rum ſollicitant᷑ Re parẽtibo nanq; inquirunt:⁊ ami
cis.ſi ſint coꝛpe ſani.ſi habeant victum.et veſtituʒ.ſi
diuitias.honoꝛes ⁊ ꝓmotiones.greges.equos.aurũ
argentum.terras.porentum gratiam ⁊ amicitiã.pa
cem tꝑalem. et æ alijs. que ad coꝛpus ꝑtinent. tam
circa ſeipſos:qꝙᷓ amicos ſoliciti ſunt:et nihil querere
omittunt.vel quõ ꝓſperatur.vłquõ infoꝛtumiũ paſ-

ſus eſt. De his vero.que ad vi ꝑtinent honoꝛem: et

lxxxv.

Arti. xv.
lxxxvj.

Exemp

animarũ ſalutem vel ꝓditionem.ſollicitationẽ nul⸗
lam vel paruam gerũt.nec de his queſtiones faciũt.
in quo aperte ſe oſtendunt amicos eſſe coꝛpoꝛum.et
nõ animarũ. ¶ Tercio ꝙ ve moꝛte gehennali eſt w
lendum.tam ipſis q; amicis.ptʒ pꝛimo.tam ex his q̃
tacta ſunt.S.e.ca.xij.qᷓ ex his que in capitulo ve pe⸗
nis dicenda ſunt.¶ Gcdo idem ptʒ ex eius penalita
te:a afflictione.que q;'tum adpᷣſens. cõſurgit ex tri⸗

bus.Ex loci artitudine.⁊ obturatione.Cum em̃ ibi

multos eſſe dubium nõ ſit.et locus ſit artus.⁊ ignis
et fumus magnus.omnino imaginari opoꝛtʒ.ibi pe
nam eſſe magnam. ¶ Secundo ey nociuoꝛũ multi⸗
tudine. Omnia nanq;.que quis imaginatr᷑ hic er eſſe

nociua:ibi cogitet illa.poſt diem indicij inuenire ei

magis nociua.¶ Cerco ex odij magnitudine:quod
videlicʒ anima habebit ad illud coꝛpus turpiſſimũ
æ quo.C.ij.x.quia q̃nto hic maioꝛiamoꝛe illud di⸗
lexit inoꝛdinato:tanto maioꝛi odio illud ibi habe⸗
bit.Et ſi multum triſtat᷑ a coꝛꝑe illo recedens:eius
videns feditatem:multo magis wlebit. qñ pꝛo ſuo

perpetuo ei copulabitur.et in illo turpiſſimo coꝛam

toto mundo in iudicio apparebit veſtimento: quis
ergo woloꝛem excogitare poterit.queʒ anima miſera
habebit:qñ illi coꝛpoꝛiturpiſſimo:pꝛo cnius veſide
rijs ſequendis ipſa damnat᷑ magno cum wloꝛe inui
ta ligari vbet.quãdo tam turpevas intrabit.vt im
perpetuum infelicem ⁊ penalem ſimul habeant ſoci
etatem. Be iſto ergo moꝛte verificat᷑ illud ps.xxxiij.
Aoꝛs peccatoꝛum peſſima. SDe ſcoa ergo: et ce iſta
tercia.et nõ œ pꝛima.multum wlendum ⁊ lugendũ
eſt. quia ibi erit fletus:⁊ ſtridoꝛ ventium. In cuius
rei ſignum.dicit Ambꝛoſius.q; dauid moꝛtem abſa
lonis.lachꝛimatus eſt.ſicut patʒ.ij.Re.xviij.vbi vi
citur.qꝙ audita moꝛte eius fleuit dicens:Abſalon fi
limi:quis mihi tribuat:vt ego mouar pꝛo te. Non
aũt filij innocentis:quia ſciuit vnum peccatoꝛem.⁊
alium innocentẽ moꝛtuum.
Agd hoc vero.ꝙ moꝛiens nõ wleat.nec amici wolo

ris habeant cauſum.vel occaſionẽ tres conditõnes

ante moꝛtem habite moꝛientẽ iunuãt.cognitio vide⸗
licet cum effectu ſuipſius ꝓximi et vei. Ideo dico cũ
effectu. vt ſic viuat.quod opus exterius oſtendat:q;
cognoſcit ſe moꝛiturũ. Omnes nanq; ſcimus:qꝛ mo
riemur.quia veriſſimum ꝓuerbium eſt. ꝙ eſt noſtre
ſoꝛtis tranſire per oſtia moꝛtis. Eſt graue tranſire
fit tranſitus abſq; redire. Ged non omnes ſic viur/
mus.ac ſi ſciremus nos moꝛtales.we qͥ quidam phᷣi
leguntur congruo repꝛehendiſſe Alexandrum ma⸗
gnum. Be quo legit ꝙ tranſiens perimundum z au
diens loqui e quibuidam phis eos ad ſe accerſiri fe
cit.a quibus cum dinerſas queſiuiſſet queſtiones et
reſpõſiones eoꝛum eideʒ placui lent. viyit eis:ꝙ pe⸗
terent ab eo.quod vellent. t illi petierunt immoꝛ
talitatem:quibus ipſe reſpõdit:pꝛius reputauivos
ſapientes.nunc vero vos inſipientes.Quare inqui⸗

