ſitis ĩ tribulatõe ſpe gaudẽtes:ad Rtoma.xij Hec

eſt em vtiliſſima wctrina/ꝙvidelicet in bona opati⸗

one et tribulatiõe gaudeamꝰ ſpe mercedis:qꝛ ᷣm
Aug.ſuꝑ pſal.xij.ſpes cõmodi furat᷑ laboꝛes et me⸗
tũ abſcõdit piculi.Et ſjᷣm Crvf. in quadã epiſtola.
Om ne opus leue fieri ſolet: cuʒ eius pꝛeciũ cogitat᷑
ſpeſq; pᷣmij ſolatiũ ẽ laboꝛis.Et ſᷣm eundẽ Cryſoſt.
ſuꝑ Aath. Gi quis viã laboꝛioſam eſtimat/ ſue xeſi
die eſt accuſatoꝛ.Si em̃ minaces pelagi fluctus nau⸗
tis:ſi tẽpeſtates atq; hyemes a gricolis:ſivulnera te
ærent militibus:ſi grauiſſimi ictus plageq; pugili/
bus leues vident᷑ et tolerabiles ſunt:ꝓpter ſpẽ tꝑali
um ↄmodoꝝꝑ/multomagis cũ celũ pᷣparat᷑i pᷣmio.vel
eyx pñtib aſpitatiba æbet ſentiricuʒ laboꝛes mayĩos
mitiget ſpes ĩ benignũ finem venire. ne ſᷓ aſpicias q;
via eſt aſpa/ſed quo ducit:neq; aliaʒ/qꝛ lata ẽ: vbi
Tſinit. Mota de hac materia auctoꝛitatẽ Gede.A.
j. vij.et. C. vij.vj.Et cñ ĩ omibus pᷣdictis exẽpłet au-
toꝛitatibus oſtẽſũ ſit/ ꝙ ſpes mercedis facit laboꝛes
et paſſiones q̃ ſine ſpe eſſent grauiſſime:leues.Ex oĩ/
bus ſequit a cõtrario ſenſu:ꝙ paſſiones inferni atq;
laboꝛes ſunt grauiſſimi vbi nulla eſt ſpes/ nec finis
nec mercedis. Nota ad hoc exemplũ.A.j.xiij.De ta-
libus nãq; dicit᷑ Pꝛouer.xxiiij.nõ habent futuroꝛuʒ

ſpez mali. Et Gap̃.iij. Si celerius vefuncti fuerint
nõ habebũt ſpem. Mota. T. j.xix¶ Tercio ſpes vi⸗

tam noſtrã et opus ſpñale opeꝝ noſtroꝝ pficit.Pꝛo
quo eſt aduertendũ ꝙ vita nr̃a eſta ceoſet in cu tẽ⸗
re væbet/ad modũ circuli:in quo videmus ꝙ nun-
qᷓ; ꝓficitur vonec linea que incipit a puncto:ad idem
punctũ reuertat᷑ Yllud em̃ quod lineã illã ad idem
punctũ reducit circulũ ꝑficit et figurã facit ꝑfectiſ⸗
ſimã. Bic de vita noſtra q a veo ꝑ creatõeʒ initiũ tra
hit:ſicut linea a pũcto/ a quo cũ erierit querat ꝓfici
vbicũq; volueritſiueĩ diuitijs/ ſiueĩ velitijs / ſiue in
honoꝛibo/vel ſcientijs vel quibnſcũq; alijs/ dicens il
lud Ecẽi.xxiiu. In oĩb requiẽ queſiui: finalit᷑ dicet
illud Cant᷑ iij. Queſiui et nõ inueni:niſi qrat ĩ vtu⸗
tibus.inter q́s fides charitas et alie oẽsvitã nraʒ q̃i
lineã circulariter verſus ũ verrũt:ſed ſpes ipſã p⸗
ficit:dũ in ipᷣo tanqꝙᷓ in alpha et o:id ẽ in pꝛimo pun⸗
cto et vltimo/vitã noſtrã finẽq; opeꝝ noſtroꝝ ponit
dicens illud pſal.lxj. Spes mea in veo eſt. Ged heu
nõ crediderũt in o. Ecce circulus diſcõtinnatꝰet
fractus:nec ſpauerũt in ſalutari eius: in pſal.lxxvij.
Ecce ꝙ nõ eſt reductus nec ꝑfectus/

Bypes

Motiua vo ad ſperandũ in deo ſunt tria. ums
creatoꝛis poteſtas.ſecundo bonitas.tercio Euns
exemplũ. Pꝛo pꝛimo eſt aduertendũ:qꝙ ſicut ĩ homi
ne terrenu duo monent ſperare:et pꝛopter ſpem mer
cedis pꝛo illo libenter laboꝛare et ſuſtinere potẽtia

