mutando in naturam noſtram/ſine ſui diminutiõe.
Si.n. cõcedunt ꝙ illud cõſumit᷑/ mutat᷑ ⁊ in aliud cõ
nertit᷑ ſine ſui diminutõe:a foꝛtioꝛi rõne cõcedere de
berẽt ꝙ iſtud ſacramentũ qð nõ cõſumit᷑:necin aliõ
mutat᷑:ipᷣo teſte:Malach.iij.Ego inqͥt dñs ⁊ nõ mu
toꝛ.Et Aug in li.cõfeſ.ſumentẽ coꝛpus xpᷣiſin ꝑſo⸗
na ⁊ci alloquit᷑/ dicens:nõ tu me mutabis in te ſicut
cibũ carnis tui:ſed tu mutaberis in me.¶ Tercio
admirant᷑ quõ vnũ ⁊ idem ſacramentũ eſſe poſſet in
omnibo mundi eccleſijs ⁊ altaribo ſił ⁊ ſeł:quõ etiam
idẽ eẽ poſtʒ:qð a pꝛincipio eccie xpᷣianoꝝ vſq; ad diẽ
iſtũ cõtinue ſumit᷑.&Et ex iſta infideli cogitatiõein/
tantũ errãt:ꝙ dicunt nos plures adoꝛare veos:nõ re
putantes poſſibile: idẽ toties ⁊ in tot locis recipi
Pof it. Iſtoꝝ vo infidelitas cõuinci tam exẽplis qᷓ
cripturis:quas ipᷣi nobiſcũ recipiũt. Iſtud.n.ſacra
mentũ æus eſt.us vo eſt maioꝛis potẽtie? in plu
ribus locis ⁊ tꝑib idem:q quecũq; creatura.Si er/
go vna ⁊ eadẽ creatura viq; ſol vnus ⁊ idẽ.ſit modo
qui fuit a pꝛincipio mundi:⁊ ſimul ⁊ ſemel ꝑ totum
mundũ in oculis receptus videntiũ ⁊ ſꝑ ad nr̃amvti
litatẽ cõicatus ⁊ datus.Et vna ptãs in duob iudi⸗/
cibb.Et vna ſententia in duobus libꝛis.Et vna vox
pꝛeconis/vel pᷣdicatoꝛis in auribus Rnn Ervnns
ſonus campane ꝑ totã ciuitatem ſub diuerſis tectis
receptaculis.Quid mirũ ẽ ꝙ veus cuius magnitu/
dinis nõ eſt finis. In pſal.cxliiij.ſit ⁊ fuerit ab eccĩe
ſue exoꝛdio/verus ſol iuſticieſad e illuminatõez:
idem ſub diuerſis hoſtijs in plurib locis ⁊ tempoꝛi⸗
bus:idem in celo⁊ in terra in carnis ſpecie/qua ð v⸗
gine ſumpſit:⁊ in panis ſpecie in qua ſe nobᷣ contulit
vnus ⁊ idem in hoſtia ⁊ calice ſub ſpecievini.Aliter
tñ/qꝛ in hoſtia eſt coꝛpus xpᷣi ſacramentaliter ꝑ cõ⸗
uerſionẽ:ſanguis ꝑ cõcomitantiã:aĩa ꝑ cõiunctiõeʒ
vitas ꝑ vnionẽtota trinitas ꝑ identitatem. Nota
M.iij.xiii.¶ Bub ſpecie vo vini ẽ ſanguis ſacramẽ
taliter ꝓ cõuerſionẽ caro ꝑ cõcomitantiã. Aĩa ꝑ cõ/
iunctõem:veitas ꝑ vnionẽ:tota trinitas ꝑ identita-
tẽ. Ratio pᷣdictoꝝ ẽ qꝛ nõ põt eẽ caro viua ſine ſan⸗
guine ⁊ aia:nec ſanguis viuus ſine carne ⁊ anĩa.Dei⸗
tas vo carnẽ et ſanguinẽ/que ſił aſſumpſit: nunqᷓ di
miſit. ¶ Gicut ergo cognitio ⁊ ſapiẽtia wctoꝛis / me
diãte voce ſenſibili fit cognitio multoꝝ auditoꝝ:nõ
minus tã apud magiſtrũ:q; apud diſcipulos manẽs
Ita patris ſapia increataſmediante carne ſenſibili

iij.

ig ſtecjtunn do ad manm bun
pügeſtiitn jtum voſpintiſt ybi

lij iueinparvot
b linis lmout labablial ui
her ieüß maloꝛe ſne minoꝛep⸗

nou lnnltwc uo nent nin

ſaln t noͤoanutoltci ſcnt erdi

grdicctior auclenispoteti guuoe
inigen ſagamento haas facusel
laago lona inſeinfinitanücaſpare⸗
guumsr̃ oligſ appar uttin nube indis
aquit glong ofiiin Nube Ero gj. Btl
Cttnant eü habere innubevel in animsl
unctio:r cunde babitare in hoſtijs mücd

Auinto mifant guop ouerſione hant

aänöremaneatibinatur pomis m
retlibdonellalunk bib. in
cpiunt, nlbil aliud reget ibiee: nilipan
lnllenpſentot. Quto naet: gſicutcole
nenttin veſte odoꝛ omi ſpecuminu
Noſtpomigmnotioniſrabſqzpiete Itainbe
nitorenanetſapor color anisabiqgna
1s Ktſitciaprictagigiub urpi abſche
Etconhns glcüſnbenlibadit: r)otit
lupidispoiſigſichiud ingiicn coloꝛe Et
Pigesetcioſiſcb dll cepſa: dtancdifium
bernaculüſub ſagiz öplis capanEro.
nſo⸗ ſegumintoſuifimsſahienttaet
abſcclkfibſheanneinris )din ad,
Eno eins Abacnch ih uz ablchi
RnnnnendNaums
lunne rumwcktn⸗ ench blicnan
ſtinisnenin ed lor cöninen
ntiänizuaininnte rneftil

mranin oſtun iefti .
nrgluucſmi nmni in li
cumunzenfihhl iſrchfmr
acnamenti ocumit neci, li
a ach i Ervinct dis moͤmn
inlicöfeiſumente corplo ppl in pſo,
fſoicens nötumemutabionnteſicut
iſel tumutabensinme. Terco,
oüridenſagamentüieſepoſſetin
dieccleijs altanwſikrſckqnö aun
papuincipio cite anot ,ſchac di
ImI. Et eriſtainfidlicogttaniein⸗
dicunt nos pluresadouurt dosnof
lblleg metontis, intotſoas ahi
onntielits nnt tam eriollo
Hpinobiſci renpiit Jſtdn. ſae
us vo cſtmatonis potitier nplu
icemcygnecicranns Hien
catura viq ſol vnns ide ſit moc
pio nundia ſinulſemalp totun
lacntlgtinniͦn baanſunn
datns Et natisin duc ili
tentiain duobus lbris Et uſ
iamsnaunheglnn enn⸗

etotibitaten il Dinerſiobtat⸗

mirueq as ainomoguln⸗
nidmirũt Ano nno negill⸗
cktene,
0

lae⸗ ninarot.
ſtae n tein
6 ſice inplont u e
nnnen . euca
,
nnann eepini⸗Alt
defurale ii nüntasd,

.

