tales ſicut lignũ plenuũ qqua:qð nõ cito recipit igni/
tu eloq tuu dñe et ſicut gallina ĩ autuno:pleni. J õ
nõ audiuit populꝰ meꝰ vocẽ meã.ps.lxxx. Calis gal⸗
lina fuit diues ille epulo:Zu.xvj. cuiꝰ hyems cito ve
nit et petiuit pᷣdicatoꝛe.Laʒaꝝꝑ mẽdicuʒ ꝓ fribo et nõ
habuit. vIta iſtis veniet cito:qn vtilia audire ad ſa⸗
lutẽ nõ potert/qꝛ nimis tarde erit: q oẽs qui in mo
numẽtis ſunt audiẽt vocẽ filij ei: Jo.v. ¶ Alij ſe er
cuſant a vbi vei audiẽtia et oꝑis impletõe ꝓpter de⸗
fectũ miſtroꝝ vᷣbi vi in qs impigut duplr excuſatõ
nes qrẽdo. Pꝛimo ĩ vitã et intentoem. Gecũdo in
fectuũ certitudis dictoꝝ illoꝑ.¶ Primo dicũt q̃re ve

berẽ e audire. vel qo dicit:qꝛẽ talis vel talis æc. De

alijs vicũt ꝙ; nõ intentoe recta pᷣdicãt: vt lucxꝝ que
rãt trenũ.ſtiꝰ temerarij iudicij repꝛobatõe reſeꝛua
ta ad capituli ve iudicõ huano. Ad dicra illoꝑ mdẽ
Dũ ẽ. Et pꝛimo qrendũ ẽ ab eis ſi eẽnt ĩ carcere ſ ma
lus ſacerdos vellet eos e hoc educẽ:vł viam we?᷑ d
mõ euadẽ poſſent ſſi vellẽt: ſi vdluerint vti ↄſilio ſuo
vel non. Et ſi ipe in eodẽ carcẽ eſſet:et exire nollet:cñ
nõ minꝰ te liberares eiꝰ coſilio ſi poſſes OQmis in ne⸗
ceſſitate nollet talẽ wctoꝛẽ ſeqͥ ad bonu hoſpiciuʒ: vl

ad lucꝝ pecuniapꝑ /vel ad qpᷣcuq; auãtagiũ noiatum
ſupᷣ. E.c xij. Quis phiberet tale extignere ignẽ ĩ w⸗
mo ſua. Qmejnõ recipet honũ frumẽtuʒ ĩ exiliet vili
ſacco ſibi tis oblatu: vel lapidẽ pcõſum ĩ vili panni⸗
culo inuolutũ. Poſito ꝙ ſint mali:vel mala pdicẽt

intentõne: cũ malifreq̃n verg et viſapĩiam loquat᷑.
Bicut pʒ Nume xxij. xe Galaã et aſina ſuaſ/et mo

re anſeꝑ ſaluatũ ẽ capitolii in romas belinoet bꝛen
nio. Dieut refert Valeriꝰ. Pei ſapia nõ ẽ in eis ſper⸗
nenda:ſicut nec pdicte diuitie tpales oblatea taliba
ſpernũtr. Sʒ diuitias mihil eẽ diri 9 patõeillius.nec
ꝑaui illi lapigẽ pᷣcõſum æc. Oĩa ergo q̃ dixeꝛint vohᷣ
facite: YJo.ij. ¶ Gecũdo impiĩgũt ĩ tefectũ certitudi⸗

nis et hoc duplr. eltetes g noe perab be
g2

dicat:et hoc qꝛ veꝑ videt᷑ duꝑ. Quibo dicẽdi Erc
tuuseſſet qͥ vellet ſeĩm mẽdacio ꝑdẽe:vt alios libe⸗
raret talis cogitatio ex dysbolo ꝓuenit qꝛ ſ. empgni

Ddiſti vocem vxoꝛis tue ⁊c.

A xxvj.

fitur fac? diſcoꝛdi int᷑ viros eccleſiaſticos et popu⸗
lares:ſicut int᷑ bͤncipeet exercitũ eiꝰ.ꝓdeo multa ma
lignatus eſtinimic iĩ ſancto.ps.lxxiij. Mõ.T. v. xliij.
Secñdo minus eis credũt œ gaudijs bonoꝑ ? pe⸗
nismaloꝝ/qꝛ bmõi coꝛꝑalit᷑nõ vider̃t.quibo dicẽdũñ
q; credẽ æbẽt xpᷣo:qm hmõi vidit et nos infoꝛmat
ſicut mr filiũ natu in carcũ. Seqͥ. F. iiij. ix. Et eis qui

audiuer̃t ab eo ĩ ſciptunis ſaqis qꝛ fides ex auditu: xxv.
Ro.x. Sʒ et hoĩ narrãti et afſerẽti qð audiuit a fide

li hoie:credit᷑. Multomagis auditui qͥ eſt ꝓꝑ vbũ ypᷣi:
Ro ꝓ. Sʒ dicũt ñ.ſ̊ ſi moꝛtuꝰ veniret ad nos: crede⸗
remꝰ. Iſti ſunt dveↄditõe iũlliꝰdiuitis dãnati.QLu.xvj.
Qui petiuit Zaʒaꝝ moꝛtuuʒ mitti ad fres ſuos. Gʒ
ꝓcertoiſtis rñdetſicut rũdebat᷑ ei. vnt Moyſen ⁊ ꝓ
phetas audiãt illos. SGi Moyſen et ꝓphetas nõ au⸗
diüt ideſt viuos et ſcripturas ſanctas neg; ſiquis ex
moꝛtuis lerit ad eos credẽt. Veritas hunꝰ dicti patz
rõe et exẽplo.¶ Mõe ſic: ſiqͥs veniret et diceret pẽas
inferni maximas:et nullã ibidẽ eẽ liberatõeʒ.ſtatim
obijcerẽt qrẽtes ſi fuiſſet ibi:an nõ:Si non plꝰcredeę
rẽt eiꝙᷓ nob qͥ ibi ñ fuimꝰ. Si dixerit ſic. Rñderent ſi
Frurtbnerehan iſti. Ergo ibiẽ redẽptõ et liberatõ.qᷣ
mẽdaci pdicas. Exepla ad hoc mita hẽmus ĩ qr
to dyal.vbi bẽs Gꝛegoꝛiꝰ narrat his qͥ pẽas infeꝛ
ni et vidert et narrauert:paucitñ hoc curauerunt.
MQuotidie videmꝰ hoĩes moꝛi.et tñ ex ↄmũi vſu mor
tem puipẽdũt. Sic ſi moꝛtui freqnt ad eos mitterẽt᷑.
Bicut pʒ. D.j.xv. Et. MM.xj xcix. Meq; ̊ ſiq ex moꝛ
tuis ierit ad eos:audiẽt.Zu.xvj. 1
dicẽtes. qᷓre audiã/bñ facias et bñ habeas:qͥd dẽmꝰ
plura audire.Et iſtud dictũ frequẽt᷑ ↄtingit:qñn vnꝰ
vnlt aliũ impedire ne vbuʒ tei audiat.vlẽ em̃bene
agas:et bñ habeas.etiã ĩ wmo ſededo. Sed ſi dicerʒ
ſe famelicũ valde et ñ hr̃e cibũ:et alius rñderet/bene
agaset bñ habeas.reputaret eũ vriſoꝛẽ. Jdẽ repu⸗
taret ſi diceret ſe velle ditani vel ire romaʒ. et qreret
ab eo. Di etiã diceret ſe infirmũ:et velle ſe medicũ q̃
rere et ſic in qͥcũq; negocio coꝛpalijñ dimitteret p/
pter rnſionẽ remediũ et auxiliũ querẽ. Qñ et volunt
ire ad ſoꝛtilegas:hmõri cogitatio eos no impedit.ſñ
impediat ire ad vũ et audire eũ. Exemplo Yob vlt.

