nicatiois gladio pᷣſcindendũ eſtqꝛ ſicut puer nimis
frequẽter ⁊ ex leui cã verberatꝰ indurat᷑:⁊ ve verberi
bus minus curat.ſic in ꝓoſito ſnĩa excõicationis ni
mis coiter lata nõ timet᷑. In iſto.n. caſu ſicut benefi
cium nimis cõiter datũ minus appꝛeciat᷑. Ita ſup⸗
pliciũ minus timet᷑.in vno em̃ rarũ eſt carum. in alio
rarũ eſt ctimendũ.ablata.n.raritate oleũ eccleſie.id⸗
eſt indulgentia vileſcit:et vinũ qð vulnera moꝛdet.
ii.excõicatio nõ timet᷑. Pꝛelatus em̃ eſt ille ſamarita⸗
nꝰ Quc.x.qͥ cũ diſcretionis ſtatera oleũ indulgentiel
⁊ vVinũ dure ſnie vulnerato infundere debet.
Ex q̃ chꝛiſti wctrina patet iſtius in caſu ſentẽtie
neceſſitas:qꝛ ſicut neceſſaniũ eſt plagl antiquis que
carnes habent putridas medicina moꝛdaxjet coꝛro/
ſiual⁊ cauteriũ ⁊ nouacula carnes illas ↄſumens: ſic
etiaʒ neceſſariũ eſt mẽbꝛi putridi amputatõ:vbi als
ꝓiculũ ⁊ damnũ incipit coꝛpoꝛi immiere.Sicut etiã
rey neceſſario in caſu ſe œfendit ↄtra terꝛe ſue inimi
cos gladio materiali:et paſtoꝛ ouem reducit baculo.

Bic in ꝓpoſito eſt in caſu ↄſimili neceſſaria cenſura

ecciaſtica.vic; ſententia excõmunicatõnis ⁊ interdi
cti ⁊ ſuſpenſionis et hmõiqꝛ iſta oĩa non oꝛdinantur
ad ſeꝑpandũ hominẽ a deo:nec advulnerandũ:ſed ad

ſanandũ:ſeqͥtur multi credunt᷑ eſſe in eccleſia:qui

ſunt extra:et econuerſo.qꝛ ſᷣm ſenecam non ſentẽtia:
ſed cauſa facit hominem turpem.
lla ergo cauſa ideſt peccatũ que interius animã
occidit:et a vo ſeꝑpat:cum ſententia exterion que et
ab eccleſia ſepat exterius:eſt multum timenda.quia
ſi cauſa moꝛtis tꝑalis videlicet infirmitas interioꝛi
ludex etiã exterius qui coꝛpus moꝛti adiudicãdo il⸗
lud a ſocietate ſeꝑat ceteroꝝ:multũ timent᷑: ꝓpt᷑ moꝛ
tem quam inferunt momentaneam:multo mags ti⸗
menda ſunt pᷣdicta:que ad moꝛtem non ſoluʒ coꝛpꝰ
ſed ⁊ animã et coꝛpus ducunt eternam. Hoc pulcer⸗
rime oſtendit᷑ ex vctrina xpᷣi Luc. xij.vbi poſtq; wocu
it moꝛtẽ coꝛꝑis eẽ paruipendẽdã dicẽs:ne terꝛeami
ni ab his qͥ occidũt coꝛpus et poſt ̊ nõ habẽt ampli
us qͥd faciant:vcuit eius eccleſieq; ſue ſnĩaʒ que ho⸗
minẽ tam ab eccleſie triumphãtis ꝙ; militãtis ſepat
ſocietate:ignibuſq; veputat eternis:multũ eſſe timẽ
dam dicens:ondãvobis quẽ timeatis.timete eũ qͥ pꝰ
FAert habʒ ptãtem mittere in gehennã. Tria
acit. Inſinuat rei euidẽtiã:oñdaʒ ⁊c. Pꝛecipit vri ꝓ
uidentiã:timete.minat᷑ durã ſnĩam:in gehẽnã. Pri⸗
mũ pʒ in bulle ſeu ſnĩe ſcripte aꝑta ꝓlatoe.ſcpjm pate
bit in mãdati executiõe.terciũ patebit ĩ finali rebel
lione. Iſta tria.ſcʒ ſententie ꝓlatio/ et rigoꝛis cõtra
excommunicatos executio/et pene et᷑ne ↄtra rebelles

inflictio.Criplicem excõmunicatõis tinoꝛẽ incute⸗

Arꝰ.iij.

iiGeanngo beceltmnila Pen
e munan Eſtmun en
riscauuan mor nunceleſtiſicnt
zabominbil ſicntcicela gtinctafun
ivpe Pheta. unigrata eſtſuper e⸗
mippe Pheta. zelvelutl
p Trmop ui, Tarcheſtyelut
0scpt onniü augllan ſucaurſun
Grinculisligatus uiquato diut
tineturtantopluntdo vinculls allig
ſeroſinus in foueam cadensimpoꝛte
cniyeeſteqenecſubleuantez innenit
ſioſtes iij. Gnus inqunt ſicadent.
luantſe. ¶Quarto um menbꝛun
gmatacheile rnk
narfneeſttinendi. Cndeouguſann
rnnchitine ſarschlian
(Auinto geſtſicnt canisinundus
ntinenoſankſattane
nigenechq nic;reigonem innauit
Nini ſuacumentop amiit granam.
pit Et ein unidis gne tcckeſ
unnareomittimmmnectun enctis e
Auecomunicarioſanctiad canen⸗
cnnentiochuiſtiachelinn ern⸗
ſarinmin gelelaliC
intgeſrdanequilbennaze

Nrtionioſtztenaclenſiggi enti
nti
——

Cnna gateiſiunsincaſn ſenttie ge
uafüctnen Antiguis gle i.

micas mediana morlap etcoen⸗
nongcla arnes ilas ,ſamnens ſi
tmehuipomndlanpotatoſbih⸗
npit corpoꝛi immlere. Oicut eti
ſyſe mſendtotma teneſne inini
liet oſtoꝛonem duarbocnio.
incaſa Mimli niceſſna cnſura
entia rcömunicatonis interdi
hmotqelſtaoianonoꝛdinantur

a To⸗necodyolnerandi ſedlaa

ultiredunt eſſeneccleſin gui
to geßmſenecamnonſentetin.
nem turpem.

ſtpeccgrüiqbeinterinsanind e
En ſententizerterion gue et i⸗

aiuseſtnultun tinencn hein
is vidtlit infimnitus innon
quicnpns nott ecl aii⸗ 1
tceteror,multitimenf r
tntum mlton ul /
neagnarm Mſclhen/

4

iiij.

vj.

