ni: ihi comedũt ⁊ bibũt: ⁊ cõtinue morant᷑:qꝛ nihil
ẽ int᷑ aĩas peccatoꝝ ⁊ infernuʒ niſi poꝛta fragilis ſcʒ
corꝑis q̃ p moꝛtẽ fracta in pũcto ad inferna veſcen⸗
dunt: Yob. xxj. Ergo ve peccatori:E cci. ij. ꝓpter pe

ricula iſta qᷓ eĩ iminẽt an moꝛtẽ:⁊ quia ſic vrmit in

peccatis:v qbo male excitabit᷑:ſicut oſtenſum ẽ.l.
Er ſi ve magnũ ⁊ periculũ ĩmineat peccatoꝛi añ
moꝛtẽ:maiꝰ ĩmmet ⁊ illũ expectat in moꝛte:qꝛ tũc vi
Abit etiã rñdit tam v peccato ꝓpꝛio qᷓ etig ð pecca
to alieno:qð ſuo xuerſo exẽplo vel ſie uggeſtiõe cõmiſ⸗
ſum fuit.ve peccato ꝗꝓpꝛio qð õ eũ:ſeipᷣm ⁊ ꝓximuʒ
cogitãdo:loquẽdo:vł opando:vel omittẽdovłqͥuis
mõ cõmiſſum fuit.q̃ oĩa tunc adducet in iudiciũ: ſiẽ
Di Eccls vlti. Cücta inqt que fit adducet xein iu
Diciũ ꝙ oĩ errato.vt peccata ſua tũc videãt:⁊ ſnĩaʒ il⸗
loꝝ audiãt a ſupᷣmo iudice ad ſuã dãnatõnem: qͥ hic
illa videre noluerũt:nec ſniaʒ audire ab inferiori in
Dice in cõfeſſione ad ſuã ſaluatõeʒ. Oe em̃ hic illa au
dire vel videre nolũt pʒ inductiue:tã in maioribo: q
T mediocribo:qᷓ etiq mimis:qꝛ cõiter oẽs iraſcunt᷑ qñ
ũæ vefectibo ſuis rephendunt᷑:ſicut pʒ inductiue vᷣvi⸗
tijs illoꝝ exẽpla ponẽ volẽti:ↄtra quẽ gladiũ euagi
naueit pctores:intẽderũt arcũ ſuuʒ:in Ps.xxxvj. mõ
q oſtẽſum ẽ. A. xiij.iij. ¶ Cuiꝰerroris vna cã ẽ:quia
culpaꝝ ſuaꝝ ignoꝛãt piculũ ↄditõnem: iõ illas vi⸗
cæxre nolũt vt caueãt:⁊ẽ de ↄditiõe peccati:in hoc ꝙ;
ↄditõeʒ e adhucirãt ⁊ ꝑiculũ nimis magnũ. ſdrĩo
ſicut œ cõditõne ſanguĩs:in qͥ infirmitat:vel mortis
nõ vid et᷑ periculũ añqꝙᷓ ſit frigidus: IJta peccata an-
teq; peccatore moriẽte frigeſcãt. ¶ Decudo:ſicut x
aↄd uõne ludentiũ qͥ mẽbꝛa nõ ſentiũt wolẽtia dum in
ludi ſũt feruoꝛe:̊ cũ primo a ſomno fuerint excita⸗
ti. Et ſicut ve potatõne dulci ci veneno mixta: ꝗᷓ ſta
cim dũ portat᷑ piculoſa nõ ſen tit᷑:ß qñ illiꝰoccaſione
hauſti ſe morti ſentit appropin q̃re: tũc dicit: ¶Ue ve
mihi:qꝛ potaui:⁊iraſcit᷑:q; prius luſit?⁊ porauit: ſic
teſte ps.cxj.peccator:ſupple in moꝛte:qn ſanguis eꝰ
frigeſcit ludus finit:⁊ poratio dulcis in moꝛt? eter
ne ↄuertit maritudinẽ: videbit et iraſcet᷑:qũ falſe fa
cies:cœ qbus dictũ ẽ. P.v.v.ſc; larue facies auferent᷑
q̃ nunc quales ſunt abſcondũt. ¶ vVʒʒ vtinã nũc ſape
rẽt ⁊ intelligerẽt ac nouiſſima ꝓuiderẽt: Zeu.xxxij.
Et ſi periculũ ꝗꝓpꝛiũ in ſanguine ꝓprio qͥ adhucnon
frigeſcit: nec ĩ ludo quiadpuc no finit: videre ñ pnt:
ſaltẽ vt dũ tpᷣs ẽ periculũ ꝓpꝛiũ videãt. Alioꝝ prece
entiũ pericu la ſũt eis ſpecula vt in eis videãt et ca⸗
ueãt ne illð erxpiant᷑ qñ cauere nõ oterũt. ¶ Buꝑ⸗
bi gᷓ ſibiſpeculũ faciãt ve caſu luciferi. Tyrãni⁊ in⸗
uidi ſubmerſionem Pharaonis. auari damnatõem
Diuitis ſepultiin inferno. Yracũdi vindicatiui re⸗
probatõnem ſerui nequã nolentis remittẽ conſeruo
ſuo. Accidioſi ↄdẽnatiõeʒ ſerui pigri qͥ abſcõdit ta⸗
lentũ dñi ſui. Luxurioſi inũdatoem diluuij incen⸗
Oij.v.ciuitatũ. Ou loſi incẽdiũ ppti iudaici murmu
rãt is: qꝛ eſcã nõ hũit ad libitũ: 7 cũ adhuc eſce erãt
in ore ipoꝝ:ira vei leſcẽdit ſupꝑ eos:ps.lxxvij. ſicut te
ſte dño Mmos.ix. Aorient᷑ om̃s peccatoꝛes populi
mei ⁊c. ¶ Mõ tm̃ ꝓpter peccata ꝓpriai ctiã Pfno⸗
cumẽtũ qð peccando alijs intulerũt. De q̃̊ ꝙ coꝛam
cxo rñdebũt:pʒ ꝑ exẽplũ legis ciuiłff. de his qͥ effu e
rũtvel viecerũt.l.j.hoc ẽ in.ff. veteri li.ix. Illa nãq;
lege tenet ad Lecõpenſatõʒ dãni qͥ aliqͥ eie cto do⸗
mo verſus viã gliquẽ æturpauerit vłleſerit ſub his

Pj.

