cienti æ ſe ſarcinam vt alios comburat: et paranti
alteri penam tempoꝛalem ũla conditione vt ipᷣe ſu⸗
ſtineat eternam. Et volenti ſe vindicare xæ lepoꝛe qͥ
bladum ſuum comedit:quiad litteram quendaʒ no
bilem vicinum inuitauit pꝛo lepoꝛe capiendo: qͥ bla
Dum cum multis equis intrans:plus vno die blam
nocuit lepus faceret ĩ tota vita ſua:qui ab eis ille
ſus euaſit:et ſic ſe non vindicauit ſed damna augmẽ
tauit. Sic volentes ſe vindicare:damna aliquando
augmentant tempoꝛalia ſem per ſpiritualia quia
minus omniporens vindicabit ĩ eis Judith. xvj.
Et inimicos multiplicant vbi illos diminuere cre⸗
dunt. Vnde Geneca ve clementia libꝛo.j.capło.iiij.
Bicut inquitabiciia arboꝛe multi rami creſcunt:
ta vno a rege occiſo multi ic inimici ſurgunt: fi⸗
ij videlicet et nepotes et amict. Mota iſta mate
ria quomodo plus nocet ſibipſi. YJ. v. xv ij.¶ Et po⸗
natur ita potentes ſint ꝙ de vindictis ſuis in hac
vita nulla ſuſtineant damna:quia damnificati vin
dicare ſe non poſſunt:tamen manũ omnipotent vr
nunqᷓ effugient:qui ſemper videt intentõnem malã
quapꝛopter ſe vindicant:ſicut patet. X. xi. vij. Qui
ſemper etiam videtopus quod faciunt. Quomodo
etiam frequenter eſt cõtra leges ciuiles: per quas fi⸗
lius non punietur pꝛo patre hiſi in certis caſibus pʒ
Nam ſi pater vecunio male ſe habens in officio ⸗
curionatus amoneatur ab officio:pꝛiuilegium filijs
ecurionũ conceſſum eſt: non bent toꝛqueri: et
huiuſmodiofficium nõ amittunt:ſicut patet. C. de
falſis.l.viuo Marco.libꝛo.ix. Et contra legem vei
qua filius non poꝛtabit iniquitatem patris:ſj vnuſ
quiſq; in peccato ſuo moꝛietur: Eʒechielis.xxxiij c.
uia ſicut vicitur Geñ xviij. Abſit a teꝙ perdas iu
ſlum cum impio:non eſt hoc tuũ qui iudicas omnẽ
terram. .
Ac ſe vindicantes contra pꝛedictas leges quan
qꝙ; tantam exercent iniuſticiaʒ ; non tm l filios vłp⸗
pinquos ſed aliqn in toram patriam querunt vindi
ctam:vtpote quia vnus æ patria vel amicis ſuis eſt
in vna patria vel villa occiſus vel verberatus:volũt
verberare vel occidere omnem Aen capeꝛe poſiunt
Te patria vel villa illa qui nibil æmeruerunt. Qui
in aliquo ſm fabulas peiores ſu nt quodam latrone
æ quo fertur ꝙ cum furaretur bannum pendenteʒ
circa crucifixum:imago cadens bꝛachium eius fre⸗
git:cui poſtea grauiter infirmate:cũ ſacerdos ꝓuaʒ

ret:

non erit mihi beneq;

2.

D.

im inen erueifiri ad ponendum ante eum poꝛta.⸗
atim vt vidit᷑ clamauit dicens: Aſpoꝛta illum
diu illum videro.

t ſaceꝛdoti

guerenti: quare:reſnondit: quia alrquãdo fregit mi

hi bꝛachium. Cui ſacerdo

fuit pater eius: ego non poſſun

lus pater mihitantum dan
iſti:non tm cæ filijs:ſed od

nocentes eis quinipil malrapu
pꝛo tanto etiam peioꝛes ſunt momdbus: quia illi
reddunt vnicuiq; iuxta opera ſua:et non iuxta ope⸗
ra aliena:videant tales ſi iuſtum eis vigereturg o
mo tem poꝛaliter vel veus eternaliter illos pꝛo alie⸗
no puniret vlicto:vtpote quia
habuerunt malos:⁊ſi non videtur eis iuſtum eis

ſicmẽſuretur:nec ipſi

a: non fuit iſte. Eꝛgo inqᷣt

n diligere filium cu⸗

mnum intulit: Yta dicũt
lo habent omnes amicos

d eos meruerunt: &

parẽtes vel vicinos

ſicalijs menſurẽt. Si vo ali⸗

ter alijs menſurare voluerint:etiam ſinon pꝛeualu⸗

erint: eadem pena et damno d
animo mala inferre vellent p
le. ad vindictam.li.ix. In qui

ſuggeſſit iudici Aolgqini comim
e

vtputa furtũ v
cum non fuit vtectum

anim

igni ſunt᷑:quod alijs
er legem. C. de penis
a continetur:

ꝓ̈ ſi quis
iſit crime pn blieun

adulteriũ:in ſuggerentẽ comiſſuʒ:

o malo iudici ſug⸗

geſſit:delatus erit dimiſſus:2⸗ ſuggerens penaʒ poꝛ-

tabit quam ille conuictus p
ſito faciet ille qͥ legem fecit
pᷣdicte legi cõcoꝛdat:

cans vindicabit.

oꝛtaſſet: Sic in propo⸗
cit talionis: que coꝛam deo
qꝛ ſicut dꝛ Ecci.v.Reus vindi⸗

¶U O ſi oĩno ſe iniuſte

uſte vindicare voluerit coꝛwe oꝛe:
vel ope. Pꝛimo qui ſic

ſevindicat ſimiłeſt ſiulto qui

pontem quem faciliter facere poſſet vt trãſeat ⁊ fal

netur facere non vult: ſed
enim talem ſtultũ iudica
miſcie facere non vult:

potius perire elegit:om̃es
rent: Sic illũ qui pontem
remittẽdo quo ſaluari poſ⸗

ſer:ſed potius pontem deſtruit:quia ſicut dici? Pꝛo

uerbioꝝ.xxvij. Yra non habet

pens furoꝛ:a q miſcoiam negat:

ſtulat:qꝛ Jaco.ij. Judiciũ ſine
xviij. Mõne opoꝛtuit te miſere
glo. ſup illð Eccĩ. xxviij. Qun
Fruſtra ꝓ pecatis ſuis qͥs oꝛat qͥ fratri æ
tatem negat. Et ᷣm
tiam accepturus ẽ a de

miſericoꝛdio:nec erũ

fruſtra miſciaʒ po
miſcoia ⁊c. Mathei

ri conſerui tui 2. Et
8 exoꝛabit.