ſtanplo hl ioiap biunctloß;

ſtas ſ me
tatnnlne, eſingisſnonnn
hſpegeſeni nni Ahi
nitnstigilſin

liij.

vj.

Euchariſtia

facta ſapientia multoꝝ:eadẽ manens apud patrẽ

in carne ſenſibili:⁊ in mentibo fideliũ.Et ſicut ver
bum mentale/ſcriptovel voce ſenſibili multis locis
⁊ coꝛdibo cõicat᷑:cibuſq; multaꝝ efficit᷑a nimaꝝ teſti
monio verbi incarnati: Aath. iiij. Mõ inquit in ſo-
lo pane viuit homo:h in oĩ verbo ⁊c. Sic verbũ pa/
tris e quo H pꝛincipio erat verbũ:median⸗
te carne ſenſibili qñ verbũ caro factũ ẽ: Jo.j. Et me
diante pane viſibili ſub quo quotidie ſumit᷑: fit cib
multoꝝ. Ypo teſte: Jo.vj. Caro inquit meavere eſt
cibus.totiq; mũdo quantũ in eo eſt cõmunicat᷑⁊ da
tur. Et in oĩb eccłijs ideʒ ẽ qui colit᷑ adoꝛat᷑a ſumi
cur. Nec mirũ ꝙ in oib ẽ eccleſijs: qͥ vbiq; ẽ: ipo te⸗

ſte qui ait:Hiere.xxiij.celũ ⁊ terram ego impleo. Et

Eſa.vlt.Celum mihi ſedes ẽ:⁊ terra ſcabellum pe-/
dum meoꝝ. Be quo etiã ꝗp heta vicit in pſal. cxxxviij
Bi aſcend ero in celũ:tu ullices:ſi vſcendero ad in⸗
fernũ ades: In infernũ ergo viuentes veſcendant:q
cũ ibi eẽ concedũt:⁊ in ſacramento eccie eũ eſſe ne⸗
gant.Nuarto mirant᷑/quõ ille ve quo dicit pſal.
cxliiijiꝙ ẽ magnus ons cuius magnitudis nõ ẽ ſinis
põt ſub parua panis cotineri poꝛtõe.quibo rñdetur
* ille qui ſub hoſtia cõtinet᷑:qtum ad ſuam itatẽ
pus eſt:qᷓtum vᷣo ad ſuam humanitatẽ/homo glo⸗
rificatus eſt. Inqtum vo ſpiritꝰeſt. vbi vult ſpirat
Jo. iij.ſiue in paruo ſiue in magno loco. Inquantũ
vo gloꝛioſus ẽ:moꝛat᷑⁊ eſt ⁊ habitat vbi vult:⁊ ſicut
ei placet:ſiue ſub maioꝛe ſine minoꝛe panis ſpẽ. Il⸗
le ergo qui ſepulchꝛo clauſo ſurrexit: ⁊ ianuis clau/
ſis intrauit:nõ occupãdo locũ:ſicut verbũ exit⁊ in/
trat coꝛ dicẽtis⁊ audiẽtis:põt etiã ꝑuũ occupare ho

ſtie locũ.qꝛ in ſacramento pacis factus ẽ locus eius.

Illa ergo gloꝛia in ſe infinita nũc aparet in hoſtia
rpᷣiamis:q aliqñ apparuit in nube iudeis.Apparuit
inquit gloꝛia dñi in nube:Exo.xvj. Stulti.n. ſũt qͥ
eſtimant eũ ha bere in nube vel in animabo ſuis im/
mundis:⁊ eundẽ habitare in hoſtijs mũdis negant
Quinto mirant᷑:quõ pꝰauerſionẽ panis in coꝛpꝰ
piſci nõ remaneat ibi natura panisſD us:quõ re
manẽt ibi ſapoꝛ ⁊ coloꝛ panis.Ex his.n.intantũ de
cipiunt᷑: nihil aliud credẽt ibi eẽ:niſi panẽ:quẽ co
loꝛ ille repſentat. Quib rñdet᷑: ꝙ ſicut coloꝛ pietis

remanet in veſte:⁊ odoꝛ pomi? ſpeciminũ in manu
poſt pomi amotionẽ/ abſq; ꝑiete. Ita in hoc ſacra-

mẽto remanẽt ſapoꝛ ⁊ coloꝛ panis:abſq; natura pa-
nis.Et ſic aĩa pulcra qñq; ſub turpi abſcõdit᷑ coꝛꝑe.
Et coꝛpus pulcrũ ſub exili habitu:⁊ potẽtia ⁊ virtꝰ
lapidis pᷣcioſi qñq; ſub ſimplici coloꝛe:Et aurũ⁊ la
pides pꝛecioſi ſub vili capſa:⁊ ſanctiſſimum æi ta-
bernaculũ ſub fagis ð pilis capꝛaꝝ:Exo.xxxvj. Dic
in hoc ſacramento/ivirtus/ſapientia et foꝛtitudo
abſcõdit᷑ ſub ſpẽ panneitatis. Ibi.n.abſcõdita ẽ foꝛ
titudo eius Abacuch.iij.quã a bſcõſioneʒ ꝗ; auit
Eſa.dlicens.vere tu es abſcõditus:Eſa.xlv. Qui
nobiſcũ cõcedũt ꝙ in tot re pᷣdictis/ nobilioꝛ ſit
natura ⁊ virtus cõtenta.qꝙᷓ coloꝛ cõtinens pᷣtendat.
vbi nõ ẽ maxima ⁊æ abſconſione vtilitas:quare idẽ
nobiſcũ nõ ↄcedũt/in hoc benedicto ac ſancto eccie
ſacramento.vbi mayxima ẽ abſconſionis vtibitas:ſi⸗
cut patebit infra eo.ca. Articulo.vij. Et qui veũ in
ꝓbetis ⁊ ſcriptunis ſuis abſcõduũ pᷣdicat:niſi ne⸗
ceſſarioꝛẽ ⁊ vtilioꝛẽ modũ abſconſionis allegare ſci
uerint hũc abſcõſionis modũ nobiſcũ cõcedãt. In⸗/
telligentes que ſit diſpenſatio ſacramenti abſcõditi
a ſeculis in xeo:Ephe.iij. Sʒ heu erat verbuʒ iſtua
abſconditũ ab eis:⁊ nõ intelligebãt Zuc.xviij.
Sexto mirant᷑ ſi veꝝ ſit ꝙ ſit æus ⁊ h gloꝛioſus
qui ſub panis ſpecie cõtinet᷑:quõ frangit cũ mamib
maſticat᷑ cũ ntib. Quibo ridet ſicut cõtentuʒ
ſub panis ſpecie oculis coꝛpoꝛeis minime videtur.

