falſos nußboꝛtant potentia: et falſi potentium com- Eens efenſoꝛ eis dixenit ſi voluerit quempiam ver⸗ linrcongrvedicerepoteſt⸗ finln
plent volutates ſuis falſitatibus et iſta ve cauſa cõ⸗ erare vel pꝛedam capere/ vel ſpoliare vel occidere:ñ Nbanttinfemnollbus zlin
plectuntur et mutno ſe tenent ſpine iſte et vepꝛes: vt reſtat niſi ꝙ dicat ſicut dicitur canibus:hoc fac hoc cn Math. j inqua chꝛiſtus nuc
ſpine ſignificent altioꝛes dominos que communiter et facit. vel ſi ſtatim facere non poterunt / ſicut aucu Comergoteſtechꝛiſto Hath.i.
altius aſcendunt. vepꝛes vo inferioes falſos mini⸗ pes auibus. Ia illis inſidiantur/ vſq; illud qð iuſſũ nonfactfructü boniͦeradeture
ſtros et amicos. De quibo Eſa xxij. ſuꝑ humũ popu eſt inpleuerunt. De quibus Hiere. v⸗⸗ gnuenti ſunt ſquũ . . Verta rehrium etſpi
li mei ſpine 1 vepꝛes aſcendent. Jpſi vo falſi inter ſe in populo meo impij inſidiantes: quaſi aucupes la/ quinta ſeguntureſtiq nidelicet
in falſitatibo ſuis confederati ſunt. Pꝛimo vt mutu⸗ queos ponentes/et pedicas ad z6liedlo⸗ viros. ſicut irtotur i. Pegum. mnij preuaria
k. is adiutoꝛijs lucrentur/ in comitatibus vnus aliũ cipula auibus:ſic wmus eopꝑ plene wlo. ¶Ter⸗ xij. Necuellenmr miuerſt Eſa mi
lucrari faciat in his que agẽda ſunt e hundredo ſeu cia vcitio eſt ſemen bonum inter ſpinas creſed no trignecomburentun t ucengar
dt acta ſua vel cẽtum ad innocentiũ ſup ꝛefſionem pot:ita nec ſemen verbi der inter tales / teſte chriſto z idequa Elu ie ucumlach
vel ꝙᷓtum ad nocentium liberationem r alius idẽ aur dicit Auce. viij. qꝛ exoꝛte ſpine ſuffocauerunt il⸗ n . Hi eut abt F
eifaciat de ↄtracta ſua.ſicut patet. A. xiiij xxxiiij et lud. ¶ Gʒ tñ ſpine arboꝛẽ bonã inter ſe creſce pmit⸗ hetas vepeemet ſvina alaleucmg
nEer a n X. Secvndo vt peniculum enitẽt. tunt. in qͥ pmiſſione iſti ſpinis peioꝛis eſſe ↄditiomis ergoquonum quo aalſcs con
ſciunt enim vel venſimiliter timent / ſi vnus illo dinoſcunt. qꝛ iſti qñ aliquãʒ tractare intendũt falſita uteſlloum oollntb. Etpannn
rum coꝛã iuſticdarijs et huiuſmodt eſſet x ↄſpiratio tem vel ↄſpirationẽ: ita opacte et ꝓuide oꝛdinãt ex- eneniſttum nocistt aſtucta
ne vel falſitate conuictus:ne ſimiliter ipſi patientur ercitũ ſuũ:ꝙ nullũ fidelem inter eos adm itrũt libẽ- Ut: guiatzlffegnenter pb in bel
vel ne ab ed ſecreta illoꝝ ſcit/qurin tali caſu gan⸗ ter. verbigratia. Si quis mmaißer falſa duodena:niti . tirudo Ieeognintumquodfellosn
geret habere ſocios in penam:accuſarentur. Et ſic tur quantũ poteſt multis pꝛelocutionibo cogitatõ ten vckonigſam facteſtmoddusiͤl
idem qð latronibus eis contingit: qui timent ne ſo⸗ nibus ta ꝓcedere:ꝙ om̃s ſint falſi:q munere vł amo ooſtſcendumeg inmocoſe
cij capiantur.nõ quia eos diligant: ſed vt pos in la re vel timoꝛe velint falſitati ↄdeſcendere. Eccequõ lles unk antchrſſte lia Tan
trocinijs inuent vłne appellatoꝛes ipſoꝝ fiant. Sic oꝛdinatoꝛ exercitꝰ dyaboli aſtute oꝛdinat aclem ſnã Kapiet popnlummibus mociizm
ergo cum magnis et etiã inter vepꝛes 1 ſpine iſte. De Bi vo ꝓpter exceptões qᷓs pars facit aduerſa:illi 48 busrtenonbus Ziiſtiſt wain
quibus Eſa. vij. vepꝛes et ſpine erunt in vmuerſa ter ſic ad bellandum contra veritatẽ aſregauern nt re⸗ ohaͦ⸗ Antichuſtus venit nam
ra. fiunt contra veros 2 veritatẽ ⁊ etiã ↄtra coꝛrecti⸗ pellãtur: vel aliq̃s illoꝝ ab aplłatu illo in q̃ om̃s ſunt Gchiſunt. Mulprimo ho nln
onem ꝓpꝛiam foꝛtes. vnde beatus Breg. in moꝛalibo ludas nullꝰandreas excludat᷑ loco cu 1op oꝛtebit fi ntcautelis multiliatv 8
ſup illud Job.xl j. Vna vni ↄungit᷑: nec ſpiraculuʒ delẽ7 pꝛius inexcogitatũ hr̃e hoĩem. Alij illũ nitũt turd aboll qeſicntd bo i⸗
quidem incederet ꝑ eã. Mepꝛoboꝝ inquit vnitas bo multis pſuaſionib/pmiſſis/et minis ad ſuas falſita- wadln “ 4 olus bie
noꝛum vitam tanto durius pꝛemit: quanto ſe eis ꝑ tes inclinare.ſicut illi falſi nitebant micheã ꝗgoherã Nlaivianis ai osalp
collectionem dunus opponit. Et ibrdemn qui diuiſt ad falſum inclinare.iij. Reg. rrij dicentes bona re ſſiugoulge qna us lect
coꝛrigipoterant: iniquitatum ſuoꝝꝑ pertinacia vniti gi diceret:ſicut alij falſi dirxerũt. ccce ſpine iſte nõp brenin En oquunturquonſe
pdurant ſuntq; audacioꝛes ad reſiſtenduũ:ſicq; puer mittit arboꝛẽ bonã inter eas creſcere. qꝛ ſi noluerit undgg. kamenin eisdiſing
ſos vnitas repꝛobat: dum eos concoꝛdat: non ſoluʒ ſpinis inclinari:ſicut lepus venabit᷑: in oñ curia cãʒ turi, Alalſtin enturcaurins
ſic ſeipos xfendunt/et mutuo ſe inuant.ſed etiaʒ vo⸗ amittet ſtatimq; dicent illud quod legunt᷑ iudei di⸗ n ſenid Puigetetiz, dyabolt
lentem ſpinam vel vepꝛem extrahere. ideſt coꝛrigere riſſe æ chriſto: ſapie ij. Circum neniamus inſtum q;⸗ Peeglane DMlneſtocioſgrer id
pungunt.ſicut patet. C.xvj. xluij. Mota. Vl. viij xlij miam inutilis eſt nobis: æ contrariꝰopilv noſtris. Et lanc,ſnebͤn ahommes eum
Becunda conditio in ſpinis tribulis mnuenitur ſio tale habebũt pſecutiona falſis vlcinis ſunio:⸗ qua W de
I. ꝙ ſerpentes et animalia venenoſa communiter ſub lẽ habuit quondã ppłs ci a ſaracenis: qͥ ſicut dicit 4 thiliutecleſti ncbd
eis bainrae ſepibo enim talia ommia zmuniter .P Macha. . Apud quẽcũq; inuentebar libei teſtamẽ lgeſeuneocantele vnnmm dds
inueniuntur. Ita ſub alis 7 tectione falſoꝛuin ho⸗ trvñi. Et qcunq; eronbarfege dmi: ßm iuſſum re⸗ elanſng Iil unkur Yoc
minum /latrones homicide pugnarotes 7 falſi ribal⸗ gis trucidabatur. Sed beati qui ꝑſecutionẽ patiun Anibueinhſezn l Erze⸗
qiquando punini deberent:Pabent refugium. De q tur ꝗpter luſticiqʒ: Math. v. beatus qͥ in ommit ta⸗ drginſaunecnum
urenincrcih n ton