vigelicet et largitas ſeu bonitas: qꝛ licet curtalis ſit

ſi nõ ſit potens retribuere:minus mon in 1
ſperare. Si etiã ecõuerſo potẽs ſed no entaltn Nen
minus pꝛo eo ſuſtinẽt. Sed ſiambo concurrunt ſpe
mercedis:qui mercede indigent /libẽter ei obtem pe⸗
rant. Cũ ergo vtrunq; in veo pleniſſime inueniatur
Pumũ nanq; in ipſo eſt:qꝛ ommipotẽs nomen eius.
Exodi.xv. Et dni eſt terra et plenitudo eius:ĩ pſal.
xxiij.SGecundũ etiã in ipᷣo inuenit᷑:qꝛ Yacobi.j.ſcri⸗
biturq dat omnibus abũdanter et nõ impꝛoperat
Hec ergo duo mouẽt ponerein dno veo ſpem meam
Tercioõ ad idẽ nos mouet exemplũ Socratis/ð quo
recitat Aug.ꝙ potionẽ veneniquã maligni ei æde
runt vel aliud.quod medicamentũ immoꝛtalitatis
eſſe dixit. Tantu em ĩ veoo ſperauit mõ ſuo:ꝙ pꝛo ve⸗
ritate moꝛi nõ timuit ꝓpter ſpem future immoꝛtali
tatis. Sicut nec quicunq; martyres xe quib Baß.
iij. Spes illoꝝ immoꝛtalitate plena eſt: ſcientes qa
bonus dñs et confoꝛtans in die tribulationis:et ſci
ens ſperantes ĩ ſe: Noum.j.Et quia nõ veſeruit ſpe/
rantes in ſe: Judici.xiij.vbi non ſperantes vſernit.
Bicut aperte patuit ꝑ exemplũ quod fided igne di⸗
citur contigiſſe quibuſdam:qui cũ inimicis cõfli
gere vebebant / omnes confeſſi coꝛpus chꝛiſti accepe
runt vno excepto qui erat omniũ foꝛtiſſimus et no⸗
minatiſſimus: qui ſolus alijs impꝛoperauit ꝙ time
rent:addens ꝙ ipſe illa die nullã cõionẽ accipet:ni⸗
ſi de ſpatula ouis.Alijs vo qui in veo ſperabãt eua⸗
dentibo ipᷣeſolus interijt/ vt facti et effectus diuerſi⸗
tas manifeſte oſtẽderet:qm̃ ſaluos facit ſperãtes ĩ ſe:
in pſal.xv.Et nõ alios:quoꝝ aliqui ĩ foꝛtitudineſi⸗
cut iſte p̃dictus.Aliqui vo in multitudine diuitiaꝝ
ſuaꝝ ſperauerunt/ſicut ille ve quo in pſal.lj. Spera
uit in multitudine diuitiaꝑ ſe e quoꝛũ quolibʒ
Dapᷣ.iij. Infelix et vacua ſpes illius.
Vyabolus vo ſciẽs bone ſpei vtilitatẽ et falſe ſpei
id ẽ pᷣſũptõis falſitatẽ:muleũ conat᷑ verã ſpem impe
dire⁊ falſã impꝛimere.Cuiꝰarticuli œclararõ ex tri
bus depẽdebit oſtẽſionib.ꝛimo ex oſtẽſione qua
oſtendit᷑ intentũ:quõ dyabolus nitit᷑ verã ſpem im-
pedire. Secũdo ꝑ que media. Tercio qunõ conat ho
mſes ĩ falſa ſpe infoꝛmare.Pꝛimũ oñqit figura. iiij.
Reg.iiij. ꝑ creditoꝛẽ qui voluit a muliere.i.aĩa chꝛi
ſti ſponſa duos filios.i.ſpem ⁊ timoꝛẽ auferre/vt per
ablatõem ſpei caderet in vſperatõemvel ꝑ ablatio⸗
nẽ timoꝛis caderet in pᷣumptiõem. IJlla vᷣo neutrũ
auferre ꝑmiſit:ſed clamauit ad Helvſeũ:ꝑ quẽ libe
rabat᷑ habens vaſa oleo plena.Sic aĩa clamet ⁊ neu
truʒ auferre ꝑmittet:ſciens qm n ſpes ſine timoꝛe
neq; timoꝛ ſine ſpe valet. Juxta illos verſus. Si ti⸗
moꝛẽ ſine ſpe:mox veſperatõ ledit.Er niſi ſpes time
at:ſtatim pꝛeſumptio damnat. Ergo timoꝛ ſine ſpe
nec ſpes valet abſq; timoꝛe. SGi p iſtoꝝ filion cõſer
uatise clamet oleo miſcðie plena libera bit/ ſicut ptʒ
E. iij.vij.et.xv.Aaa q̊ elemoſynã et habebis ſpẽĩ no⸗
uiſſimo: Pꝛouer.xxiij¶ Etũ ad ſecundã ptẽ huius
articuli eſt aduertendũ:ꝙ dyabolus veram ſpeʒ per
ꝓlura unpedit media:q̃ mñ media ĩ generaliĩ duo di
Ntinguũt᷑ ĩ generale et ſpale.Generale nãq; ſperĩpe/
dimẽtũ ẽ qdᷣcũq; petim ꝓꝑ qð quis inimicus cœi ↄſti⸗
tutus ẽ.Qð impedimẽtuʒ ĩ exemplo patet cæ illo:qͥ
inimicitias contra aliquẽ regẽ exercuit tgalem/vet
eiꝰmãdata gratis trẽſgreſſus ẽ:et cũ inimico illiꝰre⸗
gis amicitias hʒ:quõ poſſet talis in no ſuo/⁊ ſpãlit᷑
qũ inuitus ad eũ trahitur ſpeʒ hꝛe.immo totalit᷑ ve⸗

VIrti.iij.
v.

Art. iij·

inn zaub

e 1722. 5 13½ , loz eel iii n0⸗
BGpirituſſanctus BS rxii. ðõä
ſperat. Sic in Ppoſito x illo qͥ wũ quocũq; pcto of gendũ/ſed etiam ad loquendũ:iuxta illud ath:x. mmn mma Fiul i a hito⸗nan
fendit:et dyabolo vel mũdo qmicitia copulatur xæ nõ em̃ vos eſtis qui loquimĩ ꝛc. Et ad noſtrãſpũa⸗ ſit⸗ mnefi nu Hel es oſer
guo in canomica Yacobi. c. iiij. Ouicũq; voluerit ee lẽ veductõem:iuyta iilud pſal.cxlij. Spus tuus bo nin lelt l ce ſl i emi
amicus hui ſeculi:inimicus cæi cõſtituit: quõ a xxo nus veducet me in terr rectã. Ey quibus qatet qd· n eicnalleoteeli umthor beij⸗
aliqd ſ erare poterit: ſpaliter in moꝛte: q nolens ædit:qꝛ pꝛimo conſolatoꝛẽ his qui alias inoꝛdingz⸗ i letnein nulu litatt
coꝛã il o tanꝙ; coꝛꝗ liudice rapier᷑:niſi ei pꝛius recõci tas fugiunt conſolatões. De talito nãq; verincat᷑il⸗ ſus boleerhch geiahele ſinca
liatus fuenit. Se talibo em dicit Sap.ij. Meq; merce lud Yoh.ruij. Aliũ paraclytu dabit vo bis. Recedẽ cedſa cſegnix i e; anallann un
em ſperauerũt iuſticie. Molite i ſpare in iniqtate:ĩ tilo vo ab illo termino a quo ſcðo dat infoꝛmatoꝛẽ/ nuit Cuſr ſn optione *
viij. pſal.lij. ¶ Ympedimẽtoꝝ vo ſpecialiũ/pꝛimũ ẽ ter⸗ vt recte vadãt in medio. Tercio ꝑſeuerãtibo dat ou ſauli c li ⸗ i qam doß
renarũ voluptatũ abundãtia in dimtiis/ xelicijs et ctoꝛẽ/ vt terminu attingat ad que/ veducet inqᷣt mei uſbir g theb. . miriauit.
honoꝛibus. Ouod pulcre oſtenſũ fuit Nuũeri. xxxij. terrã rectaʒ. Peima ꝗᷓ eius bomitas qtũ ad volentes gnnne giileannnt lcögleuite
vbi legit ꝙ ppls cui pmiſerat cæus terrã ꝓmiſſionis boni eſſe reſpicit terminũ a quo.ſecuda mediuʒ. ter⸗ gununt⸗ iſenin i chatt
iq ẽ rubenite et gadite et dimidia trib manaſſes:ha cia finẽ: in quib tnibus totus motꝰſpijalis vite no ſec ete Romg dii aleit
bẽtes pecoꝛa multa/terraʒ ꝓmiſſiõis inhitare renne ſtre continer et ſic œdit bonis hodie illu: cuius bo ſi flor ac di viſüf. Jn gaa leb
t.G ſito ve illis qui hi itas om̃ B..Spüs ohl lin vgunt bifliſn nig generoſe
rut. Gic in ꝓpoſito æ illis qui hic pecoꝛa.i.coꝛpoꝛa nitas om̃ia continet: ve quo Bap̃.j. Spũͦs om reple uioguntdhen⸗ te ppaginis
paſcere appetũt.de quibus brũs ꝛego.moꝛa. viij. uit oꝛbẽ terraꝑ:et hoc qo cõtinet oĩa.? Etũ ad ſe⸗ ij ſlenanolliti ſtdis. domo⸗
ſuꝑ illud Yob. vij. Conſupti ſunt abſq; vlla ſpe. Re cundaʒ partẽ huius articuliſquerar quilibet in co⸗ llg fii gt ſeg imr hotinef
pꝛoboꝝ inquit mentes erga dies vitepſentis tãto cõ ſuo.qicens illud pſal. cxv. uid rerribuã dno pꝛo trucimis obſeg in grenplochu
ſtringunt amoꝛe: vt ſicſemp apperant viuere:quate omnibo que retribuit mihi:qui ſic ædit mipifilii — mmneolteſii En ſuanitatedule
nus ſi valeant vinendi curſum nunq; veſiderent fini Iſpmſanctuʒ et angelos et oĩa bona: ſicut patet. A. x. ebalura ſp. donns ſabist
re. cogitare qppe vẽtura vſpiciunt Habere nulla ni arti.j. Dec nãq; ſi recte cogitauenit:iĩueniet ꝙ oĩs rõ e ſpi Gaß ti O0 eſtſcendb⸗
ſi quepᷣtereunt cõcupiſcũt:ſpẽ totã in rebus trãſeñ dictat:ꝙ ðᷣ oĩbus bonis ſiis melioꝛa wo reddat. Di nn Paronepuinicſ iihusryn
ä ſuũ ammonet di⸗ cut e bonis nature inuentutẽ/ foꝛtitudinẽ/ pulcritu lierabi nantetdue li
i H huiꝰſeculi pᷣcipe nõ ſperare incerto dinẽ et hmõi. Se bonis etiã foꝛtune melioꝛa.i.vci⸗ eniglonätit pallii en us
. õ imoth. vj. Becunduũ eſt oiffidẽtia re mas et elemoſynas iuſte vẽdicat. Et ð bonis gratie nnn rerpemat egein lla gte nmn
enatrampranoilms. uod oſtẽdit᷑ Numeri xrij. oiĩa opa requirit. Magna naq; ruſticitas etiã apud e iiliuft eocczſio: oporte
3 egitur. c iſrahelite licet terrã pꝛomiſſionis x mundũ eẽt/optima ab amico æ mutuo recipe:7 peſ u ſtepotns ta in ppoſito erpe
iderarent: audito tamen ꝙ ſtirpem enach: cui non ſima reddere:nec hoc fieri poſſet abſq; vitio ingrati gran tlnmrtiimeſns ͤts ni
igeer RPolteeUſtcr 6 Papeient: eran tudis/ et ꝑiculo pcti:quo erẽplo clare vidẽ poteſtis ſicktor ie ii Donecrenentansin
dicit Ephe. tiij. Deſ⸗ ngtes ſemett ſos eraqute⸗ Rsbonimgratienesgentin iculi lon q voĩ numng eahlinis etinluen
runt ipudicicie m opera imundicle e tal Aneus bonis ſiuls pciczẽ partẽ teo dare volut: ͥ v in nn eheneroͦnucniur gn
e eiic e . Pereiun lele. Be talibo Aug. uentutẽ foꝛtitudinẽ et pulcritudinẽ ĩ ſeruitio expen Fiſoce uags iot Aug inregula.
verbis wmim ome r. di il taminimcuz eſt dut dyabolu cogitãt guq; eriã dicür ꝙ ſenectutẽr di popter guda dit 1 Sea
deif ut retro reſpicere: ſicut facit ille qui temptati ebilitatẽ et efoꝛmitatẽ ĩ ſeruitio cr expẽdere vo⸗ tum dinitü dignitategloꝛian.
onibus no aperte reſiſtit. Remecuʒ contra hocpa lũt. Qui inſuꝑ peioꝛa vecimãt et putrida vel coeru genus paterni aligalpatte habentr
eler infra an emndrellone. Karcin impedimentũ ẽ pta.vel etiã mima ꝓ reo dãt/ et qͥ gratias eis datas mnpen hebenns ung aluin
torum NSum egenndi zetenei le r. . ĩmalis expẽdunt vſibus. his vo pcioꝛes ſunt qui ne ij Cooerpatne drobolo le
ler n Bnhufis ndem pane snrtier. melioꝛẽ partẽ neq peioꝛẽ cxo dãt /ſicut illiq poſt ſum glone ſpintuaiis: ui er noͤhilioꝛ
taan⸗ anPiogenonctammat fenan n ſbe⸗ uuentur er forritudinẽ ſuã in malis expẽderint icunt. Gloꝛiamurin ſpegloꝛie filioꝛn
tes ſaluabimur. Et quibus aſſilantur patet.EG. iiij tatotbua cohttarbtbub er oeatenb e ec di⸗ menmegattneſunnſet
xiiij.Et. M.ix.arti.vlti.ꝑ totũ. Ex quibus patet/; n is. cij queĩ in ner méagis naridtoiaril Kons nii Bo
in eius pmiſſtonibuo ſicut vielt Ere tnieltro⸗ Tnrantüchnentums mlnoſtumnlolenednnien . in avr:uallnnzeleume
na ſpes inſenſato viro ⁊c. citatis et vxbilitatis p’gant vt ve luto ſurgat peto⸗ L iur deir Eee unnoldonobn
, u: ad modũ aialis pigrti luro racte gaͤt pcro⸗ lios Nüetinter anctos ſoꝛs nloꝛuzeſt.
Pirituſſancti pꝛimo rucad moci aia is niortiluto iacẽtis/nõ tn ſurgurt irnunnertione crtiore:nis hhutan
poſtendit᷑ honitas qua a pꝛe et filio et a ſe⸗ necad vxũ vadunt. Sed ad moquz poꝛci in luto ia⸗ itone nobiinuͤu i
po varfholi qua a pꝛee filio et a ſe⸗ cent malaꝝ cogitationũ:et turpiſſimaxꝝ locntionüũ· ſtſcendüla di —
kvtile Pſo vari voluit. Secũdo huiꝰ wni oſten⸗ necignẽ recipiut ſpũſſcti. De quo Lu. xij. Ygnẽveni aſtſabnciiqg diferentig tinder cöhin
dit vtrlitas etũ ad hoc ꝙ in die pẽthecoſtes oẽs bo mittere in terrã:ſicut nec lignu quod viu ſlaq iacun catorlittennutgtione canpſoni. Ma
nos xpᷣianos legitimauit.Tercio iſtius wni oſtẽdit᷑ e HH.AEGni quod diu laq iacuit ultationibus ſuis ibenti
generalitas qᷓtu ad plures effecrus. Quarto neceſſt Sõ Uglohled Ennatierappon inquanti ſnbgennepntengnen drnde
eili plures effectus. Qua 8 et v s ipᷣm accẽdere ſuo fumo no 3 aunt ad valoꝛe
tas. Quinto apparitõis diuerſitas. Sexto oſtende⸗/ iſti fumo turpiũ . ncgt Hr hab⸗ ü int
pparitois diuerſitas Bext de⸗ ũ verbox et iuramento lsſubet ſehaclociiuen tmer inta
re reſtat qualis erit recipientiũ diſpoſitõ Beptumo onchmmuft, Zect eremßlo⸗ nnthaine
at qualis e B ito. mnum et vxtractionũ multis nocentet ſpecraliren vo einmnoloeoſupendnponatn
agers nierſeer quo erpumento quis cognoſcere letibus ĩeis ignem accédere ſpuͦſſcti rerrabuͦr. M⸗e⸗ ouncupens nties Ninileion⸗
Anij. ¶ Circa pꝛimũ duo ſut aſiderãda. Dꝛlmo quid o en ne u ſeketed igne recipiür ipus malignri unmmminllaſavghrardle
l. tüſit Gebo qd retnbuedi ſit Etiad penmli in 8t ns ziuuͤenes ſunr et votetes ad malefacenu foꝛ ngenem anhitnne Kennl
d. pẽthecoſtes ẽ datũ melius wonũ qo dari potuit. Gi⸗ ſti erao ſpecia xe Hokentes ſunt turpiter fumãt znonncambiengo no eſpiciunt ſitu
cutnaqzt die na nenun vnAIQ& aripotuik. ergo ſpecialiter pᷣ munduʒ intelligunt᷑: xe quo örecipnunt monetäniſi 4
rede uch Loie natiuſtatis pp̃i datus ẽ fili dei ad nraʒ Joerearadotie parr i kenin . Mütüſerbibi enignn
taemptoz:er ĩ die cene ad noſtrã ſpũalẽ nutritõʒ et mundus nõ poteſt accivere 4 e nio bonons etreverent
cõfoꝛtatõem/qñ illeĩ ſpeciepams dat cẽquiẽ quo 3 1 reiracapeteef7: Eclechonisetfanorisnne
Plciki piol end ns da que AQAui vo illũ accipiunt maximã cuʒ illo reapiu ⸗ atcomputati muncictm
Pechenoſtescnfne iti na e eeVtilitate: q: vbi pꝛius erãt filij irejfilij ppabollet:t·. Ari i. tane noineratnpigbiacöm
6 eſt ſpnſſanctus ad noſtrã ſpãũale,z lij ſeruitutt. r Sert reer 1”. zS. ſeſnſte Güt malo
conſolatoem. ppter quod Yoh euin. vocat p ſerultutis eterne ipius receptõem leginimant᷑?- ſuicſtdllienecdneasc bonos:
conlo latoöem: pp q Yoh. riiij. vocat᷑ paracly⸗ filij vei efficiunt᷑:iuxta illud ad Ro. viij. Onrenpn⸗ necreſpl
tus. Aliũ inquit paclvtu dabit vobis: lo fi ragunk edad Ko. vitj. Durcun nunt tigun ſelgann aal⸗
les petunt mmoĩoneque ad ipm ſpecialiter oitteit. PeeSuntk:hr filij erſunt. Pꝛo quo ẽaquertẽdu metenetintanti e od vel
poſſint eius ſemp connolatmoneghanders ſeet e no. 4. Piterente magna eſt inter filios vxoꝛis legitüne hnnnanig antenseſin
lra; buͤlen infoꝛmatõem. ppter quod dicit̃ Joßh unt bernbinegua tig legirunt r ure lucee⸗ ali ciilachmn uhamo
xiiij. Paraclytus añt ſpũſſanctus quẽmi r;. na, iIn auté concubineĩ pa⸗ Necfepntaning n. Weünonifſim
oihemerellte vos Deebitola unſolana hinili⸗ Verna non ſuccedunt hereditatej niſi legitimentiir. woguunlnndah Treim nnnn
Vnus autem mous legitinandi ſm iura eſt yvir ruangwennttcnnduriiſii⸗
ninbaſſig a eri aureinibil
. biſtyſaäjtnnn 1

