cccton WNNN bauit: vt tali eum hoꝛroꝛe de cella eijceret:nec tñ pꝛe s imimicos mereri:qᷓ eos inimicos qui dulces vi⸗
mmin Nutl pinit nüiin unaluit. Omnes iſtioſtenderunt ſe eſſe fratres chꝛiſti dentur illos ſepe verum dicere. hos vero nũqᷓ;:nulla
vomni⸗ ſanntöbenttnene et ſanctoꝛum:quia Ecẽi.xl.ſcribit᷑ꝙ fratres in ad⸗ eſt hec amicitia cum alter verum audire nõ vult: et
Eenn cvopentihbunnn e on iutoꝛium in tꝑe tribulatiõis. DOos ergo exemplo añ alter ad mentiendum paratus eſt. Ois ergo neceſſi⸗
ei Anlmadickin oculos habentes:qui ſunt oppꝛobꝛijs in tribulatõi tatibus compulſus:dicat quilibet illud Proũ.viij.
tünebitnalun l uenn n bus ſpectaculum facti:ad Heb.x. hoꝛtat᷑ Paulus ad Veritatem meditabitur guttur meum. 53 .
uinmenaminhninn r Ephᷣ.iij.Peto p fideʒ eius.i.chꝛiſti.ne eficiatis in ¶¶ Yoſam aperte ꝓnunciando defendendo aæ ſine⸗ ar. i.

tribulationibo.hecſcripſimus vobis: in tribulatio⸗

lg: n l. ceſſe ſit pꝛo ipſa grauia ſuſtinendo. Dꝛimo em̃ vebet liiiuj.
ne et impetu. qui ſuperuenit nobis in iſtis annis.ij. 3 . P

thbuatoranenti ini hi quilibet veritatem libere oſtendere non tm̃ iudices

ife AMach. j. animarũ in hi. d regi tinent ani
tmmmtinennmnminamn . . bis que ad regimen ptinent animarum
H teöemegmmen . . ſicut oſtenſum eſt. C. vj. x. vłetiam iudices alij.ſicut
nhn inaſſdin N Er ltatis Pꝛimo on oſtenſum eſt. Y. ix. iiij. vbi etiam plura oſtenſa ſunt
eirhell Nunmrintmönlanont 4 ditur diſtinctio vtilitas ⁊ neceſſitas veritatis impedimẽta. Sed quo ad omnes.ſicut pa .
Kbnoldand Dwi gnii eit Secundo ꝙ omnes tenent᷑ veritatez tet. C. ij.iij. Et hoc ſine intentõne vindicte. Cuius
ſmii Et Cini Aümienk nofe Alibere ꝓnunciare vefendere.Tercõ mtentionis ſignum eſt:ſi eque peccatum reuelat fa⸗
Oluntmis fnens palniſmohihnit ſo veritas parit odium ⁊ pſecutio miliaris ad coꝛrectõnem ſicut alterius. Si vero pec
ggunfuumd Oimydi oicont nem. Muarto qhaliter ꝓpter hoc veritas frequẽter catum familiaris celat ⁊ alterius reuelat:ſignum eſt
4 bnleoſ maltmis lugnidiin perit:⁊ qnibo rebus ta les aſſimilant᷑: qui quacunq; illud ſiniſtra oſtendit intentione: certum ꝙ ami

ta do impont örcinr ninns eſe
vublia pententiu elali un glid
ſiparienter ſuſtinent. (Coe, I

e cauſa: viam veſerũt veritatis. Quinto que ſit ve⸗ cum carnaliter⁊ nõ ſpiritualiter diligit me illius ſe⸗
nitas apparens ⁊ nõ exiſtens:⁊ quibus rebus aſſimi ⸗ exemplum:cui dicit᷑: Luce.xx. Mon reſpicis der
lant᷑ illi quitalem habent v oſtendunt veritatẽ. Se onam hominum:ſed viam dei in veritate wces. Se

nlluntirraſ ti qnta ſit vere exiſtentis veritatis raritas. bent etiam omnes veritatem defendere quia qui ve
ilumrui mgo . 2 eyiſtentis ven — 1
—–— Artu.⸗j. C¶ Arum ad pꝛimum veritatis duplex datur diſtin ritatem nõ v fendit vel non ꝓnunciat: pꝛoditoꝛ eſt
lo a⸗ incico etcltg tlltſi jJ. ctcio:quarum vna habetur.Vl.viij.xij. Alia vero di veritatis.xj.q.iij:nolite timere.Et non tm̃ pꝛodiro⸗

ckd elol⸗ citur eſſe hieronymi:qui veritatem diſtinguit inve
ns ſe miſlatnnin, ritatem vite.iuſticie.vel ſcripture. Quarũ pꝛima cõ
daregelis dahcand ſſrnann ſiſtit in vebita regula rationis: ſubijciẽte paſſiones
urd it d uidns Jobni⸗ nn 1 et coꝛꝑis motus ipſi ratõni.Secunda conſiſtit in
ns Mens. Motn D i. ne Dine ad alios:⁊ eſt neceſſaria in iudicibus ⁊ platis et
Pmn llloftial. fo loct 1 p̃qicatoꝛdus: qui habent alios regere vel wcere. vt
pis pintintoheng eunt i linnn b illam nemini parcant:ad modum leonis:quietiã
ſomſinͤfengki ofinhein poꝛtantiei cibum nõ parcit:loquimini ergo verita⸗
Poſtd. Sei oſto n Gimn int tem vnuſquiſq;ᷓ. ad Eph. iiij. Lercia impoꝛtat oꝛdi
lin tmmnril Mli nini ehi nem omnibo exquirentibo veritatẽ. Sic ergo omnes
tilslni lirol⸗ gohitfhh i,l vie tue veritas. ¶ Iſtius vo triplicis veritatis ma⸗
tno n inon litit i gna eſt vtilitas. ſorimo quiaa pena liberat. Secun⸗
–— . onis yranmnſilt v quia ad vitam duat immoꝛtalẽ. Primum patet:
mihnen Nt onhelt quia ſicut pueri in ſcholis lectionem ſuã repetendo:
et ipſam veraciterreddendo a verberibo liberantur.

