Sed heu nullus ẽ recoꝛdatus homiĩs illius pau⸗
Poreaoe . Tercio nõ in opꝑe iuſtificatõnis qͥ
ominẽ peccantẽ miſericoꝛditer 7 frequẽter redeũ/
tem recipit⁊ ſanat.ſicut pater filium ⁊ medicꝰegro
tũ:pſal.cij.quõ miſeretur pater filioꝝ:miſertus ẽ wᷣ
minus timẽtibo ſe ⁊c. Hoc.n.nos ligare ⁊e beret ad
charitatis feruoꝛem:eger nanq; gratus multũ dili⸗
git medicum qui eum ab infirmitate ſanat moꝛtali.
Sic gratus homo illũ filium hominis:qui venit ſal
uum facere qð pierat:dicens. Non ꝑmanebit ſpũs
meus.i.indignatio mea in homĩe:Geñ.vj. ¶ Quar
to iin vvno quod ꝓmittit in ope gloꝛificatõis: in qua
Iʒ inferioꝛes ſumus:natura ꝓfectioꝛes tñ eẽ poſſumꝰ
multis angelis/ ꝓpter qð Aug.li.e viſitatiõe infir/
moꝝ dicit:ꝙ noluit mutare ſtatũ ſuum ꝓ ſtatu an⸗
geloꝛum. ¶ Huius.n.mvni ꝓmiſſi magnitudo nosĩ
ope bono ꝑſeuerantes facere deberet:ſicut oꝑariuʒ
pſeuerantem facit ſpes magne mercedis.Sic ꝓpter
mercedem hõ ſanctus ꝑmanet in ſapiẽtia ⁊c. Ecci.
xxvij. Sed heu nõ obſtantib omnibo iſtis wetrinis
wnis 7 ꝓmiſſis:dimiſi oẽs homines vnũquẽq; cõ
tra ꝓximũ ſuũ Zach.viij.omneſq; vclinauerũt ⁊c̃.
in pſal.xiij. Si aũt ſic intelligant dem̃ ſuũ:ꝙ ve cre⸗
aturã ſuam a piculis pᷣſeruare vebuiſſet ꝑ modũ co⸗/
actionis violentie:dictũ non ſapit veritatẽ:lqꝛ crea
turam quam creando p ceteris libertate dignam fe
cit gubernando illa dignitate pꝛiuaret.nec deo cõ⸗
gruit: cuius gubernatio libertatis veſt ructio eſſe
nõ rebet. nec creature cõuenit:ꝙ laudẽ e bono oꝑe
non ha beret:q coacte faceret vel malũ dimitteret.
ſicut nec latro ve hoc ꝙ nõ furat᷑ ligatus. Si.n. an⸗
geli qui ceciderunt vel homines qui peccauerunt ne
ceſſitate nature ad vum ſe cõuertiſſent ſicut ignis
neceſſitate nature calefacit:quam laudẽ vel merce-
Tem meretur hõ vltra iumenta.¶ Patet ergo ꝙnõ
vocet nec ꝓdeſti neceſſitate agant nature vł coacte
qꝛ nõ eſt dñs terrenus:qui opantes diligit cõtra vo
luntatem ⁊ coacte oꝑantes:nec tñ eſt cõtra iam di/
cta qð dictum ẽ.T. v.xl.q vicʒ veus qñq; hoĩes ad ſi

bi ſeruiendũ tribulatõibo artat:qꝛ talibo aduerſita-

tibo/nec violentiam ſimpliciter eis infert: nec volun
tatem illoꝝ coacte mutat:ſed ad modum dñi terre-
mi:qui ſeruum habet voluntatis tepide eum verbe/
ribus ⁊ penis affligit vt voluntatem eius pigrã exci
tet:ſicut excitat᷑ aĩal pigrum æ luto:in quo iacet ſti-/
mulo vt ipſe voluntatem ſuam malam mutet. Si
vo nec wctrinaſnec vonis necverberib a malo vcli
nare ⁊ bonũ facere voluerit nõ vo:ſed ſibipi dana⸗
tõem ſuam imputet. Ip ſi.n. illoꝛum placebit iuſta
damnatio:cui non placet iniuſtavita.Exquo tamẽ
oĩno ſe in ignem pᷣcipitare volunt eternum: vus xæ
eis dicere põt:qð dixiſſe fertur vxoꝛ qu edã ve mari⸗
to ſuo ebꝛioſo quaſi ꝑ iſtum modum. cum.n.ipſum
infoꝛmaret:⁊ frequenter v ebꝛietatibus et erroꝛib
repᷣhenderet:offenſus ipam rogauit cum minis ꝙ; il
lũ in wino ſua ſue dimitteret voluntati:qð ipᷣa eidẽ

₰ .
0 Ourn en o raa

2 2
Pa n1 Cot

ꝓmiſit ſe velle pactum ten ere. Accidit ergo ꝙ ſemel
ebꝛius in ignẽ caderet: quo cum famuli currentes
eum extrahere vellent:reſtitit vxoꝛ dicens:pmitta⸗
tis eum in wvmo ſua voluntatem ſuam habereſ⁊ ia⸗
cere vbicunq; ei placet:frequenter.n.me repᷣhendit
ꝙ eum voluntatẽe ſuam habere non ꝑmiſi ⁊ ꝓmiſi qꝙ;
nunqꝙ; vcetero in hoc cõtra eum ero.Exquo ergo il
luc iacere vult illuc eum iacere ꝑmittite. Iſti vxoꝛi
que frequ enter maritum ſuum repꝛehenderat ma
lis ſuis mala vita mariti nõ placuit.nec ebꝛietates
⁊ hmõi:placuit tñ pena que illum excitaret.Sicĩ ꝓ/
oſito mala vita noſtra non placet veo:nec mala vo
untas. Sed exquo oĩno voluntatem nr̃am habere
volumus:nec nobis placet ꝙ deus illam impediat:
finaliter qñ in ig em ceciderimus eus dicere pote
rit:ſicut dixit illa.exquo illuc iacerevoluerunt:illuc
iacere ꝑꝓmittite:difficile nanq; eſt illum cuſtodire:qͥ
ſeipᷣm oĩno vult ꝑdere/⁊ pcium ſuũ puipenderepᷣdi/
ctum.d quo Job.xxviij.neſcit hõ pᷣcium eius.
Sed cum ꝓpꝛia hominis voluntas ipᷣm in ignein
cadere faciat.ſicut ex pᷣdictis ptʒ mirabile videtur:
quare pꝛimo parente peccante oẽs quodãmõ pecca⸗
to infecti ſunt:qui voluntatẽ qua peccarent nõ ha-
buerunt. Sed in hoc plus ratio ⁊ ars ⁊ natura cõſi-
eranda q voluntas. Rationi cõſonũ eſt:q ſicut ꝓ
prer crimen leſe maieſtatis filij exheredant᷑ ſic ꝓpter
crimen diuine maieſtatis filij exheredati ſunt ð he⸗
reditate celeſti:in qua nec ipᷣi nec patres illoꝝ pote
ſtatẽ haberent anteqꝙ; regi celeſti eẽnt reconciliati.
In arte etiã manifeſtum ẽ:ꝙ cadente fundamento
tectum ſuꝑ illud aſcendere nõ põt —. In natura
inſuꝑ aptũ eſt:q moꝛiente coꝛdea quo ẽ omniũ mẽ⸗
bꝛoꝝ vitale pꝛincipium/moꝛiunt᷑ ⁊ membꝛa.ſicut et
intoxicata vel veſiccata vel veficiente ſeu cadẽte ra⸗
dice arboꝛis omnes rami tota virtus ⁊ medulla q̃
infra arboꝛem illam cõtinetur ⁊æficit.ſic ꝑ vnius de
lictum.i.peccatũ oẽs homines in cõdemnatõem:
7 inobedientiã vnius hominis peccatoꝛes cõſtitu
ti ſunt multi:Ro.v.
Ex qua miſerabili foꝛtuna ĩ multa cecidimus in/
cõuenientia ſeu miſerias. Pꝛimo vicʒ:qꝛ ex illo tpe
uo in pꝛimo peccatoꝛe omnes peccatoꝛes cõſtituti

