rint cü immicis ſuis:eos exheredare poteſt heredi circa regẽ.quidẽ emittunt᷑ Et iſteſcous ſtarus ſpdi⸗ nrod aſocii inhnlanib⸗ et in 4
tate celeſti. X. j.xx. uidit᷑:qꝛ quidã emittunt ad regimẽ totiꝰ regni qͥdã ilsloc deiſto nn goe 1 dan
Arꝰ. x. Decimo reſtat oñdere ꝙ remediũ optmu atra taʒ emittunt᷑ ad regimẽ locoꝝ veterminatoꝝ. Süut ergo utckoigttigei t ned mmnü;
piculoſã amicitiã eſt amicitie vinculu fragere: et p⸗ in familia im patoꝛis ſeu pꝛincipis tres ſtat in ſpeci⸗ atultatinuftociüiil igelinputun.
pter amicũ illicita nõ ↄmittere.qꝛ q rogat illicita fi ali. Pꝛimus aſſiſtentiũ regi. Secũdus miſſoꝝꝑ ꝓ re⸗ zene Agens isnictünt utrlarhe
eri:vel ad talia nitit᷑ ducere:no amicus ſſed inimicus Anime nerali. Tercius miſſoꝝ ꝓ regimine ipcéali. gonufsk fiahtink araſugtlu⸗
xxxj. dicẽdus eſt. Reſpõdẽdũſergo tali:ſiẽ reſpondit qͥdã d cui ſihitudinẽ in curi a vei poteſt poni triplex ie toetnitstnsniniminasepan⸗
Eyemp. magnus iudey cuidã amico ſuo ſm valeriuʒ: petenti rarchia Pꝛima aſſiſtẽtiũ. Secũda miſſoꝝ ꝓ regimic Pirgarſlumtenepezfect. ſanden
cũ inſtantia iudiciũ illicitũ dariĩ quodã facto: Ke⸗ generali. Tercia miſſoꝑ ꝓ regimine ſpecisali. Et ſic umes Nit opofſofth gfreſionoeladt
ſpõdit nullo mõ hoc faciã. et aliter ait. qo ergo auaͤ⸗ in cunia regis quilibʒ illoꝝ ſtatuũ ↄtinet in ſe plura it firtj Do ntengeit mernns
tagiũ habeo e amicitia tua: ſi nibil ꝙ mefeceris: cui officia. In pꝛimo em̃ſiatu ſũt camerarij aſiliarij/ et krn ctoemianinttr tmniailabiutt
iudex:qð auantagiũ habeo veamiciti⸗ tus /ſipter cõmenſales / ſeu amiciſpeciales: Gic in pꝛima ierar⸗ inimnitwurt
eã peccãdo amiſero amicitiã eij meli eſt ergo amici chia ſũt tres oꝛdines. Pꝛimꝰ ſeraphin: qui totaliter ivtolengonoch 4 mru ſtanſt
tie vinculũ frãgere: ꝙᷓ cũ malis amicis eternalit pu⸗ i dilectione inflãmant᷑:et magis ad ſecretã diuini⸗ B lin uuren aell. ſes
Exemp. nmiri et hoc fuit oſiliñ abbatis Cheodoꝛlin vitaſpa⸗ tatis pticipationẽ appꝛopinquãt: ad modũ camera nen iſelnnbene ni urni nat
trũ. Si habes inqͥt amicitiã cũ aliquo et otigerit en rioꝝ: qui ſecrerioꝛib aſſiſtunt factis pꝛincepũ. Secũ ot Lotbet vcomns Hen nr Aabu
in tentationẽ foꝛnicationis incurrere. ſipotes da ilii dus oꝛdo eſt cherubin:qui ſũt pleni ſciẽtia:ad modũ ſinendſpcnnenala ſcharun mü audit
manũ:et trahe illũ ſurſũ.ſi vo tibi nõ acquieſcit:in⸗ ↄſiliatoꝝ in quibo vigere vebet ſcientia et diſcretio. ſs ann guichnaberlananeſinannsſane
ſcide amicitias eius: ne foꝛte vemoꝛãs traberis ab eo Tercius eſt thꝛonoꝝ in quibo vus reſidet iocũdat᷑ Nafcomenri schtranio ſeuſu. labiatactaab
in ꝓfundũ. Gicut em̃ qui ligat lapidi vel lingno illo ſicut pꝛinceps inter ſpeciales amicos. In ſcpo etiaʒ nuſda iſit inte duerſdsiutüt dnadi
cadẽte cadit ſic qͥ copulat᷑ amico malo. Jo. Eniſoſto ſtatu in curia regis ẽ triplex officiũ. Vſnũ ſenaſcalli abninn vin ſa irpollutmelabe
m ſupꝑ Mat. wcet dicens bonꝰ ſi malo cõnectii: aut regni ſeu pꝛincipis militie. Scoõm militũ ſiue arma/ nnet —
pares reddat aut cito ab inuicẽ ſeparent᷑.· Quia m tont ad vfenſionẽ totius regni Terciũ iudicũ gene⸗ pollunidudinsegd ednont.(De .
Tulliũ/hec eſt lex in amicitia:vt nihil turpe rogem raliũ curie vel regni: Sic ſcdᷣa ierarchia hʒ tres oꝛdi lopdcanopiilinime oeulosch En
ar taciam Allirernoͤ enir amicirn vurabik nes maſſignatione vyoniſij. Deimu oñarionu dut imniattiticihmi ſeumn deen
Quia dicit Ariſtoteles.ix. ethicoꝝ. dilectio q f/ iugiter inſutant regimini vniuerſi:ad modũ pꝛinci⸗ etſiwt ſhecaläioiltn in tmal
dat᷑ ſup inboneſto:facile reſcindit. necmimu: qeno bʒ pis militie. Ad iſtos em̃ ꝑtinet ſcire voluntatẽ circa t necledinſinog en infugenteen
bonũ fundamẽtũ.qꝛ nec placet exptemaloꝝ. NQuia diſpoſitionẽ totius oꝛbis et alijs vemandare et oꝛdi ſſdengtlohanit elüt anck,i ſann
Pꝛouer.xiij. dici᷑:veteſtant ſtulti eos qͥ fugiũt msla nare:quid:qualiter/ vel ñ faciendũ ſit. VUñ Augu. . fennolimmntte 4 oules Dde⸗ WK
nec ex ꝑte bonoꝝꝑ:qꝛ ſi eis diu placet: boni nõ ſunt. qꝛ ſupꝑ illud p̃s. ciij. dꝛaco iſte quẽ foꝛmaſti ⁊7. Angeli uunnltregoco ocnt anaen
ſeqtur in auctoꝛitate.amicꝰ ſtultoꝛũ efficiet ſilis eis intuentur legem fixã: legẽq; eternam iubentem:ſine lind ine gröntobolusct intie .
— . ſcpka:ſine ſilogiſmo: ſine ſtrepitu.⁊ ex illa faciũt qͥc⸗ Kimd dn coe unmhinz
1 el oꝛũ ꝛumo O7 quid fit.¶¶ Secundꝰ oꝛdo ſm aſſignatõnẽ Pyoniſij nngci Tenl. Dopmta zgelrs .
G * P P 2 in quo diſcoꝛdat a beato Oregoꝛio:eſt oꝛdo vᷣtutũ. inan Alrangactus ihfiane Tn
nenda eſt differentia Gecũdo oſtendẽda quroꝛdinationẽ wominationũ cum effectu ꝓſequun ara uncnehnfnetoggban id
eſt eoꝝ opatioſſen officiũ tam circa um: tur:ſicut milites mãdatũ pꝛincipis militie.Ad iſtos uiij. daneeilſmcni ns Noß
cͤcirca nos.Tercio:quõ veus p eos c peccatoꝛibus pretinet ad modũ armatoꝛuʒ hoſtibo ſcʒ vemonibꝰ ſii ilzginieeg ucuct Thadn
vindictas accipit ⁊ iudicia ſua exercet. Quarto:in qᷓ reſiſterel ne aerem fulgure et tempeſtate pturbant: enͤciütni ab ehellcda norde⸗
reuerẽtia ſũt habendi. Quinto: ad quos oꝛdines an ne etiã infirmitates vel moꝛtalitates ad libitũ indu tli olnetnogen conccheſgnane⸗
gelon eis obedientes ſũt aſſumedi. Sexto: qð ſit opꝰ cant ne etiã homines quãtum vellent tentent vl oc⸗ ſand Gd, al ſpellebasen obe .
maloꝝ angeloꝝ. Septimo: expimentũ quo cognoſcẽ cidant. Figura Thob. viij. e aſmadeo angelo malo ueblirdsa Gihfineinin er⸗
poſſumus quo angelo ducamur. ab angelo bono religato:ne Thobiã iumioꝛẽ occide- unnkfn Nupti Irnat
Arꝰ. j. Quo ad pꝛimũ. Angeloꝝ quiqã ſunt boni:⁊ qdã ret ſicut etia loquit Yõ. Apo Angelꝰ inqᷣt appꝛe Gmanm r AMgels ian is
1j. mali. Jſta Jo diuiſio ſeu differẽria facta fuit in celo/ hẽdit dyabolũ:et miſit eũ ĩ abyſſũ ⁊ clauſit. ¶ Cer⸗ ntai tenplu glan Anmzi
cius oꝛdo eſt poteſtatum: quoꝛum officium vi/ . leſiniͦ Categomin etkmmg
detur eſſe pꝛemiare bonos pꝛo meritis: et pu⸗ iirſiätin fünin
Menthi
2

