v.cum ſequentib:¶ Oſtenſo ergo q̃re veus tribu
lationem immittit bonis:quare etiã malis eam um⸗
mitit qui videlicet ex illa coꝛrigunt. In huius ar⸗
ticuli vſtima parte oſtẽdere reſtat quare eam æus
immittat malis:qui ꝑ eã nõ coꝛrigunt᷑. Cum em̃ nõ
ceat veñ aliquid agere inuanũ:quare hos fruſtra
affligit.nõ tñ eos fruſtra ſed iuſte flagellat qꝛ apud
cæum ſicut apud hoĩes nõ ſolum actus iuſticie eti
am modus et foꝛma eſt obſeruandus:quia ad actuʒ
vtutis ſᷣm phm in ethicis ſuis:tria reqͥrunt᷑:vt opoꝛ
tet: qñ opoꝛtet.⁊ in quibo opoꝛtet. Sicut ergo iudex
iuſtus licet ſciat ꝙ citatus finaliter vult efſe contu⸗
max:no minus tñ eum añ finalem ⁊ diffinitiuã ſen⸗
tentiam citari facit uollatoꝛie:iuſticie ꝓceſſum et oꝛ⸗
dinem obſeruando:quo obſeruato ſnlam ꝓfert diffi
nitiuam. Ita ſupmus iudex deꝰ nos citat: beneficia

largiẽdo:ſicut ptʒ.Rx.p totum ꝓ nobis vura ſuſti

nendo.infirmitatibo? tribulationibo vindictis af
ſuigendo vt oſtendat magnam eſſe differentiã: inter
ꝓceſſum ſuũ:et ꝓceſſum iniuſtiſſimi iudicis.ſcʒ dya
boli vel inimici moꝛtalis ſc latronis vel homicide:
qui pꝛimo occidit anteqꝙᷓ; pᷣmuniat. ⁊ poſtea ſpolia&
Tus vero ecõtrario:pꝛius multas pᷣmittit pᷣmuniti
ones.⁊ tꝑaliũ ſpoliatões.et diuerſas citatões: quibo
ſi ſe pᷣparare noluerit:vltimo citat in moꝛte pepto⸗
rie diffinitiuã dãdo ſniam.ſicut ptʒ Luce.xij. Stul⸗
te hac nocte aiam tuã repetẽt a te:que tanto erit du
rioꝛ: q̃nto atra pꝛiores citatiões fuerit cõtumatioꝛ.
Sicut rex pꝛimo caſtrum petit ꝓꝑ miniſtros ſuos ad
poꝛtã pnulſando:ꝙ ſi apire noluerint: obſidet et frã
git. Sic veus durũ aunarũ ⁊ crudelẽ. infirmitatibus
et vindictis pulſat:nolentẽ vero aperire:moꝛte rum
pit:quo moꝛtuo põt diciꝙ dens dirupit petraʒ ⁊c.
¶Pro qꝗẽſciẽdũ ꝙ diuitie celitie? honoẽs:⁊ alie mũ
di ꝓſpenitates q ↄtinuo fluũt ? reſluũt.et ꝓt ĩpetũ
curſus ſin et labilitat?: ꝓpt quã ĩ vno loco diu obdu-
rani nõ poſſunt:aque fluenti cõpant᷑ Coꝛpus vo in
quo aquas obdurare nolunt velitiarũ.⁊ ciſte in qui
bus nolunt fluxũ imped ire pecuniarũ. Et mundus
in quo diu cõſeruare nitunt᷑augmentũ honoꝛũ ſta-
vu vel ciſternis arenoſis vel diſſipatis cõpantur.
equibo Hiere.ij. Me relſaven fontẽ aque viue

et foderunt ſibi ciſternas diſſipatas q continere nõ

valent aquas:qñ vero ad
fluit.⁊ in eo artificioſe ad

D.

tale ſtagnũ aqua cõtinue
tpᷣs impedit᷑: qnto ↄiutiꝰ

fuerit impedita:æ maio: aqua cõgregata:tanto pe/

ioꝛ ⁊ ꝓfundioꝛ fit finalirer tagniruptura. Sic ſpu⸗
aliter qũ pecunias in theſauris: ⁊ qͥnto maroꝛes cæli
tie in coꝛꝑe congregauerit:⸗ Into diutius hmõireti

nuerit ꝑ conſuetudinẽ el

itiarũ ⁊ ptinacitatẽ pecu⸗

niarũ inpediuerit fluxũ:tanto peioꝛ in moꝛte ruptu
ra fiet:qn ⁊ coꝛpus et ciſta ſikrumpent:et aque fluẽt
pecuniarũ.illis e quibo minus opinabatr. ſicut patʒ

A. xij.xvj.Delitie vero eu

aneſcũt: q̃ntuʒ fuit in de

litijs:tatũ dabit ei toꝛmetũ⸗ luctus:ex ſentẽtia vei:
Apoc.xviij. ¶ Sic ergo bmo dæus induratis tribu⸗

lationẽ mittit:vt vebitus
tentiã teneat᷑. Gcðo idem

oꝛdo citationis ante ſen⸗
facit nedamnationẽ ſuaʒ

vo inputent. Dicut em malis dat angelũ cuſtodez
ſicut patet ex verbis Hieronimi. A. xxij. v. Er ſi icut
dat gratiam illis qui impoſterũ illa abutunt 2fina

liter damnant᷑. ſicut ptʒ. G.iij xxxj.

Ita talibus tri

bulationẽ mittit nuncios:aliter em in moꝛte 7 in die
iudicij conqri poſſent cõtra deum et dicere:nung; e
diſti mihi angelum cuſtodem vel gratiam. vel ꝑ nun
cios tribulatiõis nos citaſti:et feciſti illos a rtris
tuis:ſi talia ꝓ nobis feciſſes:nõ fuiſſemus mali. De
us vero volens ab omnibo talibo blaſphemie occaſi

„

ones auferre.eis mi

ttit et dat quicquid ſaluti illoꝛũ

neceſſariũ eſt. vt in die iudicij ſe iuſiificare poſſit:et

dicere illud Michee. vj. P

opule meus quid feci tibi

aut in quo moleſtus fuureſponde mihi. Monne bhec
dicere tuncpoterit Yude ꝓditoꝛi quid fecitibi. nõ-
ne feci te apłm meũ.vãdo tibigraʒ aplatꝰ. Sic etiã

