentiam reuocauit:
eo ꝙ paſſus eſt ipſe ⁊ temptatus:ad Mebꝛe.ij.
¶ Becundo idem oſtenditur per hoc: ꝙ etiam xpᷣm
temp tauit.æ quo ðꝛ QLuc.iiij.ꝙ temptabat᷑a dya⸗
bolo.Modus vo temptandi: Pꝛimo oſtenditur per
exemplum vſurarij.S.ij.xj. Secundo idem oſtendi
tur per exemplum luſoꝛis: quia ſicut luſoꝛ aliquan-
v cum tribus taxillis alium qui foꝛte aliquid in pᷣn
cipio lucratus eſt finaliter æpauperat: Ita dyabo
lus ludens cum tribus taxillis.i.cum ſuperbia vite
cum concupiſcentia oculoꝛum.⁊ cum concupiſcen⸗
na carnis:Cuius pꝛimi puncta ſunt vana gloꝛia ia
ctãtia de ꝓpꝛijs factis ⁊ vilipenſio alioꝝ ira inuidia
elatio.⁊e foꝛtitudine pulcritudie oꝛnatu diuitijs ce
licijs vel parentela vel gratia quacunq;. Secũdi vo
puncta ſunt:vſura:rapina.fraudes male acquiſitio
nes.mẽdacia.piuria circa mercatões ⁊ hmõt.furta

atq; quecũq; falſitates.q circa rerũ terrenaꝝ fiũt ac

quiſitões.ercij vo puncta ſunt.ĩmũda cogitatio.
turpis locutio. viſus alloquiũ oſcula ⁊ hmõi.qui/
bus quidem ſeipos temptant dum vadunt ad vide/
dum vel loquendum ⁊ trufandum cum mulieribus
Illi vo qui cum aliquo pᷣdictoꝝ cũ illo ludere inci⸗
piunt.hʒ in pꝛincipio aliqua lucrari videant᷑: tñ in fi
netorũ amittent.⁊ ad hocad tpᷣs lucrani ꝓmittunt᷑
tpalia:vt ſemꝑ anuttãt eterna. Quid.n. curat dya-
bolus qui nou querit diuitias. delicias.vł ho noꝛes
ſed tm̃ aĩas: homo pdicta in tota vita ſua lucret⸗
habea t.ſic tamen ꝙ ipᷣein fine animã habeat.beat⸗
ergo quiin hac temptatõe inuẽtus eſt fidelis Eccĩ.
xliiij. ¶ Cercio idem oſtendit᷑ꝑ exemplũ falſi mer⸗
catoꝛis:quia ſicut ille cuilibʒ merces oſtendit: quas
credit ipᷣm libentiusvelle emere:a qpð bonũ ⁊ pulcrũ
eſt oſtendit: vfectum vo abſcondit. Ita dyabolus
ſᷣm beatum Gꝛeg.moꝛałxiiij. ſuꝑ illud Yob. xviij.
Abſcondita eſt cipula eius: moꝛes ↄſid erat vniuſ
eA cui vicio ſunt pnioꝛes.⁊ ea ante coꝛ oſten⸗
dit:vel etiam ante oculos ad que facilius nouit mẽ
tem inclinare:ſicut letis luxuriam ⁊ vanam gloꝛiam
duris coꝛde iram ⁊ crudelitatem oſtendit.qᷓnobile
ſit ambitioſis habere honoꝛes:cupidis qᷓiocundum
ſit habere diuitias:elicioſis qᷓdelectabile ſit habe
re velicias. SGed dum hoꝛum non oſtendit fineʒ: nec
cfectum. abſcondit vcipulam ſuã: æcipula quippe
a decipiendo dicit᷑.ſic dicta:quia dum eſca ſicponit
vt ipa nequaqꝙᷓ videatur: aues ⁊ beſtias vecipit.Sic
in pꝛopoſito:quia quaſi eſca cum laqueo eſt lucrum
cum culpa. hmõi mundi ꝓſpitas cum iniquitate
licie cum peccato.⁊ ſic vᷣ alijs.¶¶ Quẽ laqueũ ſi⸗
cut auis non ſentit:anteqꝙᷓ auolare velit: Yta multi
hunclaqueum peccati ⁊ pene tunc ſentiẽt cũ in moꝛ
te ve hoc mundo inceperint auolare.Tũc.n. ille cal
lidus mercatoꝛ aduerſarius noſter:qui pꝛiꝰ tm̃ oſtẽ
dit: qdð pulcrum ? vlectabile fuit:aliam ꝑtem oſtẽ⸗
Tt. ⁊ aues pꝛius illaqueatas:ſ laqueũ no ſentiẽtes
quia in pace ſuper eſcam ſteterũt ad moduʒ aucu⸗
pis currere incipiet:vt illas capiat.non ſolum illa/
queatas in rhetibus ꝗꝓpꝛijs:q ſunt ira inuidia 2 hu⸗
iuſmodi amara. Juxta illud HBerñ. Caro ſuggerit
mihi mollia:mundus vana. dyabolus amara:ſᷣ eti⸗
am ir retitos in rhetibus carnis vel mundi tunc ca-
piet laqueis veſperationis. In quibus eius ſup ali⸗
os temptatoꝛes oſtendit᷑ maioꝛ miquifas 7 cupidi/
tas ⁊ crudelitas.quia carne mundoa temptatõne
captione animaruʒ in moꝛte ceſſanti: quia tunc

T „.

