gem ſuũ.Zalis nõ pot dicere illud qð dicit ſalas
3.eo dẽ.c.xxiij.Et Oeñ xxxj. Si quid furto perierat
a me exigebas:dixit Jacobad Laban.Et auctoꝛi⸗
tas beati Gregoꝛij in paſtoꝛali.Di inquit rectoꝛ cõ
tra culpas minus accendit᷑:culparũ omnium ipſere
us tenetur.
Et ſi negligentia moꝛtalis ſit. penam ꝓpterillam
meret᷑ eternam.ei ab illo infligendã qui dicit Mar.
xiiij. Percutiam paſtoꝛem. In qua pena ſeu pcuſſu
ra grauius alijs punient᷑:quia ſicut illic cadẽdo.gra
uius quaſſabunt:ita illic eſſendo durius toꝛquebũ
tur.i enim illic cadendo grauius quaſſabunt᷑. ptʒ
pꝛimo:qꝛ de altioꝛi ſtatu cadunt.⁊ vbi gradus alti⸗
oꝛ:eſt caſus ꝑiculoſioꝛ.Grauius em̃ cadit qui cã⸗-
panili vł v tecto wmꝰ:qꝙᷓ qui v feneſtra cadit. Sic
illi altioꝛem hic tenent gradũ: et etiam vanius
extollunt᷑:ſicut oſtenſum eſt..iiij.xij.cũ ſequenti.
Igem patet ſecundo:qꝛ ſub alijs cadunt: ſicut
oſtenſum eſt. S. e. c. xj. ¶ Oꝛ vo illiceſſendo grauius

toꝛquent᷑ ex pꝛioꝛi ſequit᷑: qꝛ ſi ſub alijs tacendo ia⸗

ceant.plus onerant᷑.⁊ vt ita dicat᷑: plus alijs detur/
pantur. Argumentũ ad hoc ꝑ exemplum Petri da
miani.i.xij.viij. et rationabile videt᷑:qꝛ ſicut ipſi ſu
pꝛa alios hic exiſtentes ipſos veturpauerũt in cul⸗
pa:ita ipſi ſub alijs exiſtentes.ab ipſis fedent᷑ in pe
na.Tunc em̃ experimento cognoſcent veritatẽ ver⸗
bi chꝛiſti: Zuce.xij. Seruus ſciens voluntatẽ wmi⸗
ni ſui ⁊ nõ faciens:penis vapulabit multis. DHoc ex⸗
Perlebar ille qui dixit. Et ſi nõ fuiſſem ve numero pᷣ
atoꝛum:nò eſſem e numero damnatoꝝ. .xj. xxiiij.
in quo piculum omniũ oſtenditur pᷣlato;. ¶ Oui⸗
libet ergo anteqᷓ tale ſuſciperet onus ⁊ curam tanti
periculi.ſemetipſum examinare veberet: ſicut artifi
ces examinant columnam:vel fundamentũ:vel tra
bem:anteq onus graue illi imponant. cõſiderantes
an foꝛtis ſit vel vebilis.intantũ ꝙ ſub onere illo ca⸗
t. Ita cogitandũ eſſet iſtis:vtꝝ eſſent foꝛtes ĩ mo⸗-
ribus:ne ſub alijs vt dictũ eſt cadant: vtꝝ ſint ſuffi
cientes in litteratura ⁊ wctrina:ꝓ tot filijs paſcen⸗

dis et wcendis:vtꝝꝑ ſint virtutibus oꝛnati ⁊ veſtiti:

anteqᷓ tot paſcendos nõ habentes ſpũalia alimẽta:

et tot nudos veſtiendos ipſi omnibo virtutib nudi.

Exemp?

ſuſcipiant:⁊ ſeipſos regere neſciẽtes:alios capiãt gu
bernandos. Si vVo ab illis ſufficientes eſtimati coa⸗
cti⁊ quaſinolẽtes curã tanti receperint ꝑiculi:ſem⸗
er ſollicite cogitent:qũo ad illas quatuoꝛ reſpõde
unt queſtiones. O. vj. xiij.¶ Bi vo ſe inhabiles in
nenientes oĩno ſe tanto onere in ꝓpꝛio damnatiõis
piculo voluerint onerari:⁊ verſus infernũ ꝓperare:
nullo mõ hoc ꝓ puo faciant beneficio ¶ xemplũ
ſequẽtes cniuſdã clerici vnius magni pꝛincipis. qui
beneficia plura ei oblata refutabat: ve quo cũ pꝛin⸗
ceps ille admirans ſemel cuidam loqueret᷑. Reſpon
dit. ꝙ intellexit clericũ illum vouiſſe: ꝙ nunq eccle⸗

xriljj.
ſiam aliquã reciperet minoꝛis valoꝛis:qᷓ centum li⸗
bꝛaꝝ.AAquo vocato pꝛinceps queſiuit: ſi ita eſſet: qͥ
dixit. ꝙ ſic.⁊ querenti cãm reſpondit: qꝛnolo ire ad
infernũ. niſi poꝛ bone poygne varggẽt.i ꝓ maß pe⸗
cunie quãtitate.alem modũ loquedi habent.qui
qñ dicit᷑ꝙ ſunt vel erunt excõicati.dicũt:ſi ſciuiſſeʒ
ego feciſſem. ꝙ eſſem excõicatus ꝓ aliquo: Ita ſi tu
vis oĩno damnari ad modũ pᷣdicti clerici ſeu paſto/
ris:ſume tibi vaſa paſtoꝛis ſtulti.Zach. j.
¶Et ſi ſit tantũ piculũ male ꝓmotoꝝ.nõ ẽ dubiũ.

