mittit᷑:ſᷣ quia digne celebꝛantes:⁊ audientes:ad ce/
lum mittit. Se his alijs vtilitatibo huius ſacramẽ
ti. qð in miſſa tractat. Mota.E. vj.p totum.
agna vo miſſaꝝ neceſſitas indicta ẽ tam cele⸗
bꝛatoꝛib q auditoꝛi. De celebꝛatoꝛibus patʒ pᷣmo
pᷣcepto diuino. Sacerdotib nanq; pceptum eſt.boc
facite in meam cõmemoꝛatiõem. Secundo ſtatuto
eccĩaſtico.in quo reputat᷑inconueniens.q ſacerdos
vix quater in anno miſſam celebꝛet ſolen nia:ſic ptʒ
in æcre.li.iij.tixlj.x cele.miſſa.c wolentes refenimꝰ.
Ergo multomagis incõu eniẽs reputaſſet:ſiſciuiſſʒ
aliquos oꝛdinatos:q de toto qno. nec ſemel celebꝛaſ
ſent.Tercio rõne auctoꝛitate.Teſte.n.bt̃o Greg.
cũ creſcũt wna:rõnes creſcunt vnoꝝ.Cũ igit᷑ ſacer
ti ſit data ptãs nobiliſſima.reus negligentie erit:
ni ſi ülla vtar ad honoꝛẽ dei:x ſalutem ſuà:⁊ alioꝝvi
uoꝝ⁊ moꝛtuoꝝ.Fm illud.j.Pe.iiij. Vnuſquiſq; ſiẽ
accepit grãm in alterutrũ illã adminiſtrãtes . Di
cit inſuꝑ ſanctus Cho.in vltima ꝑte ſũme.q.lxxxij.

artix.qꝙ quantũcunq; pplin nõ habeat ſubiectũ.in
pcipnis feſtis celebꝛare tenet᷑ ⁊ marime in illis die⸗
bus in quib fideles cõicari cõſueuerũt. ¶ Dʒ dicẽt
aliqui.ſut tãtũ in alijs negocijs occupatuq eis ce⸗
lebꝛare nõ pmittũ. Sed hec excuſatio: coꝛã eo nõ
allocabit᷑:quia poſſent alias occupatões dimittere
vel diminuere:vt illius intenderent miniſterio cui
ſeruire neceſſe ẽ:Alij dicẽt:ꝙ nõ ſunt᷑ diſpoſiti.La⸗
les ſub indiſpoſitoõis excuſatõe in maximũ incidunt
incõueniens:ꝙ ſꝑ vicʒ indiſpoſiti ꝑmanẽt:vbi ſe diſ
ponere poſſent:⁊ vellent ſi ſepius celebꝛarẽt. —
¶ Ex ꝑte vo audientiuʒ hec neceſſitas oñdit᷑ in ve-
cre.æ ↄſe.di.j.cimiſſas.vbi pᷣcipit᷑ oĩbo ſecularibo:ſb
noĩe ſeculariũ cõpᷣhendẽs illos:qͥ nec beneficia hñt
ecciaſtica:nec infra ſacros ſunt:vt in die dñica:miſ⸗
ſam ex integro audiãt: glo. Mon andiẽs miſſam in
die dnica pᷣter articulũ neceſſitatis trãſgreſſoꝛ ẽ pce
pti.Et in multi ſunt:qͥ vel nõ audiũt vel nõ eyinre-
gro audiũt. Gicut illi qtv videt᷑ ſufficere. q illo die
officiũ diei vel euãgeliũ coꝛã eis dicat᷑ panis bene
dictus xæt᷑:⁊ illi qͥ in cemiterijs circa alia occupant:
⁊intrant ecciam.vũ coꝛpus xpᷣi eleuat vel aqua bñ⸗
dicta aſpergi: vł ſaltẽ illã nõ audiũt:quã audire te⸗
nent᷑: ⁊ ceberent. Mõ.n. ſufficit audire miſſam quã⸗
cunq;:h̊ vebet audire miſſam de die. ſicut prʒ in e⸗
cretali palł cele. miſſa. c. quidã laicoꝝ.vbi phibẽ⸗
tur miſſe peculiares. puta de beata vᷣgine. xe agelis
diebo nõ ſuis:glo. Nõ qꝛ malũ ſit iſtas audire: ne
malũ ſequat᷑:vt mi ſa v die omittat ftf.
Pꝛtis pꝛimo oſtẽde/
ur diuiſioſecundo moꝛtis nature:et cul⸗
NE pe ſimilitude. Tercõ moꝛtis nature gene
rꝗlitas. et turpis moꝛtis admiratio: et cauſalitas.
Quarto certitudo. Ouinto diſtricta moꝛientiũ ex⸗
aminatio.Sexto ꝙ moꝛs tam bonoꝝ q; maloꝝ ſom⸗
no cõpatur.ſub diuerſa tñ rõne.Septimo qꝙ mo:sẽ
bene vinentibo vtilis: male viuentib inutił. Octa
uo ꝙ cogitatio moꝛtꝭ vebet eẽ bene viuẽtibo electa
bilis.⁊ male viuentiba terribilis. Mono onqit᷑ peedi
cte vtilitatis ⁊ delectatõis tanoriſ vicʒ ẽ liberatio
a carcere: ab omni mundianguſtia. Lecimo. qꝛ ꝑ
illã dantur remedia d omnes mundimiſerias. VUn-
cimoꝙ nõ ẽ ve moꝛte bonoꝝ wlendũ.imo potius
gaudendũ. uodecimo ꝙnõ ẽ de moꝛte inuenũ wlẽ
vũ.Terciodecimo ꝙ e moꝛte maloꝝ ẽ multũ wlẽ⸗
du. Becimoq̃rto.ſi wloꝛ moꝛientib oĩno xe ami⸗
coꝝ coꝛdibo excutinõ pot.eſt ve bene male moꝛien
tib diuerſimode habendus. Quintodecimo oñden
tur cõditões:que moꝛtem pᷣcedere veberent:ad hoc
ſecure expectaret. Sextodecimo oñdetur qualit᷑
moꝛs wcet:⁊ nos ãmonet tales ha bere conditones.
Vecimoſeptimo ꝙ moꝛtis mẽoꝛia ẽ iugiter habẽda
DPecimooctauo qſalubꝛis ẽ cogitatio dvefunctoꝛuʒ .
Secimonono vfunctoꝑ oſtender̃᷑ gemitꝰ querela.
Viceſimo qᷓliter vei viuoꝝ petunt ſuffragia. Elice
ſimopꝛimo qualiter viuoꝝ ſuffragijs multũ iuuant᷑
Viceſimoſecundo ꝙ ſuis adiutoꝛibus grati exiſtũt
Viceſimotercio ꝙ bonis tm ꝓdeſt in loco ſancto ſe⸗
peliri. Viceſimoquarto. qualr p moꝛtem oſtendit
mundus cũ malignitate ſua eẽ vanitas vamtatum:⸗
2omnia vanitas. . .
A¶ tum ad pꝛimũ.moꝛs eſt eipler enlge nature.
gehẽne.ſpuũalis.coꝛpalis.⁊ gehennalis.ſicut ptz
cecreto dæ pe.diſ.vl.in fi. Per pꝛimã vo puenit ad ſe
cundꝗ ⁊ terciꝗ. ¶ Maima tantã hʒ multirudine:7 di
uerſitatẽ:quãtam hʒ diuerſitatẽ peccatũ moꝛtale:
qꝛ ve quolibet moꝛtaliverificatur illud Ecci. xviij.
Aoꝛs illius: moꝛs nequiſſima:ꝛ vtilis potius infer
nus i; illa:quia melius eẽt ĩ loco eẽ inferni.ſine moꝛ

rj.

ij.

iij.

iiij.

