fac quod dico fili.⁊ teipſũ libera Pꝛouer. vj. Exnõ
ſis viuentibus ita largus quin ſis tibipſi iuſtꝰ faciẽ
do prem tuã melioꝛem. quia talis iuſticia a moete li
berabit: Pꝛouer.x. .
¶ NMec moꝛs tĩ ꝓpter bocẽ bonisvtilis. delecta⸗
bil:qꝛ eos ð pᷣdictis liberat carcerib.mũdi. zcarnis
H etiã qꝛ ꝑ illã g oẽs miſerias.tã ſpũales ꝙᷓ; coꝛpales
⁊ contra oẽs xefectus:et etiam contra ſeipſaz certiſ
ſima.et eterna dantur rem edia. er illam nãq; tri⸗
ſticia veſtra vertetur in gaudium: Johãnis. xvi &t

lrii

lxvj.

lxvij.

Moꝛs

per ill am tranſeuntes dicunt:Conuertiſti planctũ
meum in gaudiuz mihi:in pᷣs.xxix.quia dirupiſtivi⸗
cula m ea:in pᷣs.cxv. ꝛ20 quo eſt aduertenduʒ. qꝙ
homo p er peccatũ poſtꝙ; in uidia dyaboli.moꝛs itro
iuit in oꝛbe terraꝑꝝ:SGap.ij. Pꝛimo magnaʒ habuit
triſticie materiã.ex mał tã intioꝛibo ꝙᷓ maioꝛibo.q ſu⸗
ſtinuit ⁊ ſuſtinet.Ex malis interioꝛibo.tam coꝛpoꝛa-
lib.cuiuſmodi ſunt infirmitates.væbilitates.ſene⸗
ctutes.fames.ſiti.⁊ huiuſmodi.qᷓ ſpiritualib.cuiuſ-
modi ſunt pecca ta quotidiana.quevitare nõ poſſu⸗
mus.⁊ remoꝛſus conſcientie.qui illa ſequit᷑.Ex ma/
lis ⁊ miſerijs exterioꝛibo taʒ que ſuſtinet.cuiuſmodi
ſunt frigiditates. caliditates.⁊ tempeſtates.et mali
rumo ꝛes. his que nosvel amicos noſtros affligũt
vel ei s contingunt.ex quibo tedia interioꝛa generan⸗
tur.qꝙᷓ que in futuro ſuſtinere expectat.tã circa moꝛ⸗
tem:q; etiam in ipſa moꝛte ꝙᷓ etiam poſt moꝛtem:p⸗
pter que omn ia ⁊ ſpecialiter pꝛopter illa.que circa
inoꝛtem.⁊ moꝛtis in certitudinem cõtingunt.Si qs
ſentiret.quo tendit.⁊ vnde veniret.nunꝙ; gauderet.
ſed in omni tempoꝛe fleret.dicens:Sũt tria ve.que
meſtificant me.hoc eſt ꝙ tranſibo.ꝙ neſcio quando
quo ibo.Et illud Pauli.Ro.ix.Triſticia mihi ma
gna eſt:⁊ wloꝛ continus quia iugum graue ſuꝑ om/
nes filios Adam a die exitus ve ventre matris eoꝝ
vſq; in diem ſepulture in matrẽ ommum. Cogitari
nes eoꝝ.⁊ timoꝛ coꝛdis adinuentio expectationis ⁊
dies fin itionis a reſidente ſuper ſedem gloꝛioſaʒ vſ⸗
q; ad humiliatum in terram:⁊ cinerem:ab eo qui vti
tur hyacintho.⁊ poꝛtat coꝛonã vſq; ad eũ.qui ope⸗
ritur lino crudo.furoꝛ.ʒelus.tumultus.fluctuatio.
timoꝛ moꝛtis.iracundia perſeuerans.⁊ ↄtentioꝛc̃.
Ecci.xl. ¶ Secũdo magnam habet triſticie mateni
am. ex bonis a quibo per carcerẽ huius mundi:⁊ car
nis.⁊ coꝛpoꝛalibo vinculis impeditur. Intantũ nan
q; coꝛpus quod coꝛrumpitur aggrauat᷑ animã:Sa⸗
pien.ix.ꝙ ſicut oculus extra locum ſuuʒ poſitus.nõ
videt.nec lingua extra os loquitur.nec membꝝ ali⸗
quod capiti.⁊ coꝛpoꝛi non coniũctuʒ.ſuã habet ope
ration em vel perfectionem. Ita nec nos per vincu/
la pꝛedicta.q̃i extra locum nõſtrum detenti.⁊ a capi
tenoſtro veo. in gloꝛia quaſi ſeparati multuʒ elõ⸗
gati.nec perfectam habemꝰ dei viſionem.nec fruitõ
nem.nec ꝓfecte intelligimus.nec volumꝰ.nec opera/
mur ea que vi ſunt.vel ad animaꝝ pertinent ſalutẽ
pꝛopter que tota die contriſtatus ingrediebar:ĩ p̃s.
xxxvij.Siẽ peregrinꝰ in extranea patria.plena guer
ris latronibo ↄtriſtatus ingreditur.r ſollicite cogi
tat quõ ſecurius per ductoꝛcs.vel ſuipendiarios cò⸗/
ductos.tranſire potcrit. Ita nos neceſſe eſt eadẽ de
periculis.⁊ periculi euaſione.per ſtipendiarios pau
perum cogitare.⁊ v eiſdem eſfſe:quaſi triſtes.ſemper
autem gaudentes.ij. Coꝝ.vj.¶ Bempꝑp.n.quaſitri⸗-
ſtes eſſe vebemus pꝛopter mala pꝛedicta que ſuſtine
mus.⁊ expectamꝰ.⁊ quia a bonis ad que oꝛdinamur
retardamur. Et ſemper gaudẽtes pꝛo tãto ꝙ moꝛs
illam triſticiam auertet in gaudium.⁊ dirumpet vĩ-
cula.per que a bonis ad q̃ creati ſumus retardamur
patre miſericoꝛdiaꝝ hoc oꝛdinante.Qui ad modũ
optimi medici ve moꝛtis veneno fecit tiriacam con⸗
tra moꝛtis venenum:dũ illud orudele iudicium. qo
in peccati vindictam indictuʒ fuit. Geñ.ij. Quacu⸗
q; die comederis ex eo:moꝛte moꝛieris.in ſanationẽ
conuertit peccati.Et non ſolũ peccati.ſed etiã om-
nium pꝛedictoꝝ maloꝝ miſeriaꝝ:que ex peccato in
currimus:⁊ in deſtructioneʒ ſuipſius.Quia ipſa.bo
nis ve om nibo pꝛedictis.ſicut patet inductiue. fineʒ
facit.⁊eſt ſuipſius:⁊ timoꝛis.qui ex illa accidit ſentẽ
tia:quia per ipſam ſemel habitã habemus ꝙ ampli⸗
us ipſam non teneamꝰ.patet ergo ꝙ moꝛs.que olum

