ten ni 1 ctutis:co 1q̃ tm̃ caſti⸗ latrone ge⸗ x clara ita pla cib eſt ita ſapii epoſt mu
Ni heſlerinfl tutis: contra ligare cogi⸗ s et non ĩ ſanus:ſed placet oculis: ſi apidus g
zinſe Prium ficieba pꝛophetã di⸗ gitant xel liu anus: ſee aulatiue i ulis:ſicut qñ guſtui:
tir Gi m omnes dicentẽ. J icta ſene⸗ incipiũt. Sici tiue iſta eis magi⸗ qn perfecte eſſet
itud Viero. P. viij peccatoꝛes t n matutino int᷑ cipio nõ ic in ꝓpoſi magis ac magi e eſſet
viij. xxv. ¶ Z. terre Nora cörratale⸗ Ponointdrin pkncenteclen, agis pls
¶Tercio ꝓ a cõtr. dul ltũ placeat. cũ tñ cũq; bona vi acere
Ptermulron peered⸗ Dulceſomaldꝛen di tl n din goͤſtara fnenm⸗ pn
pꝛecedẽ in con vita congetſagar ban baberebo fuerit eius
a cogitationequ e bona vlta ſu onus homo
a ſperat ſeherode cel vno die et
celi:qᷓ habuit

Exemp.

Exemp.

Nxviij.

Exemp.

Penitentia

⁊ææ mala vita ſua centũ dieb ⁊ mille cogitationibus
malis. Et qõ in pꝛincipio fuit graue ſicut cõmunit᷑
eſt in inceptione eruditionis cuiuſcũq; artis.ꝓceſſu
tꝑis erit leue:Et qð in Reinetn facit inuite et cum
murmure:ſi tentare vellet. poſtmoduũ faceret hyla-
riter. Sicut patet ꝑillũ deq; tangit᷑. C.viij.vij.queʒ
Hernardꝰ pꝛimo induxit:ꝙ ꝑ ꝑpuũ tpᷣs vtputa heb⸗
domadã:vel menſem ꝓ amoꝛe vei pria ſalute pec⸗
care ceſſaret:qͥ poſtmodũ nõ tm̃ aceſſit ꝙ a peccatis
paruo tꝑe:̊ pꝛo ſemꝑ ceſſaret.qꝛ quantũ bona vita
fuit contra coꝛ eius anteq illã guſtaſſet: tantuʒ ſibi
placuit poſtꝙᷓ guſtauit. Sic eſſet ve vobis ſi velletis
Pannũ incipere bonã vitã: Rogo ſ̊ ſicut rogauit ſã⸗
ctus Hernardus.ꝙ ꝑ annũ ↄtinuetis bonã vitam:
quã nũc vel ſaltem circa paſca incipietis:⁊ ego ſum
certus:ꝙ in fineanni vobis placebit.et ſequenti an

no illud facilius facietis:et in fine illius maioꝛẽ ha⸗

bebitis velectationẽ:⁊ ſic vſq; ad finẽ vite:in q̃ ma⸗
xime vobis placebit. ¶ Bane ſi ſic viuere ꝓ dei amo
re et ſalute ꝗpꝛia inceperitis:maioꝛ duricia et diffi⸗
cultas erit in pnimo anno. Et tñ oĩs ratio dictat ꝗꝙ;
nõ ⁊betis ꝓpter hoc dimittere.Oiĩis nanq; ratõ di/
ctat.ꝙ ſi vellemus ſuſtinere duras dietas ⁊ multas
expẽſas pꝛo ſalute coꝛpoꝛis incerta:⁊ aliqñ in vanũ
quia nullũ vite diẽ ꝑ hec acqᷣrũt:⁊ ſi acquirãt moꝛ/
tem ad paruum tempus ꝓlongant:ſed nõ euadunt:
quãtoma gis hec ſuſtinere berent ꝓ ſalute aĩe eter
na:⁊ vt moꝛtẽ ⁊ penas euaderent eternas. qq̃s ſi ꝑ ſpa
cium vnius hoꝛe vidiſſent vł guſtaſſent:qͥcquid hic
ſuſtinere poſſent paterent᷑.vt illas euaderent: ſicẽ pʒẽ
ꝓ hyſtoꝛiã Bede geſtis angloꝝ v videnti penas
inferni.P.viij.xxxvj.¶ Gi vo ſic incipere ⁊ bene vi
uere noluerint ꝑ annũ vel dimidiũ:ſᷣ ad omnẽ ven⸗
tũ tentationis ⁊ occaſionis cadunt:qð mirabile eſt
ꝙ ſapoꝛẽ bone vite nõ habent qͥ nuꝙ; bene ſani guſta
uerunt.Sunt.n.nonnulli qͥ poſtꝙ; inceperũt pꝛimo
carnaliter peccare:vix vnqꝙᷓ; fuerunt ꝑ quadraginta
Dies ſil ſine illo cccaro.nlil foꝛte neceſſitate infirmi

tatis. Sic nec falſi nec guloſi nec fures ⁊ hmõi:ſ̊ ad

omnẽ vehementẽ tentationẽ: ⁊ ad omnẽ opoꝛtumi-
tatẽ in peccatum cadunt. Et tales ſicutnunꝙᷓ fue⸗
rũt in bona vita radicati:ita nũꝙᷓ in illa inueniunt
dulcedinem.nec fructum ꝓpꝛie ſalutis nutriunt ad
matunitatẽ:ſicut nec arboꝛ que radices firmas non
habet: qͥb Jude.j.Hi ſunt in epulis ſuis macule
ↄuiuantes:ſine timoꝛe.ſemetipᷣos paſcẽtes.arboꝛes
autũnalcs.infructuoſe bis moꝛtue ⁊c. De quoꝝ fine
7 pena Mah. iij. Oĩs arboꝛ ꝗᷓ nõ facit fructũ bonũ
excidet᷑ et in ignẽ mittet᷑. Et hoc cito:qꝛ iaʒ ſecunis
ad radicẽ arboꝛis poſita eſt Math.iij.Ergo ↄuerti⸗
mini ⁊ agite penitẽtiã:Eech.xviij.eo mõ quo in cõ
fefſione ꝓmiſiſtis vel ꝓmittere vbuiſtis.xe qͥ mõ ha
betur.C.v.xj.cũ ſequentib. ¶Omnibo vo pᷣdictuʒ
habentibo timoꝛẽ vel veſperationẽ.in vi.pa.ſaluber

rimũ oſtendit᷑ exem plũ qͥ qͥdã ſanctus pater quenda
qͥ ꝓpter vicioꝝ multitudinẽ ⁊ enoꝛmitatẽ diffidebat

