ſis motiln et temptationib aſoyabolo verſus infer⸗

num mouent᷑ ꝑ mare huius mũdi:videntur in bona
⁊ſolida vita ſtantes ſimili motu moueri:quia luxuꝛi
oſus vir aliquem credir caſtum:falſus vix aliquè cre
dit veracem. Vnñ et dicunt benedicti ſint omnes fal
ſi:omnes tales ſumus:latro etiam om̃s hoĩes latro⸗
nes vocat.Et freneticus oms etiam ſanemẽtis amẽ
tes putat:Gic ſpũaliter malus cũ ipſe inſipiens ſit:
omnes ſtultos eſtimat: Ecchaſtes.x. ꝗpter has ergo
pᷣdictas cauſas/ſenſus et cogitatio humani coꝛdisp⸗
na ſunt ad malũ ab awleſcentia ſua:en.viij.caplo
¶ Propter pᷣdictas etiam cãs dyabolus peccatureʒ
non ſtatim ſi poſſet occideret:Sicut patet.C.vj.lxj
Et non ſolum ei ꝓpter cauſas pᷣtactas ꝑcit:ſ̊ more
regis miniſtroꝛum:quiappellatorem dum plures ꝑ
eum lucrãtur latrones blanda fouẽt:⁊ multa mẽda⸗
citer ꝓmittunt:eũ in ſuispꝛauis fouent veſiderijs:at
qʒ ad multorum exemplum eum tꝑaliter ꝓſperari et
alte exaltari pꝛocurat dicẽs illud Ecci.xix. Extolle⸗
tur in exemplũ maius. .
Ex hoc vltimo dicto patet ſequentiũ ſtulticia:qꝛ
exquo mala exempla dantes ad ignez a dyabolo nu
triunt᷑ ⁊ ducunt᷑ eternũ:ſtulti ſũt qͥ illoꝝ ſimul exem
Pia ſequũtur et viam. Et cõgrue ſtulti vocãtur quiĩ
is que vite vel comodo cõtrariant᷑ corꝑis:nulliꝰſe
enter ſequũturexemplũ:qꝛ nec ſe in aqua ſubmergẽ
temvel in igne ſe comburentem ſequutur: immo exẽ
plo regis vel dñi/vel epi vel ſacerdotis vel mimũ qð
ad mũdi vel coꝛꝑis ptinet comodum perdere nolũt.
Et eoꝝ exemplo animas infinitos valẽtes mundos
pꝑdere volunt.Et qui nullũ illoꝝ in foueam ſequere
tur cadentem:æ qua reſurgere poſſet: ipᷣos ſeqͥ vult
in infernũ deſcendentes: quo nulla eſt redemptio.
Et qui clauſulaʒ ĩ carta ſua nõ poneret/pꝓ qua ſciuit
aliñ in conſimili caſu hereditatẽ amiſiſſe:peccatum
in carta ale ſue ponit: ꝓ quo multos audiuit ex fide
ecclie hereditatem ꝑdidiſſe celeſtem. Et cũ libꝛum ⁊
ſpeculum videant ex vna parte pulchruʒ lex alia ve
foꝛme:qꝛ tam bonoꝝ opeꝝ vident exẽpla ꝙᷓ maloꝛuʒ:
potius fedam reſpiciunt ptem q; pulchram.Cuiꝰ cã
patet. S.e.c.xj.¶ Cales em iudeis aſſimilãtur:qͥ po⸗
tius ſequi voluerũt YJeroboam qͥ peccauit:et ſuo ex-
einels peccare fecit Iſrael:ſicut ex multis tercij ⁊ q̃r
ti li

—

Begũ patet:qꝙᷓ; dauid vel quẽcũq; arrorn
vel bonoꝝ viroꝝ:immo qo dictu turpiꝰ ẽ illi in dam
⁊iſti in ſequendo beſtijs rõne carẽtibo aſſimilantur
In quib videmus ꝙ canes et lupi plures habẽt ca
tulos qᷓ; oues vel boues:Sic mala exẽpla dãtes plu⸗
res habent ſuoꝛum exemploꝛum ſequẽtes et herexs
qᷓ; fructifera dantes exempla.¶ &t non ſoluʒ bꝛutis
aſſimilantur:ſed om̃i irrõnali cꝛeatura conditõe effi
ciuntur peiores. In quiba videmus ꝙ apes potiꝰad
floꝛes volant/qᷓ ad fetores. ſderdices etiaʒ ſemel rhe⸗
te euadentes/ vbi alie capiũtur:vix vnqꝙᷓ cipiuntuꝛ
poſtea:et ideo tali intendunt pꝛede:videntes ꝙ non
poſſunt eas ſimul capere diſſimulant: et om̃es alias
permittunt:ne euadentes ſua fuga alios iterum pn/

Xxv.

mant Canes etiam bonipꝛedam videntes: a prede

ſequela propter malos canes qui non vt deberẽt ſe
quuntur:veſiſtunt:Gicut patet. F.iij.xxxviij.neutꝛa

leatendaliter pel remaliter damnat

ancites alios pꝛo wuptolte
tienni nii pflitite sſl
plururatpoliter inſatuani reteme
ſcraplorvriatt losſehhos i
Vnmtarieligno modo virri llosſeipos
ibiſtfihr etan eousſin ben
unt dicitis cipublicand Auce.yin.
cerifaptot csac ulten 1:. Et ſicdum
eereeſtinot abillis xenmplü mortise
del geills peins ogantun infme deiß⸗
n derprönelatoni nore yr dicum ⸗
tniͦpftqenon ſolum mmaſed dupliain
Cttoalimoꝛlentureterna: Hiere ri
tritoneconterecos dſe wus, Mota. O.ſj
ventibo. Quiz ſelatrones qñqg autele
ticdinen velfalſam parmiom moꝛtan n
nt ridclicettyelem ad beueteusin
Oneßſumnentesepemplumab alijs non aech
nutbali wcanttſont cowardd Pinltam
ſumetenonpftgnig nnd dum auitdei
necfenirndonecfilſapatna tsiunaren
gotkſilliexenplgelidp ridentes non
ftantm..Yäütſtinere dherenteung
habermirerein ehenni Auce ni⸗
ahlunt rigetur eſteuin plus malomn
uneſpiaitoſpentatem jfinen Vi
Muinpiopproſperatur v hegeeſtn
unt hiere pj. Et lle⸗ benettonn
un ocndunt ne filemtalinmn d⸗
ninpfen ntnnen alium ne
zmineru urmgen na
mentum. uotidi
nhatalec iinlun deflicefüirn
incineraturitana
Piniorquongdfg, moſtruz no

naliidemittntiſman
tin ſchnaſin Heni
anancnd iaume⸗

Bantpatet Ccſig
namneg leſnug fi

vumgni⸗ Pelletorenduml
nonenh nlininmnlunen
ainſtluuiguent eſitniſng
Nenplum untpalter hmn g
unet dichllin Euin, Ele
5.

