occidit et ſuſpendebatur:oſtendẽs ꝙ ſiad tᷣs bꝛeue
cõfuſionẽ euadat:ſicad cõionem accedẽs nõ tñ diu.
Ad idẽ legitur duabus mulieribus: vna dini-
te ⁊ alia paupe.inter quas diu durauit diſcoꝛdia:dy
abolo diuitẽ agitante:qꝛ pauperculã pacem affecta
bat. In die re paſce: ſacerdos diuitẽ publicel a cõ
munione repellebat.quia diſcoꝛdia publica erat.cõ
fuſione ergo coacta fictã fecit pacẽ. oſt miſſam er⸗
go pauper ei in oſtio eccleſie occurrẽs ei regratiaba
tur v pace facta.Cui illa ſuꝑbe reſpõdit dicẽs.Cre
dis tu ꝙ tecum pacem habere velim:mallez potius
ꝙ eſſem ſuſpenſa.que ſtatim nigerrima moꝛtua ceci-
dit:et hoſtia gutture fracta exiuit.et remãſit in aere
vſq; ſacerdos cũñ patena veniens:illaʒ honoꝛiſice vt
Tcuit reciꝑet.miſerã vo illã in foueã tanqꝙᷓ; caneʒ vt
cebuerũt ꝓiecerũt.i¶ Nec vebẽt iſta pᷣdicta incredi
hilia eſſe ſacrã ſcripturã intelligẽti:qꝛ tã ĩ veteri te⸗
ſtamẽto ꝙ nouo cõſiles vindicte cõſilib vlictis
vel minoꝛibo legunt᷑ accidiſſe..¶ In vereri em̃ teſta⸗
mẽto.ij. Re.vj.legimus oʒam a æo occiſũ:qꝛ archã
ñi in qua erat manna iſtius ſacramẽti vmbꝛa et fi-
gura:indignus vtpote quiſcom hebꝛeos illa nocte
cũ vxoꝛe wꝛmierat tetigit.ꝛ igitur miruʒ eſt: ſi illi
moꝛte turpiſſima et ſubita a ceo percutiant᷑: qui ad
iſtud ſacramentũ quod omni comꝑatione poſtpoſi⸗
ta in infinitũ melius eſt accedunt:⁊ nocte foꝛte pᷣce⸗
Tnti cũ meretricibus wꝛmierũt:⁊ in futuro wvꝛmi⸗
re intẽdũt vel ĩ ira ⁊ alijs ſunt irretiti pct᷑is.Et ſi il/
le nabal legata veo pcuſſus.j.Re.xxv.qꝛ dauid cibũ
negauit E&t ille achitophel.ij. Ke. xvij. laqueo ſe ſu⸗
ſpedit ĩ vindictã/qꝛ ↄſiliũ malum vædit ↄtra dauid:
qð miꝝ ẽ:ſi illi legant᷑ mala moꝛte moꝛiſqͥ maius cõ⸗
mittũt celictũ ↄtra xpᷣm ꝑ dauid in ſacra ſcriptura
figuratũ ipmmet veuoꝛãtes:et demonibo qui ĩ eoꝛuʒ
alabus ſunt tradẽtes.Et ſi aʒotij.j.Re.v.a veo mi⸗
rabili plaga puniti legantqꝛ archã dñi in q̃ erat mã
na ſi templo poſuerũt dagon.qð mirabile ſi illia veo
puniti legant᷑ qͥ iᷣm arce dñm xpᷣm ĩ tẽplo ponũt dx
aboli.i.ĩ ſeipᷣis:ſicut em̃ viri ſancti tẽplũ ſũt ſpũſſcti
j.Coꝝ.iij. Templũ dñi ſanctũ eſt ⁊c. Yta mali tem⸗
plũ ſunt ſpũs maligni.¶ Vlt etiã melius totũ dubi
etatis ſcrupulũ qᷓtũ ad pᷣdictas hiſtoꝛias e coꝛdibo
ſuis auferãt videant ſpeculũ illoꝝ nouũ et claꝑĩno⸗
uo teſtamẽto vœ iuda:qui xpᷣm in cena cuʒ diſcipulis
male accepit.⁊ cito poſt eũ iudeis tradidit:et ſeiſᷣm
ſuſpendit.Sed dicent foꝛte nõ tãtũ peccãt xpᷣm indi
gne ſuſcipiẽtes: quantũ peccauit iudas.ĩmo multis
rõnibus oſtẽdi põt/ꝙ peccatũ iſtoꝝ grauius ẽ qᷓ pec
catũ iude vel etiã crucifigentiũ xpᷣm. Poꝛimo quia il
li in parte eũ veũ eſſe ignoꝛa bãt. Scõðo illi iniuriaʒ
fecerũt xpᷣo moꝛtali.iſti immoꝛtali. Illi tradiderũt
eũ iudeis:iſti emonibo. Illi ꝓmiſerunt eum pom in
ſepulcro nouo mundo:iſti eũ ponunt in ſepulchro
peccatis fetidiſſimo:vbi vemon eſt ſepultus.ĩmo foꝛ
te demonioꝛum legio. Illi pꝓmiſerunt eum in ſepul⸗
chro vſq; ĩ diem terciam requieſcere: iſti eum expel⸗
lunt ſecũdo. Illiad huc xpᷣi moꝛte redẽpti nõ erant:
iſti ſunt. Illi ſemel male tractauerũt:iſti frequẽter
Judas cito penituit:et qð male acceꝑat reſtituit di
cẽs:peccaui tradẽs ſanguinẽ innocentẽ:iſti vꝓo vix x
totũ annũ penitent:quod vo male accipiunt nunq
reſtituũt. Illi poſuerũt eũ ſuꝑ pulcram crucem:iſti
eũ poſuerũnt in viliſſimo ſterquilinio. Quis q̊ exco⸗/
gitare poſſet penã eis dignã. Vñ apoſtolꝰ ad Hebhẽ.
x. Irritam quis faciens legẽ Movſi: ſine vlla miſe⸗
ratione moꝛitur.quãto magis putatis veterioꝛa me
reri ſupplicia aui filiũ vei conculcauerit: ⁊ ſanguinẽ
teſtamenti pollutũ duxerit:in quo ſanctificatus eſt
ſpirirui gratie contumeliã fecerit.ſcimus eũ qui di
xit.mihi vindictã et ego retribuam. Sequitur:hoꝛ⸗

pj.