ſumus habet homo ignoꝛantiam ſui ſtatus/ſui ca⸗

ſusſſui o bitus:⁊ alterius coꝛdis..¶ Sui ſtatus:quia
neſcit homo vtrum amoꝛevel odio dignus ſit:Ecci.
ix.anteq illius ſicut talpe moꝛs apiat oculos:hic in
ſtigat nos ad multiplicatõemſboni oꝑis:ſicut hõſin
cã ſua dubia cõducit aduocatos.hoc.n.qcũq; ami⸗
cus ſapiẽs tali cõſulit.ſic ꝓpheta cõſulit nobis:Mi⸗
chee.vj. Judicabo tibio hõ qͥd ſit bonnʒ ⁊ qd deus
qu erat ꝗ te vtiq; facere indiciũ ↄfeſſiõis ve te⁊ dili⸗
gere miſcðiaʒ.l.qͥ ad ꝓximũ.¶Scdo ſuicaſus vl euẽ
tus:ſicut nauigas ĩ mari pugnãs in bello:Ecci.viij.
młta hoiĩs afflictio qͥ irat pᷣterita ⁊ futura nullo pt

Art. vj.

xvij.

Arti.vij.

xviij.

ſcire nũcio.h.n.ligat hoĩeʒ ad diligẽtẽ ↄſideratõem

ſue ↄditõis:qꝛ ſapiẽs ẽ qͥ ita ſtatũ ſuũ diſpõit/ ma⸗
lũ ei ſpũaliter nocere nõ poterit qñ venerit ⁊ ecõuer
ſo:ſtultꝰẽ qͥ ſtatũ ſuũ igrãdo alioꝝ q̃rit ſdam vł poſ
ſeſſionẽ:cũ nec ſeipʒ ſciat vłhẽat.tales repᷣhẽdit ſcni
ptura:Ecci. vij.qͥd inqᷣt neceſſe ẽ hoĩ maioꝛa ſe qre⸗
re cũ ignoꝛat qͥd ſibi ↄducat i vita ſua tpᷣus qð velut
vmbꝛa pᷣterit.¶ Tercio ſui oblitꝰ:ſic.n.auis laquʒ
piſces hamũ ignoꝛat abſcõditũ:ita neſcit hõ fineʒ
ſuũ:Ecc.ix.h̊ obligat nos ad mũdane ꝓſꝑitatis atẽ
ptũ:qꝛ neſcimus qn illã derelinquimꝰin moꝛte in qᷓ
qͥd ꝓdeſt hoĩ:ſi lucret᷑ů nninerſum mũdũ: aMath. xvj
MQuarto coꝛdis alterius:qꝛ ſicut cecus ignoꝛãtiã
hʒ de coloꝛibo:ſicut etiã in alis rebꝰ ocnlatꝰq̃ eẽ ap⸗

paret tãtũmõ videt:ita teſte ſcpᷣtura.j. Re.xvj.hõ vi

Tt ea q̃ parent:dñs aũt intuet᷑ coꝛ.h̊ fugẽ wcet ſuffi

nr.

Zzula nae

Exemp.

Homo

ciẽtia iudicia: Ro.ij.inexcuſabilis es o hõ qui iudi⸗
cas:in quo.n.aliũ iudicas teipᷣm cõdemnas.⸗

Art. viij ¶ Scðo exillo tꝑe quo in pꝛimo pente veo inobedi-

ens factus eſt hõ:oĩa facta ſunt inobedientia:in gra
uemq; animaliũ incidit ſeruitutẽ que tñ facta ſunt

vt ei ſeruirent.¶ Pꝛo quo ẽ ſciendu:qꝙ hõ creatꝰfu⸗

it:vt ſemꝑ viueret ſi vellet:ignis vel aqua vel crea⸗
tura quecũq; ſi nõ peccaſſent eis minime nocuiſſent
fuitq; quodãmõ mediũ inter veũ oẽm inferioꝛem
creaturã fuitq; caro ſpũi obediens:habu erũtq; int

ſe pacem/oĩaq; ei obedientia fuerunt:qdiu ipᷣe obe⸗

dieus ſuo fuit ſuꝑioꝛi:homini nanq; facto:oĩm iſto
rũ wminiũ vædit:dicens.wvminamini piſcib maris
volatilibo celi vniuerſis animantibo:que mouen⸗
tur ſuꝑ terrã:Geñ.j.qnoꝝ qͥdã wvminiũ tenuit ho⸗
mo pacifice ꝑ cartã innocentieobedientie/ oꝛiginał

iuſticie ⁊ ceterarũ virtutũ.vñ ſigillatã ſigillo anten

tico.i.i ſimilitudine qð quidã autenticu dicit᷑: qͥa
pꝛincipis ſigillum aurenticũ ẽ.ſicut ptʒ in vcretali
li.ij.ti.xxij. æ fide inſtrumentoꝝ.ca.cũ dilectus.·
Iſtis.n.carta ⁊ ſigillo bene cuſtoditis: nũqꝙᷓ caro