o dictopatetſequentiüſtulticeng
unpla dantesagigneza Dyabalon
ketemi ſtultiſütqilopſinul nn
puam. Ktcögrueſkultivociturgnii
conodocöttunun t orpignultſ
aempli:e necſe inagus ſobnenti
ſecmburentemſenuuturinnoct
Vrel pivelſacmnonsyrl nini
sotihet comocum perverenolit.
mimas infinitos olitis mundo⸗
guinullü login fouean ſegucge
va reſungerepoſſet ßos ſeg pult
tesſrinonnluctnetenpiin
cartaſus no honeret Pqnaſciu
ln hereditate amiſifſepecotun
nit: pquomultos audiultafh
thaiciſeleian Eran unn
te napane hulchld gn n
mtoher ilatginufne n
giaunt end llcin n
Cil ef dd iſin terſiog
ſt zaoboan gpegnit

it hacliwten lunngen
inn lindn
milintnithiſillen
L mezc li ſiszhabed
e Gientliq u dicen

r

xvj.

xvij.

Axviij.

Exemplum

in malis hominibo inueni ſagacitas:qꝛ oculo coꝛpa
li vidẽtes pluresp cupiditatibo alijs peccatis tꝑałr
moꝛi/⁊ oculo fidei videntes eos damnari:rhete neq̃
qᷓ dyaboli fugiunt.contra quos nota Ald.xj.cxij. de
legante ſtultioꝛi. Ged ꝓpter malos quixpᷣm pꝛedam
no ſequũtur:ſed aliquod tꝑale/a vera pꝛeda væſiſtũt.
Et non ſolum qᷓ beſtie:ſ etiam qᷓ qͥcunq; artificesvł
oꝑarij peioris ſunt conditõnis.Om̃es em̃ hoĩes po⸗
tius bonam eligunt monetam q; malam. Et cibum ⁊
veſtes ⁊ oĩa q̃ ad coꝛpꝰ ptin ent potius bona qᷓ; mala
Gcriptoꝛ etiam et coꝛectoꝛ potius exemplar veꝛuʒ
qᷓ; falſum:⁊ bꝛeuiter om̃es oparij et laboꝛãtes/v ar⸗
te vel laboꝛe ſuo viuere cupientes potius reſpiciũt 2
addiſcũt a bonis oparijs /a bene laboꝛantibo.⸗ quã⸗
tum poſſunt a diſcretioꝛih q;a pigris ⁊ œfectuofis.
In omniq; corpis ⁊ mundi arte conantur meliꝰope⸗
rantes quantum poſſunt ſequi: ſola arte anime exce
pta:in qua peius opantes ſequi nitũt᷑:quia ſivident
vnũ feſta tenere eccleſie vel caſte vinere et huiuſmõi
huic melius faciẽdo non inuidẽt: Sed ſi vident ali⸗
quem male agentem: huic inuident: ꝙ eos ad infer⸗
num pꝛecedere vebeat. ¶ Meſcitur ergo quibus iſti
melius aſſimilari vebeant/ ꝙᷓ latronibus et homici⸗
dis:qui videntes vnuʒ de ſocijs ſuſpenſum:vel mala
moꝛte occiſum:dicunt:non fuit cautus:vłmale ſe ex⸗
oſuit:non ſequebatur ſocieratem noſtram:nos me⸗
lus et cautiꝰ faciemus foꝛtune opoꝛtet noſmetipᷣos
exponere:non moꝛiemur niſi ſemel: Ita peccato exce
cati:audiẽtes alios pꝛo cupiditatibo trahi et ſuſpen⸗
di ꝓ crudelitatibo occidi: ꝓ falſitate res ſuar euane⸗
ſcere:ꝓ luxuria tꝑaliter infatuari:a eternaliter con⸗
⁊xmnari:aliquo modo vltra illos ſeipos in cogitatõ
nibo iuſtificãt.Et cum peioꝛes ſint/ſe beatioꝛes eſti⸗
mant dicẽtes cũ publicano Luce.xviij. Non ſũ ſicut
ceteri raptoꝛes adulteri ⁊c. Et ſic dum alijs meliꝰ ſe
facere eſtimãt ab illis exemplũ moꝛtis acciꝑe nolũt.
Sed qꝛ illis peius oꝑantur:in fine ſic ipi vcipient᷑
qua væceptõne latronũ moꝛe vt dictum eſt ſe excuſa⸗
renõ pñt:qꝛ non ſolum vna:ſed duplici moꝛte videli
cet tꝑali moꝛientur⁊ eterna:Hiere xvij.DHuplici cõ
tritione contere eos dñe eus. Mota..ij.xlj.cũ ſe⸗
quentibo. Quia ſi latrones qñq; ꝑ cautelas/vel foꝛ⸗
titu dinemvel falſam patriam moꝛtem vnam eua⸗

dant:videlicet tpalem ad bꝛeue tẽpus:in qua enuaſi-

one pᷣſumentes:exemplum ab alijs non accipiunt:ſ
patibolũ vocant eſpout/coward. Iſtiſtamen ſic pꝛe⸗
ſumere non pñt:quia apud veum qui eos iudicabit:
nec feꝛtitudo/ nec falſa patria eos iuuare porerit:er-
go et ſi illi exempla alioꝝ videntes/ non timet:nec teꝛ
reantur: Iſti tñ timere veberent eum qui poteſtatẽ
habet mittere in gehennã:Luce.xij. ¶ Sed cauſa q̃/⸗
re a tempaliter vel eternaliter damnatis exemplañ
capiunt videtur eſę:quia plus maloꝛum ⁊ etiaʒ ſuo⸗
rum reſpiciũtꝓſperitatem q; finem. Vident enim ꝙ
via impioꝝ pꝛoſperatur:⁊ bene eſt omniboa qui male
agunt: Hiere.xij. Et ille oculus ſiniſter quo iſta vi/
Tnt que placent et veſiderant:ſemper eſt apertꝰ:ali
um vo claudunt:ne finem talium videant penam
In quo facto contra naturalem ratõnem facere vi⸗
vntur:quia naturalis ratio ⁊ quotidianũ dictat ex
perimentum:œ ſpeculum æ ſilice fiat:nondum vio
rem habet:ſed poſtꝙᷓ; incineratur:ita naturalis ratõ
dictare woceret ꝙ exemplum noſtruʒ non accipemꝰ a
vinis:quomodo in mũdi pꝛoſperitate er cupiditate
et ſuper bia et wminio creſcunt:⁊ eoꝝ exemplo ſic cũ
eis aſcendere:ſed a fine illoꝛum quomõ in diuerſ of
ficijs ad inferioꝛes male ſe habentes/ verberantur/
occidũtur/ incinerantur:a vermibus quo ad coꝛpꝰ
comedũtur:a monib quo ad animã cruciantur
Nota optime.T. v. xlij. Ad hoc em̃ ſpcculum nobis