Auditu auris audiui te. Mõ optie E. vij. ir. Alij rvü.

ſe excuſant ſocietate q retrabit multos ab audientia
verbi vei openbo penitentie. ſicut populus impedi
ebat cecum clamantem ad iheſum. Sed iſti in ſocijs
audiunt illum dyabolum quem Eua audiuit in ſer
pente:quem potius audiuit ꝙᷓ v:et totum cõfudit
mundu. ⁊ mimis eis cõdeſcendũt dimittentes pꝛopt
cos ea que vi ſunt: ſe habẽt ſimilit᷑ ad eos ſicut Adã
qtum ad vxoꝛcm ſuam. Cui dicit HGeñ.iij. Quia au

tionibo quibus diq poteſt:q; nulla occupatõ eos im
pedit a cibo coꝛpoꝛis: nec etiam in antũno. qui foꝛte
dicent quotidianũ cibuʒ animehabent in wmo ſua:
ſcilicet pater noſter:et miſſam in eccleſia. Quibo re⸗
Ponglure licet quotidianũ cibum coꝛpoꝛineceſ⸗
grium habeant in wmo aliquando tamen exeũt an
comedendũ cum amias ſuis. Sic exeant inuitati ad
conuiuiũ anime.et pauciſunt uos occupatio impe
dit a nouis ſpectaculis:ſicut in ludis:quos mizacula
vocant. quare ergoumpediũtur ab audientia mira⸗
culoꝑ clericoꝝ fatoꝝ. Talesreprehendit Eriſoſto.
lſuper H Pꝛopter negocia inquit
ſe excuſant ab audientia ermonũ:et in teatnis et cur
ſibus equoꝛum integrum impendunt diem in curſi⸗
bus equoꝛuʒ:ficut in haſtiludijs et huiuſmodi.quos

reuocat teus:dicẽs. Nenite filij unaeme ne nn. xix.
poſſe

. Alij ſe excuſant: loci diſtantia: dicẽtes ſenõ
venire ad eccleſiam vel verbum ei: quibus reſpõde⸗
tur:q ad mercatum et ad nüdinas ſciunt ireas ma⸗

Mam diſtantiam. in p̃qicatõne vo ſunt nundine ver.

Alij ſe excuſant: xxvj.

5

Ellij ſe excuſant occupa xxvij.

Acintt atticit Mogt
4 nuncig

ſe

uug⸗i
vinr ti iedn,,l
nmnl a g nd aen ul
ſnn uſu – ainmn
un rnunoſ⸗ leugin nei.
ienitli ato rle c ſanon

crmones⸗

cqbano mebabed — us
nilegmnacirhen ne n
hami uſatd
hent gnar no beit di elba wdinr en⸗
futit anſuere gpten auſnelng ag iͤß
ſelge obi mier mntun ctpentteneet bon
— ——
hhl vgallogulinfino apige noſb inuer
benmusinmeniſz tni gnani generu uis
iznec cgo tibi Hitesen ſomachüocapatu
yſtono immeniüt ſapone dicit bonns a
ſgnuhebant ihhenti hie gi. Loar inz
nbohödantutnarrt dinſtnd andiärdle
meunnchrmmt ſantpzii; Ecp Pendtd
chafnſuuniilirntchnren in
feneſtrͤchucüne ctinsinpeccansſwis e

Nabue⸗ eune
land gugue
ellätſek verbi
ſat ans inoliih . imE

chlsſe afeeng chſant riicnan
le Iltoris 2gignorabine
nünrönene ce ſnedihtinn
n

tectühfechürct alinsfſch
õ
ſepell dtanſelin ona, ifn
entſtufimüg leſencici
ig negocio o galiii diinittener o/
Bentüer ourili uere Qiet olunt
bmoi cogitanid osno inpedit iif
rüctauclreei Eremplo Jobxlt.
diuite. Mo optie E. i ij.Alij mi
teq retabitmyltosab andientia
penitentie ſicnt populus impedi
ntemad iheſum. Sediſtiin ſocis
abolumquem Eus audiuit inſer
us audiuit iᷓ iſ:ettotum cöfudtt
as codeſcendüt dinitenttsoot
t ſehabet iinilitac coo ſiat A
ſuam. Cui dicit Geñ iij. Quan
ns tue . (llijſeerauſant ongn
bia poteſt ynulla oonpet on
danantinmm naninn gu ſue
nũ abuz animehabentin wo iua:
ſtartt niſamn i di Qunb
ct vor tn hun cande nenn⸗
inmmoalignangotamen ſ 1
amlas ſns Gicertantinutt

Fabula.

