rioſo ⁊ regnanti hoc faciunt.illi dimiſerunt coꝛpus

xpᷣi integrum ſiſti mẽbꝛatim ⁊ per pecias gladio dya
boli ideſt lingua ſua illud diuidunt. illi iᷣm duxer̃t
coꝛam tribunali? iudicibus ad penam.iſti eum du
cunt inuocant in teſtimonium coꝛam iudicibus ⸗
alijs ad culpam quod plus odit:dum.n. coꝛam iudi
cibusquibuſcu nq; falſum iurant: cũ iurare ſm au⸗
guſtinum ſit deum in teſtem inuocare: quid alind fa
cit qᷓ æum ad teſtificandum væ falſo adducit. Et ſic
quando inaniter ? temerarie coꝛam quibuſcunq; in
rat vel vouet. In omnibus enim talibus quantũ in
eo eſt: æum falſum teſtem facit ⁊ ad culpam addu/
cit. Illi minus iurant:quia vix vnqᷓ iuramentũ ab

eis audit᷑:niſi per legem ſuam: iſti quaſi om̃i verbo

vel iurant vel vouent vel manus in ꝓtectõnem fi⸗

ci:quam non habent quod dicunt affirmãt/illi au

dientes blaſphemiam ſciderunt veſtimenta ſua ſiẽ
patet Math.xxvj. Et obturãt aures:ſicut ptʒ Act.
vij. Continuerunt inquit aures ſuas. Te ſocietate
etiam chꝛiſtianoꝛum:turpiter iurantium recedere
leguntur:iſti vo talia audientes rident. Quitamẽ
ſi ve patre vel wmino terreno contemptibilis dice⸗
rentur: illum væfenderent:pꝛo ipo pugnando vł ſal
tem offenderentur vel recederent. Caueant tã blaſ
phemantes ideſt tamturpiter iurantes. Quia dicit
Augu.ſuꝑ illud Math.yxxvj. blaſphemauit:ꝙ ñ pec
cant minus qui blaſphemant ypᷣm regnantem in ce
lis:qꝙᷓ qui crucifixerunt ambulantem in terris:q eti
am patienter audientes pꝛopter rationes ſcriptas.
S. vj. xxxiij. Cales nanq; latro in cruce cõuincit.qᷣ
ſocium ſuum contra veũ loquentẽ coꝛripnit:math.
xxvij. Cuius exemplo dicas. Molite iurare neq; per
celum ⁊c. Ja.v. ¶ Gecundo idem ex factis ſaraceno
rum oſtenditur ſeu infidelium. Sem nanq; verẽda
patris abſcondit: Gen.ix. Iſti infirma xpᷣi mem bꝛa
nudant grauius q Cham: quia ille hominis: iſti
vei venudant membꝛa impꝛoperant facta⁊ paſſio
nes moꝛtem:quas pꝛo eis ſuſtinuit ad modum in-
gratiſſime mulieris. ve qua fertur. q cum factum fe⸗
ciſſet pꝛo quo ſuſtinere vebuit turpe iudicinʒ quod

Exemp. vulgariter pilloꝛi nuncupatur: maritus ꝓpter ma⸗

gnum quem adillam habuit amoꝛem:conuenit cuʒ
iudicibus: pꝛo illa iudicium illud ſuſtinere poſſet
quod cum feciſſet: illa quotiens irata marite fuit: il
lud enim impꝛoperare ſolebat iudiciũ: coꝛam illud
nominando. Sic in ꝓpoſito nos moꝛtem ⁊ paſſionẽ
peccatis noſtris exigentibus meruimus ⁊ dei filius
ꝓpter nimiam magnam charitatẽ qua dilexit nos
paſſionem moꝛtem ꝓnobis ſuſtinuit quam totiẽs

ad eius offenſam coꝛam illo recitamus quotiens cõ
tra eius mandatum ⁊ honoꝛem per penas vel paſſio
nes vel moꝛtem vel alia que pꝛo nobis ſuſtinuit iu⸗
ramus vel iurantibus applaudimus conſentimꝰ.
vnde conqueritur Hiere.iij. Quemadmodum mu⸗
lier contemnit maritum ſuum:ſic me contempſit ᷣ
mus iſrael. vnde dicere põt:quod metrice fertur illũ
vxoꝛi dixiſſe. Eſt amoꝛ ingratus cum nõ ſit amatoꝛ
amatus. Ylli pena datur qui ſemꝑ amat: necamat᷑.
Mon ſolum iſta pꝛedicta muliere ſed etiam illo
emſmoꝛadas de quo habetur. F. v. xv. illis filijs. æ
quibus ideʒ habetur quindecim peioꝛes ſunt:quia
illi in patrem hominem rurpia comiſerunt. Iſti vo
in patrem vum: qui dicit in pſal.cj. Aduerſum me
iurabant.¶ Tercium: facta oſtendunt latronuz: da
ipſi latrones vel homicide homini:iſti veo iniurian
tur. Ideo dicit ſanctus thomas in quadam queſtõ
ne vẽ quodlibet.ꝙ piurium grauius eſt peccatuzʒ:qᷓ
homicidium grauius a vo punietur:qui grauius
7 maius peccatum grauius puniet. Iʒ homines ho/
micidium grauius puniant:quia eſt eis magis noci
uum.quia cum periurare nomen viſit quedam di
uini nomimis venegatio:ſᷣm locum poſt ydolatriam
piurium tenet: ex oꝛdine pᷣceptoꝛum ptʒ hec ille.
MAuartum factum oſtendit pꝛoditoꝛis iude:quia
ipᷣe ꝓtriginta vnaris:iſti ꝓ minoꝛi œum negant⸗?

