rium redeũti. Se his nãq; fabule ↄtinent ꝙ mures
parlamento ↄgregato.hoc pncipaliter tractauerũt
quomõ ſe a cattis cuſtodire poſſent.in quo v toti-
us parlamenti ↄſenſu diffinitũ fuit.ꝙ cuilibet cat⸗
to nola poneret᷑ ad collum vt mures eoꝑ aduentuʒ
nolarum ſonitu pcauentes ad ſua poſſent fugere fo
ramina. Hocigit conſilio inito ⁊ diffinito.muribus
ad loca ſua ſecure et gaudenter redeuntibo.contigit
quẽdam redeuntẽ obuiam habere glirem antiquũ
qui pꝛe ſenectute ad ↄſilium venirenon potuit. qui
pꝛimo redeunti ꝑ impotentiã ve nõ comparendo ſe
eycuſans.⁊ rumoꝛes exquirẽs letanter audiuit.cat⸗
toꝛum coertionẽ.qua audita queſiuit.quis tanti cõ
ſilij tanꝙᷓ ſancti ⁊ vtilis ſtatuti execuroꝛ nolas illas
ad cattoꝝ colla vberet ſuſpẽdere.qui reſpõdit.ni⸗
hil v hocibi fuiſſe locutũ conſiliatu vel diffinitum
Eur ille.ergo parlamentũ veſtruʒ nihil valet:quia
licet ſtatutũ illuo ao ꝓpetuã rei memoꝛiã in ſe ratõ
nabile ⁊ nobis vtile ſit ꝓpter tñ executionis peribit
efectum. Bic in ꝓpoſito.⁊ patet. ꝓquanto eſt ad ꝓ
poſituʒ.licet nõ applicãdo ſingula ſingulis.necmi⸗
rum: qꝛ nec ille parabolaꝑ modus vt ſingula appli
cent᷑ ſingulis.nec in euãgelio necin quibuſcũq; alijs
ſcripi.raꝝ locis poterit obſeruari.¶ SDi yo inſta⸗

pf.

re velint ꝙ non eſt ſimile ꝓ tanto:qꝛ in p̃dicta para⸗
bola non cõtinet᷑ quis ſtatuti executor eſſe æberet.

In omnibo vo eccleſie 1 terraꝑ legibo executoꝛes oꝛ⸗

dinant᷑ eoꝛundẽ:reſpondet᷑ per fabulã fictaʒ æ par-
lamento paſtoꝝ ⁊ ouium. in quo tractatũ fuiſſe fin⸗
gitur quomõ ſea lupis cuſtodirent. In hocſenten⸗
tia omniuʒ cõcoꝛdabat ꝙ quilibet paſtoꝛ armatus
cum ouibo pꝛo exercitu ſibiaſſiſtẽtibo lupos infra fi
nes ? terminos ſuos inuẽtos.vel ita acriter punirẽt
eſſent ceteris in exemplũ.vel ꝙ eos incarcerarent
vel ve finibo ſuis fugarent.accipientes ſinguli ↄmiſ⸗
ſiones auctoꝛitatis cõmiſſe expꝛeſſiuas.ad ſua loca
redierunt. Sed heu modico ꝓcedente tempoꝛe: in⸗
ter ſcamna duo cecidit anus humo:quia inter paſto
rum væſideria ⁊ ouiũ impotentiã lupi vt pꝛiꝰ libere
rapuerũt. Sic in ꝓpoſito:quia ⁊ leges ad lupoꝝ co
ertiont.incarcerationẽ ⁊ omnimodã punitionẽ ſã⸗
ctiſſime oꝛdinate ſunt.tam ad regimẽ corpoꝝ qᷓ etiã
ad animaꝝꝑ regumẽ pꝑtinentes:⁊ rationabiliter eſt ve
ſacris ſanctionibo illaꝑ executionibo vtrobiq; oꝛdi
natum:ſed tamẽ inter potentiũ inuolũtatẽ ⁊ volen⸗
tium unporentiã. lupi infernales ſolito æbachant᷑.
Cuiꝰcauſa eſt:quia vcretoꝝ. œcretaliũ.ſynodaliũ.
7 ereunq; legũ vel ſtatutoꝝ:que quide rationa⸗
biliter copioſe⁊ diligẽter dictant᷑.ſcribunt᷑ ꝓmul⸗
gantur:executoꝛes ⁊ vefenſoꝛes ſunt tepidi.pigri.et
ꝛmitãtes.fere tm̃ curantes que ſua ſunt ⁊ nõ q ihu
xpᷣi.ſicut ex verbis innuit᷑ Herñ. e ↄſideratõe ad eu
geniũ papã.li.iij.c.vlt.vbi papã Merñ.v talinegli⸗
entia rephendit dicẽs. Jam quatuoꝛ anni ſunt q;
atuiſtis ꝗ clerici in habitu alijs eſſent honeſti. et
ꝙy tonſurã haberent oꝛdinatã.ꝙ etiã nõ obtemperã
tes poſt quadraginta dies ab epiſcopis puarentur.
Epiſcopi vo negligẽtes ſuſpẽderent᷑. Et neminem
ad huc pꝛiuatũ vel ſuſpenſuʒ luximus ac luctu ama
riſſimo dignũ quio ſecutũ eſt. Nota v hac mareria
C. xj.v.. Cum ergo ſicut ex huiꝰ articuli pꝛincipio
patet.duplex eis ſit pena væbita.quarũ ſecundã ali-
quo foꝛſitan modo euadere poſſent in curia vi.qui
nõ punit bis in idipᷣm:ſi pꝛimaʒ patienter.⁊ vt iura
volunt.quo ad pꝛiuationes ⁊ alias punitõnes ſuſti
nerent:quas tamen quia ex ꝓpꝛio ſubterfugio ⁊ ma
litia ⁊ ſuperioꝝ negligẽtia cuitant.eo certius in fu
turo foꝛmidare ⁊ expectare poterunt in curia vi. in
quo nullũ malũ impunitũ.in qua omne qð hicpu⸗
nitum nõ fuerit.infallibiliter puniet᷑ in qua nec ſp⸗
terfugiũ.nec iudicem inueniẽt negligente. Qui er⸗
go hic curiam ſeu aulam ei.i.eccleſiam militantes
vel eccleſiaſticũ oꝛdinem vel benefiqũ male intraue
rit:vel in illo impunite vel finaliter male ſe habue⸗
rit.illic æ curia vei ⁊ aula beatoꝝ.i.eccleſia triũphã
te ad quã tm̃ boni recipiunt᷑ eijcient. Pꝛimo qꝛ ſi/
eut certa ſigna ſecũ non poꝛtãt que requirunt᷑ ad h
ꝙ recipiũt ꝓ quo clarꝰ vidẽdo ponit᷑ exemplũ ima⸗
ginatũ quodã rege.Qui fecit cenã magnã ⁊ voca
uit multos:pᷣcepit inſuꝑ aitoloſPnuil os intraꝛe
ſinerẽt niſi poꝛtaret certa ſue artis ſigna vt homĩes
eiuſdem artis ſimul in mẽſa ponerent᷑ ⁊ collocarent
acceſſerũt multi qui vitam veſtes ⁊ alia artis ſue ſi⸗
gna nõ erubuerũt oſtẽdere ⁊ recipiebant᷑.Acceſſer̃t
qui vitã veſtes ⁊ alia artis ſue ſigna erubuerũt oſtẽ
ere⁊ repulſaʒ patiebant᷑. Omnes em̃ dixerũt. Dñe
wmine aperi nobis:ſed nõ omnes oleũ in vaſis.nec
ſtatus ſui ſigna poꝛtauerũt:⁊ ideo alijs receptis ex⸗
pellebant. Idẽ exemplũ pom poteſt ve fideli paſto⸗
re qui oues que ſigna ſua poꝛtãt ad ouile ſuũ reci-
pit.lupis qui licʒ pelles induãt ouinas eiectis. Sic
erit in conſũmatione ſeculi ve homie illo qui fecit ce
nam magnã. ⁊ vocauit multos.LZu.xiiij. Et evoca
tis ⁊ veniẽtibo ad poꝛtam ſuam. omnibo nãq; ſimul

Exemp.

