punietur ꝙᷓ; operãs. Quere cogitatio.libertas.ratõ
voluntas.
¶ Kõſiliauj malimulta mala faciunt. xv.xxvj. 2
C. xj. vj.
Sunt ſtelle cadentes. A. xv. xxrſ.
Pena üloꝛum.xv. xxxij.⁊. C. xj. arti.ix.
Fciumt cſtrui muros eccleſie.⁊ ſpeculum.A.yxxvij.
ix.

Snunt ſalamandra.A. xxvij.lx. =
Conſilarij coꝛpoꝛum ⁊ animarum.non ſunt eiuſdẽ
voluntatis.et ideo vnũ væſtruit aliud.C.xj.iij. Et
ibipem arti.v.Et ibidem.l.bene.
onſilia et perliamenta non habent executoꝛes
C. xj. vY. . “”
Conſiliarioꝛum tediuʒ.C.xj.arti.iiij.
Oꝛ irratõnabiliter vituperantur. ibidem ar. v. vbi
Parerg multi mali wmini habuerunt coſiliarios
onos. . . . 7 .. .
E viit tant wminos in coꝛrigibiles. C. xj. arti⸗
Magn pꝛelati ſunt clerici dicentes: Amen. C. xj.

xyv. vj.

Realis

e muti tenentur. d toto damno. F. iij. xxxv. per le⸗
gem. .
Quõ dicũt omnia bona ſubditoꝝ eſſe wminoꝛum.
contra legem. F. j.xxxvj.
Item ſunt planta falſa. F. j.xlj.
IVtem aſſimilantur gallõ ſuper campanile. 7 inſpe⸗
ctoꝛibus ſcacarij.ald.xiij.ix.
Conſilia ſana ſolent eſſe in ſenibus. R. v. xliiij.
Cõſiliũ dei ⁊ bonoꝝ placet in fine.et dyaboli.1 ma
EEimpelncinio. F. vi.
AQuere:adulatio.aduocatio.lex.miniſtratio ſapien
tia.
¶ KCõſuetudo oĩa facit leuia tã ĩ bono qᷓimalo. J.
j.iiij.et.C.viij.arti.ij.⁊. F.j.xxvj. ſÜ.
Ex quo ſequitur ꝙ diu malus vix vnq coꝛrigit. C.
viij x. cum ſequentibus.
Quia eſt ſicut lignũ quod diu iacet in aq̃ qd non fa
ciliter accenditur.ibidem.xiij
Et quia plura vincula cum maioꝛi difficultate ſol-
uit ibidem.xiiij.⁊.xviij.
Pena talium patet per exemplũ ſtulti nolentis ignẽ
extinguere.C. viij.xxxvij. .
N. conſuetudo non excuſat.niſi ſit ratõnabilis. .
ix. xxx.
Item v conſuetudine mali vixvnqᷓpenitẽt. P.vij.
7. xxvj.
Coõſuetudo pecccandi facit ꝙ nõ habẽt lectatõeʒ
in bona vita. P. vij.xxxviijj)
Itẽ cõſuetudo bona eſt paulatim inchoanda ꝑ ex⸗
emplũ bonũ. P.vij.xxxviij.cũ auentihus⸗
Itẽ ↄſuetudinarij peccatoꝛes aſſimilant᷑ litargicis
et freneticis. El.xij.vij.
NQuere:ab infantia.lex.iuuentus.ſenectus.
¶ Conuer ſatio exterioꝛ cum loquela oſtendit qua/
lis quis ſit interius.H. iij.iij.⁊.H. vj.iij.et.xiij.⁊. Vl.

vij. x.
Hꝛ. bet eſſe bona. vt H edificet.O.iiij.vij.
Cõuerſationẽ in celo habentes paruipendunt ter-
rena.⁊ ratio quare.Vl.iiij.xj.
Quere.vpocriſis.fama.vita.ſigna.contritio.C.
v.per totum.
Tten ꝙ peccatoꝛ deberet conteri ꝓpter multas cau
as. M. xxix. v. . lxxxiiij.
Sed heu. D. vj. xxj. ⁊c.
A peccatoꝛ habet multas cauſas contritionis.
V.qiij.ix.
NDuere:lachꝛyme.timoꝛ.
¶ Coꝛ bonoꝝ habet maioꝛem latitudinem qᷓ; malo
rum.AA. xx. xvj. =
Coꝛ peruerſum bona videns ad ⁊æterioꝛa conuerti⸗
tur.A. xxvj.xiiij.
IYtem coꝛ ſolo co impletur. A. xxvij.viij.
Coꝛ cæo dare vbemus triplici ratione.C. xiiij. ar⸗
ti.j.
Coꝛ noſtrum eſt altare cei. D.uij.vj. .
Item mundicia coꝛpoꝛis ſine mũdicia coꝛdis parũ
valet. M. xij.j. .
Coꝛdis mũdicia erectio.etrotunditas.ſeu obediẽ⸗
tia. R.v.ij.
Debet eſſe ve coꝛde noſtro ſicut ve troco in ludo pue
roꝝ. V. iij.ſ. * .
Quere:mundicia.
Mota coꝛpoꝛe dyaboli.S. viij.xij.
Mhoreatrices multa mala faciunt. H.ij. x.
Et vetule.ibidem. H. xj. ,
Hꝛnamenta illarum ſũt optima arma dyaboli. C.
AQue cãtilenas incipit ẽ ſicut poꝛcꝰ clamans ibideʒ.
Item minus malũ eſſet ꝙ tunc oꝑa facerẽt ſeruilia.

TLabula

Illas videntes ſunt ſtulti. S. vj...
Coꝛrectio contra non coꝛrigentes.A. xj.xj.
Sales comedunt peccata populi.A.xv.xiij.