Pbecag Nctnötetputndartſenn
nmg lro dt t j geituo dnn
unt ſibus Poo fo tionsintguine
teneq paori nodit ſarllig goſ
fontlnſu in nolis Apelerinr
riciapenguttntoctmtus ermie
mrötbus et ocvtolhueſet niteqis
mcaqveituuenturemaleegemt.
ro molnoſtunuls ſenechins ce
ns puigann vt w uto ſurgatpcko/

Splonilutoigcetis no n ſorgunt.

t Sed ad modn; Potciinlutdig⸗
Nrionietturpiſingr ioontoni:
tſpäſſchi Degno An h Jentran
ſcutnerlignu gvoc di iacinat
uralöſed fumnet;erappkopipanont
siön huitaeſinfinpßnn
iwerbopetiname tot t ini⸗
imümntunnenr nſtuein,
mmuin iſiln
ſt nicn inhi

mnegli bdi Aulnc
dacteinlicnn
Cine flbennn iu
negbin iegic abbii ni
pateni rli etinn
Cifnuntchr

ekauiyelt. gllnint It

iiij.

V.

==

BGpirituſſanctus
accipiat in vxoꝛẽ illaʒ:que pꝛius erat cõcubina: ſicut
patet ve inre canonico.extra li.iiij.ti.qui filij ſint le
gitimi.c.tanta.Et in iure ciuili.in Autent᷑. quibus
mo.fi.natu. effi.le. coll vj. circa pꝛin. licet conſuetu⸗
w anglie ſit contraria. Sic in ꝓpoſito.nam oẽs erãt
qi filij ancille: dicẽtes illud po. Sk⸗go ſeru'tuꝰ 2 fi
lius ancille tue.i.filij nature humãe eruituti ſubie⸗
cte dyabolice ⁊ pcti.iuxta illud Ephe.ij. Filij ire era
mus:et p cõſequẽs inhabiles ꝓ hereditate celeſti cõ
ſequẽda. Chaiſtue vo iſtaʒ ancillam ĩ incarnatione
ſua ſibi veſponſauit:vt adoptionẽ filioꝛum œi reci⸗
eremus: ad Galathas. iiij. quam adoptioneʒ ſen
egitimationeʒ ĩ incarnatõne mmitiauit. ĩ natiuitate
oſtẽdit.et ĩ datõe ſpũfſancti cõpleuit. p ſpiritũ ado⸗
ptõis ſilioꝑ:ad Roma. viij. Et ſicpatet ꝙ qui ſpiri
tu cæi agunt/hi filij vi ſũr. In qua legitimatõe tria
videmus. nobilitatẽ ꝓpaginis generoſefilij vei ſüt:
pſal.lxxxj. filij excelſi oẽs. Secũdo mobilitatẽ vm⸗
titudinis obſequioſe:agũtur potius ſpiritn ſen vo
untate alterius ꝙ; ꝓpꝛia/exemplo chꝛiſti Luce. niij.
ebatur a ſpũ. Cercio ſuauitatẽ dulcedinis amo-
roĩe.ſpũ. Sap̃.xij. O ꝙᷓ; bonus⁊ ſuanis eſt oñe ſpiritꝰ
tuns. ¶ Batione pꝛimi eſt ſciendũ:ꝙ vbi ſut plures
filij ex eadẽ matre et diuerſis pꝛibuns:vnus nõ habet
mateniã gloꝛiãdi ſuꝑ aliũ de nobilitate aliqua ĩ q̃ ex
cellit ex ꝑte matris:qꝛ in illa pte vnius ſunt conditi⸗
onis:ſed ſi aliqua ſit glie occaſio: opoꝛtet ꝙ illa ſur/
gat ex parte patris. Ita in ꝓpoſito ex parte matris:
id eſt ex ꝑtenature terreſtris/omes vnã habemꝰma/
trẽ terra:eñ.iij. Donec reuertaris in terrã qua
aſſumptus es:qꝛ puluis es et in puluerẽ reuerteris.
Ergo ex illa parte nõ inuenitur vera cauſa gloꝛian⸗
di.pꝛopter quod dicit Aug.in regula. Necq; ve parẽ
tum diuitũ dignitate gloꝛiari. Sed quia qᷓtum ad
genus paternu/ aliqui patrẽ habent veũ: Joh. viij.
Nos patrẽ habemus uʒ. Aliqui dyabo ñ: Johã.

viij. VWos er patre dyabolo eſtis. Illi habent mate

niam gloꝛie ſpirituaiis:qui ex noͤbilioꝛi ſunt patre q̃

dicunt. Gloꝛiamur in ſpe gloꝛie filioꝛuʒ dei:ad Ro⸗
ma.v. Jlli nanq; qui nuncſunt filij ꝑ gratiam gloꝛi
anturſſicut dicit᷑ ad Roma.viij. Adoptioneʒ filio⸗
rum dei eypectanteslſupple ꝑ gloꝛiam: equibus di
citur Sap.v. Ecce quomodo computati ſunt inter
filios vei:et inter ſanctos ſoꝛs illoꝛuʒ eſt. vuo inclu⸗
dit:num erationẽ certioꝛẽ:quia cõputatiſunt.⁊ꝛ cõ⸗
ditionẽ nobilioꝛẽ inter filios vei.¶ Ratione pꝛimi
eſt ſciendũ/ꝙ differentia eſt inter coputatõem mer⸗
catoꝛũ:et comntationẽ campſoꝛũ. Mam pꝛimi ĩ cõ⸗
pntationibus ſuis libentius vtuntur vnarijs cupꝛi
nis ꝙᷓ aureis/nec reſpiciunt ad valoꝛẽ quem vnari⸗
us habet ſed ad locũ quem tenet/intantũ ſi cupꝛe
us in vno loco ſuperioꝛi ponatur:et aureus in inferi
oꝛi:cupꝛeus centies vel milleſies plus ſignat ꝙᷓ aure-
us/ nec tamen in uũlo loco ꝓpter valoꝛẽ:fed ad volun
tatem ponitur compntantis. Campſoꝛes vo econ⸗
uerſo in cambiendo nõ reſpiciunt ſitũ ſed valoꝛẽ:qͥs
nõ recipiunt monetã niſi bonam. Applicando achp
poſitũ:exhibitio honoꝛis et reuerentieet reputatõ-
nis et electionis et fanoꝛis mundi et mundialiũ ẽ/ſi-
cut computatio mercatoꝝ/quia cõmunins honoꝛãt
et eligunt et diligũt malos qᷓ bonos:qꝛ mundus qõ
ſuũ eſt diligit:nec reſpiciunt advaloꝛẽ illius quẽ ho
noꝛant vel eligunt /ſed ad locũ vel ſtatũ vel gradum
quẽ tenet:intantũ q; apnd eos peſſimus ĩ magno lo
co honoꝛatur:et optimus in paruo loco nõ reputat
Iſa. lij. Cõſiderauimus eũ nouiſſunũ viroꝑ:vnde
nec reputauimus euʒ. Treñ.uij. Filij inclyti amicti
auro pꝛimo/quomodo computati ſunt in vaſa teſtea
Ecce quomõ vnarij anrei nihil ſigniſicãt apð eos:
quia baſſuʒ lscũ tenent. Sed verus campſatoꝛ chꝛi⸗

B xiij.
ſtus qui dictt. Quare nõ vediſti pecuni
ſam ⁊c.exegiſſem illam:id eſt ehe vſu ner hnr
apud quem nõ eſt perſonarũ acceptio ꝓprer locum
vel dignitatẽ: ſed peopter veruz anime vgloꝛé / filo⸗
ſuos facit: v quibus Yohã.j. Dedit eis poteſtatẽ fi·
lios vei fieri his qui credunr in nomine erꝰ. Se qui⸗
bus Acx xix. Opiritũſanctuʒ accepiſtis credentes.
Auoꝛũ licet nobiliſſima ſit conditio tamen ratione
ſeruilis terre quam tenẽt interim multis ſeruituti⸗
bus vexantur et grauantur:vſq; terra illa ſit ꝑ ſpiri
tumſanctũ amoꝛtiʒata et ſpirituiſuo totaliter ſn⸗
iecta.Eſt nãq; v ſpũ noſtro in hoc caſu:ſicut eno⸗
bili ꝑſona/que aliquãdo ratõeterre ſeruilis quã te⸗
net alligat et obligat ſeruiruti que terrã illaʒ ſequit
dum illã tenet ſeruilẽ:poſtqᷓ; ramen fuerit amoꝛtiza⸗
ta ſicut terre aliquaꝝ eccleſiarũ et religioſoꝛũ: vel a
ſeruitute p wminũ liberate et exoneratea ſeruitute
illa liberatur. Sic anima dũ terrã renet ſeruib con⸗
ditionis:id eſt carnẽ:que ſicut terra egypti in ſerui⸗
rutẽ fuit redacta ꝓpter cibũ: Geñ. xlvij. Ita hec ꝓp⸗-
pter cibum vetitũ multis ſeruitutibus et tem ptati⸗
onibus verxat᷑: qꝛ caro cõcupiſcit aduerſus ſpm ĩ om
nibus. Sed tamen in illis qui terrã ſuam amoꝛtiza⸗
uerunt cũ vitijs et concupiſcentijs/terra illa eſt a pi⸗
culoſa et moꝛtifera ſeruitute liberata:qꝛ ſi ſpũ facta
carnis moꝛtificaueritis viuetis:ad Ro.viij. Ouõ 4
ʒ libertatẽ ſpecialiter hĩe deberẽt viri eccleſiaſtict
et religioſi. In cuius ſignuʒ terra ſacerdotalis erat
libera:Geñxlvij.x quibus ſignãter dicit/ſi moꝛtifi
caueritis. Pꝛo quo eſt aduertendũ:qꝛ ſicut differen
tia eſt intergrauiter infirmũ/et moꝛtuũ nõ ſepultũ
et ſepultũ atq; oblitũ: p tanto ꝙ; pꝛimus inuitus et
timoꝛe reſignauitad tempus elitijs ſed nõ diuitijs

