ꝙᷓ latrones iudicant᷑ et poſtmodũ vendunt᷑ plus ha
bent᷑ ſuſpecti:et ꝓ tãto quis ſe ab illis melius cuſto⸗
dire poteſt:qꝙᷓ ab alijs qui iuſtificant᷑ et ideo tãqᷓ; mi⸗
Engdecimo ſpi-
ritualiter occidunt recipientẽ:ideo nãq; aioth poꝛ
tauit eglon munera et moꝛtem: Judicũ.iij.De iſto
Damno ꝓ muneꝝ receprõnes regnis er ternis illato.
Nota. H.ij.viij. et.xxix. Se iſta etiã mat᷑ia quomõ
videlicet multis nocet. NMota. .xiij.xxxij.cũ ſequẽ⸗
tibus.Eyquo tot dãna muneꝝ ſequunt᷑ receptõʒ:be

atus qui excutit manus ſuas ab omni munere: Iſa.

Art.iiij.
xvuj.

Exem.

xviij.

xxxiij.qui in fine officij ſui vel vite ſue dicere põr cuʒ

ſamu ele.j. Reg xij.Loquimĩ inqͥt ve me coꝛã dño et

coꝛam chꝛiſto eius/ vtꝝꝑ bouẽ cuiuſcunq; tuleriman

aſinũ /ſi quẽpiã calumniatus ſum:ſi oppꝛeſſi aliquẽ
ſi ve manu cuiuſqᷓ; munus accepi.
BDic qᷣlibet vir bonꝰet xpᷣianus excutẽ veberet ma
nus ab om̃i munere.Vñ Seneca ad Lucilł.epla. lxx⸗
vij. Quis inquit ſit vir bonus dicã. Vir bonꝰqpðho
neſte ſe putauerit factuꝝ faciet ſine pecunia:qð tur⸗

pe erit nõ facietetiã ſi pecunias afferat vel volupta

tẽ vel potentiaʒ ab honeſtate nulla re vetinebit ad
turpia nulla ſpe inuitabit. Ergo nec reciꝑe veberẽt
le nec ꝓ alios ſicut patet. J.xiij.xxv.ppter ratõnes
tactas..ix.eij.cũ ſequentibus.et.xxviij. ct.C. xvj.
xl.cũ ſequẽtibns. Mec ꝓpter ſe: qꝛ melius ẽ ad vitaʒ
ingredipauꝑ. Nec ꝓpter alios/ſq; parẽtes et hmõi.
eſponſionẽ cuiuidã pape ecgligetegu ſuaden
ti ꝙ ſuos ꝓmoueret reſpodit. Si mei nõ fuerint wo⸗
minstitũc immaculatero. Illiꝰꝗ exemplo nõ pmit
tas eos intatũ tibi dnari: ꝙ illis pmouẽdis vel ex-
altãdis:teipᷣm ſub pcto vepꝛimas jet ſeruꝰ fias cupi⸗
Ditatis: et ipᷣos etiã ꝑdas:onera eis imponẽs impoꝛ
ta bilia/ et muneribo pꝛauis illos coꝛã ceo onerãdo.
Illis ꝗ̊ noli offerre munera pꝛaua:Ecẽci.xxxv.
¶Aliter vo ↄtra veũ rõem dãtes et recipiẽtesſad
reſtitutiõem tenent᷑.SDe dãtibo patet ĩ ſumma con⸗

exemplũ wemachabeo. F

MW xxüuij.

feſſoꝝ li.ij.ti.v.q.xiiij.quid ⁊e pᷣlatis ⁊c.vbi ha bet᷑ q;
plati et clericii q bona eccłiaſtica pauꝑibus væbita

conſumut in vſus illicitos:videlicet ĩ meretricibus

hiſtrionibꝰloſanguineis:vt eos faciãt diuites v pa-

trimonio xpᷣi. In potẽtibo et diuitibꝓpter pompã

ſeculi vel aliã illicitã cauſã raptoꝛes ſunt/et pꝑ conſe⸗

quẽs ad reſtitutõeʒ tenent᷑. tũ vo ad recipientes

vel recipiũt a pᷣdictis viris eccleſiaſticis vel a qbuſ⸗
cũq; alijs. In pꝛimo caſu rñdet᷑ ĩ ſumma cõfeſſoꝝ li.
ij.ti.v.q.xvij.quõ illi ⁊c.dicendo ᷣm vnã opinionẽ/

ꝓ focarie et hmõi turpes pſone tenẽtur reſtituere ſi

poſſint:niſi foꝛte fuerit eis datũ cauſa elemoſyne cũ
eſſent in ſumma neceſſitate. Siuites etiã et potentes

tenentur ſimiliter ad reſtitutõem:ſi ꝑ fraudẽ vłmi⸗

nasꝶ vel impoꝛtumiatẽ etiã indebita: vel aliter ſine
iuſta cauſa aliquid de bomis ecclie receꝑint ita . ſi
turpibo ꝑſomis ⁊et᷑:reſtituatr᷑ ecclie.i.ſucceſſoꝛi vel ſu
pioꝛi illius:qͥ vedit in vtilitatẽ ecclie ↄuertẽdũ.Vel
m Hoſti.eiuſdẽ loci pauꝑibo diſtribuendũ. Nullo
vo mõ illi reſtituat᷑ q turpiter vedit/niſi qð ꝑ aliq̃s
iniurias ab eo extoꝛtũ vel receptum fuerit.Alia vᷣo
opinio ſentit: ꝙ turpes pſone q̃ hmõi recipiũt a vi⸗
ris ecclaſticis ad reſtitutõʒ nõ tenẽt᷑:niſi hmõi vir ec
cleſiaſticꝰp hmõi wvnatõʒ factꝰſit nõ ſoluẽdo:ſic eſtĩ
eo qͥ accepit ab vſurario. In ſcðo caſu ᷣm ſũmã cõ⸗
feſſoꝝ li.ij.ti.v.lxxxiiij.q.qͥd v illis qͥ emũt ⁊c. Oẽs
q̃ recipiũt ꝓpter graʒ vni ꝑti faciendã in pᷣiudiciũ al
terius:aut ſi minis aut terroꝛibo aliqͥd extoꝛqueant
aut ſi quoſdã grauãt vt alij timẽtes eis ſeruiãt ne ta
lia patiantſpeccãt moꝛtaliter:⁊ ad reſtitutõeʒ tenẽt
oĩm ſic receptoꝝ.Dni inſuꝑ tales pᷣpoſituras viden
tes vbi nõ ſunt red ditꝰcerti ſed ſole exactões ⁊ mũe/
ra ad inteſſe tenẽt. Erhis pʒ qgraue et ꝑiculoſũ ſit
nõ ſua dare vel reciꝑe vbinõ eſt certa receptõnis cã
illi qui recipit licita:qͥ frequẽter ꝓplexi ſunt in ↄſciẽ
tiaſet remoꝛſũ patiunt᷑ neſciẽtes ꝗ reſtituere vebẽt ⁊
q̃ nõ. Oꝛ etiã piculoſũ ſit officia exilia vẽdere illis qͥ
munerib vultũ tuũ dvepcabunt᷑:ĩ pſal.xluij. Et ideo
ꝓiculoſius ẽ quo rarius et dichicilins hoc faciũt:eſti
mãtes titulũ habere wnatõis vel emptõis et vendi
tioms:iSed tñ dantes ita reſpõdebũt coꝛã wo/ſicut
ballini dãtes:bona dñoꝛuʒ ſuoꝝ recipiẽtes ſicut p⸗
ticipãtes in furto/exigẽtes ſicut᷑ latrones/qᷣbus mł⸗
taꝓmittuntur et dãtur ne noceãt. Sic fidelis hõ fi⸗
lijs concubinaꝝ largitus eſt munera:Geñ. xxv.
AQuoꝑ locꝰpenałiuſte ĩ inferno. ꝛimo qꝛviuẽ
tes e munerib et exactõibo nõ hñt aliquẽ certũ ſta⸗
tũ/ vel victũ vel oꝛdinẽ:cũ totũ ſit ĩ alioꝝ voluntate
vel neceſſitateſ iuſte ibũt vbi nullꝰſit oꝛdo: Job. x.
Bcðo qꝛ ſicut dñs gratis remunerabit illos qᷓ ꝓmĩ
ſtris ſuis gratis fecert: q miĩſtri ſui clamãt dicẽtes.
Eñe iſte ĩ fra ſua multa ꝓ nobis fecit ꝓ amoꝛe vꝛo:⁊