verbis. Be his qͥ iecerint vel effudeint in eũ locrũ
q vulgo iter fiet: vel in q; aſiſtet:qtu ex ea re dãnũ da
tum factuue erit:ĩ eũ qͥ ibi hĩtauerit:i duplũ iudiciũ
dahbo. ? infra et ĩ eo.ti.l.vlti.hr ſic Cũ liberti homĩs
coꝛpꝰ ex eo ꝙ viectũ fuſuue qd erit:leſũ fuerit:iu œx
oputat mercedes medicis pᷣſtitas:cetaq; impẽdia q̃iĩ
curatiõe facta ſt:pterea opeꝝ qᷣb caruit ⁊ ob id ꝙᷓ in
utił factꝰẽ.Cicatricuʒ ãt aut efoꝛmitatis nulla fit
extimatõ:qꝛ libeꝝ corpꝰ nullã recipit eſtimatiõʒ: H
ibi. Iſtis ↄcoꝛdat lex di Exo.xxj. Si qͥs inqͥt apue⸗
rit eiſternã ⁊ foderit ⁊ ñ oꝑuerit eaʒ: ceciritq; bos
vl aſinꝰ ĩ es:oñns ciſterne reddet pᷣciũ iumẽtoꝝ Ter⸗
rã fodẽ a ñ opire ẽ frena mala oꝑa apte ↄmittè:aĩa
lia ve ĩ illa cadẽ ⁊ mori:⁊iſtos ſimplices taliba peri⸗-
re exẽplis.¶ Ex haꝝ vo legũ pᷣma rõnabiir elicit
effüdes vł oñdẽs aliq peccatũ vłopꝰ vkexẽplũ pra⸗
uum ð womo gie ꝑ poꝛtã vł feneſtrã alicuiꝰſeſus. Vñ
dãnificat᷑ vł æturpat᷑ trãſeũtis vł pximi vidẽtis ala
ad recõpẽſãdũ duplũ ↄdẽnat᷑:.qꝛ ſiſ obſuat lex moi
circa coꝛꝑa q eiꝰ æputãt᷑ regimi:multoſtrictiꝰillud
obfuabit lex diuina:⁊ œꝰqͥ cuſtodiã hʒ alĩagꝑ 5 eos q
alas ledũt q meliores ſt qᷓ corpa.¶ Ex ſcoᷣa vo argu
itur ꝙ corã dᷣo rñdebũt v oĩb laboribo A beſe 4.
illi faciũtiͥs ſuis puers exẽplis vłattractoibo leſe:t
ꝙᷓ et ſi illiſint finalr ꝑditi qͥ ſic coꝛupeĩt:nullã di⸗
gnã facẽ poteꝛũt eſtimatõʒ: qꝛ ſi libeꝝ coꝛpꝰ inutile
aut irrecuꝑabilr œfoꝛme factũ:nullã recipit eſti⸗
matõʒ. A foꝛtiorirõne nec aĩa qẽ mitonobilior æ li⸗
berior. Mecibi cerit ꝑs dãnificata ꝑtẽ dãnificãteʒ
accuſãs:qꝛ ſi appellatoꝛ coꝛã indiceillũ qͥ pus ĩfur-
to faciẽdo fuit ſociꝰ accuſat:⁊ qũo illũ ad peccatum
adduxit ⁊ woĩb qͥd qo factũ fuerit apte oſtẽdit:
Dic erit tũc ð peccatoribj q̃ nuc ſt᷑ ĩ oĩb ſocij ſicut la
trones ĩ nemoꝛe tũc ert appellatores corã iudice:p/
pter iſta ̊ duo.ſ.peccatũ qð pctoꝛ cõmittit:⁊⸗ qð alij
ab eo ↄmittũt coꝛꝛupti:ve gẽti peccatrici.ſ in morte
IYſa.j.qꝛ mors peccatoꝝ peſſima:in pᷣs.xxxiij.
on tm ꝓpter duo ve que abierunt:vnũ añ mor
tem:⁊ aliud in moꝛte:h etiã ꝓpter ve peſſimũ qo nũ
qꝙ vlebit poſt mortẽ: q cõſurget e trib:ex ſepatõe
afflictone:⁊ ex oſideratõne. rumo nãaq; ſicutĩ
ol peccato eſt primo volũtaria nucauerſio a veo 7 ſe
paratio: ⁊ ecoõuerſo ad culpam in peccatoris eterno
Ita erit tũcin vita a wo tota del curia ſeꝑpatio ad
penã in ei eterno Mÿõne iuſtũ vider ꝙ illiq xpᷣm 7
ſctos ſeqͥ nolũt pꝑviã pnĩe boneviteñ ſequant᷑ illos
ad gliam. Et ꝙ illi qͥ gratis ſe nũcab illoꝝ ſepant ſo
cietate tũc inuiti ab illa ſeparent᷑ Sed om̃s pecca⸗
tores ſe nũc voluntarie ſeparant:qꝛ de oĩo hoĩbus⁊
loc:ſiue ĩ ciuitate ſiue ext᷑:ſiue ſint paupes ſiue po/
tẽtes:in quihp ſunt ſupbie:ire:inuidie:bꝛige:diſſenſi
ones et immũdicie:et ſilia:veracit᷑ dici põt ꝙ œꝰ nõ
ẽ cum eis:nec illius ſocietatis ꝓticeps:qꝛ nõ hĩtabit
in coꝛpe ſubdito peccato:Gap.j.Et vbr nõ ẽ ſociꝰin
vita:ſᷣ a ſocietate ſepatur:nõ vult eẽ ſocius pemoꝛtẽ
qñ dicẽt:dñe dñe aperi nob. In q clamore ſcimus:
qꝛ peccatores eus nõ audit: Yo.ix. ¶ Gecũdove ex
triplici hen, Ofurait afflictöne. Sn nãq; nõnulli
piani veriſiłr eſtimant᷑ plures ſuſtinere penas qꝙᷓ in
das:qꝛ plura bñficia a o receper̃t:et qꝛ ſunt eꝰmõ
te redẽpti:et plꝰ v fideet wctrina ecclie informati:

3 que oĩa maio rẽ cõmittunt ingratitudinẽ peccan

:et minorẽ vident᷑ wo exhibẽ reuerẽtiã ipm lenio
ri foro et minoripcio vendẽdo:et nõ tm illum h oĩa
bona illa. P. v. xv. Vẽdit guloſꝰet luxurioſꝰ ꝓ pua
electatõe:cupidi vno vĩ duob denaꝛijs:iuratoẽs
luidiracũdia hmõrꝓ nihilo: qꝛ peœqw nihil luceã
tur:iliqᷓ ſpãlr p nihilo hũerũt trã cſierabilẽ:ĩ pᷣs.
cv. Tales q̊ ibi maxias ſuſtine bt pẽgs:qꝛ ð ilłvifica
tur illð Geñ xiij. Erãt peſſimir pctõꝛes coꝛã dño ni

Ara.iij.
vi.

ii⸗

hi orti. llape⸗
oſtm flage

alentet mi vorilli och
ne nd rel ihe aaue a
conkimes vil contentu neqz ubſt
Necmateris vel fomarge luto w.
Guß . eſtmip waltiſſimt
les: Eccki ni. Deho gedfabolust
facusi vmo Ho do malue d qn
Artñ peccatoꝛexeo ceties facit
tiäſuſtinct in hocpeloꝛeſt olun
herſr pteralias cauſas tactis. T
ſnorutuo:e diunus ppotienn
ſorge hanc wipotiamod goꝛ
Neſit diat Ecchs. vlij geno ofen
ſioſobſcß pllotioꝛefiln onm poe⸗
ntrare naietllann by⸗
iqzbeſtagiqnepatin etbüflaiſs d
ſcenti ognaſchtet diligit Pe
ſnec mi diligüt nec wi ſernosed
nos necrectosſine guivihind vin
lonioctiſubuenſcheſdaomedinit
ſedüümicnorepntät nortalts Eti
adiüenaginanenütpcidresjin
Vtſagittet iobſcnro rectos coꝛde
notffilllop malicin guarectdsin
ſegnunk verüttii anſztaneil
ntareſintpckon. dignaobſinnn
le Poanekii eininitten⸗
Edanchn ninich en
ſc⸗ 2nddiuicitamich pſe

nblt mucionoͤfmtline

AleN plumbilann
ntil Etſiatr en uri
dleitwecſetideabͤle upe
Anicnnk,iti wſeceniis
Mmnaturaſe cngieeldil
paſto hacdec,
ltſupei d bus eruabit pe