Dicere poterit illis:quibo contuli magnum ſtatũ 7

dignitatẽ. vł in gradu eccleſiaſtico ſen ſeculari: quo
abuſi ſunt. Sic dicere poterit omnibo malis chꝛiſti
anis ⁊ infidelib:quos ⁊e nihilo fecit.⁊ moꝛte qtum
in eo fuit redemit:⁊ gratiam ſi voluiſſent cõrulit ſa⸗
cramentoꝛũ:que tn infideles nõ receperunt. Falſive
ro chꝛiſtiani illis receptis abuſi ſunt. Sic ergopom
nibus patiendo: omnibo dando angelum gratiaʒ
et tribulationes coꝛam om̃ibo rõnabiliter ſe excuſa

re poterit.Et dicere illud

Eſa.v.Quid amplius x

bui vinee mee.i.vobis facere ⁊ nõ feci:cœfectus et cã
damnationis veſtre nõ eſt in me:ſed in vobis: quia
ego plantaui te vineam electam:omne ſemenverum
quõ conuerſa es in pꝛauum:vinea aliena Hieremie.

ij.Et Eſa.v.ſicut patʒ.E

iij.xxix. Ex toto ergo iſto

ꝓceſſu patʒ:qꝙ aliqͥ ſũt ſi grana matura:qui leui tri
bulationis ꝓcuſſione x palea exeunt peccatoꝛũ ſiẽ
daulus: qui tactus ſtatim reſpondit: dñe: quid me
vis facere.Aliqui ſicut grana minus matura tardi⸗

us.ſicut latro in cruce. Ali

*

qui ſicut grana putrida

que nunꝙ; exeunt ꝑcuſſione:ſicut Pharao et Hero⸗

Ts. Nota plura quare xeu
lij.arti.iij.peꝛ totum.

Viſo que ſit i oꝑatio tribu
quis ſit tribulationis effectus.

s tribulationẽ mittit..

entibo.Circa qð pꝛimo oſtendere reſtat:effectuũ di⸗
uerſitatẽ inter ſaluandos 1⁊ vãnandos. Scoo diuer
ſitatis cauſam et oꝛiginem. Ratione pꝛimi eſt ſcien
dum:qꝙ tribulatio conditioneʒ habet igmis:quia ſiẽ

in igne rubigo a ferro aufe

rtur. Ita rubigo peccati

ab aia:o bie.iij.Peccata in tribulatione dimittis
quia etiã ſicut ignis in diuerſis rebus.diuerſum ha
bet effectũ:qꝛ in eodem igne aurũ purgat: aromata
redolet:quedã in melius mutant᷑.ſicut ſilex in vitrũ
et mollia ſolidant᷑:ſicut lutum in ollam:quedã vero
ibifetent ſicut ſulphur:quedã ibi fumãt:ſicut aquo
ſa:quedã ibi conſumunt᷑ ſicut ſtupa ⁊ fenũ et palea:

ita ꝙ ignis ondit:q materie ſunt ſolide ⁊ q non:que
ſunt vera ⁊ q coloꝛata.Siquidẽ : denarius cupꝛeus

.l.

lantis: videre reſtat ar. ir.
n tribulatione pati lj.

luiij.

liij.

liiij.

Tribulatio

Ani exterius aureus videtur.in igne oſtendũ 23 lis
ſit. SOta tribulatione ſaluandi.ſicut Job et Tobꝛi⸗
as purgant᷑ confitendo. pacientia redolent: ſolidan

tur ⁊ perficiunt᷑ Bamnãdi vero murmurando et in

peccatis ſuis ꝑſeuerãtes.vł peccata ſua cũ Pharao
ne in tribulatiõe augentes. in illo igne fetent fumãt
et conſumunt᷑:ſicut ſnipula ante faciem iguig.ps.lx⸗
xxij.et ſicut fenum tectoꝛum.in ps.qxviij. Et quaſi
ſtuppa collecta: Ecci.xxj. Et ſicpatet: medicina
ſalutis:nõ eundem in omnibus habet effectũ Quia
dum Mabuchodonoſorꝑ flagella coꝛrigit᷑. ſicut pa
tet.A.iiij.vij.ſoharao per flagella obdurat᷑.xxiij.q.
iiij. Nabuchodonoſoꝛ.Pꝛimis dicit᷑: Johᷣ.xvj.Cri
ſticia veſtra vertet᷑ in gaudiũ. Secundis vero dici
Job. xruij. Ad nimium caloꝛem tranſiet ab aquis
niuium. cum pᷣdicto Pharaone qui ab aquis maris
trãſiuit ad caloꝛem inferni:quia vſq; ad inferos pec
catum illius. Primi em̃ grano duro aſſimilant᷑.qð
ſub flagello nõ frangit᷑:ſed a palea purgatur. Putri
dum vero frãgit᷑ neca palea ſeparat. IJIdeo pami ad
modum bom grani in hoꝛreo celiſunt reponẽdi. vbi
palea que hic cum vento temptationis v area eijci⸗
tur. in ignem mittenda eſt eternum. Hoc em̃ eis pmit
tit Johannes baptiſta: Math. iij. de veo loquens:
Cuius inquit ventilabꝛũ in manu ſua et ꝑmunda⸗
bit aream ſuam.ſcʒ per tribulationes.ſicut munda
turaurum ⁊ bladum.et cõgregabit triticum in hoꝛ
reum:paleas aũt ⁊ grana putrida:que ſub flagello
palsam peccati nõ dimittunt:comburet igni inex⸗
tinguibili. Nec mirum:quis ſic dicit ps.xxxuiij.diſ⸗
ſipati ſunt nec compuncti ⁊c œ talibus loquit᷑:qui
vindictis diſſipant᷑: nec tñ ad pniam et peccatoꝛum
dimiſſionem pũgunt᷑. Se quibus dicit œus Amos
iiij.ꝙ dedit eis indigentiã panũ in omnibo locis ſu⸗
is:et tñ non ſunt reuerſi ad eum. Oe etiã ꝓhibuit ab
eis pluuiam ꝙ frumenta nõ potuerunt creſcere:ſed
terra ſterilis ꝑmanſit. O etiam intantũ defecerunt
aque: ꝙ venerunt due vel tres ciuitates ad vnam.
vt biberent aquam ⁊ nõ ſunt ſatiati.¶ etiã miſit in
eis moꝛtem.i.moꝛtalitatẽ.Oꝛ etiã iuuenes eoꝛum ꝑ
cuſſit gladio in bello ſceʒ vſq; ad captiuitatẽ equoꝛũ
Et ſemꝑ in fine concludit.Et nõ eſtis reuerſi ad me
dicit dñs. Omnes pᷣdictas vindictas expꝛeſſe exereꝝ
it in nobis.hoc excepto: ꝙ illoꝛũ vĩdicta fuit nimis
ſiccitas que eſt pulchꝛioꝛ:quia illo tꝑe boĩes tpᷣs ha
bent amenũ ad ſpaciandũ adopandum ad ludendũ
et hmõi. MNoſtra vero eſt nimis pluuia:que turpioꝛ
et pongeroſioꝛ et triſtioꝛ eſt ꝓ coꝛdibb humanis.Et
ſicut illi inerunt ad alias ciuitates ꝓaqua. Ita nos
ad alia regnaꝓ frumẽto. Et ſicut ⁊æ illis concludit
ibi. Et no eſtis reuerſi ad me. Ita v nobis cõcludi
poteſt. Et ſi hoc ſolum de nobĩs concludi poſſet:eẽt
aliquo modo tolerabile. Sed ꝓchdoloꝛ:non ſolum
dici poteſt e multis:qñ ſic tribulant᷑ ꝙ nõ reuertũ
tur ad œum:peccata pꝛioꝛa deſerẽdo:ſed plus a vo
auertunt᷑ elongant᷑ peccata augmentando:qꝛ duʒ
omni genere plagarũ gladio fame et moꝛtalitate.⁊
omne genus hoĩm his tribus plagis ꝑcuſſerit.quia
maioꝛes in diuerſis eigi intrinſecis ⁊ diſcidionibo
inter ſe et bellis extrinſecis:pauperes mendicantes
fame:qꝛmulta milia ex illis fame interemit. AMedio
ges moꝛtalitate ⁊ ꝙᷓtũ ad ſeipſos ⁊ ꝙᷓtũ adaĩalia ⁊c.
Auid agrue loquit᷑ veꝰ ſaie.j. Suꝑ q̃ ꝑcutiã vos
vltra addentes pᷣuaricationẽ:q̃ſi diceret: quo gene⸗
re vindicte poſſum vos vltra ꝓcutere:quiſemp ſub
mea ꝑcuſſionead væterioꝛa conuertimmi. Et eſt ſen
ſus: ꝙ in iſto ſeculo non reſtat vlterioꝛ pcuſſura:ſed
in alio.ad modum dñi terreni qui diſſolutos male
ſe habentes in carcere liberioꝛi ponit in carcere duri
oꝛi.et penis affligit durioꝛi.Sic teus qui nos xæ

