Vn &niſo.ſup illõ Aat. xrij. qᷓñ dicũt reſurꝛectõeʒ ñ

eſſe. In om̃i inqͥt re vel actu virtus agendi ſpes eſt fu

induere incoꝛrupni vj.

e—: ſtes.
chuiſtifuerüt muln te
ita moꝛtuis. Sec fort⸗
Huuiadnmni niite
chmũ qer m ium ciulia negatin
engl nöpitfienb enta
geſtonouo. l. tl. witinereactue
ne Ehibabetg pot pharegali
tem pboncoq fuit ibitota diee
aut etlazg homo pbet galiqsn
lidiequia otinue fuitch eo yel⸗
co:ytputan marupbimiſſam d
nanq; pteſtes gharepot. Hed n
toꝛenm his ſufflaens mongoru fie
poti. gatiud nla ſipꝛoberme l
dieno ſoluiſſe hoc gcwntinuefin
hocg intalilocofui gſonaliter⸗
nmino pbatigeg pꝛoaatoꝛem oe
ioaus teſunectnls chꝛiſl ſtractu.
Alüntntgetenon potult iipiimlli
continefverin an encthoſegn

nglpoſtenpaunamai nti⸗
tetnonoccnpangnon ani
Nuer niolidlnnig iſtan he,
s geanmn, peujrihup ſlpli
magentez relpeecints nonſtoni
evgronlma er opore ompoſtt⸗
ranlma ,corpe onpoſino:pimii
cuum vt ſicnt ſinnl laboꝛit in bo
lremuncrent. Et ſitinulpeccit
liq dſperreſunectöne mortno
Aci rii Mota ad boc damaſe⸗
ternz dicerepregictonocn
ntnecremunerabunt pel poniif
Lcri ſenpturi⸗tam vetanayoni
ye teſto. cotpopreſunecnoopene
. Gao inqult redenptor mens
no dieterta ſonectue ſmem
alemertinanemu nillon
gn nouo ctlo tilameſtochiſ
mmutint, J0 n lcnu. Ann
venit horoz nicel Af nottnt
ne ucinin nne enn⸗
wcovn ijtellgere re
httatetis rcin gusmcpe
ſenuit. Genlt t hofulni

umeſn udin nan do⸗
in monum
vanineln nonumntlon
. uninrucihlen Katndt
o⸗ — ,

—

Arꝰ.iij.
vij.

Reſurrectio

turi. Qui em arat/arat vyt metat: qͥ pugnat / pugnat
vt vincat ⁊ ſic walijs.Tolle 6 ſpem reſurrectionis:

et ſoluta eſt obſeruantia om̃is pietatis. Qnarto ne
gantes reſurrectionem noſtram: negare habent xpi

reſurrectionem integralẽ:qꝛ cũ xpᷣs ſit caput xpᷣiano
rum opoꝛtet ꝙ pᷣiani ſibi charitate copulari tanqᷓ;
membꝛa cũ coꝛpe coniuncta:cũ ipſo reſurgant:ali⸗
oquin diuiſus eſt chriſtus:et quaſi monſtrũ ſine mẽ

bꝛis reſurrexit.que omnia qꝛ? inconuenientia ſunt.

opoꝛtet cum aplo ↄcedere 7 dicere illud.j. Cox. xv.
Gmmnes quidẽ reſurgemus: eo mõ quo terminat
Caſſi.ſuper illud ps. j. Mon reſurgent impij in iudi
cio. Reſurget inqͥt iuſtus vt iudicet:pctõꝛ vt iudice
tur:impius vt ſine indicio puniat᷑ Gicut patz be⸗
atũ Grego. J.xj. v. Mota plura argumenta quead
qpoſitũ adduci pñt.A. xxiij.iij.
Noſtreaũt reſurꝛectionis certitudo:nõ tm ex di-
ctis eniqentijs: verũetiã exxp̃i accipit᷑ reſurrectõne
AQuia ſicut pᷣdictũ eſt:ſi chꝛiſtus caput xpᷣianoꝝ ſur
rexit:⁊ xpᷣiani boni tanqꝙ; mẽbꝛa reſurgent ad gloꝛia
Bed ꝙ xpᷣs reſurrexit multis et veraciba ꝓbat᷑ teſti⸗
bus et teſtimonijs:que quidẽ teſtimonia ſufficiẽtia
ſunt:tam in lege diuina q; humana: qꝛ in vtraq; ad⸗
mittit᷑ teſtimoniũ duoꝝ vel trium. Sed reſurꝛectio-
nis chꝛiſti fuerũt multi teſtes. Pꝛimo apli q; dixert:
Act.x. Aanducauimus et bibimus cũ eo: poſtq; re
ſurrexit a moꝛtuis. Sed foꝛte dicent aliqui ita pꝛo
babunt iudei cõtrariũ P milites cuſtodientes ſepul
end m iura ciuilia/negatiua põt ꝓbariĩ actu
Pſonali qͥ nõ põt fieri ꝑ ꝓcuratoꝛẽ. Sicut paterĩ di
geſto nouo.li.v.ti.xæ itinere actuq; pꝛiuato.l.ij. in fi
ne. Vhi haber q võt ꝓbareꝙ aliqs nõ fecit ſeruitu
tem: ꝓbando ꝙ fuit ibitota die:et nõ vidit eñ ibi. ſi⸗
cut etiaz: ꝙ homo ꝓber ꝙ; al iqs nõ dixent miſſaʒ ta⸗
li die:quia ↄtinue fuit cuᷣ eo vel ↄtinue fuit ĩtali lo⸗
co:vtputa in mari:vbimiſſam dicere non potuit:H̊
nanq; p teſtes ꝓbare põt: Sed æ facto qð p ꝓcura⸗

toꝛem hñs ſufficiens mandatũ fieri põt: ꝓbare non

tui.nõ ꝓbat:qꝛꝑ pꝛocuratoꝛem hoc facere potui. cũ
Factus reſurꝛectõnis chꝛiſti ſit actus ꝑſonalis. qꝛ ꝓ
aliũ reſurgere non potuit:ſi ipſi milites pꝛobent/
contmnue fuerint cum eo: erꝑ Fqu ꝙ nõ ſurꝛexit
ſufficiens vider pbatõ. ¶ Bed ſi tã iſti qꝙᷓ illi teſtes
bñ examinẽt᷑ ſicut ⁊ m iura teſtes exam inari vebẽt
Ratebirt ſt᷑ teſtes veritatis:⁊⸗ q falſitatis. Diſcipn
rnanq; teſtifica bant᷑ e perſona: loco et tempoꝛe.7
ſue teſtificatiomis certi imũ allegauerũt indicium
dicentes / ꝙ manducauerũt ? biberũt cũ illo. Mili⸗
tes vo incertiſſimã falſiſſimã ſui teſtionij allegaue
rũteuidẽtiã dicẽtes: Nobis wꝛmiẽtib venerunt di
ſcipuli et furati ſunt eũ:ſicut ptʒ Math. vlti. Gfal
ſiſſimũ ſit iſtud teſtimoniũ videteet aſiderate:quia
aut fuerunt veraces:et tunc verum eſt qn dixerunt:
ꝙ videlicet wꝛmierunt et tunc neſciuerũt:quid cir⸗
ca illos agebatur:vtrum videlicet ſurꝛexit vel fura⸗

