vbi legit᷑ ꝙ ſpũs malus qͥ voluit vcipe Zichab⁊ po
pulũ eius dixit:quõ hoc faceret. Ero inqͥt ſpũs mẽ-
dax in oꝛe oim ꝓphetarũ eiꝰ.qð dixit fecit et ecepit.
el credentes:per oꝛaꝗpherarum loquens. Ille ergo
idẽ ſpiritus qui ibi loquebat᷑ per oꝛa falſoꝝ; ad vce⸗
ptiõʒ Achab loqbat᷑. Sañ. xiij.p oꝛa fa lſoꝝ iudicũ
ſeu ſacerdotũ ad deceptiones ſuſanne:7 adhuc loqᷣt
Pos cuiuſcũq;: qui aliũ ad qocunq; peccatũ trabe⸗
re nititur. Per oꝛa nanq; ſeruoꝛum ſnoꝛum vult ali
os facere ſibi fuos:⁊ pctõ: Juxta illud Jo h. viij.
facit peccatum ſeruus eſt peccati.¶ Efum ad ſecũ
dam pantẽ hunus articuli: ſicut æus qui miſit fuũ

Ard. v.
x.

Exemp.

Ar. vj.
xj.

xij.

ſtſichtpotes fructum
maamhärtneiinn
rllan chin r iultivacgirer
cantieinnat: Nt dinitigs gagun
Uugſiaiount glemnbadirinu
bher et virgineselas videlicet gue
ctu:nontamein afeetn cuſtoiuͦt Ha
eglgenenenchs tone gen
to.rſoluũtlingua: vbi prinapes dl ſo
cium cotrariu faciüt Habet rtlerũp
atoꝛes falſos 1religloſos fictos. Et ſi
ſuni offcii inuentum ineakin lat
ccdeſig malionantinz. Et ſicnt eccleſis
t pocaturin ſaca ſcnptura corpus it
ij Cop rj. Vnũ aut oorp inppo e
ſoullbetticelis vnu monbp: ita h

yontiicuiusſopremu capur eſtiße

Gmn O apitisintenatenetmalnsyr⸗
Dcnlißlanremiſſun dorus diſiolurns.
crabak anscowenheragroennt
untindices Dicitur. cmimiudexr: que
Illiergo qul ins dicunt etnon faci
eſunt os Aingua ſunt adnocati et
ſlulyt dicltur Hieremie ir. Wauerüt
leguimendaci Ants iüt ballii .
lkluſtam erequentesſententlam ſen
ideo dicſttur. Aures:qula audiunt ini.
tem 70bſeguütur wum do inpaupn

tenißmmalelientſbinntvoſagti n
iijioeis enfiakllig Gn,⸗ n Gn

oſilpen Freni tlche alteh
volacetſemiſni gaunmnnine
obtenpernntw eihdianni 7.
ſolunmjñg ihige r. Noſcro⸗
inoniſeml obectepofin onis
Eiij Etſinul amn hocafochalſto

paracſeruos in articulo duo D

Primoqqſunt fuill. Ocho gvs ,
Dinerſimodeei dſeruict. Ann;
Wmödata di anſtdaidd ſaßes
acdetcgenplo adboni onentite
enimuntitaſerui debolitcöueſ
mensad binchali hohittfn
dloctur una line Ho ſreſi
fain poſtro ebolieſclizſeni
nnnier ſinuſie utl
ſuman l ocnnr e Etl 8
vrĩi ſocomagitriſlalii n .

.

.piij.

õ

Beruire

ſuũ vocare omnes ad cenam ſuam.i.totam eccleſiaʒ
ſuã congregatõnem fideliũ:ꝑ diuerſa diſtinguẽs of⸗
ficia:in quibo ſeipſos ⁊ alios ſaluare nitunt᷑:. Sic ite⸗
rum magni dñi in curijs vis plures habent miniſte⸗
riales:ita dya bolꝰmittit ogregatõnẽ ſeruoꝝ ſuoꝝvt
tam ſeipſos dãnatos qᷓ etiam alios ad ſuam ducant
cenam inferni:inter quos loco veroꝝ ꝓphetaꝝ dei:
ſunt pphete falſi dyabolt, Pruimo auari:qͥ pꝛophe
tant carũ tempus quale optant vt ſus charins ven
Dant. Becundo ſuphi vaniquiañtẽpus in diebus
ferialibo pᷣdicunt qꝙᷓuani volũt eẽ in diebo feſtiuis: in
eccleſia in ſpectaculis in tabernis. Tercõ:iracũdi et
inuidi:q minandoe pᷣloquũtur:qño ſe impoſterũ vin
ↄicabũt.Quarto guloſi:qͥ ante tẽpus exultanto fe
ſto vel ebꝛietate futura. Quĩto accidioſi:qqͥ pꝛophe⸗
tant ſe velle in craſtinũ facere longũ matutinũ: Se⸗
xto luxurioſi:q multa bona mulieriba prophetantz
ꝓmittũt vt eis aſſenſum pᷣbeant peccãdi. Septimo
omnes infideles:q longã ſibipſis ⁊ alis promittũt
vitam:⁊ impunitatẽ dicẽtes.ꝙ veus neminẽ vult pe⸗
rire chriſtianoꝝ. e his oĩbus Treno.ij pPProphete
tui viderũt tibi falſa.¶Bicut iten veus habuit apo
ſtolos ſuos ⁊ alios pᷣdicatores:qui fidem rectã wcu
erunt: YIta habet dyabolus aplos ⁊pdicatoꝛes 4 0
cent credere in ſoꝛtilegijs ſtrenis: hmõi. DHabʒ eti⸗
am martyres ſuos qui gula:luxuria:haſtiludijs:pu⸗
gnis:⁊ homicidijs:⁊ alijs factis crudelibo moꝛtẽ eis
naturaliter pᷣfiram pᷣueniunt:v ſeipſos añ tps ꝓſter⸗
nũt:ſicut potes fructum in horto ꝓſternere añ ma⸗
turitatem. Habet et confeſſores ſuos:auaros viqʒ qͥ
vt plura accipiãt ſeu acqͥrãt vigilãt: ⁊ vt acquiſitis
parcant:ieiunãr:⁊ vt diuitias acquirere poſſint: di⸗
uites fieri:oꝛant:que non habẽt iniuſte optãtes. Ha
bẽt et virgines:illas videlicet que lʒ mũdiciã in effe
ctu:mon tamẽ in affectu cuſtodiũt. Habet et pᷣlatos
negligẽtes:a pꝛincipes tyrannos:qͥ com edũt xe argẽ
to.⁊ ſoluũt lingua:vbi principes ci ſolebãt adhuc
etiam cõtrariũ faciũt. Habet ⁊ tlerũ pollutũ ⁊ mer-
catoꝛes falſos religioſos ficros.Et ſic cõtra omneʒ
ſtatũ ⁊ officiũ inuentum in eccłia vei:aliũ inueniesĩ
eccleſia malignantiuʒ. Et ſicut eccleſia fideliũ dicit
et vocatur in ſacra ſcriptura corpus xpᷣi:iuxta illud
apli.j.Coꝝ.xij. Vnũ aũt corpꝰ in xpᷣo cuius coꝛpo⸗
ris quilibet fidelis ẽ vnũ membꝝ: ita hec ecclia ma
lignantiũ:cuius ſupremũ caput eſt ipe dyabolꝰ:lo⸗
cum vo capitis in terra tenet malns princeps. Cuiꝰ
oculi pᷣlatiremiſſi:⁊ elerus diſſolutus.Coꝛ aſiliarij:
qꝛ ab eiꝰ ſicuta coꝛde opera prodeunt exteriora.Os
ſunt indices. Dicitur enim iudex: quaſi ius dicens.
Illi ergo qui ius dicunt et non faciũt in iſto coꝛpo
re ſunt os. Lingua ſunt aduocati et alij legiſperiti:
qui vt dicitur Hieremie ix. weuerũt linguam ſuam
lequimendaciũ.Aures ſũt balliui ⁊ ſeneſcalli: ⁊ alij
iniuſtam exequentes ſententiam ſen mandatũ: qui
ideo dicũtur aures:quia audiunt iniuſta pꝛecipien-
tem ⁊ obſequũtur:œum vᷣo in pauꝑibo clamantẽ nõ

