cundo er hoc ꝙ ve homine facit non hoĩem qꝛ homo
naturaliter eſt animal natura manſuetum. Eum er
go ira iſtam veſtruat manſuetudinẽ hominis: p tan-
to ſtruit naturam: et ꝓ tanto ve homine facit non
hominẽ.Et ſic intelligi põt gð dicit hugo ve ſancto
Victo. Suꝑbia inquit mihi tollit cũ/inuidia ꝓxi⸗
mum:ira meipſuʒ. Et ſi ↄtra hominũ ſitnaturã ma⸗-
xime tamen eſt ↄtra ſtatũ et naturam magnox in q⸗
bus maxima vbet eſſe modeſtia minus xæ ira.ĩ cu⸗
ius rei ſignum:rex apum ſcribit᷑ aculeo carere. Et in
iſia hominis ĩmutatione:nõ immutat᷑ per iraʒ in ni
hil oĩno:hᷣ in ſimilitudineʒ mutat᷑ rerum inanimata
rum:⁊ beſtiaꝝ et dyaboliminiſtromm. Pꝛimum
in opere oſtendit᷑ molaris:qꝛ ſicut ille ferꝛamẽta ac
cuit. ita molaris infermi.hõ iracundus intendit liteʒ
vir peccatoꝛ turbabit amicos:et in medio pacẽ ba
bentiũ im mittet inimiciciam: Ecci. xxviij. Hmõi at
lapidis motoꝛes ſunt qui ipſum ad iras ꝓu ocant:cet
vind ictas dicentes:ſic fecit ↄtra te vel mminiñ tnuz
vel ſic locutus eſt ↄtra te: cogitate ꝙ xe magno eſtis
genere:⁊ potens in parentela:et wvminio:no patiar
talẽ ↄtemptuʒ inultum:ſi eſſem ſicut vos: ſicme xeil
lo vindicarem:ꝙ multi ve illo loquerent᷑: mo exem
plo cauerent nobiles ↄtemnere. Gic exacuit leʒa bel
Acha b. iij. Reguʒ. xxj dicens:grandis anctoꝛitatis
es:et bene regis regnuʒ iſrael c. ¶ Gcoõm in natura
Pꝛimo oſtendat᷑ bufonis:q ui ꝓuocatus:veneno in⸗
tur. ſic ira timeſcere facit mentẽ: ter quod vng
filiaꝑ eius timoꝛ vocatur mentis. ¶ Gcdo idem in
natura ane oſtenditur an ium:que potius mo
riuntur:q wmeiticent. Ita nouulli iracundoꝛũ po
tius moꝛi volunt:taʒ coꝛꝑaliter:qꝙᷓ ſpnaliter.q; wme
ſticari:quibus ſic moꝛtuis dici poteſt:ꝙ virnm ſtul⸗
tum interficit iracundia ſua: YJob.v.Mæ quibo ſe⸗
quitur:ꝙ væ verbis irati nõ eſt multũ cnrandum:qꝛ
quo reba inanimatis affimilatr᷑ et beſtijs:ſicut nec
contra ſomtum molaruʒ iraſcitur quis ſapiens: nec
cõtra rugitum animalis:ita nec xe irati verbis. quia
ſicut fremitꝰ leonũ:ita ⁊ regis ira: Pꝛouer.xix. Huic
concoꝛdat vecretuʒ dicens: quicquid caloꝛe ire fit:
non eſt imputanduʒ:niſi afſit iteratio vel perſeuerã/
tia, ij q.iij.ſi quis iratus.¶ CTercium in illoꝝ oſten
ditur oꝑibo: que oñdunt eos pꝛimo venatoꝛes eſſe in
curia dya boli:quia ſicut venatoꝛes canes vocãt ad
venationẽ:ita iracundus hoĩes ad vltionẽ. Gecũ
do incendiarios:tamſſuipſius. ꝙᷓ alioꝑ: Mam ſicut 2z
zam bri.iij. Reg.xvj.ſeipin ⁊ wmũ ſuꝗ puo catꝰincẽ⸗
dit:tta iſti faaliter irs incendunt ⁊c. facilr dico:qꝛ ſt
ſic wvmꝰpaleaꝝ:q̃ facilit᷑ accendit᷑:⁊ circijſtantes in⸗

dinauit ꝙ nulla talis pꝛincipũ ſententia effectui ab
executoꝛib vmandaret᷑ ante Snßginre dies pꝰſniam
datã:ſicut pʒ.xj.q.iij.cum apud theſſalonicã.vt inte-
rim impleri poſſit:qð iubet apłs dicens:date locum
ire: Ro.xij.ne ſibi vel alteri iterũ ↄtingat:qð pꝛiꝰcõ/
tigit in theſſalonica viq; qñ ꝑ iraʒ homicidij frater-
nutas veperijt. Sap.x. In quo pʒ:q; ira viri iuſticiaʒ
ei nõ oꝑatur: YJaco.j. Mota.C.xvj.iij. .

Ex quo exceſſiue iracũdus tot mala incurꝛit:⁊ fa

cit:vt pᷣdictũ eſt:patet:ꝙ nõ eſt ꝓuocandꝰæ illo nã-
qꝙᷓ; verificari vebet ꝓuerbiũ:quo gallice dicit᷑: ne ex⸗
cites canẽ wꝛmientẽ:ſed magis eſt benigna ſuppoꝛ/
tatõne:⁊ ↄpaſſione ſuppoꝛtandus:ſicut coꝛpꝰ ſanum
7 membꝛa foꝛtia ſupoꝛtant infirma vebilia:quan⸗
tumq; ſint illis nociua et nõ ea plus vebilitãt vel le⸗
dunt. Sic libẽter ſuffertis inſipientes cũ ſitis ipᷣi ſa⸗
pientes.ij. Coꝛin.xj.qꝛ licet in aliquo vobis nociui
ſint:in alijs tñ vobis vtiles ſunt. Quia dũ anguſtijſ
Berdare vra in aliqͥ purgant:coꝛã illo qui om̃ia pctã
ominũ in tribulatione dimittit a multis nos ma⸗
lis liberãt ⁊ virtute patientie aĩam ꝑfectõꝛẽ faciunt
humiliter ſuſtinentiũ ⁊ ſupoꝛtantiũ.Cum ſ̃ benefi
cijs obligemur ad aſimilia:auicijs vo a malis libe⸗
remur:pʒ q melioꝛa ſuntvulnera talis amici:qᷓ fran
dulenta oſcula talis odientis: Pꝛouer.xvij.⁊ ꝙ meli⸗
oꝛ eſt ira riſu:qꝛ triſticiã vultus animꝰcoꝛrigi ve⸗
linquẽtis:ccĩ.vij.Et ſi ille qui ex ira vèl melanco-
lia tedia infert:vtilitatẽ nõ intendat:ſuſtinẽtis vo⸗
luntati inoꝛdinate eſt ↄpatienduʒ: pluſq; damno qo
ſibi infert vlendũ:qꝛ maioꝛẽ ſibi facit iniuriam.te⸗
diũ vo illatũ humiliter ſuppoꝛtandũ eſt ꝓpter vire⸗
uerentiam:qui ex illo patie elicit vtilitate. Meg me
moꝛ ſis iniurie fratrũ tuoꝝ:Zeui.xix. Sʒ humiliter
rñdeas ⁊ patienter ſuſtineas aremittas ? diligas:vt
Ptuã bonitatẽ cſtruas inimicũ ⁊ vltoꝛem. Mõ eniʒ
melioꝛi modo te ve inimico tuo vindicare poter:: qͥa
aqut inimicicia ſua ꝓſeuerabit:ſic pena eius in infer⸗
no augmenta bit᷑ qo tñ intendere nõ vebes:aut ira ſu
perata ad amiciciam auertet᷑ ꝙ tali mõ frequent᷑ ac
cipit.ꝙ verbnʒ dulce mollificat animos:⁊ mollis re
ſponſio frangit iram 7 ſermo durus ſuſcitat furoꝛeʒ
Pꝛouerbi.xv. ſicut oſtenſum eſt. . vj.xxxj.et. V. v.
Li.