E vpin.

faciendum ſcriptura ſancta nos hoꝛtatur dicẽs Ec⸗
cleſi.xviij Ademento nouiſſimoꝝ.⁊ Eccĩ. vij. emo
rare nouiſſima. Et in illa memoꝛia: Exemplũ acci⸗
pite laboꝛis ⁊ exitus mali:JJa.v. Vit ſic vere occaſuz
veſtrũ reſpiciẽdo: vminiũ celeſtis cinitatis cõſequi
valeatis. Exemplo illius ve quo hyſtoꝛie refert tro⸗
gi pompei li.xviij.ꝙ cum vnus eẽt illorũ inter quos
condictum erat ꝙ qui primus in auroꝛa ſolis vepre-
henderet radios:wminiũ ciuitatis quam acceperat
obtineret: ceteris verſus oꝛientem reſpicientibo ipſe
ſolus verſus occidentem reſpiciebat: vbi eratmons
magnus:ſuper quem pꝛius ſolis vepꝛehendit radios
vminiũ obtinuit ciuitatis:Applicanw ad pꝛopo
ſitum:pꝛo tanto valet exemplum: ille dminiũ ob⸗
tinet celi qui ſui et alioꝛum pꝛecedentiuʒ conſiderat
occaſuʒ:ſicut patet..v.x.⁊.aAld.xj.cxv.nec aliter ad
illud attingere poteſt:quia qui viuoꝛum male ꝓſpe⸗
rantium exemplũ teneteoſq; ſequitur:neceſſario ca
dit et ſubmergit᷑:⁊ ad debitum nõ ptinget poꝛtum:
quia qͥ male pꝛoſperatur ſimilis eſt fluctuimaris:qͥ
a vento mouetur et circũfertur: Ja.j.quia ad modũ
maris fluctuum nunc foꝛtuna ꝓſpera exaltatur:nũc
foꝛtuna miſera vepꝛimitur ? vmergit. Oui ergo talł
exempla tenʒ ⁊ ſequit᷑:neceſſario taliba iactarvndis.
Et dum ſic iactatur:non poteſt perfecte ſtatũ ſuum
ſpeculari:quia ſicut qui continuo mouetur:cuiꝰeti
am ſpeculum vel liber continuo mouetur:nõ poreſt
in ilo ſpeculo perfecte ſpeculari:nec in illo libꝛo ap⸗
te legere: Ita qui in ſe vndis huius iactatur maris:
qui etiam ſic fluctuantes quaſi ſpeculum reſpicit:
non poteſt ſtatum ſuum perfecte cognoſcere:nec in
libꝛo conſcientie vt œberet legere. Compabitur em̃
viro conſiderantivultum natiuitatis ſue in ſpeculo:
ſupple non quieto:conſiderauit enim ſe et abijt:cir⸗
ca alias ſollicitudines ſeculi occupatus. et ideo ſta⸗
tim oblitus eſt qualis fuit: Yacobi.j.Gicut ergo qui
vult ſtatũ ſuũ ſpeculari:reſpicit ſpeculũ qð ẽ ĩ plũbo
vłligno poſitũ:ita ſpũałr ſpeculũ nr̃m vebẽt eẽ moꝛ⸗
tui:qͥ in plũbo vel ligno.i.in ciſta plũbea vel lignea
poſiti ſub terra ↄducũtur. Illud em̃ ſpeculũ mõ ſuꝑ
mare a ventis nõ fluctuat᷑; ẽ in poꝛtu bono vel ma-
lo:firmũ ⁊ in certo poſitũ apte ſpeculatiõi diſpoſitũ.
Vli ſᷣqͥ oculis coꝛpoꝛeis videt aliqð tale ſpeculũ
male in hoc mõo finiri:vel ocuł fidei in alio ſclo dã⸗
nari:põt dici illð qð ſ̃m fabulas cuidã dicebat᷑ cani
In fabulis em cõtinet᷑ ve duoh canib oniũ venoꝛa⸗
toni aſſuetis:qͥꝝ vnꝰ oꝛri:a alt᷑ alriche vocabat᷑:Ac
cidit alriche capi⁊ excoꝛiari:alia vo die qͥdam oꝛri
lur cadauer vᷣſus pᷣdam obuiã habuit:quẽ ſic alloq̃⸗
batur cũ digito vᷣſus cadauer qð cũ ventiba cachina
bat extẽto oꝛꝛi:ve vuar bi alriche.bat von nebe alſu/
che.mltis poſſet hoc dici aliqͥ in duodednis di⸗
uerſis officijs et falſitatibo ſocios hũerũt/qͥ mõ defũ
cti ⁊ oĩba bonis puati/⁊ excoriati ⁊ dãnatriſũt:nec ipᷣi
tña pᷣda ꝓ q̃ alij dãnati ſũt ? tꝑałr⁊ et᷑nalłr deſiſtunt:
q̃b ĩpꝛoperãdo dici pt᷑ alriche ⁊c. Et exẽpluʒ accipe
exitꝰmali: Ja.v. Reſpiciẽdo ſpecula illa..xij. xv.qꝛ
felix quẽ faciũt aliena piclła cautũ.ſ̊ heu. M.iij.xvij.
Mala vo exẽpla dãtes ĩ curioſitatiba ⁊ nouitatib⸗
ſe ercuſãt qñq; dicẽtes: Mõne poſſũ ð re mea facẽ qð
volo:⁊ ea vti vtvolo.Quibo rñdet᷑ ꝙ ñ:qꝛ ſiẽ nõ licet
vti veneno qð ĩ wmo ſua hʒ ĩ alion dãnũ: nec etiam
igne ſuo ad alioꝝ obuſtionẽ: ita necveſtibꝰ nec alijs
capitis oꝛnam̃tisſlicʒ vti ad alioꝝ ſpũalẽ intoxicatõ
nẽ vłobuſtionẽ:qꝛ ſic ð coꝛpali dãno alijs illata:ad
rſtitutõeʒ ⁊ penã obligat᷑:qð oñdi ĩ vi.pa q̃ſi p iſtnzʒ
modũ. ecõdat᷑ liber ille ð udã qͥ mala alijs worat
exẽpla:qͥ ĩ extremis lãguẽs ĩ viſiõe rantꝰ vidit penas
ſingul ꝓpas/iur pcfa q ↄmiſerat/ milites ⁊ hmõi ra
ptoꝛes⁊ auaros vidit toꝛq̃ri vtẽſilibb argẽteis ⁊ alijs

.xix.

Exemp.

Exemp.

Arꝰ. vViij

xxj.

Exemp.

