platina⸗ laſt Ecc i ill ꝛiam 7 cõ pa no roꝝ ccipi. quitur bo igimu .Tranſi arbon nobis iuemꝰ
tmopacti Uaͤn ſoſtine ij uc vbi n ilof noſtra r. Jn et etn onamf. s frat ati ſi e frigi P cal n
tnett tfen . ceptibi vn grönen ſenmn⸗ quo ww emo vit am itres. O umus dop oꝛem
glipral nam. Erln Nttſat i ptibili ita:Ecẽ õ cumẽtuz gaatnmglie õ per cabo
n dien,„ ſenti itate:ij cẽs. vj a in Vt ad tuz ſum urali⸗ pla q o ca oꝛte ꝛeʒ
— ie laſhtanrur in vj. erctoto, noſtꝛa ſmn us 80 berarergntnnne ularnmanmteld,
dinseceſi ohnmn ter in antur acon ige poterin m at bo doꝛ vite i ttract ha in multi⸗ taz
norſant ſiſtioznang ſtu hoc ⁊e r trah ditoͤne cõ lo conſi rimus: R nam vi ite in vin Rnae dpd tis p
Oſen 7ſecei cam cipi entib ſe cõfid iſtit in ve⸗ Koma n vira in ditam eꝛis. ij 1uſtã der
mahſea nre l longi õ e eöfidenteßi n re⸗ Sana i Bi coꝛperi enbl. Bo ãt:ſie
aangni,ſi gioꝛem it bꝛeuie qñ credi :quia in vita p̃ viuet . Hã anrſkena nto ſi E. hj. Alij
gli het c mp inch gan miſi nioꝛẽ: it lo a talis fr aß;⸗ 7 facti. Hãc añ ſpi fe arnis cut di⸗ ijs
thet ei 4 Pneißlati am tra! it:ami :et qui ngio equẽ 7 factis cõ Pgevegonan moꝛtifi. eta c
lunonint anſ ciſere tu od põ tam: 7ſur ic a in ſpe ahefe⸗ hel rlatlo:q⸗ dũt pꝛĩ moꝛtifi. ĩaĩa
lonegnini aſan aſenn r delitij t congr ſuꝑ ſp illis qui trahendi otanq; ipᷣam vi arboꝛis ꝛio hom caueri⸗
vphili nls Unlit 1 cupit h is ino regat em illin ni ſpera di oſa opa exmoꝛtui uam: it. viridi eſta in eritt
1 wann Ftumanil m ono ꝛdinati⸗ ponit di 1s longi⸗ it lon⸗ abũ tio bo is viuẽ a etiã: tas ĩ f dictis
ni, nulhupſn 4 am ſo ꝛes:2 ſi tis: mu Diuitia gioꝛus ſe udanti ona o uẽtes: ergo e olijs 7
fniy lnigi ſunualt . fueri ꝛtem. i ſubito d lros p vemulemgeg, beati la fru ccupati⸗ o. vj exhib 7 flo *
glos eh Olnnctan t nt in p̃ .I. VNtam umſt er phas tis vti. id 8 coꝛp ctuũ oñ tio cuili j. Becũ bete vo⸗
s ſuehons eces i 6s . ur:ſic pᷣſumptõ trahi erat l 67 .⸗ eſt oñ pa veſtr dit ar ibeti f 08
aciabs Iin He⸗ es ſicutp; 4 re ut pt ptöne it:Sap̃ tlongã: ephas bo ndite il a boſti. rboꝛe in ſta ructu
tis vo vtrüe a ſua: tz veill pꝛop p.iij.D bꝛeuiſſi ne vit illla eẽ viuẽ am vi m viu tu ſuo:ſiẽ
1. coltipletnt lam t ctum n. xi qui nihilũ õgevi⸗ octting⸗ re iuſtici la p op em: Ro go exhi
Eumgbal, Photuͦnotr ꝓpꝛi⸗ nam m fuit: ui volun com ite unm:n nam ſi iciam: pers iuſti oma. 1hi .
EumgHufegliiin iam 7 h Si er Stul uit am putabũ nit rita ww ſicut ri Pꝛou luſticie: . xij.c
uintu llCch⸗ vel ani eredii go ſtul te hac pliare h tualit ctrina pᷣ iuulus uer. xvj e: qeignin
elanegli potmnunnto gaulnt) Pel krchn nste noctenebetera maggdnb vᷣdicatõ clarus⸗ Vj. Vertio ſana
gihabuitanni e⸗ trah reb a maximã: et dic epetẽt n udabu ui no nis 7er oñdit f. io ſan
EtNdc⸗ itanni ſ mus Agreeſan, 5:7 qui. eret: qᷣ vi 2 um: ß üit te dñ n habẽ exhoꝛt. tfontem 2
Wcwwcd of eſt:qui aĩ oꝛtẽ lo ere poſſ. icquid t. q vitaʒ Harnene dne:ne⸗ Et: iuxt tatöni⸗ m vi⸗
cnsmars In da⸗ im pen a eeer ongion? et: pon coꝛ rmig t q; oẽs ta llop̃⸗ s quã ſpi
csnati nſe.an ris vin aꝝ qu m pꝛi⸗ ꝛc. A fo neret ſu oꝛze pe:ßß itã ernã: ms. J qui vl. ps. Mõ pi
ametes sdiarcine a⸗ . vite:ſi. e inſti⸗ am?r foꝛtioꝛi i Pfoꝛt viuã: vin 3: Joh In quib fu cendũ o mo *
Stthellͤtes; ta tibo:ij cut facii igere põ egnu c. Lille ſt tu Quãto ꝗᷓ gita gẽ .ij fien ũt in i 1.
nnt igf⸗ lo :in del ciũt illi põt: p celoꝛũ 2 ultiſſi ſtviſu⸗ qcũ gre: nãa Igit ñ tfons infer⸗
S ainhab longioꝛi lectatõ li qui ponit ſu amiſſiõ iſus:qu q; Yba rabõo imoꝛiar: aqueſ.
nd n bu ſt loꝛis vitt onibo: imults i Pſp iõez latio: it* vVlo Sa dmiran a⸗
Gtnainen ulticia cñ ee olip. wann nbſhen ongr larioꝛmanud. guſt Paenoenaſte oꝛtec
3 Itunte itzuctinaid vita cũ vit necti⸗ mnitatibo lcita in gie⸗ bilibo nun er⸗ ſtus: olfa a: nã ſic grcardertpe⸗
Nie omme⸗ ta noſtra: anoſtr. onis ĩ cõmi n cupidi gfe. membꝛi⸗ ectio t:t ẽſignũ eil ps.
nolaruegnin nuge ſſ⸗ zwiieegine lants lnboͤleni lrut ih ſpe e.j. Co⸗ rerid hror! HH ze
rle er ſpoſien Pꝛeci 02 ad vapo eꝛñ. Et q̃ ſ oñ o. iij acim⸗ 0: It⸗ s: loqu enãe
mlenneitſtĩntii mam mi ſae modi 2. Jac Em e gunt: iij. Oia em̃ uoſonren er uela:ab
aerper 9 iſeri⸗ velut ichm o. iiij aloꝛ α1DHa :ſiue mũ em̃ ve onoꝛem cũq; h- u⸗
nan. ppo am. a t pan „O Han mũdus ſi eſtr. ioſle is ſenſi
lumn num nuti z appro ere vinili⸗ M t ßMUMU sr es
nbal ilan nuln L viij per 4 aiuueretelnarin ceberem ea. Cõtra ⸗ oyfeinaan⸗ röſeruã iue pñti am veſtr. ta
mmtlauſiklituntſ nii RZ Fñ . vt ſit integie imnt naenar. barmm via Sit a wir, vbe ne mahenrs os ſinefnturo⸗
nuinlinſſltüniet dam pno mnit ar gtum eato:ch aine⸗ ium mimus: la vita viu ren maſinror eꝝ bono na.
nummnun blun ui⸗ illũ Ee died enre ctauſione⸗ 02 HS viram et uirg iner mon noi rbarhnriie m
mnmnnnn iiß Mlol ſan ſia luramm gusnisvatmanit aenamlutan I.
i m unineln bin u mercẽ abilia: v umus pmi Lötraſerg⸗ Ita ⁊c. ſi. us gaud undo ſpi⸗ a. Yoh utergoſoar:
ee tatem: narij: Vbi nõ fu ittere ſecũ Hoĩs .ſicut E idens fl ſpiritua h. vj. Ego ãti
Purlmmſuln ſiin, terris pecuni qui vid ratu ead locum oĩs. Terci⸗ ca. x oꝛida lis leti go mein⸗
mnnmmſnnin lo Gaenehe en aiſene rern obli oenwn⸗ 1 ardocr ſpualis Poanaie⸗ Elis leiias. Ran
annlnuanniunn, neretdenace nnonn gglen ni H ge keanenterla BübaeHanitart Aersrem
imansnnnnn ¶Kötr. ccipit ecum il os ſemii nere i vñ cioſi. aboꝛi ſanam t lab vita
nninſiulil aren mlteere Wranmznng eauid e Se
non Miini un, atean ſpe ſonlpel⸗ eneletss ctue yleẽ nri Benſemarg ln pinmall Bmnie ——
umcer ill Pit it⸗/ vin uis a oꝛis vi uam h iũ qᷓ am. mo at vi bonn is in potẽta
i ga iuere: in ndet ij vite: oꝛamĩ nullũ cõ 8. v. Dici taz anũ nis op ſtud tatus
nlnsbinlont nn eue poſſa :in quo nõ n ali : qꝛ maius ĩpec c0 endo qᷓ icitu nimeſe eribu endo:legẽ
ltoe i teni et: nimi noõ quo ſt us mi cato i⸗ te vi qᷓ ſub tur: Queri eu grati⸗ s veun legẽ
niG Einini tin Raer m i det Moriſe mirabi la⸗ õ õ um querẽ
ierienli . Aer ſiue Ween ſe homis Berzſnod enät M
.v. i. vita iamus ſi it pericu a hoꝛa p vj. vij. pꝛ en mul te combu coꝛꝛig is bñ vi⸗
grati imul loꝛe mori iij. Sci. opter ti mal rat᷑ vt i⸗ endo: vi⸗
e. cumxp̃ ꝛergo ſiue vi ae. quod nale querũ t igni⸗ vini
o vnomno,f. tuus es. pa tua qu vidẽt᷑ vij “ re gni um 0⸗
8.7. Diram & ia nomen n ns ence
ta ad en qᷓtũ ad quirit p 7mot⸗.
u acqrũ ſeipm:7 er nouez:
aneketaenrcredi n
idẽ fo adpxi⸗ r iiij
ꝛmatã: muũ xij iij.
N ſicut .

