inter illos/vacationes/paupꝑtatẽ ⁊ miſeriã potius ſpᷣ
Periarch bñ eẽ ſub alien :eligẽtes voluntate qͥb nul⸗
us diu placet:qꝛ nu llũ ad libitũ inueniũt a qo qͥil⸗
li placere voluerit qrere opoꝛtet:ſicut queſiuit ab il⸗
lo ceco Mar.x.qͥd inq̃t vis vt tibi faciaʒ. Suꝑ qᷣ ait
Berñ.in ſermoneꝙ tales ſunt multi a quiw magis
opoꝛtet vt ſuꝑioꝛ querat:qͥd velint qð eis fiat:qᷓ ecõ
uerſo tales wctrinã faciut apli Cołiij. obedite in⸗
qt p oĩa. Iſti. n. pdicti intantũ ꝓꝛiã ſequũt᷑ et di
ligunt voluntatẽ ꝙ libentiꝰobedirẽt in his q̃ nec fa⸗
cere ſciuntvel poſſunt:dũmõ rñ ad illoꝛuʒ cederent
honoꝛẽ vl voluntatẽ:ꝙᷓ in his qᷓ facere ſciũt ⁊ poſſũt
dũmodo cõtra illoꝝ ſint volũtatẽ.¶ In q facto aſi
no cuidꝗ aſſimilant:cæq fabule ↄtinent ꝙ cũvideret
cxtrariũ armatũ poꝛtantẽ de ſarcinaꝗꝓpꝛia murmu
rabat:aſſerẽs ſe armatũ illũ vebere poꝛtare: ita iſta
onera eis impoꝛtabilia ⁊ impꝛopoꝛcionabilm in qby
inanit᷑ gloꝛiari cupiũt:affecrant ⁊ de onere eis tebi⸗
to ⁊ ꝓoꝛcionata ſ murmurãt ⁊ ſe ab illo qũq; fictã
inſufficientiã excuſant dicẽtes:alij ſciũt et pñt meli⸗
illud facere qñq; ꝑ fictãa occupationẽ: dicẽtes eos ne
ceſſanio alijs intẽdẽ vel alibiꝓ loco ⁊ tẽpeeẽ. Añq;
p neceſſarioꝝ vefectũ:qñq; ꝑ pcedentes vel ſequẽtes
laboꝛes:vel pcedentẽ quẽ tenuerũt ſtatũ: hrer que
ola merito vt dicunt:a tali dñt excuſari laboꝛibj 2
angarijs/qnq; p fictã impotẽtiã:in q̃ vltimũ hũt re-
fugiũ quoꝝ oĩm ficticiũ vnico ↄuincit᷑ medio :4a in
his q maioꝛẽ requnt laboꝛẽ:dũmodo aliqð vidert
lucru vłſm carnẽ vlectabile:eiſq; placitũ attende⸗
rẽt:pata obedirẽt mente:lʒ oꝛe⸗ Eeuere⸗ ↄtrariũ fin⸗
gerent. Vndeẽ v talibo:⁊X ſpãlit᷑ illis qͥ in his in
qbo obedire vberẽt impotẽtiã allegãt:ſiẽ de eqͥs ve⸗
coꝛdib:q in luto ꝓfundo cũ curru quẽ ducũt ſtãtes:
necꝓ vbis aut vᷣberibo aurige inde exire volũt:impo
tẽtes ſe ngeres vſq equã eis ex alia bane oñgerit:
vel añ eos ligauerit q viſa potẽter de fouea exeũt.no⸗
ta ve guidone. . v. ij. Bic tales in accidie luto ſtant
necꝓ vbis vel verberibo ſupioꝝ:inde exire volũt:im
potẽtiã mentiẽtes:vſ . alidqs viderint lucrũ:vel
Tlectabile vel honoꝛabile: qð viq; magnus dñs vel
dna ꝙ eis mittat: vel aliqð hmõi tunc ad modũ pᷣdi⸗

j.

Ad. ij.
Ij⸗

iij.

Exemp.

uiij.

Fubuls.

V⸗

vj.

Exemp.

vij.

viij.