Exemp.

Excõmunicatio

re vebent: ꝓpt er triplexquod excommunicationi im
minet periculum/quoꝛum pꝛimũ imminet ipᷣi excom
municato.ſcom cõmumicantibo. tercium totimũdo.
¶ Pꝛimo. n. hec ſententia eſt multũ timenda Apter
periculum maximum quod pꝛouenit ex hac ſenten⸗
tia ipſi excõmunicato:tam in pꝛeſentiqᷓin futuro.in
bꝛeſenti enim vita multiplex ei imminet periculum.
Pꝛimo qꝛ ipᷣa a ve animaʒ cerelictam et ſeparataʒ
oſtendit:et a ſocietate omniũ bonoꝝ taz in celo qꝙᷓ in
terra.Ex quo ſequit᷑ ꝙ liberea dyabolo poſſidet᷑ſet
ſpoliat᷑:ſicut illi hr tempoꝛe guerꝛe regis nõ habent
ꝓptectionem. Et ſicutilli qͥ ꝑ ſententiam apoſtolicaʒ
publicantur quo ad pſonas et bona:pꝛopter eccleſie

rebellionem. Tales enim ſunt ad voluntatẽ cupien⸗
tiũ. Mota.T. v.xlv. Ex ſecũdo patet ꝙ a nullo iuua

nipoteſt:qꝛ ſicut membꝝ a coꝛpoꝛe abſciſum et cani⸗

bus ꝓiectu:ab alimento ab alijs mẽbꝛis accepto nõ
luuatur:nec eoꝝ commnicat opernibus. Ita tale mẽ
bʒꝑ a cibo anime ideſt a bonis opibo tam illoꝝ qͥ ſunt
in celo: qᷓ in terꝛa:pꝛiuat᷑.quia eſt ſicut arbor cæ ter-
ra euulſa:q humoꝛẽ ce terꝛa nõ trahit q ſiccat᷑ / et ad
ignem diſponit eternũ. De qb Jude.j. Arboꝛes au
tumnales infructuoſe/ bis moꝛtue:ſupple ſemel ĩ cau
ſa.ſecũdo in ſententia eradicate:quibopcella tenebꝛa
rum conſeruata eſt ineternuʒ. iam enim ſecuris ideſt
ſententia ad radicẽ iſtius arboꝛis poſita eſt: AMdath.
iWRechndo hec eſt timẽda: ꝓpter ſpiritualẽ quã
oſtendit vfoꝛmitatem. Eſt enim excommunicatus
turpis coꝛam vo ⁊ curia celeſti:ſicut carbo extinctꝰ/
⁊abominbil: ſicut cãdela extinctafumigans. Teſte
quippe ꝗꝓpheta.vnigrata eſt ſuper carbones facies
eoꝝ:Trenoꝝ. iii. Teres eſt velut homo ab inimi
cis captꝰ:omniuũ auxilio ⁊ ſuccurſu vſtitutꝰ:m ultiſ⸗
ꝙᷓ vinculis ligatus.qui quãto diutiꝰ ſic infeliciter e
tinetur:tanto pluribo vinculis alligat᷑ velut etiã mi
ſer aſinus in foueam cadens impoꝛtabili ſub onere.
cui ve eſt:qꝛ nec ſubleuanteʒ inuenit.De quo Eccle⸗
ſiaſtes. iiij. EUnus inquit ſi ceciderit: non habet ſub/
leuantẽ ſe. ¶ Quarto cum membꝛum abiciſum ſitz
emonibo ꝓiectũ:cũ chꝛiſto aſcendere nõ oterit:qð
maxime e timendũ. Ende auguſtinus. Nihil time
re vberet chꝛiſtianꝰ: ſicut a chꝛiſti coꝛpoꝛe ſeparari.
¶ Quinto qe eſt ſicut canis imundus imo omni ca-
ne/et omni ſaraceno peioꝛ: ſicut peioꝛ eſt apoſtata a
velſgronecgd nũqᷓ religionem intrauit: et peioꝛ qͥ ba
ptiſmi ⁊ ſacramentoꝝ amiſit gratiam:qᷓ qͥ nũq; rece⸗
pit.Et peioꝛ canibus:qꝛ nec eccleſiã gpter vemerita
intrare pmittitur:nec cum ſanctis commũicare. qͥa
que cõmunicatio ſancti ad canem: Ecc̃i riij.vel que
conuentio chꝛiſti ad belial.ij. Coꝝ. vj. ¶ Bexto qͥa
ſicut immũdũ et inunle caniita eiccommunicatꝰtra
ditus eſt ſathane.j.Coꝝ.v. Eo q; iudicauihuiuſmo
di tradere ſathane qui libenter eum reci: ga ſicut
emacello ꝓiectum.ita dyabolus de eccleſ⸗ lia eiectuʒ
auide expectat vuoꝛandu.qui circuit querẽs quem
euoꝛet. j. Petri. v. ¶ Geptimo qꝛ eſt extra ciuitateʒ
tempoꝛe obſidionis.ſicut ptʒ. C.iiij.x. Scoo hec ſen⸗
tentia eſt timenda:q;ꝛ multũ nocet comunicãtibo.ſiẽ
enim candela extincta olfacientibo: et lepꝛoſus tan⸗
gentibo:et ouis ſcabioſa ſimul paſcentibo.ita excom⸗
mumicat nocet ſibi cõmunicantibo. ille enim excom
municatus intantũ eſt alijs ↄtagioſus: alioꝛũq; in⸗
fectiuus:tantuſq; dyaboli auceps et glutinũ atʒ ve⸗
natoꝛ:ꝙ vix ꝑ quẽcũq; peccatoꝛe/tot ſicut ꝑ eũ lucra
tur dyabolus. Unde demõ vt dicit᷑ ſemel in quodã
moniaco adiuratꝰ ꝑ quẽ modũ plures in die lu-⸗
crarentur. Reſpondit ꝑ excõicatũ.qꝛ aliqñ ꝑ vnũ ta
lem centũ:ĩmo mille in die:qͥ vel moꝛtaliter: ſicut
in diuinis vel ↄtemnendo:vel venialiter:ſiẽ alio mo
Eticipant/peccant lucrat.Optimꝰ eſt ̊ dyaboli ve⸗

natoꝛ. ille excõmunicatus.qꝛnõ eſt rex qͥ habeat ve⸗
natoꝛem/q rot ei in die capiat feras quot iſte hoĩes.
Crudeliſſimus eſt etiã xei expugnatoꝛ: q ita potent᷑
ab eius dñio ſubditos aufert:idyaboliq; dñio ſnbij⸗

