oĩno eſtin pꝛopoſito qe nobis:quo ad aliqua.⁊ eſſe
Xberet quo ad omnia alia. Mam in hocẽ ſimile:qꝙ
ſicut ille ꝓpter furtũ vel homicidiũ vel aliquod ma
leficium ad eccĩiam fugit:in qua crucẽ accepit:a ter-
ram abiurauit cum iuramento. ꝙ neca vrtris nec
a ſiniſtris e alta væclinaret via vſq; aliud continge
ret vminium.Sic nos qui v carcere dyaboli ⁊ pec
cati ad ecciam fugimus.⁊? confeſſionem ⁊ crucem pe
nitentie accipientes ꝓmiſimus:ꝙ nunꝙᷓ a via recta
moꝛtaliter peccando veclinaremus:duʒ in wvminio
huiꝰmoi viuimꝰ. ¶ Iteꝝ in hẽ ſilłe qꝛ illimulti foꝛ⸗
te inſidiant᷑:no ſᷣ vo certitu dinałr młti inſidiãt᷑.ille
vicʒ cũ ſocietate ſua qͥ circuit querẽs quẽ uoꝛet.j.
Pe. v.ex oĩ nos partevallauit:quia ĩ circuitu impij
ambulant. Et inimicimei animam circũdederunt.
non vt caput:ſed vt illud quod peius eſſet amittere
animam auferant. ¶ Iterum in hoc eſt ſimile:quia
ſicut ad illum foꝛte aliqui mittuntur vt ipᷣm vt di⸗
ctum eſt vecipientes via educant:ita ce rrum eſt.
ꝙ multi ad illos : illas qui viam aggreſſi ſunt ſalu⸗
tis mittuntur:vt ipᷣm vt dictum eſt. v via veducãt
vt extra inuenti animam amittant.¶ Quando em
quiſcunq; aliquam perſonam verbis ſignis vel fa⸗

iuuſl u g ſt n nn

Idendl,ſicut arca infirn
cchuiſſtim guu ſiada c
Cocet velinilo moretur vel am alit
ſprcaliterum qvapalns peccauit
geleiletanteroccnrnat vel reſpiaat.
audiat perfecte d wmminionon fugi
hucaliquo modo inff lius moꝛatt
nauloſe aponit captiois: quitalibe
poteſtrenhus Mamn ylſs zuditval
copoꝛolis appꝛorimatio rei ilius
lece:r in elicjs aſſueri nutmmri: fan
ſucluum. Pocpatet in filiis lrael ge
Meuitin wſerto manna: 7 direrunt. &l
uuſeut ſuper abo iſto. Da nobis camne
unnurontes dixerit. Nuen. rj. Rec
Naum quos omecebam 17 Gimilit
iſuniunerdliſtenanninga⸗
lteant tamen cito reacdiuant.
eno difclecknin n⸗
grurnature Et eriam i einſcen. E
iensutenntofthabins Ctins au⸗

creconſuetud

plum winnonibus rins actent
ſtitſatleonna ſthenntic⸗

lum ſocleratem qui Ppmquibuſcun

lucgenitunturitandsg

welmninm:inquo rline⸗,
tinutilmſeiclin n
Nomitte dpiſtzentrihſahr
Biat nſipiledltanrilt,
nſctutuerpecheeſeſtſhiann
m Merm wmniniäiluc denint
opgniſenghngronmnihten
teißm ertna viam invenernnt ca⸗
ntſemp dum in regno lo eſ te⸗
necaput umplta qud diligetanit
do —
rentt.Ote terum ininici li⸗
nene napit ynphini nonbocet
gicjsoligulbus foteſub rae⸗
ſis. ſtomeis omear telbi⸗
oaum peniotim w pin ence⸗
tra nam inuento coputaufett
terpꝛopterplun ikeru⸗
les pitareetomnes taes ſine
ilſhecvshaber uder i
Tnobis: O ad aligna. eſe
iali. Nam in hoce ſünlleg
vlbomiatiü velsligrot ni

ane eiis eſil e
luicnd, oedtiit
Ncuimnmn t nnt
nt nggemnt tdcen ,
vue aiſ ſnnnc
t. N
ordictum Ne ngoen
ſen
crſonen

Necidiuũ

ctis wonis vel pꝛomiſſis eſculentis vel poculẽtis ad
ſeccatuz quodcunq; ſiue falſitatis ſiue luxurie ſiue
urti vel quodcũq; aliud ducere nititur. ipe ẽ ſ ſpe⸗
cie amicitiea dyabolo miſſus:vt ꝑſonã ülam via
educat:vt aĩaʒ pdat: ⁊ vt fugiẽtes nllo mõ euadãt.
Pꝰ illos cũ tota potẽtia ſeqt vt cuſtos carcen pꝰ fu
gitiuũ ſuũ: cum toto exercitu armato.ſicut oñſum
eſt. C. xv. v. Et. E. vj. xrxiij.ad modum Pharaonis
qui filios iſrael egypto fugientes cum tota ſeque
batur exercitu¶ Gicut ergo in conditionibus iſtis
eſt ſimile enobis:⁊ de illo qui terrã abiurauit. Ita
ĩ alijs ſimile eſſe beret:quia ſicut ipſe intelligẽs
inſidias pꝛope eſſe hominum vr capur auferant viã
tenet vſq; extra wminium fiat. YJta nos intelligen⸗
tes pꝛope eſſe inſidias æmonum:vt animam capiãt
viaz ten eamus vſq; anima extra coꝛpus ſit. Etſſicut
ille vltro aq carcerem non redit: nec moꝛatur infra
terminos illius wminij.vel in aliquibo locis vbi fa⸗
ciliter capi poſſet:ne foꝛte iterũ captus euadrrenon
poſſit:ſed neceſſe ſit eum ſuſpẽdi:ita nec nos ad car⸗
cerem redeamus peccati:ſed fugiamus omnia loca
in quibus ⁊ ſocietates cuʒ quibus pꝛius peccauũmꝰ
quia dicit cretum ꝙ; expedit nõ viſitare locum in
quo quis peccauit. ne memoꝛia facti reficetur diſti.
lxxxj. valet. Et. xv. q.j.mulier.quia ſi malum non co
gitat quando intrat.faciliter coõtingere poteſt ꝙ co⸗

