magis ennoſa Ferao noluit reputari vt homo: ſed eſt magnus:quia celo ceciderunt. Ricet ergo om⸗ Palſundad eeen 8onne
vt cus: vñ ſe filium Youis nominabat: Ita nõnul⸗ nes ſuperbia lucifero habentes generis caſus ini wmniun nei ddatd ſegnae de
li tam in ſtatu eccleſiaſtico qᷓ ſeculari. ad magna er⸗ tium. hac d canſa dici caſus poterunt genitiui. Jl⸗ ſt riloſi efipbianin aupi l eyy
altsti patrẽ erubeſcunt xpᷣm:cum actibo ſuis bumi⸗ li tamen hoc nomen ſpecialitermerentur. ve quibv. hinsciennonernean bit
„ .. . . „ . . .
nneguntectn er itondnil
ninſaſoocNreair cltgög
egosneſngnee 1Sm Egöoß
nuidl finße nulnnet les ſck Frai
nlnbctlt it dn

niddlabit Bialthatd Eian .
rluafed Eine niigni nicniit
ndialtus uſcenditad ofunciülnein,
gutſupbiotna Eſaie i Mnzo
enbuuartialiptunto wnonih aſi⸗
ſiant dnones enbeſcitmiden tiqif
locoin uo int iech ſimtpotperh
wlegt nio: nideligr du raſ
mnaci pt amone, acpelleret mine.
icens rolo ſpöteirenoͦdlcamr
IGicſupbiqvando abent apont.
Prius Tponlit nedicgt s,
ſtas inhocprund apparet cp inten
Adentes gclgaz Hiiunt huint bin
3 Rpeecatorlpin s. d. . De

mlinurlesfactiſuntqig dlinan

i ſubſtstin dicsllo E⸗
lch verhͤ ſubſtutini dicis lo n
cnius neuſnn ſin ſoſt

4 „
—
ul d. iiſitt
etlutckinei nan⸗
enominutil aſs n,
u. anuuntstalh
naponnninn ln g nti

jfinenſetante, mhſni

S

S

4

.

An ii.
JFun.

Buperbia

HG. ij. arti.vij.qui de genere ſupbiunt cum pfidis iu⸗
deis ⁊ ſuꝑbis.qui dixerũt Jop.viij. Mos patreʒ ha-
bemus Abꝛaam:ideo liberi ſumꝰ:quibo ſpecialiter
aſſimilantur cogitantes:ꝙ generoſiſũt ⁊ ideo ſupio
rib renuunt obedire.⁊ liberi eſſe affectant: Iſti ſiẽ
grũs caſus reguntex vi poſſeſſionis vel poſſeſſoꝛis:
qꝛ diuitiaꝝ poſſeſſio vel eaꝝꝑ poſſeſſoꝛes maxime re⸗
gunt ſuſtentant in re vel in ſpe vel in pompa eoꝛuʒ
ſuꝑbiaʒ. Ged aduertant tales 2. ĩeus ſpecialr odit
pauꝑem ſuꝑbum:Ecci. ꝓxv.¶ Zatiui caſus ſũt:dã⸗
tes munera vel laudes vel adulationes vt p hec cõſi
milia vel maioꝛa ſguank p tales reguntur ex vi
acquiſitionis:qꝛ ſᷣin beatũ Gꝛeg.niſi laudem vel lu
crum acquirere intenderent vix vnqꝙᷓ aliqd magnifi
cum facerent.Accuſatiui caſus ſũt fratrum vel vici
noꝝ accuſatoꝛes ⁊ malicioſi ↄſpiratoꝛes:ſic dicti ab
accuſando:⁊ regunt᷑ ſepiſſune ex vi tranſitiõis:quia
illoꝝ intentio eſt vt accuſatos tranſire faciant vel a
ſuis reb vel officijs vel fama. Et ſepe tranſeũt:Gic
ipſi vt de eis verificetur illud poc.xij. Rꝛoiectꝰeſt
accuſatoꝛ fratrũ noſtroꝝ:vicũt ſe regi a verbo.ſed
certe nõ reguntur ab hoc verbo ſubſtantiuo qᷣ dicit:
Ego ſum quiſum:ſed reguntur ratione adiectionis
ad verbũ ſubſtantiũ.quod põt reſolui in parncipiũ
Bic regebat᷑ Cayphas qui dixit:Expedit vt vnus
moꝛiatur:bonum dixit:ſed non bene:⁊ ſic ſuũ dictũ
in participiũ reſoluebatur male intentionis. Toca
tiui caſus poſſunt dici ſuꝑbi hypocrite.Reſiderant
enim vocari rabbi:vt dicit dñs.⁊ pꝛo ranto vo cant᷑
vocatiui&t ſicut vocatiuꝰ ſimillimꝰeſt ntõ ſᷣm grã
maticã:Sic iſti ſᷣm exterioꝛẽ ↄuerſationẽ ſimillimi
ſunt rectis coꝛde:quia etiã ſicut iſte caſus licet in vo
cali oꝛdinatione:nõ tñ in ↄſtructõne ponit᷑ infra te/
xtum oꝛationis:ſed ſemꝑ abſolute. Sic iſti numero
ſunt in cõitate.ſed bonone maxime appetunt eſſe
in ſingulanitate:⁊ talis ſicutntũs non regit᷑ ſed ab⸗
ſolute ponit. Ablatiuus caſus ſeqᷣtur in fine:qꝛ in fi
ne auferet᷑ a tali quicquid male habuit vel habere
ↄcupiuit vel quicquid bene habere potuiſſet:ſiẽ re⸗
gnum celoꝝ: Iſti degunk ex vi cauſe:quia cauſas cõ
tra eos allegabit iuſtus iudex:quando dicet:Eſuri
ui ⁊c̃. Math.xxv. Qui ⁊ retribuet abundanter faci⸗
entiba ſuꝑbiam.in pᷣs.xxx. ¶ Scðo ſuperboꝝ ĩ hoc
apparet ꝑuerſitas q omnib ete dorle tanto pe
ioꝛis ſunt conditionis:ꝙ nullo loco parcut vel tem⸗
poꝛi ſacro.Alij nanq; peccatoꝛes:ſicut fures.homi⸗
cide.⁊ hmõi.aliquando peccare vitant ꝓpter lucrũ
vel ſacrum tp̃ᷣs. Sed ſuꝑbi quanto tempus ſolenniꝰ
vel locus ſanctioꝛ:ſicut in eccleſia vel ↄgregatõ ma⸗
lioꝛ: in quo peioꝛ eſt luxurioſo:tanto plus in appara⸗
tu vel hmõiſuꝑbiam ſuam ondere nitũtur.Ex quo
patet:quanta malignatus eſt inimicus in ſancto.in
ps.lxxiij. Ded aduertant:ꝙ ſᷣm beatũ Oꝛeg.quãto
coꝛam hominibo fuerint gloꝛioſioꝛes.tãto coꝛã xeo
angelis eius erunt vilioꝛes.⁊ bonis hominibo odi⸗
bilioꝛes.Eccĩ.x.Odibilis veo hominibo ſuꝑbia.ſi⸗
cut oſtenſum eſt. P.vj. xxj.
Hoxꝑ vo periculum eſt duplex: vnum tpale. aliud
eternũ. Cempoꝛale eſt duplex:vnum coꝛpoꝛale.alið
ſpirituale. Coꝛpoꝛale eſt triplex vſiderij fruſtratõ.
Triſio.⁊ occiſio:Pꝛimũ patet.tam quotidianis exẽ
plis.qᷓ ſacre ſcripture figuris.requenter enim vi-
deturꝙ dũ ſuꝑbus nõ eſt ↄotentus honoꝛe vel gradu
vel ſtatu. habito vel ei oblato.ſed maioꝛẽ ſtatuʒ vel
vminium maius ſuꝑbiendo cupit.vtrũq; ꝑdit. Et
eſt v illo ſicut fatuo mercatoꝛe.quirem venalem
nimis charã facit ⁊ tenet.⁊ ideo nec accipit qo offer
tur nec quod accpere cupit.h vtroq; caret: Ita illi
dum ſeipſos maioꝛis tenẽt valoꝛis ⁊ ptãt:.⁊ dignos
maioꝛi ſtatu vel wminio ꝙᷓ alij teneãt. dum nolunt

