cendi ſpeculum:tua vita nocendi. Sunt mea q car-
po:nõ tua ſed rapta voꝛas.vt comedas viuis:come⸗
do ne viuere ceſſem. Frequenter flabello ꝑcuteris ſi
cetera euadis:non tibi ꝑcit hyems. Recte ſicut iſta
foꝛmica rationabilit᷑ ſcribit reſpondiſſe illi muſce.
Ita pꝑ omma reſpondere poſſent ſimplices: qᷓ par
uo et fideli ſtatu ſuo ↄtentant᷑:illis q ꝙter wmini⸗
um vel officiũ quibo male vtunt᷑ vel ꝓpter maliciaʒ
honoꝛantur ⁊ magnũ tenent lo cũ:in quo fideles cõ
temnunt:qꝛ eadem ſubeſt materie veritas: ſicut in⸗
ductiue in omniba punctis patet intuenti. Stex
eis rñdere potuerint:ſicut in eiſdem fabulis legitur
murem ſilueſtrẽ reſpondiſſe:muri villano ſoꝛoꝛi ſue.
Villanus nanq; fingit᷑ viſitaſſe ⁊ queſiuiſſe a cãpe⸗
ſtri.qͥd comederet ⁊ biberet:et vbi cubaret. qͥ reſpõ⸗
dit:ꝙ fabe et huiuſmodi dura eius erant cibus:⁊ a-
qua potus:⁊ foſſa ſeu foꝛamen terꝛe lectus:et h̊ om⸗
nia ei oſtendit.Alius vᷣo dixit:cibum ſuum eſſe pa⸗
nem albiſſimũ:⁊ optima queq;:q in cellario:vel lar
dario regis et dñoꝝ inueniebant᷑ ꝙ cibo ſuo:et potu
parata eſſe aſſerebat:dñoꝝ etiaʒ lectis ad libitũ vte
bat᷑:qua no bilitate expoſita campeſtrẽ ↄtempſi it q̃ſi
inſciũ ꝙ ad ↄſimilia habenda ad villam nõ veniret.
vnde ipᷣm inuitabat vt ſecũ veniens eius expiret᷑ vᷣ
licias ⁊ nobilitates. Simul jᷓ cellariũ cuiuſdã diui
tis intrantibo: vlicata ibiinuenta comedẽtibo vt/
puta caſeũ et hmõi:ↄtigit diſpenſatoꝛeʒ ſepiꝰ intra⸗/
re:ad cuius introitũ timoꝛe magno pterriti foꝛami
na petebant cibo værelicto:et nõ ſoluʒſtali terreban
tur aduentu:ſed etiã inſtrumenta ad mures capien
dos foꝛte ex om ni ꝑte parabant᷑:vt ſe v illis vindi⸗
caret qui cibũ ſuũ conſumpſerant. Cam peſtris er⸗
go rantã videns inquietatio nem:; pacifice come/
dere nõ poterant:ex omni n parte timoꝛes ppẽ⸗
dens inſidiaꝝ ⁊ culparũ periculũ:qꝛ v alienis vixit
alteri valefaciens dixit: Rodere malo fabã ꝙᷓ culpe
pete rodi.Fellitũq; metu nõ puto dulce bonũ.ma⸗
o fabam rodere liberet letari:q velicijs affluẽ ſer⸗
uus et triſtari. Sic omnino qñfideles ſimplices vi-
dent pctõꝛes et abundantes in ſeculo obtinere? ia
ctare diuitias:et victus ⁊ veſtitus:clicias et vmo
rũ ⁊ equoꝝ nobilitatẽ:que omnia vel ex magna pꝑte
ex mala habent acqͥſitione cũ aĩaꝝ piculo:et ↄſcien⸗
tiaꝝ timoꝛe:quibo meliꝰ eſſet fabã comedere ⁊ aquã
bibere cñ ↄſcĩe leticia ⁊ ſecuritate.dicant in coꝛdib⸗
cum mure campeſtri. malo meam ruralem paupta⸗
tẽ:cũ ſecuritate et leticia qᷓ ſplendidas epulas illas
⁊ veſtes cũ remoꝛſu ↄſcientie.⁊ cũ tot hominũ⸗ ⁊e-
monum inſidijs:⁊ penarũ infernaliũ timoꝛe ſciens:
qm̃ melioꝛ eſt buccella panis cum gaudio qᷓ; wmus
plena oiuitijs cũ iurgio.ſ.conſcientie: ꝛouer. xvij.
Oñ etiã fideles hoĩes ad officia vel facta: in qᷣ
lucra eis pꝛomiztunt᷑:que cũ ſecuritate ↄſcie lucrari
nõ pnñt pꝛedicto modo inuitãtib rñdere veberẽt.
ercio eis rñdere poterũt.ſiẽ fim fabulas lupus
macilentꝰet famelicus rñdit cani pingui.fingitur
nanq; ꝙ lupus talis cam pꝛedicto obuiãs: queſiuit

Wviij.

vbi et quõ tantũ haberet cibum veq tampinguis eſ
ſet.Cuiille:ſeruio homini qͥ mihi ſatis dat. Cui ſu
pus:ͥ vadã ego tecũ: vt ei etiaʒ ſeruiaʒ:⁊ ↄſimilibus
fruar vlicijs. Cũ vo ſil erãt in tali ꝓpoſito: cõtigit
lupũ canis collũ reſpicere cpilatũ:q cãm illius for
tune queſiuit.Cui canis.æ die catena ligatus ſum.
que collũ meũ modo qᷣ vides male ſtringit ⁊7 tractat
Cui lupus valefaciens:⁊ ad nemus rediensaiebat.
malo eſſe macer cũ libertate ꝙᷓ pinguis cũ ſeruitute.
MReddit lupꝰverba nõ eſt mihi copia tanti. Oꝛ fieri
ſeruus ventris amoꝛe velim. ZRitioꝛ eſt liber mendi⸗
cus:diuite ſeruo. Ita potius eligẽ dʒ qͥs: vt liberaʒ
et nudã habeat ↄſciam cũ pauꝑtateet fame: ſiti et
nuditate/ꝙᷓ omnibo diuitijs:vlicijs et honoꝛibp ab⸗
undare:cum ſeruitute pcti ⁊ dyaboli.Et ad iſtũ in⸗
tellectũ põt intelligi uͦu Ecces.vij. Melius ẽ ſire
ad wvmi luctus ꝙᷓ ad wmũ ↄuiuij. Somꝰ nãq; pau-
pertatis eſt qſi vmus luctꝰ:ad quã tñ libẽtiꝰ vadit
q videt mũdialiter ↄuerſantes:in aĩevirtutibo enu
datos:ſicut pꝛedictus canis fingit᷑ in collo fuiſſe nu
datus. NMota materias his ſiles.A. xxv. xxxiij. et. S.
xij.xxxiiij.¶¶ Quarto ipſis ſic exaltatis:ð exaltatõe
ſua gloꝛiantib:a alijs minãtibo:vel eoꝝ amicis feli⸗
citatẽ illoꝝ narrantib:quomodo viq; tãdiuites fa-
ctiſunt.quõ etiã cũ potentibo nobilibo tantã inue⸗
nerũt gratiã:ꝙ ad eoꝝ H vocan?᷑ oſilia: etiaʒ

