titudo oret. vt de eis verificet᷑ qʒ dicit Luc.j. Gm̃is
multitudo ppli erat oꝛans.quod ſi facerẽt a teo au⸗
dirent᷑:qͥ quch in hoc caſu facit ſicut largus dñs vel
elemoſynariꝰ qͥ nõ dat vni ad poꝛtã petẽti.ſed expe
ctat quouſq; multi fuerint ſi ił ↄgregati.qð ſciẽs pau

lus alios ad ſimul oꝛãdũ cũ eo inuitabat dicẽs:adiu

nclinat᷑ ad cedẽedꝝn

Huutio

vtn
uui n ahn
eti⸗
Einn chauunte n
mnminnſin iane
ntemm
ileſo nunci
ueivetlſſentnr
ſtnmmnena hk nn rde
ltſin int un.

chuſtignient noclen
lam lapisno yns 4.
äno iat nanineſui
tori l din⸗ Anl
Nerſifct efoeben,lnn
ccomitanteornil cn bonde ha
gal untis fine ſeguetts Inte
4 gct gborango ch dofecitte
einmnglruituen
go perit obtineät gb coötrgeuz
factun.i voatranii fecerint ven
repotert vindictu que miniuitu
aithieronp. in glogo Nau phe
niniuelona intoriti autatis ore
ira wnunaatü intentũ iſtinera
ctatispenltitiz egiſſent. Aceyta
ounſecnminlonnplicaueft pecu⸗
aaſioneyt venlſimilitr geclipore
neuefrantek a G
erud oNmnilig. gmd
Gagimnamn gae tent

Nelfacunt occorechgitz
ente iigiufuit udin
gremfnfidelmenntigtnm
ula ſcllupeſnalap in ,
bicgſetetſlahasaclnnci,o,
targenti ſecius in os aſdi⸗
cas Glcaenil tin Politn va⸗
Amiliar ieccleſa el eſſze
ipor noſteroe cit i cen
ones arca alis ponit iata
torpoluptuoſus areg polnpta⸗
eo ſcuthcictiin ſeolapſtcee
ciſtinorone. Ad bi,gpetita
Gnannidnelan
ia Didtet igglia tadilii⸗
Gient. Bath , abertteregnn,
Digniregno Nretoinherieti
ſicchei dnmlchiir
zt gſeuerätes pnanunmititi,
re Bitemaoptelno
nrimi eur nuttueniil
ntaſminn thnnn
uCorgeſomerepn
ninentuelle
hreßnn I mnuclei⸗
Uenſo eſgtt Mlnente
m ſotlt uſt un

ans. ſf
hung ſan r
tebe
tmigdn oſtin
ninſi inn tninn

xj.

NDꝛatio

uetis me in oꝛatõnibhad teuʒ vt meliheret: Roma.
xv.¶ Beptima ↄditio debʒ eſſe oꝛantiũ pſeuerãtia.
exemplo młlieris chananee exẽplo pauperũ:qͥ pꝛo⸗
pt er pꝛimã repulſam peterenõ ceſſant. Ita nec vos
ſed ſine intermiſſione oꝛate.j.Theſſa. v. Sicut ptz.
E.iij.rij.Ex illo nanq; eremplo ſeu hyſtoꝛia patʒ q;
eſt ve oĩbo eccleſie membꝛis bonoꝝ ſocietate ſic dRe
ſocietate mercatoꝑ int quos dũ vnus vvꝛmit: alij
ipſo lucrant᷑. Et ſiẽ de dno q ples habz ei veſernien⸗
tes.qͥ eius negocia expediunt du ipſe wꝛmit. Sic in
charitate cõtuncti mẽbꝛis eccleſie⸗ participes facti
oim timentiũ vũ.ſemꝑ oꝛant: qꝛ du ipᷣe wemit alij
ꝓ ipſo oꝛant? lucrant᷑: negocia coꝛã teo expediunt
qꝛ nunqꝙ eſt hoꝛa quin aliqui electioꝛent: ſico oꝛtz
ſemp oꝛare nõ d icere: Luce.xviij. ſciẽtes ille ve
us ꝗͥ ſm Aug. differt dare: vt tu diſcas oꝛare. qͥ diſſi
mulat te audire oꝛanteʒ:vt inſtruat in petitione eſſe
pſeuerantẽ:ad modum pie matris:licʒ in pꝛimo cla
moꝛe filiũ nõ andiat:diu tñ clamare⸗ lachꝛymaniñ
patit᷑.qꝛ ipᷣm ſᷣm Diero. oꝛatio lenit: ſed lachꝛyma
pungit:et quodãmodo excitat dicens. exurge: qua⸗
re obdoꝛm is. exurge:ne repellas in finẽ:ps.xliij.his
ergo infoꝛmati exemplis:nũqᷓ; ab oꝛone ceſſent. exẽ⸗
plo chꝛiſti:qui erat pnoctans in oꝛõne cei: Tuce. vj.
Et apoſtoloꝝ qͥ dicũt oꝛamus ſp ꝙ vobis ſcienduzʒ
quoniam lapis nõ vna gutta ſ̊ frequẽti cauat᷑ vt di
gnet᷑ nos vocare vocatione ſua.ij. Cheſſał.j. Mota
ples oꝛõnis ↄditiões.T. v.xxiiij.cũ ſequentibo.
Nec ſufficit ꝙ oro habeat ↄditiones pᷣcedẽtes et
cõcomitantes: niſi etiẽ bonas habeat ↄditiones vſ
qᷓ; ad oꝛantis finẽ aſequẽtes. Inter quas pꝛima eſt.
pactũ qpoꝛando cũ co fecit teneat. Oꝛantes em̃
vel omittunt vel cro ꝓmittere veberẽt: añqᷓ ab illo
goõ petũt obtineãt: q cõtra euʒ impoſteruʒ nõ ſunt
facturi.ſi vo ↄtranũ fecerint veriſimiliter foꝛmida
re poterũt vindictã que niniuitis atigit e quib di
cit hierony. in plogo Mauʒz ꝓphe. ꝙ cu habitatoꝛes
niniue iona intcritũ ciuitatis predicãte. Ne diuina
ira venunciatũ interitũ ſu ſtinerẽt: peccatoꝑ impi
etatis penitetiã egiſſent. Accepta vimilſcoa:graui
oꝛib ſe criminib implicauef̃t. hec ille. Ex quoꝑ oc-
caſione vt veriſimiliter credt poteſt: poſtmodũ toti
us cinita tis ſeucuta eſt euerſio. Silem vindictã ti⸗
mere poterũt aſimilia. qͥ ↄmittunt crimina. q. ſ. in qᷓ
drageſima. ve infirmitate vel quacũq; tribulatiõe
clamant ad deũ afirẽtes v oꝛan tes: vt a Piculis illis
liberent᷑ dicentes:wmiĩe ſalua nos perimus. qͥ libe⸗
rari poſtmodum grauioꝛa cõmittunt crimina. G?a
nioꝛa enim ſunt. licet non ſint alterius ſpeciei vł cõ
ditionis.qꝙᷓ illa que pꝛius cõmiſerũt et grauioꝛi pe⸗
na umena ore ingratitudinis peccatũ:qð in re
cidino ↄmittit. ¶ Etq; hociuſtum ſit tẽ legibo oſtẽ
dit᷑ qᷓ etiã exemplis.Lex.n.in digeſto nouo.tit. æ re
militari.li xj. lnon omnes. S. veſertoꝛ. durius punit
nuo æſertoꝛẽ.i.illum qui militiã ſine licentia de-
ſerit ⁊ ve exercitu fugit dicens:cœſertoꝛ ſi in vrbe in⸗
ueniaf᷑ capite puniri get. Wihignehenn us expꝛi⸗
ma veſertione reſtitui põt iterũ vſerẽdo capite pu⸗/
niendus eſt:hec ibi. Gic iterũ militiã eſerentes i.
qui ad modũ canũ dũ in tiibulatione fameſcũt.⁊ af
fligunt᷑ magiſtrũ ſuum veñ in facie reſpiaunt. Sed
accepto quod væſiderãt:nõ vt canes ei tm̃ wꝛſuʒ ver
tunt:ſed qð peius eſt nepharie peccando inuadunt
imnimicis ſuis ſe conuertunt. qpter quod veus gra-
uius ↄtra eos offendit᷑:ſicut quicũq; dñs terꝛenꝰ cõ⸗
tra illos qs in ſuis neceſſitatiba inuat:et liberat pꝛo
certo pacto: impoſterũ erũt ei fideles et obedien⸗
tes ſi poſt pactũ illud ad inimicicias ↄuertũt᷑ 1 gra
nioꝛes:æ talibo accipit vindictas.ſiẽ ptʒ de romanis
viennitis.qui in quadrageſima ad wi militiam