cit. aũt taliter ꝑticipantes dei inimici:ↄvaboliq;
ſint amici:patet tam ꝓ oꝑa illoꝝ ꝙᷓ; ꝑ legem eccleſie.
Per oꝑa patet:qꝛ ſicut recipiens 7 receptans a rege
banmitum in ope q amicabiliterſe ad talem hʒz:oſtẽ⸗
dit ꝙ nõ eſt amicus regis:qꝛ amici eadẽ diligut 7 ea⸗
demodio habent ſᷣm phm in ethicis. Sic in ꝓpoſito
qui amicabiliter ſe hʒ ad bannitũ a ceo: tã ab ecclia
triumphante ꝙᷓmilitant expellendus E. Idẽ pʒexle/

ge ecclie in vecret.dil.xciij. Si inimicus· vbiad duci

tur petrꝰpꝛinceps apoſtoloꝑ pplm wcens in oꝛdina
tione clemẽtis:et infoꝛmãs excõicatos fugere. quia
inqͥt/ſi q; amicꝰilloꝝ eſt:vnꝰex illis q eccleſiã extmi⸗

nare volũt.Et cũ coꝛꝑe vobiſcũ eſſe videat mẽte tñ
7 aia ? oꝑe otra vos: eſt multo neqoꝛ hoſtis:qᷓ qͥ fo⸗
ris ſunt ⁊ apte inimicant᷑ Euius rei cã eſſe põt.quia

ꝓticipant es ſnnt cauſa quare tot ſunt excommunica

tia quare minꝰ excommuicaritimẽt ſicut ſuppoꝛtã-

tes ? latrones homicidas inuantes:ſunt e⸗ qre tot
ſunt latrones ſi enim nullus eis omũicaret qͥꝝu væſide
rãt cõiones:ipam amicoꝝ fugam/ſuamq; ex fuga cõ⸗
fuſionem. ꝓlus timerẽt ꝙᷓ iam timeant mniam/ vel cõ
fuſionẽ quã habebũt:quando a wo et tota curia ce-
leſtiſepabuntur. CHMec enim ratio in p̃allegato al⸗
legat᷑ ecreto.dũ.n.oim cupit amicicias habere q eũ
ter pctm̃ fugiñũt:citiꝰrecociliari vult ei qͥ omnibopᷣ
eſt. Ey dictis quoq; pʒ quãtũ ſit ꝑticipantiũ ꝑiculũ
qꝛ ſi bannitum regis receptanjvel latronẽ receptãs
vel fouens / ſuſpendio dignus ſit:quo ſuſpẽdio dignꝰ
iudicatur/qui bannitum ⁊ei recipit. Et ſi talis parti
cipatio ſeparat a ꝑceptiõe ſacramentoꝑ:quomò etiã
nõ ſepat a ꝑceptione celi.Et ſi excõmunicatiſtam in
Vlta ꝙ;ᷓ in moꝛte ab eccleſia excludant᷑ milirante tan⸗
ꝙᷓ indigni qs eos dignos ſanctioꝛe iudicaret loco.ſcʒ
eccleſia triumphante. aüt ab ecclia expellant᷑
militante in vita:quotidiano patet expernimento. ꝙ
autem ab eadem erpellant᷑ poſt moꝛteʒ: pz pmo pꝑ ex
emplũ ey geſtis beati Au uſtini pꝛimi angloꝛum ar
chiepiſcopi.Dequo feri i cum ex moꝛe miſſas cele⸗
bꝛaturus/pᷣciperet ꝙ omnes excõicati eccleſia exi⸗
rent:vidit vnũ v terꝛa vbi quondã ſepultus fuerat/
ſurgere:⁊ eccleſia exirelet ab eodem ſancto cau⸗
ſa reqͥ ſitus:reſpondit ſe quondam
ſolutas excommunicatũ fuiſſe. CAd idẽ eſt qð ſcri-
bit beatus Grego.ij.libꝛo dyalogoꝛum: væ duabus
ancillis chꝛiſti/que qꝛ frequenter linguas laxabant
aduerſus quendam q eis in exterioꝛib ſeruiebat cõ⸗
tendentes:a beato benedicto tale habnerũt manda
tum. MNiſi inquit coꝛrexenitis vos ego vos excõmũi⸗
cabo.et poſt eaꝝ moꝛtẽ frequenter viſe ſunt tempoꝛe
miſſe ve eccleſia erire. Illis qͥ hmõi cenſuras mom
parũ timent:in fine ſm auguſtinũ grauius erit: ꝙᷓ ſi
gladio ferirent᷑ vel a feris wuoꝛarent᷑. vel flamis ex⸗
urerẽt. Tercio hec ſententia eſt timenda:qꝛ toti no⸗
cet mũdo.q; ſi pꝛopter vnũ excommunicatu videli-
cet iudam tota nauis in qua erat ipſe cum chꝛiſti di
ſcipulis:iactabat᷑ fluctib:et quaſi piclitabatur: Si

cut ptʒ Math.viij.et Marci.iiij.cuius cã fuit iudas/

ſm verba Ambꝛoſij que habent᷑ in vcretis xxiiij.q.
j. Non turbat᷑. Ita ꝓpter excõmunicatos ⁊ peccato
res totus mundus iactatur⁊ turbat᷑ tempeſtatibus

et bellis / et peſtilentijs ſicut ſatis oſtendit. S.ij.

¶ Ergquo tor pencula contingunt tam excommuni

catis q communicantibus in vita pariter? in mor⸗
te:et etiam toti communitati:patet/ ꝙ abſolutionis
remedium cito eſſet querendum. Sed aliqui minus
ea curant remedium querere:quia foꝛte reputãt

Exemp.

ter œcimas nõ

Exemp.

Arꝰ.iiij.

viij.

Exemp.

Ars. j.

Falſitas

ſe ſine cauſa eſſe excommunicatos et iniuſte.qð tam
ſemper timendũ ſit:ſequenti oſtendit exemplo. er⸗
tur ꝙ quidã a tali ſententia ligatꝰ a Roberto linco
neinſi epiſcopo:allegauit ꝙ excõmunicari nõ meru
erat. Cui epiſcopus:qͥd vemeruit iſte panis nouꝰ. ni-
hil inqͥt cñ epiſcopꝰeũ excõmunicauit:ſtatim factꝰ ẽ
putridus.quod ad iſti ſententie ſeueritatis oſtenſio
nem⁊ alioꝛũ terꝛoꝛem factũ fuiſſe intelligit᷑.Alij
vo tales cenſuras ideo minus tumẽt:qꝛ quotidie ta/-
les vindictas ve excõmunicatis capi nõ vident. In
pꝛimitiua enim eccleſia vmones publice vt dicitur
vexabãt excõmunicatos:ↄmũius ꝙᷓ modo.ſed quod
tunc faciebant aperte et manifeſtius: nũc faciũt oc⸗
culte ⁊ ꝑiculoſius.qꝛ minus timentur/⁊ diutius mo
do in ea iacent inuoluti quod foꝛte monum eſt cau
tela. Sicut patʒ.C. vj.lxj.Et.cC.vij.xj.cũ tribus ſe⸗
quentibo. Pꝛopter cauſas.n.ibi et hicetiam tactas:
poſſunt vemones dicere illud Apoca. vltimo. qͥ no⸗
cet noceat adhuc⁊ qͥ in ſoꝛdibꝰ eſt: ſoꝛdeſcat ad huc:
Mota ꝙ miti ſunt excõmunicati. F. j.vij. Mota.M.