nihil a nobis recipe voluit. Ita nõ remunerabitil⸗
los / xe qbo ĩ die iudicij dicẽ poterũt. Dñe nihil iſtis

tenemi:q;ꝛ oĩa nimis care nobis vẽdider̃t. Et væꝰ eis
rñdebit. Amen dico vobis/ receperũt mercedẽ ſuã:
Aat. vj. Patet ꝙ bonꝰvñs vel iudex oẽm hoĩem
ↄtra coꝛ hᷣe væbẽt:q ei mũera offert:tãqᷓ; volentẽ euʒ
ad talẽ obligare Pesr⸗ cauſã ſuã ſuſp ectã hꝛe vebe
ret:eſtimãs ꝙ falſitatẽ vena rijs ſupplere velit. Qui
vo credit vel dicit/ ꝙ alia cauſa vædit/ expectet vſq;
ſnia ſit data:et videat tunc quid dare velint et inue
niet: ꝙ illi qui pꝛius ei pulcra obtulerũt:q tamẽ re/
ſpuerũt:ſub qᷣbuſqã curialiba verbis dicẽtes. Siha
bueris ſnĩam ꝓ te/ſcias mihi grates:oſtẽdentes ꝑ B

; poſtea libẽter recipiẽt:nihil eipoſt ſnſam dabunt

oſtedentes ꝗ; nõ amoꝛe ꝑſone ei munera pꝛiꝰ ohtu⸗
lerũt: ſed rone officij munera mittebãt: Zu. xxj. Mo

ta. V. viij.xxxviij. Hota penã recipiẽtis munera ꝑ
INxiij.

xix.

Arti.vj.
xx.

i

—

— cherchſen
te.
nnonfmndd ☛☚
flins epatread ndciſplende
Egreciatur t ſhlendtiuſtvs
Vrſampasccendistun paffegte
innatura noſtra viſpoſita inq
liinuenit contrarictatem:natv
liperfertecopplatumn otq; conn
laro factum eſt et ſichomonan
Muit eum:in plal wyj. Etſici
hunooneintmult iheſns in guoe
ldeſtopus begte plrgins auin⸗
tüfithulitao pulentudo virgt
cfices guiwd Oeruadat oin con
urnscingesgig chantasuse
cgiuscdmell patet. Oai ardi
ſtro Aprii r 1. Aii gii.
tuitabeterno naſci depatretti
Inatrert cnzynroqgremanere.
Popolſibllefuit in eutt we
tnoſiechnmptione aſtenſum
lir et. x Qeniz uden quicon
uuttetftucs grlle ineh

=
—
——
— S
.
=
S=
=
S=—
S.:

dit ttalitinitsas iemliirnet,
tmorte tern ad reſtirutöeztenet
Dfiizſiptaleſpeſtmnng tie
acip entiſeiſcleegngdts ni⸗
1 Erhis gönnatett gialbſiſt
age pbindͤeſt ena receptonioc⸗
ituc ffegneter polenſuntin ſe⸗
tnunt neſditoq reſtimenenbir⸗
loſüſtofflu nli ricne lloi
ii pcabunti ſol iij Erite
nus et iffal uo hocfraüͤtef
rmyarils fel mptuts et rend
lo lia reſoögebut coni moſteut
Nfoꝛuz ſox jeaplitto ſcuto/
igitts ſintlatkonesſebnk⸗
turnenocest Sicfiſlshoͦfͤ/
itus eſtwunera⸗ Geß .

iuſte eiinfemno brund aegine n

tacöſbonht ude⸗ o 1
inechtotüſitiglionpoln
nir hemlſtnur iͤ
cnatsfenonenobitilos oni
eft gi miſt ichnitniti
hlinndbisfcthannn, .
erolult Yta no renanerolle

znaris tpplere ſe
elten dt ſſant
mnenida lnt ni⸗
. lgnobrlai e⸗ n
n ſh eboden
n i nthſitunn

umihign ſfüum

mbileipo 1 ,ven⸗
pit chlcn mnen
imthir Lun
nuneram un

iij.

ſiij.

