bitacul eo ꝑ. R. vj. xj. ¶ Et ſi tãtũ eſt peniculũ eoꝝ
HZ bona ralia pticipãt.multo maius eſt periculuzʒ
illoꝝ qui bona talia vetinent:vbi ipſi mali acqͥ ſito
res pᷣceperũt ꝙ ipſa reſtituerẽt:tales enĩ ſunt ſicut
ſanguiſuge.que tumido mẽbꝛo appoſite ſugũt ſan⸗
guinẽ coꝛruptũ.ꝓmẽbꝛũ ſanũ faciũt.moꝛtẽ ſibipſis
acquirẽtes.eoũ.xxx. Sãguiſuge due ſunt.ſ.filij et
executoꝛes qui ſemꝑ dicũt:affer.affer. Hoc cogitare
eberẽt añ moꝛtẽ.qui ita diligẽter diuitias querũt:
vt tales filios ⁊ vxoꝛẽ:⁊ executoꝛes dicerẽt ĩgratos.
Munquid cogitat talis miſer.ꝙ vxoꝛ ſua non habe⸗
bit vñ ſealteri poſt moꝛtem ſuam maritet ⁊ iocalia
induat vel filij vñ ad taxillos ludãt.⁊ letioꝛes ſint:
vel executoꝛes ſui vñ laute comedãt ⁊ bibãt ⁊ cãtẽt.
7 diuitias ↄgregent ꝓ aĩa ſua.vbi ipᷣe pꝛo expẽſis il⸗
loꝛũ aĩam ſuã ꝓdat: Ergo nũc ier arrare ebe⸗
ret.quõ ipᷣi e bonis ab eo acqſitis.poſt moꝛtẽ ſuaʒ
cantãtibo ⁊ letos dies ducẽtibus.ipſe in inferno lu⸗
gebit:⁊ ipſe oĩbus bonis carebit:cui necgutta aque
cõcedet᷑: Qu. xvj. Sed dicẽt: nõ pꝛo ipſis:ſ p nobis
dum viuumꝰ laboꝛamꝰ: Rñdet᷑:q tam ipᷣi ꝙᷓ oẽs aua
ri reb tpalibus nimis olliciti gukerk ditent᷑ ſe ex
cuſant væ cupiditate auaritia. ꝓ mundi foꝛtunã et
ꝓpꝛiam neceſſitatẽ. dicẽtes: Nullũ certũ habemus:
ideo talia inqrimꝰ tenemus:hſ̊ cũ ditati fuerimus
vel certũ vñ viuere poſſumꝰ habuerimꝰ:largi ⁊ curi
ales erimus: Et tñ ſicut añ certã ꝓmotionẽ ſe excu⸗
ſabant ꝑ ꝓpꝛiam neceſſitatẽ: Ita poſt ꝓmotioneʒ ſe
excuſant p amnicoꝝ neceſſitatẽ:⁊ tales tam in pauꝑp⸗
tateg in diuitijs ſemꝑ excuſatões erurin pctf̃is.
¶ Etũ ad terciã partẽ hyiꝰ articu i. periculũ illo⸗
rum. qᷣ publicos vſurarios in terris ſuis recipiunt:
vel wmos eis locant:ptʒ ſᷣm Oꝛegoꝛiũ.x.i.in ↄcilio
lugdonenſi.ti.d vſuris.c.vſurarũ.li.vj.qui ſtatuit.
ꝙ neccollegium necalia vniuerſitas:vel ſingnlaris
ꝓPſona cuiuſcũq; ſit dignitatis.ↄditionis. aut ſtatꝰ:
alienigenas ⁊ alios nõ oꝛiũdos ⁊e terris ſuis publi⸗
ce pecuniã fenebꝛẽ exercẽtes. aut exercere volentes:
ad hoc wvmos ſuas in terris ſuis ↄducere:vel cõdu⸗
ctas habere:aut alias inhabitare ꝓmittãt. ſ̊ hmõi
vſurarios manifeſtos infra tres mẽſes væ terris ſu⸗
is expellãt: nunqꝙ; aliquos tales vcetero admiſſuri:
nemo illis ad fenus exercendũ wmos locet: vel ſub
alio quocũq; titulo cõcedat:qui vo cõtrariũ fecerĩt
ſi ꝑſone fuerint eccleſiaſtice.pꝛiarche.archiep̃i.epᷣi.
ſuſpẽſionis:mĩoꝛes vo pſone ſin gulares excõicatio⸗
nis:collegiũ aũt ſeu alia vniuerſitas.ſententiã inter
dicti ipſo facto.ſe nouerint incurſuros:quã ſi ꝑ mẽ⸗
ſem aĩo ſuſtinuerint inqurato:terre ipſoꝝ qᷓdiu ibi⸗
Dem vſurarij in ipſis cõmoꝛant᷑.extũc eccleſiaſtico
ſuhiaceãt interdicto. Ceterũ ſi layci fuerint ꝑ ſuos
oꝛdinarios ab hmõi exceſſu oĩ puilegio ceſſante ꝑ cẽ
ſurã eccdleſiaſticaʒ cõpellant᷑. Ganctꝰ Yꝓo Thomas

trahit.⁊ mãdato equiꝑatur: qð ſpãliter tũc veꝝ

W xij).

æ aquino reqniſitꝰa duciſſa lothoꝛinge. de pericu⸗
lo tenentiũ tales in terris: Rũdit ſub hac ſententia
aſſerens ꝙ ſiles ſuntillis qui latron es vel alios ma
lefactoꝛes defendũt vel iuuãt:ſeu ſi uppoꝛtant ꝓpter
munera vel wna:quia ſicut iſti ꝗꝓpter munera iſtos
ſuppoꝛtãt. Ita illi pꝛopter redditꝰ vel wna que ve
o lucro ſuo.cuʒ q̊ e vſuris dent: nõ eſt dubium
q̃n peccent.? ad reſtitutionẽ teneant᷑ illi a quo rece-
ptũ fuerat:ſicut ille ad ciiꝰ manus veuenit. Sʒ foꝛ/
te dicent:nobis licet reciꝑe redditꝰ æ wmibo ter-
ris nr̃is.cũ ergo ab eis vt a qᷣbuſcũq; redditꝰrecipi-
mon peccamꝰ:qꝛ nõ vſuras ̊ redditũ recipimꝰ. Re
ſpondet᷑ pᷣmo.qꝙ nõ licet eis wmũ taliboa locare:par
gumentũ legis. P.viij.xxiij.ergo nec redditũ reciꝑe
Pꝛeterea ⁊œ vſuris:ſi liceret facere redditũ ſeruitu⸗
tis dño terreno:⁊ ſi ꝑ talem receptionẽ purgaret᷑ vi
tium vſure:quo ad recipientẽ:a foꝛtioꝛi videret᷑.ꝙ
liceret v eiſdẽ facere redditũ oblationis deo: ⁊ ta
lis oblatio brgarer vieinj vſure in recipiẽte cum ſit
E

