naftt Exemp. lrr nericlllnerunores zner racſeln Zuintos burnema vel iudick⸗
iigni tihtinarne⸗ fenturin vitaſt NAT— er vi oekecl tsominaslogaafft
ncain Agn kennemin vug heraininea ino⸗ imo pbocqs en corbonegeuerrama agnüͤſt
Nanttn t. Era,Avetine uroger in preſtn emitica ti ipoſt lon ocqõ dammficare poelte d reramentwegupe. .
ſamerdin rpunn 1e gyet 2 oꝛma muli⸗ ptione ela moꝛe ali⸗ am peni Zuc. xij re poteſt: einpus e eus ul ant.
idin nntis latyr⸗ li⸗ tium:quii ieris err. lato: dyab qualiter ſtib⸗ .ne priue :Igeo di xpectat: i us timẽ
Wuenil Ins unim itpe⸗ ead ignem * poꝛtam recepi ſertu apparnuũ latõib igatvo perioꝛ bis: H plus
ſtign Ann inpumnszt nenktbte pit y i vod receptu rum pete it ibuene donc rdeſtg n
bonnonggi imnete qy ipſum ductus in 8 dixit ens hoſpi pter h ponat vos i oꝛibo:ſ. tẽ eſt gaudij ete
miang enugn nz „oſculatus: curnnnſ erin emoꝛifrigo⸗ Beests vos in infertoreh. ijs cel
tgientis n e deltc 6 ſtarin aſpici heremi rigo entes m time: ½ nferio ſtatibo e
inchn guisſicn kcögni re eum qᷣ ſtatim piciendo mitam 9 tim repꝛehendi e: Ecc ꝛibo. l. in i⸗ tribn
mdiſenretecnannn strpt victu Teridend enanuit lo ample Ace/ timeas ab h ndit den V. Kontr. n inferno:
D Wa ta ipᷣ monach tabat di multis alij uit 7 areſcet: iine mortali elj. Qui ium vo f.
ndo⸗ eſtpupe Nralieſgieſ, 4 m tentati. us qᷣ ſe icens:E ijs ina dit cel t:7 dbliti la fili is manche
00. Ftach etomnez hici 1 mala atio ſeque epfectũ eſſ ccequor e⸗- elos 7. T ns es wmi lio homĩ quit tu v
Summitt norrze Sünmandz oſtẽ poſtmodũ quebat : eſſe pu omow Ducis lac Teraum vminifact nis qᷣ quaſi t
tarfileſiumag ei hlii zalkar icd bpet. ꝓ ad mũd tabat: 7 qu kdeſtfohteed & E hzcro la tuit ſife⸗
Ntori lium kinneſi de ur illud E E rando. E 1 uz redij tan arto ꝙ onioꝛum/ P um eli 7 1: qui tetẽ
nna re Aenn ſniſud nuertb zum ect. ndo. Ex q yl ijt mul exerci⸗ pꝛedictu X dſer hn e
tun. 43 Clnnesſt des cut te inſta xxvij. Si ꝗplanuz t citum pl tus dux C ſcribit doctrĩ
Fenm l Ei Ann g⸗ patet ſe nier daſDnant et vex eſſe pronnncinagcvnnt⸗ x Clearcu fronto libes
gn ſaln ordi ioſeboeet ſeeundo ſuhneraknd e nrlane n e vberei snomu libꝛo
P 1wmnio holot 4 ſt t pꝛimis ceoth in er wom Wwmini pꝛopter h qꝙ illi qui bere im ine die Exem
mninemnall, untd Pltttoch olos. De pentibo in bimehte wwnheite S ub im ocfuger itüneren igo dein dicebat p.
oden nerg eſtcam un ſaberr beatus e qbo dicit b paradiſo/ ede angelis i 1. nõ beratore Tenercerrum nt mortem cß hoſtẽ
tim Jnangnunenin eerne Eelegori bas Sreet g. A öngieen Bic enim anmantrn dubiam
ngrunmeſt lateo⸗ etis diſ. xl ius in qu eg. et Be inter apo Inimico tv bello: animaui irent ſuppli 12
laten d ne nn nbne· te iuſtus . .quelibet. adam omek. rnardus. Si⸗ ſtiani: s ſuos. Gi⸗ o: imper iriltos dawelin.
re . ariii veipan elet in ADerrgmnen ic lq pꝛo Lenagn enn exercitu
Detwcetng .Tin b le parodiſo wrnant n ipſa peru eturi e pꝛopter prernafiinomaiti ⸗ abuit ſco
dd Timondßicvch mo de iocundi ccauit. Et ꝗᷓ erſa ciuin ſum rquamcũq; us mali ſa weedl ſung en
ninlgui umnimgtnimnun qu paradyſo ius /et tñ an⸗ qjd cel ita⸗ mi imper qaduerſi pomlc t dt
gridem nannicdene nn nodã ſe peccand angelu o ſecuriꝰ ſoreſegl plug cole erſitatem ns timoꝛẽ: 21
oaſſtoctti Ortuiiektindari dit ſe⸗ rmone addi o cecidi 8 le celo plus ipᷣm s ſcilicet wi Tcefici oꝛẽ: nec
ecundusnd Ligpariee ſaluatoꝛis: dit dicens it. et ho nus ali m tim i: co ant in bell⸗
Ws n Dictündrfii . qui ſe ꝛis: s cens. Et i ernardus * 2 t quan imeant qᷓi ntra vici ello
Naperatozale tünorfli ni ſemper gͤtutus erit iud us vo ĩ erunt. dei o hicet qᷓ illos: qui⸗ icia et vici
* Dralatronibugi,fen bitus faci eſt pani erit: E das eſc dei aut ſemperi : quia il vicio
goaſiianltor i Ginfemi. Ti s, facit ſe anidus. qꝛ ſii 2 Ergo b e ſcola ceci gere pote em man per in fut loꝛum
aionnnnindenumnrmmmi tetand õä beatus ho eneharerne ). Vance dtener Nſen 2n/
alsinmanbdqtaſſanin nhad I dan emn nꝛeui Pentg enleee mo Rüronecngzagagn te gore no
ooarane el uaſifonmtdo. minae . oꝛ domini ia ab ipſo eruire: ex emp ha homin ens: Adelu anna ſapi c œfuncti ⸗
coancr eletropelar. exultati⸗ ini gloria er wmi ꝛex qua ſeruitu⸗ Paaneawreln lugel tter erelegi⸗ effu⸗ .
morſemilioß Pellererſadneurm tationi. ria er gloꝛifi⸗ no co ſeruitu/ eptem fi relin mihi inci elegit Bani
ſrullisi 8. Tim. gloꝛificati tonſe⸗ ti tem fra quer incidere ĩ 2
Smleumncihatin inchantn . ſaltẽ i vo gpter vtil erit in na ascarnificemt vleene goeſ Et mate