lictac.
ita chari-

ug. vnuſquiſq; talẽ indulge⸗
o qualẽ dedit

rimo ſuo. Ex

quibus pʒ ꝙ; rales meliorẽ puũctum quẽhabẽtĩchaꝛ
ta ſua pꝛo hẽditate celeſti recupeꝛãda:gratis chaꝛ
ta animaꝑ ſuaꝝ velent pdunt:qe quilibet iUloꝛum

ſicut dici

Eʒechielis.xxv.peccauit vli

nques: quia

Vlndictã expe tiuit v eis. Gcpo aſſilant᷑ illi q cuidã
ſacto epiſcopo dicẽti ſibi ꝙ curã ale eiꝰ haberet:iõ
opoetuit ipm v peccatis ſuis conigẽ: qe we illius
ala opoꝛteret ipm coꝛã veo rñũdere. Eni ille: Gr ſci⸗

rem aĩa mea peiꝰ valeret. Ecce
q aĩe ꝗpꝛie damnuʒ intuliſſet:
væ animaꝝ cuſtodia reddẽdo
ꝗpꝛiſs marima dãna inferũt:
7 qũq; ĩ nullis danificẽt:
vj. Eelꝰ⁊ furoꝛ viri nõ
T aliqͥ beſtijs ferocibo a

qualr ipᷣm diligebat:
vt alius in cõputo ſuo
eficeret: ſic iſti aiabꝰ
vt alios etiã in mimis
xquoꝝ quolibet
arcet in dievindicte. Cercõ
ilant᷑: p qnto damnũ infeĩt.

Pꝛouer.

in Hvo peioꝛes ſt᷑:qꝛ beſtienoc?

abſetib loqnw: ꝓcurãm:

t pntibo:iſti o nocẽt

młris modis ſevidicãm

Pꝛopt᷑ qd fert᷑: qdã pꝑhs reqͥ ſitꝰ qͥd eẽt inimiciſſi⸗

mum hoĩ:Rñndit a

vindictã creati ſunt.

ter hõ. Pꝛo tanto Yo ꝙ freqnt
ſe vindicãdo plꝰ damnificãt ꝙᷓ ſint dãnificati.
peioꝛes ꝙᷓ; ſiles ſunt illis
bus dici illð poteſt E

potiꝰ

ſpiritibus infernalib: we q
ccl. xxxix. Sut ſpiritus quiao

¶ Beo dicũt: nos alio

s alioꝑ vindictã ꝓcurãdo vnũ dici
mus:q lʒ veꝝ ſit:tñ m

alo aĩo hoc dicũt:⁊p tãto illi

æxmoniaſſilant᷑.xxj. xxvj. Alij dicũt nũqᷓ ei noce-
bimus:̊ xæꝰ vindicet nos 2 væt ſibi malaz moꝛtẽ: et

Arꝰ. vj.
II.

Ar. vij.

xij.

Windicta

alijs modis ei maledicunt. Tales tripliciter errant
Punmo qꝛ veum in honoꝛare vident᷑: quẽ lictoꝛẽ illo
rum vel homicidamꝙ eis fieri optat vel rogãt. Se⸗
cundo qꝛ tales ſe vindicare vellet ſi poſſent: ſic co⸗
ram ⁊o qui intuetur coꝛ.j. Regum.xvj.tales iudicã
tur quales eẽ vellent ſi poſſent. Tercio quia odium
ĩ coꝛderetinẽt:qð ĩ maledicẽdo oñdũt.Et tales ma

lũ ꝙ malo reddut:ſicut patet ꝓ reſponſioneʒ cuiuſog

: anii⸗ abatur qd eẽt malu
Parnfeln erdeine micne coꝛde:7
ꝓ malo nõ reddere: Rñdit: lij orcujt
non nocere: ſigno: verbo:⸗ vel facto. Alij dicut ꝙ ve⸗
recundũ nimis eẽt e niii ſe vindicarẽt: ⁊ hoc etiam
alu eis ſuggerũt:qui eos ad vindictam exaſperant:
adiungentes ꝙ damnũ vel veꝛecũdia facta tali redũ
dabit in amicos omnes et parentes. Ded mirabile ẽ
verecundũ eẽ viuitibus qð pauꝑes parentes nõ iu⸗
uãt:⁊ verecundũ ẽ vt dicũt ꝙ aliquis v parẽtelaveꝛ
beret᷑ vel occidatur:quare ergo contra pꝛimã vere⸗
cundiam remedium non apponũt iuuanw: contra
ſecũdum apponũt vindictam ſumendo: vbi quia ꝓ⸗
nioꝛes ſunt ad malũ q ad bonũ:oſtendẽtes ꝙ vindi⸗
cta ex malo pꝛocedit animo. Si em ex animo bonop
cederet:maioꝛem verecũdiam reputarẽt:ꝙ aliquis
v parẽtela eſſet a dyabolo ſuꝑat peccãdo:q; ꝙ eſſet
ab homine victus:⁊ potius niti veberẽt ꝓ ipſe dya
bolũ ſu ꝑaret:bñ viuẽdo ꝙᷓ hoĩem ſe vindicando.Et
tali vindicta põt intelligi illud pᷣs.etabit iuſt⸗
cũ videritvindictã. Nullus em̃ veberet erubeſcẽ xpᷣo
⁊ ommb ſanctis aſſilari:qui hic elegerũt eẽ infeꝛio
res:vt in celo eẽut ſugiores.aMMelius em eẽt eis aſſila
riqꝙᷓ luafero:quivolendo eẽ ſuꝑior:factus eſt oĩbo in
ferioꝛ: ſicut patet Eſa.· xiiij. ita diſcipuli ſui in flama
ignis dantis vindictam.ij. Teſſałj. Si vo aliquis
Xæ parentela vel amicitia occiſus ſit:cuius moꝛtẽ vi⸗
dicare conant᷑:hoc faciẽdo dãna ſibipſi inferũt pᷣta⸗
cta:⁊ moꝛtuo vel leſo null cõferũt vtilitateʒ:meliꝰ
em eẽt tam ꝓ occiſoꝛe q; pꝛo oĩib ptibus ꝙ aliq fie⸗
rerꝙ anima occiſi a miniſtris ði:q; ꝙ pugne ⁊ guerꝛe
vel homicidia ꝓ eo fierẽt a miniſtris dyaboli ð qui
bus Pꝛonerb. vj. Furoꝛ viri nõ parcet in die vindi⸗
cte. Hiij dicũt:mali ſunt:ꝛ ideo iuſte puniri pñt. veꝝ

eſt ab his qͥ oꝛdinant᷑ ad vindictam malefactorum.

