MNuarto qlis et q̃nta ſit błitudo apparẽs et exñs: ⁊
q́mõ iſtã attingẽtes gloꝛificat. Quinto q̃liter ad il-
lam bon pueniant.
Etuʒ a d pꝛimũ / beatitudo tripler inuenit᷑. Vna
ficta apparens.ſ.et nõ exñs.Alia exñs et nõ apparẽs
et hecẽ vera quidẽ.h̊ im ꝑfecta:qꝛ in via et nõ in ter⸗/
mino.Terciaẽ apparens et exiſtens vera et perfecta
in termino.
Etum ad ſecundũ.beatitudo pꝛima cõſiſtit in di⸗
uitijs/honoꝛibo et vlitijs in pulchꝛitudine/et forti
tu dineſlet habũdãtia reꝝ tꝑaliũ.HDeatũ dixerũt po⸗
pulũ cui hec ſunt in pᷣs.cxliij E&t iſto modo apud mũ
dũ vocãtur beati et boni:diuites.Et tales apud eos
modus loquẽdi inoleuit. Optimus legiſta/ſapiens
diſcretus conſiliarius/magnã tenet familiã largam
ꝓvmũ.Sec in nulla cõditõne ad animã ꝑtinẽte eum
cõmendãt:ſ̊ potius in illis q ſunt cõtra animã:dicẽ⸗
tes. Talem habet concubinã pulchꝛã:bene ludit ad
ſcacos:bñ haſtiludit et bonus aleatoꝛ et hmõi.Ged
nõ ſic apud væuʒ:vbi ſolus btũs populus cuiꝰ eſt dñs
TLus eius.pᷣs.cxliij.Hec ſtultos væcipit:Gicut patet
A. xxvij.lxj.Sicut auricalchũ ſtultos vcipit qͥ illud

credũt veꝝ auꝝ Etſſicut noctiluca et qrcus putrida

homines decipiũt nocte:ita hic hñtes noctem ſeu
tene bꝛas peccati in anima. qᷣbus dicit᷑ ꝑ pꝛophetam
Aſa.iij. Popule meusqui te beatum dicũt.illite xe⸗
cipiunt.
Ad terciũ ſic ꝓceditur beatitudo exñs ⁊ nõ appa⸗
rens:cõſiſtit in vnis ſpũalibo. Heatus q in iſtis ver
ſatur bonis:Ecci.l. deo vo exñs eſt/qꝛ apud vum
ſcõm ſila viuẽs ẽ beatus ſicut patet immediate ante
articulo ſecũdo.Et quia ad ꝑfectam britudinẽ pdu
cunt:ſicut patebit infra.E. c.v.articulo.Jõ vo non
apparẽs dĩ.quia ẽ ſicut virtus in radice:qͥ in hyeme
hunus mũdi arboꝛem vite ſuſtentat ne vitã ei bitã
amittat.et tñ nõ multũ añ tempus eſtiuum apparet/
qꝛ in mũdo iſto virtutes et mna ſpũalia/quaſi in ra⸗
dice a bſcondũtur q̃ tamẽ bonoꝑ viroꝝ vitam et coꝛ
dis iocũditatẽ ſuſtentat.ſicut p hoc qð narrat᷑ in li
bꝛo barlaã quaſi ſic: quodã rege ſaracenoꝝ qͥ ba⸗
buit ſenaſcallũ xpianum qͥ ſemp tempus expectabat

optimũ qñ meluus regi pſuadere poſſet v fide chꝛiſti

ſuſcipienda. Contigit ergo regeʒ et ſenaſcallum vna
nocte equitare ꝑ vnã wmũ paruã et pauperẽ et ſecre
tius introſpiciẽtee pꝑ foꝛamen oſtij:viderũt hominẽ
pauperẽ cũ vxoꝛe ſua iuyxta ignem in magna leticia.
Erat em piani.Et rex admirãs ait:nũqᷓ cũ toto re⸗
gno meo fui in tãta hylaritate ſcui ſenaſcallus. Iſti
nõ habẽt gaudiuʒ qð cemitis væ aliquo tpali bono:
Ded gloꝛia illoꝝ teſtimoniũ.ij. Coꝛ.j.cõſciẽtie bo⸗
ne et ſpes regni celeſtis. Cui rex qdᷣſillud regnũ:et q̃⸗
re pꝛius nihil mihi expoſuiſti. PNe vo opoꝛtunitatẽ