ſpũi vel aĩalia vel creature quecũq; hoi rebellaſſent

Sed heu literis illis nunc veletis: ſigillo veturpato
nõ ſolũ aĩalia ⁊ creature foꝛĩſice ſ̊ etiã ipᷣa caroſquãẽ
tãtũ diligimꝰ:⁊ quã tam clicate nutrimus nobis re
hellat. ¶ Inter quas creaturas rebellantes homi
niq; aduerſantes miſer hõ qͥ ad laboꝛẽ naſci᷑: Job.
v.toꝛquet᷑ ⁊ diuerſis implet᷑ tedijs quẽadmodũuũ bu/
fo inter ventes cratis.Et hoc iuſto qͥdẽ ei indicio:
vt qui ſuovoluit rebellare ſuꝑioꝛi oĩa inferioꝛa ſibi
habeat rebellãtia.⁊ ꝙ ille qui rõne factus ẽ oĩb ſu⸗
perioꝛ:peccato facto inferioꝛi: oĩa ei eſſent ſuꝑioꝛa/
bomo nanq; rõne omnibus animalib inferioꝛ ⁊ pe-

ioꝛ:qꝛ oĩa alalia aliquo mõ id faciunt ad qð facta ſt

quodq; eis a natura incũbit/ſicut bos ararelequus
poꝛtare canis wmũ cuſtodire ⁊ aĩalia cape/⁊ bꝛeuit
cuncta que rõne carent beneficijs vel penis wmeſti
cant᷑.⁊ qð rõ iubet faciunt miſer vo peccatoꝛ rõneʒ
habetl⁊ tñ ſ̃m rõnẽ viuere non vult nec illud facere
ad qð oꝛdinat᷑ tam a o q; anatura quã habet rõna
bilem. in hoc ergo inferioꝛẽ ⁊ peioꝛẽ oĩ animaliſe eẽ
oſtendunt:qui ergo omnibo inferioꝛ ẽ ad culpã iuſte
ab omnibo affligi᷑ ad penam. Et qui libertatis ⁊ w
minij pꝛiuilegio ĩ quo factus fuit: abutebatur iuſte
his pꝛiuatus fuit iugo ſubditus ſeruitutis. Sic ptʒ
ꝙ; ꝓpter cauſas pᷣdictas homo natus væ muliere bꝛe⸗
ui viuens tꝑe repletur młtis miſeris: Job.xinj.
¶ Noõ ſolum qᷓtum ad ignoꝛantiam ? impotentiaʒ
ſeruitutem:vt pᷣdictum eſt:ſed etiã quo ad multi⸗
plicem ⁊ cõtinuum timoꝛem.homini nanq; in h la⸗
chꝛymaꝝ carcere cõſtituto:tria timoꝛẽ incutere -
berẽt.mala vicʒ quibo ſemꝑ circũdaturl⁊ mala que
multis impoſterũ ventura ſunt /⁊ difficultas mala
iſta euadendi. «¶ Pꝛimũ prʒ ꝑ exemplũ qð elicit᷑
libꝛo Barlaam quaſi ꝑ iſtum modũ de quodã rege
potente:qui requiſitus a germano ſuo:quare cũ eẽt
in delicijs diuitijs ⁊ honoꝛibo cũ alijs ridentibus et
gaudentibo nõ gaudebat:nec vultum hylarem oſtẽ
bat anteq; fratri ſuo ð hac rñderet/puteũ altũ pa
rari fecit:in cuius fundo ignẽ copioſum accendit/2⸗
frẽm ſuũ in cathedra putrida ſuꝑ puteũ collocauit
hñtẽ quatuoꝛ lanceas ex qu atuoꝛ eius ꝑtibo ita oꝛ⸗
dinatas ꝙ ferrum illaꝝ er omni pte eius coꝛpus tã-

ebat:gladiũ inſuꝑ acutiſſimũ minuto ⁊ fragili filo

igatũ ſuꝑ eius pependit caput. Iſtis ſic oꝛdinatis
menſam ⁊ cibania coꝛã eo tremente ⁊ moꝛtẽ expectã⸗
te appoſuit cui etiã iecos addidit ⁊ melodias:cuiꝰfa
cies triſtis oĩa refutauit/nullamq; recepit cõſolatõʒ
cui rex:quare cũ omnia habeas velectabilia triſtem
oñdis vultum.cui ille:quõ inquit vultũ hylarẽ oñ-

dere potero qui ex oĩ ꝑtetot circũdatus ſum piculis
ex quibo natura liter in bꝛeui moꝛtẽ expecto plus co-
gitare libet:quõ euadere potero:cui rex ꝑ dictũ tuũ
qõnitue.quam pꝛidie ꝗ me queſiuiſtirñdeo:qꝛ ſi tu
gaudere nõ potes vt afſeris ꝓpter picula:que coꝛpꝰ
tuũ circũdant:ex quibo ſola moꝛs ĩminet coꝛꝑis que
in bꝛeui fini hoꝛaſquõ potero ego vel quicunq; pec
catoꝛ gaudere:qui in coſimiliba ſumus piculis qͥ ad
aĩam:ex quibo moꝛs imminet eterna cũ in oĩ piculo
in quo tu es coꝛpaliter ⁊ tꝑaliter tu ⁊ ego ⁊ quiſcũq;
alius ſit ſpũaliter ⁊ eternalit.Quia ſicut tu ſub te

ignẽ habes extinguibilẽ: ita hʒ aĩa peccatrix ſub ſe

ignẽ inextinguibilẽ.hʒ etiã cathedrã putridã:coꝛpꝰ
vicʒ:qð putride diſpõnes ⁊ intrinſeci ſqualoꝛes apo
ſtemata ⁊ diuerſe infirmitates fragilius ⁊ ꝑiculoſiꝰ
reddunt omniligno putrido:qꝛ putrido lignivide/
ri põt eiuſq; æfectui põt ꝑ aliud lignum ſuccurrni:
ipᷣmq; bñ cuſtoditũ ſine fractura diu integra fuari
pot erit.ille vo diſpõnes freqnter ita occulteſt ꝙ nec
videri nec iuuari poterũt:ipeq; qͥ has hʒ q̃nto cũq;
bñ cuſtodit᷑ moꝛte frãgit.hʒ etiã añ ſe lanceã moꝛt:
ad quã foꝛtifſime currit:hʒ poſt ſe lanceaʒ remoꝛſus
cõſciẽtie ex pctõꝝ pᷣteritoꝝ recoꝛdatiõe.hʒ a vextris
lãceã mũdane ꝓſperitatis:que multos ad ꝑtẽ illã ni
mis inclinantes ꝓfoꝛauit ſpũaliter ⁊ coꝛpaliter oc