gita bit anteꝙᷓ exibit. Sunt ergo fugienda omnia lo

ca illa. occaſiones opoꝛtunitates in quib Pactũ
alicuis ſenſus quis capi poſſit:⁊ ſenſus diligenter ſt
claudendi:ſicut circa infirmos conualeſcentes fe/
neſtre claudi ſolent:quia ſi ad aliquem talem locuz
vadat vel in illo moꝛetur. vel cum aliqua perſona.
ſpecialiter cum qua pꝛius peccauit libenter loquat᷑
vel ei leranter occurrat. vel reſpiciat. vel nuncios erꝰ
audiat. perfecte ve wminio non fugit dyaboli:had
huc aliquo modo infra illius moꝛatur limites:1 pe⸗
riculo ſe exponit captiõis:qui talibus faciliter capi
poteſt retibus. Nam viſus. auditus. locus. loquela.
7 coꝛpoꝛalis appꝛoximatio rei illius pꝛius illicite di
lecte: ⁊ in velicijs aſſueti nutriti: faciliter cauſant
recidiuum. Hoc patet in filijs iſrael quos wminus
pauit in vſerto manna: 7 dixerunt. Anima noſtra
nauſeat ſuper cibo iſto.arnobis carnes Et etiam
murmurantes vixerũt: Muen. xj. Recoꝛdabamur
piſcium quos comedebamꝰ 7c. Bimiliter qui aſſue⸗
ti ſunt iurare ⁊ blaſphemare tales etſi quandoq; pe
niteant tamen cito recidiuant. Vnde Areſtoł vij.
ethico.Difficile eſt reſiſtere conſuetudini que aſſimi
latur nature Et etiam.ij. eiuſdem. Ex actu multo⸗
tiens iterato fit habitus. Cuius cauſa patet per exe/
plum ⁊æ titionibus pꝛius accenſis. Z. vij. xlij. Bi
cut inſuper ille omnes ſuſpectos habet: fugit illo⸗
rum ſocietatem qui ipᷣm quibuſcunq; modis dæ via
educere nituntur:ita nos ne animam amittamus.et
caput ? coꝛpus ⁊ totum reſiduum. Tene ergo pꝛece/
ptum factum ipſi oth ꝛ ſocietatiſue.quod habe⸗
tur. P.ij.xluij.Et illud Baruth.iiij. Am bula per
viam ad ſplendoꝛem.i.vſq; venias ad ſplendoꝛem.
alibi Hec via. ambulate in ea¶ ¶tum ad ſecun⸗
dam partem iſtius articuli. Auxilia penitentem in
via dei tenentia pꝛeter illa que tacta ſi unt. P. vij. ar⸗
ticuł.ix.⁊ arti xj. ſũt multa ſati neceſſaria ad hoc
ſanctitatem teneat abſq; recidiuatione.Ouoꝛum
aliqua pertinent ? erpleri vebent ber actum ſeu ope
rationeʒ coꝛdis.Aliqua per operationem exterioꝝ
ſenſuum 1 membꝛoꝛum. Aliqua per occupationeʒ ⁊
totius coniuncti. ¶ Pꝛimo maximum remedium 7
auxilium neceſſarium pertinẽs ad actum coꝛdis.eſt

cogitare:quo periculo.in qua verecundia fuiſti:⸗ in

PR 1ij.

qua miſeria nũc es pꝛo peccatis pꝛioꝛibo. Pꝛimo di⸗
co cogitare:in quo periculo fuiſti:in tali videliq;:
ſimoꝛtuus fuifſes:anima tua ad infernum reſcediſ
ſet antec ſanguis tuus frigidus fniſſet. Secũdo in
qua verecundia. quando ad confeſſionem aceedens
Peccata tua oſtẽdiſti:⁊ ſi foꝛte oſtẽdiſſes:ſicut oſtẽ⸗
dere vebueras: maioꝛe; habniſſes verecundiã. Ter-
cio in qua milſeria es ⁊ afflictione pꝛo dura peniten⸗
tia tibi iniuncta facienda: z in quo periculo: niſi il⸗
lam perfeceris. Pec cogitando d quocunq; noſtrñ
lene eberet:ſicut æ illo:qui paſſum tranſiuit pi-

culoſuʒ. vbi pꝛopter latrones velalia pericula vij ed

vita euaſit:quia ſicut talis non libenter ad locum il
lum redit:ſi eadem ſcit ibi infallibiliter ſibi immi-
nere: Ita nec nos ad peccata redeamus:nec ad ſta-
tum in quo pꝛius fuimus pꝛopter pericula pꝛedicta
Pꝛopter que fere moꝛtem incurrimus eternam:ſciẽ⸗
tes ꝙ egdem pericula ſemper ſunt peccatoꝛibus pa
rata: Neccogitemus ꝙ ſicut anno iſto cõfitebamur
eua ſimus:ita faciemus anno futuro:quia multos
quos dyabolus anno iſto euadere permiſit:vt foꝛte
illos alios audacioꝛes faceret ad peccaondum:ſicut
auceps qui auem illaqueatam non ſtatim occidit.
anno futuro euadere non permittit:quia multa mi
lia hominum quianno iſto peccantes:anno futuro
monentes damnabuntur: quia non eſt dubium qᷣn
omm anno multi ad infernumvadant. Si cogitaue
ris ꝙ viam mundicie ſemper tenere magnus eſſet la
boꝛ: cogita: perſeuerant in illo laboꝛe. magna vebe
tur merces: magna reſtat pena veficicnti: Kogita
inſuper illas cogitationes. P. vij. xxxvj. et erit hoꝛa
bꝛeuis: laboꝛ ipſe leuis:vt ſic cogitando taʒ vias pᷣ⸗
teritas ꝙᷓ futuras veraciter dicẽ poſſis:cũ pᷣs, xviij.
Cogitaui vias meas 7 conuerti pedes meos in teſti
monia tua.¶ Becundo magnum remedium ⁊ auxi
lium pertinens ad actus ſenſuum ſeu mem bꝛo r⸗
terioꝝ coꝛpoꝛis: Eſt pꝛumo frequens oꝛis öfentor⸗
Tceuota oꝛatio:frequens dico confeſſio:quiavir ẽita
inſtabilis qui crto poſt confeſſt lonem ad peccatũ re⸗

