lioꝛem reputauit miſericoꝛdiã:ꝙᷓ victoꝛiã bellicam:
cum ſalua toꝛ nr qͥ ſuis repuratoiha falli nõ põt.me⸗
lioꝛem reputauerit miſericoꝛdiã qᷓ ſacrifici:dicens:
Aath. xij. Clolo miſcpᷣiaʒ ⁊ nõ ſacrificiũ.
Er q auctoꝛitate:et alijs ſibiſilib:in quib in ſa⸗
cra ſcripturaſmultũ miſericoꝛs pᷣdicat᷑/ miſericoꝛs et
miſeratoꝛ dñs:in pᷣs.lxxxv. Nõnulli vei miſericoꝛ
dia nimis pᷣſumentes/audaciã ſumunt velinquendi
Ratione quoꝝ primo oſtendet᷑:quid ſit de i miſe⸗
ricoꝛdia nimis pᷣſumerelvel in es piculoſe ↄfidẽ. Ge⸗
cundo oñditur quibus reb aſſimilatur/ que mala
Picula penas ⁊ damna.ex tali incurꝛunt pᷣſumptõne.
Tercio q ſit tante illoꝝ veceptionis cauſa.¶ tuʒ
ad pꝛimũ illi nimis in dei ↄfiqunt miſericordia/ qui
dei miſericoꝛdia ingrati exiſtentes peccata pecca⸗
tis addũt/dicentes:Ecci.v. Peccaui et quid accidit
mihi triſte/miſeratio œi magna eſt/multitudis pec-
catoꝝ meoꝝ miſerebit᷑ ve quolibet vo tali videtur
tota trinitas loqͥ Eſa.xxvj. Miſereamur impio fre⸗
quenter peccata ↄdonando/2à nõ diſcet facere iuſtici
am ⁊ peccato ſe coꝛrigendo:ſed potius ipſa augmẽ⸗
tando ſ/in ter:a ſanctoꝝ iniqua geſſit/ peccata pecca/
tis accumulandoſnon videbit gloꝛiam wi. In q̃ au
ctoꝛitate ſeda ps relucet iſtius articuli. Ratõne cu⸗
ius eſt ſcendũ ꝙ tales primo fimario aſſimilant᷑:qͥa
Otra miſericoꝛdie radios fetoꝛes emittunt peccatoꝝ
ſicut patet.G. iiij. viij. Quis eniʒ tales ingtiſſimos
nõ iundicaret:qui quando audiunt pᷣdicari penas qᷓs
us peccatoꝛibo infligit:qñ etiaʒ pſuaſiones q̃ſcũ
audiũt/quõ iuſtus iudex nqubtes punit/cogitat
vel oꝛe aꝑto dicnnt/ cus eſt melioꝛ ⁊ magis in expe⸗
ctando vel nõ ſtatim puniẽdo miſericoꝛs:qᷓ quiſcũ⸗
qᷓ; pater vel iudex/vel homo quicũq;/⁊ facilius paci⸗
ſican põt.Et ey tali i patientia.ũ audacter pec

W ir.
cando erpugnant. malũ ↄtra bonum reddunt. cũ
om̃is homo etiã ſaracenus/a canis et beſtia.ↄmunit᷑
quecũq; diligat/⁊ ꝑ poſſe bñfaciat benefactoꝛi ſuo.

lpſiatra omniũ animaliũ naturã miſericoꝛdẽ bene⸗

factoꝛem ſuũ expugnant/a quanto maioꝛẽ eis oſten⸗
dit bonitateʒ tanto magis ipᷣm ꝑſequunt᷑.ipſiq; ma
gis inobedientes fiũt/cum q̃ſi om̃ia aĩalia ꝓpter be⸗
neſicioꝝ aſſuefactõeʒ homini obediant. ipũ᷑ pꝛopteꝛ
beneficioꝝ ei aſſuefactionẽ veo inobedientes fiũt:
ipſiq; peioꝛes exiſtunt. Ricere nanq; vel cogitare:qꝛ
ceus bonus et miſericoꝛs eſt/ ideo adhuc inulte ⁊ ſi⸗

ne vindicta peccare poſſum:vel in peccatis meis ia⸗

cerel⁊ q videro tempus ⁊ habuero gratiã. vitã me
am emendabo/non eſt aliud cogitare vel dicere niſi
quia ipſe bonus eſt ⁊ patiens erga me/⁊ nõ me ſtatiʒ
damnauit cũ iuſte potuit:ideo ego malus et ingratꝰ
adhuc volo eſſe erga eũ.( Motius econuerſo dicere
Tceberent:quia ipſeerga meſbenignus et miſericors
eſt:patiens/a multemiſcðie ⁊ pᷣſtabilis ſuꝑ malicia:
Johel.ij. ¶ IAgeo ego gratus ei exiſtam/hec em̃ con/
ſequentia.⁊ cogitãdi/⁊ loquendi modus eſſet ratio⸗

nabilioꝛ ⁊ etiã ſecurioꝛ. Pꝛo ta nto em̃ ronabilioꝛ eſ⸗

ſet:qꝛ ingratitudineʒ excluderet: p tanto ſecurioe:
qꝛ moꝛtis incertidinẽ nõ timeret. Ille nanq; qui in
prima ſtat cogitatõne omnẽ hoꝛã ſuſpectã/ 7 0omnez
moꝛtẽ timidã habʒ. Nec mirũ:quia nõ eſt certus

ille qui tot eũ expectauit ãnis ꝑ ſnã miſericoꝛdiam:

vr vitã ſuam emendaretquot in peccatis vixit.et q̃t
ſunt ex qͥ peccare incepit/foꝛte.xl.vł.l.expectabit eũ
P diem. Congrue é tales qmonet ſcriptura:Ecci. v.
dicens. Mon tardes auerti ad oñm et ne differas de
die in diem ſubito em veniet ira illius⁊ in tꝑe vin⸗
gicte diſperdet te. Et iuſte tales diſperdet qͥ in ſpe
penitendi peccant:qꝛ ſi nõ eſſet timoꝛ moꝛtis:nunqꝙᷓ
ceſſarent peccare/ſic oſtenſum ẽ C. v.xuiij. Mota de
talibo. P.vj. x. ¶ Gcdo tales qͥ miſericoꝛdie tpe abn-
tunt᷑ſcogitantes ꝙ frequẽter peccauerũt/⁊ euaſerũt