Secũdus diuitijs ſed nõ honoꝛibus: quos circa ſe⸗
pulturã ſuam fieri dñ viueret veſiderauit vel oꝛdi⸗

nauit. Cerceꝰ vo nec habet vælitias nec diuitiasjnec
honoꝛes. Ita inter viros eccleſiaſticos et religioſos

et aliquãdo etiã inter alios aliquiſunt qui delitias

fugiunt carnalis voluptatis:⁊ continentiã ſeruant
coꝛpis et non coꝛdisſtimoꝛe pene et cõfuſionis et 2.
ſi inuiti:ſed nõ fugiunt diuitias inoꝛdinatas: ſed ſi⸗
cut auari illas querunt/et Regt Phrierali üÜlas ab⸗
ſcondũt:quimelius cũ illis qᷓ c carnali voluptate
ſubterfugere ſe poſſe eſtimãt manus pᷣlæatoꝑjet iſti
tanto grauiteraſſimilanr᷑infirmatisAlij ſunt qui
nõ querũt diuitias ⁊c ſed nõ fugiũt/h ambint hono
res.qͥ amt pꝛimos recubirin cenis ⁊c.iſtividentur
moꝛtui ſed nõ ſepulti.Alij ſunt totaliter moetifica⸗
tiom̃iho pᷣdictis:et cõſepulti cũ xpo:ſicutveri humi⸗
les:quibp mũdus crucifixus ẽ et ipſi mũdo:ad Gal.
vlt. Et illi ſunt veraciter amoꝛtiʒati:et a ſeruitute
carnis/mũdiet dyaboli liberati in libertatẽ filioꝛũ
cei. qua libertatepᷣ nos liberauit: ad Gał. iiij. Et
boc p ſpiritumſanctũ quem nobis ⁊c᷑.quia vhiſpiri
tus wvmini ibi libertas. ij. Coꝛinth. iij. Et nõ tm̃ li⸗
bertas: ſed etiam obedientie pꝛomptitudo: qͥ˖a ſpi⸗
ritus quidem pꝛomptus eſt: Adath. xxvj. In quo no
tatur ſecũda pars huius articuli:ſcʒ mobilitas oin⸗
ptitudinis obſequioſe. Pꝛo quo eſt ſciendum ꝙ ver
ſificatoꝛ libenter verſatur circa dictiones quas po⸗
teſt bꝛeuiare et longare ad libitum. Ita pꝛelatus er
quiſcunq; alius circa illos regendos qͥ faciliter obe
diunt. Bed regnla eſt apud verſificatoꝛes: ꝙ ſylla⸗
ba bꝛenis poteſt longari ſed longa nequit bꝛeuian.
Sed abſit ꝙ hec regula obſeruet᷑ ve religioſis et qui
buſcunq; ſubditis:q videlicet perſone bꝛeues:id eſt
parui valoꝛis in moꝛibus ⁊ ſcientia appetant longa
ni:ideſt exponi ad honoꝛes pꝛelationis et officia ma-
gna.Et ꝙ illi qui ſunt quaſi ſyllaba longa:id ẽ ma

gni valoꝛis in opiniõe ꝓpꝛia vel in magno ſtatu vel

vij

viij.

ix.

Arti.iij.
x.

uiſcãt:Eʒech.xxxvij . Geð

BGpirituſſanctus

honoꝛe noluerint pꝛo pꝛelato vel ſuꝑioꝛe ſuo bꝛeuia
riſidẽ humiliari et obedire ad humilitatis officia:
vtrunq; em̃ abhominabile eſt apud veũ ⁊c.ad Gaf.
v. Spiritu ambulate/et vœſideria carnis nõ perfici⸗
etis. Quod ſi feceritis magnã in omnibus operibus
muenietis interioꝛis ſuauitatis dulcedinẽ. ¶ Etũ
ad terciam partem huius articuli:quia cũ ſpirituſ⸗
ſanctus amoꝛ ſeu charitas ſitſiuxta illo.j. Joh. iiij.
Beus charitas eſt/ vbi ſpirat et infundit charitateʒ
ad bene amãdũ ſicut agens naturale intẽdit impꝛi⸗
mere ſuã ſimilitudinẽ in id in qð agit/ſicut ignis ca⸗
loꝛẽ in coꝛpoꝛe in quo agit. Sic ſpirituſſanetus cuʒ
ſit amoꝛ diuinus intẽdit in nos amoꝛeʒ incẽdere vt
ipᷣm recipiẽtes veracit᷑ dicẽ poſſint illud.ij. Coꝝ. iij.
In eãdẽ imaginẽ trãſfoꝛmamur a claritate ĩ clari⸗
tateʒ tanqꝙᷓ a dni ſpiritu ⁊c.Et ſic amoꝛ omnia facit
leuia/ſicut oſtenſuʒ eſt.A.xx.xv. In talibus ergo im⸗
pletur pꝛomiſſum filij:Lu.xj. Pãter veſter xe celo da
bit ſpiritũ bonũ.
¶ Mon tm pꝛopter legitimationẽ pꝛedictã/ſed quia
generaliter omne bonuʒ in nobis efficit. Sicut nãq;
om̃e bonũ vite naturalis ĩ coꝛpe humano ẽa ſpũ na.
turali:quia ipſe dat coꝛpi ſenſum/verbũ/morũ/⁊ ſta⸗
tum /quia ſine ipſo nec ſentit nec loquit/ nec moue⸗
tur/ nec ſtat. Sic omne bonũ vite ſpũalis eſt a ſpiri⸗/
tuſancto:qꝛ ipᷣe dat homĩ ſenſum charitatis nõ car-
nalitatis. verbũ veritatis nõ vanitatis. motũ ſãcti⸗
tatis nõ infidelitatis.ſtatũ firmitatis nõ inſtabili⸗
tatis.dvat ergo charitatẽ in coꝛdelveritatem in oꝛe⸗
ſanctitatem in operelvirtuteʒ in continuatione. Evx
pꝛimo ſequitur ꝙ facit amare feruenter et fideliter.
Exr ſecundo ꝙ facit loqui ſapienter. Ex tercio ꝙ fa⸗
cit operari innocẽter. Er quarto ꝙ facit continua⸗
re ꝑſeueranter. Pꝛimo qᷓ̃tum in eo eſt/facit nos uʒ
amgre feruẽteret fideliter. Sed ad hocꝙ iſte effectꝰ
ſequat᷑ duo requirunt᷑ adiutoꝛiũ ſeu fauoꝛ ſpũſſan⸗
cti:et laboꝛ ſpiritus pꝛopꝛij. Sed ſpirituſſanctus ĩ ꝑ⸗
te ſua nunqᷓ deficit:qꝛ confert auxiliũ et offert pꝛemi
um:in quibs duobo conſiſtit quicqͥd ad ipſum perti-
net. Bed adhuc requirit᷑ laboꝛ ꝓpꝛius vt pctis 7 ob-
ſtaculis amotis lucẽ recipiamꝰ:et ignẽ iſtũ nõ extin
guamus. Si ſᷓ abluerimus ſoꝛdes filiarũ ſyon i.aĩa⸗
rũ in ſpũ iudicij.i.confeſſionis ⁊ ſpũ ardoꝛis.id ẽ fer
nentis ſatiſfactõis: Iſa.iiij.tunc ſtatim charitas xi
Oiffuſa eſt in coꝛdibus noſtris ꝑ ſpiritumſanctũ qui
datus eſt nobis:ad Roma. v. Et ne vficiamus ĩ la⸗
boꝛe offert pꝛemiũ ⁊c.Et ſic ſpiritus adiuuat infir⸗
mitatem noſtram: ad Roma.viij. Secundoctum ĩ
eo eſt facit nos loqui ſapienter quo ad nos: reueren
ter quo ad veũ:veraciter quo ad omnes. Pꝛimo ſa⸗
pienter quo ad nos in confeſſione: quia ſicut vẽtus

