vbi ſit ſapia: Garuch.iij.id eſt in quibo virrutibo vł
rebus ⁊ operibo.¶ Mꝛo quo eſt ↄſiderandũ maxi⸗
ma ſapientia cõſiſtit in cognitiõe ⁊ diſcreta in ſuip̃i
us gubernatõe:⁊ nõ in magnitudine ſcientie litera⸗
rum. ¶ Pꝛimo ergo oſtendet᷑ affirmitiua. et ſecũdo
negatiua.⁊ tercio inferet᷑ concluſio.¶ Affirmatiua
pꝛimo oſtẽditur ex verbis Augꝰ.iiij.ð ciui.vi. SGci
entiã inquit celeſtiũ terreſtriũq; rerum magnã eſti⸗
mare genus humanuz ſolet. in quo bfecro melioꝛes
ſunt quihuicſcientie pᷣponũt noſſe eipſos.laudabi
lioꝛ eſt animus cui nota eſt ſua infirmitas:qᷓ qui ea
non reſpecta vias ſyderuʒ ſcrutatur. Gũma q̊ phia
eſt ſeip̃m cognoſcere.qꝛ vt ait Iſaac we diffinitõibo.
H eſt cognitio ſuipius. Vnde et apnd gẽtiles in
onte templi fuit ſcriptũ ex ſententia velphici oꝛa⸗
en Irnapollinio Ad beatitudinẽ ꝑuenies ſi te agno
ueris. VUnde ⁊ hocoꝛaculũ apollinis x celo vſcen⸗
diſſe creditur:nochis elycon.i.ſcito teiſ̃m: ꝓut dici
tur policraticon.l.iij.c.ij. Secundo idem pꝛobatr᷑ ex
ſententia platonis. ſm quẽ vt ait Alphoꝛabiꝰ.li.cæ
diffinitõe phie. Phia ſ tediũ ⁊ cura ſtudiũ⁊ ſol⸗
licitudo moꝛtis. , ſollicitudinẽ moꝛtis volẽs intel⸗
ligere moꝛtificatõem vicioꝑ pꝛanoꝝ H et
carnaliũ voluptatũ.Cui cõcoꝛdat tulliꝰ.li.j.tuſcu⸗
lanaꝝ queſtionũ:vbi loquens væ ſocrate:ait. Tota
vita phoꝛuʒ eſt cõmendatio moꝛtis:vt ait ſocrates.
Tercio idem oſtẽdit᷑ ex auctoꝛitate Hieronym iſu⸗
per illud Iſa.iij. Cõſiliarius nõ eſt tibi. Et Mich.
iiij.Greci inqͥt poete laudabilis eſt ſentẽtia pꝛimũ
eſſe beatũ qui per ſe ſapiat.Secũdo qui ſapieteʒ au
diat.qui vo vtroq; careat: hũc inutilẽ eſſe tam ſibi
q alijs.Et ve tali dic᷑ Gapᷣ.ix. Si quis erit ↄſum⸗
matus inter filios hoĩm:ſi abfuerit ab illo ſapiẽtia
tua:in nihilñ cõputabitur.¶ Megatiua vo videli⸗
cet ꝙ ſapiẽtia vera nõ oſiſtit in ſcientia literaꝑ.q; et
ꝓ vera ſineilla haberi poteſt. Pꝛimo oſtẽdit᷑ p exẽ-
pluʒ cõrentum in vitaſpatrũ: ve antonio heremita:
qui quibuſdã phᷣis ad ſe veniẽtibus:⁊ eius ſapienti
am in reſpõſis ⁊ wctrinis admirãtibus:cũ lr̃as ne⸗
ſciret rũdiſſe fertur: querẽdo ab eis quot hoꝛũ eſſet
pꝛius:litere videlicet:vel ſciẽtia ſeu ſapiẽtia. quire⸗
ſponderũt ꝙ ſapiẽtia ſen ſciẽtia.qꝛ ſine illa nullꝰli⸗
teras inuenire vel oꝛdinare potuit.quib ille. Que
ergo mihi neceſſitas lĩ̃as diſcere vł ſcire:cui melius
eſt oꝛare:⁊ dicerecũ dauid. Honitatẽ ⁊ diſciplinã ⁊
ſcientiã ce me.qm ſicut d San.ij.deus dat ſapiẽ⸗
tiam ſapiẽtibus. Mam ⁊ ipſe dauid ſapiam de wno
xi plus ꝙᷓ ſtudio habuiſſe ondit ꝑ hoc qð dicit:qm
non cognouiliteraturã: introibo in potẽtias wmi
ni:e wcuiſti mea inuẽtute mea:ps.lxx. Ecce oſtẽ-
dit ꝙ rex ille dauid:æ quo dicit.ij. Reg xxuiij. ꝙ ſe⸗
dit dauid rex in cathedra ſapiẽtiſſimꝰ:tantã habuit
ſapientiã:dicẽs.Deus dvcuiſti me a iuuẽtute.⁊ non

B iilj..
in libꝛis Ariſtotelis vel ſophiſmatũ.æ quibo dicit
ſeneca epla. xlv. YJlla dicere ſophiſmata nec ignoꝛã⸗
ti nocet:nec ſciẽtẽ iuuat.Et. li.ij. ebeneficijs. Iſte
ineptie poetaꝑ relinq̃nt᷑:quito aures oblectare po
ſitũ eſt dulcẽ fabulã inuenire. Sed q̃ ingenia ſana
re ⁊ fidẽ rebus humanis retinere:ac memoꝛiã offici
oꝛum aĩas ingerere noluerũt ſerio loquãtur: æ ma/
gnis viribo agant.ſicut ptʒ per hoc ait:nõ cogno⸗/

ui Faturã.¶Quid ergo wcuit eum a iuu ẽtute: vel

in quibo rebvel que facere:per quẽ rantã habuit ſa
pientiã: ex diuerſis ſacre ſcripture oſtenditur hyſto
rijs in quib ĩuenit᷑ quõ didicit a iuuẽtute:pꝛius vꝛ
ſum ⁊ leonẽ occidere:ꝙᷓ cõtra goliã pugnare ⁊ vince
re.n quibo oſtendit᷑ ꝙ ſapiẽtia noſtra bet eſſe in
vitioꝝ expugnatõe ⁊ pugna:⁊ victoꝛia cõtra inimi⸗
cos anim e:⁊ in vefenſiõe aĩe:⁊ non alias nouas vani
tates inuenire.qꝛ dicit ſeneca li.j.x bñficijs. Mõ re⸗
fert van⸗ ſciat luctatoꝛ:ſi ſcat quãtũ victoꝛie ſa⸗
tis eſt. Si in ſtudio multa vlectãt pauca vincũt:li⸗
cetneſcias que ratio oceanũ effundat et reuocet cur
pariter natis fata dinerſa ſunt:non multũ tibi no⸗
cebit trãſiſſe: que necliq ſarenec ꝓdeſt. Quicquio
eniʒ nos melioꝛes bonoſq; facit:aut in ipᷣo aut in o⸗
xiumo poſuit. Cui cõcoꝛdat Criſo.ſup illud AMaiß.
xj. Nemo nouit pr̃em: niſi fili. dicẽs ꝙ ſapiẽtia nõ
eſt eloqa vi ſcire: ſ m eloquia vei viuere. Qui in⸗
quit ſunt veri ſapiẽtes iſti ph̊i ⁊ oꝛatoꝛes in natura

li ſcientia ⁊ lraꝝ examinatoe excecati ſunt:æ ei na

tura cõtendebãt. non deũ inuenire cupiẽtes: altiſ⸗
ſima dicere vſiderãtes:victiſunt ingenio:vefecerũt

