ſuttsetbellgimminee non iolum ud
lumad pꝛoceſſiones etoꝛatönes indale

cgreſeh per cenſunao eccleſisſtichs s

pemet communione ſicut i
let compellere Nbemn Rud dtni

datg ertenns peccato letento intenins

ſuperplagam poſitn
pperpl mfeno in vn
oenimeſſet vpopnlus re ad m

ctſſonem:ul .
n eiqula confeſſio ſine yge⸗
ninen mit gabtt ,n leallbehdoct
8

bllul Intenchns ſhanilmnit⸗
it Aü nſ ldick egitib
telunen gſon tatohic Eti,
Mala Eccttmchra ſen nbrainb
obiccanſolikecttlummn aſt Ti
rtenchrpoſt (Oisbeniiet,
tr cogttitqud tnbnlaroneſiſt
utmſnectaphios manprivz omni
rlaumuie ine
lanöcstran iervutigelis gan
gvoom ſpicntenguiintoliſttu
boꝛtabot afotabat gollienl
Habitamtenn. venno ſi⸗ Enn
noſidient emono et nis ne.
ſein tnbulatione,forranitto,
ab Ej dicens Heytentincte
dintentumdedec coneckion⸗
Etenimnonmſdtongonknn
tanmuagere ſts ſterinſinnnen
benefichcſtinciai,nonn ſurii

Tribulat io

ſequuntur ne terꝛeantur vel eum fugiant ſicut perſe

Exemp. quuntur bonos. Sicnt patet ꝑ parabolam: qua fer

Exemp.

Ar.iiij.

rxiiij.

tur ꝙ in quadam patria hoꝛribili tempeſtate omni
bus campis vaſtatis: cum tempeſtas ad campũ cu⸗
iuſdam mali hominis veniret:audita fuit voxĩ aere
pertranſite euʒ quia ipſe eſt totus noſten⁊ campꝰeiꝰ
illeſus remanſit.
vel alios quibꝰtalia ſunt qui gaudent de hoc ꝙ moꝛ.
talitatem vel tempeſtatem vel famem vel infoꝛtuni
um que plus veſeruiũt/nec tamen cum vicinis pati⸗
untur poſſet dici:ſicut fertur fuiſſe dictuʒ cnida vſn
rario conſumili de canſa gloꝛianti et dicenti:ꝙ bene
fuit cum vo:non inquit᷑ alius:ſed multos ſocios ha
buiſti in ſocietate monum:qui circa tepeſtatem il⸗
lam ſe intromiſerũt. Et non ſolum ꝙ ſic pꝛoſperent

et in talib tempeſtatibus eis parcatur ex emonum

venit aſtucia:ſed etiam ex vei pꝛouidentia: que vnult
ꝙ ve bonis que faciũt h̊ remunerent᷑:quia nullũ bo⸗
num inꝛemuneratum: Pꝛopter hoc enim retribuet
abundanter facientibus ſuperbiam: in pſal. xxx.
ed obijcitur ꝙ bonum qo fit pꝛo amoꝛe xinõ
erit irꝛemuneratum quin remunera bitur hic vel ali
bi:bona vo que infideles fecerunt ante aduentũ xp̃i
que etiam faciunt adhuc illi vel mali chꝛiſtiani:nõ
intendentes ea pꝛo cæo facere:quare remunerata le⸗
gunturſita ꝙ eis tunc vederit regna et imperia. Si⸗
cut pʒ.D.xij xxxiiij.ꝙ nũc etiã cĩs diuitias væt tem/
poꝛales. Cui reſponderur ꝙ ſicut malum ⁊ peccatſ
quod væ ſui natura eſt malum:licet ex operantis in⸗
tentone contra veum non fist:impunitum tamẽ nõ
erit a liter impuniti eſſent qui martyꝛes occiderunt
quia hoc contra vum facere non intendebant: h po
tius arbitrabant᷑ obſequium ſe pꝛeſtare wo:ita vite
tur ꝙ qui facit opus ꝙ d ſui natura 7 m genere mo
ris eſt bonum:ſicut paſcere eſurientem:⁊ hoc facẽ al⸗
teni in bono qð ſibi vult fieriqð faciebant inſickles
inꝛemuneratus omnino nõ erit. Sed quialijs pecca
tis enigentibo in alia vita erunt remuneratõne indi⸗
gniſin iſta remunerabunt᷑:quibus dicet chꝛiſtꝰ. Re
cepiſtis mercedem veſtram: Math. vj.
Viſa tribulationum ram in bonis hominibus cᷓ
in malis cauſa:vtile videtur conſiderare qualiteriã
cauſatas eas veus reuocare ⁊ cefſare voluerit 2 q̃s
vias opera ad hoc uenire poterimus. Pꝛo qno ẽ
ſciendum ꝙ per quatuoꝛ vias ſen opera⸗ per quatu
oꝛ modos oꝛandi hocobtinere poſſumus.¶ Pꝛima
vis eſt omnium maloꝛum confeſſio. SEre eniʒ di⸗
ctum eſt in articulo pꝛimo ꝙ peccatum eſt ton can
ſa peſtilentie:neceſſario ſequitur ꝙ veſtructa ꝑ con-
feſſionem cauſa:ſeqnitur vſtructio effectus ſcilicet
tempeſtatis.
ſtates et bella immimere:non ſolum vxæbeꝛent popu⸗
lum ad pꝛoceſſiones et oꝛatõnes indulgentũs indu⸗
cere:ſed per cenſuras eccleſis ſticas eos adconfeſſio⸗
nem et communionẽ ſicut in quadrageſima fieriſo⸗
let compellere veberent. Ratõ eſt:quia indulgentia
da ta extenius peccato retento interius eſt emplaſtx
ſuper plagam poſitum ferꝛo in vulnere retento. e
lins enim eſſet ꝙ populus iret ad confefſioneʒ:q;ad
ꝛoceſſionem:qu ia confeſſio ſine pꝛoceſſione tribu⸗/
ationem mitigabit 2 nõ econuerſo. Si ergo tempe⸗
ſtas ad pꝛeces veſtras:non ſtatim ceſſet:quod mirũ/
quia viy eſt tercia pars veſtrum ſine peccato moꝛta
li.¶ Mec quiſcũq; ſane mentis ſe difficilem reddeꝛe
xberet in tali caſn ad ↄfitendum. Quis enim ᷑ ita
fatuus:qui videret regem terꝛennm contra cum ira
tum intantum ꝙ contra eum inciperet facere duruzʒ
ceſſum ⁊ grauiſſimas accipe vindictas:qui eũ con⸗
eſſione facta ſacerdoti nõ placaret ſi poſſe z marie

ä

llis ergo qui bonos dicũt ſeipſos

txot vanitatibus et ſuperbijs contra vum

Pꝛels ti ergo tales videntes tempe⸗

T+ hv.