W x⸗..

ab omnibo timebatur.poſtꝙ; vita ĩligno moꝛtua fu
it.i.chꝛiſtus qui moꝛtem ↄuertit in gaudiuʒ ⁊ reme⸗
dium.contra omnia mala:quia hũiliauit ſemetipᷣm
factus obediens vſq; ad moꝛtem.moꝛtem autẽ cru/
cis a nullo bono.⁊ benevinente. timeri veberet. NMo
lite meruere iudicium moꝛtis:Ecci.xlj.quia timẽti
ceũ:bene erit in extremis.in die vefunctionis ſue be
nedicetur:Ecci.j. ””ͦ”VMUẽo =
¶ Erx qua auctoꝛitate daturitelligi ratõ vndecimi
arficuli:quia ſicut bene viuens.no vebet moꝛtẽ me⸗
tuere. Ita necamici bene moꝛientis veberẽt e moꝛ
te ſua dolere:ſed potius gaudere.pꝛopter multas ra-
tiones. ¶ Pꝛimo pꝛoprer rationem incluſam.⁊ in-
tellectam in illa auctoꝛitate:que v omni ſic moꝛiẽ-
te dici poteſt.ij. Reg.iij. Pꝛinceps et maximꝰ hodie
cecidit in iſrael.qꝙᷓtum.ſ.ad coꝛpus tm̃. et ideo nonẽ
caſu wolendum:ſed de pꝛobitate gaudendum: qꝛ
equus in bello cecidit:a inimicos cu pꝛobitate eua⸗
ſit:⁊ vicit.⁊ e hoſtib ſuis nobilit᷑ triũphauit: Hoc
nanq; in factis videmus bellicis.ꝙ turpe ⁊ vitupe⸗
rabile eſt: miles de equo ſuo cadat.equo ſtante:ſed
ꝙ; equus ſub eo occidat᷑ ⁊ cadat:ſi ipſe vincat ⁊ eua⸗
dit:non eſt ei nec amicis eius verecundũ:ſed aliquã
do iocundñ:quia quandoq; ei accidit ex ſua magna
pꝛobitate:⁊ audacia:qua hoſtes potenter inuadit:⁊
vincit. Sic ꝙ anima que veberet coꝛpus regere.ſiẽ
miles equum.peccando cadat.verecundum 7 wlen
dum eſt.ſicut patebit infra ar.xiiij.ſed ꝙ caro mo⸗
riatur.⁊ ſub anima cadat.⁊ anima inimicis:qui eiĩ
paſſu moꝛtis inſidiantur.potenter vict enadat:nõ
eſt verecundum.nec damnoſum:ſed laudabile eſt:⁊
ad eius pꝛobitatem magnã pertinet.q equo ſub eo
cadente:ipſe potenter vicit.⁊ cũ triumpho ad patri
am ſuam redijt:⁊ vinit in patria ſua cuʒ chꝛiſto.qui
dicit:Qui credit in me:etiam ſi moꝛtuꝰ fuerit viuet
Joh. xj. ¶ Illud ergo ſolatiũ quod chꝛiſtus mo⸗
riturus diſcipulis vereliqͥt:dicens.Gauderetis vti-
q;:qꝛ vado ad patrem.æberet cuilibʒ ſufficere chꝛi⸗-
ſtiano v tranſitu chari ſui:quia iuit ad patrem.
Becũdo quia multa pericula euaſit: quia nobis
in iſto mundi bello quotidie attediatis: ⁊ vulnerat:
bene moꝛtuus ſedet in alto:⁊ certamen noſtrũ ſecu⸗
rus reſpicit.⁊ oꝛando locuʒ pꝛeparat:vincẽtiba cha⸗
ris. ⁊ gratis confoꝛtationem værelinquens:quã chꝛi
ſtus vereliquit diſcipulis ſuis.dicens:ado vobis
parare locum. Multum ergo videtur eſſe contra ra
tionem bone conſcientie:⁊ amicicie:ꝙ aliquis wle⸗
at v hoc ꝙ amicus ſuus multa euaſit pericula ⁊ mi⸗
ſerias: et væ exilio redijt ad patriam: ⁊ v incertitu⸗
dinead certitudinem. immo potius wlendum eſſet
ſi huc redire veberet. Quia⁊ illa c cauſa ᷣm Hiero
nymum in epiſtola ad Tiraſium:chꝛiſtꝰ wluit la
chꝛymatus fuit in reſuſcitatione ¶aʒari.quia quo⸗
damodo amicabiliter coactꝰ fuit wloꝛe ſoꝛoꝑ: ipᷣm
Te loco certo ⁊ refugio ad locum huius mũdi incer⸗
tum miſerum reducere. ercio videtur multuʒ
eſſe contra fidem.⁊ ſpem.ꝙ quis v bene moꝛiẽte mł
tum vleat. Quia ſi rex tolleret filium vel filiã te m
mo tua:vel etiam charum amicum.⁊ poneret euʒ in
vomo ſua in magno officio:in quo multa pꝛo amicis
ſuis facere poſſet:ſi firmam haberes fideʒ. rex eẽt
amicus ſuus:⁊ ꝙ ipſe eſſet potens cum rege:⁊ multũ
honoꝛatus.⁊ ditatus.non voleres ð hocꝙ aſſumpt⸗
eſſet ad curiam illam.ſed gauderes.nec vœſideraꝛes
qad te rediret:ſed potius ꝙ ibi remaneret:⁊ marxi⸗
me ſi in bꝛeui eſſes ad illam curiam pꝛo arduis nego
cijs expediendis venturus:⁊ ſperares te illuʒ ibivi-
ſurum:⁊ illum tibi illic multum pꝛoficuuʒ. In hoc
nanq; caſu tecum cogitares: ⁊ diceres: inueniã ami
cu meñ in curia illa:qui me in negocijs meis multũ

Arti. pj.
l

=

Git Hieronyuns inepiſtola 20 Tir⸗

jiniterſiñgom oiconſetae wo

mnaioren nonſperars:hiſuff

llegumtrſtumufnar danſit
Ctigs1 gandcbisnounum u ra
nitYozarumnon monenkem ſed
ſurgentemetu o econuerſo. CMor
xmuliereueſleutt vueum ſuñ in
1babetur nparuo folloin peinapi
ſccnuʒ confottat Genecn amicob ſ⸗
ontemptu mortio:eatando ſecyli,
niſenas rmoꝛtis bꝛeultatemm.? com
inqyit moꝛtis bꝛeuis eſt timende
lſepoſſ; ſegneceſſeeſt. autnonperus
hertronſeat. Et adiungit moꝛtis com
Deſnamegeotarepoſte:deſinamalle
Mam monpoſſe. (Jdemerlälibzor
nmes dtranſitgmonis confoat.
dumtenc'boſpites:cumneceſtiate
Nelit dicens. Er vita iſta dicedot
nontancd wnd comoꝛandinan
nobis dectt: non loaum habitan
imcen rale cxemplis infe
i erent de bene m

um wlere Incnins ſionnzchri

lionoſtneſtnſcno nen
1 legnuretcaſerbianes gue.

