ta ſentiat᷑ in parte. ¶ Pena em̃ tꝑalis dños ſequit᷑
patreſfamilias/ey negligentia familie et filioꝝ.ſicut
atet eypꝛeſſe li.v.œæcretaliũ ti.iij.ð ſymonia.licʒ he
y: vbi dicit᷑: ꝙ licet hely ſummus ſacerdos in ſe bo⸗
nus exiſteret:qꝛ tamẽ filioꝝ exceſſus efficacit᷑ nõ coꝛ/⸗
ripuit:⁊ in ſe pariter ⁊ in ipſis anĩaduerſiõis die vin
dictã excepit:dũ filijs eius in bello peremptis ipᷣe xe
ſella coꝛruẽs fractis ceruicibus expirauit.¶ Et non xxviij
ſolũ pena coꝛpalis.ſed etiã infamie conſequit: qꝛ p-i⸗

pter diſſolutã familiã dñe multi obloquunt᷑ qo pa

tet ꝑ hoc qd fertur equodaʒ/qui vt dicit᷑ queſiuit a &
duobus mimis quid ⁊ eo patria loqueret.⸗ Denm rif Eemol
dit dicẽs:dicũt inquit ꝙ eſſes bonus dñs:ſi haberes
bonã familiã.Alius requiſitus reſpondit: dicũt in⸗
quit ꝙ; familia eſſet bona:ſi haberet bonũ wminũ:
et iſte apertius dixit.quia dñs familiã ſuam etiã vi
coꝛrigere poteſt. Vnde ſi ipſe bonꝰ ſit vel amoꝛe/ vel
timoꝛe/ alios v familia ſua bonos facit.Et ſic verifi
cat᷑ pꝛouerbiũ quo dicit᷑ ̃m iudicẽ populi⁊ miniſtri
eius.Et qualts rectoꝛ ciuitatis tales inhabitãtes ĩ
ea:Ecc̃i.x. Nota..xij.iiij.¶ Et non ſolũ pena tẽ⸗
poꝛalis.videlicet coꝛꝑis et infamie/vt dictũ ẽ:ſ eti⸗
am pena eterna dños ſequit᷑ circa regimen familie ne
gligentes. Dicut patet in ps. luij. Deſcendãt inquit
in infernũ vi.quoniã nequitie in habitaculis eoꝛũ.
Et diſ. xlvij.S.neceſſe.Ad coꝛrigendũ igi᷑ ubdito⸗
ri vfectus et exceſſus/tãto diligẽtius xebet pᷣlatus
aſſurgẽ/quãto damnabilius eoꝝ offenſas weilent in⸗
coꝛrectas.Extra li.v.ti.iij.xe ſymonia.licet hely.
Viſo ergo ꝙ coꝛrectio ex tampia pꝛocedit inten⸗ Arti
tione:et pꝛo peccatoꝛis tamneceſſaria vtilitate:con Arti. v.
ſequene eſſe vebet exr parte coꝛrecti benigna patiẽtia
vt humiliter et patienter recipiatur quicquid ꝓ eiꝰ Vix.
agitur vtilitate:quod eſt quintũ pꝛincipale/qꝛquic
quid amans et amatus infert:patienter recipiendũ
eſt. Sed coꝛrectio ſignũ eſt amoꝛis:quia nõ eſt chari

tas ſed languoꝛ:vbi mali moꝛes non coꝛrigunt᷑ xxiij.

q.v.nõ putes.et.c.ſe.¶ Item non coꝛripe malos/ſed
eos fou ere:eſt eos occidere xxiij.q.v.qͥ vicijs. Et di⸗
ſtin. xlv.ſed illud. Sicut ergo ſpeculũ quod maculaʒ
oſtendit nõ offenditur nec frangitur. Et ſicut qui ð
damno facit cauere tẽpoꝛali.Et ſicut manus ligãs

talesno
ntiwihn aicorihientezſe durs
unehanſhanmt ciintentus.
ttemecicineſgnun moris eſtqvande
la Nterioꝛat ſici moriq increpatd
umr proner y (Biec gotacriiſen
4 niußclercttungenti my plialo ſnis
ci porcox:inter gos coſucrudoeſt
Nenteomnesaceunutet ſuper uſtodi
nureſnct clamat.neſi voletes poꝛcũ
nicuſtocde afurguͤterſe engut Gicqua⸗
Alusquinmncübit ponch infernalelqur vie
Uucktpoxcingifoꝛd guocigg ine tcckatt
Clancduigenirikelo gnaſi deminna
guererudes hplices dſapportardꝛes a
inſurgünet erdis tqſicz daeri
Etſieghiarguitimpiümactlazſihig
Uec lt. Botainfraecrtil.
if. (Ettumen plus ſeigſos tcüt ma
ag conecoꝛes ſvos inſaniug wni
untincicſsfſcutffeneninsl oi
Gontthusnorgeriervinaula manic

anttigfur niocit uciſet acnlten

uͦfliseinsinbello peranngi
es .
acsceniahlecginult heim
ls ſeh rifanleconſenni⸗ d
nmlldie nultoblogummi ,
tur rqvoe; un pr olaruſfiute
lo ren vamna loguent Pimf
nuuteſſis bonus oſo: i hoberes
lus unlſts tſyonit dlcit ii/
etbona: ſihabent hon wmnini.
nit. qui dfo fanlliz ſam etii nl
Undeſtipſebon ſit velamore el
milia ſa bonos iacit Etſicpenif
o dicit fm iudice populiz minitti
ccto cinitatis tales inhabitittz
D pi ii. (Etnonſoliipenet⸗
tcorpis ctinfannie vt dichliͦfiti
diosſequit irearegimen tmnlene
tpatetinpoͤ li. Deſceng tihhll
zneouitiein hobitaanliocori.
oniz nequitiein hobitaen co
icongenci t ſubolto⸗
eceſee Aa c gen
tity ail ciru abet latn⸗
eſlotinn ſinho nintin
humnahilils , ofnn⸗

N

i⸗

pꝛehendit. Exemplũ ad hoc ſcti

Toꝛrectio

pedẽ infirmũ nõ ꝓcutit᷑a e e te magis affectũ coꝛ
hoꝛis meret᷑.Ita coꝛripe ſapiẽtẽ ⁊ diliget te. Mota.
Y. xiij.xxxix.¶ Coꝛrectus q̊ vel rephẽſus cõtra coꝛ⸗
rectoꝛẽ nõ murmuret:licet minoꝛẽ ſtatũ teneat qͥ re
j Petniapoſtoli quẽ
Paulus legitur repꝛehendiſſe ad Galłij. Cum in⸗
quit veniſſet Petrus antiochiã:in faciẽ ei reſtiti:qͥa
repꝛehenſibilis erat.Et hoc nõ obſtante Petrꝰ qua
ſi gratanter repꝛehenſionẽ acceptãs:epiſtolas pau⸗
li in quibus repꝛehendit᷑ cõmendat.ij. Petrivltimo
dicẽs. Chariſſimus frater noſter Paulus ̃m dataʒ