luuij ⁊ ſodomoꝝ:ſuꝑ quos effudit iram indignatõis
ſue:Treñ.iiij.¶ SGeptimo tñ ⁊ vltimo ſpãlioꝛi qua⸗

dam rõne ad iram ꝓuocantes: v irã in coꝛde retinen

tes:iraʒ vei incurꝛũt vt mõ quo peccãt pumiãt. Qui
Hpuocãdo iram in alijs inardeſcere faciũt:vel ipſas
retinendo in coꝛde ſuo inflamãt: iuſtum vicetur: ꝙ;
ira dei ad vindictã ↄtra illos inardeſcat.ſicut ira re⸗
gis atra volentes ſuos verberare vel grauare vel oc⸗
cidere in ſua pñtia eos igne exterioꝛi inflamet: quos
interioꝛ ignis retinẽdo in flamanit:aath.xxij.
iratꝰeſt ⁊ miſſis exercitiv.pdidit homicidas illos.
KRemedia vo pᷣdicta mala tam culpe ꝙᷓ pene rõna
biliter impeditiua ĩ generali ſt tria. Cogitatõ/ obtu
ratio/ mediatio.¶ Cogitatio ſui ſtatus.ſui finis:et
alioꝝ exempli.Sui ſtatꝰ:quẽ hʒ:⁊ quẽ hr̃e põt:iram
diſſimilando. Cogitatio em̃ ſtatꝰ quẽ hʒ:irã veſtrue
re vbeꝛet:qꝛ cũ natura hũana ſit nobilis:iras/ↄtu⸗
melias ⁊ obpꝛobꝛia ↄtẽnere vberet:⁊ ſpaãliter illiqͥ
nobiles vocant᷑.⁊ ponit exemplũ ad h̊ ſeneca.iij.li.
ira. Sic inqͥt immanis fera ad latratũ canũ leta re/
ſpicit.⁊ ſicẽ ſcopulꝰↄtra ftuctꝰingentes incõcuſſꝰſtat
ita qͥ nõ iraſcit᷑ imobilis ſtat. Sʒ Hvere ꝓprinʒ ẽ ma⸗
gnitudinis nõ ſentire ſe ꝑcuſſuʒ iniurijs. Cogitano
etiꝗ ſtatꝰquẽ hre poſſet ꝑ meriti theſaurũ quẽ dum̃-
milãdo multiplicat.⁊ ſuis pctis vemiã impetrat:
qð ꝑ argumentũ oñdit᷑ a ↄtranio ſenſu. Si ille irã ðᷣi
7 pctõꝝ mere᷑ multitudinẽ:qͥ irã reſernat:qꝛ inani⸗
ter a cro pctõꝝ petit medelã:iuyta illud:ecci.xxviij
hõ homini reſeruat irã:⁊ a vo q̃rit medelã. q̊a õrio
ſenſu:⁊ pʒ.vide criſo.qͥ aliã ad ꝓpoſitũ aſſignat rati
onẽ.D.vj.xxxij. ¶ Scðo cogitatio finis: ſic em̃ copu
latio mr̃ionij:cã eſt ↄcoꝛdie inter amicos:ita veberʒ
eſſe cogitatõ mrionij: erit int om̃s in moꝛte qñ qli

bet alteriꝰ penti terꝛe.ſ.qᷓ eſt oim quodãmõ mr mari

tabit᷑. Memẽto ꝗ̊ nouiſſimoꝛum:⁊ veſine inimicari:
Ecci.xxviij. Nota.M.xj.cv.¶ Tercio cõſideratio

antiquoꝝ exemploꝝ Valerius nanq; ſcnbit œ quo
dam:q inuenitruſticũ:a cũ q̃reret᷑:quare ve illovin-
diciã nõ accepit rñdit:acciperẽ:niſi eſſem iratꝰ ſcie-

bat ꝙ amoꝛ ⁊ ira ꝓꝑuertũt ⁊ excedere faciũt ĩ iudicio.

Plato et᷑ ſᷣim valeriũ.li.iiij.diſcipłin q̃ndã culpabi⸗

lẽ inueniẽs:alteri eñ miſit coꝛrigẽdũ:qꝛ ipᷣe iratꝰeãt
7 Brõnabiir:qꝛ iuſtuʒ vr:ꝙ ĩ ira aliũ nõ coꝛripiat:qͥ

xiiij.