caro animam nõ capit gule vel luxurie delectatoni⸗
bus.nec mundus vanitate:aemon vo tunc crude/
lius⁊ ſollicitus om̃es capere nititur xæſit perationis
amaritudiue.Pequa malicia pꝛemuniuit nos dveus
HBeñ.iij. dicẽs. u inſidiabenis calcaneo illiꝰ id eſt
vite extremitati. SDic ergo pᷣmunitꝰ:pᷣparò animam
tuã ad tẽptationẽ. Ecci.ij. Muarto idẽoſtenſtit
ꝑ exemplũ obſidentis caſtrũ vel ciuitatẽ: quia ſicut
ſapiẽs bellatoꝛ ciuitatẽ obſidẽs:ipſaʒ circuũit:q̃rens
7ſiderãs ex qua parte facilius capi poſſit. Sl inſu
per ciuitas pus capta fuerat.cogitat exqua parte et
quõ pꝛius capta fuerat.⁊ eiſdeʒ medijs.ipſam iterũ
caꝑe nitit᷑. ⁊ maxime ſi in ilia parte adhuc ſit debili⸗
oꝛ vl min ꝰmunita.Sic dyabolus qui eſt multũ cal
lidus bellatoꝛ ⁊ temptatoꝛ:tam ꝗꝓpter nature ſubti
litatẽ: qᷓ et ia ꝓpter longã experientiã tẽptandi ciui
tatem obſidẽdo anima rũ circũit naturã ⁊ cõditio
nem diligeter cõſiderat quoꝛũ cunq;. ſicut oſtẽſum
eſt. A. xxiiij.uiij. Et. M. ij. vij. Et ex pte vebilioꝛi om
nes inuadit ⁊c. Sicut ergo caſtrũ ex omni parte illa
diligentius cuſtodit᷑ vbifoꝛtius expugnat᷑:ita tu ex
parte illa diligẽtius pᷣpara aĩam tuã ad temptatio
nem. In quo ocet᷑ ⁊ amonet tercia pars hꝰarticuli
i.tẽptati pꝛudẽtia ¶ Pꝛo qͥ ẽ ſciẽdũ ꝙ tẽtatꝰex vna
Pte habenſq; repugnãtiam rõnis ey alla parte. poni
tur inter temptantem ſuum. ſcilicet dya bolum vel
carnem ex vna parte:⁊ ſpiritumbbonum ⁊ rationem
ex alia:ſicut vminus inter duos conſiliarios. quo/
rum vnus dicit ſibi nudam veritatem et periculum
ſuum.Alius vo totum conſilium illud nitit᷑ ſtrue
re.Pꝛimi conſiliuʒ terret in pꝛincipio:ſed placebit
in fine.ſecundi econuerſo.Vvomini vo pꝛudentia in
hox reſiſtere vebet ⁊ diligenter conſideret quis eilo
nitur.⁊ quis finis ſit conſilij vnius ⁊ alterius:a fal⸗
i conſilium reſpuere ⁊ alterius ſequi. Sic in pꝛopo
ſito ſpũſſanctus ⁊ angelus bonus coꝛdi inſpirãt cõ⸗
ſilia hona ð mundic iuſticia humilitate miſericoꝛ
dia elemoſyna ⁊ huiuſmodi:que in pꝛincipio terrẽt
ſed in fine placebunt. Angelus vo malus nititur il⸗
lud conſilium veſtruere ⁊ contrarium conſulere:cu⸗
ius conſilium multis in pꝛincipio placet:ſed in fine

diſplicebit: Ergo reſiſtite dysbolo ⁊ fugiet a vobis⸗

Jacobi.iiij. Gicut patet per hocquod dicitur ZLu⸗
ce.iiij. Conſũmata inquit omni temptatiõe receſſit
ab eo dyabolus.
¶ Motate ꝙ ſignanter dicit conſũmata omni tem/
ptatione:non enim dicit remptatione:ſed omi tem/
ptatione: quia a ſanctis hominibus vemones quo
ad aliquas temptationes victi:non ſtatim recedũt.
Sed ꝙ contra ipᷣos maioꝛem mittit exercitum: foꝛ⸗
tioꝛemq; parat pugnam.hyſtoꝛijs oſtenditur.exem/
plis ⁊ auctoꝛitatib.¶ Dyſtoꝛia pꝛimo habetur in
vitaſpatrum d ſancto patre:qui ſupꝛa monaſteriũ
quoddam dicitur maximam vidiſſe vemonũ multi
tudinem volitantem. Inde vo tranſiens.ſupꝛa ciui
tatem malam in qua multi erant vſurarija diuerſa
mala fiebant vnum ſolum vidit: Cui per angelum
c cauſa reſpdnſum fuit:q; quia villa erat eis.ideſt.
demonibus ſubiecta.tm̃ vnum balliuum ad ipſoꝛuʒ
deputabant cuſtodiam:quia ipſos impugnare non
erat neceſſe.quia ᷣm beatum ꝛegoꝛium. illos iim⸗
pugnare negligit:quos quieto iure ſe poſſidere ſen⸗
tit. Sed quia illi ve monaſterio rebellabant ipſos
ſubijcere.Atq; ſicut dicitur.ij. Machabe.ix. Cem⸗
ptauit expoliare templa.ideſt ſanctos.e quibus.j.
Coꝛinthi.iij. Templum veiſanctum eſt: quod eſtis
vos.¶ Becundo in eadem hyſtoꝛia habetur ad idẽ
quodam quimultos demones frequenter fertur
vidiſſe coꝛam magiſtro illoꝛum congregatos ad red
dendum cõputum:v teceptõibo ⁊ temptatõibo ſuis

vij.

Anti.iij.
viij.

Exemp.

ix.

Arti. uiij

x.

1

rti. v.