Ars j.

⸗].

Ere

non dæficiũt pᷣdicti viui ad eoꝝ

Executoꝛ

rapinis ⁊ fuitis ſuis luxurioſos toꝛquerividit ĩ locis
genitalibo:a ſic æ alijs. Poſtmodũ vᷣo gaudiaei eti-
am oſtenderũt beatoꝝ:int᷑ quos cũ remanere ⁊eſide
raret dictũ fuit eiꝙ wctrinam ⁊ exempla mala q̃ ali
quãdo væderat reuocare neceſſe erat anteqꝙᷓ illuc ve/⸗
niret.Ad ſe ergo rediens:hoĩes ab eo pꝛius infectos
añ ſe vocari fecit:⁊ qᷓntum potuit verba ⁊ exẽpla pri
us male oñſa ꝑ ſequetia reuocauit.Huic etiam cõcoꝛ
dat ſacra ſeptura Exoð.xxij. Gi inqͥt egreſſus ignis
inueneꝛit ſpicas vel alia dãna fecerit:ſicut ibi pʒ:red
cet damnũ qͥ ignem ſuccenderit: ſic ſpũaliter te igne
maloꝝ exemploꝝ. Mota legẽ ad hoc.H.ij.xiij. Item
T.j.xvj.¶ Bicüt ergo ab infirmis retrahunt᷑ noci⸗
ua:ita retrabere vebemus exempla nociua:a potius
Damna ſuſtinere in coꝛpe vel in rebo:qᷓ in feſtis oꝑan
W:vel alia illicita ↄmittendo/quẽcũqʒ ſcãdalizare:
cogitãtes ꝙ ve hoĩ illiꝓ quem ſcandalũ venit:⁊ me/
lius ei eẽt cum mola aſinaria in maris ꝓfũdo vemer
gi:Mar.ix.Exemplũ ad hoc.ij. Mach.vj.De Elea⸗
garo qui cum potuiſſet quadam ſimulatõne? malũ
dando exemplũ moꝛtẽ euaſiſſe:elegit potiꝰdurã mõ
tem ſuſtinere dicẽs:vxxemplũ foꝛte adoleſcẽtibus re
linquã.Sicut q̊ iſte iudeis ita huiꝰexemplo tu xpᷣia⸗
ne.aegrxemplũ eſto fideliũ.j.Cimot᷑.iiij. Mala etiam
exempla ſequẽtes non excuſant᷑:qꝛ qͥ eos non ſeq̃rent
in combuſtione wvmus ſue vel in quocũq; dãno cor⸗/
Paren⸗ non excuſant᷑ eos ſequẽdo in damno ſpiritua⸗
i:ſicut pʒ.S.e.c.xv.Et q talis excuſatio eis nonvale-
bit:ſcient in fine qñ talis erit diſceptatio ⁊ diſputa⸗
tio inter alios eccłiaſticos ⁊ alios magni ſtatus/exẽ-
pla mala dãtes:⁊ ĩter illoꝝ ſequaces:qualis eſt inteꝛ
videntem ⁊ cecum. C.ij.ix. NMoli ergo malos ſeqͥ:ex⸗
emplar accipiens a ſacerdotibo Seut.xvij.

FEFecutoꝛum.et gene/

raliter oĩm poſt moꝛtuos remanentiũ:ad
quoꝝ manus admiſtratio bonoꝝ defũcti
ꝓtinet.ſꝛimo oñdendum eſt quale᷑ qualiſq; meriti
ſit offm̃ executione vebita ebſeruata.Gcðo oſtende
tur taliũ paucitas.Tercio non debite bona vfũcto
rum adminiſtrantiũ ingratitudo. Quarto latroci⸗
nium. Quinto pꝛoditio. Sexto crudelitas. Septĩo
oĩm pᷣdictoꝝ cauſa et oꝛigo. Octauo illoꝝ reſponſio
cũ repꝛobatõne. Nono pena. Svecimo viuoꝝ hec oĩa
videntiũ remedia nõ apponentiũ ſtulticia.
¶Röne pꝛimi eſt ſccendũ ꝙ predictoꝝ officiũ ẽ no⸗
bileſ vtileitimorale. ¶ Primũ patet:qꝛ ſi nobilita⸗
tis magne ẽ offm̃ habere ad ſeruiẽdũ regis corpiim⸗
mediate quãtonobilius videt᷑ imediate ſeruireipſis
gĩa bus:que nobilioris ſũt nature coꝛpibo pꝛincipuʒ
quorũcunq;:etiam immediate poſt ſuã liberatõem
P nos factam:ciues immo reges erũt patrie et curie
celeſtis. ¶ Iteꝝ ſi magnꝰſit honor paupꝑcule mulieꝛi
in regis filio veputari nutricem:quantomagis ho/
noꝛant᷑ qui ad celeſtiũ ſpirituũ deputãtur nutritõeʒ
Iße em̃ vefunctoꝝ animelicet ad tpᷣs in purgatorio
retardent᷑:celeſtis tñ patrie ſpũs et hẽdes eẽ negariñ
pñt:qui qͥdem qꝛad modum infantium etinfirmo⸗
rum ? famelicoꝝ debiles ſunt impotentes et indigẽ⸗
tes. Yõ ex dei et ecchie ordinatõne que in neceſſarijs
fie utãtur auxilium.
Nuot eĩ pſalmijlctões/vigilie/miſſevł oꝛones ſeu ele
moſynaꝝ largitõnes ꝓ eis fiũt:tot nutntõnes infan
tiboſtot recreatõnes ⁊ medicine infirmis /ſtot fercula
famelicis apponũtur:non auro vel argento vel cibis
pcioſis ſed ſolis talib ꝓſtatu indigentie gaudẽt di⸗
nitijs talibus velectant᷑nutrimentis:quod patʒ peꝛ

np. ilũ ve quo ſcribit᷑:quicum ad feſtum quoddã quaſi

extran eus veniſſet in toto pꝛãdio vſq; deꝓfundis tri
ſtem oſtendit vultum:requiſitus yo v cauſa:a quar

E pilj.