videns regi veritatẽ fidei exponit:a eũ ad fidem con
uertit. Otum ad pns pꝛopoſitum hoc deiſta hyſto⸗
ria ſufficiat.ꝙ bonoꝝ beatitudoq haben pot in pre
ſenti vita ideit cõſcientie et coꝛdis leticia ſpũalis nõ
cõſiſtit in reb tꝑalibo:ſ in bonis ſpũaliba ⁊ in ſpe vi/
te eterne.Ps.xxxix. Heatus vir cuius eſt nomen w⸗
mini ſpes eius ⁊c. ¶ Idem oñditur ꝑ hoc qo narrat
Valerius.li.vij. Qð anaxagoꝛas philoſoppous inteꝛ
rogatus a quodã:quis nã beatus eſſet: Rindit:nemo
inquit ex his quos tu felices eſtimas non em erit ille
diuitijs aut hoꝛib abũdãs. SDʒ aut exigui ruris. aut
nõ ambitõſe wctrine fidelis:et ꝓtinax cultoꝛ infini⸗
te beatioꝛ ẽ.Ex hmõi philoſophi ſententia ptʒ ꝙ be⸗
atitudo pñtis vite/nõ cõſiſtit in re vel in ſpe reꝝ tꝑa⸗
liũ:̊ in ſpe eternoꝝ/cũ parua ſuſtentatione neceſſa⸗
rioꝝ in tinoꝛe wvmini. Ps.cxj.btũs vir qͥ timet dñm
in mandatis eius volet nimis.¶¶ Ideʒ oſtenditur ꝓ
hoc ꝙ ideʒ Valerius narrat eodẽ libꝛo.vij.ꝙ giges
opulenetſlenue lidie rex interrogauit appolinem ſi
aliquis moꝛtaliũ eſſet eo felicioꝛ ſeu beatioꝛ. Qurrn
Dit:ꝙ quidaʒ a glois nomine qͥ erat pauꝑrimus:fuit
illo felicioꝛ ſeu beatioꝛ. et admirãti cauſam rñdit:qꝛ
ꝓlus ſecuritatis habet rigãs tuguriuʒ ꝙᷓ ſollicitudi⸗
mibo aula plena. Et iſta ẽ opimio vera:qꝛ eſt opinio
i.Luc.vj.dicentis:Heati pauperes ⁊c. Ita quiti⸗
ment dñm et ambulãt in vijs eius.in Ps.xvij. Et
ew ſperat in dño:beatus ẽ. Mota v hoc
I.xxviij.et P. iij.iij. Quia talis in pugna et huiꝰ
muũdi miſeria nõ væficit. wus em̃ beatitudinẽ pfectazʒ
hic ꝓmittit:et guſtum eius in beatitudine imꝑfecta
dat quaſi arꝛã ad modũ ducis exercitus:qͥ militibus
aliqua dat/et plura ꝓmittit wnaria: vt ꝓmiſſaꝝ ⁊eſi
ærio accenſi:foꝛtiꝰ pugnẽt:et nõ væficiat.Hoc em̃ lu⸗
crũ facit. Vñ Gecũdus philoſophus ab imperato⸗
re reqſitns quid eẽt qð nõ ꝑmitteꝛet hoĩes in la boꝛe
ficere: Rndit lucrũ: Cũ q̊ væaliq mvna ſpũalia q̃ſi
pᷣguſtabilia.et arras futuroꝝ in pꝛeſentipᷣbeat ⁊ plu
ra peomittat in ſolutõne plena. Heati om̃es qui ex⸗
pectãt eũ:ſa.xxx.Ged illi qͥ minus recipiũt x arꝛa
et minus ſpũalem dulcedinẽ virtutuʒ guſtãt minus
plenam ſoluronem deſiderãt:quia minꝰ eius pciũ co
gnoſcunt. Jdeo ſignãter dĩ in Põ. cxvj. Heatꝰ vir
dur impleuit vſideriũ ſuũ ex ipſis ideſt ex ipſis pᷣgu⸗
ationibo beatitudinis impfecte. Se qͥb notàâ. G. j.
xxvj.Pleno et ꝑfectolet feruẽti eſiderio appetit eter
nain. e n⸗ Apoc.xx. Beatus qͥ habet ꝑtem in re⸗
ſurrectõe ſcoa vt pꝛima beatitudo ſit reſurgerea cul⸗
pꝗa ad virtutesſſecũda a vᷣtutibo ad gloꝛiaʒ.
In quo notat᷑quartũ ad quod ſic ꝓcedit᷑ Heati⸗
tudo apparẽs et eyns in Panti ſincludit in ſe om̃ebo
nu melius et ꝑfectius:qᷓ; hichaben poſſit.bi em̃ eſt
vita/ſine moꝛteſiuuẽtus ſine ſenectuteſreqͥes ſine la⸗
boꝛe.Apoc.xiiij Rmodo iam dicit ſpũs /vt reqeſcãt
a la.⁊c.Sanitas/ſine languoꝛe:lux /ſine opſcunitate:
pleniſſima cognitõ/ſine erroꝛe.ſicut ptʒ.l.xxv.xvij.
⁊ multo pꝑfectiꝰ hec erũt ibi:qꝙᷓ; hic excogitari poſſint
quia reſpectu iliiꝰ pulchꝛitudinis/ pulchꝛitu Ab⸗
ſalonis e efoꝛmitas:quia tale coꝛpus gloꝛioſuʒ ĩ ae⸗
re ꝓpoſitum: ſolem videt᷑ quodãmõ obſcurare: foꝛti

.iiij.

Exemp.

Arꝰ.iiij.

tudo Gamſonis /œbilitas.ſapiẽtia Salomõis/ſtul

ticia.agilitas qᷓcũq;/ põderoſitas.Et ſic e omnibus
alijs bonis qᷓ hic excogitani poſſunt. Cuuis ratõ aſſi
gnari põt aliq̃liter. qꝛ omnis resin ſuo pꝛincipio eſt
in maioꝛi abũdantia et puritate et pulchꝛitudine:qᷓ
a ſuo pꝛincipio elongata:ſicut patet æ fonteſ et eri
uulo. Dic us ẽ fons oim bonoꝝ /et gaudioꝝ et vele⸗
ctatõnũ/et wonoꝝ:qꝛ om̃e bonũ et vonũ pfectum ve⸗
ſurſum ẽ veſcendẽs a pꝛe luminũ: Jaco.j. Cũʒ ũ ſiti⸗
enti maioꝛ ſit velectatõ in fonte ꝙᷓ in riuulo: patet ꝙ;
ibi erit delectatio maxima/ vbi erit fons oim bonoꝝ

ð

e lunit Etrl eil emnucſimler,
lngkenuln⸗
luſrngit Cna ndellcer ue ordinet
doomcnint onimmat in Lini
Eitiutpominen adninn;. Aprmadm
ptmuirqrtendo ſut diakoalſno felra dare
t luej Dtati e rciciſt . Joh g. Be⸗
Ihln tideruntce Scda in ſoerando. danr di
nafclcggnicrpeagt nagne; berdttatt. Prd
pi Ouiſperatindioeatnscſt. Terdamads
us cuſtocitndorſant dicinnsſcliamu dene
fbcerbemmanntsnitinantdim gal andr⸗
Uin photin⸗o lyii. Iembeat unmaalar
unbinpo gyii. Bedns ans beatificans⸗
foniuthoniniadſe t vsc ei deuntuh
leniaveſttnoler ſ cordis onis aope. Ppnin
tuunticnnn nge Aetb Bemn niien
Btobonefmlagneſeſnt ianmlüihe
fuliofiniiryeibo Etleſaſtinni u⸗
alicflſſtefeiio, Terdolinſtie niiba
lunalgpucinige

ſauridinun nd i.

Muragmmittit wngnarpt gniſſn
nsugnirani inc m
Hoceml⸗
Becigusppilſopbig abinergt,
nid eetgon Ommitteuthoiesin abor
tmnai it deli naſclilnit
tanasfnnopil ſahötenmht
nſolutönepleng Bentioffcognia, ſy.
in. Bedilliqminnsrapiüt wann
an gulceaine pinumnz guſtöt mins
tem trſigeritquig mind eins nin
ſignater or in Po. vj. Bend r⸗
igen ſuu exipſio geſteripſis pgv⸗
tudinis unpfecte Deqto nota. B,
taoſet feameti aſideno appentenn
voc. . Beatus q habet ptem inn⸗
tprümg beatitudoſit reſunrgeregal
ſecödas tutiad glonaz.
iquanisd gnodſicgeecit Pen⸗ 9
tehfisin pannia indludtinſeoſtche
tnugnc chaban uſt hicie
hinuetus ieſenettute / e, e an
1s ſiyelanguote,
Palhantnizl atni
unglunleanicſſmnefr
lan ncck uo ina Gelonbiaſn
nrbllnip ſhli tſetkonnibi⸗
g holeſſenn Cuniortiſi yj.
caecgln gi norinaek

