cñ diuitibo foʒtune quo ad victũ/⁊ veſtituʒ⁊ hmõi:
eſſent illis pulcrioꝛes:q; beſtie:qꝛ carnẽ ſuã nemovn
qᷓ; naturaliter ⁊ rõnaliterviuẽs odio habuit.Ephe.
v. ¶ Pꝛedicti ergo nõ hoĩes dicendi ſunt:ſed crude
les lamie que lactauerũt catulos ſuos:Treñ.iiij.
oꝛum autem ⁊ oĩm ſimiliũ nolentium elemoſy⸗
nas facere:multipliciter et in multis locis apparet
periculum. ¶Mꝛimo Mar.xj. Vbi xp̃c maledixit fi
cui/que ei cibum non vædit. ¶ Gecũdo Math. xxvij
comꝑpationem ad iudam quiſeipſum ſuſpendit:et
quia xpᷣm vendidit:⁊ quia ea quexpo debebantur in
xp̃ᷣi vſu nõ expendit ſed fima bit᷑ Caueant ergo illi qͥ
bus omnia bona ideo data ſunt:vt invſus ypi ⁊ pau
perum xpᷣi expendant:ſicut fratres in hoſpita libas
infirmoꝛum. Et quidam religioſi ⁊ pꝛepoſitiſet ele⸗
moſynariji⁊ ſacriſte⁊ hmõi:quibus certi œputant᷑

redditus officij ſuſtentatõe ne in vſus pꝛopꝛios vł ꝓ

phanos ⁊ auertentes inde.foꝛtunam hic:vel alibiſe
quant᷑.¶t non ſolum in his:ſed in alijs ꝑiculum
ẽ co dare nolle.Et ſpecialiter in his quiabundant
quia cõiter plus peccant ꝙᷓ multi indigentes:⁊ minꝰ
qagunt ⁊væ penitentia. Sicut ptʒ v ieiunio:quo non
tantuʒ grauantur:quia tempeſtiue comedunt:quia
tamdchu wꝛmiant. qꝛ vix foꝛte poſſunt audire vnãvł
duas miſſas aliqui illoꝝ anteqᷓ; comedant:tunc vᷣo
lautius ⁊ diutius comedunt:intantũ/q plus graua
ret eos cenarelqꝙ abſtinere.minus etiã laboꝛãt.⁊ mi⸗
nus vigilant circa licita ſicut oꝛõnes ⁊ hmõi. Cum
ergo in multis peccent:⁊ paruã vel leuem pemitenti
am faciant:non vide᷑ quomodo melius poterunt a
Piculo liberari:niſi cõſiliũ danielis faciendo:Pañ.
iiij. Peccata inquit tua elynis redime.(¶ Miſi ſic fe
cerint:iiloꝝ piculum in moꝛte apparebit:qñ ipᷣis ab
immicis obſeſſis veficient ſtipendiarij:ſicut ptʒ.A.
xxvijxxij.¶ Yterum illoꝛum piculum apparebit in
ludicio:qñ illis qui ei hic dicunt ite:dicet idẽ vt ea/
dem menſura qua menſifuerunt:remetietur eis.taʒ
tꝑaliter ꝙᷓ eternaliter. Sicut patʒ. D.iij.ix.Et ĩ ca
none.xvj.q.j.renertimini.Vbi cõtinetur:qꝙ nõ ſolũ
in celo:ſed etiam in terra pꝛopter cefectũ miſericoꝛ⸗
die negatur miſericoꝛdia. Quia plerunq; mundus
fame penuria pꝛemitur:quia pauꝑibus elemoſyna
ſubtrabit Quando.n.reges ⁊ potentes bonã terrã
religionis ⁊ pauꝑtatis ſeminabunt:ipi⁊ mũdꝰabũ⸗
dabant. Sed exquo ſeminare ceſſauerũt metere ceſ
ſauerunt abundantiã in hoc ſeculo ⁊ in ſuturo:tã tẽ-
poꝛaliter:qᷓ eternaliter:ſicut apparebit qñ heredita
tem amittent ꝑꝛopter cauſaʒ tactã. S.xj.xxx. Quia
teſte ceſario in ammonitiõe:quanti panꝑes in locis
vbinos fuerimus famevel nuditate moꝛtui fuerint
nouerimus nos rõnẽ e animab illoꝝ in die iudicij
reddituros eruʒ iſtud periculum apparebir/
qñcunq; ante moꝛtẽ/vel poſt moꝛtem ipſimet/vłalij
ꝓ ipᷣis ad vũ clamauerint:qꝛnõ exaudient᷑.qð oñdi
tur ꝑ hoc ꝙ quedã continent hvſtoꝛie œ quodam qꝗͥ
manſionem ſuã a poꝛta elongauit qꝛ clamoꝛẽ pau⸗
perũ audire noluit. vccidit ergo poſt moꝛtem eius.
ꝙ cũ ep̃ᷣs diceret miſſam in ſepultura eius.quotiens
vertit ſead populuʒ/dicendo dñs vobiſcum:vel ſᷣm
conſuetudinem epᷣalem:totiens vt ei videbat᷑ cruci

Arti. x.

xxxir.

Exemp.

x

nomminddenniugs anſa
mocſtua morte manlfſttoſten .
rrſeeginsnouen uaſen ri
muntnt Ihob i Cgiadn
noſznuherotitate painancl ſunt er
99 Adidem. B.iiie drfſj.
Gec qmultisffluo isercuſationih
V cogrui vigetur opercuſatöts nſer
vnrepꝛobatbe. diiſläin,
ſtiqi noliquo granoni vel ſpoliant⸗

nmfulo homminiivclenoſ,nas las iubtn

ſſenõpoſſe vinere . mirobileeſt. D
cct do ſe pinclcant wvi wpoꝛta
. nres Oinlles iunt ulida ſocerdorequi
Aluinfouunis viuere neſcirettoti don
Zinagind eius Leccig inaclecit nin can
Uiceno Quino vult mepaſcereinecaa
z do CFEigviſica doelemoſſnas en
ns nilere ecunt peins vinunt. A
Iig monaſterid Npann atorn quoſen
nonudwsnuͤenſtimmene
dacla loqucdatur dicens De
ennz lruſicameino thecon
nu Junngnücueimnbiſe
eCao vimifſam dicendo fmn

ned.rtalin n acijent mihigyn
entmibh⸗
comedere. Et voxadeũ: lie d
.

