epenefft t tigtamur ecliin⸗
Yaed fratres vicete vocgtid
cdad dauſtmzſumms gfect⸗
gfecteriuge iumma di iti
Ntraalinznömurmuet, In
emcſioguſpnlit litu
lopotts iletehantinn en
bantate iugemnet noten
vhbar minrlſ ien,
ſlananſe naii

Ani xj.

riij.

Religio
ſaltem pᷣdam cũ eis diuidere nolũt:ſicut ille vir peſ⸗
ſimus.j.Reg.xxx.qui dinidere pꝛedã noluit cum re/
manentibo ad ſarcinas.quẽ SBauid coꝛripuit:⁊ con⸗
trariũ oꝛdinauit. Sed ex cõſequenti cõtinget: ꝙ ipi
eadem vindicta ferieut᷑.quia erit eis: ſicut fingit
fuiſſe de manibo ⁊ pedibo conſpirationẽ inter ſe faci-
entiba:ꝙ nõ plus laboꝛarẽt:quia os ⁊ ſtomachꝰom/
nes illoꝝ la boꝛes noꝛabũt.Ex qua conſpiratõne
accidit ꝙ oꝛe nihil comedẽte ⁊ ſtomacho vbilitato
deficiente:qꝛ nihil recepit:ipſa quoq; mẽbꝛa ex cõ
ſequenti veficiebant.qð videntes ſanioꝛi habito cõ
ſilio.moꝛe ſolito ceperunt laboꝛare.⁊ ꝓ ſtom acho et
pꝛo eis. Sic ð illo qui pᷣdicto modo cogitat.niſimo
re ſolito ſolita negocia diligenter exequat᷑ cõmuni⸗
tatis:cõuertet wloꝛ eius in capnt eius ⁊ in verticeʒ
ipſius eignos eius deſcẽdet.in pᷣs.vij.ergo huius
vana eſt re go⸗NHacoj
Quia vo nõnulli in pncipio ſue ↄnerſionis.⁊ inpᷣ⸗
mis ſne religionis annis.magnã oſtendunt pacis 2
cõcoꝛdie vnitatẽ:⁊ religionis ⁊ deuotionis ſincerita
tem:ſed poſtmodũ ꝓpter œfectum pſeuerantie ⁊ re-
ligiomis obſeruantiã. vitam ſimnl ⁊ habitũ ærelin-
quũt.neceſſe videt᷑ motiua oſtendere que religioſos
ad ꝓſeuerantiã animabũt.¶Circa quoꝝ pſeueran
tiam tria ſunt aduertẽda ⁊ conſiderãda. Pꝛimo nõ
Pſeuerantiũ vilitas ⁊ aſſimilatio vt illa conſiderata
qð ꝓſeuerantiã hoꝛtent. Secundo periculuʒ ⁊ com-
paratio a pſeuerantia retrahentiũ.Tercio ꝑſeuerã
tium vtilitas.¶¶ Etum ad pꝛimũ non ꝑſeuerantes
multis rebo viliba aſimilant. Pꝛimo. P.ix.arti.ij.
BGecundo aſſimilant᷑ illi monſtruoſe ſtarue Nabu⸗
chodonoſoꝛ.vañ.ij.que habuit caput aureũ: qꝛ pri
mo menſe ſunt angeli:pectus argenteũ.ventrẽ ereũ:
quoꝝ ſicut quodlibet ſucceſſiue poſt aliud minoꝛis
eſt valoꝛis ve tribo pᷣdictis metallis: ita ipſi a pꝛimo
feruoꝛe continue ſunt minoꝛis valoꝛis ⁊ religionis.
Et ↄgrue mõſtruoſe aſſimilant᷑ ſtatue:quia ſiẽ mon
ſtruoſum eſſet oui conciꝑe agnũ:⁊ parere lupuʒ:ita
mõſtruoſum eſt vitã concipere religioſam. quã con
cipit quãdo intẽdit religioſus eſſe⁊ incipit religioſe
viuere.⁊ parere.i.oꝑe oſtendere vitã potius lupinã
vel ſecularẽ in veſtitu.in geſtu.⁊ in omnibo qntuʒ po
teſt ꝙᷓ religioſam. ¶ Tales ſunt oꝛdine et regula
baldubini. de quo fert᷑.ꝙ ſemꝑ quãto diutius vixit
⁊ maioꝛẽ etatis ⁊ dignitatis aſcendit gꝛadũ:quia qœæ
monacho fuit factus abbas:veinde epᷣus.ac poſtre⸗
mo archiepᷣs:tanto minoꝛis fuit feruoꝛis vel chari⸗
tatis vel bonitatis: qð cũ papa audiret. fert᷑ ei ſcri⸗
pſiſſe in huncmodũ.Monacho feruẽti.abbati cali⸗
w. epo negligẽti. archiepo remiſſo.ſalutẽ.Oẽs tales
repᷣhendit aplłs Gabł.iij.dicẽs.Sic ſtulti eſtis vt cuʒ
ſpiritu ceperitis carne oſũmamĩ.Tercio vilibo com
parãtur animalibo ſeu beſtijs:quia ſicut aſina ſpꝛe⸗
tis roſis ⁊ violis vadit ad cardinem. Et rana pul
cerrimo viridario vel væ eccleſia in lutũ.vel gallꝰ ve
margaritis inuẽtis.Sic illi œ religione ad ſeculum
vel ad moꝛes ſeculares.v quibd OGał.j. Miroꝛ ꝙ ſic
tamcito tranſferimĩ ab eo qui vos vocauit in grati
am chꝛiſti Quarto infantibo comꝑant᷑ ratione non
dum vtentibo:qꝛ ſicut ipi dant pomũ vel venariũ et
cito poſt datũ repetũt:⁊ niſi redonet offendunt᷑ ⁊ la
chꝛymant᷑. Sic iſti ſuã dant eo ⁊ pᷣlato volũtatẽ.⁊
multa pꝛins ſub væo ⁊ ſuperioꝛib patiunt᷑.quos al-
loquit᷑ apłs Gałiij. Tanta inquit paſſi eſtis ſine cã
uia nõ pſeueraſtis ad mercedẽ.¶ Quinto nõnulli
illoꝛum malis aſſimilantur operarijs:quia ſicut fal
ſus operarius bene operat᷑ conductoꝛe pᷣſente:quo
recedente ceſſat. Ita illi pᷣlato:vel illo quem timent
pᷣſente. Ded vefectus pꝑſeuerantie oſtẽdit quales ſũt
falſi.quis conditio rei ⁊ natura cognoſcit per ſuum