coꝛrigere malos ꝑtinet ad omnes.A. xxj. xxij.⁊.
C. xvj.ij. et.xx.
Dena non coꝛrigentium..xxj xxviij.cum ſequen/
tibus. et. C. xvj. arti.ix.et. F. iij.xx. perle.
Contra iraſcentes.atra coꝛrigentes.A. xxvj. xij. et
xiij.⁊.O.iij.iij.
Item murmurantes ⁊ ledentes coꝛrectoꝛes.ſunt ſi
cut canis furioſus.A.xxvj. xxxj. =
Exemplum accipiant coꝛrectoꝛes.G.ij.xviij.et.C.
xj.iij.
Nobrectio Aberet ſtatim fieri.C.vj.x.
Non eſt parcendum potentibus.C. xvj.iij. 7. L. iij.
rj.et. Vl.viij.xxij.et. xriij.
Qui tales multum faciunt contra naturaʒ. . xvj.
xviij.⁊.xix.
Oꝛ accuſationes ⁊ coꝛrectiones fiunt interdum ma⸗
la intentione.C.xvj.xxij.
Koꝛrectoꝛes aſſimilantur leoni.ibidem.xxxvj.⁊ ma
reſcallo.P.iiij.xiiij.
SBucti a malis ſũt quaſi lamech int.
Contra commutantes penas coꝛpoꝛales in pecuni
arias. C. xvj.xxxviij. cum ſequentibus. Et. El. viij.
xj.et.A. xxvij.lviij.
MQui parcunt reputabuntur pꝛoditoꝛes coꝛam veo
ibidem. xliijj
Mꝛ vebent circũire ad coꝛrigendũ. F. iij xxx. per le.
Item coꝛrectionem pꝛopꝛiam impedientes ſũt ſtul
tiſſimi.G.ij.xxv. .
omnibus imponitur pena quam minus timent
et ꝙ; etiam peccant penas coꝛpoꝛales redimẽtes.J.
ix.xxiij.
Mon coꝛrigentes potentes vel familiam pꝛopꝛiam
erꝛant. L. iij.xj.

tem coꝛrigentes pꝛo wnis locant animas dyabo

o. M. xuiij. viij. Et aſſimilantur cnidam aui. M.
xiiij.xiiij. Et ſunt mercennarij. O.vj.xuij.
Et illis pꝛoditoꝛibus.El.viij.xxxviij.
Et dyabolum ditant.M. xiij. xij. .
MO coꝛrectoꝛes ſunt quaſi manus coꝛpoꝛis. N. iij.
viij. L
Qui non coꝛrigit eſt particeps criminis. P.j.ij.per
egem.
Contradicentes vel reſiſtentes coꝛrectoꝛibus bis
leduntur. O. j. viij.
on coꝛrigentes reos hereditatem celi perdũt per
e. P. ij. xxxix.et.xl. bene.
Et non habebunt hic pacem. P.iiij.xvij.et.xxviij.
Quia multa mala ex hoc contingunt. P. nii.xxiij.
MQualis cebet eſſe intentio coꝛrigentis. P. viij.iij.
Et gen eraliter ꝙ nulli parcant.P. viij.iiij.
Contra punientes burſam ⁊ non corpus quod pec-
cauit. P.viij.vij.
Item negligentes ſunt ſicut foꝛmido in blado ⁊ ſta/
fua ſuper muros ciuitatis obſeſſe. P.xiij xxxiij. et.
xxxiiij.
Contra dunittentes coꝛrectioneʒ pꝛopter detracto
res. P. xiij.lxj.et. B.ij.xxv. .
Xalenn percatoꝛibus hic et alibi.tribulantur.
.v. viij.
Coꝛrectis malis per bonos tnibulatio ceſſat.T. v.
xriij.
Qui non coꝛrigit non eſt membꝛum vinuʒ. El. vin.
xxvj.exr.
Muomodo cupiditas impedit coꝛrectionem. Tl.
viij.xxxj. .
Et tales ſunt homicidie non natoꝛnʒ. El. viij. xxxij.
NQuere:pꝛelati penaſregesiregimentribulatio/vi/

Realis
ſitatio/iudices. .
¶ Credere/minus creditur veo et ſanctis q quibuſ
cunq; hominibus. A. xxvij. xxxix. et. A. v. ix. et. A.
rvj. vij.
D 6n credunt viuis non crederent moꝛtuis.A.
xxvj.xxv.et. D.j.xv.et.M.xj. xcx.
IYtẽ credẽtes qꝗᷓ non vident ſũt ſicut puer cuſtodit
in carcere.F.iiij.vij. . ,
Item non credentes articulos fidei vel ſacram ſcri
pturam ſtultiſſimi ſunt.F.iij.xxuij.⁊.xxiiij.et.xxxv.
Adale credunt qui opinantur ſe peius pꝛoſperari
quia obuiant viris eccleſiaſticis.Y.x.v. .
Credentes multitudini loquenti contra wctrinsʒ
eccleſie aſſimilantur illi ſtulto. S.vij.ix.
Quere:baptiſmꝰ/fides/ſoꝛtilegium.ſomnia.
¶ Erucichꝛiſti vebemus ligari per amoꝛem contra
omnia pericula.C. xvij. xx.
Quia cuſtodit a temptationibus ibidem.xrv.
Ergo eſt perſeueranter tenenda.C.xvii xvij.
Crux argentea facit plura miracula ibidem. xxxvj.
K.ſ.kpiff.
Crucis pꝛedicatio. YJ. vj. vij.per legem. et.A.xiij.
viij.
Nua iuſticia poſſit pꝛedicari.C.xvij.j.vide totum
capitulum illud. V
Item in pꝛedicatione crucis.illud.M.ij.xiij.et.illð
P. ij. xxxix.et. xl.
DQuomodo lignum crucis attulit nobis tria reme⸗
dia contra tria damna que incurrimus peꝛ peccatũ
pꝛimoꝛum parentum. P.ij.arti.iiij.
Cruces exterius non iuuant vbi dyabolus eſt inte⸗

rius. S. vj. v. .

NQuere:aſcenſio/paſſio.
Cupiditas eſt cauſa quare multe leges addiſcũt
lucratiuas.l.xiiij.xxx.
Et eſt cauſa adulationis. A. xv.xx.et. C. xj. xxxiij.
Nuare ſunt magis cupidi nunc qꝙᷓ in antiquis tem/
poꝛibus.A.xxvij.xxxiij. .
Mꝛ plus alia ꝙᷓ um diligunt. et timent.A. xxvij.
xxviij.
. nullus veberet eſſe cupidus ꝓpter plura. xxvij.
lij. et. B. xj.e..
Cupidi ſunt inſaciabiles quia habent reuerſum. C.
xiiij xxiiij. . SS
N ſunt nimis indigentes.D.xj. viij.
Et ſtulti. B. xj.xj. .V
Quanto ſunt cupidioꝛes tanto paupenioꝛes erunt
in moꝛte ibidem.xxij. .
Cauſa tot cupidoꝛũ ſunt falſi pꝛophet: D.xj.xxv.
Et alia cauſa.D.yij.xviij.⁊.xiiij.xviij.
nummus eſt wminus cupidoꝝ. F. j.j.
Et cupiditas eſt cauſa omnium falſitatum. F. j.
xxviij.
Quanta ſit cupidioꝛ miſeria. G.j.xviij.
Item cupiditas eſt mater inuidie. .vj.j.
Et radix omnium maloꝛum. Y.ix.riij. per le.
Et cupidi aſſimilantur.ydrie.M.xiiij.j.
Et poꝛcis..D.xiiij.ij. . .
VWide tabulaʒ de muneribus quia omnia mala que
faciunt munera facit cupiditas.
cupidis nummus eſt veus et rey et melodia 1 om
nia. MM. xiiij.xj. . „
tẽ cupiditas eſt ignis inextinguibilis. M. xiij. xv.
tem cupiqitas eſtñ cauſa nocendi. NM. iiij.j.
Menm cupidi ſunt mali operarij. O.iiij.ix.
ꝛantes cogitant derebus quas cupiunt. O.v.xix.
tem non habent veram pacem. P.uij.xij.
tem cupiditas legit quintã lectionem in exequijs