Beatitudo

fontiũ. Cum ergo vna delectatio terꝛena videat᷑ qñ⸗
qʒ; quaſi totam animam abſoꝛbere:atq; totũ eius xe
ſideriũ/quaſi terminare.intantũ ꝙ oĩs alterius ele

ctatõmis obliuionẽ ꝓ tẽpoꝛe inducit:⁊ ꝙ nihil aliud

eſideret:nec gratis ſuauitas in melodialpõt tantã
habere velectationem ꝙ auris nihil aliud queratꝓ-
tunc audire:ſic oculus:ſic v alijs potentijs⁊ ſenſi
Gi ergo vnũ ex iſtis vmbꝛoſis tantum ⁊vxlectare põt
quid cogitãdũ eſt e om̃ibus gaudijs ſimul in ſuis ex
cellentis. Vbi quilibet ſᷣm augu. trini.habet qð
vult. Mota.H.j.vij. Et ſi pꝛedicte ↄditiões ⁊ ſta⸗
tus coꝛpaliter et tꝑaliter accepta/multũ v homini⸗
bus veſiderant᷑:multomagis eternaliter ille ſtatus.
De quo Hoetius ⁊e ↄoſolatiõe loqͥtur:dicens. Heati
tudo inqᷣt eſt ſtatus oĩm bonoꝝ aggregatione ꝑfect⸗
Augu.ſup illud pſał xxvj.Credo videre bona wvmi⸗
ni ⁊ꝛc. Si nos inquit vlectat bonũ qð non eſt ꝑ ſe bo
num:qualiter nos velectabit bonũ ſempiternum:in
quo eſt omne bonum⸗
Ey quo videt᷑ ſatis neceſſario ſeq: vt inqͥrat᷑ quo/
modo ad illud bonũ puenienduʒ eſt qo eſtquintum
Paineipole NAodus auũt pueniendijeſt ꝑ virtutes et
ona opera:q oſtendit᷑ ex ratione ſumpta in rebus
naturalibo:⁊ ex ratione ſumpta in ↄſuetudine huma-
ne vite. ¶ Ratiõe regulata pꝛimo in natura:in qua
videmus ꝙ omnis motus eſt a contrario in contra⸗
rium:ergo e humilitate/ œ pauꝑtate/ v penitentia:
opoꝛtet puenire ad illam celſitudinẽ/ diuitias⁊ leti⸗
ciaslet ſic łe alijs. Sicut aret AMath. v. Beati qͥ lu-
gent Poniamn ipſi cõſolabuntur.beati qui eſuriunt
c. ¶ Gecunda ratio patet in cõſuetudine rationalii
et grata.ſ.qua videmus ꝙ ꝑ viam laboꝛis puenit᷑ ad
mercedẽ ↄſolationis. Cu ergo illa beatitudo in pa⸗
tria vtur ꝓꝑ modũ mercedis:ſicut ptʒ: Math.yxx.vbi
pꝛecipit vocare operarios:et reddere eis mercedem:
opoꝛtet ad illaʒ ꝑ beatitudinẽ que eſt invia:p modũ
laboꝛis puenire.¶ Et qꝛ illa in patria eſt triplex:vi⸗
delicet viſio/fruitio/ ad heſio:triplici beatitudine ad
illam ptingit᷑. Vna videlicet que oꝛdinat hominem
ad æũ.Alia que oꝛdinat homineʒ ad ſeipᷣm. Zercia⸗
que oꝛdinat hominem ad ꝓximuʒ. ¶MCrima eſt tri⸗
plex:vna in credendo.ſicut dicit᷑ oculus felix:qͥ clare
videt.Luce.j. Beata que credidiſti 7c. Yoh.xx. HBe⸗
ati qui nõ viderunt ⁊ cre.Scða in ſperando. ſicut di
cimus f eliceʒ qui expectat magnaʒ hereditatẽ. Pꝛo
ner.xvj.Qui ſperat in dño:beatus eſt. Lercia mãda
ta eius cuſtodiendo: ſicut dicimus felicem qui bene
õt facere beati omnes qui timent dñm:qui ambu/
ant in vijs eius:pᷣs.cxlviij. IJtem beati immaculati
in via ⁊c.in pᷣs.cxviij.¶ Gcðus actus beatificans in
via qͥ oꝛdinat hominẽ ad ſe/ vt eo ad verã beatitudi-
nẽ pueniat:eſt triplex:ſcʒ coꝛdisloꝛis et oꝑis.Primo
vt ſit mundicia in coꝛde:Math. v. Beati mũdo coꝛ⸗
de ⁊c. Scðdo honeſtas loquele:ſicut dicimus illũ be⸗
atũ qͥ nullũ offendit verbo.Eccleſiaſtici.xiiij. Heatꝰ
vir 4 nõ eſt lapſus verbo. Tercio iuſticia in opere vt
reddat vnicuiq; qð ſuũ eſt ᷣm legẽ vi.ſ.coꝛpoꝛi ab/
ſtinentiam:anime wminiuʒ: ſuperioꝛi reuerentiam:
equali amiciciam:inferioꝛi gubernationem. Math.
v. Beati qͥ eſuriũt ⁊ ſitiũt ⁊c. ¶ Tercius actus beati
ficans in via oꝛdinans nos ad ꝓximũ ꝑ quem pueni
tur ad veram beatitudinem:eſt triplex. Primus:ege
nis dando:ſicut dicimus beatum:qꝛ multũ ſeminat
in bona terꝛa.talis nõ timebit famem anno ſequenti
ſed alijs famem patientilo ipſe libera bit᷑: ſic beatus
ui intelligit ſuꝑ egenũ pauperẽ in die mala ⁊xc. pᷣs
xl.nec eſt m irum ſi tales beatificant᷑:qꝛ a multis bea
titudo eis impetratur. Job xxix. Auris audiens be-
atiſicauit me: eo ꝙ liberaſſeʒ kanden. et ſicut nõ ſuf
ficit intelligere quod bonũ eſt ſeminare in bona ter-

ra:niſi actu hoc exerceat:ita nõ ſufficit intelligere vł
coꝛde tm̃ egenis ↄpati:ſed manus aperienda eſt.quia
qui fecit miſericoꝛdiam in ilum ↄmendatur ¶uc. x.
talis beatificat Orouer.xuij.quimnſeret᷑ pauperis
beatus erit. ¶ Gcdus: in patienter ſuſtinendo ꝓ xp̃i
vel eccleſie vel ꝓximi iuſticia: vel in ſuſtinẽdo ſineap
petitu vindicte:ſicut dicimus beatuʒ qui nunqꝙ; ira⸗
ſcit᷑. Math.v. Heati qͥ ꝑſecutionem patiuntur ꝓpter
iuſticiam. Jaco.j.Heatus vir qui ſuffert tentatõnẽ
Jaco.v.Ecce beatificamus eos qͥ ſuſtinuerũt⸗ Ter
cius iuſticiam omnibus faciendo: ſicut beatificamꝰ

iuſtos reges:et terꝛas iuſte cuſtoditas.Ecẽs.x. HPea

ta terra cuius rey nobilis eſt. Et ſicut beatificamus
iuſtos iudices:beati qͥ cuſtodiũt iudiciuʒ:p̃s.cv.ſic
ergo ꝑ templum virtutis.ideſt per beatitudinem in
via / eſt pueniendum ad templũ honoꝛis.hec via qui
tenuerit eã:beatus Pꝛouer.iij.⁊c. ¶ In iſto itinere
non eſt ſegniter agendum qꝛ regnũ vei vim patitur⁊
violenti ⁊c. Math.xj.Eſt ergo foꝛtiter agendũ ⁊ hy⸗

rij.