Nushomninum. guiwlozof,
ramlanbſpe louſsrlar

ocgbantiqnemng
Aulſpen henec natunach

rſß
kmonen Ndltai⸗
vnla ummhun omi Moꝛs W . Xxj.

meBrr
norellautt ſen en, bene iunabit. b ſt wus: . õsä
1benen demn ma aulkſenn ene iuuabit. bene mecum egit æus: quando illum Am bꝛoſio.ſcribiturꝙ aliquando moꝛtuos flebat. em.
abnanammoermanen e wmo mea ad illam curiam trãſtulit. Recteſi bo⸗ diſcipulis ſuis cauſam qaurenribuneen hoc alijs E
N ldebere⸗ . nam ⁊ firmam haberemꝰ fidem ⁊ ſpem: ſic cogitare non pꝛedicaret.reſpondit.non fleo:quia vœceſſerunt
emtgind, llguuti, 1o beremus væ bene moꝛtuis:quia quando moꝛiturĩ ſed quia me pꝛeceſſerunt: Cantuʒ enim æſiderium
. inam etl ſtatu penitentie.vere videlicet ↄtritionis:confeſſio- habuit illuc eundi quo ipſi pꝛeceſſerunt q; wluit ꝙ
keatede lli ebe nis: ⁊ ſatiſſactionis.firmiſſime credenduʒ ẽ ꝙ eſt vel non fuit e pꝛimis illuc euntibus. NMec mirũ ſi tan⸗
beneyinen gini cito ent magnus potens in curia regis eterni. Et tus vctoꝛ.ſiammagnum habint alterius ſeculi deſi
aben emonel ddet nouint Di certum eſt ꝙ nos in bꝛeui periculoſis negocijs:veꝛ derium.cum ſicut recitat Augꝰ. v ciuitate wi.li.j.
dsgani nennigdberfrnd⸗ ſus illam cuniam recepturi:quod meruimus:ventu õ diſcipulus platonis.cum coꝛã eo le⸗
Rokern reunptenmnin IN ri ſumus:⸗ ꝙ magnum locum ibi nobis tenere poſ⸗ geretur liber œ inmoꝛtalite amime.e muro ſe pꝛe/
lanitene onenineilin n ſunt: ceos ibi ſi boni fuerimus videbimus:⁊ dHeſo pitem crdit. ſiderio aliam vitam accelerandi.
i ene vomn ſenenn cletate illoꝛum in eternum gaudebimus.ſinceriuſq; Worg engo patet exemplis ꝙſicut dicit Geneca
nf bncepgetn gni oori eos ibi diligemus abillis diligemur:ꝙ hic fieri poſ æ remedijs foꝛtuitoꝛum:ſtultus eſt qui moꝛtẽ moꝛ/
nlet alehptstf, an hoche ſet. Quare ego wolemus:ſi enim pꝛedictis firmaʒ talinm veflet: nihil enim hoc nouum aut mirum eſt
rui Nohtateen cenconcne haberemus fidem.⁊ ſpem. non eſideraremus illoꝝ Igem in epiſtolari ſuo ad lucillũ epiſtola.lxxv. Nõ
Nrclimig, W vel nobiſcum moram. vel ad nos reditum: ſed poti⸗ affligitur ſapiens liberoꝛum amiſſione. non amico.
dſnonddit Rd ltateen⸗ hoc ꝙ ipſi in bono loco ſunt gauderemꝰ.Et ð hoc rum.eodem enim animo fert illoꝛuʒ moꝛtẽ quo ſuã

aut. Hoe ꝙ nos tm poſt illos hic remanemus.wloꝛem habe⸗ expectat. .
remus. Unde Hieronymus ad theodoꝛum In bꝛe ¶ Eypꝛedictis elicitur. ex ſequentiba oſtẽditur q; Ar. xij.
ui es moꝛtuum tuum viſurus:quare ergo plagis:nõ T moꝛte nullius pueri inno centis eſt multum wlen lxxiiij.
lxxij eſt moꝛtua puella:ſed wamit. ¶ Quarto talis woloꝛ dum:quia rapt? eſt. ne malicia mutaret intellectuʒ
:videtur eſſe multiũ ↄtra oꝛdinationẽ i. Tales ãn⸗

wlere vberet. Contrarium vo facientes repꝛehen⸗
dit Hieronymus in epiſtola ad Liraſium: dicens.

it.⁊ patre hoc melancolico. contra pꝛedictum qꝗo
bannem reuelatum fuit ꝙ pꝛopter oꝛationes Johã

ngnuncog iſctaligni . otra eius aut ne fictio ciperet animam illius. Sapien
nceigluhat 1 Aſianagn q; de dei wlent oꝛdinatione. 7 voluntate.licet.n.ali⸗ tie.iiij. Raptus eſt inquit a vo per moꝛtem tempo⸗/
magen Dotintrinnoctt, AQAuli terminum ſuum pꝛeueniant:male moꝛiendo:qð ralem vel aliam ſcilicet naturalem. ne viuẽdo peioꝛ
cvus non oꝛdinamt:qui non vult moꝛtem peccato⸗ fieret. Sicut patet v illo pu ero e quo ſcribitur in Exem.
agor penem nann zwlen ris.ſed ꝑmiſit dicẽs: In peccato ſno moꝛiet: Eʒech. vita Yoh. elemoſynarij. cuius pater pꝛedictum Jo⸗
maor, ninj ſ⸗ Aar iij. Tamen væ multis.⁊ marxime cæ bene moꝛientibo. hannem pꝛecibus ⁊ elomoſynis inquxit.vt pꝛo ſe et
. lerzanmullinch lif i oꝛdinatio ⁊ pꝛouidentia impletur:ð qua nullus ſuis oꝛaret:qui cum cito poſt in mari ſubmerſus fu⸗
damnoſumeclaucsbleeſt
ce

ilfenn Gutenut
n. wberetanily ſuftcerechnͤ

Finaliter ſi ſolam vi conſiderares voluntarem:⁊ re
ſurrectionem non ſperares:tibi ſufficere veberet: ꝗ
ille qui æœdit:ſuum auferat. Conſidera ſeculi inimi
citias.⁊ gaudebis moꝛtuum ſubtractuʒ.chꝛiſtus fle
uit Zaʒarum:non moꝛientem.ſed ad iſtam vitaʒ re-
ſurgentem:tu vo econuerſo. ¶ Nota hic miraculũ
T muliere que fleuit puerum ſuũ iuxta Welchebꝛõ