Audire

Contra iſtos ſurget in iudicio Regina ſaba que ve⸗
nit a finib mundi: audire ſapientiam Galomonis.
et nõ ſolum regina ſaba:ſ omnes natõnes xpᷣianita⸗
tis. In cauſa iſta poſſunt ſurgere contra anglicos.
qꝛ vix inuenitur natio xpᷣiana.q ita raro et inuitean
dit verbum wi. eyperto crede magiſtro. RKegina ſa⸗
ba venit re finib mudi audire Salomonẽ.iij. Re. x.
IYſti nolũt v pꝛoxima wmo vel vico vbi ſedẽt ocioſi
venire vt audiãt xpᷣm. immo ⁊ eccleſia exeũt qui eos
tmmuitat dicens. Lerra terra terra audi verbum dñi:
Hiere.xxij.¶ Alij ſe excuſant:dicentes ſe eſſe rudes:
et ideo ſe neſcire:intelligere:nec repoꝛtare que dicũ⸗
tur non tamẽ pꝛopter hoc vebent dimittere andire:
quia aliquã æuotõnem / vel Reccadk repoꝛtant de⸗
teſtatõnem. Sicut accidit vequadã muſiere MPariſi
us: vt dicit᷑: æ ſermone redeunte ⁊ obuiãte cuidã ma
giſtro: qui cũ quereret ab ea vnde veniret:⁊ ꝙ ei di⸗
ceret aliquod bonũ verbuʒ/qð in ſermone andierat:
Keſpondit ſe neſcire:ſ bene inquit ſcio: qdiu vixe
ro/plus væũ diligam et peccatũ veteſtaboꝛ. Sic audi
tecelique loquoꝛ. Sentro xxxij.Et vtinã ſic audiat
terra/ibidem: ¶ Alij dicunt quare audiã: nõ inten⸗
v dimittere peccata mea.hocnon obſtante:expedit
audire ꝓpter duo.¶ Pꝛimo: licet antenõ habuerit
volũtatem dimittendi peccatũ:in audiẽdo tamẽ 3
nituſſanctus põt augere ei gram. In actibo apoſtolo
rũ dicit᷑: cecidit ſpufſancius ſup omnes qui audie⸗
bãt verbũ.¶ Gecundo vt melius ſciãt quid agẽ ðe⸗
beant:quãdo habuerint volũtateʒ a peccatoceſſan
di: Erempl cuiuſdã æ quo fert᷑: ꝙ cuidã querenti:
quare ita
ret: Reſpõdit:ibi cogito/quomõ me coꝛrigere pote⸗
ro:et quomõ me habeo poſt coꝛrectõnem.Audite q̊
inſule:et attenditepopuli Glsgerzeyeerlienan iſte
audiuit ⁊ attẽdit velõge oſtmodũ faceret.¶ Pa
tet ergo ꝙ nuilipᷣdictoꝝ ſufficientẽ excuſatõnem ha
bent:quare nõ vebeãt cæi verba audire /ſ̊ pꝛedictas
fingũt cau ſas:vel ꝓpter cauſas tactas /ſupᷣ. E. c.xxj.
vel qꝛ verbi i et virtutũ et penitẽtie et bonoꝝ ope
rũ ignoꝛans pᷣcioſitatem. Et ẽ æ eis ſicut dicit᷑ m fa
bulas ve gallo:qui infimo lapidepᷣcioſo inuẽto:ait:
libentius inueniſſeʒ vnũ granũ.qꝛ nec tu vtilis mihi
es:nec ego tibi. Hñtes em ſtomachũ occupatũ alijs:
in iſtis nõ inueniũt ſapoꝛẽ.ſ̊ dicũt qbonus cibo eſſet
ſiquis haberet appetitũ.Hiere.xxij. Locutꝰ ſuʒ ad te
in habũdantia tua:et dixiſti:nõ audiã:vel qꝛ dyabo
lus aures obturat.ſicut pʒ ſupᷣ. E. c.x. MPꝛopt᷑ hecem̃

et his ſtmilia lumẽ excludũt:et cõtra veꝝ ſolẽ coꝛdis

feneſtrã claudũt:vt qetius in peccatis ſuis wꝛmiãt.
x qbus Jobxxiiij. Ipᷣi fuerunt rebelles lumini.qꝛ
nõ ſolũ iſtud excludũt:ſj cõtra volẽtes lumen in eis
accẽdere rebellat/et verbis et factis.Et in hoc ſunt
ſicut canis furioſus:qͥ moꝛdet manuʒ offerẽtis ei pa-
nẽ. Ota iſti et turbãt et turbãtur.Audiui:et cõtur⸗
batus ẽ vent᷑ meus.in pᷣs.xxx.(¶ Patʒ etiaʒ lu⸗
mẽ ſciẽtie excludũt nolẽtes ſcire ꝙ ſunt ſicut illi qui
ita diu vigilãdo comedũt carnes nocte ferie qͥnte:ꝙ;
dies ferie ſexte incepit clareſcere:et clauſerunt fene⸗
ſtras ne lumẽ intraret. Ita iſti bubones infernales
et tales/nec ꝑ legem vei excuſant᷑.qꝛ ẽ ignoꝛantia vin
cibilis ſeu affectata in q̃ ignoꝛãs ignoꝛabit nec in le⸗

ge Ariſtotelis qꝛ ẽ ignoꝛãtia pꝛaue diſpoſitionis:et

nõ negatõnis /nec in lege Juſtiniana:qꝛ ẽ ignoꝛãtia
craſſa ſupina ignoꝛãtia iuris.et nõ facti.in q̃ lege qͥ
diẽ ſe nolle veĩre qñ citat᷑:vłter citat᷑ ⁊ nõ veĩt:vł lati
tat ne citatõ ad euũ veniat:ↄtumax iuditat᷑.ff.ð re.iu.
l.ↄtumacia. Ged om̃es ter citãtur.ſ.verbo/exemplo/
et beneficio. ve hoc patzʒ. A.x.per totum. Et tamen
aliqui dicunt aperte:ꝙ nolunt venire: ſicut ille qui
dixit Luce.xiuiij. Vxoꝛem duxi.¶ Alij impediũt ne

ibẽter audiret ſermonẽ:cum ſe nõ coꝛrige

xxvf.

citetio veniat ad eos: Gicut nolẽtes audire. ¶ Alij
ſe excuſant ſicut ille qui dixit villamemi. aban
dictum eſt. Hota. . v. xlviij. Finis vo iſtarum excu
ſatoõnum guia nullã legem in cecuria iĩ pro eis habe⸗
bũt:erit ſententia damnatõnis eterne cõtra contu⸗
maces ꝓlatanet cõparãdo ſtatũ iſtum in quo nolũt