Aſciret in enlpa eſſet 1 rex iulle ↄtra eum ꝛoce,
deret. Yta in ꝓpoſito:quis eſt qui per aperniſima ſi
vna videt wum iratum: qui non dicit cũ illo Eſaie.
ij. Confiteboꝛ tibi quoniam iratus es mibi. Si h
ure fecerit /cæum ſibi reconeiliabit: 2 vindicta ceſſa
it. Er dicet g ſequitur. Conuerſus eſt furo: tuus

⁊ſolatus es me.¶ Bed quia paruʒ valer confeſſio

niſi ceſſeturab operibus malis:que ſunt tempeſta/
tum occaſio.¶ Gcva via eſt ommum operũ maloeñ
que mundum mutant turbant⸗ abuche creatura⸗
rum vei:ceſſatõ.Cũ eĩ oẽs creature quodãmodo ad
noſtrum ſeruitium ⁊ ſolatiũ facte ſint. Sicut patet.
A.x. x. vt nos illarum accipientes ſemuitutem vtilem
vel bonam bene⁊ digne ſeruiremus wo:iuſtum fuit
ꝙ ꝙᷓdiu nos bene veò ſeruiuimꝰ/et creaturis ſuis qd
eius vtebamur ſeruitium et honoꝛemet noſtrum vt
beremus ſolatium:q; mundus cum omnibus ele⸗
mentis ⁊ cõtentis oꝛdinate nobis ſeruiret. At vbi in
cepimus eſſenouitatum inuentoꝛes. cæo woꝛdinatij
7 odibiles/et creaturis ſuis contra eum abutiin ſu⸗
perbiam ſiuſte ꝑmittit:immo facit mundum cuz ele⸗
mentis omnibus creatunis nobis coꝛdinari:vt ſi⸗
cut ve ſeruimus:ita illa nobis ſeruiant. Et quia nõ
poteſt oſtendi:quomodo a cresturarum abuſu ceſſa
re vebeant/niſioſtendatur prius quomodo his abn⸗
tuntur:pꝛius reſtat oſtendere quomodo in his teli⸗
quunt:quo viſo minus erit mira bile ꝙ illis omibus
afftigimur. ¶ Tempus enim pulcrum in cnoꝛeis et
cantilenis luxurioſis et curioſitatibus ad laſciniam

pꝛouocantiby: contra vum eypendebant: ſicut patet

C. xv.p totũ. Cempoꝛe vo pacifico mnaioꝛes vtebã⸗
tur ludis pꝛohibitis:ſicut toꝛneamẽtis/et huiuſmo
di:minoꝛes vo in cupiditatibus et bellis inteſtinis
et pꝛiuatis/ira videlicet inuidia 1 nocumentis mu⸗
tuis. rureicne terꝛe ferrilitate abutebant᷑ in gu⸗
la ⁊ ebrietate plus ad voluptatem qᷓ ad neceſſitateʒ,
Animalibo etiam abutunturvel quia illa cõtra vei
pcepta tenẽt:ſicẽ illi q plura habẽt animalia/ xe qui⸗
us mimmum non occidunt vt vitã fame moꝛieẽtis
ſeruent. Gicut ergo ab ingrato etiam pꝛius data re-
nocantur:ſicut patet in ca. gratitudine.Et. F.iij.
xiiij.et.xv.Et. .v.v.⁊xxiij.Et ſicut a balliuoveſtro
in vno infideli multa aufertis et ſuſpenditis. Ita ce
us cui in tali neceſſitate vnum animal non dat:alia
reuoxat et in multis alijs punit. Si enim aliqua illo
rum eſſent wo data/alia moꝛtalitate non occideren
tur. Sed quia nolũt minima dare: maioꝛa ĩ moꝛta⸗/
litate er bello amittunt. Vel quia illarum igne⸗ in
endũt
Se illarum nanq; lana ſolebant poꝛtare robas ꝛve-
ſtes vnius coloꝛis vel recte ſtragulatas et recte acqͥ
ſitas:ſed modo erit e multis colonbus ⁊ cum mul⸗

tis maledictionibus: quia ſicut illas poꝛtant atra⸗

uers.ideſt ex tranſuerſo/ ita ipſas lucrantur:qͥa dum
pancis fuerunt robis/F̃m conditionem ſui ſtatꝰcon-
tentiœ redditibus ſuis eas emeruntnunc vo qꝛ ela
ti ſunt multas ⁊ varias vaꝛijs modis ſciſſaset ſum-
ptuoſis modis pictas ingemmatas ⁊ auratas poꝛ
tant.qꝛ vᷣo multos timent vtpote qꝛ multos offen⸗
dunt ⁊ ve padis cũ eis nõ hñt multas ⁊ vltra vires
robas alijs dant/qnibo ab emulis ſperãt defendi vel
miuſte vidicari.vel iniuſte capiũt obtinẽ / q̃s oẽs cuʒ
alij vanis expẽſis qꝛ de redditib ꝓpijs ſolu nequiũt
ſhditis rapiũt/v mercatoꝛib ad vſuras mutuant
qð tardevel nũqᷓ ſoluũt.qꝛ veũ pac cũ eis nõ hñt:ſiẽ
patet.E.iij.xxij. ¶ Argento etiam abutuntuꝛ:quia
quod factũ ẽ vt pꝛo expenſis ſoluatur. illud in alios
vſus expendunt.inde vsſa et oꝛnamenta pᷣcioſa faci
endo:vt e argento comedant:⁊ ramuſculum coꝛuli

xv.

xvj.

xvij.

rix.