6

in vna parte:videlicet wꝛmitionis. opoꝛtuit eos eẽ
falſos teſtes in ſecũda parte dicentes: qm̃ diſcipuli
ſui eũ furabantur. Gi vo fuerunt in vtraq; pte falſi
ergo in neutra parteeſt eis credendũ: ſed teſtimoni
um illoꝝ tanqᷓ falſoꝝ et coꝛruptoꝝ teſtiũ eſt ab om⸗/
nib abijciendũ. Falſo ꝓter rationẽ pᷣdictam coꝛ⸗
ruptoꝝ/qꝛ ſicut dicit ath.xxviij. Quidam cu⸗
ſtodidj venerũt in ciuitatem⸗ nunciauerũt pꝛinci⸗
pib ſacerdotũ oĩa que facta fuerãt: et illi ꝓtũc veri
merunt teſtes. Sed ſeqtilloꝝ coꝛruptio: ogrega⸗

Ppij.

dicat. teſtemeipſo: quantomagis illius regis eternt

credendũ eſt teſtimonio:qͥ d

reſurrexero pcedã vos in galy 1.
Cuius reſurrectio congrue eſt eã noſtre reſurre,
ctionis. Gicut ſᷣm phᷣm in. ix. metaphiſice:pꝛmũ in vi

icit Math. xxvj. Poſt;
leam.

ommii alioꝝ genere eſt cauſa alijs. Becd chriſtus eſt

pꝛimogenitus moꝛtuoꝝ Ap

oc.j. Et chriſtus reſur

rexrita moꝛtuis pꝛimitie wemiẽtiũ.·j. Coxꝑ. xv. ergo
ipᷣe eſt cꝗ reſurꝛectionis alioꝑꝝ:quibo pꝛimo terrã et
monumentu? infern liberuz aperuit: neab his in
die iudicij vtineri poſſent: et hoc in die paſce dilu⸗
culo: ſicut ipᷣe pᷣdixit x pſal.lvj dicens: Exurgam di
luculo. In qua dio tangit:emidentiã boꝛã. Dep⸗

mo Luc.vlti.S

urreyit dñs . d ſecũdo Mar. vlti.

Burgens mane pꝛima ſabbati ¶ Quibo ſcoo celuz

aperuit in die aſcenſionis:vt
re poſſent: Que omnia o

ipm reſurgentes intra

pera pulcre pumo poſten⸗

ſa et ſignificatavidentur in factis illiꝰ:equo ſcribi

tur YJudic.xix.a

ane facto ſurꝛexit homo:et aperu⸗

it oſtium. Aperuit nanq; oſtiuʒ inferni vt bonos li
beraret:Oſtium monumentinõ in reſurrectione:

poſt ꝑ miniſterium angelox:

viij. Angelus inquit wvmini veſcendit accedens
renoluit lapidem: vt vententes tæ ſua reſurrectione
certificaret:de quibo ſcribit Marc. xvj. Et aſpicien

tes viderunt reuolutũ lapid

ẽ: Oſtiuʒ celi vt ad mo/

dqum ferri lapides adamãtinos. ideſt viros ſolidos/
in fide et bonoꝝ opex pſeuerãtia. æ quoꝝ quolibet

Eʒech.iij. Vt adamantẽ 7

t ſilicẽ di fe: ad mo

dum ſolis:qͥ xe mari aquã purã ſurſuʒ trahit: ſalſaʒ
ponderoſam ⁊ terreſtrem erelinquens:bonos zele

ccos ſuos ſpũales ⁊ ſpiritualiter leues: ſurſum pa ſe

aſcendere ⁊ celuʒ intrare faceret. De quilbo ſcribitur

quibo pꝛomittitur Joh.xij. S

1exaltatꝰfnero: om

nia trabam ad meipſum:ideſt omnia tractu digna:
7 ad tractum taleʒ diſpoſita. Qõ pulcre ſignificatũ
videtur in facto JYoſue: YJoſue. vij. Burgens inquit
diluculo recenſuit ſocios:vaſcendit cum ſenioꝛi. us
ideſt cum viris iuſtis:et cum participibus ſue paſſi⸗

onis. Be quibb ad Roma. vj. S

ſimilitudini moꝛtis eius:ſum

ĩcomplantati ſumꝰ
ulet reſurꝛectionis eri

mus.Et infra. Gi moꝛtui ſumuns cuz chriſto: ſimnul

et vinemus cum ipſo Xc. Vult em tantum dicerer ij⸗

moꝛs et reſurrectio chriſti ſunt cauſa reſurꝛectionis

illoꝝ ad vitam:ꝗ cũ xpo /ſicut dicĩad Gal. vj. car⸗

nem ſuam crucifixerunt:cum
18: Licet nanq; ꝓomni mo⸗

vicijs et cõcupiſcenti⸗
tuis ſit et reſuſcitatus

vt ſua moꝛte⸗ reſurrectione oẽs quãtũ in eo fuit nõ
ſolũ a culpa ſ etiãa moꝛte liberaret cterna: qͥ fe⸗

ctꝰrepare venit:qͥs pꝛimo in

currimꝰ parẽte peccã⸗

te:ex cuius pctõ nõ tm culpã ſi etiã mortẽ in nobis

cauſaret coꝛpoꝝ. Rõnabile ꝗ

fuit vt illeq venit efe

ctibo illis ſuccurrẽ ſicut ſug moꝛte moꝛtem illam ⁊e
ſtruxit:ſicut miſit oſee.rij. Ero moꝛs tua o moꝛs.

Et ſic dñaq

.· v. Per vnũ hoĩeʒ pctm̃ intrauit in

hũcmpm:et ꝑ peccatũ: moꝛs: ſici vni cœlicto moꝛs
regnauit per vnum multomagis accipientes abun

dantiam wnationis et luſtici

per vnum Jeſum chꝛiſtum: J

e in vitam regnabunt
ta et reſurꝛectiõe ſua

omnium quantum in eo furt reſurꝛectionem cauſa⸗

ret. vt ſicut dicitur ad Koma
ita et vnũ.Cũ g̊ᷓ velictũ imm

nos. v. Gicut delictuʒ
oꝛtalitatẽ quã in ſta⸗

Ar.iiij.

ij.

