iurãtes ꝙ iuſte faciẽt. ̊ ad qͥd manꝰ iſtas eleuãt? fal
ces applſicant:certe ad meſſes eis datas vl ꝓmiſſas
ideſt ad lucra terrena.in ſens cuiꝰ ſicut meſſoꝛes fal
ces nõ parant anteqꝙᷓ meſſes videãt vłin ꝓximo ſpe⸗
rant veturas. Ita ipi nũqꝙᷓ vel raro ſtudent niſi vbi
lucra vident vel ſperant terrena. Sed quãdo lucra
magna:ſed iuſticiam ꝑuam vident:noctes ducunt:
quaſi in ſomnes /libros aperiunt/ folia multa ver⸗
tunt/leges reuoluũt:⁊ cũ ſocijs ↄferũt totũ vt fal-
ces ſuas ad meſſes parẽt:quibo:quia oĩa ſtudia ſua
iuſticie ⁊ legum iuſtaꝝ vſum potius ad lucrũ ma⸗
lum ⁊ ad meſſes ↄuertunt alienas:in quas falces im
mittere nõ œæberẽt:qꝙᷓ ad id qð iuſtũ:quod ſanctuʒ:

ligere poſſumꝰ.ſic optime pʒ S .jj. vbi iudiciũ per

* % „2 teno
J Xxu. tiiſli i⸗ H
zoiſͤtoe⸗ horer lle lgteis
quod ſalubꝛe eſt.ↄgrue dicitur Amos.vj. Cõuerti⸗ nilumniin comultin luu te
ſtis in amaritudinẽ iudiciũ ⁊ fructum iuſticie in ab eſtent aen lir. Ten giom
ſinthiũ. In quoꝝ manilv iuſticia eſt:ſicut in illoꝛuʒ itinte no40niei
qui acceperũt muũera ⁊ peruerterũt iudiciũ.j.Reguũ N iinu gun ſuſtüͦt ſn ſtetn
vrij. Et iſtis ꝓpꝛie ↄouenit auctoꝛitas pᷣdicta:Amos: goheſie ſeiſund hiln
iuſticiã inquit in terrã reliquitis. lit cdoguo⸗ hipetti i
¶ Habita vo differentia inter iuſticiã verã ⁊ falſã: Arti iiij ſ coſit iiſttenenie zmn
iuſticia falſa ſpreta ? vera electa in hoc articulo oñ⸗ . l uaſteenenden e⸗ ſoner
dere reſtat quõ hec haberi oſtẽdi vebeat. Pꝛo quo xvix. ſei⸗ ih ſcincieii günuant
eſt ſciendũ:ꝙ hec haberi vebet tripliciter. intentiõe: menomcenemibe
locutione opatione¶ Mꝛimo in coꝛdis intentio/ niſtuct emanlogl i nont
ne ad tria. Pꝛimo ad placẽdum xo qui coꝛ videt:et tione. Rſenoſſlib ab e imnid⸗
intentionem ſicut vxoꝛ bong affectat pulchꝛũ oꝛna- efli in ſtlesſti⸗ aſus i
tũ:vt placeat marito. Thob.xiij.facite iuſticiã co⸗ lktoo/ aloſictale iuſtich

rã væo:nõ vt placeat adultero. Math. vj. Attẽdite onoerl

ne iuſticiã vꝛam faciatis coꝛã hoĩb. cõo ad re-

cte poſtmodũ iudicandũ:ſicut iudex vel quicũq; ar- .Chnlc, n
tifer anteqᷓ oꝑet:quõ opariopoꝛtet meditat᷑ ſic ſo WN tſcict lenie no eſtioꝛicaꝛiß
lũ beatꝰ in ope ſuo erit.ſic beatꝰ vir qui in ſapiẽtia tnu. ſann ſt gnia icnt lor
moꝛabit᷑:ꝛ in iuſticia meditabit᷑:et ĩſenſu cogitabit i iigttlonch didn d desanuli⸗
circũſpectionẽ dei. Ecci. xiiij. ¶ Tercio ad diligen⸗ gnnopeſt orpis in taiuſtica
dũ:ſicut ſcolaris diligit lectionẽ ꝑ quã mita lucra⸗ oſete Eatcnitur sncathe
ri ſperat. Et quicũq; artifex talẽ diligit artẽ:ſicſãa⸗ umteiein de t nan
ctus iuſticiã ps.xliiij. dilexiiti iuſticiã ⁊ odiſti iniqui Auia m Yeronumu dum Nbe
tatẽ »· ¶ Gʒ heu opa iſta oñdũt ꝙ pauci ad hãc iu ſecis Moiuſigen ſeor nte⸗
ſticiã quã petũt faciendã intentionẽ hñt: q ſi pau⸗ opzſupꝛa ep. Etſint e.
eres tamelicos⁊ nudos/et mẽdicãtes ve ſanguine ſoninaſ;ginzininettlie
uo habeãt: nullu vel ꝑuũ remediũ apponere curãt. bpirwris vel raſaitu Nlmmle
Si vo aliqua iniuria alicui e ſanguine ſuo fiat: cu⸗ canineiſicutg. 4 Mii ,. 27
ius occaſione videt ſibi lucrũ vel emendã:vel pdam en icula eusdereots neceſfa
quãcũq; ſibi ↄtingerepoſſe:maxima furia: ⁊ nimijs indutiloncg uſfice Epbe
minaꝝ lactantijs. ↄtra imuriantes inſurguũt. Et q̃i ned ntionshoon adarmar
ꝓter parentũ amoꝛẽ:quẽ fallacter pᷣtendũt:dicen- ineenk ſai ertenionis hois.

tes:q; ſanguinem ſuum ↄtempſit toto malignitatis
ſpiruu vebachare incipiũt:plus affectates: ꝙ emen⸗
da eis ꝙᷓ leſo fiat: quibo in clonculo fiet ? leſue nihil
inde ꝑcipiet:ſic acta pꝛobãt:q lus lucri ꝓpꝛij intẽ/
tione ꝙᷓ ꝑentũ amoꝛe iuſticiã illã vſiderauerũt qui⸗
bus totꝰ clamoꝛ?⁊ ſtrepitus de iuſticia facienda tan-
tũmodo eis augebit incrementa frugum iuſticie.ij.
Coꝑ.ix.¶ Eandẽ etiã intentionẽ oſtendũt opa ſe⸗
quentia in oĩbus q officia veſiderãt vel dignitates
vel quaſcũq; iudiciarias prãtes vel facta in quibus
iuſticia aliqͥ mõ exerceri debet ad malefactoꝝ puni⸗
tionẽ: qͥ oẽs plus burſe repletioni q; culpe intedũt:
coꝛrectioni.Et iõ illis qͥ coꝛã veovt pᷣdictũ eſt:iuſta
intentione ſeoꝛnare veberẽt a veo q oriũ videt dici-
tur Eſa.lxiiij.quaſi pannꝰ mẽſtruate vniuerſe iuſti.-