ð

Eaai exules in hac lachꝛymarũ incarcerauitvai
e:locum iſtum ꝓ carcere? penitentia œputãdo. Et
certum eſſe conſtat.q; dieen intentioneʒ exulantis
et incarcerantis eſt:q faciamus nobis carcere ali
um paradiſum:qð ſi facere voluerimus:nos in gra⸗
nion ponet carcere peniſq; af fliget grauioꝛibus. Il
loſq; qui dicunt:humiliaſti nos in loco afflictionis
et nõ obſtante: ꝙ; hic cooperuit nos vmbra moꝛtis.
id eſt peccatũ.In illis em implebii illud beati Gre
goꝛij moꝛał.li.iĩx. Induant᷑ ſicut diploide confuſiõe
ſua.Siſploiden em duplicem veſtem dicimus:Con⸗
fnſione igit᷑ ſicut diploide induti ſunt:qui iuxta re
atus ſui meritum ⁊ tꝑali. ppetua animaduerſione
triunt᷑ quos ſua pnñ̃tia mala nõ coꝛrigunt:ſed ad ſe⸗
quientia ꝓducũt.Se quibus DHiere.xvij. Bnplici cõ
tri ione contere eos dne ⁊c.¶ Gurioꝛes etiã ſunt in
fide liba mininitis: qꝛ illi timoꝛe pene future ⁊ rpalis
antecillam ſentiret ſe emendauerunt. ſicur ptʒ Jo
ne.iij. vbi legit᷑ ꝙ Jonas clamauit ⁊ vixit:adpuc qᷓ⸗
dꝛaginva dies et niniue ſubuertet᷑.et crediderũt vri
niniuite in vñm:et pᷣdicauerunt ieiunium.et veſtiti
ſunt ſaccis:a maioꝛe vſq; ad minoꝛem. Et œus vin⸗
dictam retraxit. Sic faceret no bis:ſi penitẽdo ei
obedire voluerimus.ſicutptʒ. O.j.vij. Sʒ heu quis
nũctant ã inueniret fidem inter chꝛiſtianos:ſi quis
parum ante clamaſſet ⁊ pdixiſſet mala quenuper ac
ciderunt:⁊ apertas veivindictas quo ad potentium
trucidationẽ:quo etiam ad famẽ ⁊ moꝛtalitatẽ:qͥs
ei credidiſſet:quiaexquo nec peccatũ dimittunt vel
penitentiam dignam faciunt ꝓ pena tꝑali.quã ſen/
tiunt:necꝓ eterna quã timent᷑:qñ hoc facerent o pe
na tꝑali quam futurã expectarent:cum manifeilioꝛ
ſit vindicta que videtur ⁊ ſentit᷑ iqᷓ que timetur. Mlda
gna ergo eſt differentia nõ ſolũ inter niniuitarũ cru
Telitatem et noſtrã:ſed etiã inter opera. Ipſi em̃ in⸗
uerunt ſe ſaccis:nos induimus nos veſtibus ſuper
bis. Ipſi ieiunauerunt:nos voluptatibo vacamus.
Jpſi a maioꝛi vſq; ad minorẽ:internos maioꝛes pa
rum curant.ſicut patet.S.e.ca.xxj.Ipſi timoꝛe pene
tꝑalis peccare ceſiauerunt:nos ſub flagellis tꝑalibj
habentes etiã timoꝛẽ eternaliũ:peccata nec dlmitti
mus:ſed qð peins ẽ augemus. Rõnabiliter ergo no
bis minat᷑ chꝛiſtus:Cath.xij.dicẽs. Viri niniuite
ſurgent in indicio cum generatione iſta.⁊ condẽna⸗
bunt eam.quia pnlam egeruntin pᷣdicatione Jone.
Patet ergo quo dinerſus eſt tribulationis eftectus
bonis ⁊ mali.quia boni in aquis tribularionis aſcẽ
dunt cæ virtute in virtutẽ:qꝛ in eis tribulatio patiẽ
ſiam operat᷑:ad Ro.v. Patientia aũt opus pfecrum
habet: Jacobi.j. SGpũaliter vero moꝛtui in ipſis
ſcenderunt in abyſſum. Huius aũt dinerſitatis cãm
inneſtigare barfere parte pedis affectionis. Eſt
em̃ ve anima ſeu interioꝛi affectione.⁊ x coꝛꝑe ſicut
circino:cuius vnus pes ponit᷑ in puncto quodam
vel centro. et alius pes circi ducit᷑ vt circulũ faciat.
in quo videmus:ꝙ ſi pes ille interioꝛ vficiat ⁊ lo
co ſuo dum alius circndncit᷑ moneat᷑ circulus ſeu li/
nea illa incepta nõ pficit. Ita ſi pes amoꝛis.x quo
Auguſtinus. Pes meus amoꝛ meus.immobiliter fi
gat et teneat᷑ in centro.i.in co:qui eſt quaſi centruʒ
in medio.iuxta illud põ.xlv. Seus in medio eius nõ
cõmonuebit.⁊ in medio aĩaliũ ⁊ in medio latronũ in
cruce. ⁊ in medio diſcipuloꝛũ:ꝙtũcũq; coꝛpus extra
circũdat᷑ ꝑ tribulatões diuerſas cũ illis qui circũie-
runt in melotis anguſtiati afflicti ⁊c.Hehᷣ xj.circu⸗
lus tñ vite ꝓficit᷑ſicut pʒ. J.ij xj.Exemoluʒ ad hoc
pꝛimo in antiquis ſapientin væ lyſandro videlicet
et ſocrate. xe Auuͤs phs.ij.poſterioꝛũ.vbi oñdit quõ
vng ꝓpꝛietas ſeu ſpecies põt cõuenire pluribo: dicit