unt.quia inquit.quomodo poſſeʒ ego vobis immoꝛ
talitatem dare:quam mihipſi conſeruare non poſ⸗
ſum. Quibus illi.ergo moꝛtalis es tu. Sum inquit.
Cui illi.quare ergo ita cupide et male viuis.ac ſi eſ-
ſes immoꝛtalis. Ex iſta hiſtoꝛia patet: ꝙ licet ſe co⸗
gnouerit eſſe moꝛtalem.nõ tamenvixit.ac ſi ſciuiſſet
ſemoꝛtalem. Sicut nec faciunt. nonnulli moderno
rum.qui vtinam ſaperent.et intelligerent ac nouiſſi
ma ꝓuiderent:eu.xxxij.vt quolibet illoꝛũ poſſ
in moꝛte dici illud.ij. Mach.j. Cognouit:quia mo⸗
reret᷑.⁊ illud ps.ciij. Cognouit occaſum ſuum. Que
quidẽ auctoꝛitas.duo bene moꝛienti includit neceſ
ſaria:sctum virtutis.cognouit.et tranſituʒ ſalutis:
moꝛeret᷑ occaſuʒ ſuũ faciens. ¶ tum ad pꝛimũ co
gnouit tria.et in quolibet trium cognouit tria.Prni
mo nanq; cognouit ſeipſum in quo cognouit ⁊ inue
nit tria. Primo nanq; in ſeipſo cognouit ꝓpꝛiam ini
quitatem.coꝛdis.oꝛis.operis.et omiſſionis in cõſci
entia.ſicut cognoſcit᷑ macula in ſpeculo.et woluit cõ
fitendo.⁊ pniam agendo.dicens deo.⁊ locum ei te⸗
nenti.cõfeſſoꝛi.illud ps.l.Apeccato meo mũda me
qm iniquitatẽ meam ego cognoſco.Et auyilium pe
tendo.vt ſanet᷑.ſicut eger qui cognoſcit moꝛbũ.me⸗
viciumploꝛat auxiliũ. Sic iſte a veo.et exauditus fu
it.iij. Re.viij.Siquis cognouerit plagaʒ coꝛdis ſui
et expanderit manus ſuas in wmo hac:tu exaudies
⁊c. NPoſtꝙ vero ſic fuerat mundatus.ſcoo cognouit
in ſeipio ꝓpꝛiam fragilitatẽ.⁊ pᷣcauebat.ſicut timẽs
ne capiat᷑ in paſſo peniculoſo.pꝛecauet in futurũ.ſci
ens:quia ſapientia callidi eſt intelligere viam ſuam
Prouer.xuij. Quo contra aliquoꝛũ ſtulticiam:qui
futura nõ pꝛecauent pericula.chꝛiſtus plangens di⸗/
cit:Zuce.xix.Sicognouiſſes et tu.ſubaudi.ſleres
Tercio cognouit in ſe moꝛtis certitudinẽ.et ideo
oĩa peritura faciliter ↄtempſit.qꝛ teſte Hieronymo
Facile omnia contemnit.qui ſemper ſe cogitat moꝛi
turum.Et ſicut homo certus d ſententia.⁊ amiſ
ſione ſeu confiſcatione omniũ bonoꝛum ſuoꝛum.an
te diem illum ꝓuidentiam facit:et bona ſua ad loca
mittit:in quibus a cõfiſcatoꝛibo nõ inuenient. Ita
et iſte ſano vſus conſilio ſibi pꝛouidit ante ſuam ca⸗
ptionem. vel ſententie lationẽ. regratians et letus:
ꝙ veus diem illum. et viam illam.ſibi notificauit.⁊⸗

vicens. Motas mihi feciſti vias vite.in põ.xv.Et q̃ᷓ

ſi adiungens bonum effectum qui ex illa noticia ſe⸗
quit᷑ dicit.Adimplebit me leticia ⁊c᷑. Sʒ auaro ⁊
quocunq; ſtulto.qui ante tempus ſibi nõ pꝛouidet.
dicit Eccł.xj. Nelcit ꝙ tempus prereat illũ:⁊ moꝛs
appꝛopinquat.⁊ relinquet omma. Q Cuilibet tali
pꝛomittit ſalustoꝛ.Luce.xij.dicens. Stulte hacno⸗
cte repetent a te animã tuã.⁊ que congregaſti.cuius
erunt? ¶ Secundo in pꝛoyimo cognouit tria. Pri⸗
mo ignoꝛantiam vt wceret.ſicut oculus aliquis vi⸗
et:et ſol lucet.ſic impleuit illud. Prouer.xxvij. Si⸗
ligenter agnoſce vultum pecoꝛis tui¶ Gecundo vi⸗
tam maloꝛum vt coꝛrigeret. bonoꝛum vt pꝛomoue⸗
ret.ſicut medicus tangit.et cognoſcit pulſum.ſciens
qꝛ arboꝛ a fructibo cognoſcit᷑. Math.xij. Et a fructi
bus eoꝛuʒ cognoſcetis eos:Math.vij.Et ex ſtudijs
ſuis cognoſcitur vir:Prouer.xx.Tercio eius indigẽ
tiam.vt ſuppleret.Sicut vnum membꝛum alterius
et paſtoꝛ omũ cognoſcit.vt ſuppleat vefectus: Joh̊.
x.Ego ſum paſtoꝛ bonus.et cognoſcunt ⁊c. Sic Jo
ſeph cognoſcens fratres ſuos. vedit eis alimenta:
HGeũñ.yxlij.¶ Tercio in veo cognouit tria.iudicia di⸗
ſtricta.et ipſum timuit.et offenſam vitauit:quia co
gnoui. quia equitas iudicia tua. in pſal.cxvuij. Sic
cognoſcetur wminus.iudicia faciẽs.in ps.ix.¶ De
cundo charitatem:et ipſum dilexit:ſicut gratus di⸗
ligit benefactoꝛem. et dilectoꝛem ſuum.j. Joh.iij.

lxxxvij.

niogittin uentid ot; nelins
elca mni chnni Inllfun
mnähgimaninragtiilinn
Erqnaanite patetartiallus
anctosacnonet ethottat bonoͤbe
litare. Pro quo esduertendi g no⸗
bewcet palite vitare ſtuoꝛ in ſton
anut ſq cypicttate luruni ſnobis e
lugevite. ¶ones vo qreiſta vltan
iſtt e ponitineucte q emnortuis
ii homonatuso mullere. bꝛeni vine
nlts nnſeno. qui qii flos egredit 1c⸗
but umdua. Pecnang anctorltas q
jitwoꝛpdictos diſſuadent eroꝛes. O
o tt unt heeuitgs miſenia cotritn
gimnagllitni Oeteuaii
jan. Onanalunprione diſſnade
O)derdeeltsfitrenecliüigi
nſihöhaberer dechihumane iteal
llegoſpälidelacigcenitucine
ſaſir iuarg nillemag ve
neloncetosannos haberttali

ntatis olcte pt ſbi tn
yrſibi tamlongay
nitert. Nuncvero ge willi
aabuanl ahoch imü annu:qui⸗
taboce .
nnlirelntl

denouiſſes ettu ſubanci fieres
ltinſemorts anitucine tie
uratenpſttlnteſtehievnfnn
temnit qulſenperſecogtarna
ommocentus wſententia 7 annif
lone omnii honozum ſozumen
lntlam fatet honaſaac
cofſetoul no tnuenat It
ſilioibipꝛoutcttanteltom ca,
tie latoné, egratianoetlets
tyiamillam ſibinonficault
fecſt rius nlt ipo my Et j
cffectum gulerillr notiaa ſe⸗
bitmeletic 74Ozeanano
antetempusſibi ruür
temnpus öterent illmon
Wunenm Lnilibettal yn
Vnce gi dieens. Otultehachi/
näͦtui rquecongtegil au⸗
inpoino cgholettirn⸗
Punt it oallp ilihi
plutilut po mn ,
un geons tM/Gechl

A

Arti.xvj

Moꝛs

In hoc cognouimus charitatẽ ei. qm ipſeꝓ nobis

alam ſuã poſuit.iligamus ergo veũ:qm̃ ipſe pꝛioꝛ

dilexit nos.¶ Tertio voluntatẽ qua pᷣcipit.ꝙ pꝛe⸗
cepta ſua teneant᷑.⁊ ea ope impleuit.ſicut obediens

mãdato regis. Jo h. vij. Siquis voluerit voluntatẽ
eius facere.cognoſcet wctrinãᷓ eius.qꝛ ex ceo eſt. Sʒ

heu cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ.et aſinus pᷣſepe ⁊7.

