Et Tach nij c
ntudnmine)⸗
bns eſed.
maſls, en uaige ſicut
Cntramanichede ſ
rnrn einomneso
itnorgnewteidct dnen et

nt Zinpni Radetnon inn⸗

i.
lte den.
Tvineln

finen Nu olgnale eyon

mnann a ünenz
nt: ninſnne leh
dno W

loaltacapte ſmeen, i
nehorſolun —
Ni Poſtſiataginiſgeſiſint
pr⸗ inlt Genenn dieis Aagne
cuaguctere ntuntatemdis ge
tetonues guidte macaas inii⸗
Nrlliuseſtotenerezſolner.

ſenciturpenai. Beencon Zeſi
ofalſaerwuſanid Peummg potzi pfi

onis: anlitotemyndt Yliin⸗
curſus ſtugent,eutvns ſob⸗
lſs auibhus vnocte qnedumin
m intuinur ab ſigiinboc
piloͦg uetanni robtaualr
bunitur. Etao mogun rito
qye arca nlam ſunt a tennn⸗
r w. Gieqnipſantatoreſt
ura gona guiaſicntſbitu
dus magnus vinccnoſcteltiß

ſtenaitiden ererenglü ni n

rüpfenurg ounperangun
Aurhaneeſnr nſſcngin
uiibet mlun ne di, nll⸗
— nis

xix.

Exemp.

II.

Benectus

nas:vel ꝓpter lucrum vel laudeʒ humanã vel ſcien-⸗
tias ꝓhibitas.ſicut alchemiã:vel ſoꝛtilegiũ cũ ſpeci
ebus ſuis:vel aliquid tale.quo cito non tm̃ moꝛtem
ꝓꝛiam:ꝙᷓ etiam moꝛtẽ ſpiritualẽ ꝓcurãt alienaʒ in
diſcipulis ⁊ ſequacibo ſuis.xv quibꝰ Luce.xj. Vle vo⸗
bis legiſperitis:qͥa tuliſtis clauẽ ſcientie ipſi nõ in⸗
troiſtis:et eos qui introibãt pꝛohibuiſtis. Luliſtis
inquit clauẽ:dœ = Auguſ.⁊ wctrina chꝛiſtiana:
li.iiij. Quid ꝓdeſt clauẽ habere aureaʒ.i. intellectũ
bonũ vel ſcientiã magnam:ſi ianuaʒ non aꝑgiat.aut
quid obeſt habere ligneã que aperit? Quia ſᷣm eũ⸗
em confeſſionũ.li.vij.Aliud eſt v ſilueſtri cacumi
ne patriã pacis videre:ſed iter ad eam non inuenire
fruſtraq; conari ꝑ inuia intrare:ant viam illuc du⸗
centem tenere. Dicqui alta cõtemplant᷑ ſed nõ ope⸗
rantur: qui operãtur ſine alta ſcientia. vequibus
dic. Surgũt indocti ⁊ celũ rapiũt:nos cum lciẽtijs
noſtris in infernũ dimergimur. Sicut patet de illo:
quo fertur ꝙ pariſius poſt moꝛtẽ ſuam apparuit
ſocio ſuo:aſſerens ſe eſſe damnatũ ꝗpter vanam glo
riam væ veſtibus ⁊ ſciẽtia.quo timoꝛe ſocius percuſ
ſus religionẽ intrans:ait.Ad logicaʒ pgo quenõ ti
met moꝛtis ergo.¶ Pꝛedicti vo periculi certiſſimũ
exemplũ habet᷑ e ſancto ieronymo. væ quo dicit
cretũ diſ.xxxvij.legimus:ſumptuʒ ex verbis Ra⸗
bani v eccliaſticis pᷣſſunis.Legimus inquit v bea⸗
to Mieronymo:qui cũ libꝛos legeret Ciceronis ab
angelo coꝛreptus eſt:eo ꝙ vir chꝛiſtianus paganoꝝ
figmentis intẽderet. Stultas ergo⁊ ſine diſciplina
queſtiones deuita: ſciens quod generant lites.ij. ad
Timoth.ij. Vñ Iſydoꝛꝰ li.iij.de ſũmo bono. Si⸗
cut inſtruere ſolet collatio:ita veſtruit cõtentio ⁊c.
quia cõtentioſoꝝ ſtudium non pꝛo veritate:ſed pꝛo
appetitu laudis certatur. ¶ In quibus patet ſecũ⸗
da pars hurꝰ articuli:id eſt periculi pene cauſa.qꝛ
non tm ipſi peccant:ſed etiaʒ alios ſcandaliʒãt pec⸗
care facientes.non ſoluʒ partem cõtrariam:ſed eti⸗
am alios qͥ viros eccleſiaſticos:ſic in diſputatõibus
Rrendetec inuidos ⁊ ſuꝑbos iudicãt. AQuale g ſit il⸗
oꝝ ꝑiculũ ⁊ qualis penaꝝ cauſa perpẽdere pñt ex le
ge vel: Exo. xxj. Si inqͥt inter dnos rixantes mulier
ꝓcuſſa ⁊ moꝛtua fu erit:erit aĩa ꝓ aia.Nð exponens
Mꝛigenes:ait.ALulier inter rixãtes moꝛitur:qñ in⸗
firmioꝛ in fide ſcandaliʒat᷑ ex queſtiõibo legis. Dꝛo/
pter qð apłus R ve homicidio ſpũali tales rephen
dit: vlcẽs. Peribit infirmꝰin tua ſciẽtia frater.j.Co
rinth̊.viij. ¶ Pꝛopter qᷓ mala? ꝑicula vitãda beatꝰ
HGregoꝛiꝰ in quadã omel.tales vitat ⁊ ſuo exemplo
alios tales diſputatiões vitare wcet:dicẽs. Salua
fide malo alieno intellectui cedere ꝙ; ↄtentõibo væſer
nire.qꝛ ſicut dicit.j. Ehiß. AQueſtiões magis pꝛe⸗
ſtãt ꝙᷓ edificãt.Et cito poſt. Cõuerſi ſunt in vanilo
quiuz volentes eſſe legis wctoꝛes: nõ intelligẽtes qꝗᷓ
loquũtur:neq; cæ qͥb affirmãt.qꝛ ſubtilia ⁊ inaudi⸗
ta o ui nitũtur. quoꝝ damnatio certa ptʒ Jſa xix.
Confundent᷑ inquit plectentes ⁊ texentes ſubtilia.
Et Each.x. Confundent᷑ omnia ꝓfunda fluminis
Et Zach.xiij. Cõfundent᷑ ꝓ bete vnuſquiſq; ex vi⸗
ſione ſua.Exemplũ ↄtra eos. A. xxv.xx. ¶Erxqnibo
oĩbus patet ꝙ gloꝛia taliuzʒ eſt ſicut poꝛtanriuʒ lite⸗
ras vꝛle.G.ij.xij. Pꝛopter que mala vitãda elugꝰ.

contra manicheos.li.v.omnes hoꝛtat᷑: dicens. Cõ⸗

peſcat quemlibet humana remeritas:et io quod nõ
eſt non querat:ne id qð eſtnon inueniat a quo que/
rit: YJob.xxxvij. Nunquid noſti ſemitas nubiũ ma⸗
gnas ⁊ perfectas ſcientias? Sed dicunt ꝙᷓtuʒ ad ter
ciaʒ partẽ huinꝰarticuli:q; totũ faciũt vt veritatẽ ᷣ
ceãt ⁊ fidẽ fendãt. Sʒ ita vfendũt ipᷣi fidẽ ſic cat
tus caſeũ.vñ ʒelũ vi hñt:hᷣ nõ ſ̃m ſcientiã:ad Ro.x.
Tu ſcis dñe qͥ habes ſanctã ſciẽtiã.ij. Aachab.vj.