ſe vitã ſuã poſſe emendare ad ſalutẽ reduxit tali mo
do:Oſtendit nanq; ei ille ſanctus ꝙ opoꝛtuit eſſe ve
ipᷣo ſicut fuerat quondã væ filio cuiuſdã pꝛiſfamili⸗
as habentis agrũ plenũ ſpinis ⁊ tribulis ⁊ malł her⸗

bis.qꝗᷣ filio pᷣcepit ꝙ illũ mundaret. Filius g ad agr

illũ cũ inſtrumentis cõgruis veniẽs laboꝛiſq; vidẽs
magnitudinẽ deſpans:ĩbidẽ multis diebo pꝛe tedio
obdoꝛmiuit.Ad quẽ cũ pater poſt multos dies ve⸗
niſſet ⁊ nihil actũ ↄſideraſſet:filio ꝑ predictã cauſazx
ſe excuſantẽ.ait pater:miſer et vecoꝛs:ſi omni die tã
tũ emũdaſſes quãtus fuit locus in qͥ wꝛmiebas nũc
fuiſſet pene mũdatũ.Omni q̊ o bone fili timoꝛe de⸗
poſito incipe paulatim mundare ⁊ nociua euacua⸗
re.qð cum facere inaperet.licet pꝛius cũ tedio:poſt

Dvij.

modũ tñ qñ vidit opus ſub manu ſua ꝓficere cũ ma⸗
iori velectatione totã areã mũdauit.Sic inqͥt tu in
cipe temundare ꝑ ↄfeſſionẽ et ꝑ bonoꝝ opeꝑ aſſue/
factionẽ.q et fecit:et e peccatoꝛe ⁊ exemplari dã⸗
nationis effectus eſt exemplar noſtre ſalutis.¶¶Mu
ius ů̊ exemplo incipiamus bene agere ⁊ vitã malam
mutare ⁊ veus inuabit ? dyabolus tentans væbilita
bitur.et gratia reſiſtentis augmentabit᷑.intantũ ꝙ;
ſequenti die ⁊ ſeqnti tentatione erit foꝛtioꝛ ꝙᷓ in pce
dẽti.Exemplũ ad hoc in vit.pa. quodã tentato ðᷣ
exitu heremitoꝛij ſui ⁊ qe fractione pnĩe quã incepe
rat.hic cũ diẽ ad exeundũ ſtatuiſſet et ad illũ diẽ ve
niret cogitauit:q; ꝙ amoꝛe deiadhucillo die expe⸗
ctaret:et in craſtino recederet.Cũ vo craſtinus ad-
neniſſet dies cogitauit ꝙ etiã illo expectaret ꝓ amo⸗
rematris ei.Tercio die idẽ cogitauit alio ſãcto:
ad quẽ habnit ſpãlẽ vuotionẽ.Cũ vᷣs ſic aliqᷣb die
bus dyabolo ⁊ carni ⁊ mũdo reſtitiſſet:ſenſit ſe a tẽ⸗
tatione illa vi gratia ⁊ adiutoꝛio penitus liberatũ.
NMec mirũ:qꝛ veus et mater eius ⁊ ſanctus ꝓ c amo
re ſic reſtitit ipᷣm ſpecialiter iuuerũt ⁊ foꝛtioꝛem fece
runt.Et ſicut ſic reſiſtendo ſp foꝛtificat᷑:ita ecõuer⸗
ſo qͥ cadere incipit quotidie vbilioꝛ erit ad reſiſten⸗
dũ.¶ ¶ Ad idesꝭ quaſi modo ſequenti ve quodã fert
ſimili gra a tẽtatione liberato ⁊ ad pnĩaʒ inclinato.
Cũ.n.ieiunare nõ poſſet qͥdaʒ ieiunij die cogitauit.
ꝙ; ↄtra cõem vſum ieiuna ret vſq; ad pꝛimã: q adue/
niente idẽ cogitauit de tercia:et ſic inceps vſq; ad
hoꝛã debitã in qͥ letus de tanta carnis victoꝛia cibũ
ſumpſit.ex qͥ pnĩe pꝛincipio melioꝛ foꝛtuna ſequeba
tur. Mã cũ p aliquos dies ſic penitẽtie ſe aſſuefacẽt
paratũ ſe inuenit ad ieiunia ↄgrua chꝛiſtianis. Sic
erit ve illis qui ſunt ſicut dicit᷑ Heb.vj. Facientes fũ
damẽta penitentie.¶¶ Cuiꝰrõ põt videritã exparte
ſtatus penitentiũ qᷓ etiã ex parte manus auxiliãtiũ
Etũ ad pꝛimũ peccatoꝛ in peccatis exiſtens: eſt q̃ſi

in terꝛa ſicca extra aquas graꝝ: cui onus pnie videt᷑
immobile:ſicut vebili onus magni ligni ſuꝑ aridaʒ.

qð tñ in aquis nõ ſolũ ab eo moueri poſſet:imo ipᷣm
mouentẽ poꝛtaret.Cũ vᷣo peccatoꝛ incipit pecca
tis ſuis penitere.iam onus illud incipit quaſiaquis
appꝛopinquare:nõ tamen totaliteraquaspfundas
atim attingit. ſed quodãmodo terꝛe adhuc adhe⸗
ret:et ideo ille qͥ verſus aquã ꝓfundaʒ illud mouere
nitit. adhuc tediũ habet ⁊ laboꝛẽ vſq; a ripa totali.
ter õäs s inueniat:in qͥb facilli
meullud mouet:illoq; ad onn vel ciuitatem poꝛta
tur:Sicut patet in aliquib partib:in quib homi/
nes ſuꝑ huiuſmodi ligna ꝑ flumina vſcendunt.ipᷣi⸗
q; ligna ſił ligata ĩ trãſitu regũt:ſed ligna ipᷣos poꝛ⸗
tant.Sicut etiã patet e naufragis qͥ aliqñ ꝑ põde⸗
roſa ligna que in ſicca terra exiſtentes mouẽ nõ poſ⸗
ſunt in aquis poꝛtant᷑ ⁊ a maximis piculis liberant᷑.
Eic in ꝓoſito ⁊ onere vere penitẽtieqð peccatoꝛi
bus eſt impoꝛtabile.duʒ in pctõ ſunt:quaſi in ſicco
extra flumina que ⁊æ ventre chriſti fluunt gratiaꝝ:
cum vo incipit a terra illa dyaboli recedere.et pedi⸗
bus aquas gratie intrat affectõnis:ſub onere ſcapu
las ſubmittit penitentie:incipit quideʒ onus illud
mouere:ſed cum laboꝛe et difficultate. Quando vxo
per bonoꝛum operum conſuetudinem perfectioneʒ
quodãmodo attigerit gratiaruʒ:iam quaſi in ꝓfun-
do flumine onus religionis penitẽtie et afflictionis
pꝛimo fuit impoꝛtabile:ſecũdo mobile tardũ:nõ
olũ facit mobile velox:ſed etiã ipſo poꝛtat᷑ ad poꝛ⸗
tum quietis eterne:et ipo mediãte mta alia poꝛtat
nõ ipᷣe tm̃ ſed gratia i ad modũ fluminis fecũ⸗/t

ſic põt intelligi illud.j.Coꝝ.xv. Gratia i ſum id

Exemp.

Exemp.

