moꝛiturum pꝛeſentiens: in vultn in nullo triſtioꝛ
ſed quaſi hylarioꝛ eos conſolabatur.⁊manu oſculã⸗
do tradidit ſpirituʒ. Et ſicut nec ab hoſte: ita nec a
moꝛte vinci potuit.qꝙᷓtũ ſcilicet ad animũ. Quanto
magis chꝛiſtianus animũ in moꝛte inuincibileʒ ha-
bere vebʒ. Cui moꝛs vltra nõ wminabitur: Ro. vj.
Oſtenſa pꝛima parte huius articuli videlicet
moꝛtis cogitatio.vel appꝛoximatio æberet eſſe vi⸗
uentibus ælectabilis: oſtendere reſtat ſecundam p-
tem.ꝙ videlicet eadem cogitatio vel appꝛoximatio

eſt male viuentibus terribilis: Circa cnius oſtenſio
nem pꝛocedetur. ſicut circa oſtenſionẽ pꝛime partis

Exemplis hyſtoꝛijs:⁊ auctoꝛitatibo.Pꝛumo nan
qᷓ ſi incarcerati furto.homicidio.⁊ hbuiuſmodti.
quando ſciunt ꝙ fidelem habebunt patriam z iudi
cem. multos ⁊ foꝛtes aduerſarios triſtantur. quan
do cogitant ꝙ dies liberatiõis appꝛopinquar:quia

timent ire æ carcere ad moꝛtem. Et mallent in car

cere miſerabiliter viuẽ. qᷓ; extra turpiter moꝛi. ta
qui ſentiunt ſe magna feciſſe peccata.rapinas.furta
adulteria. vſuras.foꝛnicationes.⁊ huiuſmodt.æ 42
bus no ſatiſfecerunt.habent tam moꝛtis cogitatio⸗
nem:qᷓ appꝛoximationem timendam.quia ſciunt ꝙ
babebunt iudicem inflexibilem. quem latere nihil
poteſt.⁊ patriam fidelem.que errare non poterit.ſi⸗
cut oſtenſum eſt. Y. xj. xix. aduerſarios mitos.⁊ foꝛ⸗
tes.ſicut patʒ.YOxj.xvj.⸗ Ex quo ſcire poteſt quili-
bet talis:ꝙ æ carcere huius ſeculi.vadit ad moꝛtez

intermina bilem:⁊ ꝙ ille dies.qui eſt bonis ad ſalu⸗
tẽ ⁊ vitã.eſt iſtis ad moꝛtem? damnationeʒ:quiaſte
ſte p̃s.cviij. Cum iudicatur. exeat condemnatus.ſi-
cut patet.SB.ij.vij.

. Becundo idem oſtenditur ex⸗
emplo. Qui habet exterioꝛem oꝛnatum. pulchꝛuz. et

int erioꝛẽ turpẽ qui etiã habet faciem laruatam.ne

in furto ſuo cognoſcat᷑ pꝛius erubeſcit veſtem ſuam

exterioꝛem. coꝛam multis de ponere.⁊ ſecũdo laruã

ſuam. Ita pecca toꝛes.qui totaliter coꝛpis intẽdũt

hononbus. 7 velicijs. ipſum oꝛnantes⸗ paſcentes.⁊

Exemp.

Exemp.

xlv.

xlvj.
Exemp.

Exemp.

rxlvij.

Exemp.

Moꝛs

animam atq; eius oꝛnamẽtum interius turpiſſimũ
habentes.quibus coꝛpus eſt quaſi larua. Bua ſi⸗
cut larua abſcondit faciem latronis. ita coꝛpus ab⸗
ſcondit animam peccatoꝛis erubeſcunt et timent in
moꝛte coꝛam vo. tota curia celeſti.⁊ etiaz Nᷣmoni⸗
bus:veſtem væponere coꝛpoꝛis.ſcientes ꝙ larua il-
la vœpoſita.anima latroniſſa.⁊ peccatrix oſtendetur
omnibus gentibus:quia illa veus mentiri non põt.
qui hoc ei pꝛomittit dicens:Oſtendam gentibo nu-
ditatem tuam. Maum. iij. ¶ Tercio idem oſtendit
exemp lo illius.qui mita bona ab aliquo accepit ad
eypendendum:in vtilitatibus ſecundum volũtateʒ
wmini tradentis.ſi omniavel maioꝛem partem ma
le expendat.timet venire ad cemputũ.Sic ⁊c. Qui
ergo multa in iſto caſu daret:pꝛo longatione cõputi
ad ter minum vite ſue.quare non multa dat vel re⸗
ſtituit pꝛo pꝛolongatione computi i.ne in illo de
ficiat.ſed vitam habeat eternam. computus dam
noſus ei nunqꝙᷓ indicetur. ¶ Quarto idem patet ły
ſtoꝛia æ quodam. quo fertur ꝙ moꝛti appꝛopin⸗
quans timuit.quem cum amici confoꝛtarent.dicen
tes:q gaudere vebuit:quia appꝛopinquauit co. et
patrie.ſue.de exilio ⁊ peregrinatione.⁊ carcere.et q;
eſſet in fine miſerie ſue:⁊ in pꝛincipis gaudij ſui.re⸗
ſpondit. Di bene viyiſſem bene diceretis:quia tunc
bene gaudere vebereʒ. piopter cauſas quas dicitis.
Nunc autem:qnia male viyi.timeo.iuſto iudici ap/
pꝛopiqaure.timeo etiam ꝙ gaudium finio.⁊ penas
incipio:⁊ ꝙ vado de patria ad carcereʒ. IJdco timoꝛ
moꝛtis conturbat me.in pᷣs.De quo tumoꝛe Criſo⸗
ſtomꝰ.dicit omeł.xliiij. Quid eſt inqͥt timoꝛ moꝛtis
non wloꝛ exeundi v coꝛpoꝛe:ſed veſperatio vite pꝰ
moꝛtem. Qui ergo non putat ſe viuere poſt moꝛtem
ille timet.omnia enim que ſunt ante moꝛtem. graui
oꝛa ſunt ipſa moꝛte:qui ergo non timet.quod graui
us eſt:quomodo quod leuius eſt timeret? ¶ Quito
idem apparet ꝙ videlicet mali in moꝛte tinent: qͥa
omn ia que dilexerunt amittũt.ſicut patet.A.xxvij.
xlviij.cum ſequenti. Idem etiam oſtenditur exem⸗
plo cuiuſdam regis.⁊æ quo ſcribitur.q cum per me⸗
dicos eſſet certificatus de moꝛte.incepit gemere⁊ di
cere heu meimniſerum.qꝙᷓ pulcerrima caſtra.⁊ palatia
ciuitateſq;.ac cetera que multum dilexi.dimittaʒ.et
ad patfiam ignotam vadam.vbi neſcio.quis in tu⸗
gurio miſero me recipiet. O moꝛs qᷓ amara eſt me/
moꝛia tua. Ecci.xlj. ¶ Gerto timet ex emenum
occurſu.⁊ viſione:quia ſicut bonivt dictum eſt.vide
bunt ſanctos ipſos confoꝛtãtes. Ita mali videbũt
mo nes ipſos irridentes.⁊ in ſperationeʒ ponẽ⸗
tes:quos licet ſancti aliquando moꝛientes videant
ſicut patet ve chꝛiſto.v quo picit beatus Oregoꝛiꝰ
ſuper illoverbo euangelij. Joh.xiiij. Venit pᷣnceps
huius mundi.⁊ in me non habet quicqꝙᷓ. q ipſi etiaʒ
moꝛienti.in cruce appꝛopinquauit.vt videret ſi ali⸗/
quid in eo inuenire poſſet.quod repꝛehenſibile eſiet
Licet eriam ſancti aliquando ante moꝛtem dum ſa⸗
ni ſunt.hanc aliqualiter timeant viſionem.ſicut pa
tet per hoc anog legitur de matre i.licet in hyſto⸗/
ria apocripha.ꝙ in tota vita ſua filium ſuum roga/
uit.ꝙ ipſam in moꝛtis puncto ab illa emonum vi⸗
ſione dignaretur cuſtodire.Lamen ipſis appꝛopin
quantibus.ſanctis moꝛientibus eis ſaudacter reſpõ
dent.atq; eos longius fugant. ſicut patet de ſancto
Aartino.æ quo in geſtis ſuis legitur.ꝙ moꝛiẽs vi
dit vemonem verſus eum ven ientem.vel iuxta aſſi⸗
ſtentem. quem ſecura conſcientia confutauit dicẽs:
quid hic ſtas cruenta beſtia ꝛc. Lalis enim nõ time-
bit.cum loquetur inimicis ſuis ĩ poꝛta.in pᷣs.cxxvj.
In vita etiam beati MWerñ.legitur.q cum extremuʒ