oſeumnci,etimrheraini altẽ P er vtilita extremis: effectus ſu Ret eeF. mnibus alls
lemb Peccati 70 co Piter necefſi⸗ itatem L is: fectus ſuſci⸗ iſtum: achab 3 al
uliu⸗ Oluntospeceyni get ipᷣm ti⸗ ceſſitatẽ xvuz timere cito c. cipe mo :ſed di⸗ eoꝝ. vij 6
trtycligetachi Nuumndinn⸗ Ser Montlnesntl en Rigdafif de mroock ner ꝛtem. ſcie gnaokatechuneyt.
n peccati ontani E nu.: pꝛoptern plus qᷓ uz qdᷣ ali gligunt in pace ve ronerb. xxi ns ꝙ quiti ibus tui.
tpatetöͤfuregiti ontame xemp hoc faci mult q; quem iter eis atij verſa .xxix. Et qni tim uis
gultifuran dumitri hoc faciendũ ij as cauſas 7 cunq; wmi eis ↄtin⸗ cumen irur: Pronerl t qui ti et hominẽ .
carens pe furani.7ſie dali umn emp. Iibeo b umntonanmn en minũ t tis tum elici wonerbiongan gicſn ine
Saln .1ſic ralis O . arlaam:⸗ mamur: pla / in erre⸗ multis b lcitur ex orum. xiij pꝛeceptu
Ncugigſal weii, ſancti 3 citur ex m: habet̃ :Quoꝝ pꝛu nquibus õs x verbis J riij. Quartum
r. ſanctitatecordis b quibuſe .D. j. xxij pꝛimũ elici ad nuncn operibus ſui⸗ ob. xxxj artum
Eilorenſiceurilti Enien, bus venatoꝛi dam fab j xxij. ¶ G elicitur poſtiᷓ etia egauit: s ſuis/ rxxxj. vbi reci
ieſ.te Hi⸗ enatoꝛiby/ qu fabulis:i ¶ Becund * 1 m dixi⸗ quod v videli ecita
crusſancus ſancths. 1 cvnũ ſolu quoꝝvx n quiby ↄti um eli n tota vi xrit: Co olebant: cet pau
rud en. . ocul nus voc ↄtinet᷑ ve * te lta mea 2 meum: t:et mul pe⸗
inor tiloer gte keugientün i cabat᷑ Ar uz habuiſt. ca batr᷑ poli duo s ſuper Job. xvij :non r tis alijs:
R lne in oßi geg Ceru gus:qui mille iſſe fingit phem re nõ me fluctu xxvij. dixi epꝛehen lus:
zuno eſt vtihopeccuntbus: H ruus ergo e mille babui gitur. Ali Us: 7 nõ potui s timui rit: Sẽ dit m
Nilt uspr quosf, f⸗ vt ipᷣm eos fugi abuiſteo ius vo dicit ob. xxxi ui leuz/ quaſi tu e
e⸗ ret: ir. ad bubnle cribitu cti amici lj. ꝙ angeli tex verbis ei us eiu
mad piegöͦenlanoani Gicine õ us abſcond ubulcum r ſi⸗ lci łei geli timeb is eiuſd 8 fer
t ercatum umil ſnetinorein paleis pol. ab argo te cuſtodil ercedẽ ei um ti geli. Aliqui gliqul iergonlipꝛect
en timo’ galeis poli go nequaq; ire pote ei da m timu iquinunq ipſum go iſti pꝛedi
ant Eld Gemnd, ounntinin at Girn hemu nequic Abſonltenad necon⸗ Amici nerumt quanto niᷓ multũ.ſi⸗ nunc oenget
tinor mninibunler tan Pagwnanz, oſi lt: Argus ip̃t ens ͤe 2 ataneietrlenen omagis i icut Yob:tã dert
enim mumeh Pus venghuk ſKudi cröͤrer aui ipm muemt. ſub znereb⸗ berent. & oſcnqunt, nus et eeti
nnartag ar i exterioꝛajet ula Ponen ices qui ſunt eſiaſticis nes timer certiq pa geoos eſemnh en ti
ie trum illa eri vident reſt quaſi Poli eu emus. S auci e nobi⸗ us in caneu,
Nrlnfnilin guſlr in ih ud m ad ea qu am nõ ad ꝓl eſpectu ea olt ANos Erif ed ita certiſi is euader carce⸗ vij.
rpatnflionn nlemue; niß⸗ aémos lra “ ſunt nõ Gun. vel qꝛ ocul vicz lenabit Beutvatkeperbol numhe ſiegt w. om⸗
iin un er kenrekateabdded- H
ſonns hati toroſuct pugne 1 qur uando um et m rament vi⸗ eſt arta:et ath. xx dicit: M. m
erucinem: ui contem q; poterun enda cio oꝛuz et ia qne duci a:et pauci x. Et ꝙ via t ultiſt
berirh doſeliatttihen. Reg emplatur boj nt. Bed Argumie ſub bula ucit ad uci ambulan ia que duci
umm xvj. E bonos 7 m irgum. i⸗ ter⸗ nt perillã erditio nt ducit
unnhlis Ech i Nall ubeerfn. t nonit abſe 7 malos et i .ideſt œu nobi illã. Im nem eſt per eam: Et qᷓ
unn ii 8 ngere kabſcondi et intuet 5 s damna mo ſieſſe lata: et multi t
rgu Prauct. ii Yntinan berent. ePortür d lita coꝛdiuʒ: cor. j dareturti rentur om emus certi: multi am⸗
i Oumm liimn dam autẽ oc eſt quo deo im ma :nullomode NrItUenrt. Erſi nibuonobto m agna
l e tni v am gutẽ vobi q ipſem xime ti 0 0 tur ſimiliter: ſi ĩ vbi ſu bis ma q e
nngnmrlintn I- q; occideri s quem ti et wocet Z mere de ccaſion er: ſi cen nt mille igna canſa
otione⸗ Er Sic eti t habet meatis/ti uce. xij. Oñ poſi⸗ em haber tum ex er congregati 9
ni an Hen ihn remb- T eent nalel poreſt timete ni. Oñ ito. er entti eis ſalu gatiti⸗
g N p mer fingitu tatem m eum: q vb go omn mendi arentur:
ann grllin n ie 1 ervatti ſne ſar ei ittere in geh poſt⸗ i ſumus plu es um ti Beg ſic eſt i r: offs
Y Ultnen nkuin nm cum ne ſtrepit veuiſſe filiñ gehennaz. mereno res con mete: pꝛi in Pro⸗
mnangii Cuim mrepoſſer ghg Crepkeuſnoegutan S , enan dicr⸗ ezcngregzriemigen en Naa
Ipron. i gallus. Sic deqarſteraftne in d⸗ teriatis co ri peecllegain nen m eccleſie: ti⸗
quantum- Füannniaiign iNe⸗
quin pommi mnes ergo oꝛum oſteng re niintur pa
nipetõ mo timete: qui ũit falſitatem
danabung bin
tur: ſicut