E pl.
Ita nec manib aut ventib frangit᷑ vel laceratur.
Duisa ſicut viſus ⁊ tactus yſaac vefecerunt in cogni

tõe iacob: eñ.xxvij.nõ ant anditus.qd patz p hoc

ꝙ ait vox qͥdẽ vox iacob ⁊c. Ita in iſto venera bili ſa

cram ento ceteris ſenſibb œficientibo:auditus nõ æ

ficit. Ylle vicʒ v quo Ro.x. Auditus aũt p verbum
Dni.fidelis.n.⁊ xpᷣi cognitio ex tali auditu cauſata:
ondit/ꝙ ſicut coꝛpe humano minutim in paruas pe
cias fracto:⁊ a beſtijs ↄſum pto ⁊ comeſto:nõ partit

in pecias anima in illo coꝛpe cõtenta. Sʒ tota inte⸗

gra etiã poſt coꝛpis ↄſumptõem manet: ita ↄfracta
7 cõſumpta iülla hoſtia: œus manet integer qui ſub

hoſtia cõtin ebat᷑.¶ Et ſicut fracto ſpeculo in plu⸗

res ꝑtes/nõ frangit᷑ faciei ſimilitudo q̃ in eo relucet
H in qualibet ꝑticula integra oñdit᷑. Sic fracta ho⸗
ſtia ei filius patris ſui ſihitudo nõ frangit᷑: ſed inte
ger manet ſub qualibet panis ꝑticula:vt ſic ve hac
oſtia verificet:ꝙ huius hoſtie figura pᷣceptũ fu/
it:Exo.xij.Nec os illius confringetis.¶ Septimo
mirant᷑:cuʒ ſit tampotens væus ꝙ poſſit ſeab inimi
cis ſuis cuſtodire:quare voluit qũq; a inda ⁊ a iude⸗
is capi⁊ occidi:quare vult etiã mõ ab inimicis ſuis

bessreca ſumi. Et hoc erroꝛe vcepti quidam

laſohemãtes:dixerũt eũ nõ eſſe eũ.quidam vo eũ
deũ fatentes:dixerunt ꝙ ſtatim qn labijs tangit᷑ pec
catoꝛis:auolat xpᷣc: remanet panis. Quibo rñdet᷑
ꝙ ſicut ita verus agnus ẽ qui væuoꝛat᷑ a lupo /ſicut qͥ
comedita ꝓpheta. Et ita verũ aurũ et argentu reci
pit᷑ in burſa peſſimi vſurarij vel furis:ſicut bõixpᷣia
ni: hec.n. ſuas non mutant naturas ꝓpter recipiẽtiũ

malicias. Eſt tñ in ciſta mali ad ſuũ ſuſpendiu ⁊ dã⸗

natõem: ſed in archa boni ad auxiliũ tẽpe neceſſita/
tis. Ita in ꝓpoſitoſita verum ſacramentum recipit
iudas/ſicut petrus:⁊ recipit nũc peſſimus:ſicopti⸗/

mus lʒ ad aliũ ⁊ aliũ effectũ:ſicut infra patebit. Nõ

em̃ ꝓpter malos ſuã mutat naturꝗ:ille apud quẽ nõ
tranſmutatio.Ja.j.MNec mirum deber eẽ ꝙ vult a
malis xpᷣianis ſumi quivoluit a pfidis iudeis capiz
occidi ⁊ crucifigi:ad crucifigentiũ vtilitatẽ quantũ
in eo fuit. Bic dum a malis ſumit᷑:vt eos ad bonum
reuocet:ad eoꝝ quantum in eo eſt ſumit᷑ vtilitatem.
Adagna. n. rone deberent a dei inimicicia ceſſare: qñ

cogitarent/qᷓpius ? bemgnus ẽ/; nõ obſtante. ꝙ ini
mici eiꝰ ſint:ſe tñ eis offert. Si rex offerret ſe inimi⸗

co ſuoſapud quẽ nihil meruit:ad faciẽdũ eo qð
vellet. et ad obrinendum æ eo qð petere vellet nipil
aliud ꝙᷓ pacẽ:nimis eẽt incurialis:qui imimicarinõ
cefſaret. Sic in ꝓpoſito:illi quib ſeipᷣm offert dicẽs:
accipite et comedite hocẽ coꝛpus meũ:aAath.xxvj.
q̃ſi diceret nõne vos creauijredemi/hucuſq; guber⸗
naui multa bona nature et foꝛtune dando. Poſtre⸗/

mo etiã meipᷣm vobis w:quid ampliusvobis facere

bui. Et tñ cũ multa ſint iſta nihil aliud avobis ꝓ

oĩb iſtis reqro:niſi ꝙ me diligatis: et ñ peccetis/bo

ni citins ad boni trabunt᷑ augmẽtũ tali cogitatõne
amoꝛis:ꝙᷓ timoꝛis. Sʒ heu multi nectrabunt᷑ mo⸗
re munerũ cũ xpᷣianis:nec timoꝛe cũ iudeis.hi cũ ho

minih nõ flagellabunt᷑.in pꝑſal.lxxij. Sʒ cũ moni
bus in inferno. ¶ Octauo mirant᷑: ꝙ ꝓpter pᷣdictas

vtilitates vult ſeipᷣim dam nificare:et inqͥnare:qdð fa

cit cũ a malis recipit. Sicut inquiunt liquoꝛ in vaſe

imundo receptus ſoꝛdidat᷑ et dammificat᷑. Ita hᷣ ſa⸗
cramentũ. Quib rũdet᷑: ꝙ ludus iſte ſic duuiſus eſt
inter xpᷣm ſumptũ et peccatoꝛẽ ſumentẽ:ꝙ irreuerẽ⸗
tia fit xpᷣo:manet tñ in faciente:ſic honoꝛ in honoꝛã
te:tota vo ſoꝛdidatio et dãnũ fit ſumẽtijet nõ xpᷣo.
Qula ſicut ſole lucente cũ caloꝛe ſuꝑ fimariũ .1pſuʒ
fimariũ plus fetet:ſed ex hoc ſol nõ fetet nec rema⸗
net in eo damnũ aut feditas aliqua. Infirmetiã in
diſcrete ſolł caloꝛes recipiẽs.inð moꝛtẽ incurrere pt

vij.

vrij.

ix.

Exemp.

