imon guos anicns almedlei6
9fortat Thimo i dici; I
nngkrur ſtinpßo eſt,. Et ⸗
iͦvocan pöt gen gfiginnl
rellectefcnatogan , fenei

Gratia

ſuam mittit. omnis impedimenti remotioneʒz: 2om⸗

nem boni ſufficientiã in ſe habentẽ dicens: ſufficit ti
bi greris mea.ij. Coꝝ.xij. Me qᷓ redeas.ſi vo redis vł
ceſſas a via ⁊ bono incepto:nõ eſt fectus in me: ſed
in te:quia quantũ tibi kere ebui:feci mittẽdo ti⸗
bi gratiã:que tibi ſufficit. quia ſiin mari ſit via tua.
hec nauem coꝛdis et coꝛpoꝛis tui optime ſcit dirige-
re gubernare ↄtra omnes tempeſtates ſecuram et
ſtabileʒ facere.Eſt nãq; optima nauis anchoꝛa naun
clerus et gubernaculũ:et quicquid ad nauẽ ſtabiliẽ
dam vel ducendam ptinet. ergo in mari huius mũdi
optimum eſt gratia ſtabilire coꝛ/ contra omnes ten⸗
tationis vel tribulationis vndas vel tempeſtates:
Hebꝛe. vltimo. Quia ᷣm Criſoſt. ſup matp. omelia
xix. Sicut nauis fracto gubernaculo illuc ducit 4
tempeſtas voluerit. ſicet homo diuine gratie pdito
auxilio: ꝑ peccatum ducitur quo dyabolus vult. ptz
go ꝙ optimũ ? neceſſariũ eſt habere gubernaculũ.
iterum ſe in hac peregrinationeſſiue in terꝛa / ſiue in
mar/ cibo indiges et potu:hic eſt cibus qͥ hominẽ in
benitetia nutrit que ſi videat᷑ dura ⁊ inſipida:in hoc
gre fonte⁊ ſalſa fit mollis ⸗ ſapida.hic nanq; eſt cib
ille ve celo omne velectamentu in ſe habẽs. et omnis
ſapoꝛis ſuauitatem: Sap.xvj. ꝙtum ad illos qui om

niũ nutriti gratie tue ſeruiebãt:Sapi. xvj. illis.n.

cibus iſte ſu fficit:ipſoq; totaliter nutriuntur/et in

eſſe ſpirituali conſtituuntur. Sicut patet paulo qͥ
ait:gratia vei ſum id quod ſum.j CCoꝝ.xv. Et ſine il⸗
lo cibo vel ſalſa nullus cib quantũcũq; in ſe ſit ſpus
lis et bonus:ſicut pꝛedicatio vel ſacra ſ cripturalz V⸗
bum vi: valet ad vitam ſpiritualem hic nutriendaʒ
vel alibi gloꝛioſam chpiltengamne⸗ ſine iſta medi
cina vel caloꝛe interioꝛi valet quecunq; exterioꝛ.qꝛ ſi
cut eibus vel medicina nõ opatur in coꝛpoꝛe omnio
moꝛtuo ⁊ frigido.ita ſᷣm augu. ci.i li.xv.c.vj.ni⸗
hil facit pᷣdicatio niſi per gratiam interius operan⸗
tem. Ex quo patet qꝙ ſicut cibus mediante caloꝛe in⸗
trinſeco hominem coꝛpaꝛaliter nutrit: et ipſuʒ ĩ eſſe
nature oſtituit ⁊ cõſeruat:ſine quo nec nutriret᷑ nec
eſſet:intantum ꝙ ſic nutritus veraciter dicere põt.ſi
cut nutrimento corpoꝛali coꝛpoꝛaliter ſum qð ſum:
et ſine tali nihil ſarem it in iſto abo gre nutriti⸗
in eſſe ſpũali ↄſtituti dicere pñt cũ pau gratia vei
ſumꝰ⁊c.⁊ ſine illa nihil ſumꝰ. Et ſicut ptʒ ꝙ qñ hoĩes
peccant nihil ſunt in eſſe ſpũali:qꝛ illud quo eſie v-
berent amiſerunt:iterũ ne ve facto oꝛnamẽti euz ad
tantam retrahat ↄgregationẽ ꝓcedere vadat.Et ſiẽ
coꝛpus habitu exterioꝛi:ita animã gratia oꝛnet inte
rioꝛi.oꝛnamentũ gratie accipiens:Ecci xxxii. Jterũ
ne loquele vfectus te retrabat ab ipſo wo: diſfuſa ẽ
gra in labijs tuis:in pſal. xliiij. Otu ad hunc vo effe
ctuʒ gratia que hoc facit: vocari poteſt gra coopans

ducens / gubernãs/cibans opiens/pᷣloquens atq; pſe

uerans. ¶ Quinto ſe hʒ ꝑ modũ pficientis/et weſide
riũ implentis: qꝛ ſicut coꝛpaliter inanis videt᷑ naui⸗
gatio ⁊ pegrinatioj/niſi poꝛtum veſideratum et hoſpi
tiũ ſen terminũ aſſequat᷑ quietũ.i ſicut amicus qͥ ad
oĩa alia nauigantẽ vel peregrinantẽ duxiſſet:et ĩ om
nibo auxiliũ cediſſet ſi in vltimo puncto væficeret: to
tuʒ videret᷑ amiſſuʒ:in illo i̊ pater vel amicus nullo
mõ ⁊æficeret.in cuiꝰrei ſignu luminaria dilectis ſuis
⁊ amicis intrantib wvmũ vel poꝛtũ ve nocte ponunt
ſicut in ꝑte oñſum eſt. .vj. i.7. M. iij. v. vt qͥ in mari
frequẽter foꝛte piclitat᷑:ſaltẽ in ꝑtu ſa luet. Sic p nr
et amic illis qb pcedẽtes ↄcedat gra⸗ ptectio⸗
nes:nõ væficiet in fine. Sed illos tũc ſpãliter gra ſua
ſaluabit:qͥꝝ qlibet habendo reſpectũ ad picula ⁊te-
dia/q in h mari ſen ꝑegrinatõne ꝓ dei pani negocijs
et ad ſecurum poꝛtũ quietem hoſpitiũ.qð in moꝛ⸗
te accipiet:dicere potuit illud Eccleſiaſtici.xxxuij.