ſermone:in vltimo nihil ampliꝰ ſe inuenire poruiſ⸗

ſe cõfeſſi ſunt:niſi qꝛ wus incognoſcibilis eſt. ⁊ ſicqͥ
neſcit vlt trãſire:neceſſe eſt ꝙ p eãdẽ viã reutat. De
talinãq; ſapia dicit᷑ Eccos.j. In multa ſapia multa
indignatio. XId quiꝰ otrarũ oẽs hoꝛtat᷑ aplus.j.
ad Coꝑ.uij. A vobis inquit diſcatis ne vnꝰaduer⸗
ſus aliũ inflet᷑. Scõo didicit dauid a iuuentute ſua
gregẽ patris ſibi cõmiſſum cuſtodire.⁊ wcere filios
iſra hel ꝙ haberẽt artem ſagittãdi: ſicut patʒ.j. Re.
xyvij.Ad qð etiã oẽs hoꝛtat᷑ Judic.iij. viſcant inqᷣt
filij iſrahel certare cũ hoſtibo ⁊ habere cõſuerudineʒ
pᷣliandi.In quo datur intelligi ꝙ ſapiẽtia xpᷣianoꝝ
maxime officio vel ſtatn ppoſitoꝝ non vebet eſſetm
in vefenſiõe ſpũali cuſtodia ꝓpꝛia:ſed etiã in wctri

na ⁊ pdicatõe quõ alij ſe vefendere debeant pᷣdican⸗

: dicẽ illo Yſa.j. Siſcite bñfacẽ. Exẽplũ ad h. P.
iij.xiij.lvj.c.AAd iſtã ſapientiã diſcendaʒ hoꝛtatur
Pieronymꝰin epła quadã ad Xuguſ. iſeamꝰinqͥt
in terris:quoꝝ ſciẽtia maneat nohis in celis. Exem
plum ad hoc in natura irrationali.Mam ſi foꝛmice
diſcũt laboꝛare in eſtare de quo viuũt in hyeme. er⸗
go multomagis ronalis creatura arca hoc hic labo
rare veberet:d quil alibi viuere poſſic. Ergo vade
ad foꝛmicã o piger. cõſidera vias eius:et diſce ſapi
entiaʒ: Pꝛouer.vj. Ded heu nõnulli modernoꝝ ſtu⸗
vntii potius a cicada diſcere videntur: cum vocuʒ
cõfuſione alte clamare.ideo mendicabũt in hyeme:
2 nõ dabitur eis:quomiã cuʒ vacnis lampadibo cla⸗
mabũt cum fatnis virginibo:væ quiboverificatur il⸗
lud Baruch.iij. Quoniã nõ habuerũt ſapientiam
perierũt pterſuam inſipientiã. quia ſpᷣm Richar/
duʒ:ſcientia foꝛis ſtat vbiamoꝛ intrat.¶Cõcluſio
eſt ꝙ volentes cũ dauid diſcere ſapiaʒ: tam circa gu
bernationẽ ꝗꝓpꝛiam ꝙᷓ; aliena:plus bonitatiſtudeãt
q ſcientie. Et in gubernatõe pꝛopꝛia faciant tria:q̃
ccentur in apocriphis Eſdre.¶ Reuocent diẽ pᷣte
rnitum.i.reducant ad memoꝛiã dies pᷣteritos⸗ tem⸗
poꝛa in quibus peccaſti:⁊ feſtina agere penitentiã.
Becundo numera vel menſura ventuʒ. 1. diligenter
conſidera in pᷣſenti vitam tuam queeſt quaſi ventꝰ:

vi

Beruire

lj Erenrns eſt vita mea:qualis ſit ⁊ ad quem
imem tendat. Tercio pondera igneʒ. i. pꝛouide tibi
cõtra ignem eternũ:vt illũ euadas. In his nãq; tri
bus tres cõſiſtũt partes pꝛudẽtie ⁊ ſapiẽtie:xe qui/
bus Geneca.li. xquatuoꝛ virtutib. Si pꝛudẽs eſt
anim tnus:tribo tpibo diſpenſet᷑ pᷣſentia oꝛdina.fu-
cura ꝓuide. pterita recoꝛdare. Maʒ quinihil w pꝛe⸗
terito cogitat:vitã perdidit.quinihil v futuro pꝛe
meditat᷑:in oĩbus incautꝰ incedit. Pꝛedictis q̊ tribo
motis callidi eſt intelligere viam ſuã ⁊ in coꝛdepꝛu

Vntis requieſcit ſapia: Dꝛoũ.xiiij. Quãtũ etiaʒ re⸗

Arꝰ.iiij.

ix.

liiij.

gi debet qui alios regere væbet qᷓtum ad gubernati⸗
onem alioꝛũ:vt ad modũ ſapiẽtis hoꝛtolaniſciat:qᷓ
amputanda: z que irriganda 7 fouenda. Et ſicut dꝛ
Ij. Paral.ij.vt ſciat celare ⁊ inuenire pꝛudẽter e om
nibus. neccirca amputanda ? coꝛrigenda ſuꝑflna et
vicioſa incaute ꝑpſequens occidat᷑: in ala per odium
perſone vel appetitũ vindicte: ſicut aſahel pſequen
w abner. ij. Re. ij. Pꝛopter cuiꝰ cõtrariũ infoꝛman
dum:ſpũſſancrus dabat᷑ in ſpecie ignis et columbe.
vt vnotaret illos qui ſpm̃ſanctũ acceperũt in vicio
rum expugnatroõe eſſe feruẽtes ſicut ignis:⁊ ſinema⸗
licia ſicut colũba. Et xpus docuit diſcipulos ſuos
Aathů.x.eſſe pꝛudẽtes ſicut ſerpentes:⁊ ſimplices ſi
cut columbe. Qõ exponẽs NHerñ.li.xæ pᷣcepto et di⸗
ſpoſitiõe:dicit. Volens inquit ad vex inſtruere di⸗
ſcipulos magiſter veritatis: Eſtote inquit pꝛuden⸗
tes c. Oꝛemiſit ergo pꝛndentiã ſinequa neminẽ ſa
tis eſſe ſimplicẽ ſciret.quõ cæniq; ſimplex erit oculꝰ
cum ignoꝛãtia veritatis. vnde ad ſimplicẽ oculũ re⸗
quirit᷑ vt ibi ſit beniuolẽtia qua fallere nolit: pꝛu⸗
rntia qua falli nõ poſſir. Et ſicſicut dict᷑ Pꝛoũ x.
BDaplrentia eſt viro prudẽtia. Finaliter vnum dili