ſibi ſapientiã/ſcripſit nobis ſicut ⁊ ĩ omnibus epiſto

lis loquens ⁊c.Ex hac ſcriptura beatus HGꝛegoꝛnus
ſuꝑ E ʒechielẽ omeł xviij. cõcludit humilitatẽ ⁊ pa⸗
tientiã Petni qꝛ in epiſtolis Pauli inuenit ſe repᷣhẽ⸗
ſum:et tamen eas cõmendat. Nos inquit ſi a mino⸗
re fre coꝛripimurjmurmuramus ⁊ indignamur. Pe⸗
trus aut nõ recogitat ſe pꝛiꝰ vocatũ et vmbꝛã ei ĩfir
mos ſanaſſe:h ceta alia obliuiſcit᷑: vt ſolã hũilitates
cuſtodiat. Hmõi q exem plo diſciplinã dñi filimine

abijcias:cũ ab eo coꝛriperis:nec eficias.quẽ em̃ di⸗
ligit vens coꝛꝛipit:et quaſi pater ĩ filio complacet ſi⸗
bi: Pꝛouer.iij. ¶ Sed heu multi afſimilant equo in⸗
firmo in wꝛſo:qui recalcitrat quãdo locus ille tan⸗
tur. Yta iſti coꝛrectoꝛes maledictõibus et aſpis v
is pugũt:et ↄtra ſanitatẽ ꝓpꝛiã recalcitrãt.iuxta il
lud:coꝛripe inſipiẽtẽ c. ZLales aſſilant᷑ vermijquili
gna penetrat et coꝛrodit.qui durus eſt cũ tãgit:mo⸗
litur cũ tangit᷑:quia ſtatim crepat:et tangentẽ ma⸗

culat. Dic iſtialios dure coꝛrigere et arguereſĩ omi⸗

bus obloqui et oʒ facta vitupare volũt: et ipi a nul

lo repꝛehendi volunt et ſirepᷣhendant᷑ repꝛehenſoꝛẽ
ctractionibus maculant.tales nõ ſunt ſpũaliter ſa
nabiles:quia medicinã ſpernũt. Ideo moꝛient᷑ Pꝛo
uer.xxix.virum qui coꝛripienteʒ ſe dura ceruice con⸗

temnit:repente ſuperuenit ei interitus.Quia ſicutĩ

rxxxij.

Arti. vj.

xxxiij.

arte medicine ſignũ moꝛtis eſt quando eger ex medi
cina vterioꝛat᷑:ſic ĩ moꝛibo qͥ increpatões odit moꝛi
etur: Pꝛouer.xv.¶ Bic ergo tactiiſe crepãt:ſiẽ ver⸗
mis pᷣdictꝰ:et tangentẽ cuʒ ↄpliciba ſuis maculãt:ad
modũ poꝛcoꝝ: inter quos cõſuetudo eſt: ꝙ vno cla⸗
mante omnes accurrũt:et ſuper cuſtodẽ qui eũ cla⸗
mare facit/ clamãt:quaſi volẽtes poꝛcũ vefẽdere cõ⸗
tra cuſtodẽ aſſurgũt:⁊ ſe erigũt. Sic quãdo pᷣlatꝰ vł
alius qui in cũbit poꝛcũ infernalẽ/qm videlicet vitã
ducit poꝛcinã ĩ foꝛo quocũq;:ſiue eccłiaſtico/ ſiue ſe⸗
culari coꝛrigẽ nitit᷑:ipſo quaſi e iniuria ſibi facta cõ
querẽti:oẽs cõplices ⁊ ſuppoꝛtatoꝛes atra coꝛrecto⸗

rẽ inſurgũt:et verbis.et qnq; verberibo eũ ꝑſequũt᷑.

Et ſic qui arguitimpiũ:maculaʒ ſibi generat:ꝛo⸗
uer. ix. Nota infra.e.cxluiij. .
Et tamen plus ſeipſos ledũt ⁊ maculãt hoc faciẽ
w:qᷓ coꝛrectoꝛes ſuos/inſaniãq; ꝓpꝛiã apertis oſten⸗
dunt indicijs ſicut freneticus qui odit ligantẽ:eum
qʒ dentibus moꝛdet /et vincula manibus rũpit. Si/
cut etiaʒ fur qui odit lucẽ et adultera maritũ.ð hac
infamia loquitur Chꝛyſoſ.ſuper Math. omel xxxiij
dicens.hec inquit eſt ꝓpꝛietas bonoꝝ hominũ:⁊ ma
loꝛum:bonus em̃ in peccato repꝛehenſus ingemiſcit
quia peccauit.malus autẽ compꝛehenſus fremit:nõ
quia peccauit:ſed quia in peccato compꝛehenſus ẽ.
vtputa vom eſticũ animal/ſi aliquo tẽpoꝛe extra vo⸗
mũ errando fuerit euagatũ:cum venerit in manu vn
mini ſui:quaſi in recoꝛdatõem nature ſueſcito man/
ſueſcit.Animal autẽ ſilueſtre cũ fuerit cõpꝛehenſuʒ
aut moꝛſibuſ appetit autcalce repugnat.ſic⁊a malus
hõ coꝛreptus.nõ ſolũ pnĩam nõ agit: ſed adhuc ver⸗
ſus coꝛripientẽ magis iraſcit Hecille. Mota de hac
materia.A.xxvj.xij.

Vrti.vij. In iſtis patet:ꝙ ficut qui vult ignẽ accẽderel fu⸗

X xxpf.

