tui ex his que ſcripta erant in li.Apoca.xx. IJtẽ: Re
linquo mũdum: Joh.xvj. Item in ſepultura velan
niuerſario cuiuſcunq;: Ecẽs.viij. Doc ſolum ſecum
auferet ve labore ſuo. Item in ſepultura cuiuſcũq;
Solutũ eſt vinculũ:AMarci.vij. Itẽ Moꝛtuꝰ ẽ: Ro.
xiiij. RNon eſt mortua:aMarci.v.ocauit illum vo⸗
minus: Math. xviij. Itẽ in ſepultura mulieris:vo⸗
cata ingreſſa eſt ad eum.iiij. Reg.uiij. Item ſalua fa
cta ẽ:Math.ix. Iteʒ in ſepultura cuiuſcunq; homi⸗
nis vel mulieris: Eenit ad eum: Joh. vij. Item ve⸗
nit finis:hiere.lj.⁊ Eʒech̊.vij. Hota ſupꝛa arti.xvij
Itẽ beatus q intelligit ſuꝑ egenũ pauꝑem: In pᷣs.
Xl.valet etiã anniuerſario.

WVngdicie.primo oſtẽ

ditur diuiſio. Secundo dignitas. Cercio
qualiter templũ ei ideſt ala mũdari debe
at. Quarto qualiter in mundicia cõſerustur. Quĩ-
to mundicie conſeruate oſtendetur vtilitas. Seyxto
non conſeruan tiuʒ oſtendetur damnum. Septimo
quo amittitur.Octauo ꝙ ſeruãtes mũdiciã młtuʒ
Teo tenent᷑.
Etum ad primũ mundicia virginitas /vel caſti⸗
tas eſt duplex mentis videlʒ ⁊ corꝑis:qꝛ illa mundi⸗

cia vel virginitas eſt væo hoſtia gratiſſima: cui men
tẽ cogitatõ nec carnẽ maclat libido. In ſignũ c

D no off erebantur turtures:ſicut patet.C.iij.j. Int᷑

has vo talis eſt natura et conditio:ꝙ ſenſu ſinepena

nõ ſaluat:nec ceo pl acet:quia eſt ſicut ſpica ſine qno
ſicut pomũ ext erius pulchrum:interius vo putridũ
Et ſicut lampas ſine oleo:que coꝛam curia celeſtiñ
ardet.Tales ergo virgines ve numero illaꝝ et cõdi/
tione ſunt:de quibus Math.xxv. uinq; erant fa⸗
tue:quia non habuerunt oleum in lampadibus.SDe
quibus dicit creium ſumptũ ex verbis Cryſo.ſuꝑ
Math. xxxij.q.v. Sicut em multi inquit coꝛpoꝛe qͥ⸗
em caſtita ti ſiudent: adulteriũ quidem voluntate
cõmittunt:cum dominus dicat:Qui viderit mulie⸗
rem ad concupiſcendũ eam:iam mechatus eſt eaʒ in
corde ſuo. Illa ergo eſt glorioſa continentia:ñ quaʒ
tranſgredinon poteſt neceſſitas vebiliratis corpo⸗
ris:ſed quam complectiturvoluntas ſancti propoſi
ti.Ey quibus patet ꝙ tm̃ ille qui diligit cordis mũ/
Dicigm hẽbit amicũ regẽ:Prouer.xxij.
Talis autem mũdicie ⁊ maxime virginalis quan
ta ſit dignitas patet cum pᷣferatur tam pudicitie cõ/
iugaliꝙᷓ cõtinẽtie viduali:vm Auguſti.væ ſancta vi

Duitate:tanq virtus cui centeſimus vbetur fructus

cum pudicitie cõingali non æbeatur niſi triceſimꝰ:
continẽtie viduali ſexageſimus. Obijciẽti vo filiaʒ
Tehrbe⸗ que moꝛti adiudicata:q virgo moꝛi vebuit:
euiſſe legi Judi.xj. Reſponder q tunc tpꝑis in le⸗
ge moyſi fuit maledicta ſterilis:⁊veut.vij. Cuius rei
cauſa fuit:quia tũc fuit tempus plantandi nemus:7
multiplicandiarbores in horto vi ideſt angmentã
dipopulũ vei ꝗqin erat quaſi paruus contra moi hu⸗

W xij.
ius multitudinem que ei aduerſabatur. Nuncvo be
are ſteriles que non genuer̃t: Luce.xxiij.quia nunc ẽ
tẽpus arboꝛes ſcindendi:qꝛ iam ſecuris ad radicẽ aꝛ
boꝛs poſita eſt:Math.iij.⁊ Luce.iij. Nec tamen ca⸗
ſte viuẽtes oĩno ſteriles ſunt:quia licet ſteriles ſinc:
q;tum ad filios carnales:non tñ qtum ad filios ſpũ⸗
ales:⁊ ad ꝓlem ſpiritualem.quos oꝛatione atq; exẽ⸗
plo generant et predicatione:dicentes operãtes cũ
Paulo dicente Gala.iiij. Filioli mei: quos iterum
parturio wnec form etur in vobis chriſtus. et ſic ſte⸗
rilis pep erit plurim os. . Mepum. ... quia ſicmul⸗
ti fil veſerte magis qᷓ e que habet virum: Iſa.luij.
Ex iſtis auctoritatibus eius nobilitas maifeſte ap/
e et oſtenditur qtum ad duo:qᷓtum ſcilicʒ adp⸗
is dignitatem et etiam multitudinem. In bocnã⸗
qᷓ; ꝙ Paulus dicit: parturio wnec feꝛmetur chriſt⸗
in vo bis:prolis que in mũdicia generatur venotat
vltra carnalem prolem dignitatem. Ex hoc nanqʒ
patet ꝙ quanto chriſius qui eſt preles ſpiritualis
q caſtis et mundis conceptus:et in alijs verbo ⁊ ex⸗
emplo foꝛmatus:excellentior et melior eſt quocun-
q; homine:inter homines generato et nato: tãto eſt
mundicia virginalis preſtantior melior fecundi/
tate nuptiali. Quia teſte decreto ſumpto ex verbis
Ambꝛoſij.xxxij.q.j.nuptie terram implent:virgini⸗
tas paradiſum Et ſic pʒ:ꝙ virginitas attin git vbi/
ideſt v terra ad celum:pꝛopter ſuam mũdiciam:
Talis ergo mundicia digniſſima in quolibet no
biliſſiimo requiritur templo dei:id eſt in anima cu⸗
iuſcunq; chriſtiani: que eſt ſpiritnale dei templum:
quando munda eſt ninyxta illud.j. Æ Ühios. Iij. c.
em plum dei ſanctuʒ eſt quod eſtis vos. Si vᷣo mũ
dum non ſit:neceſſarium videtur illud mundaread
exemplar Joſie regis iuda:qui mundauit iudam et
hieruſalem.ij. Paralipo.xxxuij.caplo.Que quidem
tria verba tria oſtendunt ad propoſitum pertinen⸗
tia:actum ſcilicet ſanctificationis mundauit:popu
lum acquiſit io nis iudam:locum oꝛationis hieruia⸗
lem. Hec autem tria facta circa hieruſalem quõdaʒ
ludeoꝛum:tria oſtendunt facienda:in dedicatõe ſeu
ſanctificatione vel mundatõne templi chriſtianoꝛũ
Que quidem tria facta in templo materiali:tria ſi⸗
gnificant facienda in templo ſpirituali:quo ad tria
per tria et ad tria. ¶ Primo quo ad tria:quia ſicut
videmus: ꝙ epiſcopus primum ſanctificatiomis ſeu
mundationis actum templi materialis oſtendit ext
eccleſiam:circumeundo cuʒ letanijs et oꝛatõnibus.
Bic primo ſanctificanda:et mundanda ſunt opera
exteriora:ita ꝙ nihil immũdum:luxurie:auaricie:
vſure:et hniuſmodi in eis inueniatur. Quia licet
chriſtianum quis ore ſe dicat:et habitu oſtendat:ni
ſi opere hoc oſtendat:coram deo allegatio et nonva
lebit. Mec etiam ꝙ fidem ſuſcepit et ſacramenta:qᷣa
niſi opera habeat:et fidem ſuam operibus oſtendat⸗
allegatio plus erit contra eum qᷓ pꝛo eo. Patet er⸗