F
ä 4
— S=

Wita

ponũ cognitũ ad habendũ poſſibile:mouet volũta/
tem ⁊ oẽs vires coꝛpoꝛis ⁊ alie ad idem acquirenduʒ
Sic vita eterna fide cognita mouet ad petendũ ore
⁊ ad querendũ ope vita eternã:⁊ oĩs qui ſic credit et
querit accipit. Nam hoc ſciatis qm̃ vitã eternã ha⸗
betis:qͥ creditis in noĩe filij ei: Yoh.v.Ergo vita il
la acqᷣritur mediate fide cum opib. icamꝰ iᷣ ⁊ ope
ondamus illud Thop. viij. Filij ſanctoꝝ ſumꝰ vi/-
tam illã expectamꝰquã deus datur eſt his q fidem
ſuã nunqꝙᷓ; mutãt ab eo. Secundo ꝑ obedientiã ꝓm/⸗
ptam. Mã ſicut ſeruꝰ obediẽdo mandatis vñi treni:
vitã acqᷣrit terreſtrem:ſicobediẽdo mãdatis vomĩ
cel eſtis:celeſtẽ. Aath.xix. Magiſter qͥd faciẽdo vi-
tam eternã habebo. Et ſequit᷑: Si vis ad vitã ingre
diſerua mãdata.Tercio ꝑ dignã ſacroꝝ ſuſceptoeʒ.
Nam ſicut pꝓ nutrimentũ coꝛpale acqrit hõ bonam
vitã coꝛpale:ita ꝑ ⁊c. Yoh.vj.Qui mãducat meam
carnẽ ⁊ bibit men ſanguinẽ hʒ vitaʒ eternã:⁊ ego re⸗
ſuſcitabo eũ in nouiſſimo die.Et iteꝝ ibidẽ.Siquis
mãducat ex hoc pane viuet ineternuũ.MVtũ ad ſe⸗
ipſum acqͥritur pꝛimo pnia. Mã ſicut infirmꝰ piculũ
moꝛtis euadit:⁊ vitã foꝛtẽ ⁊ ſanã acqͥrit potiõe ama

ra ⁊ medicina coꝛꝑali:ita in ꝓpoſito.Roma.vj.cap.