genter cõſiderandũ eſt ꝙ quãtumcũq; veductũ ⁊ cõ

cluſum ſit: ſapiẽtia magis cõſiſtat in bonis moꝛi⸗
bus ꝙᷓ ſcientia. tñ vtraq; ſimul melioꝛa: pulchꝛioꝛa
ſunt.qꝛ ſᷣm Tlictoꝛinũ:ſiẽ recitat Tullius pᷣmo rhe
torice ſue. Bulce eſt matrimoniũ inter ſcientiã ? vir
cutem.qꝛ ſapientia ſine virtute facit ꝓpꝛia peccata
Afendere:redarguẽteſq; cõtemnere.ꝛ ſec eſt ſapien⸗
tia in eis ſicut aliquid coquendũ in olla ſine ſale qð
totũ exit ⁊ ſine ſale perit: Johᷣ.ix. Onia dicitis vide
mns peccatũ in vobis manet:id eſt indoctis hũane
ſapientie.j. Coꝝ. ij. In talibus nãq; vel qui docto⸗
res ſunt ⁊ peidꝛes ãpliꝰmanet peccatũ.qͥa ſeruꝰſciẽs
voluntatẽ dñi ſui &. Ex quo ptʒ ꝙ filij hetaꝑ:id
eſt filij xpᷣianoꝝꝑ herbas nociuas 1 moꝛtiferas colli⸗
gunt:ex quibo moꝛs in olla cauſat᷑ coꝛdis:qñ ſᷣm hu⸗
manã ſcientiã multa ſciũt ⁊ ſeipᷣos neſciũt.farinam
vo ſaluatõis anime imponẽtes ofm̃iꝗ ſaluare pñt:ſi
cut filij ꝓg hetaꝝ qͥ ꝑ ſapiam tuã ſaluati ſi unt:Dap̃.
ix. Mam ſicut ibi dꝛ: ſapiẽtia hoĩem obſeruat:⁊ a w
loibus liberat. B
¶Ergo neceſſariũ videt᷑ ſcire quõ virtus tante vti⸗
litatis acquiri poſſit. Circa cuiꝰ inquiſitiõ em pᷣmo
oſtendet᷑ intentũ: videlicʒ quõ acquiratur. Secũdo
quõ habita cuſtodiat᷑.Tercio ꝙpter excellentẽ no
bilitatẽ multũ veberẽt omnes conari:ipᷣam acqui⸗
rere cuſtodire. ¶ Etum ad pꝛimũ cñ vera ſapien⸗
tia ſit in vocatiõe qua vocatus quis eſt bene viuere
vt in pcedenti oſtenſuʒ eſt articulo:tot modis ⁊ vrr-

tutibus opibo acquiri augmentatur ⁊ cõſeruat

ſapientia: quot bona vita. Specialitñ ꝓ bumilita
tis acquirit᷑ virtutẽ:ſicut ptʒ in exemplo naturali⸗
hyſtoꝛiali. Maturali pꝛimo:qꝛaquã nullus locꝰtã-
tñ ad ſe attrahit: ſiẽ loc imus. Mam vbi loca alta
aquã ⁊ plumiã a ſe abijciunt: unus illã ad ſetrahit.
Sic hũilitas que conditiõe ſua ceteris virtutibo

eſt baſſioꝛ:flumiĩia illa ad ſe trabit que om̃es ſuꝑbia

ſeabijcit.xe quilo Ecẽi.xiiij. Ego ſapia effudi flu

tfi collaudabũt ſapĩam eius: Ecẽi.xxix.

5

Bvilj.

mina. Juyxta illud Pꝛouer. xj. Vbi hũilitas ibi ⁊ ſa
pientia. Exemplũ vo ad hoc hyſtoꝛiale vnũ notatũ
eſt. H. vj. xviij. Aliud vo fertur ad idem de duoboſo
cijs. quoꝛũ vnus licet minus ingenioſus:ſemꝑ tñin
actu ſcholaſtico aliuʒ pᷣceſſit.qꝛ hũiliter aboi w/⸗
ceri petijt.Alijs vo de hoc ꝙ aliũ in ſcientia pceſſit
admirãtibo:rñdit quidẽ ꝙ fuit væ illis duobo ſic fu⸗
it quondꝗ ve duob mendicãtib:quoꝝvnus habu⸗
it paruũ ſaccũ ⁊ initad omnes.et quilibet vædit ſibi
aliquid:licet parũ ſicut pugillũ ⁊ hmõi. tñqꝛ a mul
tis parũ accipere nõ ernbuit: v ſero ſaccũ plenũ re⸗
hoꝛtauit. Alius vo quiſaccũ magnũ poꝛtauit⁊ nõ

iit niſi ad magnos magna petens. necad pauꝑes:
nec parua accipe voluit:ſ talia erubuit:in ſero ſac-

cum vacuũ repoꝛtauit. Sic in ꝓpoſito ſuperbus: e
quo Pꝛoun.xiiij.querit deriſoꝛ ſapientiã ⁊ nõ muenit
ideo ſaccũ vacuũ repoꝛtat. qͥa in maliuolã giaz nõ
introibit ſapĩa: Sapj.j. vbiille qui a cæo ſapĩaʒ que
rit ⁊ hũiliter petit.qꝛ omnis ſapia a dño co eſt: Ec
cleſi. j. Qm eriã humiliter ab oibo:ſicut dicit᷑ Ecci
xxxiy.ſapiẽtiaʒ antiquoꝝ exquirit.repoꝛtat ſaccum
plenũ:intantũ ꝙ willo dici potuit illð Eccli.xlvij.
Impletus eſt quaſi flumẽ ſapia. Pꝛopter qð mul⸗
Mtũ vo
ad ſecunda partẽ puiꝰarticuli:cum eiſdem ᷣm ppm
ſumus v nutrimur ſeu cõſeruamur.ptʒ ꝙ ſicut ſapi⸗
entia humilitate acquirit: ita augmentar᷑ conſer⸗
uatur a oſtendit᷑. Ylle nanq; qui vere ſapiẽs eſt:ru⸗
bo in hoc compatur moyſi:qui ignẽ habebat clarũ
illũq; alijs oſtendebat:nec tñ in ſe cõſumebat᷑. Ita
hi ſapiẽtes ignẽ habent ſapie:⁊ illũ alijs oſtendũt:
* ſicut dici Pꝛouer. xvij. In fa cie pꝛudẽtis relucʒ
piæntigipſt qum hũilitatea ſupbie cõbuſtioneſe
eruat. Patʒ ergo ꝙ qualis eſt differentia inter lu
men firmamẽti et candele: talis eſt differentia inter
veram ſapiam ⁊ falſa m: Iſa.xxix. Peribit ſapiaa ſa
lente. ¶ Ex quib ſequitur tercia pars hui? articu
e elicer multũ conari veberent omnes veram
habere:⁊ huũiliter oſtendere ſapientiã. Pꝛimũ ꝙ vi⸗

