ter:meũ et tuũ faciũt totum malũ.quõ inquit alius:
et vno vtenſili in medio poſito ait:vicas ꝙ eſt tuũ/et
ego dicam ꝙ ẽ meũ: et cũ ſuꝑ hoc inciperet q̃ſi litiga
re:ait alter habeas totũ tibi:malo modicuʒ cũ pace.
⁊c̃. Señ:Quietiſſime viuerẽt hoĩesſi nõ eſſent meuʒ
et tuum. Sed exquo ꝓphete et ãgeli pᷣdixerunt pacẽ

in aduentu xpᷣi: ꝙᷓdin durabit iſta diſcordia. Rñũdet

Auguſ.ſuꝑ pſalteriũ vt dici᷑ quouſq; auꝝ ſit ſepul/

tum/et hãc cauſam reddit Sen.vt vĩ quare auꝑ ⁊ ar

Bonru eſſent abſcondita ꝓfundius ſub terra qꝗꝛ ſciuit
oĩes ꝓ illis pugnaturos:ſicut canes ꝓoſſe. Ya.iiij.
Vnge bella et lites in vobis: nonne ex contumacia.
NQuarto ↄparãt᷑ cani:qꝛ cæuoꝛãtes id qð eis pꝛo

ijcit᷑ ſtatim reſpiciũt ad plus. Ita iſti hñtes vnũ ma

neriũ /vel viginti libꝛas ſicut patʒ ſupᷣ.E.c.vij.hñtes
maneria:cito reſpiciũt ad plura. Vn Señ. ad lncil⸗
um epta. lxxv. Vraimms inquit canẽ miſſũ a dño ſuo
fruſtuʒ panis aut camis apto oꝛe captanteʒ: qcqnid
aũt excipit ꝓtinus integrũ veuoꝛatet ſemꝑ venturis
inhiat. Idẽe euenit nobisqͥcquid foꝛtuna expectan⸗
tibus ꝓijcit. YJllud admittimꝰ ſtatim ad rapinã alte
rus erecti. Idẽ de bñnficijs.lʒi.ij.cxix. Nũqᷓ; impꝛobe
ſpei ſatis ẽ qð dat᷑:ſemp maroꝛa cupimꝰ.¶ Quiĩto cõ
parãtur ſerpẽti..vj.viij¶ Yterũ hurꝰpeccati vili-
tas apparet et ex vili ſeruiture in quã ſeruitutẽ redi-
git et ex turpibo q ſeruis pcipit et ex vtriuſq; cõtinua
tõne. ¶ Pꝛumo ex vili ſeruitute nõò ẽ ramuilis ruſti⸗
citas/vel ſeruitus ĩ mũdo.in qua dñs pꝓhibet ſeruum
ſuũ legare aĩam ſus co in moꝛte quãtũcunq; foꝛte de
alijs teſtamẽtũ merze leil Stur veltege vel cõſue⸗
tudine. Sed vna auaricia nõ pmittit ſeruũ ſuũ fide⸗
lem ĩ moꝛte nec veũ qͥdẽ cognoſcerenec animã ſuam

A Xxxvij.
eiligare ſed ſibi totaliterintendẽ. ſicut patuit æe illo
quẽ per optime noui. ic ꝑaliſi ꝑcuſſus loquelã ami
ſit. retigioſi vo circũſtantes/ videtes eũ moꝛti appꝛo⸗
pinquare:eam hoꝛtabantur ao cogitãdum eaĩia/ et
að receptõneʒ euchariſtie clama bãt in auribo eiꝰ:
et ſi placeret ſacramẽta recipere:ſaltẽ aliquod ſignũ
vel nutn manu lingua vel vultu faceretet cuʒ nullũ
ſignũ ab eo habere poſſent/qdam ſocius ait ego cito
habebo ab eo ſignu/et appoſuit manũ ad ciſta q erat
ad pedes eius in qua erat pecunia ſua et coꝛ ſuũ ⁊ the
ſaurꝰ ſuus.quaſi volẽs eã aperire ſvel aſpoꝛtare ⁊ ſta
tim quaſi expgefactus:et qii nitens caput erigere:et
voce et vultuſtriſte ſignũ vite oſtendit.qͥ dum de eo
et anime ſalute loqbantur.qᷓſi moꝛtuus iacebat oſtẽ
Tens ſe plꝰ æ mmiĩa auaricia qᷓ ð ceo ſollicitari/ Hec
enim ua eum per guttur tenebat:; væ aliquo æo ſi⸗
gnum facerenon permiſit. poc cum vidiſſet quidam
amicus qui eum ſpeciali affectõne dilexit erubeſcẽs
receſſit. In eadem ſeruitute fuit ligatus ille œ quo
fertur ꝙ; cum ſentiret manuʒ ſacerdotis inungentis
enm ait quis tangit burſam meam/coꝛ enim ſuum
plus erat in burſa:ꝙᷓ circa ſacramenta. Ad idem fer/
tur œ quodam alio qui cum veberet inungi et ma⸗
nus vxtera abſcondita cæeſſet.et ſacerdon querenti
vbi eſſet et quare eam non extenderet:ait ſunme te⸗
neo in ea clauem ciſte mee.e quodam alio etiaʒ fer
turad idem ꝙ rnʒ ammoneretur recipere coꝛpus yxpᷣi
noluit. Et ecce cito venit angulo wmus pyabolꝰ
in foꝛma bufonis in oꝛe ſuo venarium poꝛtans. ad ci
ausaduentum infirmus os aperiens:venarium wmi
m ſui recepit quo ſtrangulabatur. Omnibus iſtis p⸗
dictis/dici poteſt illud Actuũ.viij.Pecunia tua te⸗
cum ſit in perditionem. quibus perditis dici poteſt
eridendo et impꝛoperando illud Zeutr.xxxij. Vbi
ſunt dij eorum in quibus ⁊c.ſurgant et opitulentur
eis. Omnes etiam iſti oſtendunt ꝙ non poſſent veo
vero ſeruire et veo falſo ſcilicet mam one. Et reuera
iſti et his ſimiles mãmone ſeruientes / periculoſiſſi/
mam habent ſermitutem: finem reſpiciendo /ſicut pa
tet ex pꝛedictis¶ Eſt etiam viliſſima in ſein natu⸗
ra ſua quia ſeruire mẽte in qua eſt hominis pulcher
rima et optima liberta s:vilioꝛ ſeruitus eſt q ſernire
coꝛpoꝛe.Quia etiam turpioꝛi wmino ſeruit ſcilicet
Dya bolo:qᷓ ille qui ſeruit coꝛpoꝛe. Eſt iterum vi⸗
liſſima ſeruitus:quia turpia unperat ſicut furtalra⸗
pinamſpeꝛiurialhomicidialopeꝛari in feſtis:quana
verus deus vult ꝙ quieſcant. Nota infra.E xxxviij.
MQuia et pꝛincipibus ſacerdotum pꝛecepit chꝛiſtum
occidere pꝛoditiones/vſuras/non reſtituere alienaj⸗
et huiuſmodi:que quidem pꝛecepta ipſi eis obedien
tes:ſi in alijs ipſa reſpicerent:et alioꝛum indices fie⸗
rent.indicarent turpia eſſejet illicita. Ipſi enim pꝛo
pter hoc ſanctos laudãt.quia omnia pꝛopter chꝛiſtũ
reliquerunt:et vituperant dinitem in inferno. Luce
xvj.quia ſua non vædit. Ergo a foꝛtioꝛi ratõne repu⸗
tarent neceſſarium aliena relinquere.et vituperabi⸗
le aliena rapere vel occupare.Sed wmina auaricia
ita eos excecauit ꝙ illud quod in alijs iudicãt:in ſe-
ipſis non videant.Et ſi aliquan do videant:⁊ ſtatus
illoꝛum eis diſpliceat:vtpote iĩntus et extra attedia/
ti:et cõmendent alios qui talia dimiſerunt:tamẽ vu
mina nuaricia moduʒ haboens tedioſi wmini:quiita
eum continue in ſermitioſrio occupat et tenet. ꝙ nec
die necnocte ſinit eũ ſibipᷣi vacare nec abire. Hiere.
xvj. Seruietis dijs alieris:qui nõ dabũt vobis reqᷣ-
Em die ac vocte⁊c.
n quonotat᷑ ſexr um videlicetiſtius auaricie ni⸗
mia vexatio ſeu lałoꝛ coꝛꝑisſſen mẽtis inquietndo.
Bicut em̃ infirni/ atem granem in coꝛpe vel wloꝛeʒ
in ventib habẽo vel ſpinam in pede nmon bene quie⸗