2 ideo iterum peccare volunt:æ iteruʒ penitereꝛ eua

dere/ peſſimi ſunt apothecarij:vel medici/ qui xety⸗
riaca miſericoꝛdie venenuũ ↄficiũt ſue moꝛtis:2⸗ dam
nationts.Et peſſimi coci.qui de pᷣcioſifſimo cibo di⸗
uine pietatis ⁊ honitatis:cibum ↄficiũt venenoſum
quo anima intoxicat᷑Et peſſimi artifices qui vñ tẽ
pus hit in qͥ ſe liberare poſſẽt:cathenã eis fa ciñt pec
catoꝝꝑ /q̃ ad infernũ ducant᷑:ſic pʒ..iij.xiiij. Et bꝛe
uiter lõga vita:aoĩa bona naturalia foꝛtuita ⁊ ñtui⸗
ta eis ↄceſſa ad ſalutẽ ad alioꝝ ↄuertũt penas ꝗpteꝛ
rõnes: cauſas tactas.A.j.xxvj. Vñ.b. Greg. moꝛal-
vj. Vita pueri in longũ trahit᷑:vta factis puerili
cõrigat:̊ ſia pctĩ ppetratõe/nec tꝑis lõginqtate cõ
peſcit᷑ hec ipſa longinqͥtas quã pꝑ miſcpisʒ accepit/ei
ad cumulũ maledictõnis creſcit. Vnñ neceſſe ẽ vt cũ
nos diutiꝰeypectari ↄſpicimus:ipſa pᷣiogate pietatt
tꝑa q̃i danatõis argumta timeamꝰ: ⁊ vñ qͥq; a moꝛ⸗
te enipi poterst:inde grauiꝰ ad moꝛtẽ tendat.in
gtales qͥ longã malã ducũt vitã:vel illoꝑ amiciil/
lud magnũ reputant bonũ:ſi foꝛtunã futuraʒ ſo lici
te cogitarent:nõ ſolum melius eſſet eis primo die.
naſcunt᷑ moꝛi:ß etia minus malũ eſſer eis.pmo die
moꝛtalit᷑ peccãt cũ pctõ ſuo moꝛi:qꝛ qtidie pctã ſua
⁊ penas augmẽtant/q ſi ſꝑ vinerent. ſꝑ mali eſſent.
Popter qͥ⁊ his ſifia:recitat Aug.⁊e ciui.i.liix.c.
x. Plotinũ platonicum dixiſſe:q' ad magnã miſcoiã
Ptinet ꝙ pr noſter miſericoꝛs moꝛtalia nobᷣ coꝛpoꝛa
⁊ædit.Cuiꝰdicti cãʒ cuʒ cauſis pᷣtactis:tãgit Hoetiꝰ
li.v ↄſolatõne phie dicẽs: vita maloꝝ quãto ꝓli⸗
rioꝛ tanto infelicioꝛ:qꝛ ꝓlun es ſibi penas aggregat: 7
qᷣ v malefactſuis ᷓ̊ nõ puni / qͥ fac ſiiuria:qᷓ a⸗
fi᷑ infelicioꝛ ẽ. Eñ tlis ligua anglicana/ↄgrue felix
hõ dr.¶ ¶ercio tles qͥ credũt ꝙ deꝰpctm̃ illoꝝ nõ vi

xxxvj.

xxxvu

nyirx.

Exemp.

xlj.

Exemp.

Miſericoꝛdia

at. vel nõ pongeret.q ve ignaꝝ reputantvel inin
ſtũ/di centes cũ illis ꝓfidis infidelib:in pᷣs.xciij.qui
viduã ⁊ aduenã interfecerũt ⁊ pupillos occiderunt/
⁊ dixerũt:nõ videbit dñs:nec intelliget iacob.ʒ
Anſelmũ ſunt ſic latrones:q multis ãnis furanturj
7 ſemꝑ ſperãt latere euadere.cogitãtes:nemo vidʒ
nos:⁊ quãto diutiꝰ freq̃ntiꝰeuadunt:tanto audaci
us furta ppetrant homicidia/quibo freqnter cõtin
git/ꝙ qñ minꝰ ſuſpicant᷑ capiun?/z ad eceliaʒ ad quã
ofugere ſperabãt:multis impedimẽtis fugerenõ p⸗
mittunt᷑. Gic in ꝓpoſito.Et ſic latrones qtumcũq;
ſint obſeſſ ſemp ſaltẽ ad eccliam euadere ſperãt:q⸗
uis totaliter euadere nõ poterunt. Ita pᷣdicti cogi⸗
tant:qꝙ qtum cũq; in poſterum fuerint inimicis/vel
moꝛte ſubita.vel infirmitatib obſeſſiꝙ moꝛtẽ oĩno
euadẽñ potert/ſaltẽ miſcviax ĩuenire pᷣſumũt.Sʒ ſi-
cut videm ꝙ multi fures in h œcipiunt᷑ nec ad eccle
ſiam ſicut ſperabãt fugẽ pnt. Yta nõ ẽ dubiũ qͥn mł⸗
ni v pdictis væcipiant᷑.⁊ miſcpᷣiam non inueniãt: qͥa
ita ſunt inuolutia intantũ excecati peccatis ſuis p⸗
cedentibo/a tantũ illa qᷓ pꝛius dilexerant inoꝛdinate
coꝛdibo ſuis infia ſũt ꝙ ſeipſos.i.ſalutẽ ꝗꝓpriaʒ obli/
nioni tra dũt:ſicut ꝑʒ. P.vij.lxj.Et illud in qõ ſpãli
ter priꝰſperabãt.tucnec noĩare porerunt:pꝛiꝰnanq;
ſperãt maxune tũc petere miſcoiaʒ/dicendo/ mercij.
Et intantũ in h̊ ↄfidũt ꝙ iactant ſe dicẽtes.ſi pote⸗
rimꝰ hr̃e tria verba añ moꝛtẽ ſaluabimnr. ¶ Dʒ ab
hac pᷣſumptõe ſemꝑ vxficiũt/ſicut pʒ ææ vſurario.cui
cũ ſacerdos moꝛienti/ coꝛpꝰ pᷣi poꝛtaret.⁊ ſᷣm cõſue⸗
tudinẽ patrie ãmonuit vt diceret: Oñe non ſum di⸗
gnus vt intres ſub tecto meo:ſed tm̃ dic verbo/2 ſal⸗
uabit᷑ puer meꝰ. Cum pꝛimũ vicʒ: ꝙ nõ fuit dignus
freqᷓnter recitaret ſeᷣm nullo mo dicere otuit:vicʒ
dic verbo c. ¶ Ad iſiud ꝗpoſitũ nota plura exepla
auctes. Al. xij.x yiij. Ytem. Zl.xxvij.xlix. Ytez. D. ij.
lij. viij.et. ix. YJtem. E.j.vij.¶ Item illud q fert de
quodã viuite qͥ nuꝑ cuʒ ſenex ⁊ ææbilis ad mortẽ tra-
heret:⁊ duos dies loquelã amiſerat qᷣ circa eũ erãt
eum vel moꝛtun vel q̃ſi moꝛtnũ eſtimãtes:cla uibus
acceptis voluerũt ciſtã aperire/in q̃ nũmi erãt:quod
vt vidit dixit: adhuc viuo/adhuc viuo/ magnũ mi⸗
raculũ apꝑtio ciſte/os apuit muti:⁊ q ꝑ duos dies nõ
loquebat/ afitendo vel miſcdᷣiam petedo: q inſuꝑ tã
Abilis erat/ꝙ necꝙ veo / vel ſalute/⁊ lucro aĩe/quam
ſemꝑ habuiſie potuiſſʒ/ os aꝑire potuit/pꝛo pecunia
quã illa nocte erat amiſſurꝰloqͥ potuit. Qui ſicobli⸗
tus ẽ ſui/a alioꝝ miſereni dum potuit. Ita reſte ſacra
ſcriptura/obliuiſcat᷑ illius miſcdia:Job.xriiij. Ncc
mirũ:qꝛ tales in finemiſcpᷣia carẽi:qꝛ vident tacite
ſuo renũciaſſe pꝛiuilegio.qꝛ ſiẽ ᷣm xcretaleʒ li.v.ti.
xxxiiij.ð pꝛiuilegijs.c.accedentibo.q per. pl. ꝗnos nõ
fuit prinilegio ſuo vſus/videt᷑ tacte iuni fuo renunci
aſſe. IYta qͥ p totam vitã ſuã miſcoie vſum nõ habue
runt:nec aiaꝝ ꝗpriaꝝ/nec miſeroꝝ miſereri voluer̃t
cii exr priuilegio eis a vo indulto potuerũt / vidẽtur
tacite ꝓtectoni dñi miſcoie ⁊ priuilegio renunciaſſe.
Vnñ no eſt mirũ ſi illo in fine nõ gaudeãt priuilegio
Nota legẽ ad B. A. vj. vj. ¶ Mec ꝓpter no vſum tm̃.
merent᷑ in fine illud priuilegiuʒ amittere miſcoᷣie:ß
etia ꝓpter velictũ:ſicut pʒ..vj.iij.(¶ Ex qͥ oſtendi
eis in fineꝑ ſe vel ꝑ alios miſcplam petentibus re
ponderi põt: ſicut ̃ᷣm fabulas reſpondiſſe fert᷑ ma⸗
ter milui petenti ꝙ cæos pꝛo ipio rogaret infirmato.
mater vo aſiderans ꝙ freqnter deoꝝ ſacrificia/ circa
ea ꝗñ in montiba moꝛe genriliũ offer ebant᷑/ volitãdo
rurpauerat: et partes quas potuit abſtulerat/qõ
etiam dij ↄſiderarent/ꝙ non amoꝛ: ſed timo: euʒ ad
veniam petendꝗ artabat: ꝓpter quas cauſas nolens
pPetitionem quã impetrarenõ ſperabat:dijs ꝓpone⸗
re rñdit. Nate cuʒ ſacra turbares: pene timenda fu⸗

