Ecci.xxxij. Eyemplo oĩm aĩalium q̃ ve nocte vel ĩtẽ
engeitoldet aliũde vexata querũt latibula ira nos
tibula pacifice ↄſcientie.Sed heu eſt x mulnis ſiẽ
cæ habente tediũ in vmo ꝓpria.ſicut etiã de mimis
qui lautiꝰhit in alijs wmibo. Ira iſtihabent tediũ
intra.iõ querũt ſolacia extra in vanis.⁊ ẽ e eis ſicut

hoĩe habente turpem faciẽ.ideo nõ libẽter reſpi⸗

cit ſpeculũ ne ↄtriſtet᷑: ⁊ ſpaliter qñ multuʒ appetit
eſſe pulcer. Pꝛopter talia em noluerũt intelligere vt
bene agerent. ¶ Quarto h̊ vtilitas apparet ex ſpũa
li electatõne vqͥ ſupꝛa.e.c.iiij.que ẽ maiꝰbonum qᷓ
habere totũ mũduʒ Rhe illa.qꝛ ſi hr̃et hõ om̃es diui⸗
tias delicias ⁊ honoꝛes munduæ hret vermem illuʒ.
yſa.vlti.triſticiã vicʒ:quid ſibi va lerent eſſent oĩa ei

xxj.

yxij.

quaſi nihil.Ponamꝰduos ante mẽtis ocłos.quoꝛuzʒ

vnꝰhẽat pᷣdicta:vicʒ diuitias:⁊c.cum ↄtinuo ↄſcien
tie remoꝛſu:Alius vᷣo nihil illoꝝ hẽat:niſi ſuſtenta⸗
tionẽ paruã:quẽ diceremꝰditioꝛeʒ.⁊ magis foꝛtuna
tuʒ:credo Tagike dicerẽt ſcõm. ⁊ bene ſcioſ ego
mallẽ hr̃e foꝛtunã ſecundi.Ergo magna eſt vtilitas
bone aſcie.que plꝰvalet qᷓ torus mundꝰ:etiaʒ in vita
iſta:pᷣter illð ad qð ↄuc:eternũ.ſ.gaudiũ:cuiꝰ ẽ arꝛa:
qꝛ ſicut arꝛa pᷣcedit plenã ſolutõeʒ:ita bona oſciẽtia
ſolutõeʒ mercedis eterne. ¶ Quinto hec vtilitas eſt
lumẽ qð poſuit in medio wmꝰaĩe noſtre.Sve quo
in pſal.iiij.Signatũ eſt ſuꝑ nos lumen vultꝰtui.
Iſte articulłꝰinfert quartũ. Ex hoc em̃ ꝙ tanta ?
oſcientie bone vtilitas ſequi dʒ ꝙ diligẽter cuſtodi⸗
atur. Sicut.n. habens caſtruʒ væfendere diligenter
ↄſiderat ne inimici ſint in caſtro:⁊ ꝓdat᷑ cum caſtro:
H ↄſcia hʒ caſtrum illud vefendere.œ qͥ. A xxiij.xij.ſi
cut pʒ ſupꝛa.e.c.xvj.⁊c. Pꝛouer.iiij.Om̃i cuſtodia ſeꝛ
ua coꝛ tuum:qm ab ipſo moꝛs⁊ vita ꝓcedunt.
Et quia oppoſita iuxta ſe poſira magis aparent:
male ↄſcie et damnũ ⁊ ꝑiculum iuyta bone ↄſciennie
vtilitatẽ ponat᷑:vt magis appareat ⁊ plus vitet᷑. Cir
ca qð eſt ſciendũ:ꝙ ↄſcientia vocat᷑ mala duobs mo⸗
dis:vel quia ſimpliciter ẽ ↄtra id qð agit᷑ remoꝛdẽs
7dicens. Gicut dicimꝰqñ hõ facit mamſfeſtã iniu
riã:ꝙ cuʒ de mala ↄſda hoc facit/vel qñ illud qoagi⸗
tur ẽ maluʒ vſe:h̊ ↄſcia erꝛoꝛe vel ↄſuetudine peccã-
di abſoꝛpta nõ remurmerat ſiẽ nec repᷣhẽdit iudeos
crucifigẽtes xpᷣm nec adhuc eos vel ſaracenos repꝛe-
hendit cæ eoꝝ infidelitate.¶ Pꝛima eſt magis pena
lis.qꝛ ſic pᷣdictũ eſt nõ ẽ oblectamentũ ſuꝑ coꝛd gau
diũ:ita nec afflictio ad iſtã.qꝛ tempeſtates ⁊ frigoꝛa
aliqñ põt fugere:et inimicos ⁊ latrones:⁊ infirmita⸗
tes aliqñ põt mittigare:vel ſi ſint in vno loco lu.
gere in aliũ. Cõſciaʒ vo ſuã nullo mõ poteſt fugere:
qꝛ ẽ exploꝛatoꝛ ey ꝑte viſuꝑ nos poſlt 4 vbiq; ĩ cam
pumſet lectumſ⁊ om̃eʒ locum nos ſequit᷑:et oĩa facta
nr̃a reuelat coꝛam o nos accuſando. IJnimici eꝛgo
hominis wmeſtici eius: AMichee. vij. ſupple maxim.
Norta.P.iiij. xvij. ¶ Bcoa vo eſt magis piculoſa:
quia infirmitas que minꝰpcipitur ẽ ꝑiculoſioꝛ ſicut

xxiiij.

Arꝰ.vj.

xxvj.

Lonſuetudo

patet a oſtemate. YJlli zqui multa mala ſub colo

re legis vel neceſſitatis vel falſaꝝ excuſat ionũ faci⸗
unt:⁊ aliens bona occupãt:dicẽdo/nõ habemꝰ ↄſciẽ
tiam æ h:et ſi eis peccatũ illoꝝ ondat᷑:rñdent vnuſ-
quiſq; iudicabit ſm ↄſciam ꝗꝓpnaʒ. Exqᷣ Econſcien⸗
tia no repᷣhendit nos vhᷣ:nuq; ꝑ illam in H facto iu⸗
dica bimur. Sʒ ſi h̊ eſſet verũ:nunq; infideles iudica
rent᷑ ve infidelitate ſua:nec v xpᷣi crucifixione. Sʒ il
licarentes remoꝛſu ↄſcie nõ camerunt pctõ. Ita nec
iſti. In quoꝝ ꝑſona loquit᷑ paulus dicẽs:nihil mihi
aſciũs ſum:̊ non in h inſtificatꝰſum:nec valer q di⸗
cuntaſcia nõ indicat me eſſe culpabilẽ: ̊ indicat me
nõ eſſe culpabilẽ.qꝛ hoc iudiciũ erꝛoneũ eſt ⁊ ideo a

iudice ſuꝑioꝛe.ſ.vo repꝛobabit᷑.ſicut aliqñ in mmw

accidit ꝙ indiciũ inferioꝛis iudicic a ſuꝑloꝛe repꝛo/
batur. In curia vi nõ allocabit᷑ iudiciũ ↄſcie:niſi
regulat᷑e æ hac verũ dicũt ꝙ vnuſquiſq; iudicabi/
tur ſᷣm ↄaſciam ſuã:ſicut pʒ ſepn.eeciif nõ ſolũ cõ⸗
ſcientias illas qs ſciũt facere largas qn volũt/⁊ ſtri-
ctas quãdo volunt:ſicut leges ſuas:Gixut pʒ.AM xij.
xxxviij.etxlijj. ñs
Erq tãtũ ẽ ꝑiculũ male aſcie:neceſſario ad iſtũ ar.
ticnlũ ſeqit ſextꝰ:vicʒ diligẽter coꝛrigat᷑: vt peri
culũ euitet᷑. Sictũ eſt ſupꝛa q ↄſcia eſt liber. liby au