Inobedientia

ctoꝛum equoꝛum ſunt ſatis potentes. Ad cuius ta⸗
m en ↄtrariũ eos hoꝛtat᷑ ps.xxxj.dicens: Molite fieri
ſicut H mulus ⁊c. Sed potius ꝓ wo et anima⸗
rum ſalute:ſtatum obedite. exemplo ſancti viri vel
populi.æ quo ⁊æus in pſal.in auditu auris obediũt
mihi:vt vobis ↄpetat iſtud Roma. vj. obediſtis ex
coꝛde.¶ Bed dicut iſti ꝙ illud ad qð illoꝝ inclinat᷑
volũtas:melius eſt ꝙᷓ illud qð ſuꝑioꝛ pᷣcipitiita ꝙ di
cere volunt ꝙ qñ ſuperioꝛ vult bene qð tm ipſi meliꝰ
alit er facere ſcirent:ꝙᷓ pꝛecipiatur vel quod meliꝰeẽt
nõ factũ ꝙᷓ factũvel ſi pcipiat:ꝙ aliqͥd ñ fiat qð tñ ipᷣi
faciendum eſſe indicant:in taliba enim eis videtur ꝙ;
obedire nõ tenent᷑:ſed potius ſuã ꝙᷓ ſuꝑioꝛis ſeqͥ vo⸗
luntatẽ. Iſti tam legibo ꝙᷓ wetoꝝ exemplis et ſacris
conuincunt᷑ ſcriprunis.(¶ Zex nanq; talẽ capite pu/
nit in. ff. no. li.xj.ti. re militari.l.æſertoꝛẽ.S. in bel
lo.ſub verbis que ſequunt᷑:in bello inquit qͥ ra du⸗
ceꝓhibitam fecit aut mandatuʒ nõ ſeruamit:capite
punit᷑. Et ſi res bene geſſerit glo.magna eſt virtꝰobe
dientie c. ¶ Ad idem eſt exemplũ aug.æ cinita. cei
li.v.c.xix.œ toꝛquato romanoꝝ pꝛincipe qᷣ filiũ occi-
dit:qꝛ ↄtra patnis pugnauit pꝛeceptũ: licʒ vicerit vt
alios ſupioꝝ obedire woceret pꝛeceptis.¶ Bic Saul
credidit: vt ex vbis ſuis videt᷑ melius feciſſe gaĩalia ꝓ
dñi ſacrificio reſernando:potius ꝙᷓ occidendo.j. KRe
gum. xv. Et tamen a væo factũ ſuñ repꝛobat᷑: dicẽte.
; melioꝛ eſt obedientia ꝙᷓ victime:⁊ auſcultare ma⸗
gis ꝙᷓ offerꝛe adipem arietũl⁊ quaſi ſcelus ydolatrie
eſt nolle acqͥ eſcere. Nota argumentũ ⁊ ſolutionẽ cõ⸗
tra iſtud.O.j.xiij.Alij crudelibo dñoꝝ pᷣceptis cõtra
cũ obedientes ſe alieno excuſant ſeruicio:ſed illi qͥ⸗
bus ↄtra dveũ obediũt illos in fine a pena pᷣſeruare ñ
poſſunt.in fine ergo qñ magis erit damnũ qð habẽt
hoc:ꝙ ceo fuerunt inobedientes:q; amodũ quod
habuerunt ve hoc: fuerunt malis obediẽtes:inue⸗
nient 4. potius eſt eo obediendũ ꝙᷓ; hominib: Act.
v. Vide æ iſta materia. F. iij.et.vj.¶¶ Alij vo ſunt q̃̊
ſi ſerui maliuoli:qꝛ ſicut illi non obediũt niſi gladio
extracto:ita iſti obedire nolunt niſi pꝛecepto.ſi enim
aliqͥd eis citra pᷣceptũ verbo expreſſum iniungat᷑ vi⸗
detur eis ꝙ obedire nõ tenent᷑.Et tñ ſᷣm ſanctũ tho
mam ſcdða ſcðe.q.cxl.arti.j.ij.et.iij.in reſponſione pᷣn
cipali ⁊ ad argumenta.⁊ m ſummã ↄfeſt. li.iij.titu.
xxxiij.q.ix.voluntas ſuꝑioꝛis quocũq; modo innote⸗/
ſcit:qðdã tacitũ eſt pꝛeceptũ.vide.KR.v.lxv.¶¶ Alij
extoꝛta licentia quã impoꝛtune ⁊ ex falſa acqͥſierunt
ſuggeſtione ſe excuſant: nõ faciũt ea que facere de
berent tali tñ vtentes licentia duplicit᷑ vecipi pñt qꝛ
Duo talẽ licentiã illicitam reddere pñt:vnum aꝑte li
centiantis:quãdo in licentiando plus libito regu⸗
lat᷑ꝙᷓ ratione.aliud a ꝑte licentiati:]qñ illã quaſi vio
lenter vel fraudalenter extoꝛquet. ¶ Prima patet
ey verbis NWerñ.in li ce pᷣcepto ⁊ diſpenſatione.pꝛela
to inqͥt licet diſpenſare pꝛo ꝑſonis loco et tempoꝛe.ſᷣ
q legit attendat me nõ dicere ea poſſe vel ab iſtis le⸗
uiter imitariꝙ voluntate:ſed ex ratõne fideliter di⸗
ſpenſari.nec plane ad aliuq ꝙ; licitũ vel cuſtodiã cha
ritatis diſpen ſationẽ extendi.nunqͥd aut vł hic ego
ſolus vel pꝛius dico an non.et hocipᷣm papa Gelaſiꝰ
ſenſit:qui ait.vbi neceſſitas non eſt: inconuertibilia
maneãt ſanctoꝝ patrũ œcreta. Leo quoq; papa ait:
vbi neceſſitas no eſt nullo mõ violent᷑ ſanctoꝝ patꝝ
in ſtituta. Eyncẽitate em legis fit mutatio eſto vt in
terdũ regule lr̃a cedat 4 tꝑe charitati:cũ rõ exegerit
neceſſitatis:abſit tñ ꝙ hoĩs cuiuſqᷓ ſubdat᷑ volunta/
ti:ſuꝑ fratruʒ ſane tranſgreſſionis ⁊ nõ ſuꝑ patꝝ tra-
ditiones ↄſtituit᷑:qͥ abbas eligit mandatoꝝ cultoꝛ7

vicioꝝꝑ vltoꝛ. Iden in apologia cũ dicit᷑ ſanctos pa⸗

tres vſq; ad infirmos regule temperaſſe nigoꝛem. ah
ſit aut vt credã tantas eos quantas video ĩ pleriſq;

monaſterus vanitates ac ſuꝑfluitates pᷣcepiſſevel cõ
ceſſiſſe. ¶ Gcõm ex verbis patet anſelmi.lib. v ſumi
libus.c.xxiiij. Cres inquit gradus ſunt obediẽtia:et
ino bediẽtia q inter ſe ↄtraria ſunt:inter q̃ licentia ẽ
gak mediũ:que qͥdẽ multos vœcipit: qꝛ multi erga
upioꝛes ſuos in iſta licentia petenda ſe habẽt: ſicut
ancilla erga dñam ſuõ:qꝛ ſicut illa ancilla inqͥt latro
niſſa:volens de camera exire cãs multiplices fingen/
do inuenit/⁊ niſi licẽtiã obtineat petitã: opꝰ intmit
tit ↄtriſtat᷑:ifirmã ſe fingit occulte vtrahit. Sic in
ꝓPoſito ⁊æ illis qͥ clauſtꝝ ingredi nolũt ſicut ey vbis
cuiuſdam patz Anſelmi in quadẽ epla ad quendaʒ
religioſum. Quid inqͥt religioſus ille: illo ſentien
dũi eſt qͥ ſe vltro ad villaꝝ offert diſpoſitionẽ atq; vt
id quod cupit ad effectum perueniat clam ſibi adiu
toꝛes aduocat: munera pollicetur/ gratiam ſpondet
Reſpondet Anſelmus hᷣ nibil ad ꝓpoſitum eſſemo/
nachi:quare inqͥt alius peccat hec cupiẽdo qͥ nihil ſi
ne licentia facere tentat. rñdet anſeliꝰ ꝙ talis licen
tia multos ⁊æci pit:qꝛ qñ is quẽ o bediẽtia ↄſtringit:
clauſtra monaſterij reguleq; diſtrictioneʒ veclinare
vult:quis nolit ſine licentia illud pᷣſumere vt lnĩa q̃
vtit᷑ factũ ſuũ vefendẽ poſſet.pctm̃ tñ ex illicita hʒvo
lũtate:nec n.poſtq; moꝛtuꝰ mũdo clauſtra ſubijt:ad
mundi negocia nullatenꝰvel volũtate redire vbuit
ꝙᷓ; nõnulli minꝰ attendẽtes lnĩa quã ꝓ explẽda volũ
tate expetũt fallunt᷑.h ille.vide ve hac materia. F.iij
xxxiiij.¶ Patet ꝭ ꝙ om̃s pᷣdicti odᷣiam in ociũ dam
modo ↄmutãt:nõ ſolũ ꝙᷓtũ ad ſignificatũ vocabuli:
H etiã qᷓtũ ad ꝓpꝛietatẽ lraꝑ in hac dictione ↄtenta⸗
rũ:qͥ ꝑ quandã ſilitudinẽ aditionis in ope et vite
ꝓceſſu aſſimilat. In primo nanq; ſtatꝰ in qͥ obedien
tiã oꝛe ꝓmittũt:vel oꝑe ad tpᷣs incipiũt:ipᷣius dictio
nis pꝛime aſſiłant᷑ lr̃e qꝛ admodũ.o.que eſt figure ro
tunde:q vbicunq; ꝓijcit᷑ mouet᷑ et vadit:pmptam et
mobilem hñt obedientiã:qͥb dia põt vade ⁊ vadit.
veni et venit.¶ Poſtmodũ vo obedientiã dimidiãs
aliqua facientes:q̃ vicʒ placent ⁊ in his q̃ diſplicent:
ſeexcuſant:in qua ↄditione figure ſequunt᷑ ꝓpꝛietatẽ
ipſius ſecunde litere vicʒ.c.que bene ꝓtracta medie/
tatem quodãmodo cõtinet ipſius.o.ita ipᷣi medieta
tem ↄtinent obediẽtie.Pꝛoceſſu vᷣo tꝑis:quãto ma⸗
ioꝛẽ obtinent ſtatum: ꝓpꝛietatẽ ſequunt᷑ ipſius.i.q fi
guram habet oblongã⁊ nõ vefacili currentẽ:ſicut.o.
vel.c.ſed vbicũq; ponit᷑ iacet:vſq; violenter indemo
ueat᷑:ſic iſti ad quẽcũq; partẽ vel locũ voluntatẽ ſuã
inclinauerint vel in quouis loco vel opere volunta⸗
te pꝛopꝛia ſe poſuerint nõ vfacili ad ſuperioꝛes nu/
tum a ꝓpoſito illo retrabunt᷑ vel ad alia mouentur.
Kirca quoꝝ monitionẽ: ſi aliqͥd ↄtra illoꝝ atten⸗
tatũ fuerit voluntatẽ ſtatim aditionẽ ſequunt᷑pñ̃s.
v.qꝛ ſicut litera iſta inferius quaſi ſuꝑ duas colũnas
ſibinuicẽ copulatas:et ſe mutuo tenentes foꝛtit᷑ ſtat
et erigit᷑ ad ſuꝑius. In ſuꝑioꝛi vo parte apturam hʒ
ita illi foꝛtiter ↄtra ſuperioꝝ ſtant volũtatẽ. volun⸗
tatẽ ꝓriam et voluntatẽ illoꝝ:quos in talibo factis
hbabent complices et ſupportatoꝛes adinuicẽ ofede/
rantes ſuꝑ quas quaſi ſuꝑ dnas colũnas foꝛtit ſtant
tra ſuꝑioꝛes erigũt:ↄtra illoſq; ſuꝑius aperiunt᷑.
du oꝛe aꝑto eis œtrahũt:malicioſaſq; machinatio⸗
nesↄponunt.(¶ ¶ Si voſin his que ↄtra ſuperioꝛẽ cñ
ſocio incepit ⁊ compoſuit:tim et ne pꝛeualere nõ poſ⸗