cum.

O „.

Gnerli qua vpuus eſeruerant. poſt paſca iterũ mi⸗
litiã illaʒ deſerentes: grauiſſimas a deoſt uſtinuerũt
vindictas: ꝓpter qs ſedandas lethania maioꝛ in ro⸗
ma cito poſt paſca:et minoꝛ in vienna oꝛdmata fuit
MNota æ hac materia. . v. xxvij. arti.ij. ꝑ totum.
Vt gaſimiles euadas vindictas: nõ iteres verbum
in tua oꝛõne:eccĩ. vij.i.nõ ↄmittas talia p qͥb opoꝛ
teat iterũ oꝛationes ⁊ ꝓceſſiones fieri.Oꝛõnes vo qj
omnes pᷣdictas tã antecedentes:qᷓ; concomitãtes et
ſequentes habent ↄoditiones:multum o placent:⁊
oꝛantẽ iuuant.qꝛ coꝛã vo aſcendũt:vt negocia expe
diant oꝛantiũ.Act.x. Oꝛatiões tue⁊ elemoſynerue
aſcenderũt in memoꝛiã in ꝛſpectu dñi. x talt oꝛöõne
Banelo uens ait. Oratio eſt orãti ſubſidinʒ. dya⸗
bolo ſupp

icii.angelo gaudiũ:et vo gratum ſacrifi

Et ſi oꝛatõnes noſtrepᷣdictas haberent ↄditões
cito eſſemus exauditi:ꝙ vᷣo nõ exandimur cã eſt. qᷣa
cõtrarias habemus cõditiones. Inter quas pꝛima
cauſa eſt ⁊ cõditio oꝛationẽ impediens:qꝛ nõ vera⸗
citer oꝛamus. Ylle. n. veraciter oꝛat q̃ tale in aĩa hʒ
ſanctitatẽ:qualẽ in oꝛe oꝛando oſtendit:qñ videlic
opa pᷣcib ↄfoꝛmant᷑:vt ſint opa ſancta ſicut et pᷣces
ſancte ſunt. Contrarium vo ſtat habentes nõ gau⸗
diuntur:necmirũ:qꝛ ſimiles ſuntxp̃ᷣi crucifixoꝛibo:
capita inclinantes ipᷣm ſalutabãt linguis dicẽtes
ne rabbi. vel E indeoꝑ: ſed manibo ei alapas
dabant: ipm crudiaffixerũt. Biciſti we quibo in ps.
lxj. Oꝛe ſuo benedicebãt: ⁊ coꝛde ſuo ma edicebant.
qᷣbo ipᷣa veritas dicit Mat h. xv.? Mar. vij. Eſa.

ix. Populus hiclabijs me honoꝛat: coꝛ auũt illoꝛuʒ

Iniquitatẽ ſi aſpexi in coꝛde meo nõ exaudiet dñs:
in h lrv. MNec mirũ:qꝛ ſiq filiũ regis occidiſſʒ ⁊ cũ
cultello eum quo illuz occidiſſet et cũ manibus ſan⸗
guinem filij ſui cruentatis:vel ſi occaſionẽ malã xe-
diſſet quare occiſus fuiſſer: vel hoc feciſſet pꝛo quo
als filins regis occiſus fuiſſet et manifeſta igna ta⸗
lis moꝛtis vel occaſionis coꝛãr. e aliquid petiturꝰ
veniret nõ eſſet mirabile ſi rex illũ nõ audiret. Bic
in ꝓpoſito nõ eſt mirũ ꝙ vens illos nõ audit qͥ filinʒ
ci adoptiuũ.i animam ad i ſimilitudinẽ ſicut fi⸗
lius eſt ad ſimilitudinem patrnis.peccãdo occidunt:
yvel qͥ quantũ in eis eſt occaſionẽ dant ꝙ filiꝰ vina⸗

longe ẽa me. Tales ga veo nõ audiũt:qꝛ teſte pha

turalis iterum moꝛiatur:qꝛilla faciũtp quibo aliqn

occiſus fuit.ſ.peccata.Et teſte lege cinili in digeſto
veteri. li.ix.ti.ad legẽ qquileaʒ.l.qͥ occidit.S. in hac.
q occaſionem pᷣſtat dãnũ feciſſe videt᷑. Et cum h̊ ar⸗
ma ſecum poꝛtant.i.peccata cũ quibus cei filiũ oc⸗
ciderunt adoptiuũ ⁊ p que filio vei naturali iterum
occaſionem væderũt moꝛiendi.Calib igit dicit eſa.
I. Cum multiplicaueritis oꝛationẽ veſtrã nõ exau⸗
diam. manus em̃ vreſanguine plene ſunt. i. oꝑpa 7 gĩa
beccato: ꝓyter quod vei filius factus fuit ſanguie ple
n. ¶ Scoꝗ cã quare oꝛãtes nõ exandiũt᷑ nec eis qoõ
Bernnr eus acedit quantũcũq; pꝛecet᷑. Et ſi curia⸗
is largus eſt ꝓpter ingratitudinẽ pꝛecedenteʒ 7-
pter abuſum rei petite ſequentẽ: dñs enim terrenus
qui aliquando a liquẽ in neceſſitate ad eñ clamantẽ
iuuit liberamit:et Betten vidit illuũ ſibi ingratũ im
mo gratis inimicũ ſi iterũ in ↄſimili cadat neceſſita
te nõ libenter illũ iunat qꝛ nec ingratitudo ſua me⸗
ruit adiuuari. Giiterũ ſciat ꝙ fillus wno ſibi dato
vel turpiſſimeabuti. vtpote gladio ſibi dato ſeipm
vel aliu occidere.nunqᷓ ei gladiũ vel hmõi arma da
bit: Gicut nec vepoſitariꝰ in hoc caſu gladiũ redde
ret nec amicus daret furioſo.ſic in ꝓpoſito xeꝰ vigẽs
aliqꝝ ingratitudinẽ de bñficijs pᷣteritis.qꝛ aliqñ in
tribulatiõe:fame:infirmitate ⁊ piculo ad eũ clama⸗
uer̃t ⁊ liberauit eos qͥ poſtmoduʒ lihati ei ingtiimo

Arꝰ. xj.

rxuij.

xxv.

xvj.

