Nimi nct tobio inten⸗ kanpeſtorenartemO d kenn uz per elemẽta cepta patiẽtie e alrera marilla Beieeer nnt l⸗
ibe Qunliheteñſßgicto terciu p ſeipn. Matõe quoꝝ tria oſtẽ⸗ c eundo cuʒ illo qui te angariauerit mille paſſus:
nis ii, Rein Auo⸗ xere neceſſitamur.ſ.cõtritõem:confefſionẽ:ſatiſfa⸗ lia: 1 bmõi. Imille gaſns:
en d Indictani⸗ nde imnatoe furoꝛis ſui: Yſa.xxx. vt ꝑ qpᷣli uſ. in li. de ſe f i 6 .
ertori. Oncickint bet illox ad tria pdt gun in 1. er ſennone dñ in monte. zin ſermõe vepue
djar. 2 apdicfa oſtendenda pducat. Pꝛi⸗ ro centurionis. Ita ꝙ interiꝰh t patiẽ
Ungkedehein in muʒ nãq; ad hoc p miniſtꝝ ſuũ cum coadiutoꝛi . lleen homo ſemp ſit patiẽs
ſaſ hiſcriptaz Jeheih⸗ 51 eune us beniuolus:tam erga illo aff igut: c; err
igſb phiſcigt Je ſuis peccatoꝛes viſitat:dicẽs 7 pcipiẽg er i bemnolus: tame s8 qui eũ affligut: q; etiam
A M 1 N de beccatoꝛ . pᷣcipiẽs ei illuꝰ Eʒe. erga illos aͤs ipſe iuſte co 1oꝛi
Beß finmiugzi xx. Fili homis oſtende iſr populũ poll a ogefe i enigit. In ertenoꝛi vo ope
rGaß wi 41 Orcictn 1,50 nde ir populũ pollutuʒ. ¶ o re faciat qd iuſte facere poteſt: qð pſ. ibovi
rute Oaß pi rcian verbũ pꝛimo applicani poteſt ao quẽliberad viſi ta cNn „,,,5 Pſecutoꝛibpvide
giſecöcoartichct Dy ca1 potelt ao queliber an viſita- tur magis ꝓdeſſe: ita ꝙ; ſi ꝑx patientiã vnã maxill
nrgtiuiſccinan tionẽ vocataʒ:cui dicit᷑. Fili homiĩs pꝛimo fac ſiẽ fa pꝛebẽdo pſecutoꝛes ne naxillaz
ad n di⸗ 1 peimo ucrari poſſet. etiam in ho
tinoctgingttiall, cit puer vel amicus illiꝰ:qui loquelã amiſi . n e, ver14er ea⸗
innfcutſ,,g ,nt Pen ſinhirate ſuz medico oſtengedbn pſon gun Dundir kiaucunateni⸗ Nent ug
rzltiinnngliid Honabro ſrhtat⸗ ſcriptura ro ar:dicens. Quan- ſermone vepuero centurtonis 1babet unin En Bs
ben iil lacfio 8 Habeo ini ta es 7 peccata: celera mea atq; celi ratus.Homo inquit iuſtus et ius 5 veſſe „P33–
lutönis Andl cta oſtéde mihl: JYob. Becũdo fac ſiẽ os oſtẽ . Amek⸗ tpius paratdeſſe debet
ntlits n tegem Fiij. eIB fac ſic os oſtẽ batienter eoꝝ maliciam ſuſtinere:quos fieri
noereltatarodhtinun ns infirmitatẽ pedis putridi. Et ſi meliꝰ fieri nõ t. ſepen ſc ininr eiquos fieri bonos
igͦ ltat rogttäco eng ear 1lt. . nO querit.ſepenãq; iniuriãs dum videt iniuri tũ pati 2
r Giehosot põt: rogat vt cõburatur velpᷣcindat᷑. Sic vos vt x ?̈ pati quicqͥo maliſibifrert⸗ matupari⸗
ſalnün Gnnn, velp⸗ k. ent pati quicqð mali ſibi facit.⁊ ꝙ nec dicto necf⸗
. turaz. uolibet veſtrũ poſſet dicere illud po. lix. Oſtendi⸗ e vindicat. er inrzed 10 hecfa⸗
lnnt eegh b/ populo tuo dura: que ſi facere nolueritis ratõ bikactn ercenndt AAae ocat weiniuna ſi⸗
b opu. dura: neritis ratõne bifact dat᷑: it ſfaci
W han Gben qi t facere nolueritis ratõn Lfacta verecundat᷑: ⁊ penitẽdo ſatiſfaciẽdo bonꝰ
higZei⸗ Gi amicicie vel mẽbꝛi ſpualis: facite timoꝛe dei:quiil⸗ ffi⸗ ſic lentia .
ſtiſtnchi nuni . la que hicnõ oſtendũtur: oſtẽdet toto mũdo: Maũ n ermcſic per votientia numerus creſatt electoꝝ.
inalauen V. iij ſtend genti nuditatẽ tuã. 4 Brcg noi. Pr gehce ſi nenne Npetno fer Prnn i.
ai lingnel d ⸗ caripoteſt ad pᷣdicantẽ. cui dicit᷑. Fili homiĩs oſted· are ahB. vij. qꝛ vir ira
ni ci legbetio ar poreit cui dicit. J nis oſtede cundus ꝓuocat rixas:qui patiens eſt ti⸗ .
n idantredſ⸗ ⁊c.· In pᷣdicatoe tua vlicta illoꝝ eis oſtendendo:ſic Cꝛon mitigat ſuſci⸗
gaſios bligenn heg ⸗ oſtendi? ſeriptoꝛi vfectus ĩ libꝛo quẽ ſcripſit vte Ne e Mri ad boe hyſtonam que oſten
doſfistt 8rmiloti pto ctus ĩ libꝛo quẽ ſcripſit vt coꝛ dit hoc ve facto accidiſſe:infra.ec riiij. Eti hocca
nttitis cenei⸗ rigat.ꝛ ancille ĩmundicia vaſis:⁊ amico macula ĩ fa ſu verificatur illa glo. ſuper jſ MII. Et i hoc ca-
ultroſtniti,⸗ cie vt abſtergat. ? pater filio ofiedir oteni um inter ſpinas Man n d Cant ij. Gicut li
noſe hinn tinn, Bn „7 pat edit offenſam vt ca lium inter ſpinas ꝛc. Ron inquit fuit bonus q ma⸗
mnolſtael ,A⸗ ueat. Gic tu. vt ſicper te et tnam oſtenſionẽ ad pe- los tolerare nõ potun .
aß ret Yl negdpe los te eno potuit. Mõ tamẽ ſic tolerare vebẽt
i, ii ntentiã ꝓuocati quilibet illoꝝ dicere tibi poſſit il⸗ liurias ꝗpꝛias:vt ði ſuſtineãt ininrias.qꝛ ᷣm Crij.
fulnc, ene
ho ſoce n

Arti.ij.
iij.