tium:vel beneficia male cõferrentium.haben tiũ cõ
ditionem ſagittantiũ:qꝛ ſicut inter ſagittantes ꝓxi
mioꝛ mete lucrat᷑: quia nõ reſpiciunt ad vitã ſagit⸗
tãtis:ſed ad ſagitte inaniratem. Ita inter illos.
quinõ reſpiciũtad pſone valoꝛem: ſed ad nature
pinquitatẽ vel pecunie largitatẽ dicentes. Ipſe elt
ↄſan guineus meus:vel ipſe facit ꝙ me: ⁊ ideo ipſe ꝓ
pinquioꝛ erit beneficio.⁊ lucra bit. Sicut ꝑuuliiux
metam ſtantes:ꝗpinquius ad metã ſagittant. ꝙᷓ bo
nus ſagittarius ve longinquo: ita puuli eoꝝ: v qui
bus in ps.lxiij. Gagitte ꝑuuloꝝ.facte ſunt plage eo
rum. ¶ Quoꝝ pꝛimo oſtendet᷑ culpa. Et ſecũdo pe
na. Pꝛimo nanq; culpa illoꝝ ex hocoſtendit᷑ ꝙ pꝛe⸗
bent occaſionẽ trãſgreſſionis illius pᷣcepti.quo oĩbi
pcipit᷑:⁊ ſingulis in eccleſis pmouẽdis:Exo.xx. Nõ
aſcendes ꝑ gradus ad altare meũ: ſcʒ coſanguinita
tis. vel affinitatis. vel hmõi.Ex qua pᷣcepti trãſgreſ
ſione quot quãtaq; picula ſequant᷑ linconienſis in
ſermone pape directo.ſic loquẽs curie vłpſone.que
tales ꝓmouet. Papa inquit ꝑ ſuas diſpẽſatiões. ⁊
niſiones.⁊ collatões.tales quales pᷣtacti ſunt paſto
res:imo mundi ꝓditoꝛes.in oculis ſolis huius ↄſti⸗
tutis:vt ꝓuideat vite alicuiꝰ tꝑali.multa milia aĩa
rum: ꝓ quaꝝ qualibet ſempiterne viuificãda filius
ci moꝛte turpiſſima voluit cõdemnari:œuoꝛatõni
oĩm beſtiaꝝ agri tradit:et ſempiterne moꝛti. Tra 5
ens em̃ curam ouilis ⁊ gregẽ in medio lupoꝝ rapa⸗
ciſſimoꝝ ⁊ leonũ alicui:vt lac⁊ lanam tollat impo⸗
tenti aut ignoꝛati aut nolenti vel negligenti gregẽ
educere:⁊ nolẽti ſe ꝓ gregis ſalute lupis obijcere:nõ
ne gregẽ tradit vuoꝛationi⁊ moꝛti.⁊ moꝛtis ipſius
reatu tenet᷑:etiam ſi accidat aliquã ouium caſu foꝛ⸗
tuito moꝛtẽ effugere. Cradens nauis onerate hoĩbo
officium gubernandi ꝑ mediũ maris ſcopuloſi. et ꝓ
celloſi ꝑalitico: aut artẽ gubernationis ignoꝛanti:2
talis officij in expto:aut laboꝛem gubernatõis ſuſti
nere nolẽti.⁊ negligẽti.vt naulo a ſingulis ſuſcepto
ditet᷑:nõne ⁊ nauem ⁊ eos qui in nautſunt: ꝓdit et
pdit:⁊ ꝑditionis oĩm incurrit reatũ:etiam licz eoꝝ
aliquis naufragij euadat piculum: quinimo talem
traditionem cũ teneat᷑.⁊ poſſit nõ unpediens eodeʒ
reatu irretit᷑:⁊ cõſtringit᷑.¶ Gregis coꝛpalis cuſto
diã nullus ſani capitis tradit niſi potẽti. ſciẽti ⁊ vo
lenti. curã eius ad ipſius ſalutem pagere. Cradens
ergo curã gregis ſpũalis impotenti: aut ignoꝛanti:
aut negligenti. curã eius ad ipſius ſalutẽ pagere:nõ
plus ponderat. 7 appᷣciat᷑ bꝛuta:qᷓ rõnalia.coꝛꝑalia
ꝙᷓ ſpũalia.trãſitoꝛa qᷓeterna:ea que xui pcij ſunt qᷓ
ea que incõparabili ſunt empta pᷣcio.ſanguine vide
licet⁊ moꝛte filij dei. Sic ꝑpuipẽdens appᷣciatũ nõne
et in hoc ꝑuipendit pᷣcium. Se quibo ait. Berñ.ha⸗
bent epi quibus aĩas credũt:ſed quibo pecunias vel
facultates cõmittant.nõ inueniunt. optimi reꝝ eſti
matoꝛes:quimagna d minimis.et puam vemaxi⸗
mis curã habent.¶ Ex quibo erroꝛib nõ ſolũ picu⸗
lum imminet: ⁊ pena ſic ꝓmouentibus. vt dictũ eſt:
ſed etiaʒ ipſis ſic ꝓmotis. O qᷓ;amara dilectio:⁊ cru
lis ꝓmotio:vt dilectũ ad ſupᷣma ad momentũ ele
uet ipſum ꝓmouendo:et ſic pꝛomotum in tenebꝛas

liij.

luij.

quin magnũ ſit ꝑiculum male pſentantium ꝓpuiden li

Ne nati
echgle un nit
= b
lpunmhctr cccat. Nec
ſimen incſtalhect nt geeg
menfton ciſunt, ſelua

peno timendaeſt. etuimn 80
nnai aiie nefignturgihlil
ringlchno guip otennannen⸗
einccscöſttutns acerdotunß
Poommusſancteinterioes 1 0er
diogauſſus eſt paraliſanecpotun
mandare epmo ſugpoſtſe Oice
cipes rrectotesi ecdeſia Nlinq
lus aluls:ſint oiatkin je. rri din
es ppotentia ſeculorem vel qnuͦa
bptinamerggunt ad ulſe un
Nolters wo geunentur quandopen
coperunt: J1a. rij.

V (Oui vo ſare voluent: qualtter n

lac glonam:pelad pena dvolw qu
no:gio bießeſt intentione videlicet
wauohicpeſted o Alicin ecceſi
infutmropeſſeſpera. (. Pumiͤerg
interins querat in oodein intende⸗
ſtoran t wercennanns ipuna
at gloni n9rini melituez do
amteo vt mercenanius mercecl
bonnspotſo venian. Prer cötnibe

ſonüſares gain nennnn
ua intentionedno.
alterſems patir n c
erhuins runiſndeen⸗
Pceptum mplerrtinbanon er

g nalgunk uminen
nd icloges ane k one ge
hanquthſuag diſzeſitiden r
tdes talts ualesßtacn ſünt aſt
lgatons inoulisſolishlns ⸗
at pitealicu? tali. multa miigin
nalibet ſenpiteme inficsͦta fliß
iflima poluit codemnar montii
mitradit:et ſanpltememorti. Tnn⸗
ouilis gregein menlo lupoxfnpo⸗
ſalimi t acr unamtolur inpo⸗
iautuolautival negligennigrege
ſepgregss ſalutelupisobijcereno
orationtz morti? mortislpſius
jſiacacdat aliqus ouium caſnfoꝛ, lv.
cre. Trodens naumsoneratehoih⸗
ndig medtü maris opuloſiet
Gtartegubernationis ignguantin
toraltlaboren gabenato ſiſi
ligeti tnanlda ingllig ſſſin
nem eds gulinnanlſuntz r
soinincnntterielim on
tenenk oſſtnoͦinhenlgtee

S
S
—
=S
=
=—
=
=
—
—

Arx. xvij· .