cantabo tibi wmi

it. Ce cogit timoꝛ eſſe piũ:te pena fidelem. Ita tali⸗
bus rũdere poterũt/mater illoꝑ maria/ ⁊ alij ſancti
qñ moꝛtẽ timẽtes dicent:ſancta maria oꝛa ꝓme:ſan
cte petre ⁊c. Qui rñdere poterunt:quare æ iſto fine
7 miſcòia petenda nõ cogitaſtis:qñ que ad hono⸗
rem diuinũ pꝑtinent peccando væturpaſtis:⁊ ꝗ ad de
um ? ꝓximũ ꝑtinebant ſubtrariſtis/ ⁊ omes ſanctos
⁊ eccłiam:⁊ ecclie filios expugnaſtis.e quibo ↄque⸗
runt᷑:dicẽtes Can.j.Filij matris mee pugnauerunt
ↄtra me:vquibo.F.v.xvij. ꝓpter q ſancti qͥ ex vna ꝑ⸗
te vident/ timoꝛe et nõ amoꝛe:eos inuocant.Et ey
alia ꝑte rei ab eis voluntateʒ auerſam vidẽtes ꝙ eis
oꝛare nolunt/ſcientes:qꝛ nõ miſerebit eius qͥ fecit eũ
Eſa.xxvij. ¶ Quarto tales qui miſcpᷣia ſen tꝑe miſe
ricoꝛdie ꝗᷓ eis dum ſani/vel tunenes/ꝛ foꝛtes ſunt cõ:
cediturſabutunt᷑:⁊ aliã qñ æ mũdo egredient᷑ paꝛa
tam inuenire opinant᷑ ſiles ſunt ebꝛijs qͥ credunt ſe
duas videre candelas:vbi nõ eſt niſi vna.Et duũvnã
extinguũt/credentes aliã ſufficere/in tenebris rema-
nent:qꝛ nulla alia candela ſuꝑeſt ſicut fatue putabãt
admirantes/⁊ dicentes: vbi eſt alia candela. Ita ĩ
Poſito/diuitijs/ elicijset honoꝛibo:vel quibuſcũq;
peccatis inebꝛiati:nõ ſolũ duas:ſeo multas eſſe pa⸗
ratas luces.i.m iſcdᷣias:dicentes illud.ij. Reg.xxiiij.
Multe em miſcᷣie eiꝰ:om̃es alias miſcoias eis a co
ceſſas in natiuitatexpᷣiz paſſione: ⁊ in bonis natuẽ
foꝛtunegrela longe vite:æ quibus Tre.iij. Mliſeri-
coꝛdie dmi multe:q; nõ ſumus cõſumptijextinguunt
eiſq; abutunmale viuendo: eſtimantes miſericoꝛ⸗
dias in puncto moꝛtis ſuper eos paratas:ſed in fine
erit æ eis: ſiẽ e nõnullis/qͥ ita viu trufando garꝛu⸗
lando ⁊ potando:lumen ſuu aſumunt/q in tenebris
cubant:ſicut illi dicentes illud: Yob.xvij. In tene⸗
bins ſtraui lectuli meũ.i.in tenebꝛis illis exterioꝛiba
ideſt penaꝝ gehennaliũ:væ quib ſaluatoꝛ ait: ligat?
pedi ⁊ ma nibo mittite eum in tenebras exterioꝛes
Math. xxij. Tunc admirantes querere pñt/ſicut pᷣ⸗
dicti ebrij:vbi ſunt miſcpᷣie tue antiquen ps.lxxxv⸗
iij.ideſt ille miſcie quas ſupeſſe credebamns nobis
antiquatis ⁊ moꝛientib paratas/ noluit conſolari
quia nõ ſunt.¶æy qua foꝛtuna onditur ꝙ eſt ve ce
lo:ſicut ve caſtro / vel alio locoſad quem no intratur
niſi per pontem qui væ nocte eleus tur:quia ſicut ve⸗
mentes nimis tarde ad ciuitatem ytalie/ cnius poꝛ⸗
ta v nocte clauditur nec pꝛopter guerꝛas inuenitur
Wmus extra poꝛtam: vel ſicuivenientes poſt pontis
eleuatoneʒ locum illũ intrare nõ poterunt. Ita in ꝓ
poſito. Ratione cnius eſ ſciendum qÿ magna diffe⸗
rentia eſt inter poꝛtom inferni er celi:quia poꝛta in⸗
ferni ianitoꝛes habet ita curiales.ꝙ ſemper de die et
nocte/ mane ⁊ tarde:eam apertam dimittunt.nec ve
nmientes quoſcunq; excludunt. Sed locus celinõ adi
tur:niſi per pontem miſericoꝛdieque ve nocte moꝛ-
tis cla nditur eis/qui ⁊æ die in lumine vite nõ ambu
lauerunt:nec ad eum peruen erunt. Ideo chriſtꝰ w⸗
cet: et pꝛecipit ambulanduʒ eſſe æe luce. Et pſal.xcj.
hoꝛtarur ad loquendũ eſſe de mijericoꝛdia antemoꝛ
tis occaſum:dicens. Ad annunciandũ mane miſeri⸗
coꝛdiam tuam:et veritatem tuam per noctem:qua⸗
ſi œ mane:dum vita durat/eſt loquendum mileri
coꝛdia:et e noctemoꝛtis de veritate. Quia ſic æus
oꝛdinauit: ꝙ miſericoꝛdia. ideſt tempus miſericoꝛ/
die: dum homo viuit pꝛecederet: et tempus iuſticie:
dum moꝛitur ſequeretur. In cuius rei ſignum in di⸗
uerſis ſacre ſcnipture locis vbi miſericoꝛdia et veri⸗
tas:vel indicium ſimul copulantur miſericoꝛdia pᷣ⸗
cedit:et veritas ſeu indicium ſequitur: ſicut patʒ in
ps.lxxxviij. vbi d Miſericoꝛdia ⁊ veritas:precedẽt
faciem tuam. Et izerum. Miſericoꝛdiam ⸗2 indiciuz