actus eycellẽtioꝛ:⁊ maioꝛis meriti.Cõſequẽs eſt fal

ſum:ſicut patʒ ey li.v.ti.de vſuris.c.qꝛĩ omnib.vbi

cõciliũ lateranẽſe pᷣcipit ne ſepeliant᷑: nec oblatões
illoꝑꝝ quiſqᷓ accipiat: Nec mirũ:qꝛ nihil de ſacco ex
trahipõt.aliud ꝙᷓ ibi poſitũ fuerat: cũ ergoĩ coꝛbo

na vſurarioꝝ nihil pᷣter vſurarii:vel iĩtavſuris mi⸗
xtuʒ poſitũ ſit ꝙ bonũ a malo diſcerni nõ põt.nihil

aliud extrahi põt. e his igit᷑qui munera vel tribi

ta a talibo accipiunt:verificat᷑ illud pᷣs. SGi videbas

furẽ currebas cũ eo:⁊ cum adulteris poꝛtionẽ tuaʒ
ponebas: Et illud Eſa.j. Pꝛincipes tui infideles
ſocij furũ. Mec talia ab eis reqpiẽdo tm̃ ſocietatẽ.
ſed auctoꝛitatẽ pᷣbent velinquẽedi:quia ratificãt vi/
tium pᷣcedens:ꝑ legem in.ff.nouo.li.viij.ti.rem ratã
haberi.l.quo enĩ. In qua querit᷑quot modis qͥs al⸗
terius factũ ratificare põt. Et rñ et᷑ ꝙ voce vel exẽ
plo.ſeu ſoluendo qn alius emit:vel recipiẽdo:ſic qñ
alius vendit:ergo receptio pᷣcij eſt vnus modus quo
cõtractꝰ ratificat᷑. Cũ igit᷑ iſti pᷣciũ recipiãt ab vſu⸗
rarijs:cõtractũ ratificant vſuraꝝ:a ipᷣm fieri man-
dant ꝓ regulã iuris.qua dicit᷑. Ratihabitio -
eſt.
qñ noĩe alteriꝰ:vel ad vſum ſen vtilitatẽ ratificãtis
factũ eſt. Paueãt igit᷑ pᷣſidẽtes in ſuᷣma curia chꝛi⸗
ſtianitatis:⁊ oẽs alij ꝓ quoꝝ munenib.redditiba.et
queſtis.⁊ cupiditatibo.⁊ exactionibo.multi mutuuʒ
accipiũt ad vſuras a iudeis et alijs:qͥ curiali noĩe ſe
vocant pᷣſtatoꝛes.vt illoꝝ nullo dato ſe ſaciẽt:ſ̊ nec
in aliquo refocillẽt apetitũ:quibo Eſa.j.Oẽs di⸗
ligunt munera:in quoꝝ manibo iniqᷣtates ſunt:ĩp̃s.
Sn quoꝑ curijs vſura mater eſt ſymonie? ſymonia
mater eſt vſuraꝝ matꝝ ciuitate nata in curia parit
⁊ nutrix in curia dilecia.in ciuitate matrẽ fouet:qꝛ
aufert væ curia ſymoniaʒ ⁊ cupiditatẽ: maxima ex
pte vſura ceſſabit in ciuitate. SGanguiſuga la ycoꝛũ
dicit ſemꝑ:affer vſurã. Quõ ergo ĩmunes ſunt a cul
vſuraꝑ:vel quõ unmunes erũt a pena earundẽ:aut
qnid tot leges aut cõſtitutões oſtendũt vſuras ꝓhi
bitas:qui ſuis cupidis receptõnibo tot nutriũt vſu⸗
rarios:et tot occaſiones tribuũt vſurarũ:qͥd v eis
verius dici poterit:niſi ꝙ teſte xpᷣo:ad modu ſcriba⸗
rum ⁊ phariſeoꝝ.dicũta nõ faciũt.⁊imponũt hoĩb
onera grauia:ſicut patet.H.uij.xvij. Mec minimo
digito ea ſuppoꝛtãt:quia nec a collectoꝛe vcimarũ
ab eis miſſo ve vecimis q̃s colligit cõtentiſunt: Sʒ
æ nouis collectis q ſub maximis cẽſuris excõicatio
nis v interdicti.a multis pauꝑih leuãt:⁊ religioſo⸗
rum wvmibo viuere volũt opulẽter. Si vo dixerint
ſe neſcire munera eis oblata eſſe ab vſurarijs mutu
ata:vel v dantiũ pignoꝛib.et grauiſſimis vebitis
ſub multis fideiuſſioiba eſſe leuata: Reſpõdet᷑: ꝙ ſi

xxviij.

xxix.

xxx.

Xpũs

tam diligenter tanq; ſincera conſciẽtia inueſtigare
vellent cum Tobia. dicentes: Videte ne foꝛte furti
uum ſit. Tob.ij. Si inſuꝑ tam ſollicite inquirerẽt:
quot floꝛeni eis oblati ſine viciovenirent vſure⸗ ſy
monie⁊ dantis granamine:ſicut cõſiderare volunt
ſe vel ꝑ ſuos.ꝙ ſint boni ponderis.⸗ metalli: foꝛſi
tan ſpinam inuẽenirẽt in pedibo claudicãtis.quiqð
gratis a veo accepit veo nõ gratis tribuit ſeruituti.

W) Hꝛiſtus dei filius.

zimo multa bons nobis attulit.
Teramo magna pꝛo nobis cõdidit
Tercio oſtendit᷑.ꝙ ſi epᷣdictis gau⸗
vre volumꝰ. opoꝛtet ꝙ vicem repen
damꝰ. in ipſum credendonipfum amando imitan⸗
:atq; tenendo qpðᷣper nomẽ ppᷣianitatis impoꝛtat᷑
¶Pꝛ:imo in natiuitate nobis attulit exoꝛdiũ ſpũa
lis letitie: Gicut aduẽtus adiutoꝝ.letificat pericli⸗
tantem.auditus liberationis incarceratum:Au. ij.
Annũcio vobis gaudiũ magnu: quia natus eſt vo⸗
bis hodie ſaluatoꝛ.qui eſt chꝛiſtꝰ. Math̊.j. Natus
eſt ieſus qui vocat᷑ chꝛiſtꝰ.Et ſicut aduentꝰ lucerne
letificat ſedentes in tenebꝛis.pᷣs. Paraui lucernã.i.
AManriã in eius ↄceptione.⁊ natiuitate.⁊ annũciati⸗
one chꝛiſto meo: Ylel paraui lucernã.i.chꝛiſtum.in
quo lux ſuabat᷑ vitatis: Joh.j. Erat lux vera.quã
in natiuitate eius oſtendit:ha bitãtibnĩ regione vm
bꝛe moꝛtis: Eſa.ix. Ad dirigẽdos pedes noſtros in
viam pacis:Ruc.j.Ergo ambulemꝰ in lumine oñni:
Eſa.ij.quia lux oꝛta eſt iuſto:ĩ pᷣᷣ. SGecũdo in cõuer
ſatione ſpeculũ miſcoie wnãdo et cõdonando:ſicut
aqla volat añ pullos ſuos: vt ad ſilłe puocet: Rom̃.
xv.Guſcipite inuicẽ wnando.iuuando.a remitten⸗
v: ſicut chꝛiſtꝰ ſuſcepit vos ĩ honoꝛẽ cei: Treñ. uiij.
Anñ faciem enĩ dñs chꝛiſłꝰ.CTercio in pᷣdicatione n
cumentũ.ſicut ſol circũiens terrã emittit claritatẽ:
Ro. xv. Seus ãt paciẽtie et ſolacij mctoꝛ.vet vobis