coloꝛis/ vadũt ſicut armigen

incipiendo a pꝛmi
conuertatur: ꝙ choꝛeatrices impediat: 7 ita frequẽ⸗

Tribulatio

pꝛo cibo ſoluant. Melioꝛ fuit modus antiquitus co
medere videlicet eligno:a ſoluerepecuniam:qᷓ ecõ⸗
uerſo. Ille enim modue fuit ſanior pꝛo anima emen
tium ⁊ vtilioꝛ pꝛo vendentib/quia melius ⁊ coꝛdi œ
lectabilius eſſet pꝛo eis habere ſex venarios ſtat ſo⸗
lutos/qꝙ talliam quinq; ſolidoꝛum qui nunqꝙ ſoluen
tur. Meu mutatus eſt coloꝛ optimus. IJmmo nõ ſolũ
coloꝛ ſed valoꝛ quia moneta quarũdam terꝛaꝛũ que
ſolebat eſſe optima qꝛ argentea nuceſt peſſima:qꝛ li
nealꝙtum ad illos æ quib patria clama t.qꝛ nihil
Plunat niſi ramuſculos queruli. Nunc vo aliaꝝ pᷣ⸗
nalet moneta terꝛaꝝ. qꝛ melioꝛ eſt moneta cupꝛea ꝙᷓ;
lignea. xe hac matenia nota. H.ij. xxuij. ve hac vo
monete mutatõne videt᷑ ꝓphetaſſe Eſaias.j. Irgen
tum inquit tuum verſum eſtiin ſcoꝛiam. Et q̃ſi cau⸗
ſam aſſignans/ait. Pꝛincipes tui infideles:qui ſiecut
male lucrant᷑:ita male expendũt:qꝛ aꝛgentũ illoꝛum
libentius expendũt ad aleã qꝙᷓ ad eccl ie fabꝛicaʒ: vt
modo quo venit vadat ⁊ finis principio ↄfoꝛmetur.
Legib etiã et iuris abutunt᷑:ſicut patʒ. A.riiij. viij.
In iſtis eniʒ eſt mirabilis mutatio:qꝛ pauci legiſte
eſſe ſolebant magna equitas:modo ecõnerſo mul⸗
ti ſunt tales parua veritas:pauca eſſe ſolebãt iura⸗
menta:⁊ magna fidelitas:minime iuramẽto crede⸗

batr/modo tatuʒ iurant:ꝙ nemo eis credit. Omnibo

etiã officijs abutunt᷑:a miniſterijs artit: qꝛ dñ in
offſcijs diuerſis miniſtri ducebant᷑: fidelius ee pere⸗
gerũt. Bed poſti ea em erũt:om̃ia puerterũt. Gic cõ
muniter q̃ſi in omi arte mecha nica plłꝰ ſolito ſtudet᷑
ad vanitatẽ ⁊ nouitateʒ:ex quo ſequit᷑ opa illoꝑ no⸗
uo modo facta hibꝛis noms aſſilant quioms ſunt fal
ſi.Et in om̃ibo iſtis vanitas vanitatum:⸗ om̃ia vani
tas: Eccs.j.Et qð mirabile eſt: rebb abutunt᷑ exte

rioꝛib:ex quo animabo coꝛpibo:a ſtatu abutuntur

rio:maioꝛ em̃ pars hoĩm amimaʒ omia membra

coꝛpis potius ⁊ libentius dyaboliqᷓ wi exponũt ſer

uiiio 1 hoca iuuente. Maioꝛẽ em̃ maliciã in cupidi-
tatibo iuramentis ⁊ alijs ſcit mõ puer. ꝙᷓ ſolebat ſci
re ſenex:hoc qᷓtum ad animã. rum vo ad coꝛpoꝛis
mem bra:oculos om̃i exponunt vanitati in videndo.
Os oĩ iuratõi ⁊ falſitati ⁊ vrriſioni ⁊ tractõi. An⸗
res libentius male auditõni ꝙᷓ pCᷣdicatõni. Adembꝛa
inferioꝛa luxurie. Manꝰilloꝛũ anguine plene ſũt ad

pugnandũ pcutiendũ/furandũ parate. Pedes illo⸗

rum ad maluʒ curꝛũt Pꝛouer.j. Et breuitera plãta
pedis vſq; ad verticẽ capitis ⁊c̃. Eſa.j. Gtaru etiam
Iꝓprio intantũ abutunt᷑:ꝙ vix eſt aliquis ð ſtatu ſuo
atentus/vel qtum ad acquiſitionẽ:ſicut oſtenſuz eſt

Ayxvii.v. Vel qtum ad victũ vel veſtitum:qꝛ cleri⸗

ci in habitu et tonſura excepto ꝙ foꝛte pannꝰeſt vniꝰ

18/. ut am ꝓpᷣlati ſicut milites:vxo
res ciuiũ vel armigerũ ſicut militum vel regum. Et

ſic pijſſime veus:ſupbia eoꝛũ qui te oderunt aſcẽdit

ſemp:pᷣs.lxxiij. ¶ Iſte ſñ pꝛedicte nouitates rerum
abuſus et falſitates:nouas cauſant tempeſtates: iſti
ſunt planete:qui tempeſtatibus 1 pluuns z bellis il⸗
los nouitatum inuentoꝛes: alios ratõne ſocietatis

toꝛquet. Qõð em mirabile eſt: vel quã iuſticiam facit
us:ſi illos qui omniba creaturis coꝛpalibo etiam ⁊

anumabo ꝓpꝛijs abutunt᷑ 7 cum illis contra veum mi
litant:eumq; ſuis exrpugnant wnis omnibo affligat:
cuncta que ad eoꝛum ſolatium creata ſunt:vnmil-
lis abutunt᷑: cuncta ad illoꝛum conuertat wlorem:
vt ᷣm beatum Gregoꝛium in omel. Erunt ſigna ⁊c̃.
Qui in cunctis velinquimus:in cũctis feriamur:vt

s tem pus pulcrum in plumioſuʒ
ter licet foꝛte non ita alte clamare faciat pꝛe fame et

miſeria lachꝛymãdo ſicut pꝛius riſit ⁊2 clamauit tri-

T+ v.

pudiando. t ſicut enocte vigilant 7 œ die wꝛmi
unt/noctem vertentes in diẽ:⁊ econuerſo. Ita eſtas
conuertatur eis in hyemẽ et econuerſe en pa⸗
cis ve hac v cauſa in tempus conuertatur belloꝛuʒ.
Terꝛa etiam pꝛedicta de canſa ↄuertarnr in ſterili⸗
tatem. Animalia in moꝛtalitatem: quam trempoꝛi⸗
bus iſtis ſpecialiter vidimus de bobus maioꝛẽ ꝙᷓ an
tea factam audierimus vel legenimus:qo non eſt ni⸗
ſi quia homines vterioꝛantur. Juxta illud Diere⸗
mie. xij. Pꝛopter maliciam habitantium in ea con⸗
ſumptum eſt animal. Ideo etiam tempoꝛa in peius
mutãtur. Et quod mirabile eſt:ſi monete argentip⸗
dicta v cauſa deficiant. leges lacerentur iuraroꝛes
miniſtri falſi reputentur artifices pauperentur.
coꝛpoꝛa infinnentur: et diuerſis modis occidantur.
Buime perdantur/z ſtatus illoꝛum obliuioni perpe
tue tradatur. Et ſic finaliter ð nullo gaudeant quo