Teſtimonium

⁊lucris:quoꝝ vnus vocatus ⁊ requiſitus reſpondit
ꝙ; in man multos ſubmerſerat:⁊ nouem dieb ni⸗
hil aliud fecerat.Alius rñdit.ꝙ infra triginta dies
non potuit plus facere qᷓ; ꝙ in ciuitate quadam mul
tos ꝓuocabat ad ebꝛietatem. veinde ad pugnam ⁊
homicidiũ:ma giſter vo neutri factum ſuum alloca-
uit:ſed eos verberari pᷣcepit:quia ita modicum fece
rant. Candem venit vnus qui uixit ꝙ quadraginta
anmis ſollicitus fuerat ad temptandũ quenda mo⸗
nach um ⁊æ luxuria.⁊ ꝙ in illo pualuit.⁊ q nihil am
plius fecerat:qui a magiſtro multum honoꝛabatur
7 coꝛonabatur. Ex quibus patet: quanta maligna⸗
tus eſt inimicus in ſancto:in pſal.lxxiij.ſicut ptʒ. O.
vj.lix. ¶ Erxemplũ pꝛimo eſt ad hoc ð obſidentibus
caſtrum: qui cõtra caſtra foꝛtioꝛa:foꝛtioꝛes parãt in
ſidias. cotra obedientes nullas parant inſidias.
Secundo œ homicida ? latrone:qui reſiſtentẽ foꝛ
titer impugnat:obedientẽ vo non infeſtat. In om̃i/
bus tñ fidelis us:qui non patietur vos temptari:
ſupꝛa illud qð poteſtis:ſᷣ faciet cũ temptatõe ꝓuen
tum vt poſſitis ſuſtinere.j.Coꝝꝑ.x.
In quo articulus oſtendit᷑ quartus:q nulla tem
ptatio nocet. niſia temꝑtato ſumat initiũ nocendi:
quia omnis temptatio ſine noſtra velectatione vel
conſenſu ſuggeſtio eſt:que necxpᷣo nocuit.Sicut pa
tet ꝑ dictum b eati Gꝛeg.in omeł. SOuctus eſt hieſus
in veſertum:vbi ait:ꝙ tribus modis temptatio agi⸗
tur.ſuggeſtione.vlectatione.⁊ conſenſu.Et paruùm
infra.emptari ſien⸗ ſuggeſtionẽ potuit: eius
mentem peccaticlectatio non momoꝛdit. atq; dya
bolica illa temptatio foꝛis.nõ intus fuit.Ergo nec
nobis nocebit: ſi tm foꝛis ſit ⁊c.ſed potius ꝓdeſt:qꝛ
ſicut ventus granũ.ita temptatio animam purgat.
ergo beatus homo qui ſuffert temptatõem: Jacob.
j.ideſt quiſuſtinet patienter ꝙ externius impetũ faci⸗
at:illam tñ non admittit ꝑ velectatõem vel conſen⸗
ſumrſed fotiter reꝑcutiet.⁊ ſic dyabolum poſſʒ cõ⸗
fundere ⁊ quaſi ꝓpꝛio gladio necare:Pꝛimũ patʒ.qꝛ
pᷣſumptuoſus homo ↄfunditur:qña ꝓpoſito væficit
Sic ⁊c̃. Secundũ etiam ptʒ:quia ſicut dauid Soli
am ſeoccidir gladio.j.Reg.xvij.Et machabeus
n gladio quez appollonius contra ipſum poꝛtauit.
ipᷣm ꝗpꝛo gladio expugnauit.j.Aacha.iij. Dic ⁊*.
Sic ergo oẽ gaudium exiſtimate:cũ in temptatões
varias incide ritis: YJaco.j. Mota v hac materia.c.
T cogitatõne.in pꝛincipio.
¶ In auctoꝛitate vo vltimo allegata cauſa tangit
quare deus bonos vel temptat vłtemptari ꝑmittit
vt vicʒ ex temptatione gaudiũ eis accreſcat ſpiritua
le. Sed quia non tm̃ boni temptant᷑:ſed etiam mali.
Pumo inquirendum eſt:quare malos temptari ſi
nit. Secundo quare bonos. Solutio vo pꝛimi du⸗
bij elici põt ex dictis.H.j.arti.iiij. Vbi oſtenſum ẽ:
quare deus fecit homĩes:quos pꝛeſciuit eternaliter
eſſe damnandos:quia eo modo quo fecit:vt bñ eẽnt
ſi voluiſſent eo etiaʒ mõ temptari ꝑmiſit:vt ꝑfectõ⸗
res eſſent ſi voluiſſent:vel ideo tẽptari ſinebat ma⸗
los:vt expimento certo ſe ſcirent regno celoꝝ indi⸗
gnos. NMam eyꝑimento facto videntes:qᷓfacilit᷑ fue
runt ſuꝑati: parũ ꝓ tanto pᷣmio pugnare nolue
runt.ſe indignos cognoſcere ⁊ plangere poterunt.⸗
iuſte damnatos ſe cognoſcere:⁊ tanto pꝛemio pꝛiua
tos.qui tam bꝛeuiterꝓ tanto pᷣmio pugnare nolue⸗
runt. Si queratur:quare ſine temptatoibo eis dare
noluit regnum celoꝝ:querant a rege quocunq;:qua
re mayximas terras vł wminia nõ vult dare militi:
quem ſcit velle fugere in bello:vbi vincere poſſet: ſi
vellet. Si enim talibus regnũ daret celoꝝ:illud in-
dignis dare videretur.⁊ alij minus curarent ꝓ illo
pugnare:qð ſine pugna daret᷑⁊ ſic ꝓnihilo haberẽt

T .

homines terrã deſiderabilem. Si in ſacra ſcriptura
legerent: ꝙ illam æus daret hominiba nõ pꝛobatis
ui ſi pꝛo bani fuiſſent vefeaſſent.ſicut illi C uc.viij.
Tempe temptatõnis recedunt. Pꝛopter qð ne mi-
nus reputetur vel veſideret᷑ tanqꝙ; talibo meritis da⸗
tum.ſignanter dicit qualibo datur: QLuce.xxij. Vos
eſtis qui ꝓꝑmanſiſtis mecum in temptatõibo meis.

ego diſpono vobis regnuʒ ⁊c. Nota ve iſta materia.