illi in vna virtute magnanimitatis intantũ cõue

lv.

ablta antate ppuitr
ctumm pite urſum fecit in do⸗ luan⸗

incipii gccepit:dicens ulna.
chmtanmienanſundi
nn nef ar ebeet
rofum Etg heefhio it oluusi
dik aucoꝛitate bent Greg. haͤbetin
ſacuerſtus. digt eñgallerſit⸗
ia ct wolins. vel vins oofſat pbano
no uctcĩ repꝛobatonis. Glo. Mtrrlin
alibidiat beatns Greg g oontinunst
lium etemerepꝛobatols e iudicii. De
nitate. Quis eñ neſaatroſpemum fi,
oplopdicgturus ad ytalla veniebat: ti
ftaguu gralinet ti nauis cdis. Bld in
ideſt onſtanria denwaris Kucriin
Malld habet pecefiri 1d Deggi
tnibulant merexrultabut ſimotus fuere
ludo ille aiuopes d locoin uo anze
ncittalius ictoꝛeffiatur Jicin

i. Chnic vo vltino dicto welucta vide

micus cötranos crercetpoſſun gniln
untobüͤcere qrere quare wus ptäte

DOt. ¶Iteniqulſennit ſeicoobij

laue nuen aüttaugtüten abe
elteptationi teſiſtendt. Vtri
er Chaſoſo ſid Aath onck iug
Ii Qopoteſtquisintrarein wmun
ſedinperemiſ peiusalligauerit fo⸗
ſine no ſolum Pptz quare dxeus no⸗
ularionibv alſjs animittitet

Rfarmna nöſüimnm niniitin
noſtti ſ eti intn en Zpſießi⸗
dsnos ndbinnons veſtbne ih
nanemntnos volnptari tgaume.
ipſed ninoni inr no nnurn
ſat ott eaanj l nnmepene
xſauennt nos ii gel otpali⸗
nveictemalii pcana necdimim
inuseaugemus Konubilierenono
ſts Aoth, j didig Gtr⸗
ny anenmunowetlaCNdiN,
Miamegeruntmmoiantane zone.
diuerſas eſttnoniationig eneans
iaboniin adtis ihtiuronidiſd
nvinmnd ein tstndtlandi
4Kod Penenmmaütoptoſftan
i. Gpürlinr de nonuliiſhſen
ſin hlibutnunften nle
onederhartepetioafelni⸗,
e iefaione ttanldeſi
intenonafectoe.
it zongoghntn
s Mp er oll ii nile
lin o ilar tnn
ſogleitenn nicien
neg nonefictll nltl⸗
us anchenel nſipcsnni lno
Der nem, ninnſnl uiatni
o Aic nn 5
ncnnNN tio inen
niluſps l den lnmnmnd n
nntidiili igontznn
onoi g eſchi⸗
io ann nſecziſeglie
lune n fln dii eii

Tribulatio

nerunt ꝙ nulla foꝛtuna exterioꝛ eos turbare vel mu
tare poterat.ſed eodẽ modo ſe habebãt in ꝓſperita⸗

te ? aduerſitate.qꝛ reputabant ſeipſos dignioꝛes et

nobilioꝛes omni foꝛtuna ꝓſpera.et omnibo rebo exte
rioeilv:et ideo ꝓ nulla re exterioꝛi voluerũt turbari
vel mutationem facere circa rem nobilioꝛis nature.
Quia vo foꝛtioꝛis fuerũt nature:ideo nulla frangi
poterãt foꝛtuna aduerſa.⁊ ſic nec ꝓſperitate necad⸗
uerſitate turbatio cadebat in ſapientẽ qꝙᷓtũ ad aĩam
lʒ tribulatio coꝛpns afficiat:ſicut nec coꝛꝑa celeſtia
mutant᷑:ꝓpter aliqua accidẽtiavel turbatões q fiũt
inferius in terra.Siiſti tã immobiliter ligabant᷑ an
coꝛa ſeu pede affectõis in vtutemagnanimitatis. q;
to magis qui cõfidunt in dno:ſicut mõs ſyon:nõ co
mouebit᷑.in ps.cxxiiij.ſed nec œæcoloꝛabit᷑:ſed ad mo
duʒ lauri ⁊ palme hyeme aduerſitatis et eſtate ꝓſpe
ritatis erit ſoliũ eius viride Hiere.xvij. Et folii eiꝰ
nõ defluet. in ps. . Quo contra mali in aduerſitate
ſũt᷑ tanqꝙ foliu qð a vẽto rapit᷑: Job xuj. Et q̃ſi quer
cus vſluẽtibo folijs: Eſaie.j.¶ Predicto mo habu
it pedẽ affectõis in veo fixũ Yob:qui qñ exterius tri
bulabat᷑:interius firmꝰ ſtabat:dicẽs.dñs vædit.dñs
abſtulit: Job.j.Eccetribulatõ exterius:tm̃ firmus
manebat interius ſicut ptʒ p illud qð ſequit᷑. Inoi
bus his nõ peccauit YJob labijs ſuis:neq; ſtultũ qͥd
cõtra ven locutus eſt. SGuꝑ quo beatus Sreg. Stul
te cõtra vi loquit᷑:qui inter flagella ſe innocentem
dicit. Dic fixus erat Paulus: qͥ dicit ad Ro. viij. qͥs

nos ſepabit a cantate xpᷣi:tribulatõ an anguſtia ⁊c.

