necadoꝛant ydola:nec fratrib ſuis ideſt iudeis mu⸗
tuãt advſuram vel ſabbata frangũt. Mota. P. vijj.
H.⁊ tamen in miſeria ſunt. Inter nos vo vidit totũ
ↄtrariũ:ꝙ videlicet dei mandata peſſime cuſtodimꝰ
tñ gens noſtra ſtat ⁊ regnat.Ex qua diuerſa foꝛtu⸗
na motus fuit arguere ꝙ caſus illoꝝ ⁊ miſeria nõ fu⸗
it væfectus operũ:ſed fideir ſtatus noſter nõ fuit ꝓ⸗

F un.
Pre opera:ſed ꝓpter fidem illoꝝ oge bona nõ
abent quia talis fides ſine opeꝛibo moꝛtua eſt: Ja.
ij. Sed pꝛopter fidem ⁊ opera aliquoꝝ bonoꝝ inter
nos. ¶ Igem obijcitur.quia per iſta videt᷑ ꝙ chꝛiſti
ani væberẽt potius captiuari qꝙ iudei: quia peioꝛa fa
ciunt. Iterum per iam dicta non videtur ꝙ velictũ
infidelitatis ſit cauſa captiuitatis iudeoꝝ.quia ſic
ſaraceni eſſent captiui:quia fidẽ non habẽt.Reſpõ
deturꝙ licet chriſtiani miti peioꝛa faciãt iudeis:et
ſic ↄtra fidẽ illoꝝ operent᷑ tñ inter eos ſũt aliqͥ boni
qui fidem habẽt ⁊ opera:qui chꝛiſtianitatẽ ſuſtinẽt
ſuppoꝛtant /ſſicut medulla arboꝛem:ꝙ totaliter nõ
ſiccetur:licet aliqui rami ſint aridi. Inter iudeos
vo nullus eſt qui fidem babeatEt ideo vbi nullus
eſt humoꝛ in arboꝛe: tota arida eſt:⁊ caſui ⁊ igni di⸗
ſpoſita.Ad m reſpõdeturiq; ſaraceni nunqꝙ; legẽ
bonam aut fidem vei receperũt. Nec ꝓhetas depo
pulo ſuo ſicut iudei:qui legem bonam æo cũ eis ⸗
quente receper̃t:⁊ qui ſe ei ſeruituros fideliter pꝛo⸗
miſerũt:dicentes Exo.xxiiij.Omnia que locutꝰ eſt

vminus nobis:faciemus.ſed poſtmodũ circa fide,ʒ

naufragauerũt.j.Chimo.j.nagantes illuʒ quiin le
gequam dedit pꝛomiſſus erat.⁊ peius eſt pꝛomitte⸗
re et nõ tenere pꝛomiſſum:qᷓ; nõ ꝓmittere⁊ non tene
re.quia quando pꝛimꝰ facit ↄtra ꝓmiſſum:cõmittit
7 inobedientiam mendaciũ.ſecũdus vo inobedi⸗-
entiam ſolam.pꝛimus grauius:ſcos minus velinqͥt:
ideo pꝛimus maioꝛẽ meretur captiuitatẽ ⁊ miſeriaʒ
Sici pꝛopoſito ve iudeis ⁊ ſaracenis. Nota.C.xvij.
xxxiiij. Et.M.ij.iij.patet ergo ꝙ licet ſaraceni infi⸗
deles ſint ſicut et iudei:iudeoꝝ tñ infidelitas graui⸗
oꝛ eſt: pluribus penis digna.e etiam cauſa iſtius
penalitatis potius infidei q; m operum vefectu que⸗
renda eſt.hoc oſtẽſum eſt in operib qne faaũt.dẽ
oſtenditur in penis quas patiuntur certũ eſt ꝙ mul
ti indeoꝝ frequẽter duriſſimas penas? finaliter vi
liſſimã moꝛtẽ ſuſtinuerũt ꝓ fide iloꝝ:młto videlicʒ
Fuioꝛes q; miti martyres ꝓ fide pᷣianoꝝ. q; freq̃nt
auditũ eſt ꝙ pꝛo zelo ⁊ furoꝛe quem habẽt ĩ fide illa
Tteſtatione legis noſtre blaſpopemauerũt ſacramẽ
ta legis noſtre:ſuper quibus ↄiuncti:traditi fuerũt
ignibus:quos euadere poterant:ſi fidem illoꝛũ ne⸗
gare ⁊ noſtram accipere voluiſſent.in multis terris
vbi iudei habitant ſi fecerint aliquod factũ pꝛo quo
bent ᷣm terraꝝ conſuetudinẽ per pedes inter du⸗
os canes ſuſpendi:ſicut pl i inter duos latrones ſu⸗
ſpenderunt chꝛiſtum:vel pꝛo quo debeant cõburi:
ſi ante ſententiam datam fidem noſtrã ⁊ baptiſmuʒ
ſuſcipere vellent: vita eis datur.pᷣeligunt tamẽ poti
us illas ſuſtinere penas ⁊ moꝛtem:q; fidem ſuam ne-
gare.nec tñ vnqᷓ auditum eſt ꝙ cæus pꝛo ſic moꝛtuis
talia oſtenderit miracula:qualia pꝛo ſanctis oſten⸗
dit occiſis in fide chꝛiſtianoꝛum. Iſti.n.ydola xte⸗
ſtando infidelium:a caput potius ponendo qo bꝛe⸗
ui hoꝛa amputatur:anteqᷓ; fidem chꝛiſti negarent:ſi
cut patet legione thebeoꝝ/⁊ ſocietate Aauricij
ſocioꝝ eius/⁊ multoꝝ alioꝝ:multis miraculis qui
bus mundũ repleuerunt:poſt coꝛpoꝛis moꝛtem cuʒ
chꝛiſto viu ere oſtenſi ſunt. Illi vo ſacramenta xete
ſtando chꝛiſtianoꝝ:que quidem væteſtatio eis lau⸗
da bilis eſſet ſi fides noſtra mala eſſet.ſicut ⁊ laudã⸗
tur chꝛiſtiani martyres qui modum væteſtabant᷑ in
fidelium in ſacrificijs ⁊ huiuſmodi.Gicut patet v
katherina:⁊ in fide moꝛiendo illoꝛum:nunqᷓ viuere
poſt moꝛtem miraculis oſtẽditur.nec toꝛtoꝛes illo⸗
rum a vemonio vexantur vel occiduntur:ſicut tono
res martyrum. vbi vnqꝙ; audituʒ eſt/q ad ſepnlehꝛũ
talis/vel ad ſepulchꝛum apoſtate in fide noſtra/vel
ad ſepulchꝛum crudelistyranni/vel cupidi vel alte⸗
rius mali chꝛiſtiani/qui mlta ſuſtinuitſ⁊ moꝛtẽ paſ⸗

tchuüſtos:n non .
udt ölinunaanlmn
nrncſſune nio: ſicut patet
ocũ Eta
te ſeqyuntin bücobE
nelnmnmniſn asan
lolromanugci doe ellle e