T. v. lviij. ¶ eEtum ad fecundam ꝑtẽ huius articu xij.

li:quare deus bonos temptari pmittit. Pꝛimo on⸗
ditur ꝑ exemplum filioꝝ iſrael aduerſarioꝝ illoꝛũ
in libꝛo ioſue.quiaſicut᷑ aduerſarios cũ illis tolera⸗
uit: ad ipoꝝ humiliatõem:ita nunc ſinit ſanctos tẽ
ptari. Vnde beatus Gꝛeg. Sic iebuſeos iſrael tole
rat:vt humana mens humilia æ ſe ſentiat:dum mi⸗
nmima non ſeꝑat:mira.n. nobiſcum diſpenſatõe agit
vt mens noſtra nõnunqꝙᷓ pulſatione culpe feriat᷑:nã
eſſe ſe magnarum virium homo crederet:ſi nullũ vn
ꝙᷓ; earundẽ virium vefectũ intra mẽtis archana ſen
tiret. Secundo idem oñditur ꝑ exemplũ in arte fa⸗
bꝛili. In qua videmus ꝙ faber inſtrumentũ aliqð ꝑ
ficere volens.ipᷣm ferrum ⁊e quo inſtrumentũ aptuʒ
ꝓficere cogitat.non tm̃ in igne ſed nunc in igne nũc
in aqua ponit.Et ſic ſi intellectum haberet cogita⸗
re poſſet:q talis quaſi toꝛmentoꝝ mutatio eius pfe
ctionis eẽt augmentatio: Ita omne gaudiuʒ exiſti-
mate:cum in temptatõesvarias incideritis: Jaco.
j.dicentes.Lranſiuimus ꝓꝑ ignem ⁊ aquã:ſcietes q
ſicut miles ve omni noua victoꝛia nouũ habet gau⸗
dium. Ita miles xpᷣi œæ omni temptatõne quã vin/
cit. Bicut ptʒ ꝑ exemplum ⁊e glonoſa muliere. ⁊æ q̃
ſcribitur ſeptimo libꝛo hyſtoꝛie ecciaſtice:ꝙ cum fi⸗
lio ſuo quindecim annoꝝ omni die ducebat᷑ vt vide-
ret alios martyriʒari.vt toꝛmenta in alijsviſa cei fi
m abnegarẽt:nec tñ timuerũt ſed ſe toꝛmẽtis ob⸗
tulerunt:⁊ cum multa nona toꝛmenta circa eos mu
tarent.ipa p ſingula toꝛmenta inuocabant hieſum.
Et ſicut xpᷣianis poſtmodũ fatebat᷑.in omni toꝛmẽ-
to inuenit nouum adintoꝛium ⁊ ſolamen. Sic tem⸗
ptati œ omni temptatõne in qua victoꝛes exiſtunt.
Ergo omne gaundium exiſtimate fratres ⁊c.ſcientes
qm ſicut aurifaber pꝛobat auruʒ in igne:ita deꝰnos
pꝛo bat:ſicut ꝓbauit Abꝛaam. ⁊ quo ðꝛ Geñ.xxij.
Temptauit vus abꝛaam. In quo norate:qð lʒ xe
temptet ad ꝓbatõem ⁊ ꝑfectiõem. Et caro mundus
vel vmon ad vœceprõem:non tñ licet ꝙ homo tem/
płet ſeipᷣm:ſicut illiqui gratis multis ſe exponũt tẽ-
ptationibo.ey quiba malas habent delectatões in ſo
cietate mulierũ:aſſerentes: ideo magnũ habebũt
meritum: quia carnalis voluptatis vltum non cõ⸗
plent opatiõem. Contra quos.j. Coꝝ.x. Mon tem-
ptemus xpᷣm.ſicut quidam ex ipſis temptauerũt.⁊ a
ſerpentibo perierũt:quia ſicut 5 Snathivi Qui
eſtis vos qui temptatis dñm.¶ ¶ercio idem oſten⸗
ditur p exemplum in arte fabꝛili. In qua videtur ꝙ
aurifaber conſiderata cõditiõe cũiuſcunq; metalli:
videnſq; ꝙ vnũ plures.aliud paucioꝛes põt ictus ſu
ſliner⸗ c inſuꝑ vnũ ad maioꝛẽ viſponitur ꝑfectiõcʒ
vnum plus ⁊ aliud minus malleat: ſciens ꝙ aliqua
illoꝝ frangerent᷑ citius: ſi tot ictus ſuſtineret.quot
aliud ſuſtinet.ideo talimetalli ꝑcit? permittit tale
vas fieri quale natura ſua ſuffert:lʒ non ita pulcruʒ
ſicut ve auro fieri poſſet. Ita veus videns ꝙ aliqui
foꝛte nõ ſuſtinent tot paſſiones:ſicut Aaurẽetius ⁊c᷑.
ꝙ tamen aliqua ſuſtinebunt toꝛmẽta: ꝑ que pulcra
vaſa fiẽt in wmo dñi.teſte aplło.j.Coꝝ x. Mõ patie.
tur vos temptari vltra id qꝗð poteſtis:qꝛ tales nouit

Exemp.

riij.

dñs detemptatõe eripere.ij.ſe.ij. ¶ Quarto idem ruiij

oſtendit᷑ ꝑ exemplum in vita militari:in qua miles
nouus ꝑmittit᷑ grauia in bello ſuſtinere. Et panis

enim Tus nein

ruin.ibidem. .
tenptitoreſtmaloui goheuithu

ter ſciat ſicutille
winr da Tenpt nooebſent Xccel

Alummof un nautelciti
mutic euanun ger derbe ſahel
cos QOnorum pena primoplegts oſtend
O vjliij Et O vi Geanngo kadent
vnlegesdſtenditur infno liir t n⸗
Nn rmanfragio. edes vbiſicdiat. Qui
uum vtfromenn iurta wmumpoſitum a
fit pictus vetberatus igninecan inbet
tofoꝛnon banca wo penam meretur: qn,
Itempla. animos quacynq; incendentt
heſen requiſitõe Et quid ſipꝛnsacerniu⸗
glum dlpeccato: adbucpenam merer qut
get Lerao igemoſtenditur in. f. verertli.
nioubns. ſiminor Qui etiam cöcoꝛdar
iijti Naleatonto.,greca Inqnibus con
ſiavisperſuaſent indnrinitaliquẽ min
fsadlodendum ad tanilostenetur eidem⸗
ntöem omnin qneinindoillo amilit Erge
liuiſnadetallanicfaciat quodcuq pecc⸗
nan ſeirtenetur ddamno eſpons
an an iloport bitquianini perdiit
ſeiſan elreſttuerenecaliusiham dam
teclpane Beqnig itenptztöisnnll

ereintangtatoceneachuctennt,

iiten 4
m nn ie .
ſent diennoninided n
tönioe ſarll lobn⸗

nmmn dgno nſnmne
nmminaeniinnnminn
ninlgneſeänunenigte ie
t Etſeſtinteleanm ahantnen
logunſtonennpntnriiſe
Gmagtatin Itaonnealcingſf⸗
tenſtatbeſfartullalent ec⸗
unſiuimmsignen agliſcetts
dmm nona victonis oi habetgen⸗
MNommnt temptatöne qni in⸗
amnplum ggangſamnliere rj
hmolihoheſtonträſten anſ.
ecinannonomnidieducchetzti⸗
nynizar. Nttonmentain aligsdlla diſt
Fitnectitimucrüt ſed etormetbob⸗
immulta nonatonmentactag aenn
ingula tvementainvocabunthiſun.
nispoſtnogifitehut inonnltomi⸗
lum adiutotiumzſolumen Orten⸗
mnptatöͦneinqua nicorezenſtunt.
vdium iſtimareſßatnb niſtnte
berpꝛobataurz inigner lta d nos
auit Bbuuam deo Gen.,
ebuumn Ilommtnnebhil
nöem ſtctiden Etcmoni
damtortiliceginnanen
aiigrigraromoinsſechoni

lectathesilſt
goipnaiushabend lhtit

nenttete tannitn ann
nchmn ſj en in
Abon,
e
trenten iallen n
nplun tdll ſſtugt

Exemp.