Et qꝛ ſic firus erat interioꝛipede affectõis:ideo pꝑfe
ctum vite curſum fecit in o:ipſum cõſummando a
quo pꝛincipiũ accepit:dicens illud.ij.ad Zunoth̊.
iiij. Honũ certamẽ certaui.curſum cõſummaui.Ex
omnibo iſtis ptʒ.qꝙ cã quare iuſtus in tribulatõe nõ
cõturbabit᷑ ſed ꝑſicit᷑:eſt.qꝛ habet pedẽ affectionis
in ceo fixam. Et ꝙ hec fixio ſit huius effectus cã.oñ-
dit᷑ auctoꝛitate beati Greg.q habet᷑in vœcretis.vij.
q.j.aduerſitas.icit em ꝙ aduerſitas q̃ bonis votis
id eſt ꝗpoſitis.vel viris obijci᷑ ꝓbatio veritatis eſt.
nõ iudiciũ repꝛobatõnis. Glo.interlinearis.immo
alibi dicit beatus Greg. ꝙ continuus ſucceſſus tpa
lium eterne repꝛo batois ẽ iudiciũ. Sequit᷑ in aucto
ritate. Quis em̃ neſciat qᷓpꝛoſperum fuit:q beatus

apls pᷣdicaturus ad ytaliã venlebat:v tñ vemiẽs nau

fragiũ ꝓtulit:et tñ nauis coꝛdis. HGlo.interlinearis
id eſt conſtantia aĩe in maris fluctibo integra ſtetit.
Malivo habẽt pedẽ fixũ ⁊c. Se quibo in ps. xij. Qui
tribulant me:exultabũt ſi motus fuero. In illo em̃
ludo ille cuius pes æ loco in quo enʒ poſuit mouet᷑
vincit᷑ alius victoꝛ efficitur. Sic in ꝓoſito.
Huic vo vltimo dicto ĩæ lucta vidclicet quã ini-
micus cotra nos exercet poſſunt qui luctã illã ſenti⸗
unt obijcere.⁊ qrere quare veus ptãtem talem ei de⸗
dit. ¶ YIterũ qui ſentiũt ſe victos obijciũt.querẽtes
quare væeus nõ vdit eis ptãtem dyabolo vel tribula
tiomi vel tẽptationi reſiſtendi.ltriq; queſtioni rñ-
det Chꝛiſoſto. ſup Math.omel. luiii.ſuꝑ illud Mar.
xij. Qnõ poteſt quis intrare in vmum foꝛtis ⁊ vaſa
eius diripere:niſi pꝛius alligauerit foꝛtẽ. Ex qua re
ſpoſione nõ ſolum ptʒ quare veus nos quibuſcunq;
tribulationiba alijs verani ꝑmittit:et quõ eas vince
re poterimus ſi voluerimus. Orime queſtioni reſpõ
Tt ſic. Picis inquit vt quid talem ptãtem veus dyʒ
bolo vædit. Et r’det:ſi ille ſeductionis potentiã nõ
accepiſſet:tu ꝓbationis mercedẽ nõ ꝗ cciperes. Om
nis autẽ ſeductio nec põt ſeducere:niſi habeat boni
coloꝛẽ ꝑ qð videat᷑ bonũ eſſe qð malũ eſt.Omne vo
malũ voluit vus latere ſub coloꝛe boni.et omne bo
num voluit eſſe ſub caligine obſcuritatis. vt nec bo
nũ ſine laboꝛe inuenias:nec malũ ſine laboꝛe euites

T v.

negligens aũt nec bonũ inueniat nec malũ euadat.
HNota: C. j·xj. Scde vero obiectioni rũñdet ibidẽ ſic
pſuadendo.vt cũ dya bolo ⁊ omni ttibulatõne foꝛti
ter pugnando coõgrediamur: nec inquit bẽt hoſtẽ
timere foꝛtẽ.qui pꝛincipẽ habẽt foꝛtioꝛẽ:nam ſicon
tẽdimus cũ eo:manitfeſtũ eſt ꝙ foꝛtioꝛes illo ſumus:
ſi aurẽ negligimus ille foꝛtioꝛ inuenit᷑.¶ Qai ergo
ſub tali teptatione vł tribulatione ſuccubunt æ rur
piſſima cõmittunt:ſi hoc veo im putantvel cõſtella⸗
tioni vel cõplexioni quã veus fecit:ſicut dam qui
diyit:mulier quã vediſti mihi:dit mihi.⁊ comedi:
mentiunt᷑:qꝛ nõ in cæ ſed in ipſis œæfectus inuenit᷑
qꝛ vincere poſſẽt ſi vellẽt ꝛc. Oeatus Greg. in dyal.
qualis quis apud ſe lateat:illata cõtumelia pꝛobat.
¶ Iterũ obijcit᷑ ↄtra pᷣdicta.S.em̃.e.c.xix.dictũ ẽ ip
plures tẽpeſtates ⁊ vindicte iſtis accidũt tꝑibo ꝙᷓ an
tiquis.ſicut patʒ ve moꝛtalitate aĩaliũ. Sed cu pec
catũ ſit oĩm vindictarũ cã:videt᷑ ꝙ ante aduẽtũ xpᷣi:
qn parũ fuit niſi peccatũ.plures debuerint fuiſſe vin
dicte. modo em multiplicant᷑ tam boni ꝙᷓ interceſſo
res tam in celo ꝙᷓ in terra. Puicrñũdet Aug.e wctri⸗
na rpᷣiana:dicens:cãm eſſe quare plures ſunt modo .
tribulationes:qꝛ modo ſeruus ſcit volũtatẽ oñi ſui:
⁊nõ facit eã:ideo plagis vapulabit multis:Zuc.xij.

¶ Er quo vñni dicto:articulus infertvndecimus.q;

videlicet oẽs tribulatões iuſte patunur:eo ꝙ vei vo j
lutatẽ ſcimus ⁊ nõ facimus eam:hec aũt iuſticia in⸗
cludit:tam ipſum cũ vindictas accipientẽ. qᷓ ipſuʒ
actum ⁊ modũ:quo ipſas accipit. Primum patʒ:qꝛ
ſicut rex a ſibi rebellantibo et crimen leſe maieſtatis
coõmittentibo iuſte punire:⁊ oĩa auferꝛe poteſt.et fru
ctum arboꝛi et campoꝛum: hoc em̃ faciedo vel iuſte
punit nosꝓ commiſſis ſicut iudex. v miſericoꝛditer
a nobis infirmis aufert nociua ſicut medicus. In hᷣ
ergo facto vniuerſe vie dñi miſericoꝛdia ⁊ veritas.in.
ps.xriiij. Scom pʒ.quia factũ in ſe iuſtum eſt:q ille
quia ſe fugat ſanitatẽ vitam ⁊ pacem ſq; xpm ꝓmo⸗
riatur cum filijs ⁊ amicis et aĩalibus ſuis.⁊ ꝙ bellũ
habeat et nõ pacem:qꝛa ſe fugauit defenſoꝛe ſuum.
Tercio etiã in modo iuſticia oſtendit᷑: votum em̃ ſo
lenne in baptiſmo factũ frangimus:et ꝓmiſſa nõ te
nemus:ſed teſtes falſificamus. et ideo aquis et inun
dationibo iterũ nos baptiʒat:ſemina et pꝛata ⁊ ſara
ſubmergendo. Sic ergo patz ꝙ oĩa iudicia tua iuſta
ſüt: obieni. TLicet ergo qn affligimur cauſas e
terminatas et claras nõ videamus:cogitemus ꝙ iu
ſtus iudex nihil iniuſtũ circa nos agit vel agere ſinit
quin aliquẽ iuſticie effectũ inde ꝓducet: cogitemus
ꝙ palea eſt vel circa cogitatões vel locutões vel oꝑa
tiones ſeu omiſſiones.et ſi foꝛte nos lateat:qꝛ ſi diui
tes paleã nõ haberent ſuꝑbie cupiditatis:nequaq;
illos in bellis aduerſarioꝛuʒ flagellaret gladijs. Sj
mendicantes nõ haberẽt paleã vel rubiginẽ ꝙ raro
ieiunant vel ad eccleſi veniunt ꝓptermiſſam vel de
uotionẽ niſi ad petendũ elemoſynã in oſtio eccleſie:
hoc aꝑte in oꝑe oñdunt:qꝛ vbi diuiſio vebet fieripe
cunie.multitudo pauperũ cõuenit et cõcurrit. Et ſi
melioꝛ pᷣdicatoꝛ trere ibi p̃dicaretvix ↄcurerrẽt tres
ex eis. Oꝛ etiam ſm leges eccleſie nõ viuunt in matri
monijs. necꝓ foꝛnicatiõe coꝛrigunt᷑ qꝛ ſunt vagabũ
di et neſcit᷑ vtrum ducta ab eis vxoꝛ ſit an nõ.qꝙ eriã
fures ſunt.et hmõi.et ſic niſi aliqͥd hoꝛũ eſſet.neq̃qᷓ
totiens fame eos veus occideret. Mota v hac mate
ria. A. x.x. Et. A. vj.ij.et.x. IJſtam ergo vi iuſticiaz
cogitãtes nõ cõtradicamus cuʒ Petro dicẽte Yoßh̃.
xiij. Mon lauabis mihi pedes in eternũ:ſed pafiẽter
ſuſtineamus dicẽtes: qð ſequit᷑. Eñe nõ tm̃ pedes.i.
nõ tm̃ punias peccata coꝛdis et affectionis.ſoꝛdes a
coꝛde quferẽdo:ſed et manus ⁊ caput.i.oꝑis et qͥnq;
ſenſuũ.qui pꝛincipaliter in capitevigent:qꝛ qð facit

22 —

Art. xij.
lxiij.

lxuiij.

Tribulatio

neſcimug modo: ſciemus aũt poſtea qñ clare videbi
mus:quõ totũ ꝓ noſtra egitvtilitate:tunc dicemus
illud ps. lxxxix. Lerati ſumus ꝓ diebo: quibo nos hu⸗
miliaſti. anmis qbovidimus mala:mõ nõ m ultũ letã
tur:cãm neſciunt.Siẽ nec ille in carnoto. M. ilij. vij
In iſta aũt ſancta mgri? diſcipuli collatoe infer
tur nõ ſolum duodecimus articulus: ſed eiuſdẽ arti
culi neceſſitas. In hoc em ꝙ viſcipulus ait: Eñe nõ
tm pedes ⁊c. inſtruimur in tribulatõead patientiã.
n hocvo ꝙ dicit mgr:niſi lauero te ⁊c.oſtendit᷑ tri
ulationis pacientie neceſſitas: qꝛ licet lauet exte
rius.niſi intꝰaſſit paciẽtia:ex tali loniõe nõ müdat
quia vus ſine nobis nos nõ inſtificat. De talibo em̃
dicit᷑ Naun.j.oñs mundãs nõ faciet mundũ. Requi
ritur ergo ad hocꝙ tribulatõe mundemur: interioꝛ
pacientia ⁊ humilis accextatio ad minus cõcomitã
ter. Circa quã quatuoꝛ oñdere reſtat Pꝛuno ꝙ nõ
eſt murmurandu ↄtra tribulationẽ qua vens videt
p ſe inmittere. Gcdᷣo ꝙ nec etiã cõtra tribulationẽ
vVlꝓſecutionẽ quã ꝑ alios ĩmittit vłſinit immittere
Tercio mirmurãtiũ cõtra aliquos pᷣdictoꝛũ ſifitu
w. Quarto piculupſtendet᷑ Primũ ptʒ:quia ſicut
arboꝛ ſi intellectũ haberet nõ murmuraret cõtra eũ
qui ei aufert ramuſculos ⁊ ramos nociuos:qui eius
impediunt aſcenſum. Nec infirmus ſapiens contra
medicũ qui errare nõ poteſt.ſiꝓ eius ſanitate potuʒ
dat ſamafd. Ges nec nos cõtra dveum ⁊c. ſed gras age
re:exemplo Genece qui ait:gratias ago infirmitati
meeę:qnõ ſinit me poſſe qõ nõ licet. Rota pabolam
ad hoc duob vicinis:quoꝝ vnus ſno ad oẽm foꝛ
tunam ſe poſuit in oꝛdinatone ci. Allter vo ſemper
voluit diuinare.ſen oꝛdinare voluit:quale tpᷣus ſeu
foꝛtunã habere vſiderabat.Et ſi contrariũ accide⸗
ret grauaret᷑. Primi vero homĩs ager ⁊ ꝓmptuaria
erant plena:ſecundi vo ecõnerſo:pluribovero ve hoc
mirantibo:rñdit ſapiens. Mon eſt miruʒ: pꝛimus
abundat:quia ſem habet vel pluuiaʒ vel ſiccitatem
vel quale tps veſiderat:qꝛ quicquid deus mittere ſi⸗
bi voluit veſiderabat.SDe alio vo nõ eſt mirabile:qꝛ
vult ſapientioꝛ cæo eſſe. ve cõditione iſtiusſecundi
ſunt quaſi oẽs moderni.immo peioꝛes.qꝛ ille cõten
tabat᷑:qñ habuit quale tpᷣs volnit. Iſti nulla cõten
tant᷑ foꝛtuna:ſed ſemp murmurant q̃litercũq; veus
oꝛdinauerit ⁊c. Melius ergo eſſet oẽm foꝛtunã pati-
enter tolerare cum pꝛimo pꝛedictoꝛũ.⁊ꝛ cũ Paulo di
cente.ad Phił.iiij.ſcio abũda re ⁊ penuriã pati.Se⸗/
cundũ ptʒ.ꝙ nec eſt murmuranduʒ contra illos:qui
ex dei iuſſu vel ꝑmiſſione nos tribulãt: qꝛ teſte aplo
ad Heb.xij. Et Johᷣ.in Apoc.iij.quẽ diligit ca⸗
ſtigat.flagellat aũt oẽm fihhu quẽ recipit.vel pᷣ ſe vel
Palium:qui eſt quaſi virga. Sicut ergo filius irrõ⸗
nabiliter maledicit mgr̃o ⁊c.qꝛ pater oꝛdinauit ⁊c.
Sed dicent.nõ eſtvoluntas vei ꝙ mali ſic alios affli
gant:taliaq; dãna ⁊ iniurias in erunt: ſed cogitent
tales:qꝙ talia nõ ꝑmittit ꝓpter flagellantiũ bonita
tem: ſed ꝗpter flagellatoꝛũ vtilitatẽ. Sicut aurũ q8
exponit igni vt purget ꝛc. er pplin negligenter agen
tem. ſ. erpktio. Mulrrf n exponit ſuos in hoc te⸗
ſerto tyrãmis xc. qui ſm g. ſunt ſerpẽtes.qui cru
cliauerunt martyres ⁊c. Mon ergo gaudeant affligẽ
tes:nmec wleant afflicti:qꝛ ſicut nec eſt ad ignis vtili
tatem ⁊c.quia ad nihilũ veducet tribulãtes nos. ps
lix.ſicut patʒ vᷣ Oharaone ⁊c. Exodi.xiiij. Et ſicut
patʒ Da nieh. iij. vbi legit irga verberans. id eſt. q
foꝛnacẽ incenderunt ↄbuſti ſunt. Dic ergo dũ alios
quaſi candelã emungentes:vt clarius lucere poſſit:
non ſolum digiros ꝓpꝛios ſed totum coꝛpus 7 aĩam