Creature ſunt libꝛi ducentes nos in cognitionez Tre

LTu

l Al
Atidannani D ,
garlonneningigemint

unitueliealr a n
Eimimdyniunonnuhg nn
Hieſeonum d i ti n duimn
Ilet OApiirh. .
le kaunni mumltn
niſana nſcr ni mi
QA dunnun ſanper mtet abſccſn
irpet pei.
umandauiſangektbigſin
AQugrehocinfernus pena angeli.
(Tuamdidansoccaſtone wlpainten
lodomno tmemr. irz Wrii.
perlect Ori erle Aii
—õ cham
Oerhigonpmun.
damnũ p hobihizöddamno iyonde
gbe gunn l⸗
Ae um nintſntllgniin
renunuhunnumn
naen nratmmnidlur Siih,

enilmnemſim ant

ryijj.pige totym
ij ni et l

nobis tnareme⸗
mus per peccqtij

— eſtinte⸗

lteleges aa diſcit Tn

erA. j nij.
in antiquis tem⸗

iment. A. xyij.
erplura. Axrvij.
entreuerſum. K.
anpen es erunt

phete Dr.
nrntt.

rviij.
riiij.
omnia mala que ,B
getmelodiron

ibils Aii⸗ n.
.M.in..
Hiii. .
lm Ot⸗
biuen inmniͤ⸗

De

Da?

Tabula

peccatoꝛis. P. vj. xvj.

Eupiditatem mitigare veberet cogitatio illa. D.

Viij xxv.

Item cupiditas eſt cauſa belloꝛum. R.j.xxx.
Cupidi ſunt ſeruimundi.S. viij. xv.
Dum maioꝛa cupiunt vtrũq; perdunt.S.xiiij.xiiij.
Quere:curioſitas in religio.

Quere:auaritia/acquiſitio/falſitasfurtum merca⸗

tio/munera/rapina/ſymonia/vſura/ venditio.

¶ Curiarum ⁊ curialium vicia veſcribuntur. R.j.
Exv.ꝑ verſus.et.S.viij.xiij.
NQuere:miniſtri.

Euſtodirealios non poſſunt peccatoꝛes. Vl. iiij.

iij. perleges.
Au ere. C. xviij. per totum et regimen.
vamnati nunꝙᷓ wlent de peccatis ſuis. A. xxvij.
xlvij. .
Quare damnantur ſine fine. C. v. niij. 7. D. arti.iij.
per totũ.Et ſpecialiter. D.j.xxiiij.
Et cauſa eſt bona. P. viij.xuij.⁊. P. vij.xxix.

Hꝛ multi damnant᷑.D.j. xv. et. M. xj. lvj.

Pen⸗ illoꝛum conſurgit ex amicoꝝ ingratitudine.
.e, .
Et ex multis alijs cauſt is. M. xj. lxxxv. ⁊. P. vj. viij.
Certitudo dãnationis maloꝝ. P.v. xxiij.7. P. viij.
viij. 7. 7.
MOꝛ iuſte dãnãtur. P.vj.vij.et.d.pij. xxxvij. xxxviij.
et. xl. et. P. viij.j. . ij.
ericulũ dicentiũ ꝙ teus nullũ vult damnare chꝛi
tianũ..j. articu. vij. et. P. viij. xxiiij.
Quõ daninati ſemper ardẽt abſq; cõſumptiõe. P.
viij. xv.et.xviij. MUr
Samnatio cuiuſcunq; eſt ſibipſi ⁊ nõ xæxo unputan-
da.V.ix.xv.
Quere:hoc infernus.pena. angeli.
¶ Bamni dans occaſionẽ culpa interueniẽte œto⸗
to damno tenetur. Jj. rij. xx. 7. M. x. iij. et. O. vj. liiij.
per le. et. O. vij. vj. Sr lee Ova per. le. et. p ver⸗
lus. R.j.iuiij.etiã ſi damnũ non equatur. O. vij. vij.
per DHieronymum.
Samnũ nõ pꝛohibẽs ð damno reſpondebit. P. j.ij.
per le.et. P. ij. xxxix. per le.
Quere: nocere/vidicta/ſcandaluʒ malefactoꝛestẽ⸗
ptantes. .
Bare. dat Eus tria bona 1 quartum pꝛomittit.
iiij.j. .
Et hoc vt nosa terrenis eleuet. G.iiij.v.
Et tm̃ mali wnis vei fiunt peioꝛes.G.
iiij. vj.⁊. vii. .
Kontra illos qui plus dant diuitibus ꝙᷓpauperibi
.iij. vij.
£ cebemus chꝛiſti membꝛis dare quia væ ſno petit
E.idſ.
Item dat veus ſingnlis mita ⁊ m agna. F. iij xxv.
Auere elemolyna.
D cõmuni perſone datur communitati. R.v.
.per le.
Dthira non ſoluentes alibi grauiter toꝛquẽtur. R.
I. xxvj. cet. R.iij.vij.et. M.uiij.vj.
Itã multa vebita in quibus veo tenemur debemus
tripliciter reddere. R.iij.j.
DOue vebemus nobiſipſis et pꝛoximis. R. iij. iij. et.
iiij. 1.V.
Quere:reddere.

¶ Beceptus non vecipiat non decipientem. M. vj.
Xij.

Duere:mercatio venditio/ falitt. .
cime debentur eccleſie bona. D. iij. j. cum ſeq̃n

ti ue. Wide materiam ecimarum in toto illo ca⸗
pitulo.

