in bꝛanduſio ⁊ alijs apulie ꝑtib.in quib wmus ca⸗

vũt ⁊ nũerus inbabitãtiũ intãtũ diminuit᷑ ꝙ ſicut
poꝛe bꝛãduſino referẽte didici.cuiꝰrelatõʒ euidẽtia
viſus ⁊ auditus ofirmanit.ꝙ eↄuentu ſuo tm̃ qͥnq;
habuit ſocios.vbi ſolẽt eẽ qdraginta:qꝛ terra reple
ta ẽ equis:Eſa.ij. YObinãq; ſpãliter młtiplicãt᷑ aſcẽ

xxvij.

ſoꝛes: de qͥb ꝓphat᷑ Zach.x. Cõfundẽt᷑ aſcẽſoꝛes eqᷣ⸗

rũ. NMota legè ad h. Vl.iij xj. Que qͥdẽ ↄfuſio q̃liter

tã rectoꝛes.ꝙ; ſubditos finaliter tãget.p exẽplũ oſtẽ

dit᷑ ve quoda dno duro ſen tyrãno.q tãdure ſuos ſb-
ditos tractaſſe gratia exẽpli fert ꝓpter ſupꝑbiã ſuaʒ

nutriendã. ꝙ pꝛius in rebb mobilibb æpaupabant᷑:

quo facto duritius eos tractabat vt pompã ĩceptã

cõtinuaret.intãtũ ꝙ terris vẽditis ⁊ tenẽtib fugiẽ⸗

tibo ⁊ pauciſſimis factis:tã ipi qᷓ ipe factiſunt medi-
ci.vbi anteceſſoꝛes ſui diuites eẽ ſolebant.ſtatũ me⸗

Exemp.

diocrem tenẽdo.quẽ qꝛ ipᷣe tenere noluit.nullũ fina

liter tenere potuit. In ꝓpoſito vo vnã Haicrex foꝛ⸗
tunarũ iam atigiſſe certũ ẽ. Alia vo adhuc expecta
tur. ¶ Certũ nanq; ẽ.ꝙ tam cõitates qᷓ ꝑſone ſubdi
te epaupant᷑ ꝓ rectoꝛum ? maioꝛũ exactõnes expli⸗
citas.vel implicitas.hanc paupatõem cõcauſan⸗
tes.⁊ quato plus wpanpantur. minus dare poſſunt
plura exigũt᷑:qꝛ modernis tpibus caritate multoꝝ
refrigerate.⁊ bñfactoꝛibo veficientib.⁊ moꝛiẽtib
ccreſcentibus nobilitates maioꝛes ⁊ ſumptum am
plioꝛes ſuperfluitates in equitaturis⸗ inceptionib
in contributionibus eſſe inceperunt. ¶ Exquibus

aliam foꝛtunam veriſimiliter expectare opoꝛtet. q/

xxviij.

videlicet illi qui paupertate voluntaria peditare.?

ſtatum humilem mediocrem.vt anteceſſoꝛes illo⸗
rum qui in omnibus abundabant tenuerũt.tenere
nolunt:ad tantã veuient inopiam. ꝙ; pauptate ne⸗
ceſſaria peditare mendicare erubeſcẽt.⁊ tuncpate
bit quõ cõtritõem pꝛecedet ſuperbia.⁊ anteruinam
exaltatur ſpũs: Pꝛouer.xvj. ¶ . n. talem exalta⸗

tionem ſequetur ruina ſi continuetur. v neceſſitate

concedere opoꝛtet:qꝛ ratio hoc cõcedere cogit.que

xxix.

facili non euitatur. Quia ſuppoſitis duobo pᷣta

ctis. ꝙ videlicet amici. caritas.⁊ elemoſyne vecre⸗
ſcunt.⁊ ſum ptus creſcunt.que ſine amicis ha beri nõ

poſſunt:difficile eſſet videre quõ tales ſumptus diu

ↄtinuari poſſent:ſine libꝛoꝝ :⁊ calicũ ⁊ alioꝝ iocaliũ
alienatõe.7 iftns⸗ veſtitus et benſa que in wo⸗
mibo ↄſeruandis poni veberent ſubtractõe.¶ GBed
ſuppoſita vera ſt:nã ꝙ charitas refrigeſcit ex q ami
coꝛuʒ religioſoꝝ et elemoſynaꝝ ſequit creſcentia:
tam quotidiano exꝑimento.qꝙ; etiaʒ ßi oñditur au⸗
ctoꝛitate. De alio etiã ſuppoſito qui ſciunt teſtimo⸗
niũ phibent:ex quibo ſequi timet᷑q vtinã nunqᷓſeq̃
retur ruina. Mec mirũ.quia ſi verũ ſit qð ſenſit ſci⸗
pio:v quo ſcribit Augu. li.j.xæ ciuit.xi.ca.xxxiiij.
dicens: ꝙ cenſebat ille eſſe infelicẽ rempublicã ſtan

Exemp.

tibus memibus et ruentib moꝛibo.q; mirabile ẽ rem

publicam eſſe infelicem creſcentibus menibus. æru-
entibus moꝛibus. ¶¶ Auctoꝛtas vo totum iſtud
cõfirmans et anteqꝙᷓ fieret ſignificans.eſt Eſaie.xxx.

.

—

Caupertas

vbi veus p ꝓphetã loquẽs ait: In ſilentio ⁊ ſpe erit

foꝛtitudo veſtra.i.foꝛtitudo ꝑ mundũ ambulandi⸗
peditando.pᷣdicãdo erit in ſpe adiutoꝛij diuini.⁊ bo
noꝝ viroꝛnʒ. Sequit᷑: Moluiſti:ſed dixiſti:ad equos
fugiemus ⁊ veloces aſcẽdemus:ideoq; fugietis.⁊ ve

locoꝛes erũt qͥ pſequent᷑ vos. wonec relinquamini:ſi
cut ſignũ ſuꝑ collẽ.⁊ ſicut malus nauis ſupverticem

mõtis. q. d. In tãta paucitate eritis poſtq; eqᷣtare ce

peritis: Sequit ibidẽ. Et dabo vobis panẽ artũ et

aquã bꝛenem. Euius cã ẽ:qꝛ ſꝑ erquo verificatũ fu-

it antecedẽs:quo ðꝛ:hi in curribus ⁊ hi in equis:in
pſal.xix.ſꝑ verificatũ fuit ↄſequẽs.ipᷣi obligati ſunt

