ſcriptura ſagitte comꝑatur: Gap. v. Gagitta emiſ⸗

yxvij.

xxviij

Ar. ix.
1xix.

Vx

Exemp.

Exemp.

redicatio

ſa in locũ veſtinatum. Sagittam vo ad hocꝙ feraz
occidat:ſagittariꝰita ꝓpe ad coꝛ dirigere nitit:ſiẽ pt:
qꝛ hoc eſt vtilius ꝓ eo:qꝛillo citius feram occidit:ſic
volens vitã in peccatore veſtruere beſtialẽ: vtiliꝰ ſa⸗
gittas verboꝝ ad cor ꝙᷓad aures dirigat: Exẽplum
iij. Regu. ix. Yehu pꝑcuſſit Yoꝛam inter ſcapulas:et
egreſſa ſagitta ꝑ cor eius mortuus v. Et. j. Regũ
x. vbi dauid volẽs ſcire qũo fuit inter ipᷣimn ⁊ Saul:
cit ſibi Jonathas tale ſignum ꝙ iaceret ad quẽ⸗
dam lapidem ſagittas tres: habere pueꝝ ad colli⸗
endũ ſagittas:quo miſſo ſi diceret:lagitte intrate
ſunt:ſignũ eẽt ꝙ pater eieſſet placatus.Oi añt dice
ret:vltra te ſunt:ſignũ eſſet turbatõmis.Sic in ꝓpo⸗
ſito:qñ ſagitte dinigũtur? recipiunt᷑ intra c:rda au
ditoꝝ:ſignũ eſt placatõnis vei ⁊c. ¶ Patʒ ergo qſer
mo efficaciter ad cor directũ eſt vtilioꝛ:qꝛ talia ver/
ba plures humiliant peccatores:ve quibo dicit pſal.
xliij. Gagitte tue acute populiſub te cadẽt:qꝛ ſq; di/
rigunt᷑ in corda immicoꝝ regis. O⸗ aũt tales ſagit⸗
te ſpuales plures a ſtatu ſupbiez vanitatis:quibus
corra vũ erigũtur an gradũ hũilitatis cadẽ: colla
ſub iugo rpᷣi hũiliter ſubmittere facit:ſequẽtib oſtẽ
Di exemplis: ꝑ hoc q ſcribit᷑ li.x. eccleſiaſtice hyſto
rie.vbi dici᷑ qꝗ cum pꝛes ſancti veniſſent ad cõciliuʒ
nicenũ: contigit vnũ ephis 7 dyaleticis:illucↄgre.
gat is facere conflictũ diſputatõnis cũ epᷣis:intãtũ
ꝙ fiebat ingens ſpectaculũ multis cõuenientibo ad
audiendũ:nec poterat ph̊s cõcludi a quoqᷓ;. OQõ vi⸗
ens quidã ve confeſſorib ſimplex et nihil ſciẽs niſi

hieſum xpᷣm ⁊ hũc cruciſirũ:popoſcit ſe cum philo⸗

ſopho poſſe ſermocinari. Qd vidẽtes illi q́ nouerãt
eius ſunplcitatẽ noluerũt pati:ne eius ſãcta ſimpli
citas irriſione cõtemneret᷑. Ille tñ preſtitit mouens
ſᷣmonem:ac dicens: In noĩe hieſu xpᷣi phᷣeau dique
vera ſunt. Seus vnus eſt qͥ creauit oĩa verbo vᷣtutis
ſue:hoc.ſ.verbo:hac ſapĩa:quã nos filiũ erꝰ dicimꝰ.
Caro factum ẽ ⁊ filius natus:⁊ pꝑ paſſionẽ ⁊ morteʒ
nos a morte liberauit: reſurrectõne ſua vitaʒ et᷑naʒ
nobis ꝓmiſit/ quem expectamus iudicem omnium.
Credis ita philoſophe.At ille:ve lut ſi nũqᷓ vllum
Fᷣmonem cõtradicẽdi didicifſet:ita obſtupefactꝰ d⸗
tute verboꝝ eius ad oĩa mutus hoc ſolũ potuit rñ

re:ita ſibivideri nec aliud poſſe eẽ magis verũ. Cui

ſenior:ſi ita credidiſti ſurge 2 ſequere me:⁊ hmõr fi⸗

mriſignaculi ſaſcipe. Et conuenſus phus ad omnes
git:

Augite o virſ eruditi:vumverbis res mecum ge
ſta ẽ: verba verbis appoſui:⁊ que dicebãtur dicendi
arte ſubuerti:vbi vo pro verbis virtus ꝓceſſit exoꝛe

gicẽtis:reſiſtere verba virtuti non valuerũt: nec hõ
aduerſari potuit veo: iõ ſiqͥs veſtrũ potuit in bis qᷓ
Dicta ſũt ſentire que ſenſi:credat xpᷣo: ſequathũc ſe
nem in quo locutus ẽ æus:⁊ ita pp̃s factus ẽ xpᷣianꝰ

gratulatusẽ ſe eſſe victum:qꝛ ſicut dẽ Actuuʒ.vj.
Mõ pot erãt reſiſtẽ ſapĩe ſpũi qͥ loquebat᷑.¶ Gcdo
idem ondit ꝑ hoc quod ſcribit.ij li.hvſtorie tniper⸗
tite.c.viij.vbi dẽ: cum diſputatõnis velectatõe tꝛa

heret᷑ negocii fidei:vnus er ↄfeſſoribo laicis obnia⸗

urt dicens: Auditeirp̃s apli nõ nobis dyaleticam

tradiderũt artem: vanãq; verboꝝ fallaciã:ſed purã

ſcĩam fide et opib obſeruandã: qð dictũ oẽs appro
dauerũt:⁊ dyaletici ceſſauerũt.¶ Ybidem etiã ter⸗
cium ad hoc addit᷑ exemplũ quo dicit᷑ ꝙ cum quidã
magnificẽtia ſermonis illuderet ſacerdotibo:quidã
ſenex ſimplexnon ſine formidine ſeniorũ acceſſit di⸗
cẽs: In noĩe wmini o philoſophe audi wgmataveꝛi
tatis:vnus eſt creator oĩm:⁊ verbum erus quo crea-
Auit oĩa quod filiũ noĩamus:cum hoc credimus noli
inueſtigare ſtudiũ:et ſi credis hoc:reſpõde. At ille:
Credo inqͥt:s mitatus ẽ ineffabilivirtute. G Ptex
Thidem quartũaddit exemplũ:quo fert᷑:ꝙ cumim⸗

te pᷣs xlix⸗q dicit:Arguã te⁊ ſtatuam c

perator Conſtantinus veniſſet biſũtum:i⸗ phi veni

rent diſputarecum Alexandro cõſtantine vꝛbis epi
ſcopo:⁊ vnus ꝓ oĩb eſſet electus:ait ei eps: In noĩe

oñi impono tibi ſilentiũ: ſicfactũ eſt. Quĩntũ exẽ
plum ad ꝓpoſitum narrat Hhaimo ſuꝑ primaʒ Goꝝg.