PHatientia
ſuper Math. In ꝓpꝛijs iniurijs eſſe quẽpiam pati⸗
entẽ laudabilẽ eſt.iniurias auteʒ væi diſſilare nimis
eſt impinʒ. vel alienas:qñ imuriãs peioꝛ effici. Qñ
ergo iniuria illata pſone redũdat in iniuris vi ? ec⸗
cleſie:illã iniuriã ææbet qͥs ſibi illatã vlciſci.ſicut pa
tet ve helya:qͥ fecit ignẽ veſcẽdere ſuꝑ eos qͥ venerãt
ad ipᷣm capiendũ.iuij. Re.j.Et heliſeo qͥmaledi
xit pueris ipᷣm veridentibv.iiij. Reg. ij. Et ſilueſter
apa excõmunicauit eos qͥ ipᷣm in exiliũ miſerũt: vt
aber. xxiij.q.iiij.c guiliſariꝰ. Vel qñ ex diſſilatõne
iniurie facte vel faciede ſibi vel ꝓximo ſuo iniuriãs
peioꝛ efficeret᷑:⁊ dãnificatõem acqreret maioꝛẽ ⁊ ſa-
lutẽ difficilioꝛẽ.vtputa qꝛ aliqͥs tibi vel ꝓximo tuo
in coꝛpꝑe vel reb damnũ inferret: œ quo foꝛte nunqꝙ;
vel ſemꝑ cuʒ maioꝛi aifficultateꝙᷓ e mala volũtate
ſatiſfaceret:ſemꝑ videt᷑ eſſe reſiſtendũ vbi adeſt poſ
ſibilitas. Maz hoc a iurenature nobis inditũ eſt vt
vim atq; iniuriã ꝓpulſemꝰ.ſicut ptʒ in. ff. veteri.li.j.
ti.j.de iuſticia ⁊ inre.l.vt vim. Et a iure conceſſuʒ vt
vim vi repellamꝰ cũ moderamie inculꝑate tutele.ſi
cut ptʒ. C.li.viij.vnde vi. ti.iiij.l.i.Ci moderamĩe
ideo addit᷑.qꝛ ſi dicat tibi verbũ inoꝛdinatũ:nõ iðo
eſt a te ꝓcutiẽdus.vel ſi te pugno pcuſſerit nõ eſt cul
tello vel atrociter ꝑcutiendꝰ:ſñ̊ ſolũ repellẽdꝰ. Qui
vo in pᷣdictis caſibo iniurias patiẽter tolerat ⁊ nõ re
ſiſtit cu poſſet:coſcius eſt crimis.ſicut ptʒ pᷣmo ꝓ le⸗
em. C. li.iiij.ti.æ cõmertijs ⁊ mercatoꝛibo.l.nõ ſo/
um. Et iteꝝ in. ff. veteri.li.ix.ti.ad legẽ aquił.l.ſcien
tiam. vbi ſubſcript ſequit᷑ tenoꝛ.Ocientiã hicꝓ pa
tientia accipimꝰ vt qͥ ꝓhibere potuit teneat᷑ ſi nõ fe
cerit:lege acquilia agi poteſt:etiã ſanato vulnerato
ſeruo. Hec ibi. In qͥ quidẽ lege.p.q cuʒ aliter. oĩ/
bus pdictis generalis dat᷑ lex ⁊ licẽtia in foꝛma que

ſequit᷑. Vim em̃ vi vefendere oẽs leges oĩaq; iura ꝑ/

mittũt.His etiã legibb beatus Augꝰ.acoꝛdat.xxiij.
q·j.c.paratꝰ.in fi.dicens.Cui licentia iniqͥtatis eri⸗
pitur vtiliꝰvincit᷑.qꝛ nihil eſt infeliciꝰfelicitate pec-
cantiũ:q penalis nutrit᷑ impunitas:a malavolutas
velut interioꝛ hoſtis roboꝛat᷑. Dec Augꝰ.in ſermõe
de puero cẽturionis.Cui etiã qᷓtuʒ ad illos qͥ iudici
ariam hñt poreſtatẽ cõcoꝛdet etiã illud Apoc.xiij.
Qui occiderit in gladio:opoꝛtet euʒ in gladio occi⸗
vi.hec patiẽtia ſanctoꝝ.
¶ Huiuſmodi vo patiẽtia duplicè ca pit diſtinctio/
nem quaꝝ pꝛuma accipi?᷑ in ↄꝑatiõe ad illos qͥ tedis
inferut.ſecũda ĩ ↄꝑatiõe ad animũ ſuſtinẽtis. Pꝛia
ex verbis colligit᷑ beati Greg.ſuꝑ Eʒzech̊.omel.vij.
Tribo inqͥt modis virtꝰpatiẽtie exercere ſolet.:¶⸗
ximo nãq; ꝑſecutiões dãna ⁊ cõtumelias ſuſtinemꝰ:
ab antiquo aduerſario tẽptamẽta. a veo auũt ſia gel⸗
la toleramꝰ. Sevd in his oibus vigilãti oculo vebet
mens ſemetipᷣam circũſpicere:ne d mala ꝓximiꝑtra
hatur ad retributòem malicie. Cõtra teptamenta

aduerſarij ne ducat᷑ ad velicta. Ne ↄtra flagella opi

ficis pꝛorupat ad exceſſuʒ murmuratõis.qꝛ qͥ in pꝛe
dictis patiẽtie ꝓbatiõibo exceſſiue murmurauerint
vel vincũtur:ſunt q̃ſi palea vel grana putrida q cuʒ
vento extra ventilabꝑ poꝛtant᷑ perdunt᷑.qꝛ ad gra
nariũ nõ poꝛtant᷑. Siẽ nãq; quigrana purgat quo/
dãmodo vento pꝛobatr q ſunt grana ſoſida: q licet a
vento impellant ad vnã partẽ:tñ in vẽtila bꝛo rema

nentes ↄſeruant᷑ ? poſſident᷑.ita quilibet ve pᷣdictis

tribus cuiꝰ ventilabꝝ in manu:Auc iij. Anunmas ſo
lidas pꝛobãt.q oẽs dicere pñt illu Sapᷣ.ij. Pꝛobe⸗
mus patientiã. in q̃ pꝛobatõe vos qͥ aĩas ha betis ſo

lidas:licet impulſuʒ patiamini: tñ in patientia vr̃a

qſi grana ſolida in ventilabꝛo:poſſidebitis aĩas ve-

ſtras:Auc.xxj. Patiẽtia igit᷑ ſen mãſuetudo in h̊ ca⸗

ſu eſt ſicut antemurale in caſtro: vel arma in milite.
que oẽs lapides ⁊ ictus pᷣdictoꝝ triũ leuiter excipi-

