auaricia ſequitur coꝛ eoꝛũ: Eʒech. vxxiij. Secundꝗ et venge omnia que habes et da pauperibus: et tur viderent ggnuͤg foꝛum poꝛta
vo frangit qui ſequit᷑amatoꝛes ſuos adulterando: babebis theſaurum in celo:et veni ſequere me. No⸗ meineſeſicgin⸗ oſta ti
Oſee.ij. Et opere vt in diebus feſtiuis ipſuʒ ſequa tate oꝛdinem verboꝛum: quod eſt erfectiſſimuʒ in vj. enuntquate ng . ed Allii
mur.nõ ad foꝛũ vel ſpectacuia vel tabernas vel ope opatiõe:⁊pᷣmuʒ in intentõe:põit v timũ taniꝙᷓ; finẽ 2 itnſiſt aſien re Jpſo⸗
ra mala vel eriaʒ mãnalia:h aæd ecciaz: exẽplo illiꝰæ cauſaʒ cauſaꝝ ĩ erecutioe:dicẽs. Segn me. In quo nisduobnsant mbuohe Fütuns
quo dicit᷑ Zuẽ.xviij.ſequebat᷑ illum magnificãs xe- nra maxima ĩ via ↄſiſtit pfectio. Scòo nos ad illam n rilenstnt, . ocaſſerẽn
um. Ira nos laudantes denm in wmo eccleſie. Er⸗ Aeitat pfectiõeʒ: dicẽs. SGi vis pfectus eſſe:vade ⁊c. ſeeiliize moltitydine in ho
go ſicut wcetur Ruẽ xxij. Seqnimini eum in vmũ Fercio ſubiũgẽs pfectõis modũ:dicens vende ⁊ da hicucegte gnuztancß amnem aſ
in quã intrat. Et per viam iuſticie ⁊ fidelitatis itũ c. Quarto ſubiũgit eiuſdẽ pfectõis finẽ ⁊ effectuʒ: ſint gorunn⸗ loo gecldig fuſffe
ad ꝓximũ ꝙ ei non noceamꝰ in anima aꝰ beccandũ dicẽs. hẽhis theſauros c. Bʒ qntũ tria pma ſint di mrmn — o verdo vel ge
ipſum inducendo. nec famnaʒ a uferendo: nec coꝛpus uitibo difficilia: pt; ꝑ exẽplũ illiꝰcui dixit. Maʒ xæ ſanmnh ht ulnonſequebaf
ledendo:nec bona alienãdo: ſed ſa equimini qð iuſtũ eo ibi ſequi᷑. Cuʒ aũt audiſſʒ adoleſcẽs vYba h̊ abijt guden mitarz. —
eſt: YJſa. lj. Per iſta s tres vlas ſicut pᷣcipitur SGeut᷑. triſtis. erat em his multas poſſeſſiões. Et qꝛ tria il Plaon ſendonnii Thete⸗
xiij. ominu veum veſt ſequimini. quia beatꝰ qui la pambula ſunt eis difficillima ex ꝓꝛia volütate: tucinen 4.E. Ii⸗ Nanid e.
in moꝛte dicere poteſt iſſud Yob. xxinj. Veſnigia eiꝰ Iuta erit eis impoſſibileer diuia ſentẽtia: ſiẽptʒ ꝑ H lunnönſtezcndumen, nicen
ſecutus eſt pes menus. Et infelix quinõ ſequitur. qa q ſeqr. ꝓhs af dixit diſcipułſuis. Amẽ dieo vob: ent iſinnrſiuſanten mu dicg
membꝛa ad locum vbi caput eſt venire nõ poſſunt: qꝛ diucs difficile intrabit in regnũ celoꝑ. Et iteꝝ di ſelgenpläſen sinhoc
nec peregrini ad locuʒ attingerequo ducto: pcedit: co vobis. acilius ẽ camelij foꝛamẽ acus trãſire: n enetuhen etur ergo er
W. eſeniddann hadmchn.

Beruire Bvviij.