gudire verbũ ſalutis:qꝛ ſunt eis graues rumoꝛes: ad

ſtatũ illum in quo ve hoc wlebũt. Eſt xe era ſ
quodã iuxta ignẽ ſedente cnius veſtẽ H
ret ſoixit ſocius ſuus:vis andire rumoꝛes Ira inq̃ͥt
bonos: et non alios. cuialiꝰ neſcio niſimalds. ꝗ inqt
nolo audire. et e bis aut ter ei hoc diceret: ſp ide miᷣ
dit: in fine ci ſentiret veſtẽ ↄhuſtã iratꝰ ait ſocid: q̃re
nõ dixiſti mihi. q; inqͥt dixiſti ꝙ noluiſtiaudireru⸗
moꝛes miſi placẽtes: et illi nõ erant rales. Ita qꝗ; no⸗
lũt mõ vfectũ ſuñ audire vt coꝛrigant qñ ſentiẽt pe
nã:volebũt ꝙ pus nõ audierũt. Et ſpãliter:qñ audi⸗
ent illã ſententiam contra contumaces latam. Mat.
xv. Ite maledicti ⁊c. Quicunq; audierint tinnient
ambe aures eiᷣ.j. Re.iij. Audiamꝰ ẽ vtilia verba ſa⸗
lutis. Qu oniã q me audierir: abſq; terroꝛe requie/
ſcit:Pꝛouer.j.
¶BHec ant ver ba vrilia andire debemꝰad euitandũ
picula ſpũalia:et aliqñ tpalia. Sicut em̃ ſpeculũ oñ
dit maculã in facie:ſic verbuʒ ei in cõſcientia. Et ſi⸗
cut videntes in ſpeulo maculã: tergũt in facie: ſican
dientes cuote mũdant᷑ in cõſcientia. ps.lxxx. Giau⸗
diens me: nõ erit in te ⁊c. ¶ Sic cõſiderauit ſe in ſpe
culo:et ſic eultauit periculũ. Quidã magnus e quo
fertur:q multu dilexit toꝛneamẽta.et cũ in quodam
ſermone audiret quomõ illũ luduʒ ſequũtur multa
peccata moꝛtalia: videliq; ſupbia inuidia/ vindicta/
auaricia/odiñ ꝛc. Muqᷓ poſtes illũ ludũ dilexit. Hec
audite pꝛincipes:vſa.j. ¶ e alio etiã tali fert᷑:q nõ
libẽter audiuit miſſas/et cauſa fuit:quia credrdit ꝓ
ſacerdotes er auaricia inueniſſent illũ modum viuẽ
di. et cum in quodã ſermone audiret pᷣcioſitatem illi
us ſacramentiet miſſaꝝ valoꝛem:ſempꝑ poſtea eas xe
uote audiuit. Pſal.cuin. Verbuʒ wmini inflamauit
eũ.¶Ad idẽ etiã qð refert valerius de quodã iuue⸗
ne athenienſi Polemus nomine:tãtisillecebꝛis vedi
to: vt etiam in fama ipſa gauderet. Cuʒ ſemel ergo ex
cõuiuio nõ poſt ſolis occaſuʒ.ſ̊ poſt ſolis oꝛtũ ſurre⸗
Eit. Vino granis et vnguẽtis optimis velibutꝰ:ami⸗
ctus veſte pꝑlucida:⸗ ſertis capite redimito:ad wmũ
reuertebat᷑ et cũ ſcolã ʒenocratis tũc wcẽtis.aꝑptam
vidiſſet: intrauit in eã vt pꝛudẽtiſſima pᷣcepta /temu
lentie laſciuijs inmiſceret cunq; om̃es nuchttores ze⸗
nocratis coꝛridẽtes indignarẽtur: ʒenocrates vultu
matmo omiſſa re v q̃ diſſerebat:ve movæſtia et tem
erãtia loqᷣ cepit.cuiꝰ grauitate ſᷣmonis illectꝰ Po⸗
emꝰ vtractã ve capite coꝛonã pꝛoiecit: et cõuiualis
oꝛis hylanitarẽ repᷣſſit.ad vltimũ vo totã luxuriã ex⸗
uit. ſicq; vniꝰ occaſionis medicina ſanatꝰ ᷑. Patʒ er⸗
go ꝙ in iſtis trib pᷣdictis hoĩlo verificat illud Ecci.
xxiiij.Quiaudit me nõ cõfundet᷑. Ptʒ etiã g, ſi mo⸗
xerni vellẽt dimiſſis potatõibo audire verbũ ci:ali⸗

xxxiiij.

Exemp.

Arer.

yxxv.

Exemp.

Exemp.

rxxvj.
Exemp.

cuiꝰ dicti occaſione coꝛnigerent᷑:et coꝛpoꝛi et aĩie vale

ret. Sed hen homicida ſſat ꝑ q̃draginta dies in ec/
cleſia vt moꝛtem euadat tem poꝛalẽ.et vos nõ liben⸗
ter ſtatis in vno ſermone:vt tempoꝛalẽ et eternã eua
datis.Cales aliquãdo wlebũt:quia non audierũt:
quando contigerit eis/quod cõtigit cuidam de quo
refert Beda æ Renas angloꝛum 8. cum alij irent ad
eccleſiam/et ad ſermones et alia
bat ire ad tabernam. hicmoꝛiens:poſt bꝛeuez loque-
le amiſſionem irediens ad ſe dixit:ſe damnatum.ꝛ ce
teris hoꝛtantibo eum ad ſpem: Reſpõdit nõ potero
ſaluari: quia fui in infernoſet vidi locum meuʒ para
tum iuyxta iudã et cayphaʒ.et reqͥſitus æ cauſa:rñdit

onag loca!: ille ſole Exemp⸗

Are xj.

xxxviij.

Arꝰ. xij.
Xxxix.

Auaricia

nia nolui libenter audire verba wi:nec ire ad eccle

lã: ad tabernã ere iſtius cõditõnis ſunt:cũ ve⸗
nerit ad puctum illũ/ dicere cum illo poreruntilluꝰ
igetli. audiuimꝰ:idcirco venit ſuper nos tri⸗
nlatio.
Et nõ ſolũ œ bemus audire vtilia vt æclinemus
a malo picula vitãtes:ſ̊ vt faciamus bonũ neceſſa⸗
riuʒ ad ſalutem qꝛnõ ſufficit famelico audire 1e4 *
cibo:nec infirmo audire medicuʒ.q;ꝛ anditus medici
nõ ſonat:̊ opus cũ cooperatõne infirmi:nec amicus
diligit: ſi iße vel eius miniſtri vel littere ſolũmõ reci⸗
piãtur in poꝛta. Ita nec ceus vbi ipſe vel eins mini-
ſtri vel verba recipiũtur ĩ poꝛta aurium:vel oꝛis/vel
oculoeꝝ. Sũt ergo recipiẽda in eamera coꝛdis et ope
faciendũ ẽ:qð in litteris pᷣcipit vel continet. Jaco.j.
Auia ſiqͥ auditoꝛ ẽ veꝛbi ⁊ nõ factoꝛ:hic cõpabitur
viro cõſiderãti vultũ natiuitatis ſue in ſpeculo:a nõ
tergẽti nec operãti ad faciei xecoꝛẽ ſ̊ tm conſiderãti
et hoc ẽ qð ſeqᷣtur. Cõſiderauit et abijt: Ideo ſequi
tur. Mõ auditoꝛ obliuioſus:ſ̊ factoꝛ ⁊c. In quo ptʒ
auditoꝛ obliuioſus britudine pꝛiuat᷑: et factoꝛ in
ſpem ponitur. H V
Hatʒ ergo ꝙ nõ ſolũ ꝓpter tria pᷣdicta ſunt audiẽ
da et facienda verba wag etiaʒ vt fugiamꝰ penaliaj
ſcʒ pꝛiuatõnem illius beatitudinis qð ẽ quartũ.Oi⸗
ues em in inferno periuit pᷣdicatoꝛes:qͥ dum vixit pᷣ⸗
dicatoꝛes audire cõtempſit: et multos hʒ ei ſimiles.
q ſi eſſet poſſibile ꝙ illã penã ad momenruʒ ſentirẽt:

pdica toꝛes ipi fierẽt. Sicut q̊ vbi timoꝛ ẽ igne:pꝛi

us aperiũtur et implent᷑ vaſa aqua contra ignẽ:q in
une wmo exiſtẽs ĩ alia timet᷑. Ira nos timẽtes il⸗
um ignẽ/qui mõ diuitẽ illũ ardẽt Luc xvj. Cmcioꝛ
inquit ĩ hac flama:aperiamꝰ vaſa coꝛdiũ et auriũ et
cõtra illũ ignẽ recipiamꝰaquaʒ illius fontis:Eccij.
Fons ſapiẽtie verbũ cei et audiamus eũ mõ ad peni⸗
tentiã vocãtem ⁊ ⁊elicta coꝛrigamꝰ:dicẽtes Bñne an
diui auditũ tuum. Abac.iij. Qnia qui ſic eũ audit:
nũc ab auditõe mala nõ timebitſin pᷣs.cxj. ne poſtea
in moꝛte et in iudicio audiamꝰet hoꝛreamꝰ:ſicut hoꝛ

ret fur v auditu ſentẽtie ſuſpẽſionis.xe qua yſa.xxj.