comburunt. Tribulatos vero ſecum regnare faciet

vt ſit quilibet illoꝛũ particeps in tribulat one et re
gno:Apoc.j.¶ Dicut ergo gakiere inſenſibilis ſi ra⸗

2 D.

tionem haberent: contra inſtrumenta nõ murmmura
rent quibo pficiunt᷑:ſic necnos ⁊c. Sicut nec chꝛiſꝰ
quicuʒ pateret᷑ nõ comminabat᷑ ⁊c.j. Petri.ij. Et li
cet iſta pacientie foꝛtitudo omnib ſit neceſſaria. tñ
pſonis magniſtatus eſt mito neceſſarioꝛ: quis ſicut
videmus ꝙ licet inferioꝛ mundipars om̃i vento mo
ueatur.ſupꝑioꝛ tñ pars oꝛdinatioꝛ ⁊ omm tumultu ⁊
tẽpeſtate caret.⁊ motu ſuo oꝛdinato inferioꝛa iuuat
et fructificare facit. Sic qᷓtumcunq; inferioꝛes car⸗
nales ⁊ ſupbi interſe tonent fulgura emittent ma
licie et odi ⁊ mutuis tempeſtatib ſe turbent. ſupio⸗
res tñ rectoꝛes qui ad modũ coꝛpoꝛum celeſtium re⸗
gere vebent inferioꝛes ommi tali motu carere ebẽt.
Et ſic pacienter ſuſtinendo tribulationẽ accipe⸗
re ctring Pauli ad Ro. rij. Moli vincia malo tri-
bulationis vel pſecutionis:ſed vince in bono malũ.
In qnibus tria.ſtrenuitas impoſita:iocunditas ap
poſita:puerſitas oppoſita relucẽt. Primum in actu
laudabili:quem hoꝛtat᷑ vince. SGecundũ in obiecto
clectabili qð demõſtrat᷑in bono. Tercium in adie
cto terribili:quod ꝓpinar᷑.malũ.Sepmo.j. Johᷣ.v.
Omne quod natum eſt ex wo:vincit mundu. Ecce
quõ hoĩes celeſtes ex veo nati.vincũt mũdum. Pro
pter em electoꝛũ conſcientie? coꝛdis bonitatem: pꝛo
ſco electis omnia coopant᷑ in bonum. ad Ro. viij.
Etum ad ſic diſpoſitum in anima dicit᷑: pꝛo tercio
Boph.iij nõ timebit malum vltra:quia veus eſt in
illo: qui conſolatnos in omnitribulatione noſtra.
ij.Coꝝ.j.¶ Quo ↄtra malis dicit᷑ ad Ro. ij. YJra
indignatio tribulatio anguſtia ⁊c. Ecce malilnfe

oꝛem partem mundi occupantes. ᷣm carnem dele⸗
ccabilia diligentes. Mota.

j.vij.cũ ſequẽti.¶¶ S
boni dicere poſſunt:ſed ⁊ gloꝛiamur in tribuiationi
bus. Nota vebmõi homi A. xxvij.xxxviij. Et. C.
I.xiiij.Et. F.j.xxiiij. Et.C.j.xij. Aſſimilan ergo fre
neticis et voluntarijs ⁊ fatuis. Pꝛimi ſemp laboꝛãt
ꝓ moꝛte ſibi a opMuonuf. Secundi diligunt
eis contrania. Mota lepꝛoſi vel alterius langnidi in
firmitas: quea væo imponit᷑ nõ creditur minus eſſe
menitoꝛia: ꝙᷓ vnblica penitentia vel alia cum cilicio
et loꝛica ferrea ſi patienter ſuſtineat᷑. ¶ Contra tri⸗
bulationes murmurantes aſſimilantur vaſi vacuo
quod ꝑcuſſum ſonat. Sic vacuus gratia in tribula
tione ⁊c. ¶ In illo ergo iudicio patebit:ꝙ tales aſſiꝰ
milant᷑ incuti: quia ſicut ferrũ illud in ſe durũ: mal⸗
leum ſua durica repellẽs bis percutit᷑ c. Gic indu
rati hic ⁊ in futuro ⁊c. v quibus Job. xlj. ſtringetur
ſi malleatoꝛis incus. Mota. D. riij. In quono⸗
tatur quarta pars hius articuli. Pro quo eſt ſcien
dum Flle Eiis ex intentione malleatoꝛis:in altũ
qlñq; diſponit᷑ locum:ſi nõ frangit᷑:ſi vero frangatur
lococaret diſpoſito. Sic in Apoſito ⁊c Item ſicut
vaſa figuli ex eius intentiõe in ignẽ ponunt᷑.vt apta
fiãt ⁊c. Sicut ergo figuli vaſa pꝛobat foꝛnax:ita ho
mines iuſtos ⁊ iniuſtos tẽptatio tribulatõia: Ecci.
xxvij.vt qui n tribulationis patienter ſuſtinẽt
onant in aula celi: et alij qui frangunt᷑ ponant in
ntum inferni.
Exiſtis duobus vltimis articulis videlicet vnde
cimo duodecimo:quia ey quo oĩs tribulatio quaʒz
patimur eſt inſta. ſicut oſtenſum eſt in articulo. xj
pter iuſticiam: ſequit᷑ contra nullã iuſtã tribulati
onem eſt murmurandu. ſicut oſtenſum eſt in. xij. Er
go a multo foꝛtioꝛi habendo reſpectum ad pᷣdictam
luſticiam a nullo ꝓpoſito vel opere ꝓpter tribulatio
nem vel pſecutionem eſt ceſſandum. Ad hoc haben
tur exempla et ſcriptura. Exemplum em̃ in naturæ.
Arxboꝛ bene radicata. de quo.A.xviij.iij.vẽto ⁊ im
pulſibus nõ ꝓſternit: nec a creſcendo omnino ceſſat:
nec vigoꝛem vel fructum amittit.xvæqua Hiere. xvij.