Exemp.

xix.

Exemp.

Exemp.

Arꝰ. vj.

nlofſfuſtro alenmin
enigſigüt in entefn
amum Harbinandr ienre
aianerenerinomcngeſed ornde u
glemncottſollatant tncnſocichd Faln
rlebaubinnemmi t iue adbocinfine

ii. S
eemnpͦſtiäulir innk aumum iemd

Icſcauminatldono .ai,os E
cuigprcedennarnialo geſit aner uathe
miiyſun Jeanionſcoctannet w ſate
nekſobtenace et duri qr rge dauſo intenus
Iſttüͦcncitburnenendne tclenoſfni E
Nhocacacdkffegent,ggan glus dn dat minn,
idanl Batindacgivsſegids ü relenpan
unnifient Ethacggenint giatingt asud
Ningt calffodaldacgeifunma ms dos t
fidcles Yftſiardenſtgimn ch Kchickes
laliageilutingrcähdcennibeant ne
ſoluroc ufmſioneſtifigentianis
altongecepns igtan Cüihcan
lennet uare i heſano ioſe N. ka⸗
ſunentarno oſſr Arnn

kenoni ntenge
räſemreifaſrini
– enäimde eni
M Ndhni dpo, N

bents Nilemſe⸗

eret inun
— difraſwatimſſene n
an enderergit nat
vcnoanelivenazfe
nnnme md eanrunnp emn
nt dr nnlo nng dpabols
1creſno Nnaniim

mum porrang,9
nmusdoopeneng dnaninn V

rangolabatyr. nwin
MSaumiann,
Deaumatnate⸗
nen. quibno peritodie poteſt
perando lud Deutr i, Up
lmbus ni ſurgant et opith;ntur.
itioſtndmntg non offenn u⸗
falſoſalicet mämone Et renera „.
mone ſernientes venanloſiſt⸗
ntem finen reſiaengoſſarpe
Itaam mliſtimainſeinnatn⸗
Kenrues unhe ſorha
toorpilioꝛſemitns eſtqyſemire
turpion wmino ſenut ſalicet
ruit corpoꝛe. (Eſtiterun vi⸗
turpia imperatſicntfantalta⸗
icidialopenniinkfeſtis: uond
eſcant. Rota infra. E vii.
ſacerdotum precepit chaſtun
sſvſorasnon reſtimere alieni
nidem precepta ipſieisobedien
Ppicerent et aliomm inich ſir⸗
pia eſe ctilian JMſ eniner
dat. quinomnia e wrchi
crant ointan iniiend. Auck
it Ea ſotion mone tpn⸗
aanpn Halnn inſe⸗

liuhnogin i nn ſtatus

Erſialiquando pi
guitaluꝛdünn ntt nin
m aheſptttii mminuq
nnoſoenn
iſibii uen bor
in nibnnit odi
ſpiusauaniden
umſvu Ctikiusana⸗
nnlmiuu,
rnemin co
ntnthitnnimd

P

Exemp.