Tlecge,
tenin
ber 9 tr⸗
lcngeſlken
nnentn Deccatoꝛ vj
t..eeigebentidnnedani, S
tif ihfſi i lpldtng mis. Ey ; ſeqͥ ncce ẽq; numias i .
Ine ze C n Alhte q ſeqͥ ncce ẽ nimias impoſteꝝ ſuſti
heicstentſtdeniun, V penas: q; ꝓ meſura celicti eritr plaßagmoc. Wen. eninee ſleo laugiͦt er bonos contẽnuntme Artr v.
eregon, abekee elt xxv. ¶ Terciũ ve exↄſideratõe ingratitudis i . riptura contemnũt et infirmis et xij.
oep ticgin dr bus ſ⸗ nig erg de ing dis illoꝑ qͥ moꝛtuis compant᷑ 5 xij
itatſwant litefi 1 errendcerurfinoeft dilerit. Di em diu ſeruiẽs wmio tones et prietates diuerſio con g sti⸗ nn etur v
9,r Kfonire . i ingratũ i iens: tri- . itif ant᷑ infirmitatibo.
lponll nlunontln, ſtat:multo pltriſtabit eh⸗ tere, Vultum Maʒ ſupbi freneticis compant᷑ atq; xe tatibo .
rͦ E m gteinnie loſeruimit eius muͦgara arq wetrina ter ee hn d⸗ qui nullis ſubeſſe volut/neci vinculio enert ra ne⸗ Buhie
7ophenne,⸗Olcsine Bib nõ tiñ i tc; wctrinã tenẽdo/ quem iſti veo/ nec miſtris eius ſubeſſe volũt ninn l
tey, Allcten o tin ingratũ ſed crudeliſſimũ lueniet toꝛtoꝛẽ. J vinculis alligari ci nc legibus vr
enegcer ec dnrn ⸗ his q trib damnis que pctoꝛ ſuſtinet nculis alligari ecclaſticis: ſed ad modũ lucifert ſ⸗
cna meet beiinni ichbon . que pctoꝛ Iuſtinet ante moꝛtẽ in coꝛũq; ei oẽs trãſcẽdere volũt. Et i 0
en enraebit nn rnaltt ganeiig ehrege e. nlitglatas alattac, ertra feta aenecai
buiͤnntnflbnn Art.iiij. P.lka mner gagella: hicĩ laboꝛe hoimno ſunt a aael il inrenkter Ru anſi rhäH Zra.
anrliko elie iy. echoim/nec ronalis creature rõnalit᷑ viuentis ſe⸗ Tent vel triſtant᷑ IJta iſti ꝙ nimis gau Ynuidia
Otirkfeteb rkeriin 10 . quũt᷑ cõditões:ſ̊ potius bꝛutoꝝ e on/r5 vel triſtant. Yta iſti ex h gaudẽt te malo ꝛ tn
darnlaſteen, bomibo nõ hagellabunt /ſe õz lanewbe — hehat fili
iAönag, AMinlridn, imo potius ſub eis et peiꝰeis flagellabunt᷑:q inſſe y doven 1,Re⸗1-Q¶Auari vov, Auari⸗
lituien⸗ mnlt sunt veions ↄditõis. Vae wineiba ciſtranta Laba ür els cia.
inultſnanindl Anſelmus 1.v. v caſu dyaboli. Ryabolꝰin nit mitas quã vidi ſub ſole diuitij cclt. v. Eſt alia ĩfir
Tgaſocigtllud nulla pcedẽte pct᷑i vindicta ſupbiẽ vinſuui tas gud vidr ſub ſole diuitie ogregate ĩ malũ dñi
ſsſtcſchrdn r udi 5 a ſuphiẽs peccauit: ego vi ſui. ¶ Luxurioſi vo lepꝛoſis affil⸗
arda Erſc eeds ſa eius pena ad pctm ꝓperauijille erſtititĩ malici: letateinſjenie: pꝛoſis afſilant᷑ q alios ſus ſo⸗ Luxuria
üdchiin ganren o repꝛobãte/ ego vo reuocante. —— Aceinttane Sl rl yu er⸗ uf pewuore ader
. clotmaſkei L Nerzeereetednnto eg morentbe Pla hant qepꝛimoe vecoꝛdia Poerſerckedoggunſtten Aaſois
narz „ AApkitniiy, E aſe 11l gis hoꝛrebã hoꝛroꝛẽ/ ĩ mul⸗/ infirmos reddit. His it lijs pcr̃is itꝗa i 3
matör ſih ollä, tis aſpicio meipᷣm hoꝛribilioꝛẽ. In quo m ; aq; et alijs pctis ita infectuʒ
ſomefigi cſpinei pctoꝛis ꝓꝑuerſitas:nõ tm̃ in h nagne Parz egenus humanũ/ c a plta pedis vſq; ad verticẽ
me ctiͦ nll an ſa, nhocꝙ eſt peioꝛ vᷣemoni⸗ itis no inuenit eo ſanitas: Iſa.j c
enrrn e ni tict ⸗ bus ſed eria ĩ hoc ꝙ eſt peioꝛis ↄditionis iumẽtis et Pirranter croꝛes: Ple j. Qura multipu⸗
Etuninininlitl bꝛutis er om qcatura. Ha bꝛutoꝑ quoꝛundã et car etiaʒ mnorlun obagk ge lien. öi R nna veig
naniiielli iene nue⸗ eetevcelgiauoꝛuc vo coꝛiũ.pct̃oꝛis moꝛ⸗ vidẽt/nihil loquũt vellibereranggr dung Herant
aineMglsifun⸗ ec c et/nec cadauer/nec aĩa/nec coꝛiũ tinẽt aĩ CIUT qad ſalutẽ p-
andle etamun nontnee vel e tentũ/ neq; ſubſtãtia vel geein r. age a Bndenke ad dalit ſacia . fun⸗
ſennlabteoſtiit ecmatenia vel foꝛma:qꝛ luto vilioꝛ eſt vita ipſius: et ſepultꝰ ꝛ i e q Ru. xvj. Moꝛtuꝰẽ diues:
5 5 ng 04 2 i infe r⸗
— Slr Sige 6 ale imus odio pabs pcc̃o dacllug Au. vi Neflietes Reeedee Aris kri
Nellatortscri incier ccll. x. Bedo q; dyabolus ſemel peccauit: it poꝛti t Del⸗ n leretri
indpaincönint P- factus ẽ emõ. ſoõ vo malus/oð quo dicik Ecko reuſ ranoiebrrſtn Mr Pꝛimo ſpes lögioꝛis vi⸗
npegetiperramnai innone Attñ peccatoꝛ ex eo ꝙ cẽties facit malũ etp patien- latrones ductiad erc aens ametnaer
orpeſinginiogni, tiã ſu inet/in hocpeioꝛ eſt ꝙ pluries peccat añq dã tũ eſt ꝙ cito moꝛient/tẽ nteg harria⸗ ĩ qua cer