facit paleas nõ incluſas/ nec vtentas:ſed in loco ap⸗

to iacẽtes ſue virtutis impulſu longius gPpelli. YIa
virtute ſpirituſſancti palee peccatoꝝ lõgius expellũ
tur v coꝛdibo eoꝝ qui oꝛa apta habẽt ĩ cofem̃one: p⸗
pter quod dici poteſt:q venit ꝑ moduʒ ſoni ventoſi:
Acx ij. Factus ẽ repẽte v celo ſonus tãqᷓ; aduenien⸗
tis ſpũs vehementis. Oꝛ autẽ noſipſi ſic oꝛa apire de
beremus:vt ipᷣe peccata ſic purgaret: ſicut purgauit
peccata dauid cõfitentis æ quo &ccli.xlvij. Spũs
purga uit peccata illius:quatuoꝛnos monere vebe⸗
rẽt timoꝛſloꝛſſpes et gaudiũ. Zimoꝛ væ druina iu
ſticia ?1 pena eternaſwloꝛ ve culpa pteritaſſpes te ve
nia futuraſgaudiuʒ ve miſcpᷣia adepta. SDe quo gau⸗
dio habet. C. vij arti.iij. Ergo ab iſtis quaruoꝛ ven
tis veni ſpũs / et inſuffla ſup interfecros iſtos et reui
H Dcdo reuerẽter quo ad ũ
ꝙ ſermo noſter ſit:eſt eſt: ſine omni iuramẽto vano:
q cũ ſpũſſanctus ſit bonitas et curialitas patris/ta
lia iuramenta vora contra omnes nõ tm̃ weiſed etiã

mũdi curialitates emiſſa:ſunt ſpãliteratra ſpiritũ⸗
ſanctũ:quoꝝ pieulũ patet Math. xij. NQuiautẽ di⸗
xerit contra ſpiritũſanctũ verbũ/nõ remittet᷑ ei. Ex
emplũ ad hoc.J.xij.xxix. Tercio veraciter quo ad
oẽs. Et ꝓpter hoc dici põt ſpũs veritatis: JYohã xv.
Gpm̃ veritatis quia patre ꝙceditſin foꝛma apparu
it lingue:in ſignuũ q; lingua deberet eſſe mẽbꝛu veri⸗
tatis:nã ipſum mebꝝ ex ſua creatõe et ad hoc ſpecia
lius oꝛdinafr᷑ vt ꝑ ipᷣm veritas oſtendat᷑. Ex quo qtã
ex creatõe qᷓ etiã ex ſpũſſancti apparitiõe oſtẽdit᷑ ad
boc væſtinatũ iſtud coꝛꝑis membꝝpatet ꝙ magnuz
eſt meritũ ſicloquentiu:et magnu piculũ lingua ab
utentiũ.Pꝛimũ patet ꝑ miraculũ quod legi᷑ quon⸗
vã in Vlienna oſtenſũ ve lingua integra inuẽta ĩ tũ⸗
ba cniuſoã moꝛtui toto coꝛpe coꝛruptoſ quo cum
ſanctꝰepus ĩ oꝛomibus cauſa quereretſibia cæo reue
larũ fuit ꝙ cauſa fuit incoꝛruptõnis lingue: nunqᷓ
mẽbꝝ iulud ꝓ poſſe ad falſitatẽ mouebat. Och ꝓch
vloꝛ pauce tales lingue nũc in cimiterijs inueniũt᷑
Mec miꝝ:qꝛ ſpũs malignus ita foꝛtiter mouet lin⸗
guas multoꝝ ad litigandũ/ ætrahendũ/iurãdũ ad
mentiendũ et maledicendũ:ſicut ſpirituſſanctꝰmo⸗
u ebat linguas illoꝛũ ad v laudandũ/ et ad Been⸗
candũ et ad verum dicendũ:v quibus dicit Act.ij.
Repleti ſunt omnes ſpirituſancto/ et ceperũt loaui
varijs linguis:ꝓut ſnũſſanctꝰdabat eloqui illis.Se
cundũ.i.piculũ abutentiũ ꝑ exemplũ oſtenſũ fuit in
regno frãcie:ĩ quo cuiuſdã linguã e magna falſita⸗
te quã in iudicio ꝓtulerat cõuicti:ꝑfoꝛauerũt in lin
gue extremitate et ferro pꝑ mediũ ex trãſuerſo poſito
ipſum ſic extra os violẽter vetinẽtes:ipᷣm ꝑ maioꝛes
villas illius patrie:in qua Slaue ſic cachinnantẽ:
ad exempluũ alioꝝ trãſmiſerũt. Si ſiceſſet nũc mini⸗
ſtratũ omnibo falſis iudiciba et aduocatis et duode⸗
narijs et tractoꝛibo et quibuſcũq; mẽbꝛo illo abu
tẽtibo/multi cachĩnarent. Sed licet hicpenas tales
euadãt nõ tñ alibi:ꝗñ væus illos interficiet ſpũ oꝛis
ſui.ij.heſſalł ij.i¶ tũ ad terciã ꝑtẽ huiꝰarticuli
ſpũſſanctꝰ ꝙᷓtũ in eo ẽ facit nos vtilia opari foꝛtiter.
Pꝛo quo ẽſciendũ ꝙ ad opus bonũ tria reqͥrunt᷑ ſci
re / poſſe / et velle. Pꝛima duo ipe dat nobis/adiunga
mus ergo nos terciũ/et oꝑa noſtre ſalutis bñ pſpa⸗
bunt᷑. Peꝛimũ patet ꝓ illud Joh.viiij. Paraclytꝰaũt
ſpirituſſctũs wcebit vos omnia: ꝙ videlicet nõ w⸗
betis nõ facienda facere:vel facienda omittere:et ꝙ
Vbeatis iudicia dei timere.Et hoc eſt quod dicitur
oh.xvj. Ille arguet mundũ væ peccato ſuo qõ cõ⸗
niſit/e iuſticia quã omiſit/et ð iudicio q nõ timn
it. Et ſuggeret vobis oĩa:ſq; potentiã exequentẽ: ſi⸗
cut coꝛꝑa ſupioꝛa influunt virtutẽ ad germinatiõeʒ
et pꝛoductionẽ᷑ fructuũ inferioꝝ: vſa.xliiij. Effun⸗
dam ſpiritũ meũ ſuꝑ ſemen tuũ:et benedictõem me⸗
am ſupꝑ ſtirpẽ tuã et germinabũt. Vnunſe niſq; ergo
voluntatẽ ſuã adiungat in ſpũ asſuerngimavt al
uus ſit.j.ad Coꝑx.v. Quarto ſpũfſanctus qᷓtum ĩ eo
eſt facit continuare pſeueranter: qꝛ ſicut ſpũs natu
ralis dat coꝛpi ſtatũ ne in cineres et quaſi in nihiluz
reducat᷑ qꝙᷓtũ ad eſſe nature:ita ſpũfſanctusĩ eẽ gre.
Et hoc tripliciter in ſtatu penitẽtie ↄſolãdo/ĩactu
pugne ꝓtegendo/in motu vie veducẽdo.Dat ã ſpũſ
ſanctus patientiã in pñti pena:qꝛ ſicut ille facit ali⸗
quẽ patientius ſuſtinere q dicit ei. Eleua oculos tu
os et vide:quantã habebis v la boꝛe mercedeʒ. Ita
ſpũſſanctus cuius eſt mentẽ noſtrã ad celeſtis leua⸗
reſurſũ ferre ad modũ ignis qͥ cineres ĩ altũ tollit
Exyemplũ ct᷑ vij.x ſtephano cñ eẽt plenus ſpũſã/
ctoſintendẽs in celũ vidit gloꝛiã vei ⁊ Dic diſcipu⸗
liĩ multis tribulatõibo Act ix. edificabant᷑ in tino⸗
re wvminiet conſolatione ſpirituſſancti replebant᷑.
GSecundũ patet/ꝙ videlicet victoꝛiã datipugna