Arti vj.

yvj.

Temptatio

in furno coqui:vt acceptioꝛ ſit pꝛincipi ⁊c. Sic ꝙ ac-
ceptus eras vo:neceſſe fuitvt temptatio ꝓbarerte:
Tobie.xij. ñ talis tñ pater vel pꝛinceps videret fi
lium militẽ in bello veficere ei ſuccurreret. Sic de⸗:
Sicut patet ꝑ hyſtoꝛiã de Antonio in vitaſpatꝑ.qꝗ
poſtꝙᷓ a monibo grauiter verberabat᷑ xpᷣi ppendẽs
pñntiaʒ dixit:O bone ihu vbi eras:Cui ille: iuxta te
eram:ſed expectauiſcertamen tuũ.Ex quo ptʒ. ꝙ ipᷣe
enum ero illoꝛum erat.v quibo dici᷑ Sapᷣ.iij. De⸗
us temptauit eos.⁊ inuenit eos dignos ſe. ¶ QDuin
to iqẽ onditur ꝑ eremplũ tranſitus nauis:qꝛ ſiẽna⸗
uis ſine vento nõ feſtinat ad poꝛtuʒ. Sic ⁊c. Sexto
idem patet.ꝓ exemplum purgatõtis tritici:in quovi
emus qð volens triticum purgare.illud ventis ex⸗
ponit. Sic tẽptatiſunt pr̃es nri vt ꝓbarent᷑ i.vtpu⸗
rificarent᷑: Judith. viij.
¶Aliter vo ad culpam ⁊nõ ad cãm licitaʒ temptã
tium.pena patet in dyabolo in facto pꝛeterito.in fu
turo vo v iure patebit. Pꝛo quo eſt aduertendum:
ꝙ dyabolus temptat vt ccipiat:denteroñ.viij.vt
affligeret te atq; temptaret. æus vo vt perficiat at
q; alijs virtutem ſuoꝛum militum oſtendat. vt inpᷣ⸗
dictis in articulo pꝛecedẽti patet exemplis. Aliter
enim eus neminem temptat: Jaco.j. quia ipſe in⸗
temptatoꝛ eſt maloꝛum.ibidem. Homo vo aliquan-
V temptat vt ſciat.ſicut ille pꝛobauit pueros qui ei
ixerunt:Sañ.j.Tem pta nos obſecro vecem diebo.
Aliquando vt ſeducat.ſicut qui aliquã ꝑſonã tem⸗
ptat ad peccandum. per verba.facta.ſigna vel nun⸗
cios. Quoꝛum pena pꝛimo p leges oſtendit ciuiles.
D. vj.liiij. Et.O.vij.vj. Secundo eadem pena ꝑ eaſ
⁊vm leges oſtenditur.in.ff.no.li.ix.ti.ð incẽdio rui⸗
na ⁊ nanfragio.l.q edes.vbi ſic dici Qui edes acer-
uum vt frumenti iuxta wmum poſitum combuſſe⸗
rit.victus verberatus igni necani iubet᷑ Ergo a mul
to foꝛtioꝛi hanca vo penam meretur:qui edes dei
⁊ templa.i.animas quacunq; incenderit temptatõ/
ne ſeu requiſitõe.Et quid ſi pꝛius accenſum fuit tẽ-
plum cei peccato:adhuc penam meret᷑ qui ignẽ au⸗
get. Tercio idem oſtenditur in. ff. veteri.li.nij. ti. e
minoꝛibus.l.ſi minoꝛ.Cui etiam cõcoꝛdat lex.ff.ve.
li.xj.ti.xe aleatoꝛbo.l.greca. In qnibus continetur
ꝙ ſi quis perſuaſerit ⁊ induxerit aliquẽ minoꝛis eta
tis ad ludendum ad taxillos:tenetur eidem ad reſti-
tutõem omniũ que in ludo illo amiſit. Ergo a ſimi⸗
li qui ſuadet alicuiqꝙ faciat quodcũq; peccatũ. quo
animam perdit. tenetur æ damno reſpondere.: po⸗
nam cuʒ illo poꝛtabit qui animã perdidit: quia nec
ipᷣe illam ei reſtituere:nec alius ipam damnatã pote
rit recupare.Sed quid ſi temptatõis nullus ſequat
effectus in temptato:certe adhuc temptans ad pe⸗
nam obliga bitur:acſi effectus fuiſſet ſecutus. Pꝛi⸗
mo hoc pꝛohatur p legeʒ.C.ti.v furtis.⸗ ſeruo coꝛ⸗
rupto.li.vj.l.ſi quis ſerno alieno ꝓſuaſerit.ĩ qua cõ/
tinetur:ꝙ ſiquis ꝑſuaſerit ſeruo. ꝙ ei pferat rem ali
quam vñni ſui:ipo dño neſciente licet ſeruus dicat w
mino ſuo quõ alius ipᷣm temptauit.⁊ dñs concedat
ꝙ ei illam rem perferat:ille tamen temptatoꝛ debʒ

condemnari ſicut fur.⁊ wvmino petente ad reſtiru-

tõem rei tenetur. ꝓpter malam quam fecit perſuaſio
nem:lʒ furtũ inuito dñno non ſit ſecutum. Secundo
idem ꝓbatur pꝑ legem in.ff. no.li.ix.ti.vœ incẽ.rui.et
naufra.l.quo naufragiũ.S. ſenatus.vbi cõtinet: ſi
quis ex naufragio clauos vel vnũ ex his abſtulerit.
oĩm rerum noĩe teneatur.⁊ tñ põt eſſe ꝙ ablatio il⸗
lius claui non fuit cauſa naufragij:quia tñ quantũ
in auferente fuit.cauſa fuit naufragij:ideo omniuzʒ
rerum ⁊ damnoꝝ reus eſſe pꝛeſumitur c. ultum
ergo omnibus timendum eẽ eberet:ne qnẽqᷓ exem⸗
plo vel quocunq; mõ temptarent. Quia ſi apud le-