ne Et Yaco.ij. Dupcrexaltat aũt

xlij.

xliij.

Aaaine⸗
,Niium: vindi
nuntihmndiih anl
tilam nvalpltde entanm

ncnniegiat zütie
n idict Dent miinen
miſericordiamnaſequentur. Et boc
nlgtati ſgianurguſint
Ges foennt miſencordis oſegnentn
coꝛdes no fuerint edpictis eis ⸗
rintr lla male erpendenintmilen
inuenient. Necmirum:ummomin
ſauroanlmemiſericoꝛdiam inuen
irepoſuit cum necin ſacco innenin
nitqo in illopoſimm non fult
niczſimul veritas olat. Aathen
beti miſencoꝛdiam bumana in vlte
Ilſericoꝛcia diuina in moꝛteſua 70
tanno habet .emiſericoꝛdiambum
hubz auferet ab edn milenicotdia
Puseioceſſum anferetu ad ed. 1cti
Ivarnineternuzoſegaipotuiſſeri
Patetig offltallepignd ncrdii i
) Ommnis eſimiſencoꝛdia crigua
eſt CErij wangtöneapenteolte
lamducunt vltan Tgnareöhen
wennicdctumſiattumn
nno fuit Ptertales qualle
lant,quia elant huberenlehe

Pstßand Alloſnadene
vanannniegi

ubennulii gulbſtllitatin
nlmmtttetum intenehreg nnn
i neaomiſenttocvenneffſiarß
tlſunt niſchleneannigleinaͤlgn .
nlſchteas ipefettehanno net
oulentiv oarotuaſßnolur nſtlr
Er uſonnng fdin/9 ſtaa
ſrel aloloſsdvemno iNtee
gyl vnogecleneturula ſiatt
zrgeag auttatemyralieſnins pen
clturnecpꝛopter guenas innenin
aamVelſicutvementespoſtpam
millü intrareno poterunt. Jone
ecniusckſcdendumn cmeghonf
ponominfernietcaliquigpertet⸗
dhetuncnulag ſnn nin
rde:eam apenem olmntttunt hiefe
nncelntn gei atiiil
ten mſenoncevenk cn n⸗
g gui w oein umnenlte ſhn

nerwunt Jtochnidr
a ngneſer lue Ei,

angife hm lenaniiuninn
1s Alannnanni nnn 2
tnenumntun a nn ii 8—
tuvorit l ognenn ni
tate Qula ſi

xlvj.

. „ 4 .— F 4
Miſericoꝛdia
miſericoꝛdia iudicium. ¶ Ad cuius auctoꝛitatis in⸗
tellectum eſt aduertendu/ꝙ æ iudicio poſſumus lo⸗
qui dupliciter/vel ꝓut qñq; ſumi p ipſa re iudicata
vel ꝓut ſtat ꝓ ipſa iudicis ſententia. In cuiꝰ ſignum
xæcretalis:hec duo ſimul copulat.li.ij ti xxvj. xe ſen⸗
tentia ⁊ re iudicata/ſin rubꝛo.Si ꝗᷓ iudiciũ in pᷣdicta
auctoꝛitate Ya. accipiat in primo intellectu ꝓlipſis
iudicandis/manifeſtũ eſtq ſicut in machina ò qua
lapis in altumſlleuatæ etiã in ſtatera pars in q mul⸗
ta ponunt᷑. aliam exaltat aliternõ ita imaginãdo et
vogitando miſericoꝛdiam ? iudicium tanq; duas ma
chine vel ſtatere paꝛtes:ſi in partemiſcie multa po
nant᷑.i.multa prius opa miſericoꝛdie fiant in moꝛte
gquando cauilla machina extrahit᷑: lingua ſtate-⸗
re æ manu tenentis oimittit᷑miſcoia in ꝗ vel in cu-
ius pte multa ponebant aliam ptem.i.iudicium/et
iudicandos in altũ celoꝝ eleuat:a ſic miſcdia ſt uper-
exaltat iudicium: YJac.ij. ¶ Muinto tales qui tem/
poꝛe abutunt᷑ miſericoꝛdie dum vruũt:⸗ tempꝰ miſe
ricoꝛdie expectant dum moꝛiunt᷑/ſunt ſicut mali mi⸗

