miſericoꝛdes modeſti j. ſe.iij.
Quos yo a mucolaʒ amandã ⁊ in ope exercen⸗
dam: exẽpla nõ mouent:ſaltem vtilitas inde pueni⸗
ens:moneat vt miſericoꝛdes ſint. Vtilitas aut eiꝰ ex
bonis auantagijs que eam habenti rõne ipſius ꝓ⸗
ueniunt attendit.Rõne cuius ſciendũ eſt.ꝙ ꝑ virtu
tem miſcpie ad bona nature primo quis reſtiruitur.
Gcðdo in bonis nature ↄſeruat᷑. Tercio in bonis foꝛ
tune ꝑſperat᷑ et iocundat᷑.Quarto in bonis gre au⸗
gmentat. Quinto ad bonũ gloꝛie ꝑducitur. ¶ Pri⸗
mum patet per filiũ vidue per helyã reſuſcitatũ.iiij.
Keg.xvij.Et ꝑ filiũ ſunamitis reſuſcitatũ ꝑ heliſeũ
IPbetã.iiij. Reg.iiij.¶ Et per thabitã que in eccle⸗/
lia erat plena oꝑibus bonis elemoſynisquã reſu⸗
ſcitauit petrus:Act.ix.( ¶ SOcom etiã patet pꝛimo ꝓ
iſtud qp ſcribit valenius libꝛo ſcdᷣo ve ſymonide/ q̃n
iſtũ modu.Hic cum ad poꝛtũ quẽdaʒ applicuiſſet⸗
⁊ moꝛtuũ inueniſſet ⁊ ſepeliſſet.voxad eum ait. NMõ
intres iterũ nauem iſtã cum alijs/quo in terꝛa rema
nente/alij in mari ſubmergebantur. Iterum cum in
vna womo cum alijs ſederet:venerũt duo ad poꝛtam:
ipſum petentes ad quos cũ exiret:nihil inuenit:ſed
ipſo ibi circumquaq; reſpicienteſ wmus e qua vo⸗
catus exiuit:om̃es opꝓpꝛeſſit.Et ſic patuit ꝙ ꝓ miſeri
coꝛdia bis in hoc ſeculo a moꝛte liberabat᷑:⁊ vitã in-
uenit/pᷣter illud qo in alio ſeculo inueniet. Et hoc ẽ
qð ei⁊ ſibi ſimilibpmittit᷑: Pꝛouer.xxj.Qui inquit
lequit᷑ miſcoiaʒ/⁊ iuſticiã inueniet vitã/2 iuſticiaʒ/et
gloniã. ¶ Iſta auctoꝛitas vſſperatõneʒ excludit ⁊ p-
ſumptõneʒ. Et dum ꝓ miſcoilaʒ aufert veſperatiõeʒ/
7 iuſticiã excludit pᷣumptiõeʒ:om̃es hoꝛtat᷑ mediũ
tenere.⁊ tam ſcillã qꝙ; caribdim pᷣcauere.(¶ Cercium
qtum ad bonã tꝑalium foꝛtunã pʒ:tam er his q di⸗
cta ſunt.E.iij.xiij.cũ ſequentibo:q; etiã ex hoc quod
ſcribit᷑ prumo li.hyſtoꝛie tripertite x ſpiridone epᷣo.
ꝙvidelʒ eius mos erat ex fructibo:alios erogare pau
peribo/alios ⁊ mutuareſindigentibo/nec tñ per ſe da⸗
bat vel mutuabat/necrecipiebat:ſed petentiba dice
bat/q quantũ opus haberent tollerent:et venuo re⸗
deuntibe dicebat.vt tamtũ reponerent quantũ ſe re-
cepiſie nouerãt:quidã vo nõ repoſuit qð repoꝛtauit

H plura aſpoꝛtauit:credens hoc epᷣm latere:qͥ itera⸗

to venit:petens mutuũ:quẽ epᷣs moꝛe ſolito ad hoꝛ⸗
reum miſit:qð ille vacuuʒ inuenit.Et cum epᷣo hre⸗
nũcia retlait:mirũ eſt quõ tibi ſolivacuuʒ viſum eſt:
ſed vide ne qð als mutuatus es:non ſoluiſti:⁊ ſic ca⸗
ptus veritatẽ faſſus eſt.Ex quo facto epᷣi oſtenditur
charitas q̃ indigentibo hoꝛreum aperiebat:⁊ ſibi et
alijs abundare faciebat/ non reddentis/imo rapiẽ-
tis ꝑuerſitas que ipſum egere faciebat.Et ſic e iſt
duobus:⁊ eis ſimilibo:verificat᷑ illud Pꝛouerbio.xj.
Alij diuidũt ꝓpria ⁊ ditioꝛes ſunt:alij rapiunt non

ſua ⁊ ſemꝑ in egeſtateſunt. NMec mirum ꝙ müericoꝛ⸗
des etiã in rebo temꝑalibo diuites ſunt:qꝛ Pꝛouerb.
xxij.dicit. Qui ꝓnus eſt ad miſcpiaʒ beneauicet᷑:ſup/
ple ab illo q dicit᷑ Pꝛouerb.x. Bñncdictio dm diuites
facit.¶ etum vo ad iocunditatẽ melius oſtendere
tur in effectu ꝙᷓ ſcriptura:quia in effectu iocundam
paberemꝰvitam:a nullus multũ indigeret ſi quili-
bet aliũ ꝓ poſſe iuuaret.Si diues daret:ſapiẽs con-
ſuleret/foꝛtis fenderet:pauꝑ ꝓ omibo oꝛaret/ tunc
eſſet eccleſia ⁊ ſocietas xpianoꝝ:qua ſi ciuitas firma.
Quia frater qui iuuat᷑ a fratre q̃ſi ciuitas firma et
locunda:nõ ſolum ante moꝛtẽ:h etiã in moꝛtelĩqua
liocundus hõ quimiſeret᷑?⁊ comodat ⁊c.in pᷣs.cxj.ſic
patet.E.iij.xv.¶ Quarto in bonis gre augmenta⸗
tur:qꝛ peꝛ miſericoꝛdiã primo aĩia virtutibi ⁊ gratia
oꝛnat᷑. Scðdo ſimilis deo efficit᷑. Tercio gener dei eſſe
ↄopꝛobat᷑:⁊ multũdo charus.Quaꝛto ꝓ illã in omib
iſtis ↄſeruatur.¶MPꝛimo gratiã dat:qo pʒ ꝓ ꝓloguʒ
Hieronymi in abdiam ꝓphetam/ æ quo ibidem di⸗
citurꝙ qꝛ ꝓphetaꝝ cetum pauerati accepit gratiaʒ
ꝗꝓphetalem:⁊ e duce exercitus fit dux eccleſie/tũc in
ſamania paruum gregeʒ pauerat/ nunc in toto oꝛbe
xpᷣi paſcit eccleſiam. ¶ Gcdo ſimileʒ rpo efficit/ ipſe
nanq; naturaliter miſericoꝛs fuit:tam ey parte pris:
qꝛ pater eius fuit:⁊ eſt pater miſericoꝛdiaꝝ:⁊ cœꝰ to⸗
tius ↄſolatõnis.ij. Coꝝ.j.qꝙ; etiã ex parte matris:qa
ipſa fuit/⁊ eſt mater miſericoꝛdie:ſicut oſtenſum eit.
M. iij. xxvij.Et talem ſe in opere oſtendit. E.iij.iij.
IVlli ergoſcui tampꝛopriũ fuit miſereriſa natura
multum aſſimilant᷑ miſericoꝛdes/qui vtranq; oſten-
dunt miſericoꝛdiã:vicʒ ſpũalem ⁊ corꝑpalem. Et ta⸗
les ⁊ non alij filij vei ſunt:quia ſicut filius aſſimilat
patri.Jta ipiũi vo:qui ſcilʒ ↄditiões habent tactas
F. v.iij.Et ſicut illi ſunt v ſimiles/ita unmiſericoꝛ⸗
des ſunt co diſſimiles:quia ſicut ipſe omnia fecit:
vt eſſet qð wvnaret:⁊ cui vona ret:voluit etiam om̃es
ꝑdonare. Ita ecõu erſo illi:nec volunt wnare:necxx