riͦcorhisßetiͦ Aitioetott dn
letatis Qnis ſicnt in ererious
mutua athenatid icttiin he
lateeſtneceſſaria mutua ſuppoꝛt
ieltcet diues opiens foꝛtis /
tem wbile iuuant/dando infoem
Tipſietiᷓ quodmd anoli inſem
ocemodls ſuis ipent/aboꝛan
ciendofr modis latis ſervleno⸗
ciſſcotdinauit xtqlibetoltero in
tuigciutoii mutuo ſeiuuaret un
Cttit t omutui ſupponationein
teh 1 iciäſe innan

cie vie. ¶¶ In oꝛe etiã haberi dʒ ad tria. Pꝛimo adpᷣ iigeöt gudſei
dicandũ SFin ds ſicut aduocaiꝰ fidelio velnuncin⸗ xr. iKicha . dunnd inab
ſeu mediatoꝛ audax:aꝑte ꝓnunciat inſticiã cliẽt: vt gerüniiggt anecnt wimſiſ
dñi ſui.Gic ãnũ ciaui iuſticiã tuã ĩ eccleſia magna: i ſtci G. li CNr Nſicinch
in pᷣs. xxxix. Secũdo ad oñdendũ in quacũq; ſocieta nli Gai ſiendſſumeſt

cico lo eſtatnia glonia dei
olo eſtatna glona wige
mcs mefekin jent pnimo dis
Eech vii. uſncain
7. Mta vlnet n monet,

te:vel in pꝛiuata locutione vel inquiſtione vbi iuſti
cia lingue requirit officiũ nõ ſolũ in pꝛedicatõe:ſed

in omni alia collatione:ſicut ſeminatoꝛ vel bonꝰpa
terfamilias in mitis terris locis ſeminat vt ſaltem

in aliquo loco creſcat.vnde ⁊ hoc dicit ſi ſemen defe naueculpefillit er vint.
cerit in terris humidis ⁊ baſſis:ꝗꝓpter aquaꝝ abun⸗ lanetemaltter vinar Ben⸗
dantiã ſaltem in altis ⁊ ſiccis aliquẽ fructũ habebi ſalummaſneteclo „füfe de
mus et econuerſo. Gic ſeminare vobis in veritate anngſaldnnmdane
iuſticiz: Oſee. x. ¶ Onia in mitis locis: ſeminatiiu- Iitisſdelltis in abis mang
ſticiã ſaltem ꝙ aliquo loco erit merces fidelis: Pꝛo- tuneneſteſiqnaan rhot⸗
uer. xj. ¶ Tercõ ad pugnãdũ verbis ſaltẽ ꝓ iuſticia Delte — del
vt nõ ſolũ iuſticia pᷣdicet᷑ in ecclia nec wceat᷑ in pua⸗ rganciülſhintug eſteſ 70
ta locutiõe ſ̊ vt æfẽdat᷑ euidẽtiſſima rõe omnioffẽ⸗ tasſige dfectupf Donii
ſa poſtpoſita:qꝛ ſiẽ milites pꝛo dñi ſui iuſticia foꝛti- paredo⸗ Nheemd⸗ AL p. Ego 4
ter⁊ ꝑſeuerãter dimicãtes a dño illo ꝓmoueri merẽ tua. An dudſaclcd⸗
tur: ita beati:qͥ pſecutõʒ paciñũt ꝓpter iuſticiam:qm Petuitasdſakegn Vendiſeeun
ipᷣoꝝ eſt regnui celoꝝ:adath.v. ¶ Bed heu may⸗ naculotno⸗ Gli Domne
. ulin ataniorenee
üenreciurſnemnalueet
oggenterero⸗
Iri

hoſſemanmno fna mini
mmunants nſurgit. Etai
niſallaaterötenait dicn⸗
Ntempſittoto walignitari
Mürplusaffegrättsgenen⸗
indanculofetr leſio nhi
atobnenn hiin⸗
ſiaãillä wigenvenirgn⸗
tus wluſtiu ſaaing,tan⸗
Emalrinlridk
tennoioltnguropa ſer
lierit ral oignitotes
Btiopelfactoin gulbus
bhetac maleactoppon,
lenoniihaulpe intetüt:
u othlictieſtiuſts
ta dd qnid vigetdici⸗
miſtuateninerſeincti
ciadtnia uinoad;
ocntfidtlsyelnunin⸗
Uunciatilſti dil f
cäma tlleſn mage⸗
dendüͦin gaciſdini
ſcenduͦinqvoclch te
itoneſhiiuſt
jevelingulition u
nzſolötnprrdicote,e
inoſolünnp⸗ iiboneh⸗
urſamunotoꝛn

„lopmoler e⸗
Aoſnllchiciam
igins
ht

xxj.

ð 7 „»
Juſticia
mũdi ſũt oẽs qui dũ iuſticiã in terra celinquũt.i.ter
rena lucra vel potẽtũ quer̃t affectões. iuſticia alon⸗
ge ſtetit ⁊ veritas coꝛruit in plateis eqᷣtas non po⸗-
tuit ingredi: Eſa.lix.¶ Tercio in ope etiã hĩi vebet
ad tria. ¶ Pꝛimo quo ad veu oĩb mãdat ſuis hũ̃i⸗
liter obediẽdo:qꝛ iuſtũ eſt ſubditũ eẽ. Zo.ij. AMach.
ix. ¶ BGcðo quo ad ſeipſum ꝑ penitẽtiaʒ ſeipᷣm emẽ-
dãdo.ſic.n. iuſte emendã petit ab illo qui in eũ eli⸗
qt:ita inſte emendet ipᷣe qð ũ vxliqͥt dicẽdo iſto
ps.cxviij.feci iudiciũ ſᷣm ↄfeſſionẽ ⁊ iuſticiã.ſ.in ſa⸗
tiſfactione:nõ tradas me coluniantib me.ſ. in puni
tione. Tercio quo ad ꝓximũ in beniuolẽtia be-

neficioꝝ elemoſynaꝝ largitione: qꝛ ſiẽ tꝑe guerre

Artiꝰ.v.

xxiij.