j. Detri.ij.non aũt ab alijs qui ad hoca eo nõ ha-
bent cõmiſſionem. Et qᷓntumcũq; dicãt ꝙ iuſte eos
puniũt:tamẽ ꝙ iniuſto mõ ⁊ male:patet pꝛimo: qa
illoꝝ occiſio exquo maliſũt:non eſt niſi poꝛta infer⸗
mi:ergo illoꝝ occiſio multũ vo diſplicet:ſicut oñſum
eſt.c.de homicidio. Secundo quia ſi punirent illos
inqtum mali ſunt:ergo potius punire deberẽt:qͥ ma
ioꝛa crimina cõmittut otra vũ. Si em eypꝛobꝛoſuz
verbum vel factũ eis illatum vindicant:quaꝛe talia
facta cõtra æum non conant᷑ vindicare in iuratori⸗
bus adulteris ⁊ hmõi.ↄtra cuius cõtrariũ cũ faciãt
quia quaſi omnes iniurias ꝓpꝛias 7 non iniurias pi
nitũtur vindicare:moꝛe iudeoꝝ ipeſter. viij. notum
fieret paratos eẽ iudeos ad capiendam vindictam
Tͤ hoſtib ſuis.Contra quos vide. P. j. artic.j.p to⸗
tum. Contra tales vo qui verbo maledictionis vel
odio et volũtate ſe vindicare volũt vel veſiderãt:eſt
hyſtoꝛia que habet᷑ duob:quoꝛuʒ potẽs ab impo
tente rem accepat ? non ſoluerat: ꝓpter quod paup
illi ſemꝑ maledixit:quod cum diues audiret cuʒ hoc
ꝙ pꝛius ſua abſtulerat:in magno etiam ipᷣm odio ha
buit. Cuidam ergo ſancto viro qᷣ ſe intromiſit ꝙ po
tens reſtitueret:⁊ ꝙ alius remitteret:⸗ inter ſe pa-
cem haberent.nec pꝛenalenti poſt moꝛtem illoꝛũ oñ
dit veus duos miſeros foꝛtiſſime inter ſe pugnantes
quoꝛum vnus ſemper dabat duos ictus: vbialius ñ
dabat niſi vnũ. Cui veſideranti cauſam ſcire reuela
tum fuit ꝙ erant duo pꝛedicti:quoꝛum diues ſemꝑ

WB P.

os accepit ictus:quia in dnobus vliquerati hoc
digelirer e. rapuit 2 1 odio habuit:pauper vo ĩ vno
liquit. Cuius exẽplo videre poteſtis: ꝙ, nulluʒ ali-
ud auantagiuʒ ibi habebitis voſipos vindicãtes niſi
qꝙ illi qui plus velinquunt maius habebunt toꝛmẽ⸗
tum.

Artutuʒ.pꝛimo oſtẽ/

detur diſtinctio. SGecundo vtilitas et ex⸗
Ccellentia. Tercio neceſſitas. Quarto oꝛi⸗
go cauſalitas. .
¶MWtuʒ ad primũ virtutes quedam ſũt theolegice
ſʒ fides:ſpes:charitas:œ quibo victum eſt in lo cis
et capitulis ſuis. Quedam vo ſũt cardinales.ſ.tem-
perãtia: inſticia: pꝛudẽtia:foõtitumw.pantia q̃vtu
oſus regitur circa concupiſcentias ciboꝝ et quarũ⸗
cunq; coꝛpoꝛaliũ velectatõnũ: hͥ ſpecialiter refrenat
hoĩem ab accidia:gula:a luxuria:⁊ tſticia:q̃ ex iſtoꝝ
contingit abſentia. Juſticia que hominẽ regit in cõ
aratonead aliũ. Mudentia que in omnibo agibili⸗
us mediũ modu oꝛdinat. Foꝛtitudo que in omni
bus aduerſis et pꝛecipue in periculo moꝛtis hominẽ
roboꝛat ⁊ confirmat. Se iſtis quatuoꝛ dicit Zim bꝛo
ſius libꝛo officijs. Honus circũitus eſt: ſi iuſticia
qrit:pꝛudentia inuenit:foꝛtitudovendicat:tpantia
oſſit: vt ſit iuſticia ĩ affectu:pꝛudẽtia in tellectu:
örirn ĩeffctu:tꝑantia ĩvſu.⁊ ᷣm bẽm Greg.omel
iy. ſcðe ꝑtis ſuꝑ Eʒech his q̃tuoꝛ menſurat᷑ pfectoꝛũ
vita per quadrũ:vt tantu m habeat latus vnũ quã-
tum in linea ſingula:quia vnuſquiſq; tantũ pꝛudẽs
eſt quantũ iuſtus et foꝛtis ⁊ tempatus:⁊ ſic ſingulas
voluẽdo virtutes:quãalibet in qualibet reperies:qð
non tm̃ verum eſt in virtutibus pꝛedictis: veꝝ etiaʒ
in intellectualibo:que ᷣm philoſophũ.vj.ethicoꝛũ.
ſunt ſapientia:intellectus:ꝛ ſcientia:vt partem per⸗
ficiant intellectiuam:⁊ꝛ in moralibus que ab intel⸗
lectualibo differũt:vt partem ltrer petitiuam:
rõne regulatã.ve oĩb nanq; iſtis verificat᷑ illð phᷣi.
vj. ethi.dicẽtis: hõ non pot perfecte habere vnam
virtutem moꝛalè:niſi hẽat oẽs: nũqᷓ; fectus erit
ex pte ſui:qͥn etiaʒ om̃es in oꝑe ondat: niſi ſit mã.
ſicut põt eẽ in aliquo virtuoſo ꝙ nõ oñdit opa libe⸗
raliter magna expendẽdo:qꝛ expẽſarum weſt facul⸗
tas. NHuic etiã cõcoꝛdat Miero.in quadã epła. Om̃s
inquit virtutes ſibi adherent intãtũ vt qui vna ca-
ru erit oĩb careat.Cuius cã eſt:qꝛ ſi om̃es vna exce⸗
pi habeat:quis eſt ſicut ciuitas obſeſſa ex om̃i pte
vna excepta cuſtodita:qͥ ergo vnã hñt:om̃s pñt toĩ
virtute ↄfoꝛtati:Colłj.
BDim vo iſtaꝝ virtutum vtilitas in hoc aſiſtit:q
oẽs ſũt arma aĩe in ſpũalimilitia:quito rex nr̃arma
uit pugꝗnare volẽtes:⁊ qꝛ oẽs in cõtinua ſumus expu
gnatione:vult ꝙ cõtinue oĩa pꝛedicta poꝛtemus ar-
ma ad væfenſionem virtuoſoꝝ et eypugnatõnem vi⸗
tioſoꝛũ ad calcandũ ſupꝛa oẽm virtutẽ inimici:Lu.
x.c. ¶ Quia vo virtus ẽ pfectio naturepᷣm phm. x.
ethi. c.ij.pdicte virtutes non ſũt ſegniter habedevel
oſtendẽde: ꝑfecte ⁊ excellẽter: qñ videlicet maioꝛ
vitioꝛum occurrit opoꝛtunitas:quia ſicut patiens
tunc pꝛimo oſtendit ſe eſſe patientem:quando ma⸗
teria occurrit impatientie:ita cum ommi virtute.as
hocergo ꝙ homo dicatur excellenter virtuoſus re⸗
quinitur q; ſit caſtus in iuuẽtute:hylaris in ſenectu
te:largus in paupertate:ſobꝛius in vbertate:bumi⸗
lis in ſublimitate: patiens in aduerſitate: obediens
in poteſtate:vt de illo qui iſta opere compleueritve⸗
racit er dici pot erit illud Actuum.xix. Vlirtutes nõ
modicas faciebat.Et illud Mather. vij. capitulo:
In nomine tuo virtutes multas faciebat. Ded heu