resſunt apud vum:ſed etiam miſeri quo ad mũdũ.
Vnge Criſoſto.ſup math̊. Si ꝓptertimoꝛem moꝛ
tis tacereveritatem impietas eſt.quõ non eſt maioꝛ
impietas:pꝛopter miſerum ventrem ⁊ vani honoꝛis
ſpem tacere veritatem. melioꝛem facere gratiam pa
nis ⁊ honoꝛis ꝙᷓ gloꝛiam veritatis. SGicutille e quo
Prouer.xxviij.pꝛo buccella panis deſerit veritates
Quoꝛum impietas in hoc patet.ꝙ ipſum vendunt:
qui dicit Yoh̊.xiiij. Ego ſuʒ via veritas ⁊ vira.ſicut
oſtenſum eſt.A.xiiij.xiij. Ergo veritas eſt oſtenden
da. et ꝓ veritate etiam ſi neceſſe ſit grauia ſunt ſuſti⸗
nẽda: quia ſicut dicit ecretum ſumptum ex verbis
Gregoꝛij. Melius eſt pꝛo veritate pati ſupplicium:
ꝙᷓ pꝛo adulatõne accipere beneficium.xj.q.iij.nemo
peritoꝛui ⁊c.

=”òM ſutmhe 5 Ita repetendo ⁊ opere reddendo veritatẽ mãdato⸗ Hec vero veritas in opere oſtenſa frequenter odi gr. iij
noboe lnimisoti mblero ne; rum vei:æ quibo in ps.cxviij.omnia mãdata tua ve um parita perſecutõnem. Circa cnius articuli œcla
ino gline o ln nartiglolih ritas:a penis liberant᷑inferni: YJoh. viij. Agnoſce⸗ rationem. Orimo oſtenditur in quibus veritas odi
ſi⸗ ſatoſenuneſt ſtönnbni tis veritatẽ. ⁊ veritas liberabit vos. Scom elicitur umparit tum ad illos:qui pꝛopter veritatẽ ad ini
miganmnunlin ſinti Exemp. ex verbis Zoꝛobabel.ij. Eſdre.iij.vbi cõtinet᷑ ꝙ rex micicias conuertunt᷑. Secundo quibus rebus veri
nſn Giataſtſne ian Sarius queſtiõem ꝓpoſuit triba cuſtodibus coꝛꝑis tas in illis aſſimilatur. Tercio quomõdo alij cõtra
mg mioiß ll ſui:quid detribo foꝛtius videret᷑ rege ſq; vino ⁊ muli quos huiuſmodi exercent inimicitias per veritateʒ
vtiohun Nlopert nnn eti ere ꝓmittens munera⁊ honoꝛes ei qui ſapientius re illos fugare vebent. ¶ Mtum ad pꝛimũ in illis odi:
gſid c un 1nenn, ſponderet.quoꝛũ pꝛimus dixit regem eſſe foꝛtioꝛem um parit:qui imitatoꝛes ſunt indeoꝛum. quibus ve
tionen ſtog ml in Cum em homo ſpſit ceteris animãtibo:rex pꝛeeſt ho ritas vicit Yohᷣ.viij. Me queritis inrerficere:homi
tſnnmn 14. iſc .R mini:⁊ ad nutum eius omnia fiunt. Scpðus aũt pꝛe⸗ nem qui veritatem locutus ſum vobis ꝗn quibus
dicntn ſccen
lem necs . vne .

I Tn ⸗n⸗/ ——

Exemp.

Art. un.

Weritas

ſicut bubo non amat lucem ſolis:ita neclingua fal⸗
lax amat veritatem: Prouer.xxvj.Qui etiam imita
toꝛes ſunt dyaboli. quo dicit᷑ YJoh.viij. In verita
te nõ ſtetit ab initio.⁊ veritas in eo nõ eſt. Ex cuius
imitatione ⁊ vctrina ſui veritatem fugiunt:⁊ vera⸗
ces a ſe vbi poſſunt fugant ⁊ ꝑpſequunt᷑.etiam qᷓtum⸗/
cunq; fuerint eis pꝛius familiares:moꝛe lupoꝛum qͥᷣ
lupum in ouem conuerſum pſequunt᷑: moꝛelarro/
num qui ſocium ad fidelitatẽ conuerſum inuadunt
ex ſpoliãt. Sicut patet ve Paulo:quem qdiu lupus
fuit:iudei non pſequebant᷑:ſed ipſum ouem factum
omnes terra maniq; pſequebant᷑. Et hoc eſt qd ait:

ad Gabiiij. Inimicus factus ſum vobis:verum di-

cens. ¶ Hanc mulroꝛũ conditionẽ quidam conſide
rans:cuidam ſeruientimagno dño alleganti ꝙ ab
eo recederenõ potuit: con ſilium vediſſe fertur. ꝙ ve
ritatem ei diceret:⁊ cito licentiam obtineret:quod
cum feciſſet infra quindenam licẽtiatus fuit. Quo
factoveritas oſtendit᷑ dicti Senece.Si inquit in cli
entulum felicis hominis potẽtiſq; ꝑueneris:autve
ritas aut amicicia ꝑdẽda eſt. Sed ꝙ multitales di
uitibus veſunt.patet per eundem. Cum inquit diui
tes omnia habeant:vnum eis cæeſt.ſcilic; qui dicat
veritatem. ¶ Etum ad illos vero veritas aſfſimilat
aque benedicte:quia ſicut omnes pꝛopinquius acce
dunt:dum illa datur:quia ipſam libenter accipiũt:
et clamant ipſam petentes:ſed ſi copioſe aſpergant᷑:
illi idem murmurãt:dicentes.ſatis ſatis eſt. Ita eſt
æ illis qui veritatem cõmendant ⁊ veridicos.et oꝛe
in agendis veritatem petunt.que tñ ſi eis fiat vel di

catur murmurãt: iplam nolunt. Moꝛem in hocha

bentes iudeoꝛum qui veritatem increatam in terris
apparentem:multum væſiderauerunt:habitam tñ
audire noluerunt:ſed faciem ſuꝗ auerterũt. Sic iſti
æ quibo verificat᷑ ill.ij.Cimoth.iiij.a veritate qui
em auditum auertent ⁊c.Sum vero multi circa ve
ritatem in ſcientijs ⁊ alijs agibilibus acquirendam
multum laboꝛant ⁊ multum expendunt: ſicut patet
Tæ multis qui circa ſtudium veritatis quaſi totã vi
tam ſuam expendunt.quã tamen acquiſitam ⁊ oſtẽ⸗
ſam nonnulli paruipendunt:poteſt dici ꝙ vomni⸗
bus virtutibus vel rebus bonisveritas eſt:que cum
maioꝛi odio ⁊ obpꝛobꝛio 7 damno tꝑali expenditur
et oſtẽditur. SGed veritas vus tales a ſe fugat:ſicut
lux bubonẽ in moꝛtevidelicet.qñilli quaſi bubones
in tenebꝛas ponentur exterioꝛes:qui hic veracibus
pᷣualuerunt ꝗpter cauſas tactas.F.j.arti.ij.Zunc di
cent:ſicut illi.ij.Eſdre.iiij. Magna eſt veritas ⁊ pꝛe⸗
ualet:qm̃ finaliter ſuꝑ omnia vincit veritas.ij. Eſ⸗
dꝛe. Iij.