ſegneshlennt mniefinn net᷑/ ꝓpter alias cauſas tactas. T. v. xliij. Et magis Tales illiaffilantur A VE. Malt deu⸗ noeen
Cſotver er mler etoe ſi⸗ c ne eiã cõuertit dãnatõeʒ viuere poſſet ſp peccaret: et id
e,n neke icut dicit Eccls. viij.qꝛ nõ vfert᷑ cij ncaret: et ideo ſemp iuſte damna⸗
te. Pnnonigſient ſ IS. vnij. no ꝓfert ceito ↄtra malos bitur. ¶Bcõdo cõſider f. leni er nõ ſuj
Ne⸗ ePNN nĩa/abſq; vllo tioꝛe filij ho 5 15oitorj, atio vfectus alieni et nõ ſui:
immu nucanenios worſe . iin hoim ppetrãt mala. ¶ Jn cuiꝰ poꝛtitoꝛis vnꝰ pes et cã eſt ppꝛij .
nicanenſo uo iteꝑ patet ꝙ maioꝛ ẽ illoꝛũ puerſitas q;ᷓ quar ſt ſt em cgett pꝛij ſiatus: tenebꝛa
loamin pecatons terno 4; k e illoꝛu puerſitas q; quarũ- eſt em̃ peccatoꝛ in tenebꝛis/et ideo ſei 5 vr
tontsett⸗ qʒ beſtiaꝑ/que patia et bñflcijs wmeſticãt et bñ Alr Jet ideo ſeipſum nõ videt.
7totu el aniz ſeptioad facientẽ cognoſcat et diligut ꝛc Pcto:eo en erbn⸗ ime bes et cauſa eſt ppꝛie conſcientie furbulẽti
1rcatls lepan no diligut ⁊c. Pctoꝛes vo ecõ Eſt nã ientia ſ e mi buleria:
zſtiticdetillqin⸗ on ec wu viligut: ir s vo ecõuer ſt nãq; conſcientia ſicut aqua turbidaſi e⸗
teßtavenel mnec vei ſernos cognoſcunt:nec ho dẽtur ſoꝛd ga Qua 6 vi
Tbonexiten ſequantillos nos nec rectos ſine quib ipᷣinõ vierer ſe ee vo⸗ etur ſoꝛdes que in fundo latẽt. Ex his duobus cõ⸗
ſonſſeah EE pinõ viuerẽt:ſed ſicut ĩ di tingit/q peccatoꝛ om̃i cõtrari His. dye 3
tisſenücabillopſeganrſo luuio et ĩ ſubuerſiõe ſodome pirẽ i o eomi cotrariaarnifici. pictoꝛ nã⸗
2 8 —. — ret: C F 7 . —–
ſhant cliſt er nlros reputãt mortales Etides rcie ps mav erCird toe, urtife melioꝛa cõſi⸗
parunn woitohoiele adiũ euaginauerũt pctoꝛes intẽderũtarcũ ſuũ: Tercio pᷣſumptio miſericoꝛdie æ d allima
Itſine ſintpanpesſiepe⸗ vt ſagittẽt ĩ obſcuro rectos coꝛde.¶¶ In na aucte emiſentccedla artt in ꝛcle w qus Rig ng.
leiteinnictebeigenſeni j. nõ tm illoꝝ malicia qua rectos inimicos eſtimãt ⁊ ta ꝓpꝛia coꝛrigẽda. que negligetta ext ali gar
eſrucknuni, n ſequunt᷑:verũ etiã cauſa tangit᷑ malicie/ eo ꝙ ĩ obſcu pꝛioꝛib/treſq; pꝛioꝛes conſeqare Nn ſarGi
toptiae en itiht ritate ſunt pctoꝝꝑ: qua obſcuritate dicit Crvß. ſu tet intuẽti. Sic ergo ſicut dilntut Eccl vj. Deſert
Guß Etybinoſtißln per Zo. omel.ij. Petm inqt tenebꝛa ẽ: quieñ ĩtene⸗ oĩs peccatoꝛ et inuidus et bilinguis ⁊c VI. Deſe
noͤmiteians znari 2is nõ amic/ nõ inimici cognoſcit. Ita auarꝰ et Circa vo peccatoꝛem ſic vefunctum et ad inferni Arti.vj
6 Inichnonelins: oĩs pctoꝛ nõ diuidit amicũ a pſecutoꝛeſet maximeſi latum ſepulturam/ exequie tales dicũtur quales iliijſ.
ole (Gauitoett coꝛripit ⁊ inuidẽs nõ familiarẽ diſcernit/ ſicut nec ð diligunt. In quibus officiũ facit mõ alta Vnc 3 1
z birignünlit a le nermit plumbi aun argent i lapis hcioſus tãs/et impunitatẽ pmittens et dicẽs Nequacgmo⸗
HS 6 ctelapidũ pcioſoꝛũ nõ a riemĩ: G eñ.iij. tateg: .
n nina in ni Eiendot ie ab il u laroege boo trare nriarsdnesdrar gptemiktnt 2anregeeſ ind .
eceſe nt: oꝝꝶ eſpiciunt᷑:qͥ tñ vefectꝰvel vilipẽſio ex illoꝛũ pmittit diuiti n⸗
Onnati ilipẽſio ex illoꝛũ non dus qui ꝓmittit diuitias et longeuitatẽ. Choꝛi?
etnnocaciehif oꝛi natura:ſed qꝛ contẽnentes ĩ tenebꝛis ſunt reſpõdẽtes ſi geuitatẽ. Choꝛi vo
nndei giherenn conm es Itenebꝛis ſunt. Ita reſpodeétes ſunt adulatoꝛes exterioꝛes vel ĩterio
gtingretimclne hecce ĩ ꝓpoſito.hac ve cã ebſeruabit pct᷑oꝛ iuſt 5 SS nioꝛes
nlnntfhifn bit ſuꝑ eũ ventibus ſuis:in blal, xvj Et ſi niter eege erder relven⸗ ſibi mutuo dicẽtes
icort nnzin gln Eerktil e oenbe zne gno aliqñ. ſic pct̃oꝛ iu⸗ cogitatõ/tu es foꝛtis. Cur alia nes⸗ alra eſp el
ſolvetlupuriel , que coicatio ſancto homĩ ad canẽ. ¶ MNec mirũ. cer:tu es generoſus:⁊ ſic lauda Pſigonfj
nieinritn qꝛ oculis egris odioſa eſt luxſqbus ſi i 1. gon kur pekoꝛi veſid erijs
dnoh dae e ſi 5 qbus ſicut tenebꝛa pla anime ſue: in pſal. ix. Muop laudum falſiras p pꝛo⸗
2peai en cet / et ſicut bubões tenebꝛas diligũtj et cãtu ſuo lau⸗ phetã patet dicentẽ Treñ ij Ho20
lrſmnnii⸗ rrr⸗ HigA Aſiderijs aĩe ſue: tibifalſa. In his neqniopnmn erdemn dtagtten⸗
2*M 4 xe. . „Xx. . 2 PHy ni. . 17 . . .
hiniininin H 1 parce mihi dñe: legit coꝛpus /ſid eſt coꝛpis falla pie⸗
ni p