Euchariſtia

abſq; ſolis damno. Ita iſte ſol iuſticie xpᷣc lucens ſa-
cram entaliter⁊ receptus ſuꝑ fimariũ dyaboli ⁊ in-
ferni.i.ſuꝑ animã peccatoꝛis ipᷣm uthli fetet: qa
magnum addit peccatũ:h̊ in ſe maculã nõ trahit.qꝛ
dicit canon:qꝙ ſacraſſicut necſola locis immundis
ꝓ que tranſit inquinatur. Ita nec ipſa a ſumentibo
inqnãt᷑.iſ.xix.ſcõᷣm.(¶¶ Ipe tñ infirmus indiſcre/
te huiꝰſolis caloꝛes ⁊ tampcioſum ⁊ ælicatũ cibum
ↄtra infirmitatis ſue ſtatũ recipiẽs:ſeipᷣm int᷑imit
Euius piculũ figuratiuepᷣdixit xpc. Mar.ij. Memo
inquitſupple ſapiens/mittit vinum nouuʒ in vtres
veteres.i.ſacramẽta in aĩas vilitate peccati veteres
qꝛ vinũ effunditur.qꝛ ſacr̃a ad hmõi ſalutem nõ re⸗
manebunt: vtres ꝑibunt.i.male recipientes. ð
patet.jCoꝝ.xj.qui inquit mãducauerit panẽ bibe
rit calicẽ dñi indignereus erit coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs dñi.
EGloſa.i.ac ſixpᷣm occiderit:puniet᷑:nec miruʒ.quia
magnum cõmittit velictum. Qõ quideʒ ſic plangit
Herñ.tN0eu inquit qᷓtemerariũ qᷓq; nephariũ ẽ cruẽ
tatis manibo tractare virginis filium quis auditus
ſuſtineret auriũ:quis oculus nõ ↄfunderet᷑ ad intui
tum:que mens non raꝑerur in exceſſum. vbi mundi
pᷣcium mittitur in ſterquilinium.nõ eſt minus vete/
ſtabile in os pollutum:ꝙ; in lutum mittere virginis
filiũ.AMundamini ergo:qui fertis vaſa dñi: Elſa.lij.
Nono mirant᷑:quõ hoc ſacramentũ cum in ſe ſit
idem/quõ in recipientibo tantã habeat diuerſitatẽ:
ꝙ aliqͥ inde vitã aliqͥ moꝛtẽ recipiunt.Quibo rñũdet
q cã diuerſitatis ẽ ex ꝑte recipientiũ.qꝛ ſicẽ̃ cib coꝛ⸗
palis in ſe foꝛtis ⁊ bonus/a ſanis ſumptus/eos red/
dit foꝛtioꝛes. Idem vo cibus ab infirmis ſumptus:
eos occidit.Sic iſte cib quo Jo.vj.Caro mea ve
re ẽ cim:bonis ſumit᷑ ad gratie augmẽtũ ⁊ ad vitaʒ
Jo. vj. Si quis manducauerit ex hoc pane:viuet in
eternum. Malis vo ad moꝛtem:ſicut pate iuda:
qui poſtq; male hoc ſacramentum ſumpſit:ſtatiʒ no
uo peccato maioꝛiqꝙᷓ pꝛius fecerat/ chꝛiſtuʒ iudeis
tradendo:⁊ ſeipᷣm ſuſpendendo peccauit. Quia ſi-
cut cibus foꝛtis ab infirmis acceptus eos ad infirmi
Foden gronnode vel ad moꝛtem ducit. vnde Criſoſt.
ſuꝑ Math. omel/v. SGicut inquit coꝛꝑalis cibʒ cum
ventrem inuenerit aduerſis humoꝛibo occupatum:
magis nocet:a nullũ pᷣſtat aunlium. Ita ⁊iſte ſpiri
tualis cibus/ſi aliquẽ reꝑit malignitate pollutum:
magis eũ ꝑdet:nõ ſua natura:ſ̊ accipiẽtis vicio.Si
cut.n. in iuda dyabolus poſt ſacramenti ſuſceptiõeʒ
maioꝛẽ accepit poteſtatẽ. YIta ⁊ in iſtis:vt ad maio⸗
ra peccatal⁊ ad inopinatas ducat ↄfuſiões.ptzʒ ᷣ ꝙ;
licq; egris/⁊ ſanis ſit ſana refectio panis. Sʒ xpᷣi pa-
nis. nõ ẽ ſanus niſi ſanis. Pꝛobet ergo ſeipᷣm homo/
ſupple an ſanus ſit/vel infirmus. Et ſic ve pane illo
edat:⁊ de calice bibat.j.Coꝝx.xj. :AOanri.
Et nõ ſolum mirabiliter vt dictũ ẽ:ſed etiam po
tenter pauit nos veus.qꝛ tanta ẽ ſacramenti iſtiꝰ ib⸗
limitas:ꝙ angeli boni ei ſeruiũt.Tãte vo potentie
Sqꝙ angeli mali inuiti ei ſubijciant. Qð oñditur ꝑ
hoc:q pᷣdicante ſancto Petro martyre in ꝑtibo ita/
lie:cõtigit eum aliqñ veclinare ad vemũ dni cuiuſ⸗
vamvile cuiꝰſubditi erant heretica pꝛauitate infe⸗
cti.qui ſemel occulte ſub ſigillo ſecreti/ dño ſuo aliaʒ
pſuaſerunt fidẽ:ꝓmittentes ꝙ eum ſicut tenebant᷑
ꝓ bono ſuo pᷣmunirẽt. Qui rñdit:q ſi aliam fidem
melioꝛẽ ſciret:libenter eã reciꝑet.Cui illi:nõne cre⸗
Teres beate marie dicenti tibiꝙ alia melioꝛ ſit.ĩmo
inquit.Cui illi ꝓmiſerunt:ꝙ die craſtino ipᷣam ſuꝑ
hoc audiret. Habuerunt. n. dyabolũ eis inrfantũ fa-
liarẽ:q in ipᷣius ſiłitudinẽ tranſfoꝛmatus:ſe eis oſtẽ
bat. Cũ eis ergo ad ecciam illoꝝ veniẽs:⁊ ipᷣm in
foꝛma pᷣdicta vidẽs:q̃i iratũ g euʒ vix pᷣcib illoꝝ vi/
ctꝰeũ recepit pᷣcipiẽs ꝙ vctrine illoꝝ obediret.Ad

nuit:⁊ ſeipᷣm inter condenſas inuenit ſpinas.

adduxit/⁊ ignem extinxit.populus vo eum ſanctum

entoti,
(a vi ,,
tns tſec c⸗
E Pf. ur tne ug i .
at Nule nn
quẽ ſanctus petrus poſtea veniẽs:⁊ vultũ eius mu/ haſnnnanne uigmne gli
tatñ vidẽs. Vix ab eo cãm ſcire potuit. Cui finalit ni i niniſen tſeciſten iwatt
totũ apuit:ſp erãs ſanctũ petrũ etiã ad erroꝛẽ illoꝝ i ingolannn tooo infin aſti
ducere ꝗͥ ꝓmiſit: ſi beata virgo maria/ei aliam oñ/ ien ſk nra hen lt
ere vellet fidẽ:ea ex coꝛde ꝓfitẽt᷑: dñs vo ꝓmiſit:q; nlutoſan inch orilurotohtn inl
in craſtino ipam audiret. Qui mane ſurgens: duas ſritit niigfun, han onn nu
cõſecrauit hoſtias:vnam ſecũ ⁊ in pixide honeſte re. ſſa ſucraaein Naſunt aſl
ſeruans. cum qua cum alijs coꝛam dyabolo veniens uhe lis ceilie cno e
ab eo pꝛius dure rephenſus ꝙ ſeruos ſuos pſecutus ſles li necihlanni inct diss
fuiſſet. Et ideo niſi eſſet mater miſericoꝛdie:eum mi ſütinn luniegil⸗ nnn mibi bocin
nime ad miſericoꝛdiam recipet. Tunc beatus e 2 litin⸗ bonltmt⸗ ninltte ſſo ſurgs.
trus pixidẽ extraxit dicens: ſimater eius es: adoꝛa tertui agnung b lun Tanden
hic filiũ tuũ:quia inqᷓtum ⁊æus eſt/maioꝛ te eſt:⁊ cũ behnnltn ſgteinpenene⸗ –
adoꝛare teneris.qui ſtatim euanuit.fetoꝛem maxi⸗ aſtnnanmni vlutoc eſeen güͤt
mum poſt ſe dimittẽs. Et ſic iſtius ſacramenti po/ henhini⸗ lutebabented na
tentia:dyabolus eſt fugatus: wminus pᷣdictus ad ſeninn linfra auͤͦſolliclaat
veram fidem reuocatus. ¶ Idem oñditurper hoc Exemp. ninrilant ni zintegkabſchonn
ꝙ hiſtoꝛie quedam continentquaſi de quodã hereti mini;mund eifidefuerer
co igni iudicato:quem dyabolus duobo diebo ab in⸗ Alonimncnl annminüſus Et no
cendio liberauit.quia qñ in igne ponebatur:nubeʒ xj. otens not den gein libꝛ
ti n ſanctun zi Metunm bunte es ingem ebn
acclamauit:⁊ inquiſitoꝛeʒ qui eum condẽnauit:cõ/ i urgqnidan ltronts ahan
buſtione dignũ. Inquiſitoꝛ vo piculũ videns fidei: coptochulſtigo inc aji
die tercio miſſam mane celebꝛans:vnã hoſtiam cõ⸗ inuoci/leariopi ter ucn
ſecratam in pixide reſeruauit:⁊ inter dyabolum cuʒ uluspoſtmolti plories inſolitäguo
nube ſus ſolito venientẽ ⁊ ignem pixidẽ tennit.vi/ ccutantvvuid nam cſeremnuenefwnt
uertenti vo/ vt ꝑ aliam partem igni appꝛopinqua⸗ coꝛpo chiiſti xcemn polcemmaln fen
ret:occurrit ⁊ pixidẽ interponit:vſq; miſer ille eſſet mn arca quod imlrabili afiſtchant
cõbuſtus. Patet ergo ꝙ ſacramentũ hoc magnuʒ ẽ. . Ouelã ctii hrſtonehabenl. g ul
ZPev * mn eengtreniphrns dill aſinmn

Kercio pauit nos veraciter:qꝛ cũ potẽtia vitatẽ AWrti. iij.
nũqᷓ leſit/moꝛe potentiũ ſeculi.̊ aduerſarios falſi⸗ .
tates ⁊ illuſiões nugauie Vfaler ne mWe ſacramen
tũ veritatis ↄtra oẽs emonũ falſas illuſiões.quod ereet ei.
ptʒ ꝑ hocꝙ quedã hiſtoꝛie hñt:ꝙ quidã Keretiste⸗ Exemp. mmnaſinochunge fiaugnaten
cit dyabolũ venire in foꝛma cuiuſdã ſancti:quẽ po/ j ognoitbos of eſct ſü et aſinns
pulus petere vellet:ad ſue erronie wctrine còfirma-i· Pei vopylus gütmens mend cogno⸗
tõem.ſemel ergo ſacerdos quidam coꝛpus xpᷣi ſecum (WKunntopouitnooytllter geboe⸗
ad locum vbi erroꝛes ſuos vocuit poꝛtans: dyabolũ Fünchtane cſtoclentes omni⸗
in foꝛma beate virginis apparentem fugauit. tatem coponsct onineram inpſent
Ideʒ patet p hoc qð ferturi quidam ſacerdos Eremp. Pꝛino quiaa penio liberut oꝛeſenti
quandam pſequens pꝛo ſua coꝛrectione ſoꝛtilegam/ hitetperhocqno ſenbit beat? Geege
vno die citatur a quodam ignoto ad reſpondenduʒ n. Aogonnz wquo captoſetapod hoſſter
e iniuna tali facta muliericoꝛam rege illoꝛum in ſted pote etlensinnenit ,onni
nemoꝛe ibi iuxta. Ipᷣe vo coꝛpe xpᷣi accepto:nemus oeſuaproeomiſtam celchunifecltedin
intrauit:v pulcerrimã vt videbatur curiam inuenit 1 Ichanmt. (Adſcen ibicen dnanta
⁊ regem cũ kenili ſua pꝛandentẽ.a quo cuʒ dure in- Noupitanimnaclia bic aſani
cr. . . . P
eparetur:pixidem eytraxit: tota illa ſocietas eua Cencopernarectſtinmarice chirm

rüparunzin manibus hab⸗
nüp⸗ ens.Epile
adlesgtenantelinnmanne
Putabatimiſſan dicifeat et cito pon
gnaacmiratione in porn romanone

ſtibeneconnecetet.Altero Fontkact
guiiquo nciſcrtetumi gban ubn
Uteninaſiniſtü ad eſüfiütfeatboſt

4

Ad igem de quodam alio heremita:quiad ſue w Exemp-
ctrine cõfirmatoeʒ:ignem vel aquã vt fert᷑ intrare:⁊
illeſus demonũ auxilio Slretofebar acado⸗ igitur
quidam coꝛpus xpᷣi ſecrete poꝛtãs:rogauit:vt furnũ

intraret ardentẽ.qð cuʒ feciſſet:ipᷣe cum pixide ante lam habult qnlei N enaſiſſet ena
os furni poſuit ſe cum miſer flamas ſentiret:⁊ ad- ch diehusacno usmiſerabilit,
liutoꝛẽ ſuũ vocaret:vox ab omnibo audiebatur:non ſetllahnant ndlset vetis ig
poſſum venire:quia foꝛtioꝛante furnuʒ me impedit ſbenltwo wfeciſentfimeſin lal⸗
7 miſer cõburebatur. qͥ moꝛiens dicere potuit. Ve⸗ W . dr
re dñs eſt in loco iſto:⁊ ego neſciebam: Geñ. xx viij. ſtametiyltts tepyt efectöand
ſicut illi magi qui impeditine amplius illuderent: fuitanemeahila neerlogepoſt
dixerunt. digitus vei ẽ hic Exo. viij. . edligenteingui⸗ Mcam dilo
Muarto nos pauit reuerenter.qꝛ nõ minoꝛi cibo Artiiiij. ndcſeter onnn emnsillzfuffede
qᷓ ſeipo cui marima legitur reuerentia exhibita: nõ n. Momisinalanit Hotenti dmino bo
ſolũ a ſanctis:ſed etiã a bꝛutis.Se ſancto.n. Lodo/Fuij. ckteagegtione sclu⸗
uico quondã rege francie legitur: equitando ꝑ vil Tainqnacan ndo imcluttztiſqni
las ⁊ ciuitates iuxta ecclas:capellũ cũ capucio depo Exemp. ſus mnanedar mlnera: rn puteit
nere ſolebat:⁊ caput verſus ecciam bumulr inclina/ reslocizn nordo eins ei motene
re.qꝙ cũ ſemel obmitteret:quidã ſecrerarius ſuus ex eognot = eſtetſyt cpeun
tra villa qſiuit/ quare bonã ↄſuetudinẽ obmiſerat ta iie eclidunfealt⸗ 2) in
.lꝛ inqt illud nõ e ibi ꝓpter qdð hoc facio:vicʒ coꝛpꝰ ddeie off —
tohnenbbifng rtcepti