ſit vel foꝛte ne œpꝛehendant᷑:ↄuincant᷑⁊ ſuccũbant

ad modum anne et cayphe:Pyla tum illoꝛim copu
lare nituntur voluntati:vt ſic ſuꝑ tres columnas qi
m. que figurã quodãmodo habet quadrangularem:
que firmiſſime ſtat:foꝛtiſſimi in ꝓpoſito ſuo fiant peꝛ
pylatum.ideſt aliquẽ foꝛtẽ et magnum eis ↄiunctũ.
ſic aeA oꝛe ꝓmiſerũt in ociũ ↄmittũt:nõ
ſolũ ad vocabuli ſignificatũ:qꝛ ociũ realit᷑ querunt.

ix.

n

duſiorripius n foe een ⸗
mnalevdlſegine ͦcoingunkne

ponüt ſp cotroriant 7mall
le uuva eſtr0⸗ =W
alrſit nen ieto llalt
rapoſtriatenottenrnt
catoreo z ſtituriſunt mitl. Ko.n
Geß it Gicut dathan vab ronn
tesaterta Nuoratiſunt. Bumer
Pbetsq qrinobectesfoltor diii
onirofegit ei occidit ii Heg.
tos pruno moriüt ſphlallit in ig:
bicis xemplisßetio in op ſign
qꝛ octtionẽ hit mibn mortui vel
nouetodimnpium copitio: 10ditn
hyo mota ſpũalit adillop cns
liumo eſſecoꝛallitſicplctii ſtn
woſtoglis ſeriptureſagegeplls:
iſupiondo nobecientesocaſi unt⸗
loſtinobecnetes fentis Deutfo,
ſlbeb auckeicnltbii
Miriaegoguätiin eofuit ordinat
Eyaltanceli aiente doinad
Slucebani rin attüinfemni rein
nedank.(Eengiü deſtintgine
ne negnoelnſafuitpenpidz
rieann een
Uunyifſenmnaninadſtin n
tntare G cſochentnalewe

