entiũ. ¶ Oſtenſo ergo quõ mimicus ſe bʒ erga ma-
loꝛum cœceptionẽ ad hoc vt in cſperatõeʒz ſpeciali⸗
ter in tranſitu moꝛtis inducat:nũc oſtendere reſtat/
quõ ſe habeat erga veceptionem bonoꝛum: quos ali
quotiens nititur in deſperationẽ ponere per coloꝛẽ
nimie iuſticie: ſicut patet.C. vij.xiij. In moꝛtis vo
tranſitu ꝑ coloꝛem nimie aſtucie, Sicut patet il⸗
lo cui moꝛienti vt fertur q̃i ſic apparuit in ſpecie mu
lieris poꝛtantis paruulũ in bꝛachijs: dicens ſe eẽ ſaã⸗
ctam Marlã cum filio ſuo. cui in firmus humilit᷑ in⸗
clinans vt potuit rogauit: vt pꝛo eo filiũ depꝛecaret᷑.
cum illa quaſi genuflectens cum lacrimisvt infir
mo videbaĩt: oꝛaret. Eñdit ille mon in bꝛachijs:ñ
habebit miſericoꝛdiã nec in iſto audia⸗ te:ß ibi ad

8

infernum moꝛlens in ſe recogitans bonã vitaʒ ſuam

heredatõez. Sicſunt peccato⸗

lentepopa abolozmengautt.
rnenſtanfrnicn tſel
umelammsr bihan r rinſino
ntrunſenm ct ſum Ecee infinn⸗
libinetauitrc legtehat ad n
gliteles Yere vnig dixemt Tſperan
rönes lasibimus. Tmuſiſcan
mollfaciem. Inter oßs glagas ſyie
ſolagoto vinfinno⸗ gicnloſioꝛ geal
Atpctñin ſoffſanctu qo no remittet
tmno Onde lido. ſum. bo u n Pe
nuum moꝛs eit anime. ſes wſpemꝛerc
Mengere.
(oct peſineinfimmintiſumma
Firtnaigſcnae digane,
. NMater iueninpot Vno mo mone
mmiſeat quanti pot ad memoꝛiam re
heatä Greg gi monk ſiag ülud Pob,
ſunſup malns dinitis meis ſit ends⸗
ernmis Adonns opiin cogitarene
nelisfuiothumlicnr Itamone
Cogitaredber etſertk don
nee unni Enncuchusr
ſaclrefugi fugitbonon open

rnnenenionduſsumnn
agegfecko⸗ qboni e inoe
nkantarannlh⸗ Greg. mime
nignlue dlrit narbltoeme B
fritiboni cent ecent. e

xiij.

Exemp.

leſpong
— emoniapnnne n
d ecogikofet Ge

cns plani minns oiſcenn
mraßtaurzand nn
ſeupitermumore gonleruepb
abitum npentß manſenepen
limſend :uuptatrig lucſol⸗
herditgtivencat icdſobolehee
ituar Nlectatöcs: facitei amics
te celeſtemcufaciatamittene t
Viuns no oñditeiquoeſt eiobli⸗
utar ſed erpectat vic loquelam
mietarer ſalnarepoſſet:amiſenit:
tenputatoſtecencoen quor wle⸗
na etpeccata in pituſig eimutna
cc. Yccocuttertales ni iones
ö̈oñgunturantey'loguddam⸗
hüts opoboli acchſarent nch⸗
limerit. niagabic xij
difolſor aliquoꝛi hominiͦ:d/
e nnfun ſbtalgecn
antidicnſclten nent
ſczauditnzeſtl
a ndi an ewiit hil
nc iczille manſiert. ttürſe
tnſcin⸗ Gicſunt peccnty/
erheredatdez. ognei
6 niliſe liberent duiz

,pbocytin
nnnclan tlecſinne e
——
mſe none honen hen ti
utr li ront
pninne icaparultin ſeib
fnct harplo dlehſb l
fnſ aerflii n
vogel ns cumm 7 Puncten
nſt enonii ejun
unn ogtimdn

Deſperatio ij.

pꝛecedentẽ ⁊ dyaboli aſtuciam: cum fiducia rũdit:ñ
vadam ad infernũ:ꝑᷣ vade tu cum matre tua:qꝛ meli
us me viã ſcitis Et ſic eos fugauit.¶ Qui vo volu-

cerit talesapparitõnes fieri bonis ſiue malis moꝛien⸗

tibo negare:videat quartũ dyalogoꝛũ beati BGreg. qͥ
quaſi totus ẽ taliba apparitõnibo. Videat etiãvi⸗
tam ſancti Martini:cui moꝛienti cruenta aſtitit be
ſtia/ videat etiã ꝙ legitur. ꝙ xpᷣo moꝛienti in cruceaf
fuit.væ matre etiã eius AMaria legit᷑.licet in apocri⸗
pho/ꝙ oꝛauit filiuʒ ſuũ ꝙ ab illoꝝ viſione in moꝛtis
tranſitu eam pᷣſeruaret.quis ergo tutus ab illoꝛum
Viſione erit.
Ex dictis in iſto pꝛimo articło/ ꝓ ꝑte pʒ ſcõm/ vi⸗
delicet æſperatõnis piculũ ꝑtim vo patebit ex dicẽ
dis. Aliquotiẽs em cadit hõ in væſperatõeʒ/etiã an⸗
te infirmitatẽ vel moꝛteʒ: nimijs pctis ⁊ melãcolijs
⁊ inoꝛdinatis timoꝛib / et terꝛoꝛib aggrauatus.Et
ralis eſt ſicut nauis ſup mare ſine ancoꝛa 7 guberna
culo:q ſperata oĩno vento exponit᷑ Et ſicut arbor
ſine radice:qͥ om̃i vento ꝓſternit᷑ ſicut infirmꝰa me⸗
dicis vſperarꝰ: cui omid q appetit dant᷑ Ita eſpera
tus omi vento temptatõis obedit. Et ſicut qͥ no ha-
bet timeꝛẽ teipB oculis /nec celeſtis prie amoꝛem ad
quã venire vſperat: nec gehẽne fugam: nihil q pla
cet ormittit miſivbi mũdi timoꝛ obſtat. Sicut ptʒ de
illo qᷓ in duodena hoĩem exheredauit: quẽ reſtitue⸗
re nolentẽ papa dyabolo ↄmendauit. hic cñ ð curia
romana ſic dumiſſus/rediret:dicere ſolebat quaſi ſic
comedamus 7 bibam:qꝛ T inferno poſtq; xæ hac vi
ta tranſierimꝰcerti ſumꝰ. Ecce infirmꝰ veſperatus ni
hil ſibi negauit:œ qͥ velectabat᷑:ad lr̃aʒ ſic vident᷑ lo
qui tales:Yere.xviij.qͥ dixerũt Aſperauimꝰ:pꝰcogi⸗
tatõnes nras ibimus:2 vnuſqͥſqʒ pꝛauitatẽ coꝛd ſui
mali faciemꝰ. Inter om̃s iᷓ plagas ſpuales. Yſta ẽ ip
ſiplagato infirmo ꝑiculoſioꝛ.qꝛ ad moꝛt? durans
eſt pctm in ſpm̃ſanctũ qð nõ remittet᷑ hic neq; in fu⸗
turo. Unde yſido.væ ſum. bo. li.ij. Perpetrare flagi
tium moꝛs eſt anime.ſed vſperaꝛe:eſt in infernum
ſcendere.
Huicg peſſime infirmitati ſumma cuʒ diligentia
opoꝛtet remediũ querere. Piligenter vo queſitũ du⸗
pliciter inueniri põt. Vno mõ ꝙ; moꝛiens om̃ia bo⸗
na qᷓ fecit/quantũ põt:ad memoꝛiam reducat:qꝛ ſᷣm
beatũ Greg xxij.moꝛał ſuꝑ illud JYob. xxxj. ſi letatꝰ
ſum ſuꝑ multis diuitijs meis:ſiẽ ſanus ⁊ foꝛtis:non
æbet nimis v bonis oꝑibo cogitare ne ſupbiar ſ̊ ve
malis ſuisvt humilietur. Ita moꝛiens omnia bona
cogitare vbet: ne vſpereĩ. bona em opꝑa ſpem gene⸗
rant/ſic pʒ yſa.xxxviij. Vbi eʒechias rex v moꝛte cer
tificatꝰ:ad refugiũ fugit bonoꝝ operũ dicens. Obſe
cro dñe/memento quõ ambulauerim coꝛã te in veri

