mitigant: æ conſcientiam leniunt.Et ſicut puer vel

lcunch clericus quanto plus ſcit:tanto plus ĩad-
iſcendo vlectatur: Yta exercens opera miſericoꝛ⸗
die.Quãtuʒ ergo potes eſto miſericoꝛs:Thob.iiij.
Muia elemoſyna ab omni peccato ⁊ moꝛte liberat:

Znon patietur animas ire in tenebꝛas:Chob.xij.

xv.

¶ In quo notatur vtilitas ſcpa videlicet in moꝛte.
in qua moꝛentẽ ſpecialiꝰ inter alias virtutes pꝛius
factas letificata confoꝛtat:⁊a moꝛtis periculo libe

7„*
E .iij.
rat:⁊ letũ ⁊ ſecurũ moꝛi facit/⁊ audacẽ:ſi᷑ vna iu⸗
dici ⁊ ianitoꝛibo ⁊ amicis iudid large ꝓmiſſa vłpꝛe
miſſa faciũt hoĩeʒ ad cuꝛiã illã ſecure accedẽ Pꝛo
quo eſt ſcendũ ꝙ quiieiunat vel vigilat:vel diſcalci
atus ambulat:carnẽ affligit ⁊ caſtigat. Qui vo ele⸗
moſynã dat:iudicẽ ⁊ eius amicos munerib placat.
Ad quod ipſemet iudex.Luce.xvj. hoꝛtatur dicens:
facite vobis amicos e mgmona iniquitatis:⁊ cum
efeceritis recipient vos in etna tabernacula:⁊ vos
in via illa aſſocient ⁊ hoſtes vobiſcũ expugnent:⁊ vi
am vmonſtrent.⁊ ducatum pꝛeſtentet oſtium celi
reſerent ⁊ aduocatiofficium teneant:⁊ ſtipendiari⸗
oꝝ actus in bello illo exerceant. SGicut Yacob pᷣmi⸗
ſit munera.Geñ.xxxij.dicens placabo eum muneri⸗
bus/que pꝛecedunt:⁊ poſtea videbo eum:foꝛſitan ꝓ⸗
picia bitur mihi.Ergo exemplo chꝛiſti ſequẽtes w/⸗
ctrinam:vendite que poſſidetis:⁊ date elemoſynam
facite vopᷣ ſacculos.uce.xij.ſacculos plenos ⁊ ap/
tos:quia ſicut ſolũmodo iuuant:⁊ gratiam ĩomni
curia etiam vei inuenire faciunt.Eccleſiaſtici.xvij.
Elemoſyna viri.quaſi ſacculus cum ipſo:⁊ gratiam
hominis quaſi pupillam conſeruabit:⁊ poſtea ↄſur-
get ? retribuet ei retributionem.ſ.in moꝛte quãdo
clamabit:⁊ wvminus exaudiet.quia ipſe veũ claman
tem in membas ſuis pauperibo pꝛius audiuit. Siẽ
patet.V.vij.xv.Et quia pꝛius ibant ⁊ compaciẽdo
flebant:mittentes ſemina ſua in terra paupeꝑ:tunc
venientes cũ exultatione metent.Et tunc erit iocũ/
dus homo:qui nunc miſeretur ⁊ comodat. Juſte qͥ
dem:quia pꝛius vei miniſtros iocundos fecit. HPea⸗
tus ergo tunc qui nunc intelligit ſuper egenũ ⁊ pau
perem enre ocqod modo ſeminat:tunc viuet ⁊
vvmũ tenebit:atq; familiam.quia ſola miſericoꝛdia
comes eſt defunctoꝝ.ſᷣm Ambꝛoſium.Gequitur in
Ddie mala liberabit eũ dñs.Teſte ZRlmbꝛoſio li.de of⸗
fi.qui ait. Non memini me audiſſe vel vidiſſe mala
moꝛte moꝛtuũ:qui opera miſericoꝛdie libenter exer⸗
cuit.Sequitur wminus conſeruet eũ ⁊ viuificet eũ
beatum fa.e.⁊ non tradat eum ⁊c. Eñs opem feret
illi ſuper lectum wloꝛis eius.Pſał.xl. Sicut patet ðᷣ
illo ð quo ſcribit beatus Gꝛegoꝛius in libꝛo dyalo.
MQui cum eſſet languidus diu ⁊ infirmus.omnia tñ
que habere potuitſdiſperſit:vedit pauperibo.hic in
fine angeloꝝ cãnilenas audiendo cũ gaudio maſᷓ ve
coꝛpoꝛe exiuit. Patet ̊ ꝙ in moꝛte fiducia mag erit
coꝛam ſummo ⁊æo elemoſyna omnibo facient ib eã.
Thob.iiij. Mota..M.ix.xiij.⁊.xxvj.¶ Quia ſaccu-
lum pecunie ſecum tulerunt:ſcientes quoniã vacu-
is manibus tamaꝛdua negocia expedire nõ poſſunt
Qui vo ulũ ſacculum poit ſe dunittit:ſtultus eſt:⁊
cauſa ſua periclitabitur. ¶ Proponantur ergo an/
te mentis oculos duo euntes ad cunam magnaʒ in
caſu periculoſoſtam vite quam bonoꝝ.Vterq; ſcit
ꝙ ante ſe pꝛemittendo ſua:optime euadet. Simittẽ
do vo ſua poſt ſe:tam ſeipſum/q; ſus amittet.qͥ ergo
ſua in hoc caſu poſt ſe dimittit:quis inſanum illum
non diceret. Sic in pꝛopoſito: largus elemoſynanꝰ
miſer auarꝰ. Omnes ad dei iudiciũ ꝓperant. Vnꝰ
premittit:Alius dimittit:⁊ ſe ⁊ ſua amittit. Sʒ di
cet ſi mea darẽ:pauper moꝛerer. Cui reſpondet᷑:ꝙ
licet omnia bona mũdi habeat:pauper moꝛiet᷑. Om
nes ergo tam largꝰ q auarus:tã qui omnia ſua vo
cædit:tam etiam qͥ omnia ſua inuuꝰ in moꝛte dimit⸗
tit:pauperes moꝛiunt᷑: ſed non eundem conſequen-
tur effectum vel mercedem. Quia vnus paupertate
ſua emit regnum ideſt celum:et de bꝛeui paupertate
vadit ad diuitias eternas. Alius cum paupertate
vadit ad penas damnatoꝛum:et de breuibus diui⸗/
tijs ad paupertatem erernam. Ecce vrerq; equali⸗
ter quo ad mundum pauper vadit, ſed non equali⸗

Exempl.

xvj.

twmirheizu,fim nopiͦeſtmann
lnienannhe
btuciteo hient techiatisin clor gi
tis Etepliͦacopientsg nunſcütidd
litis Ereplu acalentmar .
hurni Meſent ertbeſaun ponderri
ſoliatöes tunet monetãſua alieni ſoc
helaliani w ſogetate ab eo lireras tta
tace ſocetatein gatna ad qu vadit
manſeuntes w hoc mũo verſus patna
lumeclo cert ſüͤt ſpolian ſalte mmon
let tos inſaniſſimos. ſin tradunt mon
ictutepaupen chuiſto nigellcet gulpen
cumſenoiat dleens Jo j. Vosamian
Erqlicquidalicni k ſoerateſna tudl
Ninguit niermininms meis ftaſtiom
elutnegit Daid m an ziy
Aartinidbic niichmlenaud⸗ oſt
lungeclanicefcepiſe Yſeggdis horta
laſta hiehactanter diens daten p
tur obisalchr Ancr d nöͤſin
neſun Lamngntuchin⸗ .
„Warh xix Erelitereenangtliiz
kanulina inatgin ei
dum tranſennü

e
nine .
Aſzg
ntndn
tch bllan inneni he

gochnotiſennmmncfilcrr
Pfumlliun gniſſclumeientin
mor.Em Bmdngſinn Fequtnurin
lten dis. Teſte Anbegſioll do
nemimimeandlſſe vel vidiſſemale
mnoperamiſencorclellbenter er⸗
pminns conſenetei riulftcer ei⸗
on madat eum 7. Dioopen feet
lorns eins Pſatl. Giatpatet
eate Glegonus n libo dralo.
idno diur ifirmus omniatn
diſperſit dltpaupento hicin
ſas audlendo di gancto mas
etigin morefidnag magerit
lemoſſna omnibfaglentſwed⸗
K.ir kli⸗7,rwj. CQuigſzcan⸗ .
Twlerunt,ſcientes quonii acl⸗ N
na negoca epecitenoſin
lum poſtſedimittikſſulmuotſtn
(Proponanturathoen⸗
huo euntes ad nrun nognozl
muirgundang bein
. Haoet.
ſnininmum
l nininf hlenlinnn ⸗ .
cpoſctoꝛ aſob llanoſ
propoſoe n nt
G milucteni
Pi itarler ſuagmitn G
inn nn Cli epineliih

Exempl.

xviij.

Elemoſyna

ter negocia in deicuria expediũt.¶ Exemplũ ad h̊
videmꝰin curijs mũdi:vbi largus qñ indiget młtos
habet amicos:⁊ cito eypediet᷑ Fuarus mita ibi ex⸗
pendet in ſimili cauſa:⁊ nõ expediet᷑: licet plura ex⸗
pendat. acite ergo vobis amicos ve mãmona ⁊c̃.
ALuce xvj.De iſtis mendicantibo:qꝛ ſᷣm beatũ Gre⸗
goꝛiũ in mor.quos in opes nũc cernimus:abũdan⸗
tes quandoq; videbimus. Et qui abundantes con
ſpici nur: ſi largiri negligimus: inopes erimꝰ. Qui
itaq; tpale ſubſidiũ nuc pauperi tribuit: ab eo poſt⸗
modũ Herpetna recepturꝰ quaſi ad frugẽ terrã exco
lit:que qð acceperit vberius reddit. Agat ergo di⸗
ues pauperi tribuẽdo vt e in eternũ pauꝑ non ſit
MQui ergo in moꝛtis tranſitua veo iuuari teſiderat
ipᷣm inodo in ſuis neceſſitatibo. pꝛout poteſt iuuet.
Muia ſᷣm Auguſtinũ in li.de pᷣmone dñi in mõte.ili.
j. Juſtũ ↄſilium eſt:vt qͥ a potẽtioꝛi vult iuuari.Ad
iuuet ⁊ inferioꝛẽ in quo eſt ipſe potẽtioꝛ.Et ſ. emper
ante moꝛtẽ cogitet:q; mnnũ hoĩs ante moꝛtẽ datum⸗
in moꝛte dilatat viã eiꝰ: Pꝛouer.xviij. Et illo ſe ha⸗
bere reputet:ſicut ille. . xxvij.lvij. ¶ Zercio elemo
ſynarũ vtilitas apparebit poſt moꝛtẽ. Exquo enim
in wo cui elemoſyna datr᷑ vicium ingratitudinis lo/
cũ habere nõ poteſt:nõ ẽ dubiñ quin recipiẽtes euʒ
eiq; dantes in hoc ſeculo:dũ in ſuis peregrinat᷑⸗ pe
nuriã patit᷑ibi recipiet ⁊ honoꝛa bit eũ:⁊ cũ ſuis ſur-
gens miniſtrabit illis. Vnde Criſoſtomus ſuꝑ JYo.
omebł.lxiij.vis gloꝛia vera potiri:fac elemoſyng. tũc
cus ⁊ angeli te laudabũt.theſaurꝰ inquit infid elis
eſt wvmꝰ:theſaurꝰ i me mopr eſtmanus. Per ma⸗
nus & illoꝝ theſauriʒate vobis theſauros ĩ celo ⁊c.
eis tradẽtes hic:vt recipiatis in celo: quod hic tra-
ditis ;yxẽplũ accipientis a tranſeũtibo ve patria ad
patriã/ vbi eſſent er theſauri pondere guati: vel vbi
ſpoliatões timẽt monetã ſuã alicui ſocietati tradũt
vel alicui de ſocietate/ ab eo literas recipiẽtes:vt ab
eadẽ ſocietate in patria ad quã vadũt recipiãt. Sic
tranſeuntes æ hoc mũdo verſus patriã futu rã: cuʒ
in medio certi ſũt ſpoliari:ſaltẽ in moꝛte quis nõ di
cet eos inſaniſſimos:ſi nõ tradunt moneta vni ſo
cietate pauperũ.chꝛiſto videlicet/qui pauperem ſo⸗
cium ſe noĩat dicens Yo. xv. Vos amici mei eſtis 76.
Et quicquid alicui ve ſocietate ſua tradit:ei rradit
MW inquit vni ex minimis meis feciſtis:mihi feciſtis
ipſeq; illud recipit: Math. xxv. ſicut pʒ ĩ vita ſancti
Martini vbi chꝛiſtus clamide indutꝰ: oſtendit ſe in
pauꝑe clamidẽ rĩcepiſſe. Ypſeq; oẽs hoꝛtat᷑ꝙ ſic bo/
na ſua hic tradant ei:vicens date ſuppie hic.⁊ dabi⸗
tur vobis alibi:Luce.vj.nõ ſimplũ vt datis ſed cen-
tuplum. Centuplũ inquit accipietis 2 vitã eternaz
poſſi. Marh. xix Ecce litere euangelij:q̃s xpᷣs tradit
vt centuplũ pꝛo ſimplo recipiatis in terra ad quam
itis. vate ergo ad modum tranſeuntiũ de regno ad
regnuũ:qui monetas cõmutãt ſen cambiũt:dimittẽ/
tes in terra xæ vadũ t monetã/que ibi valet:⁊ ac
cipientes pꝛo illo monetã q̃ valet in regno ad quod
regnũ vadunt. Gic date hic pauperibo xpᷣi campſo⸗
riba pecuniam que in alio ſeculo nõ valet.qꝛ totum
aurun mundl ibi circa collũ moꝛtui:⁊ ad terrã illam
moꝛt vitam tranſeũtis:nõ valeret eiobolũ vt ibi
recipiatl venariũ diurnũ.Sequo Mat. xx. ideſt glo⸗
riã ¶ Wate hic xpᷣi campſoꝛibo modicũ panis:vt co⸗
medatis ⁊ bibatis in regno eius in eternũ. buccel⸗
la. n. panis irremunerata nõ erit. vbi etiã aqua fri⸗
gida remunerabit?: xpᷣo teſte.Mar.ix. Si quis ĩquit
Tederit calicem aque frigide in noĩe meo Amen di⸗
co vobis.nõ perdet mercedẽ ſuã. Quod figurat᷑ e
neß. xxiiij. Gbi rebecca dando ſeruo Abꝛaelz aĩali⸗
bus aquaʒ:legit᷑ copulata fuiſſe. Rſaac.Et. xxix. Ja⸗
cob adaquando greges meruit introduci in Wwmuz

E rüii).

laban ? copulari Racheli. Et Moyſes. Exd. ij. all⸗
aquando oues ietro ſaceꝛdotis introducim wmum
eius /atq; eius copulani meruit filie. Sic dantes eti⸗
am minima pꝛo noĩe xpᷣiſm poſſibilitatẽ ſuã intro⸗
qucentur in vmũ cl/atq; eius copnlabũtur gloꝛie.
Luiũ ergo pꝛonerbii ſit: bonũ foꝛum trabit rena⸗
rium ⁊ burſa:quis eſt ita ſtultus:qͥ nõ pꝛoperat/et᷑
emat neceſſaria vt cũ Yoſeph in ſeptẽ annis fertili⸗
bus vite iſtius pꝛouideat ↄtra famem future ſterili-
tatis:totius vite ſterilitatis:totius vite future: ſiẽ
ꝓuideret ↄtra famẽ coꝛpalem. Aga mus ergo ᷣm
oſuetudinẽ mercatoꝝ:qͥ qñ res qs emere vſiderant
ſunt in bono foꝛo:eas ement ⁊ quando res quas ven
dere volunt ſũt care:eas vendut. SGed mõ res quaʒ
ſũmeoſiderare veberemꝰ.ſ. gloꝛia celeſtis eſt in opti
ino foꝛo vt oſtenſum eſi:res vᷣo quas voſſidemꝰ care
ſunt:qꝛ veus pꝛo eis nobis offert rem infiniti pꝛecijt
gloꝛia eterna. Ergo vẽdite que poſſidetis:ꝛ date ele
moſynã:Auce.xij. Vnde Auguſtinꝰ in quadam epi
ſtola. Di vis eſſe mercatoꝛ optimꝰ feneratoꝛ egregi⸗
us da quod nõ potes retinere:vt recipias qð nõ po⸗
teris amittere.da modicũ vt recipias centupluʒ. da
thalem poſſeſſionem vt recipias eternã hereditatẽ
Muia teſte Criſoſtomo ſuper illud Alath. vj. Mo⸗
lite theſauriʒare:⁊ que maloꝛ ſtulticia. qᷓ; ibi omnia
dimittere a quo receſſurus eſſcilicer inter inimicos
⁊ illucnihil mitrereſquo iturus es. Ylluc ergo ſub⸗
ſtantiam tuam colloca: vbi patriam habes.r fac er⸗
go gõ wocet. x-j yxxxv. Et. N. j.xj. ¶ Ged heu nõ ob
ſtante iſto bono celi foꝛo ſtat reſpicit ante menſaʒ
canis: 7 Datur ei panis: clamat poꝛcus:⁊ datur ei ci
bus:ſtat in oſtio clamat pauper:imo chꝛiſtꝰ ĩ pau
pere:⁊ nihil vel tarde ei datur. Et tñ maloꝛ ratò eẽt
ho dare:quia ipſe ſuo petit:quod nõ facit canis:
quia per pꝛophetã dicit Aggei.ij.meũ eſt argentum
meũ ẽ aurũ ⁊c Elnde Auguſtinꝰ ve verbis domim
ſermone xxv. Dixit inquit tibi chꝛiſtꝰ:da mihi ex eo
quod cædi tibi: meo quero:da et reddo: habuiſti
me largitoꝛem:fac me debitoꝛem. habeam te fenera-⸗
toꝛem.tempoꝛalia mihi das:eterna tibi reſtituã &c
ce nonobſtante/quod ſua ſunt:non petit ð̊ wno ſed
mutuo:et ad tale lucrum ꝙ non eſt vſurarius:ita
cupidus:quin pꝛo minoꝛi muruaret.
Magna eſt ergo nõ faciẽtium ſtulticia qe qui vi⸗
cino mutuarent lub hono pignoꝛe / vl fidelt fideiuſ-
ſoꝛe:⁊ obligatiõe:p aliqua ſaltẽvſura nõ vult mutu
are pauperi:ſub pignoꝛe celi:et fideiuſſione xp̃i: et
obligatõe ſcripta in euangelio:⁊ a xpᷣo dictata vſu
ra oĩm diuiriarũ celeſtium. Jterũ ſtulti ſut:quia
potius pꝓmittunt blada a muri cõſumi ꝙᷓ ea in celi
grananio ponãt: veſtes potiꝰ a tinea comedi:qᷓ;eas
ſupꝑ pulcherrimã diuitũ paꝛticã ideſt ſuꝑ wvꝛſa pau⸗
berum: vt a tineis cuſtodiant᷑ ponant. Et qͥs nõ di⸗
ceret inſanũ:quimſtas haberetveſtes omnes ſuper

Art.viij.

rxij.

vnuʒ mẽbꝛum ponerer:⁊alia nuda dimitteret. Bic

qui pꝛo ſeipᷣo ſuperfluas retinet veſtes:pauperes nu
dos dimittens. Cõtra illud Ela.lviij. Cuvider: nu
dum opi eũ. Gic martinus nõ dicit mumũ vel iocu⸗
latoꝛẽ:ſed nudum paupem.¶ Bed beu quod peius
eſt:nõnullivt bene veſtitos induant:nudos ſpoliãt:
ab vno accipientes vnũ ſolidum:ab alio dimidiam
marcam. Et ſic alijs:qbus pᷣcioſis oꝛnam ent ſe
induũt:ſicut coꝛuꝰ.A.xij.xxxvj.De quibo. Mich. iij.
Audite pꝛicipes qui violenter tollitis pelles eoꝝ e
ſup eos ⁊c. Si ergo illi qui dños tãtũ cõmendãt de ſᷣ
ꝙ tot dant robas:tanq; magnã habent retinentiã:
ſi ↄſiderarent/quõ pecuniam pꝛo emptõe illaꝝꝑ acqͥ0-
runt:et quam male ſoluunt:et q; durum iugum ſub⸗
ditis ſuis imponunt. Et quomodo pauperes tõdẽt
vt talem vanitatem nutriant. intelligerent factum

Elemoſyna

illud et larga wna potius eſſe ad eoꝝvituperatõeʒz:

oꝙᷓ amendationem. quia in alis tuis inuentus ẽ ſan-

.xxiij.

Exempl.

xxiiij.

Exempl.

Exempl.

guis animaꝝ pauperũ. Jere.ij.vt pluſqᷓ particaʒ in
camera oſtenderes:⁊ mundi vanitatem acquireres
Mota ⁊e hac materia.T. v.xvj.¶ Iterũ ſtultioꝛes

ſunt:quia ad terram longinquaʒ ituri ſunt ad quã

nihil ſecum æ ſuis exterioꝛibo reb ferre poſſunt:nec
tamen eas pꝛemittere volunt. Mota ad hochyſtoꝛi
am que continet quaſi per iſtum moduʒ. Sefatuo:
cui wminus ſuus baculum vderat: dans ſimul⁊ li
centiam:q eum ſtultioꝛi quẽ inuenire Reen vonet⸗
Accidit ꝙ wminus ille ad moꝛtem infirmatus/ni⸗
hil pꝛo anima dare voluit dum vixit: ſed omnia ſua
poſuit in voluntate executoꝝ: ⁊ amicoꝝ/famuli in⸗
trantes exeuntes inter ſe loquebantur dicentes: q;
wminus illoꝝ efſet deceſſurus ſtultus ergo audiens
cucurritvt videret:et ſi e’qui ⁊ huiuſmodi ſolito pa⸗
rarentur:vel victualia pꝛemitterentur in curribo:et
huiuſmodi: ⁊ nihil tale videns:venit ad vominũ ſu-
uml⁊ aiebat:wmine recedis tu. Ita inquit:⁊ quan⸗
do redibis:neſcio ait wminꝰ.cui ille:ſi poſt mẽſem:
non inquit.ſi poſt duos:ſi poſt annum:finaliter vo⸗
minus reſpondit ꝙ nunqꝙᷓ. tibi ergo baculum meum
trado. quia non eit aliquis dñs qui beat modicũ
eſſe extra:quin aliquid pꝛemittat᷑ ad paꝛãdum pꝛo
aduentu ſuo.hoc etiam tu obſeruare ſolebas. Ego
etiam exiturus cogito vbi recipi et comedere po⸗
tero:vel aliquid mecũ accipio.tibi ergo tanqᷓ omni⸗
bus hominibo/a tibi etiam ſtultioꝝ baculum meum
ſm ꝙ me licenciaſti wv. Tiues vo ille verbo tactus/
multa pauperibo diſtribuit. Idẽ ſpiritus ex oꝛe iſtiꝰ
loqui potuit/qui loquitur. v.j.xiij. ¶ Itexꝝ ſũt ſtul
tiſſimi:non ſolum quia nõ dant vel non pꝛemittũt:
vt pꝛedictum eſt:ſed quia cũ bonis ſuis aduocatos
contrs ſe.ſ.meretrices ⁊ hyſtuonesſet malas perſo/
nasſin quibo melioꝛa expendunt:conducunt. In cu/
ria.n.iſti erunt contra eos.Et tamẽ clamat pauper
ĩmo chꝛiſtus ⁊ petit exilioꝛa:quia cupiunt ſaturari
micis que cadunt vemenſa dñoꝝ:⁊ nemo illis da
bat:Clamãt hyſtrionesſadulatores/ meretrices: et
dant eis melioꝛa.ta ꝙ nec mala perſona vel canis
vel aliud animal clamoꝛem ſuum amittit. Sicut pa
tet ſupꝛa.e.c.xxj.niſi ſolus chꝛiſtus ĩ pauꝑe.Et ideo
ſatis congrue reſpondit quidam hyſtrio ad ꝓpoſitũ
iſtud. Cũ.n.ei quidam magnꝰ in aula diceret ꝙ nõ
potu erũt habere pacem pꝛopter vnum clamoꝛeʒ / et
vana vᷣba ſua:quia clamoſe ſe habuit mimꝰ ſtatim
clamauit pacem fieri.Cũ vᷣo omnes tacerent quaſi
aliquod mriabile ab eo audituri. uditꝰ eſt in au-
la apð oẽs clamoꝛ pauperũ in poꝛta elemoſynas pe
tentiũ quo audito ait hyſtrio. Iſtiin vanũ clamant
qꝛ paꝝ lucrant᷑ clamoꝛe ſuo.egõ vo non loquoꝛ:nec
clamo inuanum.qꝛ vbis mel⁊ vxoꝛemi⁊ filios meos
ſuſtineo. J
Cacn q́ facto nõ ſolũ ſtulticia: H̊ maxima notat᷑ in
gratitudo. Magna. n. ingratitudo eſt danti centum
nõ dare vnũ ĩ inopia ſua.⁊ tergere nolle naſuʒ ð ma⸗
nica ꝓpꝛia:i oĩa danti nihil dare. Quia ſtabit pauꝑ
puer ⁊ oꝛphanus⸗ clamabit bis vł ter:p amoꝛe dæi
vel matris eius ſine capucioſ⁊ calciamentis:⁊ reſpoõ-
debũt eꝰ te adiuuet. Sed ipſe reſpõdere poterit/ſiẽ
reſpondit qͥdam qͥ ꝑ diuerſa hoſpicia elemoſynã pe-⸗
tens.Cũ ſic ſemꝑ reſponderent:finaliter fame vfi/
ciens:ait.male eſt ei quẽ nullꝰ iuuat.vẽit vo garcio

ſuꝑbus cũ cultello ex tranſuerſo:a capucio ſpᷣ mẽto:

⁊ ſalutabit quẽpiã ex diuitib:⁊ recipiet᷑ ad melioꝛa
wvmꝰ. Qui ergo venit ey ꝑte mũdi recipit᷑:qui vᷣo ve
nit ex ꝑte vei qui oĩa dedit:repellit᷑. Et magna ẽ nõ
ſolũ ingratitudo/ſ ruſticitas ſemꝑ haberemanꝰ aꝑ
tas ad recipiendij a xo:a clauſas ad dãdũ ei.Et aꝑ

tas ad dandũ eis qui einõ tanta veder̃t. Si ergo ali
qua dant mũdi diuitibet eoꝝ miniſtnis vt amoꝛ in
mũdo nutriat᷑ int᷑ hoies: quare nõ o z ſuis mini⸗
ſtris:vt amoꝛ int᷑ vñ ? eos nutriat᷑.

eos nutriat. ¶ Iteꝑ magna
ingratitudo eſt danti melioꝛa/ dare pcioꝛa:et danti
multa:dare pauca.Sed heu cõmuniter ſic mõ deo
ſeruitur. quia quando cibo eſt putridqꝰ/vel ten eri vel
in vſus pꝛopꝛios expendi non poteſt:dicunt iſtð eſt
bonũ ad dandũ pꝛo deo quando etiam vires amiſit
illud quod minꝰ in eo valet:ſcilicet ſenectutem⁊ ce⸗
citatem/⁊ tuſſientemſ immundam/⁊ putridã eta/

temiintendũt veo dare. Reliqug vo pꝛecedentẽ dya
bolo.Si etiã habeat filiũ vel filiã gibboſam/vel coꝛ

poꝛe vefoꝛmẽ:dicũt iſta vebet pom ĩ religionẽ. Ita

ꝓtam in bonis foꝛtũe ꝙᷓ nature:peioꝛa tã etiã ĩᷣope

rib⁊ locutõibo paucioꝛa:quia vix eſt vcimũ illoꝛuʒ

verbũ cæ ceo vel vtilitate anime:eo offert. quia re-

putarent melioꝛa ꝑdita:ſi vo darent᷑. Et ſic viden
tur eſſe de pꝛofeſſioe iude proditoꝛis:qui repntauit
ꝓditũ vnguentum in chaiſto expenſum. Mar. xuij.

yt quid inquit perditio hec vnguentifacta eſt. Se

vnguento ⁊ alijs q maria Magdalena/pꝛius in ma⸗
lis vſibo expenderat nõ murmurabat:̊ v hoc ſoluʒ

quod circa chꝛiſtuʒ expẽdit.recte ſic nõ nulli moder

ni tꝑis. Verbi gratia.Si cuiuſqꝙᷓ potentis filiꝰ reli⸗
gionem intraret paupertatis omnes amici ⁊ paren-
tela iraſcunt᷑:⁊ inſaniunt dicentes eum eſſe perditũ
nitunt᷑ etiã eũ extrahere/allegantes ꝙ nõ poteſt illõ

ſuſtinere nec ibi diu viuere:quia fuit velicate nutri-

tus cũ tamen diutius ⁊ ſanius/⁊ qͥ ad coꝛpus.⁊ q ad
animam ibi viuet:qꝙᷓ in ſeculo. Si vo idem filiꝰ ſe dłe
derit omnibus mũdi vanitatibus:⁊ coꝛpoꝛum pꝛo
bitatibus:ſicut haſtiludijstoꝛneamentis ⁊ huiuſ⸗
modilſin quibus grauia ſuſtinet verbera:et laboꝛes:
7 quandoq; mem bꝛa frangit vel occidit᷑: iſto oẽs
amici gloꝛiantur:reputantes ſe ꝑ illum nobiltatos
Et ꝙ circa talia expendunt multo melius reputant
expenſuʒ:qᷓ ſi illud circa fabꝛicam expenderet ecclie:
etiã ſi equos optimos ibi amittat/ hoc gloꝛiantur
Si vovnũ illoꝛum cæo darent:iraſcerent᷑. Ecce qui
reputant cum perditum eo datum ⁊ inſufficientẽ:
⁊ nimis velicatum ad poꝛtandum iugum wmiui le⸗
ne:ſub quo diutius ⁊ ſanius viuet:reputant eum lu
cratum et datum mundo /et peccatis et dyabolo et
ſatis aptum ad poꝛtandum iugum mũdiſet dyabo
ligrauiſſimum:ſub quo neceſſario cadat.¶ dem
ꝗpparet defectus in alijs facti mũdialiũ. Verbigra
tia wmicelli et vminoꝝ miniſtri⁊ filij vix murmu⸗
rant ve hoc ꝙ wominus illoꝝ eſt largus in his queꝑ
tinent ad mundi vamitatem:imo talem commẽedãt
et libenter ſequuntur.Si vo libenter ex pẽdatĩ pau
peribus pauperes mendicantes.libenter recipien/
do. Ita grauant᷑:vbi tamen mihbil expendũt v pꝛo/
pꝛio:quod graue eſt eis videre pauperes ad curias
Iminoꝝꝑ frequenter aduentantes:intantũ ꝙſquan
doq; verbis amaris eos exaſperant minꝰ enim gra⸗/
uarenturꝙ womini illoꝛum viginti libꝛas expende/
rent in mundi vanitatẽ q; viginti ſolidos in anune
vtilitatẽ.Et cui in oib his aſſimilant᷑:niſi iude:qui
vt pꝛedictũ eſt dilit vt quid perditõ ⁊c̃. Mota ð iſta

materia. A.x.ix. ¶ Iteꝝ hecchꝛiſtianoꝝ ingratitu-

do apparet ex cõparatione factoꝝ fidelium ⁊ infide
lium. Infideles.n.iudei qui nõ receper̃t tot vna a
xo.quot receper̃t xpᷣiani innitẽtes wctrĩe dei.veu-
tro.xv.dicẽtis.Omnino indigens ⁊ mendicꝰnõ erit
inter vos: Mõ paciunt᷑ pauꝑes ſuos inter eos oſtia
tim mendicare:ſed inter eos faciunt collectas et ta
Tationes pꝛo pauperum ſuoꝝ ſuſtentatõe/ xpᷣiami vo
nomine potius q; oꝑe:collectas faciũt ad ſimpliciuʒ
epauꝑationẽ.⁊ qui viuere de ſuo poſſent et vellent

. vent
PxvI. lin

llose bustalialubtrabunt ubliciac
ai indaſngel nüdenn
ihocinuit iboienocacere iteeiſud
Gre Caues neintraloculos mnos inclut
Nopii itancyin tumulis ſepeligs vit pan
V Eirligmingitdureindicit
Dir j quoꝛudtcabunt illi ſupꝛa co ca x
ulſelaptepoſett xſno etponpi negauit
ſekin inferno⸗ſwtpt; Auc rj. vdiunte⸗
tiſepelientquilaureſepoſcunt wallens
unis wo rephencuntun ſiutotz phocq
un Elbalinſdlerrg dusnbe
u Ftefumgqniſibit Aicun arencrz
xxvij. Red gacn denkien ncubat⸗
lclt Nqrd inindico reyhendet aui
nterbiͤtetmilſmſten ie
1equop poſcuntn gticamn voſtint een
guop paſcunt, pricam velniunt:
deme nnrcüid
eincönendatöem lon ni ddenüt
tadſcetnivdicolicnt veſti 5
ltnätmnmnttdinamnne
Dicens nudus cri

auliberpninispe poſſibilect
ibel gnlmnis pap ſipoſfi
ntenlluirtnftantsngne
eudtie inrariteduit
4 Kruſtinnunnegacg cttc⸗
nlennectloc oal⸗ ſiainon neſpie
fternr en bhetitoneconumn
xxviij. ſegſlarterl ſgen
ſerſe hett panpe dbit

üriſitintelutiheteezt San

anitatibus rpornn 920
daſtlludis tonennmntis biuuſ,
Cauis ſuſtinet erbemetlaborez.
lbaaffangit velocaiit: dwiſtd di⸗
rreputantes ſep lum nobiltatos
erpendunt multo melins putant
dara fobuicam apenceretecckie: nx.
mos ibiomitrat whocglonuantur
n nodorentiraſceen? Eaeqyi
nimm do datum inſuffaente:
dportanduuniugum winunle⸗
1ſanius viuetreputanteum u
undoſetpecatis etoſaboloet
tandum ingum müct et dubo
no neciſario dat. (Jlen gi⸗
alus fact müdtalii. Verbigen
inop miniſtr rfli vir mummun⸗
nus ilop cſtlargnsin hioten
nitatemimo taltm conmnicit
rur Dirolibaterer icgita
imcndicantesibenter echiet⸗
bitamen nibi apencit nne
is nihetalncn ,l ainl
4 kanmtaa Mnni llun
nemin? eningra⸗

Exemp.

Elemoſyna

mendicare ſuo duro wminio cogunt. Magna diffe
rentia eſt. Illi ſuos mendicare non pmittunt. Iſti
vo neceſſif̃ant. Nota.F.iij.xv.¶¶ Non ſolum võo iu⸗
xi:ſed etiꝗ ſaraceni plus paupes ſuos honoꝛant et
iuuantiq ꝓpiani. Et hocꝙ nos ita male habemꝰ
nos ad pau ꝑes noſtros:mirantur ſcandaliʒantur
Quoꝛum vnus vt fertur pariſius miſſus:cum mul/
ta xpᷣianoꝛum facta.diligentercum admiratõne cõ⸗
ſideraſſet: requiſitus qð eẽt maius mirabile in ocuł
ſuis.æ omnibo que vidiſſet. Reſpondit:vnum inter
alia eẽ:ꝙ melius veſtitiſ⸗ qui minus indigent:ꝗꝓpin
quius iuyta igneʒ ſedent:a nudi⁊ pauꝑes extraoſti⸗
um vel intra oſtia in frigoꝛe comedunt.¶ e etiaʒ
ð hoc ſcandaliʒentur:patet ey geſtis Raroli magni
in quibus continetur: cum circa expugnationem
moꝛaretur ſaracenoꝝ:quidam magnus pꝛinceps in
ter eos Goliandus nomine ad eum ſub treuga venit
pace ⁊ xpᷣianitateſquam recipere intendebat:tra-
ctaturus. Juxta regem ergo comedens 7 comeden⸗
tiũ 7 miniſtroꝝ oꝛdinẽ diligenter ↄſiderãs:a ſingn⸗
loꝝ cõditionẽſſtatum/a diuerſitatẽ/ ⁊ officiũ inqui⸗
rensſin fine queſiuitſqui eſſent illi qui in pauprimo
apparatu comederũt ſuꝑ terrã. Rex vo rũdit: illos
eẽ ini ſeruos.quos ꝓ eius amoꝛe paſcimus. Pꝛin
ceps vo regi dixit:ſerui tui ita ſplendide veſtiunt᷑:et
laute comedunt ⁊ bibunt:⁊ ſerui vei veſtri nudi ⁊ fa-
melici vereliquent paꝝ vident᷑ dñ̃m ⁊ deum ſuñ dili
gere.quiita parũ ſeruosſuos honoꝛant.nec volo de
eoꝝ eẽ ſocietate:qui ita parũ um ſuũ diligunt.⁊ cũ
indignatoe receſſit. Patet ergo ꝙ tales immiſericoꝛ
As dupliciter peccant:pꝛimo qꝛ infideles vt dictũ
ẽ ſcandaliʒant:⁊ in ſpũali moꝛte œetinent.ſecũdo qꝛ
illos a qbus talia ſubtrahunt ſubſidia:coꝛꝑalit᷑ oc-
cidunt. Vñ Am bꝛo.ſupꝑ pſal. viij. beati immacula
ti.hocinquit ẽ hoĩem occidere vite ei ſubſidia vene
gare. Caue & ne intra loculos tuos includas ſalutẽ
inspn. i. tanq; in tumulis ſepelias vitã ꝑauperum.
i Silli q vits denegãt dure iudicabũt᷑:ſicut ptʒ
S.iy.vj.quõo iudicabunt᷑ illi ſupꝛa eo.ca.v.Et ſi ille
qui ſe laute paſcit e ſuo:et panꝑi negauit ſua:ſepe⸗
liet᷑ in in ferno:ſicut ptʒ Zuc.xvj.de diuite epulone.
vbi ſepelient᷑ qui laute ſe paſcunt de alienis.¶ Et ſi
Pehnt a vo rephenduntur:ſicut ptʒ ꝑ hoc qð ſcribit
eatus Ereg.ij.li.dyalogoꝝ.q; veus repᷣhendit quẽ
Peerinn ui ſibi velicata parauerat: 2 ſeruꝰ
ſuus benedictus fame in vſerto cruciabat᷑: quid eis
dicet.vſ quõ in iudicio repᷣhendet.quialiena tollũt
inde nõ ſolũ ſeſi amplã familiã ⁊ canũ multindinẽ
⁊ equoꝝ paſcunt:⁊ ꝑticam veſtiunt:⁊ q vus in lau
dem ⁊ in cõmendatõem illoꝝ qui vederũt bona da⸗
ta oñdet in iudicio ſicut veſtimentũ datũ/oſtẽdit᷑ in
aula coꝛã toto mundo:dicens:nudus erã ⁊c.vid ebit
cuilibet/ꝙ nimis paꝝ ſipoſſibile eẽt vedit/quivo po
tuit ⁊ nipil vedit:tanq ingratus videbit᷑ verecun⸗
Ddabit᷑ q vo ea q xpivel ſuoꝝ erãt abſtulit:plus triſta
bit. Mota. F. vi ij x. cum ſequentib.
Totus vo ingratitudinis cã videt᷑ eẽ fectus fi⸗
ei. Et hocvicʒ q; oculo fidei non reſpiciũt tria que
in elemoſynaꝝ petitione concurrunt. Mon enim cõ
ſiderant quis petit:ſq; xpᷣ in pauꝑe vbitas expẽſas
ꝓ ſe ⁊ ꝓſuis:quas iuſte petere põt.Gicut patet.l.
xiij. xij.ſicut rex tributum vel redduũ ꝑ nunciuʒ a ſe
miſſum. Secundo non conſiderant quid petit quia
parua ? potius bona ſua q;illius a quo petit.qꝛ do/
mini eſt terra ⁊ plenitudo eius. Et magna incinili⸗
tas ẽ co medere in menſa alicuius dñi.Et dum ſecuʒ
eſt in menſa ſua:⁊ ce bonis ſuis comedit:ipo petente
nihil ei dare. Sed ſicẽ in ꝓpoſito.quia menſa in qua
come dit vi eſt: ⁊ bona etiam que comedit. Tercio
non conſiderant ad quid petit: quia ad ipius a quo

uer. xix. feneratur vño qui miſeret ꝓximo.

petit vtilitatem: ſicut oſtenſum eſt ſupꝛa. xj xv.

qui enum elemoſynã petit.potius mutuum q; wnuʒz
petit ad maxima mutuantis vtilitatẽ.quia ceo mu⸗
tuat qui cum vſuris illud reddet: Juxta illud Pꝛo⸗
Maut
in pꝛima oſideratione veficiunt patet:qꝛ ſi rex terre
nus ex aliqua foꝛtuna fuiſſet exul factus: vindigens
veuiret ad quẽcunq; noſtrum auyiliũ petẽs:ſi ha⸗
beremus certã ſpem vel ſcientiã ꝙ ad ſtatũ ſuũ eſſet
in bꝛeui rediturus: ⁊ cũ ſciremus eẽ valde gratum:
vltimũ poſſe nim faceremus ad eum iuuandũ. Ita
in pꝛopoſito ⁊ patet.¶ Iterum idem patet ſt rex
nobis aliquem mitteret cu lr̃is ſic loquentib:qͥᷣcqͥd
feceritis poꝛtitoꝛi pntiuʒ comodi ⁊ honoꝛis:reputa
bo mihi ſactũ:ſi crederent verũ eẽ qð in literis illis
continetur: multi eũ honoꝛarent ⁊ ſpãliter illi:qͥ ha
berent negocia in regis curia expedire in bꝛeui. Sic
in ꝓoſito xpᷣc mittit᷑ pauꝑes dicẽs. Ecce ego mitto
vos:cum literis continentibo/œ reputat ei teri/qo ꝓp
pauꝑibus faciunt:dicens qui vos recipit:me reci⸗i
pit.Et qui vos ſpernit me ſpernir:dath.x.⁊ QZu.x.
Et aͤti feaiſtis vni ve fratribo iſtis minimis mibi
feciſtis: Adath.xxv. Gr ergo fidẽ haberemus in iſtis
literis:multum pauꝑes honoꝛaremus:2 libenterre
cipemus:quia omnes ardua habemus negocia ĩ ei
curia in bꝛeui expedienda que ſine pauperũ auyilio
expediri vtiliter nõ poterunt.qꝛ iudiciu pauꝑibo tri
buit. Job. xxxvj¶¶ & etiam in ſecũda coſideratiõe
eficiunt:patet:qꝛ ſi rex terrenus cõceſſiſſet eis vnũ
maneriũ ad libitũ ſuum:retinens/apud eũ manerij

wmimiũ:⁊ eẽnt certiꝙ poſſet ⁊vellet illud ab eis tol

lere qñn ei placeret:ſi interiʒ peteret ab eis aliq ſub⸗
ſidiũ de illo manerio libenter ei darent. Siclin ꝓpo⸗
ſito ⁊ ptʒ.¶ In rercia etiã veficiunt. Qui ſi rex ĩ ali
quo infoꝛtunio cõſtitutus:pmitteret ſe daturũ ciui
tatem dantiſibi venariũ ſeu regnum dantiei panẽ:
q fidem haberet in dictis ſuis/ſtatiʒ ei qð peteret cõ
erret. ſic in ꝓpoſito.qui vo ei in tali caſu panẽ nega-
ret.qua fronte vel qua audacia vel verecũdia poſſz
ab eo poſtmodũ regnũ petere: Ita qͥ eimõ panẽ ne⸗
gant:qua fronte pnt ante moꝛtẽ vel in moꝛte regnũ
ab eo perere dicẽtes.Adueniat ſupple nobis regnũ
tuũ.q vult ergo tuncab eo habere.qð væſiderat:œæt
modo qo amat. Aliter peret ⁊ non accipiet: Ja.iiij.
Quia ꝓuerbin ẽ.qui nõ dat qð amat:nõ accipit ille
qð optat.vłqð veſiderat. Quiigit᷑ panẽ petit ab eo
dicẽs:panẽ nrin quotidianu.d.n.paneʒ ei et⁊ tũc
q petet ei dabit. Date inquit ⁊ dabit᷑ vobis:Zuc.
1E da paupibv:⁊ habebis theſauros ĩ celo: Ma⸗
thei.xix.¶ Ged adhuc generatio incredula ſignum
querit: co gitantes in coꝛdib ꝙ ſignũ aꝑtum ⁊ eui⸗
cvns oſtẽdis nobis:; vus reputat ſibi fieni qd ſuis
fit membꝛis:q etiam elemoſyna tm̃ vt dictuʒ eſt.ad
Dantis valeatvtilitatem. Siiſta nobis certitudina
liter cenſtarent:libentius elemoſynas faceremus.
Quibus vicendum ẽ:ꝙ ſi nunqꝙᷓ ſeminarent/anteqᷓ
certutudinẽ haberent ꝙ ſemina bene creſcerent:nũ⸗
qᷓ; ſeminarent. Qui ergo maioꝛẽ hñt certitudinẽ q;
Ips illoꝝ recipit elynas:qᷓ ꝙ ſemen bene creſcet: nõ
plus dimittat ełynas facere qᷓ; ſeminare. O aũt ma
loꝛẽ habet certitudinẽ non ſoluʒ oſtendiĩ ex verbis
xpᷣi pᷣtactis:qui vos recipit ⁊c.que ad certitudinem
xpᷣianoꝝ ſufficere veberent:ſed ex multis ſignis mi⸗
raculis a vo oſtenſis. Gicut piʒ ꝑ hocpꝛimo qoto⸗
ta eccia tenet ⁊ credit ve ypᷣo qui veſteʒ a ſancto mar
tino pauperi datam/ſibi reputauit datam: dicens.
nocte ſequenti Martinus hac me veſte contexit.
geʒ oſtendit᷑ ꝑ hoc qð ſcribit beatꝰ Geeg.ĩ omeł
Videns hieſus ciuitatem:æ quodam monacho no
mine Martinus/qͥ inuemiẽs in via lepꝛoſum fame⁊

hxij.

Nxiij.

xxxiiij.

Exemp.

Exemp.

Exemp.

xxxvi.

Elemoſyna

miſeria vt ei videbat᷑ væficientẽ: eum ſuꝑ hum eros
ꝓpꝛios ponens:verſus monaſteriũ poꝛtauit/in poꝛ⸗
tando vo mirabar᷑: ꝙ tamleuis erat. In poꝛtavero
monaſterij monachũ alloquebatr᷑ dicens:nõ erubui/
ſti me ſuper terram:ego non erubeſcaʒ te in celo quo
dicto diſparuit.Ecce ꝙ videbat᷑ pauꝑi fieri:xpᷣo fie
bat. Mota etiam væ ſancto Criſtofero ⁊ ſancto iu⸗
liano:⁊ de ſancto Gregoꝛio:⁊ ĩ diuerſis ſanctis ⁊c̃.