in idipᷣm ſape in alterutrũ.i.vt qͥq vnus ſapit ve deo

alteri ſapiat:ſᷣm ieſum chꝛiſtũ.i.ſᷣm wctrinam ieſu
chꝛiſti: vt vnanimes.i.in fide vno oꝛe in ↄfeſſione ho
noꝛificetis um: Exemplo Pauli dicẽtis:an expe⸗
rimentũ qritis sA me loquit᷑ chꝛiſtꝰ.ij. Coꝝ.
xiij. Quarto in tribulatione exemplũ patiẽtie ⁊ in⸗
nocentie.j. Petri.ij. Chꝛiſtꝰ paſſus eſt ꝓ no bis.vo⸗
bis relinques exemplũ:vt ſeqmini veſtigia eius. pa⸗
tientie. qui cum malediceret᷑ nõ maledicebat. cũ pa
teret᷑ nõ ↄminabat᷑.innocẽtie: quia pctm non fecit:
nec inuentus eſt wlus in oꝛe eius. Quinto in moꝛte
iuſtã hereditatis celeſtis vendicationẽ.et hocꝑ ra/
tionẽ legis ciuilis.C.li.iij.ti.œ iinofficioſo teſtamẽ-
co.l.ſi mr. In qua cõtinet᷑ ꝙ ſimr duob filijs here-
dihn inſtitutis.tercio filio poſt teſtamẽtũ ſuſcepto:
ſiĩ puerperio vceſſit mater:ler ei cum duob fratri-
bus largit hereditatẽ:qꝛ ex pᷣmmptõe ete nõ ſolet
mater filiũ pᷣterire minoꝛc: Sic in Apoſito. v? qui
eſt mater nr̃a.qui dicit Eſa.lxvj. Ouõ ſi cuimater
blandiat᷑ita ⁊ ego ↄſolaboꝛ vos:duos inſtituit he⸗
redes celi: vnum in lege nature:aliũ in lege Mdoyſi.
Poſtmodũ vo moꝛtuꝰ fuit in ſpuali duerbero ter⸗
cij filij.i.xpłi chꝛiſtiani: ergo ſᷣm rationẽ egis pᷣdi-
cte.duobo filijs.i.electis.pli gentilis. iudaici ante
moꝛtẽ chꝛiſti heredibo regni celeſtis inſtitutis.no⸗

bis chꝛiſtianis bonis:in quoꝛũ puerperio materno

ſtra moꝛtua eſt:cum ipſis hereditatis celeſtis. iuſta

cõpetit vendicatio:⁊ hocper moꝛtem ipſius:xæquo

I. Cimoth. ij. VUnus eſt mediatoꝛ vi et hominum.
omo chaiſtus. qui vœdit ſemetipſum pꝛo nobis om
mibus. Dañ. ix. Poſt hebdomadas ſeptuagintadu-
as occixeturchꝛiſtus:ſupple.vt nos hereditatem ce

chꝛiſtus peccati mini 11
mo in remuneratione pꝛem ium eterne gloꝛie: quan

leſtem iuſte vendicemus.ij. Cox.v. Chꝛiſtus ꝓom
nibus moꝛtuus eſt. Nota. P.ij. xxv. Ergo chꝛuto in
came paſſo vos eadẽ cogitatione armamini.j. Pe⸗
tri.iiij.¶ Bexto in reſurrectione initium immoeta
lis vite.ad modum optimi medici. qui medicinam
affert. per quam infirmus non ſolum cõualeſcit.ſed
redditur immoꝛtalis: Sic chꝛiſtus pꝛimitie wꝛmi⸗
entiuz.j. Coꝝ.xv. ſua reſurrectione membꝛa ſibiad
herentia: ⁊ milites ipſum ſequẽtes. in gloꝛſa reddit
immoꝛtales:quia Ro. vj. Chꝛiſtus cum membꝛis
ſuis reſurgens ex moꝛtuis iam non moꝛitur ⁊c. Sed
nullus v pᷣdicta hereditatis vẽdicatione vł medici
ne allatione nimis pꝛeſumat:quia ſi pᷣnceps ſeu rex
negligens. ꝓpter ſuam negligentiã contra hereſim
extirpandam:vel etiam quandocũq; inutilis ⁊ diſ⸗
ſolutus ⁊ negligens contra regnum ⁊ iuſticiam ob⸗
ſeruandam. æ regno adepto eponi poterit. per rpᷣi
vicanium in ternis.ſicut patet.xv.q.vj.alius:vbi Za
charias papa œpo ſuit Ludouicum regem francoꝝ
7 Innocentius ottonem imperatoꝛeʒ.pꝛopter ſuos
cfectus. A foꝛtioꝛi ratione chꝛiſtus dveponere pote⸗
rit⁊ œponet negligentes in regimine ſpirituali:ſiue
pꝛopꝛio ſiue alieno. maxime ĩ pꝛopꝛio: quia exquo

per oꝛdinem charitatis plus ad regimen pꝛopꝛium

obligatur. in illo velinquens pꝛo tanto videtur gra
uius errare: Tales ergo non pꝛeſumant:quia nung
er eſt. abſit: Gabl ij. Bepti⸗

in coꝛpoꝛe ⁊ anima electos ſuos remunerabit:ad
moduʒ pꝛobiſſimi ⁊ potentiſſimi regis.qui milites
qui pꝛo pꝛopꝛia voluntate quaſi værelicta: 7 pꝛopꝛij
periculi obliti.ipᷣm ſequendo.vitam ſuaʒ moꝛti vin