Exemp.

Pꝛdoclericalis

clamantibo. Gomine womie. aperi nobis. IJlli tm re
cipient᷑ qui ſigna alicuiꝰſtatꝰ ſicut virgimtatis.ma
trimonij.vel viduitatis ſeu penitẽtie.vel cuiuſcũq;
artis.in qua fid eliter vixerũt ſecum poꝛtabũt.quib
ered entes ſignati eſtis.Eph.j. Qui fideliter dicere
poſſunt.Signatũ eſt ſuꝑ nos lumen vultꝰtui.in pᷣs.
uiij.omnib alijs qui ſigna ouiũ vei nõ poꝛtat eiectis
Ipſenãq; ad ude ſuũ quãdo erit vnu ouile ⁊ vnus
aſtoꝛ. tm oues ⁊ nõ lupos recipiet:ſiquidẽ nec oui⸗
epꝛo lupoꝝ fit cuſtodia vel receptõe.nec paſtoꝛem
habent.¶ ¶ Certũ ergo ſignũ ſtatus vel artis ſue eſt
ſignũ thau: quo dicit᷑ Eʒech.ix. Signa thau ſuꝑ
frontes viroꝝ.Et infra.Omnẽ aũt ſuper quẽ vide-
ritis ſignum thau ne occidatis. ¶ BGe nõ habentibo
veꝛo ibidẽ ſine miſericoꝛdia dat᷑ ſententia a dicente
cæo. Non parcat oculꝰveſter neq; miſereamĩ.ſenem
adoleſcẽtulũ.⁊ virginẽ parnulũ.⁊ mulieres interfi⸗
cite vſq; ad internetionẽ. Et a ſanctuario meo inci⸗
pite.i.ab illis qui oꝛdinẽ habent clericalẽ. Cuiꝰ oꝛ⸗
dinis vitam.veſtes actus.⁊ ſigna.vltra alios cuiuſ-
cũq; artis homĩes erubuerũt. neglexerũt.⁊ ↄtempſe
runt:ideo ab illis pꝛimo incipite. Omnibo ergo ad
iudiciũ venientib.⁊ omnibo xpᷣi militibo oſtendẽti⸗
bus.⁊ arma ⁊ actus militie ſue ⁊ ſigna ſtatus ſuear⸗
tis.in quibo ſine verecũdia ſub rege celimilitauerũt
et fideliter vixerunt oſtendentib. Quid dicturi vel
oſtẽſuri vel exhibituri ſunt ingratiſſimi ⁊ vecoꝛdiſſi
mimilites qui oꝛdinẽ habent clericalẽ.ꝓ quibo ve⸗
plus fecit.qᷓ pꝛo quibuſcũq; homibo partẽ ſuã.⁊ ſpe
cialiter iure vniuerſalis wminij ei debitã.i.væcimã.
⁊iura eccliaſtica ipᷣis ingratiſſimis ↄferendo. Ideo
ingratiſſimis:qꝛ cũ nullus miles erubeſcat arma p⸗/
biſſimi regis ſui poꝛtare.cũ nullus artifex artem de
qua viuit.ſiue ſitveſtes ſiue calcios ſuendo negligat
vel illã in publico in habitu ꝓ arte illa ↄuenien ex/
ercere ⁊ oſtendẽ erubeſcat:vñ ⁊ tales artifices coĩter
in locis publicis ⁊ gnoriqi⸗ ſue artis actꝰ exercent.
¶ Iſti vt dictũ eſt ſupꝛa oẽs hoĩes honoꝛati.exal⸗
tati.⁊ a veO ꝓmori.⁊ quietati.⁊ de primonio xpᷣiim/
pinguati.incraſſati.⁊ dilatati.vereliquerũt ceũ fa⸗
ctoꝛem. Beut.xxxij.De quibo ſpecialit᷑ Iſa.j.cõque/
ritur dicẽs. Filios enutriui et exaltaui:ipᷣi aũt ſpꝛe/
uerũt me.Cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ ⁊ aſinus pᷣ/
ſepe dñi ſui:qꝛ ſimplices ⁊ rudes.qui fideliter in ſta
tu ſuo ⁊ arte vixerunt me cognouerũt. Et cognoſco
oues meas:⁊ cognoſcũt memee Doß 1 Ropuſgaut
meus.i.clerus cultui meo ſpecialiꝰ veputatꝰme non
cognouit.ĩmo ſpꝛeuit.⁊ arma mea et ſigna artis ſue
intãtũ poꝛtare ⁊ oſtẽdere erubeſcũt.qꝙ; ſicut pᷣctũ
eſt:vbi alij artifices quotidie actꝰſue artis ⁊1 publi
co ⁊ in vcẽti habitu exercẽt:iſti actus oꝛdinũ ſuoꝛũ
cuiuſmodi ſunt epiſtolas ⁊ euãgelia legere et miſſas
dicere.nec qͥtidie nec in publico exercẽt.nec in pꝛiua
to.niſi foꝛte tales pauꝑes ſint qui ſine taliũ actuum
exercitio viueꝛenõ poſſent:nec vitã mũdam ⁊ ſanctã
diligunt clcricalẽ:nec habitũ ſtatui clericali cẽtẽ
poꝛtant.ĩmo qꝛ talem poꝛtare erubeſcũt:ita ſecula⸗
riba ⁊ curioſis ſicut poſſunt ſeculo ſe ↄfoꝛnãt:ſigna
etiã dei⁊? ſalutis ſue.intãtũ erubeſcũt.q vltra cleri⸗
coꝝ regulam coꝛonꝗ minuũt. capillos capitis ꝓlon
gant. comam nutriũt. ¶ Celeſtis curie ianitoꝛibo
querẽti.cuiꝰeſt imago hec ⁊ ſubſcriptio.qͥd miſeri
reſpõſuri ſunt:ĩmo ipᷣis reſpõſum nõ habẽtibo:iani
coꝛes.lmo ipᷣe deus ⁊ angeli moꝛẽtiũ ſcrutatoꝛcs re
ſpondebunt dicentes:illud pᷣs.ixxvij. Signa noſtra
nõ vidimꝰiam nõ eñ ꝗꝓpheta.i.clericus vel ſacerdos:
qꝛ nec vitam nec veſtes.necactus.nec quecũq; ſigna
talis ꝓphere oſtendit necſecũ poꝛtat. Ideo de cõui⸗
nio illoꝝ qð in vi aſiſtit ↄgnitõe: ruxta illud Johß.
xvij.Hec ẽ vita eterna vt cognoſcãt te ſolũ verũ ũ.