Nũc aũt liberati a peccato:ꝑ pniam.ſerui aũt facti
ceo habetis fructũ veſtrũ in ſanctificatõem fineʒ xo
vitam eternã. Secundo pꝛudentia queret᷑ in pugna
ſpũali. Nã ſicut dux exercitꝰ ſua pꝛudẽtia:ſibi vitaʒ
acqͥrit poſt victoꝛiã:ptem aduerſam vebilitando:et
ſuã foꝛtificãdo:Sic nos vebilitando carnem ⁊ foꝛti
ficando ſpm̃.nam caro cõcupiſcit aduerſus ſpiritum
Qui igit᷑ odit aĩam ſuam q;tum ad opinronẽ mũdi:
ipᷣam ieiunijs ⁊ ſpũaliba laboꝛibb macerando:iĩ vitaʒ
eternã cuſtodit eam: Joh.xij. Non parcamus q̊ pꝛo
pter mũdanoꝝ opinionẽ qͥ veram vi ſapientiam re/
putãt ſtulticiã:qꝛ Marci.ix.Honũ eſt ad vitam in⸗
gredi œbilem:qꝙᷓ duas manus habentẽ mittiĩ gehẽ⸗
nam ignis. Tercio finalit er ꝓꝑſeuerãdo:ſicut qualiſ-
cũq; pſeuerãdo in bona coꝛpis cuſtodia vitã lõgam
acqͥrit coꝛꝑi: Mã qui abſtinens ẽ adijcietvitã:Eccĩ.
xxxvij: Ata pꝓſeuerantia in bona cuſtodia ſpũs:vitaʒ
longã.i.eternaʒ acqͥrit anime.Apocał.ij.Eſts fide⸗
lis vſq; ad moꝛtẽ ⁊ dabo tibi coꝛonam vite.Thobie
iij. Vita eius ſi in pꝛobatiõe fuerit coꝛonabitur. He
atus Grego.in moꝛal. Incaſſum bonũ agit᷑ ſi añ vi/
te term inũ væſerat᷑:quia fruſtra velociter currit qui
pꝛius qᷓ ad metam venerit deficit. ¶¶ Otum ad ꝓxi⸗
mum einr pꝛimo condonãdo faciliter delinquẽ
ti:Mam ſicut cõtrarietas vel diuiſio ſeu pugna cõ⸗
ponentiũ in coꝛꝑe bumano eſt cauſa coꝛꝛuptõnis et
moꝛtis ipᷣius coꝛpis:⁊ ↄcoꝛdia eſt cã longe vite: Sic
in ſpũalibo odiũ eſt cã moꝛtis ⁊ eterne damnationis
ipᷣius aĩe. Sicut patet exemplo illius:v quo fertur:
ꝙ cũ moꝛiens ãmoneret᷑:ꝙ ð vei confideret miſcpia:
quaſi ſic rñdit:SGcio ꝙ miſcõiam de me veus nũqᷓ ha
bebit:qꝛ ego nũqᷓ de hoĩe miſcðiam habui:quin vo⸗
luntate vindictam ſꝑ accepi:a oꝑe vbi potui. Jaco.
ij. Judiciũ ſine miſcoia ⁊c.j. Joh.iij.Qui odit fra⸗
trem ſuũ homicida eſt. Et ſcitis qm̃ omnis homici⸗
Da non hʒ vitam eternã. Jaco.j. HBeatus vir qni fuf
fert temptatõnem ⁊ remittit:qm̃ cum ꝓbatus fnerit
accipiet coꝛonam vite. NMota..ſd.ix.xxij. Secũd in⸗
digenti miſericoꝛditer ſubueniẽdo. Juſtũ nãq; vi/
tur vt qͥ in ſuo eterno ꝓlongat vitam cæi.i.pauꝑis
ꝙ Tus ꝓlonget vitam ſuã in ſuo eterno.Et qͥ nõ ꝓ⸗
longat:ſua non ꝓlonget᷑. Math. xxv. Eſuriui non
vdiſtis mihimãducare.Et cito poſt. YJbũt hiĩ ſup
pliciũ eternũ qͥ non plongauerũt:illi aut in vitã et⸗
nam. Et ſic patet illud ꝛouerb xj Clementia ppa⸗
rat vitam æxemplũ ad hoc in narura. SGi eĩ os acci
peret cibũ ſibi ſoli ⁊ non trãſmitteret ad alia mẽbꝛa

WB vij.

necipᷣm os viuere poſſet: ſi aũt alijs tranſmittit ſibdi

trãſmittit:et᷑ dũ alijs ſibipſi vitã acqᷣrit:Gici ꝓpo⸗
ſito:ꝓpter qð Chob.xij. Hona coꝛo cũ ieiumio ⁊ ele⸗/
moſyna magis qᷓ theſauros auri ↄdeꝛe: quoniam ele

moſyna a moꝛte liberat:a ipſa ẽ que purgat pcta:et

facit inuenire vitã eternã.Ergo nõ oꝑamiĩ cibũ pꝛo
vobis tm̃ ſ̊ eriã ꝓ alijs:iuxta illõ Johã.vj.Opamĩ

nõ cibũ qͥ perit ̊ qͥ ꝑmanet ĩ vitã eternã:ſciẽtes qm̃

ſeminat ĩ carne ð carne ⁊ metet coꝛuptõnem:qͥ at
eminatin ſpũ:vſpũ metet vitã eternꝗ: Gal. vj.c.
Si g̊vis ĩ celo ꝑfectꝰ eẽ vade ⁊ vẽde oĩa q habes ⁊ da
pauꝑibo. Sicut ſapiẽs dat minꝰ vt accipiat maius.
Et ſicut qͥs dimittit eccłiam pauꝑioꝛẽ:vt pt᷑ hꝛeme
lioꝛẽ⁊.pᷣbendã:vbi pt᷑ hr̃e eßatum:h̊ſciẽs ꝙ oĩs qͥ re
nienr, mwmũ ⁊c̃.centuplũ accipiet ⁊ vitã eternã poſſi⸗
bit:Math.xix. Si papa rlamaſſet ꝙ oẽs qͥ vellent
dimittẽ bñficia curata vłpᷣbendas venirẽt ad eũ et ĩ
cẽtuplo plꝰ illos ditaret:qͥt bñficia ſua dimitterẽt ⁊
ad eũ currerẽt. Etſũmus põtifex:ð quo Heb.viij.c.
Talẽ hẽmus pontificẽ qͥ ſedet ĩ xtera cei: clamat
oĩs qͥ reliqrit c. Et ẽ verax ⁊ potẽs ad tenenduʒ qð
clamat:a tñ pauci ſũt qͥ minoꝛa dimittũtvt accipiãt

xV.

maioꝛa. Op em̃ pᷣſumũt hꝛe diſpenſatõeʒ pluralita/

tis volẽtes ⁊ cupiẽtes hꝛe hic minus⁊ ibi marih illð
ẽ pꝛiuilegiũ paucoꝝ:ſicut pʒ.V.iij.viij.Et ſicut pa⸗
tebit.V.ix.ar.iiij. SGcrutamĩ igit᷑ ſcripturas:in qͥbꝰ
putatis vos vitã eternã hꝛe:voh.v.Et inueniet ꝙ
pauci illo gaudẽt pꝛiuilegio.Tercio errãti euidẽteꝛ
pſuadẽdo:ſicut em̃ oculos dirigẽdo alia mẽbꝛa ꝑ vi⸗
am rectã ad locũ optatum diriget ſe:ſic qͥ dirigit ali/
os ꝑ viam rectã ad vitã eternã. Ecci.xxiiij.Qui elu⸗
cidãt me vitã eternã hẽbũt.Tali q dici põt illð Jo.
vj. Verba vite et᷑ne habes:tã ꝓ te 15 alijs. ⁊ ſicptʒ
illð Pꝛouer.vj.Mãdatũ lucerna ẽ ⁊ lex lux ⁊ via vi⸗
te increpatio diſcipline. =
Hãc aũt vitã obtinendã pᷣmo impedit moi ꝓſpe⸗
ritas:ꝓ tãto ꝙ vitã ↄtẽplatiuam ⁊ vitam greꝑ quaʒ
ad illã puenire opoꝛtʒ depꝛimit ⁊ veſtruit.Et ẽ exẽ⸗
plũ Senece ad hoc epia.xl. Segetẽ inqͥt nimia vber
tas ſtermit ⁊ rami onere frangũtur ad maturitatem
nõ ꝑuenit nimia fecũditas. Idẽ euenit eis qͥs nimia
felicitas coꝛũpit. Et ſic patet ꝙ ꝓſperitas ſtultoꝛuʒ
perdet eos:ꝛouer.j. Ideo dicit decretum:qꝙ nihil
infelicius pꝛoſperitate peccantiũ.xxiij.q.j.paratꝰ.ĩ
fine.Et cauſa ẽ:qꝛ illa ꝓſperitas eſt bonoꝝ retribu
tio opeꝝ ſuoꝝ: NHam f̃m iura canonica mali pꝛo bo
nis que faciunt pntem ꝓſperitatẽ pꝛo retributõe re⸗
ci idr rpe dr ih H.a
qua diuiti dꝛ Luc.xvj.Recepiſti bona ĩ vita tua ⁊c̃.
Ey quibus elicit et concludit beatus Gregoꝛ.xxvj.
moꝛał. manifeſtum pꝓditõis indiciũ eſt q affecta
tis iniquitatibo ſubſequens fauet effectus:a nulla cõ
trarietas impedit qð mens ꝑuerſa Sere ua
concluſione timent etiã ſancti viri cõcludi ſ̃m illu
bti Grego.v.moꝛał. Sct᷑i inqͥt viri cũ ſibi ſuppeteꝛe
ſpera huius mũdi ↄſpiciũt:pauida ſuſpitõnetur⸗
ant᷑.Timẽt em̃ ne hic laboꝝ ſnoꝝ fructꝰ recipiant:
⁊ exterioꝛib muneriba tumulãs ab intimis repellat

