ercitu pugnã ſedauit oñdens eis duos canes pugnã
tes.ante quos lupum currere fecit.quo viſo.pugna
inter eos dimiſſa.lupũ concoꝛditer ſequebant᷑. Sic
inquit facite vos ↄtra romanos.Sicetiã faciãt xpᷣi
ani contra dyabolũ ⁊ amimaꝝ inimicos tenentes
ctrinã ꝗp he dicẽtis: Stemus ſil: Eſa.l.Et iterum:
Accedite ſimul.q ſalui eſtis:Eſa.xlv.Et iterũ:Sił
ad iudiciũ appꝛopinquemus:Eſa.xlj. Et ſuꝑioꝛ in
hoc caſu exemplũ teneat Moyſi. quo ðꝛ Act.vij.
qapparuit illis litigãtibo ⁊ recõciliabat eos in pa⸗
ce:dicens. Viri frẽs eſtis:vt quid nocetis alterutꝝ.
Iterũ nõ ſolũ inimicoꝝ multitudo ad hãc cõcoꝛ
diã ha bendã nos neceſſitat.̊ etiã ipoꝝ ꝓpinquitas
quia ſꝑ ꝓpe nos ſunt videntes ⁊ audiẽtes quicqd fa
cimus.Wacↄſideratõe ſicut narrat YJulius ſextſtra
tegematon.li.j.ca.ix.Silla romanõꝝ dux legiones
pacificauit inter ſe diſcoꝛdãtes.nũciando hoſtes ꝓ⸗
pe eẽ.qui ſtatim cõtra hoſtes ſe armauerũt. Sic vos

cũ inimici ꝓpe ſint.induite vos armaturã ci. vt poſ/

ſitis ſtare aduerſꝰinſidias:Ephe.vj.Solliciti pua/
re vnitatẽ ſoũs ĩ viĩculo pacis:Ephe.iiij. Yllos vo qᷣ
his cautelis ad pacẽ mutuãvtũt᷑ ↄpᷣhẽdit bis greg.
in moꝛal.dicẽs:Inde nobis pax robuſtioꝛoꝛit.vnõ
nob ab aduerſarijs pugna durioꝛ generat᷑. a? Mon
vtentiũ vo.tanto maius eſt periculũ.quãto maio⸗

Exemp.

xx.

Nxij.

xxxiij.

Pax
res ſunt qui inter ſe diſcoꝛdant.ſiue ſitin vno regno
ſiue in vna ciuitate.ſiue in vmo:⁊ maxime qñ ipi in
terſe diſcoꝛdãt qͥ regnũ vel cuitatẽ vel wmũ rege⸗
re veberẽt.qꝛ tunc nõ ipᷣis tm̃ moꝛs ĩminet ⁊ ruina.ſi
cut coꝛpoꝛi ex malis humoꝛib:ſed etiã oib mẽbis
⁊ oĩb ſubiectis:ſicut ptʒ.ij.Reg.xvij.vbi duobo cõ⸗
ſiliaris Abſalon. Cuſi vicʒ ⁊ Achitophel int ſe di⸗
ſcoꝛdantih.totius exercitus ſeqbat᷑ ruina. Sic nũc
qꝛ ᷣin Criſoſ.ſuꝑ illud Math.ij. Oerodes rextur⸗
batus ẽ:⁊ oĩs hieroſolyma cũ illo.Quẽadmodũ in
quit certãtiboa ventis mare cõcutit᷑ſic regib ſibi ad/
uerſantib ppls regni vexat᷑ Ergo cõſiliũ pacis erit
inter illos:Zach.vj.Et neun Sroner ei pacis
ineunt aſilia ſequit eos gaudiũ. Nota væ iſta mate⸗
ria.C.iiij.xxv.vſq; ad finẽ.⁊.C.ix.p totũ.⁊.D.viij.
pPtotũ.Hec locutus ſum vobis:vt in illo pacẽ habea
tis qͥ dicit: Jo.xvj.Hec locutus ſum vobis. vt in me
pacẽ habeatis ſolumodo.
¶Agd cognoſcendũ vo ſi hanc habeamꝰpacẽ. Pꝛi⸗
mo exemplo vtamuranſelmi. Sicut nanq; reflexio
ad parietẽ radij ſolis lucentis in aquã ſtante in va⸗
ſe aliquo lato:ondit vtrũ aqua in vaſe ſtet in pace.il
la refiexio in pariete pacifica cernit᷑et ſi trãſit ĩmo⸗
r ſeit Podi ſit in motu.Sic radij a coꝛde exeun-
tes in vbo ⁊ oꝑe⁊ alijs ſignis oñdunt coꝛ pacificũ.2=
nõ pacificũ:qꝛ ſicut fumus ẽ ſignũ ignis.ita illa q̃ ex
ternius patẽt oñdũt vbiſt aalles parl nõ af⸗
flictõis:qꝛ vbi vera ẽ pax interius:illa exterioꝛa ſt
acifica.⁊ ad malũ nõ mouent᷑:qꝛ ſẽ dicit dñs:Eſa.
iiij gdus pacis mee nõ mouebit᷑. ¶ Gecũdo cum
pacifici dicant᷑⁊ ſint filij xi:ſicut ptʒ Math.v. Ea⸗
dẽ euidentia ẽ vtendũ ad ſciendũ qs ſit pacificus q̃
vtit᷑ qͥs ad ſciendũ qͥs ſit filius i.de quo expimẽto
dictũ ẽ.F.v.arti.ij. Sicut ergo filij boni aliquał ha
bet᷑ euid entia.ex hocꝙ a patre pꝓcuſſus nõ reꝑcutit
ita pacificus in hoc ondit᷑ꝙ veo oꝛdinãte vel ꝓmit-
tente.tribulatõibo ⁊ aduerſitatib ꝓcutit᷑. Et tñ oẽʒ
eyterius oñdit pacẽ ſapientis obtẽperãs woctrine:
q̃ ðꝛ Pꝛouer.iij.Siſciplinaʒ dñi.fili mi ne abijcias.
neq; deficiaꝗs cũ ab eo coꝛriperis:quẽ.n.diligit veus
coꝛripit:⁊ qᷓi in filio cõplacet ſibi.Ergo ſic ðꝛ Ecci.
xlj. Siſciplinã in pace ↄſeruate.ꝓpter cãs tactas.C.
xvj.xxix.cũ ſequentid.
Et ꝗꝓter timoꝛẽ ⁊ amoꝛẽ illiꝰ:cqᷣ in pſal. lxrxiiij
loquet᷑ pacẽ in plebem ſuam. Pꝛo quo ẽ aduerten/
dum. ꝙ eſt le veo in hoc caſu ⁊ plebe ſua.ſicut ẽ pa
tre nobili ⁊ filijs ſuis ad ſcolas poſitis:qꝛ ſic nõ ſuf-
ficit tali patri nobili ꝙ filij ſui mgrjm habeãt cõem
in ſcolis legenteʒ:ſicut ceteri qui ſcolas adeunt:ſed
mgrm eis veputat ſpãlẽ qͥ eos ſpliter in his q diſcẽ
da ſunt vel faciẽda infoꝛmet.Ita nõ ſufficit pri nr̃o
co:vel pape vł epo:qᷣ ſe ð pace intromittit refoꝛmã
da ꝗꝓpter diligẽtẽ quã ð ſubditis ſuis hñt curã q' pa
cis infoꝛmatoꝛes ha beãt generales.ſ.ꝗphas priar⸗
chas.⁊ alios pacis pᷣdicatoꝛes:h̊ ipemet tanqꝙpeda/
gogus ſpãlis ad pauꝑes ſuos ꝓ pacis refoꝛmatiõe ⁊
ↄtinuatõe vẽire dignat᷑:vład h̊ ſpãliter legatũ mit⸗
tit:qͥ loquet᷑ pacẽ in plebẽ ſuã.tria oñdẽs:iudicium
gmoꝛis intẽſi.loqu et᷑.bñficiũ valoꝛis ipẽſi.pacẽ.fa/
ſtigiũ honoꝛis ĩmẽſi.in plebẽ ſuã. Adagnus nãq; ho
noꝛ ð.ꝙ ſic vult ſe habere ad plebẽ ſuã.¶ Pꝛimuʒ q̊
F iudiciũ amoꝛis intẽſi:qꝛnõ loquet᷑ dure nec rigide
ad terroꝛẽ.nec ad vnius vel alteri ptis vcceptõeʒ:h
in voce gratioſa ad magnã vtriuſq; ꝑtis vtilitatem
foꝛmã in h ſequẽs ypᷣi.qͥ dic Jo.vj. Verba q̃ ego lo⸗
cutus ſuʒ vob:ſpũs ⁊ vita ſunt.¶¶ SGcdo oñdit᷑ bñfi⸗
ciũ valoꝛis ĩpẽſi.i.pacẽ nõ fictã vel falſam: ̊ verã ⁊
vtilẽ: nõ ſicut aliqui qͥ pacẽ querũt vtileʒ ꝓ vna pte
tm̃:mimis vni ꝑti adherẽtes.qͥ iõ verã ⁊ ſiabilẽ pacẽ