unt ⁊ fruſtrãt:⁊ caſtꝝ aĩe ⁊ militẽ xpᷣia leſione cuſto
diunt. Et ſicut fenũ in q res fragilis:vtpote vaſa vi
trea pᷣſeruant᷑ a fractõe:ꝗpt᷑ ꝗᷓ ſacra ſcriptura quẽli-
bet hoꝛtat᷑:dicẽs. Fili in mãſuetudine ſerua alaʒ tu⸗
am: Ecci.. Et ĩ huũilitate tua patientiã habe:Ecci.
ij. Et induite vos ſicut electi œrbenignitatẽ patiẽ/
tiam: Col.iij. ¶ Gecũda vo eſt triplex. Vna q mi/
tigat lites vel iniurias ſuſcitatas:⁊ hec vocat᷑ poli⸗
tica. Alia ꝗqᷓ ſuffert tribulatõcs:fſameʒ:⁊ ſitim:⁊ hu⸗
iuſmodi.nec iraſcit᷑ vel murmurat: potiꝰ eis nõ
curat. bec eſt purgatoꝛia. Tercia nõ ſolum hʒ pdi
ctas aditões:ſed qð plꝰ eſt iniurie vel dãni illati ob-
liuiſcit᷑. hec vocar purgati animi.i hec eſt ꝑfectiſſi
ma. Quriſto triplici modo eſt patiẽs:multa guber-
natur ſapiẽtia: Pꝛon.xiiij. Mec tñ eſt patiẽtia ĩ ab⸗
ſtracto ſicut puer dixit:qͥ coꝛã magno quodã nutri⸗
tus:qͥ cñ dicere veberet aliqð verbũ æ gallico qo il⸗
lo die didicerat: ſemel cuʒ audiret quedam religio⸗/
ſum:qͥ carnes cũ alijs nõ comedebat:a ſeneſcallo cõ
foꝛtari:dicẽte patientiã habe.poſt pꝛandiũ ⁊æ lecti⸗
one requiſitꝰ:rñdit ſe didiciſſe patientiã.qui inter-
rogatꝰquid eſſet:rñdit.Domo qͥ nõ hʒ comedere.et
cauſaʒ ptactã allegauit:qꝛ pᷣdicabat᷑ in abſtinentia
patientiã. in patiẽtia aũt pietatẽ.ij. Pe..
¶Quã qui hʒ magnã hʒ pfectionẽ.qꝛ patiẽtia op
perfectũ hʒ: Jaco.j. Gicut patz pᷣmo ex natura ſua.
DOpus em̃ hoſpitalitatis eſt opus ꝓfectũ.qꝛ eſt vnũ
æ ſeptẽ oꝑibo miſericoꝛdie:Aath.xxv. Ged opꝰ pa
tientie eſt opus hoſpitalitatis. ipᷣaʒ nãq; ſine mur
mure dei nũcij:ſicut infirmitas:fames:⁊ qcunq; tri⸗
bulatio ⁊ pſecutio recipiunt᷑: ſicut ptʒ in Job:qͥ di⸗
xit. Dñs vædit dñs abſtulit. Et ð Thobia:cui veus
plures tales nũcios miſit quos hylariter recepit vt
Bene daretr᷑ exẽplũ patietie eiꝰ:Thob.ij. Bʒ iſto
oſpitale nõ diu durat:ſed cito pꝛoſtemit᷑ in tra vel
locovbi eſt frequẽs tremotꝰ ĩpatiẽtie.qꝛ ſiẽ fremotꝰ
edificia ĩ loco illo inuẽta vſtriit:⁊ hoſpitatos ĩ wo⸗
mibus illis fugat vel oppꝛimit:ita impatiẽtie motꝰ
opera virtutũ wvmũ ei vſtruit. Vnñ beatꝰ Greg.
in paſtoꝛali. Ympatiẽtes ſiq a ſe trãquilla mẽte fue
rant bene geſta cõfundũt.et impꝛouiſo impulſu xæ⸗
ſtruũt quicquid diu foꝛti laboꝛe ꝓuide cõſtruyeraãt.
Et cũ cuiꝰlocꝰim in pace factꝰeſt:æ omibo ſuis fu
gant. Tales em ſunt ſicut hñtes manꝰ tremulas.qᷣa
ſicut illi calicẽ plenuʒ diu tenere nõ poſſunt.ita nec
iſti calicẽ paſſiõis vel tribulatõis.æ quo cæ eis ꝓpi
nat:dicẽs. Calicẽ quidẽ meũ bibetis.quẽ cito euer
tũt.⁊ ↄtra veũ vł hoĩem murmurãdo:litigãdo:blaſ
phemãdo:totuʒ qð pꝛius boni hẽe videbant᷑ effun⸗
ↄunt:ad modũ vacce q̃ totũ lac pꝛiꝰ datũ in fine pe⸗

euertit. In quo pᷣmo ptʒ patiẽtie ꝓfectio ſui co

trarij imꝑfectõem.ſicut albu albiꝰapparet luxta ni
grũ poſitum.qꝛ otraria iuxta ſe poſita:m phᷣm ma
gis eluceſcũt. ¶ Gecũdo idẽ apparet per argumen⸗
tum a ↄtrario ſenſu ſumptũ væ ſilitudine arboꝛũ.in
quibo videmꝰꝙ arboꝛ q ad oẽm ventũ vel pluuiã ca
dit ñ fructificat quãtũcunq; frequẽter eleuet᷑ ⁊ apo⸗/
diamẽtis fulciat᷑ Sic nec impatiẽs.ĩmo qðõ plus eſt
timendũ.qꝛ nec pᷣſumit᷑ ꝙ in magna ꝓſecutoe xpᷣia⸗
nus noĩe etiaʒ ſine fructu ſtaret. SRe quo ait beatus
Hrègo.moꝛał xvj. Qui inqͥta ſtatu patientie p lin
guaꝝ vulnera cadit:ipſe ſibi teſtis eſt ꝙ otra mani⸗
feſte ꝑſecutiõis gladios nõ ſubſiſteret. In quo caſu
pꝓfectio q̃ impatiẽti negat᷑:ſuo ↄtrario.i.patiẽti at⸗
tribuit᷑qꝛ ſicut impietas impatiẽs:ita charitas pa⸗
tiens eſt.j.Coꝝ. xiij. ¶ Cercio idẽ eodẽ apparet ar/
guinẽto p exemplũ naui? his quead eius requi⸗
runtur gubernatõem. in quibo videmus ꝙ nauis ſi
ne gubernaculo omni tẽpeſtate ad rupes ? infoꝛu⸗
nia impellit᷑. Sic impatiens cui gubernaculũ cxeſt

iiij.

Arti.iij.
v.

din giecuͤ mordes amplb det⸗
Aezininzinance epenaui
mnuris:amploincordetorguebet
cſtſuſtitebit oͦni ron nr. Die
,huntt iſcs antiqu ci us caſtl
naduns vani ſuſtinet ſieptz T.
huo. Ofs tales beutis imitiſ
eerrad t iumcntüſeremin
tone. Ero qdoliud eſtain ſ hoͤ
gommiſa rnep unpatienti cen⸗
iumenri ſinegubematoꝛe gomul
tcoterpceſt Erhop patoe
los gfeaiſontogandoſingulaſin
onarißmpoteriz dantans ebi⸗
Bforte obijcletg gnamcl
it cümagnuzno intedit malu
AQipriͦcetier noſoluz inbocc
glioinqno venualevellene eſtima
aficua feqntu öbet nönulls.
aligus nfamiz ſitptz in.f none
1ſanoſio beſto l Itsopu a
gueligebmo elakiyfreetani
elslapmuli licet forteacti

8 legeii
Jomatnies.