piclitatus ſum hoꝝ cauſaſa liberatus ſum igratia. 7
ſm hunc effectũ dei gratia que hoc ꝑficit:vocacatu⸗
uratia ↄſũmans.Gic ĩ ptʒ ꝙ; eadem Katia que ho⸗
minem pᷣuenit ⁊ ab ipᷣo recipiat᷑:ipᷣm facit bene initi⸗
antẽ / bene ꝓficientẽ / bene pſeuerantẽ/ bene finienteʒ
ab ipſo data.cui dicere põt:qͥ accipit illud pſal. lxxij.
Tenuiſti manũ vxterã ad initiandũ/ ꝓficiendu/ p⸗
ſeuerandũ:⁊ cũ gloꝛia ſuſcepiſti ꝑcipientẽ. ſic ad ſue
nobilitatis et noſtre vtilitatis oſtẽſionẽ gratiã 7 glo
riam da bit oñs in pſal.lxxxiij.figura ⁊ ſacra ſcriptu⸗
ratotum ꝓceſſum pcedentem confirmans: habetur
Exo.xiij.in fine ca.vbi dicitur illis qui ꝑ mare et
terꝛam egypto ꝑegrinabantur ad terrã pꝓmiſſio
nis/ꝙ vñs pcedebat eos ad oſtendendaʒ viam ĩ calũ
na nubis.ideſt in gratia pꝛeueniente/ ꝓficiẽte/ pſeue⸗
rante/que ideo nubiopꝑan põt:quia quodammõ ob
ſcura eſt reſpectu gratie ↄſũmante ideſt gloꝛie futu⸗
re ꝑ diem vite.ſ.huius:et in columna ignis.ideſt gra
tie ↄſũmate per noctem.ideſt in tenebꝛis moꝛtis qñ
gratia ſaluabit te:ꝛo ner.iij. Di tm̃ conditionẽ te⸗/
nueris q ibi pponitur. Cuſtodiinqͥt legẽ meã ̃tum
ad mandata q ſunt nccitatis:et ↄſilia mea:qᷓtũ ad ea
q̃ ſunt ꝑfectionis:⁊ erit vita anime tue ꝑ grãʒ pᷣueni
entẽ ꝓficientẽ ⁊c. et gratia ſaluabit te qᷓtum ad con⸗
ſummantem.
Erquo tanta eſt gratie vtilitas: neceſſariũ videt᷑
inueſtigare qt vijs vel modis eius poſſeſſio attingi
tur. Pꝛo ͤlckenqu ꝙ vo largiente.ꝗqᷓ qdẽ largitõ nu⸗
ficit:ſicut patebit infra arti.v.Et homine ſe ad
illam abilitante ? diſponente infallibiliter gra poſſi
dente. hecaũt diſpoſitõ ꝑ quã gr̃a acquirit᷑:reqͥrit p⸗
mo mundiciã qͥ ad ſeipᷣm. Gcoo ↄtemplationeʒ qͥ ad
cũ.Tereio iuſticiã qͥ Ann. Quarto miſericoꝛ
diam quo ad indigentẽ. Quinto humilitatẽ quo ad
om̃s¶¶¶Pꝛimũ pʒ qꝛ ſicut inueſtitura manuũ epul
cris cirothecis ex ↄgruo reqͥrit mannũ mũdiciã. Si
cut etiã receptio luminis in wmo veneceſffitate reqͥ
rit tenebraru expulſionẽ.ita receptõ gre ve neceſſita
te requirit tenebꝛaꝝ pctĩ expulſioneʒ:quia ſicut ſe ſił
in vno loco nõ ↄpatiunt᷑ luy et tenebꝛe coꝛpales.ita

nec ſpirituales.hec aũt peccati expulſio eſt vite mun

datio:et aĩe purgatio.ꝗᷓ nõ ſolũ xe ↄgruo: ſ̊ we neceſſi
tate requirit mundiciam.qꝛ ſicut puero a parre vel
matre petente pulcrũ iocale vel manuũ oꝛnamenta
ad quoꝝ receptioneʒ lutoſas 2 vfoꝛmatas poerigẽr
manus/pater ei petitũ negaret:dicens:nõ potes cnʒ
illis manib iſtud recipe:opoꝛtʒ ꝙ pꝛius manꝰ laues
ſi vis iſtud habere. Gicut etiã nec qcũq; ſapiẽs vinũ
poneret in vaſeturpi fetenti:ita necnobis a veo pe
tentib grãaʒz ſi aĩa in q recipi vberet ſitimmũda pec⸗
cato:deus pater nr e nobis negat:nõ vult ponẽ tã/
pulcrũ iocale in manibo veturpatis:nec tãpeecioſuʒ
aĩe potũ:in vaſe tãfetẽti.nec vinũ nouũ in vtres ve⸗
teres:nec margaritã ante poꝛcos. O: qũt aĩa pecca⸗
to ſubiacens vefoꝛmis ſit patʒ.l.xxiij.vj. Exr pꝛedi⸗
ctio pʒ ꝙ ſolus ille qͥ diligit coꝛdis mũdiciã: ꝓpter
atia labioꝝ habebit amicũ regẽ: ꝓuerb. xxij. qꝛ ille
olus grãm umpetrat:quã labijs petit. mũdamini ꝗ̊

ui gratiã petitis cũ coꝛdis ↄtritione ⁊ ↄfitẽdi po⸗

lto: ꝓpter eminentem gratiã ei in vobis recipiẽduʒ
ij. Coꝝ.ix.¶ Bcom etiam patet:qꝛ quantũcũq; vas
ſit mũdũ:niſi ad receptionẽ pluuie œæſcendentis vel
liqrem infundentis erigat ita ꝙ; os eius ſit ſurſuʒ ele
uatũ ad receptõnem aque q œſurſum cæſcendet:nũ
ꝙᷓ implet᷑ quia ſicut aqua lutoſa ꝑuam habẽs quan⸗
titatẽ recipit᷑ in vaſe inclinato:ta aq̃ clara q̃ æ alto
copioſe veſcendit:recipit᷑ in vaſe eleuato.ita quantũ
cũq; anima ſitnũdata eronin ſanctã meditatio
nẽ/ ↄtemplationẽ vel ſaltẽ ꝑ ve ſideriũ gratiã haben
di et poſtulandi ad xeum eleuetur: adultis gr̃a non

Ar.ij.
viij.

iy.