B .Xx 1 UI).
tenere qð habent in pace.vel accipere uod eis
tur:ſ̊ maius ſiderant:frequenter rigen ſoffer
na cadunt. Siic lucifer Eſaie. xuij. Gic Adam Ge⸗
neß.iij. DBic Roboam. iij. Reg xij. Dic ſennacherih
iiij. Regũ.xix. Et Tobie. j. habito caruit⸗ optato.
quia vus ſupbis reſiſtit Jacobi.iiij. Weniſio vo
nunqᷓ ſinit talem iacturam eſſe ſolã ſed eã ſ emp aſſo
ciat: Quia ipſi quia ſuꝑbis ↄtemnũt.vidẽtes ipis
male ↄtingere ⁊ foꝛtunã circa illos mutari:ſe babet
ad illos:ſicut fabule ferunt aſinum dixiſſe vertrario
confracto. eyt:arius nanq; æ byſpania aſino feno
onuſto fingitur obuia ſſe.qui pede eleuato ipm pcu⸗
tere minabat᷑.magna cum indignatione pᷣcipiens q;
te via ſua recederet.Aſinus vo poſtmoduʒ ei in ar⸗
mis ⁊ antiqtate ↄfracto ⁊ fenũ ad campos poꝛtan⸗
ti iᷣm ridendo:dixit.moꝛel e hyſpania poꝛta fe⸗
num nobiſcũ. Gic ſtabunt nũc a ſuꝑbis vilipẽſi ⁊ iu
ſti aduerſus eos: qui ſe anguſtiauert qͥ dicent: qd
nobis ꝓfuit ſuꝑbia noſtra: Gap.v. Coꝛpoꝛalis etiã
occiſio freqnter finem tenet ſupbie. Maʒ holofernis
nbur anputauit: Yuditnij. Et Aman ſuſpẽdit
in patibulo Mheſter.iij. Et luciferum fecit vmonem
Eſa ie.xiiij. Ey quiba omnibo patet:q magna turris
multos ſuſtinet tempeſtatum impulſus: quibo miti
qui turres eſſe volunt veijciuntur Mota. H. vj. xxiij.
quidũ pꝛopterillud ꝙ ſupbiendo ambiunt coꝛpoꝛs
literocciduntur:oſtendunt ꝙ eſt de eis ſicut de veſi⸗
ca que tantum inflatur ꝙ frangitur. Et ſicut dera⸗
na quam fabule ferunt: q; dum tãtum inſlari volu⸗
it quod bouis haberet magnitudinem crepuit. Ex
quibus patet ꝙ melius eſt humiliari cum mitib⸗ q
viuidere ſpolia cum ſuꝑbis. Pꝛouer.xvj.¶ Pericu⸗
luʒ vo ſpirituale tpale quod ex ſuperbia oꝛltur:eſt
culpaꝝ q;tum ad ſeipſum ⁊ maloꝑ exemplox. qᷓtuʒ
ad alios multiplicitas.¶ Mꝛimũ patet.quiã ſt uper⸗
bia ſola eſſe non poteſt:ipſam nanq; multa vitia ſe⸗
quuntur. ſicut ira inuidia ⁊ hmõi. Naʒ ex hoc: qͥs
ↄcipit e ſe bene ꝙ ſit nobilis vel gratioſus:⁊ ex hoc
ÿ talis reputari multum affectat. ab bominiba væſi
erat honoꝛari.Et ſi aliqui ipſum non honoꝛãt eis
iraſcitur: Et illis qui honorant᷑ inuidet:ſicut patet
e Aman:qui hac d cauſa iratus fuit ↄtra Aa do
cheum:eſter.iij. Et dũ vnus ſupbo alteri reſiſtit.
ibi oꝛiuntur homicidia pugne vel ſaltem lurgia: qa
inter ſuperbos ſemꝑ iurgia ſũt.Pꝛouer.xiij. ¶ Ge.
cundũ etiam patet:quia alia peccata occulte fiũt. G̊
autem herten ideo plus ommb quaſi exemplũ oñ-
ditur velinquendi.¶ Ged foꝛte dicent:qui rebo ſuis
abutentes.alijs exempluũ pꝛebẽt ꝑditionis.quid ad
nos:nũqͥd rebo nris qs ſmergè poſſumꝰ vti nõ poſ⸗
ſumꝰad libitũ:Quibo rñdet᷑ꝙ nec vtiilł:nec illas ð
ſtruere poſſumus in exciuſionein gratie alioꝑ:⁊ ſpi-
rituale pꝛeiudicium animaꝝ. Gicut patet ꝑ caſuʒ le
is in digeſto veteri libꝛo.viij.titu. v ſeruitutibo vꝛ.
anoꝝ pꝛedioꝝ.l.ſi arboꝛem.S.interdum. In qͥ con
tinetur. ꝙ ille qui alteri conceſſit ne vnꝙᷓ peraliqua
facta lumen a wmo ſuo impediret.non poteſt arbo
rem plantare vel aliquod tale facere: ꝑ quod lumẽ

—

ſuum umpediatur:ſed nũquid poſſit ſua Teſtruere:qͥ
bus ⁊eſtructis alterius impediret᷑ claritas:⁊ dicit
nõ: ſub ever bis BPuterdinn dici poſſit:eum q; qui
tollit edificium vel vepꝛimit luminib efficere ſr foꝛ/
te reuerberatione vel pꝛeſſura quadaʒ lumen in eas
edes vuoluebatur. Glo. Accuri. ex reuerberatione.
vñn illud refulſit ſol in elypeos aureos:a reſplendue⸗
runt montes ab eis.hec ibi.Cui concoꝛdant alie le⸗
es.tam mundi qꝙᷓ cei. F ij.viij. ¶ Peniculum vo il⸗
oꝛum eternũ in moꝛte patebit ſeu apparebit. quan
do ipſis tactis ſtimulo moꝛtis.ventus ſuꝑbie cæ eis
eyibit ſicut ve veſica acu puncta:Tũca paradiſo er⸗

XxV.