donare. Iſti ergo nõ ſunt cæi filij. Si ergo filij vei eẽ

cupitis eſtote miſericoꝛdes:ſicut pater veſter: Luce
vj.¶ Tercio facit hominẽ vei generum:⁊ nõ quem⸗
cuũq;:ſed multũ veo charũ:ſicut pʒ.A.xiij.xxiiij. Plu
res nanq; miſericoꝛdie:plures ſunt ei filie:qui ẽ pa⸗
ter miſericoꝛdiaꝝ ꝑ acceptiõeʒ ergo miſericoꝛdie in
vxoꝛem:efficit᷑ quis gener vi:et pater pauperum qͥs
mediante matre pauperũ.i.miſericoꝛdie:fouet ⁊ nu
trit ad modum patris.¶ Ged heu nonnulli miſeꝛi⸗
coꝛdiam quam ab epiſcopo vel alio:quaſi in vxoꝛem
accipiunt:dum ſtatum vel ꝓmotionem: vel officiuʒ
admittunt:ad quos pauperum pertinet educatio et
hoſpitalitas:cito repudiant:⁊ pauperum filioꝝ effi
ciuntur vitrici:quia opera miſericoꝛdie non faciũt.
que facere veberent:terꝛas vo ⁊ tenementa/⁊ vvtem
que intuitu vxoꝛis accipiunt:quãdo ab epᷣo intuitu
charitatis bñficiũ capiũt:libenter accipiut⁊ tenẽt:
ſed ipſam ſponſaʒ diligere:vel filios alere refugiunt.
imo quod peius eſt:ipſum matrimoniũ ſine iuris p⸗
ceſſu diuoꝛtiant. Nec vtem quam eũ illa accipiut:
reſtituũt/contra legem/non ſolũ vei:ſed etiã mundi
n infoꝛciato.li.j.ti.ſoluto mrionio.l.ſca.vbi ha⸗
etur ꝙ ſoluto matrimonio/s quam cum muliere
accepit eidem reſtituatur. Contra hanc legem pꝛo/
pꝛiam:multum faciunt:qui ſoluto matrimonio: ſci-
licet inter eos:⁊ miſericoꝛdiam:beneficiũ qð intui⸗
tu charitatis ⁊ miſcdie receperũt:retinẽt. Nota ali⸗
am legem ↄtra tales.Al.ij.iij. Et. O.iiij.xv.cũ ſeq̃n
tib.Et..vj.l.Et. P.xiij.xliij.Et. R.v.lxx. Quaꝛ
to miſcpia oĩa pᷣdicta bona in hoĩe aſeruat:qꝛ ſicut
lignum multum virtuoſum ſemꝑ tenet vioꝛem. Ita
miſericoꝛdes:qm ipſi miſcdðiaʒ ↄſeq̃ntur:Adatch. v.

xiij⸗

xuij⸗

In auo notat᷑ qnintũ bonũ gloꝛie:ad qð miſcoia xvj.

xvij.

Arꝰ.iiij.

xviij.

Miſericoꝛdia

pducit:⁊ tanqꝙᷓ celi hoſtiaria ſponſo et dilectoꝛi ſuoj
celum aperit/⁊ in loco ſuo ipſum collocat: quia miſe
ricoꝛdia faciet vnicuiq; locum ᷣm meritũ operũ ſuo
rum:Ecci.xvj. ¶ In q auctoꝛitate pʒ differẽtia in⸗
ter diuiſionẽ rerũ ferꝛenarum in hoc mundo/⁊ rerũ
diuinaꝝ in celo:qꝛ inter mundiales/⁊ etiam int᷑nõ⸗
nullos: qui in vna viuũt wmo ? ſocietare:nõ qͥ plus
laboꝛat vel oꝑpatur:ſed qui plus habet ꝓpriũ vel ap
pꝛopꝛiatũ:pꝛimum obtinet locũ:etiam plus habent
⁊ ſolatio recreatone ⁊ miſcoia/licet frequẽterminꝰ
oꝑentur. Sed in celo econuerſo miſericoꝛdia faciet
vnicuiq; locum ſuũ ſᷣm operu meritũ ſuoꝝ. ¶ Et h̊
ſex vijs ⁊ iuribo.ſ.iure ↄſuetudinis/ↄditõnis/merca/⸗
tionislaboꝛis/mutuatõnis:⁊ rõnis.¶ Primũ patʒ
Paliquoꝝ religioſoꝝ ↄſuetudinẽ:inter quos attenu
ati ⁊ vexati laboꝛib ⁊ infirmitatiba ao miſericoꝛdiã
mittunt᷑. Sic vexati hic bonis oꝑibo ad miſericoꝛdi

