tatis ad modũ edere vel vepꝛiũ ꝑ maceriã inoꝛdina
ti fauoꝛis.Edera em̃ in aſcẽſu ſuo nõ innitit᷑ vᷣtuti vł
foꝛtitudini ꝓpꝛie:ſed parietis. Ita volẽtes aſcẽdere
locũ cupiditatis in ſtatu eccleſiaſtico:cũ de vᷣtute et
foꝛtitudine ſpirituali ſeu eccleſiaſtica et litteratura
et moꝛib nihil aut parũ habeãt.innitunt᷑ parieti.i.
alicui pꝛelato vł patrono/ſeu potenti:eiq; munerib
et pꝛecibo vel ſanguine vel ſeruitio ligant.Et ſic vtu
te nõ ꝓpꝛia quia potius potẽtia eiꝰ aſcẽdunt eccleſie
tectũ: cui plus nocet:cementũ.i.tꝑalia ſubſidia eiꝰ
extrah endo:qᷓ ꝓſit ſditos infoꝛmando. Aſcẽdunt
ſuꝑ eã vepꝛes et ſpine ꝓſa.v.et tribuli.Aſcẽdet ſuꝑ
aras. Oſee.x. MNota.h.vj.lxx.¶ Alij vVo volẽtes aſcẽ
dere ad locũ capiditatis ĩ ſtatu ſeculari/ ſicut herba
mala ſuꝑ blada:et ad modũ edere:loquunt᷑ cũ aliqͥ
magno/⁊ dant ei mun era vel ei ſeruiũt in pꝛeda capi
enda/et ponit eos in aliquo officio:⁊ eos aduocat in
malis ſuis.ſed in fine nõ potẽat eos aduocare quin
cadant cum incircũciſisſ ad terrã vltimã. Eʒe.xxxij
Et tales ſũt pacient tollerãdi/ qꝛ ſi ſpiritus poteſta⸗
tẽ hñtis aſcenderʒ ſuꝑ te:locũ tuũ ne dimiſeris.quia
curatio ceſſare faciet pcta maxima: &ccls.x.
volens aſcẽdere cathedrã peſtilẽtie/ſeu ſtatũ vanita
tis ad mo dũ ederel muneribo datis/loquit᷑ cũ aliquo
amãte pꝛimos recubitꝰ in cenis:qui potiꝰ ad burſaʒ
ꝙ ad ſcientiã/ad munera q; ad merita reſpiciẽs.ait:
Amice aſcẽde ſuperiꝰ:Auce.xiiij.Et hec eſt cã quare
aſcendũt montes in Os.ciij.ideſt aridi.infructuoſil
illiteratiſineptiſin omnibo pꝛedictis ſtatibo ſeu offi/
cijs.Et veſcẽdũt campi.i.fertiles et vtiles.in locum
quẽ fũdaſti eis:tu ſq; ſuppoꝛtatoꝛ et fautoꝛ ed ere:re
ceptoꝛ munerũ:qqͥ amas pꝛimatũ gerere ĩ eis.Et tał
indignoꝝ pꝛomotio vel exaltatio eſt ꝑiculoſa:tã ſic
exaltatis:qᷓ eoꝛũ exaltatoꝛi. ¶ ¶ Pꝛimũ pʒ: quia ſic
eleuati exaltant ad moqũ teſtudinis volẽtis trãſire
mare. SDic ergo cũ aquila loquebat᷑ vt ab ipſa poꝛta
retur: qꝛ alas ad volãdũ de natura ꝓpꝛia nõ habnit:
que eũ int᷑ pẽnas aſſumenscũ eſſet vltra profunduʒ
maris aliqua occaſione pẽnas illas retraxit:et teſtu

ram

A xxv.

do ſibi dimiſſꝰ.ſhito in mari cadẽs ſbmerſus interijt
SDic ad literã omnes pꝛedicti loquunt᷑ ci aliq auip⸗
dali:que pꝛecio datoſmodicũ eleuant᷑. Sed aliqua
ex aliq cã vel occaſione pennis fauoꝛis et auxilij ſub
trabente Vtpote qꝛ munera nõ poteſt ↄtinuare:vł
qꝛ aliter offẽdit aquilã:vel qꝛ foꝛte moꝛit᷑ Pſal.hxxix
Seſtruxiſti maceriã eius.æt ſic teſtudo ſibi dimiſiꝰ
cadit.ſicut edera ſſtracto panete.Sicq; aquiia vel
pariete trãſeũtibo qͥ eũ aſcẽdebat/retro dimiſſus ca/
dit. Cadat aſcẽſoꝛ eius retro:Geñ.xlix. Nõ.M.xuiij
xj.⁊c. ¶ Secũdo pꝑiculoſa eſt frequẽt exaltatoꝛibus
e frequent viſũ eſt ꝙ tales eleuando eleuauerũt gla
iñ ↄtra caput ꝓpꝛii:qꝛ fiũt eis ingrati/ et iniurioſi/
et ꝓſecutoꝛes. Vñ eſt de eis. Sicut ðꝛ in fabuł ⁊ aui
qui gallice vocat᷑ reiſtel:que audiẽs ꝙ rex aniũ fieret
que altiꝰ volaret qꝛ ſic diffinitũ erat de ↄmuni auiũ
ↄſilio et affenſu:rogauit anls g eã in altũ ſecũ poꝛ
taret.qᷓ ex amicitia hoc fecit nullas ſuſpicãs inſidias
Cũ vo glig ſuꝑ om̃es in altũ aſcẽdiſſet:exiuit illa de
pẽ uis aquile ſuperiꝰ aſcẽdendo:⁊ in aquile vituperi
um regimẽ ſibi vſurpauit. Sic in ꝓpoſito.et hoc iu⸗
ſto vi ꝓmittit᷑ indicio/qꝛ exquo inoꝛdinate ↄtra veũ
et rationẽ eos exaltauerũt: væus iuſte ꝓmittit eos ʒ
exaltãtes exaltari:eiſq; adu erſari/vt in quo peccaue
runt/puniãt᷑.Sic ergo depꝛeſſis ꝑ illos quos exalta/
uerũt:poteſt dici illud pſal.lxxxviij. Exaltaſti cexte
ꝛimentiũ eũ letificaſti om̃es inimicos eiꝰ.
Alij aſcendere nitunt᷑ ꝑ viã falſitatis/ ꝓditõnis/⁊
duplicitatis.Et iſti aſcendũt ad modũ colubꝛi toꝛtu
oſe incedentis ꝑ aſcenſũ ſcoꝛpionis: Numeri.xxxiuiij.
et ad modũ ſagitte nõ bene pẽnate.nec łe bona mãu
emiſſe.vadit huc ⁊ illuc. Ita iſti per ambages et bꝛi⸗
gas / et duplicitates et ercuſationes et falſas coloꝛa⸗
tio nes aliqñ aſcendũt in hoc mũdo ad magnũ ſtatũ
iij. Re.vj.Aſcendebãt ꝑ cocleã. Pe iſtis nota.A. xv.
xxij. ¶ Sed nota ꝙ omes pꝛedicti male aſcẽdẽtesſad
bꝛeue tpᷣus aſcendut:ct in aſcenſu ꝓſpant᷑: plꝰ qᷓ; boni
qꝛ mala herba ciro creſcit.qꝛ filij huiꝰ ſeculi filijs lu
cis pꝛudentioꝛes ſũt in generatõe ſua: Luce xvj.Et
c eoꝝ ꝓſꝑitate gloꝛant᷑.et alios ↄtẽnũt. Sʒ gloꝛia
eoꝝ væ aſcenſu ſuo/eſt ſicut gloꝛiatio pauonis.Aſcẽſꝰ
vo illoꝝ eſt ſicut aſcẽſus ſymonis magi. NRatone pꝛi
mi eſt ſciendũ:ꝙ fabuleↄtinẽt quandã diſputatonẽ
int pauonẽ et aquilã. In q pauo gloꝛiãs v pulchꝛi⸗
tudineſet multitudineſet magnitudine pẽnaꝑ:aqᷣlã
cũ pẽnis ſuis griſeis ↄtempſit.cui aquila reſpondẽs
totũ cõceſſitet adiecit. Malo iſtas parnas griſeas
pennas que in altũ me poꝛtẽt:ꝑ quas ⁊ cũ quib poſ
ſum in neceſſitate omes aucupes euadere:q illas lu⸗
cidas cũ quibo in neceſſitate diſtãtiꝰ auolare nõ po⸗
tero.et ꝓ quibo cit me capient:vt illis me ſpolient.
Ita qñ pꝛedicti.vel his ſiłes iactant ſe vel gloꝛiãtur
vel in multitudine vel magnitudine dimtiaꝝ vel ve
ſtiũ vel pulchꝛitudinis vel hmõi/vœ qua gloꝛiatione
Nota. . et.ar.iiij.et alios Panibetdie in hec
nõ ſũt:poſſet eis reſpõderi.ſicut reſpõdit aqla:meliꝰ
eſſe cũ paruis diuitijs / et cũ coꝛꝑis infirmitate.verũ
etiã cũ lepꝛa⁊ cũ indumẽto ſacci⁊ cũ vno oculo/⁊ ve
vili genere ad vitã intrare.et oẽs aucupes inferni in
mortis neceſſitate euadere:et ad celũ volare:qᷓ; cum
omnibo ↄtrarijs mitti in gehennã ignis. Meliꝰ eſt ̊
modicũ iuſto/ſic gloꝛiantilloquit Apoſtolꝰ.j. Coꝛĩ.
v.dicens. Mon eſt bona gloꝛiatio veſtra. Mota. M.