Exemp. traheret ſpiritum.affuit ſathan.impꝛobis eum ac/

W X..

cuſationibus pulſans.quem humilitate fugauit di⸗
cens:Fatreoꝛ inquit.non ſum dignus pꝛopꝛijs meri-

tis regnum obtinere celoꝛũ: ſed chꝛiſti pamſione.quo

dicto receſſit. Et ſic patet ꝙ ſerpens ille antiquus
inſidiatur:etiam tam calcaneo iuſtoꝝꝑ: qᷓ iniuſtoꝛuʒ
quo Geñ.iij.Et tu inſidiaberis calcaneo.i.moꝛti
eius:ſed tamen vtrobiq; non ſuccum bunt:licet con⸗
tra vtroſq; ꝓlacitet. Placita nanq; ↄtra bonos tũc
ſpecialiter. vt hereditatem celeſtem eos amitterefa
ciat.Sed ipſi ſicut habentes bonam chartam: et fi
delem Perſiameozum placitum non timent. Mali
vo in charta conſcientie veficientes timent:⁊ ſuccũ/
bunt:⁊ hereditatem amittunt:quia ad viſa ⁊ audi⸗
ta.que moꝛientes vident.⁊ audiunt.ſperant.ſiẽ
patet pꝛimoſce illo.AM xxvj.xvij. ¶ Idem ſecundo
patet per hoc quod ſcribit beatus Oꝛegoꝛius.iij.
dyalogoꝛum. quodam malo monente.qui Eri⸗
ſaurius vocabatur:lubꝛicus ⁊ cupidus.qui vt vidit
mones circa eum venientes.vocauit filium ⁊ fa-
miliam.petendo ab eis auxilium:qui cum euʒ iuua⸗
renon poſſent.vertebat ſe ad parietem.illoꝛum vo/
lens aſpeictuʒ fugere.⁊ eos etiam ibi inueniẽs.axi⸗
us et tremens ſe hincinde vertendo.ab illis vmoni
bus inducias petebat.ſaltẽ vſq; mane.nec obtinu/
it:quia ſtatim miſer obijt. Nec mirum.qꝙ non obti⸗
nuit:quia inducias a iuuentute.ei a veo cõceſſas ac-
cipere noluit.vt in eis penitentiam ageret.⁊ bene vi
ueretquare ergo illas demon ei daret.qui a o ob⸗
latas accipere noluit.¶ Ad idem eſt qð ſcribitur ĩ
vitas patrum dæ ſancto patre.qui vidit.vt ibi ſcri⸗
bitur. vemones cuidam malo moꝛienti appꝛopinq̃
re.a quibus moꝛiens.petiuit miſericoꝛdiam. Curil
li reſponderunt.nimis tarde clamas:quia iam tibi
ſol obſcuratus eſt. Item in eodem libꝛo habetur.q;
xus cuidam ſanctõ patri oſtendit finem tam boni
hominis qᷓ; mali. Honuʒ vo vt moꝛ vidit.affuit cir
ca eum.vt videbatur dauid cum cithara ſua.⁊ diuer
ſi ſancti cum diuerſis muſicoꝛum generibus:et ani-
ma illa cum magna dulcedine egreſſa eſt.Ad maluʒ
vo moꝛientem.vidit demones venientes cum vnci⸗
nis ferreis.eius animam cum magno wloꝛe extrahe
re.Cui dixit angelus:qui eioſtẽdebat.ſic magno cũ
wloꝛe moꝛiuntur mali:qui cuʒ vita omnia amittũt
que diligunt. ¶ Septimo mali moꝛientes timendi
habent cauſam:quia quandoq; anteq; anima exeat.
vident penas ad quas vadunt.⁊ ſocios quos in pe/
nis habebunt. Sicut patet per hyſtoꝛis beati Gꝛe⸗
go.iiij.dyalogoꝛum. duobus ſimul in roma moꝛi
entibus:quoꝛum vnus Eumoꝛpheꝰ.alter Stepha

.lxviij.
Exemp.

Exemp.

Exemp.