culis. multis anguſtijs expoſuerũt: remunerabit

ſᷣm conditionem ⁊ pꝛobitatem ſinguloꝛum: Cobl.iij
AMoꝛtui eſtis.⁊ vita veſtra abſcondita eſt cum chꝛi⸗
ſto. Moꝛtui inquit eſtis pꝛopꝛie voluntati chꝛiſtum
ſequendo:⁊ vita veſtra gloꝛie nuncabſcondita Ecuz
chꝛiſto in Srguen inueniemus quando occurre⸗
mus obuiã chꝛiſto in aera?: ſicſp cum wmino erimꝰ
j.Cheſſał iiij. Eſt enim hꝛiſtus in hoc caſu quaſi
teſtamentum clauſum:in quo quandoq; multa bo⸗
na alicui legata ſunt abſcondita ignota. wneccla-
re videat teſtamentum:pꝛopter quod legatarij quã
to plura eis legata ſperant.tanto ad illud videndũ
inardeſcunt. Gic ve chꝛiſto qui eſt teſtamentum no
ſtrum:œ quo pe dicit.j.Coꝝ.xj. Hic calix nouuʒ te⸗
ſtamen tum eſt in meo ſanguine. qo boni qui multa
in ea eis legata ? reſeruasa ſperant. multum videre
affectant. ſcientes:quia cuʒ xpᷣc apparuerit.vita ve/
ſtra. tuncz bona veſtra: æ quibus in pſal. Credo vi
re bona dñi c. Et vos apparebitis cũ xpo in glo⸗
ria:Coł.iij. Mota.C. vij.xviij.
¶ IHſtud vo teſtamentum pꝛo electis ſuis condidit
iuxta illud Pſal. viſpoſui teſtamentum meum ele⸗
ctis meis. ¶ Circa cuius teſtamenti oꝛdinationem
quatuoꝛ reſtant claranda. Pꝛimo nanq; oſtende⸗
tur iſtius teſtamenti neceſſitas. Secundo vtilitas.
Cercio quare dicitur nouum teſtamentum. Quar-
to qui xæ illo excludunt᷑ etiam ꝙ iuſte ve illa conclu⸗
ſiõe cõqueri nõ pnt ¶ Gtũ ad pꝛimũ neceſſitas mu
tandi vel cõfirmandi cuʒ additamentis antiquum
teſtamentum: æ quo habetur. L. iij irij.ꝛ inſtituen⸗
di nouũ:ꝛimo atfurßer exemplum in moꝛbus
hoĩm. Secundũ ꝑ exemplũ in antiqͥs legiv. In mo
rib naq; hoim hac videmus oↄſuetudiem. ꝙ ſteſta⸗
toꝛ dũ poſt teſtamentũ ſuꝑpuiuat: amicos qb in il⸗
loteſtamẽto bona ſua legauit. inueniat ingratos. 2
nouos acquirat bonos. gratos:nouum condit te⸗
ſtamentum: et bona ſus nouis legat amicis: netlie
2

excluſis:Vic veus qui in antiquo teſtam ento m

miftonb wn elnie
excloſi geduntur. Et H
eeſtteſtamentuma gund
ſechiſtanoo beretiin
tieterni: Heb rlij. Et hen
menti,quod mandait ad
jeper nonum teſtamentun
Roma . ¶ Beccobee
anplu in antiquis munhl
nitur ſi mater duobus
„t inſtitutis terciopoſtme
N. tumnon mutet illum eti⸗
uat rillum inſtituerepe
bereditatem venchcarene
iij.ti.dð inofficioſo teſtamen
tem legis ſunt hec: Gima
bus inſtitutis terao poſt
lare illvd teſtamentum po
Eiſſetmerito yt non iuſtis
imnofficioſo teſtamentoquer
hecibi Iſtam vo pltimam
is neglecrus ſterelus filin
dinofficioſo teſtamento q
late atura; do conditlon
Ei i Dplicandd ad roe
numgd nos gerttaffectized
tuiticeſtelictos degennl
gisnature.electos wein
gis Poyſi pecenim ſunt
monteſſna. Galiii zalli
Ptuun. datum fult in mont

uij.

Arti. vij
v.