Vr.

Fabula.

xxxij.

Fabula.

vrij. iij. cũ . Et. .xij.xxxiiij.¶ Gcdo illoꝝ aſcenſus Mxiij.

aſſimilatur aſcenſui ſymonis magi: qui aſcenſiones
in coꝛde ſuo diſpoſuit in valle lachꝛimarum. ipſum
enum in aſceuſu ſuo.vmones ad tempus iuuabant:
ſicut ſuſpenſoꝛ iuuat furẽ in aſcenſu ſcale:⁊ ſicut coꝛ⸗
niy altius poꝛtat nucemſvt cadens foꝛtius illidatur
et frangat᷑ ſic iuuant mones pᷣdictos in aſcẽſu ſuo

mnordtfugam penalis Dredcand
utun hlüri badireminimn
Gmumad und Zuinteö otcktesdi
Dintiaiapnus müdemr Diantnee tmn
ſchitſenemiſiſpinisetherbis nociuisel⸗
Ulieuminoel Audieci foent applicat⸗
ſimt opttr tagin fn Portionan lacim
Ituad cocii hili l hio oel vbu m
iOotervogma giect iintentioms Porenon
Nlarieſiut lad ecusn immutin tag
lanertoruoſi Ituin na iuoli auz noͦinmn
gira Cap E godiſpoſtet voad mundu
ſokintitogz rdecintmtöis tenitrudine dia
E hwnii Aucii niclognat inmediis du⸗
— ſec dis dns
Hoc acuertidi Mtüad ſecudn
ndrtgumonais ginodliendn

offictt a unnentterz rannlif
gullade Pokeſtari Hud
m tenzeing NN
4 ſcepang Ollbldi

ispaſcenſiſcoionig: N
gttenbbaeenmene N inggn
bucailuc Itaiſigeranbagesart
latates ctercuſationes et fillgs colci,,
1aſcencütin bocnücac nagnüfni
lendcbätpcocles Deiſtsnote An
notaq omes pꝛeclicen maleaſceetcsec ,
ſcendütea inaſconſnoſpant oloĩbeni
bacmtſat geflij hlsſemiftlioln
oꝛes ſüt in generotoeſna: Luceyl
teglonant et alios tinit. Ggloni
1ſuo eſtſiant glonatiopanonis. Aſciß
cutaſceſus ſynonis mag. Patonenn
fabnleotinet quanda diſputaroi/
agulli⸗ Inq pauo glois wpulchi⸗
ltitudinejet magnitudine penapagi
giſess tempſit culaguila reſponti⸗
ct adiecit. Malo iſtas paruas gien
n itünepauirguusrcili,
ſtateofſes aucnpes uggere,hl
b inneceſſtate diſtan anolane,⸗
ard necapient rllone pln
iai valbisſitsucunt cs
ndinn naſni ueſtinn

huimcibnllhnii ncuit nitoir

ln ientn Högitac mell⸗

Ar?. j.
.J 9

Ars. ij.
U .*

Audire

De quib Hiere. xlix.quaſi leo aſcẽdit e ſupbia.Eʒ
Job.xx. Gaudiũ hypocrite ad inſtar pñcti.ſi aſcen/
derit in celũ ſuꝑbia eius.et caput eiꝰ nubes tetigerit
quaſi ſterquiliniũ in fine pdet᷑ et hoc cito. qꝛ Eʒe. vij
Pꝛope eſt dies occiſionis et nõ gloꝛiemontiũ fac cõ
cluſionẽ.ibidẽ.vij.ſtarim qñ ſecuriꝰ credũt aſcẽdere
uxta illud &ʒe.xxxij.cũ volare ceperint gladiꝰ meꝰ
up facies eoꝝ. ps.lxxij. veieciſti eos dũ alleuarẽtur
ſiẽ ſymonẽ maguʒ. SGequit᷑ in Job. Ouite viderint
Dicent vbi eſt. et dicẽt illud. Jſa.xiiij. Monne iſte eſt
q ↄturbauit terrã. Sequit᷑ Vlelut ſomnũ volãs: no
iueniet᷑:tranſiet ſicut viſio nocturna:hoc excepto:q;
illi ſõniant ve nocte et cito/et nõ multu infatuantur
Iſti autẽ ce die cũ alijs ↄditioniba oppoſitis infatu
ant᷑:et finalit᷑ ve cadaueribo eoꝛum aſcedet fetoꝛ. Aſa
xxuij. Thema. Gurgẽs:venit ad patrẽ ſuũ.Anc.xv.
qualit᷑ nos vbemꝰ venire ad eũ. Item ciuitatẽ foꝛ⸗
tium aſcendit Pꝛouer.xxj. Et patet.