vendunt. ſicut patet ð illo qui dicere ſolebat:q pꝛo

patre ſuo nõ cõmitteret piurium:pꝛo minoꝛi qꝙᷓ pꝛo

duobus ſolidis:Ged pꝛo tanto veum negaret cu iu⸗

ramento:dicens:quia non noui hominem: AMath.
xxvj. Muintum factum oſtendit vmonis: qꝛ ile
adiuratus per trinitatemvel permoꝛtem ⁊ paſſionẽ
xpᷣis ſanctis viris:ſicut in aliquibus ſanctoꝝ geſtis
legitur non audet vel non põt falſum dicere ſed ve-
ritatem:æ qua adiuratur: Fatetur. Nec etiam vn⸗
qꝙᷓ; legitur mendacia ſuo iuramẽto firmaſſe. Iſti vo
adiurati per vum ? per moꝛtem paſſionem chꝛiſti
7 per libꝛum euangelioꝝ vel quemcunq; alium: ſu⸗
per quem iurant:⁊ ꝑ ipſam trinitatem vl quecunq;
alia bona:que in libꝛo illo continentur: periurium
cõmittunt mendacium ſcʒ ad alterius exhereda/
tionem: vel damnum iuramento confirmant. Vlti
mum oſtendit verſus quo dicitur. Cuncta veũ lau⸗
dant:vel laudis materiam dant:quem iſti vitupe⸗
rant:quibus dicatur:Eʒechieł.xvj.veſpexiſti iura⸗
mentum.
Et non ſolum peccant ingratitudinem vt dem
eft contra æum cõm ittunt:ſed etiam ſicut ex h̊ ra⸗
tionabiliter ſequi vebet. AMayimum multiplex pe
riculum incurrunt tam ipſiqꝙᷓ illi:pꝛo quibus falſuʒ
iurant qᷓ; etiam tota cõmunitas in qua tales habi⸗
tant periuri:vel qui tales inter eos permittunt.
Pꝛimi periculum incurrunt. Pꝛimo quia moꝛta
liter peccant. Doctoꝛes namq; theologu ſentiũt ꝙ
iuramenta iocoſa vel officioſa cum veliberatõne p⸗
lata vel ſolennitatead confirmandum falſuʒ: vl ad
ꝓmittendum illicitum: ſunt moꝛtalia. Multo ergo
magis hoc ſentire opoꝛtet in pernicioſis:cum cecre-
tum di.xxv.ca. vnum oꝛarium.in fi.⁊ gloſa ibidẽ ſen
tire videtur ꝙ quando in ioco iurat:mõ peccat moꝛ-
taliter:ſed non dicit quin ſi mendacium iocoſum iu
ramento confirmet:quin moꝛtaliter peccet. Sʒ glo
ſa ibidem magis videtur hoc ſentire: et ſi iuret vel
voueat ex conſuerudine que velberationi equipol/
let. OQuis illum a moꝛtali peccaro excuſabit: cum in
tali iurandi conſuetudine tam illicita ꝙᷓ falſa:ſe fre-/
quenter ĩmiſceantiin caſn multum velinquũt:me⸗
neſtralli et truphatoꝛes:qui v ↄſuetudine truphas

zmendacia ſuo iuramento confirmant.¶¶ Becun⸗

quia ſi œ omni verbo ocioſo eſt computus reddẽ

xij.

xiij.

Exemp.

Arti.vj.

xiiij.

t. Jpſemet Kus omnlumt t
tigmncie Gan u ddii
iaſtusainſticaſnafeceritingu
toſvomotietornoneruntinn,
Jucsfect (Becundoguiatan
ſeſignatn abumados ponlt.7
Oniturr comecitn aypenbus
crquo eius wminlo:yr dictume
Orio troclcitiquandoomniab
hapenilit rals wminorſc
lſubieat ſequitur:g,ommnan
lluns factcnius wminio memb⸗
Afirſttigpuc extraneum manum
Auig erquo iple lla pofſideteſns
Obensquis üns vtitur dyaboli
griuraneruntindis guino ſant
Gecondieriam penalaming
Inelos ompurgatones nonnnldi
Nantnpopteffallomminran
ſiefacta: multi aummnlienddus
ſomperſtunt n quiblonunc
Onandogliquis magnustalem
tamenpꝛopterinpedimentun
finttatis el noccunggalin
gducere deberetvel uano
llugnamtmen on dunt ſi
nuewinpetinennd inatide
huntaſictosadinfemnumi

Urgant pbiipſogſn
krinlnte ſiiteſeau

dio cleſtlicennomacapit oſ⸗

Gerkiumumnomnninn
ſprotayto Num negorerilu⸗
anon noul bominen. Aatb.
ctumoſtendit wnonis: gelle
Nanelgnonenrhafin
utinaliqnibnsſanctop geſti
lnonpötfalioumdicereſed re⸗
nratur Faterur Pecenam n⸗
ſoo irameto firmaſſe Itio
pratennniigſcri
op veluemcunq; oliumſu⸗
pſom tmnitaton veannq
Dillo contentur enunium
Im ſq adolterus ahereca/
uramento confirmant. Vlti
uodiatur Cuncta Nulan,
ſam dant quem iſti vitupe⸗
echickzſ.ſperiſt unn/

Gtaingritincinemetdef uf.

tſec etiam ſicuterß o⸗
ninanmunm emlltuirt⸗

mipſic lipogoſb⸗ ſliz ij

Smunitosin latnles ull⸗

lezinter vb henmifunt.
glesinten . pouenotn

f. P.
lunn ogelatiire

rvj.

Iunramentum

dus loquenti ꝑichloſus:Afoꝛtioꝛi rõne periculoſi
oꝛ erit cõputus ⁊væ iuramẽtis ocioſis vel vanis ⁊ vo
tis que non bene ſtant cum vei pꝛecepto: ci noĩe
in vanum non accipiendo. i vo ſuꝑ libꝛum ſo⸗/
lenniter falſum iuret:maius incurrit periculum.
Pꝛimo:quia in hoc caſu omnia bona amittit.e
qquibus in libꝛo fit mentio:⁊ ad omnia mala ſe obli-
gat ſuſtinenda. In libꝛo nanq; mentio fit e ſacra⸗