tuncpulchꝝ oſtendhiſſet colorem ⁊ vultũ: rũdit ſeeẽ
ſom̃ purgatorij igmiio æputatũ:q tũc primo gaude⸗
bat:qꝛ tũc primo ⁊e cibo quiei ꝓficere potuit:ſeruie
bat᷑. Iſta pyſtoria ſen Feaul nõ erit in credibilis
conſid erãti hyſtoꝛiam btĩ Eregorij.E. vj.xvj.
BGecũdũ patʒ:qꝛ ſi vtile meritoꝛiũ eſt largas fa⸗
cere elemoſynas infirmoꝝ hoſpitalibo ſeu pontibus
vel eccleſijs ſeu deuote ⁊ humiliter leproſis ſeruireꝛ
ceformibo maioꝛis vtilitatis videtur illis elemoſy⸗
nas dare in illo hoſpitali purgatoꝛij: eiſq; ſeruire:
vbi plures ſunt numero:pluſq; indigentes ⁊ afflicti
in certiori via ſalutis ꝙᷓ illi æ quocũq; huiꝰ mõoiho⸗
ſpitali:qðq; eis fit nullo mõ amitti pot.et cũ in cari⸗
tate ſint:⁊ cite v illo carcere ad regnũ liberandi:in
nec ert immemores:nec ingrati:nec impotentes.
Juusdi ſũt vt inuẽt ⁊ liberandi ſũt:⁊ cum ad locum
in quo ipi iam ſũt venimus:nos liberẽt.facite ̊ vo ſᷣ
amicos ve mãmona iniquitatis:ſi non vultis le di⸗
uitijs ꝓpꝛijs:ſaltem hoc facite de diuitijs quas apud
vos vereliquerũt:vt cum ⁊feceritis:recipiant vos ĩ
eterna tabernacula:Luce.xvj.Tergatis naſum illo⸗
rum cum ꝓꝛia manica:⁊ adhuc ſcient vobis grates
n hoc em̃ conditõnes ſequũtur cuiuſdam vni qͥ qñ
alliui/ vel quicunq; miniſtri ſui ſibi miſerunt ence-
nium:dicere ſolebat:bñdicatur qui nobis benefecit
Tænoſtro:⁊ non ſolum iſtius dñi:ſed qð plus eſt in G̊
i ſequũtur conditõnem:qͥ beatum Martinũa mł-
tos alios laudauit:qꝛ ſibi fecerũt œ ſuo: ſicut pʒ.E.
iij.p totum:ſic etiam in ꝓpoſito honoꝛabit illos qui
moꝛtuis de bonis ꝓpꝛijs fideles ſũt:dicẽs illud mat.
xv. Euge ſerue bo.⁊fi.¶ Terciũ patʒ:qꝛ cum timo
re magno illoꝝ exequendũ ẽ officiũ:qꝛexquo ſũt he⸗
redum celeſtium nutrices: infirmoꝝ medici:⁊ egen
tium diſpẽſatores:ſi non diligenter vt veberent:iſta
ſequũ tur ſ̊ diſſimãlant:retardut:vel qð peius ẽ bo⸗
na ſubtrahunt vefũctoꝝ:ſunt egenoꝝ homicide xiij
N:ii.clerici.
¶ Veã heu fidelium Garnonnos paucitas nõ ſo⸗
lum ex dictis.D.ix.xxij. Nec etiam ey dicendis inf:a
.e.c.⁊ multis alijs locis oſtendit᷑ ſ apertiſſimo ⁊ w⸗
lendo quotidie patet expimento.Om̃es em̃ vt cõiter
plus proprium:qᷓ; moꝛtui querunt auantagium. Vi
ui ergo aperte videntes nũc vnumſnũc alium moꝛte
ſubtrahi:⁊ illoꝝ bona abillis in quibus confidebãt
male tractari:ſibipſis non cauent:ſed illoꝛum plan-
nt infoꝛtunium dicentes: Euge euge viderũt ocu
i noſtri: Ps. xxxiiij.quomodo: ꝙ illi ramſollicite et
diligenter et auare collegerunt et auare tenuerunt:
alij large modo expendunt:⁊ pꝛo vefunctoꝝ aĩabo de
bonis illoꝛum ebꝛioſam et luxurioſam ducũt vitam
ei qui omnia acqniſierat dantes partem qminimaʒ
poſſunt:qð factũ oſtendit:⁊ non multũ a veritate re
ceffit qͥdam trufatoꝛ:e quo a fidedignis narrani ſo⸗
let:ꝙ cum quaſi ſortilegus coꝛam iudicibo eẽt citatꝰ
eccłiaſticisſeo ꝙ ſuꝑ infirmos carmina quedaʒ dice⸗
ret:qͥbus plures ſanare videbat᷑:a quibus cum eſſet
de veritate dicenda iuramẽto aſtrictus:ꝙ fidelit᷑ il⸗
la verba carminis coram eis apte ꝓnunciaret:reſpõ
it in iuramento pꝛeſtito: nulla verba dixi pꝛeter
iſta:Ita veraciter ſicut veꝝ eſt/ꝙ non eſt aliqͥs fidet
executoꝛ in epiſcopatu iſto:rogo veracem deum:ꝙ te
ſanat ab iſta febꝛe:et foꝛte ei videbat᷑: ꝙ verbo tan⸗
te veritatis:infirmitas nulla re ſiſtere potuit.Ext
cauſa quare pauciores ſunt fideles adminiſtrato⸗
res in bonis defunctoꝛum qᷓ; viuorum:videtur eſſe
eo ꝙ mali nontimoꝛem dei:ſed hominum ante ocu
los habeant. AVbi ergo plus ceſſat tinor hominuʒ
quia quiviuis miniſtrant:eos timent:nefalſi ab eis
inueniantur: Sed iſta moꝛtuos non timent: iõ falſi⸗
tatẽ ↄamittẽ nõ metnũt:ſi dicat᷑ loco dñoꝝꝑviuoꝛnʒ:qͥ

Exemp. niu eaun ſhe fiſt tum oſtenei

dontliberationem eiuoretardando⸗

ſicömiſſicend ongzbabentlatronn

infraarticllo iij Rone ſenin unin

atren telmutriſnil nantu nel n
tun ih unneonnlͦ hatr
ſigeteqno ineadiutonio entenon⸗
ſfnareteüliberare: Fißeadtumpacin
zinderet Sppectathipoſtannuzvel:
töo ided teinunsbo: stalen non d
tiſimu:qui täti tardat amici iunare
Et vbiad hoc tenetn ine damno hoc⸗
Eterpmiſſoypacto ad Hobligat ſic
o 5 lie moꝛientin ita gfeai ür uin ilg
Ars.i. Garninnnln) Conli Anui
uj⸗ efleririnis obabit Jnguo mmerſi
tmomrſonct ccchiamn ad amicwo ſuo⸗
bonn ſia dinlſenit clamatolcenteotliu
Oiſtnminimeimſermmininei t. u
hocta valquecuqgcitenent ſicos drb
infiſtnätinugte delneinnent impodh
Acerctingratiſinos Ettameniſtaing
goilianahabet ſlencinerg titer⸗
Ulvoreſpicütertaginn inrin
ſacacit hanallefenen meire
ing bong llarerinet ſqgeave
centunnd Henitmrn
ebevCNantSioalis
nekihaunbitacminſärmtibitſih