Rr v.

bus audo ſibipᷣi dimittit᷑: ſicut patet de graui
ſibi dimiſſum p motum ſuum voꝛſum:oſtendit᷑ eſſe
graue. Ita tales qui ad oculũ tm̃ bene opant᷑:quos
repᷣhendit apłus ad Eph.vj. dicẽs. Obedite.Et in⸗
fra. Mon ad ocnlũ ſeruiẽtes:quaſi homĩbo placẽtes
ſed vt ſerui chꝛiſti. facientes voluntatẽ vi ex animo
cum bona voluntate. Et cauſaʒ aſſignat adiũgens
ait. ſcientes ꝙ vnuſquiſq; quodcũq; fecerit bonum
hoc recipiet a dño.¶ Erum ad ſecund partem hu
ius articuli duo ſunt facienda per oꝛdinem. Pꝛimo
oſtendẽt᷑ occaſiones que poſſent aliqueʒ mouere ad
non intrandũ vel non ꝓfitendũ:⁊ in religione perſe
uerandũ:cum reſponſionib ⁊ euacuationib.Secũ
w pꝛincipale intentũ.¶ Etum ad pꝛimum aliqui
foꝛte ingreſſum vel pſeuerantiã in ſuſcepta fugiunt
rel eont u audierunt vel viderũt aliquos ſe ibi
male habere ⁊ ſpũaliter ꝑditos ⁊ foꝛte coꝛpaliter:et
ſic ſocij ſocios ⁊ parentes filios ante ingreſſum ne in
grediant᷑.vel poſt ingreſſum ne in religione ꝓfitean
tur:verbis vel literis ⁊ nuncijs nitunt᷑ infoꝛmare:⁊
modo pꝛedicto Nl onile ⁊ religioſis vetrahere cũ
augmento. ¶ Quibo multipliciter reſpondet᷑. Cꝛi⸗
mo ſi pꝛedicta de cauſa nõ vebent væſiderare religio
nem intrare:ergo eadem ⁊ cauſa non debent veſide
rare religionem intrare vel in religione pꝛofiteri an
gelonnn⸗ul ibi audierũt aliquos ſe male habuiſ⸗
e: 2 vemones factos fuiſſe:nec vebent in flumine pi⸗
ſcari.vel mare nauigare: 4
nec lectos intrare:quimu ti ibi moꝛtui ſũt:nec vxo⸗
res ducere:vel eccleſias recipere:quia in talibmul⸗
ti vfecerunt:nec aliquã artem æddiſcere vel exerce⸗
re:quia in omni arte. ſiue ſpeculatiua ſiunemechani
ca viderunt aliquos veficere. Si vo nullã artem ꝓ⸗
bter hoc dimittũt homines: qui illam addiſcere vo
unt: quia in illa viderunt aliquos ſe male habere.
quare artem dimittũt anime ⁊ religionis: quiin il⸗
la viderunt aliquos xæficere. vel quare ſtatũ contẽ⸗
nunt religionis.᷑ vel religioſis detrahũt quia inter il
los aliqui auditi fuerunt mali: cum in omni ſtatu a
pꝛincipio mundi aliqui fuerunt minus habentes.ſi
cut oſtenſuʒ eſt. Y.x.arti.iij.et ſpecialiter.xv.⁊ xxij.
Er quibus ommib oſtenditur: ꝙ omnes quitali cõ
ſideranione ab ingreſſu vel ꝑſenerãtia religionis re
trahunt᷑: trepidauerũt timoꝛe vybi non erattimoꝛ.
in pᷣs xiij. Secundo ad foꝛmã illoꝛum reſpondet᷑ ar
guendi.oſtendẽdo ꝙ peccant in foꝛma.in pꝛioꝛinan
qʒ reſponſione oſtenſum eſt: ꝙ peccant in materia.
Mꝛ etlã peccant in foꝛma patet.quia ex vno vel duo
bus ſingularibo concludũt vnam vniuerſalẽ:dicen⸗
tes vel cogitantes:quia vnus fuit talis.ergo omnes
ſunt mali.vel religio eſt mala:quia vnus malus vi⸗
ſus eſt in religione illa. Que quidem arguendifoꝛ⸗
ma non tm̃ peccat in materia ⁊ foꝛma:ſed etiam con
tra omnẽ naturalẽ ſenſum ⁊ intellectum. NMaturali
nanq; ſenſu videt᷑ aliquãdo niuulꝰeſt turbidus in
ſipidus ⁊ nõ ſanus ad potandũ.vbi fons omnes con
dition es habet contrarias. Mec in hoc ꝓpoſito va⸗
let inſtantia.dicendo:qꝙ ex grano in foꝛo vel vino in
cypho cognoſcit᷑ quale ſit reſiduum in granario vel
vlio:quia ille modus ↄgnoſcendi vficit:in his qui
voluntarie ſunt boni vel mali:quia frequẽter in fo⸗
ro vel extra oꝛdinem videtur ⁊ cognoſcit᷑ vnus ma⸗
lus:vbi reſidui in clauſtro ſunt boni. Nec miruʒ:qe
illi qui extra ſunt:habitu vel vita derelicta religio⸗
ſa:ſunt quaſi palea. Sicut ergo non eſt mirum vide
re paleam parui valoꝛis extra ventilabꝛnzʒ: vbi gra⸗
num purũ rema net in vẽtilabꝛo. Ita in ꝓpoſito.Et
ſicut eſt ſtultũ arguere totã paleam: qð eſt in vẽtila
bꝛo: quia palea videtur extra. Yta in ꝓpoſito. habʒ
nanq; pᷣlatꝰbonꝰ ſiue religio vẽtilabꝛu in manu ſua

uia multiibi perierunt:

xxxiiij.

xxxvj.

Arti.xij.
xxxvij.