ſunt optime cũ eis multũ honoꝛati:⁊ in magnis of

ficijs poſiti magnis muneribo wtati. Rñdere po⸗

terũt qͥ audiũt:ſicut reſpondiſſe fingit᷑ qdã cuidam
admirãti ſingularẽ cuiuſdã canis progatiuã et no⸗
bilitatẽ ſingularẽ:qꝛ ipᷣm ſolũ in tota villa vidir no
lam ad collũ poꝛtare.Cui alius qͥ cãm ſciuit qre no
la collo eius apponebat᷑rũdit dicẽs.nõ Ipter eiꝰ bo
nitatẽ:h̊ ꝓpter eiꝰmaliciã:illã obtinet ercellentiam
Fingit᷑ nanq; fuiſſe ita malicioſus ꝙ ſuꝑ hoĩes ſilen
ter inſiliens: ipos ledere ſolebat: cuinolã appende⸗
bant:vt hoĩes audiẽtes nole ſonitũ:ſe ab üllo cuſto⸗
dirent. oꝛo tanto ergo exemplũ ẽ ad ꝓpoſituʒ: quia
ſicut ipᷣe illã vltra alios canes obtinuit excellentiaʒ
ꝗꝓpter ſuam potiꝰmaliciã ꝙᷓ honitatẽ. Ita pᷣdicti om
nia pᷣtacta vona ? grãs ⁊ officia ⁊ dñoꝝ amicicias vt
frequẽter potiꝰ ꝓpter falſitatẽ obtinẽt:qꝛ vics ſciũt
ipᷣos reuolutoꝛes eſſe:⁊ barecatoꝛes.⁊ phas et ne⸗
phas lucratiuos:quapꝛopter fidelitatẽ ⁊ ſolidã ve
ritatẽ.Oe quibo dũ a dñis ſuis iuſti eſſe aſſerunt᷑:et
ipᷣi etiã verbis iuſticie:om nia facta falſa ſua colant:
pulcerrime predixit aplus dicens. Trãſfigurẽt᷑ mi-
niſtri eiꝰ ſic mĩſtri iuſticie.ij. Coꝑ.xj.
Ey quib tñ:qꝛ iuſti non ſunt vt apparẽt magnũ
ex eoꝝ iniuſticia ↄoſequuntur damnũ:tam ipſi wmi⸗
ni qͥ tales diligunt ⁊ inſtituunt ⁊ non coꝛrigunt:nec
amouent.qꝙᷓ etiam ipſi miniſtri necnõ et qui pꝛo eis
rogant:vel eos ſuppoꝛtant:qꝙᷓ etiam eoꝝ officijs ſeu
miniſterijs ſubiecti.¶ Pꝛimo nanq; womini ex tali
um miniſtroꝛũ falſitate damna incurrunt tempoꝛa
lia eterna. ve tempoꝛali patet:tuʒ quia cupidi cũ
ſint et falſi a wminis capiunt quicquid capere poſ⸗
ſunt. Ab inimicis vo domini quicquid clam capere
poſſunt.A ſubditis vᷣo domini quicquid extoꝛque⸗
re poſſunt.dumq; iſtarum ſint conditionum: inimi
cos mvmini:vel contra eum deliquentes euadere peꝛ
mittunt impunitos: et iuſtas emendas eos amit⸗
tere faciunt:dicunt nanq; eis velinquentes.ſis bo⸗
nus ſocius et non loquaris amplius:et habeas iſtõ
⁊æ cuius receptione ſi credat ſe poſſe latere.illud re
cipit et iuſticiam facere diſſimulant: &t ſic mune⸗
ra recipiunt in damnũ domini:nõ dantes vo in ſpi
rituale dñi damnũ:et etiã tpale:duʒ ſubditos ſuos
pauꝑant:et vltra iuſticie debitũ puniẽt ⁊ dñm in
ſuꝑ vtroq; modo dammficant.duʒ eum male cõtra

7 —

Vxxiij.

Exemp.

Ar. vij
Xxxuij.

Exemp.

xxxv.

Exemp.

Miniſtratio

aliquem quem ex odio:vel cupiditate accuſant/ꝓno
cant dicentes:talis fecit ſiccòtra dũm tuum:vel ſic.
te ↄtempſit:vel ſic dixit œ te pᷣtendẽtes/quaſi totuʒ
faciant.vt honoꝛvel wminiũ vni cuſtodiatur:et tñ
in rei veritate totum dicunt ⁊ faciũt/vt ꝑ dñm ⁊eil⸗
lo vindicent᷑. libo q̊ miniſtris vel patrie reuo⸗
lutoꝛib/nõ eſt faciliter credendũ:qꝛ ſi eis facilit᷑ cre
dat᷑:vminũ ſuuʒ ponunt in vno toyl:et placito:vbi
expẽdet xl.libꝛas.et nõ lucra bitx.dena rios.vbi ipᷣe
ſemꝑ ꝓdet et ipᷣi lucrabunt᷑:vbi dñns erit ſemꝑ in eoꝝ
Vmigerio.quaſi eis ſemꝑ indigens? Iſtas nanq; vi
dentes foꝛtunas ad wmini vocati ↄſiliũ:⁊ qͥd in ta
li caſu facere vebeant:reqͥſiti dicũt:cuſtodi dniuʒ tu
um:et honoꝛem tuũ:et ſic agas cõtra eum:vidẽt.n.
ex tali bꝛiga illoꝛum ſurgunt ex vtraq; ꝑte lucra:
quia wvmini videntes ſe illoꝛum indigere cõſilio et
Gin lio. aunplio⸗ dant fenda et munera et feſta. Et
ꝙ; hanc qᷓtum ad wminũ habeant intentioneʒ:vno
patet exemplo: quodam qui dixit:nuꝑ de quodaʒ
dñno a quo robas accepit.niſi dñs noſter habeat fa⸗
cere nõ cognoſcet vicinos ſuos¶ Exr parte etiã alia
illis accreſcunt munera/vt clanculo aduerſarioꝝ ge
rant negocia/et ideo dom inos ſuos in tnibulatione
et placito tenent/et placitare faciunt/vt ipi ha beãt
lucrum et dñs damnum.ſed heu in hoccaſu q w⸗
lendum eſt/non eſt damnũ wminoꝝ nimis faciliter
credentium/ vel malis miniſtris ad herentium:ſicut
eſſe œberet:ſed ꝑditio erit pauperũ tenentiuʒ:quia
tenentes in alioꝝ vemientes wminiũ:ſtatim atachi
abunt᷑ et ſpoliabunt᷑:oñi vo nõ minus comedẽt:vel
wꝛmient.¶ Sominus ergo prudẽs tales nõ habe⸗
bit miniſtros:nec alicui officium vendet:qꝛ ↄmuni⸗
ter nulli emũt:niſi mali. Sicut ex reſponſiõe ſancti
thome d aquino:patet in quadã epła ad duciſſam
Lothoꝛingie:a quo requiſitus erat/ſi balliuis ⁊ offi
ciarijs poſſit officia vendere: cui reſpondit dicens:
Talis ven ditio expediens eſſe non videt᷑. Pꝛimo qꝛ
frequenter cõtingit ꝙ illi qͥ eſſent magis idonei ad
huiuſmodi officia exercenda ſunt pauꝑ es:vt offici⸗
um emere non poſſint. Si etiaʒ diuites ſint illi qui
melioꝛes ſunt:hbmõꝛr offici nõ am biut nec inhiant
ad lucra ey officio acquirẽda. Si ſ̊ officia veſtra vẽ⸗
dins vt plurimũ:illi officia veſtra ſuſcipient/qͥ ſunt
peioꝛes/ambitioſi/⁊ pecunie amaroꝛes/ et ſubditos
veſtros oppꝛimentes:veſtra cõmoda etiã ita fideli⸗-
ter nõ ꝓcurant. Vnde magis expediẽs videt᷑:vt bo/
nos homies et ido neos ad officia veſtra eligatis:qͥs
etiã inuitos/ſi neceſſe fuerit ad ſuſcipiẽda/veſtra of⸗