Hieliaopatatperhocnod ſeguik. E
ten uinboſinnſaifici rintn
ibomineno wſclanonisnd diczad onſun
fmenparſeuerebit dſolatio Patet ergo⸗
peſumptas captintateillop ihrophene
Nionlugeinon gedentes chritum ven
len enunt. Jcemoſtencnit ratiöer aucto

iopꝛino Teutro r phi omimtta⸗

cpoſtiypenituentzobediennt ror⸗
it E rniuerſi tems in quibvo oiſperliſñ
Ieiuiteſuaot;introcucerin terra quam
nutpatres op:maloꝛis numneri p uz faci
ſuytpetresſel Ded catumeſt gnuncdeo⸗
triunt: feeguntpattes tom; Daltpe
glon ſütteinannoneſtnii qui⸗
HäAſugiffiiklittne Becüco ſuntistr
neſeptilllon. Geneß nir gndc ſacdbi
frinproppeti venture uenunciins
ſenurte det
Ceptn; Tinda dur fendrec

Il
ſeg
Dter fctsirudline „
niunte Figes liiij.
vonus ene uronr * . 2
inp Pblmnd ſuticf Elitr ſus ẽ durioꝛẽ in mala vita ſua:ꝛ plures habuir trild 2o⸗
ſiras nnnregee . latões ꝙᷓ multi martyres:cecus enmmnanwel⸗ Aleranan Geahoeſtare nõ poteſt ꝓprerduo Pꝛi⸗
tcapnin unneg en firmꝰ ſanatus:vel moꝛtuꝰ reſuſcitatꝰ:q licet mira⸗ Alla a pꝛomiſſio de ſceptro facta fuit tribuiin
cnſt Uleqnl fitintenk uld bile nõ ſit in malis xpianis/qui vitã nõ habẽt bon/ fnit ſiutparer, trib infra montes illos incluſa nõ
lor eenlnln undcderg nec martyrij titubã vel cauſaʒ q pꝛo peccat ⁊ in pec ſſet paret perhyſtoꝛiam lr.j. Scd̈o: qe hor
dabeperen nnufti ied catio ſuis moꝛiuntur: eſſet tamẽ mirabile in indeis: pics malAAdquod pꝛediuit es. Oſee. iij. dices:
ropenng inr eſn lgie ſ fides illog eſſet bona:qui pꝛo feruoꝛe legis illoꝛuʒ ales multos ſegebut filu ifrael ſinerege ſine pꝛin⸗
farnetnigelchlſimnnein, rin ſige ſua noꝛuntur. dater ergo wfices iloum Dmnhrir ne laer horioſ ſine eltari v ineephot/ ꝛſt⸗
ninnetlongen iſinet valida non ſit: pꝛo qua moꝛtui ⁊ v terris mitis ban nen nebHin. Er contra illud aʒarias facto in ſe ſpi⸗
ulfidm aht arigt.: hlterzd niti ?⁊ incarcerati/et multipliciter afflicti miracula n vr.ij. Parak xv. Cranſibunt inquit dies m ii
ietn Plgt Er her iulig G nulla faciit, quia cum captiuitatis effectus vel mi n labſ; veo vero/ꝛ abſch lacerdoteſr abſ; woctoꝛe
nndeninck,ceoflui menloꝑ vefectuo in vita vel moꝛio ? openio que la⸗ tei Craſltaevhr ob hetias opoꝛtz tpe poſt moꝛ⸗
n ſhöͤcen in nſleinin⸗ ciunt vel pems que ſuſtinentamuemin ms Pockkernt⸗ tem chꝛiſti impieri:ſi velint dicereꝙ ante rege caru
tneheit a an ngite tet ꝙ tora cauſa ſicut iam oſtenſum eſt:ſit er parte il qno erenhl r ſacniiclo ꝛ2 hmot. hoc eſt cotra hor
ntan lgandan ar di loꝑ infidelitatis. Et non ex hoc ꝙ aliqua orahif hir nercl erut: videlicet ſemper regẽ habuerũt
iguiſe aiminnn Aocſes d, que adoꝛare non veberent. quia hoc non faciunt. qꝛ Nil 1 rte caſpios. Et pᷣterea qualiter ſit de alijs
Bengiie sficltnn, ſolum wum celi quem magnu vocant adotant her oↄditionibo in auctoꝛitate incluſis:lege nunc carmue⸗
disfacleng ſchnnla rehdan⸗ bocꝙ non adoꝛant:ſed potius negant chꝛiſtuʒ: S ront niſi poſtch lex ver chꝛiſtum finita fuit. Patet er
firThun⸗ nnimnituf, adoꝛare veberent. equo in po. lixj. Et väguhnnt go q errant ꝙᷓtuʒ ad hocꝙ dicunt chꝛiſtũ adhuc nõ
ltnniſen trllglin rxiſj. Eum oẽs reges ⁊. ¶ . n. pec cauſa ſit captiuitat! Leurfe F ho ernam erranr male vicelicer intelli⸗
rhomiſumni ecetſſunine eokꝛquia uidelicet chꝛiſtuz negant pulcbernimepa⸗ Banſa evt fum atrAa ere luͦt. cui⸗ erꝛoꝛis vna
Gopeinened Vnnittgern tet Dan.ix.vbi ſic pꝛophetatum fuit:Occiderurin- raula e: vt fugiat pianop argumẽta:qui p ſenptu⸗
n ſatmigniſin ücr quit chꝛiſtus:a non erit eius populus auren nege⸗ . en oendir eiſe cherntuͦin lege pꝛomuſſuen / aud
⸗ warunu tchcni⸗ ſdoirhen turus eſt. Di populus iudaicus qui chꝛiſtum occi- uſeratgr. Horn reſtunonia ſp betag que ſpo
Mallub ſcho nigla dit ⁊ negauit ꝗpter cuius occiſionem 7 negationem Zu ern. vidẽtes ꝗ chniſtiani ſic argu⸗
inennn anni ro mit captiuati fuerut a romanie: ſicut patet er verbis qᷓ ert enkſt ophere talla w po peedixertevideli⸗
runcebsrſimcmnis ot, Aein im ediate ſequunt᷑ in huũc modũ. Et ciuitatem ſuam cer S virgine: vbuit eſie wus 1 ho
1in porerapog iir i 1Cyj. Hieruſalem ⁊ ſanctuariũ.ſ.templi diſſipabit popu⸗ Knog. uit moꝛip populo ⁊ hmõi:queoĩa in chꝛi⸗
iucelludepptfifi ſioni lnſi⸗ lus.ſ.romanus cũ duce vẽturo.ſ. Veſpaſiano ꝛ⁊c. Et r. g neletesinedniter nos bñ eü
neonet liinne captiuitas iſta ſemper durabit qqiu durat ilioꝝ vid lien Ralrten cluſione virare:negat pꝛimuz:
ginfidclinee anſalſtus infidelitas: paret per hocquod ſequit. Et finis eꝰ ni E Braqnor nt nn Tm ernendt