tgte ⁊ coꝛde ꝑfecto:⁊ qð bonũ ẽ in oculis tuis /fecerĩ.

Exemp.

Et ponit exemplũ.b. Greg. xxij.moꝛaliũ/væ paulo:
qui ſanus dixit/ nõ arbitroꝛ me apꝛehendiſie: Mo⸗
riẽs dixit:bonũ ceꝛtamẽ certaui.Et ſic põt intelligi
illud.iij. Reg.xx. nõ gloꝛiet accinctꝰ dũ bellũ durat:
H diſcinctus pꝰvictoꝛiã ad mercedẽ appꝛopinquans
pꝛemiũ recepturꝰ. Tunctñ ſpecialiter elyna inuat.
Siẽ patet.E.iij.xv.Qui em̃ fecit multũ ꝓ vno dñoj
etqꝙ ſuis: cũ maioꝛi ſpe curieſue apꝛopinquat. Sic
in ꝓpoſito. Spes aũt coꝛ ↄtra inimici malicias firmi
ter tenet:ſicut ancoꝛa nauẽ ↄtra om̃es tempeſtates.
Sicut pʒ łe ſancto Cartino qͥ in æo⸗ bonis operi⸗
bus ſuis afidens:dyabolũ ſibi appaꝛentẽ foꝛtiter fu-
auit. ¶ Bicut etia patuit nupeꝛ v quodã religioſo
ono 7 uoto nuꝑ moꝛientẽé: cui affuit ſathanas:H
ſͤ cum modicũ pauſans ſuſpiraret:queſierũt/qͥ aſta
bant quid hr̃et:quibo ille rñdit. Byabolus mihiap
paruit dicẽs me nõ eſſe venumero ſaluandoꝛũ. Cui
go rdi:q mentita ſiceũ fugaui. Patet ẽ̃q oꝑa bo

Decime Dijij.

na pꝛius facta in mortis periculo faciũt moꝛientem
audacẽ ↄtra dyabolũ nectucab eo vincit᷑:qͥ foꝛtiteꝛ
⁊ finaliter priꝰeũ vlcerat. Qõ figurat᷑j. Reguzʒ. xvij.
Vbi ad dauid dem̃ fuit: nõ valuit pugnare g goli
am. Alt ille in illo piculoſo bello recoꝛdabar qliter
priꝰfoꝛtiter leonõ ⁊ vꝛſum vicerat.a ↄfoꝛtabat᷑: au⸗
dacter belluũ illud ingreſſus ẽ dicens. SEñs q eripnit
me v oꝛe leonis ⁊ ve mãu vꝛſij ipſe me liberabit: Bic
in ꝓpoſito.Qnuantũcunq; peccatoꝛ dicat non vales
inõ ↄtra goliã reſiſtere:qꝛ recoꝛdat᷑ ſe pnꝰleonẽ infer
ni viciſſe:audax erit in bello in tranſitu moꝛtis: ſpe⸗
rans in euʒ quipꝛius euʒ liberauit. Omnes ergo iſti
his ſiles/ dicere pñt illud Heb.vj.ↄfugimus ad te⸗
nendam ꝗpoſitã ſpem:quaſi ancoꝛam. MNota. F.iiij.
xxxij.Alioõ mõ qnq; remediũ inuenit᷑ ꝑ ſapientẽ con
feſſoꝛẽ/⁊ ↄſiliũ.qꝛ ſicut plaga vel infirmitas aliquã⸗
do medico minꝰ diſcreto eſt incurabilis:qᷓ diſcretioꝛi
eſt cura bilis. Ita v infirmitateiſta ſiẽ patet de ſan
cto eadmundo. C. vj.xlxj. Et. M. xj. qxxviij. Mota.
T.jxviij.

Ecimarum. Pꝛimo

oſtendetcauſalitas. Scdo neceſſitas. Teꝛ
cio qlitas. Quarto q̃ntitas.Mninto vti⸗
litas. Bexto no dantiũñ ingratitudo. Septimo peri⸗
culuũ. Octauo excuſatio cũ repꝛobatõe. Mono aliqꝝ
recipientium vecimas puerſitas.
ald primũ ſicꝓceilitur: cauſa quare vcime dant᷑:
triplex inneſtigani põt vna ex ꝑte vi:cui talia ben
tur ĩ recognitõʒ vniuerſalis wminij. Poſtq; em om̃ia
fecerat ve mihilo:exr ſua magna curialitate:et eccleſie
inſtitutõne:nouẽ partes reꝑ recreataꝝ nobis conceſ
ſit: æcimã ſibi retinuit ſicut largus wminus q ma
neriũ vel terꝛam miniſtro vel amico ſuo dat:ãnuum
iñn redditũ ſibi reddi vel heredibus ſuis de illa terꝛa
ſtituit.Sic in ꝓpoſito.⁊ hoc eſt qð dicit᷑ Neui.vlti.
Omes ecime terꝛe/ſſiue v frugibo/ſiue de pomis ar⸗
boꝛum vni ſunt:⁊ illi ſanctificantur.Huic cõcordat
Canon.xvj.q.j.dicẽs.ecime ſt tributa.¶¶ Scda cã
accipit᷑ penes eccłiam. Rõnabiie em videt̃ ꝙ illi ver:
a qua quicqͥd in revel in ſpe bonitatis habemusvel
habere ſperamus: cauſaliter accipimus quid ſumꝰ
anteq; baptiſmũ in eccfia recipimꝰ:niſi dãnatõne di
gni:quid poſtea in vita:niſi alia ſacra:vel qͥd p“moꝛ
tem niſi ſepulturã in ea recipiamꝰ. uſtũ eſt eccliã
iuuare: q iot modis nos iuuat ¶ Tercia cã accipit
nes ecclie miniſtros. Ratio em dictat/ꝙ qͥ inuigi-
Pyni circa ſalutẽ aĩaꝝ ⁊ reipublice vtilitatẽꝙ habe
ant vnde viuere poſſint. Sicut patet ſcpᷣa ſce.qõne
lxxxvij.articulo.j.
Yſte articulꝰ infert ſcðᷣm Exquo em̃ wcimaẽ req
qitus ſeu homagium cæo væbitũ:ſequir neceſfſario