õ

ic̃bit ſani gegulci titin olan
enimmni Eiieldeeet ii⸗
muitruntad negine tot negnligi
dis ſeu peincipis rto int in ea⸗
tentiüregt. Becinsmiſſop g ke,
Tercuus miſſon oreginine peall.
nein curia di poteſt voni miplexie
fiſteniu. Becidamiſſon pregnnie
R regunineſpecali Etſi
ilibz illoy ſtatui atinetin ſeplur
oemſtatu ſt cameronij aſiliani e
miaſpeaalco: Glcin pꝛinsg lerar⸗
nen. Paimſeraphin: qui totaliker
manket magis ad ſecreti diuini⸗
appꝛopinquot: ad modi camere
iwaſiſtuntfoctis oꝛinapi Decii
bimequiſütpleniſitin:ad nodi
Vigere Nbetſcentia et diſcheno.
opin quid dens reiet iocücat
r ſpeciales anicos. In ſcho erig;
itniglcroficij. Bni ſenaſhl
Smiline. Schimmilitü ſiucanmna⸗/
totins regni Ttrcii iudicllgent⸗
Gic ſchaierarchis tib
ner õ
onedyonig. ſiac noi hunah⸗

minivnuu
–— ſare oluntatidhes

Vij.

Angelus

nire malos pꝛo vmeritis:ad modũ iudicum quinõ
ſine cauſa gladiuʒ poꝛtãt h̊ vt carcere liberẽt in⸗
nocentes:et puniãt nocentes Exempiũ pꝛimi Dañ.
iij. Angelus vxſcendit in foꝛnacem:⁊ liberanit inno
centes.Adidẽ Lu.xvj. Factũ eſt vt moꝛeret᷑ mendi
cus:et poꝛtaret᷑ ab angelisin ſinũ abꝛabe.:Exemplũ
ſecũdi in Exodo.vbi angelꝰ ꝑcumit pmogenita egy⸗
pti.et.iiij.Re.xix.Vbi pcuſſit vna nocte de exercitu
Gennacherib cetũ octoginta qͥnq; milia. ¶ In ter
cio ſtatu in curia regis ẽ triplex offfciũ. Vnuũ iuſtici
arij ſenaſcalli patrie veterminate: ſicut vaſconie et
vuallie.Decũdũ pᷣpoſiti vłbaliui alicuius ciuitatis
vel comitatus:ſicut ẽ officiũ vicecomitis. Lerciũ eſt
eaſtellani vel euſtodis vniusmanerij. ¶ Dic etiã ter
cia ierarchia habet tres oꝛdines. ¶ Pꝛimus ẽ pꝛinci
patũ:qͥ vputatur œterminatis ꝓuincijs:vel veter⸗
minato pꝛincipi ad eius regimẽ inquãtũ ẽ pſona pu
blica ad modu ducis veterminate patrie. De iſtis le
itur Rſið. ve ſummo bo. dicẽs: Singule gẽtes ppo⸗
itos angelos hre credũtur. Om̃es homines hre an⸗
gelos ꝓbãtur. De iſto oꝛdie dicit ſanctus Thomas
cæ aquino fuiſſe Michaelem in ſeripto ſuꝑ ſecũdum
ſentetiaꝝ.et habʒ ꝓ ſeillud San.x. Michael vnus ve
pꝛincipibo ⁊c̃. hoc ẽ ↄtra eos qͥ dicũt eũ eſſe pꝛimũ et
ſupꝛemũ inter omes angelos.¶ Secundus oꝛdo eſt
archãgeloꝝ:qͥ œputãtur caiuitati vel ville ad modũ
ppoſiti vel balim.¶Zerciusẽ angeloꝝ qui veputã
tur ad cuſtodiã ſingularis ꝑſone ad moduʒ cuſtodis
vmius loci. e iſtis Hiero.ſuꝑ AMath.li.iij. Magna
inquit eſt dignitas aiaꝑ:vt vnaqq; habeat ab ortu
natiuitatis in cu ſtodiã ſui ãgelũ puratũ.æ quibo
in pᷣs.xe.Angelis ſuis mãdauit ⁊æ te.ſicut ptʒ ſer.cv.
n quo notat᷑ officiuʒ iſtoꝝ circa ſingulas pſonas
quo að tria q̃ circa eos quãtum in eis ẽ operãtur: ſcʒ
purgare/illuminare/et ꝓficete.¶Pꝛimo em̃ adueni⸗
entes wvcẽt nos purgare ꝑ ↄfeſſionẽ oꝑe labioꝝ ſicut
patʒ yſa.vj. Volauit inquit ad me vnus v ſeraphin
et tetigit os meũ et dixit:ecce tetigi labia tua:et au⸗
feret᷑ iniqͥtas tua:et peceatũ tuũ mudabitur.¶ De⸗
cũ tollendo nociuã ſocietatẽ:ſicut cuſtos pmum
putridũ vel membꝝ ne coꝛrũpat ſanũ:ſicut pʒ xe an
gelis et Loth et ʒodomitis. Geñ.xix. NMa bia ergo ſic
muũda ⁊ð ſocietate mala ſeparara vũ laudãt cũ ãge
lis.ſa.vj.qui clama bãt ſanctus ſanctus ſanctꝰ.Et
argum entũ a cõtrario ſeuſu. labia tacta ab ãgelo
malo et exiſtẽtes inter ꝓnerſos:iurãt:cetrahũt:tur⸗
pia loquũtur. de qͥ yſa. vj. Vir pollutus labijs ego
um:et q̃ſicauſam aſſignans:addit.in medio populi