uitnos mun ci potitia Fitgi .
aduerſarios fali⸗

epotentiüſecnli.
des denndauit Galet n.ocſactang
Nemn dis dnniͦfiſſts linſhts giil

gnedi hiſtonehit⸗g guigähereno⸗

vennrein ſoma ciiſti ſunetieho⸗
pelletag iueenone etnnechfinng
o ſacerdosuidam copne iſean
enouts uos wauttportano: dyuboli
e irginis aoporentem fuaut.

oboc go fenmi guitim iacerli

nens pro ſus correckione ſoꝛtllegam
aquodam ignotoad reſpondenadn
cta mulleri coꝛam regeilloꝛum in
1 Yoe vo coperpigccepti nenne
rimä vt videbatur curiaminnent
liaſuapꝛandente aqno aiz dufein⸗
nennaleſenna⸗
tercondenſasinnenitſpinas
nodamalioberemitaqriadſien
toezeignemrelaguu tfafünnen
annlliocpirt ſolest otntos izin
annlocnieſolehit anle ini
apiſectetepontia hnllit

te goan ſeaſt itamoiniteann

Exẽplũ.

Exẽplũ.

Exem.

Arti. v.
xiuiij.

Exem.

Exem.

Eyxem.

Euchariſtia

chꝛiſti. Ille vo admirans/ rei veritateʒ ſeire volẽs
ad eccleſiam redijt: et inuenit ꝙ ſacerdos tot infir⸗
mos comunicauerat:ꝙ nullam hoſtiã conſecrataʒ ĩ
eccleſia dimiſerat. Quidam etiaʒ magnus archi/
epiſcopus narrauit ſe vidiſſe et loco talt interfuiſſe:
vbi quidam ſacerdos ad infirmuʒ vocatus pꝛopter
viam lutoſam incaute cũ coꝛpoꝛe chꝛiſti lignipedes
aſcẽdit:qui ĩ ꝓfundioꝛiluto tonius ville cexidit. Et
euchariſtia ex caſus impetu euolanit in lutuʒ. miſer
ſurgẽs / wllẽs et eiulãs:queſiuit et nõ inuenit.cõcur⸗
riũt multi:nec inuen erũt. poſtremo ſacerdos ĩ lutũ ſe
ꝓiecit:clgmãs ꝓtẽſis manibo et dicẽs. O bone iheſu
ſpter tuã bomitatẽ dimitte mihi hãc nigurare:
oc ꝓmitto/ꝙ nunqꝙ; væ luto iſto ſurgã: vſq; te mipi
oſten geris. et vſq; te inuenero. CTandem reſ iciunt
herbã pulcerrimã æ luto creſcentem: quandã groſ⸗
ſicieʒ in ſummitate habentẽ ad modiũ ons pulcer-
rimiæ ſuauiſſimi:infra cuiꝰfolliculos coꝛpus cernũt
vminicũ:mundũ ⁊ integꝑ:abſq; omi luti contagio.
Quo miraculo omnes in fide fuere roboꝛati. Sic er
o terra cognouit wminũ ſuũ. Et non ſolum terra:
ec etiam bꝛuta. ¶ Vnge in libꝛo ve apibus corine
tur:qꝙ quidam latrones pixidem eburneam furãtes
coꝛpus chꝛiſti quod in ea continebaturpꝛoiecerunt
in quodã alueario apũ:inter quas ciũ ſacerdos ⸗ po⸗
pulus poſtmodũ pluries inſolitã audirent melodiã
ſcrutantes quid nam eſſet:inuenerunt ꝙ apes circa
coꝛpns chaiſti e cera pulcerrimam fecerant came⸗
ram. circa quod cũ mirabili affiſtebant reuerentia.
Quedã etiã hyſtoꝛie habent: ꝙ quidã hereticus
cum ſacerdote diſputans dixit. aſinus meus veñ ve⸗
ſtrũ bene comederet. Altero vo ↄtradicẽte:dies aſſi
gnat᷑:ĩ quo indiſcrete tamẽ ꝓbari vebuit. Hereticus
interim aſinũ ſuũ ad eſũ aſſuefecit hoſtiaꝑ.Pie ũ ſta
tuto:aſinus coꝛã coꝛpꝑe xpi ductus:genuſiexit. Sic g
cognonit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ:et aſinus pᷣſepe wmĩ ſui
Iſa.j.populus aũt meus menõ cognouit.
uinto pauit nos vtiliter. qe hocſacramentũ di
ſne recipientes et cuſtodientes omnẽ ſequuntur vti
itatem coꝛpoꝛis et anime:tam in pᷣſentiqᷓ; in futuro
Pꝛimo quia a penis liberat pꝛeſentis ſecli. quod
patet per hocquod ſcribit beatꝰ Gꝛegoꝛius.iiij. dy
alogoꝛuʒ ve quodã capto/et apud hoſtes ligato:qui
poſt ad vxoꝛẽ rediens:inuenit q omni die et hoꝛa q̃ᷓ
vxoꝛ ſua pꝛo eo miſſam celebꝛari fecit:vincula eiꝰſol⸗
uebantur. ¶Ad idem ibidem de nanta epiſcopi pa⸗
noꝛmitani in cicilia. hic epiſcopũ verſus romam du⸗
cendo per mare:caſu in mari cecidit: nihil pꝛeter li⸗
gnũ paruuʒ in manibus habens.Epiſcopus vo ter⸗
cia die ad terramveniens:pꝛo nauta quem moꝛtuuʒ
putabat:miſſam dici fecit.et cito poſijnon ſinema⸗
gna admiratione /in poꝛtu romano nantam ſibiob-
uiam habuit. qui ei quõ euaſiſſet enarrauit dicens:
ꝙ cũ diebus ac noctibus miſerabiliter ſuꝑ lignũ ſu⸗
per illud maris /vndis et vẽtis iactaret᷑:et vires qua
ſi penitus vefeciſſent fame ſimul et laboꝛe:quid ap
paruit quimihi panẽ ad refectõem vetulit:quẽ morx
vt comedi:vires recepi.nec lõge poſt nauis trãſiens
affuit:que me ab illo vndarũ piculo ſuſcepit.Epũs
vo diligenter inquirens:illuʒ fuiſſe diẽ repit: uo p
eo pꝛeſbyter omnipotenti wvmino hoſtiã ſacre obla
tionis imolauit. Ad idẽ Petrus cluniacẽſis æquo
dã circa grationopolim ciuitatẽ/qui fodiens ſub ter
ra in quadam minera: oꝛa putei terra operta inclu⸗
ſus manebat.vxoꝛ vo eius eũ moꝛtuũ eſtimãs foſſo⸗
res locũ euacuare fecit/ vt coꝛpꝰinueniret:et miſſã p
eo quottidie celebꝛari fecit: panẽ ⁊ vinũ ⁊ cãdelã in-
xta pĩie cõſuetudinẽ offerẽs: exceptis duobovel trib
dieb: qip dyabolꝰ ĩ foꝛma pueri vxoꝛi ad ecclaʒ eun⸗
tiobuianit dicẽs:officiũ eccleſie finitũ:⁊ ſacerdotes