Auaritia

ſcit:immo turbatur interius in mmo coꝛdis:z melã⸗
coliã oñdit extra aliqñ. Sic hñs ydropiſim auanitie
intus in aĩia inquietat cogitationidv. Vn Auguſtiꝰ.
in quodã ſermonevt ſcribit᷑ quaſi exponẽs moꝛaliteꝛ
illud Mat. xxiiij. Gle pꝛ gnatib et nutrientibo expo
uit ve talibo qui ↄcipiunt wloꝛẽ et pariũt iniquitatẽ
Concipit em auarus ꝙ ager ꝓximi ſui:eſſz ſibi vtilis
Di tñ ager diuitis eſt:cogitat ꝙ nõ vult en vendere:
2 tuc ymaginat᷑ alias malitias ↄtra eũ: ſicut indicta
re vel aliqv bꝛigis eũ inuoluere.Si vo ager ſit pau⸗
peris:facit eũ tribnlari ⁊ obligari. Et ſi ipſe ſit in cã
ſuſpectus:facit ꝑ alin et ꝑ aliu mutuat ſibi pecuniaʒ
vt ager ei obliget: vel mittit ei ↄſiliariũ aliquẽ ſb ſpe
cie coloꝛis boni:vt eũ inducat ad venditionẽ:et tunc
vix medietatẽ iuſti pꝛecij dabitjet ſic vno mõ vł alio
modo iniquitatẽ parit:quã pꝛius cũ coꝛdis ſollicitu
dineacepit. Et ſic laboꝛ in medio er.i.in coꝛde qᷓtũ
ad ↄceptionẽ/et miuſtie rum ad pturitionẽ. In
ps.liiij.Et illam in tempeſtatẽ et flamã/quã in ci⸗
entia hʒ frequenter extra oñdit:eos qui circa eũ ſunt
irrõna biliter et vltra vires inquietando / familie et
alijs e mmo vituperia dicendo.fures vocãdo.⁊ ma
ledicendo. Pꝛouer xv. Conturbat wmũ ſuã:ꝗqᷣ ſecta
tur auaritiaʒ. Sicut pʒ. EG.j. xviij.Et.Y.x.x.Et. P.
iiij.xv.Et nõ ſolũ illos wmo ſũa:ſed omes hoĩnes
bʒ loez0e tales alios indicat:q̃lis ipſe ẽ. Quia
natale ẽ hoĩ tles alios iudicaẽ: q̃lis ipᷣe ẽ.⁊ iõ qͥ alios
⁊cepit:ſpꝑ timet vcipi. Vñ ſeneca Widet rege:⁊ eſti
mat pᷣdonẽ Widet pauperẽ:et eſtimat furẽ.Et ſic ca
nis ĩ coqͥna odit oẽm ſociũ ſiue notũ/ſiueignotũ DRũ
canis os rodit:ſociani oĩb odit. Si ꝗ̊ ſciret᷑ quis eẽt
talis:fruſtra ꝓ aĩa ſua cantaret᷑ requiẽ poſt moꝛtem.
qꝛ qui ofidũt in vtute ſua:et in mititudine diuitia
ſuaꝑ gloꝛiantur. SGicut nõ habent h̊ requiẽ:nec int
in aia:nec exterius in coꝛpe:ſed ↄtinue laboꝛãt in ac⸗
quirendo et ſollicitant᷑ in cuſtodiendo. Ita quilibʒ
laboꝛa bitineternũ et viuet adhuc iñ fine Pſal.
xlviij. .
Et nõ ſolũ talis:ſequit᷑ auaritiam inquietudo qᷓ
ad ſe/ſed etiam ingratitudo quo ad vũ ⁊ ſuos. Et h
ſequir ex pꝛecedenti articulo.qꝛ ſicut amoꝛ facit ho/
minẽ largum Yta coꝛdis triſtcia et anxietas facit eũ
co et ſuis tena ce et durũ.qꝛ coꝛde clauſo intenius .
triſtitiã:claudit᷑ burſa exteriꝰ ne vet elemoſynã.Et
ey hoc accidit frequent᷑: ꝙ qui plus a wo hñt minus
ei dant. Sed in hoc plus ſeipſos q; veũ vel pauperes
dammficant.Et hoc experient᷑: qotingit eis quod
ↄtingit califfo v baldac qui fuit magnus vñs inter
infideles. Yſte ſicut væ eo legitur / cũ eſſet obſeſſus in
baldac/a quodã rege:cũ theſaurũ haberet maximũ:
noluit ad væfenſionẽ ſuã ſtipendiarios ↄducere. Jõ
finalit a rege captus eiq; pnñtatus Cũ ab eo cauiam
quereret quare cũ theſauro ſuo ſe nõ vefendit: et ſuf
ficienter rndere nõ poſſet. Ait rex. Molo a te auferre
qð plus vilexiſti ꝙᷓ vitã tuam ſed cũ illo viuas ſi pote
ris.et incluſit eum in turri:vbi erat theſaurus ſuꝰ ali
um cibũ et potũ ei negans. et ſic cũ tota pecunia ſua

fame moꝛi᷑. Sic in ꝓpoſito. vmones obſidẽt modo

diuites et auaros.qui ſi noluerint ſibi ſtipendianios
conducere id eſt pauperes /vt per eos liberent᷑ in die
malo moꝛtis. Juxta illud pᷣs.xl. Heatus qui intelli⸗
git ſuꝑ egenũ ⁊c.quid rñſurus eſt in moꝛte:qñ captus
fuenit:qͥd dicet:qn ſbſannãdo querẽt ab eo vemones
vel iuſtus iudex deus iuſticiã ſuam oñdendo: dicen⸗
tes.vbi eſt modo pecunia tua:quaẽ nõ ↄduyiſti tibi
ſtipendiarios pauperes:plus dilexiſti pecuniã tuaʒ

qᷓ; vꝓitam tus. Monne vidiſti aliqñ hoĩnes hñtes ma⸗-

nimos theſauros:qui adhuc bello ſurgente atra eos
nõ habu erũt coꝛ ad expendendu: et ad armatos lar-
geaducendumꝓ defenſione pꝛopꝛia: et poſt illoꝛum

A xxvij.

motem et captiuitatem alij eos vrident: fatuitatẽ
illoꝝ ammirantes et dicentes. miſer ſi large vediſſes
et eypendiſſes pecuniã tuã: ↄfuſionem iſta et moꝛtez
euaſiſſes. Pꝛouideat ſibi quilibet:neilli qᷣ videbunt
eum captũ a monibo et dãnatum: eandẽ æeo am⸗
mirationem habeãt. Melins eſt ꝙ poſt moꝛtẽ illoꝛũ
eis dicat. Diſperſit vedit paupibo ⁊. qᷓ pecunia
ſua ſit cauſa ꝑditionis ſueiſicut latrocinii qdð inueni
tur ch latrone:eſt cauſa ſuſpendij eius.Et ſicut cum
pecnnia inuenta in burſa eius emit᷑ coꝛda qua ſuſpẽ-
ditunſieut pecunia inuenta cum eis quaʒ nolnerunt
pauperibus erogare indigentilv:eſt cauia penalita⸗