am illã mittendi ſũt/æ q̃ in pᷣs.xxxv. Qnñe in celo mi⸗

ſericoꝛdia tua. ¶ SGcom patʒ ꝑ indicium i in quo
poner oues.ideſt illos qui ve ↄditõne ſunt ouiuma
xtris ⁊ dicet:venite ⁊c. Sʒ miſericoꝛdes ſunt e cõ
ditõne ouium q; veſtiũt ⁊ paſcunt.igit᷑ c. Ergo a cõ
trario ſenſu lupoꝛuʒ habentibo ↄditõnes dicer. Ite
c̃. ¶ Tercio iure mercatõnis.Eſt enim miſericoꝛ⸗
dia mercatrix ſapientiſſima:qꝛ lutũ ↄmutat in anꝝ
dum ꝓ tem ꝑalilbv accipit eterna:Pꝛouerb.xiiij.Qui
fac̃ miſciã bĩrs erit.¶ Quarto iure laboꝛatõis.Eſt
eĩ laboꝛatrix mirabilis/nã in agris qͥ vident᷑ aridi et
ſteriles ſeminat.⁊ ſeminare pꝛecipit:Zu.viiij. Cũ fa⸗
cis pꝛandium voca pauperes ⁊ ebiles ⁊ claudos/ et
beatus eris. Retribnet᷑ em̃ tibi in retributõne iuſto
rum. ¶ Quinto via iure mutuatõnis:Ecci.nanq;
xxix. icit᷑:.qui facit miſcdiam feneratur ꝓximo ſuo.
Cui feneratõnis teſtis eſt xpᷣc literas ſuas apponẽs
patentes:Mat.v. Heati miſericoꝛdes. Vbi ergo il/
lis quibe mutuat᷑ ſũt impotentes ad reddenduʒ:iu/
ſtum eſt ꝙ fideiuſſoꝛ reddat ꝓ eisvitam eternam.qꝛ
ſuꝑ illam mutuauit/vt ſi nõ reddat᷑ hic qð mutuat
reddatur ibi vita eternal regnum celoꝝ:⁊ tamẽ de-
us reddit hic ⁊ ibi. ¶ Sexto via ratõnis.Omni nã⸗
qᷓ; ratõni ↄſonum eſt:q; qui alios.i.xpᷣi mem bꝛa a mi
lerus ſuis liberant in terꝛa ⁊ wm inio ſuo: xpᷣc eos

liberet a miſerijs in terꝛa ſua. Et ꝙ illis qui ei vde/

runt qð habuerũt hic:vet qð habet ibi:⁊ ſic patʒ q;
miſcoa et veritas pparant bona:Pꝛouer.xiiu. No⸗
ta quomodo ſola miſericoꝛdia moꝛtuum ſequit. A.
xxvij. lvij.
Et vt ſecunꝰ: ſine impedimento ad illa bona glo
rie perueniatur/miſericoꝛdia in ſpũali bello iuuat:⁊
ab omnibo impedumentis liberat. Juuat nanq; du⸗
Pliciter:foꝛtificãdo / ſicut vnctio pugilẽ/et inimicos
multitudine terꝛẽdo.ſicut pꝛinceps multitudine ei⸗
ercitus ſui rerꝛet ⁊ vincit aduerſarios ſuos: Pꝛouer.
xx. AMiſericoꝛdia veritas cuſtodiunt regem/ ⁊ robo
rabitur clementia thꝛonꝰeius:ſicut patet. H.ij.xlij.
Impedimenta vo gloꝛie ſunt duo malum culpei
7 pene. ¶ A prima liberat hoĩem duplici remedio.
wenne. dando:quia ſicut munerib placatur offen⸗
usſita veus miſericoꝛdia offenſas peccati remitten⸗
do: Pꝛouer.xv. Per fidem ⁊ miſericoꝛdiam purgan-
tur peccata. Scðo remittendo: Math. xviij. Mone
opoꝛtuit te miſereri ↄſerui tui:ſic et ego tui miſertus
ſum. Sic ergo peccata tua elemoſynis redime/ ⁊ ini⸗
quitates tuas miſenicoꝛdin Van. iiij.¶ A ſcðo libe⸗
ratur:primo quis m iſericoꝛdia:ſicut latro a ſuſpen
dio muneribo: Pꝛouer. xvj. Adiſericoꝛdia et veritate
redimit᷑ imquitas. Scðdo ſicut qnq; quis antiq libe
ratur amicicia. Habens em̃ in memoꝛia bñficia que
pꝛius ꝙ eo fecit/⁊ antiquã inter eos amiciciaʒ ꝓmeꝛ

eſt ad miſcoiaʒ ne grauiter ęumat᷑. Sic us ſe ba⸗

WB ir.
bet in beneficio ſuoſergo da miſericoꝛdi/⁊ ne ſuſcipi
as peccatoꝛem: Ecci.xij. ¶ Pꝛedicto modo ouplici-
ter iuuat:⁊ ab impedimentis liberat duo genera ho
minũ.Penitentes:ſicut leo parcit ꝓſtratis ſic altil⸗
ſimus odio habet peccatoꝛes/ ⁊ miſertus eſt peniten
tib:Ecci.xij.Exemplũ væ filio ꝓdigo.Et diligentes
ſicut pater parcit filijs:ſic us qui dicit: Seu.v. Fa
ciens miſcòiam in multa milia diligentibe me.
Quos vo ad miſericoꝛdiã amandã ? ſequendam
nec mouent bona que ↄfert/necmala quefugat: ſal⸗
tem ipſa moueat neceſſitas/ꝙ aliter qᷓ ꝓviam miſeri
coꝛdie ſaluari nõ poterunt.Ticet em̃ vie vmini ſint
due:iuxta illud pᷣs.xxiiij. Vniuerſewie wmini miſe/
ricoꝛdia ⁊ veritas:quaꝝ prima reſpicit ſaluandos ⁊
vniuerſaliter in coꝛpe viuentes.SGcdᷣa reſpicit iudi⸗
candos ⁊ coꝛꝑe exutos tamen ꝑ pꝛimã opoꝛtet mem
bꝛa rebu ſequi:ſi in ſcoa cum capite gaudere volue
rint. Caput em̃ noſtrum xpc ꝑ viam illaʒ naſcendo/
laboꝛando/pᷣdicando/moꝛiendo/reſurgendo/aſcen⸗
dendo.i.ꝑ viſcera miſericoꝛdie cei noſtri in quibo vi
ſitauit nos oꝛiens ex alto.Au.j. Per hanc etiã ſu⸗
per miſeros motus fuit:ipſoſq; iuuat.ſicut patʒ Lu.
vij. cæ vidua cuiꝰfilius moꝛtuus fuerat:quam cũ vi⸗
diſſet ieſus/miſcðia motus ſuper eam: dixit. Adole⸗
ſcens tibi dico ſurge ⁊c¶ Per hanc etiaʒ famelicos
pa uit dicens:Miſereoꝛ ſup turbam: Marc.viij. In
om̃ibo his ratõnabile nobis relinquẽs exemplum:q;
ſi ad vitam ingredi volumꝰ ꝑ viom miſericoꝛdie.ne/
ceſſe eſt ꝙ membꝛa caput ſequant᷑:qꝛ ſi aliã tenent vi
am:mẽbꝛa diniſa ſunt ⁊ caput non ſequunt᷑ ad gau⸗
dia. Opoꝛtet q̊ ad hoc ꝙ ipſuʒ ſequamur ad gaudia
ꝙ viſcera miſcoie apta habeamꝰ ad miſeros:ipᷣos iu
uando:⁊ famelicos paſcendo/a liter chriſtuʒ non ſeqͥ
mur. ¶ Paueant ergo qui viuites cibant/potant/
veſtiunt/recipiunt/viſitant/ſepeliũt/et pauperes fa
melicos/imo fame moꝛientes/nudos ? miſeros cere⸗
linquũt/qui aquam in mari ꝓijciunt/⁊ terꝛaʒ aridã
dimittũt:qui mminis ⁊ pꝛincipib talliam vel taxa⸗
tionem petentibo ↄcedunt. IYlli.ſ.qui maioꝛes ſunt:
patrie ductoꝛes:vt pꝛincipũ captent beniuolentiã
ꝓ quos etiaʒ minoꝛes qui ita liberi ſunt ſicut illi cõ⸗
tra rationem taxantur/v ↄceſſione requiſiti:magna
differentia eſt inter taxatõnes talium xpᷣianoꝛum et
iudeoꝛuʒ: quia chriſtiani taxatõnes/et pecuniarum
collectõnes ↄcedunt ⁊ faciunt regibo ⁊ pꝛincipibus:
ipſas petentibo/⁊ pꝛo pauperibus petentibo:et fame
moꝛientibus:inauditum eſt: aliqua collecta mo/
dernis temꝑibus fieret in nleianoxr. Igeo di
eitur:quia in actibo spoſtoloꝝ apłi legunt᷑ collectas
feciſſe pꝓ pauperibo. Judei võ ãnuatim collectas fa
ciunt pꝛo pauperibuũs modo quo dictũ eſt. F. iij. xv.
Ey quibus patet ꝙ pulcerꝛime ꝓphetauit ve mileri
coꝛdia chriſtianoꝑ:Oſee.vj.Aiſericoꝛdiaveſtra q⸗
ſi nubes matutinal⁊ quaſi ros mane tranſiens:quia
nõ obumbrat pegrinos in meridie contra ſolis calo
reʒ/quando indigent:ſed in mane eos refrigerat qui
nõ indigent: ſicut oſtenſum eſt in alijs chriſtianoꝛũ
iudicum negocijs. Y.ix.ix.¶ ᷓPaueant inſuper qͥ mi
ſericoꝛdes tm ſunt ſermone/? non opere.Chriſtꝰ em
tetigit lepꝛoſos:et male habentes. Iſti vo econtra⸗
rio pauperum plangunt miſerias.ſed opere non tan
gunt:neciuuant. Iſti in via miſericoꝛdie claudicãt:
quia vno pede recte euntes.ideſt loquelaſalio pede.
ideſt opere vœficiunt. Chriſtus plus opera q vba re⸗
ſpicit potiuſq; opera remunerabit. Mon enim dicit:
Beati qui miſericoꝛditer loquuntur:ſed miſericoꝛ/
des:veſignãs opꝰ/nõ qpcũq; opꝰ:qꝛ nõ ſufficit młtũ
diuiti puam dare ełynach ſi multu nibi fuerit abun⸗