facere non pñt:q; ſicut in edificio materiali ſi lapis

angularis veberet duos parietes copulare. vni par⸗

ti nimis adhereat.⁊ alterã vſerat.nõ erit opus fir-
mũ vel ſtabile: Ita ⁊c.h̊ ſicut xpc qͥ ſtetit ĩ medio di
ſcipuloꝝ ⁊ dixit᷑: Pax vobis: JJo.xx.
vnã ꝙᷓ ad aliã inclinas ꝑtẽ:ſ̊ in medioſtans.⁊ coope
rans:vt ſicut ðꝛ in pſal.cxxj. Fiat pax in virtute ⁊c̃.
Ad cuius auctoꝛitatis intellectũ ẽ aduertẽdũ:q;
quedã ſilitudo ẽ inter moꝛbos coꝛꝑales: ⁊ ſpũales:
qtũ ad tres cõditões.Pꝛimo:qꝛ ſicut alique ſt infir
mitates coꝛꝑales.que nec vᷣtute naturenecarte me⸗
dici.ſanari pñt.⁊ ð ſic infirmatis nõ ẽ ſpes vite.ta
alique ſunt infirmitates ⁊ cecitates ſpũales.irẽ.di⸗
ſcoꝛdie.⁊ hmõi:quibo hoĩes intãtũ infirmãt᷑⁊ exce-
cant᷑.q nec ꝓpꝛiã rõnẽ ſequi.nec slienã audire volũt
De quoꝝ vita ſpũali que in pace cõſiſtit veſperatur
qꝛ nec virtute ꝓpꝛia.nec arte curari volunt aliena.
Bcðdᷣo:qꝛ ſicut alie ſunt infirmitates q̃ lʒ virtute
Wꝛie cõplerionis foꝛte ſanari nequeãt. ꝓpter grauẽ
infirmitatis cõditõem.adiutoꝛio tñ phyſici.vel cy⸗
rurgici ſanitatẽ recipiunt optatã: Sic aliqui qͥ lʒ p⸗
pter coꝛdis ſuꝑbiã ⁊ groſſiciẽ diſcoꝛdie ⁊ iniurie nõ
ſanent infirmitatẽ ꝓpꝛia ducti voluntate.p alios tñ
mediatoꝛes illã recipeſunt ꝑati:⁊ æ iſtis ẽ ſpes ſani
tatis. ¶ Cercio:qꝛ ſicut alique ſũt infirmitates coꝛ
poꝛales:que ex nature:foꝛtitudine⁊ bone cõplexio/
nis virtute ſine alia exterioꝛi ſanant᷑ medicina. Sic
lʒ diſcoꝛdia oꝛiat᷑ inter hoĩes rõnis⁊ bone volunta⸗
tis.ꝓpꝛia rõne ſe vincentes e coꝛde rancoꝛeʒ remit⸗
tunt ⁊ pacificant᷑ Pꝛima ↄditio ẽ repꝛoboꝝ.Secũ⸗
da infirmoꝝ.Tercia ꝑfectoꝝ.ad quã pſal.cxxj.quẽ/
libet hoꝛtat᷑ dicẽs æiat pax in virtute tua.¶ ¶ In qᷓ
auctoꝛitate vnũ pᷣcipit.⁊ aliud wcet ſeun oñdit. Pꝛe
cipit nanq; amicicie fracte reꝑatõem:oñdit ſocieta
tis adepte cõtinuatõem:pꝛimũ pᷣcipiendo dicit:Fi
at pax.ſecũdũ oñdendo:quõ viq; illud pᷣceptũ ĩpleri
⁊ cõtinuari poterit:adiũgit:in virtute tua. Vlt pꝛi⸗
mũ impleat᷑.ẽ pꝛimo ab omnibo multũ vſiderandũ
Et ſecũdũ a weo diligenter petendũ. Paani ptz
qꝛ; oẽs vt cõiter appetunt felicẽ ⁊ velectabilẽvitam:
que ſine pace haberiñpõt:qꝛ ſiquis habeatoẽs di⸗
uitias mundi ſine pace:illas ſecure nõ poſſidet:hᷣ ſp
cũ amiſſionis timoꝛe.Siiterũ haberet oẽs velicias
mundi in eſculentis ⁊ poculentis:⁊ huiuſmodi:paꝝ
pꝛoderũt:dũ coꝛdis hʒ tediũ ⁊ inquietudinẽ ⁊ timo
res que ex diſcoꝛdiaꝝ ⁊ pugnaꝝ ⁊ belloꝝ veneno eue
niũt.Si iteruʒ mulios habeat honoꝛes dũ tñ ab il⸗
lis nõ honoꝛat᷑:ſ cõtemnit᷑ qͥb nocuit.plus de iſtis
wlet:q;ð honoꝛantibo gaudeat. Si ergo iſta multũ
optant᷑.mayime optari veberet pax.ſine qua iſta pa
rũ valere vidẽt᷑. Jõ ↄgrue ðꝛ heſter.xiij. Cũct moꝛ
talibo optata pace ꝑfrueris. ¶ Secũdu ptʒ:qꝛ cũ in
oĩ angulo ĩ oĩ pꝛia int magnos diuites ⁊ pauꝑes.tot
ſint diſcoꝛdie.tãtaq; ſuꝑbia:ex q̃ accidit.q quilibet
erubeſcit pacẽquerere:ne ab alio inferioꝛ: vel aliuʒ
timere videat᷑:nñ videt᷑ quõ pax fieri Roren, ſine vei
ſpãli ꝓuidentia ⁊ adiutoꝛio: Juxta illud.ij. ¶Racha.
uiij.ſine regali ꝓuidentia ẽ impoſſibile pacẽ rebo da
ni:ergo ẽ a veo multũ petẽdũ.¶ ¶ Vt ſecũdo iſta pax
pſeueranter ↄtinuet᷑ ptʒ.ꝙ neceſſaria ẽ int᷑ hoĩes v⸗
tuoſa vita:qꝛ vbi ẽ falſitas.dvlus.ꝓditio.ſuꝑbia.et
hmõi vicia.pax nunqꝙᷓ erit vera nec ſtabilis:qꝛ talis
an latronum.homicida õ alioꝝ ma-
efactoꝝ:qui ad tpᷣs cõcoꝛditer viuũt.ſed pꝰ quilibʒ
aliũ de malo accuſat.⁊ vnus vemalo cõuictus aliuz
appellat: Iõ Eʒechias rex cõgrueveritatẽ ⁊ pacem
copulauit dicẽs:Sit tm̃ pax ⁊ veritas in dieb meis.
uiij. Reg.xx. Dis æ pace dictis: Mũc dimittis ſeruũ
tuũ dñe:Fᷣm verbũ tuũ in pace:Luc.ij. Et recipe in
pace ſpm̃ meũ:CThob.iij.