nsſlcmnngepph
che wlo. T,,
ſena bonumin, hitv aſſih
nmnolltiiner lr rft hni
in. gearre ine iifuefunr i⸗
nnranhoni hni nerlettci mni,
onelſt ſpins peions eſe ocſionil
reliqnstmagureiſtmncitfelſtn
e.lt pacte et gnigeordinut a⸗
ͦfitlen mneresgaminitlid⸗
Ralanidee ünnncrnn
tmultis peldcunonir gtti
ecofßs ſint falſit munererkan⸗
ntfalſitat odeſcengere Eagni
Pdyaboliaſtuteꝛclinat mgen ti
eptes s poro ftatacnli⸗
ncontra ventate eregovevnt ,
isillor obapham iloſngnisnt
Urtaschaludot OAportehitf
wgiunti hithoien Ailli nti
in omifiatt ninzab us fiitn
rllgluutm nteſher⸗
rrij Rami NMantis boneſt
tlinnmt Euthineiſendͦ
ginmrtnscſſſcke 0 ihollait
hfkinof ne⸗
iant ilut tos etunkiuteigl

4

xvj

Falſitas

talibo perſecutionibo ꝓ veritate reſpõdit ſicut reſpõ
dit p̃dictus Micheas.iij. Reg xxij. Ciuit inqt vns:
quia quecũq; oixerit mipi dns hec loquoꝛ./ Quar
ta conditio vepꝛium et ſpinarum ſrg ouem agnũ
inter eas paſcentẽ vel cõmoꝛantem/vłeas tangentẽ:
ledunt et pungunt:et lana ſpoliant:etiam ſi ſit tota
nuda:q; non habeat niſi vnu manipnlũ:etiam illud
auferunt:ſi poterunt. Sicpꝛedictifalſi fidelibus et
ſimplicibo inter eos habitantil:m ltipliciter nocẽt:
et nocendi querunt occaſionẽ. Et ſiq; puam lanã id⸗
eſt parua bona foꝛte habuerint:illis eos ſpoliant.qꝛ
ſi non habuerint niſi vnam bonam acram terꝛe ꝓpe
terꝛam illoꝛum:illam malo cam bio vel alio modo ſi
cut Achab vineã naboth. iij. Reg. xrj. acqqrere nitũt
ſi nõ habuerint niſi vnũ equũ vel aliud aĩal: vel ſer⸗
uũ:vel quodcunq; quod væſiderãt:illo eos Afrauda
re nituntnr. Er ſinon habuerint niſi vnam vaccam
vel gallinã:qñ ꝑ patriam tranſeũt:illã capiunt ⁊ tal
liam ſoluunt. Horta. M. uij. j. Eccequomõ ſpine iſte
lanam auferũt cũ bona peile. Oaledicti ouium ton
ſoꝛes. ve quibus Michee.iij. Qui violenter tollitis
pellem illoꝛum vſuper cames ⁊c. Et ſic ab eo qui
nõ ha bet:ſuppleniſi modicñ:et quod habet aufere⸗
tur ab eo: ARarci.iiij. ¶ Quinta cõditio vepꝛium et
ſpinarum eſt:q fructum multum aptum non poꝛtãt
niſiꝓ poꝛcis Yra neciſti.qꝛ per fructus in ſacra ſcri⸗
ptura opera intelliguntur. Juxta illud Math. vij.
A fructibo ideſt operibo cognoſcetis eos. Cum ergo
talium falſoꝝ mala ſint opera:et dyabolo lectabi
lia:congrue dicere ote frugeut poꝛtant poꝛcis
placentẽ infernalibus. Ilfi.n. ficulnea ſunt maledi⸗-
cta Math.xxj. in qua chꝛiſtus fructum non inuenit.
Eum ergo teſte chꝛiſto Math. vij. omis arboꝛ que
non facit fructũ bonũ:excidetur etin ignem mittet᷑:
ſequit᷑ ?. ¶ GBexta vepꝛium et ſpinarum conditõ E
ex quinta ſeqnitur eſt/ꝙ videlicet in ignem eternuz
mirctarur.ij. Regum. xxiij. pꝛeuaricatoꝛes quaſi ſpi⸗
ne euellentur vniuerſi. Eſa. xxxiij. Spine congrega⸗
te igne comburentur: vt ſuccendatur foꝛnar et furn⸗
infemi. de qua Eſa.ix. Gnccenſa eſt quaſi ignis im
pietas:vepꝛem et ſpinam voꝛabit. Mota. F. viij. xj.
Bic ergo quartum quod falſos contra veritatem iu
uat: eſt illoꝛum colligatõ.¶ Et parum eſſet ſimul te
nere niſi etiam modus et aſtutia et cautela interue/

niret. quia talia frequenter plꝰ in bello inuant qỹᷓ foꝛ
titudo. Ideo quintum quod falſos iuuat:et falſita⸗

tem vicroꝛioſam facit:eſt modus illoꝛum ꝓcedendi.
Nꝛo quo eſt ſciendum:ꝙ in modo ſuo edpiendi ſi⸗
miles ſunt antichꝛiſto.quia æx antichꝛiſto dicitur ꝙ
xcipiet populum tribus modis:mirabilibo/muneri
bus ⁊ terꝛoꝛibus. Ita iſti vt ve eisverificetur illud.j.
ohã. ij. Antichꝛiſtus venit. nam antichꝛiſti multi
acti ſunt. Mui pꝛimo populum mirabilibo cipi
unt cautelis multipliciv.¶¶ Pꝛio ergo cautela vrũ
tur vJaboll ge ſcut dabolns blandetentat / et ve⸗
lectabilia offert. vt miſeros vcipiat. YIta iſti dãt ſim
plicib vicinis aliqua pua cælectabilia: faciũtq; eis
feſta:et pulcre loquuntur:quouſq; quod cupiũt ha⸗
buerint. Eſt ramen in eis diſſimilitudo in duobus.
Pꝛimo quia iſti videntur cautius pꝛocedere.qꝛ vtũ
tur ingenio ꝓpꝛioſet etiaʒ dyaboli. Scit enim demõ

ꝙ in foꝛma ꝗꝓpꝛia eſt odioſus:et ideo in ſuo ꝓpoſito ñ

pꝛeualeret:quia homines eum fugerent. Jdeo iſtos
tanq; ſuos mittit diſcipulos in qb loquit᷑. ¶¶ Scðo
qꝛ ille hẽditate celeſti:iſti miſeros nitũt puare trena
¶Becundo cautela vruntur Yude pꝛoditoꝛis/ 7 da
lide ſanſomis: IJndicũ.xvj Et Joa b.ij.Regũ.xx. De
quibus in pſal.xxvij.Aoquũtũr pacẽ cum ꝓximo:qꝛ
nulli pulcrius loquũtur ꝙᷓ latrones /et falſi hbomines
mala autem in coꝛdibus eoꝛuʒ. piere. ix. In oꝛe ſuo

loquitur pacem cum amico ſuo.et occulte ponit eiin

ſidias. ¶ Et iſte modus falſitatis ſpecialiter conne

nit pꝛophetis Maal:qui claudicant in duas partes
tercio Regum. xviij.qui videlicet volunt vnobo Ww⸗
minis contrarijs ſeruire et placere. Tales enim me⸗
diatoꝛibus aſſimilantur in nundinis equoꝝ:qui co
ſours vocantur:qꝛ ipi tam vendentiqꝙᷓ; ementi pulcre
logunnrur 7 ab vtraq; parte qnq; munera accipit il
le.ſ. pſeneta et tamen vni parti inſidias ponit: quia
vnam væcipit:etquandoqʒ ambas. quia illi queʒ iu⸗
nat in facto venditionis:iterum paratus erat in cõ 5
tractu emptionis:et ſemꝑ tamen amicum ſe eſſe aſſe
rit:maximis iuramentis.Si vo pars ſentiens ſe de⸗
ceptam illũ veceptione repꝛehendat:quibuſdam
cautis ver bis ſe excuſat dicens: ꝙ ſignis vel vultibo
eum de vfectu pꝛemonuit. Vnde de quodaʒ tali fer-
tur: ꝙ modo vni parti faciẽvertendo ei annuere ſo⸗
lebat oculo:et capurinclinare:quaſi diceret. valet ꝓ
vobis. Alteri vo ſolebat idem facere. Oñ vo vnus

ſenſit ſe dceptum:malum ſuum ſecum langere ſole

bat:et dicere:nonne feci nibi ſignum:qð non fuit pꝛo
vobis /illud enim ſignum quod feci tibi: fuit q non
valuit pꝛo vobis. G vo vnns ve mercatione ſua gau
debat:ſecum gaudere ſolebat:aſſerens ſibi fecifſe ſi⸗

gnum:vt ſic faceret 7c. Hmnino permodum iſtum ꝓ
cedunt falſi:qui inter duos inimicos faciunt ſe occul

te quaſi medium:quia maxime iuramentis affirma⸗
bit ſe eſſe amicum quando ei loquitur: et ꝙ tantum
faceret pꝛo eo ſicut pꝛo patre ſuo:vel ſi. eipſo:et tantuʒ
poteſt veſe confidere.Et idem dicit parti alteri. Et
vtranq; partem vœcipiet:qꝛ quando eſt cum vno illo
rum qui alteri inſidiatur vel obloquitur vel querit
quomodo ei nocere poterit:vt iſti placeat:ne etiam
iſte vepꝛehendat ꝙ eſt alteri amicus:cum eo ideʒ in⸗
ſidiatur. Sicut patet.AA. xv. ix. et pꝛemonuit eum de
altero.eodẽ modo ſe habet ad illum et vt iſti pl?pla
ceat:in ſecretis ſub ſigillo confeſſiõis narrat ei q ab
altero audiuit. Finaliterqñ vnus inimicoꝛuʒ alteri
damnũ intulerit:cũ leſo plangit aſſerẽs ſe eũ pᷣmuni⸗
uiſſe:⁊ cũ gaudẽte gaudet.ve qͥ puerb.xxvj. Grẽ̃no
rius eſt qͥ mittit lanceas et ſagitas in moꝛtem. ſic vir
q fraudulenternocet amico ſuo. ¶ Tercio tales cau
telam et modũ er conditionem habent cuiuſdaʒ ca⸗
mis: taxu nomine. Se quo fertur: ꝙ eſſet foꝛtis et a
dno ſuo in quodam manerio ad cuſtodiam mittere⸗
tur:ad tempus cuſtodie eius e eo minus cnrante:cũ
famem pateret᷑ ad nemus iuit et lupo ſe aſſociauit/
vel lupe:cum qua pꝛedam erercuit. circa cuius capti
onẽ mutuo ſe iuuabant:et ſocietatẽ magnã ſibimu⸗
tuo oſtendebãt:ono vo redeunte et quodam ſero in
rta nemus ambulante:canis cũ lupo ve nemoꝛe pꝛe⸗
dam querendo venit: q ſtarim vt magiſtꝝ ſuũ vidit:
ſuꝑ lupũ ſe vertit:ipſumq; occidit. Calẽ amiciciam
tpe in firmitatis et famis vel neceſſitatis/faciũt mul
ti cũ vo. Gicut ptʒ.T. v.xxx. Ged tribulatiõe/ et
miſeria liberati:cum wmino ſuoſdyabolo cui pꝛius
ſeruierũt contra vũ ſevertunt ꝛc. ¶ Yterum talem
amiciciam faciunt nonnulli cum terrarum wminis
ſicut dudum patuit in anglia:qui quando dñi illoꝝ
incarcerabantur: vel exilium vel fugam ve terra pa⸗
tiebantur:inimicis ſuis ſe iunyerunt: et fidelitatem
7 amiciciam firmiſſimam eis ꝓmiſerũt: ꝙ neq; moꝛs
neq; vita eos ſeparet:cũ eiſq; pꝛedam et wminoꝛum
pnisun ſpoliationẽ exercuerũt. Svominis vo pꝛioꝛi

us/ad ꝓpꝛia/vel ad ſolita redeuntibo ſi uper lupos

bus interim aſſociebantur/ſe verterunt: ipſoſq; occt
derũt:non habentes reſpectum ad iuramentum qo
fecerunt vel ad fidem vel ad veritatem. In opere ſe⸗
quẽti oſtendẽtes: ꝙ; in toto illo medio tepore nulla
fuit in eis fidelitas:ſed ſola expectatio: vt viderent

xrvij.
Fabula.

xviij.

Exemp.

xix.

Falſitas

quis vinceret: Sicut ille. Z. v. lxij. Et ex qua parte
magis poſſent habere auantagiũ 7 fugere damnum
De qᷣb.ij. LZhimot.iij.pꝛophetauit paulus dicens.
Erunt homines ſeipſos amantes pꝛoditores pro⸗
terui ⁊c. Mota infra.e.c.xxxv.Et.l.xxj.xxvj.Lalis
eſt etiam amicicia falſoꝝ hoĩm adinuicem: in᷑ quos
vnus falſus ꝓpter pꝛedam vel lucrum ad aliqð auan
tagium lupo ſociatus:ſi poſtea videt iſtum lupũ po
tenteʒ habere aduerſariua quo poteſt maius habe/
re auantagiũ: ſinõ poteſt vtriq; amiciciaʒ ſimulare:
apte contra lupũ ſe vertit. ve quib omnim dicit ṽ
minus Hieremie. vj q; ſunt ambulantes fraudulen-
ter:vniuerſi coꝛrupti.(¶¶ In iſto vo facto nõ quibuſ-
cunq; canibo:ſed piculoſiſſimis aſſimilant᷑: qͥ matu⸗
re incedũt cauda æpoſita q̃ſi nibil male cogitarent:
nec latrant anteqᷓ moꝛdeant. ¶¶ Quarto tali vtunt
falſi cautela qñq; contra fideles:vel etiaʒ ↄtra alios
falſos:quali? m fabulas vtebant᷑ lupi contra canes.
Zupi.n. ᷣm fabulam illam volentes canes expugna
re:videntes eoꝝ paucitatẽ reſpectu multitudinis ad
nerſarioꝝ:cogitauerũt ꝙ ſine cautela vincẽnõ pote
runt. Cõſilio ergo diffinitũ fuit:ꝙ aliqͥs ve canibus
ad partẽ ſuã allicerent:ꝑ qrũ auxiliũ reliqs vincent
et finaliter etiã ipos vincerent adiutoꝛes.ve cõi q̊ cõ
ſilio talẽ circa hoc exercuerunt cautelã:alloqueban/
tur canes eiuſdeʒ cũ ipᷣis coloꝛis dicentes:vos et nos
eiuſdem nature ſumꝰ:hoc.n.foꝛma coꝛpoꝛis et pilo⸗
rum oſtendit coloꝛ.Exquo.n.ſumus eiuſdẽ nature:
licʒ foꝛte ad tpᷣs inter hoies moꝛati ſitis iuuate nos:
et ſitis de ꝑte noſtra in pugna cõtra canes iſtos. qͥb
victis:in ſem piternũ vna amicicia ⁊ lucrũ ideʒ inter
nos manebit. Zalibo ꝑſuaſionibo victi canes eiuſdeʒ
cũ lupis coloꝛis:lupis auxiliũ pᷣſtiterũt:⁊ ceteros ca⸗
nes occiderũt qͥb occiſis:ſurrexerũt lupiↄtra canes
Alos eiuſdẽ coloꝛis:⁊ illos etiã occiderũt.Lali cau⸗
tela ꝓcedũt nonnulli ↄtra latrones vel ſibiinfeſtan⸗
tes.vno.n. capto multa eiꝓmittũt:vt alios oſtẽdat.
vbi etiã ⁊ quõ capi poterũt.qͥbo captis ipᷣm cũ eis ſu⸗
ſpendunt. Sic etiã ꝓcedit dyabolus cũ qbuſdã pec⸗
catoibo:ipᷣis oẽm oſtendens amiciciã:eoſq; in eis a⸗
gere volunt:iuuãs vſq; ꝓ illos alios ↄfundat.Sicut
patet.C. vj.lxj. Quibo peccato ↄfuſis:ipos etiã afũ⸗
dentes cũ ipᷣis finalit᷑ ad infernum trabẽdo ↄfundit.
Gic etiã ꝓcedũt imuſti dñi ʒ illos qbo nocere:vła q;
bus auferre volũt ꝑ ſuos balliuos ⁊ miniſtros: ꝓ qͥs
cũ qð vſiderauerũt ↄpleuerint alios ſpo liantes:fi/

naliter ipᷣos etiã ꝑ qͥs hoc fecerũt/ſpoliant in vita vł

in moꝛte. Idẽ etiã ad lr̃aʒ accidit ĩ ianua quadã yta
lie ciuitate in bꝛiga inter illos ve ſpinolis ⁊ e aurea
eadẽ adhuc vtũt᷑ cautela falſi hoĩes:ꝓcurãt.n. freq̃n
ter multis ꝓmiſſis allegationibo/ꝙ hoĩes qͥs in nul

lo diligũt ſint ey parte ſua ↄ alios qͥs ꝑfeqͥ intendũt.

qbo victis:ipos etiã in ꝓſecutione adiutoꝛes ꝑſequũ
tur. Et ſic verificatur in illis illud Pꝛou er.xxvj.qui
opꝑit odiũ.ſ.q;tũ ad illũ cũ qͥ ↄtra terciũ amicabiliter
loqᷣturfraudẽ loquet᷑.ſ.otra vtrũq; ¶ ¶Quinto tali

vtuntur falſi cautelaſquali vrunt᷑ ꝗq volunt aduerſa
rioꝝ vincere exercitũ. Mitunt᷑.n. diſcoꝛdias facere il

li inter hoĩes exercitus et pꝛincipes:vel ſaltẽ inter in
ferioꝛes homĩes exercitus:ſicut ptʒ. H.ij.iij. YIta iſti
videntes ptem aduerſaʒ eſſe foꝛteʒ:nitunt᷑ inter eos
diſcoꝛdias ſeminare:et vnũ ab alijs ſepare. Verbis⸗
tia:vnus talis videns aliquẽ ↄtrariũ eſſe cũ dño ter⸗
re bene:vel alio magnoſcogitat quõ ꝑ accuſationes
vel qᷓſcũq; malicias illam diuidere poterit amiciciaʒ
vt facilius aduerſariũ vincat:⁊ eo citiꝰ tales propo⸗
nunt bilas et accuſationes:quo ampliꝰeſtimant do⸗
minis illis place:qͥ ex tali accuſationibo ⁊ bꝛigis tẽ
poꝛaliter młta lucrãtur.Et ſic mutuis brigis ſeipos
ↄꝓfundunt et dnos ditant:ſeipſos dico.quia ſicut vnꝰ

eyv .
5
„
„ e
57

nuncalium accuſat qñ ipſe accuſans regnat. Ita ali

us illuʒ accuſabit qn tempus mutabitur:neuter vo

aliquid lucrabitur: ſed ammas ſuas perdent: et vo⸗
minus lucrum habebit terrenum: vt v vtroq; illo/
rum verificetur illud ꝓꝛouerbioꝝ xij.fraudulentus
vo inuenit lucrum. ¶ Iterum tales falſi reuoluto⸗
res aſſimilantur bubomi.ſicut patʒ.E.ij.iiij.¶ Yte
rum aſſimilantur dyaboli focarijs. Sicut patet..
xiiij.xxxvj.Iterum aſſimilantur colubro.ſieut pa
tet. A. xxv.xxxj. O ergo mirumſſi falſitas cumom⸗
nibus his quandoq; auantagijs ⁊ cum alijs hic qta
tis:et cum tota familia ſuaſ veritatem cum ſua par⸗
ua familia vincat. Qui tamẽ melius ſe a falſitate cũ
ſuis miniſtris cuſtodient:ſi fecerint quod hortatur
ceus: Hiere.ix.vnuſquiſq; inquit ſe a pꝛoximo ſuo cu
ſtodiat:et in omni fratre ſus nõ habeat fiduciam:qꝛ

omnis frater ſupplantans ſupplantabit.et oĩs ami/

cus fraudulenter incedet.
Ey qua auctoꝛitate patet etiam ratio et cauſa et
veritas tercij articuli:ꝙ videlicet falſoꝛumi periculo
ſa ſit ſocietasſ amicicia/ſeruitus et wminiuʒ. Pꝛi⸗
mo qꝛ væcipiunt.Pro quo eſt ſciendum: ꝙ in iſtis ſi⸗
cut in alijs quibuſcunq; contractibus cõfidens in
eis eſt ſicut qui pedem ponit ſuper rotam:que ita ſi⸗
tuatur:ꝙ cito mouetur ad leuem tactum. Inilla.n.
qui credit ſtare vccipitur.Et quantofoꝛtius eam pe
dibus pꝛemit tanto velocius et durius cadit. Sic in
propoſito q pedeʒ ↄfidentie in quocunq; negocio fi⸗
git in falſos:ve qͥbo in ps.lxxxij.
vcipietur.⁊ quanto plus ⁊ familiariꝰin eis ofidit.tã
to turpius væcipietur.quia nõ eſt peioꝛ hoſtis.qꝙᷓ wo⸗

meſticus inimicus.quia ipᷣe melius vecipere põᷣt.Cõ·

fidenter ergo ſe ſuꝑ illos ĩ quacũq; poldicia appodi

ans:eſt ſicut qui ſe aappodiat ſuꝑ baculum arundi⸗

neum. Sicut ergo ↄfidenti dicitur.iiij. Regũ.xviij.
Gperas in baculo arundineo atq; cõfracto egypri
ſupꝑ quem ſiincubuerit homo ↄminutus ingreditur
manũ:et ꝑfoꝛabit eam. ¶ Et licet ad tempus falſita
tem ſuam diſſimulent:in fine tamen eam oſtendent
moꝛe ferocium aĩaliũ:ſicut leonũ et hmõi que aliqͥn
ens in fine magiſtrum ſuũ occidunt: qui eis multis
annis ſeruiuit. Sic iſti qui ſunt feris peioꝛes.qꝛ fere
ſolum ſeuiendo nocent. Iſti nec tam ſeuiendo ꝙᷓ blẽ
diendo:eyxcepto:q; peius nocent blandiendo ⁊ famu-
lando.quia ſub iſto coloꝛe ſimplices in eis confidũt

ſub qua confidentia tꝑe viſo opoꝛtuno:exheredant

furantur/occidunt et produnt quibo dicere congru⸗
it illud Jude:Quẽcunq; oſculatus fuero:ipe eſt te⸗
nete eum. Pꝛo illis ergo verniſicatur illud E&cẽs.vij.
Abdelioꝛ eſt ira riſu. Yterũ non ſolum væcipiunt ad
modum rote:ſed etiam ad modum falſi libꝛi. in quo
bo nus clericus ſubito legens vœcipitur. et ad modũ
falſe monete v nocte. Sicut enim tempoꝛe obſcuro
non bene diſcernitur falſa moneta aueſumlitucinez
bone hʒ a bona: que tñ æ claro die a bona diſcerni⸗
tur:et a fideli viro perfoꝛatur:vel in igneʒ mittitur.
Ita falſi in nocte huius vite ve qua infra.M. xj. lij
quia etiam velamen coꝛpoꝛis habent ſuper faciem.
quia etiam ſub veritatis ſimilitudine in verbis et cõ
uerſatione ficta falſitatem ſuaʒ oſtendunt:mentien
tes ſe veros eſſe chꝛiſtianos.Aoꝛe quoꝛundam qui
fingunt ſe eſſe magnoꝛum nuncios:vt lucrenturet
honoꝛentur. Sic iiti fingunt ſe bonos eſſe &t ideo ſi
cut falſa moneta ſimilitudinem bone habens/nõ au
tem valoꝛem vt dictũ eſt ab alia faciliter non diſcer
nitur. Ita nec falſi homines. SDe quibus Hieremie
vj. argentum repꝛobuʒ vocate eos: ab alijs faciliter
viſcerm non poſſunt:pꝛopter pꝛedicta impedimen⸗
ta cauſas. Sed etiã in moꝛte? in die alteriꝰ ſcdii oĩ⸗
bus pᷣdictis velamĩibo malicie ſblatis: qũ mamifeſta

Pones eos vt rotaʒ

Arꝰ.iij.

„(Meccſtmrumn 'talk öl⸗
1 lugtih iie ninee S
inaguiſint dilſihell S
nſbinſes Etgiibingt
onno aſt Ech nii. en nnnd
lohomiliequiſätinficcles Toiguin
2s Giant at Airri Enliguien
hobncrüt tanc; enipium nfallil
,nüelictfalſns doſeſſe lſus en
r xaſtantino unperotore Dy
letp hocq olerander rctt ſamanita
wum tnbut um aus peterent a
n tunani umittarntei fheltati. O
Büar Kuaſtireutnigeenel
iitijcgo facerepoſſe; ſenp infideles fn
dota drno cuſtodierunt qno mandata
kocitent. Ettanenin falſitrateotra dr
Atencitſtulriam:afaciendo atrab
Alignond Ninigi d aſpecrumeanot
tarſs ognitönezſubterfogerepoerin
ſliatem rs dnmndetcandiſi
Vlſumet vktiope nuſlo moͤ ſobrerfin
Beuterhogulibetdicent iliifint
itejetin ſentu inſtiindicisden
Alcerepotuifalſitatem omittit .
iastelaſts: gulotemplak ho 4.
6 nalt ſtulticia

icennengang nechmn
rpälni hm min⸗
one u;
lvsttunlin ines fiſttti
Ir gula ͤeſteiorhoſtis h w⸗
Auaißemelins waeepbt. Cö⸗
lbsignacig pllian appet
ppodut ſap dacllumarunl⸗
Nident diatur i Negi i
arunciued orqy coffacto egori
ent bomo aminutusingreitur
m. CEtllatadtimpys ialita
Vtiniyetamen am oſtengent
iſutleoniet hnoͦeolin
ſuũocadunt: qui as multis
idwen een t.
t Aſtinectum ſeniendo bi⸗
höͦnocentblandiendorfamn⸗
lorelimplicesineis confidt
Perlo opormunoerheredhant.
Produntquih dicgeconanl⸗
uncſcllatusfuctotettle⸗
tcd venficaturiluc Eas .
Ptenünonſolun waiint
mad nocͤum flilihl inne
tolegens Nahitu⸗ Kident
Oicntenin tmhn
a hona lſcemn
niand lsbeu ng
fumnn uind a nli

Pinini
nes delllbli ft

gobolle *

446

xxij.

Exemp.

Arꝰ iiij. ¶ N

Falſitas

erunt abſcondita coꝛdiũ omiboa hominibo ſpiritib-
tũc aperte apparebit/qualis/ qfalſaq; ſit moneta il-/
la in fine quippe hoĩs venudatio operũ illius: Ecciĩ.
rj.Tũc ſciet qlibet rñũdere as qõnem qua queritur.
Math.xxij.que nũc eſt ſatis obſcura. Cuius vicʒ eſt
imago hec:⁊ ſuꝑſcriptio:que vicʒ iũñ animabo vepin⸗
gitur falſoꝝ. Sicut etiã falſa moneta in igne ↄſlat᷑
qẽ fidelis homo in theſauro ſuo eaʒ nõ ponit. Ita il⸗
li tũc in ignein mittent᷑ inextinguibilem Math. xxv.
Et tũc aparebit ꝙ falſum ẽ qð ↄflauit: Jere.x.Se
cundo qꝛ inficiũt ſicut lepꝛoſus vel ouis inoꝛbida.ð
quibo.E. vij.xj.qꝙ ptʒ qð fertur le duobo talibo falſis
in vna patria:quoꝝ vno moꝛtuo.filius ei ſuccedens
qd quandã taliũ iuit ↄgregatõeʒ:ſicut ad comitatũ
⁊ hmõi.quẽ alius falſus rone amiciciepaterne ad ꝑ⸗
tem ducens:ipᷣm infoꝛmauit v quodã falſo iurame⸗
to qð iuraret illo die:⁊ lucraret᷑ dimidiã maꝛcaʒ an⸗
glicanã. Juuenis vo adhuc tenerioꝛis ↄſcientie:rñ⸗
dit ſe hoc facere nõ audere:ꝓpter vei offenſam et aĩe
ſue ꝓiculum. Cui inueteratus dierũ maloꝝ/tali in/
quit mõ pater tuus lucratꝰ eſt multa:ſic etiã ego:ſic
nos om̃s. Et ſic opoꝛtet te lucari ſic facẽ:ſi vis ĩ pa
tria iſta vinere.Ecce nõ ſufficit falſo falſitas ſua:ni
ſi etiam alios tales faciat.ſic ſepius ꝓuerſusalios ꝓ
uertere niti. Et ſic ꝓhete ⁊ pᷣdicatoꝛes dyabolilali
os cum eis ꝓphetare faciũt.Et nox nocti indicat ſci
entiam: In pᷣs.xviij. quibo Yere.xuij.falſum pꝛo/
phete vaticinantur. .
ec eſt mirum ꝙ falſi ſunt hominibe infideles:p
ter duo in quiby i loꝝ maxima oſtenditur ſtulticia
4 beimo ni ſunt cæo in fideles. Scdo:quia ſunt
ſibipſis infideles.Et quuſibi nequẽ eſt: cui alij vnqᷓ
bonus eſt:Eccĩ.xuij. hꝛ em̃ mirabile ꝙ ſint infide⸗
les homini:qui ſũt infideles veo/qui tanta fecit pꝛo

eis. Gicut patʒ. A. xxvij. Antiqui em̃ ſapientes hoc

habuerũt tanqꝙᷓ pꝛincipium:a infallibilẽ veritatem
ꝙ; videlicet falſus deoſeſſet falſus homini.Sicut pa
tet ve ↄſtantino imperatoꝛe.D.xij.v. Sicut etiaʒ pa
tet ꝑ hoc ꝙ ale xander rñdit ſamaritanis værelictis.

ex væcem tribubo cum eius peterent wminiũ/7 pꝛo/

Exemp.

tectionẽ ꝓmitterent ei fidektatẽ.Quõ inquitmi/
hi fideles eſſe poſſetis:qui xæo dur maioꝛaꝓꝙ vobis fe
cit q; ego facere poſſeʒ:ſemꝑ infideles fuiſtis. Simã
data væi nõ cuſtodierunt quõ mandata hominis cu-
ſtodirent.Et tamen in falſitate ↄtra um maxumsʒ

oſtendit ſtulticiam:qꝛ faciendo ↄtra hominẽ:illius

aliquo mõ vindictã/⁊ aſpectum:⁊ noticiamlet falſi⸗

tatis cognitõneʒ ſubterfugere poterũt:faciendo vᷣo

falſitatem atra venum peccando ipſius cognitõnem!

⁊ viſum et vlłtionẽ nullo mõ ſubterfugere poterunt.
Sicut ergo quilibet viceret illũ ſtultũ qii furtũ cõ-
mitteret in pᷣſentia iuſti iudicis terꝛeni. Ita ſtultuʒ
Dicere põt:qui falſitatem ↄmittit in pᷣſentia iuſti iu/
dicis celeſtis: qui ↄtemplar bonos et malos: Pꝛoij.
xv. ¶ Scðdo illoꝝ oſtendit᷑ ſtulticia in hoc ꝙ ſunt ſi⸗
bipſis falſi:ſeipſos vcipientes.apud mundũ em̃ di⸗
ceret᷑ ſtultus mercatoꝛ:quiꝙ re vili/⁊ incertal⁊ par⸗
ui valoꝛis plus daret ⁊ laboꝛaret:a ſuſtineret? expẽ⸗/
deret qꝙ re ſibi magis neceſſaria ⁊ vtilioꝛi⁊ pᷣcioſi⸗
oꝛi. verbigratia:qui plus daret ꝓ panno peſſimol⁊ qͥ
nõ duraret ꝑ annũ:q; ꝓ optimo q duraret per totaʒ
vitaʒ. Iterum qui plus daret pro vno animali vel ꝓ
re mobili:ꝙ ꝓ regno:vel ſi pꝛo vili veſte vel anunali
vellet tampcioſam veſtem regnum ꝑdere. Sʒ falſi
ſunt hmõi:qꝛ frequẽtera robis quas a dñis accipi/
unt falſitatẽ amittunt etiam veſtẽ gratie. Yrerum
plura ſuſtinent ? vant:et carius tam expendendo qᷓ;
ſuſtinẽdo emũt ꝓpuam mundi cupiditatẽ:de qua ad
diem non habent ert rndin regnuz celeſte.quia
frequenter auditum eſt/ꝙ pꝛo falſitate quam fecer̃t

X 1

et ꝓ cupida ſua acquiſitione verbera⁊ etiam moꝛtẽ
ſuſtinuerũt:et vitam ꝓpriamlœderũt/vbi nunqꝙᷓ ictũ
pꝛo veritate ſuſtinuerũt:vel vnum mem bꝛum vede⸗
runt. Plures em̃ martyres habet falſitas ꝙᷓ veritas.
Dicut patebit.E.j.xij. M. xj.cvj.¶N
dum ſtultus diceret᷑ qui totaliter intẽd eret alienis
negocijs rebꝰ. Et res ſuas omnino negligeret. De
tali em̃ vicini dicerent:fatuus eſt quia cito xe officõ
illo expelletur:⁊ ad ꝓpria redire coget᷑:vbi nihil bo⸗
ni inueniet. Ita põt dici iſtis qui totaliter cupidita
ti veſeruiũt.⁊ falſitati:⁊ circa illa ſolicitant᷑:⁊ de re⸗
bus ꝓprijs.ideſt de anima ⁊ loquelaſ⁊ hmõijnõ cogi⸗
tant:vel curant:qfalſe ⁊ male ſint/qui etiaʒ heredi⸗
tatem ſuamſin alio ſeculo bonis oꝑibus inſtaurare

nolunt. (QDõ aũt tales ſunt falſi:tali oſtendit᷑ rati-

one. Ille dicit᷑ falſus:cuius verbo credi nõ põt.Sed
iſti ſunt huiuſmodi ergo cc. Pꝛobatio minoꝛis/ſi
queratur ab eis an diligant aliquaʒ rem terꝛenam
plus ꝙᷓ ſeipſos:dicẽt ꝙ nõ:⁊ tamen iſti dicto crediñ
põt:qꝛ in opꝑe illud oſtendunt eſſe falſum.qꝛ in opere
videmusꝙ omnes vænarios volunt habere veros:⁊
om̃es res exterioꝛes bonas.Et ſi inuenirent vnuʒ dłde
narium falſum diſpliceret eis:ſeipſos vo volũt habe
re falſos ⁊ malos:nec eis hoc diſplicet:ſed bene pla⸗
cet. Opus ergo oſtendit ꝙ plus diligũt um ſuum
ſcʒ vᷣnarium et alias ſuas res:q; ſeipſos:qꝛ illud cui
bona plura volunt:plus diligut.Seo alijs reb plu
ra bona volũt.igit᷑ plus eas diligunt.Maioꝛeʒ me⸗
cum concedent. Ainoꝛ patet.qꝛ pecunie volunt fi⸗
delitatẽ:quã nolũt ſibipſis. Animalibus vo ſuisvo⸗
lunt vitam/foꝛtitudinem/⁊ hmõi ſibipſis hic moꝛtẽ
culpe:et poſtea moꝛtem eterne pene. Oꝑa em̃ illoꝛuʒ
boc volunt. Ipſi nolunt ꝙ animal illoꝝ in foueã ca
dat.Et ipſi in foueaʒ cadere volunt inferni:nemo er
go eis credat/qñ dicunt:ꝙ plus ſeipſos rebus ſuis di
ligunt:quia alia multa appꝛeciant᷑:ſeipſos negligũt.
Et ſic verificatur ⁊æ illis: pꝛouer.x.Coꝛ impioꝛum
pꝛo nibilo
¶ Deo ſi hec maloꝝ falſitas coꝛrigi poſſet:ſpes eſſet
Tæ eoꝝ ſalute.Sed antiquatã falſitatem/ ⁊ ↄſuetudi
narios falſos durum eſt coꝛrigere:a raro coꝛrigũtur.
Ergo raro vel nunꝙ; ſaluantur. ꝙ auteʒ an difficul
tate vel nunqꝙᷓ; emendant᷑:ptʒ tã ex dictis.C. vuij.xj qᷓ
ex dicendis.liber qͥ eſt totꝰfalſus:cũ difficultateim⸗
mo nunq; coꝛrigi põt:mniſi tota lr̃a in eo ſcripta rada⸗
tur:⁊ noua ſcribat᷑ ⁊ meliꝰeſſet ꝙ nulla lr̃a in eo ſcri⸗
pta eſſet. Citharedus etiã ſen ex qͥ a pꝛincipio male
vtputa a malo infoꝛmatoꝛe cithariʒaꝛe didicit ⁊ diu
⁊qſi ꝑ totã vitã notas illas male facere ↄſueuit cum
lifficultate coꝛrigi melius ⁊ citiꝰin illis bñ info?a⸗
ret᷑:ſi nullã notã ſciret. Ita iſti qͥ ſemꝑ qñ lucrari po
terũt:vel opoꝛtunitatẽ viderũt in iuramẽtis in fa⸗
ctis in comitatibo⁊ hmõi:falſe cithariʒabãt/ male
quoꝝ liber alaꝝ ⁊ ↄſciaꝝ eſt totꝰ vel maioꝛ ꝓꝑs falſus
OGe illis em̃ verificat᷑ illud:Ecces.j. Peruerſi diffici
le coꝛrigunt. Quia ſiẽ in plaga maleſanata licet ad
tpᷣs malũ n videafr̃ tñ cito ſe oñdet.Et ſic gutts fluẽs
riuulus fluens ad tempus obturani poteſt: non ta
men diu/quin ſolitam ⁊ aliam inueniet viaʒ. Ita li⸗
cet illoꝛum falſitas aliquando timoꝛe/ vel amoꝛe vł

opoꝛrunitatis vefectu ad tempus diſſimuletur/ neĩ

opere illã ondant.in tñn latere nõ valet. VnCriſo/
ſtomus ſuꝑ Adath. omeł xxxvij. Om nis malicia cõ⸗
funditur quidem aliquotiens ratõneveritatis: coꝛ⸗
rigitur aſᷣt nunqᷓ:maxime eoꝝ qui ꝓpoſito malo etñ
ignoꝛ ãtia peccant.quemadmoduũ ſi aliqͥs claudẽvo/⸗
luerit aq̃ curꝛẽtis meatũ:ſi h excluſa fuerit vno in lo
co ꝓ aliquã violentiã sliũde ſibi ſemitã rũpit. Sic⁊
eoꝝ malignitas ex vna ꝑte afuſa:aliũ ſibi aditũ ad-
inuenit. SDiẽ ſ̊ᷓ melius eſſet nudũ hr̃e pergamenum

terũ apud muũ xv.

Ar. v.
xvj.

Excvij.

Arꝰ. vj.
xxviij.

xxix.

Falſitas

ꝙᷓ libꝛñ totaliter falſum. Ita melius eſſet eis ꝙ nul
lam haberẽt ſdam/vel ſapiam/ꝙ; ꝙ omnem taleʒ ha⸗
berent ſcientiã. Be qua Yere.iiij. Sapiẽtes ſunt vt
faciant mala. Juxta illud Eccĩ xix. melioꝛ eſt homo
qui min u feehria et deficẽs ſenſu in timoꝛe ⁊ei qᷓ
qui abundat ſenſu:⁊ trãſgredit᷑ legẽ altiſſimi.¶Et
bñ dicit melioꝛ eſt ⁊c. Sicut melioꝛ eſt vnꝰ ænarius
verus:qꝙ centũ falſi.Et ꝙ miruʒ/ homo fidelis me
lioꝛ eſt nõ homine.i.hoĩe falſo:qui nõ eſt homo ſpua
liter loquendo:niſi equiuoce:ſicut homo pictus: qͥa
ſolũ ſimilitudinẽ habet hominis.Et tñ intrinſecus
dya bolus eſt. Teſte xpᷣo Yo. vj. Vbi talibo loqns
ait. Vnus ey vobis dyabolus eſt. Quia ſicut venari
ns plumbeus nõ eſt vnarius/ plumbũ. Ita bomo
dyabolicus ⁊ falſus/dyabolus dr.Et nõ ſolum ſpi⸗
ritua liter:ſed etiã ratõna biliter loquẽdo/talis dici
põt nonhomo.qꝛ differentia quantũq; ſpeciem con
ſtituat:qð caret differentia:caret ſpecie.vifferentia
aũt hominis eſt ratioſſiue rõnabilitas.qua inviuẽ/
do caret.q̊ꝙ tanto huma nitate caret.Dicut em̃ bo⸗
nus homo melioꝛ eſt multis reb inanimatis. Ita in
ꝓpoſito/melioꝛ eſt falſis:qui peius valent brũtis et
rebo inanimatis/qꝛ bos vel aliud animal tamviuum
qᷓ; moꝛtuũ/occiſum:multos valet ſolidos.falſus vo/
nec moꝛtuus nec viuꝰvalet obolum:qꝛ corpus nihil
valet niſi vermib.Anima nihil valet niſi emonibo
ergo ꝑ dñi ſententiã: Mat.v.ad nihilumvalet vltra
niſi vt mittat᷑ foꝛas:⁊ ↄculcetur ab honnniba ⁊ tra⸗
datur vermibo/et toꝛtoꝛibj.
Cauſa aũt tante maloꝛum ⁊ falſoꝝ multitudinis
⁊ incoꝛrigibilitatis eſt duplex. Vna habẽdi cupidi
tas. Pcda eſt negligentia. Dꝛia attendit᷑ penes pꝛo⸗
priam malicizã. Scda penes alioꝝ pigrioã. ¶¶. Quõ
aũt cupiditas eſt mater omniũ faliitatũ patet ex h
; quilibet vellet plus ha bereſqᷓ; habet:⁊ qᷓ iuſte ha⸗
bere veberet. Et ſic ſequunt᷑ in mercatõnibo tot vſu/
re⁊ ꝑiuria. In ꝑquiſitõniba tot vceptõnes/⁊ eſt mi
rabiie ꝙ malũt ponere in vſura duodecim vnarios
vel habere in campis duodecim acras cum falſitate
⁊ cum maledictõne vi/⁊ matris eius ⁊ omniuʒ ſan⸗
ctoꝛnm bonoꝝ viroꝑ/ ꝓpriam damnationẽ qᷓ; ha
bere medietateʒ cũ fidelitate bene lucratũ:etin tem
poꝛe laboꝛatum cum benedictõne ⁊c̃.vt ſupꝛa ⁊c.Et
tamẽ honeſtius eſſet ei in vita ꝙ eſſet fidelis:⁊ vtiliꝰ
in moꝛte.Pꝛimũ patet:quia honeſtius⁊ pulcius eſ-
ſet ꝙ digito eum oſtenderent/dicentes. Ecce fidelis
homo ⁊ pauper:qᷓ ꝙ dicerẽt. Ecce falſus homo ⁊ di⸗
ues. Vtilius etiam eſſet in moꝛte com pauꝑtatead
regnum:ſqᷓ; cum diuitijs tranſire ad infernũ. ¶ Ge⸗
cunda cauſa attendit᷑ penes alios qui non ſolũ ma⸗
los ⁊ falſos fugiũtvel coꝛrigũt:ſeo tanq; dyaboli nu
trices eos in peccatis ſuis nutriũt:et peccatoꝛes cõ⸗
mendant honoꝛãt ſub ↄmendatõnis pallio vicia
occultant.Et ſicut falſus monetarius/quod non eſt
argentum vel aurũ:argentum apparere facit ſb quo⸗
dam falſo coloꝛe. Ita iſti vicia virrutes apparere fa
ciunt ſub quodam falſi coloꝛis pallio.Sub qͥ dya
boli filias.ideſt peccata multis maritant.verbigra⸗
tia. A mundialib/qui ſcit veritatem puertere:⁊ co-
loꝛare falſitatem: ita ꝙ veritas apareat/ amendat᷑
pꝛudens reputat᷑.Qui vo ſcit multas inuenirema
licioſas cautelas:⁊ ↄſilia mala dare.ꝛ wminum ſu⸗