vita iſta frequenter perit.Circa cuius articuli œcla
rationem. Primo oſtẽdet᷑ que ſit cauſa pꝛeciſa:qua⸗
re multi veritatem vſerunt. Secundo quibus reb
diſſimulantes aſſimilantur. Zercio a quibo conuin
cuntur.¶ tum ad pꝛimum. vna cauſa eſt inoꝛdi⸗
natus amoꝛis appetitus.⁊ hic inuenit᷑ in his qui ve
coꝛdes ſunt veritatis vefenſoꝛes. Iſti nanq; tepidi
veritatis vefenſoꝛes videntes ꝙ aliter eſt in arteani
me atq; aliter in omnibo alijs artibus.quia in omni
bus alijs veraces diliguntur operarij. In arte vero
anime tales contemnunt᷑ odio habentur. ꝙ adu⸗
latoꝛes honoꝛantur ⁊ ditantur. ab his qui ſicut dici
tur ad Roma.j. Vleritatem vei in iuſticia vetinent
a veritate vclinant:ne damnũ incurrant.vel lucruzʒ
habeant. Alia cauſa eſt ſimilitudo: quã veritas vi⸗
ctur habere cum iniuſticia.et hanc habent duri w
mini? eoꝛum miniſtri qui dicũt v exceſſibus.⁊ gra⸗
uaminibus in wminio ſuo.qꝙ iuſte fuerint. Et falſi
mercatoꝛes⁊ vſurarij:qui dicunt idem vemalis lu⸗

Sed heu ꝓpter pᷣtactas ⁊ alias cauſas:veritas in

cris.⁊ cuſtodes carcerum de his quos affligũt vt ali
qua eis dẽtur.⁊ ſic v alijs.Omnes iſti ⁊ his ſimiles
offenduntur qñ eis veritas dicitur: ſiue in confeſſio
ne ſiue extra. Et ſpecialiterqñ mentio fit reſtitu⸗
tiõe:quia pꝛimi.id eſt.dñi veritatem ſe habere in in
luſticijs ſuis dicunt:eo ꝙ coniaetudinem ꝓipſis ha
bent:quoꝛum factum et dictum repꝛobatur.C. viij.
arti. v. ¶ Adercatoꝛes vero dicunt:ſenſus habuit.er
go nõ vcipimus eum. Vſurarij aũt vicunt q; auan⸗
tagium habere poſſunt e rebus ſuis:et vtinam ha⸗/
berent auantagium⁊ nõ damnum. Mota optime qe
talibus. l. xxvj. xiij. Alij vero ficti veritatis vefenſo
res vidẽtes ꝙ 5 dicti et his ſimiles a veritate auditũ
auertent:ad fabulas autem cõuertunt᷑ij. Zimoth.

ſfn gad Kona ſti
iiij. Et ꝙ iraſcuntur contra veraces.⁊ cona ſolita vł iantes. tareachucſun gvel eccato
ſperata ſubtrahbunt.⁊ ꝙ parcentes veritati diligun Fhopern gointiſtatiölbn gend⸗ onera
tur.veritatem aliquotiens in confeſſionibo et pꝛedi inquan laſtiſis velduo ga:sd
cationibus alijs locutõnibus ⁊ conſilijs dimittũt ſinibus a m de eltute icennt 4
ita ꝙ cauſa eſt:tam in illis quibus fit adulatõ:q eti ioulo anima daſtnigonrur. di ch
am in adulatoꝛibo:quare in mundo ⁊ circa wminos um iurament neyerberentur e ünl
modernos ⁊ diuites nunc paucioꝛes ſunt veraces et dicere verilaten Lombutatu Del 1
fideles ꝙᷓ eſſe ſolebant.quia ſicut dici᷑ Prouer.xxvj. ne wmus lloꝛn cstiment. inciduntin
lingua Saitar nõ amat veritatem. atum ad ſecũ vrij. tantguia dum i ib crarenon pote
dam partem huius articuli. Illi qui ꝓter cauſas . golbag hſieor nn inus⸗Suverd
huiuſmodi oimittunt dicere veritatẽ vel facere vbi Exemp. veritatamttquinet⸗ biberabit
illam dicere vel facere tenentur. Primo aſſimilant sropter venlnte n rcuidamat
illi ydolo: æ quo eſt famoſum exemplum Talerij: Ni ( Buinto gfſümlant vnum
quod cum daret reſponſa ce amiſſis vel furatis:in nolrbit Genec. vij c rocnius
quadam ciuitate.quidam latro ad ipſum vemẽs:vi ſpunſun dinſdammimt. † —
rit.qꝙ eius capnt frangeret:ſi ipſum reuelaret. Cum noneferturfuiſſe guoam de nn
ergo poſtmodum leſus latronem indicare nollet:re amorum princegs ZJulium et Ponn ⸗
ſpondit cauſam iſtam dicens. Tempoꝛa mutantur. nis gercitus Juli ctharo dicik⸗
homines væterioꝛant᷑⁊ qui vult dicere veritatẽ frã⸗ ar aum ompeio. Aaiit poſte
gitur ſibi caput. Quõ em tempoꝛa mutantur.oſten feden gauaminum dtſctetunfaceretm
ſum eſt. Z. v. xvj.cum ſequentibus.Chꝛiſtiani vero nenda aunnumerummmiltumocaſ
nõ vberẽt ydolo aſſimilari:ſed Paulo qui dicit ad ſtauran nn moindignan gtalen
Ro. ix. Veritatẽ dico in chꝛiſto nõ mentioꝛ.¶ Sed peium mſltey imn inaßt
heu nonnulli ſecund aſſimilant᷑ ydolo egypti:æ qᷓ Exem p. liten fexiſet: on ner
bus Aug. de ciui.vi ſcribit.ꝙ egyptijs volentibus deetatem non zecher⸗. unſeclt rl
eificare Iſim ⁊ ſerapim:cum multi contradicerẽt ret wpi atharo cum militis ſua . urn
⁊obloquerent᷑: poſuerunt iuxta eos ydolum habẽs varentadſedendum inter eos ail ih⸗
digitum ſuꝑ os:in ſignum ꝙ tacerent vel punirent᷑ tibi uſi ocus nos antaſſet. Cuiillemir
Iſti ydolo aſſimilant᷑.non ſolum pᷣdicti qui veria⸗ nootibi oaai m ndltunguina-
tem dicere nolunt::ſed bi qui faciunt ne alijs verita. ſedere onſueuiſti Jn hocnotans eum.
tem oſtendere audeant. SGicut ſũt iniurioſiminiſtri lſecdat amn Yulioſoꝛo garteſaa loqu
dñnoꝛu miꝗpter quoꝛum timoꝛem ab eis damnificati (um Hompeid cmi Operans Inded
nõ audent venitatem dnis ſins oſtendere. Bicut ſür itqnecfunt Ponmpeid enns amicnsn
Mperioꝛes religioſoꝛum pꝛelati:qui puniunt ſilen vtmuuſq;adulatoꝛ. Sicntihide recttat⸗
tium imponu nt:vel alij qui ꝓcurant ꝙ ſilentium et erijt pꝛouerbium inter romanos. c,
pꝛedicationis artatio imponat᷑ ei qui contra poten plici vel fallo vel proditoꝛe vel adulate
tium loquitur ſuꝑbiam ⁊ vanitatem. Quilibet nan bat wicrreſolebant leenbit
q́ʒ talis iuxta potententem ſuperbum eſt quaſi pᷣdi/ Eteſſimileillende. Agar hr⸗
ctum ydolum iuxta Iſim ⁊ ſerapim:quia ſicut illõ rninesh i diquo dipit Hel
fuit fenſoꝛ illoꝛum vxoꝛũ. Ita tales ſunt vefenio⸗ aogunteg ergn en Bdu dn
res dñoꝛum.qui nõ acquieuerũt veritati.ad Ro.ij. Intes. echronerbia 1 dicta c
Tercio andam aſſimilanturmimo. æ quo fert: iy. v his qui ſinulplacerer ſenuire voin
ꝙ cum ianitoꝛ cuiuſdam dñi cuius aulã intrare vo⸗ Exemp. Pwbguenmanuhel⸗ vel einsm
luit vt comederet:quereret cum quo vño eſſet:illere Mo parte veritatis