mi ſentit amaritudinẽ. Et qur candelã emungit p⸗
pꝛios comburit digitos. Et tractans ſpinas pungi-
tur. IJta qui coꝛrigit inſipientẽ pũcturas ſuſtinebit
nec tamen eſt a coꝛrectõe ceſſandi: ſed in ea foꝛtit p⸗
ſeuerandũ.ſicut ſeruus dño ſuo aſſt iſtens/ ꝓpter par⸗
uã digitoꝛum aduſtionẽ/ nõ dimittit quin candelaʒ
emungat vt clarius luceat: et dño ſuo plus placeat.
Ita nec eſt ceſſandũ a pᷣdicatõnũ officio ⁊a confeſſi
onũ audientia/ꝓpter tediũ ſeu ſcrupulũ cõſcientie:
ſed talibus aſſiſtendũ eſt vt peccatoꝛes ante ceũ ln⸗
ceant ſeu placeant.¶ Quia licet in pꝛincipio tediuʒ
ſentiãt:ſicut accedens ignẽ fumi amaritudinẽ: tñ po
ſtea ſentiens lucꝝ animarũ gaudet. ſicut ille qͥ ſentit
ignis cõmodũſet caloꝛcẽ: nõ meminit fumippᷣteritip⸗
prer gaudiuzʒ. VUnde ſincletica in vi.pa. Qui inquit
vult ignẽ accendere:ĩ pꝛincipio fumat᷑:ſed ĩ fine gau⸗
t. Ita qui incipit bonũ opus in ſe vel iu alio.ĩ pꝛi-
cipio inuenit tediũ:in fine vo gaudiũ.ſicut ergo ille
melius pꝛobat pꝛobum militem ꝙᷓ in bello coꝛpo⸗
rali ꝑſeuerantia:ſic pꝛobat᷑ miles chꝛiſti in bello ſpi⸗
rituali. Vnde Auguſtinꝰſuꝑ epiſtolã ad Galł. Ni⸗
hil inquit ſic pꝛobat virũ ſpiritualẽ:ſicut peccatiali
eni coꝛrectio:cum liberatoeʒ eius potius ꝙ; inſulta⸗
tõem:potiuſq; auxiliũ qᷓ; cõuicia meditat Si vo nũc
a coꝛrectione ceſſet vt eis placeat: als coꝛam ⁊eo de
Parnnanl ponet.ſicut patet per cretum ſcom
Bed heu multi bñ incipiũt:ſed nõ pſeuerant.Me
quit AAug.æ ciui.xei libꝛo.j:Plerũq; ab ammonẽ⸗
dis ⁊ obiurgãdis et coꝛripiendis male diſſimulatur
ne vel eos offendamus:vel vt eoꝝ inimicitias vuite
mus:ne impediant aut noceãt ĩ iſtis tpalibus rebo:
qs adipiſci.adhucappetit noſtra cupiditas:ſeu q̃s
amittẽ foꝛmidat infirmitas. Mota. .ij.ix. ¶ In q̃
auctoꝛitate ꝓ parte infert᷑ octauũ pꝛiucipale ſcilicʒ
aliquoꝛum coꝛrectoꝝ erroꝛ in hoc qð dicit diſſimu⸗
latur:⁊ cauſa erroꝛis in alijs verbis.circa queʒ arti⸗
culũ ſic eſt pcedendqũ. Dꝛimo vt reſpondeat᷑ quõ er
rant.Secũdo cauſa erroꝛis. Tercio repꝛobatò tã fa
cti ꝙᷓ cauſe.¶¶ Quãtũ ad pꝛimũ ẽ ſciendũ/q nõnulli
modernoꝝ coꝛrectoꝝ ĩ vtraq; curia taʒ eccliaſtica q;
ſeculariſaſſimilant᷑ curie leomis: quo fabule habet
quaſi ſic:q videlicet lupũ ⁊ vulpẽ qui ei plus mune/
ra vderũt/accuſatos/ ꝙ oues et gallinas comediſſẽt
et excuſauerũt dicẽtes:q natura neceſſitas eos ad
hoc compulit:eo ꝙ aliũ cibũ paratũ nõ habuerũt:⁊
pua vel nulla pnĩa eis data:videlicʒ ꝙg miſerere dice
rẽt abibãt.Aſinus vo qui viã ſuã cũ leone et conſili
arijs ſuis et officialibus nõ pᷣparauerat/accuſatus q;
tria folia comediſſet petroſilij acritera leone obiur⸗
atũ qui eã guloſam beſtiã vocauit:eo ꝙ herbã ſine
altar comedẽ neſciret:cũ lupꝰet vulpes nullãꝗ ſalſam
ad carnes ſuas reqͥſiſſent:a male et bis ⁊ vberibus
tractatꝰſi ↄpedibo ponebat᷑. Ita mõ potẽtes impuni
ti euadũt:et mediocres ſeu ſimplices vltra q; veberẽt
ypuniunt᷑ et amerciant᷑:et vbis et factis male tractãt᷑
et in cõpedibus pedes eoꝛi.ſicut patet. .ix. viij. Et
P. nij.xiij. Ecce erroꝛ.¶ Cauſa vo iſtiꝰ erroꝛis in di
uerſis diuerſa repitur. Qliqñ cã ẽ cupiditas:Aliqñ
timoꝛ offenſevel inimicicie:vel amiſſiõis reꝝ:ſeu dã
ni coꝛꝑis.ᷣſicut patet.C. v.viij. Aliqñmutua maloꝝ
colligatio et ſuppoꝛtatõ.Aliquãdo ignoꝛãtia et v⸗
fectus woctrine:aliquãdo amoꝛt aliquãdo odiũ.ali⸗
ñpᷣces armate ſeu camnales. aliquando verecundia
ſte cauſe coꝛrectoꝛes excecãt.quibo excecatis: atin
git qð cõtingeret cecis purgatoꝛibo tritici quitriti-
cũ eradicarẽt et ʒigyaniã dimitterẽt. Qð etiã otĩgit
Lamech. quo magiſter ĩ hiſto.ſcolaſ.ſuꝑ Eeñ.
cum eſſet cecus et vellet ferã ſagittare:puero dirige⸗
te ſagittã:hoĩem et nõ ferã occidit. Sic coꝛrectoꝛes

Exxiiij.

xxxV.

AI. viij.

xxvj.

Fabula.

xxxvij.

êxix.

Toꝛrectio

2 indices sliqua pꝛedictaꝝ cã excecati:⁊ puero.i.pue
riliter viuente regulati/qui eoꝝ ſagittã id eſt ſenten
tiam virigit: perſuadens modos /et coloꝛes/ et caute
las quibo ſniazʒ pꝛo ſe dare põt:ad modũ iudicis iude
oꝛũ videlicet Gamſonis ceci a puero ducti: Judicũ
xvj.qͥ wmũ euertit:et ſeipᷣm et alios moꝛti rradidit:
oĩg puertũt:⁊ ſe⁊ alios ſpũalit er occidũt.Et ad mo⸗
dñ minutous ceci:nõ venã tangũt quaʒ veberẽt.Er
ad modũ ha bentis manũ paraliticã:nõ locũ ꝓꝑcuti⸗
unt quẽ væberent.imo vbi veberent muſcaʒ pcutere.
id eſt malefactoꝛẽ/ ꝑcutiunt innocentis frontẽ: qᷣ nõ
meruit.verbi gratia. In ſpeciali coꝛpus ⁊ alĩa ſimł
peccant:et burſa percutit᷑⁊ punitur.ecce minutoꝛ ce
cuslecce medicus peſſimus:qui medicinã ad plagaʒ
nõ apponit. et hec eſt cauſa quaſi totiꝰ infirmitatis
et moꝛtis in coꝛpꝑe eccleſiaſtico. ¶ Bed dicẽt percuſ⸗
ſio burſe pena eſt linquentis.quia dũ burſa exhau
riũt:petoꝛeʒ affligunt.quibo reſpondet᷑: in optimo
quod in ope requirit᷑ virtuoſo væficiũt.videlic; i mõ
qꝛ licet œlinquẽtẽ ſic puniãt:nõ tamẽ mõ quo puni
endus eſt.quia ſcᷣm iura oluinaſper ea q̃ peccat toꝛ
queri æœæbet:Sap.xj.qui ergo mẽbꝛis peccat coꝛpoꝛe
is in illis punini œberet:nudꝰeundo circa foꝝ et ec⸗
cleſiam. Jeiunãdo:linea vimittẽdo:et hmõi.qꝛ ſcõʒ
lura canõnica pena quã ꝑlus timẽt pctõꝛibo imponẽ
da eſt:extra li.ij.vt lite nõ cõteſt.c.quonia frequẽter
Et li.v.ti.xxxvij.œ penis.c.licet.Et.xxiij.q.iiij.eavĩ
Dicta.et.q.v.pꝛodeſt. Vide. P.viij.vij. Gʒ penã coꝛ
poꝛaleʒ plus timent:q; pecuniariam ꝓbatio: in foꝛo
eccleſiaſtico ꝓ foꝛnicatione:adulterio ⁊ huiuſmodi/