ls 5
n Conp
hime⸗ Ahugnn F
nlnatiin Ninnh bona legamit iudeis:qui oꝛd ſt .
usancr ei enent nit iudeis:qui oꝛdinauit teſtamentum eiꝰ /.
W ſuper ſacrificia: in ps. icut terram ſanctam r celum. hpoc ; eſt nonũ. Secundo certificat v ere imajfr
mnnnr eninte W ber inn guratur dicens: Gtam teltames butcine d en teſtamentü⸗ Ter G a e
n nenb ingrariſſ. oſt⸗ it eos non ſolũ brlr. i . MNuarto pficit virtutei
ctes n dſh . gratiſſimos: ſed crudeliſſimos:quia in p̃s. Cõ uincibili. in ſanguine. Oꝛimũ ptʒ: Ein⸗
1. Aaſnuun merũt in vnu aduerſus wmin 4 12. anerg Eöne⸗ ſi ſint len ſi 7 nelion tnnfrerflin Nottare ſe
lamonm nmmemh m eius:ipſum ad moꝛtem perſequẽdo: 1. ciunt.ſed ſiceſt ee nono teſtamen ein Ailt⸗
Monor en Ws tat 1 perſequẽdo:vt heredi- mni duo teſtamento. ergo c. Mi
nopeie liur,e atem terrenam eis legatam haberẽt. dicenres Pi. pꝛoba tur:quia antiquũ teſt .ergo ac. AMinoꝛ
anare di eſt her . legat⸗ dicentes: Hic licut . tamentũ fuit imꝑfectu
loeſnetil es. venite occidamꝰ eum:z noſt . ut patet ꝑ exemplũ ? ration 15 cluitt 3
laſſ ncen gl R tas: AMarci xij. Ad li ra erit heredi⸗ teſta.l.ſi is qui monem legis ciuilis. ff. de
Glgani Mepoſan Adarci xij. Ad literam: ipſum occider eſta. I. ſi is qui teſtamentũ. Caſu enS-.
rauerunt:vt terrã illã poſſi re pꝛocu⸗ luit plures in teſt 8 eſt. Aliquis vo⸗
unnidainltni herni . ã poſſidere poſſent. dicẽteſ: N in teſtamento facere hered
ereſimn foꝛte veniant roma el: Me duos nominani redes. quibus
nnenuchiltlis, foꝛte veniant romani ? tollant noſtrum locum zge. nominanit. poſtea obmutuit: queri
Gnriſtes ⸗ tem: YJoh̃.xj. Chꝛiſtus vo qui ge nominati ex illo teit querit lex vtx
Nopon dunoh rat æqui tus vo qui nos amicos acquiſie 1 amento ſint heredes futuri
Nlporenit n. quibus Yohãnis. xv. Vos amici mei eſtis. ſj reſpondet ꝙ non:quia lex ait.eũ es Initur. et
Nterpy entpern feceritis ny E nici mei eſtis:ſi mentũ f. i; Pon P.ſy eu magis cepiſſe teſta
dtſealis ritis que pꝛecipio vobis: illoꝛum iud ur ntu facere. ꝙᷓ feciſſe: ſicut eypſſe in infoꝛci.
uconicnn n edi antiquitus fuer n nabdum qui to. li.iiij.ti.j. 8 Patet in infoꝛcia⸗
onlamnnemf liciã: erunt populus peculiaris: videns ma an J.de teſte. l. pallegata. Se ſi poſtcad tẽ
nperatorg n e icia: opere adimplenit. quod per pꝛophet . pus ſiluit omnes nucupet c̈ad tẽ
eg as pꝛomi ie. pet quos vult heredes oꝛdi⸗
echeis nhtr ſic ſit: Waruch. ij. Statuam eis teſtamentüũ ſerut. nare tanqꝙ; er teſtamento perfectoc pꝛius nucun ⸗⸗
lls Rponere puli iudaici.qui aliquã entũ ſerui.i.po⸗ ti heredii berfectoꝛc.pꝛius nücupa⸗/
nnegmnintin none qui aliquãdo fuit ſeruus:ſi neregitarem conſequuntur. Si
ineſn eilkualiſi lum patet coꝛpoꝛalem q; ſicut ad ocu⸗ us incepit f. un.⸗ Bic in peopoſito. x.
meiropeien e m patet coꝛpoꝛalem qꝙᷓtum ad terram terr pit facere teſtamentũ ſuũ.quando tedit legẽ
opriorgnis miſſionis: ve qua excluſt ene pꝛ0 nature legem ſeri quando vædit legẽ
bangin onn w qua excluſi cemuntur: 2 ad oculum ſpi gem ſerptam. 7 vtroſq; heredes inſtitui.
en aptin ritnalem ꝙᷓtum ad terran vonn pphin gẽtilẽ in teſtam̃t. e eczes nſtitur.
vetnnnaßlin luſt el am pꝛomiſſionis eterne: æ 6 in teltamto pad. Ecci. xlv. Sratuit illi
Geryr⸗ 4 excluſi creduntur:Et ſic patet ill temneideg teſtm̃ paci:qñ dixit.h facias alteri Statuiti
deſunant e e e eſt teſt patet illud. Ecci. xvj. Lon önö ribi vig fferre Alker q̈ tibi vis fieri7
r N NNN 1 etamentum a quibuſdam. Iſtis vo ſic ex. q nõ tibi vis fieri nõ facias alteri:h̊ nꝗ.
abſit Beki S chꝛiſtianos heredes inſtinn ſis vVo ſic exclu nent 5er, O.cts alteruh naq; ogrue te⸗
bſit Gaki Dee 8. chꝛiſ es inſtituit 5 ent. Populũ vo iudaicũ i.
tuneternetiole gan il⸗ ti eterni: Deb. xiiij. Et Ped. erein nn le per ſanguinem bircoꝛum Aeemente cgorii
sſnos fennenablteag ſegen nbne mangane ad vos væus: Et ſicpatet. q̃⸗ rc airi ſacerdotij. Sed iſtis ſic in ſenptis: .
initins umin um teſtamentum finis legis eſt chꝛiſtu m filiũ non nücupauit anteq; in terris chꝛiſt⸗
gulmnlites Roma. x. ¶ Deci is leg chꝛiſtus: apparens. b enpguit anteꝙᷓ in terris chuſt⸗
aſi drtlitn, gii D Roma. x. ¶ Becũdo bec neceſſitas oſtend pparens. peredem inſcripſit popul
nellt,nagti D emplũ in antiqui. . onendtrur p ex. in teſtamẽt j bopuluz chꝛiſtianum
pitumſunz nontin antiquis mundi legibus: in quibus inu o euangelij qo moꝛte ſua cõfirmanit:
nluaz no⸗ nitur. ꝙ ſi mater duobus filij e⸗ vbi teſtamentũ eſt oliinguit: ge
voſuerüt renonenbit “ to inſtitut duobus filijs heredibo in teſtamẽ⸗- eit moꝛs neceſſe eſt vt intercedat
enſi . ſtitutis. tercio poſtmod 2 ſtatoꝛis: heb.ix. Et iõ toto ill cedgat te⸗