Trinitas

pꝛo ſuper bia/iraluxuris/et huiuſmodi. Si erga ali⸗
qui veſtrũ tale peccatum in vobis ſentitis:quã excu
ſationem pꝛetendere ſcitis vel exceptionem ꝙ nõ ſi⸗
tis damnandi pro talibus peccatis:ꝓ quibo pecca⸗
tis væcies centena milia ſunt in inferno damnati.et
ad hoc ſignetis quodcũq; pctm̃ moꝛtale:q quiſcũq;
veſtrum eſt irretitus:niſi ꝙ us miſericors ẽ. Que

cogitatiovel quod dictũ qtum ad tales reprobatũ

Exemp.

eſt. M.ix. xxxv.poc omnes cogitent vt timoꝛẽ habe
ant: Beut.xix.Ey quibo omnibo patet/ꝙ cæus amo-
re et timoꝛe nititur nos a malo compeſcere:Ad mo
dum cuiuſdã ſacerdotis:v quo fert:q volentibo ec⸗
cleſiam ſuam ſpoliare:occurrit in vna manu imagi
nem crucifixi. In alia vo baculum poꝛtans:rogas
eos ꝙ vel amoꝛe crucifiri vel timoꝛe baculi recede⸗
rent.Cũ vo omnesamoꝛe crucifixi recederent vt di
rerunr vno excepto:qui tantum illa vice pro amoꝛe
chriſti facere nolnit:illuʒ timoꝛe exire compellebat.
Sic ⁊us aliquos amoꝛe a malo retrahit. et ad ſe
trahit. aliquos hic timoꝛe iniciare amoꝛe conſum
mare facit:illos videlicet apud quos initium ſapi⸗
entie timoꝛ domini:in ps.cx. Be cuius fine cito ſeqͥ

tur: Zaudatio eins manet in ſeculũ ſeculi cc.

BRinitatis primo oñ/

Arꝰ.j.

Idetur diſtinctio. Scoo vnius i et triuʒ

dnſanarglendefur us eſſiegg. Fejeic q̃⸗
modo dvebemus moꝛibus ſanctã imitari trinitatem
Etum ad pꝛimũ/ trinitate duplex datur diſti-
ctio:vna generalis.alia perſonalis.ve generali di⸗
cit Bernardus in ſermone v trinitate.Eſt inqᷣt tri
nitas a qua homo cecidit ſcilicet pater et filiꝰ et· ſpi
rituſſanctus.Et eſt tninitas que cecidit.ſcilicet me
moꝛia /intellectus et voluntas.Et eſt trinitasĩ quã
iſta cecidit/ſcilicet impotentia ignoꝛantia et concu⸗
iſcentia. Nam memoꝛia cecidit in labilitatẽ:quia
abilis eſt memoꝛia hominum/que fuiſſm ſtabilis: ſi
homo nõ peccaſſet. Intelligẽtia cecidit in ignoꝛan
tiam veri et falſi:boni et mali:faciendi et nõ facien
diſ commodi et incommodi. Voluntas cecidit in

con cupiſcentiam carnis oculoꝛum et ſuꝑbiam vite.

Et eſt trinitas p quã trinitas cadens iterum reſur⸗
git:ad trinitatẽ qua cecidit.ſcilicʒ/fides/ſpes/cha
ritas. Fides pꝛeceptoꝛum articuloꝝ et ſacramento⸗

r. Spes venie gratier gloꝛie. Charitas coꝛdis oꝛis

operis: Iſti ſunt tres qui teſtimonium dant in rer-

ra.j. Joh̊.v. ¶ tum ad differentiam perſonalem
⁊ ſpecialem in diuinis/que eſt differẽtis oꝛiginis ab
eterno:Credimꝰ ꝙ in illa ſanctiſſima trinitate eſt
vna ꝓſona patris:que eſt a ſeipſa tm̃/ et non ab alio
quocunq;/quod non eſt ꝑſona filij que eſt ab alialet
non eſt perſona ſpũſſancti:que eſt a duabus.Queqͥ
dem perſonarum diſtinctio pluribus oſten ditur ex-
emplis.Pꝛimo nanq; ꝓ exemplũ oſtenditur lucis ſo
laris:in qua triplicem videmus diſtinctionem: vnã
in coꝛpoꝛe ſeu fonte ſolari:aliam in medio:terciã in

obiecto determĩato:ad qð reſpicimus. Pꝛima eſt a

ſe ⁊ nõ ab alia luce creata. Scoa eſt a pꝛima.Et ter
cia eſt ab vtraq;. Et tamen om̃es ſimul tempoꝛe ſũt
Secundo idem per exemplum oſtendit᷑ ſcientie:cir⸗
ca quam et in qua tres homines ſic conuenire poſ⸗
ſunt: ꝙ vnus ſcientiam inuenit: et illam tm̃ hahet
a ſe. Alter vo ab illo wctuslillam ſcribit: et ſicillaʒ
ab alio habet. Tercius illam legit intelligit:et ſic
hahet eam tam a pꝛimo ꝙᷓa ſecundo:et tamẽ in om-
nibus tribus vna eſt ſcientia. Gic in diuinis perſo⸗
nis:pater habet eſſentiam ſeu naturam a ſejfilius a
patre:ſpirituſſanctus a patre et filio: et tamen vna
eſt eſſentia/vna natura in omnibo tnbus: qꝛ bi tres
vnũ ſunt.ij. Yoh.v.Tercio hec eſſentie vnitas et ꝑ⸗

. guia licet in vno ſu
1

Tiuij.

ſonarum diſtinctio ꝑ exemplum oſtenditur tniũ lu⸗
minariũ in vna wmo:in quibo videmus vnitatẽ lu
minis ⁊ trinitatem luminarium ſiue candelarũ in⸗
ter ſe diſtincta. O em̃ lux illoꝝ triuʒ ſit vnica planũ
videtur. Pꝛimo quia aer ſeu medium in quo ſunt eſt
vnuũ. Cum ergo vnitas accidentis eiuſdeʒ ſpeciei ſit
ab vnitate ſubiecti:patet:ꝙ lux in vno aere eſtvna.
biectoſt in vna ꝑte ſubiecti poſ
nt eſſe ꝓlura accidentia diuerſi generis vel ſpeciei
vt quantitas/qualitas ⁊ huiuiſmodi:non tamẽ eiuſ

dem ſpeciei:quia in vna ꝑte ſubiectinõ poſſunt eſſe

due albedines:quia non poteſt diei ꝙ vifferant nu⸗
meroſcum accidentia non differant:niſiad differen
tiam numeraleʒ ſubiecti:nec ſpecie nec genere ergo
non differunt. Eadem ratio procedit illa loce in

medclio: ſicut patet intuenti. Si quis dicere velit/ q;

lux vnius luminaris occupatvnam partem aeris:⁊
lux alterius aliam /et ꝙ ſint diuerſe luces ⁊ diſtincte
ſicut diuerſa luminaria:hHocnon videtur bñ dictũ:
quia non eſt ſignare punctum:in quo ſit aliquid lu⸗
minis vnius:in quo non ſit aliquid luminis alteriꝰ.
AQuod ex hoc apparet:quia vno luminari vel duo⸗
bus ſubtractis nõ remanet aliquid væ illo medio te⸗
Beanes. Eic) lux tercij luminaris remanẽtisipꝰ
totum mediũ illud occupabat:vel per ſubtractonẽ
alioꝛum facta eſt maioꝛis virtutis ad diſtantius ſe
multiplicandum/quod eſt inconueniẽs ⁊ cõtra phi
loſophum:quia agens naturale ſtatim sagit quãtnʒ
poteſt agere. ¶ Quartuʒ exemplũ ad idẽ eſt Anſel
miin epiſtola ve incarnatione verbi capto.ix. fon

te videlicet riuulo et ſtagno:vbi cũ aqua in his ſin⸗

gulis ſit:vnica eſt tamen in fonte aqua non ab alia.
in niuulo ab illa que eſt in fonte: Jlla vo que in ſta
gno eſt ab vtraq;:et non pꝛocedit vltra aque deriua

tio. Quinto hec eſſentie vnitas et perſonarum tri⸗
nitas et coetermtas ⁊ inſepabilitas: per exemplum

oſtenditur ignis:in quo videmus in vno igne calo⸗
rẽ lucem ⁊ motum inter ſe differentes:ſunt tamen
omnes coeterni:quia licʒ caloꝛ ab Ss gignetur: eſt
tamen igni coeternus: qui ſi ignis fuiſſet ab eterno⸗
caloꝛ fuiſſet ab eterno:et luxet motus:quoꝛum nen
trum ab alio diuidi poteſt:quia tanta eſt iſtoꝝ inſe
parabilitas:qꝙ neutrum ſine alio eſſe poteſt. YJta ve
vna eſſentia ⁊ tribus perſonis in diuinis. Ande au
guſtinus ve verbis wmini.Ziuide ſi potes o arria⸗
ne ignem ne iſta tria in eo inueniãtur/et tunc muʒ
diuide trinitatem. ¶ Serxtum eſt exempluʒ ad hoc

Auguſtini le verbis vminiſſermõe.xxxix. Si inqᷣt

virgultum naſcatur ſuper aquam:moxvt incipit exi
ſefe gionn imaginem ſuam in aqua. Et ſi virgul⸗
tum illud fniſſet ab eterno:imaginẽ illaʒ ab eterno
Bennie Doe eſt ab eterno imags patris cæi fi
lius:quo Michee. v. Egreſſus eſt ab initio a die⸗
bus eternitatis.Et ve qno Jo.j. In pꝛincipio erat
verbum. Pꝛedictaʒ vo diuinitatis vnitatem et ꝑſo
narum trinitatem.pulcre oſtẽdit apoſtolus ad R.o
ma. . dicens. Ex ipſo et ꝑ ipſum et in ipſo ſuntom⸗
nia:viuina nanq; vnitas nobis inſinuatur per pꝛo
nominis idemtitatem: ſed trinitas per pꝛepoſitio⸗
nis varietatem:que ter ꝓnũciatur. Sed in qualibʒ
pꝛonunciatione variatur: Perſonam vo patris de⸗

notat cum dicit:ex ipſo:quia exnunqᷓ; inpoꝛtat cir⸗

cum ſtantiaʒ cauſe eficientis/ et hec dictio patri cõ⸗
gruit:Perſonam vo filij oſtendit:cum dicit/ꝑ ipſuʒ:
quia ipᷣe eſt patris ſapientia:ꝑ quem fecit et ſecula:
ad Hebre.j. Perſonam vᷣo ſpirituſſancti notat cum
dicit: In ipſo:quia ipſe ẽ cui ſpecialitersppropꝛia
tur bonitas: in quo ſunt omnia bons inquatũ boni
tatem ipſius pticipant:et extra quẽ nulla ſũt bona:
ſjuia ipᷣe creauit illam.i.bonitateʒ in ſpirituſancto:

uij.

V.

vnerentur. .
ſlen u tpares aut n Nr⸗
eutereſſet r dus no he

lmnaant vnus eſſet muinuſen
cä vns ſitmapimus:neciliamian⸗
nis dininis:qe illino ſunt gluresdi
Zercĩ viq; neceſſani eſtinte
pinllo o wofuit abetemotnin
crip pbat. Ns phat e de fuite
fuentobetno vt noͤvinact inttll
natura habet memoꝛla intelligent
Vnn ſi homo fulſſet abetemo hol
nãet er tepoꝛe quo qeatus fuit hab
atagj wns abetemo habuit ercellet
creota. Iſta ait tna inceataetin
mõ innenta: vocamus tres gſonas di
ſine llis eſtepotuit ergo necefſanium
cſein do rinitatem Monarum et n
nd mMananet ntas natureaten
ru hoceceptopioneidi .tantd
do ſunt uia quicquid eſtin woſut
animmna vo potentie fm aliquos ſunn
vo ſintanimeubſtantiales ereng
Poſiti In boc vo eremplo nod⸗
ckat dtrinitatellbeo.ir. c. ir.
irideultuniscapfis Etli niiſan
mrtnii nn geſlnrinann
and Aeerkaa itereſſevelint