ficia cõpellatis:qꝛ ꝑ eoꝝ bonitatem ⁊ induſtriã ma

gis accreſcet vobis.⁊ ſubditis veſtris ↄmodum:qᷓ łe
pdicta officioꝝ venditione /acqͥrere valeatis. Et h̊
ↄſilium vedit Moyſi Jerro.ſicut ptʒ.A. xxvij.iviij.
Pꝛouide inquit tibi viros «c Oi vo pꝛincipijs non
obſtet᷑ quin malos ſaltem habeat miniſtros ⁊ bꝛigo
ſos:non eis faciliter acquieſcat:vt placitare contra
quẽqꝙᷓ incipiant:ſed parte amicabiliter vocata.⁊ au
qita:ſi ſe iuſtificare poterit ve impoſitis:bene qͥdeʒ.
ſi vo ſe iuſtificare nõ poterit.amicabilit᷑ citiꝰ ⁊ meli
us:et cum minoꝛi damno coꝛpoꝝ ⁊ rerum: facient fi
nem:q; cum placito et rigoꝛe et cũ maioꝛi quiete coꝛ
Poꝛuũ:et amoꝛe coꝛdiũ:nec eſt ſubito contra aliquem
ꝓcedenduʒ. Et iuſte quidẽ modispᷣdictis dmini ꝑ
malos dammificant᷑ miniſtros: qui gladium fatuis
tradunt. Et quia ſicut pꝛedictũ eſt ad moduʒ venti
puluerẽ in altũ eleuãtpuluis vo in altũ eleuatꝰ qñ
q; ad oculos reflecti eleuantis. Dic . Hec etiã de
malis factis ercuſant᷑ miniſtroꝝ. qn de eis coꝛã xeo
rñdere teneant᷑. Et ſic etiaʒ damnũ in alio ſeculo re⸗
poꝛtent ſpirituale.ſicut pʒ.A.xij.xliiij. ¶ Ideʒ etiã
exmplo patet v cane ducẽte cecũ in lutũ.ꝓ pane ſi-

MW. viij.

biin luto ꝓiecto. Siciſti pꝛo lucro ſuo wminũ ſuuz
ad lutum ducunt peccatiet pene typũ⁊ vitã ſequẽ⸗
tes iude.qui ꝓ lucro ſuo vñm ſuuʒ vendidit. Ita qͥ

libet pꝛedictotum q ſoꝛtitus eſt ſoꝛteʒ miniſterij hu

ius:Act.j.Mota ĩ hoc. F.iij.xxiij. ¶ Ipſis etiam
miniſtris damnũ imminet taʒ tempoꝛale ꝙ; eternũ
¶ Tem poꝛale frequenter expimento ptʒ quo wcetr
ꝙ miniſtri maloꝝ wminoꝑ ſunt ſicur cochlear pa⸗
nis:et ſicut beſtie rapaces:que leonem ſequunt᷑ ad pᷣ
dam:et ſicut aues q aquilã ſequunt᷑ dum aues vena
tur. Primum patet in facto viroꝝ ſimplicium: qui
quandoq; pulmentũ ſuum:fabas vid elicet vel piſa
comedunt: et oꝛi cum cochleari applicant paneo:
uibo comeſtis: vltimo etiã ipſuʒ wuoꝛat cochlear.
Be⸗ predicti mmini cũ tali miniſtro bona colligũt
u bditoꝝ:in fine etiam bila ſuꝑ factis ſuis accepta
7 plurimoꝝ querelis auditis ipᷣius etiã colligunt bo
na. Vt e illo verificet᷑ illud Eſa.xxxiij. Tle qͥ pꝛeda
ris:nõne et ipſe pꝛedaberis?: Vnde æq dam Piumilt
fert᷑ miniſtro qͥ cuʒ a dño ſuo ſpoliaret᷑ dixit:vomi⸗
nus meus fecit æ me cochlear panis: ¶ icitur eti
amꝙ leonem et aquilam ad pꝛedã ꝓperantibus be⸗
ſtie et aues ſequunt᷑ rapaces:vt partem pꝛede quaʒ
ipſi ſatiati verelinquũt capiãt. Sea aliquãdo qn a
preda væficiunt queſita:pxunũ capiunt ſequentem.
Ita miniſtri dños ꝓpter lucrum ꝗprium ſequuntur
jed frequenter accidit:q loco alterius pꝛede/qn aliã
nõ capiũt ad ſufficiẽtia/ſuꝑ illos redeut miniſtros/
bilas et querelas v ipſis libenter audiunt:⁊ omni⸗
bus querulantib iuſticiaʒ illis ſe facturos ꝓmit⸗
tũt.Sed quid ſequitur. Reuera ſi inuenerint illo s
mala multa:⁊ iniuſticias cõmiſiſſeſ et multoꝝ bona
abſtuliſſe:et multis damna intuliſſeſillos quidẽ mi
niſiros qñq; incarcerant vel atachiant vſq; magnã
æderit redemptionem:vel qñq; ſuſpendi vel occidi
faciant/et omnia ſua auferunt. Quotr em̃ vidimus a
diuitibp exaltatos et honoꝛatos ⁊ in magnis officijs
poſitos:et ab eiſdẽ diuitib vel heredib ſuis turpi⸗
ter viectos ⁊ depauꝑatos ⁊ aliqũ tractos ⁊ ſuſpen⸗
ſos.Sed raro viſum eſt ꝙ v bonis q abillis aufert
damnificatis ſatiffacerent:bona quidem que ipᷣi ab
alijs male abſtulerũt ab eis auferunt/ſed non red⸗

dunt ea eis a q ablata fuerunt. Ad quod tamẽ te

nent᷑ ꝑ legem. R. vj.iij.vbi patet ꝙ dñi tales accipt.
unt ſpinam ve pede miniſtroꝝ ſuoꝝ et ponunt in pe
de ꝓpꝛio/et non vbiponi teberet. Sʒ qnq; viſum eſt
; ipiminiſtris ſic ſpoliatis eos in eiſd eʒ reponerẽt
officijs:vt plura ↄgregent ⁊e qᷣbus ſpoliari poſſent.
qualis g iuſticia fit damnificato ꝑ talem miniſtruʒ
vel quid repoꝛtat ille ve querela vel bila ſua: exqͥ bo
na ſua wmino confiſcantur.et ſpoliatis vel dammi-
ficatis minimeredduntur? nõ poreſt aliud in canſa
iſta dici verius/niſi ꝙ miniſtris ſpoliantibojet mini⸗
ſtris ſpoliatisſemꝑ dñi lucrent᷑ ſubditi luũt.⁊ la⸗
chꝛymant᷑ c. ¶ Gcvo ꝙ eternum talibus miniſtris
immineat damnum. ex hoc coniecturari poteſt.ꝙ G
non reſtituunt que auferunt:nec vt veberent puni⸗
untur. Cum enim non dimittatur peccatum:niſi re-
ſtituatur ablatum/et ablatum hic nunqꝙᷓ reſtituant
Cum inſuꝑ plura auferãt q latrones qui hic ſuſpẽ⸗
dunt᷑. Gicut falco wmeſticus plura mala facit aui⸗
bus qꝙᷓ ſilueſtrl:quia ſilueſtris ꝓ ſua neceſitate aues
capit:fame vo extincta:capere pꝛedam ceſſat.vme⸗
ſticus vo nõ ſolum ꝓ ſe pꝛedã capit:ſed ꝓ dño et w/
mina:et filijs filia. Sic latro in nemoꝛe pꝛo ſua fu
rat᷑ neceſſitate.Miniſtri vo iniuſtiꝓ ſua:⁊ dñi ⁊ do⸗
mine:et familie / ideo opoꝛtet q; plura capiat ꝙᷓ la⸗
tro. Vbi ergo iniuſtiſſunt magis larrones reſpectu
alioꝛum dici poſſunt. Jdeo refert Valeriꝰ maximꝰ
libꝛo.vij. ꝙ ſocrates videns tales miniſtros quẽdaʒ

xxxvij.

Exemp.

xxxviiij.
Exemp.

xxrirx.

olantareſuam viuerepennittun
quecoꝛ eis agerehabent plonga
intenunaceigiantemaliciam ſuer
relumdade
dotempusfocian lbenter qus
do vigeno tempusetloci buit
verbaqidann tecolligens diui⸗
us fzclamqz libenter Herimpe.
Dojnna frequenter Oinnia il
ytquod wdenir ai loavelenen
letatur. Ezech. yij. Nota. ).lr lt
ceatur tales ſunt cauſu umneal

itatis eis ſubiectenmmo mirabi

lno eloiſcungzſtatus ecleſtaſt
ſubilsetbonnscſe ofſzui ma
torlbquia dum caput egotat ſe
cſetgnomodo columna putnd⸗
kenghaſicadenddinclinataoff
bilterſupponge Ita mirabil
ſetſyüaliter veicdigaliter alide
vomunceremmiturnonnemi
loohinnüco alignit mund
atſermo nonnemirumn vigen
uſto lis iuſtfcsbitiqn
ac üͦeleuat sſen a tenens
ncit eilun
cus alios paaficab
ſernmngetd acledi

den atohemgiuel
mmuemiihlinininſt

xlj.
lvunf apacetee A enintbeg ge, Nwe
iinanin renen, Sn
kaueſſta⸗n Od Gliggöddgs
elafuncglm ini⸗
riu
laclt loch aſten, mſegonnn

nche⸗ Mspedeggiali
in illiyntntniii⸗

ndt,Aenteranginnteromgi,
lu n milbſthinne n,
ultur. ſeueaſiinnenerint ilos
lus miſſieetnuitop ban
9damnuſntliſt iloognici ni
Crantplatnchiant icmagni
empelqic ſuſpencirel ocgti
g aufenunt. Qotef plcimnea

t honongtos i, nag iofii⸗
diuntho elherthiviiz nnn,
nparos aligi nactvo ſulen⸗
tg rbonisebilivofẽ,
Cl.bona quiemn quetötob
tabcho aufemunt ſet on ne⸗
tu fucrunt AM nos nite
pbipaterg dfitalescapt⸗
niſtrop ſnop dt vonunt inpe
ni deberet. Gqſic; rliumeſt
iatig eos in eichtz reponeret
vent e qbus ſpollanipoſſent.
unnificatop falen minitni
TEerel delbllaſunzerqſb
Antur et ſoligts peldunil
ntur:nopoteſtaliugin d
mimnſtns ſooluanniwetmn
,lngat,r lan irt //
uumuntalluonii pr
aroriunafipi 6
runt neeſt Nhenen hun/
ne gtumniin⸗
ittamurpecai
n n cßfeſitent
Nrun hiennc e ſ,
itſlm nmcu gll, ſih,
6 splonnnulzfic
ſicts in aefitirents
ſſtns p ſuanece

xlij.

Miſericoꝛdia
latronem ad ſuſpendium ducere niſit: et interꝛoga⸗
tus v cauſa reſpondit:quia video magnos latroes
ducereparuũ ad ſuſpendiũ. Cũ inqᷓ vt patʒ. magni
ſint latrones: et hic nõ ſuſpendunt᷑ rationabilit eſti
mari põt ꝙ alibi ſuſpendentur cum illis:⁊e qu ibo di
ctum eſt. A. xij. viij. Et iuſte quidẽ a deo in alio ſclo
punient᷑:qꝛ ſupꝛa.e.c.xviij.dictũ eſt ꝙ tales ſunt ſiẽ
boꝛdones inter apes. Gicut ᷓ paterfamilias tles in
ter apes mueniens occidit. Ita deus tales finaliter
occidet. Hec cogitantes:vlulare mimiſtri Johel. j.
Terao eyr ælicto male miniſtrantiũ in quocun⸗
ꝙᷓ officio eccleſiaſtico ſeu ſeculari imminet damnuz
ſpirituale:illis qꝗͥ ꝓ eis rogauerunt ꝙ oꝛdinarent᷑ vel
kaonm ouerentur vel ad tale officium ſuſ. ciperent᷑: qᷣa
m legẽ.·in.ff. nouo.li.xij.ti.j.ad municipales.l. impe
rator. Siis qͥ nominat᷑ vficiat. noĩans de damno
p eum poſtmodũ facto tenet᷑:acſi fideiuſſoꝛ eius eẽt
HNuarto er culpa maloꝝ dnoꝝ:et miniſtroꝝ dam
nu incurrit tota munitas ſubiecta eiſdem. uia ſi
cut reſpublica ꝓſperirate beliica vfraudat᷑: ex h
non foꝛtes ſed miferi ad hoc eligunt᷑ qui locũ foꝛtin
militũ tenent ?⁊ ſtipendia taliũ accipiut:er ſtales nõ
ſunt/ſicut paret. Wen Xxirx. Ita nunc cõmunitas tã
eccleſiaſtica qᷓ terꝛaꝑ:regnoꝝ/ciuitatũ et villaꝝ:pa-
ce et inſticia ⁊ abundantia ⁊ bono carent guberna⸗
toꝛe:qꝛ fideles cõmunia ſubterfugiũt officia:et falſi
et indigni ea emunt. Ex hoc nanq; ſeqᷣt q aſſiſa pa⸗
nis aliarum rerum victualium muneribus acce⸗
ptis:frangi.q etiam malefactoꝛes ⁊ peccatoꝛes ſᷣm
voluntatẽ ſuam vinere permittunt.ꝙ etiam partes
que coꝛã eis agere habent ꝓlongant? grauãt. vt alij
int erim accipiant:maliciam ſuam ſub quodã colo⸗
re palliantes enhoß Dicentes: Erhecra non eſt mo⸗
do tempus/faciam ibenterquando potero. quan⸗
do videro rempus et ſocũ ⁊ huiuſmodi:que quideʒ
verba quidam recolligens dirit. Expecta nõ Etem
Bns faciamq; libenter. Hec imperfecta pariunt mi⸗
i damna frequenter. Omma iſta et peioꝛa faciunt:
vt quod væderũt:cũ lucro eleuent.Ergo qui emitnõ
letatur: Eʒech. vij. Mota. J. ix. ix. HNec miruzʒ vi-
deatur ꝙ tales ſunt cauſa ruine ciuitatis:vel cõmu⸗
nitatis eis ſu biecte:immo mirabile eſſet ſi cõmuni⸗
tas:vel quiſcunq; ſtatus eccleſiaſticus vel ſecularis
ſtabilis et bonus eſſe poſſʒ qui malis regit᷑ guberna
toꝛib:quia dum caput egrotat 7c. Muia ſicut mirũ
eſſet quomodo columna putrida:vel ad vnam par⸗
tem quaſi cadendo inclinata poſſet magnũ opus ſta
biliter ſuppoꝛtare. Ita mirabiliꝰ eẽt quõ talis poſ⸗
ſet ſpũaliter vel coꝛpaliter alios ſuppoꝛtare:quia ſi
eos mundare mititur: nonne mirũ videtur/quomo⸗
do ab immũdo aliquid mundabitur: Si de uſticia
fiat ſermo.nonnemirum videtur quomodo qui mnõ
eſt iuſtus alios iuſtificabit:quomodo non rectꝰnec
ad vũ eleuatus:ſed ad terrena carnalia inclinatꝰ
alios rectificabit: vel ad æum eleuabit? quom odo
non pacificus alios pacificabit: cum plus exempla
ſequantur qᷓ verba:ſicut oſtenſum eſt. E. vij. ij. Er-
go pꝛobentur pꝛimũ et ſicminiſtrent.j.Timoth.iij
Be iſtis damnis ſimul nota. C. xj. xlviij.

Aſericoꝛdieprimo

oſtendet᷑ diſtinctio. Gcdðᷣo quomõ ab om

mibo rebus oſtenditur et weetur. Tercio
ip ab omniboeſt habenda pꝛopter bona que cõfert.
NQuarto qꝙ; ab omnibo eſt preſeruanter cuſtodienda:
quia in bello ſpirituali multũ iuuat:⁊a multis ma⸗

lis pꝛeſeruat. OQninto oſtendetur habẽdi⸗ oↄſeruã⸗

qi neceſſitas p tanto ꝙ ſine illa ad celũ non puenit᷑.
BGexto eadem oſtendet᷑ neceffitas: ꝓtanro ſine il⸗
la penas multiplices incurrimus. Septimo oſtẽde

ir

tur nõ habentiũ miſericoꝛdiam:nec in ope illã oſten

dentiũ reſponſio. Octauo expimentũ oſtendet quo
quis eſtimare poſſit ſemiſcoiam habere vel non ba

bere. Mono oſtenditur ꝙ nõ eſt de vei miſericoꝛdia

nimis pꝛeſumendum.
tũ ad pꝛimum duplex legit᷑ eſſe miſericoꝛdia:
vna diuinq aſia humana.¶ Siuina vo ẽ duplex: qꝛ
vna eſt pᷣcedens:qua nos creauit:redemit 7 bona na
ture/foꝛtunea gratie vedit.Alia eſt ſ ubſequẽs-qua
bodnos in celo remunerabit.¶ Dumana etiã eſt du⸗
plex:quedã ſpũalis:ſicut patzʒ. C.j.iij. que ßm vecre
tũ pꝛimo eſtoffenſas iniunias remittere. diſt. xlv.
tria. 7.c.que ſunt elemoſyne.Et diſ.l.aſiderãdũ Ge
cundo vælinquentes coꝛrigere:a q̃ qͥ parcit:crudelis
eſt:diſ xlv.ſed illud. Ite bona wcere:et iuſta ↄſule⸗
re:diſ.xlv. diſciplina¶ Alia eſt coꝛpalis qᷓ in duo⸗
bus aiſiſtit:in vando.ſ:v mutuando. Pꝛimũ patʒ
et oſtendit᷑ in ſeptẽ dpiba miſericoꝛdie:q̃ ꝓ ꝑte enũe⸗
rant᷑ in æcreto.lxxxj. diſ.nõ ſatis:que omes enume⸗
rant᷑.C.j.uiij. IYlla vo que om̃es iſtas ſimul opꝛehẽ⸗
dit: maioꝛ eſt õibo holocauſtomatibo.diſ.l.ponderet
in fi. Illa vo que ↄſiſtit in mutuando:duas habere
bet᷑ cõditiones:vnã ꝙ fiat ꝓ indigentia:alia fi⸗
at une be retributionis in hac vita:iuxta illud Zu
ce. vj.
ditio requirit᷑ ex ꝑte illiꝰ cuimutuat᷑ Scoa ey parte
mutuaãtis. Cõtra iſtas reglas faciũt nõnulli qꝛ libẽ
tius mutuant diuitibo ꝙ; pauꝑib:qᷓ mutuo accepto
poriꝰvtunt᷑ q̃ſi ſuꝑbi q indigentes.¶ Et ſi obijciat
Jp̃ᷣi indigent q̊ eis mutuandũ eſt. rñũdet ꝙ aliqͥ indi⸗
gent ex foꝛtuna ſclłi:q nõ pnt nõ indigere: ſicut neceſ
ſario pauꝑes vl indigẽtes:⁊ illis mutuare eſt regnũ
celorũ ↄpare. Alij vo indigẽt ex ꝓpna fatuitate ni⸗
mis ꝓdige⁊ voluptuoſe vinẽdo qͥ ꝑ mutuũ nccitatẽ
in qua ſunt nõ ſſᷣ eua bũt:vt ĩ poſteꝝ ꝑce viuãt:ſ
tius voluptates ſuas nutriẽt:⁊ illis mutuare:nipil
aliud eſt qꝙ voluprates ſuas nutrire. et mutuata fre
quent amittere:⁊ q petũt᷑ vebiroꝝ irã incurrẽ. Vñ
in hoc caſu eſt æ lebitoꝛe nobili:⁊ creditoꝛe medio⸗
cri:ſicut fabuloſe fingit᷑ fuiſſe leõe:et alijs beſtijs
ſecũ venantibo:q multũ ſenobilitaras eſtiabat: xe h
ꝙ cũ leone tãtã habuerũt amiciciã.ex q̃ inſuꝑ amici
cia eſtimabant ſe multa lucrari poſſe. Vñ leom cuʒ
laboꝛe gratant᷑ tñ in ſpe pᷣſã duxerũt: œ q̃ cũ ꝑtẽ ſu⸗
am vẽdicarẽt:ait leo.qcũq; ꝑtẽ quãcũq; te pᷣqa iſta
petierit:nõ erit amicꝰ meus.immo caueat qᷣlibʒ: qͥa
tãtũ ꝓ ꝑte ſua inſtare poterit ꝙ damnũ repoꝛtabit.
BGic mercatoꝛes et nimoſi reputãt ſe nobiliratos 7
multa lucraturos v h̊ ꝙ cũ nobilibo vident᷑ hr̃e ami
cicia: ⁊ ꝙ eoꝝ robas poꝛtare pñt: ⁊ ad eoꝝ vocãt᷑ ↄur
uia:? ꝙ cũ eis ire pñt venatu: finis oĩm iſtoꝝ ẽ: vt
pᷣdã quã ipᷣi cũ magno acqſierint laboꝛe.i.pecuniaʒ
eis poꝛtẽt ⁊ mutuẽt:quã cũ iteꝝ petierĩt:no ert ãphli
rũ amicimo frequẽt viſuʒ ẽ ꝙ totũ amittũt:⁊ labo
us magnũ:⁊ alia dana et minas niſi ceſſent ĩcurrũt.
Scðòo ↄtra illas regulas faciũt vſurarij:væ quib
dicet᷑ infra loco ſuo.¶ ſtis ͥ ↄditiõibd malis amo
tis in oĩb pᷣdictis miſericoꝛdijs hũanis:eſtote inui
cẽ benignumiſericoꝛdes wnãtes inmicẽ: ſiẽ⁊ deꝰ in
chꝛiſto vnauit nobis:Eph.iiij. Sic inqͥt ceꝰ wna⸗
uit nobis. quaſi diceret:ſicut fons eſt copioſus: ita
ſit riuulus modo ſuo copioſus.Ad cuius vœclarati⸗
onem eſt ſciendũ ꝙ miſericoꝛdia humana int᷑ duas
p̃dictas dei miſericoꝛdias.i.int᷑ pcedenteʒ 1 oñteʒ/ſe
abet ſiẽ riuulus fluens a fonte:a intrãs viua riũ:qꝛ
ſic vbi fons ẽ copioſus:riuulꝰabundant᷑ fluit vina
riũ aqͥs abũdat:niſi trãſeat ꝑ trã nimis ſiccam:⁊ ni⸗
mis calidã:⁊ male diſpoſitam. SOta vbi miſcpia cei
abundanter dat bona nature/ foꝛtune er gre abun⸗
danter da uda.⁊in dei ſeruitio ſunt expetẽda.vbi vo

ate mutuũ nihil inde ſperantes. Orima con

Arꝰ. j.

Exemp.

iiij.

Arꝰ. ij.
Y.

Miſericoꝛdia

xus minus dat minus vetur. Et hoceſtqð Lobi/

as wcuit filiũ ſuuʒ:Cobie.iiij. Quõ inqͥt potueris
eſto miſericoꝛsſſi multũ tibi fuerit:abundanter tri
bue:ſi exiguũ fueritetiã exiguũ libẽter ſtude imper
tire.Hoc eſt etiam qð chꝛiſtus wcuit diſcipulos ſu/
os Luce.vj.Eſtote inquit miſericoꝛdes: ſicut pater
veſter celeſtis miſericoꝛs eſt.q.d.ſicut ipſe miſericoꝛ
diã oñditvobis. Ita vos illã oſtẽdatis vobis ⁊ alijs
in opꝑe et virtute:ita ſemꝑ ꝙ ſicut miſcõiam coꝛpalẽ
ſemp a vobiſipᷣis incipitis copioſius voſipſos ciban
do ⁊ potando et veſtiendo ⁊c. Ita etiã incipiatis et
impleatis copioſius opa miſericoꝛdie ſpũalis in vo
biſipᷣis cõſulendo/caſtigãdo⁊c.vt rniuulus copioſius
irriget terrã ꝓpinquiorem:et quod coꝛpoꝛi ſuo: vel
coꝛpoꝛi chari amici faceret:qᷓtum ad opera miſeri-
coꝛdie coꝛꝑalis: ip̃ᷣm cibãdo ? incarcerato ↄpatien-
do.et ↄdolendo.et redimẽdo:hoc faciat aĩe ſue qᷓtũ
ad opa miſcpie ſpũalis ipam cibando/ verbis v ore
ci ꝓcedentibo. Ipſi etiã ↄpatiendo et ↄdolendo ꝗ;
regna amiſit celeſtia.⁊ acquiſiuit infernalia.et ipſaʒ
a carcere dyaboli liberando iuyra illud Eccẽi.xxx.
Aſdiſerere aĩe tue placẽs veo. Deinde poſtꝙᷓ riuulus
ille miſcie ſic irrigauerit terrã ꝓinquio:c.i.ꝗpꝛiaʒ
copioſe et fluat ꝑ opa vtriuſq; miſcie ad trã quãtũ
poſſibile ẽ oĩm indigẽtiũ:qð ſi fecerit:aqᷓ miſcðie co
pioſe ⁊ abundant inueniet᷑ in viuarioſceli.i.in eterna

retributõe in miſcia:e qua ps.xxij. Miſericoꝛdia

tua ſubſequet᷑ me.vt.ſ.qͥ in ſuo et᷑no miſericoꝛs fuit.
in vei miſcdðiam inueniat dicẽs:miſcoias dñi ineter
nũ cantabo:in ps.lxxxviij.¶ Et v hoc ſit ſecurꝰ:qꝛ
teſte leone papa in quodã ſermone qͥ incipit.obſᷣua
tionẽ. Et legit᷑ in multis eccleſijs dñica pᷣma.xl. Nũ
Fng erẽdi efficacia veſerit:in quo miſcoia ipᷣa nõ de
icit. Si vo fons qui in ſe copioſus ẽ/ pꝛimo ad terrã
tranſeat ſiccã arenoſaʒ vłcoꝛruptã vł totalit᷑ ſiccat᷑.
vel minuit᷑:vel coꝛrumpit᷑:et nipil ad ciſternã ꝙ ſta⸗
gno tranſit. Sic qñ fons ille diuine miſcðie qͥ ĩ ſe co
pioſus eſt:qꝛ apud dñm miſericordia et copioſa ⁊c.
in ps.cxxix.cõicat᷑ ad auaros:qͥ vulganit᷑ ſicci vocan
tur vel ad qͥſcũq; pctõꝛes/dãdo eis bona nature foꝛ
tune vel gratie.ſicut ſcie et hmõi in eis abſcõdit᷑ mi
nuit/ vet ter malã vitã coꝛruptũ et fetidũ videtur
Ex qͥ ſeqt nulla miſcpia ꝓ eis impoſteꝝ in theʒau
ro vi reſeruat᷑:⁊ v ̊ ſint ſecuri:qꝛ teſte Paij. Jna
ciũ ſine miſcðia ei qͥ nõ facit miam. Mõ ð hac mate
ria.E.iij.iij.
¶ Dʒ ne rniuulꝰ iſte ĩ nobis vficiat vł coꝛrũpat᷑/ ſed
quantũ poſſibile ẽ nobis et alijs vtpᷣdictũ ẽ abũdã

ter veriuet᷑:multis infoꝛmamur exẽplis:tã naturali

bus ꝙᷓ rõnalibus:qᷓ etiã ſuꝑnãlibo.Pꝛo nãq; nãlibo
ad h̊ faciendũ infoꝛmamur exeplisſtã in illis reb qꝗᷓ
ſt ſupra nos:qꝙᷓ in illis q̃ ſũt infra nos: qᷓ etiã ĩ illis qᷓ
ſt iuxta nos.n illis.n.q̃ ſt ſupᷣ nos videmꝰꝙ celũ
70ẽs planete/⁊ ſtelle/miſericoꝛdiãꝓ tãto nobis pᷣdi
cãt/noſq; miſicoꝛdes ĩ q̊ eẽ pᷣcipiũt: ꝙ miſerijs nr̃is
occurrè nõ ceſſant. Mã lumẽ nobis oñdunt ⁊ tene/
bras expellũt:vt lumĩs adiutoꝛio oꝑemur:⁊ agamꝰ
ꝙ miſer ijs nr̃is ſbleuãdis q̃ ſine lumie agè ñ poſſumꝰ
Iteꝝ ĩe nocteſe retrahũt.⁊ tenebꝛas inducũt:vt qͥe
tius wvꝛmiamꝰ. Sic traj aq̃ aer/ignis volucres celi:
et piſces maris vniuerſa inſuꝑ ⁊ pecoꝛa cãpi: duʒ de
fectiboa noſtris occurrere nõ ceſſant:qͥd aliud ab illo
rũ creatoꝛe:vel etiaʒ ab ipᷣis vocet᷑:qᷓ ꝙ nos mutuis
noſtris miſerijs ſubueniamꝰ. Mec hoc ſoluʒ ſoce
tur in natura inſenſibili vel irrõnabili qᷓ ſupꝛa nos
eſt.ſed ſcõo hoc wcet natura coꝛpis rationalis: q̃ in
fra nos eſt:q̃ videmꝰ ꝙ vnũ mẽbꝛũ in coꝛꝑe ſano de⸗
fectui alterius mẽbꝛi occurrit:qꝛ ſi pes veficiat ⁊ coꝛ
pus ſit in cadẽdo:manꝰnitit᷑ pedis ſupplere vefectũ
inter terꝛã ⁊ coꝛpus ſe ponẽdoſne ad terꝛã totalit̃ vł

violent᷑ cadat.G̊ etiã mutuũ adiutoꝛiũ in ceteris vi

det᷑ mẽbꝛis. Nec h̊ mirũ videri dʒ:qꝛ ad h mẽbꝝ:po
tẽtiã ⁊ VYtutẽ hʒ:nõ tm̃ vt ſeipᷣm iuuet. MNon.n.dedit
eus oclłis potẽtiã viſiuã ꝓpter ſeipᷣos tm̃:ß vt oĩa cõ
poꝛis mẽbꝛa ducent ⁊ dirigerẽt:ſic ve potẽtia pedũ:
tibiarũ/ manuũ et ceteroꝝ mẽbꝛoꝝ:ſicut ptʒ.C.xij.
vij. Di vo coꝛpus ſit moꝛtuũ vel valde inſirmuʒ.iſta
mutua ſuppoꝛtatio cæficit:ſic patʒ.C.xij.xij.¶¶¶ Ata
oĩno eſt int᷑ mẽ bꝛa xpᷣi? eccleſie:int᷑ q vnũ eſt q̃ſi ocu

lus:qͥ vicʒ amplioꝛẽ recepit a eo ſapiam:ad alioꝛũ

directionẽ.(¶ Alij ſunt qſi manꝰ:qͥ vicʒ tenent᷑ teꝛrã
a latronibo et malefacroꝛibo vefendere:eoſq; punire:
⁊ iuſticiã facẽ. ¶ Alij vᷣo ſunt q̃ſi pedes /illi vicʒ qͥ la
boꝛe ſuo fideli mom ⁊ eccliam ſuppoꝛtãt. Siẽ ſ̊ nec
ocls hʒviſuʒ ꝓ lè tm̃:ita nec ſapies ſapĩaʒ ꝓ ſe tm ⁊ ſic
⁊ ceteris.Sed ſic vt alios ꝑ vᷣtutẽ a deo acceptã iu⸗
nẽt:ſicut mẽbꝝ aliud iuuat mẽbrũ:qð ⁊ faciut ſi mẽ
bra viua ſint.Si vo nõ iuuant moꝛtua ſunt. Si vo
vnũ mẽbruʒ vᷣtutea œo accepta aliud pilacerat:et
membꝛa ſe mutuo expugnant illa frenetica ſt mem
bꝛa.Quia ſicut ſignũ eſtꝙ illa mẽbra ſũt frenetica
que ſe mutuo deſtruunt. Ita ſignũ eſt ꝙ ille qͥ ſapia
ſua aliũ veciꝑe nitit᷑ Et ille qꝗ ꝓter diuitias ſuas ali
um ↄtẽnit:et ille qͥ foꝛtitudine ſua aliuʒ verberat:et
ſic v alijsſunt mebra innaturalia ⁊ frenetica: qͥ in
hoĩem ſibi ſilem nõ hʒ miſericoꝛdiã:Ecci.xxviiij.
Sed dicent ꝙ pꝛedicta exempla adducta: ꝙ nr̃a
miſericoꝛditer cõicare vebemꝰ:vel ſunt ⁊ illis rebo:
q̃ circa illa que cõicant:nihil laboꝛãt: ſicut planete
et hmõi:vel ſunt ð illis rebo qᷓ naturali motu hoc fa
ciũt:nec alit᷑ facere poſſunt ſicut mẽbꝛa coꝛꝑis nos
vo in acqͥrendo illa q cõicare deberemꝰ: multũ labo
ramus:et his etiã multũ indigemꝰ:et iõ nõ poſſumꝰ
ita libere nr̃a dare:ſicut illa pnt lumẽ cõicare. Nec
ita naturaleẽ nobis alios iuuare:ſiẽ ẽ mẽbꝛo mem⸗
brũ iuuare.¶¶ Etũ ad pꝛimũ in h̊ ꝙ talia cũ maio⸗
rifaciunt laboꝛe ad illoꝝ maius pꝑtinet pꝛemium.
Meꝛtũ vo ad ſcdᷣm:foꝛtiꝰ ceberet eſie vinculuʒ chari
tatis int mẽbꝛa chꝛiſti:qᷓ; vinculũ nature int mẽbꝛa
coꝛꝑis:in illis qui fuerunt viri miſericoꝛdie:quoꝛuzʒ
pietates nõ vefuert:Ecci.xliiij.¶ Tercio idẽ wcet
in his q iuxta nos ſt:in qͥbus videmꝰ.ꝙ deꝰ ſic totuʒ
oꝛdinauit mundũ/regna/terꝛasſet ciuitates:ꝙ vna
queq; alterius indigeret auxilio/ vt quelibet regio/
vel patria/in aliquo bonoſuper aliaʒ abundaret:ſi⸗
cut vna in vino alia in lana.alia in frumẽto.alia in
animalibo.alia in ſenico.et ſic e alijs.Et vnãquam
ꝙᷓ; regionem in illo in quo abundauit illã iuuare vo
luit:alteriuſq; ſupplere defectũ:ꝓpter vtriuſq; auã⸗
tagium.Sic ſpiritualiter voluit vnumquẽq; per il
lud in quo abundat alterius ſupplere miſeriãſ⁊ hoc
Pter vtriuſq; ↄmoduʒ. Quod emim miſericoꝛditer
datur:ſicut eſt adcõmodu coꝛꝑale accipientis:ita⁊
amplius eſt ad ↄmodũ ſpũale dantis:quia fenerat
Dño qͥ miſeret᷑ pauꝑis:Prouer.xix. Nota hac ma
teria.C.j.viij.et.E. iij.viij. ¶ Et non ſolum predi⸗
ctis ad miſericordiam naturalibus ꝓuocamur exẽ/
pꝓlis:ſed etiam ſecundo loco ratio hoc dictat. Ratõ⸗
nabile nanq; videtur ꝙ illi qͥ omni die a veo regnũ
petunt dicentes:Adueniat regnũ tuũ.pꝑuã pams ei
Tent petenti poꝛcionẽ:vel qua ſecuritate ab eo pete⸗
re poterunt maxima.qͥ nec ei dare volunt minima.
Iterum ratio dictat ꝙ ſi malimalos iuuant ꝓpter
terrenam retributioneʒ ꝙꝙ boni bonis benefacilant.
propter retributionem eternam. ergo miſereamur
impio:Eſa.xxvj. ¶ Oꝛtũ ad miſericoꝛdiam ſpiritu⸗

alem. Et eſto pupillis miſericoꝛs: Ecci.iiij.ꝙꝙtuʒ ad
miſericoꝛdiam coꝛpoꝛalem. ¶ Mec ſolum ad miſeri

coꝛdiam amandam infoꝛmamur rebus naturalibꝰ
⁊ rõnabilibo/vt dictũ eſt:I̊ etiã ſuꝑnaturalibi. Mas

vij.

viij.

ix.

lar ocundit Quantot
4 il ita
tperfilii idue pen
ungila ſli ſlanteſ in
Pets nig⸗Keg⸗n. Et
4 lemo

ſauitpetns. Bti⸗Dadmen⸗
ſncenbrſalmsldwſcto

Diſtümoci⸗Diccumsdponrn quẽ⸗

zmortüinweniſſet ſepeliſet.
n itres ternünauem iſu cum alizt

telali mmori ſubmerpebantun.
nn nllan ioſtimt nqnmnt
on getentes d uos cnerifet l
hoibicarcumquacgreſpiaente wn
Ctuoeriuitomes oſpꝛeſltt. Et icpe
ccia bis inhocſeculoa moꝛtellben
lennktſſterilluc qo in alio ſeculo inue
lbeizſibiſimipmimit: ronerp
uit naſcöiazl iaſnicis inneniet vin
Aaui. (Nſig auctontas Niperato
funptonez. Er dum miſchiazaf
7 iuſtici erciuditfumprideg:o⸗
tenere,tamſeilllig canddimcn
tumad boni tpaliom foꝛtuna
ſeunt Eii nih ciſeneniv⸗
nbitonmoll hyſtoꝛie mpernt

n. Miehzeius mos eratexfructid.

Peritolioszmutuareindigent
ſerulnumehn necfccliihen
nchqtentüopus baberent dol
ttunnb dicebat dt tanti repon
ſpllenaugeiriitiſono
. na eſpontault crectens hoce
epetenonutniqnicsn

nenhen r ſint vilivein i

nranbillihauin ſar hlaun
lig rtet ,namnlinoruhoe
hoſimtſiat nehu cngia, o
achlcare dberen, nultülgh
ulrüindigenetiön poffunn⸗
ſaut la itlume chicgre⸗ Ner
salios ilnareſſte nebromen,
iadpauimüin dtaliacimao,
lonmains gnnt hnimn.
et wberet eſepinculuz chan
li ninculi nature int miben
munt pin miencotcle,guornz
u tluij. Taruo ige wlt
ibus niden? g, ſctorn; N
niatenosſet aultateo yyne
taupliol yt quelibetregio⸗
moluperaliazabundaretſi⸗
ana.aliginfrumeto, aliain
0et ſic walijs. Et Muqem
luosbundanitilli unalen
e Afecti Pker denuſchaud,
iter voluit nonmgnichperl
terius upplerenmien /hot
8 Quod nin miſenatfit
ci celgele agleig,alin
hinleanni lifnli

Prwuen e Mlil bhe n⸗

niſerenn
an.elo niſtene,
g. Elal i. , en
ncn cundoni,
. turni

Exemp.

Exem.

Miſericoꝛdia

omia dei opera creationis noſtre/⁊ omniũ rerũ etiaʒ
ipſoꝝ angeloꝝ redemptõnis 7 gubernationis non
ſolum ſic fecit᷑ vt noſtra ſigmificaret ſpũalem vnita⸗
tem:ſicut dictũ eſt.CT.j.vij. Sed etiã vt nos infoꝛma
ret ad mutuã miſeriã ſubleuandã in om̃i vi oꝑe mmna
giſtra et wctrice:miſcpia:qꝛ miſcoia mmini plena ẽ
terꝛa:in pᷣs.cxviij.⁊ xxxij quia terꝛa plena eſt oꝑibus
eius.Et miſericoꝛdia eꝰſup oĩa opa:in pᷣs.cxliiij.Er
go miſericoꝛdia eius plena eſt terꝛa: nõ ſolum terꝛa
plena eſt hac wctrina miſericoꝛdie:ſed eriã magnifi
cata eſt vſq; ad celos miſericoꝛdia tua:ĩ pᷣs.lvj.quia
nõ ſolũ terꝛena ſed celeſtia ad noſtrũ creauit adiuto
riũ:nos ocens mutuũ habere adiutoꝛiũ.Et nõ ſo⸗
lum vſq; ad celos:ſed in celo miſericoꝛdia tua:in ps.
xxxv.quia illud etiã fecit ꝓ noſtra miſeria ſubleuan⸗
da:⁊ oꝛatoꝛes in eo poſuit quiꝓ nr̃is miſerijs inter-
pellarent:ſi inter nos miſericoꝛdes fuerimus. Pꝛedi
ctis ̊ infoꝛmati exemplis:eſtote vnanimes in oꝛone