nis ſubtractus fuit. anteq; mala faceret:que factu⸗
rus eſſet ſi diu vixiſſet.vnde ⁊ ei pꝛeceptũ fuit.ne Jo

hannem infeſtaret: ſed gratias ei ageret c. ¶ Cir⸗

ca cuius raptum vel tranſitum tria oſtendere reſta⸗
bit. Pꝛimo enim oſtendetur ꝙ eus miſericoꝛditer
agit cũ ſic moꝛiente. Secundo ꝙ miſericoꝛditer agit
cum amicis ſic moꝛientis.Tercio ꝙ non eſt e moꝛ⸗

eerehlln ⁊ habetur in poruo folio in pꝛincipio libꝛi. ¶ Ytem te ſubtractimultum volendum:ſed potius gauden-
t iuluaintad otmen. ſic etiaʒ confoꝛtat Seneca amicos ſuos:in libello ðᷣ dum. ¶ Pꝛimo patet per exemplum v incipientibo
tapentalleuaſit n⸗ Nobis contemptu moꝛtis:recitando ſeculi inimicitias:ſeu vel volentibus ⁊ nocte ludere ad taxillos ad lumẽ
voncheotmuiutin tulnent 4 miſerias ⁊ moꝛtis bꝛeuitarem.= cõmoda vicẽs:Do candele: in quo ludo pecunia aimnittitur: œ ami⸗
altoerceraman noſtni ſean⸗ loꝛ inquit moꝛtis bꝛeuis eſt. timendus erat: ſi tecum co illoꝛum hoc vidente.⁊ eos impediente.⁊ lumen il
c;preparat pincentocha⸗ eſſe poſſʒ.ſed neceſſe eſt. aut non perueniat. aut cito loꝛum exringuente.Talis enim amicus vidẽs illos
nem wrelinqens:quu chi pertranſeat.Et adiungit moꝛtis commoda dicens: vel vnum illoꝛum velle multa.vel omma amittere:
is ſois. dicens: Tlodo vobis Belſinam egrotare poſſe:cœſinam allegari poſſe:veſi⸗ ſi lumem ad libitum haberet:gratioſe cum eis agit
nergo vigetureſſe contrare nam moꝛi poſſe.¶ Idem etia libꝛo ſenectute. bo lumen illoꝛum extinguendo. Recte ſic agit amicus
ieramiaeng aliq ns wle⸗ mines v tranſitu moꝛtis confoꝛtat.ꝑ hoc ꝙ ad mũ noſter æus quandoq; cum illis quos vidit diſpoſi⸗
smulta euaſitpericularm⸗ dum tanq; hoſpites:cum neceſſicate cito exeundi ve tos:ad male ludendum cum mundo:a cum his queĩ

tad patniam: ? wincenim⸗

immopotius wlendum eſir
Auiar lla rcauſafmn hinn
Timſiumchnil wlnrrl
ſatunone Agori qnalua⸗
coact' fuit woreſctop: ihn
dlocumhnnomubiinee⸗
Cenuo ihenn mulni

norbenenoninenk

olantſflinm pelfll em

nerũt dicens. Ex vita iſta diſcedo tanꝙ; ex hoſpicio
non tanqꝙ æ wmo.comoꝛandinatura diuerſoꝛium
nobis dedit: non locum habitandi. ¶ Chꝛiſti⸗
ani ergo pꝛedictis exemplis infoꝛmati. et auctoꝛi

tatibus non deberent de bene moꝛientibus mul-

tum wlere. In cuius ſignuʒ chuiſtus.cuius omnis
actio noſtra eſt inſtructio.in euãgelio de moꝛtua pu
ella. legitur eieciſſe tibicines.quoddam videlicet ge
nus hominum.qui woloꝛoſis lachꝛymoſis richmis
⁊ cantilenis ſuper moꝛtuos populum ad fletum pꝛo
uocabant:quemadmodum adhuc faciũt infideles.

mundo ſunt.vel ꝙ in futuro œcipi poſſent.lumèe vi⸗
te illoꝛum cito extinguendo:anteq; nonnulla dam⸗
na incurrat coꝛpoꝛalia.et ſpiritualia:⁊ fina lit᷑ aiaʒ
amittant. Inimici vo lumen nõ extinguit. Sic nec
ꝰ. Et heceſt cauſa:quare mali ſũt lõgeui.Et qua⸗-
re vita inpioꝛuʒ pꝛoſperatur:Hieremĩe.xij. Et qua
re impius multo viui tempoꝛe . Eccleſiaſtes.vij.
¶ In hac vo ſubtractione:moꝛiens magnuʒ vi w⸗
num aſſequitur: ⁊ beneficium:ꝙ v pꝛeſentisvite pe
riculis.⁊ miſerijs:in qualicunq; ſalutis ſtatu euoca
tur. VUnde quibuſdam pueris:qui cum parentib-

namicun, poerit til quiſpem vt habere væberent.non habẽt reſurrectõ moꝛte pꝛeuenti ſunt. a beato Auguſtino diffinitur:
binnon tanbener nis: vos auteʒ chaiſtiani non contriſtemini.ſicur ce⸗ ꝙ in hoc eis diuina clementia ꝓuidit: ne diu viuen/
mn bobenefigl leret teri qui ſpem non habent. Si enim credimus ꝙ bie. tes maloꝛum patrum veſtigia ſequeretur. Yoſie eti
tens um regenin ſus moꝛtuus eſt.⁊ reſi. ren Pra us eos qui woꝛ am regi iuda pꝛo magno munere a wo pꝛomiſſum
zhocgyaſſumpt mierunt adducet cum eo.j.Teſſał.iiij. Vnñ Zimbꝛo⸗ eſt:qipſum citius ad patres ſuos in pacecolligeret:
wleres reikicenn ſius.voleant inquit perfidi:quibo reſurrectõis ſpes antec videret mala ſuper terram ventura. ſicut pa⸗
ſandenane retv mor⸗ non eſt. ſed nos non.quia in bꝛeui viſuri ſumus: q̃s tet quarto Regum vigeſimnſecundo. in fine capi-
gibiſn Oordnena abſentes wlemus:quia moꝛs bonoꝛum ſcmapłm. tuli. Iſta ergo de cauſa flos egreditur:et cõter itr.
nunnuli⸗ nonmoꝛs. ſed ſomnus appellatur. ¶ Se eodeʒ tamẽ et fugit velut vmbꝛa:Job vecimoquarto. ſtæ ſios
lgend h
lmumupfin Conumn
gerdlceleb niemii
inncgocjin

.xxv.