Exem.

xxxvij.
Exem.

fiunncartt inlimn, Gi ſglu
bet reguererie Ceſis publicanl
ie cutaterelame aauſationali
Pecinirici eteeck bocha
nclidiecometit t Mtatentat cor
iſipchpuut ſemcliann höcſumͤt
iehnſnamd dicerckcorpegu
cibi n fumpſit onpis. guid mirl ſi
ceturabeccleſa:qul abiͦ ſemelinan
neceſſanii ſine guonec geatifuimue
rirel viuerepoſtum lqeteſtepboeil
ſinno. Cu lſto reatſimus ineſen
umito in eſe nutriniſeman. Ne
deſaercudunt qpmerclogur gue
ucendiſunt echeiſtuzercluſenit
In gprlu veniter ſnlen no reacpert.
le Aath p tolerabllius enttene ſoce
nonein dielaciciſcjilisuiſos no⸗
Polostädurumenteis galihmmetn
nſninan Diſtianmai
Kernn rdri noshaſpition
Nbipntaspontndiſunt Golipmnör
Ceptüturpiter apellunt.

i. Eſticidigna nrpatde reci id

ſſtreneriter alſtocöus vtſen n
nulguſefiunmtann nen
ifecinus teneamnus Ofigeles
nnlo ſontas ſenſni dilicenter u
uldguocei ofencenepoſſttinren

oy leplus inoꝛdh

clego. Die

luimstane Ddtenl eͤ⸗
unnnend Tdoccſi aen,
mnnidnfomiimiun
ecbiſchndehe

Higiur ninzet in
Gaſihin Wpeun el

nqvogommicnndarinne ſolt

ralis ſintimmnn cfis Er l,
heuſus , Neyar danlg abi
tophelij Rei lagneoſeſi⸗
raſliümalum dett ztra dauis⸗
ntmala mote noni mains c,
urpn odauid inſagaſeniptura
orätes:et dnonihpqui eonn,
tes. Etſigzotii . Repa do n⸗
ilegant rorchaͤdftiin atni
itdagon. goͦmirablleſt llia no
rancoſmpmitiploponür dy
tem pin ſanctitepli /ir ſoiſc
ii ſanctieſtri gtu maliten/
Iitetii melius totü dubi
dpdictas hiſtorigs dwe cordlin⸗
peculäillop nonu etdlarino⸗
quipn incena an diſapnli
Nſteu udeis acict ttſeihn
tfoten titü peceüt mini
tüͦpeccauitindhns. ind nltis
heccatͦiſtop ganis ecſhen
cifigennü hn. Nino on

silanocte Ginn

rxxviij.

Arꝰ. xiij.

Nxix.

Euchariſtia

rendũ ẽ ſuppletaliboj incidereĩ manus vxi vinentis

necmiꝝ ſi a deo grauiter puniẽdi ſunt:qꝛ ſiilli pecca
uerũt iudei ad agnũ paſcalẽ accedẽdo cõtra veipce⸗
pta:Exo xij. Hĩs inquit alienigẽa nõ comedet ex eo
Et Zeui.xxij.Ois a lenigena nõ comedet d ſancti-
ficatis:quanto magis qui accedit ad agnũ xei:etad
ſanctaſctoꝛum. Nota. F.j. lxxxij.
Hoc foꝛte audiẽtes: omnino ab euchariſtie rece⸗
ptõe ſe cogitãt retrahere:neĩ talia incidãt picla. Sʒ
neutꝑ extremoꝑ: mediũ eligendũ =. Iſtud em̃ eli⸗
getes:i magnũ inciduũt ꝑiculũ.ſicut pʒ Nũeri.ix.vbi
Tus pᷣcipit dicẽs.Si qͥs aũt ẽ mũdus:et ĩitinere nõ
fuerit:et tñ nõ fecerit phaſe: exterminabitur aĩa illa
TE populis ſuis.g ſi mũdi nõ ſumusillo nõ obliga⸗
mur pᷣcepto. Quibo rñũdet᷑ ꝙ obligant᷑ vei pᷣcepto. eo⸗
dẽ caplo ſemũda re:et poſtea illud accipe ſacramen/
tñ. Vñ talibo dicit ibidẽa veo. faciũt inqͥt phaſe mẽ
ſeſcoo. ¶Bemel em ad cõionẽ accedere tenent᷑:non
ſolũ exillo vei pcepto etiã ex eccleſie ſtatuto.Extra ðᷣ
peni.et remiſ.c.omnis.vbi ſic dici᷑. Oiĩs fidelis ſaltẽ
ſemel in anno tenetur poſtq; ad annos diſcretõis ve
nerit: cõfiteni oĩla peccata ſua.Et ſuſcipere reueren⸗
ter ad minus in paſca euchariſtie ſacramentuʒ:niſi
foꝛte de conſilio ꝓpꝛij ſacerdotis/ ob aliquã rönabi⸗
lẽ cãm ad tpᷣs ab eius ꝓceptione duxerit abſtinẽdũ.
Alioqͥn ⁊ viuẽs ab ingreſſu ecclie arceat᷑:er moꝛiens
xpᷣiana careat ſepultura. Vñ hͥ ſalutare ſtatutuʒ ve⸗
bet frequẽter ĩ eccleſijs publicari/ne quiſqᷓ ex ignoꝛã
tie cecitate velamẽ excuſationis aſſumat. hecibi.
Mecẽ mirãdũ ꝙ vet eccla hoc pᷣcipiunt: qꝛ ſi ſe-
mel ĩ die comedũt vt vita teneat᷑ coꝛpis:qð mirabile
ẽſipcipiat᷑ ꝙ ſemel ĩanno hũc ſumãt cibũ:vt vita te
neat ale:et 3 moꝛtuꝰ viceret᷑ coꝛꝑe quiſemel in anno
cibũñ nõ ſumpſit coꝛꝑis.quid miꝝ ſi moꝛtuus iudi⸗
cetur ab eccleſia:qui cibũ ſemel in anno nõ capit tã
neceſſariũ:ſine quo nec creati fuimus: nec guberna⸗
ri vel viuere poſiumꝰ/qꝛ teſte pho eiſdẽ nutrimur vt
ſimus. Cũ g& iſto creati ſimus in eſſe:neceſſe ẽ iſto ſa⸗
cramẽto in eſſe nutriri ⁊ ↄſernari. Necmiꝝ ꝙ ab ec⸗
cleſia excludunt᷑ qͥ xpᷣm excludũt:qui etiã de celo ex⸗
cludendi ſunt:qꝛ chꝛiſtuʒ excluſerũt. æ quibus Jo.
j. In ꝓpꝛia venit:⁊ ſui eũ nõ receperũt. Sed ſi ipo te
ſte Adath. x. tolera bilius enit terre ſodomoꝛũ et go⸗
moꝛre in die iudicij ꝙᷓ illis qui ſuos nõ recipiũt diſci
pulos:qdurum erit eis/qui ipᷣmmet nõ recipiũt ſal
tem ſemel in anno. Si ipᷣi ita dure ad ignẽ iudicãtur
eternũ Math.xxv.qui ſuos hoſpitio nõ receperunt
vbi putas ponendi ſunt qui ipᷣm nõ recipiuntvel re
ceptũ turpiter expellun.
Eſt ̊ cñ digna pꝛepatõe recipiẽdus:receptus vo
eſt reuerẽter cuſtodiẽdus/ vt ſemꝑ nobiſcũ maneat:
quod quidẽ facimus ſi pacta que cũ eo antereceptio
nẽ fecimusſteneamus. Si fideles camerarij fuerimꝰ
omnes poꝛtas ſenſuũ diligenter cuſtodiẽtes:ne ali⸗
quid quod eũ offendere poſſit intret: ꝑ feneſtras em̃
reſpiciendo ad illa.que pꝛius inoꝛdinate dileximus
vel talia loquẽdo vel audiẽdo. Si em̃ pacta cũ hoĩ⸗
bus facta grane ſit frãgere:et talis falſus reputetur
quanto magis pacta cum vo: que fuerunt ab om⸗
ni abſtinere ꝓcto:et a liena reſtituere:E’t ſi ille pꝛo⸗/
ditoꝛ reputet᷑ apud hoĩes qͥ camerã cuſtodire tenet
regis:⁊ inimicos ſuos ſuꝑ euʒ intrare ꝑmittit:quãto
lus ille qͥ wemões intrare mnieri ad camerã ale ſue
uꝑ xpᷣm. &t parẽtes qui filiũ ꝓpꝛiũ ab igne et aqua
et hmõi periculis nõ cuſtodiunt: magna ab eccla pu
niunt᷑ pena/quãto magis a veo pumedi ſunt qui dei
filiũ ab igne nõ cuſtodiunt peccati:ſed eũ igni expo
nũt infernali:gratis ad choꝛeas et ad illicita ducen
w ſpectacula/et gula et ebꝛietate/ quantuʒ in eis eſt
ipᷣm ſubmergunt.uææt ſi dauid ꝓpheta illos dixit fili