ereeannn

hont gnen Ntn anſen .
mmolicr er tetn ꝙ diuitẽ intrare regnũ c. Qð aquertẽtes apoſtoli: . . ⸗
Eiptndiechane en ſuctr⸗ cenos neliglmmnd eun eta iſciehanrwleeres e. ta ⁊ regulata eſt fertilio fructirera ihe⸗ anl .
aunnng geitiniheuet i xix Etiaʒ minima que ſine peccato Puberepereze bee reliet Aicitun ſtenlis · vel pfert ſpinas oe
neolinneſnellſſinnt⸗ reliquerũt. vr facilius ſine impedimẽ 6tur. s noctuas. Dic in arte puer ad artez poſit⸗
uinlitnteinn nſ gus ete aerliho ſinennpedt ſan H pꝛie volũtati ⁊ regimini verelictus rardh ene Piec .
W etn ognunznnu⸗ iiij. Ata ꝙ ipſi ſic reliquerunt omni Rath. imo nunq ꝑfecte artem illã addiſcet. Sic nec arteʒ
EN iniuſte bona terrena Gabere volurrgt ctuſt * ſalutis animaꝝ. Opoꝛtet ergo ꝙ illi qui xpm perfe⸗
gani efnnne, eeilinii, ſe ꝙ omnes ſequamur cheiſluz vel apo ſKoton neceſ cte ſequi volũt:ſicut dĩ ad Tytn. ij. Bint abnegan.
mriſtküſtann, tniten q; via vel modo:ſed in vna.quia ſicut dicitur Eele tes unpietats , ſecularia veſidena. Ma ſicut dici
ninicdltln ſl eſtcongig vij. ij. Quis eſt ineᷓ; homo vt ſequi poſſer regem f. tur ZTuẽ. ix. Qui vult venire poſt me:abneger ſemet
nm linſenin lllinuͤtit ſuum? ¶ Lercio perſenerat er hꝛlltum e ae lſpᷣm: ⁊ tollat crucẽ ſuã ⁊ ſequat᷑ me. Illi qui ſicxpᷣm
renttcihrd ſiakmlign mus. non ſicut canes pꝛimiſantes aareno toſimns. ſequinolũt:ſed potidyabolũ:⁊ muſtitudinẽ:⁊ ꝓpꝛi
ladniutinmn eitenl ſeo ſicut oicirapoſtoll ad Salat. vj. Bonum aurez am voluntarẽ: quã plures ſequũtur ꝙᷓ xpᷣm: cuidam Eyemp
iniles cnlläfanng, undtsrgci, facientes non vficiamus. tempoꝛe em mom aurcz magno aſſimilant᷑: ſtulto ſaracenoꝝ duci. De quo e
. holletdint Manunun, Bae ceficientes. Ad hocantem multuʒ mnar viſns leg n rvienok aaroe; ductus eſſet ad locnʒ
gortuncchecſettee Mtng idei. quia ſicut canis pſeuerãtius loci . i:7 vnn pedẽ haberet in aqua. anteqꝙᷓ alium
guod tur pꝛedam quiillaʒ videt: zun i ptiſante oꝛdinẽ vbi eẽnt
na egirnn n . tur dn auneharanm. Eue Haj. rorſicurnici⸗ pater mater ⁊ oẽs ꝓgenitoꝛes ſui.⁊ viciniante eum
ſiorninſmlittehmnd Art.iij. * vo nnlliſequi eberent dyaboluz ſeductoꝛez norner zunmdtng ringaon Einater⸗
Nedakeiue ſfnnn ndinln vij. dimiſſo chꝛiſto remuneratoꝛe: patʒ pꝛimo per exem Et ego inqᷣt ſi baptiſat⸗ anon multitudo.
M dfukterzfmni plum in natura. in qua videmus llũ animal ſi go inqͥt ſi baptiſat fuerò quo vadaʒ. cui rãdir. O ſtulte
,AAlct erſegvor ionnn t⸗ dm õ Ao celũ inqᷣt ſi poſt baptiſmũ bene vixeris cui ill
dpblij Can ihen llo nocni maturalẽ ſequitur inimicũ. Oms enim nun ſe Abſit y ego ita farn⸗ ene vixeris. cui ille.
nel.Lonßengaminan⸗ quitur:ſed fugit lupũ. Et bꝛeuiter om . ÿego ita fatuꝰ eſſeʒ æ locũ vbi parentelãme
uiunnnß onßfatnenie am i “ eromenaturale eti am ⁊ tantà multitudinẽ inuemiã: vſererẽ. ⁊ irem
einjs mii Enſtuter nn plum in arte. i d nullu inuenirẽ parentẽ vicinũ vel amicũ.⁊ pedẽ
Bullaultt narte.in qua videmus q; qui habet volunta uã i ſuit: el amicu. pedẽ
Ennindeg n niiiiiii⸗ tem aliquã artem ſciendi: ing er quã in qqua poſuit:retraxit.Eandẽ ſtulriciã multi
Umapaſtolo qua artem ſciendi: non ſequitur wctrinã eiꝰ in ope onñdunt:i rician
en unmn ett ulrl w arreni ſcire. Ita qui habet volũ 2 V. E ndoctas fabulas ſecuti ij. De.j.
mmenaneiumt gunͤ nõ reberet ſea ereen engonten imare vollir. — runuit quidã domio
nonſt mtenfmn⸗ 4 inuidia: et alijs peccatis: cuʒ illis ſtu lrio ndeio gui ſele id,n Ofi⸗ iin. enis. quidã dñis
urnann biir,i anin temp. oixerunt Beut. tiij. S enos. ſleu onctoꝛib infernalib.i emonũ tẽpta-
ſiut iam hahe,i Danni err .riij. Bequamur weos alienos. quos tiõiho:mũdialibo cupidiratibo: .
I Deponites ſi ſequi volueritis:miniſtrabũ g. Gi „ n: muũdialibo cupiditatibo: carnalibo volupta
trciſtansnosperann Grij tis: miniſtrabũt vobis. Bicnt mini⸗ tibo. ¶ Circa qᷓs pui . i
ecaltnmn Gcihl ſtraſſe legit᷑ quidã demon ſeruo et ſequeſtriſt . . qs ſᷣuitutes nouẽ ſunt dicẽda. Pꝛimo
Pnalg afunnnbz lilietan amaſiã a * equeſtriſuo qꝗͥad nanq; oſtendet᷑ q̃liter vebemꝰ e ſeruire. Secundo
me ſinpeni nocte pergens: cum ad fluuiũ veni- ſa oñ Ebeimn⸗ ire. Secund
mis urſun noſiinpenunnb rer 7 pontem fractuz inuent ad Nulnn . cauſa ondet᷑ quare eſt ei diligẽter ſeruiendũ. Tercio
nfganf uz inueniret:ſtatim vœmon in foꝛ la o ete T
Verlutoſepoluptan nfigni⸗ d.ùir ma equitis affuit. Cui exemp a ondent᷑ ad hoc mouẽtia. Quarto aliquog
tilleemins glitgye EiIi cuz diceret ꝙ vltra aquã duj ofdii ingringo:q erp eS Raa1 aliqu
alisamti 5 e virn ngtitudo: qᷣ ei nõ ſeruiũt poſtꝙᷓ ſtipendiũ ab
uerer gnulenni vere⸗ tiif erſe in⸗ cadtgguinnnlanlu n. receperũt. Quinto qlirer dñits muͤt lerendus
puncofialins monemnrerur⸗ qui ipᷣm ſequũtur.ſicut lucifer ſubmerſit angelos ſe 5
neunuenanereln t., a engf We ehen ler nui⸗ H ei ſeruiũt allos væcipiũt. Ocrauo qͥ ſunt ox min
ein Gidenn thelque⸗ ritum ſuum 2. E ech s. ge den equũtur ſoĩ di: dyaboli: carnis:⁊ finis.⁊ ſtipendiũ iſtaꝝ oſtende
ne Tn wein dum i. multitudme Tantanwean Eheee nuh⸗ tur ſeruitutũ. Nono admiratõe oſtẽdet ꝙ nõ ob⸗
aniainer, centibus cõ errontem:vt eis lognonbus er ſtanteꝙ dñi mali tale ſeruis ſuis ſaluũt ſalariuʒ: tñ
ſerſeguartegnochcgiens Ter deibne cotra wvetrinam eccleſie.ſicut ꝙ foꝛnica maximã bñt ſeruoꝝ multitudinẽ: qͥ eis ſeruiũt vo
eddin tio non eſt peccatũ moꝛtale:vel veus nõ vult perde⸗ crer. 3 mné: . 2 ,
EEE odidit: . vis peyge diẽter:pꝛompte:feruẽter:largiter:⁊ hylariter.
õ Hamv. renk S Stan eberchevelfiufgopere eoꝝ face⸗ ERituz ao peimu eſt fidelirer eo ſer lendu q̃dru⸗ Artij.
evodit Pogte,glachiſtpn aſſimnta PBu nu ſien ini ic loquẽri credũt: pliciter. Pꝛimo ꝑ coꝛdis cogitatõem. Secundo per j.
ſecte ſunſegi tlentnnm tuen deſtahgt⸗ implici: cui ſimplicitas nõ mul oꝛis locutõem. Tercio ꝑ manuũ opatiõem. Quar⸗
Gitispeffnlecn a ſtulticia. Queʒ cum quidam vt fer⸗ to per totius cõluncti paſſioneʒ. Pꝛimo per coꝛdis
Au; i nnnummniet alccrent oguii on foꝛum poꝛtaret:confedera⸗ meditatiõem eſt ei ſeruiendum irtolienterin Ptn
avehudex. tione inter ſe facta vnus poſt aliũ ei obuiantes que⸗ crecfengoriphm oiigengoinlgnm igt: 4, e
nnalne n ilin 1 ſierunt quare caneʒ poꝛtaret. IJpſo vo hocnegante mo in ipſuz credends⸗ uia ers eſt. .
ham gulc iin i, firmiter ſic eſſe aſſeruerũt. Fatuus vo ille licer pꝛi⸗ us autem verax eſttonn⸗ pomo menaar. Genpen
hüntmnͤthol in gr mis duobus aut tribus hoc aſſerẽtibus non crede⸗ in arte anime nõnulli potius credũt ſoꝛtilegis men
tmnirniiͦ dſigin picene tantã multitudinẽ in hoc cõcoꝛdare ita dacibus et necromãticis:v quibus Beut᷑.ix. Con⸗
lrgign⸗ cßutti. ſectachalt. ⁊ agnuʒ tanqꝙᷓ canem a ſe ꝓiecit:dicens. tempſiſtis imperiũ wmini: 2 non credidiſtio er Ge
ii in gien ſone ausamnitieoech , uiſtesagnns feale⸗ cundo ipſum diligendo:quia bonus eſt:Luce. xviij.
ſrfnnti etefnh inke,den nt ueirn erdo ve are o ecipit:cõ Nemo bonus niii ſolus deus. Ideo Reut. vj. Dili⸗
i enne ingſit rempin loth. qui non ſequebat: ſeo fugiebat cõ ges wMminuz eum tuum ex toto coꝛde tuo z&. Et ei
tat itinuinnin ſoꝛtiuʒ ſodomitaru. Et contra exemplũ thobie:qui ſeruiais in omni coꝛde:vin olaia veltin. o; el
iſeieinee, e Rar 4 n nd⸗ R Ae. FEtcbrracte⸗ SGed heu multi dilexerunt eum in oꝛe ſi ho Banen
ulſin is Ctanil tudinem fuaʒ comburere wmũ:dicentẽ hocma⸗ Kandenfun,Dlietes Figeliez aun diligunt:
leſinn gluein lum nõ eſſet:nullus ſenſatus in hoc multitudini cre benenens eſt. Pꝛopter uon malen i plaß lel.e⸗
hinnin ſninſiſi rrfenn exemplũ ſequeretur. ergo et in ſpiritualibo ns auxilij mei et ſpes meaĩ deo ẽ Sic timete dñm:
bileed is Minin Pon e õz malum: Exov. Fuite ei coꝛde ꝑfecto: JYop. xxiiij. S⸗ benilli qemi
nin niannir Hiij. Necſequi veberent pꝛopꝛiã ⁊ carnalem volun iſtis frenis velectant᷑ ꝙ celeſtia nõ multi apperũt:qᷓ
ubitin ſuninl .
mmnclüg