Pꝛelatio

ijcit exterioꝛes:⁊ omniba intuentibus ꝓphanum
dat exemplũ.facta nanq; magne curie eccleſiaſtice.
libꝛi ſunt ⁊ wctrina chꝛiſtianis. Videntes ergo ce⸗
teni eccleſiaꝝ patroni. ꝙ beneficia dant eccleſiaſti⸗
ca ob camis affectionem: vel parentele ſen affinita⸗
tis cognationem vel ob obſequij remunerationem:
vel ob porentum pces:vel ob potentiam vel placen
tiam:vel ꝓpter aliquod hmõi factum:illoꝝ wcet et
ꝓuocat omnes habetes ius barranarns in eccleſijs
cõſimilia facere: iſta tranſitoꝛia quocunq; modo
ꝑ phas vel nephbas querere:⁊ in his beatitudinẽ exi
ſtimare:qꝛ tanto cõſpectius ⁊ damnabilius eſt cri⸗
men:qꝙto maioꝛ eſt qui peccat. Nec dicat quis.q ta
les quales pᷣtacti ſunt. ſaluant gregem p mediato⸗
res: qꝛ in talibus mediatoꝛibus vt frequentiſfſime
ſunt multi mercennarij.qui cũ vident lupum veniẽ
tem. lmittũt oues 1 fugiunt: lupus rapit et oues
diſpergit. Pꝛeterea opus cure paſtoꝛaſis.ad mul
ta ſe extendit:que ipſi mercẽnarij facerenõ poſſunt:
ſicut oſtenſum eſt. E. ij. xiij.quibo ſubtractis admi⸗
niculis:quomodo cõplebunt᷑ officia paſtoꝛalis re/
Fnmmis. Et nõ tm̃ ſibipſis pmotis:zæ omnito ta
eintuentibus exemplũ:ſed etiam ipſi ſpirituiſan⸗
cto:cuius electionem ⁊ ꝓmotionem eis vſurpant. in
iuriam faciunt:ꝗpter quod miracula ꝓ eis nõ opat᷑:
ſicut patet.O.vj.xlvij. Nota ergo ales p̃ſentandi
oꝛdinandi ꝓmouendi. vel eligendi ſunt. Et.ij. ꝑ to⸗
tum. ¶ Siaũt ꝑ ſpiritumſanctũ nõ fuerint cõſtitu
ti.pena timenda eſt. &tum ad ſecundã ꝑtem hun⸗
articuli. cnius pene figura ⁊ exẽp e heerl. Mach.
ix.in alchuno qui ꝑ porentiam regiã.i.. achidez
pꝛinceps cõſtitutus ſacerdotum pcepit deſtrni mu⸗
ros womus ſancte interioꝛes ⁊ opera ꝓphetaꝝ.quia
dñno pꝓcuſſus eſt paraliſi: necpotuit vltra loqui nec
mandare v wmo ſua poſt ſe. Sic quicõſtituunt᷑ pn
cipes ⁊ rectoꝛes in ecdleſia vei:in qua eus iuſte⁊ nul
lus alius:ſicut dicit᷑ in pᷣs.lxvij.diſcernit celeſtis re⸗
es ꝑ potentiã ſecularem vel quãcunq; aliã viã ma
a frequenter agunt. ad eccleſie vſtructionẽ: ſed fi⸗
naliter a veo pcutientur:quando pꝛincipes in iudi⸗
cio pᷣerunt: Jſa.xxxij. .
m vo ſcire voluerit: qualiter mn iudicio pᷣerit:
vel ad gloꝛiam:vel ad pena duoho querat expunen⸗
tis:qño hicpᷣeſt. intentione videlicet ⁊ oꝑe:⁊ eo mo
v quo hicpeſt: eo mõ illicin eccleſia tnumphãate ſe
in futuro pᷣeſſe ſperet. ¶ Pꝛimũ ergo erperimentũ
interius querat in coꝛde in intentõe:vtꝑ pᷣſit vrpa⸗
ſtoꝛ:an vt mercennarius.i.ſi pꝛincipaliter cei inten
dat gloꝛiã.⁊ ꝓximi vtilitateʒ.veoq; ſeruiat:vt filius
amoꝛe:⁊ nõ vt mercẽnarius mercede cõductus:ſiad
hoꝛas potius veniat. ꝓpter cõtributiones: ꝙᷓ ꝓnter
cei honoꝛes veloꝛatões. Multi nanq; veniũt ad ec-
cleſiã:ſicut ad vineã.vt fructus colligant: ſicut oſtẽ
ſum eſt. O. vj. xxij.¶ ¶ Gicut ergo Pdinerſitatẽ reſpoõ
ſionũ ſcires:qua intentione duo:quoꝝ vnus filius ẽ
alter ſeruus:patri ⁊ magiſtro ſuo ſeruirẽt: filius ſa⸗
ne requiſitus.qre patri ſeruiret: reſpõderet:vt pris
pᷣceptum impleret:eius honoꝛẽ atq; cõmodum que
reret. Beruus vo requiſitus reſponderet. ꝙ amoꝛe
mercedis. Siemercẽnarius qui dicit.j.Reg.ij.Di⸗
mitte me ad vnam ptem ſacerdotalẽ: vt comedam
buccellã panis:⁊ veri paſtoꝛes interius in coꝛde re⸗
quiſitireſpondebũt:pꝑ quã reſpõſionem ſcire poteſt
quis inter quos poꝛtionem ſuã.i.inter paſtoꝛes vel
mercẽnarios vendicabit.¶¶ Ged qꝛ hocexꝑimentũ
exterius hominibo nõ oſtendit᷑:ſed vo qui intuetur
coꝛ:⁊ ſibipſi.¶ Gecundũ experimentũ ꝑ quod ma⸗
nifeſtat᷑.⁊ diſtincrius oſtendit᷑ paſtoꝛ verus a nõ pa
ſtoꝛe exterius querat᷑ in actione.(ſſꝛo cunus expi
menti veclaratõe eſt aduertendũ.ꝙ veris paſtonbo

chꝛiſtiani:tam mali.ꝙᷓ boni.

xilij.

i. apłis:dicit᷑ Mat. x. Gratis accepiſtis:gratis da
te: p qð dictũ dat᷑ intelligi.ꝙ vuit veros paſtoꝛes ſo
lis habere ſimilitudinẽ.qui lumẽ gratis a veo acce⸗
prum:gratis alijs cõicat.¶ Pꝛo quo eſt aduertẽdũ
ſicut in natura coꝛꝑali:quedã ſunt coꝛpa opaca ſi
cut terra. lapides:quedã oyaphana ſiẽ aer ⸗ aqua
quedã luminoſa ſic ſol ⁊ ſteile:pꝛima lumini reſiſtũt
ſcpa recipiunt: tercia cõicant. Uide EoLxlvj. Sic
in coꝛꝑe eccleſie:vt eccleſie noĩe oẽs cõpꝛehendant᷑
. ¶¶Quidã quaſi coꝛpa
opaca.i.infideles ⁊ mali chꝛiſtiani:lumini gre ⁊ ve-
ritatis reſiſtũt: Yob.xxiiij. Ypſi fuerũt rebelles lu⸗
mini.neſcierũt vias ſuas.¶ Quidã.i.ſimplices lu⸗
men recipiũt gre ⁊ veritatis: quibo Luc. viij. Dĩ
ſunt qui coꝛde bono optimo audiẽtes verbũ vire
tinẽt. ¶ Quidã vo ſunt.quaſi coꝛpa luminoſa.i.vi
ri eccleſiaſtici.quibo vꝛ. Dic luceat lux vr̃a ⁊c. wcen
O videlicet ⁊ ſacramẽta miĩſtrando:vide. G. iij. vij.
Et.G.iiij.vj.¶ Gegd ſicut inter coꝛpa luminoſa:q⸗
dã ſunt que gratis lumẽ ſuũ effundutnec aliquã re
quirunt remuneratõem: vel nutritõem: ſicut coꝛpa
celeſtia:quedã vo multa cõſumunt.expetũt.i requi
rũt:ſicut ignis.in lignis.⁊ candelis. Gic in eccleſia
quida gratis accipiũt vei wna.oꝛdines.⁊ bñficia. et
gratis dãt:væ quitd Maruch.iij. Gtelle vederũt lu⸗
men in cuſtodijs ſuis:2 letate ſunt:ſignãter dicit. de
crũt:⁊ nõ dicit.ꝙ vendiderũt:vel mercedes extoꝛſe
runt.¶ Qmdã vo ſunt titiões inferni:et mercato⸗
res reꝝ ſpũalium:qui ſicut necgratis acceperũt.ſed
ſymoniace:ita nec gtis dare volũt: qui pauꝑes. qui
nihil dare poſſunt:a ſacramẽtis ⁊ bnficijs excludũt
vel in afeſſionis audientia poſtponũt. et malos qᷣ*½
vextera repleta eſt muneribo oiĩbo anteponũt:cũ clan
ſula qua dicit᷑. Volumus oĩbo alijs anteferri que in
bullis aliquotiẽs cõtinet puiſoꝝ.¶ Pꝛimiſignant
Meliſeũ.iiij. Re.v.qui gtis ſanauit naamã.¶ Se
cundi ſignant᷑ ibidẽ ꝑ Gieʒi. Sed reuera exꝑimẽtũ
opꝑis et rei wolẽda euidentia oſtendũt ꝙ Gieʒi nũc
plures habeat diſcipulos:qꝙ; ſdeliſeus vel Paulus.
qui dicit. Nõ q̃ro veſtra.ſed vos.ij.ad Coꝝ. xij. Et
plures ſunt carbones et cãdele. ꝙᷓ ſtelle:qꝛ oẽs qᷓ ſua
ſunt querũt: et nõ que ieſu chꝛiſti:ad Phiłij.¶Ex