Exem

4 4 nemn 4
vil ni inc ainn
Jra * . mnann aug hvnmniti nn zutt
„ . 1 . . . ing, iam een ,n,
flamat:ſic iſti.⁊ iðᷣo iracũdi gallice alumaylles vocã AQuale aũt ſit periculũ gratis ad iram ꝓuocanti⸗ Arꝰ. v. Gl irtihi e,ſidn- 8 miinnn
tur.i.materia q̃ alia inflamat᷑.Gicut q̊ ſtultus dice⸗ um:exemplis pʒ beati Greg.iij. DJalooi vbieq⸗ 2 tenbeſn guere lan haſtil
S retur apud hoĩes qͥ wmũ ꝓpꝛiam abureret: vt etiaʒ dam ſcribit muliere q̃ dum impudice acceſſit ad quẽ xj. anenn tii 6 niie
wmum vicini ↄſumeret:ita apud ſapientes ſtultiffi dam heremitã noĩe Martinũ ipſum offendit ipſaq; Eæremp. aaftrlant Poſton ,giun
mus reputat᷑:q animam ꝓpꝛia:⁊ omnia bona pᷣdicta eodem die moꝛtna fuit.Et primo dyalogoꝝ.c.ix.de ſncir⸗Hien cneni nenn
amittit:v⁊ mala ĩcurꝛit:vxr vicinis ſuis noceat.Et ſic quodã ſcribit:qui quẽdã bonũ virum ad iracundiã lnolean n i ſ ſoos glainunn
põt intelligi qð dicit ſeneca li.iij. ira:q; videlicet ↄcitando eodem die ſubito moꝛtuꝰfuit:nec mirũ qᷣa n Neeriteh⸗ acnlo ſodat
ira ẽ miſera bilioꝛ om̃i vicio. Nam auaricia aliquid inquit idem beatꝰ Greg.cum vir ſanctus ad iraſcẽ/ ſon usinmuclt rmuen ſoi
dQacqrit: alia vicia voluptatẽ hñt: ira poſſeſſoꝛẽ ſuũ dum trahit᷑:quis alius ad iraſcendu niſi eiꝰ inbabi⸗ iſe iſfintlabat , mna on e D
ix. incendit. ¶ Si quis vo vilitatẽ huiꝰpeccati: ꝙᷓ vile tatoꝛ deus excitat᷑:qͥ dicit:ſi mead iracundiã ꝓuoca or⸗ “ 1obvobin oii ) i
ſcʒ in ſeipſo ſit:ſpeculũ ſuũ reſpiciat aliũ viq; iratum ueritis:gladiꝰ uoꝛabit vos:yſa.j.¶ Licet g̊ multi Mmin aoſloil gacttatt in
vt ſi exempla pᷣdicta nõ monẽt:tanq minꝰ viſa: exrem peeccatoꝛes irã vei incurꝛãt.Primo æ ſupꝑbis:qͥ ſirtut neenn niocit d iſinglarini
plum ſalte moueat ⁊ wceat ad qð videndũ nos inui ſerui poſt pactũ a dñis recedentes: eiſq; ↄtuma ces fi tuſn . “ indicat: Pr⸗
tat Crtiio.ſuꝑ Yo. om ełl.iij. vicens. Gi vis inqᷣt ſci⸗ unt: ita ſimilatoꝛes et callidi ꝓuocãt iram cæi: Job. ncuu nſui ſtunmn goͤfemen
* re:quantũ malũ æfoꝛme ſit iraſci:aſſiſte alijs in fo xxxvj.¶ Scðo inuidi:ſicut diſcoꝛdãtes irã incurrũt ttſenn ſtet guaruna ertinction
ro litigantibo.⁊ videbis pugnãtes furentes velut in/ cantoꝛis: Mu.xij.Locuta eſt maria ⁊ aaron g moyſẽ Purrg doſteo taleme ſitlets
ſanos ignẽ emittunt oculi:os ſpumat:vultus tumet ſupple ex inuidia quodãmodo.et ſequit᷑ irat eſt dñs heſat. icorſuigſi⸗ e u⸗
obtenebꝛata ? ebria mens.hᷣ̊ no videt:ſᷣ as wmũ re⸗ valde.¶ Tercio auari ſicut fures iram iundicis:vſa. leſu n obencuͤ n:
deuntes:maioꝛẽ hñt wlorẽ: cogitãtes ibi fuiſſe que lvij. ꝓter iniquitatẽ auaricie ei iratus ſum:⁊ pcuſſi in gſin ratda P
erant pñtes cogitantes amicos q̊s turbauit.⁊ qvere eum.¶ Auarto guloſi:ſicut ꝑmittentes aquã intra .ontinniſti ve 2ucclſanns o
cunda bant᷑: imimicos qͥs letificauit. Et ſi plaga ex re nauẽ iram dñi nauis incurꝛũt.ps.lxxvij. Cuʒ ad/ noſtlimmt eargheteet mi
ira ſecuta fuerit maioꝛ ſequit᷑ timoꝛ.qꝛ licet febꝛis eũ huc eſce eoꝝ eẽnt ĩ oꝛe ipſoꝝ:ira vi vſcẽdit ſuꝑ eos. areründ weſo⸗ dano⸗
occidat:ipſe tñ ꝓcuſſoꝛ timere hʒ.Ey quibusverbis MAuinto accidioſi:ſicut terra ſterilis coloni nun Pemenitaepr,⸗ Ireſpoeo lt
patet:qꝙ ira facit talia cõmittere v quib ſolet ptꝰp cius piger iram eiꝰqͥ miſit illũ: MNu.xj. Interea oꝛtũ eo dicis in/ neros. 7
mulrũ wlere:ſicut pʒ pꝑ xæcretũ in quo factũ theodo⸗ eſt murmur ppli q̃ſi vlentiũ ve labore ↄtra dñm qð n inſpienns ioꝛiig athonfintl
ſij imꝑatoꝛig recitat᷑:quõ fecit in ira quadã multos cum audiſſet iratus eſt. ¶ Dexto luxurioſi: ſiẽ adul ncönen multülunur. aubeſt
occid ĩtheſſalonica:æ qͥ poſtmodũ multũ wlẽs:oꝛ tera iram mariti:ſicut patuit in effectu vindicte di⸗ tutiouir oglencen untrui

rbefet t vepecetc ii
Aliritin Aadens m göo li

ſungbus niisſiſtlen nelnn
mmitititunosneſcz clluma run
ſuſtinerepottrüt pengs ene
ſcuthatet. Oepi qul er ia
teſtyetum temintgre el di iut
Gidumbominineceinusporenteleen
zum eſtiunitatoreſſe pl oim ſana
Oofnerüͤt: tamen femiſerüt imme
Pintuoliter cco welinfimo verean
inepcicto fanutls non teſn

obpn.

Paicium tan

ſaſticop qjſeculanoz puim
ctio. Scdo qualiterin iuch
Aheant Tercio gualiter perſonari
auariciäfagere Ndeant. Quanobe
auariaisfugientium menitum.Qud
res nonullos indices aſſocant. De
ſioumrepꝛobatöne. Septimd 1
daspena.
IEtumod puimänullns inoß
ſnſcſqq poteſtatis:in qua ibi alio⸗
Moni velag uludeligt velad illo⸗
Niſicumillis conditionibo oſtenſ
Ototum. Etiam pintutos babeat
ſnunſeudetam uſen
1 Tadpiat ſintocul
ecllatorcechs n caſtrum obl⸗
drſihotesinterlopos aith
varhutininſcennin
ſeng inopidſins tuzin

it pt noͦqno hercitonniit Oui
aalgͤiutininlt its
eſndinfumit inſiun idnn
otra llosinardeſcat iantitate⸗
ſnos ebemneelgnngnrntite
latos nt ertenioninflanet ro⸗
mmigonnfomauit Aathn.
trruni odtdit homtaces ilos,
lcta nala tamloeſpenerin „
igenenaliſtm, Copiiti oben
Cottio ſuiſtomms i finiset .
ſtatique hyer que hre pot iram
itatioen ſtat quihy:lr dſtmne
um hüans ſitnobilis:lrgs otd/
Ntenere Theret ſpaliter lli
mit eranpläadb ſenecg il
nis fera ad atrati canoletan⸗
tra fuctͤingentes imnchcuſ ſn
bilis tat. e Here Pnzemn/
reſeguſtz niunie Cunn
ſit nantitheenniglinn
ta ſnseis mtuin nn
ſiits ranioſaſd Blluni
imerj iͦ ftſe al. nt
ſntuctme:qiu

— ine inimien⸗
iſinomn ſne enn
. Taan ſlan
Pienusnangſcihit
c ugtet e,
ere il eſen i
ahnineſui i,
ii dlote ſhn 4
. ſtcongidi l d
r iinneliin⸗
7

Ar. j.