mgle vſi fuerant:ſed ab omnibꝰ rebus illis in coꝛpo⸗

re ſimul anima toꝛqueantur in quo toꝛmento cun⸗
cta que ad vſum pꝛauitatis flectimus ad vſum nohᷣ
conuertũt vltionis. Neatus regoꝛius in omelia p
dicta: ſicut oſtenſũ eſt. A. x.xj. iuſti indicis iuſſu apo
ca. xviij. Quantum inquit fuit infidelis 7 quantuʒ

glificauit ſeſtantũ date ei toꝛmtũ ⁊c. vt a ceteris cre⸗

aturis abiecti ſolius ignis ⁊ demonis ſocietatem ba
deat. Pꝛedictis vo plaetis ceſſantibus ne ipſi ampli
us regnant:ceſſabũt peſtilentie/tam hic ꝙᷓ in futuro
quia dicit lex eccleſie: ꝙ queʒ innocentia adiuuat: di
gnum eſt vt alia caſtigatio non affligat.ij.q.iij.men
nã. Et. iij.q.ix. dignum. Sed vir eſt ſpes mundus
Vnqꝙᷓ redeat ad antiquam fertilitatem in terꝛa ma
rni ⁊ vbiq; quã antiquitus dicitur habuiſſe:ſicut nec

homines ad antiquam bonitatem:quia ſicutmun⸗

do vcreſcente:vecreſcit etas ⁊ vigoꝛ coꝛpoꝛis:ita re⸗
frigeſcit charitas multoꝛum:MMathei.xxiuij. Sed qꝛ
non ſufficit ad peſtilentiaꝝ mitigationem confeſſio
vel a malis pꝛedictis ceſſatio: niſi etiam de commii⸗
ſis fiat ſatiſfactio. Adeo tercia via ⁊ modus eſt depᷣ⸗
teritis malis ſatiffactio:et de male ablatis: xæten⸗

tis reſtitutio:ſicut em̃ wloꝛ medicina:ita iſtis cura⸗

xx.

tur tribulatio:ſi tamen medicina ad moꝛbum pona

tur. ideſt ſi illi confiteant᷑ et penitentiam agant auur

peccauerunt. Exemplo Zauid. ij. Regũ.xxiiij. Qui
videns tribulatõeʒ in populo clamauit⸗ dixit. Ego
ſum qui peccaui:a= iniuſte egi:iſti qui oues ſi unt:quii
fecerunt: vertatur obſecro manus tua cõtra me. Et
ſic tribulationem ſedauit. Gic rex Joꝛam. iiij. Re⸗
uꝓum. vj. videns famem et miſeriam in ſamaꝛia:veſti
menta pꝛopria pꝛe woloꝛe ſcidit. Nec fuit ille wloꝛ ſo
lum in oꝛe clamando vel oꝛando:ſed in coꝛpoꝛe cili⸗

ciʒ poꝛtabat: a⁊ in craſtino fuit fames ſedata. Vter
q; enim pꝛedictoꝛum in cauſa fuit tribulatõnis: qᷣa

peccauerunt: 2 vterq; medicinam ad moꝛbum poſu⸗
itiet ideo moꝛbum curauerunt. Sed heu in moder⸗
nis tribulatõnibus omnino contrarium eſt: quia il

li qui ſunt cauſa tribulationis: peccata pꝛopꝛia non

confitentur: nec facta iudicant:nec ſibipſis cum da⸗

uid tnibulatõnis cauſam imponunt:ſed alijs.qꝛ me

diocres totam cauſam imponunt magnatibo z diui
tibus dicentes. Ipſi ſunt ita crudeles:ita duri wmi
aurereos Eus terꝛam væſtruet. Illi vo econ
o iſtis cauſam imponunt dicẽtes: ſubditinoſtri
ſunt ita falſi:non curantes v periurijs falſitatibo

ſerui noſtri infideles:ita cdignãtes et ſuꝑbi ꝙ ſerui

re vel operari nolunt. ita ꝙ pꝛopter eos veus terꝛaʒ
ſtrint. Adam culpam impomit eue et eua ade: ad

ercnſandas excuſationes in pecca tis:quia neuter ſi-
ne culpa eſt. Sʒ qꝛ neuter cu pa ʒ ꝓpriã cognaſcit:nec

ofitet᷑ nec medicinã ad moꝛbũ ponit ideo tribula⸗/

inltas elt rege de
ſunt cauſa narantmctelen
obſeſſanninoꝛes tamenin aun
ioni obſidetur:plus fam
ſidionis cauſardum obſide ben
zvigiliarum 7laboꝛi: quitamen liben
poſfenthabere gacen aſiaſipanis
lateſitillimaioꝛes famem no patientu
ciuitatiinſultus multos faat ad hocy
cant vel ni capiat auitate capta cuſo
nem damnat ad moete:rqui famez pati
lict ſinplices pacen hobebunt Ftain⸗
lis qui wum quem in baptiſmno 7 quadi
ceperunt in caſtns onimap ſuarum /ren
hiter ciecemt wus iſtos obſiet voſtilen
grandines autlumias cadereyidemuoy
Verſitates tot inſultus ad caſtra ſacit t
ſodchgt ſanumeſten ſlin Nconfidd imi
ſolälud verd dſ redderer. g du ſicd
famis patiſtpali qmipeaz munieit⸗
lom muninert ſie puen inocetes fame
ifinei imone i ni capien ligalin
numno fueunt morteetemna denna

ninun Halned
Camtinam fernlitatem i
imninmaneinmiatulſſimze
utigrambonitaten:qnig ſintmun,
tengeſtetuer vigcrponsttae
ttomultorum Metbeiiiſgetg
peſtllntis ningationen confiſ
Nedicnis eſſanorniſetom wonmni⸗
ctio Igeoteran tlrnocotſ y⸗
ſotiſachoxr w malesblotinn utan,
ſiutan wlotmetidhaituiſto aurs
ſitumen mecicnuoc norlbompon
wnfireunt erenitentum ogantqn
templo Sonis Regi miij Qui
Giz in populoclamautt, oipit C
rriniuſteeginſtiqniones ſuntquin
urobſead manustmacöngne Gt
mſedauit Gicrer Neumii He⸗
famenetmilenam Mſanguinpeſi
pemicreſätit Her tllemin
Bendo velounto fſeli nnpnl⸗
rin auſtofoltfnesſcchii, Ee

cauſafuittnbulotöni⸗
andn cnamod mothunpoſ

aallmn nnennc iziunin un

inri ſut. l do eein

um i ſabcitinoſtni
d beſn ictceſibitin
minhonmn lit ierffltani

Nnaninlchnl itosct fhbig ii

]

☛

rrij.

xxrij.