cidit.hʒ a ſiniſtris lanceã aduerſitatis ⁊ tribulatõis

q̃ multos murmurãdo furãdo ⁊ alia mala cõmittẽ/
w occidit.hʒ ſupᷣ ſe gladiuʒ diuini iudicij oĩ gladio
acutioꝛẽ ðᷣ qͥ Apoc.j.in oꝛe eiꝰgladiũ habebat.Quẽ
ergo wloꝛes inferni ſic circũdederũt:maioꝛẽ hʒ ma⸗/
teriã fletus ⁊ cogitatiõis quõ euadere poterit/cõfi⸗
tẽdo/⁊ oꝛãdo cũ pſalmiſta dicẽte pſal.xxxj.Erue me
a circũdãtibo q; gaudij.¶ Sʒ heu pauci vident᷑ ð h
in qͥ ſunt ꝑiculo cogitare.illi nanq; qui letant᷑ cũ ma
le fecerint:⁊ exultãt in reb peſſimis: Pꝛouer.ij.gule
⁊ luxurie ⁊ hmõi paꝝ cogitat:qdurũ erit œ taberna
gule ⁊ camera luxurie veſcẽdere in puteũ illũ in quo
ignis⁊ ſulphur erit ꝑs calicis eoꝝ:lectꝰ vo ſtratꝰcuʒ
carbonib vſolatoꝛijs. Qui vo ſe alijs onerant bo-
nis: nõ colrant qᷓ; fragile ẽ fundamẽtũ vł meremiũ
.i.ipᷣimet ſuꝑ quos talia ĩponũt onera cogitare vebe
rẽt: ſicut putrida de q̃ pdcm̃ ẽ cathedra oneret᷑ni
mio:cito cadit:ita ipᷣe onere alienoꝝ onuſti bonoꝝĩ
puteũ cadent inferni nec mirũ.qꝙ ſic onuſti aſcẽdere
nõ poterũt.Qui vo ꝑ ſuꝑbiã ſuꝑ alios in coꝛde loq̃
la/vlł ope ſe extollũt vel alijs inuidentvel alios odio
hñt ð lãcea nõ cogitãt moꝛtis:qͥ eos quos ſuꝑbia ſu
per alios extollit alijs eqᷓbitſilles quos ira inuidia
ab alijs diſiũgit: intãtũ q; nõ pnt in vna vomo vl vil
la vel patria ſił in pace hitare/cũ illis ↄiungetĩ vna
eos ponẽs terra vnoq; fermiũ lardario atq; vna pe-
naꝝ wmo. Qui vo peccatis ſuis rephẽdi vl cofi/
teri noluerint qꝛ lancea h̊ pctõꝝ ſuoꝝ remoꝛſu⁊ reco
gitatiõe nõ feriunt᷑ in moꝛtis articulo.illa feriẽt:qñ
grauius vulnerabit illo lanceã illã vibꝛante:œ quo
hr. S.ij.vij. Qui vo mũdi ꝓſperitateʒ ⁊ honoꝛẽ celi
pᷣponũt ꝓſperitate qͥ potius veũ q; amicos offendere
eligũt: p eis falſa iuramẽta⁊ teſtimonia ꝑhibẽdo:qͥ
potiꝰcelũ q; œnariũ ꝑdere volũt/⁊ lancea ñ cogitãt
a dextris quõ tales/ ꝓſperitas ſtultoꝝ ꝑdet cos: Pꝛo
uerb.j.Et iõ ꝓ illã ſpualiter occidũt᷑. Qui vo ꝑ vo⸗
litoꝝ defectu cõtra veũ murmurãt/a cõtra ꝓximum
furant᷑ e lancea cogitant a ſiniſtris: que eos tꝑałr
pauꝑat:qꝛ dũ ſic acquirere nitit᷑:pauꝑioꝛ erit/dũ-
q; quaſi inopia reſtitutõem differt/cõtinue ad reſti-
tuendũ inipotẽtioꝛ fiet:qꝛ oĩa elabunt᷑ ? eternaliter

ꝓdit. Illi vꝓo qui iuramentis cæuʒ in ſeipᷣo vel falſis

vel vrractoꝛijs iudicijs in ſuis mẽbꝛis expugnãt:xe
lãcea ñ vidẽt cogitare extremiiudicij in qͥ lʒ nũc ad
tpᷣs pᷣualeãt tũc vincẽt᷑. Iſta ocauẽdo bẽs hõ qquiſꝑ

stuncoiaplenn Mehl
eſnnan liſnndinnumli

ſocius nen bcutiöeount zarpenti Prone
neng ioſmni aglenimnins ſn
ſbenateobutunt Cun ſerutnope
luicbinnbieſißnbeſtinann d
nibegterbominiinbeſſeyelitn it
Piognütepenalttatisentt ſeruitus illa
offiwiuſteſnbüctent vmoniw iuſte
ditg diet Augli i liberd arditno⸗
laripena iuſtſſuno:vt amittut ynuſqu
henevtinoluit vt quiſciens recteno fac
ſareqnid ſitrectũ 1qulreaũ focere am

lrtañnltat poſſeci yellet Lerai nali
autiree diffiultas euaſionis 7mtas

homnnen fotizoudaci 7 volente forrite
iulion ſperatur vbi wehabenteche
turigs wſperat Oicin woſttoſteſſemn
ſſeberemusno eittimendi. Bed ben
Monderdſifumgsad bonilnad aluti nof
Oumſienoſſum ſt Ciz din atenu
weckepperientine didenns ghomine
Cbonntrerhencunt crcs dana rint
Pſaliiß fülſhoimy uid dliginis vam
at nal radnfim gcreandiü ditöen
ſuoitzſenſusrcogttio ominis n
un coleſcentlaſla Ge vii⸗

Onlclldr

llcanci atenit natnetyna⸗
nosqub ugene otent fi/
ntnnckepſlimn Eene
di.C Bebenpanarideneöh
teare llinangz quiletank cina inii
inrebpeſine: Doer iglie
Lcogitatcduri ent wtabern
Hõ
s llascop ſer o ſrata
1 Qun foleoliponemurbo⸗
Gilesfunoamerũ ymaremij
vonutonez ogiunahe
Hcañ athena oneretn
ereollenoponuſtibonopi
cmmiri, ſconuſtiaſeeere
hobia ſup elios in rdeloi
olutianelsideodi
nortis:eos guos ſupbiſn
abit las uosinanmnotdin
nöpitin na wnaffl
bitare cn ülis iungetlini
fenmiülardarioetq; mape⸗
ſemii n ig gaf⸗
hecarisſle rißhei

d törſvoprumoriytecd
bneiniub nfli

riiij.

xxv.

nvj.

—

Arti.j.