E j.

os moꝛtis.· j. Re. xxvj.qui nõ cnſtoqierũt dñm ſuum
regẽ Sauleʒ: quanto magis iſti filij moꝛtis dicendi
ſunt. Ergo cuſtodi viꝑ iſtũ.iij. Re xx.ſicut caſtꝝ qðᷣ
cuſtodit cuſtodientẽ ⁊ nõ cuſtodit nõ cuſtodientez.
Sicut ſtultus diceret᷑ quica
lü Ecioni velegn⸗ hereditatis/ vel lram ſecuritatis
mnnteos nõ cuſtodiret Picee multo ſtultioꝛes
unt q ᷣm ꝓijciunt:qui tradidit ſemetipᷣm ꝓnobis
oblatbenm et hoſtiã Aphe v. yn quo babentn⸗ oĩa:
ſicut patet ſupꝛa.e.c. xviij.
DPꝛeter auctes ĩ diuerſis huiꝰcapituli locis pꝛedi
ctas/q loco thematũ qnq; ſumi pñt. alie addẽde ſũt
H illo ptinẽtes. In vigilia paſce ẽ ad ꝓpo
ſitũ Nu.xj. Sctificamĩ cras comeetis carnes Eru
lnd Joſue.iij. Cras faciet dñs inter vos mirabilia.
Vie paſce ante pꝛandiũ:date eis panis modicũ:⁊
pauxillũ aque wnec reuertar in pace.ij. Parał rviij
Illud etiã ps. xxxiij. Accedite ad eu. ſicut ptʒ. A. ix.
Et illud.iij. Re.xix. Surge comede.et illud Yſa.j.
bona terre comedetis Et illud Geñ xlv. Labo vo⸗

bis oĩa bona.Et illud Math. xxvj. Aãducate ex/H

oẽs. Et illud Zu.rj. Danẽ nr̃m quori.da no.ho. Et
illud. venite pꝛãdete: Jo xxj. Et illud Pꝛouerix. ve
nite comedite panẽ meũ: et bibite vinũ meũ: qualit
veniendũ ſit:ſermõe.x.ẽ. ¶¶ Poſt pꝛãdiũ. Venit ceꝰ
ĩcaſtra.j. Re.iiij.Et illud cci. xv. Cibauit illũ pa
ne vite et intellectus. Et illud XRctuũ x.aãducani
mus ⁊ bibimꝰcũ illo poſtq; ſurrexit a moꝛtuis.æt il
lud pſal.lxxvij. Danẽ angeloꝝ mãducauit hõ. et ite
rũ.pluit illis mãna ad mãducãdũ Et illud.ij. Thi.
IDepoſitũ cuſtodi ꝑ ſpmſanctũ.¶ In die ſacri illõ
Zuce xxij. Hoc facite in meã cõmemoꝛatõʒ.¶ Siq̃⸗
rat᷑ qͥid ſit ilſ ſacrm:ſicut iudei dicẽtes manhu. Re
ſpõdet paulus.j.Chi.iij. Mdagnũ pietatis ſacramẽ⸗
tũ. Si queratur quare feſtũ ſacramẽti fuit inſtitutũ
MKunqdet idẽad obł j. dicẽs. Motas facẽ diuitias ſa⸗
cri huiꝰ.Yteruʒ qrẽti quid ſit hocſaccm. Rñdet᷑ Le
ui. vij. hoſtia Sle qᷓ immolar᷑ p pacificis. Acce/
ptabis ſacrificiũ iuſticie:in pſal.l. Hebꝛe.ix. Ad de⸗
ſtructõem pcti ꝑ hoſtiã ſuã appuit.

Xemploꝛũ bonoꝛum

pꝛimo oſtendenda ẽ neceſſitas et vtilitas
Scdo maloꝝ piculũ ⁊ pena. Lercõ oñdit᷑
pꝛima ſũt ſequẽda. Quarto ꝙ ſcdᷣa ſunt fugiendo
Muito ꝙ dubia ſunt ĩ melioꝛẽ pteʒ interpᷣtãda. Se/
xto q̃re mali potiꝰmala ſequũt exepla qᷓ; bong. De⸗
ptĩo ſic ſequẽtiũ ſtulticia 7 Piculũ. Octauo tã mala
exẽpla dantiũ iᷓ ſequẽtiũ excuſatõ cũ reprobatõne.
Etũ ad pꝛimũ/licet omnibp neceſſariuʒ ſit bona
pᷣbere exẽpla:qͥa ſicut bona ↄſda et vita ẽ neceſſaria
ꝓpter ſalutẽ ꝓpꝛiã. Ita exẽpla ⁊ fama bona neceſſa-
ria ſũt ꝓpt᷑ ſalutẽ ꝓrimi. tũ em̃ ad famã ⁊ exẽp lal
mãdauit veꝰ vnicuiq; ve ꝓximo ſuoccci.xvij. Maxi
me tñ ⁊ pꝛĩcipalit᷑ illo aſtringũt᷑ mãdato:qͥ alüs ĩ w⸗
minio ſeu regiõe ſpũaliter vel coꝛpaliter pponũtur.
AQnia teſte btõ Oꝛego.nõ põt alioꝝ ſoꝛdes tergẽ:qͥ
lutũ ĩ manu tenenlutũ i mann ẽpctmĩ ope? exeplo.
Sicut ̊ neceſſe ẽ manꝰhiemũdas qͥ alioꝝ tergẽ ve⸗
bet ĩmũdicias. Als dñ tergẽ nitit᷑ plus maculat. Et
ſicut neceſſe ẽ ducẽ exercit foꝛtit᷑ agere ad h̊ ꝙ exer⸗
citꝰfoꝛtitudinis accipiat exẽpla Quia teſte Senecs
ij.ret hoꝛice.qͥs exercitus bñ pugnaret vbi impatoꝛ
fugit ve pᷣlio. Ita neceſſe eſt ꝙ qui debet alios coꝛri
gere ⁊ mũdare ſit ĩ ſe mũdus.qꝛ ab immũdo qͥd mũ⸗
da bit:et amẽdace qͥq veꝝ dicet᷑ ccli.xxxiiij.immo
plꝰmaculat.qꝛ dñ mala ĩ alijsa vſtruẽ nitit q opeer
ercetſmurmure et vtractõe pl?ſe macnlat:qͥs mũda
re ĩmũdis manibo nitit. Mec videt᷑ eis verecũdũ vin
ci vel fugẽ vel agẽ:vbi vidẽt pᷣpoſitos ſuos a dyabo⸗

ſtꝑ vel lapidẽ ſen anu

Ar. xiiij.

xl.