Moꝛs

tali peccato:q; extra cũ moꝛtali.Secunda vo iden⸗

titatem hʒ qtũ ad ipam moꝛtẽ in ſe:ß habet diuer⸗

ſitatẽ. Pꝛimo qᷓtum ad moꝛendi modum. Secun⸗

w ᷓtum ad moꝛtis tolerantiam. Tercio qᷓtum ad

moꝛtis terminum. Pꝛimo nanq; moꝛtis identitas:

modi diuerſitas oſtendit᷑ ij. Reg.xiiij. Omnes in⸗
quit moꝛimur:⁊ quaſi ⁊c. Et Apoc.xx. Vidiinquit
moꝛtuos puſillos magnos.in quibo oſtendit moꝛ-
tis vnitas:⁊ equitas:qꝛ nec ꝓuo.necmagno.nec iu⸗
ueni.nec ſeni.nec paupi parcit.aut diuiti. Eiuſdem
vo quo ad modũ diuerſitas oñditur in hoc.ꝙ ĩpal
legata ſeqᷣt᷑ aucte.⁊ q̃i aq dilabimnur ĩ terra:qꝛ ſic aqᷓ
ſuꝑ terrã expãſe:ꝑ diuerſas traſeũt vias. Ita nos ꝓ
omerſe moꝛtis vias ⁊ modos.⁊ diuerſis ᷓ hoc mðo
trãſimꝰetatib. ¶Rõne cuiꝰẽ aduertenduʒ.q deꝰqꝗ
nos creauit in tali ↄditõeꝙ vitã ſine moꝛiendĩ neceſ
ſitate habuiſſemus.ſi ei obedientes fuiſſemꝰ: exqͥ ei

rebellare peccãdo cepimus.moꝛtis exercituʒ ad nos

hũiliandu.cõquerendũ.⁊ ſubiugandũ cõtra nos oꝛ
dinauit:qͥ mitis modis.r inſidijs diuerſis:ↄtra nos
ladiũ ſuũ vibeabit. arcũ ſuũ tetendit:⁊ paramt il⸗
i. in eo ꝑpauit vaſa moꝛtis.ſagittas ſuas ardẽtib
effecit: in pſal.vij. Quaſi gladio ſuo ſenes:⁊ D ſa
gittis iuuenes occidit:qꝛ ſicut quioccidit᷑ gladio:ð
ꝓinquo oceidit᷑:qꝛ opoꝛtet ꝙ ſit q̃i iuxta occiſoꝛem
Sagittis vo occidit᷑ ꝗs. q multũ diſtat ab occiſoꝛe.
Gic ſenes ve ꝓpinquo occidunt᷑:qꝛ etiã ſᷣm hominũ
cõem opinionẽ.multũ ad moꝛtẽ appꝛopinquãt:an
qᷓ ipa ꝑcutiant᷑. Yuuenes vᷣo q̃i lõginquo pcutiũ⸗
tur:qꝛ ſᷣm cõem hoĩm opinionẽ.vidẽt᷑ multũ a moꝛ
te diſtare.ad quos tñ nunc ſagittam ardentẽ.i,.acu⸗
tam nunc febꝛem.nunc hydropiſim. nunc apoſtema
ta dirigit. et occidit.œ quibo in pſal.xliiij. Bagitte
tue acute:ppłi ſub te cadent.Se hoc vario euẽtu pᷣ⸗
lij loquẽs SGeneca in libello ad marciã dic: ꝙ ſumꝰ
ſikes nitentibo aſcẽdere murũ caſtri vel ciuitatis ob/
ſeſſe:ce quo cuſtodes.ſuꝑ aſcẽdẽtes tela iaciũt:vłſa⸗/
xa. v quo ſicut aliqͥ vulnerant᷑ ijciunt᷑.⁊ cadũt ve
ſ niegek lſe medio.aliqͥ de fundamẽtis.alij in-
ſuꝑ telis.alij lapidib.Gicnob in moo iſto ad altuʒ
ſtatũ diuitiaꝝ vel honoꝝ aſcẽdere nitentibo: aliqui
moꝛte eijciuntur e ſummo ſtatu honoꝛis.vel diui
tiaꝝ.de quib pſal.xxvj. Vidiimpium ſuꝑexaltatũ
eleuatũ ſicut cedros.trãſiui ⁊ ecce nõ erat.qͥ moꝛte
ſubtractus fuerat ⁊ fecerat.tu aũt altiſſimꝰ.Alij de
ſtatu mediocri.alij de ſumma pauꝑtate veijciuntur.
alij inſuꝑ in ſũma ſenectute.alij in iuuẽtute.alijĩ in⸗
fantia vijciunt᷑. Jõ vt ait hugo.Apð gẽtiles dice⸗
bat᷑ pluto deꝰ inferni.vłmoꝛtis hre tergã:qꝛ oẽs ca⸗
pit in tribo etatibo.ſ.puericia iuuentute vl ſenectute
¶ Ges tñ quos in pᷣdictis ſtatibv.vel etatibo diuerſ
capit:in terra equ ales facit:Ex qua ↄſideratide ſu⸗

pioꝛes ãmonet:ne ſuꝑbiendo.vel cõtẽnendo.aĩo ſu⸗

pioꝛes vel ſuꝑ bioꝛes ſint:ſed equales.qui tamcito ĩ
terra coꝛꝑe futuri ſunt equs les. Vnð ſeneca li.iij.de
naturalibo queſtionibo in fine. Quid clientuli tuo
iraſceris: ſalſtine paululum: venit ecce moꝛs: q̃ vos
pares faciet. ¶ Circa pꝛedictam vo moꝛtis foꝛtunã
eſt aduertendum ꝙ moꝛs curialius venit ad ſenes:
qᷓ ad quoſcunq; alios:quia eos pᷣmuniendo:ne eos
non paratos inueniat: Multos.n. certiſſimos nun-
cios pᷣmittit:ſicut tiſim.tuſſim.faciem rugoſam.ca⸗
nicieʒ capitis.que ᷣm libꝛos medicoꝝ ẽ vexillũ moꝛ-
tis. Naſum ⁊ vngulas liuidas.oculoꝝ caliginẽ.xvvꝛ⸗
ſi inclinatõnem:? totius coꝛpoꝛis cuʒ membꝛis ſuis
xæbilitatõem. ¶ Alios vo iunioꝛes ⁊ foꝛtioꝛes.licet
aliquos qñq; pᷣmittat nuncios:ſicut febꝛes ⁊ diuer⸗
ſas infirmitates:nõ tñ ſunt ita certi nuncij.ſicut pᷣ⸗
dicti:qui ad ſenes mittuntur. Et ideo periculoſius
ad iſt os venit qᷓ ad illos.quia quandoq; ſubito.qñ⸗