Inhloſeinoliis n
leEthinilimnit zo uihnn

nabetante,lnindigeng nin
nna Biatotg ieiinid: gonon
uunr alutenheſtuaneinlt gui
n. ganir ſonepeſſunt ucirenäſ
Aluiilop antehhcdnocunt nnee
nuscomeduntintantil,Plus gone
cabſtnere minusetis abort in⸗
atrcaliat ſcut oꝛones : hmnoi Cinmn
Speaente para yllvem penitenni
n niGer qvomodo melius poterunta
miſicoſilu danneliz faaenco⸗ Dafi.
uuruchnis retme. (Miſſcke
nlumin morregpporebitgilßisad
Afigentſtipendiani:ſicntptz .
mmilloꝛum piculum apparebitin
uieibicdiantite dieet ileten⸗
lamenſifueruntremetietur eis t;
glitt. Hiantet Dihir Etia
namimmn U cokinetni oti
hintenigupter uitnüniin,
ſancoꝛdia. Quis plerungz ninhi
Nremiturzgola ponplbvs heneſiie
nuen tmu hr nnholi nni
anco. n. regts 1tinte⸗

—

rnin hontiir mi obl/
hmmaſn nli tnemal

ſeminoreceſoerutnelet⸗
nnin orialernin anit⸗
ntlimſar undt i ,
cptercaſtoll,
nnmnil tnn
gfimet

Arti. x.
xlj.

Exemp.

Exemp.

xlij.

Elemoſyna

firus eum manib ſuis aures ſuas obturanit. De qͥ
epᷣs admirans:poſt miſſam a vicinis defuncti eiꝰdi⸗
ligenter inquiſiuit conditiones cuibonum ꝑhibue⸗
rũt teſtioniũ excepto/ꝙ pauꝑes nec libẽter audiuit
nec iuuit. Cunc epCᷣs recoꝛdatus eſt ſcripture dicen-
tis:qui obturat aurẽ ſuã ad clamoꝛẽ pauꝑis.clama
bit ipᷣe ⁊ nõ exaudiet᷑: Pꝛouer.xxj. Rabanus ſupꝑ il⸗
lud Math.xij. Extende manũ tuam:fruſtra ꝓ pec/
catis rogaturus manus ad wum expandit:quihas
ad paupes non extendit.(¶ ¶Et iſtud ꝑiculũ nõ ſolũ
imminet illis qui elemoſynas non faciunt:ſed illis
etiam qui wlent ſe feciſſe:ſicut ptʒ ꝑ hoc qð ſcribit
in vita YJohannis elemoſynarij/ epi alexandrini xe
troyla epo:qui qd inſtantiã pᷣdicri iohannis trigin-
ta libras pauꝑibo vderat. Se quo cũ poſtmodũu wo⸗
leret: vidit nocte ſequenti in celo palatiũ magnum:
cuius titulus erat:manſio eterne troyle epo. Et ſta-
tim venit vnus alius ⁊ dixit:le hoc:⁊ ſcribe:man⸗
ſio ⁊ requies eterna iohanni elemoſynario triginta
libꝛis empta. troyla vo hoc videns:penituit ſe peni
tuiſſe.⁊ impoſterũ factus eſtmagnus elemoſynariꝰ.

¶ Ad idem legi᷑ vequodam qui grauiter infirma⸗

tus ad voctrinam ſanctiviri:multa vœdit paupibus
hic ſanitate adepta:wluit ſe tantũ vediſſe:nec repu
tauit ſe ꝓpter elynas ſuas moꝛtem euaſiſſe. Cui cum
ſanctus ille diceret:niſi vediſſes:mõ moꝛtuꝰ furſſes:
non inquit:ſed ita ſanus ſicut mõ ſum. Cni ſanctus
Rogemus ⁊væũ/vt cõcedat mihi illaꝝ elemoſynarũ
meritũ:⁊ tibi ſtatum quẽ habuiſſes.ſi eas non vædiiſ-
ſes:⁊ om nia reddam tibi.qð cum feciſſet:ſtatiʒ moꝛ
tuus eſt.qua moꝛte manifeſte oſtendit œnsꝙ ꝑ ele
moſynas pꝛius moꝛtem euaſerat:⁊ qm elemoſyna a
moꝛteſliberat Thob.iiij.¶ Iterũ nõ facientes ele⸗
moſynã hereditate pꝛiuandi ſunt celeſti.ſicutpʒ. F.
v. v. Ad dend tiilar .
Sed qꝛ multis friuolis excuſationibo ſe iuſtificãt
Cõgruũ videtur eoꝝ excuſatões inſerere cũ earun-
em repꝛobatõe. Quidã ⁊ ſpãliter religioſi ⁊ ppo
ſiti qñ in aliquo grauant/vel ſpoliant a tyrannis vł
malis hominib elemoſynas ſuas ſubtrabunt: dicẽ-
tes ſe nõ poſſe viuere ⁊c.mirabile eſt. DHyabolus eis
nocet.⁊ e cæo ſe vindicant:vũ ⁊æ poꝛta illoꝝ expel⸗
lentes. Gimiles ſunt cuidã ſacerdoti:qui cum ꝓpter
alia infoꝛtunia viuere neſciret:totũ veo imputauit:
imaginẽ eius ĩæ eccia ſua eiecit:⁊ in campo poſuit:
dicens:Oui nõ vult me paſcere:in eccia mea nõ ſta⸗
bit. ¶ Iſti qui ſic a veo elemoſynas retrahẽtes/me-
lius vinere credunt:peius viuunt. oñdit/ hyſto⸗
ria e monaſterio vepauꝑato:in quo ſemel uotus
monachus in oꝛõne conſtitutus/ œo cũ quadaʒ au⸗
dacia loquebatur dicens: Eñe tu dixiſti. Pꝛimo q̃ri
te regnuʒ vi ⁊ iuſticiam eius ⁊ hec omnia adijcient
vobis. Jam regnũ tuũ queſiui:tibi ſeruiendo in ma
tutinisſ⁊ hoꝛis ⁊ miſſam dicendo ᷣm poſſibilitateʒ
meã.⁊ tñ alia nõ adijcient᷑ mibiqꝛ nõ habemus qͥd
comedere. Et vox ad eũ: In iſta wmo fuerunt duo
fratres:vnus vocabat᷑ date:ſupꝑple nõ bona oꝑa/ſʒ
elemoſynam ⁊ opa charitatis.Alius vocabat᷑ dabi
tur:ſupple a veo vobis. Et vnus ſine alio in religiõe
veſtra manere noluit. diu ergo vnum retinuiſtis
bite honoꝛaſtis:ſq; date tamdiu vobiſcũ reman
ſit dabit᷑: Pꝛouer.xj. Sunt qui diuidunt ꝓpꝛia ⁊ in
abundantia ſunt. Poſtqꝙᷓ; vo date expulſus fuit: da⸗
bitur recefſit:⁊ ſpoliatoꝛ acceſſit:qꝛ date qui ianuã
cuſtodire ſolebat receſſerat:⁊ poꝛtam nõ cuſtoditaʒ
dimiſerat.Etiõ ab eo qui nõ habet:ſupple date: et
5̈ habet aufert᷑ ab eo: Luc xix. Mota. H. v. xj. JIteʒ
Xri aets patẽs⁊c. YJtẽ.V.viij.l¶¶Alij vicũt
onn e eſt:pauꝑes nõ indigent. boc non valet. qꝛ
ſi pauꝑ ſatis poſſet habere ad victũ⁊ veſtitũ ꝓ qua⸗

6C ii.