Xv.

Yvj.

Peccatoꝛ

tas /qnñ væbẽt ieiunijs laboꝛib/ vigil ijs et hmõi pnie
oꝑibo affligi dicẽdo:parce ⁊c.q̃ lectõne ꝑlectaſrõ re⸗
ſponſoꝛiũ cãtare veberet reſpõdendo ⁊ dicẽdo. Cre
v ꝙ redẽptoꝛ meus viuit. Et ideo reſponſoꝛiũ vo⸗
cat᷑iqꝛ coꝛpis allegatõi ſeu petitõi vel lectõi reſpon⸗
ere beret. credo ⁊c.quaſi di.exquo redẽptoꝛ meꝰĩ
nouiſſimo die te mihi reſuſcitabit in melioꝛiſtatu ⁊
oditõeqꝙ modo ſis/ſi nũc ĩ ſeruitio ſuo te exercueroꝛ
eypẽdero/nõ parcã/ſicut necmiſter parcit nec dimit
tit equũ ſuũ verare in ſeruitio boni dñi.qui ꝓ ebi⸗
liꝑdito optimũ dabit.Gic rñdit paulus dicẽs. Ca⸗
ſtigo coꝛpus meuʒ et in ſeruitutẽ redigo ¶ Gecun⸗
da lectõem. Tedet aĩam meã vite mee legit accidia
qꝛ qñ accidioſus et licatꝰ eberet aliq aggredi/ qĩ
aggrediendo vel tolerãdo/ vel in ꝑſeuerãdo grauia
vident᷑ dicit. Tedet ⁊c̃.quo tedio affectꝰ quaſi ſepul
tus et abſcõditus:ſub pigritia ſua fit impotẽs ⁊ in⸗
habilis ad omne opꝰbonũ et arduũ.Cui rõ reſpõde
re veberet oꝛãdo et dicẽdo. Qui laʒaꝝ reſuſcitaſtia
monu.⁊c.quaſi diceret.Qui laʒaꝝ reſuſcitaſti a mo
numento fetidũ/ coꝛpus ſeu ſubiectũ iſtud miſeꝝ re⸗
ſuſcitet a fetenti pigritia/et in la boꝛibus ſuſcitatuʒl
hic tẽpoꝛaliter exerceat vt requiẽ eternã inueniat.
Terciã lectõem legit pᷣumptio dicẽs.Manꝰ tue
fecerunt me:quaſi diceret:quantũcunq; pctoꝛ ſim
cæus me nõ cõdemnabit quẽ ſic fecit et plaſmauit/2⸗
ideo audacter peccabo. Cui rõ reſpõdere debẽt.Do
mine qñ veneris iudicare terrã ⁊c.quaſi diceret.tũc
me iuſte ᷣm oꝑa mea iudicabis/ et nibil mihi vale⸗
bit ꝙ a te factus ſũ/ſi ſaluti ꝓpꝛie coopatus nõ fuero
q; teſte apło:coadiutoꝛes vei ſumꝰ.¶ Quartã lecti
onẽ legit falſa vel inſtabilis confeſſio/oĩa peccata ſi
ne ꝓpoſito ceſſandi/vel aliena reſtituẽdi apte oſten/
Tens et dicens. Quantas ha beo iniquitates ⁊ pcta
⁊c.Cui ratio in fine vite reſpõdebit.iheu mihi quia
peccaui nimis ĩ vita mea:qn.ſ.exꝑiet᷑ illud quod di⸗
cit veus ꝑ ꝓphetã.Puer centũ annoꝝ moꝛiet᷑ et pec
catoꝛ centũ annoꝝ maledictus erit: Yſa. lxv.¶ Quĩ
tã lectõem legit auaricia/ cupiditasſſen nimia mun
diſollicitudo dicens.Hõ natus ve muliere ⁊c.tot re
plet᷑ miſerijs et panꝑtatibus et vebilitatibſopoꝛtet
ↄtra oẽs huius famis et frigoꝛis et pauꝑtatis mi
erias/hõ młta cupide cõgreget ⁊ auare teneat/.Cui
rõ reſpõdere veberet. Me recoꝛderis:quaſi dicẽt. Ex
quo pater veſter celeſtis ſcit: qꝛ his omib indigetis

nolite recoꝛdari neq; ſolliciti ſitis dicẽteſ. Quid mã
ducabimꝰſaut qͥd bibemus. Meq; ſolliciti ſitis ĩ cra
ſtinũ.Craſtinꝰem̃ dies ſollicitus erit ſibij ſufficit em̃
diei malicia ſua: Math.vj.¶ Gextã lectõʒ legit in⸗
fidelitas dicens.Quis mihi tribuet ⁊c̃.quaſi dicat
vel nos nõ damnabit:vel ſaltẽ aliqñ noſtri recoꝛda/
bit et nõ eternaliter dãna bit:⁊ hoc videt᷑ dicere:qñ
cõſtituas mihi tpᷣs ĩ quo recoꝛderis mei. Cui rõ rñ⸗
ere vebẽt. Oñe ſᷣm actũ meũ noli me iudicare:qua⸗
ſi dicat: in pꝛedicta hereſi nõ cõfido: ſed ſcio ꝙ ſip̃m
actũ meũ malũ iudicaueris:iuſte me eternaliter cõ/
mnabis. Ideo æpcoꝛ maieſtatẽ tuã/ vt tu us de
leas iniquitatẽ meã ſanteq; illuc veſcendã vbi nulla
eſt redemptio. ¶ Geptimã lectionẽ legit im patien-
tia dicẽs. Gpũs meus attenuabitur:ac ſi dicat:qua
re ſic infirmitatibus ⁊ flagellislaffligoꝛ:quia nõ pec
cauiet ĩ amaritudinibus moꝛat᷑ oculus meus. Cui
reſpõdet rõ aſſerẽs ꝙ quotidie peccat dicẽs. ſeccã⸗
tẽ me quotidie.Ex quo ſequit᷑ ꝙ impatiẽs falſũ di⸗
cit:et ꝙ iuſte illũ eus flagellat.¶ Octauã lectõeʒ
videlicet pelli meeſlegit vana ↄfidẽtia ĩ carnalib⁊
mũdialibo amicis dices.Miſeremĩ mei ⁊c. Hec nãq;
facit hoĩem potius ĩ hoĩe ↄfidere qᷓ in voo. Rõ vo vi
ens hoc ſtultũ eſſe/et ; ẽ maledictus qͥ cõfidit ĩ ho⸗/
mine:hHiere xvij.reſpondit dicẽs.aemento mei de⸗

„l.