Arꝰ. ij.

neyil wenee
alneene hn rhocyvel eno
. Rn gbiciendeſet 1 eſnu
nden abit vintutem? ſunncne
ninne icet virtoſne alina neſt
nvoſpellaci lttar pen
nu atum ati —
nn c iur ſe encne
beantac ſtatum un gunn
1 guenirenon oſtt t:ſicut pꝛ
znis Directönis ad mod

pinns lſinlnnen i coꝛpoꝛls: ſi

. o:
ſatunnentum afmiut

tosdirigatznutniat t Urele
nnlchengefhntiugr mirinut

Far dica⸗
tiniguitates Gecundo gꝛeclcs
binemn olſgetönietqod dicit,
nig dingtegpos ctcum cis waltet
iunandoet anmn eis operando⸗Bicl
dñs dabit verbumn enangelizantito y
ps. lxyij alitereſſent ſicnt candela qln
ſeiam conſumit. Non ſit ergo vinn
men candele.ß ſicut lumen ſolis: quo
ſeymnecnatemam ſolis cofumit.
ſignanter dicit Act./.Acapieris nint
ſupuenientis in vos ct erttis mihitel
Aaqriam di Luce . Vintus altiſſimi
bi. ¶Cerdo poꝛites pirtutam hab
t qvod oferitoeſnnut e Ran,
nehtculi calons: ſic wuotlooꝛonts. P
Ecd piij Nict⸗ Epaltätes wmminiürept
termngid eſten lane Onad N
ſpinitvales vel corpaltsiuſtepugnann
beant foꝛtitudinis nein pucna drfih
tucmns nein pugn.
eſtneceſſana iſtis ſicut eguns bonus⸗
belocd gall Talssigekt do voſt
hotilluc po ecinnitimevinuten

plantaſtiinſurgetes in me ſubtus me
dum canem. ¶ Ointo e peniti

Kranuſe Wan adiutoꝛio ſoll
nenabent inutenihntt
1 nclantin vin Vab und
r afnintitsgiane
we ſcheongnecopula⸗ iinn
glieſunt in Nnik

lagtlinuſguſtznmni guci⸗
afitonmmneſeſnhii⸗
näiberingnelbetthhenini
kinritunbro uecſgia er nn
ſnopblloſepbu tſ ethani,
telltusſentiaptponmog⸗
um:in moyelibroguesbind⸗
teptporten gfair peninan:
ain ung ilo mfat lohi
ͦnon gotpantctrhabaettan
iibiat eog nuc Efegtw en
mes inopeonat,ni altau.
oubnöidogel,
õ
t iero ngadse.
RociRad Nnad⸗
ns rRdeWace
ſicnt anitns obſeſacrofite
itaqengo muhitofishſt in

mnnm iltwiͦ eſſtre N

rſnüniniinaguinnnnin
te: roiz)hcftunſintnn
Sönnurcioprecice Nuud 8
ntimnſ tanntnhit
hüſepucin niniinne

mifunn unt it

Arꝰ. iij.
Nj.

iiij.

Wirtus

tantus eſt conflictus vitioꝛũ virtutũ:ſicut oſtẽſuz
eſt. P. v. xij. Et vitioꝛũ atq; virtutũ in nomine aſſi⸗
milario:ſicut pʒ. F.j.xxix.cum duolbo ſequẽtibo. 7. ο.
lix.iiij.⁊.M.viij.ij.ꝙ pauci ſunt vere virtuoſi.młti tñ
virtuoſos ſe fallaciter fingũt. De quibo dicit phᷣus in
ethicis:q; falſe ſe ſinulans virtuoſum eſſe:peloꝛ ẽ coꝛ
rumpente monetam:ð quo dicit Ecc.xj. Eſt homo
marcidus æficiens virtute oculus wmini reſpexit
illum. ¶ Cauſa vo quare nõnulli frequẽter a virtu⸗
te tranſiliũt eſt non tm̃ illoꝝ inſtabilitas: ſed alioꝝ
umpꝛobitas:in quibo bone matres generant malas
filias ex conditõne recipientiũ: vtputa virtus inui⸗
Oiam:veritas odiũ:familiaritas contem ptu: amoꝛ
falſum iudiciũ:⁊ ſic v alijs. Pꝛopter hoc vereliquit
me virtus mea ⁊ lumen oculoꝛuʒ meoꝛum:et ipſum
non eſt mecum:in pᷣs. xxxvij.
Mon tamẽ ꝓpter hoc vel quecunq;:huiuſmodivᷣ
tutes ſunt abijciendeſed neceſſario babende:qꝛ w⸗
minus dabit virtutem ⁊ foꝛtitudinem plebi ſue: in
ps.quia licet virtuoſus aliqua patiatad tempꝰ:tam̃
ſola virtus ſpe quadã ⁊ velectatõne ſuũ nutrit acto⸗
rem:peccatum autẽ ſupplicio ſuũ toꝛquet operato .
rem. Hac igitur ſpe et conſolatõne om̃es virtutes ha
beant ad ſiatum luũ neceſſarias:ſine quibus ad ſalu
tem ꝑuemire non poſſunt: ſicut pꝛeſidentes virtuteʒ
coꝛꝛectõnis ⁊ directõnis ad modũ capitis:in quo eſt
Virtus viſiua dirigens membꝛa coꝛpis:⁊ virtus gu⸗
ſtatiua:membꝛa nutriẽs coꝛpoꝛis:⁊ ſic pᷣſidens ſub⸗
ditos dirigat nutriat. Et aliter ſicut dicituꝛ Eccli.
vij.noli querere fieri iudex:niſi virtute valeas irrũ⸗
pere iniquitates.Secundo ꝙ pꝛedicantes virturem
nhabeant diſcretõnis:vt quod dicũt faciãt. Siẽ au⸗
riga dirigit equos et cum eis vadit et roboꝛat ipſos
iuuando et cinn eis operando: Sic illi quibus do⸗
Ons dabit verbum euangelizantibo virtute mlta: in
ps.lxvij.aliter eſſent ſicut candela que alijs lucens
ſeipam conſumit. Mon ſit ergo virtus illoꝝ ſicut lu⸗
men candele:h̊ ſicut lumen ſolis:quod lucendo: nec
ſeipᷣm:nec materiam ſolis conſumit. Pꝛopter quod
ſignanter dicit᷑ Act.j.Accipietis virtutẽ pũſſancti
ſuꝑuenientis in vos:et eritis mihi teſtes c. Ef ad
AMariam dẽ Luce.j. Virtus altiſſimi obũbꝛabit ti⸗
bi. ¶ Tercio ꝙ oꝛãtes virtutem habeant vuotõis
vt quod ꝓferũt oꝛe ſentiãt coꝛde. NMam ſicut lux eſt
vehiculu caloꝛis:ſic veuotio oꝛonis. Pꝛopter quod
Ecci.xliij.dicit᷑: Eraltãtes vminũ replemini virtu
te:maio: eſt em oĩ laude. ¶ Quarto vt cõtra hoſtes
ſpirituales vel coꝛpales iuſte pugnantes:virtutẽ ba
beant foꝛtitudinis nein pugna veficiant. Hecnanq;
eſt neceſſaria iſtis:ſicut equus bonus ⁊ arma bona t
bello coꝛpali.Talis igit᷑ ̃ eo poſt victoꝛiã dicere
põt illud pᷣs. Piecinxiſtim e virtute ad bellum:⁊ ſu
plantaſti inſurgetes in me ſubtus me.i.dyabolũ mũ
Dum ⁊ caꝛnem.¶ Quinto ꝙ penitẽtes virtutẽ ha⸗
beant ꝑſeuerantie ne recidiuent:ſicut conualeſcenti

