Audiat terra verba oꝛis mei:bene conueniat audi-
toꝛi vtrum illam recipiat ad hoꝛreũ celi vel ad ignẽ
inferni:quia ex volũtate auditoꝛum eſt: ꝙ ex illa p⸗
ucunt fructum ſalutis animarum. velſpinas pun⸗
Kntin Ni ei rnenn Hieronymus
nper illud.ps. cxlvij. Er adipe frumẽti ſatiat te. cõ
parat verba vei manne. Quicquid inquit volueris
ey ſermone ci naſcitur:ſicut tradunt liudei:qm̃ man
na ſm voluntatem cuiuſcunq;:ſic ſapiebat in oꝛe il⸗
lius.j.Coꝑ.j. Verbum crucis pereuntibus quidem
ſtulticia eſt. his autem qui ſalui fiñt.i.no bis virtus
ei eſt. Eſtergo re verbo vei auditoꝛibus eius ſi
cut ve igne et lignis in igne poſitis:quia ſicut ignis
operatur in lignis. ᷣm lignoꝛum conditionem:quia
in ligno viridi vel putrido vel aquoſo:nõ habet tã⸗
tam efficatiam ſicut in ſicco ⁊ diſpoſito:et tamen in
ligno viridi ⁊ aquoſo per frequentiam et ꝑſeueranti
am fin aliter eundem educet effectum quem in ligno
diſpoſito in pꝛima pꝛoducit appo ſitiõe:quia pꝛimo
pꝛoducit fumum.ſecundo aquãa. tercio flamam cla⸗
ram:qui eſt vltimus effectus quem in ligno diſpoſi⸗
to pꝛoducere poteſt. Sic verbum ei in viridi inue⸗
ne ⁊ putrido ſene.pꝛimo educit fumum murmuratõ
nis? oblocutõis:iterum aquam pꝛoducit lachꝛyma
rum ⁊ compunctionis.quando melius recoꝛdantur
ſicut Petrus Math.xxvj. Recoꝛdatus Petrus ver
bi:qð dixit ei dñs:egreſſus foꝛas:fleuit amare. Ter⸗
cio flamã pꝛoducit charitatis.ꝛ ſic patet illud.Hie⸗
re xxiij. Monne verba mea vt ignis ardens. .
Ex iam dictis patet: ad hoc ꝙ ſermo vei capi⸗
at in vobis ſalutis effectũ:opoꝛtet ꝙ in vobis ſit hu
militatis et bite diſpontionis conditio. Circa
cuius articuli oſtenſionẽ dno ſunt veclaranda. Pri⸗
mo ꝙ tam nuncij eiꝙᷓ; verba que loquucur ſunt ho
noꝛandi in reuerentia habendi. Secundo vitlitas
oſtẽdet᷑:que ex hoc ſequitur. Primum patet.pꝛimo
p exemplum ⁊æ reuerentia que exhibert᷑nuncijs ⁊ ver
bis regis. Secundo ꝑ legem cinilem: in qua contine
tur: ꝙ omnem reuerentiam dvebemus nuncijs impe
ratoꝛis. C. li.vij.ti.quando pꝛouocarenõ eſt neceſſe
l. omnem honoꝛem. Tercio pᷣer ſacram ſcripturam.
in qua væ bonis legit᷑j.Theſſał ij. Mõ accepiſtis vt
verbum hoĩm:ſed vt verbũ væi. Iſtis ergo infoꝛma⸗
ti exemplis legibus ⁊ auctoꝛitatibus:in mãſuetudi
ne ſuſcipite inſitũ verbum:qð poteſt ſaluare aĩas ve
ſtras: Yacobi.j. In qua auctoꝛitate notat ſecunda
ars huius articuli.i euote auditiõis verbi vei vti
itas. Pro ⸗ eſt aduertendũ ꝙ; hecquinq; inducit
cauſat vtilitates. Primo nanq; illuminat ignoꝛã
tes.ſicut lumen ſolis illuminat ſedentes in tenebꝛis
in ps.viij. Lucerna pedibus meis verbum tnum.
Hanclucernã nobis miſit æus pater ꝑ filiũ ſuũ:⁊ p
multos alios ad modum amici. qui ſciens amicũ ſu
um opotere v necte ad ipſum venire. ei miniſtros
mittit cũ lucerna vel lucernis.ne in via erret vel tur
piter cadat.Sic vus miſit nobis:vt ſine erroꝛe ⁊ ca
ſu ad hoſpitiũ ſuũ in celo veniamus.vt lumen abun
dantius haberemus: voluit lucernam benedicti fi-
lij ſui:in multis locis a crucifixoꝛibus perfoꝛani:et
verbum ſuum a pꝛedicatoꝛibus multipliciter expo
ni:ſciens ꝙ lucerna in qua plures ſunt feneſtre: lu⸗
men clare cõicat:ſi hec cuius feneſtre ſũt chꝛiſti vul

W .

nera et omnium ſanctoꝛum wctrina ⁊exẽpla in qui
bus clare omnibus oſtendit vultum anime. et quid
agendum fugiendumue ſit. et nõ ecipit intuentes:
ſicut ſapientia mundi quead modum lune ſeu lumi
nis candelarum que nõ ſunt pulchꝛa: facit pulchꝛa
apparere:pꝛopter quodne ccipiafr: iſtam lucernaʒ