Populus aũt meus non cognouit: Eſa.j.Quia vir
no cognoſcet.⁊ ſtultus non intelliget hec:in ps. xcj.

Bcetũs vero vłſapics:qͥ vt pdictũ ẽ cũ bona œceĩ

ſerit cognitõe:ecõuerſo dicere põt illud ps. Dis cõ⸗
ſummatõis vidi finẽ. 7 Pter a moꝛte. nõ ledebafr᷑:
vbi alij qͥ moꝛtis caſũ no puidebant peſſime dãnifi⸗
cant.et ledunt᷑. Quia ſicut virdemus ꝙ; magna dria
eſt inter cecũ ex impꝛouiſo in lutũ:vel pute radẽtẽ
et inter vidẽtẽ ? ꝓuiſũ:qꝛ bꝛimus magis piculoſe ca
dit.⁊ plꝰ œturpar.qꝛ nullũpʒ manui auxiliũ qͥ ino
inate cadit.vidẽs vero etſi eu cadere opoꝛtet.minꝰ
edit᷑.æ eturpat᷑:qꝛ auxiliũ hʒ:⁊ manuũ ⁊ oculorũ.
Et ſjm antiquuʒ ꝓuerbiũ. Jacula puiſa. minus le-
dũt. Sic pctoõr cecus.qui nõ ẽ pmiius ſeu patus mo
rimoꝛte ſubita velalia poccupatus male cadit.et le
dit ⁊ multũ obſtupeſcit:dicẽs illufd Ezech. vij. Te
nit finis. finis venit oĩm.ſq; q̃ dilexi. ZRilius vero nõ
obſtupeſcit.q;ꝛ nihil nouũ:aut nõ expectatũ ei acci⸗
dit:etiã ſi ſubita moꝛte poccupatꝰ fuerit. in refrige⸗
rio erit.ſicẽ ptʒ.S.e.c.xviij.cũ ſeq̃ntibo. Et non curat
qua hoꝛa ad lectionẽ vel cõputũ reddẽdũ vocet᷑. vVvE
ad moꝛtẽ dicẽs:vidi finẽ.q̃i diceret. puiſus fui.ſ qꝛ
iſte finis certioꝛiexperimẽto videt᷑ in alüs moꝛien⸗

tibo:qᷓ cogitet in viuentib.ptʒ melius ẽ ire ad wvmuũ

luctus:qᷓ ad dmũ cõuiuij. In illa finis cunctoꝝ ad
monet᷑ hoĩm:⁊ viuẽs cogitat.qͥd futuꝑꝝ ſit Ecẽs.vij
Erxr qua aucte patet articulus xvj. ꝙ vicʒ moꝛs
cunctos admonet.et hoꝛtat᷑ bonã hrevitã.⁊ malam
vitare. Pro quo ẽ aduertendũ.qꝙ moꝛs cũ nũcijs ſu
is wcet ſpãliter vitare q̃tuoꝛ.in qbo maioꝛ ꝑs hoĩm
errat.ſcʒ cupiditatẽ.luxuriã.ſupꝑbiã. et pᷣſumptionẽ
longe vite. ¶ Rones vo q̃re iſta vitanda ſũt: moꝛs
oñdit.et ꝗonit in auẽte.q w moꝛtuis legitur Job.
xiiij.Domo natus ðᷣ muliere.bꝛeui viuẽs taereplet
multis miſeris.qui q̃ſi flos egredit ? cõterit᷑⸗ ugit
velut vmbꝛa. Decnanq; anctoꝛitas: q̃tuoꝛ bʒ ptes:
q̃ q̃tuoꝛ pᷣdictos diſſuadent erroꝛes. Quatuoꝛvero
eius ꝑtes ſunt.bꝛeuitas.miſeria.cõtritio.⁊ velo xfu
ga.Prima cupiditatẽ. Gcðoa laſciuiã. Tercia ſi uper
biam. Quarta pᷣſumptionẽ diſſuadet vite lõgioꝛis.
H vero bꝛenitas ſit remediũ ↄtra cupiditatẽ.ptʒ
qn ſihõ haberet ee cõi humane vite curſu: vel er pꝛi⸗
uilegio ſpãli.vel quacũq; certitudine:vel pſumptoe
poſſet viuere ꝑ.x.millia annoꝝ.vel ſaltem ꝑ mille
vel ducẽtos annos. haberet alidð motiuũ vel cupi⸗
ditatis coloꝛẽ:vt ſibip tamlonga vita in futurũ p⸗
uideret. Nunc vero d cæ illis qui naſcunt. œcimus
nõ ꝑuenit ad octageſimũ annũ:qui vero illã attin⸗
gunt etatẽ.amplius eoꝝ laboꝛ et wloꝛ. extnnc nãq;
an incedunt curui tuſſientes.⁊pleni miſerijs:qꝛ ſe
nectus multa ſecũ affert incõmoda. Illi vero quibo
videt᷑: tps vite.qð cæ cõi curſu ꝑtranſeũt.vel ꝑtrã
ſire ſperant:longũ ſit.et iõ cupide viuendũ eẽ putãt
ſicut ille Luce.xij. Anima habes bona multa in an
nos plimos.vnũ aduertant et intelligãt:ꝙ ſi viuere
poſſent centũ annoꝝ milib.a pꝛincipio munch vſq;
ad finẽ.vita illoꝛũ bꝛeniſſima eſſet: reſpectu tpis fu⸗
turi.i.etemitatis. Hecad illud tpᷣs cõpatum vnius
puncti:imo verius nullã haberet cõpationem:qꝛ fi
nitiad infinitum:nulla eſt cõꝑatio: quia in fine to⸗
tum illud tps eſſz tanqꝙ dies heſterna q pCᷣterijt. cuius
nulla pars remanet. YIta ⁊ iſte æ illo tpepᷣterito ni
hil haberet niſi penã:ſicut ptʒ in aucte beati Greg.

MW xj.