ſpondit:ꝙ cum o:ſenaſcallus vero vel vnñs ianito
ri reſpondit:ꝙ niſi alium haberet vñm:illucnon in.
traret:qui cum hoc audiret: dixit ſe eſſe cum dyabo
lo:quo audito hylariter receptus fuit:quia bonus

ſocius erat. Sic tales qui videntes:ꝙ in curiis et co

mitatibus⁊ falſoꝛum hominum ſociletatibus erunt
vilipenſi:ſi cum cæo fuerint:qui eſt veritas:ad falſi⸗
tatis ⁊ dya boli conuertuntur cominiũ.⁊ omnes pec
catoꝛes qui vlectationes ⁊ lucra habent in ſeruitio
vyaboli poc faciunt opere:quod ille dixit oꝛe xæqui
bus ad Roma. j. Commutauerũt ventatem xæi in
mendacium. ſeruierũt creature potius iᷓ creatoꝛi.

oqunntur: vope
laula um partetenet falſitatis. gn

tetiaſua maioꝛ eſteqn

n epeccatoꝛ
abus vis nmill
i tüln a Wi
en .
veritateſuperari n Terreei
tur gaino ab een⸗

metreponſa damiſioe innnin
lne gnidan luwammmen
Rutffungatriſun tuelinr Cn
hdun leni unonenincicgrenolite
mmiſan dans Lenpcunutmmn.
tenouant aqni polt dicge eritnnifti⸗
Put. Qu emitempozomutonmrontn
Nv, aumſeguentibus Ahuſtunpen
oloaftumlar, ſen Panloni cte
itati dicoincheiſtono nenno⸗ Gel

Iſemundaſimlant al, ggver eij en

aui mnbit eghptis volantivn⸗
ntſempun: um multicontracicerit
Lgoſneruntiuna es dolunhan⸗
s:inſignomg toeenent M.
s, m, nte⸗
t gbtquiſfacuint eglis feni
Adeant Beantſütinimrſtminlin.
uummEmaun Nes danſfficr
uren dnisſnis Nntn Dini
gioſommrelat gpipunlnntn
ntniali liga mi iuninn
artarionnponatcigniconnnih

Exemp.

Exemp.

Weritas

OQuarto non tm̃ cuidam aſſimilantur ſtulto:ſed
ſunt illo ſtultioꝛes timidioꝛes.d quo fert᷑. ꝙ quia
dno ſuo narrauit facta familie que faciebant in ab⸗

ſentia wmini in comedendo ⁊ bibendo ⁊ furando ꝰ

hmõi.fuit per quẽdam væ familia bene verberatus:
quiad ſingulos ictus dixit:quãdo dñs aliquid que
rita te:dicas ei fatuitates.⁊ non veritates rebus
viſis. Cum ergo wminus iterum ab illo talia Aure
ret.⁊ ipſe ſtaret attonitus timidus ⁊ nihil reſpon⸗
Tret.ait dñs:dicas mihi veritatẽ audacter:qui ſta/
tim vt veritatem ei nominauit: incepit flẽdo clama
re.⁊ dicere.o wmine nũqꝙᷓ; nomines mihi illud:quia
veritas eſt peioꝛ res mundi: umine adhnc ſentio in
wꝛſo meo ictus quos ſuſtinui ꝓvltima veritate quã
ixi. Iſte ſtultus non dimiſit dicere veritatem ante
q; fuiſſet verberatus. Monnulli vero dicentes ſe eſſe
ſapientes.ad Roma.j.ſtultioꝛes factiſũt:quia nun
ꝙᷓ pꝛo vernitate adhuc ſuſtinueruntvnum ictum:⁊ ta
men quando in viſitatiõibus vel peccatoꝛum inqui
ſitionibus vel aſſiſis vel duodenis onerantur: in pe
riculo animarum væ veritate dicenda:ad quã dicen
dam iuramento aſtringuntur: dicunt ꝙ non audẽt
dicere veritatem ne verberentur vel occidantur.vel
ne wvmus illoꝛum comburatur. Sed ſtulte hoc cogi
tant:quia dum ipſos timent. incidunt in vindictas