X

gem ciuilem ꝓhibritum ſit ne piſcatoꝛes de nocte lu⸗
men oſtendant. ne nauigantes fallant: vtad eos q̃ſi
ad poꝛtum aliquem trahant:ſicut ptʒ in ti.vlt.alle.
l.ne piſcatoꝛes. Amulto foꝛtioꝛi apud legem ei p⸗
hibitum eſt: ne exempla vel quecunq; alia Käörauit
ſpũaliter nauigantes cecipiant᷑. Ergo noli eẽ quaſi
hõ qui temptat: Ecci. xviij.
ia vo omnes pꝛedictis temptatiõib- reſiſtere

poſſent: ſicut oſtenſum eſt. Z. vij xr. vrilevidetur ſ⸗ xvij.

oſtendere per que media ſen remedia illam potenti⸗
am omnes reducere poterunt ad actum. Quia ſicut
vana eſt potentia que non reducitur ad actumĩna-
turalibus: .ita etiam in moꝛalibus. Circa hanc vo
oſtenſionem pꝛimo ſcire opoꝛtet: ꝙ ſicut circa ſani/
tatem coꝛpoꝛalem ſeu conſeruatioem ſanitatis coꝛ⸗
poꝛis contra frigoꝛa vel caliditates vłquaſcũq; paſ
ſiones que ipᷣius coꝛpoꝛis expugnant ſanitatem:nõ
ſemꝑ eadem adhibentur auxilia: ſed contra contra⸗

rias ⁊ diuerſas paſſiones:diuerſa adhibentur reme-

dia:ſicut contra famem cibus:cõtra frigus veſtimẽ
ta.⁊ ſic ve alijs:ita ꝙ ſemꝑ quot modis fit coꝛpoꝛa/
lis ſanitatis cxpngnatio:tot modis neceſſe eſtadh⸗
bere remedia. Sic circa cuſtodiaʒ ſpũalis ſanitatis
anime neceſſe eſtꝙ quilibet remedia adhibeat opoꝛ
tuna. Cum ergo ommis animaꝝ expugnatio 7 tem⸗
ptatio ſit per inpedimenta ſpualis ſanitatis:q coꝛ⸗
di tm̃ offeruntur:vel ꝓ illa que coꝛdi ſimul et ſenſib
exterioꝛibus oſtenduntur.vel ꝑ illa que coꝛdi ⁊ ſen⸗
ſibo monſtrantur. ⁊ opere exemplari exercentur. vtil
lo exemplo quis ad peccandum trabatur qtum ad
peccatum cõmiſſionis.vel retrahatur per oꝑis onu
ſtionem ad peccatum omiſſionis.contra om nia iſta
ſanitatis impedimenta ⁊ cauſas eſtructiuas:opoꝛ-
tet cauſas querere conſeruatiuas.¶ Sane: qꝛ pul⸗
ſatio que fit coꝛdi. tm põt fieri e omnibo? ſingulis
peccatis:contra omnia et ſingula.vel in ſpeciali vel
in generali ſcribere opoꝛtet remedia. Si ergo in ſpe
cialiquis pulſet᷑ in coꝛde de cogitatõe depᷣſumptiõe
ſeu ſuperbia. Pꝛimo cautelam diſcat ſe efendendi
a beſtia ſilueſſfri.que a canibovel venatoꝛe inſecuta.
in montibo væſcendit ad valles.⁊ econuerſo. Ita qui
temptatur v ſuꝑbia ⁊ pſumptõe.vſcendat᷑ ad cõſi
eratõem ꝓpꝛij vefectus ⁊ peccati.Eremplo ohe 4
in tali caſu dixit:eccaui:quid faciam o cuſtos ho⸗
minum: Job.vij.Et exemplo pauli:quiin tali caſu
dixit: Me magnitudo reuelationũ exrollat me:datꝰ
eſt mihi.ſcilicʒ a vo:qui ei ð tali remedio pꝛouidit:
ſtimulus carnis mee.ij. Coꝝ.xij. Si vo venatur ve⸗
ſperatione eo modo quo oſtenſum eſt. D.ij. arti.j.vł
etiam ꝑ ſpeciem iuſticie.ſicut oſtenſum ẽ. C.vij.xiij.
aſcendat ad montẽ qui xpc eſt per ſpem. peccata ſua
non nimis cogitando. Exemplo Job qui in rali ca-
ſu dixit. Non peccaui:⁊ in amaritudinibus moꝛat᷑
oculus meus JYob.xvij.¶ Hec autem ſpes per quaʒ
ad montem ci aſcendere œbemus eymultis ſurge⸗
re ⁊ cauſari vebet:ſicut in parte oſtenſum eſt. S. xij.
arti.ij. Pamo ex certo vi adiutoꝛio. Sicut nanq;
agricola cum bobus vadit dum laboꝛant.⁊ paterfa
milias vel ductoꝛ animalis cum aĩali qð onere vexa
tur. vt ipſa animalia inuent ⁊ dirigãt: Yta qͥ tẽpta-
tiõib vexatur ⁊ reſiſtit us.ſicut dicit᷑ Ecci.iij. in
temptatone am bulat cum eo. Quem in iſto ſpũ ali
bello ſi nullo modo dimiſerimus a belli periculo in
fallibiliter nos pᷣſeruabit: ſicut pᷣſeruaſſe fertur quẽ
dam militem francie:quiillum in duello dimittere
noluit. am nanq; ' in terra illavbi duella cõtra
um ? leges eccleſie T amimarum ſalutem ꝓmittũ/
tur: quidam miles francie duellare vebuit cõtra mi
liteʒ vaſconie. Pꝛimus ergo ad iuramentũ poſitꝰ:q;
diez ꝓ bello aſſignato teneret contra alium pugna⸗

Arti.vij

xviij.

xix.

Exemp.

Exemp.

Exemp.