xiiij.ꝙ cũ quidã adoleſcens homo ſceleſtꝰ beato au⸗

guſtino pᷣdicante intraret: ſtatim epo nõ attendẽte:
ſermo eius verſus eſt contra vicia ipſius:qͥ aſirãs
vo reuelatũ eẽ pontifici:conuerſus ẽ et penituit.
Dextum exemplu ad hoc legit᷑ in vita ſancti Augꝰ.
videlicet ipſo pᷣdicante:ſermo eius proceſſit cõtꝛa
erroꝛem manicheoꝝ:⁊ poſt in mẽſa dilit ſocijs:ſe de
hoc mirari:idem dixerũt illi. Quibo addidit: Grem
wminũ ꝓ hoc aliquẽ curaſſe:⁊ poſt biduũ veĩt ad eũ

qdã flens ⁊ afitẽs ſe fuiſſe manicheũ: qͥuſq; audi⸗

uit en loqui in eccleſia:qͥ catholicꝰ poſtea pᷣſbyter fa
ctus ẽ. ¶ Ex quibo oĩbus apparet: ꝙ ſermones ſim/

plices ⁊ veuoti ſunt vtiliores:⁊ ꝙ ſic predicantibus

ſicut dicit in ps.lxvij.Dominus dabit verbum euan
geliʒantibo virtute multa. Et ꝙ ſub talibꝰ ſagittis
plures cadũt ⁊ huũiliant᷑ pctores. Mõ pulchrefigu⸗

ratum ẽ li. Judi.iij..iiij. In quo legũtur Zangay

Dãſon plures ꝓſtrauiſſe vomere vno:⁊ maxilla aſi
ni:q Nioth gladio elimato. Mam Mioth non legit
gladio ſuo occidiſſe niſi vnuʒ.i. Eglon. Zangar vo
Judi.iij.legit occidiſſe ſuo rudi inſtrumento id ẽvo

mere aratniſexcẽtos p hiliſteos. Sãſon vo legima⸗

xilla a ſini occidiſſe mille viros malos: ſic adhuc vbi
pᷣdicator curioſus vix vnũ cõuertit:alins multos cõ

uertit. Nec mirũ:quia ſicut medicus circa curas di⸗

ligens plures ſanat ꝙᷓ eloquẽs ⁊verboſus qui a cu/
ras in ſpeciali non xeſcendit. ¶ Hoꝝ ergo pᷣdicator
informatus exemplis:quãtum põt cõſcientias pcu⸗

tiat auditoꝝ:cogitatõnes: locutõnes ⁊ opatõnes il

lorum recitãdo ⁊ Eerurgrengorunplo rohle 2
tra fact᷑ tu/

am. t exemplo ſancti vſiderij: v quo dicit Hay-⸗

mo ſup.j.Coꝑ.xuiij.q ſpũſſanctus ita ſermonẽ eius
diſponebat: vt hoĩm cõſcientias verhbis ſuis percute

ret:quaſi auditores eas ei mamifeſtaſſent. ¶ Et exè⸗
pꝓlo Pauliqui dicit. j. Coꝝ.ij. Predicatio noſtra nõ

cẽ in ꝑſuaſionibba humane ſapiẽtie verbis:ſed in oſtẽ⸗

ſione ſpũs et veritatis:qui ⁊.j. Coꝝ.j. oĩbo pᷣdictis

philoiophis cõcludit dicẽs: Placuit o ꝑ ſtulriciaʒ

predicatõnis: ſaluos facere credentes. Cui ↄcoꝛdat
ccretum.xxxvij.Omnẽ.dicens ꝙ non vo placniti

dya letica:quia regnũ ⁊ei in ſimplicitate fidei ẽ 7c.

¶ Ad idem eſt vcretum ſumptũ er verbis ABugu⸗

ſtini in libꝛo ve catheʒiʒandis rudibus diſti. xxxviij.

Sedulo.Marime inquit eſt vtile nofſe rra eſte:pre⸗
ponendas verbis ſententias vt preponitur animus

corpoꝛi:ex quo fit: vt ita malle vebeaut veriores: qỹÿ

diſſertioꝛes audireſermones:ſicut malle væbent pꝛu

Tntioꝛes :qᷓ formoſiores habere amicos:nonerint

etiam non eſſe voces ad aures vei niſi animi effectũ,
Hecibi. ¶ Quibus concordat Hiero nymus ĩ epi⸗

ſtola ad vamaſum papam. Se ſcnipturis inquit di⸗

uinis diſputantem: non vcet Ariſtotelis argumen⸗
ta conquirere:nec ex flumine Tulliane eloquentie
ducendus eſt niuulus:nec aures quintiliani floſcu⸗

lis: etſcholari veclamatõne mulcende ſunt: ſed ſit lo
cutio pedeſtris ⁊ quotidiane ſimilis:que ſenſt nz rei

ediſſerat:non verborũ compoſitõne frondeſ. cat:ſint
alij diſſerti: laudentur vt volunt: et inflatis buccis
ſpumantia verba trutinent:mihi ſufficit ſicloquivt
intelligar er de ſcriptunis diſputans ſcripturàrum
imiter ſimplicitatem. Cauſam vo omniũ predicto⸗
rum quare videlicet ſermo elneralis: n6 ita bene mo
uet:tangit eleganter apoſtolus:ram in exemplo ep
tis muſice:q etis exemplo turbaꝝ:v quibʒ NHume.

Exemp.

Exemp.

Nxj.

iorophetop anctoppro po
ginh h hufir ueſlen
peunnolliuib incumbitcele
n ſint ancg unig
legen aſtocietesß anicllic
lleg dolds omelites Et n
düibumſiter hortäcoſeipſe⸗
mancorfactiſiüt poreiſeipſos i
berenteeſpecnlatores:factl in
berentet Ohete chniſtiꝛ bo⸗
ſunt ꝓpheteantichnſti rſeana
hum j Gemonwoin ophen
lipgicat.
Etbocmaler mendactter ſin

Mminuetl vo tor habeant

ſiq; e crotönescacit wmon
ctntamßclcatofis auditonis⸗
alid iſ wbi Johanes dint cri
lieſupple malos gerpugnantf
tudkenögeliſtan ſtandesiut gua⸗
tenentes guetnor vetos tenei⸗
numßcicant enageliſtan eſe
rendp cordii ſpule refnigenii
tos in amantudtneſuntiſo⸗
rto erenocando:negg iupery
in uoſamoſtendenſibie

cundüpotetonim

⸗ einsproent o. in
nkeuniſnme H

nſcengit Ahhe gocicanor
nplistätunhoteiſennushan,
dgitönes: ldenönedr detineel
anecarguene⸗Eranploprophe⸗
t Amiterſtumanmcornſtait,
Ploſani ſiten,, no iathh⸗
mi gſpuſtanns in irmhetin
oim oaentus perhioſiloperant.
ris eaoi maluſtaſmt Eterd⸗
r/Q h. Predlcanonoſtra n
umaneſoplenie vo blo ſo hoſte/
Inos:ul/. Coxrj woſpdicti
dit dices: Placuit opſtultian
os facerecfedentes. Cuiocoꝛce⸗
Dnmi Dicens non doplaait,
gu diin inplicktneficele i.
Natrumſunptic erdie hnn
Kdenmngenolenenit
inquiteſtytllenoſſeltn
ſententios Trganmu .
t:vtito malle 8
immmaul lrin
nſins taenn eni,
umm n n enn,n ih
o i igntni
upn deſ olin ann,
ur n lunlegun,
– nlini danga⸗
utilunt fo
unc uilinrſſt
nnilen n li leſlſnz t