äs fuit:ß abundãtiꝰ
i

lis oĩbo laboꝛaui:nõ autem ego ſed gra œi mecum

afineent leuis mobile t
ingcr ifuina
rcaad peſſtni Otiſon
fiaulttopenttan inin anal
antepen,tetiß gutin biſtorhe
oſderereltat queſit cn et tatio
ſitatoin pgreſiuer teurili
ſione ſop onereoportet dictu
y.Hauc iuz ent in celo ſupr
aga er nͤginaetcn⸗
alicnusoptit pugn gaue
dubii guin ivuentpponante
anpllon munere remuneret ni
lol.vus totaq celeſtis militia
bellonos erponetes 10lcentes.
ſorgaudent de ictonia e gavd
gianemnnelllfili
eſimaioꝛmnaterig ganci eſt den
ſuccubuitet voſtati ſnuü reupa
blliter vinatig, denonagintane
Crnecfoniter ugtaterüteeſt
riagancijeſt ggncole. valpatt
prius din incult' ponanit P
mod ultus piusred dit no
cnechmöifuerunt malaner
nhiit Gein poſtoſtanhe
ugrzplenns nlacpſpinig

Mo neliotſonnng ſehneb
bs ſchentiteſe aſietir
hmiaoguachuiſianis. Die
tdiat heb y Facichtußfi
ubrooͤthihentie arte
ckpanemanns nſini
dtinpecanisepiſtenseſtgſi
Pgrop: wlonns phienicet
us magniligniſnoands.
onoven oſetinon
opeccator iMapit wpeccs
llluinapitquaſtaqnis
totaltteraguugpfungos
mogoteneachucadhe⸗
ipfungaz lllud nouere
laboꝛ vſcganipo totali⸗
asinneniatin qtofgalli
oltüvelcutatenporta
Pamnwingut hon⸗
Ofumina Nentont
brecöͤtſedligniͦto ⸗
uif o alli ii⸗

“

xlj.

Penitentia

que data eſt ab illo:æ qno dicit ij. Petriiiij. Molẽs
aliquos perire ſ omnes ad penitẽtiã reuerti
cudo ide ſtatus penitentiuz vratio difficultatis in
pꝛincipio poteſt videri ꝑ exemplum ⁊æ ligno ponde
roſo:et quaſi immobili pꝛius iacente ſup terrã vłin
terꝛa fixo.⁊ poſtea in alto aeris ſuſ penſo. Illud nan
q; du in terꝛa firmiter firum fuit moueri ab homine
ſolo nõ potuit. Cum vo a ter:a incipit auelli:qua-
ſi eradicari.moueri r gaß oreſt ſed nõ ita faciliter
ſicut quando totaliter in alto ſuſpenditur: ſed cum
boꝛe. Cum vero totaliter a terꝛa auulſum fuerit
et in alto ſuſpenſum:facillime bincindead mouen⸗
tis agitatur voluntatem. ¶¶ Siconus penitentie:
dum abillis ſuſcipitur vel illis copulatur. qui tota
liter terꝛenis cupiditatit⸗ celectationibo in figunt
vt ve vera loquamur penitentia abillis nullo mom
mouen poteſt. Cũ vo incipiunt pꝑ ↄfeſſionẽ et cõtni⸗
tionẽ aliqualitera terꝛenis illis voluptatibo auelli
mobile quidẽ eſt eis onus penitennieſed mobile taꝛ
dũ ⁊ cũ difficultate. Cũ vo onus pnĩe.ſ.per oſidera
tionẽ ⁊ perſeuerantiam:et compꝑpationem: et iugem
meditationẽ.in alto ad cruceʒ chꝛiſti ſi uſpenderint:
illi dilectione ſe ligantes:et ſuã pniam quantũ poſ-
ſunt ſue paſſioni aſſimilantes: a terꝛenis totaliter
abſq; neceſſitatis cã abſtrabentes: penitentia illa 4
in prindpio fuit immobilis:et in medio mobile tan
dũ:in fine erit leuis mobile velox:ipſo h̊ largiente
qui dicit Tuc.v.Mõ veni vocare iuſtos:ſed peccato
res ad penitẽtiã.¶ Oſtẽſo ꝑ exempla que ſit cã dif⸗
ficultatis penitentiuʒ in pꝛincipio ſue ↄu erſionis ex
barte penitẽtiũ ꝓut in hyſtoꝛijs pᷣdictis stinet᷑: nũc
ondere reſtat que ſit cã et ratio velectationis a faci⸗
litatis in ꝓgreſſu:ex ꝑte auxiliãtiũ. Ad cuius oſten
ſionẽ ſupponere opoꝛtet dictũ chꝛiſti dicentis Luc.
xv. Gaudiuz erit in celo ſuꝑ vno peccatoꝛe pniam
agente.Ex qͥ pʒ ꝙ iuuant pniam agentem:qui enim
alicuius optãt pugnã:⁊ gaudent væ victoꝛia: nõ eſt
dubiũ quin iunent pugnantẽ.qñ pñt et ebent: qn
amplioꝛi munere remunerẽt victoꝛẽ. Sed ipſi in ce⸗
lo.i.vus totaq; celeſtis militia optãt pugnã noſtrã
bello nos exponẽtes ⁊ dicentes. Eſtote foꝛtes in bel
lo ⁊ gaudent ⁊e victoꝛia:qꝛ gaugdtiuʒ erit in celo c. qᷓ
ſuꝑ nonagintanonẽ iuſtis nõ indigẽt pnĩa.Sicut
em̃ maioꝛ materia gaudij eſt e milite g in bello pꝛiꝰ
ſuccubuit:et pꝰſtatũ ſuũ recuꝑans:om̃es hoſtes no
biliter vincit:qᷓ nonagintanouẽ q nec fuerunt vi
cti:nec foꝛtiter pugnauerũt.¶ ¶ Et ſicut maioꝛ mate
ria gaudijj eſt S le. vel patrifamilias e'agroꝛqͥ;
prius diu incultꝰ poꝛtanitſpinas ? tribulos⸗ poſt-
modũ cultus plus reddit vno anno ꝙᷓ alius in nu-
ꝙᷓ. nec hmõi fuerunt mala:nec in multis annis tatũ
reddit. Sic in ꝓpoſito ſicut patet de paulo.qͥ priꝰvi

ætus ⁊ plenus vicioꝝ ſpinis:ð qͥ tãᷓ eccleſia trinphãs

ꝙᷓ militãs plus gaudet:q; væ centũ puenis innocenti⸗
bus qui nunq eccleſiam pſequebãt᷑:ſicut Pauloma⸗
lIus: Mec ita hoſtiba ſuccubuerũt: qꝛ nũꝙ; actualiter
moꝛtaliter peccauerũt:necita eccſeſi eyaltauerũt.
ſicut Paulus honꝰ:nec ita foꝛtiter de hoſtib trium⸗
phauerntn. ¶¶ Et ſient de Paulo et Magdalena:
et his ſilibus. Ita walijs ve quib re⸗ ch militia
celeſti gauder. Sicut mater æ filio:quequãto infir
mitas væ qua filius ↄuaieſcit fuerit granioꝛ 7 Picu⸗
lum amici in bello mari maiꝰ: tãto cõualeiſcetiam
filij euaſionẽ amici 7 mat᷑ ⁊ amicus plus audent.
plus applaudũta wũ laudant ve vno ta ifilio: vl
amico:ꝙ æ multis alijs:q nec in tale periculuʒ inci⸗
derunt: nectali liberatione indiguerũt. YIta in Po⸗
ſito. ¶ Mec mirũ ꝙ plus væ eis gaundet: qꝛ melioꝛes
ſunt. Sicutnanq; ns fractus ita bñ põt reꝑari
auro 2 gi gento ꝙ melioꝛ erit ꝙᷓ fnerat qn integra fu

vij.