Exemp.

Exemp.

xvj.

xviij.

Exemp.

Arꝰ. v.
yix.

neq; enim cum hominibus habitare in terra væſi ide
rant.neq; ad celum volare poſſunt:ſolum ergo relĩ⸗
uitur eis flãma ignis tenoꝛans eos:qui enim ſe ex
altat quãtũ põt vijciet᷑ quãtũ veus põt. ¶ Et ſic ĩ
oĩb pᷣdictis oſtenditur ꝙ ſuperbia pᷣcedit. ⁊ cõfuſio
tempalis.vel eterna. vel vtraq; ſe emp ſequetur. Et h̊
eſt ꝙ in antiquo dicit pꝛouerbio. ꝙ ſupbia pꝛecedit
7õfu ſio ſequitur.¶ Quod elegant᷑ cuiuſdam fabu/
le oſtenditur fictione:qua fingitur duas quondam
fuiſſe ſoꝛoꝛes:quaꝝ vna ſupbia:altera cõfuſio voca⸗
batur:quaꝝ pꝛimã contigit ad feſtum magnũ voca-
ri.ſoꝛoꝛe non vocata.que immemoꝛ curialitatis:di⸗
rEit ad ſoꝛoreʒ vocatã.q ſecũ iret:Cuiilla vtpote in⸗
ter curiales nutrita reſpondit: non venies. nec vllaʒ
nobis verecundiã facies. vt non inuitata ad feſtum
vel oſiliũ vel quãcũq; vanitat venies oñſionẽ:Cui
illa:pꝛecede ergo tu: ego paulatim vt potero tua ſe

quar veſtigia:quod ⁊ factum fuit. Et ex illo die con

ſuetudine ? iuris pᷣſcriptione obtentuʒ eſt ꝙ ſuper⸗
bia pꝛecedit ⁊ ↄfuſio ſ. equitur:⁊ ꝙ contritionem pꝛe

cedit ſupbia:Mꝛouer. vj

Quam nobiles 7 uobles ideo fugere debe rent

Nobiles igeo:qꝛ ſᷣm

eatum Oꝛego. multũ eis inſi

diatur: quia natione celeſtig 7 nobilis:vtpote in ce⸗
lo genita: mentes querit nobiles ⁊ celeſtes. YIgnobi
les ⁊ quicunq; ſimplices ipſaʒ odio habere deberẽt.

quia nõ hñt tãtũ inimicũ.qꝛ ſuꝑbia facit:ipſi tal⸗
liantur ſpoliantur. crudeliter tractantur:quia ſu⸗
per bia multas requirit erpenſas:quas dum nõ poſ
ſunt ha bere de ꝓꝛio:quia inter ſi upbos pauci ſũt qͥ⸗
bus pꝛopꝛia ſufficiunt:querũt vijs ⁊ modis qb poſ-
ſunt aliena. Et ſic di ſuperbit impius incendit pau
Per.in pᷣs.ix.Et nõ ſoluʒ pauper incenditur:h̊ ſicut
ventis maris turbatur trãquillitas: IJta . ſuꝑbos

noſtra in ſtatu alto. erin ſtatu humilitatis:Caõ vi⸗
dens dyabolus multos quos in ſtatu paupertatis 2
humilitatis vecipere non poteſt: pꝛocurat quãtum
poteſt ꝙ ditentur vel in alto loco vel dignitate po⸗
nantur: vt ibi fiant tanqꝙᷓ puluis quem pꝛoijcit ven⸗
tus a facie terre.in pᷣs.j.In quo ꝙ; frequenter pꝛeua
let. pulchꝛe oſtenſum eſl. uij. Reg. vlti. vbi Nabu⸗
ʒardan legitur paupernibus ĩ terra dimiſſis. diuites
hotentes ⁊ nobiles ſecuʒ in babylone capriuos du-⸗
xiſſe. Nos ergo tale periculum ünminere videntes
eyparte nature noſtre terreſtris:⁊ puluere.remedi⸗
um accipere deberemus: vt non ſimus alta ſa apiẽtes
ſed humilibus conſentientes. ad RKoma. xxij. ¶Ex
pte vo nature rationalis remediuʒ accipere vebemꝰ
Pꝛimo cogitando quid ſumus:⁊ quid erimus. q;tuʒ
ad naturam quam habemus. Secundo quid ſumꝰ
quid erimus.ꝙᷓtum ad ſtatũ quem tenemꝰ: Quid
ſumus qtum ad naturam coꝛpoꝛalem. vili terra:
hec enim nature noſtre eſt radix initium. que dili⸗
genter cogitata eſt medicinaſis contra ſuperbiam.
Bicut nanq; quandoq; radix herbeẽ magis medi⸗
cinalis ꝙ;ᷓ floꝛes vel folia: Ita magis medicinaleẽ cõ
tra moꝛbum atq; moꝛtem ſuperbie.reſpicere radicẽ
noſtram ideſt vilitatem et miſeriam nature noſtre.
ꝙᷓᷓ floꝛes vel folia ideſt vnam pulchꝛitudinem vel ꝗᷓ⸗
cunq; alia bona vel facta que videntur pulchꝛa⁊ flo
rida tum vo ad naturam rationalem ideſt aĩam
cogitando quid ſumus: Si ſupbi fuerimꝰ: willa in⸗
uemiemus Fſumus in illa dyabolo turpioꝛes: ſicut
oſtenſum e A. xxiij.vj. Ergo ſuꝑbiẽdo x illa.ma⸗
teriã veſtruimꝰ.⁊ cauſam ſi uperbiendi:quia illã tur-
piſſimam efficimus.Exiſtis patet illud Ecci.x. Nõ
eſt creata hominibus ſi uperbia. Quid vo erimꝰ. q;⸗
tum ad noſtram coꝛpalem naturaʒ: terra 7 cibo ver⸗