pfſ.

eypellent᷑. Et iuſte quidẽ iuyta teſtimoniũ veritat:
vt qui erubuerit filij vi ſigna ⁊ militiã ⁊ miniſteria
hunc filiꝰhomiĩs erubeſcat.Et quivt ĩebuit nõ co⸗
gnouit in eccleſia militãte ad laboꝛẽ.nõ cognoſcatĩ
eccleſia triũphante ad gloꝛiã. Et hoceſt qð ſequit᷑
Nos nõ cognoſcet amplius.¶ Quãdo ergo eis cã
tabitur canticũ virginum fatuarũ. Amen dico vo⸗
bis. neſcio vos. ath̊.xxv. meliꝰ eis fuiſſet ꝙ chare
emiſſent veſtem nuptialẽ.i.clericalem et tonſuram.
¶ Bed beu tũc nimis tarde erit hoc cogitare.cũ ad
iudiciũ venerint:æ quo Berñ.ad Eugeniũ papam
ũe ↄſideratione.li.iij.c.vltimo.ſcribens ait. In ratõ
ne reddẽda æ tribo agetur cõtra clericos. veſtitu.
queſtu.⁊ actu. Veſtitu ſũt milites. Queſtu.i.in red
dituũ acquiſitõe clerici.Actu neut᷑. Nõ pugnãt vt
milites. nec la boꝛãt vt ruſtici vł mercatoꝛes neceuã
geliʒãt vt clerici. Qui ergo in nullo oꝛdine ſunt ſed
dum vtriuſq; eſſe cupiũt.vtrũq; deſerunt ⁊ ↄfundũt
quãdo teſte apoſtolo.j Coꝝ.xv.vnuſqͥſq; in oꝛdine
ſuo reſurget.in quo oꝛdine vel cum quibovel vbi ex⸗
pectabunt iſti locũ ſuũ: certe vbi nullus oꝛdo.ſ̊ ſem
piternus hoꝛroꝛ inbhabitat: Job.x. qꝛ hic nec in oꝛ⸗
dine nec in la boꝛe hominũ fuerũt ⁊ꝛc. Vnde Berñ.
ſuꝑ illud pᷣs.lxxij. In laboꝛe hominũnõ ſunt. Cum
inquit cuncti ſtatus hominũ habeãt aliquid labo⸗
ris ⁊ aliqꝰ voluptatis.clerici nouo quodã artificio
inter hec diſcernẽtes.totũ qð vlectat elegerũt.⁊to⸗
tum qõ moleſtat reſpuerũt.AA militibo acceperunt
ſuper bie faſtum amplam familiã.equoꝝ falleras et
nohiles apparatus. Amulieribo vependẽtes collo
pelles rubꝛicatas.vinũ. mollitiem. balneũ ⁊ gloꝛiã.
Aruſticis fructꝰ agroꝝ ⁊ hoꝛrea plena.ſed bene ca⸗
uent militaris loꝛice pondus.muliebꝛem veclinant
verecũdiaʒ:om nes ruſtici ⁊ agricole victũ ſibi labo
re acquirũt hi velitijs affluũt.⁊ tamẽ aduemietefru
ctuũ tempoꝛe.pꝛomptuaria eoꝝ plena tritico.⁊ vi⸗
num vue bibũt meraciſſimũ.⁊ inde incraſſant᷑ ⁊ im⸗
pinguãtur.dilatant᷑. Cũ ergo reſurgere hoĩes cepe/
rint.qͥlibet in oꝛdine ſuo.iſti cuʒ quibo reſurgẽt: Si
diuertere voluerĩt ad milites.ipos exufflabũut. ſicq;
cuncti hoĩes eos a ſuis finib fugabũt.Et iſti quiin
nullo fuerũt oꝛdine vbiputas collocabũt᷑: Reſtat
ergo vt illũ locum ſoꝛtiant᷑. vbi nullus eſt oꝛdo: ſed
ſempiternus hoꝛroꝛ inhabitat.⁊ ſint in laboꝛibo de
monum qui in laboꝛe nõ fuerũt hominũ ⁊c.¶ DBed
foꝛte pᷣdictis reſpõdebunt dicẽtes: ; pꝛo vefectu ve
ſtium ⁊ alioꝝ ſignoꝝ eterno cei cõuiuio nõ expel/
lentur:qꝛ in moꝛte qui inter illos ſacerdotio fungũ⸗
tur.quãdoq; radunt.⁊ veſtibo ſacris ⁊ ſtatui ſuo de⸗
centibo induñtur. cũ quib ad agni nuptias pꝛope⸗
rabunt. veſte induti nuptiali.⁊ ſicindutiteſte Iſa.
lviij.appꝛopinquare veo volũt. His quidẽ curie vei
lanitoꝛes reſpondere poterũt pᷣmo ꝑ bꝛeue tarde
venit:qꝛ tales ſũt ſicut citatiad curiã laicalẽ vel ec⸗
cleſiaſticã ꝓ ſnĩa andiẽda.ſi allegare neſciant quare
ſentẽtia darinõ debeat.⁊ munimẽta ſua wvmidimit
tunt.dũ in ſtatu ⁊ pũcto moꝛtis ad iudiciũ rapiunt
anteqᷓ indumẽtis illis induant᷑ ſacris.Et ꝑ hocerit
c illis ſicut ð illis qͥnq; fatuis virginibo.adath.xxv
que ad poꝛtã ven? tũt ſine oleo.⁊ dũ redierũt vt ole
um quererẽt.clauſa fuit ianua.¶ Gecũdo habẽdo
reſpectũ ad coꝛpꝰillud qð talib armat᷑ ⁊ induit᷑ ar
mis ſacris ⁊ veſtib:reſpõdere porerunt ſicut reſpõ⸗
ſum fuit ð indeo.qͥ ſcribit beatꝰ SGꝛeg.in li.dyal.
q timẽs ſe ſigno crucis ſignauit.quẽ demõ inuemẽs
diyit:vas vacuũ ſed ſignatũ. Ita in ꝓpoſito:qꝛ ibiẽ
vas vacuũ.ſed ſignatũ.⁊ ſignũ ſctm ſine ſignato.In
quo ariſto.æficẽ vident᷑ pdicamẽta:væ coꝛrelatiuis
qᷓ poſita ſe ponũt.hoc aũt ſignũ eſt poſitũ ſᷣ nõ ſigna
tuʒ:qꝛ ſi ſignati.ſ.coꝛꝑis ceroran⸗ indnti veſti⸗

lxxiiij.

Exemp.