Noõ plus ad xxxiiij.

xxv.

xxxvj.

S

nä cͤmil
itoofuttun ſen apinu cmi
litci bneſetgiſßis nuanti
Mrimu garete d indici ocaun
Gocanitq; dis Ans Adan et
ſceonuoſerutusſen dbitirol
ſticaoniginglipniuabat adme
ſteadpoſteroo ſvos troͤſiuit. Et
hoiem pecautũin hũcmundu in.
mom: Ro x Qui mũcum pecc⸗
ctuolepꝛimonn ſchre caplta dinx
lla ſepte capita: Apoc ryij. Vid
denten ſuperbeſti cocaneam.h
ideſtaiam peccatricem hitan ſey
tutq ſunt ſeptem dng ſos malig
1ſtwctönem ſepti wnon ſpüſſt
Gtunoriserpugnar dyabob:ſu
quefaciütheies mins d timen
numſcrttie xpugnat ira guefa
entiamindicat:qeillz ercecat,
Pognat inuidia gue facit homie
ogere cotra primu ſni. (Don
Huniorqne poiem nimis infatua
nainogicior ſuſtincls ſtultüt
ugnat auana ſen apiclti
eguitbonu ciſilürbilucnim⸗

dengürintelligengi ineptüf

atmſi eigni
W al
Pllductidelmne,,Aren

ri Aliud weetſn teiſel w.

bangumüßcihicnin daͤtfi

igrd iglſuſaniiiei
aclügtinfinnenn Erei⸗
oobomnipmulti micenmndi
muneai –
tunt fele: ulactablliptan:
ſpot eſigus ahetocbdl/
ooſewureni poſſcerßſ⸗
Glitem boberetois wlicias
oclennorrhunnſnodipor⸗
tecdiizindvietudineztimo
pognapbellon denenoeue
hobenthonosdutſigbi,
nnitionocuit Plus diſti
andent Giergoiſtnutti
aberetgar inenaitupe
gmedt beſter ii. Cüa ner
Uens,(Gech ptz eaiin
nagnos aluitts polbest
ipkirgriecar gulbe
eneaboliilfhnon ellin
viparfier pokentt inenit
guoparfien icn .
min drnild i ne 3
Liingaſbhlehc enn
ritiler ſch lind
u Mlls haltl ilh

Peccatum
Eccatum eſt duplex.

quoddã moꝛtale:quoddaʒ veniale. Circa
que ſeptẽ ſunt faciẽda. ¶ Pꝛimo nãq; oñ
dit᷑ peccati moꝛtalis diuiſio. SGcðo quo palliat᷑ Teꝛ
cio que dãna infert᷑ bonis pᷣcedẽtib.Quarto q̃ dam
neinfert bonis pñtibo. Quinto que dãna infert bo⸗
nis futuris. Gexto cõtra oĩa pᷣdicta mala oſtendũt᷑
remedia. Septimo peccati veniał oñdet᷑ ſiitudo cõ
ditio ⁊ periculũ.
Mtũ ad primũ peccatũ moꝛtale ſic dictũ a mor-
tis effectu quẽ inducitẽ duplex. Vnũ origenale:ali
ud actuale:Originale ẽ pꝛiuatio oꝛiginalis iuſticie:
que a primis parentib trãſit ad poſteros: ſicut t᷑ra
obligata trãſit ad heredes cũ oneri⁊ ſeruitutibꝰ:
⁊ debitis ſuis:ſicut patet ꝑ legẽ.ff. ve cõditione furti

ua.l.ſi fure.S.cãditio.i.in.ff. veteri li.xiij. Et ꝑ dve

cretũ ſumptũ exverꝭ peati BGrego. xvj.q.vj.ſi epᷣm
Et peꝛ vcretalem li. v.væ vſuris.c.tua nos. Nectñ
onerant᷑ q his væbitis q ↄtraxit rõne negocioꝛũ ge⸗
ſtoꝝ:h etiã ve onere cõtracto in opibo illicitis:vtpu⸗
ta furto:⁊ rapina:ita ꝙ obligant᷑ ex patris maleficõ
in ꝑte que ad eos puenit: ſi lis nõ fuerit cõteſtata vi
uente patre. Si vo fuerit ↄteſtata ipᷣo viuẽte:obligã
tur in toto:qꝛ in hoc caſu eodeʒ onere ligãt ſm leges
quo pater illoꝝ doigapar:ſche patʒ. C. li.iiij.ti.vt
ex velicto vfunctoꝝ heredes cõuemiant᷑.li.j.ſub eo qͥ
ſequitur tenore. Poſt litis cõteſtatõnem eo quivim
fecerit vel ↄcuſſionẽ:vel aliquid vliqͥt defuncto:ſuc
ceſſoꝛes eius inſolidũ tenent᷑:ſic in ꝓoſito:qꝛ pꝛimi
parẽtes furtum ſeu rapinã cõmiſerut:æqͥ facto: lis
fuit cũ eis ateſtata:ipᷣis viuentibb:Geñ.iij.vbi us
primũ parẽtẽ ad iudiciũ vocauit: Ita nãq; dicitur
Vocauitq; dñs æus Adam et ait ei: VUbi es. Ergo
idẽ onus:ſeruitus ſeu vehitũ ⁊ obligatio q̃ntũ a in⸗
ſticia oꝛiginali priuabat᷑ ⁊ ad moꝛtẽ obligabat᷑: iu⸗
ſte ad poſteros ſuos trãſiuit. Et iſta iuſticia x vnuz
hoĩem peccatũ in hũc mundũ intrauit:⁊ p peccatuʒ
mors: Ro.v. Qui mũdum peccato damnamit: Ro.
viij. Nota. R.vj.xj. Itẽ Coll xiiij. ¶ Peccatũ vo
actuale pꝛimo in ſepreʒ capita diuidit᷑: ſignificata ꝑ
illa ſeptẽ capita:Apoc.xvij. Vidi inqͥt muliereʒ ſe⸗
dentem ſuper beſtiã coccineam:hñtem capita ſentẽ
id eſt aiam pecca tricem hñtem ſeptẽ moꝛtalia pecca

ta:q ſunt ſeptem vona ſpũs Pallnead expugnatöz
ancti

⁊ eſtructõnem ſeptẽ wnoꝝ ſpũ SBonũ nã⸗
q; timoris expugnat dvabolꝰ:ſupꝑhia ⁊ pᷣumptõne:

que faciũt hoĩes minꝰ ceũ timere qᷓ; veberẽt. ¶ Do⸗

num ſciẽtie expugnat ira que facit ꝙ quis nõ ſ̃m ſci-
entiam iudicat:qꝛillq excecat.¶ Conũ pietatis ex-
pugnat inuidia que facit homĩem impie cogitare
agere cõtra ꝓximũ ſuũ. ¶ Vonũ ſapĩe expugnat lu⸗
xuria:que hoĩem nimis infatuat:⁊ vltra alia pecca⸗
ta in agẽdis ⁊ ſuſtinẽdis ſtultũ fact.¶ Bonũ oſilij
expugnat auaricia ſeu cupiditas:q facit ꝙ homo nõ
ſequit᷑ bonũ cõſiliũ:vbi lucri mali videat auãtagiũ.