niſtri vel operarij:quibo vvminus aliquid dat p̃ᷣ ma⸗

nibo plenam ſolutionẽ ꝓmittens poſt operis cõſum⸗
mationem /ſi tñ fideliter openti ↄditonem in con⸗
uentõne factã ſeruent:ſi vo ↄtrarium fecerint plena
ſolutõne careant. Gic in ꝓpoſito veus ↄducens:⁊ po
nens operarios in vinea ſua: Aath. xx. aliquid dat
⁊ ſalario pᷣ manib. ideſt aliqua miſ ericoꝛdie wna/
bona.ſnaturejfoꝛtune/2 gratie:pmittens plenã mi⸗
ſericoꝛdia poſt opis ↄſummatõem ⁊ 2p letõnem. Si
tamen pdicta eis tradita ad laboꝛandũ/a expenden
dum fideliter diſpen ſent/ ↄditõnem appoſitã: Alda⸗
thei.v. vbi dicit᷑. Oeati miſericoꝛdes/ſeruent/plenaʒ
miſericoꝛdiam ↄſequentur. ct hoc eſt qd ſequit ipſi
miſericoꝛdis ↄſequentur:quaſi diceret.ſi miſericoꝛ/
des fuerint/miſericoꝛdiã oſequentur/ſi autem miſeri
coꝛdes nõ fuerint:ſed pᷣdictis eis traditis abuſi fue⸗
rint/⁊ illa male expenderint:miſericoꝛdiam poſtea ñ
inuenient. Mec mirum:immo mirabile eſſet ſiĩ the⸗
ſauro anime miſericoꝛdiam inuenirent:quã ibinun
qᷓ repoſuit/cum necin ſacco inueniri vel extrahi po⸗
terit:qð in illo poſitum non fuit. Et hoc eſt quodð
vtriſq; ſimul veritas dicit:Aath.xiij. Qui eniʒ ha⸗
het.i.miſericoꝛdiam humanã in vita ſua:dabitur ei
miſericoꝛdia diuina in moꝛteſua/2⸗ abundabit.qau-
tem nõ habet.ſ.miſericoꝛdiam humanã/ ⁊ hoc quod
habʒ auferet᷑ ab eo.i.miſericoꝛdia miſericoꝛdie tẽ⸗
pus ei ↄceſſum auferetuꝛ ab eo. etiam miſericoꝛdia
quam ineternuʒ ↄſequi potuiſſet ſi voluiſſet. Et ſie
patetiq om̃i tali exiguo ↄcedit᷑ miſericoꝛdia: Gap.
vj. Omnis em miſericoꝛdia exigua eſt/que eterna nõ
eſt. ¶ Ey q̃ eductõne aperte oſtendit᷑ ꝙ illi qui ma-⸗
lam ducunt vitam v qua repᷣhenſi reſpondent. Ita
bene veniq ad celum ſicut tu:magna eſt miſcoia i.
Celum nõ fuit ꝓpter tales qualis tu es tm factũ r
rant:quia vellent habere miſcõiam diuinaʒ in celo.
abſq; hoc ꝙ haberent humanã in teriaſ ſeipſis:et
c alijs vellent hab ere miſcpiaʒ ⁊ ſocietatem in celo
cum ſanctis /ſabſq; hoc ꝙ haberẽt miſcõiaʒ ſanctoꝛũ
in opꝑe/in terra/qð eſſenõ põt. Gicut patet taʒ ex di⸗
cto et wetrina Aug..ij.vj. etiam p exemplum
q dicit Goetius væaſolatoeli ij. pſa.ij. æ dicto po
etaruʒ/dicentiũ in limine iouis duo fuiſſe wlia.vnũ
poru amaro/⁊ aliud e potu dulci.⁊ volenti⁊ xæſi
deranti bibere v ſcpᷣo:neceſſe fuit prius bibere e p̃ᷣ
mo.Sic in limine.ideſt in introitu celi:vel qᷓtum ad
intrandos ad celum:iſta ſunt dno woliaj vnum ð mi
ſericoꝛdia humana/quã erga ſeipſum/⁊ alios priꝰex⸗
ercere vebet/que dum qnq; dura videtur:quia dura
videtur nõnullis ſua dare:quaſi potus videt᷑ amarꝰ
quã tñ amaritutudinẽ paulꝰiubet/quemcũq; qtum

poteſt dulcedine temperare:dirẽs: qur müereturin

hylaritate: Ro. xij. quo temperato ⁊e illo prius gu⸗
ſtet / ſi e illa dulci poratõne iteruʒ guſtare volnenit
qua in pᷣs.xxxv. vñe in celo miſcoia tua.Sed heu
ſicut inter ſtanna duo cadit anus bumo. Ita inter
iſtas duas multi cadũt in infernum. Bexto tales
ſimiles ſunt clericis woꝛdinatis/2 ſecularibus nego
cijs ⁊ crudelibus/a furtis applicatis/qui in tora vita
ſua clericos/et eccleſiam/⁊ bonos viros pſequuntur
ſpoliant/a male tractant: nec aliquid quod ad oꝛdi⸗
nem ptinet clericalem obſeruant/et in fine captiti-
moꝛem habentes ſuſpendij: ſub clericali appetunt
clamant ſaluari pꝛinilegio:dicentes ꝙ ſũt clerici.iõ
priuilegium peto clericoꝛum in ſpe talis euaſionis
pꝛius audacius mala ppetrabant:qui tñ tali ſpe fre⸗
quenter fruſtrant᷑: ⁊ pꝛiuilegio illo pꝛiuant᷑ vt cũ ſe⸗
uꝗ exercent:⁊ oꝛdini ↄtraria/ſicut officium orxciden⸗
di ↄdẽnandos/vel toꝛquendi reos/vel mutilandi/vł
aduocandi in cauſis criminalibo: tũc ipſo facto pri⸗
uilegio nudat᷑ clericali:ſicut patet p ccretuʒ illud:
lyxxxiiij. diſt.c.quiſquis. Vel qñ ſ. eculaniterviuit ne⸗
gociando/tabernaà tenendo: vel tonſurã dimittẽdo.
tũc nullo gaudebit puilegio: niſi illo de ſnĩa excõis:
ſi quis ſuadẽteqͥ gandebit:ſicut pʒ ꝓ Inno. extra li.
Vti. apoſtati.c.pterea.quouſq; ter moneat᷑ ab epo
poſt quã ãmonitõeʒ ſi ſe no coꝛrexeritjillo 1 omĩ alio
puat᷑ ſet libere ꝓmalefactis ſuisad moetẽ quã mern
erit iudicat᷑. Sic illi qui in tota vita ſua nunq miſe
ricoꝛdie opa dilexerũt: ̊ odio habuerũt timoꝛẽ hba⸗
bentes moꝛtis:⁊ eterni ſuſpendij miſcðᷣie inuocãt au
xiliũ dicentes. AMiſerere mei veꝰ m magna mlcoͤiaʒ
tuã:in pᷣs.l.¶ʒ qꝛ in ſpeſtalis miſcoie:pꝛius multa
mala miſcðie ↄtraria eyercuerũt/⁊ nõ ſe. olü terth fre⸗
quẽtiſſime a veo p ſeĩ ſacra ſcripturai⁊ p ſuos nunci⸗
os:⁊ pᷣdicatoꝛes/amoniti/ſe minime coꝛrexerũt.pᷣui⸗

legio illo nõ gaudebũt. Gʒ iudex ' ad moꝛtẽ zug⸗
miſe

meruerũt eternã/ eos ↄodẽna bit:nec flectet᷑ vlla
ricoꝛdia:en.xxv. ¶ Etum vo ad terciã ptem hu⸗
ius vltimi articuli ẽ ſciendũ.q cã eceptõnis oĩm pᷣ⸗
dictoꝑ: cq damnatõis fere oim falſoꝝ ypᷣianoꝝ: eſt
vna in generali æmonis tẽptatio/2 ſeductio/q̃ alio⸗
rũ pcta grauioꝛa eſſe ondit: longioꝛavite tꝑa pmit
tit ⁊ milericoꝛdẽ pᷣdicat/in q̃ tẽptatõe ſe hʒ ad in⸗
firmũ ſpũaliter:ſic medicus quodãmõ ad infirmuʒ