mltos ↄducẽtes fideles ſtipẽdiarios liberat ſe a coꝛ
poꝛis periculo:ſic tales iuſticia ſua tiberãt amimas.
lſuas.Eʒech.xiiij. =
Huius aũt iuſticie obſeruãtia:ſi coꝛdejoꝛeſ⸗ ope/
vt pᷣdictũ õ:teneatur:magnaẽ vtilitas tã in via q; ĩ
patria. ¶ In via nãq; eſt loꝛica:ĩ patria gloꝛia. In
via igit᷑ loꝛica: dicit᷑.quia ſicut loꝛica quoddã genꝰ
armoꝝ eſt coꝛpis in quo oẽs anuli ↄcathenant᷑ mu
tuo ſe tenẽt ? tenẽtur. Ita iuſticia qodã genꝰ armo⸗
rum ẽ ale:in qͥ oẽs virtutes ↄcathenate fũt ⁊ ↄtinẽt
Muia ſᷣm Yeronimũ ad vmetriadẽ oẽs virtutum
ſpecies vno iuſticie noĩe ↄtinent᷑ cuius auctoꝛitat
rõ pʒ ſupꝛa.e.c.vij.¶ Et ſicut ex fractura vniꝰanuli
homi inuaſo pꝑiculuʒ ĩminet toti coꝛpi: ſic ex defectu
vniꝰ virtutis vel ex aoſciẽtia nimis lata periculũ im⸗
minet anime:ſicut pʒ.A xxiiij.v. Meceſſe eſt ergo: ꝙ
volẽtes ꝑicula euadere oẽs neceſſarias habeãt vir⸗
tutes indun loꝛica iuſticie:Ephe.vj. Et in iſto caſu
ↄoditio infioꝛis hoĩs quo ad armaturã aiam ↄditõ⸗
nem ſequi?᷑ nõ ſolũ exterioꝛis hoĩs:quo ad armatu⸗
rã coꝛꝑis ̊ etiã ↄditionẽ totiꝰ humane policie ⁊ ſo⸗
cietatis. Quia ſicut in exterions hoĩs armatura ẽ
mutua ↄcathenatio.ſic etiã in hoĩʒ vniuerſali ſocie
tate eſt neceſſaria mutua ſuppoꝛtatõ:⁊ ↄmunio:ita
videlicet ꝙ diues/ſapiens/foꝛtis/pauperẽ inſipien-
tem vebilẽ iuuant/dando/ infoꝛmando/ vfendẽdo/
⁊ipſi etiã quodãmõ anuli inſerti ipſos etiam reci/
pꝛoce modis ſuis iuuent/laboꝛando/oꝛando ⁊ obe-/
diendo/a modis licitis ſeruiendo. Et ideo veꝰ mun
dũ ſic oꝛdinauit: vt qlibet altero indigerer:⁊ ꝑ mu⸗
tuũ adiutoꝛiũ mutuo ſe iuuarẽt/ſuppoꝛtarẽt/⁊ defẽ
derẽt vt ꝑ mutuã ſuppoꝛtationẽ in exterioꝛi policia
mutuã facerẽt amiciciã in aĩa:vt vidẽtes quõ ad ex.
terioꝛẽ hoĩem etiã policiã ſe iuuant ⁊ arment hoĩes
mũdi.videãt quõ ſe interiꝰ aʒinabũt milites xpᷣi: et
hoĩes milicie xpiane:ſicut vi mĩſtros:ꝑ arma iuſti-
cie virtutis vi.ij. Coꝝꝑ.vj.ſic induti pꝛo tboꝛace iu-
ſticiã: Gapiẽ.v.ſicut onſum eſt.A. xxuij.vj. Ge⸗
cũdo iõ eſt patria gloꝛia xeiqꝛ gloꝛiã illã per iuſtici
am qs meret in q erit pꝛimo oĩs beata vita ſine moꝛ
te Eʒech.yxviij. Si cuſtodieꝛit iuſticiã:⁊ fecerit iudi
ciũ ⁊c.vita viuet ⁊ nõ monit᷑. Juſtũ.n.eſt ꝙ quiſine
moꝛte culpe finaliter vixit:⁊ moꝛtuus eſt ſine moꝛte
pene eternaliter viuat. ¶ Becundo omnis gloꝛia 7
voluntas ſine tedio ⁊ ↄfuſiõe vel anxio eſiderio. In
hoc nanq; ſeculo quantumcunq; hoĩes abundẽt di
uitijs/litijs/ in cibis ⁊ potibo ⁊ hbuiuſmodi:ſemper
tamen eſt aliqua anxietas/vel ve fame vel ve ſacieta
te. Sed regnũ vi nõ eſt eſca ⁊ potus:h̊ iuſticia pax
gaudiũ ĩ ſpiritu: Ro.xiiij. ¶ Tercio ommis ſacie⸗
tas ſine vefectu pſal.xvj. Ego autem in iuſticia ap⸗
parebo ↄſpectui tuo:ſaciaboꝛ cũ apparuerit gloꝛia
tua.¶ Muarto veniendi ſecuritas remanendi p⸗
petuitas pſał xiiij. vomine quis habitabit in taber
naculo tuo:aut quis requieſcet in mõte ſancto tuo
quiingreditur ſine macula:⁊ operatur iuſticiã. Dꝛi⸗
mũ ergo querite regnum vei⁊ iuſticiam ciꝰ ⁊c. Ada./

vxilj.

ſpecuninũ caroꝝ raro vel nũq; creſcũt ſicut ad ocu-
lum patet/quantuũcunq; ſemen illoꝝ ibi diligẽter ſe
minet᷑.cuiꝰ ratio eſt:quia terrã nõ babẽt aptã. Dic
quantumcunq; ſemen iſtius pꝛecioſiſſimi fructꝰ iu⸗
ſticie in terris aliquibus qui coꝛda habent frigida
ĩ pꝛedicationibo exhoꝛtatõibo diligentiſſime ſemi⸗
netur:raro tamen creſcit caloꝛe caritatis teficien⸗
tequibus lumen nõ luxit iuſticie.Sapi.v. ¶ Et foꝛ.
ſitan ſicut iſta ↄditio minoꝛẽ ſequitur mundum.i.
hominem: q; videlicet vbi minus caloꝛ abundatca-
ritatis minus creſcit iuſticie fructus:ita maioꝛẽ ſe⸗

quitur mundum vt ibi minoꝛ vigeatactus iuſticie:

lbi minoꝛ eſt caloꝛ ſolis ⁊ vigoꝛ planetarum. Et poc
in parte didicerũt quimundi terrarum 7 diuerſa⸗
rum regionum ↄditõnes experti ſunt: In illis naq;
paitns aur⸗ armis pꝛediciis iuſticie videlicet no
armantur
Quia vo terra illoꝛu caritatis caloꝛe deficiẽte fri⸗
da ⁊ inepta ẽ:ſemẽ frumẽti ↄuertũtĩ ſpeltã ⁊ fructũ
inſticie in abſinthiũ Amos.vj.
Mecmirum videatur ꝙ iuſticie ſemen non cre⸗
ſcit quia multa habet impedimenta. Pꝛimum
nanq; et pꝛincipalius iuſticie impedim entum eſttẽ
poꝛalium diuitiarum cupiditas. Mam ſicut teſte
chꝛiſto ſemen verbi dei inter ſpinas creſcere non po
tuit quia ſpine ſuffocauerunt illud: ita nec iuſticia
bene creſcere vel fieri videtur vbi regnat cupido et
munerum acceptio: que quidam recipiunt perſe:
quidã per ſuasvroꝛes amicos? famulos erubeſcunt
manibus pꝛopꝛijs talia recipere ne cupidi et iniuſti
reputentur:ſed non erubeſcunt per manus talia re⸗
cipere:et cupidi et iniuſti eſſe.¶ Mec p hoc ſe excu⸗
ſari putent ꝙ per ſe non recipiuut. Pꝛimo quia qͥ
per alium facit per ſeipſum facere videtur. Yterum