Religio
Math.iij.pꝛoijciens paleas ad ignem inferni:⁊reti
nens grana ꝙ grananio celi. Quã quidã religionem
T qua erat verelinquẽs bꝛeui ſtilo eſcripſit dicens
Tu ſcala YJacob thꝛonuſq; tu Salomonis. Sas vẽ
to paleas·in celo grana reponis. In quo facto cum
o concoꝛdat qui ſedebit conflans et emundãs ar-
gentum: purgabit filios leui:Malach.iij. Et om⸗
Nem palmitem non ferentẽ fructum purgabit eum:
JYobxv. t omnẽ arboꝛem: quenon facit fructũ bo
num: excidet illam ⁊ in ignẽ mittet: Adath.iij. Qui⸗
us autem tales religioſoꝛũ vetractoꝛes aſſimilen⸗
tur: ⁊ quale ſit illoꝛum periculũ patet. S. vj. xxxj. cũ
ſequenti. ¶ Retractoꝛes vo dyabolo aſſimilant᷑: qᷓ
ſemper nititur homies a pſeuerantia ⁊ ab omni bo⸗
no retraherequi raro vfilijs vel amicis quos v re-
ligione tempoꝛe nouiciatus extrahũt gaudere vidẽ⸗/
tur. Aſſimilant᷑ eti multis alus. s.e.c. vij qui mul⸗
tum diſcrepãt ab exemplo Abꝛae.qui in dei ſeruitõ
vnigenitum ex libera matre. magis dilectum ⁊ he-
redem iĩmolare voluit filium. Et contra exemplimn
Job. F. v. viij. Iſti autẽ filios volentes eo ſeruire.
Pditos reputant. vnde ⁊ vefoꝛmioꝛes nõ vt wo ſer-⸗
miant:ſed vt coꝛpoꝛe viuant quãdoq; in religiõe po⸗
nunt.ſicut patet.E. iij. xxvj. cuʒ ſequenti. ¶ Oi vo
aliqui contra volũtatem illoꝝ religionẽ intrare vo
luerint:vt cæo ſeruiant: ipᷣos retrahere vel extrahe⸗
re nitunt᷑:quibo foꝛtiter eſt reſiſtendũ ſicut patet.S.
e.c. viij. ¶ Ao quã reſiſtentiã 1 pſeuerantiaʒ omnes

boꝛtaturapłs dicens:Gał v. State inquit nolite

iterum iugo ſeruitutis contineri. Et infra. Curre⸗
batis bene.quis vos impediuit veritatinõ obedire
nemini conſenſeritis. perſua ſio em̃ hec non eſt ex eo
qui vocat vos: qui autem conturbat vos indicium
poꝛtabit quicũq; eſt ille. ¶ Etum ad terciam par⸗
tem huiꝰarticuli. Vide materiã. P. ix. arti.j. Dem⸗

per ergo pſeuerantes viuite m certiſſimã ſectam re

ligionis:Act᷑ xxvj. L
Ho quã quidem pſeuerantiã babendam magna
ſpiritualis requirit᷑ foꝛtitudo: que ex multis efficit
perficitur.⁊ conſeruat᷑. ¶ Pꝛimo ex intentione con⸗
tra tẽptatõnes ⁊ aduerſitates pugnantis. ſicut oſtẽ
ſum eſt. P. ij. iij. ¶ Becũdo ex repletione ſpũfſan⸗
cti adinuãtis. Gicut nanq; lignuʒ ſolidum: foꝛtius
ventoꝛũ reſiſtit incurſibb:q; arundo vacua: que cum
vento circũfertur mouetur. Et vas plenum foꝛti⸗
us ſuam tenet erectionem.qꝙᷓvacuũ. Sicſli qui ſunt
leni ſpirituſancto et dulcedine diuini amoꝛis. foꝛ⸗
tioꝛes contra temptationes pſeu erant:qᷓ illi qͥ ſunt
vacui:quia illi omni temptationis vento mouẽtur:
ad querendũ vlectationes in alijs:vt alibi querant
qð infra ſenon inueniũt. in quacũq; aduerſitate ci⸗
to impellũtur:ſicut vas vacuũ.vbi plenuma ſna nõ
monuetur rectitudine. Exemplum Acxt.vj. Cum eſ⸗
ſet Stephanus plenus ſpirituſancto &c. Et œæ apo
ſtolis Act.ij. Repleti ſunt omnes ſpirituſancto.Et
de Yohãne baptiſta Zuc. j Spirituſancto replebi⸗
tur adhuc ey vtero matns ſue. Igeo omnes pꝛedi⸗
ctos nullus a charitate chꝛiſti mouere potuit. æ q;⸗
rum ſingulis in pᷣs xlv. Seus in medio eius non cõ⸗
mouehitur. ¶ Tercio expfectione ſocietatis ſimul
habitãtis. NMam bona ⁊ ſancta ſocietas iuuat tam
ad reſiſtendũ ꝙᷓ; etiam ad inimicos anime pſequẽdũ
ſi cadat ad citius reſurgendũ. Mꝛimuz patet: qꝛ
ſicut plures ſimul latronibo reſiſtunr: ne ſpolientur
vel occidant᷑. vbi ſolus vinceretur. Et plures virge
ſimul ligate non frangũtur: vbiſola frageretur. t
multicarbones accenſi. vel multe candele ſi imulli⸗
gate:non extinguũtur vbi ſola extingu eret. Ita reli
gioſi.quibꝰ dicitur Eſa.xxx. In ſilentio ſpe erit foꝛ
titudo veſtra. Qui ſicut vna habitatione 2 vna pꝛo

R P.

feſſione ⁊ religione:ita vna charitate aàffectione et
mutua ſuppoꝛtatione ſunt ſimul ligati confedera
ti.non ſpoliant᷑:nec ſpiritualiter frangũtur vel occi
duntur vel extinguũtur.vbi ſolitarius vincitur⁊ ex
tinguitur. VUnde ⁊ ſicut illis dicitur Eccleſiaſtes
iiij. Adelius eſt duos ſimul eſſe ꝙᷓ; vnum. habent em̃
emolimentũ ſocietatis mutue. Ita ⁊ veſolo dicitur
ibidem. Teſoli quia cum ceciderit nõ habet ſuble⸗
uantem ſe.¶ Ex quib patet ꝙ pater reuerẽdus in
vitiſpatrũ bene reſpondit cuidam queꝛenti:que eſſz
melioꝛ ⁊ ſecurioꝛ vita.ſolitaria videlicet vel viuen⸗
tium in cõmuni:pater vo ille allata olla plena car-
bonibo. carbonez magis ignitũ ab alijs ſepauit: qui
cito extinctus fuit. alijs viuis remanentib. Dic in⸗
quit eſt œ ſolitario.⁊ viuentibo in cõmuni:quia fra
ter qui iuuatur a fratre: quaſi ciuitas firma Pꝛo⸗
uerb. xviij. Et ſicut dicitur Eccleſiaſtes.iiij. Ouiſ⸗
piam pᷣualuerit contra vnum:duo reſiſtunt ei:vnus
vo quomõ calefiet.quaſi diceret.ĩmo nõ calefiet ſed
extinguet᷑:ſicut carbo ſolus:vbr alij non extinguũ⸗
turnecrumpuntur: quia ſi licut Eccleſiaſtes.iiij. tri⸗
plex funiculus.i.illi qui infra funiculũ triplicem. vi
Telicet obedientie.continentie. voluntarie paup⸗