en ſnloumn Cij vj. tum no no poſtmodum ſuſcepto. ſiteſtamẽ- ij bereqn 110 toto illo medio tꝑeilli duo fi
lohm. Kol. n mutet:illum eti ſnſtr lij hereditatem celeſten . 5 4
bſconaltaef mnchn G . T:llt am inſtituendo cum ſuper 4 n vendicare nõ poterant
1 niuat Yillum inſtituere poſſet: ill e tute teſtamenti imperfecti gut vi.
ueroluntatichtinn bereditatem venrca poſſiet:ille cuʒ duobus alijs rvlitum ſilz nolan, 1. pꝛopter quod wlentes =
Vell 4 eredt⸗ reno . . tum filij noĩatio eUNe
Nuncablconcit iag iij.ti.ð inofficioſo taſfnenenroftmare. a balt. anxie vſiderantes. 7 ercke Nhaner nanon
mus qandoocune⸗ 4 tem legis ſunt hec:Gi mater duobus filijs hh dͤ⸗ ſtamẽtu tuii. ? alas paupeꝑ tuoꝝ neobiulcan⸗ e
cun vunivenn bus inſtitutis.tercio poſt teſtam̃tũ ateplerg mn⸗ finem. in pᷣs. Et ne diſſipes teſtamẽtũ m a Fi.
Hus in bocaaiquan 4 tare illud teſtamentum potuiſſer.= hoc facer Hofirma ſententiama ſcribe wcrerũ wañ vj Aq ·
Iuancogmalube⸗ riſſet: merito vt non iuſtis ratiombus nrlrerao e u gemituͦ ercttat⸗ iuxta illuc o. prern metre, .
11 ghon unucch mofficioſo teſtamento querelam inſtituere poterat: opu gemitũ pauperũ.nũc exurgam ·terciũ filin .
Glanrmigi 4 hec ibi. Iſtam vo vltimam clauſulam ſi i erat: teſtamentũ ſunʒ confirmauit ſi 5et
gthe vis neglectus. ſtereius fuͦn uſulam ſi intelligere xliiij. ¶Becundo id uꝑ caput eius Ecci.
Nahilid tlkendͦ mnofficloſoreltoment menede luſtis ratõnibus ficat nos veritare infallibel tet leſ anenrum cere:⸗
0 uerelam inſtit B i: s cones ⸗
Plundonn, òð in ieborr⸗ Wan dd e S goik emgem⸗ vih.
MKNN D ij. cando ad pꝛopoſitum. æus qui 2 mnis oꝛdinatiò eſt teſta
.Cddemqnmun num ad nos gerit aff n. us qui mater⸗ cctum. cui tanꝙ veritati mentum perfe
. m⸗ ectuz. duos filios heredes inſti um. cui tanꝙ veritati eſt credendum velfi
rant multun niiet D tuit: ideſt electos væ eredes inſti- hibenda. ſ. edendum vel ſides ad-
D . entiltate. nda. ſed illud quod e .
Vbinl it UGW gis Voru ren dearos e indan ———— r; . FeRem nt m lcl es ecngre inen wve n
businplalAn gis Moyſi:hec enim ſunt duo t . e oꝛclato.li.itij.ti. æ teſta.l. t. reteI III.
rebitisci tholn go⸗ monte ſyna.abiiij.qd lit moteſtzinento vnuzin ſic ſignatas tabulas ccipio⸗ H in fine. vbi
L ptum. datum fnit in monte ſyna. amentum ſcri bari.ſicut patet etiam ibid 4 1 .er keſtibus pꝛo⸗
. Cidt Mipi ſcript 1 e ſyna. Alind vo quianõ vo duas ↄditiones ldem. l. vj. teſtamẽtũ. Opas
ddects ſinligt , ptum certo loco: ſed potius coꝛdibus erat inſer⸗ las oditiones habuit excellentius noun
hmununnumnt arcot entet uo ad locum ſcripture ve menti girerns vel uecunch bullapapaliz velcher
Orcinatiohe 1. Tercium vo filium po . .qꝛ vetꝰ fnit ſignatũ e Dyr,
Mucli oſtence⸗ pulum vraclicet cheiſtionitani⸗ ſen aaegens k 5 vitulop buſle vo papales ſt itugine bircox et
Primo nancholt 1 itatis: pꝛo quo ſi teſtamẽ- da quand . gnate ſut plũbo. choꝛ⸗
. Srmnnſtͤun un on onatkter:⸗ Prerttone celeſtis hereditatis tuonard dcbtgaropen gente Yilu hoteſtame
r⸗ elegis pꝛedicte excluſus fuiſſet:vid . 1S guine chꝛiſti. 7 coꝛpe eius ij .
teſtamentun, ſius noui te medi ꝛnidoo ehꝛi⸗ pendente. Pꝛo ir. .elus in crnce
Cncli⸗ amenti mediatoꝛ eſt: vt moꝛte interce- 5 Pꝛopter qð DHeßp.ix. Chꝛiſtus
guuſt ie dente redemptionem earu cati⸗ ee ſtẽs pontifex futuroꝝ bo 1 autez aſſi
ſuni naſtunn erant ſub perbn teſtameneen eptombffwgema que us ⁊c. In ſecũda erign ronckrice ruhli perfecri⸗
ungtinnſin, nr au! voͤcat ſunt eterni hereditatis: Depᷣ.ix· Ar⸗ Seraerettanuene veteris nullũ egim teile mifſis
ij tii nſdn, amentum meum ſidele ipſi: in pſal. Et ſempi oyſen interfuiſſe. Nam e ill cit
V moribis num: q? cũ ommi ni: in pſal. Et ſempiter/ xix. Vocauit dñs de m e ũlo ſolo drcit᷑: Exo
uungiummn ne qè cũ omnibp membꝛis xpianitatis chꝛiſtꝰma⸗ . Mocauit dñs ARoyſen in cacumi . 0.
ntiaslegi, . j. Exo.xxxiiij. Fuitq; ibi mne montis. t
mmuͤclegh⸗ net in eternum: Yoß. xij. Ktum ad ſecundã ptes o MHU1. uitq; bi cum wmino .
ſen gteſt⸗ hbuiꝰ articuli hꝰ feſtamtr.vtilii ſecnnch brez dies 7 qdragint tno quadraginta
ſemſien nih⸗ erticul h teſtamti. vtilitas eſt qdruplex: que raginta noctes: paneʒ nõ comedit 5
oo lonn qu idẽ vtilitas ĩ pᷣdicta includi P, non bibit.⁊ ſcripſit in tabuli t. 7 aquã
utannlce tdg/ dieltur includitur auctoꝛitate: qua Et ſequi abulis verba federis vcen
unin un rer .. Mauureſtamentae equitur. Cunq; vſcendiſſet na⸗
uncd vr. gune Bamdeninallen ehditere Alenubr di ae deteſter nen , eten eo⸗
lhat micen fß teſtamenti euangelij qo conficiebatur in
voteſ nant
ſ