Reſurrectio

tu innocentie habuimus et ſemꝑ habuiſſemus ſivo

luiſſemus ⁊æſtruxerit/iuſtũ fuit vt vnũ illud reſtitu
eret. Et hoc eſt qð ſeqͥtur. Si em̃ vnius velicto mul
ti moꝛtui ſunt:multomagis gratia vei. in gra vniꝰ
boĩs YJeſu chꝛiſti in plures abundauit.Ex qͥ habet᷑
ꝙ efficacius eſt meritũ paſſiois et reſurrectoõnis xpi
ad reſtituen dum nos ad immoꝛtalitem: ꝙᷓ fuit veli-
ctum ad tollendam immoꝛtalitatẽ: qꝛ nec tagran-
dem abſtulit velictum inmoꝛtalitatem: qꝛ illiin ſta
tu innocentie habnerunt poſſenõ moꝛi: chꝛiſtus vo
ſua paſſione et reſurꝛectione melioꝛẽ illis.q cũ eo re
ſurgent ad gloꝛiã cauſauit immortalitatẽ. videlicʒ
non poſſe moꝛ:vt melioꝛem innenirent reſurrectio
nem Hebꝛe. xj. IYlli videlicet tm̃ ve qui ibi pᷣmitti⸗-
tur: Vicerunt regna opꝑati ſunt iuſticiã ⁊c.⁊ nõ alij
Et hoc eſt quod dicitur.j.Coꝝ.xv. Om nes quiigeʒ
reſurgemus ̊ non om̃s immurabimur. Sed illi tm̃
ĩmutabunt᷑ ad gloꝛiã qͥ aceipiũt exemplũ reſurrecti
onis chriſti:qͥ ira reſurgunt a moꝛte culpe:ſicut ipᷣe

ſurꝛexit a moꝛte coꝛꝛſis. .
Ars. x Pro quo ↄſiderandũ ꝙ xpᷣ pꝛimo reſurrexit ter
. cia die. In ſignuʒ primo ꝙ ve triplici moꝛte ſuos li-

beraret:pꝛimꝗ.i.culpe veſtruendo.ſecundam .1. na⸗
ture.vt ſuos faceret illam nõ timere.terciaʒ.ſcilicet
pene eterne vt ſuos faceret illam euadere. In ſignũ
ſcõo ꝙ ſtatũ ſeu tpᷣs ante legem et tempus ſub lege
finiret.et terciũ inchoaret.ſ.ſub gratia. In cuius ſi
gnũ ſurꝛexit circa finem noctis:⁊ pꝛincipiũ diei:qͥa
noctem figurarũ ⁊ culparũ et vm bꝛe finiuit. et dieʒ
gratie et gloꝛie ſeu diem inchoauit eternitatis et de
tis eterne. In cuius ſignũ nõ quem cunq; diẽ:ſua in
choauit ⁊ iluſtrauit reſurꝛectionẽ:ſed diem wmini
cum:qͥ eſt dies qͥetis.ſignificans:ꝙ ſua reſurrectiõe
ſuos ad diem ducit quietis eterne. quo in pſalmo
lxxxiij. Melioꝛ eſt dies vna in atrijs tuis ſup milia.
7e quo quotidie in illa cantatẽ hebdomada. Hec di
es quã fecit vñs. Qui gᷣ iſtius reſurꝛectõnis xpᷣi que
tercia die ad deſtructionẽ triplicis moꝛtis et finitio
nis noctis facta fuit:capit exẽplũ a moꝛte culpe tri⸗
lici actu.i.cõtritionis.ↄfeſſionis et ſatiſfactionis
urgendo. vt Apoc xx. Hec eſt reſurrectio pꝛima. ſta
tũ gratie cũ ipᷣo incipiendo et cõtinuando:habebit
diẽ gloꝛie cimn ipſo in reſurꝛectione ſcdᷣa:que erit in
gloꝛia. beatus ſanctus q habʒ ptẽ in reſurꝛectõe
pꝛima:Apoc.xx. Scðo xpᷣs ſurꝛexit veraciter: nõ ſicẽ
H- Samuel. j. Reg.xxviij. Et ſicut illi:qͥ ficte veniunt
ad ↄfeſſionem cu ꝗꝓpoſito recidiuandi. vel peccatuʒ
ſuũ nõ dimittendi. Sed ſicut xpᷣs de qͥ Zuc.vlti.ſur
rexit dñs vere. Tercio chꝛiſtus ſurrexit velociterꝛ
cito:qꝛ in mane. Ita a culpa ppetrata nocte? mane
eſſet cõfeſſione ſurgendũ.ps.lvj. Exurgaʒ diluculo
NQuarto ipſe ſurꝛexit integraliter in coꝛpe⁊ ani⸗
ma. Ita integraliter ſurgere vebemus cogitatiões.
locuitiones. oꝑationes. occaſiones pctĩ vſerendo:et
pniam integrã pagendo extra culpam: aliter pfecte
nõ ſurgimus nec totalem accipimus ſanitatẽ:que ẽ
ↄſcientie bone interꝛogatio in ceũ.j. Petri.iij.
Ouinto yp̃ᷣs ſurꝛexit ꝑſeueranter:non ſicutilli:qͥ
cito poſt paſca redeũt ad pctõꝝ ſepulchꝛa:q dimiſe
runt a peccatis ſuis ſurgendo. Mec ſic neorß ſiẽ xpᷣs
qͥ a ſepulchꝛo ſuo ſemel reſurgens ad ill iterũ ſicut
nec ad moꝛtẽ redijt:qꝛ xpᷣ reſurgens a moꝛtuis iam
nõ moꝛitur moꝛs illi vltra nõ dnabit᷑iad Roma. vj.
SDi ergo partẽ cũ chriſto volumus in ſcða vendica/
re reſurrectione: quõ chriſtus ſurrexit amoꝛtuis p
loꝛiam patris: Ita nos ad Roma.vj. vt in die re⸗
urrectõnis cũ dno gloꝛiemur:nõ tm̃ in anima:hm eti
am in coꝛpoꝛe gloꝛioſo.
Pꝛo quo eſt aduertendũ:ꝙ; quatuoꝛ erunt votes