Arꝰ.xiij.

xl.

Exemp.

Coꝛrui cuʒ audirem.
Qui ergo vult illã vocẽ hoꝛroꝛis in iudicõ declina
re:obturet aures ſuas ne audiat ſanguinẽ clandat
oculos ſuos ne videat malũ:qꝛ iſte in excelſis habita
bit.vſa.xxxiij. Poſt obturet aures ſuasne audiat dy
abolu vel eius mĩſtros. dyabolum ſuggerentẽ:⁊ ve⸗
nenũ inſpirãtẽ in coꝛ dicendo vũ miſericoꝛdẽ:te diu
victuꝝ et hmõi: vt ſpe ſeu pᷣumptõe pecces. Gladiꝰ
in labijs eoꝝ/qͥniã qͥs audiuit In pᷣs.lviij.nec mini⸗
ſtros ſeu ſeruiẽtes ei cãtantes. Ecci.ix. Cũ ſaltatrice
ne aſſidue ſis:nec audias illã:ne foꝛte pereas ĩ effica⸗
cia illius:ſeu caꝛminãtes vel incãtantes blandiẽtes⸗
etrahentes/ mẽtiẽtes:qꝛ pꝛinceps qͥ libenter audit
verba mẽdacij:om̃es miniſtros habebit iniquos.p⸗
uerb.xxix. Sicut ergo trãſiẽs pꝑ loca fetida/nares ob
turat:ne fetoꝛ ſentiat᷑ et coꝛ inficiat: Ita iuxta predi
ctas obturẽtur aures.exemplũ ad hoc dr in fabulł⸗
ꝙ Vlixes trãſiturus ꝑ locũ in mari/ vbi ſyrena ĩ can-
tatõne ſua om̃es trãſeũtes vcepit:obturanit aures
ſuas:et ſic ꝑiculũ euaſit. Ita tu obtura aures tuas:2⸗
noli audire liguam nequaʒ. Ecci.xxviij. ¶ Sed heu
ouis audita voce lupi:timet et fugit.et homo ne feto
rem coꝛpoꝛi nociuum ſentiat:nares claudit et os.ne
cibus intrat venenoſus. ouis autem xpᷣi audiens lu⸗
pum infernalem in ſupꝛadictis locutõnibus:non ti⸗
met nec fugit ſed applaudit. nec aures claudit:ſᷣ ne
rit Et ideo ſicut patet infꝛa ca.ve vetractõe tales ſpi
ritualiter ꝓduntur. ps.xxx. actus ſum ſicut vas p⸗
ditũ.quoniaʒ audiui vituꝑpatoõnem multoꝝ. Mõ..
vj.xxxiij. Item. G.v.xij.

A xxvij.

Waricie ⁊ auari Pꝛi

mo ponẽda ẽ diffinitio. Secũdo: diuiſio

Tercõ:generalitas.Quarto:inſaciabili⸗
tas. Quinto: vilitas. Sexto:laboꝛ. Septimo:ingra
titudo. Octauo:crudelitas. Nono:ſtulticia. Beci⸗
mo:piculũ. Vndecimo:wloꝛ. OGuodecimo: damna⸗
tio. Tredecimo:excuſatio cũ repꝛobatõne/ Secimo⸗
quarto:vceptio.Quintodecimo:remediũ.
Mitum ad pꝛimum ſ̃m ſctm Tho.in ſumma ſcoa
ſcde.q cxviij.ar. j. Auaricia ẽ immoderatꝰ amoꝛ ha
bendi/Fm Hugonẽ li.ij. clauſtro aĩe. Auaricia eſt
ſua illicite tetinere:et aliena cõcupiſcere.æ iſtis du⸗
abus ꝓuer.xxx. Sanguiſuge due ſunt filie ⁊c. Auarꝰ
do ſᷣm Hiero.vt or eit bun a diuitũcelariũ/latronũ
rixa parentũ/ſibilus paupeꝝ. Hiero in q̃dã epla.
Mitum ad ſecundu. Auaricia quo ad tenacitateʒ
põt fieri in rebquaꝝ vſus ẽ ipᷣa cõ umptio:ſicutĩ pe⸗
cunia et hmõi:vel in rebo q in vſu vtenti nõ diminuñ
tur. ̊ potius augẽtur:ſicut ſciẽtia et hmõi.et hec vi:
tr᷑ teſtabilioꝛ vidq eliq; nolle cõmunicare quater-
nos et ſdam ſuam. Exem plo ſapientis dicẽtis. Sine
fictõne didiciſetſine inuidia ⁊c. Sed dicet poſſez ve
recundiãpatindẽ pꝛedicãdo qð aliꝰð quaterno meo
prius in eodẽ loco dixit. Rñderi põt/ꝙ caritas non
inducit confuſionẽ. et maius meritum accreſceret ex
caritateiqᷓ;amnũ ex verecũdia. Illi ergo qͥ tenaces
ſunt in hanõi:nõ ea bene poſſidẽt: ſ̊ poti poſſidẽtur.
Vñ Aug ve woctrina xpᷣlana. Om̃is res.qᷓ dandonõ
xficit/duũ hr̃et nõ dat᷑:nõdũ hr̃:qᷣmõ hñnda ẽ.
Terciũ vo videlʒ eiꝰ generalitas hr: et pʒ quo ad
Duo: videliq; quo ad radicẽ.et quo ad effectũ ſeu opꝰ
õ exy radice venenoſa ꝓcedit.¶ Pꝛimo quo ad radi
cem pʒ eius generalitas/qꝛ ẽ radix mater multaꝛum
turpiſſimaꝝ filg videli; opouratomis: retinen⸗
tia nimia ne emoliatur.vt ſibipᷣi quo ad aĩam et miſe
ris ſubueniat. Secũdo inquietudinis. Tercio/wli.
Quarto fallacie q fit ſimplici verbo. OQuinto frau⸗
Dis ꝗᷓ fit in facto. Sexto/pꝓditõms. Septimo piurij.
Eſt gauarꝰ ſtipes in quo dyabolꝰ om̃em ſurculũ in⸗
ſeruit. Sicut pʒ ſcoa ſcoe.q.cxviij.ar.viij. ¶ Gecũm
eiꝰ generalitas pʒ in ope in meditatõe in veſideꝛio:in
locutõne:in ſtudio: q̃ſi ad om̃es ſtatꝰ et ad omes ꝑſo/
nas ſe extendit intãtu: ꝙ ferein om̃ ſocietate/ſiue cle
ricoꝑ ſiue laycoꝝ / ſiue artificũ/ſiue mercatoꝑ.vix in⸗
uenit᷑ vnus qꝗᷣ aktur T lucro eterno ex coꝛdẽ.qno ſe⸗
ipᷣm et alios ſaluare poterit.ſ quõ tꝑalia acqᷣrãt di⸗
centes. Ibi ẽ tale lucꝑ.ibi tale ſernitiũ.ibi tale bñfi⸗
ciũ ſine curaſpingue valde:ibi aduocatus multa lu⸗
crat ibi baliuus ⁊c. et nõ diſputãt qnõ hamꝰ peccati
et ꝑiculi ſub eſca illa abſcõdit et nõ ſolũ ad loqlaʒ:ß
ad opa ramos ſuos extẽdit ad iuuenes:intãtũ:q; xæ-
cennis furat᷑ mr̃iſue.hec: infideles oparios male fa-
cit oꝑani.hec:pauꝑes facit latrones.hec:mediocres
facit vſurario s:et blada abſcõdere:qñ paupes fame
moꝛiũt᷑ hec:dños facit tyrãnoshec:facit falſos pqᷣſt
toꝛes vicinos ſuos ad curias regũ citare ad liigagi
cũ eis:ad male lucraduʒ terras eoꝝ. Hec q̊ generał
fames et ſcabies totũ coꝛpꝰ maculãs vł volũtate/ veĩ
locntõe vłoꝑatõe.Oẽs i viã ſuaʒ vclinauer̃t.vnuſ⸗
qſq; ad auariciã ſuã. Na.lvj.AN minoꝛe qᷣppe vſq; ad
mailoꝛem/omnes auaricie ſtudent. Apꝛopheta vſq;
ad ſacerdotem/cuncti faciũt wlum: Hiere.vj. Auari
cia em̃ ĩ capite idẽ in intentione oĩm: Amos.ix.
Et ſi iſta fames poſſet ſaturari: vel ſcabies ſanari
eſſet terminabile et tolerabile malum. Sed fames
peſſima ẽ:qꝛ ẽ inſacia bilisad modũ ignis qͥ nũqᷓ dĩc
ſufficit: pu er. xxx.¶ Inq nõtur q̃rta auaricieↄditõ⸗
videlicet inſaciabilitas.cuius cauſam vide.C. xiii.
viiij.Et. G. iij.xvij.atnus enim credit ignem