us:ac ſi dicat:ad vũ eſt clamandũ in tribulatione⸗
nõ ad homineʒ:quia vana ſalus homĩs:in pſal.lix.ſj
us eſt adiutoꝛ in tnibulatiõibus:pſal.xlv.¶¶¶ No⸗
nã videlicet/quare l vulua eduyxiſti me ⁊c. legit væ⸗
ſperatio. Cui ratio ĩ ci ſperãs liberatiõe reſpõdere
cebet. Zibera me dñe ð moꝛte ꝛc· ¶ Pꝛedictis vo ani
marũ inimicis vt dictũ eſt cantantibus. Placebo:
niſi rõ reſpondeat. irige:modo quo dictũ ẽ: vefun
ctus ad infernũ effert anteqꝙᷓ oẽs pᷣdicti ꝓceſſionẽ fa
ciut:in qua dyabolus caudã tenet: qꝛ teſte ꝓpheta.
q̃ wcet mendaciũ ipſe eſt canda: Iſa.ix. Feretrũ vo
poꝛtantilli/e qbus dictũ ẽ ſupꝛa.e.c.xiij. Feretꝑvo
ſequunt᷑ oẽs qui pctoꝛis moꝛtui peccãt exemplo/qui
aliqñ ad feretꝝ manũ apponũt ipſum ſuppoꝛtãdo ⁊
feſtinãtius poꝛtãdo:quia etiã ipſi ei mala dant exẽ/
pla/quibus eũ velocius vſq; ad infernũ ire faciunt:
vſq;quo cõuertant᷑ omnes peccatoꝛes ĩ infernũ/om-
nes gẽtes que obliuiſcant᷑ ceũ:in pſal.ix.Et vſq; cũ
Diuite illo ſepeliant᷑ inferno/ĩ quo moꝛs pctoꝝ peſ⸗
ſima: in pſal.xxxiij. Peccatoꝛis ergo moꝛs: exequie:
poꝛta tio/pꝛoceſſio et ſequela:ſic incipit mediatur ⁊
terminatur.
Dyabolus vo ſic ſpiritualiter moꝛtuũ ad infer/
nũ ducẽs/ nõ ſtatim occidit ꝓpter cãm tactã. P.v.v.
quia etiã vult vt diutius viuẽtes plus peccent/ et de
pct᷑o in peccatũ cadant:hec nãq; ẽ cõditio peccato/
rũ:q in vno peccato ſolo diu nõ moꝛabunt᷑. Guper
bus nãq; cito in irã cadit:qꝛ exquo affectat ſuperioꝛ
eſſeſvel ſingulariter videri contra illã ſingulanitatẽ
impedientẽ iraſcit᷑et ꝓſpitati eius inuidet/e illaq;
vletſet ve aduerſitate gaudet:et vias querit/quõ ꝓ
ſperitatẽ eius impedire poſſet ei in bonis:vel coꝛpe
vel fama nocẽdo vel ꝓcurãdo p alios ꝙ indictet᷑ vel
verberet᷑/ vel occidat᷑/ vel diffametur/vł alijs modis
grauetr᷑:et ſic dyabolus habens peccatoꝛẽ illaquea⸗
tũ ſuꝑbia/ nõ ire/ inuidiel et homicidij/⁊ hmõilaque
is illũ tm̃ inuoluit:ſed etiã cupiditatis/gule/ et luxu
rie/ et accidie ipᷣm rhetib ĩplicat:qꝛ exquo vultapð
mundũ magnus apparerea nõ poſſit ſine multis re
bus.neceſſe eſt q multa cõcupiſcat:ꝑ que altitudinẽ
et ſuꝑbiã ſuã ſuſtentat.Ex qua concupiſcẽtia fraus
oꝛit᷑et vceptio:qꝛ exquo multa cupit que nõ habet
ſequit᷑ ꝙ qñ videt terrã vicini ſui inter ſuã iacereſq̃ ſi
bi eſſet quieta:cogitat quõ illũ circumuenire poſſit
Abũ dantia vo bonoꝝ que ex cupiditate oꝛit fre
quenter trahit ad gulã. Oula vᷣo trahit ad accidiã
quia eyquo eſt vino ingurgitatus caput hñs ponde
roſum /in lecto ſuo ſe gyrat/cogitãs cogitatões peſſi
mas:nec ſacerdote ad miſſaʒ pulſante ſurgit:quia ſi
magnꝰ ſit/cogitat ꝙ ſacerdos ipᷣm expecta bit:ſi pau
per ſitcogitat ꝙ ſufficit ꝙ veniat ad eleuatõem ſa⸗
cramenti. Hec vo duo trahunt ad luyxuriã:qꝛ exgu⸗
la oꝛit᷑ inclinatio ad accidiã: ex accidia turpis cogi⸗

xvij.

Arti. vij.
xviij.

tatio:que duo ſimul copulata frequẽter terciũ indu

cũt.Sic cadẽt ĩ retiaculo eius omnes peccatoꝛes:in
pſal.cxl. ¶ Quid qᷓ valet dicerelſicut dicũt aliqui
nõ ſunt fu res et homicide: et ideo videt eis ꝙ foꝛni⸗
catio in eis et hmõi/ nõ ſint grauia: qꝛ videntalios
grauioꝛa cõmittere:qui ĩ hoc œcipiunt᷑ ꝙ nõ poſſũt
ſe excuſare de omibus quin ſit aliqua ſupꝑ biallra / vel
inuidia /in coꝛdibus:vel luxuria in oꝑibo.qð ex h ap
paret ꝙ panci ſe excuſare poterũt:qꝛ centũ homĩbo
ſimul cõgregatis/ vix inuemuntur tres qui ſe fincere
diligant ſicut veberẽt:vel o amoꝛe xei:vel charitati
uo amoꝛe homiĩs faciat niſi aliud ſperet vł ſciat emo
lumentuũ:ita ꝙ vir inuenit᷑ qui faciat ꝓ parẽtela vei
ↄſangumitate vel vicinitate:ſed o pecunia: qꝛ chari
tas refriguit/et ira et ĩnidia intãtũ inundauerũt ⸗
ſi vnꝰvideat aliũ maioꝛẽ hĩe amicitiã/ pſperitatẽ vel
gratiã ei inuidet/de quo q̊ gloꝛiantur qui invno of⸗

nix.

. Cuiäeſtgrintanei,
eneſett. 15
iintittannemiſihte,ðn
lm ſolutiefaſc a hinet en
ſoecieſet eſpoliarie etamn de .
ounbonapſhüeli. Et multi h
cremücdi pbicoꝛpus beeui tpein
Nöͤpultnec dſtderat fugered arcer
cemnis Npytabitur tommentis. Gen
loccſur magiventcztiſüt wmoni
lrllictſi cancre ugere vellit / no po
clitpoſſent Dam atooniqh ſicica
rq carerefigereet fagere n pine
tos vo ſic copedliho poſſigetct
oͤtmnea voluntatein ſuo carcere wenn
ſoſtultones diceretillos ur ppiaſtr
füciſimo detinet carcere ch ilos ali
urpoteſtate. Mape Uli veſtulticia er
uredarguunt (Terco idtappere
nilegſdomitg guifinend cöſideri
ſueſiquoolatranant mercatornec:
quo ſoconitisilkoſſilhunt q Lothf
linõ gedigerüt r quid dicit Gen

tecrit peſſimi etpcidres coꝛi dſi

Aboidpdictis ochig etpleuli
lumnmnher Polar imee
Cemayſgtradetis nemern eſt par.
nonoſtre Anoregi dint. Anier
enoamkisamitieſigniget die
irigt dclugeſetilſina
Nam cauſis erit appz
WraE
thlchectatgres eantt