E vf.

xc ecckia receſſiſſe. ꝗᷓ yltimo die ei mĩme credẽs ad ee⸗
cleſiã pꝛexit.⁊ eo ſolito obtulit. nõ multũ vo poſt
foſſoꝛes eũ inuenerũt ſanũ:et mirãtibus rñdit ie bñ
vixiſſe:qꝛ omni die exceptis tribus:habnit panez et
vinun 1 candelã. ⁊ inuenerũt ꝗ; hoꝛa q̃ miſſa pꝓ eo cele
bꝛabatr:illa recepit.ꝛ trib ils dieb quibn dyabol⸗
Voꝛẽ impedimteilłcaruit. ¶ Ygem patet ꝑ ulud
multi libꝛi habent ⁊æ filio iudei innocẽte: in trãſma
ninis partibus:qui dũ cũ pueris xpianoꝝ luderet:
in die paſce chꝛiſtianos viderer ad cõmunionẽ acce⸗
ere:ey ſimplicitate quaſi panẽ cũ alijs accepturꝰ: in
ter multitudinẽ ignotꝰſe poſuit.cũ vo ĩ reditu patn
rñdiſſet: panẽ ci alijs ĩ xpianoꝝ eccleſia recepiſſet
pater iratus eum in fumũ ardentẽ ꝓiecit. mater vo
pueri clamauit.Chꝛiſtiani vo currẽtes/ puex illeſuʒ
extrahentes: patrẽ intromiſerũt. Puer vᷣo rñdit:
ymago illa ſancte marie ipᷣm clamideab igne cuſto⸗
diuit/ vt oñderet quantuʒ cuſtodiet digne recipien⸗
tes: et vt alios p hocad fidẽ trahẽt. mec hyſto. ſcri⸗
bit in legẽda ſanctoꝝ in feſto aſſumptiõis. Hoĩes
ergo intraturi bella iuſta:exemplo karolt magni:
ſemper bellum intraturus:cõmunicaſſe pꝛius legit:
vel etiam ꝓpter quecunq; alia pericula coꝛpus chꝛi⸗
ſti accipiãt:vt moꝛe pꝛedicto iberent. JYllud vo ac
cipientes/ vel ĩ infirmitate vel in alio piculo: dicãt il
lud ps.xxij. Mõ timebo mala quomiã tu mecũ es wo⸗
mine. Et iteꝑ pſal.cxxxvij. Si ambulauero ĩ medio
tribulationis viuificabis me. Et iteꝝ pſal. xxx. Eſto
mihiin cũ ꝓtectoꝛeʒ ⁊c. Et illud Numeri.xiiij. ꝛu⸗
minus nobiſcũ ẽ: nolite timere. nõ timebo inqͥt ma-
la:qm tu mecũ ⁊c. Nec mix:qꝛ ſicntrege hoſpitatoĩ
wmo alicuiꝰ:dũ ibi moꝛat᷑:milites ſui armati diligẽ
ter wmũ illꝗ cuſtodiũt. Ita angeli wmũ ale:oũ ibi
ypᷣs hoſpitat᷑.ipſo teſte qui ait Math.xxiiij. Vbicũ⸗
q; inquit fuerit coꝛpus ſupple dij ereceptũ:ibi con
gregabuntur et aquile:id ẽ angeli tanqꝙ; milites foꝛ⸗
tiſſimi:locũ regis cuſtodientes. ¶ Secundo qꝛa pe
ms liberatos recreat ⁊ munit cõtra alia picula/2 b:
tius pugnare facit. Pꝛimo recreat cõualeſcẽtes. Si
cut em̃ poſt certatõem datur analeſcẽtibo leuis cibo
et ſanus. YJta chꝛiſtus medicus noſter illis quiin q⸗
dꝛageſima cõualuerint ve infirmitate ſpũali dat ci:
buũ ientgan maxime vitã confert ſpũalem:⁊cõ
firmat et foꝛtificat.De quo ĩ plial.ciij. Panis coꝛ ho⸗
mis ↄfirmat. Caſtꝑ etiaʒ munit victualibo optimis
ↄtra obſidiõʒ.œ qua.H.ij.ix.¶ Tercio ne iteꝝ capi
ant᷑:foꝛtiꝰpugnare facit.dũ iſtud ſacramentũ nobis
vædit. In qͥ facto fecit dux lacedẽoꝑ ð quo narrat iu
lius libꝛo.vj.ꝙ ad bellũ vadens /fecit exercitũ ioca⸗
lia ſua ⁊ queq; pcioſa ſecũ acciꝑe:vt foꝛtius pugna⸗
rent ne illa amitterent. Ita in ꝓpoſito.et pʒ. Gʒ ca⸗
ueant oẽs filij hely.j. Re.iiij.cũ mala vita ⁊ indigni
archã teſtamẽti in q erat mana/p quod iſtud ſacra-
mentũ ſignat᷑ſecũ ſumẽtes ĩ bello nõ ſaluabãt᷑. Sicĩ
ꝓpoſito vus em̃ ſciuit bella dnrioꝛa inſtare poſt re⸗
ceſſum a wmo ĩ carcere vyaboliſ/et iõ ducẽ dedit nõ
minoꝛẽ qᷓ ſeipᷣm: qui ſemꝑ ꝓtegit ſi digne cuſtodiat᷑
alit᷑ nõ. Cuſtos em̃ dñi ſui/ſupple pꝰ bellũ illud/glo⸗
rificabitur: ꝛouer.xxvij. .
rat alterius ſeculiſcʒ purgatoꝛij/ q oſtendit᷑ pꝛimo
P B/ qõ ſcribit brũs Oꝛego.iiij. dyalogoꝑ: æquodã
ſacerdote:qui aliqnotiẽs venit ad balnea calida p⸗
ter infirmitates ſuas.circa que inuenit paupeʒ ſibi
Punmilter ſeruientẽ.quiſſemel ei panẽ ꝓmercede ob
latũ refutauit:aſſerẽs ſe talẽ panẽ non comedere:ro
as ꝙ; panẽ in altari eo offerret. Aſſeruit etiã ꝗꝙ ül
ins loci aliqñ vñs fuitet ꝙ ꝓ culpis ſuis ibi pꝰ moꝛ⸗
tẽ ſuã œputatꝰfuit.ddidit etiã q; tũc eũ erauditũ
cegnoſcẽt:cũ illuc ad lauãdũ venerit:et eũ ibi mime
inuenerit.in quibus verbis diſparuit.et is qui ho/

Eyent

XV⸗

Exyem.

uarto qꝛ a penis libe xvj.