Waitũu verbideipꝛi⸗
mo oñnder qualis pꝛecedere vebeat diſpoſi/
tio. Scdo:quiba modis vebemꝰ xæũ eiuſq;

audire wctrinã. Tercio ꝓpter quid vt ſcʒ diſcamus

vtilig. Quarto:oñdit᷑ que ſit neceſſitas audiẽdi vti⸗
lia. Quinto:quãtũ dyabolus illã umpedire nitit᷑ au
dientiã. Sexto:nõ audiẽtiũ ſtulticia. Septimo: cul⸗
pa.Mctauo:qꝙ nolle audire eſt ſpeciale ſignũ dãnati
onis. Mono nolentiũ audire excuſatio cũ repꝛobati
one.vecimo:ꝙ vtilia audire æbemꝰ ad eurtãdum
Picula. VIndecimo:vt ſciamꝰ ſiue faciamꝰ neceſſaria
Suodecimo:vt tugeny⸗ penalia. Tredecimo:q; nul
lo mõ vebem⸗ dyabolũ vel eiꝰ audire miniſtros.
Mtum ad pꝛimũ.AMudire nõ poteſt qͥs digne Vba
i:niſi aĩa pꝛius mũdetur Gicut nec terra upte ſu⸗
ſcipit ſemẽ:niſi ſpinis et herbis nociuis pꝛiꝰ ablatis:
niſi etiã intẽtio ad audiẽdũ fuerit applicata. Quia
ſicut optet vaginã m ꝓpoꝛtionem laaii menſurari
Ita ad gladiu ſpũalẽ vel ſpũs qdð eſt vbũ ei. Ephe.
vj. Optet vaginã aĩie et intentionis ꝓpoꝛtionari 7 ap
plicari.qꝛ ſicut gladiꝰ rectus nõ intrat in vaginã cur

uam et toꝛtuoſa. Ita in maliuolã aĩaʒ nõ intrabit ſa

piẽtia:Sap.j.Ergo diſpoſitꝰ et quo ad munditiã/ et
qad intẽtõeʒ /⁊ qͥ; ad intentõis rectitudinẽ. dicat illo
Ps. lxxxiiij.Audiã quid loquat᷑ in me dñs eus ⁊ nõ
quid loquat᷑ dyabolus:ſed dñs xeus

Pꝛo quo ẽ aduertẽdũ Mtũ ad ſecũduʒ ꝙ vebemꝰ

æũ audire quatuoꝛ modis.Mꝛimo diligent᷑:ſiẽ bonꝰ

ſcolanis optimũ wvctoꝛẽ:et ſicut puenaliquã artem
ꝓpter ſuſtentationẽ coꝛpis:et ſicut infirmꝰmedicũ et
medicins ꝑ quãẽ ſanan poteſt. et cũ in magnis expen-⸗
ſis et laboꝛibo/ſſibi lapidẽ ↄpararet ꝑ quẽ ſanarnet in
ſanitate ppetuaripoſſet.ſed h̊ fit ꝑ verbuʒ xei. Ouia
miſit vꝓbum ſuũ ⁊ ſanauit eos In pᷣs.cvj. Et nõ ſolũ
ſanat:ſed a moꝛte ꝑiculoſa pᷣſeruat. Siquis/inqͥt vi⸗
tas/ſᷣmonẽ meũ ſeruauerit moꝛtẽ nõ guſtabit ineter
nũ. Vnñ beatꝰ Grego. Certiſſimũ pᷣdeſtinationis ſi⸗
gnũ eſt/ libent audire ꝓbum vxi Et ſicut curioſi:ru⸗
moꝛes. Vñ Criſoſtomꝰ ſr YJoheʒ omek. j. Di eg inqt
que regis vel patrie nr̃e ſũt cupimꝰ ſcire: quid diyit:
quid fecit/quid cõſiliat᷑: qᷓuis nihil ad nos ſint Et ſi
inquit dyabolũ fugas . Iras ſuſpenſas in collo:mul
to magis fugabis p litteras retẽtas in coꝛde in eo er
go q̃i in libꝛo diligent᷑ ſcribe:et ſi inqͥt viderem⸗ ho⸗
minẽ ĩ celo veſcendentẽ qͥ ꝓmitteret ſe ea que ibi vi
dit cũ certitudine narraturuʒ et bona auditoꝛib: ei
occurreremꝰ chꝛiſtus de celo venit:qͥ multa mirabi⸗
lia pꝛius inaudita vᷣ penis malonſet gaudijs narra-
nit bonoꝑ:et bona ꝓmittit ſuis auditoꝛib. Iſaie.j.
Di voluẽ itis/ me audierinis bona terre comedetis:

ergo qui hʒ aures audiendi audiat diligent᷑ qͥd ſpũs

„

A

dicat eccleſijs: Apo. ij.

xxvj.

Secundo obedient qnon

ſufficit medicũ andire ad ſanitatẽ: niſi eius wetrine
obedias. qui ergo obedientmulta ſuſtinẽt/ et grauia
et ſancta loca nsdo coꝛpis ſalute cum magno
oõnabil

querũt laboꝛe.

e videt ꝙ hec querãt et faci⸗

ant ꝓ aĩe ſalute:qn eis iniungit᷑ in ofeſſione.Et ſi di
ſcipulus magiſtri timoꝛe/ infirmus medicũ ſanita
tis ſiderioſet amicꝰ amicũ amoꝛe audiat eiq; obe⸗
dit.A foꝛtioꝛi ratione/ xpᷣo qui eſt magiſter metuẽdꝰ
medicus ſanãs/amicus amans. Eſto ergo mãſuetus

ad andienduʒ &cci.v.

Tercio gaudent᷑: ſicut bns

dilect amicu vl filiũ moꝛtuũ:gandẽt᷑ audit quõ rſu⸗
ſcitare poſſet Et mirũ eſt ſic habẽtes alam moꝛtuaʒ
quib p̃t intelligi illud Yo.v. Adoꝛtui audiẽt vocẽ

filij vei:et qui audierint

2

rũ ꝑditum.iremꝰ ad magnã diſtantiã/ et pꝛo paruis
rebus amiſſis vadũt ad ſoꝛtilegas: etp magnis no⸗

lüt ire ad verbũ wi.i

anima moꝛtua et pdita ſuſci⸗

tanda:et regno celoꝝ inueniẽdo. Et heu longu vide
tur multis et graue audire vbum ſalutis:ſed audiẽ⸗

do vba diſſolutõnis et hyſtnionũ videt᷑ eis tpᷣus bꝛe
ue/qð ey tentatione accidit d

yaboli: vel qꝛ hñt pala

tũ coꝛdis ſpirituali febꝛe infectũ febꝛicitantes em li⸗
bentius bibũt aquam: et comedũt vilia er nociua qᷓ

vtilia.Sic tłes a veritat.

fabulas aũt ↄuertent᷑.ij.

e ide aud itũ auertẽt/ad
Thi. iiij. Ylli vigelicet qui

hñt naturã amarã et infirmã. ſed nõ ſic qͥ hñt coꝛ bñ
diſpoſitũ.et ſanũ illi audiũt letant et gaudent:dicen
tes illud Pſal.l. Auditui meo da bis gaudiũ ⁊ letici

am.