H amum fanu. vaſtitas. ſiciet hoſtia ⁊ ſacrificiu: ⁊ in templo erit . ine en ondere optz male negãt Et xvj.
1s agnnn eſtait z abominatio vſolationis: vſq; ad conſumatione 2 rur ſeymeſ inlen. olit a1n tabut illoß ſernr⸗ 2W.
bnes urinnur cenuͤſtg n finem perſeuerabit vſolatio. Patet ergo tam ratõ ng melſas in ege v apheris pumſſus non ent
terduniſimaspenas filalityti ne ſumpta a captinitate illoꝝ ꝙᷓ pꝛophetico teſti vus:h purus hõ.qð pʒ eſſe ↄtra illud qð dixit Eſa.
hinnerüt ſihellop nito neig nio:ꝙ iudei non credentes cbeiſtumn veniſſe arcaft Pap er nan nobis ꝛ filt vat enoß ꝛer
angmeap fihe hundn. gfeſt riij. dem errant. Idem oſtendit᷑ ratiõe? auctoꝛitate ſũ⸗ rrnill Mige erſi humep eiꝛ:r vocabit nomẽ
Aor furoreuan hubet ie iia uij. ptis puimo Zeutro. xxx. vbi we' pmittit eis ꝑ Moy⸗ admirabilaſiliari s fotlſpater furuni ſecult
noſreblaſobenauerit an⸗ en/ꝙ poſteq;ᷓ penitueritaz obedierint xeo: requcet eos 14 mommrebban ⸗ õ t i
Pquibus Munctitmncit fnerit dñs ve vniuerſis terris in quibus diſperſi ſũt/⁊ ca Aſpiciebã na ee dels⸗ Jde batet Dan. vij.
arporemunt ifiſen ilonine⸗ ptiuitate ſua:atq; introducet in terrã quam poſſide qua ſi filiꝰhoĩs Venlrooterrſgngahgl,n nubibv celi
— terno Urnapartg S Degeenen un iipſuʒ faciet ꝙ; fu⸗ uenit. Et ciro poſtipta er ps⸗ edaaar vi
ftcenntoliquod fzctiro qno anr c foceant um eſt nuncxo meliug 2 fgnũ eiꝰnõ coꝛrupef. Jde pʒ Adicp. nqt
ol 1 . 3 2 rgnu e Jdẽ pʒ Aich. v. Et tu inqͥt
iſuetudine per pedesinter du⸗ obechiunt: fecerunt patres eoꝛuʒ. Bicut patet ſupᷣ beipleem effrata puulus es. i. viculus. loſa. in milt
utiſtirerdioslitenczſi⸗ e aſenereugtunonzel B Agin nonpe bus iuda. Ex te egrediet qui ſit pfiaroninint reoret
velhnogn Tn ne one ſceptri illoꝝ. Geneß. xlix.quod Jacob filijs ſuia ſaeug aehutlo:⸗ diebo eternitat!. In qua aucto-
tamfidan noſtr rbaptſnng ſpiritu pꝛophetico ventura pꝛenuncians dixit. non mdd de tur naſcentis. qꝛ nihil
4cs datur peligunttanipt auferturſceptruʒ æiuda 2 Dur r femoꝛe eins wone⸗ uit ab initio a dieb etnitat:niſi æꝰ. Mota.MM. iij.
nas moxtemncſfiſenſmmne⸗ veniat qui mittendus eſt: ⁊ ipſe erit expectatio rvlj. Ged vicũt e oẽs animeſuũt abeterno create: g⸗
liumeſt dus oſtenortns tium.i.vvnec veniet chꝛiſtus cui ſce ien Ibel re⸗ erizͤleeg reſſus poreſt eltigirer ꝛouiſiõe dinina
Nclarqualio oo nano ſtn⸗ gium quia ipſe eſt rexregum.quo vielente ſegerez mo fnir an eno pꝛouiſus il eegreſſus. Quoꝝ pꝛi
uſtianoꝛum tin olanr⸗ Ulox. i. poteſtas regia 1 wminãdi ablata fuit ab eis Pocs zirſinrabeterne uripklrerne t
nl annnnin in, quia poſtiqꝙᷓ verum regem.iſ.chꝛiſtum ante pylatum Poĩes ab eterno mn wi int puideta mveritareidgi⸗
nrftigenchiſtnginnt negauerunt:nunqꝙᷓ regem v pꝛopꝛia gẽte habuerũt . iter dixi 4 AeNakeeq
antecffigench egein abu ſingulariter dixit pꝛopheta d vnoq fuit ommibo cõ
ir ſodasteAaurih Eyquo ergo Yacob pqdixit in aduentu chꝛiſti ipſos . rolſi⸗
af untnmſol ſceptrum amiſſuros: quod innuitur in hoc quod di.· nerdleſoppntenon lbeg aloͤ et oibus ge⸗
ntapenunnumh eit wnec:quod etiam rei pꝛobauit euentus:nam licʒ gaoneagno HS zee Eſſet quaſioli⸗
nehe lifomnmantu ate ſub diuerſis capitibus pꝛopter peccata ſua aliquoni nereln dlcere egreſſus cius 4c ,7u mirii non een g
ng Areſtrio eb , L ge⸗ ater 5ͦre iby ahecgentis caruerunt: nũ⸗ idem Eſa.·xj Arrlerur. wign e eer 1 xvij.
utzlaudas⸗ ÿtamen illis fina literpꝛiuati fuerunt ante aduen- fra. Monſᷣm vrſio em oculoꝛumi
ſromalneſet at i⸗ tum chꝛiſti:nam etiam ill herodem re nhabinnn regarger. En lcobir neg fin
tteſtabantnn m etiam illo tempoꝛeherodem regem auditũ aurium redarguet.Ergo opotet ꝙſi .
quinogun 5 ututt habuerũt: qui licet gentis non eſſet iudeoꝝ oꝛiginet qui videat coꝛda: quia nullus . ꝓÿnit vus:
nuuſnecl ncjvinnt fuit tamen nitu. Quia m Yoſephum indeoꝝ pyſto Perne. Dutoroeda non vicee opoeteriafire
nengollorun,nn eosllhy niographum circuciſus fuit. Mirum eſt ꝙ, videntes m viſa vel audita. Ad id Feraunnin eimn aget
aſigitur nertorlo ſignum quod pꝛedixerat impletum non credũt.a in n mi ier duentu eius eri⸗
aucitijt 1 genoffifl eey. enr eſt ⸗ ec relpongere ſolent: ꝙ ſceptrum illo⸗ tuus venit tibi:iuſtus et ſaluatoꝛ:ipſe pauper ⁊ aſcẽ
0 . partibus oꝛientis inter monres caſpios: dens ſi . ange dol
vupoſtttne ſe . rontes caſpios: ens ſuper aſinam et infra loquertur pacem in gen⸗
.* nahui vbiſunt reſidui æ æcem tribubus incluſi tempoꝛe tibus:et poteſtas eius a mar vſq; ad mare. nan

xviij.

Jix.