bus neceſſaria eſt virtus abſtinentie ne iterum infir

mentur. Carbo enim extinctus defacili reincendit᷑
ꝓpter quod væ diſpoſitis ⁊ volentibus dici᷑ Judith
v. Quotiens penituerunt vedit eis virtutẽ reſ iſtẽdi
¶BSeyto ꝙ perficientes virtutem habeant ſtrenui⸗
tatis:bona multiplicanda ad bonũ ſeminantiũ duʒ
tempus habent:⁊ hoc cum adiutoꝛio cei:ſicut ſemi⸗
natũ multiplicatur adiutoꝛio ſolis:ſic multiplica hᷣ
in aĩa mea virtutem: In pᷣs.¶ Septimo ꝙ laborã
tes habeant virtutem charitatis:⁊ panem verbiði
ne veficiant in via. ps. Werbo wmini celi firmati ſt
et ſpiritu oꝛis eius omnis virtus eoꝛum. Sic igitur
ct nobis veus m viuitias gloꝛie ſue virtutẽ:Eph̃.
iij. Nota ꝙ congrue copulat diuitias ad virtutem:
quia nulle alie ſunt in vita iſta vere diuitie niſi ha⸗

W p.

beant virtutem que auferrinõ poteſt. Vnde Sene
ca in quadam epiſtola. Mihil eripit foꝛtuna niſi aoᷣ
dit. virtutẽ nõ vedit:io non vetrahit: ideo ſapi⸗
ens nihil perdit qui in poſſeſſione virtutis eſt.
Erquo poſſeſſio virtutis eſt cauſa neceſſaria:vti⸗
le vigetur eius inquirere oꝛiginem et cauſaʒ vt facili⸗
us poterit obtineri. Pꝛo quo eſt ſciendum virtu⸗
tes moꝛales ſunt pꝛimo a natura q;tum ad inclinati
onem:aptitudinem:et Capacitatem. Sunt ſecundo
ab vſu:actu:2 conſuetudine qtum an perfectionem.
Pꝛimũ pꝛobat Tullius libꝛo de amicitia tali expe⸗
rimento.Eſto ꝙ ſit aliquis homo:cuius quis nunqᷓ;

noticiam habuernit: ſed lolum ꝙ audierit opera eius

virtuoſa:ex hocipſo quodam naturali inpetu incli⸗
natur ipᷣm diligere et ei complacere.Hoc patet in le⸗
gentibus hyſtoꝛias viroꝛum ſtrenuoꝛuʒ in quoꝛum
amoꝛem feruntur quodam naturali impetu ex fact:
er geſtis lectis. Cuʒ ergo aliquid naturalit᷑ natu reñ
placeat niſi ꝙ oꝛtum habet a naru ra:ſequitur ꝙ vir⸗
tus oꝛtum habeat a natura: Cui videtur concoꝛda
reiullud Ecci.xvij Beus de terra creauit hominem:
⁊ m ſe veſtiuit illum virtu te. Etum vo ad perfe⸗
ctionem non eſt a natura: quia ſi complementũ ſuũ
haberet a natura omnes eſſent perfecte virtuoſi:qhᷣ
eſt falſum. Perficitur ergo bonis operibus: peril⸗
lum qui tribuit nobis ſpiritũ:et operatur virtutes
in nobis:Gał..iij. Et etiam in paſſionibo pꝛo chꝛiſto
Nam virtus in infirmitate pficitur.ij. Coꝝ.xij. Ex
quibus patet:q illi qui in extremis ſe ad xum con⸗
uertunt:non poterũt perfecte virtutibus per fici:qa
non poſſunt habere conſuetudinem bene operandi.

