ocantẽ oẽs infirmos vt gratis eos ſanet. Ita nos nit deus 2 6 lũ ſuũ:Exo.iij. ñs væus he mundi d Kicod ran
14 den vein ulgentis beccaton. 2 ſouialem ecihia⸗ Rodgvoeoigrtge Dnbenren triũ diep in ſolteu — Lrcnananet ati
mus ſanatõem. Heb. ir. Remiſtionẽ accipiant. ae din vtimolemus xro noſiro 1otnröe ofeiſioneet nmalt Pobian in nutcnm
vocati ſunt.ſupple.⁊ veniũt tempeſtiue dũ indulgẽ Ngergnihe ginnnnncli
0

e ſ ern .
n Wocatio B ir

d cir nllen r n Uan
ſonlleatß omotei . ⸗
2, Uling getnn ,dln ſatiſfactione. Yſa. xxij. . etum
nanin tnnun enaomer⸗ lekad oellonts reunagſten ſa ur Seancuted engaen ainaliter ſciens. ſi⸗
„7ln Aarhri e⸗ iſfactionis: ingulũ ſacci cõtinngrönis- ad cenã nupti S
dech Nlalo none cõtra planctũ cõfeſſioni 1 li vocati ſunt ⁊ pueniũt. Sʒ quii
Nnco nln Venin nen anctũ cofeſſionis. occidere vitulos atra vir ꝙ illud cred it. necrI ta excecati ſunt
ann, At penitſin Aen⸗ vV. tutem cõtinuationis. ¶ aꝛe illud cedere nolũt. nec chꝛiſt i: gliaſ 1
n gluimt dmniuan ðẽð voreg l aliak Aluc
N Dtarwene n lutinin ant quare ea adhucfacereno poſſunt: ſiles cuidã Etaut nucomnes pmptioꝛes reddamur ad chꝛi
tidlloguighineii tauo ter , votiſ miſit⸗velſaltem oſitũpabau- eitpeimoquilo cit vss veeet BArn idgdd
Rrid ag ,: Altnt i, romã:qui in vere irenoluit ꝓprer cultu omi 8 cet. Gcõo guo eſt eius i.
. , . 5 mn . . — . . . .
ngin Michintz gen qꝓpoſito.æ quo cõqueritur: E. Bilcin eimo mõ vocat audiens. Scbo videns. Tercio ab⸗
n eine Rer n db nuntiobedtremik. . Pꝛouer. j. Vocaui v re⸗ ens. Dic vocat er „Teyrcio ab
ni ige nelltnig lic ſtio bedire mipi:⁊ extẽdi manus meas adopus verbis ppelo e ne ke ,Lelind 2 peincpaliter
ereengo,:,„ Oene niinn et nõ fuit qui aſpiceret ad initatõem operis mei. æ ſrbis ꝓpꝛijs ⁊ verbis pꝛedicatoꝑ:oĩm videlicet p⸗
Tanboigt iͦtilihan periin omnecdſilii mei Lpauptanto ohecherier bbennEanu Eb Eomiſſok. Bicurnanch cäpa ini
liernntnminm rormn ntlerr inarepatoes meas Beglerſti:quan viee kord egler ad clel tubis antiquitus ad bel⸗
nc⸗Etoltsſenn ret:nõ bonitati inuitãtis: kentie cöſulentis: . conis adaudiendũ regis edicta. Sicꝑ i
tnatmimn i miſtn⸗ nec potentie increpãtis aingrikt. üler loe verba vſcripta. Veaniin in 8s. n enaren
eni Etieſtnd it⸗ Ego vo in intentu vellro aebd err g ſeani? eiuit ſonus eoꝝ: toti mundi vocauit ad eternam
unfnan nm cabunt me:⁊ nõ exaudiã. Tercio vorarh eathe. Rr vene Aa Were eresveegten
Penlikitſakintinitgnends Itatis.⁊ quecunq; opa ſalutis:ſicut cõcoꝛdie.mũdi 18. .chꝛiſtus ad celũ. noſtrã natur poꝛtans:
älierf nmteinlemn vj.· ( ce. iuſticie.iſic æ alijs. In quibo rtd zair mene dian lavos ſuog mo haicto. ꝛvr ariuo venent
tinusfſftim Mhennde⸗ vt cert veſtram vocatõnem ⁊ electõem faciatis.ij. la ſbonunenis bona ſua: et vædit vni quin
e lllyare Nhenen lo Petrij. Dyabolus vo mmui rgaatis. ij. talẽta.ſ.bonũ nature in opatione:bonũ 5
geyinma I Jj. Tya bolus vo inuitat ad ſuꝑbiam. irã inui öe:boniᷓ batione:bonũu foꝛtune ĩſu
tuepult nunnmnul diam. Mundus ad cupiditatẽ in acquirẽdo: 4 ſtentatoe:bonũ grane in pfectione: bonũ noticiein
waiſn 7erponſtn paroi⸗ w. Caro ad accidiã. gulam rluruna De ucver nſ vione boni elecrolo in virutis acceptoͤne. et .
waat ſinticteni etini, nanc iſtoꝝ poteſt vici illud: Oꝛouer ix.aaiſit anael turparbona nteke Ahaeis multi aburunt:qe ir⸗
nirahonptnpſinſnni i las ſuas: vt vocarẽt ad menia cturt .1. Aiiit ancil turpãt bona nature. abutunt᷑ bonis foꝛtune iniuſte
fentuts nu noſtngitt. o quilib aerla cin tetis. Ciideater⸗ acquirẽdo:auare vetinendo:ſupflue expendẽ
n Ne ecle cſini. go quilibet quales cogitatões.⁊ velectatões. locuti ſiſtunt bonn Etrnendo⸗lupflue expendedo⸗ re⸗
2 Trüfmincſilin. ones. ⁊ opatoes in ſe inuenit. ⁊ illis credat.cui obedi illequi nolun intelli edt ene e n klaleicur
enti rigeehart geöß. d at vocanti. Bed heu.quod pᷣdictũ eſt e nolenti pe b qui noluit intelligere vt beneageret. Negligũt
luninecnns hianmei0 grinari:fere dic põt omnib quroẽs ppoſitũ h dn heudentie meligendo: vpter que timebut qn
Nislumifiiefiune,itn bentiſta dimittendi ? u ſequendici mnmito llio⸗ fiene ile valnanten ic recldendu eoputumm .
Pterqo Yohi deniten⸗ Job.x. Pꝛopꝛias oues vocat noĩatim a ſequent᷑ eũ. gab tens hi ntanis. KEuce. xvj. viffamatus
ſenütapudei. Bicr orti Sʒ hen.multi nimis tarde: ꝓpter qð multi ſunt vo latarrill. Aaſt diſſipaſſet bona ipſius. ? vocauit
