tem:qm timoꝛ penam babet. j. Yoh.iiij.

Erſeuerãtiã in bonis

habere operib. Primo:nos monent ⁊ w
cent ꝑſeuerantie vtilitas ⁊ nobilitas.Se
cundo:nõ ꝑſeuerantiũ vilitas. Tercio:periculũ atʒ
inhoneſtas. Anayroruntieno; ⁊oĩm artificiũ exẽ⸗
pla.⁊ diuinũ pᷣceptum atq; legis wcumentũ. Quin
to oſtendẽt᷑ cauſe retrahentes.et ꝓſeuerantia impe⸗-
Dlientes cum remedijs opoꝛtunis.
Mtum ad pꝛimũ pꝑſeuerantie vtilitas. Primo in
hoc oſtendit᷑ q æũ hic ꝑ gram inuenire facit ꝑſeue/
ratneʒ.qd eleganter in facto oſtẽdi Ægdalene.æœ
qua beatus dicit Greg.in omeł Maria.ꝗᷓ ſtabat
ad monumentuʒ foꝛis ploꝛans. Contigit inquit vt
eũ ſola tunc videret q̃ remanſit vt q̃reret:qꝛ nimirũ
virtus boni oꝑis ꝓſeuerãtia eſt. Et cito poſt.qſiuit
pꝛiusa minime inuenit.pſeuerauit vt qreret.vñ ⁊ cõ
tigit vt inueniret:actũq; eſt vt deſideria dilata cre/
ſcerent.et creſcentia caperent qð inueniſſent: Hinc
em̃ eſt qð æ eodẽ ſponſo eccleſia in cãticis canticoꝛũ
et qlibet aĩa fidelis dicit. In lectulo meo ꝑ noctes q̃
ſiui.quẽ diligit aĩa mea. Queſiui illum ⁊ nõ inueni:
ſurgã ⁊ circũibo ciuitatẽ ꝑ vicos et plateas.queraʒ
quẽ diligit aĩia mea:paululũ cũ ꝓ tranſiſſem inueni
quẽ diligit aĩa mea:Cant.iij¶ Scdðo:æũ in gloꝛia
ꝓſeuerantẽ inuenire atq; cũ ipſo cõregnare facit.Oe
em̃ veũ in gloꝛia inuenire facit.pʒ:qꝛ oẽs alij currũt
ſed vnus accipit bꝛauiũ.j.Coꝝ.ix.Glo.pſeuerans.
Ex quo patʒ.q; ſicut in curſu ſeu ludo illo multi
currebãt.tñ qui vſq; ad finẽ citius currebat atq; ve
locius.accepit pᷣcium.i.bꝛauiũ.qð in velocitate ꝑſe⸗
uerãti dabat᷑. vta hic in ꝓpoſito.Et ſicut rexvł dñs
magnus qñq; plures habet filios:ſed tñ vnus ſolus
accipit regnũ vel hereditatẽ. Ita in ꝓoſito.tm̃ ille
qui pſeuerauerit vſq; in finẽ.ſaluꝰ erit:Math̊.x. Et
regnũ xeiꝓ ſemꝑ obtinebit: qꝛ ſi ſeruire regnare eſt:
ergo ſicut ei vno die.vel ad modicũ ſeruire.⁊ poſtea
ad pcta redire.vno die vel ad bꝛeue tpᷣs regnare eſt.

ix.

Et talis ? rey ſicut rey eſtatis in ludis pueroꝛũ. Jta

ei ſemꝑ ſeruire vſq; ad moꝛtẽ.eſt cũ eo ſemꝑ regnare

Et hoc eſt qð cuicũq; fideli dicit.j. Para.xxviij.Fir

mabo regnũ eius ſi ꝑſeuerauerit facere pᷣcepta mea.
In qua magna væſignat᷑ ꝑſeuerãtie nobilitas. Maʒ
pꝓſeuerãtia ẽ Heſter regina ſola inter puellas electa.
nõ vt cũ aſſuero.ſed vt cũ ceo regnet ineternũ coꝛo⸗/
nata ⁊æ q in põ. xliiij.Aſtitit regina a vytris tuis ⁊c
Hec eſt YJoſeph ſaluatoꝛ egypti.qꝛ quicũq; ſaluat᷑.
p ipſam laluat᷑.Et hec tunica habet talare: æ q̃ bea
tus Greg.in omeł. Aaria ſta bat ad monumentum
Hinc YJoſeph inter reliquos frẽs talarẽ tunicã ha⸗
buiſſe veſcribit. Lunica quippe vſq; ad talũ eſt opꝰ
bonũ vſq; ad cõſummationẽ:⁊ talis dicere põt illud
Eccł.ij. Sapĩa pſeuerauit meum.
Bed qꝛ hoĩes nõ tm̃ trahunt᷑ ad bonũ pſeuerãtie
vel quodcunq; aliud rõne vtilitatis:ſed etiam rerra
hunt᷑ a malis imꝑſeuerantie.et quibuſcũq; alijs rõ
ne vilitatis.ondere reſtat:q̃nta ſit nõ ꝑſeuerantiũvi
litas:vt illa cõſiderata ad pꝑſeuerantiã in bono com
pellant᷑. Hoꝛũ auũt vilitas licet in toto ondat᷑ capło.
incõſtantia:hic tñ in ſpãli nõ ꝑſeuerãtes in bono
in pꝛimis.heſtijs irrõnalibo.in malis cõꝑant᷑ cõditõ
nibo. ſeu vefectuoſis. Inter quas pᷣmo leene cõꝑant᷑
qua dicit᷑.ꝙ pꝛimo plures panit catulos.⁊ veinde
paucioꝛes:continue vſq; ad vnũ.⁊ poſtremo vſq; ad
nullũ pueniendo. Sic uũli quipꝛimo oꝛdinatõis ſue
anno ſunt angeli:ſcdᷣo homines:tercio mones:ibi
iubet. Plato quieſceres? Et illi qui in iuuentute ⁊ in
innocẽtia.vel dum noui ſunt in religione.vłin qua⸗
drageſima:in infirmitate.vel feſto paſce.qñ ad cõio
nem accedũt.ſunt euoti:⁊ cõtinue poſtea vecreſcũt
⁊ ⁊ce malo in peius mutant᷑.Cõtra illud veu.xxxiij.
Bicut dies iuuẽtutis tue:ita ⁊ ſenectus tuaa Scoo
quibuſdã miluini generis cõparant᷑ auibb: quib
dicit Vincentius in ſpeculo naturali:q; pꝛimo aues
magnas venant᷑.cinde vbilioꝛes: vinde muſcas:
et culices.ac lumbꝛicos terre venant᷑:tãdẽ in fine fa
memoꝛiunt᷑. Sic nõ ꝑſeuerantes:d quoꝝ quolibet
õt dici.qð pᷣcedẽti dici poſſR⸗ leena.q multos ha
ebat filios infirmata eſt.j.Reg.ij.Qui in hoc caſu
nõ ſolũ beſtijs irrõnalib:verũ etiã creaturis ↄpant
inſenſibilibo. Sicut ptʒ pꝛimo.T. v.lxxij.ꝑ ſiłitudi/
neʒ quã habent cũ ꝓprietate ſolſequij. In quo caſu
viliſſimo cõꝑant᷑ vermi.i.teſtudini.qꝛ ſicut teſtudo
ad paruũ tactũ retrabit coꝛnua. Ita iſtip parua ad
uerſitate vel difficultate.a bono incepto veſiſtunt.
Et ideo ſicut c pᷣdictis miluis pᷣdictũ eſt.in fine fa
me.i.ꝗpter defectũ ꝑſeuerantie in bonis oꝑibo.moꝛi
unt᷑.qꝛ vita eterna vefraudãt᷑:qꝛ ſicut dicit ecretũ
ſumptũ ex verbis beati Gregoꝛij.in moꝝ.æ pe.diſ.
iij.S.incaſſũ.in fine. Incaſſũ quippe bonum agit᷑.ſi
añ vite tminũ veſerat:qꝛ infruſtra velociter currit.qͥ
pꝛiuſqꝙ; veniat ad metas væficit.Hinc ꝑ Moyſen cau
dam hoſtia offerre iubemur.vt omne bonũ qð inci⸗
pimus ꝑſeueranti fine cõpleamus. Scðo inter crea
turas inſenſibiles lune noue cõꝑant.q in pꝛincipio
noctis.ſed nõ vſq; ad diẽ lucet.Luna vo antiq econ
uerſo in fine.⁊ no in pꝛincipio noctis lucet.Luna vo
Ptene ꝑ totaʒ noctẽ. Sicaliqui in pꝛincipio noctis
Puiꝰ vite qᷓ cõꝑata ad aliã vita. eſt q̃ſi nox:ſicut oſtẽ
ſum eſt. M. xj. xlij.lucent.ſed nõ ꝓſeuerant. quibo
Eccł.xxvij. Stultus vt luna mutat᷑.Alij in fine no-
ctis huius vite.lucent.qͥ.ſcʒ in finead ſalutẽ penitẽt
Alij q̃ſi luna plena p totã vitã ſuã lucẽt.vquoꝛum
q̃libet Eccxł.l.q̃ſi luna plena in diebo ſuis lucet.Pri
mi vero.i.qui in pꝛĩcipio noctis tm̃ lucẽt.tam inter
creaturas ſenſibiles ꝙ inſenſibiles mõſtris cõpant᷑.
Quia ſicut tam in natura ſenſibili:tã rõnali.ꝙᷓ etiã
irrõnali cõtra naturã ⁊ mõſtruoſũ videt᷑ ꝙ femella