quia ſi non baberent recipiendi voluntatẽ: poſſent

eis pꝛohibere:ne talia pꝛo vſibus pꝛopꝛijs vel ꝓ vſi⸗
bus illoꝛum reciperent. ¶ Tercio quia plus viden⸗
tur:et contra partem a gus cacipiunt:et contra iu⸗
ſticiam velinquere:per alios qᷓ per ſeipſos recipien⸗
do:contrg quam plus grauãt:quia raro aliquid ta⸗
li per mediatoꝛem mittitur:quin aliqͥd etiã det me
diatoꝛi vt ipſe gratioſe nunciũ faciat: bonuʒ quod
poterit pꝛocuret et loquatur contra iuſticiam quaʒ
efficacius oppꝛimũt per mediatoꝛẽ rogati:dicenteʒ
dne multum fecit pꝛo vobis:per cuiꝰ vocẽ et pꝛocu-
rationẽ iniuſtꝰaſecutꝰ eſt eſſe iuſtus:teſtimoniũ per
hibente muneribo cius tali pꝛocura toꝛe Hebꝛeos. xj.
Becunduʒ iuſticie impedimentũ eſt timoꝛ quan
doq; mundanus:quo ſcilicet quis timet dicẽdo ve⸗
ritatem:vel faciendo iuſticiam:bona ſua amittere:
quandoq; tinoꝛ humanus:quo timet in coꝛpoꝛe le
di. Caliũ enim timoꝛũ euidentias habẽt: vel qꝛ po
tentes et malicioſi ſũt contra quos veritatem dice⸗
re vel iuſticiam facere veberent vel qꝛ magni et po⸗
tentes pꝛo eis ſcribũt vel rogant:vt contra iuſticiã
faciant.ſicut NMeſabel ſcripſit literas ad matoꝛes na
tu.iij. Regũ.xxj.vt iniquũ facerent iudiciũ:naboth
occidendo et exheredando. Siẽ ergo illa Neſabel li
teras pꝛo curauit et obtinuit regis ad maioꝛes natu
ꝓ falſo iudicio faciendo. Ita freq̃nter contingit ꝙ;
volentes iuſticiam obtinere literas pꝛocurãt vtob⸗
tineãt magnoꝝ maioꝛes natu.i.patrie ductoꝛes et
duodenarios pᷣ qͥ aliqͥ qñq; ad moꝛtẽ iniuſte iudi⸗
cãt᷑: aliqͥ exheredat alij indictant᷑ alij incarcerãt᷑:
literas videlicet cancellarioꝛum dyaboli. Alij pꝛo⸗
pter tales literas ⁊ timoꝛes peccãt luxuriãdo/adul⸗

oſtibus quandoq; vbilibus vincuntur

Arti. vij.
xxv.

Nvj.

Fxxviij.

Fabula.

Juſticia

terando/verberãdo/furandoſoccidendo/2 nõ coꝛri-
guntur nec citantur cũ magis ſint culpabiles:qᷓ pau
peres. Sed pꝛopter timoꝛem:quẽ cæ eis:⁊ eoꝝ ↄpli⸗
cib ⁊ malicijs hñt:qͥ citare vel iuſtas coꝛrectiões de
eis facere deberẽt eos libere ad infernũ ne ꝑmittunt
Sʒ oẽs iſti trepidauer̃t timoꝛe vbi nõ fuit timoꝛ:
illoꝛũq; vecoꝛdiaʒ mu lier oñdit ſuſanna:Oañ.xiij.q̃
potius elegit ĩ manꝰ incidere hoĩm:q; verelinꝗqre le-
gẽ vei:ideſt moꝛi qᷓ peccare.Et iõ ab vtroq; eã ĩeus
pſeruauit. Si vo aliud elegiſſet a neutro finaliter pᷣ
ſeruata fu iſſet:ita veꝰ eligẽtes potius hoĩes offende
re qᷓ; ũ ab vtroq; eos frequẽter pᷣſeruat.qꝛ ſepe cõ⸗
tingit ꝙꝙ illi quos offendere veritatẽ dicendo/vel iu-
ſticiã faciẽdo timẽt eos poſtmodũ:ꝓpt vitatẽ ⁊ mã⸗
ſuetudinẽ ⁊ iuſticiò in p ſał xliiij.plus diligũt ipᷣo h
oꝛdinãte veo:qui nõ veſeruit ſperates in ſe:qui ecõ⸗
uerſo in hoĩbo ↄfidentes:qui potiꝰxũ q hoĩes offen
dere eligũt intantũ veſerit ꝙ ſil cum hoc:ꝙ peccãdo
ũ offen dũt:ſił etiã hoĩm offenſas incurrũtantan/
tum ꝙ ex vna parte vł alia qñq; ꝓ falſitati ſuis v⸗
berant᷑:vel occidunt᷑ vel graues ſuſtinẽt iniunias vl
ſuſtinere timent:qꝛ tales ſemꝑ ſũt in timoꝛe a quib
eos veus pᷣſeruaret:ſi veritatis ⁊ iuſticie legem tene/
rent. In qua iuſticia ſimplicis diriget viã eius ⁊ in
impiẽtate ſus coꝛruet im piꝰ. Pꝛouer.xj. Juſticia in
quit ſimplicis diriget viã eiꝰ⁊c.ſaluãs cũ tam in ꝑi⸗
culo ſpũaliꝙᷓ coꝛꝑali:quia iuſticia cuſtodit innocẽ⸗
tis viam: Pꝛouer.xiij.vbi impius vtrũq;ʒ incurrit.G
em̃.quottidie videt᷑ꝙ videlicet vbi xcẽ occiſi audi⸗/
untur ꝓ iniuſticijs ⁊ falſitatib ⁊ exberedationibo ſu
is:ſicut falſi ꝓquiſitoꝛes:qui ꝗpter tales acquiſitio⸗
nes freqᷓnter martyres fiunt dyaboli:vix audit᷑ vnꝰ
occiſꝰvel verberatꝰ ꝙ iuſticia vel facto iuſto vt mar
beatus efficiat᷑:.qꝛ vix ꝓ iuſto quis moꝛit. Ro.v.
uia ſic hoĩs fidelitas in iuſta curia eũ a ꝑiculis li
berat:ita iuſticia rectoꝝ libera bit eos. Et ſiẽ aues
pᷣdales dũ pullis ⁊ pᷣde inſidiant᷑: capiũt᷑:ita in inſi⸗
dijs ſuis ca piunt᷑ iniqui: Pꝛouer.ꝓj. ¶ In mſidijs
incn⸗ ſuis quiba boms vel ꝗbus ĩter ſe mali ſibipᷣis
inſidiant᷑:vt mutuo ſe vecipiãt capient᷑.vł hic dũ vi⸗
nũt a ſeipſis vel dñũ monũt᷑ a dyabolo:vel ab vtriſq;
MQuõ vo ꝓ inſidias ꝓpꝛias ? recipꝛocasqñq; capi
unt᷑ cipiunt᷑:fabule exemplũ ondit vevulpe ⁊ gal
lo. Vulpes.n.volens gallũ ciꝑe:⁊ ipſuʒ capere q̃i
ſic allocuta fert᷑ fuiſſe:ſi inquit dum cantas oculos
clauderes młto melius cantares:eſſeſq; auis groſiſ-
ſima:ꝙ cũ faceret a vulpe captus fuit:que iõ ocłos
claudere wocuit vt dũ ipᷣm appꝛopinqᷓntem non vi/
deret ſecrete in illũ inſiliret.alijs vo ſuꝑ vulpẽ cla.
mantib eo ꝙ gallũ poꝛtaret alienũ:cui illã gallꝰ
ꝙ reſponderet eis ꝙ; gallus ſuꝰ cẽt:⁊ iõ a clamoꝛe in-
luſto ceſſarent:ipᷣa vo os aperiente ? dicente gallus
meꝰ eſt:gallus ſuꝑ domũ volauit œ oꝛe ſuo:qͥ iõ illã
loqui wcuit vt fugeret:duʒ os a ꝑire:finalit᷑ de inſi-
dijs ad litigiũ ventũ eſt in quo ſibi mutuo maledice
bant. Gallꝰ.n. dijit vel dixiſſe potuit ſi ſenſuʒ ⁊ loq̃-
lam habuiſſet:ma ledictꝰ qͥ ſuadet alteri oclos clau
dere:qñ ꝑicula ĩminẽtia videre veberet.vulpes ecõ⸗
uerſo dicẽ potuit.Maledictꝰ qͥ ſuadet alicui loqui
qñ tacere veberet. Sic mali mutuo ſe vcipiũt:mul-
taq; loqui fieri ſuadẽt:⁊ rogãt:q̃ ad aĩlaꝝꝑ peinent
ceptionẽ.dũ.n.falſus.hõ falſa ſuggeſtione vel ma
litioſa vefenſiõe vt qñ ſe veritate œfendere non poõt
ad malicias ↄuertit᷑ vel quocũq;alio velamento in
his verſibↄtento. Zimoꝛ/odiũ/dilectio/cẽſus. Se⸗
pe ſolẽt hoĩm rectos puertere ſenſus.œ quibo dictũ
E. J.ix.xvij. Mitit᷑ ocłlos velare.i ſenſuʒ ꝑuertere ali
cuiꝰ potẽtis vel cniuſcũq; alteriꝰ ne veritatẽ videat
⁊ iuſticiã faciat vVl iudicet vulpes gallũ claudere fa⸗
cit oclos.Quãdo vy qͥs cecitatẽ habẽs coꝛdis ali⸗