Gratia

datur.non enim eſt dignum ꝙ tantum vvnuz ſine re
cipientis vſiderio vetur. Sicur ergo dictum eſt de
aqua et vaſe:ita dicere opoꝛtet væ gratia et coꝛde. qᷣa
ſicut vas ad lutoſam inclinat᷑:ita qui haurire volut
gratiam mundi et mundialium maloꝛum hominũ
que in ſe parua eſt et lutoſaſanimam ⁊æturpans: fre/
quenter ad multa mala vecclinant. Omnes enim illi
teſte ps.xiij.eclinauerũt ſimul inutiles facti ſunt.qͥ
vo gratiam quea æ recipere volunt:opoꝛtet ꝙ ſur
ſum coꝛda habeant/contemplãtes ne quid væſit gr̃e
Tel: Oebꝛeos.xij. Et hoc naturalis ratõ dictat:ſicut
oſtenſum eſt. C. riiij.vij. ¶ Terciũ etiaʒ patet.qꝛ ſiẽ
neceſſe eſt vaginã confoꝛmani gladio.ſicut patet..
xxvj.j.Sicut etiaʒ ad hoc ꝙ aqua habeatur opoꝛtet
ꝙ vbi eſt queratur:ita opoꝛtet ꝙ anima per iuſticiã
in opere rectificetur ad hoc ꝙ gratiam vei rectam re
cipiat:ꝙ etiam iuſticiam faciendo interiuſtos que/
ratur:quia inter iuſtos moꝛabitur gratia: Pꝛouer.
xiiij.(¶ Quartum etiaʒ patet:quia ſicut in omni cu⸗
riꝗa mundi larga dans munera ſaltem dum dat gra⸗
tiam aliquam inuenit per dñoꝛum continuationeʒ:
gratiam quam dando acquiſiuit conſeruat:ita ĩ cu⸗
ria vi qui bonus eſt:hauniret ſibi gratiam a wmĩo
ꝛouerb. xij. elemoſynas.ſ.dando:quia bonuʒ ẽ dif⸗
uſiuum per quas etiam gratiam acquiſitaʒ augmẽ⸗
tat et ↄpuat: ſi continuẽt᷑:qꝛ elemoſyna gratiã hoĩs
quaſi pupillam ↄſeruabit:Ecci.xvij.¶ Quintũ eti/-
am patet:qꝛ ſicut opoꝛtet paupereʒ ſe humiliare ad
hoc ꝙ elemoſynaʒ recipiat:ſi ſuperbe petat:ei reſiſti⸗
tur:ita œſuꝑ bis rſiſtit:humilibo aũt dat grãz: Ja.
iiij. Quanto ergo maioꝛ es:humilia te in omnibus:
et coram vo inuenies gratiam: Ecci.iij.ſicut ptʒ.hH.
vj.xvij. Sic ergo gratiam vi recipiatis.ij.Coꝝ.vj.
Ded quia idem aplłs.ij. Coꝝꝑ.vj. hoꝛtatur ne gra⸗
tiam dei inuanũ recipiamus:inuacuuʒ aũt recipit qͥ
eam non ↄſeruat vel qui ea non vtitur:ſicut patet dxe
his qui ꝓpter terꝛenum ↄmodũ potius ꝙᷓ ꝓpter veuʒ
poteſtatem miſſas celebꝛandi recipiunt:q nõ vtunt
⁊t quibus dicet᷑ infra.ca.œ oꝛdinibo.ideo in hoc arti
culo vtile videt᷑ oſtendere / qualiter poſtꝙᷓ habetur:
conſeruari vebeat.Ad hanc conſeruationẽ tria reqͥ

runtur/vſus/augmentuʒ ⁊ humilitas.ſcõᷣm ſequit᷑ ex

pꝛimo:et tercium vtrũq; oſeruat in eſſe. Pꝛimũ pat:
qꝛ gratia ignis ſpũalis eſt animã calefaciens⁊ illu⸗
minans:ignis autẽ ſe omnino obturet᷑ ꝙ flama eius
exire non poſſit:extinguitur.ſicut ergo eius abſcon/
ſio eius eſt extinctio.ita dicere opoꝛtet ꝙ oſtenſio eiꝰ
ſit ↄſeruatio.ita de gratia dicẽ opoꝛtet quacũq; enu
merata ab apło.j.Coꝝ.xij. vbi ait diuiſiones gratia⸗
rum ſunt:Alij nanq; dat᷑ ſermo ſapientie.alij gratia
ſanitatum.alteri ꝓphetia. alij operatio virtutum vł
quacunq; alia non enumerata.opoꝛtet ꝙ omnis ta⸗-
lis in oꝛe et opere quantũ rei neceſſitas exigit:oſten⸗
datur ad alioꝝ vtilitatẽ:qꝛ gratia nõ ſolũ dat᷑ vt ipʒ
habentem gratũ væo faciat: que vocat᷑ gratia gratũ⸗
faciens. Sed vt alios etiã o gratos faciat:que vo/
cat᷑ gratia gratiſdata.ſicut ptʒ ꝑ ſanctũ Tho.pꝛima
ſcde.q.iij.arti.iij.et.q.cx arti.iij.ij.reſponſo. Niſi q̊
gratia grat iſdata que eſt quaſi flama interioꝛis gre

exterius ſe oſtendens alios inflamet:extinguitur:ſic

ignis obturatus.qꝛ a ceo iuſte ſubtrahit᷑ et reuocat᷑
ſicut patet ꝑ iura.A.vj.iiij. cum omnibo ibidem con

coꝛdantijs. et ſpecialiter. F. iij.xiiij.quod pulere ptʒ

in euangelio:vbi ab illo qui pecuniam dñi ſui abſcõ
dit:tota ablata fnit.gratia enim ⁊ ſpiritua lis pote⸗
ſtas quecunq; abſe conditur/qn ea nonvtitur in eo ad
qð oꝛdinat᷑ et bonis oꝑibo.cñ gratia ſe nõ exercet ſ̃ᷣm
gloſam fuper illo:obſecro vos.ſed oꝛdinatur ad ſuaʒ

et alioꝛum vtilitateʒ.j.Coꝝ.xij. vnicuiq; datur ma⸗

nifeſtatio ſpiritus ad vtilitatem: ergo a tali aufert᷑.

Griij.