xlvin

coꝛꝑalit᷑. Quia ſic medie triba digitis bꝛachiuʒ ſen·

pulſuʒ tãgit infirmiſita tribo p̃ᷣdictis digitis ſen mo⸗
dis pulſuʒ tãgit / ſeu coꝛ tãgit pctoꝛis. ¶ Mꝛimo nã⸗
q; indice alioꝛum peccata grauioꝛa oſtendit. Et ſiẽ
medicus infirmum cõfoꝛtat dicens. Infirmitas tua
nõ eſt magna bene euades:ſis boni coꝛdis. Ita ipᷣe fe
re omnes ↄfoꝛtat dicens. AViri eceleſiaſtic/ zclerici
7 magni ſtatus homſĩes / nõ caſte viuũt/⁊ talia.ſ.vſu⸗
ras ⁊ iniuſticias faciũt:quare ſ tu non faceres talia
ne tim eas:qꝛ talia in te ꝑua ſt/ reſpectu pctĩ eoꝝ.T
nõ es homicida:vel latro:ſiẽ multialij ſunt. S3 4

valebit ꝙ illip maioꝛib celictis ſint in inferno:⁊ tu

cum minoꝛib:cum vtrobiq; pena ſit/licet in aliquo
foꝛte ſit tibi tolerabilioꝛ:erit tñ eterna:ſic⁊ illis Et
quid valet ꝙ magna ps ciuitatis obſeſſe ſit bñ cuſto
dita. dũ p poſticu hoſtib pateat ingreſſus. Mõ. d.
xj cxxxj. ¶ Gedo cũ longo digito:eoꝑ tan git coꝛ. d
dicit/longa erit tibi vita naturaliter. Mã bone com
plexionis es.⁊ pentes tui longam duxerũt vitã. et ſic
eos in tali ſpe ad peccandũ hoꝛtat᷑: ic pʒ.A.xxj. viij.
7 . vj. lij. Et ↄfoꝛtat dicens. Juuenis es multos vi
diſtiĩ iuuẽtute peccare:⁊ in ſenectute vitã bonaz du
cere. Quibus reſpondet᷑ primo. C. vj. lxj. Gecundo/
ꝗ ſicut viderunt multos in ſenectu te vitã emẽdare
ita multos viderũt quiſe nunqᷓ emẽdauerũt: ſed in
peccatis ſuis moꝛtni ⁊ dãnati ſunt. ¶ercio digite

xlix.

Arꝰ.j.

lem te inueniet/talẽ te iudicabit.⁊æ pe.di.j.nunqui

Miſſa
wum miſericoꝛdem pᷣdicat dicens:pecces audacter
quia qᷓtumcũq; magna ſint peccata tua.maioꝛ ẽ mi⸗
ſericoꝛdia ſua.Et in iſto tercio puncto plures.immo
quaſi totũ mundũ decipit.⁊ ideo plus ↄtra iſtaʒ xæ⸗
monis ĩeceptõnem.⁊ paꝝ vel nihil eſt v xei miſcpia
pᷣdicandum:quia ↄtra centum qui in pᷣdicatiõe ſunt
⁊nimis peccat miſericoꝛdie pᷣſumptõne.non eſt vn⸗
quia peccet veſperatõe.Eis ſ̊ feruenter ondendum
eſt quomodo poteſtas cœi eſt.⁊ tibi vmine miſcõia.
quia tu reddis vnicuiq; iuxta oꝑa ſua:ĩ pᷣ.lyj glo. ſic
ptᷣas timeat᷑ vt miſcpia vei am et/ necptas ꝓ miſcõia
ↄdẽnat᷑nec ꝓ ptãte miſcpia veſperet᷑. Ne g adijcias
pctm̃ ſup pctm⁊ dicas/mivatõ vei mag ẽ:qꝛ miſcia
⁊ira ab ilſo cito ꝓximant/⁊ in pctõꝛes reſpicit ira il-
lius:Eccĩ.v.Aiſericoꝛdia qᷓtum adaſtos qui tẽpo⸗
remiſericoꝛdienõ abutunt᷑ ⁊ ira qᷓtum ad illos qui
Tæ miſcpia cei nimis pᷣſumũt.Et ſi eæus aliter ſe ha/
beret ad illos.iuſte ↄtra iura faceret q notantur.V
vij.xix.cum ſequẽtibo.Et illud quo volũt ꝙ ſi man/
ſionarius inteſtatus vecederet/in loco vbi manſiõeʒ
elegit/ſepeliat᷑ Cum q̊ finaliter peccatoꝛ ſubditus ⁊
manſionariꝰſit dyaboli:iuſte in loco ſuo ſepelietur.
cum illo diuite:u.vj.Qui eſt ſepultꝰin inferno/vbi
prius ſe legauerat.a teſtamẽtum ↄfeſſionis ⁊ ſatiſfa⸗
tõnis fecerit.Et ſicut ꝑiculum eſt aliquod teſtamẽ
tum rerum differꝛe vſq; ad infirmitatẽ vel moꝛtem.
ta piculoſius ẽ differꝛe teſtamẽtum anime.quia q̃

Cayn. Mota..Aſd.xj.cxxxviij. Mota atra illos qui ni

mis in vi ↄfidũt miſcoia. P.ij. xxxvj.

Iſſarũ. Pꝛimo oſtẽ/⸗
Oitur differentia. Scdo dignitas. Tercio
Vtilitas. Quarto neceſſitas.
UWtum ad pꝛimũ ſi loquamur vemiſſa. qtum ad
illud quod ẽ eſſentiale in ea coꝛpus.ſ.xpᷣi:ſic in miſſa

omnis eſt idẽtitas. SG vo loquamur emiſſarũ effe⸗

ctujſic duplex inuenit᷑ in eis diuerſitas/quaꝝ pꝛimaʒ
ↄhit ex merito vel vemerito/uotõne/vel indeuotio
ne miniſtrantiũ. SGcpᷣam vo ↄtrahit ex ſpeciali ap⸗
plicatõne vel nõ applicatõne celebꝛantiũ.¶ PDꝛima
ↄria videri põt in exemplo duoꝝ poꝛtantium alicui
dño enceniũ:multũ ei charum ⁊ dilectum/ quoꝝ pꝛi
mus eſt ei multum acc eptus ⁊ dilectus/ alter vo ẽ ei
H intentio eſt poſt enceniuʒ ſeu dvnum
datum:aliquas petitõnes gratioſe ab illo requirere
Sominus vo ille nobilis pꝛimi nũcij acceptat/⁊ ſ̃ti
ficat.tam ꝑſonam ꝙᷓ wnum/ſꝙᷓ etiam iuſtas. q̃s poꝛri
git pꝛeces ſac petitões.Scði vꝓo nuncijj nec acceptat
pſonam nec vnum/nec pꝛeces exauditnec placatur
ſed iraſcit᷑. In ꝓpoſito võo in aliquo eſt ſimile.in aliqͥ
diſſimile. In hoc vo eſt ſimile.q; dnobus ſacerdoti⸗
bus.quoꝛum vnus eſt bene cum deo/ alter male/ miſ/
ſas pꝛo viuisvel vefunctis celebrantibo:⁊ filium veo
patri offerentib/primi nuncij acceptat œus/ tam ꝑ/
ſonam qᷓ filium oblatum/⁊ pꝛeces inſuper exaudit.
ꝗquas in miſſa poꝛrigit.¶ Biſſimile vo eſt ꝓ tanto:
qꝛ ſcdᷣi nũcij.i.mali ſacerdotis munꝰoblatũ recepit.
Nec minꝝ ſiqᷣdeʒ ille qͥᷣ filiũ recepitꝑ manꝰiudeoꝝ in
cruce oblatũ eũdeʒ filiũ recipit ꝑ imũdas manꝰ peſ
ſimoruʒ ſacerdotũ ↄſecratũ. Proprer illoꝛum nan⸗
qᷓ; maliciam miniſtroꝛum/ filium ꝓprium dilectiffi⸗
mumlnegare non poterit/vel refutare perſonas ta⸗
men non acceptat/nec illoꝛuʒ acceſſu placatur/ſ po⸗
tius ꝓuocatur. Quia ſm beatum Grego. Cum is qͥ
diſplicet ad intercedendum mittitur. irati animus
ad væterioꝛa pꝛouocatur. Mec oꝛationes illoꝛum in
qᷓtum a tali peꝛſona poꝛrigunt᷑ exaudit.quia ſcimns
quoniaʒ peccatoꝛes non exaudit deus: Joh. ix. Sed
ſi quis dei cultoꝛ fuerit. NHota..v.ij.Et.O.vj. xxj.