Predicatio

x. Per quaꝝ dinerſitatem ſonoꝝ ſciebãt qñ bebãt
mouẽ caſtra vel ſe pꝛeparare ad bellũ:vel ad feſta. j.
oꝑ uiiij. Que inquit ſine aĩa ſũt vocem dãtia: ſiue
tibia ſiue ceythara:miſi diſtinctõnem ſonituũ vede⸗
rint quno ſciet:qͥd canitur aut quid cythariʒat. Ete⸗/
nim ſi incertam vocez cet tuba: quis ſe pꝛepabit ad
bellum:ita? vos p linguam: niſi manifeſtu ymoneʒ
Ageritis:qũo ſciet:quid di:eritis emſi icut in aerelo
quentes:hec ibi ⁊c.¶¶ Sed qꝛ difficile eſt inter mul
tos auditoꝛes cniuſlibet mentẽ ferire: ſpaliteꝛvbi au
vitoꝑ ignoꝛat conditõnes: quia ſicut dicit BGrego.
nazanzenus m ꝙ recitat Bernardus in epla ad clu
niacenſes:difficile negociuʒ eſt in m ultitudine per⸗
mirra atq; diuerſa: vbi etas ⁊ inſtitutio varia eſt: de
talibo diſputa ntem modũ propꝛiũ velut choꝛdaruʒ
multaꝝ quãdaʒ cytharã ferientè inuenire. Yõ ſicut
Dux belli:exploratores interrogat æ conditone illo
rum cum quib cõfligeꝛe vebet: ita pꝛedicato: moꝛes
⁊ coditõnes exploret audiroꝝ a fideli illoruʒ vicino:
vel curatoꝛe:quibo exploratis ſicut du r regis potẽ⸗
tiſſimi:inimicos regis potẽter inuadat: veritatẽ di
cendo: Exemplo Bemei.ij. arat xij.qui intrãs ad
regem roboam ⁊ principes eius:ait: Quiareli ſtis
vnm:ego reliqui vos dicit dñs ct exemplo Helye ⁊
MWichee filij Yemla. Et Yſaie. YJſa.j.dicentis:MMu⸗/
dite verbum dñi pꝛincipes ſodomoꝝ.& t exẽplo om
niũ prophetaꝑ ? ſanctoꝝ pꝛo xpᷣo occiſoꝝ. Et exẽplo
Jude machaber:fiat quaſi leo in operibo ſuis.¶ Dʒ
heu nõnulli quibo incumbit eẽ leones duri:ↄtra pec
catores facti ſunt canes:cauda adulanw:non canes
gregem cuſtodiẽtes:ſ̊ caniculi circa dños ⸗ dñas: pĩ-
gues bolos comedẽtes t qꝗͥ æbeꝛent eẽ boues iugũ
vni humiliter portãdo:2⸗ ſeipſos ꝑ penitẽtiam victi-
mando:facti ſũt porci ſeipſos impingnãdo. Et qͥ de
berent eẽ ſpeculatores:facti ſunt ſomniatores.3 tq
Aberent eẽ ꝓphete chriſti ⁊ bone infoꝛmatõmis:. fct
ſunt ꝓphete antichriſti 7 ſeductõnis:ð quibo.iij. Re
aum i. Dermones oĩm ꝓphetaꝑ. vno ore bona re
gipqicãt.
¶ Et hoc male ⁊ mendaciter:ſicut ibidẽ patʒ hyſto
niam intuẽti. vo tot habeant in errore ſequaces
qqñq; ex ꝓcuratõne accidit æmonis gquũq; vo ex vefe⸗

„

ctu:tam pᷣdicatoris ꝙᷓ auditoris Primũ pʒ Apo
calip.vij. vbi Yohãnes vixit ſevidiſſe quatuor ange
los:ſupple malos:qͥ expugnant fidẽ et vctrinam q̃
tuor enãgeliſtaꝝ ſtantes ſup quatuoꝛ angulos terꝛe
tenentes quatuor vẽtos terre.i.voces illoꝝ q wctri
nam pᷣdicant euageliſtaꝑ:ne flarent ſuꝑ terrã ad teꝛ
renoꝝꝑ cordiũ ſpũᷣale refrigeriũ:neq; ſuꝑ mare.i.ſuꝑ
eos qͥ in amanitudine ſunt:ipſos conſolãdo ⁊2 eſpe
ratõne reuocando:neq; ſuper vllam arboreʒz :ſupple
infructuoſam:oſtendenw ſibi:qũo materia ignis eſt
eterni. ¶ Becundũ patet primo p exemplũ te vino
⁊ vaſe et bibente:qꝛ ſicut qñq; contingit ꝙ vinum ſa
porem amittit ꝓpter turpitudinem vaſis: quq; ppt
infectõnem ⁊ in diſpoſitõnem:que eſt in ore bibetis:
ita in ꝓpoſito vinũ quod letificat eũ ⁊ hoĩes: hoc ẽ
verbum i:vas pᷣdicator:bibens auditor. Becu⸗
do idem pʒ p exemplũ piſca tõnis:qꝛ ſicut ibi quãam.
qʒ piſcatõnis fructus impedit᷑ ꝓpter vfectũ piſcan-
tis:qꝛ piſcat᷑rhetibo fractis vel putridis :vel alijs in
ſtrumẽtis minus aptis:vel qꝛ artem vel diligentiam
nõ habet piſcandi. In quo caſu neceſſariũ eis eẽt fa
cere qð fecerũt piſcatores illi Luc.v. Diſcatores ãt
veſcenderant ⁊ lauabãt rhetia ſua. Et alibi dᷣ: Oui
reficiebãt rhetia ſua. Qñq; vo co ntingit er prepi⸗
ſeium qui capi nolunt. Sicut in eo qui ſpiritualirer
venlens predicauit:prima Petriiij. Mota. Vl.ij. ij.
Cuius exemplũ qui benè ſequit᷑ magnũ hab ebit
apud veum meritum.æt qui tenet᷑ predicarez non