ſ.per totum. .
Alſitatis et veri/

tatis Pꝛimo facienda eſt adinuicem
cõꝑatio quo ad potentiã ⁊ victoꝛiaʒ:
oſtendẽdo ꝙ falſitas in hoc mðo vt
cõiter cõtra veritatẽ pᷣualet. Secun⸗
do oſtendet᷑ ꝙ nõ eſt mirabile ꝙ pᷣualet ↄtra verita⸗
tem:aꝗpter multas cauſas que eã vincere faciũt. Ter
cio ondit᷑ qᷓpiculoſa eſt falſoꝝ ſeruitus vel ſocietas ⁊
amicicia.Quarto falſoꝝ oſtenditur ſtulticia. Quĩ⸗
tõ incoꝛnigibilitas.SGexto oſtẽdit᷑ que ſit radix et cã
falſoꝝ innumerabilis multitudinis. DGeptimo oſtẽ⸗
dere reſtat que mala ey falſitate ↄtingũt. Octauo qͥſ
ſit falſoꝛum finis.
MRatione pꝛimi eſt ſciendũ ꝙ talis eſt cõꝑatio int
falſitatẽ ⁊ veritatẽ:vt freq̃nter q̃lis eſt inter lupũ et
agnũ:⁊v quib habes. .ixj.xij.qꝛ ſicut in omni ↄfli⸗
ctu ⁊ ludo? factoſlupus ↄtra agnũ pᷣualet:ſicut etiã
pylatus ↄtra xpᷣm in hocmũdo pᷣualuit:ſic in cauſis
⁊ placitis falſus ↄtra veracẽ:et impiꝰ pᷣualet aduer⸗
ſus iuſtum:Xbac.jEt ſpecialiter vbi verax eſt pau
per:⁊ falſus eſt nũmoſus. In hoccaſu põt pauꝑ cla
mare iuſticiã ſuã oſtendendo:ad iudices/dñnos et ali
os qͥ ad faciendũ iuſticiam oꝛdinant᷑: vſq; ad rauce/
dinẽ põt etiã curias ſeqͥ vſqʒ ad laſſitudinẽ ⁊ vite tedi
um:⁊ nõ exaudiet᷑ Vlbi falſus ſine omni clamoꝛe vł
laboꝛe tm̃modo manus illoꝝ cũ nüũmis tangendo ex
audit᷑ ⁊ expedit᷑. Mirabile videt᷑ ꝙ clamans nõ exau
dit᷑:et mutus audit᷑.et cã eſt.qꝛ vnꝰvenit in noĩe nũ/
mi ad quẽ habentſemꝑ aures aꝑptas.Alius in nomi
ne ci.apud tales.n.falſos aſſeſſoꝛes ⁊ hmõi bñ tra⸗
ctat᷑ et libentius recpit/ qui venit in nomine nũmi:
ꝙᷓ ei.nec mirũ:qꝛ qͥlibet libentius recipit/⁊ cũ meli⸗
oꝛi vultu illũ qͥ venit in noĩe dñi ſui quẽ multũ dili⸗
git:qᷓ illũ qͥ venit in noĩe wmini quẽ nõ diligit:queʒ
nõ reputat dñm ſuũ.ſ̊ taliũ dñs maxime dilectus eſt
nummus.qð innuit xpᷣs in euangelio vbi wcet ꝙ ne⸗
mo põt duob dñis ſeruire:innuẽs mãmonã eẽ cupi⸗
vori dñm. qõ q̊ mirũ:ſi venientẽ in noĩe eius libenter
recipiãt.¶ Iterũ citius audit᷑ ille qͥ venit in nomĩe
dñi ſui quẽ diligit ⁊ timet:qꝙᷓ in noĩe illiꝰdñi quẽ non
tim et nec diligit. Ita iſti citius audiũt vnũ venien⸗
tẽ cũ nũmis cũ paucis verbis qvnũ qͥ clamat ꝓ amo
re veritatis:et ꝓ amoꝛe ei:et oĩm ſanctoꝝ. ¶ Yterũ
ſicut in oĩ bello vbi œus iuuat ꝑs aduerſa vincit᷑ᷣ.ſiẽ
tʒ. H.ij. artic. viij. Ita in placitis cauſis ⁊ negocijs
mõi.vbiiſte falſus deꝰ.ſ.venariꝰiuuat:veritas vin/
cit᷑:qꝛ ita manus illoꝝ in qͥ; manibo iniqᷣtates ſunt/
foꝛtificat in tangendo: eos foꝛtit᷑ agere et vincẽ᷑ fa⸗