ei:ve quibus ipſi eos liberare non poterunt:quan⸗

v veritatem requiret vminus.Si vero ipſos offen
datis pꝛopter veritatẽ.veritas liberabit vos:Joh.
viij.¶ Quinto aſſimilantur cuidam citharoni.de
quo ſcribit Seneca.vij.xeclamationum cõmendãs
reſponſum cuiuſdam mimi. Pro cuius dicti vcla⸗
ratione fertur fuiſſe qudam bellum inter duos ro/
manoꝛum pꝛinceps Yulium et Pompeium. in quo

pꝛĩceps exercitus YJulij citharo dicit᷑ clam fuiſſe con

federatus cum Oompeio.Accidit poſtea ꝙ Julius
quendam mimum diſcretum faceret militem ad re⸗
ſtaurandum numerum militum occiſoꝛum ꝓꝑ Pom
peium:milites vero indignati ꝙ talem ꝑſonam mi⸗
litem feciſſet: omnes ſimul iumuerũt ꝙ ipſum in ſo
cietatem non reciperent. Cum ergo wmum intra⸗

ret vbi citharo cum militia ſua ſedit ⁊ locum ei non

varent ad ſedendum inter eos.ait Citharo:ceſſiſſes

tibi niſi locus nos artaſſet. Cui ille:mirum eſt quo⸗

modo tibi locus artus videtur:qui in duabus ſellis
ſedere conſueuiſti. In hocnotans eum: ꝙ in vna ſel
la ſedebat cum Yulioſoꝛo parte ſua loquẽs:⁊ in alia
cum Pompeio cum ipſo operans:vnde dicere volu⸗
it:q nec fuit ompeio certus amicus:nec ceſari:ſed
vtriuſq; adulatoꝛ. Sicut ibidẽ recitat Seneca.En
exijt pꝛouerbium inter romanos.q; quãdo ⁊ ou
plici vel falſo vel proditoꝛe vel adulatoꝛe ſermo fie⸗
bat:dicere ſolebant. Ille equitat in duabus ſellis.
Et eſt ſimile illi verbo:quod dirit Helvas ad falſos
homines.iij. Reg.xviij. Uſq;quo claudicatis in pu
as partes. Hec pꝛouerbia ⁊ dicta cõgrue dici poſſũt
Ehie qui ſimul placere ⁊ ſeruire volunt duobus ᷣ
minis.id eſt.vo ⁊ dyabolo vel eius miſtris:qui oꝛe
pꝛo parte veritatis loquuntur:⁊ opere quacunq; de
caula cum parte tenẽt falſitatis: qui nunc tenent cũ
vno quando potẽtia ſua maioꝛ eſt:quando vero po
tentia inimici maioꝛ eſt tenent cum illo.Lalibus re
ſtat illud ve:Ecẽi.ij. Ve peccatoꝛi ingrediẽti terrã
duabus vijs.cum illo de quo Joh̊.viij. In veritate
nõ ſtetit:quia nõ eſt veritas in eo.¶¶ Etum ad ter⸗
ciam partem huis articuli.Turpe eſt chꝛiſtianis in
veritate ſuperari a ſaracenis. Sed pꝛedicti ſuperan
tur.pꝛimo ab Ariſtotele qui.j.Ethicoꝝ.c.vij.omni
familiaritati pꝛefert veritatẽ:quia licet Plato eius
eſſet amicus:2 fuiſſet magiſter. veritatem tñ ei pretu
lit ipſum redarguendo:aſſerens ꝙ duobus exiſtenti

W

bus amicis.ſcʒ Platone ⁊ veritate:maioꝛ amica eſt
veritas. Eſdqre etiam.ij.c.iij.dixerunt oẽs tam iudei
ꝙᷓ gentiles ꝙ ſuꝑ omnia vincit veritas.
Sed non ſic inter falſos chꝛiſtianos. De quibus
verificat illud añ.vii. Proſternerveritas in terrã
inter qs veritas regnat apparẽs et nõ exiſtẽs. Ad qͥ
rũ afuſionẽ falſitatis onſionẽ tria ſũt ondẽda. Pri
mo que ſit veritas apparens. nõ exiſtens. Secudo
quibus rebus tales aſſimilant᷑. Tercio quid de eis
congrue dici poterit.¶ Etum ad pꝛimũomnes il⸗