xx.

xxj.

dater da: Cob.iiij.¶ Et ſi iſti ꝑiculoſe clandicant q xxij.

collectas ꝓ ſuꝑbijs ſuis nutriẽdis petũt:1 4 talia cõ

nrmni fidenpo
turſr⸗ X*
t net
ſoe ſee culos dun n
fit ,Orabat:e ano

tendet verbo.(
uſit tradi tottori:e dimlttenen

tum unanop cöſeruo ſuo qui⸗
looquigd Aloni ntumſalicopin
tinent cüpeins vicegtur etiaz
reqjſnapctentindarervelno din
ommiſencclh totnout eccleſin
Iur dicens Oſtengenobis dne m
iups nii. Ita gtalib ineſatn
bus oꝛat dicens. Hon miſereanse
tur intquitatem. Quoꝛum oꝛaton
gelleoudire dicens. Hon porcet oe
niſereboꝛ Ezech. pij Et tarum 3
Onſino ctdam neq; miſereboꝛ ſt
Cide V. vij rui.
Monpercam inquit quin eos gf

nn. nonteſenp voin morenpoſt mon
. Datekorimogülndg inſpeculolee

oci panpcregitanpe foctim
ſampetiuit ipſis reiponentie
Pübibenuspicniiilaices ſtarn
lapides duerſiſunt Etinſte quich
RM ftaſepotuſent an
bun epoſten Prerimmiſericorgh

neegöaupen daretihaberit,

(iturperhocqegtupfn v, .
aſtt wag leinninnit I.

hocgipſtzſeglannrad min
lnun Annmat
Epaſehncolalterchnſtig one
tergo gl iunes abant potnn
leylſitantſepekiütſet Polpentgft
emorientes nudos miſeros ard/
min mort pijannt,ztena; onds
is piincoihtolliam pel tan⸗
cvut lliſguinanores iant
rpunapii motent heyinolantij
bqulita liben ſuntſutillci/
Irceſſoye reqotitimagn
ratönes tallum pianoꝛumet
lani tarotönesſet pecunlamumn
faaunt regiwr principibus⸗
pauperibus perentiyvetfame
tum eſtig aling collects mo,
tinpopolo ppianor Zeod
vnſergkleun alam,
zudei No annatimn Collecefi
s modo o dicii eſ inn
Ulcenime Yhetinit niie
Dſee j Alleruclhufeſtu⸗⸗
rs monetrunſiein
calm ſlisill
Os in menclecoe
ſg in nanetos efſenaten