Temptatio

turus:iurauit ꝙ ipſa die contra ipᷣm pugnaret cum
adiutoꝛio vi.Miles vo vaſconie idem iurauit ſe fa-
cturum cum adiutoꝛio Wernardi fratris ſui.Aquo
cum quererent quomodo hoc dictum intelligeret.
cum modus non eſſet ꝙ duo pugnarent cõtravnum
Reſpondit. non pugnabimus duo contra vnuʒ. ſed
duo contra duos:quia ipſe dicit ꝙ vult habere veuʒ
ſecum: ⁊ ego dico ꝙ volo habere Bernardum fratrẽ
meum mecum:a ſic erimus duo contralſouos.Aliter
enim ipᷣi eſſent duo contra vnum. Cui cum iudex di/⸗
ceret:q oino opoꝛteret ipſum dimittere ſocietatem
in facto illo:ipᷣe reſpondit.dimittat ipſe ſocietatem
cei in facto illo. ego faciam quod pᷣcipitis:qð cum
alius nullo modo concedere vellet vt um dimitte
ret.bellum impedituʒ fuit.⁊ per illum qui nullo mo
w ci dimittere voluit ſocietatem:vterq; a belli pe⸗
riculo fuit liberatus. Sic illi qui non dimittunt il⸗
lũ qui dieit.cum ipſo ſum in tribulatiõe eripiã eũ ⁊
gloꝛificabo eum:ſed firmiter in ipius ſperant adiu⸗
toꝛio.dicentes illud pſal.xvij. In te eripiara tẽpta/
tione. ¶ Becũdo iſta ſpes ſurgit ex certo auxilio an-
geloꝝ: nanq; nuncad temptatos angeli deſcen⸗
dant ad ipſoꝛum ſolacium ⁊ refrigerium ⁊ temptan
tium confuſionem:ſicut veſcendit ad pueros in foꝛ⸗
nace poſitos:Sañ.iij.ad ipſoꝛum confoꝛtatõnem ⁊
malignoꝛinn incendentium confuſioneʒ cõbuſtio⸗
nem. Patet pꝛimo per hoc qð ſcribitur in vitaſpa⸗
trumiꝙ videlicet abbas moyſes vidit multitudinẽ
demonum:quafi homines armatos multos rrpran
tes. Sed ex alia ꝑte reſpiciens. vidit multos p ures
æfendentes. Secundo idem patet.iiij. Reg.vj. vbi
Gieʒi timenti exercitum ſyroꝛum: Heliſeus oſten/
dit multoplures angelos eſſe cum eis:dicens. Noli
te timere regem aſſyrioꝛum:multo enim nobiſcum
ſt plures ꝙᷓ ſecũ. Et.ij. Paralxxxij. Ergo ſi exurgat
aduerſum mepᷣliuʒ.in hoc ego ſperabo:in pſal.xxvj.
In hoc.i.in adiutoꝛio vi ⁊ ſanctoꝝ Felor: qꝛ
ſeipſum ⁊ per angelos:ſicut dicitur Hebꝛe.ij. potẽs
eñt ⁊ eis qui temptãtur auyiliari.¶ Tercio iſta ſpe⸗
ſurgit et magnitudine pꝛemij:qð quantum erit ptʒ
ex ſimilitudine hvſtoꝛie que in vitaſpatrum cõtine
tur v ſene quodam.qui habuit diſcipulum quẽ in
veſpere wcere ſolebat:quadam ergo nocte contigit
ſenem ſom no grauatum obdoꝛmire:quem diſcipu⸗
lus expectans vt lectõne ꝑacta ſimul oꝛarẽt: ſept ies
fuit ð receſſu temptatus.⁊ ſepties temptatõni reſti⸗
tit: Poſtmodum vo angelus ſeni locũ oſtendit glo
rioſum:⁊ in eo ſedem in qua ſepteʒ erant coꝛone.Et
ſeni querenti:cuius eſſent:reſponſum fuit.ꝙ diſapu
li eius eo ꝙ ſepties temptatõni reſtitiſſer. Sic volu
itꝗpheta temptari ad ſui meriti augmentũ:qui ait
Pꝛoba me dne ⁊ tempta me:in pſal xxv. Si ergo tã/
tum fuit merituʒ illius:qui leui reſtitit temptatio
ni.quantum erit meritum reſiſtentiũ.nõ tm̃ vna no
cte ſicut ipſe ſed tota vita ſua maximis tẽptatiõibi.
Nota.Axxij.xix. Et ſi ſpes pꝛemijj facit militẽ foꝛ⸗
tius pugnare ⁊ grauia patiẽter ſuſtinere.ſpes tãti p⸗
mij veberet nos facere foꝛtiter cõtra oẽs tẽptatiões
repugnare:Exemplo ioſaphat.⁊æ quo cõtinetur in
libꝛo barlaam:quomodo mulieres ad eius ſeruit iũ
eputabantur.vt ipᷣm allicientes vecipent:ſed ip ſo
wꝛmienti ꝑ viſionem ductus fuit ad ciuitatem quã
dam. auro fulgentem vbi gens erat ſole ſplendidioꝛ
Cui petenti:ꝙ ibi remanere poſſet:reſponſum fuit.
reſiſte temptatõnibo caſte viuendo. ad hanc poſt vi
ctoꝛiam es ventu rus:qui ſpe illius ꝓmiſſi roboꝛatꝰ:
omnes poſtmodum faciliter vicit temptatões:Cu⸗
ius exemplo nos cum tentamur ve aliqua dlecta⸗
tione terrena.in illa velectatione eterna mentem fi
gentes. dyabolo qͥ illas offert rũdere vberemus.ſiẽ

X ..

reſponderet.qui remn habet venalem:illi qui minus
ꝓ llla offert. dicens. Alius mihi plus vult dare. Et
exemplo xpᷣi:qui dyabolo offerenti eiomnia regna: ſi
cadens ipᷣm adoꝛare vellet. rũdit:vade ſathana:nõ
temptabis wuminum veum tuum: Math.iiij.