Pꝛatio

inimici exiſtunt peccando:et altius in dyaboli ſer⸗
nitio ei clamando ſicut in choreis ⁊ hmõi:qᷓ pꝛiꝰaf⸗
flicti eo clamau erũt ſciens inſi up⸗ illo pace.ſani⸗
tate et aeris ſerenitate:et rerũ et fruguʒ ⁊ fructuum
abundantia abuterent᷑ eis qo petũt nec etiã ꝓ alijs
q pꝛo eis petũt tribuit œſiderium:Tren.iij. Zead
iracundiam ꝓuocauimꝰ idcirco ineroꝛa bilis es.
Tercia cauſa eſt quare vus paceʒ et huiuſmodi:
que petimus nõ dat:quia non habemus pacem ſed
guerram cum v et cum ſuis ipſos iniunioſe tractã
do.æ ipſis dico quiloquunt᷑ pacẽ ci ꝓximo ſuo:ma⸗
la autem in coꝛdib eorum:in pſal.xxvij.qui dicunt
pax pax et nð eſt pax.Hiere.vj.Gi em̃ placuerint w⸗
mino vie hoĩs daret ei pacem:nũcauteʒ qꝛ nonpla⸗
cent.nõ eſt pax impijs dicit vñs:Eſa.xlviij. Neceti
am alijs pacẽ vel alia petẽtibo concedit cauſa ſocie⸗
tatis impioꝝ. Nec hoc debet cuilibet veſtrum mira
bile videri:qꝛ ſi pauperes religioſi venirent ad quẽ⸗
cũq; veſtrum aliquid ab eo petituri.ſi eſſet vnus vł
in wmo illoꝝ qͥ feciſſet vobis malũ tractũ reſpõ de
retis qdiu talis eſt inter vos nõ bene faciam vobis:
ſic in ꝓpoſito. Multũ ̊ veberent omnes niti: pec⸗
catoꝛes inter illos coꝛrigerent᷑:? dicè ſicut dixit he⸗
lyas ad achab.iij. Reg. xviij.Lu es qͥ cõturbas iſrł.
et ſicut paulus Gal.v.vtinꝗ abſcindant᷑ qui vos cõ
turbant:peccatoꝛes.n.totũ mũdũ ↄturbãt. qꝛ ſi ipᷣi
non eſſent optimum tempus eſſer: orantes eent ex

auditi. Sed nũc cogitãt aliqͥd:ꝙ ſi ipſi eſſent abſciſi

vel wmi remanerent pauci eſſent oꝛantes vel ad o⸗
ceſſionem venientes:placet.qꝛ citius audiret vꝰpᷣ⸗
ces vnius boni viriqꝙᷓ; æcem milium maloꝝ:qo pul⸗
cerrime oſtendit᷑.iij. Reg.xviij.vbi citiꝰ auduuit he⸗
lyam ſolum ꝙᷓ ꝓhas baal quadringentos:et phas
lucoꝝ trecen tos cũ innumerabilippło qͥ eratex pꝑte
illoꝑ:multis q̊ talibad oꝛandũ cõgregatis:põt di⸗
ci illud Eſa.ix.Multiplicaſti gentẽ:nõ magnifica⸗
ſti leticiã.p tales enim nõ nagia leticia:ß potiꝰ au⸗
getur loꝛ.qꝛ qð boni nitunt᷑ oꝛando: facere et im-
petrare ipᷣi unpediũt.Sicut ergo boni edificatoꝛes
nõ letificant᷑ e hoc q alij impediũt vel vſtruũt qð
ipᷣi edificant ſed volent:qꝛ vno edificãte ⁊ alio veſtru
ente:qͥd ꝓdeſt eis niſi laboꝛ: Ecci. xxxuij.Et ſiẽ mi/
litibo fideliter bellantibo nõ auget᷑ leticia:ſed wloꝛ.
c hoc q; multos inter ſe habent ꝓditoꝛes. Ita in
oſito:licet ſint aliq boni edificatoꝛes qͥ nifuntur
oꝛando oꝑando angelicã repoꝛtare ruinã z impe⸗
trare auxilia.tã coꝛpoꝛi qᷓ; anime vtilia tñ tot ſũt ve⸗
ſtructoꝛes ⁊ impeditoꝛes tã væſiderio qᷓ etiã loque⸗
la ⁊ opere:ꝙ bonis nõ auget᷑ leticia ſed wloꝛ: qͥa nõ
obtinẽt qõ petũt.¶¶ Oe em multi ſunt pꝛedictis tri⸗
bus modis impeditoꝛes patet:pꝛimo qtum ad æſi⸗
derium.quia ſi ſint aliqui qui vellent pacem interi-
oꝛem ⁊? exrerioꝛem.ſunt aliqui qui neutrum volunt:
interioꝛẽ nolunt iracũdi.inuidi et huiuſmodi:de qᷓ⸗
bus tanta eſt multitudo ꝙ pauci inueniunt᷑ qͥ mu⸗
tuo ſeamantvt ceberent.Exterioꝛẽ nolũt diſcoli.la
trões.homicide.raptoꝛes ⁊ hmõi.quoꝝ poteſtas et

lucrũ ſt tenebrarũ ? guerrarũ.¶ Gi iterũ ſint aliq
qq ꝛps vſiderant pulcrũ et bonũ foꝛũ rex venalium
ſicut illi qui æ pecunia ſua viuunt:ſunt aliqui qͥ vel

lent chariſtiã ſicut auari:qui multa congregauerũt
blada ⁊ piſtoꝛes et hmõti:vt carius ſua venderent.
qꝙᷓtum ad loquelam gepare ↄtra vnũ qui in pꝛo
ceſſione ⁊ eccleſia euote oꝛat: ſunt multi qꝗ ocioſeer
nociue garꝛulant. Contra vnũ qͥ vuote cantat ro-
gat et benedicit:multi værident œtrahũt et maledi
cunt « Mtũ ad opus idẽ patet.qꝛ ↄtra vnũ q mun

de bumiliter 7 oꝛding te venit et vadit ad eccleſiam

vel ꝓceſſionẽ:multi ſuint ſoꝛdidi interiꝰ. et ſupbi ex-
terius in veſtib ⁊ oib plus ſupbiã oſtẽtantes ꝙᷓ hu⸗