li veritatem habent tm̃ apparentẽ e quibus pꝛeta

ctum eſt. S.e.c.vij.qui ſq; veritatem tm̃ in oꝛe habẽt
et nõ in opere.ſed malicias multas in opere ſub veri
tate oꝛis abſcondunt:quibus credendu eſſet: ſi ope⸗
ra concoꝛdqarent cum verbis:quia dicit ph̊s.x.ethi⸗
coꝝ.c j.ꝙ ſᷣmonibo ↄouenientiba opibo creditur.ſi aũt
nõ conueniant nõ creditur. Et ponit exemplum e
ille: qui dicit velectationem nõ eſſe bonam: in qua
tñ ipſemet velectat᷑. Lalis nanq; m philoſophum
in operãdo qõ oꝛe repꝛobat dictum pꝛopꝛium inte⸗
remit. magis ꝓuocat auditoꝛes ad faciendum ideʒ
exemplo ꝙᷓ retrahat verbo. Cuius cauſaʒ reddit:qꝛ
vnuſquiſq; magis eligit illud qð wcet᷑ et videt te
bonum in particulari ⁊ in ſpeciali:quia licet bonuʒ
vniuerſale ſit diuinius.tñ homines pꝛeeligunt ſi pe⸗
ciale. Sed illud qð oſtenditur opere:videtur eſſe ab
operante electum: tanq; magis eligenqum in ſpecia
li cum actiones ſint magis circa ſingularia qꝙ; ſermo
nes. Eidentes erge vnum vælectationẽ oꝛe condem
nare.et actu illam eligere.potius ſequunr᷑ exempla.
ſermones reputantes inanes:quia actiones ſunt ſin
gulariũ.apter quod ſignanter dicit płus Eph.iiij.
Veritatem facientes non tm loquentes.in verita
tecreſcamus. Et.j. Yo h.iij. Mon vuligamus verbo
neq; lingua:ſed opereet veritate.quia.j. Joh.j. Di
dixerimus ꝙ cum illo ſocietatem habemus:et in te⸗
nebnis ambulamus:mentimur z veritatem nõ faci⸗
mus. ¶ Etum ad ſcõam partem huius articuli:dũ
tales veritatem libenter legune loquunt᷑:ſunt ſimi
les ocioſis lectoꝛibus antiquoꝛum geſtoꝛũ:que di⸗
cunt nõ faciũt:ſicut eſt de bellis ⁊c. Yterum ſimiles
ſunt illis:qui cum mimo libenter loquunt᷑:cuius tñ
ſocietatẽ nolunt.qñ arduis negocijs tractant =c᷑.
DBic iſti ⁊c. Et dum veridicos iudices.pᷣdicatoꝛes.cõ
feſſoꝛes.in collo cutionib pꝛiuatis commendant.et
tñ cæ veritatis indicio vel dicto offendunt Aſſimi⸗
lantur pꝛimo illis ſocijs..xxvj.xv. Secũdo aſſimi
lantur cuidam. ⁊æ quo fertur: ꝙ quendam hoſpitio
recepit extraneũ:qui aſſerebat:; ideo fuit vagabũ⸗
dus.⁊ ab omnibus ⁊ patria ſua eiectus:quia omni
bus dixit veritatem. Cui ille.pꝛopter illam cauſam
egs plus diligo et libẽtius te recipiam:venias ad
mum meam ? maneas mecũ. In qua wmo cũ iuxta
ignẽ cum alijs ſederet:dixit ei dñs wumus:dicas no/
bis aliquam de omnibus veritatibus tuis:qui con⸗
ſiderans:qꝙ ipſe ⁊ vxoꝛ ⁊ cattus erant monoculi:ait.
vos tres nõ habetis niſi tres oculos.⁊ dñs quaſi in⸗
ſaniens ipſum ſtatim v wmo eiecit. Sic illi qui di⸗
cunt:Sap.ij. Videamus ſi veri ſintſermones eius.
Et infra. Contumelia ? toꝛinẽto interrogemus eũ.
Quos repꝛehendit apłs ad Gab.iij. Quis vos faſci
nauit nõ obedire veritati: Ooteſt etiam pᷣdictum ex
emplum leſſe contra eos: qui veritatem loquunt᷑ vel
pꝛedicant impertinentem vel modo incoueniẽti. cõ
tra quos.ij. Cimoth.ij. Seruum autẽ dñi nõ opoꝛ⸗
tet litigare:ſed manſuetum eſſe ad omnes:wcibile;
patientem cum modeſtia coꝛripientem eos qui reſi
ſtunt veritati. Etum ad terciam partem huius
articuli.pꝛedictis.⁊ ſpecialiter illis:qui veraciter lo
quuntur⁊ fallaciter operantur: congrue dici poteſt

FI.

xij.

Erẽ.

riij.