polluta la bia hñtis ego habito ⁊c. ¶ Gecũdus actꝰ

illoꝝ circa nos:ẽ illumĩare oculos coꝛdis ad cõtritõ
nem:ſicut oñdit᷑ ſcriptoꝛi defectus vel maculaĩ libꝛo
et ſicut ſpeculũ oñdit maculã in facie vt coꝛrigatur
et medicꝰ infirmo piculũ vt ianet᷑ ⁊c. Figura Choß.
xj. angelo ſanãte oculos Chobie. ſic ſanat oculos
mentis/immittendo cõtritõem:et pᷣſeruat impoſtex
immuttẽdo cogitatõnes bonas et intellectui noſtro
eann inſpirãdo/p quas etiã in tribulatõnibo cõ
oꝛtamur. Ku. xxij. Apparuit ei ãgelus cæ celo cõfoꝛ
tans eũ.¶ Tercius actus ẽ ꝑſicere:qð fit dupliciteꝛ
Pꝛumo oꝛarõnes nr̃as et oꝑpa bona wo pᷣſentando:ſi⸗
cut aduocatus cauſam coꝛã iudice. Zhob.xij. Quã/
oꝛabas.cũ lacrimis:et ſepeliebas moꝛtuos:⁊ dere
linqᷓbas pꝛãdiũ tuũ:abſcondebaſq; moꝛtuos ꝑ dieʒ
in vmo tua:et nocte ſepeliebas:ego obtuli oꝛatõnẽ
tuã dño. Gecũdo aĩas in fine in celũ poꝛtãdo:ſicut
feruus inuitatos ad nuptias ducẽdo. Iſtis tri⸗
bus modis pᷣparat angelus alam:vt ſit tenplũ dei:p
gram et pueniat ad templũ gloꝛie.Et ſit templuʒ in
templo. Mal iij. Ecce ego mitto ãgelũ meũ:et pᷣpa⸗
bit viã añ faciẽ meã:i ſtatim vemiet ao tẽplũ ſanctũ

Axxij.
ſuum. Dic ergo cõmendantur a dignitate officij Pa
tet ergo et cirea veu 7 circa nos quo om̃es ſunt am mi
niſtratoꝛij ſpũs 7. Heb. j. Sed qre dat finalit dam⸗
nãdis angelũ cuſtodem. Patʒ. S.iij. xxxj. Ex. T. v. l.
Becũdo cõmendãtura plenitudine gaudij.qued
cquſata duobo:a der aſpectu:et noſtro ꝓfecti. Ex lei
aſpectu qꝛ viſio i ẽ tota merces. Jo. xvij. DHecẽ aũt
vita eterna vt cognoſcãt ⁊c. Ex nr̃o ꝓfcctu.ſicut ma
giſter gaudet ve ꝓfectu diſcipuloꝝ. Ita angeli ⸗
fectu gaudẽt bonoꝝ/et tales familiariter aſſociant.
maloꝝ viroꝝ ſocieratẽ quodãmõ indignãdo fugiot
Ad hoc põt adduci hyſtoꝛiaſ œ duobo vt fert᷑ eunti⸗

bus ſimł ꝑ viaʒ quos tercius alõge ſeqᷓbatur. Js vo

qui ſeq bat᷑aliqñ vidit iuuenem cũ pᷣcedẽtibo religis
ſis illis.aliqũ vt videb at᷑ ſubito ab eis diſceſſit.et cũ
hoc pluries accideret:admirabat᷑. Cu gad introitũ
ville venirẽt:qſiuit a religioſis illis:vbi et quis eſſet
iuuenisille pulchernimꝰ:qͥ cũ rñdiſſent ſe nullũ ralẽ
ſociũ habuiſſe:et ipᷣe narraſſet qͥd vidiſſet. Ynuenert
pꝓ verba eiꝰ ꝙ in loco vbi loqbãt᷑ honeſtis:fuit iu/
nems viſus cũ eis.vbi vo alijs loqbant᷑/ diſparuit.
Intelligẽtes ꝑ hec eũ fuiſſe tpᷣm qͥ diſcipulis eolo
quẽtibo:affuit vel ãgelũ erꝰ:qui œ nr̃o ꝓfectu letifica
tur:et nr̃is peccatis fugat᷑. Miere.hj. Curauimꝰ baby
lonẽ:et nõ ẽ ſanata.relinqmus eã:et eamꝰ vnuſqᷣſ⸗
qᷓ; in teꝛrã ſuã.SDOe hoc Berñn.in ſermõe de ãgelis. Ve
vobis:ſi qũq; pꝛouocati ãgeli peccatis et negligẽtijs
nr̃is indignos nos iudicaueꝛint pᷣſentia et viſitatõne
ſua quoꝝ pntia ꝓtegere nos væberet ſi tñ neceſſariaʒ
habemꝰ familiaritatẽ dignatõmis angelice:cauẽda
eſt nobis eoꝝ offenſa. Sicut em dñs vel rex nagnus
clectatur/et libẽter ſpaciat᷑/ vłqͥeſcit in loco florilx
ccoꝛato ſet ameno:ſic angeli in aĩlab virtutib oꝛna
tis. Vñ Merñ.in ſᷣmõe pꝛedicto.Hec angelisplacẽt
ſobꝛietas/caſtitas / pauptas volũtaria/crebꝛis gemi
tus.Et ſuꝑ hec oĩa:veritatẽ et pacẽ a nobis exigunt.
Mu g caſte viuũt:angelos letificãt.qꝛ nõ nubet ne⸗
q; nubẽtur:̊ ſunt ſicut angeli: Mat.xxij.¶ Tercio
q ꝓpetuitate pᷣmij:qꝛ ſemꝑ. Rõne cuius ẽ ſcenduʒ.q;
ſicut angeli mali ſine aliquo remedio damnati ſunt:
nec redimi poterũt:ſicut hũanuʒ genus. Cuiꝰ cauſa
patʒ in exemplo ⁊ viro muliere impꝛegnata in fur
to vp̃henſis.quox vir cico iudicat et damnatur/œ
muliere vo expectat᷑ quouſq; fetus naſcat᷑. Sic in ꝓ/
poſito.Angelꝰ erat quaſi vi/ vel mulier nõ impᷣgna⸗
ta.qꝛ tota eius natura fuerat pꝛius multiplicata/hᷣ
in pꝛimis parẽtibo nõ erat tota ſpecies nr̃a multipli⸗
cata. Ideo angelus væbuit ſtatum dãnari. homo vo
in carcerẽ vetrudi. In quo carcere erñs ſpenitẽtiam
egit/et ideo meruit redemi. Gicut ergo mali malici⸗
am ſuam nũqꝙᷓ vrelinquũt:ſic boni angeli beatitudi
nẽ ſuã erelinq̃re nõ pñt: ſ̊ ſemꝑ faciẽtquod in Põ.
cxlviij.d.audate euʒ om̃es angeli eius.¶ Quarto
commẽdat᷑a ꝓmptitudine obſcquij.Quia ſicut cogi
tatio velox ẽ in reb terrenis:ita ipᷣi in oꝑatõibo ſuis
ſicut ignis ardẽter faciũt et oꝑant᷑.tã circa ũ:q cir
ca nos. Yõ.in pᷣs.ciij. Facit angelos ſuos ſpus et mi⸗
niſtros ſuos ignem ⁊c̃. .
Tercõ patet quomodo deus ? angelos ſuos ſpeci
aliter qᷓtuoꝛ punit genera peccatoꝛuʒ: Sodomitas.