J xiij.

cni petẽti ſuadet:q; ꝙ ipᷣo ldquat᷑ vel ſcribat aduò⸗
cato:vt ꝓ ipᷣo aduocet vel iuratis vel teſtibo vt fal⸗
ſum teſtificent᷑:vt falſuʒ iurẽt vel iudicib vt falſum
iudicẽt ⁊ coꝛrectionẽ nõ faciãtvt ipſe qui peccando
a vulperaptus eſt inferni ſine punitõe vel coꝛrectõ⸗
ne debita:quã coꝛdis claudẽdo oclos ꝓmeruit: im/
punitꝰeuad at. Gallus vulpi loqͥ ſuadet qñ que lo
qui non væberet: ̊ qñ am bo in inſidijs ſuis a dya⸗
bolo capiẽt᷑ mu tuo vt pᷣdictũ ẽ ſibipᷣis recipꝛoce ma
ledicẽt.ſiẽ pʒ.Al.xxvij.xlij.qñ.ſ.iniuſti diſperibũt et
ſimul reliquie ipſoꝝꝑ impioꝝ interibũt:ĩ pſał.xxxvj.
Apter iniuſticias iurias 7 ↄtumelias:⁊ diuerſos
dlos.Eccleſiaſiix.Et qͥa peccauer̃t dño iuſticie xe
coꝛi.ere.l.¶ Terciũ iuſticie impedim̃tũ ẽ miqua xyix.
lacrimantiũ paupũ miſeratio ⁊ 9ppaſſio. Sicut ver
bi gratia.qñq; ↄtingit ꝙ iurati de veritate dicenda:
vel onerati iuſticla facienda.vidẽt ꝙ ſi veritateʒ
dicer ent pauꝑ qͥ veliquit amerciaret᷑ vel muletaret᷑
⁊cinias piuriũ eligũt plus pecunie in illo qᷓ aioꝑ in
ſeipᷣis ꝓditioni ↄpatientes ↄtra vi pceptũ.Exo.xx⸗
iij.pauperis in iudicio nõ miſereberis.⁊c̃. ¶ Quan⸗
doq; vo ſuoꝝ caroꝝ victi lacrimis ꝑiuriũ ⁊ alias cõ-
mittũt iniuſticias:ſub falſa miſericoꝛdie ſpecie Ta
lẽ nanq; miſericoꝛdiã. Ambꝛoſiꝰ in li.væ o fficijs in⸗
iuſtã vocat:ſicut patʒ ꝑ vecretũ.xxiij.q.iiij.eſt iniu⸗
ſta miſericoꝛdia &t adducit᷑ in teſtimoniũ æcretuʒ
illud legis diuine SReutro.xiij.vbi pꝛeceptũ eſt il⸗
lo qui inuitat aliũ ad ydolatriã quiſcũq; fuerit fili
us vel amicus vel fratervel vxoꝛ:nõ audias enʒ.nec
parcat ei oclos tuꝰ:nec miſerearis:nec occultes eũ ſᷣ
ſtatiʒ interficies ſit pᷣmo manꝰtua ſuꝑ eũ.Huic etiã
ocoꝛdat lex ciuilis:dicens:q iuder lacrimis nõ bet yxx.
moueri quoꝛũcunq;.ᷣff.v officio pꝛeſidis.l.obſeruã⸗
dum in digeſto vete.li.j. Mõ ergo miſerearis oĩbus
qͥ operant᷑ iniquitatẽ: in pſał.lviij.Sed dilige iuſti⸗
ciam iudiciũ ⁊ equitatẽ. Pꝛouer.j.¶ Quratũ vo
generaliſſimũ iuſticie impedimentũ eſt oũm iudicuʒ
eccleſiaſticoꝝ in his que ad dñi honoꝛẽ/⁊ aĩaꝑ perti
nent ſalutẽ:negligẽtia que eſt nouerca iuſticie.ſicut
patebit in fra.c.v negligentia:⁊ ſubditoꝝ oppꝛeſſoꝛ
quia ſicut colũna putrida vel vbilis vł æ malo me
remio vel inclinata ⁊ nõ recta ſub magno onere opꝰ
ſuperpoſitũ vecipit ⁊ cadere? ſubditos oppꝛimere
facit:⁊ quãtoplus onerat᷑: vel plures ſub ſe cõtinet
tanto periculoſius ibi pomt⁊ ſtat ⁊ cadit: Ita in ꝓ⸗
poſito:quando ille qui in quocũq; loco vel officio
onere iuſticie ſuppoꝛtando quaſi colũna ponit᷑:ẽ vł
negligens quaſi malo.i.molli⁊ nõ rigido nec du⸗
ro meremio velẽ in ſe putridus peccato: vel væbilis
in ſcientia ⁊ ſufficientia: vel inclinatus ad cupidita/
tem totũ onus ſuperpoſitũ ruit ⁊ ſubditi vel coꝛre⸗
ctionis væfectu vel ſcandali exemplo ſub impotenti
vel ſcandaloſa cadũt colũna ⁊ ſic tã ſibipſis qᷓ alijs
quibo iniuſte pꝛeeſſe volunt:iniuſticia moꝛtis ẽ acqͥ)-
ſitio:SGapi.j.qꝛ illi qui nõ cuſtodierũt iuſticiã ꝓpter
aliquod.ſ.œ pꝛedictis impedimẽtis recte iudicabñ-
tur:Sapi.vj.ib ũlo quiarguet mundũ ⁊ peccatis
⁊ c iuſticia ⁊ iudicio: Joh.xvj.
In qͥ examie iniuſticie r vrebir pꝑiculũ:qᷓ dno/⸗ Arꝰ.viij.
bus modis ↄmittit᷑ ꝑ exceſſum vel fecrũ. Per ex
ceſſum quando quis ſibi vel alijs eſt nimis rigidus: xxxj.
habens ↄſciẽtiã nimis ſtrictã:⁊ ſtricti iuris. Tales
em̃ iuſticiã inerudelitatẽ ⁊ fructũ iuſticie de quo in
conſcientijs gaudere deberẽt ↄuertũt in ↄſcientiarũ
amaritudinẽ qui oẽs talis exiſtentes ↄditionis cui⸗
qã aſſimilant᷑ fatuo:qui audiẽs vt fertur dñm ſuuʒ Exempl.
ſeruis ⁊ miniſtris ſuis pᷣcipere: in coꝛrectionibo iu⸗
diciũs alijs factis nõ declinarent ad vxterã vel ſi⸗
niſtram:ſed directum tenẽt iter voluit vltra wmos
rupes ⁊ montes ⁊ omnia que directe ante ſe inuẽit