erat:et poſſeſſoreiusnũc æeo plus gaudet:qꝛ meli⸗
oꝛ eſt qᷓ alius qͥ nunqᷓ fuit fractus nec ſic emendarꝰ.
Ita in poſito.Cum veus æ victoꝛia illoꝑ tantũ
gaudeat:nõ eſt dubiũ qͥn ad modũ grati pꝛincipis qͥ
foꝛtiter pugnantes et vincẽtes in bonis tẽpalibo re⸗
munerat: vus pꝛinceps largiſſimus ⁊ gratiſſimꝰeos
in wvms gratie: vt foꝛtioꝛes 7 ditioꝛes in bonis ſpũ⸗
alibo fiãt remuneret:et gẽas illoꝝ augeat: P quas fa

cilis videt eſſe pugna ⁊ pnĩa que in pꝛimo inſultu vi

debat᷑ eis grauis.illaq; gratia ſuffulti ⁊ repleti foꝛti
ter agunt.nõ ſolũ ꝓpter ſalutẽ ꝓpriaʒ ſed ſicut dicit
Tren.ij.vt te ad penitentiam pꝛouocarẽt. Tein⸗
quã qͥ mullam excuſationẽ habes ve omnibo pᷣdictis
eyivenri⸗ impedimẽtis:quare nõ vebeas vitã ma⸗
5 mutare ⁊ pniam agere de pᷣdictis peccatis tuis:in
quibo multis annis vixiſti: p qͥb oĩs ratio dictat: ꝙ
mulns anmis peniteas. niſi ſola inoꝛdinata puſilla⸗
nimitate q cõfitendo ſed nõ libenter penitentiã ſu⸗
ſtinendo:es ſicut infirmus: medico plagã oſtendit
Hnõ bmittit ꝙ tangat:ſed clamat et murmurat: in
qᷓ nonnulli intantũ infatuant᷑ ſtulticia ꝙ malũt age
re pniam maioꝛẽ quã ipſimet ſuſcipiũt: qᷓ; minoꝛem
et magis ſalutarẽ eis impoſitam: icut patnit veſa
cerdote de q fert: cñ ſibipᷣipnĩam impoſuiſſet: ſem
per hoſtia cñ celebꝛare vellet e altari anolauit: vſq;
pnĩam vebito mõ accepiſſet. Necmirũ: qꝛ atra oĩa
lura eſt: qͥs ſit iudex in cã ꝓpꝛia. In q̃ iteꝝ puſilla⸗
nimitate ſen timiditate caro ſe habet ad aĩam ſiẽ ſo
cius parciſſimus q cũ ſocio ꝑ viam nollet expendere
ſed libenter vellet cũ eo in hoſpitio laute comedere
ſicut ſocius vecoꝛs in bello qͥ nollet impetꝰbelli
ſuſtinere:ſed libẽter epꝛeda belli gaudere.¶ Ani⸗
ma vo in pꝛimo caſu carni ſeruire vebet ſicut pegri⸗
nus largus qͥ nõ obſtãte ꝙ ſciat ſociũ ſuũ parcũ vel
le murmurare:ſatis tñ p els ꝓuidet:q̃ ſocius durus
vidẽs appoſita comedit:licet cũ murmure: et maxi⸗
me vbi ſocio largo vel ↄtradicere vel apte reſiſtẽ nõ
poteſt. Sic væbʒ ſpñs ſe habere ad carnẽ:vt œ ope/
ribo ꝓnie et aliarũ virtutũ tanꝙᷓ ve cibis ſpirituali⸗
bus pꝛo vtriſq; pꝛouideat.quibo caro licet cuz mur⸗
mure vti æbet aĩa illã miniſtrãte: exemplo pauli. q
caſtigauit coꝛpus ſuũ ⁊ in ſeruitutẽ redegit. nonob⸗
ſtante q murmurauit ꝓ legeʒ carnis rebellans legi
mentis ſue. Sic ⁊ebet ſpũs peccatoꝛis carnẽ timidã
7 durã ad ſpũalia in ſeruitutẽ redigere pnie:dicens
ei illud Acxt.viij. Penitentiã igit᷑ age ab hac nequi⸗
cia tua. Saeuähontenne impedimẽtũ eſt in ali
qbus poteſtas.in aliquibo vo pauꝑtas. ¶¶ Pꝛimuz
patet in iſtis diuitiv qui ita vinũt. ac ſi non eſſent
x et eccleſie ſubditiſed exempti:qꝛ paruam in con
feſſione recipiunt penitentiã: adhucillam aruaʒ
nõ tenent:niſi qñ eis placet:quaſiludendo il az tene
re:nã nõ libenter ieiunãt miſi qñ nõ fameſcunt nec

veniunt ad eccleſiã niſi tarde qñ placet. intantũ

opoꝛtet ꝙ ens ꝓ ſernicio ſuo habendo ⁊ om̃s alij ex
pectent vſq;qͥ in lectis ſuis:vſq; ad magnam diẽ foꝛ

te enna del terciã ſatis luxuriauerint ⁊ ſudauerint

licias ſuas in gula ⁊ luxuria dimittũt qũ eas non
habent: hoctm̃ opere⸗ nõ voluntate. Pompã vo
ſeu ſupbia vel faſtum ꝙtü ad eqᷣtaturã ⁊ veſtimẽta
et ludos illicitos: ſicut haſtiludia. toꝛneamẽta 7 hu
inſmodi dimittunt: quando nec æ ſuo nec ve alie⸗
no habere poſſunt. vndeillam nutriant vel exerce⸗

„

ant. De his vo quos iuſte vel iniuſte contra cor ha⸗

bent.ſe tm̃ non vindicant qñ timoꝛe terꝛeno non au
dent:cupiditatẽ vo crudelitatẽ: atq; tyrannideʒ in
eisſenectus auget.et ſola moꝛs extinguit Et breui⸗
ter in quibus poteſtas et ꝑuerſitas ſimul copulata
ſunt:ita impenitẽtes viuũt acſi enollet vl nõ poſ
ſet:vłnõ audet eos punire:⁊ q̃i poſſent ſinepnis pe⸗

xliij.

xliiij.

xlv.
Exemp.

Exemp.

Exemp.

xlvj.