Arti.ij.
.iij.

iiij.

V.

Ziiij ti rindoneſtati deni
1

Ouogſini

lſed etĩ tori reipubite
dinnderenſen
pianitatiz tſooliter la
ſonem. ſiinpugna iſtadi
fuennt tnſc aulünm
Trconducitepugili h iuſ
neſiẽfacũtin aliqtopart
jonem omittunt Olnang
ſoao ſuo wetptus ſichta
nnlifckolole guin
reretro⸗dicedo. gNofuitmn
Cotra dnos. :tu teci ali di
lartto reſpicefeatt ipſun
lariü ringliquo calu wbig
tam amittit. Etaliustern
Gicin Poſito. wplatis.
ſunt planoꝛi pugile m
pugna iſtaad foꝛiter dimi
Laboꝛa ſicut bonꝰ miles ṽ
ma al quez tenant o ſbol
ctlerecl tatectema ict
abolus pel aro pel muigas
inſemntad amtn reſpteere⸗
glnnoreſepit etſialt o⸗
ſatunn uſtciat vtn, die
etelnatos ſen pdlitionns ete
dicgquino dnanerinc
Ppi Aegisinanitbins il
ars i,ugniins ide
Rfigendinneni: Rorfi,
Urpic pſeuerantialiuslin
ulqſarsalignoachi
Flommitnt
eniſſigfhit iae ende

ceſtattz
inlag
id nori uc
ſt . Phero
felier Heo ſen . N
tnn NPerſeuerantia ir
Nat an fachei tnlfr quecunq; fetum vnius ſpeciej * *.
en n eleräten ectpta n epuch letum vnius ſpeciei vel nature coneioy
egina ſolal Nodiltns e et aliũ pariat. Si em̃ ſemen vnun coneipiat. ᷣm G ilud incipi
el ni vnius ſpeciei ſemi em h ulud incipiant vel dunn ruii. Sng.
vel plãtula plantet᷑. alterius nature ſemmna vel er mnquit ex vobis volẽs rrum eifft bnden

02 .
escducant. Sic qui paimo cantat mirabrilia. et

tirgmna ntenicon⸗ oſtea xfi
toregp an nsnn, . ea xeficit. qui pꝛimo cõcipit ceũ. 71r ciendũ:ne poſt
Legyort , etistnig, um. A cipit ũ. 7 parit tenan:ne voſteaꝙ; poſuerit
aniaſtsbar gae vie ſicut dicit Yhoenie ſterilis. apud quẽ: c h cepit edificare. etnõ potuit cõ .
inn⸗ utognan nribe eit᷑ Ecck xl. eſt iracũdia pſeuer. ue re. Aut qs rex iturus cõmi oruit cõſumma⸗
clos ffig g ns OMehtun Tercio:inter creaturas rõ erans 1 cõtentõ regs. n5 ,e E G17 nittere bellũ aquerſus aliũ
aqllppenſg, Allei bus: pei creaturas ronales röne tñ aburent ege. nõ ſedens pꝛius cogitat ſi poſſit cũ vece miſl⸗
erſgag. Ad ha⸗ us: penmo falſis cõpant᷑ homilo entt occurrere ei.quicũ xx.mili tad Ecs milibo
nnninte mlͤckop⸗ laceratis. H. iij v. Geo T. v. xx vij. Et oi⸗ ere el. qui ci. x. milibo venit ad ſe: hec ibi. Gf
6 eh.„D. H. v.4 Secdo:compant milititong eſß faciendũ in ommi ꝓpoſit e ec 1bi. Gic
Nuitme diaenpot il betib longu anhel 5 PAL mihti nõ ha 5 nni ꝓpoſito. vt pꝛius celib
lulltmeanm 0 Enm longu an helitu. Muq ei erit h . e faciẽdo et poſtq; eliberarũ ⁊ inceptũ eſ ¶us
imiman nõ habet bonu in bello 4 cel ent bonus miles. qᷓ aßv Ha AEkuͦ 2 incepru eſt: ſicut
buntdhongige,.. In bello 2 diuturnũ anbeli cet apls:Gal. vj. Bonũ f. ruc e
tnentlrn uͤbſenerin⸗ nec bonus miles nö manbhelitum. Jta P⸗Dal⸗⸗ ni fadtes no veficiamus. Et
iungſetelin le In tiam. ies xpi qui nõ habet in bono pſ addit cm ſatis familiar: ſicut agricola aliij an
Gurmtegmatletiin enn ii nůzm. Ergo in diſciplina pſ. äο ⅛Pleueran lam: vel artifex aliũ familiari cola aliũ agrico
egtanideſcie eln A tiiij. ¶ Quod ſi nõ fecehla bſeuerate filij: Heb. 5 er aliũ familiariter hoꝛtat᷑ 5
iirin Nlaiczoltsrö, ti. iij. Quog ſi nõ feceritis. nõ tm in vr Xij. ſũmet:ne mercedẽ ami 1 vVt opus cõ
etuimnſtri nnced⸗ vj. litatẽ. inhoneſtate e..0 tm in vr̃am redundat vi SCee qmittat: dicens. Tpꝑe em ſuo
Araad deler Aeberantiäyi 71 nel ate: verũ etiã in vr vr temus nõ væficientes:ſcʒ ſi pꝛing nã luo mme⸗
aad ſeueran dabit piculu . vrm et alioꝛũ redũ 1Iq; ſi pꝛius nõ vefecerimu
ins icrintnd deroconn ee m. Bicnt ptz vltimũ e i te mi Exemplũ ad hoc v Perro: cit ckri
ſnallinnals inedod nilli. qur ce periculum unminet. Sic ee Wuerunt. Dicut ptʒ in vi. pa. vbi quidã ſe ·
malbdinneiseögniczine qn ill.qui veberent eſſe milites xpᷣj iner. Wie nex diſcipulũ wcuit dicens vbiquidã ſe
Pnrerqaoo ctto⸗ xpianitatis:et ſpãſr xp̃i. pugiles totius g t nit dicens. Talem te quotidief
leenecögn tis:et ſpaliter quoꝝ acce 4 qualẽ tepꝛima die exhibuiſti vua Exemp
luns ankantln,en ſionem. ſi in pugna iſt Punt curã z œfen⸗ Parab xtviij uiſti. confoꝛtare 1 pfice.ſ. p.
Intamlos, dn er bpugna iſta pſeuerantes. 2 pꝛud 5 aral. xviij. Et hancope impl fderift
mſgal mü rpoſn 6 fuerint, vtriſq; picul .„2 Pꝛudentes nõ Sicut . pleuerunt.et onderũt
nu, poſnmoſc c; Piculu imminer. Dicut ptz p exeplĩ btz peimo e Moyſe. qui dicit Deu.
eiliguipeind oinni conducẽte pugilẽ ꝓ iuſtici⸗ Pexeplũ ueraui in m 1 1Gen. ix. Perſe
ipninoonligrü neſie aeſe re pPuͤgii PP iuſticie vel terre ſue wfennio ant in monte. xl. vieby. et. xl. noctibo Et Cal
bomigesttenno Nanegi ncfacdit in aliqbe partibn vbi Srfa ⸗ qui dicit Joſue.xiiij. Yllius tpis ſoꝛced oleph
Etllln niuunnneri em pmittunt᷑. Gi nanq; talis IIà die in me pPſeuerat⸗ q; ho
inluventuerin ſocio ſuo xe S talis pugil ſit victus 2a v. lxxij Bercio: in Job. et Tobia.
biſuntin elgone in ceptus: ſicut ad lr̃am dicit᷑ accidiſſe. æ q v. lxxij. ¶ Quarto. in Biogene. D. iij. iij „T.
Flingoe⸗, dam qui lt bicit accidiſſe. æ gene. P. iij. iij. Quinto uzremg
crinnepoſten wareſch cõtra dnos. 2 fu tecif al ,— Vnus pugnar s p vi ↄn, pe pellet. niſi ꝗ, crucẽ
ueitzſchecnonnat Dcdd i; lariũ. in ali Plum vctt. 7 pugil victus ſa di pmiſit ; cõ PENet ꝓlecutus. potius ſe occc
Engr Ccnnoriag Jchd ii, n aliquo caſu vbip vita alicuius . bimiſit. ꝙᷓ coõtra pniam ſuſceptã faceret: cuipi.
ens cöarmnignid vqnin tam amittit. Et alius terrã vłvitã pqua Mot. vi renuũ eſt 5 aperuit. Ma ere
mmc. n vl vitã o qua eſt. Eeus celuͦ aperuit. M . .
Peculonuturlig ninociis Sicin ꝓpoſito. veplatis. ⁊ alijs cur a Pugnauit hocſequi videt᷑:quiai. . glicro pꝛio
natureli 1qpoſito. wplatis. z alijs curà hab equi videt᷑:qui ait:Luce xj. inquit ſi
ienbihors wingennſen ſunt tp̃ianoꝛñ ugiles. milites: quoꝛi eſtbecn uer auerit pulſans.ᷣ dico vobis lt tneno vir ite E
uemnr grid AAhoe aa boꝛrtrer dimiczdii Hhoꝛtaf ople bici Hõ ſit. ter impꝛobitatẽ t eins
ſaumantes: w vop uoliber N miles xp̃i.ij. Timoth̊.ij. Sr in pu et. et dabit illi quotqt habet neceſſari.
,. Reg i Quinboccuſin, ma: p̃dicto modo vcipiant ng entij. nõ ſtatim ad pꝛimũ ventũ
ne ri ⸗ abolus. vel caro. vel mi karcon dy quẽ nõ habʒ aq libitũ redi n Paltug vonti
vivenucti geutunsopant iniſenun ve mudus faciat eos poſtq; man . 3a0 hbitu redit. Yta etiã agricola in ſpe
x aceſ. unt ad aratruũ reſpicere retro: ſicut ödi e meſſis ouras ſuſtinet in opãdo tẽ ſde
puimo Cv n eſlitudi/ gilretro reſperit. er ſi : ſicut pᷣdictus pu tuneet vei adiurorj, pãdo tẽpeſtates. oĩa foꝛ
xit. t vxoꝛ Zoth: itg vi et ei adiutoꝛio erponit. N ſi .
tateſolegun. Iuquo taſu iſta ? cura wficiat vrriſqy et ta ꝙ in pugna am ſi vellet eſſe cer⸗
tateſollegun. iſta at. vtriſq; piculum umm . tus anq; ſeminaret.ꝙ bonas habit
iteſtucinl cntteſtuc et pꝛiuatõis. ſen pditio c mminer moꝛtis et aliternõ ſeminar. 2 Habiturus eſſet meſſes
i 8. ſen pditionis eterne hereditatis: etaliter no ſeminaret. nunq ſeminaret. Si iterũ
connna Itainlgpannaat ledictus qui nõ ꝑmanet in ſ altatis: qe ma pꝛimũ ventũ fnigid arar J n Bi iterũ ad
Nallucgl rtis quino pman ermone legis hins: u igiqu aratru dimitterer. nuc bñ
eabonoinceht, aſitun. xxvij. Legis inquit huiusi legi S pen. Den. teret. Ita nec illi qui 0eret. nuc vñine
honginetgte i E quit huius. i.legis eccleſiaſtice. p quꝗ ſi Aun nec bonu opus incipere volũt
miiniscictütſt infinen ⸗ au curã ? pugnã ꝓ ſuis ſubditis obli⸗ 8 niſi e ent certi e ꝓfectu. vłinceptũ nõ cõrinnqt myz
hr, vij. pficere nõ inuenio: Ro. vj —. N. Begd ſen cõtrarietatẽ inueniũt ro cötinuãt. qn
erantien bonisohlp Ehicere no inuenio: Ro. vij. Dulia ſicut or cotranietatẽ inuemiũt. Opoꝛtet ergo inci .
raudat: gſicut dict ugn R Ixviij.pſeuerantia illius lingue nõ Pnancbat gfins adiutoꝛij diuini:⁊ ſeuerare:qꝛ ſic 6 afcſad mae
ie nnntnt arge u zallnog acapit vel ve liuo ope bono 1a an Ceſe il ernl in via ſe gleueratabin
ncaſtöqvippebonum hi⸗ r lurat: vl. vmittit ſe bene eſſe facturũ.ſ poſt ninig ne E Ae In opibo nr̃is cõfoꝛmamur
annt. modũ oſtendit.ꝙ ventus ille.l . druinis. æ quibo dr Ecẽ. ut æri i
infultrpeloaten nait. g lingue illius de oꝛe ſi Ecẽ.iij. Opera auũt wi inetern
neboni ſec Qucit. &t ſieut floꝛes us dlinimni. & quo beatus GSregoꝛi
ge Chointedten g er gui nullus ſeqik fructu⸗ Er ſteut ianen as ke⸗ in omel Manaſtabat ad monumtuʒ. Drectptoin
lennng k , lnni mmatũ nõ creſcit. Et ſicut fundamentũ ſinetecto⸗ int legis cauda hoſtie iubetur offerri in ſacrificio
iuech nt nuniun qꝛ pſeuerantia illius lingue.i.pmifſum illius lingue In cauda quippe finis coꝛpis eſt. z ille bũ immolat
un Aun ae Aulif lio bmanebit. Et ſicut er his omnid imminet picu dur ſacrificiu boniopꝑis vſq; ad fineʒ pducit. vebite
iooet ucpnact⸗ um v inutilitas. inboneſtas. Mam piculu e nna actionis. Mec weumentu tenemus legis ciuilis O
eli linrirſi e uboern del an boꝛtĩ Hericlitaf inutilitas lofe —— cõfirmare ſer
ia vitd. ., qun Eir⸗e ozeat. et nõ fructificet. et malũ et dãni m E. Tiij.l.pdicti oẽs ſuis wctrini
lunamota — nrilntateer mmare. Bic in ꝓpoſito. et piculum ⁊ in r. e leueratie afirmatiõe ſeu firmitate α.
ntiitas. et damnũ ẽ: ſpuale. Et qui habitat in celi mira nos retraherenituntk:qi idsimpedimé⸗ Arti.v.
ſanſnen 6 vvorun ürridedi inn Et qui habitat in celis ta:quedã ſunt inrj quoꝑꝝ quidẽ impedimẽ⸗ x·
1 rjſnalucet l⸗ idebit eos. ps. ij. Mota wæ periculo taliũ ued ſunt intrinſeca: quedã extrinſ. B⸗ .
tinuiſniſtoltai ⸗ ti iij. ¶ Propter qo ne in iſla pꝛcula vel a ecop quedã ſ eeſec Znerimn-
nien is eet ſ 1.. Rropter q ne in iſta picula. vel veriſi unt voluntaria. quedã inuoluntari.
lnnind nit Mi incidant:ipſemet qui habitat in celi. aues Impedimenta volũtaria i Ii.
tſilocet. h qui ha bitat in celis. p exemplũ xe Volutaria intrinſeca ſunt. ꝓpoſiti in
vnochs n ſnockol us hoꝛtat᷑ ad cogitand z ccryint wor. ebita foꝛmatio:et inſtabili. ti .
noͤſtnoe Doꝛtat ad cogitandũ. anq; curã acci 3 Fix atio: et inſtabilitas. et mẽtis ſeu coꝛdis.
inihli iuii⸗ aliqð incipiant ſi illud Siilnarepoterutonns ilea keteo nio ꝛfundario erad er cerbis
4 LerS Dllis liga tio. Mam ſicut nauis nõ ligata aq ancoꝛq:

Nerſeuerantia ₰ ix.

et ſicut wmus nõ fundata ſuꝑ firmã petram. funda
menti.faeiliter ceijcit᷑. YIta in ꝓpoſito.nauis coꝛdis
noſtri nõ ligata ad ancoꝛã crucis:nec wdmus funda
ta ſuꝑ firmã petrã xpᷣm:nec arboꝛ bene radicata fa/
ciliter ꝓij citur ijcitur:ſicutꝓtʒ.T.v.lxxij. Om⸗
nis nãq; ſic interius diſpoſitus eſt:ſicut pulchꝛa fru
mentoꝛũ.vel floꝛum oſtenſio in terra mala:⁊ arboꝛe
ſterili:q nec diu durat in pulchꝛitudine:mec fructifi
cat ad vtilitaẽ̃.Et qꝛ interius firmũ fundamentuʒ
nõ habet:ideo parua tempeſtate totũ veſtruit. Sic
in ꝓpoſito.¶ Zld hoc ergo.qꝙ quis in opere pnĩe.vel
cuiuſcunq; virtutis firinus pſeueret.opoꝛtet ꝙ amo
ris vinculo interius in coꝛde ad crucẽ pᷣi.tãq; ad an
coꝛã liget. Exẽplo xpi.q clauis cruci fuit ligatꝰ.vt ve
racit᷑ cũ Paulo dic? poſſit:xpᷣo cõfixꝰ ſũ cruci. Et ſic
ei conueniat: qð e QZucia dicit᷑. Dveus in medio eius
nõ cõmouebit n P Ce oſtendat ſe ſapientem
eſſe.væ quo vicit NRug: æ cinitate vi.li.x.ꝙ differen⸗
tia eſt inter animũ ſapiẽtis.⁊ ſtulti: qꝛ ſtultus cedit
paſſionibo.ſapiẽs nõ Cauſa vero innolũtaria eſt na
turalis væbilitas.amentia. ſenectus.vel quecũq; in

potentia abſoluta.qᷓ contra voluntatẽ cõtingit. Et

⁊æ hoc.qꝙ quis tali cã ſupueniente in incepto nõ ꝑle⸗
uerat opere lauda bili.nõ eſt vituperandus:nec ta⸗
lis in ꝑſeuerantia eſt ab alijs in exemplũ trabenda.
NQulia ſicut vult philoſophus.j.ethicoꝝ.ca.xvj. Si
mile eſt æ eo qui ꝓꝑmanſit in opatiõe vtutũ.vſq; ad
amentiã.et ve eo qui ꝑmanſit vſq; ad moꝛtẽ.¶¶ Cau
ſarũ vo ſeun impedimentoꝛũ.tam intrinſecoꝛũ.q; ex⸗
trinſecoꝛũ.ꝓlura tacta ſunt..vij.arti.xiij.p tortum
Quarũvna væ extrinſecis eſt vlectatio.quã quis

in rebus innenit exterioꝛib. Et tales Jonathe aſſi⸗

milant᷑.j. Reg. xiiij.qui bene incepit.⁊ hoſtes foꝛtiſ⸗

ſime fugauit:ſed dum opus inceptuʒ ꝑficere debuit

oſt fauũ mellis veclinauit. Sic iſti poſt velitias vł
onoꝛes. Vnde iſtis cõtingit ſpũsliter.qd Aza rex

ſuſtinuit coꝛpaliter: qͥ poſt multa bona facta ſua
Dicit ij. Paral. xvj. yin fine woluit pedes. Hos coꝛri
his remediũ apponit apłs dicens:Gabl.iij. Sic

ulti eſtis:vt cum ſpiritu ceperitis.carne cõſumma
nnini.TZales ſunt ſpnaliter moꝛtui aſſimilati illiſta
tue moꝛtue. Nabuchodonoſoꝛ.q̃ ha buit capur au⸗
reum?⁊ pedes fictiles.SBaniełij. Illa inquam moꝛte
moꝛtui ſunt vel erunt: œ qus dicit apłus. Si ſcom
carnem vixeritis.moiemini: Ro.viij. Scvᷣm impe
dimentũ retrahens a ꝓſeuerantia ſunt diuitiemnn
di gaudium:qꝛ ſicut canis.vel falco ſatiatus involã
w.nõ pſeuerat. DHomo ctiã qui ſatis habet aliunde.
etiam ſi nõ laboꝛet in eſtu ⁊ pluuia. nõ ita bent pſe/
uerat in opere.et laboꝛe ſuo:ſicut ille qui nihil ha be
bit in ſero.niſi qð lucrat᷑ die. Ita quibꝛ eſt eſculen
toꝛũ ſatietas ⁊ venereoꝛũ opoꝛtunitas:ita bene non
pſeuerant in ieiunio et caſtitate. Mec illi qui confi⸗
dunt in diuitijs ſuis.et in multitudine diuitiarũ ſu
arum gloꝛiant᷑ita bene ꝑſeuerant in tribulatiõnibꝰ
ſuis.et tedioſis operibꝓ amoꝛe xpᷣi:ſicut illi qui co⸗
gitaãt. ꝙ nihil habebũt in ſero moꝛtis. niſi qð ĩe die
vite lucrant᷑. Necetiam in multis operi bonis.ita
bene ꝑſeuerant abundantes.qui multa habent que

amittere poſſunt:ſicut illi qui mihil amittere poſſũt

ſicut oſtenſum eſt. Cxvj. xxxv. Et hac de cauſa apłiz
xpᷣi diſcipuli qui dixerunt. Nos reliquimus oĩa:erãt
vnanimiter pſeuerantes in orone:Act᷑.j.¶ Lerciũ

impedimentũ eſt difficultas laboꝛ.vel flagelluʒ. qdᷣ

quis pati?᷑ in bonop operũ aggreſſu. Sed hoctollit

beatus Greg.dicẽs:qð ↄſideratio pᷣmij minuit vim

ſlagelli:ſicut ptʒ vᷣ expectãte ꝓmotionẽ in curia pa/
pe.T. v.lxxij.¶ Ouartũ impedimẽtũ eſt infoꝛtuniũ
Sed h̊ pꝛimo tollit metrius philoſophus. de qͥ re
citat Aug.v ciui.i.qui dixit. Mihil illo eſt infeli

Nietas

cius.cui nunꝙ aliquid euenit aduerſi.non illi licinie
experiri.cũ male væ illo iudicauerũt dij.¶ Scðo idẽ
tollit Seneca dicens. Illos miſeros eſſe indico qui
nunqꝙᷓ fuerũt miſeri.¶ Quintũ impedumentũ retra
hẽs ab inceptõe.et etiã ꝑſeuerantia eſt timoꝛ ꝓfectꝰ
ꝓpt᷑ hnãq; aliqͥ a pdicatoe.aliqͥ a ꝑegrinatiõe ad gẽ
tes ↄuertẽdas retrahũt᷑. Sʒ h̊ tollit pᷣmo Paulꝰ. j.
ad Coxꝑ.iij.dicẽs:ꝙ vnuſquiſq; ꝓpꝛiam mercedẽ re
cipiet.vᷣm ꝙnum laboꝛẽ.et no ym ꝓfectũ.¶ Gcoo
idẽ tollit SGen eca in epła.lxxxiij.p exemplũ ſemi⸗
nante et naufrago:dicẽs. Poſt mala ſegetẽ ſerendũ
eſt. Nam quicqͥd pierat infelicis ſoli ſteri litate vniꝰ
anni reſtituitvybertas. Memo habet tanta certitudi
nem in bnficijs. vt nõ ſepe fallat᷑ poſt em̃ naufragia
maria tẽptant᷑. Cercio:idẽ tollit in ꝓuerbijs dicẽs.
MHonarũ rerũ ſi ſucceſſus nõ fuerit.conatus ipᷣe onu
ſtus ẽ:bona nemini ẽ hoꝛa ſi nõ alicui ſit mala¶ Be
xtum impedimentũ eſt ꝑſecutio ꝗᷓ fit tripliciter ̃ᷣm
canones:coꝛdis inuidia:oꝛis ↄtractõe:oꝑis ĩflictõe
vj.q.j.ſunt..verum.Sed iſtud tollit pꝛimo guanta
gium qð ꝑſecutõne habebit:ſicut oſtẽſũ eſt.T. v.
xxxv.et.xxxix.⁊.l.⁊.lxiiij¶ SGcðo qꝛ plꝰ ſibipᷣi nocʒ:ſi
cut ptʒ.T. v.lxiiij. Mã dum iſte quẽ ꝑſequit ꝑdit ve
ſtem vł parũ in coꝛde inquietet᷑:ile ꝑdit fidẽ iſte pe
cuniã:ille iuſticia:iſtius piculum eſt exterius in reb
vel coꝛꝑe. illius in aĩa.ergo omib iſtis impedimen⸗
tis ſublatis:ſitis ꝑſeuerãtes ĩ wctrina apioꝝ: Act᷑.
ij.qꝛ ſi nõ ꝓſeneratis veficitis: qꝛ ſᷣm Bern.oẽs aut
ꝓficiunt.aut cficiũt. Mon ꝓficere em̃ veficere ẽ. Et
arboꝛ plãtata in hoꝛto dñico:q̃ nõ creſcit:nec ꝓficit
ſcindit.⁊ in ignẽ mittit.Sicut ergo arboꝛ et lili in
ter ſpinas ꝑſeueranter creſcũt.Sic ⁊ vos inter pun/
cturas ꝑſequentiũ et aduerſantiũ:qꝛ ᷣm Aug.ſuꝑ
ps.cxix. Cum inceperit xpᷣianus cogitare ꝓficere.in
cipit pati linguas aduerſantiũ.qcunq; illas nõdum
paſſus eſt.nondũ ꝓficit:qͥcunq; illas nõ patit᷑:nõ co
natur ꝓficere. Mota de materia ꝑſeuerantie. R. v. ar
tl.xj. totum. Item. S. v. vj. ,

Jetatis pꝛimo oñdit

multiplexvtilitas. Scpdo qualiter haberi
cbeat ¶¶ Etum ad pꝛimũ.pietas dupli

cem in generali confert vtilitatẽ. Vnam illi qui pie

tatis exercet oꝑa.Alteram illis.qui eius conſiderãt
pietatem.
Etũ ad pꝛimũ.pietas q̃tuoꝛ cõfertvtilitates eiꝰ
dilectoꝛi et oꝑatoꝛi.¶ Primo nãq; a veo dari facit
bona tꝑalia:qꝛ bonus dñs ⁊ largus.nõ erit parcus
ei qui ſibi eſt largus.j.imoth̊.vj. Eſt aũt queſtus
magnus.pietas cũ ſufficiẽtia.¶ Gcðdo:iuuat ad ha⸗
bendũ remiſſionẽ peccatoꝛũ:qꝛ qui ex pietate remit
tit peccãti in eũ:deus ei citius remittit dicens:Luc.
vj. Bimittite et dimittemini. Quãto ergo plus ſen⸗

timus.nos contra veũ veliquiſſe et pietate magis in

Digere:tãto plus debemus alijs tam pietatis coꝛpa
lis pauꝑpes iuuando.ꝙᷓ etiã ſpũalis dimittendo oꝑa
exhibere.Exẽplo illius. quo ſcribit᷑ Ecc.xlix. In
diebus peccatòꝝ coꝛroboꝛauit pietatẽ.¶ ¶Zerciõ:li
berat tam a culpa.qꝙᷓ etiãa culpe ſequela.i.pena. A
culpa nanq; in hoc liberat.ꝙ poſtqᷓ peccatoꝝ remiſ
ſionẽ ſemel vt pᷣdictũ eſt:ꝑ pietatẽ obtinuerimus.ea
em pietas facit.ꝙ deus a fẽptatõnibo:⁊ ſic ne in eul
pam incidamus.pſeruat.⁊ eripit.ij. Petri.ij. Nouit
dñs pios tẽptatiõibo eripere. etiã pᷣleruat a pe
na.ſeu moꝛte eterna.ꝑ exemplũ ptʒ.v traiano.et vi⸗
dua. Y. xiij.viij. Propter qð ſcriptura cõgrue ſil co⸗
pulat vitꝗ et pietatẽ.ij. Petri.j.Que advitam ⁊ pie
tatem vnata ſunt q̃ſi diceret.illa ꝗqᷓ wnata ſunt ad
pietatẽ.vnata ſunt ad vitã.¶ In quo notat᷑ quar
ta pietatis vtilitas:qꝛ mẽtẽ piã ad cognitionẽ vei.⁊

xiiij.

Arti.j.

—

U.

E

n. quid

6
manu tenest N vit
nuiſehn intickinſpen
euin adlchan parteb
E zummiliatöls minorü1
loni eſtcbunm
mus. regeifkcenennes ſunt
Guinſuhe uſttrcrfhtiul
ſtrio. Itueti jebellos mogem .
cipesr eꝑts tann tealgſaſticos
ngu llos u poſtej cotnn ga
nitaerüt gattiotes intad ſeb
egilad Ec rrij. Elnimiſenie
Pietatesn defuetuntt.
Edittiser go goparet piet⸗
Tinothii.(Bec aa oe⸗
lates dus req uirit chditioes n
tis talizer pareipſins poſſeſt
poſſidentis ehiti requint habi
teveroſilpſinsoꝛdinat requint
corimũ xehbit puttatis habltat
bentin quiboſainggalis ſenſivn
olatone. Deilonig gulillan
heyidendo. qſig niſummiſensa

. iten ſiutamsmdltani wanag

Nitfungido Pfngore achꝛimade
ndeltctinnninu. Cui
chlos:ſe manügno iglaeſtpr
nrcimaglnn etnng wn
is ognipietatetiindre late
mtſenispetidd:antiquü rſ
On ne witandir pite dlainei
iumundo Yn uo cſn ab eis ri
das guoi Ineſiolſſerege guim

hiinrägo pietate winoi
. eate dno
hincleltüncnarnnnen

Ringqutt ille dree lreryeri
eninlle 3 fe

parwiihnenennolnode
oſcit Eui

lanten . un lilaie
. .
„ *

niſen
Zmiſes n Ocdolgs
htüine danii
neranne nenrj Gnl
lcadecl ſen Per ma
haligunzun te num piã. i
each as nuit:i man TIg
Peamn ne d. rnam. O: aüt ad eoognino quã pietatẽ exercẽ
n gen naci bnioe con ſter ad co gn nnendoad veter exercẽ bn
ij. lb erna. vi dr ae l abnegã
inbenmgi do rerne vr cognoſtann tema: Job. vij Pe⸗ Gata⸗ eta egates. Sco
nliſtneinne ad itnlen. vita nr ze ſollpern uu. Deceit a, erate oꝛdinar Aingih and buius a
liſten e delendi los. qui ei pij a xps in i.ſatis o bietas ſine i in quodã rti.i. pietati.
baber editn eqnibo dici ei pietati n oſtenſio oſten⸗ necne bont geenii ãfmõ 1.pietatis ſoci
dertanti ne io en delt bear⸗ Womdetgr ge babet Niag enn aenteneeſinepa oc
li Ntacer 8 leſu. ibant 7c us Greg. u⸗ erũt oꝑa pſins aber. eequit ec ſine pietar. po er
lut aſteß an luci tionenõ 7c. ꝙ Teũ g. in omet. Due in ema ne pi⸗ 3 equit tas. nec b pieta te iuſti euz
. . lat. f. nitate: ine equitate
femt Aerdisdie⸗ ſr qua omel. vi⸗ nt. in panis fr. ture ſacr. cipu aſſociat.j. Ti. elitas eſt ate: ſeuiti⸗ equitat
it nane dts gnü oſt videt᷑ vell Gerone n oſi pietatẽ Timoth. vj Yadeoaplen ne uſlici e
dilonlatot; Ti ill enſum exteri⸗ e beatus π ne onofr le⸗ atẽ. charitatẽ .vj. Secta apkus hec cõ ticia ſi
W S mmnattogeuu mende Sreg. gt nallum
difim laGe gnouerun né quã m panis fracti. nullum la. manſ cia fi
dusa Englargg ſequit᷑:in toñm inf⸗ eruerunt in ctionẽ: ſedo edeſti ſuetudinẽ ⁊c em
icieodieſg d Ni ti nõ ſu omek. A tractione n fractõe 1 mo oñdit᷑ cᷓ in cc.
“ ”ñ”äl gerna one Teri⸗
Wlr.licut oſteſi 3 cto uditoꝛ illumiati Iillumn natõe qtũ iberi facultatẽ inatio nõ
Bog M 2e8 legis i ees legis uminati ſunt: mina dänad tõe qᷓtũ ad acultat tio nõ
niirel lbißinog . elliger⸗ cabunt. Qui tapud uũ ptum aluant᷑: 1 ſuppoſiti 8: et pᷣſci cio oñd
krcueglankͤlen inplere pier keltinerenat d an ei: ſed fa tant:necmali pontienerbont ene tn it
ink lece nein ereik prerar tea iaz intelligern 4 no eltin we eeſchan va mnr Sti ad
llepcitfige man tem nõ tm̃ z intelli o vult audi ms cã o ſaluti⸗ itate da neceſſi⸗
renisn iiij. atis. qᷓ ſcõ tvt abi onqt k pelci gln obiectõ iua. Qui ecã defecti „AQuar
vomiviſis holnrelv⸗ m pietatẽ pſa duca miat. vel oꝛ e des cum ſui nto:cõtra pᷣ fectiua: toꝛ:
bnpeot Etun atẽ eſt in ſpẽ F in aanitii epferat et ſalutii⸗ uis ſolutiõt apᷣdi enec pditõ
einen, ioꝛ mad ſcõ in ſpẽ. vi gnitione veri⸗ tſalutis quoꝛũ ntiõiby ctapon ito
ut õ vite erene⸗ ad Didj. rücũq; rep ꝛücunq; ſaln Bercoehateneen.
gefn B lin Aic⸗ mus miliatõn. Fhuis arti e. ad Tit j rar pꝛoboꝝ oñ ſalnando :pdeſtinatiõi
Nfmn Ven dis . e reges in lis minoꝛũ.iij culi. pi⸗ F. j. e potert: ſe . onñdit euidẽ 9u. 2 Dãnati. atiõis
fſcrefinſi nt os in lumbi⸗ rłclem ꝛiũ. iij. R etas ma ert: ſe ee ſalu Etia. ꝑ quã tionis
deqnbatſat Et ris. Yta etiã ſtris. et fu unt:pon Audini tam pꝛ pꝛimum tumere ſe eẽ idẽterſ⸗
necpfia ci etiã rebelles micul namus igit vi⸗ edeſtinatõ i ſalua ſe eſe eẽ danã De
mrengardon Hflar pes? rege elles n los in capi git ſac-⸗ ident᷑ h tõ in ſe. ſᷓ eti emper meli anãado
Gergoardoretll erga i s tam modernitpi apitib ſtinati abere e. ᷓ etia 1, melioꝛii 98.
i Derwsn in ga illos. qmi eccleſiaſtico itꝑis. audi. us no⸗ inatio ſit o canſam ? co m ſuns fini⸗ 2i indicio Ar.
—— mnilnsleru nardrn Geeclanee pme l aein no dla gero ſeln ncautas Eninechoden
ſanti:lfn Au i reunlinckn e o eſlclares pros eſt habe vat bonit angoneg aF en 5
um ug, 3 U Ralort . Bahntnatisagnsnendenee
ahrfer Arti. ij berzreans af ic. Sem Ebdanllandcen r JUMü a Bine
cunchillasnocun .v. 1 Ex dicti⸗ runt. coꝛdie ſi dicẽ⸗ pH. j atitudinis. navolun xpte xei
unc lsniͤhutkni . . f.Timoth. iij . untqu Pregeſtmenienootnt. uit omkeo eſte
nocn õõ oꝛum Apoſitun inauit nos in Roeſt onier eſſ.
tenugluenntie tate eliij. et: g piet. in i nvolumari⸗ nos in ad ceſt qoan ee
Ryor ates. duas requiri ed tñ . as ad oĩa vti nipſo. añ atis ſue. Et i oprönef ait apls
tis. et alii requirit cõ nad hoc ĩa vtilis eſt ſiue mundi conſtit iterũ i onẽ filioꝛu
, et gliaz e cõditiões: tot cõfe cauſas conſtiturionẽ ibidẽ 3 bm 7
2 pofidentis wongran es: vn erat vtili megeeag elſte moné Elegit nos
tis ebitã pſius 0 ex part li quẽ oꝛdi pᷣdeſtina * Con nos
aiooñ Btükasheaekoakrz Eouẽ. natio kin nensaerankrgir a krauſesn nos
Gcooualttrhuheſi pꝛimũ.debi ꝛdinatã requi itationẽ x parte et anxiliũ ſ⸗ na pᷣdeſti t. põt vt vi Eillum
beat bita equirit ſocietat & erenaner nato videt̃
Nnn ne Mupli oarioz utbuluſchalt⸗ “ ninit ſocletatẽ. S hor sro Scauſaſie lt⸗ ———H pces fi aeſti⸗
te. ain üliquipie pievi e. & De il ijs ſen ſin o eſt. ꝙ nõ tñ 1 a merita 5 tanqᷓ cũ e um wo pdeſti nn
genleganllcir Exemp piayilends e illo naq; quii. niſi etiãh ba⸗ ecta et pᷣniſa cedit hum 0 ab eterno exi nato
rũderi.ſic ꝛ q̃ſi ꝑ viſu qui illam ha ha beat in cauſatiõi eedrnumens:ſecre eriſtenti
Fentliuncg ien nne ga Naͦ Bactltsreeir ad nie, ſit cauſa imodus c bm pm üp ab eo binrel
mafhntlime Antij quõ sde. ngorele ntagcaaan⸗geni aliter Pertſtirel ipᷣius nbm. PbyKeou ſt, con⸗
onicha dodgti ct as ocul chꝛimat᷑ mij chꝛimabat᷑ 1aliarũ c. Tvat᷑ it:ſed vt nle agen phyſicoꝝ. finis cã
or, 1 . , Tat. 4 ſrn ab illo pᷣ entis: noᷓ .finis cã
lurgus eiteru⸗ ewellloslen manu niſerias. Cui Ecce in a⸗ geſiik ſilitudo illo pcõci vt cũe
Eſtaß̃ . glia: nit. P eſtinstioni⸗ ꝓ tanto nõ cipit. Si o actu
dth v⸗Eltaitbeſn⸗ lis vo neglans:dlten Ng⸗ keis. 1:non reſpici ſicu —N—H Si vo cuiqᷓ vi
tlans: 11 to finis: teneat. vo cui
4. Gadnnulgtalhe⸗ leriericar⸗ Pdia Boraer u aogelt et baltet⸗ no für
it 7. . 7. * E et. .„V. mn 8 . ini⸗ 11 .
anahnlii mran r auoi olte dln rñdet᷑p del lnſ nönia gebaniersge ſequit. eib wn Sne⸗
Snn⸗ gſan Dã 1 0. In quo e ð lui qͥ nel uerbiũ quo uilg i actualiter 1rone cauſalit. ,ſifinis pndſpalis
iQuarv eolis n Exemp a quodã caſu ab eis q la daltrui: dicit quo nõ.cũ ip r cũ ipᷣſo exiſt atis cũ i cipalis
c pititenalun .gquid iur queſiuiſſe qripoſſ. ꝛylp ipa ꝙ cũ ill ipo in ron ens. Yt pſo cocurrit
i⸗ gannh d5 aale ſo bietat? Aigstor multc, ala gu gu Actondeſinarid Perinet cGanterepo: finis. ſine
li, an iirnght ipſum xlatü in can are ſolebat: oqndo ſtino neriche nng ecſe pot abſh h
ilidlnin nd . . naliq̃tenus dii cereminus i at: hun . ino atq; oꝛdi ãtũ feciſſe: ider er oe
inuic, J. eberagoas rnutritefiizade T
itpietate. quẽ nodũ:dñe ſi iſtũ edic. quada qi ad menſa op e. et tanꝙ; Emeã eis ptieci 5 eterna ie
ſenulelgen . . Seemtr ſengfabner g qſtionepᷣ an ct a illoꝝ que p̃ Pter cãm ſin Pticipanda ein
hoſt eunnt tibi val ueris vel ali eres in oꝛe diligis: 2fr. plum video ꝓ ipſi⸗ s eſſe factu qpter bon
Hmtichiliginl B eſta eret? Qui el aliqd circa i .Hniſi in o e ⸗ ad hoc qᷓtũ is eſſe vepc ros:⁊ pᷣc 4
ainerſi⸗ 1 cibo aĩe.lii. rñdit: — ipſum fe . pe ali qex pten ad bonitatẽ aturos es ſan⸗
inrſeene, ſine ali aie. licet ſe parũ vłnihi ceris: qui tem ſuã oſtra requi tate ſus oſten. Et eſt exẽ
ttond . Horit e alio nihil emp iſtũ noĩ il. Cui il id tem ſuã. et curi⸗ quirunt. æ oñ oſtendendã exẽ ⸗
iptriſth nich qꝛ inquit i ꝓdeſt. Cii noĩando: i le. Di⸗ is m nrialitat. e dño qui ndâ. zopa ¹
6 quit ille.aliq .Eui rex verũ in oꝛeh c magnum em oſtẽd qui ꝓpt a
ſe aniͦſſenn ,, tem in o⸗ aliqᷓ fr verũ eſt: qᷓ abeat dici ppara ſtédend pꝛi er lar
oruracle ñdit. Cui tangere. qſiuit: in ex vo i .i. pieta as gloꝛi⸗ uis foꝛtiſſi. conuiu iũ cũ 8. ð qu
tim luſſi alius:i re. qſſiuit: o inte gloꝛie ſue. oꝛtiſſimis. r urtlo geinc
xxxvij. Cum impi ergo ſm co tines. q ſt cipib cãm ſine qua nõ eret 2c. E em. Ecce cã
pio tracta xe rene H parabo. pueris Dis Juaon in Fralian concau⸗
letagre veipſam ker guc a Pprermagali dicercr. Plllo Hnihiun
erui pueri mei ſi itudinẽ Vllis cõ bem⸗
ruientes mih 1 unt. mei in meam oſt niunium
mihiq; vtiles i quã 7 nõ ali endendâ.2
s in tributis alieni: miht.
tis dan dis. hiq;
.7 ſerui⸗

tu
n eggflneli
ſienl
. ope onñda
nt .
ciem piet qꝛ aliter 4
atis hñt. Em ꝙ, dr. ij
es:ſicut lj. Timo. iij. ũ
ptʒ. C. xij lij.ũt ſi
. Flj. V. 1 t lpe⸗ 2
virtutẽ autẽ tijs exhibendi
pter quos gi Ee limriſt “
m tunc pᷣ c vidit .
parauit i duos fines
illis Qu es.
quos ſer⸗

„*

—

iij.

iiij

„rr.

uos ſuos humiliter ſibi ſubiectos:tũc vidit. Ita ve
us qui omnia pᷣuidit anteqᷓ fierent: quo dicit᷑ in
ps.cxxxviij. Intellerxiſti. cogitationes meas velonge
ſemitam meã:⁊ funiculũ meũ inueſtigaſti. Et omẽs
vias meas p ꝛeæuidiſti: ꝓpter duas cauſas pueris ſuis
futuris auiuiũ pᷣparauit.ꝓpter pꝛĩcipaliter ſemet/
ipſum:iuxta illud Prou.xvj. niuerſa ꝓpter ſemet
ipſum operatus eſt oñs:⁊ ꝓpter bona opera que pᷣui
dit ſeruos ſu os in futuro eſſe facturos:ita ꝙ illis cõ/
uiuium pᷣparauit ꝓpter ſeipſum.Et qꝛ ſerui ſui ſunt
ei humiliter ſeruientes. atq; mandata eius tenentes
Et hoc ſatis videt᷑ us innuere in hoc. ꝙ typice
qualibet anima dicere poteſt fideli.iiij. Reg.xix.
BAnabo eam ꝓpter me ꝓpter dauid ſeruum meu:
quaſi diceret.Saluabo ipium.i.quãcunq; anunam
ſaluãdam ꝓpter me.Et quia etiã ipſe qui animã il-
lam poſſidebit:erit ſicut auid ſeruus meus. Sic
etiam Alexander.j.Mach.j.diuiſit regnũ pueris ſu
is. ¶GBcðdo:idem videtur ſequi argumentũ a con

trario ſenſu. Si em̃ de damnatis dici᷑ Garuch.iiij.

ꝙ perierunt ꝓpter ſuam inſipientiã. quare etiam ĩe
ſaluatis nõ dicit᷑ ꝙ ſaluãt᷑ ꝓpter ſuam ſapiẽtiam: eo
modo accipiendo li ꝓpter quo dictum eſt. ¶ Zercio
idem oſtendit᷑. tam er ſpe quam moꝛientes habẽt. ꝙᷓ