lxvij.

3 lxviij.

lxix.

lxx.

lxxj.

Art xiij.

Ep;
liſap tnobis
Aachſ. —R ,
Eritatispꝛun
ditur diſtinctio tllitne
Seomdoq omnes ten
berepnunciarer Efen
/ —
en. Nuono qbaltter Pter hoc veri
mnt raniv rbiotili ifſtlni
xecauſa:vum weſerit veritatio.Quin

ritas apparens 1no exiſtens:? qulbus
lant illi quitalem badent roſtendunt x

raiezelkmruranm

tumad primnum peritans ouplat

io:quarum vna babetur. Vl. viij gij.

citor ſe digronmega vertatem diſt
ritatem dire nſct Naſerihdare. Qum
ſiſtitin dbita egula rarionis iundicie
et coꝛuis motus ipſi ratoni. Sendac
dineal alioo: eſtneceſſana nindiabt
Pdicatondus: quibabent aligs re
Olllamnemint parcantigd modumlen
hotantiei cchum no parcitlo imim
ten muſquiſc;.ad Eph. lij. Aaa
nem onnin erquirntid ven tat Bi
Metue ventas. Iſtus votriplics
Meſtrrlitzs Prinons penaic
vcuiga ntam duatimmoetali⸗
uuſlatpueninſcholi lenonen

Weritas

6

Möcon re Oie nlhmn
Wlnne , unlnehii⸗ lt ee
ke nnu i annen⸗ Benedictus vir qui confidit in dño ? erit dñs fidu⸗ tulit vini foꝛtitudinem:quia cum homo nõ pꝛeſit ce
le Geſtnchn itſf, 4 lxxij. cia eius. Roſa etiam a creſcendo ſpinis eam circũ teris niſi animi foꝛtitudine:vinum ſuperat ipſã ani
n lno; nnn ſclnran, ſe⸗ dantibo nõ inpedit᷑. Sed hen nõnulli conditionem mi foꝛtitudinem. Soꝛobabel vo mulierem fo ꝛtioꝛẽ
newo, in inddi ſcnt ſequunt᷑ ſolſequij:quod ſole pᷣſente ſe aperit:ſolis ve vtroq; afſeruit:nam regibus ⁊ eis qui vites plantãt
nttnaruſn ninzomnin nn ro caloꝛibus recedentibo claudit᷑ pulchꝛitudinem mulieres vitam conferunt alimoniã ad robur vſ
N Lortiunmnmmn pꝛioꝛem nõ oſtendit. Ita etiam patet ve ꝓſperitate q; ꝑducunt:ſuꝑ hec omnia veritatem dirit eſſe foꝛti
bl neſeto ruman ifnuiu 7 aduerſitate. Secundũ exemplũ eſt in arte. NMauta oꝛem que immutabilis eſt ⁊ ſempiterna. qꝛ ſc ad vi
NS nent 2ſlnanndun, Arter ventum tedioſum nõ ſtatim redit. Terciũ exẽ tam ducit ſempiternã. in quo eius maxima oſtendit
N Amelanipſ⸗ g tten nn plum in viris illuſtribus:quoꝛũ vita a ſufferẽtia ad fortitudo ⁊ vtilitas:quã experient᷑ qñ eis moꝛienti⸗
inmdandinann hi⸗ aduerſitatis in ſacra ſcriptura ⁊ alijs ſcripturis au⸗ bus dicet᷑ illud Eſa.xxvj IJngrediat᷑ gẽs iuſta cuſto
aanne We lunt, Lenticis commendat᷑:. Yob. j. Diuerſos tribulatiõis diens veritatem. ¶ Eſt em maxime neceſſaria: Pri⸗ iq̃.
n; ul numbnuche ne⸗ lxxiij. nuncios audiens: patienter rñdit dicens. Dñs cedit mo in omnibo dictis ⁊ factis. Scõo in omni amici⸗
W gnonegege, T. Et nos vebemus diuerſos tribulationis nũcios cia.Primum patet.ſicut pellis ſine lra.aut cera ſine
„ m anmsſeninntenai⸗ mn. gratanter recipere:ſicut pauperes ſcholares: ꝓmoti unpꝛeſſione nullam facit fidem. Sic nec homo in di
rmtwimunteimnili. onè in curia romana expectant gaudenter. Sic To ctis ſuis vel factis nullã facit fidẽ ſine veritate:quia
nohaſtentni aunitn⸗ 4, bias a bono incepto pter aduerſitates nõ ceſſauit: oſtenſa ſunt repugnare ventati: Yob. xxj. Bcom pa
N dorgktin Chnmmgann Tobie.ij.et.iij.nota textum. Sic nec Martinũ he- tet ex dicto Tullij œ amicicia. Euius inquit aures
lapdniſann Winbin remitam dyabolus a bono ꝓpoſito impedire potuit clauſe ſunt veritati:vt ab amico verum audire neq̃⸗
Nlrdo dini nd T inngdie Exemp. De quo ſcribit beatus Gregoꝛius.in li.dyał.q; dya- at. huius ſalus vſperanda eſt. Scitum eſt em̃ illud
udcene mali Nehndſcin bolus tribus annis in Heꝛma ſerpenti inrta eum cu nerbiũ Catonis:multo melius æe quibuſdã acer⸗