.ix.

FFXpũs

nocte cene dñice.qñ dixit: Mouũ teſtam̃tũ ẽ in meo
ſanguine. Mam nocte teſtamentũ ſignari poteſt.ff.
T teſtamentis.l.ad teſtm̃.O.poſſe.dnodecim habuit
teſtes.quibo ⁊ dixit.Act.j.Eritis mihi teſtes.quoꝝ
duoꝝ teſtiũ.illud ſcripſerũt:Marheꝰ videlʒ ⁊ Jo/
hannes. Hã ſicut notarius pape ad maioꝛẽ certitu-
dinẽ nomẽ vel ſigna ſua ponit infine inſtrumẽti ꝛte
ſtamẽti ab eo ſcripti. Ita YJohãnes in fine teſtamẽ
ti euãgelici dicens:iceſt diſcipułꝰ ille qͥ teſtimoni
um pꝑhibet væ his ⁊ ſcripſit hec. Si quis obijcere ve⸗
lit ꝙ tabellio vel notaniꝰ qui teſtamentũ ſcripſit.te
ſtis eiuſdem teſtamenti eſſe nõ poſſit.Aey repꝛobat
illãobiectõnẽ friuolã.ſic pʒ.ff. xe teſtam̃tt.⁊ ĩ infoꝛ
tiato.li.iiij.l.mmiciꝰvbi vmitius labeo.queſiuit a
quodã legis ↄditoꝛe.qui vocabat᷑ iubentius celſus.
queſtionẽ hãc foꝛmã habentẽ.cũ ſalutatione pᷣcedẽ/⸗
ti.RPomicius labeo celſo ſuo ſalutẽ: Querit᷑ an teſti
um numero habendus ſit is qͥ rogatꝰẽ ad teſtamen/
tui ſcribendũ idẽ q; cũ tabulas ſcripſiſſet ſiuerat
Cui reſcripſit in hũc modũ: Jubentiꝰcelſus.labio⸗/
niſuo ſalutẽ.Aut nõ intelligo quid ſit ð quo me cõ
ſulis. aut valde ſtulta eſt ↄſultatio tua.plus.n. ꝙ; ri⸗
diculũ eſt dubitare an aliquis iure teſtis adhibitꝰ
iure ſit qm idem tabulas teſtamenti ſcrnipſerit.h̊ ibi
ce verbo ad vᷣbũ in textu. Patet ergo ꝙ taʒ Mathe
us ꝙᷓ; etiã YJohannes teſtis eſſe potuit.⁊ ſcimꝰ quia
vex eſt teſtimoniũ eiꝰ: Yohᷣ.vlti.quia melioꝛis ⁊ ve⸗
rioꝛis teſtam̃ti ſponſoꝛ eſt Heh.vij. Mota.A.iiij.iij.
Tercio iſtud teſtamentũ veberet nos ad humili⸗
tatis obſequia inclinare.ꝓpter reuerentiã teſtatorꝭ
teſtiũ. In veteris enim teſtamenti confectõne nõ
fuit niſi deus in diuinitate ſua Moyſes. In factio
ne vo noui teſtamẽti fuit eus in veitate humani⸗
tate.⁊ duodecim teſtes.quiho maioꝛ excellẽtioꝛ ⁊am
Pe. debetur reuerentia ⁊ humilitatis exhibitio et
idei adheſio.qꝛ ſic dici᷑ ad Heb.viij. Mõ ſᷣm teſta⸗
mentũ quod vædi patribv.hoc teſtamẽtum diſponã
mmui iirł:̊ excellentius.⁊ cũ maioꝝ ſolennitate et
certitudine ⁊ ſocietate.vt pꝛedictũ eſt. Si qͥs vo cõ⸗
tra pᷣdicta obijcẽ velit.ꝙ ad teſtamẽtũ ei nõ reqͥri⸗
tur tanta teſtiũ vel alterius ſolennitatis obſeruan⸗
ria. Mam lex eximit imꝑatoꝛẽ a iuris ſolennitatibꝰ⸗
vr licet illas nõ obſeruet in teſtamento ſuo.tñ nemo
poteſt illud fanare ſeur par;. li. vj. ti. e teſta⸗
mentis.l.ex im ꝑfecto.⁊ in.ff.veteri.li.iiij.ti.v arbi⸗
tris.l.nam magiſtratus: foꝛtioꝛi ergo ſummo im
ꝑatoꝛi veo eandem opoꝛtet tribuere libertatẽ. Re⸗
ſpondet᷑:ꝙ chꝛiſtus qui nõ venit legẽ ſoluere ſed ad
implere.ſicut voluit legis moſaice cerimonias im⸗
plere.ſicut patet ve circũciſione.⁊ hmõi:Ita etiam
voluit legis ciuilis implere ſolennitatẽ.qꝙtum ad ſi
gnificationem.pꝛo bationẽ ⁊ teſtiũ ꝓductionem.eo
modo quo pᷣdictũ eſt.vt alijs imꝑatoꝛib regibo ⁊ pn
cipibo daret exemplũ leges tenendi.q̃s ↄdũt.vel
alij imꝑatoꝛes ↄdiderũt. Mã ad hocobligantur:nõ
tm̃ exemplo chꝛiſti.ſed etiã pꝛopꝛijs legibo.ſicut ptzʒ
pꝛimo. C.li.vj.ti. teſtamẽtis.l.ex imꝑfecto.vbiſoi
citur.Oe nihil taʒ ꝓpꝛiũ imperij eit qᷓ legibo viuere.
Secundo idẽ patet.C. li.j.ti.x legid ⁊ conſtitutio⸗
nibo. l.digna vox. vbi ſic dicitur: Oigna vox eſt maie
ſtati regnantis legi alligatis ſe pncipẽ ꝓfiteri. Se
quitur parũ infra. Et reuera maiꝰ unperio eſt ſub⸗
mitt ere legib pncipatum.ſub audi ſm glo.q; econ⸗
uerſo leges pꝛincipatui.Et caulaʒ reddit dicẽſ:ada
loꝛ inquit eſt honoꝛ ⁊ maioꝛ ↄueniẽtia cũ imperiuʒ

ſit de foꝛtuna. Vnde dicit᷑ cuilibet:Si fortuna vo⸗

let. fiet ee rhetore ↄſul. Si volet hec eadẽ fiet de con
ſule rhetoꝛ.At leges diuino nutu ſunt ꝓbate.vt in⸗
fra ve pᷣſcriptione longi tꝑis.l.fi.hec ibi in glo.Ar⸗
guit enim.ꝙ ouemientius eſt.ꝙ illudẽ a foꝛtuna. ſic

ſud illo ſigillo quod eſta diuino nutu.vt patʒ per le
geʒ allegatam. que eſt. C.li.vij.ergo⁊c. SGequitur in
textu ꝙ nobis licerenon patimur. iudicamus. glo.
ſucceſſoꝛi noſtro non licere. Ey quibus patet q; om⸗
nia imperia ⁊ regna ⁊ imꝑatoꝛes ⁊ reges legibus.et
non ab vſu vel pꝛopꝛia voluntate œberent guberna
ri.quod eſt multũ contra illos.C.viij.arti.v. Quo
rum pꝑiculũ patet ex lege iudicio vel. Sap.vj.Au⸗
dite inquit reges intelligite. Et infra. Mõ cuſtodi
tis legem iuſticie.ſcilicet hoꝛrende.a cito apparebit
vobis iudiciũ duriſſimuʒ.abillo ve quo Auc.xxiij.
Hũc inuenimꝰ dicentẽ.ſe chꝛiſtũ regẽ eſſe. ¶ Onar/
to iſtud teſtamentuũ xpᷣi eſt maioꝛis virtutis ⁊ ꝑfecti
onis. Pꝛo quo eſt aguertendũ.ꝙ talis eſt differẽtia
inter teſtamentũ Moyſi ⁊ chꝛiſti.qualis eſt in iure
ciuili inter codicillos ⁊ legitimũ teſtamentuʒ.quia
ſicut inter iſta inuenitur differentia vna qᷓtuʒ ad ſo
lennitatẽ que attendit᷑ in hoc ꝙ codicillus fit cum
quinq; teſtibus:teſtam entum cũ.vij.C.li.vij.ti.dx
codicillis.l.vlti.S.in omni autem vltima volunta/
te. alia ꝙᷓtum ad effectum ſeu perfectionem. quia
iure codicilli nullus hereditatem conſequitur. C.

li.vj.ti.xæ codicillis.l.hereditatem.vbi ſic dici᷑ ve⸗
reditatẽ quidem neq; dari neq; adimi codicillis poſ