Bevo dicent: ſufficit ꝙ ſaltem tunc ſaluemur: Re⸗ vi⸗

ſpondetur ꝙ; viaauris cõmunis taz pm leges ciuiles
ꝙ canonicas tutioꝛ et facilioꝛ eſt qᷓ via ſpecialis in⸗
ris:Ged via virtutis eſtvia iuris cõmunis eundi ad
celum. alia autem eſt ſpecialis priuilegij ſ̊ ⁊c. Ada⸗
ioꝛ pꝛobatur per legem ciuilem.ff. de m ino.l.minor
autem vigintiquinq; annis.i.in. ff. veteri.li.iiij. in q̃
continetur ꝙ ſi minoꝛ appellaueꝛit a ſententia con⸗
tra eum lata infra tempus appellatõnis.i. infra wæ⸗
cem dies:ha bet remedium contra ſentẽtiam per vi⸗
am iuns cõmu nis id eſt per appellationem. Si vo
ey negligentia non appellauerit:poſtqᷓ; tempus ap⸗
pellatõnis expirauerit ad hoc ꝙ reſtituatu r:opoꝛtʒ
pꝛobet ſe fuiſſe minoꝛem vigintiqninq; annis. Et
etiam robe ſe fuiſſe per ſententiã illam leſũ:quod
difficilius eſt. Yterum maio: pꝛo batur per legeʒ ca
nonicam in. vj.ti.œ cœci.c. ad æcimas. In quo con⸗
tinetur ꝙ quo ad æœcimas occnpãtem infra limites
prochie ſue ſufficit ꝙ ꝓbet ꝙ fuit ĩfra fines limites
parrochie ſue. Quo ad alium vo qui illas occupãs
pꝛeſcriptionein aliena parrochia quando ſpoliatur
opoꝛtet ꝙ pꝛobet pꝛeſcri ptõnem: poſſeſſionem⸗ ſpo
liationem quod eſt diffialius. Ex quibus elicit᷑: ꝙ
via ſuris cõmunis eſt facilioꝛ et ſecurioꝛ. Sic in pꝛo
poſito:qui ergo eligerent eſſe in via iuris comm nis
in appellationibus faciendis vel vecimis petendis:
quare non eligunt eſſe in via iuris communis: etiaʒ
gĩabo ſaluãdis:as cognoſcẽdũ illum et virtutem re⸗
ſurrectõnis:hiliij. ¶ Et bene comiungit virtu⸗
tes et reſurrectõnem:quia virtutes ſunt filie vi: ſiẽ
vitia filie dyaboli:ſicut patet. F j. xxx.c.ſequentibo.
Reſurrectio vo eſt merces ſeu dos qu ã dat cũ filia⸗
bus. Sʒ adu ertite ꝙ; non dat iſtas filias cum doti⸗
bus niſi ſpiritualiter viuentibus. Ypſe enĩ eſt ð opi⸗
nione cuiuſoam philoſophpi:qui culdam /querenti:
vtrum melius eſſet dare filiã diuiti inſenſato:q;; pau
en ſenſato. Reſpondit:mallem dare filiam meam
omini ſine pecunia:qᷓ pecunie ſine homine. Sic deꝰ

homini habenti vitam interius ſpiritualem: talis

Arꝰ.iiij.

VYV.

vij.

Ar j.

iij.

Wita
reſurget: ſicut bomo potens cadens iterum ſingire.
Sic talis et non alius:quia ſicut nec imago homĩs

ſine vita cadens nõ reſurgit:ita nec talis: qꝛ ſicut ꝰꝛ
Ecci.xj.Eſt hõ marcidus veficiẽs virtute. Mõ.E.

x xix.

ð —

Ite cõtemplatiue et
actiue: Pꝛimo oſtendet᷑ adinuiceʒ comꝑs-
io. Secunw vite huane bꝛeuitas: inſta⸗
bilitas:⁊ ceptibilitas:? remedia ↄtra hec.Tercio
vite gratie bonitas ⁊ cauſe:⁊ ſigna onſiua:⁊ vires qil
lam cõſeruant. Quarto vite gloꝛie ondetur acquiſi

tio. Quinto tam r gre ꝙᷓ gloꝛie unpedimentum.
impevitoꝝ rñſio. “”
Konm ematnn dicẽda ſunt. Pꝛimo em̃ oſtẽdet
ꝙ vita actiua eſt vtilioꝛ. Gecundo q; vna aliaʒ non
umpedit:ſ̊ augmentat.Tercio ꝙ p̃lati ſpeciałr vtrã
q́; hbabere tenent. tũ ad pꝛimu patet: vita cõtẽ⸗
platiua ẽ ſecurioꝛ:ſ̊ actiua fructuoſioꝛ ⁊ vtilioꝛ:p ex
emplũ væ duobo militibo:quoꝛum vnus ſemꝑ aſſiſtit
in vlitijs:alius vo vidẽs pericula regno ĩmin cir/
cũit.⁊ foꝛtiter regnũ inha bitãtes defendit:pꝛimꝰha
bet ſtatũ ſecurioꝛẽ:alius vtilioꝛem.Et ſic pʒ ; Ma
ria ſedens iuxta pedes regis eterni:vlitijs affluens
ſpũalibus:ſecurioꝛẽ habuit vitam ſᷣm virtuteʒ vite
inſolubilis:Heb.vij.Martha aũt et Lya fecũdioꝛẽ
eis qtum ad augmentũ meriti:quod ex multis con-
ſurgit oꝑib:⁊ vtilioꝛem alijs:qui in tꝑalibus ⁊ ſpna
libus ab eis iuuãtur. In tꝑalib ſicut in oĩb opeꝛibo
miſcðie et charitatis. In ſpialibus vtpote in pᷣdica
tionibo ⁊ confeſſiomibus que lʒ ad vitam ptineãt cõ
tem platiuã:qꝙtum ad ſtudiũ pᷣcedens:ꝑtinent tñad
vitã actiuã qᷓtum ad vſum ſequ entẽ.qui igit᷑ iſtã bʒ
xpᷣm imitatur:qͥ ait Dob r Eco veni vt vitã habe⸗
ant contẽplando: abundantius habeant:illã alijs
largiendo. Sed dicẽt:in vita actiua multeſſunt tem
ꝓtationes ⁊ peccatoꝝ occaſiones:que occurrũt exvi⸗
ſis ⁊ auditis in confeſſione ꝙᷓtum ad illos qͥ per mũ⸗
dum diſcurrũt ad Faice ndu ⁊ confitendũ. Bũt etiã
multa tedia coꝛpalia:quibo concedẽdũ eſt: in ſignũ
cuius lya erat lippis oculis:Geñ.xxix. Nec tamẽ eſt
ab his ceſſandum qui cum hocꝙ in aliquo oculos le
dunt ſpũales:quos cito confefſione tergũt:maioꝛeʒ
a ðo recipiẽt mercedẽ:in cuiꝰſignũ eadẽ ¶va ſcribi⸗
tur fuiſſe fecũda. Hoc nanq; pꝛimo exemplo oſtẽdit
⁊T milite:qͥ multũ contra hoſtes pugnans in aliquo
arma ⁊ veſtes in vtili regis ſeruitio lacerat vł xetur⸗
pat:non tñ minoꝛeʒ ̊ malioꝛem a rege meret᷑ merce⸗
Tvm:qᷓ alius cuius laboꝛẽ ve camera ad aulã ad co⸗
medendũ:⁊ e aula ad cameram ad wꝛmiẽdũ. Se/
cundo idem oſtendit᷑ ꝑ exemplus e duobo miniſtris
coꝛam dño ſuo in menſa aſfſiſtentib:quoꝛũ vnus qñ
clamant ad ignem: miniſteriũ continuat: aliꝰ vo ſol⸗
licite vadit:que wmus incipiat cõburi perquirẽs:et
ſi domus dñi ſui periculo ſe exponit vt ignem extin⸗
guat:quod faciendo lʒ robã quam a dno accepit pul
chꝛam in alique vœcoloꝛet: tñ faciliter a dño xe h̊ ve⸗
niam obtinebit⸗er non minoꝛẽ ſed potius maioꝛem
a grato dño meret᷑:pꝛopter vtilem laboꝛẽ remunera
tionem:ꝙ; alius qii ad ignem extinguendũ nõ cucuꝛ
rit: H̊ coꝛam menſa ſtans oꝛauit:ꝙ alius illum bñ ex⸗
tinguere poſſet: Sicĩ ꝓpoſito de milite qui conatur
eccleſiã vefendere ⁊ ignem extinguere peccati:qͥ aias
multoꝝ conſumere incipit. ⁊ cæ alio in clauſtro rma
nente:licet primus plures ſuſtineat temptationes:
et tedia:tamen ſecũdus maioꝛẽ cõſequitur remune⸗
rationẽ:ꝓpter quod ſic in vita tua tempta animam
tuꝗ: Ecci.Nxvij. ¶¶ Becũda pars huius articuli:q
videlicet vita actiua aliam augmẽtat:a altius aſcen