pꝛopheta ſpecialiter petiuit dicens. Zucerna pedi⸗
Secundo rracundos er

bus meis:verbum tuum.
inuidos quaſi congelatos liquefacit. Sed eſt aduer
tendum ꝙ ſicut lumen ⁊ caloꝛ ſolis nõ liquefa cit fer
rum ſed glaciem. Ita verbum æiraro liquefacit in
antiqua malicia. vel odio quaſi ferrum induratos:
ſed quo ad alios emittet verbum ſuum⸗ liquefaciet
ea.in ps.cxlvij. Qui vero volunt omnino damnari
indurantur: Mathᷣ.xv. Hoc verbo hariſei ſcanda⸗
liʒati ſunt. Tercio mnndat:nama modum quo vẽ
tus mundat granum a paleis:verbũ vimundat ho
inines a culpis.j.imoth.iiij. San ctificatur ꝑ ver⸗
bum. Et ad modum quo aqna mũdat ſoꝛdes coꝛpo
rum. Ita aqua illa v qua Eʒech.xxxvj. Effundam
ſuꝑ vos aquã mundam.⁊ mundabimmini ab omnib
inquinamentis veſtris.in qua lauaminimũdi eſto⸗
te: Eſaie.j.quia mundat ab omnib ſoꝛdibus aĩarũ:
oh. xv. Jam vos mundi eſtote ꝓpter ſermonẽ quẽ
ocutus ſum vobis. Sed eſt aduertendũ ꝙ ſicut nõ
omnis aqua mundat:ſed illa q̃ ẽ in ſeclara. Ita nõ
omne verbum vel ſapientia aĩam lauar:ſed ille fons
clarus.e qͥ Ecci.j. Fons ſapie verbum ðᷣi in excelſis
Quarto vitã dat gratie. Sed ſiẽ ſignũ moꝛtis eſt in
infirmo. qñ cibum nõ retinet. Ita m beatũ Greg.
ſignum eſt moꝛtis eterne:qñ hõmo nõ retinerverba
cuquibo Yoß. vj. Verba vite etne habes. Quin
to ad regna celeſtia ducit. Eſt nanq; v illo ſicut ve
fonte:quia ſicut fons ducit ad altitudinem oꝛiginis
Sic verbum veiad vum.æ quo Joh.j. In pꝛinci⸗
pio erat verbum. Sicut ergo operarius:cui magna
pꝛomittitur merces:dicit in ſpe⁊ in gaudio foꝛtiter
agam. Ita vos dicentes illud Hiere.xv. Factum eſt
verbum tuũ mihi in gaudiũ.v quo ipſum frequen/
ter cõmemoꝛemus dicentes illud ps. cxviij: Memoꝛ
eſto verbi tui in quo mihiſpem vædiſti.
Sed ad hoc ꝙ ſpem in illo habeamus opoꝛtet ꝙ
centes et audientes illud opere impleamus:quia
quid valet alium wocere:q; maculam abſtergat: ei q
maculam in eoſee non tergit facie: cum turpe ſit
wctoꝛi quem culpa redarguit quam in alio repᷣpen
dit: Cales em ſũt ſiẽ fabꝛicatoꝛes arche NMoe.ꝑ quã
alij ſᷣnabãt᷑ et ſaluabãt᷑ ? ipſi in diluuio pierũt. Elel
q valet audirequõ vbi maculã abſtergere veberz
niſi illã tergat.Eſtote ̊ factoẽsvᷣ bi:Jac.j. Sz aliqᷣ
aucditoꝛes ſunt ſicut fere beſtie: quia ſicut ipᷣenon lt
benter audiunt: immo fugiunt latratum canum: et
ſurdus nõ vælectatur in cithara:nec cecus in lumine
Ita nec ipſi in audiendovel faciẽdo verha vi:quia
nõ recipit ſtultus verba pꝛudentie.Prou.xviij. Im
mo qð peius eſt q aunito audit. operib vſtruit. ⁊ p⸗
dicanti vetrahit ſeu wcenti. Cuius cꝗ iam pᷣtacta ẽ
qꝛ verbum eſt ſicut ignis.v quo in ps. cxviij. Igni
tum eloquium tuũ ⁊c. Ignis autem poſitus in vaſe
pleno aromatibus cauſat ſuauem odoꝛem. ſulphur
vero cauſat fetoꝛem. Sic verbum ci cauſat in illis
qui ſunt pleni peccatis.id eſt. oſtendit quales ſunt.
uando videlicet in quocunq; impletur ? oſtendit
ind Ecẽ̃i.xxix.Loquetur verba tedij ⁊ murmura⸗
tionis ⁊c. Quoꝛum periculum per exemplum oſten
ditur legis ciuilis: quia ſi mulctari vebet in quin/
quaginta aureis:qui cum vanga vel alio inſtrumen
to albũ deſtruit pᷣtoꝛis.i.verba ſua ſeu ſnĩam vel edi
ctum pꝛetoꝛis in alto loco poſitum. ſicut patet in.ff.

veteri.libꝛo.ij.tit.de iuriſdi.om.iudi.l.ſi quis illud.

Art.
iiij

viij.

Arti. v.
ix.

Arti.j.

Exemp.

Exemp.

Wia

Et Inſtit.libꝛo.iiij.ti.v actio..penales.toma
gis qui verba dei verbo vel opere conculcauerit de/
terioꝛa meretur ſupplicia.dequibus Eccłs.x. Initi
um verboꝛum illius ſtulticia:et nouiſſimum oꝛis il⸗
lius erꝛoꝛ peſſimus. .
Etum ad quintum:verba dubia ſeu obſcura in⸗
terpꝛetani vebent m iura contra loquẽtem:qui po/
tuit clanius ixiſſe:ſicut patet.ff. væ pactis.l.veteri⸗
bus placet.id eſt in.ff.veteri.li.ij.Guꝑ qua lege po/
nit glo.caſum e vendente equum aſſerentem ꝙ nul
lum æfectum habeat:niſi ꝙ nõ vult aſcendere arbo
res:poſtmodum vetecto ꝙ nõ vult tranſire pontem
ligneum:nõ valet vẽditio: ceptoꝛ reha bebit equũ

ſuum: quia verbis obſcunis vecepit innocentem. æ

quo Prouer.xiiij. Innocẽs credit ommi verbo. No
ta alias leges huic concoꝛdantes.Al.vj.x. ⁊c.