Arti.j.

iij.

Arti.ij.
iiij.

infernaliqꝛ in ſacra
rruʒ ſet meditationibuset ſtudijs pulcerrimas intel⸗

Exemplum

lo victos:veli bello ſpũali fugiẽtes:vel illicita agen
tes. In quoꝝ ꝑſona loquit᷑ Oio.li.ſine titlo dices.
q vcuit reges cur mibi turpe putẽ.niſi ̊ bona pᷣbe
ant exẽpla:ſũt ſubditis ĩ exemplũ ſubuerſiõis: eu⸗
tro.xxix. Et ſicut ẽ eis neceſſariũ/ ita ſubditis ẽ vti/
le/ꝙ eis bona pᷣbeant exẽpla.nec ſufficiũt vꝓba edifi⸗
catoꝛia ſine exemplis:qꝛ teſte btõ Gꝛego.exẽpla pl⸗

mouẽt qꝙᷓ verba. Citius em vitulus iugũ poꝛtare di
ſcit a boue antiquo/qui ſecũ idẽ iugũ poꝛtat:et ideʒ

opꝰoꝑat᷑ ꝓ quo addiſcẽdo vitulus ſecũ copnlaturq;
dhocdig, AKnoee vboꝝꝑ. Sic ĩ ꝓpoſito diſſolutꝰ ma

lus citi iungũ dñi poꝛtare diſcit ab illo quẽ oꝑevidet
Iugũ illud poꝛtare:⁊ quẽ videt oꝑari qð wcet. exem
plo mgri nri xpi q incepit facere et wcere: quibuſ⸗

cũq; woctrinis verboꝝ.Et cã patet.V.j.xj.Moõ M.
viij.xlj. ¶ oc patuit ĩ effectu ꝑ hoc qo refert YJaco
bvus v vitriaco œ quodã abbate:qͥ mõ qui ſequitur
pꝓeſſimũ hominẽ ad bonã vitã duxit/rogauit eum q;
aliqᷣbus diebo ĩ monaſterio lautã ducẽt vitã.qͥ peti⸗
tõi qꝛ fauoꝛabilis erat annuit.miniſtꝝ vo ei œputa⸗
uis fratrẽ vnũ qui coꝛã eo artiſſimã duxit vita in pa
ne et aqua/ceteriſq; auſteritatibo.miſer vo ille tan/
tam admirans auſteritatẽ:vno die ab eo querere ce

pit quid feciſſet. nunqͥd inqt patrẽ aut matrẽ occidi

eruglld adulteriũ vł furtũ vel homicidiũ. Mõ in
quit. Et q̃re gᷣ ait ita tetoꝛques: ꝓpter inqͥt alia pec
cata mioꝛa. vt ꝑ iſtas penas euadere poſſim et᷑nas ⁊
ſaluari.miſer ille cogitare cepit. exquo iſte q̃ ꝑua fe/
cit pcta tot ſuſtinet pniss/ vt penas euadat eternas
multa me ſuſtinere opoꝛtebit ſi illas eternss enade-
re væbeã.Et extũc vitã ĩ mehꝰ mutamit.Ecce a boue
opante⁊ a iugũ dñ poꝛtãte vitułꝰille ingũ dñi poꝛ⸗
tare didicit.Sic inqͥt xpᷣs Math.v. Vlideãt oꝑa ve⸗
ba:qꝛ tales qui ſolũ ſcientiã vel verba habent peni⸗
tentie et pᷣdicatõis aſſimilant᷑ aui vocat᷑ bernac:q ve
Ligno nutritur vt dicũt et naſcit.et ĩ fine ſolo roſtro
ligno te aà ligno amoto/ aqs ſe immergit.
Gic nõnulli in ligno ſciẽtie:meñ.ij.lignoq; ſcientie
nutriti:ſolo roſtro ligno adherẽt.qꝛ que didicerũt
ſolo verbo diſputatõis et pᷣdicationis ventilãt: quo
roſtro ab occupatione illa amoto:aquis omniũ vo⸗
Auptatũ ſe immergũt.t quod in libꝛis diſcũt:⁊ oꝛe
pᷣdicant:teſte beato Gꝛego.ĩ paſtoꝛali:moꝛibus im⸗
pugnant. Lales falſiſſimo aſſimilant᷑ ſpeculo: vo⸗
catur ſpeculũ ardens. Et ſicut illud ſimilitudinem
pulcernime faciei in ſe recipiẽs illãſintuẽtibo diſtoꝛ⸗
tam et turpẽ aa Vrn iſtud ſpeculuʒ ardens igne
cripturaſ/⁊ in exemplis ſancto⸗

ſtra bona:et g. c eg dicit opa potius q; ver-
C

lectu recipiũt ſimilitudines: ⁊ tũin ope ab extra tur
piſſimas oſtẽdũt intuentin. Quoꝝ factũ ſatis pul⸗
cre vſcribit eʒech.xxxiiij. Reliqas inqͥt paſcuaruʒ

vꝛs ꝝ cõculcaſtis pedibo vꝛis:et cũ puriſſimãaquam

biberitis:reliquã pedibo viis turbaſtis. ſequit᷑ ſub
ditoꝝ ex hoc piculũ. Et oues mee in his que ↄculca⸗
ta pedibo vꝛis fuerãt:paſcebant᷑:et que pedes vꝛi tur
auerat hec bibebãt. Mota. KR. ij.iin.
PIn qᷓ anctoꝛitate ſcom patet pꝛincipale maloꝛũ
videlicet exemploꝝ piculuʒ ⁊ pena ea dãtibo vebita.
Bicut em oculi pꝛiꝰſani ex oculoꝝ lippoꝝ diligẽti
curioſa inſpectõe egritudinẽ contrahbunt conſimilẽ.
Ita in ꝓpoſito.qꝛ infirmitas ĩ moꝛibus ẽ moꝛb con⸗
tagioſus ad modũ lepꝛe in homĩbus Et ad modum
ſca biei in ouibus. Vnde ꝛegoꝛius naʒõzenus ĩap
pologetico. Si qmis in rectoꝛe vicioꝝ moꝛba cogno⸗
ſcitur/facileĩ eos qui ad obtpandũ erpᷣſto ſunt:trãſ⸗
fundit:et facilius quod malũ ẽ q; virtutis. ¶ſ Gãtes
gᷣ talia exempla incediarij ſunt dyaboli. Quia ſicut
obens bellũ cũ aliquo nititur ignem ponere in u-