audiunt. Sed quo ad vum ſunt aures ſurde: ideo

quando ipſi clamabunt in anguſtijs:reſpondebituꝛ
eis:eatis ad dños:quos aliquando audiſtis. Lateꝛa
ſunt camerarij et ſecretarij:qui omnia conſulta ĩ pu
blico veſtruunt in pꝛiuato:ſicut ſecretarij Roboam
iij. Reg.xij. Manus ſunt milites ⁊ alij a⸗ymati ad oẽ
bonũ paralvtice:⁊ ad omne malum paꝛate.Pedes ſt

inferioꝛes ribaldi:cuſtodes equoꝛum:⁊ alij latrũcu

li curias ſequentes. Zibie ſunt armigeri. Vent᷑ vbi
multe ſoꝛdes congregãtur eſt aulicoꝛum ſordidoꝛuʒ
adunatio. In quo ventre ſeptem ſunt nequicie. Pꝛi
ma: auidia officioꝛum ambitio. Secũda:ſeductoꝛia
adulatio:qua quilibet alteri adulatur:vt honores:
cõmendatonesz officis conſequatur. Tercia:impꝛo

S vij.
ba munerum acceptio⸗ officioruʒ ⁊ iuſticie ſeu iuſte
eypeditõnis vẽditio. Quarta: inuidia:qua quilibet
alteri inuidet:ſi melius ſit cim wmino vel ei ꝛepo
natur vel plura lucratur. Quinta amicitiaꝝ aiif fi
cetio in ſalutatiõibb honoriboꝛ fictis ſi ignis. Sexta ẽ
eoꝛum contra alios conglobatio. contra hominẽ nã
alterius wminijj in quẽqᷓm illornʒ linquentem:
atim ad vindictam ⁊ p̃ᷣdam ſicut ſpine confederan
tur:ſicut Pylatus:Herodes iudei cõtra chriſtum.
Septima eſt in cõmeſſatõnibꝰ et voluptatibo et va⸗
nis ludis ⁊ innaturalibo vigilijs T nocte:⁊ doꝛmita
tionibo cæ die noyia et infelix vacatio. Moctem inqᷣt
vertũt in diem:ideo vertitur eis nox huius mũdi in
diem:⁊ dies alterius ſeculi in noctem tenebꝛarũ vbi
nullus ordo. Omnes iſti veclinauerũt:ſimul inuti⸗
les facti ſunt. Deiſto corpe verificatur illð IJſaie.j.
VOmne caput languidum ⁊c. ¶ Iſtius vo coꝛpis ma
ledicti cuſtodes:gladios ⁊ arma circa ipᷣm poꝛtãtes
ſunt pugnatoꝛes et homicide. In curia vo eius:coci
ſunt guloſi:camerarij luxurioſi:carnifices tracto
res. Der aldi ⁊ mimi ſua vel aliena peccata iactãtes
nuncij ſũt mendaces.Armigeri eius ſuperbi:claui/
geri ebꝛioſi. Aercatores eius ſunt fures latrones:
⁊ vſurarij:⁊ ſymoniaci.Eius conſiliarij ſunt falſi cõ
ſpiratores et duodenarij periuri. Capellani ĩ capel
la eiſꝰ unt canrores turpium ⁊ ad laſciuiaʒ ꝓuocãtiũ
cantilenarũ: narratores turpium geſtoꝛũ. Cuſto⸗
As pacis in wmino ſuo:⁊ coꝛectoꝛes malefactoruʒ
ſunt iſti in poteſtate et officio conſtituti:qui pꝛo mij
neribo puniunt bonos ⁊ ſimplices:⁊ vẽdũt latrones
homicidas:⁊ ſuppoꝛtant malefactores. Vmẽs iſti
ſunt ſerui dyaboli in diners officijs:iuxta illud ad
Roma.vj. Gerui eius eſtis cui obediſtis. Et ꝙ plu⸗
res ſint v iſtis ꝙᷓ de ſeruis vei patebit infra eodem.c.
arti. vltimo.
Aodus vo quo ei ſeruiũt ⁊ alios vecipiunt et ad
ſeruiendũ inducunt. Primo patʒ. Al. xv. xiiij. Et. F.
jxxx.Et. P.vij.xlvij. Secũdo idem vecipiendimo⸗
dus oſtenditur ꝑ ſimilitudinem in natura irratõna
li: ve qua fabule fingunt qꝙ vulpes ceruum qui ad le
onis curiam inuitatus venire contempſit:adulatio
nibus ⁊ blanditijs et luſibus fictis cepit euʒ⁊ ve⸗
nire fecit ⁊ occidi. Ad literam dicitur ꝙ vulpes lu⸗
dendo lepoꝛem ad ſe trahit et vecipit: Sic pꝛedicti
miniſtri ad illum quitanqꝙᷓ leo circũit querens queʒ
deuoret.j. Petri.v.etad curiam ſuam multos ver⸗
bis deceptorijs trahunt. Alij conſulentes:ꝙ pro re
amiſſa vel tedio in quo eſt:vel pꝛo amoꝛe inter ipᷣaʒ
et maritum vel amaſium nutriendo: vel amiſſo re⸗
cuperando:ad clericum necromaticum vel ſoꝛtilegã
vadant:vel ꝙ pro lucro terreno foꝛnicentur: totum
periculum ſuper ſe accipientes: quod ſi verum ẽ:nec
Pylatus periculum habuit de chriſti crucifixione:
quia iudei totum periculum ſuper ſe acceperunt di⸗
centes.Sit ſanguis eius ſupernos et ſuper filios no
ſtros. Alu per modum ioci trufantes vridentes:
tu es ineptus inter mulieres:et his ſimilia dicentes:
per que verba licet foꝛte quandoq; pꝛeter intentum
homines inclinant et emolliunt ad peccandum:Si
cut patuit nuper œ quodam wmino qui noniteꝛad
vvminiũ ſuum veniens cum ſeruis ſuis:ludẽdo dice/
re ſolebat:qmulieres vocabant eos capones:quoꝝ
vnus poſtmodum propter huiuſmodi peccatum væ
curia licentiatus dixit in aula coꝛam domino er fa⸗
milia publice: ꝙ nunq illud feciſſet: niſi talia verba
fuiſſent.Eyxquo patet: ſic loquentes ſubintroier̃t:
vt nos in ſeruitutem redigerẽt: Ad GSalathas ſcpᷣo.
Hoc enim vel ipſi vel ipſe qui in eis loquitur inten⸗
dit. tum ergo ad intentõnem dyaboli ſic loguen
tes vel alios ſigno facto vel verbo ad peccata allici-