P.·v.iij. ¶ Nunc vero:quia vita illoꝛũ tambꝛeuis
eſt:nõ ſolum in comꝑatione ad eternitatẽ in qua pe

nam ſuſtinebunt.et vitam amittent eternã:ſed etiã

quia eins bꝛeuitas ad oculũ quotidie oſtendit.ma⸗

ximum videt᷑ mirabile:quare tamcupide vinũt qui
nullum habent cupiditatis coloꝛeʒ vel rõnem tam
multũ ſollicitari e tambꝛeni vita.et de futura que
im eternum aurabit parum cogitare. Quis em̃ neſci
at aiam melioꝛem.et longenioꝛẽ eſſe coꝛpe.et vitam
futuram melioꝛẽ eſſe pñti longioꝛẽ: ¶Muis ergo
illum neſciat ſtultum:qui nõ p us ꝓuidet ꝓ anima
in vita illa in eternum victura. væ auro. angento. fru
mento. veſtimentis.et hmõi:qᷓ p coꝛpe cito moꝛitu-
roꝛ Et ſi üle ſtultus ſit.multo ſtultioꝛ videt᷑qui ani
mam ꝙ coꝛpe.et vitam illã ꝓ vita iſta ꝑ dit:⸗ æ tam
bꝛeni vita ad eternam tranſit moꝛtẽ et de bꝛeur lu⸗
cro.luce.leticia.et cõſolatione potentia. diuitijs ve
litijs.honoꝛilo:ad eternas migrat pꝑditiones.tene
bꝛas. triſticias impotẽtias. pauprates. penas. 7 mi
ſerias. Et tñ nõnulli illoꝛum. intantũ eementati et
excecati ſunt: etiam ſi ſcirent.qꝙ nõ ſuꝑuiuerent ꝑ
annum:nec offenſas emendarent.nec aliena reſtitu
erent. ne filios vel alios poſt ſe pauperes erelinque
rent. Vtilins eſt moꝛi ſine filijs æc. Ecc? xvj. Ergo
nõ eſtimatio longioꝛis vite:ſed potius ipſa mera in
ſania. cauſa eſt illoꝛum cupiditatis. Et aduertite.qꝙᷓ
rationa biliter deus vite bꝛeuitatẽ oꝛdinauit:cõtra
mundi cupiditatẽ:et qᷓ congrue creſcente cupidita⸗
te. vitam abbꝛeuiauit cupidoꝛuʒ. In mundinanq;
Pergetbio cum terra ſeuſterrena poſſeſſio eſſet ha bi⸗
tatoꝛib amplioꝛ:quia habitatoꝛes habuit pautio⸗
res: et minus cupidos.er minus mutuis bꝛigis. et
malicijs ſe expugnãtes qꝛ necopoꝛtuit: qꝛ terra ita
pl erat:ꝙ plus erat ſufficiens ꝓ paucis tũc:qᷓ ꝓ
multis nunc:nec ſciuerunt:quia adhuc inuente nõ
erant malicie.que ⁊e die in diem creſcunt.hoĩes ha⸗
buit longeuioꝛes.quinõgentos annos. ⁊ vltra atti⸗
gerunt. ¶ Mogerno vero tpe. cum ſicut terrarũ ter
mini.⁊ poſſeſſiones artant᷑:quia poſſeſſoꝛes ⁊ habi⸗
tatoꝛes multiplicant᷑.quibo terra vix ſufficit. Ita ⁊
cnpiditas. auaricia. et malicia. creſcunt. intantũ.
quilibet fere alium bꝛigis placitis. vel bellis rpu⸗
gnat. Ita inſuꝑ ⁊ dies vite creſcũt.⁊ etates hoĩm
abbꝛeuiant᷑:vtꝑ bocomniba miſericoꝛs œæus pate⸗
faceret: ideo dies abbꝛeuiat.⁊ etates. væſtruat cu⸗
ditates. Ad modum medici:qui creſcẽte moꝛbo au
ginentat medicinas. oſtendens cupido: ꝙ cũ habne
rit:qð cupierat:poſſidere nõ poterit. Job. xx. Pre⸗
dictus vero ꝓceſſus.quo oſtenſũ videt᷑ ꝓpteraua
riciam abbꝛemiati ſunt dies noſtri. cõfirmat᷑ ꝑ argu
mentũ tranſumptũ a contrario ſenſu. Si em̃ odiuʒ
auaricie ꝓlongat dies.ergo amoꝛ auaricie abbꝛeui⸗
at dies:et feſtinat moꝛtem. Sed qni odit au ariciaʒ
longi fiẽt dies eius.Prouer.xxviij. Ergo qui amat
auariciq. bꝛeues dies homĩs. Job.xiiij. Et ſic patet
pꝛima ꝑs huius articuli:quõ.ſq; vite bꝛeuitas wcet
vitare cupiditatein.qꝛ ſubito moꝛient᷑.in media no
cte turbabunt᷑ ppli.⁊ ꝑtranſibũt.Yob.xxxiiij. ¶O⸗
vero ſcdᷣa pars pᷣqdicte auẽtis ſq; miſeriarũ copia re⸗
mediũ ſit.et in remedium a deo ꝓuiſum ſit cõtra car
nis inoꝛdinatas vlicias.ptʒ:quia ſi coꝛpus añ moꝛ
tem. vel in ipſa moꝛte.vel poſt moꝛtem.ſfelirx eſſet. et
bene conditionatũ.nõ eſſet mirum.ꝙ aĩa ipſius ſe⸗
queret᷑ vſideria: quia aliquẽ haberet coloꝛẽ. Mũc
vero:quia tot replet miſerijs añ moꝛtem. in moꝛte.
et poſt moꝛtem.in omni ſq; conditione.et ſtatu.diſ⸗
luadet anime.ne ipſius ſequatur voluptates. Ante
moꝛtem nanq; ſani.nõ eſt ſine piculis ⁊ grauamini
bus et infirmitatuʒ timoꝛib. De non ſit ſine pericu
lis patet: quia licet actu nõ infirmet᷑:raro tamẽ eſt

xcj.

cxiij.

Exem.

Moꝛs

ſine infirmitatũ materia et diſpoſitione.e nõ ſine

grauaminiiv ſit.ptʒ:qꝛ lʒ nec põt minns de cibo.vł
potu.vel plus ſine grauamine habere. et difficile eſt
mediũ tenere. ꝛ nõ ſit ſine ĩfirmitatũ tioꝛibo pʒ:qꝛ
vir pt i cena vł pꝛãdio excedere.vłfrigidũ vł calidũ
vl laboꝛc.vł ↄriã foꝛtnnã ſuſtinere qn tieat ĩfinnari
Infirmũ vero et moꝛtuum nõ eſt ſine wloꝛibo: poſt
mortẽ vero non eſt ſine fetoꝛib.et hoꝛroribo. Vnde
Berñn.Quid hoꝛribilius homĩe moꝛtuo:cuius erat
in vita gratiſſimus amplexus.fit in moꝛte hoꝛribi⸗
lis aſpectus:qui ſedebat potẽs ⁊ diues in thꝛono.ia
cet pauper in tumulo:qui vlicijs veſcebat᷑. modo a
vermibo comedit᷑:qui aſts bat glorioſus in aula.iaq;
ignobilis in tumba. Quid ergo ꝓſunt diuitie:q̃ non

liberant a moꝛte:quid vlicie:q nõ cuſtodiunt a ver
me.quid honoꝛes qui nõ pᷣſeruant a fetoꝛe: dum ve⸗