go: ꝙ ibi tm̃ cognoſcitur vir ſi munda et recta ſunt

opera eius:Prouerbioꝝ.xx.capitulo.¶ Gecundo
opera mundationis:oſtendit epiſcopus circa oſti⸗
um:ſeu templi materialis introitum. Sic nos circa
Rornq ſenſuum cuſtodiam: et ſpecialiter circa cu/
odiam oris:quia illud eſt vas ve quo deo offertur
ſacrificium quod non placet ſi cor vel os ſit immun/
dum. Mũdamini ergo qui fertis vaſa wmini: Jſa.
lij. capitulo. ¶ Tercio mundat templum mate⸗
rialeinterius:quia mihilvalet ꝙ exterius munctur
mſi etiam interius ſanctificetur. Gicnos de bemus
coꝛ mundare a cogitationihus: quia parum valet:
ſicut ex prin cipio patet iſtius capituli:opera exteri⸗
oꝛa munda habere:niſi coꝛ etiam mũdum habeatuꝛ

Arꝰ. iij.
.Uij.

gisumatpertinent lieſcſißten

cificnönen eiehtinetſennd de
buserſint lunislocgin gui
itaſermo Kuinptateſtinonid
nsnutleſns henſamane
Job. pj. (Tercio ſin tenpli
recocllat ſt wdtcatur ad nuaſ
tenpli puͦle. Painongſ⸗
tmiſap ſolennitas 7 ſacmn con
igne miniſtrer honeſtein eo co
ſpdole müdan wber vt illnd dign
bunt velchicgklacrametaliten
Aiter illareceptone retetone
Dignns e Bume pyii.⸗Quimund
Woo Pter oni eranditone
Dcgta aptior efict oprecid pon
goupdlorpeiſceraniedis
Oaldmon Ndicmera templi,
Bifnenint depecatiinſocdict
hent us nii added
aut yr complaceant eloqame⸗
ſaxauditöllem:r diin ſacfog
niennb nanqgmiſſa gucit d
lleſiu wcicats ve igeliguolo
c ſl Athne apr i die

mocorde:
ab. ninhihln

ii Waägnhebiſontſpegiag dl

umn valet müdari A
neceſtanii i iincia⸗

ooce gue anlneie,
usnohlliteg bſiin

mupclcd dienifinuin gnlbetn⸗
iturtemplodei ngeſtinonimaan 3
lann guteſtſninineleditenplun:
kiſtiugnails Adithing ii
iſananzeſtqudd etis oo, ODioni
cctfſanum nidetur llnd nuntanen
ſentgsindnnl nuncauttintant
Paralivo niiz ent Qtenitn
Boſtendontodpropoſttum geftn,
er ſancntncstionmunconttporr
nis udoim:lochmmoratie ns hlennſo⸗
mafacaan hleruſalen gvode;
ſtendunt factndain dentantoe in
. mundotonetenplichniſtianonß
ofacta itanplomaterlalutn, i⸗
ſaintonmploſpintueliquogdtrie
.(Pnnno aroedtringliaſnt
opusprimum ſanctifentionioſen
tumtanpli natenalsoſtnditi
neundocnletanisttomnies
ficunds:ctmunconds iltien
nibiinniͦdun uonenaſe
modi meis nneniotur. c .
isoreſtdichk t habltve n
mndeosllegutioetnen,

uari poterit. ¶

Mungdicia

In cnius ſignũ Thobias in pſona cuiuſcũq; electi

vlcit: Aiam meã ſꝑ coſeruaui mũdam: Thob.iij. et
ſicut ecclia vel templu materiale:p ſe ſic mudari nõ
põt ſine epo:ita nec templũ ſpijale ſine afefſore.Siẽ

ergo veniũt ad epᷣm mũdatioe tẽpli materialis: ita

veniant ad cõfeſſoꝛem ꝓ templi mũdatõne ſpũalis:
dicentes Coꝛ mũdũ crea in me veus: In pᷣs.l¶ Be

cido iſta mũdatio facieda ẽ ꝑ tria:qꝛ ſicut munda⸗

tio tẽpli materialis facta ẽ per auxilium triũ.ſ.aque
ignis:a Iaꝑ. Pꝛimo naq; ſicut multũ iuuat aqua ab
epo bñdicta:ita ad ſanctificationem templi ſpũalis
multũ iuuat aqua lachrymaꝝ ⁊ atritõnis ꝓ peccat:
effuſa: Eph.v.aAſũdans eã.i.alam ꝑ lauachrũ aque
cõtritonis:in verbo vite cõfeſſionis. Que qnidẽ mũ
datio diu differni non vbet:qꝛ ſi ecclia ſᷣm iura ẽ in⸗
epta ꝙ i ſeruitio:ſi infra bienniũ nõ fuerit œdica-
ta:quo erit illud tẽplu ſpũalep ðᷣi ſᷣnitio habile:q
quaſi ſemꝑ ẽ immũdũ.Sicut ergo cito ſpeculũvład
nitoꝛe qrit:ꝑ quẽ maculã tgat ĩ facie.⁊ ſiẽ cito aq̃m
ꝗqrit:cuius wmꝰ inflamata:ita cito cõfeſſoꝛeʒ q̃rat
Rquẽ maculam tergat in aĩa:⁊ ignem extinguat pec
cati.In cuius ꝑſona dicit deus ꝓꝗphetã:Effundam
ſuper vos aquã mũdam.i.abſolutõnis ⁊ cõfeſſionis:

⁊Zmũdabimi ab oĩb inqͥnamẽtis veſtris: Eʒechielis

xvj. Gcdo ſicut ad œdicatõnem tẽpli materialis:
auxiliat᷑ ignis:in cãdelis vic; in pantetibo accenſus:

Ita ad vdicatõnem tẽpli ſpũalis:iuuat ignis cha⸗

nitatis:qꝛ ſicut ignis ferrũ mũdificat rubiginẽ aufe
rendo:ita vate elemoſynam ⁊ om̃ia mũda ſunt voſᷣ
Luce.xj.Tercio ſicut ad œdicatõnem tẽpli materi-
alis iunat ⁊ pertinent lr̃e ſcnipte in ʒabulo:ſic ad ſã⸗
ctificatõnem aĩe ꝑtinet ſermo vi ſcriptus in coꝛdi⸗
bus:qꝛ ſicut pluuis loca in quiba cadit mundificat:
ita ſermo vei:iuyta teſtimomiũ veritatis dicẽtis: Jã
vos mũdi eſtis ꝓgter ſermonẽ quẽ locutus ſũvobis:
Joh. xv. ¶ Tercio ſicut tempſũ materiale mũdat᷑:
recõciliat᷑ vł vedicatur ad tria ſeu ad tres fines:ita
templũ ſpũale. i 7
vt miſſaꝝ ſolennitas ⁊ ſacrm corꝑis xpᷣi ⁊ ſanguiĩs ibi
digne miniſtret ⁊ honeſte in eo cõſeruet᷑: Bic tẽpluʒ
ſpuale mũdari vebet vt illud digne reaupiat qin cele
bꝛat vel cõicat᷑ ſacramẽtaliter:? qͥ miſſam audit ſpũ
aliter: qꝛ illa receptõne ⁊ retẽtõne tãtũmodo mũdꝰ
dignus ẽ᷑: Mume.xviij. Qui mundus ẽ veſcet᷑ ex eo.
¶Bcdo ꝓter oꝛonũ exauditõnem. Ecclia nãq; de/
dicata aptior efficit᷑ p pꝛeciba poꝛꝛigẽdia:⁊ łeus ẽ fa
uoꝛabilioꝛ ꝓ eiſdẽ exaudiẽdis. In ſignuʒ cuiꝰ poſtqᷓ
Balomon cædicauerat templuʒ:dixit.ij. Darali.vj.
Gi fuerint veꝑꝛecati in loco iſto tu exaudies ⁊c. Sic
hõ mũdatus:ps.xviij. Mũdaboꝛa licto maximo⸗
erũt vt complaceant eloqa mea.¶LZercio ꝓpter miſ
ſaꝝ auditõnem:⁊ ci in ſacro altaris viſionẽ:conue-
nientiꝰ nanq; miſſa audit᷑ veus colit᷑ et videt᷑ in ec
cleſia œedicata vel in aliquo loco ſancto:qꝛ talis lo⸗
cus ex ſua ↄditone aptꝰẽꝙ dei cultura ⁊ viſie:ſic bti
mõo e: quoniam ipſi veum videbunt:Mathei
v. caplo.
Wed⸗ qꝛ habẽdo reſpectũ ad vltimũ hoĩm finem:pa-
rum valet mũdari:niſi mũdicia habita in eẽ ↄſeruet
neceſſaꝛiũ videt᷑ in hoc articulo quarto inueſtigare:
qũo mũdicia tẽpli ſpũalis ſemel acqᷣſita in eſſe ↄſeꝛ-
20 quo ẽ aduertendũ:ꝙ mundicia
ſemel poſſeſſa ſub quadruplici cuſtodit cautela:per
penitẽtie aſperitatem: ꝓ humilitatem: ꝑ fugam:et ꝑ
vtilẽ occupatõnem. Primũ patet tam exeplis ꝙᷓ au
ctoritatibo. Pruno p exẽplum veroſa ⁊ e taberna⸗/
culo vi. ¶ Pꝛims ſicut roſaꝝ vecoꝛ diutius⁊ meliꝰ
cuſtodit᷑ inter ſpinas inter quas creſcit nutrit᷑:qᷓ in
capitibo⁊ ſertis ⁊ feſtis:⁊ ſpectaculis:poꝛtatus:qͥa
ibi infra vnũ diem a mittit ſue pulchritudis excellẽ

gAbiectam o

Hꝛimo nãaq; ſicut illð mundatur

tiam: Sie mũditia inter ſpinas abſtinẽtie ⁊ eſperi⸗
tatis penitẽtie melius uk.

1 eli toditꝙᷓ in feſtis:cœlitijs vł
ſpectaculis:qꝛ ibi cito amittit᷑: ſicut de dina filia Ja
cob patzʒ Geñn.xxxuiij. Geoo ſicut tabernaculũ fe⸗

ris.i.tabernaculũ vi ſuã torã pulchritudinẽ quã

habuit in auro argẽto ⁊ diuitijs cuſtodiebat ſub ſa
gis cilicinis:ſicut patʒ Exo.xxvj rxvj. Ira ſpuale
i tabernaculum ſuã mũditiam cuſtodire debet ſſᷣ
veſtiũ aſperitate:⁊ ciboꝝ pꝑcitate. Nec aliter illã cu