nbain nifli j A cati:pauci vero electi: Mat. xx. Qnia ſicut pᷣdictus anonte iae. m hocaudio vteredde roem villi
ognimrſect el elitx . ſe excuſabat ve peregrinatõe. Ita iſti.vnus p mũdi S s tue: iam em nõ poteris amplius villicare.
immiin. nlags n alem cupiditarẽ: alius p dy abolicg vantrare atuce⸗ Secudo ſignis beneficioꝝ ꝓmiſſoꝝ ſeu oſtenſo ꝝn
ah lo bati nglon kearnalem voluptatẽ. Sicut erpſſe ptʒ: Auce. niuj. monlkcn Wnano gauent:anglar Ls . in ix
mcMiodanlea . omo quidẽ fecit cenam magn: e e :7 miles reclamatoꝛiũ fal *⸗
Aar m vo moolum tun Deguibo vt odi magnã:z vocauit multos coni:ſi nihil lo F. iſt⸗
ar ,j n equibo vt pᷣdictum eſt ſe exeuſauerũ 1 oni: i nipil loquant. iſtos ad ſe vocant:z vemre fa⸗
yabilantimni rti it ie excuſauerut. Sequitur. ciunt.Sic deus extend
Hobl , emo viroꝝ illoꝝ qui vocatiſi ſtabi cvus extendendo manũ ſuam cũ pomo re
AMiar f unintmz 1d i⸗ . vIOllon qui vocati ſunt. guſta bit cenam gni celeſtis:filios ſuos .
WinödiKsni- meam. ¶ Bi quilibet cõſcientiam ſuã b gloꝛiã i vere paupes ⁊ volucres celi
Cniuirno Naſbsn vj. im bet cõſcientiam ſuã bene exam quui gloꝛiã illã fameſcu gre facir
Elüridl . naret.pau zc. nt vocat.⁊ venir. ,
isarindtſſundsſ Urgteidhontanggrigrliecd fe en ſe in ſentẽtia ſau mum Auoliber Yob riin. Wocabto meriag machs
Gnhclninn uſßh l tales ſe eſſe oſtendũt:2 freqgetenose Negecpogig⸗ tibi. Et qſi veideras modũ quo vocari optat:adiũ
nr Diris innsſen peccata ſua vſerere nõ poſſunt. Et quid aliud 5 ioli manmn ruae poꝛniges vxtera: non tm qñq;
eet veni Periſtns s focr cũt illi.niſi qð dixerunt drctt Aure i An die ons pᷣdicta largiẽdo. ſed etiã maioꝛs ꝓmittẽdo:et
nenea nii erunt pdicti: Zuce. ruiij. vpum em̃ manũu veniẽtis ad ſe appᷣhendẽdo.nè peccã
tius iice rſnn Aii vnus cgltat vel in aſilio qõ ſibi œ aia datur:reſpõ Ad modũ matris q filiũ ad ſe n, enecegci cadat
Citiſinrore icetice t. ꝙο bona ini 5 bp5 N I15 Gt e Z cadere in⸗
reflobizglihlihtiii vſq; ad mendicitatẽ vendere tener:ſtcut pater in e⸗ dernnealticlaꝛln vuͦ venires vſns me opp̈bẽ
ittätsbtlerhſdent ereſtitutõe: vel ꝙ officiũ qb ſine peccato nõ tenet. dimanath fuauite a piculis coꝛpꝑis ⁊ aĩe. Ergo
rttltieitc)6 nec tenere vult: vel xe coꝛde ſuo irã remittere:ſed tñ tenẽtes iuſticiã. illos nõ timeãt qͥ iuſticie adueriant᷑
gcienttseln ei SP⸗ luo ir remitt ere: ſed tñ Sicut freqnter ↄtingit in his qui dñis ſeruiũ
loneiun inan i⸗ Racmgal bdalaecre phann: gnideliud diẽ iſte. ni mnis:quoꝝꝑ vnus falſitatẽ domen. not it tene
aendi,cChi s: ARogo habe me excuſatũ:venire T . rei en⸗
tlaenuͦgehul ſi It. Ad ti enon ſu alterius.cui ſi ↄſentire noluerit.ipſi n
ſntneciir i poſſum.qui ⁊ p̃ᷣdictoꝝ timeat ſententiã. qua dicet . plum apud vnñm
Gcetſichtnee i toꝝ timeat len qua dicetur et amicos accuſare ⁊ diffamare pcurabit p ſ .
er R nemo viroꝝ ⁊c.Licet ergo oẽs illam cenã æſiderẽt inu ſſie n abit p ſez p ali⸗
litbemlegob/ rbie Pii c⸗ E k d eog. ceng . os.qs ad h̊ minis ꝓmiſſis inducet:vt falſi itatẽ quã
1 ocineb nõ pᷣſimant ꝙ ad illã ꝑuenire poterũt:niſi vadant ſe cõmi or 5 er litatẽ quãꝗ
ſe tos fomn nſucin vis panas vocantn faalari P ip e cõmittere voluiſſet. cõſilem ei imponant 1talẽ
a,d Dentin ANliend, quas vocant᷑: ⁊ faciãt illa ꝑ que vocant᷑: Pꝛo inter ſe falſi venant. Sʒ du iuſticiã t. 2 talẽ
esnin nd nili nt pter q.j. Coꝝ.vij. Vnuſquiſq; ſicut vocauit veus QAula heerivaa tpaah d eit nott
tt . .. Er t. Qnia licet dñs ad tpᷣs aliqð ſini
iiugtndi/e ſnchun ita ambulet: mes⸗ s ad tps aliqõ ſiniſtg ve illo aci
mnii liannift. eſt. in ipſa GnaneaAplde Woradhot aadrehn piat. ꝓpter falſoꝝ diffamatões:cito dei Sikllenge
Pmneßideni⸗ entne um vocantẽ venire veberet. A i rx 2n0ad a Amittitte talẽ velle ſeruare.illiꝰ veritas ⁊ alioꝝ fal⸗
tiij Nonen giee aĩa ꝝ inimicos. Cũ ergo veus vocet a 4 bomlene, eas Ennchbife dñs eũ diliget.⁊ alios odio habe
inſencnſiendn ehi mußndicã. iuſſictz:. zceteras virtutes: 2bpebel ag it: ⁊ ticlandabũt veñ dicentes:illud ꝓſa xlj. Hec
inſan ſii⸗ nie/ U etera⸗ 8: 7 Oyabol? ack oꝑpatus eſt ⁊ fecit.vocãs generatões ab exoꝛdio:
eni n ziͦi, viag ptaegend ſopbiam uinmunglcis urã. ? cete oñs ömus z nouiſſimns Nereio nhen An n:ego
li o⸗Eſſ ra mala:videat quilibet diligẽter quẽ 7 ouInus. ercio nũcijs fiagello;g z
inmni li igẽter quẽ ſequat᷑. et cũ tribulationũ.Nã ſic mr filiũ a loco ꝑiculoſo vocat F·
nſwteni⸗

ẽÿ

Art. iij.
xij.