ſicnonuiti
Nclalucte *
Ura ſtari ſui ll

“*ä
ntat
Inobedientia eil

rengnte .
erſen dad nihere
qas urimn rin
mulra Anr ectn
nſn⸗ ape itg gllanmz S
emohſiͤt liee, ltiergr ed etiam q̃tu
ſc̃ enetlinchin etiſiant guunturaditi mad liter
lcenzohri lleulinctl obegnenan Jhrsn axꝑ ꝓPꝛietates
obtinet d tlat f. nti cs nõ ch tes
eſnat R 1 a obedieo vfa incepit vfa aarette anone
ſelk caltenenbellini nc ra ce ſq; ad moꝛtẽ itionen boti
niteli naiͦegfaatirft ih. 1. e peccatij xiij. Mos ij alo⸗ aro voa⸗ nſat: ideo? ns 4 ſepead p
ini aieletohn Wn an Komaeivotucle e acapinmus on ead pꝛandiũ i
Teiſalei qð dici a auctoꝛitate pᷣ Doc not lie⸗ mus rogati. icens. nunc; ũ inni⸗
lerafin dienfn ſg icit ino b oꝛitate doc nota. K. v R 8 rogati. Hot un pet
nen Apoſine bſeytten tur canſa:i edient pᷣced entiũ ij tentioni a. D. . xxij. entes
Aunnſennt Nhi rur cauſaein ho are peeenti ianu k aalri tion Frij.
nnklnn tcimſſtitſt nanch rancepenuroc anentio anticull aciug. oſtenit oirecti⸗ is. Pri
nnbnile Autn lalin lair ſebeceeenenm peccatũ iculi ↄcludi eiuſdẽ irectio. G rimo
Stalins lad afe n Honc tip! edrẽtie rum multi⸗ grange: cludi⸗ ere mox di dẽ nature: Gcdo qu
Kalns e ne Maſtun et xj. plcr pen tie petm̃ ſit ipliciũ eſt peccatu gulat iſtinguund p diuerſea nomo do oper
etenat ardarai eſemmo obedi a ei coꝛrñ grande:ondẽ cahfa A e oſtendi unt. Tercio ij as int opera
nnanſenen alinur e ⸗geine⸗ Pr d eſt n nag W◻MKarlonepam Ks. nentloms co ge
feinand dlicd otalis cirr a erkpentiet q eſt ſciendu: ml⸗· ntentio eſti leſt ſaendũ benere⸗
Ggrlengded lien ndas aaſe en iure: aliq̃ iqũ: ꝙ in⸗ opis clari in ceu dirigẽ ñ ꝙ cuiuſcũ
ſnelie hihigin Mmngtt: ante mogre Punittorrſlcur matel,i⸗ q̃ vo aliqͥ tiẽ cio ritatẽ. Gcðᷣ geda ppten uſcũ bont
fndnannuſuc, es Tclnar⸗ imago vl inet ictu õ es ſio mrer langis coo ꝓpter m rtria. Pꝛi ni oꝑis Arꝰj
ncehoſſet löfumnnenthias tet vl vas in s ad ho ũ duru Palis intentio i durabili⸗ nercedis mo Pre 1.j.
ſtymo perßitf Nlni . foꝛti honoꝛẽ: ocOαl vel lapis: coꝛã in veũ diri ltatẽ.⸗ eqtatem r.
eninn nellliet 4 dbiine d. mall ꝛc: 7 quãt lo pulcrũ anls⸗ ã o clarũ irigat᷑ quẽ Primi Ter ſ.
nullaten⸗ mu ochuſtr ahpro inato Sid eo pcutiat᷑:i o duriꝰ eſt: tãᷓ fiat vł noĩat᷑:⁊ ſpẽ vel pul . quẽ ſeqtur: nu patet: .
. ſely lü gſubit⸗ duai nõ . S vo la . atita u letãto o oni⸗ pẽm ſoꝛti cꝑy. Cui nmno eſt ſ ti ni
mengete⸗ polätaterei 0 nali poſſit: pis ſub in ꝓpoſit por s ab albedi ka termi us ratõ eſt pualireꝛ
mngiteligen, eine d nalis eiꝰ ſ⸗ õ oe coꝛd voe õ eſt qꝛ mot⸗
nt hille g arple t 7 a tẽ ſeqt fracti 87 0 fo ad foꝛmã ede xqua totũ in qna fi⸗ cut motu ot? e⸗
thlllengerh Migatli 7 a tẽpli oꝑ ctio:⁊cni ꝛme bone bitaz ad quẽet otu opus ſe nif et ſic de us walbatt.
aroszſimn emn lecf Ranörniep in ann, ninſcũq; bo rrari erte cgraßhacho fi inrweſptmtfrncrari prl⸗
blüctiag oblaninogiidĩ mnitccdimneltn f iatũ ĩ opifi. neſomme paatio mmin Sdſnn nit. Et qpp fine vcl temminun.
iftüodſignifici ictan ſ. leo diſcipli neã pie ce fuit oꝛdi pᷣuatio is in ipo turalibo vbi ter quẽ terminu
tatilfapi Glifcgti oeabui e diſponũ pline nõ co ectio/ ſicinob ꝛdinabat tionis: q; finit nõ põ f.Anin Aneengkn 6
fitn uknn hacninn lm qꝛ gen it h ſp cöt ꝛrigunk: ue edientiuz ex alb qꝛ ad h põt dici xe intendiknigredt⸗
tne inonanont din⸗ Feneraröp roraenener ad ſomã 34 ſo eo mrengat mot di õ
nprin onisnope et naliter ſe ꝛana eſt malleantẽ à bon Sic ſpũ endat: in ip cat walb ionis: B wnigra
nprimonanggſtattini it pſte tota qᷣt̃ ꝑ moꝛtẽ 7 exaſpans: ntẽ exaſt a3 ſi baale wiin ogarihne albatiois: ope igra
lohead entilt herree ca poſterit oꝛtẽ fractio ns: Dent. x perant: icut hon vbi in oꝑati ãcq; ĩ termĩ opoꝛt et
4 lelddet rore tate moꝛ . o. ſiẽ adã qͥ i xxij. ipᷣoꝝ fi uecũg oꝛes vani/eli⸗ vone termio mot nj
HH Geñ s ↄſtituti tẽ incurri ã qͥ inobediẽ ⁊ fi ecnc n s vani/ delic qᷓcũq; in termine
egesdnodiid neeſtfi eñ. xix. Si tegarmmdleg e dnll bediés ibii. ter ipᷣm veũ ie vel diuiti rendut tpalia:
pijat mouet gneeſtfignen⸗ i. tes xix. Sicut d mlti: Ro illiꝰinohi cuz eſt intentus ſit ceũ vel ad diuitie mundi tpalia:
— et adit onptan a terra œu athan ab v. Bicut v laz pec HG. ij. xxviij obſcurus ipᷣm ordi iales / vel
qb dia pot et pheta qͥ qꝛ i oꝛati ſunt: yron mo vroꝛ Loth: ſcura vicã iij. opoꝛ 7 tenebꝛoſi nata:cu fini⸗
to hgnngtenggg Blen gee oecke Mume xvj ſiinobedien⸗ dicãtur. rter g tora illaop. fer nſa⸗
5 edlentizinigiig 79fregit en iẽs fnit oꝛi e xvj. Bi ecdien⸗ tet ꝙ ille 4 Quia ad ta illa o nt oſtenſt
ignlaan mhu inn es pilmo noell eetoer Plrerrad cabdo pꝛo qo ipeſ⸗ q eſt lumin ſit lu opa ſpualiter 3