Ze Inindeopnͦgtalmuth
ije In udeop nich taluen,
Ptn⸗ ſtcorp moꝛtuvzz aliq

ſance dtii ilei, oltal ſhſi

iani t uhet npbicl ſano
arinin Inaltare wiotra er
Cbſtörivotnamitis ſanctis qultvn
diuine vltois oburebank. Gicßda
Dininil charitatis deuotonis dlun
altani coꝛcis ſenardere dberet:
ſica wooffereda inflamare. ignei
ſq cupiqttatis cammalitatis bmd
infemnale vqno in Pos. vi. Gupe
hiGerũt ſolem. no obſtätibvillis ſan
ab lnemufemalioburent Et quid
H 1.
vij. (Secigo w wiauimo ape⸗
Aamlttent qe voſa ſancta wooꝛdij
Nodepponos llliatos traſferüt pin
umeſ dan v bibaltboſarrerbab⸗
ifacn venegno tiect vna d canſs
ſamdiuinocultutin teplo ordinata⸗
t pans. Sicill dae coꝛdium
birgingtn düiegtalnbapttina
mscöſegata applictain Rdin

hi nolitien balnei r lani.
oprhonenplena ſedbeheag,
eondus mnlicheen de inmnt
nſtigtagneglenii ibileto
Pafſluit tame ooenletr
ptuanizeorplenamto r⸗
Oſini rineinc, ſunt in⸗
Cierporſhnereoin ae⸗
Ho lguivnſiner D
lltes ſyo auſfolut ſegz
inliyfigobü Etlſtqviin
putus collocgbit: Heltat
Nt. pbinullus eſtondo: ſed
bitu rſintinlobonin ⸗
fucfüthamind 71 (Ded d.
Ntdicetes: d dfeande
rernd Wicuimionere⸗
inrerilosſaenthatiofmngi⸗
deſtiwlnais ſtntniſnon,
nitv adagninuptins Roe
lhril tienlinn
nmrvlit an ime
potmütömoghe

raritodanilicle leͤ

Saſlerure neſcuntanere
fiſalrn unn int

ot
gitief,
iaun uen
.
ti./Pta n Ne e
iigin rlatn
ſ jeta⸗ ka⸗
kicin ⸗ ſii iſc⸗

ineni
1

ſtogel

lrxvj.

hxvij.

lxxviij.

Exemp.

rent.

Tem credit᷑ ꝙ coꝛp

Pꝛdoclericalis

mentis:conditões ſignandas quis diligenter requi
rat:inueniet ꝙ alia oenamentoꝝꝑ ꝓpinquiꝰ ↄditioões
7 pꝛietates affectões q̃s viuens habuit ſignifica⸗
Dinaq; loco albe camiſia ĩu olueret᷑ male mu
lieris:⁊ loco pumeꝛalis caputiũ hzẽet ſub mẽro pẽ
ns:a loco mampuli cyrothecas æpendẽtes:⁊z io/
co ſtole ⁊ caſule coꝛnu ꝛ veſtẽ virideʒ venatoꝛis: ælo
to coꝛone ſertũ x floꝛilv:ꝛ loco eccleſie in qua poni
tur. calicis q ſup eũ ponit᷑ tabernõ⸗ cyphũ plenũ:
⁊ loco ꝓceſſiõis tripudiantiũ ſpectacula: ⁊ loco oꝛã
tiñ 7 cantantiũ canes tcrae ve ola viuẽs plus di⸗
lexit:tũc Aniſto. pᷣdicamẽta in illo nõ fri ſtrarẽtur:
veraciter eſſet coꝛpus illud ꝓpꝛijs et cõuenientibo
ignis ſignatũ. Nunc vo: qꝛ otrariũ accidit oꝛna-

qd alind v illo dicere poterũt celi lanitoꝛes moꝛ/
tuoꝛũ rnageezc ſit beſtia loꝛicata loꝛicis re-
gis.. Ma cha b. vj. te ſit achab malꝰ ĩ armis ali
enis.iij. Re. xxij. Er lup timoꝛe ad ouile fugiẽs oui
um pelle indutꝰouina:qꝛ tm̃ habitu luẽteſt vt ho⸗
mo.: Phik. ij. Mora. G.j. v. ¶ Quo vphenſo nõ pl⸗

ſaluabũt eum veſtimẽta ⁊ oꝛnamẽta ſancta a dãna

tione:qꝙ; iudeos terra ſancta a coꝛruptõe:vel q ſacer
Wꝛtes illoꝝꝑ nadab ⁊abiu:Aeui.x. veſtes ſancte a cõ⸗
buſtiõe. In iudeoꝑ nãq; talmuti᷑ ſcribitur:a ab eiſ
moꝛtuuʒ ⁊ aliqᷓ poꝛtiũcula terre
ſancte terra ſancta poꝛtata aſpſum nõ putreſcet:
Leni.etiã. x. habere pdicti ſacerdotes:qꝛ ignẽ im-

poſuerũt alienũ in altare vi ↄtra vi pᷣceptum:non

obſtati oꝛnamẽtis ſanctis quit indu ebant: igne
diuine vlrõis cõburebant. Bicpdicti qꝛ loco ignis
diuini.i.charitatis veuotõnis ⁊ diuiui amoꝛis:qͥ in
altari coꝛdis ſemꝑ ardere vberet: 7 oĩa opa et ſacri
ficia vo offerẽda inflamare. ignẽ imponut alienuʒ
ſqʒ cupiditatis: carmnalitatis:⁊ hmõi ign
infernalẽ: æ quo in Ps. lvij. Supcecidit ignis 1nõ
viderũt ſolem. nõ obſtãtibo illis ſanctis oꝛnamẽtis
ab igne infernali oburent᷑. Et quidẽ ſatis iuſte:Oi
cut patet ꝑ auctoꝛitatẽ apli Hehᷣ. x. ꝗᷓ habet᷑. E. vj.
xxvij.¶ Secũdo ve wiauiuio expellent? regnum

ta honos Tillicitog traſferũt vſus:qð ſignifica
tum eſt Ran.v. vbi balthaſar rex babyloõꝛis legit in⸗
terfectꝰ æ regno eiectꝰ. vna xe cauſa:qꝛ vaſa quon
dam dinino cultui in tẽplo oꝛdinata ad vſus trãſtu
lit ꝓphbanos. Sic illi q vaſa coꝛdium ſeu aĩa; ſemel
Tæo oꝛdinata ⁊ œdicata in baptiſmo: ⁊ iteꝝ dvo ſtri
ctius cõſecrata applicata:in oꝛdimis clericalis ſeu
religiõis ſuſceptõe ⁊ ꝓfeſſiõe ð regno vei ſũt expellẽ
Di: ſi illa trãſferant ad opa peccati ⁊ ſeruitia dyabo
li. Ergo ſanctificaminiquifertis vaſa dñi. Et ſciat
vnuſcqſq; veſte vas ſuſ poſſidere in ſanctificatõem
zhonoꝛẽ.j.Cheſ.iiij. ¶ Quia ſi magna culpa ſit ca
licem dñi cõſecratũ nõ honoꝛifice cuſtodire:ſ luto⸗
ſa ⁊ fetida in eo ponere a foꝛtioꝛi réne maio⸗ culpa
eſt aĩas xpᷣi ſanguĩe redemptas aſecratas mala vi⸗

ta vxturpare q eſtoĩ luto villioꝛ: luxta illõ Sap̃.xv.