.xlix.

nus vocabatur.quoꝛum vterq; parum antemoꝛteʒ:

puerum ſuuʒ alteri miſit.ↄicens:q; paratus eſſet ve
nire:quia nauis parata erat ire in Ciciliaʒ. Qui iõ
verſus Ciciliam ſe ituros dicebant:quia ĩ illis par⸗
tibus iguis pluſqꝙ; in alijs mundi partibus inferna/
lis ſe oſtendit:oſtendentes ſe ꝓ hoc verſus infernuzʒ
ſimul pꝛoperare debere:vt qui ſimiles fuerãt in cul/
pa:ſimiles etiã et ſimul eſſent in pena.Et qui ſumul
moꝛtem ſuſtinuerunt coꝛpoꝛalem.⁊ tempoꝛalei. ſił

ſuſtinerent eternam. Se qua Joh. in canonica ſua

epła pᷣma.c.vlti.Eſt peccatum ad moꝛtem.non pꝛo
illo dico.vt roget quis.Ergo mali moꝛientes timo
ris habent materiam.quia inter omnes pꝛedictos
emonum exercitus.⁊ viſiões terribiles ſoli exibũt
⁊ad regionem ignotam ſine ductoꝛe noto vel vefen
ſoꝛe contra inimicos.vel aduocato. Sienim hec ſe⸗
cum habere poſſent:foꝛte minus timerent.ſed quia
non habent non eſt mirabile.ſi multumm timeant.
Bicut patet xe Aroann rege. quo ſenibitur ꝙ łe
die moꝛtis certificatus dixit:heu quot pᷣceſſoꝛes ⁊ p
curſoꝛes habere ſolebaʒ ad parandiũ mihi hoſpitiũ.

Exemp.

jatus gffictione.1nſena. Cum inh
ommnibus emper diſtnctaindicia e
tamen vebementermetuunt. cums
mnaneconchtionis wbitom veniente
ci apppopinqnareſe cemunt. Et ,
Acrioꝛuanto retnibotio eterna n
ſosautem coꝛdis nihil tuncinanetnn
ſaſnate ogitationis:qvis ſubgucti⸗
hus ſer llum tantunodo conſideran
ant. Neg enimtunc cuiullibetann
inet.quando poſtpuſilluz innenicrg
Vutarinonpoſſit. Quisnoſtwumpn
trum vitam vel uperarepoſſitevclaf
daid dicit. Bonintresinindidum
Drmineguianonzuktificabiturin d
pis inens. Ctiterumaiudicis eñ
Paulus cum diceret. Mibil mihie
ſecit ſec nonin bocinſtificarus un
iiſc⸗Holiteplures magiſtnffienf
tes quonlam mains indicium ſun
offenchmns oes Ideo diatur j.
auig ecaerumnon habenns i
ſentuinobis oeſt Gen ſiofite

aopatn oſtencitfihnen tan heni
Bonnz ſo ptnon vlcſt fiifer
tmr damd wmathomſna rdine
ſſsmuſccpum genenihno:ctanſ
b dulccine grſl Na naln
it mmones fanlentis mn ma/
mam wmmagno wloreembe
sul cioſtigebar ſicnagnoci
liqyi; vltaomniaomittüt

timo mali morlentes timendi a

quandoqzantecſonimacreaf.
6Vadunt.ſocid) quos in de⸗
tpatetperhyſtouiz bent He⸗
AN dwobus ſimul igrona mon
ns Eumolphe; ater Griph
num pterq;parumantenots⸗
miſt dicens g pafarnb eſit
tacratiten Liclitj Qlih
uros aicthun t ala l
alis nungiparnbuo inin,
ſentesſe phoe renſie infernng

W

elj.

Moꝛs

⁊z omnia neceſſaria.anteq; illud venirem. hodie rece
do ſolus ad patriam ignotam. nulluʒ inuenio qui
velit me pᷣedere vel mecũ ire. SDe hoc timore Herñ.
loquens.ait:O anima mea.quis erit ille pauoꝛ.cuʒ
ſola ſine cuiuſcunq; ſocietate egredieris in regioneʒ
incognitamecum tibi occurrentia cateruatiʒ illa te⸗
terrima monſtra videbis.ad cuius fugies auxilium
quãdo eris ab oĩbus bõis dimiſſa:hec ille.Quãdo
omnia ⁊ omnes amittes.que dilexiſti. Mõ erit tecuʒ
vxoꝛ vel adulatoꝛ moꝛe ſolito te confoꝛtãs. NHec ad/
uocatus cauſam tuam iniuſtam vfendens: nec pꝛo-
curatoꝛ pꝛo te comparens.⁊ reſpondens:uia diẽ
lex canonica.q; in pena criminali. non per pꝛocura⸗-
toꝛem.ſed per ſe væbet quis reſpondere.ſicut patet ĩ
cretali li.j.ti.xxxviij. pꝛocuratoꝛibus.c.tue fra⸗
ternirati. Svicit etiam lex ciuilis.ꝙ in publicis iudi-
cijs fruſtra interuenit pꝛocuratoꝛ.vt.ff. ð pub.iudi.
l. accuſatoꝛe.S.ad crimẽ.i.in.ff.nouo.li.x.ti.j.Quis
ergo miſerum ſic moꝛientem tuebitur.quis occurre⸗
rit.quis conſolabitur.nullum aliud tũcei reſtabit
ſolacium.nullum aliud canticum.ꝙᷓ illud pſal.xvij.
Circundederunt me wloꝛes moꝛtis.⁊ toꝛꝛentes ini
quitatis conturbauerunt me:wlloꝛes inferni circũ⸗
dederunt me.pꝛeoccupauerunt me laquermoꝛtis.
¶ Nono male moꝛiẽtes tim endi habent cauſã:qñ
moꝛti appꝛopinquant.ex hoc ꝙ poſt puſillum inue⸗
niẽt.quod nunqꝙᷓ; mutabunt. Si enim maluʒ ⁊ penã
quam cito inuenient.mutare poſſent.⁊ iterum redi-
re ⁊ vitam coꝛrigere.⁊ mala illa ſemel inuẽta vitare:
tolerabile eſſet. Sed quia non poſſunt. valde videt᷑
terribile.illud cogitare.De quo timoꝛe beatus Gꝛe
goꝛiꝰ moꝛal. li.ix.ſuper illo verbo Job.x. Si impiꝰ
fuero ve mihi eſt:⁊ ſi iuſtus:non leuabo caput.ſatu⸗
ratus afflictione.⁊ miſeria. Cum inquit moꝛituri.ðᷣ
omnibus ſemper diſtricta iudicia pertimeſcãt.tũc
tamen vehementer metuunt. cum ad ſoluendũ hu⸗
mane conditionis bitum venientes.diſtricto iudi
cio appꝛopinquare ſe cernunt. Et fit tanto timoꝛ
ꝗcrioꝛ:quanto ⁊ retributio eterna vicinioꝛ.Añ ocu
los autem coꝛdis nihil tuncinane tranſuolat.æ fã⸗
taſmate cogitationis:quia ſubduct e medio omni⸗
bus.ſe ⁊ illum rantũmodo conſiderant:cui appꝛopĩ