ſemꝑ imponit᷑ pena coꝛpoꝛalis in publico coꝛã omni

bus / nec reges/ et mvmini terraꝝ ſinerẽt eos alias pe/
nas pecumiarias eis imponere:ſaltẽ ruſticis ſuis. Sʒ
ipſimet ſicad penas adiudicati coꝛpoꝛales:poſtmo
Dum ad iudices illos veniũt pecuniã offerẽtes/⁊ cõ/
muta tiõeʒ pene coꝛꝑalis in pecuniariã rogantes:qð
nõ facerent/ſi plus pecuniares timerent.qꝛ nõ vide⸗
tur veriſimile ꝙ rogarẽt vłoptarẽt eis accidẽquod
plus timerẽt. Ergo e duob mał quaſi minꝰ maluʒ
eligũt a minꝰtribileet penale. MNota. .ix.xxij. legeʒ
ad Hh.C.ij.iij. ¶ Ouicrñdẽt dupłr. no mõ ꝙ totuʒ
ſic acceptũ vadit ad elem oſynã:ſicut Judas qui ait
potuit em̃ venũdari multo et dari panꝑib.Hoc aũt
nõ dicebat.quia cura ei erat de egenis:ſed quia locu
los habebat ⁊c̃. Math.xxvj.quã ergo veritatẽ illud
dictũ habeat:æus nouit et ſupponendo ꝙ veruʒ ſit
nõ veberet aĩas perd ere et elemoſynas facere.melioꝛ
elemoſyna eſſet aĩam pctõꝝ ſaluare:qᷓ coꝛpuſ fameli
ci ſaturare:ſicut patebit infra.c.ð elemoſina. chꝛiſiꝰ
em̃ venit peccatoꝛes ſaluos facereſ et animas quere/
re et nõ pecunias.¶ Yten reſpondẽt officialeſ:aduẽ
tus meus nõ eſſet wm̃i acceptus:niſi lucra poꝛtarẽ t
rena/ſed plus eis cogitandũ eſſet quõ eoꝝ aduẽtus
Pen et veo eſſe acceptꝰ:qui eoꝝ aduentũ nõ accepta⸗
it / niſi aias ducãt. ¶ Et quõ poter̃t ipᷣi cogitareq;
facta ſua o placeãt cũ neccanes hñtes ↄſiles ↄditõ
nes eis placerẽt. Nõ em̃ ẽ aliqͥs illoꝝ cui canis ad cu
ſtodiã wmus deputatus placẽt ſi latroni applaude
ret ꝗpter fruſtũ panis ſibi ꝓiectuʒ.qð tamẽ ipſi faci-
untſcanes muti:qui pꝛimo cũ tãto latratu et minis
ad vxlinquẽtẽ veniũt:q̃ ipᷣm væuoꝛare vellẽt ad mo⸗
di canis rabidi:ſʒ pecunia vłmũereĩ oꝛe ꝓiecto/ ob⸗
muteſcũt. Seruus qͥ ſic eis miſtraret ĩ iniurujs eis fa
ctis eis nõ placeret. Patet ergo qᷓuiles ſunt quipꝛo⸗
pter munera coꝛrectõem dumittũt: et animas ꝓan⸗
nuo cenſu:ſicut animal vel wmũ dyabolo locatam
Re quibus nota.A. xxvij.l.Et que mala ex hoc acci
dunt ꝙ munera tm cupiunt et lucra terrena qui in

poteſtate conſtituunt᷑: nectamen eſt ve eoꝛum cupi⸗

vitate mirandũ:ſed potius wlendũ. Ideo dico non

T xvf.

eſt mirandũ:qꝛ ð naturalibo et cõiter accidẽtii nõ ẽ
mirandu.ſed naturale eſt et aſuetũ/ tã in natura qʒ ĩ
artelq totũ opus pᷣcedens ſit circa fine intentũ:ad ̊
videlicet ꝙ fina lis intẽtio habeat᷑. ¶ In his vo qui
in officio vel prãte ponunt᷑ĩ quacũq; curia finał in⸗
tẽtio eſt lucꝝ terrenũ.æ pluribus dico:qui nõ acci-
piñt officiũ ʒelo iuſticie exercẽde ſed intẽtõe pecunie
colligẽde:et ꝓpꝛij smodi cã.quid ergo miꝝ ẽſſi opere
emꝑ nitant᷑ inplere:qð ꝙꝓ pꝛincipali fine ante opus
inceptũ intendebãt.et du hoc intendũt:innocẽtes ⁊
inſti vpꝛimunt᷑:et in officijs nõ ponunt᷑ ſed contem⸗
nunt᷑:ſicut fidelis a latrone et malefactoꝛes ſuppoꝛ⸗
tant᷑ Et ſic coꝛrectõ cupiditate impedit᷑.et mita ma
la tã coꝛpoꝛalia ꝙᷓ ſpũalia fiſt. Quia cuʒ paſtoꝛ per
abꝛupta ſcʒ cupiditatis gradit᷑:ad pᷣcipiriu grex ſeqͥ-
tur:beatus &Æιgoꝛiꝰ*i paſtoꝛali. Et nõ ſolũ cupi⸗
di coꝛrectõem vimittũt ꝓ muneribo:et ſicſolo omiſ-
ſiõis pctõ euadãt:ſed nõ dãtibus grauamiĩa inferũt
exquiſita:qꝛ nõ dãtibus occaſiões nocendi nõ expe⸗
ctant᷑:ſe d querunt᷑:er malicioſe excogitant᷑ tales ci⸗
tant᷑:quo varato vel iure qo ab antiquo tenuerũt vł
tenẽt a thelonei ſolutõe et alis oneribus liberi ſint
vſq; aliquid vxt᷑ et vexatio redimat᷑ oſſe in oꝛe canis
ꝓiecto. Vtinã ita diligẽter ſcrutarent᷑ quo iuxre ipſi
tenẽt qa falſis anceſſoꝛibus vel ab acquiſitõe ꝓpꝛia
poſſidet.qð ſi facerẽt vel totũ vel magnã ꝑtẽ inueni
rẽt.ſe contra rõemlet cei iura tenere. Que ergo ma/
loꝛ inſania/qꝙᷓ tãdiligẽt qrẽ quo iure ẽ ei bꝛeue regnũ
vocatuʒ:quo iure alij tenẽt terras pꝛo vel cõtra liura
omi terreni:et nolunt querere quo iure ipſi tenẽt ter
ras ſuas contra iura cei in perditiõeʒ erernãſet amii
ſionẽ terre iuentiũ. Conſulte ergo facerẽt pꝛiꝰ tra-
bẽ oculo pꝛopꝛio trahẽdo. Matet ergo erroꝛ ĩ coꝛ
rectõe et cã erroꝛis/que ex cupiditate accidit cum re
pꝛobatõe.(¶¶ Alia cauſa coꝛrectõem impediẽslvt pᷣ‚
tactũ eſt ſupꝛa.e.cu.xxxvij.eſt timoꝛ offenſe:ne videli
cet illũ quẽ coꝛrigere væberet/ vel eius coplices gra⸗
uet et ad inimicitias pꝛouocet. Sed talłcãĩ curia i
allegata nõ allocabitur:ſed repꝛoba bit. Et qui pꝛo
pter talẽ cãm coꝛrectõeʒ dimittit:ĩ illa curia iudica⸗
bit peſſimus medicꝰ et homicidalet pꝛoditoꝛ: ¶Pꝛi
mũ patet:ſi rex conduxiſſet chare medicũ pꝛo cura fi
lij ſui:et ipſe iuramẽto pꝛeſtito curã filij regis in ſuo
piculo ſuſcepiſſet/ad talionẽ legis ſe obligas/ſi in cu
ra ſua cæficeret. Si poſtea videret/ꝙ filius regis ſine
potõe amara vel ſectõe ſanari nõ poſſet:ſi ad rogatũ
filij regis qni curã tãdurã timet ſuſtinere:vł pꝛopter
munera eius:vel ne eũ offendat oẽm weqianaſllnmn
ad burſã apponat:et nõ ad plagã:nõne peſſimus iu⸗
dicabitur medicus eEt ſi ex hoc poſtmodũ filius re⸗
gis moꝛeretur:nõne rex iudicaret eũ homicidã ⁊ pꝛo
ditoꝛẽ:ſicut in eapoſieo et patet. ¶ Gicut ergo qui
dumittit cultellũ ĩ mann filij regis vel fuij pꝛopꝛij ne
clamer:vel lacrimetur: plus abhoꝛrebit/quãdo gra⸗
ulter illo cultello ſe leſerit vel occiderit:et ipſe pꝛopt
malã cuſtodiã v cunas regis eijcitur. Ita ĩ pꝛopoſi⸗
to. Illi qui curã filioꝑ regis.i.aĩaꝝ ſnicipiũt:quita⸗
mẽ plus intendũt cuſtodie canũ vel fal conũ et equo
ruʒ et meretricũ/qꝙᷓ filiaꝝ vei:qui veritatẽ eis dicere
negligũt:vel timent/ne clamoꝛ maloꝛũ vitupantiuʒ
oↄtra eos inſurgat plusvituꝑabunt᷑.Et mirabile ẽ.ti
mẽt ne offendãt:⁊ nõ timẽt ne damnẽtur qn alij pꝛo
pteꝛ eoꝝ vfectũ damnabũtur:et ipſi ve cnria ei eij
ciẽturi tenebꝛas exterioꝛes.tũc plus hoꝛrebũt:quia
tũc plꝰerit illa amittere ſempit᷑na:qᷓ gratiã hoĩm vł
bona tpalia.¶ Tercia cã coꝛrectõem impediens eſt