WBocatio

virge pcuſſiõe.⁊nudũ frigus ad ignẽ:⁊ famelicus fa
me ad cibũ vocat᷑. Sic veus ad hoc flagella et tẽpe⸗
ſtates.quaſi nũcios ſuos mittit:⁊ hac ve cauſa:ſicut
dicit᷑ in ps. Famẽ vocauit ſuꝑ terram. Et iſta eſt q̃ſi
ꝓemptoꝛia citatio:in qua ſi ſe coꝛrexerint.⁊ ad æuʒ
venerint. ſaluari poterat:iuxta illud.j. Pe.ij. Di be
ne faciẽtes patiẽter ſuſtinetis tribulatoes.tani; nũ
cios vobis miſſos:⁊ illoꝝ ammonitõe vos coꝛrexeri
tis. hec eſt gra apud væũ.in hoc em̃ vocati eſtis. Ve⸗
nientes vo ad pꝛimã citatõem optime faciunt. veni
entes ad ſecundã minus bene: veniẽtes ad terciã ad
huc minus bene:at nõ venietes male faciũt:⁊ ingra
ti exiſtũt beneficuũs datis in pꝛnima pte huius articu
li:quibo vocant᷑.ax indigni bñficijs ꝓmiſſis quibo tra
hunt᷑:⁊ digni exiſtũt tribulationibo eternis:qꝛ ſſ tẽ
poꝛalib quibo pulſant᷑ indurant᷑.i peioꝛes effecti re
trocedũt.Ad modũ peſſimi equi qͥ quẽto plus pcu
tit᷑tanto plus retrocedit:quoꝝ indiciũ datum eſt:
JYere.xxxv. Ecce ego adducaʒ ſuꝑ Judã vniuerſam
afflictionẽ.eo ꝙ locutus ſum ad eos ⁊ nõ audierũt:
vocaui eos ⁊ nõ reſponderunt mihi.ve iſta vocatio
ne 2 qũo vocat nos veus.ꝑ ſeipſum ⁊ pncipales mi⸗
niſtros curie ſue:vide..j.xxxiij. Ex pᷣdictis vo col⸗
ligit᷑ ꝙ bonos curialiter vocat cũ eis pulchꝛe loquẽ
w: 7 bona dando: ⁊ melioꝛa ꝓmittendo: malos vo
nigide.penas duras infligẽdo:a durioꝛes cõminãdo
Et ſic pꝛimo mõ vocationis allicit. Secũdo trahit
Tercio ipellit. Sic ergo vocati eſtis vt benedictiõe
hereditatis poſſideatis.j. Petri.iij. ¶ Quã vt ha⸗
beatis eſt veniendũ tripliciter. ꝙᷓtũ ad ſcoam ꝑtem
pꝛincipalẽ huiusurticuli. Pꝛimo ad chꝛiſtũ. Scoo
poſt chꝛiſtũ.Tercio ꝑ chꝛiſtũ.Ad chꝛiſtũ wcentem
mãdata vite.tanqꝙᷓ; ſcolares ad magiſtꝝ wcentẽ vti
lia ⁊ nõ ꝑuerſa. Ita nec nos ad dya bolũ mundũ vel
carnẽ:que vocant ⁊ wcent nociua:ſed ad vñ qui vo
cat dicẽs:in pð. Venite filij audite me. Scðo poſt
chꝛiſtũ cõuerſantẽ nõ poſt inimicos qaĩe ſeducentes
Bicut necmercatoꝛ vadit poſt latronẽ:ſed poſt fide
lem ductoꝛẽ. Ita nos poſt chꝛiſtũ. qui dicit at.
uij. Venite poſt me:nõ poſt aĩe inimicos.¶¶ Zercio
chꝛiſtũ ad oĩa bona acquirẽda.ad oĩa officia ⁊ be⸗
neficia obtinẽda.tanq; ꝑ oſtiũ veniendũ eſt:qꝛ ſicut
ipſe dicit: Yoh.xiiij. Nemo venit ad prem nilin me
ego ſum via dirigẽs in cõuerſatione.veritas inſtru⸗
ens in pᷣdicatõe:vita ad eternam vitã introducẽs in
paſſiõe. Pꝛedictis tri modis vecat ⁊ pᷣdictis tribi
modis eſt cõparendũ ⁊ veniendũ:qꝛ ipſo teſte: Ro.
ix. Vocabo nõ plebẽ meã:qꝛ peccatricẽ et infidelem
Ppᷣdicatõis ⁊ fidei ſuſceptõem plebẽ meã.⁊nõ dile-
ctam mes:qꝛ in bonis ꝓmiſſis nõ ſperauit:necmeã
ſequebat᷑ cõuerſationem dilecta.qn hoc ſapere ⁊ ſe⸗
qui incipit ⁊ nõ miſericoꝛdiã cõſecutã.Quia in tri⸗
bulatione nõ cõuertebat᷑: necꝑ chꝛiſtũ intrans.ac
miſericoꝛdiã cõſecutam qñ ↄtrarium fecerit.⁊ vep⸗
teritis ſe emendauerit.
Segd heu timendũ eſt:pauci miſericoꝛdiã cõſe⸗
quant᷑ Pmaln vocati.pauci vero electi:Math.xx.
ad hoc habemus exemplũ ſignificatõem ⁊ cãm. Ex
emplũ in natura.ſignificatõem in ſcriptura. cãm in
volũtate.nmo exẽplũ ad boc habet᷑ triplex in na
tura in eruditõe in electõe. Pꝛimo ĩ natura videmꝰ
ꝙ licz ſol ïtũ in eo eſt ad oẽs ꝑtes terre ſe habeat eqᷓ
liter. tñ cima ps terre nõ couertit᷑ in anꝝ. Sicut
ſunt glebe terre. que in lutũ faciliter.⁊ pance que in
auꝑ vel aliã mineriã electã zuertunt᷑. Et ſicut ſunt
plures ſpine pungẽtes:qꝙ arboꝛes fructifere plures
tribuli ad ignẽ ꝙᷓ querci ad edificationẽ. maioꝛ ẽ cu⸗
mulus paleaꝑ:que a vẽto poꝛtant᷑.qꝙᷓ granoꝝ que vẽ
to reſiſtũt.⁊ maioꝛ in hoꝛto eſt numerus floꝝ qᷓ fru
ctuũ:qꝛ ð quarto floꝛe vix ſequit fructus. IJta timẽ