licet multũ conari deberent: tam ex pcedentibus

atz ſapientie vtilitatibo:q etiam ex eius excellenti
bomtate:que multũ excellenter ↄmendat᷑. Pꝛimo
in libꝛis phᷣoꝑꝝ:ſicut ptʒ pꝛimo.vj.ethicoꝛũ.c.vj.vbi
phᷣus dicit ſapientiaʒ inter virtutes intellectuales
pᷣcipnaʒ ſimplicter. Vnde dicit ꝙ eſt ſcientia reruʒ
honoꝛabiliu. Et ideo diẽq; ipa eſt ſicut caput ĩ coꝛ⸗
poꝛe per quã oẽs alie ſcientie dirigunt᷑. Libꝛo etiaʒ

x.ethicoxꝑ.c.xij.dicit ꝙ omnes virtutes ſiue ſpecula⸗

tiue ſiue actiue ad ſapiam reducũtur. Secũdo in ri
tu ſaracenoꝝ:w quo ſicut recitatur policraticon.li.
iiij.c.vj. Vnũ tm̃ quaſi um cxoꝝꝑ⁊ omniũ pꝛinci-
pem colũt ſapiam.qꝛ omnibus pꝛeeſt. VUnde et phᷣi
veteres imaginẽ ſapientie pꝛe foꝛibus omniuz tem⸗
ploꝝ pingi fecerunt. hbec verba ſcribi vebere ſanxe⸗
runt. Vſus me genuit:peꝑit memoꝛia. Odi homi⸗

nes ſtultos: v ignaua opera:et phicas ſententias:in
quibus nulla eſt vtilitas. Tercio in libꝛis legũ ciui

lium:ſicut ptʒ pꝛimo.C. Ii.ij.ti. ve aduocatis diuer

ſoꝛuʒ iudicũ.i.reſtituẽde:vbi lex querit. Siaduoca

tus qͥ in certa curia multa lucrat᷑ poſſit illa q̃ ibilu

cratur heredib vrelinqre:vel teneat᷑ om̃ia curiere
linquere.⁊ tenet . poteſt illa heredibus relinqu ere
que licite ⁊ iuſte ibilucratur.qꝛ ſi illa que ex nobili⸗
tate genenis poſſidet:poſſit heredibo reliquere:mul
tofoꝛtius que ſua acquirit ſapiẽtia. Quarto iſtis le

gibus leges cõcoꝛdant vei: Pꝛouer. viij. Melioꝛ eſt

ſapientia cunctis opibus pcioſiſſimis. Et Pꝛoner.
xvj. Poſſide ſapientiã:qꝛ melioꝛ eſt auro.Et Eccle

ſiaſtes. ix melioꝛ eſt ſapĩa qᷓ arma bellica. Et ibidẽ.

AMelioꝛem dixi ſa pientiã foꝛtitudine.æd qð oſten⸗

x.

in

ſenlam verbis velareige
rgtain henkane gun
anitategaudere: n⸗
nusretcere gieier nuiie⸗
hocin pocifin bonitateſimu
ceteros upbiendo Nſpiaunt. Ju
featax quaſip conditoes cotraru
Pveritateomumelĩ lucpreputare.
Pltas eridetur u mundi ſapln
hututur Ged fnalittrent eroenſ⸗
tuſenhit Ecckimj. Eſtſaplentia
nelo. Talinz vopꝛimoptz guiſitus:
Pemerſttas vor viliras lloind
ſntfunario rebus fetidis ſiumles.a
fonesodotiferas iucens maioze cault
liard incregtaradii ſapie geates
esmittens ipſosſactmeliddes 1r
Voſupferida ucis qnato pius eins
rem:tantoplus fetent. Oiciſfali
aoluſfiunpnichit
res ſe anes malicioſtfiüt ſit vul
dlal Ecis Peegoſioreſtſaiap
nalum dollouͤnboctinekig
knclecuitluſitrſenen⸗
vult. ta no ſ

lguetne Doltoſcpehn⸗⸗
rwinſgaung tuen
gn niielanatwoiiginn
t enmdl daſgi
iannmneſcanidrend
Gnun nardinſcldte
W uſunn
1 nchanntihen l
luifuneſgi Puntnn
ſiameits Ei int An

nihuimaſaninſein

mur aöſmumr ohſit 5
cqul pareſoplio cſtmn,
iurmoſi ige abeberini
ecbat nertiinſechſunehet It⸗
e hadant ſipie ili lisoſtn it
Loncr pii. Infzcienucirisreing
um hüllitztes ſüpbieöduſtanee
nrgglleſtnifranalent
et candeletaliseſtoiferentiante
7fallam Ja. nr. Denbiriopigeſa
ultoſequturterasparsbun atia
ultüconon nberentomnespemen
roſtmndereſipientii Peini ti⸗
non aberent tam er eeſentbus
lurativrctam raig elani
tinna mnnannti hn
urotz peuno j ethlcon c o⸗
tuz imter irwutes itelegnales
1. Gngedict nnncnn
deo diey iha et ſicut aput ce/
nenul Moag
ctgomnes vinntisſineſheal⸗
ſanummlucin Halſinſ
auoſiatreataturpolicetundl
eSn Tort onii ,
giſi dun dpr nnl
m ronnibos eeſ Enlel,
nd nefolibloonmniatn/

D E

5

riij.

Anti vj.

xiuij.