Exemp. Elibentrag mfüncctfeſt

Orgencieofficingergnoſit he⸗

nnurnctz riffirmo melſchzegn
Ntsſinon dlligenter ſt dderaſtiii
imalantmttaranttelgopeigzihe
fücog ſuntegenon boniatei

humecamornopinains I
ir mij Herennernangiziin

ſs loasoſtencitfapatſino
urererpumento. Oſſeoeſi tcoiten
mortui quemuntauantagium l
mntesni num nucalium mort
onaabillis inquibus confidebit
pſsnon cauent ſed ilommn punn
direntes Eugeenge viterüton
iuomoc: hilltamſolltet
ecollegerunt etavare tennernmt:
tpendunt ptd functor iin
toſom etlupunoſem murnin
niſiernt dantesportan
oſtencitt non nnlti yan

uumnſ N

vqofidi is n
unhmunkibdier
infmopam
Grgliu gihe nc.
iunmilichig ii
anntniſlinann nen
fin ilin ctalieſii

Executoꝛ
bonis ſuis intendũt: vt fideliter miniſtrẽtur bonis
æfunctoꝝ intendũt loci oꝛdinarij 7 eoꝝ miniſtri qͥs
timere ſicut dños viuos veberẽt:quib rñder᷑ duplr:
Pꝛimo vel ſi foꝛte minus fideles unt illi miniſtri ec
cleſie qð abſit:tũc ꝑte bonoꝝ veæfũcti accepta:timõ
ab admiſtratorib fugatur falſitatis: vel qꝛlfoꝛte fi⸗
les ſunt:raro tñ inuemũtur q4 diligẽtes ſint: c alie
na bona ſicut ꝓpria fideliter adminiſtrent᷑. Cũ ergo
fere omnes ſint moꝛtuis ingrati niſi eus et ſancti:
ſicut patet.A.xxj. v. Ype eus in teſtamento niſo mõ
obliuionitravendus eſt. Sʒ iuxta ſniam canonis ſpĩ
teſtamẽto ꝓ vno filioꝝ computãdus.xiij.q.ij.ſi quis
valtle. Moͤts qua cogitatõne ad h faciẽdũ aĩari põt
.iij.iij.
ontrariũ vo facientes:vefũctũvidelic; et etiam
xpᷣm vefraudãtes. Pꝛimo ſunt ingratiſſimi: qͥa cõtra
duo bona in vefuncto inuenta/ duplicem cõmittunt
ingꝛatitudinem. Refunctus em vt cõiter multũ eos
dilexit:multũq; in eis confidit/contra que duo vide
licet dilectõnem ⁊ ſpem duplicem cõmittunt ingra⸗
titudinem: ſonmo:quia vel bona cæfücto Tbita au
ferũt. Et ſic odiũꝙ dilectione oſtendũt. Gcdo vel
q: nimis amicũ qui in eis cõfidebatliberare tardãt
in qua re eum ſpe fruſtratum oſtendũt.dũ eũ væfrau
dant:liberationem eius retardando. Röne pmima
li cõmiſſi/conditioneʒ habent latronũ:ſicut patebit
infra articulo.iij. Rõne ſcoi:in grati nuncupant᷑: ſi
g patrem vel matrẽ vel manitũ/ vel vxroꝛemſſeu quẽ
cũq; amicũ qui in eo multũ cõfidebat videret ĩ igne

ſedere:xe qud ſi
ſtina ret euliberare: ipead eum p adiutoꝛio clamã
ti rũderet:Expecta ibi poſt annuʒ vel vuos annos:
qñ tpᷣs video teiuuabo:qͥs ralem non diceret ingra⸗
tiſſimũ:qui tãtũ tardat amicũ inuare vere propria.
Et vbi ad hoc tenet᷑: ſine damno hoc facere poteſt.

Et ex ꝓmiſſo ⁊ pacto ad hobligat᷑:ſicĩ ꝓpoſito. pau

ci em moꝛientiũ ita pfecti ſũt:quin ĩ ignẽ cadãt ſaltẽ
kraronſluxra illð. j. KCop.iij. Vniuſcuiuſq; opꝰq̃
efuerit ignis ꝓbabit. In quo vmerſi ꝓ ſacraʒ ſcri⸗
pturam ⁊ ſanctã eccliam ad amicos ſuos apud quos
bona ſua dimiſerũt/clamãt dicentes illud Job. xix.
Wrſeremini mei miſereminimei ⁊c. Illos q ad ᷓ;
ey pacto vel quacũq; cã tenent᷑:ſi eos xe bonis ꝓpꝛijs
non feſtinãt iuuare. vel ne iuuent᷑ impediunt: quis ñ
diceret ingratiſſimos. Et tamen iſta ingratitudo in
quotidiana haber᷑ ↄſuetudine:qꝛ cõiter viui qcunq;
plus reſpiciũt auãtagium ꝓpꝛium:qꝙᷓ moꝛtuoꝛũ. Ey
q accidit:q bona illa retinẽt vſq; ea vendere poter̃t
ad ꝓpriũ auantagiũ. Ochlqũo moꝛtuuinteriʒ ĩ igne

cruciant᷑ paꝝ curant. ¶¶ Si vo aliqs quibo illoꝝ bo⸗

noꝝ incumbit aqminiſtratio:ita fideles eẽ ↄtingat!
ꝙ libenterad væfuncti feſtinarẽt liberationem: Allij
ſicut heredes/maritus vel vxor/ ꝓpinqui/ 7 bona
ſuncti vel ocupãt:vel occupare cnpiũt:illos mõ tri
plici impediũt. Vlel qꝛ rone ꝓpinquitatis/videt
eis ꝗꝙ ad libitum bona illa occupare vebeãt. Sʒ ma⸗
la ꝓpinquitas eſt:ſpoliare pꝓpinquũ: vel quia pꝛeciũ
Afalcqt:verbigr̃a: Accidit aliquotiens q; moriens
multa legat pijs locis:parentiboamicis et pauꝑibꝰ:
eſt etiã forte vebitis obligatus que etiã leuare opoꝛ⸗
tet grano / et grangia / vel in terra ſeminata / vel de
aĩalibo2 vtenſilim in wmo ⁊ hmõi.poſt cuiꝰ mortez

ſi vxoꝛ vel amicus ꝓpinquus vel heres/ vł dñs iſta vr

dictum eſt totaliter occupare non põt:qð tñ libẽter
faceret ſi poſſet:veniet ad executores:rogãs ꝓ eẽ poſ
ſit ꝓpinquioꝛ in reꝑ pᷣdictarum emptõne:q; etiaʒ ita
bonũ foꝝ vel melius habeat qᷓ extraneus:qꝛ his indi
get ꝓ womo ſua tenenda: ⁊ finaliter ſic negociahitur
Ri reh quas executoꝛes vendere poſſent p vigiti
9

idis 1 functisĩam liberare:vix dabit æcẽ. Pꝛo

ne adiutoꝛio exire non poſſet:ſi nò fe/

Ecvvilij.