—

. 7„ 7 W⸗2.
Homicidium
eſt pauidus: Pꝛouer. xxviij pprer mala quibo circũ
dat᷑. ¶ Secũdo timoꝛẽ incutiunt mala ventura taz
ante moꝛtis aditũ qᷓ in moꝛtis tranſitu: ꝙᷓ etiaʒ poſt
moꝛtio eritum. Ante.n. moꝛtis aditũ vite hbabemꝰ
bꝛeuitatẽ/in moꝛtis tranſitu oĩm rerum pauꝑptateʒ
poſt moꝛtis exitũ:penalitatẽ.duo pꝛima ſunt certiſ
ſima. ¶erciũ vo timendũ eſt. Certitudo.n.pꝛimi
ey hoc apparet ꝙ vita hoĩs eſt ſicut pauoꝛ ad modi
cum parens. ſicut fumus aſcendẽdo vẽto moꝛtis de-
ſiciẽs.nec põt quiſq ab illo ſe impulſu cuſtodire. qꝛ
nõ ẽin hois ptate ꝓhibere ſpm̃.nec hʒ hõ ptãtem in
die moꝛtis: Eccĩ. viij. hoc ligat ad diligentẽ pᷣmedi⸗
tatõem ⁊e illo tranſitu ſicut nauigaturus ĩ mare di
ligenter cogitat quõ ⁊ vbi illud tranſire poterit. et
pegrinus ſollicitat᷑ in extranea patria dve hoſpicio:
Eccls.xj. Si multis annis vixerit homo:æin his le-
tatus fuerit meminiſſe vebet tenebꝛoſi tpis. Certi⸗
tudo ſecundi quotidiano erpimento ptʒ. Quoridie
em̃ videm us: illi qui diuitias ogregunt ſunt ſicut
oues qᷓ lanam poꝛtat ad tps tonſiomis nõ ſibi ſ alijs
aries ſua vellera poꝛtat.jſic cum diues facrus fuerit
homo:⁊cũ multiplicata fuerit gloꝛia wmꝰ eius cuz
interierit nõ ſumet.in pſal xlvnij. Hoc ligat ad ſpũa⸗-
lium inquiſitõ em qꝛ ſicut mercatoꝛ quiemit ĩmobi
lia qn videt aliũ qui talem nõ fecit ꝓuidentiã:omĩa
ſua in mare amittere dicit feliciter. Ita malis diui⸗
tibus tunc oĩa ꝑdentib vicet᷑. Beatus hõ qui inue⸗
nit ſapiam:⁊ cui affluit pꝛudentia:melioꝛ acquiſi⸗
tio eius negociatiõe auri⁊ argenti: Pꝛouer.iij. Poſt
moꝛtis vo exitũ penalis timendus ẽ ſeruitus:his 4
libertate abutunt᷑. Cũ.n. ſeruitus pena ſit:vtpote ʒ
illud qð in nobis ſupᷣmũ eſt/intantũ ; nõ innititur
qui libenter homini ſubeſſe velit:niſi cõmodo ꝓ⸗
pꝛio:quãte pen alitatis erit ſeruitus illa penſet in qᷓ
omibo iuſte ſubijcient monib. iuſte ꝓpter hoc ad/
di᷑ ꝗqdð dicit Aug.li.iij.ð libero arbitrio ꝙ illa ẽ pec
catipena iuſtiſſima: vt amittat vnuſquiſq; illud qᷓᷣ
bene vti noluit:vt quiſciens recte nõ facit/amnittat
ſcire quid ſit rectũ.⁊ qui rectũ facere cum poſſet no⸗
luit:amittat poſſe cũ vellet. Cerciũ malũ qð timoꝛẽ
incutit eẽ difficultas euaſionis ⁊ pnitas pditõis.xx
homine.n. foꝛti ⁊ audaci ⁊ volente foꝛtiter agere in
piculis nõ veſperatur.vbi v ha bente cõditões con
trarias veſpera t. Sic in ꝓpoſito ſi eſſemns hoĩes vt
eſſe æberemus:nõ eẽt timendũ. Sed beu graues et
ponderoſi ſumus ad bonũ/ ad ſalutẽ noſtrã ꝓcurã⸗
dum:ſicut oñſum eſt. C.ij.viij.ſicut etiã quotidiana
wcet experientia:qꝛ videmus ꝙ homines libentius
laboꝛant ? expendunt circa vana qᷓ vtilia: quibĩ
pſal.iiij.filij hoĩm vt quid diligitis vanitatẽ⸗ pꝛoni
ad malũ:⁊ ad nr̃am ꝓcreandã ꝑditõem: ſicut furio⸗
ſus:ita ſenſus ⁊ cogitatio hominis ꝓna ſunt ad ma⸗
lum ab adoleſcentia ſua:Eeñ.viij.

nmicicii. dDꝛimopo
Nenda eſt diſtinctio. Secundo illius oſt ẽ
ndũ ẽ piculum:a culpe magnitudo ex B
ꝙ eſt vya bolo multũ lucratinũ. Tercio ex ſatiffaci ẽ
ðl difficultate. Quarto ex pene eterne diuturnirat e
NQuinto ey tꝑalis vindicte certitudine. Bexto vtri⸗
uſq; pene oftdet᷑ iuſticia. Geptimo homicidaꝝ re⸗
ſponſiones cum repꝛobatõe. .
Ae4 pꝛimũ ſicꝓceditur:homicidioꝝ aliud ſpña⸗
le:aliud coꝛpale. Pꝛimo vo ſeptem fit modis. odi
endoſtrabendoſmala exempla dando/male cõſu⸗
lendo/ nocendo/oppꝛimendo/victũ ſubtrahendo.
¶ Pꝛimũ pꝛobatur ſic.j. Jo.iij.vbi hr ꝙ om̃is qui
odit fratrem ſuum homicida eſt ſuiſcʒ iius pꝛinci⸗
alioꝛẽ in eo ptem. i anim occidendo. illo nanqʒ ſo
k odio intantũ ſeipſum veſtruit: ⁊ occidit: ꝙ ſi in to

H i.
ta vita nulluʒ alind cogiraret: loqueret᷑ aut faceret
malum. ſi inſuꝑ hocin coꝛde habens malum ſua oĩa
paupibus daret omnia alia bona faceret que face-
re poſſet ſi poſtremo hoc malũ in coꝛde ſuo habens
moꝛeretivꝙ eo poſt moꝛtem omnia bona mundi in
An diſtribuantur: omnes ſacerdotes ꝓ illo vſq;
ad finem mundi celebꝛent:ipᷣm nõ viuificabunt nec
inferno ve quo nulla eſt redemptio liberabunt:ſi-
cut ex apoſtolica ptʒ ſententia.j.Coꝝ.riij.vbi enu⸗
meratis multis bonis oꝑibo addit:charitatẽ autez
nõ habeam:nibhil mihipdeſt. Secundũ ꝓbat᷑ in v⸗
creto pe.di.j.c. homicidioꝑ.⁊. iiij. ca.ſequẽti.in qͥ
bus æ tribus agit homicidij ſpẽbus dicens. homici
das eẽ interfectoꝛes vtractoꝛesa odium habentes.
¶ Terciũ ꝓbat᷑ Gꝛeg.dicentem in paſtoꝛali:tot
moꝛtibo digni ſunt:quot moꝛtis exempla ad ſubdi⸗
tos tranſmittunt.a Ouartũ ꝓbatur de pe. di. j. ho
micidioꝑ. ¶ Quintũ ? ſextum pbantur. F. viijriij.
¶ Septimũ ꝓbatur in creto di. lxxxvj. c. in ſingu⸗
lis. .paſce.ex dicto hieronymi dicentis paſce fame
moꝛientem ⁊c.
¶ Toꝛpalis vo homicidij piculũ2 peccati magni⸗
tudo ex hoc pꝛimo apparet:q ẽ dyabolo cito lucra⸗
tiuuʒ: ꝑ alia nanq; peccata lʒz dya bolus peccatoꝛes
lucretur:nõ ſtatim eos ad libitũ:vt puniat hoſſicter
Hſ expectat.ꝑ homicidiũ vo ſtatim in poſſeſſione po
niturilloꝝ: q in pugna moꝛiunt nam duobn vel plu
ribus inter ſe pugnantibus 7 aliquo vel aliquibus
inter eos occiſisſcum occiſi in moꝛtali in quo om̃es
ſunt odio pugnantes monant᷑ non ẽ dubiũ qn illos
ſtatim dyabolus poſſideat occiſe os:qui ſicut coꝛpo⸗
re quo ſuccũbunt.ita ſpñ quo oqiunt moꝛiunt᷑.patʒ
ergo q homicide ſunt pꝛomptiſſimi dyaboli merca
toꝛes. Secundo idem apparet ex hocꝙ eſt dyabolo
multũ lucratiuũ.ſi.n.diſcoꝛdia ſit dya bolo tatũ lu⸗
cratiua ſicut oſtenſum eſt. D. viij.ix. A multo foꝛtio