Zarum pꝛimo pone
tur diſtinctio.oſtendẽdo ꝙ omnes vadũt
Pviam neceſſitatis ⁊ hocpericuloſe. Se⸗
cundo oſtendetur:ꝙ plurimi currunt ꝑ vis culpead
penam ⁊ quõò. Tercio ꝙ pauciambulant ꝑ viam gra
tie ad gloꝛiam ⁊ ꝑ quas ſemixas.Quarto per ſennbi
lia exempla iſtarum viarum.⁊ qtum ad medium:et
qᷓtum ad finem oſtendet᷑ conuenientia diuerſitas.
Ad pꝛimum ſic ꝓceditur: viarum quedam eſt ge⸗
neralis peregrinationis:quedam miſerabilis uia
tionis:quedam ⁊electabilis retributionis.ſorima
eſt neceſſitatis.ſecũda ⁊ tercia ſũtvolũtatis.Prima
eſt nature:qua omnes vadũt ad mortem tꝑalem.de
qua dicit dauid ad Galomonẽ filium ſuũ.iij. Reg.
ij. Ego ingrediar viam vniuerſe terre. Secunda vu
cit ad moꝛtem eternam.œ qua Prou.xiuiij. Eſt via
que videtur homini recta.⁊ nouiſſima eius deducũt
ad moꝛtem. Tercia eſt gratie.que ducit ad vitã im/
moꝛtalem. qua in ps.cxviij. VHiam mandatoꝛum
tuoꝛum cucurri cum dilataſti coꝛ meum.ſ.ſuperius
verſus te.ſicut patet.C.xiiij.vij.Dicut nãq; trocus
in ludo pueroꝛum bene currit qñ ſtricta ſeu arta ꝑs
eſt inferius ⁊ latum ſuperius.Sic nos in via mãda⸗
toꝛum qñ coꝛ eſt ſtrictum inferius:q;tum ad ſollici⸗
tudinem terrenoꝛum:⁊ latum ſuperius ꝙtum ad ce-
ſiderium ⁊ occupationem celeſtium: hec eſt via ſine
inmpedimẽdo:Sapᷣ.xix. ¶ In pꝛima via cum pericu
lo pꝛogredimur.cum pauꝑtate egredimur.ad ſtatuʒ
pᷣteritum non regredimur. Primo cum periculo ad
moꝛtem ꝓgredimur. ꝗꝓpter trium hoſtium inſidias:
qui in via hac qua ambulabã abſconderũt laqueuʒ
mihi. in p.cxli. Mdundus laqueũ cupiditatis. Ca⸗
ro laqueum voluptatis. Oyabolus laqueũ vamita-
tis. Vñ antonius.in vitiſpatrũ vidit mundũ plenũ
laqueis ⁊c. ¶Contra pꝛimum hoſtem: meceſſe eſt ꝙ;
miles chꝛiſti armet᷑ armis iuſticie ⁊ fidelitatis.Con
tra ſcõm armis mundicie ⁊ caſtitatis. Cõtra terciũ
armis timoꝛis 7 humilitatis. Sic parate viam vñt:
Auẽc.iij.Sed multi ſicſe nõ pᷣparant:quia laqueoꝛũ
pᷣdictoꝛum non vident picula: ſimiles illi aquile dxe
qua habet᷑. S.iij.xv. Alij vo ad modũ illius par
ue auicule.œ qua ibi fit mentio.⁊ exemplũ.iſtos ca⸗
uent laqueos ⁊ vias illas derelinquunt.ſicut fur de
relinquit furtum ſuũ:qñ ad iudicem vadit.Ad qð
faciendum oẽs ꝓpheta hoꝛtat᷑ dicens. SBerelinquat
impius viam ſua. Eſa.lv. Et reuertat vnuſquiiq; a
via ſua mala:hiere.xviij.¶ Gcðo cũ pauꝑtate egre
dimur. Yob. j. Mudus egreſſus ſum nudus reuer⸗
tar:AMichee.j. Vadam ſpoliatus ſcʒ bonis tꝑalib.
ab amicis extra.⁊ bonis ſpũalibo ab inimicis intra.
niſi foꝛtiter me ab illis cuſtodiero.Apꝛimis vo nul

lus ſe cuſtodire poteſt niſi bona pᷣmittendo.A ſecun

„₰

dis niſi foꝛtiter pugnando ⁊ eis reſiſtendo.Sed heu
iſta nõ faciunt:quia non cogitant quõ in nouiſſimo
aggrauata eſt via:Eſa.ix.Si em̃ cogitarent:quõ bo

na que poſt ſe verelinquunt:ſunt inter amicos par⸗

tes executoꝛes ⁊ legatarios ⁊ alios.ſicut os piectum
inter canes:bona ſua pᷣmitterent:neipſi ea amitte/
rent.⁊ ne eſſent alijs occaſio ruine. Sed nonnulli̊
bene ſentiunt:⁊ tamen bona ſua nõ pᷣmittunt: quia
lemper pꝛeſumunt ſe diutius victuros:quibus fre⸗
quenter contingit:ſicut illi Luce.xij. Stulte hacno
cte repetent animam tuam.Et tunc quinegligit vi⸗

am ſuam moꝛtificabitur: rouer.xix. Lercio ad ſta iij

tum pꝛiſtinum non regredimur. Exemplum de 2a
uid. qui.ij. Regũ xij. vicit væ filio ſuo moꝛtuo. Ego
magis vado ad illum ille nõ reuerter᷑ ad me. Et nõ
ſolum ille ſed quilibet noſtrum dicere poteſt illud:
JYob. xvj. Ecce bꝛeues anni tranſeũt.⁊ſemitã ꝑ quã

non reu ertar ambulo. prima vero pars huius au⸗

ctoꝛitatis: œberet nos excitare ad viriliter agendũ
opera ad ſalutem animarum pertinentia:qꝛ in om⸗
ni negocio ſiuein ambulatione.ſiue in quacũq; ope
ratione: qnando homo nõ habet longum tempus:
plus ire vel operari feſtinat.¶ Becunda vero pars
nos mouere ceberet ad bonoꝛum operum multipli
catione n:quia omnia que nunc agimus vel pᷣmitti
mus:ibi inueniemus.Sicut ergo ille qui locum mu
tat ſine ſpe redeundi.nititur multa pᷣmittere:vel ſe⸗
cum poꝛtare.ergo ⁊ nos hoc facere eberemus. Pro
pter qð dicit᷑ Ecẽs.ix. Quodcũq; facere poteſt ma⸗
nus tua inſtanter operare: quia comedent fructus
Vie ſue: Prouer.j.
¶ tum ad ſecundum tria oſtendent᷑. Primo qua
lis ſit via ꝑditionis. Secundo ꝙ multi currunt per
eam.Tercio qui ſũt illi.Otum ad pꝛimum:vbi via
ei eſt recta. Yuxta illud Oſee.xiiij. Recte vie domi
nuiuſti ambulant in eis.via dyaboli eſt circularis:
quia ſicut in circulo faciendo rediturad punctuʒ in
quo incepit. Sic peccatoꝛ ſemel peccata ſua veſerẽs
et iterum ad eadem rediens:circulum facit redeũdo
ad peccatum:quod væſerere videbat᷑. Gic SGamſon
oculis erutis in mola circũit dyaboli: Judicũ.xvj.
Biccanis reuertitad vomitum ſuum: ⁊ impꝛudens
iterar ſtultiaam ſuam: Prouer.xxvj. Sicq; in circũ
itu impij ambulãt.Et iter impioꝛũ peribit:in põ.j.
In quo caſu iter ab iterando dicit᷑ e quoꝛum quo.
liber Miere.ij. Vilis facta es nimis iterans vias tu
as. Gecunda eſtretrograda ad modum cancri.Ho/
mo nanq; cõſtitutus eſt inter celeſtia:que habere xe
bet ante ſe.⁊ terrena:que ha bere deberet poſt ſe: quꝗ
do ergo terrena mimis amat:retrocedit contra i pᷣ
ceptum: Geñ.ix. Nolireſpicere poſt tergum tuum.
Sed talis dicere poteſt illud:TZreñ.j.Expandit re⸗
the pedibus meis.conuerſa ſum retroꝛſum.¶ Ter⸗
cio eſt lubꝛica pꝛo tanto:quia ſicut poꝛtantes onus

graue in via lubꝛica faciliter cadũt in foneam. Jts

peccatoꝛes poꝛtantes onera vſurarum ⁊ furtoꝛum ⁊
maloꝛum perqniſitoꝛum ⁊ alioꝛum peccatoꝛum fa⸗
ciliter in puteum cadunt inferni. Ex quibus patet
via illoꝛum tenebꝛe ⁊ lubꝛicum:in pſalmo.xxxiiij.