¶ Vonũ intellectꝰexpugnat gula:que boĩem ad ſtu⸗
dendũ ⁊ intelligendũ ineptũ facit.¶ ZRonũ fortitu-

dinis expugnat⁊ veſtruẽ nitit᷑ accidia:que fac̃ hoĩeʒ
ĩ his que cæi ſũt triſtem ⁊ timidũ:⁊ quaſi vebilẽ ⁊ in-
firmũ:et miluini generis:qꝛ ſicut miluꝰ ẽ auis pigra
⁊ multũ clamat:h̊ nõ bñ venat᷑:ita in ꝓpoſito. Pa
tet ergo ꝙ dyabolus illeẽ draco rufus: Apoca.xij.c.
Braco inqᷣt rufns habẽs capita ſeptẽ:et in capitibꝰ
ſuis ſeptẽ dyademata in ſignũ regie poteſtatis:quaʒ
hʒ ſuꝑ omẽs ſibi ſubiectos.Hoc q̊ aduertẽtes nõ re⸗
gnet peccatũ in vꝛo mortali coꝛpe:vt obediatis ↄcu
piſcẽtijs eiꝰ. Sed neq; exhibeatis mẽbꝛa vẽa arma
iniqtatis peccato: Ro.vj.¶ Gncd̈o quodlibet iſtoꝝ
ꝑptẽ:diuidit᷑ in quatuor genera.i.in peccatũ cogita

„p.
L ſoms locutonis:opatõnis 7 omiſſiõis.¶ Nã ꝙ qõ
ibet peccatoꝝ cõmitti poterit iſtis quatucz modis
planu videt᷑:qꝛ ꝙ ſupꝑbia ⁊ ſic oĩb alijs commit⸗
ti poterit trib primismodis:dubiũ non videtur
etiã omiſſio oiĩb illis peccatoꝝ generibo ſe ĩmiſceat:
videt᷑qꝛ ſuꝑbieſe ĩmiſcet qñ ex ſupbia omittit qd fa
cere veberet: ⁊ ſicre ⁊ oĩb alijs.¶ Se iſtis ̊ quatuoꝛ
generib pcccatoꝝ põt dici illud Dañ.vij. Quatuo?
vẽti celi pugnabat in mari.Et cito poſt dicit᷑ Qua
tuor capita in beſtia.i.dyabolo:⁊ etiã in hoĩe beſtia
liter viuẽte. Et illud Zach.j. Vidi et ecce quatuor
coꝛnua. Et iteꝝ ibidẽ:Ondit mihi dñs quatuoꝛ fa
bꝛos. Et qͥ aliqð iſtoꝝ faciũt:ſibipſis inimicant: iu⸗
xrta illud Thob.xij.q faciũt peccatu ⁊ iniqᷣtateʒ ho⸗
ſtes ſũt aĩe ſue.¶¶ Tercio:quodlibet iſtoꝝ quatuor
poteſt fieri cõtra deum ſeipᷣm ⁊ ꝓximuʒ. ¶ Eontra
cũ:ſicut ĩ infidelitate:in veſperatõne:in mala iura⸗
tione:⁊ hmõi. ¶ Cõtra ſeipᷣm in gula:accidia:lu⸗
xuria:qꝛ qͥ fornicat᷑ in corpus ſuũ peccat.j. Coꝝ.vj.
Cõtra ꝓximũ:ipᷣm in aĩa:vel in famavel in corpe
vel etiã in ſubſtãtia ledẽdo ¶ Et ſiẽ cõtra quẽlibet
iſtoꝝ põt cõm itti peccatũ cogitatõnis:locutõnis:⁊
oꝑatiõis:ita etiã omiſſiõis:qñ omittit᷑ q; alicui iſto
rũ fieri væberet:ſiue cogitãdo ſiue loquedo:ſiueope-
rando. Int᷑ oĩa tñ iſta qͥ ad ſatiſfactõem maioꝛ ẽ dif
ficultas in peccato qð cõmittit ↄtra ꝓximuʒ: qꝛ vbi
alia oↄtritõne⁊ pnĩa delent᷑ corpali:illa vbi facultas
adeſt:non delent᷑ ſine reſtitutone vel emẽda:vbi in
reb vel fama vel corpe ꝓximũ leſit. Tyabolus q̊ be⸗
ſtia ẽ qᷓ iſtis triba dẽtiũ ordiniba quos pt᷑ deuorat:ð
qua Bañ.vij. Beſtia ſilis vꝛſo ſtetit:⁊ tres oꝛdinesĩ
ore eius.Et iſta tria triplex ſũt funiculus qͥ difficile
rumpit᷑: Eccls.iiij. æ quibo Prouerõ.v. Funibo pec⸗
catoꝝ ſuoꝝ q̃ſq; ↄſtringit᷑. Ex dictis pʒ triplex pec