tis et ſupendij eterni. Cales qui ſic pecuniam cæſide

rant/acquiruntſamaniivel poſſident:ſunt ſiles MWi⸗
doni regi indop. æ quo refert Ariſtoteles pꝛo po⸗
linice:ꝙ rogamt reũ ſuum ꝙ quicqͥd tangeret muta
retur in aurum.ꝙ cũ factum fuiſſet:cibus etiaʒ ſuus
mutabatur in aurũ:et ſic fame obijt. Ecce aurũ væſi
derauit in eius moꝛtẽ et Pditionẽ. Per iſtum califfũ
et per iſtum Midonẽ patet: fames pecumie indu⸗
cit famẽ eternã. In cuius ſignũ vterq; cũ roto auro
ſuo intenijt. In ſignũ:q qui pecuniaʒ vel ſimilia ni
mis fameſcunt:habebunt famẽ eternam/⁊ hociuſte
quidem.quia habentes anriqua blada/et hmõi diu
cuſtodita: vſiderant carum tempus: vt carius illa
vendant.vſiderantes vo caru tpᷣus.vſiderãt fameʒ
multoꝝ pauperũ. Juſtum ergo vei iudiciũ eſt:ꝙ ipe
hoc habeat qo aliſjs veſiderauit ⁊ optauit. ſicut patz
AM.L ix. xxvj. Veritate hoc iudicante que ait:eodẽ iu⸗
dicio quo alios iudicaueritis:quantu in vobis eſt iu
dicami. Et ſicut nõ curat ꝙ alij fameſcãt/vt ipſeauã
taginm ha beat. Ita iuſtu eſt ꝙ we“ curet/ ꝙ ipſe nul
lum auantagium cæ bonis ſuisſed fame eternam:et
alij væ bonis ſuis auantagiũ habeãt. Videte ergo ne
cũ Midone ad dãnationẽ ꝓpꝛiã bona inoꝛdinate cõ
cupiſcatis:nec cum califfo ea in maln ꝓpꝛii retinea⸗
tis/ et carcerem et famẽ cũ eis ⁊ ꝓ eis incurratis eter
nã:cũ pꝛincipito qui poſſident aurũ et replent vumꝰ
ſuas argẽto. e cito ð pẽa moꝛtis ⁊ dãna
tionis.et ſicibi impij ceſſauerũt a tumultu.Sed cõ⸗
qucite vobis ſtipendiarios et facite vobis amicos ᷣ
mãmona iniquitatis.vt cũ æfeceritis:recipiãt vos
in eternã tabernã Et qꝛ ex radice ingratitudinis
aliquando ſurgit ramus crudelitatis.
Widendũ ẽ qᷣw ipſi auari ſũt crudeles. ¶ Pꝛimo
lũt crudeles ceo in mẽbꝛis ſuis /quibo bona vt dictũ
eſt:in neceſſitate negant. Sunt em diſpẽſatoꝛes pau
Bene ſenringas fuit chꝛiſti. caput iude/et mẽbꝛa ha
ent iude. Si rex aliquis iret ad lõginquas ptes:cõ/
mittẽs bona ſua alicui:vt interim familiã guberna⸗
ret:ſi iſte reponeret bona regis in archa ſua:et qͥſdã
Xæ familia videret moꝛi:quoſdã nõ multo meliꝰ hẽe:
ſia vobis quereret᷑:quale iudicin meruit. Mõ eſt ali
ds rõne vtens:quin diceret: iuſtũ eſſet/ officio il
lo pꝛuareł᷑:et ola bona illa amitteret:⁊ tanq; pdito.
in carcere poneret᷑:et male tractaret᷑date ergo in coꝛ
dibo viis iudiciũ/qꝛ vos eſtis tales. Chꝛiſtus em rex
nobilis / abijt in regionẽ longinquã:et tradidit ſᷣuis
ſuis bona ſua Ged ipſi in canis annis młtos ſciuert
in villis moꝛi:vel in ꝓpinqᷣs locis.Alios vo nõ mſto
melius ſe habere:q̃re ergo nõ ſũt ponendi in carcere
inferni:noluerũt xpᷣm recipere:vt cũ eis cenaret. Jõ
dici nemo viroꝝ illoꝝ guſtabit cenã meã. Sʒ certe
mẽbꝛa ſua que expulerut:ceci et claudi ⁊c.et erit ver⸗
tere excelſi mutatõ hec: qñ intrat᷑ ad feſtũ etiã ſi pᷣſiu
ra ſit inter quadraginta diuites ſciũt vnũ paupereʒ
repellere.Et vix inter viginti diuites intrabit vnus
paupꝑ.Et ſi ĩcret exiliꝰilli fuit᷑: ⁊ in loco infimo põit
qꝛ nõ hʒ veſtẽ nuptialẽ. Sʒ oĩo ecõuerſo eꝛit in cena⁊
in nuptijs agni vt pʒ.et ſic iudiciũ ſinemis Jac.ij.

pruiij.
Exem.

Arꝰ. viij.
Ixvj.

xxvij.

xxvViij.

Arꝰ.ix.

xxix.

Exemp.

xxxij.

Auaritia

GSecũdo ſunt crudeles ſibipſis et vxoꝛibus et filijs⸗
et familie:quia fardellũ in collo ponũt:ꝓ quo ſuſpẽ⸗
dent᷑.et ligna colligũt:cum quibo oburent᷑ et funeʒ
in collo poſitũ maloꝝ lucroꝛũ eos vemonib ligatos
tradunt:ſicut iudei ſamſonẽ. ¶ Tercio ſũt crudeles
amicis:quia ſicut parui lupi vt dicit᷑:qñ nõ inueni⸗
unt plus væ lacte in mamilł matris:mamillas moꝛ-
dent. Ita iſti vbi ſemel inuenerũt lac munerũ/ exeni
oꝛum vel violentemercedis: iteru mammas querut
cogitantes ad mercedẽ.et niſi inueniant:moꝛdẽt ob-
locutionib:et ↄuertunt᷑ ad inimicitias.vnus actus
Tæ gratia:aſuetudinẽ neceſſariã apð eos inducit.Et
ſic ſub ouina pelle: vulpinã ↄſcientiã et modũ abſcõ
dunt lupoꝝ quib paſtoꝛ. Intrinſecꝰ aũt ſunt lu⸗
pi rapaces: Mat.vij.¶ Quarto ſũt quodammõ cꝛu
deles ipſis reb inanimatis/ quas poſſident. qꝛ ipſas
ſicut bladũi veſtesicibos ſ et hmoi in carcere putre⸗
ſcere facũt.teſte Jac.v.diuitie veſtre putrefacte ſũt
veſtimẽta veſtra ↄmeſta a tineis.et in hoc crudelio-
res ſunt inferno ⁊ monibo:qui nullũ incarcerant qᷣ

nõ ⁊væmeruit. ¶ Quinto ſüt crudeles ipſis quos /

tinent ꝓ Criſoſtomũ. P.viij.iij. Filia ergo ppli mei
crudelis vt ſtrutio in deſerto: Tre.uij. .
Et quia queæ auantia dicta ſunt:vel impoſterũ
Dicenda illa ex magno rationis defectul ex magnaq;
ſtultitia ꝓcedunt erroꝛes pꝛedicti. Ideo nono oſten/
dere reſtat:quõ auaritia ſeruos ſuos infatuat ¶ In⸗
fatuat aũt auaros quinq; modis/ In acquirendoſin
retinendolin augmentãdo/et gloꝛiando et nõ ꝓuidẽ
do. ¶ Pꝛimo in acquirẽdo:qꝛ facit eos ſtultos mer-
catoꝛes.ſicut fecit iudã.qui rem impꝛecia bilẽ vendi⸗
ditꝙ triginta vnarijs. Ita iſtos plꝰ infatuat:quia
qñq; pꝛo minoꝛi facit eos dare veũ/ aĩam /et celũ.non
eſt ergo mirũ:ſi nõ habeant ceũ ad votũ:qñ clamãt
in tribulationelet infirmitate qui eũ pꝛius facto vẽ/
diderunt/et negauerunt qͥ eſt veritas.Quia etiã vbi
poſſent lucrari marcã id eſt celum/ lucrant᷑ obulũ.i.
aliquod tranſitoꝛiũ.et locat vel vendit equũ ſuũ/et
terrã ſnam care.Animã vo ſuã et terrã viuentiũ vẽ⸗
dit ꝓ paruo pꝛecio. et mutat ꝓ venario:cet nõ pro celo
Olſal.cv.Pꝛo nihilo habuerũt terrã veſiderabilem.
Patet ergo auaroꝝ ſtultitia exfatua mercatõne.Pʒ
etiã ex bꝛeuitate vite:et paruitate coꝛdis.que maioꝛ