Ar. vij.
xuij.
Exfab.

Exemp.

Ar. viij.
xv.

Beruire

entes:ſũt ſicut cattus excoꝛiatꝰ:vłpetia carnis moꝛ/

tue:qua quis miluos capit:a ſufflatoriũ dyaboli ad
ignem luxurie vel alterius peccati inter aliqͥs inſia⸗
mandum. Et ſicut ſtimulus quo animalia pungũt᷑
vt ad infernũ celeriter vadãt et ſeruiant regi abylo
nis: Nieremie xviij. Tercõ idem væcipiẽdimodus in
arte oſtenditvenatoꝝ:q tria habẽt per que beſtiam
capiũt:laqueos ſiue rhetia:canes:⁊ clamantes vt be
ſtiam diuertere faciãta via tuta ad periculoſam:ſic
dyabolus habet rhetia multorum peccatoꝛũ. SDe qͥ
bus in ps.cxl. Cadent in retiacio peccatoꝛes. DHabʒ
⁊ canes id eſt omnes predictos quorum quilibet in
officio modo ſuo alios venat ad peccatum. Habet
clamatoꝛes:qͥ vel per minas vel veriſiones clamãt
ſuper nolentes eis in malo acquieſcere. Alij a latere
ſuadent:dicentes illud Ero.xiiij. Meliꝰ eſt ßuire eis
ꝙᷓ moꝛi.Ey vuoh ergo imediatis⁊ vltimis articulis
tanq; ex duobo ſignis certiſſime cognoſcere poteris:
q́ ſunt ſerui vyaboli:nam videndo in aliquo factum
Tx que in pꝛiori:⁊ modũ ⁊v quo in iſto vltimo dictũ
eſt ſcire poteris cui ille ſeruit cũ filijs ſuis.i.cũ ſuis ſi⸗
milib:ed Gabłiiij.
¶ tum vo ad ſeruientes mũch carnis pꝛimo oñ
detur qui ſunt ſeruimundi camis dyaboli ſpecia
les. Scðo quis ſit finis ⁊ ſtipendiũ ſeruitutis mũdi
⁊ carnis ⁊ dyaboli.ercio ex iſtis finibo tanqᷓ ex añ
cedente infertur conſequẽs:; nullus veberet eis ſer
uire. tum ad primum ſerui mũdi ſpeciales ſũt ſu⸗
perbi ⁊ auani. Nam primi multa expendũt in equis
⁊robis ⁊ robarum varietate:⁊ nouitate:⁊ feſtis:⁊ lu
dis : ꝓpter mũdi vanitatem:⁊ ſic mundo ſeruiũt. De
quibj Eccłs.x. Vidi ſeruos in equis. Gecundi mfta
colligunt vt apud mundũ ſint magni:diuites ? po⸗
tentes:et inter primos honorati:idolis ſuis ſeruien
tes.iiij. Regum.xvij.id eſt auaricie:que ẽ idolorum
ſeruitus. Serui vo carnis peculiares ſũt guloſi: oci
oſi:luxurioſi:ſeruientes vſiderijs volupratib:Ti
tum.iij.quoꝝ quilibet ſeruiuit immũdicijs.iiij. Re
gum.xxj. Serui vo dyaboli ſpeciales ſũt inuidi ꝛ ira
cundi. NMam a quo quis ſuꝑatus eſt: eius ſeruus eſt.
ij. Petri.ij. ¶. tum ad ſecũdam ptem huiusarti⸗
culi dicamus illud quod dicit beatus Grego.in mo
rałſup illud Yob.xxj. OAucũt in bonis dies ſuos.
oei bene Yob enumeraſti vitam:dic finem quem
cõcludit dicens: In puncto ad infernũ veſcendunt:
non tm̃ illiqui vitam ducunt predictam:ſed etiã il⸗
li prophete ⁊ alij dyaboli miniſtri qui modis pꝛedi⸗
ctis ipſos ad peccandũ induxerunt: vel mediatores
ad hoc fuerũt: iuxta illud Oſee.iiij. Coꝛꝛues hodie
ideſt cito ⁊ inopinate:2 coꝛꝛuet propheta tecum qui
te in malo fonebat:vład bonũ ñ reuocabat m glo.
¶ Coꝛuẽt inquit in moꝛte in qua experiẽtur quod
nunc credere nolunt:qualiter wminis ſeruierunt qᷓ;
ingratis ⁊ qperuerſis.Dane ꝙ tales ſint quilibet in
corde ſuo:er factis ꝓpꝛijs ⁊ conſuetudine bona inteꝛ
homines fideles bona obſernata:ex qua diu obten⸗
tum eſt ꝙ ſeruo fideli de licentia dñi in termino ſuo
recedenti:wminus ſtipendiũ ſoluat:⁊ ſeruus hoc iu
ſte petere poteſt:cui quãtofideliꝰſeruiuit⸗ diligen⸗
tius:⁊ quantoplus indiget:tãto wminus ad ſoluen
Dum ei maioꝛi iuſticia obligatur:⁊s ſi fecerit dicetis:
bonus wminꝰ eſt. Gi autẽ non fecerit ſed potius
ſibi damnũ fecerit:dicetis ꝙ malus ⁊ ingratiſſimus
ſit. Sic indicetis de ſeruis pꝛedictoꝝꝑ wminoꝝ:quan
recedũt a diis:ſi bene eis fecerint:bonũ ẽ eis ſer⸗
uire:ſi autem male in neceſſitate moꝛtis eis fecerit:
malum eſt ſeruire eiſoem. Talis dicere poteſt mõᷣo:
ſeruus tuus ſeruiuit wmino nequã: quia male red⸗
dis ei:qui ſieut dicitur eb.ij.per toram vitam ſuã
obnoxij erãt ſeruituti. Cauete qui vidiſtis ꝙ ſic red⸗