7 ceciderunt.ipᷣo xo ſententiam ſuam exequente. qᷣ

ait: SGubuertam quadrigam ⁊ aſcenſoꝛem eius.⁊ xx
ſcendẽt equi aſcenſoꝛes eoꝝ ⁊c. Aggeꝛ vlt. Et tũc
ſcient:qꝛ tu es miſer ⁊ miſerabilis.pauꝑ ⁊ cecus ⁊c.
Apoc.iij. ¶ Gecũdũ etiã qd feqᷣt. minoꝛ ꝑſonaꝝ ho

ratſo quia ille qui pauꝑibo peditantib.⁊ hũi⸗
liter in foꝛma vebita ambulantibus caputium e⸗

ponet. 7 eos reuerenter ſalutabit. eoꝛumq; petet be⸗
nedictõnem ⁊ oꝛõnem:illos equitantes.quaſi ſal in

fatuatũ verbis veriſoꝛijs conculcabit:dicens. Sete⸗
ſtoꝛ ego ſuperbiam Jacobvalde:Amos.vj. ¶ Cer

cium inſupꝑ quod ſequitur ſtatus vel oꝛdinis woloꝛo
ſa ſiniſtre mutatio⁊ alteratio.ptʒ qꝛ ſicut in ciuili⸗

bus cũ vnitas ciuitatis ab vna ſit pollicia.⁊ diuer⸗
ſitas a diuerſa:lʒ locũ teneat pꝛioꝛẽ.cũ etiã philoſo/
phicuʒ ſit ꝙ nõ ſit idẽ numero generatũ ⁊ coꝛruptũ.
viuum ⁊ moꝛtuum:conſonum rationividetur.qꝙ eti
am in cinitate eccie vel religionis.non ſit eadem re-
ligio vbi mutant᷑ cerimonialia:quia in tnibus reli⸗
gionis ſubſtantia libb omnes religiones cõueniunt.
ſed cerimonialia illos diuerſificant. Sicut q̊ vnam
ab alia diuerſificant:ita poſterioꝛa pꝛioꝛe.p diuer⸗

ſitatem ceremoniarum diuerſa efficit᷑: que ſpũali⸗-

ter moꝛtua ẽ.nõ eſt eadẽ cuʒ illa que vixit:ſaltẽ in il

lis pſonis. in quibo moꝛtua ẽ᷑: Qð ergo mirũ ẽ.ꝙ pa

tronus uülos ꝓ ſuis vt pᷣdictũ ẽ) in moꝛte nõ cogno⸗

ſcet:ſicut ptʒ ſupꝛa eo.ca.xxiiij. ¶ Quãtũ cunq; er-

go patronus alicuius oꝛdinis ſit bonus.⁊ fundamẽ

tum pau ꝑtatis firmifſimũ.ſi quod in moꝛib ſuper-
ecdificari vberet. non ſaluetur: totum cadet.nec per

patroni vel loci cuſtodientur ſanctitatẽ: nec in tali
firmitate ⁊ foꝛtitudineↄfidere poſſunt. pluſqᷓ iudei

dicentes: Cemplũ dñi eſt: Hiere.vij. Cõtra pꝛophe
tas qui eius pᷣdixerunt vſtructõem.q.d.templũ do⸗

mini ramfoꝛte ⁊ ſanctum eſt.ꝙ veſtruinõ põt: Qui
bus vixit ꝓheta. Molite cõfidere in verbis menda

cij:dicentes.templũ dñi eſt. Ita dici põt in pꝛopoſi

ro:quia illam foꝛtitudinẽ qũam ha bet quecunq; re

ligio vel ſtatus bonus. nõ aliunde a pꝛincipio habn-⸗

it ꝙᷓ ꝗpter virtutes ⁊ opera ſancta bonoꝛum viroꝛũ.
Si ergo talibus fundata fuit fundamentis ⁊ fulci-

ta colũnis.his cõtrarijs.i.vicioſis moꝛib.neceſſe ẽ

ꝙ veſtruat᷑:qꝛ dicit regula iuris in.ff.nono.q; natu⸗
rale ẽ.ꝙ vnũquodq; eo genere quo ligat᷑ ſoluat᷑i.ſpe
ciebus ſeu modis ſub genere cõtrarijs.illo hoc ꝑmit
tente T exequente.quiait:Tres ſpẽs odiuit aĩa mes
Pauperẽ ſuphũ ⁊c. Ecci.xxv.¶ Guꝑ q vſtrutcõne
⁊ noui oꝛdis abuſione.ſi quis intime cogitaret quõ
quoꝛundã religioſoꝝ oꝛdo ꝓpter ſuam ſcientiã. hu/
militatẽ ⁊ ceteras virtutes.cito tamexcellenter fuit
exaltatus ⁊ nominarus. q; ſua ſapientia paps. impꝑa
toes.? reges.⁊ qua ſi totũ mundũ regebat.dũ ſtatũ
ſuũ vt vebuit tenebat:quõ inſupꝑ poſtqᷓ eqͥs aſcẽde⸗
bat ⁊ vanitates ⁊ ſupꝑfluitates ſibiñogruas affecta
bat ad ima cecidit.vt ſciat.qm̃ ſupꝑbia caſuʒ hʒ:quõ
etiã extũc incepit nõ eẽ ĩ amoꝛe:⁊ hoĩm ſolito hono⸗
re.ſic nec xũ vt ſolebat amabat.vł honoꝛabat:poſ-
ſet woloꝛoſioꝛes cõponere lamẽtatões dve veſtructõe

Nij.
⁊ ſpũali ↄfuſione quoꝛundã religioſoꝝ ꝙᷓ; hieremias
leſtructõne hieriin captiuitate iudeoꝝ. Mota.

R. v. lvij. ¶ Sed heu hanc plagã nõ plangunt oẽs.
ſed tm̃ hi.qui pꝛioꝛẽ viderunt vel ſciuerunt religio⸗

nem. Alij vo in iſta letant᷑.qð pulchꝛe ſigmificatũ ẽ
I.Eſdre.iij.vbi veſtructo pꝛion templo ⁊ nouo edi⸗
ficato dicit᷑:ꝙ oĩs populus vociferabat᷑ clamoꝛe ma

gno. Plurimi vo ⁊ ſacerdotib et leuitis pꝛincipes
patrũ ⁊ ſenioꝛes qui viderãt tẽplũ pꝛiuſqꝙᷓ fundatũ

eẽt hoc tẽplũ.flebant voce magna.Et multi vocife
rãtes in leticia denabarvoeken fine dicã qð dieit
HBer.ad eugeniũ papã:æ cõſideratõne.li.iiij.ca.xij.

Mõ fodi parietẽ tibi lʒ fodere⁊ videre:vtpote ꝓphe

filio. auete tñ vacce pingues.q ofringitis pauꝑes:

Amos.iiij.Et timete illu.qͥ factꝰẽ foꝛtitudo paupe
rũ:Eſa.xxv.¶ Tercia ꝑs huiꝰarticuli.voluntarie

pauꝑ amplius in celo ditabit᷑: Pꝛimo ondit ꝑ grati

oĩs exẽplũ:Gecũdo ꝑ cõtrarioꝝ motuñ naturã.
Etũ ad pꝛimũ cõditio gratis eſt. ꝙ tantũvłplus
faciat ꝓ alio quãtũ aliꝰfecit ꝓ illo.qn poſſe in vno.2⸗
neceſſitas in alio ſimul cõcurrunt. Sed pauꝑes vo⸗
luntarie plus veo dant:⁊ plus ꝓillo verelinquunt
faciunt ꝙᷓ diuites:qꝛ dant ⁊ verelinquunt ſe⁊ ſua.et
quicquid hñt habereue vel ↄcupiſcere poſſunt. Viñ
beatus Oꝛeg. Omel. v. Tanta a ſequentibo dimiſſa
ſunt.quãta a non ſequentibus concupiſci potuerũt