mentis eccleſie ſq; baptiſmi ⁊ coꝛpoꝛis ⁊ alioꝛum ſa

cramentoꝛum:⁊ ⁊ ſu ffragijs eccleſie ⁊ ſanctoꝛum:et
operibus bonis:que quilibet fecit vel facere eberet
t beatitudine:⁊ gloꝛia celeſti:: pena damnato⸗
rum ⁊c̃.¶ ¶ Eſt ergo intellectus iuramenti:ꝙ qͥs ad
libꝛum accedens facit:ꝙ niſi verum ſit quod iurat:
abnegat auyilium baptiſmi miſſarum ⁊ cõmunio⸗/
nis coꝛpoꝛis chꝛiſti⁊ ſuffragioꝛum eccleſie ⁊oꝛatio⸗
num ſanctoꝛum ⁊ ommium bonoꝛum operuz que fe⸗
cit. Quia quando ad libꝛum pergit/ merituʒ perdit
omnium paſſuum:quos pꝛius iuerat ſiue ad eccleſi
am vel circa eccleſiam vel peregrinando vel ad ſer⸗
monem audiendo vel ad quecunq; bona loca:vłope
ra meritoꝛia. SGic cum manum ad libꝛũ mittit: oĩa
bona opera perdit:que manibus pꝛius oꝑatus eſt:ſi
ue elemoſynas dando:ſiue quocunq; alio modo.⁊ eo
m modo quando os aperit ad iurandum: omnia
bona opera perdit:que oꝛe pꝛius fecerat.ſicut oꝛan
w.cantando/wcendoſa huiuſmodi bona loquendo
perdit etiam gaudium beatoꝛumet ſe tradit penis
eternis vemonioꝛum:quia quando libꝛuʒ oſculatur
a veo ? ſanctis ſuis ⁊ oĩibus bonis pꝛedictis ⁊ a gau-
dio celeſti licentiam accipit: dyaboli ſe hominem
facit. IJpſemet veus ommium iſtoꝛum dictoꝛum ve⸗
ritatem oſtendit:Eʒech.iij.vbi ſic ait. Si cõuerſus
iuſtus a iuſticia ſua fecerit iniquitatem.ipᷣe in pecca
to ſuo moꝛietur.⁊ non erunt in memoꝛia iuſticie eiꝰ
quas fecit.¶ ¶ Becundo quia tamen manu dyaboli
ſeſignat:⁊ cibum ad os ponit:⁊ cum oꝛe dyaboli lo⸗
quitur⁊ comedit:⁊ cuʒ pedibus eius am bulat:quia
exquo eius vminio:vt dictum eſt:om̃ia mẽbꝛa coꝛ⸗
oiis tradidit: quando omnia bona facta per mem-
ꝛ29 perdidit ⁊ eius wminio ⁊ ſeruituti membꝛa il⸗
la ſubiecit:ſequitur:ꝙ; omnia que facit cum mẽbꝛũ
illius facit:cuius wminio mem bꝛa ſubiecit/quãdo
Tfixiſti apud extraneum manum tuaʒ: Pꝛouer.vj.
Quia exquo ipſe illa poſſidet:ſua ſunt:a per conſe⸗
quens quis illis vtitur: dyaboli membꝛum vtitur:
ꝛ2 iurauerunt in his qui nõ ſunt dij:Hiere.v.i.
Gecundi etiam periculum incurrunt:quia ꝓpter
malos compurgatoꝛes nonnulli peccata ſua conti-
nuant:⁊ pꝛopterſfalſoꝛum iuramenta in curia eccle⸗
ſie facta:multi cum mulieribus:quaſi cum vxoꝛib
ſemper ſtant:cuʒ quibus nunꝙ; ſtare veberent: quia
quando aliquis magnus talem in vxoꝛeʒ ducit:quã
tamen pꝛopter impedimentum conſanguinitatisvł
affinitatis vel quodcunq; aliud impedimentum nũ
qᷓ; vucere deberet:vel quando cum tali ſtat:vel cum
alia quam tamen non duyxit.ſi ab eccleſia citetur te-⸗
ſtes e impedimento iurati vel requiſiti veritarem
negant:⁊ ſic eos ad infernum ire permittũt vł illos
urgant:vbi ipſos ſciũt eſſe culpabiles vel ſcire poſ-
ent ſi vellent. SGic etiam ve latronibus: quos libe⸗
rant.Et viceuerſa ſi ablilla quam duxit:cũ qua ſem
per ſtare veberet:ſeperari vult:periuros ſemper in⸗
uenit quiiurabunt ꝙ conſanguineã illius pꝛius co-
gnouit vel aliud ſimile ficticium pꝛobabunt:ita ꝙ;
pꝛopter tales periuros in curia eccleſie:ſiue quia re
ꝗſiti vel iurati:iĩpedimẽtũ nõ oñdũt:ſiue qꝛ purgãt
ſ purgãdos:ſiue qꝛ diuidũt:nõ diuidẽdos:mille fal
ſa mr̃imonia ⁊ luxurievſq; ad infernũ ĩpune trãſeũt

evrij.

ter tales iuramentum ergo mendaxne diligatis:
Sach. viij. Mota. Z. xxij. 3 4 6
Et ſi tantum ſit periurij periculuʒ: patet: illi q
eos ad tale crimen pꝛece vel pꝛecio vel quacunq; vo
luntaria occaſione inducunt: nõ oĩno imunes ſunt
a periculo:quia ſi ſcit eum velle falſum iurare:⁊ iu-
ramentum ab eo exigit: ille vm Aug. ð ſuo periurio
ſe interimit: ſed iſte manum interficientis umpꝛeſſit
⁊ ſic homicida eſt:tam ſuipᷣius qᷓ illius quẽ male ad
iurandũ inducit. Et ꝙ tale crimen a deo inultũ ñ
tranſibit:patet per hoc ꝙ idem Auguſtinus narrat
in ſermone ve æcollatione Yohannis baptiſte de ͤ⸗
dam quiin tali caſu alium ad iurandum compulit:
nocte ſequenti in viſu ad iudicium ducto:a quo iu⸗
Ax querebat:quareillum iurare fecit:qui reſpondit
quia negauit mihi rem meam: cui iudex.nõne rem
tuam melius perderes q animam illius:eo ergo be⸗
ne verberato:intantuʒ: ſigna poſtea in coꝛpoꝛe ap
paruerunt:dictum fuit ei: ideo hoc ſuſtinuit:quia
plus rem ſuã qᷓ; pꝛoximi dilexit. Nota. .xiij. xxxiiij.
Jmmunes auteʒ ab hac culpa⸗ pena non ſunt:qui
luram entumvel purgationem admittunt vbiſaũt
eos velle falſuʒ iurare.Quia ſicut dicitur Eccls. ix.
vt periurus:ita qui verum vierat.Ex his ptʒ: ꝙ is
qui alium pꝛouocat ad iurandum:vbi ſcit eum vel
le falſum iurare vel nolle iuramentum pꝛomiſſoꝛiũ
tenere:grauiter peccat.totuʒ iſtud confirmat vœcre⸗
tum ex verbis auguſtini ve vœcollatione Jobannis
baptiſte ſumptum.xxij.q.v.ille qui. IJlle inquit qui
hominem pꝛouocat ad iuramentum ſcit euʒ falſuʒ
iuraturum eſſe:vincit homicidam:quia homicida
coꝛpus occiſurus eſt ille animã:ĩmo duas animas:
7 eius quem iurare pꝛouocauerit:⁊ ſuaʒ.hecibi.Ca
ucant ergo iudices illi.v quibus.J.ix.xxiiij.cum ſe
quentibus.Et timeant hi wmini ⁊ parres te quib
ſupꝛa eo.c.v. ¶ Paueant inſuper omnes qui alios
alliciunt:vel inducunt pꝛecibus /literis/vel muneri
bus/vel quibuſcunq; vijs:perſonaʒ quamcunq; ad
frangendum votum/fidem/vel iuramentum.
¶ ontra pꝛimum faciunt qui caſtitatemſieiuniũ/
peregrinationem vel quecunq; bona operavouen⸗