Cnnentaeſt

Uluntartichli, (rpn
ſtyera ſenſe d
ura penitent .
duen Trangneſtſa⸗ e
Gagatur. Quand. Wpelfig

hhagetzaſamnn,

tate gaucterti
ecireyeſtäinbnlegingt
Penriceblsginſigit
peloſfmmen tglisnc
lus ubeng etandiilactin⸗
lcletrhontacihneiln
ſdeni mpidtats ald tlun
erl iplit y ngo nutaps
rere mmõ poſt itenultis
ucορdcatveelttwon⸗
Erua cncvpltcitifans
omolra wpir gueno habet
lannl uiinter unceneſi
no illirwmnenttepoſſit
Paqueexcupicttuteorlk fre
Gula votrahit ad accicti
urgttatus puthisponde
Uatlcogttiscogtatotsefi
iſezpulonteſnngterief
crdos önmepectuhltſihen
te dniatad eleuntenſ⸗
trapuntadluniͦgrer⸗
adtiäeracaidla turpia o/
lotaffogert teſi ihhil
ve lealit
ocinsommespetutore

—„7

rdicereſicht citalignig ⸗

yj.

Arti.ix.
Iij.

Penitentia

fendũt:ex quo pꝛiꝰoſtenſũ eſt ꝙ dyabolus hñs hoĩeʒ
ĩvnoad alia cito retrahit:qꝛ ſicut dicit cretũ:pec
catũ qp ſtatim ꝑ pniam nõ vlet ſuo põdere ad ali⸗
ud trahit. Gloꝛiatio q̊ taliũ eſt ſicut illoꝝ qͥ gloꝛiã⸗
tur ꝙ ciuitatẽ obſeſſã ex vna ꝑte cuſtodiũt:et ex alia
inimicos intrare et ciuitatẽ caꝑe ſinũt. Sicut pʒ q;
q peccauerit ĩ vno multa bona ꝑdet:Eccls.ix.
Ex iſto vltimo iã dicto articulo cecitas patʒ atq;
fatuitas pct̃oꝝ:qꝛ ex iã dictis pʒq vnũ pctm ↄmit⸗
tẽs plimoꝝ picu lo ſe exponit et qui vnũ cõmittẽdo
credit ſe ĩ illo ſtareſet quaſi lento gradu ad infernũ
ꝓperarelad multa ꝑ vnũ tractus ad infernu veloci⸗
ter ꝓperat. En eſt e talibo ſicut ve nũcijs ⁊ hmõi:qͥ
in via ſua multũ feſtinãt qui pluriba vtunt᷑ equis vt
plus feſtinẽt:quoꝝ vno laſſo alteꝝ accipiũt. Sicpᷣ⸗
dicti ſatiati e vnõ peccato ad tpsſicut gula hmõi
aliud querũt.et ſatiati vvna fatua mliere aliã que⸗
runt vt velocius ad infernũ veniant et ſint e illx
quibus dicit᷑ Eccls.ix. Quecũq; põt manus tua fa
cere inſtãter oꝑare:qꝛ nec opꝰartificũ/nec ratõ loy⸗
caliũ/nec ſciẽtia legiſtarũ nec ſapientia theologo
ꝗpð inferos quo tu ꝓperas. ideo quẽlibet hoꝛtatur
ſcriptura dices Pꝛouer.j. Fili ſi te lactauerĩt pcto⸗
res ne acqeſcas eis. Et infra.Pedes illoꝝ ad malũ
currũt feſtinãt æc. ¶ Eſt ̊ pꝛima pctoꝛis fatuitas
ꝙ ad infernũ mõ iã dicto ꝓperatet pluribo laboꝛib-
et expenſis infernum qꝙᷓ cel comparat.¶ Secundo
ide apparet ex h̊ ꝙ occiſoꝛẽ multoꝝ anteceſſoꝝ ſuo⸗
rũ ĩ wmo aie ſue abſcõditſet ſpoliatoꝛẽ et occiſoꝛẽ ꝓ

pꝛiũ.Cuiꝰcã eſt:qꝛ intantũ excecat piculũ ꝓpꝛiuʒ

vidẽe neſcit. Ey quo ſequit᷑ taabſurdũ incõueniẽs: q;
ille q multũ voleret ve amifſione pecunie vel meſſis
vel ve ſpoliatõe vaſoꝝ vel pãnoꝝ/neſcit wllẽ e amiſ-
ſiõe aĩelet de ſpoliatiòe et amiſſione regni celeſtis/et
oĩm bonoꝝ ſpũaliũ. Et qͥ multũ ſtuderet fugẽ ð car
cere mũdi/vbi coꝛpus bꝛeui tꝑe cuſtodie mancipat᷑
nõ vult nec vſiderat fugere ð carcere dyaboli ĩ quo
eternis vputabitur toꝛmentis. Stultioꝛes nãq; in
hoc caſu ⁊ magis excecati ſũt demonibo vel dãnatis/

qꝛ illi etſi carcerẽ fugere vellẽt/ nõ poſſẽt. iſti vo ⁊ ſi

vellẽt poſſent. vamnatos nãq; ſicĩ carcẽ emõ poſſi
cet ꝙ carcerẽ frãgere et fugere nõ pñtſet œ illis certꝰ
c. Iſtos vo ſicĩ cõpedibo poſſidet pctõꝝ q nõ vi ſed
ſpotanea voluntate in ſuo carcere vetinent᷑. Quis q̊
nõ ſtultioꝛes diceret illos qui ꝓpꝛia ſtulticis in pꝛo
fũdiſſimo detinẽt᷑ carcere/q illos qͥ aliẽa ibi vetinẽ⸗
tur po teſtate. Mẽpe illi v ſtulticiaſet iſti e impotẽ
tia redarguunt᷑.¶¶ Tercio idẽ apparet in h ꝙ ſuͦt ſi⸗
miles ſodomitis/qui finẽ nõ cõſiderãt mercationis
ſueſĩ quo oĩ ↄtrarlant᷑ mercatoꝛi:nec dicẽtibo credũt
ĩquo ſodomitis ilłaſſilant/qͥ Loth pᷣdicẽti eis ꝑicu
lũ nõ crediderũt: quibo dicit᷑ Señ.xiij. Sodomi⸗
te erãt peſſimi et pctoꝛes coꝛã dño. =
Ab oĩbo pᷣdictis pct̃is et piculis vens nitit᷑ nos t᷑-
pliciter retrahere. Pudoꝛe:ſicut iudaʒ qñ dixit. Ec⸗
ce manus tradẽtis me mecũ eſt ĩ parapſide. YJta ma⸗
nus noſtre.Amoꝛe/qñ dixit.Amice ad quid veniſti
Sic nos młtis amicitie ſignis et dictis et factis.Li
moꝛe qñ dixit.Melius eſſet illiſi natꝰnõ fuiſſet hõ il
le. Iſtis tribo de cauſis erãt appꝛopinqᷓntes ad ihe⸗
ſum publicani ⁊c.Lu. xv.Et ad huc appꝛopinquare
berent:qꝛ hic peccatoꝛes recipit: Qu.xv.