tatis charitatiue viuũt: dificile rumpunt᷑. ¶Secũ

dum patet: quia ſicut plures canes lupum pſequũ⸗
tur in ſequela vſq; ad lupi perſeuerant captionem
Et plures fideles.latrones perſequũtur z capiunt:
vbi ſolus non auderet. Ita plures mutuis conſilijs
inſtructionibo exhoꝛtationit 7 adiutoꝛijs melius
et foꝛtius inimicos perſequũtur crucis chꝛiſti: dicẽ⸗
tes illud Deb.vj. Dominifoꝛtifſimũ habeamus ſo⸗
latium. ¶ Zerciũ etiaʒ patet. guia ſicux candela fu
migans iuxta accenſam ꝗꝓpe poſita reaccendit᷑. Et ſi
cut carbo frigidus inter igniros iacens reignitur.
Bic cuʒ ſancto ſanctus eris.in pᷣs.xvij. Motq⸗ ehac
materia videlicer quomò foꝛtitudinem talem ſerua
bit. S. e. c. xij. Per dicta nanq; bec et ibi ſcire poteris
quomõ ſemper eris foꝛtis vir religioſus ac timens
um: Acxt᷑.x.
Talium vo religioſoꝝ magna eſt vtilitas ⁊ digni
tas. Ey bona nanq; religionema na ſequitur vtili⸗
tas:tam ipᷣis religioſis qᷓ; etiam alcs. Pꝛimo nanq;
ipſimet triplicem conſequũtur vtilitatem. tempoꝛa
lem ſuſtentationem. multoꝛum periculoꝛum euaſio
nem. in celo maioꝛem remunerationem. Pꝛimũ
patet pꝛimo ex bonoꝝ tpaliũ quibo ſuſtentamurna
tura ⁊ cõditione.Secũdo ex vi ꝓuidẽtia. ¶ Ex bo
norum tpalium ideo ꝗꝓpoſituʒ oſtendit conditione.
quia conditionem habent vmbꝛe:quia ſicut ipſa ſe⸗
quitur fugientem:⁊ fugit ſequentẽ. Ita dum religio
ſi erant veraciter pauperes: mũdi diuitias 7 hono
res ex coꝛde fugiebant. bona eos tpalia intãtũ ſeque

bantur ꝙ omnib bonis abũdabant:nam tunc poſ⸗

ſeſſiones eis dabant᷑ ab illis quoꝝ heredes nunc il-

las libenter auferrẽt ſipoſſent: ⁊ iuxta veritatis vo
cem:dum queſierunt regnũ er? iuſticiam eius: om
nia hec tam religioſis poſſeſſionatis. qꝙ; mẽdicanti/
bus adijciebant᷑:quenite inquit regnum vei⸗ luſtici
am eius:⁊ ommia hec adijcient vohis: Math. vj. Et
Auẽ. xij. Sed ex quo inceperunt iſta er coꝛde ſequi.
ſe huic ſeculo nequã confoꝛmari:mũdus abeis fu
git velut vmbꝛa: Job. xniij. IJlli nanq; qui vere pau
peribus dabant per legem il am. P. iij. nij. quãdo vi
Vnt eos in habitin mitido:⁊ alijs curioſitatiba ſemũ
dlaliter viuentibus confoꝛmare Wna ſua ab eis re/
trahunt. Eccequomõ bona tempoꝛalia ſequũt᷑ fu-
glentem: 2 fugiunt ſe ſequẽtem⸗ confoꝛmantẽ: pꝛo/
pter quaʒ conditionem bene dixit ille qui hecaalia
conſiderauit. aſ.xiij.vj. Molire ergo ↄfoꝛmari huic

Exemp.

Art᷑xiij.

Nxviij.

ſeculo nequã: Roma.xij. Sed ſitis fugiẽtes eiꝰ que Exemp.

s veſtes mn
ta qntum hommes ſecull. in
uritulnhereſionanerenin
ſbanmreſmiſoſenr n teſunt⸗
nugis alis angulieppencichstaͤt
mantaligni vant ntu poffunt 1omi
Pusdicturin octatn e duodeain
qui inquit vereres aut vilespannos h⸗
uerant: iam inreligionenouos autp
Conrenunt. Nota. Piij v. (Beci
l ſpeaalitatenaz gulayroꝛes hahe
ſant homines ſecyli quas nonullinllo⸗
herent ſilidte haberepoſſent iu rams
ypencvloſis rlegant ſoeaalitatia
figventerarca lampage vel andelam
in fame velocacltur yel aligualltrrae
iator velals wannatis eſtnngttur.
remlunnoͤhattſtſimt anten volautt )
nentezccatalestuntesamicitaseg
ſupeechningit guin pintualitr dc⸗
nſen udſepſafama dnigaun &
ſobqui aliumamit Geienri gt