deat:quia ehle gratiam inkuſa m: et pꝛopter ſibi

olicta periculis ſuis in confeſſiõe:coꝛ peraliquod
ſpacium poſt peccatum ebhoꝛret. humilis ſeu deuo
ro oꝛatio lõ dicitur: vt ſiẽ vaſallus ab inimicis obſel
ſus a dno ſuo auxilium petit:ita nos dicẽtes illõ ps.
lxxviij. Adiuua nos xeus ſalutan noſter: ꝓterglo
ram nominis tui wmine libera nos. Becũudo q;⸗
tum ad aures frequens anditus verbi ei:quia ſicut
conua leſcentes æ infirmitate indigent frequenti ci
batione coꝛpoꝛali:ita conualeſcentes xæ infirmita⸗
te illa cibatione. æ qua AMath.uij. Mõ in ſolo pane
viuit homo ⁊c.qꝛ ſicut dicit᷑ ad Heb. xj. cõualuerũt
e infirmitate. ſed foꝛte nõ ſunt adhue fõtes facti in
bello:ideo opoꝛtet ꝙ per verbum cei recreent᷑ 7 foꝛ⸗
tificentur. ¶ Tercio ꝙᷓtuʒ ad oculos fuga viſus ſpe
ctaculoꝛum:⁊ viſus libꝛoꝝ ⁊ vtiliũ laboꝝ ¶ Quar-
10 ſrum ad manus largitio elemoſynarũ: ſicut qñ
bellum inſtat periculoſius. magis neceſſarij ſunt ſti
pendiarij ꝓ conſeruatione coꝛpoꝛis:lita nũc pꝛo con-
ſeruatione anime: Eccĩ xrix.Elemoſyna gratiã ho-
minis:quaſi pupillam conieruabit.a Auxiliuʒ vo
quod ad totum pertinet comunctum eſt. Pꝛimo le⸗
pꝛoſe ſocietatis vitatio.Sicut enim lepꝛoſoꝛum fu⸗
geres ſocietatem: ne coꝛpus inficerent: ita neceſſe eſt
ꝗ maloꝝ fugias ſocietatem: neanimam inficiant.
ecundo torius coꝛpoꝛis afflictio: p ieiuniũ. Si

Arti.

J.

Redditio

penitentie. qꝛ quid ꝓpter dyaboli inſidiss: quid ꝓ⸗
pter tꝑis am enitate:tpᷣs paſcale ẽ multũ diſpoſituʒ
ad ſpu alem coꝛæuptionẽ᷑. Cõtinuemꝰ ergo illud ſic᷑
dicit᷑.ij. Corĩ.vj. In multa patiẽtia.in ieiunijs mul
tis pꝑ arma iuſticie:ne peioꝛes fiamꝰſancto tꝑe ⁊ coꝛ
poꝛexpᷣi accepto q; pꝛius fuimꝰ ⁊c̃

E „ — „ 7 —
Edditõis pꝛimo oſtẽ
det᷑ obligatio. Scoo remuneratõ.
. Katõe p mi eſt aduertendũ:q in gene⸗
rali obligamur ad tria vebita reddẽda:tribo. veo vr
delicet: nobis ipᷣis: ꝓximis. Si vo ſcire vis quid
quãtũ væo reddere æbes: Elide ᷣmo quãtũ vbes
dno meo Luc.xvj. Et inuenies in ſpeciali: ꝙ pꝛimo
teneris ei reddere tria: e tribus bo nis nature:q ab
eo accepimꝰ. Pꝛimo actũ coꝛdis.ipſum amãdo et
in ipᷣim credẽdo Ecci.xxxv. Gono aĩo gloꝛiã veo red
de. Secũdo actũ oꝛis. ipſum ↄfitẽdo. vtilia ioqᷓn-
do landes ei.ſ.creatoꝛi redemptoꝛi? gubernatoꝛi et
gratiagactiones reddendo: dicẽtes illõ Oſee. ruij.
Reddemꝰ vitulos labioꝝ noſtroꝝ. Tercio actũ
coꝛꝑis.ei ſeruiendo.⁊ pꝛeceptis eiꝰ obediendo. ſicut
ſeruuꝰ dño ſuo. Pꝛouer.vlti. Redde ei.i.xeo bonum
triplex vt pꝛedictũ ẽ nõ malũ culpe. Scðo inue
nies ꝙ æ bonis foꝛtune ⁊ gratie:quea b eo accepiſti
teneris ei in alijs trib. Pꝛimo vt oĩa recepta in eius
honoꝛẽ ⁊ reuerentiã expendant᷑:ſicut fidelis diſpen
ſatoꝛ oĩa expendit ſᷣm volũtatẽ vni ſui.ſic ſicut dici/
turad Roma. xiiij. Vnuſqͥ ſ; nrjmꝓ ſe rationẽ red⸗
det o. Scõdo vt oĩa ꝓmiſia ei reddãt᷑ ſiue ꝓmiſſa
ſint ð bõis foꝛtũe.ſiẽ oblatões.mnatões.⁊ hmõi.ſi⸗
ue ðᷣ alijs ſiẽ ieiunia.abſtinẽtie.pegrinatõeſ.⁊ hmõi
ps.lxv. Reddã tibi vota mea.q diſtixer̃t labia mea.
Tercio ſi in aliquo v iſtis veᷣficis teneris ei:ſicut
quiſcũq; diſpenſatoꝛ receptis computũ reddere:
ñ dicet illõ Luc xvj. Redde ratõeʒ villicatõis tue
i.cõputũ ð bõis nature foetũe.⁊ gre.nõ qocũq; cõ⸗
putũ:ᷣ diſtrictiſſimũ:qꝛ ſiẽ dici᷑ Math.xij. DHe om
ni vᷣbo ocioſo reddes ratõeʒ. Et hec oĩla pᷣdicta red⸗
di bẽèt triplr. ꝛimo feſtinãter:quia ſi tenetur
bomini ſtati vebitu reddere qñ põt:quia aliternon
eſt fidelis.nec dimi: tit᷑ peccatũ anteqꝙ reſtituat᷑ e bi
tum.Ergo hoc qᷓtũ ad vvũ nece eſt obſeruare. Ideo
dicit᷑ eccłiaſtes.v. Quicqͥd vouiſti ne moꝛer red-
dere. Secũdo integralit᷑:qꝛ ſicut apud hoĩes non
reputat᷑ fidelis:qui totũ in quo tenet᷑ nõ reddit.igi
tur necapud cũ.deo dicit᷑ Eccliaſtes.v. Qdᷣcũ q;
voneris redde. Tercio apparenter ? letãter:ꝙ; nõ
erubeſcamꝰ.nec triſtemur d his q̃ œ reddimꝰ: qͥa
ſi miles nõ erubeſcit ſeruitiũ pꝛobi regis:nec pꝛece⸗
ptoꝝ eius obedientiã.ergo nec nos vei. Exẽplo pᷣs.
cxv. q ait: Vota mea reddã coꝛã oĩ ppło eiꝰA. Ka⸗
tio vo:ꝙ oĩa pᷣdicta.⁊ modis pꝛedictis deo reddere
tenemur eſt:qꝛ oĩa a veo ſub lege vepoſiti ſeu mutui
accepimꝰ.iuxta illud.j.Corin.iiij.Quid habes qð
nõ accepiſti?ꝰ Sed heu nõnulli oĩa reddũt contra
ria:⁊ vbi reddere veberẽt bona:reddunt mala. Si⸗
cut patet e his:qͥ ve coꝛde reddũt incredulitatẽ: ſiẽ
ſoꝛtilegi cum eis credentibo.æ oꝛe iuratõnes? ſidei
fractiones.æ coꝛpoꝛe ſeruitioꝝ vi retractões⁊ feſto
rum fractões. Lontra reuerẽtiã vo iniqua ei tene
mur:reddunt ei irreuerẽtiã. in eccleſis garrulando.
irreuerent᷑ ſe hñdo.qͥ ꝓtanto peioꝛes ſunt vemoni/
bus quibo metuẽdus terribilis eſt loc ille. Pꝛo⸗
miſſa vᷣo ⁊ vota tarde vel nũqᷓ eireddũt:imo ꝙ vno
die vouent:alio die venient ad epᷣm vł eius vicariuʒ
in ſpũaliba pꝛo diſpenſatõe habẽda:⁊ ſic ꝓoĩbo quea
qæo accipiuũt mala reddunt. Sicut etiã ꝓ pulchꝛitu⸗
d me.foꝛtitudine.ſcientia.diuitijs.⁊ hmõi.ſuꝑbiam
la ſciuiã.⁊ hmõi. quibo ↄquerit᷑ in pᷣs.xxxiiij.dicẽs

R iij.

