cleſie:quoꝝ peccatũ eſt peccatum ſodome:ſaturitas
anis ociſ:Eʒech.xvj. Plus em̃ eſculentis 7 pocu
entis. ꝙᷓ coter populares abũdant. plus ocio va⸗
cant:qꝛ nec in coꝛpalibo nec in ſpũaliba ſe ſciunt vti⸗
liter occupare. Ey quibo p̃dicta ſequũtur vicia.Al/
tare etiam nũc plenũ eſt illicitis. Mõne os labia ⸗
manus ſacerdotis mali.que in altaritenet cũ quibo
⁊ coꝛpus xpᷣi indigne tãgit illicita dici poterũt ⁊ im-
mũda? ¶ Et nõ ſolũ hoc erroꝛe ſeipos.ſᷣ etiaʒ alios
clpiũt pꝛo quibo celebꝛãt: ſicut patet P rationem
oſtẽſaʒ. M. x.ij.¶ Gequit᷑. Sacratis edibo &. Que
em̃ ſacre niſi wmꝰ viroꝝ eccleſiaſticoꝑ:quas nõ ſolũ
mulieres.ſed q̃ verioꝛi.vtpote ſpeciaſioꝛi noĩe mere
trices nũcupant᷑:nõ ſolũ ingrediunt᷑ ſed ibi diebo et
noctibo moꝛant᷑.¶ Iſtis ̊ viſis ⁊ cõſideratis.nõ eſt
mirũ ſi templi ecclie ⁊ totiꝰxpᷣianitatis ſpualis ſeq
tur ruina.qꝙᷓtuʒ ad malã vitã.⁊ qñq; ꝙᷓtuʒ ad exterio
res vindictas.quas frequẽter ſentimꝰzaudimus.2
plures timemꝰ:qꝛ ſicut extalibo peccatis templũ et
regnũ nunc vſtructũ cermnit iudeoꝝ:p que eccleſia
terra ſignificat xpᷣianoꝝ.JIta timẽdũ eſt ne xpᷣianis
idem ↄtingat.Cuiꝰↄtingẽtie magna nũc cernit᷑ eui
ntia: hoc ꝙ magna mũdi ꝑs que olim fuit xpᷣia
noꝝ.nũca ſaracenis occupata eſt: qꝛ ſacerdotes eiꝰ
polluerũt fanctũ.SGophᷣ.iij. YOdeo etiã ſubditi pol⸗
luerũt ſanctificatõeʒ. Eʒech.xxviij. Etuz em ad
ſpiritualẽ ſubditoꝝ coꝛruptionẽ. hãc cauſã aſſignat
cretũ dicens:q qui veberẽt gregẽ ſanctificare:gre
gem polluunt.Quia ſicut grex er vna moꝛbida oue
polluit᷑. Ota ex pᷣlato imũdo plebs inficitur. di.xlv.
Deo illud in fi. ¶ Mtum etiã ad vindictas ſequen-
tes hãc cauſaʒ aſſignat eꝰ. Yere x.quia inqͥt. ſtulte
egerũt paſtoꝛes.⁊ dvominũ nõ queſierũt. ꝓprerea non
intellexerũt.⁊ omnis grex diſpſus eſt.uilibet igit
tali ↄgrue ⁊ veraciter dici poſſet illud ath.xxvij.
Vab qui veſtruis tẽpluʒ i.¶ Gequit᷑. Poſuerũt
hieruſalẽ in pomoꝝ cuſtodiã. quia eccleſiã cuſtodi⸗
unt ad modu pomerij.vel pomoꝝ:in quo duʒ poma
ſunt diligẽter cuſtodit.⁊ hoc ꝓpter poma. Bic dum
ſunt garbe m agro tꝑe autũnali:cuſtodes in mibo
multiplicãtur ẽcclie.ꝛ cuſtodiũt garbas vt ſciũt. ſu⸗
is mĩſtris pᷣcipientes.qð pᷣcepit pylatus iudeis. Ite
cuſtodite ſicut ſcitis:Aath̊.xxvij. ¶ Ged vtinaz de
eodẽ iſtis hoc pᷣciperẽt. Seo heu ille ve xpo. Iſti qo
peius eſt ve garbaꝝ cuſtodia diligentiã habent pci⸗
piendi.¶ e qua qꝛ frequẽter in ſuis fiduciã no ba
bent. ipᷣimet ꝑſonaliter curãt intereſſe:ſi poterũt.qᷣ
uo modo. vt fruct?melius colligant᷑ ? cuſtodiãtur
Per in quadrageſima ? alijs tẽpoꝛib.quãdo autũ-
nus ẽ animaꝑ.illuc minime inuenit᷑ ſed eſt in curijs
vel ſcolis vel alibi reſidet.vt ſumptibo pcat. e quo
conquerẽdo loquit᷑ us. Iſa.j. verelinquet᷑ inquit
filia ſyon:vt vmbꝛaculũ in vinea.ꝛ ſicut tuguriũ in
cucumerario.ũ em̃ ſunt fructꝰin vinea.eſt ibi obũ
bꝛaculũ:in quo vinee cuſtos moꝛat᷑: ⁊ dũ ſunt cucu⸗
meres in cucumerario eſt ibi tuguriũ in quo illoꝛuz
cuſtes requieſcit:ſed alio tpeilluc non reperit᷑. Sic
in ꝓpoſito v cuſtode eccleſie. æ quo qꝙᷓtuʒ ad alia tẽ-
poꝛa verificat᷑ illud Pꝛoũ.vij. Non eſt vir in wmo
eius:abijt longiſſima via.ſacculũ pecunie ſecũ tulit
reuerſur in die plene lune.¶ uomodo vo iſta au
ctoꝛitas æ eis verificat᷑. quotidiana wcet experien⸗
tia.quia ſi alio tpe veniat pauꝑ.vel peregrinꝰ.ad dm
mum talis elemoſynã petiturꝰ. Reſpondebit firma
rius vel balliuus dicẽs:wvminꝰmeus nõ eſt in wmo
Ecce non eſt vir in vmo eius. Cui pauper.⁊ vbieſt
vminꝰtuus? Cuiille. In curia regis.ᷣ vel alteriꝰ pn
cipis vel pꝛelati vel oxonie.vel pariſius vel bononie

pf.