uv
. buhan⸗
mngheiecut mnn emd
B . i 1 ninl ne ungin i ens ne
P£ up erbia Xx Uj. niſ en en thuin i ſos
letatur. Sicut oſtenſuz eſt. P. iiij. nlenniſin a an miͦ one n
. S- . payx inquietatur. P. ij. ctis os io⸗
Aent b Nagoſz o ezeln Ban Riselreneek yndtten⸗ 3 mcs qtum ad vanitates in duratur: kugi A oii ucen
liquo v aliqua ciuitate vel regno eiecto ꝗpter cul⸗ uia dum ſuper flne expengut circa ſuperbiam ve⸗ cnig ofill n l Nnfaientrv
patraliggeztts ciuitatem in quo eſt eadem culpa. .. oꝛnamentis ? ludis. fiunt ipſi quaſi impotẽtes hiſerin nna fne nt upbife guet⸗
ad ciuitatem illam iuſte redire non poteſt. Sed an⸗ Ve enalmpe⸗⸗ ur c Firar ec untege aſn Gluch in⸗ hic ligeaner⸗
geli le celo ꝓterſ uperbiam fuerunt eiecti ergo im⸗ lin manibo mint t deialumau nagni⸗ t. B
poſſibile eſt S in aus nnenletl a. 6 n unenlun Brhelanrd Pomam 3 ont Neia en untindietahan vonm
te culpa ⁊ expulſionis cauſa illuc redeant.Ille . italinereſſi denteſpoli 1i N tNe fam
ſafi⸗ . . . ius eſt.ſuos quaſi tali neceſſitate pꝛecedenteſpolia⸗ gutmm gegliſs et cauſa
Aunln cogilant rcteebendu nmgenes oiene tur: ⁊ ſic dum tam ipſi ꝙᷓ ſubditi inaigeẽtes lnhi, uale u non dubeet ei
Nunquid tu altioꝛ:q; pꝛimus angelns: nunquid tu üne mer ſi faciunt nec ſubditi facere oſſunt ad s igponiunn nnmeligrli
ſolendidioꝛ in terris.qᷓ ille in celis: ꝙ ſi ille ve tanta fiunt.nec ipſi faciu bon rne , Pnitu teralioy
zar⸗ . i. . tur. Et ſic ſuꝑbia iam regnante tẽpus fer d anon a atiß .
ſublimitate ruit per ſuperbiam:quomodo tu ad tã que tenentur . 5 er. NNe ehab⸗ hac ec⸗
aren . oetis veſcriptum nuncoſtenditur. Ex qui liln ponente ae aſi bac vcn
tam celſitudinem ſuperbiens aſcendes:memẽto er⸗ Herz . ienanu. Eer ( aurepoe0 ve ſtituen
IR es. " niſire zjeii aſjj- . us colligitur ꝙ tempus aureũ in mũdi viguit pn/ ſinr tez. ierhe rectoꝛe
go ꝙ pulnis es: cinis es:⁊ niſite tãtũ hũilies quã pio. in quo omnes abundabant: quia matoteo in irllatd inmslemrecte riſlis
u es: . es:Ergo quid ſuperbis ter pio. in quo om 3 qu ⸗ ſpeſtemplu gſivnns erl,
r ahto Eieln Mectid gertc Salndendted ei0. nrpannennerefleni nrentueuemles e ſtelconilantcneſun⸗
5 * . rIVi5 77 . . 2 ne⸗ 2 4
o erenanz entineenen aed N So 3 naunn 1 ngentenmen uo homines inceperunt eẽ uſen adntthn te ſ n e
P .*„ . * . . . . . 1 —
Sanp. SSrraſſegracnl⸗ ſeu coruo:qui pennis ſe ind uerat magis cunioſi.ſumptuoſi.⁊ malicioſi.⁊ mundus p⸗/ hi gigcc Fta ſoll oEcci i
pauonis.ſocietatem fugiens auiũ conſimilis condi- conſequens peioꝛ.Cercium ferreum:quod eſt nunc Ginkeri shum enonnn ſupbe ſe
tionis 71 nature: A quibus dum poſt bꝛeue tempus in quo nullus væ ſuo contentus. alium bello rapina naimne ſutun unſinin ni Giat
expellebatur.ab auibus ſimplicibus quarum ſocie⸗ falſitate wmat:ſicut ferrum alia metalla wmat ⁊ ſtuma nni it vnſio nnull̃
tatem pꝛius fugerat nullo modo recipiebarur. quia ell oremadit erlliaturenod ewing in ine⸗ tti funnit⸗ codi
eas pꝛius contempſerat. Sic in moꝛte erit de illis qᷣ ideſt toto mudi atento dici poteſt Ecci.xxj. Oom ſpeite ig igea cVi. ſcgbian
. ꝛius ſocietatem contempſerunt humilium 7 vapu⸗ que nimis locuplex eſt. . mundus qui aut qũq; locu⸗ ſcutgoau irbo cyt wtroberet aſr
Ene; hominũ:⁊ volabant p magna officia ad gru⸗ plex fuit bonus. admiſcebit᷑ ſuperbia. Cõtr. a qua unm coglton J1 uotercium con⸗
es: pennas induebant pauonum. a magnis robas pꝛeter remedia que oſtenduntur. h. xj xcij..cj. Eſbie mi Zudeudllalit infrand
accipientes:quibus induti vicinis plus pꝛopinqui ¶ Alia tria ſunt remedia adhibenda:quoꝛum Ppꝛi⸗ m enaiie nos oꝛdinauit rem
ꝙᷓertranei nocent. In bꝛeui vo moꝛtis poꝛa a ma⸗ mum accipitur ex parte nature terreſtris guam ge⸗ ſhundo ibmeremio: inuo pum
gnoꝛum ſogerateqirum pennio dol⸗ erant in⸗ rimus. Gecundum expartenature ationalis: qua nosNnb ifech S cödo wm wanntad
duti vſq; ad terram in qua ſepeliuntur expulſi. Ouʒ regimur.Tercium ey i bꝛouidẽtis: ad quam tedi nobisminando. chtamfacti
ab illis quoꝛum pennas poꝛtabant exrpelluntur. ab mus. Ratione pꝛimi eſt ſciendum: ꝙ cus natu⸗ peducendo. 6uckſenſibltere
alus humilibo tunc in celo quos pꝛius contempſert ra noſtra loquens dicit Gen.iij. Puluis es in pul⸗ guoticlein geplondiualt en nniſn
non recipientur. Ged potius dicent illud po. cxvrij. uerem reuertenis. Puluens auũt conditio eſt in al Primo Muͦfedtad noli —
Confundantur ſu brute imiuſte iniquitateʒ fe to loco vbi ventoꝑ occurrit impulſus:poſitꝰ. diſper Felantio ad ofium iui reinans⸗
cerunt in me. VUnde Wern. AMirum eſt e ſuperbis. gitur: In umo vo poſitus conſeruatur. Dic natura

rumotralpnn ſun at no ſinireos wmo⸗
les:necc
unaen nadiarci clſa
tes cnob expoleis:non hit occ⸗ bren
eirebellancuß potius obeulend ſpeas
vunb ulis fugere no poſſentſine morti⸗
cogtantes q otra eos veniendo faallten
las apere cOnburerepotenitſtotrauln
rint. Dac d canſa dens voluit diass noſtr