ro miſericoꝛs us:cum tot miſerabilibo cõditõnibo
She sad aetcec aint wcere voluit ꝙᷓ ꝙ tamno⸗
bilis creatura:ſicut eſt aĩs.tãmiſere creature.ſicut ẽ
caro.nõ ſequeret᷑ eſideria. Ymmo ipᷣam ⁊ caro ſira
tionẽ ſecum haberet:et loqui poſſet.rõnabiliter aĩe
conſulere veberet. dicendo:noli te creaturã tamno⸗
bilem ⁊ immoꝛtalẽ ad vi factam ſiłitudinẽ:⁊ meip⸗
ſam etiã ꝓpter meas momentaneas pdere cælitias.
Nolite ergo ſcõm carnẽ viuere: qꝛ ſi ̃ᷣm carnem vi⸗
xeritis.moꝛiemini:ſi aũt 5 facta camis moꝛtifica
ueritis. viuetis: Ko. viij. Mots ðᷣ hacmateria. C. ij.
x.et. S. ij.xlj. cum ſequẽtibv.et. G. v. xxiij. ¶ Terciũ
vero.qp in pᷣdicta aucte Yob tangit᷑ in hoc:ꝙ dicit:
conterit ammonitõe ſus nos retrabere deberet a ſu
bia. Nam ſi bñ conſiderare velimus: qᷓcito poſiti

erimus ſub edibo:nõ ſolum hoĩm. tam amicoꝛũ I3

inimicoꝛũ.ſed etiã canũ et beſtiarũ:vbi qui nuncele
uat ⁊ poſſidet magna palatia: habebit aulaʒ: cuius
ſũmitas.naſum ſuñ tanget:qui nuncneſcit quo vult
indui:tunc habebit veſtimentũ e terra et vermibo:
qui nuncꝓ verbo offenſus cum hoĩbo pugnat: tũc ſi
gladiũ haberet in manibo a miſerrimis beſtijs ver
mibo ſe cuſtodire nõ poſſet:paruũ elationis inueni⸗
remus motiuũ:qꝛ oĩa conterit tpᷣs moꝛiendi: Eccẽ.
iij. Et poſt moꝛtẽ nõ erit tale nomẽ nr̃Äm: Ecc xlviij
Quartũ vero.qð in pᷣdicta tangit᷑ auẽte in hocꝙ
dicit fugit velutvmbꝛa:nos rerrahere eberet a lon
gioꝛis vite pᷣumptione. Nam paruñ motiuũ habe
remus:vel ce longa vita cõfidere: ſi cõſideraremus:
ꝙ ſicut exiſtens in naui mota. ſine comedat. ſiue wꝛ
miat.ſiue gaudeat.ſine woleat verſus poꝛtũ mouet᷑
quod tñ nõ ꝑcipit᷑:niſi poꝛtus vellripa videat᷑. Ita
nos verſus moꝛtem.etiã ſi coꝛpe quieſcamus ad moꝛ
tem tñ mouemur:ſicut poꝛtatus in naui.ſicut etiam
vmbꝛa mouet᷑ ad motum alterius.ita nos ad moꝛtẽ
mouemur motu tpis velociſſimo. In cuius velocita
tis cõpatiõe omnis mũdi gloꝛia in diuitijs:vælitijs.
et honoꝛibo conſiſtens. flame afſimilat᷑ e ſtupa aſcẽ
denti. In cmus ſignũ qn papa eceleſiã intrat:miſſaʒ
ſolenniter celebꝛaturus.ſtupa accendit vno clamã⸗

te.ſic tranſit gloꝛia mũdi:qꝛ ſicut illa flama dum in

altum aſcendit. ſtatim extinguit: ſic deieciſti eos dũ
alleuarent᷑.in ps.lxxij. Ex iſta vitentre bꝛeuitatis cõ

ſideratione.quidã fleuiſſe legit. videns exercitum ꝑ

ſis regis medo:ũ:quem cum alius flenteʒ videret.et
eſtimaret. ꝙ timoꝛe ei hocaccideret: et ipſum cõtra
timoꝛem talẽ confoꝛtaret:afſerens partẽ illoꝛũ po⸗
tentioꝛem eſſe parte inimicoꝛũ. reſpondiſſe dicit᷑:nõ

mihi hunc incutit honoꝛem timoꝛ in bello ſuccum⸗

bendi:ſed de hoc fleo.ꝙ cogito: ꝙ tampulchꝛa gens
et tamfoꝛtis erit tamcito ita turpis ⁊ debilis: infra
centũ annos.nullus illo
mili conſideratione ſieuiſſe legit chꝛiſtns:Luce. xix.
Vlidens ciuitatem hieroſolimoꝛij cum cinibus Ris

—

ꝛũ de B cogitat. ¶ Er conſi

deſtructioni:et moꝛi appꝛopinquare: de qua dictuʒ
eſt ꝑ ZReremiam ꝓpham dicentem. Quicunq; in ci⸗
nitate hac manſerit moꝛiet᷑ gladio: YJere.xxxviij.

Arꝰ.xvij

BGacra ſcriptura pᷣdictaʒ vite noſtre conſiderans xciiij.