Geñ xix. Oppꝛeſſoꝛes innocentũ:vt Pharaoneuiet.

egyptios.Exo.xiiij. Qui em ſeruos dei contẽnũt ab
cyercitu angeloꝝ væſtruẽtur. Figura.j. Parał.xix. æ
anon rege amon væturpãte ᷣuos Dauid.et ideo a
uid miiſo õ eos exercitu eos veſtruxit. Leutro. xxxij.
Windictam retribuet in hoſtes eoꝝꝑ. Tercõ ſupbos
Diẽ dauid ex ſuꝑbia numerãte populũ.ij. Re.vltio
Quarto luyurioſos ⁊ guloſos:ſiẽ Bamletonoe ꝗ cũ
gule ⁊ luyurie vacaꝛẽt:ab ãgelo peſte iguinaria ſũt ꝑ
cuſſi.x qͥb pᷣs. lxxvij.pꝓcuſſit eos in poſterioꝛa

xij.

Arꝰ.iiij. Muartũ ex pꝛedictis ſequi veberetq; videlicet tã

Mij.

xiiij.

Axrꝰ. y.

honoꝛabiles tanq; vtiles vi et noſtri miniſtri eiuſq;
ſentẽtie tãaobedietes et ꝓmpti executoꝛes in magna
reuerentia apud nos haberent᷑. Et feſtũ eis in terris
mpti faceremꝰ: qui ita gaudent᷑ in celis nos feſtiua
but gudicib- em et nucis regis vebet timoꝛ ⁊ amoꝛ
Conductoꝛibo vo et tutoꝛibo veber᷑ gratitudo. Exi⸗
ſtentes in ꝑiculo/vel quibo incubit loca piculoſa trã.
ſire ↄoductoꝛcs et væfenſoꝛes ſatis care ↄducũtſic pʒĩ
lumbardia:vbi mercatoꝛes et pegrini ↄducũt ſtipen

diariosꝙ ſe tuẽdes ↄtra ſpoliatoꝛes.Angeli vo nos

oducut et æfendut a piculo wmonũ.qᷣ nos ſuffoca⸗
rent:⁊ nõ requirut aliud ſtipendiũ:mii gratitudinẽ
eos diligs mꝰ:ct reuereamur: et in illoꝝ nõ pecce
mꝰ pꝛeſentia. Ad hoc ammonernos Berñ. in fmõe
æ angelisſoicẽs: Gimꝰ gratit ãtis cuſtodib: quos
aliqn coheredes ha bebunꝰ: interim vo actoꝛes et tu
toꝛes a patre nobis pꝛepoſitos:adhuc em̃ puuli ſub
actoꝛ boet tutoꝛibus ſumꝰ Idem in fmone q̃drage
ſime ſuꝑ illud Aat.nij. Acceſſerũt angeliet miſtra⸗
bãt cc. In quouis diucrſoꝛio in quis angulo fueris:
reuerentiã exhibe angelo tuo:ne audeas illo pꝛeſẽte:
qð me pꝛeſente vel vigẽte nõ auderes. Aſſũt em̃ tibi

n ſolu pꝛeſentes tecũ: ſed etiã o te. Aſſut vt ꝓtegät

aſſunt vt ꝓſint.nõ ſolũ habendi ſũt in reucrentia· vt
potecreature no biles: ſed etiã in neceſſitatib inuocã
qi ſũt/vt patronicuſtodes et vfenſoꝛes. Vnñ Mcñ.in
ſermone de angelis. Quotiens grauiſſima cernit᷑ ve⸗
gere tentatis et tribulatio:inuoca cuſtodẽ tuũ dire⸗
ctoꝛẽ tuũadiutoꝛẽ tuũ in opoꝛtunita tibo et tribula
tione:qꝛ nõ wꝛmitat neq; wꝛmiet.etſi qñ diſſilarad
tpᷣs.ve his oĩ bus cõcludit Merũ in pꝛedicto ſᷣmone
qrggeſime ſuꝑ illud: acceſſerũt. Angelis inqͥt ſu is
mãaãdauit v te quantã tibi dʒ hoc bũu referre re⸗
erctiã. afferre æuotionẽ᷑: aferre fiduciã ꝓꝙ pꝛeſentia
reuerentiãꝓ beniuolẽtia uotionẽ/ ꝓ cuſtodia fidu
ciã. Caute ergo am bula vbi ſũt angeli:vt cuſiodiãt
te in om nibus vijs tiis.
¶ Bicut er ſupioꝛiho pʒ officia angeloꝝ diſtin guunt᷑
quẽadmodũ officia miniſtroꝝ in curijs magnoꝝ et ſi
cut in oĩ ſtatu et offico in curijs regum ⁊ pꝛincipũ eſt
inuenire bonos et malos:ita in oꝛ ierarchia et oꝛdĩe
fnerũt homi et mali. Mali vo fuerũt expulſi: quoꝛuz
numerꝰ p homĩes ſaluãdos reſtaurabit᷑. Et ſic pt᷑ in
telligi illud zeur.xxxij. Conſtituit terminos popu⸗

loꝝ iuyta numerũ filioꝝ iſrl·ſicut patet ſermone. cv.