tem coꝛruptũ neceſſe ẽ coꝛrigere ad libꝝ verum. Siẽc

libꝑꝝ cõſcientie:ad libꝝ generationis ihu xpᷣi:Mat.j.
IYhr innemes vnã paginã v humilitate. panc inſere
in libꝛo tuo ſi ibi veficiat. Ad hoc em̃ hoꝛtat᷑ vbi ait
diſcite a me:qꝛ mitis ſum ⁊ humi.c. SRic xæ pagina
mũdicie ⁊ canitetis.Et ſic in omibo coꝛrige li ꝑtuũ

bᷣm Terngler 4 tibi in monte monſtratũ eſt: Exodð.
iſti ſcriptoꝛes volẽtes hr̃e occupatöem

xxv.Et ſicut toem
poꝛtant ſcedulas manu ꝓpria ſeiptas:⁊ cuiſcriptu⸗
ra placet admittit᷑? introducit.Alij vo expellũtur.
Bic ibi qñ libri aperient᷑: nullus recipetur niſi fue⸗
rit coꝛrectus ſᷣm üllð exemplar in monte. Sʒ qͥ vult
libꝝ coꝛrigere:nõ põt faciliter trãſcurꝛere. balliuꝰ 4
vult wmuũ ſcrutari ſi ſit ibi fur vł furtũ:nõ oſiderat
wmũ leuiter in ſupficie:ſ̊ om̃s angulos: R tales an
gulos qrũt. Yta væbemꝰſcrutaꝛi pctã in⸗
mũdetet comigat᷑. Sʒ heu difficile coꝛrigit᷑: Ecẽs.j.
Et cã eſt.qꝛ auerſi ſunt ab exemplani iſto.⁊ qꝛ ad lu⸗
men gr̃e oculos nõ aperiũt.qͥs educeret miſerũ œ la⸗

cu:qͥ nollet manũ extendere:vel dare elynam paupe

ri:q nec manum.nec ſcutellã poꝛrigeret cum poſſet.

Vnſuetudinum. dꝛi

mo ponenda ẽ generalis diſtinctio:oñden
do.qꝙ quedã re Pſeer pꝑſonã pꝛiuatã/ſeu reʒ
wvmeſticã:queda vo rẽpu
Pcdo oñdetur q̃ ſit natura ↄſuetudinio q reſpicit p/

uatã pſonã ꝙᷓtum ad inclinatõeʒ quã facit in opan-

te:et quõ omia facit leuia:ſiue in bono ſiuein malo.
Tercio quãta ſit vniliras bone ↄſuetudinis pꝛiuate
MQuarto qnti piculi ſit ↄſuetudo mala puata. Quĩ
to quõ aliqᷣ in factis ſuis noĩe ↄſuetudinis abutũtur
circꝗ alioꝝ regimẽ/ſeu rempublicã. Sexto ponenda
eſt illoꝝ excuſatio cum repꝛobatõne. SBeptimo illo⸗
rum periculum ? pena.

tum ad primuʒ: ↄſuetudinem pꝛiuatam voco.

quã quis in moꝛibo ꝓprijs ſiue bonis ſiue malis exer

cet. Conſuetudinẽ vᷣo publicam:q̃ multitudineʒ re⸗

ſpicit. quã exercet quis in regimine vel wminio ſuo.
que nõ ſolum ſeipſos:̊ alios tangit.

Pꝛime auũt aſuetuqinis natura eſt/ hoĩem inclina
re adid qð væ aſuetudine agit: vt plus agat.facit eti⸗
am opa videri leuia clectabilia: qᷓ an ↄſuetudinẽ

videbant᷑ grauia 7 tedioſa:tam in boni
malis. . in b.
bus. Scdo in malis. Cercio reddet᷑ cã vtriuſq;. In

s opibo: qꝙ; in

cla. ad H p

licaʒ:ſeu multitudinem.

eimo ꝙ ponat exemplũ ad p̊ in bonis opi

T viij.

bonis pʒ:qñ quis incipit ieinnare vel religioſe viue⸗

re:videt graue:qd tñ ↄſuetudine fit leue. Vñqdam Exemp.

ſanctiſſimo epo narꝛãte didici: quidaʒ in pria ſua
mayimꝰcomeſtoꝛ in bello captusa din incarceratus
vbi nõ habuit niſi paruã panis quantitatẽ in mẽſu⸗
ra ⁊ pondere:hic poſtea a carcere liberatus: optime
ſciuit ieiunare:⁊ ſobꝛie comedere:qð antea Befetant⸗
qꝛ vſum nõ habuit taliũ armoꝝ.
idem apparet.qꝛ pctm̃ qð in princi vel anteq; cõſue⸗
tudine introducat᷑:multũ no ſolũ aſciam ⁊ etiã cogi
tationẽ grauat:ↄſuetndine fit leue. Et ẽ detalibo ſic
his qͥ ſunt ꝓe wmũ tenebꝛoſaʒ 1 obſcurã:hõ qui
ſtat extra ⁊ viſuʒ ad interioꝛa dirigit:nihil videt miſi
renebꝛas in pmo aſpectu:lʒ foꝛte nõ ſit totaliter tene
bꝛoſa: ̊ hñs lumẽ paruũ ad mixtũ ſ̊ ſi wmũ introle
rit: ⁊ ibi din moꝛatns fuerit:multa videt: ⁊ nõ videt᷑
ei wmita tenebꝛoſa:ſicut videbatur dũ fuit extra.
Ita illi q ſunt extra ſocietatẽ maloꝝ/vel curia ⁊ con
lilia tꝛannoꝑ:vel artẽ: ſtatũ lucroꝝ piculoſoꝑ:ſiẽ
aduocatoꝝ aſeſſoꝝ/ↄſpiratoꝝ et hmõi: duʒ ſt extra
ſocietatẽ illã eos iũdicant/totũ tenebꝛoſum reputã⸗
tes ſtatũ illoꝝ:dicentes:ipſi non pñt ſaluare alas ſu⸗
as.ſicut pʒ ex factis ſuis.Eoꝝ etiã vitam abhoꝛent/
olcentes:nõ video/quõ poterunt coꝛã veo rñdere de
his que faciũt.et ſi ᷣ facerẽ:moꝛs mihr eſſet. Sed cñ
illoꝝ ſocietatẽ intrauerint:⁊ꝑ tpᷣs ibi moꝛatifuerit:
multo clarius er expediret ꝙ viderẽt:nouas
cautelas ⁊ malicias ⁊ falſitates inueniendo:a⸗ vita ʒ
illã vſq; ad celũ ↄmendãdo.Et ſic Daul ꝓphetat in
ler Pleras er ſicaſuetudo grania vel leuiaſvel non
ſenſibilia facit Viñ berñ x ↄſideratõne li.j.c.iij.qð
tibi primo videbit᷑ impoꝛtabile:pceſſu tꝑis ſi aſſue-
ſcas nõ indicabis axeo graue.paulopoſt ⁊ leue ſenti⸗
es paulopoſt:etiã ⁊ velectabit Ad idem Auguſti.in
ench.c.lxxxij.peccata qᷓuis magna ⁊ hoꝛrenda cuʒ in
ↄſuetudinẽ venerint:ꝑua aut nulla eẽ credunt᷑:adeo
vt nõ ſolũ occultanda:verũetiã p̃dicanda diffaman
daq; videant᷑. ¶ Cauſa vtriuſq; ẽ qꝛ ↄſuetudo eſtal
tera natura.qꝛ qdðᷣammodo alterat naturã. ꝙ pʒ per
B qo phs ſcnibit Alexandro in ſecretis ſecretoꝛũ/xæ
muliere nutrita veneno ſerpẽtino mixto cũ alijs ci⸗
barijs. que intantũ mutata ⁊ alterata fuit q; natura
ſua facta fuit q̃ſiſerpentina.ſic hoĩes ↄſuetudinema
la nutriti veneno pcti:hñt naturã ſuã ita mutatam:
qſi peccare eẽt eis naturale. Sic etiaʒ bonis moꝛibi
aſſueti:bonos moꝛes/qſi naturales hñt. Et iõ vtro⸗
biq; reddit oꝑationẽ facilẽ qᷓ in pꝛincipio fuit guis.
Sitc arboꝛ ad vnã ptem diei inclinata:in pnocũ dif⸗
ficultate ad aliã inclinar.ſ̊ cũ diu in illa mclinatiõe
q fuit ita difficilis in pᷣn ſteterit:ita faciliter ſtat ibi
ſic fecit pꝛiꝰin alia inclinatõe.ſic in moꝛib. Mõ. Y. j.
uij. 5̊ᷣ ve hoĩb in bono ſiue in malo /ſic we aui⸗
bus pᷣdalibo qͥ pꝰaſſuefactõʒ/faciliter veniũt ad ma
nũ.ſic pʒ de accipitrel⁊ falcone/ et hmõi. Ita bon?et
malꝰad manũ dei ⁊ dyaboli. Patʒ q aluetudo in⸗
e guati natura:⁊ facit omnia leuia.
„