ri homicidio hoc auenit in quo maxima oñditur di⸗

ſcoꝛdia odium. Sicut ergo vno magno diſcoꝛdan⸗

te multi ad diſcoꝛdiam exeitant᷑ ita vno coꝛpalitver
beraro vel gladio occiſo multi ſpũaliter odio occi-
dunt᷑/qꝛ dũ parẽtela ⁊ amici occiſi eũ nitunt᷑ vĩdica
re.Et pentela ⁊ amici homicide illũ miunt᷑ fende

re:dũq; ex vtraq; ꝑteoccaſio qu eria tpᷣus expectat᷑

nocẽdi toto tꝑemedio ſpũalłi moꝛtui ſt / eiſq; nec ab⸗
ſolutio valet nec cõio ſicut nec diſ⸗ ciplina nec cibus
moꝛtuo.t ſic ꝑ vnius homicidiuʒ: duas qñq; ma/
gnas lucrarpentelas. Paueant ergo homicidaꝝ la⸗
tronũ/⁊ alioꝝ maloꝝ factoꝝ ſuppoꝛtatoꝛes/⁊ coad⸗
iutoꝛes ⁊ vẽditoꝛes.in qͥꝝ ſpe adiuroꝛij tot ꝓpetrant

mala: ſciẽtes ꝙ qnvtriq; in ignib ponẽt᷑ gehẽnalibo

nec potẽs pꝛie ductoꝝ homicidã nec homicida du⸗
ctoꝛẽ iuuare poterit qͥn pcuſſoꝛ homicidij reus erit.
Mume. xxxv. etiã coadiutoꝛ:qꝛ ꝑticeps homicidij
eſt: Pꝛouer.xxviij.
¶ Huius auũt peccati grauitas:nõ ſolũ expᷣdictis:
et ex ipᷣa elicit᷑ ſatiſfaciẽdi difficultate:cũ occiſoꝛ nõ
ſolũ co cinus imaginẽ veſtruxit:cuius etiã pᷣceptũ
qͥ pcipit ro.xx.ñ occides:trãſgredit᷑.ſatiſfacere te⸗
neat᷑:ß et ipi occiſo cui difficile ẽ ĩuenire quõ ſatiſ⸗
facere poterit.qꝛ cũ occiſꝰqñ occidit᷑ in ſu Pbia ſit: q̃
fugẽ ñ vult:cũ poſſp pᷣ ſechi verecũdia:vłĩ odio ⁊ ma⸗
la occiſoꝛẽ vt pᷣdcm ẽ volũtate/ vel qꝛ in alijs pec⸗
catis v qͥb tunc penitere ñ põt:qꝛ foꝛte wemit vel
ebꝛiẽ. vl alio mõ ipeditꝰſubitatꝰ?. Mõ coꝛpꝰſolũ:F
ipa ala occiſoꝛis occaſiõe ſine fine pdit᷑:quõ ergo illi
ſat iſfaciet. cui nulla ꝓdeſt ſatiſfactio.cui nullo æ dã
nato dignã recõpẽſatõʒ facẽ pt:quõ illi ſatiſſacẽ p:
q ſui occaſiõe irrecupabilẽ ꝓdit theſaurũ. Et no ſo
lũ ipᷣi occiſo:h et᷑ dãnificatis ꝑ moꝛtẽ occ iſi ad arbi⸗
trium boni viri ſatiſfacere tenetur. Iſta Fo tria ſa⸗

Arti. iij

Arti.v.

iiij.

Arti.v.
V.

Exemp.

Exemp.

Homicidium

tis difficilia facere ꝓ poſſe oꝑtʒ.vel ꝓpinquus occiſi
ideſt xpᷣc homicidã int erficiet: Nume.xxxv. Inter⸗
ficiet inꝙ;ᷓ hoc faciendo ei:qð ipᷣe fecit ꝓximo.
¶ Ipſe ꝓximũ occidit tꝑaliter:⁊ in caſibus pᷣdictis
eternaliter. hunc ergo veus eodẽ iudicando iudicio
interficiet temꝑaliter eternalłr: oſtẽdens qm̃ eodẽ
iudicio quo iudicauit iudicabit᷑.⁊qm̃ oĩs homicida
nõ hʒ vitã eternã in ſe manẽtẽ.j. Jo.iij. Et ſic alijs
in celum introductis dæ eis verificabit᷑ dictum ꝗo.
Apoc.xxij.foꝛis canes ⁊ venefici ⁊ impudici homici-
⁊c.in cuius laudẽ dicere poterunt illud Math. xxij.
pꝑdidit homicidas illos.llã ergo vindictã timeãt
quã nunq; euadent:tꝑalem.n. vindictã aliquotiens
euadere ſperant:qnq; tñ illam minime euadunt:il⸗
lam vo nullo modo ſubterfugere ſe eſtiment: An B
Renegerumt penitentiam ab homicidijs ſuis.Apo⸗/
ip. ix. .
SBʒ qꝛ nõnulli penam illã quam nonvident qua⸗
ſi incertam nõ timent:ſaltem eos ab homicidio re⸗/
trahat timoꝛ vindicte tꝑalis:quã cõtra homicidas
quotidie exerceri oculis cernunt coꝛpoꝛeis. hec aũt
vindicta frequenter vno ve tribus onditur modis.
¶ Hꝛimo quidẽ reſiſtẽdũ efficacia/que fit qñ illeqͥ
anmimo venit occidendi occidit᷑. Aliquotiens nanq;
cõtingit:ꝙ ſicut ille qui intendit verberare occidit:
ita qui intendit verberare verberat.⁊ qui intẽdit oc
cidere occidit᷑ ¶ Secundo ſanguinis clamoꝛe: ꝙ fit
qñ homicida occiſo appꝛopinquat.vulꝗare nãq; di
ctum eſt:⁊ ab his quibo credulitas adhibẽda eſt aſ/
ſeritur:q homicida occioſo iam frigido appꝛopin⸗
quante de vulneribo eius frigidis ſanguis qi ve recẽ.
tib fluit:quo facto quid aliud facit ſlanguis ille: qᷓ
occ iſoꝛem oſtendere:tali nanq; ſigno qnñq; audituʒ
ẽ homicidam eẽ repᷣhenſum nec huius rei cãm natu⸗
ralem inuenire ſufficienter potuerunt qui circa haãc
laboꝛioſe diſputauerunt ⁊ ſtuduerunt. Si.n.cã ad⸗
eſſet naturalis:ita clamaret plaga latronis queʒ fi⸗
elis qui ſeipᷣi vefendendo occidit iuſte ſicut plaga
fidelis a latrone occiſi:qð tñ auditum nõ ẽ. Nec mi
retur quis moderno tꝑe: quia cõditio illa in pꝛimo
ſanguine effuſo in pꝛincipio mundi inuenta fuit in
ſanguine vicq; Abel.voxinquit deus ad Cayn ſan⸗
guinis fratris tui clamat ad me:Geñ.iiij. ercio
mirabilioꝛaculi ſen miraculi ꝓalatõe: ꝙ fit qñ xeꝰ
ꝓ beſtiaꝝ ſimilitudines vel alijs ſignis occiſoꝛem oc
cultum palam facit.ſicut patuit duobo quoꝝ vnꝰ
tꝑe hoĩm adhuc viuentiũ qui certiſſimu ce hoc te⸗
ſtimoniũ phibent/a quodã occiſus ⁊ lapide ad col⸗
liũ ligato in ſtãgnũ ꝓfundum ꝓiectus fuit quo facto
paucis euolutis dieba lupus vt videbat᷑ patriã illaʒ
non ſine magna admiratõne: claro die tranſiens:
cũ ab om nibo cũ canibus ⁊ arcubus inſequeret᷑ ꝑvil
lam in qua occiſoꝛ habitauit tranſiens pedes ante⸗
rioꝛes ad oſtium homicide eleuauit : Deinde dire⸗
cte ad locum in quo occiſus ꝓiectus fuerat currens
in aquã contra lupoꝝ naturã:qui potius adnemo⸗
ra q; ad aquam fugiunt ſe imergens:diſparuit. queʒ
cum admirantes diligenter cum vncis quererẽt ho⸗-
minẽ occiſum ⁊ nõ lupum inuenerunt ſocciſoꝛeʒ vxo
ignoꝛantes ey ſuſpitione lupi pedes ante oſtiũ eleuã
tis: hominẽ illum acceperunt⁊ veritate inuenta per
occiſi pannos/⁊a alia ſigna ipᷣi quã meruit ſuſpenſio⸗
nis dignam reddiderunt mercedẽ. Alius etiã in v
mo cuiuſdã hoſpitatus v nocte in lecto occiſus: ita
immobilis factus fuit vta fidedignis qui pñtes qñ
coꝛpus inuentũ fuit aterunetemmklot oĩno ð lo
co illo mouere:ipᷣe occiſoꝛ cũvxoꝛe ſua ⁊ puero nõ po
terant qui licʒ camerã paleis ⁊ hmõi replerentvt ſic
moꝛtuũ abſconderent:fetoꝛe tñ cadaueris occiſoꝛ ⁊
vxoꝛ vephenſi ⁊ ſuſpenſi fuerunt:puer vo ad diſtantẽ