te duodecim venarioꝝ non libenter dabit ſex:q libẽ
rer nihil daret. But em deillis we quib⸗ Ecci. xxix.ſo
lidi vix reddet dimidiũ. Et ſictotũ lucrum reputat
quicquid põt patris diminuere portõnẽ/⁊ſibrac
qulrere: ⁊ tñ quilibet ſanementis ppendere poteſt:
ꝙ quicquid dar minus ꝓ rebus ũlis/ que totaliter et
integralr ꝓ vefuncti aĩa ſolui eberent q; valeant/æ
functo furatc. ¶ Tercio mõ teſtamentũ impediũt
⁊anime liberatõnem retardant ſolutõnis queren
dilatõnes: verbi gra. Iſti pdicti. et ſi bona occupare
nequeũt vt vellent: p vili vt dictum ẽ pcio ea emũt
tot dilatõnes querũt/anteq; illud puum ſoluere ve⸗
lint:allegantes ip' nouiter venerũt ad terram ſuam
nihil habere ſe dicũt vſq; poſt talẽ vel talẽ terminũ
Et ſic in tꝑe redditõnis poſtulabit tempus:z loque
tur verba tedij murmurationum:⸗ tempus cauſa⸗
bit᷑: Eccĩ xxix.¶ Et ex tali ingratitudine frequẽter
accidit ꝙ filius qui a patre et matre habet coꝛpus ?
bona exterioꝛa ad valoꝛem centum libꝛa Evixꝓ aĩa⸗
bus illoꝝ in tota vita ſus faciet centum denarioruz:

qũo em̃ de ſuo ꝓprio faceret:qui de bonis illoꝝ illos

iuuare nõ permittit. Et qui dum patresvel amici vi
xerunt/dixerũt cum Petro:ſi opoꝛtueritme moꝛite-⸗
cum no te negabo:poſt moꝛteʒ qñ ab eis habẽt quic
qͥd habere poſſunt: ita nequiter eos negant ⁊c. et ita
ingrati eis exiſtunt. vpe quiin Eccĩ.xxix. Sonec acci⸗
iant:oſculant᷑ manus dãtis:⁊ in pꝛomiſſionib hũi⸗-
iant vocem ſuam.ſ.multũ regratiãtes:⁊ gratitudĩeʒ

Ppetuam promittentes:quomom tñ pactum teneãt

patet ꝑ illud quod ſeqni poſt: fraudabit illuʒ pecu
nia ſua:⁊ cõuitia ⁊ maledicta reddet illi:⸗ pꝛo hono
re et beneficio reddet ei conrumeliam. De quibo pra
mater cõqueruntur Iſa.j. ilios enutriui et exaſta
m: ipſi autem ſpꝛeuerũt me ⁊ tanqᷓ filij alieni mẽtiti
ſunt mihi: In ps.xvij.contra pactum ⁊ omnem na⸗-
turam bonam 7 omnẽ gratitudinem/triplicimõ pᷣ⸗
rrs me vefraudando. ve quibo Yſa. lvij. Filij ſcele
vos.

¶ Bic vo vefunctoꝝ bona occupantes/non ſoluz vt

—

dictum eſt ingrati:ſed qð peius ẽ latrones nuncupã

di ſunt. Cum enim furtum ſit tractatio vel occupa⸗

tio rei aliene inuito dño:quis eos fures negabit / qui
bona occupant defunctorũ:non ſolum contra eoꝛuʒ
voluntatem:ſed quod peius eſt in maximũ illoꝝ dã
num Et ſi om̃es fures ſint mali:qui bona furant᷑ ce⸗
fũc toꝝ peſſimi: pter cãs qᷓ patebũt infra.e.c.art.vj.
Cale aunt furtũ peſſimũ ↄmittũt executoꝛes illi vicz
q int ſe bona diuidũt defũcti:vicẽtes:illõ ẽ mihivti⸗
le:dic vnꝰ:⁊ illð ẽ mihi neceſſariũ:dicit aliꝰ:more il⸗
loꝝ triũ execuroꝑ:quoꝝ duo vt fert erãt clerici 7ter⸗
cius laicus.Clerici vo hñtes bona efũcti.ſ.pecuniã
⁊ iocalia⁊ hmõi coꝛã eis:int᷑ ſe illas diuixbãt:oicẽtes

alt ad alreꝑreciꝑe vis tu iſt:aiebat vnꝰ: 4 rũdente

ita⁊ aliꝰei ↄſilłr rñdit.laicꝰ hͥ. audiẽs manũ extẽden
o/ qð potuit capiẽdo dirit anglice⸗ and. y. ta. qo &
dictũ:⁊ ego capio.Duʒ ſic amicabilr bona illa int ſe
diuidũt:lupis ſeu lupoꝝ aſſilant᷑ ſocietati: æ qᷣb fa⸗

bule narrãt:ꝙ int ſe tracta bãt qũo oues captas de⸗

uoꝛarẽt. Quoꝝ vnꝰ aiebat: ego volo eas aſſas: alius
vo dixit ꝗꝙ voluit eas crudas. Ita ꝙ finaliter dñ q⸗

libet ſno modo eas æuoraret:vero dñs oni nullam

penitꝰ ouẽ paneꝛtvel lur necmiki enelclerunt
diie ipᷣe eas diligẽt pꝛepatas:vł cuʒ qͥ ſalſa:ita ꝓpo⸗
ito vñ qlibʒ accipit q ſibi vidervnle:diuers tñmo
dis:ſic lu pi pdicti:qꝛ vnꝰ dicit:ego B accipio demu⸗
tuo vſq; reddere poto.aliꝰ diẽ/ Ego illõ cnſtodiãvſʒ
meliꝰ vẽdi pot᷑i.Et ſic dũ pulchris 7 coloꝛatiævᷣbis

bona eis vtilia eli

V bꝛedam laboꝛioſea canibo captã auferunt: minus

na eis vtilia eligut: nibil interilla p vefunctovni
le inueniũt:niſi minꝰ qð poterũt ad modũ venatoꝝ

Vij.

Arꝰ.iiij.

.viij.

Exemp.

Exemp:

Exemp.

Arꝰ. v.