B Hilſ.
didit alijs:ſc etiam reddet vobis. Eadem cogitatõ
fiat de his qui ſeruiunt camni:quia ſemper habebũt
contrarium ſcq; ꝓ ſanitate infirmitatem⁊c̃. ꝓ cibo bo
no erit cibo vermium ⁊c̃.pro ocio laboꝛabunt ineteꝛ
num.Et ibi ſicut dicitur Dieremie.xvj.c.Seruietis
dijs qui non dabũt vobis requiem. Idem etiam co
itandũ eſt v ſeruis dyaboli:quibo in fine nihil da⸗
bir niſi patibulũ ĩferni. Miſi forte ꝙ illi miſerabilio
res ſunt in duob.Primo quia minoꝛem habent xæ⸗
lectatõnem in ſeruitio ſuo T maioꝛem afflictõnẽ:naʒ
alij in ſeruitijs ſuis licet bꝛeuem inueniũt vælectatio
nem:iſti vo tam hicꝙᷓ alibi torquentur:nam hicma
gnam habent afflictõnem: ſicut patet in capitulis 3
ira et inuidia. Vbi ergo alij ve tranſitoria velectati
one ad eternam penam:iſti vadũt ve tranſitoria pe⸗
na ad eternam. Gecundo ſunt infelicioꝛes: qꝛ mor⸗
tuo ſeruo mundi vel carnis:nec mũdus vel caro ani
mam recedentem plus affligit: dysbolus vo ſemꝑ
poſt animam ſerui ſui:⁊ poſt diem ludicij: et corpus
affliget:⁊ pꝛo toto laboꝛe nihil aliud dabit ſᷣuo ſuo
niſi patibulum inferni ſempiternum:a ſeruitute du
ra qua ante ſeruiſti: Eſa.iij. ¶ Erum ad terciam
partem huius articuli:ex iſta parte iam dicta infer⸗
tur conſequens: ꝙ nullus deberet pꝛedictis tribus
ſeruire in malo pꝛopter afflictionem et multitudi/
nem ſeraitutis:Trenoꝝ pꝛimo. Sed wminii illoꝝ
fugè et ceo ſermire:Exemplo cuiuſoaʒ ⁊e quo fertur
y diu cuidam vomino ſeruiens:infirmitate pꝛeuen/
tus petiuit a wmino liberationem. Cui reſponden-
ti ꝙ ipſum ſanare non poſſet:ait:Ego pꝛomitto xæo
ꝙ poſt iſtam infirmitatem:ſi æus vederit mihi ſani
tatem:ego nunqꝙᷓ ſeruiam niſi illi qui poteſt et aĩaʒ
⁊ coꝛpꝰſanare et liberare:quod et tenuit rligionẽ in-
greſſus. Dic et nos illi ſoli ſeruiamus:per quem cre⸗
atura libera bitura ſeruitute.Et non illis ve quibꝰ
Actuum ſeptimo.Seruituti eos ſubijcient:er male
tractabunt:Exemplo ergo Jude:dequo dicit Tre
norum PuttnorAwlgransr Ju das pꝛopter afflictio⸗
nem et multitudinem ſerũitutis. Migremus et fu⸗
giamus ſeruitutem mundi qui dicit:Ego deficio:et
carnis:que dicit:Ego infido.Et demonis:qui di⸗
cit:Ego vœcipio et pꝛofiteamur nos eſſe ſeruos chri
ſti:qui dicit:Ego reficio:pᷣm Bemardnʒ. Et vltra
non ſeruiamus peccato:ad Komanos ſexto. Sʒ for
te cogitabunt ꝙ niſi mundo ſeruiantnon reputabũ
tur:immo ſi ſimplices non ſequantur alios adts⸗
bernam: dicent ꝙ reputabuntur parci et miſeri: et
non habebunt honoꝛem ab alijs. Ded ſtulta eſt hec
cogitatio: conſultius eſſet cogitandum: quomodo
len indus eis carere poſſent:vt haberent eternas
audes. =
Sec heu non obſtantibus predictis ſernitu-
tum finibus plures habent ſeruos:tres ſũlli mali w⸗
mini:⁊ diligentiores et magis obedientes et prom⸗
ptos et feruentes:et largos: et hylares. tum ad
bꝛimum ꝙ; maioꝛ ſit maloꝛum ſeruorum multitudo
pulchre figuratum eſt primo.iij. Regnm.xviij. capi
tulo. Vbi Helvas propheta dicit: ceremanſi ꝓ⸗
pheta wmini ſolus:prophete autem Gaal quadri⸗
genti et quinquaginta:pꝛopheteq; Lncoꝛum qua⸗
dringenti viri ſunt. Gecundo idem patet.iij. Regi
xxij.capitulo.vbi falſi prophete erant multi.abr⸗
cheas autem ſolus propheta dei. Ideʒ tcꝛcio ondit
in euangelio Mathei.vij. capitulõ. vbi chriſtus di⸗
cit viam latam eſſe que ducit ad perditionem:⁊ mł⸗

tos ambulare per eam:et artam eſſeqne ducirad ce-

lum:et panci ambulare per eam: De quibus Eſaie
ſexageſimoqͥnto.c. Gerui habitabũt ibi. Et cito pꝰ
Serui mei comedẽt ⁊ vos eſurieris:buimer bibẽt:
vos ſitietis:Fui meiletabũtur:et voa contriſtamiui:

xvij.

xviij.

Thema.
xix.