iij.

Beruire

ſempꝑ hic viuere vellent ſi poſſent:non crediderũt in
o:nec ſperauerunt in ſalutari eius:pᷣs.lxxvij. Se⸗
cundo eſt oꝛe ei ſeruiendũ tnipliciter: ipſo reuerẽ⸗
ter loquendo.qꝛ potens ⁊ pꝛeſens eſt:Ecẽi.iij. Ma⸗
a eſt potẽtia dei:in ps.cxxxviij. Si aſcendero ĩ ce
um tn illices c. ergo ſemꝑ pᷣſens. Sed heu mala lo
cuti ſunt v co: in ps. lxxvij. Secũdo ipſuʒ laudan
. qꝛ dignus eſt. ideo ſempꝑ laus eius in oꝛe meo.in
ps.xxxiij. Sed heu non eſt inuẽtus qui rediret ⁊ da/
ret gloꝛiã veo.ſed iurãdo ⁊ mentiẽdo os coꝝ locutũ
eſt ſuperbiꝗ:in ps.xvj.Tercio ipᷣm dep̃cando.qꝛ lar
gus eſt qui dicit:petite et accipietis:Zuce.xj. vicat
ergo quilibet illuv.j. Eſdre.ix. Ssepᷣcatio mea apud
Xæũ:vt daret nobis vitã modicã in ſeruitute noſtra
Sʒ heu nõ oꝛauerũt:nec oꝛãtes honoꝛauerũt:ſ̊ po⸗
cius dixerũt illud Malach.iij. Vanꝰ eſt qͥ ßuit vo.
Tercio in ope manuũ eſt ei ſeruiendũ triplici᷑. Pꝛi
mo ei in omibus obediendo:qꝛ oñs noſter eſt:in ꝑs.
Ipſe eſt vñs væus noſter:nos aũt pplus eius.tanto
potius eſt obediendũ iᷓ; cuicũq; dño terreno:qto eſt

oĩbus porẽtioꝛ. Ideo Act᷑.v. Opoꝛtet obedire vo

magis ꝙ; homĩbo.Seo heu nõnulli ſermerũt potiꝰ
creature ꝙᷓ creatoꝛi:ad Ro.j.ve quibus dicet᷑ infra
arti.v. Secũdo opera noſtra q̃ntuʒ poſſumꝰ eiꝰ ope
ribus aſſimilãdo.qᷣa ipſe eſt pater noſter: Joh̊.viij.
Patrẽ habemus veũ. Sicut ergo honoꝛ eſt filijs bo
nis in oꝑibus ſuis patrẽ imitari bonuʒ:ſimiliaq; et
nõ ↄtraria opera facere.ita honoꝛ eſt bonis imitari
uʒ. Ergo eſtote imitatoꝛes ci ſiẽ filij chariſſimi:
ad Eph.v.vt ſiles ſitis illi qͥ ad Phił.ij. Siẽ pa⸗
tri filius mecũ ſeruiuit in euãgelio. Sed heu deum
qui te genuit vreliquiſti:eut᷑xxxij.dequo ↄqueri
tur Iſa.j.Filios enutriui &. Tercio ipᷣm in oĩbo ſe⸗
quẽdo.qꝛ ductoꝛ bonꝰeſt lumen poꝛtãs:Joh.j.Deꝰ
lux eſt. Di ergo viatoꝛes in terra extranea vel tene⸗
bꝛoſa ſequũtur bonũ ducẽ:⁊ luminis poꝛtitoꝛẽ pᷣce-

dentẽ:a nos ſeqni ebemꝰcũ iij. Re.xviij. Si vmi

nus eſt vus:ſeqmini euʒ. Et ſicut exhibuiſtis mem
bꝛa veſtra ſeruire imũdiciead iniquitatẽ:ita nũc ſer
nite iuſticie in ſanctificatõnem:ad Ro.vj. Sed heu
multi ſunt ſicut illi qͥ dixerũt o:recedea nobis: ſci
entiã viaꝝ tuaꝝꝑ nolumꝰ. quibo Jere.ij. dixiſti.nõ