W x.

Et. S.j.ũiij.¶ Ex quibo cauſis motus quidam va⸗
lens ſacre theologie ꝓfeſſoꝛ.in cathedra ſus legẽs di
xit.ꝙ maluit vnum bonum ſacerdotem ꝓ ipſo cele/
branteʒ.ꝙᷓ mille malos:quia ipſe⁊ ſi ſolus fuerit:au⸗
ditur.illi⁊ ſi ſimile fuerint non exandiunt᷑.Qõ pul/

iij.
Exemp.

cerꝛime oſtenſum eſt in facto helye/ ⁊ ſacerdotum re

gis achab.iij. Reg.xviij. Ipſe nanq; ſolꝰ erat ex vna
parte oꝛans:et ipſi erant octingenti quinquaginta.
oꝛantes a mane vſq; ad meridiẽ/ non exaudiebãtuꝛ
Helyas vo ſolus clamauit dicens: wvmine deus pa⸗
trum noſtroꝛuʒ exaudime hodie/qui ſtatim exaudi
ebatur nam us ſtatim ignem miſit/ holocauſtuʒ
ab eo oblatum inflamauit. Patet ergo ꝙ ſicut e il⸗
lo / ita ve quolibet ſacerdote bone vite tm̃ verificatuꝛ
illud YJa. v. Multum valet vepꝛecatio iuſti aſſidua.
Be quolibet vo malo verificat᷑ illud:Pꝛouerbi.xxj.
Clamabit/anõ exaudiã. ¶ Ptʒ ̊ e multũ decipiũt᷑
ecipiũt/qͥ ſacerdotes male vite tenẽt vel ↄducũt.
vt ꝓ ipſis vel amicis viuis oꝛent/vel vefunctis. Nõ
quandoq; fit ꝓpter cauſam tactaʒ. C. v. xix. Seipſos
nanq; vel ipſos ꝓ quibo oꝛant fraudant/ ꝓpter cau
ſas pᷣt actas:qꝛ i ie oꝛatid nõ eſt ita effectuoſa/ſicut
bonoꝝ viroꝛum. Et in iſto opꝑe nõ vberent tm̃ attẽ-
dere efficaciã: puenientẽ ex oꝑe oꝑato.i.ſacramento
ſed etiã ꝓuenientẽ ex oꝑe oꝑante.i.ex euotõne ⁊ me
rito celebꝛantis. ¶ Celebrantes etiaʒ vecipiunt:qꝛ
occaſionem eis pᷣbent ruine.Si nullus nanq; malos
ſacerdotes ↄduceret:vel pmoueret/ facto ſaltem
ad bene viuendũ attraherent᷑ artarentur/⁊ fames
eos ad deũ reduceret/ ſicut reduxit filium piodigũ.
Seo quia vident ꝙ ita bene ↄducunt ꝓmouentur
maliſſicut boni/minus bene viuere curant. ¶ Illi q̊
qui eos tenent:vel ↄducunt/nõ ſolum ſeipſos bono
æfraudant ſpũali/ſicut oſtenſum eſt E.ij.xvx Sʒ eti
am peccant:dum occaſionem eis pꝛebent delinquen
di.Tali ergo obolum non darem:vt e aĩma mea:
vel patris mei per annum celebꝛaret/ſciens:qͥa ami⸗
cus ſtultoꝛuʒ ſimilis efficitur:ſoꝛouerb.xiij. Et qui
dat occa ſionem damni/damnum dare videtur.ff.ad
legem aquiliam /ſi obſtetrix.ideſt in. ff. veteri.li.ix.
Becundam autem differentiam videre poſſumꝰĩ
redemptõne data pꝛo incarceratis. Ad cunus intel-
lectum eſt aduertendum:q; quidam dicerevolebant
ꝙ miſſa vel quecunq; ſuffragia facta pꝛo aliquo ſpe⸗
cialiter in purgatoꝛio tãtuʒvalent illis. qᷓ equalẽ ha
bent caritatem cum eo quantũ illi.et illis qui maio
rem habent caritatem plus/et illis qui minorem mi
nus valent/ꝙᷓtum ad liberationem ⁊ vtilitatem:ſed
non qtum ad honoꝛem.Et ponitur exemplum ⁊e le
ctione:que pꝛopter vnũ legitur/quaʒ tñ plures pꝛe⸗
ſentes audiũt: æ qua plus honoꝛatur ille pꝛo quo le
gitur. Sed tam en maioꝛem inde repoꝛtat vtilitateʒ
qui maioꝛem in intelligendo habet capacitatem. et
equalem quilequalem/et minoꝛem qui minoꝛem.
Aliud etiam exemplum ponitur ad idem æ can-
dela poſita in menſa:ob alicuius diuitis reuerentiã.
que equaliter facit ad ſocioꝛum menſe ſolatiũ ⁊ vti⸗
litatem/ſed magis eſt ad diuitis honoꝛem. ¶ Veri⸗
us tamen et rationi magis conſonum videtur.ꝙ ſuf⸗
fragium/ plus aleaeele⸗ quo ex intentõne facien⸗
tis veriuatur ꝙᷓtum ad liberatõnem a pena:quia ſuf
fragia eccleſie/ magis ſe videntur habere per moduʒ
ſatiſfactõnis/et redemptõnis/ꝙᷓ lectionis vel lumĩs
Betinentur nanq; in purgatoꝛio ad certum tempꝰ.
vt pꝛo vlictis ſuis interim ſatiſfaciant penas vebi-
tas ſuſtinendo: niſi aliunde eis ſuccurꝛatur/ redem⸗
ptione ꝙ illis dataad moduʒ incarceratoꝝ. Int᷑qᷣ
ſic videmꝰꝙ redemptio certa ꝓ vno data plꝰad eꝰcᷓ
ad alioꝝ valet liberatõeʒ. Sic in ꝓpoſito inteꝛqͥs ſiẽ
iterũ videmꝰ: ꝙ om̃s qui in caritate ſunt et eum qui

iiij.