Judices

um oꝛat dicẽs: ñe ne in furoꝛe tuo arguas me ne⸗
qᷓ in ira tua coꝛꝛipias me: In pᷣs.xxxvij.¶¶ Scõm vi
licet qũo etiam obturatio iram deſtruit:⁊ eſtru
entem poſtmodũ letiſicat:exemplũ patet vevolente
cãdelam extinguere:illam obturãdo:ne ſpꝛamẽ exi⸗
re poſſit:extinguit.ſi vo cõbuſtibilia inuenit płᷣac⸗
cenditur: Sic in ꝓpoſits qui diſplicentia audit:ſi vx⸗
ba mltiplicat ⁊ incõuenientia: quia in multiloquio
non deerit peccatũ.ſi vo os obturat:⁊ ſpiramen ire
interius intrudit:exemplo Saul qͥ iniurias maledi
coꝝ diſſimulabat.j. Re.x. exemplo dauidis:quiad
iniurias ⁊ obpꝛobꝛia ſemey non reſpõdit.ij. Re.xvj.

Dicens:poſui oꝛi meo cuſtodiã ⁊c̃.pᷣs.xxxviij.iras exx

tiuguit:qꝛ qui odit loquacitatem: extinguit malici
am:æcca.e xix. Quiergo diſſimulat iniurias callidus
eſt:fatnus iram ſuã ſtatim indicat: Pꝛouer.xij.gloſa
Natura ire eſt vt ꝓlata magis ferueat:occultata lã
gueſcat. ¶ Poſt
guens:ſicut victoꝛ ſuipſius: ſicut letat᷑ victoꝛ inimi⸗
ci. Vñ Cniſo.ſuꝑ Johᷣ.omełiij.Zaudaſti te:qñ iraʒ
continuiſti vel qñ in verba ꝓrupiſti:qũñ victus es:vł
qñ viciſtiſimmo ⁊accuſamus nos inquit:et verecũ
damur etiã nullo redarguẽte et multa penitẽtia ſu⸗
peruenit:⁊ reꝝ ⁊ verboꝝ. Sed cũ nos ſupamus gau⸗
vmꝰ:Seo dicis ſi nõ re ſpõdeo veridebut me:ſapiẽs
non inſipientis gloꝛiã queras.¶ Tercio vo ad iſtã
extinctõnem multũ iuuat:boniviri inter notos me⸗/
ditatio:quẽ ⁊ ꝑs que pacem erubeſcit per ſe petẽ reqͥ
rere veberet vt de pace tractaret:qui ad hoc media
adducat pᷣdicta. Addens etiã quũo alioꝝ ſeꝛui multa
ſub regibus ⁊ dnis ſuſtinent:ne ſeruitiũ vel ꝓmotioʒ
amittãt:ita nos ne ſcʒ celum amittamus:quo etiam
ſuſtinere poterũt penas eternas coꝛdi duro dvebitas
ſicut patet.D.x.iij.qui verbũ amarũ ſuſtinere nõ po
teſt:ꝙ etiam remittere vel diſſimulare:nec eſt vere⸗
cũdum homini nec eius parentele:niſi ei cu i verecũ/
dum eſt:imitator eſſe xpᷣi ⁊ oĩm ſanctoꝝ qui nobili⸗
oꝛes fuerũt: tamen remiſerũt immo econuerſo:te ð
ſpiritualiter ceco vel infirmo verecundum eſt vindi
care:pꝛedictis q̊ infumatus non te ſuparet ira tua:

Job. xxvj. ,„
WMWaicium tam eccle

ſiaſticoꝝ qᷓᷓ ſeculariuʒ pꝛimo oſtendet᷑ ele⸗
ctio. Scoo qualiter in iudicãw ſe habeꝛe
beant.Tercio qualiter perſonarũ acceptõnem et
auariciã fugere beant. Quarto bene iudicaãtiuʒ ⁊
auariciã fugientium meritum. Quinto quales erꝛo
res nõnullos iudices aſſociant. Sexto illoꝝ reſpon
ſio cum repꝛobatõne. Septimo ⁊ vltimo illoꝝ ondẽ⸗
daẽ pena.
Hρ tum a pꝛimũ nullus in officio iudicis vłcu-⸗
iuſcũq; poteſtatis:in qua ſibi alioꝝ ꝓtinet regimen
poni vel ad illud eligi vel ad ill admittere œberet
niſi cum illis conditionibo oſtenſis. E.ij.artichło.v.
ꝓ totum. Etiam vii tutes hab eat quatuor videlicet
ſcientiam ſen pꝛudẽtiam:qua ſciat quid agere debe⸗
at:ne vcipiat᷑ ⁊ vcipiat/ſicut oculus ſineviſu:⁊ ſicut
ſpeculatoꝛ cecus ſuꝑ caſtrum obſeſſum:vel cecus pa
ſtoꝛ ſuꝑ oues inter lupos. aũt in eis maioꝛ requi/
ratur pꝛudẽtia ⁊ ſcientia:natura wcet naturãs:ipſe
vicʒſœus in opibo ſuis qntuʒ in operibo ſuis:natura
ſequir᷑ naturata·a qua ſola ronalis uiat natura.
Primũ patet:qꝛ ipᷣe eus maioꝛem ſciam poſuit ĩ
angelis ſupmis qui habent inferiores purgare illũi
narel⁊ pficerei etꝓ tanto gubernare:qᷓ in inferiorib
7 gubernatis.Aaioꝛem inſuꝑ claritatẽ poſuit ĩ pla
netis:quihabent alios illũinare:ſicut patet v ſole:
maioꝛem etiam apparentiam ? luminoſitatẽ ⁊ clari
tatẽ poſuit in coꝛpibo celeſtibꝰ que habẽt inferiora

o talem extinctionẽ:letat᷑ extin⸗

J irr.