nfortiſima in babi

tare moslutess 2 Abiles 1 nan de
haruü igne cobunitur rincinerat. Dic⸗
ſtroodparuum infinnitatis caloꝛe Pt
teſicutpdictumeſt di OMalach. iin ernn
Intesiniquitgteſtipula: Bien piculn
benticaſtrüfortiſſunü regirchellare⸗
oeipericulü eſt no habentunifi wmug
Oicin Poſitouia ſineoi reiſſtentis

ii lerur in ſubin ſns in s. Vii⸗ (Deen
Mi cultad memoriä miſlenänoſtr reqinc

dlelt Geſi lij. Aemeto quia puluis es
liuſcdam regis Nqno fenur egfllinn
ſpbientẽ 7mmultos autientémalen⸗
ucacia gu habuit: er eog flleſſer
naſitzaudacem ſupdiü guon
aktcogtatdſanguinis regij

gneoſtncnntr Art,
ntnmutunchbeni nin,
aunt umneteneſfgin e,
idum Dhuntenanrengtiontis
cuntr Mipnolititinse lantic⸗
epamieſtſcendnng dnod ann⸗
nens dicit Deii Pulntstsin
ns Prluensatcncttoſtiin
mopocmmtimpolſus⸗poſt, Nine
Fopoſtusconſevatur Giehunne
olto etinſtotn bumnlintio⸗ Qoͤri⸗
multogquosin ſumm ponpertans:
apert non poreſt oꝛochut quatum
Irpelin altoloco el dignitarepo⸗
nttanc pulnisem goatfen,
in js j In quo freqenter orena

ſumeſt. ii. Beg⸗vln. vbi Nabn⸗

Auperibusiterra dinifio. diuites
Aes ſecnzindabelone aptinosd⸗
tale perulun unminerericdentes
noſtreteremnsn polvere kenei

erenusvtnonſinus altn ageit
conſenrentesad Ronma ni. (E I

ationaloreneticzataperedben
oquiiſunnarglitenni ,
lumbabenns Helnco ld un
tumad ſtari pentenen
Dnurnnmn ponllen lnnn,
enoſrreſrcirꝛ ninin hii

mnpie Z

1

1

—

Buperbia

miũ.⁊ nõ terra quecũq; viridis vel pulchꝛa:vtpote
in ſupficie terre ſoliobiecta:h̊ terra ſb terra: Ita ꝙ
terra quã nũc in cimiterio videmus ⁊ calcamus erit

ſupra caput noſtrũ ⁊ ſupꝛa terrã coꝛpoꝛis noſtri:ſu⸗

—

.xij *

xxiiij.

pꝛa quaʒ etiã canes calcabũt: Quid & ſupbis terra
⁊ cinis:Ecci.x. tum vo ad naturã ronalem ſiſuꝑ⸗
bi fuerimus:ſicut nũc ſumꝰillis turpioꝛeſ in culpa:
ita ſemꝑ erimus ꝓfundioꝛes in pena:in qua pena:ſi
cut dici alach.iiij.erunt ſuꝑbi facientes iniqui⸗-
tate:ſtipula in qua tñ ignis nũꝙ; extinguet᷑ Eſaie.vl
ti.Quid ſumus vt dvemagnis intelligatur:qtuʒ ad
ſtatum.quẽ tenent qui alijs pꝛeponunt. Reuera q̃i
veſtis pluuialis que alijs veſtiba ſuꝑ ponit᷑.qᷓ ſi ſci-
ret quare ſupponitur:non haberet cauſam ſupbien-

di:quia non ſupponitur:qꝛ melioꝛ alijs ſit vel cha-

rioꝛ a pꝛeponente habeat᷑:̊ ꝓpter alioꝝ ↄſeruatiõeʒ
⁊ vtilitate;.Si ergo ceꝰ vel alij hac œæcauſa te alijs
quaſi veſtem pluuialem rectoꝛẽ ↄſtituerunt te.noli
extolli:ſed eſto in illis quaſi vnus ex illis.Ecci.xxxij.
Muia ſicut nõ eſt ꝓpter bonitatẽ ſpume vel paleeꝙ
ſuperioꝛem obtinet locũ:nec ꝗꝓpter pꝛauitateʒ grani
qꝙ inferius iacet: Ita foꝛte in ꝓpoſito.Ergo quanto
maioꝛ es humilia te in omniboEcci.iij. Ouid erunt
qtum ad ſtatum illum:ſi in illo ſuꝑbe ſe habuerint:
in fine omniũ parebũt veriſioni. Sicut vextrarius.
ſupꝛa.e.c.xv.Et iſto ſtatu pꝛiuati nullũ obtinebunt
ſicut graculus.ſupꝛa.e.c.xvij.Sic ergo dñs exercitu⸗
um cogitauit hoc:vt detraheret ſuꝑbiam oĩs gloꝛie
Eſaie.xxiij.¶ In quo tercium contra ſuꝑbiã nota⸗
tur remediũ:qð eæ oꝛdinauit infra nos.extra nos.

ſupꝛa nos. Infra nos oꝛdinauit remediuʒ in hoc ꝓ

nos ⁊e debili fecit meremio:in quo pꝛimo vnũ fecit
nobis minando.Secũdo vnũ wcuitad memoꝛiam
reducendo. ¶ Tercio vtrũq; tam factũ qᷓ; wctrinaʒ
quotidie in exẽplo adducit ſenſibiliteroſtendendo:
Pꝛimo vnũ fecit ad modũ regis:qui ſuos capiens re
bellantes:⁊ ad dñium ſuũ reducens:timenſq; ne ite
rum ↄtra ipᷣm urgaren ſinieos wmos habere xe/⸗
fenſabiles:nec caſtra foꝛtiſſima in habitare h̊ ill ve⸗
ſtructis:wvmos mediocres eis ↄcedit:ſciẽs ꝙ haben
tes wvmos expaleis:non hñt occaſionem e ꝑte illa
ei rebellandi:ß potius obediendi ⁊ ſpecialiter ſi xe
wmibo illis fugere nõ poſſent ſine moꝛtis periculo.
cogitantes ꝙ; ↄtra eos veniendo faciliter wmos il/
las capere ⁊ comburere poterit ſi ↄtra illum ſurrexe⸗
rint. Hac e cauſa teus voluit aĩas noſtras in habi⸗-
tare womos luteas vebiles.⁊ quaſi xe ſtipuls q ad
paruũ ignẽ cõburitur ? incinerat᷑. Sic coꝛpoꝛa no/
ſtra ad paruum infirmitatis caloꝛẽ: ꝗpter quod foꝛ/
te ſicut pᷣdictum eſt dꝛ Malach.iiij.erunt ſuꝑbi faci
entes iniquitatẽ ſtipula:SOi em piculuʒ ſit militi ha
benti caſtrũ fortiſſimũ regi rebellare.a multo foꝛti⸗
oꝛi periculũ eſt nõ habenti:niſi wmũculã ex paleis.
Dic in ꝓoſito:quia ſine oĩ reſiſtentia compᷣhende⸗
retur ninpbi ſua.in pᷣs.lviij. ¶ Becũdo aliud wo-
cuit ad memoꝛiã. miſeriã noſtrã reducẽdo. in hocꝙ;
oicit Geñ.iij. Aemẽto quia puluis es:Ad modum
cuiuſdam regis. v quo fertur: filium illegitimuʒ
ſuꝑbientẽ ⁊ multos ꝑcutiente⸗ male ſe habentez ex
audacia quã habuit: ex eo ꝙ filiꝰ eſſet regis wcuit.
Dicens:ſi ita audacem ⁊ ſupbũ ⁊ pꝛonũ ad malum te
facit cogitatio ſanguinis regij ex parte patris: reduc
ad memoꝛiã pauptatẽ ⁊ ignobilitatẽ mẽdice mati
tue.⁊ retrahbas te a talibo exceſſibus. Sic ſi cogitatõ
parentele vel diuitiaꝝ vel dignitatis vel honoꝝs vł
cuiuſcunq; gratie:mouet aliquẽ ad ſuꝑbiaʒ: cogitet
Tfectus ſuos ⁊ miſeriã:quõ videlicʒ puluis eſt. co⸗
gitet quã parentelã habuit ex ꝑte illa.et inueniet ꝙ