7 dimittat ola alijs: moꝛat᷑.

qʒ ex inſperato:⁊iõ eos impꝛouiſos inuenit. ¶ Ad
omnes vo pᷣdictos ſiue ſenes ſiue inuenes ideo nun/
cios moꝛtis mittit æus:vt einoſmetipſos volunta⸗
rie in bello iſto reddamus:teſtamentum faciendo.
aliena reſtiruendo: vitam noſtram bene oꝛdinan/

w:anteqᷓ; vi capiamur:Quia ſicut videmus. qꝙ re-

ges mitius agunt:cum his inimicis:qͥ ſponte ſeillo⸗
rum ſubmittunt gratie:qᷓ; cum his quivi capiuntur
Ita deus mitius aget cũ illis:qui an moꝛtẽ.ſe ei red
dunt:q cũ malis:qui carnẽ ſuã delicate nutriendo:⁊
diuitias ↄgregando:tantũ ſe cõtra moꝛtis exercitũ:
nuncios oꝛdinãt:quantũ poſſunt:a ſe ad rebellan⸗
dũ inſtaurãt. Gicut ille ſtultus Luc.xij.qͥ dixit aĩe
ſue:qꝙ habuit multa bona in ãnos plurimos:quib
dicet᷑ in fine:ſicut dicebat᷑ illi:ſtulte hacnocte:a te
animam tuam repetent.¶¶ Qui etſi e moꝛte eos in
fine ſicinuadente:ꝙ vlterius ſpacium cõcedere no⸗
lueritviuendi:⁊ de dyabolo animas illoꝝ raperevo
lente:conquerivoluerint:a moꝛte ⁊ dyabolo. eis re⸗
ſponderi poterit:ſicut hactenus rñdiſſe ↄſilib legũ⸗
tur. ¶ Pꝛimo nanq; exemplũ quoddã cõtinet:ꝙ qͥ
dam pepigit cũ moꝛte fedus:cũ illis:qui dicunt:ꝑ⸗
cuſſimus fedus cũ moꝛte:Eſa.xxviij.q; nullo modo
eum tolleret:niſipꝛius tres vel quatuoꝛ nuncios ei
mitteret.Accidit poſtmodũ ſociũ illuʒ infirmari:
cui medicus veniẽs eũ pᷣmuniuit.q alam ſuã diſpo
neret:qꝛ ſignũ moꝛtis inuenit in pulſu.⁊ vꝛina.ipſe
etiã dixit ſe ꝑdidiſſe appetitum comedẽdi:⸗ mbelt e
poſſe retinere.AAd quẽ citopoſt moꝛs intrãs:illũ vo
cauit. Cui ille:Adhucñ vemiã:qꝛ nuũcios nõ miſiſti

ſicut dixiſti. Cui illa:imo oẽs miſi:ſicutpmiſi. Vnũ

nãq; nun ciũ miſi:qñ febꝛis te agitauit.Alio etiã nũ
cio te pᷣmuniui qñ medicus dixit mala ſigna eẽ ĩ pul
ſu ⁊ vꝛina.Cercio te pᷣmunii ꝑ appetitus pditõem
iniuſte ſ ↄqris.ſurge igr ⁊veni.Sic dicet pᷣdictis qͥs
ad literam ꝑ tales nuncios:moꝛs eos ſalutat gte
rum aliud cõtinet exemplũ:quaſi ſic e quodaʒ.qui
ꝓ lucro terreno dyabolo homagiũ fecit:tali tñ con/
ditõe.qꝙ eum pᷣmuniret tribo annis añ moꝛtẽ:dicẽs.
q̃ pꝛimo anno ⁊illis tribo:ei ĩ foꝛma hũana obuiãs
dixit:Caneſcis.qͥ iratus ei maledixit.qi volẽs eũ ꝑ·
cutere.Secũdo anno diyit:multũ inclinaris. Ter/
cio:multũ vbilitaris:quo dicto eũ rapuit.Cuirñ-
cere potuit:ꝙ eũ ſicut ꝓmiſit pᷣmuniuit.⁊ iõ iuſte cõ
queri nõ potuit.Ita necaliquis talis mõ:qͥ ꝓpt᷑ nul-
la ſigna:vel alioꝝ exẽpla pᷣmuniri vult:nec ꝑatus eẽ
nec moꝛtẽ ꝓpinquã eſtimare.⁊ quo Eccłi.xj. Eſt qͥ
locupletat᷑ ꝑce agẽdo:⁊ neſcit ꝙ moꝛ:s appꝛopinq̃t:
UWErn pᷣdicta ſtulti-
cia in oĩb ſit admiranda:maxĩe tn in ſemib:qͥ nullã
diu euadendi habere pñt pᷣſumptõem:quibo vt pᷣdi
ctũ ẽ.certiſſimi mittunt᷑ moꝛtis nuncij.Vnñ cypꝛia/
nus ⁊.xij.abuſiuis.Quid ſuꝑeſt:niſi dũ hinus vite
Tfectus appꝛopiat:vite terminus inſtat.Senibovo
cũctis maturioꝛ ex hac vita receſſus ẽ.ZRuo ſᷓ eis ꝑi⸗/
cula cauẽda ſunt:q̃ ñ veteraſcũt ad peccãdũ.Coꝛ vi
xlʒ ligua. Nã antiq indurati malicia vł'mala co
gitãt vł loquũt᷑:q wlẽtes oꝑarinõ pñt.Oe talibo lo/
quit᷑ Hugo in li.æ clauſtro aĩe.ſcdo.dicẽs. Int᷑ ab⸗
uſiones huiꝰſeculi.ſola maioꝛ eſt obſtinatio ſenis:qͥ
moꝛti ꝓximus. moꝛtis ñ abhoꝛret aduentũ:qͥ qſi ad
oſtiũ mũdi huius poſitus:foꝛis nõ reſpicit:nec vite

vj.

Exemp.

pñntis attendit aggreſſum. audit nuncios moꝛtis.et

cedere.vel credere nõ vult.¶ SGScda differẽtia ĩ moꝛ
tis nature attẽdit᷑ penes tolerantiã facilioꝛẽ.vł diſ
ficilioꝛẽ.⁊ penes moꝛtis timoꝛẽ:maioꝛẽ vel minoꝛẽ.
Circa quã duo oñdere reſtat. Pꝛimo.n. oñdetur. qᷓ
ſunt illiqui moꝛte appꝛopinq̃nte plus timẽt.SGcðo
oñndet᷑ꝙ boni et᷑ qꝛ homiĩes ſunt:nec certã ſciam hre
poſſunt:ꝙ opa illoꝝ vo placuerunt:quia nemo ſcit

viij.

ehisgnivoluntanevelimuiten
inulſundoninenin
nifnenint inomnietarepelſtatun
vo molifverint inomniſtatuetet
teſte Imbro li Nhono norti. 4
tvs eſtpoꝛtus noufrogin voputst

¶ Æun vood ſtundi gtem l

ctumẽ. in moꝛtetimeant otz o cren
iv. polliin gre ij wabbatehelſe
rotinuit quop vna eegrefſioanun
occurianumne wo. Tercla weſnis⸗
uit Etibide gre jſcnibit gabba⸗