Retribuebãt mihi malaꝓ bonis.ↄtra illud apli.j.
Theſſał.v. Videte ne qͥs malũ ꝓmalo reddat. Si
em̃ ꝓhibuit reddere malũ ꝓ malo:ergo a foꝛtioꝛino
luit q redderẽt malũꝓbono. Secũdo nobiſipis
tenemur reddere tria. Pꝛimo mũdiciã coꝛdis ꝓpter
ũ quẽ tm̃ in mũdo coꝛde recipunꝰ. Scðo honeſta/⸗
tem locutõis ꝓpter ceũ coꝛã quo loqͥmur. Tercio ſo
bꝛictatẽ ⁊ rõna bilitatẽ in oꝑib qꝛad imaginẽ vei et
rõnalis in natura factus eſt.ergo ↄgrue reqͥritur: ꝙ
ᷣm rõnem viuat:⁊ nõ ſᷣm carnẽ:quia ad Roma.viij.
Sebitoꝛes ſumꝰnõ carni:vt ſᷣm carneʒ viuamꝰ. Sed
heu nõnulli reddũt oria ſibipſis ad dãnum ꝓpꝛium.
Pꝛimo turpes habẽtes cogitatõnes.qͥbus mina⸗
tur dñs. Oſee.iiij. Cogitationes.eius redd ei.Se⸗
cundo narrãtes lo qᷓntes illicita.ſic dꝛ.j. Petri.iiij.

blaſphem ãtes qͥ reddent rationẽ ei:qui paratꝰ ẽ iu⸗

dicare ⁊c̃. Cercio guloſe ⁊ luxurioſeviuendo.quibus
tunc.i.in die moꝛtis.reddet vnicuiq; iuxta opa ſua:
Math.xvj.Tercio ꝓximo vebemus reddere tria ᷣm
triplicẽ actum coꝛdis.oꝛis.⁊ operis. Pꝛimo ergo de
bet ei coꝛdis dilectõnẽ.ſicut mẽbꝝ diligit mẽbꝝ.ad
Roma.xiij. Memĩ quicꝙᷓ æ beatis:niſi vt inuicẽ di⸗
ligatis. Secũdo oꝛis inſtructionẽ tãqᷓ; eius dux⁊ w-
ctoꝛ:ſicut ſol reddit aeri illuminatõeʒ.ſicnos exem⸗
plo Pauli. q ait ad Roma.j. Grecis ac barbaris ſa⸗
pientibo inſipientiba vebitoꝛ ſum. Huiꝰ ergo exem⸗
plo ſicut dicit.j. Petri.iij.Simꝰ parati ratiõeʒ red/
dere d ea:que in nobis eſt fide ⁊ ſpe: Mõ dicit e re/
latiomibus vel attributis vel foꝛmalitatibo vel mo⸗
tu ſyderũ⁊c̃. Tercio opꝑis exhibitionẽ.⁊ hoc triplici
ter:quia pꝛimo potens tenetur indigenti ad ſuſtẽta
tionẽ.ſicut os mẽbꝛis in cibo⁊ potu Ecci.iiij. Incli
na pauperi aurẽ tuã:⁊ redde debitũ tuũ⁊. Secũdo
ebitoꝛ tenet᷑ ad rei accepte reddirioneʒ. Sicut tra
colono ð ſemine.iiij. Reg.iiij. Redde cꝛeditoꝛi tuo.
nõ inuite ⁊ quaſicõpulſus:ſicut nõnulli cũ quibus
opoꝛtet placitare anteꝙᷓ œbita ſoluant:ſed gratan-
ter ⁊ libenter etiã ſi nullus illo exigat:Exem plo cu⸗
iuſdã quo ſcribit Seneca.li.vij.ð ben eficis:ꝙ cũ
rem grandẽ a ſutoꝛe emerat nõ pᷣſentibb nũmis:poſt
aliquos dies rediens cũ pecunia.ipᷣim moꝛtuũ inue/
nit:quo audito vnarios repoꝛtauit.poſt ſpaciũ tẽ⸗
poꝛis cũ repꝛehẽdiſſet hanc ſuam non reddẽdi raci-
tam volũtatẽ.redijt venarios repoꝛtauit:penã exi
gens ſue impꝛobe cupiditatis. Vn Seneca dicit. ꝙ;
ebes querere cui reddatur:⁊ ſi nemo po ſcit bonus
aut malus.ad te nõ pertinet:ſed qualiſcũq; ſit:red⸗
de 5 bes Math. xviij. Sed heu. R. j.ij. Tercõ
quilibet tenet᷑ oĩb ad honoꝛis ⁊ reuerentie oſtenſio
nẽ.nõ tm̃ in ſignis ⁊ Vbis:h̊ etiã in operib.⁊ pᷣcipue
melioꝛibo ⁊ ꝓpinquioꝛib:ſiẽ parentibb: quia oẽs ad
i ſunt imaginẽ.i ergo imaginẽ alicuiꝰ ſancti ve/
neramur in ligno vel lapide vel pariete:ergo imagi/
nẽ ꝑfectioꝛẽ ipſius wi in hoĩe:honoꝛe ergo inuicẽ pᷣ⸗
ueniẽtes: Quia ſicut dᷣ ad Roma.xiij. Reddite oĩ⸗
bꝰ vbita.cui honoꝛẽ hono:ẽ:Sicꝗᷓ reddite q̃ ſt ceſa
ris celari ⁊ q̃ ſt e᷑i deo Marh̊.xxij. Sʒ heu ſic woꝛ ſi
bipᷣis.ita ⁊ ꝓximis aliqñ reddũt:qꝛ coꝛdis odiũ:oꝛis
obloqũ ⁊ tractionẽ oꝑis iniuſticiã:ſua mł is mo⸗
dis auferẽdo.nec indigenti tribuũr: nec creditoꝛib
libenter reddũt quia viuis cũ difficultate.moꝛtuis
raro vel nũꝙᷓ reſtiuũt: Paucis verbis vel ſignis re/
uerentiã vel honoꝛẽ exhibẽt.in ope vo pauciſſimis:
quia in hoc viy filius honoꝛat patrẽ:niſi dando mi⸗/
nus qð poteſt. Sicut patet patre ve quo fertur ꝙ
cũ oĩa ſilio dimiſiſſet ⁊ poſtea algeret:filius ꝑ filium
ſuum:p quẽ miſſũ pater veſtẽ petiuit:miſit duas vl⸗
nas exiles:quaꝝ baiulus vnsʒ petimit a patre.vt in⸗
quit illam reſeruẽ pꝛo te ſene:vt tibi ſeruiam: ſicut
tu ſeruis patri tuo. In quo facto multum videtur

.Iij.