cit.et ſi nõ pñt manꝰomniũ.xij.tangere abundanter
tangant ſaltem manus antiqoꝛs vel potẽtioꝛis pa⸗
trie ductoꝛis.et adhuc ↄtra veritateʒ pꝛeualebit.qꝗꝛ
ille vnus vel timoꝛe vel amoꝛe vel falſa infoꝛmatioe
q factũ falſifimũ /antiqua tꝑa antiquoꝝ regũ et feo
feſſationes:que nũqꝙᷓ fuerũt in rerũ natura narrãdo
coloꝛe veritatis coloꝛabit:⁊ aliquo pꝛediccoꝝ modo
rum alios poſt ſe ducet.Et ſic in mundo iſto falſitas
pꝛeualet.Gic dñs et veus in dñio et regno ſuo.et veri
tas in plano cãpo ſeu platea. In iſta lucta ſeu haſti⸗
ludio vel bello vbi falſi cũ denarijs ſunt ex ꝑte ↄtra
ria:⁊ etiam mediatoꝛes in negocio: ſicut in duode⸗
na ⁊ buiuſmodi: ꝓſterni. Et ſic verificat᷑ illud Eſa.
lix. Coꝛruit in platea veritas. Sicut patet.A.xiiij.
xxxviij.⁊c.
GSed cũ veritas ſit tamfoꝛtis ꝙ teſte ſcriptura.ij.
Eſdre.iij.ſuꝑ om nia vincit veritas.et eodẽ libꝛo ca⸗
pitulo.iijj. ꝙ dixerũt omnes magna eſt veritas et pᷣ⸗
ualet/mirabile videt᷑ dictũ:ꝙ falſitas veritatẽ ꝓſter
nit:Sed h̊ nõ vebet eſſe mirabile nclarank locuʒ et
modũ:⁊ omnia auantagia que falſitas habet ꝓ ꝑte
ſua in iſto bello. ¶ Habet.n.ex ꝑte ſua oĩa auãtagia
que bellãtes victoꝛes facere ↄſueuerũt.quoꝝ pꝛimũ
ex loco eſt in qͥ pugnãt..nanq;.ij.ij.et.A.xxv.vj.di
ctũ eſt/ ꝙ locus ꝓ bello bene electꝰ multũ pugnaãtes
iuuat ꝙ etiã ſit in terꝛa ⁊ dñio ꝓpꝛio.t ha beat cir⸗
ca ſe homines.ſi.qui eũ multũ diligant/⁊ aduerſariũ
odio habeant.Sed ralſitas eligit ſibi locũ aptioꝛeʒ
viq; hunc mũdũ inter ſuos qͥ multũ eam diligunt:et
alteram ꝑtem magno odio habent.ideſt veritatẽ in
dvñio et Feg0 Vrl. l uidem in hoc caſu qd verita
ti negat᷑:falſitati acedit. Sed hicmundus ideſt con-

Arꝰ. ij.
iij.

gregatio falſoꝝ/negat᷑ eſſe regnũ veritatis.ipſa eniʒ

veritas dicit regnũ ſuũ nõ eſſe œ hoc mundo.v quo
etiã intelligit᷑ illud Oſee.iiij. Mon eſt veritas in ter/
ra.ſᷓ regnũ falſitatis eſſe opoꝛtet iuxta ſnĩam auguſ.
T ciui.dei. In ciuitate inqᷣt vei:rex eſt veritas.ſ.in ce
lo ⁊ in ↄogregatione fideliñ lex chanitas dignitasle/
quitas pax:felicitas:vita: eternitas.Sed in ciuita-
te dyaboli.i.in ↄgregatiõe falſoꝝ:rex eſt falſitas.lex
cupiditas:dignitas iniqͥtas.lis felicitas.vita tꝑali⸗
tas. In hoc.n.regno.i.in ↄgregatiõe falſoꝝ:hʒ totã
altã iuſticiam ⁊ ita potenter regnat/ꝙ alijs dat ter⸗
rã hereditatẽvitã et mẽbꝛa.qͥ his oib carere vebe/
rent.qꝛ foetioꝛ latro vel homicida qͥ ducit᷑ ad caſtrũ
vel ad aliũ carcerẽ ſi ſit e magno genere: vel ſit alli⸗
gatus alicui magno ductoꝛi:vel ipe vel amici eiꝰha⸗

beãt vnde ↄducere poſſint iudices/aſſeſſoꝛes ⁊ patri

am:liboret᷑. Vnde nuꝑ cuidã rogantiꝓ amico queʒ
in carcere habuit.Rndiſſe fert᷑ ile vuctoꝛ: tace ſi in
manu duos coꝛã iudice boues furatos haberet: ego
facerem eũ euadere.Ecce quõ vitã dat cui nõ vebet.
Ex alia ꝑte ſi fidelis homo habeat inimicos potẽ
tes/qͥ minis vel muneribo patriã ducũt:indictat᷑:in/
carcerat᷑ ⁊ occidit᷑:qñq; ꝓ terra vel manerijs ſuis:qᷓ
illi potẽtes vſiderant:ſicut achab veſiderauitvineã
naboth:ꝓ q̃ habenda occiſus fuit:ſicut pʒ.iij. Reg.
xxj.Aliqñ ꝓ odio et alijs cauſis. Patet ergo ꝙ tan⸗
tam poteſtatem habet nũc falſitas in ciuitate dya⸗
boli:quantã habuit olim pylatus in ciuitate hieru⸗
ſalem. Quia ſicut ille barꝛaban latronem liberauit
⁊ xpᷣm occidit.ita nũc falſitas et falſi hoĩes qͥ locũ te⸗
nẽt pylati:qꝛ pugnãt in ꝓpꝛia patria in q̃ ſunt anda
cioꝛes:de qua etiam ꝓuerbium eſt:q in ꝓpꝛia patria
vacca fugat bouem ſicnt ⁊c. Sed ſecus erit in regno
veritatis ideſt in alio ſeculo. IObi enim veritas vin⸗
cit et falios ponet cum pylato:cuiꝰ locũ in terꝛa te⸗
nuerũt. ¶ Gcõm qð iuuat in bello ad victoꝛiã obti⸗
nendã/eſt generis ſublimitas.talibo.n. vt cõiter plłes
fauẽt:et plłes ſecuʒ ducere poſſunt:pluſq; aduerſarij

Exemp.

uij.

nenm wmnum bec ſoin wmnibu⸗
ſaegmmii aumtnin vmikofti.
uniet llis mnecomitsk ſerulat
nitactonemintantumg nnr ſenn
mrunfen ineiſta mels herba faltati⸗
Ntopalvenctitio uin aume gcſcat in
linccenentis vel endentis vel tnin

Uictur Heſter peſ.Collida fraude dai⸗

Ekr.

ninnsſe daigeintendunt intantumg
penfarabiadtxlpotns dpannd ni
nenſura greſcatgrinpannoabadog
dunt ertenus:etabſconduntpeinsint
ſs vtuntur menſuns velponderibus
hotuz maliiy aguam vino miſcendn
mittunt. Gir ſine iſtaponderantn
aquepongerevenduntunquaid
danomns admnixta:ommnin obomis
günbhecfamnlaturynampanem
ſffneitaſoluurpecunia gefalic
Nbocmnicet. Elx emituregnus 1
ntmnenzi Gir rent lmot,
ſegt . Glr venitallquis ſim