E vij.

mo vel caſtro ſuo p ſnos miſtros. Ita dya bolus per
maloꝝ exemploꝝ oſtentatoꝛes nuit᷑ ignẽ inferni po

nereĩ caſtris iid eſt animabus xpᷣianoꝝ. Gunt
etiã oues dyaboli ve quibus ĩ ps.xlviij. Gicut oues
in inferno po.⁊c.quia ſicut ouis vna in aliquo paſſu
añ alias ducit᷑ vt alie ſequant᷑:qð et ſaciũt. Ita dya
bolꝰtales añ alios ducit:et multi eos ſequunt᷑ quos
pꝓ eos capit. Vñ Merñ.in epla ad duceʒ aqtame. Si

qs v populo veniat ſolus perit:ſed pꝛĩcipis erroꝛmł

tos inuoluit:et tãtis obeſt quãtis pᷣeſt.patet ergo ꝙ;
peioꝛ ẽ ĩ familia qᷓtũ ad ꝑiculũ q peccatũ ĩſe. SDicut
⁊æ arboꝛe cadente:q̃ multas circũſtãtes ſecũ tra⸗
it/ vel e wmo que multos oppꝛimit. Maioꝛẽ rui⸗
na de arboꝛibo fructifenis ſimul ꝓſtratis:et e homi-
bus ſub wvmo oppꝛeſſis:qᷓ ſit wmꝰĩ ſe vel arboꝛis ca

ntis. ¶ Iten qñn plures vni arboꝛi vel vmus vni
colum ne innitunt᷑ipᷣis cadẽtibus cadunt.ſic qui q;

tũ ad exemploꝝ voctrinaʒ alijs innitunt᷑. Vñ ſeneca
li. beata vita in pꝛincipio.Sicut inqͥt in poplo qñ
ſe pᷣmit cadens alteꝝ attrahit/et pꝛim exitio ſunt ſe⸗
quẽtibus: ſic etĩ vta accidit ſqʒ ꝙ cadentes ĩ pꝛauis
moꝛibo alios attrahuũt:a cadere faciũt.ad quos mo⸗
res coꝛnigẽdos vebent laboꝛare reipublice rectoꝛes.

¶ Jgẽ pʒ in li.v.xij.abuſiõibus:qui et a quibuſdaʒ

dicit᷑ Aug.a qbuſdã cypꝛiam. ſaxillus inquit/niſi
firmitatè habeat:omne qð ĩ eo pẽdet/cito labit᷑ cuʒ
oneribus ſibi herẽtib.Sic pꝛinceps vel magnꝰ niſi
co firmiter adhereat pibit:⁊ ſibiſuo exẽplo adherẽ
tes ſimul cadẽt.cecus em̃ cecũ ducit:et ambo ĩ foueã
cadũt. Juſtũ em̃ eſt.q ſicut hic maioꝛes ſequunt᷑ ad
culpã:iuxta illud claudiani. AMobile mutat᷑ ſemper
cũ pꝛincipe vulgus. Ita ibi eos ſequantad penam.
Nui ergo ſtãs alios ſuppoꝛtatcadẽs eos oppꝛimit.
vel ſecuʒ trahit. Sicut patet.iij. Re.iij. xe muiiere q̃
vigilando filiũ aluit et nutriuit:wꝛmiendo oppꝛeſ⸗
ſit. Supꝑ quo beatus Oꝛegoꝛiꝰdicit:q; magiſtni au⸗
ditoꝛes ſuos quos ꝑ pꝛedicationis vigilias nutriũt:
dũ quod dicunt facere negligunt ꝑ coꝛpoꝛis ſomnũ
occidunt.Et ſiqnegligẽdo oppꝛimũt quos vigilãdo
Vboꝛũ lacte alere videbant᷑.¶ Gũt g ſicut omnibo
pᷣdictis patet:aues dvmeſtice dyaboli:et eiꝰ falcões:
pꝓ quos alios capit:vel eius rhete/vel glutinũ:qͥ ali⸗
os illaqueat.Sequibo Oʒee.v.Audite hoc ſacerdo
tes et wmus iſrahelſet wmus regis auſcultate:quia
vobiſcũ iudiciũ ẽ:qm̃ laqueus facti eſtis ſpeculatõi.
Et ſicut rhete expanſũ ſuꝑ thaboꝛ:et victimas væcli
naſtis in ꝓfundũ:id eſt animas in ꝓfunduʒ peccati.
et inferni p rhetia maloꝛũ exemploꝛũ.(¶ Sya bolus

em̃ plures lucratur ⁊ occidit gladio mali exempli qᷓ

facti:quia in facto vnũ foꝛte vel duos occidit:in ex⸗
emplo foꝛte mille.⁊ quãto maioꝛ ẽ tãto płes. Pctm
ergo illoꝛũ eſt gladius dyaboli acutiſſimus:qui tot
ſimul occidit:tam reſpicientes qᷓ; faciẽtes. Quia ſᷣm
Aug.li. v paſtoꝛibus.mnis qui male viuitĩ con/
ſpectu illoꝛum quilbo ppoſitus eſt:quantũ in ipo eſt/
occidit:et foꝛte qui imita᷑moꝛitur:et quinõ imita⸗
tur viuit/et tñ ꝙ̃tuʒ in ipᷣo eſt ambos occidit. Sicut
cera diſpoſita:ſic foꝛmã impꝛimit ꝓpter heca ſimilia
picula.dicit Cry.ſuꝑ eplaʒ ad Hebꝛ.ome.xxxiiij.ꝙ
meliꝰẽ ſine pꝛincipeconuerſarii qᷓa malo regi.quia
pꝛincipis ſiue in pꝛincipatu coꝛpoꝛis ſiue anime/pec
catum multis inferioꝛibus nocet. quod oſtenditur
ij. Mach.ix.vbi dicitur q; fetoꝛe antiochi exercitus
grauabatur Et. ij. Reg. xxxj. vbi legitur q; armiger
Baulis videns ꝙ wmimus irruit ſuꝑ gladiũ ſuum:
irruit et etiam ipſe ſuper ſuum. Et quantomaioꝛ ẽ
vt dictũ eſt:tãto pluribo nocet:ſicut quãto maioꝛ eſt
arboꝛis vm bꝛa ſtantis in vinea vel blado:tãto plu⸗
ra loca ſterilia reddit:⁊ herbas creſcẽ impedit. Et ſi
cut pluribus nocet:ita plus punietur: no ſolum pꝛo

V.