¶WPer iſtas vero vias multi currunt.quia ſpacioſa

eſt via que ducit ad perditionem:a multi vadunt
eam: AMath.vij. Primo ſuperbi:quoꝛum via eſt

periculoſa.quia nimis alta:Prouer.xvij. Qui al⸗ v.

tam facit wmum ſuam querit ruinam: et arboꝛni⸗
alta pꝛoſternitur.ſicut pʒ per leges. J..vj.xxv. Ideo
Eccłi.xxxij.dicitur. In via ruina ne eas:et nõ offen
es.¶ Becundo auari.quoꝛum via eſt laboꝛioſa:qꝛ
cum laboꝛe acquirunt. cum timoꝛe ſeruant: et cum

wloꝛe perdunt: et finsaliter perduntur dicentes il⸗

lud Gapientie quinto.c.Caſſati ſumus in via inix-

,icetesumplalmin
Pe nonſtra nthi Deus Fon dang

elte guit. duct⸗
ntra ſtnen n oſblun oſtenda
nilas nos dacmnt. rlo N
crum füllumſaumet ihlaz atn Ben
Giam icutoſtnſum eſt B.i. Riein
ſuameytipſamſegnamurg amnge
quirelicisommdusſecut ſunt eum
murg viam paupentatis. Quartopat⸗
Pbetas. vtpꝛimos ſegnamurt yamm
ſcundos o iom pentatis nam in iſns
uerſevieomi miſericoꝛdia vltas. n ps/
to marteres:quoꝛum quilib; olcerepon
xvj. Propter erba labioꝛum tuoꝛum eg
vias duras yt ipſos ſequamur diamp
nocofeſſoꝛ uonu guilibz dicmpon
pii. Vam verttatis elegi vr oobs ſen
Niamn odedientie veritatis. Geytimd
quard quader dns die Wndelasn
biminiſrradat Riſasſeggamur di
puritatis. Bicergo uſtii dedupit dus
Vu.r. Et ſicnotas mihifeaſti vuns n
Veus naq oes iſtos mittendo ad mo
ciuici amicoſuo in erranez patnia:
tit ſed cum hocq ſicei ductoꝛem dat.
etiam ductoꝛem ſeqatur allter in via
eſipluresper lam hadunt. ſiad vnun

Peecellentes ſequentes reint
edentes⸗ encda
leo ſint ni de yla tſequentes —

Olctas puenerunt. Abillis ennn,
tas uenerunt. Abillis ergo
ſanidniagueiirnudontetan
Ens eetinmunicia virgimmn
d Nſradis ductored veſtn
din gnoſunt⸗ eer

1

Mnenichetztignnmen Kuertee

S=
=sq
S.
S=
=.
=
—

Operune:niaconedint fu⸗

ſkanndun nindſtniat gnind
mnu Sunngmnennte
uiſütil Qtnmac ginumebiti⸗
Jurte llud Olte piii. Beceviedon
lant incis nudfuboleſtralans
dralo —
Oicpeccatoꝛ lemel pecatfia mires
danntiſingraialun tarnteic
o alenme ri ſehnt Gie Ganſon
Imolr arcütt opabolt Judici pyj
uitad vomitum ſuum rinnndin
mſuam. Prvver i Gigici
A. Eumianbltnnii⸗
abiterandodlat. wanoumquo.
Mlisfacta tsnimisiderans Nusin
Gewdcrada ddomemncn d⸗
Rens innctetugtehter
nenargbehubere eberctpoſtſgi⸗
4nünis amat ürtocelitchnmna
1 Boliteſp;nt voſttegun tun,

ud⸗TieñiEipenc,⸗
atilud Drmi Em
egaonnnſeſtn inmiin Vn,
as n, alt ottiselii

protantn gl en 1

+

v—

Exemp.

Arti.ij.

Vj.

vij.

vViij.

S
Hb S

—“
=

.
2

r

Wia

Auitatis ⁊ perditiõis:ambulauimus vias difficiles
uuid nobis ꝓfuit ꝛc.¶ Tercio guloſi ⁊ laſciui.quo⸗
rum via eſt damnoſa:quia per bꝛeuem ⁊electationẽ
ducit ad penas eternas. Sicut latro ꝑ viam viridẽ
et ſuguem ducitur ad patibulum:ſic væ iſtis:licet il⸗
lis aliter videatur:cum inquinate ſunt vie illoꝛum
in omni tꝑe.¶ ¶Quarto inuidi ⁊ iracundi per viam
Duram: quoꝛũ via ſemper eſt amara: Ecẽi.xxj. Vlia
peccantium complantata lapidibus. in finẽ illoꝛũ
inferi et tenebꝛe⁊ pene.t ſic de alijs.in cõparatione:
ad qͥs dr.in ps.j.Heatus vir qui nõ abijt in cõſilio
lmpioꝛũ ⁊ in via pctoꝝ nõ ſtetit. Mam oẽs pᷣdicti.2⸗
his ſiles œcepti ſunt:ſicut ille:qui vbuit fuiſſe ſapi
ens a ſtulto.A.xxj.xxvij.C.v.ix.ergo MHeati unmacu
lati in via:qui ambulant in lege oni.in ps.cxvij.
Eirca quoꝛum viam tria dicenda ſunt Primo
oſtendit᷑ que ſunt vie vñi:ſeu gratie ꝗqᷓ ducunt ad glo
riam:⁊ quõ veus conatur nos per illas ducere. Se⸗
cundo ꝙ pauci vadunt per eas: et qui ſint illi et per
quas ſemitas vadunt.Cercio guomodo multi vias
iamittunt. Mtum ad pꝛimum vie vi ſunt vie
mũdicie iuſticie ⁊ ceterarum virtutum:quas ebere
mus diligenter querere:et inuentas ſollicite tenere:
ad modum peregrini qui diligenter querit ⁊ tenetvi
am que ducit ad villam: ſeu locum quo tendit: qꝙᷓto
plus viam que ducit ad patriam celeſtẽ querere de-
bemus:dicetes:cum pſalmiſta in ps.xxiiij. Vias tu
as vne vemonſtra mipi.eus vo qui ſemper iuſtoꝛũ