5 —R—o —
ðUl 5õ

Tribulatio

tio non ceſſat.Et vt hoc manifeſtius apareat:vide
antur illoꝛum tam verba ꝙ; opera. Quis illoꝛuʒ qñ
tribulationes imminere videt ſeipſum verbis accu⸗
ſat dicens.Ego ſum qui peccaui.Sed ſi in aliquo re
cognoſcunt tales tribulationes:ꝗpter peccata acci⸗
dere:dicunt mundus eſt malus ⁊ falſus: vel illi ſunt
tales:mundum ⁊ alios accuſant:et aliena ↄfitentur

licta:immo potius ſeipſos:⁊ alios ſimiles ſibi cõo⸗

foꝛtant.dicentes:non erimus in veſperatione:ꝗprer
aruam pluuiam:quid timem?nos:ſemper ſatis ha
bebnmneſranbns verbis nunꝙᷓ tribulatõnem ceſſa⸗
re facient. Que vo talium ſint opera acta pꝛobant ⁊
ſigna oſtendunt. Quia dũ religioſi ⁊ pauci foꝛte pau
peres ve populo ⁊ mediocres ad pꝛoceſſionem ꝓ aer
intemperie faciendam miſſas ⁊ letanias cantan/
dum ſermonem vi audiendum congregantur. Il
liqui illius tempeſtatis cauſa ſunt laſciue in lectis.
vei guloſe in tabernis:aut circa alia mundialia ſoli-
citi moꝛantur:necad ꝓceſſionem veniunt/necoꝛant
nec alijs dicunt:oꝛa pꝛo me:nec wolent vel penitenti⸗
am agunt:ſed potius ve fame gaudent futura.quia
blada et alia ex antiquo eunr⸗ ata venalia chariꝰ
vendent: terꝛas/⁊ alioꝝ bona fameafflictoꝛũ:qua
ſi pꝛo nihilo ement:⁊ ideo nõ curant agere penitenti
am:⁊ ſic in laboꝛe hominũ nõ ſunt in ꝓceſſionibus
7 penitentijs:ideo cum hominib nõ flagellabuntuꝛ
peſtilentijs in hoc mundo:ſed cum vemonibus eter-

nis penis in inferno.¶ Ad cuius auctoꝛitatis intel

lectum eſt ſciendum/q; quandoq; maioꝛes in ciuita
te vel caſtro quii wminum ſuum caſtro ſuo eiecer̃t
ſunt cauſa quare ciuitas eſt rege e caſtro ſuo eiecto
obſeſſa:minoꝛes tamen in ciuitate:qui nunq; ſt ob/
ſidionis cauſa:dum obſidetur:plus famis ſuſtinent
⁊ vigiliarum ? laboꝛũ:quitamen libenter vellent ſi
poſfent ha bere pacem:qnia ſi panis vei cibo in ciui-
tate ſit illi maioꝛes famem nõ patientur. Rex vo
ciuitati inſultus muitos facit ad hoc vt ciuitarẽre

dant vel vi capiat/ciuitate capta cauſantes obſidio/

nem damnat ad moꝛtẽ:⁊ qui fameʒ patiebantur:ſci⸗
licet ſimplices pacem habebunt. Ita in pꝛo poſito.il
lis qui veum quem in baptiſmo ⁊ quadrageſima re⸗

ceperunt in caſtris nnaz ſuarum/ euʒ poſtea tur

piter eiecerũt/ us iſtos obſidet poſtilentijs:q̃t eniʒ
grandines aut pluuias caderevidemus/ vel alias ad
verſitates/tot inſultus ad caſtra facit vt caſtrum ei
reddat᷑:ſanum eſſet ↄſiliuʒ vt confido/inimico expul
ſo/illud vero dño redderẽt.qꝛ lʒ dũ ſic obſidẽt᷑ mihil
famis patiãt᷑: alij q minꝰeaʒ munieft vel qͥ illã nal
lomõ muniuert ſic pueni ĩnocẽtes fame mortãt᷑:iteꝝ
Ifine.i.ĩ moꝛte qñ vi capient᷑ illi qui in laboꝛe homi
num nõ fuerunt moꝛte eterna ↄademnabunt᷑ vbi alij
qui nõ fuerũt in cauſa liberabunt᷑ oc em eis ꝓmit
tit veus dicens. Multe tribulatio nes iuſtoꝝ ſupple
in hac obſidione:ſᷣ q his omibo liberabit eos vmi⸗
nus. Figura ad hoc v Dieremia: ꝗ in ciuitate hieru
ſalem a Mabuchodonoſoꝛ obſeſſa:fuit poſitus in er

gaſculo carcerisqͥ erat in vmo Jonathan. Sede⸗

chias vo rex manebat in palatio:ſicut pʒ Hiere xxx⸗
vij. Capta vo ciuitate oculos regis eruit:⁊ in carce⸗
rem vſq; ad moꝛtẽ poſuit:ſicut pʒ.iiij. Reg.vlti.Se
Hieremia vo pᷣcepit pꝛincipi dicens:ſicut ptʒ Hiere
mie.xxviij. Pꝛecepit inquit rex babylonis Nabu⸗
ʒardan pꝛincipi militie dicẽs e Hieremia.Tolleil⸗
lum ⁊ pone ſuꝑ eum oculos tuos:nihilq; mali ei faci
as:hvt voluerit ſic facias ei. Iſta eadẽ foꝛtuna oñſa
fuit u.xvj.ð diuite ⁊ laʒaroſð vtriſq;: Sap.xj.DPos
quidẽ tanq; pateꝛ monens ꝓbaſti:illos aũt tanqᷓ rex
durus intenogans cõdemnaſti.¶ Pʒ quia nõnulli

ſunt:qui ꝓnulla tribulatõne a ceo miſſa:pᷣdict mo

TD pv.