Excmp.

.lxxvij.

Moꝛs

ſcilicet mũdicie ⁊c.¶ Scðm etiã videlicet q miiſe⸗
ricoꝛditer agit cum amicis ſic moꝛientis:patet vłqꝛ
eos tempoꝛaliter punit ad modum wmini terreni:
qui vlinquentes contra legem ſuam. quandoq; in
coꝛpoꝛibus.quandoq; in rebus ſuis punit:vel quia
eos ammonet. vt ſemper ſint ad moꝛtem parati: vel
quia amoꝛem illoꝛum:a œlectationes ad diuerſa di
uiſas.ad ſe colligere nititur:⁊ in altum aſcendereęfa⸗
cit:⁊ ideo filioꝛum ⁊ amicoꝛum pꝛeſcindit ramuſcu-
los: ſicut oſtenſum eſt.A.xx.x.æt ꝗpbetatum Eſa.
xviij.pꝛeſcindẽtur ramuſculi ⁊c.⁊ obturat aquam
ibidem:⁊ ſepit viã.ibidem.xij.Et ſubtrahit inoꝛdi⸗
nate dilectionem.ſicut.S.ix.xxvj.vt ipſe totalit᷑ dili
gatur.ſicut patet per cofeſſionẽ nobilis mulieris ro
mane.Adelania nomine: v qua ſcribit Hieronymꝰ.
ꝙ moꝛtuo marito:anteqꝙᷓ ſepeliretur:moꝛs vtriuſq;
filij eidem nunciabatur. Illa vo quaſi foꝛtis in bel
lo:ait.ſcio chꝛiſte quid queris.totu.ſ.amoꝛem meũ:
magnam.n. partem vædi marito: magnaʒz filijs:Hᷣ
ex quo vis totum habere:iuſtum eſt vt totum habe⸗
as: VUnde Augꝰ.li.uij.confeſſionum. v hac mate⸗
ria loquens.occaſione cniuſdã iuuenis dilecti ab eo
per moꝛtem ſubtracti dicit:Heus vltionum ⁊ fons
miſericoꝛdiarum:miris modis nos ad te conuertis
dilectum.n. per moꝛtem attrahbendo:quaſi vnã ouẽ
per moꝛtis paſſum ad celum ducit: vt alioꝝ affectꝰ
illic ſequatur. ¶ Ex his duobus elicitur terciuʒ:qꝛ
exquo dens innocentes ſubtrahẽdo.tammiſericoꝛ
diter agit cum moꝛientibus:a cum amicis illoꝛum.
patet ꝙ moꝛte illoꝛum non eſt multum dolenduʒ
ſed potius gaudendum. Hoc inſuper oſtenditur tã
exemplis.qꝙ; auctoꝛitatib.¶ Pꝛimo.n.exẽplis oſtẽ/
ditur.ꝙ tales irrationabiliter wolent:quod quidem
vni ſic wolenti congruo oſtendit exemplo. Fert᷑ nan⸗
q; ad ſic vlentem de moꝛte filij vel nepotis veniſſe:⁊
pulchꝛum iocale cuſtodiendum tradidiſſe: vſq; illð
repeteret:qui annuit:poſt paucos vᷣo dies illud re⸗
petijt ⁊ alius ſine wloꝛe vel murmure ſeu triſticia re
tradidit. Cui alius.miroꝛ inquit multũ v vno:
quo inquit alius: hoc inquit quod dicam:æus et
ego apud te:quo ad aliquid:eiuſdẽ ſumus conditõ/
nis:in hoc videlicet ꝙ vterq; tibi tradidit pulchꝛuʒ
iocale cuſtodiendum:pꝛo tradentis voluntate.ipſe
videlicet H puerum:⁊ ego cappam. Et væo
cpoſitũ ſuũ petẽte:murmuras.⁊ me vepoſitũ meũ
petẽte:nõ murmuras in quo facto tu plus 5 rõnem
agis:⁊ ego ꝓ tanto plꝰmiroꝛꝓ quanto veꝰcũ maioꝛi
rõne oĩa agit rdẽdo ⁊ poſitũ ruocãdo:qꝙ;nos agere
ſciamꝰ.vel poterimꝰ. Oui m Hiero.in epiſtola cõ⸗/
ſolatoꝛia ad Liraſium.nihil abſtulit tuum qui reci
pere dignatus.eſt ſuum. Mota etiam hic ve muliere
luxta Melchebꝛon ſupꝛa.e.c.lxxij. Creditum ſuum
recipere vecuit creatoꝛem.⁊ creditoꝛem:⁊ nihil aliõ
aqgere œcet:qᷓ; gratias agere creatoꝛi mutuanti:⁊ di
cere cum Yob:Sominus vædit. vminus abſtulit:ſi
cut wmino placuit:ita factuʒ eſt:ſit nomen wmini
benedictum. YJob.j. ¶ Si quis.n. murmuraret cõ/
tra aliquem v hoc: de grege pꝛopꝛio:oueʒ accipe-
ret nõ haberet pꝛo bono. Mec deus habet pꝛo bono
ꝙ murmuratur contra eum e hoc: ꝙ ipſe quaſi ouẽ
pꝛopꝛiam accipit:ergo non eſt murmurandum: ſed
cum Yob dicendum:ſit nomen wmini ꝛc. ¶ Iterũ
irrat ionabiliter wleret:qui v hoc wleret ꝙ; carꝰ ſu
us cito ad poꝛtum veniret. Sic in pꝛopoſito. Vnde
Beneca epiſtola.lxxj. Siquis in moꝛteʒ ante pᷣmos

annos ⁊ælatus eſt:non magis conqueri œbet:qᷓ qui

cito nauigauit. Exempla ad pꝛopoſitũ in ſacra con
tinentur ſcriptura.Et pꝛimo de abꝛabam NHGeñ.xxij.
qui non ſolum videre filinm ſuũ moꝛi ſine wloꝛe vo
luit ad ei pꝛeceptum ⁊ oꝛdinationem:ſed ipſũ quẽ