ſermiã. Quarto eſt vo ſeruiendũ per totiꝰ coꝛpoꝛis

paſſionẽ.nam prer Teuz pati vebemus.qꝛ fideliſſi⸗
mus ⁊ ſapiẽtiſſimꝰſaluatoꝛ eſt: Iſa.xij.Ecce cæꝰſal⸗
natoꝛ meus. Si ergo ꝓ hole pati᷑ homo:qᷓtomagis
pꝛo vo. Sed heu q;ꝛ multi nolunt pati:nec modicũ
onus penitẽtie vel laboꝛis ꝓ vo ⁊ ſalute aĩe.et mul⸗
ta patiũtur pꝛo mũdo: ſimiles meretrici que ad ver
ba mariticlamat ⁊ nõ adulteri. Mõ aũttu ſic:ſ pᷣdi
ctis q̃tuoꝛ modis illi ſoli ſeruies:Aath.niij.
¶ Qꝓpter mltas cauſas fideliter ⁊ hũiliter ſeruiẽ-
duʒz eſt. Pꝛimo qꝛ ſumꝰ ſerui natiui ſeu oꝛiginarij in
terra ci nati ⁊ nutriti:et ex vi ſeruis oꝛigineʒ nr̃am
trahentes:iuxta illud ps.v. Ego ſeruꝰtuus et fili⸗
us ancille tue. Cum ergo ſernꝰteneat᷑ dño ſuo ſerui⸗
re in opibus pſonalibo ⁊ realibo: ſicut ptʒ in. ff. vete⸗
ri.li.vij.ti. operibo ſeruoꝝ:per toruʒ. ſequit᷑ q nos
teneamur cæ ſeruire. qꝛ plus accipimꝰa vo ꝙ ſeru⸗
oꝛiginaniꝰ.qꝛ ille terrã:nos autẽ tam terraʒ ᷓ coꝛpꝰ
qiam: oĩs coꝛpis membꝛa. Si ergo vnũ membꝛũ
amiſiſſes:ſemꝑ te reputares obligatũ ad ſerniendũ
ei qui tibi illud membꝛũ reſtitueret. Ergo a foetio
ri ratõe deberes te reputare obligatũ ad ſeruiendũ
ei qui oĩia membꝛatibi vædit cũ nullũ haberes.ergo
ſeruite vno in leticia:in ps xcix. Si vo nirenõ vul⸗
tis qꝛ eſtis ſerui empticij.quia empti eſtis pᷣcio ma⸗
o. j. Coꝝ. vj. Et ad hoc empri eſtis vt ei ſeruiatis
am per pꝛeciũ pꝛo vobis in cruce datũ:ſicut dicit
j. Theſ.j.Cõu erſi eſtis as æuma ſimulachꝛis vris

„ 252
ſeruire veo viuo ? vero. Si ergo redemptus de duriſ
ſimo carcere ſaracenoꝝ:ſemper reputaret ſe obliga-
tum ſuo ſeruire redemptoꝛi⁊ liberatoꝛi. Et ſi leo xe
quo legitur in vita ſancti Hieronymi ſeruiuit ei:qͥa
ipᷣma ſpina quaʒ in pede habuit:liberauit.a multo
foꝛtioꝛi chꝛiſtiani chꝛiſto ſeruire veberẽt redempto⸗
ri:qui ipſos qᷓntuʒ in eo fuit carcere liberauit dy⸗
aboli.⁊ ſpinã per penitẽtie ſacramentũ æ aĩa extra
hit peccatoꝛum. Ergo ſicut dicit᷑ wcetur in pᷣs.ij.
Seruite wmio in timoꝛe.Hernarð. Juſte vẽdicat
vitam meã:qui pꝛo mea ſuam dedit. Si vo ei ſerui⸗
re non vultis ꝓpter duas cauſas pᷣdictas: ſaltem ter
cia que magnum ſtipendium futurum ſupaddit ad
hoc vos aſtringat.quia videlicet eſtis ſerui cõducti⸗
cij:quos cõducit in re.bonis pꝛeſentibo ſcilicet natu
re:foꝛtune:⁊ gratie:⁊ ſpe:atq; ꝓmiſſis bonis gloꝛie.
Si ergo bꝛutum ſeruit ⁊ diligit ipſum quiillud bo⸗
nis pᷣſentibus nutrit:quia ⁊ futura non ſperat.ergo
a foꝛtioꝛi ratõe omnes gentes ſeruient ei: in pᷣs.lxxj.
Pꝛopter pꝛius data ⁊ pꝛopter mercedem expectatã
ſperataʒ:quaãdo dicturꝰ eſt vus illud Math.xxv.

Serue bone⁊ fidelis:ſuper pauca fuiſti fidelis:ſupᷣ

multa te conſtituam.intra in gaudinʒ ct. Pꝛopter
pꝛedictas tres canſas omnes videntur multũ obli⸗
gatiad ſeruiendũ cæo.⁊ ſpecialius qui plura qui-
etius que habent ab eo receperunt:a æ eo retinent
multa:ſicut reges ⁊ alij potentes. Pꝛopter qð dici⸗
tur in pᷣs.cj.Et regesvt ſeruiãt wmĩo.Quietius ſic
clericiqͥ ſunt coloni ⁊ ſerui aſcripticij: id eſt ſpeciali
ter aſcripti ad glebam vi colendaʒ. Necnomen ſer
uitutis vi timeant.quia licet pꝛedictis cõparet᷑ ſer
uitutibus:tamẽ multum ab Uke differt. quia pꝛedi
cte ſeruitutes ſunt laboꝛis ⁊ vilitans.cœi autẽ ſerui/
tus eſt libertatis:cui ſciliq; ſeruire regnare eſt:et eſt
nobilitatis. Cuius ſerui per ſeruos ſignificãtur ſa⸗
lomonis. iij. Reg.ix. Poꝛro filijs iſrahel nullum
fecit ſalomon ſerunʒ:ſed erant viri bellatoꝛes et mi

niſtri eiꝰ. Ita ſerui chꝛiſti:id eſt boni xpᷣiani ſunrno

biliſſimi milites:vbi ſerui peccati et etiam alioꝛum
vminoꝝ ſunt violenter ſubiecti.Et hoc totuʒ ſicut
ſcribitur.ij. Paralip.xij.vt differentiaʒ ſciant ſerui/⸗
tutis mee:et ſeruitutis regum terrarũ.quig iam nõ
dicam vos ſeruos:ſed amicos: Joh̊.xv. ¶ Mecite⸗
ruʒ timeant ei ſeruire:ſicut illi. R.v.xl.quia ſub lar

go Vmio nulluʒ wfectum timere veberent. Jlli vo

qui timent quia aliquãdo viderunt ſeruos cei pati
penuriaʒ:et aliqua ſuſtinere aduerſa:et pꝛopter hoc
a ſeruitio dei ſe retrabunt. In hoc ſunt ſimiles cui⸗
dam ſtulto: væ quo fertur ꝙ infirmatus ad moꝛteʒ:
reſpondit q cõmunicari noluit:quia ſoꝛoꝛ ſua parũ
ante infirmata cõmunionem accipiens:moꝛtua fu⸗
it. Mon ſicnos:ſed ſicut dicitur Auce.j. Sine timo
rennimicoꝛuʒ noſtroꝛum liberatiſeruiamus illi. In

ſanctitate iuſticia coꝛam ipſo:om̃ibus diebus no⸗

ſtris. Et ſicut diciturad Romañ.viij. Mon accepi⸗
ſtis ſ⸗ piritum ſeruitutis iteruʒ in timoꝛe:ſed accepi-
ſtis ſpiritũ adoptõis filioꝝ.