ſtultitialꝙᷓ tamparuũ coꝛ. pꝛo tãparua vita: tamma

gna ↄcupiſcere. Si em̃ tanta eſſet quantitas coꝛdis:
quãta ↄcupiſcentia totus mundꝰ illud nõ capet. Jõ
pbiloſophi ↄgrue reſponderũt alexandro:ſi dij habi
tũ tuũ coꝛꝑis/auiditati tui animi parẽ eſſe voluiſſẽt
oꝛbis te nõ caperet. Et hoceſt ipſe Alexander ſcri
pſit vario. Videlicet ꝙ mundꝰ nõ pt᷑ duob ſolijs re
gi. Dicit᷑ etiã ꝙ cũ audiret aliũ mundũ eſſe.videlicet
padiſũ vel celũ: wvluit ſe tm̃vnũ mundum hꝛe: mo⸗
dicũ illud reputans.cũ tali coꝛdenõ poſſunt ad celũ
venire:qꝛ eis et alijs celũ nõ ſufficeret. IJdeo eos
ſapient᷑ excludit. Ephe.v. Meq; auani c. ¶ Pʒ ergo
hec ſtultia ex coꝛdis paruitate pʒ etiã ex vite bꝛeuita
te et vebilitate. Fatuũ eſt ſup vebilem multa ponere
et plura ꝙᷓ poꝛtare poterit.ſicfacit anarus. Vñ in vi
taſpatrũ: quida frat᷑ ãmonitꝰ q exiret et videret oꝑa
hominũ/vidit vnũ ſibi magnã ſarcinã imponentem:
quꝗ poꝛtaret nõ poteratlet tñ nõ ceſſauit plꝰ ſibi im⸗

ponere. Vidit duos alios volentes templũ intrare.

ſed poꝛtauerũt quoddã lignũ ex trãſuerſo:qð eos im
Redlear⸗ intellexerit eſſe cupidos:qͥ ſarcinã ſuper
arcinã: pꝛebendã ſupꝑ pꝛebẽdã apponũt: cũ vna vix

ſit eis poꝛta bilis. Alios intelleyit ſupbos: int᷑ quos

ſemp eſt iurgiũ. ¶ Patet ergo hec ſtultitia ex viriuʒ
bilitate.¶ Patet etiã ex vite bꝛeuitate.qꝛ q̃ntũ⸗
cũq; iuuenis ſit quis:tñ erit bꝛeui viuẽs tꝑe reſpectu
eternitatis.ergo qᷓntũcũq; ſit iuuenis:ſtultũ ẽ nimis

„

e

—

A exvij.

puidere. Et ſi hoc ſi ſtultũ: ſtultũ eſtſeni anare cõ⸗

gregare vel retinere.qꝛ ſi homo eſſet cruceſignatus

ad terrã ſanctã et tantũmõ in mare ventũ expecta

ret: vel ſi bannitus eſſet:⁊ ibi ventũ expectaret:ſiibi

multas niteret᷑ acquirere terras/ vł pꝛebendas/ alta
erigere palacia in aliena terral æ qua cũ paruo vẽto
tranſiret nunqꝙᷓ rediturꝰ:bene diceret᷑ ſtultꝰ. Ita nos
ſumus cruce ſignati in baptiſmo:et expectamꝰ vẽtuʒ
moꝛtis. Sed ſenes vident atius habere ventũ iſtuʒ:
quia in canicie ⁊ multis alijs ſignis.x quibus dicet
infra.c ve moꝛtuis incipit vanu vel ventilabꝛuũ aliqᷓ⸗
liter illoꝝ verſus tranſitũ inclinare. Sed heu ſicut ĩ
maioꝛi mũdo væficiente mundo creſat auaritia: cuiꝰ
rei vna cã videt᷑ eſſe qꝛ hommes plꝰmltiplicant᷑mſi
dus nõ augmentat᷑ necmelioꝛat᷑:ſed ætenioꝛat. Giẽ

ergo qñ canes / vel leones / vel milui ſũt circa cadauer

tanto auidioꝛes fiũt: quanto pluꝛes vident ad pꝛedã
appꝛopinquare/ſic in ꝓpoſito cupidi in mundo Yiſa.
xxxiiij. Illic ↄogregati ſũt milui alter ad alterũ. Sic
in minoꝛi mũdo.i.in hominelin quo bona tꝑalia oꝛ⸗
dinant᷑ ↄtra vefectus ſuos/ſic cadauera et hmõi ſup/
plent æfectũ pꝛedictarũ ferarũ.quanto ergo plures

xxxuiij.

vidit appꝛopinquare væfectus:tanto auidius tꝑalia

ↄogregat. Sed ad ſenes ↄmunit᷑ plures appꝛopinqnt

Tfectus/et hec cã videt᷑ eſſe illi ſtultitie. Svequa lo⸗

quit Seneca dicens. Oꝛ ſtultũ eſt ibi augere plus
viatico:vbi minus reſtat ve via. Itẽ qñ omnia vicia
ſeneſcũt. Aua ritia in ſenib inueneſcit. Sene. ¶ Be⸗
cundo hec ſtultitia pʒ in retinendo et in augmẽtãdo
ſimul. Ponamꝰ:aliquis augmẽtauit bonaſua et re
tinuit vſq; ad moꝛtẽ ad valoꝛẽ quadragita marcaꝝ