Geetnon peocedit ngactedrina
cſanie mitnottpeniorun ti⸗
Utzs ilſeabllitss: ger enplun
is: in qvo yidemnsin nonpnecle⸗
um interſe iferentte: ſunt tumen
blaliq aloꝛobigneihretureſt
Mus: qiſiignis foiſetabetemo
moeetlurer motus:qvozumnes

poteſtegnng tontaet iſor nle

mmmiineoloeſeoreſt gear
ns perſoyis in dinihis. Angeen
Wmmint. Diuigeſipoteso alrin/
uineoinucntätur et tunc denn
.(Senom ettgenpinz addet
dis dminiſemmde In intit
turſuperaqnammepyrinahltt
inem ſuominages Erlitunn
bctamoinagnille; ebatan
eſedetmnoinag hannt,
Emtfvs eſtab intt⸗
dey Elnnfle ic en
no 0). A
trin zet üitten e ⸗
aunteſieil i
gnlntafiii n tſinm⸗

Arꝰ.ij.
vj.

viij.

„
Trinitas
Eccl.j. Et ſic patet vnitas et diſtinctio illoꝝ trin⸗
De quibo.j.Joha.v.Tres ſunt qͥ teſtimoniũ dãt in
celo/ſpa ter verbum et ſpũſſanctus.
IHuius aut poſitionis neceſſitas multis oſtendi
poterit euidentijs. Circa cuius neceſſitatis veclara
tioneʒ pꝛimo oſtendetur ꝙ neceſſariũ eſt cred ere q;
ab eterno fuit vnus veus ? tres pſone. Secundo q;
neceſſanium eſt credere/ꝙ quelibet trium pſonaruʒ
ſit vus non tamen plures dij. Circa pꝛimũ tria ſũt
dicenda. Pꝛimd oſtendetur:qꝙ; us fuerit ab eter⸗
no ſine princpio. Secundo ꝙ nõ potuerũt eſſe plu
res dij ab eterno:Tercio ꝙ neceſſario in illo vo ab

eterno fuit trinitas ? coeternitas et equalitas pſo⸗

narum. Pꝛimum patet:qꝛ ſi aliquando non fuit: et
poſtmodum fuit:ab aliquo eductus eſt onon eẽ ad
eſſe:non aũt a ſaniore q non eſt nõ põt aliqͥd age
re. Si aũt ab aliquo:illud eſt pꝛius ro. Ponere ̊
us nõ fuerit ab eterno/eſt ponere aliquam cauſaʒ
efficientẽ ceu:et ſic us nõ eſſet pꝛima reꝝ cauſa:qð
eſt tam ↄtra philoſophos ꝙᷓotra theologos. Ergo
ponẽ opoꝛtet ꝙ ſit ab eterno a ſeipſo ſine pꝛincipio:
qꝛ om̃e quod ⁊æ nouo fit ab aliquo inonatoꝛe:opoꝛ⸗
tet ꝙ ſumat oꝛiginem vſq; ad pinimam cauſam qab
alio cauſari non poteſt. SGcom etiã ꝙ nõ potuerunt
eſſe plures dij patet ex ratione communis cõceptus
ci. Mam omnes gentes tam phi ᷓ alij:ſemper con⸗
ceperunt deum eſſe:quo maioꝛ excogitari nõ poſſet:
qui etiam non haberet parem. Quibus ſuppoſitis:
ſi ponerentur plures dij fuiſſe ab eterno natura di⸗
ſtincti / aut eſſent pares/ aut impares. ſi pares tunc
neuter eſſet æus:qꝛ væus nõ habet parem cuʒ ſit ma
ximus.aut vnus eſſet maioꝛ ⁊ tũc minoꝛ nõ eſſet xꝰ
cũ teus ſit maximus:nec iſta inſtantia valet in ꝑſo⸗
nis diuinis:qꝛ illi nõ ſunt plures dij ſed vnus deus.

¶ Terciũ vicʒ ꝙ neceſſariũ eſt intelligere credere/

iy in illo vno veo fuit ab eterno trinitas pſonaxꝝ/ptʒ
ex iã ꝓbat: Nã ꝓbatũ ẽ ꝙ deꝰ fuit abetno.Ergo oʒ
ꝙ fuerit ab etno/ vt nã viua et intellectuałoĩs at talł
natura habet memoꝛiã/ intelligentiã et voluntatẽ:
Nam ſi homo fuiſſet ab eterno habuiſſet iſta tria:
nãet ex tẽpoꝛe quo creatus fuit habuit iſta tria ce
ata:q̊ eus ab eterno habuit excellẽtius iſta tria in-
creata. Iſta aũt tria increata et in deo ercellentioꝛi
mõ inuenta:vocamus tres ꝑſonas diuinas:nec vxꝰ
ſine illis eſſe potuit.ergo neceſſarium eſt intelligere
eſſe in veo trinitatem pſonarum et vnitateʒ eſſentie
quo in anima eſt vnitas nature⁊ trinitas potentia
rũjhoc excepto ꝙ ꝑſone ibi ꝓ tanto excellẽtio mo
do ſunt:quia quicquid eſt in vo ſubſtantia eſt. In
anima vo potentie ſm aliquos ſunt accidentia. Si
vo ſint anime ſubſtantiales/ exemplũ eſtmagis ad
ꝓpoſitũ. In hoc vo exemplo quod Auguſtinus tra
ctat trinitate libꝛo.ix.c.v.⁊.ix.⁊.xiiij. IOtem lib.x.
tribo vltimis capłis. Et li.riiij.a.ix.c.viq; ad.xv.eſt
ſimilitudoꝓ tanto:qꝛ ſicut in anima eſtvna natura
et tres potẽtie:nec aſiter eſſe vel intelligi poteſt:ita
in veo eſt vnus veus/⁊ tres ꝑſone coeterne.ſicut tres
potẽtie ſunt coeterne ip̃ᷣi aie. Et eſtalia ſimilitudo
ꝙ tanto:qꝛ ſicut de memoꝛia gignit intellgentia ⁊
vtroq; voluntasata ibi ve patre gignit᷑ filius:et de
vtroq; ꝓcedit ſpũſſanctus. Nec hocarguit:ꝙvna ꝑ
ſona pꝛecedat aliaʒ tẽpoꝛe ̊ tm̃ oꝛigine. Quia ſi ſol
fuiſſet ab eterno:nõ pꝛeceſſiſſet radiũ ſuuʒ tempoꝛe
H˖ oꝛigine.¶ Queratur g ab infidelibus:qui nos ve
rident:eo ꝙ; dicimus et adoꝛamus in vno o tres ꝑ
ſonasſpatrem et filium et ſpiritumſanctũ:quare nõ
derident ſeipos:qͥ ponunt in homine et poſuiſſent ſi
fuiſſent ab eterno tres pꝛedictas potẽtias in vna eſ⸗
ſentia anime. Iteꝝ quare nõ verident ſeipos dicen⸗
tes:ꝙ vnus homo poteſt eſſe pater et filius ⁊ habe⸗