4

tarione. —
om libn. QAus
logop derſus l rir imolat
finiloht

ſibilibns fiell.
le nnmlenintm.

incine celchunteſe nõpot

lo ftlito ad pig eluct
lnbn Hainonnc ſitn
geſcteaplteſumenebum
Prafoniftcant confortantunau
ſunt Dieſgoergote qulinſpinitnn
capitiorelebꝛante 1 crpus ßiſn
tes miſam.uilocumtenet mem
ci caputibitenet ho quleſtſa
thontateciunctiſint copular
lura corroboꝛant. quis ſtnt ſye
ſumitſocramentaltlta n ſumun
Sacundoim ren ems nepocis /
latphpenenpli go ſenbik in
Rqodam ſocerdote dacle apudh

nh. aefegrinantegui in redeuncoque

ii hurmib cfanaltn

anſirmifſam auditurus: ſochs i⸗
Ulorcuiſoliin vig poſt miſſam am
dunſociumſe dait.aguo anzcam
ntenogaſſettegnum uum poſte
lefecitiguo facto ſubito ſemuen
ognta egues evanuit. ( Terc
ſictpt j rj.(Ouand⸗
miſtn dieſtnonſolumeꝛlleidi
mnittitß qui digne celehꝛantes
Ummittit Dehis alijavtilire
n gonmiſatnactat Vota &
ahna Fomiſſapneceſſitge

—, b.
ſandun gun denten

lumnon daren yt weiun
annunm celebꝛuret Clenorgaotl⸗
Eeeficmn Aroucnb ni Etgli
nnibamyum dare piemr fed
ſtenr latinff en lii.
m diffenntiam milerepoſſung
oincarcemtis. AMd annolntel⸗
umm qulgam dicerepolebont
ſuffragia facta pꝛogliqo ſe⸗
tätmzralentillis egualeha
oquanti ilietillsqui mai⸗
nplusetilisquiminorenm
liberationem dvtllitgtonſel
m. Etponiwrqzenplum nl
nĩlegitun qvozti plunes ⸗
plusbonoruturile noglle
gioremincertpotat tiltni
ligencohabet pockiten 4
ner minoꝛem qui minoten, Z
plomponnmr0 in
aliniſoiltieſgnenn
ſoum nenſeſoln d 4
1doluinis honoten, .

vij.

Arti. iij.

Exemp.

Arti. iiij
x.

Moꝛs
xülloꝑ liberat᷑ carcere:2 ſocietate diligunt: eius li
berationi cõgratulant᷑:atq; ve eius vtilitate lerant
⁊ ſicqð ꝓ illo factũ fuit. omnibo ꝓfuit: qui maioꝛẽ
erga eũ habuerunt charitatẽ maioꝛẽ habuerũt vti
litatẽ 2 eg A equale:equalẽ. ⁊ q minoꝛt᷑: mi⸗
noꝛẽ. Dic mnfpo ito. cũ omnes in purgatoꝛio ſint in
charitate. quilibet œ bono z liberatõe gaudet alre⸗
rius.⁊ qui plus habʒ charitatis: plus habet ſolatij.
qui minus minus ⁊c. Et ſic intelligi põt verbum
hieronymi.qp baberin creto æ cõſe.diſ.v.ca.non
mediocriter. vbi dicit. Cũ ꝙ centũ aĩabo pſalmꝰ ſpe
cialiter vel miſſa vꝛ nibil minus:qᷓ ſi ꝓ quolibet illo
ri diceret᷑: accipitur. Mota. .xj. lrj.
ui? vo miſſe dignitas: ex trib ppẽdi pt. Pꝛĩo ex
ſacri:qð in illa tractat᷑ inſtitutione.de qua babetur

E. vj.j. Decundo ex ipius executõe. æ qua habetur

in chꝛonicis pontificũ: æe tpibus octauiani: ꝙ ſan⸗
ctus petrus apls. dicendo pater noſter:cũ verbis ſa
eramenta libus pꝛimã miſſam dixit. Tercio ex ange
loꝝ frequentatione. de qua beatus Oꝛeg.iiij. li. dya
logoꝑ. verſus finem libꝛ Muis inquit fideliũ ha⸗
bere dubium Foſ in ipᷣa imolarõis hoꝛa ad ſacer⸗
vris voceʒ. celos aperiri.in illo hieſu xpᷣi miniſterio
angeloꝝ choꝛos adeſſe. ſummis ima ſociari: terram
celeſtibus iungi.vnum idemq; ex viſibilib atq; in⸗
uiſibilibus fieri.
Aula vo tanta miſſe dignitas ſinevtilitate ma⸗
gna indigne celebꝛante eſſe nõ põt.aduertendũ eſt
ꝙ eius vtilitas qtuʒ ad pñs.relucet in quatuoꝛ opa
tionibus. ¶ Pꝛimo nanq;ſſpm̃ confoꝛtat ⁊ roboꝛat

qꝛ ſicut capite ſumente cibum vtilem: omnia mem/

bꝛa foꝛtificant᷑ confoꝛtantur:que ca piti cõiuncta
ſunt.SGic ſacerdote qui in ſpiritualibus locũ tenet
capitis:celebꝛante ⁊ coꝛpus xpᷣi ſumente:oẽs audiẽ
tes miſſam. qui locum tenẽt membꝛoꝝ: ſi ei cuiꝰlo⸗
cũ caput ibi tenet. rpo qui eſt ſacerdos ineternum
charitate cõiuncti ſint ⁊ copulati:ſpũaliter cõfoꝛtã
tur:⁊ coꝛroboꝛant᷑:quia ſicut ipᷣe ſacerdos coꝛpꝰ xpᷣi
ſumit ſacramenralłr:ita ipi ſumunt ſpũaliter.·· —
ecundo in terrenis negocijs erp editioꝛes facit
Sicut ptʒ ꝑ exemplũ:qð ſcribit᷑ in libꝛo apibus:
quodam ſacerdote dacie apud hieruſalẽ cñ alijs
peregrinante:qui in redeundo quodã die ſolus re⸗
manſit:miſſam auditurus:ſocijs in itinere feſtinan
tibv:cui ſoli in via poſt miſſam am bulantri:eques qͥ-
dam ſocium ſe vædit.a quo cuʒ cãm:quare ſolus iret
interrogaſſet:equum ſuum poſt eñ.illum aſcende⸗
re fecit:quo facto.ſubito ſe muenit in terra ſna:qua
cognita. eques euanuit. ¶ Tercio a moꝛte liberat.
ſicut ptʒ. Y.vj.xxvj.¶ Quarto ad celũ mittit.⁊ iðo
miſſa dici᷑ non ſolum:qꝛille ibi offertur:qui a celo