Natiuitas
Atiuitatis chꝛiſti

pᷣmo oſtendetur diſtinctio. Secũdo
poſſibilitas. Tercio congruitas.
Quarto ex parte vei cauſalitas/et ex
parte hominis oſtenditur vtilitas.
Quiĩto quareita tardefacta fuit illa bũdicta natiui
tas. Sexto recipiendus/ cuſtodiendus et honoꝛan⸗
dus eſt qni pꝛo nobis naſcebatur.
Etuʒ ad pꝛimũ chꝛiſti tempoꝛalis natiuitas eſt
duplex. EUna que facta fuit in incarnatione. Alia ĩ
parturitione. Vnde Eryſoſt. ſuper illud Math. ij.
Quog em in ea natum eſt/ veſpinitu ſancto eſt: que⸗
rit qualiter tũc natus dicitur cum ſtatim ſequatur.
NParies quideʒ filiũlet vocabis nomen eins hefam.
Et reſpondit/ꝙ in conceptione fuit natus ĩ ea: pſal.
lxxxvj. Homo narus eſt in ea. In vtraq; vo natiui⸗
tate ſtatim fuit ꝑfectus deus et homo: a pꝛimo vide
licet marie conſenſu quando dixit. Ecce aucilla ⁊c.
Pꝛime vo natiuitatis/ conceptionis et perfectio⸗
nis poſſibilitas/ ꝑ exemplũ notificatur xæ lumineſo
lari:quod coꝛpoꝛe vel natura ſolari pꝛeſente: ſtatim
pfecte naſcitur etĩ materia pꝛopinqua diſi poſita in
qua nõ inuemit contrariũ:ſicut in aere diſpoſito/ſta
tim ſe perfecte mulciplicat:eiq; clariſſi, ime atq; perfe
ctiſſime coniungitur atq; copularur. Ita natura di
uina ſeu 1l benedicta tninitas que eſt ſol iuſticie/q̃
operata eſt ſalutem noſtram in medio terrelid eſt in
medio coꝛpoꝛis virginis gloꝛooſeſĩ vtero virginis be
nedicte pꝛeſente:ipſaq; per cõſenſum diſpoſita er di
cente.iat mihi ſcõm verbum tuum. Lumen illud
æ quo in ſymbolo apoſtoloꝑ.lumen ve luminendẽ
filius ve patread modũ ſplendoꝛis/ e quo Yjſa.lxij.
Eſtec:aturvr ſplendoꝛ iuſtus eius:a ſaluatoꝛ eius
vt lampas accendatur/ perfecte in materia illa: id ẽ
in natura noſtra viſpoſitaſ in qua nullius obſtacu⸗
li inuenit contrarietatem:natum fuit.et materie il⸗
li perfecte copulatum atq; coniunctũ et ſic verbum
caro factum eſt.et ſic homo natus eſt in eajet ipᷣe fũ⸗
dauit eam:in pſal.xcvſ.Et ſic in ſua benedicta incar
na tione intrauit iheſus in quoddã caſtellũ:Auce.x.
id eſt coꝛpus beate virginis cuius caſtri fundamen
tũ fuit huilitas/pulcritudo/virginitas/ turris/ſpes⸗
et fides / quibo coſeruabat oĩa conferẽs in coꝛde ſuo
murus cingẽs oĩa charitas qua omnes amplexata ẽ
cuius coꝛnelli patẽt. M.iij.arti.ij. Nota de iſto ca⸗
ſtro.A. xxiij.xij.⁊.MM.iij.xxxiiij. Onomodo aũt po/
tuit ab eterno naſci patre/et in tꝑe in matre/et de
matre:et cuʒ vtroq; remanere. Mota.E. vj.iij. Quõ
vo poſſibile fuit ꝙ in ea et ve ea naſcereturſſine ma⸗
tris ſue couptione:oſtenſum eſt. M.iij.niij.et.xv.⁊
xix.et.xx.O etiã iudei qui concedũt q; virga aaron
ſoꝛuit:et fructus ꝓtulit ſine humoꝛe Mumeri.xvij.
E etiã rubus Moyſi igne nõ comburebat᷑: Exo.ii.
Mobiſcũ acedere deberẽt ꝙ videlicet virga hecra
dice veſſe:eadẽ vei virtute concipere et fructũ poꝛta
re poſſet ſine humana ſocietate:et igne diuinitatis
inflãmari et repleri poſſet:ſine ſui coꝛruptione:vł in
tegritatis diminutõe:vel ſine ſui mutatõe.Si nan⸗/
q; venarius ſine ſui mutatione ve nõ arra fit arra:et
alicnius rei ſolutio et redemptio: quod mirabile eſt
ꝙ veus ſine ſui mutatione poteſt fieri arra ⁊ redem⸗
ptio generis humani:væ quo Zu.ij. Euangeliʒo vo⸗
bis gandiũ magnũ:quia natus eſt nobis.lo:enim
exponit nobis:ĩd eſt nõ vobis. nobis ad gloꝛie aug/
mentũ:et vobis ad redemptionem:ſaluatoꝛ mundi.
quo ꝓ edixit Iſa. Paruulus inquit natus eſt no⸗
bis: IJſa.ix.et filius datus eſt nobis.a Et nota ꝙ ſi
gnãter dicit/filium datum et natũ:et nõ patrem vel
Hiritũ ſanctũ.Suꝑ quo dicto nõnulli admirati ſũt

et queſtiones difficiles mouebanti qnõ vna perſona
ſine alia carnem ſumere vel naſci potuix/ cum in els
mayima ſit idemtitas. Quibus reſpondet pꝛimo ꝑp
exemplũ tererelatiua plures habente relatões. ver
bigratia. Miquid pot eſſe in aia ſeu mente ſub tri⸗
lici ratione vel relatione: ſub ratione videlicer re-
atloms memoꝛan/intellectiet amati: quod quideʒ
licet in ſe ſit vnũ et idẽ plures habens relatoões q̃ ſũt
inter memoꝛantẽ ⁊ memoꝛatuʒlinter intelligentẽ et
intellectũ:et inter amantẽ ⁊ amatũinter pꝛeʒ et fi⸗
liũ:qꝛ poſſibile ẽ ꝙ ille tot habẽs relatões ſit filiꝰii⸗
lius curtot modis refert/ tñ põt ſub vna rõnerelati⸗
onis cõiungi voci ſenſibili a pꝛe dicẽte Ffilius meꝰes
tu/ vel amo te:abſq; boc ꝙ eidẽ voci aiungar̃ ſubna-
tura vel relatõe intellectivel mẽoꝛati. Verbi gratia
Mõne põt aliquis dicereſamo illud.in quo dicto il⸗
lud coniungit voci ſenſibili ſub nõne et relatõe ama
ti:abſq; hoc ꝙ dicat:intelligo illud. Cõtũgẽdo em̃
vnu ch ꝓpꝛietate et relatiõe vna voci ſenſibili:nõ eſt
neceſſe aiũgere illud idẽ ſub alia ppꝛietate voci ſenſi
bili. Ata coiungẽdo ⁊ copulando veũ cũ vna Ppꝛiea
tate et relatõe filiatõis carni ſenſibili:q verbu pa⸗
tris tm iungebar᷑ carni/nõ fuit neceſſe ꝙ idẽ deꝰcara
ni ſenſibili copularet᷑ ſub alia ppꝛietate et relatione
Barenttarte vel ſpiratiõis ſeu pꝛoceſſionis. Cũ eniʒ
oc verhũ ſuũ ſub vna ꝓlatione et pꝓpꝛietate coniũ⸗
gere poſſit voci ſenſibili: quis auferre pᷣumit hanc
potentiã a deo pꝛe:ꝙ nõ poſſet copulare verbũ ſuũ:
equo Yo. j. VWerbu caro factũ eſt:abſq; ſh ꝙ copu⸗
laret ſeipᷣm vel ſom ſanctũ. Et ideo ſignater dr T .
ce.j. IOdeoq; qp naſcer ex te ſanctũ vocabit᷑ filius xi
Bcom exemplũ ad hoc eſt Aug.li. incarnatõe cõ
tra iudeos/ melodia cithare:ad quã tria ↄcurrũt.
ars manus/ſchoꝛda.Ars dictat/ manus tãgit/ choꝛ
da reſonat.tria piter opantur et tñ vnus ſonus au⸗
dit. Ita pater et filius et ſpũſſanctꝰincarnationem
oꝑabant᷑:et tñ ſolus filius in carne videbat᷑ et audie
bar᷑.in tribus nãq; pdictis cõſtat opatio. Ged quo⸗
mõ ad ſolã choꝛd ꝑtinet ſoni redditio:ſicad ſolum
chꝛiſtũ carnis humane pꝑtinet ſuſceptio: et vocis pᷣ⸗
dicatio et oſtẽſio:cũ natus eſſet in bethleeʒ: Qaath.
ij. In iſto ergo articulo tria ſunt oſtẽſa. Pꝛimo in⸗
terioꝛis natiuitatis poſſibilitas et ꝑfectõ. Gcðo vt⸗
uſq; natiuitatis poſſibilitas ⁊ incoꝛruptio. Tercio
quõ vni pſone ſine alia fuit poſſibilis incarnatio.
¶ MNec fuit hec benedicta natiuitas tm̃modo poſſi⸗
bilis ſed etiã congrue et rationabilis valde:quo ad
oĩa ipſã cõtingẽtia.Pꝛimo qᷓtũ ad ipz naſcentẽ. De
cundo ꝙᷓtũ ad ipſam matrẽ poꝛtantẽ et angelũ ſalu
tantẽ.Cercio ꝙᷓtũ ad locũ et tp̃ᷣs. Quarto ꝙᷓ̃taʒ ad
modũ et cauſam. Pꝛimũ patet:qꝛ ſicut inter diſcoꝛ
Tæs eligit᷑ vnus arbiter:qui pacẽ faciat:qui nõ ſit to
taliter e vna parte vel affectione: ſed qui ſit amicꝰ
et ve ſanguine vtriuſq; ꝓtis/et quaſi media perſona
Sic congruũ fuit q; inter nos et veũ media pſona in
diuimis qui naſcẽs fuit in medio aĩaliũ:mcẽs in me⸗
dio vvctoꝝ:moꝛiẽs in medio latronũ: reſurgẽs ĩ me
dio diſcipuloꝝ.mediatoꝛ fieret vei et hom inũ/qͥ di-
cit Joh. xviij. Ego ad hoc natus ſi um z;. Mota. A.
xiij.xxxj.et.aD.iij.xxij. Secundũ etiã patet:q ſicut ꝑ
angelum ſeducentẽ: et mulierẽ errantem: noſtra fa⸗