Arꝰ.

j.

Arꝰ. ij.

Ar.ij .

.lij.

.iiij.

Ar ꝰ iiij.

V.

terasnci iſelli
bus andlisn
fin menmuanin nonauuſn
tacchaittnle and nmagup opun
collocato: itfume a. fmi genoꝛ nio t:q a
icencioemiaut iden Oun l mn
ſentemſectur nn pennng nanng tumes
tanih aſunt nulta &rbocpit Alncle
ſeyntaks driontito in fentutet gaupeno⸗
DMltuneſtey uatoditiorreputatur:tantopil
iget Cu igrindigentin tpanptas et nfen
AUnddu lvenaignotüce dicinns alde inci
tharpeſein di coinclcät leitun g dinſi
Porakpeagnins eſt Hocargumentu chäimal
Nr Geeo ind Elii ane Yleinithe
cgetoold dade. Ha nddady itturd
ut dinese Ocloqur panb: Nibi binn
Ueſitins Cifmmin Santdi gliſecii⸗
ſa int olein argtmila ſoeugtg⸗
zcgl whit pang allmsiii
nueb tii Eſtſinine⸗ i niübade 3d

. -

lenoſa peedlt.(Derimd eupe
mltnginitnas atri
En videligobduratönigeerretinen,
latun t ſiißignod aian amle
Beciido inqpietudlnis Terdo li
teq fitſinplia erbo Oniſtoffn,
Garto oaltͦna Heptino giuni.
Gin quo dpabol?omem ſyrculu in⸗
ha ſce q viijan rij. ¶ Gecum
imopein mellitatöein wſigerio in
o:qſiad offes ſtat? etad ofſes pſo⸗
atui: ferein ofn ſocletate ſinecle
ſiueartifici ſiuemercatop virin⸗
ur X lugo etemnd er chrce guoſe⸗ ij
fenral diuünililel
tluc ibitaleſernitin ibitalebif⸗ wil
ne ſelgeribiagnocro nultult Vuj.
7t etn diſputat guo hamn pergt L
ilaadichcit etno loli ag oqli;ß
nos cteditad iunentotitärni,
iſue hec: nfidelesepaniosnelefn⸗
pesfictſunnne, henellnn
etblac⸗ uſcͤlgetie bis
viimfins utt ilter,,
womnan unlin e ghen
ehna , ilunri
toti corp/ A vnuſ⸗
ige iu iahrugn
iummct m ln Aun
tnngtſunecin Anosal.
deinintmnnonee Alcabits inin 61
epoſet ſtnlen an Den innb ,
cope le malom. un⸗
lecttolg dlie giicnis niin

vViij.

Auaricia

extingnere intus lingna pꝛoijciendo:quib plus accẽ
vitur. Ita auari creduũt cupiditatem ſuam extigue⸗

re dicẽtes:ſi hrem tale maneriũ:vel tor libꝛas ĩ mer
catõnibo vel vnã eccleſiã vel pbendam:nũꝙ; plus ve⸗

ſiderare.quo habito.cõqrunt᷑ locũ illuʒ eſſein malo

aere:vel nimis pꝛope viã ꝓpter hoſpites:vel nimis a

bona villa diſtare:vel qꝛ non ſunt ibi paſcua:vel ne

moꝛaſvel piſces ſopoꝛtet aliũ locũ hrej vbi poſſet eſſe

in eſtate pꝛo paſcuisſin hyeme ꝓ focalibo.terciuʒ vbi

in quadꝛageſima ꝓ piſcibb.Aliã etiam opoꝛtet pᷣben
Dam hꝛe in patria ſua.e his Mota..xxv.xxuij. Et

D. xxij.xviij.Et.M.xiij.viij.Et ſic ligno vno appoſi⸗
to ignis creſcit:⁊ q̃ntoplura apponuũtur/plus creſcitt

Et ſicut currus male vnctus/quãtoplus poꝛtat.tan

tomaioꝛẽ ſtrepitũ facit. Ita auari/q ſunt currus dy

aboli tãtoplus aqrũtur nihil hꝛe:vel ad minus æfe

ctum magnũ et multaꝝ ren ſe bůe conqrũtur: et ſtam
qð hñt q; nõ hñt veſſe fatẽt. Et ſunt ſicut canis:qui

magno væſiderio expectat os quo cõſumpto ſtatim qᷓ
rit plꝰ. Et ẽ mira bił miſerabił pꝛoꝛſus infirmitas:
in qua qntoplus circa medicinam expendit: q̃ntoq;
plus moꝛbo apponit:tantogꝛauius infirmat᷑.qꝛ xen

rveriũ hñdi augmẽtat᷑.vt pᷣdictũ ẽ e igne:EIñ JInno
vroto fuit cõtentus:ſicut pʒ paꝝ ſupᷣ e manerijs:ſeqͥ‚

centius cæ vilitate cõditionis hũane. O ignis inex⸗
tinguibilis cupiditas inſaciabilis quis vnqꝙᷓ primo