ſtodire põt:ſicut patet ?ᷣ œcretũ ſumptũ exvbis hie
ronymi in epla ad euſtochiuʒ virginem. xixij.q. v. ſi

hpaulus.Gi inquit paulus vas electiomis ? pꝛepatus
in euãgelio xpᷣi ob carnis aculeos:⁊ in cẽtiua vicioꝝ
repmit corpus ſuũ ⁊ in ſeruitutẽ ſu bijcit ne pᷣdicans

alijs ipe repꝛobus inueniatr. Et cũ vidit aliam legez

in membus ſuis repugnantẽ legi mẽtis ſue:⁊ capti⸗
uantem ſe in legẽ peccati:ſi poſt nuditatẽ ieiunia/et
fames ⁊ carceres ⁊ flagella ſupplicia in ſemet reuerſꝰ
Gloſa interlinearis:fra gilitatem ꝓpꝛiam cõſixerãs
exclamat:Infelix homo qͥs me liberabit ve coꝛpore
moꝛtis huius.Tu te putas ſecuram eẽ vbere.intli⸗
nearis.qſi diceret:fallis te.Gequitur cito poſt:qua
liter ſe cuſtodire debeat. Reſcende inquit ſede in ter
ra.Glo.ideſt in paupertate et in cinere ⁊ cilicio vᷣgo
filia babylonis: Sic lauabit ea qᷓ pura ſt᷑ ſcõo ⁊ mũ⸗
da erũt:eui.xiij.¶ Gecũdo cuſtodit᷑ ſuꝰ humilita
te:quia ſicut in tempeſtate pulchrũ oꝛnamentum a
vturpatõne ſub vili cuſtodit᷑ veſte: ſic mũ dicia ſub
abiect ione ⁊ humilitate que in coꝛde habetur ⁊ĩ ge
ſtu? in apparatu exterius oſtendit᷑ in tẽptatõne cu
ſtodit a violatõne eta tẽptatõnis occaſione:qͥa non
multum ð eregto laſciuie requirit᷑ que ſe exterius
endit. Quã qͥdem abiectõnem ond ere
foris non erubeſcit:que interius vera humilitare ſe
ceijcit et toram mũdi vanitatem et inanem contẽ⸗
nit apparentiam: Ideo dicit Perñ. ꝙ ẽ pulchra cõ
iunctio humilitatis et virginitatis:nec mediocriteꝛ
ůcæo placet virginitas:quã cõmẽdat hum ilitas:quã
oꝛnat virginitas:religio munda et immaculata hec
eſt: Jaco.j.¶ Tercio vo cuſtoditur per fugam illi⸗
cite ſocietatis.Circa cuius œclarationem duo po⸗
nenda ſunt exempla:quoꝛum primũ oſtendit ꝙ con
ſeruatur ſub humilitate et fuga coniunctim. Gcoõm
ꝙ conſernatur ſub fuga diuiſim. Prumum patet per
Fen plinn ð lilio:quia ſicut qui vult lilium quod ẽ
os pulcerrimus in eccleſia coꝛam imagine cei: vel
matris eius ma rie diu in pulchritudine ſua cuſto/
dire:ponit ſtipitem in terra lutoſa: vel humida: et
parcit a contactu:quia ſimanu nimis tangatur:ve⸗

coloratur:quia ſᷣm ꝓſidorum lilium eſt flos albiſſi

mus:ſed facilime per contactum leditur eius color.
Sic qui vult mundiciam ſuam:quam coram deo et
matre eius vouendo:vel ſaltem beneviuendo poſu⸗
it diu conſeruare:vel ſi non vis pulchritudinem it⸗
lam amittere:pone coꝛ tuum et cogitationem in hu
militate interiori:et abiectione exteriori: et ſede in
puluere virgo: Eſaie. xlvij.cogitando terre vilita⸗
tem:æ qua ſumus:et pulueris miſeriam: et putredi
nem:in quam tendimus:quia nõ poteſt melins v⸗
mari caro viua ꝙᷓ cogitare qualis erit moꝛtua ſᷣm be
atum Gregorium. Et fuge ſocietatem leuem et mu
lierum contactum:quia manus in manu nõ erit in⸗
nocens monueronerbiok⸗j. Et ſecreta et angu
laria illarum colloquia:et ſocietates:exemplo pſal.
liiij.qͥ diẽ: Elõgaui fugiens et mãſiĩ ſolitudine.Et
exẽplo perpetue virgis Marie: que tã per humili/
tatem q; per fugam ſuam conſeruanit mundiciam:
He per humilitatem patet per hoc qð ipſa dicit Cu.
j. Meſpexit humilitatem ⁊c. Oe per fugam patʒ Eu
ce.j. hocꝙ angelus illam non inuenit in foro: vel

viij.

.ix⸗

Xj.

Arꝰ. v.
Xij.

tim a parte tangit t
vtilis videlicet occupatio:que inter omnes ratõnes

Mundicia

xico:vel ſpecrachis:ſen ſolam in vomo:⁊ tũc veracit
die paiig uls Canti.ij.Ego Nos cãpi? lilinʒ cõual⸗
lum:atunc mereberis eſſe ſponſa chriſti:quia tales
etnon alios Pauins xpo comiũrit dicens: Seſpondi
em vos vm viro virginẽ caſtam exhibere xpᷣo.ij.Co⸗
rinthioꝝ.xj. Quam vſponſatõnem me:ẽturomnes

ſi mũdi iũt pueri:marime a mulierim.j. Regũ.xxj.

E ſcdo conſeruatur ſub fuga vimſim patʒ: quia
ſicut aues ſilueſtres pulchnioꝛrs habẽt plumas:⁊ xe
centius oꝛdinatas ꝙᷓ wmeſtice: aĩalia ſilueſtria ni
tidioꝛem ⁊ ſplendidioꝛeʒ pellem: nec faciliter adma-
num veniunt: ſ̊ oim hominũ ſpernunt ſocietatem:
ideo talem conſeruant væcorem. Sicilli clarioꝛes ha
bẽt aĩas ⁊ cõſcientias:qui ſocietates fugiunt lenes:⁊⸗
bonas ⁊ honeſtas querunt:ſcientes ꝗ omne agens ſi
miſẽ qualeʒ hʒ inducit formam in coniũctum et di⸗
ſpoſitum in quod agit: ꝙ cum ſancto ſanctus eris:
7 cum ꝓuenſo peruerſus:ſicut patet e pꝛedicta di⸗
na:queſi malam fugiſſet ſocietatem:a vitam ſoſita⸗

riam fugam amaſier: non fniſſet tamoꝝ maloꝛum

occaſio: necſue mundicie perditio: Ideo dicit Aug.
Ai.ad ſacras virgines:ꝙ wminica virgo primitusvi-
care væbet publicos conſpectus: ⁊ ꝑlatearuʒ frequẽ
tiam wæuitare:atq; in wmopoſita openi lanifico inſi
ſtere:vel lectioni diuine¶ In cuius auctoꝛitatvl⸗
quartũ mundicie conſernatiuũ:

vel cauſas mundiciam cõſeruantes videtur potior:
Auia ſicut muſce non liben ter ſedent: nec multũap/
propinquant ad ollam bullientem:a calore femẽtẽ.
BSicut etiam aque continue mote et currentes ſuaʒ
conſemant puritatem: Ita nec vemones vel tẽpta/
tores alij libenter appropinq̃nt ad aiam chantate
bullientem vel labore feruentem:ſedad ocia torpen
tem:dicentes:Quid ſtatis hic tota die ocioſi: quia
ſicut muſca ad locum talem appꝛopinquans:calori⸗-
bus fugatur:ita miniſter demonis ad talem appro⸗
pinquans:ipᷣmq; ſollicitans:duris reſponſionibo fu⸗
gatur: quia licet exterius ſollicitet: tamen interius
In coꝛde figere non valʒ ſuas temptatõnes:propter
alias occupatõnes:circa Hues cor verſatur:propteꝛ
quas non eſt temptatõni locus in diuerſoꝛio illo:tẽ
ptatus in illis non velectatur:quia coꝛ eius non tan
git:⁊ id eo faciliter tẽptantem ſpernit. Cui impro/

pera ndo ici poteſt illud.iiij. Regum.xix. Spreuit

te:ſubſannauit te virgo filia ſyon. Et talis ſicut aq̃
currens ſuam conſeruat puritatem:dicens cũ Tob.
Mundam ſeruaui aĩam meam:Thob.iij. Ad liam
em̃ ipᷣe fuit in oꝑibus charitatis occupatꝰ:vt patet
Thob.ij. Alijs vo non habentib cor occupatũ:tẽ⸗
ptatio placet:quia inuenit locum in corde:et tales
nũqꝙ; tẽptatori dure reſpondent:̊ molliter:⁊ ficte di
centes: Timeo ꝙ ero confuſa:⁊ foꝛte amici mei per/
cipient:⁊ vexelinquent me:ſicut eua mater illarũ di-
rxit:nefoꝛte moriamur. Talibo dicitur Yſa.j.Laua⸗
mim mundi eſtote:auferte malum cogitatõnum ve
medio veſtri: quia beati mundo coꝛde ⁊c. Math. v.
capitulo.
WIn qua auctoritate maxima patet mundicie vti/
litas que videlicet eſt triplex:quaꝝ due prime reſpi⸗
ciunt viatorem. tercia premiat ? remunerat comp⸗
henſorem. ¶ Prima naq; hominẽ ꝓ omnib virtuti
bus abilitat. Gecunda dignũ ei hoſpitem fac. Zeꝛ
cia ad regna celeſtia ducit ⁊ excellenter remunerari
facit. Primum patet:quia ſicut in arte pictoꝛum co
lor albꝰ eſt quaſi fundamentum:et habilitatio oim
alioꝑ coloꝛum ⁊ picturarum:ſic mundrcia ĩ arte vir-
tutum.Et ſicut tabuta albo coloꝛe diſpoſita:facili⸗
us et citius recipit alios colores: ⁊ diutius retinet:
Ita amma mundicia et innocentia diſpoſita:facili⸗

us vpctrinas recipit: atq; virtutes et gratias:qaniz3z
ma immunda in qua faciliter non introibit ſapien⸗
tia. Vndeeſt ve his duabus animabus: ſicut di⸗
uerſis ſcripture ſubiectis:in quibus videmus: ꝙ ſiẽ

facilius ſcribitur in pergameno diſpoſito: ꝙ litere
in lapide ſculpant᷑:quia unpꝛeſſio literaꝑ in perga⸗

meno non requirit mſi vnum laborem:ſue videlicer
perfectõ nis additonem:im pꝛeſſio vo literaꝝ in la⸗
pide duplicem requirit laboꝛem:ſui videlicet cõtra-
rij ablatõnem:a literarum unpꝛeſſionem.primo nã
q; requiritur ꝙ aliquid a lapide auferatuꝛ:ita in ꝓ⸗
poſito oportet ꝙ animabo peccatoꝛum multa au-
ferantur peccata: male coniuetudines anteq vir⸗
tutes et gratie impꝛimantur. Sed animab mudis
ſtatim gratie infundutur: et virtutes:quas optune
tenent:quia fundate ſunt ſuper ſtabiliſſimu funda⸗/
mentum:Viere.ij. Munquid obliuiſcitur virgo or/
namenti ſii c.. Cypꝛianus li. virgimtate. Tirgi⸗
nitas inquit eſt ſoꝛoꝛ angeloꝛum:victoria libidinũ:
regina virtutum:poſſeſſio omniũ bonoꝛum:⁊ ſic mũ
Dis ma mbus addet fortitudinem: Job.xvij. BGe⸗
cũdũ vic; ꝙ * mũdosa inocẽtes inhitat hyſtoꝛia
oſtendit:que v ſancto legitur Bernardo: ꝙ videlʒ
cũ kabe reuerennia et capitis inclinatõne ialuta⸗
re ſolebat innocẽtes:quos adhuc mũdos eſſe crede⸗
bat. Ze quo cum ſemel requiſitus eſſet: reſpondit:
quia intelligo vum eos inhabitare qui reponi volu
it in tumba noua:⁊a ſyndone munda:iuxta illud ma/
chei.xxvij. Inuoluit eum in ſydone munda.¶¶ Ter
cium inſuper patet:quia a natiuitate mundi heredi
tatem celeſtem quodãmodo iure vendicant heredi⸗
tario. ¶ Pro quo eſt ſciendum:ꝙ ſicut videmus:
aliqui in vita iſta ad terram peruemiunt per acqui⸗
ſitionem vel paternam ſucceſſionem: iure videlicet
hereditario: Ita ad terram viuentium: v qua ipᷣa.
xxvj. Credo videre bona wmini ⁊c.Aliqui perueni
unt per acquiſitõnem:penitentes nanq; quibus di⸗
citur:Agite penitentiam appropinquabit regnum
celoꝛum:illud habent ð perquiſito.Alij vo qui poſt
ꝙᷓ in baptiſmo facti ſunt filij i adoptiui:⁊ fratres
xpᷣi:⁊ ſi filij ⁊ fratres:⁊ heredes per chriſtum:ius illõ
non amittunt peccando:quaſi inre hereditaꝛio ad il
lam pertingunt terram:quia hereditas illa int᷑ fra⸗
tres diuidi vebet &t hoc eſt quod ait pᷣs xxxvj. No⸗
uit inquit wminusvias immaculatoꝝ: ⁊ hereditas
illoꝛum ineternum erit. Sic ergo ad terram illam
admiſſus dicere poteſt iliud pᷣs xl.Me autẽ pꝛopteꝛ
innocentiam ſuſcepiſti.Et iſto iureet titulo addu⸗
centur regi virgines:In pᷣs.lxxj.dveus iudiciũ tuuʒ
regi da:vt ab illo aureola coꝛonẽtur: hi qui cuʒ mu
lieribus non ſunt coinquinati:ſed virgines ſunt: et
ſequuntur agnũ:Apoca.xiiij. Et ſic ſaluabit᷑ inno⸗
cens in mundicia manuũ ſuarum: Job.xxij.

rxiij
Exemp.

tiiij.