breuitatem:ad illius bꝛeuitatis cõſiderationẽ nos
hoꝛtat᷑:dicens. emoꝛ eſto:qm̃ moꝛs nõ tardabit:
Eccł.xiiij. VUidens inſuꝑ pꝛedicte conſiderationis
vtilitatem. iterum nos hoꝛtat᷑.dicens: Memoꝛare
nouiſſima tua: et ineternum nõ peccabis: Ecch. vij.
Circa quam memonã: et eius vtilitatem ſunt. pu⸗
cta oſtendenda. Porimo nanq; oſtendet᷑ quõ ſancti
viri nos moꝛtis memoꝛis habere wcuerunts SGecun
w quõ moꝛtui ſuo modo hancnobis commendane
runt:et pᷣdicauerunt: Cercio quõ effectualiter exco
gitata. cuſtodit a cupiditate cogitantem¶ Quarto
quõa ſuperbia⸗ Quinto quomodo a luxuria Se⸗
xto quõ ab appetitu terreni honoꝛis Geptimo quõ
ab omnibus peccatis Mctano quõ totum munduʒ
ceum contentis contemnere facit. Nonoquã diligẽ⸗
tiam adhibere vebemus: vt nouiſſima noſtra: cum
operis oſtenſione cogitemus. Decimo que ſunt me/
moꝛie pꝛedicte impedimenta.¶ Primo em̃ nos ſan
ctimoꝛtis memoniaʒ habere wcuerunt. ſicut patet
pꝛimo per Angu.n auodaz ſermone. Rogo inquit
vos fratres reſpicite ad ſepulchꝛa diuitum. quoti⸗
ens iuxta illos tranſitis attendite vbi ſunt illoꝛum
diuitie. vbu oꝛnamenta:vbi anuli.vbi dyademata pᷣ
cioſa.vbi vanitates.luxurie.et voluptates.tranſie⸗
runt omnia velut vmbꝛa:quia nihil in eis remanſit
niſi ſoli cineres:et fetidi vermes. Hocergoo homo
viligenter attende: tuipſe tecum loquere: dicens. O
miſer. aliqñ dum iſte vixit in hoc ſeculo pꝛo cupidi⸗
tate currebat.inłtas viduas fecit.⁊ oꝛphanos.adul
teria.homicidia. incendia vſq; in finem facere nõ ceſ
ſauit.q̃ntos captiuauit.q̃ᷓntos miſeros fecit.qᷓntos
expoliauit.et ſub vna hoꝛa expirauit. et diuitias re/
liquit.quas de malo congregauit.et inuenit penas:
quas non ſperauit. Ideo qᷓntum poſſumus: feſtine
mus.vt alioꝛum vulñera nobis conferant ſalutem.⁊
dum inſtabilis eſt caro. anima bonis operibo oꝛna⸗
ta: in celum ab angelis eleuet. ¶ Gedo idem patet
ex hiſtoꝛijs romanoꝛum.continentibus ꝙ quondaʒ
poſt coꝛonationẽ imperatoꝛum:anteq̃; aliquid un⸗
perarent. intrabant ad eos ſepulchꝛoꝛum edificato
res. ferentes in manibo quatuoꝛ genera marmoꝛum
piuerſoꝛum.et coꝛam cunctis pꝛincipibo imperatoꝝ
dicebant:de quo generemarmoꝛis tuum iubes fieri
monumentuʒ. In quo facto inſinuabant eiſdem. vt
videlicet moꝛtem obliuioni nõ traderet.et imperiũ
cum clementia gubernaret. Me de illo verificetur il
lud Prouer.xx. In nouiſſimis benedictione carebit
Tercio idem apparet ꝑ boc gu⸗ dq legit᷑ ꝙ Joha
nes elemoſynarius patriarcha ſepulcheũ dimittẽs
imꝑfectum.et oꝛdinauit ꝙ in ſolennitatibo.q in ho
noꝛe eſſet pontificali: vnus ei diceret:dñe iube ſepul
chꝛũ tuũ pꝑfici:qꝛ neſcis.qñ furvẽturus eſt. Quar
to idem oſtendit᷑ ꝑ hoc qð legit᷑ quidaʒ confeſſoꝛ
cuiuſdã peſſimi viri:audiens confeſſionẽ.ei in remiſ

ſionẽ iniunxit peccatoꝛũ.ꝙ inuaret moꝛtuos ſepeli

re:quod cum frequenter faceret.cõpunctus.⁊ cõuer
ſus fuit.¶ Quinto idem ptʒz ꝑ hugonem vesnima
li.j. vic mihi inquit:vbiſũt mũdi amatoꝛes:qui añ
pauca tꝑa nobiſcũ erant:nihil ex eis remſit:niſi ci⸗
neres et vermes. O homo attende quid ſunt.⁊ quid
fuerunt: hoĩes fuerunt ſicut tu. comederunt biberũt
et riſerunt. et duxerunt in bonis dies ſuos.et in pun
cto ad inferna veſcẽderunt: Job.xxj. Quid ſũt.hic
caro illoꝛum vermib:et illnc aĩa illoꝛũ ignibo depu
tat᷑ wvnec rurſus infelici collegio colligati ſempiter

nis ſimul inuoluant᷑ incendijs. et qui ſocij fuerũt in

xciiij.

xcv.

Exem.

Exem.

nidebontne totueft erütame⸗
ticßnotunoa coꝛle N tarpe
linon datus ebot: laneco⸗
ihilfaaunt neſel n corlen
ne:quod facklini eſſertarde e
nion, gnintcillud omortuisf
miri ,alis ine amicds ſine
unqgalioz:oblinionitradütn
obliuionirodunt vinos. 1mo⸗
Oltunt qusles ſunt viui necqu⸗
ergo ſeyosobliuiomiradunt.
mirabileeſt moꝛtuos obl
N vident. Quod inſup mirabil
unta wcpnone falſoꝛi hoim pe
tes cepriones 7fraudes qaliſ⸗
Niunk nidenttsfilſirates ntalli

nh. n. Giat zprunoghoc⸗ Xpa

inli fet wapihns digelicetin
Cn amn ſuitümortniͦ delquafi

lum ſooliarent ci voſdnodif
lum no atnet no losaſttier

np. odniienptz docnrl

na dregeealie gni a pa
ten nobertlognannde
lllierunt aliqnig 4
nwertaſi reiiht potn
cobug irtcci in quo biber

elncongregintetindqt m⸗
t. o nun oſſunns ftir
ucranobis wnferunt ſalutn⸗
ro. animna bonlsopeniy ohs⸗
isclauff Drpolgen gate
um. continennbyo gguon;
peratoꝛum anteq; aliquid ün⸗
adeos ſepulchꝛoꝛumn edtincato
wquatuorgenera marmorum
nanctispuncipi imperatond
eremarmoris tuuminbesfien
1ofagoinſinnsbanteiden r
blinionino naderet etinpeni
mmartt Hedeilopenfienn,i
uiſtimisbenecicnoneaneht
punt hoe o legtg ni n
bamiarche ſuln Hiniti
utiſiann ini
musei ent oſ ibe ſeal

is i furpeuns er e

goida; lſeſi
Reg, nrom

1
gluuanet morto⸗ ſpe

Exemp.

Exemp.

