ſitantes et viſitãdo
eꝛdinãdos/ quo ad
vel compoſitõem
ũdo expꝛimit ꝑfect
Ter cio executõem benec
pꝛimo.ij. Coꝝ.vj. In omnibuj
ut vei miſtros ⁊c. Se ſcõᷣo lu
do eſt rerum pariuʒ diſpariũ
tribuens diſpoſitõ. Se tercio A
. ſiat qð cuiuſqᷓ; offendat aſp ectũ
ceat ſanctitatẽ ſupple omnia fi

tria. Pꝛimo
valde lataʒ
dem regulan
ontinuatã/fi⸗
s exhibeamus
g. ciui. vi. li.
q; ſua cuiq; loca
ug. in regula.
ſed quod veſtrã te⸗
nt. Mtuʒ ad pꝛimũ
t. Omnia. nil dimit⸗
oĩa dicant᷑ apte oſtẽ
ent/tã peccata cleri q
ſura ſiue ↄcubinatꝰ?c.
e ſint amici ſiue inimi
Exemplũ pꝛimo ĩ matre

oc caſu incipit a filio quẽ
officiũ geritis matris in
ittatis veritateʒ celãtes
ſed omnia in gloꝛiã i fa
cundu exemplũ ad hoc eſt w oꝛe
s9totius coꝛꝑis apit in quacunq;
uantũcunq; ꝑs illa chara ſit vłoc
officiũ geritis oꝛis aliter non na⸗
ctum et crudele os eſtis. Os em̃ ve
ntñ minutoꝛũ/quod quidẽ ſi
m et exitũ bonuʒ fecerit:viuet
autez moꝛit᷑. Sic vena viteos iu⸗
tam aperit. os aute; impioꝝ o
ꝛouer. x. Sed foꝛte cogitã
micos noſtros accuſauerimꝰ:nul
animas/qꝛ alij pe
ut pꝛius vixe⸗
bonis damnifi⸗
q vos eſtis ſpeculatoꝛes ad
viſitatione incumbente: qa
m eſt illos de caſtro ve pericu
ire et clamare/ aliter coꝛã wo⸗
uincit᷑. Si autẽ clamauerit 2
ipᷣe aiam ſuã a ꝓditiõis piculo
atʒz auctas ad hocSʒech.iij.
Terciũ exemplũ ad hocẽ
ulã in facie/ nec in
o. Sic vos qui officium
eculũ pꝛius ter
8. Exemplũ eſt
ſeipſum circũcidi

nec vos 4
nihil dim

ꝛrectio quo ad
iuere pmittent:
uetur niſ ipſoꝛũ in
pondet/

mnẽ mac

Pꝛouer. xviij.
eñ.xlj. In quo
gulata oꝛdine.
nqũ/q oꝛdo pᷣdictus a be
aſſimilatur taʒ oꝛdini na
qᷓ etiam rationis. In oꝛdine
ꝛdinẽa hanc videmus condi
us appꝛopinquant ſuo pꝛinci
nt purioꝛa o pfectioꝛatſicut angeli qͥ tã
qꝙ; miniſterij dignitate plus xæo ap⸗
ꝙᷓ ceꝛpa celeſtia.et ideo pfectioꝛes inue
pa celeſtia/quia qtũ ad
lus veo appꝛopinquantqᷓ;
nueniunk. Bic elemẽta que
us miytis. Sic in aquis illa
nti appꝛopinq̃t purioꝛ et cla
patet in rationalibus ſiue p⸗
in quibus illa ꝓpoſitõ que plus ſapit xe

—⸗8=
WB viij.
natura hꝛimoꝑ pꝛincipioꝝ/pluſq; eis ĩnatura ppin
quar maroꝛẽ habet eruba apparentẽ nne
tẽſiqpus ſicõtrarii otingeret/ totusoꝛdo nature et
vniuerſi emet impfectꝰ a atrario ſenſu nõ tenẽdo fie
ret peſſime. ſicut ad oculi pʒ wangel malis. Bic ve⸗
beret eſſe ĩ moꝛibo oꝛdine hoĩm/q'illi ꝗ plus appꝛo
pinquãt pꝛmo pꝛincipio increato xpo röne officij et
oꝛdinis ⁊ ſtatus qᷓtũ ad platos. alij viri ecchiaſtici⸗
pᷣcipue ſacerdotes q intantũ ei appꝛopinquãt ꝙ ipʒ
mamibus tangũt ? tractãt/ 7 q plus Eipm ſamgechs
eis ipᷣm incoꝛpoꝛãt.nec ſcin poteſt quõ er vel ipſe eis
lus appꝛopinquare poſſ. Et. ̊ in eis maxima reqͥrit
onitas pfecto ⁊ punitas/ad hoc ꝙ ſtatuʒz ſuũ digne
teneãt/ꝓut oꝛdo nature ⁊ rõnis eet. quẽ ſi ſic tene⸗
ant ꝙ tanto ſunt oibus creaturis dignioꝛes ꝙ ipi ve
um ↄſecrare pñt/quod nec angeli vlhlri creatura fa
cere pũñt. Gi vo ecõuerſo ſtatũ ſuũ nõ tenuerit/ſicut
pᷣdictũ eſt œ angelis. ſunt omibus creaturis etiã mł
tis vemonib beioꝛes. Et ꝓpter hoc o eis dici poteſt
quod AMal. ij. dicit᷑. Angelus em̃ oñi exercituũ ẽ. Sr
vo tales nõ ſint/ad hoc pꝛimo ⸗ pꝛincipaliter inten-
Tere dzviſitatoꝛ / vt illi pꝛimo pꝛincipalit᷑ oꝛdinent᷑
⁊ coꝛrigant᷑ ? talesfiãt. ¶ Et ad G̊ exemplũ habemꝰ X.
ĩ minoꝛi mũdo.i.in hoĩe ſeu in natura buana. In qᷓ
videmus ꝙ ſicut natura ĩ coꝛpꝑe bñ diſpoſito cuilibz
mẽbꝛo locũ conuenientẽ ſue tribuit cõditõi/ſicocu⸗
lo quod ẽ membꝝ digmius locij ſupioꝛẽ/⁊ pedi inferi
oꝛẽ ⁊ ſic ve alijs / aliter eſſet coꝛpus monſtruoſũ. Ita
etiã mẽbꝝ nobilius diligẽtius a damno ⁊ leſurq cu⸗
ſtodit.⁊ ſi leſum ſit/citius illud curare feſtinat. ſicut
patet cæ coꝛde.oculis ⁊ facie.qꝛ vbi maius imminet
piculũ vel æfoꝛmitas/cautins ⁊ feſtinãtius ⸗ diligẽ
tius eſt agendũ. Ita in eccleſia dignioꝛi dignioꝛ lo⸗
cus eſt dandus. qꝛ ſicut natura pꝛius coꝛdis attẽdit
factõi:qꝛ impoſteꝝ pꝛincipiũ erit vite⸗ mẽbꝝ vtili⸗
us/⁊ vitã totius coꝛpis continẽs. Ita ipſi pꝛelati.ta
lis pꝛincipaliter intẽdere veberẽt ꝓmotioni/quiĩ fu
turo vitã ſpũalem fluet ad omnia mẽbꝛa alia eccle⸗
ſie.⁊ ſi tale coꝛ vel talis oculus in aliquo ſit infirmꝰ:
viſitatoꝛ ⁊ omnes de viſitatiõe ſe intromittẽtes/ pꝛi-
mo ⁊ pꝛincipaliter circa ipſius curam inſiſtere vbe⸗
rent/incipientes a ſanctuario: Eʒech. ix. eindecir⸗
ca alia membꝛa ſic ſollicitenturiq; quilibet locum ?
ſtatũ ſibi teneat/qu a aliter coꝛpus eccleſie erit mon
ſtruoſum? efoꝛme/quãdo.ſ pes paꝝ reſpectiue in⸗
firmus artat᷑ vſpicit᷑ ⁊ dure coꝛrigit/ 1oculus exce-⸗
catus qui cñ ſanani vel recuꝑani poſſet/ et facies xe⸗
turpata:⁊ mẽbeũ magnũ extra iuncturã/nec ſanan⸗
turſſicut accidit ↄtinue inter illos qui cartulũ vbe⸗
rant ⁊ leoni parcũt.qui vident lupu venientẽ 2 fugi
unt quis nõ diceret talẽ cõitatẽ monſtruoſaʒ:2 can
ſa eſt:qꝛ tales pꝛelati eccleſie⸗ ſupioꝛes ꝑmiſſiue om
nẽ puertunt oꝛdinẽ. Ideo ibũt vbi nullus oꝛdo/ ſed
ſempiternus hoꝛroꝛ inhabitat: Job. x. ¶ ercõ vo
ommbus iſtis efficax fieni bet executo. ⁊ qtũ ad xj.
Tferentes/⁊ ᷓtũ ad velatos⁊ qᷓtum ad iudicantes.
tum ad vferentes:id eſt qᷓtum ad vocatos ad vi
ſitatõem ꝓchꝛiſto ⁊ eius concilio infoꝛmando q; om
nia que ĩtaberna dicunt vetrapentes ad eoꝛũ dam⸗
nationẽ/ aperte dicant in viſitatione ad ſuam 7ali-
oꝛũ ſaluatõem. tum ad vlarosſ; iuſtam executi
onem non impediant rogando vel dando. necoꝛpus
quod peccat puniatur rogando em̃ vel dando aliqd
magiſiro filij regis/ ne filius ipſe velinquens punia⸗
tur. vel ꝙꝙ libere ſeipſum perdere poſſit tam dans ỹᷓ
recipiens a rege repoꝛtar malas grates. Patient er-
go ſuſtineat dicens illud ALuce.xxij. Paternon mea!
led tua voluntas fiat. Etum ad iudices qui eos
in talibus pꝛecibus et wnis exaudire non berent
Epter rationes et leges oſtenſas.C. xvj. xxxviij.cum