We imrmsp tres dies manſitimobllis a,

s.ac que direrunt fres pater vbn
Coſpecen dininiindicizaſtito. tic
dus ſle pporani virtequa pon
mandetis wiß rbomo ſum nei⸗
Opamea cram dorraliterſant
iudicia di necöſumd ntec vene
cun pellenteum amplius intenn
nu loqniqzoccupatusſum.
AlingancioYterum demof
ndaezftfnoinnmliiere
Utumns Pfpldemunteum diſat
uutälatutinesmortemater
Ertinen rtinor gnlinhache⸗
nnt argnofuiſfachmonachn

hleeößimmnint iein

WE
ſoerimnmenttinptlin min

hſeagpennmannniſtmni,
guetupoſtnopimin lipo
rci eniinnichvnnonlifi
Aumnd oeo miſiſiantoniſi Gni
üfebtis teagtanit glio ctiinii
imedliasdintmalaſighaci l
Dtepmuniungappetitnspgitoon
heigt ven Giedicetclcns⸗
snoncios: mors doſalotat te
turmpli:uaſiſiceqrocg li
bolo omogii frat tolitncon⸗ .
niret tnwannis añ morti: dicis,
Bvmiveii ſouma hiimno obui⸗
atus el nalec nt q roliv eiig⸗
odint multu inclnano. Ler⸗
Bquodicto ei mpuit Chimi,
tpmiſitomumnuit id uſtec
Necaliq uis talisno: Pktnl⸗
pla monin vultnecparnst
imare deqno Ecchi Et
orrneſct, mnosoppropinct:
morat. Etſhtln i 4
õ 6
. jtßſunptoem guſn iſe
tunt moꝛtonunci Cicſpun
Ouitſepeſtniſ d liofii
õ
zeritoreceſſis

enmi dt,l laiti d hi

Moꝛs

vtrũ amoꝛe.vel odio dignus ſit. moꝛte appꝛopiquã-
te tantũ timẽt:quantũ a ſalutis certitudie ficiũt
Etum ad pꝛimũ. facilius ↄtemnit minus time
tur moꝛs a bonis qᷓ a malis:a pauꝑibus ꝙᷓ diuitid
a ſenib ꝙᷓ iuuenibo.ab illis quibo nec ipᷣe mundꝰ pla⸗
cet. nec ipi mundo qꝙᷓ a mundi habẽtid ꝓſperitatem
Pꝛimũ ptʒ:qꝛ boni vitã pñtẽ magnã nõ reputãt:ſᷣ
melioꝛẽ expectant. dicentes. Nõ habemus hic ma⸗
nentẽ ciuitateʒ:ſed futur inquirimus: idebꝛe.xiij.
Mali vo econuerſo. Et ideo deillis dicit ſcriptura:
Eccĩ.xlj. O moꝛs qamara eſt memoꝛia tua hoĩ miu⸗
ſto ⁊ pacem habenti in ſubſtantijs ſuis.viro quieto
cuius vie directe ſunt in om nibo:et adhuc valenti
cibũ accipere. Nec mirũ:qꝛ tunc om̃ia que diligũt
amittunt. VUñ Tullius li. æ paradoxis. Moꝛs inqͥt
his:quoꝑ cũ vita extinguũt oia:terribitẽ: qꝛoĩa tũc
amittunt q diligunt. Secundũ etiã ptʒ:qꝛ pauꝑpes
quãto minus habẽt in hoc mundo diligunt: tan
to minus in moꝛte moleſtant᷑:inxta i lud: Eccli.xlj.
O moꝛs bonũ ẽ iudicũ tuũ homini indigenti:⁊ qui
minoꝛat᷑ viribo væfecto etate ⁊c. Diuites vo ecõuer⸗
ſd:quanto plus habent qð diligunt: tanto plus ĩ ſe
patõeꝗ dilectis moleſtant᷑ Et ꝓ tanto dicit Secũ/
dus phᷣs: moꝛs ẽ pauoꝛ diuitu. veſideriũ pauperũ
Terciũ inſuꝑ patet:qꝛ ſicut poma matura facili
ter æ arboꝛib cadunt.vbi crudavi auellunt᷑. Sic vi
ta a ſenib:q̃ſi ſine magna pena ſeꝑatur ⁊ timoꝛe. qᷓ
a iuuenibus cum magno nimoꝛe:⁊ vi anellit Jdo in
pᷣallegata auctoꝛitate dicit᷑: iudiciũ moꝛtis ẽ bo⸗
nũ illi qui minoꝛaturviribo.⁊ defecto etate.¶Muar
tum curꝛit cũ pꝛimo. Sʒ nota ꝙ in om̃ib iſtis qua⸗
tuoꝛ caſibus hoc intelligere oꝑtet:ꝙ illud qð dictũ
eſt ve his qui voluntarie vel inuite moꝛiunt᷑ intelli-
gat᷑: ſi in tali ſtatu boni fuerint.vel iuſti. Nam ſi bo⸗
ni fuerint in omni etate vel ſtatu minus timent.Di
vo mali fuerint.in omni ſtatu et etate timẽt. Muia
teſte mbꝛo.li. ve bono moꝛtis. Moꝛs iuſtis:quie⸗
tus eſt poꝛtus:naufragiũ vo putat᷑ nocentibo.
Mtum vo ad ſecundã ꝑtem ꝙ bomi vicʒ. vt p̃di⸗
ctum ẽ.in moꝛte timeant.ptʒ p exempluʒ qð habet
in vi.pa.li.n.ꝑte.iij. e abbate helya qͥ dirit. q; tres
res timuit.quaꝝ vna ẽ egreſſio anime ð coꝛꝑe.Alia
voccurſu anime veo. Tercia de ſnĩa q̃ v eo ꝓferẽda
fuit.Et ibidẽ ꝑte.xj.ſcribit᷑ pabbas agathon moꝛi
turus ꝑ tres dies manſit ĩmobilis.aꝑtos tenẽs ocu-
los.ad quẽ dixerunt frẽs:pater vbi es.qui rñdit in
cõſpectu diuini iudicij aſſiſto. t illi: tu times:qui⸗
bus ille.laboꝛaui virtute:qua potui in cuſtodiẽdis
mandatis cæi:ſ̊ ⁊ homo ſum ⁊ neſcio ſi placuerunt
oꝑa mea coꝛam væo:qꝛ aliter ſunt iudicia hoĩm.alit
iudicia vi: nec pᷣſumò anteqᷓ venero ante um. Et
cum vellent eum amplius interrogare ait: Nolite
multũ loqui:qꝛ occupatus ſum.quo dicto moꝛtuus
eſt in gandio.¶ YIterum idem ondit᷑ ꝑ exempluʒ de
abbate Arſenio in vi.pa.li.ij.pte.xv.qui cũ eẽt tra⸗
diturus ſpm̃.viderunt eum diſcipuli flentem. qͥ dixe
runt ei.⁊ tu times moꝛtem pater: Quiba ille.in veri
tate timeo.⁊ timoꝛ qui in hac hoꝛa eſt mihi.ſemꝑ fu
it in me.erquo fui factꝰmonachus.⁊ ſic in pace wvꝛ/
miuit. Huius exemplo beatus hõ.quiſꝑ eſt Rauiche
MOuia ſicut ðꝛ in vi.pa.li.ij.pte xj.mẽoꝛ ſꝑ eſto exitꝰ
tui:⁊ ne obliuiſcaxris eterni iudicij:⁊ nõ erit velictuʒ
in anima tua. ¶De tali vo electoꝝ in moꝛte timoꝛe
dicit beatus Oꝛeg.in moꝛałli.xxuij.O cũ ſemꝑ di
uina iudicia ptimeſcant. tunc cũ hic vehement᷑ me⸗
tnunt.cum ad ſoluendũ humane cõditiõis vebituʒ
veniẽtes: diſtricto iudicio ꝓpinquare ſe cernũt:⁊ fit
tanto timoꝛ acrioꝛ:quanto ⁊ retributio eterna vici⸗
nioꝛ.Et ſaluatoꝛ noſter ſolutioni carnis appꝛopin-
quans⁊ mẽbꝛoꝝ ſuoꝝ ſpeciem ſeruans:factꝰin ago/