„

S 7 .
WB ix.
di eſt. ꝙ q̃rtus flos chꝛiſtianitatis.i.v baptiʒatis
nõ ſit quartus ſaluatus:Vnñ Berñ. In mari marſi
lie æ qtuoꝛ naui vix perit vna. In mari vo huius
mũdi guaruor hoĩbo vix euadit vnus. Or vultis
ſcire vtꝝ ſitis de grano vel de floꝛid remanentibo ad
finẽ oꝛdinatũ:videatis vtꝝ vẽto tẽptatõis ſitis: ſiẽ
palea poꝛtati: vel ſicut floꝛes ꝓſtrati an nõ:⁊ ſi vul⸗
tis ſcire:vtꝝ maioꝛ ſit cumulus paleaꝑ danandogꝑ
videte ſi maioꝛ ſit in mũdo numerus pctõꝝ ant no.
Sco exẽplũ ad hoc habemus in eruditiõe illoꝝ.qᷣ
ad ſcolas ponunt᷑: quibo vix q̃rtus fit bonus cleni
cus.Terciũ exẽplũ ad hoc habet᷑ ĩ electõibo pᷣlatoꝝ.
ad quas oẽs vocant᷑ qi cõmode vocani poterũt. et
multi er eis ſoꝛte eligi ſperãt.⁊ tñ finalitervnus exil
lis ſolus pᷣlaturã obtinet. Ita oẽs quidẽ currũt:ſed
vnꝰ.i.pauci accipiũt bꝛauiũ. Satagite ergo vt ꝑ bo
na opa certã vram vocatõem ⁊ electõem faciatis.ij.
Petri.j.¶ Etum ad ſcdᷣam ptẽ huiꝰ articuli ſigni⸗
ficatõem in ſacra ſcriptura. Pꝛimo ad h̊ habemus
in diſpoſitõe arche noe.⁊ↄtentis in eadẽ:e quibo di
cit beatus Greg.in omeł. Multi ſunt vocani. Si in
quit in archa noe credendũ eſt in latioꝛi ⁊ in ferioꝛi
pte beſtias qqrupedes fuiſſe.ð in ſupioꝛi So ⁊ artioꝛi
pte aues ⁊ hoĩes. Sic plures ſunt beſtialiter viuen⸗
tes ꝙᷓ rénaliter. Et quãto archa altioꝛ. tãto artioꝛ.
vſq; ad cubitũ:qꝛ quãto ſanctioꝛes.tãto pautioꝛes
vſq; ad chꝛiſtũ. Scdo in exercitn Gedeonis: Judr.
vij. In quo ð trigitaduob milib ad bellũ võcatis
nõ remãſerũt niſi trecẽti viri. Sic ᷣm Rabanũ ſup
illud:euãgelij. Multiſunt vocati:pauci vo electi ⁊c
Ad fidẽ inquit multi veniũt: ⁊ ad regnũ celoꝝ pau⸗
ci. Mota euidentiã ad hoc. H. ij. viij. Et reſpoſionẽ
chꝛiſti: Luce.xiij.vbi cuidã querẽti ⁊ dicenti. Dñeſi
pauci ſunt qni ſaluant᷑ 7.. ꝓOpſe ait: cõtendite intra
re ꝑ anguſtã poꝛtã:q; multi dico vobis querũt intra
re⁊ nõ poterũt:⁊c. Ergo diligẽter videte vocatõem
vram fratres.j.Coꝝ.j.¶ Mtum ad terciã ptem hu
ius articuli. cauſa tãtę paucitatis electoꝝ ꝓpꝛia eſt
volũtas:qꝛ aufer ꝗꝓpꝛia voluntatẽ ⁊ infemus nõ erit
Mullus ꝗ̊ vo ĩputare poterit. ꝙ; pauci ſaluant᷑: qᷣ
ſi fecerit:exẽplo wocet᷑ ſẽſibili:quo errat. Mltis mi
libo ſcolariũi vna vniuerſitate exiſtẽtiv:⁊ mgr̃is be
ne wcentibo in ſcolis:illa qᷓ ad inſtructõem pꝑtinent
moꝝ: mnlti ſunt qui in vtriſq; veficiũt: quibo ĩpu
tat᷑none ſcolaribo:vel quiad ſcolas vel lectõnes nõ
veniat.vel veniũt quidẽ:ſed wꝛmiũt.⁊ faciũt ſurdã
aurẽ.a nihil boni inde aſpoꝛtare volũt. Sic in ꝓpo⸗
ſuo.nõ eſt wcenti ⁊ vocãtiiputandũ.q; multi dam
nant᷑:ſed illis qui venire nolũt ꝑ viã ꝑ quã vocant᷑:
neca tenebꝛis a quibo vocant᷑ j. Detri.ij. De tenbꝛis
nos vocauit in admirabile lumẽ ſuũ.¶ Ge renebꝛis
inquit vos vocauit peccatoꝝ:ſcruta mini ̊ cõſciẽti
as vras.⁊ videte quis veſtꝝ iſti obediat vocatõi:⁊ ſi
bene ſcrutet᷑ vix inueniet᷑ decimus qui nõ ſit in vno
peccato moꝛtali:⁊ multi in multis. Cã clare q̊ vidẽ
tes 7 exꝑiẽtes.ꝙ pauci ſunt qui vadũt ſicut vocant᷑
abillo.qui nõ vocauit nos in imũ diciã ſed in ſancti
ficatõem.j.Theb.iiij. Molite mirari. multi dam
nant᷑:qꝛ h eſt iuſtice.⁊ us aliter ꝙᷓ iuſte ⁊ bñfacere
nõ põt:ſed miramini.ꝙ tãpauci ſunt qui vadũt in
ſanctificatõe ⁊ mũdicia: et tãmulti in imũdicia: qꝛ
hoceſt puerſe volũtatis. Si ꝗ̊ vultis eſſe de paucis
electis. vnuſquiſq; in ea vocatõe in qua vocatus eſt
in ipſa ꝑmanet.j.Coꝝ.vij. Itẽ ſicut nõ eſt cauſa in
ſole vel in planetis.ꝙ maioꝛ ꝑs terre nõ cõuertit᷑ in
auri vel argẽti mineriã:ſed qꝛ in terra eſt diſpoſitio
gria. Sic in ꝓpoſito. Sed dicẽt foꝛte.ꝙ tampna poꝛ
tio eſt ad h̊ diſpoſita.er oꝛdinatõe veiꝓcedit:ipᷣe em
potuit aliter ipſam diſpoſuiſſe ſi voluiſſet. Yta in
poſito.q̊ cauſa eſt in eoo. Rñdet᷑ negãdo ſilitudineʒ

xiij.

riiij.

w.