tes:ſollicitant:vt contra votum faciant.( Contra

ſecundum faciunt quicunq; mulieres vxoꝛatas ad
frangendum fidemvel votum:quam iuramento ſer
uare vbent:ſollicitant.Contra ſecundum ⁊ terciũ
ſimul:vel contra vnum illoꝛum diuiſim: faciunt qͥ
cunq; illos qui fide vel iuramẽto aſtricti ſunt ad ſer
uiendum alijs vt fidem illam vel iuramentum fran
Fantancncint vłquicunq; illos qui iuramento ob
igatos ad fideliter inquirendum/taxandum /colli⸗
gendumſamerciandum/puniendum/cuſtodienduʒ/
mandrm coziunpurir auoquo modo. ¶ Ad cu
ius declarationem eſt ſciendum:ꝙ aliquotiens con
tingit: quando quis in officio aliquo ð pꝛedictis
iuratis ponitur vel vt ſeruiat in vmo:vel vt mane-

ria ſicut balliui: vel vt res alias:ſicut pᷣpoſiti.vłvt

nemoꝛa ⁊ feras:ſicut foꝛeſtarij⁊ huiumodi cuſtodi⸗
ant:væ quibus.C. ij.vj.vel recte populum taxent et
puniant ⁊ bona obligant ⁊ colligant:cogitant hoc
fideliter facere/fidemq; iuramentum in omnibus
ſeruare. ¶ Bed dyabolo ſuadente alij ab eis petũt
illa que eoꝛũ tradita ſunt cuſtodie:que ſine fideivel
iuramenti fractione dare non poſſunt. Ouia nõ ſũt

ibi poſiti:vt datoꝛes:ſed vt cuſtodes:vel ab illis etiã

qui taxare vel punire veberent:petent:quod conce⸗
Tcere non poſſunt.etvtroſq; tam cuſtodes ꝙᷓ iſtos iu⸗
dices:ſeu ſuperioꝛes literis muneribus vei feſtis et
cõuiuijs datis inducunt.hoc em̃ apud multos ino⸗
leuit.vt tales paſcant ⁊ multum magnum eis faciãt

Arti. vij

xviij.

Exemp.

xix.

xxl.

Art. viij

xxij.

Juramentum

vel dimittant.non factum quod non eberent: vlfa
cere vel dimittere.et non eſt dubium:quin vtriq; tã
inducentes ꝙᷓ inducti:periurij culpaʒ incurrant.qᷣa
dicit veeretũ Pij pape.xxij.q.v.qͥ compulſus. Qui
compulſus a wmino ſciens periurat:vterq; ſunt ꝑ/
iuri ⁊ vminus ⁊ miles.vominus:quia pꝛecepit.mi⸗
les quia wminum plus q; aiam dilexit: hec ibi. Yſts

cretum pꝛo tanto eſt ad ꝓpoſitum quisa ſicut iſteẽ

in culpa:quia occaſione damni dat:et periurij com
ellendo: Ita omnes pꝛedicti qui ſuo modo cõpel⸗
äre inducunt vel damni quouiſmodo occaſione
dant:quia qui occaſionem dammi dat:culpa inter⸗
ueniente damnũ darevidetur. ſicut expꝛeſiehabetur
li.v. vcretalium.ti.xxxvj. væ iniurijs 1 damno dato.
capitulo vltimo.⁊ omnia mala que ex cauſa tali da⸗
ta ſequunt᷑:ei imputantur.ſicut patet li.ij.e teſtibo
ca. ſicut nobis. vbi habetur ꝙ ad periurij et adulte-
rij penitentiam obligantur: qui cauſam in his veli⸗
ctis vederunt.vbi dicit gloſa.q ſi aliquid imputat᷑
alicui ꝙ puniatur v aliquo:omnia que ſequuntur
ex illo puniantur. argumentum ꝙ malum pꝛecedẽs
gꝗggrauatur per conſequẽs ex illo.hec ibi. Mota ex-
emplum ad hoc. J.ix.xxxvj.¶Eſt etiã aliud exem⸗
plum ſenſib ile ad hoc Eryſoſto.ſuꝑ Math. omel.
xij.ꝙ tamen ab eo ponitur contra tenẽtes libꝛos vo
lentibus falſum iurare. Exempli vo intellectus eſt
ꝙ; ſicut ille culpabilis eſt: tam coꝛam cæo ꝙᷓ homini⸗
bus qui hominem inſtigat ad alium occidendum ⸗
foꝛte cutellum in manu ſua ad hoc faciendum ponit
⁊rogat vt occidat vel ſpoliat vel aliud malũ faciat.
ita illi qui ea rogat:que ſine voti vł fidei vel iuramẽ
ti fractione fieri non poſſunt ⁊ foꝛte aliquid in ma⸗
nu ponit:vel oꝛe:pꝛo quo hoc faciat infoꝛmat:etiaʒ
ꝙ ſine peccato hoc iurare poteſt:quia aſſerit ſe veri
tatem ha bere.Illi vo qui foꝛte ad comitatũ vel cu-
riam bona venerunt intentõne:ſic infoꝛmatiet ſub⸗
oꝛnati periurant. nõne ambo tenenturꝑ exempla/2
leges ⁊ rationes pꝛedictas ⁊ per leges.T.ij.vj. Te
quia male ſuboꝛdinauit ⁊ infoꝛmanit:⁊ iſte qꝛ ſub/
oꝛdinatus nimis faciliter credit infoꝛmationi:quia
facta vtriuſq; in malis que faciũt cõmixta ſunt. Ju
xta illud:Sap.xiiij. Omnia cõmixta ſunt in fideli⸗
tas ſcilicet infoꝛmantium ⁊ ſuboꝛdinantiũ ⁊ periu⸗
rium Sſted pꝛedictum Cryſoſto.exemplum ne⸗
gare non poſſnut qui foꝛte leges pꝛedictas nega⸗
rennrt.
uia vo in pꝛedictis mentio facta eſt tam ð cul
pa illoꝛum qui temerarie quotidiana cõmittunt iu
ramenta vel periuria. Et te his qui cum ſolennita/
te hoc faciunt:⁊ veQ inducentibus anteqꝙ; pena eis in-
fligatur:omnes ſigillatim audiendi ſunt:¶¶ Pꝛimi
dicunt pꝛimo ꝙ veruʒ eſt quod iurant:⁊ ponatur ꝙ;
ita ſit:tamen foꝛte vanum eſt:quia iurãdi nulla in/
cumbit neceſſitas vel vtilitas.Et vei pꝛeceptuʒ nõ
ſolum ꝓhibet iuramentũ falſum vel mendax. Exo.
xx.ſed etiamvanum:dicens:non aſſumes nomen væi
tui in vanum. ¶ Iterum dicunt ꝙ mala conſuetu⸗
w me iurare facit ex unpꝛouiſo:quibo dupliciter re⸗
ſpondetur. ¶ ꝛimo ꝙ ſi ſcirent:ꝙ fur conſuet? eẽt
ad veniendum ad ciſtam illoꝛum vt inde pecunias
tolleret vel ad ſtabulumvt amimalia raperet:vł bee
uiter quodcũq; damnuʒ coꝛpoꝛa lede conſuetudine
eis cõtingerẽt.cito⁊ ſtudioſe illi damno occurrerẽt
ciſtam melius firmando cuſtodiendo ne vnariuʒ
amitterent: ⁊ neſciunt os melius claudere ne anĩiam
amittant. Decundo patet ꝙ reſponſio illoꝝ plus
eos culpabiles ⁊ damnabiles reddit.quia ſi coꝛam
iudice terreno œ furto irretiti: reſponderent ꝙ ita
ad talia eẽnt aſſueti ꝙ dimittere nõ poſſent /ſeipᷣos