Non ergo ſimus gratie auari poſſeſſoꝛes: nec ocioſi
mercatoꝛes. Sed ponamus eam ad menſaʒ ad ſpũa/
les vſuras et lucra.Exemplo pauli qui dicit.j. Coꝝ.
xv.Gratia eius in me vacua nõ fuit.ſic vnuſquiſq; ſi
cut accepit gratiam in alterutrum illam adminiſtrã
tes:ſicut boni diſpenſatoꝛes multi foꝛmis gratie cei.
j. Petri.iiij.¶ Gecundũ etiã patet:qꝛ ſicut ignis q̃n
toplura attingit et inflamat combuſtibilia:tãto plꝰ
in caloꝛe ⁊ flama augmentat᷑:⁊ in foꝛtioꝛi eſſe ↄſerua
tur.ita gratia. Iterum ſicut pꝛimus ignis eſt ab ipᷣo
q̃ illũ ili imponit materie combuſtibili:que quides
cauſa eſt augmentatioms ipᷣius:ſi tamen plura habe
at materialia cõ buſtibilia:ſicut etiam pꝛima pecũia
ipi iuueni mercatoꝛi data ab ipᷣo eſt datoꝛelaugmen⸗
tatio vo bonoꝝ ⁊ lucroꝝ ſequentiuʒ. licet oꝛiginalit᷑
ſit ab ipᷣo pꝛimo datoꝛe:ↄſequenter tñ ꝑtim ẽ ab ipᷣa
pecunia pꝛima data:ſeu ex eius vſu.ptim vo ex ſenſu
vtentis. Sic prima gratia ab ipſo veo eſt qͥ in anima
eius exiſtens:ipſam creat.augmentatio vo eius ex eꝰ
cauſatur vſu atq; ex merito vtentis. Ex hoc em̃ ꝙ be
ne vtitur minoꝛi:maioꝛẽ meret᷑ accipe.mercatoꝛi em̃
qui vtiliter expendit:minus ſibi traditũ:maius cõ⸗
mittit. YOta ꝙ ſicut ille qͥ minoꝛi male vtitur totum
amittit vt dictum eſt:illiqui bene vtitur:maius da⸗
tur quod pʒ in euangelio vbi væ vtriſq; dictum eſt au
ferte inqͥt ab alio mnam:qͥ.ſ.illo vt buit nõ vteba
tur.et date illi qui.x.mnas habet. ideſt illi qui bene
talento ſibi tradito vtebat᷑:ꝛiõ audire meruit: in mo
dico fuiſti fidelis:ſupra multa te aſtituã e qͥ etiã ad
iecit:q omni habenti dabit᷑.i.omni habenti gratiaʒ
inijciantẽ ꝓficientẽ ꝑſeuerãtẽ dabit᷑ ↄſũmãs: vel oĩ
habẽti gratiã minoꝛẽ:ipᷣaq; bene vtẽti:dabit᷑ maior
ab illo/de cuius plenitudine om̃s accepimus gratiã
pꝛo gra: Joh.j.ideſt pro vſu gratie augmentũ et con
ſeruationem gratie.¶ Eerciuʒ etiam patet ꝙ ſicut
Au vnſegnem din oſeruare illum ſub cineribus ab/
condit ita gratia ſub cinerib humilitatis.iteʒ ſicut
ignis ollam qñq; intantum calefacit totum ↄten
tum vel magnã ꝑtẽ ebullire facit:cui remediũ appo/
nit qͥ ↄtentũ ſaluare vult ligna ſubtrahẽdo:vtſic ca
loꝛ minuat᷑:qñq; frigidum vel ſal imponendo ita q;
ignis ſuꝑ bie de gratijs habitis totũ qð in bonis ope
nibus anima poſſidet inaniter ꝑ oꝛs iactantiã ebul
lire facit. Contra quod quia noſipi quandoq; reme⸗/
diuʒ humilitatis adhibere negligimus. ceus qͥ vult
tã gratie vſum ꝙᷓ; augmentũ cum pꝛoficiẽte et ꝑſeue/
rante/et vaſe coꝛdis ꝑ humilitatis remediuʒ conſer⸗
uare:remedia ꝓuidet optima. qñq; frigida ⁊ amara
impon ſinit:ſicut ſtimulũ carnis paulo/ne magnitu
do reuelationũ totũ ebullire faceret ſicut tribulatõ
nes etiã miItis alijs:ſicut pʒ.T.v.xxxvj.vt caloꝛ mi
tiget᷑.qñq; vo ad h̊ ligna ſubtrahit:ſubtrahendo.ſcq;
bona de quib gloꝛiabat᷑:tam nature ꝙᷓ foꝛtune ⁊ gra
tie:ſicut expꝛeſſe ꝑ vnũ oſtendit᷑ exẽplũ qð ſcribit be.

grego.iij.dyalogoꝝ ve quodã qui Elenteriꝰdicebat᷑ Exemp.

quẽ ſeruũ vei vocat.hic tantãꝗ a veo gratiã accepit ꝙ
miracula ꝑ eũ veus opabat᷑:qͥ et puen quendã la dya
bolo vexatũ/liberauit:et moꝛtuuʒ ſuſcitauit.Cũ vo
ſemel animus eius immoderatius leticia tactus eẽt
et villo puero ſanato gaudens narraret eodem mo
mento idem puera dyabolo coꝛam omnip vexabatr᷑.
qui multuʒ wluit et ſeip̃m amplius humiliauit nec
tamen puerũ ſolus iterũ ſanare Roruneetee cum alijs
oꝛãdo ſanauit.Sic ̊ pʒ quõ veꝰlignũ ſubtraxit ſciẽs
ꝑ nimiũ caloꝛẽ gratie fatueeffundet᷑. Ecci.xx.

Auia audientes tãpiculoſas eſſe gratiarũ opera Arꝰ.iiij.
tiones:cum quibo inanis gloꝛia creſcit:q̃ qũq; amit/ xuiij.

tere facit:vt inmediate ante oſtenſum eſt. Aliqͥ foꝛ⸗
ſitꝗ ſibipis pꝛouide ↄſulentes:nõ opabũt᷑ ne illa ſił
creſcat:iõ v pena illoꝝ qͥ tali tioꝛe vel accidia vl ve⸗

mcite tenguo ag pen
tan eniiber gufcrtiſicl
Nihilominus oro damno hent⸗
iuſteq icczanlialifm legts
amiſtvl aller lliateliens
ippeiſſepatet in digeſtonon
liuſenore .mmiles A fortioꝛ
nlendus:danna omittit y
rhigtenoct ibibi:hrenn
inntilis miles enſtens:quiag
lar gana: wna eſt prouand
Pügnmtl totym

.d. aclr ipintwollbnsarmis tun

gratiom non babent peleano
tur: wootrribuüt ſicutoſtenſan
ſarian videtur in hocamculon
dadumofdendog disgnann
gratiä dat ſelteneceſſanam ad
Iurnectſari adſalute diced⸗
literſiant necomnidſtellisee
menbuiscorgis egnelezvinn
Iibusangelis aq als giorian
omnes faclt gpoſtolos vel

tigſeneritidobit, nu eſoi
wreihahbene tin debi naigt
enitudineofis accepimus gratii
eſteno ſuggatengnertüctcnn
ne. Taanz enam paterg ſant
nzſemareilunm ibainenbieeb⸗ 1i
ſubanenip homiitutb ith ſit
Ntantum calefnar ptotumoten,
Sehullireſanan temegli oopo⸗
pultligna ſubtmhoͤch rt icca
num pelſal inponendo tta ,
ſs habins tori qo in boms ope
tinaniterg ous iactantia ebul
bdquia noſii quandoq; reme⸗/
dberenegliginus dns flt
mentu cum proficiete t pſeu⸗
humtlitmisreneciuzccnſe⸗
toprima. giihfigica ana,t
umulicarnispanlone magnitn

chullirefgeert ſicntinbilnd

ſicutpz. T.y. mmwnj. vrlormi

ſvbembit ſhinbenco /9

battom nenec r e /

iͦoſtenatk i,i ſoalun Eimn

Arꝰ. v.
xvj.

iſnun haiſimmmtiͦ⸗

o . EcN. zrd i.
Punerfllici ionn⸗ . xvũ.