BGi iterum in ſpeciali pulſetur temptatione car/ Art. viij
nalis inoꝛdinate dilectionis vel velectationis.ſicut xxij.

tripliciter illo temptari poteſt:ſicut cogitatiõe.ſ. en⸗
ſuu inoꝛdinata aperitione. operis ſeu exemplioſtẽ
ſione. Ita tripliciter eſt reſiſtendum: Pꝛimo nanq;
cogitationibus illicitis ⁊ minoꝛibus reſiſtendum ẽ
lectationibus:ſicut paruo latrunculo qui intrat
alijs aperit:quia niſi abbꝛeuiati eſſent dies eius:
vix ſalua eſſet omnis caro:adath. xxiiij. Qura ſicut
capite ſerpentis introducto. totum coꝛpus intrat.
Dic in pꝛopoſito.Pꝛopter quod dicit Thimothe⸗
eus pꝛincipibus exercitus ſui e Juda.j.Macha. v.
Si tranſierit ad nos pꝛioꝛ.non poterimus ſnſtinere
euʒ:ſta ergo in poꝛta:⁊ pꝛincipijs obſta.Et accedẽs
ad ſeruitutem di ſta: pꝛepara animã tuam ad tem
ptationem: Ecc.ij.Et ſicut patet.C. x.ij.quia ſicut
dicit Iſidoꝛus de ſummo beno.libꝛo.iij. Pyabolus
ſerpens eſt lubꝛicus:cuius ſi capiti.ideſt pꝛime ſug⸗
geſtioni non reſiſtitur:totus in interna coꝛdis:dum
non ſentiturillabitur. Secundo reſiſtendum eſt in
ſenſibus:ꝙ illi firmiter cuſtodiantur:quia ſicut ve-
nenum cordi non no cet:ſi om̃es partes coꝛpoꝛis ſic
cuſtodiantur: ꝙ venenum intrare nõ poſſit. Ita in
pꝛopoſito. Si vᷣo venenum permittitur intrare coꝛ⸗
dis vitam extinguit.Sic illi:quiſenſus ſuos nõ cu⸗
ſtodiunt:ſed mulieres v ſpectacula libenter vident
cum eis libenter loquuntur.ſicut Samſon cũ da⸗
lila: Judic.xvj. Temprati ſunt. in occiſione gladij
moꝛtui ſunt:ad Debꝛe.xj.quia plus q; &bent conde
ſcendunt dilectis ſuis.Ex o patet.ꝙ eſt ð illo qui
eis pꝛius parum ⁊ poſtea plus condeſcendit:ſicut ð
intrante aquam ſpiſſam in pꝛincipio minus pꝛofun
dam:quia ſicut talis pꝛĩo vſq; ad talos.vinde plus
ſeꝓfundat vſq; ſubmergatur. Sic in pꝛopoſito. Er⸗
go temptatio nos non appꝛehendat niſi bumana.j.
Coꝛinth. x.ideſt niſi illa pꝛima ⁊ leuis que eſt in pꝛi/
mis motibus que non occidit. ¶ Secundo in opere

eſt foꝛtiter reſiſtendum. Pꝛimo vt temptatus e le⸗ Niij

cto ſurgat:ſicut faceret pꝛopter latrones quicoꝛpus
occidere vellent. Secundo vt carnẽ abſtinentia affi
ciat.⁊ velectatõem cogitatõis fugiat:aliter.n.nõ ſa
pi? ea que viſunt. Vnde invitaſpatrũ.quidã moy
ſes nomine væ peſſima vita monachus effectus. con
queſtus fuit cuidam ſeni Jſydoꝛus nomine. w car⸗
mis temptatione:Cui ſenex. Canis macello aſſuerꝰ
⁊carnibus ſaturatus.panem nõ comedit:anteq fa.
me afficiat. Voluit.n.tãtũ dicere:ꝙ caro inoꝛdina
tis velectatõibo aſſueta.in pane qui coꝛ homiĩs cõfi
mat.ideſt in wctrina pi wini dicia. caſtitate. hu⸗
iuſmodi.ſapoꝛem non habet. anteqᷓ abſtinentia af⸗
ficigtur:nec aliter ipſe oꝛationibus ſeipſum ſanare
poſſet.niſi delectationes ⁊ cogitationes tales abijce

„=
.

Exemp.

ret. Gicut patet in vitaſpatrum. vbi ſenex rogatus Exemp.

vt pꝛo inuene oꝛaret:Cum hoc faceret.nec pꝛofice-
ret e hocadmirãdo cogitaret:vidit q̃i ethyopes
coꝛdieius ſagittare.per quod intellexit ꝙ cogitatio
nes turpes coꝛdi eius unpꝛimerent:in quibo delecta
batur: ait ei:quid me rogas temptatiõem illam a
te auferre:cum tu in vlecrationibus illis vlectan-
v menõ iuuas ſed impedis:miſce ergo cum illa vele
ctabili potione potum amarum moꝛtis tue:vt non
taãtũ tibi dulceſcat:quia ⁊ bona mala ſapiẽs tẽpta
bit:Eccĩ.xxxix. Tercio vt contra exemplũ qð in oꝑe
oſtenditur pulcro: per quod ad laſciulam ꝓuocat᷑:

exemplũ cogitet cõtrariũ vt reuocetur. Verbi gra⸗

nſanctop gunn
trrſencſ hin o
podelcninl . l tnanute qus

cicas guötenptatötdoreſſtere d
rlnoddſebali atis gne,
tatöen dincens 1dlocum uü recie
burniig vfsadinnit ne palom
ſetininfemnoanuns meg. Hecognoul
penficatu: Ecci rii. Intenptatd⸗
ſeruabit Lerdo yt oim peccatox
en ilaengue Auh
tecatis ſau prergulam diluun
pterlorura. ſermi inutilis incararut
pteracaidiam . quiznoluit ponerepean
veretäcttattänhmbcran
ti pterauaricis Auc vj. vbieſtnotst
abeuangeliſtzante molte ppomitur Z⸗
dicit. Becoꝛdareqrrecepiſtibona in
Poſtmone 60 ecduerſo ſent hatet gu
diuntes ininant 15ponunt paupi
temſe poſtmorte alder ent. Dardar
ſocatop pteriracicid Pharaonis:
ſubmerſt Pter ndi Dentero vi
feerntdſs Pharaoni egppriis iue
numnatop: pter ſiopbiam: Dec rec
llos pptertalla peccata Lditos:ſiſin
nchnendestaliumpeaatop ten
lentle eſats fentate icens cant

ſnt dcnet Indoen caſu chen
natelüürureri orſt du⸗
nrrchlentt tdrr
quamlabonis ☛
ez.
daannde
inotangteng enlum donen
eleen norzinn iennogn
1

nerfikeinci⸗ onmnclq

PNnenumin

venenum ermittiturintn
cnt elinnininnn⸗
ulirtszſpecallibentrtilen
rerloguontur ian Ganſoncüde,
Tempratiſont in occſiohegicti
debre g qniapls; dbentonte