Fides

mat eriã exultatõis haberet filia ſyõ de rege paupꝑe

ſuꝑ aſinã: vl quõ poſſet talis ſalua re:niſi eẽt æitas
intra bũanitatẽ ꝑ quãæ ſaluatoꝛ ſit: a marivſq; ad
mare wminiũ obtineat.⁊ ꝙ oꝑtʒ ꝗ eiꝰdiium ⁊ gnij
ad veitatẽ referat᷑: patet eypᷣſie in ps.lxxj.qͥ quaſi es⸗
dem vba ð eo dicit: vñabit᷑ inquit a mani vſq; ad ma
re. adoꝛabũt eũ oẽs reges:oẽs gẽtes ſeruiẽt ei. Cũ
vo ſolus veꝰ ſit adoꝛandus adoꝛatõe latrie:opoꝛtet
ꝙ; boc intelligat᷑ e vo / et hoc ẽ qd ibidẽ ſequit an⸗
teſolem pmaner nomẽ eiꝰ. ¶ Icem pbar p coceſſa
ab ip̃is infidelibo.ipſi. n.ↄcediſt xpᷣm bonu fuiſſe pꝛo
phetam: ̊ nõ cũ̃ ſicut patet in alcorans lege videli
cer ſaracenoꝝ. Sed cõcedẽtes pꝛimn: videlicet ꝙ fu
it bonus homo vel ꝗnpeta: cõcedere habent ꝙ fuit
eus ꝓbatio:qꝛ ipemet dicit ſe eſſe xeũ Jo. viij. Ego
inquii pꝛincipiũ qui et loquoꝛ vobis antech Abꝛa
am eẽt:ego ſũ ꝙ autẽ du it le efle crũ:ipſimet ↄcedũt
dicentes. Jo x. Mõ e bono ope lapidamꝰ te: ſed æ
blaſphemna.qꝛ tu homo cũ ſis: te iſm xũ fa cis. ⁊ q⸗
pter hanc cauſam ipᷣm occidunt o.xix. Mos inqui
unt legẽ habem?? kin legem noſtra cebet moꝛi:quia
filiũ ci ſe fecit. YJdem patet har. xiiij. vbi ſummo
ſacerdoti querent: ſi eẽt Ipᷣs filius vei bencdicti: Re
ſpondit ego ſum:qpter Aann cauſam adiudicatus
inrr moꝛti:⁊ non ꝓpter alias accuſationes.quia ?⁊ æ
illis ibidem dicit: nõ erant ↄuenientia illoꝝ teſti⸗
monia.(¶ ¶ Ex iſtis ſic arguit᷑:ſic dicẽdo:aut dirit ve⸗
rum aut dixit mendaciũ.SGi pꝛimũ vætur habeo ꝓ/⸗
oſitum ꝙ fuit deus. Si ſcom concedat᷑ ergo nec fuit
bon⸗ homo:nec ꝓpheta verax qꝛ nõ eſt boni viri ſed
peſſimi tamgrande dicere mendaciũ: quo quantũ ĩ
eo fuit pplin induxit ad ydolatriã:fa ciẽdo ipᷣin tãqᷓ
cũ adoꝛare:qui veus nõ erat. Et pᷣterea hoc conceſ
lo:ↄcedere habent ꝙ nũq fecit miracula.qꝛ ꝑ mẽda-
ces ſuperbos talia non oꝑatur veus. qui ergo con⸗
cedunt vel ꝙ fuerit bonus homo: vel ꝙ fecerit mi⸗
racula neceſie hñt cõcedere ꝙ fuit eus Satis ergo
ꝓbatũ videt᷑ ꝙmeſſyas.i.xpᷣs a ꝓhetis pᷣd ictꝰſit deꝰ
7bõ venturꝰ adhuc qᷓtũ ad iudeoꝝ falſaʒ opinionẽ.
Et ꝙ ille ſit xpᷣs a nopᷣ acceptꝰ. Mota ad idẽ. A.xiij.
v. ¶ Gcdͤo oñderere reſtat ꝙ ille meſſyas ve virgine
naſci voluir: Eſa.vij. vbi hera ꝓ magno ſigno libe
ratõis ppli dixit ad Achaʒ regẽ ad wmũ Dauid.
Ecce virgo ↄcipiet ⁊ pariet filiũ: ⁊ vocabit᷑ nomen
elꝰ emanuel. Mota. M. iij. xix. 7. T. iiij.xj.notate vV⸗
ba q̃ dicit Ecce vᷣgo ↄcipiet. bᷣ intelligi Snot 5 vxo
re Achaʒ /vel Eſaie:qꝛ virgines nõ erãt. Et ſi virgi.
nes ꝓtũc erãt:tñ vgines Pawnele. Et pᷣterea
ſi ꝓbeta pꝛiꝰ diceret pete ti iſignũ:⁊ poſtmodũ ſi⸗
gnu varet/ ꝙg nũc virgo poſtea coꝛrupta cipet/ 7 pa⸗
reretſiẽ cetere faciũt mulieres:deriſoꝛiũ ſignũ eſſet
ſicut fabule hñt de quodã qͥ minabarſe montẽvl le
onẽ ꝓducrurũ:⁊ ꝓduxit murẽ. Sicc.n. ꝙmeſſyas xæ
virgine nõ naſcet: vnũ ve duob optet intelligere: vk
ꝙ; noõ veceat eũ ſic naſci:vel ꝙ; nõ poſſit. ꝛimũ dari
nõ põt.qꝛ decentiꝰ ẽ ve virgine naſci:q; xeæ coꝛrupta
ſpẽaliter apud eũ qͥ ſolꝰ ⁊ ſingulanit venit/vt ſingu
larirer ⁊ el cellentioꝛi mõ populũ ſuũ liberet ꝙᷓ ꝗcũ⸗
q alius q; ante eñ natꝰ fuit: vel poſtea naſcitur ſit:
Tecẽs ⁊ ↄgruũ fuit vt ſpeciali fulgeat ↄceptois ⁊ na/
tiuitat mõ ⁊ puilegio.¶¶ Nec modꝰille erat illi im-
poſſibilis.qꝛ oſtenſuʒ eſt ꝙ ve erat. Nui ergo cõce/
dũt ꝙ fuit poſſibile apud veũ mũqũ ð nihilo creare
Mare rubꝛũ a ioꝛdanẽ ĩ tranſitu illoꝝ diuidere:vir-
S aridã facere floꝛere: ve celo populu ſuũ manna ci-
are:rubũ ardentẽ incoꝛruptũ⸗ ernare. Quare in⸗
ſenſari miſerinõ concedũtꝙ ð virgine naſci potuit
quẽ ſic naſciturũ.pha gentis illiꝰ pꝛedixit: dicens.
Ecce virgo ↄcipiet ⁊ pariet ⁊c.nouo modo. cuino⸗/

uitati. Jere.xxxj. teſtunomiũ ꝑhibet dicẽs. Creauit

F lüilf.