Gratia

recundia vel quacunq; cauſa ſe ab vſu gratie eis con⸗
ceſſe retrahunt:vtile videtur tractare. cum tales nõ
ſolumↄtra ommum hominum oↄſuetudineʒ faciant
q ſeminare ⁊ metere non ceſſant licet ſciant nec ſemẽ
creſcere: nec colligi ſine mala herba poſſe.ſed etiam
contra chꝛiſti wctrinam faciant:qui vult ꝙ non di⸗
mittant ꝗꝓpter hoc ſeminaꝛe.nec etiam ꝙ pꝛopter hoc
bonũ væſtruant bladum:ſed ſinant vtraq; creſcere ſi
mul vſq; ad meſſem. Cum iterum ſint vecoꝛdes in⸗
utiles milites qui armis non vtuntur: de quibus di
ctum eſt.A.xxiiij.xiij. Cum etiam infideles ſint mer
catorum miniſtri: qui cum pecunia cum qua poſ⸗/
ſent emere pannum pꝛecoſuʒ vel merces ditiſſimas
durabiles:⁊ maxie vnilitatis nullas vł viles emit:
dum grania eis data non vtuntur vel abutunt᷑: ſicut
llli qui intellectum expendunt in ſcientijs vanis et
lucratiuis: et ſcientias anime negligunt:vel quodcũ
ꝙᷓ; bonum coꝛpoꝛis vel amime vel nature vel foꝛtune
vel gratie vel etiam ipᷣm tempus male expendunt nõ
ſolum a ceo puniendi ſunt pꝛiuatiõe pꝛiuilegij.ſicut
dictũ eſt ſupꝛa.e.c.xj.quia eo nõ vtuntur:ſic ſtatũ p/⸗
pꝛium damnificant:ſed etiam penis granioꝛibus pu
miendi ſunt:quia vo iniuriam ? reipublice damnuʒ
inferunt:qꝛ talis ᷣm Criſoſt.ſuꝑ Math.xxv. ve talẽ⸗
to abſcondito ſeruus eſt infidelis:et reus totius dã⸗
ni illati:ſicut qͥ cauſa ſeminandi ſemen a vmino ac
cipiens/nõ ſeminat tempoꝛe ſeminationis: damnuʒ
facit dno ſuo.ſic qui ſcientiã ad vcendumvel gratiã
ad oꝛandũ vel tempus ad penitendũ hahet ⁊ nõ ope
ratur:talentũ ab eo aufert᷑:ſicut patet.M.ij.xiij. et
nihilominus pꝛo damno penis punier᷑ grauioꝛibo: et
iuſte quideʒ:quia ſi ſᷣm leges ciuiles qͥ in bello arma
amiſit:vel aliter illicite alienauit capite punit᷑: ſicut
expꝛeſſe patet in digeſto nono li.xj.tit. re militari.
l.eſertorẽ. S. miles.=l foꝛtioꝛi rõne videt᷑ ille graui⸗
uniendus:q arma amittit vel alienat ſpũalia ĩ bel-
o ſpuali: væo et ſibipᷣi ⁊ pꝛeximo pꝛoditoꝛ/ vel ſaltem

inutilis miles exiſtens:quia gratia que in illo eſt:fal

lax gratia ⁊ vana eſt:Prouerb.xxxj.
Sed qꝛ nonnulli totum defectum quiin üllis ac-
cidit ſpiritualibus armis qᷓtum ad hoc videlicet ꝙ;
gratiam non habent vel ea nõ vtuntur:vel abutun⸗
cur:væo attribuũt:ſicut oſtenſum eſt.S.ij.iiij.neceſ⸗
ſarium videtur in hocarticulo illoꝝ venudare men⸗
dacium:oñdendo ꝙ dñs quantuʒ in eo eſt omnibus
gratiã dat:ſaltẽ neceſſariam ad ſalutẽ.hoc igit᷑ addi
tur neceſſariã ad ſalutẽ dicẽdo:qꝛ nõ omnibo dat eq̃⸗
liter:ſicut nec omnib ſtellis equale lumen:nec oĩb
membꝛis coꝛꝑis equaleʒ virtutẽ vł potentiã:nec om
mbus angelis equalẽ gloꝛiam vel naturaʒ. Ita non
omnes facit apoſtolos vel ꝓphetas:eis tantã ↄferen
do gratiã quantaʒ aplis ↄtulit: ſ̊ tñ oĩb dat vel of⸗
fert quanta eis ſufficit ad ſalutẽ ſi cooꝑari voluerint
nec tñ illis facit iniuriã quib minus dat dando alijs
plꝰ. qð væcenter oñſuʒ eſt Math.xx. vbi oẽs qͥs inne⸗
nit in vineã poſuit in q laboꝛãdo oẽs vitã cũ merce⸗
de ſaluare poſſent:et tamen plus aliqͥbo cõtulit: ſᷣm
Intitat laboꝛis.ð qͥ cũ alij murmurarẽt rñdit: ami
ce nõ facio tibi iniuriã.q.d.exq tãtũ tibi w q̃ntũ hĩe
Tbes:⁊ qntũ tibi ſufficit:totũ Pord quare murmn
ras. Mota. P.xj.xvij.¶ Circa hũc ̊ articulũ cla⸗
randũ.Primo multis oſtendit᷑ exẽplis auctoꝛitati
bus ꝙ voĩbo grãm dat vł offert: ſaltẽ nccariã ad ſa
lutẽ:exq illoꝝ patebit mẽdaciũ:qͥ in wũ væfectus ſu⸗
os retoꝛquent. Pꝛimo ꝑ h̊ ꝙ vus oꝑat᷑ ĩ reb minoꝛi⸗
bus vł minoꝛis pꝛecij et nobilitatis: vtpote in oꝑibo
nature⁊ circa negocia coꝛpalia oñdẽdũ eſt qͥd ⁊ quõ
opꝑet᷑ in reb nobilibo ⁊ maioꝛibo:vtpote in opib gre
circa negocia ſpũ alia.iſte vider bonꝰmodꝰ ꝓcedẽdi.
ondendo ꝑ Gᷓ qõ facit in minoꝛi:qͥd faciat in maioꝛi.

G iij.