CLum ergo que cõcupiſci poſſent ſub eſtimatõe non

cadant:quia multa regna.immo totus mundus cũ
omnibus contentis a non ſequentibo a cupidis con-
cupiſci poſſunt:ſicut ptʒ xe alexandro: ꝙ ptʒ qͥ in ve
ra pauptate veum ſequit᷑⁊ nihil hoꝝ cõcupiſcit.nec
illa ha bere vellet ſi poſſet:ß potius ꝓpter dei amo/

rem etiã illa oblata ſperneret. apud veũ qui coꝛdiũ
eſt cognitoꝛ:ita alloca bitur ⁊ pꝛemiabit᷑.acſi totum
mundũ reliquiſſet ⁊ dimiſiſſet: quia talis dimiſſio
c ineſtima bilis.iuſte ⁊ ve grato indicio ei reddet xæꝰ

diuitias ineſtimabiles:regnũ vicʒ celoꝝ.qð eis hac
cauſa ꝓmittit dicẽs:Heati pauꝑes.qm̃ ipoꝝ ẽ re
gnũ celoꝝ:Cuc.vj. ¶ Becundũ ⁊æ cõtrarietatre vi⸗
licet.motuum diuitis ⁊ pauperis:patet per pꝛedi-
cta. D. j x. Et per auctoꝛitatem Aug.dicentis in ꝑ
ſona væi: Venale ha beo.quid.regnũ celoꝝ.quo emi
rur paupertate. gloꝛia vilitate.requies laboꝛe. Ex
his ergo omnib paupertatis vtilitatib.ptʒ:ꝙ pau
ptas ẽ quaſi vilis teca:in qua multi abſconduntur
theſauri ⁊ dinitie.qꝛ vere panꝑ eſt valde diues: De
illo nanq; verificatur illud pſal xlviij. Simul ivnũ
diues ⁊ paup.t illud hieronymi:Felix pauꝑtas ſi
leta ẽ:nec pauꝑtas ẽ ſi leta ẽ: Ar illud besti Greg.
Em cũ pauꝑtate bñ cõuenit.pauꝑ nõ ẽ.
Et hecẽ diligenteramplectãda et tenẽda.et mul

tũ diligenda:non ſolũ ꝓpter vtilitates in pᷣcedẽti ar

ticulo dictas.⁊oñſas.ſed etiã qꝛ xpᷣe pꝛimo illaʒ ap⸗

pꝛobauit. Secundo:qꝛ illam vdicauit. Tercio:qꝛ

illam multum honoꝛauit. ¶ Etum ad pꝛimũ licet
paupertas pꝛius fuerit in contemptu. vel dubiũ pꝛi-

us fuiſſet vtrum diligenda eſſet. an non:tam̃ exquo
xpc illam elegit.et verbo ⁊ opere illam diligendam
cẽ wcuit.vvctrine vei.in hoc caſu adherẽdum eſt.ſi/
cut woctrine ſapientiſſimi magiſtri in queſtione pꝛi-

us dubia. Mec eſt hec tm̃ chꝛiſti wctrina ⁊ œtermi/-

natio:ſed etiam totius eccleſie ⁊ ſanctoꝛum:ſicut pa
tet per hoc qo dicit Pꝛoſper.⁊ habet᷑ in ecreto.xij.
q.j.expedit.¶ Nec tm̃verbo ſed etiam in opere iſtã
queſtionem veterminauit.in hoc. ꝙ ipſemet tãpau/
per eſſe voluit.ꝙ ſicut dicit Glo.ſuperillud: Mar⸗
ci.ix Circũſpectis omnibus cum iam veſpera eſſet.

exijt in berhaniam. Circũſpectis inquit lo. ſiqͥs

ipᷣm hoſpicio recipet.tãte.n. pauꝑtatis fuit:q in tãẽ
ta ciuitate hoſpiciũ inuenire nõ potuit:Vnde ait:

Arti · vj.
iiij.

mnulrin hocla n ke⸗
nbos pui⸗ gii nkuerr dinitrit

ſcnrſc; ortans tbas lichius
nlar oe abininics Nfndin
ſtaoam ultismalis ponantes de
nterinde nälaudobuntci loe
Hlili abobald uſtociſz Diin n
m. gyjeſtyeremnci imo honoꝛihci
ſuni ſitiponptatos Vnd an
Ms perenndii diuit paupem fin
aup foctyodci cet dines dicens:
Nrloboutvo inuitute meuiinpfal
ſoois menſure ubltox deben p⸗
ſuronifm menſurd regis ge in his
Nig miſurago ſunt. Ita ſo aliterto
niſotorebemus. Fmn menſorpann
zi it Hecocarepauptatismet Tref
utmnenaſepiüͤt iſtnregrla, io
tiu hatns temſtung
meromanop: In qnopſann
in. nnagniiicos Dicnalichen
ſewopq etils gant dospinn
rhieucſenteomiacnlopſams.
dſotantto:actebantetrüinn
aak rdffintüfutgno
Ncultores eo pauptati ſcie

naturalirerſugit hh
aluraliterſugtt. Hoc
eoſßn i dim r wophan

etcßporius oterdi and⸗
Dernert anud di n cnti
biturzpeniadit achtotun
Dimiſiſſern gigtelisdimiſi
er dgroto indigociredder
inneni noclip göthe
5 Beuti auges n otene
Bemni w cemnnetuteyl⸗
Prponperiapoterperpredl⸗
tveltotem Aug,dlcentioin
ructndnniſe hren
nilitate fequies aboꝛe. Er
ertatis vtllitatib ptzigpan
inqus multiebſconduntur
gehaupeſtvale dines de
Ulndpfalrixii Hinnlini
bierongtni Felitpangtesl
letne Etiludbeun Gnt⸗
Suenit panp noe. .
anplegitttthligi n Zni
L Perprlitmnmellſiegiin⸗ gii
leni nti uim lign
lim milanit Cnii
t (Mtumad glini lict
inontemhrr eolbihn
neſc annan tiſc
oropere lun nlanſe
hoecuſladhenihincn
neciſriucſiocht⸗
Hwenint unm
On toumm:ſichthe
ccirtngoelnn c n⸗

— ——

xxxvj.

Exemp.

Exemp.

Arti xij.
rxviij.

