ↄditionis. ¶ Quinto qꝛ vt frequenter æ alienis vi⸗
nunt vbi laboꝛioſi ⁊ ſimplices viuũt ſuo: ſic ſũt in
felicioꝛes qtum ad exterioꝛem ſubſtantiã:qꝛ etiã fi-
nis illoꝝ eſt pena et laboꝛ eternus Et ſic patet ꝙ in

LTaus II.
om nib vijs ſuis ſunt in miſerijs ⁊ in laboꝛib pluri⸗
mis.ij.Coꝝ.xj.

Audaturdeus iuſtꝰ

peccatoꝛ. Laudat᷑ primo væus tripliciter
ter tria et a trib generibus hominum.
Laudat᷑ em̃ a iuſto coꝛdeſoꝛe ⁊ ope. Pꝛopterope/
ra creatõnis redem ptõnis/gubernatonis a ſeculani
bus a clericis ⁊ a religioſis.ꝗpter hoc em̃ laudate no
men wvmini:ſicut laudatur ſapiens artifex medicus
et largus. . .
Hec em triplex laus a trib pᷣdictis generibo homi
num ſignificata videtur in leuitico. vbi tria eliciun-
tur fuiſſe ſa crificioꝝ genera.hoſtia ſq; pacificoꝝſob⸗
latio ꝓ peccatoſ holocauſtum.¶ Pꝛima ſicut patʒ
Pmagiſtrũ in hyſtoꝛijs diuidebat᷑ in tres ꝑtes:vnaʒ
accipiebat offerens:aliam ſacerdos:tercia in laudẽ
cæi cremabat᷑.¶ Gcda diuidebat᷑ in duas ptes qua⸗/
rum vna erat ſacerdotis.alia ↄburebat᷑ in honoꝛem
dmi.(¶ Tercia totaliter in laudem dei immolabat᷑:
qꝛ holocauſtũ eoꝛuʒ incendiũ dicit᷑: qꝛ totũ in laudẽ
Ti incendebat᷑.¶ Et ſignificant tres pᷣdictos ſtatꝰiĩ
eccleſia dei qui tripliciter ⁊ ſub triplici differẽtia de
um laudant:nõ in bob/onibo/⁊ auibi:ſicut illi in ve/
teri teſtamento:h̊ in coꝛde oꝛe/⁊ opere. In his enim
triba immola vo ſacrificiũ laudis:in ꝑſal.xlix. Quia
ipᷣe dicit ſacrificiũ laudis honoꝛificabit me: in pſal.
xlix.¶ Pꝛimũ em̃ ſacrificiũ ſignificat ſtatum bono⸗
rum laicoꝝ ⁊ oꝑarioꝝ fideliter de laboꝛe ſuo viuenti
um:qui licet veũ laudẽt:tñ quia ſunt ad multa diui
ſi crrca multa ſoliciti laudi dei minꝰintendere pñt.
Scõm:ſtatum ſigmificat bonoꝝ clericon quima⸗
gis a ſeculi occupatòmbo remoti ⁊ magis diuinelau
di intenti:quoꝛũ quilibet dicere põt.Septies in die
laudẽ dixi tibi:in pſal.cxviij.¶ CTerciũ:ſtatũ ſigni⸗
ficat ꝑfectoꝝ religioſoꝝ:qui totaliter et pſeueranter
vſq; ad moꝛtẽ in diuina laude occupant᷑ totaliter:qꝛ
quilibet illoꝝ de om̃i coꝛde ſuo landant dñm:⁊ dile⸗
xit vũ qui fecit illud:Ecd.xlvij.ꝑſeueranter:qꝛ lau
dabit vſq; ad moꝛtẽ anima mea dnm:Ecci lj. Mota
V. xj.v.⁊ rõnabiliter:qꝛ dicit vcretũ ꝙ laus eſt vo
ꝓ ſuis bñſficijs impendẽda.xvj.q.j. Reuertimini.cir
ca fi æx quo q̊ totaliter qͥcquid habemꝰ cei eſt bene
ficiũ ⁊ quotidie eius ſemꝑ recipimus beneficia. Ju⸗
ſtum eſt ꝙ totaliter ⁊ ↄtinue ei laus reddatur: dicen
do: ſemꝑ laus elus in oꝛe meo:in pᷣs.xxxiij.A prima
ↄditione vficiũt coꝛ hñtes inquinatũ turpib cogi⸗
tationibe vel ira et inuidia excecatũ:vel qui manus
hñt ſanguine plenas vel os pullutũ:qꝛ ſicut nõ vecet
os poꝛci pulcrũ pomũ vel pᷣcioſum iocale:nec etiaʒ ẽ
dulcis cantus in oꝛe aſini: ita nõ eſt ſpecioſa laus in
oꝛe peccatoꝝ:Ecci.xv. IJtem nõ moꝛtui laudabũt te
dñe:in pſal.cxiij. Tales repᷣhendit ſanctuſſpũs: di⸗
cens.quare tu enarꝛas iuſticias meas:in pſal.xlix.
Aſcdᷣa deficiũt:qͥ primo ãno qͥ oꝛdiuant᷑ vel reli-
ione⸗ intrant vel in qdrageſima ſunt angeli. Gcõo
oĩes. Tercio vᷣmones qͥ moꝛe iudeoꝝ primo veum
laudabãt. quibjſvicit᷑: Lu.xiy. Ceperũt om̃es tur
be veſcendentiũ laudare dñm voce magna quẽ cito
poſtea crucifixerunt. In talibo verificat᷑ illud Job.
xx.laus impij bꝛeuis.ſicut pʒ. P.vij.xlv.
Secundo laudatr᷑ iuſtus⁊ ſanctus a iuſtis:et hoc
ſpecialiter poſt moꝛtem ſicut dux poſt victoꝛiã. Sʒ
quia ante moꝛtem vxficere poteſt:ſicut ſemen in ter⸗
ra et arboꝛ in floꝛe et puer anteq; ſeneſcat ante moꝛ-
tem non laudes hominem: Ecci.xj. Sed poſt moꝛtẽ
laudemus viros gloꝛioſos:Ecc.xluij.¶ Pꝛimo qᷣa
ſem inauerũt ſemina ctrinarum et ſcripturaruʒ et
bonoꝛum exemploꝛum: ſicut laudamus large ſemi-
nantes vel dantes coꝛpoꝛalia.¶ Secundo quia car

Ar.j.

„*
— ¹
„

iij.