xij.
facitin magno eſt periculo. ¶¶ Etum ad rimuz:
magnũ ſit meritũ ⁊ premiũ bene pdicanna.
recte viuẽtium: ¶ Patʒ primo p exremplũ v libe:ã⸗
te filiũ regis de ore leonis vel manu larronũ:ma⸗
gnam apud regẽ meret mercedem: Sicin propoſito
Etſi non eripiat ſi tñ ad hoc natum pöt elaborer:
no amittet mercedem: qꝛ vnuſqſq; pprtom mercedẽ
recipiet ſᷣm ſuũ laboreʒ.j.ad KCop.iij. Hota. T vij.
arti.j.¶ Eſttñ e hac mercede modo ſicut de arbo⸗
re vel herba que creſcit:quia ſicut illax creſcẽtia p⸗
ceptibiliter ab intuẽtenon Pcipit: creditur et ſpe⸗
ratur:cum vo vſq; ad pfectum creuerit:tũc certitu⸗
Dinaliter prioꝛ creſcentia ſcit᷑ꝛita in Ppoſito. Et ptʒ
in his qui gliam beatiſſim am pdicanerũt: Prouer.
j. Et Canti. vj. ¶ Beo forte videt᷑ alicuiꝙ maio⸗
ris meriti ſit contẽplatõni vacare ⁊ ſoli wo intẽ vere
a qua occupatoõne multũ impedit᷑: dñ circa alia ſtu⸗
t: aliſſq; intẽdit. ¶ Ged huic cogitatõnis errori
citius ſatiſfacit. Orumo exemplũ xe igne: cuiꝰ aſcenſ⸗
multa combuſtibilia inter que ponit᷑: quorũ fla⸗-
mam ſecũ aſcendere facit.non impedit: foꝛtificat
ceſcit:⁊ velotius ⁊ citius:ꝛ altius aſcẽdit. Sic in p⸗
poſito vpdicatoniv:qui vbent eẽ inter auditoꝛes:
ſicut ignis inter combuſtibilia. Vnde aunguſti. in li.

HGreg. in moꝝ.Gacni inquit tractator eloquij mo⸗
rem flumis wbet imitari flumẽ qppe dũ per alueũ
efluit: ſi valles cõcauas ex latere cotingit: in eas p⸗
tinus ſui impetus curſũ diuertit. Ciq; illas ſufficiẽ
ter impleuerit:repente ſe in alueü refũdit: quodã⸗
modo in ſealtius aſcẽdit: Bic in ꝓpoſito: ꝛ patet in
figura v his.j. Regum. ix..x. de Baul. qui querẽm
patris aĩalia:in regẽ meruit coꝛonari: Sanid gre⸗
gem ſequẽdo in regem inũgit. In ſignũ ꝙ hiquib
na intẽtione querũt bꝛutalit᷑ viuẽtes ⸗ ſpuũalr amiſ⸗
ſos: vt eos ad cæũ patrem reducant: qui ſe pro poſ⸗
ſe ve ouiũ cuſtodia intromittũt:gloria 7 honoꝛe tãq;
wetores a vo coronabũtur. Judith. vj. Deus pat
noſtroꝝ cuius virtutem pᷣdicaſti:ipſe tibi hãc voltt
viciſſitudinẽ. ¶ Ad hoc t vt illã in celo meres mur
regni coꝛonã:nõ vebemus in oĩbo exemplũ ſeqͥ Gaul
q bene loquebat᷑: male poſtmoduʒ opabatur: qe ð

talibo dicit btũs Greger ſup Eʒech. omel xv. exp o⸗

AQuiſq ore ſuo nobis ianuã regni celeſtis aperit:ce
li porta eſt. Gi vo pᷣdicator terrenis œeditus ſit:dici
põt illud Creñ.ij. efixe ſũt in terra poꝛte ei:et tũc
cornua arietis ꝗ gregem pcedere eberer veprib he
rent diuitia:ũ: Geñ.xxij. ¶ Mtum vo ad ſecũdq p⸗
tem huius articuli pericul non pᷣdicantiũ primo ꝑ.
exem plũ oſtendit᷑ ſpeculatoris zechiel. iij. 7. xxxiij.
Secũdo oſtendit᷑ p cretum beati Grego. ſcri⸗
bẽt· Venatio epᷣo:qð pᷣd icto erẽplo ↄcordat di.xliij
Ep heſijs ſo tenoꝛe ſeqnti.Epheſijs paulꝰſcibit:mũ
e ſt manꝰ meea ſãgnĩe oĩm vim:non em̃ ſubterfugi.
quo minus annunciarẽ omne conſilium velvob: mũ
dus ergo a ſanguine eorum non eſſet ſieis rei conſi⸗
lium pꝛonunciare noluiſſet:quia cum increpare v⸗
linquentes noluerit:eos proculdubio tacẽdo paſtö
occidit:Hec ille. ¶ Et ſi non paſcere fame corpalit᷑
morlentem cibo coꝛporalimagnũ ſit periculũ:nam
talis homicidij incurrit reatũ quãtomagis incunit
periculũ:⁊ granius homicidiũ:qͥ non paſcit ſpiritu⸗
aliter morientem abo ſpirituali: in ommi verbo 95
procedit æ ore vi. ¶ Huius ergo periculum tercio
oſtenditur peraliuo œcretuʒ Hicolai pape dꝛi. xliij.
Ziſpenſatio.ſub his verbis:Nlſpẽſatio nobis ẽ cele
ſtis ſeminis inũcta:veſiñ ſpa rſerimus:ve ſi tacueri⸗

mꝰ:qð cij electõisvas foꝛmixt ⁊ clamet: qᷓntomag?

xxv.

Arꝰ. xij.

xxxvj

xvij.