drante:⁊ illo careret:quid ſibi valeret bonũ foꝛum.
Albagis ergo ſe accuſant:q; excuſant:quia cum mino
neos liuuare poſſent. ¶ Alij dicunt exquo veus ſatt
potens ẽ vt omnibo ꝓuideat quare nõ pꝛouidet ipᷣe
pauꝑib ſuis quare vult nos grauare vonerare veb:
qð ipᷣe ſine grauamine facere poteſthuic multiplici
ter reſpondetur. Pꝛimo ꝙ us omnibo pauꝑibo
ſufficienter pꝛouidit in hoc: ꝙ ſufficienter dit di⸗-
uitiboꝓſe ⁊ etiã ꝓ pauꝑibo:quãtũ in eo eſt ſatis das
paupibus eos pauperum diſpenſatoꝛes ſtatuens:ſhᷣ
diſtricto pᷣcepto eos ad fidelem diſpenſatõem obli⸗
gans.Sicut ptʒ ſupꝛa eo.ca.iiij. Sicut ergo m ſat
ꝓuidet infantiin hocꝙ ſatis dat nutrici ꝓ ſe? pue-
ro:que eũ nutrire tenet. Ita in ꝓpoſito. ¶ Gecũdo
vt diuitũ ꝓbaret dilectõem. Sciebat.n.q amicus ĩ
neceſſitate ꝓbat᷑.⁊ ideo voluit indigens eẽ: ⁊ indigẽ
tia habereimembꝛa:vt pꝛobaret qui eius eẽnt amici
qui nõ·¶ Tercio ꝓter pauperũ meritũ augendũ
quia patienter paupertatem ſuſtinendo:multũ apõ
ceum merentur.Chob.iiij.pauꝑem quidem vitã ge
rimus ⁊c. ¶ Quarto ꝓpter diuitum vtilitatem. ch
cut ptʒ. S. xj. xxxv. Ex quo pʒ/ꝙ ſicut cupidi gaudẽt
caro tꝑe:q habentes multa venalia/multa lucra
ripoſſuut. Yta diuites gaudere væberent de cariſtia
non quia alij fame affliguntur:ſed qꝛ ipᷣi multa ĩ ce
lo gaudia lucrari poſſunt.¶ Alij ſe excuſant paupꝑ⸗
tate. Sed ſicut hõ vult emere hereditatẽ vel rempᷣ⸗
cioſam quam multum veſiderat:parcit oꝛi ſuo ⁊ ex-
pen ſis in alijs:vt qð veſiderat obtineat.Et bꝛeuit
nõ ẽ ita pauꝑ/quin ſi poſſet tantũ habere e panno/
vel cibo/ vel potu/vel etiã alijs veſideratis ꝓ oboloſ
diues ꝓ quadraginta ſolidis:qͥn aliqͥ mõ e obolo
ibi ꝓuideret. Sʒ tantũ apud veũ allocabit᷑ parum
qð pauꝑ dat ſm ſuã poſſibilitatẽ:quãtuʒ multũ qð
diues dat:⁊ plus ꝓ ſuo pꝑuo wno emit æ regno celo⸗
rum:quod ſatis oſtenditur:Mar.xij.vbi veritas vi
due teſtimonium perhibet dicens: Amen dico vo⸗
bis:qm̃ vidua hec pauper plus omnibo miſit. Oẽs
em̃ ex eo qd abundabant illis miſerunt:thec vo ð pe
nuria ſua om nia que habuit miſit:totum victũ ſuũ
Et ſi nihilſoare poſſet:ſaltem loquatur:vt verbo in
uet ur oꝑe non põt. Vñ beatus Gꝛeg. in quadam
omeł.habens inquit loquendilocum apud diuitem
Damnatõem ꝓ retento talanto timeat:ſi non apud
eũ ſicut valet ꝓ pauꝑibo intercedat¶ XAlij ſe excu⸗
ſant ꝑ hoc * ij pauꝑibo dãt.hi aſſimilt᷑ illis. K.
vj.xij.¶ Alij ſe excuſant pauperũ multitudine:on⸗
TVntes ꝙ tot ſunt/ non poſſunt omnibo ſubuenire:
ſed ſi quilibet iloꝛum haberet hereditatem bonaʒ
quã ꝓ vili ⁊ ꝑuo pᷣcio daret:oẽs inuenirẽt qͥ eos inui
tarent ad wumũ ⁊ ad pꝛandiũ:vt eos vcipent. Sed
ꝓculdubio omnes habent hereditatem bonam. Ce⸗
ſte xpᷣo⸗Math. v. Meati inquit pauꝑes. Et uc.vj.
qm̃ ipoꝝ eſt regnum celoꝝ ⁊c. ¶ Alij nimis differut
vel vſq; pꝰ moꝛtem:ſꝑ tempus quo faciant expectã⸗
tes:⁊ nunq tempus aptum inuenientes:⁊ mirabile
eſt:nulla ars tãtuʒ expectatur quantum ars anime.
Et omnis ratio dictat/œ melius eẽt in moꝛte wmũ
inuenire paratã:qᷓ in miſeria expectare vſq; paret᷑:
quõ tunc inuenit:que nõ pᷣmiſit:vel runc metet: q̃
pꝛius nõ ſeminauit:vel quis eũ tunc diliget:qͥ v ſe⸗
lpᷣo qñ potuit nõ cogitauit. an ↄſiliũ apłi/dũ
ipᷣs habemus:opemur bonũ.(¶ Alij ſe excuſaut ꝓ⸗
pꝛia neceſſitate ? infirmitate? debilitate impoſteꝝ
imaginara.ꝛ tali cogitatõe ab elynis retrahut᷑. Giẽ
heremita ſeu hoꝛtolanꝰ.in vi.pa qͥ cĩ młtas ełynas
facere ſolebat:qᷓs cũ oẽs tali cogitatõe retraxiſſet et
multa ſimul cõgregaſſz ⁊ in pede infirmo oĩa poſtea
expẽdiſſet:nec ei valuiſſet die aſſignata:q̃ cyrurgicꝰ
rediret ⁊ pedẽ amputaret:ne ꝑ illu torũ coꝛpꝰamit⸗

xliij.

uij.

xIv.

Exemp.

xlvj.

xlvij.

Exemp.
xlviij.

Exemp.