Xhetnaad enencnz gllanig in en,
uin obuietiſtih⸗ weluln ini

hiema⸗ .
emm Onnid
uminen n
Falſitas
C

et
lim ſon
nde ennunn P
mWni dete ehpren is
den lieee tal
coſd, Veni nanibſoneni ales ti
einrirct tgles ipenttaltalin
tnunsuhdl uuntn PNrrie e ver bentege m mar inton
edioet g gl Nr niͤcd tas Te e diuitie: igeneri⸗ oniũ du
cpo ſen Lünnuninnitzenite meinelpſe ns genere: le: et largitas is ſublimitat oꝛe.qui .
loybi laren noerr hfgli ipſe em̃ ꝛvtpot magna. Bʒ e d a quis ni
lil te N fnnnn uhiantate mnengareſt ieenrahe welalli. raereaalnountſons
des , ari ſen 1 alſitat m: qui eius: et pa⸗ iſericoꝛdi. cxv.dicit omni rcni põ
desin ſn uiudaſ, em. qu ia ↄmuni Joh. v m coꝛdia ſupple i mnis h põtmo
DI — Vegocee ntaaſt⸗ catoꝝꝑ:f. ia pꝛopteri uniter cupidi iij. Et utuat indi pple in omom 7
tin Nent goco:ſi erſe E:falſa teſti. P erüla ſunt cupidita vt indi igenti opere: endarx: Mo
te Etſt ſicyrt 3de multos h teſtimonia ij unt falſa tas parit vt indigenti⸗ vel ſuꝑ reiqꝛ quis nu X: MO
feit epenfi In dde ; abet fili luratoꝑꝝ a periuria in terꝛa: is vefect uitatibo ſui⸗ ne gratis
1 Ocn kln e viij. Vos ex ios filii et buiuſmodi mer ꝛa:ſed ſci ctum ſuppl uis ſubtrahi
ain cntpe E. ſpeciali ex patre dyab as qᷣ bo vicit nodi. Hec ctum:qꝛ entia terꝛen pleat. Mon eſt trahit. vij
8 uſttunf tet, ni usi⸗ iter: qꝛ mul V9 olo eſtis t veritas JYohi⸗ tibo ꝛ pauci vident a lucratiu ſciẽtia dei
munmeti⸗ i⸗ s in hoc mu te falſitat et multos 5 cadant: euadere:et ſ a. Sed maledi
nt Oteſteſcn hec cũt undo ato di ez ſequent di generos eu excõmuni ret aliquem :et ſpecialit alecht
S* ſnpturn ij . ot filijs et fili itant. & diuitle ꝓuinci nicationi punct er de potẽ
lenrdmda o etegg eri 7exercitu: veri. filiab bmir .q t ncialib nis ↄtente in i um maledi ote.
enici an deel. De exercitu: verit us et generi uz ergo eſt: nen us. et ↄtenti nte in iure vl i ecdictiõ
rchkmigilit ntiſei, In pſal uia dimi at: que in ta familia rium: qui qꝛ vir eſt qui ota cartaqu tentijs
nnnananendi ſentmi ſe⸗ n pfal. xj.et teſt nute ſunt vern pocmundo Wncag plus aliena ui vinat mo Hon t
lesnung Piamlh, v. nõ eſt miſerico gia ꝓPheta Bſe ritates a filijs oim deli acium: in om 16 ar d r wrcen
bcklo. ede Vrfllin tiloatet Terciũ ꝛdia:non eſt ſee. iiij. non oim 5 icet eſt lucrati ni arte tam iligunt vxo e⸗
es picto n shaber mili quod reddi ſcientia ii eſt veritas: inundauerũ ratiua:qᷓi ſpecu atiua ꝛe8.
rdes unr geln Anre milie? exercitus n ee rerta entG 68s: rijt uerüt ſup tot n mechanica: ua que vi⸗
. obene 0,,net⸗ Eum . unct itudinẽ alſita ebat i⸗ nultiplic 1. em: aue⸗
ſrint ene elec⸗ Ipwe ↄmitta o contra vũ inẽ.qꝛ itas ma in chriſtia atur: per quos falſi
latmma rõi mnli nen dis nt. contra veu a ceu vel ho pauciſunt 4 cem: quia i ane religio peo vnd qu albira.
ns ut⸗ dis peeand milnrunandoer din ſalfitate, paucit Ndtone diolee meibin em habẽ ſo⸗
t Saut nulti dllg heſt at vel van Et quis eſt ruriando et diu ſitatez v as et admi xpianitatis nüc habet
. Gel talſitno elign undrachanin⸗ di ceſid na videt: no q in huiuſmo nerſis mo⸗ num de falſi ratio: ꝙ qu tanta erat f⸗ ⸗
finterſi Mrſibil lbenſni ri erio: et huin peccat ſaltem odiquãdo tẽ ſignabant: itate notatu ando bomin alſoꝛuũ
Go multi ci gon. ie truph uiuſmodi facti em volũ te/ labant: digi m ½ vi⸗ ines videbã
Imagnood Umultfiee pkion, fid pham leuit di factis: itate habẽ 7 Dicent gito eum 5 icum tranſi eboãt
gnooclo habent i mniigu idem noſtr. er accipiũñ ꝛet ſpeciali E t es: ecce fal quaſi admi nſire:ſe c
pri Di ohabent igeſt nteer pti ram vel piũt.et bꝛ 7 iter luxu⸗ a eſt falſe falſus hom gdmirando oſt ruce
io Giqnidani hentate nent: ſub ad vei h euiter omni nru⸗ rent vi ſoꝝ multi o. BGed oſtendẽt
ati codit. inboccau ein te. Et ſi quadam tr onoꝛem! mnia qad ent viginti digi tudo 7 vero⸗ nunc eco es
nbocaſuqͤperi Et ſic con m tranſeũt vel anime ſalutẽ falſo nti digitos vi eroꝝ pauci nuerſo tã
opnegiich edbicmungus te nent falſi tra veum ut negligenti⸗ e ſalutẽ os: ſpeciali 8 vix ſuffic ucitas: ꝙ ſih A
rneraeſeregnüeni biteſten⸗ alſitatis n operand tia et leui gregati iterquand ed oſtende abe⸗
regnüſoi leregnu venttatis. dant.qu non quia o ad famili ita⸗ o. Int ndo eſt comi oſtenden
leenuſünoͤefl ipſaeni f orum qᷣli um ſed qui iliam perti oſtendẽdũ fi er quos tamẽ mitat“ dum
kilni ⸗ eſſewhocnn 6 raudo ani q̃libet dic quia ſeip̃ perti . Edũ fidel amẽ vnus di vel patri
OAſer iij. N Ndo,N ti nimam in b cere poteſt il os vefrau cio veput es. Et adh a digitus ſĩ grech⸗
llitatis eſt oneſtvenitasi tinent facien onis. Alij lud Ecẽ an ſi⸗ atus eſſet oci⸗ uc foꝛte digi s ſufficit
—–— criurtoſniamang endendo/no primuz: in ſe familiam eiꝰ Kur bub olebat eſſei pꝛo magna diei li offi⸗
niutute ingt winreltyeni anl. demna ocentes li ꝛin ſeruiend b⸗ ubo de die. 3 ein admi na diei parte:i.
tionefüelij er creſtyentns ſin “ ando/ et dam liberando/et i o/ emendo do loquela ie. Ita nunc fi irationis e: ita
latae ilrcmntuintn⸗ actibus. et na eis infer et innocente minib eſt intẽr alu⸗ inc fideles in oſtenſione:
anpuruͤtſa⸗ 1. Gllihalltn⸗ lo b alius vbiq;: tis venenum: h iuſmodi cõ uiuſmodi. Si Aenvieettaſ ial Relbo⸗
loeſalſox raſ fuli herba. qui nec ſemi :beu ↄmuni occurat fideli i foꝛte eneſcallis! vel bo⸗
ltas ihlgtas lifilih ulſttasle gri ia mala ber natur: et munius urat fidel⸗ foꝛte a caſu oꝛi llis aduocati. 2
Mö lisfelicltas l 1 s et extra do erba vt vrti creſcit cum tatio is illũ cũ n OnN loquen duocatis et
no. un grigatu ntatpall⸗ qua E wmum: bec t vrtica in hoꝛti ma tione quaſi rari quodã entium aliqui⸗
anefalſox:hʒtoti ua Eſa. xiiij. oꝛi hec vo in o oꝛtis et re expꝛin aritatem 5pondere et aliquis
itapotenterre dr: hztoti in wmibo ij. oꝛientur i mibus 5 et g⸗ nunt admi taliũ /7 qcarũ capitis agi
tapotnttr iguut el nibo et villi rin wmibo vrti creſcit. auem pulcrã in mirantestri Gcarũ talem i. agi⸗
1.qbisoibocaren t at actionem:i omitatr᷑ ſeruici ꝛſpine: ec miru er tot bubo inter tot ʒi enn
trovel bomiadaq Nrere whe⸗ ur artifex ſi em: intant ruicium:et ꝛ euadit i m eſt ſi admi nes. et a t zi; ania: 2
Duct ad caſtri pti ine iſta um ꝙ vix ſerui et omnẽ lit inſidias: irentur quõ gnuz inter
mleruug 6 o vel venditi mala herb X. eruit qͥs malici⸗ ias: qꝛ facili r quõ fideli rIlupos
nogenene vlſt all velf⸗ nditio qui erba falſitatis. vi. vlopa alicias crucem cilius po elis tot f⸗
Gere Aamiciepha⸗ vj. dicitur entis vel v creſcat in i em⸗ n vitam: et hmoͤiſii et aqu nis effu viij
gepeſintiucictsafteſonesn citur Heſter. xvj endenti⸗ intentio talia falſe moõꝛ:ſicut am benedictã gere
eſſoꝛes potn minus ſi er. xvj. Calli. s vel vtriuſe nei falſoꝛum no patet. C. xvij ictã: et bo
hdenup icin ntipan e cipe i ida fraud iuſq;: qꝛ ſicu cet: ſicut lupus n fugat v EC. xvij. xxviij. 0
Rait entih ma in n menſura bladi ntendunt. i e vcipiunt t ab upus plu erſucias xviij. ſed
eenſene ſ m n adivel intantu lunt vl ad abet pꝛudenti s nocet ouiqᷓ .qꝛ bonis pl⸗
ne rtaeeſiid. enſura creſe potus vel pe m ꝙ vixvendi barernft udentiam touiqꝙᷓ lupo. et i pleno⸗
incicebouesfnatdo ubet dunt er eſcat: qr in el panni qni enditur ulyd El⸗ pꝛopꝛiã et eti et in nocendo
fur ,ee lunt exterius: panno et .qͥn iſta herba i D ergo mi a. xxxij lam vemoni endo
dene Eeq i tinraini die ſis vtun 8.: et abſcond blado pul ain E ergo mirum ſikalſt rauqulenti nonis. Et ſi.
ſifidelis on tetmn potuʒ mtir menliui⸗ vel ongeric erubolel afneſinnia tarn et fallt r vaſa heſſin⸗ ir⸗
lnunnin anni lutiullkiͤ omittunt. Ui quam vino mi usquando 12 ſoꝝ m pꝛiment. Et : veros vinc matimul/
ecin ii n VWirx ſine iſta iſcent: nonn etiaʒ ultitudo:niſi ꝛ parũ ↄtra ꝛcant et verit
Gik:i/ mare unerſo ſls rid que pondere vend ponderantur ſt ne falſitatẽ ad nocendũ v ·iſi eſſent inter ſe veritatẽ ꝓficẽt 97
r nrtaltacehgidnuin ige nooſe eee uia ibi pecimina vel ie eri ſent facti e vniti. et cone lal.
aaſe it atg i her viſt Rones aarar mama naibiannqua 2ꝛ19. nntnethernneeteſ fuerunt nneoedes
talis alſi h gengogtnn/ nis ine iſta ſoluitur vnam partem gwenatlur⸗Bhl niſi ↄcoꝛs nne necꝓdeſt zucs et pylatus ad egfe
heimnnilimini i nn 3 admiicer C beenlec.d erea erondo⸗ biuat d er nee Nfa abere ercraird
Puitolingligtſolt tgethe riretaikine iko, ane bo⸗ ſur et man efalkernn faofalſ 4 bello
auin Glrdd nrerd r tnen ane⸗ ”ÿMVV/ .
nuchlii inqſuntaut, deſt dyabol eſanteq redeat. i agmis villi⸗ rũ pꝛima e coi gy in arb r: Pter ſer aditid e
cnärin h⸗ ſuntaut in pecuni us ſupſeminaun deat. ita is villis: ma eſt: ꝙ ſpi arboꝛibo f x ↄditiões ĩ
Mutin e n ſt in nia: ninauit zizani qꝙ inimic ſic mutno ſa pina ſpinã ructuoſi 61
n ucnnela n i pen neeunta:ne relie⸗ 5 zizania. Inn us driui o ſe tenent. g ſi ramus noſis. Qua⸗
vt dict uz eſt nu umero. i. ruidere: ab eiſe y ſi veli sOramũ ↄplecti
lunm galecnt, , xix. Non faci um eſt co merat: po . idere: ab eiſdem reti is vepꝛẽ vel ſpi plectif: 7
1 ſln acies ini ntra Tei pongere et retinent:ſed retineris el ſpinã ab alij
a, clenin tantum bab iniquuin ⁊c. N pꝛeceptuʒ: Leui P.iij. v. lextrahentẽ non ſolum ſi alijs
e. tgun/ um: abet in creſ⸗ ota. M. vj. : Leuit. iiij. v. Sicf⸗ hente pungu um ſic ſpi
ramgſlrdn hci nr ie in⸗ m:mala berb reſceno efficaci vj. viij. et in et in conſpi alſoꝛum ſoci nt et lacer pinaz
oriſche⸗ . . eta lacerant. Mota
unriltelboatn mie mal hilin taatertazt Ece enre nn ſfunt it pirationibus /et eſtita c ota
. uz adt q ſicut ʒiʒani erbi mnt ita apleyi: vix ali⸗ mutuis ſi onfederata
Pplimml nullat. Ita heci. erraz trahit:et i. nia quand yimi verac ꝙ vix aliquis fie uppoꝛtatõ ta
uig anmd modo verifi ecintantum bit:et illud quaſi 0 ſpi eraces iuſtici quis fidelis atönibus
icatur illud entatn d quaſiane 3 piratoꝛibo et alij ari quimitt vel etiaʒ ipi ma
ſee iij. M annullauit: ꝗ Illoꝛum fl alis iniuriis i ittuntur vt a bima
ij. Mon eſt verit : g illo rangere vel nis inquirant: talito
as in loꝛum coꝛni ad veritatẽ nt: poſſunt =
nõ ſolu ẽ ine Et iſta all ate deuenire velal aciẽ
ſſiſoꝝ 2 falſo x i igatio exercit⸗ Lalique
lſoꝝ iuratoꝝ: int oyaboli.
Eiinter ſe: ſed etiam