rinnan
. mreus bih⸗ unni,
waaſt U ℳ
1 d modum: quo quidam dixiſſe fertur we iudicibus ditur verbi vei auctoꝛitas ⁊ credibilitas. Si em bul tudln Einn 7 . dt
7 aſſeſſoꝛib ꝓcuratoꝛibo zaduocatis curie chꝛiſtiani la pape magne ſie it auctoꝛitatisz albelatte Ere nut ionihen rnunt⸗ tamenp
tatis. IJpſo nanq; obloquenti conqucrenti hoc magis verba ci veriſſima: que nullo nzd⸗ 0 fa es hen uſn gerſch nalimmn ſuar
ꝙ iuſticiam in illa obtinerenõ poruit vt voluit. ali⸗ poſſunt:quia ſunta nanerit re e e eal . gloit noumipind⸗ omms an connt
us ipſum repꝛehendit dicens:nõ dicas ſic amplius: eſt veritas:que dicit Jo riiij. E o ſuʒ via veritas: tadpe⸗ 5 umnofli 7 cben⸗ ſcclin
quia curia chꝛiſtianitatis eſt. id eſt: curia chꝛiſti ⁊ ſã ideo ſermo tuus veritas eſt: Jo ein Eri ne u. ig S n derbhen aa hoteu t
cte eccleſie. Cui ille: bene poteſt eſſe ꝙ curia ſit xpᷣia ſemp ſit tate auẽttatis ⁊ efficãcie⸗ credibilitatis ſiẽ Audutt lin nun Ccirommeſd
‚ſed illi ia ſũñ dici poteſt le eẽ veberet:qnʒ ẽ ex vfectu ꝓnũciãtis. qñʒ ey œfectu ynumnll ſgteal Nlſ
na:ſed illi œ curia ſũt vmones. Ita dicip g beret: qnʒ eex vefectu⸗ 2 in nalt narun
ſtis: qui legibus ſuis abntuntur: vicentibus ꝙ leges audiẽtis. Verbũ nãq; vi ſe b ad moũ gladij.æqͥ inaniun mnlintizan —
habent veras ? fideles. Et multis alijs dicentibus ad Heb.iiij. Viuus eſt em ſermo l bllear 7 pene pucunt ſumml Plogt . metil
ſe veritatem dicere cum vetrabunt. vel mala inten⸗ trabilioꝛ omni gladio ancipiti.ad Ep memir? ennungu⸗ lri. Era ap uidingt
tione loquuntur. Zeges quidem bone ſunt. et vera gladium ſpiritus quod eſt verbum vei. autẽ g 82 yeluns, manne Aic Auntiu⸗
verba. chꝛiſti ſunt:ſed opera et loquentes ſunt dya⸗ dius bonus in pcutiendo veficit ab effectu optato: rterba d⸗ aſatul ſclttni⸗ ſhit
boli. habentes foꝛmam ſciẽtie ⁊ veritatis in lege.ad H occiſione illius qui moꝛti adiudicatur po immone n. cuiuſcunchtſic —
Ro.ij.et nõ materiam nec veritatem. teſt eſſe vebilitas percutientis:aut duricia rei pcuſſe Pfnvoluntaten uin aucserun
Propter quod ſicut dicit᷑ in ps.xj. DBiminute ſũt SDic in pꝛopoſito verbum dei eficit: vel quia ꝓnun⸗ ſe Co Ve ci ſaluifüſtin
Arti. vj. veritates a filijs hominum.intantũ ꝙ nunc pꝛo ma ciatoꝛ eius eſt ſpiritualiter vebilis 2 inhabilis: xeh ſct 4 1 his anren d cvizaudito⸗.
riiij. gna parte venificatnr fabula: qua fingitur: ꝙ qua⸗ in ps. xlix. Peccatoꝛiaũt dixit deus: q̃re tn enarras ſr ſt. Eſtergo dre epoltis gi
tuoꝛ ſocijs. ſeʒ igne vento aqua et veritate ſimul exi⸗ iuſticias meas ⁊c. vel quia dura percutit coꝛda pec- nie igneclignieinin incondi
ſtentibus.⁊ ſe diuidere ad pꝛopꝛia volentibus: loqn catoꝛum. Induratũ inquit eſt coꝛ Pharaonis. DBe n eig inlignis inll laggoſorn,
tibus inſuper ? querentibus vbi quilibet iterum in verbis nanq; que ſuper tales cadunt. dicitur Math. opers⸗ vinidl velp mmicoy diſpoſito
uenire poſſet:quando indigerent. Igmis in ſilice. vẽ xiij. ꝙ aliud cedit ſuper petram ⁊ natum aruit:quia in lign atum ſiltin ſicco? na
tus in folijs tremuli. aqua iuxta radicem liuncoꝛum nõ habuit humoꝛem. Criſoſtomus vero in imperfe tam efflen ciraquoſo perfreguen nqn
fatebatur ſe poſſe communiter inueniri:veritas vo cto. omeł xl viij. tales compat terre arenoſe que qᷓuiſ ligno vini nncen elncet effectun .
fatebatur ꝙ neſauit vbi inueniri poſſit. Et vix ad⸗ pluuiam ſuſceperit.tamẽ quia nullos in ſe tener hu an naliter un apoclat appoſitix .
hucſcitur:iuxta illud Oſee.iiij. Mon eſt veritas:nõ moꝛes. ſemper aret. Tales ſunt ſicut rethe:quod tm̃ diſpoſito inp ſecuncoaqniterdi⸗
. eſt miſenicoꝛdia. nõ eſt ſcientia vi in terra. Et cauſa Plenun eſt dum eſt in aqua. Et ſicut cribꝛum qð ſo⸗ . nnluctfunun n efecns gueminlie
in parte patet. F. j. arti.ij. Et hocad damnu mul as paleas retinet. ſicut oſtenſum eſt. A. xxvj. v. Sic ſemagetolun Ziepetbum dim
xv. toꝛum frequenter et ſpecialiter oſtenditur in curijs iſti que vident᷑ exr erroꝛe dicta retinent. ex illis tam toprodnegrepotſt, vecucitfumumt
et placitis:in qmibus potius ad wna reſpiciũt: qad loquentem i verba diffamare nituntur. quibus di ne putrido ſene.oeim agnam pwan
veritatem. Et igeo ſicut dicitur.j. Mach. vij. Veri⸗ citur.j. Cheſſał.j. A vobis diffamatus eſt ſermo dᷣ nisroblocutois iterum domelius
tas ⁊ iudicium nõeſt in eis:in quo faciunt veritateʒ mini. . = . umncmgncianis en mun
peioꝛis conqitionis ⁊ minoꝛis reputationis: qᷓ falſi Mon tamen pꝛopter hoc eſta ctrina ceſſandũ: Arti.ij. ſicnt Dernus Math. vj. Be⸗ zure
tatem vel quẽcunq; hominem.qꝛ cum pꝛo omni ho ſed frequenter eſt pꝛedicãdum pꝛopter tria. Pꝛimo iiij. biego dint eidñesꝛeggeſus foꝛs:fleuit
mine “ dat vel plus nocere poteſt loqudtur. ꝛopter neceſſitatem. Secũdo pꝛopter pꝛopꝛiã vti⸗ el ni oocnar hantns ſichan
er tamen hoc pꝛo veritate facere nolũt:nam veritas itatem. Tercio pꝛopter vrilitatẽ auditoꝛũ. R⸗ re nii Monne verba mea vt ignis are
plus dat. Mam quicquid boni habent nature foꝛtu tum ad eima. ſi neceſſarium eſt illi qui pꝛeponit . iamoͤlatis hateti ad hoe Sſe
ne ? gratie. totum ab üllo habent: qui eſtveritas:qui filijs vel familie alicnius ad eos paſcendum: frequẽ „ U. Pioſalutiou fictbrbpornet gin
dicit Yoh.xiiij. Ego ſum via veritas ⁊ vita.ꝛ ſic plu ter paſcere.⁊ ſi aliquando ex infirmitate cibum non atin vol Pitediſpoſteonis conin
ra dat ⁊c.tñ pꝛo illius parte eſſe nolũt:quia wna fal recipiant vel nõ retineãt:nõ tamen poteſt ſine moꝛ⸗ nilitatis et de o no ſme kel⸗
ſitatis videntur eis magis recentia. ideo a veritate tis illoꝛum ⁊ pꝛopꝛie perditionis periculo totaliter cuinsarricnlioſtenſione *
exciderunt.ij. Timoth.ij. Plus etiam nocere poteſt: ſe ab illis retrahere:ne eis cibuʒ offerat. immo q̃nto mo tamnuncq wiq verba qneloddn
aquia poteſt. et vult aduerſarios ſuos mittere in ge⸗ infirmioꝛes ſunt tanto frequentius eſt eis cibus offe nouinotrin wernna habindi Sean
hennam: quinõ acquieuerunt veritati:ad Ro. ij rendus. Sic e illo:quem conſtituit dñsſi uper fami olcet gue er boc ſeguir. Pminump.
liam ſuam vt det illis cibum in tẽpoꝛe: omnibus ve⸗ Pexenplum derenerentia queerbibernn
E b OD 4 dD b Et b b e bet cibum offerre animarũ. v quo Math.iiij. Non disregis Reanndd degen oilemin
Erba deidebet h 9 in ſolo pane viuit homo: ſed in omni verbo der 77. tur: omnemrvenerendam Rdendsn
repzonunciarotes v auditoꝛes. Ex parte Non tm̃ maioeibus ? vbi emolimentum ſperat tem fatonis Cli vi,tl nandd pronocarer
er go pꝛonunciantis. Primo oſtendetr᷑ q̃n poꝛale: ſed etiam pauperibus. ne dicatur: ꝙ in eius lomnem honotem. Terdioerſacram
ta ſit pꝛonũciãdi neceſſitas:⸗ cum qᷓnta loqui vebe⸗ efectu parunlipetierunt panem. non erat:qm fro in qua debonis leget Theſfabij
at audacia. Secundo pꝛonunciationis frequentia. geret eis: Treñ.iiij. Nec tm libenter illud recipien⸗ wabunn Hoinſed rt rerdüü di Zſtu
Tercio ex parte auditoꝛum humilis auditio: 7 tam tibus:ſed etiam illud ſemel vel bis abüijciẽtibus: qꝛ nqreenplislegibis zancnitn due⸗
loquentium qꝙᷓ verboꝛum honoꝛatõ. Quarto ex par tales infirmi ſunt ſpiritualiter⸗ monſtruoſi. Exem neſuſeipite inſitu verbum gd ns:
te vtriuſq; impletiõis oſtendetur neceſſitas. Quin plo illius qui in verbis ſuis mõſtra placauit: Ecci. iiij. ſhras: Jachhiſ 3 gpoteſtſa
to verboꝛum dubioꝛum legis interpꝛetatiio.. xlv. Tlide plura ad iſtud pꝛopoſitum. P. xij. art. vij. arsf dinm lecna auctoitueen
Primum patet per Criſoſtomum. in imperfecto Secundo pꝛoptenpꝛopꝛiam vtilitatem: quia mer⸗ Erxemp. u d culll dnote audinos
Arti.j. ſuper illud Math̊ xiij. Cum gaudio ſuſcipiunt ver cedem nõ amittes etiam ſi nullus ſequatur effectus reauſ. ueſtacnentenci g hee
bm. omeł lij. Qul inquit ſemen accipit et optimo Sicut patet per eoriem qua fertur bearum Gre arln tates. Primo nancgillun
tpe non ſeminat. ſemen perdit.⁊ dño ve damno tene ſoꝛlum cuidam reſpondiſſe epiſcopo: querẽti te ſna loicht tumenſclolluminarſctene
tur.ergo nõ eſt equum nec ſecurum nos cerelinque⸗ frequenti pꝛedicatione. æ qua nulla ſequebatur in crplij. Lcerna pecibus meis v.
re verbum vei et vacare menſis. Actuũ.vj. Ergo ſi⸗ auditoꝛibus vtilitas. Ethiops inquit ita niger bal reluemni obismt wuopane
cut dtritur: Eſaie. lir. Spiritus mens qui eſt inte neum exit: ſicut intrauit:stamen balneatoꝛ merce⸗ nltos alios gmodumamicl uiſ⸗
verba mea que poſui in oꝛe tuo non recedant æ oꝛe em accipit. Sic in pꝛopoſito.quia vnuſquiſq; pꝛo⸗ . dbonere dNnoctea ipſin ul
tuo. Sed illa audacter pꝛonuncia: quia ſunt verba pꝛiam mercedem recipiet m pꝛopꝛium laboꝛem.er ittit cſucema dlin cehn m venire
xei. Si em̃ nuncij regis ſolennes iu regno ſuo in p⸗ go pꝛedicaverbum inſta opoꝛtu ne inpoꝛtune.ij. Li ter ſcat Iirduamiſrgbe,
ſentia eius: cepta ſua audacter pnunciant abſq; ti- moth.iiij. Tercio pꝛopter vtilitatem auditoꝛũ ſpe⸗ ſuadbof trüſtäne itnobis vtſ⸗
moꝛe:qᷓtomagis tu:qui ad hocin eccleſia es nũcius ratam:quilicet pꝛimavice nõ conuertantur iterum dutiuſeheſn ei deniamus v.
et camatoꝛ œputatus: ergo ne timeas a facie eoꝛũ: poterunt. ſicut patet. .xij xruiſj.et licet in vno loco lijſni. inmultislo 8. Foluitlucernam
quia ego tecum ſuʒ dicit ons: ecce vedi verba mea in fructum non faciat poterit in alio. Sol em vbiq; lu⸗ verbum ſunm s auafiroꝛibus
oꝛe tuo: Hiere.j.Nota.P.xij.xxxij. In quo etiã oſtẽ cet.? tamen vbiq; aurum nõ generat:ſed in terra ad nüſciens g enelantondsmuln
menclare cGleat ſih⸗ minubln⸗ ſunt