Luto vilioꝛ vita ipius. ercio ꝗꝛ fures ſunt⁊ la
trones bona eccleſie diuidẽda: Sic patʒ nßea.a.
v. eis appꝛopriãtes et qſi furãtes. Et ideo ſiẽ fures

⁊latrones regnũ vi nõ poſſidebũt: Biẽ patʒ ꝑ illũ

qnondã cãcellariũ pariſieñ quo fert ꝙ poſt moꝛ⸗
tem ſuã cnidꝗ apparẽs ſe danatũ aſſeruit inter ali⸗
as cauſas ꝙ theſauros ecclie nõ diſtribuit vt vebu⸗
it pauꝑibo. De talibo eccleſie infidelibo oiſpẽſatoꝛi⸗
bus Bernarõ. ſcribens ad eugeniũ papã:⁊æ cõſide⸗
ratiõe.li.iij.c. vlti.ait. Omiſerãda bonſa talib cre
Ddita paranymphis. quiaſſignata cultui eiꝰ ppꝛio re
tinere queſtuinõ verent᷑nõ amiciꝓfecto ſponſi: ſed
emuli ſunt. In om̃ilo iſtis malis q ex malo ſequũ⸗

rientes Wwmuz e
damnatiõem trahunt: ill
les qui in libꝛis ſuis ſciũt
ciũt:ſic ergo nos poſſum
cifer et angeliſibi cõſent
baradiſoꝛet ſalomon:et
uerunt ſcientiã:et tam
dãnati ſunt. qꝛ licet ped

tamen caruerũt affectus.a ideo

ſed claudicauerũt a ſemitis:in ps.xvij. Ergo nolite

illos ſequi:ſcientes quoniaʒ cla

los ſequimi:x quibu

8 Dicitur

alũ eſſet ſi ſoli damnarẽtin·
nt ian on moiens: Judiẽ. xvj. multos
occidit. Gic iſti peccãtes et ſpiritualitermo⸗
ccleſie væſtruũt: et multos ſ. ecuz ad
os videlicer qui dicunt ta
quid ſit bonuʒ et malũ fa
us. quibus reſponder᷑ ꝙ lu
ientes: et
multialij maioꝛem iſtis ha
errauerũt:⁊ multi illoꝛuz
ẽ habuer̃t intellectus:pede

pꝛimiparentes in

nõ recte ambulant:

udus non imolabi⸗

ſacerdotes in oꝛdine ſuo. O pꝛedicta maloꝛum cle⸗
nicoꝛum damnatio iuſta ſit:vid

xix.et. .iiij xij. O: vᷣo tãraro vel nunq; miſſas ce

bꝛant:nec æο
etatis comuni
tent quo vo a
erũt: Mõ.l.vj.iiij.et.A

Exqu
kanvah

ppꝛopin

ice ⁊ aperte: vix
culpe ſcrupulũ vel pene

Cheꝛyſoſ. de dignitate ſacerdota

indignos eiſdeʒ ſubiacent penis. quibus illi quiin⸗

e. C. xviij. v. et. j.
.

ppꝛopinquãt ipſum tangẽdo et ſoci
onis eiꝰparticipãd o:pꝛiuilegiũ amit
gquare ipſumq; tangere potu
rxiiij. xiij. .
o vVo culpa et pena male oꝛdinatoꝛuʒ ſunt
poſſunt oꝛdinãtes omnem
euadere

dericuluz. quia pm
l:li.ij. qui oꝛdinãt

digne ſunt oꝛdinati. nec excuſant dicentes ſe eox vi

Birüre
in vigi
net ꝙqʒ

ue in geſtis ſanctil

ia apoſtoloꝝ petriet pan

t aaranre diebus
leiunijs et ab
veniam peccatoꝛũ ſuoꝛij a xeo
a quo finaliter reſponſum hab
ſua a vo dimiſſa fuerunt. man
tione excepta:æ
diturꝰ vtrũ bene
miruz iterũ

inẽtijs:

e vel ma
q; videatur q;

beat
plus ſolit

pena digna. cum minoꝛi cura et

ſitione homines ad oꝛduij

lilegitur. que cõti⸗
u petruʒ rogauerit
o inſiſtens quatenꝰ

impetrare dignaret᷑.
uit ꝙ omnia peccata
. um dũutaxat impoſi⸗
qua unp oſterü ranionem eſſer red⸗
e illas impoſuiſſet. ¶ Mec
grauioꝛ ſit culpa magna

diligentia vel inq⸗

es recipere:ad quoꝝ rece⸗

ptionem cura et cuſtodia ſequit᷑ animarũ quam re⸗

8

clperent as cuſtodiã ouium ſi naruz vel rerum wme

ſticarum.

Tegant em̃ oʒam oc

ciſuʒ qui poſuit ar

cham vei ſuper boues recalcitrãtes et laſciuientes.
ij. Reg.vj. Et timeant 7 tinendo caueant ne laſci⸗

uos vel

indignos oꝛdinẽt: ſ

ſuperpoſitũad ruinam eclinet.
lus hec temerarie oꝛdinantiuʒ videns pericula:thi

motheum ah eo
Jero.in pꝛologo
cet oꝛdinatione
eccleſiaſtice diſcipl
ta hoꝛtatur:dicẽs.d
neq; ↄmunicauerispe 1
quaſi diceret. ipſi peccant indign
rum etiam peccatis tu cõmu
eiſdeʒ imponẽdo. Mora xeh
ca oꝛdinandos:

oꝛdinem rei:Act᷑ xj.

N

incẽdit.

ℳ☚

Bnatus

ꝓſus. ꝛmo

Quarto ſic oꝛ

Exemplo p

per quos eccleſie onus

Weatus em pau

epiſcopum oꝛdinatum:quem ſcõm
epiſtole eideʒ directe inſtruit et w
epiſcopatus Dyaconi z omnis
me:inter cetera ſalutis documẽ⸗
anus cito neminiimpoſueris
ccatis alienis.j. Chimothᷣ. v.

eaccedendo. quo/

nicas nimis cito man⸗
aemateria. E. ij. xj. cir
etri qui exponebat illis

nimis curi-

zumo vũ offendit. Secũdo ſubie
ctum ſuũ ſtultũ oſtend

nat? dyab

it. Tercio ꝓximuʒ
olo ĩmltis officijs

Arti. ix.
lxxix.

Exemp.