lariter:qꝛ ſi aliquis ve parentela noſtra nobis maxi
me affectus eſſet papa vel rex in tranſmarinis parti⸗

bus:et mitteret ꝓ nobis pꝛomotionem maxunam ꝓ
mittendo:hylariter iremus:his omnibus obmiſſis.
Ged chꝛiſtus frater noſter eſt in celo:rex reguʒ et w/⸗
minus wominantiuʒ:et nos maxime diligit:et mittit
pꝛo nobis quotidie multos nuncios:ſicut patebit ca
pitulo ve vocatione:⁊ pꝛomittit maximas pꝛomoti⸗
ones:dicẽs.Eſtote foꝛtes in bello:⁊ accipietis regnũ
eternuʒ. hac et alijs ꝓmiſſioniba pꝛouocati amici vei
foꝛtiter egerunt et patienter ſuſtinuerũt:et care illõ
emerunt:ſicut patet petro et laurentio ⁊ alijs æ qͥ
bus dicit᷑:venerunt ex magna tribulatione.
Sed heu homines moderni tempoꝛis accipiunt il
lam beatitudinem quaſi in quadaʒ indifferentia et
leuitate ⁊ negligentialnõ multum ⁊e ea curantes:q̃⸗
ſi cogitarent ſi poterimus eã habere:habeamus be⸗
ne vellemus: ꝙ bene eſſet. ſiveniret:benevenerit ſi nõ
poterimus eam obtinere:quid poſſumus nos:vmi⸗
nus vxt nobis finem bonum q; hoc ſufficit.q; apoc.
xiiij. Beati moꝛtui qui in dño moꝛiunt᷑.Iſti tepidiñ

Arti. vj.

xiij.

ꝓuenient:immo illoꝝ ſtulticiã/qua cum tali toꝛpo⸗

re puenire credunt:tna oſtendunt et redarguũt.
Primo:quotidiana illoꝝ ſolicitudo circa iſta ter⸗
rena circa que nõ ſunt negligẽtes:ſed quilibet in ſta-
tu et in arte ſua⁊ in re in qua illicite velectat᷑:eſt val
de ſolicitus et cogitatiuus:ſicut patet in ommibus.
cupidus.n.vix wꝛmit:et ſic alijs.Que ergo maioꝛ
ſtulticia qᷓ; tot laboꝛibo ⁊ anxietatib querere diuiti⸗
as licias/pulcritudines/libertates/ et ſanitates a
multis a bſtinẽdo/vbi cito amittunt᷑: et negligit iſta
querere:vbi in ſe ſunt melioꝛa:ſicut pʒ ſupꝛa E. c.vj.
et etiam ineternũ duratura. Si gratia diuitũ queri
tur vt beatificent ad tp̃s:querat᷑ gratia vi vt ſimus
⁊ illis.iij. Reg.x. Heati viri tui ⁊ ſerui tui:qͥ aſſiſtũt
coꝛam te ſp.¶ Scðo exempla omniũ amicoꝝ:qbus
xcus illam nõ ⁊vdit ſine cara emptione/ vel dura paſ
ſiõe.que ergo maioꝛ ſtulticia ꝙᷓ cogitare leus me⸗
lius foꝛuʒ faciet inimicis ſuis ꝙᷓ fecerat amicis ſuis:
hoc cogitare eſt dicere/ œæum ſtultũ mercatoꝛẽ vłin⸗
gratum amicũ.Cuius dicti falſitatẽ oñdũt: qͥ ipſuʒ
ꝓpᷣm audierũt hec dicere:eũq; patientẽ:⁊ ſic gliaʒ ſu⸗
am intrantẽ:Luc.xxij.ſecuti ſut ⁊ ꝓuenerũt. Se q̃v
Ecchi xlviij Geati qͥ te viderũt in amicicia tua ve⸗
coꝛati ſunt.¶ Tercio xpᷣi auctoꝛitas Math. xxiiij.et
luce.xij.vbi ait:eatus ille ſeruus quẽ cum venerit
dñs inuenerit vigilantem ⁊c̃.in qua inuenitur per ar

gumentũ a contrario ſenſu:q; wꝛmientes ⁊ pigri tũc

nou beatificabuntur. Mota totum capituluũ e gau⸗
gio.

Arꝰ. j.

Arꝰ. ij.

—.
S8

Exemp.

Bellum
Ellorũ rimo ponẽ

da eſt diuiſio. Scoo ↄueniẽtia.Tercõ bel
li ſpũalis generalitas 7 ꝑiculũ. Quarto qᷓ
reqͥrunt᷑ ad hoc ꝙ in bello illo foꝛtiter reſiſtat᷑. Quĩ⸗

to qͥd nos mouere dʒ ad foꝛtiter reſiſtẽdũ. Sexto coꝛ

poꝛaliũ belloꝝ iuſtoꝝ ↄditiões æſcribẽde ſt. Septi
mo ↄditioes iniuſte belligerãtibo req ſite. Octauo ꝙ;
iſtas ↄditiões hñtes vincẽt. Nono ꝙ iſtas ↄaditões

ñ hũtes vicẽt.Secio iniuſtoꝝ belloꝝ cã ⁊ oꝛigo. Vn⸗

decio ꝙ mouẽtes ñ gaudeãt:vincẽtes vo caueãt.
Ad pꝛimũ ſicꝓcedit᷑: bellu eſt duplex. Anũ ſpũa⸗
leꝰ tentationes camis/mũdi ⁊ dyaboli:et ↄtra om̃s
ſpuales neqͥcias:⁊ quoſcunq; aĩie aduerſarios: qͥb

nota..A. xviij.j. De hoc bello dicit Canõ.qido apłi
tradiderũt legi in eccia hyſtoꝛias iudeoꝝ:vt ꝑ bella

ipoꝝ que geſſerũt:ad bella ſpũalia infoꝛmemuꝛ.xxiij
q.j.niſi bella. Aliud eſt coꝛpale:qð ivo gerit᷑: vt gar
firarin q·j.Noli. Iſta duſtct õ ꝓbat᷑.ij.q.j.Mi
i bella.
Ad ſcom ſic ꝓcedit᷑. Conuẽiẽtia ⁊ ſititudo magna
eſt inter iſta duo bella quo ad vigintiſeptẽ ↄditiòes:
⁊ in.xxviij. ueniũt ⁊ diſcoueniũt.¶ Pꝛimo auenint
gquo ad loci electionẽ:æ quo dicit vegeti.li.x re mi⸗
litari prudens dux imminente bello: locũ bellipᷣ⸗
occupare dʒ:ſi põt vt exercitũ ſuũ melius oꝛdinet.in
ꝗ ordinatione tria inſpicere dʒ:ſolẽ/ puluerẽ 2 ventũ
e vid elicet iſta exercitui eius ſint ↄtraria. Gol et
uluis: qꝛ viſuʒ impediũt. ventus vo for impedit te
aquerſarioꝝ iuuat. Idẽ faciendũ eſt in bello ſpi
rituali.Debemus.n.ſꝑ foꝛtiſſimi belli campũ pᷣueni