.
Hiuſtic gle n⸗
ſbergiun rüſmmani 0 i . e⸗
riſtciit ctihl ihercr ei
zcaulaiuſtiaepten dinenkeh .
rintigis os geltioniis culpͤnt
röͦiucicibit ſicntpatz utacUr
nellemd ech iuſtica ſiuſticuta
irundet inlſficnkfifnttral
dütßeliqeid daret. Qnian ſicnie
linsteri fret mentic: ud vidl
nis 1falis hoitpacapliht:qnſcha
troggytſtateg equaltter berer
ſcrocapere wnanos yteſſem ci n⸗
ain treſſem ci falla ialius odm
hertatecudas qe esd tnant⸗
ni wnanos Etſchtin ficto Jude
In ialoꝛ pena: qyla ſcut ioſesca
Gnlaueü fimulaccepitquna zadl
Otnaltolagged eſuſpenit. Itaiſt
Nerg lagnen accpiit: qnoligarind
Tſuſpencuntor nfen, iigufa Jue
Mmuneraſimul moneacechitadan
lareciientitonunera dicioſe
minergſipiculoſomrecipit officin
Mop camerari vel cont
dus nuliiinniden niniius a
mnl diatur bocteaccli
nl unndoleaccgltmarene
am nuper dicebatun aius dict

nrei geobauit euetus,ta ung

nllarnia icoeeltve⸗

bo nanstua ſipei lteti
W ben. Hutetii
negiucerlaanmianoͤnbher

Noffo guſfulobſen.

Möerpo miſerenb ohln
nnſatleii Gedilgeiſt
haen), Amniſo⸗
npeginentieſtoin ilag
tagoi bonni,aizgem
uecſt reeg uſtut ſmt
Gnun, iihivreppuſ
pal abils fwmalo me
naabmeghoonereop⸗
erſuboltos oppꝛunere
ſubſe corinet
6 ttale Yeld⸗
nocicglocd deloffico
quaſtcoläns ponit:et
mollianörigidonecdo⸗
ias peccato: vel ublli
ichanalchit
iwinlälti dere
liexenploſobinporn
iſei ſbhſin din
riniuſtcnnonlaeh
nſtogietitiſtaigt.
edtnits iae iucibi⸗
mutnundi pecnts

an
Murh lalii nnn
luimiener
lpcklinon iti nn
rſneniins Tle

ntpiali⸗ nn⸗ i

Juſticia
tranſire:ne videret᷑ illius p̃cepti tranſgreſſoꝛ.nõ hꝰ
exemplũ:h̊ ſapientis wctria tenẽda eſt:q̃ dicit noli
eſſe multũ iuit:ne obſtupeſcas.Eccẽs.vij. Nota ð
ↄſimili ſtulto.Z.vij xiiij. ¶ Iuſticiã vo vfectuoſazʒ
Pdiminutõʒ ſeu væfectũ eitra rectũ iuſticie punctũ
voco iuſticiã illã qᷓita larga ẽ: ꝙꝑ munera vł alias
cauſas effecta:ꝗᷓ ſecũ mamifeſtã patit iniuſticiã: 2 B
eſt periculoſa. Pꝛimo ipᷣis facientibo. Gcdo ipſis p⸗
cu rantib.Cercio ipoꝝ ſubditis. Quarto ipſoꝛum
vYxoꝛib liberis ſeu heredib.Quinto toti cõitati.
Pꝛimũ parʒ:qꝛ ſicut piculũ iuſte ĩminet ꝓditoꝛi
qun a rege ⁊ vno ſuo ſtivendio accepto:⁊ꝛ cum illo ad
bellu vadat in campo qñ cũ aduerſarijs ↄgredi v⸗

beret:dñi partem dumittit:⸗ aduerſarij partẽ vadit

illam adinuando ⁊ ↄatra dñm ſuũ pugnãdo dño eniʒ
illo ſuꝑ illũ poteſta te accepta:talr iĩminet piculũ ꝓ⸗

ditoꝛi:ſicut patʒ.iij. Re.xx. væ Achab qͥ dimiſit Be⸗

nadab viꝑ dignũ moꝛte qui qua ntũcũq; regale ha/
beret vnium: ſicut illi in wallia: tñ ei dictu fuit. qͥ
dimiſiſti viꝑ dignũ moꝛte erit anima tua ꝓ aĩa illi
Bic illia æovitã z linguã ꝛ2 ſcientiã: bona natureſ
foꝛtũe/⁊ gratie accipiũt vt partẽ dvei vfendẽdo ꝓ in

ſticia vſq; ad moꝛtẽ pugnent. ipſo ceo eos ad h̊ hoꝛ⸗

tante qui ait: ꝓ iuſticia agro æ. Ecci.iij. Et vſq; ad

moꝛtẽ certa ꝙ iuſticia:qꝛ ſi vitã iſtam mit. erã ꝓ iuſti

Exempl⸗

xxxiij.