ſuo motu gubernare:qᷓ in iſtis inferioꝛibus.¶ Manc
etiam conditõnem ſequit᷑ natura oĩm aĩaliũ qᷓviſum
poſuit in capite:turpe em̃ ⁊ monſtruoſum ⁊ cotra na
turam eẽt ꝙ pedes eẽnt oculati ⁊ caput oculis et vi
ſu careret:ſicin ꝗꝓpoſito.¶ n oĩbus iſtis ergo natu
rarum ↄditõnib oñditur:ꝙ maioꝛ ſcia requiritur ⁊
pꝛndẽtia ĩ his qͥ qͥ að iudicia:vlłquecũq; regimĩa pᷣ⸗
ponũtur:ipᷣis nãq; dicit᷑ Iſa.j.querite iudiciũ.iiſſci⸗
entiam ⁊ modum iudicandi ſicut Salamon.iij. Re
gum.iij.⁊.ij. Paꝛał.j.Qui petiuit ſapiẽtiam iudicã
di ſubdito s:in qua petitõe multũ ðo placuit:ita il⸗
li q alios iudicare vel regere habent:aliter nunqᷓ; bñ
re gerẽt:qꝛ licet ſapientes habeat iudex vel oñs cõſi/
liarios vel aſſeſſoꝛes:ſi coꝛuptibiles ſint:vt pꝛecevł
pᷣcio vel timore vel amoꝛe flectãtur:qͥ quidẽ ĩ eis po
tius qᷓ in dñis vel iudicibo cadere pñt et ſolent: valſ.
adulatoꝛes ſint et veritatem nudã:quã ipᷣe neſcit ſpe
cialitervbi illũ cũ ignoꝛãtia ſua ad aliã plꝰinclinaꝛi
vidẽt ꝑtem/dicere diſſimulẽt:vel ficte dicãt:qð fre/
quẽter cõtingit tam iudiciũ qᷓ regimen peruertitur.
Noli ergo querere fieri iudex niſi virtute valeas ir/
rumpe iniquitates: Ecci.vij.¶ Sed heu oĩm vꝛedi
ctaꝝ naturaꝝ oꝛdinẽ deſtruxit natura rõnalis:q̃ oĩ⸗
bus naturis excellẽtior eſt/meliuſq; ſuipius ⁊ aliaꝝ
directiua eſſe dveberet.Ex cuius ⁊efectu verificatur
iſtð YJſa.lvj.Speculatoꝛes eius ceci oẽs ꝓpter h̊ la-
cerata eſt lex ⁊ non ꝑuenit vſq; ad finẽ iudiciũ:Aba
cuck.j. Pꝛopt᷑ pᷣdicta ergo vitãda picula anteq; in qͥ
buſcunq; taliba officijs ſitis poſitiſaudite reges ⁊ in
telligite:diſcite iudices finiũ terre:pbete aures vr̃as
vos q cõtinetis multitudines ⁊c.Sapᷣ.vj.quia iuxx
ſapiẽs iudicabit populũ ſuũ:Ecci.x.Et talem ſapiẽ
tiam hr̃e tenet᷑:ſicut patet Mich̊.iij.vbi deus talibꝰ
loquit dicẽs:audite pꝛincipes Jacob⁊ duces domꝰ
iſrael:nunqͥd nõ veſtrũ ẽ ſcire iudiciũ.¶ SGcðo hr̃e
berẽt potẽtiam ſeu foꝛtitudineʒ:ſicut miles arma
equos audaciã:qua ſnĩam aĩo cõceptam:foꝛtiter ex-
ecutioni vmãdent.Ergo ꝓuide tibi viros ſapiẽtes
Exo.xviij.ſicut pʒ.A.xxvij.lvij.¶ ¶ Tercio reqͥrit᷑ in
ipᷣis iuſticia ⁊ rectitudo ſicut artifici neceſſaria eſt re
gula:quia v ſcia ⁊ potẽtiaſine iuſticia egrediet᷑ iudi-
cium puerſum:Aba.j.Fac ergo quod pᷣcipi᷑ Seute.
xvj. Judices ⁊ magiſtratus coſtitues in parte tuavt
iudicẽt populũ iuſto iudicio tales ⁊ nõ alios ad h̊
ppara:⁊ ante iudicium para iuſticiam:Eecci.xviij.
Quarto reqͥritur in eis maioꝛ maturitas:q iudi/

cium quodãmodo etiã ſi amaꝝ ſit ſua dulcedine tẽ/

peret:ſicut medicus potõnem ſucuro temperat ama

ram:qꝛ ſi impetuoſe iuſticiã facerẽt ſeueritas repu⸗

taret᷑:exemplũ q̊ illius ſequat᷑ xe quo ſap.xij.ulau⸗
tem dnatoꝛ virtutis cuʒ trãquilitate omĩa iudicas.
Lales pᷣpoſuit vus pplo ſuo per AMoyſen qͥ diẽ veu.
j.Luli de tribub viis viros ſapiẽtes ⁊ nobiles et cõ⸗
ſtitui eos pꝛincipes tribunos et cẽturiones qͥnqua⸗
genos ac canos qͥ wcerẽt vos ſingula.
Iſtis vᷣo quatuoꝛ virtutibo circa iudiciũ vel regi/
men ad quatuoꝛ vti vbent effectus. ¶ Prima naãqʒ
virtute vebent cãm diligẽter examinare.¶ Becun⸗
da ĩueſiigatã executõi efficaciter xmãdare.¶ Ler⸗
cia in vtroq; mediũ inueſtigare.¶ Quarta oĩa tria
lauda biliter coloꝛare.¶ In principio exemplũ iob
eſt ſequendum quiait Job.xxiy.quam cãʒ neſciebã:
diligẽtiſſime inueſtigabam. ¶ Geg heu iſta inueſti
gatio qñq; impedit᷑ ꝓter carnalem affectionẽ in ilł
q v illis quos carnaliter diligũt:nihil mali creœre
volũt vł inueſtigare:eiſdẽ vꝓo alios accuſãtes:nimis
facilit᷑ credũt ⁊ ad iudiciũ ſine inueſtigatõne pꝛoce⸗
dũt:ſiẽ fec ille phutifar qͥ ad pces vxoris ſue iniuſte
incarceranit Joſeph añq; cauſaʒ inueſtigaret:Geñ.
xxxiy. Quandoq; vo impeditur per munera in his

.lij.

Arꝰ. ij.

—2
*

vlj.

viij.

æe qbus Eccĩ xx. Exenia ⁊ vna excecãt oculos ſudi⸗
cum.VHi in hoc facto ſequũtur 'auid.ij. Regum.vj.
q̃ munera ſuſcipiẽs ſyba:ab ipᷣoq; moſergtont⸗
ex ſua falſa ſuggeſtione myphiboſeth poſſeffione ſua
Puauit:ptenon vocata:nec audita:nec cã examĩata.

Lales ni mis leuis ſunt coꝛdis ꝓ actu iudiciario:qa

q facili ter credit:leuis ẽ coꝛdis:æcci.xix. ¶ Qñqʒ
vo inꝑedit᷑ timoꝛe:ſicut in his qͥ magnoꝛum timoꝛe
falia cõmitrũt iuramẽta innocẽteſq; cõdemnant tã