in his que iuſte petunt pᷣces audit.ductoꝛes ad nos

miſit qui vias pᷣdictas nõ ſolum oſtendant:ſed etiã
illas nos ducant. ¶ Prumo ⁊ pꝛin cipaliter dile/
ctum filium ſuum:vt ipſuʒ ꝑ triplicem ſequeremur
vlam.ſicut oſtenſum eſt.S.vij.j.Secundo matrem
ſuam:vt ipſam ſequamurꝑ viam fidei.Cercõ apłos
qui relictis omnibus ſecuti ſunt eum: vt ipos ſequa
mur ꝑ viam paupertatis. Quarto patriarchas ? ꝓ
phetas.vt pꝛimos ſequamur ꝑ viam miſericoꝛdie.
lecundos ꝑ viam veritatis.nam in iſtis duobus vm
uerſe vie dni miſericoꝛdia ⁊ vitas.in ps.xxiiij. Quin
to martyres:quoꝛum quilibʒ vicere potuit illud ps
xvj.Propter verba la bioꝛum tuoꝛum ego cuſtodiui
vias duras.vt ipſos ſequamur ꝑ viam paciẽtie. Se
xto cõfeſſoꝛes:quoꝛũ quilibʒ dicere potuit illud ps.
xviij. Viam veritatis elegi:vt ipſos ſequamur per
viam obedientie ⁊ veritatis. Septimo virgines.e
quarũ qualibet veus dicit᷑. Am bulãs in via hac.mi
hi miniſtrabat.vt ipſas ſequamur ꝑ viã mundicie z
puritatis.Sic ergo iuſtũ æduxit dns ꝑ vias rectas⸗
Bap̃.x. Et ſic notas mihi feciſti vias vite.in ps.xv.
Beus nãq; oẽs iſtos mittendo ad modũ fecit ami
ci:qui cũ amico ſuo in extranea patria ductoꝛẽ mit-
tit:led cum hocꝙ ſic ei ductoꝛem dat:opoꝛtet ꝙ; g
etiam ductoꝛem ſequatur:aliter in via errabit. Qñ
em̃ plures per viam vadunt. ſi ad vnum locum tam
pꝛecedentes ꝙᷓ ſequentes ire intendant.ſi pꝛeceden⸗
tes ſint certi œ via.⁊ ſequentes incerti:neceſſejeſtq;
ſequentes non tm reſpiciãt:ſed etiam ſollicite ſequã
tur pᷣcedentes. Sic æ nobis:pꝛedicti ſancti nos pꝛe
ceſſerunt in via celi:⁊ certi ſumus ꝙ illuc ꝑ vias pꝛe⸗
dictas puenerunt. Ab illis ergo interrogate ce ſemi
tis antiquis:que ſit via bona et ambulatein ea ⁊c.
Hiere.vj.id eſt.in mundicia virginum. et ſic ve “M
Et nõ &æſeratis ductoꝛes veſtros:ne eficiatis de lo
co in quo ſunt:ſed foꝛtiter ꝑſeuerate ad ſequendum
cuemlibet pᷣdictoꝛum.quia ſᷣm beatum Hreg. In⸗
uanum foꝛtiter currit qui anteꝙ;ᷓ vemiat ad metam
ficit.vicat ergo ⁊ opere unpleat illud Yob.xxiij.
VBeſtigia eius ſecutus eſt pes meus:viam eius cuſto
diui:nec vclinauiab ea. Bed heu Abath. vij.An
guſta poꝛta ẽ ⁊ arta via q̃ ducit ad vitã:a pauci am-/

— — —

ſ◻W 7„
bulant peream. Veritas huius auctoꝛitatis in ope
ribus oſtendit᷑. Mam pauci ſunt qui vadunt ꝑ viaʒ
obedientie et multi per viam ſuperbie: pau quiꝑ
viam amicicie:⁊ multi per viam inuidie:pauci ꝑ vi⸗
am miſericoꝛdie iuſticie: charitatis:⁊ multi per vi
am auaricie et cupiditatis: pauci per viam concoꝛ⸗
die:et multi per viam iracundie:panci perviam pꝛu
Tentie caſtitatis ⁊ ſobꝛietatis.⁊ multi per viam acci
Dle:luxurie.⁊ gule.Quibus omnibus dicit᷑: Ecci.ij.
Ve his qui perdiderunt iuſticiam ⁊ vereliquerunt
vias rectas.et diuerterunt in vias pꝛauas.QOuo⸗
rum aliqui vtilita tem et pꝛiuilegium viarum dni ꝓ
dunt ꝑ nõ vſum. Sicut nãq; habẽs ſeruitutẽ ſeu pꝛi
uilegium eundi per pᷣqium alterius:non vtendovia
illa.per leges poteſt illam amittere.ſicut patet.ff.
ſeruitutibus vrbanoꝛum pꝛedioꝛum.l.hec autẽ iu⸗
ra.id eſt.in digeſto veteri.li.viij. Gic in ꝓpoſito ce il
lis quibus a cæo conceſſum eſt.ꝙ poſſunt ire per vi⸗
am mandatoꝛum ci.ſi tꝑe opoꝛtuno ⁊ conceſſo illa
via nõ vtuntur⁊ libertatem illam et vtilitatem vie
illius perdunt ⁊c. Ergo hec eſt via. ambulate in es:
veq; ad vxteram neq; ad ſiniſtrã æclinabitis:Eſa.
xxx. Vide plures leges huic cõcoꝛdãtes.P.vij. xlix.
quas omnes leges.lex cœi.et ſentẽtia chꝛiſti ↄfirmat
Zuce.xix.qui ſeruum illum qui pecunia ei conceſſa:
vſus non fuit:pecunia illa pꝛiuauit.⁊ inſuper ꝓ pec-
cato omiſſionis penis puniuit eternis ¶¶ Alij vero
idem perdunt per abuſum.ſicut illi qui via vita tem
poꝛe et ommibus wnis ⁊ pꝛiuilegijs tam naturalibo
ꝙᷓ gratuitis abutũtur in ſuperbia.⁊ alijs modis pec
cado.Gi ergo pꝛinceps terrenus per teges iuſte po⸗
teſt a tali qui pꝛiuilegio ſuo abutitur illud auferre:
ſicut patet.C. æ aqueductu.l.eos.i.in lixj. In qua
lege continet᷑: ſi a pꝛincipe alicui conceſſum ſit pꝛi
uilegium adaquandi vcem pecoꝛa. adaquando vi⸗
ginti. pꝛiuilegium ꝑdit.quia illo pꝛiuilegio abuti
illud excedendo. Gicillis quibus conceſſum eſt pꝛi-