cati actualisg diuiſio:quaꝝ pᷣma eſt in ſeptẽ. Secũda
vo diſtinguit qolibet illoꝝ ſeptẽ in quatuor. Et ter
cia diſtinguit qðlibet illorũ quatnor in tria. Vide
quũo pᷣdicta peccatorũ genera cũ ſpẽbus ⁊ indiuidu⸗
is ſuis ſt a vo maledicta. M.j. iij. Vide etiã e pecca
Vʒ ne ꝓpter to omiſſiõis ⁊ pena eꝰ. P.viij.xxj.
Timaledictiõem vel ꝓpꝛiã vefoꝛmitatẽ: vitarentur
a dya bolo ⁊ eius miniſtris multipłr palliant᷑:ſiẽ ptʒ
.j.xxix.vbi oñſum ẽ:qũo viciũ vlrtus reputatr᷑.⁊. F.
Ixxx.vbi oñſum eſt:qũo dyabolꝰ filias ſuas ſub pec⸗
catorũ pallüs nuptui tradit. Circa quoꝝ palliatõʒ
ſen falſam coloratõnẽ:tria ſũt oñdenda. Primo eĩ
oñdet᷑ qũo inimici aĩe ad peccatores ſe habeãt: dum
peccati periculũ abſcõdere nitũtur.¶ Scpo qũo ⁊
qᷓpericuloſe ſub talib pallijs excecant᷑.¶ Cercio
hmõi pallia ab oculis dei:ꝛ ſpirituũ alteriꝰ ſeculinõ
abſcondũt. ¶ Etũ ad primũ ẽ aduertẽdũ: ẽ pri⸗
mo e dyabolo ⁊ eiꝰ mĩſtris:qͥ hoĩem ad peccatũ tra
here nitũtur dicẽtes:ꝙ totũ peccatũ capiunt ſupra
ſeſicut ve aucupe.¶ Mrimo ſiẽ ille laq̃os ad auiñ ab
ſcondit œceptònem: Ita ſſti peccatoꝝ picula: ſiẽ pʒ
A. v.viij. Bicut q̊ auceps laqos vł rhetia ſub fra vł
pallijs abſcõdit:⁊ aliqð eis velectabile oñdit:ita dy
abolus ⁊ ei miniſtri peccata ſub pulchris abſcõdũt
verbis:ſuphiam vocates honeſtatẽ:vin dictã corre⸗
ctionẽ.gulã ſatietatẽ:auariciã:puidẽtiã ⁊ pietatẽ:
qꝛ dicunt ꝙ ſi mlta br̃ent:maũñs facerẽt elemoſynas
Ecce qũo cupiditas abſcõditur ſub velamẽto pieta
tis:ſicut patʒ.AA.xij.xxxviij.⁊.A.xxvij.lj.Luxuriam
naturalẽ cõplexionẽ.Aalũ lucrũ prudentiaʒ: ſicut
vſurarij: qͥ dicunt . interim v pecunia ſua lucrari
poruiſſent: Ita poſſent iudei.Alij vſiderium hono
rnis ⁊ proprie qetis palliat ſub pallio obediẽtie:⁊ ſa⸗/
lutis:dicentes ꝙ ideo lahorant in ſtudio: qa eis in⸗
iunctum et: ⁊ vt ampliꝰ ĩ ecchia ꝓficiãt. Sic abſalõ
libidinẽ dñandi abſcõdit ſub falſo colore iuſticie.ij.

iiij.

Arꝰ.ij.
v.

Vj.

viij.

Peccatum

Reg · xv. dicẽs: Quis cõſtituet me vt iuſte iudicem.
DOes iſte excuſatoõnes ſũt falſe facies:q̃s ludẽtes la
trones induũt ne cognoſcant᷑:quoꝝ ꝑiculũ vix. P.
vi.uij.cũ ſequẽti.Gcoo qꝛ ſicut auceps habet vnaʒ
auẽ pꝛiuatam ꝑ quãalias capit:ſicut pʒ.C. vj.lxj.cũ
cõcordatijs ibi allegatis ⁊c ita ẽ 77. Gropter has er
go cãs talis veceptoꝛ dicẽ põt illð Job.xxxj. Abſcõ
di tãq homo ſupple qͥ aues capit pcrt̃m. ¶ Et ĩ hoc
caſu ẽ ve dyabolo ſicut v mĩſtris regis:qͥ appellato⸗/
res fouẽt ⁊ blãde cũ eis loquũtur:ſicut ptʒ.G. v.liij.
vt ꝑ illos plures lucrent᷑ in fine tñ cũ alijs qͥ ꝑ eũ ca⸗
piũtur ſuſpẽdent᷑:Gic dya bolus pulchris verbis et

falſis ꝓmiſſis que coꝛdi inſpirat:quãdo tẽptat:ſicut

onſum eſt. M.ix.arti. vlti.pctoꝛem in peccatis ſuis
fouet:qꝛ ꝑ vnũ falſum in parrochia vel comitatupᷣ⸗
ſumit multos lucrari ⁊ pualet. Mã vnus tałẽ vene⸗
num ⁊ mors in olla:⁊ ouis ſcabioſa in ouili. Et ſicut
auceps ⁊ dyabolꝰ in hoc caſu⁊ facto ſũt ſiles: ita ho
mines ⁊ aues capte ſũt diſſiles:qꝛ aues laqum ꝓcipi
entes fugiũt:iſti na Eren ane⸗ capte wlẽt 7 nõnul-
lep̃ triſticia nũqᷓ poſtea comedũt. Iſti vᷣo nec cibuʒ
vno die ꝓpter peccata ⁊ laqos inimici quibo capti ſt
vir libẽter dimitterẽt:nec wlẽt:ſ qñq; gaudẽt: ⁊ de
hoc ia ctãt. Et ſicut dicit᷑ Iſa.iij. Peccatũ ſuũ q̃ſi ſo
wvma pᷣdicauerũt. Et ſcðo v illis ſicut de falſo luſo⸗
re q falſos hʒ ccios:cũ quiba primo ꝑmittit ſocium
ſuũ lucrari:vr ad ludendũ eñ ꝓuocet:ß in fine totuʒ
amittet: Sic tã dyabolꝰ qᷓ etiò eius mĩſtri ꝑmittunt
ad tps lucrani diuitias:velitias ⁊ honoꝛes.p tanto
dꝛ ĩ ps.lxxij. Ecce ipipeccatores ⁊ abũdãtes in ſcło
obtinuerũt diuitias. JYmmo eiꝰ miĩſtri nõ tm̃ pmit/
tũt:hᷣ etiã hmõi dãt: ſicut patet æ leccatoribus qui
multa dãt malis mulierib:⸗ v potẽtibo qͥ dant falſ
patrie ductoribo ⁊ duodenarijs:⁊ eos tales luws lu
re faciãt:⁊tractus trahere falſitatis:p quibo in fi⸗
ne toti amittẽt: ⁊ penas eternas incurrẽt:in qᷣb re-
cipiẽt duplicia ꝓ oĩb peccatis ſuis : Iſa. xl. c. ¶ Eſt
tercio ve illis ſicut ve his qͥ piſces cape volũt cũ rhe/
tibo:qꝛ ſicut illi vellent ſemꝑ in aqua turbulẽtiã vel
obſcuritatẽ ne piſces rhete viderẽt:vt meliꝰ eos ca⸗
perẽt:qð em̃ in tali diſpõne qñ vicʒ aliq̃ ẽ circa aquã
obſcuritas piſces meliꝰcapiãtur:pʒ de allecibi q me⸗
lius capiunt᷑ qñ nebula piſcãtes abſcõdit. Sic Dya⸗
bolus vellet ꝙ locus aĩeſꝑ eẽt aliquo peccato turba
tus ? obſcuratus ⁊ fedat:⁊ ſub falſo colore abſcõdi
tus:vel ebꝛietate ſopitꝰ:ne alie feditates apparerẽt.