⁊æ quibo vecẽ marce ſũt male acquiſite. Iſte ergo cõ⸗

dit teſtamẽtum ſuũ x q̃draginta marcis. nonne me
lius eſſet ei facere teſtamẽtũ xetriginta cũ fidelitate
et ire ad celũ ꝙᷓ æ qdragintaet iread infernũ. Sic er
go ea vel augmentare /vel ea nõ reſtituere:magna vi⸗
detur ſtultitia. Vnñ ipᷣe cũ illa ſic acquiſita relinquit
ꝓditur. Juxta illud Ps.xlviij.ſimul inſipiẽs ⁊ ſtultꝰ
pꝓibunt.quia ad diſtrictũ iudicẽ vadũt cũ ſarcina in
collo. AObi em̃ nſatg on ue ſun noꝛrani ad Gall.
vj. ¶ Yterũ eſt in glonãdo:qꝛ auarus ⁊ bonis iſtis
gloꝛioſus gloꝛiatur/quaſi incarceratꝰ æ ferꝛamẽtis
que eũ pꝛemũt et œtinent. Sicut ductꝰ ad patibulũ
⁊eæ coꝛda cuʒ qua ligat᷑. Sicut ſeruus ⁊e equo dñi ſui:
cui ad modicũ tpᷣus inſidet/ et cũ veſcenderit innenit
qꝙ nõ eſt ſuus. Ita auarus veſcendẽs in moꝛte:inue⸗
nit ꝙ ſpũsẽ ſathane:caro vermi:mãmona regi.Vni
ca plus duplici pars ſua cuiqʒ placet. IJtaq; qͥ gloꝛiat
in dño gloꝛiet᷑.j.ad Coꝛin.j. Mora.E.viij.ix.Ct.G.
ij. ar.iiij.¶ Oterũ apparet in nõ pꝛouidẽdo. Stultꝰ
em̃ videt᷑ qui om̃es diuitias ſuas ↄgregat ĩ wmo vbi
nõ manebit:nec ꝑ diẽ reſpectu eternitatis.vbi etiam
oẽs anteceſſoꝛes ſui diuitias vl amiſerũt vł dimiſer̃t
cito cũ poſſ eas ĩ ſecurioꝛi loco ponẽ:lʒ.reputẽt᷑ ſapi
entes:tñ ſtultiſſimi ſũt/quiplus timẽt et puidẽt cõ⸗
tra mõmẽtaniã pauꝑtatẽ: qꝙᷓ eternam Theſauniʒate
ergo vobis theſaumũ in celo:Luce.xij.
Exr articulo ĩmediate precedẽte ſequit᷑ ecimꝰ ar.
Vigdelicet auaritie ꝑiculũ.dictũ eſt em ibiq auarꝰ
onerat ſe onere impoꝛtabili.et ꝑiculũ talis/eſt cadẽ⸗
di neceſſitas. Zalis em̃ aArn cadit tꝑaliter et et᷑-⸗
naliter in abyſſũ inferni.
ſum inuocat ene Pial ſetru, culpa penã inuocat.
ta modus culpeſſeu vælictimodũ inquuit pene:vt
m menſurã cælicti/ſit et plagarũ H BSeu. xxv.
Pꝛumo ergo videndum eſt quomodo cadit in pe-
riculum peccati. et ſecundanio quomodo illi modo
congrua coꝛreſpond; pena. eoꝛdinatur aũt auarꝰ
in culpa contra wumſcontra ſeipſum/contra ꝓximũ
et contra bona qᷓinoꝛdinate diligit. ¶ Pꝛimo cũtra

Nxxv.

Nxvi.

uia abyſſus culpe abyſ⸗

yxxviij.

ansulirfentns uglunie klertzbanid
nemtnmnc i Euna ieſtenl
mnctiſenurijet obeclentunuin intalidd
Denitgluſfin o gelüt Ctnonpoſſedcl
Csin tidcltreet muncirig vmentesiunant
gia toti ateſne ſianitüoffennt ctno ſelin
tiͤrſedenäbong ina Biantülliqui geinapaln
unt velod indulennos dant t bons iopin
upmentent erinoꝛcinotenctincant quis cos
ltpelotez lolatwoeſſellliun nochan th⸗
in oaltur dopon nelbeehebu Neguiy⸗
ſſons ſig Joanckl Qigeſllonllmn
tentstthoes lgi foellanneiglamanin
Cngrelo aatauanin⸗ —
Erid akij ännnigreeſkfcolapſaut