riij.

Exem.

Exem.

itai in cocis hroctidn
i r oell enann
ul Niafſcütnͤneen
tiodt
ſmuiſnnui
inn ontm igneme

goſnaliopcrckaeretin infiutum.
n achagnnmenſundisr
reneceſefuirgfefg naſugeneece
foſitatereceptot ad feſtiTin aitio⸗
Puimd ergd igefitigr ali,nunc inci
funtnecfepleuerunt ois:forte diun
nepleverunt ſcntytz Npdlico Af
cirur Heſter . feat grande auiuiũ
piw F„. paupro dimiſerunt inanes.
imno replet ſunt oes ſpuſſancto. ,m
e Efnngmingut wiinmm
amem. In ſecudo erceſſit qe wnu b⸗
ſtinfinlti:nez wo ſos eſt. Yon ii
uſti. Magno wimilencoꝛcho: wnu de
Etſiepatettuin quutitate in gualit
NHenſoruͦ dat Ans ſpintü: Joh in. l/
eentiain iſo minid innenin potuin
ſpecialiterpotaionimücraliguor
replenturgnullälingnä habent adl
voqulloquipittuppialoquit. Pt⸗
dem lingnam ſin patet Acru i E
quicunchpoſtea llo wno fueruntn
ſancta ad wi honoꝛẽ 1gnmnoplalut
lionen loquebant gut ſpuͦſſn
ls Aen i Terclacauſa ſen Ge
cantüpacifcatio Zpſe n enfl
hutno flliabetemno xt 7n
keſſenems :amor hois 1 akichre
tus vnlta foꝛtioeſt ergoſiti clemſ
nnſpintwoin igalg t

nincftare immndinne gden

4cRoma. Oni erſpümſa
ſirünaltermorn 1genrältter

derartr obſeſſos Anr ſuoinvohe

abutmnnii eranolügſtnce
wantiiſuiec
Pgnlleutchlicgftulanitih i
de ſopmmellüͦertriſleſd hoſt
analaerdniitts önn naior
meinns dligattſiecachinnanti⸗
op räfnienit Diſctſtt ienin⸗
isincianetearoctiserdnale,
nridcer guihnſcicg nebid ilbei
chinunent Declietthicenp nle
lbigi vustlloo inteferſzions
I.Aiadterui e husarnali
ntos taat op friloopan fontn.
liodcpns bonijtne reintſa
Peima duo edor hobioblun⸗
aietopa noſtre olotis bfigſt⸗
toillud Yoh nii Pamacft aut
bit vosonnnia:g nidellcerno e⸗
facerevelfaciendaommittereeti
iinere Ethocektqnod didne
cuctmundi dpecentoſpo goch⸗
niomiit etöindica o otin
dbiscin hpetanni nibeni/
Ainfiumntirmtian genniuniß
nmniͦnfciu t ien
ucmüinfeno⸗ J
ſupſanen nüͤthenehlnimn
nunſnen nſre
iaummntin inſil
iingrupunſeti
1,unm ſil n i,
Irgtumnnit luſ niiß
utöneinchre i tuitihft.

Art. ilij.
rxiiij.

Arꝰ. v.
xvj.

Vna oim alioꝝ excederet in i

Bpirituſſanctus

per exremplum JIu dic xiiij. vbi dicit᷑ q; anporuit cat
tulus leonis ſeuus 7 rugiens:p quẽ intelligitur tem
ptatio carnis mũdi vel dyaboli occurrit ei: Irru⸗
it aũt ſons womimi in Banſon ? dilacerauit eu. Ter
cio dat aſtatiã in via:qꝛ ſicut amoꝛ fecit Jacob con⸗
ſtãtẽ.intantuũ ꝙ videbãt ei dies pauci pᷣ amoꝛis ma