¶ Signũ etiã ꝙ elyna eam operanti theſaurũ ꝛu⸗

mũ in celis ediſicat ⁊ multũ ei valeat haberi poteſt
ꝑ hoc quod ſcribitur in vita ſancti thome apoſtoli:
⁊ ab eccleſia recipitur ⁊ tenetur. Huic.n. Thome vt
ibi continet᷑ rex indie magnũ vedit theſaurum ꝓpa
latio edificando.cum vo rexpoſt reditum ſuũ vepᷣ⸗
henderet q omnia pauperibus vædiſſet:eum in car-
cere poſuit.fratri vᷣo regis interim moꝛtuo:magnuʒ
in celo palacium oſtenditur eiq; dictum fuit ꝙ pꝛo
Fcesreno rege edificatũ fuit.Sed qꝛ ipᷣe ſe illo indi
gnũ reddiderat:dictũ ei fuit ꝙ illud a rege emeret:
ea qᷓ thomas expenderatei reddẽdo/quarto igitur

die reſuſcitatus/cũ oĩa regi narraſſet thomã æ car/

qꝛ illud eiminime vẽderet.¶ dẽ ondit᷑ ꝑ h̊ ꝙ ſcri
bit beatus ꝛeg.iiij.dyalogòꝝꝶ ve quodã cui multa
ſecreta alterius ſeculi oñdebant᷑. Inter q̃ vidit vnũ
edificiũ magnũ/qð ſolũ in ſabbato edificabat᷑ ab oĩ
genere pauperũ:ntiqͥs iuuenibo/viduis/lepꝛoſisſ/ĩ
tãta multitudine:ꝙ ſtupuerat. Ipᷣ ovo querẽti/cuiꝰ
eẽt:rñdit ei angelus/qui eũ duxit:illð eẽ cuiuſdã ſu⸗
toꝛis vel artificis vicini ſui:qͥ quicqᷣd vltra victũ in
ebdomada pᷣſeruare potuit:in ſabbato pauꝑib cæ⸗
Dit. uãtũ aĩe ꝓficiat ełyna: veus qnq; ondit ꝑ

cere liberauit:monẽs frẽm . ei palaciũ faceret:

ſigna ſenſibilia circa coꝛpus. Gicut patʒ p hocqõ tã

git Heda væ geſtis angloꝝ ca.ix.ð ſancto Oſwaldo
rege:qui poſt multas ełynas datas/cuidã cũ in mẽ⸗
ſa ſederet petenti:ſcutellã dedit argẽteaʒ.quo facto
ſanctus Aydanus epᷣe iuxta eũ ſedens/manũ regis
tenensdiyit:nunꝙᷓ putreſcat manus iſta.quã et ad/
huc dicũt integrã in ſignũ ełynaꝝ⁊ virtutũ reſerua
ri:ꝓ hoc volẽs deus oñdere q; gloꝛias illius enarra/
bit oĩs eccia ſanctoꝝ:eæccã.xxxj.¶ Sʒ mõ raro inue⸗
niunt᷑ manus diuitum integre ꝓpter talia facta.nec
mirum:quia libentius canib eas poꝛrigunt q;pan⸗
peribo:⁊ abundantius ⁊ velicatius intantum:ꝙ vbi
pauperes intantum fameſcunt ꝙ auide comederent

panem fa baꝝ:canes panẽ æ ſimila faſtidiũt:⁊ eis

oblatum refutant:⁊ pedibo cõculcant.quibaopoꝛtʒ:
caro delicatiſſima⁊ omni ferculo pꝛimogenita
⁊pᷣcipua offerant᷑qᷓ ſi ſatiati renuũt:q̃i infirmi plã-
gunt᷑ab his qui ſuꝑ afflictos pia geſtãt viſcera.Et
qꝛ velicatus catellus panẽ vel carnẽ nõ recipit /niſi
minutatim fractã ⁊ manu poꝛrectã:eodẽ oꝛe nõ lo⸗

to quo poſterioꝛa ſocij:digitos tangit poꝛrigentis.

quos non lotos:oꝛi ꝓpꝛio imediate dirigit/ſciensqꝛ
nõ lotis manibo mãducare nõ coinquinat homine.
Math. xv.⁊ Ma. vij. Sʒ pꝛochdoloꝛ tarde ita deli⸗
cate nutrirẽt vłita familiarit᷑. Exẽplo ſct᷑i lodouici
os tãgerẽt lepꝛoſi vłmẽdici.( daioꝛibo vo canibj
— panẽ integrũ eis poꝛtatũ fragũt:⁊ mani⸗
us ꝓpꝛijs poꝛrigũt:vbi paupibo pmittut dari mi⸗
nutas reliquias: hoc maniba alienis:contra illuck.
Pꝛoner. vlt. Manũ ſuãꝗ aperuit inopi. Et illð Eſa.
Lviij. Frãge eſurienti panẽ nõ dicit cani:ſiẽ ptʒ ex lr̃a
ſequeti:ß pauꝑi.¶ Heu tñ vbi canẽ velicate fouẽt:
carnem ſuam contemnunt. Hoc.n. actapbant. Vbi
enim multa hominũ partim viſaſptim audita ſunt
fame moꝛtua. Quis inꝙᷓ aliqͥs vłpauciſſimos vidit
canes fame moꝛtuos. Seqᷣt᷑: Egenos vagoſq;induc
ĩmmũ tuã ñpic canes.Et tñ bipandes ad grãgiã
vł hoꝛreũ ñrecipiũt mmi canes recipiit᷑ ad camerã

E ii).

⁊ ad lectũ. Nota ð h. R.ix.vj.Gequit᷑ cũ videris nu⸗
dũu.operi eu.nõ dieit ſymiã/⁊ palefredũ quos operi⸗
nunt:⁊ nudũ dimittũt ⁊i filiuʒ.⁊ quaſi oim pᷣdictoꝝ
cqm aſſignat ⁊ motinũ in hoc qð ſequi. Carnẽ tuãꝗ
nõ eſpexeris.qꝛ oĩs natura bene oꝛdinata/⁊ oĩs rõ
dictat/ꝙ plus tenemur illis qui eiuſdẽ ſunt nobiſcũ
nature:quos foꝛtuna ⁊ nõ natura tã fecit defoꝛmes:
macilentos/ nudos/a coloꝛatos pᷣ fame? frigoꝛe:p
quibo ſuſtentãdis. diuites diuitias ſuas a v acce⸗
perũt:ſicut nutrix cibũꝓ puero.qͥ ſi fuiſſent eiuſdeʒ⸗