ſoluat᷑.q; ſicut nõ faciẽs homagiũ dño ſuo heꝛedita⸗ i.

tepꝛiuat: ⁊ nõ reddentireddimuũ/ alalia imparcant᷑ et
attaxantſic nõ dans decimaʒ:hereditatẽ ꝑdit cele/
ſtem. aialibo eius moꝛtalitas immittii.
Ex pꝛĩo em̃ articlo nõ ſolũ neceſſitas: ᷣ etis xeci-
manꝝ ſequit᷑ q̃litas. Exqͥ em̃ dat nob bona miuſtũ ẽ
el peioꝛa reddi:ad modu Cayn.Se melioꝛib ſᷓ cum
Abel:q;tum ad bona nature foꝛtunel⁊ gre cœ offe⸗
ramꝰ:ꝗliter maledictõeʒ incurꝛimꝰ:Mal.j. Aa ledi
ctus inqt wloſus:qͥ bʒ in grege ſuo maſculũ ⁊ femi⸗
nam:⁊ votũ faciens/immolat ebile wmino.
Quãtitas vo ĩ ꝑte pʒ aucte pallegata: Zeur. vlti.
Maꝛtvo ĩ alijs legibo ecdſiaſticq ⁊ ſũmiſ. In qᷣapꝑte
oncdit ꝙ vbent dan vlignoꝝ ſeu nemoꝝ venditoe/
æ venatoõne/e piſcatõe.Addit et lex canonica. xvj.
q·j. cæcime.q; vebent dari ææ militia EGloſa.licita/
negociatõe. Gloſa. dũmõ licira ſit negoca/ Et ab il
lo etiã qui rẽ illicite acqſiuitſm glo.pñnt xæcie rec⸗

Arꝰ.j.

t

Ar. N.

Arꝰ. iij.

Arꝰ. iliqj.

Arꝰ. v.

iiij.

Arꝰ. vj.

Y.

Decime

pi. qꝛ inuenit᷑ in poſſeſſione:⁊ vcima ſequit᷑ quẽlibʒ
oſſeſſoꝛeʒ/ ſequit.De artificio.Gloſa.de om̃ibo q̃ ex
ucrariua cã hñtur dabunt᷑ cime:vt de wonatõne et
legato/⁊ woctoꝛ collecta ſua.Et aduõtꝰ ð patroci
nio ſuo.⁊ mercẽn arius.i.qͥ mercede ↄducit᷑ de merce⸗
de ſua.qꝛ ſcriptũ eſt:honoꝛabis dñm væũ tuũ ce tuis
iuſtis laboꝛilbo.vx.j.q.j.nõ eſt putanda.Sed nota q;
iſte ducere põt expenſas. Item e herbis hoꝛtoꝛũ
nutrimẽtis aĩalium/lana/laãcte/lignis/feno/ penſio⸗
niba/ molendinis/balneis/fullonus/ argentarijs/me
tallis/lapicidinis:⁊ ceteris bonis tiã e tempo
re e aſe.di.v:q̃drageſima. Mota de h̊ in ſumma con
feſ.li. . ryci. grenpln Beñ.xiiij.vdit ei vci⸗
mas ex oib ſupple Zibꝛahaʒ melchiſedech ſacerdoti
Biẽ pʒ NHeb.vij. Vbi dr/ ꝙ vcimas omniuʒ diuiſit
ei abꝛahã. Exemplo etiã thobie c qͥ Tho.j.dr̃: oẽm
ccimatõeʒ dño ſideliter offerẽs Exemplo etiã pha
riſei:Lu.xviij.vecimas ꝛo ommiũ q poſſideo.Et nõ
ſolũ pꝛedialiũ:ᷣ etiã pſonaliũ ſiẽ pʒ Nee.x.qñ inqͥt
leuite cimas accipient:ex oĩ b ciuitatib operũ no/
ſtroꝝ.¶Si queris vbi in ſacra ſcniptura vcima pᷣ‚/
cipit. Nide.ij. Parali.xxxj.vbi ſic dr: pꝛeceperũt po
ulo habitantiũ in irim:vt darent ptem ſacerdoti⸗
Dar 7 leuitis:vt poſſent vacare legi dei/q̃ autẽ fuerit
illa ꝑs:factũ ſequẽs veterminat.ſequit.Omniũ que
gignit humꝰ:vcimas cæderũt. Et Mal.iij. Inferte
inquit omnẽ œcimatõeʒ in hoꝛreũ meũ. Et Math.
xxiij Et Lu.xj.hec opꝑtet facere/illa aũt nõ omittere
Dixit illis qui minima vcimabãt. Et SBeu.xij.Om⸗
ma que pꝛecipio offertis.holocauſtalhoſtias/ et xe-
Iſta vᷣo væcima in qualitate ⁊ quantitate vtpᷣdi⸗
ctum eſt/data:plus dantiba qᷓ; ovel ipſis quibo dan
tur:ꝓdeſt:tam ad ꝓſperitatẽ pñtis ſeculi:ſcʒ in bo/
nis nature/foꝛtune/⁊ gre/qᷓ futuri ſcilʒ głie.i.að ſani
tatem coꝛpoꝝ:ad abũdantiã fructuuʒ:ad remiſſio/
nem pctõꝝꝑ.⁊ ad gliaʒ beatoꝝ. Vñ dñs Mabl.iij. In
ferte omnẽ vecimã in hoꝛreu meũ vt ſit cib in vmo
mea.Et ꝓbate me dicit dñs. Si nõ apuerovobis ca/
taractas celi:⁊ effudero vobis bñdictõʒ vſq; ad abũ
dantiã ⁊ increpabo ꝙꝓ vobᷣ veuoꝛantẽ:et nõ coꝛrũpet
fructũ terꝛe vre:nec erit ſterilis vinea in agro dicẽ wo⸗
minus:⁊ beatos dicent vos om̃es gentes.Eccevtili-
tas dantiũ cimas.Huic ↄcoꝛdat aug.xvj.q.j.veciĩe.
dicens.ecime ſũt tributa aĩaꝝ egentiũ.ꝙ ſi vedert
⁊cimã nõ ſolũ abundantiã fructuũ recipies:ſ̊ ⁊ ſa-/
lutem aĩe ⁊ coꝛꝑis ↄſequeris.nõ igit᷑ dñs pꝛemiũ po/
ſtulat:ſed honoꝛẽ.deus em̃ nr qͥ dignatꝰeſt nobis to⸗
tum dare ſicut decimã retinuit:nõ ſibi ſ̊ nobis/ſine
dubio ꝓfuturã.hec ille.¶ Gi ꝓpter vtilitatẽ ꝓpᷣaʒ
ſpargũt hoĩes ſemina in terꝛa ſua:q; raro dat vel red
dit in decuplum/⁊ denarios ſuos mittũt vltra mare
⁊ in varijs mercatõnibo:vbi denarius raro redit de⸗
cuplatus:qre fideliter nõ mittunt deo decimã ꝑteʒ
bononꝝ:qͥ eis dat nouẽ ꝑtes/cum bonis gre nature.
7 glie:habendo reſpectũ ad om̃ia iſta/denariꝰ ꝓ deci
ma datus nõ ſolum redditur decuplatusſed in infi-
nitum duplicatus.
Ex iſto vltimo articulo infert᷑ ſextus/ vicʒ nõ deci
mantiũ ingratitudo.Exquo em̃ deus tam largꝰ eſt
nobis in pnti:vando noſᷣ tamagna/multa ⁊ delecta⸗
bilia bona: et largioꝛ deſiderat eſſe in futuro dando
bona ſempitema/⁊ optima/ſi voluerimꝰ: magna in⸗
gratitudo eſt ei parua negare/⁊nõ ſolũ ingratitum
H qð peius eſt peſſimũ latrociniũ videt᷑ eſſe:ab eo fu⸗
rando ptem ſuã. Si amico danti nonẽ denarios/vł
vlnas panni:ille cui datur decimã ptem quã ſolam
ſibi retinet furet᷑:qͥs nõ diceret eũ ingratiſſimũ furẽ.
Ita retinens decimas:eſt fur dei.Vn aug. in decre⸗
to pᷣallegato.Secime inquit ex debito dant᷑:⁊ qᷣ eas