ginboc iügeennig glanti nin te
ſen giiwwallane ge — haß

. . *. —
lrern elitſh 5 4
nier. lin e
ertannd liict
nnitn Ntünz; mndeſ⸗ ſenia
geſſern en ten
ne⸗ neguin ainnarſn Nuc⸗
8 — ti
GPreqn aten kr ckoret ſin ARum v tia
enmnd⸗ ranlaae na ere,
erl binimn Pnnein ieulendonn aus echenn folſir ſbt A
tuisince Asſgn ereaeglet Et ſii anu:cui⸗ 8 em̃ pꝛeci et ſu zimo i cundo: * XXY 1 1
rſus mapit lgns eyentun ; t ſie li Is atrariũ ꝛecipi pꝛa. E. lo: ſ 1
trantt⸗ donü vel ſhn. u cet oꝛe eũ ariũ faciũ t nom .Ij. Dec et mẽ unt roꝛdin
nluatun anlddc viteploe EK e r ld Beenß i ez amie roeginarlerga ſaipſ⸗
eſte ndo e. Oec gliz et cred 0 obediũ uitias/ q; i gant. Et ario. dpenã. Si ndo ade cenpang 8. corpus 1 ai
ſlec Mes /* gllaritia. ti D abo ponen n ſuſtin patet ibide u pat ab cto in lectũ quõ erito hec . ein curis xem.
Spelleo melioxg nlti⸗ ltges ditũ oñ ntilo homi endo: pat ide in ſuſiij et ꝙ vroꝛe ve cru ſuu v ödã cuidã om̃ia amn 15
lnfütni pl Elrlack,tl an ofdant qur mneggargeets p pli inendo ſpondit: ſ. cauſa requilitue ran 5 accidit irtrit
uarſieinllantol lſüta, gl. Gi⸗ tate dei. li ttant. Si⸗ 1 ſuſtinent/ argentũ tro anſiret:et aſſe quõ tante f⸗ alens wꝛmi
F WI. . 5ſorihy 5 die et iß ret ꝙ ſati⸗ 5 cum b fatigatõ umire:
co lallunint gt ta ſuſt 1. j. c. x. gyc etiã ſcribit antech ill abſeo et inde hnre etne gatönis.
Gegaritctn ehici Bitag en inuerunt: apta ro Zuguſti ud reue vxoꝛi eü inqᷣt ſollici äl 8. Re⸗
ice tn rnmli inmmn. OAlli ꝓ vo nõ ſi int: anteqᷓ ma:romani ins cint⸗ eũ confo icitoꝛ: quõ o anno: nnu illu
Ainb mluialter. Uundo eſt ꝙnõ uſtinuiſſ. ̈auri nanimul cui⸗ modũ bonũ ꝛtanti: quõ diem i ꝛexce m
1Rfoc ominelinae udal Ju. kꝙ&nõ ſuſti⸗ iſſent. S reuela nlta toꝛmẽ die: onũ. vid ti:non acquieui illũ Ppto v
Eingnobann nd D dicu ſuſtinent: ne n reeeell toꝛmẽ⸗ ie:et po iaelrerim nen it r tranſibo er
— uobong Die⸗ u rerũ d t:ne veũ emoderni ent: q fo com ne men iſtũ.fin t/ dicen ibo. et
dingnarnedin mmabriin⸗ HHS erdrultüoffenig ſo⸗ nifeſtum eanenecrhnerf coopertes: 7iicillont gein
ag ale dfan n uandder blſup⸗ xrir. Z vel alijs fal minꝰ eſt: qᷓ offenig⸗ ſe men no⸗ ſatis h uademꝰ diẽ familia pꝛ r ſicillo die ninil
Mad ſenes mune untd ergoplun T. v. xviij. Et KramtwneenrLer eu vicinop di⸗ in dabebim⸗ iẽ illũſ. e wloꝛe et ſolliene a
rciniekunnko Auichstege N patet in er Adegor oꝛqueri⸗ v di⸗ oſtio /fa me/go cumf⸗ parcend ſollicituch
dlcns ceillt Cultre Neohng fidelita endo et t. Al. ij. xij a. C. j. xiiij ⸗ uſaz fletn cãpis 3 fuiſſet: 20 reſid
R„ỹ tates ami amankotgeilt. Eaanat xiſſent s eſſe mariti redeunte: : poſuit ſe vroꝛ
Iinus reſta An. ele acquirant: ittunt/ o:qꝛ illi qui ercio ibid pater no riti moꝛtẽ. e:7 pla it ſe vxoꝛ
1, Ueſtibian lo⸗ tu nt: cred vel foꝛni. iqui fu ibidẽ ꝙnos c ſter. Ai ꝛtẽ. qui nxit. Rñdi
nnunlnt ⸗ i berepli mj. et hoc etiã unt ꝙ ſi Jfinenet los eoinidann Ait vnus lii icu ſuꝑ co dit
y in reti glat Gene a pecuniã t ſicquili one faci⸗ rent / fam victuʒ e ſermof. itudine t vxoꝛ co oꝛtuꝰ: O
—— neDe, Ge dailibz ills /vr viua: no poſſez. aſera eli nerenarneriag iet
guisaugm etinaugmetz ud/ſᷣm e vlectationẽ 5 ino: uã: nõ poſſea ren r audien pꝛeualun i neceſſari hodie p
worttad dſne ntb ammetch p ꝓhomi ationẽ / i ꝛdinate dili ez alit tapeto el 8 ꝙ caut it. IJpſi aria g fu P
naſngett⸗ 20 quo faci õ te diligit: ſi ero elcngui ſazhllgaſe nere.
Wecſütnate ragit getre⸗ Rinun ſheatte nogennte inas it: ſiue foꝛte dyabol⸗ t/ q vid nihil ei val omedentibo
niirierngnn leman HHõ erevelnrotrachea ae eagrſi cor ulo veranrreſr⸗ rerec⸗
äcragi e. ſteer⸗ a a illos 3 tuit. Si⸗ oↄtra ch 1 8 vlect. I. occidi cerebꝛauii veran eruoꝝ cr. put 5
——— boco/ quoꝝ den qui in ve Dic ad litt. haritatẽ vi ant fu iſſet: nõ i it / et vxo et: ſecuri vl edens n
wi nnras. nonne eus ven ntris in erã loqui i vl. gaui. 7 ſi inquit. ſe ꝛe clamãt vl back⸗ e
Fwdragint Atngmntachft l amoꝛẽ / ſe venter eſt . gluuie quit᷑ p-⸗ J ſic in ſe ‚ſed dy⸗ mãte q; clo cce
aletireagi figelltan poni eruitiũ/ ⁊c. Ex electab aulus: ſtemiſ. ecuri abolũ de maritũů ſi
mentare vel tiraginſmni Sin nüt / pluſc i er obeiegranantt tabant / orces einer Ptor affa lerngi ſunz
gre vel ea nöreſti Sicer eos i uſcq; in xe ientiã go ſic fid cẽs trinam: qui a familia ni ieciſti eñ marititur
1. Vi iecii reſtitneremagna ti in fidel 0q̈ a multi i em / ſ noli :qui nimi ia nimi eũ: In pᷣ tui
illaß eremagna ri quia totũ itate credũ i in tali ſpem te ſollici. imiam mis ſolli⸗ Fn ho li
illivg Ps nii ugulſtenh . uia totũ vij et munditi⸗ t vl no ibo diu damni icite eſt. am ꝓhibet ſe llicitꝰ co nij.
4 P, lulta lingutt tiũ:ſed vite ſue ſ. nditia vi n poſſe/ erb mnũ et mi ſſe c. in fu⸗ ollici contra wi
4 nlafucen⸗ ihionn niiicd elia ho une Fanrehl vel nol Di⸗ ü ce iſ ig finenihll aling amabe 1
tacirch, ona ſi iũ offeru s iunari le n gpoſi m totiu il aliud q; e: dicen
nuſcſco ci autci. ſtult⸗ nt/ vel ad na. Sicuti nt: et nõ ri talib: et ſom to Auari s familie i dꝙ; mal 6
nuſqconus ſnüpe⸗ ularanain augmen indulge⸗ icut illi qui nõ ſolũ ſerui⸗ ta mia plur ari plu lie in coꝛ alum et lij⸗
inglonago:qe 9 talitacSal ret pei⸗ tent:et i ntias da ui pꝛinci lerui⸗ 8 diuitis a pdunt a cogitatio epe pertuli
o: gtauams wbont Al peioꝛes noꝛdin nt / vt b palit off⸗ ad ꝑi⸗ non ſini Juxta ill mibo lab i.
Itur quaſi inca bonis iſt fert ſi yvdolat ate reti ona ſupf e⸗ culum nit eum ud Eccl oꝛant:
. rcerat? dfe lils uꝑ alta ras eſſe:qᷓ ij neant᷑: qui ꝓflua ei. plus pi wel latronũ wꝛmire * ccls. v t:
tortinent. Si⸗ Eferꝛamet ſoſtom? re/da qỹ illũ t:quis e eis 8 piculo a onũ / vel re r. Et i Saci
Nrinent. Siant duch al . la *ſup Fon velbeelzeimn. 8 cos ne et no obſt ppꝛopi el raptoꝛũ⸗ rin fineſtſit
ligat. Sicut ſern ald patibulit ant oue o. omel. l eelzeb dicũ th ga ter ipᷣ antet nquat: qui ꝛ / vel ſi ine ſi ſit
Husinſi ns dequo dñii ſli C 8 et bo lxv. Qui ub. Be qui us of er ipe de b etota iſta ſe quia plu el ſimiliũ i
Pus inſidet etci ⸗ uo diiiſun ongrue er ues. quidã ? uidẽ ſcul quibo Cri⸗ oↄmuni onis ſuis ni ollicitudi , ei inſidi ipſe
ta guarus di gſeendenitinuent v. Et ad go vocat a vo auari lptilion ri⸗ nu niter latro nihil hab ine et pic iantur
tendesinmoen qꝛi Coł..iij auariti⸗ ritie ipſ⸗ mmo⸗ utrit in vi⸗ nes vel l et: ſed ulo: freqᷓ
hanecaro vennuma mozterlnue, in hoc c ij. Anaritiã a ydol am ani ſicut ita vel ij eccato e bonis reqn
o vemmimömonaregl en vero caſu pecuni tiã/que oꝑ eruit? Eoß. æ equo qui nmorkopel pir vel ſe nõ ſuis vt
Pensſun nig plecer Nad dero. ſe wo ma quandã erul Fed õ ee 5 guige
Pad Eorini Itaq qglolii bonox. J) celi om ndã ſili lox ſeruitus. ſic enihil ſibi die laboꝛi q;. Vñ igetes
ad Onnj-Hota E iii Zn gopeta Bger n omnege Dlre r en cauarus qui peregie.i erh, eſt willin
HH tiir Et pera. Ideo nia ob enu flectit hʒ cuʒ veo ä anet vei eiurn zeent
n Apharet inno grolnce h, 6 , let ꝙ deũ eo quidã ediũt om̃ia ſet omne 3 0 5 poꝛtat: m e vextera m illo:niſi w poꝛtat
its Dilinasſius Mtin / qᷣb celi: pecu 5dicere ſol maloꝝꝑ t coꝛ pʒ n quoꝝ m ann vo ſini anu wmi ꝛſũ leſum
2 iwoh 2 dz ola maꝓ „ ebat:ꝙ ſi taʒ coꝛd ag on anu iniaui niſtra . ino ſuo .
ecp diẽeſpecuetennunti⸗ “ qꝛ o ĩa t poſſidẽt o hꝛet ſi aliũ trũ 49 ledi eca wmi quitas. i quaſi oc. colli⸗
dinutu whieaam trena et idetes. Yt. t qꝛ ſiẽ hñ ruũ v edicent mino ſu in fineñ culte ſibipſi
es ul diultia nkaminir ti oiniii pecunia redi etiã infe a hnñs ns ceũ h el wmin 1o. Sed ij neñ habebi ipſi
ur ei ſſen ſi redim nfern“ pt oĩ cä m eſt d us mini in penis ſi bebit gra
as iſeunnan evſone⸗ Fſani cmale unt᷑: ſed di pt᷑ oĩa/ et lã:hĩe pr o talii amnatu miſtro: qui⸗ s ſibim tes
in nuſan uhun arores agltag c di nade Sui et ececor⸗ 5 2 na feen 7c. qu hen. nlſegnen Goane .
Luc h. ke⸗ . . R 0 7 . x. . — 0 ein6
Mumncel⸗ lee nn . quid nantierue girefl ñ Augu esonue ſms R Erer xij xluij. nonumr venmiam, vt
oim liregrtutits luit an ꝓdi BD at:capit᷑ ucret᷑:ſei tin' in ſuum 7 u moꝛti nauro C. . um pꝛe
eauateh ſeibi tionis ad pit. Exq :ſeipſũ pdi⸗ quodã ſe ſicet cul s ſolum nuſta mlti. j. xxx v. E
nnegiclin an etenihll graß⸗ Juſtu ẽ uerſat᷑: uo talis h it: et a ſer⸗ tculpa et perman ltis boni⸗ Et. W.
nn tabiliet alitali Juſtu eg e en i olluh e nteq; ali cuniam: E pena. Mihi ent ei f⸗ is ⁊c. ſic ix
i Pllier glalltalis ali J. vt per eũ eu interfi lit ſi peccan ali Eccleſiaſti ihil ali eces/e ic in
leciſfllan aliteli erehaer nterficiat ſi ſupꝛa om̃e ari filius Scleſ ſicix ud nequi t fetoꝛes ſci Fliij
Pege iaagi e Eei⸗ Bone guegercaulbunn Sõ lum lu wrno v ciſta in n len uuuszcamarepe xluj. :
S ij eoꝝ: ſicut ꝛoperãdo i uniat᷑ Ettu Theſ. et ſcind epoꝛtant: ua eſt pecuni ccaſu ceer
ene Alniſaralapankinnn . obliuliſcimi cut patz. 5 illud. Den ttuncpote⸗ non untur. Id t:niſi ali unia: deq eis
nociͦ indguiuit iiin umim deu: ne Exix. entro ij. Gr optauit deo quida iquand ua nul⸗
l Zantinlanu Exyem. Seelu :ne qnrapi⸗ Intelligecge denn qna nechi og inene ofrangütur
lan ſtaplinnun go, dalt tis: et videte areac wodiſosinne eergo hec q go voca ic habet pa um inumic phus dirtte
. einerg. wos illos i it qui eE tum eſt cem:nec i. o ſuo: qᷓ rit:
rid —— Eunin infi icut fecit qui om neneſſtrggalat⸗ tem:et hij nomen ei c in futu qᷓ; auariti
nonatol ei eſpondiſl⸗ rmitatead nidaz de itatemoꝛ⸗ Gre icculpa:et i. ius argentu romertem er⸗
Svile ſpongetis ent. ait. q ea diuitias quo fert moꝛ⸗ c0 goꝛinm in in futuro a tuũ: quoda um. er⸗
bus et i⸗ :nec ſuca uãtum vos clamaſſe quaſi ſic e peizin mo quadam om rdoꝛe pen rdet gen
uſticia ccurnitis: amaui: t et nih l um babui ꝛte ſcĩdetu elia. Et e. ᷣm beatũ
eius man 7 totũ ſpꝛ ermihinöre ferno: nit lucrimm ur:ſciet t t quando tu
ðèð re end ralrn r, ae awulnonun ern iertalecunta uu
2 . Wwmi reſti . 0 1
iler atwmuus n ileruant⸗ ſuo conſilio
T oſilio ſuo ntagium: b 12
feci: habe abeat
at ipe pi⸗