Penitentia

nas eternas fugerel ⁊ gaudia eterna obtinere abſq; B
ꝙ hic vel alibi æ multis ⁊ enoꝛmib pꝓctis ſuis pniazʒ
agerẽt Et ac ſi ꝑ potentiã ſuã ⁊ nobilitatẽ regnum
celoꝝ obtinere poſſent:⁊ illic voluntatẽ ſuã ⁊ vmi/
nium in omibo ſicut hic habet abſq; moꝛte ↄtinuare.
Cum tñ viliſſimus lepꝛoſus/qꝗ in vita iſta melioꝛẽ vi
tam hʒ:in alio ſeculo maiꝰhabebit wminiũ.Siẽc pa
tet ve diuite ⁊ lepꝛoſo: Lu.xvj. ita ꝙ vecij mutabunt
Et hoc in breui:qꝛ wminatio illoꝝ bꝛeuis eſt: ſic pa
tet ꝑ exemplũ ptolomei regis.j. Aach.xj.qui expul⸗
ſo Alerandro rege aſie e regno ſuo: ipſoq; Alexan⸗
dro occiſo: ⁊ capite eiꝰei miſſo.impoſuit ſibi duo dy⸗
ademata egypti ⁊ aſie:⁊ factum eſt vt teach die mo⸗
reret᷑. Ydẽ pʒ ꝑ exemplũ e Nabuchodonoſoꝛ: Sañ.
iiij.qͥ dum gloꝛiabat᷑ væ potentia ſua ſtatim ð regno
ſuo ⁊ ex hominibo eiectus ẽ. Vñ tertus dicit.Cu ad
huc ſermo eſſet in oꝛe ſuo vox celo ruit:regnuʒ tu⸗
um tranſiet a te ⁊c. Et ꝑ exemplum herodis agritpe
regis.equo vt in hyſtoꝛia actuum ↄtinet᷑ aploꝛum
CEi ſederet pꝛo tribunali in veſte regali:⁊ dinios ho/
noꝛes ſibi oblatos/nõ reſpueret:vt tradit Joſephꝰ:
inclinauit ſead eos qui ſibi aplaudebãt/⁊ dixit eis.
En ego veꝰvr moꝛioꝛ Et cõfeſtim vt hr in hyſtoꝛia.
ꝓcuſſit eum angelꝰvñni.i.facta eſt ſuꝑ eũ vindicta vo⸗
mini:qui ꝑ quinq; dies ventris woloꝛe cruciatꝰeſt:et
coꝛrodebãt vermes viſcera erꝰa ita paulatim vermi
bus ↄſum Eerekhera r. Y exemplo veritas onñdit
ſcripture q dicit.ſj.aach.ij. Gloꝛia hoĩs nirg
ſtercus ⁊ vermis:ſic pʒ.S.ij xxxiij.Et ſiillis bꝛeuis
fuit glia ⁊ longa pena:qꝛ hic dñ potuerũt nõ egerũt
pnĩam.timẽduʒ ẽ ꝙ modernis malis potẽtibo maioꝛ
erit:licet nõ ꝓlixioꝛ: qꝛ vtriſq; eterna pena reſtabit:
qꝛ hic pnĩam nõ a gũt:qꝛ illi xpᷣifidẽ nõ ſuſceperant.
nec multa que xpc oñdit ⁊ iſtis fecit oñdit:⁊ fecit ꝓ
illis:q̃ ſi feciſſet foꝛte pnĩam egiſſent. Vñ iſtis diceꝛe
põt in ↄpatõne ad illos.qð uodasvint ludeis in
ↄpationead tyrios ⁊ ſydonis:Mat 21. Gi in tyꝛo⸗
ſydone facte fuiſſent virtutes q facte ſunt in vobis
olim in cilicio ⁊ cinere pnĩam egiſſent. ¶ Bcõa cau⸗
ſa iſtiꝰoctaui impedimẽti eſt aliquoꝝ nimia pauper
tas. Mã nõnulli vagabũdi et ignoti mẽdicãtes nec
Ti nec eccleſie volũt ſubijci legibo. Mã luxuria ĩ eis
impunita eſt Ein vno loco nõ moꝛant᷑ vſq; punian
tur. Et ſi moꝛet᷑ meretricẽ vxoꝛẽ vocãt. Itaq; pctm̃
illud tãto cõius in eis eſt/quãto liberiꝰ⁊ oĩb ignoti
us:ieiunãt qñ nõ hñt comed?:furant᷑ qn ſperãt eus⸗
dere:ſuꝑbiã/vindictã/gulam nõ volũtas.nec timoꝛ
gehenne/vel amoꝛ gloꝛie:ſed rerũ reprimit penuria.
ad ecciaʒ ⁊ ad orãdũ rari ⁊ tardi ad eccliaʒ⁊ ad mẽdi
cãdũ ꝓmpti multi:Mã væ cẽtũ qͥs videbis hoꝛa.ix
vVicos replere:oſtia pꝛãdẽtiũ innum eroſa circũſtare
mſtitudine:aures implẽ clamoꝛib:vix hoꝛa pꝛĩa ve⸗
cẽ vidiſſes in miſſa:⁊ xe mille qͥ veniũt ad elemoſyne
diuiſionẽ:vix venirẽt.xx.ad epᷣipᷣdicationẽ.Hoꝝ pᷣſ⸗
ſura vel miritudo ĩ eccia vel qͥ cũq; ſalutis ⁊ ſctitatis
actuſnullis tediũ generat.Hi ſt ĩ rudimẽtis fidei.in
oꝛatione wvminica:in ſym bolo apoſtoloꝛũ ? ſanctis
oꝛationibo ignari:in ſoꝛtilegijs ⁊ incantationibo et
ſupſtitioſis doctrinis diſertiſſimi:nẽ inter muliercu
las nõ tm philoſophãt᷑:verũetiã ꝓphetãt:ve diſtan⸗
tibus et futuris diuinant:ſed ad eccleſiaʒ ſola moꝛs
illos compellit. Et in his ommibus ꝙ penitentiam
nullam agunt:niſi quam neceſſitas:ſine ſalſa patiẽ
tie adminiſtrat totũ mũdũ cõtinuis vetractionibo/
et garrulationibo:in qͥb vitã expendũtiudicãt/⁊ ipᷣi
ſaltẽ in cõfeſſione a nullo indicari volũt:Qð miruʒ
ſͦ eſt: ꝙ eus aliqñ eos fame moꝛi ꝑmittit: vt ſic peni
tentiam agãt neceſſitatis:qͥ nullã agere voluerunt
voluntatis:qꝛ raro in eis volũtarie pceſſerũt.ſed ne
ceſſitate ſequebãt᷑ penitentie actus:Sapientie.xix.

viſ.