D .Tͤlilj.

dare noluerũt: res alienas inuadũt ⁊c. Nota..ii=. ſen.

er iſto ſequitur ſeptimus articulus.qꝛ em̃ingra Arꝰ.vi.
titudo ⁊ latrocinium ↄtra ſanctam trinitatẽ exercoe
ri nõ poteſt ſine ꝑiculo.Jdeo nõ vecimantes in tri-
plex periculũ vtpote qui ↄtra trinitatem peccãt:in⸗
cidere iuſtum eſt:videlicet in periculũ.quo ad terꝛe
nam ſubſtantiã:quo ad ꝓpꝛium ſubiectuʒ:et quo ad vj.
damnatõeʒ eternam. Pꝛimũ patet ꝑ argumẽtuʒ
a ↄtrario ſenſu:ſumptũ ex pᷣdictis verbis Mał.j.vbi
ꝓmittit abundantiã fructuũ dantib vecimas:ergo
nõ dantes / habebũt penuriã. hoc ꝓbatur hyſtoꝛia ⁊
ſacra ſcriptura¶ Pꝛimo hyſtoꝛia æ illo qui vt fer Exemp.
intrans grangiã ſuam poſt antũnum ⁊ admirans in
ſoliti cumuli paruitatẽ:vidit dyaboluʒ ſedentẽ ſuꝑ

Euiillech ſefintold⸗ mn
ſnt nſin oſiroſeü benedn
ccelo⸗

gum
culumũ ⁊ intelligens q̊ eſſe ꝓter malã vcimatõneʒ lacetmaln i ermer
iuſſit totũ iterum Wcteau d cñ factũ fuiſſet:grã⸗ n ateanied 0 ſeehue
gia repleta fuit ve reſiduo patet q̊ vccimatõ dat abũ n H uut Vianguſt nc
dantiã.nõ cimatio penuriam. huic ↄcoꝛdat illud: — tenen u
Aal.iij. vbi œtales rephendit dicẽs. Si inquitaf- Ne ngrergro anaficad
fligit hõ veũ:ſicut vos me ↄfigitis.⁊ dixiſti in qͥ cõfi- mneretuch SS
rimus te.Et ridit vus in dvecimis ⁊ primitijs. Jðᷣo gucns. di iſtis udicis pen⸗
penã adiungit dicẽs. In penuria vos maledicti eſtt 1i Sedneon ſeaculntqulkll
Vnñ hiero.ibidem in gloſa/⁊ ponitur.xvj.q.j.reuerti in pereinaniter üütvelſt nalentr⸗
mini in textu.qꝛ inquit mihi nõ reddidiſtis vecimaſ vaings tecl⸗ iſungs grochlan⸗
⁊ pꝛimicias:idcirco in fame ⁊ penuria maledicti eſti nfhat uhi agmuerpel aio cl
⁊ꝙ vecimis ⁊ pꝛimicijs q̃ parua erant vta vobis da/ ctii minus uf⸗ ſoine velin vüi
rent᷑:vbertate poſſeſſionu vr̃aꝑ ⁊ omnẽ frugũ abun fundetialloau ß hecdicitls
dantiã ꝑdidiſtis.vt aũt ſciatis me iraſcente h̊ eſſep⸗ eplus eb incigen . danküliße
fectũ:qꝛ fraudaſtis melꝑte mea:hoꝛtoꝛ vosvt infera Peünoqrecime n dan i⸗
tis vcimas in hoꝛrea mea: ⁊ certiſſimo exꝑimẽto tepatetiqrante⸗ cnm
erit vobis/q ſequit᷑ ibi: ponit᷑ ſupra.e.c.nij.¶ Ad lniſteni: in Neimas loc u
idem Augu.in ſermo. cimis. Ideo maioꝛes nr̃i jociperet. volnit. . poͤeins chebl
copijs omib abundabant:qꝛ veo decimã dabãt. Si ſit yde Abelct in. Datt
vo noſtri tꝑis hoĩes freqnter ſpolient᷑:? bona diuer tnü miniſterofittun q nniam e't

ſis modis ꝓdant᷑:⁊ auferent᷑:nõ mirent᷑:qꝛ cuilibet il
loꝝ loquit᷑ Aug.et habet᷑.xvj.q.j.cime.abis in⸗
quit impio militi:qð nonvis dare ſacerdoti.qꝛ quod
nõ accipit xpᷣc:capit fiſcus¶ Gecũdo ey mala vœci- vij
matõne ſequit᷑ ꝑiculuʒ totius ſubiecti.vicʒ coꝛpoꝛis
et aĩe.qð patet ꝑ hoc qð nuꝑ vt ferturaccidit ðᷣquo Exemp
dam malo vœcimatoꝛe:qui in grangia ſua cuʒz omidbd
bladis ſuis ſimul collectis ↄbuſtus fuit.Et qꝛ illo
peccato ſpecialiter notatꝰfuit:illi peccato vindicta
imputabat᷑.vt qͥ in bladoꝝ decim atõne peccauerat:
bladis ↄbureret᷑:⁊ ſᷣm menſurã vxlicti:fieret et pla/
garum modus:eu.xxv.Et p ea perque peccauerat
puniretur:Sapiẽ.xj.A ſimili:qui ouesvel vitulosſ
vel quecunq; alia nõ vecimant:hmõi iuſte amittent
ſicut ſi vmino nõ vtur redditus vnius agni ſibi de
biti. Juſte alios capere põt.¶ Tercio ex mala vœci

dãt.Eyqͥ ſeq̃tur/ ꝙ qͥ de peioꝛibo decimat:vel elynas
dat parce et de peioꝛibo:h̊ parce/et in futuro recipiet

tuscolligtt it bon vel malus :ge
toreddltꝰſoluis n qreceptonei
ſiterad recptendi z ipendengn
ſivolnntatenta nolioliderare miſn
felditus wi reaptetesad apengena
lenlet volütate ynam tan in vſns 4
Haupesterci infabilcam ecclelierge

Peres ſcolares dputuͦdo.Beamd

tts ſſicens ehe trent lideter ens d⸗
facüt Halglilen peſſine erheci
liats Quddocadteſiridnsbe
onaniaſtsigamagam
Ulb mittertgdtenilhnoilat
feclpet: d arares iapoſtea deil

mſim habertscertincineintem

matione ſequit᷑ pꝛiuatio pꝛie celeſtis:⁊ adeptio dam Viu. ceſts vnolo illa emere gepecn
natõnis eterne:⁊ hoc iuſte Anenrr homagiuʒ ſeu ltain ſpoſto:gnlpotes o dn
tributũ ꝙ illa terꝛa nõ reddit. Sic patʒ ſupꝛa. e.c.ij. lofrlltato nointas i
Hec aũt iuſticia oñſa fuit in iudicio: ꝙ quidaʒ talis v tenolea reciglentilven 2.liij
accepit a veoſ/de quo fertur: ꝙ cũ eſſet potẽs in vita t. Detbpenan n dd,
ſuaſ⁊ magnus:qꝛ tñ decimas vt debuit nõ dedit/ pt⸗ Ulusſns muonſunnn 8
moꝛtẽ a qbuſdã fidedignis viris viſꝰ ẽ a demõib ad abiſm nn iue ſint maſi
inferni loca poꝛtari. Nõ ad idẽ. A. ix vij. Marꝛatio male EN ndinepercaniim
de Aug angloꝝ epo.quõ excõicatus ꝓpt᷑ decimas de noͤcouit ihladelgerpene⸗
ecclia pꝰmoꝛtẽ vilus eẽ exire.Huicↄcoꝛdat dictũ au⸗ Veichts ulbo Enſo ſg i
guſtini et hr.xvj.q.j.decune/hec inquit ẽ dñi iuſtiſſi nenti arberphanſabfon
ma ↄſuetudo:vt ſi tu illi decimas nõſoederis: tu ad ſuntſeſetetlnini et rlin
dicias reuoceris.i.ſm gloſaʒ:tm̃ decia remãebit ti⸗ lallllait miſchian 1
bi:qñ demõib ſociaberis:qͥ ſt decima ꝑs angeloꝛuʒ. ſtanuntligutintes S 7nid
AMale ̊ decimantes. ⁊ tpaliter ⁊ eternalr damnificã Obruleſcenit leniii cerco
tur:et deũ hic ⁊ in futuro eis durũ iudicẽ/ ⁊ parcũ fa ſerſteicni ⸗ Ap
ciunt retributoꝛẽ:ꝛ iuſte quidẽ talia recipiunt: q̃lia . san ve
innitene cabat W

n borres men: 1certiſtino ergimite

ſegnikibinonikſuhrae ciii
inſmm dwams bamdtnn
abundebantr do Teimiͦdadt
sbolts freinnerſpollenk hong nun
unk,rauferent,no ninntgtanlihei
get habet m.gj ane duhbln
limio nonnis dareſzrhont euo
plt ls Petvona⸗ a⸗
gluiz tonuo ublecn ni operi
Phocqonup tferur caidtogno /
natozeiqui in gunga ſug wz ofſi
lcollectisobuſtus fuit Etqg wil⸗
ter notatsfuitillipeccato vincictl
gin blador wammatönepeccanenat
a bm menſara dlicti⸗ Krcn
Den. prv Et pgea per quepeccabet
——
lian dcunant pmo iuſtonittat
nö eturtedditns nineglſbin.
os caperepot Cardolr Nulina,
rrhoeuſtun al⸗
ualui Naule
onle vccſſet poteoin
aſm ſe g eniirt

Decime D. iij.

vt qui parce ſemĩat:parce ⁊ metet. Qõ pulchꝛe oſtẽ

ſum ẽ in malefacto cuiuſdã viri eccłiaſtici:cui quidã
æſuis parrochianis ſolito quaſi ſic vt fert malãob⸗
tulit monetã:æ qͥ cuʒ pluries eũ notaſſet/ ſemel dvena

riũ malũ quẽ obtulit ſeoꝛſum vſq; ad tᷣus quo cum

alijs ad amunionẽ acceſſit reſeruauit.r cũ ocłos ſur-
ſum leuaret:falſum venariũ ĩ oꝛe loco ↄmunionis po

ſuit:quẽ eũ in oꝛe pluries vᷣteret:⁊ maſticare nõ poſ⸗

xj.

Arꝰ ix.
ij.

ſet/ nec veglutire:nec eijcere auderet triſtis ad ſacer⸗
vtẽ venit.a quo reqͥ ſitus qͥd hret:rũdit: duꝝ cũ mi
hi vdiſti.cin ſacerdos.maſtica bñ. Rñdit ſenõ poſ⸗
ſe.vide inqͥt ſacerdos/ne foꝛte vindicta ſit:quaʒ foꝛ⸗
mam videt᷑ in oꝛe tuo hre:qui rñdit:foꝛmaʒ venarij.
Cuiille:ide ſi aliquo mõ in tali materia peccaſti.
Eui ille:cõfiteoꝛ qꝛ malos venarios e ↄſuetudie of-
ferre ↄſueui:⁊ reſtitutis oĩb:illo nario a ſacerdote
accepto ⁊ ſeoꝛſũ repoſitoſeũ bene ↄmunicauit.Hunc
in hocnõ laudo:qꝛ malis medijs eũ ad iuſticiã redu⸗
rit. Sed placet malũ factum ꝓ exẽplo ad ꝓpoſituʒ ꝗꝙ

uri ⁊ parci/durã ab eo recipiẽt mercedẽ:⁊ ſeipos ꝛñn

ũ fraudãt. Vn auguſti.⁊ habet᷑ xvj.q.j.væcime. cũ
inqt vecimas dando/⁊ terrena ⁊ celeſtia poſſis pᷣmia
ue erlduare⸗ pro auaricia duplicẽ bñdictionem
audas.
Bed neoĩbo iſtis iudicijs ⁊ penis videant᷑ ſuccum
bere:inaniter ſe excuſant quidã illoꝝ dicẽtes: Ylliq
⁊ccimas recipiũt vel ſũt male vite:vel nõ reſidẽt ve
nõ faciũt vebitũ ſuũ erga ꝓrochianos ſuos pauꝑes:
et iõ minus curamus:vel vecimas eis dare: vel eas a
furibo et aĩalibo cuſtodire /vel in vſibo nꝛis expẽdere:
qꝛ plus eis indigemꝰ.ſ̊ hec dicẽtes multipir errant.
Pꝛimo qꝛ vecime nõ dant᷑ illis ſᷣ o:qð per h̊ ap⸗
te patet:qꝛ anteqꝙ; certi miniſtri œputati eent in dei
miniſteriu:qͥ xi.i.vcimas loco cæi:quaſi eiꝰ balliui
reciperẽt:voluit.ꝙ ꝑs eius adſeiꝰlaudẽ ↄbuꝛeretuꝛ
ſicut pʒ e Abel et Ca/ yn. Sicut q̊ non conſideras
vtrũ miniſter dñi tui qͥ cuꝛiam eiꝰtenet/vel redditus
eius colligit/ſit bonꝰ vel malus:qꝛ nõ ei ſicut domĩo
tuo redditꝰ ſoluis. In q̃ receptõne ipᷣe nõ eſt niſi mi
niſter ad recipiendu expendendũ recepta ſᷣm dom
ſui voluntate:ita noli ↄſiderare mĩſtros ecclłiaſticos
redditus vi recipiẽtes ad expendendũ ad eiꝰ hono⸗/
remſet volũtatẽ vnam ꝑtem in vſus ꝓpꝛios:aliam in
pauꝑes:terciã in fabꝛicam eccleſie: quartam in pau