4 mr. animein
taplunt. ſitoczin Jobeadi⸗
Phit. ada
iitguns Narterteahirtt
Müpatinecd:Thob Git
Uratſedctoproſtemit inttael
mtenuchtläün
nvin Nſtrutboſpitgtooi/
Aoporinitut unpatinemot
i mn ſmit Guhent g.
itis ſca ſer gullo niretne
dit erimnptomſoimonliu ,
Prtilaboꝛeguiceciſtrurerat.
pacrfack et d wnnloſnioft
cuthftes mans trannlas
diutenerend poſtunt itanee
mbrlatcis dand es
ide meübibenis gue nanl
iemmunmurzcolingice⸗

iusoninie icchank fli⸗
rätorülteh pnntſinfmnf,
moptzpenite gfectiop 1 .
int in a g nn
miniunet holtafnpli

Scotdeap⸗
mmin ſii
n

Exemp.

Exemp.

Exemp.

vij.

viij.

„
Patientia
K
atientie:huius maris fluctibus ad omnes ſcopu⸗
os frangit?. Et ſicut vas vacuũ cui liquoꝛ weſt gre:
av ignẽ crepat vbi plenũ ſaluat᷑ Sicut ꝗ̊ vidẽs ho⸗
minẽ ſine gubemaculo nauigare.ſiẽ etia vidẽs quẽ⸗
cũq; v aliquo ſine væbitis inſtrumẽtis ſe intromit⸗
tere negocijs:ipᷣm veridẽdo ab eo qrit.ſicut dyabo⸗
lus dꝛ queſiuiſſe vbi fuit ſtola ſacerdotis. Ita a tali
q patientiã oꝛe wcet quã oꝑe nõ ſeruat:qri pt ipſuʒ
vridẽdo illud Job.iiij. Vbi eſt timoꝛ tuus:vbi foꝛ
titudo tua:paniẽtia tua:⁊ ꝑfectio viaꝑ ruarũ? Sic
ceridebatr᷑ ille magiſter pariſieñ.væ quo fert᷑ ꝙ cũ pa
tientiã pᷣdicaſſet in eccłia:et wmi rediẽs inpatiens
eſſet: eo ꝙ cibo eiꝰ nõ eſſz paratꝰ:ſeruꝰ ei impꝛoperãs
dixit:ꝙ patientiã opꝑe teneret quã oꝛe pꝛedicauerat.
cui ille. vebitũ recognoſco:ſed nõ ſuʒ pꝛonũc in ſta-
tu ſoluẽdi. Sic etiaʒ veridebat᷑ ille religioſus qͥ cui⸗
daʒ impꝛopauit aſinario ꝙ nimis aſinũ ſuũ oneraſ-
ſet. cui ülle. Mon eſt inqᷣt ira oneratꝰ qͥn poꝛtaret to⸗
tam patientiã winꝰ vꝛe. Cui aliꝰimpatiẽter rñdẽdo
ipᷣm vemẽtiebat᷑.Aliꝰ xo plus ipᷣm deridendo aſmo
dixiſſe fert ꝙ iret:qꝛ ꝓpter patientiã ipᷣius nõ duriꝰ
oneraret᷑. Ex quibo oib apparet patiẽter nanigan⸗
tis pfectio:⁊ vaſis liquoꝛis gre pleni ↄſeruatio:⁊ pa
tiẽter oſtẽdentis qᷓ wcet:⁊ rñdentis ⁊ loquẽtis one⸗
ratio.q̊ᷓ p patiẽtiã curramꝰ. Heb.xij. uarto idẽ
oſtendit᷑ ꝑ exẽpla equi:ſilicis:canis:latronis in cru
ces ſiniſtris. Quia ſiẽ equꝰ wꝛſuʒ habẽs leſuʒ tactꝰ
recalcitrat:quo facto ampliꝰſe ledit. qꝛ ſm antiquũ
ꝓuerbiũ:ſemel recalcitrãdo bis pungit᷑. Et ſiẽ ſilex
Pcuſſus ignẽ emittit:quo foꝛte tangentẽ obunit: ſed
ampliꝰ pcutit.qꝛ ſi ſemel vel ampliꝰ pcuſſus ignẽ nõ
emitteret:amphiꝰ nõ pcuteret᷑. Canis etiã lapidem
ad ipm ꝓiectũ moꝛdẽs ampliꝰ dẽtes ledit.t latro
ille a ſiniſtris in cruce œ pena ſua quã meruit mur⸗
murãs: ampliꝰ in coꝛde toꝛquebat᷑. Gicqͥ impatiẽs
eſt ſuſtinebit dãnũ: ꝛoũ.xix. Gicut ſtultꝰ puer qui
ↄburit virgã antiquã cñ qua caſtigari ſolet: ⁊ cũ no
ua duriꝰoanũ ſuſtinet:ſiẽ ptʒ.T. v. lxvij.cũ ſequẽti⸗
bus. Om̃es tales bꝛutis iumẽtiſq; aſſilant᷑ qꝛ ſicut
cberegi aĩa:ita iumentũ ſeu equꝰ ſeſſoꝛe:⁊ aĩa ra
tione.Ergo qͥ d aliud eſt aĩa ſeu hõ rönalis æ natu/

ra amiſſa rõne ꝓ impatientiã ꝙᷓ equꝰ ſine ſeſſoꝛe: vel

iumentũ ſine gubernatoꝛe.qð multis nocet nullis
vt coĩterꝓdeſt « Ex hoꝝ ;opatõe pt; qᷓrationabi
les:qᷓpfecti ſunt ↄpando ſingula ſingulis:illi qͥ ſunt
ofoꝛtati ſᷣm potetiã claritatis eiꝰ ĩ oĩ potẽtia:Cob.
. BDʒ foꝛte obijciẽt ꝙ pua melãcolia licet freq̃ns
it. q; cũ magnuʒ nõ intẽdit malum pꝓiculoſa nõ ſit.
Quibo rñũdet lex nõ ſoluʒ in hoc caſu:ſed in quocũq;
alio in quo veniale vel leue eſtimat᷑ peccatũ:dicẽs
afſidua freqntia pᷣbet nõnulla. Elo. interliearis. 1.
aliquã infamia: ſic ptʒ in. ff.nouo.li.ix.ti.de iniurijs
famoſis libellis.l. Itẽ apud labeonẽ. 5. tenet. Ex
qua lege pᷣmo elicit q; frequẽtantes loca monialiuzʒ
vel aliaꝑ mulieꝑ:licet foꝛte actũ carnalẽ ⁊ de ſema⸗
lum nõ ↄmittãt:tñ alioꝝ vtractõibo? infamie quo
dãmodo ſe ↄmittũt:ſiẽ ioſeph. F. ij.iij. BGecundo ⸗
peccatũ veniale ꝑ frequẽtiã grauiꝰefficitur. Maʒ ſiẽ
oĩs virtꝰ:ita om̃e vitiu x exercitiũ in ſuo genere ca⸗
pit incremẽtũ:ſicut ptʒ ꝑ legẽĩ infoꝛciato legat.
iij.l. legatis ſeruis.S. oꝛnatrices. Caſus legis eſt:ali
quis viaʒ vniuerſe carnis a ggrediẽdo ⁊ diẽ extremũ
claudẽdo: legauit alicni oꝛnatrices ĩ wmo ſua:quo
moꝛtuo nõ inuemũtur niſi iuuenes in arte illa: væ qᷣ⸗
bus arguitur ꝙ illas hr̃e nõ vebet.q; in arte ſua ſuẽ
di ſericũ oꝑãdi nõ ſunt expte. Hoctñ nõ obſtante
ler illas legatario indicat eẽ liberãdas. qꝛ oĩs ars p

exercitiũ accipit incremẽtũ:ſic etiã om̃e vitiũ. Nul

lus impatiẽtiã vel qq; vici leue vela natura cul
pe eſtimet alienũ qð frequẽti iteratõe dãnoſuʒ acci-

pit incremẽtũ.ergo patiẽtes eſtotead oẽs. j. Theb.

vVqꝛ ſeruũ vi nõ opoꝛtʒ litigare:ſ manſuetũ eſſe ad
oẽs wcibilẽ patientẽ.ij. Timothᷣ.ij. Vt ſitis Pfecti

⁊integni in oĩ patietia ⁊ wctrina.ij. Zimo.irij.