Ecce via abijt longinqua. Cui paupꝑ.eſt nealiquis:
qui nos æ elemoſyna iuuari poterit pꝛo amoꝛe ei.
Eui alius.ipᷣe omnia vendidit:⁊ pecuniã ſecuʒ poꝛ⸗
tauit. Ecce quomodo ſacculuʒ pecunie ſecum tulit.
Cnipauper.quãdo inueniet᷑ in wmo. Cui alius. in
autũno eius ſperamꝰ aduentũ. Ecce quomõ reuer⸗
ſurus eſt in die lune plene.¶ Tales culdã aſſimilan
tur ſtelle:que nũqꝙ; apparere dicit᷑:niſi in menſe au⸗
guſti:⁊ quãdo apparet vrit ſegetes:⁊ ↄſumit.vt vult
PBoetiꝰce conſolatõephie/ emittit tamẽ de ſe radi⸗
os vt clara appareat. Sic iſti qui tm illo apparent
tempoꝛe ⁊ veſtib ſplendent curioſis ⁊ ad modũ ſtel
le comate cũ longa barba⸗ cabi arnia⸗⸗ omnibus
aliſs curioſitatibi. excepta veſte ſtragulata huic ſe⸗
culo nequã ſe confoꝛmat ⁊ tuncapparent vt fructꝰ
colligant ⁊ conſum ãt.Quoꝝ periculũ beatus oſtẽ⸗
dit Grego. ſuper illo Job xxxj. Si fructus terre co
medi:abſq; pecunia. ructꝰ em terre abſ pecunia
comegere eſt ex eccleſia ſumptꝰ accipere:ſed eideʒ ec
cleſie pᷣdicationis pꝛeciũ non pꝛebere. Quid ad hoc
paſtoꝛes dicemus:qui aduentũ diſtricti iudicis pꝛe
currentes officiũ quidem pᷣconis ſuſcipimus: ſed ali
menta eccleſiaſtica muti mãducamus. Exigimꝰ qð
noſtro vebetur coꝛpi. ſed nõ impẽdimus ſubdi⸗
toꝛum ⁊æbet᷑ coꝛdi.Cum iget⸗ is qni ſubeſt ſeruit ad
obſeqmiũ.reſtat pꝛoculdubio vt is qui pᷣeſt ſerniat
ad verbum. Beo non ſicimpij.non ſic. ve qua im⸗
bietate cõquerit᷑ eus Yere.xij. dicens. Multi paſto
res vemoliti ſunt vineà meam:conculcauerũt par⸗
tem meam væderũt poꝛtionem meã vſiderabilẽ:in
eſertum ſolitudinis.¶ Ecce qᷓ ſignãter dicit. Con
culcauerũt partem meaʒ.i.ſacramẽta mea. manda⸗
ta mea.⁊ ſeruitia mea:⁊ animas pꝛopꝛias ⁊ animas
ſubditoꝝ.¶ Pꝛimum væ ſacramẽtis patet. per hoc
qð faciunt circa ſacramentũ ſacramentoꝝ omnium
cauſam ⁊ virtutẽ ⁊ finem. circa videlicet ſacramen⸗
tum coꝛpꝑis.⁊ ſanguis xpᷣi in miſſa. in qua verbis ſa⸗
cramentalibo quaſi ad conuiuiũ inuitatur œus:zil
luc cum multitudine venire dignat᷑ angeloꝛuʒ. Si⸗
cut patet ꝑ auctoꝛitatẽ beati rega⸗ A.x. vij.qui⸗
bus moꝛe iudeoꝝ acetum ꝓpinant felle mixtuʒ pec⸗
catoꝛum. qꝛ e vino acetoſo ſacramentũ ſuum imo

potius ſeipᷣm conficere nitunt᷑.¶¶ Circa quoꝛuʒ fa⸗
ctũ vnũ ſũme timẽdũ eſtimo q videlicet mille miſſe
annuatim in regno cũ aceto.i.cum vino in acetum.
dicãtur totaliter mutaro. In quo caſu ſciant ſe ſa⸗
cramentũ non conſicere: ſed idolarriã cõmittere.qꝛ
adoꝛant adoꝛandũ oſtendunt:qð adoꝛan minime
ceberet.¶ Madmirandũ negociuʒ.ipſunet tale vi⸗
num acetoſum nõ biberent qui claniꝰ et melius bi⸗
bunt.qð inuenire poſſunt:⁊ vo qui omnia dat peio
ra pꝛebent. Malach.j. Siofferas panẽ pollutu ſu⸗
per altare meu offer illud ducituo &c. quaſi diceret.
vide ſi ille contẽtabitur œtalipane ⁊ vino:qualem
mihi offertis. ¶O magna ruſticitas etmaxima in⸗
equalitas:nequiſſimaq; bononꝝ diuiſio wo et ange⸗
lis eins.quartã vel pinctam nõ dant in quindena: qͥ
botellum vel lagena bibunt in die.O væteſtanda ne
gligentia: quia neccirca illã paruã vel minimã quã
cæo dant partẽ.diligentẽ non adhibent cuſtodiam.
in locis illam ponẽdo baſſis ⁊ frigidis vt diutius in
ſapoꝛe pariter ⁊ coloꝛe cõſeruet᷑. Quis rey terrenus
talibus contẽtaret᷑ miniſtris vel ſeruitio.nec ve⸗
us contẽtatur.qui dicit. Ne offeratis vltra ſacrifi⸗
cium fruſtra Yſa.j. Et paucis interpoſitis cauſam
adiũgit dicens. Iniquiſunt cetus veſtri.¶ Becũ⸗
um etiã e mandatoꝝ vi cõculcatõne patet:quia
frequẽter viſum eſt ⁊ auditũ.q querimonias apud
õ eoꝑ clericos officales vpoſuerunt.2
ras iuſticie citationis vel excoĩcatõnis impetraue⸗

xxiiij.

xxvj.

Pꝛdoclericalis

runt ꝓ lacte vel vitulo vel hmõi nõ bene vecimatis
Seo raro vel nunꝙᷓ auditũ eſt.ꝙ hmõi querimoni/
as vepoſuerũt vel lras impetrauerũt.q; deimanda⸗
ta artius cuſtodirent᷑.vbi nullũ ex cauſa illa eis cõ⸗
modũ accreſcit tẽpoꝛale.¶ Seo dicẽt ꝙ tales queri
monias vponũt ⁊ cenſuras exercẽt pꝛo iuribo eccle
ſie vefendẽdis.placet.ſed nüquid ad iura ptineat ec
cleſiaſtica ab alioꝝ mandatoꝛũ homines cuſtodire
trãſgreſſionibo.et animas ab eternis pditiomibo.qð
ſi ↄcedãt.quare nõ tãtũ ſollicitant᷑ circa impetratio
nem lr̃aꝝ.vt nundine⁊ mercatus in diebo vminicis
et feſtiuis pᷣcipuis ex quib mandati vi ve ſabbato

obſeruãdo tranſgreſſio et animaꝝ per ↄſequens ſe⸗

quitur ꝓditõ.quare nõ tãtũ circa foꝛnicatoꝝ vſura
rioꝛum ⁊ alioꝝ peccatoꝝ. ſicut circa male vciman/
tium ſollicitat᷑ coꝛrectionẽ. Quoꝝ peruerſitatẽ au⸗
ctoꝛitas oſtendit Criſo.D.iij.xij. Quãtũcũq; ergo
dicant ſe talia ſuſtinere.taliterq; o iuribo laboꝛare
eccleſie.tamẽ in rei veritate ſic laboꝛãt illi ſicut mu
ſtela. B. xij. xiij. Mota.H. iiij.xuiij.¶ Cerciuʒ etiã ce
ↄculcatione diuini ſeruitij quotidie oſtendit᷑ per cõ
ſuetudinẽ quã habent officiũ dicendo diuinũ.con-
tra eccleſie et pape pꝛeceptũ.in decretali li.iij.ti.xlj.
celebꝛatione miſſarũ.c.vlentes.vbi pꝛimo reci⸗
tatur quomõ aliqui viri eccleſiaſtici circa officium
peccant diuinũ.illuo dicentes ſyncopãdo tranſcur/
rendo.⁊ raro.i.vix quater in ãno celebꝛãdo.ĩmo ali⸗
qui illoꝝ qð peius eſt:muſqᷓ in ccẽ annis celebꝛant.
quibo recitatis nolens talia a quocũq; impoſterum
cõmitti.ꝓhibitionẽ ⁊ penã adiũgit dicens.quapꝛo⸗
ter hec et his ſimilia viſtricte ꝓhibemus ſub pena
uſpenſionis in virtute ſancte obediẽtie pᷣcipiendo
mandãtes.quatenꝰtotum officiũ nocturnũ diurnũ
qᷓ; quãtũ vus eis vederit ſtudioſe ſimul celebꝛẽt et
cuote. Et ſᷣm gloſaʒ ↄtrariũ faciens poteſt ſuſpẽ⸗

di. vel alijs penis Eianoritn puniri.vel beneficioꝛuʒ

pꝛiuatõne.qꝛ ino bedientiã incurrũt.¶ Ex iſtis cul
pa oſtendit᷑ ⁊ periculũ illoꝝ qui in verſib ↄtinẽtur