peres ſcolares œputãdo.¶ Ged rñdebũt foꝛte dicẽ

tes:ſi ſic eas expẽderent/libeter eas daremꝰ: ſ̊ heu ñ
fa ciũt.ſ̊ aliqui illoꝝ peſſime expẽdũt in vſib ſat: il⸗
licitis.Quid hoc ad te:ſi videris hereditatẽ vel trã
optimã/quã poſſes cũ paꝛua pecunia emẽ:et wminꝰ
illiꝰ mitteret ad te vnũqͥ pꝛo illa terra pecuniaʒ a te
reciꝑet:qͥd curares qͥd poſtea de illa pecunia fieret:
niſi tu haberes certitudinẽ in terra illa:nũquid di⸗
ceres:ꝙ nolo illã emere qe pecunia male expendet᷑
ita in ꝓpoſito:quipotes pꝛo decima tibi cõpare oẽs
illas vtilitates nolatas.S.e.c.iiij.noli dimittẽ/nefor
te malea recipientib expendat᷑.
Et lſʒ peccatũ ppli œtrahentis pᷣlatis ⁊ ſacerdoti/
bus ſuis magnũ ſit/ſiue ſint mali/ſiue nõ:tamẽ mali
ab iſta magnitudine peccati immunes nõ ſũt/vel qᷣa
mala eis dãt exẽpla:vel qe væpeccan ſuis vt ebent
nõ coꝛipiũt. ve quibo riſo.ſuꝑ illud Math.xxiij.
Ve vobis ſcribe ⁊ phariſei hypocrite:qui decimatis
mentã ⁊ anetũ/⁊ cminũ et relinquitis que grauioꝛa
ſunt legisſiudicũ ⁊ miſcoiam ⁊ fidem.excolãtes culi
cem:camelũ glutientes. Sacerdotes inquit Criſo⸗
ſtomus.auaricia pleni.ſiquis populo vecimas nõ
obtuliſſet:ita eũ conipiebãt:quaſi magnũ crimẽ fe/
ciſſet:qꝛ vecimas alicuiꝰ rei vel mime nõ obtuliſſet.ſi
quis autẽ in pplo peccabat:aut alteruʒ ledebat:aut
aliqund tale quid faciebat:nemo curabat eij coꝛiꝑe

Dedicatio

quaſi nullã culpam feciſſet:qͥ in deum peccabat. ⁊ d

ſuo luero quidẽ ſollicite agebãt. ZJe gloꝛia autẽ ði⁊
ſalute hoĩm negligebãt. Ideo dicit ve vobis:qui de⸗

cimas eria m minimaruʒ ren exigitis a ppło:mileri
coꝛdiam ⁊iuſtici reenspplv⸗-

oꝛdiam iã nõ facientes: populũ nö ammone
tis:liquãtes culicem.i.a modico wcẽt pplin abſtinẽ

⁊camelũ veglutiũt.i.maioꝛa ↄmittẽ pmittũt.ille.

Edicationi etrecon/

ciliationi ecclie Begn ponẽda ſt thema⸗
ta cõuenientia. Gcdo vmꝰ thematig qovi
tur magis ad ꝓpoſitũ ad templi œdicatõnem ſfiet
ꝓſecutio. Oſtendendo triũ tẽploꝝ vi in nã diſtictõ-
nem:vuoꝝ vo in violatione recõciliatõne ⁊ vedicati
one ſilitudinem. Tercio oñdetur vtriuſq; templi de⸗

dicationis efficacitas. Quarto quũo vtruq; templuʒ

poſt reconciliatõnem ſeu vedicatõnem venerani /oꝛ⸗
nariſa frequẽtari ebeat. Quinto oſtendit᷑ violã⸗
tes vedicatõnem ſeu recõciliationem ſpũalis templi
indigne occuꝑãt mãle:ĩ vita parit᷑ 2ĩ moꝛte:2⸗ exclu⸗
ndi ſũt a teri.
[Hꝛo pꝛimo ſcubit.j. AMach.uiij.Aſcẽdamus nũc
mũdare ſancta:ibidẽ mũdauerũt ſancta. Itẽ.j.ma⸗
chabe.riij. Mũdauerũt arcẽ. Agat᷑ dies vædicatiõis
j. Mach.iiij. Itẽ ſanctificauit tabernaculũ ſuũ al⸗
tiſimus Yn pᷣs.xlv. Itẽ introibo in locũ tabernacłi
admirabił vſq; ad wmũ i. In ps xlj. Itẽ coꝛꝛobo

rauit tẽplũ:Ecci.l. Itẽ ſacerdotes ingfreſſi ſt tẽplũ

Arꝰ. j.

dni vt ſanctificarẽt illud.ij. Rarał.xx. Atem fecerũt

edicatõnem wmus i in gaudio.j. Eſdre. vj. Ytez
fecerũt vdicatõnẽ in leticia 1 gratiarũactiõe: Nee.
rij. Mia hec polluta ẽ:ſ hodie anctificabit᷑.j. Regũ

Pi Mora ſeꝛmonẽ. M. xij. iij. Ytem Luce. xix. Hodie/
alu

ſalus wmui huic facta 3s
ẽ templũ vei fumo a maieſtate vei In q nota anthe⸗

a:qꝛ fumus oꝛonem ſignificat:aApo.viij. FRſcẽdit

m
fumꝰ incẽſoꝝ q ſt oꝛones ſcõꝝ:qꝛ ſiẽ incẽſũ ſuꝑ caꝛbo
nes frigidos ñ fac fumũ aſcẽ xre: ſ̊ ſupꝑ ignitos: Ita
nec oꝛo.œ quo in pᷣs.cxl. Sirigat᷑ oꝛo mea ſiẽ inceſũ ĩ