—, * 4
Bapientia
Tendum ponit exemplũ Hugo didaſcalicon.li.v.di⸗
cens ꝙ pondera que aliquãdo viribo leuare nõpoſ⸗
ſumꝰ:arte leuamus. Ideo vicit᷑ Gap.vj. Melioꝛ eſt
ſapientia qᷓ vires.⁊ vir pꝛudẽs magis ꝙᷓ foꝛtis. Jðᷣo
dicit Gocrates in ſententijs ſuis. Foꝛtis nemo po/
teſt iudicari:niſi ⁊ pꝛudẽs fuerit. Virtus em̃ ſine ſa⸗
pientia temeritas piculoſa eſt. Ao idẽ Dieronymꝰ
ſuꝑ Oſee. Pꝛudentia abſq; ſimplicitate malicia eſt.
⁊ ſimplicitas abſq; ratõe ſtulticia nomĩat᷑. Quaſcũ
tñ virtutes:ſiue alia bona:vt potentiã vel hinõi:
acra ſcriptura omnibo ſapiam pfert:dicens Gap̃. x.
Omniũ potẽtioꝛ eſt ſapia. Poheer qõð dicit Sa¶p̃.
vij. Inuocaui? venit in me ſpũs ſapie:⁊ ꝓpoſui la
gentibus ⁊ regnis.⁊ diuitias nihil eſſe diri in ↄpati⸗
one illius. ¶ DBecunduũ membꝛũ ꝗy videlicet chꝛiſti⸗
ani gian ſuam oſtendere in ſapientia ſua hũili⸗
ter ſe habere:oſtendit᷑ pꝛimo exemplo antiquoꝝ ſa/
pientũ. De quibus refert Talerius:ſcribẽs xe qui⸗
buſdam piſcãtibus ⁊ tabulã aureaʒ trahentib.e q̃
cum apollinis reqnireret᷑ conſiliũ cui eberet᷑ dari:
rñdit ꝙ ſapientioꝛi œ ſeptẽ.Quã cum cuilibet illo/
rum ſingillatim offerrent:nullus illã accipere volu
it:hiiliteraſſerens alios eſſe ſapientioꝛes:et quoli⸗
bet illam ſub hũilitatis obtentu refutãte:tandẽ il⸗

lam apollini cõſecrarũt. Si illi ſapientes infideles

cũ tanta hũilitate ſua vſi ſunt ſapia:multum erube
ſcere veberent chꝛiſtiani:qui ſapĩa ſua abutũtur in
ſuꝑbia ⁊ malicia. De quibo beatus Orego.x. moꝛał.
exponẽs illud Job.xij.ceridet᷑ iuſti ſimplicitas. Hu
ius mũdi inquit ſapĩa eſt coꝛ¶achinatiõibus tege⸗
re:ſenſum verbis velare:que falſa ſunt vera oſtende
re.Et ecõuerſo honoꝝ culmĩa querere:tpꝑalis gloꝛie
vanitate gaudere:erogata ab alijs mala multipli/
cius reddere.quicqͥd per malicis explere non valet:
hoc in pacifica bonitate ſimulare.Danc qui ſciunt:
ceteros ſuꝑbiendo veſpiciunt. Juſtoꝝ vo ſapĩa ibi
recitat quaſi ꝑ conditões cõtrarias.⁊ additur.pati
ꝓ veritate ↄtumeliã lucꝝ reputare.mec iuſtoꝝ ſim⸗

plicitas deridetur:⁊a mundi ſapientibo fatuitas re

putatur. Seod finaliter erit ecõnerſo. Re hacſapien
tia ſcribit᷑ Eccłi xxj. Eſt ſapientia que habũdat in
malo.Taliuʒ vo pꝛimo ptʒ pũᷣſitas:⁊ ſcõo piculũ.
¶ Peruerſitas vꝓo ⁊ vilitas illoꝛũ in hoc oſtendit᷑ ꝙ
ſunt fimario ⁊ rebus fetidis ſimiles.qͥa ſicut ſol ſup
floꝛes odoꝛiferas lucens maioꝛẽ canſat odoꝛẽ.ita ſa
ientia increata radiũ ſapĩe create ad bonos ⁊ hũi⸗
es mittens:ipſos facit melioꝛes ⁊ humilioꝛes. Sol
vVo ſuꝑ fetida lucẽs quãto plus eius participãt calo
rem:tanto plus fetent.Sic iſti falſi ⁊ fetentes coꝛaʒ
cæo quãto plus ſapĩam participãt:tanto moꝛdacio
res ſiẽ canes:⁊ maſveton fiũt ſiẽ vulpes. Popter qõ
dicit᷑ Ecẽs.x. Pꝛecioſioꝛ eſt ſapĩa parua q; glia. Pe⸗
riculum vo illoꝛũ in hoc timet᷑: ſicut nõ eſt ꝓditoꝛ

peioꝛ qᷓ ille qui plus ſcit ve ſecretis illius quẽ ꝓdere

vult.ita nõ ſunt chꝛiſti nec eccleſie nec veritatis pe⸗
ioꝛes ꝓditoꝛes:nec maioꝛes ꝑſecutoꝛes et ſubuerſo⸗/
res ꝙᷓ illi qui per ſcripturas woctrinã vel vſum:velꝑ
ingeniũ naturale plura ſciũt d ſecretis cei vel eccle-
ſie vel veritatis:quãdo ad malũ illa que ſcũt ↄuer-
tunt.qꝛ ipſi habẽt ſcientiã malefaciendi⁊ volunta⸗
tem:ideo tales ſunt ⁊ ꝑiculoſioꝛes magis timendi.
Figura.ij. Reg xv. Dauid plus timuit cõſili achi/
tophel ꝙᷓ; omnin ſurgentiũ cõtra euʒ. Bic v illo qui
ſapĩa ſua abutitur.de quo Iſa.xlij. Sapiẽtia tua et
ſcientia tna ipſa vœcepit te. Mecipſitm̃ qui q̃ſi ſenes
falſa ſapĩa ditati alios pᷣcedunt:ſpũaliter cipiun⸗
tur.ſe etiã alijs ſequẽtibo ⁊ quaſi iunioꝛibo piculo⸗
ſi fiunt:qͥ ipſoꝝ verbis ⁊ exemplis cipiunt.
¶ Eirca quam væœcptiõem duo oſtendent᷑. Pꝛimo
quõ pᷣcedentiuʒ vecipiunt᷑ verbis vel exemplis.Se⸗

BeAlii.

cnndo quõ ꝓꝛia vecipiunt pᷣſumptõe. Tercio vo er
pᷣciſa veceptois enarhen aſtccengeareg
pꝛe oculis nõ habent: oſtẽſa d. xiij.xx. et. F. iiij.
xvij ¶ Pꝛimũ vo viden poreſt ⁊ oſtendi perexem-
plum qð in fabulis cõtinet᷑ wequodã in lecto iacen-⸗
te ⁊ latronẽ circa wmũ audiente: gquem vecepit alte
narrãdo vxoꝛi ſue quõ oĩa bona ſua acquiſierat la⸗
trone audiente. Solebã inquit aſcendere tectum:2
quoddã tale vicere carmen. quo victo om̃es wꝛmie
runt:⁊radiũ lune amplexãdo:qui virtute carminis
me ſuſtentabat veſcendi:⁊ ſpoliaui oẽs.Alius vo B
audiens cacumẽ aſcẽdit:et carmen illud dixit ſiẽab
illo didicerat. Quo dicto illi wmo finxerũr ſe al-
te wꝛmire:⁊ ſtertere ex quo ipᷣe ve reliquo audaciazʒ
ſumens:radium amplectẽs fractis cruribo cecidit.2
captus ſicut meruerat tractabat᷑. Ita nõnullis per
mũdifoꝛtunã ⁊ ſapĩam quaſi per radiũ lune:qͥ adue
miente in iudicio moꝛtis ſole iuſticie obſcurabit᷑:di⸗
tatis.⁊ poſtea ve ſeipᷣis vel alijs ꝓipᷣis narrãtiba quõ
ditati ſunt:vel alijs cogitantibo:quõ exaltati ſunt.
vel per pꝛincipũ amiciciã: vel officia vel legũ vel ſa⸗
pientie nomẽ ⁊ honoꝛẽ:vel quaſcũq; vias vel falſita
tes audiẽtes.inſuꝑ vel cogitãtes ipos in talibus fa⸗/
ctis ſuis fuiſſe ꝓſperatos.eundẽ radiũ.i.eundẽ dita
tionis modũ amplectinitũtur: finaliter cadunt:et
cæcipiuntur ⁊ capiunt᷑. Quia ſicut ille e wmo ceci⸗
dit per quam intrare nitebat᷑ vt ditaret᷑.ita iſti de ſa
pientis mũdana cui innitũtur: vecipiũtur:q eſt q̃ſi
vmus ruinoſa:iuxta illud Ecẽi.xxj. Canq; vmus