Et iõ ꝓcurat quãtũ põt ne hõ mũde ↄfiteat᷑ ſ ſemꝑp

aliqð retineat pctm.vel ſaltẽ volũtatẽ iteꝝ ad pec/
cata redeũdi:ſciẽs ꝙ alia peccata illi aĩe intecta paꝝ
apparebũt:q;ꝛ ſᷣm Cryſo. ſiẽ ſi in loco multũ fetido
aliqð fedũ piectũ non apparet:ita nec peccatũad⸗
ditũ peccatori:⁊ quãtofetidi⸗ tãtominꝰ apparʒ:in⸗
tatũ ꝙ ſicut dꝛ Prouer.xviij. Peccator cũ in ꝓfũdũ
venerit peccatoꝝ cõtemnit.Et in hoc facto in qͥ ſẽp
aliquã querũt obſcuritatẽ aĩaꝝ inimici.¶ Ouarto
aſſilant᷑ latroniba 2⁊ pugilibo.Pꝛimo:qꝛ ſicut latro⸗
nes wmũ ingrediẽtes tpᷣs captant obſcuꝝ:⁊ lumẽ in
mo extingnũt ne cognoſcant᷑: pugil pugilẽ ſupe⸗
rans: vel oculos eruere nitit᷑:vel puluerer fra implẽ
ne ſurgẽs ipᷣm vidẽdo expugnet: Sic iſti tã demon qᷓ
erꝰ miniſtri ventatẽ extinguere ⁊ abſcõdere nitũtur
ꝓmiſſis ſuis mẽdacibo:⁊ hoc qꝛ ſciũt ꝙ; ſi nudã dice-
rent veritatẽ qñ hoĩem vel mulierẽ ad falſitatem vł
luxuriam alliciũt:addẽtes ⁊ finẽ oñdentes dicenw:
Faciamꝰ vel faciatis hoc ꝓ amoremeo: ⁊ ſimłibimꝰ
ad infernũ:vix aliq̃s vel aliq̃ eis aſſentiret. Et iõ to⸗
tum illud abſcondũt ſub wnis:vel honoribo vel de⸗
lectatõnib ꝓmiſſis:⁊ ſic eos quos tẽptãt excecãtve⸗
ritatẽ abſcondẽdo: ærönem eoꝝ impediẽdo. Sed nõ
niſi tmi illis qͥ ꝗpter lucri vel velectatõnis væſideriũ

zd v.

atis excecari volũt:qꝛ reſiſtere pñt qͥ volũt. De ilł
4 reſift nolũt dꝛ Goph.j Ambulauert quaſi ce⸗
ci:qꝛ dño peccauerũt. Quis illũ cecũ nõ diceret: qui
hʒ ante eũ bonũ ⁊ malũ:⁊ eligit malũ.¶ Bcðo quia
ſicut latro volẽs hoĩem ꝑ viꝗ ſpoliare:tpᷣus affectat
nebuloſum:ita pᷣdicti vt in fine vite:homĩem ab oĩ⸗
bo ſpolient bomis:affectãt quaſi nebulã peccata tua
Iſa.xliiij.¶¶ Et quinto ⁊æ illis ſicut xe eceptrice de
qua habet᷑. G.ij xxix.¶ Etũ ad ſcdam ꝑtem huius
articuli ẽ aduertẽdũ:q pᷣdicti aĩaꝑ inimici nõ nitũt
illos qͥs temptãt excecare in his q ad diuitias: vli⸗
tias ꝑtinent:velhonores:ĩmo placet dyabolo in
iſtis ſint bñ vidẽtes:⁊ ita ſũt vt frequẽter:qꝛ chniſto
teſte:filij huiꝰſeculi pꝛudẽtiores ſũt filijs lucis ĩ ge⸗
neratione ſua.iin hoc ſcło:ſᷣ in his ſpũalibo reb que
ad aĩaꝑ ptinẽt ſalutẽ:ſicut Naas ammonites.j. Re
gu.xj. Ideo bñ dꝛ Mo.xj. ꝙ cecitas ex ꝑte cõtigit in
lſrael. BGed tim eãt tales:qꝛ teſte beato Grego.pena
oculos apiet quos culpa clauſit:qñ oculi cecoꝝ vide
bũt: Iſa.xxix.Et qñ apient᷑ oculi cecoꝑ:qſa.xxxv.c.
¶ Hui lzʒ bic nũc ſe ceccos vel monoculos eẽ ñ cogno
ſcunt:cũ tñ certiſſimo expimẽto ſcire poſſent ſi vel⸗
lent:in hoc ꝙ viã turpẽ nõ cœclinãt:pulchrã eligen
tes:nec ve carcere fugiũt dyaboli cũ poſſẽt. In qͥ ca-
ſu ẽ ve eis ſicut hoĩe qͥ diu in aere mãſit malo:cuiꝰ
olfatus intãtuʒ ẽ coꝛuptꝰ vel ĩm utatꝰ ꝑ cõſuetudi⸗
nẽ ꝙ ger ei nõ nocere videt᷑:qͥ forte in pncipio noci⸗
uus videbat᷑:ita iſti qͥ in pꝛincipio ſciuerũt repꝛoba
re malũ et eligẽ bonũ:cõſuetudine intãrũ ĩmutati ⁊
excecati ſũt:q; dicũt malũ bonuʒ: AYſa. v. Et. xj. q.ij.
Ve qͥ ponẽtes lucẽ tenebꝛas.Deꝰtñĩ iudicio oñt
⁊ ipᷣi in moꝛte expient᷑:ꝙ illoꝝ cecitas ſtultior ⁊ peri
culoſior ſit oĩ cecitate corpali. O eĩ tales ſtultioꝛes
ſint oĩb cecis.palã eẽ tria ſigna oñdunt᷑. ¶ rimo

qꝛ oẽs alij corpalit᷑ ceci inuite ⁊ wolẽtes excecantur.

iſti vo ſpũalirer ecci volũtarie et gloꝛiant᷑ excecãtur
Bcðᷣo qꝛ alij ceci feſtinãt viſum recuꝑare ſi ſcirẽt
vbi iſti ecouerſo. ¶ Lercio qꝛ alij ceci ſcirẽt grates
volẽtes eos ſanare vel ducere:iſti ecõuerſo. etiaʒ
talis cecitas piculoſior ſit pʒ:qꝛ alia cecitas hoĩem
in foueã cadere facit:ð qua ſurgere poterit. Iſta vo
in foueam cadere facit inferni: qua ſurgere nõ po
terit. O em illos in illã cadere opoꝛtet:patʒ:qꝛ celũ
intrare nõ poterũt:iuxta illð.ij. Reg.v.Cecꝰ⁊ clau
dus nõ intrabũt tẽplũ:ãſopoꝛtet ꝙ ad infernũ veſcẽ
dat. Et hocẽ qð dicit᷑ Job.xriiij. Oculus adulteri
obſeruat caliginẽ:⁊vſq; ad inferos peccatũ illiꝰ Nõ
R.j.xvj.cũ ſequẽtib.OQñ ergo in moꝛte apient᷑ ocu⸗
li et videbũt ſe in medio inimicoꝝ ſuoꝝ: ſicut aperie
bant᷑ oculi ſyroꝝ:v qᷣbns habet᷑.iij. Reg.vj. Ape⸗
ruit dñs oculos eoꝝ ⁊ viderũt ſe eẽ in ſamaria et ho
ſtes circũſtãtes:tũc periculũ ſuũ clare vidẽtes wle⸗
büt:et wolẽtes videbũt.Et erit de eis ſiẽ ð nuplcon
tigiſſe ðᷣ qͥdã:qͥ quẽdã ð nocte ꝑtrãſiuit põtẽ dirutũ
et quaſi totaliter veſtructũ: ſuꝑ cuius rupturaʒ pua
ponebatr᷑ plãta:q̃ periculoſũ etiã v claro die et clare
videntibo iter pᷣbuit tranſeuntibo:qͥ tñ qꝛ in tenebꝛis
illã ꝓtranſiuit: et vie artitudinẽ et abyfſi pfundita
tẽ nõ ↄſiderabat:audacterſptrãſijt:die tñ facto cum
periculũ ſuũ ↄſideraret:ſupꝛa modũ obſtupuit:necp
aliq reiteꝝ ꝑ iter illð redijſſet. Sic mõ peccatores:
qꝛ tenebꝛis ſt peccatoꝝ:necviaꝝ ſuaꝝ nec abyſſi in
fernałↄſiderãt picula:et iõ audacteꝛ ambulãt. Mec
miꝝ:qꝛ ꝓuerbiũ ẽ ꝙ ñẽ equꝰita audax ſiẽ cec: facto
tñ alteriꝰ ſchi die cũ picula ſua clare ĩceperĩt vido:ſu⸗
pra modũ obſtupeſcẽt:et ſicẽ dĩ Sapᷣ.v.vidẽtes ha⸗
hũt᷑ timoꝛe hoꝛꝛibili:et mirabũt᷑ dicẽtes:qð ibidẽ ſe
quit᷑: Nos inſenſati errauimꝰ a via vitat et iuſticie
lumẽ ñ üluxit nobᷣa ſol ĩtelligẽtieñ ẽ oꝛtꝰnob:laſſati
ſumꝰ ĩvia iniqᷣtat et ꝓditõis:et ãbulauiꝰ vias diffi⸗

.ix.