Nonũ penitentie impedimentũ ſunt dyaboli nũ xlvij.

cij:p qͥs miti᷑ ſuos fugitiuos ad ſᷣniciũ ſuũ reducere
Pꝛo q eſt aduertendũ: ingnagrogeſehn⸗ nõ om̃es
ya boli fugiũt wminin:̊ illi t̃ qͥ volũtate et ↄfeſ/
ſione:et ſatiſffactiõe fugiũt.Alij vo lʒ ↄfiteant᷑: vo⸗
luntatẽ tñ hñt iterũ œlinquendi:hiin dyaboli re⸗
manent ſeruitute:⁊ cœ illis facit nũcios ad pᷣmos re
ducendos:qꝛ qñ duo fuerũt ſocij in aliquo cælicto:
vnus recedit.alio remanente:ſiue ſit in delicto lu⸗
xurie.ſiue furti.ſiue falſitatis.vel cuiuſcunq; altenꝰ
mali:ꝑ remanentẽ ꝑ quẽ loquit᷑: æ qͥ ꝓpꝛiũ facit nun
ciũnitit᷑ reuocare fugitiuũ: illoq; facit falſam ſa⸗
ciẽ ne cognoſcat᷑.qͥ duob modis fugitiuos reuocãt
Pmirend⸗ aliqua wna/⁊ accipiẽdo ꝑiculum ſuꝑ ſe
os fugare veberent ſiẽ demones:qꝛ certum eſt ꝙ ve
mon eſt in eis pꝛeſens. quibo dici põt: Mõ vos eſt
q loqͥmini:ſ ſpũs malignus q loqtur in vobis: bo/
naq; ab eis oblata reſpuãt ne bona amittãt eterna.
Nec eis credere vberẽt pondẽ ꝑiculi: qͥa ðↄ aplin
Sõ vnuſqͥſq; onus ſuũ poꝛtabit.Sʒ heu in
tali

plus peccatoꝛibo ſoꝛtilegis ⁊ hmõi credũt ꝙ o’i

bus aplis:q exeũtes pᷣdicabãt vt pnĩam agerẽt mar
ci.vj.¶ Cecimũ impedimẽtũ eſt pᷣumptio: miſeri⸗
coꝛdiã vei ↄſequẽdi.dicũt.n.nõ fecit nos vt dãnaret
nos. Quibo rnd eĩ nec aliqͥs in hoꝛto ſuo arboꝛem
plãtet fructiferã vt ↄhuratr᷑:ſitñ nõ fructificat extir⸗
pat ⁊ ↄburit.Sic in ꝓpoſito teſtexpᷣo:qͥ ait Mat.iij.
Oiĩs arboꝛ ⁊c æt hoc iuſte:qꝛ ſicut dicit btũs Gꝛe.
ad magnã iuſticiã iudicãtis ptinet:vt nũqᷓ; careant
ſupplicio:q in hac vita nolũt carere pctõ. Vndeci⸗
mũ eſt culpe maioꝛis ↄſideratio.ad quam culpas ꝓ⸗
pꝛias cõpantes:illas leues reputant: æe qͥb Eccki.

xxxij. Pꝛauꝰhõ vitabit coꝛrectiõeʒ et iuxta volunta⸗

tẽ ſuam inuenit comparationem. ¶ nodecimum
eſt peccantiũ multitudo. Contra quod eſt æcretuʒ
ſumptũ ex verbis Augnuſtini in omł.æ penitẽtia.ij.

q.j.multi.in fi. Non inqͥt illiquos monemus agere

pnĩam:querant ſibi comites ad ſupplicia. Mec gan

deãt:qꝛ plures inueniẽt ſibi ſiłes: Nã nõꝗpterea mi
nus ardebunt:qꝛ cũ multis ardebũt:imo magis: qa

quanto plura ligna ſunt in igne:tãto maioꝛ ẽ ignis.

Becimũterciũ eſt peccãdi ↄſuetudo:hec certe nõ
minuit pctm̃ ̊ auget.Extra ve ſymo.non ſatis.Erx⸗
tra ĩe ↄſue.c.cũ tanto.¶ Secimũ q̃rtũ pctĩ velecta⸗

tio eſt ꝙ ſpãliter gulã ↄſeqt᷑ atq; luxuriã:ↄtra qð pe
na opponit᷑ eterna. ¶ ecimũ qͥntũ eſt coꝛdis elatio
Tales.n. pnĩam agere atẽnũt vel erubeſcũt.Et iðᷣo
vbi. illeqͥ ſe humiliat inuenit locũ pnĩe:ſicut ptʒ LIu
ce.xviij.&œ publicano:talis ſupho nõ inuenit locum
pnie:ſicut 5 ibidẽ v phariſeo:æ qͥ et oĩ ſibi ſii põt
dici illud heb xij. Mõ.n.inuenit locũ pnĩe.i Weci⸗
mũſextũ ẽ ꝓoſitũ penitẽdi ⁊ vitã emendandi in ſe⸗
nectute:Ged ſicut coꝛõa clericalis in ꝓpoſito nõ ſal

uat latronẽ a ſuſpẽdio:laico nanq; dicente coꝛã iu⸗

dice ꝙ habuit ꝓpoſitũ coꝛonã habẽdi:dictũ ſunʒ ei
ad ſalutẽ nõ allocabit᷑. Ita nec ĩ ꝓpoſito v illo qͥ ĩts
li ꝓoſito moꝛte puentus ad tribunal iudicis rapit᷑.
Becimũſeptunũ eſt lucrũ. Contra qoð nota reme
diũ.P.viij.xxv.
* ig̊ qͥ in tali ↄfidũt ꝓpoſito ⁊ qͥ intendũt: ſicut
dꝛ hebꝛe.vj.Rurſus reuo cari in pniam magno ſe ex⸗
ponũt ꝑiculo:oĩa amittẽdi:tã vicʒ aĩaʒ et bona pꝛe⸗
ſentia ⁊ futura:ſic pʒ pᷣmo pꝑ exẽplũ pcedẽs ðᷣ coꝛona
¶ ꝓoſito’ dẽ pʒ ſcoo ꝑ hyſtoꝛiã veillo qͥ dixit ꝙ ſi
poſſet hr̃e ria vba añ moꝛtẽ ſaluaret᷑. D.ij.viij. Et
iuſte qᷣdẽ ſicexpectãs oĩ bomis puabit᷑: p leges. A-
vj.iiij Et. M.ix.xl. Etp legẽ eccie in.vj.cretaliũ
ti. electione.c. qᷓꝙᷓ. vbi habet᷑ ꝙ in cathedralito ec-
cleſijs vacantib ſi negligit᷑ tempus ſtatutũ ad eligẽ
dũ.æuoluit poteſtas eligẽdiad ꝓximuʒ ſuperioꝛem

xlviij.

Ar.xuiij
xlix.

nilitii rarmalemp ſub milin
Acertarüt. Etſipetätmminu⸗
ctat Videptes egesſicti
ir. Bario votardepentten
Zeremplapatz oiaamittetool

leo eñtũccoꝛpns 1 aiom 1 ecl

tro mendant reſtitntione

lut e eis mn vel abuni ylt
iſt elllis ſtcut groriacriplidi
olls olens mones paupialiqd
dicet natno cius / diuerſop ſa
peucẽ iuraulit nihil aidaret
pers inpꝛobitate multu omot
Uitſy iam fregit toti effunch
Oinendati:en llnd deo de
Giſlepotuitſnolnitet gninſus
gegamit,grillo ad voluntaten
eadtmntägeiii
Cltin d dilepit rillue
terat Giceſtin Nitnnde
do dötü nmenit rreſtitut
maladimitrere volit.n more
cata dſertre g tis amplins

eonp

o papctã ioſis inuiti
lolnultis eos:
nid omeknni deſatuts,
ne are eriſtintruerüt ch

ins inn rniif
bircnnai iin⸗
anatiabqlanalgns ,
öreputant: Tii Eca.
Mecnöczetinapoluntn⸗
rationem. CMrocecinum
Conr gnodeſt wanetnz
ſtmiinomk vpentita,
tiliqnos nonanmsogne
lttogc iuvoliaas Necgon
Diſs Hiniptanni
1sordehürino mags⸗ge
Iigneruto molorelgnis.
naſerucocheccefteno⸗
1ieſſmno non ſatis Er⸗
caimbijtüpeti leas⸗
tatqglupuni otragpe
muͦcnti eſteondotlni⸗
nüt aernbeſeit Etido
gitiocäpnieſicntptzAn
sſuponb nvent an
nlen daerifſiihi
nnent oñ nie Dan⸗
irvittianenc n in /
imialui, ln i

Ai

ircinmtit ſan “

Tnumnnagroſech,
—
Peſtinng,
lunt dne,

—

Exemp.