nſumeſtinali⸗ chnſtunai
rir man la
maninehge gum,
nuband om mnn

tmiſenas ccgleclaugicit

Miſericoꝛdia

cedunt pauꝑibo dimiſſis:qui etiã ſua non dant:̊ tm̃
miſericoꝛditer loquunt᷑:qui inſup minus dant: qᷓ; &
abundaãtijs ſuis dare veberẽt:quõ in via miſercoꝰ
die piculoſe claudicant:qui ſe ypianos lingua pꝛofi⸗
tenturſa manibh aliena piniuſticias/rapinas/ furtaj
vſuras:et fraudes tollũt/q opꝛeſſo nõ ſubueniũt:
plus oppꝛimũt:qui cõtra oĩa opa miſcpᷣielcrudelita/
tis opa faciunt:qᷓtum cũq; tales oꝛe ſe xpᷣianos ĩmo?
tis articulo ꝓfiteant᷑: culpam plangant moꝛtis ti⸗
moꝛe/ vel in quacũq; ↄfeſſione dum tñ nõ reſtitnuant
nec offenſam ⁊æ coꝛdibo ſuis miſericoꝛditer relaxant
vno pede claudicant. ¶ Oñ ergo v talibo: vel qbulſ-
cunq; bene loquentib: aliena vetinentibjvel ma⸗
le agentibo dicit᷑:qᷓ uote oꝛat matutinas/et hoꝛas
dicit:⁊ miſſas audit ⁊ ↄfitetur:miſericoꝛditer loqui
turi hmõiioptime rñderi poſſit:ſicut in fabulis re⸗
ſpondiſſe legit᷑ auis aucupe qui lachꝛimoſos foꝛte
ex frigoꝛe habens oculos dum aues capiebat lachꝛy
mabat᷑⁊ foꝛte oꝛabat:væ quo cũ anis hoc vidẽs aui
diceret. Ecce q̃liter lachꝛymãdo noſtre oↄpatit᷑ miſe
rie. Cui alia. Non ſolu reſpicias oculos vel linguaʒ /
hiz manns in quibo aues cetinet/ capita eaꝝ frangit
Bic v illis dici põt ſicut dixit yſaac v filia ſuo:vox
quideʒ vox iacobeſt.̊ manus/manꝰſunt Eſau. Sic
etiã in moꝛte qñ ꝓ talibo moꝛtuis ecchia oꝛat dicẽdo
Mon intres in indiciũ cum ſeruo tuo:pᷣs.cxlij. Ded
fac cum ſeruo tuo miſcpiaʒ:in ps.cxviij.Quia te oꝛe
nõ negauit/ cœus em̃ plus ops ſua qᷓ; alioꝛũ ꝓ ipſo at⸗
tendet verba. ¶ Di em illũ ſeruũ nequã: Aat. xviij.
iuſſit tradi toꝛtoꝛib:qꝛ dimittere noluit væbitũ ce⸗
tum venarioꝝ cõſeruo ſuo/quibo demonibo tradet il⸗
los quiad valoꝛẽ centum ſe olidoꝝ iniuſte capiunt vł
xtinent/cũ peius videatur etiaʒ parua aliena cape⸗
re:q ſua petentinõ dare:vel nõ dimittere. Sic enim
ꝓ miſericoꝛdib/tota oꝛat eccleſia/ vt miſcpiaʒ oↄſeq̃n
turvicens Oſtende nobis dñe miſericoꝛdiã tuã ꝛ⁊c.
in pᷣs.lxxxiiij. Ita ꝓ talibo ſine ſatiſfactõne moꝛienti⸗
bus oꝛat dicens. Non miſerearis omnibo qui operã-
tur iniquitatem. Quoꝛum oꝛatõnem ꝓmittit ſe xeꝰ
velle audire/dicens. Mon parcet oculus meus et nõ
miſereboꝛ:Eʒech.vij.Et iterum Jere.xiij. Mõ par
cam/⁊ nõ ↄcedam/neq; miſereboꝛ. vt nõ perdam eos.
Vide. Vj.vij. xiiij.
Hon parcam inquit quin eos qñq; puniam ante
moꝛtẽ/ſemꝑ vo in moꝛte:⁊ poſt moꝛtem ¶ Pꝛimum
patetiprimo/ꝑ illud ꝙ in ſpeculo legit hyſtoꝛiali.xæ
quodã paupere qui tempe poce impatoꝛis elem oſ⸗ y
nam petiuit:z ipſis reſpondentibus:quid petis?ni
hil habemus hic niſi lapides/ſiatim penes Uloꝛuʒz in
lapides ↄuerſi ſunt. Et inſte quidemivt qui pꝛiꝰele⸗
moſynam feciſſe poruiſſent/? panem ꝓ ſe paupe ha
buiſſe.poſtea ꝓpter immiſericoꝛdiã ſuam/nec pꝛo ſe/
necq pauperi darẽt:haberẽt. ¶ Gecundo idẽ oſtẽ
chirur per hoc qo legitur in vita ſancti Baſilij/ꝙ ac
ceſſit ad eum quedam mulier: tanꝙ; ad multa potẽ⸗
tem apud principem regionis / poſtulans ꝙ; pꝛincipi
ea ſcriberet vt miſericoꝛdiam cilla di gnaret᷑ ha-
ereſqui ei ſcripſit dicens: hecmulier dicit me apð
te poſſe:ſi ergo poſſum oſtende.OQui reſcripſit dicẽs
pater ſancrxe volui miſerent illi:ſed non potui:p eo/
tributis iacet. Cui baſilius reſcripſit dicens: ſiqui⸗/
dem volens non potuiſti:bene vtcunq; res ſe habet:
ſi potens noluiſti.ducat texpᷣc ad indigentiũ choꝛuʒ
vt quando volneris non poſſis:⁊ ſicfactum ẽ. NMam
poſtea hrue fuit/⁊ in terceſſione ſancti Haſilij libe
ratus poſtmodum tiwens ne iterum in talem cade-

ret ſtatum/in quo miſereri nõ poſſet/mulieri dupli⸗

catum reſtituit qd abſtulit.Oꝛ pꝛedictis accidit fre

quenter ↄtingitꝙ videlicer illi qᷓ dum pñt reſtitue⸗

M . ix.