ſequentibo. Eccleſie tres ſunt:qui ſeruitiũ male ſol/

uũt. Foꝛchipers momelers verlepers nõ bene pſal/
lunt. ¶ Calium etiã officiũ xeo nõ videtur placere
quia potius videt᷑ officiũ eſſe furum ⁊ latronũ qᷓ cle
ricoꝝ. Quia ſicut latro in coqͥna volẽs de piſce ali⸗
quid furari.ↄmuniter mediã furat᷑ peciam ⁊ nõ cau
dam. vel caput:qꝛ ſi abeſſent citius perciperet᷑. Illa
ergo pecia in medio ſublata.caput ⁊ caudã ſimul cõ
iungit. Ita iſti pꝛincipiũ verſus ⁊ finẽ ſimul cõiun-
unt. mediũ ita feſtinãdo ſaltant ꝙ neſcio ſi veeil⸗
ud intelligat vel homo. Quiquidẽ erroꝛ quãdoq;
ex ebꝛietate accidit.que linguã reddit impotentẽ ad
dicendũ veſperas vel ↄpletoꝛiũ in ſero.⁊ os fetiduʒ
caput ponderoſuʒ.⁊ animã ſoꝛdidã ad dicendum
matutinas et miſſam in mane.¶ Quãdoq; vero ex
mala ↄtingit ↄſuetudine quã intãtũ habẽt feſtinã⸗
tera maled icẽdi.q; cũ difficilitate aliter ſcirẽt dice/
re. ¶ Et tamẽ valde neceſſariũ eſſet ꝙ; ad melius di

cendũ ſe aſmeſacerẽt.quia qð ſic dicit.videt᷑ potius

Exemp.

a Tintinillo colligi ⁊ acceptari ꝙᷓ; a wo. Ille nanq;
dicit᷑ emon eſſe ad hoc œputatꝰcum miſtris ſuisvt
collegat ſyncopatõnes ⁊ que male dicunt᷑ in officio
diuino.ve quo fert ꝙ cuidꝗ bono viro oꝛanti appa-
ruit quaſi gigas ſacco pleno onuſtꝰ ſaneto querẽti
ũ nole ⁊ ſarcina:reſpõdit Cintinillus vocoꝛ onuſtꝰ
vo ⁊ oneratꝰ ſum ſyllabis:⁊ dictionibo male dictis.
Vir vo ille de illo verſus fecit dicẽs. Fragmina pſal
moꝝ. LZintinillus colligit hoꝝ. In die mille vicibo
ſe ſarcinat ille.¶ Periculoſuʒ eſtᷓ tm feſtinare in of
ficio diuino intãtũ.ꝙ nec cogitãt quio dicũt:nec cn
rant niſi ꝙ a citiꝰ quo poterũt ſe expediãt. Contra
duos ẽ auctoꝛitas Auguſtini.O.v.xv.Et etiã eſt

que ſua ſunt querũt⁊ nõ que ihn xpᷣi. 1
fecit q ait.ij. Coꝝ xij. Mo qro vr̃a ſ̊ vos. Et Phil.

pf.

irrõnabile. ¶ Pꝛimo qꝛ rõe ülliꝰſeruitij eximunt᷑ ab
omni lab oꝛe ⁊ ope manuali vt illi æuotius vacent.

¶ Becũdo qꝛ ratõe illins officij oẽs ſuos habẽt ho

noꝛes 1 ↄmoda. ¶ Tercio:qꝛ ſi ſᷣm Tullium.lijj.xæ
offic.c.j..ꝓꝛiũ eſt oꝛatoꝛis diſtincte.aꝑte ⁊ oꝛnate di
cere. Quãto magis iſtas ↄditõnęs obſeruare vebẽt
oꝛatoꝛes ei.q ſi nõ fecerint Tintinillꝰ cũ eis in cõ
puto moꝛtis cõputabit.Ergo oĩa honeſte et ſᷣm oꝛ⸗
dinem fiãt.j. Coꝝ.xiiij. ¶ Quartũ inſuꝑ væ aculca/
tione animaꝝ ꝓpꝛiarũ oſtendit᷑:qꝛ ipᷣas ſpũaliter in⸗
firmas vel moꝛtuas curationi vel reſuſcitatõni ebi
te nõ ſubinittũt.dum oↄfitent᷑ non habẽti iuriſditio
nem.nec poteſtatẽ eos abſoluẽdi. HKene em̃ ſcire de⸗
beret ſacerdos qͥ ſuo pari cõfitet᷑ ꝙ par in parem nõ
habet imperiũ. Vel ſi ſupioꝛi quo ad gradũ vel di⸗
gnitatẽ ofiteat.non tñ ſuo ſupioꝛi.ſed in aliena pro
chia. ꝙ caput in mẽbꝛũ non ſibi ſubditũ virtutẽ in⸗
fluere nõ poreſt Maumnru etiã ꝙ videlicet aĩas cõ
culcãt vel paruipẽdunt ſubditoꝝ: ⁊ ſic per ↄſequẽs
partẽ i ſed nõ partẽ ſui.i garbas et allas vecimas
oblatões.Et hoc oſtendit᷑ per tria ſigna.pꝛimovi⸗
celicet ꝑ receptionẽ.ſecũdo interrogationẽ.tercio
per litigationẽ. ¶ Pꝛima euidẽtia patet ꝑ hoc ꝙ cu
ram habẽtes animaꝝ miſtros ſuos veniẽtes ad eos
cum muneribo ad placitandũ coꝛã eis ve tẽpoꝛalib-
vel ad ꝓcurandũ ſlr̃as vel ꝓtectiones vel circa nego-
cia lucratiua vel ad infoꝛmandũ eos in hmõi.gratã
ter recipiũt:venientes circa negocia aĩiaꝝ ſicut pau/
peres mendicãtes:quãtũcũq; in bona venist inten/
tione.cũ toꝛuo vultu reſpiciũt.¶ Becũda euidẽtia
patʒ ꝓ hoc qð quotidie audit᷑ ꝙ miſtros ſuos ad ſe
veniẽtes. diligẽter examinãt introgãtes quot oues
agnos garbas habeãt:æ ſi tot habeãt illo ãꝗno quot
anno pcedenti.⁊ quot marchas poꝛtet.⁊ quot leua/
re poterit.⁊ quomõ oĩa melius ⁊ cariꝰvendere pote/
runt.Sed raro vel nũqᷓ auditũ eſt.ꝙ quererẽt quot
aĩas valeãt ſubditoꝝ.vtrum ille virtuoſe ſint vel vi
cioſe. vel ꝙ diligẽter cũ miniſtris tractẽt.vel ſacer⸗
vtib ſuis:quomõ vicioſi meliꝰcurari poterũt.Si⸗
cut em̃ frequẽter eis ſcribũt vel cũ eis tractant quõ
pars illloꝝ tractaꝛi æbeat:quaꝛe nõ tãtũ eis ſcribũt
vel cũ eis tractẽt:quomõ pars vi cuſtodiri vebeat.