rlouut dcens: Jo i Eremp
tMui ii ru non ctate
nlrinofficonalnione ſenes etlunenes
ſcularesſdiites et pan es forteset d
Poſügtpaſtensderek genpl The
ſlunſanctop nobis erenplana oſte
cizinerenpliinobis cötulit chnſſtus
doſg eſtp nobis pobis rlingueser
nurpeſtigaeins. Zot ergo woñ̃i

onoereplana nobis poſuit: vt dum

crerlann et oncitne ſans alig
Nuniſe ritamnullus aniuſciqg ſtatus n
geuſnonehabet:quin bene nuerepo⸗
ſideng viamillan oquam illitranſien
flent maions fotitudinis el altenns⸗
Fnosſummonos ttanſirepoſſumus ſiye
o tottilarig tor die ductores no
trodinidne ſemur gicton:pulchn
diligetergſicekanteyt inlaſen
elltöpulchuitnaine deltractüchlici
Gineriliam kalint omis lluocret
imagiheponanbet polcherninafci

abyno ſincodiſamtaenlenni

Allcethütlitatemegb alio⸗
n rtinoſtribis ſebalämof n

nollrahis pingamus colo⸗
liͦſacenns gu⸗ höſtonaſtrhnue

pllchruez amica mmea. Cantl iiij

Se
S. =
S S
S=
S
=
—

ns. In dien eqentad penan,
ins uponint atiseig pintt
Dantunttii Fe i dmnline
Aluitetnummiit emnco opr⸗
utns Geporn Natg magiin n⸗
og pteclcatlonis igilius nutnit
fam niglicvnr ocwpoꝛs ſonmni
Hgligioeppuimiit gnoo iglit⸗
niebant. ¶ Gut ſiut ommt-
wmneſtce dſabollteter ſalchts.
vel aus rhete rel glunnii qali⸗
io Gee. .. Bucitehocſacerdo
let winus regts auſcultaterui⸗
filaguens factieſts ſechlatet
nſüſup thabonet vicnmmas vl
deſtanimas n pfunduzpeclan⸗
maioniggonplonn Dfebeln
rr ocadit udiomalleienplic
ownüfotte vel duoseaſt ii ⸗
7 nim naimnetit ler hen
unsdſabol an ſinn luin
nißicane in n nn,
hus Omnis gul nalerun⸗

zmoritureerguinolumn
inn anberaiit Dat

i tt becr inli

Ard. iij.

Exemp.

Arꝰ.iiij.

Exemplum

peccatis ꝗpꝛijs:h etiam ꝓ peccatis ſubditoꝝ:qð oſtẽ
lum fuit Mu. xxv. Vbi reus pcepit dicẽs: Zolle cun
ctos pꝛincipes ppli:ꝛ ſuſpende illos ↄtra ſolemĩ pati
bulis. Sup quo dicit Hꝛigenes/ peccante pplo prin

cipes pumiunt:vt a pplo ceſſet ira ci. Hoc ſi bomĩies

cogitarẽt:nũꝙ; pplłi pꝛincipatum ambirent: Mõ le⸗
gem. . vj. liiij. Itẽ. P. vj. vj. Itẽ. T. j.xvj. Nota le
gem vel curã. Itẽ nota veiſta materia in pmonibus
Exq mala exempla ſunt tam faciẽtibo qᷓ; adheren
tibo tampericuloſa:nõ iſta ſq; bonaſi ũt ſequẽda in-
tuẽda:Juyxta illud Exo xxv. Et Heb. viij. Cuncta
facias m exemplaꝛ qo tibi in mõte monſtratũ ẽ: Si
cut eĩ ſcriptoꝛ libenter intuet᷑ exemplar veꝝ: ? mlier
curioſa ſpeculũ claꝑ:ita nos reſpicere ebem ꝰexẽplũ
ſcõꝝqp in monte bone vite ⁊ alte ↄuerſatõnis mon⸗
ſtratum t.Et ⁊æ illis exemplarib accipiẽde ſũt vir/
tutes/2 ſcripture virtutum:que in libꝛis conſcientia
rum veſtraꝝ ſcribẽde ſũt. Jhiem̃ exẽplaria oĩm vir⸗
tutum gratis offerũtur. Vlita em cuiuſcũq; ſãcti q̃ſi
exemplar vite nr̃e oſtendit᷑. Exquo q neceſſitas nobᷣ
incum bit ſcribendi in lihꝛis conſciẽtiaꝝ noſtra rum
mũdiciã:qꝛ ſine illiꝰ ſcripture tenoꝛe⸗ pictura ⁊ co⸗
loꝛe:⁊ illius imaginis ſupſcriptione/gliam illã quaz
ſoli mũdiobtinebũt Math.v. obtinere nõ poſſumꝰ.
quia non intra bit in illaʒ aliqͥd coin qnatum: Apo.
xxj. Recipiamus ergo exemplar virginũæ faciamus
ᷣm exemplar illud: ſic in patientiaſin tribulatione:
ſic v oĩ alia virtute. Ypᷣe enĩ æus:qͥ tot ſanctos nohᷣ
oſuit/loquit᷑ dicens. Yo. xiij. Exem plũ em dedi vo
is. Mota.A.iiij.iij.Ouia in om̃i etate ⁊ in omi ſta
tula in omi conditione/ſenes et iuuenes religioſos et
ſeculares diuites et pauꝑes/foꝛtes et biles / ſãctos
Poſui:vt poſteris daret᷑ exemplũ Thobie.ij. Etnõ
ſolum ſanctoꝝ nobis exem plaria oſtendit: ſeipſuʒ
etiã in exemplũ nobis cõtulit.chriſtus inqᷣt. j. Pe. ij.
Paſſus eſt nobis vobis relinquẽs exemplu: vt ſeqᷓ
mur veſtigia eius.¶ CLot ergo de om̃i ſtatu condi/
tione exẽplaria nobis ꝓpoſuit:vt dum in om̃i ſtatu:

etate ? ſexu/et conditõne:videmus aliquos ſanctam .
duxiſſe vitam:nullus cuiuſcũq; ſtatus vłcõditionis

excuſationẽ habeat:quin bene viuere poſſet ſi vellʒ:
ſiq dem ꝑ viam illam ꝑ quam illi tranſierũt:qui non
fuerũt maioꝛis foꝛtitudinis vel alterius conditõnis
ꝙ nos ſumus nos tranſire poſſumus ſi volumꝰ. Duʒ
ergo tot exẽplaria ⁊ tot vie ductoꝛes nobis ꝓponun
tur.ↄditionẽ aſeqmur pictoꝝ:qͥ pulchꝛas imagines
diligẽter aſiderant:vt cõſimiles faciant. Et vnaʒ ex-
celletẽ pulchꝛitudinẽ vel tractũ colligũt vnauma⸗
gine:⁊ aliam alla:vt omẽs illas excellẽtias invna
imagine ponant:et pulcherrimã faciant: Sic nos ſi
ab vno ſancto diſcamus excellentiã que in eo fuitvi-
celicet hũilitatem: ab alio elemoſynam ⁊ ſic v alijs:
vitã noſtrã his pingamus coloꝛibo/pnlcherrimaʒ
eã faciemus quã ſpõſus noſter xpᷣs intuẽdo dicer:to⸗
ta pulchra es amica mea: Canti.iiij. Lota intentõe
oĩm virtututum ſimul aggregatione:et extẽſiueĩ oĩ
ſtatu⁊ etatis ſucceſſione: Quia ꝓ omni etate exẽpla
ria inuenit ꝓpꝛia. Si iuuentutẽ vcere veſiderat:ibi
exẽꝑlaria habet iuuenũ.Eremplũ inquit foꝛte ado⸗
leſcẽtibo relinquã.ij. Mach.vj.⁊ ſic v alis.quorum
quilibet dicẽ poteſt illud Yob.xvij. Poſuit me in ex⸗
empluʒ coꝛam eis. ¶ Ille ? ergo nimis negligẽs ſco⸗
laris/q ad tot exemplaria vera librũ conſciẽtie ſueñ
coꝛigitinimis negligens v pulchritudine aĩe: qͥ ad
tot ſpecula maculas non tergit peccatoꝝtnimis iu⸗
dis pictoꝛ qui ad tot imagines viſas nihil diſcit:ni⸗
mis maledicta apis: que tot floribajmel colligere
neſcit.Qui exẽplari in vidẽdo/⁊ vmbꝛe veſeruiũt/in
oꝑando:LHaebꝛe.viij.