*4 .
WB vij.
ere facit oſtenſa ẽ.P.xij.arti.j. Cui ↄcoꝛdat ⁊ oĩa
pᷣdicta confirmat vecretalis Innocẽtij tercij ſcribẽ/
tis archiepiſcopo ſalaritenſi.li.j.ti.ix.dxe renũciatõe
ca.niſi cum pꝛidem.ad literaʒ ille epiſcopus petiuit
a curia Romana ꝙ poſſet epᷣatui renunciare et con⸗
templatõni vacare.Cui papa inter multa alia vſus
finem illius capituli reſcribit dicens: Nec putes:q;
ideo Martha malam pꝑtem elegerit que circa pluri-
ma ſatagebat:quia Maria optimam ptem elegit qᷓ
non auferetur ab ea:quoniã licet illa ſit magis ſecu
ra:iſta tñ eſt magis fructifera:lʒ ⁊ illa ſit magis ſua⸗
uis:hec tamẽ magis vtilis:cuʒ in fecunditate ſoboł
lippitudo ye rachelis pulchritudine ſit plata:qᷓ;
uis ſimul in vnũ contemplatiuus eẽ valeas ⁊ actiuꝰ
legiſlatoꝛis exemplo.i.aMoyſi ᷣm glo.qui nũc aſcen
bat in montem vt gloꝛiam dñi cum maioꝛi cerne⸗/
ret libertate:nũc vᷣo deſcendebat in caſtra:vt cũ vti
litate neceſſitatibo populi ꝓuideret:quapꝛopter faci
lius indulgetur vt aſcendat monachus ad pſulatuʒ
ꝙᷓ pꝛeſul ad monachatum ⁊eſcendat:hec ibi. In hoc
vo vltimo verbo qð dicit:ꝙ facilius indulgetur⁊c.
Rõ patet: qꝛ monachus ad pꝛeſulatum aſcendens
bene viuens vtrãq; habebit vitam:vbimonachꝰcuʒ
vna viuere poteſt:⁊ perfectius eſt duo habere bona
qᷓ; vnũ.Huic concoꝛdat vecretũ.vij.q.j. Suggeſtuʒ.
vbi liberius papa aliquos dure repꝛehendit:qͥ vel⸗
lent laboꝛes cuſtodire ouiũ væſerere: contem platõ
nis quieti ſe tradere: Fac ergo quod dicit᷑ Ecci.ij. c.
Coniũgere deo ꝑ contemplatiuã:⁊ ſuſtine vt creſcat
in nouiſſimo vita tua ꝑ actiuam. Exiam dict ſpe
cialiter ex cretali pꝛeallegata patet ꝙ lʒ vita con⸗
templatiua ſit ommbo viris eccleſiaſticis ſpecialit
religioſis neceſſaria:ſicut oſtenſum eſt. R.v.articło
viij.per totum:tam en hic cũ actiua pcipue ẽ p̃latis
neceſſaria:quia ipſi vebẽt cũ Moον pᷣo aſcẽdere
in montẽ contemplationis:⁊ cum eiſœæm vſcentere
ad oues cum virga coꝛꝛectionis. Vnde qtum ad il⸗
los diuiſio philoſophłli.v animalibus ſpiritualit
intellecta eſt inſufficiẽs. Ipſe nãq; ibi diuidit aues
in habentes bonas alas ſiue bonos pedes :ſicut pʒ
in byrũdinibus 7 perdicibus. Iſtis vo vtrũq; opor
tet conuenire:vt er alas habeant contẽplatõnis ⁊ pe
s bone operatõnis:Exemplo Abꝛabe quiĩſacri⸗
ficio ſuo habuit aĩalia gradientia ſuper terram vo
lucres celi:iGeñ.xv.⁊ NHelcane qui habuit annã ꝛ fe⸗
nennam.j. Regum.ij.Et dauid in cantico ſuo copu⸗
lat volucres celi et piſces maris: In pᷣs. Et in exer⸗
ciuu ſuo habuit remanẽtes ad ſarcinas et bellãtes.j.
Meg. xv. Et exẽplo YJacob qui habuit Z vam:habu
it ⁊ Rachelem:nec fecunditas Aye pulchꝛitudinem
eſtruxit Rachelis: Ita nec vita actiua quo ad me⸗
ritum pacem cõtemplatiue:quia vtraq; ex ſpũſacto
eſt: Roma. viij. Pꝛudẽtia aũt ſpũsvita actiua:⁊pax
q;tum ad ↄtẽplatiuam.
Ad hanc aũt duplicem vitam habẽdam multuz
mouere veberet oẽs moꝛtales vite pñtis miſenia: taʒ
culpe ꝙᷓ pene.Hec autẽ miſeria conſiſtit in tribus in
bꝛeuitate: ĩ iſtabilitate:⁊ væceptibilitate. Pꝛimũ pʒ
auctoꝛitate YJob.xiiij. Homo natus v muliere bꝛe⸗
ui viuens tꝑe.Et experimento quo videmus ci
ma pars natoꝛum bona et ſana vita non trãſit octo
geſimum annũ:per quoꝛum annoꝛum fere medieta⸗
tem nec multuʒ gaudet nec wlet:nec ratõne vtitur:
qꝛ eſt quaſi moꝛtuus nil ſentientes dum wꝛmit:an/
fer adhuc ſepteʒ pꝛimos annos in quib neſcit quid
ſit vita hoĩs: qꝛ rone non vtitur: ⁊ ſic nõ remanẽt ni
ſi circa trigintatriũ annoꝝ tꝑa: in quibo vruit vt hõ
rõne vtes:in qba multos hʒ wloꝛes cũ riſn 1 gaudio
mixtos.Eyxqͥ pʒ qd dꝛ Sap.ij. Exiguũ : cũ tedio eſt
tpᷣs vite nr̃e.ue ᷓ maioꝛ ſtultitia qꝙ ꝓ diuitijs deli⸗

iiij.