Non ſeruãtiũ mũdiciam innocẽtiã:damnũ pa⸗ As xj

tet ex verbo Hiero.ſuꝑ illud Math. xviij. Amen di

co vobis niſi cõuerſi fueritis: ⁊ efficiamini ſicut lun v

lin intrabitis in regnũ celoꝝ.Sicut inqͥt ꝑuulꝰñ p/
ſeuerat in iracũdia leſus nõ meininit:vidẽs pulchꝛã
mulierẽ nõ ælectat᷑:nõ aliud cogitat:⁊ aliõ loqtur.
Sic ⁊ nos niſi talẽ habuerimꝰ inocẽtiã:⁊ animi pu
ritatẽ regnũ celoꝝ intrare nõ poterimꝰ:nec aſpectui
eiꝰ in loco mũdo in celo pñtari.æquo dꝛ Abacuc.j.
Mõði ſũt oculi tui ne videãt malũ.ꝗ̊ mudemꝰnos ab
oi inqͥnamẽto carnis ⁊ ſpũs.ij. Coꝝ.vij.
Bya bolꝰ vo vidẽs mũdicie vtilitarẽ ⁊ donũ:volẽs

Art. vij.

nram impedire vtilitatẽ:⁊ dãnũ inferre: ſciẽs inſuꝑ Xvj.

ꝙ ẽ de mũdicia ſeu virginitate⁊ innocẽtia: ſicut de
fiorib arboꝝ:quia ſicut floꝛes ĩ mane dũ tpᷣs trãqͥl⸗
lum ẽ pulchri ſũt:nec in terrã cadũt nec turpant
in magna vo die vel in ſero oꝛta tẽpeſtate:in terraʒ

ſbus melius itſemp müͤcus ſe
fecheliquo tpeinmüͤcus en
Aultͦcgo wdtentt ſcunchin
1rectaſuntopa e dner r.

45 a
udpri
tur wſcniotio etcond
LTardofallacia. Qu
hamm? Quunto penculi rpena.
oſtendet ſtultiga. Geptimo co
femecla. Oaauooſtuger epenia
ispotentiytrü wemdo coꝛde ꝛce
tumsdprimum diuerſi diuerin
Mſeröt digerſaſczei tctönts at
drimo nschantignilicntref
Cicdlogianintatamineiundn
nudü Nſenpltiütſobſormaye
Chrvatafacem dinante poſ
tem. Kuinscauſafuiteqe wider
Pioozmat:ditatzhononatri⸗
dat. Erquo enentu patetign
diel Ia vii Palliübꝛene

olligere gues peccatis ſomperß

J teſtyltam.c1morti:greſin

mentibuius miimorteno⸗

gnus haniukitemmtiheneti

dänocoinneenitant hereil 6
ſt ſaencumq ian vigen, ni

adterram H peracqnl⸗
mam ſucceſſonem: ure uceſr
aldtenam FIuentium: waueiße
ebona wmini. Nlignpemndni
lanpenitentes nongulbus di⸗
Vniam oporvpinqabit rgnun
nropemlntv. Alj foqnlpolt
ſuntiii miacoptulzfutres
1beredes perchri tomausills
dorquaſilureheregltaniogdi
m.qlisberecttesilleintffi⸗
hoceſtvod ait s rv. Ho⸗
as ünmacularop: rPerecitas
rt. Dic ergd ad tenanillan
cſttillud s kl. Meante aopte
ati Etiſto ureckttitrldacin⸗
nys j vens dcͦni
mol ngninnihlu in⸗
ingniunt ſh naſiun in,
Pocnii Et feſilunki
unuu ſuanun Jo

tinuamrinnodttii ne. N

rvli.Anmendl r
ilnnin iaten

alundattef i nmnini
nis toenenc ſh̃ni
nhin aodi ine
hinmgli tnüle Ncot

Arꝰ. j.

ij.
Exemp.

Mundus

cadũt nec vturpãtur:in magna vo die vel in ſero oꝛ
ta tempeſtate in terram cadut ⁊ putreſcunt ⁊ œtur
pantur:multum nititur iſtam mũdiciã impedire:⁊
facere ꝙ ille virgines ⁊ mũdi qui in mane iuuẽtutis
mũdicia florẽt: e quoꝝ quolibet in pᷣs.lxxxix.Ra⸗
ne floꝛeat: in maion etateoꝛta tempratone cadant:
verificetur eis illud quod ſequit᷑: Trãſ. eat veſpe
cidat. AMane nãq; mundicia floret: poſt trãſit cuʒ
mala ſocietate:⁊ cadit ? veturpatur. Amos.v. Vir⸗
go irl ꝓiecta eſt in terrama poſt putreſcit:qꝛ omnes

vi gines eius ſqualide: Treñ.j. Tales vo ciuitatez

illa non intrabit:æ qua Apocal. xxj. Jpᷣa vo ciui⸗

tas auꝝ mũdũ ſimilevitro mũdo ⁊c.qꝛ non intrabit
in eam aliquid coinqͥnatum ⁊ faciens abomĩatões:

Apoca.xxj. Ypᷣi vo cu mulieribo coinqnati ſũt:ꝛ co⸗

inqnatis ? inſidelibo nipil eſt mũdum: Tytũ.j.
Ergo multum vweo tenentur: qui mundiciam
ſuam vò cuſtode ⁊ adiutore cõſeruant: vſq; ad mor
tem. Hoc nãq; ptʒ tam ex pᷣdictis qꝙᷓ; ex et᷑ aucte Aug.
li.v ſancta virginitate. Moli inq̃t cum modicũſdi⸗
ligere ꝓpter illa a qhus cuſtodit ne cõmittãturma⸗
la:qſi modicũ dimiſſum ſit. Si em diligit: cui wna⸗
tum eſt vt redderet:qᷓntomagis debet diligẽ cui v⸗
natum ẽ vt haberet. Mam ⁊ quiſq; ab initio pudicꝰ
pmanet:ab illo regit.et qͥſquis ab impudico pudicꝰ
factus eſt:⁊ ab illo coꝛigit᷑ Ex qua patet auctoꝛita
te:ꝙ ſi magdalena vel peccatoꝛ qſcunq; tenetur mł⸗
tum den viligereqñ ei peccata dimittit: plus tenet᷑
diligere quẽ a peccatis ſ emper pᷣſeruat:cũ ceteris pa
ribus melius ſit ſemꝑ mũdus eſſe:ꝛ in bonis Pſeueꝛa
re:qᷓ aliquo tꝑe immũdus eſſe: mala facereopera.
Multũ ergo co tenet᷑ qͥſcunq;:ſi a iuuẽtute munda
⁊ recta ſunt oꝑa e: Pꝛouer.xx.