Elemoſyna E c(iij.

teret:nocte pᷣcedenti vũ lachꝛymisſoꝛans ꝗpꝛiũ re
cognouit vfectũ. cin angelus: vbi ẽ inquit pecunia:
quꝗᷓ contra infirmitatẽ coõgregaſti. Rndit: totũ ex⸗
pendi:⁊ nihil mihi pꝛodeſt.finaliter cum tali cupi⸗
ditate abrenunciaſiet/ angelus eum ſanauit dicens:
ꝙ; væcetero omnẽ ſollicitudinẽ in veũ ꝓjceret.
¶Allij dicunt quare nr̃a pauꝑibo dabimus. Quiby
rñdit beatus Oreg. iij. li. paſto. Cum inquit neceſ⸗
ſaria indigentibo miniſtramus:ſua illis reddimus:
nõ nr̃a largimus.¶¶Ald ideʒ baſilius omel.j. Gi fa⸗
teris ea tibi diuinitus pueniſſe:ſupple bona tpalia:
an iniuſtus ẽ veusres inequaliter nobis diuidens.
Eur tu abundas/ꝛ ille mendicat:miſivt tu bone di⸗
ſpenſatõis menita cõſequaris. Ille vo patiẽtie bꝛa⸗
uijs vecoꝛet᷑: Panis ẽ famelici:quẽ tu tenes.nuditu
nica:quã in còclauiↄſeruas.diſcalciati calcius:qui
penes te marceſcit. indigentis argentuʒ: qõ poſſi-
Tæs.· qͥ circa tot iniuriaris:quot ſubuenire poſſes:et
nõ facis.¶ Alij dicunt:ignoti ſunt/mali ſunt/ocio⸗
ſi ſunt fures ſt/ ⁊ hmõi.Et ponat᷑ ꝙ verũ ſit.ce nun-
cio ⁊ balliuo regis tibi miſſo/vt regis vebitũ cogre⸗
get vel alia æ cã:merita nõ diſcutis:h vel amoꝛe vł
timoꝛe eum recipis. Ita pauꝑes quantũcunq; in ſe
ignoti ſint:hñt tñ fidelẽ deiuſſoꝛẽ vũ: nec eis red/
vrtũ dei das:̊ cæo pꝑ illos illud mittis. Sicut ptʒ ſu
pꝛa eo.ca.xxxij. Sicut etiã ptʒ p illud qo ſcribit ſibe
ne occurrat in vi.pa. De quodã quiypᷣi amoꝛe cui/
dam veſtem vederat:⁊ poſtea intelligens eum malũ
eſſe:wluit. Cuixpᷣc apparens:ait.no woleas:qꝛ nõ ei
ſed mihi veſtem diſti Ergo ſm hiero.in quadam
epiſtola: tribuamus: non querentes cui: ſed quare.
Mota. H. v. x. ¶ Alij dicunt ſe nõ habere vltra pꝛo⸗
pꝛiam neceſſitatẽ. quibo dicẽdũ ẽ q; neceſſitas ꝓpꝛia
in puncro neceſſitatis pauperũ vxbet eſſe ſtricti in⸗
ris ꝙꝙ accipiat ita Pꝛie ſicut põt:nõ cogitans/nec re
ſeruansnec ꝓuidens nimis in futurũꝙ caſibo imagi
nitatis:vt pᷣdictum eſt de hoꝛtulano. Coc autem ſa⸗
tis patet ꝑꝓ Ambꝛo.ſcoo v officijs:vbietiam ꝓ pan
perum neceſſitatibb wcet calices ? eccleſie oꝛnamẽ/
ta eſſe vendenda. vide P.iij. xl. ¶ lij pꝛopter vnuʒ
malum omnes de religione illa ab elemoſynis exclu
vunt:qꝛ vnus eos offendit. Illi wcent qualr deus
illis miniſtrabit. ꝓpi.n.nec viuere pñt/nec moꝛi ſi⸗
ne maloꝝ ſocietate.qꝛ nunq; moꝛient/ n plures ma
li illa diè moꝛiant᷑: ſimul cũ eis ad tribunal etiã in
iudicio rapient᷑ qui ergo omnes ⁊ ꝑte ſua excludũt
quia aliqui mali cum eis inuenti ſunt: wcent ꝙ eti⸗
am deus eos e parte ſua expellet:quia mali cum eis
inuentiſunt.ſicut ptʒ. Y.x.xvij. Sed dicent non eis
cõſentimus.nec boni illi religione illi malo ↄſen/
ſerunt. ¶ Ailij retrahunt᷑ timoꝛe pauꝑtatis in futu
ro.quibo ⁊ ſi dicat/ xpᷣc centuplũ red det:illam red/
ditoem vellent hic potius videre ⁊ habere ꝙᷓ in futu
roſſimiles cuidãſqui ob talẽ pᷣdicatõem va ccam cui
dam ⁊æderat vt dicitur ſacerdoti: que vacce ſacer/
vtis ligata:eam ad wmũ pᷣdicti viri duxit:qui neu
tram redderevoluit. ne ſacerdetis pᷣdicatõnem falſi
ficaret:qui ſibi centũ vaccas ꝓmiſerat: in cuius ſo⸗
lutionis ꝑtem vnam interim ſe accepiſſe aſſeruit:et
a ceo miſſaʒ. Potius veberẽt iſta ſolutõem a xeo
in alio ſeculo expectare.Cũ quodã/quẽ quidã epᷣus
inter ſaracenos pᷣdicanslad fidẽ/ vt fert/ couertit.ad
cuius wctrinã omnia ſua pauꝑibo erogauit.qͥ moꝛ/
tuo filij eius pᷣdictũ epᷣm ad iudicia traxerũtdicen⸗
tes:ꝙ patri illoꝝ centuplũ vitam eternã ꝓmiſiſſet
quon neutrũ recepiſſet. Unde cum conuenerunt ve
conuentõe fracta. Epiſcopo vo aſſerente ꝙ totũ in
alio ſeculo recepiſſet:cum aliter dictũ ſuũ ꝓbare nõ
poſſet. eos ad patris tumulum ducens ipᷣm adiura⸗
uit de veritate dicenda ſuꝑ dicto negocio in noĩe xpᷣi

quitas E iiij.

Gi vicʒibene ſolutũ eẽt ſibi:an non/qui omnib au⸗
dientibus reſpondit. Centuplum accepi:⁊ vitã eter
nam poſſideo/ſed mirũ moꝛtuus hoc dicit:⁊ credit

ei:⁊ veritas idem dicit:⁊ nõ credit ei.Alij dicunt xlix.

pauꝑes ſunt qui elemoſynas dare pdicãt: ꝗꝓpter lu⸗
crum ꝓpꝛium/ſed tñ quilibet bonus pauꝑ qui hocpᷣ
Dicat:plus cure habet animas dantium q; coꝛpa re/
cipientium.⁊ plus intendit ſalutemanimaꝝꝙ coꝛ/
poꝝ:quia fames pauperum ? coꝛpoꝛum finem hʒ:2
poſtea nõ nocet.quid nocet mõ laʒaro: uc.xvj. fa/
mes quã tunc patiebat᷑.Aut quid pꝛodeſt diuiti il-
la tranſacta ſacietas: Perditio vꝓo animaꝝ finẽ nõ
habet. Pꝛo illis ergo ſaluãdis.Elemoſynã dare nõ
eſpicias.Eccleſiaſtici.vij. Nota.M.v.viij. Item.
P. iij. xxxiij. Nota penã nõ faciẽtiũ elynã. P. iij xlj.