Ar. v.
xvj.

ui concoꝛdat leꝛ diuina

Pꝛopt᷑ qʒð ꝓſperitatis infoꝛtuniũ dicit btũs Greg.

8 cũ oĩs foꝛtuna timẽda ſit:magis tñ timẽda ẽ pꝛo⸗
pera ꝙ aduerſa:illa em̃ ſe mũdo erudit:iſta blandi⸗/
endo ſeducit.Filij iſrł legunt᷑ plꝰ peccaſſeĩ terra p/
miſſiõis ĩ abundãtia qᷓ; in erũna egyptiace ſᷣuitutis.
Er quibo aliqͥ veritas ſeoñdit qõnis qua põt q̃ri:
vtꝝ vᷣtuoſius ſit ſeu maioꝛis meriti: hõ ſe bi habe
ret in ꝓſperitate vladuerſitate:qꝛ ſicut ex pᷣcedẽti pa
tet auctoꝛitate bti Greg.Et ex totopceſſu 1 Pud
Populꝰ dei qͥ in pſperitate deuʒ dereliquit: illum in
aduerſitate qſiuit. Moc et᷑ totis ſacre ſeptuꝛe oſtẽdit
pelagꝰ:in quo inuenitur ꝙ in abũdantia male ſe ha⸗

xvij.

nneoete⸗
Un
lvs arcge n⸗ ſepang
norol⸗ Eo ind en gſenn

ps ttu gdnosaffectatus erat N
fenlai,glung nobispaſſus
Xdit lberüarbimi ad faclendü
go ſinon mdiſſetneonon eſſemus
ipſein locoſederet iudicis a0 nos
Potninus boniefſer mali fm ppe
gliterad nos ſe hehit oſ iſtis puͦ
non maffzectü quem pꝛins diatf
quem innenit indicabit. Et bocn
ciuilis qpcia remm no exoffectu
loꝛum cömuniter fungunt ffad
= Etpomiturexem
verbis Nec ille quifiliũ alimũ oo
quantũ ei pater vendere ſolet. Vi
I tractotur w filio alicnins vdlre
gicr go raleat quo pmio ei pꝛe
Abet eſtinan mafmu goma,

huit ad filii vel rem illam: Ged ſia

tennenan anaſifllius licnins ſed
mat⸗Jicin tnanrd dRininchcid
rali coꝛam ſumo indice mactadii d
quanto pꝛecio velmio digni fuer
Dirurreſpecruoadefechumegnen
habuiitad nos antecy vitan ſuäp⸗
Tdir neciuſtus iuderßmiülumaß
unaſeng inidiriucit
allenn poſſidebitnam
chnſtiſed leni dequhelnge e
d allenl: dequihoin
unt mihl Etideoßmpene
innkrgnnal el

loete⸗
nloodingecoalianihn l⸗
umdinger ſeſec ngtaln⸗
tactemi Ead mi, Ouiehy⸗
hihit Taltni erllig,.
enuiſſiik ninn
Aülucemgirlerlurrniati⸗
ne.
ndimoinpecitniiphe⸗

iglmumn ttan glig N.

Npuimit, ainie gi
l Oepmimni,ninu en
efanminropnutuntaten
5Ciaenteis ſonini⸗
patergecſpeneſtlnig
nnii nnnmn ll
munä igNl.l
Etwocekbono kerthn
rnCNori WaAa
EKräparmidnidant
Nicnncdeierdint
Chinübongifſttian.
Alnitbenm nin,
citöisinciai elcſi en
anſutffinminn an
ſnainni lihner

„Ait aöns .
rrgil,
niun n aaſil
jva t lte it
Nnrſnm
t ahutuun⸗
nt

—

xvii 7
III.

Arꝰ. vxj.
xix.

buerũt: ⁊ in aduerſitate ad dñm clamauerũt Ad
minu inquit cum tribularer clamaui.cũ alijs cõcoꝛ
dantijs innum eris. Immo adhuchec quotidiana
Weer erpenentia:quã videmus ꝙ homines in pꝛoſpe
ritate vr oſtenſum ẽ plunies errant. Er quib argun
ſic: Vbi plures errant: virtuoſius eſt bene agere: ſed
in ꝓſperitate vt oſtenſum eſt plures errãt: ergo inp⸗
ſperitate virtuoſius eſt bene viuere:quia q in ꝓſpeꝛi
tate tenuerit illam.ſ.virtutem:vitam hereditabit:
Ec iiij. Nota. 1. xviij.iij. vſq; ad finẽ capli.¶ De⸗
cundo impedit illnd qð ex pꝛimo oꝛiginat᷑ſ.mũdia⸗