dis ſe coꝛrigere volunt: reſtat quarta via ad hq tri⸗
bulatio mitiget: vicʒ tales qui in talibo peſtiletij⸗
a vo miſſis:ſunt in coꝛrigibiles/ p homines coꝛrigat᷑
inuiti.qui ad moꝛtẽ ſicut in iuſticia ſeculariad moꝛ
tem. Et qui ad duram pniam coꝛpoꝝs: ſicut in iuſti
cia eccliaſtica. illam ſicut meruit:ſuſtineat/7 hoc fa⸗
cto ceſſabit tribulatio a bonis. Qõ ſignificatũ fuit
Jolſue.pij. Achior em lapidato victoꝛes extiterũt fi
lij iſrael:qui ante ꝓpter eum ſuccubnerũt:ſicut patet
H. ij xlvij. Phinees etiã NMume.xxv. occidit foꝛnica
toꝛem cũ foꝛmcatricelet ceſſauit quaſſatio:pꝛincipi⸗
bus qͥ peccaticauſa extiterũt ſuſpenſis. Filijs etiam
Saul qui in paterno crimine ꝑricipantes famis cã
extiterut ſuſpenſis.ij. Regũ xxj. ceſſauit fames. Fal
ſis etia ſacerdotibo et ꝓphetis ab Helya occiſis.iiij.
Reg xviij.ceſſauit tribulanio ſiccitatis. Malis etiaʒ
in diluuio Moe ſubmerſis ceſſauit pluuia: Geũ.viij
Yona etiã in mani ꝓiecto:ſtetit mare a feruoꝛe ſuo.
Yone.j. Eltinã ſic abſcindant᷑ qui vos conturbant:
ad Eal.v. Et reuera nõ ſoluʒ peccatoꝛ:ſed etiã ſup/
poꝛtatoꝛ:qui peccatoꝛeʒ nõ coꝛrigit/peſtilentijs nos
ↄturbat. Et ideo poꝛtabit iudiciũ ſuum quicũq; eſt
illeſad Gab.v.i.qᷓtumcũq; ſit potens⸗ magnꝰparrie
ductoꝛ.qꝛ nõ eſt apud vu ꝑſonaꝝ acceptio:Actux.
SBic pᷣparatus ⁊ diſpoſitus añ ꝓceſſionem vel oꝛatõ
nem:quã ꝙ aeris temperie facis:oꝛa dñm:et ipſeicu⸗
rabit te:Ecci.xxxviij. Sicut fecit RRauid ꝗͥ ait. Ad
minũ cum tnibularer clamaui:ꝛ exaudimit me:ps.
cxix. Et exaudiet.ſi tñoꝛaneris ⁊ clamaueris ſponte
7 voluntarie: ronabiliter/ veraciter fidenter: Pſeue
ranter. Cum iſtis ↄditõnibo ſecure ad deum clama⸗
re poſſunt:⁊ dicereillud Nume.xx. vomine xeꝰ:an
di clamoꝛem populi huius xc. Pꝛimo ergo volunta⸗
riea ſtatim quando vident tribnlatõnem incipe:an
teqꝙᷓ fame ⁊ miſeria arcent᷑ ↄfiteant᷑ et oꝛent. Dic em
malũ tribulatõnis euadere poſſent:ſicut latro ſuſpẽ
dium: qui ſponte latrocinium dimittere malã vi
tam vellet. Sʒ heu multi latronibꝰ indurat affimi
lant᷑ ⁊ muſtele:qꝛ ſicut latrones illi latrocinium di⸗
mittere nolũt:anteqᷓ ad hoc carcerevel vinculis cõ⸗
ſtringant᷑:nec veritatẽ ↄfitentur anteqᷓ; affligantur.
Muſtela etiaʒ wm eſticari nõ vult:anteqᷓ ſit᷑ fere ad
moꝛtẽ balneata. Gic multi nolũt gulas et luxurias
ſuas vimittere anteq; famis ⁊ vefectꝰ neceſſitate com
pellant᷑:nec ↄfiteri añq; infirmitate affligant᷑: nec eẽ
vmeſtici vi ãteꝙᷓ pluuijs 2 tẽpeſtatibo ſint peſſime
balneati.v qbo Mat.xiiij. Pꝛe tioꝛeclamauer̃᷑̃t.Ta
lis ↄparatus eſt iumẽtis. In pſalmo.xlviij. Oꝛet er
go er clamet cito ⁊ voluntarie.¶ Scðo ratõnabili⸗
ter. Ratõnabile em̃ videtur et ommi rarõni ↄſonnm
ꝙ prius petatun ꝙ tribulationis cauſa vſtruat᷑.ſci-
licet peccatum/videt᷑ ergo ſatis rationale:q; tempo
re pulcro vel etiam quando tribulatio nis tempꝰin-
cipit vel anteqꝙ; incipiat:qꝙ fieret pꝛoceſſio:⸗ oꝛatõ:;
cauſa tribulationis. ſcilicet peccatum væſtrueretur
quod tamen nunqꝙ fit:etideo nõ exaudiuntur: quia
q;diu manet ferꝑ.i.peccatuʒ in vulnere coꝛdis: æus
medicus ſummus illud non ſanat:nec afflictiones
aufert. Lalibus enim dicitur Jacobi quarto.Peti
tis et non accipitis:eo ꝙ male petatis:quia petitis
ceſſationem tribulatõnis anteqꝙ; ceſſet cauſa.Tercio
veraciter clamandum eſt:ſicvidelicet:q ita ſit ĩ coꝛ⸗
de ſicut oſtendit in oꝛe:vt tanta ſit humilitas in coꝛ
de:quanta oſtenditur exterius: aliter eus non au⸗
dit.Patre enim verberante filiuʒ:ſi ſciret ꝙ ficte cla
maretſim erci /vel ſi frequenter clamaſſet: mercilet ſe
non coꝛrexiſſet: patera verberibus non ſtatim ceſſa⸗
ret:ſed diceret/mentiris:qꝛ non eſt tibi coꝛdi:qꝛ fre⸗
quenter ſic ꝓmiſiſti:s pactũ nõ tenuiſti. SGic ⁊ cetẽa.

xxiiij.

xxv.

xxvj.

Arꝰ. v.

yxi.