Duã quide qui habuerit pfectionẽ: magnã p il- Art.üiij.

laʒ oſequetur vtilitatẽ. Pꝛimo nãq; ĩ nobis ri ima
gine refoꝛmat ⁊ cuſtodit ⁊ clare videre amare facit
in aiab mãſuetoꝑ:quã fumꝰimpatiẽtie obfuſcat:⁊
eius cognitõem impedit ĩ aĩaboimpatiẽtiuʒ. Cinde
beatꝰ Orego. mãſuetudo in nobis imaginẽ vi oſer
uat:ſupple ſicut pulcher pãnus in quo imago iuol⸗
nitun vpulchelrudine cuſtodit innaginis:qua ira diſ
ſipat:que dũ quietẽ mẽtis tollit:ſpm̃ſanctũ ibiqui
eſcere nõ ſinit. Nec ſolũ cũ:ſeꝰ etiã ſtatũ ꝓpꝛiñ ⁊ q⸗
cũq; ad ſciarũ vel moꝝ pꝑtinẽt ſtudiũ clar vidẽfa⸗
cit.Oĩa nãq; iſta clariꝰ in Haullis relucẽt coꝛdibi
Pꝛo quo eſt aduertẽdũ ꝙ h qd facit traquillitas vł
motio in aqᷓ:h facit patietia 7 mpatiẽtia ĩ aĩa. qꝛ ſi⸗
cut in aq clara ? trãquilla imiſſuʒ apparet qð ĩmo⸗
ta ? turbulẽta nõ oſtendit᷑ Ita c. Et hoc exem plo

ix.

legitur quẽdaʒ heremitã voluiſſe fratres ſuos paci Exemp.

ficaſſe:ponẽs venariũ in cypho pleno aqua trãquil
la? clara:dicẽs. Gicut imago regis clare oñditur ꝑ
mediũ iſtiꝰaque:ſicapparet wi ſilitudo ĩ patiẽtibo
pacificis aĩab:ſupple⸗ ſtatꝰ ꝗpꝛius.⁊ quicqͥᷣd illis
ĩmiſſuʒ fuerit vł cogitatuũ:q oꝛa in turbulentis ob
fuſcãtur ? impediũtur. IJdeo dicit phᷣus in ſeden
v:ſupple paſſiue ſ̃m aſiquos libꝛos ⁊ quieſcẽdo fit
aĩa ſciens ⁊ pꝛudẽs. Et woctrina viri ꝑ patiẽtiã no⸗
ſcitur:Pꝛoũ.xix. Ergo dñs Dirigat coꝛda vr̃aĩcha
ritate vei ⁊ patiẽtia xpᷣi.ij. Theſ.iij. ¶ Secũdo fru⸗
ctum bonoꝝ opeꝝ in aĩab vſq; ad meſſez 7 maturi⸗
tatẽ nutrit ⁊ ↄſeruat.qꝛ ſicut aeris ſerenitas ⁊ ameni
tas fructꝰ terre ⁊ arboꝝ nutriũt⸗ ↄſeruãt:quos con
traria vſtruũt. Ita pax patiẽtia ĩ animalibo fructꝰ
ſpũſſancti:ð quibʒ SGał.v. gructus autem ſpiritus
eſt charitas:gaudiũ:pax patiẽtia. Fructũ aff erũt in
patientia: Quc.viij.¶ ¶ Tercio eſt ſcutũ contra om⸗ x.
nia aduerſitatis tela.ideo ad modũ ſcuti in ſiniſtra
parte poꝛtari væbet. per ſiniſtrã em̃ partẽ aliquoti⸗
ens in ſcripturis aduerſitas intelligitur. Scutũ its
q; miles chꝛiſti in ſiniſtra poꝛtat parte cuʒ patienti⸗
am 7 coꝛpe ⁊ animo amplectit᷑ in aduerſitate. In il

la ergo parte patientia nobis neceſſaria eſt: Oeb.x.

¶Ouarto gram vi ⁊ hoĩm acquirit 7 ad ſe attra⸗
hit.q; ſicut adamas ad ſe trahit ferrũ:ita ille quo

verificat illud Eʒech.iij. Fili homĩs vt adamantez

vædi faciẽ tuam per patientiã ⁊ manſuetudinẽ:⁊ ho
neſtam ? ſocialẽ cõuerſatiõem: dilectioneʒ cei.⁊ coꝛ⸗
da hominũ ad ſe trahit. Ideo Ecẽi.iij Fili in man

ſuetudine opera tua pfice: ſuper gloꝛiã hominũ dr

ligeris. Ex iſto ergo ptʒ ꝙꝙ h qð facit virtus in ada⸗

mãte:facit patiẽtia in patiẽte. Gicut ſ̊ adamas me
diante virtute ſua alia ad ſe trabit et ſuppoꝛtat.ita

vos cum patiẽtia ſuppoꝛtãtes imnuiceʒ in charitate:
Zbri: Nuinto eſt aoſtãtie mater:ſiẽ argui po⸗
teſt locũ a atrarijs. YJ.ij iij. Gexto nauem vite
noſtre ad poꝛtũ dirigit ſalutis:ſicut velũ vento oꝛdi
nate oppoſitũ. Eſt em in vndis huiꝰmaris quaſi ve
lum qð oẽs auerſatis recipit ventos: quiba tñ na⸗

uem velociꝰ ad poꝛtũ currere facit vſtinatũ: in quo

fide et patientia hereditabunt ꝓmiſſiones: Oeb.· vj.

Hmõòi vtilitatib mota legit fuiſſe quedam nobi Exemp.

lis dña qᷓ ſecũ mulierẽ litigioſaʒ habebat. qa plus
eã v patiẽtie meritis lucrabat᷑. Etiã fert᷑ ce ſcta eli
zabeth. q trudebat᷑ ĩ lutũ per q̃ndaʒ mulierẽ a põte:
quã tñ mulierẽ ipᷣa bõis ſuis ſo nurriebat. Sic 4 ti⸗
Dua neab Omẽt omm patiaʒ hẽbũt: Eccẽl.ij.

Exemp.

illa hñda ſe excnſare poterũt mita eis thuit patĩe m Arti.v.

cum̃ta.ñ ſolũ illa ð qͥv dẽm ẽ.Z. v.alt᷑ xij q̃t ꝑ totũ.

Ij.

Exemp.