ſe manifeſtum eſt. Sic in factione veteris teſtamen⸗
ti.non fuit tanta teſtiuʒ ſolennitas:ſicut patet.ſupᷣ.
eodem.ca.viij.nec tanta virtus vel efficacia.quia ꝑ
iſtud nullus hereditatẽ conſequi potuit.quia ſiẽ oñ
ſum eſt.ſupᷣ.eo.c.vij.illud teſtamentũ imꝑfectum fu
it.⁊ ᷣm iuris equitatem nullus ex teſtamento imꝑ⸗
fecto hereditatem acquirit.C.li.vj.ti.d teſtamen⸗
tis.l.ex imꝑfecto.vbi ſichabetur.Ex imperfecto te-
ſtamento nec imperatoꝛem bereditatem vendicare
ſepe conſtitutũ eſt. Oue omnia legi diuine confoꝛ⸗
mantur qᷓtum ad hoc.ꝙ per legem moyſi nullus he⸗

reditatem conſequi potuit paradyſi.quia nullũ ad

perfectum ducebat lex. DHeb. iij. Nec mirum:qꝛ te-
ſtatoꝛ eius veus fuit.quumoꝝ non potuit. et ideo

legatarij tali teſtamento nõ ditabantur.quia ſicut

habetur Meb.ix. vbi teſtamen tum eſt. moꝛs neceſſe
eſt. vt intercedat teſtatoꝛis.ſed in teſtamẽto chꝛiſti.
teſtatoꝛ moꝛtuus fuit.⁊ ideo tanqꝙᷓ ex teſtamento ꝓ
fecto ⁊ confirmato legatarij hereditatem conſeque
bãtur.quia ſicut dicit᷑ Heb.ix.Teſtamentũ in moꝛ⸗
tuis confirmatum eſt: Ex omnibho iſtis patet ꝗ chꝛi-
ſtus ſicut dicitur Heh.viij. Melioꝛis teſtametime⸗
diatoꝛ eſt:quia in melioꝛibo repꝛomiſſiomibus ſanci⸗
tumveſt.⁊ ſic ſuper wmum iſrael ⁊ ſuper wmuʒ iuda
teſtamentum nouum. Deh.viij. ¶ Ey qua auctoꝛi-
tate elicitur ratio querendi.quare dicitur nouuʒ te-
ſtamentum. Etum ad terciam partem huius arti-
culi eſt aduertendum.qꝙ multis ⁊æ cauſis poteſt di⸗
ci nouum:Pꝛimo pꝛopter Bon veclnortones n
o.

pꝛioꝛi enim erat ſcriptuʒ:Oculũ pꝛo oculo.Ini

Biquis percuſſerit te in vna maxilla.pꝛebe ei alte⸗

ram. In illo: viliges amicũ ⁊ odio habebis inimi⸗
cum. In iſto: Biligite inimicos veſtros bñfacite bis

qui vos oderunt. Math. v. Dic ergo patet ꝙꝙ in pꝛi/

oꝛi erant leges auſteritatis ⁊ timoꝛis ſeruitutis p/
pter quod Gal.iiij.Hec enim ſunt duo teſtamenta:
Vnum quidem in monte ſynai in ſeruitutem gene⸗
rans.ad literam. Teſtamentum illud factuʒ fuit in
monte nar eraabue er totum mundũ ſeruit cuʒ
filijs. Ila autem que ſurſuʒ eſt ideſt lex chꝛiſti libe
ra eſt.qua libertate chꝛiſtus nos liberauit.Sique⸗
ras:quando. quomodo nos ſic liberauit. Reſpon
detur: ꝙ condendo nouum teſtamentum: et in illo
nos inſtituẽdo heredes regni celeſtis nos liberauit
a ſeruitute legis antique ⁊ peccati.Hoc enim oſten⸗
ditur per exemplum antiquoꝛum ſapientũ.quiſen⸗

R

ih.

lium puptllum herecen inſ

inendo ſic pielict gifil
ſinarilin mortuo ſefuu
Cli vj ti wneceſſanis ſem
lis.lccum quidam vbi pech
men inter antiquos puudent
gnafulſſet altercatꝛinfine
cens Dititach vni pupllol
neceſſanius heres. Bicin oꝛ
lio eius 7nobis. itomen nee
enimus. heredes quidem den
ſti. Roma. viij quua ſiut di
ſtiſumus heredes.chꝛiſtus
pternous legota 1 nouos oi
ti i diſpoſitores 1 diuiſioꝛee
dum. qchꝛiſtus moꝛiens nor
feditatem. ſed etimomnes
herecltatem conſegui poſſiun
vinurchus intelligt voinirn
neazrelinno vodis. Judes
to pꝛecepit pugnare 7 aduer!
Jn nono recthit gladio ing
ſem autem hullſmocilegat
luteſſeſyintüſancni ul di
ni.ſecuncanoslatos dal
voſanctus talegata diuii
ſaplentiealtengrattaſamit
malis Etinhoc ſe hiſt
rennnndl guenina inn
uunenlente, Ethoceſie

ttaten Conſegitnr. 8
uren dhiſediak he
en limniaciellsf
WN
hnltzgſatatr ii
o eleficu ui
eauipotut gnuſeni
ammentäingfectun fy
erteſtmenm ing,
Clintttmman⸗
tur Crünpefſecor⸗
crecitatenfenctegre
nialegi dinine conton
egem mopiinoloe⸗
radpſi gois nullio⸗
ii Becmtumn⸗
1 non potuit ito-
imbantur auuſir
wumet mor euſe
inteſtamitochuſti
ancyrteſtamenen⸗
radnmmim anlane
Atnncntönnin
ts
Nos Mamerimte⸗
niſtonidus anch
drſoperwnuzlda
. CErane gucton/
gartdiaturnonnt⸗
nponenbilsen⸗
ns nClſiohetild
1s Orliſationts
di wtald li
manlla geͤde in .
jocio ubehon

2

xiij.

—

Xpũs

ſerunt. veciderunt.ꝙ eo ipſo ꝙquis ſeruũ inſtituit
beredem. conſequiturlibertatem.ſicut expꝛeſſe pa/
tet. C. Ii.vj.ti. neceſſarijs ſeruis heredibus inſti
tuendis.l.cum ſerni.Caſus eſt iſte: Quis ſciens ali.
quos eſſe ſeruos.ipſos tãqꝙ; liberos heredes oꝛdinat
cum aliter nobilis hereditatis wminuʒ habere nõ

kanr uer eo vt wmino vti niſi eſſent liberi.dicit

ex. es ſcriptura benigna interpꝛetatiõe pꝛoinde ha

beda eſt. ac ſi liberi ⁊ heredes inſtituti fuiſſent. Dic

in pꝛopoſito de ceo qui oꝛdinauit nos quos ſcinit ꝓ

tunc eſſe ſeruos legis peccati:ſeredes quidem vxei

coheredes autem chꝛiſti. Roma.viij.quia illam he-
reditatem nobilem ſine libertate conſequi non po⸗
tuimus.ex hoc ipſenos a ſeruitute legis liberauit.⁊

ſicchꝛiſtus nos redemit ðᷣ maledicto legis. Gabiij.

¶Becundo pꝛopter nouum modum ſcribẽdi. An/
tiquum enum teſtamentum ſcriptuʒ erat in tabulis

lapideis. Iſtud vo in came chꝛiſti clauis: flagellis

toꝛtoꝛum.Ecci.xliiij. In carne eius fecit ſtare teſta
mentum. Mota ad hoclegeʒ. O.iiij. xv. Heb.x. Hoc
eſt teſtamentũ quod teſtaboꝛ ad eos.dabo leges me