re.i.moꝛtẽ vbiq; expectare ꝑati:ipᷣam et eius belluʒ

leti ſuſciꝑe.Conſiderate etiã ſꝑ ne ſol iuſticie xpᷣs ve
meritis nr̃is exigentibo/nobis ↄtrariet᷑:qꝛ tũc in om̃i
ſpuũali bello opoꝛtebit nos ſuccũbere. etiã puluis
auaricie vel ventus ſupbie/mẽtis oculũ vel viſuʒ nõ
impediat. Aliã cautelã impugnãtib coꝛpalit? ſpi⸗
ritualiter. Mota A. xxv.vj. Terciã etiã exercituʒz in
oꝑe Yonathas.j. Mach. iy. ponendo exercitũ in tali
loco vbi fugere nõ poterũt:itavt vincerent vłoccide
rent᷑.Sic ſunus nos poſiti ſpũaliter:ſic ꝗ̊ diſpoſiti cõ
foꝛtamini ⁊ bellate.j. Reg.iiij.¶ Scðo qno ad ↄcoꝛ
diã diſcoꝛdiam:qꝛ ſicut in bello coꝛpali bona coꝛ⸗
dia inter ducẽ ⁊ exercitũ interſe/mulruʒ valet ad vi⸗
ctou obtinenda: qꝛ virtus vnua foꝛtior: ſicut parʒ
⁊æ baculis ſilł ligatis/qͥ cũ difficultate frangũt/ diuiſi
vo faciliter. Et ideo magna cautela eſt facere diſcoꝛ
diã inter ducẽ ⁊ exercitu ↄtrariũ:ꝙ viq; exerctus re
duce ↄcipiat/vel ꝙ ſit ꝓditoꝛ vel auarus nolẽs pᷣdaʒ
curialit᷑ dinidere vel ꝙ ſit inermis inualidus et hij
iuſmodi cautela:vt fert᷑:vſi fuerunt carthaginẽſes j
romanos. Romani vo hũerũt ducẽ foꝛtiſſimũ et in

bellis foꝛtunatũ ⁊ a pplo dilectũ:pter qð nõ borhe
ruũt ↄtra eos pᷣualere carthaginenſes anteq; diſcoꝛdi⸗
am int ipᷣm ⁊ exercitũ faeerẽt:hoc mõ:carthaginẽſes
em̃ inuadẽtes 1 ↄburentes:⁊ veſtruẽtes terꝛas ⁊ vil⸗
las ⁊ vineas romanoꝝ:oĩb rebo ꝓpꝛijs dicti ducis pe
Pcerũt:qð videns ppts romanus credidit ꝙ dux il⸗
loꝝ hĩet aliqua pacta ſecreta cũ eis:⁊ ꝓditoꝛie ſe ha⸗
beret in vefenſiõe reipubliee:⁊ iõ eũ vpoſuerũt:qᷣ de⸗
poſito carthaginenſes pꝛeualuerunt. Eadẽ cautela
vtit᷑ dyabolus in bello ſpũali:nititn. infoꝛmare ex⸗
ercitũ xpᷣi.ilaicos ⁊ populũ ſubiectũ: qꝙ duces ulloꝛũ
.viri eccleſiaſtici: religioſi ſint ꝓditoꝛes ſpũalesſ et
mali dicendo: Ipſe talis eſt luxurioſus:quare ei xæci
mas dares:vel quare facereʒ qð pᷣdicat c. qꝛ pdicat
7 nõ facit ipᷣe eſt durus ⁊ nibil dat: qre daremꝰ ei: vł
cuſtodiremus vcimas: ⁊ cũ eos ſic cocipere fecerit g
eos pᷣuglet:dũ nõ faciũt ad qdð tenent᷑ ſicut in canõe.

vi.q.j.Sunt plunmi.ꝭ. Verũ hac.vbi pius paꝑs ſic

loqtur manifeſtũ eſt inqͥt dyabolũ coꝛdido plebium
ſuadere.vt wctoꝛitn atq; paſtoꝛib ſuis tractiones
irrogent:peius.n. malũ nõ eſtimo foꝛe:q xpianis ſu⸗
is inuidere ſacerdotib.Gloſa ꝑ inuidiã œtrahbẽ ⁊ in

famare:nota.D.vj.xvij.Et D.viij.iiij. Et eadẽ canu/ ij .

tela vtit q diſſeminat diſcoꝛdias inter quoſcũq;:vt
acies ſpũalis frangat᷑:et ſic æ eo dici poreſt illud Ju
qith.ix. Tu ↄteris bella.¶ Cercio quo ad intẽtõnẽ
In bello. n. coꝛpali qͥ vadut ad terꝛã ſanctã cu inten
tiõe ibi moꝛiendi⁊ nunꝙᷓ ad pꝛiam redeũdi: nõ facili
ter dimittũt ꝓpoſitũ ſuũ ꝓpter tedia q eis in via oc⸗
curꝛũt. In bello etia foꝛtiter pugnãt:qꝛ plus victoꝛi
am ꝙᷓ vitã diligũt:et idẽ eſt v illis qͥ pugnãt ꝓ iun⸗
bus ꝗpꝛijs væfendẽdis ſic ciues qñ ciuitas illoꝝ inua
dit᷑:qlibet pugnat ꝓ wmo ſua/⁊ vxoꝛe ⁊ filijs ⁊ rebns
ꝓpꝛijs.ideo ſᷣm phm in politicis:ſi bene recoꝛdoꝛ: ipi
in bello ſunt melius expectãtes:cuins cã ẽ amoꝛ:qui
facit oĩa grauia leuia: et intentioꝛ amoꝛ eſt ad bonũ
⁊modũ ꝓpꝛiũ ꝙᷓ ad alienũ:et hoc eſt q̃ſ generale in
ĩope? arte:ꝙ diligentius in ꝓpꝛijs opant᷑ ꝙᷓ aliẽis.
Alij vo gut ex quadã cunioſitate ſeu leuitatevadunt
ad terꝛã ſctqm:cuʒ intẽtione redeũdi: vt int vicinos
ſuos glorioſe narꝛare poſſint viſa ⁊ audita cij addi⸗
tamẽtis:q etiã nõꝙ hereditate ꝓpꝛia ſ̊ ꝓ ſalario ſiẽ
ſtipendiarij pugnat facilius impediũt ⁊ citifugiunt
qlibet.n.illoꝝ cogitat ſi vincor fugiẽdo nõ ꝓdãa ter⸗
rã velhereditatẽ vel wmũ vlł vxoꝛẽ:ſed foꝛte modicã
mercedẽꝓ ꝗ nolome moꝛti exponere:⁊ fngit qꝛ mer⸗
cẽnarius eſt.i.mercede ↄductus. Ideʒ ꝑ ola acciditĩ