uilegium a veo ſenu wnum vel nature vel gratie qus

bona operando ire poterunt ad celum.ſi illud exce⸗
dant illo male opando:merito illud amittunt. Mo
ta plures leges huic concoꝛdantes.l.vj.iij. Quity
concoꝛdat lex vei:Luce xvj.qui ptãtem villicãdi ab
ſtulit a villico:qui bona illius diſſipauit. Alij ve
ro idem ꝑdunt per contrarium factum. Mam ſm le
ges. ſi alicui conceſſum ſit ꝙ aquã oucere poſſit ꝑ vi
am ſeu riuulum veterminatum? veterminate quan
titatis: vtputa per meatum vnius pedis.nec illum
elargiri poterit vel ad alium locũ tranfferre. Si vo
contrarium faciat.illlum elargiendo.illũ ꝓdit.Si
vo in duos meatus diuidit.vnũ ꝑdit.In pꝛimo xyo
caſu totum ꝑdit: quia conſiſtit in actu indiuiſibili.
in ſcõovnũ tm̃.quia vnus meatus ab alio dinidi po
teſt.ff. e aqua eltiua.et pluuiali.l.ij.i.in digeſto no/
uo. li.j.Et.ff.quibus modis ſeruitutes amnittant.l.
aqua.et.l.ſiꝑ partem.id eſt.in digeſto veteri.li.viij.
Sic in ꝓoſito œ illis qui nõ ſunt contenti ire et vi
tam illoꝛum ad celum vucereꝑ artam viam manda
toꝛum æi:ſed volunt illam elargiri eundo ꝑ viamꝓ
pꝛie voluntatis.de quibus.ij.Petri.ij. Multi ſequũ
tur eoꝛum luxurias. per quos via veritatis diffama
tur:vel qui duplici pꝛogrediuntnur via.ſcilicʒ in qua
drageſima vel in infirmitate in via vei:ſed poſtea in
via dyaboli:quibus conceſſum eſt ꝙ tm̃ per vna ire
poterunt:⁊ animam ad celũ ducere. Primi qui ſem
per in largioꝛi via quã deberent ambulant totũ per
dunt. Secundi ꝓpter vnam via. id eſt. dyabo li amit
tunt. Calibus nanq; dicitur: Ecæci.ij. Ve peccatoꝛi
ingrediẽti terram duabus vijs.Et Ecciiij. Coꝛ in
grediens duasvias nõ habebit requiem. Quis ſi
cut dicitur Prouer.ij. Relinquunt iter rectũ:⁊ am-

ix.

Wia

bulant per vias tenebꝛoſas.¶¶ Pro quo eſt ſciẽdum:
lex facit differentiam inter iter. actum.et viam.qᷣ
qur habet ſeruitutem itineris põt ire ſolus:qui actꝰ.
areſ ducere iumentum ſeu currum vel qocunq; vo
uerit. ff. æ ſeruitutibo ruſticanoꝛum pᷣdiozum.l.j. G
eſt in digeſto veteri. Et ſi habens iter. viam facit pu
nitur. Sic in ꝓpoſito multis et ſpecialiter religioſis
indulgetur legarur a chꝛiſto iter rectum: qð vide/
licet ire poterunt ſoli: ſine iumento ⁊ diuitijs ⁊ pom
pa ſeculari:ſi ergo actum ⁊ viaʒ auctoꝛitate ꝗꝓpꝛia ac
ciperepᷣſumunt vt vadãt cum illis:v quibus in ps.
xix.Hiin curribus et hi in equis. Nonne eis dici

poteſt ꝙ derelinquunt iter rectum 7 ambulantvias
tenebꝛoſas.væ quibus dictũ eſt. P.iij.xxvj.cum ſeq̃n