artiꝰpʒ rõ tercij artichi: qꝛ „ ↄſuetndo fac̃ Arꝰ.iij.
V

leuiter oꝑari pʒ ꝙ talis ↄſuetudo ẽ valde vtilis volẽ

In malis etiam ij

*

iij.

iiij.

V.

vj.

ti bona opani:X dimittẽ mala.̊ ptʒ ꝑ ulud qð fert᷑ le vij.

geſtis ſcti berñ ꝙ viq; cũ quendã peccatoꝛẽ ſtatĩ c Exemp.

uerterenõ poſſz:qꝛ nobilis erat ⁊ potẽs ⁊ etiã malis
æxdit eſſet:rogauit eũ:ſi nollet pacẽ facẽ cũ deo ſim⸗
pliciter a pctõ ceſſando
ret. ⁊ ipſo querente qͥd eſſet treugã cum vo accipere.
Ait berñ: Abſtineas a peccato ad tempꝰ ⁊ querẽti ꝑ
quantũ tpᷣs: Reſpondit: pamoꝛe wi/quixot fecit et
ſuſtinuit ꝙ te:abſtineas per tres dies.qð cum feciſſet
RKogauit ꝙ irerum tot diebus abſtineret Oamore
lancte marie.qð cum feciſet. Yteꝑ idem rogauit ſi⸗
gillatun ꝓ amoꝛealiquoꝝ ſanctoꝝ: quibo erat ſpecia

ſaltẽ trengã cũ o accie

. ſu
alinctrabit⸗n ſoli 6dal
urnimihm nin Erhe
lefnnt thotemults inallisher V
4d damnatöez trabit ganotpetäznn
liss doboſd ſchſo laat. Vn b Bn
iij gvot dinaulsnolefrrntatönisal
ſiot nncxlod mor ligatu.Qnen
Otllgotvni onvli od iſti cathenaz 7
Niptentaetapat a ſſenr cogtnte
tligfaceremoia Anuteler loll ople
lumonulo::foneqyoad infemüdoartg
it. Et audeter iactat dicens illud os a
Nöparcüpleniſuntmengiiriqzwemalia
ſoaln vpenssſisſeigctat Bzqlſtefun
Uemcineoſümab difficleumpik ſtarin
dendcrlingneclacio.ſ afeftonezſann

nüteinfactencoſaibit Aug ian Aath

Aaiſtäinanit ſtemaini guddiperch
m uin gnſtiiſinalnee
edz ſenſi Terausfneti.Qun
tnin dfceniöwunnsumfent Pann

naamn nan Prinapiofa
1

1moꝛloreceng fach Curat vulneragt

Nntn cidiflalltiteſnant rreſisn

putifaalit nuant z ai
rcuat Mugant g aut ſicreſiſt
rhihr auinilliſhnnn
geſarg ſffl lliaſucch

bammoco alteut natri ,

Raundroin ſaeni ſq ctoti
peneno ſerpitino mino i gliſs a⸗
Itu mutata zalterata fuit ynatur

ſerpentina ſichoies ſnetudineme
opai hit natur ſus itta mutatam:
S naturale Gicctiaz bonis mond
ores qſinaturales hit. Etlo vo⸗
tione facliq in prinapiofuitnis
nägtem dieiinclinatuinpn chol⸗
Sinclinat Hci duuinlllainclingtuͤr
lisinpn ſtatentita faalite ſttii
liainclinatoe ſicin monb Ni )

bolvin bono iein malo ie Nall⸗/ n

aſſocſactz valitn mmniͤtaon⸗
Gintrtln atni zunnn
deir djsbol. Pet MNe⸗

tuent unmu lii ncoft i

oͦtmainic e ⸗

, ,Metudot yrllis voli
tin ſen lgofir n

imirtemnala 5

B is ttiä malls
rnobiloerit /hotib et i
ntlle nchua i⸗
6o ltenrugsch oe
cſance nngi n do cchen

e1Rograne pallopoſtzleneſenti
minnniit Blim hmdſiß

Deccata nismacna 2hOtfendi
cnerintpua n llluegaimnkain
ltanda reruciipieni, difamn
Cauſa prnuſze ge ſuetdoetgl

ĩcuends veclate iatic.

Exemp.