hia: cepit ꝓlixius oꝛare.nõ ꝓ ſe.ſed noſtre mentis in
ſe certamen. moꝛte appꝛopinquãte expꝛeſſit. Quid
ergo ßm eundẽ beatum Mꝛeg.moꝛałli x. facient ta/
bule ſi tremunt colũne.aut quõ virgulta tunc ĩmu⸗
tabilia ſtabunt ſihuius pauoꝛis turbine. etiã cedri
quatiunt. Solutioni.n. carnis appꝛopinquans:nõ
nunꝙ terrore vindicte etiam iuſti anima turbat᷑.
Lercia differentia in moꝛte nature attendit᷑. pe⸗
nes moꝛtis terminũ. Mon.n. ad eundem tranſeunt
terminũ.omnes qui ꝑ viam tranſeunt moꝛtis: quia
ſicut in mundo iſto hñt magni dñi palacium ⁊ aulã
ꝙ amicis. cameram ſeu hoſpitale ꝓ infirmis. carcerẽ
ꝙꝓ inimicis. Ita deus in alio ſeculo ꝓ diuerſis. diuer
ſa habet loca. abet nanq; palaciũ celi ꝓamicis ſa⸗
nis.camerã purgatoꝛij ꝓ infirmis.carcerẽ infermꝓ
inimicis. In quo dicere pñt illud pſal.xvij. Circu⸗
ederunt me wloꝛes moꝛtis? picula inferni inuene
runt me.¶ Eyquo vo melius ẽ.pꝑ durã viam ire ad
cõuiuium aule:qᷓ ꝑ pulcram viam ire ad foueã car⸗
ceris:plus attẽdendus ẽ locus ad quẽ itur: qꝙᷓ moꝛs
p quã trãſit᷑:qꝛ melioꝛ qᷓtũ ad locũ ad quẽ ꝑ moꝛtẽ
itur fuit moꝛs laʒari in ſterquilinio.canibo ⁊ vlceri⸗
bus circũdato.qꝙ; moꝛs diuitis in triclinio circũda⸗
tiparietibus pictis.⁊ pannis ſericis ⁊ famuloꝝ mul

titudine copioſa. Illius inſuꝑ laʒari. vt eſtimo lo⸗

cum poſt moꝛtẽ: quilibʒ potius eligeret:ſipoſſj. Sʒ

qui vellet locum habere.vberet vitam eligere:qᷓ ad
locum illum adducit:qꝛ ſine via ⁊ vita. vie terminũ
attingere nõ pñt. Sicut nec balaam. qui dixit Au.
xxiij. Moꝛiatur amima mea moꝛte iuſtoꝝ.⁊ fiant no
uiſſima mea hoꝝ ſimilia ¶ Tercia vo moꝛs in iſti
articuli contenta diuiſione.i.gehennalis. magnam
ha bet acerbitatẽ:⁊ diuerſitatẽ.ſicut ptʒ. j.iij.cuʒ
ſequentibo. Que pꝛimo cõſurgit ex penaꝝ multuu⸗
dine.⁊ diuerſitate.ſecundo ex amicoꝝ ingra titudie
⁊ exilloꝝ pᷣcedenti ſtoliditate.Nonne graue erit eis
cogitare: illiꝓ quibo ipi peccauerunt:vt eis place
rent:ſicut maliminiſtri dnis.vel ſocij ſocijs.vel ſub
oiti ſupioꝛibu.vel leccatoꝛes leccatoꝛibꝓ quibus ⁊
illas ſuſtinent penas eternaliter:qui necꝓ toto mũ
illas ſuſtin erent ꝑ vnũ diem.nec eis cõpatiuntur
vel iurare nitunt᷑.ſed eos totaliter obliuioni tradi⸗
erunt. De quo cõquerendo dicere poſſunt illo ös.
xxx.Obliuioni traditus ſum ſicut moꝛtuus:nõ ſolũñ
ab oꝛe.vel oꝑis adiutoꝛio:ſ etiã a coꝛdis cogitatiõe
Tercio ex diuini iudicij terribili auditione.⁊æ qua
JYoh. v. Moꝛtui audientvocẽ filij vr¶ Pꝛo quo eſt
quertendũ:ꝙ tria genera vocũ xpᷣi in ſacra ſcriptura
inueniunt᷑.¶¶ Pꝛima oñditur viuentib ad eos at⸗
trahendũ ad bonuũ.i.ad ei ⁊ ꝓximi dilectõem: qua
omnes vocat dicens: Venite poſt me.venite inquit
peccatoꝛes peccata vrrelinquẽdo:venite iuſti ꝑſeue
rando:⁊ in bono ꝓficiendo:⁊ ego reficiam vos.Se⸗
cunda erit pſeuerantibus.q dicet illud Aath. xxv
Vemite benedicti patris mei ꝑcipite regnũ.Tercia
erit veficlentibo: qbp dicet illud Aath.xxv. Ite ma⸗
ledicti⁊c De pᷣdictis vocibo.nota.l.x.j.cũ ſequẽti⸗
bus.Pꝛimavoce vocat ⁊vt vocantiobediamus dat
Vna nature.foꝛtune.⁊ gratie dicens: Ecce oĩa iſta
tibi w.vt me diligas.⁊ mãdata mea cuſtodias.Se⸗
cunda maioꝛa mittit. vel potius dat. Sʒ qꝛ multi
ad pꝛimam vocatõem ſunt ſurdi:qꝛ lʒ xum audiãt
dicentem:accipe.nõ tñaudiũt.redde:ſed in hoc ſur-
olſunt.¶Ad ſecundã vo.i.ad ꝓmittentẽ:ſunt ne⸗
gligentes. ideo terciam audient timen tes:qñ aures
ſurdoꝝ patebunt ad audiendã vocẽ dicentem. Jte
maledicti ⁊c. Et ſi moꝛs peccatoꝝ erit terribilis et
penalis ex coꝛꝑis ⁊ anime ſepatioe.2 ex emonũ ar/
gumentatõe. qua. D. ij. vij. Ex appꝛoximatõe ad
eũ:quem nunqꝙ; dilexerunt:qꝛ nec rer⸗ ſuũ quem

j.

Arti.ij.

Arti.iij.
xvj.