tur:cum adipiſcit᷑ qð optauerat:væſiderat amplioꝛa
ſemp in hñdis.et nunꝙ; in habitis: finem conſtituit.
Et huiꝰ inſacietatis multiplex ẽ cã. ¶ Una cauſa
iſtius infirmitatis augmenti.ſm Augulſ.vt dꝛ eſt qꝛ
quãtoplus ↄcupiſcũt /et hñt:tãto pluribo indiget vel
indigere cogitat:tantoq; plura ab eis petũtur. ſicut
qͥ habet equũ:indiget freno et ſella et hmõi.qͥ habet
terras:indiget multis ſᷣuis:æt ſic łe alijs et hec cau
ſa ẽ huiꝰ curialis infirmitatis. Vñ Sene.v bñficijs.
li.ij.c.xix.maioꝛa cupimꝰ quo maioꝛa venerũt. A¶Mul
toq; cõcitatõni ẽ auaricia in magnaꝝ opum cõgeſtu
collocata: vt flame et fumi acrioꝛ vis ẽ:qͥ ex maiori
incendio emicuit.Ad idem Oꝛatiꝰ li.carminũ:Cre
ſcentem ſeqͥtur cura pecuniaʒ m aioꝛq; fames:multa
petentibo: æſunt multa. Ex hoc põt ↄcludi:qꝙ; q̃nto
reputat᷑ qͥs ditioꝛ: tãto in veritate ẽ pauperioꝛ.quia
dictum eſt ꝙ quãtoditioꝛ reputatur:tantopluribo
indiget. Cu igr indigentia et pauꝑtas et fectꝰquo

ad modũ loqndi quo eũdẽ dicimus valde indigeteʒ

et pauperẽ in vnũ coincidãt:ſeqᷣtur: ꝙ qͥ ditiſſimꝰ re

putat᷑ pauꝑrimꝰ eſt Hoc argumentũ cõfirmar᷑Rt be
atũ Gꝛego. ſuꝑ Eʒe.li.ij.ome.vj. Ille inqͥt pauꝑẽ qᷓ

et eo qd nõ habet. Mã qͥ nõ habʒ: hr̃e tñnõ appe/
elo . Sic loqᷣtur Paubꝰ: Mihil hñtes et om̃ia
ſtal inqt res leta pauꝑtas illa vo paupꝑtas nõẽ: ſi le⸗
ta ẽ᷑. Cui cũ pauptate bñ cõuenit/oiues ẽ. Mõ qͥ paꝝ
babʒ: h qᷓ ple cupit: paup ẽſcuiſatis ẽ qo bhʒ diues?ẽ.
ꝓuerb.xiij. Eſt qſi diues cũ nihil habuerit. Confir
mat᷑ etiã ꝑ YJohannẽ euãgeliſtã. Apoca.iij. Abi ta⸗
lis ZRuarus loqᷣtur/dicẽs diues ſum et locupletatus
ſum. Cui rñdet Johãnes dicẽs:tu es miſer et miſe⸗
rabilis et pauꝑ et cecus et nudus. Sicut pʒ.S.xj. vj.
Ex iſtis ergo cõcludat᷑: ꝙ auaricia auaꝝꝑ nũqꝙ ditat
H magis egenũ facit. Vñ Señ.in quadã epla: foꝛtiſſi
ma peſtis ẽ cupiditas:q ſolet egenos facẽ quos capit
dũ finẽ querẽdi nõ inuenit.nã alteriꝰ cupiditas/ exal
teꝛius fine naſcit.⁊ ideo foꝛtioꝛ ẽ qͥ cupiditatẽ vincit:
qᷓ; qui hoſtem ſubijcit. ¶ Alia vo iſtius inſacietatis

cauſa eſt coꝛdis amplitudo: ꝙ ideo nulla re rplet᷑: qꝛ

ꝓ di receptõne creatur.et ipo ſolo ſatiat᷑. Juxta illð
ps. xvj. Saciaboꝛ cum apparuerit gloꝛia fua: Ouiod
miꝝ ſi e cupido/qͥ nec habet vũ ꝑ gram:nec in futu

ro habebit ꝑ gloꝛiã: dicat᷑. Ecci.xiij. Inſaciabilis ẽ

Axxvij.

oculus cupidi.¶ Tercia cauſa huiꝰinſacietatis ⁊⸗
cipua ẽ auari coꝛdis puerſitas.Eſt em̃ coꝛ auani ſicut
vas trãſuerſum:qo impleri nõ põt. Et hoc ſatis vide
tur innuere deus Aggei.j. vbi ait. Comediſtis:⁊ nõ
eſtis ſatiati ⁊c. Et qſi reddẽs cauſaʒ adiũgit/ dicens
q mercedes cõgregauit:miſit eas in ſacculũ ptuſum.
ſta triplici cã verificet illud Eccẽs.v.Auarus nõ
implebit᷑ pecunia. Cũ q̊ ad modũ vilis guloſitatis ⁊
eſculentoꝝ ⁊ peculẽtoꝝ homimẽ vileʒ reddat:reſtat
huius peccati oſtendere vilitatẽ in quo nominatur
quintum. HDM
Pꝛo quo ẽ ſcienduʒ ꝙ auaricie gulaſvilioꝛ ẽ omni
alia gula ſiue viroꝝ ſiue feminaꝝꝑ:qꝛ ẽ inſaciabilioꝛ.
MNõ ẽ aliqᷣs ita ebꝛioſus vel guloſus:quin poſſet ſaci
ari om̃i pane ville.Sed auarus nõ ſaciat᷑ omnibo bo
nis ville qꝛ ſupꝛa oſtenſum ẽ ꝙ oĩbo bonis ville habi
tis:magis infameſceret. Necẽ poꝛcus vel fera crude
lis tam rapax quin ſaciari poſſit. Vñ Anguſ.e ver⸗
bis dñi. Que ẽ iſta auiditas cõcupiſcẽtie:cum et ipᷣe
belue modũ habeãt:tunc em̃ capiũt:qñ eſuriũt par⸗

cũt vᷣo pꝛede:qñ ſenſerint ſacietatẽ.diuitũ voſola in

ſaciabilisẽ auaricia. Nã vſurarius nũqꝙ; pꝛeda ſaci⸗

ix.