enonũ ſup terrã. femĩs circũdabit virũ.Si iudeꝰ
dicat circũdabit viꝝ maniali affectu in bꝛachijs ſu
is vel naturali mõ ↄcipiendo:h̊nõ eſt nouũ.opoꝛtet
ergo ꝙ intelligat᷑ e ſuꝑnaturali circũdatõe vteri:fa

cta in conceptu virginali. ¶ Tercio oñderereſtat

quõ pꝛophetatum fuit/ venderetur. Zacha.xj.Et
append erũt inquit mercedẽ meãꝗ triginta argẽteis
genere etiã paſſiõis. Eſa.liij. Mã quaſi totum ca
pitulum illud ita fuit de paſſione chꝛutipᷣdictũ ⁊ pᷣ/
ſcriptũ:acſi pꝛopheta nõ futurs ſed pꝛeterita ⁊ viſa
pꝛeſcripiiſet.ibi aꝑte oſtenditurꝙ pꝛopter peccata
noſtra paſſus eſt ꝙ etiaʒ gratis:quia ipſe voluit: vt
nrm amoꝛẽ artiꝰad ſe inclinaret vt patet.E. vj.xij.
Et ĩ p̃s.xxj.qui ait:foderũt manꝰ meas ⁊ pedes me-
os: &derũt in eſcã meam fel:⁊ potauerur me ace⸗
to. Ze negatiõe vo quõ iudei negauerunt. Jere.v.
Negauerunt dñm? diyerunt nõ eſt ipſe. Quomodo
aũt moꝛte ſua viuos ſanaret &ſa.lin.Cuiꝰ liuoꝛe ſa
nati ſumꝰ. Euomodo poſtremo de lymbo moꝛtuos
educeret. Zach.ix u quoeq; in ſan guine teſtamẽti
tui emiſiſti vinctos tuos de lacu ĩqͥ non erat aqua.
Ergo qᷓtũ ad hoc ꝙ dicũt pᷣm nudũ veniſſe:⁊ tuʒ
ad ſcripturas qᷓ̃s de eo male intelligũt:pʒ ſunt re-/
pꝛobi circa fidem.ij. Chimo.iij.·

¶ QDui ergo circa fidẽ modo pᷣdictoꝝ in fideliũ erra

re voluerunt:ſcrnipturas ſane intelligant:quib inmi
tentes:neceſſe eſt credere que nõ videntur. Et hecẽ
rationslis neceſſitas que nos cõpellere deberet: vt
non viſa crederemꝰ que pꝛonenit tam ex diuina iu-
ſticia:qᷓ ex humana ↄſuetudie.Piuina.n. iuſticis ad
hocnos cõpellit vt animas:tã bonoꝝ: q; maloꝝ vi⸗
uere credamꝰpoſt moꝛtẽ coꝛpoꝛis.quia multi pecca
toꝛes ⁊ abundantes in ſeculo:totam vitã ſuã quam
pcſſimã ha bent in delitijs ducunt inoꝛdinati. Mul
ti vo boni econuerſo ſe habent.negare ergo iſtos pꝰ
hoc ſeculum penas recipere vel gandia:nulliq; pꝛe-
dictoꝛum retributionem concedere eſt deum iniu⸗
ſium dicere: et omnem diuinam circa nos negareꝙ
uidentiam. hoc vo dicere: eſſet deum negare: qͥ enĩ
dicit ipſum non eſſe iuſtum nec bonum:dicit eũ non
eſſe. Sic enĩ dicit inſipiẽs in coꝛde ſuo:non eſt deus.
in ps.viij Cũ ergo deus imiuſtus eſſe nõ poſſit:opoꝛ
tet q retribuat vmicuiq; ſᷣm opeꝛa ſua Quis iniquũ
iudicẽ vel dñm terrenũ iuſtũ vel bonũ vel ſapienteʒ
diceret:qui ſuis nec pꝛouideret: nec ipſos remune⸗
raret:nec ipſos affligentes puniret. Ey tali argumẽ
to ꝓbat vamaſcenus li.iiij. moꝛ noꝛũ reſurrectio⸗
neʒ:ex dei videlicet bonitate ⁊ iuſticia. Si inquit re
ſurrectio nõ eſt:neq; deus eſt: neq; ꝓuidentia eſt:ſed
cmnia caſu ferũtur ⁊ aguntur.vidumꝰenĩ plurimos
iuſtos eſuriẽtes ⁊ iniuriã pacientes:peccatoꝛes aũt
inuſtas diuitias. et voluptatẽ habentes. Si quis
hoc inᷓ inſti iudicij vel ſapientis pꝛonidentie opus
ſuſpica bitur: erit ergo reſurrectio. Juſtus em̃ deus
his qui cõfidũt in eu ẽ mercedis retributoꝛ.? Que
rendũ eſt ergo ab eis qui animas cũ coꝛpemoꝛi pu⸗
tant qꝛ cas viuere nõ vident: vtrũ hec dicãt de ani⸗
mabus ꝓpꝛijs:vel alioꝛũ maloꝛũ eis ſimiliuʒ:aut de
animabus bonoꝛũ. Gi pꝛimũ vel ſcõm dicet᷑: ſic in/
relligat q moꝛiuntur moꝛte peſſima ideſt pena et᷑na
in qua ſemꝑ vinẽt iuxta iliõ ps.xlviij. laboꝛabit in⸗
eternũ 1 viuet adhuc in finẽ. bene dicũt ⁊ eſt conce⸗
dendũ. Gi aũt ſic intelligiturꝙ ſimpliciter moꝛian
tur. ita ꝙ poſimodũ nec ſint nec ſentiãt: hereſis eſt ⁊
contra viuinã iuſticiã: vt oſtẽſum eſt. habebũr ᷣ vi⸗
tam illã. de qua. S.j.viij. Cerciũ vero dicere eſt con
tra diuinã bonitatẽ ⁊ etiã iuſticiã. Patet ergo ꝙra
tio credere neceſſitat ? deitatẽ eſſe ⁊ animas viuere
poſt moꝛtẽ:que tñ oculis coꝛpalilo nõ videntur. Et

ſi nulla ad hoc pꝛobanduʒ pꝛopheta vel cuiuſcunq;

Art. iiij.

xyrf.

Alignüͦinaligeo damilofihe
fönemeins velcanſamnd Meehencku
Cpitiieneſtnfstlarz aſſoneslll
i Cutpatet E invi; Talisinſoper
gotcte ncenepoteſtin biuenun
Irca qyorum canſomzronanper
igenopota tiecdit cuſiz haben
Higfa. Gla toli gverat qſt uſatem
ucſnnogrücinisfutenſpöthtti
ſealunrſartitgenaletan
(hoelqqcid geclt:'cäm no aphend
Nem quare ergo eende no accomodat e
articolssficenxbimaicreſt tcedi
Gerbigratia Diiraturabed ibonaſu
gededoqbapriſn Wenpcti rct
metopanis ſehn dare whuit. Rnt
no Giylem raigunredicag noen
nublleſiquengk gnarenötſtronadi
lisiſtelectns pbencerepöttalilf
helcanſaz Etſt eitnͤi
Alcanloz Ktſinegeuenitghecnoe