üiij.

Exemp.

o. cr poter ns qul niaet
nli umnniien lla
orius onluncti iueopernd ſinep
reuentiopera bongergs Aum jeipi
readet gloꝛlam. in quad useſtlaus
Vocaopanos 1reddeillmercecle
Dignuseſtoperanus mercede ſuarp
ait i. Timoth. uij Bonum certamen
conſummani fidem ſemaui in religt
mihi coꝛona iuſticieqna reaet miht
iuſtus inder. Itepatteti ſibonomin
po ofo ſuo ſuſtint patienter Ecci.
hus ſuſtinebit potiens. poſtca reoi
t. Oaß x. Redoet wus mercdem lal
nunſuog. Non reagentibus vo pren
N imns moloto bomo:r etiam non rdde
uuſta eccet dus penos. Primüpat
nnani ſunft dmanoſanſb tu
Itatemſacre ipture Ecci rij Impi
libus reccet incictamim isinguit
ſigatmunanfaim
, bus totg ecclellaorat dicens in s ch
ludicasterram reltenunbundnen
Pancun patet puimo per —
bꝛo dewno timorns wfllio iuſc

uhht
1 male
NE
cere naeleoh
tm mali lihn lllud
re öbgnein lnet
incnde nbti edditio
dlirucdei isanter faceren. R
ltanein r ſereremgaruo ili .
aſechne giſnne ncnt Ania, Grarus flligs. .11
5 lammn nnſ rtiꝰ. ij. grennbue ſn ronns Uls.1 . .
unanlian gihme n Frum vo adt⸗ kevene anenawnen Regi
üznſnene cRnung ngennts ecundũ HS eE
maſt rn Rome gih ner omni dũ arti cẽ
habedin lioliseg Gfiume a erahrng an nia mo noriculum i redde⸗- menti en
anaigtuinn n d redaerwna b HH ſicut red enren rn R liii
ed leing norecdiei ⸗ 7 Primi ad pꝛi m. ſecu ꝛ20 quib erit pu re⸗ uop ctus 7 10 ali⸗ s8. Dext j.
Ncbaen liedi elge nem is actũ imũ. Pꝛi ndo pꝛ us reddi mitõ ena oñd periculu quoꝛum omenti
tadguo gnici Pemini, fi redd õ oquib ltionibo tum eturm mqoõ regenti tũ ben
nortis W lli idelis et deus l.fidem caaͤentlto pen gue a ad pꝛii alereg illis tumm 0 ere
lni edie ſenncneg el⸗ muetie Auipion gloꝛiam muͤnachtt o enam. diſ⸗ eo dat mum il entin conti oſtend
Lagon mia uanto ub ſp ad red picit o quia ſi iciam ſibipis coꝛdat. ſ. ur. alia Kaüran ſeun ngit. O .
aginndimunltn ertor rrcfa. peratnosiaelt 7 dilecti natlerdie man met Hõ Bnagtif.
lenne ogh nttnmuße velg wirce it Ecc iij ercede eliter a amilia enſio Se Bene ꝛiano: plex. Arti⸗
Ecci. 8 ne tur Planat. g x. VUn rti?. j
Hemi ni ſiant hekis ſin m i dicens: ndo ⁊c iij. S meita wo gere. pa B puncta magiſtrin eut anat ea poꝛi 4 Je
. iquicg midrnianeeld cabitu petite reddet ecũdo minu ra-⸗ rex per hu ri in h xvij. c . NANN An
coo Abanie itii⸗ rateſne Wlrannn an gloꝛia endendogepf renral nemod yſtoꝛio ſcholat onan
atoihiſlhri⸗ Wa us in i num pietis m: nã ndo actũ ificis 7 nene. S um. P la ſcho plana nqᷓ;
Girsanilningnnn ln 7 h. vj uoer cabilis xj. Job pꝛomn n lielornintni undo on a ſerſoge
10d. Komna.) tbez ſie D de patren 1aute omini el. 7 Vii j. e eceri ui ſapi ꝛdin tus ſi rearetur
Nnni mngdn⸗ ndsht t in ab tuu kem oꝛa ini ᷣm iß debit P- oꝛum ſe int po ientiu aret neolſili ur.
Betnii oꝛlumn atbanßt redd ndito abſco claud lam ſt õ jumil nrequi eſi mulke,
Znen lser⸗ 6. elem entim redd ndito e oſti uaz bo j. xxx. E conſili⸗ illud unrun ultu
nhonnct in ſum Lolgen E noſyn anuu et tibi. 7 pat ium tuũ am. T. t. Iij ia. ſic cerelin tconſi 15
cſt i haratirotio⸗ Eccã. xx arumꝛſi⸗ mactu i. Z er tu uu nomi Terci Reg. xij ut tactũ quu iliũ
atmbori er ſper lbezted r. xxxv. ꝛſicu m Tercio i us qͥ vi mum l io ꝙ xij. E tu eſt. nt 7f.
atmbunt rel te iat nn, etrib Da aleifſ ga i. ope zraemnec. ſlio vegnergannr auafce vgran eſt. C. xj atu
berbibini ltolihfel I.Tea dus: orm ganm aritatis et habebi⸗ ur. vſe xtus eſt i carer ſe boco Ro
pokenste blbinone. elnno⸗ tua zutem ſepti m dat 8 Dat is et vt di it ſeci crib iſte em Rv
eneturinan⸗ Thoctn quid faci ties tãtũ um en danti ſibi Diſcatti⸗ ci. le et ſibi .poſt 2 per 0
mihiisn rindigen la abſc faci entecleno yn er gentiſtbi emntng ercilludonnn lckendnezſn
0 nabo⸗ ti aduſte ondit at dext emoſ eddet . quonia moni ere e ludo erono lerit rexi
Kmnne rnotlKc i n redderti e. er era tus ynam: n tibr. AWath. erreem eo a, um ſuun mnibo omum legise
gimeleen hna iiIr taar hl. Marer n manei neſcſae ſi arh. a Bin eo eſ in lege eino ien HH legis:
elnaenerttein ſni Secit =Sõ arogenle telemoſ iniſtra leg H etipta lier viteſue.
ii Regii Gitione;. Ji 60 denti uncti. ſi o idem videt i na tuai eren cras lix Sns cone cn e ſĩ tverba e.
lii. Reg iin. . Oicurtte redd oper .ſiueo redd nabſ. a in arti. e nolunt teras ſ. ontra il ũt. ho atq;
ſichpulſusiſt ecdegeditori et gloꝛi a bo pers et red condi arti. uij con cire los pꝛi cꝙDici
Us:ſicut no⸗ ecitoritne Vloc oꝛiam. i na:er ndo ſi denti ito illoꝛ . R. tra qu volun pꝛinci icit