B pj.
Enectutis pꝛio oſten

tur vtilitas qᷓtum ad aĩam:et miſeria
Etum ad coꝛpus. Gecundo bonoꝛũ ſenuʒ
oſtendit? ꝓpꝛietas ⁊ cõditio atq; reuerentia.Tercio
maloꝝ ſenũ oſtenditur ꝑuerſitas. Quarto piculũ.
¶ Etum ad pꝛimũvtilitas anime exſ. enectute ꝓue
niens eſt ꝙ mitos moꝛtis pᷣmittit nuncios:vt moꝛs
aĩam inueniet pꝛeparataʒ:ſicut oſtenſum eſt. Ald. xj.
iiij. Illa ergo ſigna ſentientes ſe pᷣparent:ſcientes
omne qo antiquat᷑ ſeneſcit ꝓpe interitũ eſt: hebꝛe.
viij. Coꝛꝑis vo miſeria ⁊ infelicitas ex ſenectute p⸗
ueniens. Pꝛimo ptʒ ex verbis Benece epla. xxxj. di⸗
centis ꝙ; eſt e ſenili coꝛpe:ſicut de putrido edificio.
quia ſicut in edificio lapis a lapide et lignuʒ a ligno
dilabitur. dum vna pars repatur alia vſperatur.
ita in ſenibus omnis iũctura dilabitur: et dum vna
pars excipit᷑ alia diſcindit. Circũſpiciendñ ergo eſt
quom exeas:quia nihil habet qð ſperet queʒ ſene⸗
ctus ducit ad moꝛtem. huic em intercedinon poteſt.
alia eniz genera moꝛtis ſpe mixta ſunr.non ſic ſe⸗
nectute. Et ponit exempluʒ quõ in ſenibus melioꝛa
pᷣteruolant ? vterioꝛa ſuccedunt:idem Geneca:di⸗
cens. Quẽadmodum inquit amphoꝛa qð effluit
ſinceriſſimũ eſt⁊ grauiſſimuʒ:⁊ turbidum remaner.
Dic in etate noſtra qð optimũ eſt in pꝛimo eſt. iq;
exhaurire patimurin alis:vt nobis fecẽ reſeruemꝰ
Sicut patet ve quolibet. ve quoverificat᷑ illud iij.
Reg. xiiij. Caligauerũt oculi eius pꝛe ſenectute Et
illuo.iu. Reg. xv. Temꝑe ſenectutis woluit pedes.
¶ Qualis vVo taliũ bonoꝛuʒ ſenum ꝓpꝛia ſit condi⸗
tio. Pꝛimo patet ꝑ exemplũ animaliuũ pꝛedaliũ:ſiẽ
canum ⁊ falconũ. In qnibus videmus ꝙ quãto pl⸗
ad pꝛedã appꝛopinquãt:tanto plus pꝛedã caꝑe ni⸗
tunt᷑ ſuo modo ad hocferuẽtius agũt. Ita ſenes
infirmi ⁊ vebiles plus per conditõem coꝛpalis ebi
litatis ad pꝛedã optimã vite eterne appꝛopinquan
tes fernẽtius illam diligunt: intentiꝰ illam veſide
rijs ⁊ bonis oꝑibus appꝛebendere nitũtur. qꝛ in bo
nis ſenibus coꝛpibus oꝛſum vergẽtibusvigoꝛ ve⸗
uotionis in ſublimiora aſcẽdit:xæ quibus in ps.xcj.
Adhuc multiplicabunt᷑ in ſenecta. Sicut ptʒz in de⸗
cretali pape Alexãdri tercij.li.j.ti.ix xe renũcia. c. j.
Caſus eſt ve quodã ep ſenepetente ceſſioneʒ ⁊epi⸗
ſcopatꝰ renũciationẽ. papa vo ei licẽtiã nõ œdit ce
cxndi:dicens. Quia in te vigoꝛ wuotõtis ⁊ fidei eti⸗
am coꝛpoꝛe ſeneſcẽte non veficit:ſed vergẽte croꝛſuʒ
ↄditõe coꝛpoꝛea feruoꝛ ſpũs in ſublimioꝛa ↄſcend it
monemꝰ te:vt ſuꝑ hoc dieb iſtis nulla te facias im⸗
poꝛtunitate moleſtũ. qꝛ indecẽs oino pꝛobat᷑ pꝛius
ſoluere militie cinguluʒ:ꝙ cedat victoꝛi aduerſitas
pꝛelioꝛũ.Et ratõnabiliter videtur ꝙ in ſenectute de
uotius agat:vt q̃ntuʒ ſenectus a iuuemili vigoꝛe di⸗
ſtrahit:hoc maioꝛ mentis veuotio ſuppleat.⁊ ꝙ ille
qui in vno grauatur:in alio ſubleuet᷑⁊ qui per vebi
litatem maceratur in coꝛpoꝛe:per fructuʒ boni ope
ris reficiatur in mente.Aliter eniʒ non tm̃ cõtra pꝛe
dictoꝛum ⁊ alioꝛũ animaliuʒ: ſed etiam contra om⸗/
mium rerũ naturalem faciunt cõditionem:quarum
motus m phm in fine intendit᷑ Cales repꝛehẽdit
beatus Gregoꝛius cuidaʒ ſeni remiſſius agenti diſ.
lxxxvj. tanta:ſcribens. Hoꝛtamur aliquãdo reſipi/
ſcere miſer ſenex: atq; a tanta leuitate moꝛum er ope
rum peruerſitate cõpeſce te.et quãto moꝛti vicinio:
efficeris: tãto ſollicitioꝛ atq; timidioꝛ eſſe veberes.
qꝛ ſᷣm Cypꝛianũ ð.xij.abuſiuis. Quid ſtolidiꝰ fieri
poteſt ſi mẽs ad ꝑfectõeʒ feſtinare non cõtendat:qñ
totius coꝛpoꝛis habitu: ſenectute confectus hbomo
ad interitũ ꝓperat:duʒ oculi caligãt:aures grauiter
audiunt:capilli fluũt:facies in palloꝛem mutatur.

Arti.j.

Ati ij.
I 0

lij.

Benſus ſan
B yp.. tnumbin

Tntes lapſi numero minuũtur:fla .
. :flatus non ſuauit.
olet:cutis areſcit:pectus ſuffo . auiter. cam:⁊ apparet ex textu bibli . iens. be 4
ram uʒ coꝛpis cito pnunciant. cendit ⁊ bellum vicit. Poſtmoduʒ vo ſi RZ et nneſſhen⸗ endi
querẽda:vt moꝛiatur in ſe hoc ꝙ in neceſſitate ſu ſpbicl , inten
te bona:Choh enectu⸗ iſrabel baaſa: plus i contta kegem nſnle ni eni ielilus
Pob. xiiij. Tales vo ſenes vel qui ab ini- el baaſa: plus in rege ſyrieꝙᷓ; æo afi zPporet igin aniſide⸗
niobent vnrerur⸗ aͤboꝛ uerur veilter rkillnſt⸗ Koganotni neruntn oono ieber Fo⸗ AAurlicic tan, gin
1 e in exterioꝛibo non poſſint:ſu Pter que in ſenectute wluit pedes.iij ntz le / tper
tandiz honoꝛãdi ſu poſſint:ſuppoꝛ⸗ Mectñ in infirmi it pedes. iij. Re xv. num . cha oſfenclth nter cun
: nt.quia ſicut dicit᷑ in colł pa.ij n in infirmitate ſua queſiuit dñm:h magis i niͦmnon atellgente
colłiij. abbatis movſi. tuitie ſeni Pa. in medicoꝛ f 1 nm:h̊ magis in Paimue ote Gice
oll.iij. ab! yſi. Riuitie ſenis non ſunt cani uz arte cõfiſus eſt. ij. Parałxv . ((Er,oblcd 1 P. -
cies capitis:ſed induſtria i canl- ſm Albertũ vbi pꝛius.in i vj. Ita multi Altate tholct. i ſeni
Fabula. ritoꝛu, ſtipenai ria iuuentutis ac laboꝛis p̃ᷣte auarici⸗ pꝛius.in inuentute veſtruũt vydola ic innir nn mneobleht V
tes pꝛimo aſſimilãtur verberãtibus c gaen⸗ rum:⁊ bella vincũt ona oak Elilig⸗ hriſiilecgabniald Pn
. anem ſenez: ũt temptationũ. ſed in extrema vi hale amlo Jec mne. Job
pꝛedam caperenon poruit. quia m fabulas fert r!. te wlent pedes. quia tũchab egtſeon⸗ nlin en inri ennhint vnl
ſpondiſſe ꝓ ſene qui cecidit f. Ebulas fertt ad camalitates melinatu. cel affectoͤes molles: nniealtie itgret ümuli
acta pꝛioꝛa vigent. E ,c es Inclingtur:quaſi effemĩati. l ſisne oget og
leo antiquatus 2 ab omnibo aĩalibus cõ t. Et onm nõ re aſi effemiati. Et tunc n oculis ne t eri aſpectu coh
mnibo aialibus cõc quirũt.qꝛ tũc œænotõesæ la j Cnl illiatüͦalb
ſpondiſſe fertur ingemiſcẽ ulcatus re tas:æ quibo in pᷣs. cxlviij srlaudes ciaſue⸗ ernebe um apellatre
ẽdo. Cum eſſet mihi vi quibo in pᷣs. cxlviij. Genes cum iuni ſle nret um pel r⸗
fuit ⁊ honoꝛ. Gecũdo co nermihi vnt⸗ ent nomen dm: abijciũ es cum innioꝛib lau⸗ araochrintret. velloque⸗
2. ntra pꝛeceptũ faciunt diui “ omi: abijciũt. ⁊ fomẽta ocio b leten augiẽdo vel loc
nuʒ: quo dicitur A eui. x Honoen per. iui⸗ dimẽta querũt medicoꝝ.xæ qᷣb Karcblan. Ernnres et ooneti rotlas
Et Ecẽi.viij. Meſpernas homi ananez ſemis. ti eſtis: vt cuʒ ſpñ ceperiti aane giieg mic ſtyt ſneſtras uss epigu acch
Arti. iij. ¶ Peruerſita ſpernas hominẽ in ſenectute ſua li cuʒ ſpũ ceperitis nuc carne ↄſumami. . eſfineſtae irno facttooſtii⸗
in. tatez vo maloꝝ ſenũ atq; conditõeʒ ſcri um maximũ in hocoſtendi? giculũ ꝙ ſtipẽdio ea⸗ gliandiren iet Poſuioeim
bit Innoceñ li j. we vilit. tqꝙ; conditõeʒ ſcri rebũt eterno.ſii Piculũ ꝙ ſtipẽdio ca⸗ nldiat. Polund⸗
⸗ .li. j. ate conditõis humane:di ut eterno. ſicut ptʒ tam ex lege z iuſticia mũdii 9 Plü damd erſum me.
uij. cens. Genex facile ꝓuocatur:⁊ diffici ane: di⸗ quibo cõtinet ꝙ ſti m ex lege iuſticia mũdi in eng net gecntoradlef unn
1 7 difficile reuocat.ci in fß ſtipendiũ nõ vbet ſoluimili cum coſiſteret ⸗ crinäſa
qedit tarde diſcredit. tenarx ⁊ cupid tritis r que⸗ qð in fine ꝓmittit᷑:niſi et ſolunmilitibus: mili mtret Etad walt
dit. upids: triſtis 7 ð in fine ꝓmittit: niſi ↄpleta militia:C. li.x.ti er viamillä int uui
. :et tardus ad aud 8 q no expletis ſtipẽdijs. l. ij. Quia ſicut dici et Pꝛonerb.in. mireasv
laudat antiquos:⁊ ſperni tudienduz. alia:nihil credit᷑ fui Onig ſicut dicirlex t aean int te lliulſeen
aran 2 ſpernit modernos.vit credit᷑ fuiſſeactuʒ dũ aliq ſi & a labiapall iintate,
ſentia 7 comendat berm rnos. vituꝑpat pꝛe- dum. C. eelte⸗ u aliq ſuꝑeſt ad agẽ⸗ tia lobleg⸗ ſus tuos Et ta⸗
7⁰ pꝛeterita.ſuſpirat et anxiat᷑ C.li.vj.xvæ his quibo vt indignis.i . bꝛetueßckdantgreffvon
pet ⁊ infirmat᷑.Audi poetã. Aſ ar tor⸗ hus cõcoꝛdat ler eccllaſlca:dicenoe frha Aut ſn ſus gni dfuholt
e uIi. Aulta ſenem circũ s cocoꝛdat lex ecchiaſtica:dicens ꝙ fruſt hreulteromnnes ſenſu. l
niunt incõmoda Tales pꝛimo ſunt i Archne/ qui pꝛiꝰq; ad meta ens ꝙ ra currit 7zcblle n⸗ oꝛet.. Pe
incuri⸗ nt ingrati filij vel metas pueutat veficit:de ſt. lij Circitt queres guem Eude
incuriales. Ingrati vel quia 1filij ve incaſſuʒ.quia t: ve pe. diſt. 1ij. 5. 1 homo niſt nſtoti⸗
nec vo væderũt floꝛ uʒ. quia magis vlinqͥt qui interruptã lbetſenſum perdit homonilt
iuuentutis:nec etiam feces dare volũ orez crelinquit vel dimittit:qᷓ; quinuncᷓ ptã cauſaz wieiee tgom
. e volũt ſenectutis re tvel dimittit: ꝙᷓ qui nunq; ad ſtA.i r Er quo ſequit gon
quibus Treñ. v. Denes vefecer e nit:in auteñ.xæ litigãtibus ch ad caulaz pue ſneſt ioſ
v. . t v poꝛtis. Qui i litigaãtibus. . omnẽ. coll. viij ſtneceſtamna ergo omnido ſen
ad literam: quãdo ampli un uia oĩa lex? ſent .coll. viij. QDue ſocigeſtneceſlarigeert
mn⸗ us leuitatibus ſe d ẽtia ↄfirmat vei: Jaco.ij. Si qui Con ri; Clanditeergo ſenſuse
poſſunt in opere:ſed ent in poꝛti i are non legem impleuerit: ff. 2 j. Si quis totaʒ tej. Cop piin. ernge.
i is ⁊ oſtijs: lerit: offendat aũti : (Be
cleienres et mala que facere leheſer ſecgevl tia: factꝰ eſt oim reus. Eurgſtarrnert ae Naanch en cnt unrn e
tio⸗ Lilſunt inenftree tnn ſ en n bo⸗ H meat. Ne pijcias me in tpeſenecru Ueimnunmnantinh ne Ylin
rderũt:in ſenectute aufercdo nd ute me. HNuia ſedid Gerecng der ſe ei nas ihe ao hectncula guoridlid loc⸗
cerdotes meiet ſenes mei in webechſuun Want. S be arbor apparer:que poſtſtolto ffe r G en mafenantilvo no ana auh
Foiwr⸗ in ps.xxxiiij.Diſſipati ſunt nec annert Dis Sic repꝛoh eſt qͥ floꝛes iuuẽtutis Wori e . naoanugſtegernd adnerohr
pati ſunt intantũ ꝙ tota vita in eis q̃ſi . rum opexꝝ fructꝰ maturos ꝓf. il: no ſeq vana:imo phiblta quondleauch
eſt:nec tamẽ ↄpuncti ſũt: eis qſi conſumpta ad ſecundã Muros ꝓferre puipẽdit. ¶ htũ olnimicos ereüt: Hos queru
1 ũt:vt ad eum cõ ſecundã pteʒ huiꝰarticuli illoꝝ pi. S“ ur ud inimcos eüt: lyos quenũt.n
DRatgNvoelnſten turpibus Seoad van, eneſc luneruteineevetrlnsrinencang Vv. dalnneaere aiztun
verboꝝ leuitatibus. Pꝛopter qo drẽ btʒ ex hᷣ ꝙ tales ðᷣ diffioili coꝛrigunt᷑:ſic oñ . mlanerterüt ſenſumſuu: Dan ni.
pꝛlanno, Gin ſen bus dur arti jen⸗ qð diẽ Cy iij. xuij. P.viij. xxv. qꝛ ſiẽ dẽ gunt᷑:ſic oñſuʒ eſt.M. atale oſttüſtenci,
in illog camenon veren particule cauendeſunt:qᷓ terna fi Nage qꝛ ſic dꝛ Ecẽi.xxv.Que ĩ iuuẽtu ale enditurper exempluz
lloꝝ ca aſcht ad peccanduʒ . tetua no agregaſti quõ ĩ ſenect S u⸗ nanſitu vel aſtrointer duas tennas
licet: lingua: in quil ccanduʒ. Coꝛ vi⸗ in inuẽt 1. ectute tua ĩueĩies? Si q̊ Acalit astenas:n
ngug: duobus ſi poſt inuẽtute tua nõ ↄgregaſti virtures: feciſti in⸗ leng. Dicnt nicz neceſſariüheſt
nes webilitate vel ſenectute cöſumpſit: ealotere⸗ nãtute v rtutes. H feciſti wein⸗ ſatnaneciſaniclan
8 h e cõſumpſit:⁊ cal ãtute vnu male vite anrecedẽs: diffici V er tercuſtodirerge ilo capto reſiun
rinrit in coꝛpoꝛe: fumu malaꝝ cogirationii 1loe uti ſi ſile non ſequat᷑ cõſequẽ rdifficile 1 mix erit dagloreſinu ine
oꝛpoꝛe. nalaꝝ cogitationũ z locuti ſequatr᷑ cõſequẽs ſenectutis. Et ſic verifi. lloſecure aſtocitortſini eſtfen
onum extinguerenolnenüt 2bl. cuti tur v te illud Senut᷑ xixvuj Ble ee El ſic verifice ii otſicnü cſtſtau
Etinguereno 17 oſſa arida wo dare ſe eut. xxxviij. Siẽ dies inuẽruti. tii eſtſenſus uſtodue geſuͤt iſi
nectutis peius miniſtrãt veo q; comuniter min cn⸗ ita ⁊ ſenectꝰtu . s iuuẽtutis tue negig ue ſüraſiloc⸗
omuniter miniſtr ienect? tua.¶ tuʒ vo ad terciã ptẽ huiꝰ arti int alaz inter⸗
tur canibus.quibus amio döf V nis culi.i.ſiue i SS ciꝗ ꝑtẽ huiꝰ arti znter. Amones 1 allos
1 cõſumptis ſaltem oſſ. ue tuuetus ſit boa ſiue mala: ſi ſ. os kchepiſcenti
ꝓijciũtur. Et vtinã ſaltem ſi tis ſaltem ofla mala.illoꝝ periculũ pꝛi a: ſi ſenect?ocedar᷑ Upilcentias ſen res ncnpil
. on! ũ pꝛimo ptʒ: 9 err. πσ eſt . dcuplſ
3ormelruorhet urmun, cco miniſtrarẽt. Naʒ ptʒ ꝑ exẽplũ xe pꝛimo ptʒ:qꝛ peiꝰ errãt:Sicut guena. Illisergo captis totn
ſubſtantiam ſuam di melius eſſet fatuo quitotaʒ li iu & pegrino in extranea patria: à' pr. Opik. Illio ho uſtocirggyn o
dimipaſſet in regione lonan ius errat in ſero ꝙ; in mane:tũ atria: q piculo hitis. D cuſtochitis peinapat
vno excepto venario: ſaltẽ illũ ne longinqua tio fruſtrabit᷑ opt ruͦ ge faciliter tuchoſpi lie Lainr Teroi
tem ſuam coͤnertere iy l. tẽ illũ cuſtodire in vtilita oꝛ erit ad in ptato: tuʒ qꝛ in tenebꝛis impotenti nannis. A. vviij. Quarto⸗ B
bec ſenes Yoh ere: ꝙᷓ illũ etiam amittere. Audite nir ad inueniendũ viaʒ rectaʒ: tũ qꝛ tunc facili ibop inqnn ldn de oſte
les Yohel. j. ſaltem bona o . ab illis capitur et ſpoliat: chgeiſiter r nquit vigenns, ſin
xeuotiõis fernoꝛe:in ſ. a opera ⁊ virtutes ⁊ ſtas tenebꝛaruʒ. Sic i quoꝛum poteſtas eſt pote pertidimittürur⸗ Gfino dar
helis. . Aliter impen enectute coõgregate ſenes Jo⸗ tenebꝛaruʒz. Sic in ꝓpoſito capietur ſenex Hi ofind enn den ulnenw ralis
eng.. mpenitẽtes eſtis i. remie.vj. Secũdo quia hab rlene Hie⸗ ſtmnur Sicani
ſicut ptz per auctbertet 7in malo obſtinatti quia habent maledictionem væi lin Aliiſ iſ ſn dee mimne quet
ctoꝛitatẽ Hugoni. o l Jſa. lxv. Puer centu eledictionem vei n A.üi iiz ſint ar n Auelt
leqmus Vamtebnin Pg onis r vi Sieil . r ley Puer enum annon morietur:eteccato ſur Haine aban ulbuopn
Arꝰ iiij iudices &.. uti ſunt duo ſenes maledictionbeatt ernardt. Ral didnn⸗ abee i Vaſen kaaleftclſmibe
rv.uij. Quoꝝ quãtuʒ ſit periculũ ſi caput canum: 7 coꝛ v ni. Maledictuʒ inquit ſtolitetang Auclte: lloſcg rato
y. uentute? mali inſenceture iin ſuehoni fneinr iin⸗ lum. caluiciñ in fronte vntanen n e ulu coꝛemn dumn gnodſise mnene attdef
iuuentute ꝙᷓ in ſenectute:ſiu n fuerint tam in goſa ⁊ lin micies in mente. frons ru⸗ ditionthahedet Ate cuſtoclit
tute: ſiuequouis modo: i gua nugoſa. labiũ pendẽ . nehabetſuſdegg ddll
men ꝙ ſenectus fuerit mala: s modd: ita ta⸗ oculꝰ calligas veri ndẽés 7 vns ötrahẽs um veloff d Perti neceigli
en e' ener mala: ptʒ. lligas veritas claudicãs. vita œæbilis 7 vii veloffci ſedane deialiqd⸗
erüt in iunuẽtute? malii ſen di NPꝛimo in his qᷣ fu- tus flebilis. di a8. vita væbilis 7 vir tnoſenſg d ſedpotins gs⸗
AAe ute pe lebilis. dies vberes: act l. enſn ant inng eincar
rege iuda.iij.Reg.xv.x quo dicit rnpla ſtulti. De quibo Sap. iij. Sint Peore⸗ Rnieneg⸗ Th vöii⸗ tmo verdo mmcn
ma ſenectus illius 1. e erit nouiſſi⸗ naniontb gniſhe glaſ
inſus dfn Untad malij e
Aaendita
n er ne

nnat di JNacd i Diigtotn
afndraitn mnlüzſanc
ens. Qllgſtat igent nectcnß
lat. Neijcss ne itpeſcneenn
nlnu rlui unuß
Behe ola cy Julignio epeo⸗
eſanfleninde
Nes iuétutis mient :tibono⸗
turvo ofene pulpott. (tü
rtianſiilox gieulum qmali
incepert othnatinſenectute:
alicorrigunk,ſofſuzeſt .
ſedi Ecii g Qeiiumet/
Wiſenectute aincied: Dis
Tegaſtivinunts hftiſt win⸗
tantecedes difficle, mipent
gvisſcheguts Et ſe efſid
nii Hĩ les litlg ytne
Etnz vood tergi tihnnsrti
foꝛ enelaſ hlur ,eti
ainop ge li ni
ummnernanl nl
manertu efullirtin p

iij.

— (ℳK—

Arti.ij.
uiij.

Benſus
Enſuum hũanoꝛũcuj

ſtodia diligens. Pꝛimo multis cauſis
eſt neceſſania. Secundo oſtendet᷑ ꝙ quaſi
Apꝓditione vei anmneſuſpectiſemꝑ veberent rati
oni ſnbijci ⁊ arte ſeruari.Tercio oſtenditur quõ in
eis apparet ſignũ interioꝛis ↄditionis ⁊ qualitatis.
Quarto ꝙ nõ eſt amiſſiõe alicuius ſenſus wolen⸗
dum p queʒ quis ſolet peccare.
¶Pꝛimũ pꝛumo oſtendit᷑ per exemplũ caſtro vel
ciuitate obſeſſa:cuiꝰpoꝛte diligenter cuſtodiunt᷑:ne
inimici intrẽt.ſicut patet. H.ij.vj.Sic cuſtodiãtur
poꝛte ſpũales caſtri anime obſeſſi.i.ſenſus:oculi vi⸗
licet:exemplo Yob qui ait.
lis meis ne cogitarẽ ve virgine: Job. xxxj. Facere pa
ctum cum oculis ne cogitaret ee muliere.eſt oculos
cuſtodire ne ꝑ eoꝝ illicitũ aſpectũ cogitatio de mu⸗
liere ad coꝛ intret:⁊ æum erxpellat:⁊ animã occidat.
Et aures et os ne audiẽdo vel loquẽdo moꝛs intret
per feneſtras ſuas. Sepi aures tuas ⁊ linguꝗ nequã
noli audire:⁊ oꝛituo facito oſtia:Eccłi. xxviij. Ad
exemplũ dauid qui dicit. Poſui oꝛimeo cuſtodiam
cum cõſiſteret peccatoꝛ aduerſum me. i.dyabolꝰ: vt
per viam illã intret.Et ad woctrinã ſapiẽtis qui w⸗
cet Pꝛouerb.iiij. Remoue te os pꝛauũ:a vetraben⸗
tia labia ꝓcul ſint a te.oculi tui recta videant: ⁊ pal
pebꝛe tue pᷣcedant greſſus tuos. Et tactus et olfatꝰ

2 bꝛeuiter omnes ſenſus. quia dyabolus ex omi par
te circũit querẽs quem vuoꝛet.j. Pe. v. Et per quẽ-

libet ſenſum perdit homo niſi cuſtodiat᷑ ſicut oſten
ſum eſt. Z. vij.xix. Ex quo ſequit᷑ ꝙ omniũ ſenſuũ cu
ſtodia eſt neceſſaria.ergo omnibo ſenſibo ꝑfecti eſto⸗
te.j.Coꝝ.xiiij. Claudite ergo ſenſus exem plo Nee⸗
mie: quo habet᷑. F. iij.xxviij. ¶ Ged heu nõnulli
poſſunt dicere illuꝰ Job.xxx. Qnaſi rupto muro et
apta ianua irruerũt ſuꝑ me. Illi videlicet quiquo⸗
tidie ad ſpectacula: quotidiè ad loca currũt:vbi vi⸗
re affectant illud in quo camales habẽt velectati
ones:quas ſine peccato habere nõ poſſunt vel vide⸗

re:qꝛ vana:iĩmo ꝓhibita quotidie audiunt ⁊ loquũ

tur.⁊ ad inimicos exeũt: ipos querũt.non vt cuʒ eis
pugnẽt:ſed vt ab cne capiãtur ⁊ occidant᷑ cuʒ illis
qui auerterũt ſenſum ſuũ:SDan. xiij.¶ Secũdo pꝛin
cinale ꝓpoſitũ oſtenditur per exempluʒ ve paſſu ſeu
tranſitu vel caſtro inter duas terras:inter quas eſt
guerra:Sicut nãq; neceſſariũ eſt locum illũ dilige⸗
ter cuſtodire:qꝛ illo capto reſiduũ facilius capitur:
⁊ iullo ſecure cuſtodito reſiduũ eſt ſecuꝑ. Yta neceſſa
riũ eſt ſenſus cuſtodue.qꝛ ſũt q̃ſ locꝰ pãſſus medij:
int᷑ aĩaʒ interi.⁊ vemones ⁊ alios exterioꝛes immi⸗
cos ⁊ cõcupiſcentias ſen res ↄcupiſcibiles:int᷑ quos
eſt guerra. Illis ergo captis totuʒ reſiduũ faciliter
capit᷑. Illis vo cuſtoditis pꝛincipatꝰ ſenſati erit ſta
bilo Ecc̃i x.Tercio idem oſtenſuʒ eſt per exemplũ
nauis.L.v.xviij. Quarto idem oſtendit᷑ ꝑ exemplũ

libꝛoꝝ.in quibo videmus ꝙ ſi nõ claudant᷑:ſed ſemꝑ

aperti dimittũtur: pulueribo alqs turpãtur:vel
om̃ino vſtruũtur. Sic anime que ſunt libꝛi:ſic oſtẽ
ſum.. ilij.iij.ſicut patʒ in libꝛis pueroꝝ ⁊ parrochi
alium. Nolite &̊ pueri effici ſenſibus.j.Coꝝ.xiiij.
Bed ſenſus claudite: illoſq; ratõnis vigilãtia cu
ſtodite:tanqꝙᷓ ve tei anur vqirde ſuſpectos ad mo
dum quo vñs ca ſtri arte cuſtodit illũ quem e pꝛo⸗
ditione habet ſuſpectũ.nec ei aliqð ↄmittit wmini⸗
um vel officiũ:ſed potius incarcerat. Ita ſuꝑbiã in
tuo ſenſu aut in tuo verbo nunqᷓ; wmiari pmittas:
Thob.iiij. SGciens ꝓ certo ꝙ ſenſus ⁊ cogitatio hu⸗
mani coꝛdis ꝓna ſunt ad malũ ⁊c. Geñ.viij. Et vbi
ſenſus dñant᷑:pax aĩe tur bat᷑.ſicut ptʒ.P.iiij.x. Viñ
aplus ad Phi.iiij. Pax ci que exuperat omnẽ ſen

Pepigi fedus cũ ocu⸗/

B p.

ſuʒ cuſtodiat coꝛda veſtra. Et ſi ignãter dicit pax vi

tanꝙ; ſuꝑioꝛis pꝛincipis ⁊c᷑. IYlliergo qui bene viuẽ
wv urn interius in ſecrero nõ habẽt coꝛdis quãtum⸗
cũq; ſenſus ſignãt exterioꝛes:ſicẽ facũt illi qui euan
geliũ JYohãnis audiẽdo tot crucibo oꝛa aures ⁊ na⸗
ribus:⁊ quaſi oẽs coꝛpꝑis partes rãdiligenter ſignãt
non tamẽ dyabolũ ne intret excludere poſſunt. qꝛ z

tunc temꝑis per peccatũ moꝛtale in quo ſunt inte⸗

rius habitat.nec iuſticia i ſcit per tales cruces pa
trociniũ dare criminibo. Ged potius eis impꝛopera
ri poſſet:ne eis cõtingeret illud qð legitur quondaʒ
ſancto cõtigiſſe golloto. æ quo fert᷑ ꝙ ollam ſuã be⸗
nedixit.⁊ ꝙ dyabolꝰ qui erat in olla ꝓpter illã bndi⸗
ctoeʒ exire nõ potuit.Sic⁊c᷑. Gr ꝗᷓ illu talibo cruciba
ſignis dei auxilio vultis extra ſenſus veſtros cuſto
dire pꝛius vũ introducite: dya bolũ bene viuendo
expellite:⁊ refoꝛmamĩ in nouitate ſenſus vri:ad RKo
man.xij. Ao hoc vo ꝙ cens coꝛ intret illud inhabi
tando in pace cuſto lat:opoꝛtet ꝙ poꝛte exterioꝛes
.i.ſenſus omnibo vanitatibo⸗ cõcupiſcentũs claudã
tur.⁊ poꝛte intenioꝛes.i.intellectꝰ:memoꝛia:⁊ volũ⸗
tas vo per fidem ſpem ⁊ charitatẽ aperiant. Et ſic
poteſt intelligi illud pᷣs.xxiij. Attollite poꝛtas pꝛin
cipes veſtras:id eſt. O pꝛicipes xpᷣiani attollite.i.co
her cete poꝛtas veſtras exterioꝛes.i.ſenſus.Et eleua
mini poꝛte etemales.i. ꝗꝑpite poꝛtas interioꝛes o:
introibit rex gloꝛie. Figura.lij. Re.vj.vbi e wmo
i quã ſalomò edificauit dict᷑ ꝙ vtrũq; oſtium du
plex erat: ſeinuicẽ tenens apiebat᷑. tali videlicermo
v erat factũ ꝙ vna Borte ſe claudẽte alia aperieba
tur ⁊ ecõuerſo. ſigniricãs tam pᷣdictas poꝛtas exteri
oꝛes ⁊ interioꝛes: qꝙ; etiam ꝙ ſicut agam expulſo poꝛ
ta celi claudebat᷑: Geñ. Et inferni poꝛta aperiebat᷑
Iſa.v. Dilatauit infernꝰ os ſuũ. Ita ecõuerſo dum
celipoꝛta apeꝛiebat᷑ in apertõe lateris chꝛiſti:q eſt
oſtiũ celi. equo Geñ.vj. Oſtiuʒ pones in latere ar⸗
che:poꝛta inferni claudebat᷑:niſi homo gratis eã ſi⸗
biapiat peccãdo. SBeiſtis oſtijs dicit᷑ ſimul Eʒech.

xlj. Ex vtraq; parte bina erant oſtiola. qꝛ ſicut duo
ſunt oſtiola ad infernũ:vnũ in ſenſibus per culpaʒ:
aliud in moꝛte ad penam. ita duo ſunt oſtiola ad ce⸗
lum. vnũ in potentijs anime ad meritum:a aliud in
moꝛte ad pꝛemiũ.⁊ quibo Eʒech.xl. Oſhiũ erat cõ⸗
tra oſtium:ꝑ ſecunduʒ oſtium non intrabit fruſtra
inflatus ſenſu carnis:ad Col.ij.Mõ..xxiij xiij.
PBigua ant certiſſima oſtendũt. in ſenſuũ actibo:
quis ſit coꝛdis inha bitatoꝛ: vel vus vel dyabolus.
7 omnẽ interioꝛis homĩs conditioneʒ atq; qualita/
tem.v quibo ſignis ĩ parte dictũ eſt.D.ix.ruij. Maʒ
ſicut igne vel lumine in wmo accenſo feneſtre clau⸗
duntur:ne per ventum intrantem lumen extingua-
tur. Sicut ergo apertio feneſtrarũ eſt ſignuʒ ⁊ cau⸗
ſa extinctionis luminis in wmo:⸗ clauſio ecõuerſo.
Ita clauſio ſenſuũ eſt ſignuʒ ⁊ cauſa ꝙ ille eſt in ani
ma qui dicit. Ego ſum lux mũdi: Johã.viij. Et xe
talibus dicere poſſumus illud.j. JYohã.v. Gcimus
quia filius vei venit ⁊ vedit nobis ſenſum ⁊c̃. Yterũ
ſicut leuitas familie eſt ſignũ leuitatis wmini.nam
ſm iudiceʒ populi:tales ⁊ miniſtri eius:Ecẽi. x. Et
iudey qui libenter audit verba mendacij omnes mi
niſtros habebit impios Pꝛouerb. xxix.ſic diſſolutõ
et inoꝛdinatio actuuʒ in ſenſibus exterioꝛibus.in il-
lis ve quibus ad Ro.j. Tradidit illos ꝰ in repꝛo⸗
bum ſenſum ⁊ ſignũ ⁊c. Et ſic per ſigna extenioꝛa qs
cognouit ſenſum dñi:ad Ro.xj.
Articulꝰ qrtꝰ ptʒ pᷣmo p exeplũ de eo:æ q̊ fert qꝙ
cũ vidiſſz amicos lachꝛymãtes ꝓ eo ꝙ vnu amiſiſſet
oculũ:qſiuit vtꝝ flerẽt oculũ quẽ amiſit vłꝓ eo quẽ
huit. Ill dicẽtiba ꝙ oclin flerẽt Pditũ:rñdit h̊ fatuũ
eẽ. qꝛ potiꝰflẽ berẽt inimicũ ſecũ moꝛãtẽ qꝙᷓ recedẽ

V.⸗

Exemp.

Arti.iij.

vij.

Axrꝰ.·iiij.
viij.
Exemp.