Predicatio

curlibet exiguo metuendũ eſt. ¶ Be tali bo dicit be/
atus ꝛegoꝛius in paſtoꝛali ſuo: ꝙ ſi diſtricte iudi⸗
cent᷑ ex tãtis:pculdubio rei ſũt qᷓtũ venientes ad pn
bliciũ:pꝓdeſſe poterunt. Et loquit᷑ ibi ex intentõe cõ⸗
tra illos:qui quietẽ ꝓpꝛiam alioꝝ pᷣponũt vtilitati.
Be quibo etiam dicit in regiſtro:⁊ allegat᷑viij.q.j.in
ſcripturis. Gi in quitvnigenitus pꝛis: p explẽda om
niũ vtilitate: ſecreto patris ad publicũ nrĩm egreſ
ſus eſt:nos qͥd dicturi ſumus:ſi ſecretũ noſtrũ pꝛepo
nimus vtilitati ꝓximoꝛum: quies em nobis ex coꝛxe
appetẽda ẽ: ? tñ pꝛo multoꝝ lucro aliquãdo eſt bon
ponẽda: Exẽplo chꝛiſti qui iter. faciebat ꝑ caſtella pᷣ
vrcans 7 euãgeliʒans regnũ cæi: Zu. viij. Et YJohis
baptiſte qꝗͥ venit in oẽm regionẽ ioꝛdanis:pꝛedicans
baptiſmũ pniĩe: Quce.iij. Ut ſitis venumero diſcipu
loꝝ quos miſit pdicare:Marc. iij. Ne upredicta
incurratis pericula: etiam illa tacta ſupꝛa eodẽ ca.
iij.ꝛ.xxviij. Oꝛedicate euãgeliũ omni creature:aar
ci.xvj.caplo. , B
In qua auctoꝛitate qꝛ auditoꝛes tangit ẽ aduer⸗
tendũ ꝙ auditoꝝ cõditio pꝛima debet eẽ ſimił fene⸗
ſtre vitree que lumen recipit:⁊ tẽpeſtates excludit:2⸗
nõ ſimilis cribꝛo:æ quo dictum ẽ.A.xxvj. qð aquã
claram euacuat:⁊ paleas ⁊ ſoꝛdes retinet. ¶ Necſi⸗
milis cardomi:q quando planat᷑ non pungit:ſed qñ
ecõtrario tangit᷑ pũgit: Ita nõnulli dum planãtur
adulatione non grauantur:ſed quando rtanguntur
contra voluntatem: pungunt et recalcitrant: con/
tra predicantem: ſicut equus quando plaga tan⸗
git woꝛſi. ¶ Nec ſilis caniculo vælicato:qͥ bolo velica
to ſibi oblato caput diuertit:muſcam vo cape nitit᷑.
Ita nõnulli qui bene dicta nõ aſpoꝛtãt:h inoꝛdina⸗
te dicta cape ⁊ frequẽter recitare ſatagũt gaudẽtes.
Tales non tm̃ catulo:verũetiam cani aſſimilant᷑ fu
rioſo:ſicut pʒ.Z.v.lxix. ¶ Becunda cõditõ ebet eẽ
ſimilis oĩ volẽti in arte ꝓficere:vt frequẽter pᷣſica/
toꝛes audiãt ⁊ ꝓficere nitãtur:nã hoc facientes mũ
vioꝛes erũt:ſicut patet.S.e.c.xxiiij.Et predicatoꝛes

animabut ad pᷣdicandum: ⁊ circa ſalutem illoꝝ dili⸗

genter laboꝛandũ:qꝛ ſicut ꝓfectus oꝑis:⁊ agri vber⸗
tas: oꝑariũ 7 agricolam animãt ad laboꝛanduʒ:ita
c. Vñ Aug. Pꝛedicatores ⁊ plati libenter vigilant
ſuꝑ gregem ſuũ:qñ vident eos in verbo vei pꝛoficere
ſicut libenter laboꝛat oꝑarius in agro: q artendit
fructuũ vbertatẽ.nam tũc attẽdit ꝙ nõ ſine cã miſit
manuʒ: incuruauit wꝛſum:⁊ ſuſtinuit frigus ⁊ eſtũ:
Gic attendit pꝛedicatoꝛ dicens illud Iſaie.lxj. Iſti
ſut ſemẽ cui bñdixit vñs:iõ gaudens gaudebo in w⸗
mino. Et cuʒ illo qui dixit: Maioꝛẽ gram nõ habeo
qᷓ; vt audiam filios meos in veritate ãbulare. ¶ Cer
cio in conditõne auditoꝛes aſſimilari vebent:fameʒ
vel aliũ defectũ patientibo:qꝛ ſicut famem patiẽs nõ
reſpiceret ꝓſonam poꝛigẽtis ei cibum vtrũ pulchꝛa
eſſet vel vfoꝛmis:vel peccatoꝛ vel non: vel ꝓpter eiꝰ
peccatũ cibuʒ non dimitteret. Pecumia etiam inter
paupes ꝓiecta:illam auide colligerẽt:nõ cõſideran⸗
tes vtrũ ꝓijcientes eẽnt turpes:vel non: Et ſitiẽtes
bonũ vinũ biberẽt ve vaſe fictili:? boni rumoꝛes li⸗
benter recipiũtur:licet nuncius ſit malus:⁊ nudo ri⸗
baldo credit:poꝛtanti lr̃as regis:ppter cuius etiam
literas ei parcit᷑:ꝙ non cõtemnit᷑:⁊ litere cũ reueren
tia audiũtur. Et etiã ceco ⁊ claudo v via wcẽti cꝛe
dit. Et fri gidus ſe calefacit in ſole:lʒ in nã ſua ca-
lidus nõ ſit:niſi virtualiter inqtum radij emiſſi ſũt
calidi. Sic credamus bñ pᷣdicantibo male opanti⸗
bus ⁊ calefaciamus nos in verbis eoꝝ:quia vᷣba pnt
eẽ calida:lʒ ipᷣi ſint frigidi.Hoc ſane dvcnit xpᷣs dicẽs
Gupꝛa cat hedram Aoyſi ſed erũt ſcnibe⸗ Bae
oĩa que dixerint vobis facite:vm oꝑa vo illoꝝ noli⸗

caſiones querũt ab amico veo recedẽdi.

xjl.

te facere:dicũt em̃ ⁊ non faciũt.Sicut non dimitte⸗
remus recipe bonam medicinam a medico infirmo:
nec auꝑ a peccatoꝛe:nec lumena candela:que arden
w ſeipᷣn coſumit:nec quecũq; pertinẽtia ad ſolatia
coꝛꝑis vel lucrũ tꝑale:miſſa a bono dñno ꝑ malũ nun
cium:ita nõ dimittamus reciꝑe wctrinama ceo miſ
ſam pꝛopter miniſtri pꝛauitatẽ. Qui em̃ hoc in tꝑa-
libo non facerẽt:⁊ in his que ꝑtinent ad ũ ⁊ animã
faciũt:nõ video aliã diuerſitatis cauſam:niſi qꝛ oc⸗
Non ſic
vos:ſᷣ ſuſcipite verbum pᷣdicatoris:nõ vt verbũ ho⸗

minis ſ̊ vei: vt v vobis poſſit dici illud.j.Theſſalo.

ij.Accepiſtis nõ vt verbũ hoĩm:h̊ vt vere verbũ ei.
Et nolite illos iudicare:nec wctrinam illoꝝ con
temnere:qꝛ ſicut dꝛ.j.ad Zimot.v. uplici honoꝛe
digni habeant᷑:maxime aũt qui laboꝛãt in verbo et
vctrina. Primo qꝛ vita illoꝝ a vobis nõ iudicet᷑:qᷣa
in talibo iudicijs faciliter errat᷑:qꝛ eis aliquorũ ſub⸗
ditoꝝ:vel eis ↄſeſſoꝝ attribuere pñt que eis attribu⸗
enda nõ ſunt:ſ̊ ipſis ſubditis. NMon em̃ oẽs obediũt
ij. ad Theſſał.j. Et ad iſtud ꝓoſitũ quidã valẽs cõ
gruerñdit cuidam dicenti ſibi: Quare inqͥt non di⸗