greoytec bi höͦnullicigtihes Di a opari in q ga eu ue patu i actu um pꝛ uarto os exem t. vel ſea cpes: .
ee ignu rios ua o m. ſei lendo 35 nato ohib vx pl cien gu
ni ſinuliu uellami cit. ij 8 eſt o 7 reddei us eſtl pſumz nam an 87 delic etuꝛ lu oꝛes no a pateb tes ill
ibit Oen bllbnnat Enn 4 c ij. Tim peranius eillis m aus. qu pꝛoximũ talam ei atos fa uriaꝗ nmlti bunt inf 3
eca.i rij. mploan⸗ onſun oth. liij merc õ gentiv ns. ake ue eos plicaret ra
toteemerat lrij oͤbencfiaec mihi nmani. fi ij. Bonu ede ſua: ath icet: ritia el auri uint r dometn⸗ vbi
iens aᷓ nofſonipnünien zuſt coꝛona idem ſe m cert pꝛopter xx. Mã ret 7 equo pondera to ꝙnon equitu 7 effemi
— pꝛo oño ex. Ytẽ lequã r in reliq ertaur. c . ſubdit. ra quem ltitudi enſa:nec iplicare lice
nrinln pus ſi ſuo ſuſti dalenſtehond, no repoſi urſũ rortoe gran punct nenlelleccqnos ntar⸗
fierbancſnamn aclüte⸗ us ſuſtinebi nun iſiẽ b ibi dñs 1 ſita eſt pꝛohib antno umm itos ni. ‚neg
lätr dnart Iteddeditach tis. Sap̃ ebit it pati. ono mi dñs in illa din nimis eturꝛqᷓ; n theſea ultu nimis ua⸗
14, grios fepoꝛta e⸗ cl, vij ru ap. x. R patiens enter. E iliti: 7 3 dDie te pꝛodi tum elauru m faci raua
nnu 1. um ſuo Redd 7 poſt Ecci. j qui mul s duce igaliter ad exc m con unt illi aui
aglarns Vienanie rin inafe r . edog ſeargtn pſhaarem⸗ arank Wien aonaſthien gregangorge
lGreddatunaſi ſeci didt malg ro nn s mer ditio i ad ten ant. V patri ndend ſed ando:
Kue⸗ nemnopoſcit b ta ſua.r pꝛo b redden cedem o iocij in⸗ ꝙ pꝛin tiliu lamp 07 t quod : qo
nöͤenine ſec rallc llc eq ee dnh ntibus 5 labo ndit kucene Senun Rale dn oreh, 5
funeN. aliſcüclitn gumentũ et 7 eti 8 0 ꝛuz ſa 3 iquali ma vid am tr. quos 86
th.wii ſw cuch inre⸗ ri tũ ſ us p amn pꝛedi ncto⸗ ex ali ſub gnum leretu anſer 7 equi
Seaben Ri. Lnni itat umptu enas on red cta:ſ. xpend dit l e He e en
ſwad bonort ſi. Tni r. em ſac bri Pꝛumũ̃ dentii ed po/ eret oꝛum geret regni pau
is1 bisßeiüin Nuc ſeipſ. atcer vn ie ne anackaͤtinrpe s annthelaurope minerhc nun F
Xhiden. perib. r0c Er b os vel indic .EcC rij qᷓ etia mꝑpa urgentes elaur graug ꝙ in etiã
atinninſihanen inai . xemp us t pꝛoxĩ ictam:i. xij. Ym 33 Per r. vo nihii efend o poſſe mine utili cuz
ß 1 bln oesd .„ 1 tota e imũui im ijs ĩ pijs gucto il hʒ gere:ſi et ſe 7 tero
Giengineliſe lill iudica ea veg alen s inqui 7peccato⸗ qui er nihilf. ühenogg hotn epaup i
oſanctie c 9 terr. oꝛat di gles ſi uit co ato⸗ ſecũ go pꝛim acer ua p a inimi eratõ⸗
— ⸗ undu amr. dicens i unt ſu ntra e ecũdũ nh hg opuli micos in⸗
lepta⸗ lgina ⸗ breewge aldetetnibrn⸗ perbi: uz tũ qð mai quod teſt:ſin jlitaxati. 6 M-
us iin hole: “ bꝛ0 et pꝛi retrib 1ps. xciij i:pꝛo qui ad ho ius dmin eil tione:qñ
no⸗ Gubm Bhat⸗ Exemp ruit ad luden Pena pro ꝛtẽ ma g alie noven õ YMU
eaheſſritil Orciſpociieli riam n gloem brerrhir eniraer ene Kaktaleſtaiz: llamrcgulste⸗ .ij.
ni hbͤi lliiii kſono⸗ lum pꝛ inglon Brengoieng urractaale⸗ ſ bciearen teſ ec ner.ll. won ãtte⸗
bindigen n uit ntenini alipe Dons Et mirum: ienetetneſeſ 9. M
uu nuißli ifialtne litn ꝛ0 bono: n eauer dn aſorerbe Pyi⸗ undeina Poe lens pupullis ceptne ne nm
lurgun et ie f nrecede Sbn⸗ o⸗ paupere loo Fet Dühpitcrrogerſ one perſe u⸗
n iher mohe; iſtne t malũ :Qui na⸗ cia c s elem erra icos efenſ.a ona
i ntirneleſohin nt D wm rreddi conſtitu oſynis perder. et hyſtri oꝛ eſl.
giſnnunmmilnie⸗ ⁵„6CUen goum ſu ee.⸗ antahebareirvenn SJ”M
e ennaſeil . ali⸗ m nch; magno e qu bus kaberenaernciacteer erp Frantht,
etane in egudeum 8 lda grogn acnerſero⸗ ifferre Bnahe d ne o⸗
ipater/ ipanultniſ e, b ceſfſari erent regula iũ regimẽ tio hoglingeeggeſ efend trinm ſoe ili⸗
bere de rio requi atq; per mẽ. P tionibus i npie a re. ad ere foꝛtů
unonnizlin ie ne, ꝙſt berẽt r quiruntu regular ain ſolpien in pꝛeſ. deſllec. Deeſn luerſa peoſpertuto
enſin i c udium ſea ectitudi⸗ ur. Ter re. Secu ipſos? ra eſenti fa tere. Hec ſi n ſinen patient eritati⸗
tor ongruum cron Krenahf cio ꝙ tri ndo qu . ſ. perducu ciunt.et unt qu e. certis er ferr
vtile iterarũ perfecti plicem er apiens int: erg regem eregni Boelg grn,
Qul⸗ ſeu ſcri ionẽé. ₰ ha⸗ Hier erit et ſ. ofm ha ad cele npꝛoſt oꝛa⸗
moauam noreres anarto te amie vigeſtmor n s kebul ſin lecameke⸗
abere deb ein eis nee ⸗ kgennoterao et garennabir reuer
. t cle ſuſcitã uerſit 0 c0 equi ciam i ex: e
t ſitate ntrari quitur i⸗ 1 t
arärmeſehr an dopnio irnmernen eren:
. ĩthꝛono .R. j. xxx eum r Moltns Eene
pꝛimꝰ in x. Sequn pitur: b
ter h it Sci⸗ bella
0 iat
utus

Art. iiij.