*

dnei
ation Nachze
eeſpin l eficin
uinin fin mte Religio
erſian lſaltnnlur eſe⸗ . .
e denſltanigsert .
ungſie ellonan⸗ nunl mndo eſt concupiſcentie c loné P
WN ne Ar zralitatlsinuctiud Neun vois Bndi, neml v.
.Panltes C. xiij.iij. Er .ſicut patʒz. H. ij.xxj. em longinquã .
banmn Inn W ſum: cum quo remplo habentis theſaurũpreaio' mm longinqus. Circa ſecũd
N nndnseſtloen iand latronuʒ fugit ad Reaſaclo⸗ turp rngeten qus vin religioſie ſubdiuiſionis.i. xl
Pongiteet bater areſil prergo Wea lg . n qui enuma; ſpoli Lafg emontaenag rriz ſunr die ex wi conſequun,
neltalcnn u f nniiigi mHhni d Wern leg clamaſſe: lat z ſpoliant. pꝛo⸗ plis zauctoritatito 2 rartronty 1n
ſolitan nquenant auloin . erem:que eius inſidia ba rones latron vere pauperiboet i rationibo nanq; ex⸗
rukan lgeliaeneͤ Sn Pioninfnann zes n iacaſtunet es ſup peribv et in eo ſpem ſnam penaeif P,
zmgg egllatzoſe ll tin canum cep̃h n ſilueſtriũ: que em ſepnig er, confidentes ij onentib pꝛomi⸗
goigniti ala lapleng eh⸗ ſ. pᷣhendentes inſidi. venatoꝛun pius etiam in pꝛouidenti 1
tei tiabag Pleng . erta 7 mont tes inſidias. ad loca fugi 27 religioſiũ quo ad mundũ dcipi itia pꝛopꝛia
awin aliisſenne ⸗ tana: ſicut iuuen loca fugiunt de⸗ eligioſi in ꝓuidenti dũ vcipiuntur. Tercõ q
annawnuekenanen Naltn cambnolnſerniver ten, WTTII m exponũ entia ꝓpꝛia confidentes perienloſ⸗
dayeneinn Nentito t SrO erniveraciter di⸗ ad animã ponũt. quo ad entes peri
rafnnn ntinincnnid Dien xxj. Circũdeder icere poſſunt illud ps pꝛimo ru; 7 quo ad mundu 4f ded
tcontn Ilſiſteg in amoin mone: oge ee um lllis Eſa. i victusi felent nw nar moronti u;.
Conra vnn bili 0; te confugi eʒ dñi.dicens i llis Eſa. ij. cientib noꝛantibo. quib
ferngneddn fchi. onfugi wee me f. ns illud ps. cxlij bus noctib ntih. vox ad quẽd dlulbus
haſidiene Reiiint, liſ⸗ veni facer acere voluntatẽ cxlij. AdD s noctib continue facta eſt am dinitem tri
tcarboſe cerer in ntelynng veni facere voluntatẽ m atẽ tuam:quia nõ to iuuaret.7 a eſt: q dei ſeruos i 7.
lus dbanenccleſitſ in fine ei grati eam ſed tuam: q ſr ecent⸗ von eos fame periren s in veſer⸗
en gi erbielinen itſen . Jpſ. as agendo ca tuam: qo ſi fecerit: on audens inſtanti⸗ non permitteret: i
un uinſiant Eed l nngni yxi pſe liberauit m ntabir illud pp. xc. dicẽs neſciret ntie tam valid etaille
tilliguin tEtcſcſing uboi, xv. Sero. Efs e laqueo v 1d p5. xc. dicẽs ad quem mitte enon parere
Niniinfafn aeieſtutihm pero. ¶ Ded heu iſti enantium et oneratos boni ret locum camelos dinerſos
ennne nllalähiien bug ereuplig n 6o obſtanti ve: o nron doms verſus wſertnʒſi elos diuerſos
Cunnentie Paun dleen f eremplis. quidã v kantibo perſuaſioni confidens in wo qn woſmn Aa ine ductoꝛe direyi
erilin fe Nolntnn paupertatẽ. nec q eram exterin nI ret. Cun :qui ipſum ãmonun ꝛe direxit
Neylhüt diffilenn ntantepen atẽ. nec qᷓntuʒ veb ius non oſtendũ Cuius ducat onuit ꝙ eos diri
aſarhi umppnt, gere: ſed q̃nt berent vident t am ſani redi u ad fra tres 7 i dirige⸗
lyrepe Dej in tri uʒ poſſunt vident mundum fu ni redierunt. Q indead wom
ſpadin ntg onn ch n tribus. ¶ꝛimo i ent ſe ſeculo conf. rum eſſe t. Quo exemplo cl um ſu
pipeſnm iun hilni⸗ mlrtbus. ¶Pꝛune in appararus vani. nfoꝛmare Eaſſiodonus ort ſuperpsay uien
lunonespeſe ltti tapam e viridi us vanitate:quia li poteſteſſe ſecurius eᷓi 5 ait ſuperps. kj nibii inqt
imn, Oonen to. vel ali 2 rubeo non h quia li⸗ ecurius qᷓilli omnia coõmirtel nihil inq
tn peregnin ennn el alias veſte on habeant vel ſe ſuis cultoꝛib- . mnia cõmittere qui t
Ituglunn n d bunt uerſi⸗ veſtes cum tor ſciſſuri carle⸗ congrue pꝛofutur ttere qui nouit
oneri lons nut o nnſſee s. vel alia oino no ris coloꝛibus di w idem patete futura pꝛeſtare. 1
ontinonib aiend nſlis menta q̃nt non tam curioſa hab Di⸗ mo remplo bea ti ι ſtare. ¶ Becu⸗ Exem
doperſeguüt gutonſomelin ta qntum homines ſeculi. vt i abeant oꝛna⸗ nacho quodam: qui regoꝛij in.j.dyał remp.
ſqnüturnnciz g e cut illi.qui in h 3 ſeculi. vt in hoc te in m: qui cum eſſet Dyak. Te
Dominiſczriffe chuiſtidics lib n hoc eſſe oĩno Hoc oĩno ſint ſi⸗ quadam ſocietate:⁊ tm̃ ſſet in quodam
Comihifomftimühahe dice, ibenter eſſent ſi poſſ. o non pꝓmittunt᷑:qu cebant eum alij etate: 2 tm̃ piſces co mon⸗
etiazpatet. üdebeonneſ, rugis ⁊ alijs ci poſſent:in veſtium quod cuʒ ſces i m alij dicentes: nuquid ij megeret. cri-
ggiaſi alijs cinguli eſtium tamen nito ces inn enies:quii nuũquid in monte iſto pi
ſan pe ut endelaft mant aliqui vani:q̃ᷓ appendicijs tãtũ ꝛe et nies: quidam vero exi nte iſto pi⸗
nn Pepoſita regccendſt e⸗ aliqui vani: ãatũ ſe ſeculo af. teo hauriendã:b ro cxiens ad a
usina inl teaccmncſt t bus dicituri qᷓntuʒ poſſunt ⁊ pmi ofo⸗ aunenda: bonum piſ. aquam pu
Ditosttenn nne⸗ 3 dicitur in tractatu d pmittunt᷑ qui us piſcis viſus fue cem extraxit: vbi nuncp
nckusenis s ho einiur, qui inquit vet de duodecim abuſioni! . Jacta inquit ce erat. Jacergo qo p unc p⸗
ns n ps. pyi Mot nerante eteres aut viles onibus: quit cogitatu o qd hoꝛtatur ps.liiij
etgnomöfortitnon anhee ant: iam in religi pannos habere triet. Et tatũ tuum in wmio: zlpſe te ii
thentnlone contend igione nouos qaut pci conſue⸗ Petrus.j. Petri. v. ¶ 7 lpſe te enn
rNicznanqgbercrthia ene tendunt. NMot ſj aut pᷣcioſos hab in eum pꝛoijci ri. v. Omnem ſollicitudinẽ
I lbiſarepckeni loſa ſpeciali .P. iij. xxv Secudoi bere S ijcientes:quia ipſi ollicitudinẽ
ns rno ireligi Poken⸗ 9]1. pecialitate:na . ⸗ ecũdo in peri ugu. Pꝛo cetein . pſi cura eſt 1