boꝛis impedit᷑ ꝑ ramuſculos imptinẽtes ſupfluos 2
inutiles: Ita vita contẽplatiua 7 vita gratie ꝑ occn-
bation es terrenas. Eta cõtrario ſen ſu: vbi q̃s circa
talia non occupat᷑:liberius vacare põt:z abundan⸗
tius circa ea que vi ſunt. Vnde brũs Rregoriꝰ. xxxr.
moꝛal. Eo inqt quo extra ſepan ꝑ diſciplinam mẽs
n por:eo ſup ſe inrendere:að pfectum pf:qꝛ ⁊ creſcere
arboꝛ cogit:quep ramos di nc ꝓhibet: 7 cum ri⸗
uos fontis obſtruimus fluenta ſurgeread ſuperioꝛa
ꝓuocamus.
¶ Beg dicũt multi quũocunq; fuerit iſtis impedi
mentis vite gratie⁊ gloꝛie finaliter vitam habebi⸗
mus gloꝛie:qꝛ xpᷣs vitram ſuam dit in cruce vt illaʒ
paberemus:qui igituꝛ tãtũ ad nos afficiebatur:nul
lo modo vult nos perdere. Quibo reſpondet᷑: licet
xp̃s tatuʒ ad nos a ffectatus erat vt crucem ꝓ nobis
aſcenderet:⁊ plura ꝓ nobis paſſus ſit:tñ quia nobis
dit liberũ arbitriũ ad fa ctendũ bonũ vel malum:
ꝗqð ſi non vdiſſer nos non eſſemus moꝛte digni. nec
ipſe in loco ſederet iudicis ad nos iudicandu: ſed qñ
potuimus boni eſſe mali ſᷣm ꝓpꝛiam voluntatem:
alirerad nos ſe hẽbit oĩb iſtis pũctis mutati:qꝛ tũe
non ſᷣm affectũ quem pꝛius dici habuiſſe:ß valoꝛẽ
quem inuenit iudicabit. Et hoc luſte:quia dicit lex
ciuilis pᷣcia rerum nõ er affectu nec vtilitate ſingu
loꝛum comuniter fungunt ff. ad.l.falci.l p̃cia.iĩ in
infoꝛciato.li.xj. Et ponitur exemplũ ĩ textu ſub his
verbis. Nec ille qui filiũ alienũ poſſidet tanrũ habʒ
quantũ eũ pater vendere ſolet. Verbi gratia:quan
tractatur ⁊v filio alicuius vel re aliqua coꝛam iu-
dice qd valeat: quo p̃mio vel pꝛecio dignũ ſit: non
bet eſtimari ̃ᷣm affectũ quem pater moꝛtuus ha⸗
buit ad filiũ vel rem illam: Seo ſicut ihi dicitur in
textu:non quaſi filius alicuius:ſed qnaſi ho mo eſti⸗
mat᷑: Sic in ꝓpoſito qñ in iudicio pticulari gene⸗
rali coꝛam ſũmo iudice tractabit valoꝛevitenre:2
quanto pꝛecio vel pᷣmio digni fuerimus:non habe⸗
ditur reſpectus ad effectum:quem pater noſter xpᷣs
habuit ad nos anteq; vitam ſuã pꝛo noſtra in cruce
cedit nec iuſtus iudex ſᷣm illum affectũ: ſed pᷣm nrm
actũ nos eſtima bit ⁊ iudicabit. Nam tũc iuderx fili⸗
um alienũ poſſidebit:nam peccatoꝛes non ſunt filij
chriſti ſed alieni:de quibꝰ inp̃s. EFiu alieni mentiti
ſunt mihi. Et ideo ᷣm pꝛedictã legem non quaſi fi⸗
lij chniſti:ſᷣ quaſi hoĩes eſtimabunt᷑. Dec confirman
tur ſentẽtia chriſti lege ði: Yoh.viij.vbi iudeis aſ/
ſerentibo ſe filios abꝛahe ⁊ ſic realiter quo ad naru⸗
ram fuerũt:qꝛ tñ vitam illoꝝ inuenit malam nõ eos
vt abꝛabe ̊ vt emonis filios eſtimabat dicẽs:Tlos
ex patre vyabolo eſtis: Sic iuder cum aſſeſſoꝛib ſu⸗
is eſtimabit de peccatoribo in ludicio:poſt quod do/
lendo porerunt dicere illud Baße. xv. Eſtimauerũt
luſum eſſe vitam noſtram. His ⁊ alie leges cõcoꝛdãt
ciuiles:quaꝝ vna dicit ꝙ boues væ eo fundo intelli⸗
gũtur in quo laboꝛant:v non in quo moꝛant᷑ ff. ð f⸗
w inſtru.l.cum quidã.cũ ergo laboꝛ Zopa maloꝛnʒ
ſint e fundo ⁊ wminio dyaboli: qntũ cunq; ipſi vi⸗
cant vel videantur conſiſtere in terra chriſti:ſicut 5

Ditate Abꝛahe:tamen ex operib laboꝛib ad dya⸗
bolum bertinere dinoſcuntur. Si fe eus illos in

moꝛte toleraret:videret᷑ facere ini

rum illoꝝ po

ciam cõtra ve
ſſeſſoꝛem.

illius ſoli cenſetur in quò viuit: in quo radices hbʒ:

Z non illius in quovidetur conſiſter.
ſa. l. ſi plures.i.in.ff. nouo.li.ix. S

ere. ff. arbo. fur. ce⸗
Sicut ergo ralis ar-

boꝛ quãdo ſcinditur ad illam prinet: in cuius domi⸗
nio vixit ⁊ radicee habuit:nec alius ipᷣm iuſte impe⸗

dire poteſt:q

quo voluerit: Sic in pꝛopoſito erit:quando

te ſcindit᷑ ſi p

radices fixit i

mine habitu

nin ipſam libere tollat 7 ducat ⁊ poꝛtet

Gilc in pzopoſito erit: quando qͥs mor
ꝛlus in vmio dyaboli 7 in eius operibus

ntentõnis 7 voluntatis: quãtũcũq, no
7 ſtatu in terra chriſti conſiſteret. Ta⸗

li iuꝛis pꝛetextu obtinuit dyabolus diuiteʒ illũ:Au.

xvj.ſicut oſtenſum eſt.AA.iiij.xv. S

iẽ ergo ille ĩ cuiꝰ

parrochia virit moꝛitur iuſte petit coꝛpue:ita ille
in cuius puitio vixit ⁊ moꝛiebat᷑ iuſte vendicat aĩaʒ
allegando ꝙ ſeꝛ ſua iuſticia illud. ij. Mach. vj. iſte
quidem hoc modo vita diſceſſit:ergo eſt mens. ſti

vltime legi concoꝛdat alia que habetur.

Y. v. v. Mec

iſtis repugnat auctoꝛitas ſacre ſcripture que habet

M. xj. xliij. ꝗ

ua dicitur:Si ceciderit lignũ ad auſ

7c. quia in cuius terra ſtant dum viuũt:ad ei partẽ

cadunt dum
uitio vei⁊ cꝗ

moꝛiñtur. Non em̃ ſtant in terra 7 ſer⸗
dunt ad partem dyaboli:quia non pot

male moꝛi qui bene vixit:nec ecõuerſo:ſi vſq; ad mõ
tem ſtet in ſeruitio dyaboli. Inter om̃es vo ad infer
nũ cadẽtes peius cadunt et pꝛofundius qui peccant
et alios verbis vkexemplis peccare faciũt:qu ia ſicut

melioꝛ ẽ qui

—

bene viuit 7 bene Wcet:qꝙᷓ q ui tm̃ bene

c eſiaſti.xxij. Mequiſſimi nequiſſima vita. O. tal es
eleſtẽ nohabebũt hereditatẽ P iura phat᷑. ⁊X.jxx.