Tribulatio

AQuia peccatoꝛes non exaudit us Johan. ix. Hec
canſa fuit:quare in tnibnlatione poſituʒ non exaudi
uit regem õ cha. vj. Et illos etiam
qui frequenterin tribulatõne clamant:qua recedẽ⸗
te redeunt ad ſolita:non ſtatim audit⸗ cetera. Faci
at ergo et teneat quod in tribulatõne peomittit: pꝛo
cuius obmiſſione tribulatur. Exemplo Jone qui di
cit Jone.ij. Clamaui ad wminum ⁊æ tribulatione
mea. Illam autem rnibulationem ſuſtinuit:quia oõi
pꝛecepto inobediens fuit: certe liberatus pinpteobe
diuit:qua in re penſanduʒ: quiaveraciter clamanit.
iõ liberari meruit.(Quaꝛto clamãduʒ eſt ↄfidẽter
lle enim ad wminum terꝛenum bonum: v gratum
in tribulatione clamare poteſt confidenter:qui an⸗
te tnibulationem auditione bonis operibus vel ali⸗
quo ſeruitio ſe dignum fecit.Dic in pꝛopoſito:ille qͥ
pꝛius vxi tenet mandata in tnibulatione poſitꝰ: deo
dicere poteſt. Tu es refugium meum a tribularõne
que circumdedit me ⁊c. Hꝛeuiter/ quomodo põt cla
mare confidenter:qui in tota vita ſua ſeruit dyabo
lo:in tribulatione poſitus:non habet ſpem:qꝙ; exau⸗
dietura cæo. Illis enim canta bitur canticum virgi
num:neſcio vos. Quia ᷣm Ipieronymum ſup illud:
Hſee. vj. In tribulatõne ſua mane ſurgent. Ympu⸗
dens poſtulatio eſt tempoꝛe neceſſitatis:et anguſtie
ab eo querere auxilium quem in pꝛoſperitate con⸗
tempſeris. ¶ Quinto clamandum eſt perſeueran
ter.ideſt cum coꝛde perſeueranti:qᷓtum ad volunta⸗
tem:quam tunc habemus:et cum perſeuerantia bo⸗
na in opere ſequenti:ꝙ videlicet non ſimus:ſicut fal
ſi homines: qui volunt tenere cum vtraq; parte. cuz
lepoꝛe et lepoꝛario:ante pꝛandium cũ ceo:⸗ popran⸗
dium et in nocte claudicare ad dyabolum: ꝛilli ſer⸗
nire ⁊ cetera. Sic qui dum tribulanturtmmodo ad
penitentie crucem manleuant. Oꝛ eſt contra exem⸗
bla ſacre ſeripture. Moyſes enim cũ populo vei Ero
di. xv. Et Anna.j. Reg.ij. Et eʒechias rex Eſa ie. xx-⸗
rviij a tnbulatõne ⁊ tedio in quo fuerũt liberati:le
guntur co regratiando ſolenniter: dñoq; pꝛoceſſio-
nem faciendo cantaſſe:qui om̃es dicere potuerũt il⸗
lud.ij.ARacha.j. e magnis periculis a veo liberati
magnifice veo gratias agimus. Alienigena etiam a
æo curatus: Auce.xvij.⁊æo gratias egit:qdð nõ vide⸗
tur fieri moꝛdernis temꝑibus:qð eſt ↄtra curialita-
tem. Sicut ptʒ.A.x.ix Ergo ſicut dicit Eſaie.lviij.
Clama ne ceſſes.¶ Tales ſeruis nequaʒ in duobus
aſſimilant᷑. Pꝛimo quia ſicut illiwmino p̃ᷣſente ⁊c̃.
capita inclinant: licet nõ coꝛde ꝛc. Gic ⁊c. Vnde cuʒ
occideret eos: qu erebant euʒ ⁊c. Gcoo/quia ſicut ip⸗
ſi vmino miti nunqꝙᷓ bene ſeruiunt:ſed qureos fla⸗
gellat ⁊c. Sic ⁊ cetera. Vnde imple facies eon igno⸗
minia/⁊ qu erent nomen tuũ⸗ cetera.pſal.lxxxij. Jl⸗
li qui facit quaꝛto opera et clamat quatuoꝛ modis
in iſto articulo quarto ↄtentis: dicit. eus in tribu⸗
latione inuocaſti imne? liberaui te ⁊c̃.
¶ Bed exquo iſta quatuoꝛ opera cum quatuoꝛ oꝛã
di modis:nunq; in omnibus hominibus inueniũtuꝛ
immo quia eoꝛum ↄtraria in malioꝛi pominum par⸗
teſemper mnuemiuntur: quarenon flagellat œus ſem
ber et atmnue:⁊ quare non ſemper cum vlicto punit
elinquentes: ex quo ſemper maioꝛtribulatõis ma⸗
net cauſa in maioꝛi waͤni⸗ parte: quare non ſeqͥtur
ſemper effectus. Huic quodãmodo reſpondet Aug.
cuuitate ⁊ei.li.j.capi.iij.dicens: ꝙ aliqua peccata
hic punit:ne omnino crederetur nulla peccata puni
re. Aliqua vo hic nõ punit:ne ommino crederet nul⸗
la eſſe alia pena in alio ſeculo. Si enim nullam B pe-
nam vel viderent vel ſeutirent: vix aliquaʒ crederẽt
vel tunerent: quia vir eſſe intelligunt:quod non vi⸗

dent:ſicut patet. A. xxiij.j. Si vo mali:qui penã pa⸗
tientur eternam tribulatõnem hichaberent conti⸗
nuam quando te bomis que faciunt remunerarent᷑.
Kongruum ergo videtur: tribulatio aliquãdoac
cidat:vt coꝛrigibiles in alio ſeculo maioꝛem timeãt:
et a peccatis ſe cuſtodiant. Eis eniʒ wus tribulati-
onem immittendo ſe habet ſicut pater ad filiuʒ quẽ
du verberat dicit:miſer niſi te coꝛrexeris:heredita⸗
te mea pꝛinabens:⁊ ſicut latro incarceraberis et ſu⸗
ſpenderis: filius vo hoc ſentiens: non ſe coꝛrigens:
hic penas accipit quaſi arram et pꝛeguſtationẽ ma⸗
ioꝛis que ſequitur:quando mala moꝛte moꝛiet᷑ Sic
in ꝓpoſito ⁊ patet. De illo enim qui ſe ſub tribulatõ
nis virgs coꝛrigit dicit᷑ Oꝛouer. xxiij Percuties euʒ
vuga 7 anumã eius v inferno liberabis.ſ.tu eꝰ. AMa
lo vo qui ſud hac virga ſe nõ coꝛrigit dr Eʒech. xvj.
Ve ve tibi ait wminus veus. Ve bis dicitqꝛ vnum
hẽbit hic/⁊ aliud in futuro. Mota.T. xvj. xvij.7. Vl.
v.. Et nos veberemus concoꝛdare et aſſimilart bo-
nis filijs:et coꝛrigere et reſpondere ſicut ſolent bo⸗
ni fili ⁊ cetera Mtum vo ad illos:qui ſe ſub tribula
tione coꝛnigunt: non eſt mirabile ꝙ nõ continuetri⸗
bulantur:quia iuſtum videtur: ꝙ ipſis coꝛrectis ceſ⸗
ſet tribulatio. Nec et qtum ad il los:qͥ ſe non coꝛri⸗
gunt:quia iuſtum eſt ꝙ in lucidis interuallis:ð par
uis bonis ſuis operibus:hic remunerentur:ſicut pa⸗
tet ſupꝛa eodem capitulo.xiij. VUnde beatus Grego
rius. Honos hic per afflictõnem iudicat: vr illicper
miſeratõnem remuneret: malos vo tolerar: per tem
poꝛalem clementiam: et illicpunit per eternam iuſti
ciam. Et reuera quanto malos plus hictolerat: tan
to certius ſue damnatõis ſignum habent. Quia hec
ſententia eſt Hieronymi.ꝙ magnum ſignü eſt ire der
quando peccatoꝛibus nõ traſcit᷑:quia medicus ſrceſ
ſauerit curare veſperat:ſicut patet. A. iiij. iij. IYllis
em̃ erit tũc.ideſt in finetribulatio magna AMather.
xxiiij. Mota. M. xj. xviij. .
Et nõ ſolum vt ꝑ penas viſas:alie credant᷑ nõ vi-
ſe: ſed etiã: qꝛ frequenter ad peccata que in tribulati
one dimittimus et in infirmitate ⁊ pꝛoſ peritate ⁊ ſa⸗
nitateredimus: ideo tribulatõ frequenter ad nos re
dit. Multi enim in infirmitate moꝛtẽ timẽtes: ꝛ? tri
bulatone famem patientes vel timentes: vocem bu⸗
miliant:veum petunt ad eccleſiam confugiunt: cum