OH.
miitatem. modum nõ habentes mendicantiuz qui
humilioꝛa oſtendũt:vt qð petũt obtineant:qͥ voti
leuiũ hominũ ꝙᷓ vei in ſe ꝓuocarenitunt᷑ aſpectum:
appetẽtes vel ab ipᷣis appeti velint. ¶ Iterũ vnũ
q̃ elemoſyna data meret obtinere qꝗõ petit. Sed mł
ti qui vſura rapina et hmõiquod petitur impedien
tes. Gic patet ꝙ vno edificante et multis veſtruenti

bus non reſtat niſi laboꝛ.et aliquibus bene et fideli
ter contra inimicos ſpirituales tempeſtates ⁊ vin

dictas bellantibus dum tot impediuntur pꝛodito⸗

ribus:qð mrũ eſt:q; nõ optatã obtineãt victoꝛiam.
MMAn nõ pꝛoditoꝛes ſunt q ꝛium dñm vum e ca
ſtro ſuo anime quod eis cuſtodienduʒ tra didit eijci
unt. Et inimicũ eius dyabolũ peccãdo introducũt
Bicut i ꝓdito:es in campo armatã impediũt mili⸗
tiã:ita iſti xpᷣianã impediũt militiã ſicut oſtenſuʒ ẽ
H. ij. xij. Illis ergo veſtructoꝛih impeditoꝛiba ⁊
ditoꝛibus moꝛtuis et occiſis vel interfectis vel cor⸗
rectis ſtatim daretur qð oꝛat᷑.quod eleganter oſten

ſumẽ.iij. Reg.xviij.vbi pᷣdictis falſis ꝓphis occiſis

pluuia abundanter dabatur: que diu ante.i.p tres

annos ? dimidium nõ væſcenderat. ¶ Bicut tunc

occidebant᷑ peccatoꝛes ⁊ deꝰ œdit qð optabãt. Ita
nũc occidite inter vos et veſtruite peccata.Et ſicut
ad vnã ↄuenietis eccleſiam et pꝛoceſſionẽ:et vnũ pᷣ⸗
tenditis xpianitatis nomen habitũ:ita ſitis vna⸗
nimes in bona vita animoꝝ ↄcoꝛdia nomẽ z ha⸗
bitũ in ope oñdite ypᷣianitatis.mãdata ci tenendo
et aſidenter petite:qꝛ infallibiliter dabit veꝰ qð pe⸗
titis. Oĩs.n.qui ſic petit accipit:⁊ qͥ quernit inuenit:
Aath. vij. Vnde ᷣſið.li.iij.x ſummo bono.Si.n.
illud qð veus pᷣcipit facimus:id qð petimus ſine du
bio obtinemus.¶ Muarta cauſa quare deꝰ oꝛãtes
nõ exaudit qñ in tribulatiõe clamant:eſt:qꝛ ipᷣm in
ꝓſperitate nec audierũt nec audire vellent liberati.
Juſtũ em̃ videt᷑ ꝙ vens eis vertat ſurdã aurẽ qᷣ ſibi
et ſuis clamantibus ſurdã pᷣbuerũt aurẽ. q; em̃ veus
eis ſurdã vertat aurẽ patet.qꝛ multi petũt diuitias:
et ſunt pauꝑes:ſanitatẽ et ſunt infirmi:leticiã ⁊ pꝛo
ſperitatẽ et aeris ſerenitatẽ ⁊ abundantiã ⁊ hñt oĩa
ↄtraria. Ged cã eſt duplex vna qͥ ſibi et ſuis pꝛiꝰ ſur
dã pᷣbuerũt aurẽ ſicut ibemet dicit:Hiere.xxij. Lo⸗
cutus ſum inqͥt ad te in abundantia tua ⁊ vixiſti nõ
audiã. Multis.n.loquit᷑ ꝑ ſe in ſcripturis ſacris ⁊2 p
ſuos dũ ſunt in ꝓſperitate et ſanitate 1 mãdata ſua
audire ↄtẽnũt.quibo accidit ſicut gallinis de quibꝰ
dicit in ꝓuerbio ꝙ ſunt ſurde in autũno.hoc.n.quo
tidiano oſtendit᷑ exꝑimẽto. Nã quotidie clamat æ
us ꝑ ſuos ꝙ mãdata ſua cuſtodiant᷑ clamat ꝑ ſuos:
elemoſynã petendo:et q pauperũ negocia in curijs
magnoꝝ citerpediant nõ audit᷑. Seus vo iſtam
illoꝝ cõſiderãs ſurditatẽ:eos ad talẽ vducit ſtatuʒ
ꝙ ad ipᷣm clamare habebunt neceſſe nectñ tunc eos
audit. Nec h eſt mirabile:qꝛ teſte beato Gre.x.mo⸗
rab. Sepe eius pces in tribulatione veſerit œus.qui
pᷣcepta illius in trãqͥllitate ↄtemnit:dignuʒ quippe
eſt:vt ab eius beneficijs ſit quiſqͥs extraneꝰ cuiꝰiuſſi
onib nõ vult eſſe ſubiectus:qua iuſticia ei ſubueni⸗
ret in neceſſitate qͥ ei non obedit in ꝓſperitate:vel q̃
equitate ei in mo:tis puncto daret regnũ petenti:
in ſua abundantia noluit dare petẽti denariuʒ.ĩmo
qua ratione ab eo tunc ſtipendiuʒ petere potit: qͥ in
tota ſanitate ⁊ foꝛtitudie ↄtra eũ militauit qͥ ſuos
ſpoliauit vſuris ⁊ rapinis vpauperauit? iniurijs

vexanit. Mec hec ſola eſt cã. qꝛ.ſeu pus nõ audiert:

Hqꝛ etiã ſcit ꝙ liberati ipᷣm iterũ aundire nollẽt.ſcit
em̃ œ ꝙ illa veuotio quã infirmi qñ feſtinãt ſacer⸗
dotẽ habere ⁊ afflicti et incarcerati onñduũt:nõ ẽ ni-
ſi gual collobiũ pluuiale qð ſolũ induũt dũ pluuia
vel malũ qo ſuſtinent durat:qͥ ceſſante illud abijci⸗

ſulus ſpeaalter a boc ordinn
honttueſteme
Dopdoünpedimentipumge
Kdeiinillispui out. nnd⸗
ropeccleſaſticop is paltrepo
tes vel ilop appciank oꝛönes.
etſpiglis ſanationis funt inda
ſfimos ſmortt yel monos ſn
qropabant velſanan xbyemn
nutione ſna m nlgeliet os ih
coo ſanauit ſicut er diuerſis par
poluittuncvulradhbuce volun
turapud quẽ nõ eſt trunſmutato
Obumbrario Gicutg tunc volun
futſanatits et paſſibllitarism
rentet feri es ſicntfies lon
Wlg tali gitondidſiont
unfegelegturpiandcä
nd defſusteraz ſu marima
imentiviſiutſadoueſe
ntivqfultarcz meclünoe
tobat dicens: nollte tinere i
meozolijs mundt arribv
tüconibo lih numiſan
Ronp liherabimur Et ſi

xxvij.

xxvii.

Prihetigev dnkellny
etie nvid
vonͤnihſein aie

teitantatis nita zin
egriſllhlin eht wi, .
eperit capitn gnent innenit
no lii; dſummo bond Ein
Mtfzinnsid göperimps inenr

Manta canſaquare . oritis,
ttnbrlandeclamant eſbgtijnin N

vclenütnecauditeyellenelibengti
rrelnnmrerſnſtm in
us ſurga hyeitauri gef mi⸗
urepoter qe mulnperür diuits:
iateet ſintinfimienai ,ro
rmiti robungantii /hjroi⸗
aupler mag ſchi rſnizꝛ ſur
tibemet idt Dlere ij. Lo⸗
en⸗undamunnnnnilind
oſeinſcnipturis ſictis
kungſmim mitnuſt
dacaidit ſicut gallinis d qnid
untſurdeinguründ hn ano
imeto. Vi guoticiecgnatn
ſus cuſtodiank dunat bſion
münegocigincuni
oetq hanpeni ſo nit
iant nö audit. deus o n
n tosac tuli viat ſunn
itati⸗ neanfmnem
hetunrnuatin Verwo,
niinnn rt MMoli
intnbolonone

emit oigniz guinhe
ltrennn tnin lgii

Arꝰ. vij.

Exemp.

Pratio

unt ⁊ ad ſolita vel peioꝛa redeunt:œ quibus in pſai
mo.cj. Gicut operimentuʒ mutabis eos. Nota. O.
vj. xxxiij. ¶ Et cõgrue ſicut talis operimenti eſt mu
tatio illoꝝ. quia ſicut qͥ illud induunt interioꝛa ve-
ſtimenta nõ abijciunt nec vponũt ſ̊ cooperiũt.ita
iſti interioꝛem iniqͥtatem mala anime veſtimẽta

radicitꝰ de coꝛde nõ abijaiũt ſed cooperiũt ⁊ abſcon⸗

dunt et in oꝑe non oſtendunt.:nõ qe nollentiß qꝛ nõ

poſſunt.Multi em̃ in pauptate Abilitate 1 impotẽ
tia ita malam habent volũtatẽ ſe vindicandi cælici
as ⁊ voluptates ſuas explendi ⁊ alia mala faciendi:
ſicut alij qͥ hmõi faciunt qͥ dicere poſſunt velle mipi
adiacet ſed ꝑficere nõ inuemio:cum quibus wus mi
ſericoꝛditer agit eis optata nõ tribuendo.qꝛ minus
eſt malũ velle tm̃:qᷓ velle et ꝑficere. Si qᷓ volumus a
co eyaudini audiamus ipᷣm mandantẽ et elemoſy⸗
nas petentẽ potius ꝙᷓ argentũ velquãcũq; aliã cau
ſam:qꝛ qͥ faciũt vel negocia potiusp amoꝛe pecunie
expediũt ꝙᷓ vei.Omnibo talibo iuuarenon valentib
quantucuq; in moꝛte ad illa clamauerint: deꝰ ip̃ᷣm
peius audietes tuncaudiet. vnde Johannes detali
bus loquẽs dicit. audit nos quicqᷣq petierimꝰ Joß.
v.qo pulcerrime oſtenſum eſt. uij. Reg. xx. vbi Eʒe⸗

chieregi in neceſſitate moꝛtis periculo oꝛãti ⁊ æũ

cõmemoꝛãti quõ ipᷣm pꝛius audierat:⁊ mandata
eius tenuerat et qð placitũ erat ante eñ fecerat. RKe
ſpondit æus p ꝓphetam Eſaiam:audiui orationẽ
tuã ⁊2 vidi lachꝛymã tuã ⁊ ecce ſanaute.
Et licet in pᷣcedenti articulo in aliqͥ tactũ ſir qua
re vus nõ auditꝓ ſtatu oꝛantes alieno:tñ qꝛ iſte ar
ticulus ſpecialiter ad hoc oꝛdinat᷑ in h iſtiꝰ negocij
Diligentius opoꝛtet inueſtigare cauſas impediẽtes.
Huiꝰ vo impedimenti pꝛima cã:videt᷑ eſſe fectꝰ
fid ei in illis ꝓ quibo oꝛat᷑:qꝛ nõ credũt ꝙ oꝛõnes vi/⸗
roꝝ eccleſiaſticoꝝ eis valere poterũt nec ipᷣos oꝛan/
tes vel illoꝝ appᷣciant᷑ oꝛõnes.et ideo oꝛõnis effectu
et ſpũalis ſanationis ſunt indigni.xpᷣus.n. ad hoc y
ifirmos ſanaret vel moꝛtuos ſuſcitaret: voluit ꝙ ipi
q̊ rogabant vel ſanari vebuerunt fidẽ haberẽt in ſa
natione ſua:ꝙ videlicet ipos ſanare poſſet nec alit᷑
eos ſanauit:ſicut ex diuerſis patet euãgelij locis:
voluit tunc:vult adhuc:qꝛ voluntas in eo nõ muta⸗
tur apud quẽ nõ eſt tranſmutatõ nee viciſſitudinis
obumbratio.Sicut ſ̊ tunc voluit ꝙ in illis in quibo
fuit ſanatiõis et poſſibilitatis miraculi fides:ſana⸗
rent᷑:et fieri eis ſicut fides illoꝝ poſcebat: ita etiam
vult ꝙ talibo ꝓſit oꝛatio:ſicut patʒ p hocquod de qͥ⸗
dam rege legiturp̃ᷣiano:qͥ cũ vna nocte in marima
gno verſus terꝛaʒ ſuã maxima q̃teret᷑ tẽpeſtate:oĩbj
timentib q̃ſiuit qta hoꝛa eſſet noctis:⁊ alijs reſpõ⸗
dentibo ꝙ fuit circa mediã noctẽ:ſeipᷣm ⁊ alios ↄfoꝛ
tabat dicens: nolite timere iam boni viri xe regno
meo ⁊ alijs mundi partib ſurgũt:⁊ ꝓ nobis oꝛãt:qͥ⸗
rũ oꝛõnibo liberabimur. Et ſicut credidit ita otigit
ei. Nec mirũ.qꝛ oĩa poſſibilia ſunt credenti:Marc.
ix. Poſtulet q̊ in fide nõ ſolum ꝓpꝛia:ſed etiaʒ illius
ꝓ quo poſtulatur nihil heſitans .&. Jaco. j. ¶ Si⸗
gnũ qaũt quod fidem in oꝛõnibo bonõꝝ nõ habentẽ
qꝛ nõnulli illoꝝ quioꝛatione indigent et ſuffragijs:
q; mali ſunt peccatoꝛes:quaſi ↄtinue bonos deri⸗
dent:vilipendũt: pſequunt᷑.et ſocietatẽ illoꝝ lintan
tum odio habent:ꝙ eos v ciuitatibo ſuis eijcereni⸗
tunt᷑:vel ſaltem vellent q; longius abeſſent. Siẽ pa
tet dño qͥ oms ſacerdotes fugauitpᷣter vnũ quem
in fine eccleſie in cophino ſuſpendit. Ideo aliqñ xo
nõ placet ꝙ boniꝓ talib oꝛet. Sicut ptʒ p H̊ q di⸗
cit ad Hiere.Tu noli oꝛare ꝓ pplo hoc: Hiere.vij.
et. xj. et.xiiij. ¶ Gcda cã videt᷑ eſſe vefectus cognitio
nis ꝓpꝛie. YJgnoꝛare enim videntur ſtatum ⁊ piculũ
ꝓprii:et ideo oꝛõnibo ſe indigere neſciunt:⁊ iõ oꝛan

d.
tes ↄtemnũt cũ oꝛationibo ſuis.Et in hoc caſu cui⸗
dam aſſimilant᷑ frenetico de quo fertur: cũ a parẽ
tih et amicis ante imaginẽ ꝑpetue virginis ponere⸗
tur Marie.ſ.matris ei.ipiſq; ꝓ ſtatu ⁊ ſanitate ſua
oꝛantibo clamabat dicẽs: mvmina Aſdaria ne credas
eis:qꝛ mentiũt᷑:qꝛ mihi amentiã imponũt:cũ ſanus
et mentis ⁊ capitis cõpos ſim et ſapiẽs cũ ipi amen⸗
tes ſint. ¶ Gic nõnulli ſtatũ ꝓpriũ peſſimũ ignoꝛã⸗
tes:et peccatoꝝ freneſim nõ ſentientes q dicũt ſicut
pᷣ̃qictus freneticus.Et ſicut ille Apoc.iij. vKiues ſũ
et locupletatus:⁊ nullius egeo:qꝗ inſupꝑ periculuʒ in
quo ſunt ⁊ cuius cã ipſi ſunt:alijs bonis imponunt
oꝛantibo dũ dicunt.ꝙ nũq it mala tꝑa:nec tot fue⸗
runt tempeſtates ſicut poſtiꝙᷓ viri religioſi ⁊ oꝛãtes
tãtũ pꝛo mũdo pmũdũ multiplicabant᷑. Ciiꝰ peri⸗
culi cauſa non ſunt ipᷣi boni viri vt eis imponũt: ſed
ipimet qui cum hoc qð melius et frequentius de i
volunta te:⁊ pᷣdicationibo infoꝛmant᷑:in malo tñ cul

pe ſꝑ creſcũt.Et ſicut ipſi creſcũt in culpa ⁊ in frene

ſi quã alijs imponũt et in ſeipᷣis erognoſcere nolũt.
Quibus reſpondet᷑ Apoc.iij. Et neſcis qꝛ tu es mi⸗
ſer et pauꝑ ⁊ cecus ⁊ nudus. Ita iuſtũ eſt damna
creſcant pene et vindicte.quia ſeruus qͥ ſcit volũta⸗
tem dñi ſui ⁊ nõ facit:plagis vapulabit multis: Zu
ce.xij. Nec tñ ceſſandũ eſtꝓ hmõi freneticis oꝛanti
um pſecutoꝛibo oꝛare. Exemplo ꝓphete dicentis: xe⸗
trabebant mihi ego aũt oꝛabã:in po.cviij. Etchri⸗
ſtiexemplo:qui etiã ſuis oꝛauit crucifixoꝛi: Eſq.
liij. Pꝛo tranſgreſſoꝛibo oꝛauit vt nõ perirẽt: h̊ etiã
facere mcuit dicens:Oꝛateꝓ calũniantibo pſ. eq̃n⸗
tibo vos:Zuce.vj.¶ Tercia cã eſt obſiſtentiũ multi
tudo. QAñ enimꝙ tyrannis ⁊ alijs oꝛãt malefactoꝛi⸗
bus:frequẽter atingit ꝙ oꝛãtes nõ audiant᷑: Dicut
ptʒ heremita qui pꝛo dño ſuo oꝛauit ⁊ nõ pꝛofecit
tandem querentem wminum quare non ſentiret ꝙ
oꝛauit tamdiu pꝛo eo:rogauit vt cũ ſeruis ſuis ve⸗
niret ſibi in adiutoꝛiũ ad poꝛtandũ lignũ quoddaʒ

in nemoꝛe:qͥ appꝛehendentes lignũ truſerũt verſus
cellã ſuã:ß quanto ipſi truſerunt verſus cellam he⸗
remita reſiſtendo impediuit ꝙ nõ multũ ꝓficiebat:
tandẽ dño querenti quare ſic faceret? Rũdit: ſic eſt
tecũ:ego ſemꝑ oꝛoꝓ te ſ tuis malefactis et peccatis
mihi reſiſtis:q oꝛationes mee nõ audiunt᷑ Mecmi⸗
rum qꝛ plures ſunt eis maledicentes qᷓ ꝓ eis oꝛãtes
Et ſi digni ſint audiri qͥ oꝛant:tñ ſuſpiria:gemitus
et lachꝛyme viduaꝝ pupilloꝝ⸗ pauperũ ipos impe
diunt. Mec mirũ:qꝛ peccantes ↄtra lſtos cõtra veuʒ
peccant.ipſo teſte qui ait.qð vni ex minimis meis ⁊c
Et qui vos ſpernit me ſꝓnit. Si aũt peccauerit in
veũ vir:qͥs oꝛabit ꝓ eo.j. Reg.ij.¶ Quarta cauſaẽ:
qꝛ ipſiꝓ quib oꝛat᷑ nõ iuuant oꝛãtes. Gicut patʒ p
exemplũ de heremita et latrone. T. v. xxxiij. Et ta⸗
les ſunt ſicut ille qͥ noluit ad currũ ꝓriũ manũ ap⸗
ponere. A. vlij. x.
MNulla tñ dictarũ cauſaꝝ vel cuiuſcunq; alterius
cauſe occaſione eſt ab oꝛone ceſſandũ. ¶ Primo ꝓ⸗
pter effectũ quiqñq; otingit maloꝛuʒ videlicet coꝛ⸗
rectio:nũqᷓ enim eſt eis vſperanduʒ qdiu in hac
vita ſunt moꝛtali.Ergo ſemper eſt pꝛo eis oꝛanduʒ
Exemplo apoſtoloꝝ dicentiuʒ. Non ceſſamus pꝛo
vobis oꝛantes:vt impleamini agnitione volũtatis
eius:Cołbj.¶ Becundo propter effectum qui ſemꝑ
cõtingit qn eſtoꝛantis vtilitas. In antiquo enim
dici? ꝓuer bio:ꝙ qͥ ꝓ alio oꝛat ꝙꝓ ſẽ laboꝛat:qꝛ ipᷣe nũ
q; meritũ perdit oꝛationis:quia licʒ in illo pꝛo quo
oꝛatur effectum non habeat in ipſo tamen quioꝛat
effectu nunqꝙᷓ caret:qꝛ duʒ in ipſo pꝛo quo oꝛaturre⸗
pulſam patitur:ad ipſuʒ oꝛantẽ quodãmodo reuer
tit᷑:ſiceſt oꝛõne ſiẽ de pace q̃xpᷣs pᷣcepit viris apli⸗
cis dare habitantibo in vumibo ad quas veclinabãt:

Exemp⸗

ryxxj.

Exemp.

Exemp.

Ara. viij
nxij.

VBrdoclericalis

Math. x. Pꝛimum inquit dicite. Paxhuic wmui.
ſiquidem fuerit wmus illa digna:veniet pax veſtra
ſuper eam:ſi autem non fuerit digna ad vos reuerte
tur.Sic oꝛatio mea in ſinu meo coõuertetur:in pſal.

xxxiiij. , . .
ainumpꝛimo oſtẽ
Aetur diſtinctio. Secundo pꝛoſequenda
uunt quedam themata per modum colla-

tionn ad oꝛdinandos ⁊ oꝛdinatos ſpecialiter ꝑtinẽ
tiũ.Tercio oſtendet᷑ quales ſunt eligendi ⁊ ad oꝛdi
nes admittendi clericales. Quarto qualem oꝛdinã
di habere vebeant intentionẽ. Quinto qualẽ habe
re vebeant titulum ante oꝛdinis ſuſceptoõnem. Se⸗
xto quales habere veberent cõditoõnes quo ad oꝛdi
nis ſuſceptiexecutionem ⁊ adminiſtrationem. Se⸗
ptimo aliquoꝝ tonſuratoꝝ oſtenditur periculũ q⸗
tum ad ſeipos qᷓtum ad ſubditos ⁊ qᷓ̃tum ad tstã ec
cleſiam. Octauo male oꝛdinatoꝝ:veloꝛdinẽ exequẽ
tium periculum. Mono pena oſtenditur male oꝛdi⸗
nantium. D
Mitum ad primũ eſt aduertendũ ꝙ poſſumus!
qui væ oꝛdine tripliciter. Pꝛimo qꝙᷓtũ ad ſanctificati
onem ſacramentalem. Scpðo qᷓtum ad gubernatõeʒ
magiſtralem. CTercio qᷓtum ad ſubiectionẽ filialeʒ
In omnib nanq; iſtis trib oꝛdo eſt necefſarius:tas
vicq; in ſacramentis qᷓ; etiꝗ in ſuꝑioꝛiba ⁊ inferioꝛiba
Primus nanq; ordo. i ſacramentalis lʒ ſeptẽ in-
fra ſe cõtin eat oꝛqines ſpeciales:quatuoꝛ videlicet
minoꝛes ſicut oſtioꝛatũ:lectoꝛatũ:exoꝛciſtatũ:aco⸗
litatũ.Et tres maioꝛes.ſ.ſubdyaconatũ.dyacona⸗
tum.pꝛeſbyteratũ:quiquidẽ ꝑ lapides veſignãtur
precioſos:⁊e penli.diſ.ij.S.quod ergo. In ſignũ foꝛ⸗
teꝙ digne oꝛdinati ſeptẽ recipiũt dna ſpirituſſan/
cti:tñ eſt vnũ ſacramentũ vnitate pfectionis ⁊ vniꝰ
finis ad quẽ oꝛdinant᷑:ad ſacramẽtuʒ vicʒ corpoꝛis
ſanguinis chꝛiſti digne tractãdũ:q ſicut eſt finis
omniũ ſacramentoꝝ ꝑfectio. Ita oꝛdo ſacerdota
lis:eſt pꝛecedentiũ oꝛdinũ finis ⁊ ꝑfectio:qꝛ et om̃s
alij ad illum oꝛdinãtur oꝛdineʒ. æᷣ in ps. cix. Zu
es ſacerdos ineternũ:ᷣm oꝛdinem melchiſedech.
¶ Gcdus vo oꝛdo.i.ſuperioꝝ ad inferioꝛes prelati
vel dñi ad ſubditos ⁊ cleri ad populũ:vel literatoꝛũ
ad laicos debet primus eſſe:ſicut oꝛdo ſolis ad cete⸗
ras ſtellas:qꝛ ſicut ad oꝛdinẽ ſoł ꝑtinet ceteras ſtel⸗
las illuſtrare:ita ãc. Et ſicut ſole in ſe eclypſato ⁊ te
nebroſo luna ↄſequenter tenebꝛoſa efficitur. r ſtel⸗
le que lumen ſolis non recipiunt a ſue claritatis ca⸗
dunt effectu. Quando vo econuerſo ſol ad ceteras
ſtellas ordinem obſeruat clarum ⁊ ↄſuetum:illas ſi
cut dignitate conditionis:ita ⁊ excellẽntia luminis
pᷣcedendo et illuſtrando:tunc ſtelle in ſe claritateʒ
oſtẽdunt ? noctis tenebꝛas quodamodo expugnãt
expellunt.Gicquandoq; v ſpirituali inpletur il
lud JYohel.ij. Gol ↄuertet᷑ in tenebras culpe.ſcilicʒ
formantis.luna.ideſt eccleſia ſeu congregatio fi⸗
delium mixta.ſ.cum macula maloꝛũ ↄuertet᷑ in ſan
guinẽ vilipenſionis:qꝛ ꝓpter illoꝝ velicta etiam in⸗
fideles eccleſiaʒ vilipendunt. Er ſtelle.i.ſubditi ca⸗
dent a ſtatu ꝑfectionis.ſ.ad ſimilia vælicta. Sed qñ
ſol ſpũalis oꝛdinem ſuũ clarum obſeruabatvt xebu
it.t ſicut dignitate ſtatus ita claritate pᷣcedebat
boni exempli et honeſte ↄuerſatiõis: tunc eccleſie no
men erat clarum. Et ſtelle.i.ſubditi manentesĩ cur
ſu et oꝛdine ſuo pugnauerunt ↄtra ſyſaram: Judic.
v.i.contra dyabolũ et eius opa peccati tenebras de⸗
clinando GBecundo oꝛdo illoꝝ eſſe væbet ſicut oꝛ⸗
do manuum ad opus:et ſicut oꝛdo oꝛis et ſtomachi
et viſionis oculoꝑ ad cetera membra: quia ſicut ad
naturalem oꝛdinem ꝑtinet manuũ:q ad opus etla

)..

boꝛes ceteris pponantur mem bꝛis.Et oꝛis 2 ſtomg
chiꝙ pꝛius cibum et potum guſtent et ſumãt. ac de⸗
inde ceteris membꝛis guſtata adminiſtrent. Et vi⸗
ſionis oculoꝝ vt vtilia pꝛeuideant? illa pꝛo ceteris
mem bꝛis pꝛouideant ⁊ ſna viſione totum coꝛpꝰa no
ciuis cuſtodiri faciant vt etiam ſoꝛdida mẽbꝛa vidẽ
do viſitet:vt mundent᷑ et honeſta vt inhoneſta con⸗
ſeruentur.et infirma ſanentur:ſana in ſanitate oſer
uent᷑ et cuſtodiantur. Quando vo iſta mem brar vt
dictum eſt oꝛdinẽ ſuũ naturalem ſaneet vtiliterob
ſeruant:totum coꝛpus bene regit᷑ paſcit et cuſtodit᷑
quando vo ecõuerſo:ↄtrariũ ↄtingit.¶ Gicin ꝓpo
ſito ad ſuperioꝛes ptinet vt ſint pꝛimi ad om̃ia ope⸗
ra bona et honeſta que ſtatum illoꝛum decent vt di⸗
cere poſſint quod dixit Gedeon H dei Zn
dic.vij. Quod me facere videritis hoc facite. ¶ ¶Vt
etiam ad modum oꝛis prius guſtent opera mundi⸗
cie.penit entie ceterarũq; virtutũ:que alijs guſtan⸗
da et facdenda wcent:pꝛedicant imponũt. Me eis
impꝛoperet᷑ quod veritas dirit v ſcribis ⁊ phariſe⸗
is:Oicunt inquit et non faciunt et imponunt hoĩbo
onera grauia ⁊ impoꝛtabilia:nec minimo digito ea
ſuppoꝛtant. Tales enim nunq ſubditos bene operi
bus penitentie onerabunt:nec infirmis vinũ copũ⸗
ctionis et penitẽtie bene temperabunt. Quia ſicut
volens animal vel hominẽ equaliter onerare. pꝛius
manib onus eleuat:quaſi tentans et ponderans ſi
aĩal illud poꝛtare poſſit.&t volẽs vinũ ꝓ infirmis
limphare et temperare:pꝛius illud guſtat vt eiꝰ co⸗
gnita foꝛtitudine ⁊ conditione ſciat quãtũ aque im
ponere poſſit.Sic qͥ volunt equaliter ſubditos bo⸗
nis oꝑibo onerare:ita ꝙ ipſi ea poꝛtare ſinemurmu⸗
re pot erũt.ipᷣa pꝛius poꝛtent ⁊ ponderẽt.Et qͥ vult
eis ſpua liter infirmis vinum ꝓpinarepenitẽtie:e q;
in ps.lix Potaſti nos vino compunctõnis:⁊ ſpiritu
aliter vulnerato vinum infundere oleum prius vi
nuũ illud guſtet:vt ſciat qualiter illis temperanduʒ
et miniſtrandum ſit.vt ĩ tali rege etrectoꝛe ſubdi⸗
tus dicere poſſit illud Canti.ij. IYIntroduyit me rex
me.ſ.precedendo:in cellam vinariam: ideſt in ſtatũ
penitentie:ꝛdinauit in me charitatem:et ceteras
virtutes:que in charitate includũt᷑. ¶ Vlt etiã ad
modum ſtomachi:cuius oꝛdo eſt naturalis vt cibũ
ſumat ⁊ membꝛis illũ adminiſtret: Cibũ ſumãt ſpi
ritualẽ ⁊ illũ inferioꝛib cõicent:illos paſcẽdo:vt de
eis verificet᷑ illud hete dicentis: Paſcent᷑ agni iu
xta oꝛdinem ſuũ:æcſa.v. ¶ AZd modũ viſionis:frẽs
tuos viſitabis:ſi recte agãt:et cũ quii oꝛdinati ſũt
ce : Reg v. Bibi vo iſta mẽbea ſuꝑioꝛa ⁊ pꝛin⸗
cipalia ſic ſe habẽt.totũ coꝛpus eſt bene oꝛdinatum
et ſanũ: Vbivo ecõuerſo ibi inoꝛdiĩatio mechie⁊ im
pucdicicie:totũ coꝛpus coꝛrũpit:Gap. riiij. ¶ Ter⸗
cio oꝛdo illoꝝ aſſilani æberet oꝛdiniquẽ tenet aqͥla
erga pullos ſuos:et ordini q̃ in gruib obſeruat᷑: or
diniquẽ rex habere vebet ad regnũ ſuũ:qꝛ ſicut aqͥ
la ꝓuocãs ad volãdũ pullos ſuos ⁊ ſuꝑ eos volitãs:
Deut.xxxij.Et ſicut in gruibb oꝛdo habet᷑ vt dĩ na⸗
ture:qꝙ ceteris quieſcentibb vna uan laliaruʒ faciẽs
excubias vigilat:et ipſis volantil vna q̃ſi ductrix:
alias pꝛecedat.que ad hoc ſpecia liteꝛ oꝛdinatur:q̃ſi
ceteris potioꝛ:et in regno rey ſapienti ſaltem cõſilio
ceteros pꝛeexcellere vebet ⁊ regere. Sic in pꝛopoſito
vt omnes ꝓprietatem et ſmilitudinem omnium tri⸗
um pꝛedictoꝝ in eo videntes:bona fide dicere poſ⸗
ſint illnd.j. Parał.ix. Oit oñs ens tuus benedictꝰ
qui voluit te oꝛdinare ſuꝑ thꝛonũ ſuũ regẽ.¶¶ Quar
to oꝛdo illoꝝ ſihis eẽ dꝛet nature ⁊ ↄditoniet oꝛdini
lapiqis ſaphpyri:cuiꝰnãe eẽ dr.q gratiã hoĩs ad ho⸗
minẽ cuſtodit:cuiꝰ coloꝛ celeſtis eſſe cermtr᷑. Sic illi
grãz: qamoꝛ ⁊ dilectionẽ ad om̃s he:⁊ quãtũ poſſi⸗

eſiki ſbbigfedamnarionem acgun
GBecundo vtommnis carnis 50 .
cchicitaspeocllpelltaretommn
lcisctemis bonis dmanſuns
eſt Abitusoe 0 ordinatus
oritotitumodo vinatquig wmn
qui euangelium annunciant. den
Eoꝛint ir etaleſtu totoniſu d⸗
H oꝛlo gue
luptatiyplus wleatur terenis
tholucetema ocupiſet Moliere
hriam wm JYoſeph: Geñ nt Et
lerchoetapeng caucat Achoꝛ Jo
ſſtumvolttenerenereſurgat in drch
num delcnpiconun. guando vuuſe

orcſurget COrintb.p. (Terd

cOhkennplatioabegtur Hocemm
urein corporehomanoedt wdclie
marn orpors habenterectazꝛexn
töne Itametegd ſupioracleuat
tacontenplatione. Doc enim od
Vrqvenacmodum eſter: deqe
Yinggeſ unctaperoꝛalnemof
ſem. Ita chuſtianus erſpegalit

rareitsgihſienpotaeſine
aluusdanen dincintrimt
nnimis vinum Pinarepenitine i
tuſtinoonimd conpingie ſhiin
to :inom infuncre olenm ofü fi
t vkſcut qualitr ills tnpemmnn
lum ſit vr wtaliregeer rectoreſnbi⸗
Ntilud Cn1 nnvdtnener
Honnallan nuni,mn ik irſtni