tiã ꝑ quã poſſũt terrena l

Muarto memoꝛit᷑:qꝛ barn valet oĩa pꝛedicta
et ꝑ predictos modos ⁊ cauſa

ſcrinio ponant᷑ aĩe ꝑ memoꝛiã mirũ eſi audiẽtes ſciẽ

s audire:niſi audita in

ucrari/ memoꝛie ↄmendãt:

que eis ad lucrũ valere poteſt. Sic in oĩ arteſ⁊ cartã
hereditatis diligent reponunt in ciſta/ et inutilia er
narrationes æ imptinentibo/ et vetractionibo bene
retinent:et cũ aungmẽto narrãt:carminationes ⁊ ſoꝛ⸗
tilegia memoꝛit᷑retinẽt:et opa exercẽt. Sed heu cir⸗
ca vtilia ſũt ſicut rethe in aqua: qð extractũ nihil æ

aqua retinet. Et ſicut buletellũ/qð furfur retinet:ꝛ

faninã emittit Et cũ eſſe
q lumẽ recipit:et tẽpeſta

eberent ſiẽ feneſtra vitrea:
tes excludit ſũt potius ſicut

cribrũ.qꝛ dũ ſũt in aqua pᷣq icatõnis aliquid retinẽt

eytra nihil/ niſi ali
paleas et hmõi. Ite
dicatione aptam viceret

qua groſſa/ et feda / et putrida: ſiẽ
Ita iſti inoꝛdinate dicta.⁊ ſi qs in P

fatuitatẽ:bñ retinerẽt:non

aũt vtilia. Be quibo V.ij.ij. Et Ecc xxj. Eoꝛ fatui
quaſi vas ↄfractũ:oẽm ſapiẽtiã nõ tenebit Et ſicut
nullus nrm oblinioſũ diligit vel ꝓmouet ſeruũ. Ita
nec deus 33 patet JYa.j. Vbi auditoꝛ obliuioſus nõ

beatificat. Sed qͥ pᷣſpexe

et permãſerit in ea: nõ auditoꝛ o

opis:hic beatus in facto

rit in lege pfecte libertatis:

obliuioſus.ſed factoꝛ
ſuo erit.

Iſtis q̃tuormodis audiã quid loquat᷑ in me dñs
cus. Pꝛo quo eſt aduertendu ꝙ ſicut initiũ dangti
onis nre fuit audiẽdo dyabolũ/ꝑ eius miniſtros ſer⸗
pentẽ et mulierẽ. Geñ.iij. Quia inqͥt audiſti vocem
vxoꝛis tue et comediſti de ligno quo pceperaʒ tibi · vj.

ne comederes/ maledicta
ſalutis nr̃e ꝑ argumentũ

terra in ope tuo. Ita initiũ
a ↄtrario ſenſu ꝓuenit audi

endo veñ in miniſtris ſuis.ꝛouer.ij. Audiat ſapĩaʒ
aunis tua.cito poſt ſequit᷑:tũc intelliges timoꝛẽ dñ̃t

ſine quo nõ poteris ſaluari.nꝗ q

ſine timoꝛe eſt: ñ po⸗

terit iuſtificari.Ecci.j. Vtilia autẽ dico ad ſalutẽ:ñ

—

curioſa et vana/q aures vemulcẽt auditoꝝ.nõ q füt
ad lucrũ pecuniaꝝ.Sʒ q̃ ſt ad lucrũ aĩaꝝ. Pꝛia em̃
vba aiaʒ nõ mũdãt/nec vitã occidũt peccatricem:ſiẽ
nec gladius qͥ tãgit vel amputat aurẽ/necſcõa:qꝛ tm̃

burſã tãgũt.tũ ad tal
ner.j. In foꝛib poꝛtaꝝ et

es Dapia foꝛis pᷣdicat Pꝛo
burſaꝝ.Zoquẽdũ eſt ̊ ad

viuẽt:ad inueniẽdũ theſau/

.lij.

.ilij.

H.

Arꝰ.iij.

vij.

Arꝰ. iiij.

viij.

Audire

coꝛjet audiẽdũ ẽ coꝛde. Quia ſi inruerit ſapia coꝛ tu⸗

um jet ſcia aĩe tue placuerit:aſiliũ cuſtodiet te.ꝓuer.
ij. Dʒ heu libẽtius audiũt ſcias lucratinas et vanas
ſicut patebit ifra.c.æ ſcia. et carminatões et ſoꝛtile⸗
gia ab ecclia ꝓhibita qꝛ a dyabolo œcepti cꝛedũt ea
ꝓ :coꝛꝑm ſanitate valẽ:q; dñi wctrinã certa/ ꝓ eterna
ianitate aĩe. veo em̃ loqnte dixiſti/nõ audiaʒ. Hiere.
xxij.Et iſtud ẽ ãmirãdu ſet wlendu negociuʒ:loquit
Apocras ⁊æ his qꝗ ꝑtinẽt ad coꝛpꝰ:et młtos hʒ audi⸗
toꝛes ei credẽtes.Loqt Juſtinianꝰ æ iuſticia frarũ⸗
et multos hʒ auditoꝛes diligẽtes eiq; credẽtes. Zoqᷣ
tur artifex ĩ arte ſua:et hʒ audit oꝛes:et hi qͥ eoꝝ indi⸗
gẽt artificõ:eis credut/lõqr trufatoꝛ/loqᷣt vetula/lo
qtur vtractoꝛ/ioqtur ſoꝛtilega cæ his qᷓ ad danatio
nẽ ptinent aĩaꝝ et multos hnt auditoꝛes eis creden⸗
tes/loquũt᷑ heꝛetici:dicẽtesœus neminẽ vult ꝑdeꝛe
quẽ redemit:et hñt auditoꝛes eis credentes/ Loquit᷑
xpᷣs et miniſtri eius.xpᷣs inquã ⁊æ arte aĩe /in arte ſua
artifeyx certiſſimꝰ æ ſalute aĩe et iuſticia celi / loquit
inqꝙ; paupꝑ/⁊ dicũt quis ẽ hic:Ecc..xiij æt ſi multos
habeat qũq; adiutoꝛes. Sic ĩ miſſaꝝ et pᷣCᷣdicatõnuʒ.
auditõe. In alia væficiũt aditõe:qꝛ paucos hʒ ei cre⸗
vẽtes.et x plurib vnũ pt poni exẽplũ. Pꝛedictũ eſt
ꝓꝙ infideles dicũt.Sveꝰ neminẽ vult danare. q qdeʒ
victũ repꝛobat᷑.c. x dãnatõe..j.xuij. Be? vo dic co
trariũ. Eʒe.iij.⁊.xxxiij.Aia q peccauit ipᷣa moꝛiet᷑.
Be popularibo ſi eent bñ examinati: plures forte in
uenirẽtur infidelibo credẽtesq xpᷣo. Cũ q̊ in ſcẽtijs
alijs plures ſint auditoꝛes. In legibo alijs.ſ.macho⸗
meti et iudeoꝝ et tartaroꝝ:plures credẽtes eisqᷓĩ le
ge xpᷣi/ qui ei credãt. Plures etin lege ſua nõ rectecre
dũt. Pʒ ꝗ ipe paucioꝛes hʒ auditoꝛes ei credẽtes.x
quo cõquerit᷑.vyſa.liij.dicẽs.Sne quis credidit audi
tui noſtro.
Et tñ ꝙ maf ſit neceſſitas audiẽdi vtilia:pʒ exem
plo et auctoꝛitate.Eyẽplũ accipit᷑ in cõꝑatõe ad cor
pus q æ neceſſitate reqᷣrit cibuʒ ſuũ. Yta aĩa ſuum.
Quia nõ ĩ ſolo pane viuit hõ ſ̊ iomi vꝓᷣbo qð ꝓcedit
oꝛe dñi:Mat.iiij. Vñ Crniſoſt.ſuꝑ Yo.omeł lyxxj.
Dicut coꝛpus q̃tidiano indiget cibo.ita et aia mito
ꝓlus indiget:quẽ et ſi non ꝓceperit:imbecillioꝛ fit et
turpioꝛ:et langueſcet.Et ſicutqui nõ comedit/fame