Penitentia

Et illi q́ mimis expectauerũt. eligendi pꝛiuant᷑ po⸗
teſtate. Cui etiaʒ alia lex ↄcoꝛdat que oꝛdinat ꝓ
beneficia eccleſie vent᷑ infra ſex mẽſes. Alioquin ad
ſuperioꝛis iudiaũ uoluit᷑ collatio. rpumentu;
ad hoc. extra ve ſupplenda negligẽtia pꝛela.c.penul
tinid vlti. Sic in ꝓpoſito.q nõ eligit pnĩam in tẽ⸗
poꝛe ſtatuto in ſacra ſcriptura que dicit: BDanus et
viuus aofiteberis: Ecci. xvij. Qui tunc etiam nõ dat
ſeipᷣm ceo:iuſte poſtmodũ/tã electõeq; collatõepua
bit/et vtraq; vuoluit᷑ ad ſuꝑioꝛis iudiciuʒ/q dicit:
Cũ accepero tpᷣs iego iuſticias iudicabo.¶ Mecmi
rũ:ſi tunc poteſtateʒ amittãt ſeipos eligẽdi:vel dã
diſet æ hereditate celeſti oꝛdinandi: cum m leges
ſeu aſuetudines in aliqua patria vel ciuitate/ null⸗
poſſit in lecto egritudinis moꝛtalis hereditatẽ ter⸗
rena vendere.vel alienare/vel aliter tunc de illa oꝛ⸗
dinare ꝙ;ᷓ ſanꝰoꝛdinauerat/vel nõ oꝛdinauerat. Im
mõ miruʒ videret᷑:ſi tũc poſſent ſic ve hereditatre ce
leſti oꝛdinare q' eis ꝓ militie ſtipẽdio appꝛopꝛiaret᷑
a væo/q militiã et arma a cæo accepta.ſ. bona natu⸗
reſfoꝛtune et gratie:ſemꝑ vſq; ad armoꝝ dilacerati
onem cũ wi aduerſario/cõtra wũ militauerunt.
Bane ſiles mũdi militiã et arma ab aliquo dño
accipiens:et ſub illa militia ⁊ armis/ſp vſq; ad pꝛo
ximã moꝛtis hoꝛam iniuſte dimicãs/nõ auderet ab
eo militie petere ſtipendiũ:timens ne foꝛte nõ ſtipẽ

diũ:h potius ſuſpendiũ ei daret:qua fronte/ auda⸗

cia/vel cõſcientia audent in pꝛoxima moꝛtis hoꝛa ꝗa
ceoꝙ ſtipẽdio regnũ petere celoꝝ qͥ ab eo baptiſmi
vel oꝛdinũ alioꝝ ſacramentoꝑ ⁊ wnoꝝ accipientes
militis/⁊ arma ſemꝑ ſub militia ⁊ armis illis/) veũ
Tccertarũt.Et ſi petãt:mirũ ⁊ gratioſum eſt: ſi cõ/
cedat. Eide płes leges p̃dictis ↄcoꝛdantes. V. iij⸗
ix. Ratio vo ꝙ tarde penitens/ſicut ꝑ pᷣdictas leges
⁊ exempla patʒ/oĩa amittet:oſteſa eſt. C.v.xuij.La
les em̃ tũc coꝛpus aĩam ⁊ qcquid habẽt/ ideo tune
cò òmendant ⁊ reſtitutionẽ pꝛecipiũt/nõ qꝛ veũ di
liqut:ſ̊ qꝛ eis vti vel abuti vlterius nequeũt. Vnoð
eſt ce illis /ſicur gratia exẽpli dicit᷑ fuiſſe xe vetula/qᷓ
ollã plenã mouẽs paupi aliqͥd de cõtentis ꝓ amore
ei et matris eius/2 diuerſoꝝ ſanctoꝝ/petenti ſemp
peũdẽ iurauit ꝙ nihil ei daret/que finaliter er pau
peris impꝛobitate multũ ↄmota:ita foꝛtit ollã mo
uit/ ꝙ ipam fregit ⁊ totũ effundit dicẽs:totũ ſit eo
ↄmendatũ:qñ em̃ illud co.i.petẽtiꝓ amoꝛe vei veæ⸗
diſſe potuit/noluit:et q in ſua fuit ptãte/illud xæo
negauit:qꝛ illo ad voluntatẽ ſuã adhucvti ſperauit

igit᷑ qn illud vtinõ potuit/illud deo ↄmẽdauit ⁊ c⸗

dit:nõ qꝛ vvñ dilexit/ſ qꝛ illud habere vltra nõ po⸗
terat. Sic eſt in ꝓoſito/ v his qͥ tarde penitẽt.⁊ tũc
⁊łò totũ ↄmendãt/⁊ reſtitutionẽ pᷣcipiũt: et vitam
malã dimittere volũt:⁊ moꝛes antiqs mutarel pec
cata veæſerere/ q eis amplius vti nõ pñt/immo quã.
do ipᷣa pctã ipſis inuitis eos vſererevolũt:quibi
Criſo.omelł.xxxiij.de fatuis virginibo ſi uꝑ illo vbo.
Oue pate erat/intrauerũt cũ eò ad nuptias. Ouo
tidie inqͥt ſacerd otes clamant in eccleſia vei: qͥ pec-
cauit/pniam agat:q nõ peccauit/ ꝑmaneat in deo.
Nec ſeducãt vos honoꝛes ⁊ diuitie tempoꝛales: qꝛ
moꝛs veſtra nõ tardat/⁊ nemo intelligit/ nemo ob⸗
audit/cũ aũt vencrit ſuꝑ illos moꝛs/feſtinãt ⁊ anxi⸗
antur/vocant ſacerdotes/pnĩam volũt agere/qñ iaʒ
pnie locus nõ eſt:qꝛ nõ ꝓpter odiũ peccatoꝛũ: ſ̊ pꝛo
pter moꝛtis timoꝛẽ pniam agũt.Adhuc.n. ſi viuere
potuiſſent/nõ eis diſplicuiſſent. ¶ Cales nãq; mo
rientes vt frequenter in vno veficiunt:qꝛ ſi pfundũ
coꝛdis ⁊ ſecreta examinarent ↄſcientie inuenirent⸗
ꝙ recedente infirmitate vel tribulatione/ vel ad ſo
lita redirent:vel nõ omnino vt veberent veteſtaren
tur. Et hac ð cã vt pᷣdicta exẽpla ? auctoꝛitas innu

. 2 7
Dvij.
unt damnaut᷑ Quib etiaʒ ↄcoꝛdat hyſtoꝛia cuiuſ⸗
dam/cui poſt mortẽ amici ſui de illo multũ ſollici⸗
ti/? libenter æ ſtatu ſuo ſcire volenti / oſtẽſum fuit
ipᷣm fuiſſe damnatũ ꝓ rebo alienis iniuſte ætentis.
Eui alius:quõ põt hoc eſſe cũ in teſtamẽto ſuo illa
bona reſtituipᷣceperat. Cui vox:verũ eſtinrẽtiõeil⸗
la rerinendiſi infirmitatẽ euaderet. ¶Talibo 4
tarde ⁊ cũ tali veniũt intentione reſpondebit᷑/ſicut
fatuis virginibo:per bꝛeue regis/qð vocat᷑: Tarde

venit. Queqͥ dẽ veniẽdi moꝛa ſicut facit multos in

curijs regũ cauſas ſuas/⁊ res v qͥb agit᷑ amittere:
Ita etiã i curia vi.Lalibo Zumpropeiide dierpo⸗
teſt illud qo legit᷑ pater ſancti Bern.dixiſſe: Cu.n.
hilius/ſanctus viq; hemardus moneret prem mũdũ
ſerere:et hĩtũ religiomis in monaſterio ſuo recipe
queſiuit pr/ꝙ ipᷣm monachũ vocaret:nõ.n. patrem
tucme vocare poteris:qꝛ tu abbas cũ ſis / tuc pater
meus eris/nec filiũ/q; nõ cœet ſic vocare patrẽ tuũ
Filio vo dicẽtiq we h bene facerent:adiecit pater.
Voca bis meinquit:fol muſart poꝛirceo: que ie fu
venu ſi tarde. Ita in ꝓpoſito tales cũ fatuis virgini

bus poſt ianuà clauſaʒ veniẽtes: nõ tm̃ damna/ſed .

etiã veriſiones demonũ vœpoꝛtabũt vicẽtiũ:fol mu
lart c. Im mo etiã irriſiones ipᷣius vi qꝛ iuxta pꝛo
phete ſñiam: Qui hitat in celis irridebit eos:in pã
ij. Nam vriſione digni iudicant᷑: qꝛ petũt qð non
meruerũt:ſicut patꝭ Eſa.lviij. Me inqͥt querũt q̃i
pens q fecerit iuſticiã/et qᷓ iudiciũ i ſur nõ ereliq
rit: Rogant me iudicia iuſticial⸗ appꝛopinqre vo
volunt. In oĩbo his veritas regule iuris ptʒ in. vj.
cretaliũ qua dicit ꝙ moꝛa ſua cuilibet eſt nociua.
Feſtina ̊ illam ingredi ciuitatẽ anqᷓ; poꝛteclaudã-
tur vel pons eleuet᷑:ne hoſpitio careas optato. Et
dũ tante hereditatis cã:tã piculoſe in dei verſat᷑ cu⸗
ria nõ negligenter agas:nec vitã tuam vel tempus
tuũ inuetutis leuiter expẽdas.Et ſic dr̃ Ecci xxxiij
Mõ vxs alienis poſſeſſionẽ tuã ne foꝛte peniteatte.
AEt ponat᷑ ꝙ tales ĩ fine vite/ vrtã ĩ meliꝰmutare
incipiant: adhuc cũ maioꝛi h̊ faciet difficultate: et
cũ minoꝛe ĩ aliqͥ caſu laude:q; ſi vitã a pncipio bonã
duxiſſent. & cn maioꝛi hocfacient difficultate:
pʒ tam exem plis oſtẽſis.C.viij.xiiij.cũ ſequentibo.
Et. E..vij.q; etiã ſequẽtib. Ad hoc nãq; exempla
habent᷑ pꝛimo in naturalibo:nam lignũ aridũ ⁊ an⸗
tiquatũ in curuitate cũ difficultate rectificat᷑: ĩmo
citius frangit᷑ qᷓrectificet᷑: SGic nonnulli illoꝝ: æœ q
bus Zan.xiij. Inuererate dieꝝ maloꝝ c. Mec mi⸗
rũ:q ſicut nõ eſt mirũ q lignum qð p quadraginta
annos ad vnã œclinauit ꝑtem/ nõ faciliterad hoc
ducit᷑. vt omni obliqͥtate vepoſita directe in altum
dirigat. Yta nec mirũ/ꝙ illi qͥ p.xl ãnos ⁊ foꝛte am-
plius veclinauerũt:inutiles facti ſunt/⁊ ſe elögaue⸗
rũt à væoò: nõ faciliter rectificant᷑ vel o ꝑ bonã ap⸗
pꝛopinquat vitã: vel totaliter ad vuʒ mentib eri⸗
gunt᷑:ſicut pʒ.C.viij.xiiij. Sed mirũ et raruʒ eſt: ꝗq;
tales pfecte ad ve ↄuertant᷑:qꝛ ad hq pfecte ad de
um couertant᷑ opoꝛteret ꝙ antiq̃s aĩaꝑ maculas et
ſoꝛdes eis diu adherẽtes ⁊ induratas cũ multis ter
gerent lachꝛymis:od moduz magdalene:et ad mo⸗
dũ pueroꝑ a quoꝝ pedibi din induratũ ꝑ lotiones
lutũ vix ſine liin⸗ auferet lachꝛ ymag. ¶ 2d quẽ
cõtritionis lachꝛymarũ fluuiũ ne ꝑueniãt:multa
ſe opponunt impedimenta: antiquaruʒ videlicʒ cul
paxꝑ/lectatiões/ cogitatiões/2 locutiões ⁊ lucra ⁊
ꝓles:et ſpecialiter dyabolꝰ oĩb modis qbo põt:nõ
enim libenter ꝑdit puũ tadiu poſſeſſum. Siẽ nanq;
oñns ter renꝰauarꝰ.longa in aliq hñs ſeyſmã 7 poſſeſ
ſionẽ/ſed male fidei nò libent᷑ Al dimittit: nec facẽ
liter etiã ꝑ placitũ ab eiꝰmanibo liberat᷑. Quo exẽ⸗
plo in moribo ondit᷑ hoĩm/ qᷓdifficile ſit inueteratuʒ

1
2

Ars. V.
lij.

liij.

Exemp.

Penitentia

dienũ maloꝝ eſſe iuuenẽ dien bonox: nõ ſolux ꝗter
impedimenta pꝛedicta:verũetiã ꝓpter antiquaʒ cõ⸗
ſuetudinẽ.Eſt nanq; v tali ſicut ve nutritis in celi
cijs ⁊ bonis morſellis in curijs ⁊ wmibo pꝛincipuʒ.
quibo antiquatis ⁊ œ cunaa licẽtiatis:granis eſt pa⸗
nis durus ⁊ parca dieta/a veſtis exilis ⁊ wmus par-
ua. Antiq nanq; gule? ſuꝑbie:ceteroꝑq; vicioꝝ cõ
ſuetudo:ꝓ quã natura ſua ẽ quaſi alterata: facit eñ