Arꝰ. vj. bone coꝛpoꝝ gloꝛioſoꝑꝝ:⁊ quatuoꝛ qualitates ↄtra⸗

nuſß
i e⸗ t
uſt tillon⸗ crpe
viſ. =
nunm t eſillt rieitſnn
rie coꝛpoꝛũ damnatoꝝ. Se pꝛimo pꝛimo.et ſecundo e gſitan ctüguali .
ſecundo.et tercio oſtendet ꝙ gaudia ⁊ penas aĩie nõ pij. ſubn 4 l dei nnan
expectant vſq; ad diem iudicaj. Etũ ad pꝛimum ninth. ibonaftent iebunnr Ati
coꝛpoꝛis pꝛima vos erit claritas. Mã ex claritate et achi unadſcm itones ba⸗
virtute anime ad diuinam viſionem eleuate: coꝛpꝰ 5 Adannit e aſt gooto
ſibi vnitum claritatem accipiet:pm ↄdecentiã ani⸗ ict⸗ l guft ſt zumnato⸗
me. Sicut q̊ anima diuina viſione fruens: quadam ias corbio mecrkunn ſgſicuta
ſpũali claritate replebitur ꝑ quandã redundantiaʒ co , lu uskttche isct
ex aĩa in coꝛpus:ipm coꝛpus ſuo modo claritat glo orgtennn ijebiunne viſon ſes:ſ
ria induetur:et hoc eſt qð dicit apłs.j.Coꝝ.xv. Se/ tenthlin ſnrabominubi u
minatur coꝛpus in ignobilitate:reſurget in gloꝛia: enln / 4 Pointenine ſſecll
A coꝛpus noſtrũ qð nunc eſt opacũ tunc erit claruʒ laummttun enigrekfaclesn
m ꝓmiſſionem veritatis Math. xiij. ulgebunt in ne tnunnubi ech ceon erüt coꝛpe
q̃t iuſti ſicut ſol in regno patris eoꝝ. Mec tamẽ om anterius⸗ obeditia:
nes iuſti equaleʒ habebunt claritatẽ:ſed erit in cla⸗ ſedificultate nint gznoe gie
ritate illoꝝ differentia ſicut eſt in coꝛpoꝛibo celeſti/ onderoſa ia⸗7 ſefuerun
bus.ꝑ quoꝛũ ſimilitudinẽ aplus.j.ad Coꝝ.xv.diffe Potecienkigiſiant etiptan nuliu
rentiam claritatis illoꝝ oſtendit dicens: Alis clari nen auenſe. eceruntſubtil
tas ſolis /alia claritas lune:alia claritas ſtellarum. n ni omnino ſubiectaſe magi⸗
ſtella aũt differt a ſtella in cla ritate: ita et reſurre⸗ lia ſicut eop aiap gffanz fuen
ctio moꝛtuog. Scoa vos erit agilitas:amma nã⸗ Nalun b. hafſbilisſicnt nn

ꝙᷓ; que diuina viſione fruit vltimo fini comiõcta in wnaneln ſoꝛlficatis ent oie
omnibo experiet᷑ ſuum veſideriũ adimpletum :et qꝛ imall
eſiderio anime mouetur coꝛpus:cõſequens erit vt
coꝛpus anime ad motũ obediat:et ſit vbianima vo
luerit.Et hoc eſt qð apłus ait.j.Cox.xv. Seminat᷑
in infirmitate:ſurget in virturte. Infirmitatẽ. n.
experimur in coꝛpoꝛe:qꝛ inualidũ inuenit᷑ ad ſatiſ
faciendũ deſiderio anime in monibus ⁊ actionibus:
quas anima ĩpat:que iufirmitas tunc totaliter tol Dol 8gvbib
let᷑ virtute redundantie in coꝛpus ex aĩia veo cõiun⸗ aſtmnſtagnu ignio rſulopunis pbibe
cta:ꝗpter quod Sap.iij.dr v iuſtis:ꝙ tanqꝙ ſcintil Phattamcidin dieacnotein ſt
le in arũdineto diſcurꝛent:nõ ꝙ motus ſit in eis ppt Vomalaegerunt inreſurrectione in
neceſſitates:cũ nullo indigeant qͥ vũ habent: ̊ ad Terci pars hyarticulipmopt
virtutis demonſtrationẽ. Tercia vos erit impaſ⸗ .Scoideoſtendt rone. Ochmo⸗
ſibilitas.qꝛ ſicut aĩa diuina viſione fruẽs/ habebit piij. per maniti aſequerer i oꝛdo in pen⸗
eſideriũ ſuũ impletũ:qꝙᷓtũ ad omnis boni adeptio⸗ pa ait et merituno apetüt coꝛpini
nem: Ita etiam eius veſideriũ impletũ erit:ꝙᷓtũ ad in hobet röne; ment wmenti: n.
omnis mali remotionẽ:qꝛ cũ ſummo bono nõ habʒ luntanii Ygit tm ptemũ cᷓ m⸗
locũ aliqð malũ:erit igitur coꝛpus immune ab om⸗ mrab oirad cor rnlengt
ni malo:⁊ qᷓtum ad actũ ⁊ qᷓ̃tũ ad potentiã:tum mniatione vel hoe Liullo tnn
ad actũ qͥdẽ:qꝛ nulla erit in eis coꝛruptio:nulla væ⸗ nramm puninone aninapreſun
foꝛmitas:nullus vefectus.qᷓtum ad potentiã vo qꝛ n 8 pqnmuges choenis nicet⸗
nõ poterũt patialiqd q eis moleſtuʒ ſit. Et hẽ q nlue ultmentuͦt lpa ppn' puni⸗

Pucunqy mortuiftſurgent incvenn
Etſiwtcorpa beatoe ußmüctlun
infini rtenthoſnzloci benebit.

1 Zoc rr dfabol⸗qſelnebar eo⸗

diclt apls.j. Coꝑ.xv. Seminat᷑ in coꝛruptione. ſur- Dk alungſia corheſepankgſtatn
get in incoꝛruptione. Qnarta ws erit ſubtilitas n elpenapſuſcepidlles:gd eſt otra
Sicut aĩa nanq; veo pꝑfectiſſine adherens: eius bo Cuntcnecgiebonon val malon glo⸗
nitatẽ participabit in ſummo ſᷣm moduʒ ſnuʒ:Sic eddürnidüinicnnneflzn

coꝛpus pfecte ſubdetur aĩe:et eius ꝓpꝛietates quan- turchcctonid Erqnaſei wicri d⸗

tũ pofſibile eſt participabit in pſpicacitate ſenſuuʒ oemamittunt memonii rönis iuct
in oꝛdinatione coꝛpoꝛei apparatus:⁊ in omnimoda nmmonizt vel ſopite wemiͤt:ſi
ſubtilitate ⁊ ꝑfectione nature:vt quecũq; aia pene⸗ Femegzſimemonöhabethamn

trare voluerit: illa corpoꝛi reſiſtere non poſſint: qͥa vmnanfnoeg te heütbonin
tanto eſt aliquid ꝑfectius in natura:quãto eius na
tura ꝑfectius ſubdit᷑ foꝛme ꝑfecte:eiq; quãtũ poſſi⸗
bile eſt aſſimilat᷑? ꝓoꝛcionat᷑ Cũ i̊ foꝛma ihi ſir ſpi
ritus ſubtilis:quãto coꝛpꝰfuerit ſpũaliꝰ⁊ ſubtilius
tanto pfecti:et quãto pfectius tanto ſpũa li: ꝓpter ſedetloͤin reg eaelis notf
qð apls.j.Coꝝ.xv.dicit Seminat᷑ coꝛpꝰaĩale:ſurget
coꝛpus ſpũale:nõ ꝙ ſit ſpũs:vt quidã male dixerũt.
ſed qꝛ erit oĩno ſubiectũ ſpũi:ſicut ⁊ nũc dicit coꝛp⸗
animale:nõ qꝛ ſit aĩa.̊ qꝛ aĩalibo paſſuõbo ſubiacet
vel qꝛ anime gubernationi ſubdi deberet. Patet
igit᷑ exypᷣdictis ꝙ ſicut ſpũs homĩs eleuabit᷑ ad gliaʒ
ſpũuʒ:vt veũ ꝑ eẽntiã videat:ita eius coꝛpꝰſublima

Teerdota

dſtencikgyg,,,
nnnckorgimis dig

bit᷑ ad ꝗpꝛietates celeſtiũ coꝛpoꝝ:inqᷓtũ erit claruʒ ſtg Aaltes T.
impaſſibile abſq; difficultate? laboꝛe mobile ꝛ ſub o,. Cnpen d fins
tile. In quo pʒ wtiũ coꝛpoꝝ cõgruitas: vt ſint cele/ I nqto digniteg nnl duo ſunte
ſtia:ſicut ⁊ ſpũs eſt celeſtis. Et ſicut gloꝛia in quum Pf. Ureuefentitales ſſtkſnerot
bumana aĩa ſubleu at᷑:excedit naturalẽ virtutẽ cele beni

Aſdeni aguünpletumn tt
ncnnns cſellens eit it
iobetſuterſirſhigninafh
lbsalt Cox m Ienit
ureure. Zfimitntsn,
lelnnaliciͦinnenit ag atiͦ⸗
nein motbuszoctionibyo.
infirmitastunctot,litytol
lein orpuser gig dochinn⸗
ii Dr winſtisn taniz ſcintil
dentnög motusſir ineis gi
indigeant wühabent:ßad
ne. Tercia woertinpaß⸗
ining nlſone fnnis hahehit i
Früagommisbonloceept⸗,
rſeni inpleri ent qtad
tciſummo honono huh
urcpnsunmmneghon⸗
rfti aopotenni tun
dueegen.
s. Ftumad potentis vog
aAmelelnſt ali
minatin onruptione ſnr⸗
Qvarta do ellt ſubtlitas
aſimtacbaleneinne
ummofmn modt;lS
ſver ens Mlictates quon/
gleret eins Pel⸗ ſnſonz
eppatnis u in n,
nurure gt uecic i
ſenenon poſilt:,
nnſſtn n te nn
muenn utm guit; aſi
negfr li h ſthi

ulhi
conat Ai fonn ſubrilus

eſnſſal
ntſiſ gn

niij.

Ar j.

Bacerdotium

ſtiũ virtutũ: Ita gloꝛia coꝛpoꝝ reſurgentiũ excedit
naturalẽ pfectionẽ celeſtiũ coꝛpoꝝ vt ſit maioꝛ cla⸗
ritas: im paſſibilitas firmioꝛ: agilitas fac ilioꝛ. et
ſubtilitas pꝑſpicacioꝛ. Et ſic põt intelligi illud.j. co
rinth.xv.Alia qͥdẽ celeſtiũ Gha alia terꝛeſtriũ. Sic
S cedẽt:qͥ bona fecerũt in reſt unꝛectionẽ vite: Jo. v.
Etum ad ſcoam pꝑtẽ huius articuli oↄſonũ vi⸗
det᷑: coꝛpa damnatoꝝ ↄditiones habeãt cõtrari⸗
as coꝛpibo ſanctoꝝ:vt ſicut eſt ꝓpoꝛcio inter aſas et
coꝛpa ſaluatoꝝ:ita ſit inter damnatoꝝ. Illa em
coꝛꝑa erant opacaſet tenebꝛoſa/ſicut et eoꝝ aĩe erãt
Et erũt a lumine diuine viſionis et cognitionis ali
ene:exquo facti ſunt abominabiles:ſicut ea que di⸗
lexerunt qᷓtũ ad aĩas interius:ↄſequens videt᷑ 1 be⸗
ne ꝗoꝛcionabile ꝙ; venigret᷑ facies illoꝝ ſuꝑ carbo⸗
nes exterius.
ſine difficultate anime obediẽtia: ſed magis erunt
ponderoſa ? grauia: qdãmodo aĩe impoꝛtabilia 2
inobedientia:ſicut et ipᷣe aĩe fuerunt p inobediẽtiaʒ
a. co auerſe. Nec erunt ſubtilia ſpũalia qſi ſpi⸗
ritui om nino ſubiecta: ſed magis erüt obtuſa 7 car
nalia:ſicut eoꝝ aĩa p affectuʒ fuerat ⁊ erit. carnales
remanebunt et paſſibilia:ſicut ⁊ nũc vel magis: ita
ꝙ ſicut in bonis gloꝛificatis erit oĩs mali carentia:
ita in iſtis erit ols mali eypientia. Exꝑient᷑nanq;
patient᷑ a reb ſenſibilib afflictionẽ:ſ nõ coꝛruptio
nẽ: vt laboꝛent ineternũ:et viuẽt adhuc in finẽ. Ad
huc nanq; moꝛtui reſurgent incoꝛrupti.j. Coxꝑ. xv.
Et ſicut corꝑa beatoꝝ ſupᷣmũ et luminoſuʒ:ita pec
in fimũ ⁊ tenebꝛoſuʒ locũ obtinebut. Et hoc eſt qd
dẽ Apoc. xx. Byabolꝰqͥ ſeducebat eos. pplin.ſ.miſſꝰ
eſt in ſtagnũ ignis ⁊ ſulphuns vbi beſlie 7 pſeudo ꝓ
phete qruciabunt᷑ die ac nocte in ſecula ſeculoꝑ:qui
vo mala egerunt in reſurrectionẽ iudicij: Joh. v.
Tercia pars hꝰarticulibmo ptʒ pꝑ dicta. P. viij.
x.Scðo idẽ oſtendit᷑ rõne. Scom oꝛdinẽ nanq; cul-
pe ⁊ menii aſequẽrer ẽ oꝛdo in pena et pꝛemio: cul/
pa aũt et meritij nõ ↄpetũt coꝛpi niſi ꝑ aĩam. Mihil
em̃ habet rõneʒ meriti demeriti: niſi incỹtũ eſt vo⸗
luntariũ. Igit᷑ tam pꝛemiũ qᷓ; pena auenient᷑ veriuã
tur ab aĩa ad coꝛpus: Mulla igit rõ eſt quare in pꝛe/
miatione vel punitione animaꝑreſt urrectio expecte
tur coꝛpoꝝ qͥn magis cõueniẽs videt vt aĩe in qͥb ꝑ
pꝛius fuit meritũ et culpa:ꝑpriꝰ puniẽt puniãtur
⁊ hoc ſtatim qñ a coꝛpe ſeꝑant᷑:qꝛ ſtatim ſunt pᷣmio⸗
rũ vel penaxꝝ ſuſceptibiles:qð eſt ↄtra grecos qͥ di⸗
cunt:q; nec aĩe bonoꝑ vel maloꝝ gloꝛiã vel penam
habebũt añ diẽ iudicij:vt tuncſi ilpᷣmient᷑ vel puniã
tur cũ coꝛpoꝛib.Ey qua ſeqͥ videt pone ꝙ aĩe interĩ
oẽm amittant memoꝛiã ⁊ rõnis iudiciũ: vel inte⸗
rim moꝛiãt᷑ vel ſopite wꝛmiãt: ſicut hyrundines in
hyeme:qꝛ ſi memoꝛiã habeãt boni v oꝑibo bonis 7
martyrio:qð ꝓter veũ ſuſtinuerũt/erũt ſpe gau⸗
dentes:⁊ ma li ecouerſo timoꝛe maxiĩo timẽtes Hec
etiã poſitio ð aplin vider eẽ.qͥ ait. ij. Coꝝ.v. Scimꝰ
inqͥt qm̃ ſi terreſtr: vmꝰ nr̃a diſſoluat᷑: hẽmꝰ wmũ
nõ manu factã eternã in celis nõ tm̃ in ſpe ſicut nũc
ſed etiã in re:ad quaʒ nos ꝓducat qui eſt reſurrectõ

et vita:Yohannis.xj.