tibus.Et quia vœtali via illoꝛum aliq uiſcandalizã

tur:congrue dicitur in pſalmo.xlviij.hec via illoꝛuʒ
ſcandalum ipſis. .
HOmnes vero pᷣdicte tres vie in hoc conueniũt:ꝙ
omnes ſũt bꝛeues: quia bꝛeues dies hominis: Yob.
xruiij. Pue vero vltime.i.gratie et gloꝛie differunt in
duobo. in pꝛogreſſu ⁊ in egreſſu. In pꝛogreſſu ꝓ tan⸗
to differunt.quia via culpe dum durat eſt velectabi
lis:quia que maio: vælectatio:qᷓ ꝙ peccatoꝛ habeat
que male concupiſcit ⁊ lata.via vero ei ecõuerſo vi
etun terribilis ⁊ arta eſt in ꝓgreſſu. In egreſſuvero
et in fine viarum ꝓ tanto differunt:quia via culpe ꝑ
celectationes bꝛeues ducit ad penas eternas. via ve
ro vei econnerſo: p bꝛeues penas in reſiſtendo.⁊ pe⸗
nitentias atq; reſtitutiones faciẽdo.ducit ad pᷣmia
gloꝛie eterne. Et põt videri iſta differentia duos
a contrario ambulantes: quoꝛum vnus vadit cir
cum ferentia alicuius circuli ad centrum:alius vero
vadit v centro ad circumferentiã. Nam pꝛimꝰ ha
bet viam latam in pꝛincipio. Sicut patz æ illo qui
e circumferentia rote inter duo ligna que extendũ
tur a centro ad circumferentiã vadit verſus centruʒ
in pꝛincipio nõ cõſtringit᷑:ſed in fine artat. Ille vo
qui econuerſo vadit:licet in pꝛincipio artetũr.tñ cõ
tinue viam inuenit largioꝛem. Sic ve illo qnidimit
tit ampliſſimum celum. ? vadit ad centrum terre.i.
infernum. largam inuenit viam in pꝛincipio:qꝛ via
impij ꝓſperatur. ⁊ bene eſt ommibus quimale agũt:
Hiere.xij. Et quia ducunt in bonis dies ſuos.: Job.
xxi. Et quia ipſi peccatoꝛes obtinuerũt diuitias.in
ps. Sed certe in fine.ſicut dicit᷑ Job. xx cum ſacia⸗
tus fuerit artabit᷑ et eſtuabit et omnis wloꝛ irruet
ſuꝑ eum. ve cuius vie fine:Ecci xx. Via peccantiũ
complantata lapidibus. in finem illoꝛum inferi 7
tenebꝛe ⁊ pene. Ex quo patet ꝙ ꝙᷓtum ad illos in no
uiſſimo aggrauata eſt via: Eſa.ix. Illi vero qui ecõ
uerſo bene viuendo centrum relinquunt terre ⁊ di
recte ad latitudinem tendunt celeſtem. licet in pꝛin⸗
cipio via videatur dura.in ꝓgreſſu erit tũ ſecurioꝛ.
Quia ſᷣm Hieronymũ via religionis ẽ in pꝛincipio
ſeu in aggreſſu dura. in ꝓgreſſu ſecura larga. et mi⸗
nus grauat.ſicut patet tam ꝑ dicta. C. viij. arti.ij. qᷓ
p Auguſtinum dicentem.qꝙ via que ducit ad vitam
in pꝛicipio eſt arta.in medio latior. in fine latiſſima.
Hoc eſt quod dicit᷑:. Prou.iiij. Ducam te ꝑ ſemitas
equiratis: quas cum ingreſſus fueris non artabunt᷑
greſſus tui. Ex quibus patet illud Eſaie.lv. Mon eĩ
Vie mee vie vr̃e dicit dñs:Et illud Eʒech.xviij. Mũ
quid via mea nõ eſt equa.⁊ nõ magis vie veſtre pꝛa⸗
ueſunt. Cauſam aũt latitudinis vie culpe ⁊ artitu⸗
dimis vie gratie. reddit Ehriſoſtomus ſuper illud:
Aldath.vij. Intrate p anguſtam poꝛtam. Poꝛta in⸗
quit dyaboli lata eſt. qꝛ apud illuʒ ſine lege fũt oĩa.
Abijt vagus in via coꝛdis ſui: Eſa.lvij. Chꝛiſti au⸗
tem arta:qm ſub ratione legis apud illum ſunt vni⸗
uerſa:huic peccatoꝛ peccatis inuolutus: ſuper queʒ

WB iij.

dyabolus vninerſam ſarcinam maloꝛum poſuit: in
trare nõ poteſt. Sed ſancti qui ſũt ſpirituales ⸗ ſub
tiles:qui quales intrant mundũ: tales exeunt. Cõ
ſiderate in verbis Criſoſtomi pꝛogreſſum. Vlia in⸗
quit chꝛiſti eſt arta:quia ſub lege ſunt omnia. vtpu/
ta nõ accipere nomen dei inuanum: caſte viuere. ini
micum diligere. et ſic œ alijs mandatis.que vident
multis dura. Sed 'm eundem Chꝛiſoſtomum. Ne
reſpicias ꝙ aſpera eſt via:ſed quo ducit. nec aliam ꝙ
lata eſt in vlitijs. diuitijs.⁊ honoꝛibus.ſed vbi veſi
nit.ſicutvidendo hoĩem ꝓꝑ viam duram peditare ad
locum maximi honoꝛis ⁊ commodi.ſi illum multuʒ
diligis nõ multum te grauat dura via. nec multum
vie conſideras laboꝛem. Ita ⁊e teipſo cogita ſi aliũ
vides in cura cum multifudine magna duciad pati
bulum. ꝓlus conſideras finem vieqᷓ viam. z plus af⸗
fectares viam et finem pꝛimi qᷓſecundi.Sic in Po/

ſito.Ambulate ergo ꝑ vias aſpas: Haruch.iiij.7c᷑.

Iſuscoꝛpoꝛalis ⁊ ſpi

ritualis. Primo oſtendet᷑ ſimilitudo qᷓtũ
* ſd ipſam viſionem: ⁊ ꝙᷓtum ad amiſſionẽ
Secundo queſcebemus videreſupꝛa nos. Tercio q̃
infra nos. Quarto que iuxta nos. Quinto qui dlari
us vident omnia que ſpiritualiter videnda ſunt: et
qui plus impediunt᷑. Sexto ꝙ ꝓpter amoꝛem vel ti⸗
moꝛem illoꝛum:quia omnia noſtravident debemus
uͤlgeter videre:ne aliquid in nobis ſit:quod eis di⸗
pliceat.
Mtum ad pꝛimum. ſorimo oſtendetur ſimilitu⸗
V vtriuſq; viſionis:⁊ ſecundo vtriuſq; cecitatis. Si
militudo vero viſionis cõſiſtit in tribus. in obiecto
in actu. ⁊ fectu. In obiecto dupliciter. ſorimo: qꝛ
ſicut coꝛpoꝛalem Tlectant oculũ.lympha viroꝛ ſpe⸗
culum:ita ſpiritualiter oculum bonoꝛum ⁊xlectant
conſideratio noſtre fluxibilitatis. ad modum aque
quia oẽs moꝛimur.et ſicut aqua dilabimur in terra.
ij. Re.xiiij. Et viroꝛ herbarũ que ſupꝑ moꝛtuos cre⸗
ſcunt.⁊ ſpeculum alioꝛũ damnatoꝛũ vt caueamus.=
ſaluatoꝛũ vt ſequamur. In chꝛiſto nãq; in illis de
bemus pᷣcipue ſemꝑ oculos ponere ſpualiter ⁊ obie
ctiue.ſicut in capite ponunt᷑ localiter. vt moꝛes imi
tent᷑ narurã. Ille nanq; voluit qui oculis coꝛpalibo