cta fnit perditio. Ita congruũ valde fuit/ vrꝑ ange .

lũ ſalutantẽ et mulierẽ credentẽ noſtra fieret repa⸗
ratio.Terciũ etiã patet/ et magnã habet ↄgruitatẽ.
Pꝛimo qᷓtũ ad locuʒ/vt ſicut coꝛ vnde fluit vita no
ſtra naturalis in medio naſcitur coꝛpis. Ita ille ve
quo fluit vita ſpirituał in medio naſcatur terre. Se
cundo qᷓtum ad tẽpusvt ille qui venit fnigiditateʒ
charitatis refrigerãdo expellere in hyeme naſceret᷑.
Quarto in modo et cauſalmagna patʒ cõuemiẽtia.

Art.iiij.
V.

Arꝰ.iiij.
vVj.

vij.

viij.

Natunitas

Nulli em̃ dubiũ eſt: quin nr̃a ꝑditõ facta fuit p fru⸗/
ctũ v arboꝛe raptũ:poſt cuius raptũ ita arboꝛ toti
us generis hũani infecta fuit et mala effecta:ꝙ fru⸗
ctũ bonũ ad ſalutem pꝛoficientẽ facere neqᷣuit:con⸗
gruũ ergo fuit ꝙ ille celeſtis hoꝛtolanus:d quo ma
gdalena exiſtimabat: q hoꝛtola nus eſſet Johã.xx.
ad modũ faceret boni hoꝛtulani: qui quando videt
arboꝛẽ bonã nõ facere fructũ:illius ram is abſciſis:
nouũ inſerit ramuſculũ bone nature trunco illi: per
queʒ de radiceilla bonus aſſurgit fructus. SGic ceus
abſciſis iudeis et gentilibus nõ credentibus/ramu-
ſculũ bone natureframũ videlicet illuʒ oliue viren⸗
tem ſignũ clementie:Geñ.viij.trunco noſtrenature
in ſua benedicta in carnatione inſeruit/quã beatail
la columba virgo ppetua videlicet maria in die na⸗
tiuitatis chꝛiſti ad archã detulit eccleſie: ꝑ quẽ fru⸗
ctũ vite eterne facere et ꝑciꝑe poterimus.Sic q̊ᷣ illo
die arboꝛ pꝛius ſterilis floꝛuit ⁊ fructũ attulit/⁊ ter-
ra vedit fructũ ſuu:in pſal.lxxxiiij. Yllũ ſcʒ qͥ natꝰeſt
rex iudeoꝑ: Mat.ij.Hoc ẽ auꝝ optunũ:quod naſci⸗
tur in terra euilath:Geñ.ij. quo.j.Jo.v. Qõ na⸗
tũ eſt ex vincit mundũ.
¶ In qua auẽte ex iſta bũdicta natiuitate nr̃a oſtẽ
dit᷑ vtilitas. IJhe nãq; ex ſpe victoꝛie ſue:ponit nos ĩ
ſpẽ vincẽdi dicẽs. In mũdo pᷣſſurã habebitis: ↄfi⸗
dite:qꝛ ego vici mundũ: Jo.xvj. Fuit ꝗ̊ vna naſcen⸗
tis vtilitas ⁊ cauſalitas:qð nos ĩ bello ſpũali robo⸗
rauit:et foꝛtioꝛes fecit ad vincendũ hoſtes aĩe:q qui
m virtus foꝛtiſſima pulcro mõ cõpleta ⁊ ꝑfecta fu
it. Nã vus ĩ hoc egit ad modũ illiꝰqui plantulã de-⸗
bilẽ nea tẽpeſtatibo veij ciat᷑: palo foꝛti ei ligato at/
q; copulato foꝛtificat. Matura nãq; nr̃a carnea ni
mis erat vebił. Mã caro infirma. Math. xxvj. Ver⸗
bũ vo in diuinis foꝛtiſſimũ eſt iuxta illud Hebꝛe.j.
Verbo virtutis ſue poꝛtãs oĩa.ne q̊ natura nr̃a tebi
lis tenptatõibus wijceret/ iſtum palũ foꝛtiſſimũ de
quo Eccłi.xxvii.palꝰ figi nature noſtre copulauit/
et ꝑ idemtitatẽ ꝑſonalẽ Aiedamenode ligauit:fo·⸗
tẽ debili coniũgens.Et iſta de cauſa natꝰ eſt tibi pu
er maſculus:hHiere.xx. Secũda naſcentisvtilitas
fuit et cauſa:vt clare videremus quid in nobis ter⸗
gendũ:faciendũ/et fugiendũ eſſet. Pꝛo quo eſt ſcien⸗
dum:qꝙ omnes ante chꝛiſti aduentũ habuerunt no⸗
ctẽ longã/et tenebꝛoſam culpe et ignoꝛantie et ſpi
ritualis cecitatis/ qua miſerabiliter conquerebã⸗
tur ꝗſa.lix.dicẽtes: palpauimus quaſi ceci parietẽ.
Nec̃ miꝝ:quia oculi fidei intantũ erãt vebilitati:q;
paꝝ reſpiciebant vel credebãt ꝓp hetaꝝ dictis:vltra
ſenſibilia:que oculis coꝛpoꝛeis vidẽ poterãt:et ideo
idola ſenſibilia adoꝛabant/vero xco quem ſic videre
nõ poterant verelicto. Quodvidẽs veus iſtud lumẽ