s denun vel maln Bicut oſtenſum eſt e cha
putante cuʒ iudeo. F. uij. xxxv. Si em̃ hec
ocedant in homine ſiue in aNie akonan erfecti
onis eſſe:ſi iſta remouere velint a wo: neceſte eſt eos
ↄcedere eum minoꝛis eſſe pfectiõis qᷓ ſitanima ra
tiõalis ab ipſo creata:quibus melius eſſet intellige
re concedere ex ſimilitudine figurati ⁊ foꝛmati ſilłi
tudinem infoꝛmantem/vt ſicutvidens ſimilitudine?
et figuram in cera concedit talem figuram eſſe in ſi⸗
gillo/ quod figura illa foꝛmatur: Ita vidẽtes iſtã
trinitatem et vnitatẽ in amima noſtra eſſea ceo foꝛ
matã:ↄcedant aſimilem eſſe vnitatem et trinitatẽ ĩ
illo qui eſt figura ſupſtantie e:ad Debꝛe. j BGed
concedẽt:nam neceſſe eſt ↄcedant: nã z ratio natu
ralis eos neceſſitat ad cõcedendum:q in veo eſt me
moꝛia intelligentia et voluntas/ nec tñ ↄcedent ibi
tres eſſe pſonas/quibo infertur ꝙ ↄcedunt in reno⸗
biſcum et negant in voce: quia concedentes ilia tria
eſſe in veo:fatent᷑ aliquã in veo eſſe trinitatẽ/ in quo
nobiſcum ↄueniunt:ergo tm̃ in vocea nobis diſcoꝛ⸗
dant: in hocip nos iſti frinitati nomina impoſuimꝰ
pſonarum:que nomina eis non placent. Nos vono
mina eis impoſuimus talia vem Augꝰ. haberemꝰ
quid reſpondere querentibo qͥd wela eſſent tria vel
tres in ded. Vt ver bigratia. Gi fuiſſet queſitũ a xpi
ano/que eſt illa trinitas in veo/ nõ poſſemus bene et
cõgrue vixiſſe/ ꝙ fuiſſet trinitas potentiaruʒ:iqꝛ tũc
nõ intellexiſſent ve in hoc differꝛe ab anima in qua
ſunt tres potentie. Videntes q chꝛiſtiani: quicqͥd
pfectionis eſt in creatura eminentioꝛi et perfecrioꝛi
modo reperitur in creatoꝛe:nomma maioꝛis excellẽ
tie attribuere voluerunt illi trinitati increate. Mec
magis congrua inuenire potuerunt:nec magis vep
pinquo ſignificantia rem ve qua agit᷑: ꝙ; nomina p⸗
ſonarum: v ideo iſta nomina illi impoſuerunt trini
tati. Gi vᷣo illi qui pꝛedictam in cro fatentur trini⸗
tatem:et iſta nomina non recipiunt ſi magis ↄgrua
nomina ad ꝗꝓpoſituʒ oſtendere velint: illa pꝛoducãt
in lucem/vt hoc detetto ab omnibus recipiant᷑: nec

ſit amplis diſſentio inter chriſtianos ex vna parte

et iudeos et gentiles ex alia parte/que in ceo vt pꝛe⸗
dictum eſt vnitatẽ ⁊ trinitat ↄcedunt: ſed nomina
negant pſonarum. ¶ BGlautem dicerevelint: q tria
pꝛedicta in v nullam faciant trinitatem:ſed oẽm
in eo habent idemtitatem. Obijcitur ꝙ opoꝛtet in
— tribo.ſcilicetimemoꝛia/intelligentia ⁊ vo⸗
untate diuina aliquam inuenire diſtinctionem:qꝛ
ceus multa intelligit que nõ vult.quia nõ vultmoꝛ
tem peccatoꝛis:et famen illam intelligit: ergo inter

illa eſt aliqua:ꝙᷓtũ ad hoc diuerſitas:et ᷣm hoc pöt

dici trinitas:et ſicratio pꝛedicta contra eos pꝛoce⸗
dit. Si querant:quare vocamus pꝛedictas pſonas
patrem filiũ et ſpiritumſanctum:cũ necmemoꝛia
noſtra in anima poſſet dici pater:vłintelligentia fi⸗
lius τ. Reſpondetur primo: ꝙ ſacra ſcriptura ĩ di⸗
nerſis locis vocat veũ patreʒ:ſicut patʒ.vutro.xxij.
Ipſe eſt pater tuus ⁊c.⁊ multis alijs locis. eꝰ etiã
in plnribus locis ſacre ſcripture:dicit ſe habere fili
um. Sicut patet Oſee.xj. Ex egypto vocani filium
meum. Et diciturfilium ha bere: Marci. v. Vere
filius vi erat iſte. Picitur etiã ſpirituʒ ha bẽ Geñ.
VBpiritus wmini ferebat᷑ ſuꝑ aquas.Et in ps.ciij
Pnlere ſaifienun tuũ et creabuntur.Et iteꝑ: Uer
bo vñi celi firmati ſunt ⁊ ſpũ oꝛis po r Ergo

opoꝛtet qpter aliquã ꝓpetatẽ vel ſignificatiõʒ tlia

ce ceo in veteri et nouo te.dicant᷑: Mõ aũt põt meli⸗
oꝛrõ inueniri q̃re pꝛnitas in veo inueniat᷑ vel dve eo
dicat᷑ intrinſece:q ratiõe gignitiõis filij:quã opor⸗
tet etiã infideles ↄcedere:qꝛ ipſi ↄcedũt ꝙ memoꝛia
gigint intelligentiã:⁊ vtrũq; ꝓducit velle in volũta

Ar iij.
xij.