iij.Eyquo ergo oĩ oꝛdine ceciderũt oꝑtet ſaluan⸗

dos ad omnẽ oꝛdinẽ affſumi:ad fnxliture gloꝛie:nõ

natuẽ/ Aſſument᷑ ergo hoĩes ad illos oꝛdines: quoꝝ
ſiłitudinẽ hicin moꝛibo et vᷣtutib et oꝑiba tenuerũt:
vt ſicur ſueruũt ſocij in merito:ita etiã in pᷣmio. Ver⸗
bi gra ꝗ inſaãmant charitate dei et ꝓximi et eã qᷓntũ

poſſibile eſt oꝑe oſtendũt aſſument᷑ ad oꝛdinẽ e

phin.qui vigent ingenio et ſũt intellectu magno pꝛ
diti:atq; ſciẽtiaſq non inflat:ſed edificat ad oꝛdines
cherubin.qͥ circa regẽ moꝛant᷑: et regis et regni vtili
tatẽ et nõ ad voluptarẽ/ vellcupiditatẽ: ad oꝛdinem
thꝛoneꝝ. OQur etiã alijs dñant/ vt pꝛoſint: ñ vt pᷣſint
vt ſditi coꝛrigant᷑ et melioꝛent᷑ potiꝰ qᷓ vt ipſi refici
an? / vl ditent᷑:aſſumunt᷑ ad oꝛdinẽ dñantin. Sʒ heu
ſi multi v illo oꝛdine ceciderũt: quõ vnqꝙ; repabitur
nbeuci in dno pᷣdictas ↄditiones obſeruãt: Qui vo
militant ꝓ iuſticis vel ꝓ fidelitate vfendẽda: picuł
ſe exponũt:vel ꝓtentationibo vincendis foꝛtit᷑ pun-
gnãt: aſſumẽdi ſũt ad oꝛdinẽ vtutũ. Qui vo bona in
tentione et ʒelo iuſticie abſq; ſpe lucri terren etma⸗
cula odij alios iudicãt: aſſumunt᷑ ad oꝛdinẽ poteſta-
tuũ Rex vo vel pꝛinceps/ vel comes/vel nobilis qui

bnñ pꝛeeſt in terra ſua ad oꝛdines pꝛincipatũ Qui eĩ

bñ pꝛeſunt ciuitatiſvel maioꝛa annũciãt/ et wcent/

oñdetr᷑ qu

Anima

eiũt:aſſumunt᷑ ad oꝛdines archangeloꝝ. Qui xo
bñ pꝛeeſt familie:et qͥ parua capiũt/ et hec fratribus
annũciant:aſſumunt ad oꝛdines angeloꝝ ſᷣm beatũ
HGregoꝛiũ in omelia ve angelis. Idẽ in omet. quadaã
Vnuſquiſq; quãtũ ſu fficit.ſia pꝛauitate ꝓximũ re⸗
uocat:ſi exhoꝛtati ad bñ oꝑandũ curat/ſi eternũ re⸗

gnũ vel ſuppliciũ errãti venunciat:cũ vᷣba ſacte an

nunciatioms impendit:ꝓfecto angelꝰ extitit. Et ſiẽ
iſti in ſtatibo ſuis bñ ſe htes aſſument ad oꝛdinẽan
geloy Rannd Ka male ſe hñtes in ſtatib ſuis/ cadẽt
ad oꝛdines angeloꝝ cadẽtiũ: ſᷣm ↄditiones eis ↄſiles
ſicut qui camnali amoꝛe et inoꝛdinato ardent:ad oꝛ⸗
dinẽ et ſtatũ illoꝝ qͥ ceciderũt de ſeraphin. et ſic fiat
applicatio æ alijs. et patet Et iuſtũ eſt vt ſicut ſunt
ſocij in culpa:ſint et in pena/et ꝓ iſtũ modũ videt᷑ ve⸗
ritas loqͥ mał: qui quodãmõ ſut angeli dyaboli: qꝛ
nuncij et miniſtri. Mat. xxv. Diſcedite inqᷣta me ma⸗
ledicti in ignẽ eternũ:qui paratꝰ eſt dyabolo et an⸗
gelis eius.
Officiũ vo et opꝰ et occupatio maloꝝ angeloꝛum
elt:ꝑ ſe et ſuos miniſtros pegrinãtes tentare:damna
tos pumi et toꝛquere.ꝛimũ ꝓmittit deꝰ ad augmẽ
tũ meriti noſtri: ex pugna et reſiſtentia. SGecunduʒ
vmittit ex ſua iuſtica. Eſt ergo pꝛimo reſiſtendũ ne
cadamꝰ in ſcom. Vñ Berñ. in quodã ſᷣmone. ZRemo
nũ eſt mala ſuggerere.noſtrũ eſt nõ ↄſentire.quonẽs
eis reſiſtimꝰ:totiẽs eos ſupamꝰ:angelos gloꝛificamꝰ
eũ honoꝛamꝰ:qͥ incitat vt pugnemꝰ:adiuuat vt vin
camꝰ oſolidat ne vficiamꝰ: mittit etiã auxiliũ ange
loꝛum pugnãtiũ ↄtra hoſtes noſtros. Judi.v. Stel
lemanẽetes in oꝛdine ⁊ curſu ſuo. Pyzaram pugna
nerũt Et ſi foꝛtit᷑ egerimꝰ:plures habebimꝰ iuuãtes
qᷓ tentates.qð pulchernime oſtẽſũ ẽ.iiij. Re.vj. Vbi
exercitus Gyꝛie qͥᷣ ſignat mones venit ad capiẽdũ
helyſeũ ꝓphetã qð vt vidit puer eiꝰ ait/heuſheu/heu
ne mi.qͥd faciemꝰ Cui Helyvſeus reſpõdit:noli timẽ
plures em̃ nobiſcũ ſũt:qᷓ cũ illis.Et aperuit dñs ocu
los pueri:et vidit: et ecce mõs plenus equoꝝ et cur⸗
ruum ignitoꝝ id eſt angeloꝝ multitudine
¶ In uͦta pugna int bonos angelos nos trahentes
ad bonũ et malos trahentes ad malũ:difficile eſt vi⸗
dere quis pꝛeualeat.qꝛ vtriq; inuiſibiles ſunt. SGʒ ad
hoc ſciendũ:ebemꝰ videre in quibo cogitationibus
Tlectamur:vel in his q̃s immittit bonꝰ vel econtra.
In quid etiã vᷣbis oꝛa aſſuefacimꝰ Sic pʒ ſupꝛa.E.
c.vj.Et ſermone.xxxiij. Qualia etiã ſũt opa.a ſic in
ope et effectu expimentũ caꝑe poſſumus:quo angelo
ducamur. Nota hoc.A. xviij.ij. Et. S. xiij. articu

lo ſeptimo.
laruʒ. pꝛimopo/

nenda eſt wctrina quũo cognoſcipt᷑ ꝙ aĩa
ſit natura vinẽs poſt coꝛpis moꝛtẽ. Secvo
idet᷑ qualis eſt in natura fua. Tercio ponẽdũ eſt er
pimẽtũ quo iſta qualitas exterioñdit᷑ QMuarto oſtẽ
det᷑ vñ miniſtrat aĩa boni vel malij quo ad vum vel
ya bolũ.Quinto quare coꝛꝑi ↄiũgit᷑. Sexto quõ p⸗
ficit᷑. Septio quõ ꝓdit. Ocrauo ꝑditõis admiratõ

pviij.

Arꝰ. vj.

xix.

Ar. vij.
xx.

atione pꝛimr eſt ſcendũ/ꝙ aliq nullã aĩam eſſe Ard.j.

credut:qꝛ eã nõ vidẽt/vñ et dicũt:qd eſt aia:nũq vi-

dimꝰ aĩam. SDe quibo beatꝰ Oꝛego. iij. dyal circa pᷣn. ·

cipiũ loquit᷑ dicẽs. Mens inqͥt refugit credere quod
coꝛpeis oculis nõ vidʒ. A quibo querendũ eſt:ſi vnqᷓ;
viderunt aliquã differentiã int᷑ hominẽ viuũ.⁊ mo?
tuũ Et ipſis rñdẽtib ꝙ magna differẽtia eſt Ergo
in effectu et oꝑe vidiſtis anumã eſſe crearurã/et natu
rã magne vᷣtutis atq; ptatis.qꝛ qᷣcqͥd vidiſtis in coꝛ⸗
poꝛe foꝛtitud inis/ pulchꝛitudinis/ ſapiẽtie totũ id ẽ

calit᷑ aĩa:et aĩe vtute et foꝛtitudine pcedit. Bic etiã
ſatiſfacit huic qſtioni beatꝰ WGꝛego.vybi pꝛius dixit.