veritatis ⁊ diuinitatis:pꝛimo oculis eoꝝ impꝛopoꝛ

tionatũ:poſuit in lucerna vᷣginis głioſej quibus
pſal.cxviij.Lucerna pedibus meis verbũ tuuʒ.i.iſta
duoſverbũ ſcʒ tuũ et virgo maria/faciũt lucernã pe⸗
dibo intellectꝰet affectꝰ mẽtis. Et ſic fecit ad modũ
illius qͥ vitꝝ in ſe claꝑ:et viſui quodammodo unpꝛo
poꝛtionatũ ↄiũgit ligno/vel pluũbo/vel alteri coꝛpo⸗
ri opa coſ vt cõgruẽtius in vultu intuentis ecoꝛem
oſtendat vel defoꝛmitatẽ. Sic deus pater filiũ/ cãdo
rẽ lucis etne. Sap.vij. Cũ ſit ſplendoꝛ et figura ſub
ſtantie eius. Hebꝛe.j.coꝛpi coniũxit ſolido: id eſt no
ſtre in virgine gloꝛioſa/in qua verbũ caro factũ eſt.
Aue quidẽ auctoꝛitas tria oſtẽdit. Oꝛimo nãq; oñ-
vit quomodo compaginat opa co lux puraverbũ ſi⸗
cut vitꝑ ligno: ergo in manſu etudine ſuſcipite inſi⸗
tũ verbũ: Jaco.j.ſicut ſpeculũ in manibus:et vide⸗
amus hoc verbũ:quod factũ eſt Zu.ij. In quo tan⸗
qᷓ in ſpeculo mundicie videat᷑: et tergat᷑ macula lu⸗
xurie. Secundo in iſto ſpeculo humilitatisi videat

N ..

et tergatur macula ſuꝑbie.Tercio ĩ iſto ſpeculo peu
pertatis videatur/et tergatur macula cupiditatis:?⁊
ſic e alijs/ verbo virtutis ſue purgationẽ peccatoꝛũ
faciens. Hebꝛ.j.Lanqꝙ; ſpeculo claro ſic videbit om
nis caro ſalutare ci. Yla.xl.et.lij. Secũdo oſtendit
quom odo ſanat᷑ noſtra natura caro. Pꝛo quo ẽ ad⸗
uertendũ:q; homo peccãdo/et a ſtatu ratõnis et ho
minis cadedo/ intantũ comꝑatus ẽ iumẽtis inſipiẽ
tibus:q; omnẽ eſcã rõnalis creature angeloꝝ videli
cet et hoĩm/eſcã dñi videlicet abbominata ẽ anima
eoꝝappꝛopinq̃uer̃t vſq; ad poꝛtas moꝛtis:ĩ pẽ.cvj.
Et ideo ſpualiter infirmati ſunt/nec fuit qͥ adinua⸗
ret.xꝰ vo ad miſerabilẽ clamoꝛẽ ꝓphetaꝝ ⁊ patriar
chaꝝlet paucoꝝ bonoꝝ viroꝝ qui tũc erant qdᷣam⸗
modo ad opaſſionẽ miſeroꝝ excitatus:ne miſerũ iu⸗
mentũ ſuũ finaliter fame pire ꝑmitteret:vt cõgruẽ
tius iumentũ paſceret ſignificatiue ad ſtabuluʒ ſeu
iumentoꝝ locũ venit:et inter iumẽta natus poneba
tur:rationaliũ animaliũ factus fenũ et pabulũ:qͥa
omnis caro fenũ: Iſa.xl.Tercio oſtendit quomodo
incipiebat᷑ noſtra cura factuʒ eſt ſcʒ ꝑ lucemſe qua
Geñ.j. Facta eſt lux.Et Jſa.ix. Ha bitãtibus ĩ regi
one vmbꝛe moꝛtis:lux oꝛta eſt eis.Habitantibo pꝛi⸗
mo ſub triplici vmbꝛa/ qua.j. Joh.ij. Quicquid
eſt ĩ mundo eſt cõcupiſcentia carnis ⁊c. Triplex lux
oꝛta eſt.nã cõtra vmbꝛã camalitatis oꝛta eſt luy ca-
ſtitatis:ſic e alijs.et congruũ fuit vt ſicut incepit
opa vreargref. lucẽ. Ita etiã oꝑa recreatõis ꝑ luce
inciꝑet/nõ ſolũ ꝑ lucẽ illam increatã/ ce qua in pſal.
xcvj.TLuyx oꝛta eſt iuſto:ſed etiã ꝓ lucẽ creatã:id eſt .
abundantiã gratiaꝑ:quaʒ in natiuitate ſua:et poſt
natiuitatẽ ſuam copioſius effudit/his qui ex vo na
ti ſunt. Johã.j. In cuius ſignum ipſo nato claritas
cei circumfulſit:paſtoꝛes vigilantes:nõ wꝛmientes
Luce.ij.Exemplũ ad hoc habetur in rebus natura⸗
libus.⁊ quibus dicit Albumaſar:q; fluxus maris ẽ
foꝛtiſſimus:in coniunctione ſolis cũ luna. Hoc etiã
ad oculũ videmus:q videlicet mare aquis abũdat:
fluxũq; habet altioꝛẽ:et maioꝛẽ in nouilunio/qꝛ tũc
ſol cũ luna directius et ꝓpinquius ↄiũgit᷑:ex cuiꝰ ꝓ⸗
pinquitate lune foꝛtitudo augmẽtat᷑: qꝛ abundãti⸗
us eivirtutẽ in fluit/ex cuius influxu luna mare foꝛti
us mouet. Si inſuꝑ cũ nouilunio ocgurrat cõiũctio
alicuiꝰplanete:qͥ ad ſileʒ agat effectũ/ tũc maxĩa ma
ris erit inundatõ.Sic qꝛ ĩ incarnatõe ↄiunctus fuit
ſol iuſticie cũ luna nr̃enature:⁊ ĩ die natiuitatis qſi
ĩ nouilu nio ſe ſimul oſtẽdebãt ↄcurrẽte ad ſilem effe
ctũ ſtella maria/v q̃ Nũerixxuiij. Oꝛiet᷑ ſtella ex ia
cob:in qua et cũ q̃ fuerũt ↄiũcta ſoldiuinitatis⁊ lu⸗
na nature noſtre/maxime tũclet et iã vſq; nunc flue⸗
bat marelet abũdabãt aque gratiarũ vſq; nũc: ideo
addit᷑:qꝛ ſtante ſemꝑ illa coniũctiõe tanqꝙ; cauſa ſta⸗
bit fluxus graki diſpoſito:cui dici.tunc videbis et
af flues/ et mirabit᷑ et dilata bit᷑ coꝛ tuuʒ:qñ cõuerſa
fuerit ad te multitudo maris: Iſa.lx..¶ ¶ In cuius ſi
gnũ legit᷑ in chꝛonicis:qꝙ nocte illa natiuitatis fons
olei copioſe emanauit et fluxit.in ſignũ ꝙ cũ abun⸗
dãtia miſericoꝛdiaꝝ et gratiaꝝ habuit natiuitatis
initiũ. Gapᷣ.vij. ¶ Tercia vtilitas fuit amiſſoꝝ re/
cuꝑatio.Hõ em̃ peccãdo quatuoꝛ amiſerat.Pꝛimo
foꝛtitudinẽ:intantũ q omnes in infernũ cadebant.
Scõdo ſapĩam ſeu vei et ſuipſius cognitõʒ/intantũ
idola adoꝛabãt. Tercio vei ſimilitudinẽ ⁊ dyaboli
cuiꝰopa dilexit in aĩam introduxerat ſimilitudinẽ.
Quarto patrie celeſtis hereditatè ꝑdidit/heres fa/
ctus inferni:fuit ergo factus væbilis/ſtultus/ turpis
⁊paup.hoꝝ oppoſita cõcupiſcẽdo:qñ ſicut deus eſſe
volebat. TVolẽs ergo pater miſericoꝛdiaꝝ reſtaura⸗
re om nia ꝙᷓtũ in eo fuit:cõtra pꝛimũ defectum: non
aurum vel argentũ:nec angelum vel archangelum:

ix.

aque npfſoen lae woin
a in, eſnatenin
1 ſio mireulplid. Ge
ſloe mnomn ala t ne
cere aquo cvtntionls calla⸗⸗
dis etcalefactichantate⸗ ſunt ap
aieta elit nicereſanctarn
ii gta ueggiintuseſtrenouat⸗
crgo ſigilo enouaminiſpuͦ ment
Ndnentesnoviͦ boiem quirend
i Ckii Cöns nanti dfect
miſt..pnmi t heres coperedde⸗
mus heredltate venditi redinen
Leui xv Glinquitattennatus
ritpoſſeſſonẽſuam. inquus oo
o pigritens hercoltateredemprt.
magno wiiderio conatu reuenen
warnne do nnde
Gnoſtp. Gef. vnj. Mo. Fv..quo⸗
Ndn grlin
Ventiorteductio. fuit eñ de do ſ
Aigbaoſtz ocaltin liga ias
lsneundi uminnaidcdle m
Etüludindeniat Guc o gaipd
paofaidcnla ir dictlierangtl
Düumanüidomifſumfuitin is⸗
mmo tenrta ditatem giͤefſevol
in beuncen ergo nüemieui
tateo limütenegrecneno B
ſere r ſaluüfocereo enn
openemt:

nheiannnltnbor etlncn
E ngmũfnt t ſatipit
e Yacti hungenͦb vlie,
llllmnamminumngi
ſto ſehenulucieniitih
lunguazin natiitgteſngeethoſt
pioſing efuait bis uier don,
Incuinsſignomiſonatoclanis
daſtores igllantes:n enniente
ſiadbochabeturinrebuo natune⸗
ait Albumeſon floms nanb i⸗
niunctione ſolis diluno. boceri
, ndelicet mane aguizabiih
ut matot; ionn oniolarti⸗
Het pinunns MMlter l /
titudoangmet eubungorl⸗
erauius influmluna marefonti
a nonilunid ocgurrat cöfieni⸗
ilezagatefecti, tücmariama
icqriincumgtoeginnctnefuit
fenaturen idienatinitani ii
oſtegehit ourneteag iltutf⸗
z Vöen rii Ouitkſtelaeni
erütanictsſ oininitrirl
Gninetict tiͦſiinnfn
bitagneggeriani ſchniie

ollcnuigienſni
ſtorcnidlal nn el
keudtamg hoe,
unnmnu lnnnttufn⸗
müciobun

xj.

Natmitas

ſed ꝓpꝛium filiũ.qui infirmũ ⁊ debilem holem vide
licet qui tũc q̃ſi graui incepit ſurgere infirmitate
crudcis ſuffulſit baculo:⁊ vinga direxit diſcipline.de
quib ei regratiat᷑ dicẽs. Virga tua ⁊ baculus tuus
⁊c.in ps.xxij.Gic ergo qᷓti ad pꝛimũ miſit verbũ ſu
um:⁊ ſanauit eos.in ps.Cõtra ſcom vefectũ. ſapiẽti
am nobis miſit increatã. filiũ videlicet ſuũ dilectũ.
quem aplłs.j. Coꝝ.j.dicit dei virtutẽ.⁊ vi ſapiẽtiã.
in quo ſunt oẽs theſauri ſapiẽtie ⁊ ſciẽtie abſcõditi:
Col.ij.vt ꝓ illũ infoꝛmaret nos ꝙ ydola nõ ſũt ado
randa.vt etiq in illa ſapiẽtie luce videat᷑ tota huma
na ſapiẽtia.ſtulticia quedã eſſe:ſicut noctiluce: que
nocte clara apparẽt.in lumine diei nullius ondunt᷑
eſſe valoꝛis. Gtc ſtultã fecit eus ſapiẽtiã huiꝰ mũ⸗
Di. j. Coꝝ. j. Cõtra terciũ xefectũ ⁊ miſeriã ææus pa⸗
ter foꝛmꝗ ſuã nobis miſit.ꝛ figurã. filiũ ſuũ viache;
qui eſt ſplẽdoꝛ ⁊ figura ſubſtatie eius: Neb. j. vt im⸗

pſſionẽ eius in naturqmram tanqꝙ; unpᷣſſionẽ ſigilli.
in cerã in nobis ſimilitudinẽ ſuã pꝛius amiſſam re⸗
foꝛmaret.Ad cuius refoꝛmatõis receptõem opoꝛtz
nos pparari:ſicut pparat᷑ cera ad ignem ad ſigilluʒ
ſuſcipiendũ ⁊ impᷣſſionẽ: illã nanq; cerã opoꝛtet eſſe
necnimis durã nec mollem: ſed in medio tẽperataʒ.
Dic necnimis duri.⁊ ad obediendũ eo inflexibiles
et peccato indurati.vel nimis molles.quiad modũ
aque umpᷣſſionem ſtatim amittent wctrinã chꝛiſti.
et ꝓmiſſa in cõfeſſione cito dim ittunt:ſunt apti ſi
gillo.i.filio vei recipiẽdo. Sed temperatiad modũ
cere.aqua cõtritionis calida.⁊ mollificati miſericoꝛ