1

leinapiüt quiſtatuin kato hoſtiht
lumadcunkamnpit
N cötinmantpeccata diu poſſunt.
gliqi peccata erit. chfitent iter
unt zheceſtmaioꝛ pshoim. Aiqui
leincipiüt bene vinunt poſtes. Aliqge
ciſim bene inaipiit ꝛbenecötinnant.
dies ſuos. Cuergoer yna pte audunus
tem. ꝙ pauci uluant: exalia gte viden
ſtmcum hoccocoꝛlare no wſperamus:
ghpol dicti eſt. P.x art j. Cteti
l wunam velchuiliialianins punaipi
unt Einaoñpoeranen tentts 1mag
nulntuaine irm: xeullx ſammrg
lerut a n eseptraremanetes fame mor⸗
müviolnterntrurenitgteni Jtn nds,
ddo⸗dedgamctiltnndunt Per
ſtus: Aath.vi. Contendite Umguirim
Nontam. Byheuintaliöſturand ngne

infirmi cecl claul ꝛcoraliter umpote

lauſ inillo quioes vocat cecos 1ann

Ancenlizſtiengelenhabemt

tifeniüt ac enniicei l⸗
46 tediſttenein⸗
hlaitiunin Nenn die
Ntn Ypeaitcörtenctteinn
Vrmulcidicofobioqenitinmn
Eo dilgiter niternanim

)(MunsAtnciſunin

in panatunstlactn gliſ
Apoluntmrs eninien
Potent goald ilalteit
ſiibiliqidenat Alponn
nſitnegn inin,mmif
ia ulnmimn nit
miy atai, nina
lac ſols llea öntali⸗
Awmricäffſunti
Gune Den ⸗
Cann hrnii annin
Lennſir grilli hene
ankianidenn
nburiuneſtsDe ercn⸗
ſentuminizchtn
Necanmg ſaltunid
ſtiobecin doend
enic wanteguin⸗ ſtinene

72

ichrezfit

xvj.

Arti. v.
xvij.

e

H
SSL

—

Wocatio

Ptanto ꝙ terra cũ teneat locũ inter crcaturas inſen
ſibiles no poteſt habere porentiã ad cõtrariam vo⸗
luntatẽ.qua poſſit voluntati diuine ↄtradicere: qꝛ
hec eſt creature rõnalis: opoꝛtet ergo ꝙ totaliter di
uine ſubdarpuidentie 2 gubernationi:⁊ ſic nõ poõt
ei unputarni. ꝙ nõ eſt melioꝛis vel alterius diſpoſiti
onis ꝙ ſit:ſed homo tanqꝙ; creatura rõalis habet vo
luntarẽ. que valet ad obediendũ 2 nõ obechendum
xo:ſicut patebit.V. arti.iij. Ergo poteſtas am⸗/
plioꝛ eſt in hoĩe.ꝙᷓ; in creatura inſ enſibili. qua pᷣt vo⸗
luntan viuine ⁊ vocationi obedire. vel no obedire:
et ſic ſaluari vel vamnari:⁊ ꝓ tanto cauſa eſt in eo ſa
lutis vel damnatiõis:ſic in homine cauſa eſt. quare
multi damnant᷑:a pauciſaluant᷑:qꝛ pauci credendo
bonis openibo fidem ſuã oſtẽdũt: Ro.x. zobediunt
enangelio.ĩmo pauci:qꝛ euangelium vult. ꝙ diliga
mus inimicos: Aarh.v.⁊ multa alia. que paucite⸗
nent: ergo paudi veniunt.ſicut vocant᷑:qꝛ.ij. Theß.
ij. Nocauit nos ꝑ euangelium. ¶ Er quibo terribi⸗
lis omnib metuenda ſequit᷑ ↄcluſio. que habetur
lj. Petri.iiij. ꝙ vix iuſtus ſaluabit᷑:? ſicut or AMich.
vij. Juſtus in hominibo nõ eſt: qꝛ omnes veclinaue
rũt:in ps. Omnes ergo. ſi hec dicta timere nolut:
ſaltẽ eitimeãt ſententiã:qua dicit᷑ Multi ſunt vo
cati ⁊c. Di em̃ aliquis wctoxꝝ hoc dixiſſet:foꝛſitã mi
nus crederẽt:aſſerẽtes.ꝙ ipie neſciret:qui vel quot
ſaluari.vel damnari veberet: ſed exquo væus qui om
nẽ ſcit veritatẽ.hec dicit:timẽda eſt ſententia.et ſpe
cialiter qꝛ varios videmus euentus mundi⸗ hoĩm:
qꝛ aliqui bñvitã incipiunt.⁊male finiũt.Aliqui vo
male incipiũt.et male cõtinuãt ⁊ male finiũt. Aliqͥ
male incipiut. quiſtatim vłcito poſtqᷓ; ad annos di
ſeretionis ꝑuenerint:peccare incipiũt.⁊ male finiũt
qꝛ cõtinuant peccata:qᷓdiu poſſunt:ſed tñ in medio
aliqñ peccata væſerũt.⁊ cõfitent᷑:⸗ iteꝝ ad eadem re
unt.⁊ hec eſt maioꝛ ꝑs hoĩm. Aliqui⸗ pauci ma/
le incipiũt.⁊ bene vinunt poſtea.Aliqui vo 7 pau⸗
ciſſimi bene incipiũt ⁊ bene cõtinuant.⁊ bene finiũt
dies ſuos. Cũ ergo ex vna ꝑte audunus um dicen
tem.ꝙ pauci ſaluant᷑:⁊ er alia ꝓte videmus opa no⸗
ſtra cum hoc cõcoꝛdare.nõ eſperemus:ſed faciamꝰ
quod dictũ eſt. P.xj. arti.vj. Et ꝙ etiaʒ faciunt qui
ad curiam vel conimiũ alicuius pꝛincipis intrare ni
tunt᷑. Extra em̃ poꝛtam exiſtentes magnã vidẽt es
multitudinẽ extra: quibo ſi ſcirent q pauciintra.
ſerũt. ꝙ oẽs extra remanẽtes. fame moꝛerent᷑.mul
tũ violenter intrare niterent᷑. Ita nos vidẽtes mł
tos:æ quibo pauci intrabunt: ꝓpter qp wcuit chꝛi⸗
ſtus: Mathᷣ. vij. Contendite inquit intrare ꝑ artã⸗
poꝛtam. SGzʒ heu in talipᷣſſura ab ingreſſu defecerũt
infirmi.ceci claudi.⁊ coꝛꝑaliter impotentes:nec eſt
cauſa in illo.qui oẽs vocat cecos ⁊ clandos.⁊ xebi⸗
les:Luce xiiij.ſed qꝛ coꝛpalem habent impotentiã.
Ita nec unpᷣſſura iſta intrare poterunt:qꝛ ſpũalem
babent impotentiã: qꝛ Apoẽc. xxj. nil inquinatũ. et
faciens abominatõem intrabit in illam:nec hoc eſt
veo vocãti imputandũ: ſicut oſtẽſum eſt. D.xj. arti.
iiij.ſed ſibipſis qui volũtarie ſpũaliter ſ unt impote

tes:in quo peioꝛis ſunt conditionis:qᷓ; impotentes

coꝛpoꝛaliter.
Si ergo intrare veſideratis. ambuletis digne æo
qui vocauit vos in regnũ ſuũ gloꝛiam.j. Theſſał.
ij. Cauſa aũt quare venire negligũt tã multipliciter
accipit᷑.qꝙᷓ; multipliciter hoĩes in rebo creatis velectã
tur:vel eis inoꝛdinate abutunt᷑:vel cunq; mõ mo:

taliter peccant. Mã oẽ peccatũ moꝛtale eſt cauſa re

nocans et retrahẽs a loco ad quẽ vocamur. Deillis
ergo qui venire nolut: aliqui falconi aſſilant᷑ ſatu⸗
rato:quaꝝ magna eſt ingratitudo:ſicut ptʒ.G.iiij.
xxxiij.Alij Yo aſſilant᷑ auib illaqueatis.Dꝛimi ſũt