oſsr tinmz ſicut hbomines ſea 3 quiavxoꝛes habere nõ pericu ſeretrah ijce tein æum:non em̃ i vobis. Et
. berent ſilreire eculi: quas nõnulli ill no voſſunt eree aor. teendae nnnttot Piateatevt
gioſor mognoeſtytlltmordinn dn in perie icite habere poſſent. i oꝑ libenter ha vel nutrix ſibi totali. Bicut necbona
. Etnordini Ni periculoſis xel voſſent. in vanis 7 qu nec bonus bi totaliter adherentem g ins
Prelintonemzgguſegniturti frequ 8 lectant᷑ ſpecialitatibo: quandoq; is wminus ſeruuʒ ſibi obedi eſerit filiũ:
Gfeulg rhtiͤ⸗ quenter circa la pecialitatib:quia papili ceus qui dici ruuz ſibi obedie un⸗
oſocheraneſſo Hei ctu fla ampadẽ vel cand papilio cit Oſee. xj. E edientem: ita nec
oſis etlamalis. Peinonang u flame vel occidit candelam volans: tabam eos in bꝛachijo go nutricius ephꝛaim poꝛ
onſeguümurvniitatem tanpiu mi nigratur. vel ali ur vel aliquali ns: ke⸗ ꝛachijo incto nos wientt. vel almng
tenptu i vel alis æcurtati aliter aduſtione de ontra ſalutem noſt nos vſerit:vel aliquio
n.,multomunypericglommeuſn re volare nõ poteſt ſi atis reſtringitur: ita li tit: ſifnerun noſtram nobis contingere pemnt⸗
icut ante tur: ita libe⸗ t: ſi fuerimus quaſi m contingere permit
Renfennmeratonen dpini quentes circa tales e a volauit. Yta illis fr biles ſine wl odo geniti infa mit⸗
noprNaliüqviniſtrmmn s Pec cootingar quia ſpiri citias: quãdoq; om in fine. Conſt uguſtinꝰli.j.ſoliloquii.
Wrl ulte gut. iritualit 1 G om⸗ g.. anter wro crede ei quioꝛum
Decudo er d puidins CCr amſon Judi? vj r fama aliter occidunt᷑. ſicu quãtũ potes.noli e eiq; te totum cõmit
leo Poſittuoſtenitaniinin ſevn⸗ qui pallium amiſit nigrati Eremplo io⸗ teſtate:ſed eius Ucerle eſſe quaſi pꝛopꝛius in nad
ahamarnoii, incarcunkerartantur: neliberen r. Et. F. ij. iij. Et m lare len eius clamentiſſimmnar velliſimt wmnr⸗
hrfigticlani inmti ſegaunn Nenedantere⸗ nen ſ Rent pꝛius ad ta⸗ ſier⸗ nIp tibi zuemitre nm ſe ſuplengrenon
n elNintiuttan runt: C. xvj en ſi iam neſcia le iꝙ tibi pꝛoſit:
ſhagents it ,lliix lr petibilit udiẽ.xvj.¶ Tercio uez captum 8. Meſciunt pꝛoſit.
incti ate. e qui in velitiaru xj. Ego poꝛtab unt em̃ modo quib
bunt bomu ap t,luunfi n Marus i quibo Hieron map⸗ ſcient ai abam eos in bꝛachij Eequibꝰ Oſee
i en latus in paupe wmo⸗ ymus epiſtola.xxxuiij cient auũt poſt ꝛachijs meis neſcrerũt.
vbonisgkütillt n ni/ milio rugientẽ ſaci mo⁊ tugurio ruſti Lxiij. ea. Ad hoc idem b elclerüũt.
nn gientẽ ſa ciar ruſticano qui vi xxxi. moꝛał. Quiſqs iᷣ idem beatus Sregoꝛi
mtobilb gler n hnſſni⸗ et mella faſtidi e ventrem poterãꝗ er ne frangit᷑: q̃s inquit aduerſit goꝛius.
le⸗ aſtidio noua gen ãnuncſimilaʒ rangit: a quo factus eſtmini ate 7 tribulatõ
nitſoſn tin nin t ro. De quibo Berñ genera nomina piſciũ qui qo non ctus eſt minime contemplat 0
aſc n guibo Berñ. imonach piſciũ que/ ð non erat fecit: f. ime contemplat: na
n mi ni,f undinin aſſum g chꝛiſtu paſſuz plug us plus colet pi Tient. vanebenianeezend ſine gubernarlonens
No ti Fnint/ elixum ᷓ paſſuʒ:plus oculos dirigij piſcez I ⁊ qui benigne hominẽ nucrnarione n
iſepuſeſinni nnn 3 xum ꝙᷓ;ᷓ ad chꝛiſtum 18 oculos dirigit ad agnũ iuſte cruciari e hominẽ condidit: nequaqᷓ i
ele le m rſt maledicti: im crucifixum ſconſt gnũ eſt: qui permittit:nec ſinit negl quaqꝙ; in⸗
Ounmingnenin Griſfft . non ouis benedicti: ſi at ꝙ lupꝰ eſt ſt:qui hoc etiam qð non fui eglecte perire qõ
atſal,nfi ſ marco loquitur: potij :ſiplus de marcha iᷓ ſi wommib pꝛomiclentid babent erram l de —t j
Non tiktganteſant. cupatur. Pꝛopter h us mercatoꝛ ꝙᷓ monachꝰnũ malibus auib ntiz habeat. etiam b „CEt xlj.
iuſnn nüleidlifl ſi religioſi lahte ec ⁊ his ſimilia no abe bus 1 auibus celi. v quo dicitꝑs erant⸗
ni fumert ſimilia non eſt mirabi omnium in quo dicit põ. cxluij .
Nianfonelie agrehn ſireligioſtaliqui etiam alij diuiti. irabile te ſperant wmine c cxluij. Oculi
i gunczetidere⸗ oꝛes quos ca H uitias vel litia tis eſcam ipſo mine X&. Et qui dati
dnii Anacii rzhen ab eis pere nitunt᷑ non 8 vl oꝛum 7 pullis co . at iumen
nicosten b eis velut vmbꝛa fugi. n appꝛehendat. ſ. qui manna iudeos i ꝛuoꝝ inuocantib-
lomniſan din nnin diuitias iᷣ ugiant: quia n ſed ui manna iudeos in vſerto annis paui euz:
in gischn teri , 8 in vo. e quo in põ.cxj ) querunt ver ginta:qui DHelyam i nnis pauit
tdoraliscn Petne wmo eius. S in põ. cxj. &loꝛia 7 diui ras uite yam in toꝛrente cari it quadra-
7are Me udden vmo eins. Bed fonte dereli⸗ ꝛia 1 dinitie in nit coꝛuozum. uij. R rith miniſterio
onfonmafe ſafliti⸗ Dieremie. erelicto cum illi iij. Reg. xix eg. xvij. Et miniſteri P
1 gloſt f. ij.me vereliquer 8 quibus J. Reg. xix. Et Banielem i iniſterio angeloꝛũ
mnöbonatenſen egint⸗ oderunt ſibi ciſt erunt fontem aque vi rio Abach anielem in lacu leo geloꝛl
ohe, ln ti ernas diſſipatas: e viue.et li⸗ achuc. Rañ. vlt. Mũqui num mimiſte⸗
ſltimn e oliten nereaquas: qd miru tas: non valentes co ios ſpirituales. cuͦ etam lcene ſuos erelinquet fi
ne dirt let nhi tur:ſed famẽ m eſt ſi apperiti⸗ o me beſtie ſpeci⸗ ciũ etiam leones lupi c. quet fi
e benteinn S„ pꝛochno Znerv.dunn wiſenamparn Enon bcgen. ſuo eſtie ſpecialiter ſuis gui vie neliſn
in 10 gitoc go Zuẽ xv. qui pat patiant᷑: cum filio 8 ſpecia les veſerit pᷣdic eant fuijs. Munqui
Golteſn patre verelicto abijt in regi peres:qui pꝛo ip irpdicaroꝛcs miniſtros 1pau⸗
i. in regio⸗ res: qui pꝛo ipᷣo cs 7 miniſtros 7 pau-
9 miliari oipᷣo paupes facti ſunt:vt ipſi meli 1
liarius mũdius ⁊ plus ad ſuũſ. rvt ipſi meli fa⸗
. eruirẽt beneplaci