illã ignobilẽ habeat parentel. v qua ſcribi Yob.

xvij. Dutredini dixi:pater meus es:mater mes ⁊ ſo⸗

B xiii..

roꝛ mea vermib. Et talis eſt in ſe:iuxta illud. Yob.
xxv.homo putredo ⁊ filius hoĩs vermis:nõ tm̃ intꝰ.
Hz etiam extra: iuxta illud Job. vij. Induta eſt caro
mea putredine.⁊ ad talẽ finẽ tendit:iuxta illo Job.
xiij. Quaſi putredo conſumẽdus ſum: Et quotidie
illã purredinẽ oſtẽdit ⁊ experit᷑ in oĩ pte coꝛꝑis vbi
interioꝛa ſe oñdere pñt: Ergo humiliatio tua in me
dio tui Michee. vj. Gi vYo ð diuitijs ſupbit. cogitet
ex alia ꝑte ꝙ illas ex ſe nõ habet:qꝛ ſi reddidiſſet au
rũ ⁊ argentum terrea qua ſumuntur.⁊ veſtes ouibo.
ſericum vmib. frumenta campis.= piſces aquis.
⁊ ſic ve alijs oſtenderet᷑ apte quid haberet ex ſeipſo:
inueniret ꝙ ille qui eſt ditioꝛ eſſet pauꝑrimꝰ nud⸗
miſerabilis. Si ergo oĩa iſta ⁊ pulchꝛitudinẽ ⁊ ho-
noꝛẽ ⁊ oĩa accepiſti:quid gloꝛiaris:quaſinõ accepe/
ns.j.Coꝝ.iiij.Et ſi dicas: pᷣdicta vt pᷣſcriptuʒ eſt
ſingulis reddere nõ opoꝛtet:ſed vt tua illa occupa⸗
re vis:⁊ ideo gloꝛiaris.Expecta pauliſper:⁊ illa red/
des:bona mudo.⁊ coꝛpus vermibo:⁊ animãẽ foꝛte æ
monibo:⁊ ſic ſingula ſingulis:wlẽs ꝙ non pꝛius illa
reddidiſti:imo ꝙ vnqua illa accepiſti:qñĩ iudicõ ði
iuſtas ſuꝑbie tue penas exolues.ij. ach. vij. Tuc
inuenies ꝙ ſuꝑbia in te fuit magis vituperabilis:⁊=
q erigit magis punibilis q; dyabolo:qꝛ ipſe fuit ſpi⸗
ritus ⁊ imoꝛtalis:nullũ pꝛedicti remedijs habes:
ipſum a ſuꝑbia retrahẽs: Et quia nõ æ dyabolo:

e hoĩe dicit᷑. Yob.xxiiij.Dedit el dñs locũ peniten⸗

tie:⁊ ipſe abutit᷑ eo in ſuꝑbia.¶ Tercio vtrũq; ĩ ex⸗

pꝑꝓumẽto oñdit:qñ wloꝛes infirmitates ⁊ tribulatio⸗

nes ⁊ paſſiones ſentimꝰ:in illis eus nobis ſenſibili

xxv.

ter oſtendit quales ſumꝰ. Sicut oñdit Alexandro

plagis quas patiebatur. Et Anthiocho in putredi
ne ⁊ pena:quã ſuſtinuit¶ e Alexandro nãq; ſcri⸗
bitur ꝙ filius Jouis dicebatur.qui cũ grauẽ vulne⸗

rum poſt bellũ quoddã:in quo vulnerabat᷑ ſentiret

vloꝛem dixit:ppłs me vocat filiũ YJouis:h̊ iſta vul⸗
nera oſtendũt me eſſe filiũ hoĩs. Antiocho etiaʒ
regi.vœquo ſcribit᷑j.Mach̊.j.ꝙ intrauit in ſanctifi⸗
cationẽ cũ ſuꝑbia:⁊ ꝙ locutꝰ ẽ cũ ſuꝑbia magna:ſic
oſtendit veꝰ qualis erat. Sicut patet ꝑ hoc qð e il⸗
lo ſcribitur.ij. AMach.ix.AManifeſtauit veꝰ in eo vir⸗
tutẽ ſuã.Et quõ.patet ꝑ hocqð ſequit᷑. Ebullierũt
vVmes ⁊æ carnibo eius:⁊ fetoꝛe illius exercitꝰ graua⸗
batur.Cunq; nec ipᷣe fetoꝛẽ ſuũ ferre poſſet: ductus
eſt ad agnitionẽ ſui:⁊ ait:Juſtũ eſt moꝛtalẽ ſubditũ
eſſe veo. Et hoc dixit:qñ deus ei ſenſibili exꝑimento

oſtendit qualis erat: qñ in illo cõpleuit qð pᷣdixit

Jobel.ij.c. Aſcendet putredo eius:quia ſuꝑbe egix.
Secũdo æus rem ediũ oꝛdinauit i his que extra
nos ſunt.tam in his que eiuſdem nobiſcũ ſut natu⸗
re:qᷓ etiam in his q vilioꝛis ⁊ inferioꝛis ſũt nature.
In pꝛima natura remediũ nobis offert qñ oſtendit
nobis lepꝛoſos claudos.cecos.xæfoꝛmes.pauꝑes.et
miſeros:qui tã in bonis nature qꝙᷓ foꝛtũe a natiuita
te vefecerunt. Rum em̃ veus nobis tales oñdit:quid
aliud oñdit vel wcet ꝙᷓ; ꝙ hiquos tales feciſſe potu-/
iſſet ſi voluiſſet. xe hoc ꝙ ce mera ſua gra eis plus cõ
tulit nõ ſuꝑbiãt.nec contra vũ illud erpẽdãt: Ada⸗
gna.n.ingratitudo ꝑ bona que nobis plꝰ qᷓ alijs con
tulit contra ipſum ſurgere vel contra ſnos.ipᷣinq; ſu
ꝓbiendo ⁊ quoſcũq; v ſubditis ſuis pſeq̃ndo expu⸗
gnaꝛe.De talibo dꝛ: Hiere.iij. Pꝛouerbis penitentie
verbis blaſphemaſti ſupbie.Aldelius eſſet talibo ce⸗
cos ⁊ claudos? pauꝑes ad vitaʒ ingredi:qᷓ; cũ oinni⸗
bus bonis nature ⁊ foꝛtune mitti in gehennã ignis.