bello ſpũali:illi qͥ veniut ad terꝛã ſcãm.i.ad religio/ v·

nẽ ſeu ad eccłiam ſeu ad eccłiaſticũ ſtatũ vłoꝛdinem
quẽcũq; ſeu ſtatũ vł actũ laboꝛis bnie quẽcũq; pꝛo
xpo mere aſſumũt/ad viuendũ ⁊ ſuſtinẽdũ:⁊ morien
dum cñ illo et pꝛo illo.qͥ etiam pugnant contra ten-
tationes 7 tyrannos pꝛo efenſiõe pꝛopꝛieheredita⸗
tis et ciuitatis celeſtis:ne w illa expellant᷑: vel ilam
amittãt:et qui etiã omnia oꝑant᷑ ⁊ faciut ꝓ lucro et᷑
no:illud reputãtes opus amoqũ pꝛopuʒ:vtpote ad
pꝛopnã ſalutẽ ꝑtinens. Om̃es iſti foꝛtiter agunt nec
faciliter pꝛopter tedia in via vel in bello occurꝛentia
impediũt:vel pꝛopoſitũ dimittũt qꝛ omne tediũ mi⸗
nus eſt ꝙᷓ illud qð intendit pꝛo xpᷣo pati:ſcilicet mor⸗
tẽ:necmultũ formidat terrenas lacturas ſeu amiſſi⸗
ones vel damna:qui totã ſpem et amorẽ poſuit in ce⸗
leſtibo.Sed qui veniũt ad religionẽ vel ordines:vel
quemcũq; ſtatũ clericalẽ vel ſtatũ penitẽtie faciunt
vel fingunt ſicut hypocrite pꝛo ſtipendio vł curioſi⸗
tate:vłſuꝑbia vel honoꝛe ſen lucro vel auantagio tẽ
poꝛali pꝛincipaliter/ſen in ſtatu illo appent pugnat
ne talia amittãt:vel ne apud hoĩes ↄfundant: nunqꝙ;
bene ↄtra tyrãnos pꝛo ecclie iuribo vel ↄtra ſpiritua
les hoſtes pro hereditate et ciuitate celeſti in qua nõ
ſunt ciues et wmeſtic::ſed hoſpites et adnene v alie-
ni: bene pugnãt: nec foꝛtiter ⁊ panent᷑ opant᷑ opa ſpi

ritualia:qꝛ ea nõ intẽdũt:vt pꝛopria:nec etiã opa cõ

munitatis. Cuius nõ ſunt veri ciues ſed coacti:⁊ cuʒ
murmure oꝑantur: q̃ſi gargoules ↄquerẽtes ⁊e mini
mo laboꝛe:q; plus omnibus verantur. Oinn es iin cõ

uerſi ſunt in die belli.¶ Quarto qʒti ad diligentiã vx

ſeu ſolicitudinẽ. in bello.n. et obſidione coꝛpoꝛalicũ
magna diligentia cuſtodiũt poꝛtas et muru:mutuo
ſead audaciã ad moriendũ pꝛo fidelitate exhoꝛtã⸗
tur:parũ wvꝛmiuũt:et ſo bꝛie comedunt: ne victualia

ecis væficiãt. vixy arma vponũt: et ſpaliter qñ clama⸗

tur ad arma: omes armati ad bellu ſunt parati. Gic
m obſidione ſpnali murus et poꝛte: Se qbo A. xvij.
li.vel ſenſuũ.⁊ ſic æ oĩb alijs ↄditiõibꝰ ĩ coꝛpaliob
ſidiõe nccarijs:cũ diligetia tãta totũ ĩ ſpuali fiat:vt
Nx eis verificer illo Can.iij. Vniuſcuinſq; enſis ſr fe
mur ſuũ ⁊c᷑ oẽs tenẽtes gladios ⁊ ad bella dctiſſimi.

ſteecoi n 9
mnetenetſ bin n che crbalu woe

lkrflhu Naen an nez goenütne

cpmmagnopte chſot 4
incnnhanſhan rnti
Enemti mant aulbali .
nt Bota Bir pi Bicin in ein
Abelom woctt dieens Eſioteſonr
Cte Etnoſclüdictſteßſtnittpoſtm
loiloßetſitad nodi indatotis ndͤ⸗
Gctni iteſen tenit Habet tii ſtern
linrooa igeni doits a0 belii r00
ncũ t want wacti wlane nolit
orauſtoges tioperaninax: oms e
töportit t iuba too milttare imgantc

Awiet nunci qein munco ſtoeſtlos
tfüüinclotnüpbantiütn inferno dfiaent

bcitnuthiq nults nodisſe nalant
lit umnoſdgong amen inm agniͤ⸗
Oaciſtänurrite müclcäepenſsbitſenarn
ltate teladeciſine,.Oidicitapis
enenunmiuit abiſe
An nizdiſegnanin e D grih
ti. Sieniaig ir dlcitgud piel
hẽt. Erauſiantſeſtig A iſ n Dii
rcinatoren legorts ſtushellinn
hitſint lliq nunen oaitonih e uſto
laor an ticinisenir iin
guniit. Etr iſio r glig ati

ltaſtin uegitetis Indal
Alar Aanaliterdoene n tümen
nliin Baaliter oohſeſt e
naſtenneſpot Sehih
inmnimlolen neddriͦſiie nen

rlaricdletiane wilapelint in i
Let qui eni onnna ogantrfrirpſnmg
tlu nnla opant /f,aiſt olucnt
epurates opus, amoij oronz
l
. ebuneno Offes iſt eliter agunene
Nan lecain na nelinbelloocanati
Orupoſti dintrüt r omnetetiin
luc gointanithno o atiſalinn
rüformidet tenenas acturab ſel aniſ⸗
Anna:uitotä ſpemet anore poſintiig
tqui veniüt ad relgione velorint ,i
ſtatü den cale vel ſtatü pemtetteſnnni
r ſicut hypocnitepzo ſtipendio fkanint
bia velhonoreſen luc vel ouantngoti
nclpalitenſen in ſtatu lo oppnt onhii
nittät vel neapud hoſes , neni,nnf
tyränos pro ceche nni fe, tnn Hiin
proberecttatect luinte leiin ei
ct wmeſtnſn boſhlt ver acllgne ni
ncnir mefuninr/Matintebank lu
bennö utitir rheoynn nec enii ln
gitusſ ſu in glex eh nann
Ocunmn qſ gollo ne tcd di
l
t ADnarto zti 40 MMti
ndebell. gn don i⸗
lmennhion tohig;oneaſennn
Centucuſtoclit potsehnn ehonß
n ngleni pro filelllate en
di ad morlen ſcua
rerſobecmedunt ne ,
pemiütetloee D tergidnne
nn wit:et ſpelitennn
viranmap Abellu ſant Pnen
oſſes Amot a ben Zmt

vij.

viij.