NPaupertas
Filius quidẽ hoĩs nõ hʒ vbireclinet caput ſuũ. Vñ
am dic: Ego egenus pauꝑ ſum:in pſal. cviij
Becundũ ꝙ viq; xpc pauꝑtate vædicauit.p vecre
tũ onditur ſumptum ex verbis ambꝛo ſij in li.xæ of⸗
ficijs.⁊ ha bet᷑ xij.q.ij.gloꝛia. In aliquibo vo libꝛis
illud væcretũ incipit: Multi.? vident̃ magis eẽ ver⸗
ba hiero.qᷓ ambꝛo. Multi inquit edificant parieres
columnas ecciĩe:lo.i.peritos ſubtrapunt.mar⸗
moꝛa nitent auro.ſplendent laqueania. gemmis al⸗
taria diſtinguunt᷑ miniſtroꝝ xpᷣi nulla ẽ electio: ne-
q;.n.mihi aliquis opponat diues in iudea templum
menſam.lucernas.thuribula.parellas.ciphos. moꝛ
tariola v auro facta. tunc hec pꝛobabantura wmi⸗
no qñ ſacerdotes hoſtias ĩmolabãt:⁊ ſanguis pecu⸗
dũñ eratrem iſſio peccatoꝑ. Munc vo cũ pauptatem
Wmus ſue paup dñs dedicauit:poꝛtemus crucem:
Diu itias lutũ putemus:Et infra:Socrates ille the
banus hõ quondã ditiſſimus cũ ad philoſophãdũ
athenas ꝑgeret magnũ auri pondus a biecit: vt pizʒ
ſupꝛa eo.ca.iij. Nec putauit ſe poſſe virtutes ſił⁊ di
uitias poſſidere. Mos ſuffarcinati auro.xpᷣm paupe
rem ſequimur. Glo. Sequi credimus:Sequit᷑ in te
xtu.Et ſub pᷣtextu elemoſyne pꝛiſtinis opibo incum-
bãt es.quõ poſſumꝰaliena fideliter diſtribuere qui
noſtra timide reſeruamꝰ. plenꝰfacile ve ieiunijs oiſ⸗
putat: NMõ hieroſolymis fuiſſe ͥ hieroſolymis bene
vixiſſe laudãdũ ẽ: Hecille¶ Tercio pauꝑtatẽ hono
rauit in hoc ꝙ illa vſus fuit: pauperẽ honoꝛat. qñ
robis ꝓpꝛijs illũ indu ere dignat᷑:⸗ ſecuritatẽ pᷣſtat:
qꝛ ſicut qñq; poꝛtans robas alicuius dñi.p illas tpe
guerre ⁊ pacis ab in imicis vfenditur. Sicꝑ robas
iſtas a m ultis malis poꝛtantes vfendunt᷑ ⁊ hoc ſci
ent.⁊ inde vũ laudabunt cũ illo qui vũ laudabat.
illũ ab obolo cuſtodiſſʒ. .iiij xvij. ¶ Ex his ptʒ
a ſtverecundũ.ĩmo honoꝛificũ⸗ erng elſas
atũ ꝓfiteat᷑pauꝑtatis. Vnð Ambꝛo. v offic. li.j.
Noõ ẽ verecundũ diuiti pauꝑem fieri. Naʒ ⁊ ipᷣe xpᷣe
pauꝑ factus ẽ:cũ eẽt diues dicens:Paup ſum ego.
in laboꝛib a iuuẽtute mea:in pſal.lxxxvij. Gicut er⸗
go oẽs menſure ſubditoꝝ debent ꝓpoꝛtionari mẽ-
ſurari ſjm menſurã regis que in his in rebus terre⸗
nis mẽſurãda ſunt. Ita ſpũaliter totã vitã noſtraʒ
mẽſurare vebemus.vᷣm menſurã pauꝑtatis xp̃i.qͥ di
cit: Recoꝛdare paupꝑtatis mee:Treñ.iij. ¶ Bʒ heu
gun terrena ſapiũt.iſta regula ⁊ xpi opinione ⁊ men-
ura værelictis. potius vitam ſuã menſurare volunt
opinione romanoꝑ: In quoꝝx ſcribit᷑ geſtis:q; viros
magnificos veificarẽ ſolebant.i.in numero aſcribe⸗
re vνα. qñ gẽtilcs erant. æos plures colentes. Hi ̃
xp̃ᷣi audientes miraculoꝝ fama. in cõcilio illoꝛuʒ
diſputantes:tractabant:virũ in numero eẽt ponẽ⸗
dus voꝝꝑ.⁊ diffinitũ fuit ꝙ nõ:qꝛ nõ haberet impo
ſterũ cultoꝛes.eo ꝙ pauꝑtatẽ pᷣdicauit.quã vnuſqᷣſ-
ꝙᷓ naturaliter ſugit. Hoc vterminauerũt ignoꝛan⸗
tes ipᷣm veũ ⁊ dñm:v quo ꝓphetatum fuit Zach.ix.
Iſte pauꝑ ⁊ aſcendẽs ſuꝑ aſinũ.qͥ ẽ in vnũ diues et
pa uꝑ:⁊ iõ cultoꝛes ſuos habebit.quos ⁊ ditare põt:
„* facile ẽ in oculis ci ſubito honeſtare pauperem:
ccl. xj.
Mulia tñ ſua dita tio vt frequent᷑ in bocmũdo nõ
oñdit ſed potius in futuro expectat᷑. Iterũ pauper⸗
tas etiã neceſſaria ẽ patienter toleragnda a pauꝑibo.
⁊ caritatiue iuuandaa diuitib.¶ Pꝛimũ exẽplo oñ
dit Job ⁊ Tobie.⁊ multoꝝ alioꝝ qui neceſſitate in
pauptatẽ ceciderunt.⁊ tñ er patientia que neceſſita
tem ſequebatr᷑. v neceſſitate virtutẽ fecert.⁊ ad h̊ xe
eis ⁊ alijs nũc qñq; pauptatẽ ĩmittit dicẽs: Vinciat᷑
fu nib pauꝑtati.ſicut freneticus: Job.xxxvj. ¶ Cir
ca ſecundũ.quatuoꝛ oñdere H nãq; on⸗
Dit᷑ tales pauꝑes ſunt iuuãdi,. Scvo:cã. Tercõ:ð

„ 5
6 ii).
quilv.Quarto:pena oñdit᷑ nõ iuuantiũ. Pꝛimũ oñ
dit Pꝛoſp. ⁊ habet᷑ in vcreto.j.q.ij.ſacerdos.Cleri
cos inquit:quos natiuitas paupꝑes fecit.cũ ꝓfectõe
virtutis.vite neceſſaria:ſiue in wmib ſuis.ſiueĩ co/
gnatõelviuẽtes accipiãt:qꝛ ad ea accipienda nõ eos
cupiditas vncit:̊ viuẽdi neceſſitas cogit. Cã vo ẽ
nõ tm illoꝝ.S̊ nr̃a potius vtilitas:qꝛ ſicut ptʒ ex de⸗
creto ſumpto exvbis am bꝛoſij di.xlvij.ſicut hi. Nũ
qd inqt: iniquus ẽ ovt nob n equalr diſtribuat vi
te ſubſidia vt tu qͥdẽ eẽs affluẽs ⁊ abundãs:alijs vo
ceſſet ⁊ egerẽt:ẽin iccirco magis:qꝛ ⁊ tibivoluit be
nignitatis ſue exꝑim enta ↄferre.⁊ aliũ ꝑ virtutẽ pa⸗-
titie coꝛonare.Tu vo ſuſceptis vei muneribo.⁊iſi⸗
nũ tuũ redactis.nihil reputas te agere iniquuʒ. Si
tñ multoꝝ vite ſubſidia ſolus obtineas. qs.n. tãin⸗
iuſtꝰ.tãanarꝰ:qᷓ qͥ multoꝝ alimẽta ſuũ ñvſuʒ:ſ abũ
dãtiã ⁊ velicias fac̃: Meq;.n.miĩoꝛis ẽ criminis hñti
tollere.ꝙᷓ c poſſis ⁊ abũdas indigẽtibus venegare.
Eſuriẽtiü panis ẽ.quẽ tu vetines. Mudoꝝ veſtimẽ
tũ ẽ qð tu includis.aMiſeroꝝ redẽptio ẽ abſolutõ.
pecunia:quã tu in tra vefodis.Tatoꝝ ꝗ̊ te ſcias ĩua
cere bõa.quãtũ poſſis pᷣſtare qð vales:Hec Ambꝛo.
ſuꝑ illo Au.xij.Attulit ager cuiuſdã diuitis fructꝰ
vberes. Ey qua ptʒ auctoꝛitate.qꝙ ideo deus paupe
res eẽ voluit.vt ipᷣiꝑ patientiã.⁊ diuites p elemoſy⸗
nã mereret. Cui etiã diuia videt᷑ lex ↄcoꝛdare:veu⸗
tero.xv.vbi deus ait: Nõ veerũt paupes in terra ha
bitatõis tue. Yccirco ego pᷣcipio tibi.vt apias ma⸗
nũ fratrituo egeno pauꝑi.Et rõna biliter quidẽ
qꝛ ſinõnullimũłtis expẽſis diuitũ cõpant amicicias.
a foꝛtioꝛi rõne elynis vi cõpanda ẽ amicicia.
Que lʒ omnihn faciẽde ſint:maximetñ his qͥ euã-
geliũ annũciãt:ſicutptʒ ꝑ vecretuʒ.j.q.ij.ſacerdos.