H i.
fugiens patriã/ paucis euolutis dieb ad eandẽ redi
ens villam/captus ⁊ ad patibulum ductus:querẽti
bus quare rediret cũ ſciret ꝙ rediens ſuſpenderetur
Kñndit ꝙ tantã redeundi habuit voluntatẽ:q' ꝙ re⸗
ßn⸗ aliter facere nõ potuiſſet hoc veo oꝛdinate: qui
omicidam etiaʒ ſi vltra mare fugeret:viuere tñ nõ
ꝓmittit.ipᷣe nanq; mentiri nõ põt qui dicit: Geñ.ix.
quicunq; effuderit humanũ ſanguinẽ effundet᷑ ſan⸗
guis eius. IJpe nanq; ſicut pᷣdictos cõgruis oſtendit

ſignis homicidas. Cõgruum nãq; fuit: ꝙ ſicut ſtella vij.

luminoſa illius oñdit natiuitatẽ:qui venit illumiĩa⸗-
re his qui iu tenebus ſedẽt. ſicut etiã colum ba felle
carens ad hoc facta:vt illum oñderet baptiʒatuʒ in
quo fel nõ erat peccati:ita etiã lupus rapax quiſan
guini inſidiat᷑:ad hoc factus vt ſanguis oñderet fu-
ſo ꝛem. Et ſicut ſpũſſanctus luciam imobileʒ reddit
ne innocens macularet᷑:ita coꝛpus illud occiſum im
mobile faceret. vt nocens capetur. Ita adhuc homi
cidas viuerſis onñdit modis:pluribus vijs vidictas
eis inferre oꝛdinat/diuerſaq; eis quãcunq; cartã ba
beat regis infoꝛtunia cõtingere ꝓmittit:p que vlꝓ⸗
pter que mala moꝛiunt᷑ moꝛte.qua viſa dicit᷑ hoc ei
iuſte accidit:qꝛ talem iniuſte occiditvt pᷣdicte aucto
ritatis veritas cognoſcat᷑qua dicitur quicũq; effu-
xerit ⁊c. Et ẽ ponderandu ꝙ dicit quicunq;:nulluʒ
excipiendo quantũcunq; magnũ ⁊ potentẽ.aAliquã
w. n. viſum eſt: ꝓꝑ tales homicidiũ factũ ẽ:q nulluʒ
in regno rimuerunt: nec vindictam alicuius expa-
uerunt.⁊ cum ſeculo ex vei oꝛdinatõne volente poſt⸗
modum ab his quibus homicidiũ placuit:homici⸗
diũ vindicatũ eſt:homicidis int᷑fectis. NMõne achab
Jeiabel nullum ⁊ve ſubditis ſuis timere videbant᷑.
qn MNaboth occiderunt:a tñ poſtmodũ ⁊eo oꝛdinan
te ſubditus illoꝝ Jebuvtroſq; occidit ĩ vltionẽ ſan-
guinis quẽ effuderãt:ſicut legẽti manifeſte apparet
uij. Reg. x. vbi ꝓpheta ex oꝛe vei Jehu alloquit᷑ di⸗
cens.ꝑcuties wmũ achab dñi maiavleiſen an ſe;
ſeruoꝑ meoꝝ ⁊c. Vbinotandũ ẽ ꝙ nõ ſolum ille ꝑ⸗
cuſſus eſt:ſed ⁊ filij ſui in ſempiternuʒ exheredati ſt:
regno ad alios tranſſato. Mulli ergo mirent᷑: ꝙ filij
homicidaꝝ pñtis tꝑis exheredant᷑ cum pᷣteritoꝝ ex-
hibitio ſit ꝓ ſimilibo factis pñtium certitudo:qui er
go tam vitã q; hereditatẽ terrenã ſimul⁊ celeſtem a
ſe ⁊ heredibo alienare noluerunt:nullũ occidant vel
occidi ꝓcurent niſi valde claram habeãt iuſticis:qꝛ
tales manus ei nunqᷓ euadent.ſicut aꝑte oñdit᷑ exe-
plo.ij. Macha.ix.vbi ve antiocho rege ðꝛ ꝙ homici⸗
da T blaſphemꝰpeſſime ꝑcuſſus eſt:⁊ vt ipᷣe alios tra
ctauerat ꝑegre in montib miſera bili obitu vita de
functus eſt.
¶ Exqua auctoꝛitate ſextus elicitur articulus.in B
em̃ ꝙ dicit:q; ꝑcuſſus ẽ vt alios tractauerat:ſumma
illius pene oſtendit᷑ equitas quõ vt quicqͥd iuris in
alterũ quis ſtatuit:eodẽ ipᷣe vratur:⁊ legem ⁊ penaʒ
quas in alterum tulit:ipᷣe ſuſtineat. Qui ergo coꝛ/
Pa liter alios occidunt ⁊ ſpũaliterquantũ in ipᷣis eſt
igmibus tranſmittunt eternis vt pᷣdictũ eſt ſupꝛa.e.
ca.iij. Juſtũ eſt vt tpaliter ſimul ⁊ eternaliter ſil oc-
cidant᷑:quia moꝛes ſequunt᷑⁊ cõditões illoꝝ homi⸗
cidaꝝꝑ:qui in ſacra ſcriptura ꝓpter huiuſmodi facta
in hèc ſeculo multiplicit᷑ afflicti⁊ finalłr occiſi legũt
⁊Tð alio ſecho dãnati credũt᷑. De Cayn.n.legit q tot
. homicidioſuſtinuerit penas. In pꝛimis.n. xæi ha⸗
uit maledictõʒ qui ei dic GO. en.iiij. Maledictꝰeris
ſuꝑ terrã ⁊c. Scðo terre habuit ſterilitatẽ:qð ptʒ ꝑ
hoc qð ſequit᷑:cũq; opatus fueris eã non da bit tibi
fructꝰſuos.Tercio fuit vagus ⁊ ꝓfugus.Ero inqnit
vagus ⁊ ꝓfugus ſuꝑ terrã. Quarto habuit ſingulo⸗
rũ hoĩm timoꝛẽ:dicẽs:oĩs qui inuenerit me:occidet
me.Quinto cecidit in veᷣſꝑatiõem dicẽs. Maioꝛ eſt