Noeſtrönabilergeintele
duno oporter enz ho adteni

, n rergle iltanmn Ethi d
go ue nos collige dehenrft
Nem guepronenlttan erdiuiga i⸗
hnanaaſemcie Dining n iteg
4outkucie Dining n inſtic a
Nranunusruͦbonop: nalog d⸗
hoſtmoneccnponis glia nnltipeee
lanttsinſtllototon viti ſnulan
nrindelinis ducunt inordinat, All
nuerſoſehabent negareengo iie⸗
denasreciperepel ganctornulggne⸗
bunonem concegene/ eſt deum inin⸗
tomnem diuinamara nos negere⸗
Fodicert: eſſereum negore/ eni
cſſeuſtum nechonum vlar e non
tiniptes incoꝛle ſonon eſt dens.
odeno muuſtuseſſeno poſſirope
nianiqgfmopen iia Ouns miqui
rremu iuſtü delboni vel apientt
necpronideret nec ipſos rennne/
füigentespuniret. Ertaliathn
,vna ſi iii, monnoru reiurreat⸗
cnusli ii monnond eörtee
cetbonitate iuſliag. Dlinoltt

rinioni pocintts une

zbobenr. Gl
3. et poliptali habene da 4

Axiuü.

Fides

Wctoꝛis eẽt auctoꝛitas.a foꝛtioꝛi ergo rõne oĩa alia

credẽda ſut:vbiratio auctoꝛitas xpᷣi vel ꝓphetaꝑ

vel apoſtoloꝝ vł alioꝝ ctoꝝ ſił ↄcurrũt:ſicut acci⸗

dit: Hebꝛe. xj. Sine fide inquit ĩpoſſibile eſt placere

To. Credere.n.opoꝛtet accedentẽ ad veũ:qꝛ ẽ.ecce
auctoꝛitas.qꝛ neceſſe ẽ credere. Ratõ vo iſtiꝰ neceſ⸗
ſitatis in reſidua ſequit᷑ auctoꝛitatis ꝑte:⁊ inqͥrenti
bꝰ remũeratoꝛ exiſtat. Scdo ad idẽ neceſſitamur ex
quotidiana hoim ↄſuetudine in qua videmꝰ ꝙ cecꝰ
⁊ via ⁊ ſole⁊ luna ⁊ alijs que nõ videt:ductoꝛi cre-
dit vidẽti:patri etiã matnivel ipſis moꝛtuis alijs
narrantibus quis noſter fuerit pater vel mater:cre⸗
dimꝰ narranti:etiã antiqͥs regibovel legẽtiba cro
nicas/vlł romanciasſſeu geſta ð Rarolo.⁊ Rolãdo ⁊
hmõi credimꝰ que tñ nũqꝙ; vidimꝰ. Exrgo a foꝛtioꝛi
roõne nrᷣo ductoꝛixpᷣo clarevidẽti/⁊ ſacri ſcripturis2
legentibo ⁊ pᷣdicãtibb e o ⁊ ſalute amimaruũ crede⸗/
re veberemꝰ. Qui ergo ⁊væ via celi gaudijs bonoꝝ 27
penis maloꝝ nõ credit ſtultioꝛ eſt quocũq; ceco qui
puero credit.Et qͥ nõ credit q in ſcripturis legunt᷑:
e es nõ vidit:ſtultioꝛ eſt omni ocioſo auditoꝛi pᷣdi
ctoꝝ geſtoꝝ. Sicut ergo in alijs credimꝰ qᷓ audimꝰ:
ita ronabileẽ neceſſaniũ ꝙ idẽ faciamꝰ in his que
ad fidem pertinent.qꝛ ſpẽaliter oſiſtũt in credendo
audita.qꝛ fides ex auditu: Ro.x. Auditꝰ aũt ꝑ vbũ
xpᷣi.in qua auctoꝛitate pᷣdictꝰ modꝰ includit᷑ arguẽ
di.qꝛ ſiauditũ pꝛeſtamꝰ credimꝰ vbinõ audit᷑ ver-
bũ xpᷣi:ſicut pᷣdictũ eſt.ergo a foꝛtioꝛi rõne vbi audi⸗
tus eſt ꝑ verbũ xpᷣi bemꝰfidẽ ha bere.Et ſi illa nec
videmꝰ:nec oĩa rõne cõpꝛehendimꝰ. Calis qͥ nõ cre/
dit niſi quevidet ⁊ rõne cõpꝛehẽdit:oↄtra u peccat
cui adequari vult in ſcientia cuʒ pmis parentibus
volentibus ſcire bonũ ⁊ maliũ.ſicẽ patet.E. vj.xxviij.
AQui etiã in aliquo æ articulis fidei dubitat: qᷣa
rõnem eius vel cauſam nõ ↄpꝛehendit oẽs ſanctos
quãtũ ĩ eo eſt infatuat:⁊ paſſiones illoꝝ euacuat:ſi⸗
cut patet.E.xj. xxviij. Calis inſuper erroꝛem ſuum
quotidie videre poteſt in his que naturalit᷑ atingũt
circa eũ.quoꝛum cauſam ⁊ rõnem perfecteↄpꝛehen/
dere nõ pot:⁊ tñ credit ꝙ cauſaʒ habeat ⁊ roneʒ.ver⸗
bi gra. Sia tali querat᷑ qꝗ ſit cauſa terremotꝰvel ro-

tunditatis grãdinis:foꝛte reſpõdebit ſe neſcire.Si

vltra querat᷑:ſi credat ꝙ cauſam habeat:dicet ꝙ ſic.

ergo aliquid credit:cuiꝰcãm nõ ↄpᷣhendit/nec ratõ/

nem.quare ergo eandẽ nõ accõmodat credulitateʒ
in articulis fidei:vbi maioꝛ eſt credẽdi vtilitas:vt
verbi gratia. Si qratur ab eo ſi bona ſit fides ecchie
credẽdo ꝙ baptiſmꝰ veleat pctã. Oꝛ etiã xpᷣa ĩ ſacra⸗
mẽto panis ſeipᷣm dare vbuit. Rñdebit infideł ꝗ;
nõ. Si vltra qrat᷑ quare dicet ꝙ nõ ẽ ↄueniẽs nec ro-
na bile.ſi querat᷑ quare nõ eſt ronabile:rũdit qꝛ nul⸗
lus intellectus ↄphendere põt taliũ factoꝛũ ronem
vel cauſaʒ. Et ſi negauerit ꝙ hecnõ eſt cauſa quare
nõ eſt rõna bile:qꝛ intellectus hocnõ ophendit: pꝛo/
batio ꝙ oportet euʒ hec concedere.Et arguo ſic: ſi
ratio ſua vel intellectꝰ ratõem vł cauſam ↄpꝛehen⸗
deret ommũ pꝛedictoꝝ:ille qui hoc intelligeret:cõ⸗
cederet ꝙ oĩa eſſent rõnabilia. Si ergo cõpꝛehenſio
ſit cauſaſquare cõcedit omnia eſſe ronabiuia nõ cop⸗
hẽſio eſt cauſa quare negat illa ſacramẽta ⁊ articu/
los fidei eſſe rõnabiles:p argumentũ a cõtrario ſen
ſu ſic:talis in talẽ incidit incõueniens.vt cõcedat et
credat młta que rone ↄphẽdere nõ põt circa iſta na
turalia ⁊ exterioꝛa negocia/⁊ nõ credat ea que ad fi⸗
fidem ꝑtinent qꝛ ea rone cõpꝛehendere nõ põt.Cõ⸗
ſultiꝰ.n.eẽt.ꝙ ſiẽ in alijs rñdet ꝙ credit ea cãm⁊ rõ⸗
nem habere:licʒ illã neſciat. Ita etiã rñderet circa
articulos fidei.⁊ diceret cũ illo ath.ix. Credo wᷣ
mine:adiuua incredulitatẽ meã.⁊ cũ diſcipuł.Luce
xvij. Adauge nobis fidem⸗