tur væſcriptio et conditis. Scpo foꝛtuna.
Tercio fallacia. Quarto qũo ſcacario cõ
parat᷑. Quinto periculũ ⁊ pena. Sexto mũdialium
oſtendet᷑ ſtulticia. Septimo cõtra pdicta oſtendent᷑
remedia.Octauo oſtẽdet᷑ experiẽtia:quo cognoſceꝛe
qs poterit:vtrũ emðo coꝛde ⁊ coꝛpe ſit an nö. ⸗
tum ad primum diuerſi diuerſimode mundũ væſcri
pſerũt:diuerſaſq; ei tõditõnes attribuebãt.
Dꝛimo naq; antiqui ſicut refert Fulgẽrius li.ij.

MWicologiaꝝ in tutamine iunonis que ẽ dea regnoꝝ

mudũ veſcnpſerũt ſub forma pauonis cũ cauda re⸗
curuata faciem oꝛnantẽ poſteriora turpi᷑ nudan
tem. Cuius cauſa fuit:qꝛ viderũt ꝙ hoĩem in princi
pio oꝛnat:ditat ⁊ honoꝛat:⁊ in fine ſpoliat et denu⸗
dat. Ey quo euentu patet: mũdus eſt palliũ ðᷣ quo
dicit Yſa.xxviij.Palliũ bꝛeue vtrũq; operire nõ po⸗
teſt:vitam.ſ.⁊ moꝛtẽ:ingreſſum ⁊ egreſſum:qꝛ telta⸗
mentũ hinus mũdi moꝛte moꝛiet᷑: Ecci.xuiij. CJteʒ
cuidã militi multũ mundũ appꝛeciantẽ:⁊ eius głaʒ
affectantem: deſcriptio mũdi fertur oſtenſa fuiñe in
ſomnis in foꝛma equi pulcerrimi:quẽ cum videndo
lectaret᷑:oſtenſa fuit ei poſterioꝛ ps clauda:⁊ putꝛi
da:⁊ dictum fuit ei ꝙ talis fuit mũdus.Et coõiter ta
lem extimare poſſumus mũdi foꝛmam. Mon ſolũ qͥa
quẽcunq; eñ viligentẽ in morte turpiſſime vceptũ
fuiſſe oſtendit:qñ poſterioꝛ eius pars ẽ ei miſerabił:
H etiam quia in duratõne ſua cõſideratus poſterioꝛ
eius pars peior eſt pꝛioꝛe:qꝛ tꝑe moderno necterra
vel arboꝛes:vel aque tante ſunt fertilitatis:ſicut eẽ
ſolebant. Mec hoĩes in quos fines ſeculoꝝ vueneĩt

j. Con.x.tante ſunt lõgeuitatis: nec fidelitatis:vel

onitatis:ita ꝙ ſicut nõ creſcẽtibo vel eccreſcentibꝰ
⁊ vficientibo frumẽtis ⁊ bonis ſeminibv creſcũt ⁊ m?᷑-
tiplicant᷑ male herbe:Ita vœficientibo virtutibus⸗

WMWndi.primooſtẽde

MW xriljj.

muqdi bonitatibo:creſcunt multiplicant᷑ viciazma

licie. Et ſicut minoꝛem mũqũ.i. hoĩem ſeneſcentem:
fini appropinquantẽ: multa aggrauãt incõmoda
ipſius que poſteriorẽ ꝑtem miſerabilioꝛem eẽ oſten
dunt:ſicut patet. xj.xiiij. Quia etſi in potentati⸗
bus octoginta anni:⁊ amplius eoꝝ laboꝛ ⁊ dolor:in
ps.lxxxix. Ita maioꝛẽ mũdũ fini eius appropinquã
tem plures cõcomitant᷑ miſerie? vfectus. Et ꝓ tan
to cogrue dicit᷑ ſtatus mũdi ſeu xppᷣianitatis vł ecclie

cuidam fuiſſe oſtẽſus in viſione in ſimilitudine pul⸗

cerrime wmine:quam cũ ipſam crederet eẽ matreʒ
Tei:ſe vertit et oſtendit poſteriorem eius parteʒ eſſe
turpiſſimam dicẽs:hec forma eſt eccłie xpᷣianitatis:
vel mũdi.Exiſtis patet veritas dicti apltici: Pꝛete⸗
rit inqᷣt figura mũdi huiꝰ.j. Coꝝ.vij.
Et ſicut mũdus iſte mirabilisa miſerabilis eſtiin
forma et figura:ita eſt miſerabilis variabilis 7 peri
culoſus in ſoꝛtuna. Eius nanq; fortuna ẽ miſerabi⸗
lis:quia vt cõmuniter eſt homini cõtraria. Et ĩ hoc

caſu aſſimilatur mulieri:de qua dictum eſt. Ald.iij.

vj. Quia ſicut mulier talis in omnibo vini ſui cotra
riatur voluntati:ita fortuna monq ad literã quan⸗

q; in panietibus depingitur in forma mulieris:ro

tam manibo voluentem:quam qͥdem rotam vt pluꝛi
mum contra voluntatem mouet illius:qui in illavł
ſuper illam mouetur:quia illiqui ex languore et te⸗
dio quid ſuſtinent:cupiunt mori cũ Paulo qͥ dixit:
Cupio diſſolui et eſſe cum chriſto: Phiiip.j.diu qn-
qᷓ; viuunt:de quibus Apoca.j. Seſiderabunt homi
nes moru moꝛs fugiet ab eis.Alius vo quiẽ ſanus
diues:cui hic mundus placet:vellet ſemꝑ hicviuere
ſi poſſet:⁊ ille cito moritur. Cuius qͥdem miſeriam:
qui ſcire velit q;tum ad corpoꝛis initiũ durabilita⸗

tem et qualitatem atq; finem: audiat Yob.xiiij.di⸗

centem: Homo natus d muliere ideſt ð materia fra
gili ꝙᷓtum ad eius initiũ.bꝛeuiviuens tempore:qtuʒ
ad eius dura bilitatem. repletur multis miſerijs:q;
tum ad eius qualitatem ſeu felicitatem: vel infelici
tatem. Et fugit velut vmbꝛa:qᷓtum ad finis veloci⸗
tatem. Etum etiamad animam eius miſeriam. ptʒ
foꝛtuna:Eccs.ix.vbi dicit᷑ ꝙ neſcit vtrum amoꝛevel
odio ſupple dei dignus ſit. SGic et quo ad corpoꝛa:⁊ qᷓ
ad animas rota iſta eſt miſerabilis: æ qua dici põr
illud Hieremie. x viij.capitulo. Faciebat opus ſuper
rotam. Omnes nãq; in hocinundo viuentes:ba/
bẽt vitam ſuam:et habent opus ſuum quaſi ſupeꝛ ro