2

J xiſ.

. damnar ent. ſic in pꝛopoſito ærgo ſub talibus excu

ſationibus:iurationi ne aſſueſcat os tuũ:Ecci.xxiii
QAuia plus eſt cõtra ꝙᷓ pꝛo.pluſq; obeſt qᷓ ꝓſit:quia
conſuetudo in malis:malum aggrauat.i Alü ſe ex
cuſant paſſione vel tedio:ſicut quidam quoꝝ mala
eſt cõſuetudo in aliquibus mundi partibus ꝙ qua
ſi ꝓ omni tedio:quod ſentiunt veum vel matrẽ ſuaʒ
vel ſanctos blaſphemant vel eis abrenunciant:di⸗

centes gallice Je reney dieu ⁊ c. YIniuſticiam 0 at

tribuũt:qui eos grauari ꝑꝓmittit᷑. Sed tales duma
co manu percutiuntur:pede male affectõis vel vi⸗
lipenſionis eũ reꝑcutiunt ſed qꝛ nims alte pngnãt:
peioꝛẽ ꝑtẽ qui hmõiẽ in fine habebit:qꝛ addidit ſu
per omnia peccata ſua blaſphemiã: Job.xxxiiij.
¶ Illoꝛum vo quiad libꝛũ ponunt ꝓ iuramẽto fa⸗
ciendo/vel qui fide interpoſita fidelitatẽ in ſeruien⸗

vw vel cuſtodiendo vel iudicando ꝓmittunt. eAlij

vo ſe excuſant:ꝙ illi quib ſic aſtrictiſunt eis ſtipẽ⸗
dium nõ ſoluunt:⁊ iõ bona illoꝝ furantur: hocnõẽ
aliud niſi malũ ꝓ malo reddere.Et ſicut ipi wmini
in fidelitate:ita iſti ſerui furtol ⁊ fideifractõead in⸗

fernũvadunt.¶¶ Alij dicunt ꝙ opoꝛtet eos ꝓamicis

facere.uibh rũdetur:pꝛimo ꝙ maioꝛ amicicia eſt
veritas:⁊ ꝙ optimus amicus ẽ deꝰ:cui in hoc inimi
cant᷑ cuius tñ amicicia illoꝝ amicicijs veficiẽtibus
durabit ſi pꝛius cõparetur. ecundo ꝙ male fit
alteri amicus:qui ſibipᷣi fit inimicus:qꝛ qui ſibi ne/
quã ẽ:cui bonus erit.i ¶Alij vo ꝓ munerib hoc fa⸗
ciũt:⁊ turpiter deficiunt in hoc ꝙ ſunt cõtra illuʒ qͥ
plus dat ⁊ ꝓmittit plus.ſicut ptʒ.¶UW.j.xv.(¶ Aln di
cunt ꝙ non audent iurati verũ dicere:vel iuramen⸗
tum tenere:quia foꝛte potentes offenderent:vel qꝛ
vicini ſui ſuꝑ hocbona ſua amitterent. Rñndetur ꝙ;
plus potentioꝛ et plus nmẽdus ẽ deus:qui põt mit⸗
tere in gehennam quando illi potentes pꝛo quibus
periurarunt:eos iuuare non poterunt:⸗ 8, melius ẽ
ꝙ vicinus amittat bona exterioꝛa:qᷓ ipᷣi ſuperioꝛa ⁊
interioꝛa.Sicut ergo potius eligeret quis offende⸗
re dñm vel vicinum cuius wmimium vel vicinitatẽ
non eſſet habiturus:niſi ꝑ vnum diem vel bꝛeuiſſi⸗
mũ momentum:qꝙᷓ illos quoꝛũ cominiũ ⁊ vicinita⸗
tem cogitaret ⁊ affectaret ꝓ ſuo habere ꝑpetuo.po/⸗
tiuſq; iſtis ſecũdis placere niteretur:⁊ ſpaliter:ſi iſtt
eẽnt in veritate ⁊ alij in falſitate:⁊ cũ ſtis eẽt lucrũ
maximũ bñfacientibo:a placentibo: pena maxima