Tonſuetudo

lius affectus ꝙ cũ ꝑ plures dies ſic feciſſʒ:Ait berñ.
ammodo nõ treugã:ſed pacẽ cum xo faciaʒ. qͥa leue
eſt mihia peccato abſtinere.nec mirũ:cũ in omi reſi
ſtẽtia augmentet᷑ ſibi gra. Qui gᷣcuʒ minoꝛi gra po⸗
tuit prime temptatõni reſiſtere:cũ maioꝛi poterit ſe
cunde.⁊ adhuc cũ maioꝛi tercie.Et ſic veinceps. Pʒ
̊ quãte vtilitatis ſit cõſuetudo in bonis opibo berñ.
1.. de oſideratõne: pcedenti vevmbꝛa ad ſolẽ:ð ocio
ad laboꝛẽ.graue cernit᷑ ome quod incipit ſ poſtq; ab
alijs diſſueſcereſz ad illa aſſueſcere ceperit:vſus tol⸗
lit difficultatem:inuenitq; facile eſſe qð putauit im-
poſſibile. Vide.P.vij. xxxvij.
Et qꝛ oppoſita iuxta ſe poſita magis apaꝛẽt. Ju⸗
rta iſtũ articuluʒ immediate ponat᷑ articulꝰ qᷓrtꝰ:vt
manifeſtiꝰvideat᷑ quãti periculi ſit ↄoſuetudo in ma⸗
lis oꝑibo peecatoꝝ.¶ Hoc aũt periculũ pʒ ex tribus
ſcʒ Ex periculoſo caſu huiꝰpeccati.Scðdo ex difficul
tate reſurgendi.Tercio ex ꝓnitate recidiuandi.
Pꝛimꝰcaſus ↄſuetudinarij peccati j eſt ꝑiculoſus
valde ꝓpter tria. Pꝛimo ꝓpter naturã ſuꝗ in ſe.quia
ſuetudo facit moꝛtale qð eſt de ſe ſemel factũ venia
e.ſicut pʒ v ebrietate/ diſ.xxv.c.vnũ oꝛarium. S. Als
ea vemũ.Gcdo:qꝛ ve vno pctõ trahit ad aliud: et de
minoꝛi adim aioꝛa pctã ſiẽ q᷑ minoꝛi furto.ſ.gaꝛbaꝛũ
7 gallinaꝝlad maioꝛa.⁊ e foꝛnicatõnelad adulteri⸗
um.ſicut pʒ.A.iij.xiiij. æinde ad vſuras ⁊ heredita⸗
tis venditõeʒ:⁊ ad maxima incõuenientia ⁊ ↄfuſio⸗
nes.qꝛ antiquũ peccatũ facit nouã ↄſuetudinẽ.vlti⸗
mo vo ad furcas inferni.Et ſic teſte.b.Grego. Pec⸗
catum qð ſtatim ꝑ pniam non veletur:ſuo pondere
ad aliud trahit.⁊ nõ ſolũ ad aliud pctm̃:̊ ad furcas
trahit inferni. Nota.C. xvj.xx. Et. P. v.ix. Tercio:
qꝛ foꝛtit᷑ vrpote multis vinculis peccatoꝛem ligat⁊
ad damnatõeʒ trabit.qꝛ quot pctã ↄmittit:tot vĩcu
lis a dyabolo ⁊ ſeipſo ligat᷑. Vñn.b.Greg.Adoꝝ.lib.
iiij.quot vinculis male freqntatõnis aſtringit᷑:qua⸗
ſi tot vinculis ad moꝛtẽ ligatur. Qñ em̃ le nono pec
cat:ligat vnũ anulũ ad iſta cathenaʒ.⁊ qn recolligit
pctã pᷣterita/et ↄꝑat ea pᷣſẽtibo⁊ cogitat etiã ĩ futuro
talia facere:⁊ oĩa ei placẽt ligat tali ↄoplecentia anu⸗
lum anulo:⁊ꝛ funẽ quo ad infernũ ducit᷑ gaudẽter fa
cit.Et gaudẽter iactat dicens illud pᷣs. cxviij.funes
pctõꝝ circũplexi ſunt me:qñn vicʒ de malicia ſua glo⸗
riat᷑:⁊ veᷣ pctis ſuis ſe iactat.Sʒ qꝛ iſte funiculus cõ/
ſuetudine ↄſũmatꝰ difficile rumpit᷑ ſtatim dũ eſtĩ fa
ciendo:ẽ lingue gladio.ſ.p ↄfeſſioneʒ ſcindendꝰ quõ
aũt ẽ in faciendo ſcribit Aug.ſuꝑ Mabh.omeł lxxx.
Ac iſtã inquit ↄſuetudinẽ nods preſti Puenit aĩ
ma.Pꝛimꝰ pgreſſus ẽ q̃ſi titillatio delectatòmisſĩ coꝛ
de.Scos oſenſio. Cercius factũ.Quarrꝰaſuetudo/
tali.n.dr q̃d riduanus iam fetet. Pꝛincipijs g eſt reſi
ſtendũ.q;ꝛ paruus ignis in principio facilr ertinguit
moꝛbo recens faciliꝰcurat᷑.vuln era ar pntrida ⁊fe-
tentia cũ difficultate ſanant᷑ ⁊ veſtis ⁊ vas nouit᷑ in⸗
qnatũ facilit᷑ mũdant᷑ qͥ aũt ſic reſiſtere/⁊ ſic liberaꝛi
noluerit:hẽbit hereditatẽ illiꝰrgni inferni. e quo
A.viij.xvij.¶ Gcðo ꝑiculũ ↄſuetudinarij pctĩ patʒ
ex reſurgendi difficultate. Pec aũt difficultas cau-
ſatur ⁊ reddit᷑ grauis ex trib:erx longe aſſuefactõe/ex
atrarij infoꝛmatõe/⁊ ex ſubiecti diſpoſitiõe. Pꝛimũ
facit q̃ſi neceſſitatẽ. Canis em aſſuetꝰad ſtrangulan
dum oues:⁊ arboꝛ aſſuefacta ad inclinandũ ad vnã
Ptem.q̃ſi neceſſitat᷑ ad h̊. Sic in moꝛib. Vñ augu.in
ofeſſiomibo ſuis. Ex volũtate xuerſa/ facta ẽ libido.⁊
dũ ſeruit᷑ libidini:facta ẽ ↄſuetudo.⁊ dũ cõſuetudini
nõ reſiſtit᷑:facta ẽ neceſſitas.Scdo ex ↄtrarij infoꝛa
tione.hoc pʒ in arte.qꝛ ſic in artib qbuſcũq; mecha
miciscũ maioꝛi difficultate artẽ quãcunq; addiſcit
bñ Aunae⸗ didicit male.Et cã ⁊ exempluʒ ad hoc
pʒ. A.iij.xij bulcherime. Ad hoc etiam eſt ꝙ refert

MNQuintilianꝰ in li. inſtitutõe oꝛatoꝛis x᷑ thimeo

X ʒh—viij.
qͥ in arte excellebattibiaꝝ. bic duplas mercedes exl⸗
gebat accipiebat ab his.qͥ fuerant male pᷣinſtrucri
qᷓ ſi oino rudes accederẽt. nec immerito. Erꝛoꝛ eniʒ
duplicem exigit laboꝛẽ euʒ delendi ſint male inſtru⸗
ctionis ſemina:⁊ bona ſint inſerenda. Ita in moꝛi⸗
bus.Tamen ſiẽ maioꝛ ẽ vælectatio in muſicà bñ pꝛo
poetionata:⁊ maioꝛ vtilitas ex bonis puenit ſemini
bus. Ita illi qͥ in malis velectant᷑ moꝛibyjſſi eſſent aſ
ſuefacti ad bonos moꝛes:maioꝛẽ inuenirẽt ⁊ œlecta
tionẽ ⁊ vtilitatẽ. Siẽ pʒ.C.vij.iiij.¶ Tercio ex ſub⸗
lectimala diſpoſitione.lignũ em diu iacens in aqua
T difficili.⁊ nõ ſine magno fumo accendit᷑. Et qͥ diu
fuit in carcere tenebꝛoſo:nõ ſine oculoꝝ grauamine