E

Waiſitatio

ſequentibns. Ergo cuncta fac m exemplar qptibi

in monte monſtratũ eſt: Exo.xxv. Et Hebꝛe.vꝛij.
Ex iſtis patet ꝙ rationeviſitationis tam accnſa⸗
toꝛibus qui aduocãturtam accuſatis/ꝙ; etiã iudicã
tibus competit illud pꝛeceptũ pꝛopheticũ: Zacha.
viij. Loquimiĩ veritatẽ vnuſquiſq; cũ pꝛoximo ſuo.
Thema. Emitte lucem tuã etveritatẽ tuã. Om nes
nãq; pꝛedictos in ſpũ dñi et veritate adoꝛare opoꝛ⸗
tet: Yoh.iiij.pꝛimos accuſando.ſecundo culpas ve⸗
raciter recognoſcẽdo.tercios iudicando. Iſtis ergo
tribus modis loquimĩ væitatẽ. Vel ſic. tria comp⸗
hendit.viſitatõis inini.modum.ambitũ.pꝛimuʒ in
loquele oſtenſionæ ſecundũ ĩ veritate. et terciũ in ge
neralitate conaltit.tria expꝛimit et oſtẽdit. Pꝛimo
viſitatõis intiũ.loquimi. Scòo modũ quo fierni æ-
bet. ſ. pR vitatẽ. Cercio mediũ ſeu auxilium quod
vnuſquiſq; cum ꝓximo ⁊c. Se pꝛimo. F. v.j. ve ſe cũ
WD Boma. ix. Veritatem em dicam. Ratione cuius
eſt aduertendũ/ꝙ veritas eſt quadruplex. qᷓtum ad
pns elinet ꝓpoſitum.ſcripti.coꝛdis.oꝛis et opis. Di
uidendo vo pꝛimaz veritatem contra omnes alias.

mogerno temꝑe magna inuenit ſimilitudo inter il-

lã ⁊ illas tres ꝓ tanto:qꝛ ſicut ad oculũ patet illa ve
ritas ĩ ſcriptura ibor eſt multũ notabiliter dimi⸗
nuta/qꝛ noui libꝛi nõ ſunt ita veraces ſicut antiqui.
Ita nec homines moderni tantã habent veritatẽ ĩ
coꝛde.oꝛe et ope/ſicut antiquitus hẽe ſolebant/qꝛ di
minute ſunt veritates a filijs hoĩm:ĩ pſal. Et Oſee.
uiij. Mõ eſt veritas. Ideo mũdus eſt ſtultus: ex qui⸗
bus mẽdaciũ.adulteriũ.furtũ inundauerũt.qꝛ coꝛ⸗
ruit in platea veritas: Iſa.lix. Per cuiꝰefectũ et ca
ſum pꝛedictũ/pꝛedicti erroꝛes acciderunt qui libꝛuʒ
chꝛiſtianitatis multũ vefoꝛmauerunt ſed reuera ſi⸗
cut videns libꝛũ veracẽ et bonũ quo filiũ ſuũ emen
dare poſſit agit qð illũ habeat libꝝ.ꝓ quem ſuum fi
lium coꝛrigat. Ita pᷣlatus vel viſitatoꝛ intelligẽs vł
ſuſpicans vel audiẽs vefectus ⁊ peccata et falſitates
eſſe in ſuis ſubditis.qui quipem vefoꝛmarũt libꝛos
conſcientiaꝝ fa ciat citari curã animag habentez. et
melioꝛes et fidelioꝛes xe parrochijs tanqꝙᷓ libꝛũvera
cem p quem alioꝛũ coꝛrigat xxfectus. ¶ Circa quo⸗
rum coꝛrectõeʒ reſpiciatis pꝛimo lr̃as capitales.id ẽ
viros eccleſiaſticos. cõſiderando ſi in eis aliquis ſit
fectus. quia falſitas in eis tanqꝙᷓ in oculo vel facie
eſt valoꝛe notabilis et apparens. vindealios. quod