C =
F criiij.
¶ Et hocẽ multũ petendũ ꝓpter magnã vtilitates
que ex fidepꝛouemit. Quia teſtexpo.Mar.ix. Om⸗
nia poſſibilia ſũt credẽti. In qua auctoꝛitateoſten
ditur ꝙ maxia ſit virtꝰ fideia poteſtas:quã qͥdẽ po⸗
teſtatẽ xpᷣs nõ ſolũ verbis veritatis:h etiã mult cla
ris patefecit miraculis.Sic patet pꝛimo p hoceꝙ fi
dedigni narrariſolẽt: quine; chꝛiſtia nis ĩ carcere
cuiuſdã magni ſaraceni vtentis:qͥ nec minis vłblã
dicijs a fide auelli poterãt.A quibo ſaracenꝰ ille il⸗
lo die queſiuit/qͥd eos tãſtabiles in ꝓpꝛiato ſuo face
ret.At illi rñũderunt:q tanta fuit virtus fidei ⁊ po⸗
tentia:ꝙ ſicut magiſter xpᷣs teſtat᷑/ſi quis illã habe⸗
ret vt habere deberet:mõtes ꝑ illã moueret. Quiln

ille:eſt vnꝰ mõs hic iuxta mihi tedioſus:quẽ ſi d lo

co illo trãſferre poteritis dabovobis oĩbo ad terras
veſtras redeundi libertatẽ. e quo negocio ꝓ fidei
virtute oñdẽda ſe in adintoꝛio mũericoꝛdia po
ſuerũt bꝛeuiter dies aſſigna bat᷑ vt rei exitus ꝓbare⸗
tur.ipſi vꝓᷣo interim peccata ſua ↄfitentes:oꝛonidus
inſiſtebãt.die vᷣo aſſignata ipſis eductis⁊ oꝛãtibus
multitudine ſaracenoꝝ ſuꝑ montẽ illũ ceriſoꝛie po/
ſita.dicente:equitabumꝰ ſuꝑ montẽ iſtũ quãdo in al
tum poꝛtabit.finaliter mõs in mare poꝛtabat᷑: om⸗
nibo illis veriſoꝛibo ſubmerſis.nec vebet hoc eẽ incre
dibile:qð omnino conſonum eſt ſacre ſcripture teſte
chꝛiſto Math. xvij. Si ha bueritis fidẽ ſicut granũ
ſinapis:dicetis huic montitranſi hinc:⁊ tranſibit:
nippil impoſſibile erit vobis. huic etiã ↄcoꝛdat qð
ſcribit beatꝰ Gregoꝛiꝰ pmo li.dyalogoꝝ nonoſo
viro ⁊æi:quõ ſaxũ coꝛã ſe nociuum amomt.Ernon
ſolum montes:ſed etiam bꝛuta fidei obediũt virtu⸗
tuſicut patet ibidẽ quodã hoꝛtolano:qui ſerpẽti
pꝛecepit vt ipſum ſequeret.et cũ feciſſer: pꝛecepit in
nom ine chꝛiſti ꝙ aditum ꝑ quẽ fur intrare ſolebat⸗
olera ſua auferre:cuſtodiret:ꝓtinus ſerpens ſe totũ
in itinere in tranſitum tetẽdit. Ad cellam monachꝰ
redijt.Cũq; meridiano tꝑe cũcti fratres quieſcerẽt
moꝛe ſolito fur aduenit:aſcẽditq; ſepẽ.et dũ in hoꝛ⸗
tũ pedẽ poneret.vidit ſubito qꝛ teſus ſerpẽs clau/
ſiſſet viam ⁊ tremefactus: poſt ſemetipᷣm concidit:
eiuſq; pes ꝑ calciamentũ ĩ ſude ſepis inheſit. Gicq;
dũ hoꝛtolanꝰ rediret: veoꝛſũ capite pepẽdit.⁊ mi-
a ꝑ fidẽ vincãt beſtias:qͥ per fidẽ vicerunt regna
Hebre. xj.
Bed ad hoc ꝙ fides ſit tãvalida tãq; poſſeſſoꝛi
ſuo vtilis:requirit᷑ ꝓmiſſa teneant᷑ que in fidei ſu
ſceptione in baptiſmo.ſ.pꝛomiſunmꝰ.ita videliq; ſi⸗
gnificata ꝑ opera que circea baptiʒandũ fiunt: im/⸗
pleant᷑ inungit᷑ oleo in pectoꝛe:in ſignũ q; fidelis mi
ſericoꝛdiã ⁊ amoꝛem legis oinine in coꝛde ſeruabit:
firmiter veo acquieſcet. Sapi.iij. Fideles in dile⸗
ctione acquieſcent ei.Sed heu v multis põt dici il⸗
lud pſalmi.lxxvij. Coꝛ autem eoꝛum nõ erat rectum
cũ eo.nec fideles habiti ſunt in teſtamento eius vt q̊
ſcias vtruʒ coꝛ tuũ ſit plenũ fide aut nõ:videas opa
tua.qꝛ ſi fons ſit:riuulus oñdit.ita ſi in coꝛde ſit fos
fidei:opoꝛtet . riuulus currat.ſic videlicet: fides
⁊ amoꝛ ĩ oꝛe oſtendant᷑.iuxta illud pſal.v. redi⸗
di ꝓpter qð locutꝰ.Ecce quõ riuulus locutõis x coꝛ
dis egrediet᷑ credulitate.ij.Coꝝ.iuij. Credimꝰ ꝓt᷑
quod ⁊ loquamur pᷣdicando/arguendoſ wcendo/ la⸗
pientiam diuinã oñdendo. In ſignũ cupos baptri⸗
zati ſale linit.quod quidẽ ſal ſapiẽtiã ſignificat.nõ
terrenam/ animalẽ/ dyabolicã:ſed illã que cæ celo ẽ⸗
⁊ad celũ poſſibilitatẽ ꝑducit.pꝛima ſeducit:ſic pa⸗
tet in oĩb qui ofidũt in ſenſu ⁊ ſapiẽtia ſna.Aliqñ
nanq; viſum eſt ꝙ illiqui apud mundum ſapientiſ⸗
ſimi reputant᷑:turpiſſime vcipiuntur: ⁊ illoꝛum ſa⸗
ientia in magnam eis ſtulticiaʒ vertitur. Ita ꝙta⸗
linmn ſapientia non ſolum apud deum:ſed etiã soud

Arti. vx.
xv.