Moꝛs

viderunt dilexerunt:⁊ ex viuoꝝ ingrata oſtenſione:
peſſima erit tꝑe iſtius vocis auditionis.Et tunc ve
eis verificabit᷑ illud pſal.xxxiij. MCozs peccatoꝝ peſ-
ſima.adala.n.eſt in oĩm rerum tpalium amiſſione.
peioꝛ in coꝛpis aie ſepatõe:peſſima invtriuſq; fina
li damnatõe.qn audient. Ite maledicti 77.
¶ Viſa pᷣdicta inter moꝛfem coꝛpalem.a ſpũalẽ di/
uiſione ? differentia. ne oĩno in eis credat᷑ diſſimili
tudo ſen diuerſitas.eſt aduertendũ multiplex in-
uenit᷑ in eis ſimilitudis identitas.Ad cuius ſimili⸗
tudinis veclaratõem. Pꝛimo oñditur quãta ẽ ĩ eis
ſilitudo ad malũ. Secundo quãta veberet eẽ in eis
ſilitudo ad bonũ. Pꝛimo nanq; in hoc ẽ ſilitudo in-
ter moꝛtẽ coꝛꝑis ⁊ anĩe:qꝛ ſicut coꝛpus infirmitate
moꝛiens:pꝛimo diſtẽperat. Secũdo infirmat᷑ Ter/
cio moꝛit.⁊ ſeꝑatur carũ a caro.aĩa a coꝛpe.⁊ vita re
cedente remanet ceꝛpus moꝛtuũ.Quarto oĩa ꝑdit.
tam bona nature.ſ.pulcritudinẽ.foꝛtitudinẽ.⁊ effi⸗
cit᷑ foꝛme.qꝙ; bona foꝛtune.⁊ efficit᷑ pauꝑ. Quinto
effert. SGexto in terra ponit᷑. Septimo terravel la⸗
pide cooꝑit᷑.⁊ a pentibo ⁊ amicis ſeꝑat᷑.Sic aĩa pꝛi⸗
mo incauta cogitatõe diſtemꝑatur langueſcit. De
cundo vlectatõe infirmat᷑.Cercio cõſenſu in vele⸗
ctatõem ſeu actum illicitũ moꝛit᷑: ⁊ us ab anima
ſeꝑpatur. ipam moꝛtuã vrelinquit. Quarto om̃ia
bona amittit. Pꝛimo.ſ.ſpũalem foꝛtitudinẽ:intan-
rũ ꝙ illa que poſt cũ facta eſt creaturaxꝝ foꝛtiſſima
quã nec oẽs creaturevincere poterunt.niſi ipᷣa velit
facta ẽ tãdebilis ꝙ œmones eã in vita iſta vucunt.
cæ peccato in peccatũ:ſicut equũ cecum d luto ĩ lu⸗
tũ.⁊ ve fouea in foueã in futuro ad omnẽ penaʒ:qꝛ
T nullo eis tũc reſiſtere poterit: qͥn ducat᷑ad penã:q
hic reſiſtere nõ vult.quin ducat᷑ ad culpã. Spũaleʒ
ecoꝛem ſecũdo amittit intantũ.qꝙ ipᷣa que ad ei fu
it ſiłitudinẽ:ad dyaboli efficitur ſimilitudineʒ.ĩmo
multis monibo efficit᷑ turpioꝛ:ſicut oñſum eſt. A.
xxiij.vj.Quinto oꝑis euidentia.⁊ puerſo exemplo.
foꝛas poꝛtat᷑. Sexto conſuetudine in terra ponitur
Septimo obduratõe ſepelit᷑⁊ ibi iubet plato quie
ſcere:qꝛ difficile eſt tales ad rectam vitaʒ iterũ reuo⸗
care.vicat q̊ ſic ſpũaliter moꝛtuꝰ.illud pſal.lxxxvij.
Factus ſum ſicut homo ſine adiutoꝛio inter mortu⸗
os. ¶ Dimilitudo vo ad bonũ inter moꝛtẽ culpe et
pene.eſſe vebererꝙ tanto.ꝙ ſicut moꝛs pene.i.coꝛpo
ris vel gehennalis. non eſt ſine pena ⁊ woloꝛe illiꝰqui
moꝛit᷑ amicoꝝ ſuoꝝ. Ita moꝛs culpe nunqᷓᷓ eſſe de⸗
beret ſine vloꝛe tam peccantis q amicoꝝ eius.quã
wloꝛẽ ⁊ leſionẽ:ſi nunc ſentirent.p coꝛdis contritõʒ
moꝛtem culpe vincerent ꝑ oꝛis cõfeſſionẽ ⁊ ſatiſfa⸗
ctõem. nõ lederent᷑.necvincerent᷑ iterum a moꝛte pe
nalitatis.ſiue coꝛpalis. ſiue gehennalis. iuxta illud
Apoc.ij.Oui vicerit.nõ ledet᷑ a moꝛte ſecũda.non
ꝓ hoc moꝛtẽ coꝛpis euadere poſſit:ſᷣ quia.ſi moꝛ/
tem vinceret culpe:moꝛs coꝛpoꝛis.ad eius non erit
nocumentum.
¶Poſt pꝛimoꝝ nanq; parentũ velictũ moꝛteʒ coꝛ⸗
poꝛis nullus quantumcunq; ſanctus euadere pote-
rit. Illud nanq; viiudiciũ Geñ.ij. Quacunq; die
comederis ex eo. moꝛte moꝛieris. omnibo datũ fu⸗
it.ſicut ptʒ Ecci.xlj.vbi ſacra ſcriprtura de hoc moꝛ⸗
tis iudicio loquens dicit:hociudiciũ a dño om̃i car
ni. Et iuſte quidẽ.q: generali velicto. generale tebe
tur iudiciũ.Et ſᷣm menſuram velicti.ſit ⁊ plagaruʒ
modus: eutero xxv.ſed velictũ fuit generale omni
carni bumane:qꝛ ommis caro coꝛruperat viam ſuõ:
Geñ.vj.Ergo iuſte hoc iudiciũ eſta dño omni car⸗
ni. In tria relucent:au ſteritas:quia iudicium
quo Amos.vij. Vocabit iudiciuʒ ad ignem.in qͥ
anſtere arguet mũdũ ve peccatis. væ iudicio ⁊c. Fon
xvj. Secundo generalitas omni.v qua generalita⸗

vxj.

te:ij. Reg.xiiij.Oẽs moꝛimur ⁊c. Cercio fragilitas

carnis.Math.xxvj. Caro aũt infirma. ¶ tuʒ ad xvij.