.xemp.

xlij.

xliij.
Exemp.

NReligio
tum:nullo mõ credendũ eſt:nectimendũ vt pᷣs.mẽ⸗
tiatur qui diot.ꝙ eſcã vdit timentibo en. Mentiũ⸗
tur ergo qui dicũt ꝙ niſi furarent᷑ falſirates ↄmit⸗
terent ꝙ viuere nõ poſſent:quia ſi fideliter agerent

viuere poſſent. Si ergo viuere non poſſunt:hoc eſt

quiamale viuũt.a um vt veberent nõ tument: qui
dat eſcam timentibo ſe.¶ Ex qua patet auctoꝛitate
quidã v oꝛdine mendicantiũ bene reſpondit cui-
dam dicenti:ꝙ oꝛdo illoꝝ ſtare nõ poſſet: quia fun/
datus erat ſuꝑ nihil. Cuiille:vidiſtis vnqꝙ; coꝛniceʒ
dicere miſſam: nõ inquit alius.Cuiille.Et eum ĩe
illa ani alijs ſcriptum eſt:⁊ pater veſter celeſtis pa
ſcit eas.Conſiderate:inquit chꝛiſtus. Volucres ce
li nõ ſeminant neq; congregant in hoꝛrea:⁊ tamẽ pa
ter veſter celeſtis paſcit eags. Ergo a multo foꝛtioꝛi
paſcet illos qui miſſis ⁊ pᷣdica tionibo et alijs modis
die noctuq; ei ſeruiunt.Et pulchre ſignificatum eſt
HGeñ.xxij.Ecce inquit Yſaac ignis ⁊ gladius:vbiẽ
victima patermi. Cui Abꝛaham.æus ꝓuidebit ſi⸗
bi de victima fili mi. In ſignũ ꝙ vbieſt ignis wuo⸗
tionis ⁊ gladius pᷣdicatõnis:que ſignificant᷑ per hoc
; poꝛtabat in manibo ignem ? gladium: licet ille oꝛ⸗
v ſit ſuper nihil fundatus:quitamen ſuꝑ nihil non
poteſt dici fundatus: quiſuꝑ ve fundat᷑ pꝛoniden⸗
tia:œus tamen ꝓuidebit ⁊ victima.i.æ neceſſarijs
Vnge beatus Sregoꝛiꝰ. Pꝛedicatoꝛi verbi vei tã⸗
ta vebet eſſe fiducia:vt ſi ſumptus ei nõ pꝛouideat:
bos tamen ei nõ weſſe certiſſime credat.¶ Et ſi v⸗
eſſet auctoꝛitas:omni habenti rationẽ cõcedere ne⸗
ceſſe eſſet.ꝙ us ſuis pꝛouideret:⁊ ſeruientibo ſibi.
Pꝛimo quia ſi eis nõ pꝛouideret.aut hoc eſſet:quia
eos nõ cognoſceret: aut non poſſet:anut quia nollet
eis ꝓuidere. Pꝛimũ dici nõ poteſt:quia in ps.xxxij.
ſcribitur.ꝙ intelligit omnia opera eoꝝ. Et ad heb.
iiij.Omnia nu da ⁊ aperta ſunt oculis eius. Nec ſe
cundũ concedi poteſt:cũ eius potentia.poteſtss ſeu
magnitudo ſit infinita. iuxta illud ps.cxluij. Ma⸗
gnitudinis eius nõ eſt finis. Mec phas eſt terciũ ex⸗
cogitare.cum voluntas ci ſit vniuerſaliter omnis
boni. Mon igit᷑ poteſt dici ꝙ veus ſuoꝝ ſeruientium
curam nõ habet.¶ Di quis vo dicere velit: ꝙ ſuoꝝ
curam habeat ſeruoꝝ:qꝙᷓtum ad hoc:ꝙ ſint ⁊ vinãt.
⁊ ꝙᷓtum ad hocꝙ ſpũaliter bene regant᷑:ſed nõ qtuʒ
ad terrenam illoꝛũ exhibitionẽ: in qua eos pꝛopꝛio
reliquit arbitrio.Hoc ſtare nõ poteſt quia ſtulta
eſſet pꝛouidẽtia alicuius qui nõ curaret ea:ſine qui
bus ea que curat eſſe non poſſent. Seo ſerui cvi eſſe
non poſſunt.nec viuere.nec ei ſeruire ſine terrena et
coꝛpoꝛali ſuſtentatione:ſicut inanis eſſet vei pꝛoui⸗
entia ve eoꝝ ſpirituali vita vel ſeruitute niſi etiam
de eoꝛum curam haberet coꝛpoꝛali ſuſtentatione:ſi⸗
ne qua ei ſeruire non poſſunt. His concoꝛdat illud
Aath.x. Suo paſſeres aſſe veneunt:⁊ vnus eoꝛum
non cadit ſuper terram ſine patre meo. Vult enim
tãtũ oſtendere:qꝙ ſi œ paſſeribo curaʒ habet.ergo a
multo foꝛtioꝛi ſuoꝝ curam habet ſeruitoꝝ.Et q;
eſt qð dicitur Math̊.vj. Molite ſolliciti eſſe:dicen-
tes.Quid manducabimus:aut quid bibemus:aut
quo operiemur:ſcit em pater veſter:quia his omni⸗
bus indigetis:querite ergo pꝛimũ regnum ⁊ei:⁊ iu⸗
ſticiam eius:⁊ omnia hec adijcient᷑ vobis. Molite &ᷣ
ſolliciti eſſe in craſtinum. hecibi:¶ Gecundu iſtius
ſubdiuiſionis ſimiliter oſtendit. Pꝛimo pꝑ erempluʒ
hoꝛtolano:qð habetur.E. iij.xlv. Mec miruz: qꝛ
æſerit eos veus:et pꝛopꝛie puidẽetie verelinquit. Gi
cut patet per dictum cuiuſdaʒ ſapientis in vitiſpa⸗
trum:quaſi per iſtum modum. OQnidam dixit ſeni:
ſe cuſtodire duos ſolidos pꝛo ſnis neceſſitatibus cui
ſenex:ſi eos cuſtodieris. ſpem in eis pones:⁊ xeus te
Terelinquet.Et hoc videtur ratiom conſonuʒ: quia

mago Act. viij.

PR p„ꝓ.

ſicut veus ſuis dixit Luẽ.xxj.quando ducerent᷑ ante
reges ⁊ pꝛeſides:qꝙ non pᷣmeditarent᷑ quio reſponde
rent quia ipe eis daret os ⁊ ſermonem. Etiam dixit.
Nolite ſolliciti eſſe c. Sicut ergo eos verelinquit
qui plus in ſua ꝙᷓ in i confidunt ſapientia.Ita eti
am illos qui plus in cei ꝙᷓ in pꝛopꝛia confidunt pꝛo
uidentia ſuſtentat:ita ꝙ tales minus habebut:qui
anxie cogitant:quomodo multa habebunt. Sicut
illis frequenter minus datur:qui nimis anxie petũt
et ſi multa habeant ante finem. in fine nihil habe⸗
bunt. Et ſic finis oſtendet: vtruʒ illa que habent ex
ci vel alia ſint pꝛouidentia. IJdeo dicit Seneca in
quadam epiſtola. Hoc vnum diſcas: vitam contem
nere.nemo illam bene rexit:niſi qui contempſit:nulł
li poteſt ſecura vita contingere qui ve pꝛouidentia
nimis cogitat.Et beatus Gregoꝛius in moꝛal.Mi
ra ſecuritas coꝛdis eſt vniuſcuiuſq; diei ſufficientia
contentum manere.Ex qua videlicet tranquillita⸗
te:requies eterna naſcit᷑:quia a requie tali ad eter⸗
nam tranſitur:⁊ erit ſabbatum ey ſabbato:quo con
tra repꝛobi:et hic fatigantur in veſiderijs:et illic in
toꝛmentis:eiſq; v laboꝛe cogitationis laboꝛ naſci/
tur oloꝛis:vnde ab eſtu auaricie ad ignem trahun
tur gehẽne Hoc in parte dicit ſuper illo YJob.xx.Ar
tabitur et eſtuabit:et omnis woloꝛ irruer᷑ ſuper eum

Vigde ⁊væ pꝛedicta materia:q videlicet ideo penuri ·

am patiunt᷑:quia in vo vt væberent non confidunt.
.Iij. ix. cum ſequentibo. ¶ Tercium inſuper iſtius
ubdiuiſionis oſtenditur:per hoc qo ſcribit Diero⸗
nymus epiſtola.lxxxiiij. Quidam inquit v fratribo
partioꝛ magis ꝙᷓ auarioꝛ:centum ſolidos quos linũ
texendo acquiſierat moꝛiendo væreliquit.intereſtĩ⸗
ter monachos conſilium(habitabant enim ibi arci
ter quinq; milia diuiſis cellulis)quio facto opus eſ
ſet. Alij pauperibo diſtribuenaos eſſe dicebãt.Alij
dandos eccleſie. Mõnulli remittendos parentibus

xluiij.
Exemp.

Aldacharius vo ⁊ Pachomius ⁊ Iſidoꝛus.quos pa

tres vocant.ſancto in eis loquente ſpiritu:in fodiẽ⸗
vs creuerunt cum eodem:dicendo. Pecunia tua
tecum ſit in perditionẽ:ſicut dictum ſuit Symoni
Pꝛopter hec et his ſimilia pericula
vitanda. Paulus hoꝛtatur dicẽs.j.Limoth̊.vj. Di
uitibus huius ſeculi pꝛecipe non ſublime ſapere:et
neq; ſperare in incerto diuitiarũ.Si hoc facere non
ebent diuites.i.non confidere in diuitijs:quas e
iure habere poſſunt:multo foꝛtius hoc pꝛeceptum

pauperes ligat:qui ⁊ iure eſſe non poſſunt:vtpote

qui pꝛofeſſi ſunt paupertatẽ.Et ſi hoc faceꝛe bent
diuites qð in auctoꝛitate ſequitur.multo magis ad
hoc neceſſitant᷑ pauperes religioſi. Sequit᷑ aut. Sʒ
in voviuo:qui pᷣſtat nobis omnia abunde.¶ Etũ
ad ſecũdam partem pꝛincipalẽ huius articuli:q; re⸗
ligioſi multa euadãt pericula:tam coꝛpoꝛalia q; ſpi
ritnalia.patet.quia vadunt viam bꝛeuioꝛem ⁊ ſecu
rioꝛem:ſicut oſtenſum eſt.M xix.j.Et ſi velint dice/
re:q in omni ſtatu via eſt ad celum. Reſpondet bea
tus Gregoꝛiꝰ.xxvj.moꝛał.Sepe inquit rectũ mun⸗
dumq; iter pergimus:⁊ tamen vepꝛibo iuxra viam ꝓ
veſtimenta retinemur.invia quidem mũda non of⸗
fendimus:ſed a latere naſcitur quo pungimur illuo