Quia ſiꝓbani poſſet ꝙ ſapiens wminus qͥ in factis

ſuis nõ ceficeret magnã curaʒ haberet ere minoꝛis

pcij:intãtũ circa eã diligentiã ſuam exhibendo: ꝙ in
neceſſarijs ei nõ veficeret. Ex hoc ꝓbato ſufficienter
oↄcdludqi poſſet: tantam ĩmo maioꝛẽ haberet diligẽ/
tiã c re maioꝛis pᷣcij que plꝰ ⁊ ꝓiinqͥus ⁊ cariꝰ ei atti
neret vtpoteſimagnã cura habeat veanimali:ſeqͥ vi
det᷑ ꝙ maioꝛẽ habeat ⁊æ filio. Gic in ꝓpoſito ſi oſten
di pot ꝙ veus tantã curã habeat de coꝛꝑib que ſunt
minoꝛis precij et nature animalis ꝙ eis łe ſufficien⸗
ti ꝓuidet lumine:et potentijs qͥb ineſſe ↄſeruari po
terint nature:⁊ finem nature ebitũ attingere. Me⸗
ceſſario ſeqͥ videt ꝙ idẽ faciat animabo que quaſifi⸗
lij ad eius ſunt ſimilitudinem:ſicut oñſum eſt.A.xx.
ij.Tñ ꝓpter bonitatem nature cui ꝓuidet que nobi⸗
lioꝛis eſt ↄoditionis/a ex ↄagruo maioꝛẽ reqͥrit diligen
tiam.Zuũ ꝓter cõditionẽ nature cõicate: que ẽ gra
que maioꝝs eſt bonitatis ꝙᷓ lumen coꝛpale.Et quan
to maioris eſt bonitatis natura quecuq;:tanto ma⸗
ioꝛis diffuſionis et largioꝛis eſt coꝛcationis: ſicut pʒ
tã exemplo ⁊æ natura ſtelle:in q̃ maioꝛ inuenit᷑ in na
tura bonitas:qꝙ; in candela:qꝛ natura eſt incoꝛrupti
bilis et maioꝛ etiã cõicatio:ſicut pʒ iterũ in ſole in qͥ
excellentiꝰ ⁊ fontale inuenit᷑ lumen:qoð nõ inuenit᷑ in
alijs ſtellis:ad quã excellentiã maioꝛ ſeqͥtur cõicatõ
qꝛ omnes ſtelle lumen eius ꝑticipant.O etiã ratiõe
ex q̃ ſeq ꝙ cũ bonũ ſit coĩcatinũ ſui:maius bonũ eſt
maiꝰ coõicatiuũ ſui ꝑ regulã q habet᷑: qñ aliqͥd ſeqͥ⸗
tur ad illud eodem addito vtrobiq; adhuc ſeqͥt: ſiẽ
patet animali quod ſeqturad hoĩem:⁊ ideo eodẽ
addito vtrobiq;:adhuc ſeqͥtur. verbigratia. qꝛ ſeqͥt:
homo ſᷓ alal.addat᷑ vtrobiq; idẽ:dicẽdo:homo albo:
ergo aĩial albũ adhucſequit. YIta in ꝓpoſito.cũ ergo
lumen gratie ſit magis bonũ ꝙ; lume ſolis: quantnʒ
in eo eſt oĩa illuminet coꝛꝑaliter:omnib coꝛpoꝛalili
offeratur oculis.A multofortioꝛi lumẽ gratie q̃ntũ
in eo eſt oẽs illuminat aĩas cũctiſq; ſpũaliba ſe offert
oculis huic rõni teſtimoni phibet: Yohan.j. Erat
luxr vera que illuminat oẽm hoĩem. Et ꝙ poſtea eo⸗
dem.c.exponens quod eſt lumen illud. dicit ve pleni
tudine eius omnes accepimus grãm. Et Paulus ad
thimo.ij.Apparuit gratia ſaluatoꝛis noſtri i om⸗/
nibo hominibus.Et ephe.iiij.dedit vnicuiq; gratiaʒ
ſm menſurã ⁊c. Et vcretũ:xe dſe.diſ.iiij.c. Necquẽ
qᷓ.vbi habetur: ſicut ſol equali luce equaliter ſuꝑ
omnes irradiat:ſic gratia i ſine acceptiõe ꝑſ. onsꝑl
equ aliter oĩb infundit᷑.Ex hac ratõnis ⁊ auctoꝛita/
tũ ↄcoꝛdia concedere neceſſe eſt vũ oĩv lumẽ gratie
offerre. vel multa ve eo inconuenientia implicare.qa
hãc in eo negare ꝓuidentiã. Pꝛimo eſt ip̃ᷣm cõcedere
inſipientẽ.pꝛedictũ nanq; eſt ꝙ ſapiẽs plus ꝓuidet
et maioꝛẽ curã hʒ e natura melioꝛi atq; ꝓpinquioꝛi
vtputa cæ filijs. Negare ̊ ceũ qᷣ illa geh arnre cõ
porali ꝓuidet/ꝙ ſolem ſuum oꝛiri facit ſuꝑ bonos et
malos:et pluit ſuꝑ iuſtos ⁊ iniuſtos: Math. v. talar⸗
ge vel liberalius nõ pꝛouidere nature ſpũali: eſt ip̃ᷣm
dicere inſipientẽ. Scvo hoc vicere eſt ijm dicere im⸗
potentẽ/ vel omninatura peioꝛem. quia omnis natn
ra ſiue inſenſibilis ſiue ſeminũ vel plantarũ ſiue ſen⸗
ſibilis ſicut animal dans alicui ſubiecto eſſe ⁊ vitam
que ↄditioni ſue ↄuenit:ſi potẽs ſit dat ei ꝑ que in eẽ
oſeruari? que fineʒ ad quẽ oꝛdinat᷑ attinge põt:ſi-
cut ; e ligno vel ſtipite a qͥv ſemẽ vl granũ nõ ſolũ
eſſe habet: h̊ etiã extra coꝛticẽ vedit ſeipᷣm in eſſe ↄſer
uatiuã et ſui ↄtrario œfenſionem ⁊ intra virtutẽ al⸗
terius pꝛoductiuam. Sicnt etiam in animalibo qrũ
quodlibet aliud in eſſe ꝓducẽs dat illi potentiã nu-
tritiuã ꝑ cuiꝰ vſuʒ indiuiduũ/et porentiã ꝓductiuã
ſen generatiuã ſue ſiis in ſpe:ꝑ quã ſpẽs in eſſe ↄua
tur.dat eĩ eis vngulas/dẽtes/coꝛnua ⁊ hmõi arma:ꝑ

xviñ.

rix.

1r.

Niij.

Gratia

quea nociuis ſe cuſtodiant. Si vo aliqð indiuiduũ

in aliqua tali vᷣficiat ꝑfectione: ſicut faciunt homi⸗

nes vel fetus monſtruoſi:cauſaʒ aſſignare opoꝛtet ex

pte nature ꝓducentis.qꝛ nõ fuit potens. vel aliqͥ mo
do ꝓ exceſſuʒ vel diminutionẽ erroꝛ fuit in natura ꝓ
ducente.qꝛ qñ potẽs eſt et materia ꝓpoꝛcionata:ſem
per ꝓducit qð melius eſt. Sicut q̊ ex ꝑte nature ſuffi
cientia in ꝓductoſarguit ſufficientiã ĩ ꝓducẽte et in⸗
ſufficientia in ꝓducẽte inſu fficiẽ tiã in ꝓducto:⁊ ecõ
uerſo ſufficiẽtia in vno ſufficientia in alio:ita aꝑteꝓ
ducentis ꝓductiõis diuine ſi veficeret ꝓducto in his
q necefſaria eſſent ad ſalutẽ:et ad finẽ ad quẽ oꝛdi⸗
nat᷑ eternã aſequendã. Quia ſicut arguerẽ ex ꝑte na
ture.ſic vicʒ:iſtud aĩal ꝓductũ nõ habet ſufficientes
otentiss vel mem bꝛa ꝑ quein eſſe ↄſeruari ⁊ finem
uũ conſeqᷣ poſſet:q̊ natura ipᷣm ꝓducens fuit impo⸗
tens ⁊ vefectuoſa. Ita ex ꝑte vei argui põt.ſic iſtiho
mini iam nato nõ dat᷑ gra ꝑ quã in eſſe bono ⁊ in vi⸗
ta ſpũ ali cõſeruari et finẽ ſuũ ſuꝑnaturalẽ ad quem
oꝛdinat᷑ ↄſeqͥ poſſit. Ergo veus ipᷣm pducẽs impotẽs
fuit vel oĩ natura in aditiõe hac peioꝛ:qꝛ oĩs natura
Panau iuuat quãtũ põt ⁊ melioꝛi mõ q põt ꝓducit.
nõ ſolũ hereticũ/ſ etiã ↄtra oẽm naturalẽ eſt dicẽ
rõnem.Cñ ſᷣm ph̊m om̃e ꝗꝓpter qo:et illud magis. et
cũ oẽ ꝑ ꝑticipationẽ tale vtpote honũ verũ ⁊ bmõi.
reducant᷑ ad vnũ eſſentialiter tale:ſicut pʒ ex.ij.me⸗
tha.Opoꝛtet ꝙ tota bonitas cauſaꝑꝝ ſcᷣaꝝ reducat᷑
ad illã cꝗãm pꝛima:a q teſte YJac.j.eſt omne bonũ.Cũ
g̊illa ↄditio bonitatis in cã ſca inueniat᷑:q ꝓducto