Punẽto ergo hmõi ſcrutato. qui ſe tales inuenerint
leant:qꝛ tẽplo eijcient᷑: Yoh.ij. UAbiergo rema

nebũt:certe ſicut ignis ſunt:ĩta ad ignẽ vadũt infer
ni. vbi teſte Yob.xv. Ignis veuoꝛabit tabernacula
eoꝑ:qui libeẽter munera accipiũt.Et quidẽ ſatis iu
ſteiqꝛ œæi ha bẽt maledictõem: Yſa.v. Ge quiiuſti
ficat inpiũꝙ muneribo:Et qꝛ ſiẽ ðꝛ Eʒech.xiij. Vi
olabãt me ad pyſin meũ. ꝗꝓpter pugillũ hoꝛdei: ⁊ fra⸗
gmen panis:vt interficeret alas.que nõ moꝛiunt᷑:et
viuificarent aĩas.que nõ viuũt.Sequit. Merere fe
ciſti iuſtũ:quẽ ego nõ otriſtaui. ¶ ¶erciũ expunen
tũ habet᷑ a chꝛiſto.qui YJoh.x. wcet differẽtiã inter
veꝝ paſtoꝛẽ.mercennaniũ.et furẽ dicẽs. Paſtoꝛ bo⸗
nus. aiam ſuã ponit ꝓ ouibo ſuis ⁊c. ve quo vᷣbo cæ⸗
cretũ ſumptũ ex ꝓbis Augꝰ.xxiij.q.iiij.tres ꝑſonas
dicit ſic:res ꝑſonas diyit dns.⁊ vebemus illas in
ueſtigare in euãgelio:paſtoꝛis.mercẽnarij.ᷣ et furis:
paſtoꝛẽ dixit aiam ſuã ponere ꝓ ouibo ſuis. et intra⸗
re ꝑ ianuã.urẽ vixit et latronẽ aſcendentẽ ꝑ aliam
ptem:mercenariũ dixit.qui ꝓpter lupũ fugit. Et ꝙ
multi ſint tales.ptʒ auctoꝛiatẽ.S.eo.c.xxvj.ſcʒ p
auctoꝛtatẽ beati Greg.¶ Jdẽ etiã ptʒ ꝑ opis eui⸗
xentiã.qua viqet᷑ ꝙ nõnulli illoꝝ toraliter circa ter
rena occupant᷑. Cu ergo opus ſit amimi interps.ptzʒ
p ꝓpter tꝑalia intrauerũt: et ꝙ ꝓpter trãſitoꝛia ſer
uiunt: e quibo Mich. iij. Oꝛincipes eius in mune⸗
ribo iudicabat:et ſacerdotes eiꝰ in mercede w cebãt:
ꝓphete eiꝰ in pecunia diuinabant:2 ſuꝑ dñm nõ re-

lvij.

Ar.xviij.
lviij.

Exemp.

lix.

Pꝛelatio

quieſcebant. Mota quibo pſonis tales aſſimilant
D. vj. xj.
Et licet aliqui tales vt pᷣtactum eſt ſint ſubditi.
tñ nõ debent ipſis. vel quibuſcũq; alijs ſupioꝛibus.
in quo cunq; regimine ſiue coꝛpoꝝ ſiue animaꝝ v-
trabere:ſed ꝙ ipfis oꝛare. Et ipſi etiam ſupioꝛes cæ⸗
bent inferioꝛes efficaciter coꝛriꝑe. ¶ Pꝛimũ ꝙ vide

licet nõ eſt trahendũ. Pꝛimo wcet natura: natu

rale nanq; eſt hoĩ abſcõdere caput ſcabioſum.vel xe
foꝛmatũ.Gic in ꝓpoſito.rõnabile eſt abſcõdere vefe
ctus ſuperioꝝ.¶ Gcðdo idem wcet ratio. Cõtra ra
tionẽ videt᷑.ꝙ aliũ quis vituperet ꝓ vefectuæqui cõ⸗
tingit ꝓpter culpã vituperantis. Sed frequẽter cõ
tingit.q ſuꝑioꝛes H eſſe repꝛobi ⁊ vitioſi:de-
meritis inferiox illud exigentim. Ergo 77. Ornoꝛ
pꝛimo oſtendit᷑ S.xij.xxij. ¶ Becũdo ꝓbat᷑ hyſto⸗
ria.ſigura ſacre ſcripture ⁊ anctoꝛitatibo. SDyſtoꝛia
ad hoc habet᷑ e quodã pꝛioꝛe clarauallẽſi Galfri⸗

dus noĩe.electo in epᷣm toꝛnacenſem.qui nec abbati

nec cuicunq; obedire voliit: vt electioni aſſentiret:
qui poſt moꝛtem cuide̊ apparens.v ſtatu ſuo requi
ſitus vixit:ꝙ bene ſecũ agebat᷑. Cuialius:⁊ qũo ps
teſt hoc eſſe:cũ inobediens moꝛtnus fuenis. Cui il⸗
le. Mihi renelatũ E ſi epiſcopatũ accepiſſem. dꝗ
natus fuiſſeʒ:qꝛ ad talẽ ſtatũ venit eccleſia.q; nõ eſt