KCũ em̃ affirmatio vniꝰ ſit negatio ſui contrarij:ex

7
E vij.
pᷣcedenti articulo ſequit᷑ mala exẽpla ſũt fugiẽda:
7 ꝛz ea foꝛtius fugere facit timoꝛ penerpeniclt. ſicut
videns medicũ aliqua potione moꝛi:ſi ſane mne⸗
tis ſit conſilem fugit potationẽ. Timorautẽ pene
Periculi ſciri non poteſt ſine mentis cogitatione ⁊c.
Aal aergo pᷣcedentiũ exempla cum fine et pena ſe⸗
quẽti menteſũt tractanda ⁊ cogitanda: vt ope caue
ant. Coꝛde ergo meditandũ ẽ/quo lncifer cuʒ ſocijs
celo cecidit ꝓpter ſuꝑbiam vt ſit in maledictõem⸗
⁊ exemplũ cunctoꝝ in om̃i pplło: Mume.v. vt ſuꝑbiaʒ
fugiant. Mũo adam edẽdo contra vei pceptum o pa
radiſo eiectus ẽ vt gula vitet᷑: Zach.riij. Adã exem⸗
plũ meũ ab adoleſcẽtia mea.Qũo peccata caꝛnalia
in dilunio ?⁊ in ſodomis punita ſũt:ſicut patet erpᷣſſe
P hoc qð dicit Petrus in canonica ſua.ij.pe.ij. Ciui
tates inqͥt ſodomoꝝ ⁊ gomoꝛꝛe in cinerem redigens
euerſione dãnauit.Exemplũ illoꝝ qui impie acturi
ſunt:ponens: Qũo vaſti regina He er.j. Opter ino⸗
bedientiam ð regno regis ẽ eiecta:vt ſit ceteris in ex⸗
emplum contẽptus obedientie:Heſter.j. Quomõ
Amã pꝛopter inuidiam ſuſpenſus ẽ. Et ſic cogitan⸗
tes finem maloꝝ/ taʒ ex ſacra ſcriptura:qᷓex alijs hy⸗
ſtoꝛijs.Exemplum accipite fratres mei exitus ma⸗
li: YJa. v. ¶ Illis enim qui ad ſcacos vel tax illos dũ
pᷣdicat᷑ ludunt dicentes: Ald quid ſermonem audie⸗
mus:quilibet habet qnq; ſenſus:et ſcit quãdo male
fecit:? quando bene. Scit enim ꝙ quando foꝛnicat᷑
vel furatur/vel inebꝛiatur ꝙ peccat: expediret forte
talia audire exempla:quia terribilia exempla finis
pene maloꝛum: citius eos a peccatis reuocarent:⁊ne
in poſterum peccarent:et efficatius viaʒ ſalutis r ar
tem anime infoꝛmarent:q ſenſus ſni. Sapiens enim
dicit Pꝛouer xxiiij. Exemplo inquit didici diſ cipli⸗
nam. Uia em̃ modus diſcẽdi per exempla bꝛeuior
et efficatioꝛ eſt. Multi em̃ talia audiendo ad bonum
conuerſi ſunt:ſieut patet ve beato Auguſtino Et. A

.viji.

xxvj.x euneig allls i:.nunc ſen ſfin

prijs hoc feciſſent:nec mirũ vbi eſt aliquis artifex vł
aliqͥs qͥ vſiderat artem addiſcẽ:qui dicit ſenſus me/

os ha beo:magiſtrum audire nolo:niſi in arte anime

in de⸗ non habet omnia exempla in pꝛomptu. ergo
vtile eſſet addiſcere. Cũ em̃ voy plus ad wctrinã cõ⸗
ferat ꝙᷓ ſenſus ꝓprius:iuxta illud Hiero. in pꝛologo
totius ſacre ſcripture. Viua vor energiam quãdam

habet:⁊ exempla adhuc plus conferant qᷓ vox:ſicut

patet. S.e.c.ij.neceſſario concedere habẽt:i exẽpla
plus eis ad anime wvctrinam ⁊ efficacius valerent ꝙᷓ
ſenſus pꝛopꝛij. YJllud em quod ipſi tanq; conueniens
concedunt Apls Ro. x. p incõuenienti habuit dicẽs
Nuũo inuocabũt in quem non crediderunt:aut qũo
credent quem non audierunt:quomodo autem au/
dlent ſine predicante. Mota.A. xxvj. xxvj. Cales er
go quia aliorum pꝛecedentiũ exempla audire nolũt
vt diſcãt:⁊ picula fugiãt. Ypᷣi tali fine ⁊ moꝛte moꝛi⸗
entur ꝙ poſteri exemplũ accipient ab eis. Vñ ptho
lomeus in ꝓlogo almageſti.qui inquit per alios nõ
coꝛꝛigitur:alij coꝛigentur a inſum: Sic etiam loqͥr
minat᷑ vꝰ ilłiudeis q exẽplum acciꝑe noluerũt ab
illis qui pᷣus terram illam ꝓmiſſionis inhabitauer̃t

quomodo ꝓpter peccata ſua fuerunt eiecti:et terra

iudeis data dicens.iij. Regum.ix. Erit iſrael in pꝛo
uerbiumꝛin fabulã cunctis popuł wmꝰ hec erit in
exemplũ.Sic etiam loquitur cuicũq; tali &ʒechieł
E. Faciam inquit eum in exemplum et in pꝛoner⸗
Aum.
Bu bia vo potiꝰ ſt ĩ meliorẽ ptẽ int᷑pꝛetãda vłto⸗
talr diſſimulãda ꝙᷓ imitãda:vłfugiẽda vł iudicãda:
qꝛ neſcit᷑ qͥ aĩovel intẽtõne fiãt.Si ̊ mala dubia vi⸗
eant᷑: bonsa ſuſpicent᷑ vł bona intẽtõne facta. inq;⸗
tum eniʒ veus talia indicare ꝓhibet dicens: Molite

Ars. y.