Arꝰ. v.

atur.ſic nec alij in modo ſuo acquirendi.Et ideo pimm

Aug.in epla ad comiteʒ. Auan inferno ſunt ſimiles.

quia nũqꝙ dicunt ſufficit.et quia quod habẽt.nõ di⸗
mittũt.quia etiã illi vmones in inferno/quãto plu

res peccare faciũt vt eis eos adducãt tantoplus væ⸗

merẽtur et pena accidẽtali puniẽtur et tñ pꝛopt hoc

nõ ceſſant. YJta auari quãtoplura cõgregat:tãtoplꝰ

in coꝛde cogitatõnib affliguũtur:nec tñ ceſſant. Nõ

ſoluʒ inferno ̊ vemonibo ſimiles ſunt.quia ſicut illii
ita iſti:ſemꝑ plura petũt.Vn Ouidius.Cũ poſſide⸗
ant plurima:plura petũt.¶ Iteꝝ in vilirate aſſimi⸗
lantur teeigrenm. ⸗ nõ reſpiciũt ad diuitiaꝝ dato
rem eũ: ei regratiãdo/ſicut nec poꝛcus reſpicit vnde
glãdesei veniũt:ſ ſemꝑ habet os in terra:tum quia
poꝛcus in vita n ocet omũ euertendo /et terrã fodiẽ
v:ß̃ in moꝛte ꝓdeſt ſic iſti quoꝝ diuitie in vita cõfo⸗
diũtur et abſcõdunt᷑:in moꝛte aliqñ paupeꝛibo tribu
untur.tũc ſpõgia pᷣmitur.Tũ qꝛ poꝛcus habẽs iugũ
in coilo:ꝓ artum foꝛamẽ tranſire nõ poteſt. Ita nec

j.

auari ꝑ artam viã:que ducit ad vitaʒ ſicut patet per
nt

xpᷣm Aſdar.x.vbi dixit qᷓdifficile eſt qui pecunias
⁊c. Quia illud ẽ cõtra legem nature:qð cus facẽpo
teſt.Aliud contra legem iuſticie:qð facere nõ poreſt
immo etiã aſcendere minꝰ difficile eẽt camelo/iq; aua
ro dũ auarus eſt:qꝛ ille non ꝓmittit ſe onerari vltra
poſſihilitatẽ ſuam poꝛtãdi.pic etiã onerat᷑ ſola diui-
tiaꝝ ſarcinalhic duplici oneratur:ſq; diuitiaꝝ et pec
catoꝝ.et ideo conqᷓri poſſet cũ ps.xxxviij. Onus gra
ue grauate ſunt ſuꝑ me.cuʒ quo onere impoſſibile eſt
ad celum aſcendere.Omneonus ergo diſrupelet ſol⸗
ue faſciculos depꝛimentes.Mſa.lviij.ne camelo ſtul⸗

tioꝛ ſis. Sed interroga iumenta:et ipſa wcebunt te.

Job. xij. ¶ Item cõparatur canibus:pꝛopter mul⸗
ta. Quia ſicut canis nõ comedit ve feno ſuper quod
iacet ſnec alios permittit illud aſpoꝛtare:ſed latrat:
quia non ſibi ſed alijs illud cuſtodit. Ita auari non
vtuntur bonis ſuis:necalios permittũt: ſed ea alijs
cuſtodiunt quibus tamẽ neſaunt vt frequenter ho/
minibus vemundo: quos minus diligunt: quibo
miuus opinantur. Sicut quidam v quo fertur: q;
cuz amare cogitaret/cuius eſſent bona ſua poſt mo:
tem ſuã:audiuit vocem dicentem:troyvlardi.hic erat
miſer in coquina ſub coco.qui poſt accepta eius vxo⸗
re:bona eius occupauit. Et ſic patʒ ꝙ difficile ẽ aua
ris reſpõdere ad queſtõnem xpᷣiquã ab eis q̃rit Luc.
xij.vbi pꝛimo de moꝛte eoꝛum pᷣmittit/ dicens. Stul
te hac nocte repetent a te animam tuam. vindeque
rit queſtõnem ⁊ bonis illoꝝ dicens:q aũt ↄgregaſti

xij.

Exemp.

Exemp.

xiiij.
Fabula.

XV⸗

Exemp.

xvj.

xvij.

. „
Auaricia
cuius erunt. Et ſicut difficile eſt eis reſpondere cuiꝰ
erũt:ita difficile ẽ eis ridere qualit᷑ expendẽt᷑. OQmia
freqnter contingit ꝙ poſt moꝛtẽ ſuãſita ꝓdige bona
illoꝝ viſpereat.ſicut ipi auare cõgregauerũt et tenu
erũt. En fert quaſi ſic ꝙ qͥdã abſcõdit occulte in ca⸗
pella ſub ſe vbi miſſam audiuit ollaʒ in qua collegit
pecuniã.et ſemꝑ in miſſis et oꝛatõibus rogauit vuʒ/
ꝙ nũꝙᷓ ſineret eũ moꝛi:anqꝙ; olla eeẽt plena/qð etiãob
tinuit.Et ipo moꝛtuo/cito poſt alius/eius vxoꝛe ac⸗
cepta ollã inueniẽs:quotidie oꝛauit ꝙ; nuũq; moꝛere⸗
tur:anqꝙ; olla tota eſſʒ euacuatal hãc auani miſeriam
q̃ theſauriʒat et ignoꝛat cni cõgꝛegat ea: vł quõ poſt
eũ expẽdentur plangit ſapiẽs:Eccẽs.v.dicẽs.Quid
ꝓdeſt qdð laboꝛanuit in ventũ cũctis dieb vite ſue co⸗
medit in tenebꝛis et in curis multis:et in erũnaſatq;
triſticia ⁊c. ¶ Gecũdo comꝑant᷑ cambo:qꝛ canis nõ
dimitteret os ſibi poꝛrectũ:nec ſtultus daꝛet baculũ
ſuũ ꝓ centũ libꝛis. Ita nec auarus dimitteret auari⸗
tiaʒ ſuãꝙ regno celoꝝ:cũ vtrũq; hre non poſſit.ſicut
pʒ Eph.v. Abi anarus pꝛiuat᷑ regno celoꝝ Eſt ͤ ſi⸗
cut canis aquã trãſiens dimittẽs caſeũ in oꝛe vt aliũ
hret:quẽ in aqua credidit:qꝛ vm bꝛã vidit ⁊ ſic vtrũ-
qᷓ; ꝓdidit.ſicut in fabulis continet᷑. Mota infra.E. c.
lxiij:Eſopi. Sic iſti wreleree vtrng uſe⸗ vtrũq; per⸗
dut qꝛ iſtud ſecũ non poꝛtabũt.Yob.xxvij. iues cũ
weꝛmienit:nihil ſecũ afferet:nec aliud inueniet.ꝗꝛ ꝛ
mierũt ſomnũ ſun:et mihil inuener᷑̃t om̃es viri di.⁊c̃.
Plal.lxxv. Et ſic inter ſcamna duo ⁊c.¶ Tercõ com
parãtur canibo:qꝛ inter ſe pꝛo oſſe pugnãt. Ita aua⸗
ri vicinus cũ vicino:frater cũ fratre:filius cuʒ patre:
frater cũ ſoꝛoꝛe:et fere omes bꝛige/diſcoꝛdielet placi⸗
tatõnesauaricie cauſa fiut.qꝛ bonũ qrũt qð abom-
nibo haberi non poteſt ſicut nec os a canib. Qm vo
xũ et ea q xpᷣi ſunt qrunt:in magna paceſunt.qꝛ bo

nuʒ ſpũale qrũt.qð ab oiĩbus poſſideri põt. Et tales

miraãtur c bꝛigis mũdialiũ:ſicut dr in vitaſpatrũ xve
duobo heremitis multis qnis pacifice viuẽtibſet mi
rantibus vnde diſcoꝛdie inter hoĩes acciderẽt: ait al