mutnua maloꝝ ſuppoꝛtatõ/⁊ cõmẽdatio/et colligatõ liiij.

In qſe hñt ad modũ ſpinarũ mutuo tenẽtiũ ⁊ tãgẽ
tes pũgẽtii.ſic pʒ.S.e.c.xxxij.qð figuratur Ero.viij
vbi habetur:ꝙ cũ mo yſes ꝑcuſſiſſet puluerẽ: omnis

—

zuirhann nn Sunm
. onin is eſtvertchen
i⸗

. ls itemin ſo⸗
Gant peccgtdels heſautein
aiumneet lnii , in cules

riacreatecleſuͦct foni ireſet alus
hrnſemiien Ecnlle nnb
ſcectu cenloqe nicet berani. ſicsg
ntienititti neeſpterpotntunel
ileammatos araa ſe habeit llü lconen
gisni uout.. dDyoboluin morrena
ſchjmhitt Etſichyggtalis giloſil⸗
Bi qvor ifinmitatenecipſinecalij i
Cornecuramqnerunt. .
EEtgrbmanſbcitop giculaffegueterer
wercetnegigentia a golegnisin ülo
Ahli Ydedinch articko Nrimd vidend
Cli:etpena no omgenridd wbira
glütt penamultisappareteremplis
iplümercenariſs d omercede ſeruid
citatefüis dbita punant Degulod
hanlin ſiab ngepanineincchtare
mnſionisodia foemidams nö luga di
iis Taulllo ergo decet ecepiſti merce
ſtbeo ABerncopezenpli aſtoꝛis
nliiſſntarectnoͤ dlam ar rel eficacn
Nnoreſpondebit ſicin poſito.et
ganglüſaſvemudinsin Aliqua
hnnialguicliigccileredeltnenn
Gitniichmet enegineſnn
Wllnpienoo⸗ 3 celno reſſt:
etrii Pne . D dſpeculat⸗

—

nriu. Conſolteergo ſacerithn⸗
düotndidt Panalonmnia,
dus nee upicitstecaiäit an
canſa cuntchyen inheclizſtß⸗
eca Niſ eſttinoꝛoffanſeerice, 4
ngmne Abenet pelaus hplien gn
atias pꝛolockt. Beg takcii anan
ocabitunſeh pncbeblt Etnion
recto; oumimtillla anna udtcs
uet hamtaca ergroctor ſ
Cnſetchoremecici prorafi
mito preſtito anra flij egio in ſno
ad talionẽ legis ſeobugas ſiin a
lpoſtes vlderet g flins regis ine
ctöeſanan no poſſet ſigd rogari
tidurätimet ſuſtinere⸗Fkpropter
jetioffencat dem mecicinälun
ernoad gagu noneßeſinnuin⸗
no Et ſie hocpoſtnoci flpoſ⸗
merexiudicaretei ponmiacirhn
wpoſtott gatet Hiataoll
inannſll ene ihin
nerur olvebbonhlhhlP Lare
rcume nlainſ 5 iütiqnita⸗

Coꝛrectio.