tam continue et velociter motam: propter tres rati

ones et ſimilitudines. Primo guis illius operis vel
hominis nulla pars in eodem ſtatu permanet: Job

riiij. Secunw quia ſicut qui in rota illa vellet ĩ imo

in pace ſtare ne aſcenderet:rota aſcendente aſcẽdit.
Et qui vellet in alto in quiete ſtarene veſcenderet:
rota veſcendente veſcendit: Ita in mudi foꝛtuna: 4
vellet ĩſtatu ſuo fideliter agere at viuere: ⁊ mũdi cu
ras ſepa renitẽs/leuat᷑. Et q vellet in officio ⁊ in ma
gno ſtatu ſp ſe tenere:inuitus ſepe pmit᷑ Et ſic mũ
dus frequẽter tenet regulã euangelicã:q̃ dicit᷑. Qui
ſe hũiliat exaltabit᷑:⁊ ecõuerſo:qꝛ volẽtesvel rariſſi⸗
me nolẽtes v pauꝑrimo ſtatu ad altitudinẽ tranſi
torie glie ⁊ honoris aſcẽdere facit.Et ſepiſſime nolẽ
tes v altiſſimo ſtatu vijcit:ꝑ moꝛtẽ vel aliã malam
fortunã.Et ſiẽ qͥ in rota tali fortiꝰ et afidẽtius figit
edẽ:periculoſius egege rota vehemẽtiꝰ mota :il
kein pꝓiculoſius ꝓijcit:ita i 14 in moi gliathonoꝛev’
q̃ᷓcunq; foꝛtuna ſecuniꝰ⁊ glioſius cõfidũt:vel ĩ moꝛ⸗
te vel añ mortẽ:ꝑiculoſius in ꝓfundũ ꝓijctent:qn iu
xta illud Ecẽs.xij. Cõfringat rota ſuꝑ eis ¶ Tercio
qꝛ ſicut rota vehemẽtermota ledit icautos nimis
appropin qntes:ſic pʒ œ rota ſancte katherineĩge⸗
ſtis ſuis:ita moi foꝛtuna ledit incautos nimis ei op⸗

Exemp.

Arꝰ. ij.
.Uij.

uij.

V⸗

Exemp. p

Mundus

propinquãtes:et nimis in ea confidentes. Propter
quam ꝗꝓpꝛietatem ſicut refert Hoetius coſolatõe
phie. Antiquitus mũdi foꝛtuna vepingebat᷑ ad ima
ginem ⁊ ſimilitudinem hoĩs ceci:]qui in incertũ hinc
⁊ inde ꝑcutiendo vadit:⁊ circũſtãtes ledit ⁊ excecat

Sicmũdi ꝓſpera fortuna ꝓprer iſtas tres mundi ro
tas vel rotaꝝ ſimilitudines ⁊ ꝓpꝛierates vlulabunt

habitatores terre a multitudine rotaꝝ eius: Liere.

xlvij. Expientes quoniʒa mũdus torus in maligno

poſitus ẽ: Joh. v. Et Iʒ boni cuʒ malis in aliquibus

punctis q;um ad pdicta de mudi fortuna cõueniãt.
ſicut patʒ ꝑ hoc quod pᷣdictum eſt: ꝙ omnes ſumus

in quadã incertitudine:tñ in hoc boni ſuꝑ alios cõ/

ſolationem hñt:q; ve mũdi variabilitate non tm ti⸗

ment nec wlent:nec ledunt᷑:nõ mouẽtur ſicut patet

P exẽpla. Y.ij.xj.⁊.T. v. lxvj.Lales nãq; nec v pꝛe⸗

ſenti mutabilitate tm wlẽt:qꝛ illum non tm dilexe⸗/
runt:nec v futura tm̃ timent:innitentes vct᷑ne Se⸗

nece:qͥ omnes hoꝛtatur dicens:in quadam epiſtola

ad lucillũ. Moli inquit ante tẽpus miſer eſſe: qͥt eniʒ

audiuimus mala cu timoꝛe expectare que nũqꝙᷓ acci⸗

⁊cvxrunt.qͥt non expectare que acciderunt. MNoli ergo
wlori occurrere:latis cito nocebit cũ venerit.Et qͥn
tumcũq; omnibo foꝛte foꝛtuna nociua noceat qñ tã-

git:minus tñ nocet illis qͥ nunqᷓ apud mundũ mltũ

Art. iij.
vj.

Exemp.

erat mundꝰ: NHeb.xj. Mota.

fuerũt fortunari: quia minus ſerepurant œ amatis
vel poſſeſſis amittere. Vnde Seneca in prouerbijs

Animos circa mediuʒ letiores relinquit:quos nũqᷓ
fortuna reſpexit q quos deſeruit:qbus dignus non
.iij. xxv.
Cuius fallacia in hoc depᷣhendit᷑:ꝙ blande frau-
dulenter ⁊ ꝓditoꝛie vcipit:ſicut patet.F.viij.ix. Et
quãto ꝓſperior:tãto fallacior ⁊ xeceptibilior:⁊ peri⸗
culoſioꝛ in fine eſſe oñdit᷑:ſicut patʒ ꝓ illud qð refert
Vlalerius li.vj.c.vlti.ð quodam cuius omnes cona
tus placito exhibebant᷑ itinere:cui velle aut poſſe in
equo poſitũ erat: Anulũ em̃ v induſtria in ꝓfundũ
ꝓiecit:ne oĩs incõmodi eypers eẽt:quem tñ cõtinuo
recuꝑauit:capto piſce qͥ eum euoꝛauerat. Sed hũc
cuius felicitas plenis velis ſꝑ ꝓſperũ curſum tenuit
Mrontes darij regis pᷣfectus in excellẽtiſſimo mõtis

vertice cruci affixit:ibiq; putruit. Ergo nolite dili⸗

Exemp.

gere mũdũ: Joh.ij.q; fallit et cipit triplicit.Pri-
mo ad modũ vmbꝛe qͥ ſequent⸗ fugit:⁊ fugientẽ 4

tur. Per hoc oñditur ꝙ frequẽter videt᷑: ꝙ illi p

ſe mũdo dant:pluſq; in negocijs ſecularibo implica⸗