=ò

auariguloſi. accidioſi. lururioſi: qui ideo nolũt veni
reqꝛ in talibo vlectant᷑? ſe ſaturare nitunt Secũdi
ſunt ſuꝑbi.inuidi.iracũdi. qui gratis illaqueant᷑ fu
nibo peccatoꝝꝑ. Eſt em̃ de iſtis. qᷓtũ ad curiâ vel cõui
ulum ei:ſicut de potentibo ꝙtu ad curiã vł cõuiuiũ
mũdip tanto:qꝛ ſi quis in hoc mũdo ꝓclamaſſer cõ
uiniũ mayimũ.in quo oẽs recipent᷑ venientes:ſi via
venidi ad illud magnos requireret laboꝛes: accidi
oſi. velicati: ⁊ quiſatis haberẽt in wmo ſua. nõ irẽt
libẽter:ſed paupes qui nibil haberẽt ĩ wmo ſua.noõ
Pcerent laboꝛibo: m axime ſi illi viu ibi eſſe poſſent
Bi iteꝑ via magnas requireret expẽſas. auari non
irẽt. Bi iteꝑx magnũ paterent᷑ ↄtẽptũ ſuꝑbi nõ irẽt.
Di itex x viã illã ire nõ poſſent:niſi in lris dicẽtit⸗
ſe in ſocietate ſua eos ꝑ viã diligere ponoꝛare:qui
multũ fecerũt atra eos:inuidi æiracũdinõ irẽt. Sic
oino ⁊ eiſdẽ æ cauſis fere totus mũdus ſe retrahit:ꝗ
cõmiuio væi:ſeu a cena illa:æqua Luce.xuij. hõ qui
dam fecit cenã magnam:⁊ vocauit multos.Queiõ
cena vo cari põt:qꝛ ſicut in pꝛandio multi comedũt
æ quibo panci.i.ſpũales amiei⁊ filij:⁊ x familia re
manent in cena. Et oẽs oues væœ villa paſcunt᷑ in cᷓ
pis:ſed væ ſero vnuſquiſq; paſtoꝛ ĩ winũ ſuã recipit
ſuas:alias a bijciẽdo. Ita in pꝛãdio ſacramentoꝝ:7
inpaſcuis naturalis ſuſtentatõis. oẽs ſil recipiun t
⁊ paſcunt᷑ in loco paſcue ibi mecollocauit:ĩ ps. Bʒ
ad cenã ⁊ ad ouile vei:in celo nõ recipient᷑: nec rema
nebũt niſi filij ⁊ ſpũales amici:Joh.xv. Tlos ami⸗
ci meieſtis.⁊ oues chꝛiſti: e quiw Joh. x. Pꝛopꝛias
oues vocat noĩatim ⁊ oues illũ ſequunt. Mota. S.
iiij.iij. Pauce tñ ꝓpter cauſas pᷣdictas. Mã vælitioſi
le excuſant ꝑ laboꝛes. cogitãtes ꝙ, m?lius eſt eis
mibo ⁊ velitijs ꝓpꝛijs.q; in wmo ⁊ couiuio vei: pauci
em̃ ſunt v taliv qui cocipere poſſũt. q; maioꝛes ſint
celitie in vmo ⁊ cena vi qᷓ ipſi inueniũt in his que
inoꝛdinate diligũt:qꝛ ita ſunra p̃ſi entibo abſoꝛpti?
excecati ꝙ futura que nõ ſunt expti.nõ cognoſcunt
Nec mnitũ væſiderãt:⁊ ideo venire cõtemnũt: ſicut
regina vaſthia rege vocata:Heſter.j.Et ſic ſacerdo

tes egypti quinõ venerũt ad Joſeph:qꝛ habuerũt

annonã:Geñ.xlvij.Et ad lr̃am videveritatẽ qæ hoc
P. iij. xj. Gicut ergo in aula dñoꝝ terrenoꝝ vltimi
ad pꝛãdiũ ſunt neceſſitate pauꝑes: Ita ad aulã ei
et cenã agni veri pauꝑes qui plus iſſã ſiderant:et
citius currũt.⁊ erũt pꝛimi. Et ſi idẽ ſunt neceſſitate

et voluntate pauꝑes: illis verificabit᷑ qð ðꝛ e vo

catis: Math xx. Erũt noniſſimi.i.pauꝑruni in foꝛo

mũdi:pꝛimi in foꝛo vi. Auari vo ſe exeuſant p expẽ
ſas.⁊ ſic v alijs:vt patʒ in exẽplo po ſito.qð pulchꝛe
oſtẽſum eſt:Luc.xuij. vbi os tales ſe excuſabãt:alij
in villa. alij in negociatõem ibant:ſicut faciuntad⸗
huc dũ veberẽt eſſe in eccleſia ⁊ ſermonibo.⁊ obedire
cxo vocãti. Sed heu qꝛ qui inuitati fuerãt. nõ erãt
digni. igni accipiunt᷑ qui apud mundũ miſerire⸗
putant᷑ qui laboꝛes.? cõtẽptus nõ negligũr: qui ex
pẽſis nõ parcũt.qui inimicos diligũt: qui ſᷣm ꝓpoſi
tum vocati ſunt ſancti: Roma. vij.
¶, Pꝛedictoꝝ vo venirenolentiũ. ſdꝛimo oſtendit᷑
ſtulticia. Gcðo iniuſticia. Pꝛimũ patet in duob ex

xviij⸗

emplis. Pꝛimo in B.q ad lueꝝ vel honoꝛẽ ſeculi nõ

ſolũ veniunt vocati:ſed etiã cũ magna ſollicitudine
et laboꝛibo.a eypẽſis:qñ vocer v
ra nec ꝓpꝛia lucra:vel honotes:vel diuitias:⁊ eliti-
as:ſed ad falſas et apparẽtes:de quibi duriſſt imũ da
bunt cõputũ ꝓ quibo frequẽter damnant᷑.nõ vocati
vadũt: ſicut ꝑtz x euntib ad romã ꝓ plaruris ⁊ p⸗
bendis. curis animaꝝ ĩpetrandis. w legiſperitis
et aduocatis: æ mũdi ſapientibo: negociatoꝛibo: qͥ

tm ſollicitant᷑ circa diuitias lucrandas:⁊ e multis
alijs:qui ſub iniuſtis dñjs:multa ſuſtinẽtiet mults

ñnq; agunt vt vocent᷑:nõ ad ve

xix.