Patientia

Ged ⁊ multa alia quoꝝ alia in ſeculi oſtẽdunt᷑ foꝛ⸗
tuna.alia ĩ viroꝝ memoꝛaliũ vita⸗ exẽplo.aliaĩ cõ⸗
ſideratõe paſſiõis alioꝝ. In ſeculi nãq; foꝛtuna qñ/
qᷓ; videt᷑ ꝙ multa multis ↄtingũt aduerſa:et h ad il⸗
loꝝ vtilitatẽ:ſic ex fine palã oñdit. Gicẽptʒ ꝑ hyſto
ria de illo ve quo fert᷑ q̃ſi ſic. Cũ em ſibimutta ↄtin/

gerẽt aduerſa æ multa bona amittẽt:vxoꝛ ſua ipſuʒ

Exyemp.

cent:ve

ad patientiã hoꝛtabat᷑:dicens ꝙ væus oĩa illa ad eiꝰ
verteret vtilitatẽ:⁊ qð dñs vædit dñs abſtulit. ¶uʒ
g quadã die vnũ amiſiſſet oculũ:a ipſa idẽ ei diceret
eiꝰ pᷣdicatõe impatiẽs:ipᷣam vᷣberauit:dicẽs.Zclc
cipe h̊ in patiẽtia.Hic poſtmodũ cũ vxoꝛe ad tarta
ros veniens:cũ illiꝰterre imꝑatoꝛe magnꝰeffectꝰſᷣm
eiꝰoꝛdinatõeʒ q iuxta illiꝰprie moꝛẽ oꝛdinauit ꝙ cũ
ipᷣo moꝛtuo viusſepeliretf fuifſʒ ſepultꝰ miſi allegaſ
ſet ꝙ turpe eſſz dno ſuo a tãmagna curiã in alio ſe
culo monoculu ſecũ ducere. YJpſi em talẽ dicunt ha
bere fideʒ ꝙ ſiẽ ſepeliunt᷑:ita in alio ſeculo viuũt.et
ideo cũ equis ⁊ canoꝛe:vxoꝛe et maioꝛibus amicis ſe
moꝛtuos ſepelire faciũt.quã ſepulturaʒ pᷣdictꝰmo⸗
noculus nõ euaſiſſet: niſi oculum feliciter amiſiſſet.
Igeo felicit᷑.qꝛ oculiamiſſio fuit vite ↄſeruatio.Et
qꝛ meliꝰeſt viuere cũ vno oculo quã duos ocłos ha⸗
bentẽ mitti ĩgehennaʒ ignis.Hic ꝗ̊ ex fine cognouit
vxoꝛẽ ſuã ſibi veꝑ dixiſſe:⁊ ꝙ ꝰadu erſa nobis ĩmit
tit ꝗpter nram vrilitatẽ. Et h ſatis ↄfirmat᷑ ꝑ vcre⸗
ta q habent᷑. .vj.xxxj.Sitẽ q̊ infirmꝰpatieter ſuſti-
net ſudoꝛẽ ⁊ aduſtionẽ ⁊ ſectionẽa dura q ſanitateʒ
inducũt ꝗꝓpter fineʒ ſanitatis:ita nos dura patiẽter
ſuſtineamꝰ:dicẽtes illud Yob.vj. Quis finis meus
vt patiẽter agaʒ? Et ſᷣm ↄſiliũ exẽplũ ſenece ſcribẽ
tis ad paulum. Feramꝰ equo aĩo: vtamur foꝛo qpᷣ
ſoꝛs aceſſit:wvnec inuicta felicitas finẽ malis impo⸗
nat. ¶ Becũdo multa ad h nos exhoꝛtãtia: habemꝰ
ſanctoꝝ pim:quoꝝ actio nra veberet eſſe inſtructio
exẽpla memoꝛie digna.¶ Quoꝝ pꝛimnʒ quodaʒ
fert mõacho qͥ moꝛiẽs manꝰ oſculabat magiſtri ſui
q euʒ verberare ſolebat: dicẽs. Iſte manꝰme poꝛtãt
ad paradiſum. In quo nobis exempluʒ vereliqᷣt: q;
ante finẽ illud cogitaremꝰ qð ipſe in fine cogitauit.
patiẽtiã quã ipᷣe habuit finẽ vides nos ſemꝑ habe
remꝰfinẽ cogitates: ſciẽtes qm patiẽtia pauperũ nõ
pibit in fine:in ps.ix.¶ Gecũdũ ex vita accipit᷑ pa⸗
trum:vbi abbas quidã legit᷑ fratrẽ ad religionẽ ve⸗
nientẽ miſiſſe ad maledicendũ oſſibd moꝛtuoꝝ.qᷣ re
diens reqᷣſitꝰqd rndiſſent:dixit nibil. Sic inqt ab⸗
bas te viuere opoꝛtet. Et cõueniẽter ſic wcuit reli⸗
gioſt nz d ipſi patiẽtiã ⁊ alias virtutes pᷣdicãt et w⸗
ſaltẽ wvcere œberẽt Quãtũcũq; ̊ alias vir

tutes ↄgrue wceãt ⁊ pctoꝛes alte clamado repᷣben⸗

Exemp.

dãt:ſi ĩ patiẽtia vel alia ꝓtute veficiãt:ipᷣi ſuꝑ ques
clamãt ſuꝑ ipos clamabũt: ipſoſq; atq; illoꝑ wctri
nam veridebũt. Et ſicatinget illis qð fert᷑ cotigiſſe
cuidã religioſo. cui cũ cib ĩ wmo cuiuſdã æ pꝛimo
nio xp̃i ꝓmotinegaret᷑:foꝛtit᷑ currẽs cãpanaʒ pulſa⸗

uit. Rectoꝛi vo qrenti qᷓre pulſaret:rdit ꝓ ala cha

ritatis:qꝛ moꝛtua eſt. Ypſo vo ceſſante ĩcepit rectoꝛ
ille ſeu curatꝰ pnlſare capanã. ꝗᷓ ab eodem religioſo
requiſitus cur ipſe pulſaret: reſpondit ꝓ aia patien

tie tue:qꝛ moꝛtua eſt. Lales ꝗ̊ ſic ſe erga oẽs hr̃e de-

xiiij.
Exemp.

berẽt ꝙ qlibet we eis dicẽ poſſet qð pauiꝰixit ð xpᷣo
j.Thim.j. Vt ĩ me oñderet xpᷣs oẽm patiẽtiã ad in⸗
foꝛmatõem. Et h eſt q d in po. xcj. Benepatiẽtes
erũt vt ãnũcient.(¶ ¶ Lercio eln ex eodẽ accipit᷑ li
bꝛo: in quo legit᷑ quẽdã cuiuſdã ſcti pꝛis furatꝰfuiſ⸗
ſe biblia. quã cũ venalẽ exponeret ꝓ. xvj. ſolidis:ille
q eã emere voluit ꝓ inſpectiõe illã ad certũ accipiẽs
diẽ: illã a quo furata fuerat poꝛtauit ↄſiliũ ab eo ac
cipiẽs ſi tatũ valeret.qͥ rĩũdit ꝙ ſic. Cũ i̊ furi tãtũ da