reſvel miſericoꝛdiam facere/ vel de coꝛderem ittere/q
nec v ſeipſis vitam em endando/ nec ve alijs miſeri⸗
coꝛdiam habere volũt: in talem etiam ante moꝛtez
cadunt paupertatẽ et miſ eriam/ꝙ necreſtituerenec
miſericoꝛdiam facere poterũt. In moꝛte vo ſemp in
talem cadunt miſeriam:ꝙ nec hoc facere/nec ſeip⸗
ſis miſericoꝛdiã ha bere poterũt:niſi ante moꝛteʒ i
m habnerint. Et iuſte quidem poteſtate pꝛinatue
miſerendi:qui miſereri noluit dũ potuit. Zalis nã⸗
meretur priuilegiũ amittere: qdð ei in pᷣs.cj. cõceſ⸗
um eſt. vbi dici᷑. Lempus miſerendi eius:quia veit
tempus. Nota.AA. vj.iiij. ¶ Gcðo tales ſempꝑ puniũ⸗
tur in moꝛte:qñ vitam cum ceteris que dilexerũt a⸗
mittũt:quã quidem penam qñq; moꝛtis hoꝛa appꝛo
pinquante ⁊cæus ſignis viſibilib oſtendere dignat:
vt viuos illoꝛum pᷣmuniat exemplo. Sicut patʒ pri-
mo ꝑ illum æ quo fertur modo quo ſequitur/ꝙ vide
licet in cariſtia/que nuper modernis pceſſit tempo⸗
ribus/cum multa haberet bladaſ omnibo bladis in
alijs grangijs illius ville ficientibmures in ma⸗
xima mituudine ad eius oↄfluerũt grangiã/ balliuꝰ
ſuus ad eum venit dicens:melius eſt vt frumẽta tua
vendas:ꝗpter tria. Pꝛimo quia iam valde charũ eſt
ſumma em vendit᷑ ꝓ.xx.ſolidis. Gecundo quia pau⸗
peres vicini fame moꝛiunt᷑ ⁊ poſſumꝰ vendere:mhnu⸗
tuare ſub pignoꝛe vt viuant.Tercio qꝛ comedũtur
a murib. Cui ille:pmittas mures ea cuoꝛare: mo⸗
do quo vis/⁊ des eis cum h̊ aquã ad bibendũ: qꝛ pro
certo ea nõ vẽdam/nec mutnabo anteq; habere po⸗
tero.xyx.ſolidos ꝓ ſumma. Cito poſtea accidit yp⸗
dictus dñs in lecto ſuo iacens hoꝛribiliter clamarer
⁊ camera rio curꝛenti ⁊ querenti quid haberet:reſpõ
dit/cito queras lumẽ:q; videtur mihi ꝙ ſint mures
multi in lecto meo:⁊ me male moꝛdent.d quẽ cuʒ
camerariꝰcũ lumine veniret/inuenit maximã multi
tudinem vemonũ in foꝛma gliriuʒ: quos ab eo nullo
modo fugare poterat/anteq; eum occidiſſent⸗ lace⸗
raſſent.Et ſiquidem ſatis iuſtũ cei iudicinʒ videt/;
ille quimalui frumẽtis ſuis glires paſcere qꝙᷓ pau⸗
peres/glires carne ꝓpria paſceret: qñ paupes paſce⸗
re nõ poſſet.¶ Se quodã etiã alio piuite:et duro. 4
illis vixit tꝑibo narꝛat᷑ ꝙ fame moꝛiebatur.q̃ſi mom
quo ſequit᷑.lpabuit em̃ ex vei vindicta/⸗ maximum in
gutture woloꝛẽ.q ita guttur ſuũ artuʒ fecit cihum
nullũ ſumere potuit non obſtante q;' multu æ fame
ſtomacho ↄqreret᷑ ſic miſer/q̃ſi fame moꝛiehatur
dũ cibũ capenõ poruit:quẽ eſideranit: vt ꝑ illũ te⸗
oñderet:q illi qͥ alios fame affligi pmittunt/nec iu⸗
uãt:h̊ vel alibi/vel rã h/ꝙ; alibi:eãdẽ ſuſtinebũt pe⸗
nam:vt iuſto vi iudicio:caẽ mẽſura eis mẽſuret᷑ q
ipᷣi alijs mẽſurauerũt/⁊ eadẽ ſu ſtineãt:ꝗᷓ alios ſuſti⸗
nere gaudebãt:ſic pʒ.A. xxvij.xxv.Et iõ aprehẽdit
eũ wloꝛ dur viſcerii ſfam es in qoꝛabat ſceleſtꝰ dñz
a qᷣnõ eẽt miſcdᷣiaʒ ↄſecuturꝰ.ij. Mach. ix. qꝛ nec ipe
alijs clamatibo viſcera apuit miſcoie. ¶ Et cogitet
quilibet in coꝛde ſuo q̃ ↄoſcia a wo in moꝛtis Poꝛa pe
tere poſſet miſcpiaʒ:dicẽdo. Ad ercij:q ve alijs pꝛius
miſcdiam nõ habuit:qua fiducia: ad eũ tũc clma.
re vel reſpicere poterũt:q eũ pꝛius negauerũt:qꝛ ſᷣm
æcretũ:qui negant miſcõᷣiam facere:ipſum xpᷣm ne⸗
gant. vij.q.j.omnis. Oi em̃ aliquis veſtrum haberet
aliquem amicũ diuitem:quiꝓamoꝛe ſuo pauꝑ veue
niret:ĩ qua paupꝑtate/ſi ſibi vel ſuis neceſſaria vene⸗
garet / cum ſuccurꝛere poſſet:ſinlle iterũ diues fieret
quõ pᷣ verecũdia ei appꝛopiĩq̃re poſſet:⁊ ab eo cibũ vł
potũ:vel veſtẽ/vel hoſpitiũ:ve qdᷣcũq; ſile petẽ.cui
pꝛius omia talia negauit. Ita erit p omia ve wo: t
e ĩmſſericoꝛdib:in moꝛte xæo appꝛopꝑin qntilv:r cla
mãtiby:ſitñ pᷣ ecũdia clama? ad eu poĩert ſipo

xxv.

Exemp:

xxvj.
Exemp.

xvij.

xxviij.

rix.
Exemp.

R
*

Miſericoꝛdia

terint non exaudient᷑: quia qui obturat aures ſuas.
ad clamoꝛẽ pauꝑis: ipſe clamabit: ⁊ nõ exaudietur
Pꝛouer. xxj. ¶ ercio immiſericordes ſemꝑ puniun
tur poſt moꝛtẽ.qꝛ hereditate pꝛinabunt᷑ celeſti.ſicut
filij ingrati: ve quib dictũ eſt. F. v.v. Et iuſtuʒ ſatis
videt᷑ ꝙ ꝓter ingratitudinẽ ad pꝑticipatõeʒ/⁊ ſocie/
tateʒ:nõ recipiant᷑ ꝓſperitatis:qui ſocij ⁊ cogdinto⸗
res:eſſe noluerũt pauptatis. Quid g faciẽt tales in
iudicio:quibo oculis pᷣm reſpicere audebũt ꝓ eis na
tum/ſpafſum/a crucifixum:qui etiã eos creauit/a pa⸗
uit: ⁊ om̃ia ꝗᷓ iuſte habuerũt/ vedit eis:qᷣ ei ꝙ eis eſu⸗
rienti: panem negauerũt: Ex vna pte nõ eſt dubiuʒ
quin magnã patienterverecundiã: ſicut ille cui ma⸗
gna expꝛobrat᷑ ingratitudo:multũ erubeſcit/ quãdo
coꝛam multis ei impꝛoperat᷑:nec excuſatõnez habet
⁊æ obiectis:vt ſi aliquio ꝓ aliqͥ multa feciſſet ei dan/
do:⁊ multa ꝓ eo ſuſtinendo/⁊ poſtea ꝓ eius amoꝛe in
opiã ſuſtinẽdo:vt ipᷣm ditaret ſi ei in inopia ſua par
ua negaret:a poſtea ab eodẽ exaltato:illa ingratitu⸗
do coꝛã multis ipſo pñre recitaret᷑. Monne multum
erubelceret. Sic immiſericoꝛdes in iudicio qñ ipſis
pñtibo coꝛam toto mundo recitabit:quid ꝙ eis ſuſti-
nuit:⁊ quã ingratitudinẽ ei reddiderũt dicens: Eſu
riui ⁊c. Mathei.xxv. Tunc enim erubeſcant impij:⁊
⁊æducantur in infernum:in pſal xxx. Ex alia par⸗
te magnam ſuſtinebunt penam:quia nullum hẽbũt
refugium:vel adiutoꝛium: peius nanq; eis tũc con/
tinget:ꝙᷓ ↄtigit illi:væ quo legit᷑ in legenda ſancoꝝ.
in geſtis beati Pñici in fine. Cui cũ videret᷑ in ſom⸗
nis ꝙ eſſet in quodã campoj maximis ex omi ꝑpteval⸗
latus/tempeſtatibo/fulguris/⁊ tonitrui et hmõi: vi-
debat᷑ ei inſuꝑ ꝙ vidit quedã habitacula ꝓpe:ad qͥ⸗
rum vnũ fugit introitum petens. Cui inhabitatoꝛ:
q́s es tu inquit. Cui ille rndit: ſe talem eẽ nomẽ ſuũ
exprimẽs/cui ille:⁊ ego qͥ habito:ſum iuſticia:ĩ meo
ha bitaculo:nec ꝑ me ſaluari poteris:qꝛ potius a me
damnari meruiſtia iudicari. In alio habitaculo re
ſpõſuʒ habuit:ꝙ ibi fuit veritas quã nõ dilexit: ⁊iõ
ꝓ eam ſaluari nõ poterat.Tercio venit ad mũ pa
cisiin qua ſimile habuit reſponſum. Conſuluit ta⸗
men ꝙ ad vomũ iret miſericoꝛdie / vt in ea ſaluaretuꝛ
qð etiã fecit. Nam habitum ⁊ vitã ſuſcepit pᷣdicato
rum. Iſte ergo miſericoꝛdiam inuenit:quia eaʒ tem
poꝛe væbito queſiuit. Ged pᷣdicti vſq; poſt mortẽ ex-
pectantes/videntes ſe tempeſtatiboſet piculis circũ⸗
uallari/œ quibo eſt auctoꝛitas:aAnſelmi.J.xj.xviij.
Ad iuſticiã ſeu veritarem velpacẽ clamare nõ pote-
runt:⁊ ſi clamauerint/nõ ſaluabunt᷑ ꝑ illas necꝓte/
ctionẽ ha bebũt:quia illas nunqꝙ; dilexerũt nec ope⸗
re exercuerũtnec tũc in celo miſericoꝛdiam inueni⸗
ent:qꝛ nõ eſt miſcoia dei in terꝛa:O ſee.iiij. Nota le⸗
gemad B1 iin. .WD
¶ Beo nõnulli tales ĩmiſericoꝛdiũ audiẽtes penas
illas falſis excuſatiõib quibus ab vtraq; miſcpis ſe
excuſant euadere:inaniter eſtimant.AAſpñali nanq;
miſcðiajq̃ ſpãliter in ininrlar aliſin dimiſſiõe ſe ex⸗
cuſant:ſicut in pte tactũ eſt. S.x.xiiij.dicẽtes:nihil
petimus:niſi iuſticiam. Lales veuʒ wcent qualiter
eos iudicare debeat. Ipſe nanq; ait: Lu.vj. Eadem
menſura qua mẽſi fueritis x.. Si ̊ menſura iuſticie
alus menſurare voluerint:deũ wcent ꝙꝙ menſura iu⸗
ſticie eis menſurabit:qð ⁊ faciet/qꝛ hoc eis ibidẽ ꝓ/
mitrit ad maioꝛem menſuratõnis illius certitudi
nem/exemplum ad hoc adduxit: Mathei.xviij. e ſer
uo qui noluit dimittere conſeruo ſuo.Tales em̃ q̃n-
do in tribulatioms: vel moꝛtis ſunt periculo/nunqꝙᷓ
ad veũ clamant/dicentes:m ercij nec miſericoꝛdiam
petant:quam nõ fecerunt alijs:ſed iuſticiam/petent
ergo iuſticiam qua certũ eſt ꝙ damnabunt᷑:⁊ ſi miſe