n.ciunin
n Demedintl tiſ ii
ni uj.

xluiij.

Arꝰ. xj.

xlv.

yxlvj.

xl vij.

Auaritia
mlum. quiliber vellet alteri fardellũ imponere.? nõ
poſſunt le vnuſquiſh onus ſun poꝛtabit:Ad Galb.
. . Et. Fu d in ¶ontra ꝓximu
coꝛdiat᷑:qꝛ fame eos affligi ꝑmittũt vel cupiunt.ſiẽ
patet ſupꝛa.E.xxv.vel qꝛ ꝓximũ vfraudãt:et ideo
cæo pꝓmittente ⁊ dyabolo inſtigante:hoĩes ↄtra eos
frequent inſurgũt dicentes. Ille multa habʒ:⁊ nihil
expendit inuadamꝰ eũ venite ſocij: Neglutiamꝰ euʒ
ſicut infernus viuẽtẽ omnẽ pꝛecioſã ſam reꝑiemus
Implebimꝰ womos nr̃as ſpolijs:ſoꝛtẽ mitte nobiſcũ
marſupiũ ſit vnũ ommũ noſtrũ:Prouer.j.Illi etiã
ui iuxta eũ ſũt ſicut ↄſanguineiſfamiliaresſet mini
reuter eius auaritia et tenacitatè:plus furaꝛi