Exempl.

yxxxiiij.

cia amittis:ego felicioꝛẽ tibi dabo. Si ergo ſica xeo
ſuboꝛdinati ⁊ infoꝛmati:poſtq;ᷓ ad locũ veniunt vbi
d iuſticia tractabit᷑:ſi pꝛece vel pꝛecio vel quacũq;
ð cauſa:iuſticie ꝑtem dimittẽtes.iuſticie ꝑti ſe ede
rint:quis eos ꝓditionis culpã ⁊ pꝑiculum incurriſſe
nõ indicabit.ſicut patʒ ſu pꝛa.c.xxxij.¶ Ged dicent
mallemꝰ eẽ cũ iuſticia.ſi iuſticia tãtũ daret ſtipẽdiũ
qntum dat iniuſticia:vł ſi foꝛte aliquid minꝰ daret
dũ tñ aliquid daret.Quia⁊ ſic rñdit quidã cũ xe ta
limateria fieret mentio:quõ videlicet aliq vep pha
nis ⁊ falſis hoĩbo accipiũt:qnq; a falſa ꝑte: qnq; ab
vtroq; vt ſtatera equaliter liberer. AMallem inquit
ſex accipere enanios vt eſſem cũ iuſta ꝑte:q duode⸗
cim vt eſſem cũ falſa:cui alius ad m inꝰ pᷣcium ponis
veritatẽ ꝙᷓ iudas qꝛ ipᷣe ad triginta:tu ad ſex eaʒ po⸗/
nis cenarnios. Et ſicut in facto Jude aſſimilat᷑:ita et
in piculo ⁊ pena:quia ſicut ipĩe accipiendo pecuni⸗
am laqueũ ſimul accepit:quia ⁊ ad literaʒ illa acce⸗
pta:cito laqueo ſe ſuſpendit: Ita iſti accpiiẽdo mu⸗
nera laqueu accipiũt:quo ligati ad furcas vducãt᷑
ſuſpenduntur infe.i.figura. YJudi.iij.vbi glon
munera ſimul ⁊ moꝛtẽ accepit ab aioth.æ ipᷣis ᷓ ta⸗
lia recipientib munera: dici poſſet quod dicit᷑ xe ho
mine:qũ piculoſum recipit officium: ſtatum vłvi.
res vel ſcientiam eius excedit.ſicut ↄtingit æ illis q
fiunt magnoꝝ camerarij vel conſiliarij regum:qui-
dus multi inuident a inſidias parant quibo qñq;
dicitur:hocdie accipit moꝛtem ſuam. Sic nãq; veqͥ-
gam nuper vicebatur: cuius dicti veritatẽ poſtmo⸗
dum rei pꝛobauit euẽtus:ita in pꝛopoſito: tales nõ

ſolum tempoꝛalem ſ̊ moꝛtem quandoq; recipiunt

eternam. Et hoc iuſtum videt᷑ vt impij qui incircui
tu poſt pecumam ambulant luerandu. ſicut ſupꝛa.
e.c.xvij.oſtenſum eſt ad eoꝛum ſalutem:nõ reſurgãt
in iudicio. Mon inquit reſurgunt impũ in iudicio.
Et ꝙ illi qui iuſticiam ſcilicet pꝛo ſola mercede faci
ebant tempoꝛali mercede:pꝛiuẽtur eterna:quia nec
mercedem ſperauerunt iuſticie. Gupien. ij. Ge⸗
cundo ſi tantũ periculum ſit iniuſtoꝝ munera libẽ
ter recipientium ſequi videtur:q; ommno ſine peri-
culo non ſunt qui talia eis dant vel rogãt vt iniuſti-

ciam faciant ſicut in parte oſtenſum eſt. Y.xij. xviij.

Calibus nanq; ſpiritualiterↄtingit:quod quaãdo/
qʒ cuidam latroni coꝛpoꝛaliter contigiſſe dicitur q̃i
modo qui ſequitur ipſe obligaſſe cuidã ſe dicit᷑ dya-

2 2
J i.
bolo ea cõditiõe q ſemp ipᷣm in ſuis neceſſiratitp in⸗
uaret ea periculis ſuſpendijs liberarer. Illo ergo
poſtmodij capro: ad tribunal iudicis rapto: dya⸗
bolus ab illo inuitatꝰ: vt pactũ teneret: ſtatim affu.
it ne taꝙᷓ falſus in pact ſuis ⁊ ſeruoꝝ ſuoꝝ ſeductoꝛ
reputaret᷑ diffamaret᷑. Cum vo a latrone ve nimia
moꝛa ⁊ piculo exmoꝛa immmẽterepᷣhenderet᷑ blan⸗
deeum ↄfoꝛtãs:bonã auri maſſaʒ in manu ſua vt la⸗

trom videbat᷑ poſuit:oicẽs:hec trade iudici:7 dicas

eiſecretiꝰ: ꝙ tibi faciet ſjm ꝙ iſtius rei ↄditio reqͥrit

⁊ ſtatim eris expeditus.hic ergo ſecretius coꝛã iudi⸗

ce ductus inſtanter petiuit: ſo magno rei publice
auãtagio iudicem ſecretiꝰ al

oqui poſſet. Cui cũ iu-
dexaurẽ inclinaret:illõ qð dyabolꝰ ei tradiderat in
manu iudicis clãculo ponẽs rogauit:q xæ illo cogi⸗
taret ipᷣm expediret ᷣm ꝙ res illa reqrebat᷑. iudex
vo reſpiciẽs ĩ manu ſua aptã inueĩt coꝛdã ꝓ latrõis
ſuſpẽſiõe:qua viſa rñdit ꝙ petitõni ſue libenter an⸗
nueret? cum eadem coꝛda eũ ſuſpendi iuſſit.¶ Sic
ſpiritualiter munera dantes iudici: ne ipſe iuſte iu⸗
dicet:ſed vt eis parcat ⁊ contra illoꝛum negocia in⸗
luſte pꝛocedat vbi credũt diutiꝰ iniuſticias ſuas vi⸗
nere ⁊ pericula euadere:furcas emũt inferni: qꝛ cuz
illis ⁊ ꝙ illis eternaliter pumiẽt᷑:quia dat pꝛopter vi

olenta iudicia ⁊ vt ſubu erti faciat iuſticiã in pꝛoui-
cia: Ecẽs.v. Sub talibo nanq; wonis latẽt pericnla

ſicut patet. A. v.ij.Eſt ergo datũ quod nõ eſt vrile:
Ecci.xx.nec recipienti:nec danti.alia ergo offerẽ

tibo auenienter reſponderi poſſet ab illis quibus of

feruntur:ſicut reſpõdit Petrus Gymom mago ma⸗

le pecuniam offerenti:pecunia inquit tua ſit tecum

in perd itionem. ¶ Et ſicut reſpondiſſe legit canis

latrom qui ei panem obtulit:ne ſuperipſum latra⸗

ret:dum dmũ ꝓ cuius cuſtodia nutriebatur ſpolia
ret. Cur me pꝛiuare cibo cogitat iſte cibus:non rapi
et vox vna mihi bona mille dieꝝ. Sic rñdere debe⸗
ret offerẽti ſibi munera:ſciens:qm̃ melius eſt parum
cũ inſticia ꝙᷓ multi fructus cũ iniqͥtate.Oꝛouer.xvj.
Scom patet. .xij.xij.⁊. Y.C. ix.xxxvj.¶ Cercõ pi
culo ſiſunt poteſtati illo? ſubiectis ⁊ maxime pau⸗
peribus ⁊ ſimplicibo:quia exquo ipſe eſt in ſe cupidꝰ:
⁊imuſtus:⁊ vminũ etiam talem habet:opoꝛtʒ ꝙ; ꝑ
multas iniuſticias colligat que wminum ſuum ⁊? ſe⸗
ipſum ſacient.Quia vo ipſi vt frequẽter timidi ſũt