Arꝰ. ij.
.v.

r. ſcedit longi
ter inhoe Kailuc . v
ſeucom trahit bꝛeuioteiet t 4
lngonan mitunini Bie u
gam trabefe nltam: ſup ſpem llun
tisquoc hot congregat ponit diuit
turdelteinotkinanimultosben
cupit honoꝛes: ubito dom ſperar l
mom ſortem vitamtrahit: ap.ln.
fuenint inpſumptöne propꝛig inniht
turſicut tz weillo Au. ri qui volui
rea ſuo:cul dictum fuit: Grulte hac
teaiam mmam. Ol ergo ſtyltus eetet
ppꝛiam ? bereditate; manm vqui
vel anima vel reo amitterepoſſetepor
nam trabendiſontẽ longion. A fortu
mus eſtiqui oiam vpꝛiamr regnũ ccl
olm penax que infimem pör ponir i
nis lte ſint faait illi qul multa illie
tatimein Wlectatonioer vanitatihoch
longionsit t cnutcninis noſri
ſultics ci itanoſtraſit aho Ja
inalreepoa noiuaumhent
ryiij Orealſaeſt velut texente vita.
mammtſeniam „Dbrenitaten deberen
apponere vinlis laboꝛ ſicut opanir
oppnoplnnarefeſtinatin oger via,
beraimtcit intureante danſione
nuhre uſt edtitm Peonen .
li bioinſitſigi doſuimdsfmi
dpſenmercin aerblnfunan
ren⸗ nafhzgut videns ei
emisetr,f,. MMlanm ſus nitit
bekrebus inmobil expene
lo oſſimusm lilv. Bicnos!
ahler annllo zob
D
eccgtſdeln.. e us rem
inbade nalun emains
on noſtatu per

be⸗
eeniini,
detm .
lr
Wita
vij.

anan li cetn
Opoſt Zle 1 drmg d
Chrpaneeturenmnei⸗ toe
nfeer
heha elegen Mee o⸗ quad onoꝛib
galld oprin tineleu: Augechzagnr : tãbꝛeui⸗
ßluonniſi ſn cnahn renai iutttere cel bꝛeuis tpi⸗
feniin ltti Nrenarrt 1. Yn ttere c u:2 freq gis: vtputa tn
lee la ſt neleti vj uent qua ſic eloꝝ 7 quẽter ta tnigi⸗
nltanei . e Sen ſecut vialkinde Aa erae reutcereng⸗
Gtnt W Nagioſtn, tione cundo ccl xx Aaborabutie, nälncke Kui
n rſöntnud ui, B as bulmeſtto imitatur Karargſeſoa⸗ i⸗ Amawlenſomi, s magnaẽ ſi
enſgtor mitaten. zen . te: in ama vong vitaſ⸗ s inqui E:ſicut
rſenmnd Tachips nitatei 0 cotin mrnanne Bng⸗ qua co uedã i emꝑ quit nunqᷓ; Pp
W v alij n infir ue ſtatũ 8: nũ nuncᷓ ndi⸗ da in nobi gaudiñ mi eſte per illud
nbb ſnlcher iunn aſa . ijs. Y rmita ũ ſuũ cfo nqꝙ Pv eemo inne is c iũ h e tri Ulud o
hlcharin nen turami ob. vij remein en nge n bus innobi⸗ auſan abet. H iſtis ben ugo
enc eret⸗ Keöpry rcũfer atᷣ va ntus eſt ſio in ta nos 1 namvi s cauſ⸗ c cauſe m oñdũ utem vine: Iij
—— umnenl H poꝑ ſe eſt vit HH n guſat bona vira, iqut: qᷣdã wram. .
tunm nch Nafac tus ſiue i contu eu nubi⸗ a mea ciam: .7 eos 7 aĩe. P na vi uchitꝰ v jdã cõſe m
Ngnat in oad c tat᷑. e in bo tinue fe Is qui a. Seci 7 ſic ſunt i ad elogi ꝛouer vitaʒ coꝛpij erbi er eruãt
itofenirh llr tat. Nob xuiij nli mattre ſ n conn cũdo ſunt inuen GWamegzaelene, H
vonich Pficliunh.) Traſiet uirj. natun am ſus ue gemi muenlenel wen melien rita iſtecilo bo⸗
onchls ohraulbl Ydo bul t vit unci⸗ e ſiue fe mutat: ventis b pane vi ibo ea. D clin lauſc eribo bo⸗
fig habe dpeeſul Mdlgen a diſſe a noſt in eodẽ oꝛtu t: It us pnĩ viuit h Deut da aur ulta ſi bo⸗
eſtlann Hnn ſolis:i oluer̃ ra dẽ ſta ne cõti a noſt m nĩe. Si⸗ omo 7c Vij emega ide
eſr⸗ cbirnitn nn d s: ita vi 4 r. quaſi tu ꝑ tinu moꝛte icut nã o 7c. S 7 1v .½
gerftne dedl gtn⸗ wlo vita adijs ſ. veſtigiũ mancet. Gehn. te ſ te coꝛpali: i. nãq; chri ecun Sõ
chadat 9 onachy . ꝛe: p̃s. noſtra olis: iu nubi Baßp. ij nali i: ita me riſtus do ca . F.c. Ron
Werani um bhabe efecit i caloꝛ : qꝛ ſicu is : ſi. ij. poſt d ad vit ebꝛa ſi terci uſat on
nali tnü tiig , deed Saßp̃ abem it in w e infi cut neb cutn moſneen vitamgr⸗ ſua hi⸗ la die trib opi
☚ ..OH i ap̃. ij us carni⸗ loꝛe ifirmitari⸗ ula c. e n cõſp dies: i ratie. O s trib reſurr. opi
—— nggeſr me Mom nie len tis diſt⸗ aloꝛe enastr :ꝛin die terci ſee. vj. ſangern eNit
octreoniii we. —–Wæ b moꝛia nen n conten ea. Y oluit cũ charitati⸗ ius. T ercia ſi .vj. Vimifi⸗ H
— nipel ab m hẽbi oſtrũ nere veli⸗ In quo cũ ignis.j is: ſicut i erci uſeltabn Wr amnor.
cergo 77 conten vij. em us il itop obliui⸗ xlitias wcum̃ ms. Jo ut igni⸗ cio cauſ. tabit n abitno⸗