cis tali tibi cõfeſſo veritates ſuas:ipᷣe em̃ facit hec et

illa. Cuiille:dico tibi ꝙ tu male tenes terram illam
nitantũ ꝙtota patria obligat᷑:? tamẽ ſicut tu ꝓpter
dictũ meun:nõ vis illam dimittere:ita necipᷣe necmł
ti alij faciũt que dico eis:⁊ tñ cõtuli cũ illis euãgeli⸗
um quod pᷣdico. Secũw:ſic in honoꝛe habeantur
voctrina in eis nõ cõtemnet᷑:qꝛ lʒ ipſi ſint fatui:tñ ſiẽ
dicit Seneca in quadam epla ad Paulũ.Teus quã
q; ex oꝛe fatuoꝝ effat᷑:verbũ nanq; fatui aliquãdo
põt peccatoꝛeʒ ad bonũ cõuertere. Sicut patuitꝑ h̊
ða fidedigno narrari ſolet quodam vvmĩo: qui
atuũ ſuũ infirmũ frequẽter cum ꝓ ullũ tranſiret:cõ⸗
foꝛtari ſolebat:dicendo: Spera in veo:ibis ad celuʒ.
Cui ille ſem ꝑ rñdit:nolo illuc ire:a quo cuʒ vno die
qu ereret:quare nollet illuc ire: Reſpodit:qꝛvolo ire
ad infernũ:quare inquit:quia inqͥt diligo te:et ſicut
fui tecũ in vita:ita volo tecũ eſſe in morte ⁊ pꝰ mor⸗
tem: * tu ibis ad infernũ:ita volo ego rõne ſocie
tatis. Cui wminus:qũo ſcis ꝙ ego illuc vadam: qͥᷣa
inquit:tota patria loquitur ſic:dicẽtes ꝙ tu es peſ⸗
ſimus homo:⁊ ideo ibis ad infernũ:⁊ in veritate qui
malus homo fuit pꝛius:ex verbis illius cõpunctus:
optime ſe poſtea coꝛꝛexiti Nota hvſtoꝛiã in aliqͥ hu⸗
ic cõcoꝛdantem.C.viij.arti.vltimo. Nolite ergo ᷣ
ctrinam quoꝛũcũq; cõtemnere:ſ̊ a quocũq; dicatur
Suſcipite inſitũ verbum: quod poteſt ſalnare aĩas
veſtras: YJaco.j.Qnia ẽ pꝛimo de voctrina fatuorũ:
qui dicũt et nõ faciũt:ſicut dicit abbas paſtoꝛ invi.
pa.ſicut łe puteo:qui omnes ad ſe venientes ſatiat:
ſoꝛdes illoꝝ diluit:ſeipᷣm autẽ non purgat: ſ̊ om̃is
ſpurcitia ⁊ immũdicaa in eo ſunt.¶ Eſt ſecũdo vm
ctrina illoꝛum ſᷣm Hieronymũ in quadam epiſtola
ſicut ð aqua calida:q̃ per eos quaſi per cineres trãſit
a quibus licet quandam contrahbat turpitudinem
dum claritatem pꝛopꝛiam amittit:tamen alios la⸗
uat.¶ Et tercio de eis docentibus:ſicut maqua ba⸗
ptiſmi:que puerum baptiʒatum ad celum mittit:et
ipſa tamen a terra deglutitur:vel in foneam veſcen⸗
dit:nec tamen eſt aqua illa ab illo:qui indiget ba⸗
ptiʒari:et qui ad celum mitti vſiderat contemnen⸗
Da:quia ipſa cito poſt in rerram deſcendit. Sic nec
veritas quam ſtultus pꝛedicat:licet ipſe in infernnz
Deſcendat:quia et talis poteſt vera pꝛedicare: ſicut
patet ve NMichanoꝛe:⁊ quo dicitur ſecũdo acha
beoꝝ.viij. Pꝛedicauit pꝛotectorem vum habere iu⸗
Tcos ⁊c̃.

xxxix.

Exemp.

Exemp.

prelto
Aotoꝛmn

voſenlan nͤ

Nwoſenci
cnkſug tuni cn
un nliſpainn mg
lun ſengiiſen minni
ni toißttonen nnaun
liͦcham in niian
itaohtin er⸗
faluulin ktince
o/
ghani i li 6

G

7

oni nerenk kernam. Quinton
enik dinatione grauils pnlen
naleclizentiß mmonentii oſten
Decimoſeptimd oſtidentur erpun
cognoſcrepot tri Nnumerd b⸗
ſithlaton Deaimnooctauo giubch
tabereno detlatis.
Etum ad primü: iub noiedo
ſiroftaumplatonis. D. rij quaſig
hider hicſpecialius oñdere quale
quales ipi in oſona ſeu nita ce xh
iacuertengũg Bernargus ſtatũe
qibea alt. Orelotus ſeerbiheat
umrefrierii oppꝛeſſoxaduocati
nſen mnnm uplloeincim
Ceeopboculiſeniorirpltorem ſcrlen
tummallüütfrannop vtni ſt e⸗
lneti. ( Oumoquaneceſſttetete
ſriinſiplentiürim ri p de⸗
uo vigeliet dhet eſſerefngeniüt
nocatno panet 7 Pihſis zdok
drpryſ Siguig zinigſianer
ſip Aent aterqueibi allegank.
enner ioniilteni genonſi
enek orare ponit eremolii dr

ociartictnliaj lioanigti⸗

cüwſcinhonnehukennting

tennetehzipſiſint atnitiſ⸗
damepkuad Penli Densgni
fai verbünangg fanielignide

onichnenere. Diandamntg Ern
ui

Nuniſclerde gaodam dmid:ui
fregneter ampllünenſttetti⸗
tendo⸗Opens in wonbisgaln.
innoloillucite:aqno az tnodie
llerillucime Reſpodit gwolt
guitaqnis inct olligotert iat
wloteri eſeinnofte, ynot/
infemürita olo egoröneſda⸗
io asgagolllic din
Oltur icnlcettsgytn eshe ⸗
sodinfemni rin entue gui
nsier verbis lis chunctus:
gin nota ſtani ileliͤo
iart tind Volitengon
GStenntreßaclochchdictit
Domm:poc hoteſtſallar tin

Prelatio
Relatoꝛum bonorũ.