viij.

lx.

nendo.B
enennntanlttlainagnnnn
ttemeniimatoris ſit oſ; 7
ad lcge ulii naitſtatis ui n⸗
ſtutuos aut inagines inpatorlo lne
ent tel alig ſintlecomſenttlere
tencknitonage enam ilamme
nescleſnoundatois nignibo cl
Peneetemalihotanton maioron
DACreätoimnagognä dſtwuitin
Rs Npoteing dratönelisnature
inagolapigeagaantoczimdaror
ſunun Ba gaiſmagn
truitmortuämortemmertt Af
imaginẽ deſtruit vina moneme⸗
ne qui ñ eü oceidunt eidicerepe
igntclanalchumtſmndl
Reg py ſieutinquitfeatſinelit
dius tuus. Ita abſh liberis en
tuazffuſti chacittum 4Ben
ſdis eterneabeolllis lnfligedi
ſingnisclanat oclſtſientoſte
ncfepoteuntei Cayn cuins⸗
nnhadalo nidofliheioſten

dictpertas: Jo yii Pllemnan
nmne Zori zlenan

Nti d 4 Dedaliqui

ad α „ „ — e 5 .
dennn Homicidiũ Hiij. Honeſtas H iij.

ſan
den edins eglenif H H
enö dal drrmuſipantam iniquitas mea ꝙ; vt veniãmerear. Sexto occiſus le/ hre poſſet ſi cũ ipo cupiditates ⁊ alia occiderẽt vicia
Bligtnulthaennntakegn r. gitur a Lamech: ve illo dicit lamech ſicut in hyſto⸗ Sʒ heu qñ ipᷣm occidũt vicia ꝓ qͥ vt dicũt ipᷣm oc/
Gm umanef dtinee rijs cõtinet ſcolaſticis ſuꝑ illud HGeñ.iiij.Occidi vi cidũt cũ ipo nõ occidũt.ſ potiꝰin ſeipᷣis ꝓlãtat in qᷣ
Pentnönhinefilee ini rum in vulnus meu ꝛc Septimo damnatus credit. bus foꝛti creſcit: in illis creuerat. Et pteren ſi
. umanüſen ldiedgen ¶DHumnes iſte conditiones modernis cõpetunt ho⸗ malo mõ ð iuſticiã malũ occidit/ male malũ vindi⸗
ncſiatze inecfnein micidis.¶ Pꝛimo.n. a veo ſunt maledici teſte pſal⸗ cat:qñ ꝓ vno malo vł homicida duo mali ⁊ homici
aKögnun scigiienn miſta qui ait. Maledicti qui vclinanta mandatis ⁊æ fiut:qñ ꝓ tãto ⁊ aliqͥ homicida ẽ:ſeipᷣm homicidã
nrnarin ſnücgfnrgſandt tuis pſal.cxx.in quiba pcipitur nõ homicidiũ facies cõſtituit.Alij vo grauiter ꝓcutiẽtesvel vulnerãtes riij.
drs ſelir ſerellzui l Adath.xix.¶ Gecundo terrã reddunt ſterilem. vbi cũ occidendi intentõe credunt ſe coꝛũ veo nõ eẽ ho
antlenſarmialmtun⸗ em eſt ſangins inundatio:fruges nõ bene creſcunt: micidij culpe reos: vłirregulares:errant tñ qꝛ ſi apð
eni moner nn hfele ſed maledictũ mendaciũ.furtũ homicidiũ inunda/ leges iudicias mũdi talis homicida iudicet᷑: q telo
en a etiz lvp on hatyzin uerunt ſuꝑ ⁊c. Oſee.iiij. Mon ergo mirũ eſt ſi fructꝰ cũ occidẽdi intẽtõe ꝑcutit.vt ptʒ.C.li.ix.ti.ad legeʒ
i aneſtſngni bergolſan non bene creſcunt. ¶¶ Tercio ſunt vagi mente vlcoꝛ coꝛneliã xæ ſiccarijs.l.is qͥ cũ telo. Si etiã his qvene
uncne lgan inaigienefl poꝛe vel vtroq;: qꝛ dum in omm loco ĩnſidias ſuſpi⸗ nũ necãdi hoĩs cã fecerit v vẽdiderit vł hũerit moꝛ
ncltnennng 4 Hfelcit a ſecurioꝛa quaſi vagi loca querunt que tñ freqn te plectẽdꝰẽ ſm leges ciuiles.ſicut ptʒ in digeſto no
n ensc wgn cſumin ter ngatnen inuemunt ſecura. ꝓpter homicidia no li.x.ti. ad legẽ coꝛneliã ve ſiccarijs lege eluſdem.
. NW albuchont nanq; de locis terriſq; ſuis multi vagant᷑:ſ ſi aſſum Gi inſup ille in eccia militãte ſm Moſti.q aio in⸗
Imanſdinen Gen dis ſicictag pſerint pennas vt aquile? in extremis maris habi⸗ terficiendi aliquẽ vulnerauerit irregularis ẽ ſic ptʒ
ounnlacörngen cuncgaanä tauerint. ibi manus vei inueniet eos. ¶ Quartomk in ſumma ↄfeſ.li.ij.ti.j.q.lxiiij.A mũulto foꝛtioꝛi ta⸗/