=

bibenen ſüficiütanhelit.
nbaceſtegnſineneulbit,
Dicchuftinggitlibenefecenim
dioqnip: olud ricet ſividen
ſimultividentotepe MHelius
iaſpicmtofs noin hoetpeſd
Oinſipiipinquit quid tib ode
iqenoybi non es laudans:
ſaltemarꝛiget in turpiv verbis:
looperibotic omoptioꝛo 7oud
nilupperrgargꝛerc vicet gall
licis e apulllos maloꝛe in
ngſinumad omniatalia nephan
guo glares neqnicgs loqni r facen
lsfitoſtendit rpamur ho drele
Prvi.(Oedondcetalis qanda
enci malgladiurandäü runiden
enntoclandabunt ofis gadiur⸗
Tirconocent ſhihſisngr d
emſoſunt malon faiüt rlege
ſapſpo nalos eſeſteniittdi
nahopzwnii Ouil Mrelingn
lum toſiſczimpij landant in

tßqnunſuntac nultadini
udi viminintencerehſt.
ftatbanon encen un,
brenotir wagis dininenn
betdicntpot Seyneginde
cprii.(Terauſtarüſigni⸗
Tiquitotaliteret gſeeronter
laudeoccnpeyttotglim
ngeſuolauganrodimrolle⸗
rii gſevovuterelau
ma mev o. Eai/. Mota,
iutmtrii ls ſt o
Mig]. Rehertummntr
quid habens mieſtbene
drecigimns beeficig Ju⸗
ueel laus redcdatur dicen
meo:inßs. nrii. Apnins
esingummari wrpttocot⸗
liacpcecati⸗velqni manis
ospulluti:eſicutno t
Apcoſumiocrlenerenne
itta nocſ hennſlrin
mtöͦnomn zuctiiir
njſa tinenſin
hſinnu
raArNeN PIl-
nſannc ei
Vuriſtheſlo nn

nini ſn
nueniſl h
ininiiin ,
henezuſt g rh
rnthot eni, i.
te ſotſemeninin⸗
Nicrſnten intenn
Gdomus e
nt Seunco uue

19,

Axrꝰ. iij.
uiij.

Exemp.

Lex

mundum ? dyabolum vicerũt:ſicut laudamꝰ poten
tes victoꝛes ⁊ triumphatoꝛes.¶ Tercio qꝛ voĩ glo
ria ⁊ amicicia magna ↄluncti nobis oꝛant:ſic lau⸗
damus q in curijs magnoꝝ principũ magnũ locum
nobis tenent: ꝓpter hoc em memoꝛia iuſti cũ laudi⸗
bus: Pꝛouer.x. Et laus eius in eccla ſanctoꝝ: in pᷣs.
cxlix.Et ſignãter dicit in ecclia.i.agregatõne ſctõꝝ
7nõ maloꝝ ſeu ꝓphanoꝑ: qꝛaphani ſuſtũ dum viuit
nõ libẽter laudat ſ potiꝰ eis laudãt ſiles. Laudaui
magmoꝛtuos ꝙ; viuẽtes:Ecci.iij. Pꝰmoꝛtẽ vo etſi
laudẽt laus illoꝝ ſctᷣo nõ placet. ¶ Pꝛimuz ex vybis
patet Senece ĩ quadã epiſtola.ſectatoꝛ inquit epu⸗
arum non de bene viuente: ſed ve bene paſcente lan⸗
dga bilem pꝛofert ſententisʒ: nec hoc bene vinẽti di⸗
ſpliceat:ſed potius illoꝝ laudes ei diſpliceant. Vn⸗
de Geneca ibidem. Sit tibitam triſte laudaria tur
pibus ꝙ; ſi lauderis ob turpia. Zetioꝛ i̊ eſto quotiẽs
diſplices malis maloꝝ vete eſtimatõnes malas:ve
ram tibi laudatõeʒ aſcnbe.¶ Scoᷣm patet. C. vj. iij
Non moꝛtui laudabut te in pſal. cxiij.
Eercio laudat᷑ peccatoꝛ in vſiderijs anumel ſue: ĩ
plal.ix. Et hoc male ꝓpter tria damna que ex tali cõ
tingunt laudatõne.¶ Pꝛimo nanq; exhoc damnuz
otingit ipſis laudatis tripliciter vel aliqͥ trium mo⸗
doꝝ ſᷣm ꝙ væ tribo vel v aliquib triũ laudant᷑:quia
aut laudant᷑ ve bonis q foꝛte inter alia mala pauca
fecerũt:⁊ tunc vecipiunt᷑:ſicut coꝛuus a vulpe. M. ij.
xv.vel laudar᷑ ee indifferentibus q̃ bona intentõne⸗
mala fieri pñt:ſic pʒ xe mmoxꝝ edificijs ⁊ opeꝛibb ma
gnificis ⁊ tũc ad inanẽ Rorlam inardeſcũt ad talia
facienda ꝓpter hominũ laudes:etiã vijs malis etiaʒ
vbi bone nõ ſufficiũt anhelãt. Vñ Criſo.ſnꝑ AMat.
in hoc caſu:quaſi mentẽ illoꝝ et verba recitans:ait.
dicebant inquit ſi bene fecerimꝰcũ pauperib vłme⸗
dio crib: qͥs illud videt ⁊ ſi viderint nan muitividẽt
⁊ ſi multi vident ꝓ tẽpe. Melius eſt jᷓ edificia facere:
ꝗ aſpiciant om̃s nõ in hoc tꝑe ſolum:ſ inpoſterum.
O inſipiẽs inquit quid tibi ꝓdeſt iſta moꝛa:ſi vbi es
toꝛqueris:⁊ vbi non es landaris:aut laudant᷑ vel eis
ſaltem arꝛidet᷑ in turpibo verbis ⁊ iuramentis ⁊ ma⸗
lis operibo ⁊ tũc ꝓmptioꝛes ⁊ audacioꝛes fiunt ad ſi-
milia ppetrãda:qꝛ exq vidẽt ꝙ alij ve eon rident ne⸗
quicijs ꝙ qꝛ apudillos maioꝛẽ inuenint gram fiũt
quaſimumi ad ommiaa talia nepharia pati ſtudentq;
quõ plures nequicias loqui ⁊ facere poterũt ⁊ ſic ta⸗
lis fit oſtendit ⁊ ꝓbatur hõ oꝛe landantis: Pꝛouer.
xxvij. ¶ Gcðo nocẽt alijs qͥ audacioꝛes fiũt ad faci⸗
endũ mala/ad iurandũ ⁊ æridendũ videntes audi
entes ꝙ laudabunt᷑ om̃s quiliurant injeo:in ps.lxij.
Tercio nocent ſibipſis:qꝛ dum malos laudãr oc⸗
caſio ſunt maloꝝ:q faciũt ⁊ legem vi vrelinquũt et
ſeipſos malos eſſe oſtendũt:æ illis vicq; quibo pꝛo
uerbioꝝ:xxviij. Qui verelinquũt legem laudãt im⸗/
ium /ipſi ſq; impij laudant impiũ:qui ſi bene illoꝛũ
audes ↄſideraret:nõ plꝰ ex illis honoꝛat᷑: qᷓ ille vſu⸗
rarius quo hyſtoꝛie quedã ↄtinent.ꝙ cum in qua
daʒ patria moꝛtuus eſſet in qua væfuncti ſm patrie
cõſuetudinem extra vmum ad ſe epeliendum vxferri
nõ æbuerunt anteq; eoꝛum laudes recitarent᷑ et mo/
re quarundaʒ nationum qᷓ ſuꝑ moꝛtuos cantilenas
faciũt lamentabiles in quid vefuncti opera recitã⸗
tur⁊ laudes cantarent. Cum q̃ v illo peſſimo vſura
rio nullũ bonũ dicere ſcirent quiaffuerũt:⁊ſicſepul
tura eius ꝓ tanto unpediretur affuit vnus qui bar⸗
bam eius radere ſolebat:dicens: nunꝙ; iuenit bar⸗
bam ad radendum facilioꝛem ? tali laude cõtentus:
ſed nõ multum honoꝛatus ſepultus eſt:⁊ talis in p/
ditione impioꝝ ſine honoꝛe erit laudatio: Pꝛonuerb.
xj. Nota ⁊æ hac materia. R. M.v. articulo.ix.