.uij.

Regimen

eſt:ſic ⁊ in penis ſi iuſticiã nõ fecerit: pꝛimatũ habi⸗
turus eſt:oẽs quoſcũq; peccatoꝛes in pñtiſub ſe hñt
ſupꝛa ſe plagari modo in illa futura pena habebunt
illo hoc indicãte:qui repulit i indignatõe furor ſui
regem? ſacerdotẽ Threñ.ij. =
Ag hoc vo ꝙm regulas regant᷑? regãt pᷣdictas.
et penas euadat pᷣtactas:multa ſũt eis neceſſaria in
generali.¶ Pꝛimo humilitas qᷓtum ad ſeĩm Ecci.
xxxij. Rectoꝛẽ te poſuerũt:noli extolli:eſto ĩ illis nõ
ſupꝛa illos ꝑ oppꝛefſionẽ. nõ ſub illis ꝑ vilificatiõeʒ
nõ ante illos ꝑ elationẽ. nõ poſt illos p remiſſioneʒ.
nõ extra illos p ſingularitatẽ.ſed in illis ꝑ vnitateʒ
7 cõltatem. vt e illo verificet᷑ illõ Apoc.vij. Agnꝰ⸗
ui in medio thꝛoni eſt reget eos.¶ Scdo requit ꝙ
ſnr caput oẽm in coꝛpus quã põt influit vtilitateʒ
ita ipᷣe:quia caput eſt.vt ve illo verificet illud Eccĩ.
x. Vtilem rectoꝛẽ in tꝑe ſuſcitabit ſuꝑ illaʒ:⁊ pplus
ſubiectꝰ veraciter dicere poſſit illud pᷣs.xxi. Vñs re
git me nihil mihi verit¶ Cercio requiri diligẽ
ria ⁊ virilitas in cuſtodiẽdo qꝛ cuſtos ⁊ paſtoꝛ ẽ.Ex
emplũ ad hoc ve Ceſter:væ qua dicit᷑ eſter.xv. Cũ/
qʒ regio fulgeret habitu.⁊ inuocaſſet rectoꝛẽ oĩm
um ſupple viriliter ingreſſa eſt ad regẽ ꝓ populi ſui
ſalute.¶ Quarto requirit᷑ in flexibilitas ĩ iudicijs:
ꝙ nõ ſit ſicut arũdo.quia iudex eſt cci.xxxiij. Au/
ite me magnati ⁊ oẽs ppli ⁊ rectoꝛes eccleſiie:auri⸗
bus ꝓcipite filio ⁊ matri.fratri ac amico nõ væs po⸗
teſtatẽ ſuꝑ te.¶ Detali rege⁊ rectoꝛe dicet Eſe
reget nos in ſecula.in p̃s Et talis merito ab omni/
bꝰ honoꝛabit᷑Ecci.x. In mecddio fratrũ rectoꝛ illoꝝ
in honoꝛe.
In ſpeciali vo triplicem habere debent rectitudi
nẽ ?⁊ ꝑfectionẽ.ſ.coꝛdis.oꝛis.⁊ oꝑis:vt p hec tria im⸗
plere poſſit:tria pꝛecepta ſeu vocumẽta.que in ethi⸗
ca ↄtinẽt᷑monaſticũ.iconomicũ ⁊ politicuʒ. Sebẽt
ergo rectitudinẽ habere coꝛdis.hanc aũt hñt:qͥ hec
tria ſeruant.veritatẽ in cognitione quã pᷣcipit᷑ habe
re:vt ſciat diſcernere inter verum ⁊ falſum:ſicut per
lumẽ diſcernit᷑ in albũ nigrũ.Pꝛouer.niij.Ocli tui
recta videant:qꝛ Abachuc.ij.q incredulus ẽ.nõ eſt
aĩa eius recta in ſemetipſo. ¶ Gecundo chaꝛitatem
in affectiõe.Cant.j.recti diligũt te. Sed heu in pᷣs.
lxxvij.Dilexerũt eũ in oꝛe ſuo.coꝛ aũt ipſoꝝ nõ erat
rectũ cũ eo.¶ Tercio ſimplicitatẽ ⁊ fidelitatẽ ⁊ vti-
litatẽ in intentiõe.vt in oĩb intendat dei volũtateʒ
⁊ pplłi vtilitatẽ. Vt v quolibet illoꝝ verificet᷑ illud
Job.j. Erat vir ille ſimplex⁊ rectus.¶ Rectitudi⸗
nẽ etiam habere debẽt loq̃le.quã tria cauſant ⁊ oñ⸗
dũt. Pꝛimo laus i.ps.xxxij. Rectos vecet collau⸗
datõ.Scdo voctrina ſana.vt ei dici poſſit illð Ma⸗
th.xxij. Scimꝰ qꝛ recte dicis ⁊ vces.Tercio iuſticia
in iudicando:vt e eo verificet᷑ illð p̃ᷣs.xviũj. Rectũ
iudiciũ tuũ.Et qtum ad tria ſił verificatur w eo il/
lud Mar. vij. Loqᷓbat᷑ recte.(¶¶ Tercio vebet habere
rectitudinẽ ⁊ ſanctitatẽ oꝑis:nõ tm̃ ꝓpter ſuã ſalutẽ
ſ etiã ꝓter alioꝝ exemplũ.qꝛ ſpeculũ eſt.Ccci.x.q̃
lis rectoꝛ ciuitatis.tales inhabitãtes in ea:Dãc aũt
rectitudinem tria cauſant ⁊ oñdũt. Pꝛimo nãq; ad
hocꝙ illã habeat opoꝛtet ꝙ rectereddat ðo ſeruiti-
um ⁊ bitaʒ reuerentiam:qꝛ iuſticie dñi recte in ps.
xviij. Scðo ſibipſi mũdiciã ⁊ caſtitatẽ.carnẽ ſuã vĩ⸗
cendo:qꝛ parũ eſt ꝙ alijs dñatur:niſi ſibi ratione wᷣ
minet᷑.qꝛ iſtud dñium melius eſt:qꝛ ſicut dicit᷑ Pꝛo⸗/
uerbixvj.melioꝛ eſt qui dñatur aĩo ſuo exrpugnaro/

re vꝛbiũ.Sed heu ſicut talis ẽ melioꝛ.ita rarioꝛ. Vñ

Seneca li.iij.de naturalibus queſtionibus.c.j.ꝛe
cipuum in rebus hũ anis:eſt non claſſibus maria cõ
pleſſe:nõ terras vel ignota querere.ſ̊ animo vidiſſe
ꝙ; nulla maioꝛ victoꝛia quãvitia wmaſſe. Innume
rabiles ſunt qui vꝛbes.qui plos habuerũt in pote/

iii.