Arti. vij.
Ij.

Bocatio

mala cõmittunt ꝙ lucro terreno:ſed ad veros hono
res ⁊ diuitias ⁊ vlitias:ꝑ quos ſaluari ſemꝑ pote⸗
ſtis.ire nõ vultis:ad illum qui vos vocauit ꝑ gratiã
ſuam: Hał.j. Secũdo eandem ſtulticiã oſtendũt in
hoc.ꝙ filiam ⁊i:qꝛ nõ videt᷑ eis ꝙ ſit pulchꝛa: cum
maxunò accipere nolunt regno celoꝝ. Cum em filiã
hominis nõ pulchꝛã acciperent. ꝓpter lucꝑ terrenũ:
cur filiam wi.i.vitã virtuoſam accipere nolunt cuʒ
regno celoꝑ. Seus nanq; in caſu vt multos ad ma
trimoniũ ũlius filie inuitaret.facit ſicut legit᷑ quen
dã regem feciſſe ve filia ſua. Fingit nanq; ꝙ ille rex
duas habuit filias:vnam turpein. ⁊ aliã pulchꝛam.
quaxꝑ turpem plus vilexit: qꝛ melioꝛ erat. Vidẽſq;
ꝙ nullus liben ter illã acciperet. niſi multũ cum illa
daret: cædit ei ⁊ cuicunq; volenti ipſam in vxoꝛẽ ac-
cipere regnu. Cum altera vo nihil dare voluit. niſi
q ꝑ ꝓbitateʒ ſuã lucari potuit. Sic in ꝓpoſitoeſt
Xο 7†α pauptatis. 7 pnie ? æ vita ꝓſperitatis
et ha bundantie:ergo cũ pꝛima filia apppende vitã
eternã. in qua vocatus es.j. Limoth. vj. Et ꝙ veus
eſt bona rone ad hocmotus:ptʒ. El. vj. vij. viij. In
iuſticia vo illoꝝ in hocoſtendit᷑ ꝙ nõ tm cõtra legẽ
cei: vegetiam cotra legem faciũt ciuilem: in qua cõ
tinex. ꝙ ex quacunq; cauſa quis in ius vocatus fue⸗
rit. ſi certũ eſt ꝙ eſt ve iuriſditione vocantis. tenet᷑
cõparere:ti.ſi quis in ius vocatus no venerit.l. ex q̃⸗
cunq;.i.in. ff. veteri.li.ij.ti. .l.p̃dictis. Eui ↄcoꝛdat
lex dei dicens. Ambuletis o digne vocatone qua
vocati eſtis:Eph̊.iiij.id eſt.in quocunq; ſtatu: vel q̃
cunq; & cauſa vocati ſitis. Hec tales no cõparẽtes
tm ſtulti ſunr:ſed ſimul cũ hoc penam magnam in-
currunt ? xiculum. Hocoſtenditr pꝛimo exẽplo:ſcoo
legib. Exemplũ ad hoceſt ve vocato p potentiã ad
regẽ.apud quẽ meruit ſuſpendium: quẽ ſi rex vocat
ſnidelitermittens. q totum foꝛefactu ei remitteret
ſi veniret antec vẽtus mutet:vel infra bꝛenẽ termi⸗
nũ:⁊ ſinõ.ꝙ ſtet ꝑiculo ſuo.ſtultus eſſet: 7 magno ſe
viculo expeneret.niſi feſtinãter veniret. Ita nos
qui vocati ſumus dũ ventus vite eſt in coꝛpe:aneſci
mus q; bꝛeuiſſimũ eſt illud tpᷣs. Certum em eſt.q eſt
valde bꝛeue:⁊ tamen põt eſſe multo bꝛemius ſit q
opinamur:qꝛ bꝛeues dies hoĩs ſunt: Job. xiiij. Im
mo reſpectu eternitatis nihil eſt: ſicut nec gutta aqᷓ
reſpectu aque maris: YJob.vij. Parce mihi dne: ni⸗
bil em ſunt dies mei. Iteꝝ Yob. ix. Dies mei veloci
us tranſierũt curſoꝛe: qꝛ curſoꝛ aliqñ quieſcit: dies
vero noſtri nunqᷓ currere ceſſant. Gequit᷑. Cõſum⸗
pti ſunt abſq; ſpe. Sicut ergo ſuꝑ tãarduo negocio
citatus. tabꝛeue:imo quod magis eſt timendũ.du
bium habẽs diem. multũ feſtinat. Jta nos multis
a co vocati:vt ptʒ.S. eo.c.arti.iij.feſtinãter ſpeciali
bus diebo faciamus:qð dicũ Exo.iij. Ybimus viaʒ
trium dieꝑ:ad hoc em̃ chꝛiſtꝰ vocauit vmiuerſos fra
tres ſuos.ij. Reg. xiij.
¶ OQuoxꝝꝑ pena p exemplum patet punitõis diuerſa
rum legu.in quibus no cõparentes puniunt᷑.Gicut
patet pꝛimo ꝓ leges canonicas.xxiuiij .iij.xæ illicita

vbi vecretum habet ſub tenoꝛe ſequenti: factũ in cõ

ſilio pariſien. Quicunq; tribus auctoꝛitatito: ſiue
citationibo iudicis cõuentus: vel tribus edictis ipe
ratoꝛis fuerit ad iudicẽ puocatus:aut vno ꝓ omni-⸗
bus pemptoꝛio.i.qð cauſam extinguit. fuerit voca⸗
tus:⁊ pᷣſentiam ſuãâ apud eũ iudicem a quo ei nun
ciatũ eſt expibere noluerit. aquerſus eũ quaſi in cõ⸗
tumacem iundicari põt: quinimo necretractari ꝑ ap
pellatõem negocia poſſunt:quoriens in ↄtumatioe
fuerit uidicatũ. Dhancautem trinam monitõem fun
dat vecretũ:ſicut patet ex glo.ſup euangelio:Math.
xxj. vbi paterfamilias bis miſit ſeruos:⁊tercio filiũ
ad inuitatos vt venirent. Si igit apud iudices ter⸗