conſpectu v coꝛdefrigido:ſ̊ ææ calido ad vũ aſcẽdit

Candela vo fumigans ſub cãdela accẽſa directead
accenſã fumũ mittens fumũ ad eã væſcendere facitiqͥ
accendit/ſic oꝛanio ad vum calido emiſſa:dicẽdo
accẽde lumẽ coꝛdibo ⁊c.quo igne vedicauerũt tẽpluʒ
iij. Reg.viij. In qͥ dno relucẽt:loc ſalutis ſcʒ tẽpluʒ
Et actus virtutis vedicauerũt. De pmo in pᷣs xxviij.
¶ Hota ꝙ ratõne ¶ In tẽplo eiꝰ oẽs dicent gliaʒ.
pꝛimi eſt ſciendũ:ꝙ ð triplici tẽplo ſacra ſcptu ra mẽ
tionẽ facit.ſ.exterioꝛis materie:interioꝛis gre:Guꝑi
oꝛis głie.Re pꝛimo.ij.aAidach.xuij. Voluiſti templũ
ha bitationis tue fieri inter nos. De qͥ Marci.xj.eie
cit emẽtes ⁊ vendẽtes ⁊c. Gecũdũ templuʒ.i.gra.eſt
aĩa cuiuſcũq; fidelis.ve quo.j.Coꝝ.iij.Lemplũ dei
ſanctũ ẽ qð eſtis vos.Terciũ ẽ beatoꝝ œ quo in pᷣs.
x.Oñs in tẽplo ſuo dñs in celo.SPeiſtis tribus ſimul
Hiere. vij. Cemplũ dñi:templũ dñi:templũ vñi eſt.
In his tribo diuerſitas magna eſt ĩ naturasſic pʒ
H ſiſitudo magna eſt in duob pꝛimis. In violatiõe
recõciliationeſa vedicatõne. Quia ſicut templũ ma
teriale multipłr violat᷑. Sicut veꝛſus oſtendũt ſequẽ
tes. Ignis adulteriũ/ ſtructõ mẽſa remota. Adoꝛs
dubĩiũ faciũtiterato tẽpla ſacrari.æ cõſe.di.j.ſolẽni
tates.S.æ eccłiaꝝ.⁊.c. ecclie.ita tẽplũ gre.ſ.aĩa:igne
ſuꝑbie ſctractatõis. Iſte eĩ ignis ẽ fumoſus:qui ſe⸗
ipſumet alios œturpat. Quia ſicut ignis fumo ple/
nus / in domo vbi ſunt imagines pulchre illas deco⸗
loꝛando veturpatet œnigrat:ita ſuperbus et vætra⸗
ctoꝛ. Superbum enim et vetractoꝛem ſimul pono et
copulo:quia cõmuniter ſuperbus alijs vætrahit in
factis in quibus ſolus vel ſingulaniter viden appe⸗

Arꝰ.ij.

.iij.

W.

Dedicatio

Tit:vel etrabentes libenter audit vt ſolus appare

at:vel ſaltẽ famoſioꝛ:⁊ ꝗpter hoc vnam ꝑtem ſtateꝛe
Tpꝛimit/vt ſua exaltet. Sicut mercatoꝛ alioꝝ meꝛce
s depꝛauat vt ſuas exaltet/ſa carius vẽdat:quo vxe-/
tractõnis fumoſ imagines pulcras videlʒ aĩam ꝓpꝛi⸗

am pᷣter intentõnem ? illoꝝ quibo cetrabitvel tra.
hentes cũ gaudio audit:cũ intẽtione vturpat ⁊ in-

cendit. Tales ergo optune comꝑantur incẽdentitẽ
Piume yane: quo ſcribit Hiero.in epla cõtra He⸗
indiũ hereticũ. Iſte hereticꝰ ſpãliterimpegit i vir⸗
Kalars ſancte inarie.cõtra quẽ ſanctus Hiero. epi⸗
olã pulcherrimã ſcribẽs ſin fine aſſimilat eũ incen
enti templũ Oyane:qui apud ſecogitauit quo po⸗
tuit toto oꝛbe famoſum haberenomẽ:⁊ no inuenies
qũo ꝑphas tale nomẽ cõſeqͥ poſſet: excogitauit tem
Eumm Byane inter ſaracenos famoſiſſimũ cõburere.

e quo Act.xix magne 2yanetẽplum in nibilum

reputabit᷑:vt ſic ſaltem ꝑ nephas nomẽ ſuũ diuulga
ret/qð excogitatũ oꝑe e nocte compleuit:Sʒ cũ tãti
ſceleris auctoꝛeʒ nequaqᷓ inuenire poſſent: in medio
ſilijt afferens ſe hoc feciſſe. Et cũ cãm factiet oſtẽ⸗
ionis quererent:rñdit. Vt famoſus ſim mala moꝛte
moꝛi volo. Hieronymꝰ pyſtoꝛiam ducit ad ꝓpoſituʒ
lſuũ/dicens ipᷣm incẽdiſſe hereſi ſus templũ vm:ſãctiſ
ſimam. ſ.virginẽ mariã. Et ꝑ hoc nomẽ totum oꝛbeʒ
ſibi acq̃ſiuit. Quia inquit:qͥs modo de helindio loqᷓ

retur:niſi templũ dñi ſanctam maꝛiam incẽdiſſe.id ẽ

qntũ in eo fuit diffamaſſet: Sic tales vt famoſi ſint:
alijs vetrahũt/vel alijs vetrahẽtes ⁊ ipos cõmenda
tes libẽter audiũt:a ſpũaliter mala moꝛte moꝛiunt᷑.
quibo dici veberet:incendis templum dñi.hoc etiam
Pos⸗ etdici oĩ ſollicitãti aliũ ad peccatũ:qꝛ dũ ciꝛca
oc Kp ci vſtruere:ipᷣmq; veum ⁊ tẽplo eü⸗
cere nitit. Sicut ergo fugare vellent illos qui vmuʒ
exterioꝛem aburere vellent:ita tales ⁊c. Qui ergo ta
les audiũt:dicere deberẽt illud Math̊.xxvij. Vach
qͥ veſtruis templũ ⁊æi:qͥ ſic quantũ in te eſt: templuʒ
cei leſtruis ⁊ veturpas.¶¶ Scðo ſicut templũ mate
teriale adulterio id eſt qua cũq; luxuria violatur:ita
ſpũale ſq; coꝛ interius tanqꝙᷓ eccłia/ꝑ cogitationeʒ:
coꝛpus exterius tanꝙᷓ cimiteriũ ꝑ oꝑatõnem:ſic inte
rius et exterius polluerũt templum dñi quod ſãctũ
erat ⁊c.ij. Eſore.j. Gicut ergo illi qui grauiter pec/
cantqui e templo materiali faciũt lupanar:ita illi
Aui polluerũt templum ſanctum tuũ. In p̃s.lxxviij.
Et ex hoc ſequit templi interius ſq; aĩe ſpiritual de⸗
ſtructio ꝓ peccatum ? penam ſequentẽ:⁊ coꝛpoꝝ oc⸗
ciſio ꝑ pugnas et homicidia. Quod figurat᷑.ij. Ma⸗
chabe. vj. Vbi legit᷑ ꝙ templũ erat plenum luxuria:
⁊ↄmeſſationiboſ⁊ ſcoꝛtantiũ cum meretricibo. Et ci
to poſt ſequit᷑ ciuitatis templi veſtructio. Mõ.M.
xij.articło.iij.e xedicatione.¶ ercio veſtructõe.
templũ vel altare totaliter æſtructum ⁊ iten reedi
ficatum:conſecrari neceſſe eſt. Extra væ conſecra.ec-
cleſiaꝑ.Ad hoc.ita altare coꝛdis templum coꝛꝑis
ſtructa ꝑ peccatũ gule:qð quidã non ſolũ animas
ſicut alia peccataſſupᷣbia/⁊ ireſ ⁊ hmõi:h̊ etiam ſepiꝰ
inter alia peccata etiam ipᷣm aĩe templũ videlʒ cor⸗
pus cæſtruit:ſicut Raredit ng⸗ caplo œ gula. vum
em̃ gula coꝛpus deſtruit/ quod ẽ quaſi murus anime
Pꝛinceps cocoꝝ veſtruit muros hieruſalẽ templuʒ
iiij. Reg.xxv.Templũ ad ſolũ duꝛutũ. Maũ.ij.