HVꝛnatus

intendit. Quinto male ſe excuſat. Sexto cõdemna⸗
tur. Septimo vna quã bonã habet oſtendit condi-
tio. Octauo remedia adhibent᷑. Nono ab oĩbus et
ſpecialiter a clero ꝓcul fugat᷑. .
Pꝛimũ tria ondit᷑ exepla. Oꝛio ꝑ h ꝙ ſupꝑpigit.
Scðo ꝑ hocꝙ ſig inimici ſuꝑ caſtꝝ vei poĩt.ercio
qꝛ in pnñtia ſpõſi dona poꝛtat adulteri. ¶ Etum ad
pꝛimũ illi qͥ tamcurioſe ⁊ laſciue ſe oꝛnant.quid ali⸗
ud dicere vel cogitare vel ſaltẽ ſupponere vidẽt᷑:niſi
eus non fecit coꝛpus illud vel membe ita bñ nec
ita pulchꝛe 1 oꝛnate ſicut æbuit. ? ideo ipi illud ſu⸗
perpingere volũt in iniuriã cæi. q; ſicut pictoꝛ nõ pᷣò
teſt ſuperpingere ſuꝑ picturã alterius ſine ipius pᷣiu
dicio opis vepꝛauatõe ⁊ offenſa. Nec quicũq; arti
fer opus alteriꝰſine ipius grauamie coꝛrigere muta
re vel emẽdare.qꝛ in hoc aliũ oſtendit inſufficienteʒ
q; opus ſuũ cælet: ꝓpꝛiũ quaſi ꝑfectiꝰ inducit. Dic
in ꝓpoſito. Vnde Ambꝛo. in hexam eron. li. vj. Be-
les picturã dei o mir ſi vultum tuũ materiali cando
re oblinias ſi acquiſito ruboꝛe ꝑfundas. Illa pictu
ra fallit ⁊ ææcipit: vt nec illi placeat cui placere ceſi⸗
æras:qui intelligit nõ ruũ:ſ alienũ eẽ quo placeas
tui auctoꝛi diſpliceas qui in te videt opus ſui eſſe
eletũ. Mam ſi ſupꝛa artificẽ aliquẽ inducas alterũ
qui opus ſuũ nouis oꝑib obducat. Noõne indigna-
biturille qui opus ſun adulteratũ eſſe cognouerit:
Noli ergo tollere picturã vi ⁊ picturaʒ meretricis
aſſumere: q eſt opꝰ ei adulterare. Graue igit cri-
men eſt vtputes ꝙ meliꝰ te hõ ꝙᷓ œus pingat. Gra/
ue eſt vt ipe deus de te dicat. Non agnoſco coloꝛes
meos in imagine mea:vultũ meũ quẽ ipſe foꝛmaui.
reijcio ergo:qꝛ meũ non eſt:illũ quere quite pinxit.
Hec ille. ¶ Zo aplus.j.Thimoth.ij.ſcribit dicẽs
Sint mulieres in habitu oꝛnato nõ meretricio cuʒ
verecũdia ⁊ ſobꝛietate ſe oꝛnãtes.¶ Etuʒ ad ſecũ⸗
dum et terciũ. Sicut regi diſplicet qui vexilla et ar⸗
ma inimid ſuꝑ caſ ſue veputato cuſtodie ponit ⁊
ſigna regis abijcit.Et ſponſa etiaʒ ſuo diſplicet ma
rito:qñ wona adulteri ſen oꝛnamẽta v bonis ſpon⸗
ſi empta ſuꝑ ſe poꝛtat vt inimicis ſpõſi placeat.qua
fronte auderet vel cuſtos caſtri vel ſpõſa talis ad o
minũ vel maritũ oculos leuare aliquid ab eis petẽ
w. Sicĩ ꝓoſito illis æ quibo dicit Jeroꝰ. in epi
ſto la ad atlethã. Oꝛnatus inqͥt iſte non dñi: vela/
men antichꝛiſti eſt:qua fiducia ad celũ vultꝰ erigit
quos cõditoꝛ non agnoſcit.fruſtra ergo videtur ad
ũ oꝛando oculos leuare:que ei mulier occurrit oꝛ⸗
natu meretricio: Pꝛouer.vij.
¶ Qui quidẽ oꝛnatus nõ ſolũ deum offendit: ß eti⸗
am poꝛtantẽ multipliciter ſtultuʒ oſtendit. ¶ Pꝛi-
mo nãq; talis ſtultus oſtendit᷑ ꝓ tanto ꝙ wmũ pu-
tridã T ruinoſam coꝛpꝑis diligẽtius ⁊ pulchꝛioꝛibus
nitit᷑ adoꝛnare coloꝛib qᷓ; wmũ aĩe:in eternũ dura-
turã nitat᷑ pingere virtutibo. Illa nãq; beret pꝛi-
mo eſſe wmus ſeu templũ oꝛnatũ lumie fidei:colũ⸗
nis foꝛtitudinis: mũdicia tẽperãtie: argento fidei:
auro charitatis. Sic em oꝛnauerunt faciem tẽpli.j.
Alachab.iuij Becũdo caſtrũ bellatoꝝ.qꝛ ſic ca-
ſtrum tale armis æcoꝛat᷑: ita anima virtutibo:qui⸗-
bus vicia expugnat ⁊ aduerſarios vincit. Felix qui
vincit mũdi cupiditatẽ wonatiuũ erogãdo dyaboli
ꝓuerſitatẽ temptatiõih reſiſtẽdo: carnis volupta⸗
tem peccatũ fugiendo. De talinãq; dici poteſti lud
I. Adachab.ij. Dꝛinceps ⁊ clariſſimꝰ magnes ĩ hac
ciuitate ⁊ oꝛnatus.qꝛ vin bellatoꝛes tui.i.virtutes
clypeũ? galeã ſaſpendũt in te ꝓoꝛnatu tuo: Eʒech.
xxvij.¶ Tercio qſi vas ſpecialiter ad ci ſᷣuitiũ xe⸗
putatũ:œ quo Ecci.l.Ouaſi vas aunſolidũ oꝛna-
tum oĩ lapide pᷣcioſo. ¶¶ Quarto quaſi oꝛtus in quo
Teberet eſſe viola ſimplicitatis: roſa patiẽtie:ſolſeqᷣ

Hij.

um ſancte ſocietatis:lignũ wmificatiuũ ꝓ womo fa

cienda.i.paupibus recipiedis:⁊ lignũ fructefeꝑ pꝛo
ipᷣis cibãdis:⁊ lignũ vitis pꝛo ipᷣis potãdis. AMo ta-
lem oꝛnatũ ſcriptura nos hoꝛtat᷑ Ecci.xxix.dicens.
Tranſi hoſpes oꝛna menſaʒ. Ille xo qui ralẽ habʒ
mẽſaʒ:feliciter dicere poteſt illud Eʒech̃̊.xxiij. Mẽ⸗