Enitentia eſt triplex.

6 ſecuraſdubia/falſa. Circa quã.xx.oſtẽdẽ⸗
dil ſunt articuli. Pꝛimo nãq; oſtẽdet᷑ q̃
ſit vera ſeu ſecura penitentia. Secũdo que ſit dubia
ſeu ſera. Tercio que ſit falſa vel ficta: et quibus mo
dis agatur. Quarto:quare ſecura penitentia eſt fa⸗
cienda:et que ad hoc nos mouere debẽt. Quinto q̃⸗

piſj.

liter fieri debet quo ad intimitatẽ. BGexto qᷓtũ ad in

tegritatẽ. Septimo qtũ ad wuotõem. Octauo qtũ
ad diſcretiõem et congruitatẽ. Nono qᷓtũ ad fugaʒ
occaſionis et cautelã atiſfactõis. vecimo cqtũ ad fe
ſtinatõem. Endecimo: ꝙᷓtũ ad continuatiõem et p⸗
Eeruitgren. vuodecimo que ſit talis penitentie vti
itas. Decimotercio que ab illa penitẽtia retrabũt
et q ſunt contra illa retrahentia remedia. Secimo⸗
quanto:que ſit tarde vel dubie penitentie periculũ
quo ad hoc ꝙ ſe exponũt foꝛtune oĩa amittedi.SBe⸗
cimoquinto quod ſit illoꝝ piculũ in hoc q; cũ maio
ri reſurgũt difficultate. Svecimoſexto:qd ſit illoꝛuʒ
dãnu quo ad h̊ ꝙ tota vita illoꝝ que penitentiã pce
dit eſt penalis.Hecimoſeptimo quõ tales a ↄ yabo⸗
lo vecipiunt᷑. vecimoocauo taliũ oſtendet᷑ ſtulticia
Pecimonono quibus aſſimilant᷑. Viceſimo:quib
rebus vel beſtijs falſa.i.hypocritaꝝ penitentia cum
ſuis aſſimilat᷑ penitentibus.
Etũ ad pꝛimuʒ pnia ſecura et vera a bĩo diffinit
HGꝛegoꝛio /et habet᷑ hec diffimtõ ĩ vœcreto w pe. di. .
ca.pnia.et ve pe.di.iij.c.penitentiã. Pnĩam inqͥt age
re eſt et ꝑpetrata mala veplãgerelet plangẽda nõ p⸗
peætrare.Et hec in generali tres habʒ ptes/que ð ne
ceſſitate ad eius requirunt᷑ ꝑ[fectõem:æ quibo dicit
Cryb. et habet de pe. vi. j. . ꝑfecta. Pemitẽtia inqᷣt
Pfecta cogit peccatoꝛẽ omnia libẽter ſufferre. in coꝛ⸗
T em contritio/in oꝛe confeſſio/ in oꝑe tota bumili⸗
tas.hec eſt fructifera pnia.Hec penitẽtia eſt illud fe
lix triduũ:v quo Exo.v. Seꝰ hebꝛeoꝝ vocauit nos.
vt eamus viã triũ dieꝝ in ſolitudinẽ/ et ſacrificemꝰ
ono vo noſtro: ne foꝛteaccidat peſtis aut gladius
id ẽ culpa in pnti vel pena in futuro. Iſte ſunt inſuꝑ
tres felices ſyllabe contẽte in penitẽtia dauid.ij Re
gu.xij. dicentis. Peccauiſ ꝓpter quas pꝓpheta Ma⸗

than ei er ꝑte vi reſpõdit. Gñs tranſtulit a te pecca

tũ tuũ.e cuius pnia dicit Hiero.ad ruſticũ pe⸗
nitentia. Maturitas venie pꝛofundã regis fuiſſe de⸗
clarauit penitentiã. Pꝛofunda nãq; fuit ĩ coꝛdis cõ
tritionel aperta in oꝛis confeſſione et humilis atq;
obediẽs in oꝑis ſatiſfactione.Et iuſte quidẽ penitẽ-
tia has tres requirit ꝑtes/ſicut in danid:ita in quo⸗
cunq; alio:vt qui veñ oꝛe coꝛde et ope offendũt:⁊ cul
pã cõtrahũt:his tribus deũ reconciliẽt:vt veniã ob
tineãt:et vñ moꝛs oꝛiebat᷑ inde vita reſurgat. ¶ In
ſpeciali vo tot requirit ꝑtes et cõditões quot in di⸗
cto Sauid penitẽtis et dicentis. Peccaui:inueniũł
lr̃eꝑ quas partes ille incipiunt:ita ꝙ; peccatoꝛ ad h̊
ꝙ veniã cũ Bauid inueniat/tot dicat cũ dauid:pec⸗
caui:vt incipiendo a pꝛima litera iſtius dictiõis di⸗
cat.p.peniteo/in coꝛde.e.erubeſco.coꝛã ceo et homi/⸗
mbus ·c.confiteoꝛ nude et aperte.c cito.a.ago peni⸗/
tentiã humiliter recipien do quicquid mihi impoſu
eris:ſiue oꝛatiões/ſiue ieiunia/ſiue elemoſynas mihi
impoſueris/ſciens ꝙ iuſtũ eſt ꝙ qui ꝑ peccatũ ſuuʒ
eoꝛdinatus a ceo a meipᷣo et ꝓximo pꝑ oꝛõnẽ ſim re⸗
conciliatus deo:ꝑ ieiumum refoꝛmatus in meipᷣo:ꝑ
elemoſynã pacificatus ꝓximo. Qui inſuꝑ tria a deo
in feudũ teneo:animã/ coꝛpus et ſuhbſtantiã:per hec
tria ei homagiũ reddam:oꝛando/ieiunando et ele⸗
moſynas largiendo.v.voluntarie.i.integre.SBe iſta
penitentia ſacra ſcriptura loquens Leuitici.v.dicit
Anima que iurauit.Et infra:Agat penitentiam de
peccato.
Agat inquit pnĩam ſecurã dũ peccare poteſt nõ
eyxpectet dubiã que in vltimã differt᷑ egritudineʒ: ve
qua dicit Aug.in li.ſententiarũ eius.Et habetur in
cecreto v peni.diſt.vij.in pꝛin.c.ſi quis Si quis in⸗
quit poſitus ĩ vltima neceſſitate ſue egritudinis vo
luerit aceipere penitentiã et accipitſet mox reconcili
atur et hinc vadit. Fateoꝛ vobis/non illi negamꝰqõ

Arti.j.

UI

ti.ij.

Penitentia

petit ſ̊ nõ pᷣumimus:qꝛ bñ hinc exitſſi ſecurus hinc

exierit ego neſcio/ pniam dare poſſumus: ſecuritatẽ

aut vare nõ poſſumus. Nũquid dico dãnabit᷑ nõ
vico liberabitur. Vis q̊ a dubio liberari:vis quod ẽ
incertũ euadere: age penitentiã duʒ ſanus es. Bi ſic
agis dico tibi:qꝛ ſecurus es/qꝛ pnĩam egiſti eo tẽpe