ſi feceritis liberabitis a periculo tam vos qᷓ illos et

etiam ſuꝑioꝛes veſtros: Yoh. viij. Cognoſcetis veri
tatẽ:⁊ veritas liberabit vos/ergo a oↄtrario ſenſu nõ
recognoſcendo veritatẽ falſitas ꝑdet vos et illos.ſi⸗
cut tam euntes ad belluʒ ꝙᷓ remanentes ad ſarcinas
pduntur per malos bellatoꝛesjet rex et regnuʒ ꝑta⸗
les vecipitur:ſicut patet. H.ij.viij.et. xxix. Patet igi
tur ꝙ ſi aliquis veſtꝝ neſciat quãdo antichꝛiſtus ve
niet. vel ſierret falſum dicẽdo quale tps erit cras fn
tuꝑꝝ ꝓnoſticãdo/nõ eſt falſitas damnatõis/ſed vbi 5
cepto iuramẽto vel excõione tenemĩ veritatẽ dicere
ſi veritatẽ celaueritis/vel falſitatẽ ſciẽter Dixeritis:
voſipos damnatis. Ideo quẽqᷓ vim ſollicite ammo
net apls.ij. Thimo.ij. dicẽs. Sollicite cura teipſum
ꝓbabilẽ exhibere veo opaniũ incõfuſibilẽ recta tra⸗
ctantẽ verbũ veritatis Sed ĩ malis xpCianis voca-
tis ꝙ veritate dicẽda veritas frequenter impedit᷑ ti
moꝛe:quia nonnulliilloꝛum exemplũ ſequunt᷑ ydo-
li quod noluit dicere veritatẽ ne angerete caput.
Yta illi inoꝛdinate damnũ bonoꝝ vel coꝛpoꝛum ti⸗
mentes /nec eos gccuſare:nec iudices coꝛpoꝛalit᷑ pu⸗
nire audent.qui tamẽ potius veñ timere deberẽt. xe
quo in pſal. Aandaſti iuſticiã tuã et veritatẽ tuaz
numis.i.ſub pena perditiois eterne.quod damnũ ab
alio inſuꝑ no poteſt. in accuſatis vo impedit et ne⸗

W veilj..

gar chtiment tãgi ſicut equus ſcabioſus.p muneruʒ
interpoſitõʒ /ſicut lumen ſolis impeditur quandoq;
ne luceat lune ꝑ terre interpoſitõem. et ſicut etiaʒ ra
dij ſui aliquando interponunt᷑ ne nobis clare appa⸗
reant ꝑ nubis interpoſitõem. Sic munerum et tur⸗
pis lucri cupiditas frequenter veritatẽ impedit ne
in oꝛe et opere et coꝛrectõe exerceat᷑. Et oſtendit᷑ ĩ i.
lis in quibus impleta ẽ pꝛophetia Banielis. viij. p⸗
ſternetur veritas in terram. Vos vo tanq vini vera
ces in quibus illequi vos ad hanc vocauit viſitati-
onem implenit. vel ſaltem implere credidit illud qʒ
AMoyſi dictum fuit Exo xviij. Pꝛouide ⁊e omni ple
be viros potentes et timentes deum in quibus ſitve
nitaset qui oderint auariciam. Et ſpecialiter vos
ſacerdotes et curati/ qui curã in ꝑiculo veſtro ſuſce⸗
piſtis/qui multũ gaudere vbetis ꝙ modoveritateʒ
dicendo poteſtis vos in aliquo exonerare:nolite illi
falſo vo.i.pᷣdicto ydolo aſfſimilari/ vł exemplũ abiil
lo acciꝑe.ſed exemplu accipite a veſtro veo xpo/ qͥ di
cit:veritatẽ dico Joh.xvij. Vlos etiã accuſati noli⸗
te fieri ſicut equus et mulus recalcitrando cõtra ac-
cuſatoꝛes et iudices/quia pꝛopter veritatem et man
ſuetudinẽ et iuſticiam veducet te: in pſal.xluij. Ju⸗
der inſuper cũ conſilio et clericis ſuis in veritate edu
cet iudiciũ:Yſa.xlij.vt omnis iſrahel ad celum veni
entes audacter dicere poſſitis illud Yia. xxvj. Ape⸗
rite poꝛtas et ingredietur gens iuſta et faciens veri⸗
tatẽ. Sed heu timendũ eſt ꝙ in poꝛta illa nõ ſit ma
gna pꝛefſura:quia cõmutauerunt veritatẽ viĩ men
dacium: Roma.j.quia veritas nõ potuit poꝛtas eo-
rũ ingredi.ſicut patet.l.xuij.xxxix.ideo nec ipi celũ
ingredi pñt/qꝛ ipſi expulerũt veritatẽ e curũjs ſuis.
Veritas increata Yoh.xiiij. Ego ſũ via veritas ⁊c.
expellet omnes vos:igit᷑ cauete.quibus ſpecialit᷑ di⸗
cit YJoh.xv. Vos teſtimoniũ ꝓꝑhibebitis.¶¶ Quan.
em aliquod negociũ ponderis ignoꝛat᷑ frequẽter
accidit ꝙ per teſtes pꝛobatur per quos veritas de⸗
monſtraturſſed moꝛes hominu iſtius patrie in ſpe⸗
cialia pꝛelato viſitante ignoꝛantur. ergo neceſſeẽ
Eveſtꝝ teſtimoniuʒ ad veritatem wueniat. Vos er
go teſtimoniũ perhibebitis: duo expꝛimit et requi⸗
rit auctoꝛitas hec.oſtenſionem veriratis teſtimoni
um.conditioneʒ per hibentis perhibebitis.equo
j. Jo. v. Cres ſunt qui teſtimoniũ dant.vnus exteri
us.alius interius.tercius ſuperius. Qui quidem te-
ſtes ſic oꝛdinant ꝙ ſi vnus væficiat ĩ teſtimonio ſuo.
ab alio coꝛrigi ebet. Pꝛimus teſtis ſeu teſtimo niuz
eſt ſpecialis duodena.fideles videlicet ad viſitatio-
nẽ vocati vt teſtimonlũ perhibeant veritati taz in
his que ſeipos vel alios tangunt. Secundus eſt cõ⸗
ſcientia.Terciꝰſœus. Pꝛimo pꝛecipũ Erxo. xx. Mon
falſum teſtimoniũ dices nec celando ratõe amicicie
nec oſtendendo ratione inimicicie: et non erit in vo
bis teſtis mendax. Ergo foꝛtiter teſtimonium per⸗
hibeant veritati.Pꝛimo quia ad hoc electi ſunt ex
oꝛdinatione pꝛelati dicentis illud Act.vj. Conſide
rate fratresviros boni teſtimonij. Sicut ergo aduo
catis incumbit vetitatẽ dicere cauſa ſua:ita iſtis
ecun do pprer periculũ vitandũ. Sicut nãq; fal⸗
ſus teſtis m iura tenetur ad reſtitutionem ommiuʒ
que per ſuum falſuʒ teſtimoniũ pꝛorimus amiſit/ſi
rut patet p cretum ſumptũ ey verbis Anguſtimĩ
iſtola ad Macedoniũ.xiiij.q.ij.nõ ſane. et. c. ſires.
t. ij. q.j. ſi notum. Et ſicut aduocatus ad reſtituti
onem tenetur /ſicut patet.A. xiiij.pertotũ. Ita vos
quiteſtes eſtis et aduocati animaꝝ. Teſtes ꝓ tan-
toſquia perhibebitis teſtimoniũ veritati. Aduoca⸗
ti pꝛo tãteo/quia ſicut aduocatus tenet loqui ꝓ clien
te ſuo. Ita et vos ꝓ animabus omniũ e parrochijs
veſtris. Et ſi aß illoꝝ in veſtro væfectu ꝑeat/ vos