Healis
E mala vita cleni impedit cimas.O.vj.xix.
nere: vebita reddere.
Defectus noſtri non ſunt a xæo ſed a nobis. G. iij.
Xxv.et. xxvj.et. P. xj. xvj.
tꝙ magnum mendacium eſt dicere ꝗꝙ deus talia
rarnauit. DG. iij.xxvij.ᷣet. P.xj.xix.et. V.ix xiiij.
alecrotio illicita non eſt bona qꝛ veo veeſt. B.
iiij.viij.
Delectantur diuerſi in diuerſis. D.v.aꝛ.j.
Bignum eſt ꝙ homo eſt in peccato quando non xe
lectatur in his que xei ſunt.D.ix. xvj.
Delectatio bonoꝛum eſt maioꝛ q; peruerſoꝛum. S.
v. articulo.ij.et.P.vij.xxxvij. Vide rres cauſas bo/
nas quare mundiales et mali non habẽt vlectatio
nem in ſpiritualibus.E. vj.xx.
Item omnis vælectatio carnalis multas babetmi-
lerias.G.j.xx. .
ꝛ. maioꝛ celectatio eſt in celo qᷓ ĩterra poterit ha
beri. G. j. vij.
Item velicati vadunt ad infernum quaſi per pꝛa⸗
tum amenum. M. xj. clj. .
Delectatio mals eſt vmbꝛa gratiaʒ impediens.Q.
ere:gaudium.gloꝛia. luxuria.meretricium.
eſperatio. . ij.per totum. et.c. xe moꝛte in mul
tis locis.
Auomoo legit nonam lectionem in exequijs pec-
catoꝛis. P. vj. xvij.
Mꝛ nullus debet eſperare.D.jxxij.
Item veſperantes aſſimilantur iudeis. S.xij ix.
Quere:pꝛeſumptio.ſpes.
entcaeſum noſtrum ad celeſtia vberet eſſe ma⸗
gnum per multas rationes. S.j. articulo.iiij.per to
tum.
Et ꝙ peruerſi illa non veſiderant quia non ſant er-
perti. H.j.xxix.et.xxx.et.vxxiiij.
Et quia cælectantur in alijs. S xij.viij.
Beſiderium maloꝛum aſſimilatur inferno et vemo
nibus. G. viij. xſ.
NQuere:voluntas/affectus.
¶ Detractoꝛes ſũt raſoꝛes alios tantum radentes.

argus. C. xvj. v.
Ton, detrahẽtes coꝛrectoꝛibus ſuis. C. xvj. xxxij.
et. xliiij.
Item aſſimilantur incendenti templum diane. S.
iiij. iij.
tractoꝛ eſt quinarꝛat malum neſcienti neccoꝛ
rigere valenti.. vj.ij.
tem ſunt vas imundum. D. vj. iij.
t flabellũ dya boli in fabꝛica infemi ibidem.iiij.
tem ſunt adulatoꝛes in pꝛeſentia ætractoꝛes in
abſentia ibidem.v.
Zen ſunt iudices dyaboli.D. vj. viij.
t canes latrantes ſuper coꝛrectoꝛes baculos poꝛ⸗
tantes ibidem.ix.
NRemediunm contra vætractoꝛes optimũ eſt ꝙ om⸗
nes illos fugiant et per rationes illos fugere debe⸗
rent. B. vj. x. et xi.
Item ſunt garrulus in caues.D.vj. xiij.
Ytem oſtendunt ſeipſos eſſe malos. D. vj. xv. 7. xvij.
E lingua illoꝛum eſtacutioꝛ omni gladio quia oc-
cidit tres ſimul.S.vj.xvj.
Contra detrahentes pꝛelatis et pꝛedicatoꝛibus ibi
dem.xvij. . .
Iteʒ ſunt crudelioꝛes omnibus animalibus. S. vj.
xviij.cum ſequentibus.

Item ſunt peioꝛes inferno et demonibus ibidem.
. . 2 —
Auomodo fraudulenter pꝛemittunt commẽdatõ⸗

Tabula

nem.S.vj.xxij.et.xxxiiij.

&alijs vetrahentes ca dunt in conſimilibus vłgra

uioꝛibus. S.vj. xxiiij.
Item ⁊tractoꝛes pꝛius bibunt vinũ quod alijs ꝓ⸗
pinant.S.vj. xxvij.
In quo caſu vtractoꝛes ſunt excommunicati ibi-
dem.xxviij. .
gon ſunt incantatoꝛes ibidem.xxxiiij.
tractus eſt contꝛa iura eccleſiaſtica.Y.x.vij.
tem aſſimilantur canibus. J.x.ix.
langunt moꝛtuum alienum et non pꝛopꝛium ibi⸗
em. xviij. =
tem illoꝛum culpa ⁊ pena.L. v.xxij.⁊.xxiij.
icunt ꝗꝙ„pera illoꝛum diffamant eos. M.ij. x.
non eſt detrabendum maioꝛibus. P. xiij. lviij.
tem cogitatio difficultatis reſtitutionis veberet
omnes retraherea vtractione et diffamatione. R.
Arem ſufflant pulueres in oculos pꝛopꝛios int᷑ om
nes. L. ij.j.
Atem an ilantur noctue. Vl.iiij.x.
uere:iudicium.humanũ.lingua.locutio.ira.odi⸗
um. inuidia.
eus ſe habet ad nos ad modum patris et ma⸗
giſtri regis.A. xiij.j.et.ij.
Et ad modum adamantis.ibidem.xuiij.
neminem perdit. D j. xvj.
Tren operatur neceſſitate immutabilitatis vide.
Contra dicentes ꝙ ſcientia ci eſt cauſa ſalutis vel
damnatioms noſtre.A.iiij.x.cuʒ ſequentibus.. P.
A non deficit.ſcilicet in neceſſarijs. G.iij.xvj.cũ
multis ſequentibus et.P. xj. xv.
Q deo non poſſumus reddeꝛe equiualens. G.iiij.j.
nos iuuat modis quibus iuuare debet.H. j.xiiij.
Pena veo placet ſed non culpa.H.j.xvj.
mali vellẽt deum non eſſe. J. xj.xviij.
Fac vo quod tibi vis fieri et nunꝙ; peccabis. M. ij.

M vox ei eſt triplex. l. xj. xiij.
Et auxilium triplex. P. vj. xxij.
NQue ſit manus miſericoꝛdie vei.et qui digiti ⁊ iun/

cture.M.xj.cxxix.Et que ſit manus iuſticie.l.xj.

Cxxx.
n lti viuũt ac ſi eeus eos non videret.O.iiij.xij.
Multa nobis oſtendit er pꝛo nobis ſuſtinuit et no/
bis pꝛomiſit.O.viij.j.Et hoc per multa ſigna.O.
viij.ij.non cum omnibus equaliter et cauſa quare.

BRrna S
papa pꝛouidet ſuis.P.iij.x.
Et omnes iuuat.S. xiij.x.⁊.xiij.⁊.T. v.l.
neminem værelinquit nec indurat niſi culpa pꝛo
pꝛia pꝛecedente.P.xj.xiij. H
Intendit nos ei aſſim ilare.S.xiij.ix.
AMali minus faciunt pꝛo vo ꝗ; pꝛo quocunq; homi⸗/
ne. El. j. xv.
Quere ſpirituſſanctus trinitas.
¶ Oyabolus ⁊ecipit ſicut luſoꝛ taxilloꝛum ⁊ ſicut
ſophiſta..xj.xxiij.⁊. P. v.vj.⁊.T. j.iiij.
Zoquitur pᷣr os ſeruoꝛum. S. viij.xj.
A au nentun dominium vyaboli eſt fugiendum
xij. xxxj.
NQuomodo amittat nomnina filiarum. F.j. xxix. et.