iij.
Egum. drimo oſten

det᷑ dria. Scðo noue legis effircacia.Ter⸗
dQo obſeruantia. Quarto infectio. Quin⸗
to infectionis cauſa. .
Mtum ad primũ ada piat dñs coꝛ vrin in lege ſua
ij. Mach. j. Pꝛo quo eſt aduertendũ:q licet ee omm
lege tam nature ꝙᷓ moyſi ꝙᷓ xpᷣi qᷓ etiam gre ſeu mun⸗
di poſſet intelligi illud Ro.vij. Lex ügem ſancta
eſt:⁊ mandatũ ſccm̃. Et iterũ ibidem ex quidẽ ſpiri
tualis ẽ.Et iterũ.j.Cimo.j.Lex quidẽ bonaẽ: 48
ea legitime vtatur. Mon tñ ſancta ẽ ei q ea bene nõ
vtitur. Ea aũt bñ nõ vtit᷑ qͥ verba accipit cuiuſcun⸗
q; legis 1 nõ ſenſum. SGic iudei legis moyſi 1 heretici
legis xpᷣi. Et nõnulli legiſte legis mũdi ſeu gratiani
inſtiniani:qͥ nucis maſticãt teſtã ⁊ nõ nuclłeũ: pro⸗
pter qð lacerata ẽ lex:Abacuc.j.¶ Licet inqꝙᷓ; om̃es
pᷣdicte in h ↄaueniãt generalr ꝙ in le bone ſint ⁊ etiaʒ
in vſu licet in abnſu qñq; ꝑuertant᷑ tñ in cõditõnibo
ſpãlibo magna eſt illoꝝ differentia:⁊ mutatio ſeu va
natio Hec. n. vria pʒ in lege moyſi: ppi int quos
talis fuit dria:qlis fuit ↄria iuter lucẽ primo die cre
ata: Geñ.j.⁊ ſolem quarto die creatũ:qlis eriaʒ fuit
inter baculũ Meliſei a gyeſi ad filiũ moꝛtuũ vpoꝛta
rum.iiij. Reg.iiij. Et ipſiꝰheliſei pntiam:qꝛ ſi lux il
la in ſolis creatõne finita fuit atq; cõpleta q̃rta die.
Ita lex moyſi lege gre quarta die data:vt primꝰdi⸗
esꝓ tpe accipis t᷑ eternitatis Gcos ꝓ tꝑe legis natu⸗
re. Tercius ꝓ tpe legis moyſi. Quart? ptpe leg gre
in cuiꝰdiei an roꝛa oꝛtꝰ eſt ſol iuſticie xpᷣc xeꝰnr.Ald
quẽ finita ⁊ ↄpleta ẽ lex moyvſi:ſic vmbꝛa adueniẽte
veritate: vmbrã em̃ hño lex futuroꝝ bonoꝝ:tebrx.
Et h eſt q ait Math.v. NMõ veni legẽ ſoluere:ß ad⸗
implere.Siẽ etiã baculꝰille a gyeſi poꝛtat filiũ moꝛ
tuũ ad vitã pꝛiſtinã ⁊ ad ſtatũ pᷣdituʒ anteq;ᷓ ipemet
veniret Heliſeꝰnõ reuocauit:ita pꝑ legẽ moyſi:quam
iudei poꝛtabãt:filius vei genꝰpumanũ vitã ⁊ ſtatũ
ſalutis amiſſuʒ nõ recuꝑanit anteq xpᷣ pñntiam ſuaʒ
exhiberet:qꝛ ex opibo legis nõ iuſtificat᷑ om̃is caro co
ram illo: Ro.iij. Quia etiã lex neminẽ ad pfectõneʒz
ducebat: Hebre. vij. Mecꝑ legẽ facta ẽ ꝓmiſſio abꝛa
he:⁊ ſemini eiꝰ: Ro.iiij. ¶ Ronem vo quare deꝰlegẽ
nature ⁊ moyſi pcedere voluit legẽ grein pluribj vi⸗
dere poſſumexemplis. ¶ Pꝛimo nanq; videmꝰ:q i⸗
firmi minoꝛi vtunt᷑ lumine:pueri etiaʒ ⁊ omno indo⸗
cti groſſioꝛi etiaʒ ⁊ cõioꝛi priꝰinfoꝛmant᷑ wctrina et
anteq; ad altꝗs⁊ ſubtiles ponant᷑ ſcias ſub pedago⸗
ſunt:ſub qͥ ꝑ rudioꝛa ⁊ ſubtilioꝛa intellectũ habi
itant imbecillẽ. Pic in ꝓpoſito igit ler pedagogꝰn
fuit:Gal.iij¶ IJterũ videmꝰ:ꝙ inimicicia int᷑ du⸗
os exñte:ille q́ pacem q̃rit ⁊ ↄcoꝛdiã qñq; nuncios et
mediatoꝛes alteri mittit ſine lris/qñq; cũ lr̃is vt pa⸗
cem amiciciãq; refoꝛment:quibo refoꝛmatis ſibi mu-
tuo occurꝛentes oſculãt᷑.Sic inimicicia erñte int᷑ xe⸗
um ⁊ hominẽ:us qᷣ noluit moꝛtẽ peccatoꝛis nunci
os homini miſit ꝑ antiquos patres ſine lris ante le-
gem moyſi:ſicut Noe ⁊ alios iuſtos: q licet ſine lr̃is
venirẽt:qꝛ legem nõ dabant in ſcriptis:tñ archã fa⸗
bricando/⁊ picula futura aſcendendo/pctõꝛes ad vᷣi
amiciciã hoꝛtabantuꝛ. Bonen vo alios miſit am
baſiatoꝛes Adoyſen vicʒ; ⁊ Aaron cũ ceteris illoꝝ ad
iutoꝛibo cum litteris legis ſcripte:per quas illi ſaltẽ
populo equaliter reconſiliatus hom ini in vtero vir

ginis gloꝛioſe occurꝛit ipſumq; voſculans:pacẽ cõ⸗

pleuit et ſua pꝛeſentia confirmauit qꝛum ad illos ð

quibus in pſal.viij. Pax multa diligentibus legẽ

Et rationa bilirer quidem pacem tenebit
cum diligentibus legem ſuam: et non alijs:quia duʒ

æ pacis tractaretur refoꝛmatione: illa condirio ap⸗
poſita fuit hoc nanq; recoꝛdatur ꝓphera ⁊ in ſcript

Arꝰ. je
ij.
liij.

Arej.
uij.

V.