duodena qᷓ iudex: nocẽteſq; liberat.hi oꝛdine ſũůt

Pylati:qui timoꝛe ceſaris cuiꝰamicitiã timuit amit
tere:vel indignatõem incurrere qñ clamabat: ſi hũc
Dimittis:nõ es amicus ceſaris:cõtra conſcientiam
ſine ſufficiẽti inueſtigatõne xpᷣm cõdenauit. Tales
ergo non iudices:̊ potius iudas dicẽdiſunt:qa ſᷣm
Ilidoꝝ li.ix.c.iiij. YOudex dicit᷑ quaſi ius dicẽs.qͥ er⸗
go iniuſte iudicat:nomen iudicis amittere meretur
⁊ iu das nũccupari:quia veritatem que dicit ego ſuʒ
vila veritas ⁊c. JYo h.xiiij.affectõne vel muneꝝ ſuſce/
ptione:ſicut Judas:vel timoꝛe:ſicut aylatus vẽdi
Dit. de qͥbꝰ Yo. viij. Vos ſᷣm carnẽ iudicatis. In
ſcdo exemplũ ſequẽdum ẽ Saulis:cuia cæ dictuʒ ẽ
j. Reg.xv. Vade ⁊ interfice peccatoꝛes Amalech ſcqʒ;
potẽter:nullũ timẽdo.Hoc em̃ veberet eẽ officiũ iu⸗
dicis potenter peccata ⁊ peccatoꝛes œſtruere.¶ BGʒ
heu nõnullis contigit qo tunc Sauli cõtigit qurrex
cupiditate ĩ parte⁊ populi timoꝛe ? clamoꝛe ĩ parte
victus:ſicut patet per hoc quod ſequit᷑in reſpõſiõe
ſua ad Gamulem:qui eum de hocrepꝛehẽdit pᷣuaꝛi-
catꝰinqͥẽ ſum ſermoneʒ dni ⁊ verba tua:timẽs pplin:
⁊ ohediẽs voci eoꝝ:plꝰq; tꝑalia qᷓ et᷑na diligẽſ Pinſß
hoĩes ꝙᷓ ve timẽs ð tꝑali req̊ rpꝛobatꝰ:a⸗ et᷑no indi⸗
gnus effectꝰ eſt:ſic oſiles indicabit:qͥ dicit Iſa.luiij.
omnem linguam reſiſtentem iudicabo. In ter⸗
cio exemplum ſe equẽdum eſt ſtatere: qꝛ ſicut ſtatera
diſcernit int᷑ põdꝰ ⁊ põdꝰ:qð ſit ponderoſius vel le⸗
uius:itaſiudex habet offm̃ cognoſcendi inter verũ et
falſumdiſcernendiq; inter iuſtum ⁊ iniuſtũ:iudicã⸗
diq; vnum ab altero:oĩmq; cauſarum ⁊ cauſantiuʒ:
põcærare meꝛita ⁊ vmerita. Et in his omnibus iu⸗
ſte ſentẽtiare:ſicut patet per vecretalem li.vj. de ſen
ten.⁊ re iudi.c.cum eterni.vbi in textu exemplũ poni
tur e iudice ⁊ ſtatera. Lingua ergo ſtatere ingua E
iudicis:lqꝛ ſicut linguam ſtatere ĩ medio neceſſeẽ po
ni:ad hoc ꝙ veritatem inter ponderãda oſtẽdat: qa
ſi ꝓpoꝛtionaliterin medio duoꝝ bꝛachioꝝ nõ pona
tur nec ſituetur:qh ita foꝛmetur:ꝙ vnũ bꝛachiũ lon⸗
gius ſit: poſtea ponãtur due res non equalis pon/
eris in duob brachijs illud quod ĩ ꝑte bꝛeuioꝛiplꝰ
lingue appꝛopinquat: eleuat᷑ licet maioris ſit pon/

deris. IJllud vo quod in diſtãtioꝛi ponit᷑ parte:licet

minus ſit graue:deprimitur: Ita linguã iudicis ne/
ceſſe eſt mediũ tenere inter cauſas ⁊ cauſasſinter pſo
nas ⁊ ꝑſonas inter ꝓpinquos ſeu amicos 2 remotos
ad hoc ꝙ venitatem iudicet. In cuius ſignũ cæus iu
x iuſtus:q medium naſcẽdoõ moꝛien/reſurgen/
tenuit ſuo pᷣcepto/ ⁊ oꝛdinatõne iudiceʒ:iudiciſq; lin
guamĩ medio poſuit:Seu.xvj.dicens:iudices ⁊ ma/
giſtros conſtitues in oĩbus poꝛtis tuis:vt.ſ.ſicut me
dium quodammõ tenẽt locum in poꝛta inter intrin-
ſecos ⁊ extrinſecos: ita ⁊ veritatem in iudicãdo tene-
ant:⁊ hoc ẽ quod ſequit᷑:vt iudicẽt populũ iuſto iu⸗
Dicio:nec in alteram partem væclinent:nec accipiãt
pſonamnec munera:qꝛ munera excecãt oculos ſapi-
entum:⁊ mutant verba iuſtoꝝ. Et cæut.j.dicens:qðᷣ
iuſtum ẽ iudicate:ſiue ciuis ſit ſiue peregrinus:nlła
erit diſtantia ꝑſonaꝝ:ita puum audietis vt magnũ
nec accipietis cuiuſq; ꝑſonam:quia vei indicium eſt
Bi vo iſta lingua quam æus in medio poſnit:vt
pdictis oſtenſum eſt aucroritatibus:ꝑ dyabolũ ext

J iirrx.

locum ſuũ ſq; m ediũ moueat᷑:⁊ poſtea duo circa illa⸗
ſtatuãtur hoĩes ve velictis coꝛꝛigendis:quorũ vnus
grauelalius leue cõmiſit velictum:tamen ille qͥ gra⸗
ue cõmiſit velictum /amoꝛ munusſcõſanguinitas/af
finitas/vel falſitas ꝓpinquũ facit et amicũ.Alium
vo his ↄtraria remotum faciunt. Primus iuſtificat
liberatur ⁊ exaltata in magna menſa ſituatur:⁊ ad
cam erã ⁊ cõuiuiũ vocat᷑ Vevpo penit orénſeu
ↄculcatur. Mota ad hoc exemplũ curia leonis. C.
xvj.xxxvj. Siciudicanerunt illi quid Dañ.xiij.c.
Conſititutiſunt duo ſenes iudices lillo anno qui.ſ.
Buſannaʒ eis ĩ malis placentẽ iuſtificaſſent: ſi in iu
dicio coꝛam eis comparuiſſet:eis vo nõ conſentien/
temad moꝛtem ↄdemnarũt. SGic moderno tꝑe vidi
ſbᷣ ſole ⁊ loco iudicij impietatẽ:Ecces.iij. Alið vo
cõtra linguam iſtam eſt aduertendum: ꝙ videlicet
quãtũcũq; lingua ſtatere qtum ad foꝛmam:quã ab
artifice accepit:bene ĩ medio ſituet᷑ in optima equa⸗
litate intantũ:qꝙ nec ad vnam ptem: qn bꝛachiga eiꝰ
vacua ſunt væclinẽtur nec ad aliam:ſi aliqͥd poſtmo
dum ponatur in ambobo bꝛachijs: delaligd in vno
tm̃:hoc ei generaliter ineſt:ꝙ ad ꝑtem inclinat᷑ pon
roſioꝛem: Ita quãtũcũq; a co oꝛdinante ⁊ pꝛeci/
piente lingue non ſolum iudicum:̊ alioꝝ hominuʒ