ado:mnc anſnenn irn dientes
ameſuteſinonio lenabimn onn⸗
ſtrabeceſtteſtunonii conſclenfe.i et
mnitschltennnzenirileſmmane⸗
r vqno Diere git. Egoteſtis ſtin e⸗
oluttorcauſa quebicin viſtation 4
tur ſint nropter Afectum infenorig indi
z aalte ſupeno decauſa lla ſe int
ſiat patetatra liuo j. roffiglo oꝛdinan
gabilivbibubetur pter efecum erca
Tiure vel onſuetucinecomecnio pemner
oꝛdinarins ſe e capitulo intromittit nulla
viſttatöe? waſione dficiet vel enabit. get
lofidelia inpſolꝗ verociter: fideliterco
Nlain inferioabo niliatunus l udi
vel dimiha neglecta vel uuiceln enher
Deß. docit mihiens indici n bocyen
ſcimnsg vep tteſumdnid ins Jodedſ⸗
teſtimoniumet miindicium eſtmultumt
lpteraninc Puind propter evelocite
ch.li. Accedm ad vos in iudioret e
lormaleſics adiltens tpeniuns Beun
genenalitaten ſie groſſinnt tune dien
nuseſſetgnanetttinendi ſol onne wig
acroßensetomiſionisibiftatabinn
enumilinsteſteſt dus ereectsſen

Vervs:etlingue eins gudi
nicon inn saucitor. Teraio ppte

Int peſſtui dantsſi,
bnii. Egoſi udentu,
atanete uihlaſtinlidi
noniihehitiOun
lpondentsinontffegnietn /
wbatur geros tmitun,
bominuiſtinpamehe⸗
eimoumn /o nutſee
mnutmn mumnlat Chose
leu: doo erpuuntter fegn⸗
ſionen pentunotictmun
ytopmtihchtude
umitunt, tMugteri
penus Qliggiconte⸗
cdrndnidinn,
e erriendrin
ts Nädienad Niſtnin
perbihenn eitar tuzn
tangunt Geanclstſch⸗
dinogree ih Nn
glneccclanconutbeanlann⸗
eininidcrt lontinn
Ofonterteltinoniunhen
nahoe heei r
ngniiin euii
neni gin haln
iin ſnſi
inane t gentigſl⸗

Wiſitatio

coꝛaʒ leo le damno reſpõdebitis. Conſidera igitur

quomodo reſtitutionem tot animaꝝ ꝑditaꝝ facere
poſſes.et teſtioniũ ꝑhibe ve malo: Joh.xvii.¶ Si

vo iſti teſtes exterioꝛes in aliquo cæficiunt/ nõ recte
malo vt vberent teſtificantes.æ quo in viſitatõ/

ne requirunt᷑ ad ſui ⁊ alioꝛum ſalutem et liberatio⸗
nem. Di inſuper teſtis etiam interioꝛſilloꝛum videli
cet conſcientia nõ eos nũc ⁊ peccato vt veberet re⸗
moꝛdeat in vitaſ/ſed erret.quia obfuſcata ⁊ quaſi de
ſtructa eſt ꝓꝑ peccati conſuetudinem vel vlectatiõeʒ
vel lucrum.ꝓ quod contingit ꝙ minoꝛẽ nũc habent
conſcientiam ⁊æ viginti libꝛis iniuſte auferentibus:
vel le adulterioqᷓ; aliquando habuerunt ð venario

auferendo vel foꝛnicatione cõmittenda.qꝛ ſub qua⸗
dam peccati conſuetudine conſcientie dom us ita ob
ſcuratur/ꝙ in magna peccata ſicut nec in aqua tur⸗

bida videri poſſet/quiminima viderent ſi conſcien⸗
tiam haberent claram: ſicut vident attomos in ra⸗
Dio ſolis.et conſcientie ſtimulus ita obtuſus et ab⸗
ſconditus eſtſicut abſcõditur quod intra teſtamẽ⸗
tum continetur vſq; ad moꝛtem teſtatoꝛis/ nõ tamẽ

in moꝛte errabit.quis moꝛte appꝛopinquante/ dya⸗

xvij.

xviij.

bolus illam ei:id eſt moꝛienti oſtendet/⁊ obtuſã exa⸗
cuet.⁊ auferervelamen vlectationis vel lucrii et fa
ciet ꝙ nõ veficiet ĩ his q ei obijciet/ſicut patet.D.ij.
vij. Qui igit᷑ in viſitatõe pᷣlati nolũt reſpondere ad
interrogata ſuoꝝ ⁊ alioꝝ liberatõnem/tuncreſpon/
bunt ad obiecta dyaboli ad ſuoꝛum damnatõem
teſtimoniuʒ reddente illis cõſcientia: Roma.ij. IJlli
vo qui nũc conſcias ſuas liberant veꝝ dicendo ⁊ fa-
ciendo:tunc argumenta euadent demonũ/⁊ voſci⸗
entie ſue teſtimonio gloꝛiabũtur:dicentes.Glia no
ſtra hec eſt teſtimoniũ conſcienr̃e.ij. Coꝝ.j.Et ſi tã
exterioꝛes q interioꝛes errẽt:ille ſuperioꝛ teſtis ⁊ iu⸗
Tx:⁊ quo Hiere.xxix.Ego teſtis et iudex.ad quem
cæuoluitur cauſaſ que hic in viſiratione nõ coꝛrigi⸗
tur.ſicut pꝛopter defectum inferioꝛis iudicis quan⸗

q; accidit ꝙ ſuperioꝛ ve cauſa illa ſe intromittat.