Tex

ſub manu publica redegit: dicens. vinam qa lex tus
meditatio mea eſt: in pſal.cxviij.quaſi.d.Sub h̊ pa/
cto viuã ⁊ pacẽ habebo:ſi vicʒ legẽ ruã meditauero
7dilexero 7nõ aliter. Et h eſt ꝙ idem notari publi⸗

cus teſtificat᷑ in ꝑſona vi loquẽs. Si inquit ereliq

rint filij eiꝰlegẽ meam ⁊ in iudicijs meis nõ ambula
uerint:viſitabo in virgauniqͥtates eoꝛũ:ps.lxxxviij.
⁊c. Nec talis legũ mutatio:mutatõeʒ arguit in legi
ſlatoꝛe veo:qꝛ ſᷣm decretũ di.lxiij qꝛ ſctã romana.5.
verũ.Legũ abꝛogatio ⁊ pcedentiũ oſtitutionũ reuo
catio ⁊ nouaꝝ oꝛdinatio occaſione maloꝝ fit emer⸗
gentiũ.Et ponit᷑ ibi exemplũ veſerpẽte eneo: quem
moyſes iubente dño fecit ne ſerpentina moꝛtepplus
interiret:quẽ cũ poſtes ppłs colere ⁊ venerari incpe
ret. E echias rey volente dño vſtruxit. Sicut ergo
in iſto exemplo nõ ei mutabilitas ſ̊ phi nõ ſolũ oñ
dit᷑ mutabilitas:h̊ etiã vtilitas dũ ꝗprer ilioꝑ muta
bilitatẽ ⁊ vtilitatẽ dei oꝛdinatõeʒ mutauit ſerpẽtis
lita in ꝓoſito ⁊e legib antedictis. =
Pꝛedictis nanq; cauſis emergẽtibo neceſſe ẽ vt le⸗
gis tranflatio fiat: ebꝛe. vij.¶¶ Dʒ cũ legu tranſia-
tio vel mutatio a ſapiẽtiſſimo legiſlatoꝛe α quo
Job. xxxvj. nullus ſilis eis in legiſſatoꝛib nunq; fiat
niſiĩ melioꝛẽ ⁊ honoꝛabilioꝛẽ ſequit᷑ ꝙ lexgre ĩ quã
alie tranſlate ſunt:ſit efficatioꝛſmelioꝛ ⁊ honoꝛabi⸗
lioꝛ atq; virtuoſioꝛ.¶ ſꝛo quo eſt ſciendũ:qꝙ fuit x
alijs legibo añ legem gre:ſicut ve carta magne heredi
tatis EKeni prutate ſcripta ⁊ nõ ↄfirmitata ꝑ teſtes ⁊
ſigillũ ſicut etiã xe teſtamẽtolin qͥ multa alicui legan
tur:q; tñ obtinere nõ põt añ moꝛtẽ teſtatoꝛis.Quia
ſicut ille per cartã illã licet hereditatẽ vendicet:nõ
tñ acquirit:nec etiã legatariꝰlegatũ añ carte confir
mationẽ ⁊ moꝛtẽ teſtatoꝛis tñ qn cartã ſcribit vłſcri
ptam hʒ ſigillatõeʒ petit ſperat teſtamẽti valoꝛeʒ

expectat legatariꝰ⁊ vtroq; optato vel expectato po/

tiri poterit᷑ ſi ↄditões in carta ⁊ teſtamento appoſi-
tas teneat:ſi cũ fideli tractet hoĩe.Si aũt nõ teneat
fidelis ille pactũ de hereditatevel legato ei tenẽ non
vult:nec tenet᷑. Sic in ꝓoſito lege nature ſcripta in
coꝛdibo ⁊ moyſi ſcripta in libr carta fuerũt nõ ſigil⸗
lata ⁊ teſtm̃ nõ ↄfirmatum:qꝛ in carta illa ſub typo
terꝛe ſctã hereditas ꝓmittebat᷑ celeſtis xe illa etiam
loquẽs:dicit.diſ S teſtm̃ electis meis:in pᷣs.lxxx⸗
viij.Cñ ꝑ cartã illã vel teſtm nec celeſtẽ hereditateʒ
eis in carta ꝓmiſſam ⁊ in teſtamẽto legatã acquire/
bant:nõ obſtãte:ꝙ illa ſcribẽtes vel ſcriptisvtentes
ſpem hr̃ent væ ſigillatõe ⁊ ↄfirmatõne idq; peterent:
Pañ.vj.dicẽtes.Cõfirma ſnĩam⁊ ſcribe cretũ an/
teq xpe veniret ⁊ cartã et ſnĩam veteris legis teſtiba
illis adhibitis xeqͥbo Act.j.eritis mihi teſtes in iſrł
⁊in omni iudea ⁊c Et ſigillo rubee cere.i.carnis ſue
bñdicte in cruce appoſite ↄfirmaret nouas leges ⁊ xe
creta addẽdo.v qbopdicit᷑ ſcribe vecretũ ⁊c̃.qſi dice
ret. Cõfirma ſnĩaʒ antiqᷓ legis et ſcribe vecretũ noue
vt teſtm̃ mediãte moꝛte ſua legatario validũ fieret.
qꝛ teſte paulo:Debꝛe.ix.vbi teſim̃ eſt: moꝛs neceſſe ẽ
intercedat teſtatoꝝ:in cuiꝰſignũ moꝛiens dixit: aſu⸗
matũ eſt.ſ.tam ↄtentũ in carta ꝙᷓ teſtamẽto.¶ Per
cartam teſim̃ hereditatẽ celeſtẽ acquirere pnt: qͥ
ↄditõnes in carta oppoſitas tenẽt: ille aũt ↄditõnes
ſũt mandatoꝝ dei cuſtodia:veu xix. Cũ vedenit tibi
cunctã terꝛã quã pollicitꝰeſt ſi tñ cuſtodieris mãda⸗
ta:⁊ feceris q̃ hodie pᷣcipio tibi vt diligas dñm ceuʒ
tuum ⁊c Et qͥ ↄditõnes etiã in teſtamẽto appoſitas
obſeruant:in ps.lyxxviij. Si cuſtodierint filij eiꝰ le⸗
gem meã c. Et itcruʒ pᷣs.cxxxj. Si cuſtodierint filij
tuiteſtamẽtũ meum ⁊ teſtimonia mea becqᷓ wcebo
eos.et filij coꝝ vſq; in ſeculũ ſedebũt ſuꝑ ſedẽ tuã ⁊c.
Teſtatoꝛiq; interim grati exñtat aliter nõ ſicut pa⸗
tet. S.viij.vj. Ne dimittas q̊ legem matris tue:Pꝛo

ciij.