⁸Vz£ÿ

urto
nl gml⸗

e

cep
alin nilun
nt
4 gud ictcol nunt i he i
ugnr uibliu mmd niſian
rſltec i ſeelui⸗ hur inend
il ſnin ,al iii
geurnu oalhilͤco iniu leata
nntuahuc u n i –+
ni ntonle nn iat n
ſpiinin en Gealien ahin
ſmropert o ofamo
ivnutn nl u zuti

bannoctagnoſamus Hot d
wndinkcttinaunin
aliäſhetirni ne a
liutescli vinihüſangoplen ne ⸗
rginnemeni eb n
Pnencitinctani ducnit Tadait e
Niquid noſanaisglictnanſts pipit
Mſplcritetin mone mio inopenttt n
ſen ntiinn ibſegnnſanit ABenndhn
Iſanavpmonz ſchbunt Nitelebio G
ius ialtnin tiemunito n coporirm

ondi; mibronum. Oc nitg aiepalt opin

ſiciet frur mmmlor Eurbi gul⸗
narepoſnenür erggaim nit; oſt norti an
Munquotitummingaulis nuſct. Ad
nnichehpennga iettsegireniünet an
lulpcniſteta wnnonio veriur. Demomlagt

ntalbaſintlepoſſſeniütret mütätn
ſeſeſiiet. e.
naumigſiſctint Di tütiin on

nocrathedhenlin nednpinaren

oünlcckfe v.

6 matatyron 5 Noto luiſfan Uij.

agnar denones venitad apleii
Pirnutkncvedactd,
n. Lin helſſcug neſpögit nolitin⸗
añſüͤt ici ilo. Etapemut dion
trckecce mos glenus equop etann⸗
gtangclormulnwdin.
Int honos angelos nos rapentts

trabentad mali diffiale eſt vi⸗ .·(Auij.

. qe veniginniſͤbiles unt. Gag
ᷣ videre in ulb cogttationibus
bis qs immitrit bon? vel econtia.
oꝛa afſuefacimꝰ Bicpz ſupꝛa. E.
iij. Qualia etia ſütopa. 7ſicin
nentu capepoſſumus:quo angelo
ehoc. A xylij ij. Et. Oxxiij artia⸗

maroz pꝛimopo⸗

eſt wernina quo oognolap’
ines poſt copis mort?/
mna vinis poſt oglo mole⸗
nnatunana. Tqnohni ler

tisten oidie Aunooſti
lualitus ren/n runyil

na iratd ,
Oaauopaltöbgni ,
lr al gatitnlinne
oſſct diant 0 eſtaia nc
ſiuß aliſ ſil ufl
Aaeint enraete n
; Zanibauennchͦeſt

— „ „
AExcxiij.
Ponamus inquit ante mẽtis oculos edificare wmũ
immenſas molasleuare: pendere magnas i machi⸗
nis colũnas quis qſo te hoc opꝰ operatur. Coꝛpꝰ vi⸗
ſibile quod illas molas maĩbo trahit: an inuiſibilis
anima q viuificat coꝛpus. Tolle em qð non videt᷑in
coꝛpꝑe:et mex immobilia remanent cuncta que mo⸗
neꝛe videbãtur viſibilia coꝛpoꝛa metalloꝝ. qua ey re
penſandũ ẽ: in hoc quoq; mun mm viſibil: nihii niſi
cꝛeatu:ã tuã viſibilem diſponi põt: Mã ſicut omni
potens us aſpirãdo implenw ea ꝗᷓ rone ſubſiſtũt
et viuiſicat et mouet inui ibilia. Ita quoq; ipᷣa inui
ſibilia implendo mouet atq; ſenſu viuificat carnalia
coꝛpa ꝗ vidẽtur. SGic ergo anuna licet inuiſibilis ſit
in natura. Elider᷑ tñ in opere qð ab ipᷣa ꝓcedit. Et ſi
cut ipam vt dictũ eſt videmus. Ita ꝑ ipſam om̃ia vi⸗
mus ꝗ oculis patẽt. Vñ beatus ꝛego. vbi pꝛius
Nulla inquit viſibilia. niſi peꝛ inuiſibilia videntuꝛ.
Ecce em̃ cũcta coꝛpoꝛea oculus tui coꝛporis aſpicit.
nec tñ ipſe coꝛpoꝛeus oculus aliqͥd coꝛpoꝛeũ videret:
niſi hũc res incoꝛpoꝛea ad vidẽdum acueret. Nã tol
le mentẽ q nõ videt᷑:et incaſſum patʒ oculus qͥ vide⸗
bat.ſubtrahe animã coꝛꝑi:remanẽt ꝓculdu bio aꝑti
oculi ĩ coꝛpoꝛe nihil vidẽtes Bi igr oculus ꝑ ſe vide
bat:cur diſcedẽte anima nõ videt. Dic igr patet quõ
aĩa in coꝛpe manẽs et videt᷑ et videt. Et nõ ſolumin
cozpoꝛe manẽs et videt ⁊ videt᷑ih qð plusẽ atq; a no