Cum pꝛedictis vo cauſis que vberent tanqꝙᷓ; cau Art. iij.

ſeneceſſarie ⁊ pᷣciſe omnes ad xeo ſerniendũ artare.
Alias habemus cauſas motiuas:et quaſi exempla⸗

res plurimas.quarum alique excitant amoꝛem:ali

que incutiunt tinoꝛem. Inter excitantes amoꝛem
bpꝛimo exemplum motiuùm habemus quaſi in om⸗
ni re naturali.in qua videmꝰ ꝙ ſol et luna et omnia
coꝛpoꝛa tam celeſtia ꝙᷓ terreſtria diligenter ſᷣm ſuaʒ
conditionem et naturam vo ſeruiũt. Et ſicut dici⸗
turin pᷣs.cxviij.Omnia ſeruiũt tibi. Et non tm̃ ſibi
Hi plꝰnobis: ſiẽ ptʒ ex auctoꝛitate DHugonis. .xxiij.
xx. In pꝛimo ergo:id eſt in hocꝙ omnia vo ſermiũt
excitamur ad ſeruiendũ:ne qui eſſe deberemꝰ om̃tbo

e zſin ſial
lrolligentes ſtis vos eo.
Purhufindetasrußnn
lareo nſeruitio diſicnt vultis g⸗ .
veſtro. Hocnggratio dictat non io
ſemi vorſedme ioes yt inglino
natis melioꝛi aclatis:cni ots pyli
ſernlet. Daf vij Sed heufacka oſte
n ſtaligs veſipq lbeter vellet
Nvotidlegtra eius ſoceret nadata:
ſtronẽ vel ummrioſuz. qul bons mag
uueco lormnoſe hmo vicioſum⸗
eetelaraeniane ſe ſun⸗
Ropferts. Et ſic wo fagetes ynolle
bio:pos dñios 1 m ſernũ faatis. De⸗
A tlij dicens. Denuire me feaſtiin
HENtuzad ſecnnda pant hubamm
Cenpläſen tanſaz qtimoreincutita.
Rvindictis guds Waceehit möſenn
nöͦſemiütcönertendo dia gue gead
tiumnoſtp ſientoſtenſuzeſtinpuim
ticuliinpꝛincipio:adſtenlitate 13
inpſentiſintoſtenſnz eſ. Tyarm
nug boca hoff dan
deg d0 flat hac de canſa.

n am taroe Exem lühabek adhocl

inenit quida anckus patercni
ercnid
ihamocerna ſuntpeionn pa
uocreatis notaͤtg inuenit fenilit

omo pelus ſernit ro⸗
nnnfetrcen tafnne

geſarchantazs n
hluin nimäifanltu, .
Etſieutlocod gnaif

chumlaiagg Ninafr
tant alnlit uictscihartiſer
enultun dilisdffan glinhuti
intlebans rpiitans. inntiſeni⸗
vaiſaligſernireregareeſtetiſ
uinsſemi erſemosſſgniftͤtnrſ,
eg.ir. Poꝛro filis iſtobelpulun
mpz:ſederunt uin belutorcvetmni
mlchriſtino tbonl iuni untno
pbiſenm peccafietetiamaltorum
lenterſubien Ethoc wtnz ſint
ym er difennny ſantſemn⸗
utis tegum tenvni uig um n
ſenomicos: Joh . Mecite⸗
reſiatili Rerlqnaſnbler
fectumtinere nberent. Jllde
ignsdo Nideruntſelnos dihati
ſtuataktaſrafugnidn
mabunt Inpocſuntſinlean⸗ Unn
pfantrchufimenechnn
unicarinolnitoi⸗ ſunſn⸗
munimannn in n
oſichtolctur Ace, ln

fruum bont ininn ,
aucumn hoſn ln .
imrmd Fomni fi in

A /
Annzimmliuuhn

sfl. ,
franſellellic ngt
nnmnn ., n n
iunmetſi
neſ gteninn⸗
icoegotntenen n
n gnumn,n
emn Nl

run ne onnton
lumnſni e ii
naſ irtninini
mnumi lin i

.

— —

— —- ---===rrr—————-—-——ʒ—

Thema.

Exemp.

Thema.

vij.

Exyemp.

—

7 7
Bapientia
creatuns melioꝛes: ſimus peioꝛes. In ſecũdo:id eſt
in hocꝙ nobis ſeruiunt obligamuret neceſſitamur
ad ſeruiendũ ei qui fecir hec ad illũ finem: vt nobis
ſeruirẽt.⁊ nos ad illũ finem vt illi ſeruiremꝰ. Sicut
ptʒ Math.xxv. vbi rradidit ſeruis ſuig bona ſua:di
cens.negociamini. Cum ergo nibi ſeruiat oĩs creatu
ra: Judith.xvj. ronabiliter iuſte ſcriptura pcipit:

dicens. Seruite illi ſoli.j. Reg. vij. Becundũ exem-
lum haber in omni arte:in qua videm⸗ cũ q̃nto la
oꝛe hoĩes ſeruiũt quilibet ĩ ſtatu ⁊ officio ſuo: mul
tas duras dietas ſuſtinẽt vt victũ acquirãt ⁊ veſti⸗
tum cũ expenſis ⁊ in uuẽtute artem illꝗ addiſcũt
7 ad ſeruiendũ ſe offerũt. non tm̃ in artibo⸗ officijs
licitis:ſed etiam illicitis: ſicut in haſtiludijs:toꝛne⸗
amentis:luctando:choꝛiʒãdo:⸗ hmõi. Que viden⸗
v ſanctus homo ad feruentius ſeruiendũ cæo exci-
tabatur ⁊ ad fletũ.qꝛ ita diligẽter wo nõ ſeruierat.
Z.· j.riiij.Et tñ dñi qniba tamdiligẽter in omiarte⸗
officio ſeruiũt. qñq; qa non poſſunt:qñ qꝛ nolũt:
eis male ſoluũt ergo Eligite hodie qᷣ p ac;: cui po
tiſſimũ ſeruire icrarts⸗ Von ne.xxiiij. Terciũ exem
plum ad hoc accipiat quilibet ĩ factis vel ſiderijs
ꝓpꝛijs. Gr em ſeruiẽtes habear:melioꝛ regnla ei da
rinõ poteſt q̃liter o ſnire vbear: ꝙᷓ qualiter vult
ꝙ ſerui ſui jm ratõem ei ſeruidt. Di nullos habeat:
melioꝛ regula ei dari nõ põt qꝙᷓ ꝙ ira fideliter ira di
ligẽter deo ſeruiat: ſicut vellet qp ſerui ſui ei ſeruirẽt
ſi aliquos haberet. Siue ꝗᷓ habeatis ſiue nõ:tãfide
les ſerui ⁊ diligentes ſitis vos eo:ſicut vnltis ꝙ ipi
ſint vobis. Et ita veloces ⁊ ꝓmpti obediẽtes⸗ by
lares in ſeruitio dei:ſicut vultis ꝙÿ ipſi ſint ĩ ſeruitio
veſtro. Hoc nãq; ratio dictat:non ſolũ iy ſitis tales
ſerui veo:ſed melioꝛes:vt in aliquo vuʒz vobis pᷣpo⸗
natis ⁊ melioꝛẽ faciatis:cui oẽs ppli tribus⁊ lingue
ſerulẽt:Pañ.vij. Sed heu facta oſtenq ũt ꝙ alit᷑ eſt.
qꝛ nõ eſt aliqs veſte qͥ libẽter vellet habere ſeruũ:qͥ
nuotidie atra eius faceret mãdata: vel ebꝛioſuʒ vel
latronẽ vel luxurioſuʒ:qui bona magiſtri expẽderet
viuẽdo lururioſe:⁊ hmoi vicioſum. Er cum noletis
aliqs ſic ſuiret vobis:nõ ſic ſᷣniẽtes o:voſipᷣos
veo pfertis. Et ſic dveo faciẽtes ꝙ nolletis qð fiẽt vo
bis:vos dños ⁊ ipᷣm ſeruũ facitis. Re quibo ↄquerit
Iſa. xliij.dicens. Seruire me feciſti in peccatis tu⸗
is. ¶ htuʒ ad ſecundã partẽ huiꝰarticuli:pꝛimum
exemplũ ſeu cauſaʒ q̃ timoꝛẽ incutit accipe poſſumꝰ
Tæ vindictis quas eꝰaccepit in pᷣſenti ð his qui ſibi
nõ ſerniũt:cõuertendo oia que creata ſunt ad ſerui
tium noſtꝑ: ſicut oſtenſuʒ eſt in pꝛima parte huiꝰ ar
ticuli in pꝛincipio:ad ſterilitatẽ ⁊ ad miſeriã nr̃am
in pᷣſenti: ſicut oſtenſuʒ eſt. L. v.arti.j et. A. x. xj. O
nãq; hoca vo fiat hac de cauſa: ptʒz ta exemplo eti
am ratõe.Erxemplũ habet᷑ ad hoc in vitaſpatx. vbi
iĩuenit᷑ quida ſanctus pater cuidã quereti:quare
tpa moderna ſunt peioꝛa tꝑit antiquis: in h q ĩre⸗
bus creatis nõ tara inuenit fertilitas. Reſpõdit.qꝛ
homo peius ſeruit æo ꝓximo.naʒ nũc ſicut mino⸗
ratur⁊ refrigeſcit charitas:ſᷣm ꝙ veritas pᷣnũciauit
in euãgelio:ita minuit᷑ fertilitas.Et q maioꝛ fuit
ad vũ ⁊ ꝓximũ dilectio:maioꝛ fuit reꝝ habũdãatia.
Et ſicut loco dilectiõis q̃ fuit tũc in coꝛdibo creſcũt
inuidia ⁊ odiũ: ita iuſtũ videt᷑ vt loco bonoꝝ fructu
um qui tũc creſcebãt in terra:nũc creſcant herbeno
ciue. NHam ratio hoc dictat.qꝛ cñ terra inferioꝛ ho/
mine ſit facta vt homini ſeruiat:⁊ hõ inferioꝛ ceo.⁊
medius inter wũ ⁊ terrã ſit factꝰ vt ſerniat wo:bo⸗/
na ratio ⁊ vebita videt᷑ ꝓpoꝛtio ꝙ ſicut hõ ſeruit ſuo
ſuꝑioꝛi o: ita terra ⁊0ĩs creatura coꝛpalis ſuo ſu⸗
perioꝛi uniat homiĩ.ſi bene:bene.ſi male:male. Hac
ergo vecauſa in fame frigoꝛe? miſeria eramus ſub
elemẽtis mũdi ſerniẽtes:ad Gał uij. Secũda cau⸗

B lij.

ſa inutiẽs timoꝛẽ pẽſanda eſt ex vindicta quà ꝰ&

nũc credere nolũt:illus videlicet ð dixit xpᷣ 4
xij. Seruꝰ ſciens voluntatẽ dñiſt u non Dadsa.
gis vapulabit multis.
. Pauent v caueãt ſerui ingraniſſimi. qul vigelicer
in facto pꝛimo ſimiles ſunt cuidã demõi q gerarduʒ
ſenomiĩauit.qui poſtq; habuit caputiũ capam am
plius molere noluit. Secũdo aſſimilant᷑ cnidã cat⸗
to:e quo ter exemplũ fabuloſe ferrur: quidam

res occidit:ipᷣm ad fraternitateʒ acceperũt ſeu reci⸗
piebant. q ingutꝰ mures cape ceſſabat. De quo cuʒ
alij mirarent᷑: dixit ꝙ ſolita opera per alios faceret
cattos ipſe vo quaſi alioꝝ magiſter quieſceret:⁊ ali
os qualiter facerent infoꝛmaret. Iſtis nãq; oẽs illi
aſſimilant᷑:qui anteq; ꝓmoti vel ditati ſunt: ceuote
cxo alijs ſeruiũt huiliter loquũtur:ſicut iuuenes
ſeculares: ⁊ filij nobiliũ. cõmuniterpaupes in om̃i
arte vel mercatõe vel officio. Nam inuenes ſecula⸗
res ⁊ filij diuitũ duʒ iuuenes ſunt:mane ſurgũt:ma
tutinas ve beata virgine diligẽter dicũt. magnam
cõſcientiã hr̃ent illas dimittẽdi:xæ minimiſq; ↄſciẽ
tiam faciũt ⁊ cõfitent᷑miſſas æuote cuʒ letanijs in
maneaucdiũt. Alij etiam in oĩofficio duʒ pauperes
ſunt:multũ ſunt obſequioſi: ⁊ veo in caſtitate ſerui⸗
unt:ne v officijs ſuis expellant᷑:vel ne peioꝛẽ foꝛtu⸗
nam habeãt in agendis. Cũ vo caputiũ habuerint᷑
id eſt: cum foꝛtuna illo fuerit melioꝛata:videnduʒ
eſt quid faciant. Mobiles vo cũ adepti fuerint dñi⸗
um:⁊ ab illoꝝ exempti poteſtate: qui ſolebãt mane
aſtare dño:wvꝛmiũt vſq; ad terciã. Et qui ſolebant
oĩbus eſſe gratioſi ⁊ ab omib benedici ꝓpter duruz
vvminiũ ab om̃ibo maledicũtur. Alii võ qui in pau
pertate caſtitatem fingebant: omnibus erãt obſe⸗
quioſi:ineraſſati:impinguati:oilatati:fedam vitaʒ
Ducere nõ timent. ⁊ vxoꝛes quas in paupertate acce
perunt ditati erubeſcũt ⁊ repudiant:eta diuitijs et
cupiditatib intãtũ ſi uffocant᷑: magis inuirenunc
obulum ꝙᷓ quãd enariũ expenduũt. Scholares
voqs aliquiin eccleſia ponunt atq; ꝓmouent ꝓpter
bonitatẽ quã in eis vident.ſicut pᷣdictus cattus po
nebatur in religione:quãdo iam ꝓmotiſunt vtmu⸗
res animas væſtruẽtes in hoꝛreo wminico œſtruẽt.
per ſeipſos hoc facere nolunt:ſed ꝑ alios ſacerdotes
omnia facere volũt. Ypſi vo in curijs venatiõibo et
negocijs ſe implicant ſecularibus:in quibus tantuʒ
occupãtur ꝙ ſepius et cum minoꝛi remoꝛſu cõſcien⸗
tie nunc matutinas cæ die ad qͥs tenẽtur dimittunt
q; aliquaàdo fecerunt matutinas ð beata virgine ad
quas non tenebãtur: niſi voluntarie.Et ꝙ vix vnaʒ
audiunt miſſam. nullam vo dicunt miſlam:etiaʒ il⸗
liqui non ꝓmoti dicere ſolebant. in qua cum audi⸗
unt non circa letanias dicendas:ſed cirea literas le⸗
gendas: vel ↄfidiendas: vel ſigillandas occupantur
Et qui non ꝓmoti ſolebant eſſe largi:vt per mune⸗
ra ⁊ largitatis nomen citius ꝓmouerẽtur: poſtmo⸗
dum fiunt tenaces per opus auaricieſequens:oſtẽ⸗
Tntes ꝙ in largitate precedenti et etiam obſequio
ſymomam cõmiſerunt mentalem. Mam permu⸗
nus a manu vel obſequio quale eſt ꝙ qͥs ſeruiat epi⸗
ſcopis vel alijs patronis: illa intentione q; pꝛomo⸗
ueatur.vel per munus a lingua ſine pactione coꝛam
cæo qui intuetur coꝛ.j. Reg. xvj. cõmittatur ſymo⸗
nia:videant vcretalem.li.v.titu.e ſymonia.x.tua
nos:ſub tenoꝛe ſeqnti.Sitñ is qui talẽ wnateʒ fa
cit ea intetõe ducat᷑ vt p tꝑalia bõa ꝗoffert ſpũalia
valeat adipiſci.Et clerici qͥ eum in freʒ admittũtſᷣ