uerbioꝝ.j. Sʒ diligenter tene ↄditões que in ea ſcri⸗
pte ſunt ⁊ nõ dimittet te wnec hereditate poſſidea⸗
ris ſanctuariũ vei. Si autẽ illam dimiſeris dimittet
te:ĩmo qñ in moꝛte libri aꝑient᷑ leg:qͥ mõ ſunt q̃ſi ꝑ
indemturã diuiſi:ita ꝙ vnã ꝑtem /deus verſus ſe rep⸗
nat:qꝛ in exters eius ignea lex: veu.xxxiij. Aliã vYo

diuiſam tradidit nobis in cuſtodiaʒ:dicens: dabo

egem meã in viſceribo vris: Jere.xxxj. Et viſum fue
rit quid lex iubet:⁊ qͥd feciſtis ⁊ qͥd ꝓmiſit.ſicut pa/
tet. J.iiij.ij. Si non ſeruaſtis pacta q̃ in libꝛis illis
ↄtinent᷑:nõ ſeruabit pꝛomiſſa bona in illis ↄtenta:ſi
aũt ſeruaſtis ſeruabit.ſicut pʒ.æX.·j.xiiij. Ergo hñdo
reſpectũ ad illud tps.qͥ cuſiodit legẽ beatus ẽ:Pꝛo⸗
uerb. xxix.qꝛ ꝑs indemture quã hʒ ex ꝑte ſua:concoꝛ⸗
dat c ꝑte vei.hoc nanq; necefſariũ eſt:ꝙ vel otines
turianteqᷓ in iudicio oñdat᷑ videas quid in ꝑte vei cõ-
tineat᷑: Math.v.beati pauꝑes ⁊c.⁊.xxv. Eſuriui⁊c.
Et Exo.xxx.pcepta. Mota.C. vij.xvij. Ey om̃ibo
iſtis ſic œductis pʒ:ꝙ eſt quodãmodo ⁊ lege dei:ſiẽ
pfeſſione religioſoꝑ. quiba nãq; religioſis dici-
tur ꝙ ꝓfeſſionẽ manu ꝓpria ſcriptã reſeruataʒ ſuꝑ
eos:qñ ſepeliunt᷑:pijciunt viui quaſi.d.ſi pactũ non
tenuiſtis:nec ꝓmiſſuʒ in iſta cedula:ſic hec cedula õ
te coꝛã veo. Si vo tenuiſti ſit ꝓ tevt illã heredita/
tem acqͥras celeſtẽ. Sic in moꝛte hereditatẽ obtine
bitis eternã:ſi tñ legẽ ꝑfeciſtis regalẽ: YJa.ij. Mota.
C. vij.iiij. ¶ MQui vo atra indemturã ? legẽ fecerũt
ꝓmiſſis priuabunt᷑:qꝛ quicũq; in legẽ peccauerunt:
P legem iudicabunt᷑: KRo.ij. Lanto grauiꝰ:quãto le⸗
gem tranſgreſſi ſunt melioꝛẽ.ſic pʒ.v.j.xxj.
Mon ſolũ ñ legis noue excellentia et efficacia: ſed
etianõ obſeruantiũ pena ? obſeꝛuantiũ gaudia:nos
ad illius obſeruantiã artius aſtrigere veberẽt:vtvi⸗
delicet primo habeat᷑ in coꝛde:ꝑ iugẽ/ meditatõneʒ
dilectionẽ:ſicut luxin wmo ↄtra om̃s infidelitati
vel maloꝝ cogitationũ tenebꝛas:exemplo illiꝰ:ĩpᷣs.
xxxvj.CTey cei eiꝰin coꝛde ipſius.Et iterũ quõ dilexi
legẽ tuã dñe:tota die meditatio mea eſt ⁊c.et iterum
legẽ tuã in medio coꝛdis mei.Cõtra negligẽtes legẽ
Tei qͥ vix minimã ꝑtem coꝛdis cũ illa vel circa illam
occupãt.de quibj Eʒech.xxij. Sacerdotes ↄtempſe⸗
runt legem meã ⁊c̃. ¶ Gcðo in voluntate ſicut regu
la in agendis ⁊ menſura in menſurãdis. exemplo ſa⸗/
cti viri qͥ in pᷣs.j. In lege dñi fuit volũtas eiꝰ:⁊ in
lege eiꝰ meditabit die acnocte.¶ Tercio ĩ oꝛe ſic v/⸗
ctrina magiſtri ad wcendũ diſcipuluʒ ad illum effe/
ctum ſtudetu ⁊ laboꝛa:vt lex eius ſemꝑ ſit in oꝛetuo
Exo.xiij.⁊ non ad vanas diſputarõnes.¶ Quarto

in ope prima vt ipſam in teipſo teneas atq; oꝑe im⸗/

pleas. Gcðo vt ab alijs illaʒ cuſtodiri facias. ¶ Ad
prunũ nos artari deberent tam gentiliũ exempla ꝙᷓ
etiam ratio et ſacre ſcripture auctoꝛitas. Pꝛimum
pʒ. .xiij.vij. Rõ etiã h̊ dictat: qꝛ erqͥ ipſi getiles tã
ſtricte in ſeipſis obſeruare voluerũt legem:q̃ coꝛpo/
ra tm̃ regebat vt alijs obſeruandi darent exemplum
A foꝛtioꝛi rõne:xpᷣiani legem obſeruare veberẽt quã
dant vel wocent vel pᷣcipiunt q̃ animas regit ⁊ ad vi⸗
tam ducit eternã:⁊ etiam coꝛpoꝛa ⁊ aĩas vt alijs da⸗
rent exemplum eas tenendi. ¶ ¶ Gacra ſcriptura ad

Arxrꝰ. iij.

hoc exemplum ducit ⁊ auctoꝛitatẽ.ij. Paralip.xvij.

vcebãt inquit populũ habẽtes librũ legis dniiĩma
nibus.libꝛum legis in manibo hñt:qui qð oꝛe vocent

manibo unplent. Exemplum ad h̊ de ꝓpheta: qui di

cit ſcrutaboꝛ legem tuam et cuſtodiam illaʒ in toto
coꝛde meo:in pᷣs.xviij.¶ Gcðo illã ab alijs obᷣua⸗
rifaciant.Quia quidqſvalet legẽ ↄdere:niſi executi
vobſeruationi æmandetur. Mon ̊ ꝓpꝛijs paxcat la
boꝛibus vel diſpendijs/quin leges taʒ a choriſſimis
pꝛoximis:q; etiã ab alijs omnibus ſubiectis obſer⸗
uari faciat Exemplũ vnum ad hoc habet᷑ œæ traia⸗

viu.

vj.

vi.

Gſauen iicoen dign ſcu
tuliſiuni idaut i n
ſhant,yoſtl , ncnenben

lmnliſnt rukisfuit

rciſatolz pſimtttaͤn d
mn mſuminiugi en
us aſiunm tenebt ge cis ,cud
us i negligena ntemententi⸗
dlobeltco:q alis ic pendutn n
innn ntndn
Inigenis. Qdczipſidurius trach
gercentnigotemmalis fauore;
Ero.ri. Eadem inquit lexenttin
Lontra illad iteri faciüt:qui
Humſtatutop et egi ſubditis
otabilia necmimo olgito eu ſußr
giniſeolingus ſolam oon ponui
onfurent. Tuncant taleomalen
no xrvi. Maledict?inqnit qnopr⸗
hnolegis hubꝰ neceos opepfiat. C
oppli Nligurgofaciüt quiin legih
Psamocüreſpiaiüt Prii ijſub
PInölſemg dunt tenerifaciüt ci
Kriſta eſtcdis iufinnitasnönulle
larimmchecchaſticonleges dei
p gletes di⸗
elave dcretalis lenaleges
Dkinentlucratiussn negligiite
Aſcum gſam tgencͦnegligun
tenrineglinpnitunt Lom
haciüt hulncalia ſ,nodali
ne MMüciant: nectñ impoſt I
bmnancant ertatnl Et pli

lge nummmt
.Aant groll grärole⸗
linſezöjm. .