bis iocũdiꝰ:videt᷑⁊ intelligit᷑ꝙ videlicet ſicut vitaʒ

aĩe in corpoꝛe manentis exmotu coꝛꝑis agnoſcimꝰ.
Ita vitã aĩe poſt coꝛpus aꝑris qͥbuſdã rebo atteſtan
cibo videmus et agnoſcimus.Huiꝰ aũt rei veꝛtatem
duo atteſtãtur apte:et euidẽter oñditur ſicut ex ver⸗
bis colligit᷑ beati Gꝛegoꝛij:vbi pꝛius. Pꝛompta vo⸗
luntas quã viri ſpũſancto pleni/videlicʒ apłi er ma:
cyr es/qͥ in hoc erꝛare nõ potuerũt:habueꝛut aĩas ſic
ponendi.vt ineternuũ viuerẽt. q̃b ait beatꝰ Gꝛeg.
Mũquid nõ ſancti apli et martyres xpᷣi prtem vitaz
ceſpicerẽt et in morte carnis aĩas poneret niſi certio
rem vitã aiaꝑ ſubſequiſarẽt. ¶ Becundo miracula
q̃ ſan ctoꝝ moꝛteʒ ſeq bant᷑. Mã teſte bro Gꝛego. vbi
pꝛius. ſicut vita aĩe manẽtis in coꝛpoꝛe ex motu vepᷣ⸗
hpendit mẽbꝛoꝛum. Sic vita aĩe poſt coꝛpꝰ in ſanctis
penſãda eſt ex vrute miraculoꝝ. Ecce hi qui aĩas in
moꝛte poſuerũt/atq; aĩaꝝ vitã poſt moꝛtẽ carnis cre
dierũt: quotidianis miraculis coꝛuſcãt.Ad extin⸗
cta nãq; eoꝝ coꝛpa viuẽtes egꝛi veniũt:et anãt.per-
luri veniũt et a æmonio veratur. Swemoniaci veni⸗
unt et liberãtur.lepꝛoſi veniũt:et mũdãtur. vferũt
moꝛtui:et ſuſcitãtur. Siẽ q̊ virã aĩe in coꝛpoꝛe manẽ⸗
tis ex oꝑibus dephendimꝰ mẽbꝛoꝑ:ita vitaʒ gle poſt
coꝛpus ex talibopib cognolcere poſſumꝰ. Miſi ali⸗
quis tacita cogitatõne obijcere velit:iſta eſſe opa coꝛ
poꝛis moꝛtui:nõ anime viuẽtis.ſ̊ hoc irrõnabiliter
cogitat. Supius em̃ iſto eodẽ capitulo oñſum ẽ torã
coꝛpoꝛis potẽtiã et ſoꝛtitudinẽ ex aĩeviue eẽ virtute.
Cuũ ergo viuũ coꝛpus ſine anime potentia oꝑa face⸗/
reminoꝛa nõ poterat /ſicut leuare veſtucã.quõ moꝛ⸗
tuũ cũ iam aĩe potẽtiã amiſeꝛit.quã tu cũ coꝛpe moꝛ
tuã cogitas:pᷣdicta maioꝛa facere opa poſſet. unmo
hoc cogitare:nõ ẽ aliud ꝙᷓ cogitare ꝙ recedẽte ipſa a
qua habet totã potẽtiã et foꝛtitudinẽ ſuã. coꝛpꝰ po⸗
tentius et foꝛtius fieret:qð abſurdũ ẽ. ¶ Gʒ ad hoc
poſſet rñderi:q hec miraculoꝑ opa nõ animã viuaʒ
iz pietatẽ et ſanctitatẽ/quã in oꝑibo pietatis et ſancti
tatis exercuit dũ vixit:ondit in coꝛpoꝛe moꝛtuo. Per
talia em̃ oꝑa vus circa coꝛpa moꝛtua miracula opa
tur.ſ̊ hoc nihil ẽ.qꝛ certuʒ ẽ cæus circa infidelium
coꝛꝑa miracula ñ opatr᷑. Si gᷓ circa ſanctoꝛuʒ coꝛpoꝛa
miracula ondit:certũ ẽ eos in fide bona fuiſſe moꝛtu
os.̊ nõ in alia fide fuerũt:nec ꝓ alia moꝛtui ſunt:ni

Sinima

ſi ꝙ anime viuerẽt poſt moꝛtẽ. certũ ẽ eas poſt car⸗
nis moꝛtem vitam hr̃e. Hec cõcluſio ꝑ omnia media
ondet᷑ infra.c. v reſurrectõne. Sic g̊ inſpirauit in fa⸗
ciem eius ſpiraculũ vite. et factus ẽ hõ in aisam viue
tem. ſupple poſt moꝛtem carnis. Geñ.ij.
Etum ad ſecundũ.ſ.qualis ſit hec aĩa q̃ ita coꝛpꝰ
viuificat: nec cũ ipo moꝛit᷑ diſtinguendũ.q;ꝛ aut
loqmur œ qualitatenaturali in qua eſt ſicut tabula
nuda nõ vepicta: habens tres naturales pres ad wi
vymaginẽ / videlicʒ memoꝛiã ſintelligẽtiã /et vo lũtatẽ/
repñntantes pꝛem /et filiñ/ et ſpũmſctm. In hac qlita
te om̃es aie tã bonoꝝ qᷓ maloꝝ cõueniũt.Or vo loò⸗
mur w q̃litate et ſimilitudine aĩe quã ex opibo q dili
git et oꝑatur: cõtrabit. In hac ẽ magna viueriitas
inter qlitatẽ bonarũ aĩarũ 2⁊ malaꝑ.Gicut pʒ. A.xx.
iij.¶ Hec aũt differẽtia inter aĩa inter ymaginẽ et ſi
militudinẽ/ põt ppendi in ymagine petriſqẽ ſolũmõ
ſculpta:et alia ꝗ ẽ ſculptaſet polita/et picta ſicut ptʒ
ſermõe xxxj.ij. Pꝛima põt dici ymago petri:ſed nõ ſi⸗
militudo. Secũda vo poſtꝙᷓ pictura vderit ei capil
los / et barbã cũ venerabili canicie/ et alias arciſta⸗
tias vebitas:põt quodãmõ dici ſimilitudo Petri.ſi-
cut aĩa in creatõne ſtatim qñ ſculpta ẽ: habʒ cei yma
ginẽ.ſᷣ exopibo et amoꝛibe eã vepingimꝰ:boni bonis
operibo caritatis q̃ſi pulchꝛis picturis eã veo aſſimi
lamꝰ mali vo ecõuerſo.eã dya olo aſſimilãt. immo
q peius ẽ:eã faciſt dyabolo turpioꝛẽ.hoc em̃ ratio
dictat.ſpũm em̃ peccatũ veturpat.et nihil pᷣter pecca
tum.cũ ſ̊ᷓ peccato veturpet᷑. V bi ſunt plura peccata
in re ſpũali inuenta:ibi maioꝛ inuenit᷑ turpitudo. Sʒ
emones facti fuerũt tales tãq;ᷓ foꝛmes / vno pecca
to vel duobo:ſcʒ ſuꝑbia et veſidenio ꝓpꝛie excellentie:
vltra id qð vus eis vederat qͥs ergo dubitat quia xæ
foꝛmioꝛes ſunt anime:q multis ſubiacẽt peccatis ta
lib/q ipſi vmones fecerũt:et etiaʒ alijs beſtialilo et
vilibo:ſicut luxurie et gule et pᷣter hoc pluribo ꝙᷓ ipſi.
Ex turpitudine ergo vemonis aliq̃liter excogitari
ôt turpitudo aĩe peccatricis. Ged turpitudo dya/-
oliẽ tahoꝛribilis: ꝙ hoĩes vt fert᷑ in amẽtiaʒ vertit.
Vn fert᷑ ꝙ qͥdã religioſus rogauit vemoniũ vt ei ve
monẽ in he foꝛma dignaret᷑ onñdere:vt plus eũ et eiꝰ
opa impoſterũ væteſtaret᷑.ſoli igr ſᷣm q; oꝛauerat af-
fint ſathanas.quẽ vt vidit: ſtatim amẽs effectus eſt.
Bs a Zrs Brin zn Zer Nad tẽ
ſermõe.xij.iiij. De qͥdã alio religioſo ſciibit:ꝙ cũ laꝝ
gu eret in extremis et videret vemones circunuenire:
pꝰea ad ſtatũ ſuũ rediẽs dixit: ſi eẽt ignis ab oꝛiẽte

TYTZ2 2JeL.