pꝛoceſſionibus et letanijs et oꝛationibus:more la⸗

tronum:qui ad eccleſiam ⁊ eum quoꝛum membruʒ
pꝛius nõ vilexerũt fugiunt:quando ſuſpendium ti⸗
ment. Et ſicut lupus qui cum egrotabat monachus
eſſe volebat. Et ſicut canis ꝗᷓ magiſtrũ ſuum dum fa
meſcit diligent᷑ intuet. Ita iſti ſi infirmi ſint ? in tri⸗
bulatõne/in eccleſia crũcifixum diligenter cũ mani-
bus eleuatis reſpiciũt. multa pmittunt ſatiffactio⸗
nem et reſtitutõneʒ:vo amiciciam mittunt:ſic ca⸗
nis lupo. F.j.xviij. Aagnam oſtendunt euotõnem
moꝛe illoꝛum: xe quibus ſcribit Aug. ve ciuit. cei. li.
j.ca.ij. Qui pꝛius chꝛiſto et eccleſie et fidei etraxe⸗
runt: ciuitate romana capta ad eccleſiam fugerunt
apoſtoloꝛum ⁊ ſalusbaãtur. Moꝛe etiaʒ Pharaonis:
q̊ afflictus dixit ad moyſen. Dꝛa vñm ꝓ me. Exo. x.
ccaui indt in dvñn vũ 7 vos. Rogate veũ: vt an-
erat a me moꝛtẽ iſtã ⁊ a tribulatõe liſabat᷑. Dic iſti
⁊c. Et ſic ille recidiuauit ⁊ plaga redijt. Ita faẽ ſuꝑ
nos ⁊c Et peioꝛes interdũ ſunt poſtꝙᷓ fuerint liᷣati
in om̃ibo.Et bꝛeuit᷑ vix eſt viceſimꝰ:qͥ ꝗ d ſolitã nõ re
deat neqtiã: wũ ex and⸗n P3. F. v. ij De ſinſte
ſolitã redire facit ib atdeʒ Oꝛ pulcre oñſuʒ ẽ hie
remie.xxxiiij vbi hr̃ ꝙ rege nabuchodonoſo: expugn
te ierĩm: rex Sedechias ⁊ alij pncipes ad wctrinam
WMieremie dimiſerũt ſeruos:quos ↄtra legẽ vltra ſex

Arꝰ. vj.

Hx.

hoingut ec iu e ent ciitatem e

.

4

ninicmn gcin one

mnte —
in
nmtgihe ohan.N. 1
nenat Joantenbitin

umlup es
8 inchtigbi Joban V

m reaperet ene n
enim antec;liqn g.
lun gateunsdoſnba ntoſte
ſis nitebat inimicnus. Qualite gl
mitate ettribulatione et earceris ang
quuntunetqualiterliberati ennnt
Guſtinusloquensin pefſona illomumett
auitas ponenſis fult obſeſſa. Congua
Vminepeccata que feams:et fagellaa
uoꝛet maloꝛa ſunt peccata. Gic eniim n
qnandotmibulantur. Gequit Gierxtench
ammultafacienda pꝛomittimus:liret
utſanonfaamys. Nota. Opofm nij
Oed ponsturginſtabiles fregnenter.
ſſtrecidinent,qn etiam mali indurati cont

t:etſie nidnlariones del ontinne valf
H Grdlctnzeſtcanſentmiedüe ücurge

neeffegnenter neccontinnemonaliter
poſfunt ſuis meritis mundum ſalngreret
nes et tenpeſtates impedire. Cym enim
lotius corpoꝛiseccleſie vita et oolumne.
niahrrkee ſicut dicit Cniſo
atpeum omeli. .huins mundimecn
qnit medulla chu fuent in arboꝛe u
in eiocharitas abunet: qne omnla ſuſ

farincoporehman tanta poteſt

nmozum 4 a:⸗
hunilinuncanti ht ſuſden

ianrpmi nagnunſinöci
udneniitſakgumeling ſee
—
nfinetribolato nagnn etb
An i . Watl
m pgens piſggglieelnt nͦni⸗

uenir abpenru leinnninlan

Gcetihininnlarezpobenttgt ,1i,
Adw nbularöffe entera noort
linifrmitatemortitinita: im
npatiente pel imnentes: ween hu⸗
Muutacdeſam confitunt: aum
tletantjs etoꝛationibus morela⸗
ceſiam Tumquommwenbny
örfogiund gaandd ſalpenciumti⸗
npnsniumegrotabatnonachs
– magilnüſnumdunt
intuci Iu ifiſiltfimiſir nn⸗
leſia aufirun dllgentercunon⸗
hicit nile mminmſlei⸗
:woamiadenn nittunt ſeco⸗
Argnunoſeniins aunatinſt
rntuliin
vchuſncn linſmnt

glaptaaddl .
nintchewang ilen

none Ero.
innſieunit 8
iſi mnnin iln en
nncg fit Juſil
nniitnrſ gnnl
i ictſin⸗: 30 n
grtg lunnett
ninluig bami eppui

RG

xj.

Exemp.

Arꝰ vij.

rxxij.

1