quomõ videlicet cgerge⸗ citare vel facẽ citari et

coꝛrigi vberẽt. ¶ Tercia inſup euidẽtia ſeu ſignuʒ
P hoc oſtẽdit. ¶ Pꝛimo ꝙ ſi aĩal vel res alia.miſtro
rũ ſuoꝝ veputata cuſtodie peat.cũ miniſtris ſuis li⸗
tigãt.eoſq; turpiſſime vituperãt vel amout æ offi
cius ſuis.eoꝛũq; vefectui qñq; imponẽtes.qð eis im/
ponendũ nõ eſſet. Si vo pereunt aĩe vir ſacerdotes
e h̊ vel leuiter repᷣbendũt. ecũdo etiã ꝑ hocq;
nõ ſolũ ſic cũ familia litigãt.ſed etiã cũ extraneis im
potentibo litigãt. placirãt.curias diuerſas.etiã ipaʒ
romanã cũ multis laboꝛibo ⁊ expẽſis adeũt ꝓ bene⸗
ficijs ⁊ pbendis ⁊ ↄmodo terreno. Sed vbi viſuz eſt
ſic litigauerũt vel placitauerũt vel tot expẽſas ꝓ
animab cuſtodiẽdis appoſuerũt:vel curiã romanã
ſuꝑ hoc ita diligẽterↄſuluerũt.cum tamẽ ad hoc fa
ciendũ ĩmineat neceſſitas. Sed e quo volendũ eſt:
quia ex dicto periculo tm̃ ꝓditio ĩminet aĩaꝑꝝ:parui
pendit᷑ negligit᷑ ⁊ diſſimulat᷑. Et ĩ omnibo talibim-
Pleta eſt figura que pceſſit in Abꝛaã ⁊ loth.qu rixa
ant v paſcuis et nõ de pecoꝛibo Geñ.xiij. Et illud
Eʒech.xxxiiij. Qð perierat nõ queſiſtis.Et iteꝝ ibi
m. Nõ queſierũt paſtoꝛes gregẽ meum. Et illuo
Each̃.xj. Biſpſa nõ queret.Ex quibo 56 ꝓ omnes

o ſic paulus

nij. Mõ quero datũ:F reqͥro fructuʒ. Mec ſic ccuit
qui ait.j.Coꝝ.x. Nemo qðo ſunʒ eſt querat. ¶ Ged
heu teſte Berñ. quẽ dabis mihi væ ſacerdotiboqͥ nõ

xxvij.

xxviij.

=2

no Ila tena end⸗
hr n Erſnen
inahle niant gillc abn
nũgi el wol nben solioon
a ſaga ſchituna dicet abindů
Ecã nnii. Gelquo poſſet apn
nortuudit; lfuncerenibus:
leticek geq ſhaliterad beſt
ſriſitis wi itiseualiter elp
holi Illuz ergo attichte ij dich
mibi Erob. i. (Etſipeis in
ſanctioꝛes ſipelns no fulſtis ni
ſitis qenicquelihet oꝛdinadz
pturo dices: mutabens in pima
herba licet dicta fenit eſaule⸗
llego pofunt tñnon incnenln
gietlabſannn Aene
Opregimineppkioltion/Ergnoſee
intibnlamenmnſh
coadloch finulcälocdeffectum
Ntriſata dlded vncdroſdetfie
nolozacaligi firin efecuffuc
Nuſti. Bicrdinäcnuta de
braſorfügico nüciglis uenſe
1lalꝛecifet anitati. ad loch⸗
qiordinsſiſceptione luminef
noſum. cantate alidi dher
han nan con oſorr naſpen
neſtor t wmutatͤeſng pol

it.(Becidgeniezn
banuneuil i in eie,
reurgumnitinmitegiiten
ehebeittſitethabtitlloäng
nmnizquot narchasportt qnetit⸗
rgvomo ciamelins an penenen
ro plnüßaucltiͦeſt nemüt
ſyboltor rnuntle nnnoſeſint i
dlligeteriminitnotmctit el ncr
uomi iaoſi mel laun potanit
trcu hit mlci dormatanti
unl beat qune tiri eisſrlli:
itiquomopojs Micuſtocini wbent
t geccrotes aturepel fck anner
(Teruainſapenicetaſeuſigyu;
Prinoq ſigial alresaliammiſtio
ta uſtoche gent nminiſtnsſnsl,
Niineninpeitllancuit
PAfectui W 8
ſet Sidoe ntalenhainn
rreßpendit. (Becicotute⸗
nmlultpitſeruennn
it lacrit nun die ſhb eli in
rhih eninr grilsakithhn
nlbennnn gen biniizf
lar motn ltot apltih
S,ca laarouerüt veltot eſhe ii
wes gwinit al ie

zaucret.Er a
ſni uz einnifi i
eut; Po fo finhy emNt

3 cjrofnaz rdH

xxix.