puluis anerſus eſt in cynifes:qð eſt genꝰmuſcaꝝ acu
tiſſimum.non dicitur ꝙ percuſſit omnem puluerem
Et tñ dicit᷑ ꝙ omnis puluis ↄuerſus eſt in cinifes.qꝛ
cũ arguit/vł punit᷑ vnꝰmalus:om̃es mali vetrahunt
coꝛrigenti:ipſũq; ꝑſequunt᷑:et ſpecialit᷑ mali eiuſdẽ
aditonis.Et ſic qͥ diſſipat ſepẽ:moꝛdebit eũ coluber
Ecels.x. Et nõ ſolu coꝛrectoꝛes moꝛdẽt: etiã pct̃oꝛẽ
omendãt. Jurãtes eũ eſſe bonũ ſociũ et valẽtẽ virũ
et mito melioꝛis vite et ↄditionisꝙᷓ ille qͥ eũ coꝛrigit
Iſti ſic ↄfederati.optie figurãt ꝑ xmoniacũ. Mar.
v.Aquo cũ xpus nomẽ qreret: Rñdit legio eſt mihi
nomẽ.qꝛ multi ſumꝰ. quo ibi dicit᷑:q neq; cathẽis
ligari potuit.Et ꝙ nemo potuit eũ wmare. Dic iſti
cathenas frãgũt coꝛrectionis nemo eos wmare pᷣt
vſq; ligent᷑ ci monio meridiano. Sed potiꝰ rogãt
ſein poꝛcos mitti.qꝛ velectatões et bꝛutales ſequunt᷑
et appetũt affectões. MMitte nos inquit legio illa in
poꝛcos. Mota..j.ix.x.¶ ¶ QOuarta cã coꝛrectionem
impediẽs.eſt ignoꝛãtia.et vefectꝰ wctrineſet ſani cõ/
ſilij:ſicut pʒ.S.c.v ↄſilijs. Cecꝰ oculꝰ nunqꝙᷓ; bñ diri
git nanũ ad ꝓcutiedũ ſiẽ vidẽs. Figura.iiij. Ke.xiij.
Buũ helyſeꝰ ꝗꝓpheta ſuppoſuit manũ ſuã manui regis
Joas rex bñn direxit ſagittã. ¶ e quinto ĩpedimeto
videlic; pꝛecũ carnaliu. Mota..xxj.xxxj. ¶ Bexta
cã coꝛrectionẽ impediẽsleſt verecũdia:qua młti vere
cundant᷑ peccatoꝛes coꝛrigere:qñ vidẽt vel audiunt
cos iurare et velinq̃re.Erubeſcuit em̃ in ſocietate vel
in wvmo et expenſis alienis/nõ eſſe ſociales. Sed nõ
eſt bonꝰ miles/qͥ dimittit negocia dñi ſuil vł iniurias
ei dictas vel factas ꝓpoſſe nõ coꝛrigit/ꝗpt᷑ erubeſcẽ⸗
tiã:qͥ em eũ erubuerit hꝛe dñm:ipᷣe eum erubeſcit hꝛe
ſeruuũ.¶ Pꝛopter iſtas et his ſiłes cãs.multi ⁊ mayĩe
potẽtes et coꝛrecti in hoc mũdo ⁊ impuniti ad puni⸗
tionẽ trãſeunt eternã. Ideo licet coꝛrectoꝛes eos ꝓ⸗
pter cãs pᷣdictas nõ coꝛrigãt:tñ qñ vident ſimplices
ꝓ luxuria circa eccleſiã et foꝛũ ire/et alijs modis coꝛ-
rigi:dꝛent ſe emẽdare.Exemplo leonis qͥ caſtigatur
aſpectu canis quẽ videt vᷣberari:ſciẽs ꝙ licet hicim
puniti euãdãt tñ nec ꝓpter potentiã vel diuitias/⁊ ſi
mille armatos circa ſe habeãt:illũ leonem/q circuit
querẽs quẽ euoꝛet.i.dyabolũ in moꝛtenõ euadẽt:hᷣ
eos ſecuʒ rapiet.Et ſic pʒ ꝙ tales piculoſiſſime infir⸗
mãt᷑. quoꝝ infirmitate necipſi nec alij ſe intromit
tunt:nec curam querunt. .
¶Et qꝛ hmõi ſbdit oꝝ ꝑicula frequẽter ex ſuꝑioꝛuʒ

Arti.ix. Tependeẽt negligentia: et ꝑ ↄſequẽs in illoꝝ redũdãt

.xlvj.

xl vij.

piculũ.deo in ̊ articlo vltimo videndũ ẽ qð ſit ꝑi⸗
culũ:et pena nõ coꝛrnigentibo vebita ¶ Hoꝝ aũt ꝑi⸗
culũ et pena multis apparet exemplis.¶ Dꝛimo ꝑ
exẽplũ ð mercẽnarijs:q ꝓ mercede ſeruiũt.deo he
reditate filijs vbita pꝛiuant᷑. Se qulbo beat Gꝛegꝰ.
AMoꝛa.li.xx ſi ab increpatione incepta reticemꝰ/quia
cæriſionis odia foꝛmidamꝰ nõ lucra ei ſed nr̃a qri⸗
mus Talibo eꝛgo dicet recepiſti mercedẽ:ſupple qm
ꝗqᷓrebas. Gecudo ꝑ exemplũ paſtoꝛis qͥ videt lupũ
ouẽ aſpoꝛtare:et nõ clamat /vel efficacit᷑ nõ impedit:
⁊e dãno reſpondebit.ſic in ꝓpoſito.et pʒ.¶ Tercio
exempli aſuetudinis in aliqua hari :q videlicet
Rorne aliquẽ aliũ occidere vel furari viderit:reus
erit:niſi clamet.q; erroꝛ cui nõ reſiſti᷑: appꝛobatur.
Biſ.lxxxiij. erroꝛ.¶ Idẽ pʒ v ſpeculatoẽ. Eʒech.iij.
et xxxiij.¶ Muarto idẽ pʒ ꝑ exemplũ v infirmitate
in coꝛꝑe naturali. in quo ſiſanitas ſeu ſana ps infir⸗
mitatẽ nõ expellit moꝛs imminet. ſic moꝛs ſpirituał
vbi pᷣſidẽtes delinquẽtes nõ coꝛrigunt. Nota. .ij.
yiiij.et.A.vij.xxvij. ¶ Quinto ꝑ exemplum de rege
cunte ad bellũ qͥ eũ tũc ſeqͥ nolũt:nõ ſũt digni ab eo
in reditu honoꝛari:ſed potius honoꝛe pꝛiuari.Rex
noſter pᷣs venit ad bellãdũ ↄtra peccata et pctõꝛes
qͥ ergo eñ in hoc facto virilr ſeqͥ nolũt:audiãt ꝑiculũ

X xxvf.