MW ..
ſumme diligebat. pꝛopꝛijs manibus occidere para⸗
tus erat:qui tamen ſtatim ad gaudia non iuiſſſet:ſi⸗
cut nunc innocens moꝛtuus in huiuſmodiabꝛae ex⸗
emplo: qui filium ſuum ad vei voluntateʒ: pꝛopꝛijs
manibus occidiſſet niſi aries pꝛo eo immolatꝰ:ipſũ
aꝗ moꝛtis ſalnaſſet periculo. Quid dicturus eſt cbꝛi-
ſtianus qui filium ſuum ad celum euntem plangit:
potius wꝛmientem ? requieſcentem q; moꝛientem:
quia ille myſticus aries:qui habuit coꝛnua omnipo
tentie.⁊ ſũme ſapientie.tanqꝙᷓ ouis ad occiſioneʒ pꝛo
eo ductus eſt. habens coꝛnua crucis ĩ manibus: vbi
abſcondita eſt foꝛtitudo eius. Abachuc vlti.int ve⸗
pꝛes peccatoꝛum ſuſpenſus pꝛo Mſaac.i.pꝛo nobis

moꝛtem noſtram ſuſtinuit: intantũ nos ſna moꝛte

a moꝛtis ſaluauit periculo:quod ipſe v ſeipſo perhi
bet teſtimonium dicens:Omnis qui viuit ⁊ credit
in me:non moꝛietur in eternum. YJoh xj. ¶ Alio ex⸗
emplum habetur ad idem.ij. Reg.vij.xæ dauid:qui
moꝛtuo filio:quem multum diligebat.non lugebat
ſed petiuit ponmipanem. comedit: reſpondens ſer⸗
nis ſuis:⁊ dicens:NQuncautem quia moꝛtuus ẽ:q̃re
leiuno. Nunquid potero eum reuocare ampliꝰ. ego
vadã magis ad eum. ille vo nõ reuerteturad me:
Exy hac vltima auctoꝛitate elicitur ratio arti-
culi ſequentis.ꝙ videlicet nec moꝛte bonoꝛum:
nec maloꝝ.eſt multum volendum.in hoc ꝙ dicit:ille
non reuertetur ad me.inanis.n.videturwloꝛ:qui wᷣ

lentinocet. moꝛientem vo necreuocat. necei ꝓdeſt.

Pꝛo quo eſt ſaendum.ꝙ pꝛopter quinq;:que con
trarium oſtendunt moꝛte nulloꝛum eſt multũ w
lendum. Pꝛimo pꝛopter moꝛientium vtilitatẽ:quã
ey moꝛte conſequuntur. Secundo pꝛopter illoꝛu ir⸗
reuocabilitatem.Zercio ꝓpter dei volũtatẽ. Quar
to pꝛopter pꝛoboꝛum viroꝛum exemplaritatẽ. Quĩ
to pꝛopter chaiſti pꝛomittentis veritatẽ.¶ Pꝛimũ
patet ex verb niſoſtomi ſnper Joh̊.omełlxij. Mõ
inquit œbemus peccatoꝛem mõꝛtuum multum lu⸗
gere:quia abſciſa eſt eins malicia. Nec iuſtum:quia

erutus eſt v incertitudine. Nec iuuenein: quia cito
liberatur. Mec ſenem: quia ſaciatꝰ liberatur. Ergo
ſm eundem ibidem omeł lxuij. Molite ploꝛare moꝛ
tuum:h̊ ploꝛateraptoꝛem.auaꝝ.⁊ hmõi.¶ Becun⸗
dum patet per exemplum væ li. barlaam.in quo oſtẽ
ditur illoꝛum ſtulticia:qui x re irrecuperabili wvlẽt
ber exemplum v illo qui habuit auem:que eumw⸗
cuit tres ſapientias:illa conditione. ꝙ illam auola⸗
repermitteret. Quarum pꝛima videtur. ꝙ non cre⸗
dat rem incredibilem:quando videlicet con trariuʒ
videt ad oculum: licet totus mundus diceret cõtra⸗
rnium. Contra quam faciunt. qui credunt mũdi gau
dium eſſe bonum. longum: vlectabile. nec verum:
quia quotidie vident contrarium.ꝙ videlicet illi q4
plus confidunt in mundi. ommcijs cælitijs. z honoꝛi-
bus.turpius vcipiunt᷑ Er quo ad oculum patet:
non eſt verum:nec durabile:ſed ſophiſticũ ⁊ fallibi⸗
le.¶ Gcda videtur.qꝙ nõ nitatur mimis appꝛehende
re quod appꝛehenſum teneri nõ poterit:quod ẽ cõ⸗
tra illos qui mũdi diuitias. delitias.vel honoꝛes. ni
mis appꝛehendere nituntur: quia vel non appꝛehẽ⸗
qunt.vel non diu retinent. Pha videtur ꝙ ð re
irrecuperabili.non wleat quod eſt contra ülos qui
rebus perditis:quas recuperare non poſſunt w⸗
lent. vel ve charis moꝛtuis quos reducerenõ poſſũt
multũwlent:quibo impꝛoperanipõt illo Ps. lxxxvij.
Munquid moꝛtuis facies mirabilia: cũ lachꝛymis
tuis:aut mediciſuſcitabũt ⁊c. ¶ Tercio nõ eſt mul
tũ plangendũ. ne videamur facere ve voluntateʒ.
que eſt ꝙ nõ multũ plangamꝰ moꝛtuos. ſicut patet
Ezʒech.xxiiij.vbi loquit phete.⁊ oĩb etiã ĩ nole pꝛo
phete:dicens. ili hoĩs cece ego tollo a te æſidera⸗

Exyemp.

.lxxirx.

um .
ſcebam eh / ed lch
Banaie nainin
ns herite, /, nzenofon a
gnronm⸗ Nnunte epoſuit ß⸗
iin,gli pbummülte i
teröli⸗ ſitonteſtisſe

erit dbrt umttſtic
granlinunftäluntnbamſatr

cconficenteracredere Ndet uiaunn
manaturalen gratirudineinamicd. g
lretigamicnsegnum peioꝛem mutan
Scbam veroingnaritucineſuppon
ſterqus um tinotead Alum aceedee
goſttonullus ugere wbet ve hoc e⸗
lam coꝛpis ſl totan fottucline ſnn
tipſam camein ſennendo wo itinni⸗
boꝛioſisoccypanionito aceret erian
Meins militia moꝛgo. equi coꝛpis mea
vomutet inmoxtall. Mectalis citum
noneco accedere dbetyt hocpetatqn
inpotentacſtad dandimelioꝛeweqan
nſotutepotmns eſtched h. Recingrar
uldervniaigziunts baſnn in R
Ulitrfackrecontisboc gndd gapinin
Dicens:mdnigatin chuſto ſuntreſa
ii⸗Incnganabutgteailiamtun
ſalucnmononmnis diſlödenarg ii,
nſticam:nä emorehabent Dui
Cnſolatione v piniſſi .
enl Dinifſionem wemelto⸗
ernlta terum napiendis ſn

lxxx.
Exemp.

Exemp.

lxxxj.