enpeopterdoceſta daring eſtmaß⸗
ck rtͤimdunnne me n
ſfmumn Snit oeſerguni⸗
ao opterlltats ucſtori. ,
un. uneetſanum etiligni nnnt
leglimnigad os ſantunfeti
Alignaiorinimimedbumnon
onreirnötammnpoteſtſinemon⸗
oprieperdinonis genaulo totalitn
remecis ehuzofferat inmoe
ttunofreqnenniu l udofe
Somumatinſoſlerunt
lis abumnteportonmmihts d⸗
mmimard. Rand Carhitc Wn
tdomnd:ſtndnedd dir.
Dus Jcndimentunſyeratten
mpanpenbus nedicuturg inein
tiemmntpanen mMopeitqnfi
li Neerilbenttr lud nchin
ludſene zeͤbir püciſnen
ntſpintuulitrz nonſtue ed
his ins noſtrulacnllt vcl iſ
nitut nhgſinn biini
oditg honn ir n g
õä
Nhe us ſeloturefunn
tlumſ mlemn ennge
drum ſarnziirſne

v.

Arti.iij.

vj.

Werbum

hoc diſpoſita ⁊ veus vbiq; pluit: in mare ⁊ ſuder iu⸗
ſtos ? iniuſtos:⁊ tamen illa plumia nõ vbiq; fructnʒ
pꝛoducit: ſed in locis diſpoſitis. Et: Iiaacnon tiñ
Jacob:ſed etiam Eſau benedixit. Einde Augn. li.
væ benedictionibus Eſau et Jacob: Simul inquit
pluit dñs ſuper ſegetes ⁊ ſuper ſpinas:ſed ſegeti plu
it ad hoꝛreum:ſpinis ad ignem:⁊ tamen vna eſt plu
uia. Sic verbum dñi omnes compluat:Seut.xxxij.