pnimo oſtendẽtur officia aſſimilatõnes
. cpo actus qtum ad hoc diligẽter vi⸗
gilare tenent᷑ ſuꝑ familie gr egis cuſtodiã:⁊ peri⸗
culum iĩminet niſifaciãt. Tercio maloꝝ prelatorum
erroꝛ oſtendet᷑ ſeu vefectus qᷓtum ad platõnis appe⸗
citu anteꝙ; platõnem obtinerẽt: ⁊ platõnis ingreſſũ
cum illã obtinere inciperent. Quarto q;tũ ad hoc
plura appetũt vel obtinẽt bñſicia. Quinto qᷓtuz ad
hoc ꝙ üli qui intelligẽtes ſũt inter eos płꝰcirca ſci⸗
entias occupant᷑ lucratiuas: tam illi ꝙ;ᷓ fere omnes
plꝰ circa ludũ aleaꝝ ⁊ lucrũ pecuniaꝑ q; circa ſalu⸗
tem alaꝑ. Sexto qᷓtum ad hoc ꝙ camalitatis 2 cu-
piditatis amore excecant᷑:⸗ qopericulũ ex hoc ſeqr.
Beptimo qtum ad ꝓuiſiones exemptores:⁊ qᷓ dam
na ex illis coõtingut. Octauo qᷓtũ ad non reſidetiaʒ.
ono q'tum ad hoc ꝙ oẽ peccatũ in eis ẽ notabiliꝰ
2pericu loſius. Pecimo oſtendit᷑ quibo rebo ⸗ beſtüs
tales aſſilant᷑. Indecimo illoꝝ periculũ ondit tpa-
le qtum ad hoc ꝙᷓ; bona eccliemale expendẽtes ad re
ſtitutõnem tenent᷑. Ouodecimo illoꝝ periculũ oſtẽ-
Ditur qᷣbus bona eccleſie dant᷑: qᷓtum ad hocꝙ tpa⸗
liter nõ din ꝓſperant᷑ Tecimotercio platoꝝ oſtẽdit
miſeria tꝑalis qtum ad hoc ꝙ pluribo temptatõibo
periculis ⁊ tedijs exponent᷑ Quartodecimo illoruz
periculũ oñditur eternũ:qᷓtum ad hoc ꝙ de ſubdito
rum culpa in multis caſiba rũdebunt ꝓ quibo dãna⸗
tionẽ merent᷑ eternam. Quin to xecimo qᷓtũ ad hoc
in illa dãnatione grauius punient. Becimoſexto
male eligentiũ ⁊ pmouentiũ oſtenditur periculum.
Becimoſeptimo oſtẽdentur expimenta: ꝓ que quis
cognoſcere põt:vtrũ de numero bonox vel malorũ
ſit platoꝝ. Decimooctauo ꝙ ſubditi vel alij mal ve⸗
trahere nõ vebẽt pᷣlatis.
Etum ad primũ:lʒ ſub noĩe dominatiõis oñſum
ſit officium pᷣlatõnis..xij.quaſi ꝓ totum: tñ ↄagruũ
videt᷑ hic ſpecialius oñdere quale ſit illoꝝ officium:
⁊ quales ipi in ꝑſona ſeu vita eẽ veberent. Pr qᷓ
aduertendũ ꝙ HBernardus ſtatũ et offiaũ p atog
xſcribes:ait: Rꝛelatus ſe exhibeat magiſtrũ inſipiẽ
tium:refrigeriũ oppꝛeſſoꝝ:aduocatũ paupeꝝ: ſpem
miſeroꝝ:tutorem pupilloꝝ:iudicem vidua ꝝ:oculuʒ
cecoꝑ:baculũ ſenioꝛũ:vltoꝛem ſcelerũ:virgam potẽ
tium: malliũ tyrannoꝝ:vt nõ ſit qͥ ſe abſcondat a ca
loꝛe eiꝰ. ¶ Pꝛimo qua neceſſitate teneant᷑ eẽ magi⸗
ſtri inſipientiũ:vixæ. P.xij.xxxv. Be alijs cõditõnibo
quo videlicer vebet eſſe refrigeriũ oppꝛeſſoꝑ: vład⸗
uocatus paupeꝝ ⁊c. ꝓ ipſis oꝛãdo:ha bes in vcretis
di. xxvj. Si quis. Yhinãq; ſicut ex verbis Hierony.
ſuꝑ Leuit. patet que ibi allegant᷑ Opoꝛtet bcipuepᷣ⸗
latum eẽ oꝛoni intentũ:qꝛ non ſolum ꝓ ſe ꝓ ſubdi⸗
tis tenet᷑ oꝛare.⁊ ponit exemplũ de AMoyſe: quo ele/
uante manꝰ pꝛo pplo:populꝰvincebat:vrxo.xvij.ca.
Mec ſufficit oꝛo niſi aſſit elemoſynaꝝ largitio: ſicut

pxʒ in væcreto ſumpto ey verbis beati Erego. ſcribẽ

tis ad ſeruũ vi ſecundũ di.lxxxvj. Fratrem. vbi dici
tur ꝙ largam manũ habeat:neceſſitateʒ patientibꝰ
occurrat:alienam inopiam ſuã credat:qꝛ ſi becnon
habet: epi vacuũ nomen tenet. ¶ Bequit. ſpem mi⸗
ſeroꝝ ⁊c. in quo alind notat᷑ illoꝛũ officium:quod vi
eri põt per ſilitudinem nutricis: q; ſicut nutrix eſt
ſpes pueri famelici:ita iſti:xe quibo Iſa.xlix. Erunt
reges nutricij tui: ⁊ regine nutrices fue vt tepaſcant
alimẽtis:wcumentis:ſacramentis:⁊ exemplis lucu
lentis. ¶ Primo ꝙ paſcant ⁊ paſcere tenent alimen
tis:habent in vœcreto ex cõcilio eonis pape. xvj.q.
I. Nulli epoꝑ. vbiſic dicit᷑ Cum ſit optimus perſpe⸗
ctor:ita ꝓſpiciat vt vniuerſe oues ſibi commiſſe: a ſe
maxime alent᷑:⁊ in neceſſitatibo adiuuent᷑ non Üllici⸗

xriij.

tis exactõnibn opprimant᷑:qꝛ vminus paſcere d
cere nos weuit: oĩb miniſtrare:non terrenis lu⸗
ris ⁊ auaricijs vlectari. ¶ Ged heu xæ nõnullis cõ
trariũ accidit:quia non vt nutrices vlpaſtores pue
ros vel oues nutniũt:ſᷣ potiꝰquaſi nouerce ⁊ leones
Tcpiunt ⁊ mactant:œ quib verificata eſt ꝓphetia
ophᷣ.iij. Pꝛincipes eiꝰ in medio eius quaſi leones
Et Yſa.j. Pꝛincipes tuiſ. ocij furũ om̃s diligũt mu⸗
nera.tam eccleſiaſtici qᷓ; mũdiales. Eccleſiaſtici: qs
poſtq; malefactoꝛes ſũt carceriba eoꝝ liberati: tanqᷓ;
clericip muneribo vel ne in eis expendãt:diũ ĩ carce⸗
riba eoꝝ vtinent᷑:eis purgatõnem cõtra veñ rönez
concedut: vbicõmunis ſama ⁊ opinio eſt ꝙ non ſunt
bpurgatõne digni:a vbi purgatores erut piuri:qͥ pur
gant illos:occiduntr vel comburũt: qui illos corã iu
Dice ſeculari cõdemnauerũt:⸗ audaci impoſterũ la⸗-
trocmnia ⁊ honncidia cõmittũt:vidẽtes pncipes vel
miniſtros eccleſie:quibo cum capti fuerint:tradẽtuꝛ
eſſe coꝛuptibiles. Mdundiales vo:quia malos ſup/
boꝛtant:vel quia duella pmittunt: in quibo malefa
ctoꝛes ? fures frequenter pꝛeualẽt:ꝛ ſic pꝛicipes tui