4

intrnumgenglaitniBg
Nomittentis ventate, Paimn
ſtomiſtper Jobonekini ,
ellri
Ccatozem morrvummultunl⸗
kanonaicis Heciſtungu,
mudine Neciunenon qninain
nguus oautelihenmn, Eihn
mnekiij Noliteplugre no⸗
ꝛem anop.? bmol. Deag, gin
um vlibarloom inquooſt?
qyi vreireauperabtliwlet
ulbabult anemqueeumw⸗
aconditione gyillam anols⸗
m phumg vigcetur. gnonge⸗
quancdo videlicitconnanin
totus mundus dicerercötme
Sciunt quigedunt müdigen
lumr Mlectable necyerun.
Contronum , nigelitlli⸗
Ii diuuche wlit o honon⸗
Etuoadohlun haler
leſeg ſpbiſktcir tlhi
oͦniatur ninoenethent⸗
nnm noorn nodlich
iu nlnips ltonng
urgvis renonpbethe 4
Tacdrtidernſe
modetcontra Nlos qu
tqgogeſta⸗
crureponpoſſuntio⸗
neen ene ͤhoſit
Gnmgitlifen
itobliarch hinn
enn Toon

lxxxj.

Moꝛs

bile oculoꝛum tuoꝛũ et non planges. nec moꝛtuoꝛũ
luctũ facies. Et locutus ſum ad ppłlin mane: ⁊ moꝛ
tua eſt vxoꝛ mea veſpere. Nolite ergo lugere moꝛtu
os:quia ſᷣm vcretum.immoderatus fletus plus ac
cidit ex œſperarionis puſillanim itate:qꝙᷓ ex pietate
riij.q.ij.vbicunq;.et..ſequenti.a Nuarto ꝓboꝛũ
viroꝛum exempla oſtendunt:moꝛtuos nõ eſſe lugen
Ws. Ualerius nãq; li.v.refert. ꝙ anaxagoꝛas audi⸗
ta moꝛte filij reſpondit.nihil inerpectatum aut no⸗
uum nuncias. ego em̃ exme ſciebam eum eſſe moꝛta
lem:ſciebam em ex ipſa rerum natura accipiendiſpi
ritum ⁊ reddendi legem dari.atq; vt neminem moꝛi
quinõ virerit.ita nec viuere aliquẽ quide poſſe.qui
nõ ſit moꝛiturus. IYtem zenofon audita moꝛte fi⸗
Iin maioꝛis coꝛonã capite cepoſuit.ſ̊ audiẽs ipſuʒ
foꝛtiterpᷣliantem tanꝙ; ꝓbum militẽ iterum coꝛonã
quã vpoſuerat repoſuit:conteſtãs ſemaioꝛẽ ex vir⸗
tute filij voluptatem:ꝙᷓ ex moꝛtuo triſticiam habe⸗
re.Amulto foꝛtioꝛi chꝛiſtiam ð moꝛte nullius ebe
rent wlere:cum anaxagoꝛa. vel ſaltem de moꝛte pꝛo
boꝛum cum ʒenofonte.nam vtrunq; ſup bona ratio
ne fundat᷑. ¶ Oꝛ em̃ cum pꝛimo moꝛte nullius ſit
lugencitn rationẽ fundat᷑ accõmodati. Mon em
eſt plangendũ.q accõmodans accõmodatũ repetit
Me neccum ſcpo demoꝛte ꝓboꝛum militum chꝛiſti:
nõ eſt plangendũ ſuꝑ rõnem fundat³naturalis grati
tudinis. Gicut nanq; nullus æ hoc lugere ebet. ꝙ
amicus ſuus equũ ſuum peioꝛem pdat:vel robã lace
ret in ſeruitio grati et potẽtis dñi qui ei dabit mul⸗
to melioꝛem.nec ille qui ſicequũ ꝑdidit: vel robam
lacerauit.ebet cum triſticia vel wloꝛe:ad talẽ dñũm
appꝛopinquare vt aliam robam petat:ſed audacter
et conſidenter accedere vebet. quia pꝛimũ eſſet con⸗
tra naturalem gratitudinẽ in amico.q; videlicet n
leret: q amicus equum peioꝛem mutaret ꝓ melioꝛi.
Bcðdam vero ingratitudinẽ ſupponeret in dño: p
pꝓter quã:cum timoꝛe ad illum accederet. Sic in pz0
oſito:nullus lugere œbet de hoc ꝙ carus ſuus ro⸗
ban coꝛpis ſui.i.totam foꝛtitudinẽ ſuam et ſenſus:
et ipſam carnẽ in ſeruiendo ceo ieiunijs: ⁊ vigilijs. et
laboꝛioſis occupationibo laceret.q; etiampoſtremo
inſeius militia moꝛiẽdo. equũ coꝛpis moꝛtalis: pꝛo
equo mutet immoꝛtali. Mec talis cũ timoꝛead uʒ
moꝛẽdo accedere vebet:vt hocpetat:quia in eo nec
imporentia eſt ad dandũ melioꝛem:quia a moꝛtuis
ſuſcitare potens eſt:NHheb.xj. Nec ingratitudo:quia
reddetvnicuiq; iuxta oꝑa ſua.in ps. Nec falſitas.q;
velit facere contra hoc quod ꝑ aplm ſuum ꝓmittit.
dicens:moꝛtui qui in chꝛiſto ſunt reſi negeri,. Theſ.
iiij. In qua auctoꝛitatead lr̃am tangit᷑ quinra cau
ſa luctum ꝓ moꝛtuis diſnagens: quia contra viuoꝛũ
triſticiam:quã e moꝛte habent. ꝓpꝛia vel amicoꝛuʒ
conſolationẽ ⁊ ꝓmiſſionem ve melioꝛi coꝛpoꝛe ⁊ lo⸗
co.et vita.iterum recipiendis appoſuit.dicens: MRe
ſurgent. In qua auctoꝛitate oſtendit noſtre fragili-
tatis conditionem in moꝛtuoꝛũ expꝛeſſione: et pꝛo⸗
miſſionẽ immoꝛtalitatis in moꝛtuoꝛũ reſurrectione
quaſi diceret:ꝙtũcunq; conditioveſtra:vel amicoꝝ
veſtroꝛum ſit fragilis.et miſe era. quoꝛum conceptiõ
culpa.naſci pena.vita laboꝛ. neceſſe moꝛi 7c. tñ noli
tecontriſtari: quia tam coꝛpꝑa veſtra ꝙᷓ illoꝛũ ſurgẽt
que ꝓmiſſio triſticiam v conditiõe vincere veberet
ſicut patʒ p exemplum añpoſitũ. de equo peioꝛi mu
tando ꝙꝓ melioꝛi.?⁊ terra ſeu luto mutando ꝓ auro
et parua terra ꝓ regno.et beneficio exilip magno:et
paruis diuitijs vlicijs. honoꝛib:p magnis.et peri
tura duraturis. ¶¶ Bec eſt aquertendum ꝙ; pꝛedi
cta auctoꝛitas.nõ omnes viuos cæ reſurrectioõe oĩm
confoꝛtat moꝛtuoꝛum:ſed ſolum e reſurrectione. et
ꝓmiſſione illoꝛum:qui moꝛtui ſunt in cheiſto: quia