quant. Neq; enim tunc cuiuſlibet anima immerito

timet.quando poſt puſilluʒ inueniet qð in eternum
mutari non poſſit:Quis noſtrum pꝛecedentiũ pa⸗
trum vitam vel ſuperare poſſit:vel aſſequi.⁊ tamen
dDauid dicit: Mon intres in iudicium cum ſeruo tuo
wm ine:quia nonſiuſtificabitur in cõſpectu tuo om-
nis viuens.Et iterum a iudicijs em̃ tuis timui.Et
Paulus cum diceret: Mihil mihi conſcius ſum.ad-
iecit.ſed non in hoc iuſtificatus ſum. Jacobus dicit
iij.c. Nolite plures magiſtri fieri fratres mei.ſcien/
tes quoniam maius iudicium ſumitis.in multis.n.
offendimus oẽs. Ideo dicitur.j. JZoh.j. ſi dixerimꝰ:
quia peccatum non habemus.ipſinos ſeducimus:⁊⸗
veritas ĩ nobis nõ eſt. Sed ſi ↄfiteamur peccata no⸗/
ſtra:fidelis eſta iuſtus vt remittat nobis peccata no
ſtra ⁊c. Quid ergo facient tabule.ſi tremũt colum⸗
ne.aut quomodo virgulta immutabilia ſtabũt:ſi bꝰ
panoꝛis turbine etiã cedri quatiuntur? Solutioni
enim carnis appꝛopinquans nõnunqᷓ terroꝛe vindi
cte.etiam iuſti anima turbatur. ¶ Iſte vo timoꝛ de
vindicta ſeu pena ſequenti.vel ve ſalutis incertitu/
qine in chꝛiſto.vel alijs perfectiſſimis viris.quibus
certa æ ſalute reu elatio facta eſt: fuiſſe non eſt cre/
dendus. Sed timoꝛ hoꝛroꝛ ille.quem chꝛiſtus dve
moꝛte habuit:quando dixit: Pat ſi poſſibile ẽ.tran
ſeat a me calix iſte Et triſtis eſt anima mea vſq; ad
moꝛtem: AMath.xxvj. ad naturam ſenſibilitatꝭ:⁊ nõ

tus eſt:⁊ tradetur unpius pꝛo eo.

ad naturam rationalitatis raferendus eſt Ex natu
ra nanq; rationali illam moꝛtem ſuſtinere voluit.et
hoꝛam modum moꝛiendi elegit. ſed ex natura fra-
gilitatis. abhoꝛruit. Cuiꝰ hoꝛroꝛis cauſa eſt: non
ſolum in chꝛiſto. ſes in omni bomine.naturebuma⸗
ne contrarietas.in moꝛte inuenta. Pꝛo quo eſt adu⸗

tendum, ꝙ omnis natura de mundo abboꝛret:⁊ ſuũ

fugit contrarium.ex quodam naturali inſtinctu.ſi⸗
cut agnus lupum.⁊ gallus vulpem. Cuʒ ergo moꝛs
contra naturam noſtram ſit:que immoꝛtalis in ſua
creatione facta fuit:pꝛo tanto ꝙ viuere potuiſſet ſi
voluiſſet:non eſt mirabile.qꝙ natuxrali inſtictu moꝛ⸗
tem timet:tanꝙᷓ ſuum contrarium ⁊ vſtructiuum.
Sicut etiam naturaliter plus timet homo eſſe ſolꝰ
in tenebꝛis qᷓ; lumine:quia etiam tenebꝛe contra na⸗
turam noſtram in ſua creatione ſunt:quia homo fa
ctus fuit:vt ſemꝑ in lumine viyiſſet coꝛpalr: coꝛpo⸗
ralibuſq; tenebꝛis caruiſſet.ſiſe a tenebꝛis ſpiritu⸗
alibus cuſtodiſſet.¶ Sicut ergo reus hominẽ:qui
omnino moꝛi voluit.ſpiritualiter contra naturam
rationalem.ſeipſum ſpũ aliter occidendo.ꝑmiſit mi
ſerabilitermoꝛi: quo ad coꝛpus in natura coꝛpoꝛali
moꝛtem inuite ſuſtinendo. Sic illiqui volũtarie lu
men interius extinxit gratie:exterius addidit lumi⸗
nis carentiam.Et ob hanc cauſam quiſcunq; natu⸗
rali inſtictu:ſicut in tenebn eſſe abhoꝛret. Ita moꝛ⸗
tem timet ⁊ abhoꝛret.quãtũcũq; tamꝑfecius ſit in
vita:ꝙ dicere poſſit cum Paulo.mihi viuere chꝛiſtꝰ
eſt.⁊ moꝛi lucrum:Phił j.
¶ Mec mirum.ꝙ ſeipio.vel de quocũq; alio iuſto
Dixit.ꝙ fuit lucrum moꝛi.atq; velectabile:qꝛ moꝛs
illos e carcere huius mundi. quo liberari petũt.
in pᷣs.cxlj.dicẽtes: Educ ð cuſtodia vł c carcere ſ̃m
aliam literam animam meam.iiberat ⁊ educit.et de
omni anguſtia.⁊ tribulatione. quibus iterum in
ps.cxiy.⁊.cxiuij.petũt liberari dicẽtes:⸗eromine libe
ra animam meam a labijs iniquis a linguawloſa.
intantum ſaluat ⁊ liberat:ꝙ ð omni tali moꝛtuo:po
teſt dici illud Pꝛouer.xj. Juſtus ve anguſtia libera⸗
t In qua auctoꝛi
tate tria oĩ iuſto moꝛẽte:oſtendũtur. Pꝛimo vir
tus per quã meruit iuſtus ſcilicet a iuſticia. Secun
do locus a quo exijt œ anguſtia. Tercio eſt certꝰ e

ſtatu ad quem tranſijt:quia liberatus eſt. ¶ Etuʒ

ad pꝛimum eſt aduertendum:ꝙ tam pꝛedicta aucto

ritas.qꝙᷓ eiuſdem diuiſio.tongruuʒ in verbis ſentẽ/

tia obſeruat oꝛdinem:que pꝛius virtuteʒ ponit.per
quam vitam rexit:⁊ ſecundo moꝛtem:qualiter ſcili-
cet eQ mundo perꝛexit. Quia ſicut in canoniʒatione
ſanctoꝛum: ſᷣm iura: pꝛimum ⁊ebet fieri inquiſitio
vita:et poſtea ve moꝛte:et de miraculis: qualiter
videlicet ⁊ ob quam cauſam moꝛtuus ſit:vt ſicut ꝑ
antecedens cognoſcitur conſequens: ſicut patet in
cretalibus.li.ij.ti.xx.ca. teſtibus.c.venerabili.
Ita per ſtatum vite cognoſcatur:et concludatur õ
moꝛtis.et miraculoꝛum veritate.Quia ſi eſt antece
dens.neceſſe eſt conſeqẽus eſſe:quia vnum aliud in/
cludit. Yta ſi vita ſit bona:neceſſe eſt moꝛtẽ eſſe bo/
nam:quia vnum aliud neceſſario inducit.Ad hoc
ergo ꝙ certiſciamus ꝙ moꝛs cuiuſcũq; ſit bona:vt⸗
pote eiuſdem miſeria liberatio.pꝛemittit vitam
illius eſſe bonam. et virtuoſam:dicens. Juſtus per
virtutem ſue iuſticie.de qua dictum eſt. .xiij.p to/
tum. ¶ Ratione ſecundi eſt aduertendũm ꝙ anime

mediocrit bonoꝝꝑ:qͥ ñ ſũt ita pꝑfecte purgati.vel ſan

ctificati: ſtati in moꝛte ad celũ volãt:vel ita male
ꝙ ſtati ad inferna vſcẽdãt:hñt triplicẽ carcerem·ſ.
mũdiałfalſitati.coꝛpałcoꝛruptibilitatl.⁊ purgatu-

rie penalitat.qͥꝝ duoſt añ moꝛtẽ:⁊ terciꝰẽ pꝰmoꝛtẽ:

Artiꝰ.ix.
liij.

.luiij.

Iv.
Exemp.

.lvj.

Exemp.

vij.

Moꝛs

MQuibus anima miſera vallata dicere poteſt illud
Sanielis.xiij.Anguſtie mihi ſunt vndiq;: et iliud
pfſal.cxviij. Cribulatio et anguſtia inuenerunt me.
Se iſtis nota. ¶ Pꝛimo quomodo mundus carcer
ſit: et per quam rationem. patet per exemplũ oſten
ſum. G. j xxvij. Quia ſicut auis cauta xe cauea:⁊in/
carceratus ad patriam ſuam ire deſiderat. ita iuſt
cauea ⁊ carcere huius mundi.¶ Becundo ꝙ coꝛ
pus anime iuſte carcer ſit.patet pꝛo tanto.quia ſiẽ
incarceratus ligat᷑ impeditur per carcerẽ:in quo
eſt a multis operationibus:⁊ motibus congruis cõ
nenientibus:⁊ væſideratis:quia videlicet.nec poteſt
facere quodvellet:nec eſſe vbi eſſeveller. Ita anima
per coꝛpus a multis operationibus ſibi conuenien⸗
tibus:⁊ veſideratis.ſicut ſtudij oꝛationis.vigiliarũ.
mungdicie. diuine contemplatõnis.⁊ huiuſmodi.im
peditur. retrahitur:quia coꝛpus quod coꝛrumpit
aggrauat animam:Gap.ix.Dum pꝛopter ipſuʒ coꝛ/

pus ? eius opera.que ſunt comedere.vvꝛmire.ludere

⁊ huiuſmodi.anima ſua opera continuare nõ poteſt
Tercio ꝙ ignis purgatoꝛius non carcer anime.
quiſcũq; ſit:ſed duriſſimus.oſtẽditur exemplo ⁊ au⸗
ctoꝛitate.¶ Exemplum ad hoc eſt illo languido
infirmo.⁊ moꝛi væſideranti: Cui vt fertur:angelꝰ
a deo miſſus.vixit: eligeret vtrum mallet in lãguo
re illo per duos ãnos viuere.qᷓ; moꝛi.⁊ eſſe in purga⸗
toꝛio per duos dies.qui elegit ſcõm. Cuimoꝛtuo.ĩ
purgatoꝛio idem angelus apparẽs.ab ipſo quaſi mẽ
titoꝛ repꝛehenditur. Ait enim ꝓmiſiſti mihi.ꝙ non
eſſem hic niſi per duos dies.et iam videtur mihi: ꝙ;
ego fui hic per centum annos.Ad queʒ angelus:ad
huc non tranſijt vnus dies: exquo hic fuiſti:adhuc
coꝛpus tuũ eſt in wmo tua adhuc tibi datur optio
vtrum redire velis:et languoꝛem ſuſtinere duoꝛum
annoꝛum:an hic remanere:a penam complere duo⸗
rum dieruʒ. Cui ille. Malo inquit redire: languo⸗
rem vſq; ad diem ſuſtinere iudicij:qᷓ; die alio in hoc
loco remanere toꝛmentoꝛum. Se quo loco ſeu igne.
toꝛmento vecretum ſumptum ex verbis Auguſti⸗
ni in ſermone v igne purgatoꝛij dicit:q illeignis:⁊
ſi eternus non ſit:miro tamen modo grauis eſt. ſupe
rat enim omnem penam quã homo vnqᷓ; paſſus eſt:
in hac vita:vel pati poſſet.ſicut patet.diſ.xxv.c.qua
lis hic ignis.vide.P.viij.j.¶ Nec eſt ſolũ huiꝰ car⸗
ceris aduertenda pene acerbitas: ſed inſuper mul⸗
tum timenda eſt.eiuſdeʒ carceris ineuitabilitas: qꝛ
pauci pure ad celum auolant. quin in ipſo pꝛius nõ
purgantur. Sicut patet tam hyſtoꝛia.qꝙᷓauctoꝛita⸗
te.¶ Miſtoꝛia hoc oſtenditur contenta: vt dicitur ĩ
vita ſancti Chome cantuarienſis. In qua habetur
ꝙ die quo ſanctus pꝛedictꝰmoꝛiebatur:in toto mũ⸗
do moꝛiebantur tria milia. triginta.⁊ tres. e quib
tria milia inerunt ad infernum.xxx.ad purgatoꝛiuzʒ
tres ad celum.ſcilicet ſanctus Thomas martvr pꝛe
dictus:⁊ duo alij:quoꝛum vnus charo ſancto ſuo re
uelauit iſtud. Huic in parte ↄcoꝛdat auctoꝛitas ſan
cti Pauli dicentis: Vniuſcuiuſq; opus quale fue⸗
rit ignis pꝛobabit. Sed foꝛte dicunt aliqui vel cogi
tant:vbicunq; erimus.ſocietatem inueniemꝰ. Oui
bus reſpondet decretum.ij.q.j. Multi.in fine dicẽs
ꝙ nullus vbet gandere e magna ſocietate peccan⸗
tium:quia non minus ardebit.qui cum multis arde
bit. NMon obſtante. q; pꝛedictꝰ triplex carcer ſit tri-
plex funiculus:qui difficile rũpitur: Ecẽs.iiij. Tri⸗
plici tamen modo.æ pꝛedicto triplici carcere ani⸗
me iuſtoꝛum liberantur. De pꝛimo nanq; liberãtur
voluntate ſpontanea. vel arra ta. De ſecũdo liberã⸗
tur, naturali moꝛte ab omnibus expectata. Deter-
cio liberantur. amicoꝛum gratitudine a æo appꝛo⸗
bata.¶ Pꝛimuʒ patet.quia non obſtante. ꝙ carcer

W .
mundi iſtius.multa ↄtineat vincula:a⸗ laqueos pec
catoꝛum.Sicut patet per hoc ꝙ quidam ſanctꝰ pa-
ter.in vitaſpatrum.vidit mundum plenum laque⸗
is.⁊ per hoc ꝙ dicitur Oſee.iiij. Non eſtveritas.nõ
eſt miſericoꝛdia.non eſt ſcientia vei in terra.ſed ma⸗
ledictum mendacium ⁊c.tamen aliqui ſpontanea

voluntate ſe a carcere.⁊ vinculis iſtis:qᷓtum ad ani
mum ſe liberant.ſicut illi qui mundum cum concu⸗

piſcentijs ſuis:⁊ falſitanbus contemnunt:⁊ vitam

eligunt contemplatiuam dicentes:illud Zuce.j. Di
net:moꝛe inimicoꝛum noſtroꝛum liberati:ſeruiamꝰ

illli:in ſanctitate iuſticia coꝛam ipſo omnibus die⸗

bus noſtris. ¶ Alij vo quaſi voluntate coacta.ideſt
per penas ⁊ infirmitates ad hoc fugantur:vt carce-
rem pꝛedictum animo fugiant. Sicut illi elati. ſuꝑ⸗
bi.potentes in armis ad malefaciendum.⁊luxurio⸗
ſi:qui totaliter dum ſaniſunt. mundi appꝛeciantur
honoꝛes.⁊ diuitias.⁊ vlitias:ſed dum infirmitati⸗
bus ⁊ aduerſitatibus percutiuntur.pꝛius amata de
teſtantur:⁊ celeſtia que nunqꝙ; vt vebuerunt dilexe⸗
runt:amare.⁊ veſiderare incipiunt: plangẽtes ꝙ ita
tarde inceperunt.⁊ dicentes.heu ꝙ ſic vcepti fuimꝰ
quia ita dileximus vana ? pernicioſa: que cum hoc
ꝙ ea neceſſario amittimus:nobis etiaʒ timoꝛem in
cutere vberent penarum. Que quidem cogitatio:
licet vtilioꝛ eſſet pꝛius dum ſani ſunt:quia melius eſ
ſet ꝙ tales eis faccrent vitam ⁊ cogitationes:dum ſa
mi ſunt ſponte:quales habere vellent in moꝛte.qua-
ſi coacti.tamen per ignem iuſti liberabuntur.⁊ imꝑ
petuum viuent:SGap.v. ¶ Ped quia nõnulli credit
ſe coꝛde ab hoc carcere liberato s:vtile videt᷑ ſignuʒ
oſtendere:per quod optime cognoſcere poterunt:ſi
adhuc ĩ illo coꝛde ⁊ coꝛpoꝛe vetenti ſint:vłcoꝛpe tm
Cuius rei euidentia per victualium pꝛouidentiam
perpendi poteſt:ſi plus circa pꝛouidentiam pꝛo mo/
ra coꝛpoꝛis in carcere i;ᷓ eberent ſollicitãtur:ſignũ
eſt ꝙ nec coꝛdenec coꝛꝑe v carcereliberant. Plꝰaũt
q berent ſollicitantur:quãdo omnia que ſine pec
cato tenere non poſſunt:non reſtituunt.quando ad
locum alterius ſeculi in quo manentem habebunt
ciuitatem: omnia que poſſunt non mittunt: vel po⸗
tius pꝛemittunt:quando ad locuʒ illum ex toto coꝛ⸗
denon væſiderant ire:quod ex dicto pꝛecedẽti freq̃n-
ter vpendet:qꝛ ex hoc ꝙ ad locũ illũ mita non pꝛe⸗
miſerunt.nec illũ inſtaurauer̃t. necedificauerũt.ad
locum illum minus ire æſiderant. Quia eſt de eis ĩ
hoc caſu:ſicut hominibus:quihabent duo mane
ria loca vel caſalia: quoꝛum vnum muitũ dilignnt
in eo pulchꝛa habent edificia.multaq; mobilia et
immobilia. magnamq; omnium rerum abundauti
am:que omnia diu ita edificauerunt⁊ collegerunt:
cum intentione ibi diu manendi.aAliud vo non di⸗
ligũt: nec in illo edificauerunt:necneceſſaria pꝛemi
ſerunt:nunqꝙᷓ ad iſtud ſcom ire œſiderant ad mane⸗
dum:quia ibi nihil ſperant inuenire optatuʒ.necin-
uenient.ſicut patet.Q.j.iij. Sic in pꝛopoſito.ð mũ
di amatoꝛibus.quoꝛum tota pꝛouidentia eſt circa
terrena. nunqꝙᷓ; cupiũt diſſolui:⁊ eſſe cũ chꝛiſto. OQuo
rum ſtult icia oſtẽſa eſt..xxiij.xviij.⁊.C.ij.iiij. Et
HG.·i.xxxij.xxxiiij.cum ſequentibus.Tales ð carcere
hbuius mundi:ad illoꝛum ſalutem nõ liberabuntui:
quia ſi iuſtus vix ſaluatur.j.Petri.iiij.iſtiquo veue
nient Sapiens vo qui pꝛouidentiam pꝛemittit.
ad locum illum ſequi vſiderat.anime ſue loquens:
et dicens illud p̃s.cxiiij. Conuertẽ anima mea in re
quiem tuam. Et ideo talis æ carcere huius mundi
animam ſuam liberat.cuius illud Ecẽs.ix. Vir ſa⸗
piens liberauit eam. ¶ QZiberauit inquit eam:non
ſolum d pꝛimo mundi carcere:ſed etiam ſcðo car
cere coꝛpoꝛis: quo boni ⁊ iuſti liberari cupiũt. ſiẽ

lviij. bennlt Hehl

homiaglo voluntano
inineelibemnpotenunt. Anfe
lin inſfnunr liolbenan h
ooſto ininfemo null ſſtrecemt
cgtouditig ſütqeſi dbito aten
ct. A. emoltismogis per amicd
libennipoterunt quido nn iierat
tiandodictrepoterunt Undßs lit
craffigentibus nos. (Ehti ad ſch
bus lben poterunt ſunt quincg qui
mus in cremplo alicnius impotenn
ſemus homno inpotens adembn
quemlooum ſine aunilio. guing mo
leſt ytatius ilucpeniat APeimo⸗
ehiculo rabi poteſt ſicut in amm.
nelia ve hommmes:ui unmum prece
nlidchicllo untatinlectopoꝛtarip

lanipoteritperducatum a Tytris.
Iuisa dtnis adat ſuper egnn
pndidſinltunm nmmit in
nodoiunaripotenitperpulſum iin
7manutenenfiamatergopomgend
Numadtumbiqolipſumſegnütun
go. Nailliqui inpurgarorꝛio funt
udcelum. 1e lumpurgatori penie
Euculncziuuunlpotenunt, Pen
onctornmnpaerecentiumaa eſun
en dum viremnt habnernnt n
unthabnerunt wn
1dlcerepoterunt illud Cant
Albanterhocftcient gmia ſien
tumſeguentib nri
unnamen Cſtenſuneſt
darrienn S renſimi
ehr ta

.lix.

encnnotk tentlint anedeif
nuger inallunptontentin
hplusancrhnnuanimonn⸗
bereiß lbenntſcllatütnn igi
trpe w greereliberant Plnit
tuntunqicoonnnispeine er
ſuntnonnſtmnunt guancbet
ulinvo mancnten .ubehunt
nepoſſunt non mitwnt relpo⸗
Nco a0loaz lllum ertoto o⸗
goger nigo pꝛeceetlffrin⸗
egal loci illiümltanonpꝛe⸗
auraueft. necedikiaueriſt a
re vſiderant. Quiaelt d eisi
hinibus:qurhabent domane
uomum vnum multü diligent
htedtficia.multagznobilge
comntumrerum abuncnot
tedifauemnt, colegenut
iumonendi Aliud oond,
.avewntnic ectſanupn
iſcemre midemutod nuni,
runrinuenireeptatn,, etil
,ii Glein eopollo onnn
n touprouigentin lan⸗
in torapꝛouigenti
ſolaireſtci chuſ Qud
ſolotn e g
mii ntii/ C I.

vennbus, Lilzb nleſt

lrj.

Moꝛs

auis cauea. qe qua. G. j. xxvij. Et ſicut ſenex: qui
vt ſcribitur dicere ſolebat:plus volo bodie moei.
cras.ſciens:quia non perdes iuſtuʒ cum impio.Et
ſᷣm Cipꝛia nuʒ ſiẽ nauta xæ naufragiovel d pericu⸗
lis:⁊ ſicut peregrinus õ exilio.⁊ ſicut habitatoꝛ ð o.
mo numoſa. Sic anima te coꝛpoꝛe libenter exit:⁊ cũ
magno vſiderio.dicit cuim Panlo. O infelix homo
quis me liberabit ve coꝛpoꝛe moꝛtis huius. Ro. vij.
Et illud Phił j. Cupio diſſolur:et eſſe cum chꝛiſto.
Et moꝛam in carcere iſto plangunt: vicentes cũ p̃s.
cix. Heu mihi:quia incolatus meus pꝛolongatusẽ
De carcere vVo coꝛpoꝛis liberati.iterum gaudentes:
cantant cum pᷣs.cxxiij. dicentes: Laqueus contritꝰ
eſt. ⁊ nos liberati umus: qua libertate chꝛiſtus nos
liberauit. Gał uij.ſicut patet per legem. X. j. xj. Si⸗
cut pꝛomiſit per pꝛophetam ſuum dicens: xe manu
moꝛtis liberabo eos. Oſee xiij. Etum ad liberatio
nem v ter cio carcere purgatoꝛij ſunt tria oſtenden-
da. ¶ Pꝛimo nanq; oſtendir ꝙ iuuari poſſunt. Se⸗
cundo quomodo iuuari vel liberari poterunt. Ter-
cio ꝙ melius eſſet ꝙ ſeipſos liberarent ante moꝛteʒ.
Ratrione pꝛimi eſt aduertendum ꝓ talis eſt diffe
rentia inter incarceratos in inferno.⸗ incarceratos
in Bunharo io Inalte et int incarceratos ꝓ homici-
dio ⁊ alijs crudelitatibo:⸗ inter incarceratos ſeu te⸗
tentos pꝛo væbitis ſeu paruis delictis:quia ſicut in⸗
carcerati pꝛo homicidio voluntario ᷣm cær legẽ:nec
redimi.nec liberari poterunt.Alijvo ſoluto æbito
vel cum ſatiſfecerunt leſo liberari porerunt. Sic in
pꝛopoſito in inferno.nulla eſt redemptio:ſed de pur
gatoꝛio ita ꝙ ſũt quaſiꝓ debito vrenti.ſicut onſum
eſt. M. x. vj. multis modis per amicoꝛum ſuffragia
liberari poterunt:quibo cum liberati fuerint regra-
tiando dicere poterunt.illud pᷣs.xliij. LQibeꝛaſti nos
ex affligentibus nos. ¶ Etũ ad ſcdᷣm.modi ⁊ via 4
bus liberi poterunt:ſunt quinq;.quos videre poſſu
mus in exemplo alicuius impotentis. Quia ſic vi⸗
demus. ꝙ; homo impotens ad ambulandum. adali
quem locum ſine auxilio.quinq; modis iuuaripo⸗
teſt.vt citius illuc veniat. ꝛimo naq; in aliquo
vehiculo trahi poteſt:ſicut in curru.⸗ hmõr.p ani⸗
malia vel hommnes::qui currum pꝛecedunt. Si vo
talivehiculo careat:in lecto poꝛtari poterit.Lercõ
iuuari poterit per ducatum a rertse- videlicʒ ali
quis a vxtnis vadat.ſuper quẽ ſe appodiat. Quar-
to modo ſimiliter iuuani poterita ſiniſtris. Quito
modo iuuari poterit.per pulſum ⁊ſuppoꝛtationeʒ:
manu tenentiam a tergo poꝛrigendo. videlicʒ ma-
num ad eum:hi quiipſum ſequutur. ne cadat a ter⸗
go. Ita illi qui in purgatoꝛio ſunt ad tranſeunduʒ
ad celum.a paſſum Poeericnlonnn euadeꝛe
Per quinq; iuuari poterunt. ¶ Pꝛimo per tractatũ
ſanctoꝛum pꝛecedentium ad celum. ad quos ſpecia⸗
lem dum vixerunt habuerunt æuotionem: quibus
dicere poterunt illud Cant.j. Trabe me poſt te: ꝗ
libenter hoc facient:quia ſicut ſup:a.e.ca.xxxviij.
cum ſequentibus.oſtenſum eſt ꝙ veniunt ad iu uan⸗
dum moꝛientes. YIta veriſimile. v credibile eſt: ꝙ li⸗
benter liberant afflictos in purgatoꝛio:ſi tamen H̊
meruerint apud eos dum viuerent. Quod pulchꝛe
oſtenſum eſt. j. Reg.xiuiij.vbi dicitur: liberauit in
Die illa popult⸗ Jonathan. ne moꝛeretur. oꝛando
ſcilicet regem Gaulem.⁊ hoc quia pꝛius hboca popu
lo meruerat:eis beneficia pꝛeſtando. Sicilli: qᷣ nũc
merentur apud ſanctos ipſoꝛum ſequendo moꝛes: 7
ipſos diligendo.⁊ honoꝛando.qui pꝛo amoꝛe ſancto
rum nunc pauperes liberant a fame. 7 miſeria.eis ꝓ
poſſe dando.tunc per ſanctos liberabuntur:beatus
ergo qui intelligit ſuper egenum 7 pauperem. in die
mala liberabit eum.in Ps.xl. ¶ Becundo poꝛtãtur

a duobus ſciliceta paſſione⸗ redemptõne chꝛiſti er
vna parte:⁊ ab operibus pꝛopꝛijs.que pꝛius fecerũt
oꝛando. ieiunando. elemoſynas dando. Sicut nan/
q; due ale auem in altũ poꝛtant. Ita iſte due ale ad
celum poꝛtant.ſi tamen pꝛius voꝛtabantur:quia ſi
cut penne non poꝛtant auem a terra.niſi pꝛius poꝛ/
tarentur ab aue in terra. Ita nec tũc bona opa poꝛ⸗
tabunt:que pꝛius non fiebant. QOui ergo tunc in al/
tum poꝛtari volu erit: faciat ꝙ ala bonoꝛum operuʒ
non ſit nimis curta.hoc ſciens ala ex parte cei: eſt

.

ſatis longa:non tamen in altũ poꝛtabit ſine alia: q
coadiutoꝛes vei ſumus:⁊ ipſi duo conſtituti a peri⸗
culo liberati ſunt:Eccĩ xlvj. ¶ Tercio iuugtur per
ducatum a cxtris.i.per indulgentias eccleſ ie:quas
videlicet acquiſiuit:dum vixit: opera pia faciendo.
7 ozando. vel que dantur poſt moꝛtem lpſoꝛuʒ:ad ex⸗
citandum alios ad oꝛandum pꝛo ipſis:quod eſtma
gne pietatꝭ opus:quia ſicut dicit æcreta lis.li.iij. ti.
xlj. v celebꝛatione miſſarum. ca. cuʒ marthe. in fi.
oꝛationes pꝛo moꝛtuis ſemper vtiles ſunt: quia pꝛo
valde bonis ſunt gratiarumactiones: pꝛo valde ma⸗

lis conſolationesviuoꝛum ſunt:pꝛo mediocriter bo

mMs expiationes ſunt:vt etiam habetur riij.q.ij. tem

pus.? ibi per totum. ¶ Quarto Per ducatum a ſini
ſtris.i.per oꝛationes bonoꝛum viroꝛum: pꝛoprer qs
eꝰ illos liberabit:ſicut liberaui Loth. ð quo. Ge⸗
neb.xix. Recoꝛdatus eſt wvminus abꝛae. liberauit
Loth ve ſubuerſione ſodome. Quinto iunantur
ber amicos:quipoſt illos remanet: quibus incũbit
quaſi eos quodmodo ad celum pellere:quoꝛum ali
quiad hoc obligantur ex vebito luſticie: ſicut execu
toꝛes.i alij cum quibus bona ſua diuiſi erunt.vt eos
cum illis liberarent:quod ſinon faciunt crudeliſſi-
mi fures ſunt.ſicut oſtenſum eſt. E. viij.xj. Alij ad Gͥ
tenentur per legem gratirudinis.illi videiicet quib-
illi dum vinerent oſtenderant amicitiam:⁊ illi qͥ eis
dum vixerunt oſtenderunt amicitiam:nunc eis oñ/⸗
dant illam:quia nunc apparebit:quis ſit verꝰ ami⸗
cus.i quis fictus in moꝛte nanq; æ hoc experimen⸗
tum haberi poteſt:que quidam amicitia ideo eis ci⸗
tius oſtendenda eſt.quia foꝛte cito liberabũt tune
erũt magni in curia dei.⁊vicẽ ſͤtitudinis repẽdẽ po⸗
terũt.⁊ facient:quia nihil eos latebit: quod pꝛo eis
fit.ſicut patet.A.xxxv. xvij.nec ingrati ibi eſſe poſ⸗
ſunt.ergo opo ꝛtet: ꝙ ſint grati gratis. Quib ſi nũc
Hrati fuerimꝰ: qnq; pꝛedictis modis:creatura libe/
rabitur a coꝛruprione Ro. viij. Quia in bonis iu⸗
ſtoꝛum liberabitur ciuitas illa. videlicq; purgatoꝛij:
Pꝛouer xj. ¶ Cercio tñ meliꝰ ſecurius eſt. ꝙᷓ quili-
bet dũ viuit nitat᷑ſeipſum ðᷣ purgatoꝛio liberare ſa-
tiſfactione.reſtitutione.⸗ pura ↄfeſſione:quia confi
tẽdo:os iuſtoꝝ liberabit eos: Mꝛouer. xij. Saniꝰ.n.
eſt. ꝙ ignem er tigua t:anteq; in trat: ꝙᷓ ꝙ in eo ſedeat
erpectando.vſq; alij tarde illũ exringuant. Et cp⸗
uiſionem ante illum ad locum quo iturus eſt pᷣmit-
tat.ne vefectum babeat anteq; ingrati poſt eũ rema
nentes.ei mittãt.Sicut ergo mare ſine reditu tran-
ſiturus.non dimitteret pꝛo vxoꝛe: filijs. vel amic·
quibuſcunq;.quin bonam parteʒ bonis ſuis poꝛ⸗
taret ſecum.vel ante euʒ pꝛemitteret. Ira moꝛiturꝰ