V. V.
E crudelis tabernarius qui pꝛo potu capit pota/
toꝛem. G. J. xxxi.
ualem habet familiam. S. viij. xij..xiij.
uomodo rangit pulſum tribus digitis. q. medi⸗
cus ideſt tribus temptationibus. M.ix. xlviij. cum

Kealis
ſequentibus.
Et illis tribus fere totum munduʒ væcipit.M. ij.l.

Que ſit manus dyaboli et qui digiti et iñcture. M.

xj.cxxxj.et.xiij.et.xiij.ij.et.cxxxiij. .
NQuomodo veappit et pꝛocurat multoꝛum vceptio⸗
nem. M. xiij.iiij.⁊.vj.et.P.vij.lvj.⁊.lvij.2.lviij.
Qu aliter pugnat contra œum. M. xiij. xv.
Atem eſt e illo et ᷑e omnibus temptatoꝛibus ſicut
e piſcatoꝛe. P. v. vij.
Et ſicut de latromibus. .v.viij.
Zi liter n oõccidit ſtatim peccatoꝛem. E. vij.riiij.
et. P. vj. xviij.
runhiten cipit ſeruos ſuos. S. vij.viij.et. S.
Et per ſomnia ⁊ reſponſa dubia. S. xj. vj.
M non artatur per incantatoꝛes. S. xj. j.

Fduandvq; apparent in foꝛma mouoꝛum. S.

xj.x.
Item tranſfigurat ſein angelum. T. j.ij.
Aagfennieſiu⸗ 4
¶ Rilectio inimici eſt neceſſaria.A. xx. ſiiij.2. D.ix.
cunnſequentibus. Mam Dir
Diem facit participem omnium bonoꝛum mundi.
E. .
Et talis ſemper lucratur et nunq; perdit ibideʒ. xj.
JMfHD.
on eſt dilectio caritatiua niſi inimici diligantur.
j.xvij. cum ſequentibus.
Siligẽs terrena ſpiritualit᷑ putreſcit.C. xiiij. xviij.
Nuibus cogitationibus dilectio dei in nobis nurn
ri ebet. B. v. vj.
Rullectione cei nihil vlectabilius miil vtiliꝰ nihil
iuſtius.S.ix.j.et.Ald.iij.xxxv.
Muli diligit chꝛiſtum diligit omnia membꝛa ſua.D
ix.ij. .
Mꝛ multi diligunt inimicos et pauperes ſicut pꝛeui⸗-
gnum.ibidem. x.
MQuare in dilectione vi tantum ſumus væbiles. S.

FrJ.
Pilectio oſtenditur peꝛ ſigna exterioꝛa ibidem.xiiij.
et. xv.
eccatoꝛes minus diligunt ſeipſos ommibus rebo
nis. F. -xxv. bene.
E plus diligunt ſeipſos ꝙᷓ um ⁊ plus volunt bo⸗
noꝛari. F. v.x-j.
Item dilectionis regula qua dicitur ꝙ omneſimile
Tficit in peccatoꝛibus.H. vj.xxj.
Ytez diligenti celeſtia terrena vileſcũt. M. viij xxj.
Den peccatoꝛ non diligit ſeipſum.O.iij.vijjj
vus nõ poteſt diligi ſine homine nęc ecõtra. O.
iij. viij.
Muõ parua dilectio nunc inuenitur. P. vj.xix
Beus conaturnos ad bonum tra here dilectione et
timoꝛe.Tiij.viij.
Mabentes pedem dilectionis in die tribulatiõis nõ
ijciuntur. T. v. lvj. et. lvij.
NQuere:amoꝛ amicicia/ſocietas.
¶ RBunittere ebemus cebitoꝛibus noſtris ſicut vo
lumus ꝙ veus dimittat nõbis.D.x. ꝑ totum. 7. M.
ix. xxx.
S totũ dimittimꝰ vus totũ dimittet.Dx.j.⁊.xv.
Nolentes dimittere habent infirmitatem veſpera⸗
tam. P. iiij.xxxiiij.
Molentes dimitere habent coꝛda lapidea ⁊2 aſſimi-
lantur dyabolo. P.iuiij.iiij.et.xj.⁊.xxvij.
Duere:ira. odium.

¶ Riſcoꝛdiam pꝛocurat dyabolus per ſe.ij. et. iij et

Contra diſcoꝛdiarum ſeminatoꝛes.C.iiij xxv.cum
ſequentibus.et. .viij.vj.⁊.H.iiij.xxvij.

—

—— — —
☛ SSe
= =
„S
☛ —— —
E
„
=
. * à8
=S —
—
£

les d
Aägus habenthanem ſum bicih

erwiinp . Z
nmunn ummgun babet tant⸗

RtR.AAdd.
utgnſigiman ctminns pog

lruniimmiun im n. ,
Bor hubent rum ſolutis uli dan na
mniij umſeguennbus.
Orimesin ebus enenoubus quandog ſu
Nenoesih iutenonlbus A. ii,p.
Odiultez mmodighomagunt penitentis;.
ijꝛcauſapatet. Parn.
Qlert auancis wupidltas diultiesbundan
luctb aupeſt doſyantas nagliratus
Tui zunvok ii diultts in n
o. et minoi ſeauntate moruntur
Nate monuntur ⸗
4 cere. Doce
a aſibnmin ommunit
Fnmantwhetant pni agl
enreerlonfnaaltsſuthennn
ihe we lj nii Ercan Kafza
lunontens E .h i Oyflyrl.