W .

alioꝛum reſurrectio. nulli erit ad conſolationem: gꝛ
nõ reſurgunt impij in iudicio:ſupplead gloꝛiaʒ. Et
ideo ſignanter dicit:moꝛtui qui in chriſto ſunt reſur
gent. id eſt. omnes bene moꝛientes. œæ quibo Cokł.iij.
Aoꝛtui eſtis et vita veſtra abſcondita eſt cum chꝛi
ſto in eo. ¶ Acd cuius apoſtolici dicti intelligenti
am. eſt aduertendum: ꝙ aliqui moꝛiunt᷑ contra chꝛi
ſtum. aliqui pꝛo chꝛiſto:aliqui cũ chꝛiſto.ſeu in chꝛi
ſto. pꝛimi peſſime.ſecundi optime.tercio medio mo⸗
w. ¶ Contra chriſtum moꝛit᷑ qui ſpiritualiter mo
ruur. moꝛtaliter peccando. qui xæ exercitu eſt vyabo
li:contra chꝛiſtum.æ quo in psᷓ. ij. Aſtiterunt reges
terre.⁊ pꝛincipes cõuenerunt in vnũ aduerſus dñm.
et aduerſus chꝛiſtuʒ eius.e quo poc.iij. Momen
habes ꝙ viuas.et moꝛtuus eis. De talibo nõ loquit᷑
nlus: ui⸗ licet ad iudicium cum alijs ſint venturi
iuxta illud Ro.xiiij. Omnes ſtabimus añ tribunal
iudicis:nõ tamen reſurgent ad vitã. Pꝛo dño ſeu
chꝛiſto moꝛiunt martyres:quibus dicitur. pꝛo iuſti
cia agoniʒare ꝓ anima tua. vſq; moꝛtẽ ad certa pꝛo
iuſticia:Eccłuij.xe quoꝛum moete dict in pſalmo.
Precioſa in conſpectu dñi moꝛs ⁊c. n oño ſenu
chꝛiſto moꝛiunt᷑:qui in fide chꝛiſti et eccleſie moꝛiũ⸗
tur. Sicut innocentes vel enitentes. e quibus di⸗
cere poſſumus.q; moꝛiunt᷑ in dño: pꝛo tanto.quia ſi
cut dicimus.ꝙ aliquis moꝛit᷑ in alio: quia moꝛitur
inter bꝛachia illius. Ita dicere poſſumus.qꝙ ipſi mo
riunt᷑ in dno:quia moꝛiunt᷑ inter bꝛachia ipſius. id
eſt. inter baptiſmum ⸗ penitentiã: ab ipſis bꝛachijs
tenti:et adiuti:ſicut tener et iuuat᷑ a bꝛachijs alteri
us qui infra bꝛachia illius moꝛitur. De iſtis dicitur

lrxxi

ocxiiij. Ot᷑i moꝛtui qͥ in dño moꝛiũt᷑. &t ð iſtis

moꝛientibus vltimis duobus modlis. dicit apoſto⸗
lus.adoꝛtui qui in chꝛiſto ſunt reſurgẽt.¶ Ex quĩ⸗
q; ergo cauſis pꝛedictis.patet ratio ccreti:quod di
cit.ꝙ fletus immoderatus nõ debet fieri pꝛo moꝛte
alnicoꝛum.quia ipſos ꝑ moꝛtem nõ amittimus: ſed
pᷣmittimus.xiij q.ij.q; ppoſterum
¶Oi vo nec pꝛedictis cauſis. ratio ſenſi ualitatem
vincere poſſit: qui in aliquo moꝛte wleat charo⸗
rum:aliter eſt e moꝛte coꝛpoꝛali.atq; aliter æ moꝛ
te ſpirituali.et gehennali wlendum. Quia emoꝛ⸗
tenaturali:ſi omnino wloꝛ excutinõ poſſit quin ſẽ⸗
ſualitati in aliquo fatiſfaciat:eſt parum wlendum.
De ſpirituali vero et gebennalieſt multum wlen⸗
dum et compatiendum. Quod pulchꝛe wcet᷑ Ecckh
xxij. Super fatuum inquit ploꝛa. vfecit enim ſenſu
AModicum ploꝛa ſuper moꝛtuũ:quia requieuit. Lu⸗
ctus moꝛtui ſeptem dies.fatui autem et impij omẽs
dies vite illoꝛum. Primum videlicet.ꝙ wloꝛ de
moꝛte naturali omnino tollendus. vel mitigandus
eſt. patet ꝑ rotum articulum pᷣcedentem. ¶ Gcoͤm
A vicelictt⸗ moꝛte ſpirituali eſt wlendum: tam ip
lImoꝛtuo ꝙᷓ eius amicis.pate tpꝛopter tria. ¶ Pri⸗
mo quia amittit totum lucrum ſuum ſpiritualem.
quod a natiuitate ſua adquiſiuit:et hereditatem ce
leſtẽ. Si amicus tuꝰ tot bõ tpalia freri ſi poſſʒ.ami⸗/
ſiſſet pꝛopꝛio vfectu pꝛo parua electatione. vel lu
cro malo. magna canſa ineſſet tam tibiqᷓ ipſi lugen
di. ¶ Gcdo quia nõ ſolum ſibipſis vt dictum eſt:no
cent. ſed quia totam damnificant communitatem.
HBeccatoꝛ nanq; peccando omnia creata ⁊ totũ mũ
dum qntum in ipſo eſt veſtruit. et moꝛteʒ chꝛiſti eua
cuat.et ſacramentoꝛum eccleſie effectum annullat:
quia omnia erant creata pꝛopter bonos. Et moꝛs
chꝛiſti et ſacramenta bonis ꝓſunt. et ipſis exiſtenti⸗
bus ſtant:⁊ effectum habent: et ipſis veficientibo ce
ficiunt.ſicut patet xe᷑ Sodoma.que ſtetiſſet ſi x. bo
nos habuiſſet. Ergo ſicut peccatoꝛes tunc ſodomã.
ita nunc qntum in eis eſt, œſtruũt inundiũ. ¶ Ter⸗

Art.
xiiij.
lxxti
Iij.

Moꝛs

cio quia peccando:non ſolum terreſtribus.vt dictũ
eſt. ſed etiam quodãmodo celeſtiba nocent:inquãtũ
umpediunt impletionẽ ruine angeloꝛum.et numerũ
electoꝛum. Sic ergo monientes lugendi ſunt.vt lu⸗
gentes benedictioneʒ conſequant᷑:. Math̊. v. Heati
qui lugent. Sed heu ꝓ ſpirituali moꝛte. vel amiſſio
ne. pauci wlent. vel æ ſpirituali ꝓfectu amicoꝝ pa⸗