dat neceſſaria vt dictũ eſt:illã ↄditionẽ ĩ qo vis na⸗

turalis ratõnis ↄcedere cogit. Qui ↄcluſionẽ iſtã ne
gat:aſſerens nõ eſſe ſimile de natura q̃ opat᷑ neceſſita

5

te:⁊ e væo q opat᷑ volũtate: voluntatẽ in veo Paori
aſſerit eſſe ↄditionis ꝙᷓ neceſſitatẽ in natura bꝛutali

ſen ſenſibili. Et querendũ eſtia tali:ſi natura intelle⸗-

ctũ hĩet et voluntatẽ:intantũ ꝙ in eius eſſet potẽtia

ꝓducere fetũ cũ oĩbus neceſſarus ad eſſe et finẽ reqᷣſi
tis: ſi ſic illũ ꝓduceret vel nõ. Si dicũt ꝙ nõ: irriden

cdh ſunt.ſi dicunt ꝙ ſic:quare gᷓ illã bonitatẽ vo ſub⸗

trahunt.quã hoĩ vel bruto attribuũt: Sed foꝛte di

cẽt g veus neceſſitate homĩ ĩ neceſſarijs ꝓuidet.qui⸗

bus reſpond et᷑: ſicut materie diſpoſite in vtero ma
tris neceſſitate ĩmutabilitatis infallibilitatis aĩaʒ
creat:et materia infundit:eidẽ dãs eẽ nãe. Ita eadẽ
neceſſitate aĩe diſpoſite grãʒ creat ⁊ infundit anime
dans eſſe gratie:ſicut ptʒ ꝑ ſanctũ thomã pᷣma ſecũ/
de.q.cxij.arti.iij. Tercio dicere ipᷣm ſuis in neceſſari
is no ꝓuidere:eſt dicere ipᷣm ingratũ. Quis.n. gratꝰ
rex ponit hoĩes ad cuſtodiã caſtri:vel in militia duce
re:et illis qñ ſine dãno ſui põt non miniſtrat neceſſa
na.Et ſi reges imꝑatoꝛes tꝛeni in h̊ caſu ſuis pui-
dẽt cũ rex ſuarũ diminutiõe:qꝛ minꝰ hñt dũ młta ex

pendũt:æ qb aliqñ nõ lucrant᷑:ſi etiã talia eis ꝓui-
deri in legib ſuis ſcribũt:ſicut ptʒ Codice li.xij.tit.

erogatone militaris annone vbi oꝛdinat impera
toꝛ ꝙ milites dũ in expeditione ſunt habeãt neceſſa⸗
rialpanẽ viq; et vinũ et acetũ ⁊ lardũ.Cũ ꝗ̊ aĩe ſũt ca
ſtra cei ſicut oſtenſuʒ eſt..xxiij.xij. ve cuiꝰ cuſtodia
hoĩem quẽcunq; ſub durifſimo pᷣcepto ⁊ grauiſſimo
piculo onerauit/qõ qtidie obſeſſuʒ ẽ. Cũ etiaʒ ſuos
milites q̃tidie bello expoſitos videat quõ ſine maxi⸗
ma ingratitudineqꝙᷓ in ve nephas eſt credẽ illis vi⸗
ctualia negaret gratie:q ſine reꝝ ſuaꝝ diminutione
dare põt.Quomõ enim ſuis negaret filijs vel militi
bus/qð nunqꝙ; pentes carnales ſuis negarẽt. ¶ Ded
adhuc foꝛte dicent ꝙ duʒ milites fideles ſunt/et filij
innocentes rey et ꝑentes eis ꝓuident/ſed ipᷣs pꝛodi-
toꝛie agentibus nequaꝙ;. ita deus ipſis naitis et in⸗
nocentibus gratiam offert.ſed ipᷣis peccantibo retra
hit. nec ipam iteꝑ offert/qð dictũ repꝛobat᷑ tã exem⸗

vVel ſᷣm gratiã nõ r E Au i
i

GG iiij.
plo ꝙᷓ rone et auctoritate. Exẽplo.n. patet: ꝙ nõ ob⸗
ſtante ꝙ homo e die oculos clandat ⁊ ſolis lumẽ qñ
illud reciꝑe veberet:⁊ videre excludat/ſoltñ radios
ſuos nõ retrahit qñ oculoꝝ effigijs qᷓntumcũq; clau
ſis ſe offerat. nocte vo econuerſo intantũ ſe retra⸗
hit: oculis apertis non ſolis lumen ſed potius no/
ctis tenebꝛa ſe oculis offert.ſic nõ obſtante:q homo
die vite huius mentis claudat oculos:vel velamẽ
to peccati illos cooꝑiat ſol tñ iuſticie qͥ radioꝛũ gra⸗
tie ⁊ miſericoꝛdie non eſt anarus nec parcꝰ poſſeſſoꝛ.
cuius miſericoꝛdia plenioꝛ eſt tra ꝙᷓ ſole coꝛpalimen
tis ſe oculis offert/ nocte tñ moꝛtis poſt vite occa⸗
ſum intantum ſe retrahit ꝙ aptis oculis non lumen
gratie:ſed tenebꝛarũ recipiet penas. Mõ qꝛ ſol ille

occaſum ei neſcit occidat:hᷣ qꝛ ipᷣe occidit ſoli.Rõ a ruij.

hoc ſumit᷑ ex vi wctrina qui wcet remittere vſq; ſe⸗
ptuagies ſepties.i.ſemꝑ qui etiã vult ꝙ dum omnes
ſunt in hac vita omnibo o ptemꝰſalutẽ:et aniaꝝꝑ licet
non coꝛpoꝛũ vitam recipiamus et ſalutem. ſſi iſemet
hoc non faceret quantum in eo ſi ex parte illoꝝ væbi
ta adeſſet habilitas:wceret quod nõ faceret et ↄtra
naturã vellet riuulũ copioſioꝛẽ eſſe gratia q; fontem
fallacẽq; faceret apim qui e eo dicit ꝙ vult omnes
hoĩes ſaluos fieri quantũ in eo eſt. Cotũ iſtũ ꝓceſſũ
ofirmat apls.ij. Coꝑ.ix. dicens.potens inquit eſt de
us omnẽ gratiã abundare facere in vobis.vt in om̃i
bus ſemꝑ omnem ſufficientiam habentes: abunde⸗
tis in omne opus bonũ ſin hoc qð dicit potẽs eſt: nõ
excludit qͥn paratus etiam ſit/ſed includit qꝛ poſſeet
nolle vbi vebet notat omnem iniqᷣtateʒ; vel parcita⸗
tem in hoc ꝙ dicit ſemper:confirmatur vltunum di
ctum ꝙ videlicet in hac vita gratiam ſempꝑ offert di⸗
cens gratiã cei recipiatis.ij. Coꝑ.vj.Ab ipſo verbo
incarnato:quod eſt plenũ gratie⁊ veritatis: JYoh.j.
Eſt enim vt dictum eſt plenum gratie nobis duʒ vi
uimus et veritatis.dum moꝛimur.
Bed cũ videamus nonnullos Grerinn nõ habere
e vefectus in oꝑib-
bonis et gratioſis veo attribui nõ poteſt vt oſtenſu
eſt.inueſtigare opoꝛtet:cui attribuendum ſit. Cuiꝰ
quidaʒ inueſtigationis veritas citius apparet ſi bo
noꝛum operũ ? gratiarũ receptionẽ cõditio reſpicia⸗
tur.Grãꝝ nanq; receptio et vtutũ oꝑatio: ↄditionẽ
qͥdammodo ſequunt᷑ matrimonij:et ꝓductionis fru
ctuũ tam d terra ꝙᷓ ce arboꝛibo.et ſanatõnis egroti:
qꝛ ſicut ad matrimoniũ copulandu due reqrunt᷑ vo⸗

luntates.Ex quibo ſi vna væſit nihil efficit᷑ ad fructũ

etiã de terra vel arboꝛibo ꝓducendũ due reqͥrunt᷑ cãe
Vna vicq; motꝰfirmamenti ⁊ ſolis irradiatio. Alis
tum ad terrã homo q eã oꝑetur.et ad ꝓduceudum
ructum diſponant. Abtum ad arbores vo ſca cau/
ſa eſt virtus in radice.AAd ſanationẽ etiã egroti due
frequent᷑ concurrũt voluntates.videlicet medici wo-
centis et infirmi coopantis. Ita in ꝓpoſito ad ſpiri⸗
tuale matrimoniũ inter deum 1 hominẽ copulãdum
ue reqͥrũtur volũtates ⁊ei.ſ.et homĩs.ſic ̊ ad bona
oꝑa producenda et anime ſaluationem obtinendaʒ.
et ſicut in matrimoniali copulatione/ſi vna veſit vo⸗
luntas /ſicut etiam in fructuum pꝛoductioneſi œæſit
qui terram colat vel virtus nõ aſſit radicis vel volũ
tas puertatur infirmi:nec quod ei a medico dicit᷑ fa
ciat.ſed voluntarie ſeipſum occidere vult necmatri⸗
moniuʒ fit. nec terꝛa aut arboꝛes fructũ pducũt nec
infirmꝰ ſanat᷑. VUno ꝗᷓ ad matrimoniũ copulandũ vo
luntatem patam habenteſole vt vbet terrã irradi
ante et medico bene wcente.ſi nullus in iſtis ſequa⸗
tur effectus:cui attribui vebet vfectus non poteſt
attribui illi cuius volũtas ẽ parata/nec ſoli nec me⸗
dico/ſed alteri cuius voluntas non concoꝛdat.et co/
lono qui terram ſuam non diſponit et radicho are⸗

Arxr. vj.

Nxv.

*
*

lllos in
cuniamſaſtentariöem ad tapullos
lriſiſbel nfante Hutr ͤn
nitviſtispatet ili e guibus dicltunn
lum dclinouenitintemala it patz
dmogumadam qui woquodammote
n ugerun cgno: Auller guam wlt
itmhi comegt erquengnoulamw⸗
Imductus :muler ci goſſo enne reln
uniincidensrreſponget herfueruntna
nqetij dlcit iumfragilisno poſſuun.
Onnesiſtimentiunt anmomntbusſibiſin
eialun ſt meytinſuper hommnen pen
ſitturmentinſuper dum vide Prn ni
s dads Mcindsterneſugs de Pinud
ſneinnaturaſcabonasegueletenden
ſlisinociatoneegnalitriihni Clltur⸗
gbentrs Nemunonanns dudsfülit
Uaaah entimanuslotas alten ill
gue anmatos h ti chrda haber

ogetl ſtantisinſolizlumine dnd⸗

iihhnron Oipinn s enan⸗

atno pgucl
lntnetfncgirii

betmanns turpes.
dehhrniifer Bitalien
Genofuit

nn n, Wninſorein
ngratierventans: gob.
lenum ganenobisi i
moamur.
vullosgrenan nöhabfre
niie⸗mime onſp
inopoteſt roſtenſis
atmbuengun ſit. Cius
hus nus hunt o⸗
ptions cdino eſpiaa,
Fruriopatio: saltione
loe ſanatoͤnis egrot
llandüduereqhwunk vo⸗
itnihilefick ad fwa
ucendü duertnmntcͤe
rſolis inacunio. Au
Detur etad dncacdun
ad arborts oſchz an
mmanioni eni rofi de
trs igelar nenta ⸗
. rrnnhſ in⸗
ommech
n caiun
utinenhnimni
nimeſiuſen
n goguctione mi

A.r.
Ny.

Gratia

factis et voluntarie infirmo.Sic in ꝓ;ᷓoſito vefectus
gre vel bone oꝑationis vel moꝛs aĩe ꝑ culpam nullo
mõ ⁊cæo:cuius voluntas ſꝑ eſt ꝑata:q ſemꝑ quantuʒ
in eo eſt omes irradiat vt oſtenſum eſt.⁊ quantũ ĩ eo
eſt. ſanat omes infirinitates eoꝝ:teſte ps.cij.eſt attri
buendũ.Sed nobiſipᷣis quoꝝ volũtas diuinenõ cõ⸗
coꝛdat voluntati:qͥ terꝛã noſtram ↄtritione ⁊ ↄfeſſi⸗
one nõ colimus nec diſponimus quoꝝ mens eſt ari⸗
da qͥ medicũ audire nolumus cũ illo q noluit intelli
gere vt bene ageret:qui ipſo lumine gratie offerente:
oculos coꝛdis apire nolumus. Vndeancelinus ho⸗
mo inquit nõ habet gratiãſnõ qꝛ hanc nõ dat veus:
