Nati⸗ . uendã . J. d erẽ? r h lis ſi ere eñ t nach bit Tianin
irl Na⸗ eine ſpen⸗ Sed ratun eunt e Vn ered uſtin oꝝli lib odiñ 026 8 hi- ſic alio
shil ſigen ntinirieg onafe nad dnegn plu iuili⸗ die exe pa. pie Sent cir) 610 H cinbeccte
n ntell glnlor, oꝛi⸗ dit ext ere 029 och ra t. ere t ns p ꝓl 10 ati ein m pec li
ſil ltgi Sanno, ſnlot nol D ii. nl⸗ ateſihr onik nra eb.r M
tent reqge ſo dſci bide, † quibo b ile: rat: it: E b SS re po bran cui eres iuſt iciti rati⸗ in
nin giun
tnie o⸗ n neitt lico rnae ipo ie g vit ipo eſe imm. quo Ai ehnne qo Saulei oſt rtvis icne
Sn kaglic 7 scr raritalie nbin. ochee iratiahr rbe⸗ ens diy eei aſnns
ſPalti iéal halss qi m on⸗ li ſb 8 p ube eãd tudi it ſe ilit. ꝛze rerie emi 7 b r . Vix erit: 2tẽ Srant
gegtne gerlexrull Gergne⸗ 8t dẽ w uen ecca rna 0 0ĩ len at ped pl ã cio: it. ꝓp ere illa ter. t: qꝛ pꝛis eemi
larllaſpaſe eniũ ti⸗ do: ia nkt 1ro. e expi ſid T dit wrqit⸗ ſiu ur ſa⸗
jultle lllii, Araruudli neeniari ragemsn uz er fa- r erga gbitoun⸗ atẽ it. ptẽ lte h 1 ſa xxv.
eqᷣo udi r pa urg cut irnĩm 20 D a 0, w gabeonere bile P venack ee gte illa eregt *
lel. U pt al nis tro ciui ptʒ it. E iu and t illi guifanſ 2. ij 7to ps e Witei iſti a b i
gchakbni Pnue otũ ibert obſe no ſi lia E Etp mametes li ilit ñ ſe aſſin .4 le 8. ( le⸗ eleſti aĩ ab E
A can⸗ . u Paine otiꝰ o⸗Raͤn r. er ciut jif secy. P SSõ 9⁰ e xer
luam innr neſnart rotart llbannogt can is wilt rent cobearet llat rernse⸗ eathel aa do⸗ mp
pfugs im⸗ iten kmanlnet or euarer lix. t lae , nenkrſar iininn o in .
eniaunle iij uante wlgel bnat eruo bocq; ne leo uenl iit zanle ſruagrert paſſi. Nebal
tmoryiti lürecin , y ij. S nit eod. ten eeige⸗ feci . li e⸗ Perocfihe rneglige eng Garton babaert
tifcis zetnii eore⸗ 7 rit ed ecit. Eſea ſua emu .1. in iſic tl be Paaon tectre reeram mu imen i.ſ. 1
Sed nſfefii nnncſ tiratei heu eſa lei, enure wrttats, ben n eiae tie ꝛeqn erngo lri duli eran an.
zi tnm fſarene l do EN o: lato ʒ.ff. mn aci cidẽ cnen in⸗ ſun dili rati ali
clun ulen⸗ S anrt ennne⸗ tm angrhzin ob fhoee gac bmrenre lun inbi dicut
A 1 M non r . Porn di deõ int ra rt: dut raret rrnat xxxvj.
imnii Omniiſt nß d Cön t Eipt Aahrar 1 dei td. llectö mtein reie acit õ lrihmcſfluch . 1.
nrezetti larpon . eff. Saleſ m? ſctm̃ it a oc. i re .i. e it 0 rellen⸗ Bi⸗ itter eo ala acio nmu nchete⸗
logenennl nnoniili me e vi 3 2is eius d ir ipdle⸗ ſe eos los tes cin erſ. s bo- ppe a ſen ere
liti eſbimin mſec⸗ viur Geug piarkiirtl ernal ma ſecchanin red rin Paltil nbiof aier o
hrohf⸗ eklan tũ antiſtn. egẽ l. fũ 5 kanct) Ba regennt Ncenr Wte oxꝝ oilien achver⸗
encnufi fuutnelich 6 uw iũ nat fl g cti i tral ꝓuo auc l. tat . 6no itin us aukdan. acta ta d er⸗
. orcka ſpn anote n vint Adae ini⸗ eeque⸗ to⸗ pt. nb vulr “ anag es del
“ M nerleer U
ceeſſoei aneſitn . du ſi n luͦ reuere r0 S Lo vup n are ane uiri tr. i mu pde nig dfiiſe arleete n9
üſeſttieſe s q N nereſiurd Stieß eing e di. phaltpin 7 naxi otẽn ao dont⸗ rn n retes b Birecfe
ien Ptaſtoñti ite ins uif. e vi⸗ zeto ſe, . ewpie: Ler⸗ . etere otũ. m gickre un :
cenimic iſer laar⸗ emi eſe dedet Teengch iã ne 7 mf. aanecciti in de :̃s. 1ng 0 itati Puanf iup n tate:
tünn ritid ſaeſ idei hen Sngui, e H eecatln YM
fickengronsſn k egi G neyfur a ane kalchm wbe Pyftoete adisd, rii kiud m ſũ tur neerſt Echt apli xpe
ftnciti illafach mit l0 V it v ſuo en U: carn O21. dmi J8 dũ udei ei⸗ anu Tre bñnfi⸗ ta eie eplin
tluri e ſt el fi ua S t. x qꝛ ip̃ ali ieſ. ĩſtrã u. m leis i 8. tri coꝛ its i 7 lus ut
malinahag 3 . nln ilia grden Na gen igee .m rolalti⸗ nüc vui fi in di P lakthntmne igra Fenama,
rtaoſito⸗ inſateli rti. vij egg us eſt v aeren e eu ei tc ſtnarins 13 vad nerrtez aud Zahman ãtis ima m titu mun:.
4 noneiin⸗ wuh. Eent⸗ dici el illa to eIm poce ter enẽ lere el 6 eũ m qꝛ ſiẽ n nem deſe
iinrſn ilſini ruij Et iti le tũ an oc pdi tuna kx aäeglf, eü aꝑ i er 1oꝛa :dſe
n⸗ too s ij. niᷣ ta r. ij gatgiha tu un r en ecc 7 ſi. mo⸗ ex emi ug die ewie
os in ivin⸗ Ulod⸗ les pᷣ ij. P uo Fpdete m airuscfie⸗ lera hon Faſingliece rüri c re n 2k
rnni, elte m e lit: lic e wo ſie seye oꝛa Fmaff. rad ha⸗ itn pnnns v
Wgan BSekene a dant ie eeene⸗ = .
Banrird oles il enanr io milit eog illi xp̃ 5egs at: J. unleſßi 1
Ex id ali zoiegilie neruerat nũ udinẽ teu BRze texꝑ ibo Pi vo diti ve g ta
em b mrng ili⸗ doſtno ib ꝓeo Ehñ m rucifi. mna es Reer ananet cet Pi iſcã tes
p. Rerad benelen us 7l a erãt nohürl rita fige tes atoreal figẽ ſita ieeri, t qᷓ⸗
iẽn 07 Alnalzidaan i vendo Jt iligẽ tro 7b tẽ.i cru a ſetel ti⸗ il. falſii .
arr nal 6 Zddare & ingr. qõ an etq mõ infe⸗ Icifi 4 i0 pm fil iũñ dnlieliſl o⸗
analered bz t: Ged ati aneriilu us fu faara e oß 831l P xp̃ᷣ ta⸗
e qu ar ma eune *. ppiſ erũt uut 8 ſn r ug; oꝛaue ed
vaaeli⸗ le⸗ 4 richerue⸗ noſter⸗ U nũc 39/ nee
ſeno⸗ eier li⸗ cũ kernuze i En anrs nus fallie r .
dũ erẽt: n q; ali⸗ mo rut: e 3 entia u08 ati e
reucla elackoei
uolu tu bonoug cs Porih irot, Bn iriaie Etqp
= . gigunu P
b h i lanu an iihnoe rt ad
erpik w ſq; i os t e.n no ger eca uibo
pit nace Mraſ nech ckeis; uſa
wlore⸗, ite lſrchend Eißrart .
oꝛẽ qu nt ch ap̃ 59 perũ
E. um E. ꝛſti⸗ ru
7 9 vi⸗ 1 ab ſtia bm ce t
m. la n 202 m V rt xxxv
an nug 39 4 re elqꝗ .
eſu in xp̃ᷓ arr n ua iij
364n ſoch erar⸗
Nri Ain. ae
inc raene
rarenm
qge

Ar. viij.

xxxix.

Paſſio chꝛiſti

ey quo euigilãt:accidioſus quõ carnẽ nutriat:Gu⸗
loſos quõ ventrẽ impleat:Cupidus quõ bona acqͥ⸗
rat ñ habita.vel habita cuſtodiat.Suꝑho quõ ma⸗
gnũ no mẽ ⁊ vanã gloꝛã acqrat. Jracudꝰ ſeu inui/
dus quõ ſe vi ndicet.⁊ ſic v alijs.cogit are nõ ceffant
q ue oĩa ⁊æ craſtino ſipoterũt oꝑe oſtẽdũt:⁊ ſic dum
iteꝝ o mni tꝑe noctis⁊ diei quovigilãt cauſas iterãt
quare xpᷣs crucifixꝰ fuit.quatũ in eis eſt ipᷣm iterato
c rucifigũt:quiba põt dici illõ Act.iiij. Vos crufi⸗
xiſtis quẽ veꝰ ſuſcitauit.(¶ Quãado ergo eꝰ illos iu⸗
ſte ad ignẽ eternũ iudicabit qͥ illũ pᷣmo crucifixerũt
* etiã tũciſtos ad eaſdẽ nõ ↄdẽnabit penas: d
illũ nũc ſuſ citatũ quãtũ in eis ẽ crucifigũt?: Si dice
re velint.q p eis moꝛtuꝰẽ.iõ nõ ↄ dẽnabũt᷑:iſtud nõ
valet:qꝛ chꝛiſt p oibo moꝛtuꝰeſt.ij. Coꝝ.v.tã ꝙ illis
qᷓ; ꝓnobis. Ged illis nõ valet qͥ fidẽ nò hñt: nec iſt:
qꝛ fidẽ moꝛtuã.i.ſine oꝑib hñt.Sed iſtoꝝ plus au⸗
gebit penã:qꝛ iniuria a ꝓpꝛijs facta.et a ſibi iuratis
plus grauat:peiꝰ nãq; eſt pꝰ dñium alicuiꝰagnitum
ↄtra eũ ꝓuerie agere.qꝙ ante.⁊ grauiꝰ taleʒ væ punit
culp a:ſicut oſtenſũ A II.u- ↄcoꝛdat ypᷣi ſnĩa
Au. xij. Seruꝰ inqͥt qͥ ſcit volũtatẽ dñi ſui.⁊ nõ facit
plagis vapulabit᷑ multis. . =
In qua auctoꝛitate vt ð pena illoꝝ tꝑali quã fre
qnter p atiũtur taceã:pena illoꝝ expmit et᷑na.quaʒ
ſic moꝛiẽtes nũqᷓ; euadũt. In hoc ꝙ dicit plagis va/
pulabit multis.i.eternis.tã ypᷣm iteꝝ malis moꝛibo
toꝛquens ⁊ occidẽs quãtũ in eo ẽ:qᷓ; etiãnõ vefẽdẽs:
QD. n. vñm ſuũ vel pꝛem vel patronũ occidẽtes exhe
redant᷑ ?⁊ penis gra uiſſimis puniũt᷑:tota lex oñdit ⁊
hete.Hoc etiã in ſpãli ptʒ ꝑ iura ciuilia.ff. ad ſyl⸗
eianũ.i.in infoꝛtiato.li.vj.ti. legis ↄſulto ſylleia⸗
no. ꝓ totũ.n q ptʒ heres nõ vindicãs moꝛtẽ pᷣde
ceſſoꝛis ſui.hereditate puabit᷑:ſiẽ pᷣdictũ eſt.C.xvij.
xij. Pꝛo cuiꝰ etiã moꝛte impuberes qͥ pſentes erãt.⁊
nõ fecerũt qð in eis erat.moꝛtẽ patris.dmi vel patro
ni fendẽdo.clamãdo.accuſãdo.vel ſtatim cũ pꝛo⸗
deſſe porerũt.veritatẽ recognoſcẽdo.exheredãt᷑: ſiẽ
pʒ ibidẽ.l.j.S.impuberes. Bupꝛa qua lege ſyllei⸗
ana caſus ponit᷑.q ad moꝛtem plagat heredẽ inſti⸗
tuit occiſoꝛis filiũ:⁊ querit᷑ vtrũ płᷣ aſtringat᷑ vt vi⸗
culo legis ciuilis moꝛtẽ pᷣdeceſſoꝛis ſui in patrẽ p/
pꝛiũ vindicet.vel vĩculo legis nature vt ei tãꝙᷓ patri
ꝓcat.¶ Mõ obſtãte.ꝙ aliqͥ iuriſte ᷣriũ dicãt.videt᷑
ꝙ in caſu poſito:vinculũ iunis ciuilis foꝛtiꝰ ſit. Cuiꝰ
rõ eſt:qꝛ in hoc caſu lex v pꝛe puniẽdovbi poteſtas
Kotra puniẽdi ꝓpter patris ↄmittit᷑ velictuʒ nõ ẽ tm̃
ex ciuilis ̊ eſt lex xpᷣi:qͥ dicit AQu.xiiij. Si qͥs venit
ad me ⁊ nõ odit patrẽ ſuũ.⁊ matrẽ ſuã.⁊ fratrẽ ſuuʒ.
nõ põt meꝰ eſſe diſcipulꝰ. Fateoꝛ.n.q; vbi lex nature
ciuilis ↄtra ſe altrinſece fãtũ diuidũt᷑.ꝙ vinculũ le
gis nature eſt foꝛtiꝰ. SGʒvbi lex ciuilis ↄfirmat᷑ ⁊ coꝛ
roboꝛat᷑ lege iuſticie.rõnis ⁊ legis euãgelice.rõe tot
ligamẽtoꝝ foꝛtioꝛ efficit. ¶ Ey quo ptʒ.qꝙ ſi pꝛ vłqſ
cũq; ꝓpinquꝰ ↄtra vũ velinq̃t.cuiꝰ amoꝛis legis ⁊ p
cepti vinculũ tã vĩculo legis nature qꝙᷓ etiã ciuiłfoꝛ/
tius ẽ:qꝛ ei tenemurrõne qua paterẽ ĩ vtraq; natu/
ra:tam coꝛpꝑali. qᷓ ſpũali:⁊ dñs⁊ patronꝰ.ꝙ oẽs tenẽ
tur miuriã deo etiã a patre factã ꝓ poſſe vidicare:⁊
q nõ fecerit hereditate patris ci ꝑ legẽ pᷣdictã pᷣua
bit᷑. ¶ Lotũ iſto ↄfirmat᷑ ꝑ legẽ ⁊ pceptũ vei: Oeut.
xiij.vbi vus pᷣcepit: ſi frater.aut vxoꝛ aut filiꝰ.aut
amicꝰ ſpãlis ꝑſuaderet aliquẽ ad cultũ vdoloꝝ.nõ
occultaret eũ:ſed ↄuictiaut ↄfeſſum populus obru
eret lapidiba: ille cui ꝑſuaſerat pꝛim⸗ bonerer ma⸗
nũ ſuã ſuꝑ eũ.Ex quo elicit᷑ ꝓpter nullũ nature vł
amicitie vinculũ eſt iniuriãti æo ꝑcendũ:nec ꝓpter
quãcũq; cauſam qui vult heres eſſe vei ꝑcere æbet:

quin moꝛtem patris ſuixpᷣi vindicet:puniẽdo.coꝛri -

piendo.⁊ modis quibo poteſt illos emendando qui

...

patremſuũ xpᷣm iteꝑ quãtũ in eis eſt.vtpote occaſio
nem dãt dãni ⁊ moꝛtis.iteꝝ occidut ſeu crucifigũt.
quod ſi nõ fecerĩt.ᷣ ſi fugerint. hereditatẽ celeſtem
amittunt:nõ tm per legẽ pᷣdictã. etiã ꝑ legẽ aliã in
auctentica quibo modis feudũ amittat. Colbl. x. c.j.
cũ ſeq̃ntibo.vbi habet᷑.q vaſallus feudũ amittit ſiĩ
pꝛelio moꝛtali fugiẽs dñm ſuũ vereliquit ⁊ pꝛopter
alias ingratitudines. ¶ Ex quib oĩbo ondit᷑ ꝙ ſic
puniunt᷑ qui deũ in his bellis q ↄtra eũ quotidie fi⸗
unt.nõ vfendũt peccatoꝛes coꝛrigendo ⁊ caſtigan⸗
do:in qua caſtigatione vel rephẽſioe nullus excuſat̃
quia ſi dicat:ego pauꝑ fui ſimplex: et ille magnus
erat.cui reſiſtere nõ potni. Contra eum erit pᷣdicta
lex de impubere:qꝛ ad minꝰfacere vebuit qo potuit.
quãto grauioꝛi pena puniendi ſunt:quiↄtra ipſum
in pſonis ꝓpꝛijs pugnãt puerſe.ↄtra eius pᷣcepta vi⸗
uendo.vt ⁊æ iſtis in ↄꝑpatione ad pꝛioꝛes verificetur
7 dicatur illud Seb.x.quãtomagis putatis ⁊æterio
ra ſupplicia mereri.qui filiũ vei conculcauerit ⁊ ſan-
guinem teſtamenti pollutũ duxerit in quo ſanctifi⸗
catus eſt.
Ab illo qui ꝑ pꝛopꝛiũ ſanguinẽ introiuit ſemel in
ſanctaſctõꝝ:Veh.ix.quod ideo dnica legiũ in paſſio
ne:quia circa illud tpᷣs aggrauauerunt iudei pſequi
xpᷣm ꝓpter reſuſcitatõnẽ ¶Laʒari:que circa illud tpᷣs
facta fuiſſe creditur. Cuius perſecutionem ſeu paſ⸗
ſionem apoſtolus in verbis pꝛopoſitis tãgens: tria
nobis oſtendit.Pꝛimo pᷣciũ pcipue pietatis.ibi.ſan
guinem.Scðdo pꝛiuilegiũ pᷣmarie poteſtatis.intro⸗
iuit ꝑ paſſionem ⁊ moꝛtẽ xpᷣi ſiue pꝛimaria poteſtas
data celum intrandi.Tercio pᷣconiũ ꝑpetue purita
tis. ſancta. ¶ Ge quo pꝛecio ? pꝛecij valoꝛe loquituꝛ
pꝛopheta dicẽs:Tu cq; in ſanguie teſtamẽti tutemi⸗
ſiſti vinctos tuos v lacu ĩ quo nõ ẽ aqua.Zach. ix.
De ſeruitio vᷣo quod ꝓillo pcio ꝓ nobis dato a noſᷣ
requirit:loquitur Cryſoꝰ:quaſi in pſona ⁊ei:ſuꝑ il⸗
lud Math.xxiiij. Tũcapparebit ſignũ filij hoĩs in
celo.Ecce inquit pꝛeciũ ſanguinis mei.quẽ redẽ/
ptiõe vedi vig veſtraꝝ:vbi eſt ſeruitꝰ veſtra quam
mihi pꝛecio ſanguinis mei vebetis. Ego ſuꝑ gloꝛi
am meã vos habui.cũ eus efſem apparens hõ.⁊ vi
lioꝛem me omnibo rebus veſtris feciſtis.¶ Hos tan
qᷓ; ingratiſſimos repꝛehẽdit Berñ.dicens:Tu es ho
habes ſertum væ floꝛibo: ego veus.⁊ habeo ſpineã
coꝛonaʒ. Conſiderẽt ⁊ caueãt choreatrices.⁊ alij va
ni:qui hmõi ad vanitatem poꝛtãt.ↄtra quos vlteri
us dveum adducit loquentẽ ⁊ dicentẽ:Tu chirothe
cas habes in manibo? ego clauos.u tripudias cũ
pedibo:⁊ ego laboꝛaui.Cu in choꝛeis bꝛachia exten
dis in modũ crucis ad vanũ gaudiũ:⁊ ego ĩ crucead
obpꝛobꝛium.Tu habes latus aꝑtum in ſignũvane
gloꝛie:⁊ ego latus habui effoſſum ad penam. Qua
vanitate multũ vtũturmõ qͥ aꝑturas habent.⁊ ſu⸗
per tunicalibo ſuis fere ab humero vſq; ad cqura vt
interioꝛes oñdãt curioſitates circa cĩgulũ coꝛpor?
facturã.Chꝛiſtus latꝰ apuit ad multoꝝ redemptõʒ
ſaluationẽ.⁊ ipſi latꝰ aperiũt ad laſciuie ⁊ carnali
tatis ꝓuocationẽ.⁊ intuentiũ ꝑditionẽ.¶Hoꝝ in⸗
gratitudinẽ:pᷣmo recitat Augꝰ.⁊ ſcdᷣo iudicũ illud
ꝛofert in perſona vei.in quodã ſᷣmone loqns. quaʒ
oqlam qui audiũt diligenter excogitent quõ in iu⸗
dicio veo rñdere poterũt:dicẽti.Ego inquit vos foꝛ
maui ⁊ in paradiſo poſui:⁊ poſtꝙᷓ illũ ꝑdideras mi/
ſertus tui carnẽ aſſumpſi:⁊ in terra ꝓpter temlta ſu
ſtinui. Alapas. ſputa. dura vba. durioꝛa Ybera. on⸗
dite nũc quid paſſi eſtis ꝓ me:ĩmo ecõuerſo potiꝰ ſe-
cuti eſtis dyabolũ.Cõtempſiſtis lucẽ. poſſidete te⸗
nebꝛas.amaſtis moꝛtẽ:ſecuti eſtis dyabolũ: Ite cũ
illo in ignẽ eternũ.quẽ qui vult eua deretollat cru⸗
cem ſuã:⁊ ſequatur me:aAdath.vj.i.ipſuʒ qͥ in cruce

Artiꝰ.ix.
xlj.

.xlij.

E

ci wuotonetana ciocunom

tinincigem:uod ſifeerin ſpe

mnärnol
guperi guteelenoſfnu ne
nns inoin lnger
tionerdione no ſoluam otoull
tneliterſumetis ramos 71.. amn
ſßo weet Au i dicens Tollat
turmetripliciter apienter ete
Peimoſapieter ſicut carcere ein
eccliam fugiens rterrpiurans
nquo cafuſicutnullusad care
Taduls nemarchnef
loꝛſroneiqr ſinollet ad carcerem
afflgeretura foꝛtion roroe no n
ledire vbl finolitertam coꝛp
Nlus offeit qyvncy oꝛius offengen
ſio oi wridet Peecio,n erptere
aceroti int ſaracenos pf deptoe
nt ci nicis reqire. vloͤ carce en
ſitato pyreclent n preci dati
nittite Reciu dendcrexiqet mn
Acarcere fugiens nullo mode
leyellttnderpectat ibeterin d
Cafcenis geſiggtetbierpecat ,
pir teucineein locovelſoch
ta fugicns lidenptuspcht
dyaboluin loco vigelictt uſpe
nelanecci ſoniollihabte
o uino eceguit pel uopo⸗
Nlnspetunit gſifttent icel

atlen morse iſtinonſal

ccaſhnügpetle untn
PAarpuecialonlogin
Ginſangieteſanintient⸗
Kaigiandiagla Tich i.
pllopade nodis datogno
rſotgnaſtingſona diſiͤ
icapporebitſignu fillioisin
eü̃ſangninisnei vegnti⸗
yrpbleſtlemit peſta gvon
nis mer kberis Ego ſnoglon
fnusefſam appsrensoyi
s ſeſtnisftaſtis Hosten
edit Ban diceſs⸗ Luesho
lorrego wus Thabeoſolnes
auezt choreatnices.1aliſe
temn portättfauos ylteri
cnte dicenti⸗ Tu chifothe
cgodanos. Tutmniudiusch
Tuinchoreis uchigent
vani gadiiegdiguceel
eslatusaptumn inſionüͤſone
hn cofin ad enan d⸗
urngoptunehebent

xliij.

.xluiij.

Naſſio chꝛiſti

pependit.ſicut v illo ꝓhetatum e orii-
gã inquit illum paxillu in loco fideli.⁊ erit in ſo luz
gloꝛie wmui patris ſui:ꝛ ſuſ pendã ſup euʒ oẽm glo⸗
niam mm patris eius. Ylli.n.xpᷣo paxillũ crucis fi⸗
xerunt in loco fideli.i.in hieruſalem quondam fide
lis exiſtens: Eſa. j. Quõ facta eſt meretrix ciuitas fi
delis. Cui in die palmax: ſicut illi ve aſcalone Jona
the ſũmo ſacerdoti: quiba dicit᷑:q occurrerũt ei ð
ciuitate honoꝛifice.j. Aach.xj. cũ ramis occurꝛerũt
palmaꝝ.illud impletes pꝛeceptuʒ quo dicit᷑:SOume
tis ramos ligni.Zeuit.xxiij. Cum quibo ꝓceſſionem
æxo obuiando faciatis ſpũalem:quẽadmodum ipſi
tunc fecerũt coꝛpoꝛalẽ: Ipſi nanq; obuiãdo xpᷣo ra/
mos lignoꝝ acceperant in manib- ipſos poꝛtantes.
nos ramòs ⁊ bꝛachia ligni q ucis.i.exempla ⁊ com
moda ⁊ vᷣtutes:⁊e quibo dictũ eſt ſupꝛa.e.c.arti.iiij.
Accipiamꝰ in coꝛdiba cũ ramis etiã in manib ipos
uotione z affectione geſtantes:⁊xpᷣo ſic obuiãtes.
Et rõnabiliter quidem qꝛ ſi regibo terrenis adueni
entibo pceſſiones faciunt ſui ſubditi.: ſpecialiter il⸗
li qui gratia illius indigent:qui quanto plus eo in⸗
digent tanto plus eis placere nitunt᷑ veniẽtib. Cir
ca quoꝝ aduentum eſt aduertendũ ꝙ pauperib eis
obuiantibo ꝑ elemoſynarios ſuos elemoſynaz dare
ↄſueuerunt: Sic in pꝛopoſito.cum rege celi multuʒ
indigeamꝰ.væ cuius aduentu in die legitur palmaꝝ
cũ uotione tanta ei occurramus: quãta eius gra⸗
tia indigemꝰ:quod ſi fecerimꝰ.ſperandũ eſt ꝙ nobis
pauperibo gratie elemoſynã ⁊ nobis peccatoꝛibo re⸗
miſſionis miſericoꝛdiam largiet Cu rali ergo veuo⸗
tione ⁊ oꝛone.nõ ſolum coꝛpoꝛaliter ſed etiam ſpiri-
tualiter ſum etis ramos ⁊c.i.ramos ligni crucis: ſiẽ
xpᷣs vcet:Au.ix.dicens:Tollat crucẽ ſuam. 7 ſequa
tur me tripliciter. ſapienter. letanter.⁊ ꝑſeueranter
Pꝛimo ſapiẽter.ſicut carcerẽ euadens mundi.⁊ ad
eccłiam fugiens ⁊ terrã ꝑiurans cuʒ cruce in manu.
n quo caſu ſicut nullus ad carcerẽ rediret mundi
ta nullus ad carcerẽ redeat dyaboli: Et hoca ma
loꝛi rõne:qꝛ ſi nollet ad carcerem redire vbi coꝛpus
affligeretur. a foꝛtioꝛi ratõe nõ veberet ad carcere;
redire. vbi finaliter tam coꝛpꝰ ꝑditur:qᷓ; aĩa.⁊ deum
plus offẽdit:q; vnqᷓ; pꝛius offenderat. YImmo modo
ſuo deũ vridet. Pꝛecio.n. ex pte regis ãd aliqu ez in⸗
carceratũ int ſaracenos ꝓ rdeptõe ſua miſſo:ſi nolu.
enit cñ nũcijs redire. vł ð carcè᷑ exire vł poſtq exie⸗
rit cito p'redierit: ⁊ pꝛeciũ datũ gtis amittit:nõne
mittẽtẽ pꝛeciũ veriderevidet᷑ ꝛ młtũ offendẽ: Sic
carcere fugiens qͥ nullo modo ad carcerem redi-
re vellet.nõ expectat libẽter in wminio illiꝰ wmini
carceris.qꝛ ſi apte ibi expectat.videtur velle iterum
capi ⁊ reduci:necin locovel ſocietate vbi capi poſſet
Ita fugiens ⁊ redemptus ꝑ chꝛiſtim oꝛtẽ ve carcere
ð ya boli.in loco videſicet ſuſpecto: nec in ſocietate
mala:nec cũ ꝑſonis illis habitet vel loquat᷑ cũ qui⸗
bus pꝛius peccauit:vel quoꝝ occaſione vel attractu
pꝛius peccauit:qꝛ ſi fecerit.videt᷑velle iterũ capi gra
tis. ⁊ talem moꝛs chꝛiſti non ſaluat:qꝛ nõ eſt xpo di-
gnus:ipᷣo rpo teſte.qui ait:Adath.x. Qui nõ accipit
cruceʒ ſuꝗ ⁊ ſequitme:nõ ẽ me dignus: Mota. K.ij.
xij¶ Ad hoc ꝙ crux xpᷣi moꝛs xpᷣi vos eductos ðᷣ
peccati manſione ⁊ carcere pꝛotegant: neceſſe eſt vt
pꝛecepto obediatis angelico.qui Zoth eductũ ð lo⸗
co et ſocietate peccati.i.æ ſodoma in re. et vos in ſi⸗
gnificatione wcuit dicens: Moli reſpicere poſt ter/
gum. nec ſtes in omni circa regione.ſed in monte ſal
uuʒ te fac.ne tu ſił ꝑeas:Genxiy. Sic nec vos moꝛe⸗
mini in omni regione vel wminio vyaboli. vbi ꝑ cõ
cupiſcentias.iteꝑꝝ vos faciliter atrachiare ad car⸗
cerem reducere potenit: ſed fugite cum illis.qui car
nem ſuam crucifixerunt cum vitijs ⁊ concupiſcẽtijs

z„ ei.i.
Sall.v.i. cum omnibo concupiſcentiaꝑ occaſionibi.
Secundo tollat crucem ſuam exemplo chꝛiſti letan
ter ? gaudenter. Si.n. chꝛiſtus qui ſciuit bene ꝓ e⸗
bunt in hieruſalem moꝛi. vt re illo verificetur illud
ps.ciij. Sol cognouit occaſum ſuum. ſi letanter ſu⸗
itinuit crucis penalitates pꝛo peccatis que non fec᷑:
quanto nos letanter pati ebemus ſpiritualis cru⸗
cis aſperitates.i penitentias nobis iniunctas. inter
quas eſt maxima. vt væinceps peccata non iteremꝰ.
pꝛo peccatis que fecimus vt penas quas meruimus
vitemus eternas.¶ ¶riplici igitur exemplo vid ere
poſſumus ꝙ hanc ſpiritualem crucẽ gaudenter tol
lere 7 pſeueranter tenere beremus. ¶ ꝛimo exẽ⸗
plum ad hoc habemus w obſeſſo ab mimicis.qui li
benter inuenit ⁊ tollit arma vel baculum vel aliqᷣd
quo ſe vfendat: Ita nos hoc lignũ crucis chꝛiſti in
fide.⁊ crucis ſpũa lis ĩ opere.quo ab oĩhb nos væfen⸗
dere poſſumus piculis:ſicut oſtenſum eſt ſupꝛa. eo.
ca. arti. iiij. Gic ergo xpianus armabit᷑ ferro ligno
ij. Reg.xxiij.per crucẽ int᷑ficiẽs inimicitias:Ephᷣ.ij.
ecundũ exemplũ eſt ad hoc ve ꝑegrino laſſato.
in ardoꝛib verato.qui gaudenter muenit arboꝛẽ
ſub cuius vmbꝛa requieſcere:⁊ de cuius fructu come
dere poſſit. Sic pꝛius vexatiĩ diuerſis dyaboli ope⸗
rib ⁊ igne peccati.qui eſt ignis infernalis.inflãma⸗
ti:multũ nuc gaud ere veberent 8 inuenerũt arboꝛẽ
crucis ſpiritualis.i.penitentie.ſub qua a pꝛedictis
laboꝛibo requieſcere poſſunt ſi voluerĩt:⸗ q; diu vo⸗
luerint:⁊ e cuius fructu hic per gratiam ⁊ in futu⸗
ro per gloꝛiam refici poſſunt qui voluerint. Iſto nã
qᷓ; eſt lignum:æ quo Apoc.xxij. Ex vtraq; parte flu
minis lignũ afferes fructus.Si.n. flumen a ccipiat
Eo aquis que ſupꝛa ſirmamentum ſunt:iuxta illud
an.iij. Pndicite aq̃ oẽs q̃ ſuꝑ celos ſunt domino.
tunc planum eſt ꝙ iſtud lignum ex vtraq; parte.i.ex
parte inferioꝛi fructus gratie:ꝛ ex ꝑte ſi uperioꝛi fru/
ctus afferat gloꝛie. Qui vo adhuc in laboꝛibo ⁊ aꝛdo
ribo laboꝛat⁊ ſoꝛdeſcit peccati.feſtinet.vt ad arboꝛẽ
iſtam citius veniat: Talibo nãq; dici poteſt illð Ge
neſis.xviij. Qauentur pedes veſtri ⁊ requieſcire ſub
arboꝛe.ponamq; buccellam panis ? confoꝛtetur coꝛ
veſtrum:Aauentur inquit pedes veſtri.i. affectiões
volũtates per contritionem⁊ confeſſionem.⸗ reqͥ-
eſcite ſub arboꝛe penitentie.vt poſſitis digne ſume⸗
re buccellam panis cõmunionis.quam vobis ſic vĩ⸗
centibus ꝓmittit dicens: Vincenti dabo edere de li
gno vite:.poc.ij. Ricat ergo ⁊ oꝛe impleat quilibʒ
veſtrum illud Cant. vij. Aſcendam in palma appᷣ
hendam fructus eius. Bellatoꝛes. n. pꝛius aſcendũt
vt vincant:ſicut oſtenſum eſt.A.xxv.vj.qui poſt vi⸗
ctoꝛigm pꝛedam capiunt: Sic nos vt appꝛehenda⸗
mus fructus illos:Galł.v.ructus.n.ſpinitus eſt ca⸗
ritas.gaudium pax. vincentibus datus ab illo qͥ ve/
nit oĩg in ipſũ pacificãs ꝑ ſanguĩeʒ crucis eius Coł
.j. ¶ Cercium exemplũ ad hoceſt chꝛiſto 1 œæ om
nibus ſanctis. ſpecialiter æ ſancto Paulo qͥ dicit
AMihi autẽ abſit gloꝛiari.niſi in cruce vmininoſtri
hieſu chꝛiſti:ał.vj.¶ Tercio tollat crucem ſuam
perſeueranter: exemplo chꝛiſti Pauli ſanctoꝛuʒ.
qui crucem ſpiritualem vſq; ad moꝛteʒ poꝛtauerũt:

Ad quod faciendum exempla nos wocent bannito⸗
rum.ſeu illoꝛum quipꝛo maleficijs ſuis ad eccleſias

confugiunt.qui crucem accipiẽtes in manibo iurãt.
ſe directã velle tenere viam. vſq;quo extra terrã ve⸗
niant. Poſt quos aliquotiens perſuaſoꝛes et attra⸗
ctoꝛes ſequuntur. qui blanditijs. ſeductionibus 27
minis eos extraviam ducere nituntur: Quib extra
viam ductis illoꝛuʒ amputantur capita. Ideo qui
inter eos aſtutiam bona habent. nec blãditijs emol
liuntur:nec terroꝛibo flectunrur: Sic in oſito.cuʒ

xlvj.

xlvij.

Arti/j.
j.

Paupertas

omnito viribo ſuis.poſt fugientes v carcere.et poſt
periurantes terram ſuam dyabolus inſequit᷑: mi⸗
tos poſt eos mittit.quib ipſemet inſequens.xæliti⸗
ꝗas ⁊ lucra oſtendit dicẽs:adhuc ad ↄſimilia redi xæ-
lectationes ⁊ lucra:q; iuuenis es.⁊ multos te iuua/
re opoꝛtet:ſicut euaſiſti hoc anno:ſic enades ſeqnti:
us miſericoꝛs.eſt. ¶ Vt etiaʒ eos ad hoc alliciat
exercitũ ſuũ mittit.quĩhignis verbis.factis noõnul⸗
los ad dyabolum nitunt᷑ reducere. aliqui choꝛearũ
blanditus:aliqui verboꝝ fallarijs aliq minis.Con⸗
ra quos oĩs chꝛiſtianus chꝛiſti exemplo tollat cru⸗-
cem ſuam quotidie: Au.ix. Nota themata quome-
do peccata noſtra poꝛtauit ſuper lignum. P. vxj. Fi
lius.n.regis moꝛtuꝰ eſt.ij. Reg.xviij. Nota quomo⸗
do chꝛiſtus nos liberauit.X.j.xj.cum ſequentibo.

— 4 7 „
upertatis Primo
Joñdit᷑ diſtincrio. Secũdo:volũtarie pau-
pertat exempla.Tercio:vtilitas anñ moꝛ
tem. Quarto:in moꝛte.Quinto:poſt moꝛtem. Ge⸗/

rxro: ꝙ eſt diligenter amplectenda:⁊ feuenter diligẽ

da:Septimo:q inuoluntana ſeu neceſſaria eſt pati
enter toleranda:⁊ caritatiua ſuppoꝛtanda.
Mtum ad pꝛimũ: paupertatum: quedam eſtne-
ceſſaria:quedã voluntaria:quedã ficta. Oꝛimã reꝝ
Tefectus.Secundã vi cauſat affectus. Terciaʒ ver⸗
ba palliant:̊ facta oſtendũt. Pꝛima eſt reꝝ.alia ſpi⸗
ritus.tercia in vtriſq; fingitur.⁊ in neutro inuenit᷑
Be habente pꝛima paupertateʒ ſcribit᷑: Pꝛoner.
xiiij. Etiam ꝓximo ſuo pauꝑ odioſus erit.Et Pꝛo/
uer.xv. Omnes dies pauperis mali. Et.xviij.Cũ ob
ſecrationibo loquitur pauper. Et.vix. Fratres hoĩs
pauꝑis oderũt eũ. De hac materiavide.P.vij.xlvj.
Be ſecunda ſcribit Ecc̃i.xj. Pauꝑtas ⁊ honeſtas
a o ſunt.Et pꝛouer.xiij.Eſt qua ſi pauꝑ cũ in mul
tis diuitijs ſit.Et.xix.MMelioꝛ eſt pauper qui ambu⸗/
lat in ſimplicitate ſua:q; diues toꝛquens labia ſua ⁊
inſipiẽs.Et Math.v. Meati pauꝑes ſpiritu. Et.ij.
Coꝝ.viij.Altiſſima paupertas eoꝝ abundauit ĩ di
uitias ſunplicitatis eoꝑ.¶ De tercia ſcribit᷑: æcci.
xiij. Nequiſſima pauꝑtas in oꝛe impij. De illã vo ha
bẽtibo ſcribit pꝛimo ſapiẽs: Pꝛouer.xiij.dicẽs:Qui
autem pauꝑ eſt increpatione nõ ſuſtinet.¶ Becun-
do ⁊æ eiſdem beatus ſcribit Herñ.dicens: Videmꝰ
inquit aliquos paupes.qui ſi veram haberẽt pauꝑ⸗
tatem a vo puſillanimes in ea inuenirentur vt re⸗
ges. BGed hiſunt qui pauꝑes eſſe volunt eo rñ pacto
vt nihil eis veſit.Et ſic diligunt pauꝑtatem vtnul-
lam pꝛoꝛſus inopiam patiant᷑:ſed ſemꝑ infeſtis? xæ
litijs eſſe cupientes. ¶ Idem weiſdem in quodam
loquitur libello.quem ↄtra cluniacenſes edidit.qui
a nõnullis apologia vocatur: dicens: Quid inquit
nobis ꝓdeſt in noſtro victu parcitas.⁊ aſpentas in
veſtiru.ac diuerſitas in opere manuũ. in leiunijs et
vigilijs iugis exercitatio.vt quid moꝛtificamur to⸗
ta die.eſtimati ſumꝰ ſicut oues occiſionis: Mõne in-
ueniebatur via tolerabilioꝛ ad infernum ſi ita neceſ
ſe erat vt illuc ſcenderemus.Cur ſaltem illã qua
multa incedunt viam.ſ.latam non eligimus.quate⸗
nus vel de gaudio ⁊ nõ æœ luctu ad luctũ trãſiremꝰ:
cum iũllis videlicet.qui abundãtes in ſeculo obtinu
ert diuitias. Ve poꝛtãtibo crucẽ.ñ ſiẽ ſaluatoꝛ:h̊ ſic
ille cinereꝰalienã. Te citharedis citharizãtibo: nõ
ſicut illi in Apoc.in cytharis ſuis.ſed vere vt bypo
crite in alienis. VUe ſemel 7 ve irerum poꝛtãtibo cru⸗
cem chꝛiſti.⁊ non ſeq̃ntibo chꝛiſtuʒ. vuplici quippe
contritione coterentur. quando hic pꝛo tempoꝛa⸗
li gloꝛia tẽpoꝛaliter ſeaffligunt. ⁊ in futuro ꝓ inter⸗
na gloꝛia ſeu ſuperbia. ad eterna ſupplicia ptrabun
tur. Sequuntur chꝛiſtum in paupertate.ſed non in

iij.
gloꝛia. lugent ſed non conſolabuntur.⁊ merito.quid
enim ſuperbia ſub pannis humilitatis hieſu? Nun
quid non habet quo ſe palliet humana malitia niſi
fuerit inuoluta ſaluatoꝛis infantia: intra pꝛeſepiuʒ
mmini arrogantia ſe coartat: Mos enim Petri foꝛ⸗
mãtenemus.ad wominum vocando per hꝰ maris lo
ca ꝓfũda.ceteri nauigio quieto vectiveniũt Cũ in/
quit:audiuit quia wminus ẽ:tunica ſe ſuccinxit et
miſit ſe in mare ⁊c.h ille: ¶ Que quideʒ auctoꝛitas
pꝛo tanto eſtad pꝛopoſitum:quia dicit ꝙ ſequũtur
chꝛiſtum in paupertate.ſed non in gloꝛia quia nõ in
vera ſed in ficta chꝛiſtum ſequuntur pauꝑtate: Illi
enim veram habent paupertatem:æ quibus Augꝰ
æe verbis domimi: Hi inquit ſunt pauperes ſpiritu.
quiquando aliquid honi faciunt deum laudant qñ
aliquid mali ſe accuſant:quequidem paupertas ſpi
nitus copulata cum paupertate rerum. perfectioꝛ in
uenitur:quia ⁊ chꝛiſtus interganti quomodo perfe-
ctus eſſe poſſet. Reſpondit:Si vis perfectus eſſeva
de⁊ vendeque habes.a da paupenibus:Ahathxix.
Ad quam paupertateʒ habendã ſectandam 7 di
ligedam pꝛimo viroꝛum memoꝛabiliũ exempla nos
inclinãt non ſolum chꝛiſti ⁊ diſcipłoꝑ:ſed etiã phᷣoꝝꝑ
quoꝝ exempla nos multũ mouere væberent.qꝛ pimi
inter chꝛiſtianos:ſecundi inter gentiles erant ſapiẽ
tioꝛes.qui omnes queſtiõem dubiam pꝛo via pauꝑ⸗
tatis veterminauerunt:non ſolum verbo.ſed etiam
opere.¶¶ Bicut patet pꝛimo per hoc qo ſcribit Tul-
lius de Socrate.qui ad ſtudium vadens magnu põ
dus auni in mari pꝛoiecit:ne illius ſollicitudo illuʒ
a ſtudio unpediret:Eſtumauit enim ſenõ ſimul poſ⸗
ſe aurum poſſidere ſapientiã. dem Tullius li.j.
⁊ tuſculanis queſtionibo refert de Biogene. ꝙ in de⸗
ſerto pꝛo wmo ſolo wolio vteretur. quod ſemper cõ
tra ſolem vertebat.vt ſolis calefieret caloꝛbo.ad quẽ
cum Alexander magnus veniret. et offerret quicqͥd
petere vellet: Reſpodit.nihil peto niſi ꝙ ð ſole meo
recedas. Mota quod deiſio dicit Geneca: ditioꝛ
fuit lexandro:qꝛ plus renuit. ꝙᷓ alius dare potiit
uia renuit:⁊a concupiſcentia ſua eiecit quicquid
lexander habuit: ⁊ etiam quod non habuit:⁊ pꝛo
tanto ſe purauit plus habere.qui nullo quod dare
potuit ſe reputauit indigere:Vnde ſeneca dicit:qꝙ il
lo die victus fuit Alexander:quia vidit hommẽ cui
nihil potuit dare nec auferre.vnde citius darium ð
regno:qᷓ iſtũ e paupertate ſua pelleręe potuit.¶Ex
uibus patet ꝙ tantũ diligunt boni paupertatem
nam. 7 plus pluſq; illam amittere metuunt.ꝙ; mali
diuitias ſuas:Et hoceſt quod ſcribit beatus Gꝛe/
goꝛiꝰ. in li.dyalo.æ quodam ſeruo vei Rſaac noĩe.q
ita metuebat amittere paupertatem. ſicut alij diui
tias.Cuius ratio eſſe poteſt:quia pauꝑtatem ꝓpꝛiã
reputant virtutes:diuitias vo a quibuſcũq; occupẽ
rur.quaſi alienas reputãt: Gicut patet ꝑ h̊ qð ſcri⸗
bit Geneca.ii.de canſtantia ſapientis.ꝙ cum eme
trius ceperat meʒaram:vbi ſcipio phᷣus libꝛos ⁊ pa
trimonium amiſerat.reſpondit.ſe omnia ſua habe⸗
re. Vnicuiq; eniʒ naturaliter ineſſe videtur plus di
ligere illa que in ſe melioꝛa ſut ⁊ que ſua reputat:vt⸗
pote que ſemũ ſecũ poꝛtare atq; hꝛe poterit ſi volu.
erit:⁊ que nullus eo inuito auferre poteſt:qꝙᷓ illa que
quaſi aliena reputat.que ſi foꝛtuna alicui ad temp⸗
quaſi ſub lege commodati concedat.ſecũ tamen diu
ten ere non poteſt:quia ⁊ alij ipſo inuito illa ab ipſo
quferent. Virtuoſiigitur habentes paupertatẽ ſũt
tanqꝙ nihil habentes ⁊ ommia poſſid entes.ij. Coꝝ.
vj.Quoꝛum quilibet dice poteſt cum vxoꝛe.Tobie
ufficiebat autem nobis pauꝑtas noſtra:vt diuiti
as computaremꝰ:Zob.v.Mota.H.j.iij.Et. R.v.

arti.vj.

ſaſteocguiitöismin⸗ gufert.d

Antur cNlectionild talligti
unur Etrbidilits apimntur.
nur qulnihil bir dimittunt ſian
reimexyyir Gbinabuſardͤ tnan
7potentto terfa ſua n captiun
poppenlo vo pleblb. gui nihilpen
mniſt. Nobuſardan önceps milin
citeis ninens aſternas. Er quih
halterpauptos olleſt Gechha
Ocunditas. extritooſurgit ermine
Cbonopopep mulritudine.7er m
Duimu patet. A. xrvi vij De
Aperunento:guo videtur gſalten
Operelimul intentione:multabo⸗
Oienunando cantandoacempl
caſignefiunt pauptatis:gneinre
lantia a dicete Ego din naduͦ⸗
neborinetennüin vo. a quein
dicente Ego vir vigens paupt
Teraud nanplüpßzpugn⸗
bne nickſecun ugnare gul d
ſmnüinwocit Gicin Poſtto in
loſtoſpinltualesagner anios
anſone Jucicnli. Onicin
lp dcccitlone Erch
lomſimanchbula⸗
ſen cizai pid , B
Pſis in manid oolii 6
felighmimatn hanwn
lag dſabolum aſing ull

nd länastecleſenn ee⸗

ſucun tagensnn
eltneilins lliunglie ung
niniſnſte
Iden Telus li,.
nl inndunenu Sen.
lo eren anad ſnherci
ols ltittaalniadi
Guspenitet etofenet oicic
Arnhilpetomligyöſolenen
riſolat Gencengdino
s mutt ſyoliio dare votit
vlcentis ua egt qulcgic
um quog non habuitro
obere uinullo guocdare
ere Bngelenenn diat il
derqui vidithomine aui
ſerre vndeatins danun
Neſu peller potuit Er
iligunt boni paupertaten
nammitteremetnunt cmoll
ſtquodſanbit eatns G⸗
odemnſenno Ni ſagc oie Henn
paupertatenn tentoli diu
Cttſtnispalbtanongni
tip ogulſin/
tit Giatpetet bhbſan⸗
Aſgoientis cunn dene
tus ſopientlo
ſapiopbrolibrosp
pbiſapiophi
dt ſon loſiucdle
lin uſt nin iun
ir leſtunin

Paupertas

Arti.iij · ¶ Gcdo vtilitates nos ad illã amplectendaʒ artãt

Vj.

atq; ↄſtringunt¶ Vera nanq; pauptas triplicem
habet vtilitatem:q in viro virtuoſo eſt. fumculs tri
plex.que ve facili nõ rũpitur: Ecẽs.iiij. Vnã nanq;
pñnt ante moꝛtem. Oliã in moꝛte:Terciam poſtmo?
tem. ¶nte moꝛtem nanq; tripllcẽ vtilitatem ſuo
ofert ꝓfeſſoꝛi v poſſeſſoꝛi. Oꝛimo tpalis cõmodita/-

tis. Dcdo interioꝛis iocũditatis. Et tercio ſperate

vbertatis.¶ Pꝛunũ patet ꝑ legẽ ciuilẽ. C. v epi. et
cleri.l.id qð pauperibo.j.li.j.ti.⁊.l.pꝛedictis.ſi up er q̃ᷓ

notant iuriſperiti ꝙ qñq; pauptas pꝛodeſt:qꝛ ſi ali

quid legatũ ſit pauperibo indiſtincte illis legatũ di⸗
ſtribuet᷑ qͥ pauperioꝛes inueniunt᷑:qꝛ hͥ faciendo pl
ad voluntatẽ acceditur teſtatoꝛis:Cui etiã legi bo⸗
na concoꝛdat ↄſuetudo:in qua videt ꝙ bonꝰ? elemo⸗
ſynarius elemoſynas largiens: vel ad aulaʒ pan ꝑes
introducens vt comedãt.pauperioꝛes elegit 1 mag
indigentes. que tam lexqꝙᷓ; conſuetudo. tam facto .
octrina ofirmant᷑ wi. Ffacto:qꝛ paupeꝑ ſuoꝝ miſe/
rebitur: Eſa.xlix. voctrina:Au.xuij. Cũ facis cõui
uium voca pauꝑes ⁊c̃. Cũ.n.pauꝑtas cauſa ſit. qᷓ⸗
re vocandi ſũt:neceſſano ſequi videtur:ꝙ vbiinue⸗
nitur cauſa intentioꝛ. potioꝛ ſequat᷑ effectus.⁊ ſic ce
teris paribo talis eſt potius vocandꝰ: taliq; eſt citiꝰ
ſubueniendũ:õ tm̃ ꝑ legem pꝛedictam. h̊ etiam ꝑ
legem i. eutro xv. Si vnus inquit væ fratribo tu⸗
is qui moꝛatur intra poꝛtas ciuitatis tue ad paup⸗
tatem ven erit:nõ cõtrahes manũ tuã. ſ̊ aperies eaʒ
paupeni. Mec in hoctm̃ eõmoditatem habent tem⸗
poꝛalem.ꝙ eis rõne pauꝑt atis datur qñq; largius:
ſed ꝙ etiam a tyrãnis ⁊ rap toꝛib tẽpoꝛe pſecutiõis
imiuſte acquiſitõis minꝰ aufert᷑ vel minus iniurijs
vexantur. collectionibo talliationido minꝰ ſpoli⸗
antur. Et vbi diuites capiuntur. incarcerant᷑ ligan
tur.qui nihil hñt dimittunt᷑:ſicut ad literã ptʒ: YBe⸗
remie xxxix. Vbi nabuſardã tranſtulit oẽs diuĩtes
potentes terra ſua in captiuitatẽ babylõis. De
paupenbo vo plebis. qui nihil penitus habebãt:di⸗
miſit. Mabuſardan pnceps militũ intra iuda:⁊ v-
qit eis vineas ⁊ ciſternas.Ey quib oĩb ptʒ: qꝙ etiaʒ
tꝑaliter pauꝑras ꝓdeſt. Secũda vtilitas. i. interioe
iocunditas. ex tribo ↄſurgit.ex minoꝛi ſollicitugine.
ex bonoꝝ opeꝝ multitudin e.⁊ ex maioꝛi ſecuritate.

¶ Pumũ patet.A.xxvij.vij¶ Scõʒ qͥtidiano ptʒ

experimento:quo videtur ꝙ ſaltem in opere tm̃:vel
opere ſimul⁊ intentione:multa bona opa pꝛedican-
do.ieiunando. cantando. exempla bong dando. oc
caſione fiunt pauꝑtatis:que in reꝝ nõ fierent abun

dantia.a dicẽte:Ego diyi in abũdantia mea.nõ mo

ueboꝛ in eternũ:in pᷣs.cxv.que in reꝝ fiunt penuria.
a dicente: Ego vir videns pauꝑtatẽ meaʒ: Creñ.iij.
¶ Terciũ ꝑ exemplũ ptʒ pugnãtiũ in duello.in qᷣ⸗
bus videt᷑ ſecuriꝰ pugnare.qui.q̃ſi venudatꝰ aquer-
ſariũ inuadit:Sic in Ipon ito. in pugna inter nos: et
noſtros ſpirituales aduerſarios. Exẽplũ ad hoc de
Sanſone: Judic.xiiij.Qui cũ nihil haberet in ma/
nibo. occidit leont. Et cũ etiam nihil haberet in ma
nib niſi mandibulã aſini.occidit mille viros: Ju⸗
dic.xv.Cũ vo aulã introiſſet ⁊ ↄnuiuijs intereſſet᷑.du
as hñs in manibo colũnas wmũ euertit.ſeipʒ cũ mł
tis alijs perimendo. Gic nõnulli qui ĩ pauptate ſe⸗