Ouitas exdiuĩio ma/

dato tria regulare debet. Coꝛdaſverba/2
opera. Pis enim tribus dupliciter errat᷑/
velnimio rigoꝛe/vel remiſfſione. Mimius eniʒ rigoꝛ
coꝛdis:eſt in iniurijs ꝓpꝛijs exceſſiuas apperere vin/
dictas. Mimia vo coꝛdis remiſſio:eſt in iniurijs vei
nec iuſtas qͥdẽ appetere vindictas. ¶ Mimius vo
oꝛis rigoꝛ:eit innocentes condemnare. Mimia vo re
miſſio:eſt nocentes iuſtificarevel nimius oꝛis exceſ
ſus.eſt inauiter vel falſo iurare/turpia loquil z hu⸗
iuſmodi. Nimia vo remiſſio:vbi loqui deberet pec
catoꝛes wocendo ⁊ rephendendo:tacere. In perſonia
quoꝛum loquitur: Eſa.vj. Ve mihi quia tacui. Ni-
mius vo rigoꝛ in opere:eſt ſe crudeliter vindicare:ſi
cut pꝛo verbo offenſiuo:vel paruo delicto:verbera⸗
re:mutilare:⁊ huiuſmodi:vel pꝛo velicto vel foꝛefa/
cto ſex venarioꝛum/facere ꝙ perdat.xij.denarios.de

quo dicetur infra. Nimia vo remiſſio: eſt nocentes

non punire:vel qð peius eſt ſuppoꝛtare.contra om⸗
nes iſtas in bello ſpirituali aduerſitates miles chꝛi
ſti medium inter duo vicia per exceſſum videlicet et
fectum eligens. SGumet ſcutũ inexpugnabile eqͥ⸗
tatem: Gap.v. tanꝙᷓ veritarem que inter omnia vi-
cia mediat.Pꝛopꝛie tñ ſᷣm Poſtieñ. Equitas eſt me/
dia inter rigoꝛem ⁊ diſpenſatõem.C.æ iudi.li.iij.l.
placuit. Mec at᷑ a cypꝛiano ſic veſcribi. Eqtasẽ iu⸗
ſticia dulcoꝛe miſericoꝛdie tꝑata.¶ ¶ Et ad ſcutũ il⸗
lud ſumendũ ex vi mandato obligamur. Qnia ſiẽ
omimnia mandata iuſti regis vel dni reſpectu oĩm mi⸗
niſtroꝝ ſuoꝝ in quibuſcũq; officijs ei ſeruiẽtibo:ſũt
equitatis ⁊ fidelitatis. IJIta oĩa mandata tua equi⸗
tas: In pſal.cxviij. Otum ad omnes gentes/vt pᷣdi
ctam triplicem habeant equitatẽ.Pꝛimo coꝛdis
recte credẽdo.furpia ñ cogitãdo.ꝓximo nõ inuidẽ⸗
v tũc ſaluaberis:ꝗpter iuſticiã ⁊ eqtatẽ coꝛdis tui:
Deutero.ix.¶ ¶ Secũdo:oꝛe nõ iurãdo:nõ iniqua lo
quendo vel mandãdo.Exemplo cei:Malach. ij.lex
Vitatis fuit in oꝛe eius:⁊ iniqͥtas nõ ẽ in la.eiꝰin pa.
7 equitate am. mecũ.¶ Tercio in oꝑe:reddendo q̃
ſunt vi veo:qꝛ equitatem vidit vultus eius in pſal.
x. Et que ſunt hominis:homini recte puniẽdo ⁊ re-
gẽdo:ad modũ citharedi:qJ om̃es coꝛdas tã altas ꝙᷓ
imas:tam magnas qᷓ; ꝓꝑuas tangit:qntangẽdeſunt.
ſicut ptʒ.C.iiij.vj.Et ſicut cantoꝛ vebet vocẽ ſuam
ducere ſᷣm exigentiam notaꝝ:⁊ omnes notasvt tã-
gende ſunt tãgere:tã altas/qꝙ; imas/q; medias:ſiueĩ
ſpacio ſint:ſiue in regula.Sic dñs iudicat oꝛbẽ treĩ
equitate: In pſal.ix.ſine ꝓſonaꝝ acceptiõe.qꝛ virga
equitatis:virga regni tui: In pſal.xluij.¶ Gic. n. le
pis qᷓdratus firmi? iacet: ecda fundata ſuꝑ funda
mentũ quadrata ⁊ equalia hñs latera/foꝛtius eſt et

durabilius. Ita oẽſpũale edificiũ ⁊ cõitas fundata

⁊ regulata equitate.ve quo in pſal.lxiiij. Banctuʒ

eſt templum mirabile in equitate. ¶ Ztẽ ſicut vita

Arti.j.

iij.

eſeenta
nlnn

Nligten liael e
Gufic, niulbetnin
i uſinube nenn i n
4 uln uiane
lantmmnn
uto⸗
ignink ſule e niuſ Piihe

S
ſarinp
lſ tigan
ſicu unninorſte nilaßl
Ciumuſuli

=
=
—
=.
=
=
=
S=
—„ =
— —ꝰ
=
—

n
G dullan ie Mhdang it kfitamin

unſileerethegnalitatem areultat
n ie anm ume öͤnin nre
(Euteul imſn m ci ut l
ſsleutescſlencigecomectſſtt Aitm
mü pel hoc ai chuueg. Qoch
di Gtniotefectorl⸗ Bntt Bicloe
ſcinns noomnibveqe Deiſta etatis
cgnerit duns Ela l. dicens. Juſtica
Crruitinplates ventas:nequitasnonp
di Nota iſum aucoꝛitataliter erpoſit

Uy.
Wuobeſcentiael

pler Toudabilis. mpabilio
i¶audabllis ſalubuisus
ltſtſepeccaſe velpeerarerus d̈tent
nbeſcenca wler,ngoft futuro lrn
voberetppiannsa tamturpibeſtuſale
Ppicnscnldeſcere Erqno dand roman

4, ſlletinbiſtoris ontihetu .
— rrmanomm.

—
=„ S.
=
S= =
—
= .
S S. = – =
— —☛
—
—
E
—
—
= -
SE=
☛

—
—
=
=
=
E
3 =
cℳ=
=— —
E
☛E
—
EE
Se.
—

uncpere eſtſe ugeltr piſclinne ſi
fenſio velpanno nled teſhenn⸗
uuſnoctrelgen ulgoreifmncfo⸗
uum fucgegpercar i Anands d
mn inu do feniſſc: eſtnocentes
qoͤpeluseſtſappongre contraon,
loſpintweliscuerſinttsnmilescn
erduo pipererceſm vicelicrer
1. Bunerſcutü inenpugublleeeͤ⸗
tunc ventarem queiuteromniayi
puenñfmn hoſtian Equimoeſtme⸗
nTdiſpenſaroem C. miudiliiil.
pꝛuno ſe vſcnbit Eqſasein⸗
encvndietpats. Ktad ſanl/
nimandatoobligamur. Qula ſi
nſtiregis velofiteſpectuoinmi⸗
nihuſcighoffichs ei ſernienid üt
tatis Itaoig mandatatug egui⸗
nnalenngnmmni 4
abeantequitate. nnmo corl
icogitdo,PEino noinnlci⸗
rpiañ cogitdo prino no inne/
Dteriuſtias r.ilatichnutll:
e ecne nöͦiurtonnh inlgual
chcd gen Aaloch. iler
dit Einnnlo ni n
eeius: iiq bden nco
eTaolnoe nulen
ĩ. Mdn iſpilſil
ne mn gicn oello ſi⸗
niunten nn r niito e⸗
bdonnnſ/, tialtis ſj
tbarelic in ei mlit ſul. iſ
unsluntn bet oceſnan
ttſatnn ep notaottt⸗

iiij.

Exemp.

Eyemp.

Arti. j.

Exemp.

Arti. ij.

Erubeſcentia
et ſanitas coꝛpalis ↄſiſtit in debita humox et elemẽ
toꝑ equalitate et ꝓpoꝛtione:in illa. n. coꝛpus viuifi⸗
cat:ſicut in pᷣdicta triplici equitate anima vmifica
tur:quã viuificatõeʒ quilibet iuſtus petit In pſal.
xlij.icens: viuificabis me in eqtatetua. Et iterum.
In equitate tna viuifics me: Pſal. cxviij. Dic ergo
rogatus/eam mittitvt ſit cathedra i udicũ: ſceptruʒ
regü / et dñoge:ſtatera mercatoꝑ:virga pᷣlatoꝝ:regu⸗
la clericoꝑ: ꝓniſoꝛ religioſoꝛuzʒ. Sed hen multi dei
mandata ſpernentes:⁊ ſalutem pꝛopꝛiã negligentes
eam non admittunt:ſed p ianitoꝛes qui ſubſequunt
gquos in poꝛtis ſuis ponunt: eam excludunt. Apud
mmũ iudicum:muneraſamoꝛ/fauoꝛ/et odiũ.Apud
dños:cupiditas/ꝓpꝛia voluntas/ſupbi et mali coſi⸗
liarij. Apðo mercatoꝛes:fratris wlus / vſura/ et piuri⸗
um. Apud pᷣlatos et clericos:ignoꝛantiaj/negligẽtia
accidia et lururia eã excludunt. Alpud religioſos vo
aliquos ſolſmodo ad refectoꝛiũ aqmittit Ab alijs
vo officinis/ excludit ꝑ nominis vel ſtatus magnitu
vinẽ ꝑ amicoꝝ multitudinẽ/p expenſaꝝ inequalita/
tẽ.ergo nõ bene diligit. Vbi tm̃ ad refectoꝛiũ recipi
tur. ¶ Yſte. n.et cõſiles foꝛtune obſeruare faciũt re⸗
gulam auguſtini qua vꝛ: ꝙ equaliter oĩb. Vnde cuʒ
quidam pꝛelatus ſubditu ſuũ/ vt ferturfratrẽ voca
ret. Rñdit.Quõcunq; ſit ve fraternitate:vnũ ſcio .
ꝙ tunica tua et ſcutella tua et mea non ſunt ſoꝛoꝛes.
quaſi diceret:lʒ equalitatem et equitateʒ habemus
in nomine fraternitatis nõ tñ in victu et veſtitu.
Vinde ad idem fertur ꝙ cũ quidã pᷣlatus religio⸗
ſus laute ac ſplendide comediſſet. AUit metrice. Nu
ꝓpꝛiũ ꝓcul hoc viciũ.cõia queq;.Oõð cũ audiſſet q
dã v fratrib refectoꝛij:Rñdit. Sic loquimur: nõ
facimus:nõ omnibo eque. 8e iſta eqͥtatis excluſione
cõquerit eus: Eſa. lix. dicens. Juſticia alõge ſtetit
coꝛruit in platea veritas: equu as non potuit ingre
di. Nota iſtam auctoꝛitatẽ aliter expoſitaʒ.A.xuij.
xvij.
Bubeſcentia eſt tri⸗

plex. Laudabilis. vitupabilis. penalis.
Taudabilis 2 ſalubꝛis ẽ:qua quis eru⸗
beſcit ſe peccaſſe vel peccare:qua de pᷣterito peccato
erubeſcendo wlet:⁊ a pñti ⁊ fururo ſetrabit/⁊ meri⸗
to vberet ypianus a tamturpi beſtia ſcilicet dyabo
lo victus erubeſcere. Erxquo varro romanoꝛum co⸗
ſul vt in hiſtoꝛijs continetur romanoꝛum:ab hani⸗
bale victus intantũ in tota vita ſua erubuit:⁊ ſe hu⸗
miliauit: q oẽm honoꝛẽ refutauit ſibi fieri:intantũ:
ꝙ nec ſedens comedere voluit. ipuius ergo exemplo
xpᷣiania vyabolo victi ⁊ adſiinfernũ ducti:erubeſcite
ſupꝑ vijs vꝛis:Eʒechieł xxxvj.
Erubeſcentia vᷣo mala ⁊ vitupabilis eſt qua quis
erubeſcit oꝑa que ad xpᷣi ſeruitiu ⁊ anime ſalutẽ pti⸗
nent /ſicut cõfiteriſſi tanta ſit: ꝙ a cõfefſione retra⸗
hat.Se q̃ nota.C.vj.l.Gicut et᷑ etractoꝛẽ iurato⸗
rẽ.x hmõi repᷣhbẽdere:humilẽ habitũ poꝛtare:Alie⸗
na vſq; ad mendicitatẽ reſtituereſimiles villico ini
qratis/qui ait: Tuc xvj. mẽdicare erubeſco.¶ Iſti
his ſiles. Pꝛĩo ſunt ſtulti.quis nõ orcerer ſtult: 4
intãtũ coꝛpis infirmi medicinã erubeſceret:q poti
illud pire ꝓmitteret:qᷓ medicinã aponeret. Qun et
man erubeſceret lauare:qui erubeſcit eẽ rectus int
claudos: ſanus inter lepꝛoſos/27 infirmos:ire via re⸗
cta ad celũ vbi alij vadunt in infernũ:qui potiꝰeru⸗
beſcit paucis diſplicere hominibo:⁊ coꝛã eis inhone
ſtus apꝑere:qᷓ coꝛaʒ curia celeſti:quibo dicit᷑ Hiere.
iij. frons mulieris meretricis/fcã ẽ tibi:noluiſti eru⸗
beſcere.ſ.vbi erubeſcere vebuiſti. Quãto.n.illi inde-
cẽtias nr̃as claniꝰvidẽt:Gicut ptʒ.A.xxv.xvij. tãto
plus añ eoꝝ aoſpectus erubeſcere veberemus. Dicu

E H.

prʒ ſca ſcpe.. cxliiij arti ij erubelcite prem ma

tre. ? a pſidẽte potẽte vemẽdacio a pncipe ⁊ iudice
licto: Ecc xlj. ¶ Gcdo tales no ſt ꝓpi milites.
Mõ.n. ogrue ſub rege militat terreno:q ꝓpter latra
tu canij fcã dñi ſui dimittit:eiq; obedire oↄtẽnit. Ita
necſt bonipᷣi milites:q ꝓpter eriſoꝝ cachinnos/vł
ma loꝝ ĩpꝛoperia ⁊ detractões/erubeſcũt facere.que
ad vi honoꝛẽ ꝛ⁊ ſue.⁊ alioꝝ ſalutẽ ꝑtinẽt. Mui.n.ad
regis curia rediens requiſitus quare ei in negociop
q mittebat᷑ fidelit᷑ nõ militaſſet:ſi ſe excuſaret dicẽ⸗
W. nõ audebq:qꝛ mali⸗ vriſoꝛes me denidebãt: 6

potius vo luit illis aſſilari eriſoꝛibo/qᷓ tuis militibj

potiꝰſocius illoꝝ ꝙᷓ tuus ⁊ militum tuoꝝ: nõne tota

curia illis verideret: veridẽdus E:qͥ qꝛ a lepꝛoſis de
ridet᷑ vult potiꝰlepꝛoſus fieri:q; regis miles. Sic in
ꝓpoſito:qͥ habitat in celis irri ebit: In pſal.ij. Go⸗
lus gᷣ ille ꝗͥ xpᷣi militia aptus ẽ:ab eoq; bonorzao
⁊ coꝛonãdus:qͥ ꝓpter xpᷣm mal diſplicere nõ timet: qᷣ
Rmonitiõʒ tenet Benece. Letioꝛ inqͥt eſto.qtiẽs ma
lis diſplices.qꝛ nõ ẽ aliud laudaris turpib: qᷓ ſi lau
Teris ob turpia:qui dicere põt cũ paulo:nõ inqͥt eru
beſco euangeliũ: Ro.. Mõ.n. ↄfundemiĩ in laude eiꝰ
Eccl.lj. ¶ Tercio tales ſunt xpᷣo pri.ſ.ingrati filij.
ngratus. n. filius eſt:qui patrẽ ob pauptateʒ eru⸗
eſcit: ſpãlitervbi pater ille qui pauꝑ reputat᷑:the
ſaurũ habet abſconditũ. Vnð filio copioſe ꝓuidet.
Talis n. meret᷑ exhibitõe patris pꝛiuari:ſicut ille ve
quo fertur: q patrem cum bona burſa ad ſe in ſcolis
venientẽ:comedere coegit cũ gartionibo: rogans
eum patrem ſuum non nominaret: ſed patris ſui p⸗
poſitum /⁊ villicum:ſicut honoꝛem ſuum væſidera⸗
ret.poſt pꝛandiũ vo patrem ad camerã vocans:que

ſinit ſi ei pecuniã poꝛtaſſet:poꝛtaui inquit: ſed tibi

nec illa nec alia ꝓ me ineternũ valebit. negaſti ⁊ eru
buiſti me eẽ patrẽ tuũ:ego negabo ? erubeſcã impo
ſteruʒ te eẽ filiũ meũn. Gic in ꝓpoſito:qui erubeſcũt
oꝑa ⁊ ſeruitiũ pauꝑis xpᷣi:in effectu⸗ ope eũ patrem
erubeſcentes:cui in oꝑiba aſſiłarni nolũt:a quo tãtuʒ
ſufficienter in bonis nature ⁊ foꝛtune exhibet: ⁊ qui
bus maioꝛa pꝛomittũtur:quia licet pauper ſit in ex⸗
terioꝛi apparentia:eſt tamen diues in ceitate: ſpſal.
xlviij. Simul in vnum diues⸗ pauꝑ:hñns interiꝰ in
vomo celi theſauros diuitiaꝝ mayimos:qꝛ gloꝛia et
diuitie in wmo eius. In pſal.cxj. Qui ergo pfrem ſic
in ope erubeſeit:eius mandatis obedire cõtemnẽs:
atq; eñ nõ ſol inter gartiones vel paupes pauperè
in membꝛis ſuis comedere facit:̊ qð peius eſt:eum
tam ve wmo ſpuali peccando q; æ materiali paupe
res contemnendo eijcit.Se quibo Eſa.j. Mlios enu⸗
triui ⁊c. Mos ypc filios ſuos erubeſcʒ ⁊ negabit. po
teſte qui ait:Auc.ix.qui me erubuerit/⁊ ineos ᷣmo⸗
nes 7c. Mota.. iij viij. Et talis iuſte tam pus a pa
tre datis:q;ꝓmiſſis:pꝛiua bit᷑.⁊ nõ ſolũ bonis pꝛiua
bunt᷑ ſed penis pꝛo ingratitudine punientur⁊ cruci⸗
entur.⁊ quibo pᷣdixit pſal.xxx.diceẽs.Erubeſcãt im⸗
pij:⁊ ducant᷑ in infernũ. .
¶In quo notat᷑ terciũ:ð erubeſcentia penali. Illa
em̃ eru beſcctia erit eis penalis qñoib bomis ſpolia⸗
tis:nudi coꝛã oibo turpes apparebunt:ad modum
coꝛuiõ quo. Aιxij. xxxvj. qñ.n. aliquis cũ diligẽtia
nitit aliquid querere:⁊ taq; optimu diligere elige⸗
rei⁊ in fine malũ/⁊ ei nociuum inuenit:vel oĩno non
inuenit:cũ coꝛdis pena erubeſcit. IVta qui eligunt⁊
querunt aurũ.ſ.⁊ argentũ:cãpos ⁊ hoꝛtos taq opti-
maiqn venificabit᷑ illisillo pſal.lxxv.nihil imuene
rũt ſupple in moꝛte.ſ.ad eoꝝ ſolaciũ:ſ̊ penã erube⸗
ſcũt cei coꝛdis wloꝛe.de quiba pꝓphetault:Eſ. a. j. di⸗
cẽs Erubeſcenis ſuꝑ hoꝛtis:qͥs elegeraris.quid ad
or pene augmẽtũ tũc impꝛopari põt tã in curia ce
leſti ꝙ; infernaliillud Ro.vj.quem fructum habui⸗

„
ij.

iiij.

Exemp.

*

vj.

Arti. j.

Euchariſtia

ſtis in illis in quib nunc erubeſcitis. Sʒ hen ad
taleʒ miſeriã chriſtiana venit religio: ꝙ eins ſᷣ uitiũ
cui ſeruire regnare ẽ quaſi oẽs erubeſcunt. Ipſe em̃
dicit opera que ego facio ſq; humilitatisſlãboꝛis/⁊
bonitatisſferuoꝛis: Ipᷣe faciet Jo.xiiij.Sed tamen

plus eru beſcunt boni vexillum xpᷣi:qᷓ mali vexillum

dyaboliſ⁊ plusveritatẽ dicere ⁊ verba ptinentia ad
honoꝛẽ væi:qᷓ; ipᷣi falſiratem ⁊ verba allectiua ad ma-
lum. Cuius cauſam aſſignat veritas Yo.xij. Dilexe
runt gloꝛiam hominum magis:qꝙᷓ i. Et non ſoluʒ
ſic ei ſeruire erubeſcunt:ſed ꝙ; peius ẽ:ſern ientes cru
eliter perſequũt᷑ intantũ:ꝙ qui nõ vult in cõſpira⸗
tõniboſouodenisl vætractoõibo ⁊ piurijs eis cõfoꝛma⸗
ri:ſicut vulpes venant᷑. Et ſic qui receſſit a malo:pᷣ⸗
æpatuit Eſa.lix.eiq; inſidiat᷑. Ita ꝙ; xpiane vinere
obpꝛobꝛiũ hoĩm ẽ abiectio plebis. Sʒ obpꝛobꝛiũ
7 blaſphemias non metuatis. Sicut.n. veſtimentuʒ
ſic comedet eos vermis ⁊c. Eſa.lj. Ergo ſicut cocer
j. Petri.iiij.xpᷣianus nõ eruheſcat.

WVchariſtie ſacramẽ

tumleſt ſpirituale conniuium in qno dat
omne bonũ. quo dicit᷑ Exo.xxxiij. Oñ⸗
dam tibi omne.Circa qð pᷣmo oſtendere reſtat quo
modo vœꝰin iſto ſpũali conuiuio iſto omni bono pa
uit nos mirabiliter. Secundo potenter. Tercio ve⸗
raciter. Quarto reuerenter. Quĩto vtiliter. SBexto
xlectabiliter. SGeptimo rationabiliter. Octauo ꝙ
digna pᷣparatio huius ſuſceptionem pꝛecedere debʒ
Nono non ſe pꝛeparantium ingratitudo. Secimo
ruſticitas. Vndecimo periculum. DLDuodecimo pe/
riculum non ſuſcipientiuʒ ad minus infra annum.
Tredecimo quõ ſuſceptus cuſtodiri vebeat. SBeci⸗
moquarto themata inferenda ſunt ad materiam ve

ua agitur conuenientia.
gman hauteno⸗ mirabiliter: ꝓpter multa mi
rabilia quecirca hoc cõcurrunt ſacramentũ:que tñ
quãtũ ſunt extraneaſincredibiliaſvł mirabilia non
credentibo tãtũ ſunt gogn⸗ rõnabilia recte credẽ
tibo.⁊ ſacramẽtirõnẽ ↄniderãtid.¶ Pꝛimo.n.infi⸗
celiba mirabile videtquõ natura panis et vini põt
cõuerti in carnẽ ⁊ ſanguinẽ xpᷣi ꝑ verbaa ſacerdote
dicta. Sʒ hoc eis mirabile eẽ nõ væberet:ſi alia non
ſolũ dei/ſed etiã inferioꝛis natureopa cõſiderarent.
virtute.n.ſolis⁊ planetaꝝ ⁊ elementoꝝnatura hu⸗
moꝝ que eſt circa vineaꝝ radices cõuertit᷑ in vinuʒ:
virtute nature humane:panis ⁊ potus conuertit᷑
in naturam carnis ⁊ ſanguinis humani. Qui q̊ iſta
vident ⁊ concedunt:quare etiam a foꝛtioꝛirõne non
fatentur:ꝙ virtute potentieipᷣius vi infinite.natu-
ra panis ⁊ vini conuerti poſſit in naturam xpᷣi.Ex
uo.n. virtutem inferioꝛẽ ⁊ finitam hanc mutatõeʒ
acere poſſe concedunt per potentiam natura lem-
quaʒ veus eis vedit:neceſſario ſequi videtur ꝙ cõ ce
dant/ꝙ væus virtute infinita:naturas mutare poſ/
ſit:qͥ nõ tãtũ alijs vedit potentie/quin plus ſibi re⸗
ſeruauit. Illa ̊ mutatio nõ fit virtute ſacerdotis:ſ̊ᷣ
vtute verboꝝ dei:]qui teſte pſal.xxxij.ixit ⁊ facta ſt
Qui ergo verbo ſuo oĩa fecit œ nihilo:põt etiãver/
bo ſno vnã mutare naturã in aliã:dicẽdo/hoc ẽ coꝛ⸗
pus m eũ Math. xxvj.¶ Gecundo mirabile videtur
infidelib/quõ hoc ſacramẽtũ ab oĩb ſine ſui dimi⸗
nutõe ſumi põt.⁊ ex iſta rudi ⁊ inepta cõſideratõne
ccepti:intantũ errãt infideles:q blaſohemãdo di⸗
cũt:qꝙ ſi deus xpᷣianoꝝ fuiſſet ira magnꝰ ſiẽ maximꝰ
mons:diu totaliter eũ comediſſent.h̊ ceci ſt:ſue infi
xlitatis malicia excecati:neſcientes vel intelligere
ponius nolentes:ꝙ hoc ſacramentũ vus ẽ. Et deus
ſoũs ẽ.⁊ ſpũs ẽ us: Jo.iiij.Spũs aũt vel res ſpũa
lisnõ ẽ minoꝛ in ſe nec in ſingulis ꝑticipãtibo:qð a

E p..

pluribo ꝑcipit᷑: ſicut patet de ſapientia/ſciẽtia /lectõe

pᷣdicatione odoꝛel voceſa hmõi.quenõ ſunt in ſe pe⸗
loꝛes/nec minoꝛes:ꝙ a multis recipiuntur.Hoc eti
am patet in re magis coꝛpoꝛali:ſicut væ ſole:qui ſine
ſui diminutõe ab omnibus pꝑcipitur. Et candela
cuius lumen non minuitur ex hoc: ꝙ multe candele
æ illa lumen recipiunt.Hoc etiam inuenimus ĩ ve/
teri teſtamento:qð ipᷣi iudei nobiſcum recipiunt:q
viq; helyas ꝓpheta/⁊ vidua ⁊ filius eius comederũt
multis diebo ve pugillo farine? lechito olei:ſine eo⸗
rũ diminutõe.Sicut ptʒ.iij. Reg. xvij. Idẽ eriã le⸗
git in nouo teſtamẽto Math.xiiij..xv. ⁊ Mar. vj. 2
Zuce.ix.⁊ Jo.vj.ꝙ vicʒ circa quinq; milia hominũ
comederũt ð paucis panibo ⁊ piſcibo:ſine illoꝝ dimi
nutõe:qꝛ plus fuit reſiduo:q pmo appoſitũ. In/
ſani:nõne credunt veum tante eſſe bonitatis ⁊ vir⸗
tutis ⁊ potentie modo:quante fuit tunc. Aut ꝙ deꝰ
qui curã habet v ſuoꝝ fideliũ ſalute:nolit tãtũ oñ
Tre miraculũ ꝓ tota ſua ecciaſeccleſieq; ſacramen⸗

toO/7 vita ſpũali omniũ bonoꝝ xpᷣianoꝝ:quantã oſtẽ

dit ꝓ vidua/a⁊ vita eius ⁊ eius filio in pugillo farine.
Qui ergo cõcedunt illos illis videlʒ pugillo oleo
vſos fuiſſe:illaq; in eoꝝ mutaſſe naturã ſine illoꝛuʒ
diminutõe:concedant nobiſcuʒ ꝙ nos vti poſſumꝰ
co.qui eſt potentioꝛ ⁊ copioſioꝛ ullo pugillo illũnõ