Exemplum

iudicare: YJoh.vij.tãtũ dyabolꝰtalis iudicia puocat
intãtũ in eis electat᷑:vt diſcipłlos audacioꝛes ⁊ ꝓm⸗
tioꝛes facit ad peccandũ ꝙ ſic in quibuſdã legitur
ſtoꝛijs ve factis grecoꝝ:qꝙ ſe trãſfigura uit? foꝛmã
oſtendit cuiuſdã ſancti heremite ve patria illaĩqua
foꝛma peccata videbat᷑ exercere boꝛẽda circa luxuni
am ⁊ hmõi:ſicut poſtmodũ cõꝑtũ ẽ ad ſancrũvitũ ꝑ
ſuoꝝ oꝛa diffamãdũ:⁊ vt alios ad peccãdũ eiꝰ exẽplo
pꝓuocaret: ⁊ in peccato foueret Facta iᷣ talia / vel q ſt
deſe dubia / vel que foꝛtea maligno ſpũ ad alioꝝ fieꝛi
pñt deceptõnem /nullus cui ex ſtatu mime incũbit in
dicet:ne in ipᷣm quis incidat incredulitatis exemplũ
Hebꝛe.qiiij. Mõ. Y. x.j.

Arxrꝰ. vj. Pe autẽ mali potius mala ſequũtur exẽpla qᷓ; bo⸗

a: q etiam bona exempla vel dubia potius in malã
interpᷣtant ptem ꝙbonam nõ vebet eẽ mirabile cõdi
tionẽ illoꝝ ↄſiderãti. St em̃ malas in ſe habẽt cõdi
tiones ? q̃litates/⁊ diſpoſitõnes. Cũ ergo teſtephᷣo ĩ
hñtibo q̃litates ſimillimas/fa cilioꝛ fiat trãſmutatõ:
ſiẽ patet æ ligno ſicco ⁊ calido::qð facilius igneʒ re⸗
cipit in quo ſimiles inueniũtur qualitates propter

quas citius q; viride ⁊ pumidum inflamatur:Gicut

etiã patet æ diſpoſito ad leprꝗ qͥ facilius a lepꝛoſi ſo
cietate lepre recipit contagiũ:eo ꝙ cõſimilis in vtro
q; inuenit᷑ qualitas ſeu diſpoſitio. Quid ergo mira⸗
bile videt᷑ꝙ illi qͥ in ſeipis hñtimalaꝝ qualitatũ di⸗

ſpoſitionem vel complementũ:facilius recipiũt ma/

loꝝ exemploꝝ conſilem qualitatẽ:qᷓ in alijs vident:
quuib in mali augmentũ citius inflament᷑. In vtriſ⸗
q; em̃ conſimił inuenitur qualitas et conditio.Ged
illa ĩ exẽploviſa ẽ q̃ſi ignis ad ligna ſicca appoſitꝰ:vł
ſocietas leproſi ad diſpoſitum ad ezarn copulatur
quam ligna citius inflamanturvel lepꝛa oſtendit᷑:
qꝛ malum ad quod vel foꝛte prius erãt multũ diſpo⸗
ſiti citius in ope oſtendũt vel qðᷣ prius timidi exercu
erũt:illis exemplis viſis:audacter opant᷑:dicentes:
Tales habẽt concubinas ſuas:vicini etiã noſtri.Xt
tales q magnuʒ ſtatum tenent ad vſuras mutuãt:et

ſic œᷣ alijs:quare ergo non poſſumus nos:ĩmo quia

alios videmus ſic facere:nos etiam conſilia faciem⸗
Ecce qũo lignũ infemale ignibo eteꝛnis diſpoſitũ ab
igne infernali ſcʒ peccato quod in alijs videt inflam

mat᷑:⁊ qũo ꝑ ſocietatẽ lepꝛoſi leproſus effici: et qũo
ↄya bolus ꝑ vnũ falſum diſcipulum videlʒ luxurioſũ

vel falſum ductoꝛem vel feſtoꝝ fractoꝛem:vel iurato
rem/vel vſurariũ/vel ſymoniacumſaliuʒ lucrat᷑. Cui
dicit᷑ in ps.xlix.Si videbas furem:currebas.Mõ..
ij.vij.Et qũo alijs ad i nfernum currentiba:alij eti⸗

am hoc videntes poſt eos ꝑ ſocietatem foꝛtiſſime cur

runt:intãtũ ꝙ aliqñ etiam illuc ꝑueniunt:contra ði

pᷣceptum æ xo.xxiij. Mon ſequeris inquit turbaʒ ad

faciendum malum:nec in indicio plurunoꝝ acquie/
ſces ſentẽtie:vt a vero uies. Cuius ↄtrarium facit

qui in duodenis ſequit᷑ vndecim falſos:vel vndecim

vnũ vł duos:vł bꝛeuit᷑ q cũq; ꝑs aliã ad dicẽdũ falſũ:
ad inculpabilis liberatõʒ vłñ culpabilodẽnatõeʒ.
cei pceptum. Prouer.j.Fili mi:ne ambules inqͥt cuʒ
eis:pedes em̃ illoꝝ ad malũ currũt tam culpe.ſ.qᷓ pe
ne eterne. Pꝛohibe e pedem tuũ a ſemita eorum:
Nõ..vij.xxviij. ¶ Secunda cauſa quare v predi/
cto non vebemus errore mirari eſt:qꝛ mali bꝛutis cõ
Porarur ⁊ afſiłlantur:iuxta illud pᷣs.xlviij.homo cnʒ ĩ

onore eſſet. Inter bruta aũt alalia/quedam illius

inueniunt᷑ conditõnis 2 bona exemplaviſs nõ ſequũ
tur:h̊ mala:ſicut patet ð ſymijs:quaꝝ natura ẽ:ꝙ ſʒ
videant hoĩes ieiunare vel elemoſynas darein tali⸗
bus hoĩbus non aſſimilant᷑:ſ in cachinnis et leuita⸗

tibn calcios etiam et cirothecas curioſe ſi talia attin

gere põt/pon endo veſtigia et moduʒ:qᷓntum poteſt:
ſequit᷑:Gic in ꝓpoſito/non in bonis operibo: ſed ſi ſit

C yij.

aliqna nouitas vel curioſitas viſa in alia gente vł ci
uitate/ vel terrai in pannis ſciſſuris vel barbis pro⸗
lixisj vel iuramentis et hmõi. Ami etiaʒ ⁊ miniſtri eo
rum ſi ſit aliqua ↄſuetum mala et pranis ſubditis ð
talibo capiũt exempluʒ eoꝝ qui impie acturi ſunt.ij.
Pe.ij. ¶ Ex iſtis duabo cauſis patet terciaſquarevi

Telicet mali exẽpla bona vel dubia in malam interꝰ

tant᷑ pꝑtem potius ꝙᷓ in bonam: qꝛ qualis quiſq; ĩſeẽ
tales cõiter alios eẽ cꝛedit ⁊ iudicat:qꝛ ſicut moto in
naui vident᷑ in terra ſtantes moueri:ita illis qͥ diuer