Dia :et calefacti charitate: ſunt apti ꝓ foꝛma iſta re

eipiẽda.qᷓ venit mudare ſancta renouare.j. Mac.

uiij.p qu is qui intus eſt renouat᷑.ij. Coꝝꝑ.iiij. Illo

ergo ſigillo renouamini ſpũ mentis vr̃e: Ephᷣ. liij.
Induentes nouũ hoĩem qui renouat᷑ in agnitione
ei: Cobl.iij. Cõtra quartu cæfectũ heredem nobis
miſit.⁊ ꝓximũ.vt heres coheredes nos faceret:⁊ ꝓxi
mus hereditatẽ venditã redimeret. iuxta legem dei
Zeuixxv. Gi inquit attenuatus frater tuus vẽdide
rit poſſeſſionẽ ſuam. ꝓinquus põt redimere. Ne er
go pigriteris hereditatẽ redemptã occupare:ſed cũ
magno væſiderio ⁊ conatu reuertere in terrã natiui
tatis tue.oixit vñs ad Abꝛaam. Et in eo ad quẽcun
q; noſtꝑ: Geñ.xxxij. Mõ. J. v.j. qũo eſſe poſſumus fi
lij ⁊ hbedes i¶ Quarta vtilitas fuit hoĩs pꝓditijin
nentio reductio. Fuit em̃ ve cæo ſicut de hoĩe:qui
aliqð pᷣcioſuʒ iocale in aliqua via amiſit: qꝛ ſicut ta
lis p eandẽ viam.in qua io cale amiſſum fuit redit:
vt illud inueniat. Sic væꝰ qui.. dꝛagmas habuit.q̃
Ex.·pcioſa iocalia.ix. videlicet angeloꝝ oꝛdines.⁊ genꝰ
humanũ qð amiſſum fuit in via: qua aſcẽderet a li⸗
mo terre ad vitatem.qñ eſſe voluit ſicut xeꝰ: Geñ.
iij.p eandem ergo viã:eatẽ quippe via eſt a diuini-
tate ad limũ terre:qꝛ ecõnerſo venit fulius hoĩs que
rere ⁊ ſaluũ facere qdð perierat: Luce.xix.vſcenden
w ad limũ terre:in quo veſcenſu inuenit eũ in terra
eſerta:in loco hoꝛroꝛis ⁊ vaſte ſolitudinis:Seun.
Hxij¶ Quinta cauſalitas ex ꝑte vei:ipſũ mouẽs:vt
homo fieret. vtilitas ex ꝑte nr̃a fuit:vt nobis viuẽ
di ⁊ vtiliter opandi:a humiliter nos habendi exem
plũ daret atq; regulã:⁊ vt nos illã viuendi regulã:
hoc ꝙ ipſe talia egit.accipemus.vidit nãq; ꝙ vti⸗
e erat no bis virtuoſe viuere.vidit inſuꝑ q cũ diffi
cultate ſic viuimus ꝑ illa que audimus: qꝛ ergolci⸗
tius exẽpla ⁊ oꝑa mouẽt:q Vba.poſtqꝙ ergo diunos
pbes 7 priarchas wcuerat:nec multũ ꝓfecerat.
ipſemet ve' factus hõ ad laboꝛẽ naſct᷑: Job.v. In
qua quidẽ natiuitate facto exemplũ wcuit humili
tatis: humili ancilla.⁊ in humililoco natꝰ: pau
perib ⁊ humilibo.ipaſtoꝛib annunciat dagni em
ferraꝝ pꝛincipes:talibo quales ipſi ſunt:ſolebant fi

lioꝝ ſuoꝝ annuncisre natiuitatẽ. Sic iſte celoꝝ p̃ᷣn
ceps:talito qualis ipſe erat.i.humilibo panperiba
tanꝙᷓ coequalibo ſiis:natiuitatis ſue angelũ nũciũ
miſit: Zuce.ij. dicentẽ. Euãgeliʒo vobis gaudiũ ⁊c.
Eandẽ inſup humilitatẽ:quã in ſua n crauit nati⸗
uitate.in tota cotinuauit couerſatõne:qꝛ ſicut pau
peribo natiuitatẽ ſuam.p angelũ. ita poſtmo du ꝑ ſe
ipſum paupil euãgeliʒ auit.qui ait. Euangeliʒare
pauꝑibo miſit me:Eſa.lxj.vt mederer ↄtritis coꝛde:
qui carnalẽ vel mundialẽ nõ habent aſolatõeʒ. In
oĩbo his chꝛiſti exemplis merito exemplũ accipe de-
beremus: in iuuentute.bumilẽ. aſpera.mundã. atq;
laboꝛioſam initiare vitã. ipſamq; vſq; ad moꝛtẽ co⸗
tinuare.Sicut nãq; miĩſtri regis terreni vidẽtes ip⸗
ſum manũ ad opus aliqð apponere. vel ſe ad bellũ
armare currũt feſtinanter eidẽ oꝑi manus apponẽ
tes.Cõſimilit er etiã ſe armantes:⁊ in bello cũ eo ſi
fideles ſint ꝑſeuerantes. YIta in ꝓpoſito fideles chei
ſtiani videntes regẽ oim regnoꝝ: manũ in iuuẽtute
ad opus humilitatis mũdicie⁊ ceteraꝝ virtutũ ap
ponere:vidẽtes inſuꝑ ipſum armis carnis nr̃e:ſe ar
mare:nõ vt verbera ⁊ plagas vitaret: vt alij milites
ſed in quibo dura vſq; ad moꝛtẽ ſuſtineret: cõſiłibo
armis induti:cõſiłia cũ cõſili ꝓſeuerantia ſuſtineãt
qꝛnõ ſolum vecoꝛdia: veꝑetiã ꝓditio eſt. rege in bel
lo ꝑſeuerante fugere:qð faciunt.qui pniam.mũdici
am ⁊ hmõi.vſq; ad moꝛteʒ nõ atinuant:qꝛ ipſo vſq;
ad moxtẽ in bello expectante.⁊ ſs circa fugientib
quis nõ diceret illos:regẽ in bello verelinquere. Sʒ
heu multiqᷓtum ad initiatõem: ſed pauciſſimi q̈tũ
ad otinuationem chꝛiſti ſequunt᷑ exemplũ. Monul
li nanq; pauperes naſcunt. æ pauperibo.ꝛ in paupe
riloco:ſed illã pauptatem 7 humilitatem nõ ↄtinu
ant:ſed ad citius quo poterũt. illã diuitijs male ac
quiſitis abijciũt:ſicut vſurarij.⁊quicũq; iniuſti ac⸗
quiſitoꝛes.Sunt etiã nõnulli:qui in iuuentute mũ
dam.a in quadrageſima ſanctã incipiunt vitaʒ: ſed
pauci pſeuerant.ſed caueant: qꝛ nõ reſpicientes re⸗
tro:ſed illiſunt apti:ꝓ regno celoꝝ:qui vſq; ad moꝛ
tẽ fecerũt fructũ natiuitatis.in ps.cvj.¶ Sexta ex
te cæi cauſalitas: ⁊ ex ꝑte noſtra vtilitas.fuit pa⸗
cis inter cũ ⁊ nos refoꝛmatio.Gicut em̃ qũq; ꝓ pa
ce refoꝛmãda inter duos magnos. filius vnius filiã
accipit alterius. Gic diuina oꝛdinanit ꝓuidẽtia. q;
ꝙ pace refoꝛmanda inter æũ? nos.filius vei noſtrã