MQuarto in templo mateniali ſi menſa altaris ſit

totaliter a loco ſuo mutata id eſt lapidibo quiba com

paginatur:iteꝝ ↄſecrandum ẽ:ſic in templo ſpũali in
quo coꝛ noſtrũ altare eſt. Vñ auguſti.de ciui.i li.
x.c.iiij.vei inqͥt tẽpla ſumꝰſingli nos:qꝛ ſingłos ĩha⸗

bitare dignat᷑.eius altare coꝛ nr̃Dm ẽ. ei ſacrificamus

hoſtiã humilitatis ⁊ laudis/in ara coꝛdis igne ferui
Tcharitatis:cũq; ſuauiſſime adolemus incenſũ cũ

5*% 17

D. iiij.

pidamoꝛe flagramus. ſacerdos eſt ypᷣs/ ſacrificium
virtus.ᷣhec ille ſentẽtialiter. ¶ IOonius aũt altaris la
pis xpᷣs eſt:quem repꝛobauerũt edificantes: hic fcts
Eĩ caput: In ps. cxvij. Et alibi.j.Coꝝ x. Metra erat
xpᷣs. Iſto vo lapide ꝑ peccatũ qpcũq; a coꝛde noſtꝛo
amoro:iteꝑ illud confeſſioneaſecrari neceſſe eſt:vt õᷣ
eis verificet᷑ illð.ij. Mach.x. Purgato templo sliud
altare fecerũt..¶ Quinto templũ mãle violatt mor⸗
te vel ſanguĩs effuſione.violatũ ſic:recõciliani vebʒ:
vt extra de ↄſe.eccle.ſi eccleſia. Sictemplũ ſpijale ſcʒ
aĩa ↄmittẽs homicidiũ ſpũale odium. iuxta illud.j.
Jo. iij. OQui odit frẽm ſuũ homicida eſt. Di em Sa/
nid non fuit dignus edificare æo templũ materiale
qꝛ ſanguinẽ hũanũ.j. Parałxxij.2.ij. Reg.vij. effu⸗
derit iuſte:qũo templũ i eẽ pñt homicide coꝛpales
vel ſpũales iniuſti.Et quũo aſcendere credũt effuſo⸗
res ſpũales ad templũ glłie:qui templũ hoc veiquan
tum in eis fuit violauerunt illud volũtate:vel facto
T-ſtruẽdo ad templũ glie non rapient᷑:niſi pꝛius deo
⁊ illi quẽ odio habentreconcilient᷑ potius ad infeꝛ
num diſꝑgent᷑:qꝛ quicunq; templum vni violauerit
diſperdet ilũ æus.j. Coꝝ.iij.¶ GBexto templũ edi
candũ eſt rõne dnbi:ſic ſpũale p ↄfeſſionẽ:ſicut patʒ
C. vj.xlviij:ve iſta ſpũalis tem pli multiplici viola/
tione nota plura. H.ij.xlviij ¶ Et nõ ſolũ in viola⸗
tione:ᷣ etiã in recõciliatõne aſecratõnel⁊ œdicati⸗
one vebet eẽ ſilitudo inter templũ mãle et ſpirituale
Et qꝙᷓtum ad mm et modũ:⁊ qᷓtũ ad auctoꝛitatem:
¶ In reconciliatõne tẽpli materialis requirit᷑ aq̃
oꝛones. In vdicatõne vo epᷣs cum cruce foꝛas/T lit-
teras imprimit:ſic in ↄſideratõne peccatoꝝ debet eẽ
aqua lachrymaꝝ æ coꝛde cõtrito:voces ⁊ clamoꝛes
ofeſſionis. Cõfeſſoꝛ etiam duram pnĩam ei imponẽ.
w:crucẽ pnĩe cinerib impꝛimit coꝛꝑis:
Becũdo qᷓtuʒ ad auctoꝛitatẽ:qꝛ epᷣs habẽs aucto⸗
ritatẽ vebet ecchiam ⁊vedicare abſq; oĩ pactõne.j.q.j.
ſtatuimꝰ.Epᷣi etiã ecclias vedicaturi: gratis oblata
recipe pñt:nil aũt exigere.j.q.ij.placuit.loſa.pᷣter
ꝓcuratõnes: Ita recociliatoꝛes tẽpli ſpñalis ꝓ ſpũa
li vedicatõne id eſt ↄfeſſione nihil exigere vebẽt nec ĩ
tali lucrũ intendere pecuniaꝑ:̊ aĩarũ.quo ſic edi⸗
cato:ſtatim veniet ad templũ ſanctũ ſuũ w.AMabiij
Et non ſolũ ex violatione ⁊ reconciliatõne ſeu de-
dicatõne templi materialisoſtendit᷑ violatio ⁊ recõ
ciliatio tẽpli ſpũalis:ſᷣ etiam ex efficatia et virtuoſo
effectu qui ſequit᷑ ex dicatõne tẽpli mãlis/oñdituꝛ
quał effectus ſpũalem ↄſequet᷑ edica tiõem.æfffectꝰ
nãq; ↄſecrationis templi mãlis eſtfuga tmonum õð

loco illo/ſicut patet ꝑ hoc qp ſcribit brtũs regoriꝰ

iij.dyalogoꝝ.q; cum quedã eccłſia infecta hereñ arꝛi
ana dedicaret᷑:vt ad vſuʒ ypianoꝝ aptaretur/⁊ cultũ
ci: dyabolus in foꝛma poꝛci inter hoĩm pedes exire
viſus eſt manifeſte:oñdens q; illo die dñi illi ſalus a
co facta fuit:Luce.xix.Et om̃ rõni ↄſonũ eſt/ꝙ lo⸗
cus vedicatus:nec a dyabolo nec a miſtris eiꝰ occu⸗
pet᷑.¶ Idẽ effectus ondit ꝑ hoc qð legi᷑ qñpan⸗/
teon qð erat rome tẽplũ oĩm falſoꝝ deoꝝ ↄſecrabat᷑ĩ
honore btẽ marieſ oĩm martyꝛum emones fugien
tes pinnaculuʒ tẽpli ſecum poꝛtab ant ad locum vbi
nunc iacet ante eccleſiam ſancti etri apoſtoli. Et
templũ quod paulo anteſtimoꝛe ac tumſtu erat ple
num:Appente oĩpotenti dño/gaudio leticia imple