Aols inquit videt᷑ dicere.ꝙ qͥ ĩ ſacrario opant᷑. que

æ ſacranio ſt edent.⁊ qͥ altario veſeruiũt ð altario ꝑ
ticipant.Qui niſi hoc ve cõtẽptoꝛiba ſuanꝝ faculta⸗
tũ vellet intelligere: nunq ſubſequens adiungeret.
Ita ⁊ vus oꝛdiauit his qͥ euãgeliũ annũciãt de euã
gelio viuere: De euãgelio viuuũt qͥ nibil habere pꝛo/
pꝛiũ volunt:qͥ nec hñt nec hre cõcupiſcũt:nõ ſuoꝑ:ſj
cõium poſſeſioꝛes.Hec ꝓſper in vcre.pᷣalł. ¶ Etuʒ
ad terciũ.⁊ quo viq; pauꝑes ſunt alendi: Nota ce-
cretũ ſumptũ ex verbis Ambꝛo.æ officꝭ.xij.q.ij ca.
aurũ.Aurũ inquit hʒ eccia.nõ vt ſeruet.h̊ vt eroget
7 ſubueniat in neceſſitatibo:qͥd ẽ opus cuſtodire qo
nihil adiunat:an ignoꝛamꝰquãtũ auri atq; argenti
tẽplo dñi aſſyrij ſuſtulerunt.Noõne melius cõflat
ſacerdos Pprer alimoniã pauperũ.ſi aliqua ſubſidia
ſunt.qꝙᷓ ſi ſacrilegus cõtaminet.⁊ aſpoꝛtet hoſtis:
None dicturꝰ ẽ dñs:cur paſſus es tot inopes fame
moꝛi.⁊ certe habebas aurũ vñ mĩſtraſſes alimoniã
Cur tot captiui in cõmerciũ ducti ſunt:nec redẽpti
ab hoſtibo occiſi ſt. Oeliꝰfuerat vt vaſa viuẽtiũ ſer⸗
uares q;metalloꝝ. is nõ poſſzrñſum referri:qͥd.n.
diceres:tumui ne tẽplo vei oꝛnatꝰ veſſet. Rñdet᷑:au⸗
rũ ſacramta nõ querũt.⁊ citopoſt. in his generiboii.
in pauꝑibo alẽdis.⁊ captiuis redimẽdis vaſa eccłie
etiã iniciata cõfringere.cõflare.⁊ vẽdere lʒ.¶ Rtũ
ad quartũ.pena illoꝝ qͥ ſicnõ faciũt:ptʒ p iura ciui
lia. In quibo hr.ꝙliberti nõ alentes pꝛonos ſuos in
paupꝑtate poſitos.puniũt᷑ a pꝛonis:⁊ in ptãtẽ illoꝝ
redigũt᷑: Verſa vice pꝛoni nõ pᷣſtãtes alimẽta liber⸗
tis.carebũt oꝑis impoſitis cã libertatis:⁊ ab eoꝛuʒ
hereditate excludẽt.vt.ff. e liberis agno.l.alimẽta
i.iĩ infoꝛtiato.li.ij.Et ð iure pꝛonatus.li.xiiij.l.diuꝰ
claudius. Et v bonis libertoꝝ.l.ſi pronus.vterq;
titulus ẽ in infoꝛtiato.li.xiiij. Cũ ergo xpc qͥ in ſuis
indiget pꝛonus nr ſit:⁊ alimẽta libertis exhibeat.2
ſpãliter diuitib: niſi ipi ei vicẽ repẽdãt.eterna care
bunt libertate. Nota. R.iiij. xij.

xyxxix.

xl.

xlj.

rti.j.

ij.

iij.

Pax
Acis pꝛimo oſtẽdet

differentia. Gecundo:vere pacis excellen
tia. Tercio:ꝙ mali hanc verã non habẽt
pacem. Quarto:que pacẽ impediunt vel deſtrnunt
Quinto:que requirũt᷑ ad hoc.ꝙ hoĩes inter ſe pacẽ
habeãt.Sexto:talis pacis vtilitas. SGeptimo:que
mala ex pacis cõtingunt vfectu. Octauo:pena ⁊ ꝑi
culũ pacẽ nõ ſeruantiuʒ. Mono:onñdunt᷑ remedia.ꝑ
que hec mala poſſumus vœclinare.vecimo pacis ve
re vel ficte expimentũ.Vndecimo:ondent᷑ quedam
themata ad pacis ꝓpoſitũ ꝑtinentia.
Wtũ ad pꝛimũ pacis differentia. attendit᷑ penes
qnq;. Pꝛimo penes ſubiecta. Gcdo:penes qlitatẽ.
CTercõ penes fractõʒ ⁊ reĩtegratõʒ. Quarto:penes
opꝑa. Quito penes obiecta. Oꝛĩo nãq; diuerſificat ĩ
ſbiectis.in quibo ẽ veleẽ veberet q̃tuoꝛ modis:qꝛ ꝗ;
dam ſunt pacifici cũ pacificis.⁊ hec eſt bonoꝝ et no⸗
nulloꝝ maloꝝ cõiter:ſicut diligere diligẽtes.qð ali⸗
qn mali faciunt:ſicut ptʒ Math.v.¶¶ Quidã vo nõ
ſunt pacifici cũ pa cificis.⁊ hec ẽ cõditio puerſoꝝ:e
quibo in pſal.cxix. Cũ loquebar illis.impugnabant
me gratis.Et iteꝑ:Homo pacis in quo ſperaui ma
gnificauit ſuꝑ me ſupplantatõem. Quidã vo nõ
ſunt pacifici cũ nõ pacificis:⁊ hec ẽ ↄditio infirmo⸗
rũ.⁊ ſcoꝛpionuʒ.iqui tacti pungũt ⁊ nõ aliter:⁊e qͥb

ij. Reg.xxiij. Si quis tangere eas voluerit armabit

ferro ⁊ ligno lanceato.¶ Quidã vo ſunt pacifici cũ
n pacificis:⁊ hec ẽ ↄditio ꝑfectoꝝ.qͥ ſignificãt᷑ ꝑ ter/
ram illã quã magipharaonis ꝑcuſſerunt:Exo.viij.
nec tñ v illa ciniphes educere valuerũt. Ita lʒ ma-
li vel boni vere humiles rephendant vel affligant.
non tñ v eis ciniphes educere poterunt murmura⸗

tõis vel etractõis.Et in hoc cognouerunt illic di⸗

gitũ adeſſe cæi. Sic in ꝓpoſito.p tale ſignũ ĩillis co/
gnoſcit᷑ eẽ ſpũſſanctus.Eyxemplũ ad hoc ve xpᷣo.qii
fuit plenus ſpũſancto.⁊ cuius locus in pace factꝰfu/
it:ideo coꝛã tondente ſe obmutuit.⁊ non aperuitos
ſuũ:Eſa.liij.dicens:Cũ his qui oderunt pacẽ. erazx
pacificus:in pſal.cxix.Ad cuius exemplu oẽs xpᷣiani
ſint cũ oĩb hoĩbo pacem hñtes: Go. xij. Etad He⸗
bꝛeos.xij. ¶ Becũdo diuerſificat᷑ ĩ qualitate pᷣdica
ta væ diuerſis ſubiectis tripliciter:qꝛ de quibuſdaʒ
ſubiectis pᷣdicat᷑ pax vera.d quibuſdã ficta:de qui⸗
buſdã mala. Nam ſi querat᷑ œ quibuſdã qualẽ pa-
cem habeant:veraciter rñderi poterunt.ꝙ bonã:de
qua in pſal.cxviij. Pax multa diligentibo legẽ tuaʒ.
Be aliquibo vo rũderi poterit ꝙ fictã hñt pacẽ: q̃

Hiere.xix. In oꝛe ſuo pacẽ cũ amico loquit᷑.⁊ in oc/

culto ponit ei inſidias. ¶ De quib vo rñderi pote⸗
rit.ꝙ malã hñt pacẽ.i.cõcoꝛdiã.vel cõfederatiõem.
vel pacificã ſocietatẽ cũ peccatoꝛib.quos repᷣhen⸗
ere vberẽt:⁊e qua ĩ pſal.lxxij. Zelaui ſuꝑ iniquos
pacẽ peccatoꝝ videns.Et põt hec differentia inter
pacẽ vei verã ex vna ꝑte.⁊ fictam ⁊ falſam ex alia vi⸗
Vri.ꝑ exemplũ ⁊e hole viuo ⁊ ve hoĩe picto vel moꝛ-
tuo. Quia ſicut hõ viuus ⁊ naturã viuã habet inte⸗
rius.⁊ vitã oſtendit exterius in Agns ⁊oꝑibus. ſic
pax vei que exuꝑat oẽm ſenſum:Phit iiij. ſicut exte⸗
rius oſtendit᷑ ita intenuspoſſidet᷑ Jõ iſta ſignã⸗
ter vꝛ.pax multa.i.multiplicata.tã interius q exte-
rius. Quã etiã ſi oẽs indigeant:mayĩe tñ qui in vna
habitãt mmo vel ſocietate:qꝛ aliter in cõtinuo ſũt
loꝛe. ¶ RPꝛo quo ẽ aduertendũ ꝙ viſio alicuiꝰpſo
ne quã quis odit.vel cũ qua pacẽ non habet.mouet
cogitatoem:cogitatio vo grauat coꝛ:r auget woloꝛẽ
mali machinatõem. Vlbi ergo qi cõtinua ẽ tał vi⸗
ſio:cõtinuus ẽ wlloꝛ. Sed ſil moꝛates quaſi cõnnne
ſe vidẽt:q̊ niſipacẽ habeãt.⁊ pacifice couiuant.con-
tinue wlent. In quo peioꝛis ſunt cõditõis illi.qᷓ de

„* 9°„5
mones inter quos nullus wlet.qꝙ alios videt in lo⸗
co quo ipᷣe ẽ:vel œ hoc ꝙ multos ſecũ habet ſocios:
Et etiã q; illi qui in duuerſis regnis vel terre ꝑtibus
vel in diuerſis ciuitatibo.vel diuerſis habitat wmi
bus eiuſdẽville:qꝛ nõ tamcõtinue nec frequenrer ſe
vident.Cũ ergo cõtra maximã miſeriã: wvloꝛẽ ma⸗
xime necefſariũ ſit remediũ:⁊ remediũ cõtra dictuʒ
loꝛẽ ſit pax.ptʒ.q lʒ oĩb hĩtantibo in diuerſis vel
eiſdẽ terris ⁊ ciuitatib neceſſaria ſit pax.⁊ quãto ſt
vicinioꝛes ⁊ frequẽtioꝛes occurrũt aſpectus.tãtoma

ℳ*

gis illi indigeãt. oib moꝛtalibo optata pace: Heſter

iij. Maxime tñ illis ẽ neceſſaria inter quos maxima
E vicinitas.⁊ frequẽtius aſpectus ſubillo qui habi⸗
tare facitvna nimes in wmo: Vos ergo qͥ ſichabita
tis:pmũ dicite:Pax huic wmui:aMath.x. Nota.R
v.xxxij. Mõ ſophiſtica.apparẽs ⁊ nõ exiſtes.ficta vł
falſa.que hoĩ aſſilatur picto vel moꝛtuo:qꝛ ſicut ille
quidẽ effigiẽ ⁊ quandã ſilitudinẽ habet hoĩs ad ex⸗
terioꝛẽ oſtenſionẽ.nõ aũt cõditõem intenioꝛeʒ. Ita
ficti ⁊ falſi lʒ exterius pacifica habeant tpa:lʒ inſu
exterius in vultu ſignis ⁊ verbis pacis ſilitudinẽ al⸗
ſimilent.ſicut ille.ij. QMacha.v.qui venit hieroſoly⸗
mã pacẽ ſimulãs:verã tñ pacẽ interius nõ hñt:qiñ
eſt pax impijs:dicit dñs: Eſa.xlviij. Et iõ loquunt

pacem cũ ꝓximo ſuo:mala aũt in coꝛdibo eoꝑ:in ps.

yxvij Manc vo pacis differentiã nobis xpᷣc inſinua⸗
uit dicens: Pacem relinquo vobis.pacẽ meã ww vo⸗
bis:nõ quõ mundus dat: Jo.xiiij.fictam vel falſaʒ

Eandẽ inſuꝑ differentiã tota in nuit eccĩa in oꝛone·

pace dicẽs:a ſeruis tuis illã quã mundus darè

nõ põt pacẽ.Talẽ qualem frẽs qui ſunt hieroſoly⸗
mis mittunt fratrib.qͥ ſunt ꝑ egyptũ ſalutẽ ⁊ pacẽ

bonã.ij. Macha j. Et nõ talẽ qualem habuit Joab
ad amaſaʒ.ij. Beg.xx.qui manu vxtera eius mentũ

tenuit.quaſi eũ oſculaturus eẽt ⁊ manu ſiniſtra ꝑ⸗

cuſſit eũ in latere.Gicilli qui dicunt:Pax.pax.⁊ nõ
ẽ pax:viere.viij. Sed tñ in coꝛdib Erus optant
⁊ expectant nocẽdi:œ quibo glo.beati Gꝛeg. Dexte/
ra mann mentũ tenere.eſt quaſi ex benigmitate blan
diri.ſicut fecit iudas ypᷣo dicens:Aue rabbi:ſed ſini
ſtrꝗ ad gladiũ mittit.qui latẽter ex malicia ꝑcutit
Jue vVo cũ quo talis pacis cõponit᷑ foꝛma:dicerept᷑
illud Eſa. xxviij. Ecceĩ pace amaritudo mea ama-
riſſima.Alios vo cõponentes ꝓpha infoꝛmat veri⸗
tatẽ interius copulare cũ pace.quã exterius fingũt
dicẽs:Veritatẽ tm̃ pacẽ diligite:Each.viij. Zer
cio diuerſificat᷑ pax in modo fractõis ⁊ repatõis tri⸗
pliciter.que quidẽ diuerſitas ꝑpendi põt.p erẽplũ
diuiſiõis reumionis aliaꝑ creaturaꝝ:in qnibovide

mus.qꝙ alique creature ꝑcuſſe vel diuiſe:ſtatim ſine

ruga quacunq; vel diuiſionis ſigno ad inuicẽ copu
lant᷑ ⁊ reintegrant᷑:ſicut ptʒ de aqua ⁊ ĩe coꝛpibus ⸗
creaturis ſubtilioꝛibo.⁊ magis ſpiritualibus ſicut ᷣ
lumine ? d radijs ſolaribus.⁊ w aere.⁊ xe igne. Alie
Fo creature ſemel fracte cũ laboꝛe ? difficultate re⸗
integrant᷑:ſicut ptʒ æ tibijs 1 bꝛachijs fractis. in qͥ⸗
bus poſtea aliqᷓ ruga apparet vel cicatrix. Alie vo
nunqꝙᷓ; reintegrant᷑:ſicut patet de vaſis lapideis ⁊ lu-
teis. Gic inter fractõem pacis.inter bonoꝝ.medio
crũ ⁊ inaloꝝ.ſilis triplex inuenit᷑ diuerſitas:qꝛ ſi bo⸗
noꝝ paxꝑ aliquã melancolicã interrũpit᷑ cito rein⸗
tegrat ad modũ ignis:qꝛ ira illoꝝ ẽ ſicut ignis ĩ ſtu⸗
pa qͥ cito extinguit᷑:⁊ ad modũ radioꝝ ſolariuʒ ⁊ ad
modũ fluminis. in quo nullum diuiſionis remanet
veſtigium: qualẽ ꝓpha oib optat dicens: Vtinã at
tenderes mandatis meis factaffuiſſet q̃i flumẽ pax
tua:E ſa xlviij. Abediocrũ vo pax ſirumpat̃ad mo
vñ maioꝛis ignis in mmo accenſi ⁊ ad modũ offium
fractoꝛum. cum maioꝛi laboꝛe ⁊ niſu H qua re
pata adhuc aliqua cicatnix in coꝛdibo illoꝛuʒ rema⸗

iiij.

cumffauaulenter

ineepotert non iſtpar neeſli
mamde Penzaligshabebuf
cuniaiſteqſtinbebetbonamburſer
ſui largedanco cunalir cupidis
Parpap nolitetimeretbüffict quit
tra di habest : rone beotiinanq;
li uihecſunt npſal dij. Gat
horſupia noc par necſolituz canta
mnſſatenith los gtv multa omil
Rapiunt t oñngant ſe ee llos Eſa. l
nt öite wanpiunt. Yitino hit pae
ollxriii. Juſtiag 7Perxoſculateſin
lequ ſimulatuniuſtig comittunt.ſ
ſunſcincit A rr d.Ouinto dinen
sbiegatriplicktereqre parbomd
ſm 09nimns: Depnima diat
ſtftcingſilihlembahem
ter acgnini pty Ber ſup Caͤic⸗
gultgtto noſtrgo dimiſerimus inter
follkadindereſt ep nn hoe
ſökalin ſzeifefione; ptande

. ſegnifuctülabiop pacen⸗

iſcuz /

Taſdn nazneilar

Onän doſita
aeiee, dPacis ereclz
nchantennere
. 4 bin me
lrcendlimnenneſtd⸗
ut⸗ Equoer lpot ☛☚
wrütznanhnſeßn
en

lanuns cit, nenn inihah⸗
religuinan Par i ni
ͤtimcncibenptiootnnt
eulivglo beuting denr⸗
eſtonaſigrbenitnnrareblan
Hoolcns: dlerabbiled ſint
Iullatiterer melun pautit
lis cöpontt oꝛmo dicerept
ipoceomoritodomegam⸗
entes pha nfoemat veri⸗
ipace. gud erteruns fingit
edlligite Zach ii. Ter i
odofractdis repatisti
fſitas ppendipot Peripli
ſpgeaturapingolpni⸗
gcuſſ veldiniſe ſtutinſin
ſionis ſionosd invice cpt
t raqlar weopbh
magis ſpnmnalbuoſatß
bo, notre gne N
i loborer Difilktite tͤ/
Hisr buchlofucts e⸗
aret ve dabrni. ei
Gtttr ſe linſhabi⸗
pncs ile holch ini

leritaselibo⸗
nenſkelne, ſtatoreln⸗/

v.

vj.

Pax

net:qꝛ nõ ita ſincerevt pꝛius diligũt.quã rugã vbis
⁊ ſignis qñq; oñdũt.qñ v alio fit mẽtio: de qo hie/
re.vj.Cura bãt cõtritõʒ filie ppłi mei cũ ignominia
diartes: Porpar⸗ nõ ẽ par. ¶¶ Supboꝝ vo ⁊ valde
maloꝝ ſi pax lemel frangat᷑: offenſio illa ⁊ fractura ĩ
illis Li caſus dy boli irrecuꝑaqilis:de qͥb Geñ.pe
nult. Maledictus furoꝛ eoꝝ:qꝛ ptinax ⁊ indignatõ
in vura. Gunt. n. carnales ⁊ groſſi ⁊ poderoſi ad bo⸗
nũ ad moũ lapidis. qui nõ reintegrãt᷑:⁊ nõ ſimpli⸗
ces:ſubtiles:⁊ celeſtes.j.Coꝝ.iij.Cũ ſint inter vos
zelus ⁊ cõtẽtio:nõne carnales eſtis. Tales non ſunt
X nõ ẽ diſſenſiõis deꝰß gea ES. xiiij.
Quarto diuerſificat᷑ pax in oꝑibo ad diuerſos fi⸗
nes tẽdẽtibo. Mã pax ſocietas bonoꝝ ẽ ĩ licit: ⁊ ho
neſtis: ⁊ ad licitos fines ⁊ in oꝛdinatis oꝑibo. Jo diẽ
Aug.xix. v ciui.xi.ꝙ pax ẽ hoĩm oꝛdiata cõcoꝛdia:
Pax do ficta ſeu mala eſt pꝛĩo in mutuis maloꝝ ſu
poꝛtatõiho ⁊ illicitis ¶ Et ſcðᷣo in muruis adulatõ
mio.q vnꝰalteri in malo adulat᷑⁊ alteri nõ vult diſ-
plicere. ¶ Tercio in mutuis ↄfederatõito ad alioꝝ
ceptoʒ. in quib afederant᷑ ad modũ ſpinaꝝ: ſicut
oñſuz ẽ. Fli. Quoↄtra Hebꝛe.xij. ðꝛ. Pacẽ ſequi⸗
mini cũ oĩb ⁊ ſanetimoniã.¶ Ouarto in fraudule
ta locutõe ⁊ oñſione.in quibo illis paceʒz fictã oſten⸗
dunt:quos vfraudare nitunt᷑:vel a qui wvna acci
pere ſperant.ſicut quotidiano ptʒ expimẽto: Vſus
nanq; frequens oñdit. ꝙ fraudulentus vceptoꝛ q;
diu põt aliquid ab inſipiente vicino lucrari.vł ipᷣm
in aliquo vcipere.eum ſalutando 1 ad potatões in/
uitando dicit: Pax pax: multa ei ꝓmirtendo. Bed
cum fraudulenter lucratus fuerit. quicquid alius
amittere poterit. non eſt pax. nec ſolita ſalutatio vel
inuitatio. ¶ Yreruz alius habebit facere in aliqua
curia:iſte qᷓdin habet bonam burſam ⁊ ſcit wnatuz
ſuũ large dando curialiba cupidis miſtris:dicunt
Paxpax.nolite timere:bñ fiet.quãtũcunq; cãm cõ/
tra vũ habeat ⁊ rõnẽ. beatũ nanq; dixerunt popu⸗
lũ cui hecſunt:in pſal.cliij. Sʒ cuʒ exhauſta fuerint
marſupia.nõ ẽ pax:nec ſolituʒ cantant celeuma.nec
ꝓmiſſa tenẽt: h illos qͥbe multa ꝓmiſerunt turpiter
cipiunt vt oñdant ſe e illos. Eſa.iij.qͥ beatũ te di
eunt.ipite vcipiunt. Iſtinõ hñt pact᷑: de qua ðꝛ in
pſal.lxxxiiij. Juſticia ?⁊ pax oſculate ſunt:qꝛ ſub pa⸗
cequã ſimulat:iniuſticiã cõmittunt.ſicut ille qͥ bur⸗
ſam ſcindit.A.xx.vj.¶ Quinto diuerſificat᷑ pax pe
nes obiecta tripliciter:qꝛ ẽ pax hominis ad i. ad
ſeipᷣm.⁊ ad ꝓximũ.¶ De pꝛima dicit apls Rom̃. v.
Patikcin fidẽ pacem habeamus ad wũ.que q̃⸗
liter acquiri. ptʒ pꝑ Ber.ſuꝑ Cãtica. Si inquit ini.
quitates noſtras dimiſerimus inter nos vuʒz nrjm
tollat᷑ qoᷣ intereſt. ?⁊ paxr erit: hoc aũt melius tollinõ
ot aliter ꝙᷓ p cõfeſſioneʒ:⁊ p tanto dicit deus: Eſa.
vu. Creqnifructũ labioꝝ pacem Pax ſecunda 4
hominis ad ſeipᷣm.que ſt quies anime in conſcien
tia pura iocunda:⁊ 3 dicit Aug.æ cinitate xei
ꝙ pax anime rõnalis: eſt cogitatõis actõniſq; oꝛdi-
nata cõſenſio: Ad hanc pacẽ habendã maxime niti
ebemus ꝗꝓpter iocundam vær inhabitatõnem:qꝛ in
pace factus ẽ locus eius.in pſal.lxxv.i.ĩ aĩa pacifica.
Hanc ergo ſi habuerimus teuʒ habemus: ꝗpter qo
Apls nos hoꝛtat᷑ iſtã hr̃e dicẽs: Pacẽ habete.et deꝰ
pacis ⁊ dilectõis erit vobiſcuʒ.ij. Coꝝ.xiij. ¶ Pax
tercia eſt ad oẽs ꝓpter opus illoꝝ pacem habere cuz
eis. j. Theſſał v.
Quãta vo ſit pacis excellẽtia que ſinceriter erga
tria pᷣdicta obiecta obſeruat᷑:oſtendit pꝛimo xpᷣi do⸗
num. Cum.n. in fine maxime ſuos diligeret. quam
quidem dilectõem wono pacis oſtendere wcuit 2 vo
luit.Ey quo argui põt.q; poſt ſeipᷣm pax ſit maximũ
quod dare põt.per argumentum ſumptũ.E. vj xxij.

iii.
q? certum eſt ꝙmaxime dilectis maximũ wnum da⸗
ret:ſed ſuos mayime dilexit:ergo eis maxumũ wnuz
dit.in craſtino ab eis receſſurus dicens: Pacẽ re/
linquo vobis: Jo.xiiij. ¶ Gecundo idẽ oſtendit au
ctoꝛitas Aug.æ ciui.xi. li. xix. ca. xij. Tantũ inquit
eſt pacis bonuʒ ꝙ in reba creatis.nihil melius ſolet
audiri.nil vlecta bilius cõcupiſci.nihil vtilius poſ
ſideri. Spũs.n. humanus nunqꝙᷓ viuificat membꝛa.
niſi fuerint naturali vinculo vnita: Sic necſpũſſan
ctus eccie viuificat mem bꝛa niſi fuerint vinculo pa
cis vnita: Cũ ᷓ vinculuũ pacis ſit ſpualiter qð vincu
lũ nature ẽ naturalr.rõ aꝑta e: quare paxẽ optima:
qꝛ ſicut mihil coꝛpalr ẽ carius vel veſiderabiliꝰvira
coꝛpali ꝗᷓ in caloꝛe ⁊ vĩculo cõſiſtit nature. Ita nihil
ſpũaliter carius vita ſpñali.que in pacis conſiſtit
vinculo. Bitis ergo ſolliciti ſeruare vnitatẽ ſpuũs in
vinculo pacis:Ephe.iiij.Vac ð cauſa HBer. ſuꝑ Cãa-
tica. œum alloquit᷑ dicens: voine pacẽ volo. pa-
cem væſidero. nihil amplius.¶ Bed qualiter æus
vdit diſcipulis ſuis hanc pacem excellentiſſimam
quos in multis vreliquit ꝑturbatiõib: Rñdetur.
hic duplicem eis vereliquit pacc. duplex cõmiſit
bellum:quibus in celo omnis erit pacis tranquilli-
tas.Sereliquit.n.eis interioꝛẽ ⁊ exterioꝛẽ. Interio⸗
rem quo ad veũ ⁊ cõſcientiam ꝗꝓpꝛiam:exterioꝛẽ quo
ad ꝓximũ bonũ.ꝙ illum nõ turbarent:ſed pacem cũ
illo haberent. ¶ Wellum vo vnũ ers inferri pmiſit
a ꝑſecutoʒib.qð ipᷣi exꝑiebant᷑ ſuſtinendo.Alid vo

eis cõmiſit in peccatoꝛum expugna tione. ipos tur⸗

△

bando. aggrediendo.ſicut patet.A. xiij arti.j.Et
AMath. x. vbiait: Mon veni pacem mittere. ſed gla⸗
dium. In fine vo omnia talia bella cefabũt. Etiõ
ſᷣm Ber.in quodã ſermone.ſignant᷑ dꝛ in pſal.cxl vij
Poſuit fines tuos pacẽ.Et hocẽ qð ꝓmittit Eſa.
liiij. Multitudinem pacis filijs tuis. Et pacis eius⸗
non erit finis Eſa.ix.