in medio vt pᷣdictum eſt ſtatuãtur:tñ hoc oĩb falſis

ineſt gen eraliter:ꝙ illoꝝ lingue ad burſam inclinat
pondero ſioꝛem tanꝙ; momentum ſtatere⁊ tãqᷓ gut⸗
ta roꝛis:Dapᷣ xj. In qua auctonitate nõ ſoluʒ lingue
ſtatere compantur om̃s principes veclinãtesſambu
lantes fraudulẽter: Diere.vj. ꝓpter pᷣdictas cauſas:
quia videlʒ om̃s veclinauerũt: In pᷣs.xiij.ad muneꝛa
7 ptem ponderoſam:⁊ ſequũtur retributõnes: Iſa.
I. Ded eniam guttis com ꝑantur roꝛis:qꝛ ſicut rõs t᷑⸗
ram irrigat ⁊ refrigerat hoꝛa matutina:quanw mi⸗
nus indiget.in feruoꝛe vo diei qñ caloꝛe quaſi cõbu⸗
ritur:euaneſcit:nec in aliquo terraʒ illam iuuat:ita
iudices ⁊ qᷣcunq; in curijs pꝛincipum magnoꝝ offi
cijs pro populi negocijs expediẽdis cõſtituti illos qͥ
minus indigent:⁊ qui melius eypectare poſſent:citiꝰ
expediũt¶ Quod vt clarius videat᷑ exempluʒ ĩ me/
dio ponat᷑ de duobus veniẽtibo ad curiã magnoꝝ:p
aliquo negocio expedienw:qð faciliter ſine placito
terminari Penekende vnus ſit diues et alter paup:
non eſt dubiũ quin diues minus indigeat citiꝰ expe
diri:quia largioꝛes habet expenſas:⁊ tamenꝙ fauo
ribo ⁊ munerib citiꝰ expediũt᷑:niſi in cauſis:q placi/
tum requirũt:in quiho tales diutius ĩ curijs ſuis tra
hunt:quia plura ve illis lucrãtur dicẽtes:ſicut patʒ
M. viij.xlj.pauꝑ vᷣo famis inopie cõſumit᷑ ardore:
hẽbit expecta reexpecta modicum ibi ⁊c. quibo bñ
ꝓphiʒauit Oſee.vj. Miſcdia tua quaſi nubes matu
tina:⁊ quaſi ros mane ꝑtranſiens:ſicut patet.M.ix.
xx.quos repᷣhendit ⁊ quib penam eternam cominat᷑
In vna auctoritate Jacobiapls dicens Ya. ij. Frẽs
meinolite in ꝓſona? acceptõne hr̃e fidem dñi hieſu
xpᷣi ſi introierit in cõuentum vim: vir aureuʒ anuluʒ
habẽs ĩ veſte cãdida introierit aut pauꝑ in ſordido
habitu:⁊ intendatis in eũ qͥ indutus eſt veſte pꝛecls
ra dixeritiſq; ei tu ſeæ huc:pauꝑi dicat::tu ſta illuc:
nõne iudicatis apð voſmetipᷣos nullã cõmiſſionem:
⁊ ſia deoo habẽtes:⁊ facti eſtis iudices cogitationũ in
iquaꝝ ſq; quib ſic cogitatis ſic vos facere debere ex qͥ
bus ad tale iniquuʒ ꝓceditis iudicium ⁊ male:ſicut
patet per hoc quod ſequit᷑:Audite fratres mei:nõ⸗
ne deus elegit panꝑes in hoc mũdo:vos aũt inhono
raſtis pauperem:ergo non eſtis amici ci:qꝛ amico⸗

rum eſt idem velle et nolle:et diligere et non dilige/

re ᷣm philoſophum ĩ ethics. Monne diuites ꝑ po⸗
tẽtiã oppᷣmũt vos ⁊ ipᷣ¶ thũt vos ad iudiciũ: et cito
pꝰ concludit ſententiã illoꝛum: dicens: Judicium

x.

Exemp.

auctoutatemanlleſtede
nnt d gsſtit ubdlain
corcare olut diniis nectſſehit hion
ſacceptione etmunen receptoem.
facceptioneetmunen recepte
( Bdeuitatönen uminos inducütan
ſlaet ſancozanctoniatts. (Prinu
noofdtturtomanop:quopiudicesant
aemlegurur bobuſteyelatan vt ſoli
atcoditönes neninẽ cauſantem vide
ganote vel tinoꝛe atius diuite pec
ſgen potigſc; poulchram aucirentitu
ſommulliiucices fait gia ſut fecemn
, urſanſepius venientead eop anam
Anr vnec vno die pulchꝛiores wnno ſn
aget Calesnecpcſictor tomanop:necet
inonevelamen poſuit ſug factemſuuͦ
urflis iſtincdica di. End panii; vclar
ſciemin scceegtöne ſonan tritts:fmn
res la iſceptum Po N. Nolite
cien iucicreßiuſtum ndicigindicate
iſtluclces ergiße vultuziudic
Nö )Ani ii Etnoſclünd en
num aceptonem ueftt önedſonan⸗
nocerniudicserenpläin antiani⸗
uitandipſe anemnerqu.
erevontionar acceptoͤnen gueron
elppinetanoſenchſangninttan
1. uruuarulebabilgmnli⸗
ncercöſtituitertrane .
us
ſedallellgsl.ſi in eacemin di
inmmnenbiudter nliſe whei
niactimnibns n aneteen
ne uereſis nalein anedonit ſine
ſcincöſnlencorz m Ttali d
oti gdamici
Qunrtenotüegnaliterſen Winan
Damndiuciann er ebabeat. 9
wbitmn nn dlt ontnaſehz
6 tdan dintad nn eihm.
Oparurinſtcimn iocoens in

ſolut matrbͦverit . tlcian

llchg dtolteg dne,
echni tatsnenull

ani
annginanlleͤge⸗

mglfct anſl gi

enes ſndtcgl Rnie
taſenteſilni
dennanit ien öchnſenin,⸗

mauenit Ins niſgd nunen
unerſequünirfetnbitönes: Iin
tisconpantur ons rſieut dgt,
ngemt boumatutinagnandn⸗
emnoꝛe vo dieificaloreqgualichr/
neringlignoten zillamiunen in
Sinaunis peinapum mopnoxofi
ojs erpediio ctrunilos
qvimeltus rpecuepoſſentan⸗

Ipecnvs noest aenolzime⸗ Gng

s fentitiad uni nagnon
ecienm,qo faallter ineplacito
nor nnusſt dinzttalterpenh.
diues minus indigeat atd erpe
habeterpenſgotament ſan
gpeciötniſincalſis dpluc⸗
idvtalts diutinsicuriſubtn
illisluarimn dicelesſutin
ofams rinoie öſunit anihn:

Exemp.

Exemp.

Xiq..