eeren ielie Rzccſgrtenigin it. ij. Re adilit eu dnio e⸗ erke galdeae aeegeerf miolſa 7 dlara: db⸗
eſinnun pritnti . exempli pualit᷑ in aĩ g. riij. Sic in s le⸗ ex ⁊c. glo. it Math. vj. vicʒ ſit i ra: opoꝛ
iq; cquebentytn Colerote qꝛ ↄditionẽ is:hj etiã in ip aĩa: q nõ ſe ic inobedi? te eſt te. HMculus eſti vj. Si oc tintent?: ei
iq cue hencptſatu nei⸗ mo nẽ hñt mẽ in ipoꝝ ſignifi olũ in o ondi Shedreline Lneaenn. ioculꝰ tu fueri B6
tönnetioſus. ſta ſöimnecleta b uef adimpi mẽbri moꝛt ſignificatũ ẽ p⸗ ndis opa: nt:LZuce.xj tio: vide ů erit ſim⸗
araneſinn ramderna ltuahrene ꝛtui vel parali aarege Wasgen iqꝛ vadis ad rn malraPong Prei
Par nitofna⸗ . rituro pualit᷑: 8:q ↄditi itici: q nõ ofſi upꝑ wces: eccham fl lta bona exte
—— “ ĩ s eſſe c t: adille tio eos oñdit eẽ n6 ionem: ſi vces: ecce lumẽ i ectis exteriꝰ
prurneſigunt hſile f 4. 7 oĩln coꝛpalit᷑: ſic p oꝝ eriã dãnũ i dit eẽ mẽ te eẽ ey :ſi tñ iſta ſi lumẽ int genna 1 hmõ
n Nfacll anrentiſi li ſngi alijs ſcri :ꝛſic pᷣdictũ vonameenfigg eeẽ exterius vi a ſiniſtr. te eſt: q ad hmõi
E! umentſialto. i ſuꝑioꝛiboi criptur. ctũ eſt tel in bꝛeui oĩs eqtati s videt a facis interiõ exterioꝛem
rsdelſockt mo TLinobediẽ ediente rẽplis:q ſi ↄtrano: cendũ in nſticieuer eſt. ¶ Gco umẽ qoi
artey⸗ loci voluntateſui tpalit᷑:ß ediẽt:s fu es occiſi ſun ge lcut om̃ 2 dẽ: tentionẽ di regula: m etiã in
luntate tpalit: 18: t: ita es il é: 7 a qᷣ in fin dirigat: vult ꝙo iã ptz:4
gnonisloen el pere olun pli vi⸗ Zöeng fteneg defaſhe ta et vos pibi. . nenfe igee8 oparpad erpia
3cen . U Wi. etiã etn alit O. Vi 8 Pibi⸗ uq; boniopi pis me 4 dz opis reci ad ei ꝓl
tno wfaliad ſuperions Z ſi vel ad qð quãtũ i ã etnalit iij. Et nõ ſo der. iopis in fi rcedẽ xeſi⸗ reciper 4
facliad uper res i/ ut angeli in eo fui pibitis luz rare? ,fine vi iderabit e merce .
trabunt velad alis monentn excludeb geliq cecide fuit: oꝛdinati eope tem⸗ n ps perere dicẽ te volumꝰ it. Bʒ cun 8
W . rũt q wo i ati fuiſtis: . pð.lxviij tetes: Intẽ omercedẽ culuſ⸗
irionerſialijdotrullopette nebant. ant 7 in puteũ i o inobediẽ s: exclu⸗ e:pg. lxij ij. Et it elile ea dro vxſi
tiſtanin i Pelumtes Exemp. cierd. .enein wraſten⸗ vendfeeee⸗ Ed3 inſofugonen annoei matt Cai
infenus aſiiih dus alinis ie Heikrr ſe fuit p exep gine ᷓ regi gic⸗ po lur zanis iPar reae emertecisber golume:
eetſenntnotnintefinifi Erand. iesrfee liaſ ꝓoſito ꝙ atẽptꝰ et inob edi⸗ lũ atẽ:exẽplo ſt necurkenemb geht umꝰ⸗:
innn ealeſhl P. 1335 relige 0 eeAag öre =è
ſupeno⸗ unt rolitalt, holun/ dim ſe de eratiõe: ſij 1 ſi reiũ ſili ci:qᷣ ipm i at intẽdẽs i 0=
nihennuin e, iic lvnrgrs Gr PsEEiEr. ð c⸗
rſuppontuong, innice ſele⸗/ . bio moꝛtemoꝛial ge eſent meri 2 ed ol. cedẽ durabi en eloſit fa⸗ lij
g 7 * . . 7,. 3 . 5 . fa⸗ lij.
tonnmgalinu ſi inn kuesadcnrtc de Beuto.xvij pecce H etl eſua antepo is opibo fauo iles: fatuns u eſt.
ſiſige ig gperi o vij. rdotis audes nit bominũ ꝛes vel ag eſt:
nt oſ ſni aiu leges oaurr is. E. aus accidit mobeietiaß⸗ rüdebi qu Gthone nierf. audes in intẽ
nalln in inobiaz. ij iij rxvj. 7. xxxiiij egriẽti idebit uant᷑ ab hoĩ it wi ꝓ fanore n intẽ
wunhuslli nlmnni i SeEYE , Si fillꝰ ẽ: qͥ h ci vult ats vel uesad enn tnilac fegutnt aſe
ſvittinetnieſl ccihant Ranees gcge Pan eatlo⸗en midat: gdere si pter mercedis atrariũ ↄue oi laudãs coꝛaz
ntni aliſinii baa pit mercedẽ: pᷣuaricatio: eti vdiderũt ip qo tot aliq illoꝝ q̃ſ puiratẽ gote rtitur laud vel lau⸗
mirßnniinnu i1mrr abillis uerenorcinobecla e eens ſporingur. Drer rerne wren anic dhe
rfiunlue, q by in Ke qb obediunt 5 utabectentrn nmſec ne ſins tering Bat⸗ anrañe Ppr
noco hobe uin ngllan ũ 5 ri pce n vhrile e gaͤr egleutes uvie werokord omun e benmtoſ Dnol denls,
nngainſoſ H li knutautan betãa Rorne fne gis r Hicliop op firlaboꝛe⸗ ror
nignunnenin iud faciendũ nuitãtad c modgu indicautt. h intendentes: ui vo pt telas a moct
nagti niftinin ↄtra ſtatũ ſuũ i in loci omedendũ icauit onoꝛab es: omnia ha er ruͦ o ranear
nuſenitiher ſeunt dãt hyl ſuũ alio qᷣn atser teinoe dũ ? bibendũ mam h untur coꝛam habebunt opant im fin 8
hui groai lic⸗ Rr earePeſt rem nodoab he gleemr 4 nrackoergrio⸗ roro mundo ſemmpert er a
appꝛeciant en non oſenti is qlicet viſi : vl ie⸗ eſtinrentn rcedem: quzã emper: et ꝛipſi
:qꝛ teſte entientes plu iſuz oñ iq; a cvo. j. ones coꝛdi ãdo manifel maxi⸗
eer in eiſtols dd Ni⸗ aPogte dtrlekir, Gn Ertane jrtenali co⸗
M epiſtol aa Re⸗ Fopek dirgan menen käimgr Lonofmen
irlktor lermanrsftone⸗ bo eñ cr hond⸗ icage
ſcreter cogitationũ? i eiqꝛ i eope eg. ij. Ad ipᷣ

Ard. ij.
iiij.

VYV.

vj.

um:facit operanti meritoꝛium.

Intentio

Ex iam dicns ratio in parte ptʒ ſequentiũ. Quia
exquo intentio finem intendit: a quo tota venomia⸗
tur actio:patet ꝙ diuerſitas fſiniũ intentoꝝ diuerſi/
tatem facit in actionibo ad ipſos fines oꝛdinatos:li/
cet actio in natura ſua ſpeafica:non ſit diuerſa. Ad
cuius amplioꝛem œclarationem tria reſtant oſtẽde
re.¶CPruno ꝙ ad opus qo eſt œe natura ſua in quo⸗
cũq; hoĩe licitũ ⁊ honeſtu:intẽtio foꝛmata facit ope

rgnti meritoꝛium:⁊ nõ foꝛmata nõ faeit meritoriuʒ.

Becundo ꝙ intentio foꝛmata opus eſt e ſe dubi
Tercio ꝙ opꝰ qðᷣ
eſt de ſe malum:nunqꝙ intentio que eſt bona ſolo no/
mine bonũ reddit. ¶ Zd pꝛimi veclarationem ſcire

conuenit: q' opera æ natura ſua bona vt eccleſiaſti⸗
cos ſuſcipere oꝛdinesoꝛareſpᷣdicareſieiunareireligio
nem intrareſelemoſynã daremanibo etiam quano
qꝙ́; laboꝛare/mortuoꝝ eſſe executoꝛ huiuſmodi:que

om nia in illo qͥ habet charitatem:et intentioneʒ foꝛ
matam ſunt vite eterne meritoꝛia. In ullo vo qui ex⸗
tra charitatem et pꝛeter intentionem bonaʒ: iſta ea-
dem oꝑa operat᷑:nõ ſunt vite eterne menitoꝛia qꝛ ad
eoſdem oꝛdines z ſtatus eccleſiaſticos poſſunt eodeʒ

die: ſed nõ eadem intentione duo venire.vnus vt mũ
dius ⁊ ſecurius deo ſeruiat:alius vt lautius tempo-

raliter viuat. Primus meret᷑. Scdus cemeretur.

¶ Item vnus dare poteſt elemoſynam intuitu cha

ritatis:alius intuitu vanitatis x. Iteʒ in vno agro

poſſunt duo manibus laboꝛare. Vnus vt cũ fideli-
tate in ſtatu ſuo viuat et reddat que ſunt ceſaris ceſa
ri:⁊ que dei veo.Alius intentione cupiditatis:vt di

uitias młtas ꝑ phas et nephas colligat ⁊ ſuꝑbiaʒ ſu

am nutriat.pꝛimus meretur.alius non. Sic in qui⸗
buſcũq; oꝑibo wmeſticis:⁊ alijs ſollicitudinib:que
habent circa wmum tenendam pꝛolem nutriendam
et huiuſmodi. Gic etiam de teſtamentoꝝ executione:
⁊e qua dictuʒ eſt. Y.iij xx.¶¶ In omnibo ergo qui in

ſtatu ſunt charitatis:qð ideo addit᷑ dicendo chari⸗

tatis:ꝗpter infideles:et qui in moꝛtaliſunt peccato.
qui quantumcũq; opus bonũ bona faciant intenti⸗

one non tamen eritillis vite eterne meritoꝛium. S

qᷓtum ad omnes qui in ſtatu ſunt charitatis ſi ſci⸗
re velint:quis opus illoꝝ poſſideat:meritũ videlicʒ
an vemeritum:radicem reſpiciant intentionis:ſicut

ad cognoſcendum cuius ſit arboꝛ ramia fructus:ſti⸗
pes ſeu radix cõſideratur.quia licet rami ſuꝑ alteriꝰ

aream extendantur ⁊ fructus ibi cadant tamẽ arboꝛ
illius eſt:cuius eſt terra ve qua ſtipes aſcendit et fru⸗
ctus ſuꝑ alterius terꝛam cadentes infra triduum col
ligere põt.ſiẽ pʒ ꝑ legẽ in digeſto nouo.li.v.ti.x glã

de legenda.l.ait pꝛetoꝛ.verba vo legis:hec ſunt:ait pᷣ

toꝛ glandẽ que ex illius agro intuũ cadat: quo minꝰ
illi tercio quoq; die:legere aut auferꝛe liceat vim fiei
ri veto. Glandis nomine omnes fructus continent

hec ibi. Ita in pꝛopoſito:rami operationis qui ð bo

na oꝛiuntur:et aſcendunt intentione:ad inanis glo/
rie oꝛtum ſe aliqualiter extendant:dum inaniter de

illius laude gloꝛiantur. licetq; fructus illius opera⸗

tionmis verſus partem terre illius aliqualiter cadãt:
dum mercedem operis quodãmodo in illa parte po⸗

nit:dum pꝛo mercede illa animoſius Poretetee
one aſcendit

dum operatio illa ex ſtipite ſeu radice bon t
intentõnis:et fructus illi longo tempoꝛe in terꝛa nõ
lacent vanitatis:ſed infra triduũ ↄtritiõiscõfeſſio⸗/

nis/⁊ ſatiſfactionis colligãtur nec arboꝛẽ necramos

nec fructus meritũ amittet. Ita econuerſo. ſi inten
tio ſit mala licet rami operationis ⁊ fructus verſus

bonam partem ſe extendere 7 cadere videantur tam

radice intentionis veneno mali infecta totum pon⸗

dus ramoꝛuʒ intoxicat᷑ et fructus amittit᷑.qꝛ teſte de

creto mala intentio facit opus bonũ nõ valere.xxiij.

q.v. cuʒ miniſter. cui concoꝛdat btũs Oꝛegoꝛius di⸗

cens:ſi ſemel coꝛ intẽtione coꝛrũpit᷑ ſequentis actio⸗

nis medietas ⁊ terminꝰ ab hoſte callido ſecure poſſi
detur quoniam totam ar boꝛẽ fere ſui fructus ↄſpic:

quã veneno in radice viciauit.¶ Patʒ ů ꝙ ſic in obe

ribus eſt diuerſitas meriti et vemeriti ex diuerſitate

intentõnis.ſicut in arboꝛibo⁊ fructib eſt diuerſitas
ex diuerſitate radicis:q; ſicut ſeqᷣtur:ſi radix ſancta

et rami: Roma.xj. Ita ſequitur ſi radir intentionis

phana:et rami et fructus ibi diu iacentes erũt pꝛo
phani. Scoo intẽtio bona dubia in meritũ couer

tit: ſicut patet in his q ad infideles ꝓxpᷣo pegrinant᷑

cũ intentiõe:vt in ꝑtib illis fructũ faciãt aĩsrũ: qᷣd

licet dubiũ ſit vtrũ fructũ talẽ ꝑ eos veus illucoꝑa⸗

ri voluerit:bone tñ intentionis mercedẽ nõ amittẽt

Ddũmodo ſi fructu illo ſe illuc fraudatos inuenerint:

vij.

alibi illum querant:nec hoc faciendo inſtabilitatis

arguant᷑.ſicut nec canis qͥ pꝛedã in vno loco nõ inuẽz

tã:in alio qerit. Iſtis ↄcoꝛdat æcretũ dicẽs.ꝙ oꝑi
indifferenti intentio finẽ imponit.diſt.xj.quiſqᷓs.et
c.xlicie.¶ Tercio vᷣo intentõ nõ facit bonuʒ:qð eſt
⁊T ſe malũ:ſicut ptʒ ve ↄmittente furtũ vel vſuram ꝗᷓ
ſunt ſe mala:vt ex furto illo eiemoſynã faciat. qͥa
dicit vecretũ ꝙ bona intentio nõ excuſat malũ opus
a non eſt. per totum capitulum. dicit etiam lex ci
nili

s. ff. w furtis. li. ix. in digeſto nouo.lege q ſaccum.

vbi dicit᷑:qui ſaccum habentem pecuniam ſurripuit

furti etiã actione ſacei nomĩe tenet᷑ quis nõ ſit ei ani

mꝰſacci ſurripiendi.Sicut ptʒ in dicta.l.qͥ ſaccuʒ.ex
quid patet ꝙ rõne mali qð facit tenet᷑ ad omnia dã
na contingentia:licet illa nõ intẽdat.¶ Ex pᷣdictis
patet ꝙ ad hoc ꝙ liber vite noſtre ſit ꝓfectus:reqͥri/
tur ꝙ ſitſcriptus intus intentione bona:⁊ foꝛis oꝑe
liciro:qꝛ liber ſcriptus extra pulcra ↄuerſatione:et
nõ intus bons intentiõe:liber eſt hypocritaꝝꝑ⁊ cece

ptoꝝ foꝛmatus ad modũ libꝛi antiq: qͥ nõ eſt in vſu:
vel qͥ eſt intus totus putnidus vel ir̃is ſcriptus iude⸗

oꝝ vel grecoꝝ vel quibuſcũq; alijs vfoꝛmatis:intã-

tum ꝙ iuuare nõ põt:qͥ tñ exterius pulcre oꝛnat᷑ ad
creditoꝝ veceptionem:qͥ dñ tanti eum extimant pꝛe

cij:quanti exterius apparet in vecoꝛe:multum ſupeꝛ
illum mutuant ipſo ꝓ pignoꝛe excepto.recte lib iſto
rum interius falſi:exterius ad alioꝝꝑ oꝛnant᷑ veceptõ

nem:et ꝓpꝛium lucrum:ſic libri bypocnitarũ intenꝰ

ſcripti literis peccatoꝝ:in puluere terꝛene cupidita⸗
tis:ſuper fundamentũ maleintentionis:exter ꝑul
cra ↄuerſatione ꝓpter lucrum/ vanam gloꝛiam vłſe
culihonoꝛem oꝛnati:æ quibo lr̃e quia ſtabiles nõ ſũt
vtpote que in puluere ſcribunt᷑ ineternuʒ in libꝛo vi
uentium non manebunt. Sed ad modum libꝛoꝛum
talliarum computiſtarũ peracto officio frangent᷑:
⁊in ignem pꝛoijcientur:quando libꝛi ſcripti intus et
foꝛis in am ariolo ponendi ſunt celi.quoꝛum libro⸗/
rum licet vus vtranq; reſpiciat:et reqͥrat ſcripturã
tamen teſte vcreto plus intentionem reſpicit et vo/
luntatem qᷓ actum.xv.qxj. Si ſacerdotibus.et. .ſe
quenti in fine.xxij.q.v.Qui peioꝛare. Mon ergo qui

dicit vmine wmine.ideſt qui bene loquitur et bene

operatur niſi tercium addat wvmine bone intentio⸗

nis intrabit in regnum celoeum: quia ſigna non ha⸗/
bet ſufficientia ideo expelletur ab illis qui dicent:.

Signa noſtra nõ vidimus:noſtra inq; noſtralqꝛ nos
ſoli ſigna videmꝰ voluntatis ⁊ intentionis.

BHone intentiõis neceſſitatẽ oſtẽdũt tam pᷣcedẽ Are.iij.

tia qꝙᷓ ſequẽtia qꝛ ſicut neceſſarium eſt arboꝛi habere

radicem ⁊ operi funda mẽtũ:et ſcriptoꝛ oculuʒ.⁊ na

uiganti:q poꝛtum aliquem intendat ⁊ recte ſagittã
ti: ꝙ ad metam aliquã ſagittã dirigat ita neceſſaria
eſt in omni opꝑe bono:intentio recta opꝰ uefſe 7re
gulsãs.alit᷑ opꝰnũqꝙ; bñ regulabiturnec ad ce

u afcẽ⸗

viij.

ix.

Gentomultip erpunitio Gept
Snn adprlnum ſiconſigeret

4 hganſmatafvmnſemna pſi

tſihabet mamoriginempſperte
Aiginniducſttnſticn bon
ſanctus thomas cha ſcde g. rvj
conſigeretput habet anſamact
Gevoluntans. ſieplurts habetoꝛ
Nonq aliqtoerpeſſima onginarn
biaqter hocyoglignis pelletalten
lidetproſperitotiin his inguibnn
lumenapoſtolns ad Galath. ie⸗
cficamurinanis glonieupileinnn
Ineliguidus domarren habet
llioicellcergni Alöginnidenteqn
Indregridnervelſennito ſuolucrant
Galiomumluanmillommlncriſit
ntpatet ddfabolo lanone. V.
nmmahesſtabatomſiond
nulcennlinadnind guibus
5 dantur velquia matoremce