4„ Labula Realis
Ngttietlinn d.l. jDwabohi E. tiüj. vij
. uce . tem zunt aPollonyebo i. C. iiij. xxvij. A. xij xlv.
m ena talium. D. Vlj. x. r Et ſicut leones ⁊ dracones.A. xij. xlvj.
ulun Kreptio, Ytem dyabolus tales Banenr. Bain mv. n fine domini miniſtrimail ſtihi mutuo maledi⸗
A lii . Ouere concoꝛdia/ Ira/ Ocdium. Pax. tionabil cent. A.xxvij.xlij.ꝛ.xliij.
en Pijy. ¶ Diſpenſatio debet hab ere cauſam rationabilem Contra dños pꝛodigos.A. xxvij.liij.
Dtarochnof J.iiij.viij.et. P.xiij.xx. iſpenſaröis. ihi Item miniſtri iuuant wminos ſnos.ſicut canes lu⸗
t Contra impetratoꝛes inoꝛdinate diſpenſatõis.ibi⸗ Posernle gen toloite F xwj.. rerg
6 dem. ix. . 8 ſjij vii 5 reſpondebunt væ factis miniſtroꝛuʒ. F. iij xxxiij.
ſthnen Ej S Püötra abutentes diſpenſatone. O. ui vij d lege conſiliari eoꝛum. tenentur de toto nrrii 1
Mi FArra diſprntente⸗ e non reſidentia pᷣlatoꝛũ.. eos infoꝛment. F. i n ber logen.
Sri tie g Pelonr pꝛelatis non reſidentibus. . Rihium amoꝛis me ms eſtihtimoꝛis. P. ilv. et
Oyj vj Sugikierum onus impedit pugnantes ⁊ morien Auendd wmini conſiliarios ſuos trahunt ad ſe.ſi
Qrxj tes.A. xix.j. õ . um eſt moꝛtis. C. xj. xxxij.
dſien 8 Viuitie maloꝛum erunt contra eos in iudicio..xj. Dmoo eoꝛum iniuſti miniſtria eo puniẽtur. C.
iiij. . .xxxix.
T.i Tales nont enent diuitias.ſᷣ tenent᷑ ibidem.v. * eberent curare v animabus miniſtroꝛum ſuo⸗
]i. Siuitie ſunt ſpine.pꝛopter bonam rationem. S.xj. rum. ri m ſeguentibus. .
.. ruiij. o e wvmino qui queſiuit a duobus mimis ⁊c. C. xvj.
An mii: Di. Penon eſt ſuperbiendum væ diuitijs:quia ſi omnia Tecde⸗ auig xv
, reddidiſſent nihil haberent.S.xiiij.xuiij. deberent ſubditos ſuos vefenderea miniſtris pꝛo⸗
onoꝛum mundi. Muia mercedes maloꝝ ſũt in hoc ſeculo.C. v.xij. et pꝛijs. C. xviij x. per legem.
⸗ xiij..xxxvij. . Contra wminos quiĩ officia vendunt vel dant pꝛo
Ppercit ibide. j OQuere.diuites.abundantia.pꝛoſperitas. pꝛomotione. SD.xij. ix.
J . iuites vadunt æ vrtera viad ſiniſtram 7 pau ontra non caſtigantes ſubditos ſuos w iuramen
mial diligantur. peres econtra..xij.xr. tis luxurioſis ⁊ hmõi.ibidem xj.
. Et ſic ſibi obuiãt. .xj.x.⁊.xij.⁊.xxix.et.vxx. Muõ poteſtate ſua abutuntur. P. xij. xvj. 7. xvij.
lit . nij piij LCales non ſunt viuites:⁊ melius eſſet ꝙ necreputa Mualiter figura maloꝛum wvminoꝛum pꝛeceſſit ĩ ſa
diinnobien ui rentur. B. xj. vj. iiij.. = cra ſcriptura.⁊ qualiter aſſimilantur ſoli⁊ leene. et
un Diuites e alieno enunttanrur cnaui vj. alijs crudelibo beſtijs.D.xij.arti.viij.
mbhil vtuionihi Adali viuites habent partem ſuam hic.ibideʒ.xl.⁊. Domini ⁊ eoꝛum miniſtri ſunt locuſta.⁊ bꝛuchꝰ.SD.
nihil A. .j. xviij.xix. vij. pvjxrij.
famembuft Viues auarus.quantoplura habet.tantopauperi⸗ tales non wminantur pꝛopter bonitatem ſuam
emdeaſta D oꝛ eſt. A.xxvij.vun. . D. xij. xri. .
HS Plus recipit e ſtipiendio.et minus pugnat. H.ij. Pꝛopter iniuſticias illoꝛum wminia non ſunt du⸗
npents ſichtrui⸗ xv. . rabilia.ibidem.xxxix. .
Ylloꝛum ingratitudo. ibidem. xvij. Buri dñi ſunt peioꝛes infidelib.E.iij.xxxviij.
mus bileo. S. PBonpoberk vlann ſalutis niſi elemoſynam. E. iij. Vomini tenẽtur ſubditis ⁊ econtra. F. viij.ij.
xxxviij.cum ſequentibus. Subditi wminis ſuis non maledicant.ſed orent ꝓ
toa ibidem. niij. itioꝛes in rebus exterioꝛibus quandoq; ſunt pau⸗ ipſis. f.viij.vij.
perioꝛes in interioꝛibus.A.iiij.yv. vomini veberent per ſe ipſos audire pauperes.J.
s ommibus rebo N diuites raro dignam agunt penitentiaʒ. M. vij. xiij. viij.
xluiij.⁊ cauſa patet.P.ix.. Et male tenent aſſiſam ꝓpꝛiam. L. iijirr.
plus voluntho Quere.auaricia.cupiditas.iuitie abundantia.me In inſtituendo miniſtros væberent pꝛincipaliter in
diocres.paupertas.pꝛoſperitas.magiſtratus.moꝛs tendere vtilitatem publicam. M. viij.viij.
urgomneſimile quia ibi pluries oſtenſum eſt.ꝙ diuites cum maioꝛi Et eſt exemplum Tyberij.ad hoc.ibidem.ix.
R vloꝛe.et minoꝛi ſecuritate mnoꝛiuntur ꝙᷓ paupe- onentes malos in officijs aſſimilantur vẽto.⁊ po
ät. . nij res ⁊c̃. . 2= iti ſunt ſicut iudices iſrael.D.viij.xx. Et ſicut ille
ect. uin. N¶ ¶TDocere. Bocẽtes plus pꝛoſunt communitati qᷓ; ibidem. xiij.
m. Oii i⸗ Do laboꝛantes. C. iiij.xuij. MQualiter reſpondere debent rogantibus pꝛo indi-
mmentctcbtna . NVNon wcentes necant. F. v.xij. per le. gnis. M. viij xxiſj.
Dõ Socentes et non facientes ſunt bernak. et factoꝛes Periculum rogantium. ibidem.xl. .
tur. inir arche noe. El. ij. viij. Et cancer. O. vj. lv. z. lxv. ſpe ÆR mali miniſtri ſunt wminis ſuis dãnoſi. M.viij.
ban ollchioneet culum ardens. E. vij.iſj. xxxiiij. —
, 3S Quare wcentes mala plures generantdyabolo. E. Et hoc iuſte. ibidem. xxxvj. . .
etnibulotios n vij. xv. . Nuomodo capiunt ex omni parte ſicut rex in ſcaca
YItem wcent es ⁊ non facientes aſſimilantur illis le rio per fuſcinulã tridentẽ ⁊c. M.xiij.viij.⁊.ix.
ctoꝛibus geſtoꝛum. V. j.xij.“ Pominoꝝ crudelitas.O.xiij.x.
snoſtno ſicut vo Et illis ve curia chꝛiſtianitatis.Vl.j.j.et.iij. Item veberent querere ſapientiam a deo exemplo
r ptotum. 7. O. Aala wctrina eſt peioꝛ res mundi.æ.j.xxv. Balomonis. M.iij.iij. 2 de
1e uere:pꝛedicatio.ſcandalum. . tem veberent eſſe ita fideles veo ſicut volunt ſub⸗
tret. Dy.. 7w. Wominm minſti et eoꝛum miniſtri excedunt in pu ditos ſibi eſſe. M.iij.iiij. .
ittet. ſpera⸗ nirione ſubditoꝛum:ſicut percutiens lepoꝛariuʒ. A. Et ita humiles ⁊ obedientes. M.iij.v. ..
mitutem xj. j. Et veberent multum appetere celeſtia. M.iij. vx.
zafſimi⸗ Tales ſunt peioꝛes iuda ⁊ Rmonibo..xij.xxx. Oꝛ in eis requiriturmaioꝛvirtus ⁊ pulchꝛitudoſpi
lapides . tales diligunt miniſtros.quales canes et falco⸗ ritualis..iij.vij.
vi. nes.A.xij.xliij.⁊.xliiij. . Et maioꝛ curialitas ⁊ largitas. M.iij.viij.
z er iſct Et ideo fideles ammonẽtur. A. xxij xvj.⁊. C. xj. xlij. Et gratiarumactio veo. H.iij xv. .
bperſe ij ct ⸗ 2rdiPDTDT. Item wmini ? miniſtriaſſimilantur molaꝛibus la
iint aum Se habent ad alios ſicut achab.a lupus ⁊ baliliſcꝰ pidibus. M.iiij.viij
5K.ühn.