ad occidẽtẽ:libẽtiꝰꝑ illũ trãſiret/qᷓ illã viſiõeʒ iterũ

vigeret/ſi ̊ vmõis nomẽ ⁊ foꝛmam ſic abhoꝛremꝰ .q;

qñ noĩat᷑ nos ſignamꝰ:qre foꝛmã aĩe ꝓpꝛie nõ abhoꝛ
remꝰ:in q mutatꝰẽ coloꝛ optimꝰ:quaʒ e nõ codſcet
qñ añ eũ venerit:ſ̊ potiꝰ dicet.cuiꝰẽ ymago hec ⁊c.ñ
mea ſ̊ vemõis/ vere ſi qs eũ viderʒ abhoꝛreret.qꝛ lu
to vilioꝛ ẽ:Gap.xv. Dtʒ ̊ q; ̃tuʒ ad alam oẽs ſũt ad
ci ymaginẽ ſ̊ non oẽs ad eiꝰ ſilitudinẽ/qꝛ et᷑ oĩs aia
aut ẽ xpᷣ ſpõſa:aut dyaboli adultera.ſᷣm Augu.ſuꝑ
HGeñ.ad litteam.
Bʒ quõ cogſcit᷑ qlis ſit aia. Quo ad vtrũq; videlʒ
an ſit xpᷣi ſpõſa:łñ:difficile ẽ ſcire. Sʒ rñ quẽadm oð
ſcit ⸗ ſit aqua ⁊ vena tre:vel ſalſa:vłrecẽs:calida:
vł frigida:p eã que ĩ fonte apparet/ita ſci᷑ qdammõ
qlis ſit aĩa ſigna que apparẽt ſenſibo et opiby. Te
e Aug. in regula de vita et honeſta.cleri. YImpudi
cus inquit oculus impudici coꝛdis ẽ nũcius. nec dica
tis vos animos habẽ pudicos:ſi oculos habeatis im
pudicos. Gic em fons vel ſtagnũ ex omni ꝑte fractꝰ
appeꝛtus diffundit᷑:et in ſe nõ habũdat:necin altum
aſcendit. Ita nec habẽs ſenſus exterioꝛes numis ap⸗
tos ad inutilia:in gratijs nõ habũdat:necin altum

1.ij.

vji.

Arꝰ .ij.

Arꝰ. iiij.
ix.

Anima
ptemplationis et cæuotionis aſcendet. Geñ xlix.Ef
fuſus es ſicut aqua:nõ creſcas. Sed fons cuiꝰriuuli
obturant᷑:aſcendit ⁊ abundat ſic aia e qua Ps.xlj.
Bitiuit aĩa mea ad veũ.Et iterũ.Ad te leuauiaĩam
meã. Nota aliud experimẽtũ qũo pt᷑ cognoſci ſpõſa
et adulteralamoꝛe:et timoꝛe.Al.xx.xxiij. Mota etiaʒ.
xI xvj. S leoffi
Bed qᷓtum ad quartũ vñ miniſtrat et quale offi⸗
ciũ habeat aĩa:iuſti qtum ad veũ: vel imuſti ꝙᷓtum
ad dyabolũ.hſt ſciendũ:q aĩa iuſti pꝛimo celũ ẽ
et quodãmõ etiã ſedes xei. Tiñ Hern. ſuß Cañ. Mia
ſancta celũ eſt hñs ſolẽ intellectũ:lunãfidẽ:aſtralv-
tutes ¶ Eſt ſco dei ſpeciale hoſpiciũ aĩs ſancta:qð
ipſo ſolo repleri pᷣt. Vñ Herũ.in ſermone ve diuinis
Ad imaginẽ dei facta aĩa rõnalis ceteris oĩbo oecu⸗
pari poteſt/repleri non pᷣt capax em ceiſqcquid min’
co eſt nõ replebit. Sic ecõuerio ala pctoris ẽ hoſpi
ciũ dyaboli.Experimẽtũ aũt qͥs nĩm occupat hoſpi
ciũ/cape poſſumꝰ ex his frequent᷑ videmꝰ ↄtingere in
hoſpicijs occupatis ꝑ miniſtros regis hoſpicio ali⸗
cui dño ꝑ marſcallũ aſſignato:ſignũ illiꝰ vmi vmum
occupantis exteriꝰ ꝓtrabit᷑ et ondit᷑: ꝑ q ſcia quo
occupat᷑. Sic gratia cei pueniẽs ſignat hoſpiciuʒ vei
armis eius:ſcʒ hũilitate/ et alijs vtutibo. Et ſic econ
tra in malis. ve quib ſa.iij. Agnitio vultꝰ eoꝛum
reſpõdebit eis:et peccatũ ſuũ:q̃ſiſodoma pꝛedicaue/
rũt et nõ abſconderũt. Ve aĩe eoꝝ.¶ Eſt tercio aĩa
ſpeciale vei templũ.j. Coꝛin.iij.Cemplũ em̃ cei ſan⸗
ctũ eſt:qð eſtis vos. Quia ſicut in tẽplo eſt imago il
lius qͥ ibi colit et venerat᷑ et in cuiꝰ honoꝛe vedicat᷑.
Bic in templo aĩe:ſi ibi diligit et venerat᷑ ceꝰ:ibi eiꝰ
inuenit᷑ imago et ſilitudo. Et ſicin malis ve quibus
In ps.lxxviij. Polluerũt templũ ſãctũ tuũ Aiĩa eoꝝ
in malis tabeſcebat.¶ Eſt quarto aĩa ſancta caſtrũ
i.e triplici em̃ caſtro legunꝰiduo ſũt xeil ⁊ terciũ
eſt dyaboli. Pꝛimũ ẽ beata vgo Maria:in qð Jhus
intrauit.ZLuce.x. Intrauit Yhus in quoddã caſtel⸗
lũ. Secũdũ ſũt aĩe ſãcte.ve duibd Geñ.xxxij. Caſtra
i ſũt hec.Terciũ ſũt aĩe impioꝝ.j.Alacha.iiij.Et
viderũt caſtra gentiũ valida ⁊c.¶ De pꝛimo caſtro
Dicet᷑ loco no⸗A arili Et. M.j.ij. Secundi vo
caſtri fundamẽtũ eſt fides. Aliud em̃ nemo pᷣt pon?᷑.
murus:charitas cingẽs et circuiẽs ſcʒ amicos et ini⸗

micos.Alta turris:ſpes:menia:alie virtutes:poꝛte:

iiij.

quinq; ſenſus.ſicut pʒ ſermone.c.iiij. Poſticũ occul⸗
tũ coꝛdis cogitatio/ianitoꝛ volũtas/caſtellarius ſeu
ↄſtabiliriꝰ ratio. Ideo ianitoꝛẽ diyi volũtatẽ:quia
quodcũq; pulſauẽerit ad poꝛtã viſus/ vel auditus/vel
alteriꝰ ſenſus volũtas ſtatim adeſt ad aperiendũ vel
excludẽdũ hoceſt ad volẽdũ vel fugiendũ. Si bonũ
occurrat/et volũtas hoc velit vo apitur. SGi maluʒ-
et volũtas hoc velit/dyabolo aꝑit.Et ideo nõ vebʒ
nimis feſtinanteꝛ aꝑire.Sed ſicut qñ aliqͥs pulſat ad
poꝛtaʒ vel poſticũ et ſit ignotus:et ſpecialit tpe guer
re. YJanitoꝛ curꝛit ad caſtri cuſtodẽ/ ad ſciendũ ſiaꝑi