pꝛimũ.iudiciũ moꝛtis eſt bonis velectabile.malis
ternibile. omnibo mirabile. e pꝛimo ? ſecundo dice
tur infra arti.viij.¶ Circa terciũ vo quõ iudicium
moꝛtis:⁊ ſpaliter qᷓtum ad moꝛtem.que apud mun⸗
dum reputar turpis. duo dicenda ſunt. Pꝛimo eniʒ
oſtendere reſtat. ꝙ viq; tale moꝛtis iudicium ẽ mira
bile in pꝛimo aſpectu. Scðo oſtendit᷑ꝙ eſt valde rõ
nabile cauſam diligenter ſcrutanti. Cauſa vᷣo admi
ratõis in hoc cõſiſtit. ꝙ illi qui erga eum ⁊ mundũ
boni repntant᷑ qñq; turpem qᷓtum ad mundũ ⁊ ho⸗
minũ iudicia hnt moꝛtẽ.qꝛa malis hoĩbo vel beſtijs
vel tonitruis:vel fulgoꝛid occidunt᷑ vel ſubmergũt᷑
vel ſuſpendunt᷑.vel fame moꝛiuntur ⁊c. Et ecõuer⸗
ſo illiqui mali reputantur.quandoq; qᷓtum ad mũ
dum pulcerrimam hñt moꝛtem ⁊ ſepulturam. ꝛo
pter quã diuerſitatẽ.põt dici de tali vei iudicio.illð
pſal.xxxv. Judicia tua abyſſus multa. Et illlõ Ro

ma.xj.Mincõpꝛehenſibilia ſunt iudicia eius.apud xviij.

rõnem ⁊ cogitatõem infirmitatis humane:q; tñ rõ-
nabilia ſint. diuinam cõſideranti diſpenſatõem:⁊oꝛ
dinatõem. ꝓtz tam hyſtoꝛiaꝑ exemplis qꝙᷓ rõne ⁊ qu
ctoꝛitate. — nanq; huius euentus ratio. hy
ſtoꝛia onñditur que habet᷑. H.iiij.v.¶ Becundo idẽ
oſtendit᷑ quadã hyſtoꝛia.que ſi bene occurrat quo⸗
dãmodo. in vitaſpa.cõtinet᷑.xe quodã puero ſeruiẽ

te cuidã heremite.qui cũ ad villam ꝓximi iniſſet.in

uenit vnũ peſſimũ hominẽ:quẽ vſura cũ multis vi⸗

cijs. apud ſeculũ notatũ fecerat:moꝛtuũ cum epo ci
nitatis.⁊ omni plebead ſepulturã poꝛtare:qð cum

vidiſſet incepit eẽ melancolicus: vus pmiſit tam
malũ homĩem.tampulcrũ habere finem. Expedito

vo negocio:p quo ad villam venerat:cũ ad deſertuʒ

rediret.inuemit magiſtrũ ſuum a leone cæuoꝛatuʒ:qͥ
ergo pus erat melancolicus de vi ꝑmiſſione.ſeu iu⸗
dicio.tunc erat quaſi totus inſanus:dicens in coꝛde
ſuo:qille malus:qui poſtꝙᷓ ſciuit peccare:nunqᷓ; æo
placuit:pulcrũ ha buit finẽ:⁊ magiſtrũ meũ.qͥ poſt⸗
ᷓ ſciuit peccare:nũqᷓꝙ poſſe ſuo diſplicuit:ſ totan⸗
nis foꝛte qͥnquaginta vel amplius væo vuote ſeruie
rit:tamturpẽ habnit finẽ: ergo inquit. mirabilis ẽ
Dñs veus. Cui angelus a vo miſſus.p rõnẽ oſtendit
ꝙ; ve pdicto vi iudicio mirari nõ vbuir: quia erga
vtrũq; iuſticiam.⁊ iuſtum exercuit iudiciuʒ. Ratio
nanq; exigit:ꝙ a iuſto iudice.nullum bonuʒ ſit irre⸗
muneratum vel malũ impunitũ Quʒ ergo pᷣdictus
iuquit malus:nõ ita malus fuit:qͥn aliqua bona qñ
q; fecerit:ſicut nec quicũq; alius malus.ſ.oꝛando vł
iciunando. vel ełynas dando.que tñ bona tampꝑua
ſunt reſpectu maloꝝ qᷓ faciunt ꝙ in vita eterna non
ſunt remuneratõe digna:optet q; us tales remu⸗
neret in vita iſta. Et hac rõne o oꝛdinante:pꝛedi⸗
ctus malus vitam ha buit apud mundũ ꝓſperã.⁊ fi⸗
nẽ ac ſepulturã honoꝛificã. Hac inſuꝑ rõne via im/
pioꝝ ꝓſperat᷑.bene eſt omnit:qui pᷣuaricãtur⁊ ini⸗
que agunt:iere.xij. Quibus iterum in moꝛteꝓ bo
nis opꝑibus mercedẽ petentibus reſpondebit᷑: Amẽ
dico vobis:qꝛ recepiſt mercedemveſtrã:Math. vj.
AMagiſter inquit tuus.aliqua peccata ↄmiſit ven:ia
lia:p quibus purgandis. wo miſericoꝛditer ꝓ eo iu⸗
dicante.hic durã ꝑegit vitam:⁊ turpẽ ſuſtinuit moꝛ
tẽ.ſicut Abdo pberd i⸗ MReg xiij.ne malũ eẽt un⸗
punitum.vel in alio ſeculo grauius punitũ.Et hac
rõne adhuc teſte beato Oꝛeg. bonos hic p afflictõʒ
iudicar: ⁊ illicꝑ miſeratõeʒ remunerat.ſicut ꝑtʒ.Z.
vVxrxir. Ille vicʒ iuſtus iudex qui omnia peccata ho⸗
minum in tribulatõe dimittit ¶ ercio idem oñ⸗
oitur quadam hyſtoꝛia cõtenta. q̃ſi ꝑ iſtum moquʒ
in chꝛonicis impatoꝝ ve mauricio imꝑatoꝛe:qͥ im⸗

Exemp.

dit Etteſtenaretogoibicpunin

mi q anid ergd gtotü.
nnlhne mim ndomii
reant vj q) Oves ia Etee
mionk ſtntſeruns quiomn die
pencii cnin fneonninollam

Erquibvoommontement

maufeſteepparet tan uuſtne
foꝛrums puius mundlr turpe
otienter ſuſtnnene dberit ſuee⸗
Poſitis meruennnt ſiue non. deent
ydicatuaadiunabunt nerquun
id magnä illommeſtpurgatoem
irertenntaaneinn,
ceſeeſteos hic clalihiparn um
coriteragit gſieds Nmagno ſie
tian admagnämiſeniam dane
tarsaNdemmone nonſolnm:
geimpotetesfacti d reſtim⸗
iniuſteoccupauerüt. facllins h
tpereſipoſſent in quo velleſal
feſtirutöls facti. ſtreſtituere
digcperent bona nö habitgft
Aunapo relteig paugtare
uitie damnaret Erqnopt;
Cſallagtauferengoeipoſſe

culpam elimpoſita
n.
nrnaetiſeriirri⸗ —

unonanhileleen en
gebahet Pn alle liiif
ſnln dellin Benii
,Nol eſtibene ocannr no.

tenlains vdlnti ne ,ni
hii ointni,gue innt
notatüfecegt na.t t
weil ſepulturi ponere: goin
inclanchlicheg dusniſttin
unpulaubabarefinen Eihei
oed llam venent ciad wiemn
nagt öſwmalemne mnaunnn
daneolims w migmiſione aul⸗
lvoſitoms inſonus dlgeno inccie
uipoſteyſcinttoeaanrenunijn
bur timagilni mei gpoſſ⸗
ppoſſeodlſpliaurft ran⸗
ta pelanoplius no auote ſermie
ltfine: ego inqutt minabilis⸗
lusa womiſſus oroneoſtendt
romirarino Tbult: quia erga
uſtum exercuit indiciuz Ratio
loiudicenullumbonnzſitinre⸗
lüunpuniti Knzego Pdietne
malus fuit n aliqua bonagi
Aiciqgolings nalnoonmofl
s dando. que tihong tumhli
Efaciunt gin nithcfer,m iii
vianaoptetqy us tales kenli
thacröfenotſinnkehi
Abitapuc nndi hſeneinii
oufi huentſig neni
õ
Oubus ttemm in noerelt

Pit⸗ Me
gnnmlrenſeldtn z

xxij.