7 obſtupefactõne pꝛimo videt ſolẽ claru.⁊ lignũ pu⸗

tridũ ⁊ antiquũ/⁊ curuatũ/citiꝰfrangit᷑:qᷓ rectifica⸗
tur.⁊ lepꝛa inueterataſet gutta inoſſata/non cæfacili
curat᷑. dñs nõ libẽter dimittit ↄſuetudinẽ diuĩter⸗
ra ſua obtentã:nec ſeruos ab antiqͥ ei fideles rexede/
reſnec multis opediho ⁊ vinculis foꝛtibo ligatꝰ facili
ter oĩa frangitꝛ fugit. Sic in moꝛib/hõ q eſt q̃ſi ar⸗
boꝛ euerſa Mar. viij. Eideo hoĩes q̃ſi arboꝛes.ĩbu⸗
tus din diu erſis peccatis õ̊ volentes eũ caritate ac⸗
cendere:fumũ emittitmurmuratõnis ⁊ punctaꝛum
⁊ vtractionũ ⁊ aliqñ alioꝝ grauaminũ. Et nõ ſoluʒ
hoĩes ſuperioꝛes ſuos:ſ eniã ↄtra veũ a q pungituꝛ
ad modũ amimalis pigri multis penis ⁊ tribulatio-⸗
niba interiꝰin coꝛde ⁊ ↄſcia: exterius etiã in coꝛpe de-
bilitatõne viſus/in duratõne auditus/diminutione
foꝛmatõnis⁊ pulchꝛitudinis ⁊ oĩm virtutũ coꝛpoꝛa
liũ:ꝗpter qð væfeccꝰ dicere põt hos verſus bõa ↄſcĩa.
Ad ſeniũ vergo:caput in væcliuia mergo. Incuruoꝛ
tergo:baculiq; iuuamĩe pergo.Luſſio/diſpergo:ſpu⸗
tum/moꝛs imminet g. Si mala nõ tergo:ſum ſtulti-
oꝛ altili mergo.Extrinſece etiã mũdialibo tribulati
onibo:vt d luto peccati ſurgat ⁊ vadat/fumat ad mo
qũ ligniaquatici. Iſtos dei ſtimłos impatieter poꝛ
tando:nec de luto rotaliter ſurgit. Sʒ ſi foꝛte manuzʒ
extra lutũ ponat:qꝛ ꝓpter impotentiã ⁊ pᷣdicta ma⸗
la q eum pᷣmunt foꝛte ab opere ceſſat nephario.ſ.piuj
gnandi/furandi/luxuriandiia hmõi.Et ſic manũ.id
eſt opus extra lutũ ponit.qͥa ab ope ceſſat.nõ tñ coꝛ
linguã extra lutũ in qͥ diu iacuit et iacet:ponit:nec
voluntatẽ tergit.qꝛ a turpib cogitatõnibꝰ/2 a volũ⸗
tate talia faciendi a velectatõne etiã quã hñt extali
um memoꝛia.a iuramentis etiꝗ ⁊ a iactantijs pauci
taliũ abſtinẽt ĩmo ſedentes in ſocietatibi/v tranſa⸗
ctis malis cũ additamẽtis gfiani narꝛant:qꝛ morta
riolum ſꝑ retinet ſapoꝛẽ ve allijs. Mec opa peniten⸗
tie tũc facere pñt:ꝗpter cauſas tactas.A.iij.xv. Sic
patet quõ lignũ aquaticũ/ↄtra wum et alios coꝛre
ctoꝛes fumũ emittit. qꝛ gutta anriqta et inoſſata in
oſſib.ve q̃ Job.xx.oſſa illiꝰimplebunt᷑ vicijs adole⸗
ſcẽtie eiꝰ.qꝛ hec gutta ⁊ hec vnlnera antiquata tan⸗
gunt᷑. ꝗvᷣo clamat murmurãdo.qꝛ oculis egnodio⸗
la ẽ lux. Ideo oculos claudit ael diuertit.Et citius
moꝛte frangit᷑.qᷓ coꝛrigat᷑.nec dyabolꝰlibẽter talem
æ ſeruitute eiꝰdimittitimo ſicut dñs malus terꝛam
quã diu in manu ſua tenet:malis ↄſuetudinibo coꝛ⸗
rumpit.qꝛ viy in ea nunꝙᷓ porerint male ↄſuetudĩes
coꝛrigi. Ita dyabolꝰtales coꝛrũ pit.malis moꝛibus
⁊legibp pᷣuerſis.ve qͥb Ro.vij. Video aliꝗ legem in
mẽbris meis ⁊c̃.ꝙ vix vnꝙᷓ coꝛrigi põt Pꝛouer. xxij.
Agoleſcens iuxta viã ſuã etiã cu ſenuerit:nmõ recedʒ
ab ea Yere xiij. Si põt ethiops mutare pellẽ ſuã ⁊c.
Et cã reddit᷑. Pꝛouer.v.qꝛ funibo pctõꝝ oſtringitur
Mõ. F. j rxvj. Sʒ mõ multifunẽ pcõꝝ nõ ſentiũt nec
ephendut ſe eẽ ligatos.Et ẽ eis ſic aue illaq̃a
ta:vel e accipitre:qͥ nõ ſentit ſe ligatuʒ/anteqᷓ velit
auola re. Ita iſti cũ eberẽt in moꝛte auolare:tũc ſẽ⸗
tient ſe foꝛtit ligatos.Sʒ tũc erit nimis tarde illo ſẽ
tire.qꝛ tũc ligamẽta rüperenõ poterit. Pꝛiꝰ ſolue

v.

xvf.

xviij.

rix.

Fabula.

Ar?.v.

Tonſuetudo

vincula yſa. lij. Ged vicũt multi? plures cogitãt ꝙ;
in ſenectute volũt oĩa pctã dimittere:et oĩa dyaboli
vincula euadere.Et dicũt ꝙ adhuc ꝓpter iuuentutẽ
⁊ ſocietates et diuerſas ſcłi foꝛtunas nõ pñt.Dʒ iſta
eſt irꝛõnabilis cogitatio. Rictũ eſt ſupꝛa.e.cx.q q̃n/
to diutiꝰpeccat:tanto pluribo vinculis ligat. Quiqᷓ
fatet᷑ ſe nõ poſſe paucioꝛa vincula rumꝑe:quõ ruũpet
plura.hoc ita irꝛõnabile eſt dicere:acſi dicerʒ latro
vno vinculo ligatꝰ amicis ſuadentibo ꝙ illud frange
ret ⁊ fugeꝛet:nõ poſſũ iſto ſolũ ſolueꝛe:h̊ expectabovſ
qᷓ; habeo centũ vincula ſuꝑ me qñ etiã ero coꝛpe de⸗
bilioꝛ:fame ⁊ miſeria afflictꝰ:⁊ tunc totũ frangã.qñ
duo erũt ↄtra vnũ.ſ.ↄtra eum/vicʒ debilitas coꝛpis
maioꝛ ⁊ vinculoꝝ multitudo. Ita ſpũaliter qᷓnto di
utius in peccato iacent: tanto vebilioꝛes fiũt/⁊ ad re
ſiſtendũ:⁊ ad frangendũ.qꝛ ſt in carcere dyaboli. fa
me ⁊æhilitati.qꝛ carent gra ⁊ cibo ſpũali pluribetiã
vinculis ligant. Ergo ſtatim ſolue vincula vſa.lij.
Terciũ periculũ ↄſuetudinarij peccati accidit ex
recidiuandi facilitate. Quantũcunq; em̃ vulpes vł
lupꝰmoꝛtẽ timẽtes/peccata ſua vel dimittãt vel con
fiteant᷑ ꝓpter antiquã tñ ↄoſuetudinẽ ↄualeſcẽtesci⸗
to ad eadẽ facta redeũt. Vñ fabule hñt:q vulpes in
curia leonis moꝛti adiudicata/ cum ad furcas duce⸗
retur cuʒ plꝰfacere nõ poſſet.rogauit ductoꝛes vt ex
alia ꝑte vie eũ ducerent:vbi vidit gallinas ire:vt ſal
tem appꝛoximatõne vel viſu eantiqͥs factis ſuis.cõ
ſolatõez recipet. Patet q̊ ꝙ ſiẽ boni ex antiq ↄſuetu⸗
dine ſi cadãt mẽoꝛes tñ velectatõis bone vite habi⸗
te:faciliter et cto reducunt᷑. Ita puerſi/cito ad ſuas
puerſitates.Et ſic puerſi d difficili coꝛrigũt.Ecẽs
I.Et ſic patet quale periculũ inducat peccandi con
ſuetudo priuata. M
DSʒ qꝛ ↄſuetudo ꝑuerſa in moꝛib introducit con
ſuetudine malã in regimine:qꝛ nulli tales ↄſuetudi/
nes incipiũt niſi male moꝛigerati: Ideo nũc reſiſtat
oñdere de mala cõſuetudine in republica. Circaqoᷣ
ẽ aduertendũ:q qñ illud qð ↄſuetudineʒ vocãt eſtʒ
legẽ nature/vel bonos moꝛes:noĩe ↄſuetudinis abu⸗
tunt᷑.qꝛ nõ ↄſuetudo ſ̊ abuſus dici põt:⁊ dʒ.qð ꝓba
tur ſic. Qui vtit᷑ re aliq̃ ð naturã ſuã:abutit᷑ſ̊ qvti⸗
tur ↄſuetudine ð rõneʒ ⁊ bonos moꝛes:vtit᷑ ea ↄ na⸗
turã.q̊ abutit᷑.maioꝛ ẽ manifeſta.mĩoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ vecre
tuũ di.j.ↄſuetudo.Vbi ſic dr᷑:ↄſuetudo at᷑ eſt ius qͥd⸗
dã moꝛib inſtitutũ:qdꝓ lege ſuſcipit᷑ cuʒ dæficit lex.
Ecce dicit ꝙ ẽ ius qͥddã moꝛibo ſupple bonis inſtitn
tũ. qui ʒ bonos moꝛes illa vtit᷑:abutit. Vider ẽ̊ ꝙ
dni q vendicãt bona naufragoꝝ vbi nullũ viuũ eua
ditqͥ etiã vendicãt bona vefunctoꝝ inteſtatoꝝ:ſic fa
ciũt dñi ĩ eatu laudunẽſi:ſi qͥ ↄſilia.q lõgũ eet enar
rare faciunt ſub ↄſuetudĩs pᷣtextu.noie ↄſuetudinis
abutunt᷑. Et lʒ oẽs ↄſuetudies h̊ nõ pñt inſeri:tñ ex
ꝓbatõib ⁊ rõniba ⁊ auẽtib q̃ inducent᷑ ↄ primũ ab/
uſum:vicʒ ve naufrag/cuiꝰ impꝛobatõ mihr magis
eſt coꝛdi:qꝛ videt᷑ interoẽs abuſus crudelioꝛ:poter̃t
alij abuſus ĩpꝛobari. aũt ſic bõa auferꝛe naufra⸗
goꝝ ſit abuſus ⁊ nulla ↄſuetudie excuſet᷑.pʒ: Quis ẽ
ius diuinũ:Aeui.xix. iliges ꝓximũ tuũ ſic teipᷣm
Et g̊ ius naturale qð ẽ:h̊ facias alteri qð tibi ;
ſibi nõ velit fieri:alteri ne fecerit.di.j.pumanuʒ. Et
g ius ſcriptũ.Extra li.v.ti xvij.de raptoꝛib. Excõ⸗
municatõi.vbi hr ꝙ tales vicʒ ſpoliates naufragos
ipſo facto ſunt excõicati/ſᷣm apparatum.poc etiã te
net gloſa di.j.hodie.vicʒ ꝙ tales ſt ipſo facto excom
municati. Ibi etiã dicit aug. Einiqͥſſima ẽ illa lex
ſcʒ ꝙ patiẽtibo naufragiũ:inhabitãtes oĩa auferant
Et ᷣm hãc gloſam ſi aliq lex illud antiquitꝰ ↄceſſit:
lam ꝑ alias leges coꝛrecta ẽ.Siẽ pʒextra lij.tit.iiij.
Ae ↄſue.ca.fi.Iſtis ſic introductis.Arguo ſic. Illa
ↄſuetudo q eſt ius diuinũ ⁊ naturale/nõ eſt ↄſuetu
do:h̊ coꝛruptela.Sʒ h̊ pdicta naufrag ẽ hmõi.er⸗

T pliij.

go ⁊c. Maioꝛ ꝓbatur ꝑ verba Aug.xxxij.q vij.flag? yrij.

cia.vbi dr ꝙ nulla ↄſuetudo pᷣualet ↄtra ius natura
le:Et ſi oms hoĩes mũdi facerẽt ↄtrariũ. Idem ptʒ
extra li.j.ti.iiij.d ↄſue.c.vlti.vbiſic v. Cu tãto ſint
grauioꝛa peccata:quãto diutiꝰinfelicẽ aĩiam vtinẽt
alligataʒ: nemo ſane mentis intelligit/iurinaturali
cui tranſgreſſio ꝑiculũ ſalutis inducit:quacũq; cõ-
ſuetudine q dicẽda ẽ in hac ꝑte veriꝰcoꝛruptela:poſ-
ſe aliq̃tenꝰ erogari. hec ibi de verbo ad verbũ. Pꝛo⸗
batio minoꝛis pcedit paꝝ ante:vbi oñdit᷑ eſſe ⁊ ↄtra
ius diuinum ⁊ naturalelſiue diſtinguãtur/ſiue idem

ſint. Nota..ix.xx. ¶ Quid vo v tali abuſu ẽ faci xxiij.

endũ:ↄtinet᷑ cretũ di.viij.mala aũt ↄſuetudo.vbi
ſic dr. Mala ↄſuetudo nõ minꝰq; ꝑnicioſa coꝛrupte⸗
la abijcienda c:q niſi citius radictꝰeuellatur:in pri
nilegioꝝ ius ab impijs aſſumit/a incipiũt pᷣuaꝛicatõ
nes varie et pᷣiumptõn es celerꝛime no ↄpᷣſte:p legib
veneraꝛi.Eloſa ad argumentũ ꝙ illud qð aliq̃liter
eſt illicitum:ratione conſuetudinis nõ fit licitum.

Beo qꝛ illi qui hmõi puaricatõnes ꝓ legibo vene⸗ Arꝰ. vj.

rant᷑/a eoꝝ ↄſiliarij/necnõ ⁊ legiſperitiſ⁊ ſcnibe.pha⸗
riſeifriuolis ⁊ ſuꝑficialibo rñfio nibo facta ſua nitun
tur coloꝛare:ne ſinerñſione ↄdemnent᷑:in iſto articu
lo ſexro audienda ſunt eoꝝ dicta:quib nitunt᷑ ſeĩ ta
libo factis iuſtificare. ſi in iuſticie ſue pbatõnel⁊ fa⸗
ctoꝝ ſuoꝝ vefenſione/⁊ rñſione œfeceꝛint:in ſeptimo

articulo ſunt ipſi cuʒ factis ſuis ↄdemnandi. Zi/ xxiiij.

cunt pꝛimo ꝙ bona illa ſic in terꝛa ꝓiecta: q vulgari
noĩe vocant᷑ vꝛekke/ſunt dñoꝝ bona:⁊ ideo ea capiẽ⸗
tes nõ rapiunt/nec naufragos ſpoliant.etideo iura
pᷣallegata nõ intelligũtur.nec loquũturↄtra pꝛinci-
pes ⁊ dños tales:qͥ antiqua ↄſuetudine talia tan⸗
ꝙᷓ ſuos redditus/vłterꝛe ſueeuentus capiũt:h̊ intel-
ligũtur alijs raptoꝛib.quibo bona illa ve iure nõ
ꝓtinent ⁊c. Nec pallegata vecretalis excõicatiõi eſt
ↄtra dños tales vt dicũt.¶ Gcdo qꝛ ve illa antiq̃ cõ
ſuetudine ſpãlem nõ facit mentõeʒ.⁊ ↄſuetudo ꝑ con
ſtitutõeʒ poſterioꝛẽ nõ reuocat᷑:niſi e ea ſpãlem fa⸗/
ciat mentõeʒ.vt extra li.vj.v ↄſtitutõibo.lʒ romanꝰ.
Tercio dicũt ꝙ hec œcretalis pallegata.nõ ẽ ſen⸗
tentie late:p̊ inferende.Et videt᷑ velle nno. ĩſcri⸗
pto ſuo.¶ Quarto dicũt ↄtra illud qð ſupꝛa aſſum⸗
ptum eſt/ꝙ videlicet bonoꝝ acceptio nõ eſt ↄtra ius
naturale:qꝛ væ illo iure oĩa ſunt cõia. Sic pʒ dilſ.j.in
pꝛincipio..¶ Quinto dicũt.q ivᷣo hec bona dñis cõ
cedunt᷑ ne rerum poſſeſſio ſit incerta.Ex quo eniʒ v-
mini illaꝝ rerum ſubmerſi ſunt/vel ignoꝛãtur:lex qᷓ
nõ ꝑmittit aliqua eſſe incerta:illa bona ↄcedit dñis
Bexto om nia dicta iſta confirmant. dicentes:q;' ĩ
multis parlamentis ⁊ ↄſilijs pꝛelatoꝝ et pꝛocerum/
tales conſuetudines vel maniteſte.vel diſſimulatiue
que aliquãdo dant iuriſditiõeʒ:ſunt appꝛobate. Sʒ
wmine qui habes ſanctã ſcientiam.j.Macha.vj.tu
ſcis ꝙ in his dictis falſum ↄtra te naufraga mẽbra
tua tulerũt teſtimonium Sañ.xiij. Pe quibus yſa.
xxiiij.Tranſgreſſi ſunt leges:mutauerunt ius:diſſi⸗
pauerunt fedus ſempiternũ.Sicut patet.Z.iij.xiij.
Sevd quia vſum pꝛauum lex et ratio vincere æbent:
diſtin. xj.c.j. deo veritate pꝛedicta vincenda ſũt ꝑ

oꝛdinem. Pꝛemittendo tñ puꝰ vnam diſtinctionem

ðnaufragijs/qꝛ aut naufra giuʒ eſt tale ꝙ ſimplici⸗
ter om nes ſubmerguntur: nec eſt in terꝛa qui bona
Vendicat:nec ſcitur cæ q̃ terꝛa nauis fuit.Aut oẽs qͥ⸗
deʒ ſubmergunt᷑ qui ſunt in naui:ß dñs nauis vł bo⸗
noꝝ qͥ cũ alijs in naui nõ fuit:bona ſua vendicat:pa

ratus facere quãcunq; ꝓbatõeʒ ;' bona ſua fuerunt.

Aut alij ſubmergũt᷑.⁊ alij euaduũt.Aut nullꝰ euadit

niſi bꝛutũ:ſiẽ canis vel catꝰvel hmõt aĩal. Iſta diſti xvũ.

ctione qᷓdripharia ſic pᷣmiſſa:dicũt ꝙ bona illa ſunt
dñoꝝ.vicʒ ĩ duoba pmis mẽbꝛĩ diuiſiois/ſ nõ ĩ duobo
vltimis.hoc enim concedũt ꝙm vbi homo vel animal

leri nundi iehy F. . . (Eig
inlannnnanenginin
mins:geſefiliom Prind:grtüc cre⸗
ſca nſauoni dßop guib meostallal

m infauori niſenp naufragor gono

ſinileqeuareplus ohibert el ecdie
totolun bo arg ülhl ſoctnin
ſgop ic eumintell igut ſerus Tho. He
Etaliſiẽ patet in ſummo ofel li ti pe
habetſonulla ueruginetola bonanan
uncipibas Ndent. Et adiit g lla in
ſeuocit ſnetuco ßceces ge mentiotz dee
ſielk llührmnmwllacüfu
etilollafagu Et g atncüt peis lli
boniacimaͦin licetkona ndies⸗
bihr gdßellentes aſtitutdes⸗ luetud
nocainpeſtenonniſi d as faciat nend
ſint atler nanſirftar zuar
nſe Iits ooſemncdnoͤfui 2 eu
tantöllengä rdicticſt daren i l
clclit neceſt önabilisv Oteotraine

intelliri Ent.etideo iura
utellcunt neclognüͤtn ann gini
. 1 4
lenirentgu ſumntinenr n,
us ſkteneſücenentns apiüt iteh
Bs rapkoꝛid goi banull dine n
cßallegata werttalis epeöicatii
lont dicht. Dedoqe ila anti i
Aim noſat nentoe, ,ſnengohnn
ioreno reuocit niſi wen ſpalem f⸗
pramali vj veaſtiwtoi wma
iteber mqreralis iallegata noeſene
famae Et nideth vele nno.iſen,
nro dicht otra ilud qo ſupꝛa afſum⸗
elicet bonop acceptio no eſtotra ius
lloiure on ſunt cbiz. Dic pdil ſin
into dicit,,150 hechong dſsch
npoſſefſioſitincena. Exno eni
um ſubmerliſunt velignoꝛätuneri
gnacheincertanͤla bonanecitii
na dictaiſta confinmont dicenttul
nentis aſilis peelatoner goennnn
jcines vel manikeſte deloifinulnin
dant unſtinoe ſnt lale G
bes ſngiſinnm n
ictisfalium mute uufin iaan
Zaß. ij. De ulbus ſa⸗ N
emntins diſſa

nkn in nnnn nin venliant/
1 niag oneſuiftn
ngii cucit Autn ſrſe N
ut ralla ihnbitil Io

xxviij.

Hx.