teſt pctã dimittere

Trinitas

teꝛq ipſiconcedunt etiam in diuinis eſſe gignentem

quem nos hec cauſa patrẽ vocamus. Et genituʒ
quẽ filium dicimus. Et ab vtroq; ꝓductũ:quẽ ſpiri
tuſanctũ pꝛofitemur. Mabent ergo cauſaʒ:quare il⸗
las tres pſonas et vnũ veuʒ: qui aliquando in ſacra
ſcriprura vocatur pater: aliquando filius:aliquan
do ſpirituſſanctus: vocamus patrem et filin ꝛ ſpiri
tumſanctuʒ. Se quibo dicit Math.xviij. Maptiʒã
tes eos in nomine patris filij et ſpirituſſancti.
In quo inſinuatur ſcõᷣa pars huius articuli.ſci-
licet:ꝙ quelibet ꝑſona in diuinis ſit eᷣus. Vnde au

guſtinus libꝛo œ trinitate in fine: oꝛationem ſuam

ſanctam dirigens trinitatem: ait. somine us
gaenefon girngene patrem et filium ⁊ ſpiritũſan
ctum: Meq; enim diceret veritas: Ite baptizate gẽ⸗
tes ſin nomine patnis ⁊.niſi trinitas eſſes: nec ba⸗
ptʒari nos iuberes wmine ceus in eius nomie qui
nõ eſt vñs æus:necviceretur voce diuĩa:Audi iirl:
mminꝰ vus tu⸗ vnꝰ eſt:niſi ita trinitas eſſes:vt vnꝰ
vminus vus eſſes.Hocetiam in ſpeciali de ſingu⸗
lis patet ꝑſonis. Nam patrem ſnum dicebat ceum
Boß⸗ vViij. Be filio etiam idem ꝓbatur. F. iiij. xviij.
Auam pꝛobationem confirmat: ꝙ chriſtus in di⸗
uerſis locis dicit:Luce nanq;.vij.dicit ad magdale
nã.· Remittũturtibi peccata. Et Math.ix. Et luce
v. dic palytico: Remittũt᷑ tibi pctã tua.Et ceperũt
cogitareſcribe ⁊ phariſei dicẽtes: Quis ẽ hicq lo
tur blaſphemias: quis poteſt dimittẽ peccata: niſi
ſolus æus. Duper quo dicit Ambroſius in Omel

xcviij. Moſce interioꝛis hominis ſanitatem:cui pec

cata wnant᷑ que um iudei aſſerunta ſolo cæo poſſe
concedi:væum vtiq; cõfitentur: ſuoq; iudicio ſuã p⸗

fidiam perdunt:vt opus aſtruant/ pſonã negẽt. ita

; teſtioniũ nõ veeſſe diuitati fides deſſie ſaluti: h il
le. Di emveꝝ vixiſſẽt dicẽtes eũ eẽ blaſppemũ 2 mẽ
dacem:nequaqꝙᷓ coꝛpus exterius ſanaſſet: ergo coꝛpꝰ
exterius ſanando oſtendit veruʒ quod ipſe dixit: re
mittunt᷑ =c. Et ſic ꝑ. Araue⸗ ꝙ; fuit veus quitm̃ po⸗
Be ſpirituſancto inarer her
hoc quod dicit᷑ Luce.xij. Qui in ſpirituſancto blaſ

pbemauerit: non remittetur ei c. quia blaſphemia

vᷣm Ambꝛoſium eſt vel cuʒ eo attribuitur quod ei
non conuenit:vel cum ab eo remonetur quod ei cõ-
uenit. SBe iſtis tribus pſoms et vno o: clamat pꝛo
pheta dicens:Eſa.vj. SGanctus ſanctus ſanctus vᷣ
minus us exercituum:plena eſt omnis terra glo⸗
ria eius.Et Apocalyp.iiij. Sanctus ſanctus ſan⸗
ctus wminus oρρt0ε.qui erat: etqui eſt: qui
venturus eſt. .

¶ In quibus dum ſanctuʒ ter clamant oſtendunt:

quomodo nos per triplicem ſanctitatem in moꝛibo

ſancte trinitatis imitatoꝛes eſſe beremus:tam in

imagine trinitatis:ſcilicet ꝙ ſanctitatem habeamꝰ
in memoꝛiaſintelligentia et voluntate: qᷓ etiã in ap
pꝛopꝛiatis ſingulis pſonis: vt ſimus ſancti in poten
tia que appꝛopꝛiatur patri:et in ſapientia: queap⸗
pꝛopꝛiat᷑ filio:et in amoꝛe qui appꝛopꝛiat ſpũiſan⸗
cto. Sic ſancti eſtote:quoniã ego ſanctus ſum: Ze
uit. xix. Puʒ vo vnice dieit: DEñs eus. Xc. oſtendit ꝙ
nos vnitatẽ pacis ⁊ acoꝛdie in moꝛibꝰobſeruare e⸗
beremus. NMam boc chriſtus a patre rogauit Joh̃.
xvii. Vt et ipſi vnum ſint:ſicut et nos vnuz ſumus.
Huius vo vnitatis ⁊ trinitatis in nobis:pꝛimo ma⸗
gna eſt ↄgruitas. Secundo oſtẽditurque ad hocre-
quiruntur. Tercio vtilitas. Quarto qᷓ pꝛedicte vni
tati et trinitati ↄtraniant᷑:et que illã ſtruunt. Pꝛi
mum patet:quia congruum videtur ꝙ imago aſſimi
letur quantũ poteſt illi cuius eſt imago:ſed nos ſu⸗
mus ad imaginem ci:Geñ.j. Faciamus X. quam qͥ
dem imaginem habemus a deo in anima et eius po⸗

eſt nobis differentes ſiue ꝓphiam in

. — 2 1
T :iij.
tentijs. Sed picturam quã fiamus ad ſimilitudi
nẽ nobis vereliquit: imaginem qᷓ ab co factam: no⸗
bis ↄmiſit vepingendam illa pictura et illo modoe
quo dictum eſt. A. xiij. vj. Congruñ ůͦ et nobis ne⸗
ceſſariũ eſt:ꝙ ſicut ipſe fecit quod facere ebuit qᷓtũ
ad naturam/ dando animam ? eius potentias. Ita
nos faciamus: quod facere nobis incũbit:ipſam cuʒ
ſuis potentijs oꝛnando:et ad hoc foꝛtiter laboꝛãdo
Hoc.n. wcet lex ⁊ ratio ſocietatis:ſicut patet.ff. pꝛo
ſocio.ideſtin. vete. li. xvij.ti. p ſocio.l. v. .j. vbi ha
betur ꝙ vno ponente pecuniã/ vl dante nauigaturo
vel eunti ad nundinas:et alio adhibenteo eram p⸗
ſona lem:ita ꝙ ſint ſocij in lucro 7 damno: licita ẽ ſo
cietas. Di vyo vno ponente pecuniaʒ alius nõ appo⸗