Executoꝛ

quod poterũt canibo dantes videlʒ ſanguinẽ bmõi

Bic in ꝓpoſito illis qͥ totũ la boꝛauerũt:dãt foꝛte x
bilius lintheamen:in quo coꝛpus inuoluit &t minꝰ
8 pñt pꝛo ſchi verecũdia: illð modicũ ad huc poti⸗
aciut ꝙ mũdi vanitate:q; ꝓ anime vtilitate Et que
maioꝛ iniquitas:q; illi quiparum ante totum babu⸗
itz totum adhuc haberet ſi viueret. Perquoꝛuʒ eti⸗
am moꝛtẽ totũ adillos uolutum ẽ partẽ negare.
¶ Patet ergo expᷣdictis ꝙ ẽ de diuite malo qn moꝛi⸗
tur:ſicut xe quercu.quia ſicut quercu pꝛoſtꝛata qũq;
ptes eius a diuerſis querũtur: plureſq; inten ſeillas
diuidũt:a diuerſis eputãt officijs:qꝛ illi qͥ coꝛticibj
indigent coꝛtices querũt:illiqui focalibo indigẽt:ra
mos quexunt. dñs vo arboꝛis qui eam pꝛo wmo ſua
edificãda ꝓſtrauit:medullam occupat interioꝛem:⁊

illã ſᷣm aptitudinẽ in wmo ſua in vno vel in alio oꝛ⸗
vinat loco:ita ꝙ quilibet accipit qd aditõni ſue ma/
gis cõgruere videt:Sic in ꝓpoſito.vermes coꝛticeʒ.i.

coꝛpus. Executoꝛes ? ſupintendentes? amici ramos
ideſt bona exterioꝛs.vemones medullam.i.aĩlam ꝗᷓ⸗

runt tanqᷓ; vni quibo ſeruiuit:vt eam in vmo ſua in⸗

ferni in loco inferioꝛi vel ſugori:ꝓut dum vixit me⸗
ruit:eũ auehnfremium ponant. Et ſic dum quili⸗
bet recipit illud quod plus veſiderat:ſicut patet.=l.
xxvij xxxviij.moꝛtuus nihil habet de reſiduo: niſi ſiẽ
nauis vel burſa. Se quibo.=l.xx vij.xlij.⁊.xliij.ſed oĩa
in cõtrariũ mutant᷑:ſicut patet. B.xj.xxxij.¶ Predi
cta cauſa quidam diues foꝛte trufatoꝛmotus q; vicq;
amicos ⁊ dños rem anẽtes moꝛe crucifigentiũ xpum
Abdath.xxvij.vidit ſoꝛtem mittere quid qͥs tolleret:ĩ
moꝛte executoꝛes facere noluit/ vt fert᷑: nec aliquod
teſtamentũ facere niſi tale. FRMiam meam inquit lego
æo:coꝛpus cimitenio:bona habeat qͥ cage põt.Et ð
cã reqſitus/reſpõdit:Scio ꝙ ſic erit:quãtũcũq; alit
oꝛdinarẽ:maioꝛis peccati occaſionẽ pᷣberem. malo q̊
ꝙ; e volũtate mea bona illa occupent:qꝙᷓ contra vo/
luntatem taniꝙᷓ fures.quia hoc certiſſime in canone

ceterminatũ eſt q; debita moꝛtuoꝛum ſuffragia non

reodẽtes:fures ſunt acſacrilegi: ⁊ taniqᷓ tales excõi⸗
candi.xiij.ꝗ.ij.qͥ o blatõnes.xvij.q.uiij ſacrilegium.
¶Et non ſolum fures:ſed quod peius ẽ ꝓditoꝛes vo
candi ſt moꝛtuoꝝ peſſimi.nullus em̃ ita piculoſe eos
ꝓdetre poteſt. Quia nullus nec periculoſius hominẽ
ꝓdere põt ꝙᷓ ille in quo multuʒ ↄfidit. Sed moꝛiẽtes
cõiter tales eligunt executoꝛes:qͥs plus diligũt:⁊qͥs
credũt eos plus diligerę: et in quibus ꝓlus cõfidũt.
Ergo nullus põt eos melius pꝛodere.Qũo aũt iſtaʒ
compleãt ꝓditõnem/ꝑ exemplũ videri põt ĩe latro/
nibus in nemoꝛel q ſocios habent in villa inteꝛ quos
cõſpiratio facta eſtiq; ſocij illi in villa peregrinos aſ
ſociare vebent:ſecuꝑ eis ꝓmittẽtes conductuʒ cõt:ꝛa

quos in nemore qñ ad paſſum veniũt peꝛiculoſũ:am

bo tã latrones qᷓ ſocijĩ eos inſurgũt. Recte talis con
ſideratio videt᷑ eſſe inter demones:⁊ falſos moꝛiẽtiũ
qmicos ⁊ executoꝛes:qꝛ ſicut latrones ſocios vt dem
eſt mittũt:infoꝛmantes ꝙ ſecurum peregrinis cõdu
ctum ꝓmittant: Ita demones ad tales moꝛiẽtes mit
tunt:vocẽtes eos interius qũo fallaciter eis ſecuruʒ
Uncrant cõductũ/dicẽtes:nos ſoluemus vbita ve
tra fideliter poſt moꝛtem et elemoſynis pijs opibꝰ
vos ꝓ poſſe iunuabimus. non opoꝛtet vos ſollicitari:
nec timerel vel ad ininus ſi iſta non ꝓmittũt: moꝛiẽs
tñ de eis confidit ꝙ iſta facient:æ quo etiam eos one
rat. Sed dũ ſic in eis confidit:⁊. eoꝛum ſocietatẽ ſe⸗
cure trãſire eſtimat:p eos væcipit᷑:qꝛ cũ ad moꝛt paſ⸗
ſum venerit:ambo ad eum ſpolianduʒ ſurgunt.quia
monibo inſurgentibus cum fuſcinulis infernalibꝰ
ad extrabendum aĩam: circa ſpoliationem interio⸗/
rem intendentibo. Ylli feſtinãt cum vnctatis viſco⸗
ſis mamib bona extrahere de camera:⁊ pecuniam de

*

C viij.

ciſta ?⁊ e burſa:⁊ qntum illucirca interioꝛem tantuzʒ
iſti circa exteriorem ſollicitantur ſpoliatõnem. Tał
ergo hoĩs in nouiſſimo agg:auata ẽ via: Yſa.ix. Qui
ſic ſe ex omni parte tã interius iᷓ exterius vides ob/
ſeſſum dicere põt illud pᷣs.xvj. Heu inimici mei alam
meam circũdederunt.i.emones interius. Et amici
mei ⁊ ꝓximi mei aduerſum me appꝛopinquauerunt:
exterius.ſ.ps.xxxvij.Et retribuerũt mibi malap bo
nis:pſal.xxxiiij.⁊ odium pꝛo dilectiõe mea.cviij. Be
iſta mꝗ no.2.. xxj. ix. 2.xx. Et. Z. xxv. xj. . Alo. xj. xxix.

¶ In oĩbus em iſtis latrocinijs ⁊ ꝓditiomib: nõ q

buĩcũq; ſed crudeliſſimis aſſimilãtur latronibo ⁊ p⸗
ditoribus:quod tali oſtendit᷑ rõne lli qui magis
indigentes qui minus ſe iuuare poſſunt ſpoliant ſt