Acerdotalis prio
oſtendit᷑ oꝛdinis dignitas. Scdᷣo mi
niſterij qualitas. Zercio opis puer-
ſitas. Quarto finis penalitas. Cir
ca pꝛimũ duo ſunt cõſiderãda. Pri⸗
mo in q dignitas ↄſiſtit ſacerdoralis. Scdo in q́⸗
li ren erentia tales habendi ſunt ſacerdotes.
Etum ad primũ dignitas oꝛdinis ſacerdotalis:
Primo conſiſtit in angeloꝝ aſſimilatione. Secun⸗

NMec eoꝝ erũt coꝛpoꝛa agilia:qua ſi

Wõ in regum apatione.Tercio in nominis interpꝛe⸗
tatione. Quarto in indumentoꝛum ſignificatione.
Pꝛimũ patet Malach.ij. vbi vequolibet dicit᷑ ſacer
dote. Angelus vm exercituũ eſt:qꝛ ſicut angeliĩ ce⸗
lo:immediatius circa dei miniſtenia occupãt᷑:ita ſa.
cerdotes in terra. Immo iſti plus in terra druĩo ap
pꝛopinquant obſeqo ꝙᷓ angeli in celo:qꝛ iſti in terra
cũ ey pane ↄficiũt:qð angeli nec in celo nec in terra
facere po ſſunt:ꝗpter quã maximam appꝛoximatio⸗
nem ⁊ dificationis ꝑticipationeʒ/nõ tiñ angeli:ſed
etiã dij in ſacra ſcriptura nuncupant᷑: ſicut patet p⸗
mo Exodi.xxij.vbiad Moyſen eillo q ad iuramẽ⸗
tum ducendus erat:dicit᷑. æxodi.xxij. Applica illũ
ad væos vicʒ ſacerdotes.Et rurſus ſcriptũ eſt. Dijs
nõ vetrahes.i.ſacerdotim. Pꝛobant᷑ hec omĩa in
creto ſumpto ex verbis beati Brego. ſcribentis ad
Aauricium imꝑatoꝛeʒxj. q.jſacerdotibo. vbi ex pᷣ⸗
dictis auctoꝛitatil imꝑatoꝛẽ ad reuẽntiaʒ inuitat
oꝛdinis ſacerdotalis. Secundum etiam patet ex
tribo:ex inunctiõe/ ex officio/ex coꝛona. Exy quibo tri
bus oſtendit᷑ q; nõ tm angeli in celo vel dij vt pꝛedi
ctum eſt: verũetiã reges in terra nũcupant᷑. Pri
mo nanq; in inunctione regib ↄpantur:qꝛ ſicut re⸗
ges inungunt: in ſignũ ꝙ erũt in regimine coꝛpoꝛũ
miſericoꝛdes:p oleu nanq; vnctionis in ſacra ſ. cpᷣtu
ra miſcdᷣia intelligit᷑ Ita illi vt ſint ſibi⸗ alüs miſe
ricoꝛdes in regimine alarũ. Scdᷣo in officio oꝛdo ſa⸗
cerdotalis regali pꝛeeminet dignitati. ſicut ptʒ ꝑ de
cretũ diſ.xcvj. duo. Vbi Gelaſius papa Anaſtaſio
ſcribens oñdit:; tanto maius eſt officiũ ſacerdotũ
quanto etiã ꝓ ipſis regiba vel legi hoĩm in diuino
reddituri ſunt examinerationẽ. Et parũ infra ſeqt
Si regũ fulgoꝛi apares:⁊ pꝛin cipũ Oyademati:lõge
infenius enit:qſiſi plumbũ ad auri fulgoꝛeʒ pares.
Ex cuius vecreti pꝛincipio patet veritas auctoꝛita
tis YJudith. viij. Vos inqᷣt qᷣ eſtis pᷣſbyteri in popu
lo dei: ex vobis pendet anima illox.i.illoꝛum factaſ
tam regum ꝙᷓ quoꝛũcunq; ſubditoꝝ:qꝛ ſi mala ſunt
illoꝝ facta/vobis imputant᷑ Si negligentes fueritt
ipᷣis predicando et eos coꝛri gendo vel alijs pꝛedi-
cantibus ⁊ coꝛrigentib eoꝝ defectus oſtendedo. qꝛ
vos illoꝝ vicia non poteſtis diu ignoꝛare:ĩmo mul⸗
tomelius poteſtis om̃s illos cognoſcere ꝙᷓ epiſcopꝰ
vel quicunq; alius qͥ cum eis nõ reſidet. Si ergo cuʒ
vicia eoꝝ no ignoꝛet:ſi negligens fuerit in coꝛrigen⸗

.

do:vel qui coꝛri
diſt. xl. multi. vbi ſie dicitur: In iudicio enim ſedes
ſiquidem bene vixeris et bene wcueris pplin inſtru
is:ſi bene wcueris et male vixeris:tni ſolius odẽna
toꝛ es:nam bene viuendo ⁊ bene wcendo pplin ĩſtru
is:quõ viuere vebeat.bene aũt wcendo ⁊ male viuẽ
do:dũ inſtruis quõ te œbeat condenare. Ex eiuſ⸗
dem etiam væcreti fine patet ꝙ ſunt lumen populi⸗
ſplendorvt patet dii xciij. ſacerdotes. Tercio quo⸗
mõ ex coꝛona illoꝝ ad reges oſtendit cõparatio: qa
ſicut reges coꝛonam ⁊æferũt impialem. Et qualis il
la coꝛona eſſe vebeat / oſtenſum eſt. O. vj. viij. Pꝛo⸗
pter hec̊ tria petrus illoꝝ ſcribens regalitatem di
cit.j. Petri.ij. Regale dorichgen ſancta/ ppłs
acqͥſitionis.Etiã Exo.xix.xseis ſoquẽs dicit Erl
tis mihi in regnũ ſacerdotale et gẽs ancta.qꝛ ſic dẽ
Meemie.ix. Dediſti eis regna et pplos. Tercio il
loꝝ dignitas ex nominis patet int erpᷣtatiõe. ſiue ſa
cerdotes ſine pꝛeſbri nuncupent᷑ Mam ſacerdos dr
quaſi ſacra dans. Sed heu in pꝛedicto vecreto Eri⸗
ſoſto. diſt. xl.multi.dicitur:ꝙ multi ſunt ſacerdotes
noĩe ⁊ pauci opere:qꝛ nõ oĩs ſacerdos ſanctꝰ. Pꝛe⸗

ſbyter etiam dicit᷑ q̃ſi pᷣbens iter. Er q̃ re dar intelli
biꝙ pᷣſbyteroꝛum actus ẽ iter ꝑpło pᷣbere tã exem⸗

gere nõ poõt alijs indicando oꝛdi-
ne ſuo iudicium acqͥrit. Sicut pʒ ꝑ vcretũ Criſoſt.

ij.

lij.

Bacerdotium

plis ꝙᷓ; mcumentis.ipſumq; ꝓ huius vie diſcrimina
ad celum vucere pꝛecedendo. Sed heu multi dicun⸗
tur pꝛeſbyteri:qͥ nec iter pꝛebent pꝛecedendo.necad
celũ vadut ↄcomitando ſ̊ male viuẽdo retrocedũt.
De quibo dicit cretũ ſumptũ ex vᷣbis beati grego.
in moeal.iij.q.vij.qui ſine peccato.Quiinquit ſine
pctõ eſt veſtrum:pꝛimũ in illam lapideʒ mittat.ad
aliena qppe peccata punienda ibant: et ſua relinq⸗
bant.reuocent᷑ itaq; intus ad ↄſciẽtiã:vt pꝛius pro⸗
pꝛia coꝛrigant:et tũc aliena repꝛehendãt. Hinc ẽ g.
cũ trib beniamin Judic xix. in carnis ſcelera fuiſi
obruta:collectꝰoĩs iſrael vlciſci iniqͥtatẽ voluit Ju
dic.xx. Sed tñ ſemel et iterũ in belli certamine ipſe
ꝓſtratus eſt:qͥd hoc eſt:q in vltione ſceleris inflam
mat᷑:et tñ ipſe pꝛiuspſternit᷑:niſi ꝙ pꝛius ipſi purgã
di ſunt ꝑ quos alioꝝ culpe feriunt᷑. Aliter nec recte
Tucunt:nec wcent:nec alioꝝ vicia recte coꝛrigunt.
Igdem beatus Greg.⁊ habet᷑ ibidem vecreto.iiij.ſe
quenti poſtulatus. Poſtulatus inquit dñs iudica⸗
re væ peccatrice nõ ſtatim dat iudiciũ:ſed pꝛius ſe in
clinans oꝛſum:digito ſcribebat in terra:ac mũ
quod obnixe rogat᷑: iudicat. vicʒ nos ty pice inſtru⸗
ens:vt cũ ꝓximoꝝ errata ↄſpicimꝰ:nõ hec antea re⸗
pꝛehendendo iudicemus ꝙᷓ; ad oſciam humiliter re⸗
uerſi digito diſcretionis ſollerter exculpemus. Ju
xta illud apfi ad Gal. vj. Fratres et ſi poccupatus
fuerit homo in aliqͥ velicto:vos qͥ ſpũales eſtis ĩſtru
ite hmõi.Et hoc eſt qdð ſaluatoꝛ ait:q ſine pctõ ẽ ve
ſtrum.i.pꝛius.voſipſi legis iuſticiam implete: et ſic
innocentes. manib ad lapidandam ream concurri-
te. Glo.dicit: ꝙ ſcribebat:terra terram accuſat:vel
ſiqᷣs ſine pctõ eſt c& Argumentũ qð ſufficit ſi ſentẽ
tia ſcribatur in pariete:nam et edicta pꝛetoꝝ ſcribe
bant᷑ in albo:hecibi. In q̃ glo.videt᷑innuere q iðo
ſcribebat vt daret exemplũ ſnĩiam ſcribẽdi.¶ Ex pᷣ⸗
dictis pʒ qualiter pᷣſri nõ tm alioꝝ vicia iudicãdo
H vitã ꝓPꝛiam emendando pᷣire veberent. Sed cum
multi:nec ſic pᷣcedant nec pᷣcedere velint erꝛoneũ vi
detur:ꝙ ducatũ acciꝑe volũt:potius.n.berent ſe
ab hoc onere excuſare:ſiẽ impotẽs coꝛꝑe ducatũ re⸗
cuſat pegrinoꝝ.Si.n. ducatuʒ petat qͥs ab infirmo
vel claudo vel ignoꝛanti ꝓtinus ſe excuſabit impo⸗
tentiã vel ignoꝛantiam allegando. Sed inter ſacer⸗
dotes vel clericos nõ eſt ita infirmus in aĩa:nec ce⸗
cus vel ignoꝛans vel ſtultus qͥ ducatũ recuſet cecoꝝ
oblatũ:imo nõ oblatũ inſtant᷑ petũt:⁊ qñũq; qð peiꝰ
eſt emũt qᷣlibet in gradu quẽ reputat ſibi poſſibileʒ:
aliqͥ in magnis pᷣbendis ⁊ eccleſijs curatis.aliqui in
ꝓrochijs vſeruiendo. alij ꝓ vfunctis celebrando.
vt aĩaꝝ ve purgatoꝛio ductoꝛes fiant ducatum capi
unt et obtinent:tñ tanꝙ;ᷓ ceci et impotentes ſeipſos
ad celum ducere neſciunt.Ze alioꝝ ducatu et pctõ⸗
ruũ ſe intromittunt emũdatiõe:cũ ipᷣi in pctĩs ſoꝛce
ſcant.Qõ quantũ ſit ↄtra rationem ex verbis oſten
dit᷑ beati grego.iij.q.vi.in grauioꝛib: ſub eo qͥ ſeqͥ
turtenoꝛe. In grauioꝛib peccatis quis poſitus:dũ
ſuis pꝛemitur/aliena non viluit: cunctis.n. liquet.
qꝛ cũ is qͥ diſplicet ad intercedenduʒ mittitur:irati
animus pꝛoculdubio ad væterioꝛa ꝓuocat᷑. Scriptũ
quippe eſt Pꝛouerb.xv. Victime impioꝝ abomina
biles ſunt ono: vota iuſtoꝝ placabilia:neq;.n. in oĩ⸗
botẽtis viiudicio quid.ſ̊ a quo dat᷑ inſpicit᷑. Hinc
eſt em̃ qð ſcriptũ eſt Geñ.iiij. Reſpexit dñs ad abel
etad munera eius:ad Cayn vo ad munera eiꝰ nõ
reſperit. victurus quippe: qꝛ wominus reſpexit ad
mũera:ſollicite pᷣmiſit:qꝛ reſpexit ad Abel. Erx qua
re patenter oñdit᷑:qꝛ nõ offerens a muneribo:ß ma⸗
nera ab offerente placuerũt: wna qppe iniquoꝝ nõ

ꝓbat altiſſimus:nec reſpicit in oblationib eoꝝ:nec
in multitudine ſacnificioꝝ eoꝝ ꝓiciabit᷑ peccatis:

G

„
0

4

B ..