nit oꝑpam:illicita eſt ſocietas. Sic in ꝓpoſito:æo no

bis dante pecuniã/ſpũalẽ habentẽ imaginẽ ceſaris
ideſt ſummi imperatoꝛis:ſi nos adhibemus laboꝛez
ſicut att Paulus vocando nos tei coadiutoꝛes: bo⸗
na eſt ſocietas. Aliter vo ſocieta tẽ ocioſi ſocij repꝛo
babit oicens:Quare non vædiſti pecuniã meamad
menſaʒ Au ix. Ybi. n. ad literã: talẽ ommibo ſibi tra
ditis ſpoliauit: iudicauit dicens:ve oꝛe tuo te iu⸗
dico ſerne nequã. ¶ Opoꝛter ͤ ſicut ipᷣe dat natu
ram:ita nos vemus operam: vt ſicut ſumus ei ſimi⸗
les in conditione nature/ et in ſimilitudine ꝓpꝛieta
tũ pſonaliũ: Ita etiã ſimus in gratuitis ⁊2 virtuoſis
oꝑiv:a in appꝛopꝛiatis ꝑſonalibo: qᷓtum ad vſt uz bo
num:vt ſi potentia vel ſapientia et huiuſmodi Pſo⸗
nis apꝛopꝛata:a o nobis xent᷑: bene illis vtamur.
vt ſicnõ tmñ in ono wi:ſed etiam in laboꝛenoſtro ſi⸗
mus ei noſtri in mercatione iſta imitatoꝛes atq;
ei ſimil es:vt ve quolibet noſtruʒ poſſit veraciter di
4 illud:qð veriſoꝛie dicit᷑ æ adã BGeñ.iij. Ecce adaʒ
actus

quaſi vnus exnobis c. Sed ben quidam

plus aſſimilari nitunt᷑ cuiam paſtoꝛi:veqͥ; r, Z Exemp.

quodam tranſeunte recſitus:an fidẽ ſciret. Re
dit ꝙ ſic: Mequiſitus vltra:ſi haberet noticiã patr?
er filij 7 ſpiruuſſancti: bene inquit noui patrem ⁊fi
lum:quia oues illoꝝ cuſtodio: ſed illũ terciũ nõ no
unquia nemo eſt in villa noſtra qui tale nomen ha
beat: Yta multi nitũtur eſſe potentes⸗ ſapientes ſe
culi:in tanto imitantes ↄditionem patris et filij:F
pauci nitũt habere bonitarẽ vel in ope oñdere cle⸗
mentiã:que appꝛopꝛiat᷑ ſpũiſancto.Et tales Otan⸗

to pꝛedicto paſtoꝛiaſſimilati: dicere pñtillus Act.

xix. Neq; ſi ſpirituſſanctus eſt audiuimus.¶ Mtũ
ad ſcdᷣam pꝑtẽ huius articuli ad hoc ꝙ pᷣdicto mõ cõ
foꝛmemur co: reqͥrunt᷑ aliq interius in aĩa: aliq ex⸗
cerius in opere.iſdꝛimo in ala ⁊ eius potentijs requi
ritur ſimplicitas puritas:ſic oñſum eſt.C. xiuiij.ix.
Becundo requirit᷑ mollicies ꝑ compaſſionẽ et pie-
tatem ⁊ charitatẽ ⁊ huiuſmodi:qꝛ ſicut cera mollis
⁊ nõ alia ſilitudinẽ recipit ſigilli:Sic ille tm̃ xei reci
pit ſilitudinẽ:qͥ veraciter dicẽ põt: Factũ ẽ coꝛ meuʒ

tanqꝙ; cera liqueſcens:in ſal. xxj. Exterius vo ĩope

reqrit ſapie bonitatis:⁊ hmõt cõicatio :nam in illa
trinitate eſt cõicatio nature ⁊ bonitatis: nã pat᷑ cõ⸗
municauit naturam ⁊ bonitatẽ ſuam qͥcqͥd hubuit
filio/et vterq; ſpniſctõ. Pꝛedictũ eſt etiã ꝙ illa tri⸗
nitas luci aſtimilat᷑ ſolis:in qͥ videmus ꝙ lucẽ ſuam

nõ occultat:ſed abunde cõicat: Bicnos: ſicut dicit

ad Roma.xij.Hñtes wnationes ᷣm grãz que data
hando.i.pᷣdi
cando. ſiue miniſterium in miniſtrando: qͥpeſt in ſol
licitudine:q miſeretur in hylaritate: et ſic in ommi⸗

xiij.

△

xiiij.

bus: ſicut gratis accepiſtis gratis date: Math. x. die

centes illud Sap. vij. Gine fictione didici:ꝛ ſine in
uidia communico: vt ſic ve nobis Verificetur illud

AMath. v. Vos eſtis lux mũdiltũ ad terciã ptẽ xv.

buiꝰarti.pdicte ſilitudinisimagna eſt Vtilitas. Pei⸗

innomine wigno hau
iinnomine wi go haull
ſen docopu ſufuithaun ein nom

innonuus ilt Glannm gagenne⸗
oꝛpons in nomine Mius l: ma
mlfcenmntansſonera nnen
tomnis qui credit in ipſu nonp 4
itemdeman J0h.ii. Etum ad
huiusarticuli: Primo ſimilitudine
bisomnepeceatunmn vſtruitmottale
tudineminitatio:quatuor xeſtwmun
miam peccatoꝛum. Pꝛimum patet
vcmna mana:libꝛopꝛimo. Omn
cſe oſentiunt cetens rer quis an-
erho peccans moꝛtalter. quo ungg
gliquig in ſno amoꝛe in rew alijs no⸗
iumn t illod intapꝛeranue ru ſun
heret Axyñj vij Et P. iij j.
Muopterquod we nlduſcam guloſi⸗
arnis rehus aliſs plns amantiw dian
ii. Quo; dms venter eſt. Gecundi⸗
ſmersecendhumſihtucinem n
nunttninitanisctum ad appro
o:quna mali munt otentes: gui⸗
Wiminioſuo iutu imilnngne .
nn batnerpatentlumungulig
vanian deſtuüt iam Et duner
lur dum innenbui ſns niuſtecke
neanb okeſitroſuboli

myii. Pro eo
ein anerem

bus: etm ep 4qu
Uunſe ebatmk ſtarate
uut q die 1