Acciperet naturã:ſicut pace.ſic ꝑ matrimomiũ inter

aliquos refoꝛmata.a bello ex vtraq; pte ceſſat᷑: iniu
ſte occupata ⁊ vœætenta reſtituunt᷑: ciuitates ⁊ caſtra
vnins alteri aperiunt᷑.et bꝛeuiter nulla ꝑs alteram
expugnat vel moleſtat.vel eius poſſeſſiones.vel bo
na alia vetinet:qꝛ tunc dicere poſſent.pax.pax.⁊nõ
eſſet pax:pa cta em firma inter ꝑtes fiunt. Sic opoꝛ
tet omnino ꝙ fiat ex pte iſta. Ad hocnanq; ꝙ pax
inter veũ et nos:que in ſua benedicta incarnatione,
natiuttate facta fuit:ſit ſtabilis: opoꝛtet nos a der
ceſſare expugnatione.id eſt. ab operib malis: in qͥ⸗
bus eum expugnamus: p quibus totũ bellum pꝛius
inter ipſum et nos fuit. Opoꝛtet inſuꝑ ꝙ aliena re⸗
ſtituamus:tam illa que ſua ſunt.q; etiam illa que ſu
oꝛum ſunt. Opoꝛtet etiam ꝙ ſenſus ⁊ coꝛda noſtra
ei in bis que ad eius honoꝛẽ ꝑtinent aperiamus:et
eius inimicis.i.dya bolo et peccatis claudamꝰ: que
omnia ſi fecerimꝰ pax erit firma.et eterna inter veũ
et nos. Oe qua quidẽ pace vt nos certos faceret:ne
aperte ſua frangeret᷑: niſi exr ꝑte noſtra cauſa daret᷑.
plura oſtendit ſigna:et adiecit pacta et euidentias.
Hoc nanq; qð Moe quondã ſignificatiue ꝓmiſit ſi
gnum et pactũ ꝙ pace inter ipſumet terrã ſeruan⸗
dam: neiteꝑꝝ illam aquis diluuij vleret. dicens. Ar
cum meũ ponam in nubibus:et erit ſignum federis

xuiij.

xv.

Natmitas

inter me et inter terrã:Geñ.ix. In benedicta incar
natione.natiuitate.⁊ paſſione.fulij ſui veus pater in
opere cõpleuit ⁊ veritate. Sicut nanq; tuncarcũ il⸗
lum ey nube clara.⁊ candida ⁊ ſolis irradiatiõe cõ⸗
paginatum et foꝛmatũ in alto. in ſignũ pacis inter
ipſum ⁊ Moe:et totã terram poſuit:ne iteꝝ bellum
ipſos v ſtruẽdo moueret. Ita in incarnatione filij
ſui arcum cõpoſuit ex nube clara.i.ex puriſſima hu
mana natura:benedicte mr̃is ſue: que ſicut vmbꝛa
peregrinos a ſolis pᷣſeruat ardoꝛe. Ita hec nos pe⸗
grinos a veri ſolis furoꝛe: ꝓpter quõd angelus ma/
tri eius pᷣdixit: Luce.j.dicens. Spũſſanctus obum⸗
bꝛabit tibi.i.faciet naturã ſumpta in te.⁊ ex te vm⸗
bꝛam inter vũ et hommnes. in hac lachꝛymaꝝ val⸗
le ꝓꝑegrinantes:et in irradiatione ſolis.i.ſpũſſancti
ꝓpter quod in ſymbolo aploꝝ cõceptus dici᷑ ve ſpi
rituſancto. In ſua vo natiuitate arcũ hunc oſtẽdit
Illo ergo die implet᷑ illud: Gen.ix. Apparebit ar⸗
cus meus.⁊ qua apparitõe:Ero.xvj. gloꝛia dñi.i.
filius vei apparuit in nubenr̃e nature:Et.j. Joh.j.
Annũciamus vo bis vitã eternã: que erat apud pa
trẽ:et apparuit nobis:in die vo paſſionis ⁊ moꝛtis
ſue poſuit eũ in alto.Yllo ergo die verificatũ fuit il
lud:Geñ.ix.Erit arcus meus in nubibo.⁊ videbo il
lũ:et recoꝛda boꝛ federis ſempiterni:quod pactũ eſt
inter vũ ⁊ omnẽ anunam.¶ Hoc inſuꝑ: qð quõdã
Eʒechie rege infirmato vædit ſignũ: pactũ ſue ſani
tatis. in ſua bñdicta incarnatõne.natiuitate.⁊ moꝛ
te nobis ſignũ:⁊ pactũ vædit eterne ſalutis. Eʒ echi
as nanq;.iiij. Reg.xx.egrotans ſignũ ſue curatõnis
habẽs ⁊ pactũ.ꝙ ſol ꝑ.x.lineas.i.hoꝛas reuertebat᷑.
genus veſignat humanũ:cuius ſignũ ⁊ pactum eter
ne curatois el verns ſol iuſticie in ſua incarnati
one regreſſus.ix.lineis.dũ minoꝛ qᷓtum ad naturam
bumanã factus eſt.ix. oꝛdinibo angeloꝝ.iuxta illud
psð.aMdinuiſti eũ paulominns ab angelis. vecimam
inſuꝑ lineam ſeu hoꝛã ꝑtranſijt:dum ſua natiuitas
et tota vita ⁊ ↄuerſatio voluntaria pauꝑtate. facta
eſt ommib hoibo pauꝑioꝛ.⁊ humilioꝛ:⁊ ſua moꝛs pe
nalioꝛ. Et ſicut effectus curatiõis Eʒechie fuit. ꝙ;
tercia die in templũ aſcendit. Ita nos ꝑ pᷣdictã cu⸗
ratõeʒ tercia die.ita ꝙ pꝛuma dies tempus ſit legis
nature. Secũdus temnpus legis Moyſi. Tercius tẽ
pus legis gratie:ꝑ pᷣdictam curationem in tẽplum
aſcendere poſſumus gloꝛie.Et e omnibopdictis ſi
gnis atq; pactis ſumus certi:ꝙ eus illa q̃ntũ in eo
eſt illa tenebit:⁊ pacem ſemꝑ cõtinuabit:niſi nos il
lã pꝛius fregerimus. Omnia pᷣdicta pacta veus pa⸗