Pꝛdoclericalis

plus inuigilet ſubditoꝝ enacnãdis marſupijs. qᷓ ex
tirpandis vicijs.quinõ lac lanã x ouiboxpᷣi quas
nõ paſcit querat.⁊ pauptate⸗ miſeria ꝑ primoni
um xpᷣi nõ querat ad magnas aſcẽdere diuitias ⁊ &
litias: tales templuʒ vei pdictis modis violãt. Et
gqui ſic tẽplũ vei violauerit: diſpdet illũ e.j. Coꝑ.
iij. Tm̃ epᷣmo.ſ.x tẽpli violatione.¶ De ſecundo
aut videlicet e pᷣconio ppetue puritatis:qð notat
in hocꝙ; dicit. Ganctũ. bꝛeuiter ẽ trãſeundũ vt ſer⸗
mo ve ſanctitate tẽpoꝛi ↄgruat:in quo bꝛeuis ẽ om/
nis ſanctitas ⁊ uotio: ſed tñ in qua ſanctitatis pᷣ⸗
rogatiua ller. eberent qui xpᷣm ſi umũt: patet p
hocꝙ; Yoh. baptiſta in vtero mr̃is ſanctificat⸗ non
audebat ſanctũ vei tagere verticẽ ĩmo indignũ ſe re⸗
putabat ad ſoluẽdã coꝛrigiã calciamẽtoꝝ eius. Cũ
ergo magis rin ſumere ꝙᷓ tangere. magna ſancti
tas in ipis neceſſaria eſt qui ipᷣm ſumũt a ad hocoꝛ⸗
dinant yt ſumant ? vnt ceteris. Ergo ſancti eſtote
qm̃ ego ſanctꝰ ſum. AZeuit᷑ xix. qꝛ ſãctificaboꝛ in his
qui appꝛopinquãt mihi.Leuit x. Et reuera alit me
lius eſſet ꝙ in loco ⁊ ſtatu talinõ eſſent. Sicut patʒ
auctoꝛitatẽ Cniſo.C. riij. xj. Et Phyſtoꝛiã illo
qui fuit ad iudiciũ vocatus ꝓpter quẽ ftundatꝰfuiſſe
dicit᷑ oꝛdo cartuſienſiũ: e quo dictũ eſt. Y. xj. xxiij.
quo Ilſa.xxvj. In terra anctoꝝ iniqua geſſit:a ñ
videbit gloꝛiã vei. Et ſi nõ eſſz timoꝛ pene.valdera
tiona bile videret᷑. ꝙ illi q xebent alios mũdare ſint
mũdi.qꝛ ſi vos q betis alios mũdare ſitis ĩmũdi.
cuʒ ſacra ſcriptura dicat:ab ĩmũdo quis mũdabit᷑:
Ecci.xxriiij. Vel quõ poſſet caput moꝛtuuz vel coꝛ
moꝛtuũ vitã infundere mẽbꝛis?: Vlalde em irrõnabi
le videt᷑ꝙ vos qͥ ſpãliter ad ̊ eſtis oꝛdinati.vt mini
ſtri ſitis i: ſitis equaliter vel plus alijs miſtri Dya
boli. Ylluz ergo attẽdite. qͥ dicit. Viri ſancti eritis
mihi:Exoð.xxij. ¶ Et ſi pꝛiꝰ ſuiſtis ſancti nũc ſitis
ſanctioꝛes:ſi pꝛius nõ fuiſtis. nũc oĩno neceſſe eſt vt
ſitis.qꝛ nũc quẽlibet oꝛdinãduʒ ſacra alloquit᷑ſcri⸗
ptura dicẽs:mutaberis in virũ aliũ. j. Reg. x. Oue
verba licet dicta fuerũt æ ſaulead lr̃am in regẽ iſir
electo:poſſunt tñ non incoueniẽter e quocũq; dici
oꝛdinãdo.qꝛ ſicut ille.ita iſte in aliquo pomit᷑ gradu
ꝓ regimineppli altion/Er quo ſeq vebet. ꝙ ſicut in
iſtis reb videmus naturaſibo ꝓplãta mutata væ lo
co ad locũ.ſimul cũ loco effectu mutat. Mutata em̃
vel trãſlata ve loco vmbꝛoſo et frigido ao locũlumi
noſuʒ ⁊ calidũ.fit in effectu fructuoſioꝛ ⁊ aſpectu ve
nuſtioꝛ. Sic oꝛdinãdꝰmutatꝰ æ loco vel ſtatu vm⸗
bꝛoſo ⁊ frigido mũdialis ↄuerſatõis qui lumine gre
⁊caloꝛe caret caritatis. ad locũ ⁊ ſtatũ eccleſie ꝑſa⸗
cri oꝛdinis ſuſceptionẽ lumine fidei ⁊ wetrine:lumi
noſum. caritate caliduʒ. væbet eſſe in fructu bono⸗
rum operũ copioſioꝛ ⁊ in aſpectu pulcre ſug ſarpis
honeſtioꝛ.vt ve mutatõe ſua oſſet diciillud ps.lxx⸗
vj. Hecmutatio vextre excelſi. Gloſa.i.fauoꝛis 1 ⸗
motionis:qſi diceret.nõ eſt hec mutatio aut mileri
coꝛdia ad irã:ſed ab ira ad miſcõiam.eo q; ve ſeruis
mutamur in filios. hec gloſa. Ad hãc mutationẽ in
ſinuandã quẽcunq; oꝛdinandũ vel religionẽ intran
tem velviſltandi vel ad altioꝛẽ ſtatũ aſſumẽdũ.ſa⸗
cra ſcriptura alloquit᷑ dicẽs:mutaberis X. In qua
auctoꝛitate tria relucẽt. gratioſe trãſlationis inſi⸗
nuatio:mutaberis.virtuoſe ꝓbitatis aditio virum
ſponſe auerſatõnis afſumptio.aliũ./ Se pmo ſcri-
bit᷑.j. Reg.xxviij.v ſaule.q; muta nit habitũ ſuũ er
indutꝰeſt alijs veſtimẽtis. Exemplũ nos wæ iſta mu
tatione infoꝛmꝗs. ad illã nos exhoꝛtãs babemꝰ in
naturalibo ⁊ ſac ſcriptura. n naturalibo exẽplũ
habemꝰ in accipitre.qͥ rm Iſido.qñ vult foꝛtiꝰ: al⸗
tius volare. expãdit alas ſuas ad auſtrũ in ſolis ca⸗
loꝛe.cuiꝰ tute poꝛis aꝑtis antiq̃s œponit plimas

pj.

⁊ nouas reaſſumit ꝓ tempoꝝ incremẽta. Sic ſpũali
ter oꝛdinãdi vel viſitaturi vel ꝓmouẽdi vel ad reli⸗
gionẽ aſſumẽdi:qꝛ ſᷣm illud Yſa. xl. Mutabũt foꝛti
tudinẽ.aſſumẽt pẽnas ⁊c. expãdere deberẽt alas in⸗
tellectꝰ volütatis ad verũ ſolem qͥ neſcit occaſi uz. et
ad er miniſtrũ.afeſſoꝛẽ videlicet vel viſita toꝛẽ.vt ꝓ
radios gre diuine ⁊ ꝑ ↄſilin.auxiliũ⸗ fauoꝛẽ:eiꝰmini
ſtri poſſitis ſiſitis boni melioꝛes eẽ. in meliuſq; mu⸗
tani. Si vo ſitis mali.poſſitis antiq̃s peccatoꝛũ e⸗
ponerepẽnas.⁊ renouari ſpũ mentis vre. et induere
nouũ hoĩem qͥ ſm vũ creatus eſt: Eph.iiij. ¶ Bed
heu nõnulli ad lumẽ gratie.qð in hmõr oꝛdinibo vi⸗
ſitatõnibo hmõti eis offertur:alas ſuas nõ a eriũt.
ſed potiꝰpeccatis ⁊ peſſimis ↄfederationibo ſe clau⸗
dut. ⁊ ad modũ hericijviſitantẽ coꝛripientẽ pũgũt
ad modũ pardi diſas cautelas ſcoarkar⸗ diuer⸗
ſos pᷣtendũt coloꝛes ne auincãt᷑ vel coꝛrigant᷑ſub q-
bus ad modũ ethiopis in ſpũali nigredine ĩmutabi
les exiſtũt. Ve quibo Jere. xiij. Si põt ethiops mu/
tare pellẽ ſuã:aut pardꝰ varietates ſuas.⁊ vos pote
ritis bñfacere cũ didiceritis malũ⸗ In volutarijs
⁊ virtuoſis opeꝛib exẽplũ habemꝰsin pis qͥ religionẽ
ingrediũt᷑ qꝛ ſicut iſti abitũ veponüt ſecularẽ ex⸗
trinſecũ. Ita
gionẽ aſſumẽdi habitũ leponãt interioꝛẽ ipᷣius aĩe
ſiquẽ pꝛiꝰhabu erũt vicioſuʒ. Si vo nullũ pꝛiꝰ habi
tũ habuit vicioſuʒ. ſaltẽ mutet᷑ e virtute minoꝛiin
maioꝛẽ. Cõgruũ em videt᷑ ſicut babitũ mutãt ex⸗
terioꝛẽ.vel ſicut gradũ accipiũt altioꝛẽ. aliter. n. nõ
mutant᷑ qꝛ mutatio ẽ motꝰin ſi ubſtãtia: m phm. v.
phicoꝑ. Org nulla fiat inouatio circa ſbam interro
rem.nõ mutãt᷑.ſed alterãt ⁊ coloꝛãt exteriꝰmotu ex⸗
terioꝛis coloꝛis ſeu qlitatis. qᷓ ẽ hypocriſis. Admo⸗
du gabaonitaꝑ. Jo ne. ix. Qui exterioꝛẽ habitũ tm̃
mutanerãt ⁊ apparatũ.qũ ad Joſue ⁊ ad xei popu⸗
lũvenire vebuerũt. ̊ eandẽ in coꝛdibo quã in patria
ꝛia 7 habitu z neendine habuerũt malitiã. Il⸗
otñ exterioꝛi habitu apparatu ppłim tei ceceper̃t
Bic iſtiad eccliaʒ oꝛdine ⁊ religionẽ vel viſitationẽ
q̃ſi e mũdiali ↄuerſatõe ſeu pꝛiſtinis vicijs. habirũ
tm exterioꝛẽ vicioꝝ verbotenꝰ qñ ad oꝛdines vel viſi