Exemp.

. 1 lentes: Dia
gumkhnlenn n nnn
Uexe ve qeinta llnd e,
tone etcrſti higt nh⸗
btuenithamns oblo nrccilaun
cternamn iho hoc iudicnte:a lus
num oliatönes geecatep conciton
Cüt Vecmini:greilignn
abſcon m t
ſiutofſfumetdapi, pi. Etſicut⸗
Omninnuda apta untsaulisin
my wi. Etio i mult diſplicit ſn
ꝓPnum filiü ſnummiſtt yrpeccata
lata noſtra epenulit in corpore
Itpeccatis moꝛtui iuſticte viuamun
¶ Vecpeccnta int tñ wo viſoli
ij glacitia:ſedcnom ſuntpropno ſul
(terdamnolſo. Prinonanqnos
honis que orius ſecimus in hocyll
lautabſciſio moꝛtificat ramos. Et
Doralismottificat oig oorpis memb
iwuals mortificat ig bona opera:
lnar vinedant Etofes irnuttsg
Kintöti uſtnuincſiin peccarom
Oam Td remunerabütin celomic
niek ininfemorgelicut dick 1 dn
Pvii Na gua diepeccanerit om
ſecorgabütur eeſciens dabol
poteſtpereraum igapoppoſit
eylftutum:einter iag et irm
tualispugnarſilt dick in libri
umqnem ölan diant eſſebeen
Auguſt, ſicut eataturin dercia
elsraeggulcennotablig eil
uunfonaden Gn.
kikhntenntnenen
lationidpſni veram or:qan

Atanettblalmhencginr
mnt ttſumteanpgreſſcfit
raotgliſcen ſanitgyutis
eneiſtiacnef Kbenig
itpealig acimns hcien
nſoreeporent n do
ml: va ſurerenöpo
gereoportet patzeꝛceli
loͦij. Reg .. Cecdan
portet adinfemu dwiſcẽ
b riij. Oellusggolten
inferospeccatüll
ergo in morteapientoen⸗
inicopſlon ſcut pene
habeki Ren d e
enütſeceihſamanig etho
li ſöcate rigites ⸗
t ent weis it innblon
eteptri iuttpote ifuti
ſupcunns uproazgle
jeni vcand etcine

ns etobrfſipfuntt
ini ctohffifn
triſit ierifcto n
nociͦoſlplit eh
. Hieno eaggtoth⸗

. fſiin
in ſpnecebf

Arꝰ iij.

* *

Bupbia

Peccatum

les: viam antẽ dñi ignoꝛauimus.¶ & vo dicunt:
ſol ſiue lumen iuſticie non luxit eis ca er parte ilio⸗
rum fuit. Jpi nanq; ve numero illoꝝ ſunt qui dicũt
Yſa.lix. Reccata noſtra abſcondeꝛũt facieʒ eius id ẽ
via nobis:ſicut nox obſcura abſcondit ſolẽ. Ite⸗
rum ent tic ĩ eis ſicut v illis qui ligna vel aliqua
ponderoſa traxerũt per aquam:qꝛ ſicut illa queſſicĩ
aquis trapuntur: dum trahũtur.trabentinõ vidẽ-
tur ꝙgrauia ſint:nec ipᷣm ſua oppꝛimũt grauitate ſu
per qu em t in ſicca poſitum terra ſi ponãtur:graui
tatem ſeu ponderoſitatẽ quam prius nõ ſenſit: inci⸗

2

pit ſentire:tãq; grauia eſſe pote?t ꝙ ipᷣm ſtati ſua op
pꝛimũt ponderoſitate:⁊ ad ima cadere compellant.
Bic Photire ũlis qui malam trahũt vitã te qbus
. Gie qui trahitis iniquitatem in funiculis va
nmitatis.vident᷑ peccata nunc leuia: nec illorſi adbuc
ſentiũt pondereſitatem:qꝛ adhuc illa ducũt ꝑ ma⸗
re huius mundi in aquis velitiaꝝ ⁊ voluptatuʒ: qui
tamen cum extra huius mũdi mare in litrore alteri
us ſeculi poſiti fuerint:inuenient ꝙ; minimũ pecca⸗
tum mortale ponderoſius eſt omnibo lapidibo huiꝰ
mundi:quia omnes lapides nec oĩa creata que pon-
dus facere poſſũt corpale.ligati ad collum morien⸗
tis ipſum ad infernũ cadere facere non poſſeẽt :quod
minimũ mortale.ſ.ſpũali pondere facit. Tunc ergo
beccatoꝝ gramtatem ſentientes: dicẽt illud Apoẽ.
VWe ve ve.qꝛ iuxta illu d p̃s.xxxvij. Onus graue gꝛa/
uate ſupꝑ me. Et qꝛ ſiẽ dꝛ Hiere.v. Peccata nr̃a pro⸗
hibuerut bonaa nobis ⁊ reddiderunt nobis penam
eternam.ipo hoc iudicante:a cuius oculis peccato⸗
rum palliatõnes peccatoꝝ conditõnes: ⁊ feditates ñ
abſcondũt: Nec mirũ:qꝛ ei aliqua peccata clamãt
ſicut oñſum eſt. D. xij. xij. Et ſicut dici Heb.iiij.ca.
Omnia nuda ⁊ aꝑta ſunt oculis eius:ſicut patʒ. A.
Hv.xvij. Et iõ ei multũ diſplicẽt: ſicut patet peꝛ h ꝙ
ꝗpꝛium filiũ ſuum miſit vt peccata de rueret: q pec-
cata noſtra ipᷣe pertulit in corpore ſuo ſuper lignuʒ:
vt peccatis moꝛtui iuſticie viuamus.j. Petri.ij.
Hec peccata ſunt tm deo viſplicẽtia et dyabolo
placẽtia:ſed etiam ſunt proprio ſubiecto multipli⸗
citer damnoſa. ¶ Primo nanq; nos damnificant in
bonis que prius fecimus in hoc ꝙ illa mortificant:
ſicut abſciſio moꝛtificat ramos. Et ſicut mors cor⸗
poralis moꝛtificat oĩa corꝑis mem bꝛa:ita mors ſpi
ritualis moꝛtificat oĩa bona opera:que prius ſpua⸗
liter viuebant Et om̃es virtutes quas prius habu-
it intãtũ væſtruit:ꝙ ſi in peccato moriat᷑ nuqᷓ ð illis
coꝛam eo remunerabit᷑ in celo:niſi ꝙ foꝛte minꝰpu⸗
niet᷑ in inferno:qꝛ ſicut dicit᷑ ⁊ ẽ vi ſentẽtia Eʒech.
xviij.Aia qua die peccauerit: omnes iuſticie ſue nõ
recorda bũtur. Hec ſciens dyabolus nitit᷑ quantum
poteſt ꝑ exercitum vicioꝝ oppoſitoꝝ aciem veſtrue⸗
re virtutum:qꝛ inter vicia et virtutes ẽ ſpꝑ quedã ſpi
ritualis pugna:ſicut dicit᷑ in libro v conflictu vici⸗/
orum:quem qͥdam dicunt eſſe beati Erego. quidaʒ
Auguſti. ſicut recitatur in tercia parte ſpechi hyſto⸗
rialis:que quidem notabilia væ illo libꝛo ponuntur
inter flores beati Grego. ¶ In hac diſputatione
ſeun pugna ſuperbia interius ⁊ adulator exterius ſũt
quaſi mimus vel richmator:qͥ cum cantilenis⁊ adu
lationibo ſuis veram væſtruere nitit humilitatẽ. dũ
em hoc cordi perſuadent cuiuſcũq; dicentes. Tu es
fortis:pulcer:nobilis:diues:ſapiens:⁊ in hoc velĩ il
lo gratioſus:quio aliud facere ꝙᷓ veram virtutem v᷑
ſtruere nituntur humilitatis. OQuibo vera humili⸗
tas reſpondere vebet: Tu es væbilis:rurpis:ignobibł
pauper:⁊ ſtultus.⁊ ſicut dicit᷑ Apoca.iij. Miſer ⁊ mi
ſerabilis: ⁊ quod peius eſt finis tui interitus:qꝛ non
eſt ſapientia phoꝝ:vel legiſtaꝑꝝ:nec ſcientia natura/
lium:nec ratio logicaliũ:in inferno:quo tu ꝓperas:

pd.

Ecẽs.iij.¶ Inuidia veram deſtruerenitit᷑ charita
tem dicens: Dũ talis vel talis in arte vel ſtatuvel qͥ⸗
cunq; conſimili fama vel ne ocio ꝓſperatur ⁊ amar̃
fama eius portat᷑:nihil vel parum quod tu agis re
utatur. Ydcirco age quod ptãs et fama eius etpᷣ⸗
umptio ſua primat᷑.Actus nãq; virtutis cũ bona
factos intentõne pꝛeſumptõnem inuidia vocat.Cui
vera reſpõdet charitas:dicens illud Math.xx.c.An
oculus tuus nequã eſt:quia ego bonus ſum. ¶ Ira
et odiũ pietatem patientiaʒ ⁊ omnẽ ⁊æſtruere nitũ
tur miſcoiam:cor ad vindictam exaſperãtes: ad mo
dum ſuꝑboꝝ miniſtroꝝ:qͥ dñm ſuũ ad ſe vindicãdũ
ꝓuocant: dicentes: Magnam vo bis verecũdiam in
tulit: nunqꝙᷓ reputaberis homo niſi te vindicaueris:
inſuper et iterũ conſimilem vel maioꝛemvobis faci/
et iniuriam:⁊ alij audaciores erũt vobis iniuriandi
ſivos aperte nõ vindicaueritis. Vera patiẽtia ⁊ mi-
ſericordia in hac pugna huic inſultui reſiſt debent
dicentes:Chriſtus plura paſſus fuit:⁊ non ẽ ſeruus
malor wmino ſuo: YJoh.xv. Cum ergo chriſtus w pꝑ⸗
ſecutoribo ſuis vindictam ſtatim non acceꝑit:ß Pe
trum volentem ꝑcutere prohibuit:ergo nec ſeruꝰ fa
cere vebet. ¶ Beſperatio vo in hac pugna cõtra ve⸗

ram ſpem aciem ſuam dirigit dicens:Maioꝛ eſt ini⸗ tio

quitas mea ꝙᷓ; vt veniam merear:Geñ.iiij.c. Et ilta
maxim e expugnare niti morientes:ſicut patet. .
ij.v. In qua pugna multũ iuuat dyaboli malicia:qͥ
omnia vicia que prius occultat ſub ſpecie boni ⁊ me
ritorij:iuxta illud Oſee.xiij. Colligata eſt iniquitas
ephraim:abſconditũ peccatũ eius:ſicut oñſum ẽ.Sẽ.
e.c.v.in fine.illo velamẽto ſublato:palam oſtendet
oĩa illa eſſe eterna punitõne digna. Cui vera ſpes re
ſpõdere debet:q; Manaſſes:aAdagdalena:⁊ Petrus
grauiter peccauerũt:et tñ penitẽtes veniam inuene
runt:qꝛ veus miſericors: Et ſicut dicit᷑ Gapᷣ xj.Dii
ſimulas peccata hoĩm ꝓpter pniam. ¶ Accidia: bo
nam inuadit diligentiam:dicens:Tps frigidũ ẽ:bo
nuz eſt qᷣeſcere: et ſpãliter qꝛ d ies feſtiua eſt. Cui re⸗
ſpondet feruor:dicẽs: Ocioſis militibo non dar᷑ſti⸗
pendiũ:⁊ ꝙ ita cito vel citius eẽt ſurgendũ in diebꝰ
feriatis ad laborandũ circa victum aĩaꝝ:ſicut alijs
diebo ad laboꝛandũ circa victum coꝛpoꝝ. ¶ Eula
abſtinentiam expugnat dicẽs:Oelectabile ẽ come⸗
ere ⁊ bibẽ:ꝛ ciby boni abſtinere. etiã ſi
ſumptꝰ noceat.Abſtinẽtia ſe vfendẽ æbet:dicẽwo:
ꝙ multi ꝓpter crapulã perierũt:tã ſpũali q coꝛpalr
Luxuria caſtitatem deſtruere nitit᷑:dicẽdo: For-
nicatio non ẽ peccatũ mortale:⁊ ſocietas inter virũ
7 mulierem naturalis ẽ ⁊ a vo ordinata:qñ pꝛimis
dixit parẽtibo:Creſcite⁊ multiplicamĩ.Caſtitas ſe
cfendere vebet:dicẽs: illud ꝓuerbiũ dictũ fuit:⁊
illa licentia data:⁊ ſocietas ordinata inter coniuga
tos ⁊ non alios.¶ Auaricia veram expugnat paup⸗
tatẽ:dicẽs:Cõgrega mltas diuitias ꝓ te⁊ filijs tu⸗
is ⁊ familia pauꝑibo:vt inde elemoſynas facẽ poſ:⸗
ſis:⁊ caros qnos facꝓuidẽtiam.Cui xpᷣs rũdet:di⸗
cẽs: Molite ſolliciti eẽ.dicẽtes:Quid mãducabimꝰ
⁊c.⁊pᷣs.liiij. YOacta cogitatũ tuũ i dño. Petrꝰ: ẽʒ
ſollicitudinẽ in eũ ꝓijaẽtes.j. Pet. v. Et vera paup⸗
tas ⁊ Paulłꝰ.dicẽtes:Quivolut diuites fieri:ſupple
inoꝛdinate:incidũt in laqos dyaboli.j.Limo.vj.ſic