Exempl.

Exempl.

Exempl.

Arti.vj.
xxvj.

xvũ.

Fides

mũdũ ſtulticia eſſe oſtẽdi᷑ verbi gra tam de medio⸗
crib:qꝙᷓ valde potẽtibo.Mediocres qñq; dinitias
falſitatiba vł ponamꝰ fidelirer cũ magna pcitate:qꝛ
Pce viuẽdo congregãt diuitias vt ꝓſperã ducãtvitã
Cõfidũtq; in eis vt ꝑ eas aſcẽdãt ad magnũ ſtatuʒ
vel ſaltem vt ab infoꝛtunijs ꝑ illas pᷣſeruent᷑. Et ſu⸗
bito ꝗꝓpter illas oĩbo bonis ſpoliantur:⁊ vita qñq; pᷣ.
uant᷑/ e valde etiã porentil viſum ẽq;' młras acqſi
erũt tras ⁊ Dñia:fortia edificauerũt caſtra in quib

magnũ ↄgregauerũt theſaurũ:in quibo intantu cõ⸗

fidũt: nõ curãt magnã habere retinẽtiam vel ma.
gna roboꝛare largitate.qꝛ eſtimant ſe in ſuis neceſſi
taribus inſurgentib in ſuis caſtris in theſauris ma
gnã habere ſecuritatẽ ad ↄducendũ tot ſtipendiari
os:q nullꝰ eis audeat rebellare. Vñn alicui talinuꝑ
imponebat᷑: dixit ſe milites copioſos in ſuis habe
re ſcrinijs Et tũ viſum ẽ ꝙ tam pꝛimi ꝙᷓ ſcoi qͥ confi⸗
dũt in virtute ſua:et in multitudine diuitigꝝe ſuarũ
loꝛiant᷑: In pᷣs. xlviij. turpifſime ceciderũt. Z illis qᷣ
us aſcendere plꝰ credid erũt:plus vpᷣmebãt᷑.quia
inimicos per taliũ acquiſitõem ↄtra ess exaſperãt

vt v illis verificet᷑ illud Pꝛouer.xj. Qniafidũt ĩ di/

xxviij.

xxix.

in auctoꝛem fidei? ↄſũmatoꝛẽ hieſum.⸗
parumẽ fidem habere in coꝛde ⁊ oꝛe niſi etiam oſtẽ
daturopere.Cercio neceſſe eſt ꝙ fons fidei ad ma-

uitüs ſuis coꝛruẽt.ſiẽ patet D.xj.vij. Mota.hM.xiij.
xx.7. P. j.xxij. ¶¶ Illis. vo moꝛtuis ⁊ in ſapiẽtia ſua
Texficientib.Alij in locũ illoꝝ ſuccedẽtes/vidẽteſq;
ꝙ; illi in vno pũcto vefecerũt.in boc videlicʒ ꝙ fueĩt
nimis cupidi in acquirẽdo: ⁊ in tenẽdo nimis tena⸗
ces.cogitãt ꝙ ſapiẽtibo agere volũt.⁊ q ↄtra vᷣfectũ
illũ largitatis opponãt remediũ.vñ multa expẽdũt
magnãq; ducũt familiã: ĩ quibo tũcↄfidũt:minꝰali⸗-
os offendere timẽt.peſſimaq; ducũtvitã.⁊ iõ finalit᷑
caduũt ſiẽ ⁊ pꝛimi. Cauſa aũt ruine oĩm pꝛedictoꝛũ
ẽ:qꝛñofidũt ĩ dño:necĩ bona vita necĩ ſapĩa vera ſᷣ
in ſapia ꝓꝛia.cin initẽtes/ tecipiũt ꝑ falſitatẽ/⁊ fal-
latiam cauſe vt nõ cauſe.qꝛ ſcoi reputãt cauſam rui-
ne pꝛimoꝝ eẽ nimiã ꝑcitatẽ. Pꝛimivo eſtunãt ſcdðᷣos
cũ ad neceſſitatẽ venerint:cu inimici ↄtra illos in/
ſurgere ceꝑint: infelices:qꝛ theſauꝝ nõ habebũt vñ
et dicũt:quõ ſe tũc iuuabit.qͥ theſaurũ nõ habebit.
Bed vterq; in iudicio ð alieno vefectu veficit.⁊ ideo
ĩſeipſo medicinꝗ ad plagã nõ apponit.⁊ ꝑcõſeq̃ns
nõ ſanat:̊ moꝛũt.Si pmi cogitarẽt ꝙ vefectꝰ in ſe⸗
cũdis ẽ:qꝛ veũ derelinquũt ⁊ peccati ſeruiũt.Et ita
econuerſo ſecundi cogitarent de pᷣmis. et omnes alij
tam væ pꝛimis ꝙᷓ; ſecundis vt per eos eſſent premum
ti/⁊ contra illos vefectus remedia excogitarẽt.⁊ ad
illas plagas medicinas apponerent vt fides veſtra
non ſit in ſapientia humana.j.Coꝝ.ij.Sed in vmi
no confiderẽt: vminiũ illoꝝ? poteſtas eſſet vnrabi⸗
lis.qꝛ qui confidũt in vno ſicut mons ſyon:non com
mouebitur.quia ſunt ſicut dꝛ ebꝛe. xij.aſpiciẽtes
terũ qᷣa

nus etiam diruetur. in cuins ſignum baptiʒato can
dela accenſa in manibus traditur.quia ſicut dẽ. Ec
cleſiaſtici.xxxij. Qui credunt vo. attendunt mãda-
tis eius:vt ſcilicet opere compleant᷑.quia Ja.ij.di/

citur: ꝙ fides ſi nõ habeat opera moꝛtua ẽ. ¶ Iteꝝ

caput baptiʒato cũ veſte candida nar n ſignum
ꝙ per ſacramenti ſuſceptionẽ ⁊ per ꝓmiſſionẽ ð fide
coꝛde ⁊ oꝛe et opere tenenda ad pꝛiſtinam quã in pꝛi
mo perdidit parente reſtituiturinnocentiã fide pu
rificans coꝛda/ſiquidem per miſericoꝛdiam et fides
purgaãtur peccata. Dꝛouer. xv. Inungitur etiam in/
ter ſcapulas:in ſignum humilis ſubiectiõis iugo fi⸗

dei et foꝛtis: vſq; fidei ſuccedat beata viſio in patria

in cinus perſeuerantie ſignum/quando panniculus

aille albus capiti applicatur dicitur. Accipe veſtem
candidam immsaculatam: quaʒ perferas ante tri⸗

717
F iiij.
bunal wmini noſtri hieſu chꝛiſti:quia fidem ⁊ inno
centiam quam ibi recipit:tenetur vſq; ad moꝛtẽ ſer
uare:vel ſaltem amiſſam recuperare: ſi vult ſalua⸗
ri:etiam ſi duriſſimam propter illam eum ſuſtinere