Ecci.xxxiiij. In cõſcientijs ̊ ſuis ſentientes ſe ami⸗

ciciã cũ o nõ habere:ad ipᷣm tanqꝙ; amiciꝓ inimict
pcaturi:nequaqᷓ accedere veberent:h potius ſe re
trahere ⁊ excuſare vſq; amiciciã cũ o reuocaſſent.
BGicut ſe quiſpiã retraheret ⁊ excuſaret ne ad regem
Tepꝛecaturus accederet:cũ regẽ ſibibeniuolũ nõ eẽ
minume dubitaret. Sed ꝙ ↄtrariũ faciũt:nõ eſt tm̃
fectus cecoꝝ ducũ ſ etiam cecoꝝ ductoꝝ/ſicut oñ⸗
ſumeſt. C.v.xix. Et. .Ald.x.iiij. Tales aſſimilant᷑ mit
tentid redditũ ſuũ ꝑ lepoꝛem:quia talem nuncium
melioꝛi foꝛo habere poterunt. Stulti ſunt:q;ꝛ exem-
plum nõ ſequũtur machabei:qͥ elegit ſacerdotes ſi⸗
ne macula voluntateʒ habentes in lege i mũda⸗
uerunt ſancta. j. Macha.uij.¶ Muarto ſtatus illo
rum dignitas in veſtiũ ſacerdotaliũ oñdit᷑ ſignatio
ne:et capitis tonſuratione. Veſtes nanq; in multis
cõditioniboa ondunt ipos milites xpᷣi armatos: quia
loco galee in capite haber amitam que in capite di⸗
ſcretionẽ ſignat:loco bũbacij albi militũ mũdi:ha⸗
bent camiſiã vel ſupellitiũ q̃ᷓ mũdiciã repñtat:lo co
loꝛice habent albam:quead pedes ⁊ ad omnia mem
bꝛa ſe extendit que ſignificat charitatẽ:lq̃ ſe ad om⸗
nes extendere vebet:habet et cingulũ que ↄtinenti-
am ſignificat:ꝑ quã ligari œbent motus ſenſualita
tis:habet ⁊ manipulũ:quaſi anulũ deſponſationis
inter ceũ et ipᷣm:qñ in receptione ſacri oꝛdinis voro
obligat᷑ caſtitatis:habet et ſtolam in collo: ⁊ añ ad
modũ crucis cancellatã:in ſignũ ꝙ iugũ illius qͥ in

V.

cruce pepẽdit ſꝑ poꝛtabit:oq; vſq; ad moꝛtẽ obe

diet:et illis qui locũ væi tenent: hʒ et caſulaʒ q̃ opit
partẽ poſterioꝛẽ ⁊ anterioꝛẽ: ꝑ quã oꝛatio intelligi-
tur:q oꝛat ꝓ cælictis pꝛeteritis vt remittant᷑ et ꝓ fu-
turis ne cõmittant᷑ vbet etiam habere gladium vxᷣ⸗
bi i.de quo ad Eph.vj.Gcutũ fidei ſumentes.et
infra. Et gladiũ ſpus:qð ẽ verbũ cæi:habet ⁊ caput
raſum ſupꝑius in ſignũ ꝙ mens erit nuda ⁊ apta ſine
peccati nubilo ꝙtũ ad veũ:habet et pilos tonſos in⸗
ferius:in ſignũ: ꝙ nõ nimis adherebit iſtis inferio⸗
niba ꝓ cupiditatẽ vel inoꝛdinatã vlectationẽ. Sed

abſit ꝙ in eis ſit ſignũ abſq; ſignato:ne dyabolus in

vita vel in moꝛte eis unpꝛo peret:q fecit iudeo:æ q̃

habet᷑. O. vj.lxxv. Gi. n. nõ ſit in eis ſignatũ conue⸗

nientius induerent᷑ in moꝛte:ſicut ibidẽ deſcribitur
quibo Treñ.j. Sacerdotes eius gementes.Sivo
ſit in eis ſignũ et ſignatũ quanta eis vebeat᷑ reueren
tia:qtum ad ſecundã partem huius articuli: patet
pꝛimo exẽplo aſini chꝛiſtũ poꝛtantis.Eyqͥ nanq; po
pulus tantã exhibuit reuerentiã aſino chriſtũ poꝛ⸗
tantiſemel:ꝙ veſtes ſuas ſub eius ſtrauit pedibus:
H chꝛiſto placuit:pʒ quantũ ei placet:q ſacrdotes
boni:q ſꝑ ipᷣm vel ſpũaliter vel ſacramentaliter vel
vtroq; mõ portant in maxima habeantur reueren-
tia.¶ Gcdo idem oſtendit᷑ ex verbis beati Gregoꝛ.
ſcribentis ad mauriciũ im patoꝛem.xj.q.j.ſacerdoti
bus. Ad cuius intellectũ eſt aduertendũ:q; Aauri
cius impꝑatoꝛ cõpellebat clericos rñdere ſub ſuo ex⸗
ale:et eis æbitam reuerentiã minime impendebat
Rere btũs Grego.papa. ipſi ſcribit dicens:q' om̃es

vi.

acerdotes debet generaliter honorare:quia adhuc

neſcimus q̃lis qͥq; futurus ſit in terribili ei iudicõ
Et ꝙ ipᷣos vebeat honoꝛarepbat exemplis Cõſtan
tini imꝑatoꝛis:et etiam paganoꝛum imperatorum
q̃ ſacerdotibo ſui tꝑis:qͥ dijs lapideis ſernierũt ho⸗
noꝛẽ maximũ tribuebãt.Et rõne:qꝛ in diuinis elo⸗
quijs aliqñ dij aliqñ angeli nuncupant᷑. Pꝛopter h̊
Sq bene pꝛeſunt pꝛeſbyteri duplici honoꝛe.i.tꝑali⁊

ſpuali digni habeant᷑j. Timoth. v.

—

Motate verba. Qui inquit bene pꝛeſunt:ad qð
multe in eis requiruntur conditiones/ et qnalita⸗
tes bone.Alique reſpiciunt moꝛes.alique ſcientiã.

Ar⸗. ij.
vij·

jorenlsſoiapiitt 4d wneſla
ncnmnu n ,h irihir
lcti amitti nugne elbiliie 4
ula defonmitas obſiſtitſcnl dya⸗ 1
irſizefick qlicid fetcuͤglhona
coſineſobrietateßcictͤbenehfend
qelintinc Rgular chuetate oſſan
rcefſufacllter ranſt in libicine. 8
ais ſohnietao ſnt di y vinolen
mõiſancritat muũdicnotmope
ſe wbent reqnt y habeantin geſtu⸗
in peſtim ſinplidtatem dil xldena
tij dveyita hone clencox. dena off
oacd ſcdam pte hulus ariali ricl
ts beant eſſe wen olſcren rctiã ſde
titegpz dil xxpij gtoti Etdi hyil
hin ge abia ſacerdotis dñt ſiam cuſto
ſurcoti. Et di klij ſit rectoꝛ. Deben
inſiſteedi pii cignoritin et npi
Pter nuſta. Pnimo quin talis occuhe
itanatgermig gliſſcntſtlas
gentesfinnanentoſeggeſcnhturen
mdana iniquitas Itemniamatſe
ecannig ici nö amablt eaſe di

Ni, i
dne Dech
Untiödene eenancginne⸗
ſotüdgenguitapn⸗
lppelinäiniuntindiih,