Exemp.

aliud circa eum egeri

Moꝛs

perauit tpe Sꝛeg. pape.qui erus filiuʒ de fonte ba⸗

ptiſmi leuauerat.Huic vna nocte ꝑ viſionẽ videba/

turqꝙ coꝛã ceo ducebat᷑ recepturus iudiciũ.ꝓut me⸗

ruerat. Hic ergo cum in multis accuſaret a emoni⸗

raihuſto ſufficienter rridere neſciuit: veus vt ei vi⸗
vebat ab eo queſiuit:vtꝝ mallet in hocſeculo ꝓ pec
catis ſuis puniri⁊ purgari. aut in alio ſeculo futuro
qui miſericoꝛditer periuit:ꝙ hic puniripoſſz. qp cũ
elegiſſet. æus loquens apparitoꝛbo qui eum addu⸗-
xerant ait: Tradatis eum ⁊ conſtantiãvxoꝛẽ eius.⸗
filios eius foce militi. Qui euigilans queſiuit a pn
cipe militũ:ſi nouit aliquẽ militeʒ: qui tali nommne
vo ca ret᷑qui dixit ſic.paupem.ſed ſtrenuum in ar
mis. Accidit poſtqꝙ; miles ille fuit ſtipẽdiarius in qᷓ
dam bello:contra pᷣdictũ imꝑatoꝛẽ:in quo victo im
eore iynn intantũ pſequebat᷑:ꝙ illum cũ vxoꝛe. et
liberis occidit. Exquo ꝑ ꝓpꝛiam electiõem. 7 diumnã
oꝛdinatõem fuit ei traditus ad purgãdũ.⸗ ipe nihil
t: niſi ꝙ turpimoꝛte ⁊ dura eũ
occidit. Patet ergo ꝙ turpis moꝛs qñq; eſtad mo/

rientiũ purgatõem.¶ Quarto idẽ oñditur per hoc

ꝓꝙ iudei dicunt. ꝙ in tabulis memoꝛialibo eoꝝ ſcri/

bitur. ꝙ hac ve cauſa dauid moꝛiturus iuſſit ꝙ ſalo⸗
mon occideretioa b.filium ſoꝛoꝛis ſue.⁊ pꝛincipem
militie ſue.iij. Reg. ij. quia cuʒ ꝓpha eẽt.⁊ ioab quẽ
Dilexit culpabileʒ ſciret, maluit q; hicturpi moꝛte.
ꝙ; alibi longa penapuniret᷑ Expᷣdictis ptʒ q ad dei
Ptinet iuſticiã.ꝙ mali hic ꝓſperitatẽ ⁊ pulcraʒ ha⸗
beant ſepultura.⁊ q boniqñq; vtroq; careant:quia
teſte xpᷣo Zuc.xvj. Diues recepat bona in vita ſua.
7 laʒarus ſilr mala. Sed in alia vita econuerſo acci
dit. Et teſte vecreto:qui hic puniunt᷑ alibi nõ puniẽ
tur.xxiij.q.v.quid ergo.p totũ. Iteʒ vei iudicio ad-
uerſa bonis eueniunt.vt humilient᷑ ?⁊ purgent.⁊ me
reant᷑.vj.q.j.Oues.ꝭ.ipᷣa.Et ecõuerſo mali hic pꝛe
miant?᷑.ſicut ſeruus qui omnidie accipit laboꝛis ſti⸗

pendiũ:cin in fine anni nulla mercedis ſpes ſupeſt.

Exy quibus om nibo ante mentis oculos veductis
manifeſte apparet.ꝙ tam ſuſtinentes qᷓilloꝝ amici
infoꝛtunia puius mundi.⁊ turpẽ moꝛtẽ eis indictaʒ
patienter ſuſtinere veberẽt ſiue eaʒ ex cauſis eis im⸗
poſitis meruerint.ſiue non.dicen tes illud pſal.cviij
Judicia tua adiuuabunt me:quia ſi eam meruerũt
ad magnã illoꝛum eſt purgatõem. vt patienter pe⸗
nam tollerent ꝓ culps nequiter ꝑpetrata:ꝓ qua ne
ceſſe eſt eos hic vel alibi pati:cum quibo veus miſeri
coꝛditer agit.qñ eos de magno ſtatu honoꝛis diui-
tiaꝝ.ad magnã miſeriam ducit carceris.⁊ pauꝑ-
tatis.⁊ vilem moꝛtẽ.non ſolum: quia his purgant᷑:
H qꝛ impotẽtes facti.ad reſtituendũ aliena. q pꝛius
iniuſte occupauerũt.facilius ha bebunt velle reſti⸗
tuere ſippoſſent.iniquo velle ſaluari poterunt:quaʒ
reſtitutõis factũ.ſi reſtituere poſſent:qꝛ nõ ita coꝛ⸗
di adherent bona nõ ha bita:ſicut adherẽt poſſeſſa.
Qui ergooꝙ velle in pauꝑtate ſaluat᷑. ꝓ nolle in di⸗
uitijs damnaret᷑. Ey quo ptʒ ꝙ væus miſericoꝛditer
cũ tali agit:auferendo ei poſſe:⁊ dando velle.Si vo
culpam ei impoſitam ꝓ qua ⁊ moꝛti iudicat᷑.nõ fece
rat:moꝛte tñ patiẽter tolleret.qꝛ ⁊ alijs ve cauſis foꝛ
te talẽ meruit moꝛtẽ.ſicut patʒ.D.j.ij. Si vo nec
illam turpem moꝛtẽ. nec in ſpeciali nec in generali
meruit.ſicut nec xpᷣc.⁊ alij martvyres: qui ꝓ veritate
moꝛlebant᷑.patienter toleranda eſt.non ſolum pᷣdi⸗
ctoꝛum. ſed etiam ſocratis exemplo. Se quo hiſto⸗
rie cõtinent ꝙ veneno interijt:quia dixit:ꝙ libenti
us adoꝛaret canẽ qᷓ ꝓlures veos:quia ſunt ydola va⸗
na.⁊ factura hominũ:quo moꝛiente:cum vxoꝛẽ flere
ↄſpiceret:cãm fletus ſui queſiuit.que rñdit:quia in⸗
nocens ſine cã moꝛti adiudicaris. Cui ille.hoc nõ ẽ
fletus cã:ſed ſi moꝛtem meruiſſem cã flendi ſubeſſet.

randũ.qꝛ teſte ſacra ſcri
fnerit moꝛte. in refrigerio erit: Sap.iiij Cuius cau

MW „.

Voluit. n. dicere. ꝙ non turpis moꝛs que ad vitam

ducit:ſ turpis moꝛtis cã flenda ſit:qꝛ quantũcunq;
moꝛs ſit turpis:quam vita bona pceſſit. parũ eſt cu⸗