ſicut patet extra libꝛo.j.xæ eRio oꝛdinarij irrefra⸗
gabili:vbi habetur ꝙ; ꝓpter œfectum vecaniad quẽ
T lure vel conſuetudine coꝛrectio pertinet capituli
oꝛdinarius ſe e capitulo intromittit.nullo modo ĩ
viſitatõe ⁊ veciſione væficiet vel errabit.qꝛ teſtis ĩ ce
lo fidelis:in pſal.qͥ veraciter ⁊ fideliter coꝛriget om
nia in inferioꝛibus viſitatõnibus vel iudicijs errata

vel dimiſſa ⁊ neglecta vel abſcõdita.Pꝛopter qnod

Daßp.j.vocat᷑ coꝛripiens iudiciũ. In hoc veracit᷑:qᷣa
ſcimus ꝙ veꝝ eſt teſtimoniũ eius Yoh.xxj.¶ Iſtud
teſtimonium et vi iudicium eſt multum timen duʒ:
ꝛopter quinq;. Pꝛimo pꝛopter eiꝰ velocitatẽ: Ma⸗
ach.iij.Accedam ad vos in iudicio:et ero teſtis ve⸗
lox.maleficis.adulteris ⁊ periuris.Secundo ꝓpter
generalitatem.ſi em̃ groſſioꝛa tm̃ tunc dicerẽtur:mi-
nus eſſet graue et timendũ.ſed omne vxlictũ coꝛdis.
oꝛis et operis et omiſſionis ibi recitabitur:Sapie.j.
Kenum illius teſtis eſt eus:et eoꝛdis ſcrutatoꝛ eſt
verus:et lingue eius auditoꝛ.Zercio ꝓpter teſtimo
nij conditionem. Gꝛauius em̃ a rebus amatis mole
ſtia ſuſtineturet reuera illa que hic ardentius inoꝛ⸗
dinate amauerunt teſtimoniũ ibi contra eos ferent
vt diuitie contra auaros: Jacobi.v. Agite nũc diui
tes:diuitie veſtre putrefacte ſunt.Et cito poſt.Eru
go earum in teſtimoniuʒ erit vobis.Et pꝛoles male
qmata ⁊ nõ caſtigata ⁊ male pꝛomota contra parẽ⸗

tes vel pꝛomotoꝛes:Sap.iiij.Ex iniquis em̃omnes

filij qui naſcuntur teſtes erunt nequitie. Quarto ꝓ

pter teſtimonij firmitatem. ꝓum em̃ accuſatus po/
treſt teſtes repellere ⁊ exceptiones contra illos oppo⸗
nere/aliquod remedium inu enire poteſt: nam hic a
te ſtimonio repellũtur inimici.ij.q.j.in pꝛincipijs.ex

WB viij.

na li. x.ti.j.cũ opoꝛteat.c.inquiſitoꝛes.et libꝛo.v.ti.
iij.xe ſymo. licet heli.ſed hecibi eſſe nõ poſſũt: quia
ibi admittunt᷑ taʒ amici qꝙᷓ inimici. Cuius cauſa eſt
et ratio.quia inimicus ibi mentirninõ poterit/pecca
tũ falſuʒ imponẽdol nec amicus celando/ quia deus
eſt uud ex. Ego teſtis et iudex:Hieremie.xxix. ¶ Quĩ
to pꝛopter accuſatoꝛum in excuſabilitatem. No em̃
ſe excuſare poterunt per impotentiam vel ignoꝛan⸗
tiam vel gratie abſentiam ab obſeruantia manda⸗
toꝛum æi.quia ſi dicat peccatoꝛ. vomine volunra⸗
tem tuam umplere nõ potui nec ſciui:mandata tua
nõ audiuĩ.pꝛemia vel nußpltet nõ intellexi: ideo nõ
feci bonum nec fugimalumſinfallibile teſtimoniuʒ
euʒ mendacẽ conuincet:deutro.xxx. Teſtes inquit
hodie inuoco celum et terram ꝙ pꝛopoſueriʒ vobis
moꝛtem et vitambonum ⁊ malũ ⁊c̃. SDi dicat noui.
ſed facere nõ potui.contra hoc certiſſimuʒ perhibe⸗
bunt teſtimoniũ ſancti⁊ ſanctelqui non ſunt alia
materia ꝙ ille.ſed cum ipſi potueruntergo ⁊ ipſe po
tuiſſet ſi voluiſſet. Certe magnũ teſtimomiũ erit cõ⸗
tra carnales/beata Agnes et alie virgines. Contra
guloſos ſanctus Micolaus ⁊ multi alij. Cõtra aua⸗
ros apoſtoli qui om̃ia reliquerunti ſanctus Somi⸗
nicus ⁊ ſanctus franciſcus.et plures alij.Talis er⸗
go ſic in iudicio cõuictus dicere poteſt illud Job.x.
Inſtauras teſtes ↄtra me. Si dicat noni/ſ no vdit
mihi gratiã volẽdi vłoꝑandi. Cõtra h erit teſtimo
miũ oĩm ſanctoꝝ quib vus gratiã vædit.quã ⁊ rece⸗
perũtquã illi obtulit ſicut illis.cũ nõ ſit ac euz
Pſonaꝝ acceptõ:Col.iij.ſicut oſtenſũ eſt.

rxix.

.iij. arti.

v.Tũc igit᷑i illis verificabit᷑ illud qð eis dixit Act᷑.

j.Eritis mihi teſtes ⁊c. Et vos teſtimoniũ phibebi
tis:qꝛ ab initio mecũ eſtis: Joh.xv.Et.T.ij.ꝓ totũ
Nota. Y.xj. arti.iiij¶ ¶Hoꝝ igit᷑ teſtioniũ ⁊ iudiciuʒ
timentes:anꝙ; ad illa veniatis.recte iudicate filij:in
pꝑs.Tria oſtẽdit ad viſitatõʒ neceſſaria:modũ.recte
actũ iudicate.collegiũ:filij. ve pꝛimo Mar.vij.loq̃
bat᷑ recte.veſecũdo Joh.vij.Veꝝ iudicate. Se ter
cio in pſal. Filij excelſi oẽs.¶ Etu ad pꝛimũ:ad ple
niꝰvidelicetviſitatõis modũrecte videndũ:ẽ aduer
tendũ:q; modus viſitantiũ ĩ iure eterminat᷑ canõi⸗
co:extra in.vj.ti.œ cẽſibo.c.romana.vbi habet᷑ ꝙ qᷣli
bet archiepᷣus ſicut ex pꝛimo patet.S.vel epᷣus ſeu ali
us pᷣlatus oꝛdinario iure/ſuos ſubiectos viſitaturꝰ:
ſicut ex vltimo patet.ꝭ.pꝛius capitulũ ac ciuitatẽ ꝓ

Tr.

pꝛiã viſitare ꝓcuret:vinde totã ꝓuinciã ſeu dyoce⸗
ſim. Et hoc rõna bilit᷑ oꝛdinat᷑ ⁊ obſeruat᷑:vt platus

ĩopibo viſitatõis ſeu gubernatõis.Pꝛimo confoꝛmẽ

opibo diuine foꝛmatois hẽat modu. Scðo oꝑiba di

uine viſitatiõis.Tercio operibus nature oꝛdinate.

Quarto oꝑibus artis appꝛobate.Quĩto antiquo⸗

rũ patrũ exemplis. Sexto vt pꝛecentũ impleat diui

nũ.Pꝛimo nã pᷣlatꝰh̊ faciẽdo oꝑibo diuĩe foꝛmatiõis

cõfoꝛmat᷑:quibo vꝰtotũ mundũ foꝛmanit.Illa nã⸗

qꝙᷓ; oꝑa tripłra wctoꝛib diſtinguunt᷑.ſ.creatõis.diſti

ctõis ⁊ oꝛnatus:ſicut elicipõt exverbis ſcti TChome
ĩpꝛima ꝑte ſũme.q.lxix.arti.j.cũ ſequentib. Et ſuꝑ
ſcᷣm ſniarum.di.xv.quoꝝ triũ opeꝑ/pꝛimũ ſtati fu⸗
it factũ ſine moꝛa tempoꝛis:in qua factura mõ quo
dam cõfuſo omnia ſimul creauit. Juxta illð Eccli.
xviij. Qui viuit ineternũ creauit oĩa ſimul.Suo vo
reſidua in ſex dieb cõpleta erãt:ita ꝙ opꝰdiſtictõis

in tribo pꝛimis completũ erat diebus:videlicet dñi⸗

ca:⁊ feria ſcõa:⁊ tercia:⁊ opus oꝛnatꝰĩ trib reſiduis:
ita tñ ꝙ tã circa oꝑa diſtinctõisꝙᷓ circa opera oꝛna
tus:ſꝑ incipiebat a ſuꝑioꝛibus et ſimplicioꝛib ⁊ no
bilioꝛibo:ſicut diligẽter ſtudẽti pʒ Geñ.j.Pꝛimo nã
qᷓ die copoꝛa diſtinxit celeſtia:diuidẽdo luceʒ a te⸗
nebꝛis. Secũdo die aq̃s diſtinxit et aerẽ/faciẽdo fir-
mamentũ.i.diſtinctõʒ inter aquas ſuꝑioꝛes criſtal-