moꝛit᷑:Et qui ſine appetitu amedit:qꝛ ſtomachꝰ re⸗

pletus ẽ malis hũoꝛib ciba nõ ꝓdeſt:et fiũt vebiles.
Ita qnin audit/vel cũ tediolet abſq; affectõne et de⸗
unotõneaudit miſſas/et pᷣdicatões et hmõi:dicens cũ
iudeis.Aia nra nauſeat ſuꝑ cibo iſto leuiſſimo q ta⸗
mẽ ĩ ſe erat dulciſſimꝰ.Pꝛimi ſpñjalit᷑ moꝛiũt. Decũ/
di affamati/fiũt d temptatões æbiles et infirmi di⸗
cẽtes illud pᷣs.cviij. Genua mea infirmata ſũta ieiu
nio. Et ſicut illi ſine appetitu libẽniꝰ comedũt fructꝰ
et lelicata/q; gꝛoſſa/ et foꝛtia cibaria quitñ plus vitã
ſuſtentãt. Ita iſti auidiꝰ audirẽt ĩ fmõe vana curio
ſalet iocoſa:q eos ad riſum ꝓuocarent. Contes vo fa⸗
mẽ:libẽtiꝰ volũt alia. Sic hñtes famẽ ſpũalẽſq ma⸗
ioꝛ ẽ in bonisqꝙᷓ fames copis.xe qᷓ Amos. viij. Ecce
dies veniüt dic vñs /et mittã famẽ in trã.nõ famẽ pa
nis jet ſitim aque.ſ̊ audiẽdi verbũ ei. Oloſa.Om̃es
hyſtoꝛie conſentiũt. nihil eẽ fame dunius:q et cõpel⸗
lit veſci hũanis carnibv: qua nec pat᷑ filio necmr̃ fi
lie. Sicut pʒ ĩ obſidione hieruſalẽ a Cyto: nec mari
ritus parcet cõiugi. Si tãta ẽ fames coꝛpoꝝ:qᷣd eſti⸗
mandũ ẽ fame aĩan. Pʒ q̊ hec neceſſitas ĩ exemplo
Abicoꝛpalis: ¶ Ydem pʒ auctoꝛitate dei pᷣcipietis:
Deu.vj. Vbi recitatis vcẽ pᷣceptis:pꝛecipit modũ qͥ
ſeruariz woceri xebẽt/ dicẽs. Ertq; vba hecꝗᷓ ho pci
pio tibi hodie.ĩ coꝛdetuo ñ in ciſtis ſicut ſerui hñt li
ꝛ0s ſuon dñoꝝ:et iudei libꝛos xpianoꝝ:et etiã legeʒ
i:nec in libꝛis tm̃: ſicut multifacta ãtiquoꝝ in ro⸗
mancijs.nec in oꝛe tm̃:ſicut mimi hñt facta pboꝛum

A Xxxvſ.
militũ ?⁊ herraldi.ſ̊ in cordetuo. Et hocnon ſuffic
ſine hoc qð ſequit/et narnrabis ea filijs tuis quia illi
q tenent᷑ eſſe ĩ eccleſia:tenẽtur r emanentibo in wmo
filijs ſuis ia familie/cũ redierint q ĩ eccłia circa pᷣdica
ton es /et ieiuuioꝛũ et feſtoꝛũ pᷣcepta jet bannos et pe⸗
titõnes/rerũ amiſſarũ et excomuicatões audiũt:nar
rare et meditabenis ſedẽs in wmo tua. ergo occupa⸗
tio ſeruorũ xinõ vbet eſſe circa ſcacos/vel vana /et
inntilia:h circa legẽ vei. Sed vix æo dant vcimã v⸗
boꝛuʒ. Et ambulas in itinere:vt eũ habeamꝰ itine⸗
ris et laboꝛis noſtri ſociuʒ:qui diſcipulis ãbulantibo
in itinerelet ſeloqntibus:ſocius peregꝛinis affuit
Soꝛmiẽſq;. cõmuneẽ wꝛmiendo meditari:q vigilã⸗
v eyquiſite cogitãtur.atq; aſurgẽs vt actõnes totiꝰ
diei a meditatõneincpiãt. Sic ergo audi fili mi
iſciplinã pꝛis tui:Pꝛouer.j. Mõ. M. ij. x.
Et qꝛ eſt tamntile/tanq; neceſſariũ vba ad ſalu⸗
tem ꝑtinẽtia audire:vyabolus niti multũ illud im
pedire.hoc em̃ patʒ exemplo/hyſtoia. ⁊ figura ſacre
ſcripture. Sicut em̃ latronid intrãti wmũ ad oc⸗
cidedũ et ſpolianoũ.ſocij illoꝛũ cuſtodiũt poꝛtas ſet
viasſne adiutoaiũ eis veniat. Et intrãtes/vel faciem
ſuã abſconduũt vel lumẽ extinguũt ne cognoſcãtz la
tenter curiã vel wmũ ingꝛediũt᷑.ne audiãt/⁊ guttur
et os obturãt:ne ſpoliati clamẽt. Sic vmõ clauchit
et cuſtodit portas auriũ/ne vba wi intrẽt blãdein/
gredit᷑ qꝛ ſpecie boni tẽptat/lumẽ fidei extinguit. Si
cut pʒ. F.iiij.xxxij. Os ne confiteat᷑ vel oꝛet:claudit.
Vln fert ꝙ cũ qꝗᷣdẽ videret popnlũ indeuotũ cuipdi-
cauitq̃ſi pigros et ſomnolẽtos ad rogatũ ſuuʒ xus
oſtendit ei eauſam indeuotõis. Videbat ſiqͥdẽ quẽ⸗/

dam nigrũ circuire/ et ponẽ digitos ſuos ſuꝑ aures 7

oculos populijne audirẽt: ̊ doꝛmirẽt. et requiſitꝰ æ

noĩe dixit ie dyabolũ eẽ :nomẽq; ſuũ eẽ obturãs au⸗
res et aailos.requiſitꝰ et᷑ ſi ſocios hr̃et. Rñdit ſe tres
pre ſociogibidẽ ſecuʒ.qru vnus dicebat᷑ indurãs coꝛ
ne ↄterãtur. Aliꝰ obdurãs os ne cõfiteãtur. Terciꝰ
obturãs burſaʒ: ne ſatiſfaciãt vel reſtituãt. Et recte
ſicut nitit obturare aures ne andiãt legeʒ vel vtilia.
ta eas aperit/vt audiant vana vł nociua /.qð oñdit
Abbas Caſſianꝰ ĩ viraſpatru.vbiipo dicẽte vbũ ſa
lutis ad qͥſda fratres:obdoꝛmiert. Sʒ ipo dicẽte tru
fam:euigilaueĩt. Eſt q̊ mõiboĩ hac pteſſicut xe
obſidentibo caſtꝛij.qͥ ꝓhibẽt victualia intre:vt fame
illud reddãt. Et ſiẽ e obſidẽtibo ciuitatẽ.q aquã ob
tuꝛãt vł intoxicãt /ſic fecit Holofeꝛnes obſidẽs bethiuꝝ
liã. Incidit em̃ aq̃ductũ illoꝝ. Siẽptʒ Judith:vij.
Et ſic ſitit fere ſe etauitatẽ ſuã reddiderũt ininicis
B adalofenra exercitu ſuo ẽ dyabolꝰ cũ mem⸗
ꝛis ſuis iniqͥs qͥ aqductũ impediũt: du volentes ire
ad verbũ vei. ducũt ad taberna/ vel ſpectacula:dũ er
in aqductu auriũ veberẽt vtilia recipe:infundũt ve
nenoſa. ve qͥbus ↄqni poſſent ſi ſapiẽtes eſſent. et dice
reillud pᷣs.xviij. Marrauerũt mihi inimici fa.ſ ñ vt
lex tua. Et iten. OQui inquirebant mala mihi locuti
ſunt vanitates / et wlos rota diemeditabãt᷑. Dʒ bẽs
pt ſic enſtodire oures ſuas; poſſz dicẽ illud qð ſe⸗
qtur. Ego at tãq ſurdus nõ audiebã:et ſicut mutus
nõ aperiens ſos ſuũ:ad loqndũ vana cũ eis. Et factꝰ
ſum ſic hõ no audiẽs:ondẽes vultũ tnſtẽ: qͥ ofundit õᷣ
trabhẽtẽ:q̃ſi hõ cui nõ placẽt talia audire.
¶Non obſtante iſto xmonnʒnmiiu fatuitas magna
eſt verba ei vel nõ audire: vel audita pꝛoijcere ob
liuioni tradere. ſicut ille quicartam pereditatis ſue
ꝛ0ijcit d ẽ in palatio.qui etiã ſapientes non conſu
it: qui ducto:ẽ in via dubia ſpernit:vel grates red⸗
re dictoꝛineſcit:vel oꝛdinãti cõpurũ ſuũ neĩ apu⸗
to vᷣficiat:vlłoñdẽti theſauꝝ.ð qͥ Baßp̃. vij. Infinitꝰeĩ
theſaurus ẽ æ. vłinuitanti tead maximũ honoꝛeʒ et
vimtias et dignitatẽ ꝓ litteras ſuas. Sic ſtultꝰ ẽ xe

„*

Exemp.

iniait l e d taalh
renjſbißio ho n n aſcdt

ichnnnlreos
ieunm genhla ditcs. Eu

acdlt e⸗ ctecbnerſo. gu
födicikcötramrliertercteeotr id. Nn⸗
ngiftakänneiumsmmndn
ntitiinoiſunppantütienan
cr tpour idickchtnn nanide ͤban
Ditintabema qſaitſerevs in oliquo ginn
titopcceturarm xmacc gecpin⸗
isloqunr vſacns ſni Et ic dlarch
lualiaa plaat ßgcoe iun ilar &t ſiu
mnci tica bicnnn aioihllar Eti as⸗
ſtlarboſtez vcſsin ſcl dr genſte. ,9
mmns in deſe ſiut guale voragi pellit hiti
ſmopnusdintolens alinspilgeer ic walhs
ſutonnisſnl aricciv dihliant Sicemn⸗
1ofiluc neü ab epenſo acr ſclü rhde
niſanm gi fo hani lelcitlionih
nktaknißnſano iuc inicl Qruſeni
Ecnnuſtin ihci dani d antüitin
ofenchk hnags ſicit gan is ahi

ntchungſritniniigininnati

. =

iſnit
nnm⸗ Nandihnahiemang,

Pinie geſarnugni anpti

bolite nomneqg ſni de ohtuni
gunib cſiſciobin Ricl inn
rſeenz a rnng dicthat inilliͤ or
lĩobdunig ooechfieinr Tarc⸗
neſotiſnait pel ſttuat Et ecte
re aureoſneandlit e vel yniu,

t auciant rana y oang ,lo oſlt

Unraſoarni pbiiho micete fhuü ſa En

res: bdoemneit. Gio dieetetri
Eſtie wmobi hac Rre ſicnt d j
.qpbibet vicualin intreryt tame
obſidentv anitate q aquaob
ſiẽ feat holofenesobiices bethn
——— Juclthepi⸗
eranitateſua redciderüt inimna⸗
ch erercitu ſuos dyabol cüman,
acductü unpechiüt: du polentaz i
cutad taberna velſpegaalrdiiel
wberit vnliareaper ,fuciit re
n poſſent iſapertacſnt aie
Honunmirnhlinnnut hüſt

Ouiincnn hantnleni ilontl

et wlos tota Oiemelttubit. Obis

poßz dickllud goͤſ⸗
mlni,haigiannn,
iͦed londu mnuche nii
ievites uliifnſiß,i5 n

eitn ſancinnrolerriih
ucite elauci ſanlinte ſe

Exemp.

vj.

Arꝰ.vij.

Audire

quo ĩp̃s.xlix.Lu voodiſti diſciplinã r pieciſti ̃mo⸗
nes meos retroꝛſum. In quibus tibi omnia aict
oſtenſa et oblata fuerut.et nõ ſoli litteras iſtas pij-
ciũt:ſj qð ẽ magne inſanie:cõtra nũcios et poꝛtate⸗
res illaꝑꝝ iraſcitur. miſerabilis pꝛoꝛſus amentia:me
diei coꝛpoꝝ etx ductoꝛes cecoꝝ care cõducũtur:et me/
dic et ductores animaꝝ gratis oblati cõtemnũtur.
nitutur ⁊æ carcere et exilio eos libera re:et modũ in⸗
Keware gud liberari et ad patriã redire poterũt:ni
tuntur inſuꝑ ignẽ infernalẽ in wmo ↄſcie extingnere
nitũtur ad ſuſpendiũ inferni ductũ eriꝑe:et inimici

reputãtur. Sed nõ niſi a latromibo et frenettcis quo-
ru pꝛimi vt vr̃:nũqꝙ; diligũt liberatoꝛẽ.ſecũdi certũẽ

iraſcũtur cõtra adiutoꝛes et tales oñdũt ſe hr̃e coꝛ
uerſuz. vñ Criſoſto.ſuꝑ Mat.ome xxxj. Quẽadmo
dũ inqᷣt colũna in wmo ſi ſteterit recta:accepto pon

ere ampliꝰ cõfirmat᷑:ſi aũt modice obliq fuerit ac⸗

cepto pondẽ/ nõ ſolũ ñ cõfirmat᷑:ſ ãpliꝰ vadit ad la⸗
tus. ta coꝛ hoĩs ſi fuernit rectũ vidẽs opꝑa alicuiꝰ vi
ri iuſti:aut audiẽs vctrinã ſapie eius:afirmat᷑ ãpliꝰ
Si aũt fuerit ꝑueꝛſum coꝛ eius.vidẽsaut audiẽs/nõ
ſolũ nõ cõfirmat᷑ ſ̊ magis ad iracũdiã et inuidiã ex-
citat᷑:et magis puertit᷑ Sicut patebit infra.c cæ coꝛ/
rectõne. Sed ſtupendũ negocei circa ꝓpoſitũ cõtin
git: ꝙ amũiter om̃es libẽtius audiũt pᷣdicare õ vicia
aliena:q; ꝓpꝛia. Oñ pꝛedicat᷑ cõtra ꝓpꝛia:iraſcũt᷑:qñ
cõtra aliena letãt᷑.diligũt plus alios:qᷓ ſeipſos ĩ bois
ſpũalibo:nõ aũt ĩ tꝑalilbo qꝛ potiꝰ rdel ꝙ velint ali⸗
os ſanari:q; ſeipos:et plus oĩa pᷣdicta bona alijs ↄtin
gere:qꝙᷓ ſibipis.hoc oñdũt ſatis:qn clerici petũt ꝙ pᷣ⸗
dicet᷑ cõtra laycos male œcimãtes.layci petũt ꝙ pꝛe
dicet᷑ cõtra clericos mala exempla dãtes. Placet vi⸗
ris qñ pᷣdicat᷑ cõtra mulieres:et ecõuerſo.placet ma
ritis:qñ pᷣdicat᷑ cõtra pompoſitates vxorũ quõ foꝛte
medietatẽ bonorũ ſuoꝝ expendũt ĩ oꝛnatu ſuo.Pla⸗
cet vxoꝛib:qñpᷣdicat᷑ còtra maritos:qͥ bona ſua expẽ
dũt in taberna.qͥ ſciũt ſe reos in aliquo crimine: pe⸗
tũt/ꝙ pᷣdicetur atra vetractoꝛes:qꝛ opinãt᷑ ꝙ homi⸗
nes loquãtur ⁊æ factis ſuis.Et ſic ꝙ pdicet᷑ cõtra vi-
cia aliena:placet.hᷣ ꝙ cõtra ſus:diſplicet.Et ſic cũ cõ
tra oĩa vicia pᷣdicatur.oĩb diſplicet. Et ẽ e eis ĩ hoc
caſu ſicut qͥᷣbuſdaʒ ſocijs in ſcola dr accidiſſe.a q̃bus
ſeruus in veſpe q̃ſiuit quale potagiũ vellẽt hꝛeĩ cra/
ſtino.vnus viyit olera.alius piſa:et ſic alijs.qͥ mi-
ſcuit omnia ſimłet tũc oĩd diſplicuit.Sic in ꝓpoſi⸗
to.ſi illud viciũ cuiꝰ repᷣhenſio placet ſolũ repᷣhende
ret᷑ placeret.qñ vo cõponit᷑ cũ alijs.i.ci alio repᷣhen⸗
dit᷑.cuiꝰ repᷣhenſio nõ placet/iraſci᷑. Ouia ſapiam at
q; vctrinã ſtulti deſpiciũt boni vo audiẽdotaliain
offendũt᷑:h̊ magis ꝓficiũt.qꝛ audiẽs ſapiẽs:ſapiẽtioꝛ
erit:ꝛouer.j.⁊ ita ñ audiẽs ſtultioꝛ erit¶ Que qͥ⸗
dã ſtulticia magnam habet culpã annexam et penaʒ
ſequentem.
Pꝛimũ patʒ:qꝛ ſicut magnũ ↄtemptũ faceret ſer⸗
nus ſi dñm nollet andire:et dñs talẽ culpã nõ dimit
teret impunitã. Ita nec veus.Qõ pʒ Mſa. v. Vbi ve
talibo dr:q abiecerũt legẽ dñi exercituũ ⁊ eloquium
ſancti iſrahel blaſphemauerũt ecce culpa.qꝛ nõ mi/

nus reus ẽ qui pᷣdicatõnẽ negligẽter audit:ꝙ; qͥ coꝛoꝰ

xpᷣi ĩ terꝛã cadere ꝑmittit.j.q.j.canone interrogo.Et
ideo iratus ẽ furoꝛ dñiĩ populo ſuo:quo ad penã in
ferendã. SGimilis auctoꝛitas hr̃.ij.aral.vlti.cõtra
paruipẽdentes vbuʒ vei/vel eius miſtros dicẽtes:nõ
eſt veꝝ qð picauit.ſi eſſet veꝝ nullus poſſet ſaluari.
Paruipendẽbãt inqͥt ſermões dñi/illudebantq; pꝛo
phetis:vnec veſcẽderet furoꝛ dñi ĩ populũ eiꝰ: et eẽt
nulla curatio. Auctoꝛitas etiã ſimilis ſentẽtie. Patʒ
yſa.viij.vbi veridẽdo dixer̃t ꝓphetis. Exypecta re⸗
expecta modicuʒ ⁊c.q.d.multa minaris q expectata

nõ veniũt:et ideo falſum et modici valoꝛis videt᷑:q

loq̃ris.et hoc ẽ qð ſequit᷑ ibidẽ:nolnerunt audire:et

A xxvj.

idcireo vadant et cadant retroꝛſum..in Rlnc in
ferni:cũ his qui dixeꝛũt oño recede a nobis ſ- ciẽtiam
½ tuaꝑ nolumus.

tem nolle vi audire vel ei acqᷣeſcere: nõſolũ eſt Arꝰ. viij

ſignu fatuitatis/ et culpem pene inductiuũ hẽ ſignuz

.

ſpualis infirmitatis/et duri coꝛdis et eterne damna xvij⸗

tõnis ¶ Pꝛimo ico legni ſpũalis infirmitatis in⸗
terioꝛis in aĩa:qꝛ fugit lucẽ Aaale:ſcut infirmꝰ coꝛ⸗
poꝛalẽ. Et ſignuʒ ẽ ꝙ hecinfirmitas caput aĩe ideſt
volũtatẽ et intellectũ occupauit. qꝛ nõ amat pecn
nem:ſ cnutupham. vqua. 1. xv.x. Hõ em amat peſti
lens 43 ſe coꝛripit. Aures etiã occupauit:qꝛ nimis
ſunt ſurdi:qui nõ andiũt tot toꝛmẽta vel campanas

circa ſe ide voces ⁊ clamores oĩm creaturaꝝ.Sicut

patʒ. A.x.x.qñ nõ erat vi vbo obediẽs :et quodãmõ
audiẽs erat: qꝛ verbo illius qͥ diit et facta ſuntecre-
ati ſumus.ſurdioꝛ ẽ ̊ hõ cõditus:qᷓ condendus:vſa.
xlij. Quis ſurdꝰniſi ad qͥs miſi nũcios meos.Oculos
etia occupauit:qꝛ oculis egris odioſa lux. patʒ ergo
iſtius moꝛbi geneꝛalitas.pʒ et ꝑiculũ:ſi continuet᷑ qꝛ
ucit ad moꝛtẽ eternã qꝛ q din nõ comedit nec come
re vnlt impoſterum neceſſe habet moꝛi. Ita qui
aures hñt et nõ au ciẽt. in ps. ciij. et miꝝ ẽ ꝙ nõ au⸗
diẽt.qꝛ ſi nõ guſtaſſent cibũ coꝛpalẽ pꝑ tres dies:cur

rerẽt ad xcẽ milaria vt comederẽt. Nota.C .ij. vij.