ſocij furum. Becundo ꝙ paſcere tenent᷑ wcumẽ⸗

tis habẽt in vecreto ex concilio toletano di. xxxviij.
Igrãtia.vbi dꝛ: irãtia mater cijctoꝝ erroꝛũ:ma
rime in ſacerdotib eſt viranda:qui wcedi officium
in populo vi ſuſceperunt. Et infra Bciant ergo ſa
cerdotes ſacras ſcripturas ⁊ canones ⁊ oẽ opꝰ eoru
in pᷣdicatõne ⁊ wctrina conſiſtat:at edificẽt cun⸗
ctos tam fidei ſcientia q; opeꝝ diſciplina. ¶ Tercio
ꝙ paſcere tenent ſacramentis ⁊ ſpãliter ſacramento
euchariſtie:habetur ve conſe.di. ij. Non pꝛohibeãt
Quarto ꝙ neceſſe ẽ ꝙ paſcant exemplo bone con
uerſatõnis:patet ꝑ vecretum Micolai pape. xj.q.iij.
Precipue.recitãtis verba beati Grego. dicentis:
tot moꝛtib digni ſunt:quot ad ſubditos ſuos pꝓditi
onis exempla trãſmittũt:quia in illis exemplis eos
ſpũaliter occidũt:nam illoꝝ malo exemplo miti ma
lifiunt:et per illos mali eẽ cognoſcunt᷑. Nam ſicut ꝑ
venam diſpoſitio cognoſcit᷑ coꝛpoꝛis:ita P p̃latos et
clerũ equaliter cognoſci põt diſpoſitio parrochie ⁊
laicoꝛũ: Ouia ſicut vena nims tarda vel nimis ve⸗
lox ſᷣm medicos:vel inoꝛdinata ſſignũ eſt infirmita⸗
tis in corꝑe. Sic vidẽs pᷣlatum vel curatoꝛem laico
rum quẽcunq; nimis tardum ad wcendũ ⁊ coꝛꝛipiẽ
dum:vel nimis velocẽ ad malefaciendũ:ſicut drep⸗
uerbioꝝ.j.væ quibuſdam illoꝝ. Pedes illoꝛũ ad ina
lum currũt ⁊ feſtinant ⁊c.vel quocũq; modo inoꝛdi
natos:ſignũ eſt videlicet ꝙ coꝛpus ei ſubiectuʒ male
diſponit. ¶ Licet non omnis illorum ind iſpoſitio
ex ſuperioꝝ ſit exemplo:tamẽ ſicut ꝙ aliquis in ſpe⸗
culo reſpiciens appareat turpis aliquando eſt ex ma
cula ſpeculi:aliquando ermacula propꝛia. ita ali
qui appareant:et ſint ſpiritualiter turpes: quanm
q; ex ſupioruʒ exemplo:quandoq; erpꝛopꝛia euenit
malicia. ¶ Sicut quãdoq; cõtingit infirmitatez
contrahat in oculis ex diſpoſitõne pprie complexio
nis:quandoq; ex intẽſa inſpectõne oculoꝝ infirmo⸗
rum: Sic in ꝗꝓpoſito infirmitas in oculis mentis ſeu
aĩe:quãdoq; ex ꝓpria cõtrahit᷑ volũtate:qñq; erĩſpe
ctione oculoꝛũ eccleſie infamoꝝ. Supioꝛes nãq; in
eccleſia ⁊ gubernatoꝛes fidelium:p tanto oculis co⸗
parantur. ¶ Pꝛimo qꝛ ſicut oculus egernon liben-
ter tangit᷑:q;ꝛ locus tenerẽ᷑:⸗ ſtatim qñ tangitur: cla
mat:⁊ ipatiẽtius ſuſtinet᷑ ibi tactꝰ:q; in alijs coꝛpis
locis: Sic in ꝓpoſito:nulli in toto coꝛpe ecclie:ita
impatienter coꝛectiõem ſuſtinẽt: nec repꝛehenſiõʒ
ſicut illi:qꝛ dum cupiunt alioꝛum videri medici:ab
alüs medicinam recipere erubeſcunt. ¶ Gecũdo qꝛ
ſiẽ oculꝰ infirmꝰinſpiciẽtes inficit:ita ⁊c. Tercõ qꝛ
ſiẽioculmeliꝰapparet viſonomia:⸗ certiꝰ hr iudici⸗

V.⸗

vj.

Prelatio

um cõditione hoĩs ſeu totiꝰ coꝛpis:ita in iſtis cer
tius vt dictum ẽ:cõiecturat᷑ diſpoſirio totius coꝛpis
myſtici.¶ Quarto qꝛ oculis excecatis totum coꝛpꝰ
foꝛmat᷑:ita ⁊c. ¶ Quinto qꝛ ſicut oculis dolentibo
cetera mẽbꝛa volẽt: ita iſtis ſpũaliter wlẽtibo indi⸗
ſpoſitis cetera membꝛa peius diſponũtur:lʒ nõ ſem-
per indiſpoſitio mem bꝛoꝝ ex indiſpoſitõe cõtrahat᷑
oculoꝝ:nec formitas coꝛpis ſꝑ ex vefoꝛmitate ac/
cidat oculoꝝ:qꝛ aliqñ oculis exiſtentibo ſatis ↄogrue
iſpoſitis alia mẽbꝛa aliũde vefoꝛmant᷑:⁊ oculis exi
ſtentibo integris alia mẽbꝛa ꝑdunt᷑: Sic in ꝓpoſito.
Vñ eſt tam deillis q; ve iſtis in hac ꝑte ſicut ð gubeꝛ
natoꝛe nauis:⁊ v his quos in naui niti gubernare:
quia ſicut illi periclitari pñt vel ex ꝓpꝛia ſtulticia: q̃
ſe gratis in mare ꝓijciũt ⁊ ſubm ergut:vel ex vefectu
gubernatoꝛis:itaſin ꝓpoſito in nauicula eccłie:aliqͥ

ſe ꝓpria interimũt malicia:aliqui ex vefectu gubna⸗

toꝛis: qͥ videntes nauiculã eccleſie cuius foꝛtitudo a
lignis crucis xpᷣi eſt:⁊ ferro clauoꝝ iactari fluctibo ⁊
vndis:temptatõnibo ⁊ maximis peccatis q̃ſi ad ſco⸗
pulos illidi:ocio ⁊ cõmeſſatõnibo:⁊ taxilloꝝ:⁊ ſcaca
rij:vacant luſib:exceptis his que in tenebꝛis agunt
NQuoꝝ quilibet ſicut dꝛ Pꝛouer.xxiij.eſt ſicut ſopitꝰ
gubernatoꝛ amiſſo clauo. Et hoc illoꝝ elictũ vnuʒ
maxime aggrauat:q videlicʒ ita ſomnolẽti⁊ negli⸗
gent es:ſicut ſũt circa nauiculã xpᷣigqubernandã:qtũ