ricoꝛdiam petantillam nõ habebunt:quia tũc dcm̃

veritatis falſum eſſet qͥ dicit:Eadem menſura ⁊c.
Oi ergo durum eis videt᷑ ꝙ veus tunc ſit ita durꝰ cõ
tra illos non ſint ipſi ita duri nũc:vt ad vngueʒ om⸗
mia puniant ad iuſticiam vel vltra iuſticiam/que cõ⸗
tra eos ↄmittuntur. Et ſivident:iĩmo quia quotidie
vident ⁊ indigent/ꝙ veæus eos patienter expectat pec
cantes:quia ſi iuſticie rigoꝛem ↄtra eos exercere vo/
luerit:ſtatim quãdo moꝛtaliter peccãt/eos iuſte dã⸗
nare poſſet/⁊ ipſi ſimiliter patienter expectent:⁊hu⸗
militer emendam accipiantne in iſtud incidant in⸗
cõueniens: quo Ecc..xxviij. Qui vindicari vult.
a ceo inueniet vindictã.et peccata illius ſeruãs:ſer/

uabit. Relinque ꝓximo tuo nocẽti te⁊ tunc vpᷣcan⸗/

ti tibi peccata ſoluent homo homini reſeruat ir am
a veo querit medelamſin hominem ſibi ſimileʒ.nõ
habet miſericoꝛdiamſ et x peccatis ſuis vepꝛecatur
altiſſimum:quis exoꝛabit pꝛo velictis illius:memen
to nouiſſimoꝝ ⁊ veſine inimicari.(¶ ¶A miſericoꝛdia
etiam coꝛpoꝛali ſe excuſant dicentes:ꝙ non tenẽtur
dare niſi ſuperflua/⁊ allegant ꝓ eis vnam gloſam ſu/
er illo verbo. Gi duas habes tunicas:da vnam nõ
abenti:hoc verbum dicunt gloſam intelligereðᷣ ſu
perfluis:que ſcilʒ quis habet vltra neceſſaria ſibi et
ſuis. Sed licet iſta gloſa bona ſit in ſe bene intelle⸗
cta:tamen male intelligentibo poteſt eſſe ruine occa
ſio.illis videlicet qui nnnqꝙᷓ dicunt ſufficit Auarus
enim teſte ſcriptura:Eccẽs.v.non implebit᷑ pecunia
qui ergo nunq; impletur:nunqꝙ; credit ſeſans habe⸗
re.ergo nunqꝙᷓ credit ſe habere ſuperflua:⁊ ſic ſi totuʒ
ha beret mundũ:nunꝙᷓ reputaret ſe obligatũ ad ali:
quid dandum indigenti:⁊ ſic talibus excuſationibo
vel gloſis innitẽtes:nunqꝙᷓ opera faciẽt miſericoꝛdie.
loſa ergo illa ve ſuꝑfluo nõ intelligitur qñ paupe
res ſunt in vltima neceſſitate.tũc enim v his que ti
bi neceſſaria reputaslſubtrahe:⁊ eſto pupillis miſeri
coꝛs:Eccĩ.uij.¶ Ded dicent:ſi omnia vederimꝰiſto
anno:quid hẽbimus anno ſequenti: ſed hec eſt ills
nimia ſolicitudo que phibetura xpᷣo:Math.vj.Mo
lite inquit ſolititi eſſet dicentes:quid mãducabimꝰ
aut quid bibemus aut quo oꝑiemur:hec em̃ omnia
Fente inquirunt. Gcit em̃ pater veſter: quia omilv
bis indigetis:querite aũt regnum ⁊æi ⁊ iuſticiã eius
et hec omia adijcient᷑ vo bis. Nolite ꝗ̊ ſoliciti eſſe in
craſtinũ.craſtinꝰeniʒ dies ſolicitꝰ erit ſibipſi.ſufficit
em̃ diei malicia ſua:hec ibi.¶ Mui em̃ ꝓhibet ſolici
tari cæ craſtino a młto foꝛtioꝛi pꝛohibet ſolicitari ð
anno futuro.Lalis g̊ puidentia nullũ ab oꝑibo mi⸗
ſericoꝛdie retrahere deberet:qͥa potius cogitare ve⸗
beret:ſic cogitat qui ſe- Einingke⸗ ey ſemine ſeminato.
melius ãno ſequẽti viuet:qᷓ ſi allud in grangia ſua re
ſeruaret. Sic in ꝓoſito: ſicẽ multis oñſum eſt exem/
plis.E.iij.xij. cum ſequẽtibo. Vbi ̊ pauꝑes in extre⸗
ma ſunt neceſſitate/ſicut in caris ↄtinget ãnis:om̃is
talis ꝓuidentia poſtponenda eſt:qꝛ qui habneritſſ
ſtantiam huius mundi/ et viderit filios cœi ⁊ fratres
xpᷣi⁊ ſuos fame moꝛi:⁊ clauſeritviſcera ſua ab eis.qͥ⸗
modo charitas vei eſt in illo. Sed cogitant foꝛte:q;
multa alia bona faciunt opera: ſicut ieiunare oꝛare.
peregrinari:et huiuſmodi:p que ſaluabunt᷑ Sʒ hoc
liuuanum co gitãt:qꝛ ſi omnia oꝑa bona ſiue ieiunia
habeantvypocrite ſunti: homines apparentes ⁊ non
exñtes:quib deus dicturꝰẽ in ſine:llud Math. xxiij
Ve vobis ſcribe⁊ phanſſei gpocite qui œcimatis
mentã ⁊ anetũ ⁊ ciminũ/⁊ relinquitis q grauioꝛa ſũt
legis iudiciũ ⁊ miſcõiam ⁊ fidem.
Euũ q̊ tanta vt pᷣdem̃ ẽ:ſit miſcoievtilitss:aĩmiſe/
ricoꝛdie piculũ/neceſſariũ vr ꝙ qͥlibʒ diligẽt᷑ in ſeip