jnv.

Tabula

Et lupis tractantibus quomodo oues comederũt.

R.j.viij. . .
Sominis eſt fideliter ſeruiendum vbi non mandãt
illicita. S. viij.x. L .
Vtrum peius ſit habere malum wminum vel bal⸗
liuum.vel vicinum. Tl.x.xiij.
Quere conſiliarij. coꝛrectio.magiſtratꝰ. pꝛincipes
Arng ebengaſnr ſubditi.ſuꝑioꝛitas.

ubia vVba quõ ſũt interpᷣtanda. El. ij. ix.

Du Hꝛ dubia ſuͦt in melioꝛẽ ꝑtẽ interpᷣtanda. Y. x.j.

Duere queſtiones.

Eb zi ¶ Ebꝛietatis pena eſt eterna.X. xxvj.xxxvij.⁊.G.

Ec

v. vij.
bꝛioſi ſumt peregrini dyaboli.ꝛ ſtultioꝛes ſtultis
ꝗ natiuitate.E. j.j.
tem eſt inundatio ſubmergens ſeminavirtutum.
2 fur omni latrone peioꝛ. E.j.ij.
Famam ledit ⁊ rationem facit impotentem pꝛo na
ui gubeꝛnanda. ibidem. v.
RFopolne inebꝛiat.vt ve hereditate decipiat.aqͥd
bibant in inferno. E. j. vj.
Ziem ſunt ſtultioꝛes bꝛutis. ibidem. x.
emedia retrahentia.E.j.viij.⁊.ix ⁊.xij.
bꝛietas omnem aufert virtutem. G. v. vj.
t habet penam pꝛecedentem. cõcomitantem et ſb
ſequentem. ibidem. xvv.
Et vitam abbꝛeuiat.G. v.xxij.
Beſtruit ſemen verbi cei.A. v.xij.
Atem aſſimilantur mimo qui in mani comedit ſal-
la anteqꝙᷓ; ſubmergeretur.T. iiij xvij.
Quere.abſtinentia.gula.ieiunium.
¶Eccleſia dedicatur. oꝛnatur. polluitur. violatur.
D.iiij.per totum.⁊. O.vj.viij.
Contra garrulãtes in eccleſijs vel occupãtes ꝓpha
nis vſibus.ibidem.ix.cũ ſequentibus. L
Contrã illos qui in ea malos ſepeliunt vel intoꝛne⸗
amentis occiſos:quia faciunt illam ſpeluncã latro⸗
num. .iiij.xiiij.et.M.xj.arti.xxiij.
Cõtra facientes cõtra eccleſie libertates ibideʒ. xv.
Zuomodo eccleſia regitur duobꝰ bꝛachijs. D.xij.
ene.
Eccleſie foꝛma eſt quaſi mulieris ha bent pulchꝛã
faciem tm̃..xiij.ij.⁊.O.vj.xx.
Contra diuitem ⁊ ſuperbum oꝛnatum eccleſiarum.
P.iij. xxxv.per legem. . .
M. pꝛeceptum eſt pꝛelatis ne permittant mercatio/
nes in eccleſijs ſuis. P.xiij.xvj.
Eccleſia ↄtinet tm̃ tres ſtatus hoĩm quos ad tripli
cem mittit hierarchiam. R.iiij.ix.
Eccleſiaſtici ter incontinentiã officijs ⁊ benefici
is pꝛiuantur.A. vij.xxxiiij. V
Et depauperantur.ibidem.xxxv.
Me mulieres nõ habitent in wmibus eoꝛum.ibideʒ
xliij.per legem.
ten ſunt manus. 1 os. ſtomachus populi. O. vj.
Iij. . lxvj.
ntrant eccleſiaʒ ſicut lupi. O. vj.xiij. Et alijs mo⸗
is. O. vj. lxx.
Domog0 ſunt mercennarij.O.vj.xiiij.
oputus moxtis erit eis durus. O. vj. xvj.. lxxiiij.
Mꝛ ſunt peioe poꝛtio chꝛiſtiamitatis. O.vj. xix.
MQuia pꝛopter malã vitam eoꝝ.chꝛiſtianitas peioꝛ
eſt ſolito. O.vj.xx. V
Et ꝓpter peccata eccleſiaſticoꝝ ruina ĩminet chꝛi/
Pnitgt viri.
NQuomodo ſollicitant᷑ p parte ſua ⁊ non ei. O. vſ.
Xxv. 7. xxvij. xxviijj.
* une omnibus melioꝛes vel peioꝛes ſicut vinea.
O. vj. xliij.
Mali ſunt ſicut aqua baptiſmi.O.vj.liij.