tatoꝛes veniũt veponũt: ⁊ tm̃ circa exterioꝛẽ alterã⸗
tur apparatũ:caput maioꝛibo inclinaãt anteq; mini⸗
ſtrẽt. moꝛtuos ſe mũdo ⁊ vicijs mẽtiunt᷑ ſicut patʒ.
H. vj.j.qꝛ interiꝰpꝛiſtinũ retinẽt habitũ. vererẽ ho⸗
minẽ cũ actib ſuis induũt. Et ideo licet inf gabao⸗
nitas ↄputent᷑ hereditatẽ tñ vel libertatẽ cum filijs
iſrł non aſequent᷑ eternã. Ao Gᷓ ergo ꝙ illã ↄſequan
tur.neceſſe ẽ ꝙ obediãt voci iacob.qua familiã ſuaʒꝭ
vcet dicẽs.ũdamini.ſ.in interioꝛi hoĩe. acmuta
te veſtimẽta vr̃a.Geñ.xxxv. Ille em ẽ æbitꝰoꝛdo vt
ſieut vita naturalis inapit in interioꝛi hoĩe.i in coꝛ
. ? a coꝛde eyteriꝰ diriuat᷑ oſtendit᷑. Ita etiã vita
incipiat ſpũalis. pꝛimo interiꝰ⸗ einde exteriꝰoſten
dat. Et H hoꝛtat᷑ aplus dicẽs. Renouamiĩ ſpi-
ritu mẽtis veſtre.ſupple interiꝰ:⸗ induite nouũ ho⸗
minẽ exterius.Ephᷣ.iiij. ¶ In ſacra ſcriptura wcu
mentũ ⁊ erẽplũ ad hoc habemꝰ xe loſeph.q xe carce⸗
re Syper vequcẽdꝰ. vt regi affiſteret ⁊ puiret tonde⸗
bat᷑. habitũ mutauit carceris:ſic nanq; dicit᷑ eo
Geñ. xlj Se htotõderũt ac veſte mutata obtule
rũt regi. Sic edncẽdi carcẽ mũdi dyaboli vel pec
cati.vt regi mũdiꝰ pᷣuiãt celi.interiꝰ circũcidant᷑ coꝛ
dibo: ⁊ veſte mutata exteriꝰin religiõe vel oꝛdine ſuo

Ita neceſſe eſtꝙ oꝛdinãdi viſitãdi ad reli⸗

Nxi.

deo fuiãt:vt ææ quolibʒ tali verificet᷑ illud Abac.j. xxxiij.

AMuta bit᷑ ſpũs eiꝰ.¶ Gʒ heu nõnulli iſtũ habitũ in
terioꝛẽ mutãt.ad modũ quo diuites habitũ ſuũ mu
tãt exterioꝛẽ.qꝛ ſicut illi tpe ſereno pᷣcioſis ⁊ pulcris
ſe induũt veſtimentis.ſ̊ oꝛta ꝓcella tẽpeſtatis.illas

quas baiulꝰ ſequens poꝛtat antiqͥs reinduũt veſtes

Exemp.

xxxiiij.

Mꝛdo clericalis

Sicilli qui dũ ſunt in quiete nullã ſentiẽtes impa⸗
tientie vel peccati occaſionẽvel tẽptationẽ. Bũ etiã
nouiter ſunt oꝛdinati vel ad religionẽ aſſumpti. ha
bitũ oſtendũt virtutis.quo etiã ad tempꝰinduũtur
quipꝛimo ãno ſunt angeli.ſecũdo homies.tercio cæ
mones. Seo oꝛta temptatõe vel nbarleet occaſio
ne. ad antiqua redeũt peccata maloꝝ vᷣboꝝ ⁊ ope-
rum ↄſuetudines qͥ tꝑe temptatõnis redeũt.⸗ velut
amictũ mutabis eos:Heb.j. Quitãcito ad paruaʒ
temptatõnis tempeſtatẽ ad modũ a mictꝰ ſeu operi
menti plunialis. ve quo. O. v.xxviij. mutauerũt glo⸗
riam incoꝛruptibilis vei in ſimilitudineʒ imaginis
coꝛruptibilis hoĩs. Ro.ij. Lales enim lupo aſſilan
tur qui ̃m fabulasvt ad oues ingredi oſſet ĩ ouili.
pelle ſe induit ouina: paſtoꝛ vo ad ouile veniẽs que
ratione pellis ouẽ eſtimabat. baculo tãgens lupum
eſſe vepꝛehẽdit. volens nãq; oues ſuas numerare in
oſtio ſtans ſingulas ꝑ eum trãſeũtes baculo tãgens
illas cõputabat. ouibo vo patienter tactũ ⁊ ictũ ſu/
ſtinentibo paſtoꝛis. lupus tactꝰ murm urãdo cachin
nando ? vntes oſtẽdendo ſe lupum eſſe oſtẽdebat.
Sic in ꝓpoſito.nõnulli vt ouile xpᷣi.i. eccleſiã ⁊ eccle
ſiaſtica beneficia p oꝛdinis ſuſceptionẽ vel religio/
nẽ ingredi poſſint.pellem.i.oↄuerſationẽ fingũt.⁊ ad
tempꝰinduũt ouinã.i.ſimplicẽ ⁊ honeſtã.ſed cũ ba/
culo rangũtur coꝛrectõis viſitatõnis vel cuiuſcũq;
aduerſitatis. vel etiã tẽptatõnis moꝛſibo vetractio⸗
num ⁊ cachĩnis oblocutionũ pſecutionũ ⁊ ↄſenſu
peccatoꝝ ſe lupos eſſe oſtẽdũt.qꝛ ad modũ lupifren
duerũt ſuꝑ me ventibo ſuis.in pᷣs.xxxiiij.mutans la-
biũ veraciũ ⁊ ctrinã ſenũ auferẽs. Job.xij. Et eſt
ætalibo ſicut de vaſe pleno. K. v. xvũj. ¶ Cauſa vo
quare tãcito a bona vita vel ſaltẽ ab apparẽti bo⸗
na ad malã mutãtur. qꝛ nõ innitũtur nec ligant᷑ nec
fundãtur ſuꝑ aliqõ fundamentuʒ ſtabile firmũ vel
ĩmobile.vomꝰem̃ ſuꝑ arenã ⁊ fallum fundamẽtum
fundata ventis ⁊ exterioꝛb tẽpeſtatibo etiã qñq; ſi⸗
ne omni exterioꝛi tempeſtate p ſe cadit. Et nauis in
mari que anchoꝛa nõ firmatr᷑ nec ligat᷑ etiã ſi in lon⸗
tu ſit omni vẽto circũfert᷑⁊ cito fragitur.qꝛ nullum
mobile põt firmiter ſtare.⁊ in ſtatu ſuo põt firmiter
cuſtodiri niſi innitat᷑ ⁊ firmet᷑ ꝑ aliqð qð eſt in ſeſta
bile. Sed domꝰ firmit᷑ fundata ⁊ nauis in poꝛtu foꝛ⸗
tiſſima anchoꝛa firmata ligata ventuʒ nõ timent.
Sic oꝛdinati vel ad religionẽ vel ꝓmotionẽ aſſum-
pti qui intẽtionẽ ſuã fundãt ſuꝑ falſuʒ fundamen⸗
tum.i.ſuꝑ ↄmoda terrena qͥ nauẽ coꝛdis ſui ad xpᷣm
nõ ligant eiꝰgloꝛiã pꝛincipalit᷑ intẽdẽtes.inſtabiles
ſunt ⁊ omni tẽptatonis vẽto circũferunt᷑ ? frãgunt᷑.
vt ve quolibet tali verificet᷑ illud Treñ.j. Peccatuʒ
Peccgult hierlin. in hoc.ſ. intẽtionẽ ſuaʒ potiꝰ ſuꝑ
ucrũ ꝙᷓ xpᷣm fundauerũt in oꝛdinis. religiois vel be
neficij ſuſceptõe.ideo inſtabilis facta eſt. in executõ
ne:qꝛ vebile pneipiũ totũ fallit opus. Sed intẽtio ⁊
fundamẽtũ vomꝰſpũalis ſuꝑ xpᷣm petraʒ.ſ.fundata
ad ipſũq; tãqᷓ; ad illuʒ qui eſt anchoꝛa coꝛdis nriſᷣm
apłm Heb.vj. nauis coꝛdis nr̃i firmiter ligata vẽto