Exemp.

extermĩata. Sic fatuo ſapiẽtia ⁊ ſcientia.¶ Secun- xv.

dum vo quõ eriam ꝓpꝛia vcipiunt᷑ pᷣumptiõe:oſtẽ
ditur exemplũ pꝛimo v aquila.ſecundo v vulpe.
Ratiõe pꝛimi exempli aquiila eſt cõſiderandũ
ſicut ex pcedenti anctoꝛitate beati Gregoꝛij.S.e. c.
xij.ptʒ ꝙ mũdi ſapiẽtes v ſua ſapiĩa pᷣſumentes:ali⸗
os veros ſapiẽtes veſpiciũt:⁊ ſeipos in omnibo alijs
pᷣferunt e ſapĩa ſua ſe iactando. Vnde eſt de illis et
alijs ſimplicibo ſicut fabule cõtinent fuiſſe ve aqui⸗
la ⁊ alia aui minima. Illa nãq; de viſu acutiſſimo ⸗
longa ꝓuidẽtia e pᷣda ſe iacta bat.⁊ vt minima auiſ
pꝛudentiã ſuam in omibo plus timeret et veneraret᷑
dixit ei vt wꝛſuʒ ſuũ aſcendẽs in altũ ſecũ veniret et
potentiꝗ ſuam experiret᷑. Quã cũ ad altiſſimũ locũ
deduxiſſet:queſiuitqͥd in terris videret.rñdit ſeni⸗
hil videre vetermiatum. Mõne inquit aquila vides
in aliquo loco vbi cibũ tuum colligere vel pꝛedã ca
pere poſſes.que rñdit ꝙ nõ.cui aquila.Miſera mo⸗
w apparet ſapiẽtia ⁊ ſcientia tua ⁊ potentia ⁊ clari⸗
tas mea quia ego video pꝛedaʒ meam pingueʒ. nam
cadauer ſub nobis ita claꝛe video q; intueoꝛ oẽs ner
uos ⁊ quicqᷣd in eo latet.⁊ illud ſtatim erit pᷣda mea:
7 tu miſerrima fameſces.Aquilavo vſcendente ad
cadauer:auicula ſepem intrauit ꝓximaʒ vt videret
finem:⁊ ecce auceps qui pꝛo auiba rapacibo capien/
dis rhete ſuũ iuxta cadauer occultauerat:illud extẽ
vens aquilaʒ inuoluit.cui auicula impꝛoperãs aie⸗
bat. Modo Piwe valet mihi viſus meus ⁊ pauꝑtas
mea:que nullã vidit nec accepit pꝛedã ꝙᷓ viſus ⁊ po⸗
tentia tua tibi miſerrima.Zu iactaſti te videre ner⸗
uos ⁊ quicqᷣd in cadauere erat: Mare ergo ſtultiſſi⸗
ma aucupem non videbas:nec rhete cauebas.meli⸗
us fuiſſet tibiq; nihil ve pꝛeda vidiſſes. SGic erit qe

mundi ſapientibus:qui credunt ſe omnia videre et

ſcire quicqd in negocijs latet:⁊ omnẽ viam perquã
Pus, capere poſſunt lucrari: diligẽter intuent᷑.
ed miſeri dyabolum non vident qui eis inſidiatur.

nec peccati rhete quo inuoluũtur:⁊ ad penas infer

ni ducũtur.quibus melius eſſet q ceci eſſent ⁊ nibil

circa hmõi viderent. Quibus dicit ſaluatoꝛ Yohᷣ.
ix. Si ceci eſſetis peccatũ non haberetis.nũc autem

Ex fab:

beimn

7
Pcuratort⸗
memhit n ii n
fecyere mnemen liolly
ſtni s ſnr iiu⸗ negetl
B UIj. nmuch lm lſen
, tsdu “
clentia ct ointroe n at
. 33. e. F. irij. xvij. 2 ergicens. tct n
eſtris: Yſa. v. vide. F. nn uket eent n ſG0
idetis: peccatũ veſtrum em te ſahren⸗ inn Lientin ſe U ſtudetiũ Umaant imunnnil 4
quia vide le⸗ tuntur facit ꝙ irbete capiu epe N eneralis oſtendit᷑ differentia. tenpon⸗ epetu 5qaſlibe⸗
laqua male vtuntur facit uus ſimplices vecep pꝛimo gene litatẽ ſtudiuʒ conferat ace h ſpehe ie inn Viffu
ir anih⸗ räkteſlabuht miitin Haha conſtan Teneſoenantefn d idn leientia. Hitninlau leli
runt ? Erueruͦt: tuc ſtabun ſtiauerut: Sap̃. v. ſcripturarũ. Tercio in q ẽtatur cõſerua⸗ ſubſ a tenc
4 i ſe angu lentia bhu⸗ Icrip õac uiritur augm 3. tae ſant: ze o c
tia aduerſus eos qui ſeaj omodo ſapientia hu Auarto quomõ a Etur ad hanc acquirẽ lmnt z i oꝛatide
⁊oſtendẽtes eis quomod Coꝛint᷑.iij. Et into exempla oſtendẽtu 1s in philoſo tune nt Jno⸗ Quds?
pꝛopantes lticia eſt apud veum.j. faalſunt: 50 tur. Quin Etia. Gexto qualiter quis i Phlile rec ſeuts in Poflätur.
ius mundi ſtultic lentes: ſtulti factiſunt: a⸗ dam nos mouẽtia. Bexte gere: ſacram ſcriptu aſſiſth a nerol —–
0 dicẽtes ſe eſſe ſapientes: ſtult Becũdũ exẽ⸗ la alijs mũdi ſcientijs ugere: liter in il lehnnd qis ve
quomõ dicẽtes r. et V. iiij. riij. E phia ⁊ alijs mũdii Septimo contra aln nlinnn ihlo ſtudi eſtra⸗
oma. j. Mota. P. v. ix. ulpe que ſe iacta beat intelligere. DBeptimo⸗ Octauo oſten hinna iſtoneb deſra n
Ey fab. Roma.j cotinent fabule ve vulp⸗ ttũ deſpici⸗ ram ve faciẽde ſunt inuectiões. Oc Arti.j. ⸗ gihniſtio Oam
plum ad hoc:c u haberet cautelis:ca bus lis ſtudentes faci i cula iminent aĩaꝝ. . Giut cificatibem. tus Gle
t , ſaccum plenu hal m aſcendere.cani ereſtat q̃lia talibus ꝑ ſic ꝓcedit Berñ. j. ieinſan ones bea eſce
xvj. uit ꝙ nibilſ. ciuit niſi arboꝛe boꝛem aſcen Ter e I rticulũ œclarandũ iche ſ vt ſci⸗ ſie itulo expᷣ tati cond
ens qui nihi 2 o eito poſt arl Ao pꝛimũꝗ EE lunt eo fine tm̃ vt ſci⸗ gocay⸗ ſoinfirmikanc pe
tibus quo ci do queſiuit . unt qui ſcire volu ſcire volunt t ubio amplius
.——H s capte impꝛoperãd licibus ſuper Cant᷑. Gn atao eſt Et ſunt qui ſcire volun unpcnt et ſineqnoc erun
nre duiene ear e Bic erit v ſimplicibi nt: turpis curioſitas eſt. Et ſunt qui ſcire vo⸗ edicefetn honotumo,
3 cautele. Bic. refugiuz wrſeaarnneztenen. vanitas eſt. eſt e d infucti cbili
vbi eſſent om̃es ille ivenatoꝛes ⁊ canes ref vt ſciãtur:⁊ rurp dant: turpis queſtus eſt. eſtoten i. cigoꝛrnz.nt
cõ es infern venate ille. C. xvij. xxv. ſcientiã ſuam vendant: . ficẽt: cha⸗ ls mnactioe vi celi quos
qui cõtra om boꝛez crucis. ſicut ille. r. Sic de lunt vt ſcienti⸗ olũt vt ardentius edificẽt: cha nogumn ingen ni lctlig
ſuñũ habent in ar ndinota. F. .xxx. Si⸗ Et ſunt qui ſcire v hbendit pꝛimo ſacreſcri⸗ ca liberts ptatis. .
Et alijs ſapi it apoſtolꝰ. j. Coꝑg.j. ritas eſt. Tres p⸗ lauctoꝛitas. Pꝛimuz patz tpſustenene n cedentl.
Exemp. mundi ſapientibo iſ a tar etgaflrteſian⸗ pture ſecũdo Hlrontni au areenate — per ilitnin
eorAnforlt rbrles eſt ſapientia. qa neq; ſcie Jere.ij. vbi ve illis co ſic uner foderũt ſibi cyſter nini ilud olumnan hia noͤfoit
B Ailsunt ud inferos: Ecẽs. ix. dane:ſen as oatnsgaens nelenegtdree nente dii⸗ lremnb ſlenmna gruni n
tia eck ſn norgr finis ſapientie wrtronenait Da dil Gtangre 3 a cuz laboꝛe Mie. Baaͤt niimin gonten n int vexoe
Art᷑ vij. 52falſe. Finis vo ſapiẽtie vere oſ tie dueat arfogerunt. as atq; burſales. Bane ſi⸗ orqjer 4ſlüig a s ſcientis
. arnalis 2 falſe. ocupiſcentia ſapientie ſcunt curioſas van illis aquã habe⸗ etorq bus paͤlcris ſalentn
EvI. anolt bi dicitur ꝙ cõcupiſcen eſt aduer⸗ ꝛeſt eyſternas fodere vt ve illis Eil⸗ diſe, Jntni . Vbindſt
HaenI. y Ad quox intellectum lteri⸗ loꝛ laboꝛ eſt cy ã haurire gratis.⁊ tamẽ 8 liad Donerb.r.
a regnü eternum. a finium vnius et alteri '̈ de fonte parataaqu ſana ſicut fonta⸗ iurtalllud ſronn ibus vonon
ifferentia di bi per at ꝙ; ſt ita clara nec ang lic . bonurn. ingaibus do
tendum ꝙ pꝛeter ne eſt pᷣmo. A. riiij. lvij. vbi p la de cyſterna noner iſis pᷣdicte acqui- noneſtbon H.ni. Ecce
Eſa e pmo. mudi ſtul⸗ 4 cy loꝛi laboꝛe et expen 18 P Tr. ſcutſenbitur ronerb.,
a ſablentie quce lũ ꝙ lapientia hinꝰ můe lis. Biccuz maioꝛil a ſalutis anime: ad quã gra ſitſidie ns ſche
ſenſibile patet exemp c M. rxj. cxlvj. vbi oſten⸗ runtur ſcientie ꝙᷓ ſcientia ſalui ſa. lv. Om̃es in⸗ bitnilictterin eritatis
Et iteruz. rien len itatur Iſa. lv. Om̃e frmitatem ? elognis y
tum habet finem. fines falſe ſapientie:et s accipiendaʒ omnes inu nõ habetis ar⸗ enffrmitatem,dlogbi e.
omnes fine hbucin⸗ tis accip daquas. 7 qi nõ I tſaentni Douerb.
ſum eſt ꝙ vane ſunt lũt. Duplex adhij t ſitientes venite ad at ille tres ſunt ectum erquini eRen,
vide edere nolũ du qui 7. Et ſimul cum hocij 6 ſecmn ſalute animerqus
multi vigẽtes hoc creder. rſitas. Pꝛima ꝙ vna? tum: ꝓperate . Etſ tiam repꝛehẽ ſcicnriam deeo ſalute anime qu
turi iuz diue 5 a ĩ ce gen firmioꝛes. ve quo etiam repꝛ clenftamn d Copꝝ i. Non in
uenitur illarum fin bolum. Becũda ꝙ ver bulentioꝛes infirn i. Quid tibi vis in tſchiſuficene.Konij Hon