S S
S TP J ron i Nen u
Falſitas F .. ,dlgnhndn
”ü iſc ccñc dibeſt rſinan n /
inter iniurioſos barones et wminos patrie. Illi em̃ in pſal. ciij. dicitur refugium herinacijs. Et non ſo⸗ guloſnun ahhnanm
duodenarij. duodecim videlicet dya boli apoſtolijco lum malos extraneos ſic pꝛotegunt ſpine iſte: ſed eti 0 aſcentey ſanaſholan .
gitantes vel que nonnullis nocuermunt/vel nocere in m communiter peſſimam habent familiam. qe vm uinmah unguntiet ivnunun
tendant in futurum: etiam illi potentes in multi⸗ iudicem Pobule⸗ miniſtri erꝰ Eccleſiaſticix. tpn⸗ lunmerh pabeutni Eyrtin⸗
caſib eos iunare Pohnkenirnut eis alligari:eiſq; in ceps qui ibenter audit verbammẽdacij. ideſt wminꝰ ,ucetgyn ſ otmmnt Gaihnkr
omnibo ma lis acqſitõnibo a in iniuſticijs quas pꝑ eos falſus:omnes miniſtros habebit iniquos: Pꝛouer. Alfelunt: iſrercoz all . Ktiiñ
ieri æſiderant: quantũ poſſunt placere:cogitantes: xxiy.quia qualis dñs tales diligit amicos taleʒ vult nplichvinn cuntocſi ntillis
ſi eis placeant:q nullus eis nocebit. Impꝛonide ta familiam:ſicut ergo ſeps facta eſt habitatio ſerpen⸗ c nocendiu ſatehuben nums.
men cogitant:non quomodo a ræo ſed quomodo ab tum: ſpelunca animalium rapacium: ſic wmus il⸗ atporuahon Fnii unbo bio
homine ptegantur: x quibo quando aperte iniuriã loꝛum facta eſt ſpelunca latronum: quibus dicitur ironhuhuen nnalbin
tur:et alij inter ſea ltercanturquomo o hoc facè au AMar. xj Et Luce xix. Vos antem feciſtis eam ſpe⸗ . mnumla un, ehothii Bes⸗ .
gqebant / vel incipere:ſatis congrue reſpogetur: ꝙ fu⸗ luncam latronum. in qua diutius efendunt ꝙᷓ in ec⸗ = müͤcguvel 4
it alligatus falſo:et qͥ hicẽ mimiſter fa ſi. In aula in⸗ cleſia:et in habitaculum dꝛaconum: Diere. x. ibi vul ſnoetumnin nod Miderut i
ferni erit ſubditus vyaboli. Illi vo mundi porẽtes pes foueas habent: Math. viij. ¶ Et ſicut ſepes ta⸗ inegocennchg habuenint n
videntes ꝙ in malis acquiſitiomibus:et exrperedatio lia anumalia/quantum poſſunt ſepem vefendunt: qͥa enn ſinon mtranſeüt:
mibo et alijs iniurijs/non poterunt in curijs et comi qui diſſipat ſepem moꝛdebit eum coluber Eccleſia⸗ ſe alini atnia ui Ece
tatibo ſine talibus falſis iuratoꝛibus 7 patrie ducto ſtes. xEt quis augeret ſepem inuadere: in qua eſſet ſe⸗ ſelount. ota. N. ale
ribus:pꝛopoſitũ ſuum obtinere:nec ſine falſis mini draco magnus: ſic pꝛedicti magni tales tam extrane lum gufenüt cübonaß Qui
s multa colligere/ eis dant robas feodum 7 ami os ꝙᷓ pꝛopꝛios venenoſos intantum efendunt: ꝙ ſi ga nibus Aicheei.
cicia eis colliguntur: eoſq; in malis factis ſuis ſup⸗ quis velit eos indictare/ vel attaxare vel incarcera- ſoaues. lnam oſuper cames
poꝛtant:et contra æum et rationem æfendunt. t re/ vel de ecraers ſuis eos coꝛrigere: multiplices eis hellent ſ Pleniſtnocichretg
ita patet ꝙ talis eſt alligatio inter falſos xæ patria 7 ſimagni ſint qui hoc attentant:fundunt et fieri pꝛo n habet⸗ c iii.(Quintac
vminos: qualis fuit inter iudeos 1 pylatum in chrr eurant pꝛeces et literas. Si vo vicini ſint multipli⸗ tur abeo: ſteyfwenumm mulum⸗
ſti crucifixione. Jpſi enun volentes eum crucifigere ces: cont ra eos excogitant mnaltan. Pldem etiam ve huinarumeſt tanecilige gerfft
pꝛopoſitum obrinere non potuerunt ſine pylatiad⸗ nenoſi ſepem ſuam intantum vfendunt/ intantũq; niſippoꝛdls. licuntur. zurte
iutoꝛio et poteſtate. Nec ipſe illud facere potuit ſine eius voluntati ſunt paratuq; canes ad vocem vena⸗ ptuys operu ijte i cognoſceri
ipſoꝛum falſo aento⸗ Diii ergo eos iunat pote⸗ toꝛis non ſunt paratloꝛes a Predam: vel falco fame Aſmcni catopen opemer o
ſtate. et ipſi eum falſitate. Dic in ꝓpoſito / porentes licus viſa aue:q;ᷓ ipſi ſint ad faciendũ quicqͥd ille ma mlium falſox nali int op