ſa oꝛnata eſt coꝛã me:⁊ lignũ pᷣcioſuʒ ad redimendũ

captiuos:⁊ linũ ad cooperiendũ nudos:⁊ herbe vir
tuoſe medicinales ad viſitandũ ⁊ ↄfoꝛtandũ infir
mos: 7 mirra ad cõdiendũ moꝛtuos:⁊ lignu ſcientie
7 pꝛudẽtie ad pᷣdicandũ peccatoꝛibo.qꝛ ſic pᷣma ope-
ra ſunt oꝛnamentum actiuoꝑ: ita woctrina eſt oꝛna-
mentũ ſpeculatiuoꝝ:œ quo Ecc̃i.xxj. Oꝛnamentũ
aureuʒ pꝛudẽti wctrina.¶ ¶ Aia vo ſic oꝛnata ſpiri⸗
tualiter ſponſa efficit᷑ vi:v qua Apoc̃ xxj. Vidi ci
uitatẽ ſanctã hieruſalẽ. Et infra. Lanqꝙ ſponſaʒ oꝛ
natã viro ſuo.⁊ v habitu nouitioꝝ.i.ve oꝛnamẽto
gratie ad habitũ ꝓfeſſoꝝ ĩ celo.i.ad oꝛnamentũ glo
rie tranſferret᷑:dicens illuꝰ IJſa.lxj. Gaudens gau⸗/
debo in dño ⁊ exultabit aĩa ſmea in veo meo:qꝛ indu
it me veſtunẽtis ſalutis:et indumẽto iuſticie circũ⸗
ædit me q̃ſi ſponſam væcoꝛatã coꝛona:⁊ qſi ſponſaʒ

oꝛnatã monilib ſuis. & ergo ſtulti ⁊ infelices ſunt

qui oĩa iſta amnimaꝝ oꝛnamẽta in pᷣſenti dimittunt:
in futuro amittẽt ꝓpter oꝛnamentũ vilis panietis
coꝛpis:qui eſt ſicut oꝛnatꝰ arenoſus in ꝑiete: Ecci.
xxij.¶ Becũdo qꝛ meliꝰ⁊ diligẽtius induit ancillã
lI.carnẽ:qᷓ; dñam.i.aĩam.⁊ vas exteriꝰ ꝙᷓ interius. Et
bꝛeuiter oĩa que habet exteriꝰ oꝛnat in oĩ parte in q̃
hoĩm oſtendit᷑ oculis:ſicut in veſtib vmibo in hoꝛ-
tis bene cultis ⁊ quibuſcũq; alijs reb:⁊ ſeipᷣm nudũ
turpẽ dimittit in illa ꝓte in q̃ vei ⁊ angeloꝝ⁊ ommni

um ſanctoꝝ oſtendit᷑ aſpectib. Quis iſt maxunaʒ
non diceret ſtulticiã: ſiquis em̃ diceret ſe fuiſſe in pa

tria in qua tãſtultã vidit gentẽ q; meliꝰ oꝛnabãtur
ancille ꝙᷓ dñe:⁊ plus oꝛnabãt ⁊ plus honoꝛis cæfe⸗
rebant imagini cuiuſcunq; ſancti q; vi.⁊ ' ppls me

lius ſe oꝛnabat ex ꝑte illa in qua vebuita paucis vi⸗

eri ⁊ a miſeris ꝓſonis:qᷓ ex parte illa in qua vebuit
a multis ⁊ a nobilib videri. In qua etiã hoĩes om⸗
nia oꝛnabant ⁊ appciabant᷑ niſi ſeipos.Et ꝙ in oĩbo
reb ſuis ſeipſos minoꝛs reputabat valoꝛis quis ei
crederet:? Et tñ hanc fatuitatẽ e homibus hui? ſe/
culi credi opoꝛtet vbicũq; fuerit narrata. ¶ Qõ er
go e quodã phᷣo ve væo et curia ſua in hoccaſu dici
poteſt. qꝛ ſicut ille faciẽ regis cũ quo comedebat cõ-
tempſiſſe legit᷑ in ißam ſpuendo:pꝛo quo cũ familia
ipᷣm male tractare voluiſſet.ſinite inqt rex: qꝛ phᷣus
cum ſit nõ eſt pꝛeſumenduʒ q; bhocmagna ſine cauſa
fecerit. Sve cauſa ergo requiſitꝰ reſpõdit.qꝛ cum om
nia circa euʒ eſſent pulcherrime oꝛnata:⁊ facies ſua
ſola turpis eſſet: ſputũ omma coꝛpoꝛis purgamẽ
ta ſint potiꝰ in turpi qᷓ in pulchꝛo loco ꝓijciẽda:vbi
locus talis poterit inueniri:nõ inuemiens:faciem ſu
am reputaui tanꝙ; locũ turpioꝛem cõſpuendã. Sic
cus ⁊ angeli videntes aiam ommbus rebus vilio⸗
rem minus oꝛnatã ipam potius reputab unt ⁊ iu⸗
dicabũt eſſe cõremnendã ⁊ cõodemnadam: qñn cõtra
eos ꝓferet᷑ ſentẽtia que ſpecialiter in ſcriptis cõtra
eos redacta eſt: Math.xxiij. Ve inquit vobis ſcribe
⁊lphariſei qui mũdatis qð paret hominibo: interiꝰ
autem eſtis pleni omni ſpurcicia. Tunc em̃ pcipita
buntur in abyſſum inferni:ſiẽ illa pᷣcipitata fuit ve⸗
oꝛſum v qua ſcribitur.uiij. Reg. ix. Yeſabel depin⸗
xit oculos ſuos ſtibio:⁊ oꝛnauit capũt ſuũ.æ qua ſe
quitur pꝛincipis iehu ſententia dicentis. Pꝛecipite
eam deoꝛſum:⁊ pᷣcipitauerũt eaʒ¶ Seo beu rex ii
mue ? populus ſuus audientes vei vindictas futu⸗
ras induerũt ſe ſaccis. Sic nãq; dicitur v eis Yone
iij. Crediderunt viri niniue in dñm.⁊ pᷣdicauerunt

lumſookisuihin mecid auttar
muni halan ſitnoouibe
cetantoſtentatioem: ,hoet
morrvoxannas pottaren auben
7pꝛo mlamoteſi cis penllentn
otmamita monllĩ vopin ſupbi⸗

chlel.vi.

Utiii. Pechecſolain eis ſtiniquitne

imotenplu lmn grino incendu
nialeignez tenpla incenduturm
Fitualeignem upbigpparat'ten
nimalu Ptergd Jero inll dn
Ttaliomatu loques. dicit geſt
tum libidinuz: umpudice mentis
go ige acenetes oquẽ dammna
vbasomibus mdebüͦt ſicutp⸗
Oj.liij ta in poſito. ¶ Et ſia
lio coꝛnute ſiutotz tom plegea
lan wiridebit wdamnog omua
(herleus aute aulle hochtzin f
ſiirupcspaupiezteaiſſe dicatun
Hölurslegesadhoc Cry.
uinahocplani eſt Ero n wbiſict
nu euſtent ni ant munere etme
topoſt Bidas amnnpctafudat⸗
tetcins:r cöteſtatiſunt diin eis
ocallentih rinu aut mulieri dbe
r unlllusccagent Itad 3
2 vwmimi babetqſi bonis connn

vel oſaentia ſeu .
ie ſt
baumnſuntaonnede 4

ornatuſapbo achſuntd
e⸗ capitab Adene, Thetito 1

usgliguonignee
GGtrwtnkteiöann
unclſchnann

artanur geuſpi l gii
emell 1dllgitiugngiutanali
Lolam? otten /jlinenin Et
habet nenomathoj Paorteinq
alsſiatinpeſtiwwmntvinhor⸗
golhuſchczalioreterſtißnnuci
nillagteinij irangeorzonnn
hcit aſpegi. Qussiſiͤnaring;
lca ſigviseni dicerttſefulſteinpe
lti iditentigy nelbomghnn
Pplusomnpbitzolnshononant⸗
Uinſcunq ſoncigjan plene
preillain nn muta ancoft⸗
niserpent luuſter di
1 nen Jn quneni alioon⸗
guhant iliſas Et nein
Honoſepllabet halanolllrel
catuntate whomibus hud ſ⸗
vicigzfneritnantarg.

otanuſiainbocenſidid Snn⸗

1cetegiscignocomeccharch⸗
aceregischggoronnegedekce
nſpuengd groenochfnt

Exemp.