digna regi:niſi a repꝛo bis.Qõ generale dictũ liq; in

aliquo inſtantiã capiat:ſicut ⁊ illud ps.xiij.Oẽs
clinauerũt.Et illud Yere.vj.AM maioꝛe vſq; ad mi⸗
noꝛẽ oẽs auaricie ſtudent. Et s minimo vſq; ad ma
runũ oẽs auariciã ſequunt᷑: Jere.viij.Opoꝛtet ꝙ il
lam inſtantiã habeat in illis quinõ mentiunt᷑: qñ
dicunt. Nolẽs volo:⁊ nõ in illis.qui ꝑ ꝓcuratonem
Pꝛiã. pꝑ poꝛtã Gymonis ceſaris vel emonis intrãt
mẽdaciter dicendo: Nolẽs volo.O vo multi ſic in
trent ⁊ repꝛobe viuant:nõ tã vemerita ꝓpꝛia. ꝙᷓ etiã
culpa exigũt populi:qð P rhre figurat.j. Reg.viij.
vbi ꝓpter peccatũ populi.ſuꝑbe regẽ petentis.⁊ di⸗
centis. Conſtitue nobis regẽ:ſicut ⁊ cetere habẽt na
tiones:pꝓmiſit us qui ibidẽ dicit Samueli. Non
te abiecerũt.ſed me:ne regnẽ ſuꝑ eos: eis regem ha⸗

bentẽ cõditões repꝛo bas dicẽs ꝑ ꝓgpham. Filios veo

ſtros tollet ⁊c. ¶ Idem ptʒ in libꝛo iudicũ.⁊ libꝛis
regũ:et fere in oĩbo Iibꝛis IKarelit veteris teſta/
menti.legit᷑ populũ vi traditũ tyrannis malis re⸗
gibo 7 rectoꝛib. Sic Nabuchodonoſoꝛ. 7 ics not
ua vemerita. &t hoccõgrue. vt ſit ſicut pplłs.ita ſa⸗
cerdos: ſa.xxiiij. Et ſicut dicit᷑ Eʒec.xiiij. Juxta
iniquitatẽ interrogãtis:ſic ⁊ iniquitas ꝓpbete erit:
illo hoc ꝑmittente.qui regnare facit hypocritã ꝓpf
peccata ppli: ob.xxxiij. Et Pꝛon.xxviij. Pꝛopter
peccata terre multi pꝛincipes eius. Quibo cõcoꝛdat
ccretũ ex vᷣbis Yero.ſumptũ.viij.q.j.audacterſub
eo qui ſequit᷑ tenoꝛe. Non ſemꝑ pꝛinceps populi: et
iudex eccleſie ꝑ xei arbitriũ dat᷑: ſed ꝓut merita nr̃a
xpoſcũt:ſi maliſunt actus noſtri:⁊ operamur ma⸗
ligna in cõſpectu ei:nobis pꝛinceps pᷣm coꝛ noſtrũ
dat:hoc tibi veſcripturis pbabo. Andi nanq; quid
oñns dicat: Oſee videlicet. viij. Fecerũt ſibi regẽ.⁊ nõ
Pmęe:pꝛincipẽ ⁊ nõ ꝑ cõſiliũ meũ.Et hoc dictũ vide
tur ve Baule: uẽ vtiq; ipſe dñs elegerat:⁊ regẽ ſibi
fieri iuſſerat. SDed qm nõ ſᷣm dei voluntatẽ: ſed me
nitu peccatoꝛis populi fuerat electꝰ:negat eũ ſua vo
luntate⁊ cõſilio ↄſtitutũ eſſe. Tale ergo aliquid in
telligamus in eccleſijs fieri ꝓ meritis. aut in vbo.
aut in oꝑe potẽs: Glo.interlinearis.i.crudelis et ſu
perboa veo tribuat᷑ rectoꝛ eccleſie. Aut ſi malignuʒ
faciat populus in ↄſpectu dñi.talis eccleſie iudex da
tur:ſubquo famẽ ⁊ ſitim populus patiat᷑: nõ famẽ
panis:neq; ſitim aqᷓ:ſed tm̃ famem audiendi verbũ
ei. Hec ibi.¶ Mis oĩbo beatus ↄcoꝛdat Greg. xxv.

xilſſj.
moꝑ.in fi exponẽs illõ:Oſee.viij. Jpſi regnauerũt
etnoõ ex me: Necinquit diuine oꝛcinatõieſt iputan
dũ.ꝙ mali regnant:ſed ſubditoꝝ pꝛauitati.ipſe em
regnare facit hypocritã ꝓpter peccata pplłi: Job. xx⸗
riij. Suꝑ quo vicit beatus Greg. vbi. S. Quitaleʒ
patit᷑ rectoꝛẽ:eũ nõ accuſet:qꝛ nimiꝝ:dũ ſuis veme⸗
ritis ꝑuerſi rectoꝛis ſubiacet ditioni: culpã ꝓpꝛiam
magis accuſat:ꝙᷓ iuſticiã gubernãtis. qui dicit. Da
bo tibi regẽ in furoꝛe meo:Oſee.xiij.ob videlicʒ pec
cantiũ penã:Sicut iteꝑꝝ ptʒ ſa.iij.vbi in penã po⸗
puli peccãtis dicit dñs.Sabo pueros pꝛin cipes eoꝝ
et effeminati dña bunt᷑ eoꝝ. Vide plura ad iſtud ꝓ
poſitũ. D.xij.xxxij.Et. R.j.xxxvij.¶ Et licet inferi⸗
oꝛes ſuꝑioꝛib vt ex omnibo pᷣdictis pʒ.vtraherenõ
ebeãt: poſſunt tñ ⁊ vebẽt: qñq; eos charitatiue coꝛ
ripe ⁊ repᷣhendere. Sicut patet ꝑ væcretũ ſumptũ ex
vVbis Bege in.ij. epła Ce.ij.q.vij. Secuti ſũt. Vbi
Beba ad hoc ꝓbandũ adducit: qũo HBalaã ꝓpha
ſue veſanie rephenſoꝛẽ habuit aſinã.¶ Gecũdu. ꝙ;
videlicʒ vebẽt ꝓ oĩb ſuꝑioꝛibo ⁊ ſpãliterꝓ papa oꝛa
re patet ꝑ cretũ ſumptũ ex geſtis Bonifacij mar⸗
tyris.di.xl.ſi papa.ſpᷣ eo qui ſequit᷑ tenoꝛe in pte.Si
is remifſus in operib ſuis: ⁊ inſuꝑ a bono tacitur
nus:qð magis officit ſibi: nibilominus innumera
biles pplos cateruatim ſecũ ducit: pꝛimo mãcipio
bebene cũ ipſo plagis multis in eternũ vapulaturꝰ.
omoti culpas iſtic redarguere nullus moꝛtaliũ pᷣſu⸗
mit:qꝛ cunctos ipſe iudicaturus a nemine eſt iudicã
dus. niſi dephẽdat᷑ a fide vuius.Pꝛo cuius ꝑpetuo
ſtatu vniuerſitas fideliũ tãto inſtantius oꝛat: qto
ſuã ſalutẽ poſt vũ ex illius incolumitate aĩaduertit
ꝓpenſius vpendere ⁊c. ¶ Et licet nõ voluerint a ſu
perioꝝ ceſſare vtractõe:necꝙ ipſis oꝛaꝛe:ipſinihil

ominus ſupioꝛes ꝓpter hoc nõ debent a coꝛrectõne

ceſſare. Gicut ptʒ Pꝛimo ey vbis Jero. ſup Jere.
di.xlv. ſed illð. ¶ Scpo idẽ ptʒ ꝑ vcretũ ſumptũ ex
epla Coꝛmiſde pape ſcribentis ep̃is P ꝓuinciã, di. l.
ſiquis dyaconꝰ. Vere dico:inquit:qꝛ illi ipſi.quibo
cũ pꝑiculoſa ⁊ falſa mia indulgere videmur: cũ ante
tribunal chꝛiſti. ꝓ tantis peccatis dãnandi aduene⸗
rint:atra nos cauſam dicturi ſent dlckr es: aut
dura aſperitatẽ lingue eoꝝ expauimus:aut falſa blã
dimenta ?⁊ piculoſas eoꝝ adulatões libẽter accepi⸗
mus.in eiſdẽ ꝑmanere peccatis:eis inutiliter indul
gemus:aut ipſa peccata augere ꝑmiſimus. nõ recoꝛ
dantes illud qo in veteri teſtamẽto ſcriptũ eſt: Jo⸗
ſue.vij.qꝛ vno peccante Achoꝛ.q oẽs ira vei veſeuit.
Mihil ergo illo paſtoꝛe miſerabilius:qui lupoꝝ
gloꝛiat laudilv:ꝓpter quas a vitioꝝ ceſſat coꝛrecti
one:ſicut ptʒ ꝑ xcretũ ſumptũ ex verbis Flnacleti
pape.di.lxxxiij.nihil.vbi etiã dicit᷑i nullus paſtoꝛ
placere põt lupis ⁊ ouib. Diſcãt ergo oẽs paſtoꝛes
ſicoues regere eis cõmiſſas:vt in riſ ſiłſo gaudeãt
vbi erit vnũ ouile. vnꝰpaſtoꝛ lupis excluſis Joh. x.

Wlchꝛitudo eſt du/

plex vna coꝛpalis: alia ſpũalis. Circa cu⸗
uus claratõem. Pꝛimo oſtendunt᷑ cõdi

tões ⁊ aſſimilatões vane et fallacis pulchꝛitudinis

coꝛꝑalis. Scpo oſtendet᷑ ꝙ coꝛpalis pulchꝛitudo.tã
ſibi ꝙᷓ alijs:ſiue cũ ſpũali:ſiue ſine habeat᷑. ꝓ iculoſa
eſt. Tercio ꝙ ſtultoꝝ eſt pulchꝛitudo plãgenda.⁊ in
gratitudo admiranda. Quarto ꝙ ſpualis etapet⸗
tenda:et quibus medijs eſt acquirenda:et quod pᷣ⸗
mium acquirentiũ.

Mtum ad pꝛimũ S Serteneni pulchꝛitudo Ar

coꝛꝑalis ſine ſpũali.¶ Mꝛimo aſſimilat pulchꝛe pi⸗
cture.ſuꝑ lignũ putridu:⁊ qtũ ad rei exiſtentiã: ⁊ q
tũ ad durabilitatẽ:qꝛ ſicut talis pictura qᷓtũ aderx⸗

apa ſue ⁊ ſupne ſalutis negligens vphendat᷑ inuti

cpr mden no ua natulaſen i-
leekimemiurhpfun
aurans velotorpel winoꝛtultum .
fn cömentatoꝛan Anſto. um di
Mmomuliri fnudus fatun ge
banthacocrſione hnotuslluch
Vrſua wctrina Rſcionloss taliüng
ret picitate Cuichcoꝛdat Cyft
bis muliepoccumenit aſpecus n
mus aut inrosoculos haberem⸗:
ieosoeulos haberamus: ato ylſum
QAuila ſcdlat dyogenesph. Oul
glieſtecificari ſnp doacam. Et ſi
Polchꝛitugo no eſt niſi velame tum
huseiotis torijreſicuũ eſſetabhoi⸗
ulbet hoꝛnbiler taceret gueung
le rfugere. Ita yr dicere poſſit luh
itcbatmeſoas fugierüt: mktopd⸗
Etmuliepfügeremus ettuneremuso
Catlich ieviceremus fectitateinn
Dfabolihabentſckitucind ſintoſti
gus idis epulchutucine gueert
Ateſtanco rfugieco:dictret i
unlhaintinaueſun
chaltucine: eſt äff
aymanonnitl h mu
andihſeſt inffntalepichun

truginn: iſimu
ulchuitugini conpnsnn ni⸗

ikellt disonne
Puldullmligni Kädi hulch
fei Ciſimmkvemni hiſ
eiiezannderesNehm

As penm
meiuinnnnuetune

intid
ari nu brſndeannan
inag Nröergeſizbenſgnan⸗
D oul egnüktenningegi
En uns negiens dibni kinati
anboſus nſtzsbnſonenn
s0 arſbernihiminoinunn
rmnanimn ſeci dnatt eino niin

igſeiudianmnga en hecktüntic
icatafigeduins onins gpetuo
us faeliͦ titdinſtnnisaut t⸗

dücklllus nenluntat innettt
dndcren.(Etlictni wolenitaſt
eutracthenecpipſis omne: ipſinthil
ores Ppterhocn dbenta correaone
ntptz Peinoer obis Jero. ſub Zar.
(Beogitz, ui unptie⸗
lepapeſcnbenns iog oning di,
Cot duco lt gellliigſi gonto⸗
lſamia tcolgereyigenun chante
iptants peaatis di anclaguene⸗
bemdiäminr ainen i
lingve eoperpauunns aut Pliabl
aſag up Cilatoczlhiteteht
vancrepeccitis eis Mutiiter inct
. ilimns. n0reedt
peccata augere gmnilimds.
zin veteniteſtametoſhiptüct,
cccante Achoꝛ z0e a Klent

Pulchꝛitudo

iſtentiam tm̃ apparentia habet: quia tota eius exi⸗
ſtentia in ſophiſtica eſt apparẽtia: 7 qꝛ vebile habʒ
fundamentũ:lõgam nõ habet dura bilitatẽ.Gic in

Exemp. ꝓpoſito.j. AMach. ij. Pulchꝛitudo noſtra et claritas

iij.

noſtra vſolata eſt: cito videlicet. non tm̃ in moꝛte:
ſed etiã ante moꝛtẽ. ꝑ febꝛem ꝑuam: vel aliã infirmi
tatẽ vſolata mutata eſt. oſtendens ꝑ hoc debi⸗
le habuit fundamẽtũ. Mõ etiã ante moꝛtẽ recogno
uiſſe legit᷑ dña illa.Al.xj. cxlv. ¶ Secũdo habẽs pul
cheitudinẽ ſine bonitate. am łfat᷑ arboꝛi floꝛid e.ſed
nõ fructifere: ſicut nanq; in arboꝛe. que eberet eſſe
fructifera:inutiliter qᷓtum ad finẽ. ꝙ quo plantatr᷑:
eſt flos ſine fructu. Ita in ꝓoſito. de illo cuius pul
chꝛitudo cõparat᷑ floꝛi citò caſuro:que ad modũ ſio
ris modicũ vernat⁊ vireſcit:vinde marceſcit ⁊ eua
nelſcit. Sic in ꝓpoſito: Jaco.j. Flos eius vcidit: et
coꝛ vultus eius xeperijt. Yob. xiiij. qſi flos egredi
tur ⁊0terit᷑? fugit velut vmbꝛa. ¶ Tercio tale ha⸗
b:ns pulchꝛitudinẽ fimario aſſi ilat᷑ fetenti niue coo
berto. ꝙ caloꝛe infirmitatis in moꝛte niue illa ſiq̃fa
cta diſcoopꝑtũ:turpe⁊ fetidũ oſtendit qd ⁊ nunc vi⸗
veret᷑ niſi ſpectantiũ obſiſteret debilitas oculoꝝ:ſi⸗
cut ptʒ ꝑ GBoetiũ x cõſoł.philo.li.iij.qui ibi diſpu⸗
tat atra foꝛtunã pulchꝛitudinis:a adducit Ariſto.
loquentẽ. Si linxeis oculis vterent᷑ hoĩes.vt eoꝝ vi
ſus obſtacula penetraret nõne inſpectis viſcerib us
pulchꝛitudinũ:coꝛpus turpiſſimũ videret᷑ Ce r
pulchꝝ viderinõ tus natura:ſed ſpectantiũ oculoꝝ
facit infirmitas:ſicut ptʒ v funere fetido:veſtibꝛ xx
auratis velato:vel œ moꝛtui tumba picta. ¶ Et
ſᷣmſ cõmentatoꝛem Ariſto.cum diſcipulis ſuis.vi⸗
vendo mulierẽ fatuã:quã fatui quaſi pulchꝛã intue
bant᷑thacoccaſione cõmotus:illud veꝝ dixit:ſupple
vt ſua wctrina viſcipulos a taliũ aſpectuũ retrahe
ret cupiditate: Cuicõcoꝛdat Eryſoſ.dicẽs. Cũ no⸗

bis mulieꝑ occurrerit aſpectus: vrinã aut ceci eſſe⸗

mus aut linyxeos oculos haberemꝰ:q̃ſi diceret:ſi lin
xeos oculos haberemus:cito viſum diuerteremus.
Quia ſiẽ dicit Oyogenes ph̊ᷣs.Mulier pulchꝛa tem
plũ eſt edificatũ ſuꝑ cloacam. Et ſicut dicit Berñ.
Pulchuitudo nõ eſt. niſi velamẽ turpirudinis: qui-
bus a: notis totũ reſiduũ eſſet abboĩabile:i viſui cu
iniubet hoꝛribile:⁊ faceret quẽcunq; viſum diuerte
re.⁊ fugere. Ita vt dicere poſſit illud: ps.xxx. Qui
videbat me foꝛas.fugierũt: ⁊ młtoplꝰ abhoꝛreremꝰ
et mulieꝑ fugeremus et timeremus ſocietatẽ ſi pec-
catricis aĩe videremus feditatẽ: in qua expſſiſſimaʒ
Dyaboli habent ſilitudinẽ:ſicut oſtẽſum eſt.A. xxij.
qu vidẽs æ pulchꝛitudine.que exterius apparet:
illa æteſtando ⁊ fugiẽdo: viceret illud Job. v. Ada
ledixi pulchꝛitudimi eius ſtatim. ¶¶ Quarto talẽ ba
bens pulchꝛitudinẽ: eſt q̃i ſtatua ſeu ſimulacꝑ ali⸗
cuiꝰ monis wpictũ. Hoc ptʒ ex iam vltumo dictis
qꝛ iam dictũ eſt. ꝙ infra tale picturã dyaboli cõtine
tur ſimilitudo:⁊ nõ eſt dubin: quin ſicut deus habi
tat infra coꝛda et coꝛpa ſanctoꝝ: iuxta illud ps. xlv.
Deus in medio eius.ita ꝙ cæ quolibet tali põt vera
citer dici. Ecce tabernaculũ cei. YIta dyabolus ha⸗
bitat infra malos:ita vt ve quolibet tali dici poſſit
Ecce tabernaculũ dyaboli.¶ Bicut talis ſtatua
ſeu ydolũ a chꝛiſtiano bono.⁊ potenti inuẽta. igni
tradit᷑. Ota talis a chꝛiſto in moꝛte inuẽtus: Eʒec.
xv. Ecce igmi datũ eſt in eſcã:ab illo ve quo ðꝛ:Tre.
ij. Occidit vñs omne q viſu pulchꝑꝝ eſt.¶ Quinto
quibuſdam lignis putridis.a piſcin ſquamis:⁊ qui
buſdã aſſimilant᷑ vermi.æ nocte lucentibb: z au⸗
rei coloꝛis apparẽtib:ſed die aduemiẽte apparet q;
ſunt turpiſſimi. Sic tales Job.xxv. IHoomo putredo
et filius hoĩs vermis: qui ſe nunc oꝛnat xaurat in
nocte huius vite:in quo oꝛnatus ille.⁊ pulchꝛitudo

rxilij.
amittit:ſicut pulchꝛa pictura ſup lignũ putridũ.et
dturpat᷑ ſicut anulus aureus in naſo poecl: Pꝛou.
. Circulus aureus in narib- ſarsnunklerpniedde 7
fatua. Adueniẽte die iudicij oſtend it᷑:qualis fuerit
abillo qui dicit: Naũ iij. Oſtendã cunctis gentiby
ignominiã tuam. Tunc ey effectu pparebit:qð eſt
et erit e eis ſicut q folijs.que pꝛimo vireſcũt. ein⸗
ũe marceſcũt:⁊ poſtremo in lutũ cadunt. purreſcunt
et cõculcant᷑.Sic illi dicentes:illud Iſa.lxui. Ceci
dimus quaſi foliũ vniuerſi:oẽs videlicet illi.dæ ui
bus verificabit᷑ illud Yſa.iij. Pulcherrimi tui gla⸗
dio cadent.
Exy quo pater ſecundũ ꝙ videlicet pulchꝛitudo
eſt ꝑiculoſa ſam ipſis pulchꝛitadinem habentibo: ꝙ;ᷓ
etiam aſpicientibb.Pꝛimũ patet tam in exiſtenti
in gratia:ꝙᷓ etiã in alio. ¶ In bono nanq; ⁊ exiſten
te in gratia:ideo piculoſa eſt. Pꝛimo qꝛ ipſum ad
vanitatẽ ⁊ ſuꝑbiam.⁊ ꝓpꝛiam inclinat ꝓditõem. Si
cut ptʒ ve pꝛimo angelo apoſtata in gra creato: cui
naturalis æcoꝛ. occaſio fuit ruine:ſicut patet ꝑ hoc
qõ ei dicit᷑: Eʒech.xxviij. Eleua tũ eſt coꝛ tuũ in le⸗
coꝛe tuo:⁊ ꝑdidiſti ſapientiã tuam. ¶ Becundo: qꝛ
aſpicientes inclinat ad ↄcupiſcentiã mala m. Sicut
patet ꝑ hyſtoꝛiꝗ. Z. vij xxx. Et ꝑ SBuſannam: Dañ:
riij. qua dicit᷑ ibi: erat pulchꝛa ſpecie. Pulchꝛi⸗
tudo nanq; eſt in eis:ſicut ex illa prʒ hyſtoꝛia quaſi
ſpina ſeu lancea. aſpiciẽtes vulnerans: xæ qua Ecẽc.
xxxj. Facta eſt in ſpecie ipſius ꝑditio. Ciius pditio
nis reatum iuuemis quidã fugiens. timens fert᷑ fa⸗
ciem ſuã veturpaſſe.timens ne alijs eſſet occaſio rui

ne. Pꝛopter quod ſicut dicit᷑ Judith. x. Ampliauit

dñs pulcheitudinẽ eius.¶ In nõ exiſtẽte in gratia
ideʒ patet:qꝛ cõmuniter pulchꝛa ⁊ mala intantũ in
pulchꝛitudine ſua euaneſcit.ꝙ vix tm gloꝛiat᷑ xe celi
tijs vel diuitijs:ſicut de cõmendatiõe pulchꝛitudi⸗
nis. Cui dici: Eʒech.xvj. Fiduciã habẽs in pulchꝛi
tudine tua.foꝛnicata es ¶ Gcom etiã patet in Ho
loferne ⁊ Judith. væ qͥ dicit᷑: JYudith.xvj. Pulchꝛi⸗
tudo eius captiuã fecit aiam:ſq; Holofernis.
Taliũ pulchꝛitudo. Cꝛimo eſt plangẽda exẽplo
beati Greg. qui vidẽs filios quoꝛundaã gentiliũ ele
gantis foꝛme. intelligẽſq; gentẽ illã infidelẽ pulchꝛi
tudine coꝛꝑali vecoꝛari.dixiſſe fert᷑:ſicut in eius cõti
netur geſtis:quaſi ꝓ hunc modũ:teu:q; tãpulchꝛi⸗
vultus hoĩes ab autoꝛe poſſident᷑ renebꝛaꝑ:⁊ tã pul
hꝛe facies ab internis gaudijs vacue relinquunt᷑.
Becũdo illoꝝ ſtulta admirãda eſt ingratitudo.
et inciuilis ruſticitas. is nanq; mũdana cõtinet KF
titudo:⁊ ciuilis pᷣcipit educatio: vt qui plus accipit
plus reddat:diligẽtiuſq; ſuo ſeruiat datoꝛi:⁊ illud
q ea accipit cõditiõe: vt ei ſeruiat: in eius erpẽdat
ſeruit io.vel inſuꝑ habet cõditio. ꝙ veſtis quãto pul
chꝛioꝛ. tãto diligẽtius:ab oĩ cuſtodit᷑ feditate.uʒ
ergo pulchꝛitudo quoddã dei ſit wnũ:⸗ veſtimentũ
ccoꝛis: quo in ps.ciij. Confeſſionẽ ⁊ œcoꝛẽ indu
iſti:amictus lumine ſicut veſtimẽto. Sequit᷑ q̃n
to plus accipit.qꝙᷓ alius.qui minoꝛẽ habet pulchꝛi⸗
tudinẽ: tãto diligẽtius veberet ſe ab oĩ coꝛdis 7 coꝛ
poꝛis inquinamẽto pᷣſeruare:⁊ torũ ĩ ei ſeruitio eyx⸗
pẽdere in ieiunijs videlicet oꝛonibo in mũditia ⁊ fi⸗
elitate.⁊ alijs ſanctis oꝑib. Exẽplo hoĩm.qui a w
minis robas accipiũt.quas coꝛã eis miſtrando:⁊ in
eoꝝꝑ expendũt ſeruitio:quas ſi ð dñm ſuũ.⁊ in aduer
ſarij ſui ſeruitio poꝛtãt.merito amittũt. Sicin po
ſito.ſi pulchꝛitudinẽ ſuã in vanitatibo ſpectaculis.
et carnalibo ↄcupiſcẽtijs: vt appetãt vel appetant:
et alijs dyaboli expẽdant mĩſterijs:robis tei pꝛiua
bunt. Et ſicut ðꝛ in põ. cviij. Vnduant᷑ ſiẽ diploide
afuſione ſua. Diplois eſt veſtis duplicata: q̃lis ẽ ve
ſtis eliberata dyaboli ex culpa. et pena duplicata.

Ar. ij
iiij.

O

3

Arti.
lij.
Y.

Exẽ̃.

vj.

Exeimp.

Exemp.

vij.

Exemp.

Viij.

NHulchꝛitudo

Qui poſuerũt ſicut dicit᷑ in ps.lxxvij.pulchꝛitudi⸗

nẽ eoꝝ in manus inimicoꝝ.¶ Si ergo finẽ talis abu
ſus eſſent exꝑri.plus veſiderarent eſſe lepꝛoſi qᷓ pul⸗
chꝛi.Exemplo cuiuſdam mulieris bone:œ qua fert᷑
in libꝛo œ apibo:qꝙ; cũ eſſet pulcherrima:⁊multi cõ/
fluerent ad eã vid endã: oꝛauit et obtinuit. vt fieret
lepꝛoſa. ſciens qm melius eſt ad vitã ingredi turpẽ
et lepꝛoſum.ꝙᷓ c abſalonis pulchꝛitudine mitti in
gehennã. ¶ Et qm melius eit theſauꝝ anie in turpi
ſeun vefoꝛmi coꝛpe pᷣuare.qᷓ in pulchꝛo amittere.Erẽ
plo cuiuſdã væ quo fert᷑ꝙ cũ videret latrones irrue
re:vt᷑ monaſteriũ ſpoliarent.theſauꝝ in antiquã ci⸗
ſtam:⁊ ſine cooꝑtura verelictam ⁊ plenã paleis ꝓie⸗
cit:⁊ in vili theca ſeruauit.qð in pulchais nõ ſeruaſ
ſet. Et exẽplo inferioꝝ angeloꝝ.qui ſteterũt.⁊ ſta⸗
tum ſuũ tenue rũt:ipſo lucifero pulcherrimo: cuius
oĩs lapis pᷣcioſus erat oꝛnamentũ.cadẽte. Quoꝝ

exẽplo patet.qꝙ melius eſt cũ illis in ſuis naturalibd

minus decoꝛatis ſaluari:⁊ cũ ZQaʒaro vlceroſo: ⁊ cũ
multis alijs cecis ⁊ claudis ⁊ vebilibo.ad cenã intra
re eternã ꝙ; cum Abſalone pulcherrimo.⁊ multis ſu
is ſe’quacibo.in inferni ſuſpedi patibulo:in quo inue
niet: qui ſicut ↄꝛ Job.xviij.vuoꝛat pulchꝛitudineʒ
cutis eius. ¶ ODãdmiranda 7 plangeda multoꝑſtul
ticia.qui tantũ pulchꝛitudinẽ appetunt coꝛpis.tm̃
qᷓ circa illam habendã ſollicitant᷑:ſe totiẽs lauãdo.
balneando.oꝛnãdo.ſpeculãdo.pingendo.qð ſemꝑ
interius eſt fetidũ ⁊ putridũ.⁊ fedũ:ſicut paries ð lu
to.exterioꝛẽ habens albedinẽ:⁊ aĩam que nature eſt

mũdiſſime in ſe.⁊ pulchꝛitudinẽ.quam in eternũ re

cineret.ſi vellent:raro lauant.ſermonẽ audiendo:⁊ʒ