non placentibus:⁊ cum alijs neutrum vel ſaltẽ bꝛe/

uiſſimum. Illi ergo qui plus iſtos timuerunt trepi-
dau erunt nimoꝛe:vbi nõ erat timoꝛ in pſal.xiij.o
ta ᷓ tales.l.j.ix.¶ Alij dicũt nõ poſſumꝰiuramẽ/
ta ſeruare:officiũ.n.nrm tale eſt.ꝙ nullus in eo fidẽ
ſer nare põt. Rñdetur ꝙ hoccogitare buiſſent an
teꝙᷓ iuraſſent:vel ſaltem:quando hoc experiunt᷑ of⸗
ficium illud oimittant. ¶ Alij dicunt ꝙ falſum iu⸗
rareꝙ vita vel fama hoĩs ↄſeruãda nõ ẽ pctm̃ qꝛ me
lius ẽ ꝓximi vitã ⁊ famꝗ ⁊ bona ſaluare ꝙ; damnare.
Et qꝛ ille homicida vłlatro vł luxurioſus ꝓ qͥ piu⸗
rãt põt ſe emẽdare ⁊ eẽ bonus hõ.Rñndeiur ꝙ nõ eſt
ſiciurandum pꝛopter quatuoꝛ rationes. ¶ Pꝛimo
dubium eſt vtrum futurus ſit bonus vel malus:qͥa
ſic ipſi dicunt: ꝙ poterit eſſe bonus:ita reſponderi
põt ꝙ poterit eẽ malus:⁊ hoc ſepius viſum eſt:⁊ iðo
magis pᷣſumendum eſt:quia iuxta regulam iuris in
vj.ſełmalꝰſꝑ pᷣumi malus. VSecũdo qꝛ certũ eſt
ꝙ falſum iurantes animam ſuam ⁊ omnia bona ve
quibus dictum eſt ſupꝛa eo.ca.xv.amittunt.Et ta⸗

le certum ꝓpter pᷣdictum dubium pertranſire nõ æ-

berent. immo ſi pꝛedictum dubium non eẽt dubiũ:
ſed certum eẽt:adhuc plus animam ꝗꝓpꝛiam cqᷓ vitẽ
vel famã ꝓximi diligere veberent:⁊ ſpaliter in caſu:

xxiij.

xxv.

„

i

r.( Alidicunt telis e

interiam mihitalis

ponpotun:d

jurare Abun

romnepekicuichft

omnen penamen penitentiame
ligauit Reſponderurg tihipe
pena hica ſacertote velininft
zndr liti- ſiconeratusexe
fin pactum alumoneres:etſinm
res eum wxpacto:rogs cum
tepenitentlam hicvel penozin⸗
uſtineat.icuttu oꝛo llo guunin
tiftactem vel allud quodwngg
canergo viano rependat Etſicc
bicgiſig pteſuſtinerenolnentvel
talia pro Uo cömittae: quianun
gostalia elcurn inerey
ſlteminalio ſelionon poſſet⸗
Onneſonm pontabitiad Gaky
Ppinductione vel occaſioneſic⸗
ligelftvccöneſen alid Nligd
liiquandoficen pel iure
erent:velrennuntremifſione
al baumponantur tamenan

ſtvmpſigccec
Llhrare. Bed
luramentum il
feputat degrett
hoͤperbioni
Periurus vigetn
ſdercogitana

liat

ticnloell
Adiurg

Letern

luniin

laſ

(o.

Poreper

tem
nloinſnnnalocf

rituuls Ko,

d

t

ant. piurabüt:
lins videns eo⸗
loum acapen
um piuros. gij
belerareparatt
Unquis dusne
inbus corder
ttergo:

. Wramentuz gcceſſi
f. Püind. tſi

Tauic
periure

nindlct

ooſt
ncranklku Juramentum J xrij.
emnan cobeſteeai
rtnn ſiran in quo ſᷣm veum⸗ rationem ⁊ iura vtraq; vel vna u- bꝛis.¶ Sicut legitur ve Pangratio:qui rome vene Exemp.
gule angn Aijſe larum pꝛiuari vberet:quia vna anima melioꝛ eſt ꝙᷓ ratur qui intantum periurij vltoꝛ eſt:q; quicũq; ec-
enenndt ntop nil ommia coꝛpoꝛa mundi. ¶¶ Tercio quia malos libe- cleſiam ſuam intrat:anteq ad cancellos veniat ſuꝑ
8 runt annlineg rands n eol⸗ toti quandoq; patrie nocet in bauumnentum cadit vnde multi illuc cum iurantibo
geon eles bren nahe ſii; qua liberati latrocinia z turpia comittunt. pergunt vt iuramenti veritatem vel falſitatem di⸗
Pdienn ncant d arto: quia ſic falſum iurantes malos liberã ſcant. e ſancto etiam Andomaro legitur: ꝙ quiſu Exemp
har Dnitnoatiin er tes erunt ꝑticipes omnium maloꝛuʒ que poſtmodũ per eius tumbam periurat ſtatim diuina vindicta
nun pegene⸗ tls dn facient: ſicut patet per hyſtoꝛiam. Y. ix.xxxiij. percutitur. Vndequidam ibidem periurus ſtatim
tiuntſeg cen ficibdin Nvj. Aln dicunr neſciuimus:ꝙ falſiũn fuit qð iuraui cecus factus fuit:⁊ tercia die moꝛtuus. Si tales ſan
einfine dah dlbaltergni⸗ mus:ſed poſtes bene ꝑpendimus ꝙ falſum fuit: rñ⸗ cti requieſcerent in terra iſta:pauci ſunt dæ iſtis iu-⸗
nablaſohen el lecrocict tur ꝙ foꝛte noluit intelligerevt bene ageret:necve ratoꝛibus:qui ad loca illoꝛum accedere auderent.
lbein enid zobzgi⸗ ritatem inquirere nec audire:ſed porius gaudebat In qua licet tales ſancti non ſint: pꝛo quibus dxe
Napoſtt untpiunninf, ſe ignoꝛare. ⁊ ideo auditũ veritatis fugiebat ne veri us ſtatun vindictam in piuros capiat:certitudina⸗
i lleltnröinſen tate cognita:conſcientiam haberet vel ſe retrahen⸗ liter tam en vel tales vindictas hic vel in futuro pe-
ginanntohmmn al hi illum pꝛo quo iurare ebet: offenderet. Dicigno⸗/ nas expectent grauioꝛes:quia iuſtum eſt ꝙ qui om⸗
ſtaſniſinei rans ignoꝛabitur.j. Coꝝ.xiiij. An negocio eniʒ ꝓ q́ nia membꝛa eæi inaniter nominãdo iurando quã⸗
i nullufwenm bocin, cert eſſent: ꝙ niſi verum iurarent: vifam perderent tum in eo eſt: foꝛmat in omnibus mẽbꝛis ſuis pe⸗
nllie tſati noe tempoꝛalem:⁊ omnia que habent mobilia ⁊ immo⸗ nis vefoꝛmetur vel hic licet foꝛte non ſtatim. Sicut
eliſmndſrftieftuei⸗ mmini bilia inuite ad iuramentum acced erẽt.et ſi omnino patet æ illo qui cum audiret talia pꝛedicare:reſpõ/ Exemp.
Adcnt agonten begdin accedere opoꝛteret:diligentiſſime veritatem ante⸗ Dit in coꝛde ſuo vel oꝛe dicens:non eſt bꝛeuioꝛ manꝰ
tuurpuinogmann 6pamias ꝙ accederent inueſtigarent. Qurergo non tantã ad illa: quam frequenter ad iurandum extendi: qᷓ alia
samicnss , unleckeſt bibent diligentiam de veritate inueſtiganda dicẽ que ſtatim vltione diuina combuſta fuiſſe dicit vel
allepamiach — D perditione agitur H ſ⸗ e faceretvbi ſaltẽ in moꝛte.¶ Spiritualis vo eſt duplen Cen 4 xxix.
poretur enen Gitio timetur coꝛpoꝛis:nõ excuſatur. Quia minus ante moꝛtem puniuntur.æ qua dicit vcretum ſic. ſi
☛ emanagnl ſt q; beret eum 1 animam diligere cõpꝛobatur: nec quis percapillũ vei: vel caput inrauerit:vel alio mo
tAlie Gigehniſchine⸗ ſufficit ꝙ neſciant eſſe falſum: quod iurant:quia iu⸗ vv blaſphemia contra veum vſus fuerit:ſi in eccleſia
ntinz nunnnhaezn ramentum nunꝙ ſcientiam excedere vebet:ſicut oñ- ſtico oꝛdineeſt: œponatur: ſi laicus anathematiʒat᷑
buſ eg untchtluz ſum eſt. YJ. ix xxiiij. ¶ Et ſi obijciatur: ꝙ quandoq; xxij.qj.ſi quis.¶ Alia in moꝛte:qua in veſperatioʒ
ns. elt h n ARlr lurant aliquid quo ſcientiam nõ habent:ſicutcõ cadit.Sicut ptʒ v illo vequo fertur:ꝙ poſtq; mul⸗ Exemp
Moti penidlceretelinfamen⸗ purgatoꝛes:qui iurant ꝙ credunt cõpurgatoꝛem ve tis iuramentis eſſet aſſuetus:cum in extremis lan⸗ .
e porentes ofenderendeel rum iuraſſe:non eſt contra:quia ſciũt ſe hoc opina⸗ gueret:vidit vt ſibi videbatur wminaʒ pulcerrimã
uſaaamitterett Rfͦcetu Nxvij· ri.¶ ¶ Alij dicunt talis rogauit me:cui bene negare ad ſe intrantem:⁊ paruulum puerum in ommbomẽ⸗
8tinécdnss Dusguiötmi⸗ non potui:virit etiam mihitalis: ꝙ verum fuitqð bꝛis laceratum: ⁊ plagatum in bꝛachijs ſuis poꝛtã⸗
ndoilipotentes hognihiu lurare vebui:⁊ omne periculuʒ ſuper ſe accepit:⁊ ad tem:que ab illo queſiuit: quale pꝛomeruerit iudici-
urenon polerunt,n meligsi omnem penam:a penitentiam ꝓinde vẽturam ſeob um:qui tamtenerum infantuli ita enoꝛmiter⁊ cru-
ona mnaangiiigrus⸗ liganit. Reſpondetur ꝙ tibi periuro penitentia et elitervulnerauerat:q reſpondit:q turpiſſima moꝛ
opotiuscligeret gis oftnche⸗ pena hic a ſacerdote/vel in inferno a dyabolo impo te dignus fuit: quia infans viuere non potuit: poſt
nuus vnnnum e nuintnti netur. AZu ergo ſic oneratus:exonera te ſi potes.Et ruinam:illa reſpondit:iudicium tuum Tediſti. NMaʒ
iio mum man tel huiſi⸗ ſm pactum illum oneres:et ſimurmuret:cõmemo⸗ ego mater ſum chꝛiſti:hic filius meus eſt:quẽ tu in/
vanotn aminhrniahe res eum ĩ pacto:⁊ roga eum: pactum teneat: ⁊ ꝓ ramentis tuis quantum in te eſt tamturpiter tra-
oen nnir nchente⸗ te penitentiam hic:vel penaʒ in inferno ꝓ te poꝛtet ctaſti:qui veſperans ſtatim moꝛtuus fuit. Juſte.n.
nrpſuohobi,e enno o⸗ ⁊ ſuſtineat:ſicut tu pꝛo illo ꝑiurium vel fidei vel vo⸗ hic vel in moꝛte male tractantur qui ita denʒ detur
Nentenenn ſalten ͤ iſtt ti fractõem vel aliud quodcunq; turpe cõmiſiſti vi pant. Vnde patet:qꝙ gentilis quidam benereſpon⸗ Exemp.
lalituterch ocit uan cem ergo vicino rependat. Et ſi cogitatio dictat ti⸗ dit quibuſdam loquentibus admirantibus qua-/
Placennitv. Ppena manimns biq; ꝛſta ꝓ te ſuſtinere noluerit vel nõ poterit nectu re plures eẽnt male tractati: vtpote ceci claudi/gib
lnsneutum nalſelebe⸗ talia pꝛo illo cõmittas:quia nunqꝙ; videbatur ꝙ ali boſi impotentes 1 mendicantes inter chꝛiſtianos:
— quos talia pꝛo aliquo ſuitinere veller. Et ſi vellet: qᷓ inter iudeos vel ſaracenos: quia inquit ipſi peius
Danattinorinpfal ni K ſaltem in alio ſeculo non poſſet:in quo vnuſquiſq; tractant veum ſuuʒ Wra mentis⸗zallie getetle ⸗
idicötnpoſun imane, onus ſuum poꝛtabit:ad Gał vj. Quando ſicut vnꝰ tra votum quod in baptiſmo fecerunt ipſum inho/
ntaleeſt g nullugine ic⸗ ꝓ inductione vel occaſione:ſic ⁊ alius pꝛo ꝑiurio vł noꝛantes quos percutiendo pꝛophetiã implet: qua
hoccogitute dbulſanten fidei fractõne:ſeu alio velicto damnabitur. dicitur. ero teſtis veloxa maleficis ⁊ adulterisſ⁊ ꝑ/-
anencobocelpenmmtof⸗ Alij quando fidem vel iuramentum pꝛeſtare xe- iuris: Malach.iij. Mota.S. xiij.xij. ¶¶ Oe vo pena xy.
n. 1 diauntgyluni⸗ berent:vel renuunt remiſſionem petentes:ne videlʒ eterna ſit eis bita duo oſtendunt ſcripta ⁊ dicta.
t. nlan höt enñgene ad libꝛum ponantur. tamen animũ ſichabent diſpo Gcripta videlicet exempla in quibus continetur:
ſrn hant ummn. ſitum ꝙ ſi accedant.ꝑiurabũt: vel foꝛte parati ſunt ꝙ dya bolus talem iuratoꝛem ⁊ ad taxillos luſoꝛem.
jirbona nus pqti⸗ pinrare. Sed alius videns eos velle falſum iurare: Cum ſecum ꝑ noctem in foꝛma hominis luſiſſet: ad Exem
lnvtt unn Ho luramentum illoꝛum accipere non vult: om̃es iſtos infernum viuũ poꝛtauit:nec vbet hoc eſſe cuic; mi⸗ P
honnshd Nilaln ino reputat decretum ꝑiuros.xxij.q.v.c.qui peierare.ſhᷣ rabile:quia beatus Oꝛegoꝛius in.iiij.libꝛo dyalo⸗
ununnin⸗ loice his verbis qui peierare paratus eſt:anteqᷓ periuret goꝛum ſcribit quodam puero: æ ſinu patris a de
n ſitbonlftl o e periurus videtur: quia dveus non ex oꝑibus iudicat monibus:pꝛopter iurationis conſuetudinem ad in Exemn
teſebonneri lir ſed ex cogitationibus ⁊ coꝛde:hec ibi.Nota.V.x.ar fernum poꝛtato. Dicta etiam ab eis idem oſten- p.
borſhli⸗ lningn ticulo.iiij Patet ergo:ꝙ qui cuʒ talibus coloꝛibus dunt Taan un nuele lendaer. ana aani
in innni il lenick aiurameutu; arrenir pefiurans viſceſſit i. Eſaͤre Vdo lere ad bꝛeue ren⸗ pus hic rra das
n ſum omnubmun Ati ij. Namm multiplicirer vo delinquentibus ꝛin reſys mniam ſua peregrinentur: ſed que u in verbi⸗ ſuis
1 aminunt ſione deficientibus multiplex debetur pena:queta turpibus:⁊ inramentis inhonoꝛant:loquelam in⸗
oamngnmirenic⸗ j maen eſt in generali ſub tempoꝛali compꝛehenditur ferni modumq; in loquendo ſequuntur damnatoꝝ
mni nroneet n xviij. eterna.¶ Tempoꝛalis eſt duplex. VUna eſt coꝛpo⸗ e quibus Apoc.xvj. Olaſphemauerunt veum pꝛe
nde enn Prinn