Arꝰ.ix.
xx.

uumponem panen Ubyſtnomd
uiubinnenniſun .
8 viippathinotmale X
lan N tocſzangtluene
ſairania dhiſüt eligeſiqita onpte
ſcüütoia vbiſüt religioſt
1. lantervacitad motutinas veladt
unlivagit odDtabemes ſpectzeblarn
Vel guiita patienterviglarent in dict
is wiſenuitis:ſiant mall vigilan⸗
Geloliis wiſeruitislntm P
Prmiio vopenvtenehꝛani vel vbieſt
honoxad trabendi alios ad benũ 70
iin molis ad trahendi allos ad opa dy
weheiſurichemevalrri⸗
iunqe licetin ſe aligi oio habeant pe
heſcuttñglijs pyentates ſuas dicerervelt
um ſimala ſogetus quam ſocins iden
ligereei diſgllicent: waiepenculonihi
ſerens g cuſtodumnon hzaie ebiß a
Dunittas talem ſocictgte dltale vitintn
pſam velcomd tun deirendo dal dond
anmitteco:r hinot. Aali donontiment
ſcuntaliosapertis verbisa woretrabe
bolunciteſtgrintannüc niiufl,
nis iniuſtisinbis gue verberädo⸗
uſe ae nolire efinnan we e
Etſintanisſcnhin nn alſisali
ſeeponwereliulis tinolne een
ſcennetſccum duenſopuenens⸗

ſodoma peccatij inmigr
ln Eliig rin gicuerunt: Pl.

are non poſſetalt Erd gomitto
immmmim Alntn
nſemiam nii ſlli ni poteſt ttaiaʒ
erliberare guogettenultfigicniin
tnos iliſollſemiamus pernenge,
icuraſemmimnte. Etnon ilo vqoi⸗
imo. Gemituti eos ubijctent et nnie
Stemploergo Juderdeoint Te
nc inantn flm⸗,
dinan ſmituna Algranng erfi,
tmmmundii at oefigoet
Eoinſao Et danonio:muldl/
towſitumur oeſeſemos ehn

xxj.

dtfao:fn Bemamig Er ltma hn
ccatornd Romanosſerto Gfor vj,

ii mundoſernanmnon enttibi,
Micts non ſegnanta Alins adts⸗
Grepunepandur arattmniletitet
Vrenihalls .nſiluttt
glrius eſet oogltandun nano⸗
urrepoſnt: thaberen crimn

b ogttiöllinli 1.

Gprelictsleni h.

Ar. j.
1.

Bymonia

Fm ꝙ ſũt diligètioꝛes:qꝛ ſerui vi ita negligentes ſt:
ideſt multi quiſicunt ſe eẽ ſeruos vi: ꝙ non młtũ
curant audire in ſermonibus vel alijs increpatõibo
zu ceo ſeruire ? placere poterũt. Sed dicũt:qͥ bene
acit bñ habebit. Et vicut in hoc totũ contineri qo
in pᷣdicatõne audiẽt.Circa vo alioꝝ pᷣdictoꝝ dñoꝛũ
ſeruitia maiorem adhibẽt diligentiam: ſiue ſeruiãt
in licitis ſiue in illicitis. In licitis patet: nam ſi qs
eberet alicui regi vel vno ſeruire terreno :diligẽter
inquirit ⁊ libenter audit ab illis qui modũ ſuũ ſciũt
quo ei ad placitũ ſuũ ſeruire poſſit ⁊c. cõtra dicta.S.
In illicitis etiam:qꝛ ſeruiẽtes mũdo in ſupbia ⁊ cu
piditate ⁊ diuitijs acqrendis:nõ ſunt ita negligen⸗
tes dicẽtes:ſi bene fecimus . ̊ diligenter inquuũt
moduũ in quo poterũt ⁊c. Dic v ſeruis carnis qͥ dili-
genter in quirũt quo ſanitatem hr̃e poſſũt ⁊c.⁊ ſicð

alijs vt. S. YIta ꝙ in oib apparet ſeruis: ſicut ſolus

Judas circa ypᷣi captõn em nõ woꝛmiebat:ß alijs wꝛ
mientibo ipſe diligenter agebat. ſollicitequerebat
quo chriſtum traderet: Ita nũc bonis tepidiꝰ agen-
tibo:mali cũ maxima diligẽtia ad inſernum currũt.
¶ O etiam largius mali ſeꝛuiũt dñis ſuis patet: qͥᷣa
vbi beatus Martinus nõ vædit niſi dimidiũ palliũ
ꝙ vo:ipſi dant integras robas pꝛo dya boli ſeruitio
cõcubinis ſuis:lʒ etiam ꝓ ſimili vanitate cuʒ quibꝰ
meliꝰ eẽt vebita ſua ſoluere. Vbi etiam boni dant
Puum panem ꝓ amoꝛe vi:ipſi dant larga conuiuia:
bona cibaria meretriciba ⁊ hyſtrionibo:⁊ falſis ho
minibo ꝙ malo ſeruitio. Vbi boni dant ꝓ veo qdrã⸗
tem:ipſi in luſibo pꝛohibitis et malo ope expendunt
marcham. Itẽ hoc pꝛomptius:patientiꝰ: hylarius
faciũt:quia vbi ſũt religioſi qͥ ita ꝓmpte obedient

2⁊ hylariter vadũt ad matutinas vel ad eccliaʒ: ſicut

mali vadũt ad tabernas ⁊ ſpectacula mala opera.
Vel qui ita patientervigilarent in dicẽdis oꝛonibo
vel alijs vei ſeruitijs:ſicut mali vigilant in dyaboli
ſeruitio 1 operibo tenebꝛarũ: vel vbi eſt tantꝰ feruor
bonoꝝ ad trahendũ alios ao bonũ ad um:ſicut
ẽ in malis ad trahendũ alios ad oꝑa dyaboli: Eſti-
mo ꝙ pauci ſunt qᷣ cũ tanto caloꝛe vel effectu nitan⸗
tur:q; licet in ſe aliqui odio habeant peccata:eru⸗
beſcut tñ alijs veritates ſuas dicere:vel timẽt intan
tum ꝙ ſi mala ſocietas quam ſocius videt aliũ ſociũ
dlligere ei diſplicea t: aĩe periculo nihil ei loquit:
aſſerens ꝙ cuſtodiam non hʒ aĩe eiꝰ:ß ei dicet: Niſi
dimittas talem ſocietatẽ vł tale vitiũ:tu cõfũ des te
ipſum vel coꝛpꝰ tuũ veſtruendo vel honorem mundi
amittẽdo:⁊ hmõi.Mali vo non timent:nec erube⸗
ſcunt alios apertis verbis a veo retrahere:⁊ ad dya⸗
bolum cõuertere:intantũ ꝙ niſi in falſitatiba ⁊ duo
Tenis iniuſtis:⁊ in his que verberãdo ⁊ ſpoliãdo in⸗
iuſte facere volũt:eis afſentiant:vel eos tanqᷓ; nõ bo
nos ſocios ↄtemnũt vel eis minant᷑:⁊ ſic qͥᷣd pſuaſio⸗
nibo:qͥd veriſionibo:qͥ d minis falſis aliũ ad falſi: itatẽ
Et ſicut ouis ſcabioſa alias ſimiles facit:ita leccatõ
ſue potatoꝛ vel in alijs vitioſus: ſociũ ad ſimile duẽ
peccatum:et ſic cum ꝑuerſo puerteris: qꝛ peruerſi ſiẽ
ſodoma peccatũ ſuuʒ pᷣdicauerunt: IJſa.iij.Et ſic pʒ
illud Ecci.iiij.Qui ſeruiũt ei.i.dyabolo:obſequen⸗
tes eꝛũt:quia ſeruitus peccati ẽ peioꝛ⁊ vilior oĩ alia
ſeruitute ⁊c̃.