ſupꝛemũ locũ tribuit coꝛpis.ꝙ oculi mentis in ſupᷣ⸗

mum locũ p amoꝛẽ ⁊ vſideriũ tenderent celi.Exem
plo ergo paſtoꝛũ videamꝰ hoc verbũ: Luce.ij.i.xpm
ex xpᷣi vitam.nõ terꝛena vel carnalia ad concupiſcẽ/
tiam moꝛe cupidoꝛũ guͦloſoꝛũ ⁊ lururioſoꝛũ.quoꝛũ
oculiſunt inſatiabiles:ſed vñ oĩa que ad edifica⸗
tionẽ ꝑtinent aĩe:exemolo ꝓpbete qui ait:oculi mei
ſemꝑ ad dñm. Et iterũ. Leuaur oculos meos in mõ
tes ⁊c̃. Ille vo qui ecouerſo cum bocꝙ oculos qtuʒ

ad naturã habet in ſupᷣmo loco:⁊ illos ctum admo

res in nouiſſimis infimis:qᷓtum ad ſollicitudineʒ
ponit:naturam puertit.et beſtias illos puerſos in
conditione ſequit᷑. Se quibus Raniel xiij. Declina
uerunt oculos ſuos.vt nõ viderẽt celum. neq; recoꝛ
darent᷑ iudicioꝛum ntor. Bcõdo q;tũ ad obiectũ
in hoc vebet eſſe ſimilitudo ꝙ ſicut viſum mẽtis.ita
neceſſe eſt: viſum coꝛp is ab illicitis retrabamus
aſpectib. Vnde beatus Greg.xxj. moꝛał ltractans
illud verbum Job xxj. Pepigi fedus cũ oculis me⸗
is ne cogitarem de virgine. Precepsinquit anima
dum nõ pꝛeuidet:ne incaute videat qð concupiſcat:
ceca poſtea incipit vſiderare quod videt. Sanctus
igitur vir:vt cogitationes caſte cuſtodire poſſet. fe⸗
dus cum oculis pepigit. ne pꝛius incaute reſpiceret:
quod poſtmodum inuitus amaret. Periculum
vero contranium facientium. patet in exemplo a⸗
uid. P.xiiij.r. ca. Yob ergo exemplo er Sauid:rogo

bs Hottioalle an
ccaligeleruntoculir nigeren poterat.

I moculo:v maculapch
nniſplus nocetinoculo: maculaf⸗
n Gicgetammiſtendückin

Eai eij Req nusoulo quid gegruz

Cbereteſſeocul eccleſe. De guio Seel
Dent vana dininant mendatig alt dns.
ſecundaparte huins articuli. ſkitudo en
taris ſpbalis poteſtattendivel itum
cauſantia velcjtum ad ceatateſequuenti
ptzquia ſtent umen oolloꝛi cdrpallum
Dinipercoꝛpa opaca ſuppoſita velomm
hotquis abho ——=
pelg infinmtatesoculis ſupuementes.
terpot viſus inpein anu ner in bis gye⸗
facienda ſunt g terrenoꝛi ſolliatucine:
circ alios facleda unt pmuneru accepnn
ltereñ piam cel poſſit pigere pel iuſta.
un celi vel iuſtigam roaulos pomtten.
46 nos 1mnonera quarücüqg rerum. geſ⸗
nis oncnpiſcentie Nderunt inde
ſ naual nſikid agnuusdn
cun; peccatum mortale Deſeruis hane
figkillud Eſs elj. Qniseſtceaoniſiſe
c quem ſicutequuz cecum dutt de luto
lunm naſiad ibit Oap.ſ Anb
Otate:guis diio peccauerit. pelinfinmi
6tpotesſuperbia itnſelngedn m
Pperbia rnamugu zn
5 ſi
ens qigi
peecata ſpiliter imns hiun cunt I
ii anineſiggenletenne die d
ſunt en Auenlittpipſͤin bis
nignitie e tbs nir Lom
miquttates mer 1n ne A. Comben

um luuom,lano is
rnealinndinnchiuſtgnien i

nlmmmn gimn fnſen inlfy,

mlontgrſtancotnile Cectais S
nnüinscitinuinsn
en Iobienddiglatn inn
lndlantelüifnſeſin,
inimalitroaiunbononm mlennt
onoſtreflunbiltuns agnotin egne
minunetſictaq udlahimrintm.
Etnmherbani einmorusge⸗
lumaliori nanmaroniſt ateunts
qnamur. Juchiſtoniggninilisn
ſemg oculos pongre piglitrr hi⸗
piteponun? oal tmr raus ini
Mnang mWini ul enl pali
Bhuitcotgis gocnlimentigin ſiß⸗
eRidenitenient di Eien
Werme ocerdi Anctiipin
tenma del aneligsd catlii⸗
idn oſni lunnſnü lun
tiabilioſel Ni din lesg aificn
ai betepleitoenlinei
iiecrnnplo Phet lln i j
ſteriä 0
Etiteri. lanninalſon⸗ n
Oniccneſ aun og oaliu

““ losctunosne
berinſthno nuoliinin,

5

mns infinisſn

uoniis liſii

utf. Deqoibs d
nin its. ite
ntnh ſan inn in
na n⸗ nams
umlgtingen
dee ggigein⸗ an
tevih rgbcnahlen

S=

iij.

iiij.

Wiſus

auerte oculos:ue videant vanitatem. ¶ tum ad
actum vero vebet eſſe ſilitudo:vt ſicut oculus coꝛpo
ris totum coꝛpus ducit:⁊æ alios conducit. Ita viſus
mentis totum hoĩem ſpũaliter ducatfi alios cõdu⸗
cat verbo ⁊ exemplo: et ſpãlirer ille: cui hoc incũbit
exauctoꝛitate vel officio. Bic ergo ſicut viſio coꝛpo
ris inter obiectum et oculum eſtrecta. Ita ſpũalis
quo ad teipſũ ⁊ alios: Juxta illud Prou.iiij. Oculi
tui recta videant. tum ad vefectum in hocpꝛimo:
eſt ſilitudo:quia ſicut oculi coꝛpales in hoc differũt
ab aurib nanibus: ꝙ; nõ vident maculam in ſe:nec
iuxta ſe collateraliter. Ita multi nec ſua nec collate
ralium peccata attendunt.ps. xxxvj. Lumen oculo
rum meoꝛum:æ ipſum non eſt mecum:qui tñ in alijs
plura dicunt ſe videre peccata ꝙᷓ ſint:quos repꝛehe⸗
dit veus: Math. vij. Quid aũt vides veſtucã in ocu
lo fratnis tui: rabem aũt quein oculo tuo eſtnõ vi⸗
s:nec conſideras. Si em ꝗpꝛios viderent vefectus

—

ſatis haberent materiã vlendi:quia vix eſt ciuitas

vel congregatio in qua tercia vel quarta pars nõ ſit

in peccato moꝛtali. Propter qð Jeſus videns ciui⸗
tatẽ ſeuit ſuꝑ illa dicens: ſi cognomiſſes ⁊ tu: Zuce.
rix. Scoo:qura plus væficiunt in ſenectute ꝙᷓ alij ſen
ſus. Sic etiã oculi eccleſie. i clericiplus deficiunt iỹ