religioſi videntes eius vtile ſeruitiũ.qꝛ mulros mu⸗

Ars iij.
Vlij.

Ex faß.

iy⸗

Beruire

eſſent eum niſi cõmoda tempoꝛalia reaperẽt admiſ
ſuri:ſine dubio tam illeqꝙᷓ iſti apud diſtrictũ iudicẽ
q̃ ſcrutatoꝛ eſt coꝛdiũ ⁊ cognitoꝛ ſecretoꝛuʒ culpabi
les iudicant᷑:hecibi. Quibus pꝛimo ↄcoꝛdat vcre/
tum ſumptũ ex verbis Bede.j.q.iij.nõ ſolum. dicẽs
ꝙ nõ ſolu venditoꝛes ſunt columbaꝝ.⁊ wmũ cei fa
ciũt wmum negociationis q ſacos oꝛdines largiẽ⸗
do pꝛecium pecunie vel laudis vel etiã honoꝛis inqͥ⸗

runt:verũ hi quoq; qui graduʒ vel gram in eccleſia

ſpũalem nõ ſimplici intentiõe: ſeo cuinſlibet huma
ne cã retributiòis exercent ⁊c. Gco ad idẽ ↄcoꝛdat
cretũ ſumptũ ex verbis Grego.naʒanʒeni.j.q.j.qͥ
ſtudet. In quo facit mentionẽ æ Gieʒi ſymomaco
qui pactũ expꝛeſſuʒ nõ legit᷑ feeſſe v venditõne gr̃a
ſanitatis.Et æ ſymone mago qͥᷣ nõ ꝓceſſit ad acruʒ
datiõis ⁊ tñ ſnĩaʒ accepit daãnatiõis ꝙ voluntateſy⸗
moniaca. Suꝑ pᷣmo etiã vꝓbo vcreti. qᷓ diẽ: ſtudet:
recitat ꝓvna pte opinionẽ illoꝝ qͥ dicũt ꝙ ſola volũ
tas fac ſymoniacũ:ſic ſola ſpes facit vſurariũ.xiiij.q
iij.c.j.Et dictum alioꝝ qͥ dixerũt:q; hmõi peccatuʒ
ſi non ꝓceſſerit ad actum:ſola voluntate vlet᷑:ſicut
ſola voluntate ↄmiſſum eſt:Cui dicto aliqͥ inniten

tes dixerunt:ꝙ beneficiũ ſic acceptũ nõ opoꝛtuit re

ſignare. ſ penitentiã agere. e qua opinione eſt In
nocentius ſuper caplo pꝛedicto.tua nos:quoꝝ opi-
mo vera eſt:quando eſt intẽtio ſola nõ veducta.nec
ad actũ pactiõis:nec onationis.ſi autẽ veducta ſit
ad actum ſine pactione:ſioit dæ illis qui large dant
vel ſeruiũt vt pꝛomoueant᷑ opoꝛtet ꝙ reſignent: Si
cut aꝑte patet in glo.tam ſuꝑ dicto caplo.tua nos: qᷓ
dicit ꝙ ad parẽ penã iudicantur ſicur ſymoniaci ex
pꝛeſſi:h̊ ipii tenent᷑ renunciare:q̊ ⁊c.q; etiã ꝑ. gloſam
luꝑ dicto væcreto.qui ſtudet.q ↄcludẽs ſic dicit.ho⸗/
die ſola penitentia cum reſignatione acquiſitoꝝ ſuf
ficit.cũ ſymonia in aĩa gerebat᷑. Hoc dicit ad diffe⸗
rentiã alioꝝꝑ ſymoniacoꝝ:qui ſunt excõmunicandi:
ſicut ibidẽ patet in textu. Si vo qͥ pꝛedicto modo ſi
ne pactione et cũ intentione munerea manu velob⸗
ſequio vel lingua ſuntpmoti.beneficia ſicut bẽnt
dimiſiſſent. maioꝛ ꝑs beneficõꝝ mũdi vacaret. Nec
Innocentius eſt ↄtra ia dicta:qꝛ ipᷣe loquit᷑ vbi in-
tentio nõ ꝓcedit ad actũ wnationis vel pactionis.