Exem.

Exẽplũ.

xvij.

Exem.

Exem.

xviij.

Euchariſtia

ms eſſe videbat᷑: euaneſcendo innotuit ꝙ ſpũs fuit.
Pꝛeſpi hebdomada cõtinua pꝛo eo hoſtiã obtulit:
quo facto ibi eũ mime inuenit/qua ey re qu atũ pꝛo⸗
Txſt aia bus immolatõ ſacre oblatõis oſtenditur:qñ
hãc moꝛtuoꝝ ſpũs a viuẽtibo petũt:⁊ ſigna indicant
q̃bus ꝑ eã abſolui videant᷑. Ad idẽ ibideʒ e quo/
dã monacho monaſterij ſui/qui e medicis ſe intro⸗
miſit.inter cuiꝰmediciĩas tres aureos inuenerunt cũ
moꝛtiappꝛopinqret.quẽ licet ante moꝛtem e h̊ vo⸗
leret.fecit poſt moꝛtẽ ad viuoꝝ terroꝛẽ in ſterqͥlinio
ſepeliri:ab omnibo monachis ſuꝑ eũ aureos iactãti-
bus⁊ clamãtibus.pecunia tua tecũ ſit in ꝑditõem⸗
ex quo viui territi:viliaa que eos ſꝑ habere licuerat
in mediũ ꝓiecerunt. Moſt triginta vᷣo dies oꝛdina⸗
nit beatus Oꝛegoꝛius vnũ quiꝑ triginta dies cõti⸗
nuos ꝓ eo celebꝛaret.quo facto fratriſuo germano
appuit:et œ ſtatu ſuo reqͥſitus/ rñdit. Hucuſq; ma⸗
leſ modo bñ/qꝛ hodie cõionẽ accepi.exqua re aꝑte

claruit ꝙ frater qͥ fũctus fuerat p ſalutarẽ hoſtiã

ſuppliciũ euaſit. Quibuſdã vo int᷑poſitis addit bea
tus Gꝛego. dicens. Inter hec penſandũ eſt ꝙ tutioꝛ
via ſit:vt bonũ quod quiſq; poſt moꝛtẽ ſuam ſperat
agi ꝓꝑ alios:ſatagat duʒ viuit ipᷣe ꝑ ſe agere. Heatus

quippe eſt liberũ exirelꝙᷓ poſt vincula libertatẽ q̃re-
re. Et cito poſt. DPebemꝰ itaq; quotidianas carnis

⁊ ſanguinis ei hoſtias immolare.MDec nãq; ſingula-
riter victima ab eterno interitu aĩam ſaluat:queil⸗
lã nobis moꝛtẽ vnigeniti ꝑ myſteriũ repꝛeſentat.
Quinto quia ad gaudia pducit eterna.hoc enim
ſacramentũ digne miniſtrantes ⁊ recipientesſi libꝛo
vite ſcripti ſunt:vt poſt arrã plenã in celo recipiant
ſolutõem ſet poſt viã inueniant vitã:quod ſignifica/
tũ fuit in vi.pa.vbi cuidam ſancto patri oſtenſuʒ fu
it ꝙ male cõmunicantes acceperunt quaſi carbões.
Digne vᷣo accedentiũ vidit angeluʒ nomina ſcriben⸗
tem:vt qui modo illo reficiunt᷑ ꝑ gratiã illuc illo re⸗
ficiantur ꝑ glonam:quã refectõem ꝓmittit Apo.ij.
Vincenti inquit dabo edere de ligno viteſquod ẽ in
paradiſo vei mei. Sicut ergo volentes p mare ad
terrã ſanctã/ vel ad patriã ꝓpꝛiã tranſire:ſecuʒ panẽ
bis coctum ꝓ viatico accipiunt:qꝛ illius auxilio me
lius in mariſuſtentantur et ad poꝛtum perducũtur
quia non cito putreſcit. Ita volentes ꝑ mare huius
ſeculi ad patriam trãſire claritatis eterne/ſecũ iſtud
viaticum accipiant.quod fuit bis coctuʒ id eſt gene
ratum:ſemel ab eterno a patre.et iterum ex tempo⸗
re a matre:vt nos ꝑ hoc mare nutriret.Vnde cõiter
i viaticum per viam ducit ad vitaʒ. Quod pulcer
rime oſtenſum fuit in geſtis DHugonis de ſancto Vi
ctoꝛe.qui cum eſſet religioſus et tali in extremis lan
gueret infirmitate/q ꝓpter vomitũ cõmunicare non
potuit:ei indiſcrete fratres ſui ſatiſfacere volẽtes ne
eũ coꝛpus xpᷣi anxie petentẽ offenderẽt:bis hoſtiam
poꝛtauerũt nõ cõſecratã.qð ipᷣe vtraq; vice ſpũſſan⸗
cti inſtinctõe dephendit:⁊ vehemẽter redarguit. ter
cia viceveꝝ coꝛpus yxpᷣi ei poꝛtauerũt:að ipᷣe quaſi ſic
alloquebatr᷑.ſcio ꝙ nõ ſum dignus recipete.Sed ita
veraciter ſicut firmiter credo/ꝙ tu es filius ci:rogo
ꝙ filiꝰaſcẽdat ad patrẽ:et ſpũs meꝰ ad ceũ qͥ fecit il
lũ.Et hoſtia coꝛã omnib in altũ aſcẽdit ipᷣius aſam
ſecũ ducẽdo. Et ſic amblauit ĩ foꝛtitudie cibi illius
bis cocti ſcʒ vſq; ad montẽ cei.iij. Re.xix. Mõ infra
e.c.xxx. Et facta ẽ aĩa eius quaſi nauis inſtitoꝛis de-
lõge poꝛãs panẽ ſuũ: ꝛouer.vlti. Et ↄmuniter
bñ prius viuentibus let ad patriaʒ pꝑ moꝛtis paſſum
tranſeuntih talis dat᷑ ductoꝛ. qꝛ ſicut qñq; videmꝰ/
q; dñi mũdi iſtius diu fideliter eis ſeruiẽtibus dant
aliquã guardã.i. heredem vel hereditatis magne cu
ſtodiã/ſimnl et heredũ:p quaʒ ſi honoꝛifice cuſtodit
ꝓmoueri põt. Sic agruũ eſt/ꝙ veus ei fideliter ſerui

E Pfj.

entibus det in paſchateſet in moꝛtis tranſitu here⸗

Tem regni celeſtis.ve quo Math.xxj. Moic eſt heres.