Iſitationis.

iſitatio vei vebet eſſe exẽpla

i itiita econuerſo ille peioꝛ eſtac. De tali dicit᷑ Ec

Primo

r7foꝛma vi⸗

( Ner diſtinctio oſtendendo quomodo

ſitatõnis hũane. Secundo adducẽda ſunt quedam
themata ⁊ materie que generaliter penin ẽt ad om̃s

viſitantes 2 viſitan

es. Tercio pducende ſũt q̃daʒ

themata ⁊ matene que ſpecialr viſitantes infoꝛmat
et viſitãdos in religione.
pꝛimũ: viſitatio eſt dupler:diuinaꝛ pun Ar.j.
mana. diuina qua veus cni dicitur in p̃s. Intẽdeqd .ſj.
viſitandas omnes gentes. viſitauit viſitat et viſita⸗
bit quatuoꝛ genera hominũ: peccatoꝛes: penitentes
ꝓficiẽtes:⁊ pfectos:viſitatoꝛilo humanis 7 moderni

¶ Etum ad

tpis dans exe

mplũ quaſr in viſitatiõibo ſuis ad iſta

quatuoꝛ genera hoĩm ſe hẽbunt. Pꝛimos naq; viſi⸗
tat in vita æ in moꝛte diuerſimoge. In vita fic ma
giſter diſcipulũ errante vt coꝛiigat᷑ verberibo.ĩ moꝛ⸗
teincoꝛꝛigiles ad modũ iuſti iudicis vt danẽt᷑ x pꝛi-
mo in pᷣs. Oi aũt dereliquerint filij eiꝰ legeʒz meaʒ ⁊c.

viſita bo in ige mii

eoꝝ. Be ſcõᷣa
coꝛdis:q;tum

.

qtates eoꝝ: 2 in vberilv peccata
ſa. x. Viſita bo ſup fructu; magnifici
ad ſu pbos qͥ hic viſitãtib ino bedien⸗

tes viſitari nolũt:ſj potẽtia ſe vfendũt vel malicia
rexf Eir vel hypocriſi pcta ſua abſcondũt.æ q⸗

bus Sop

.J. Viſitabo ſup pncipes:q.ſ.xæ ptãte ſu⸗

perbiũt vel potẽtia:ne viſitent᷑ſe vfendũt:ꝛ ſup fili-

os regis qͥ

ter generis no bi

litatẽ obedire 7 facere

go eis inci bit ↄtẽnunt ꝛ⁊ ſup oẽs qui induti ſũtveſte
deßnins qᷓtum ad hypocritas:qͥ exreriꝰoĩa oſtendnt
pellẽ.i.ↄuerſatõem ſünplie 7 bonã:ß interius ſũt lu

pi rapaces:⁊ ſuꝑ oẽm

arrogant ingredit wmũ dñi

q in ſa terrena aĩali fabslice er cautel et puerſo

cõſilio ⁊ malit
gãter ingredi

ijs 7 appellatõnibo małcõfidens arro
7 ro? locũ ſuũ tenẽtilo obedire con

.

Irez dicit alia lex ꝙ arboꝛ xx.

.iij.

* iiij.

Wilſitatio

temnit:æ quib Hiere.ix. Sagittavulnerãs ẽ lingua
eoꝑ: wium locuta ẽ. Munqd ſup his nõviſitabo diẽ
ons aut in gentẽ huiꝰ ñ vlciſcet aia mea ¶ Pꝛedicti
nanq; ⁊ eis ſiles ſupbia ſua quaſi vinci nolut: ana⸗
ricia ſua quaſi ſua ꝗ mittere timẽt:vłqua pꝛiuari ti
ment facto v hoc quo iure pꝛiuatiſunt: xlitijs
ſuis quibo carere nolut cõſulẽtes frequẽter vt viſita
tiones ꝑ media pᷣdicta euadũt hoĩm:h qnid ẽ viſita⸗
tiones ⁊ indicia euadere hoĩm bꝛeuia ⁊ leuia:ĩ iudi⸗
cijs duriſſimis incidere vei: qui v eis loquit oiere.
v. ARagnificati ſunt quo an ſuꝑbiã:⁊ ditati ſũt qͥ ad
auariciam:v impinguatiſunt quo ad gulam luxu⸗
riam ⁊ pterierũt ſermones meos peſſime. i.pꝛecepta
mea v miniſtroꝝ meoꝝ:nũquid ſup his no viſitabo
dicit dñs. q. d.viſita bo diſtrictiſſime:qꝛ ille mentiri
non põt qͥ illã viſitatõneʒ eis pmittit dicẽs: Ege at
in die vltõnis viſitabo hoc peccatũ eoꝛũ: Exo.xxxij.
Dus liter ergo nuc vel ĩ moꝛte rñdebũt ad illã que⸗
ſtionẽ quãab eis querit xꝰ Eſa.x. Quid inqͥt facie
tis in ie viſitatiõis ⁊ calamitat:is. Cui quidẽ qõni
rñdet Hiere.vj.7. viij. A minoꝛi inquitvſq;lad maio⸗
rem oẽs auaricie ſtudẽt.Et ſequit. Pꝛopterea ĩ tꝑe
viſitatõnis tue peribũt. Sicviſitatus fuit ſuperbus
angelus lucifer cũ ſocietate ſua. Dic viſitatꝰ fuit ino
bediens Saul. Et auarus ille Luce xij. Ma habes

multa bona. Et guloſus diues Zuc xvj. In pma vo

ꝓte hiiꝰ viſitatõis diuine q̃.ſ.viſitat peccatoꝛes cor
rigibiles vt coꝛigant᷑: infoꝛmant᷑ viſitatoꝛes eccleſi
aſtici. In ſcdᷣa qua.iſ.viſitat incoꝛꝛigibiles ad moꝛtẽ
infoꝛmant?᷑ viſitatoꝛes ſeu iudices ſeculares. d pꝛi
mos nãq; pertinet pceptum illuo j. Regum. xvij. ca.
Fratres tuos viſita bis ſi recte agãat:⁊ cũ quibo oꝛdi⸗
nati ſunt diſce.d ſecũdos vo illud Leui xxvj. Vi⸗
ſitabo vos velociter. Et infra. Percutiam vos ⁊c.

Secd ẽ aduertenqũ ꝙ in vtraq; pdictaꝝ viſitationũ

Ti: eus habet ⁊ haduit quaſi viſitatonis ſue coad⸗
tutoꝛes non ꝓpter adiutoꝛij indigentiã:ß potiꝰ pꝛo⸗
ꝓter ſignificarõnezʒ exemplũ. In hoc nãq; ille cuiꝰ
oĩs actio noſtra ẽ inſtructio ᷣm beatũ gregoꝛiũ dat
intelligere ꝙ viſitatoꝛes hoĩm in viſitãdo peccato⸗
res conſilio indigent et auxilio alioꝝ. Sicut nanqʒ
pꝛimo væus a pꝛincipio mũdi peccatoꝛes viſita nit ꝑ
ꝓphetas ⁊ alios electos:ipos ad bonũ ducẽdo:ita p⸗
latis dyoceſes ſuas viſitantibo: neceſſariũ eſt aviu⸗
toriũ electoꝝ viroꝝ:qͥ ad hocð ſingul parrochijs eli
gunt᷑ fidelioꝛes ⁊ melioꝛes:vt p eoꝝ auxiliũ peccato/
res viſitent᷑: oſtendant᷑: ao bonũ cõuertant᷑ 7 coꝛꝛi-
gant᷑: O: eo diligentius? fidelius facere debent quo
ꝓphetaꝑ? electoꝝ viroꝝ vt pdictum ẽ locum tenẽt:
2 quo excoicatõnum minis ⁊ pᷣceptis ad veritatẽ di⸗
cendam obligant᷑: v quibo nullus pᷣter epᷣmvel eiꝰpo
teſtatẽ habẽs eos abſoluere põt. Sicut inſuꝑ ſecun⸗
w occidit pꝛimogenita egypti Exo.xiij. Et exercitũ
Bennacherib ſentiocrogffacuunq; milia.iiij. Re⸗
gum. xix. p myſteriũ angeloꝝ. Ita nuc mediantibus
ilłqͥ ad viſitatõnem vocant᷑:q angeloꝛũ locu tenent
occidere debet pᷣlatꝰ peccatoꝛes:illa.ſ.moꝛte qna di⸗

cit apłs: Moꝛtuos qͥdem peccato:viuẽtes autẽ deo.