Bellum

Quinto qᷓtum ad damnum et piculum. In bello
em coꝛpalipauꝑ vt ↄmuniter nõ lucrat᷑ bellando cõ
tra regẽ:nec ſeruꝰ ↄtra dñm ſuũ:nec filius ↄtra preʒ
center pugnat:ſ damna repoꝛtat: ſicpctõꝛes bel⸗
lantes ↄtra dñm ommipotentẽ ↄterent᷑:qꝛ tuipᷣe veꝰ
noſterq ↄteris bella ab initõ: Judith.ix. Genro
quo ad cautelas:in bello em̃ ⁊ obſidione coꝛpali/ini⸗
mici circueunt ⁊ gyrãt:querẽtes caſtri vel cuitatis
ebilioꝛẽ ꝑtem:ex qua videlicet ꝑte vel qua cautela

caſtrũ vel ciuitatẽ vel exercitũ ↄtrariũ facilius pote

rũt occupare/ſicut fert᷑: fur frangit domũ ex pte debi
lioꝛi. Et vbi ſeps eſt inferioꝛ ꝑtranſit᷑. Sic in bello
ſpua li aduerſarius nr dyabolus cõſiderat pctm̃ ad
qð magis inclinat᷑ſicut patʒ.A xiiij.iiij.et patebit
infra væ tenratiõe.vj. Qui ꝗᷓ ſic ex omni pte vallat᷑⸗
obſidet᷑ quid valet dicere:nõ ſum homicida aut la-
tro vel ↄbuſtoꝛ wmoꝝ:ſicut dixit phariſeus:nõ ſum
ſicut ceteri hoĩm. Tales ſunt ſicur gallus ſilueſtris
qͥ credit totũ abſconditũ? ſecurũ: roſtro abſcõdito
dicentes:nõ ſum talis ac. Placet mihiſfoꝛte ad iſta ñ
es inclinatus. Ideo nec ex iſta pte obſidet te: ſed ex
alia / vt te vincãt cupiditate luxuria et hniuſmodi/
ad queplus inclinaris. Quſis valet ex vna pte ar⸗
mari vel ciuitatẽ ex vna pte cuſtodiri: ſi alia ps coꝛ⸗

poꝛis in bello ſit nuda/⁊ pꝑs ciuitatis vbi maius im-

minet piculũ:ſit nõ cuſtodita.ibi inimicus intrat et
occidit equaliter ac ſi nulla ꝑs eẽt cuſtodita. Sic te
ſte Jaco.ij.Qui cuſtodit totã legẽ:offendenit aũt in
vno factus eſt oĩm reꝰ.¶ Beptimo qͥ ad excuſatiõeʒ
⁊ ſubffugia. Reges em̃ ad bella coꝛꝑalia vocãt mul⸗
tos:q; ꝓmagna pte excuſationes querũt ne vadant.
Et electoꝛes mercede coꝛrũpunt ne vadãt:quos vo
ire ↄtigerit:cũ venenint ad bellũ:foꝛte cito aliqñ fugi
unt. Nota.Vl.ix.xiij. Sic in ſpũali xpᷣs rex nr̃᷑ om̃es
ad bellum vocat dicens:Eſtote foꝛtes in bello:⁊ pu
nate. Et nõ ſolũ dicit ite:ſvenite poſt me:qꝛ ipᷣe in
ello illo pceſſit ad modũ impatoꝛis qͥ nũꝙᷓ dicit ex-
ercitui.ite:ſed venite.Habet etiã iſte rex multos oꝛ⸗
dinatos ad eligendũ hoĩes ad bellũ:⁊ ad eos neceſſi
tandũ vt vadant coacti:qͥ volũtarie nolũt:ſicut pᷣla
tos ⁊ cuſtodes/tã opeꝝ qꝙᷓ animaꝝ:q om̃s ad hocgla
diũ poꝛtãt vt ſubditos militare faciant cõgrue quo

ad væũ et mundũ:qꝛ in mundo iſto eſtlocus pugnan
tiũ:in celo triũphantiũ:in inferno veficientiũ. Sed

ſubditoꝛũ aliqͥ multis modis ſe excuſant:vbi gra:ſi
dicat᷑ luxurioſd/q ptra carnem ſuam pugnãdo:xpᷣm
ducẽ ſeq̃tur ꝑ vite mũdiciã:excuſabit ſe nature cali⸗
ditate vł alia occaſione. Si dicat᷑ cupido ꝙ relictis
ſuꝑfluisxpᷣm pauꝑem ſeqnat᷑ Excuſabit ſe:ſicut pʒ
A. xij.xxxviij.cũ ſequentib.et A.xxvij.lj.cũ ſequen/
tibo. Sic dicat᷑ ꝙ vadãt ⁊ diſcãt qũo ſpñalit᷑ bellare
beãt. Excuſant ſe:ſic pʒ SPlr. Aliqͥ vo illoꝝ
oꝛdinatoꝛes ⁊ electoꝛes iſtius helli muneribo coꝛrũ-⸗
pũt:ſicut illi qͥ munera ꝓditoꝛibo vel cuſtodibo coꝛ⸗
poꝝ vel aĩaꝝ dant:vr licẽtius peccẽt:vel ne pena coꝛ
pali puniãt᷑. Et ey iſtis ⁊ alijs cauſis acciditꝙ xpᷣm
ad bellũ ſpũale pauci ſequunt᷑.⁊ ve illis adhurx qͥ ſeq̃
incipiunt in q̃drageſima:⁊ hmõi paucioꝛes in bello
foꝛtiremanẽt.Primũ ſignatũ fuit in euangelio/ vbi
om̃s ſe excuſa bãt. Ocoðm Judic.vij. vbi gedeonẽ in-
ceper᷑̃t ſeqͥ.xxxij.milia:ſ in fine nõ remãſer̃t niſi trecẽ
ti.¶ ¶ Octauo itũ ad ꝓuidẽtiã. In bello.n.corpali

infra caſtrũ vel ciuitatẽ obſidionẽ timentes:victua

lia ꝓuident. Actualiter vo obſeſſi aliqñ foꝛtiter cõ/
tra obſidentes exeũt:rex etiã cui caſtrũ tenẽt:eis ſub

ſidiñ milituʒ mittit ſi põt.Sic in bello ſpũali:eccle⸗

ſia ſancta ſciẽs obſidionẽ durã filijs ſuis poſt paſcs⸗
imminere:illis vicʒ qͥ in quadrageſima dyaboli wo⸗

miniũ negauerũt:qꝛ nemo ſibi obediẽtẽ ſ̊ ↄtradicẽ
tẽ expugnat in paſcate victualia in caſtro aĩte pomit.

B iii).

ſcʒ coꝛpus xp̃i et ſanguinẽ᷑.oſtea enã in rogatiom⸗
bus eccleſia obſeſſa ↄtra obſidetes cũ verillis eleua⸗
tis inſultũ facit. In penthecoſte etiã nobis militem
et ducẽ ⁊ defenſoꝛẽ foꝛtiſſimũ ad aie noſtre defenſio⸗
nẽ mittit ſpm̃ſanctũ:in qͥ quilibet ↄfidere põt dicẽs:
ſi exurgat aduerſuʒ me pꝛeliũ in hoc ego ſperabo:pᷣs

xxvj.¶ Mono in ↄtradictione.Sicut.n.in bello roꝛ x.