CTonſuetudo

engufragio euadit:bona illa dno terꝛe nõ ↄfiſcant᷑.
Et ſic oia dicta ſua gloſant.et ſub iſto mõ diuiſionis
oĩa ſuperiꝰdicta ↄcedũt:vicz ſub pᷣmis duobus mẽ⸗
bas. ¶Bed ꝙ in pmo caſu iſtiꝰ diuiſiomis bona illa
ſint dñoꝝ ſic ↄtinet pꝛimũ dictũ illoꝝ:videt᷑ crudele
⁊ irꝛõnabile valde.qꝛ licet oĩa coꝛpa q bona illa poſ/
ſederũt ſint ſubmerſa:aĩe viuũt q in carcerib vetinẽ
tur:⁊ plus bonis illis indigẽt/q; vnq indiguerũt coꝛ
poꝛa:vel plus ꝙᷓ; indigerẽt ſi viuerẽt. Siẽ ꝗ̊ executo⸗
res q motuos ðfraudãt/ſunt latrones crudeliſſimi
Biẽ patebit infra de executoꝛib.E. viij.xj. IYta taleſ
Dni ſunt latrões crudeliſſimi.qꝛ miſerꝛimos ſpoliãt.
Bicere ag ideo qꝛ om̃s moꝛtui ſunt. Ideo bona illo
rũ volumꝰoccupare:dicentes ꝙ nr̃a ſt: nõ ẽ aliud qᷓ
dicere.niſi qꝛ ſt damnificati invno:vicʒ in amifſiõe.
vite et coꝛꝑis:nos volumꝰ eos danificare in alio:vicʒ
in bonis.⁊ qꝛ deus eos moꝛte ꝑcuſſit.ido volumꝰeos
quantũ poſſumꝰ ꝑſeqͥ. Juxta illð pᷣs.ilxviij.quã quẽ
tu pcuſſiſti:ſecutiſunt. Quio q̃ eẽt xe illis bonis fa
ciendũ:certe eẽnt diſtribuenda ꝓ aĩiab illoꝝ quoꝛũ
erãt ſicut bons inuenta/⁊ bona inteſtatoꝝ.quequi⸗
cunq; dñi vel platioccupant vſib ꝓpꝛijs attribuen
tes peccãt:et ad recõpenſatõnem tenent᷑:nulla ↄſue/
tudine obſtante.qꝛ diſ.j.oſuetudo.dr ꝙ ↄſuetudo dʒ
eſſe/qᷓ ſaluti ꝓficiat. Gloſa:coꝛꝑis et aie. Si q̊ coꝛpo
ri ꝓficere nõ pñt:iuſtũ eſt ꝙ aĩe ꝓficiãt.⁊ qð coꝛpi vel
lent reſtituere ſi e naufragio euaderent:aĩabo reſti⸗
tuant q̃ euadũt/⁊ plus indigẽt.Et ſicnunqᷓ erit du
bium cui reſtitutio faciẽda ſit.qꝛ aĩa ſemꝑ viuit/niſi
ſic fiat:manifeſtũ ẽ ꝙ ẽ g legẽ diumnã/qꝛ nõ facit alte
ri qõ ſibi bonis ſuis vellet in tali neceſſitate fieri.
Et ʒ legẽ mundi.Sic pʒ.F.v.vj.¶ Et ꝙ dicũt ſcðo
ꝙ vecretalis illa loqͥtur alijs raptoꝛib:⁊ nõ w⸗
minis:pʒ eſſe falſum. Pꝛimo:qꝛ tũc vecretalis fuiſſʒ
facta in fauoꝛẽ dñoꝝ/quib ſm eos talia bõa debent᷑
Z nõ in fauoꝛẽ miſeroꝝ naufragoꝝ.qð nõ videt᷑veri/
ſimile.qꝛ quare plus ꝓhiberet vel excõicaret rapien
tes talia bõa dñoꝝꝑ:q; al ia/fuit q̊ facta in fauoꝛẽ mi⸗
ſeroꝝ.⁊ ſic eam intelligũt ſccus Tho.Hoſti.⁊ Ray.
Et alij:ſiẽ patet in ſumma ↄfel.li.ij.ti.v.q.xxvij.vbi
habet᷑ ꝙ nulla ↄſuetudine talia bona naufragoꝛum
pꝛincipibus vebent᷑. Et ꝙ addũt ꝙ illa vcretali nõ
reuocat᷑ ↄſuetudo pᷣcedẽs.qꝛ mentiõeʒ ⁊æ ea nõ facit
ꝓ eis nõ eſt.qꝛ ꝑ illũ abuſum tollendu fuit ſpãlit᷑ ve⸗
cretalis illa facta. Et ꝙ adducũtꝓ eis illã ↄſtitutõʒ
bonifacianã in. vj.licet romanꝰ nõ ẽ ꝓ eis qꝛ expꝛeſſe
ibi hr̃.qð pᷣcedentes ↄſtitutões ⁊ ↄſuetudines nõ re/
uocat in poſterioꝛi niſi e eis faciat mentiõeʒ: duʒ tñ
ſint rõnabiles.qꝛ cuʒ ſint facte:papa poſſet illas iq̊⸗
raſſe. Iſta vᷣo ↄſuetudo nõ fuit a papa igrata qꝛ ꝓpt
eam tollendã vt dictũ eſt/ æcretalẽ illã de raptoꝛibo
edidit.nec eſt rõnabilis vtpote ↄtra ius naturale/et
ſcriptũ/tam canonicũ:vt allegatũ eſt. Sicit etiã re⸗-
gula iuris in ſexto ꝙ nullus dʒ locupletari cũ alteri
us iniuria vel iactura:q; ciuile.ff. incendio.ruina.
⁊naufragio.l.j.in digeſto no.liix. Mota ad hec plu⸗
res leges. F.j.xvij. Et. F. v. vj. Et qꝙ iſtis legibs ſubdi
ti eſſe deberet. X. j. ix. Nec mirũ ſi om̃s leges tale ne-
phas ꝓhibeant:qꝛ nulli legi.vel rõni ↄſonũ eſt/ ꝙ hõ
crimine leſe maieſtatis:vel qͥcunq; alio nõ ſuſpe-/
ctus:nec ↄuictus:moꝛte ſua bona immobilia ꝑdat.
imo ꝓpter hoc ne ꝑdat:oꝛdinatũ ⁊ ↄſuetũ eſt/ ꝙ epi/
ſcopi bona moꝛientiũ ſine teſtamẽtoꝓ aĩabo illoꝛuʒ
diſtribuãt. Patet ̊ inſufficientẽ titulũ hñt bona
efunctoꝝ:q brekke vocant᷑:q̃ vicʒ ſuꝑ terꝛã illoꝛum
ꝓpijciunt.liueſint ve naui ſiue de nemoꝛe: ſic ligna:et
Pndr⸗ qꝑaqs diluuij vpoꝛtant᷑ poſſidendi:vel qa
moꝛtui ſunt:vel qꝛ nullꝰilla bona vendicat. Et hoc
ꝙᷓtum ad primũ dictũ illoꝝ/et ſcõm: ↄtra illos qͥ oc-
anpant bona illoꝝ q atinent᷑ ſub pꝛimo membꝛo di-

T Viij.
uiſionis. q nulla aſuetudo vel ſtatutum in hoc ea
ſu valeat.patet.V.xij.xiiij.et xvj. ¶ Ricetmulta de
his qᷓ dicta ſunt/pñt adduci ↄtra illos qͥ auferũt bo/
na illoꝝ q ↄtinent᷑ ſub ſcdðᷣo mem bꝛo diuiſionis:tamẽ
in ſpãli ondetur qᷓirꝛatõna bile ſit taliũ dñoꝝ factũ
ↄtra illos ⁊e ſcðo membro diuiſionis.h̊aüt apparet
ꝓ hoc ꝙ ꝛipſemet fatent᷑:vicʒ: ſi animal vnũ euadit
bona nõ ↄfiſcant᷑ Et quis no dicet ꝙ ſirnimis irꝛa⸗
tionale cogitare vel dicere ꝙ dñs bonoꝛuʒ vno cane
euadente poſſet bona ſua recupare.Et ſi nulluʒ ani⸗
mal euadat:⁊ poſſet ꝑ totã villam ꝓbare ꝙ ſunt ſua
nõ recuꝑabit q ſtultioꝛ ↄſuetudo/q; ꝙ animal irꝛanio