Et iudey terrenus moꝛte coꝛpali mediãte fideli du⸗
odena:ita ꝙ vterq; iuder ſi recte viſitarevel iudicaẽ
Tbeat:neceſſe habet fidele inuocare adiutoꝛiũ cum
Moyſe Exo. uxij. Qui inqͥr dñi eſt iungaturmihi.
Et ait:HNec dicit dñs. Ponat vir gladiuʒ ſupꝑ femur
ſuuũ ite? redite de poꝛta ad poꝛtam.i.œ wmo ad do⸗
mum totã parrochiam æ qua eſtis diligẽter ſcrutã
v:ſi mercatus in aliquo loco teneat᷑ in dieb dicis:
ſi aliq non veniãt ad miſſam in dmica ꝓpter capellaz
in qua audiũt euangeliũ:ſi ſint aliqui concubinarij
vel vſurarij vłĩ mrimonio male copulari:vel ſymo
niaci vel ſoꝛtilegi:vel hmõi malefa ctoꝛes in clero vł
in pplo:q oĩno latere pñt niſi ꝑ vos onñdãt᷑:⁊ occidat

W pilf.

vnuſqͥſq; fratrẽ ⁊ amicũ ⁊ ꝓximũ ſun:nulli.ſ.ꝓcends
nec potẽti ne noceat:ſciẽtes qm̃ veꝰ potẽtioꝛẽ:et pl⸗
nocere põt. Nolite ergo timere eos: q occidut coꝛp⸗
⁊c. Math. x. Mec amico:qꝛ ẽ amicus coꝛꝑi: ita ꝙ ſit
inimicus aĩe:q̃ maxima ẽ inimicitia. Et ſi ſciãt nunc
vobie bonas grates qꝛ eis parcitis:maximas ſcient
vobis malas grates ĩ die viſitatõnis ⁊ calamitatis
elõge veniẽtis: Eſa x. In erarne nec ipi pcra
illoꝝ celare:nec ab amicis il iuuari poterũt.Et h̊ ẽ
qð ſe equit. Ao nnafugiert auxiliũ.¶ SGcðo viſi⸗
tat ve penitẽtes ⁊ ĩ afflictõne poſitos: ſicut medicꝰ
aualeſcẽtes vt ↄſolet᷑? letificet ⁊ ĩfoꝛmet qualr nere-
ant ſe cuſtodire vebeãt:ſicut etiã mater filiũ fame
licũ vt paſcat:ſicut pʒ Exo.iij.vbi ait:Viũtãs viſi⸗
taui vos oſolãdo:cibãdo:⁊ vidi oclo ↄpaſſiõis om̃ra
ſeʒ aduerſa q accidert vobis ĩ egypto:⁊ dixivt educã
vos e tra egypti: Ecce viſitatò ⁊ ↄſolatio ĩ ope. Sic
platus vel qcuq; viſitatoꝛĩ viſitatõne ſua ↄſolet᷑ pu
ſillanimes:ſuſcipiat infirmos:patiẽs ſit ad oẽs.⸗ ſiẽ
famẽ ⁊ vfectũ nitit ſupplẽ ſpũalem quã aĩe ſuſtinẽt
pꝓcr̃oꝝ:ita merrnermißo 93 upeꝑꝝ: ⁊ famelicũ
paſcat ad eũ clamãtẽ ⁊ dicente illõ Diere.xv. Recoꝛ
dare mei ⁊ viſita me⁊ tu eꝛue me:qꝛ religio ma apð
vñ h ẽ:viſitare ĩſirmos ⁊ viduas ĩ tribulatõne eoꝝ:
Jaco.j.Et tũc ve vtraq; paſtura veracit᷑ dicẽ potit
illõ ʒech.xxiij. Viſitabo oues meas? libeꝛabo eas
⁊ paſcam. Et ſciat ꝙ talł paſtura magna erit merces.
ꝛceps nãgqʒ diligit remunerat ⁊ qcũq; gratus hõ
illos qͥ viſitãt amicos ſuos ĩ alienis ptibo ? neceſſita
tibo ſuis:ſic xpᷣs qͥ dicet: Infirmꝰfui ⁊c. Mathi.xxv.
Ergo ñ te pigeat viſitare:Ecci.vij. Sʒ heu ſt nõnul
li tã pᷣlati ſclares qͥ lautas ab eccleſijs viris ecchaſti
cis indigẽtibo recipiũt pcuratõnes qꝙᷓ etiaʒ religioſi:
ſiles ill oneroſis viſitãtibo ⁊ ↄſiliatoꝛibj Yob.ij. SDe
q ba cõdixerãt ſibi vt viſitarẽt ⁊ ↄſolarent᷑ eũ.x qbꝰ
tñ ſãctꝰ Yob:qꝛ illũ effectualłr ñ ↄſolabãt᷑:poſtmodũ
diyrit:aſolatoꝛes oneroſi oẽs vos ¶ CTercõ viſitat c
ꝓficiẽtes:ſicut pꝛfamiligꝗs oparios laboꝛãtes vtopꝰ
bonũ ↄtinuẽt ⁊ ꝑficiãt: quo deficerẽt niſi ab altiſſi⸗
mo emiſſa fuerit viſitatõ:Ecci.xxxiiij. Sic pᷣlatꝰ vel
qcũq; viſitatoꝛ bonis exẽplis ⁊ verh̊ ⁊ pdicatonbus
viſitare vebet ꝓficiẽtes ðᷣ virtute ĩ Stutẽ ne vficiãt:
intãtũ ꝙ ſuhditi ð eo ⁊ĩ eo vũ gloꝛificare pñt ⁊ dicẽ
illð Ruc.vij. Pꝛopheta magnꝰſurrexitĩ nob 7 *
viſitauit plebẽ ſuã.Quarto viſitat dveꝰ pſeuerantes
⁊ pfectos:ſicut viſitant honoꝛabiles pſone wvna gre
glie:amplioꝛa eis largiẽdo:ſicut pʒ ſpecialr æ bĩa
vgine: quaʒ modo dicto ſpecialit᷑ viſitauit. Vñp̃s.
Viſitaſii terrã.i.virginẽ hũilem:⁊ inebꝛiaſti eã:per
ſpũſſancti fecundatõnem ⁊ grarum in pñti inunda⸗
tionẽ:mltiplicaſti locupletare eã:p vltimã 7 pfectiſ⸗
ſimam gloꝛificatõem. Sic pᷣlatꝰ vel aliꝰ viſitatoꝛ et
viros ⁊ quaſcũq; pſonas religioſas ⁊ pfectas inebꝛi⸗
are vebet vbo pᷣdicatõnis ⁊ exẽplo ſãcte cõnerſatõis
dicẽs illð Hiere.xxix. Vliſitabo vos ⁊ ſuſcitabo ſuꝑ
vos vᷣbũ bonũ. Iſtis qᷓtnoꝛ pᷣdictis modis viſitauit
nos oꝛiẽs ex altõ.illũinare his q ĩ tenebꝛis ⁊ in vm⸗
bꝛa moꝛtis ſedẽt:Qu.j.Et iſtis qtuoꝛ modis:tu q̊ͥ in
viſitãdo locũ erꝰt enes:intẽde ad viſitãdas oẽs gen
tes.nõ miſerear oĩm qͥ opant᷑ iniqͥtatẽ:ĩ pᷣ. Au. vij.
Viſitauit plebẽ ſuã. Etviæ ꝙ ĩ eis oĩa honeſteꝛ pᷣm
In q̃ auẽte pꝛĩo relu/ oꝛdinẽ fiãt.j. Coꝝꝑ.xiiij.
cet ĩtroducit᷑ ſcõs articulꝰ. Viſitatõ.ſ. hũana que
oꝛdinarie h abet ꝙ ommia honeſte ⁊c. Chariſſimilʒ
hoc apoſtolicũ pᷣceptum ad omnes dirigat᷑ xpᷣianos
modo tamẽ ſpecialioꝛi ad prelatum diriqitur viſi⸗
tantẽ:⁊ ad capitulũ ſuũ viſt itandum. Ipſi nanq; ſũt
ſpiritualia populoꝝ capita:ſicut ergo q; in toto coꝛ⸗
poꝛe oꝛdo ſit vcẽs ⁊ honeſtas:hec ramẽ maxime in
capite reqnirunt᷑: Yta quantũcunq; pᷣdicta apli ver
ba totũ eccleſie coꝛpus a d oꝛdinẽ habendum et ho⸗

vj.

Arꝰ.ij.
VII.

vel falſitates ncganplioo o

ei dch nimenti nglea in

sfuent gti gnantͦung gollachan
culta. Gic vos qul
turoleſed maledictum t autlecseſt
fmieſuuſininnenti minnten e⸗
ſnainangaranndnn e
iminuitur Din autezmorit. Dic ene
gvia vens ad vitam apentt.os autezin
nit iniquitaten: Oroner.x. Ged fone co⸗
cut li vianos vel amicos noſtros gccnſan
la in eis ſequetur coꝛrectio quo ad anima
cunia accepta eos vinere omitrent: ſcut
runt et nihil ſequeturmiſiipſoꝛi in bon
catio Quityreſponger vos eſtis ſean
minns er actu vobis in vlſitationeinun
ſicut ſpeculatop officiumeſtillds de caſtne
lisinmininbus muniret damane,lit
mnnoſo gawelllecnia? Gimni ta,
tcentqod in eo ſt ie ainm i ino
liberan Jic aglet darzanitasg hocf
et expii. Fionſis i. Taccepemp
ſpecnld ndd oſtititomni maalͤini
boc aſltegiperctryelamicd Bicvos
habetis ſpecnliſeo ortetg i
Uſe poet im ſpecnl
lk Dicpoopimomundare voſipſos
al hoe Abeabe uipeimo ſia 08E
Gvi. Quiiuſb painacanſatoriſilge
Poccꝛdineomnnla con .
Pat ecuni. Perfett

naniingee fii
krdiant iſpinn ii
tnememen, Airinde

rt ei n Gha ſin/
Pabealtſior ſſzetſt
hangköntschenigrtligieſi⸗
iwrſlinonid Zohi de
lturit oſclngkei dh⸗
cnalrfaſlabir poſno;
be o Trti tlitut
oponos ahonitofrat⸗
Gvo nfunitnliah alifi⸗
Cuinij geilitrd
lis verb rpcicaton⸗
kinutei mrieniini⸗
nä donkamnsr
Wminö A
iſtur , gſuenttn
ds Randnait
e ddeſt n
eait iltantt, Bß.
ilmrittiſtiife
7grunminpitiinmctt/
gurttup ditini hleen ⸗
cilnd e a fiſmmet⸗
reigiobsr ftatiein,
mgihſſiniuti
ſinbo wor ſſetnt
mjtium onſin
rnigitnhe in
ifctlannun
niten nſtil e

kinijtriſtzl en
lii nn
Cnitn, ufſinih. n

W

tit væ viſitatõis materia/quin
ue ad viſitatiõem ptin
ſiue ſit ſymonia ſiue v
nec etiã ipſis viſitandis ſi
e offendantur ſiue nõ.
que ſi viderit vnũ membꝛũ ſi

dant q
populi

ci:ſiu

tit quin ipſuʒ lauet/ et in h
plus diligit. Sic
officio vilitatõis:
vel falſirates oſtendentes/
, cite. j. Coꝝ.x. ¶ De
viij. e medicus vulnu
coꝛꝑis fuerit ꝑte/q
culta. Sic vos qni
turale ſed maledi
ſtru eſt quaſi inſt
ſanguini coꝛrupto via
i minuitur. Sin
i. quia venã ad vi
rit iniquitatem:
cũt/ſi vicinos vel a
la in eis ſequetur c
cunia accepta eos v
runt/et mihil ſe
catio.Quibo re
minus ex actu vobis in
ſicut ſpeculatoꝝ officiu
lis imminẽtibus pᷣmun
mino ſuo ꝓditoꝛ eſſe cõ
fecerit quod in eo eſt/
eratit ie voget!
et.xxxiij. ili homĩs ⁊c᷑.
n. æ ſpeculo quod oſtẽdit o
hoc caſu regi parcit vel amic
ha betis ſpeculi/ſed opoꝛtet
gat᷑. Sic vos pꝛimo mundar
ad hoc Abꝛqahe:qui pꝛimo im c
xvij. Quia iuſtꝰ pꝛioꝛaccuſatoꝛẽ ſui:
Hocoꝛdine omnia complebuntur:&
patet ſecundũ.Perfectio videlicet re
Ratione cnius eſt aduerte
ato Aug. diffinitus multũ
ture in maion mundo
totius vniuerſi hunco
tionẽ oĩa quanto uꝓl
pio/tanto ſu
in ſimili na
pꝛopinquant
niunt᷑ ⁊ ſimp

õ

—

tura

Wiſitatio
neſtatẽ hoꝛtent᷑: hictamen ſi
gunt᷑ a dicente:omnia ⁊c.
cepto compᷣhendit aplus vi
etiam oꝛdinantes eto
quo ad diſtributõem
omnia honeſte.Dec
tem/oꝛdinæe.
ant:
nos ſic
xix. Oꝛ

licioꝛes. Bic coꝛ
ſitum et loci eminentiã p
elemẽta:ideo pfectioꝛa ij
ſim plicioꝛa ſunt coꝛpib
pars riuuli que plus fo
rioꝛ inuenit᷑ IJdẽ etiã
poſitõibus:

—––-

ecialius ad capita diri
In qua auctoꝛitateſ.