poꝛali inimico in bello foꝛtiter inſurgente:⁊ ſeruo ʒ
dñnm ſuũ potenter ſurgente otradictio pᷣpatur. ſicin
bello ſpũalijqꝛ ſerui dyaboli potẽter õ dñm ſuũ i.xl.
ſurrexert:ſuũq; dñm negauerũt. Iſto tpe dyabolus
pat foꝛtiſſime exercitũ ſuũ ð eũ in choꝛeis ⸗ ecrgrn
lis:adducẽs milires⁊ militiſſas ſuas in quolibʒ pec⸗
cato armatos:hñtesp galea coꝛnua ⁊ capiregia ⁊ frõ
talia.et ſic de alia armatura intantũ ꝙ a planta pe⸗

is vſq; ad verticeʒ capitis nihil in eis inuenies niſi

ſagittgs dyaboli acutifſumas:nõ.n.eſt in eis aĩe ſani
tas:Eſa.j.Quia in om̃i ꝓꝑte coꝛpis ⁊ capitis ⁊ pedis
nihil aliud in eis inuenies niſi ſagittas dyaboli acu⸗
tifſimas ad vulneranduʒ coꝛ intuentis:nec cœæeſt eis
tympanũ ꝓ buccina:nec tuba ad buccinandũ ad bel
lum /heu iſti ſunt diſpoſiti multofoꝛtius ⁊ diligentiꝰ
et cũ maioꝛi et feruẽtioꝛi volũtate ⁊ leticia cõtra de⸗
um ⁊ ſuos:qꝙ; videã multos xpᷣi milites pugnare con⸗
tra dyabolũ ⁊ eius miniſtros.⁊ plures ad ſe ↄuertũt
qꝛ ſi omnes chriſti milites totuiq; eius exercitus: vi
delicet apli ⁊ martyres atq; omnes ſancti viri in foꝛ
ma in qua fuerũt in eccleſia irent ꝑ ciuitatẽ cei pᷣce⸗
pta gibiegdo rt piegteendop gsnpoonerpii itt
in alia ꝓceſſione mulieres in habitu meretricio lu⸗
dentes ſen choꝛeiʒãtes/ vel cũ ſignis leuib inceden-
tes:credo eſſe certus ꝙ iſte multo plura coꝛda et au
res ⁊ oculos libentius ⁊ intentius poſt ſe inclinarẽt:
ꝙᷓ; illi.nec tot ꝙ iſtis peccare ceſſarent vel aliena reſti

tfuerent:quot in illarũ aſpectu moꝛtaliter peccarent

Et ſi foꝛte in pꝛimo ↄcurſu tot viroꝝ ſanctoꝝ multi
ↄcurꝛerẽt:⁊ ꝙ ſubito admirati foꝛte ↄpũgeremur.ſi
ita frequenter occurꝛerent:ſicut facint tripudiatri⸗
ces et fatue mlłieres: minus ĩ illos ꝙᷓ ĩ iſtas intẽdent
minuſq; l eis curarẽt:dequib ↄqueritur Cañ.j.di⸗
cens: Sa matris mee i.eccleſiel pugnauerũt contra
me. Et in p̃ſ.ij.Aſtiterunt reges terꝛe ⁊ pꝛincipes cõ
uenerũt in vnũ ꝛc. ¶ Gecimo in obſequio ⁊ ſubuen⸗
tione:ſicut.n.in militia ſeu bello coꝛꝑaliantiqͥ mili
tes qͥ licẽtiã accepert armoꝝ:qͥb vicʒ ñ volũtas ſ̊ vi
res deficiũt bellãdi.iuuenibo vel filijs ſuis arma ſua
acedunt:⁊ eos loco ſuo mittũt ad bellũ/diligẽter in⸗
ſtructos ⁊ armatos:ſic matres ⁊ verule/veſtes ſuas ⁊
dꝛnamenta ? mala wcumenta vimittut filiabus:vt
ci exercitũ veſtruãtmoꝛe ⁊ ↄſilio Halaam: Nume.
ri.xxv.qͥ aſiliũ dedit mittere młieres in exercitũ cei:
Nume.xxiiij.partim ey textu ꝑtim ex ſcolaſtica hy⸗
ſtoꝛia. ¶ Vndecimo in ꝓditione. Reges.n.eũtes ad
bellũ freguent᷑ multi ſequunt ꝓditoꝛes plus aduer⸗
ſarijs fauentes.⁊ ꝓpter tales etiã veriet bom bella⸗
toꝛes impediũtura victoꝛia intenta:ſic in bello ſpi⸗
rituali in ꝓceſſioniv rogationib plures ſequuntur
ci ꝓditoꝛes.i.pctõres:qͥ dũ ſunt in pctõ moꝛtalij ſũt
e bello contra vum vyabolo fauentes: cuſus volũ

tatẽ faciũt/cuiq; obediũt:iõ frequẽter boni bellato⸗

res veriq; adoꝛatoꝛes/et humiles adoꝛatoꝛes nõ au⸗
diũt᷑:ſᷣ repulſam patiũt᷑:nec mirũſſi ꝗptermitos ma
los repulſaʒ patiatur:cũ legamus Yoſue. vij.ꝙ ꝓpt
virũ malũ Achã vicʒ totus vi exercitus cõtra Hay
miſſusrepulſaʒ patiebat᷑a Euodecimo ĩ foꝛtiuʒ ca

rj.

rij.

„ —

perde Vn bello.n. coꝛpaliplus nitũt᷑ pꝛincipẽ vłfoꝛ⸗ Nij

tes bellatoꝛes cape ꝙᷓ ppłares:⁊ capti diligentius cu
ſtodiũt᷑ et foꝛtius ligant᷑:ita in bello ſpũali vyabolꝰ
plus nitit xpᷣianos capeqꝙ infideles.et int fideles plꝰ
nitit᷑ maioꝛes caꝑe ⁊ religioſos ⁊ ecciaſticos ꝙᷓ laicos

.

riiij.

rvj.

xviij.

Exemp.

Exemp.

plii/ et digitos meos ad bellũ.

Bellum

luſq; xe eoꝝ gaudet captiuitate:et foꝛtionbo vincn
ſi⸗ eos ligat.ſ.maioꝛi ſupbia et rapina et iniuſta ac⸗
q́ſinione:æ quo q̃ſi admirãs pſal.lxxiij.ait. Quanta
malignatus eſt inimicus ĩ ſancto:nota. P.xiij xlvij.
Tercio in fuga pꝛincipe vel duce exercitus in bel
lo coꝛpali fugiente:exercitus fugit. Sicin bello ſpũ⸗
ali ducibus pplłi fugiẽti vel ꝓditoꝛieõ veñ agenti⸗
bus. Unñ Seneca. ij. rhetoꝛice. Quis exercitus bene
pugnaret: vbi impꝑatoꝛ fugit ve pꝛelio. Yere. x. Quig
ſtulte egerũt paſtoꝛes: dñm nõ queſierũt pptea nõ
intellexerũt. Et oĩs grey eoꝝ diſpſus eſt: ſicut patet
ca.de platis ¶ Recimoquarto in ſtipẽdij diſtributi
one.Dicut.n.ciuitate vel caſtro bello coꝛꝑali obſeſ⸗
ſo:multi ſunt qͥ comedũt ⁊ bibũt:⁊ qͥ libẽterſtipẽdi/
um militũ rec pent:ſ pauci ſt qͥ foꝛtit pugnãr vł pi⸗/
culo ſe exponãt: immo aliqñ qͥ plus recipiũt: et lauti
ns æ ſtipendio reipublice viuut/minus pugnãt: ſic
in bello ſpũali oqu lioĩm in te ſperant dñe:et tu das
eſcã illoꝝ coꝛpalẽ oĩ die:⁊ ſpũalem in die paſce.etad