re vellet:dicẽs ꝙ a tali aſiliũ habuit:qᷣſiuit fur ſi ali

qͥd aliud dixiſſet.qͥ mdit ꝙ nihil. qͥ tãta victopatien
tia biblis ei repoꝛtauit: veniam interpellãdo. Inqͥ
exẽplo nõ tm̃ exẽpluʒ dat᷑ iniurias hũiliter patiẽdi:
veruetiã iniuriãtes ꝓ patiẽtie oſtẽſionẽ o lucran
di mõ quo dictũ eſt s. c.c.v.Oſtẽdit᷑ etiã ꝙ patiẽter
ſuſtinẽdo lucrat᷑ iocũdat᷑. Et ſic x iſto ⁊ xe quocũ
q; tali verificat᷑ illud Ecẽij. Vſq; ad tpᷣus expecta⸗
bit patiẽs ⁊ poſtea redditõ iocũditatis. Mõne eipa
tiẽtia iocũditatẽ reddidit . bibliaʒ ei repoꝛtauit.
qꝛ lucratꝰ eſt ꝑ patiẽtiã ⁊ bibliã ⁊ fratrẽſuũ.¶ Ter
cio ad patiẽtiã infoꝛmamur habendã ex oſideratõe
paſſionũ ⁊ vfectuũ atq; tribulationũ ſuaꝑ:miſeria
rũq; qs plurimi ſuſtinẽt. Gic em̃ ſeofoꝛtaſſe ⁊ ad pa
tientiã aĩaſſe:legit᷑ quidã mẽdicꝰſubmatta pᷣG pauꝑ
tate iacẽs.ſub q circa mediã noctẽ tybias ſuas libe
re extendẽs:dixit. Quaſi ſic laudet᷑ æꝰq mihi hanc
dit libertatẽ qua multime nobilioꝛes ſunt pꝛiua
ti. illis h intelligere potuit qͥ vinculis vel infirmi
tatibo tenebant. ¶ Hoꝝ qᷓ exẽplo ⁊ eriã ex ↄſiderati⸗
one finis aduerſitatis ⁊ materie atiẽtie:ↄtẽnere wᷣ
cet Criſo. oĩa aduerſa ↄtigẽtia ſ PJYoh. omel. lxxix.
icẽs. Mo bilis pegrinꝰin paruo apparatu aliqñ e
ſpicit᷑ ab his qͥ ignoꝛãt qͥs ſit.ſed nõ multũ curat co
itãs y in ꝓpꝛia pria ſcient ? obſtupeſcẽt:qñ dicẽt il
lud Baßp. v. Ooi ſunt quos aliqñ habuimꝰ in ceriſuʒ
1. Hec cogitãtes ſimꝰ ĩ fbulatõe patiẽtes. Ro.xij.
¶ Beod ne quis cipiat᷑ eſtimãs ſeipᷣm vel aliũ pa⸗
tientẽ qͥ in veritate patiẽs nõ eſt:ↄgruũ videt᷑ ſigna
ſeu expimẽra querẽ ꝑ que qͥs taʒ e ſeipo ꝙᷓ; æ alijs ĩ
H; caſu euidẽtias hr̃e poſſit q̃lis ſit. ¶ Quoꝝ pꝛimũ
ex auctoꝛitate elicit᷑ vltimo allegata:q̃ ſignater cir⸗
cũſtantiã expmit tribulatiõis in qua patiẽtia ꝓbat᷑
dicens. In tribulatõe patiẽtes:quaſi diceret.Alio
tempoꝛe nõ eſt nobis patientia neceſſe pꝛedicare.
Nec etiam illiꝰ oſtenſio alio temꝑe eſt in nobis mul
tum lauda bilis. nec ipſius exiſtentia in nobis alio⸗
tempoꝛe veraciter poterit oſtendi.quia ſicut homo
non dicit a febꝛibus curatus:vel tanqꝙᷓ carens infir
mitate omnino ſanus:ſi in diebus in quibo nõ eſt ac
ceſſio non febꝛicitet. Ita nec dicit᷑ ab impatiẽtia ſa
natus:vel omnino patiẽs qui diebus vel tempoꝛibo
quibus nihil cõtrarij ei accidit ꝙ modeſte ſe habet
ſed ſi illo die vel tempoꝛe rationabiliter⸗ patienter
ſe habeat:tũc hoc videns dicere poteſt illud Apoẽ.
ij. Scio patientiaʒ tuam. Iterum:ſicut arboꝛ non
bet dici ĩmobilis per hoc quod noõ mouet᷑:quãdo
nullus eſt ventus nec foꝛtis impulſio.quia tali tem
poꝛe non inclinat᷑ vel non cadit.nec tegula bene co
cta ꝓpter hoc quod extra aquã non diſſoluit᷑:ſe il⸗

la que ibi diu iacet et non mollificat Sic ille qui in

tribulatione non diſſoluitur. ve quo verificat illud

IYſa.xlviij.Excoxi te non quaſi argentũ ⁊ elegi te in

camino paupertatis. SBe tali poteſt dici illud Maũ
I. Patiens magnus foꝛtitudine. Iterum:ſicut vos
non oſtendit᷑ vacuũ pꝛopter hocq; non agitatũ:nec
reuerſum nullã guttam expandit liquoꝛis:nec oſtẽ/
dit quio interius latet. Nec lignuʒ pꝛopter hocdi⸗
citur incõbuſtibile:quia non comburit᷑ igne abſen⸗

te:ſed ꝗꝓpter hoc ꝙ in igne iacens non cõburitur. ita

nec ꝓpter hoc dici vebet quis vacuꝰ ab impatientia
quia nõ agitatus nulluʒ verbũ oſtendit inpatiẽtie
Nec igne melancolie incõbuſtibilis:quia omni me

lancoſie occaſione amota: melancolia non inflama
tur. Mec ideo dicitur inſubmergibilis ĩ aquis:quia

in ſicco non ſubmergit: ſed ſi in aquis non ſubmer⸗
geretur. Ita in ꝗꝓpoſito illi tm dicendi ſunt patien⸗
tes:⁊ ab unpatietia ira inſubmergibiles ⁊ incõbu
ſtibiles:e quibus pꝛophetatuʒ fuit Ilſa. xliij. Cuʒ
inquit trãſieris per aquas tecũ ero:⁊ flumĩa nõ opi
ent te.cũ ambulaueris ꝑ igneʒ nõ ↄbureris:ſed eris

xv.

Exemp.