ce
2 i⸗ to
Bequi Bpil. gimn ctaie
S . . 2“ nichit ſeinpehln urfe 1l ſob
qð verum eſt e quocũq; ſenſu:per quẽ quis ad niſi ipſuʒ ſequãtur:ita necnos. Bicat ergo quilibet real golnn lntohe⸗
S trahit᷑ quia melius eſſet ad vitam ingre⸗ 7 opere inpleat illuo eñ. xxxiij. Pꝛecedat wminꝰ uniim, reanen
di ſine illo ſenſu ꝙ cũ illo mitti in gehenng. Mõ ao B meus:ego paulatim ſequar veſtigia eius. alice; ei. Vrtli ftuznuf⸗ aleſn ſauri un
Exemp. exemplũ vv agellio.O. vij. xvij. De iſtis ergo ⁊ his ſi⸗ Bequarinquit non tm per pꝛedictaʒ tripliceʒ vi⸗ Arti.ij. tlqbefüt. paeriboen atommme.
milibus poteſt dici illud Ecci.x. Ciuitates:id eſt ec am: ſed etiam triplici modo obedienter: ve ociter:⁊ iiij. niarelit ſieralnn ſolucrüt.
cleſia militãs ⁊ triumphãs:inhabitabũtur per ſen berſeuerãter. Peimo obedienter.exemplo ſeruoꝛũ 2 6 naghſ mabohar elapoſt
ſum pꝛudentium z. . pueroꝛũ:quia ſi tota die obediẽter ſequũturpeditã ¹ tebonu D nurchuſtin ſcutd
b mus chꝛi w magiſtrũ ſuũ equitanteʒ; pꝛo paruo ſalario:a foꝛ onnuſ hlin na.uis ofietn
Equi debe Mii *l tioꝛinos veberemus volutane ſequichꝛiſtum qua- eni illtet notſcloſn
ſtum. Pꝛimo triplici via. Secundo tripli ſi ſocium nobiſcñ peditanteʒ pꝛo gratia in ꝛeſenti: Ounscc. cſcueräͤtercht i
ci modo. Zercio ſequinon œbemꝰdyabo 7 gloꝛia futuro.qui magnas nobis Tedit vltimiſa⸗ i n Laraop uümiſantes .
lum:mundũ:⁊ carnalẽ voluptatem. larij arras: bona nature foꝛtune? gratie ꝓmittens: in on tat anaß 10 Balat .
Eitũ ad pᷣmũ væbem ſeq xpᷣm ꝑ viã miſericoꝛdie Pꝛouerbxj. qui ſequit iuſticiam ⁊ miſericoꝛdiaʒ . ſurniatopoſte nus. temporet
7 charitatis:p viã mũdicie ⁊ caſtitatis:ꝑ viã reuerẽ mueniet vitam ⁊ iuſticiaʒ ⁊ gloꝛiam:ſolutionẽ vlti⸗ maan dficinocant em mult
Arꝰ.j. tie ⁊ fidelitatis. Pꝛimo ꝗ opoꝛtet ꝙ ſequamur ꝑ maʒ. SBed heu multi ipſum ſequũtur:ſicut mali gar ſc cientes Ad ſeucrötins
viam miſericoꝛdie:om̃ibo imurias remittedo cha/ tiones cum murmure:nec ei vt veberent obedire vo on⸗ niaſicut anis ruin o
I. ritatiue diligendo.ita ꝙ nullũ odio habeamus: nec lunt:niſi pꝛius verberẽtur infirmitatibus 7 aduer- ilei lam qbilis Nideki uẽ ix
aliquo vindictã capiamꝰcoꝛdis rancoꝛe:nec oꝛis ſitatibus. Gimiles cuidã fatuo: qui cum in via du⸗ lrhlel citr ſebebaktun⸗ abe
tractiõe vel maledictõne:nec operis ſeu manuum ctoꝛem ſuũ ſequi nollet: dixit. Verbera ſtultuʒ cum ur⸗Gli nmius ninberent
vindicatiõe. Perhanc nanq; viam chꝛiſtus ad celu virga circa tybias ⁊ tunc obediet i qnod 7 fecit. Exemp. 1 der fomunerotot: 4
iuit..x.ij. Et hanc oꝛe wcuit tanqꝙ viaz celi. B. ix. SGic iſti.quib dicitur Yob. xxxvj. Cepii. ſequi poſt niſto⸗ tunn ngn videmusg
viij. et. x. et. xj. Tu me ſequere:ſcilicet per viam pa/ miſeriam. Secundovelociter: non tepide nec negli⸗ luninnn lef⸗ Imitur nimich. Oun
cis ⁊ dilectiois:iuxta illuꝰ Hebꝛe xij. Pacem ſequi⸗ enter obediẽdo et agendo.ſicut ille quo dicitur umnaturale rlupi Etbꝛeulteron
mini cum omnibus homibus. Per viam illaz beſtie Luc xij . ſe equebat alonge: ſed foꝛtiter⸗ feruẽter. qulturſen llſunzfagtt ontmuni⸗
et iracunde crudeles:quiſe vindicant oꝛe opere et exemplo pauli qui dicit.Rerſequar ſi quo modo cõ am inſenib eſuuz Gecũdo igẽoſten
modis quibus poſſunt:qui etiam tempus expectãt pꝛehendam: ad Phbil. ij. Comphendam inquit. 11 autem no ſennutu. idenus qul h
nocendi:odiũ in coꝛde ſuo diu poꝛtantes ipſuʒ nõ ſe le qui lente ſequitur nunqᷓ comphendere poteſti lũ gumiant nqlen Glnon ſequitt
quũtur:ſed dyabolũ qui ſemp ſuperbit odit ⁊ inui⸗ qui velociter pꝛecedit ⁊ foꝛtiter. Seo chꝛiſtus foꝛti⸗ lem aliqua artem ſienle Zta
t: v quo Apocał. vj. Homen illi moꝛs 7 infernus ter pꝛeceſſit.qꝛ ſic in ps.xviij. Erxultauit vt gigas ad nez ſat nihil warteill imäſuan
ſequebat eum. Bed tm iülli qui in die iudicij erunt a currendã viam. Ergo ad hoc ꝙ cum apoſtolo ipſuʒ tatemadciſcediquomdan ſ
xtris.id eſt oues illum ſequũtur: oh. x. ¶ Becũ comp̃hendamus:opoꝛtet ꝙ velociter currẽdo ipſuʒ n Aberet ſeqai wctrin demon
v neceſſe eſt ꝙ ipſuʒ ſequamur per viam mũdicie⁊ ſequamur. Ad hoc autẽ tria nos iuuant. quoꝛũ pꝛi⸗ inundiaretalis peceatis cuzilli n
caſtitatis:ita ꝙ nec coꝛ cogitatiõibus:nec coꝛpꝰ tur muʒ eſt vpoſitio ommis peccati male a ectionis. , direrunt Dent .ij. Begamur do
ij. pibus inquinet᷑ luxurie operibo: ſed fiat coꝛ et coꝛpꝰ ita videlicet ꝙ non ſit in nobis pondus peccati vep⸗ v. ſlequi volnenttis mini trabüt vobi
imaculatũ:vt non cõfundar. Confundit᷑ nanq; taʒ mens. ſed ſimus ſicut dicitur Hebꝛexij. Beponẽtes ſruſelegit quids mmon ſemo er ſer
coꝛpus qꝙ; anima ſi inquinet᷑.quia ſicut illiſequũtur omne pondus et arcũſtans nos peccatum. Secũdo n lacdn vnocte pergens am⸗
chꝛiſtũ ad vitam eternã: qui ambulant in via ĩma⸗ multum iuuat pedes affectionis aliquibus occu itr pontem ffuctuz uenirtt ſioti/
culata. væ quibus Apocałriiij. Hi ſunt qui cũ muli pationibus terrenis curſum noſtrũ impedientibus mueqlitvsafilt Qll a dianr g
eribus non ſunt coinquinati:ideo ſe uũtur agnum non imergantur: nec lutoſe voluptati infigant᷑. Cle aet ngeguig tergo n mecho um
quocũq; ierit. Ita illi ſequũtur dyaboluʒ ad dam- locius nanq; ⁊ facilius currit ille cuins plata peduʒ i gnni oen mecnooſtm
nationem eternã:qui ambulant per viam pollutaʒ faciliter terram planãꝗ tangit: et coꝛpus ſpericuʒ qð wart. Pnäwratnclerſchne
ſcinie. quibo.ij. Pe.ij. Multi ſequũñtur eoꝛuz lu tangit planum in puncto facilius monetur et cur⸗ ertelin 1. 8 aker ubn,
rurias.ergo multi damnãtur quia multitudo ĩ hboc rit:qᷓ coꝛpus quaqratum quod terram tangit exto⸗ Aürt log.hoc obis eyemet quiaſe
beccato dyabolũ ſequitur:quaſi bos ductus ad vi⸗ to latere. Sic facilius xum ſ. equitur quinullis vo⸗ li Heg wii Vevobis hetis qui
ctimaʒ: Pꝛouerb. vij. ¶ Tercio neceſſe eſt ꝙ chꝛiſtũ luptatib imergit: nec terrena coꝛde tangit vel que⸗ ſium ſumm c Ezech. ij. ecſegui;
. õ viaz renerentie q;tum ad venm. ita rit:niſi in pũcto neceſſitatis. Talis poteſt dicere il⸗ dum, multiudineentantemet esl
ij. reddamus wo reuerentiã bitaʒ:coꝛde in ipᷣm cre⸗ lud Xnce. ix. Magiſter ſequar te quocũq; leris. Ter dicentihns Otra Derringmeccleſie
ndo: oꝛenomen eius innanũ non accipiẽdo:nec cium inuans ad hoceſt dvpoſitio oneris terrenaruʒ „ononeſtpeccati monale vel dus
vota vel iuramẽta vel fidem datã xxſi erendo:vel de- diuitiaruʒ. Onuſtus nanq; non poteſt bene ſequiil M lequos codicit gelerent veliurta
ſponſatam frangẽdo: Job. xxvj. Cauene vclines lum qui ſine onere vadit. Pꝛopter quod chꝛiſtus n nmt. Ypſinsqgqulmultituini il
ad iniquitatẽ. hanc em cepiſtiſi. equi poſt miſeriam. cuit illos qui perfecte ipſum ſequi vellent veponere 4 inmnäur ndezſinplia ubſing
BGeod heu pꝛimã fidem multriurãtes franguũt. quia diuitias:dicens Mathᷣ. xix. Si vis perfectus eſſe va fumdiſtehata ſtltia. Qez um