2 . — 5 .
Vmoniacoꝛũ.primo
Iſtendent᷑ modi quibus ſpũali emunt et
vendũt. Secundo aſſimilatio culpeag⸗
grana tio. Lercio peruerſitas. Quarto pena ⁊ peni⸗
culum. .
MWitum ad primũ:modi et mercatõnes ſymonia⸗

coꝝ in generali ſunt tres:ſicut oñſum eſt. O.vj.ix.de

— —„

B ix.

quibo tanc re venenoſis madicibo ſeu fontilp mltira⸗

mi ⁊ riunuli exeunt venenoſi.Quo vnꝰ eſt ꝙ epᷣo
patrono vel amicis eoꝝ:vel miſtnis⸗ nurearentemo⸗
vel dant munera:vel mutuat᷑ pecunia. Et iſte ẽ com
munis modꝰ:⁊ qꝛ non audẽt offerre pecuniaʒ ſub ti⸗
tulo wni:offert᷑ ſub modo mutui:que tñ in reiverira

te datur quaſi paũ ab ilłqui ꝓmoueri cupiũt antech

ꝓmoti ſint: intẽtione vt ꝓmotõnem hẽant ſpĩ
laeſt bñſiciu celeſiaſtie henn talee int ſhalen
ci:⁊ ꝙ reſignare opoꝛtʒ:⁊ quaſi oẽs ſunt rales: qa
pauci eis alia dãt væ ca:niſi iſta pcedẽte vel ſperara:
D. viij.ir. Secũdꝰ ẽ in his qͥ iuſticiam quã gratis fa⸗
cere tenent T⁊ vberẽt vendut. Sicut hi q anq illqui
cũ indulgẽtia ꝑ dyoceſim ire volũt lr̃as ↄcedũt:ma⸗
gnam pecuniã ptem voĩb mendacijs quefacturi
ſunt recipiũt.Gi em iuſtũ ſit ⁊ licitum: ſicvadant:

gratis vadãt:ſi illicitum ꝓter mẽdacia ⁊ falſitares

2 veceptõnes quas loquũtur: nullo mõ ire ꝑmittant
MNõ plꝰ iſta iuſticie vẽditõne:⁊ qũo ẽſymonia. J.

ix.xvj Terciꝰeſt ĩ his qͥ quãcũq; emũt ptãtẽ: ſicoſtẽ
ſum eſt in iure canonico.j.q.j. Di qͥs epᷣs vult.cum

glo. ſua. In quibo continet ꝙ qͥ dat munus: vt ſit di

ſpenſaroꝛ rerũ eechaſticap vel vt aduocatꝰ vel iuder

vel vefenſoꝛ vel caſtellan? ſymoniã cõmittit. Cui cõ
coꝛdat oſti.M.viij.xxij. ¶ Quartꝰẽ in his qͥ emũt
vel vẽdunt iuſpꝛonatꝰ: e em ills ſpãlitervendi nõ
poſſit:pʒ expᷣſſe in iure canonico ex.li.iij. ti.ð iure pa
tronatꝰ.c.æ iure vo:vbi papa infoꝛmatꝰ x qdam: 4
iuſpꝛonatꝰ vẽdicerat ſenbit epo:ꝙ ſi ita ſit:cũ iuſpa
tronatꝰ ſit ſpũali annexũ:q cõtractũ illũ irrituʒ xe⸗
cernat:trãſit tñ cũ vmiu erſitate.Quibo ↄcoꝛdat ſct᷑s
Tho.æ aqno in ſcripto ſuꝑ quarrũ ſniaꝝ diſti xxv.
Addens ꝙ ſi gleba chariꝰ vendat ppter reſpectũ iu
riſpꝛonat? ſymoniaʒ cõmittit:qñ nãq; gleba tm̃ ĩ vẽ
ditõne noĩat᷑:ſ iuſpatronatꝰ in intẽtone ſub pᷣcio ca
dit in mercatõne:q eſt int᷑ Judam.i.cupidũ pꝛonuʒ
iteꝑ xpᷣm vendentẽ.? Cayphã.i.ſymoniacũ clericuʒ
xpᷣm male ementẽ. Et ẽ dæ illis in illo ↄtractu ſicut ᷣ
muliere q̃ vẽdiderat bouem legatã pꝛo aĩa mariti
obolo:⁊ gallũ ꝓ marcha:ſub qua marcha intẽtio:ſʒ
nõ pactio interuenit bouis. His etiã oↄcoꝛdat icœʒ in
ſũma.q.c.ar.iiij. Et Petrꝰ et Albertꝰ in ſcptis ſup

quarto viſt.xxv. Int᷑ pꝛedietas vᷣo ſymonie radices

⁊ ramos piculoſiores ſũt qͥ occultioꝛes ⁊ magis vſi⸗
tati ſunt. Munꝰ nãq; a manu aliqᷣ foꝛte vitãt: quia
aꝑtũ eſt:munꝰ vo ab obſeqnio vel lingua:ſymoniã

q̃ cõmittit᷑ ꝑ pᷣeees armatas:vir aliquis vitare vide᷑.·

nõne ꝓpter hoc clerici patronis ſeruiũt: ⁊ amici pro

indignis mun us a lingna id eſt pᷣees patronis? effis

poꝛꝛigunt vt ab eis pꝛomoueãtur:et pꝛopter h̊ etiaʒ

ipᷣ eos frequenter indignos pꝛomouent habẽw plꝰ

ad hoc reſpectum ꝙᷓ; ad eoꝛum ſuff icientem bonita⸗
tem. Di vo dicere velint ꝙ ipſi pꝛo alio pacto eis ma
nibus vel linguis ſeruiunt:cõcedẽdum eſt:quia alia
ſunt verba tam etiam illoꝛum ꝙ; etiam conferentis:
quãdo dicit ꝙ confert eis intuitu charitatis.Sʒ xæ
us nouit et ipſinon ignoꝛãt ſi conſciẽtias ſuas ſcru⸗