.. „ — „ 1. 72 * „„ imm
Wiſitatio WB viij. vnune alin,⸗
lings:et in ferioꝛes pꝛius totũ gerẽ occupabant: Seg heu nõnulli alios accuſant:verum foꝛte dicen⸗ liranl ceiſjerſicnt ee ic eidr
vt ſic fieret aeris diitinctõ et purgatõjet etis aquaꝝ tes: intentiõe tũſe vindicandi: ſicut mon latroneʒ 14 giit npaß ſiuti mlldpe
magis ad vnũ ↄagregatõ. Tercio die diſtinxit terra/ cũ poꝛco.A.xxjxxvj.Erecutio vo bona ⁊ clara debʒ niholinnl e eaſtidit inmitate
cõgregando aquas que adhuc totũ eius ſupficiẽ oc⸗ eſſetam ex parte accuſantiũ ꝙᷓ ex parte iudicantiuʒ: teoci feſtn itates 7 cicis aiaß
cupabãt:in locũ vnu.iĩ mare.hocqᷓtũ ad opus diſtĩ ſimilis citharedi:quia ſicut intentio actus cithare ate ſitinfimm ewhent 10 etmoꝛs
xxj. ctois. ¶tũ vo ad opus oꝛnatus/ eodẽ mõò quo il/ Dilac( ſaoc oꝛdinatur: vt concoꝛdia fiat in choꝛdis ad ni ſinatöebſi . iimtas coꝛp⸗
lis trib diebo in ope ꝓceſſerit diſtinctõis:incipiẽdo hoc vt melodiaʒ reddant vlectabilẽ: pꝛo qua habẽ⸗ nuifſtigtotli angit ⸗ ian
a ſuꝑioꝛiba alijs tnibus diebus ſequẽtibo:circa opꝰ ꝓ da ſingulas tangit choꝛdas:et ſtringit alias plꝰ. ali⸗ nan ſtiouſoltaiſ nte me dbi
ceſſerit oꝛnatus. Mã quarto dieꝗ pꝛimꝰæ tribo di as minus/que ad notam illam tangi vebet/ nulli la⸗ gien ſteti ſinii utffeneti. 1
ebus oꝛnatus/oꝛnauit coꝛpoꝛa celeſtia pulcritudine ate parcendo:ſi vni nãq; parceret tota melodia in⸗ natro iiiimu 5 ſthsmatns
coꝛpoꝝ luminoſoꝝ:ſicut ſolis.lune et ſtellaꝑ. Quĩ⸗ ficeretur. Ita accuſantes et iudicantes nulli parce⸗ hiu immurnlte ringit vlch
to vo aquã oꝛnauit et aerẽ/ ꝓdurẽdo in eis piſces et re vebẽt. Bicut nãq; ex pꝑte oſtenſũ eſt. C. iiij. liij. te⸗ n goſ e n ſscon oſicutlurr
aues. Seyto die ten oꝛnauit ꝓducẽdo in ea alaʒ vi⸗ fectus tactus vmius choꝛde melodiã inficit. Siceti· vohti rir iura ddli liee noga
uentẽ in genere ſuo:iumenta et reptilia ⁊ beſtias ter no ppoſleora: ſi vnus qꝛ foꝛte potens eſt:vel alia vᷣ nuuſan onplus ccuſat n ginek
re.Mue oĩa cũ ſimul feciſſe potuinet/nõ vider᷑ ob ali cauſa nõ viſitat᷑ nec coꝛrigit/ vt veberet:ſed pecunia ſieliß . litated lqe coſuetun ſi⸗
ud ſic Panlefelſee ſupioꝛibus incipiẽdo opa ſua ſine data vel malo fauoꝛe in pctis ſuis iacere diſſimulat luthinie ſicutnecger lnge
ſaltu loꝛmaſleſqᷓ ob regenti exemplũ/ vr ipi ĩopere glij pauꝑes qui dure coꝛrigũt᷑:murmurãt:ctrabũt zi ograuut at gnbordin lncinan
gubernatõis et viſitatõis exemplũ ſequãt᷑ pꝛimi opi et obloquunt᷑:⁊ exemplũ ab illis accipiũt redeundi ſali conigunti erechficatönea
ficis:et pꝛimi opis ꝓducti:ſeu opis creatõis vel foꝛ⸗ ad peccata:et ſic ſpũalis melodia coꝛrũpit᷑:qꝛ nõ eſt jtfien b Muii i nalic⸗ multüd
matõis. Mec ſolũ in h/ꝙ viſitatões et coꝛrectões ſu coꝛdiũ cõcoꝛdia:uec tm pacẽ turbent coꝛdiũ:ſed eti⸗ ſenofics woe ſtſeh iomibi
as incipiãt a ſupioꝛibo et dignioꝛibn.i ab ilł e capi⸗ am ꝓ tales perſonaꝝ acceptões/tota turbat᷑ cõitas: lingna ſenloelamt 3 freneticiqſt
tulo:et æindead inferioꝛes veſcendãt ſed etiã coꝛ ſicut oſtenſuʒ eſt.xxj..xv.·x.¶ Cuius ratõ ẽ:qꝛ xrüij ſ ſas ſucaumik effen edici.
rectões ſuas a ſupioꝛib et potẽtib qbuſcuq; ſic in⸗ ſicut falſi patrie ductoꝛes et duodenarij:ſunt cã tot . titamia retnabͦt ad uſante ctiã qle
cipiãt:et ſic exerceãt/ꝙ nec maioꝛi vl ſuꝑioꝛi:nec me latronũ/⁊ etiã malefactoꝝ:p quos fideles frequẽter mogulireno honnacitg oetia⸗ 6
dio:nec inferioꝛi parcat: nec ſaltũ ĩ accuſãdo vel coꝛ⸗ inquietant᷑. Ita qui alios accuſare veberẽt vel puni ſin Uincic loguunt. Olcfnetich⸗
rigẽdo faciãt. Qui em̃ maioꝛibo parcit/ vłeos ſaltat reſ⁊ nõ faciũt:⁊ qui reos purgãt vel iuuãt:vł ſuppoꝛ ſtan tiv phaliwꝛet, tingen ilk eben
. exemplũ nõ ſequit᷑ diminũ:nec in ope gubernatönis tãt / ſunt cã quare tot ſunt pctoꝛes:ppter quos trus ſu nterilosnschalic unt ſiut
opꝑi confoꝛmar᷑ creatiõis.⁊ ſicopus ſuũ tqqᷓ diſtoꝛtũ totaʒ cõmunitatẽ peſtilentijs/ pluuia et fameaffli⸗ . Anatiſs. ſuetuciead pehmn afſuttiex
et woꝛdinatũ et cũ erẽplaniſuo nõ acoꝛdãs:a ſũmo git / dicẽte pſal. Poſuiſti terrã in ſalſuginẽ a malicia hagiga tare excecatupicul Puin
opifice tãc falſũ repꝛobat᷑. Cũcta fac pᷣm exẽplar inhabitantiũ in ea. Vos qᷓ iſta picula cauetelet di⸗ nelpelani . infimniteefmn bin Gr
q tibi in monemonſtratũ ẽ: Exo xv. Et ſollicite ligite iuſticiã qui iudicatis terra: Gapᷣ.j. In hoſtẽ⸗ Et libialo ehnumdt firmitate ſus
cura teipᷣm ꝓbabilẽ erhibere opariũ recte tractteʒ Antes vos eſſe filios xei:qui cũ accepit tps iuſticias fimiſunm Eumatear lome
ij. verbü veritaris.ij. Thimo.ij.¶ Dcdo viſitando et iudicabit:qui nulli parcet.quiſicut nullũ bonũ di⸗ lſeihs Nere nolͤtzniſlst ſerſi .
puniendo:pꝛimo ſupioꝛes/ et capitulũ ꝓpꝛiij viſita⸗ mittit irremuneratu: ita nullũ malũ vimittit impu o guipmebicimoltü dſtiet p
. tiomiet pnnitioni confoꝛmat᷑ diuine. veus nãq; pꝛi- nitũ. Ditis q̊ filij patris veſtri/qui ſolẽ ſuuʒ oꝛirifa- nctltzumagnis geb eis iurgerethiſe
mo capitulũ ꝓpꝛiũ viſitanit:etĩ eo velinquẽtes gra⸗ cit ſuꝑ bonos et malos: Math. v. Factuz vo iuſticie no pitſetſuntabſentes Etali loquelu
uiter puniuit:qñ celuʒ viſitando/angelos ĩ eo ælin⸗ quo peccatoꝛes veraciter accuſatis vos qui ad h̊ vo- 60 ſiutiſti rniamſrüt ütion
quetes i carcere reduxit inferni. 8einde inferioꝛes 7 cati eſtis / et fideliter punitis ⁊ iudicatis/ vos qui ad opoꝛtetomlcos ſnos medico oſtedisia
quaſimedios viſitauit et puniuit:qñ Agds et euã in hoc iudices poſiti eſtis: poriſſime oſtẽdit vos filios ſitttiqui vin fimitatit ſpualibus ind
padiſo terreſtri æliquẽtes a padiſo excluſit: et ĩmũ eẽ Ti: ſicut pʒ. v.iij. Si vo iniurias pꝛis filij nũcu⸗ airu Hoꝛlinati eſtis pos qui aubhic
di viuos ſet infermi moꝛtuos libero clauſit cancẽ. Se pati patiẽter videãt:licet nomiĩe vocent᷑ filij:re tñ nõ iſtisot ſpüͤal
inde plurmmos alios viſit. it inferioꝛes ĩ rſiẽ illis qui patrẽ ſagittabã vij Finakanncnſtdinaſini
de plur mos alios viſitanit et pumiuit inferioꝛes ĩ ſunt:ſiẽ patet de illis qui patrẽ ſagittabãt. F. v. vij. mos ablentes et q pſeipis loquinolüüt
mũdo iſto vælinquẽtes:cæ quibo nõ pñt nec opoꝛret Vos ergo ſpecialiſſime tenemĩ vos oſtẽdere eſſe fili⸗ datio giox p 6 netoclinellen⸗
poni exẽpla ꝑ ſingula:ſic nos viſitauit oꝛiẽs exalto: os vei:qꝛ vos ſpecialius nntrit:et ee patrimomio eiꝰ “
Tu. j. Sẽ quo u.vij. Recte iudicaſti. Tercio h faci viuitis: q ſe vobis patrẽ oſtendit:ſicut patet. F. v. ij ocuceli nuliianmfmmnuaf,
endo opibus cõfoꝛmgr nature bñ oꝛdinate: qenatu NMõ ſitis ergo filij vgeneres:ne impꝛopet᷑ vobis lĩ r duumu acptfſ gmittere inmui wrgautt
ta pꝛmo ↄfoꝛmat aia lis. Dic viſitatoꝛ capituluʒ qᷣ Ila. j. Filios enutriui r. Tales eĩ filij vegeneres ſũt niaficainidattanſincit Etſiatn
ẽ vel eſe deberer quaſi coꝛet vita ſpuialis toti? dvo ſiles ſiomacho peſſimo qui cibania recepta ꝓpter ſui mſchnaſocirerunmemiumds Zui
ceſis. Ouano idẽ in opihoſtencht antis medirmne indiſpoſitõem ad mẽbꝛa nõ trãſmittit: ſed porius ĩ Oiutete Vngineglzirna tienſhid⸗
aꝛ medic pꝛimo ſtomachũ ſanare miti: windemẽ⸗ malos humoꝛes cõuertit. Ita illiquia tro abaria panegöͤvelitocaſtare düihetlecanen⸗
bꝛa: ſicut patet.A. xj. lxv. Jdẽ oſtendit᷑ iexempł an⸗ recipiunt coꝛpalia et ſpũalia tenent᷑necbñ necad ef . ſencoꝛcik ingicaretet qnudelt celaret
iquoꝝ. Hã abꝛahã pꝛimus circũcidit ꝓPꝛiũ filium ficaciter ad mẽbꝛa tranimittũt. Vos gtanq; ſtoma⸗ io Erhoſſaptteinfimnos .⸗Theſt 1
ſmah elẽ: winde alios. Gen. xvij Et Laban pꝛius chus bñ diſpoſitus: et coꝛ et lux mũdi qui eſtis ime⸗ liget piſtateinfimi⸗ Ectiri Tni⸗
qutat?ẽ tabernaculuz YJacob. winde Lye ꝗᷓ ſenioꝛ dio dyoceſis / tanꝙᷓ vita:ꝛ lux totiꝰdyoceſis: vel eẽ de ſequẽ ¶ Deſco Au ir nn Wie⸗
Nt ſoꝛoꝛ. vinde Rachelſæ alian: Sen yj. Gexto bẽtis ſicur ſtomachꝰĩ medio coꝛpꝑis/ vitã ſpũsleʒ in- moniaſet tligrog unner deinic⸗
H faciẽdo pceptũ implet diminũ:quo pcipit᷑ tei mini fluitem torũ coꝛpus viriliter: vſfectus totus capitu muupctet hi: rſicle a 1 Jniabet
ſtns pꝛiꝰſignare thau viros ſãctuarij wi: Eʒech. ix. liſet dyoceſis ĩ mũdo/et ad coꝛrectiõʒ coopando:in⸗ licnonegcndel aurnlſchulb i Pr.
ſtu inſup oꝛdinẽ viñ itãdi cõgrue videt᷑ weuiſſe He firmos curate:et moꝛtuos ſi uſeitate: Math. x. Sicut pual Ergo Kler ta vobis dataeſt .
engi modo ſuo ſcrutãdi et querẽdi:qñ ſunami⸗ his curã cuſtodiã coꝛpoꝑ wpꝛehẽdens:qꝛ multos Angziniin ſbeg ſatinucnaſin
te ꝗ iuit:recte ne agit circa te Bicquerat platus ve infra cuſtodiã ſuã habet infirmes/ medicos alloqui löͤſino W hſuppon
m atrice eccłiaſet circa viꝝ tuũ.i.circa viros tibi xe/ tur coꝛpoꝝ dicẽs. Infirmos cnrate. Sic eꝰcurs bg n haus poſipos anrate
ſeruiẽteget circa ſili tuuʒ iiij. Reg. iij. circa lagx bens animaꝑ:quoꝑ cur recepiſtis in picnlo alarũᷓ 6 nig Neſins intcan ☛
guate guaſt filij nutrini vxebẽt: e qnib poſtre vꝛaꝑ/ alloquit dicens. Infirmes chrate: ⁊ vltra one Eineſtetuͦt er ir ii, Upoms.
ii. mmo faciẽda ẽviſitatio. Cotũ illud pꝛimũ pꝛincipale rat vos q medici coꝛpõꝝ pñt:dicẽs. Moꝛruos ſuſci⸗ nieeſanis, 5 bqnatnd
conſirmat. et ſcm iniungir p illud.j. Pe. iiij. Yn ci⸗ rate. In q tnia compᷣpẽditad viſitatiöem ptinẽtia. W igite cep hlagui
arinuit luici a wmo wi. Ha auctoꝛitas 7 mo Nuoꝑꝝ pꝛimũ inſinuat.ſcom hoꝛtat᷑ terciũ pꝛecipit v. ſnant Deiaſt co ſtſanüdqg
duͦ oſtendit ⁊ pꝛecipit pdictũ et a ctũ inducit dicens Inſinuat cõditõz væficiẽtis fra gilitatis/ĩ expᷣſnone niſnspeno, mimeto auͦt ſei
in ieni Ou goltss gerus ad hoc vt accuſantib vel ſpñalig infirmitatis ð q fit inqſitõ:infirmos. Gcdᷣo akigo temnandid dmahr cn
gnen ltfon Zdali requirit. intentõem pu⸗ hpoꝛtat ꝓmotõem ꝓficẽtis ꝓbitatis e q fit ammo⸗ ſanachnhhrieran, W ſanaſenn
recutionẽ clarã. Re pꝛima habetur. M1.xj. vj. mtio:curate.Tercio pᷣcipit aſſecutionẽ pꝛoficientis greninhlinö ſen endn detemihe
len imz

9
N M
dennctmtiem .
mig ntſr nſoten SNerSn
tnnk Wiſitati
inſnninrdnn atio -
tn nt ein nd anitatis:in qᷓ to ſpre knn B 66 ₰½
rnnnwnnn evuuna , Aora, nuknentemner boeſiiatee viij.
dtcho Auneleencheti ſt alitervidelicet in alalo:q̃ imfirmi et ibecilles/ſpñ⸗ dit. Nota picnlũ nõ ſ⸗ ᷓ
um Aluntngſulinß dico ollẽdant coꝛpopiſic ales abſ; hj me uiij. Et tercro ſuſcita 2tps curationis e: Hrere.
te ehfennnaeonet ameccre coꝛ ene⸗ um tüurpes neglrge ate moꝛtuos:ci Diere
Ane Gborent Aher ul tes cn feſtinatoeoſtedut is coꝛpoꝑ ifirmi turpeé negligeterage o8tca oovfic, xrvi
nteger,lektotnn ini⸗ plicate ſũt infirmi it. Yuxta illud po. Oulti ſuſcitare coꝛpa it agẽ: qꝛ ſi magnũ ẽ mi ici⸗ xxvij.
e dlanme nlli feae ataen nrares ꝛc. Ira ifinni uſer. nũq; moꝛi eꝝ moꝛitura: mai⸗ emiraculuʒ
koſten,cMttsnoll eſtinatõe oñder. 6 irmitates ſpũal ſiq; moꝛituras:ſi a:maiꝰ eſt ſuſcitareaĩ
en i C ii k malafeſgars te danen nedicis vles o.kf Hulsur vatere lc zere gias
em MN C. i i aioꝛi feſtinatõe quo infi alag: et eo c go. i fine ꝓlogi hußtr auctoꝛitate bii
nenlocti,,,,Al õä u; um puptractate:circa taore llet e e⸗
e noti hr an d⸗ ioꝛ:ß ſicut qñq; ↄtingi⸗ moꝛs ĩ illa pteẽ turpe et piculoſuz ẽ irca tãexcellẽs .
neecnalehoten Onj “ matus/ſtatũ ſuũ nõ q; ↄtingit/ꝙ qͥs coꝛpaliter i e agite/ culoſuz ẽ negligẽter agẽ negoci⸗
kpejal⸗ ns: ſtati ſuũ nõ oſtendit: epa liter infir ꝓy poteſtis ve lapidibo fuſci agẽ. Ita foꝛtit g
rein dden⸗ Ualoliz . qꝛ piculũ ſuũ ignoꝛat: ſi mec medicinã petẽ Aat. ilj. Hoci. pidibo fuſcitare frli ꝛtit ;