¶ In ſcdᷣa natura.i.in vilioꝛi ⁊ inferioꝛi.remediuʒ

nobis offert.quando pꝓmittitviles beſtias nos affli
gere. Cale remediũ ondit illi e quo q̃ſi ſic fertur:q
tm̃ ĩ foꝛtitudine ↄfidebat: dixit.ꝙ tãtũ timuit veũ
quãtũ muſcã.Circs quẽ deo oꝛdinante ſtati maxĩa

Exemp.

Exemp.

Thema.

xxvj

yxxvij.

Temptatio

muſcaꝝ aduenit multitudo:q a leſione eiꝰ infra na⸗

Exemp. res aures nũqꝙᷓ vſq; ad moꝛtẽ ceſſauerũt. Tale ite⸗

xxviij. viliſſimis wmaret᷑ humana ſupꝑbia.

Arꝰ. j.

4
*

Exemp.

rũ remediũ oñdit in Herode agrippa.æ qͥ dꝛ Actt.
xij.ꝙ Herodes ſtatuto die indutꝰ veſte regis:edit ꝓ
tribunali:populus aũt acclamabat æi vocesſ.i.diui
nas ei dando laudes:⁊ ↄfeſtim percuſſit eum angelꝰ
dñi.eo ꝙ nõ vediſſet honoꝛem co:⁊ ↄſumptus a ver
mi expirauit. Tale iterum remediũ oſtendit egy⸗
ptijs:eos ranaꝑꝝ ⁊ muſcaꝝ.⁊ hmõi plagis affligendo
SDe quibo Angꝰ. Potuit inquit ve vꝛſis ⁊ leonibo po
pulum wmaſſe ſupbum. Sed muſcas ĩmiſit vt reb
Tercio deus
remediũ ↄtra ſuꝑbiam oꝛdinauit.ĩ his que ſup nos
ſunt:Pꝛimo in hocꝙ matrẽ ſuam benedictã:⁊ om⸗
nes ſanctos quos ad celũ duxit:illuc eos ꝑ viam du
xit humilitatis:Quoꝝ nullus illuc vnꝙᷓ ꝑviam ve⸗
nit ſuꝑ bie:quia in via illa veus ſuꝑbis reſiſtit JYaco
bi.iiij. Secundo in hoc ꝙ durũ minat᷑ ſuꝑbis iudici
Vin rees⸗ Eiaieggvig Cae coꝛone ſuꝑbie:hoc ve: ſi
nunc canere rennunt:tunc experient᷑ qñ ad lutũ coꝛ-
poꝛa redibunt. Sequibus beatus Oꝛego.ſupꝑ illud
Job. xiij. Redigentur in lumum ceruices veſtre. Siẽ
inquit ꝑ oculumviſus:ſic per ceruicẽ ſolet ſuꝑbia de
ſignari.Ceruix vtiq; in lutũ redigitur:cũ ſuꝑbo hu/
miliat᷑ in moꝛte.⁊ elata caro tabeſcit in putredine.
Intueamur em̃ qualia iaceant in ſepulchꝛisdiuitũ
cadauera:q̃ illa inextincta carne eſt imago moꝛtis:
que tabes coꝛruptionis:qꝛ certe ipſi erant qui extol
lebant᷑ honoꝛibo:habitis reb tumeſcebãt: væſpicie⸗
bant ceteros:⁊ quaſi ſolos ſe eſſe gandebãt.Et dum
nõ ꝑpenderent quo tendebãt neſciebãt quid erant.
Sed in lutũ ceruix redacta eſt:quia veſpecti iacent
in putredine.quitumebant in vanitate. In lutũ cer
uiy redigit᷑:qꝛ quãtum carnis potẽtia valeat.tabes
coꝛruptionis ꝓbat.

n

Emptationũu atqʒ
temptantiũ. Pꝛimo oſtendet᷑ diſtin
ccõ. Scðo demonis in temptãdo oñ
ditur cautela. Cercio eiuſdem oſten⸗
ditur malicia. qua bonos plus tem⸗
ptat.Quarto ꝙ nulla temptatõ ledit:niſi a tempta
tis habeat ꝙ ledat. Quinto quare veus hoĩes tem-
ptari ꝓmittit.Sexto temptantiũ ad culpã oſtendi⸗
tur pena. Septimo remedia contra temptatões pᷣ⸗
ſumptiõis⁊ veſperatiõis.Octauo ↄtra luxuriã.o
no generaliter otra oẽs temptationes remedia oñ⸗
dentur. —
¶ Etum ad pꝛimũ tres cõmuniter in genere tem/
ptatõnes diſtinguũt᷑:xæœ quibo pretactũ eſt.A.xviij.
j. Item. A. xxvij.lviij.ſcili; mũdus caroꝛ vemonia
Quoꝝ pᷣmo oſtendende ſunt inſidie ⁊ pericula.ſcdᷣo
inſidiaꝝ dinerſitas.¶ Pꝛimũ exemplo oſtenditr cu-
iuſdã fabule:qua fingit᷑ hoĩem quendam in væſerto
in tali poſitum periculo:quod circa ipᷣm habuit ma
re tempeſtuoſum:quod creſcendo ſibi appꝛopinqua
bat:⁊e quo nõ erat certus:vtrũ fluendo ad ipᷣm aſcẽ
deretipſumq; ſmergeꝛet:multũ tamẽ timuit:quia
ipm aqua tangere incipiebat: Juxta ipᷣm vidit leo⸗
„nem rapace:qui verſus ipᷣm oꝛe aperto veniendo q̃i
ipᷣm occidere vellet minabat᷑. Infra ſinũ ſuũ ſerpen
tem inuenit quiilluc intrauerat:dũ wꝛmierat.Hec
ergo videns ⁊ ſentiẽs clamauit dicens: Soꝛs maris
ira fere wlus anguis agũt miſerere.i.iſta tria artãt
me ad clamandũ ⁊ petendũ wi miſericoꝛdiam. Cui
vox ad eũ.æuge.ſperne.ↄtere.coꝛono ſin feriere.i.fu
ge mare quantũ potes.⁊ ſperne.i.vefende tea leone:

7

ſideranda:

T .