. „
WB ix.
renos ter del ſemel ꝑgꝑemptoꝛie. ad certum locũ cita⸗
tus nõ cõparens omni appellatione poſtpoſita pu⸗
nitur: atumax reputatur: ⁊ ᷣm leges canonicas ex
cõmunicatur:ſicut patet in Cle.ti.de wlo 7 cõtuma
cia.p totum. Et ſm leges regni in tali iacens excõ⸗
municatione: ꝑ quadraginta dies capit᷑ incarcera
tur. Sic apud iudicẽ celeſtem. apud quẽ quis ad lo
cum celi otinue veniendũ:ſemel citatur: uado gra
ui infinnitate ꝑcutitur: vel quãdo in cõfe ione n⸗
ponitur ei ꝙ ſemꝑ in munda vita ad celũ vadat. Si

vero nõ venerit ↄtinne.ſed redierit:iteꝝ citatur. qᷓn

w iem ſibi cõtingit.ꝛ ſictercia vice.dici poſſet: .ſ.
tmplex cei citatio.eo modo utell⸗garcus dictů eſt
S.c.c.arti.iij. Si vo pluries æusa iquẽ p‚dictis mo
dis citauerit.in hoc maioꝛẽ oſtendit citato gratiã.
Peremptoꝛie vero tunc quis citat᷑ quando moꝛte
Pcutitur: ſiue ergo pꝛimo modo ſiue ſecũdo citerur
vo:niſi ſemꝑ ſit in veniendo.eo modo quo venire

bet. eo modo quo in die moꝛtis cõparere ebe⸗
ret.i.gratia ⁊ bona vita inſtructus:ſemꝑ modo pdi

ctoa o punit. Mam quando moꝛtaliterpeccando

reuertitur:⁊ a iudice æo ad quẽ vocatur elongat et
cõtumaciter ſe abſentat excõmunicat᷑: ꝙ,tum ad vũ
et eccleſiam triumphantẽ:qꝛ extra cõmunionem po
nitur ſanctoꝑ:⁊ ſi vſq; ad moꝛtẽ in illa ſententia pſe
uerauerit. capitur: eternaliter incarcerat᷑. a deo di
cente. NMemo virox illoꝛum qui vocati fuerant gu⸗
ſtabit cenam meã: Luce. xuij. ¶ Cui leges cõcoꝛ⸗
dant ciuiles:ex quibus wcet᷑. ꝙ citatus in cauſa qi
minali:ſinõ cõpareat:bona ſua vebent annotari.i.
atachiari:⁊ quaſi ſub ſequeſtro poni:vt ſic in bonis
iterum puniat᷑. Poſt annum vo xbet omnia bona
amittere:⁊ in coꝛꝑe ſi capi poſſit put meruit puniri
ff. publicis iudicijs.l.inter. in.ff. nouo.li.ix. Cui
cõcoꝛdat lex in. ff. veteri.li.uiij.ti.xe iudicijs.le. poſt

edictum pemptoꝛium.Et.C.li.vij.qũo ⁊ quãdo iu

x.l. coſentaneum. ꝛ.l. tres cenunciationes. exqui⸗
bus oſtendit ꝙ cõtumaxr eſt puniendus:ſeu mulctã

dus in bonis:⁊ nibilominus in coꝛpꝑe pena ſuſpẽdij

quando capit᷑: vel almn pena qua meruit eſt plecten⸗
dus. Sic in ꝓpoſito.a xo ſummo iudice imperato
re:ad ſtatum gratie ꝑ ſe vel p̃ᷣdicatoꝛes ſuos vocatꝰ:
ſi venire noluerit:frequẽter dum viuit in bonis mul
ctatur. quod ꝓpter peccata ſua et cõtumacias ſnas
qᷓtum ad veũ deus pmittit. ꝙ bona illoꝝ cõfiſcãtur
capiant᷑.: inquietationibus 7 tempeſtaribo perdan
tur:ſicut oſtenſum eſt.T. v.artri.j. Cui cõcoꝛdatr il⸗
lud:Luce. xix. Auferte ab illo mnam ⁊c. Et nibilo⸗
minus qñ capiunt᷑ in moꝛte eos penis puniet eter⸗
is: ſicut ꝓmittit: Jlre.xxxv. Ecce inquit ego addu
cam ſuꝑ qudam vniuerſam afflictionem: eo ꝙ locu
tus ſum ad eos ⁊ nõ andierunt:vocaui eos.⁊nõ re⸗
ſponderunt mihi. Et ſi hoc ꝓmittit. nõ eſt dubium
quin ꝓmiſſum tenebit: quia fidelis ceus qui vocat
nos. j. Theſſal. v. ¶ Beg dicere poterũt.ꝙ omnes
veniunt ad diem ad quẽ vocantur.i.ad diem moꝛ
tis:quia omnes ad moꝛtem currũt:etſi icnullus erit
cõtumax. Quibus reſpondetur: fm iura. qui coꝛ-
poꝛe coparet: non tamen eo modo quo cõparere te⸗
bet. ↄtumax reputatur. Verbigratia: quis cõparet
in curia romana. oſtendens ius. quod pᷣtendit ſe ha
bere in aliqua electione:non ramen cõparet inſtru⸗
cturus.i.cũ munimentis que ſibi valere poſſ. ent: co⸗
tra ipſum tanqꝙ; cõtra cõtumacem in cauſa ꝓcedet:
ſicut patet in.vj.xcretalium.ti.xæœ electõne. c. j. Dic
in ꝓpoſito in die moꝛtis.omnes cõparent ⁊ cõpare
bunt. ſed peccatoꝛes nõ cõparent inſtructi ci muni
mentis que eis valere poſſunt. bone vite⸗ virtutum
ad petenqu ius in electione vei. et ideo cõtra eoſen⸗
tentia da bitur.ſicut cõparuerunt. Et ſic liudicabat᷑

pabtaneſanlne nten
bet graulter gel M encung

Ir. uſut poſtnecl woilinhni,
s rcir eſe vigetg homin e
tatis lbertas pigek quaſiotſanat
avoluntatepꝛiuani lame hoc nd⸗
Voluntate del⸗oni ſeruireregnare
mapima lbenss. Hams cotrario
dyabolo focit hominem captiun
no facit hominem ibeg:ſed obet
homninemſeruu vmiſerum captiun
diartij Thuno. Captiuitenen
tatem. ergo . Ad gimitrente vero
tiue. Maã vmultis que wus omitt
pidꝛum eret 1 beneſitomnihn
Yere.paj. Et multa aduerſa dei
Etmulte ſunttmibulationcs ion
mnint uo e voluntas mi hocpat
hoc no acmnurntſi mi ilenmt po⸗
amldieius voluntati ſecöfoemnaret/
nonet Aag.N gencicötna manich
gnit volütatt dinoſſte gnis dnide
ue walunnihwsendſreie
nonoeſſet:omnes eins impuent
ltanicefinkemasnek i
nbus Etdenlihefu
Nmmann eins difiget, d
rriij. ueſok nnuſe bahen⸗⸗ en

+☛ e
mmangtäimani OWð
Woluntas
luntas
I.

ur ledoſprt
Etflrilchen dunn giumn
annncanlgnd llegge
anachignrn l leinn
gnnenl mnn 4
eengen n eti ale aut vocatus⸗
Nanime dten Ducqni nanen it ſine veſt s ad nuptii
rineenn Rd— ennriate Haͤth Iij. gai
unndefid ege H Blũta . qui coparu .
arneifeli lctüimelen ditur di . tis pꝛim ue ipſe fecn
linhitkan lan eedgo rorde⸗ inuic ooſtẽ a vole vinne. nobis fieri voluit