. vyobolnm. Ex turbulen 5 ſequitur Jere.ij. tatſokſuhcee nlſileiz m:⸗
cit ad GnmeDliggnr in infemo infatuabitur. E, r in hoc qõ ſeq idg. Qo quaſi expo dſareint voo miſieſz fym⸗
:falia in infemo in iſ duntur in hoce ugz turbida. Qõ q- luid ſnr int vo atio75dl
lo augmentabit᷑: fo ſitatibo tanqᷓ ex duab pꝛem via egypti vt bibas aq lij agar exquiſierunt pꝛu⸗ Fij (Erbuius ſaientieoccnpon 1
uibus duabus iu videlicet tales eti apud Waruchin virll hi n lentie neſcie liratez ſoamatoniſtudi
o: ꝙ vide a nens ſt. viam autẽ ſapientiene Confert yrilirat cend
is vna infert᷑ concluſi tes Pꝛimuz p m que x terra eſt. viam phendit Hiero IUctiwclaratiöem ono ſunt olcenda
i . berent ſapientes ta: entiam q s auctoꝛitas rephendit i naidelaranoem duo ſunt dier
aqua fontali in co 6:gd locum al runt. ¶Becundo e: dicens. Mõne v ril. Tteraumeſt coduden
ter per cempln a lio habens oꝛiginẽ: ad locum⸗ nymi. diſ xxvij.nõne:dicen te mentis ingredi:qui entia liata 1honeſts eſt
. . t i nis ſclentia
talis nanq; a loco alto Eccli. j. Fons ſapiẽtie:id in vamitate ſenſusz obſcurita et. quiphi ein ſoniduseeſenn
lẽtia: Eccli. j. ſuz eſt in van lw in dialectica arte toꝛquet᷑. q Gentema temptationibsp
giecnatik teſaßt o. iij. Que ſurſuʒ ſebus acnoctibv in dia trans celij ———
is Et Yaco. ij. Que baſ diebus ſcrutatoꝛ oculos tra lcntnäcqnanis ancoꝛe ligata ab v
eſt verbi er in excell ca eſt. Ylla vo que 4 cus: id eſt naturalis pſi. byſſi in quo.d⸗ ij. 9
tenti⸗ idez pudica tur: nec ali⸗ ſicus: fundu terraruʒ et aby spuſſeruat itachd ſonidccnganin
ſapienria pꝛimũ quideʒ pud ltuʒz ducitur: nec leuat: 7 vltra pꝛofun rteʒ tranſe⸗ 9 d
nunꝙ;ᷓ in a bitra- eleuat . t ad alteram parteʒ u1 m neſrugtapenicniispeccate
ſum habet oꝛiginem t: ſed ad lo cum illuʒ vbi . inane vemergit. 7v t:qui adu cAug HM
ltü ducit: ſev a⸗ entia Jacobi dam mane vr rphas ⁊ nephas querũt:q fonymſuper chiſtoli 2d Eybei⸗
aid ſeenmine ducit. Sic illa ſapientia J am: qui dinitias per pl t alienas:⁊ opes m berehiſthlind E
i ne ducik. ſed ter- ibus hereditates captan a:E ſſtin bac nita gvod virnz ſapienti
Ei deginen ben tia veſurſum veſcendens: lantur regibus hereditat. ui ſint relicturi:igno⸗ aquod vir
iij. Hon eſt ſapien itum nõ ſatiat: nota. A. ogregant: quas in momẽto c lédi. i. quime⸗ ſumertudincgmüciregndamin
1n veee ea rknio ed Ibrnanqg raiec la uidrrereb noce rl⸗ es bur ſundet llmweſehninnz ror neii
xvrij. Nxvij. v. J Sritel nhtetner Pete ttiz ſa⸗ gebergent echnendar es o reppenduntur amſanpturani. Gecundüdicen
Btlkaitbued e efananfaiann, „ ſales: ſed Steham th⸗ mo vemoͤte lauduno in ſentuſigeſchtmeſtlin
Porine nulis eſſe oſtencek. Gie nanch SBabrgied⸗ T. iij x. ed Ruttne clemẽtinas:ti.xæ ogi nnnninunmn R
porrs ſus qui nullam vel paruã habe BGapi lo. ſua ſuper c llo nanq; capitulo oꝛdinar yin cuneſtalent d üͤeher doy
phiſta verboſu Rtog ſaptente ſeeſte oſtendttd Kaato⸗ in fine. In il Deſde venn euanoleem ſutportt perilweoſtoliij Tin
tiam iuter illiteratos ſa ntatiõis et ratienis iuerſitatibo berent eſſe v ice: chaldee lin⸗ niniteinſon
argumen faciet vniue ce: grece: arabice: cha ge⸗ giptura dininn inſpinta eſtvtn
ente vo ſupueniente vian Bic eus ſtultam faciet habentes hebꝛaice: g n in pꝛe a Nlatset
. eoſtendit. Bic? q; oſtendi tem habent. ſt dioſos wceant quon ad wecen umngd conipiengü ade
ipſum ſtultuzʒ eſſe lam. j. Coꝝ. WMoc nãq; o uarũ peritiam.vt udio pdicent: quibus vult cineyt effen ſith .
ius mũdi ſapientiam.j. 1. co: quo fertur guarũ p is cõtra infideles pᷣdicent: jarog inrheffectus ſit homo lado⸗
Eremp. buius mi uodaʒ magno clerico: ſi. qictis linguis cõtr. bus per eccleſiaruz pꝛela . s Deanndo ro ter ytilitatij
tur exemplo quodæ 7 ſe damnatuz aſſe⸗ in ſtipendijs ſufficientibus p cieter puidert. ſei Pterytilitarün
uidã apparens iille. Tu in ſtip non exemptos ſufficiẽter p ſicnnt agnoſenerelnc
poſt moꝛtem c di finis ꝓpe adeſſet. cui ille.ã tam exemptos ꝙᷓnone lcti Ouilhelmi. Hec vo mncögrü ſic ee diſcem
rens:queſiuit ſi mundi fini⸗ lo vbi eberes iſta uo verbo diẽ glo. dic burſe ſertgrimatien di
7 in alio ſecu X ſapi Superq d effectum: pꝛo eo ꝙ& ſiandd⸗ Aaſic eglig ,
es magnus clericus: in ſt ſcientia neq; ſapi le vducta eſt ad e le obſer⸗ naualis der ho ce
t. Mon eſt ſe . luntas male ꝓduct. ipſam: ſicut male obſer⸗ renbadermanz
mellus meſcrre. reſpoͤdit. n iaz omnis ſapiẽ euacuarẽtur per ip ꝛque eſt ſupꝛa Kmaneſtatize nln
n, Ecẽes.ix.quoniaʒ o SS pꝛelatoꝛũ deʒ cauſam:quee iup ſcereft ez. qulam
entia H j. Kocluſio ex his ma fuit illa ⁊ pꝛopter eand iuz: pericu⸗ atipſum drz in lus viſt
PS. cvj. IC0 ſtul uata fuit ill j onicoꝛũ regulariuz: p ie eterna: lius viſit
e eadꝛat eſt pe qu ille diceretur ſtu onachoꝛũ canonicoꝛũ reguj iſco⸗ urta Aind Zohä ne
A8 er nd munu ille die 5 ſtatum ins papa pcipit archiep ognoſen Und Johi iher
ſeſie genror lopnon lo:et fine pꝛopꝛi ſo. li. vj. In qua wminꝰ p va poip etnaz hnaſcantteſoli, ee
7— dat vni negoci 4 t loſo. li. vj 7 noniales infra perp tiag. dnz. nei⸗
tus qui ſe tota iter H ius mundi ſe dan iſcopis: ꝙ omnes m .vj. cenſibo. 6:pelinterg ßl .
Bic ſapientes hi et pis 7 ep 5 illa que eſt li vj. ð c en ſcereſye ia clennii i