rum ⁊ tẽptationũ nõ auellet᷑ impulſib.qꝛ ad modũ

cuiuſdaʒ piſcis in mari de quo dicit᷑ ↄtra oẽs ma⸗
ris tẽpeſtates ⁊ fluctꝰ lapidi adherẽs firmiter ſe te⸗
net. Gic q foꝛtiſſime ⁊ fiducialit᷑ petre adherẽt xpᷣo:
intantũ ꝙ qlibet talis dicere poterit cũ paulo.Ro.
viij. Certaſum inqͥt:ꝙ neq; moꝛs neq; vita neq; an/
geli neq; pncipatꝰneq; poteſtates X poterũt nos ſe
parare a caritate dei.em̃ in medio eius:ideo non
oↄmouebit᷑.in pᷣs.xlv. Bic ergo gẽtes mutẽt foꝛtitu⸗
dinem. Jſa. xlj. in virũ aliũ foꝛtioꝛẽ ⁊ virilioꝛẽ ⁊ vir/
tuoſioꝛẽ iᷓ pꝛiꝰ fuerat. ¶ Otuʒ ad ſcõᷣm.pꝛo quo eſt

agduertendũ ꝙ auis mutatis plumis ſicut pᷣdictũ eſt
maioꝛis eſſe incipit virtutis ⁊ foꝛtitudinis vndeal-

pfſ.