tarentur veritatem. Mnnꝰ vo a manu vt predictuʒ

eſt aliqui etiam vitant ꝙᷓtum ad pactum apertum:
ſicut illiqui pꝛo ope ribus ſpiritualibus:ſicut dedi
cationibus et alijs que habere volunt a pꝛelatis ex⸗
pedita aliqua ante opus perfectum vel inceptuʒ gra
tis offerre videntur. Et ᷣm Innocen. xextra li.v.tit.
e ſymo.ca.pꝛimo.⁊.c.ad apoſtolicam.ſponte obla⸗
ta recipere poſſunt. Sed videturꝙ illud ſponte ſeqͥ
beret factum ſpirituale:quia ſi pꝛecedat:pꝛeſumi/⸗
tur illa intentõne datum. Lalis etiam receptio tã⸗
qꝙᷓ concuſſio pꝛohiberi videtur in lege cinili.R.j rxxj.
Se modovo qui der pꝛeces fit armatas:vix eſt qui
conſcientiam habeat:vel ex parte ſcribentis ſeu pci⸗

. 2

Arv. ij.
iij.

Arꝰ. iij.
iij.
Exemp.

Bymonia

pientis ⁊ rogantis:vl ex pte obedientis.act tñ ſicut
grauius peccat raptoꝛ:qꝙ; fur:ita videt᷑ ve illo:q ta⸗
En intrat violenriaʒ: illeẽ quaſi raptoꝛ ſimu lu⸗
cifero:qui rapere voluit itatem:qui ita in ecd eſiã
ſicut lucifer in celum aſcẽdere vult contra vei volũ⸗
tatem:dicens illud Eſa.xiiij. In celum cõſcendam.

Et iterũ:Aſcendam ſuꝑ altitudinẽ nubiũ: ſilisero

altiſſimo.

In quo pꝛimo ſymomiacoꝝ inuenit aſſimilatio.
Becundo Jude aſſimilant pi venditori in vuobꝰ.
Pꝛimoin cauſa:ſcõo in modo loquendi. Im cauſa:

quia ſicut Judas ᷣm glo.vendiditxpᷣm vt aliqd ⁊da
ret pcio illo:his quos carnaliter diligebat:ita pa
troni maioꝛes pᷣlati iterũ xpᷣm vendũt:nam gratiã
vendentes ſpũfſancti qui eſt ſilio conſubſtantialis:
ipſum filium vendunt.j.q.j.Eos.vt tam ipſiqꝙᷓ illi:
quos carnaliter diligunt habeant vnde male viuãt
qtum ad alam:pꝓpter hoc nanq; elaudus? languidꝰ
intulerũt munus:aMalach.j. Etum etiam ad mo⸗
dum loquendi vel cogitãdi eidẽꝓ tanto aſſimilant᷑:
quia ſicut ipᷣe dixit:qͥd vultis mihi dare ⁊ egovobis
eũ tradam: Sic iſti loquũtur vel cogitant qn acce⸗
peĩt munera ⁊ ꝑuerterut iudiciũ.j. Regũ.viij. Quo
rum culpam ſupꝛa culpam de multa aggrauant.
Pꝛimo quia muler iſtoꝝ meliꝰ foꝛũ faciũt de cbriſto
vendentes eũ pꝛo venario:quẽ recipiũt ꝓ miſſa cele⸗
bꝛanda:vbi ad celebꝛandũ pꝛo alijs ve iure tenetur
Mꝛ. aüt illud ſit ſymoniacũ:vide in ſumma confeſ li.
ti. ſymo.q.xxxix. Secũdo qꝛ bl e erd vxoꝛeꝛ fi
lijs legitimis:ꝛſti vo ꝓ illicitis pionis illegitumis.
Tecio quia Judas ſemel:ipᷣi frequẽter quotiẽs bũ/
ficia ꝓꝑmutant. Quarto quia ille quod male recepit
reiecit: ille etiam pꝛecium accepit anteq chriſtuspᷣ⸗
cium ſur ſanguinis pꝛo ipſo poſuerat. Iſti autem ex
poſt facto pꝛecium cogitauerunt repellere id eſt ven

—

re ⁊c̃. B
Quoꝝ puerſitatis execatõnis cauſa eſt cupidi-
tas: Dicut patet ꝑ exemplũ equodam pꝛebẽdaro
ðq fert:ꝙ qtid ie dicere ſolebat:ꝙ pluna hr̃e bificia
ecckłiaſtica peccatũ fuit moꝛtale:⁊ ꝙ; aliud videre ne⸗
ſcimt:cum vo ipe duo haberet:cõtrariam dicebat:
ꝙᷓ videlicet licitũ fuit vuas haberepᷣbendas: ſ nullꝰ
inquit poteſt hanc videre iuſticiã: niſi qͥ duas habʒ:
nulliautẽ hec videre poſſũt:niſi ſpñaliter excecati:
⁊æquibo Beu.xvj. Munera excecant oculos ſapien⸗
tium. Sic vo excecatoꝝ puerſitas multiptr oſtẽdit᷑
Pꝛimo in hoc ꝙ ex eoꝝ auaricia negligentia con⸗
tingit ꝙ tot mali oꝛdines ⁊ beneficia intrant ecclia-
ſtica. Hatrom nanq; platiſunt murus eccleſie: de
quo ꝙtum ad malos dꝛ Geneb. xlix. Vaſa iniquita
tis.i.indigni volentes oꝛdinarivel ꝓmoneri pᷣdictis
muneribo oblatis:tanqꝙᷓ ferreis inſtrumẽtis ſuffode⸗
rũt murũ. Sicut ergo muro eccleſie vſtructo:porci
7 canes ⁊ alia aĩalia immũda intrant ⁊ eccleſiaʒ ma⸗
culant:ita pᷣdictis:xe quibo IYſa.j. Oẽs diligũt mu⸗
nera: ſpũaliter ꝑ peecatum æſtructis: tales oꝛdines
⁊ bñnficia intrant:æ quibo in pᷣs.lxxviij. Deꝰ venerũt
gentes in hereditatem tuã polluerũt templũ ſãctuʒ
tuum. Et Soph.iij. Sacerdotes eius polluerũt ſſj⸗
ctum:qꝛ murus hieruſalem diſſipatꝰ eſt: Meemie.j.
Et ꝓtanto intrant omnes illi qui templũ oradmi
niſtrandũ eo intrare ꝓhibent᷑ L euixxj. IJbipapit
eus ꝙ habẽs moculam nõ accedat ad miniſtrondũ
Et ſpecificant᷑ macule impediẽtes:pᷣquas ſpiritua/
les macule nũc intelliguũtum in his qui accedere non
eberẽt ad vioꝛdines vel beneficia Bicit enim ſic.
Homo q habuerit maculam non offeret panes deo
ſuo:mec accedat ad miniſteriũ eius:Si cecus fuerit ĩ
ſpualibo non habens ſcientiam advrſcernenduũ inter
Nepꝛam r lepꝛam. Talem deus a ſcerdotio ſuo rpel