ſtate.pauciſſimi qniſe.de quibus paueiſſimis tm̃ ve
rificatur illud Pꝛouer.xrj.qui mundus eſt:rectum
eſtopus eius.Tercio pꝛoyimo iuſticiã. Sic eꝛgo qui
regis iſrael intẽde vt per iſtas tres perfectões.tres
partes compleas ⁊ perficias.que in ethica continen
tur.videlicet monaſticã q̃ vcet œ regimine ſuipᷣius
Iconomicaʒ que wcet regimĩe wmus ⁊ familie.
7 politicam que wcet de regimine ciuitatis ſeu com⸗
munitatis. In quibus partibus gradatim aſcendẽ-
dum eſt:⁊ aliter regimen ſibi vſurpat⁊ piculoſe aſſu
mit:quia abſurdum eſt: ꝙ qui ſeipſum regere neſcit
regat vel regere preſumat familiam. ⁊ qui familiaʒ
regere neſcit accipere pꝛeſumat regimen animarum
vel cuiuſcunq; communitatis contra illud Heh.v.
NMemo ſibi ſumat honoꝛeʒ.i.ſumere vebet. niſi qͥ vo
catura o:tanqꝙᷓ Aaron. ¶Bebet ergo pꝛimo rege
re ſeipſum. Juxta illud O rex ſi regis.rege te.vłeris
ſine re rex.veinde pꝛopꝛiam familiam:ſicut notatũ
eſt. C. xvj.xxiij.cum ſequentibus. Quia ſicut pʒ per
ccretum diſ.xlij.c.ſicut hi.S.neceſſe eſt.non habet
frontem repꝛehendẽdi alios:qui ſuos coꝛrigere ne/
glexerit: Contra talem etiam vehementer pꝛeſumi⸗
tur v crimine negligentie:quod ita magnum eſt vt
etiam diſpoſitionẽ inducat.diſ.lxxxj.dictum.vinde
cõmunitatẽ. Quas tres ethice partes:qui recte ob⸗/
ſeruauerit.recte rex dicitur.aliter non quia ſᷣm Iſy
doꝛum etymoł.li.ix.c.iij.rex dicitur a regẽdo ⁊ recte
faciẽdo:h̊ ꝗ̊ faciẽdo nomen regis tenet.ſ.ſeipᷣm ⁊ ali-
os quãtũ poteſt a peccatis cuſtodiẽdo.⁊ hoc nõ fa⸗
ciendo nomẽ regis amittitz veraciter ſeruus eſt. Si
cut patet per auctoꝛitatem.Augꝰ.NM.iij.j.vel tyrã⸗
nus.ſicut patet ꝑ hyſtoꝛiaʒ de Alexandro ⁊ pyrata
R.j.rxxiij.Et patebit infra arti.viij per exemplũ de
Salomone.ergo wminus virtutum ipſeẽ rex.in pᷣs.
xxiũ.
Verum quia virtutes humane non ſunt tm̃mo⸗
rales que ſunt in voluntate ratione regulata:ſed eti
am intellectuales que ſunt in intellectu ſm rationẽ
bitam. Sicut patet per ſanctum Chomaʒ pꝛima
ſecunde.q.lviij.arti.ij.⁊.iij.Ad hoc ꝙ ſit dominꝰvir
rutum opotet ꝙ virtutes habeat infellectuales q ꝑ
ſtudium ſanctarum acquirũtur ſcripturarũ.¶d
quod quidem ſtudiuʒ reges ⁊ pꝛincipes.⁊ quicunq;
nobiles vel alioꝛum rectoꝛes pꝛouocari vebent. Pꝛi
mo viroꝛum illuſtrium exemplis. Secundo ſcientie
vtilitate Cercio ignoꝛantie vilitate. Quarto pꝛece
pto diuino ¶ Pꝛimo enim exemplis ad hoc pꝛouo-
cari veberẽt regum illuſtrium qui eos pꝛeceſſerunt:
et de ſtudio multum commendantur ſanctaruʒ ſcri-
pturarum.¶ Gicut patet pꝛimo de Theodoſio im
peratoꝛe.v quo ſcribitur in hyſtoꝛia tripertita.li.j.
ꝙ per diem armis ⁊ pernoctem libꝛis incumbebat.
Secundo idem patet per exemplũ Philadelphi
regis egypti. qͥ recitat magiſter in hyſtoꝛia ſcho⸗/
laſtica:ꝙ licet haberet viginti milia libꝛoꝛum. cæ cõ
ſilio tamen vemetri pꝛefecti bibliothece ſue miſit ad
iudeos ad habendum legem ⁊ei? tranſlatoꝛes:qui
eã tranſferrent.quos nos vocamus ſeptnaginta in/
terpꝛetes.¶ Tercio idem patet exemplum Yuſti⸗
miani imperatoꝛis.de quo dicit chronica romanoꝝ
imperatoꝛum: leges condidit conſumanit codicẽ
videlicet ⁊ digeſtum.⁊ leges romanoꝛum abbꝛeuia⸗
uit:⁊ ꝙ tempoꝛibus ſuis reſpu blica multum eſt pꝛo
ſoerata:tam in oꝛiente qꝙᷓ in occidente. ¶ Quarto
idem patet exemplo Salomonis.iũ.Reg.iij.qͥ mul
tũ cõmendatur.quia non petiuit a veo diuitias vel

longam vitam vel vindictam ? victoꝛiam v inimi⸗

cis ſuis:ſed coꝛ wcilevt poſſit recte iudicare populũ
ei:⁊ diſcernere inter bonũa malũ.¶ Woꝝ ergo erẽ
plo⁊ nunc reges intelligite:erudimini qui iudicatis

Art. iiij.
vj.

Exemp.

Exemp.

nnniſre i mis dfubit dr f
erifgebinnmne

ittitur.

S
=
„
=
S

tgaſitelbene aluandin
llir cſen ſrplitous n ncntt
reges vt ſenulot dñſo in f. . nr
rocto infornatio teges Poplidn .