Arti.vj.
XVvi.

tipſamaſpererecigied. uoden
Pkinam nitcihncüngi
murauit Interdo ſoſt Ene
patlentiaz oſtendio male ſi⸗
Otteum eſte vos vomuuz et multos
tos Git aalia hiffunbus t ſ
iqnodacerſiz velperobechenni
nmnmminii haniteſ un
igfotuseſtplen. vquiduei ſtag
Nttumſaciunt jomnes plſets relma
otano vncatt ſiceut canes uſtici
ßnobiles Inqgao caſn pleni vinutn
ctonomurmurit ſed dulcig verba .
dunt quale intus vini latet dfecat
Xvarſoinnlliancſe P
patieterlapidantiüſuſtinmtiaus
perimento freqneter wemind inten
bium: mier dinerſimogereſpoen
gmatunus etiocidius: 7 as ve
ſenns taltuns eſpondet Talt
toſiſunt iliq direnit veldicere
0 Bap,ij. Contumelig et tozma
eum t peobem Patientis illius.
ſinonpcteſt quin teſte Bemmard
nn dumnldllasdia ve firniſi
Utehlkauten alongeſintamar

ttendit .
renenmtind Aſe

atentünectſehnrähene,
n bälatmſeitutun
tipſiu enſtentuin habisglio
okentoſtendiqpin ſicntbonno
fotus peltonty nenolfir
gilindiehne inl oͤchae
Yiuveciatabinputiruſa
nisgui Nicns genpo
el accilti mogeſte ſehabet
zerationabiliter :patienter
nsdlcere poteſtillud Apot,
n. Iterumſiantarbornon
rbocqnodnomonekusde
ortis inpullio aigtallten
hon adit. nec tegula benecd
maayinon d luckſeol
non mollifcnt Bi⸗ Uane
ſunrninoneliii
Nonquaſiatgentu telegtenn
Drnll anſfnaln nii
ntucine Yenun ſnt ⸗
unmtuein ſ
nerpmnatt iqnononte ,
ielimnnbeoptn hacn

. .

aſſio chꝛiſti

quaſiſalamãdra in igne viuẽs tribulatiõis.Et hoc
eſt qð ſequitur. FFlama nõ ardebit in te:qꝛ tu es pa⸗
tiens et multe miſericoꝛdie ⁊ pꝛeſtabilis ſuper mali
cia: Johel.ij. ¶ Gem lupus ille ve quo dictũ eſt. O.
vj.xxxiij.non tactus nõ cognoſcebat᷑. Mec cognoſci
rur qualis ſit ſonus cãpane anteqꝙ; tãgatur. In pul⸗

lſatione nãq; cognoſcitur vtrũ integra fuerit vel fra

Exemp.

xviij.

cta:vtrũue ſonuʒ habeat cõuenientemue diſcõueni
entem. Sic etia de vaſe fracto vel integro:pleno vel
vacuo.Sic in ꝓpoſito.qnia qð eſt pꝛedictis tactus:
hoc eſt homĩbus tribulatio.quia ſicut pᷣdicta pcuſ-
ſiõe:ita hoĩm patiẽtia in tribulatõe ꝓbat᷑. Et h̊ eſt
qð dicitur Ro.v. Tribulatio patientiã operat᷑:pa
tientia autem pꝛobatiõem. ¶ Cauſa autem quare
tempoꝛe traquillo et pacifico patiens ab impatien⸗
te:vel virtuoſus ab inuirtuoſo diſcerni non põt vb
nullam habet occaſioneʒ contra virtutem operãdii
eſt. quia virtus ⁊ viciũ interius latent in animo.nec:
oculis intueri poſſunt coꝛpꝑeis:niſi Per operis euidẽ
tiam.que quidem operis euidẽtia haberi nõ pt᷑ᷣ ni-
ſi quãdo materia vel occaſio eſt oꝑandi. quia opus
materiam vel occaſioneʒ requirit. Quãdo ergo e-
eſt operatio:per quam intuentes euidentiã interio
ris hominis capere veberẽt:non eſt miruʒ ſi inte⸗
rioꝛis hominis qualitate ⁊ conditiõe fallant᷑. vuo
enim videns volia quomõ poſſet iudicare quod illo

rum ſit vacuũ vel plenum ſolo viſo alonge.faciliter/

enim falli poſſet.quia et vacuũ non tactum non ſo⸗
ofiblutd plenũ:ſed tangens non væcipit᷑. Sic in ꝓ/
koſtta .
ulatiõis expectat. Sicut expectaſſe legitur abbas
quẽdam:qui quidem ob fictam humilitatem pati⸗
ens vocabatur.queʒ pꝛobare volens miſit ſibi vnũ
qui ei inpꝛoꝑia diceret.cõtra quem tm̃ caput eleua
uit ipſum aſpere recipiẽdo.quoðd cuʒ abbati retulii
ſet irerum remiſit eũdem:cõtra quẽ oꝛe aperto mur
murauit. In tercio vo ſigno væficiens:ipſi apte im⸗
p atientiaʒ oſtendẽs:maledixit.Ecce ꝓbatio oſten⸗
dit eum eſſe vas vacuuʒ:et multos v eo pꝛius dece/
ptos.Sic vacui a virtutibus et ſpũſancto tacti per
aliquod aduerſuz:vel per obedientiã eis contra vo⸗
luntatem iniũctaʒ: incipiũt eſſe quaſi rane quibus
egyptus eſt plena. væ quibo due ĩ ſtagno maioꝛẽ ſtre
pitum faciunt ꝙᷓ omnes piſces vel magni lucij. et ſiẽ
rota nõ vncta.et ſicut canes ruſtici:qui plus latrãt
qꝙᷓ; nobiles. In quo caſu pleni virtutibus et ſpũſan⸗
cto nõ murmurãt:ſed dulcia verba oſtẽdentes:oſtẽ
dunt quale intus vinũ latet vefecatum: ſicut patet

ſancto ſtephano:qui cum eſſet plenus ſpũſancto
patiẽter lapidantiũ ſuſtinuit ictus.¶ Lali etiã ex⸗

perimento frequẽter wminꝰ interrogat iuſtũ ? im-
pium:qui ei diuerſimode reſpõdent:ſicut vas plenũ
qð maturius et iocũdius:⁊ vas vacuũ quoo tactuʒ
aſperius et altius reſpondet. Lali etiam experimẽ⸗

to vſi ſunt illi qͥ dixerũt vel dicere potuerũt ve chꝛi
ſto Sap̃. ij. Contumelia et toꝛmẽto interrogemus

eum:vt pꝛobemꝰ patientiã illius.que aliter pꝛoba⸗
ri non poteſt:quia teſte Gernarð.ſunt quidam mi⸗
tes dum nihil eis dicit᷑ vel fit niſi pꝛo eoꝛũ arbitrio.
patebit autem qꝙᷓlonge ſint a manſuetudine ſi leuis
oꝛiatur occaſio.Et ſic patet illud beati Grego.j dy
alog. Qualis quiſq; apud ſe lateat: illata ↄtumelia
pꝛobat. Et idem alibi. Mens iuſti ab iniuſticia di/

ſcernitur ꝙ vi laudeʒ inter aduerſa confitetur: ꝙ

aduerſis non frangitur. Patet ergo ꝙ eſt ve patien⸗
tia ſicut ve arcu celeſti.quia ſicut ille tm̃ in tempoꝛe
apparet ſeu oſtendit᷑ pluuioſo: ita patiẽtia in tribu
lationem patiẽtibus.j.Cimoth.v. CEx omnibus
exemplis: hyſtoꝛijs:et auctoꝛitatibo pᷣ dictis duo eli
ciuntur ſigna ſeu experimẽta et regule impatiẽtie:2

ui ergo in talibus falli non vult:tempꝰtri

. *
..
duo patientie:que om̃ia de verbis colligunt᷑ Augu
in expoſitiõe ꝑs.cviij.et habẽtur in vcretis.xxiij.q.
iij.cſex differẽtie ſunt. Illi nãq; qui dicto vel facto
malum pꝛo malo reddũt iuris oꝛdine non ſeruato:
ſuam hoc faciendo oſtendũt impatientiã.¶ Becũ⸗