tins ⁊ velociꝰvt dicit᷑ volare põt. Ita mutatꝰ e ſta⸗
tu ſeculari ad religioſuʒ:vel e hoĩe nõ oꝛdinato vel
nõ viſitaro ad oꝛdinatũ vel viſitatum. ⁊ mũdiali
ad eccleſiaſticũ:nõ ſufficit ꝙ vitã habeat ↄmunẽ q̃lẽ
nꝰhabuit:vel quã homĩes in ſtatu minoꝛiviuẽtes
ieite ducere poſſunt:ſed opoꝛtet ꝙ in ſpũalibo operi
bus maioꝛẽ habeat foꝛtitudinẽ.aliter ſibi⁊ alijs im
miner ruina. Sicut ptʒz ꝑ exemplũ ⁊æ ceruis ⁊ łe du⸗
ce exercitꝰ.E. ij.vij. Mota etiã ad hoc idẽ. H.ij.xiiij
Ergo viri ſancti eritis. Exo.xxij. Iſta verba ex/
hoꝛtationẽ ↄtinent oꝛdinandoꝝ vel religioſoꝝ.qui
ad triplicẽ obligant᷑ ſanctitatẽ: pꝛimo em obligant᷑
ad ſanctitatẽ in coꝛdis intẽtione:ſecũdo in oꝛdinis
ſuſceptione.tercio in totiꝰopis executione.Sicqui
aſcẽdunt ad dñm ſancrxificẽt᷑: Exo.xix.vt ve quolibʒ
illoꝝ ꝓpter triplicẽ quã habẽt ſanctitatẽ poſſitvera
citer dici illuo Iſa.vj.Et Apoc.iiij. Sanctꝰ ſanctꝰ
ſanctꝰ⁊c. ¶ Pꝛimo em̃ ſanctitatẽ habere vebet intẽ
tionis ſic ſtatũ ſuũ oꝛdinãdo ꝙ intẽtio ſua ſit ſancta
⁊ bene regulata.qꝛ ſi oculꝰfuerit ſimplex.totũ coꝛpꝰ
luciduʒ erit.Et ſi radix ſancta ⁊ rami:⁊ ſi velibatio
ſancta maſſa. Ro.xj. Vt aũt clariꝰvideat᷑ quid ad
iſtã requirat᷑ ſanctitatẽ.duo oꝛdinãdiꝓmouẽdi vel
ad religionẽ aſſumẽdi.ante mẽtis oculos ſtatuant᷑
quoꝝ vnꝰmodo ſequẽti intẽtionẽ ſuã foꝛmat.Cogi
tat em̃.qꝙ ſeculũ eſt periculoſuʒ.⁊ ꝙ natura ſua ẽfra
gilis:ꝙ inſupꝑ in ſeculo multe ſunt occaſiones homi
nem a dei ſeruitio retrahẽdi.⁊ ad peccatũ trahendi.
Viget ex alia ꝑte ꝙ dlerici in ſacris oꝛdinibo ↄſtitu⸗
ti ⁊ viri religioſi plus a malis elõgant᷑ ⁊ foꝛtꝰœo p
votũ ↄtinentie ligãtur.qð emittũt qũ oꝛdinãt᷑. Iſte
vt mala oĩa peccatoꝝ occaſiones fugiat.⁊ mũ
dius ſeruiat pncipalit oꝛdinat᷑ vel religionẽ intrat:
vel beneficiũ accipit oblatũ.non ꝓpter pᷣeſſe.ſed ꝓpt᷑
pᷣdeſſe. Iſte bene oꝛdinat᷑ vel religionẽ intrat qͥ non
facit ſe dꝛdinare ne beneficiũ amittat:ſed vt veo ſer
uiat.qꝛ ſi oꝛdinat᷑ ne beneficiũ amittat vel religionẽ
intret.vel oꝛdinet᷑ vt coꝛpꝰ ſuſtẽtet.beneficiũ vel lu⸗
crũ tꝑale.dat cauſaʒ ↄtractui⁊ actui.⁊ eſt ꝓter qpð
illud magis.⁊ p ↄſequens a veo mercedẽ expectare
nõ poterit. Mota S.eo.c.x.cũ ſequẽtibo. ius vo
videt ꝙ populares hoĩes ve quibo foꝛte ipᷣe eſt cũ ma
gno laboꝛe victũ acquirũt ⁊ veſtituʒ ꝙ etiã multos
patiunt᷑ œfectꝰ quos ipᷣm foꝛſitan erit neceſſe patiĩ
ſecko remanete Aider ex alia ꝑte.ꝙ clerici quietiꝰet
abũdantiꝰviuũt facit ſe oꝛdinari pncipalit᷑ vt pꝛedi
ctos fugiat la boꝛes ⁊ efectꝰ ⁊ coꝛpalia aſſequat᷑ cõ/
moda. Iſte habet oculũ nequã ⁊ totũ coꝛpꝰ ſuũ te⸗
nebꝛoſuʒ erit. Et ideo ſicut deꝰ iuſte nõ Poten homi
nem ꝓ vno velicto bis punire ita nec tales ꝓ ſernitõ
bis remunerare. Tales q aut nõ oꝛdinent᷑.aut intẽ⸗
tionẽ ſuã mutẽt ⁊ meliꝰ oꝛdinẽt:quia nõ poſſunt di
gne ad oꝛdines vel religionẽ vel beneficiũ accedere.
niſi ſint vaſa pueroꝝ ſancta.j. Reg.xxj. Quilibet gᷣ
oꝛdinãdus ad religionẽ vel heneficiũ aſſumẽdꝰ.cõ/
ſcientiã ſuã diligẽtiꝰſcrutet᷑ ð cuiꝰ pᷣdictoꝝ duoꝝ ſit
ↄditione cogitet cũ bona veliberatõe ꝙ dat cauſam
ↄtractui ⁊ actui.iſ.ſpũale vel tꝑale. Illud eĩ dat cau
ſam ↄtractui ⁊ pneipale reputat᷑ taꝙ; ſinis opis intẽ
tus: ſine quo nõ eſſet alłs facturus.⁊ ſi oẽs ↄſciẽtias
ſuas bene inueſtigauerint. ꝙ pauci ſint eſtůno.æ qͥ
vlendũ eſt:qui nõ inueniẽt ꝙ tranſitoꝛiũ dat cau⸗
ſam ↄtractui actui.qꝛ quis modo oꝛdinaret᷑ ſi ideʒ
lucrũ vel beneficiũ ſine oꝛdinib haberi poſſet. Nõ
ſic vos ſed dñm ihᷣm ſanctificateĩ coꝛdibo veſtris.j-
Pe.iij. ¶ Secũdo obligant᷑ ad ſãctitatẽ oꝛdĩs ſulce
ptionẽ.que ⁊ebet eſſe duplex vna interioꝛ qtum ad
ceũ.ꝙ ſitis bñ ⁊ diligẽter ↄfeſſi:ita ꝙ nullo mõ ad oꝛ
dines accedatis in pctõ moꝛtali: qꝛ ſi feceritis.iterũ
pct᷑is moꝛtalit᷑.nec grazʒ q eſt meliꝰ qð in oꝛdine dat

xxxvj. eoti dlectns. No pute

intertunecinglola erapiütun
nrcſellvtnann nu
uorelioſierapütu. A
vo iure pidet reuocta.
ſilovtninlos j nulnoliat ial
einoq ſltlu rel ſam fi
ltam ſngalind ponlt igllii
ctio inter dante rrecplente dene
tulorinet LCales i unt ſuſpel
pro dſ;per gaga fuent ci tis d
ſpmonia. 9tuas. (Tercio gd
ter lloptalen haber intention
velpetere ꝛ icutpꝛiot iudicat
erlleſi ita viget giltequo o
Enm wyſymo tna nos Et hab
ſter Yoß w nonuumuta eps lau
honſuz una Romana g ſu
chuc niunt hecmihi renlir in
ſlſun.llos guiſiooꝛninank ina
ſnione AOuanto g dans inll
nneinnectſitareſediömin ofee
Monttalontub eſtſauprloſts⸗
nncis Kaliigeialüpenni
Cnclegnent, Ingud icdie

xxxvi.

Alat tzn .7 emßg, recipitis nec ſpiritũ ſanctũ. ritũ mali „
uädo rhchrmut i ſirchacuatio lͤ⸗ Veba Acoſ tnieg inue⸗ vlclicet ſint ei ſubditi: non ſacerws ſacerwvt
unt ſed – Kuntldigigedl Nxviij. neceffectü habent in vobis. No omns ergoſe e lcinũ 7 anteqᷓ ſciat canones penitentiales. NHain
Atfortitucine Pinſdiinete⸗ totẽ habendã eriã ſi pꝛi fueritis cõfeſſi 2 ſaneti üäc nones penitẽtiales tenet᷑ ſare ſacerws: aliter vix
vrorz ean ta ſiube ſitig noua okeſſione ſanctioꝛes: Apoĩ rij AQuriſot Etonomẽ conſtabit ſacerwtis di xxxpiij que ipis.
. er enpläde⸗ 1alisin dibus eſt: oꝛdeſcat adhue ⁊ qui ſanct?eſt·ſ. de t ꝙ pꝛeceptũ ẽ q ſacerdotes ſciãt diſcerner 1
al an ellien hoeleendn, tur adbuc. Quiſrin ſoꝛclio e⸗ dinek: ſo⸗ cſenerifu⸗ lepꝛam 7 lepꝛã. mrer ancri, Phanu Bernng
n rn gſerefl quiſanctꝰ oꝛdinat᷑ olus ſanctificat Beciga er⸗ ſclatz conſideret ꝙ matenialia.ſpanis ⁊ vinũ ſint
niſ nancor vei eligdetdn⸗ terioꝛ quo ad eccleſiãq pꝛimo non intretis p falſe pura nõ coꝛrupta necacetoſa Tercio ꝙ itelligar
W allega tones allegãdo vel iurãdo. vel ali , verba ꝗ ſpecialiter ad miſſam ptinẽt. ſicutvenb
andsine elnoenobiinen⸗ . fanebs⸗ gado vel iurãdo. vel alios dicere vł ceta ſacramẽtali Fei t. icut vernba ſe⸗
aiuntekione ſeczc n. n are aclatis vlpmittedo e ſitis legitime etat: cij opulo vrer e ir ,No eleuet calicẽ intãtũ a
WS gtemn collordins nõ ſitis. LZegitima aut etas ᷣm nonq aſtitutionẽ. i populo vien poſſit anteq verba cõſecratönis que
nſnanf 6 ntio GBicgni Kle. ti. w etatez qualitate oꝛdinandon c in finiunt᷑ ibi. effun ef̃ in remiſſionẽ pctoꝑ:ſint ex in⸗