luuʒ a beato Grego. in paſto.c.xlix.ſi qs inqͥt eſt dñ

iungatur mihi:ait moyſes in exo.ſi inqͥt ille vei dicit
4 ad feriẽda vicia.ʒelo diuini amoꝛis excitat᷑:ꝓfecto
eeſſe vi negat.q inquãtũ ſufficit vitã carnaliũ coꝛ⸗
rigere recuſat.¶ Sed bheu circa leges ⁊ xœcretales lu
cratiuas pecumaꝝ nõ ꝛmiũt:ſed velinquẽtes circa
illas cũ feruoꝛe puniiũt/ et cires talẽ executionẽ nõ ne
gligenter agunt. ¶ Circa leges vo et ſtatuta vbi ni⸗
Hil lucrari pñt:negligẽtes ſut. Sicut v magiſtro
triũ linguaꝝ hñdo ĩ vniueriitatibo in eptimo decre⸗
taliũ magiſtris/ſicut etiã pʒ ve lectoꝛe hñdo in ec⸗
cleſijs metropolitanis in theologia. ſicut pʒ ex aſtõe
nnocentij tercij. etiã ſingule eccleſie cathedra⸗
es ſingulos magiſtros liberalium artin tenerẽt ad
minꝰ eerzice artis:qͥ earundẽ eccleſiaꝝ clericos ⁊
alios ſcolares paupes gratis inſtruerẽt ꝓpter qð ali-
qð ↄpetens bnficiu magiſtro cuilibet in eccleſia pbe⸗
retur: ſicut fuit ſtatut ab Eugenio papa.dii.xxxvij
De quibuſdã.poſtea ab Alerãdro papa in ↄſilio la⸗
teranen.Extra vemgfr̃is ⁊ ne.⁊c.qm Leiñ ab Inno⸗
centrio in ↄaſilio generali.extra.e.ti.qꝛ nõnullis. ¶bi
ant oĩa iſta et alla iura ĩe eoꝝ hoſpitalitate et vita 2
hõeſtate clericoꝝ teneãt:neſcio Elbi voius vłↄſuetu
dinẽ/vel abuſũ/vel vcretalẽ quãtũcũq; xe ꝓcurato⸗
ribo/vel queſtis/ vel pecuniaꝝ collectionib/vel ci-
maxꝝ exactionibſſeu pauperũ mẽdicãtiũ ꝓ xpᷣo arta
tionibo/pᷣtermittãt/ſiłiter ignoꝛo.immo de iitis intm
cogitãt/diſputantet loquunt᷑:œ vir eſt illiteratꝰ ſa⸗
cerdos quin ſciat allegare ↄſtitutõ eʒ bomifacianã œæ
canonica portione:quin etiã ſciat diſputare et falſã
ptem tenere.ĩmo hereticã/ſſi ꝓꝑtinacit᷑ Tefendat᷑: ↄtra
bonos clericos.æ ↄfeſſionũ audientia ⁊ abſolutõne
Joa tenent᷑ ab eis abſolui.¶ Beg inter q̃draginta
ita bñ ſciunt canones pecuniales nõ eſt vnꝰ ꝗſciat
canones penitẽtiales quos ſcire tenẽt/ alit᷑ vix nomẽ
ſacerdotis in eis ↄſtabitſſᷣm tuguſtinũ.xxxviij.diſ.
qne ipſis.Patet ergo que ſua ſũt querũt:et nõ q ihu
xpᷣi. Ci em oĩm legu et canonũ intẽtio et finis pꝛinci
palis ſit iuſticia et lucrũ alaꝝ:quẽ finẽ tales legũ exe
cutoꝛes nõ intẽdũt:vt oñſum eſt:pʒ ꝙ leges in eis de
bito fruſtrãt fine.⁊ cũ illð qð væbito Aufkrar fine va
nũ ſit:pʒ ꝙ leges populoꝝ vaneſt᷑ Diere x.¶ Sexto
taliũ piculũ et pena pʒ ex ſocietate quã hñt cũ demõi
bus. vemon es em̃ gandẽt veh ꝙ multipeccant vt pn
mant᷑:”et tales coꝛrectoꝛes gaudẽt de h̊ ꝙ mlłti peccãt
vt lucrũ e eoꝝ vlicto acqrãt:ad modu mali medici
q gaudet ꝙ multi infirmant᷑: vt lucret᷑. Sicut q̊ ſocij
ſũt in delicto:ita iuſtũ eſt vt ſint in pena.¶ Sʒ dicẽt
foꝛte aliqͥ nõ gaudemꝰ v ſpditoꝝ velicto:nec eis ↄſen
timꝰ in peccato. Ideo ipſi ſoli punient᷑. Sed audiãt
Am bꝛoſiũ ſuꝑ epᷣlam ad Gall.c v.tractãtẽ illõ mo/
dicũ fermẽtũ ⁊c̃. Peccatũ inqͥt vni qð cognitũ nõ ar
guit᷑:multos ↄtaminat:illos videlicet qͥ noꝛũt et nõ
Teuitãt. Aut cũ poſſint arguẽ diſſimulãt.Huic con
coꝛdãt canones multi. Mõ coꝛrigere puerſos:nihil
aliud eſt ꝙᷓ fouere diſ.xliij.ſit rectoꝛ.⁊ diſ.xxxiij.nemo

et.c.ſequenti.Et.xiiij.q.vj.ſi res:poſt medium.xxiij.

q.iiij.quiſquis.¶ Pꝛelatus qui eſt piger in coꝛrigẽ⸗
v peccantes ipſe eis ſociatur in malitia.xxiij.q.iiij.
Ita et.c.a malis.et.c.ſe. Item fauere unpietatieſt ñ
perturbare cum poſſit quis peruerſos.xxiij.q.iij.qui
poteſt. Item Geneca in trago. qui non vetat pec⸗
care cum poſſit iubet.¶ Ad idem mbꝛoſius ſuper
illud IKo.j.Signi ſunt moꝛte non ſolum qui faciunt
ſed qͥ ↄſentiunt facientibus/ conſentire inquit eſt ta
cere:cum poſſit redarguere. Item conſentire dicitur
quia coꝛrigere negligit.j.q.j.quicquid inuiſibilis.et
diſt. lxxxiij.erroꝛ. et.c.ſe. Item conſentire dicit᷑ qui
peccanti amabilẽ ſepᷣbet.diſ.xciij.ſi inimic.Hecẽ ſẽ⸗
tẽtia dura otra multos/qui nõ ſolũ amabiles:h̊ etiã

xXlviij.

xlix.

lj.

Arti.j.

Trux.

beneficos ſe talib oñdunt. Tales audiant Yohãanez
euangeliſtaʒ in canonica ſua epla ſca dicentẽ. Qui
em vixerit aue illi:omũicat oꝑil eiꝰ malignis: Ideo
pꝛemittit dicẽe.ſiquis venerit ad vos et hanc wct⸗
nam nõ hʒ:nolue recipe eũ in vmũ:nec aue ei dixeri
tis.¶ Ad idẽ faciente et aſẽciẽtẽ par pena ↄſtringit
.ij.q·j.notũ ſit in fine.Et.iij.q.iiij.ↄſãguineoꝝ.¶¶ IJtf᷑
qtacet:oↄſentit.ex.li.ij.ti.xxiij.xe pꝛeſuptionilbv.none
h eſt atra multos: q in viſitationib/ coꝛrectõnibus!:
bãnis et bmõlnõ dicunt qpð ſciunt vere ce qua agit᷑
ad aĩaꝝ ſalutẽ.Tales velinquẽtes qͥdãmodo cæfen⸗
duũt.qꝛ taciturnitate ſua ne coꝛrigant᷑: impediũt Et
q́ ↄſentit peccantib.et æfendit velinquẽtes: apud
eũ ⁊ homiĩes eſt maledictꝰ.xj.q.iij.qͥ ꝛſentit.¶¶ Iteʒ
ad idẽ: pꝛelatꝰ tacens in coꝛrectione ſpditoꝑꝝ:dicitu:
canis mutꝰ. diſ.xliij.ſit rectoꝛ.Et qui crimina nõ coꝛ
rigit:nõ dicit᷑ epus:ſed camis impudicꝰ dil.lxxxiij.ne⸗
mo. ¶ Itẽ pa elinquẽtes nõ arguit:ipſos ta⸗
cendo occidit diſ.xliij.epheſis.¶ IJtẽ tribus modis
malos aſſociamꝰ: Comittendo:fauẽdo:nõ reſiſtẽdo
xxiij.q.iiij.ita plane.d idẽ brũs Grego.in regiſtro
Qui nõ coꝛnigit:reſecanda ↄmittit et faciẽtis culpã
hʒ:qͥ qd pᷣt coꝛrigere:negligit emẽdaẽ.ð hac materia
videlicet nõ coꝛrigentiu ꝑiculũ et pena. Mõ.S.xvij
xi. Itẽ.A.xxj.xxix. Itẽ.C.iiij.iiij. YJtẽ. C. vj x. Iteʒ
E. xj. xxxvj. YItẽ. F. iij. xx. YItẽ nota penã ñ coꝛrigetiũ
P. ij. articulo.viij.ꝑ totũ. Vide de materia coꝛrectio
nis. P. viij.tribo articulis pꝛimis. Vñ vᷣſus Cõſentit
qui non re.c.t.Annuit applaudet iubʒ.a.iu.ac.imi⸗

catur. ,B . . .
Rucis chriſti.pꝛimo

ponenda eſt pᷣdicatio: Secũdo ⁊efẽſionis
efficatia. Lercio qualit᷑ ea vti debemꝰ:vt
ea pꝛotegamur. = .
Circa pꝛimũ quinq; ſũt dicẽda. Pꝛimo oſtendet᷑
qua iuſticia pᷣdicari poſſit atra ſaracenos.Secundo
ponẽda ſunt aliq themata ꝓ materia pᷣdicatõis cru⸗
cis ↄuenientia. Tercio qualit᷑ crucẽ accipiẽtes et ad
terrã ſanctã euntes:væus ſpecialit᷑ iunat. Quarto q̃
ſit euntiũ vtilitas.Quinto q̃ ſit nõ eũtiũ ingratitu⸗
et ꝑiculũ.¶ tum ad pꝛimũ eſt ſciendum: ꝙ in⸗
nocentiꝰ.Extra li.iij.ti.xxxiiij. voto et voti redem
ptione.c.ꝙ ſuꝑ his.queſtionẽ illã v iuſticia quã ha/
bemꝰ ad terrã ſancta:tractat. Exr qua q̃ſtione aliq̃li
ter elici poteſt papa ꝙ terra ſancta recuperãda iu-
ſte indulgentias dare pᷣt.¶ Pꝛimo vt terra q̃ xpᷣi na
tiuitatelet inhabitationelz moꝛte eſt aſecrata:a xpᷣo
et chꝛiſtianis et nõ a machometo et ſaracenis r
et inhabitet᷑.¶ Gcðo:quia ſub imꝑatoꝛibo xpᷣianis
aliqñ fuit:ſicut pʒ de æraclio et Conſtãtinoet alijs
ergo iuſtũ videt.vtad romanũ imꝑiũ reducat᷑ quia
terrã mõ occupãtes ſũt poſſeſſoꝛes malefidei.Argu⸗
mentũ ad hoc.AA.xij.viij. Malefidei poſſeſſoꝛ dicit᷑:
q̃ ↄtra legũ interdicta mercat᷑. C.li.xj.e agri.et ſer.
l.quẽadmodũ.(¶ Hic dici poſſet:q; terrã ſuã a xpᷣia⸗
ms imꝑatoꝛibo violent᷑ acceptã:ab eis iã recuperane
rũt et occupant.Et hoc fuit eis licitũ. Sed h̊ videt
minꝰ bñ dictũ.qꝛ oſtantinꝰ factꝰxpᷣianus/nõ violẽter
illius tre wminiũ occupauit:ſ̊ wvminiũ qo añ habn
it/atinuauit. In alijs aũñt terris quas pꝛincipes ro⸗
mani nõ habuerũt ſᷣm innocentiũ vbi pu poteſt ppᷣ
ↄſtitutionẽ facere.q nõ moleſtẽt xpᷣianos et eximere
eos ab eoꝝ poteſtate.⁊ ſi atrariũ fecerint:pt᷑ eos dñio
pꝛiuare.Extra ĩ iudeis et ſaracenis.cum ſit.Et.c.e
lſpeciali.et.c.j.et.c.finali.Et diſ.luiij.mancipia.ꝛ.c.ſe
quẽti.¶ Lercio:qꝛ cũ dm ſit terra et plenitudo eius
in qua vniuerſalit᷑ oſtituit vicariũ ſun ꝓpꝛiũ nõ ſolũ
ſupꝛa xpᷣianos/ſm inno.vbi pꝛius:ſed vt coꝛrigat ſa⸗
racenosſſi atra legẽ faciãt nature:et iudeos ſi ↄtra le

C xxvij..

gem faciãt moyvſi. Inſuꝑ cũ xpᷣus pᷣcepit euangelinʒ
om̃i creature.i.oĩm hoĩm nationibo pdicare:etman⸗
dare pᷣt papa ꝙ admittant pᷣdicatoꝛes ſalutis ſue in
terris ſuis.ſi vo pᷣdictis nõ obediãt:ſũt apellẽdi bel-
lo ⁊ bꝛachio ſeculari. ¶Ad h̊ nõ.iura canonica.xxiij.
q.viij.Omni timoꝛe:AVbi leo quartꝰ ſcribit ludwi⸗
co auguſto ſic.Omni tunoꝛe ac trore vpoſito:ↄtra
inimicos ſãcte fidei virilit᷑ agereſtudete.qͥ vo in tali
vefenſione moꝛtuꝰfuerit:celeſte pᷣmiũ ↄſequet᷑.¶¶ Zid
idẽ. xxiij.q.v.oĩm. Papa vo et alij crucis pᷣdicatoꝛes
nõ vñnt quoſcunq; directe ꝓuocare ad homicidiũ in⸗
fideliũ/vel expꝛeſſe:ſed vt eccleſiã/fidẽ acpatriã libe⸗
rent/ac vefendãt:et terrã ab infideliba occupatã re⸗
digant ad cultũ fideixpᷣiane:Et ſi moꝛs ex h ſequere
tur nõ ſunt irregulares.ſicut pʒ in ſũma ↄfeſ.li.ij.ti.j.
homicidio.q.l.nunqͥd epo. Intm̃ em̃ fuerũt anti
patres accẽſi œuotione illiꝰ terre recuꝑande:qð qͥ-
ammõ virũ abſoluert a lege vxoꝛis ꝓ adiutoꝛio illiꝰ
terrel hoc pʒ extra li.iij.ti.xxiiij.x vo.et vori.re.vbi
habet/ꝙ inuitis vxoꝛib:viri votũ crucis exequi pñt
Et ſic vult gloſa ibi iſte caſus ſpecialiſſimꝰ eſt nã oti
nentiã ſine aſſenſu vxoꝛis vouere nõ pᷣt.(¶¶ Viſa ergo
iuſticia quã ad illã terrã habemꝰ/⁊ ãtiquoꝝ feruoꝛe
ponenda ſũt aliq̃ themata ꝓ materia pᷣdicatõis cru
cis:et vꝓha hoꝛtantia ad eundũ et bellandũ atra infi
deles.(¶¶ Meuerẽdo ergo vꝓᷣba thematis ad xpᷣm vład
ipᷣmmet qͥ pꝛedicat:et vult cruceſignatos pᷣdicare vł
ducere:oueniẽs thema eſt.j.Mach.ij.Om̃is qͥ ʒelum
habet legis/ſtatuẽs teſtamẽtũ/exeat poſt me. Itẽ tol
lat crucẽ ſuã et ſequat᷑ me:Math.xvj.et Lucix. Qñ
pꝛedicãs aliqͥs hoꝛtat᷑:thema eſt Seutro.xvij.ſurge
aſcẽde ad locũ quẽ eligit dñs. Si vo videat homĩes
in via pigros /et foꝛmidoloſos.dicat illð SDeutro.xx.
qͥ foꝛmidoloſus eſt coꝛde:reuertat᷑.et Judicuʒ.vij.qᷣ