—

Kealis

Quomodo impediũt pꝛedicatoꝛes per exemplũ cat
ti in cauea.DO.vj.lvij.
Di plus diligunt lupos ꝓpꝛie conditõnis.O.vj.
viij.
uomodo væ bonis pauperum ſuperflue expẽdũt.
.vj. lxij. 7. lxxviij.
uare aſſimilantur alexandro. S. xiiij. viij.
uere.clerici cum concoꝛdantis ſuis.
Electus ſeu electio.Electoꝛuʒ paucitas. H.j.ix..
ix. xij.
Eligentes creaturam potius ꝙᷓ creatoꝛem aſſimilã
tur adultere. Zl. xx. vj.

Flectio eſt nobiliſſimum pꝛiuilegium hominis.E.

ij. ij.
Eligunt eis ſimiles.ibidem.iij. .—
Electionibus maioꝛes reuolutoꝛes habent ꝓpoſi⸗
tum.ibidem.iiij. .
Aale ſpiritumſanctum in uocant qui ante vetermi
nant. E.ij. v.
Item hoiĩes eliguntur ad tria. .iij. xvj. 7. xvij.
Cauſa quare mali ceficiũt in ſuis electfonibus..
liij.xlx.ꝛ.xx.⁊.S.xiij.v.
Quare )pᷣs elegit tales diſcipulos.⁊.j. xxv.
uere patroni.pꝛelatio.ſymonia. vocare.
Ainnoſynom libenter dantes eliguntur ad celuʒ
x. vj.

Munouſtinns pulcre oſtendit ꝙ eſt facienda.A. xij.
xlix.

Contra facientes elemoſynã cæ alieno.ibidem. xv.

tem ꝙ debet fieri per exemplum legatoꝛum paſcẽ
oꝛum. A. xiij.xiij.
Item ꝙ fiat ð melioꝛibus.ibidem.xxiiij.⁊.D.iij. iij.

7. E. Iiij. v.
Een wocetur per exremplum bonum. A. xxj xij.
lolentes facere vincuntur ſicut reges ſine ſtipen-
diarijs.AM.xx vij. xxij.⁊.xxiij.
Dena illoꝝ.ibidem.vxxvj.
Et tm illa que væo damus ſunt noſtra. A. xxvij. et
7. lvij. 7. lxv.

Item alijs famem patientibus.elemoſynarij ſatu⸗
rabuntur. H. j. xj. . .
Elemoſi vnarum vtilitas. C. j. v.et. E iij.ix.et. H. v.
uiji.
ulti dant veo in generali tm. C.viiij.xvij.
Qui bona dat. bona recipiet. D. iij. ix.
Nec dicas pauperes mali ſũt dũmodo pꝛo eo fiat
vel vetur. ibidem.
H dicentes ꝙ ceo darent in pꝛopꝛia perſona.
ix. v.
Vurum erit iudicium dei duris pauperibus. B. ix.
vj.
Me maxima elemoſyna eſt remittere elinquẽti. S.
x.iiij. .
Bte elemoſynas dando euadis argumentuʒ Dya⸗
oli.B. xj. xxiij. .
Non facientes perdunt regnum celoꝝ.ibidem. xxx.
7 xv. . .
Elemoſynarum tria ſunt genera.i ſpiritualis ẽ po⸗
tioꝛ. E.iij.j.

*

Aultis creaturarum exemplis wocetur ꝙ eſt facien

da.ibidem.ij.cum ſequentibus.⁊. MM.ix.arti.ij.
N elemoſynarij.ſunt mater vei. E. iij.iij.
Nuomodo elemoſyna cadit ſub pꝛecepto. ibidem.
uiij.⁊. M.ix.xxxij.
elemo ſyna fiat feſtinanter.latenter.⁊ hylariter.
Eiij arti. v.
Multiplicat bona tempoꝛalia.E.iij.xiij.
Et letificat coꝛ.ibideʒ.riiij.⁊.xv. Mota..W.xj. arti.
xvij.p.totum. r
Mon dans non eſt bonus paterfamilias. E. iij xvj.

m

—

7

n iſcincrn Fic.
n unmmnand 10 ilo dondn

Phc.
Penaſenaperenapargt d.).
atannn ſuenepanpenidus izan

Ortaaincs bons malis iuoifemn

Pinlinsaniſem multum foaiun
donplumnatort. AO ir ij et. ct. . am
thus.
Flonoſſvoaſtocits penculiscorporalib

.
umoſfnuftctaboncare ineloſemlo 4
Panfactſaolomme ſinllan Tolbicen
onqueſunpensſuntinpotentad r
ſunctaftcuſinnnncninsgn
Finumintfhunrimmdkgum dun e
Crengfinninumnmn dn m t
nunn anentmm drmn
aloctagron
nn g, aͤum

KW
H

Munnemms
eiusgommimefinl e
miulgunhoni
em. ij.
cuolutoreg babent poſt⸗
nnocmtiniant Atenni

lüt dhe aeni P

nlſanllarn

wumwelinmmnag al

itgalſicanch Ar,

noͦralieno lhiem rn.
no nlegatommnpaſeh

idem iijr. dii ij
bonun Ajri⸗
liut reges ine tipen/
tuſn mlie
s elenoſpnaniſatu⸗
net. E ij iret. h .
C niithij
Diii.
dümodo pꝛo do figt
tin popnig perſong.
is anperihno d⸗ ,
omitrere mimyet. 8.
nctisarhumentuz dyo⸗
unncelop bidem r.
ra riyintnalis he⸗
iowettur eſtfidin
11 lrenni. .
rertnn hlten
gbtenter bylantter.

ipn hin

Netimin ihhii

Tabula

T.xvij.⁊.xxij.⁊.Vl.v‚j.vyv.
OQuod datur ſecure inuenietur in alio ſeculo.ibideʒ

Ni aa
Illi quibus datur ſunt quaſi campſoꝛes.E. iij.xix.
Elemoſynarij ſunt optimi mercatoꝛes.ibidem xx.
Mon dantes ſunt ſtultioꝛes vſurarijs.E.iij.xxij.
Et ingrati.ibidem.xxv.⁊.h.iiij.xxij. .
DHantes peioꝛa ſũt ſimiles iude.E.iiij.xxvj.⁊.xxvij.
Infideles ſcandaliʒantur ꝙ pauperes ita maletrã-
ctantur inter nos.ibidem.xxix.
Item elemoſynam facientes multuʒ lucrabuntu
in iudicio.E.iij.xxx. ꝗ
Mꝛ tria ſunt motiua quare eſt facienda.ibideʒ xxxj.
cum ſequentibus. V
Quicquid pauperi
7. D. V. x. 1.
MNui dat in terra.edificat ſibi wmum in celo ibidẽ

xv. ⸗

datur chꝛiſto da᷑. E. iij rxxxiiij.

Se elemoſyna nullus voleat pꝛius facta. E. iij.xl.
HMeꝛ eſt facienda ante moꝛtem.ibidem.xliiij.et. E. vj.

xvj. .