xxxj.

Axr. viij.

ſo experiat᷑:an miſericoꝛs fueritivel nõ/anteqꝙ ad xpi xxxiij.

tiſnore oſirdicns Ia honuific
ſbeneſatnli eſffvere⸗ Necmir
ſtem reputauit miſericoꝛdlug rictoꝛ
Inſtluetornr q ſis eputatolkoC falli
ſum tenutauent niſncoꝛciicyſveni
itth m Volo miſchiaz 90 ſanigi
Erqouctoꝛitatettaliis ibi ifiwana

otſeirurenoltümiſencorpglcaim
laatordſo:inpo. rxv. Honulli e di

Gonimispſumentes audaci ſumunt r
rone goopprimo oſtendchuid ſit
onganunis hlumere rel ines gicnſoe
nco oñditur guibus red aſimilatur⸗
ſalapenas Damngertallincununtß
Tucd qſittanteſlon dceytionis can
Rprimüillinimisin digfiunt milen
Ewimiſennrdig ingrut epiſtenttse
acaſit dicentes: Ccc . Peccauiet
Iſbitniſtenmſeratioſcima geſtimr
ame neop mlſerebit Deqnollbet
ntnirnitiglo Eſa wnj. Miſgrram
rn eank: linanco oͤde
d engendo⸗ſedpotin
ucdintnaſnavpinigna en
aumnlancoſnan wieditgiaien
käſtadkeneninwwinn

ebabereſtpefſin ieſitotn,
nchreputartſeobligatüadalt
entiaſcctalibus rcuſarionin
nuncoperafaclet niſencorile
Upfluoni inteligtur güpanpe
ecfitune tüc nun d hisineni

⸗

alubtaher,eftopupllisiin
dicentiomnnna wderin iſto M

b anno ſequentii ſeg hecaſtilla
opbibervro po⸗ Aath rj. N
1dicenti: uio migncibin⸗
rquo opiemun heceffonmnna
tem pater peſten qnuomi
Bütregnum dl iuſtiau eins
obis. Holiteſoliatieſſein
ies ſolict ent ibipſi ſufft
tibi.(Quieß phibet lic
fortion prohibttſolicten;
Nigentianulligbopibon⸗
lurisznizafe
eminatig'erſentneſemintt
erijſildin gungiſune
mnſennſtoiſmeſan
vint hnlaentn
inane,inu
natc inen
tenthulos i ffetiis

Exemp.

Ara.ix.
xv.

Miſericoꝛdia

ↄpeat tribunal:in quo ſolus miſcõᷣiam inueniet:qui

pꝛius miſcpiam queſiuit/eo ſcʒ modo quo veritas eã
querere vocet dicens:petite miſericoꝛdiã coꝛde ↄpa⸗
tiendo: ⁊ iniurias remittendo/a accipietis/ qᷓrite oꝛe
ſulendo coꝛrigendo cc. inuenietis: pulſate opemi
ſericoꝛdiã indigentibo.in opere exhibendo:ne tm̃ mi
ſericoꝛdiam habeatis in oꝛe:que ſicnõ ꝓdeſt: ſiẽ nec
bonus cibus:a dabitur vobis.ſ.miſericoꝛdia. Ergo
cum ſis in menſa pꝛimo ve paupeꝛe penſa. Mam ſi pa
ſcis eum/paſcis amoꝛe veũ:qui nõ erit tibi ingratus
quin tibi miſericoꝛdiã reddet/⁊ cuicũq; qͥ fecit miſe
rnicoꝛdiam in illũ:Aucxx. ¶ Ex qua hyſtona diligẽ⸗
ter excogitata:quilibet expimentũ capere põt.ſi il⸗
lo miſericoꝛdia vigeat.qꝛ ſicut ſacerdos ⁊ leuita:ibi
dem vulneratũ videntes:ſed nõ oꝑe iuuantes:ꝗ xpᷣo
miſericoꝛdes ñ reputant᷑:ſ ſoluʒ ſamaritanꝰqͥ vidẽs
eum:miſericoꝛdia motus ⁊ ope iuuit. eiꝰ pximus at/
q́ʒ; miſericoꝛs reputatur. Sic in ꝓpoſito:nõ qui miſe
rias oꝛe plangunt aut oculis vident miſeroꝝ ſed qui
coꝛde ſuꝑ eos mouent᷑ atq; manꝰpoꝛrigunt adiutri
ces miſericoꝛdes reputant᷑.Qui inſuꝑ in ſeipſis ma-
ipꝛem inu eniũt ꝓnitatẽ ad remittendũ:⁊ ao miſeros
ſubleuandũ:qad vindicanduʒ vel bona pauperum
colligenduʒ: certiſſimo ſe cognoſcerepñt expimento
miſericoꝛdiã habere: ⁊ miſencoꝛdiã impoſterũ poſſe
inuenire. ¶ Nec v hoc vædignent᷑ expimento. tanqᷓ
illud indignũ reputantes:qꝛ magis honoꝛificuʒ eſt
miſeris ſubuenire:ꝙᷓ rebelles ſubiugare: qͥa illud ad
amoꝛẽ nature:iſtõ ad gloꝛiã victoꝛie ne:napes ex
verbis Valerij. H. ij. xxxvij.¶ Ad q etiaʒ ꝓpoſitũ
oſtendendũ: ponit exemplũ ibidem Talenus. li. v.
gayo im ꝑatoꝛe: qui capto rege Armenie: ſibi re⸗
bellante. cum ante eũ ductus caderet:⁊ coꝛonã pijce
ret miſericoꝛdiã petendo.eum elenauit:v coꝛonã ca⸗
piti ſuo repoſuit:dicens. IJta honoꝛificũ reputo re⸗
gem facere: ſicut regẽ veſtruere. Mec mirũ:ſi ille me⸗