egellnnacteflrenſal
nenmifuten⸗ A

tiusaſtngere dherenrdi⸗

dcndegiügi necitate

nd NNrgoßs inficeliut
tenchus:erenploilldißs,
einſis Etinigii nn
eltatiomen et rteritaun
mmel.Coo negligites ;
venſiscilla rel araillam
ni Orawototenpſe⸗
Bonn roluntatelictregu
menſurigis arunploſi⸗
eDſiflt voltns el: in
cte. Terco ioꝛeſie⸗
diſaonluzadillumeff⸗
erciusſanpſit in oretno
diſgutatönes Olurto
teipſotenensatih oben,
lozcuſtodinſacins. C2.
ttan gentliͦclanpleg

ture auctitns Pinun

hicat: aqtpltinle ti

eroluenitluun n o⸗
Imandl donnte inn, n
mobſemun ah,et i
ti mime nl no n/
ngnuniuf lien
. Doonnſptu⸗
ulttei Palilon
itolbül⸗ Kin
Phitiqd

Exemp.

Exemp.

Arꝰ.iiij.

ix.

Tex

no. Y.xiij. viij. ¶ Aliud exemplũ ad idem ſcribit tro
gus pomponiꝰli.iij.æ ligurgo.qui cũ leges in ciuita
te ſtatuiſſet:q dure videbant obligauit ciuitates:
illas ſaltẽ tenerẽt vſq; ad ciuitate: ve qᷓ tũc eãt exitu
rus:rediret qð cum ꝓmitterẽt exulauit nec vnq re⸗
dire voluit. Oſſa vo ſua pᷣcepit in mare pijcipꝰmoꝛ⸗
tem ſuã:ne illis reductis ab obligatõne viderentur
abſoluti. In qͥ facto oñdit: ꝙ qͥ legẽ neſciuit xp̃i vel
pauli:plus tñ cõem dilerit vtilitatẽ:q riam.⸗ qui
Auguſtini nõ viderat regulã:cõia ꝓprijs ? nõ ꝓpria
munibo antepoſuit.¶ Terciũ exemplũ ad hoc ſcri
it. Valeriꝰli.vj.x ſeleuco:qvꝛbem hurꝛentiũ ſalu⸗
berꝛimis legibu muniuit:int᷑ qs fu it ꝙ eprehẽſus in
adulterio vtroq; oculo pꝛiuaꝛet᷑.Oꝛ cũ filio in crimi
ne illo vephenſo facere vellet ad maximã ciuium in
ſtantiãvnũ oculũ filio ↄceſſit ⁊ ne lex frãgeret᷑ ſibipᷣi
alterũ eruit oclin. iſte nec filio ſibipᷣi nec chariſſimo ĩ
legis pepercit violatõe.¶ Ded heu in omnibo pꝛedi
ctis punctis:nõnulli modernoꝝ diſſipauerũt legem
tuam:in pſal.cxviij.
Kontra primũ nanq; exemplũ poſitũ. YJ.xiij vij.
legem diſſipant q in his que fauoꝛis ⁊ cõmodi ſunt:
qtum ad ſeipſos leges tenere faciũt ⁊ nõ qᷓtuʒ ad ali
os. In his vo q̃ ri
minis velleoꝝ miniſtris:qui ſtatuta faciunt cæ certo
pᷣcio rerũ venaliũ in dñio ſuo:ſicut de aĩalibbo vino
⁊ hmõi qð ſtaturũ vulgari noĩe aſſiſam vocãt.Poſt
cuiꝰoꝛdinatõeʒ ipſimet᷑ tãtũ dabũt:a nõ plus qn ali⸗
guid emere voluerint:ita ꝙ in emptiõibo ꝓprijs ĩ oĩ⸗
bus aſſiſam tenebũt qꝛ eis Sanorablins eſt: muneri
bus vel negligẽtia interuenientibb:nõ ↄpulerunt ſu-
os ſubditos:qꝙ alijs ſic vendãt:⁊ maxime extraneis:
ſed ꝓmitxtunt ꝙ cariꝰvendant ꝑegrinis et aduenis i
indigenis.Qõðq; ipſi durius cractent᷑: in ipſis legis
exercent rigoꝛem:in alijs fauoꝛeʒ ↄtra vei pᷣceptum:
Exo.xij.Eadem inquit lex erit indigene et colono.
Eontra illud iterũ faciũt:qui actoꝝ ordinatio⸗
num ⁊ ſtatutoꝝ et legũ:ſubditis onera imponũt im⸗
poꝛtabilia nec mĩmo digito ea ſupoꝛtan t:qꝛ non di

gitũ:ſe linguã ſo lam ad onꝰponũt.et qui pdicãt nõ

furari furant. Tuneant tales maledictõeʒ dei: Seu-
tro.xxvij. Maledictꝰinquit qͥ nõ ꝑmanet in ſermoni
bus legis huiꝰ:nec eos ope pficit. ¶ Contra aliõ ex⸗
emplũ v ligurgo faciũt qui in legib⁊ ſtatutis ſuis
lus ↄmodũu reſpiciut ꝓpriũ ꝙᷓ ſubditoꝛũ.ſicut illi qͥ
bmot ſemꝑ ↄodunt ⁊ teneri faciũt circa lucra terꝛena
Et iſta eſt cõis iufirmitas nõnulloꝝ dñoꝝ tam ſecu
larium q; ecchiaſticoꝝ:qͥ leges vei vel ecclie.ſicut xe⸗
creta vel ecretalis vel etia leges cimiles:q ad eas nõ
ꝓtinent lucratiuas nõ negligũt ſed ad uotioeʒ vel
ↄſciam ⁊ alam regendã negligunt.nec circa ill as ſtu-
dent ⁊ negligi ꝑmittunt. Contra illos etiã qui ſtatu
ta faciũt ꝓuincialia ⁊ ſynodalia: ⁊ ea in ſynodis ſuis
oꝛe ꝓnũciant: nec tñ inpoſterũ ea vebite et diligẽti
mandant executõni. Et ſpãliter qꝛ ad vi ꝑtinent
honoꝛẽ ⁊ alaꝝ ſalutẽ qͥꝝ tranſgreſſio ad vi ptinet in-
honoꝛatoeʒ ? alaꝝ pditõeʒ no ad pecuniaꝝ acqui⸗
ſitionem e quib idem e cõquerit: dicens: Yere.ij.
Tenẽtes inquit legẽ neſcierũt me.q.d in alijs legeʒ
tenent ſeo nõ in his qui me tangũt.vide.S.iiij.ij.
Cõtra terciũ exemplũ ⁊æ ſeleuco fa ciũt quiĩ alijs⸗
extraneis foꝛmcatõnes ⁊ alia coꝛrigũt peccata ſ̊ nõ
in familia ꝓpꝛia:⁊ hic erꝛoꝛ tanqꝙᷓ lex cuſtoditus eſt:
Sa pi.xiiij. Cõtra qͥs eſt lex pᷣallegata:Exo.xij.Ea⸗
dem erit lex aduene et colono. ¶ Ged heu aduerſus
hmõi nõ eſt lex: Gal.v.i. aduerſus failioẽs/ potẽtesi⁊
mũera dãtes: et carnales affectões. In his em nulla
lex obſeruatur:nec qᷓtum ad illos:leges ſuas exten⸗
dut:niſi legẽ illaʒ ᷣ qua.ij. Reg.vij.Hec eſt lex inqͥᷣt
adam hoĩs dñe us:qui vicʒ potiꝰ œum offendere

goꝛis ſunt nequaq;: ſicur ptʒ in w/

6 7
A üiil.
ipſiuſq; tranſgredi voluit mongetmSyron ſue di⸗
ſplicere:vel ↄtra eiꝰfacere voluntatẽ. icin ꝓoſito
et ptʒ. vñ illis:vel dicũt:vel dicere pñt illud qð dixit
rex aſſuerus heſter vxoꝛi ſue. Mon em ꝓ te:ſed ꝓom⸗
nibus lex hec cõſtituta eſt: eſter. xv. Sed hec ſapĩa
caꝛnis moꝛs eſt.legi eniʒ xei nõ eſt ſubiecta: Ro. viij.
nec etiã ipſi o.¶ Tales qᷓ obſeruatoꝛes 7 executo⸗
res nõ ſunt ⁊e regula legis dei:ſ̊ pylati:qꝛ quodcun⸗
qᷓ pᷣdicti ab eis petierint:vel quẽcunq; etiam ↄtra le
Fein puniri vel affligi petũt:ↄcedũt:dicentes cũ py⸗
ato:ᷣm legẽ vr̃am iudicate eũ Jo.xviij.
Exy iſtis vltimo dictis in ꝑtepʒ:q; bonaꝝ legũ in⸗
fectõnis triplex eſt cauſa ¶ Pꝛimo obſeruatoꝝ aua
ricia ⁊ negligentia ⁊ carnalis affectio: ſicut ex dictis
in pᷣcedenti articulo pʒ.¶ Scpðo maloꝝ inſtantia:ſi
ent pʒ ve iundeis:q ita impoꝛtune inſtabãt erga pyla
tum:dicentes. Nos legẽ habemꝰ:⁊ ̃m legẽ noſtraʒ
bet mon: Jo. xix. ꝙ eũ ad pᷣuaricatõeʒ legis qð am
modo ↄpulerũt. Terao falſoꝝ cautela ſen mali⸗
cia ꝑ quã leges trahunt᷑ ad libitu ſicut patet.xij.
xxxviij.Per hos em tres:⁊ illoꝝ aſiliũ/auxiliũ/et fa⸗/
uoꝛem/ſfacit dyabolus ecclie ⁊ totius xpᷣianitatis cõ
munitati qð fecer̃t greci roye:pꝑ auxiliũ herculis:de
quo narꝛat virgiliꝰin eneydos. O troya erat ima⸗
go minerue:que apud illos xæa dicebatur ſapie. Sec
m fabulas illas:qdin ĩ troya manẽt:troyanos nul
lus vincere pomuit:hanc greciqͥ troyã obſidebant
vVlixẽ furabant᷑:q̃ furata ciuitas capta et vſtructa
fuit. Opũᷣa liter ier quecũq; v quo in pſal xviij.Nex
dñi immaculata imago quedã ? exemplarẽ ſapiẽtie
increate:Sapi.vij. Candoꝛ eſt lucis eterne et ſplen⸗
doꝛ ſine macula.a imago quedã bo ita tis illihec qᷓ
diu in eccleſia ⁊ ppᷣianoꝝ manebat ſocietate vel quo
cunq; regno vel ciuitate ſeu loco: locus ille manebat
inuincibilis. Quod videntes vemones dun eccleſiaʒ
obſederunt per pꝛedictos feceruntquod greci fece⸗
rũt ꝑ herculẽ. Vñ ſicut Yeremias lamentat᷑ ſtru⸗

ctionẽ irlm:ita mõ poſſet lamentari œſtructõem ec⸗

cleſie:vicẽdo.nõ eſt lex Tren.ij. ꝗphete nõ viderũt
viſionẽ. Iſtam tñ legũ puaricatõeʒ ſpecialiꝰ pcurãt

Amones x falſos legiſpitos.xe quibꝰ Zu. vij. Megiſ-

periti ↄſiliũ vei ſpꝛeuerũt. Spreto em̃ ↄſilio vei ꝑ cõ
ſiliũ ꝓpꝛiũ ⁊ dyaboli omnẽ cam extra rectã viã duce
re ſit legẽ mandatoꝝ œcretis euacuãs: Eph. ij. ſicut
Pʒ. C.q Viij. xxvj.:=t ipam peioꝛẽ facere ⁊ ꝓlongare ſci
unt:vt plura lucrent᷑:onʒ hoĩes diutiꝰin illoꝝ tenẽt
vmigerio. In qͥ fa cto illi medico aſſimilant᷑ ð quo
habet᷑ in digeſto nono li.xj.ti. varijs extraoꝛdi⸗
narus cognitõnibo lege medicus. ſub eo qͥ ſequit᷑ te-
noꝛe. Medicus cui curandos oculos:qui eis laboꝛa
bat ↄmiſerat piculũ amittendoꝝ eoꝝ aduerſa medi
camẽta inferenda ↄtulit vt ei poſſeſſiones ſuas con
tra honã fidẽvẽderet. Sic illi qui viuũt ſᷣm legẽ mã
dati carnalis: Heb. vij. Cauſas multis annis in cu⸗
rijs ſuis tra hẽtes in ptium granamẽ 7 vpanperati
onẽ. ¶ In quo facto ſtipendiarijs aſſimilant᷑ ytalie
in duob.¶ Pꝛimo qꝛ ſicut illoꝝ ytalicoꝝ guerꝛe ſi⸗
ne ſtipendiarijs:nec eẽnt patrie? vicims tamnoci⸗
ue nec taz ꝓlixe:qꝛ ſine illis nec tot caſtra ⁊ villas ve
ſtruerent nec tot ſpoliarent:ideo cũ illis loquuntur
qñ hoc comittere cogitant.ſic in ꝓoſito. ¶ Scdo:
ꝛ ſic ipᷣi ſtipendiarij ibidẽ ꝓpter ↄmodũ ꝗꝓpniũ guer
ras nutriũt ⁊ in longũ trahut: ita in ꝓpoſito ĩ curia

laicaliꝙ vna ter:a:ꝙ nullã ſententiam murat breue

cponendo:= in curia ecchiaſtica mirabiles exceptio
nes inueniẽdo ꝓhibitõnes cæ curia ſu ꝑion ad infe
rioꝛẽ mittendo:nõ ſolũ in grauamẽ alterius partis:
H etiã freqnter in damnũ ? expenſaꝝ grauamẽ clien⸗
tis ꝓprij. dũmodo tñ lucrũ ſibipſi euenire ſperet am
pliꝰ in qͥ facto iudeo illi aſſifant.æ q ſcribit Alfon⸗

Arꝰ.

V.

xij.

Exemp⸗

iiij

Exemp.

xvf.

Tex 1 iij.

ſus in li.ſuo ꝙ p hunc modũ peditante gentili quo/⸗
dam equitante ⁊ iudeo ꝓp viam ↄfabulannibo et ve le⸗
gib ſuis ↄferentib:dixit iudeus legem ſuã eſſe perſe
qui om̃es qui nõ eẽnt ve lege ſua.Gentilis vo dixit
legem ſuã eſſe hᷣ alteri facere:qð ſibi velletifieri. ¶ni
iudeus leges noſtras in oꝑe oſtendamꝰ:qꝛ nõ audi⸗
toꝛes legis iuſti ſunt apud deũ ſ factoꝛesilegis iuſti⸗
ficabunt᷑: Ro.ij.Quõ inqmt gẽtilis illas ondere
bemus:cui iudeus veſcende ve equo:⁊ mihi laſſo fac
q tibijin cõſimili ca ſu fieri velles: equũ tuum mihi
mutuando:qo cum feceris ſtatim poſt legẽ meã tibi
oſtendã in ope.Equũ ergo eiꝰaſcendendo dixit.Tu
oñdis in ope legem tuaʒ ſicut dixiſti:mihi feciſtiqð
velles tibi fieri. Nũ caut tibi oſtendaʒ in ope.qõ ti-/
bi dixi.tibi nanq; dixi ꝙ lex meavult ꝙ ſim inimicꝰ⸗
ſpoliatoꝛ illoꝛũ qui nõ ſunt ve lege mea.Exqͥ j tu nõ
es de lege mea erga te h̊ in oꝑe oſtendã:equũ tuũ au-
ferendo a te:⁊ ſic cũ equo ſuo fugiens abſceſſit malũ
ꝓ bono:⁊ odiũ ꝓꝙ dilectõne reddendo.Licet h exem⸗
plum ↄtra om̃es ceo vel homini ingratos ð quibus
habet᷑. SG.iiij.articło.v.vſq; in finẽ capituli adduci
poſſet:qꝛ cũ a væo vel ab hoie v peditibo⁊ equites fa
cti ſint ↄtra cũ a hoĩem illum frequẽter militãt vel
quibuſuis modis faciũt:tñ ſpãliter eſt ↄtra pᷣdictos
q illos ſpoliant ⁊ decipiunt qui in eis ↄfidũt: qͥa ipſi
peioꝛes ſunt pᷣdicto iudeo:qͥa gentilis in eo nõ mul⸗
tum ↄfidebat:quia etiam ipſe gentilem:iſti chriſtia⸗
nos ſumplices:qui licet leges neſciant ſcriptas ſicut
ipſi:tamẽ legẽ dei in coꝛde habent ⁊ oꝑe:de quibus:
Ro. ij. Cum inquit gentes q legẽ nõ hñt naturalit
ea q̃ legis ſunt faciant eiuſmodi legem nõ habentes
ipſi ſibi ſunt lex:qui oſtendũt opus legis ſcripruʒ in
coꝛdibus ſuis.ſuꝑ quos licet maloꝛum ⁊ mundiſapi
entum ↄtemptus veniat ⁊ maledictio:dei tamẽ ve⸗
nit benedictio:ſicut ſuꝑ illos:YJo.vij. Munquid in/
quiũt aliquis de pꝛincipibus aut phariſeis credidit
in eum h̊ tur ba hec ꝗᷓ non nouit legẽ maledicti ſunt.
GBʒ dicent illi falſi leguʒ reuolutoꝛes ꝙ ſi q̃ fraus
vel falſitas in ꝓceſſibo illoꝛum ↄmittitur totũ clien
tibo illoꝝ:⁊ nõ illis imputandu eſt.Quia vt dicunr:
optet in om̃i curia ꝙ; legiſperitꝰ ita credat clienti:in
his que ei dicit:ſicut optet ↄfeſſoꝛem credere ↄfiten⸗
ti:cum tñ nõ ſit ſimile:quia cæ factis ↄfitẽtisvlteri-
oꝛem inquiſitõnem facere non poteſt. ideo ei credit
tã ꝓ ſeqᷓ; ꝗ ſe:qꝛ ſiue bñ ↄfiteat᷑ ſine male:ofeſſio in bo
num vel maluũ ↄuertitur ↄfitentis:⁊ nunqꝙᷓ in piculuʒ
ofeſſoꝛis ſaltem de hoc qð venitatẽ celat q ipſum la⸗
tet confeſſoꝛẽ.Si aũt rei veritatem aliunde ſciat:ei
credere non tenet᷑:nec eum ſub illa foꝛma in qua con
fitetur ab ſoluere dʒ:ꝙ ſi fecerit abſolutio nõ in con-
fitentis ſolum:v̊ etiam in piculuʒ vertitur ofeſſoꝛis
In factis vo qᷓ̃ clientes eis oñduũt vlterioꝛẽ inqui
rere pñt veritatẽ:⁊ ideo nõ tenẽtur eis ſtatim crede/
relꝙ ſi fecerint vbi ↄtrarium ſciũt vel ſcire poſſent ſi
vellent ⁊ ſcire tenẽtur. Sicut patʒ ð appellatõnibus
li.vj.c.romana.in qua pʒ:q iudex ſuꝑioꝛ ad ſuggeſti
onẽ ꝑtis nõ vebet iudicis inferioꝛis ꝓceſſum unpe⸗
dire nec ꝓbibere anteꝙᷓ ꝑ teſtes iuratos d veritate
pꝓtis infoꝛmetur:quẽ modũ curia romana dicit᷑ ob/

ſeruare. Si ergo curialcantua rie ſecus fecerit in pe/

riculu vtriuſq; vertit᷑ partis. ¶ Bicut ergo vni ve⸗
nienti ad eos:⁊ dicenti ꝙ eſſet optimus ouiũ vel ma-
nerij illoꝝ cuſtos vel medicus:nõ ſtatim ei ouiũ vel
manerij vel coꝛpis Ppru curã traderent:ei in his cre
dentes vel in quibuſcũq; alijs vbi coꝛpis vel rerum
immineret piculum. ¶ Dui ergo vitaz 1 moꝛtẽ cor-
poꝛis ⁊ rerum amiſſionẽ:in oꝛe vnius nõ poneret:ip
ſi ſtatim credendo quare vitam et moꝛtem anime in
oꝛe clientis ponit:ipſi ſtatim credendo:quia ſi male
in cauſa pꝛocedat:œ qua ſtatim credunt:moꝛs pꝛo/

culdubio imminet anime:quia ſi totam legem im-
pleuerit:offenderit:aut in vno:; videlicet cupidita
te plꝰ ꝙᷓ; veritate ductus de plenioꝛi veritate inqui-

rere noluerit vel ſtatim a cauſa ceſſare cum veritatẽ
ↄtra clientem inuenerit factus eſtomniũ reus: Ja.

ij. ¶Sicut ergo iudex diſcretus iuramentũ in aliq xvij.

caſu non ſtatim accipit:ſed illos onerat:vt interim
ad certum diem veritatem rei ve qua iurant:inqui⸗
rat.ſicut verbigratia.Alicui viro eccleſiaſtico vl ſe⸗
culari: cõceditur purgatio ve crimine ſibi obiecto qͥ
facto veniet ad illos qui v facto neſciunt ⁊ rogabit