let: Oſee.iiij. Vel ſi claudus qͥ ſcilicet vnlt xæo ſerm
re ⁊ mãmone:vel qui rõne oꝛdinis vel bñficij veo mi
litare tenet᷑:et ex alia parte implicat ſe negocijs ſeeu
laribo:ſicut illi qui in curijs ſtant regum ⁊ wmino⸗
rum circa occupatõnes negocioꝛũſecularium.tales
ſunt ſacerdotes lucoꝛum et pꝛophete Gaal:a quibo
Helyas queſiuit:vſq;quo claudicatis ĩ duas partes.
lij Negg ppitj paruo vel grandi vel toꝛto naſo
id eſt minus diſcretus:vel nihil ſcit:vł minus diſcre
tus in opinione ꝓpꝛia:⁊ qui ab alijs quo ſibi deeſt
addiſcere erubeſcit:⁊ qui toꝛto naſo faciem eccleſie
ſuis peruerſis exemplis veturpat.Si fracto pedevel
manu id eſt cuius nec affectio bona eſt necoꝑatio:ſi
gibbus id eſt cupidus habens gibbũ tꝑalium ĩ wor⸗
ſo.ſi lippus.Lippꝰ habet pupillam ſanaʒ:ſed humo
res veſluentes oculoꝛum viſum impediũt: aſpectũ
cturpant:⁊ ſignificat habentes cognitõnemverita
tis:quam feditas carnalis obſcurat voluptatis:q⸗
tum ad gulam et ebꝛietatem. Di iugem ſcabiẽ ĩ coꝛ⸗
poꝛe ꝑ quam ſignificantur luxurioſi.Om̃s iſti ⁊ his
ſimiles talia que pꝛedicta ſunt cõmittẽtes:raro vł
nũqꝙᷓ væ eis abſoluũtur:quia ſuis vicinis confitẽtur
ſacerdotibus:qui nullam poteſtatem habẽt eos ab
ſoluendi:cum non ſint eoꝛum ſubditi. Cũ ergo ſint
mali in peruerſo opere⁊ filij perditionis in impoten

tia:maledictus qui accipit munera:Seu.xxvij.ſup⸗

ple ⁊ tales in eccleſiam introducat:vel in aliqua ſic

viuere permittit.Tales enim ſicut ſimiles ſunt Sa

racenis in culpa:qui capta Roma: eccleſiam ſancti
Petri ſtabulum quondam fecerunt equoꝛũ ⁊ alioꝛũ
animaliũ:ita et ſimiles illis erũt in pena:qui redeũ/
tes in mare ſubmerſi ſunt:quia qui templũ vi vio⸗
lauerit diſperdet illum veus.j.Coꝝ.iij. Chriſto er⸗
go querenti vel cuilibet bono malum clerum admi
ranti:⁊ cauſaʒ tante leuitatis ⁊ ſpiritualis feditatis
in eccleſia cogitanti:reſponderi poſſet ſicut legũtu:
filij cuiuſdam auicule reſpondiſſe matri querenti:
quis illoꝛum nidum fedauerat:qui dixerunt:frater
noſter iſte cum groſſo capite:quem cuculus in ouo
lbi fraudulenter poſuerat: Ita dicere poſſunt deil⸗
lo:quem cuculi:qui ſemper idem cantant ſcilicet af-
fer:affer: Pꝛouerbioꝝ.xxx.in nido ponũt eccleſie: qͥ
hit groſſa capita:quia plus comã nutnũt:v minus
religioſe raduntur ꝙᷓ filij chriſti.v quibus Eſa.xl⸗
vj. Confertis aurum væ ſacculo:et aꝛgentum ſtateꝛᷣ
ponderatis:conducentes artificem id eſt patronum
vel maioꝛem prelatum:vt faciant deum id eſt locuʒ
tei tenentem: quod dum faciũt fures et latrones in
loco vi ponũt:qꝛ non intrant per oſtiuʒ ſciliq; chri
ſtum: Yoh. x. Et ſi fur eſt et ſacrilegus:qui aliunde
aſcendit et furatur calicem vel libꝛum.a fortioꝛi il⸗
le fur eſt qui aliunde aſcendit ⁊ totam furatur eccle
ſiam et per totam vitam ſuam cum omnibus fructi⸗
bus occupat. Quod iterũ dũ faciunt ſponſam chri⸗
ſti adulterare faciũt:dum eam alteriqᷓ vero marito
id eſt im maculato copulant: quibus ait chriſius:
Vos autem feciſtis eam ſpeluncã latronum: Mat.
xxj. Et ſic qui male intrauerunt wmum vei in eccle
ſia militante: poſtea eijcientur wmo ceiin eccle⸗

ſia triumphãte:quia ſicut dicitur Zacharie vltimo

.

Ex fab.

capᷣ. Mon erit mercatoꝛ vltra in wmo wmini. Mec .vij.

mirum:quia veum multum offen vꝛunt in terra:nõ
enim ẽ aliquis ita pauperquin granaretur:ſi ad fo⸗
rum vuctusvẽderetur. Et ſi homo ſic offen veretur:
ergo deus ⁊c. ¶ Secundo illoꝛum peruerſitas ĩ hoc
oſtenditur: q contra wi faciunt iuſticiam: qui diſꝑ
ſit vdit pauperibna. ¶ Tercio contra vi curialita
tem qui vult ꝙ quilibet habeat victum et veſtitum
neceſſarium: et nullns ſuperfiuum: contra qnod vi

Tntur facere:qui duo beneficia vni dant perſone.

iones quare puͦalia ven u n
Riganaſannslbauncon⸗
abocg am lagulnobabainn
Obmuteſcentorecefitinſpechlo lor
lcet co ſymoniaco: vquoin chronica
ici omanoꝛi: nidellcet um Hile
halisipoſtmogu papa Gregorms in
nultos vponeret ſymoniacos:ꝛcotr⸗
obatonem pꝛeualefenon poſſetila⸗
geamna coꝛuperat. deteſtimonio conft
ltieipꝛecepit ſi eet mũus a nltio ſyn
ſimoniiz ſueinnocentie diceret: In non
zicaneſcantirnd onichtoun
tri vſchſpintumſanctu perduceret: ül
ſnslidertatem peccauerat vendedd:n
libere vellet Onarinullo modo nomin
ſicum teſtimonii deficeret humanu:
