niele:qꝛ ĩuidis moꝛtuis facti fuerũt magni in regnis
illis Aſſueri: nabuchodonoſoꝛ ⁊ darij.ſic etiã inur
dia quodãmõ Achitofel ad moꝛtem adduxit:qñ w-
lens ꝗ chuſi oſiliũ pᷣferebat ſeipᷣm ſuſpendit.ij. Reg.
xvij.Qõð vo pᷣdictu eſt v glo.q dicitꝙ lʒ oln Pollet,
ſoꝛis ſit vſq; ad celũ:⁊ licite in eo edificare poſſet.nõ
tñ in alterinocum entũ: niſi ſolũ ↄtra inuidos Auis
ſolo ſuo edificare licite pñt edificia virtutũ.ab

; B

tñ ꝙ alijs inuideãt.veruetiã ↄtra illos apllicari po/

teſt ð quibꝰ dictũ eſt. F.ij.viij.leges etiã ibi adducte
adiſtud valent ꝓpoſituʒ. ¶¶ In omibo iſtis ᷓ exẽplis
⁊ ſcripturis oñdit ꝙ inuidi ſunt ſic apes:q alios pũ⸗
gentes plus ſibipſis nocẽt:qꝛ amiſſo aculeo inutiles
ſunt ⁊ occidunt᷑.Sic iſti veclinauerũt:inutiles facti
ſunt/⁊ in iudicio occident᷑.¶ ¶Et ſicut ceciqͥ alijs fo⸗
ueas fodiunt:in qᷣb ipſi cadũt faciliter em̃ ↄtingere
põt:qꝙ puteũ fodiens in ipᷣm cadat.vbi vides iter pa
riter euadit. Sic in omibo p̃dictis iſtis exemplis qui
bus illoꝝ lacũ aꝑuit:ſicut ad lr̃am patet ve chalææis

rxviij.

qui danieli lacũ aperuerũt leonũ:⁊ effodit eũ:⁊ inci⸗

dit in foueã quã fecit in pᷣs.vij. Et ſicut milui qͥ dum
pullis inſidiant᷑: capiunrur et pulli ſaluantur:ſic in

inſidijs ſuis capientur iniqui: Pꝛouerbiop. xj. recte
ſcilicet dum alijs minantur ⁊ inſidiantur: quia ſubi

to veniet ira illius in ſtempoꝛe vindicte.deſt duz in⸗
uidus vindictam querit:diſperdet te veus ſq; &cci.

v. Et illis quibus tot mine fiunt:a inſidie liberabũ⸗

tur ſicut populus vei:quibus Fntiochus rex multa

minatus fuit.j. Machabe. vj. quia wus non affliget
animam iuſti et inſidias impioꝛum ſubuertet:Pꝛo⸗

uerbio. x. ¶ Dev foꝛte cogitabunt inuidi ꝙ illiqui⸗
bus inſiviantur:non ſemper ſic immunes vt dictum
eſt:euadunt:quia et hoc etiam aliquãdo viſum ẽ:

xrix.

ex inuidoꝛum in ſiijs et accuſatõnibus nõnulli plu

rima patiantur damna.quia ſpolianturlincarceran
tur.quãdoq; etiam per innidos moꝛti traduntur.
HDuibo reſpondetur ꝙ frequenter accidit ꝙ illi 4
ex inuidia accuſantur:⁊ perſecutõnes ſuſtinent inui⸗
vvꝛum:non ſunt oĩno a culpa que eis imponitur vel

conſimili vel foꝛte maioꝛi ummunes.Et ideo veos

iuſte pati permittit.nec tamen inuidi:qui illos ĩui⸗
da perſe quuntur intentione immunes ſunta culpa
nec penas eis vebitas euadent. Quia licet veruz ſit
quo dicunt:intentõnem tamen malam:vus puni⸗
et. Vne aliquoties accidit ſic accuſantibus r ac-
cuſatis:vmino vel ſuperioꝛi cui accuſantur ſicut fa
bule ferunt accidiſſe ve vulpe/lupo⸗ paſtoꝛe. vulpes
vo lupo inſidianw:ipſum apud paſtoꝛem accuſauit
e animalium occiſione:wcuitq; ꝙ illum inuenire:
et capere poſſet:quo capto vulpes feſtina antruʒ in⸗
trauit lupi:eiuſq; pꝛepam ſola gandenter comedere
incepit.paſtoꝛ vo ab his velatoꝛibus hocandiens:
intelligenſq; ꝙ non pꝛopter amoꝛem quem ad eum
habuit: ſed magis ex inuidia lupum ei tradidiſſet/
vulpiin antro ſuperueniens:ipſam quoq; accepit:⁊
pelle ſicut lupum ſpoliauit: qð cuʒ ſentiret ſic locu⸗
ta fuiſſe dicitur:cur nocui:nocet etiam mihi nocuiſ⸗
ſe nociuo iure cado:cuius concidit arte lupus alte⸗
rnius damnis in ſua damna redit.¶ Gic frequenter
accidit e duobus malis:quoꝛum vnꝰ alterum apud
ſuꝑioꝛes ex odio inuidia accuſat:⁊ ſua amittẽ ⁊in⸗
carceraꝛi fac. Quo fhbulato ⁊ pelle exterioꝛlſubſtan⸗

Kabula.

r.

Inuidia pj..

tie ſpoliato antrum illius ſpoliati.ideſt officiũ bal
liuiã ſq; wunis pᷣcedentibo intrat:in que incipit qua⸗
ſi ſolus patriã ducere et gaudenter acciperemuners
7 diuidere ſpolia:ſed ſubito ⁊ inopinate rota foꝛtune
ſe vertente:ille ſuꝑioꝛ qui libenter illius inuidas au
diuit qnerelas:p quas lucrari potuit:ita libent ali.
os audiet:querulates ↄtra vulpem illam:vt etiã ab
iſta iteruʒ lucrari poſſit:ſicut prius a lupo capto lu⸗
crabat᷑ &t ſic ſicut lupi priꝰ: ita vulpes poſtmoduʒ
tradent᷑ in manus gladij:ptes vulpiũ erũt:in pᷣs.lxij
Bequit᷑ rex vo letabit᷑ſ.qñ pꝛedam habuit vnius et
alterius ſicut exultant victoꝛes:capta pꝛeda:vſa.ix.
Et tamen talis eſt pꝛedo ꝑ legem. R.j.v.Et ſic iſtl
duob pᷣdictis verificat᷑ illud: Ecces.ix.Amoꝛ qtuʒ
ad illum ex amoꝛe quẽ ad beroren ſuuz ſe ha bere
pᷣtendit:qñ alium accuſat.Et odium atq; inuidie
ſcilicet a dinnicẽ habent qͥ accuſant ⁊ accuſant᷑:ſim

perierũt nec habent ꝑtem pꝛeda ſua:ſcʒ illa quaʒ

ey mutua ↄmittunt inuidia ⁊ accuſatõne:qꝛ dñs ha
bet totum. Et nota ꝙ modus iſte pᷣdictus mulrum
regnat in wallia. Et nõ ſolũ pena tem ꝑali:vt dictũ
eſt innidos aſſociante ⁊ ↄſequente:verũetiã pena et᷑-
na puniẽdi ſunt in inferno poſiti:qui locus eis vebe/
tur triplici ↄuenientia/viſionis videlicet voluntatꝭ
⁊ religionis.Q Primũ patet ex pᷣdictis pᷣcictum em
eſt ſupꝛa.e.c.xx.qꝙ ocłi inuidi ſunt infinni:⁊ indiſpo⸗
ſiti:talibus ergo locus auenientioꝛ eſt tenebꝛoſus:⁊
ſpãliter:qꝛ excecati ſunt a lumine:ergo ↄgruũ videt᷑
ad tenebras mittant᷑ erterioꝛes penaꝑ:qui tene⸗

pras habent interioꝛes culpaꝑ. Mictite inquir euʒ

in tenebras exterioꝛes:Math.xyxij.Et rõ bona hoc
exigit qꝛ ſi oꝑa lumino ſa ꝓſpera infirmitatẽ cauſa
bant oculoꝛũ:inuidi nullo modo in celo ſanari poſ⸗
ſent vbi maius eſt lumen:et ꝓſperitas atq; felicitas
abundantioꝛ. Cum atraria ↄtrarijs curent᷑ iuſtuʒ
videtur:ꝙ ille qui in lumine infirmitatẽ ↄtrarit ibi

ponat᷑ vbi nullu eſt lumen vel ꝓſperitas:d quibo in

firmitateʒ ſuã augere poſſet. Sicut ergo aquila pul
los ve nido eijcere dicit᷑:qui ſolem in ſua rota intue-
ri nõ poſſunt ita veus in iudicio de nido ſcilʒ celi:eie-
cit:qꝛ nõ potuit videre lucernã wonec extingueretur
j. Reg.iij. vnec eſſet in miſeriavel aliquo infoꝛtunio

nec eum libenter vidit ceni inuidebat:nec v eo liben
ter audinit. ¶ Gcom etiã patet:qꝛ voluntas inuido

rum talis eſt diſpoſitõnis:q v alioꝝ ꝓſperitate ſine
pena nõ audirx. Gi ergo in celo eſſent vbi maruma eſt
alioꝝ felicitas:mayximaʒ haberent penã: ſed in ceio
pena eſſe nõ poteſt:ergo nec inuidus. ¶ Terciũ in/
ſuper pstet:qꝛ cum ſint ve religione ipſius luciferi qͥ
voluit nimis ſingulariter videri.ſicut patet ꝑ hoc q;
dicit yſa.xiiij.Aſcendam in celum ⁊c.iuſtum ẽ ꝙ ibi
ſint vbi ⁊ ipſe eſt:qui licet plures in oꝛdine ſuo habe
at inuidos:tñ in oꝛdine ſuo habet ꝓpꝛietanios:ſicut
xpᷣs in oꝛdinibo ſuis habet voluntarie pauꝑes nihil
habentes ꝓprium:qꝛ ſicut iſti omnia volunt eẽ oom/
munia:igillatim dicentes ſine inuidia cõico: Gan.
vij.ita inuidi illa in quib ſingulariter videri vellet:
eis appꝛopꝛiare nitunt.ergo iuſtum videtur: ꝙ a xpᷣi.
religione excluſi cum lucifero mgr̃o ſuo eternaliter ĩ
clauſtro ſuo viuant hanc nõ meuʒ:̊ apli credant eẽ
ſententiã: Salł. v.qui enumeratis operibo camnis/q̃
ſunt foꝛnicatio /inuidia ⁊c.⁊ infra inimicicie diſſen⸗
ſiones anuidie homicidia ebrietates ⁊ ſumilia ꝗ pre
dico vobis ſicut pᷣdixi qm̃ qui talia agunt regnũ dei
nõ ↄſequentur.⁊ hec eſt redditio malicie iliꝰ: Ecci.
xiiij.ſ.inuidi.æ quo ad litterã dicit᷑.¶ Tales q̊ quo
rum inuidia hicnon ꝓmittit:aliqͥs eẽ ſupioꝛes quiĩ
die iudicij videbũt oẽs eẽ ſuꝑioꝛes.pulcre repᷣhedit
Enſo.ſuꝑ Jo. om eł xlvij.dicẽs:q̃re inqͥt nõ inuidẽt

ꝙ alij ſaluant᷑.⁊ ipſi ſtant extra

Ipocriſis

Qui gſemꝑ media
oꝛes eſſe pñt. In iſto puncto triplex remediũ quere⸗
re væberẽt:ad bᷣ̊ vt tũc ſupꝑioꝛes eẽ poſſent:ratõnalis
vicʒ cogitꝗatõnis/mũdi reuolutõnis:⁊ humilis opa
tionis.¶ ¶ Otum ad primũ tripley eſt rõnalis cogi⸗
tatio ab inuidia retrahẽs. Vna inuidie penalitas:2⸗
amaritudo:a om̃ia mala ꝗᷓ Pam vavſeen eſt cõcomi⸗
tant᷑ ⁊ ſubſequunt᷑. Alia ꝙ ſumꝰvel eſſe veberemꝰ mẽ
bra vniꝰcoꝛpis myſtici xpᷣi ⁊ eccleſie. Tercio ꝙ in ce⸗
lo quibo gaudebit bono alteriꝰ. &t pᷣſumptio ẽ:q;
illi dbie ebono e er alioꝑ:ꝙ ibi etiã gaudebũt
ſiẽ piumptio ẽ:ꝙ ille q accipit anã plenã poſtmodũ
accipiat ſolutõeʒ ⁊ ecouerſo.ꝙ illi qͥ arꝛã refutãt de
bono nõ gandẽtes alioꝑ:pᷣſumendũ eſt plena care
bunt ſolntõne.Oic ̊ nuc cogita netũc inuidia con⸗
taminatꝰerubeſcas:Ecci.xxxj.(¶ Gedo ab hac retra
here dʒ mũdi mutabilis reuolutio:in q videmꝰꝙ il⸗
le q alteri inuidet:vel tpᷣs nocendi expectat:qꝛĩ aliqͥ
videt᷑ ſibi cõtrariꝰ:vel qꝛ ei pꝛiꝰnocuit ꝓtũc reputat
ſe hre foꝛtunã inferioꝛẽ:vel nõ aptam ſeu veſideratã
aliter ꝙ aĩo cõcepit oꝑe ꝑficeꝛet.qñ ̊ rota foꝛtune ſe
vertente a foꝛtioꝛẽ puenit foꝛtunã:in q ſe vindica⸗
re poterit ab illa vindicta:linguaʒ ⁊manũ retraba:
cogitatõ mũdi/foꝛtune cogitãdo:ꝙ ſiẽ ipſe in foꝛtu⸗
na væbilioꝛi tpᷣs expectauit nocẽdi:⁊ inuenit:ita aliꝰ
ſi ſibi nemo nocuerit vel ſup lantauerit:tpᷣs expecta
bit nocẽdi illi:⁊ foꝛte inueniet.qꝛ licet vnda nunc ſit
Tæpᷣfla:iterũ ſurget.ſit vnda ſua aliqñ vepᷣſſa: iteruʒ
eleuabat᷑. Melius q̊ eẽt pꝛincipijs obſtare qꝙ; mutuis
inuidijs ſe vſtru ere ꝑ verboꝑppugnas inutiles.erx qᷣ⸗
bus oꝛiunt᷑ inuidie ↄtentiones ⁊c.j.ad CTimo.vj.
Terciũ pʒ ꝑ vcretũ qð dic ꝙ inuidia curat᷑ ꝑ ſuũ
ↄtrariũ ꝑ humilitatis vicʒ exercitiũ humilioꝛibo ſer
uiendo.æ pe.di.ij.c.j.Gimꝰqᷓ veponẽtes omnẽ mali
ciã:⁊ omnẽ vvlum ⁊ inuidiã ⁊ ſimulatõnis ⁊ vetracti

onis. . Pe. ij.

Docritap. primo oſtẽ
dent᷑ ↄditõnes ⁊ ſimilitudines. Scdo peri
culum.Tercio pena.
Etum ad primum in malis trium ſequuntur cõ
ditõnes et ſimilitudines rerum videlicet inanima⸗
toꝛum/brutoꝛum et ſeductoꝛum. ¶ ¶ Mtum ad res
inanimatas.pꝛimo conditõnem habent et ſimilitu⸗

dinem ſtellarum cadentium que in libꝛo Metheoꝛo

rum aſſub vocantur. iſtis in duobus aſſimilantur.
Pnmo:quia videtur in celo ve numero eſſe alia/
rum ſtellarum et non ſunt /ſed ſunt inferius in aereĩ
ſuperioꝛi Palte ab igne ad quem multu m appꝛopin-
quant inflamante. Ita ypocrite videntur homini/
bus adequari celeſt: bus:conuerſationem mendaci⸗
ter in celo ſe habeꝛe fingunt in ypocriſi loquentium
mendacium.j.Cimo.iiij.¶¶ Gecundo:quia ſicut lu⸗
men illarum eſt bꝛeue:quia cito cadunt:ita gaudiũ
ypocrite ad inſtar puncn: Job xx. Non cuiuſcunq;
puncti:pᷣ puncti que ſub lr̃a ponit᷑. Pꝛo qͥ eſt aduer⸗
tendũ.ꝙ punctꝰſupꝛa lr̃aʒ poſitꝰ:ipᷣaʒ ſignificare:et
płꝰvalẽ facit. Punctꝰvo ſub lr̃a poſitus ipſam lr̃am
damnat ⁊ deſtruit ⁊ nihil ſignificare facit. Gicgau⸗
diũ bonoꝝ qð eſt de eeleſtibus:⁊ ſupꝛa nos honoꝝ ſi⸗

gnificat ſaluteʒ:qꝛ gaudiuʒ ⁊æ illis in via eſt q̃ſi arra

e illis hñdis in patria:ſic dictũ eſt. J.vj.xxxij.an
diũ vo ypocritaꝝꝑ:et q rumcũq; maloꝑ:qͥ œ terꝛenis
⁊ inferioꝛib principair gaudẽter eos hica veo dere⸗
linqui facit:vſa.liij.Ad punctuʒ in modico vereliqͥ
te.⁊ in futuro damnat:qñ in pũcto ad inferna veſcẽ⸗
dũt: Job.xxj. Adale q̊ puctũ ↄmutãt æ ſuꝑionbo ad

inferioꝛa cuʒ lepicard. wmꝰ in qᷓ ꝓonebat᷑ tali noĩe

vocata fuiſſe fert᷑:ĩ cuiꝰ poꝛta ſiptũ fuerat tꝑe pᷣde
ceſſoꝝ ſuorũ:poꝛta patens eſto:nulli claudaris ho⸗

querũt:⁊ remedia quõ ſuperi Arꝰ. vij.

xxxiiij.

Arꝰ. j.

Exemp.

einterin
Pan ieſf gürnelua,
eſentä;ſicutrn nut ehurt
naftcitunmagines tun anehi
ſnanecn bnein
inrit denocte. Ita ſd,
finenel rtunepin
oamititſhhniſinnleh nenn
immnt lti 00n tiſpüglem

na .
1 z, afyfefönem ſanetes.
ncſnn nmnuie hebitu
onosoporosibmi
finin blln nn nallvoan
phnſe ſyoctte nilnnil en
gici, Geramni Hombil .
uphingrenberetotattonidrceter,
pen pocliaintenns nucark aite
i tanitſit ii (Scocnl
inronlcraatenusnten doplena
ſtivqquibo ſalator. ath. miiſ ye⸗
ſoentenge iniles eſtisſepulens ie⸗
opomis aſſimtlant ſocomop.qene
ountinten poplens ſunt anent.
hocnteſtenllo gob y. Muano⸗
fſoealifractiin ddug gſparentim
ocenltoofdunt unogine difſolutän
ſeſpoaitemiſtes: Oat vj.(Quitor
Intqintetofontenul haber auce
esßerterins aucesinprimuni mul
sſug li vunitſed grer gucts dn
nocdin teverentu hadeant. Bonſi
Nloreleecleſargribipolendrtsſunt
Vhon numnntöenab Angnu
ucesitmimocdo ertracertiſtimi
s imüeſt!
Plum dl:ita ocnte: null .
ſltem mingpithaben inen,
tufi Ehithabent intend en
ninguntpnianeebboninib

latt (Dert h Nliſplenteſtig
W in dennortueſnp
lslispt :ngid vige,n,s
Usitgiſtsintgn n deken

n .
Aliter ae Tlanden,,de
Panegt

Nars igerganühumiloubir

Nmn 6Nponettgoinne na
ninmidiäz imulatönis unaci

gita⸗ nimooſt

iwcnnes Sevopen

icBin

tönes:
Taopena.

Exemp.

um inmalsmim ſequunturcö

Gines rerum pigellcet inanima⸗
fſecuctorum. (Arum ad ris
concitönem habenter ſimilitu⸗
Gentiumqueinlihno Oetheonn
r iſts in doobus aſſünilantrr.
detyrin ceid enungoeſtelin,
n ſunt ſed ſunrinfeninsin gart
gnead quan moltumazptop
Ita ppocntte vitentur honi⸗
bus:converiatonen mandnc
efingunt ſnon iaanti
inGecinco⸗gnns tant ⸗

.

iiij.

Ipocriſis

heſto.puncto vo ibi poſito: wmus in om̃ibs abunda
uit:qꝛ ab omibo diligebat ? a c tuebat᷑. ſiẽ illa.E.
iij.xlj. Gabardꝰ vo punctũ mutauit:illum ponendo
poſt nulli:qͥ facto:domo ad miſerias et panptates ex
ðᷣi vrelictõne:⁊ multoꝝ pſecutõe cadẽte:a ſuperio⸗
ri ſuo tanq indignꝰde wmo eijciebat. Sic ypocrita
qui punctũ vt dictũ eſt mutat.ð mmo vi eijcietuꝛ:⁊
hac cꝗ ſpes ypocrite peribit: Job. viij. do ſi
militudinẽ ⁊ ↄditõeʒ hñt cũ tumbis moꝛtuoꝝ ſen cũ
imaginibo ſuꝑ tumbas illas in duobo punctt. ¶ Pꝛi⸗
mo ſicut ille qͥ facit imagines illas exteriꝰ opari inci
pit: illaſq; ꝓꝑtes plus oꝛnat ⁊ nõ dat vitaʒ interiꝰ:nec
multuʒ v interioꝛi curat vcoꝛe:natura vo qᷓ hoĩem
ꝓducit viuũ ecõuerſo interiꝰincipꝑit a coꝛde ndn p⸗
ribo vitã in fluit:⁊oꝛnare⁊ ſaluare plus nitit᷑ ſic ypo
crita q in p̃s. xxy viij. In imagine ptranſit hõ ſci⸗
licet ypocrita imaginẽ facit artificialẽ exterius:⁊ in
apparetia pulcrã:interius vo ⁊ in occulto putridam
Muerentig q̃re ſic faciũt melius velveriꝰrñdere nõ
poſſent:q; ſicut rñdiſſe dicit᷑ quidã pictoꝛ:qͥ pulcerꝛi
mas fecit imagines:⁊ turpes habuit filios:de q cum
ſibi loqueret᷑:dixit non eſſe mirabile:qꝛ pinxit xe die
finxit ve nocte. Ita iſti ve die.i.in hotm oſtenſione
imagines pulcer: ime pingũt ↄueꝛſatõnis:ß in occul
to ↄomittũt ſpurciſſima queq;. Honivo ecõuerſo:pl⸗
nitunt᷑ vitã ⁊ oꝛnatũ ſpnalem interioꝛ homini dare
Loͤcese: nature röonem ſequẽtes. Qñ ſ̃ iſtos taniᷓ
bonos oparios: p mercede ha bẽda vocabit illis tan
ꝙᷓ irꝛõnabilibo: et innaturalibo oꝑarijs dicet. ve voñ
phariſei ypocrite:q muũdatis qð exteriꝰeſt calicis et
papſidis: Math.xxiij. Rõna biliꝰeſſet ꝙ calix ð quo
co ꝓoinare veberẽt oꝛationũ:a ceteroꝝ bonoꝛum:2
operũ pocula interius mũdaret᷑:aliter em̃ poculum
nõ recipit.ſi pʒ.C.vj.iij.(¶ ¶ Scdo qꝛ ſiẽ ſepulcra illa

ſunt pulcra exterius:interiꝰ vo plena ſqualoribita

iſti de quiba ſaluatoꝛ: Math. xxiij. ve vobis phariſei

vpocrite:q; ſimiles eſtis ſepulcris ealbatis. ¶ er
cio pomis aſſimilant᷑ ſodomoꝝꝑ:q exteꝛius pulcra eẽ
dicunt᷑: interiꝰ vo plena ſunt cineribv: ſic cogregatio
vpocrite ſterilis: YJob.xv. ¶¶ Quarto aditõeʒ ſequũ
tur ſpeculi fracti in qͥ duęaparent imagines/ſic iſti
in occulto onñdunt imaginẽ diſſolutã:in apꝑto vo ſũt
ſic ypocrite triſtes: Mat.vj. ¶¶ Quĩto wmur aſſimi⸗
lant᷑:q interiꝰfoꝛte nullã habet crucẽ ſ̊ multas ſoꝛ⸗
des:hᷣ exterius cruces impꝛimunt᷑ multe:ne tranſeũ⸗
tes ſupꝑ illã vꝛinẽt ſed ꝓpter cruces tmũ illã quodã
modo in reuerentia habeant. Mon ſic tñ in om̃i tẽ-
plo vel eccleſia:qꝛ ibi pulcrioꝛes ſunt cruces inter:
vtpote vea urate ꝙᷓ exteriꝰ. In qua qᷓ Wmo videritis
cruces:tiñmodo ertra:certiſſimũ eſt ſignũ ꝙ nõ ẽ tẽ⸗
plum vi:ita ypocrite:qꝛ null crucẽ penitentie: vel
ſaltem minꝰqᷓ pnñt habent interiꝰ exterius crucesmł
tas fingunt nie:ne ab hominib ↄtemnant᷑:ſ vt ſub
Hhͥ malicie velamine:ab hoĩb honoꝛent᷑ ⁊ qd affectãt
acquirũt:ſalutatõnes vicqʒ in foꝛo:⁊ pꝛimos recubi⸗
tus in cenis et vocani ab hoib rabbi: Math. xxiij. et
audire rabbi mãduca Yo.iiij. Sʒ reuera duʒ cruces
ſolũ hñt exterius certiſſime oñdunt ſe templũ nõ eẽ
ci: ve quibo math.xxiij.pleni eſtis ypocriſi:⁊ iniqui
tate. Werto ſt ſtatue moꝛtue ſuꝑ muros poſite ci⸗
uitatis obſeſſe:qñ in eccłe ponunt᷑ regimine:q ſicut
ſtatuis illis poſitis:maioꝛ videt᷑:nõ ẽ bellatoꝝ nũe/
rus:ita iſtis int alios poſitis:multiplicaſti gentẽ:ſᷣ
nõ magnificaſti leticiã:vſa.ix.¶ Beptimo auſrical⸗
co aſſimilant᷑:et ptʒ.¶¶ Hctauo ſunt libri falſi ſiẽ
oñſum ẽ. C. vij xix.⁊.xx.et. Y.v.viij. ¶ Nono coꝛtex
ſt ſine medulla.ſic pʒ.C.xiij.vij. nnatura vo aĩ-
mata. Pꝛimo aſini ſunt dyaboli:qꝛ ſicut aſini ꝓpter
vanam gliam laudem ⁊ lucrũ multũ laboꝛant:2 fa
ciliter paſcun?᷑ venta videlʒ vane gloꝛie. Alũs tamẽ

–

J Hij.
aſims peioꝛis ſunt ↄditõnis:q; aſini veſpecti vrpai
berem ducentes vitã:nõ multũ wlent ſeo patienter
quodamõ ſuſtinent. ypocrite vo m Bern volũt es
humiles ſine vſpectu panpes ſine efectu bñ veſtiti
ſine ſolicitudie velicate nutriti:ſine laboꝛe:alijs adu
lantes alis vetrahentes. ¶ Gcoo ſimie dyaboli: qa
cum nõ ſint filij æi ad modũ ſimiaꝝ ſe facere fingut
in oĩb vtutibs excepta caritate:quicqͥq filios vi faeẽ
vident.ſicut ex auctoꝛitate pʒ Criſo.q hr. D.ix xvij.
ercio ſunt cigni inferni:qꝛ ſicut cignus plumas
habet albas: ſed carnes dr bfe nmigras ita . Et 1590
ſicut eignus vpoſita pluma ad ignez pomit᷑: ita ipſi
ad ignẽ inferni cum ulo de quo math xæriiij. ꝑtemq;
eius ponet ypocritis.¶¶ Qnarto ſtruronis hbñt con⸗
ditionẽ: qꝛ ſicut ſtrutio pennas hʒ: nõ in altuʒ vo⸗
lat:ita tales ſimilitudinẽ hñt auium ⸗ oↄtemplatiuo
rum quaſi ad celũ volare vellent:⁊ tñ nõvolabãt: qꝛ
penne ſtrutõnis ſimilis ẽ: Yob.xxix:ſu Pple illoꝝ con
templatõni ⁊ ↄuerſatõni.¶¶ Quinto lupi ſunt infeꝛ
nales in veſtimẽtis ouiũ. xæ quibo ſaluatoꝛveniet ad
vos ⁊c. Herñ.crede mipi ſub habitu religionis inue
niens coꝛ puerſum. Sicut ̊ lupus:qñ veſtitur pelle
ouina: ouis ẽ moꝛtua:⁊ lupus viuit cuiꝰ ſignuʒ nõ ex
pelle:ſed ex operib haben põt:ita in ypocritis vita
ouina nulla eſt:ſed lupina:cuius rei certitudineʒ nõ
a verbis nec ab exterioꝛib operiba habere poteritis

ſicut arboꝛis naturam a folus:ſed s fructibus eoꝛuʒ
cogno ſcetis eos quia teſte vcreto licet coꝛpoꝛaliter

vt homines viuãt tamẽ ſpũaliter ſunt moꝛtui. xij.q.
j.nolo. ¶ Bexto ſunt noctiluce:que in nocte hui⸗ſe⸗
culi lucere videt᷑:ſed in die alterius ſeculi turpiſſimi
apparebũt:pluſq; æ turpitudine ſua erubeſcũt.ma⸗
ioꝛiq; obpꝛo bꝛio et vriſione:æ oim admiratõne di⸗
gni ſunt ⁊ erũt:qꝙ illiqui fuerũt aperte mali. Siqui⸗
dem ꝙ minus opinatur: plus viſu; admirat᷑. Quid
ergo eis pꝛodeſt hic ad bꝛeue tempus turpitudinem
ſuam abſcondere ſuꝑ quos in die iudicij totus mun
dus admirabitur. ne ergo fueris ypocrita in conſpe
ctu hom inũ:Eccle.j.¶ Geptimo beſtie aſſimilant
e qua habet. j. Mach. vj. ꝙ Eleaʒar vidit beſtiam
loꝛicatam loꝛicis regis:credit regem ibi eſſe:æ tamẽ
in veritate ibi nõ erat. Sicnonnulii videntes alios
veſtitos veſte clericali:vel religioſa: armiſq; ſumm
regis humilitatis vicʒ ⁊ bone vite:credunt in armis
illis tanqꝙ; in bonis viris crũ ꝑ ſaptentiam etvirtuo⸗
ſam vitã inhabitantem vita inuenire. Sed ſecurius
et diligentius vitam illoꝛum palpantes inuemiunt
beſtiam.ideſt hommem beſtialiter viuenteʒ:vel ſta⸗
tuam vita ſpirituali virtutibo et ſcientia carentem.
Sicut ſerui Saul credẽtes inuenire dauid in lecto:
inuenerũt ſtatuã coopertaʒ pellibo.j. Reg. xir. Et ſic
diſcipuli chriſti credentes inuenire Ipᷣm in ſepulcro
non inuenerunt niſi ſudarium Yo. xx. ideſt quoddaʒ
chriſti veſtimentũ. Et ſicut Jacob inuenit tunicaʒ
filij:ſed nõ filiũ:Geñ yxxvij. Ita credẽs ⁊ querẽs in
uenire hoĩem ſicut aparet ſapientem ſanctuʒ ⁊ bo⸗
num xpᷣianum in fine dicet:ꝙ ſolum inuenit ſudari⸗
um vel pelles ad beſtiam cui ↄgrue vebere poterit ſi
cut diriſſe fert᷑ quidam qui aulã cuiuſdã nobilis in⸗
trans:vidẽſq; ſimia ve ſecta filioꝝ veſtitũ:qꝛ wꝛſum
ad eũ habebat:filiũ credidit eſſe dñi:cui cũ reneren.
tia qñ æbuit loqueret᷑:inuenit eſſe ſimiã ſuꝑ eũ cachĩ
nanteʒ:cui ille maledicaris inquit: credidi ꝙ fuiſſes
iankyn filius dii mei. Ita in ꝓpoſito videns vypocri
tas eſſe veſtitos eiſdem humilitatis ⁊ religionis ve-
ſtibo:qbo vere filij veiveſliunt᷑:credũt eos filios eẽ cei
ſeq ꝓpinquius accedentes ⁊ fodiẽtes parietem inue
mẽt abomĩatões maioꝛes:qᷓ in ſimia cachinaſq; loꝛ⸗
dinate ↄuerſatõis ĩ his qͥ mutauerũt gliaʒ icoꝛrupti
bilis vei:in ſiſitudinẽ coꝛpalis imaginis hoĩslet vo⸗

ve

vj.

Exemp.

vij.

Exyemp.

viij.
Fabula

ix.

Ipocriſis

lucrũ ⁊ quadrupedũ: Ro.j. quib conquerit᷑ æus.
Yere.ij. vicẽs:plłs meus mutauit gloꝛiã ſuã in ydo⸗
lum:v quoꝝ quilibet dici põt ꝙ eſt tmmodo habi⸗
tu inuentus vt homo. Quõ ergo veram xpᷣianoꝝ glo
riam que eſſe veberet interiꝰ ce vita bona:⁊ ↄſcie teſti
monio mutauerũt in ſimilitudinẽ quadrupedũ mul
tis oñſum eſt exem plisſtam in his ꝗ dicta ſunt ĩ iſto
capitulo qᷓ in. H.vj.j.vbi oñſum eſt ꝙ vulpiuʒ etiam
hñt ſimilitudinẽ.Quõ aũt in volucrũ tranſfoꝛma⸗
rent ſimilitudinẽ pʒ.A.xxv. v.vbi oñſum eſt ꝙ mil
ui gerũt ſimilitudinẽ. Quõ vᷣo mutauerũt gloꝛiã il⸗
lam in ſimilirudinẽ hoĩs coꝛpꝑalis.i.quõ ſimilitudi⸗
nem tenẽt? ſeductoꝝ ſequunt᷑ oditoeʒ. ptʒ. j. Yoſue.
ix. In wlo gabaonitaꝝ: ꝗ exterius ſimplicitatẽ qua
mũltos væceperũt finxerũt:ſ̊ intus dupliceʒ habue⸗
rũt.¶ Gcðdo furib aſſimilant᷑:q piſcibo et alijs re
bus mediã peciaʒ vel interioꝛa q minus apparent fu⸗
rant᷑ ita iſti coꝛ a ðᷣo ⁊ hoĩb furãt᷑:⁊ aĩaʒ inten ſpoli
ant ⁊ nudã dimittũt.( ¶Tercio illiꝰ ſequunt᷑ ↄditõ⸗

nem v quo refert Agelliꝰli. ij. athenienſiũ ꝙ cũ tur

is vite eſſet. habitu tm̃ phᷣi vtebat᷑:phi inquit pa⸗
io vtebat᷑ in ſignuũ veneratiõis omã nutriebat in
ſignum virilis maturitatis. Anulo ⁊ virga in ſignũ
mgralis dignitatis ⁊ regiminis.ſicut vr.uj.policra⸗
ticon.c.ix.Calis q̊ habitu tm̃ ph̊s ſᷣm pᷣdictũ Agel⸗
liũ venit ad herodeʒ ↄſularẽ:⁊ petijt ab eo denarios
ſibi dari at ille interꝛogauit qͥs eſſet at ille vultu ſo-
nituq; abiurgatoꝛio phm ſe eſſe dixit:mirari q́; ſe ad
didit cur querendũ putaret cũ videret.cui alius vi-
deo inquit barbã ⁊ pallium:ſed phᷣm nondũ video.
Tũc circũſtantes dixerũt illũ hoĩem eſſe erꝛaticum
nullaq; re dignũ ⁊ niſi accipiat qð petit:ↄuitio ſoli⸗
tum rephendere.Tũc herodes:cemus ait aliqͥd eris
huic tanqꝙᷓ hoĩes:nõ tanꝙᷓ homini.⁊ iuſſit ei dare pᷣ⸗
cium panis triginta dierum. ¶¶ Quarto hyſtoꝛam
ad ꝓpoſitũ inu enies.H.vj.ij. ¶ Quinto aditioeʒ ſe⸗

quunt᷑ illius mulieris:de q̃ hr. S.S.ij.xxix.¶ Bex⸗

to ↄditõeʒ hnt falſoꝝ nuncioꝝ:qui arma poꝛtant il-
loꝛum:quibo nõ ſeruiũt. ¶ Beprimo 7 vlituno ange⸗

li ſunt ſathane:qͥ tranſfigurat ie in angelũ lucis cuʒ

in reiveritate angelꝰſit tenebraꝑꝝ.ij.Coꝝ.xj.Condi
tõnes q̊pᷣdictas intuenti pʒ:ꝙ om̃is ypocrita nequã
yſa.ix. Mon ſolũ ſibipſi:quẽ peccando cæſtruit:oim
pdictoꝝ ſequẽdo ↄditõneʒ:̊ etiam alijs quib⸗ ci⸗
piẽdo nocec.Cuius quidã nocumenti modus ꝑ exẽ
plum patet fabula: q̃ fingi vulpem ce leonis cu/
ria venientẽ:pẽnatis ve iunioꝛib querentibo rñdiſ⸗
ſe:pace inter illã ⁊ ipſas eſſe xefoꝛmatã imꝑpetuum.
In cuiꝰrei ſignũ capiteſinclinato:quaſi humilitat
ſpũm oñndebat:vt ſic a coꝛdib illoꝝ omnis feritatis
amouerer ſuſpitõeʒ.Quiba manſuetudinis ſignisvi
ſis:dũ ipſam ad wvmeſticã reciperẽt curiã ⁊ ſocieta⸗
tem:fecit ad qð venerat:nõ minꝰ nocendo qꝙᷓ; potuit
pluſq; ꝑ viã talem nocere potuit:qᷓ ſi cum aperta ve
niſſet malicia:qꝛ tũc illã nõ ſuſcepiſſent:ſed fugiſſẽt.
Sic ſe hñt ypocrite ad omnẽ ſtatũ locũ vel officium
vel ꝓmotioeʒ/quã occupare cupiũt fingũt em̃ ſe eſſe
iuſtos/mũdos/⁊ aptos/⁊ optimeſſe velle curã illã ge/

reere ꝓmittũt. Si vo pꝛius aliquo facto fuerãt no

tati vulpino:fingũt ſe modũ illũ oiĩno vepoſuiſſeſme
liuſq; ſeu ꝙ hactenus noſſe effant᷑ pacemq; int᷑ ipſos

veuũ atq; virtutes interq; om̃es beſtias quib pꝛius

luxurioſe viuendo:nocere ↄſueuerãt aſſerunt ꝓ ſem
per eſſe refoꝛmatã:quibo auditisverbis/⁊ viſis ſignis
7 ad eccleſie aiau curas ad ſeculiq; officia et ad do⸗
meſticas quas væſiderãt:quaſi in nullo ſuſpecti reci-

piunt᷑ amicicias:et ſic ſimulatoꝛ oꝛe vecipit amicum

Pꝛouer.xj.factum vo ſequẽs oñdit ꝙ fur nonve nit:
niſi vt mactet ⁊ ꝑdat.ſicut oſtenſum eſt. C.x xxj.
M quidẽ tanto licentius facit: quãto minꝰſuſpe

Diij).

xetus habet᷑ qñq; pulcrioꝛẽ ⁊ humilioꝛẽ extra zuerſa⸗

tionẽ oñdit:ſicut pomũ putridũ:quanto exteriꝰ ap/

paret pulcrius ⁊ maturiꝰ. Et ſic moneta falſa quan⸗
to exteripulcrioꝛẽ hʒ coloꝛem:⁊ argento ſimilioꝛeʒ.
Et ſicut falſum ſigillũ:quanto vo ſigillo ẽ ſimilius
qꝛ ſiẽ in om̃ibo iſtis nomu totaliter putridũ:s mone
ts apte falſa:⁊ ſigillũ diſſimile oĩno: ⁊ canis latrans
qᷓ occulte inſidians:pꝓ ranto melioꝛa eſſent: ꝓ quãto
minus ⁊ tardiꝰeciperẽ᷑t.Etꝙ tanto pʒ ꝙ melioꝛ eſt
inimicus aꝑtus manifeſtus:q victus amicꝰ: qꝛaꝑ
tos inimicos vel malos vel nõ reciperentvel poſt re⸗
ceptionẽ:facta illoꝝ diligẽtius attenderẽt: cautiuſ/
q; illoꝝvitandi fermenrũ attenderẽt. ¶ O⸗ tamẽ in
fictis amias diligẽtius cauere wcet exemplũ fabule
qua fingit᷑ murẽ ꝓleʒ ſuã weuiſſe:ꝙ potius inſidias
caueret cati:quiin angulo ſtando humilitatẽ fingit
caput quaſi moꝛtuũ æpꝛimendo/jqᷓ galli qͥ capitev⸗
ſus eum venit eleuato. Sic etiã xpᷣc wcuit ſuos diſci⸗
pulos:cau ete a fermento phariſeoꝛu:Math.xvj. xt
attenditea fermẽto phariſeoꝝ qð eſt ypocriſis:QZu.
xij.(¶¶ Dʒ cũ tot exemplis onſum eſt ꝙ ꝑiculoſioꝛ eſt
ſocietas ypocritaꝝ q aptoꝝ maloꝝ quò ſaluari poõt
ꝙ cantoꝛ pariſienſis dixiſſe legitur: vtinam inquit
ms pᷣlati eſſent ypocrite:qꝛ tuc malum alijs nõ da-
rent exemplũ:cuiꝰdictũ tot cauſis ſaluan poteſt.
Pumo q licet ſint ꝑiculoſioꝛes in œcipiẽdo:pau
cioꝛes tñ pꝑdunt exempla danda.¶ SGcõdo licet nõ ſi⸗
bipſis:ſunt tñ alijs fructuoſi:modũ hñtes foꝛmica⸗
rum:q; grana extra foꝛamina ad ſiccandũ ponẽ ſcri-
bunt᷑:q ab auib aſpoꝛtant᷑. Ita dum iſti extra in lu⸗
mine ſolis facta oñdunt virtuoſa/alij exemplũ ab il⸗
lis oꝑibus capiẽtes fructũ illoꝝ aſpoꝛtãt oꝑationũ
In hᷓ etiã facto ↄditõeʒ ſequunt᷑ ſymonis cyꝛenẽ
ſis:qͥ nõ ad ſuã ſed ad nr̃am vtilitatẽ xpᷣi crucẽ poꝛta
uit.Sic vos ypocrite.ſic vos nõ vobis vellera fertis
oues.ſic vos no voſᷣ mellificatis apes qꝛ ſemĩatis ſe

cus viã:iõ nõ vos ̊ volucres celi comedũt illð Luce

viij. Jõ ablata ẽ meſſis in die hereditatis.⁊ vvolebit

grauit᷑:vſa.xvij.qñ.ſ.ad illos ſic ad ficũMar xj.veni

et in auiwin fructũ in eis nõ inueniet maledicet: ſi
cut ille maledixit qñ iterũ ad eos veniet:ſic venit ad
arboꝛem fici:Au.xiij.œ qua dicit ad cultoꝛeʒ vinee.
Ecce tres anni ſunt:exquo venio:q̃rens fructũ in fi-
culnia ⁊ nõ inuenio:ſuccidite illã vt quid terꝛaʒ oc⸗
cupat.qñ iterũ illis cũ lampadiba venientibe extin⸗

ctis:qꝛ oleum bonoꝝ operũ alij ⁊ nõ ipſi colegerunt:

dicet neſcio vos:qꝛ ſicut nõ hñtes oleum in vaſis ſu⸗
is ita nõ veniet in ↄſpectu eius omĩs vpocrita. Job.
xiij.
¶ In quo vypocritarum notatur pena iuſta quidem
et certa:⁊ inexcuſabilis.¶Pꝛimuʒ patet:quia ſicut
monetam vel ſigillũ regis falſificans iuſte moꝛte pu
nitur tꝑali:ita ypocrite qui ſub coloꝛe auri vel argẽ
ti.i.pulcre ⁊ honeſte ↄuerſatõnis:vitã ſeu animã in
terius om̃i falſe monete materia debilioꝛẽ turpio/

rem abſcondũt.A qͥ extrinſeco coloꝛe pctm̃ illoꝝ no

men traxit:qꝛ criſis grece.i.ꝙ fingẽs aurum latine.
Bcõom patet: Aòth. xxiij. p totũ capitulũ in quo
ad maioꝛẽ pene illoꝝ certitudinẽ: veritas ei ſepties
certã ꝓmittit damnatõeʒ:ſepties eisve replicãdo/;
e alijs peccatoꝛibe foꝛte nõ legit᷑ feciſſe. ¶ Lercium
ex verbis pʒ beati Greg.xvj.moꝝ.ypocrite inqt an/
te diſtrictũ iudicem excuſatõeʒ habere nõ poterunt
ignoꝛantia:qꝛ ante oculos hominũ omnẽ moduʒ
ſanctitatis oſtentant ipſi ſibi ſunt teſtimonio qꝛ be
ne viuere nõ ignoꝛãt:ꝗꝓpter cauſas qᷓ iſtas ꝓpheta de
futuro qnan. i vepᷣterito ꝓpter eius rei equa loquit
certitudinẽ loquens ait:poſſedit tremoꝛ vpocritas:
yſa. xxxiij. Mõ.O.vj.xxxij. Mota auctoꝛitatẽ Berñ.
ypocritaꝝ pena. P.iij.ij.

Fabuls

x.

Ar.iij.

xj.

-

riraugtl ſieltiig nelebin
öci mniieren unm ianroſarinn
. Dezo inhodit e bonu inibifun
rcogtißno neeldändoſrlopancor
gqz innſatno ſint bñ ogitare val
tiodarkßin totengz ei hfun vomt
mantudiutoqſilllici alilo
Porrmiöm loqturhnoplus dulloce
umitnecſalt l'qc illeloqtyreſant
ieloquoꝛ. Ginſup yigentalique
azvelamicabilrſesd illi bre:zami
etll oligitꝛ lliietiz iraſcit ſi ad
cte velac loqgdi ci potentitv vel di
hiantg eüfitgd malü ſui peuran⸗
inyecienci Biplperck vela rianis di
ſnseci ringarlerat girabdtisi
nonckprt Gcanan din glacet jin
iagaliiocituecichagi diſglicent
naliinfertincignatder diq; rumcii
rinegt ruuerirnamipuoe
nerrn.Mrandadoftemalüdnair
gutenelt Opedolus d infern de
naligöfecttitzereeſſiueitaſcantz
ſcumopeemͤtaii dareyin ii
nrlullttuchtugni
qne iraſat ſocierarz n. en
he an aethiicizge in r⸗

sflucni llop aſponit ogateni
NCitoczſeguunt aaa chnene
adnam vtlitetippi auciporn
leſicos o dobis vellenieti⸗
Pimelliſcang apesge ſenintse
polvaescelicometot lsAuce
heſſis in die hereattatis wleblt
Nadillos ſcad i Mar i reni
Iinas notmvenler maleclcer, ſi
teri ag os venlet ſi penitad
rqua diet ad ltorg pinee.
equo pentorrensftuctüinfi⸗
Ucaldite llii t quid tenazoc⸗/
ülampacib venientibventin⸗
oper aliſr no ihſicolehennt.
att nobites oleum inruſisſt⸗
õ

rumn notaturpena uſtuquin N

8,(Drimzpgtetuanſn
d unnpuſtnn N
ategnſlar un nlati
cnſrob nli inni
uenatnu uhlinlln
atminſeoocnlareßinillee

Ira

Pe.primo oſtendit

diſtinctõ. SGcdo iracundoꝝ piculuʒ. Ter
clo vtilitas ſeu turpitudo. Quarto ꝙ ra⸗
cundi nõ ſunt ꝓuocãdi: potius eſt eis ↄopatiendum
AQuinto ꝓuocantiũ piculum. Sexto tam ꝓ ꝓuocan
te ꝙᷓ ꝓ ꝓuocato oñdent᷑ remedia.
Pꝛo pꝛimo eſt qð dicit phᷣs in.iiij.ethicoꝝ.qꝙ vicʒ
quidam hñt iram felleaʒ acuti.ſ.qui cito iraſcunt᷑et
eito pacificant᷑: hec ẽhumana:⁊ minꝰmalg: qa ſᷣm
Aug in regula religioſoꝝ:melioꝛ eſt q qᷓu is ſepe ira
temptet᷑: ad impetrandã veniaʒ ei cui ſe feciſſe ab⸗
ſcit iniuriã ſepiꝰinclinat᷑ꝙ; qᷓ tardiꝰiraſcit᷑⁊ ad veni
am petendã tardius inclinat. ¶ Alia ẽ durabilis ĩ
coꝛde ⁊ hec ẽ dyabolica:qꝛ humanũ eſt ca dere:dya⸗
bolicũ ꝑſeuerare. Mecſcða iʒ nõnullis ↄueniat: aliqͥ
tñ illã mulieribo ſpãliter appꝛopꝛiãt quodda allegã⸗
tes ꝓuerbiũ gallice:qð ſcptura cõfirmat: Ecci. xxv.
Mon eſt inqt ira: ſup irã mulieris.¶ Zercia eſt cru
gelis ĩ exterioꝛi vltõne:⁊ hecẽ peioꝛ:qꝛ ſiẽ dr: Eccle.
xxiij.duo genera abundant in pctĩs terciuʒ adducit
iram et pditonem.
Cal vo ire picli magtudo pʒ tã ex dãno qð infert
ipᷣi iraſceri:q ex dãno q infert illqᷣ iraſcit᷑. Jpᷣivo
iraſcẽti mitiplex ĩfert dãnũ. Pꝛio nãq;ʒ ei oẽ bonũ
aufert:qꝛ veu ⁊ anglłos ve ipᷣo fugat.qꝛ ſic ꝑegrinꝰvel
nobilis hoſpes nõ libenter veclinat ad hoſpitiũ ple⸗
numm otentone? crudelitatemo ſi hoſpitiũ ibi acce
piſſet c illo recederet:qũ videt q; pacẽ ibi hr̃eñ pot:
ita veo angeli ſcientes: meliꝰc hĩtareĩ wmo deb⸗
ta:qᷓ c muliere.i.cum aĩa rixoſa ⁊ iracũda: Pꝛouer.
xxj.¶ Bcdo linpedit ne bonũ inibi fiatvbi moꝛatur
nec cogitãdo/nec loq̃n do/vel opꝑando:qꝛ væ illo ↄtra
queʒ iraſcit᷑inõ ſinit bñ cogitare vel loq vel bñ erga
eũ oꝑari:ſ̊ in tot erga eũ ipſum ponit ſi uſpitõnibo:et
amaritudinibo ꝙ ſi illũ cũ aliqͥ loq viderit:ſuſpicat᷑.
ꝙ ↄtra ipᷣm loq̃tur lʒ nõ plus ve ulo cogitet:qᷓ ille qͥ
wꝛmit:nec ſcit plꝰqͥd ille loqᷣtur ꝙᷓ ſcit ille qͥ wꝛmit:
qd loquoꝛ. Si inſuꝑ videnit aliquẽ cũ eo ſocialiter
loqͥ:vel amicabiłr ſe ad illũ hre:lʒ amicꝰ ſuus ſit/mi
nus illũ viligit:⁊ illũ etiã iraſcit. ſi ad longinquas
eqtet/ vel ad loq̃ndũ cũ potentibo vel dmis tran eat:
ſuſpicat᷑: ꝙ j eñ fit ad malũ ſuũ ꝓcuranduũ vel bonũ
impediendũ. Gi ꝓſperet᷑ vela vicinis diligat᷑: wlet.
ſi male ei ↄtingat letat᷑.qm̃ iratꝰẽ eis:ĩ ps.xvij. Crip.
in omeł xxx. Sic amãti oia placẽt q̃ qꝗͥ amatoꝛ facit:
ita qͥ aliĩ odit quecũqʒ agit᷑ diſplicent.¶ Zer om̃e
malu infert indignatoe vicʒ; ↄtumeliã/ vindictã/tu
moꝛẽ ment/rixa.qꝛ vir iracundꝰ puocat rixas: Pꝛo⸗
uer. xv. ¶ Quarto ad ome malũ ducit: qꝛ ſicut illuʒ
q offendit oyabolus ad infernuʒ ducit ꝗpter factumn
malũ qo fecit: ita exceſſiue iraſcentẽ ⁊ ↄtra rõneʒ vin
dictam appetentẽ eadẽ ducit via ꝓpter irã:⁊ ſic in in
ferno in id incidit iracũdus:ꝙ maxĩe vetat:illiꝰ vicʒ
ↄtra quẽ iraſci ſocieratẽ cuʒ ſic ille facto: ita tu ira
theſauriʒas tibi irã in die ire: Ro. xij. ¶ Quinto vi⸗
am pᷣclu dit ꝑicula iſta euadẽdi. Pꝛimo qꝛ petm̃ ſub
tile eſt: raro ve illo ↄfitent᷑. Scðo licet d illo cõfi⸗
teant᷑:raro tñ famã vel alia bona q ille ↄtra quẽ ira
ſcit᷑:amiſit reſtituũt.Cq vo vtriuſq;: q̃revicʒ nec bñ
hoc ſunt ↄatriti ? afeſſi nec famã leſam reſtituunt:
qꝛ omi iraſcẽti videt᷑ male ira ſua iuſta.vñ ⁊ dic iu⸗
ſte iraſcoꝛ ego: Yone.iiij. Hoc ideo maledicit: quia
quemcuq; offenderũt ſemꝑ ramẽ ira in coꝛde:⁊ vin-
dicta in lingua vel manibo phibita: licet iuſta ſit cõ⸗
ceſſa coꝛrectio ⁊ pᷣdicta ſequent᷑ ꝑicula in ipſo iraſcẽ
te:ſi ira ſit vehem ens et longa:quia ſicut tempeſtas
bꝛenis nõ om̃ia veſtruit:ſed durabilis: ita ira ðᷣ qua
j Aach.j. Facta ẽira magna ſuꝑ pplin valde. Secũ
do eſt periculoſum illis quibus liraſcitur. Pꝛimo:qꝛ

vpilf.

ſicut vas vacuũ ſuꝑ omnẽ facillime tangentẽ ſonat.
ita ſtultus iracundus faciliter D voluntatem ta⸗
ctus ſuꝑ tangentẽ maledictõnilo⸗ impꝛoperijs ? ſe-
creroꝝ reuelatõmibo ſonat: quia ſtultus ſtatim iudi⸗
cat iram ſuaʒ: Pꝛouer.xij. ¶ Scdo quia ſicut canis
furioſus in appꝛopinquantẽ inſilit. ſicut etiaʒ gladiꝰ
acutus tangentẽ incaute faciliter ledit. ita in ꝓpoſi-
to. Sicutergo ſocietatẽ fugere veberes canis furio⸗
ſi:ita noli eſſe amicus homini iracundo: Pꝛouerbi.
xxij. Quia ſicut ſathan inter filios xei Job. j. &t ſi⸗
cut ignis in ſpinis in pᷣs. cxviij.ita iracũdi exardeſcet
ſicut ignis irã in pᷣs.lxxxviij.inter diſpoſitos ad me⸗
lancoliam.
Hułꝰautem peccati vilitas patet atq; magnitum
Pꝛimo ey hoc patet ꝙ imaginem ver in anima.i.
Viliſſime mutat et veturpat:quia ſicut imago faciei
relucet clareĩ aq̃ claꝛa ⁊ ſtãte: ſeu in ſpecło mũdo nõ
in aqua foꝛtiſſime mota vel in ſpeculo immũdo: ita
imago æi in anima pacifica munda nõ antem in il
la que ira foꝛtiſſime agitat᷑⸗ turpatur:quia iracij
dia eſt animoſitatis eius ſubuerſio: Ecci.j. ¶¶ De⸗