Arti.iij.
vj.

Art᷑.iiij.
vij.

Dꝛnatus

leiumiuʒ⁊ veſtiti ſunt ſaccis a maioꝛe vſq; ad min o⸗
rem. Populus vo pᷣianꝰmultas in ſe vindictas exꝑ

tus:multoq; maioꝛes audiens furxuras:induit᷑ ſup⸗

fluis 2 curioſis.ideo viri niniuite ſurgent in iudicio
cotra generatoem iſtã z demnabũt eaz: Albdath. xij.

et Tuẽ xj. ¶ Tercio qꝛ gandent xæ veſtitv⸗ oꝛnamẽé

tis: ꝑ que ꝓpter que ad patibuliũ ducunt᷑ inferni:2
capillatura in capite p quã ad modũ abſalois il-

luc ſuſpendent᷑:quã ↄtra moꝛẽ ommiũ pugiiũ ad ſuꝗ

cofuſionẽ ⁊ interemptõeʒ nutriut ꝓplongãt. Cere⸗
ri nãq; pugiles cñ aduerlarijs cõflicturi: capillatu⸗
raʒ auferũt ne illa teneant᷑⸗ vincant᷑. Chꝛiliiani vo
ſolo noĩe milites ⁊ militiſſe ↄtra aduerſarios potẽ⸗

tiſſimos mundũ:carnẽ: ⁊ dyabolũ cõflictuni:ſue ſa⸗

ꝓlongant: nealiquo modo euadant. Et qn cœ ꝓpꝛio
illã groſtlam z longã ſicut optãt habereno Pamnt⸗
vt ex illis coꝛnua faciãt. in quibo niti vident vt dya
bolo aſſimilent᷑:qui cuʒ coꝛnibo epingitur: ab alis
viuis vel moꝛtuis crines mutuo aceipiũt. Sicut ac
cidit paniſius cuidaʒ vetule que pᷣſcindẽs foꝛmoſos
crines cuiuſda iuuẽcule moꝛtue.que ſicut ipſa moꝛ⸗

tuam ſpoliauit: in medio ciuitatis tꝑe ꝓceſſiõis per

ſimiã ſpoliata fuit:quos quidẽ cnines ad ſuperbam

poꝛtant oſtentatiõem: amoꝛe dyaboli que tales
moꝛtuoꝝ crines poꝛtare nõ auderent ad penitentiã

peο αamoꝛe ſi eis in penitentiaʒ iunctũ fuerit:q̃

oꝛmamẽta monilis ſuoꝝ in ſuꝑbiam poſuerũt: Eze

chiel. vij.
¶Mechec ſola in eis eſt iniquitas:F etiam ꝓximuʒz
imo templũ wi in ximo incendut qꝛ ſicut p mate⸗
nialẽ igneʒ templa incendũtur materialia. ita ꝑ ſpi
ritualẽ ignem ſuꝑbi apparattempla incẽdunt ſpi-
nitualia. ꝗpter qð JYero.in li.de viduitate ſeruanda
tali oꝛnatu loquẽs.icit ꝙ eſt ignis iuuenũ fomẽ
tum libidinuʒ:impudice mentis liudiciũ. Sicut er⸗
go ignẽ accendẽtes ꝑ quẽ damnaſ equũtur coꝛꝑalia
dãnis om̃ibus rñdebũt:ſi lcut ptʒ ꝑ legẽ allegatazʒ
O. vj. liiij.ita in ꝓpoſito. ¶ Et ſicut dñs vel dna bo
uis coꝛnute:ſicut ptʒ tam ꝑ legẽ ciuilẽ ꝙᷓ etiam p le⸗
gem virũdebit æ damno p coꝛnua bouis ſui illato
¶ Per legẽ autẽ ciuilẽ hoc ptʒ in. ff. veteri. li. ix. ti.j.
ſi qdrupes pauꝑieʒ feciſſe dicatur.lj.S. cuʒ arietes.
Mõ plures leges ad hoc. C. j. xvi. ¶ De lege etiã di⸗
uina hoc planũ eſt Exo.xxj. vbiſic dici᷑. Si bos coꝛ
nu ꝓꝑcuſſerit virũ aut mulierẽ et moꝛtui fuerint.Et
cite poſt. Si bos coꝛnupeta futat ab heri nudiuſ⸗
tereins:⁊ cõteſtati ſunt vñm eius.nec recluſerit euʒ:
occidentq; viru ant mulierẽ:⁊ bos lapidibo obꝛuet
dñm illius occident. Ita aĩa que ĩ muliere coꝛnu⸗
ta vminiũ habet q̃ſi bouis coꝛnupete:poſtꝙ; ratio
vel ↄſcientia ſeu pᷣdicatoꝛ cõteſtari fuerint eam il
la coꝛnua ſunt aunijs damnoſa ꝓ quocũq; Pillã occi-
ſo:ſpũaliter occiditur ⁊ moꝛti eterne aBliarg⸗ coꝛ
nu üllud faciebat beliũ aduerſus ſanctos: dani. vij.
In qua moꝛte teſte eo Jſa. iij. Becalua bit wmin⸗
verticẽ filiaꝑ ſyon:⁊ crineʒ eaꝑ venudabit. Siẽ ptz

S.in exemplo ⁊æ vetula ꝑiſrẽſi in ſecũda regula. In
die illa auferet oñs oꝛnamentũ calciamentoꝝ er lu

nulas: toꝛques:⁊ monilia: gẽmas in fronte:2mu
tatoꝛia: ⁊ pallia: lintheamina acus:2 ſpecula.Et
eritꝙ ſuaui odoꝛe fetoꝛ: ⁊ ꝓ ʒona funiculus: ꝓ cri-
ſpanti crine caluitiũ:⁊ ꝓ faſcia pectoꝛali ciliciñ.
¶Intenim vo ꝙ tales Imultis officijs dyabolo ſer
niunt Puimo nãq; ſunt dyab olivenatoꝛes qͥ cuʒ
oꝛnatu ſuꝑbo q̃ſi cũ rhetibo aĩas capiũt:⁊ eiꝰbubo⸗
nes capita ha bentes groſſa 1 paru æ ſenſu: cuʒ qui
bus aliquoriẽs volucres cellinuoluut. ¶ Bunt ſe⸗
cundo rcfoꝛberes. q quaſið antiquis pãnis nonos
fingũt:⁊ i turpibo pulchꝛos:dũ antiquas vetulas

wvij..

turpes nitũturiunẽculas pulchꝛas pingere ⁊ fin⸗

gere. In quo caſu venditoꝛib ouiũ aſſimilant᷑ cor⸗

ruptaꝝ.qꝛ ſicut illi dicũtur oculos illaruʒ ſanguine

epingere æcoloꝛare vt recentes appareãt. Sic in

Poſito. Bunt tercio aucupes dyaboli. qꝛ ſic au⸗ Exemp.