Nenlunt:quevtminnant ült
Ount, dl Keuem

fionede
tione nedti
mins W 6
N egdh
en inecn
imnin ſanen.
rho eiſehl J .
Srollhifn ir aln Inuidi
eann ſ. erſi Ue 1 onũ finẽ
tebolbidilirnn d H õ
ona dub en W dnir abe⸗ Ende Beſenperneg can.
beniie hnmic at. Sne et i ehirtola ler rmna vir per vo
ranttere 4 ganrir. nrcgilinnoft⸗ ſren SSõõ her wern emiſſemfi Vj.
tanioneets glarh: z eſt. Se ꝛanti quẽ a:qꝛ manu: mitte⸗ mine nxit dies. em faci⸗
l lonns dus il gn numo debet er⸗ quẽ poꝛt non hab ꝛalitere bu panis ill es. Et ſic i gientiby
lueße nenre Aope HHõ rgooculus tuz petat ent q dirt⸗ Zinermmedhe⸗ cipſis m quoꝛu
tirlutfut, damttir õ ns intenti nullus vontu⸗ longati indirabalbiet male iean
rdocſeidd in ntet rerernale erer: a ſi ca m alere Jen verarlonemn aermalie h is illoꝛun
niseon nenen V nullo :et ex ali⸗ rpentari precedẽ us re vitaʒ ij tammi malu cepit. iſt n no⸗
Negz lnſtabrfe t: el ſcri modo r alia p agrius ede m di aʒ in miſerabi 18 QJui eagb
tinudäirr ublite õõ opusr terer faellrenz . honmn., d s un Nopker⸗ omni
W Etl r qua el quicũ ectuz f⸗ aaillterſe dat qui ines ipſe i. inetenz gonten⸗ paruã
nofii tNani nd no ando i cũq; c z faceret. i terſe tece⸗ a null ipſe in b tem poſi⸗ gerebat i ac⸗
Ofmeimpani nüdici e s dirigi ntentionẽ onſimili⸗ t. ita n ede⸗ tur: us in c ꝛeui e itus erat at in car
RFoin Gntdltn e dode ex pt git:qui oncadl ilis artii ec pic riet tam carcerei moꝛte ſi rat:du ar⸗
NKimentin guitel m eoculũ: mere ucra v ifex ſpiri toꝛ/ miſerabi ꝛen in rei illo vltr e ſua: q 1os occi
5Aohen kbonnz ci er led laſictũ u op noꝛes h nia non peioꝛiſ enonnu um vi rtus:
fund efuni abes poteſt: ogic e, operari vicl umag videli ſolu e q; exi. nullii viuere dici⸗
P funtoilo Apſanamz le eſt artifi⸗ opus f⸗ rigit. Et videtu 7 idelicet um vnu h iſtunt i inuidii ici⸗
Untenti kiemoſpnäf famq leſti⸗ quia a ici a cir facit toꝛtu talis ſeip Pvna ſerticer gaud inuid ominez ſe aditiõis iſto ſunt
— c lens e d malote cuſtãtibo toſuz: id bm ſpr/⸗ da eſt idunt: qui ent dun ed multos Pum
—— in po ririn Ani Parſenegeran ponn Gan, WBernnogl. i; Alonaheaefoe
rin eſn ickn Nn d xluiij. i. ntende ergoliſ 77. qꝛe h dl⸗ pꝛiam n odef dabetſnſnes⸗
rln dpeſto ctiunlera ant 7 in o ide ergo d po oc vti⸗ tur: ſii ec pꝛol qꝛ? per ratre t ſpiritua-⸗
lainb Nono.e d xxi greſſu mnibo f. pſper ꝛtum . r: ſicutmij onga homici m ſuum ritua⸗
ℳ ntem lege ſocan lx. 8 tuos: actis tui epPpꝛoc. regni ce bus it miſer i nt:ne cidium illu omici
anomi⸗ unh n. :Prou tuis pal ede reg 3 aſſimil ille lu ctantũ f illud mici⸗
homietenekn umonmt erbioꝛ alpebre gna: a patr ant Yo cratus fui requen vitaz
larotzl nonoͦſtaieni . um. iiij tue pc ſeph eplus dili ſeph qui uit om ter lu p⸗
. olltagnl. 2 Mot e⸗ ſeph ſu iligeb qui ei inui nes tales cran
glic indical ⸗ uidie. a. J). vj. veph ſuper om af. Yn s orn eo rales fi⸗
tllanii; itur oꝛi . Ppo ilio in nt:tum qui
lanbinktt 2lomna di rudi girur ongoroꝛigt rimooſtẽ SJðUMWK nia
entionebe rreqti ſpiri s peccati ulticia rconditi as. Scp̈o i at: Geñ. naioꝛis i Ffas ſicu polim in
negge ona: rfons gi⸗ ritualia ſi ti magni oſtendi gitiones 7 ſi o in Et eñ. xxxvij nuidi tpatet i itaʒ: tũ
ettapblg zweſſct, dhe A la. S a ſimul gnitudo. it inui 87 ſimili nonſolitejgz⸗ eet odij n oſtenſinn
nöͤelibereſth Muerſationeret 1.j. Serio mil il7 tem o. Quint idoꝛũ. Q i⸗ erſoꝛum um pꝛechi ij fomit enſio⸗
llet tint. .—4 tipi poꝛalia ege nn. ani fratrun echctii. em mini
oduilibri Pppochtapd b tum ad plex puniti ig oſte ius 2 matoꝝ i um JYor incar ini⸗
iheiontig nͤeſt j. bet ca pꝛim nitio. G endunt peccati um toꝝ in xefe Voſeph: cerati
umtulln needntſe tm̃ h uſam occaſtona ſi conſi eptim ur peri⸗ c animaliũ fectibo. verũetiã vel etian
buſaig lſisſenmmoie ½ abet yn caſional nſideret i o remedi cn⸗ onditio Terciop coo ven 5 reꝑ. im per⸗
Mſcigzelisſ ani uia i onam oꝛigi em et paſſ inuidi⸗ g. licz m nes. 4 o peſſim enoſo⸗ uimo i Arxr. ij
gtiatmu Tennen Serihe herng nenpiperſaten a put h iz wultnod WPermunz inoplanee Eiincudell⸗ h
Ji us the triſtici. peritatẽ ſic in g⸗ ebꝛoſa ras h m in onũñ ſe cil⸗ ik⸗
goutant 1 je ohat ad conſid omasſea icia atẽ vid generali m qdã g beã anet equu
tont um rriini d ideret: cda ſcõ bonis ali⸗ eliq; ali⸗ 1 nq; elcy Iãmod t aditiõ is oſte tuntur
aiueggtugmaſ Anbinntanber e. q s alienis: alien dies elypſatißm o efec Basgeſ epar
moltumit ntati habet c xxxvj. arti⸗ 8: ſicut diẽ us vid pm inter ip tuoſam: ãtñ h ur:
lgnoꝛecepto per anq; ali g. ſic pl auſam articulo.j t diẽ Pquãi endo cl ter ipᷣm m: ꝙ vi⸗ abet
d reae lib iſt bia: lqᷣb ures h actiu j. Si ? inter clanitat planetã icz vn te
ius adaliopo⸗ telbilto la: qꝛ ex h ex peſſim abet oꝛi⸗ iaʒ expart 1 o ab alijs rpoſitionẽ em vel peore eten
ſclibnih uni neſtd nidet p ocalu⸗ a oꝛigin igines einui⸗ Balsd inene! eimme ngoobun oꝛc illo
iclibnbypocntaminten' tam roſperit qnis vel nar matre: Pꝛin Poret w ſole uce del ſtsobhnfe een 8 4
inpriugetenen en anenePoſt itati: in hii⸗ let alteri re: vid elii mo em etno lex luna.i ectant᷑: fuſcat nenda
teſ ecupigite efficia tolus is in qui ipref. lelicz ſu nit: 8: quii in eclvpſi ꝛclare vi ad tps
ubimmmna . muri us ad quibus pᷣ erꝛi ei u :et lun in lumĩ ypſi na videa ne
entenn Inali⸗ nanis glo alath. vj us pferri us in⸗ pedit: nen ein ſeſoli nq; ſoli⸗ tur: ſij
naum vanamglon illi aliquib glorie .vj. fieri ricupit ſ it: In 1s ne nobi⸗ s vlect io innan ſia