⁊atere ſerpẽtẽ: ⁊ coꝛonabo te:ſi vo hocnõ fecerl:ad
illis hic ferieris ⁊occideris. Nota qe alio:quaſi ĩ cõ
ſimili periculo.A.xxv.xj. ¶ Spmritualiter mare eſt

mundus:hoc mare magnum et ſpacioſum. in pſal. Exemp.

Cuiꝰ foꝛtune q̃i vñ nũc ꝓſperitat nũc aduerſitatꝭ
hominẽ in periculo ponere atinue nitunturæ ſpiritu
aliter ſubmergere. Leo eſt dyabolus.vqno.j. Me⸗
tri.v.Aduerſaniꝰ veſter dyabolus tanqᷓ leo circũit
queres quẽ æuoꝛet:Serpens venenoſus eſt caro:q̃
multis diuerſaꝝ infirmitatum venenis nos occide⸗
re intentat ⁊ frequenter grauiter moꝛdet taʒ coꝛpo⸗
raliter qᷓ ſpiritualiter Et ſepe ſpiritnaliter et nſhl⸗
libiliter coꝛpoꝛabiliter occidit. Si ergo vallatꝰ ne⸗
ceſſitatur ad veuʒ clamare ⁊ dicere illud: Math. vj.
Me nos inducas in temptationẽ ideſt nõ ſinas nos
cad ſi tẽptatõe ↄſenſũ pᷣbẽdo.Sic vo clamãti vox
illiꝰ qͥ ſic clamare wcnit.rñdet dicens: Math̊. xxvj.

Vigilate ⁊ oꝛate.i.vefẽditevos ſupᷣ vndas manl emi

nẽdo caput in altũ tenendo:ferã expugnãdo:⁊ car
nem ſubijciendo:vt non intretis in temptationẽ.i.
ne ſitis victi.quia ſi viceritis coꝛonabo vos. Si aũt
victi fueritis hic culpa ab hoſtibus ⁊ poſtmodũ pe⸗
na a me eritis ꝓcuſſi Ergo temptatio vos non appᷣ⸗
hendat.j.Coꝝ.x.ifferentiam vo ⁊ ↄditionem quã
quilibet iſtoꝛum in temptando habet pꝛopꝛiaʒ ⁊ ab
alterius temptatione differentem veſcribitura mł⸗
tis cc. Ge iſtis vo temptationum modis ⁊ temptan
tium manibus habes plura notata. J.iij.ix. Bema
nu vo dyaboli in ſpeciali vide. M.xj. cxxxj. Dequo
Dicitur.j.Coꝝꝑ.vij.Cemptat vos ſathanas.
Qui in temptando multis vtitur cautelis:quan

doq; cogitationes immittendo:quãdoq; aperte lo⸗

quendo:quandoq; nuncios ſuos mittẽdo¶ In co⸗
gitationis immiſſione quibuſd am vtitur cautelis:
qtum ad hoc ꝙ um miſericoꝛdem pꝛedicat. ſicut
oſtenſum eſt.Ad.ix.xlviij. Etum vo ad hoc ꝙ aliter
temptat.ſanos ſcilicet pꝛeſumptione ſicut etiã oſtẽ
ſuz ẽ. .xxj.viij.Atq; aliter moꝛiẽtes.S.ij.v. Etuʒ
vo ad hoc:ꝙ multos a confeſſione ⁊ penitẽtia retra⸗
hit:oſtenſum eſt. C. vj.l.cum ſequentibus. Quomo
do vo aperte loquendo quandoq; væcipit. patet pꝛi-
mo in ſeductione pꝛimi parentis.¶ Becundo idem
oſtenditur in collatione patrum. vbi legitur dya⸗
bolus ſciens ꝙ pa ter cuiuſdaʒ heremite in craſtino
venturus erat ad filium ſuum:die pꝛecedenti in foꝛ-
ma apparuit boni angeli.dicens:Cras veniet dya⸗
bolus ad te in foꝛma patris tui: vt te vecipiat:ſtatiʒ
ergo cum intrauerit ſecuri in manu accepta:ipſum
in capite ita foꝛtiter ſicut poteris percute:⁊ ſic mul⸗
tum confundes ipſum:Cuius wctrina cceptus in
craſtino patrem occidit.Hoꝛum ergo exemplo ſiue
aaarn per ſeipſum cogitationes inmittendo: ſi⸗
ue loquatur per ſe vel per miniſtros ſuos:no lite om
ni ſpiritui credere.Sed pꝛobate ſpiritus:vtrum ex
co ſint.j. Jopᷣ.iiij.Quomodo etiam perminiſtros
ſuos multis cautelis multos vcipit. oſtenſuʒ eſt. S
viij.a rti.vj.et.vij.per totum. Quomodo etiam tri/
bus modis quandoq; per ſeipſum:quandoq; per mi
niſtros ſuos plures vecipit. oſtenſuʒ eſt. P. vij. arti.
xvij.per totum. ¶ In omnibus vo iſtis temptatio/
nibus ſiue per ſe ſiue per alios temptet.tria ſunt cõ
ꝛimo ſollicitudo quam habet in tẽptã
do. SGecundo temptationis modus. Tercõ tempta
ti pꝛudentia. ¶ Pꝛimum oſtendetur per hoc quod
fert in vitaſpatꝝ.q; Machariꝰ vidit dyabolũ trani
ire vus vnũ monaſteriũ ampulis ⁊ pixidiba ex oĩ p⸗
tependentib onuſtũ:quaſi medicꝰ eẽt ⁊magnã ha⸗
beret ve infirmis ſollicitudineʒ:qui requiſitus quo
iret.reſpondit: ꝙ ad talem locum vt ꝓpinem eis xe

reij.
U.

Exemp.

iij.

Exemp.

Otüͦammittent.750
nllrntiend auinitnen Daur 4
er enoicigintnttiei
ſec tii gias , Domo pdicts imäha
dabent ictomenqy Hein fine an 4
ergo guiinboctemptstöeinnetus eirnid
inij MWercio dem oſtenditperenp
catoriq uia ſicut ile anlidz merctsoſten
cefitiymiibennusvelleanere gobonn
toſtendir wfectum vo abſcondit. Itn⸗
inbeatum Gꝛeg moꝛal niij ſup llod
Abſcondita eſt wloula eius: moers ſide
aiuſc: wi iao ſupt onioꝛes. 7ca ante e
Oikrvel etiam anteocylosad quefaalins n
leninchnareſicutletis lummam ꝛvonam
duns cnde iram r udelitatem oſtendtt.
ſtanbioſis habert dond us cnpicis id