Sʒ multi nõ audiũt verbũ dñi ꝑ menſem:et tñ no
lut wmũ eyre vt audiãt. etſi audiat. Induratũẽ coꝛ
eoꝝ ſicut coꝛ pharaonis:et nõ recipiũt diſciplinam.
Signũ em ẽ ꝙ coꝛpus eſt duꝑ: q reꝑcutit ſagittam
ei ſagittatã. YIta ſignũ ẽ dun coꝛdis:qñ ſagitte wmi
ni ſagitte ſaltis cõtra ſyriã iiij. Re nij. ideſt verba
eius om̃i gladio acutioꝛa. v qͥbus in p̃s. xliiij. Sagit
tetue acuteĩ coꝛda inimicoꝝ regis: repcutiũtur con
temnunt᷑ vel eoꝝ mĩſtri. ve qͥ ait.qͥ vos audit:me
audit.et qͥ vos ſpernit:me ſpernit:vel ope nõ implen
tur. Et tale coꝛ duꝝ male heèbit in nouiſſimis: Ecci.
iij. Quia poꝛtat ſuꝑ ſe ſignũ ſpãale dãnatõis.Et ⁊e hᷣ
tria ĩ tali hoĩe inuẽta:nos certificãt:videlʒ auditus
loqla ꝓuidentia.Excogitemꝰ hoĩem qͥ cito expellet᷑
Tæ reg iſto qð eũ nõ latet. Si volumꝰ ſcire in q ra in
tendit habitare. et noluerit nob aꝑte vicẽ. Eyx trib-
dictis cognoſcere aliq̃lit᷑ poſſumꝰ/qꝛ ſi audimꝰ euʒ
ibẽter audire alemania:et diligẽt ↄditões illiꝰteꝛ
re /et viã ad illẽ exqͥrerel et libẽter deilla loquit᷑ et ꝓ⸗
uidẽtiã ſuã ad illã mittẽ:cõiecturamꝰ ꝙ ad illaʒ va⸗
dit. Sic ĩ ꝓpoſito/ cito ibimꝰ ꝑ moꝛtẽ w fra iſta. ꝑpẽ
dat ̊ᷣ qlibʒ ſi libẽt᷑ audit æ vo/et e fra viuẽtiuʒ:et
viã illiꝰ a ſapiẽti diligẽt exqrat: ꝑtinẽtibo ad il⸗
laʒ loq̃tur.et elemoſynaꝝ et bonoꝝ opeꝑ ꝓuidẽtiam
ad illã mittat.et ſciat ſiꝭᷣ ſpãli qꝛ a co eſt Quia qͥ ex
Wo eſt: verba vei audit: Yo.viij. Et qꝛ ad ceũ vadit:
JYo. xiij.vbi cũ gaudio dicet illud pᷣs.xlvij. Sicaudi
iũimꝰ:ſic vidimꝰ ĩ ciuitate vi nri. Si vo ecõuerſo libẽ
ter andiũt/loquũt᷑ et opant᷑ de turpib vtracrõibo/j
hmõi q̃ ad trã ptinẽt dyaboli:ſignũ ſpãleẽ ꝙ ad illã
trã vaduũt.x qͥb veritas ait: Pꝛopterea vos nõ au⸗
ditis:qꝛ ex veo ñ eſtis: Jo.viij. ¶ Eyqͥ ̊nñ audire vel
nõ retin?/ẽ ſignũ duri coꝛdis et duꝝ coꝛ ẽ ſignũ dã⸗
natõis: Hodie ſi vocẽ eiꝰ audieritis:nolite obdura/
re ⁊c. Mõ cæ h.A.v.viij. YJtẽ.A.xxv.viij.

xviij.

xix.

Sʒ oẽs pᷣicti ad moduʒ ericij qͥ ſe inuoluit ? exoĩ Arꝰ.ix.

ꝓte armat:⁊ tãgẽtẽ pũgit:ſic ſe inuoluũt excuſatõib

ad excnſãdas excuſatões ĩ petis.ſe armãt coloꝛatis xꝓx. I.

borũ væfenſiõibo.eis ſalutis vꝓba loqntes: pũgũt ver
bis impactiuis. Et vt ꝓpoſitũ aꝑtiꝰ pateat:ponamꝰ
exẽplũ.Aliqͥ eĩ illon audire nolũt q;ꝛ ñ audiẽtes qͥd
faciẽdũ ſeu dimittẽdũ/ſeu qð piculuʒ fugiẽdũ:ſiccre
dũt ſe iꝛãtia excuſari. Sic rñdit qͥdã vſurariꝰĩ ciui-
tate metẽſi ĩ lotoꝛingiaſ cuidã rligioſo eũtiad pᷣdicã
dũ:⁊ eũ ad audiẽdũ inuitãti. Mõ vadam inqͥtqꝛ als
fui ĩ qͥdã ſᷣmõe tuo ⁊ fere ↄuertiſti me.pᷣs.xxxv.noluit

Exemp.

Frij.

Niij.

Audire

intelligerb yt bene agerer ideo ſeqtur. Iniquttate;
naletcte de Bic etiã qͥdaʒ alius cuidaʒ religioſo

icẽti ſibi ꝑiculũ ſuũ quodam facto: RKñdit male
habeat qͥ hoc mihi dixit. Mirabile eſt pmonẽtibo xe
Piculo coꝛꝑaliſſciũt gtesſ̊ nõ ĩ ſpualib. ¶ Cu vͤ rei
vuplex ẽ cã: Ena:qꝛ locus infumꝰ raãgit᷑ Ideo ſicut
equꝰ recalcitrat:et vᷣbis et interdũ vᷣberidrepcuti⸗
unt:ſicut lapis int᷑ mult os piectus/illũ clamare fa⸗
cit:ſuꝑ cuiꝰ caput cadit:et clamoꝛe ſcini põt vbice⸗
cidit. Sic ſmo pdicatoꝛis generalit᷑ piectus int᷑ mul
too/qͥ ex eo murmurat vel obloqtur: ondit ſe fuiſſe ta
ctuũ.qꝛ ſicut fur offendit et maledicit impꝛoperati ſi
bi furtum. Yta ille.et patet. Etide. M. et. R. vj. irij.

Alia cã e.qꝛ videt᷑ eis vita illoꝝ mala/ wlectabilł2

lucratiua:et luxurijs et male pqſitis ſuis.et iõ nõ li
bent audiut loq reʒ amata. B fugiit. æt ſunt ſicut
illi. æ qbo. . xiij x. q audietes ꝙ reliquie ſcti marti-
ni poꝛtate ꝑ ciuitate nnfumos in via aliqn ſanarent.
Cu ſemel poꝛtan vberet: fugeit: ne ſanarẽt. et auã
tagiuʒ maloꝝ lucroꝝ æcc. Mõ tres alias cãs. E. vj. xx.
vn aſſimilant ill œ ciuitate philippis.Act.xvj. Qui
offendebato paulu. et eu cuʒ; ſoco ſuo GSyla / Ybera⸗
bãt et male tractabat incarcerãtes.qꝛ ſpm phitoni⸗
cu eiecerut tæ qda acilla uloꝝ q erat eis lucroſa et qͥ

ſtuoſa mñdendo ad interrogata ꝑ ſom phitonicuʒ ſic

iſti offendutur/a volẽtes ei c ſpym phuonicũ q̃ſtuo⸗
ſum malilucroꝝ v aia ſua. Talibo em luxurie et gu⸗
le celectatonibo et lucnis illicitis:hnt coꝛ firmiſſime
clauatũ et ligatu.et ideo ſine laboꝛe nõ ſepant᷑ nec li
benter ſeparãtem audiũt.Ecci.vj. Maſpa mimii eſt
ſapia inwctis hoĩbo. Mõ ſimile.Ad.xj.qxxij. Süt eĩ