Moꝛs

voluptas: falſe diuitie magna familia:et ma la cõcu
piſcentia.vbi nuncniſus vbe locus.vbi iactãtia. vbi
orrogantia. œ tãta letida q̃nta triſticia. poſt tantã
volupratẽ tamgranis miſeria: ve illa exaltatõe ceci-
vrunt. in magna ruins. et magna toꝛmenta. quicqͥd
illis accidit. mibi accidere põt: quia homo es. hõ de
pumo. limus væ limo. v terra es. 2 w terra vems. et
in terra reuerteris.qñ veniet dies vltima ais: ſubi⸗
to veniet. 2 foꝛſitan hodie erit. certũ eſt. ꝙꝓ moꝛieris
ſed incertum qñ aũt quõ.Et qm moꝛs vbiq; te expe
ctat. tu ch ſi ſapiẽs fueris: vbiq; eam expectabis. hec
ille. Cuius aucti ſequẽtes cõcoꝛdant verſus. Moꝛ⸗
te cadit ſubita. mala moꝛs.r ſic mala vita. anc vi⸗
tam vita: ne moꝛiaris ita.¶ Bexto idẽ oſtdit᷑ baliã
auctem. qua dicit᷑. O hõ inquit vnde venis. œ terra
ploꝛans. vbi es in vita miſerabili incerti vtrũ dam
nani væbeas: vel an ſaluari. quo iturus es. ad durum
iudiciu. vbi redditurus es ronem vx omnibo cogita⸗
tiomibo. dictis.et ſactis.⁊ hoꝛis 7c. p quã viam ibis.
artam moꝛtis poꝛtã. vbi claudent᷑ oculi. amittet
mundi amenitas. et ꝓrimoꝛũ ſocietas. inuadent in-
ſup te in illa poꝛta vndiq; latrones:qui tecũ comede
bant. et bibebant. in peccatis tecũ voluebant:a te
ꝓcul fugient:ita vt dicere poteris illud ps. xxx. Qui
videbant me foꝛas fugerũt a me. obliuioni datus ſũ
taãq; moꝛtuus a coꝛde. Motate verba. Mon dicit ob
liuioni datus ab oꝛe:quia nec oꝛant ꝓ me:vel ope:qꝛ
nihil faciunt ꝓ me:ſed a coꝛde:quia nec cogitant xe
me: quod facillimũ eſſet: tarde ergo alia facerẽt gra
uioꝛa.qui nec illud ꝓ moꝛtuis faciit facillimũ. Nec
muũ.qꝙ alios ſiue amicos:ſiue ꝓpinquos.ſine quoſ⸗
cunq; alios:obliuioni tradũt moꝛtuos:qꝛet ſeipſos
obliuionitradunt viuos. moꝛituros: quia nec co⸗
gitant quales ſunt viui.nec qualiter moꝛient᷑ Qui
ergo ſeipos obliuioni tradunt. quos quoridie vidẽt
a mirabile eſt. ꝙ moꝛtuos obliuioni tradũt: quos
nõ vident. Quod inſup mirabile eſt. ꝙ ſe nõ cuſtodi
unt a veceptione falſoꝛũ hoĩm.poſt moꝛtem: viden⸗
tes vceptiones. 7 fraudes. ꝗᷓ alijs fiunt qui nec pᷣmu
miunt᷑:videntes falſitates in tali puncto ſibipſis fie
ri. Gicut pʒ pꝛimo ꝓ hoc.qꝙ ĩe patriarche aquilegie
in li. fert᷑ ve apibus.q videlicet in quodã moꝛtis tra
ctu. cum ſui eũ moꝛtuũ vel quaſi moꝛtuũ putarẽt:et
illum ſpoliarent: cũ poſtmodũ ſupuiueret. ⁊ hoc il⸗
lum no lateret:nõ illos a ſe eiecit:nec minus dilexit.
¶ Bcoo idem prʒ. p hoc q; relatione audiui fidedi-
gna de rege cecilie:qui añ paucos annos. cũ ad moꝛ⸗
tem traheret. loquela amiſſa:quilibʒ ce illis qui eir
ca illũ erant.aliquid accepit ꝓ parte ſua. intantũ q;
qñ v extaſi redijt: ⁊ potum petũt.nõ inueniebatur.
ciphus circa eũ.in quo biberet:niſi aliquis illoꝛũ ci
phum ĩe ſinu ſuo in quo illũ abſconderat extrahbere
vellet. nec tñ pᷣmunitus eſſe voluit. Bicut nec ſũt ali
quinunc:qu in minoꝛi experiunt᷑ ſuoꝛũ infidelitatẽ
qñ quotidie ad oculũ gente ipſis viuentibo.⁊ de
mmib ſuis abſentibo:panci ſũt eis fideles in ope vl
laboꝛe: vel rerum cuſtodia.quin in reditu oĩa inneni
ent diſſuta. et vt vellet nõ facta.⁊ ſuũ emolumentuʒ
ſeu auantagiũ nõ queſitũ.etiã ſi fratrẽ um vel o
pinquũ cuſtoqẽ dimittat ⁊ ſui locũ tenetẽ:qꝛ vt cõi-
ter quilibʒ viligẽtius.⁊ intẽtius circa rẽ ꝓpꝛiꝗ. 7 auã
tagium ſollicitat: qꝛ jm aplm ad Phił ij. Oẽs que
ſua ſunt querũt.⁊ tñ in maioꝛibo negocijs d eis con
fidunt.qꝙ fideliter faciẽt.ſcq; ꝙy poſt moꝛtẽ eos effica⸗
citer de penis libera bũt.ſua fideliter ꝓ eis diſtribu⸗
endo. Et hec eſt mirabilis cõfidentia:qꝛ quõ pore⸗
runt dæ eis cõfidere:ꝙ fideliter facient poſt moꝛtem

W r.