ſicut patet ex verbis ſuis:que ſunt hec: ꝓpter hanc

tñ intentionem non vebet reſignare ̊ pnĩiam agere.
Iſti ergo maii ſerui ſunt ꝓtanto:qꝛ ſicut apud mũ⸗
dũ malus ſeruus reputat᷑ qꝗͥ ſtipẽdiũ accepit ſine vo⸗
luntate wmini: Ita pᷣdicti ſymoniaci. Iterũ cũ om
nib alijs pᷣdictis generaliter mali ſerui ſunt: qꝛ apõ
mundũ boni ſeruiunt qñq; diu anteqꝙ; ſalariũ acci-
piũt:quo accepto libentiꝰſeruiũt.Et ſtatim ſivictu
veſtitu ⁊ ſalario accepto dicerent magiſtro qͥ eũ ꝓ
ſemꝑ aduxit:expecta nõ ſeruiã tibi adhuc:ß in qua⸗
drageſima vel in ſenectute malus ſeruus reputaret᷑
Dic v omnibo pdictis qͥ velaccepto ſalario diuitia
rũ in mundo vel eccleſia.tepidius ſerniũt.vł o nõ
ſeruiunt ſed ſuo ventri.ad oma. xvj. Sed interim
Dyabolo ſermiũt multa ↄmittẽtes ⁊ ventri.comedẽ
tes ⁊ bibentes:dicẽtes in coꝛde ſuo.expectet adhuc
in quadrageſima velſenectute ſeruiamus illi quan
do opoꝛtet nos moꝛi:Quoꝝ actũ et finẽ recitat xpᷣs
Math. xxiiij. dicens. Gl aũt dixerit malus ſi eruus il
le in coꝛde ſuo:moꝛam facit dñs meus venire. cepe
rit ꝑcutere aſeruos ſuos:manducet aũt et brbat cũ
ebrioſis: Veniet oñs ſerui illius in die gna non ſpe⸗
rat:et hoꝛa quam ignoꝛat:⁊ diuidet eũ:partẽq; eiꝰ
ponet cũ hypocritis: illic erit fletus et ſtridoꝛ venti
um. Et eſt auctoꝛitas hecꝙ tanto ad ꝓpoſitũ:quia
auctoꝛitas loquit᷑ ve ſeruo quem ↄſtituit ſuꝑ oĩa bo
na ſus.poſtqꝙᷓ ad talem ↄuertit ingratitudinẽ ſicut.

pꝛedicti:quoꝝ nemo põt duolo dñis ſeruire: Mat.

B pilf.
vj. et Luce xvj. ⸗ W
Vbi videlicet ſunt ↄtrarij. Sed vbi dñs terrenꝰ
eſt bonus ⁊ nõ iubet o ↄtraria nec impoſſibilia. et
ſeruus etiã in his tm̃ obedit: que diuino nõ ↄtrariã
tur mandato:ita ꝙ vterq; aditiões tenet ſequentes
q̃s poteſt duobus.·ideſt celeſti et terꝛeno wmino ſer
uire.i.obedire. Conditiones autem tam in wmino
ꝙᷓ in ſeruo requiſite ad hoc ſũt iſteſex: Incolume.q;
neuteraliũ dãnificet nec in coꝛpenecin anima. Zu
tum. ꝙ vterq; alterius res tueatur eo modo quo ad
ſtatũ ſuũ ꝑtinet. ne ab ipᷣis vel alijs in reb ſuis dam
nificent᷑ Honeſtũ.ne vnus illicitũ pꝛecipiat:vel aliꝰ
in illicitis obediat mandatis. Vtile.qꝙ; ſeruus vtili
ter ſeruiat. et oñs vtiliter ſoluat. Facile.ſine violen
tia litigio vmurmure. Poſſibile. ꝙ dñs nihil pꝛeci
piat umpoſſibile:nec alius tale aliqͥd attẽtet. Iſtis
ſexmodis ſicut diciturad Ephe. vj. Seruiobedite
wominis veſtris carnalibo:nõ ad oculum ſeruientes
ideſt dum vobiſcum ſunt tm̃:ſed ſicut ſerui vi qͥ vo⸗
biſcum eſt ſemꝑ. Ergo ita diligẽter⁊ fideliter ſicut
ſeruirent dñis epiſcopis pꝛeſentibus vel ſaltem pro
pter timoꝛẽ vel amoꝛẽ vel cupiditatẽ ſemꝑ ſeruiant
tã dñis terrenis qꝙ; etiã co.qꝛ ipᷣe ſemꝑ pñs eſt: et qa
oculi dñi atẽplantbonos ? malos in ommi loco. p⸗
pter eius timoꝛẽ vel amoꝛem.wvm inis ſuis fideliter
ſeruiant.ne fidem frangant.et æi mandata ſemꝑ te
neant. ne ſtipendio pꝛiuentur eterno:ſed potius ſint
illius ſtipendij ſpe gaudentes. dño tã terreno ꝙᷓ cele
ſti ſeruientes:ad Ro. xij. Contra pꝛedictas vo adi
tiones multũ faciũt dñi vel magiſtri:q wcẽt veldu
cunt ſubditos ſuos ad verberandũ vel ſpoliandum
vel ad falſitates faciendũ.⁊ illi qͥ .eis obediũt vt eis
potius ꝙ veo placeant. Sed veniet tpᷣus qñ neutra
ps Fiküralertiß maledicent ſibi mutuo: ſicut pr
filiꝰ.A.xij.liiij.qñ ð eis verificat᷑illud Bap. xviij.
Seruus cũ dno ſili pena. Iterũ õ pᷣdictas faciũt cõ
ditiões dñi qͥb placet: ſerni ſui eis mentiant᷑ vł
falſum iurent obtemperantes. æ qv dictum ẽ. J.
xij.xxiiij.Et cauſa piurij qñq; ibidẽ.xix. Nõ ſic vos
H cñ pꝛedictis aditionibo:ſerui obedite ꝑ om̃ia dñis
carnalibo.ad Cobłiij. Et ſimul cum hoc dño chꝛiſto
fuite:ad Cohiij.
Et nõ dyabolo circa cꝰ ſeruos in h̊ articulo duo
ſunt oſtendenda. Primo qᷣ ſunt fui illiꝰ. Sco quõ
in diuerſis officijs diuerſimode ei deſeruiũt. tuʒ
ad pᷣmũ:ſicut ſui vei mãdata dei cuſtodiẽdo ſeipᷣos
et ꝓxrimũ verbo facto et exemplo ad bonũ ↄuertẽdo
diligeter ſaluare nitunt᷑:ita ſerui dyaboli ecõuerſo.
ſicut iterũ ſpũſſanctus ad h̊in coꝛdibo habitat ſᷣuo
rũ vi.⁊ ꝑ os illoꝝ loqͥtur. iuxta illud: Mõ vos eſtis
q̃ loqmini æ.. Ita in ꝓpoſito dyabolus ſciẽs ſetur⸗
pem et odibilẽ in noĩe ꝓpꝛia foꝛma:ſeruos ſuos in⸗
trat:et in illoꝝ foꝛma ⁊ ꝑ illoꝝ loqᷣtur os. Et qõ ali
cui loq œſiderat vt ipᷣm ad peccãdũ inducat in oꝛe
ponit ſᷣuoꝝ ſuoꝝ:⁊ipᷣi loco magiſtri ſui alijs loquũ⸗
tur. Siẽ pʒ. P.vij. xlvij. Et mediãte wctrina 7 auxi⸗
lio magiſtriſui.alios q loquunt᷑ ad diuerſa indu
cũt pctg. O..n.ſicloq̃tur expſie pbat᷑iij. Reg. xxij.