inimicoꝛum quos offendunt timentes accuſatõnes
7 potentum vindictas:opoꝛtʒ ꝙ illa a ſimplicibus:

quos non timent colligant. Et ſic eis accidit: ꝙ in
facto ſimiles ſunt cuidam coruo v quo quaſi huiuſ
modi fabula continetur:q videlicet ad ouem ⁊ebilẽ
7 moꝛientem venit:volens illam comedere:que aie⸗
bat macillenta ſum ⁊ miſerabilis:nullum bonum in
me reperies moꝛſum. Eade ergo ad oues cuiuſdam
potentis:quas in tali reperies loco pinguiſſimas ⁊
ibi famẽ tuam ſacia:qui reſpondit foꝛtes ſunt ⁊ eas
inuadere:nec audeo nec ſuperare potero:h qꝛ tu reſi
ſtere nõ potes:ideo ſuperarete temptabo:⁊ de iterũ
me ſaciare querã. Sic illi qui in officijs diuerſis po
ſiti:dum cupidi ſũt ⁊ timidi ⁊ cto ditati videantur
cũ illas diuitias a potentib:quos inuadere vel cõ⸗
tra quos iniuriari non audent:nõ colligãt:opoꝛtet
contra oues vbiles iniuſticias ſuas exerceant:q̃s
ſbo liare audẽt/dumq; diuitias cito colligere vidẽt᷑:
nihil aliud melius cogitare poterint:qᷓ; ꝙ oues vebi
les inuaſerunt:quia raro in eis ſimul ſiant illa dno.
Pꝛouer. viij. Opes ſuperbe ⁊ iuſticia.¶ Muarto ta
lis imuſticia eſt periculoſa vxoꝛibus liberis/amic/
⁊ familie.ſicut in parte patet.A.xij.luij. YIniuſtoꝛũ
nãq; filij ⁊ vxoꝛes atq; heredes non ſolum eternali⸗
ter:ſed etiam tempoꝛaliter male pꝛoſperani frequen
ter vidẽtur.hereditaſq; ⁊ hona ſic lucrata ad ertra⸗

Exempl.

yxvj.

Fabula

xxxvij.

Juſticia

neos ſepiꝰ trãſire vidẽt. NMec miꝝ ſi illi patribo
vel anteceſſoꝛib puniant᷑:qe ĩ vuob vel ĩ vnoilloꝝ
ælinquũt.¶ Pꝛimo vel quia participes ſũt ĩ crimi⸗
ne vel oſentiendo:vel in factis illoꝑ ↄplacendo vłco
operãdo.ſicut ille qui tenet pedẽ cooperat excoꝛiari
vel receptando qð illi male lucrãtur. In quibo caſi⸗
bus facientes⁊ ↄſentientes par pena ↄſtringet:quia
participantes in crimine eande merent᷑ ? incurrũt
ſentenxiã. ſicut patet in vcretali li.v.ti.xæ ſententia
excõis Nuper. Sũt etiam ad hoc leges. F. iij. xx.lex
etiã diuĩa que dicit. Ro.j.ꝙ digni ſũt moꝛte.noõ ſolu
qui faciũt en oↄſentiunt facientibo.nec hoc mirs/
dum ẽ ꝙ videlicet participantes in crimiĩe in legiba
puniant Cũ etiã ipſa voluntas quãdoq; pꝛo facto
puniat᷑ſicut patet codice ve epiſcopis ⁊ clericis lege
ſi quis nõ dicã li... Quõ ergo coꝛã deo ſe excuſabũt:
qui voluntatem habẽt ꝙ alij ꝑiunum velmalã ac⸗
quiſitionẽ vel quãcũq; iniuſticiã faciãt.Cu etiã ab
ipſa lege humana voluntas ſiue fa ctio ſiue intentio
puniatur. Nota etiam ad hoc væcretum. xvij. q.uij.
oẽs¶ BGecũdo qꝛ tales nunꝙ vel raro reſtituũt cuʒ
tñ ad rerũ 21 damnoꝝ obligentur reſtitutiõem: ſicut
patet per verſus illos:qui alibi planꝰ exponuũt᷑. Ju⸗
ſio/aↄiſiliũ/ↄſenſus/palpo/recurſus. Participãs/mu-
tus/nõ obitans/nõ manifeſtans. Pꝛopter hec.n. duo
vel ꝓter vnũ illoꝝ ſepe ⁊ tꝑaliter eis ↄtingere vide
tur:quod eis œus ꝓmittit. Jere.vj. dicens. Tranſ⸗
ibunt wmꝰ illoꝝ ad alreros agria vxoꝛes pariter
Aueſ cauſam huiꝰ vindicte aſſignat in verbis cito
equentibo:dicens. A minoꝛe quippe vſq; ad maio⸗
rem oẽs auaritie ſtudent ⁊ quaſi idẽ replicãs. Jere.
Viij. dicit dabo mulieres eoꝝ exteris:⁊ agros eoꝝ he
redibo alienis: qꝛ a minimo vſq; ad maximũ omnes
auariciã ſequũt᷑.a ꝓꝓhetavſq; ad ſacerdotẽ cũcti fa-
ciunt mendaciũ.Et hoc iuſte quidẽ per argumentũ
a ↄtrario ſenſu:quia teſte ſcriptura iuſticia firmatur
loliũ. Pꝛouer.xvj.Et firmabit iuſticia tronꝰ. Pꝛo⸗
uer.xxv. Ergo ꝑ ininſticiã velebit hereditatis ſoliũ:
⁊ tronus. Et eternaliter eis ↄtingere credit᷑:qð us
eis ꝓmittit per ꝓphetã in pſał xxxvj.dicens.iniuſti
punient᷑:⁊ ſemen impioꝝ peribit.⁊ iterũ:iniuſti aũt
diſperibunt:ſimul reliquie unpioꝝ interibũt.Et ſic
qᷓ;tum ad punitionẽ tꝑalem regnuʒ a gente in genteʒ
trãſfert᷑: ꝓpter iniuſticiã ⁊ iniurias:⁊ volos: Ecci.x.
Etum vo ad punitõʒ eternã:ve quuediſicat w-
mũ.ſ.in iniuſlicia.ſequit᷑:amicum ſuũ oppꝛimet ⁊c̃.
Jere yxij¶ Quinto iniuſticia cuilibet maxie nocʒ
ſnnnakat ſiene ſatis oñſum eſt.E.iiij.iij.cũ ſeqnti⸗
us. Cuins cauſa eſt:quia latrones homicidemł-
tiplicãtur:⁊ boni vepꝛimũt᷑.⁊ inſticia ha bitauit in
ea:nũc aũt homicidc:Eſa.j.Ab illis qui cuʒ iudeis
clamant:nõ hunc ſj Marrabã qui iuſtificãr impiuʒ