qn nullum amplius illoꝛũ ſperant. vel timent redi-
tum.nec ab eis ꝓ fidelitate Apectant mercedẽ:vel ꝓ
falſitate.et ingratitudine penã. nec illoꝛũ amplius
tunent offenſam. qui necpꝛius fideles eis extiterũt:
qñ oĩa pᷣdicta timebant. et ſperabant. vruens ergo di
ſpone wmur tue:qꝛ moꝛieris tu.er non viues:Eſaie.
xxxviij. ¶ Gcos punctus iſtius articuli eſt oſtõdere
quõ moꝛtui ſuo mõ nos hoꝛtant᷑ moꝛtis habere me
moꝛiam:vt ſaltem viris ſanctis viuis:vel etiã illis qᷓ
circa nos agunt᷑.credere nolumus æe moꝛtie memo
ria.? ꝓuidentia habenda ſaltem moꝛtuis tanqꝙ; ma⸗
giſtris credamus exptis dicentibo. Meinoꝛ eſto iu⸗
dicij mei. ſic em erit et tuũ.mihi heri.⁊ tibi hodie ⁊c.
Eccł xxxviij. Pro quo eſt aduertendũ. miſericoꝛdia
rum pater ſcies vitaʒ noſtrã eſſe.ſicut furis ducti ad
ſuſpendiũ in extranea patria:qui nec locũ:nec hoꝛã
ſcit moꝛtis.quia neſcit vtrũ ad locũ moꝛtis magna
ſit via:vel parua:et ideo volens nos in omm loco et
tpe ſemꝑ eſſe moꝛti paratos:nõ ſolum pᷣdicauit: p⸗
muniuit nos pꝑ ſemetipſũ neq; ꝑ angelos e celone⸗
q;ᷓ; apoſtolos. 7 omnes electos.7 pᷣdicatoꝛes a mun
di pꝛincipio æ terra:ſed etiam moꝛtuos ſub terra
nos hoꝛ tat᷑moꝛtis habere memoꝛiã dicẽs. Aldemoꝛ
eſto ⁊c. Que quidẽ auctoꝛitas pꝛimo ammonitionẽ
continet ſalutarẽ:dicens. Aſdemoꝛ eſto c. Scdo exa
minationẽ generalem. in ludicio. Tercio ꝓmiſſionẽ
infallibilem:qm ſicerit ⁊c. ¶ Ad pꝛimũ foꝛte reſpõ⸗
ebunt viui:ꝙ ſi moꝛtui in dpꝛia pſona venirent. et
cos ammonerent dicentes. AMemoꝛ eſto cc. Illoꝛuʒ
forte ammonitionibo crederent:quoꝛũ dictũ ratõne
repꝛobatũ eſt.. xxvj.xxv. Et quotidiano etiam re⸗
Faober exẽplo. Quotidie nãq; moꝛtuiinter nos miſ
ſunt. qui ſuo exemplo wcent bona nature.⁊ foꝛtu⸗
ne vana eſſe et vcceptibilia.et ſuis amatoꝛibo inuti⸗
lia.⁊ damnabilia:⁊tñ nõ credimus. Sed dicent uti:
moꝛtui nobis nõ loquunt᷑ nec indicant quõ cum eis
eſt vel nobiſcũ erit.que ſi facerent:eis crederemus.
NQuib reſpondet᷑ cum m beatuʒ Greg. exempla
plus moueant.ꝙ; verba. qui pdictis nõ mouent exẽ⸗
plis:quõ mouerent᷑ verbis.ſicut patʒ ꝑ illum v quo
in libꝛo fertur œ apibus:ꝙ ſoc ius ſuus moꝛtuus in
miſerabili foꝛma apparens. ſe damnatũ eſſe aſſeru⸗
it:nectñ viuens ſe coꝛrexit:ſed alius malus ab alio
aucdiens.pfecte ſe coꝛrexit. oſtendens qm̃ fides plus
eſt ex auditu:ꝙ; viſu. ꝙ qui audituſe non coꝛrigunt
nec viſu facerent.quia ſi moyſen 7 ꝓhetas nõ audi
unt. neq; ſiquis ex moꝛtuis ierit ad eos credẽt: Zuẽ.
xvj. Rtum ad ſom. nupler eſt iudiciũ humanũ.
quo SDap̃.j. Diligite iuſticiam:qui iudicatis ter-
ram. Et diuinũ.æ quo Joh.v. Omne liudiciũ vedit
filio.Et in ps.lxxj. Reus iudiciũ ruum regi da. Pri⸗
mum eſt duplex. licitum et virtuoſum. equo in ps.
Heati qui cuſtodiunt iudiciũ ꝛc. xæ quo..ix x.p to
tum. Et illicitum et periculoſum. xœ quo Yoh. vij.
Nolite indicare ⁊c. Et.j.Coꝝ.iiij. Molite ante tp̃s
iudicare.xæ quo. YJ.x.j.cum ſequentiby. JZudiciũ eti
am dininum eſt duplex. vnum particulare. in moꝛte
qquo Apoca.xx. Aperti ſunt libꝛi. et iudicati ſunt
moꝛtui ex his que ſunt. SDe hoc ludicio.nota. S. arti.
iij. Aliud generale.j. Reg.ij. Rñs iudicabit fines ter
re.æ quo. .xj.p totum. ¶ Mtum ad tercium. i. te
moꝛtis certitudine. Mota. s. eo. arti. iiij. per totum.
Tercius vero punctus iſtius articuli. ꝙ videlic;
moꝛs diligẽter excogitataomnẽ fugare woberet eu⸗
piditatẽ.quia ſicut ſiquis eſſet certus.ꝙ in via quãꝗ
incipit facere verſus londunas vebererſ poliari:pau
ca ſecum acciperet.miſi ſolum poꝛtans expẽſas.⁊ oĩa
alia in ſecuro reponeret loco. Ita p rationẽ ille qui
ene in via quã facit verſus celeſtem hieruſalẽ
infallibiliter in moꝛte ſpoliabit᷑ pauca ſecũ accipe⸗

xvi⸗

xcix.

Exẽ.

Exemp

Moꝛs

ret.et omnia alia in ſecuro.i.in celo vbi fures nõ ef/
fodiunt:neq; furant᷑.reponeret. Iterũ ſicut ille.qui
eſt in feſto aliquo:vbi plura apponunt᷑ vaſa aurea.2
argentea.ſi eſt certus ꝙ in poꝛta diligenter ſcrutabi
tur.ꝙtumcũq; ſit temptatus:illa vaſa furari.ex illa
tñ cogitatione temptationẽvincit cupiditatis fur
ti. Sic in oſito. Et iterum ſi intantũ contra eum
temptatio pᷣnaluiſſet:q vaſa illa accepiſſet.⁊ in ſinu
ſuo abſcondiſſet.ex pᷣdicta cogitatione.illa caute œ
poneret. et reſtitueret. anteqᷓ ad poꝛtam vemiret. ſci⸗
ens. qm ſi cum illis in poꝛta captus eſſʒ.ſuſpenderet᷑
Et ſi nibil ſecũ inuemirent:ſcrutatoꝛes.bene euade
ret. Sic ratio dictat:ꝙ ille qui eſt certus:ꝙ in moꝛ⸗
ris poꝛta vel furtiuum vel male lucratiuũ ſecum fer
re non poteſt:omnia vponat. et reſtituat.anteqᷓ ad
poꝛtam illam veniat.ſciens ꝓ certo:ꝙ ſi in illa poꝛ⸗
ta cum alrenis rebus eum capi contigerit.ad furcas
inferni.eum neceſſe erit ſuſpendi.ſi aũt illa reſtituat
ridebit in die nouiſſimo: Proner.vlti.quia laudant
eam in poꝛtis opera eius. Ibidem: ¶ Quartus ve⸗
ro punctus iſtius articuli:ꝙ videlicet moꝛs et viſus
moꝛtuoꝛũ: ꝓ rationem omnẽ fugare veberet ſuꝑbiã
patet:quia ille qui aliquoꝛũ bonoꝛum haber cuſto⸗
diam:que ſcit ꝓ certo.qꝙ; in maxima eius neceſſitate.
et qñ maioꝛem patietur vfectum. et qñ plus bonis
indigebit. ab eo auferent᷑:nõ habet ſi bene finem co
gitet materiam de his ſuperbiendi:ſed potius timẽ
di: et wlendi.SGed nonnulli habent cuſtodiã ad bꝛe
ue tẽpus bonoꝛũ.tam nature ꝙᷓ foꝛtune.et gratie: q̃
quidem:ſi male eis vſi fuerint.ab eis in vltima ne⸗
ceſſitate.id eſt in moꝛte.vł qñ ante moꝛtem ab eis au
ferentur:quia bona nature amittunt᷑.bona vero foꝛ
tune aufert mũdus.ab eis in ſua maxima pauperta/
te.id eſt.in moꝛte.Ergo nõ videtur.ꝙ æ iſtis ſuper⸗
bire debeat:ſi finem cogitaret: quia finis oſtẽdit:q;
aliena ſunt.et œe alienis nõ eſt ſuperbiendũ. aũt