ralis.Alia ſpiritualis. Coꝛpoꝛalis qua ſcilicet per⸗
iuri in coꝛpoꝛe per vi vindictã percutiuntur:et mẽ

wloꝛibus ſuis. Et antichꝛiſti qui aperuit os ſuum
in blaſphemia contra deuʒ:Apoc xiij. Qui ergo ſie

Exemp.

Juramentum

um inhonoꝛant:oñdunt: Quoniam deulloꝛum oꝛ

oꝓine ſunt. Nam ⁊? loquela illoꝛuʒ eos manifeſtos fa
cit: Nec mirandum eſt ꝙ us eos grauiter puniet.
Ouia exquo in lege ciuili:tales pena digni iudicen/
tur. Nam lex dicit ſicut patet in autentica.vt nõ lu/
xurientur contra naturam colł.vj. circa mediuʒ. ⸗
ſi blaſphemie facte contra homines impunenon re
linquuntur. Multomagis qui ipſum vuʒ blaſphe-
mat punit᷑.exquo et in lege Moyſi blaſphemus iuſ⸗
ſus ſit lapidari.ſicut patet Leui.xxiiij.Eyxquo etiaʒ
filius patrem ſagittans hereditate pꝛiuatur pater/
na: ſicut oſtenſum eſt. F. v. xvij. ꝙ mirabile ſi eum iu
ramentis ſuis contemnentes: ⁊ ſagittantes. SBicut
patet de illo iuxta quem ſagitta languinolenta ceci-
diſſe fertur:dum turpiter iuraret in ſignum:q; a,
tum in eo fuit ſic ſanguindolentam in veo illam fece⸗
rata a vo puniantur ? hereditate celeſti pꝛiuentur:
ui eis hoc pꝛomittit Zach.v.dicens. Omis iurãs
Aniler iudicabitur. loſa ideſt damnabitur. Et
veniet ad wmum furis:⁊ ad vmum iurantis in no⸗
mine meo. gloſa ſcilicet vindicta.¶ Gegd dicent ꝙ
iſtam vindictam incurrent:niſi ſe emendauerint q;
etiam om̃ia bona ſuperius nominata.eo.c.xv.amit
tẽtes:vſq; ſe coꝛrexerint.rogo illos qui hoc cogitãt
ꝙ ſimul cum hoc cogitent ꝙdifficile erit ꝑiurij vici-
um in multis caſibus emendare pꝛopter malum ef/
fectum inde ſequentem. Per falſa nanq; iuramen⸗
ta:quandoq; vnus tenra vel hereditate vel iurepa/
tronatus pꝛiuatur ⁊ alius illam iniuſte lucrat᷑.vnꝰ
ante legitimam etatem eccleſiaſticum obtinet bene
ficium vel oꝛdinem quia iurant ꝙ eſt etatis legiti/
me.¶ Alius ſymoniace obtinet beneficiũ:ſi cut ac⸗
cidit quando aliquis ve ſymonia ſuſpectus:ꝙ vide⸗
licʒ aliquid vederit ꝓ beneficio ad qð pᷣſentat ꝓfa⸗
ma purganda coꝛam epiſcopo citatus: cum cõpur/
gatoꝛibus ſuis iurat: ꝙ nec vedit nec ſciuit aliqueʒ
ꝙ ipᷣo vediſſe.¶ Aliꝰqð ſibið iure vebitũ ẽ amittit.
ſicut verbi gratia quando coꝛã iudice iurati ⁊ one⸗
rati v veritate dicenda ⁊e aliquo:vtrum fur ſit vel
homicida vel non. contra conſcientiam dicunt illũ
eſſe fidelem hoĩem ⁊ quo ſi veritatẽ dicerẽt:dñs iu
ſte omnia bona illius occuparet:d quib ꝑ illoꝝꝑ x⸗
iurium pꝛiuatur.(¶ Alij ꝑ tales contra veum ei ra⸗