Judices

ſine miſcdia illi qui nõ facit miſciam ſupple indigẽ
tibo. ¶ In quarto exemplũ eſt ſequẽdũ illiꝰ ſamari⸗
tani Ruce x.q vulnera ſanãdo oleũ cũ vino miſcuit
Dic iudey l iudicando ⁊ peccatoꝝ vulnera ſanando/
rigoꝛem quada moderatioe ⁊ verboꝝ matunitatetẽ
perare vebet. ¶ Bed heu q oleum vinũ apponẽ mi
xta veberẽt:illa diuidut oleo peccatoꝛis.i.adulatio⸗
nis ⁊ dulcedinis porentiũ impinguẽdo capita. Sed
ſicut iudeixpᷣo ita ipᷣi paupibus ⁊ eius mẽbꝛis vinuʒ
Apinant mirratum:qꝛ magnũ cõtra eos exercent ri⸗
goꝛem. En Ynno. li.ij. ve vilitate conditõnis hia.

na. Daupex inquit cauſam cũ moꝛa negligitis:diui

tis canſam cũ inſtãtia ꝓmonetis in illis rigoꝛẽ oſtẽ/

Ditis:ĩ iſtis mãſuetudinem diſpẽſatis:illos cuʒ diffi
cultate reſpicitis: iſtos cũ ſauoꝛe tractatis.illos ne⸗
gligẽter auditis:iſtos ſubtiliter auſ. cultatis:loqtuꝛ
diu es ⁊ verbum vſq; vd nubes extollit᷑: loquit᷑ pauꝑ
⁊ dicüt:qͥs eſt hic:Ecci xiij. Ylliiſcʒ qB pupillo nõ iu⸗
dicãt:⁊ cauſa vidue nõ ingreditad eos: Iſa.j. Tales
non vident᷑ cogitare ꝙ coꝛam iudicib ſuꝑioribo ð in
dicijs ſuis rñdebũt:vtinam rõ ad hoc cogitandũ du
ceret:ſicut Ioſaphat rey ad ſuoꝛũ ind icium reduxit
memoꝛiã ve quo habet᷑.ij. DParabxix.ꝙ cõſtituit iudi
ces terre in cuctis ciuitatiba iuda dicens eis: videte
qd faciatis:nõ em̃ hoĩs exercetis iudiciũ H oñi:⁊ q/
cunq; iudicaueritis ĩ vos redundabit:ſit timoꝛ dñi
vobiſcũ:⁊ eum diligentia cũcta facite:non em̃ ẽ apõ
dñm deum iniqtas:nec ꝑſonaꝝ acceptio nec cupido
muneꝑ. In qua auctoꝛitate manifeſte dat᷑ intelligi
ꝙ illi quiin iudicijs ſuis a iudicijs diſ. crepare vel di⸗
ſcordare volunt diuinis:neceſſe hñt ꝑſonaꝝ veteſta
ri acceptionẽ et muneꝝ receptõem.
Ad euitatõnem pꝛaimi nos inducũt antiquoꝝ exẽ
pla et ſanctoꝝ auctoꝛitates.¶ NMrimũ in factis. pꝛi
mo oñditur romanoꝝ:quoꝝ iudices antiquitus fa⸗
ciem legutur habuiſte velatam:vt ſolũ cauſaꝝ audi
rent cõditõnes:neminẽ cauſantem vidẽtes ne foꝛte
ex amore vel timoꝛe citius diuixẽ expedirent:q en
perem /potiuſq; pulchram audirent ꝙ turgem ſicut
nonnulliiudices faciũt aĩaꝑꝝ:ſicut fecerunt illi qͥ ab-
batiſſam ſepius venientẽ ad eoꝝ cuniam nõ expedie
runt vonec vno die pulchꝛiores e wmo ſua ſecũ du⸗
ceret. Cales nec pᷣdictoꝝ romanoꝑ:nec etiam Moy
ſi moꝛe:qͥ velamen poſuit ſuꝑ faciem ſuã:cũ loquere
tur filijs iſrł iudicia i:Exo.xxxiiij.velataʒ non hñt
faciem in acceptõne ꝑſonaꝝ errãtes:ſm faciẽ iudi⸗
cãtes cõtra vi pᷣceptum: o.vij. Molite inqͥt ſᷣm fa/
ciem iudicare:̊ iuſtum indiciũ iudicate. aliter non
eſt iudices dei:qꝛ ipᷣe vultuʒ iudicũ eꝰopit: Job.ix.
Mõ. ).L. xij.j.ij.iij. ¶ Et nõ ſolũ ad euitãdaã pſona-
rum acceptõnem:que fit rõne pſonaꝝ viſaꝝ:habent
moderni iudices exemplũ in antiquis. Sed etiaʒ ad
euitandũ ꝑſonaꝑꝝ acceptõnem que rone fit parente⸗
le vel ꝓpinqtans ſeu cõſanguinitatis in laudabili q̃
dam ciuitate Ytalie habẽt exemplũ. In illa nãq; ſp
iudeyx cõſtituit extraneus quem nec oſanguinei nec
affines errare faciũt cui cõcoꝛdat lex ciuilis.ff. x of
ficio aſſeſſoꝛis.l.ſi in eadem in digeſto veteri li.j.qui
in magnis nõ iudicat:niſi ſecretius ſemioꝛibvocatis
diſcretioribo:qͥbus cãm exponit ſine ꝑſonaꝝ expſſi
one:querens quale iudicium væ tali vebuit facto: vt
ſic in cõſulendo:tã ad amicũ ⁊ ꝓpinquũ:q; ad inimi⸗
cum ? remotũ equaliter ſe habeat.p quem modum
Pauid iudicium vædit contra ſeipᷣm.ij. Regum. xij.
vbi Nathan diyit ad eum reſpõde mihi iudicium:2
bene quidẽ:qꝛ dicit Caſſiodoꝛus ſuꝑ illud pſalmi:
Opatur iuſticiam ⁊ẽ. ꝙ iuſticia non nouit patrẽ:nõ
nouit matrẽ:veritatem nouit: pſonam non accipit:
ũ imitat᷑ apõ quẽ vt pᷣdictu eſt:nõ eſt ꝑſonaꝝ acce-
ptio.Et non ſolum ꝑſonaꝝ acceptõnem: veꝑ etiam

xi imitatoꝛes fugere deberẽt auariciã 7 mun rece
ptionẽ:⁊ ſpaliter hoc in iudicib reqᷣni qbuſcuq;:qꝛ
dicit lex ꝙ iudices non vebẽt eẽ cupidi:nec auari:qᷣa
auanicis radix ẽ oim maloꝝ vt in autẽtica vt iudices
ſine quoq ſuffragio..cogitatio. Colł ij. Ad iſto er⸗
go auancie vitiu euitandu eos inducere vberẽtan
tiquoꝝ exempla rõ auctoꝛitas. Anti uoꝝꝑ vo exẽ⸗
pla ad ꝓpoſitũ pꝛimo ex li. Calerij.quiliiq ſcribit:
Baipio affricanus q totam Affricam ſubiecerat:
accuſatus ꝙ munera accepiſſet:rñdit ſenihil de illa
terra niſi cognomen repoꝛtaſſe. Idem li.iiij.dixit:

manthenſis cnrio reſpõdit legatis ſammitentiũ ſi⸗

bi munera offerẽtibꝰ:quia xe ligneo cathino edebat:
