hat Heccnum ainſcigrönslenni
uiaſigatitudtnemoſtengims vtbe
ſtemumrrapiamus. Afortion tione
iſumus d beneficis gue ſperabanns
tcainoaciͦepla. Jiingutt nondub⸗⸗
Nfeme hisguos ſpanm nobis oft⸗
Scſebenusin eonitgzprafenit
uno nildtandinateiſi
ſionorhoyeſt paaſitolloe o⸗
rlircvpidttate.

onecnutoreinaninarerelantnate Ani

uyturbonae: idenguun Muomo,/

urarum condltioncs agvut n,

lifunori lequuntun⸗
tura mſenſibilifunorti ſeanuntn
ſicut lld raptt lcnls taſtit
herefcuttttunr ncufaniſe
Aaudnnlarcnnanc ni
ſot:de
jerecipitig dnseltn latnde
Seriſolis nde reciit nenco
— Aa pecamnci:fanen

readititenüggunce cglutſeiuli,

Xy⸗

Fabula. que in fabulis ve ea ↄtinent᷑.

yxvj.

Exempl.

xvij.

Exemp

Gratitudo

in aliquo alio paſſu ſiẽ patebit infra.c. de ſpe. ¶ Ge⸗

cũdo ↄditõeʒ ſequut. ecuris ꝗᷓ ci manubꝛo a nemo
re accepto/nem pꝛoſternit ¶ Tercio vaſi:qð iuſta
vocat᷑ aſſimilant᷑ ꝙſuauiter hiquoꝛẽ recipit:ſᷣ quaſi
cn murmure? ſonitu reddit. Mota etiã quõ lune aſ⸗
ſimilãt.L. vj.iij. Yn natura vo ſenſibili. Pꝛimo ver
mib aſſimilant᷑ qui lignu⸗ pannũ: v quibo naſcũt
nutriunt᷑ œſtruunt. Scdᷣo vulpi in diuerſis factis
Pꝛimo qꝛ ſicut vul⸗

—

pes ad wmũ gallinaꝝ veniẽs cũ alit᷑ intrare nõ poſ

ſet diyit ſe er fame ⁊ frigoꝛe moꝛiturã et illas ſua

moꝛte grauiter coꝛã wo reſpõſuras allegauit:etiam
nõ tim erent qꝛ vbilis erat ⁊ eis nocere nõ potuit
poſtqᷓ intrauit oẽs occidit. Sic nõnulli in gti veo
⁊ hoĩb:qñ in aliqua ſũt afflictiõe ſicut qñ ſũt infu/
mati ad veũ clamãt/a młtas ei pmittũt emẽdas:qñ
vo ab oꝛdinarijs a cautoꝛia vlofficijs vł bñficijs ⁊æ-
merit ſuis exigẽtib ſuſpẽdũt vł pꝛinãt᷑ vl puũiũt᷑ ſe
humiliãt petẽtes intuitu pietatis/ꝙ iteꝑ ad ſolita
admittant᷑:aſſerẽtes ſe viuere nõ poſſe.ſed ꝙ latroci
niũ facẽ velanoꝛtẽ ſuſtinere eos o poꝛtebit. Dʒ poſt⸗
ꝙᷓa deo ſanitatẽ obtinuert/peioꝛes qꝙ; ante erãt fiũt.
Et poſtq; ab oꝛdinarijs eccleſie aditus ei apertus
fuerit peiꝰ qꝙᷓ pꝛius nõ gallinas ̊ aĩas mactãt qꝛ fur
nõ venit niſi vt furet ?⁊ mactet ⁊ ꝑdat:Jo.x. Be⸗
cũdo vulpi aſſimilant᷑ de q fabuie ↄtinẽt:ꝙ cũ leoni
q̃ caput eius in oꝛe habuit ad æuoꝛand ũ multa ꝓ⸗
mitteret vt illã abire ꝑmitteret que tñ liberata pꝛo
miſſũ nõ tenuit.ita nec iſti qᷓ in infirmitate vel alijs
anguſtijs eo vouẽt vel hoĩbo ꝓmittũt.¶ Tercio ꝛ
ſicutvulpes hñs os extrãſuerſo in gutture ſuo qo ex⸗
trahere nõ potuit mira grui ꝓmiſit ad hoc illð ex⸗
traheret: cui ſalariũ ꝓmiſſuʒ petẽti dixit ſ ufficiat ti
bi ꝙ te cũ caput tuũ in gutture meo habui viuere ꝑ⸗
miii ita videt᷑ aliquibo diuitibb ꝙ multa faciunt pꝛo

operarnis ⁊ ſeruis ſuis ſubditis: eos ꝓ toto qͥ eius
ttüt / vel ꝙ eis bonũ vultũ

ſeruiũt laboꝛe viuere ꝑmi .
oſtendãt vel cibũ dãt raptoꝛibꝰ etiã z malefa ctoꝛi⸗
bus mltũ videt᷑ faciũt ꝙ non noceãt quãtũ poſſũt
Bicut qdam ve quo fert ꝙ cũ ãmoneret/ ꝙ furta re⸗
ſtitueret.⁊ oĩs q accepit iniuſte.reſpõdit tãtũ feci ꝓ
eo qntũ ab eo accepi.⁊ ſic intantü mihitenet ꝛ alte/
ro qrentiquõ pꝛo eo tãtũ fecit.rñdit q;ꝛ vbi bona il-
la accepiſtot dimiſi que accepiſſe potuiſſem /ſi voluiſ
ſem.ita iuſtificant ſe multi dicẽtes:hoĩes mei eũ ver
beraſſent vel occidiſſent ſi voluiſſem. vel maioꝛa ab
eo accepiſſe potuiſſem.vel plura mihbi ediſſet:vt pa
cem mecũ haberet vel potui e occidiſſe ſi voluiſt. em
qũ fuit in tali neceſſitate ⁊ pauptate libenter mihi
plꝰꝙ blado vel pecunia ſibimutuãda vediſſet/ tũc
ſciuit mihi grates væ pacto illo quare mõ oqueritur
mihi videt ꝙ multũ feci eo vel qn fuit in talineceſ
ſitate/ſic eũ iuuiꝓ terra vel pecunia/quã mihi vedit
quare ergo mõ aqueritur/q nimis ab eo accepicum

lo accepiſſe potuiſſem. Oes iſti vulpis pꝛedicte hba
ber luſtificationem ? ideo ꝑtes vulpiũ erũt:pᷣs. lxij.

Tercio in natura ſenſibili irrationabili cuidaʒ
aſſimilant᷑ colubꝛo: ve quo fabule ↄtinẽt ꝙ cũ qͥdaʒ
in hyeme terrã fodiẽdo.q̃i frigoꝛe moꝛtuũ in came⸗
ra ſua inueniſſet/pietate motus eum ad ignem poꝛ/
tauit.et calefecit/ vel ſicut aliqui habent libꝛi eum
in ſynu ſuo calefacienduʒ poſuit/qui calefactus ca⸗
lefacientẽ momoꝛdit quẽ calefaciẽs alloquit dices:
Cun tua cauda nocet carni:dũ carne quieſcit. KCur
rñdit ſerpens. Sic natura wcet:que grates ſoluẽ ne-⸗

ſcit ſic ingrati⁊ pʒ.¶ Muarto aſſimilant᷑ auicule x
q̃ hꝛ. A.xxv.x. In natura vo rationali pmo in odi

tionibo aſſimilant᷑ latroni illi æ quo narratoꝛ ſcri-
bit: ꝙ ſcidit burſam hoĩs:quiꝙ vtilitate ſua ſecũ lo⸗
quebat᷑:tractãs quõ meliꝰ liberani poſſet.ſic illi qui

videlicet eternam.

G üj..
manit a ve vel hoĩe beneficia recipiũt:⁊ lingua vel
oꝑe eius nocẽt. Iterũ qð v latronibo dꝛ ꝙ videlicet
nunq diliget eos ve furtis liberãtes ſemꝑ de eis ve⸗
rificat. ¶ Dcpᷣo vtractoꝛibo qᷓ bona abſcõdũt: ma
la oſtendũt:ſic ingrati ſi hõ multa ꝓ eis faciat et in
vno vxficiat/illud ſemꝑ recitabũt:de quibj quidam

in ↄoſimili caſu dixit/v quibuſdã qtalẽ eiĩ gratiru-

dinẽ oſtenderũt hos verſus omemoꝛanert incõme⸗
moꝛabilia pᷣter miſerũt omemorabilra.¶ ercõ in
de aſſimilant᷑ pꝓditoꝛi qui æ cibor ſuſtentatõe a xpᷣo
acceptis:nõ ↄtentabat/ſed ad maioꝛa habuit oculũ
munera que qͥdam aliter habere non porerat ʒ ipᷣm

ager e cepit chꝛiſtũ a quo quicqͥd habere meruit:ha⸗

buit ⁊ plus.ſic nõnulii auaricieſ dyaboli ſatellites
in officijs in quib vicinis nocere poterunt poſiti:ſi

a pꝛelatis vel alijs vicinis ad pꝛandiũ vel aglia ſola⸗

cia vocati ſemel vel bis venerint.⁊ ſicplura ᷓ; meru
erunt recipiũt.niſi etiã eis munera dent vel filijs vel
nepotibo vel ſibipſis penſiones ad ſtolas vel quouis
alio coloꝛe ꝓmittãt ↄtra ipᷣm cibantẽ cui pꝛiꝰ bonuz

fecerũt vulłtũ.occaſioes querũt diſcoꝛdie: ipmq; vel

ſubditos ſuos modis quib poſſũt affligẽtes:ingra⸗

ti quidã ſũt qꝛ v his que recipiũt vltra odignũ: nõ

regratiãt᷑ crudeles ꝓ tanto ꝙ affligut qꝛ nõ tãtũ ac-

cipiũt:qᷓntũ cupiunt. YJmiuite. n. malas gra tes ſciũnt

hoĩ ꝙ eoꝝ nõ pot ſaciare ananiciã:quam nec veꝰnec
vyabolꝰnec totus mũdꝰiniquã ſaciare potuit.ſic p
A.xvij.iiij. AQuarto ingrati lucifero affi imilant
qui ce beneficijs a xeo acceptis ↄtra um ſu binnt⸗
Nuiĩto iudeo illi aſſimilant᷑ v quo habet᷑. Z. iij.
xv.figura æ oĩb p̃dictis ingratis ij. Parał.xxxij.ð
Eʒechia ve quo dicit᷑ nõ retribuit co pᷣm benefi⸗
cia ſua ſ̊ eleuatũ ẽ coꝛ eiꝰ ecce fetoꝛ. Et.j. Mach. xj.
ð vemetrio rege qͥ in antiochia obſeſſus per auxiliũ
JYonathe liberatus fuit:cui multa ꝓmiſit. xe qb tñ
ſicut ibi ſcribit᷑ mentitꝰ fuit ei:nec reddidit eipᷣm be
neficia ſua. Sed veyrabat eũ valde.xæ qbo oĩbus in p-
ſona dei ⁊ hoĩbus quitalibo benefecit oↄcludit pſal⸗
miſta dicẽs retribuebãt mihi mala ꝙ bonis odiuʒ
ꝓ dilectõe mea pſal.xxxiiij.
BSec foꝛte nonulli ſeerxcuſabũt dicentes: quõ poſ
ſumꝰ cæo gratitudinẽ ondere nihil habemꝰ. Ged da
ei coꝛ ⁊ eris gratiſſima in coꝛde eiꝰ. Judith.x. Itexꝝ
foꝛte dicẽt:⁊ ſpecialiter paupes nõmlrũ eitenemur.
q? pauca nobis vdit vel ſaltẽ nõ tantũ ei tenemur
ſicut diuites.Quib rũdet᷑ ꝙ młtuʒ ei tenent quibo
dit qo nõ darẽt ꝓ oĩb mũdi diuitijs vitã em⸗ coꝛ⸗
pus ⁊ alam ⁊ oĩla mẽbea vdit de quiba vnũ nõ darẽt
ſaltem vitã ꝓ oĩbus mũdi dimtijs. Et nos ad ſimili
tudinẽ ſuã/⁊ nõ in viiioꝛi foꝛma creauit cuius rei co
gitatio multũ nos ad gratitudinẽ animare eberet
vn Helinãdus ſcribitð quodã fratrequi dirit ꝙ in
omni creatura edificatõʒ ⁊ uotionẽ ad wũ landã⸗
dum inuenit. Sed querentiquã edificatiõem habe
ret in videndo buffonem:vixit magnã: p tanto q in
tot bonis natureſfoꝛtuneſ2 gratiejmetali ptulit be⸗
ſtie młtũ ei teneoꝛ qui tot mihi ↄtulit/que animali
cuicunq; nõ ↄtulit ſi eiad berpetuam eſſes obligatꝰ
gratitudinẽ:q tibi vnam manũ vel oculũ pdirũ re-
ſtitueret Ergo a foꝛtioꝛi multũ es ei obligatus qui
oĩa vedit cũ nihil haberes qui etiã? eigratus fuens
in fine vite cũ celũ pecieris dicet illud. Señ xxx. gra⸗
tum habeo quod petis.
Exquo culpã ſuã iuſtificare nõ poſſunt pꝛeterpe
nas eis vebitas. i. x. vij. cũ ſequenti.. C. ij. xvj. hoc
addere opoꝛtet:q; vuplicem merentur pens: tpaleʒ
Tempoꝛalis vo pena ingratis
ebita eſt duplex. Vna in coꝛpoꝛe ꝓpꝛio. Alia in re-
bus externioꝛid. Pꝛima eſt pſonalis pſone q abutit᷑

iuſte æbita. exquo. n. perſona illa que a tribulatiõe

Art. vi
.x.

Ereinpl

xxj.

Gratitudo

exterioꝛi vel ab infirmitate interioꝛi penitẽdoſ⁊ ad
cæum clamando ab ipᷣo wo liberata. Iteꝝ ↄtra ipᷣm
eum ſuꝑbiendo peccat magna equitate ab ipᷣo eo
ad pꝛioꝛem requcatur miſeriã. Exempluʒ ad h̊ in qͥ-

Exempl. buſdam pabolis fingitur quodam homine qᷣ ſer/

Arti.iy.

xxij.

xxiij.

pentem ſub arboꝛe oppꝛeſſum mnueniens clamantẽ
auyxilium petentẽ liberauit:cui poſtea nõ vt ꝓmi-
ſit beneficium:ſed ſᷣm nature ſue ↄſuetudinem vene
num reddidit: e quo cũ a liberatoꝛe repꝛehenderet᷑
reſpondit ſe per ipſum nõ fuiſſe liberatũ:ſic quin ſi.
ne illo bene euaſiſſer:ad iudicẽ in cauſa peruentum
eſt/qui iudicauit ſerpentẽ in piculo in quo inuenie⸗
batur debere reponi:ꝛ ſi ſicut aſſeruit liberare ſeiᷣm
poſſet bene quidem: ſinaũt ꝗpꝛio ſtaret piculo.Sic
multi q ab infirmitate:⁊ alijs ꝑiculis ei virtutel et
ſa ncte eccleſies bonoꝝviroꝝ oꝛationibol⸗ ſuffragijs
liberant᷑.quibo poſtmoqũ ingrati exiſtunt nõ attri⸗
buent es eis illoꝝ liberationẽ ſed potius ꝓpꝛie virtu
ti: vtpote:qꝛ iuuenes vel foꝛtes vel bone ſut ↄplexio

ms. ſicut apte ex illoꝝ poſtmoduʒ patet loqᷓla iuſte

ad eundem reducendiſunt ſtatũ: in quo fuerũt vel
fuiſſent niſi aliud habuiſſent anxilium ꝙᷓ ſuã cõple/
xrionem. Exemplum ad hoc. E. iij. xl. lex ↄfirmat.
C.iiij. xxiiij. Et in auctentica quibo modis feodum
amittitur.cołx. S.j.ibi.n. habetur ꝙ vaſallus ꝓpter
ingratitudinẽ amittit feodũ. NHota plura ad iſtud
ꝓoſitum. f. iij.xiiij.⁊. F.v.v. ¶ Scðo quia ĩ reb ex⸗
terioꝛib ingratus exiſtit eis abutẽdo iuſte etiã ĩ eis
punit᷑ ſicut patet.L. v.xvj.cũ mitis ſequẽtibbo.SDe pe

na vo quã alibi pacient᷑. patet ratio:quia nõ eſt iu⸗

ſtum ꝙ ingratus hic:alibi inueniat gratitudineʒ B
enim eſſet ↄtra dictũ xpᷣi:quitalib ꝓmittit ꝙ eadeʒ
mẽſura ⁊c.ne qui parceſeminat abunde metat.La⸗
lem ergo retributionẽ qualẽ hicmeruerũt oꝛat pſał.
eis reddi dicens.Fᷣm opera illoꝝ tribue illis ⁊c. redde
retributionẽ ſuꝑbis.hoc etiã ꝓmittit ſe veus factu-
rum. Seu. xxxij.his inquit qui oderunt me retrbu⸗
am.
¶ Et in tota iſta i retributione ſatis clare dinina
reluq; iuſticia.ſi.n.deo diſplicuit q Eʒechisas rex pꝰ
liberationem ſuã ce infirmitate dignas nõ reddidit
gratias:⁊ ideo euʒ iuſte puniuit ſic patet.ij. Parał.
xxxij.ibi nãq; habetur ꝙ humiliatꝰ eſt poſtea/⁊ poſt
liberationẽ exaltatum eſt coꝛ eius:quanto iuſtiꝰpu
niendi⁊ humiliandi ſunt coꝛpoꝛe:qui poſt liberatõ/
nem ⁊ coꝛpoꝛis ſui ſumptioneʒ/⁊ peccati remifſiõem
ipſum liberantẽ/⁊ remittentẽ ⁊ aibantẽ peccãdo ex-
pugnãt.Scðo beneficioꝝ iuſte ſt puniẽdi ſbtracti⸗

one.Si mercatoꝛ iuſte ſubtrahit manũ dantẽ a mi⸗

niſtro:qui male pecunia ſua vrebarur ergo ⁊ deꝰ iu⸗
ſtus. vteruʒ ſicut dñs terrenus:qui vellet ꝙ minus
cui robam vel alia dat: data clamando ad dantis
laudem oſtenderet. Si vo nõ oſtendit ſicut vellet:
nõ dat ireꝝ:ita æus dando viris eccleſiaſticis oꝛdi
nes ⁊ beneficia ⁊ tonſuram que vult:ꝙ ad eius exer⸗
ceant oſtendant laudem ⁊ honoꝛẽ.Si vo vt ingra
ti illa in opere nõ exerceant/vel oſtendere erubeſcãt
ſicut accidit illis:quitonſuram ⁊ ea que ad ſacerdo⸗
talem ꝓtinent ſtatum erubeſcunt capillaturam ⁊ in
fronte feneſtraturam moꝛelhabentes laycoꝝ/qui pe
cuniam colligere pꝛo qua oꝛdmant᷑:nõ ernbeſcũt. Hᷣ
oꝛdinem oſtendere ullis nõ dabit iterum in alia vita
Sed dicet:vade habuiſti:cum illis qui receperunt
mercedẽ ſuam ſicut patet.E. v.iiij. Et nõ ſolũ iſtos:
ſed et omnes ingratos in moꝛte tam ĩ coꝛpoꝛibo q in
omnibo reb in quib ingratitudinem exercuerũt in/
ſte puniet.cuiꝰ facti iuſticia tali patet exemplo ſi w⸗
minus terrenus hominem væ nihilo m modũ illoꝝ
toquendi eleuaſſet: ditaſſet ⁊ multa grauia pꝛo eo
ſuſtinuiſſʒ:factus finaliter pꝛo amoꝛeſuo pauꝑ⁊ in

Giüj..
bello plagatus:poſt que omnia/ſi ad cwomũ illiꝰ ve⸗
niens pꝛo hoſpicio vel cibo vel potu vel quocũq; au
xilio hñdo vel alijs ſuo noĩe repulſam pateret᷑. Mõ⸗
ne poteſtate poſtmodũ accepta: ingratũ ommbus
pꝛiuaret ⁊ penis alujs affligeret. Sic in ꝓpoſito int᷑
æum? nos poſtmodũ auxiliũ a nobis petit ꝑ illos
quos ſuo noĩe quo ad cibũ ⁊ potũ ⁊ hoſpicium ⁊ ve
ſtem. IJterum auxilium petit ↄtra immicos dicens!
quis ↄſurget mecũ.pᷣs.xciij.in pꝛimo caſu eũ nõ rece⸗
pimus:ſed que petit negamꝰ.in ſcdᷣo ei nõ obedimꝰ
H quod peius eſt ↄtra ipſum cũ inimic ſuis milita⸗
ma:qmiciciã eis pbentes.Et quis negaret quin iu⸗
ſtiſſime tales receptis pꝛiuaret/⁊ penas adderet ma
ioꝛes. ¶ Si. n. rex filiũ ſuum carceri mitteret ſarace⸗
nox/vt obſtagiũ illum ꝙꝓ tua liberatione illucpone⸗
ret nimis eſſes ingratus ⁊ punitione dignus ⁊ illum
vel quẽcũq; cum eo vel noie ſuo ad te vemientẽ vili⸗
pengeres vel ↄtra eum faceres. Dic in ꝓpoſito xꝰ pa
ter filiũ ſuũ nõ ſolũ ad huiꝰ mundi carcerem:h̊ etiaʒ
ad crucis patibulũ ꝓ noſtra miſit liberatõne/ noliq̊
ei vel ſuis ingratus eſſe:ß redde quod a te pꝛo emni⸗
bus pᷣdict requirit ſicut patet Mich.vj. Indicabo
inquit tibio homo/quid dñs requirit a tevtiq; face
re iudiciũ/⁊ diligere miſericoꝛdia/⁊ ſollicite ambu⸗
lare cũ vo tuo. Hota v ingratitudine ⁊ pena ingra
toꝝ in pluribo cauſis:ſicut patet in articuł notatis
in capituloꝝ pꝛincipijs/qn vo iſtos puniet illis qui
einicſunt g tvgni eñũ non vendũt non negant /illis
erit gratiſſimus hynnulus: Pꝛouer.v. Mota. P.ij.
artichlo. vj. —„ .
. 7 = „ —
MWle viciũ diſſuadẽt
PpPeꝛimo ipſius vilitas:Scdo ꝓiculum qõ
ꝗffert ipᷣi aĩe e natura ſua ꝓpꝛia. Tercio:
quia multis peccatis viam diſponit. Quarto:quia
ad penam ducit eternã. Quinto cõputus.Sexto lo
cus⁊ tempus ⁊ foꝛtuna ſãctoꝝ exempla.Septimo:
bꝛeuitas. Octouo:ↄſumptio reꝝ tꝑaliũ. Mono coꝛ⸗
poꝛis afflictio.Decimo toti ↄputi reſolutio.
¶ Ad pꝛimũ ſic ꝓceditur ſi vile reputetur ꝙ homo
ð templo materiali faciat coquina poꝛcoꝝꝑ⁊ cõchã
oĩm ĩmũdiciaꝝ coꝛpoꝛaliũ/ꝗpter hoc nãq; ꝙ ſarace⸗
ni eccleſiã fecerãt ſtabulũ equoꝝ reputabant᷑ mali
infoꝛtunati.ſicut patet.H.ij.xlvj.Ergo a foꝛtioꝛi
rõnceille vilis ⁊ turpis reputandus eſt/qꝗñ tẽplo æi
ſpu ali.i.v ſeipſo: q tẽplum ci in baptiſmo efficitur
coquinã facit dyaboli:q tãtũ vlectat᷑ in guloſoꝛuʒ
exceſſilp q̃ntũ ipi in ciboꝝ ſumptiomibo:qui xæ ſeipᷣo
conchã facit poꝛcoꝝ infeꝛnaliu.qꝛ ſicut concha mł⸗
ta recipit vñ letant᷑ poꝛci. Ita iſti.vñ letant᷑ poꝛci in
fernales:qͥ ve templo ceinõ ſicut ſaraceni ſtabuluʒ
equoꝝ:h̊ qð peius ⁊ turpiꝰ eſt receptaculũ faciũt xæ⸗
monioꝝ qᷣ nõ vt antiq ſaracem wos aureos vel ar⸗
gẽreos hñt in tẽplo pulchꝛo:h̊ qð fetidius ẽ veũ hñt
putridũ/⁊ fetidu ventrẽ.quoꝝ ⁊eꝰventerẽ. Phił iij.
cui ſeruiũt/⁊ cũ diligẽtia inagna ſeruiri faciũt:in tẽ
plo coquine/⁊ taberne in altani menſe appoſite cuʒ
odoꝛe incenſoꝝ.i.cũ ſapoꝛib ciboꝝ/ipſi guloſi ſacer-
dotes belis:qͥ inter ſeipos ⁊ poꝛcos ſuos nullꝗ faci⸗
unt differentiã ꝓ tãto:qꝛ ſicut poꝛcos paſcũt:vt pin
gueſcãt ⁊ occidant᷑ ita ſeipos paſcũt pꝛo quibo paſcu
is hic ſpũaliter:⁊ in futuro occident᷑ eternalit᷑:qꝛ in-
craſſatiſinpĩguati verliquer̃t cũ factoꝛẽ ſuũ:deut.
xxxij.qͥ nõ wo:ſed ventri ſuo ſermũt: Ro.xvj. .α
ſi foꝛte in h̊ differentiã ponere velis ꝙ aĩalia paſcũt
ꝙꝓ lardario cibo hoĩm: ſeipos vo ꝓ lardario mo/
nũ ⁊ cibo vermiũ. Iteꝝ qͥs nõ diceret vile eſſe offici
um tãtũ inſiſtere replet ioni vniꝰ ſacciimũdiſſimi:⁊
illiꝰ vile eſſe dñium qͥ hoc imꝑat.Sʒ h̊ facit guloſus
gule pᷣcepto nõnũꝙ; ↄtra vi pceptũ obediẽs.ſicut il⸗

Arti⸗.j.
.J. .

,ſiabonen dut⸗
oinvent en
lintentoe pehrat
lllent inlats hoalaneſut
initnt t int liendoudlier i
Ccatentur .ngnofactomaliagſoaft
rogtivianu cetäfeſingt inchri⸗
tmeſus un dapint litaliautelun
liter wopti retpertlati deretd poſt
cinliv,multoplunes unt etemaliter
gationem ſeu weeptione lventtam l,
ſypplitantteo ſen Napientevrgangofe
Teis illud Aboc ij veinquir q poru dat
mittens fel :inebelans: vta ſoldat nwd
lieſtyt wapiot ci cyſi waptigipenf
llud Eſg y Feqgipotenttseſtis ad d
fnomat.

i (Tacono ſolifugiencii ſt iai gulee

iallaſumeſtyrerpcictoatet arnoulo⸗

istſtcrnoſeſclüßnacnuſeci ductſ

nich vitis larmionbiſteimngreſnsriä
Eſami Etniunmt ii aus dk
diuenſalocoduclt intoſa Et gnisdne
ts faaliter ab hoſticaptus oralit
goim quo volunt e ducit loci vele
lgro Nel ulaabiauigitate trcecari

evicli diſtiaget
ipſius ilitus: Oco diculom qö
Ngle Nnatura ſug ula. Terao
dtis lan dihont Qlanogn
temi Quinto cöputus Herfol⸗
tunar ſigoxeranple Geninn⸗
Mumpnioreytmulii Hoyoa,
mo tot pun nboline.

unrmlenvunmrohomo Sri,

aotuinsponcp rcochi
allii terhocnigyſanace⸗
licquo tepntabant nali
ter Birlrj Ergoafornn
repotanduseſtig teplo
Plumeiin baptiſmnoeffiatnr
lqtötiü ultctat ingaloſomn
bvon tumptioniogui dk ͤß⸗
infemabin grſicnt conchan⸗
Orci Ita itl ßletank ooran
o rini ſicut anuceni ſuuhuln
turpaſtrecqgtaali ſagir dh
niqſarnceni rs untes ſelor⸗
Ulchroffbfttinim i ht
ni uok t n ili
inamoglaſerun ait inte

7
i ieruneh,ſih ,t
ſatßos Puſcüteo unn
turo Ocaigcytetemalu
lanirnitenn ſi⸗
mninſntir eſe
tnn hrdanie nn
nſehai dieget leiſe

Artiꝰ. ij.

Exempl.
.liij.

Arti. iij.
v.

Gula

liqui ꝓter cibos quietioꝛes ⁊ xelicatioꝛes ea dimit
tũt q ad vei honoꝛẽ vel aiaꝝ ꝑtinẽt ſalutẽ. ↄtra illõ
Mo. xiiij. Moli inqͥt ꝗpter cibũ oſtruereopꝰxei. hoc
em̃ boni xpᷣiani factũ nõ ẽ.qꝛ teſte Ciero.in epla ad

Paulinu qͥ xᷣm vſiderat in illo pane veſtit᷑ nõ qrnit

magn ope ꝙ v pcioſis cibis:ſtercus ↄficiat.
E nõ ſolu fugiendũ ẽ ꝗꝓpter eius vtilitateʒ: qꝛ
qð peius ẽ:ipſiaie venoſuʒ/⁊ moꝛtiferũ eſt/ ipaʒ illa⸗
queando/a occidendo qꝛſicut aucupes ⁊ piſcatoꝛes
volucres celir piſces maris cibo capiũt. Ita dyabo
lus guloſos.in q captiõe ſpũalit᷑ ↄtra eos cautelã ex
ercet: qua vſus ẽ coꝛꝑaliter Hanibal ↄtra Affros:
Julius.n. ſextus ſtrategematõ li. ij. c. v. ſcribit ꝙ ha⸗

nibal miſſus a Carthaginẽſibo ↄtra affros rebellã⸗

tes vinu intoxicauit:ac dimiſit quã fugã ſimulans:
vtillo hauſto affros occideret:ſic dyabolꝰcibũ 7 po⸗
tũ guloſoꝝ venene miſcet peccati:dũ in illis eos ex⸗
cedere facit: vt ſpũaliter occidãt᷑.¶ Coſimilẽ etiaʒ
cautelã antiquoꝝ ↄtinet hyſtoꝛia: d Cyro rege pſa-
rũ ⁊ medoꝑ:q aamaſonã intrãs regionẽ:in qᷓ Tha/

maris regi

diens:iuſſit in tẽtoꝛus menſas ponere:⁊ cibos copi⸗
oſos apponere:quo facto illis eſculentis ibi dimiſ⸗
ſis:oẽs ſuos feſtinãter ad latibula ꝓrima:quaſi ho/
ſtes timẽtes fugere fecit.Alij vo ſt nꝑpuenietes fame
ſiti laboꝛãtes:hoſtes ſuos longiꝰ fugiſſe putantes
cibis inuentis auide adheſerũt:quibo repletis ⁊ in⸗
ebꝛiatis Cyrus ſuꝑueniens oẽs trucidauit. Recte
taliintentõe ꝓcurat dyabolus quantũ poteſt:ꝙ gu
loſi ⁊ ebꝛioſi eſculentis ⁊ poculentis ſtudioſe auide
intẽdant:vt ſicut illi coꝛpoꝛaliter:ita iſti ſpũaliter
occidantur. In quo facto malicioſo aſſimilant᷑ vici

no:qui vicinu ydeotã feſtiuat ⁊ inebꝛiat:vt heredi-

tate ſua eum vapiat.⁊ ſi tali cautela multi ſũt tꝑa⸗
liter vecepti:⁊ exheredati de reb⸗ poſſeſſionibo:mũ
dialibo:multoplures ſunt eternaliter.quaʒ exbere⸗
dationem ſeu væceptionẽ luent: tam ipᷣi ꝓpinantes 2
ſupplãtantes ſeu cipientes:quando verificabitur
eis illud Abaẽ ij.ve inquit q potũ dat amico ſuo
mittens fel ⁊ inebꝛians:vt aſpiciat nuditatem eius
ideſt vt vcipiat eũ:qᷓ ipi cepti:qnñverificabitur e
eis illud Eſa.v.ve qui potentes eſtis ad bibendum
vinum ⁊c.
Tercio nõ ſolũ fugiendũ eſt viciũ gule qꝛ in ſe pe/
niculoſum eſt vt expᷣdicto patet articulo:led qð pe⸗
ius eſt:qꝛ nõ ſe ſolu:ſ̊ magnã ſecũ ducit ſocietatẽ mł
tiſq; vitijs latrũculꝰiſte ingreſſusviã aperit: ſiẽ ptʒ
E. j.arti.ij. Et quẽadmodũ canis ꝓ cibo cecum ad
diuerſa loco ducit lutoſa.Et quẽadmodũ inebꝛia/
tus faciliter ab hoſtibo captus coꝛpalibus:faciliter
ad oẽm quo volunt eũ ducũt locũ/vel carcerem: ita
caro vel gula cibi auiditate excecatũ ad multa loca
facta ducit lutoſa:⁊ ſpiritualiter tuꝛpia.ꝛ faciliteꝛ
in omni cathenat᷑ dya boli carcere:ſicut patet indu
ctine ĩ his que cõiter quaſi ſpeciał gule familia ipaʒ
ↄcomitant᷑.cuiuſmodi ſũt iuramenta turpia falſa
pacta ⁊ rumoꝛes ⁊ vetractões. Vnñn Her. in a polo.
⁊æ talibo dicit ꝙ nõ ſolũ fauces ſumũt cibos:p̊ ⁊ au⸗
res ſi rumoꝛes.⁊ qntũ oꝛa dapibo:tãtũ lingue vᷣtra
ctionibo oeenpand udi inoꝛdinati ꝓhihiti ſicut ta
xilloꝝ ⁊ hmõi.in talibo cõiter velectantur pleni qᷓ fa
melici. Juxta ꝓuerbiũ quo gallice dici᷑ ioe nepuyr
ioner nerire ſile ventre ne me tire.i.nõ poſſuʒ lude⸗

re neq; ridere niſi venter plenꝰ ſit. Exemplũ de Sã⸗

ſone. Yudi.xvj.Et iudeis v quibo dꝛ Exo. xxxij.
ſedit populꝰ manducare ⁊ bibere:⁊ ſurrexerũt lude
re &t nõ ſolũ hoc:̊ quod maioꝛis eſt vmentie: ad
oẽm modum ducit lururie:qꝛ teſte Hieronymo.cuiꝰ
feſtimoniũ ĩ ææcreto habet᷑.di xluij.S.cũ aut violẽ⸗

Iis regina regnauit: queatra eũ exercitũ magnũ
miſit:filio ſuo duce:quẽ Cyrus appꝛopinquare au

G „.

tus. ⁊ venter? genitalia ſibimet vicina ſũt vt ex vici
nitate mẽbꝛoꝝ intelligatur ↄfederatio vicioꝝ. Et
poſtremo ſicut diluuin Moe oĩa deſtrurit virentia:
ita hecoẽs veſtruit virtutes dũ totã aufert foꝛtitu⸗
dinem: aſpiritualẽ vefenſionẽ/ bꝛutis que rõne ca-
rent vilioꝛes facit. Erxemplũ Judi. xvj. BDamſon ſa
ciatus totã veſtruxit wmũ cũ oĩb cõtentis:ſic h nec
tñ ſolũ ſpualiter veſtruit/dum peccato moꝛtali occi
dit:̊ curationis ⁊ vfenſionis remediuʒ aufert:ſitẽ
patet. E.j.ij.quod pulchꝛe oſtenſuʒ ẽ.iiij. Reg. xxv.
vbi Ma buſardam pᷣnceps cocoꝝ: nõ ſolũ dreruſa⸗
lem cepit:ſ̊ muros eius veſtruxit ne vefenſionẽ cõ⸗
tra inimicos haberet quãcũq;. Sicut ergo inciuita
te obſeſſa qui curã habet vei muroꝝ cuſtodibus di⸗
ligenter eos admonet ne gule vel ſomno dediti. ciui⸗
tatem amittãt ⁊ vitã: Ita xpᷣs nos hoꝛtat᷑ Luce.xxj.
dicens: Attendite aũtvobis ne foꝛte grauent᷑ coꝛds
veſtra in crapula ⁊ ebꝛietate ⁊ curis hurꝰ vite ⁊ ſup⸗
ueniat in vos dies illa repentina/moꝛt videlic; im⸗
RBrü. 7 damnatõis eterne ſicut ſuperuenit illo gu
oſo epuloni Luce xvj.
In quo notatur quartꝰ articulus:2 vltimus gu⸗
le finis ⁊ merces:quã in die illa repentina moꝛtis ſu
ſcipiet gule vebita:cũ illo æ quo ſcribit beatꝰ Gre⸗
goꝛiꝰ.ilij.dyalogoꝝ. q cũ ieiunare cũ fratrib ſe oſtẽ
deret:occulte manducareↄſueuit:circa quẽ moꝛien
tẽ cũ oẽs ↄcurrerẽt aliquod magnũ ⁊ vlectabileab
eo ſe audituros ſperãtes quia bonis maioꝛibo cerne
batur:nit qñ me vobiſci ieiunare credebatꝭ occul
te comedebõ:⁊ nũcecce ad uoꝛandũ dꝛaconi ſum
datus:qui cauda ſua mea genna pedeſq; colligauit.
Caput vo ſuũ intra meũ os mittẽs ſpũm meuʒ ebi⸗
bens obſtrahit:quibe dictis ſtatim vefunctꝰ eſt.in qᷣ
facto iuſticia facti oñdit᷑:dum.n.caput draconis os
eius intrare ⁊ ſpirituʒ exhaurire aemt qd aliud ex
pte iuſticie tradentis vei oſtendit᷑: qᷓ peccatũ pꝛ0
quo draconi tradebat᷑ in oꝛis fuerit velectatiõe ⁊ iõ
os eius dya bolꝰ occuparet ad penã:qð pꝛiꝰ occupa-
uerat ad culpaʒ:⁊ ille ſpũm eiꝰ ebiberet ad penã:qui
eu frequẽter bibere fecerat ad culpã.ppendãt ergo
tales qbus tãgraue videt᷑ mõ ieiunare ꝑ vnũ diẽ 4

vitã ſuã ducũt in cõmeſſatõibo ebꝛietatibus: Ro.

riij. E&t ꝓ ſymbolo ſuo aĩam ⁊ hereditatẽ ponũt ce/
leſtẽ: ſicut pʒ x exeplũ ð illo qͥ dictũ eſt. A.xxiij.xxvj.
qᷓgraue enit eis ieiuniũ eternũ:cũ epulone nõ in pa⸗
ne aqua: qꝛ aque gutta eis negat.
Perpendst inſuꝑ guloſi quo rñdere nõ poterũt ĩ

coputo illo:cœ quo ha bet᷑ F.viij.xvj.qᷓ durũ etiã cõ

putũ reddẽt:⁊ ꝙᷓgrauẽ ſolutõnẽ lgetegſ pena coꝛ
reſpõdebit vlectatõni cuiuſcũq; moꝛſelli inoꝛdina⸗

te ſumpti. Si.n. ab ingreſſu tabernaꝝ ⁊ ab ingreſſu

voluptatũ multos retrahit timoꝛ computi: qᷣ in fi⸗
ne fit ſumptiomis. Multinãq; tabernas ⁊ alia volu
ptatũ loca libẽter intrarent:⁊ ingreſſu frequẽter

trãſeũtes tẽptant᷑:cui tũ temptatõni reſiſtũt ipam⸗

qʒ annullãt cogitantes ꝙ ð expenſis in fine guabũt᷑
AA multo foꝛtioꝛi quẽcũq; retrahere veberet graua⸗
men eypenſaꝑ:quas gula reqᷣrit:vbinõ pecuniã ſo/
laß⸗ aĩam expẽdit.⁊ nõ obolũ ſ̊ celi amittit Ca⸗
lis.n.moꝛiẽs dicere põt ſiẽ dixit qͥdam in ſero feſtuʒ
illiꝰ diei qð magnũ habuit finẽ.trãſijt hec dies.ne⸗
ſcitur oꝛigo ſcõi:an laboꝛ:an reqᷣes ſic tranſit gloꝛia

mũdi. In illo.n. cõputo experient:q eſt e dño dya⸗

bolo ⁊ dna gula:qb ſtudioſe ſeruierũt:ſicut v luſo⸗
ꝛe vel pꝛoditoꝛe vel quocũq;:qui aliqñ fallaciter ve-
cipere cogitat:qui in pꝛincipio illũ quẽ decipe vult
lucrari ꝓmittit.tyrannꝰ etiã hoĩem honben veni⸗
entem ed habitandũ in dñio ſuo:nõ ſtatim ſpoliat:
H potius in pꝛincipio ſe ei affabilem ⸗ ſociabilẽ oſtẽ
dit/a⁊ plures lenit ꝓmiſcet.ſic etiã ſe hñt cõmuniter

vj.

Art.iiij.

Artiꝰ. x
. Viij.

Exempl

Arti. vj.
Jr.

Gula

oẽs tyrãnni ad ſpditos ſuos in pꝛincipio:qñ dñium
ſup eos querũt. qꝛ aliter nõ reciꝑent᷑: ſed expellerẽt
ſicut patet de Roboam.iij. Re. xij. ſic m mgrm in
hyſtoꝛijs ſcolaſticis Archelaus filius Herodis in
pᷣncipio dñij ſui:multa iudeis ꝓmiſit/vt eos ad wo⸗
miniũ ſuñ aliceret. in quo cũ eſſet ſtabilitꝰĩ quodã
feſto templũ dei multoꝝ miliũ iudeoꝝ ſanguine ma
culauit. Sic tyrãni moderni: ꝗͥ pꝛi⸗ pulchꝛe loquũ⸗
tur:poſtmodũ occaſiões querũt nocendi:⁊ in oↄpedi
bus eos ponẽdi atq; ſpoliadi ſic dyabolus: ſic gula
Zluxuria: quodlibet peccatũ ſᷣm carnẽ celectabili⸗/
ter ludit cũ peccatoꝛe ſic patet. C. vj. xj. dicens illo

Pꝛouer. xxiij. Comede inquit et bibe: dicet tibi et

mens eiꝰ nõ eſt tecũ/cibos quos comederas euomes
7 pdes pulchꝛos ſermones tuos. —
¶Et nõ ſolĩ ila qͥ finẽ gule reſpciũt: ve qᷣb pᷣdictũ
eſt iam diſſuadent ſed etiã alie circũſtatie ta extri⸗
ſece ꝙᷓ intrinſece nos ↄcernentes. Extrinſece.n.pᷣmo
nos ↄcernit locus in quo ſumꝰ:q ꝓ carcere nobis de⸗
putatꝰ fuit.Locꝰ aũt carceris ex intenſt iõe incarce/
rantis magis incarcerato oꝛdinat᷑ ad penaʒ ⁊? abſti⸗
nentiã:qᷓ ad gulã ? xelicias. Si ergo ve enali carce
re in quo per ceũ poſitiſumꝰ peeter ſuã bonitatẽ et
tra ſuũ pceptũ aulã volumꝰ facere veliciaꝑ: ve au⸗
a ibimꝰ ad carcerẽ. Et iuſte quidẽ: qꝛ ipſe oꝛdina/
uit ꝙ ve carcere iremꝰ ad regnu:⁊ ꝙ qui hic vti vel⸗
let carcere: vt locus requirit:alibi carcerẽ nõ habe⸗
ret. qui vo illo ita vti nollẽt:alibi carcerẽ haberẽt.
Ergo in electione cuiuſcunq; eſt hic vel alibicarce⸗
rem habere:qui vo alibi illum eligunt iuſtum eſt:g
alibi illuz habeant. Secundo tempus in quo ſum

quia eſt penitentie: quod nõnulli oↄmutant in tempꝰ

leticie ↄotra vi oꝛdinationẽ dicentis:Eſa.xxij.Sau

Art. vij.

dium ? leticia comedere carnes:⁊ bibere vinũ.Ter-⸗
cio miſeria mundi foꝛtuna:qua videmus multos fa
me affligu:non ergo eſt ↄueniens:q multa xpimem
bꝛa fame affligantur dyaboli membꝛa celitijs af/
Auant. Apkus. n. j. Coꝝ.xj pꝛo incõuenienti habuit
vnus eſuriret: et alius enius eſſet. Quarto pi et
om nium ſanctoꝝꝑ exempla qui per abſtinentiam p/
uenerunt ad celi affluentiam: vvigilia ad feſtum:
ſicut patet.F.iij.ij. Et hanc wctrinam wocnerunt?
nos:vt ab inimicis obſeſſos ad vigiliam: ad ſobne⸗
tatem hoꝛta bãtur dicentes illud.j.pe.v. ſobꝛij eſto⸗/
te ⁊ vigilate: quia aduerſarius veſter dyabo lus ⁊c̃.
Circa muros anime noſtre iſtam viam opinioneʒ
tãqᷓ melioꝛem elegerunt ſancti:ſtulti vo alterius ſt
vite: opiniomis dicentes illud Ecd. ij. Melius eſt

comedere? bibere voſtendere anime ſue bona de la

boꝛibus ſuis. Sancti nãq; hic minꝰ comederũt:vt ĩ
cena vei velitioꝛa ſumerent. Stulti vo qui llam ce⸗
nam nõ credebant:nõ expectabãt. ideo comeder̃t
I ſaturati ſunt:a impinguati ⁊c̃. Nee.ix.Et id eo ce/
na illa caruerunt:qui ducentes in bonis dies ſuos 2
in pũcto ad inferna vſcenderun t. Job. xxj. Cũc eis
impꝛoperari poterit illud Yoheb.. vlulate ᷣ bibi⸗
tis vinum in dulcedine qm̃ perijt ab oꝛe vꝛio.
¶Et non ſolum ipſe circũſtantie extrinſece ſed etiã
ipſa gule conditio intrinſeca:ipſius videlicet in ve⸗
lectatione bꝛeuitas:ipſam dii uadet.illiꝰ nãq; tãt a
eſt bꝛeuitas: frequenter non velectat: niſi dum in
oꝛe:⁊ ingutture eſt.quo pertranſito aliquotiens a-
ro poſt vellent ſi poſſent:quod ſumpſerunt emitte⸗
re et plus cupiunt ſumptum emittere ꝙᷓ pꝛius cupie-
runt non ſumptum ſumere:qui videlicet illud ad ſo
lam ſumpſerunt velectationem conſcientia contra⸗
dicente ꝙ potius ſumptum nocebit voluntas hoc
illud emittendi que ſumptionem ipſam ſequitur:il-
loꝛum inoꝛdinatam oſtendit bꝛeuiſſime velectatio-
nis auiditatem: pꝛo qua tot expenſas et ſollicita⸗

G „„.

tionesir laboꝛes appoſuerũt ꝓ qua etiam tot fereu⸗
laſet totiens in die parauerunt: pꝛo qua etiam fre⸗
quenter ea que ad honoꝛẽ vei ꝑtinent /ſic auditꝰver
bi vei 7 hmoi vereliquũt:dicentes:vel cogitãtes q;
ad pꝛãdiũ feſtinare volũt:ne cib pereatvł vẽter fa⸗
meſcat ſeu wolcat vel qꝛ in cibis vel potatiombo ? ta
bernis moꝛoſe ſedentes ad cibũ anime ire nolũt qᷣs
repꝛehendit. Eſa.v. dicẽs. Cithara lyrala tympa-
num/⁊ vinum in ↄuiuijs veſtris/⁊ opus vninõ reſpi⸗
citis contra wctrinam xpᷣi Jo.vj. opꝑamini inquit
cibũ nõ qui ꝑit:ſed qui ꝑmanet in vitã exernã:⁊ apo
ſtoloꝝ dicentium Actuu.vj. Mõ ẽ inquiunt equum
nos verelinquere verbũ vei:⁊ miniſtrare meniis. c?
ↄtrariũ faciut:qui ꝓpter menſasvł q̃ſcũq; carnales
lectationes verbu dei vel nõ pꝛedicãt vel nõ audi
unt. Oẽs ergo tales:qͥ ꝓpter hmõi velectatões bꝛe/
uiſſimas tot cõmittunt vel omittunt vnuʒ in facto
ſuo dãt intelligere:q; videlicet młto plura facerent
et omitterẽt: ſi velectatio illa eſſet longa.ſ.gutturis
tranſitus:e quo dicit Hern. ꝙ voluptas gutturis
quetanti hodie eſtimat᷑ vix duoꝝ latitudinẽ habet
digitoꝝ eſſet longiſſimũ ? latiſſimũ:qu⁊ foꝛte opta-
rẽt ſi poſſibile eſtimarent. Sicut ille e quo ſcribit
qꝙ; v hmõi velectationis bꝛeuitate wolẽs oꝛauerit:
uttur eiꝰin longitudie collo gruis aſſimilaret᷑.ſi gu
oſiz taberne freqnẽtatoꝛes tale haberẽt collum ab
alijs coſci poſſẽt et digito oſtẽdi:dicẽdo.Ecce vbi
padit bel vviuẽs qͥ vuoꝛat ola: Dan.xiiij.
¶ Duos vo pena eterna vel vilitas vl bꝛeuitas a gu
la nõ retrabit/ſaltẽ ipᷣa reꝝ vpauꝑatio⁊ ↄſumpto/
quas nõnulli płꝰ timere ſolẽt:retrahat. Ipſa nãq;
vũ ẽ in pparãdo ⁊ ſumẽdo reꝝ iniuſtã requirit ↄſum
ptionẽ:que ideo iniuſta dꝛ:qꝛ iniuſtũ eſt vr d rebꝙ
oĩbo creatis vnꝰ plꝰ qᷓ; vebeat ⁊ aliꝰ minns habeat de
hoc.n.in quo guloſus excedit fame moꝛiẽs ſuſtẽtari
poſſet. Ypſa vo ↄſumptõe trãſacta largioꝛem requi
rit ↄſumptionẽ:vt ↄtra infirmitatem quã crapula
intulit in electuarijs/ medicis atq; medicinis ſum-

ptuoſis remedia querat: ad ꝗᷓ copanda qn voloꝛ coꝛ

tangit moꝛſq; timet᷑ nihil nimis reputat carũ.vn/
de talib ſepe ↄtingit ꝙ multis expenſis infirmitatẽ
coꝛꝑis ⁊ moꝛtẽ incurrũt aĩe ⁊ qiq; vtriuſq;. O etiã
plus expendũt circa cibi euacuationẽ: ꝙᷓ fecerãt cir-
ca eiꝰ acqͥ̃ſitionẽ vel pparationẽ.⁊ ꝙ qᷓntũ vie pꝛece⸗
denti laboꝛauit ſtuduitq; totꝰ ꝓ vetris repletione:
tm ? plus poſt repletionẽ die ſequenti ſtudeat medi
cus ꝓ ventris eus cuatione:cuiꝰ tñ ſtudiũ cũ oĩh er⸗
penſis frequenter amittit qñ exceſſus foꝛtioꝛ ẽ in ve-
ſtruen do ꝙᷓ medicus in ſanãdo:ꝙ ſepe ↄtingit quia
crapula multi ꝑierunt: Ecci. xvij. Hota ð hacma
teria. F. viij.xvij.
¶ Quosvo oĩa nõ retrabũt pᷣdcã ſaltẽ ipa quã oẽs
naturaliter timẽt coꝛꝑis retra hat afflictio:que gu⸗
le tripliciter aſſociat antecedenteracomitãter/⁊ ſſ
ſequenter. ¶ Pꝛimũ patet:qꝛ fames⁊ ſitis nõ ẽ ſine
pena:̊ guloſus añ pꝛandiũ vel fameſcit ⁊ ſitit cibũ
potũ vel appetitũ cibi et potꝰ verbi gratia. ſtatim
poſt ſumptionẽ in mane veſiderat appetitũ et famẽ
pꝛãdendi in nona poſt pꝛandiũ vo væſiderat fameʒ
locũ ꝓ cena recipiẽda:ꝙ ſi tãtũ ſaccũ ĩpleuit ĩ pꝛa-
dio:q nõ remanet va cuitas ꝓ cena:ſpecialit᷑ ybiſpe

rat bona mẽſe eſſe apponẽda:vwlet. Idẽ ꝓceſſus pa

tet v potatoꝛibo qui bonũ habentes potu ſitim ap-
petũt. Et ideo illi qui ſtudent calicib epotadis va-

cantes potibo? dãtes ſymbola: Pꝛouer.xxiij.ſalſis ⁊

poꝛris et hmõi:appetitũ ꝓuocare ſolẽt. cu ergo ante
pꝛãdiũ vł potũ ſꝑ famẽ habeat vł ſiti:q ſine penañ

fuũt vel illa ſaltẽ babere appetat: et e nõ babitis wo

leat que ſine triſticia nõ ſũt.ſeqt ꝙ ante pꝛãdiuʒ vel
potum in pena vel triſticia eſt: qui ſeinper e fe⸗

Arꝰ.vriij

Artðů. ix.

xiij.

xv.

ſtatis habetetĩ uloſus enuͤſeh

14 iniifeitsinſinnechoglmdn

Schamintoto corpeinfinnitat⸗
nu er in alo deqns ufein matſi
hezruetile tepleri icicio: ainece
nec apoꝛes mulcit di ois ſuſape e⸗
ngoodniinick umnſtn
tangoymno ſl —
ſepmit neſad ar tenniſfſo hu bi
urgiatetoto caplte palpltuͤtrs i in
ſicd alid lberij wmhe ci vopoſtpn
nratando mebia tnetenit mien ſtome
noduſenſent gapoleß pluͤgit peccati⸗
Neiaaſund micncarenent lcdeſym
ltes Airaudentſctdeniſqgzdiei cogit⸗
Amgheſem gnliniſeb' dier
unie dan Kione die Siaütad dig
cüchnegociaindigelb ſurgereogitn
tüſpotius exoguebis tii con
Cucltquotitiano pmno pzeppimeto.

i⸗ otidletrgint in multis eſci

Naltalem potübibi laangeuc
mñ, erſuintimengaat Negäteim
hattügnalitat tpotedlcentes 3
nnongekberiratannitet no
ons ſimmmmt Gchoiceee
channis Blnabſtiinne
nanüle⸗ enae cegere
umitatis: canſ ſanitatis ⸗
rchaut ſanitans nanne
Ga zilgsriziginhoien J
arn . udndtlsbſtinetian
iedainminahen gens
at id tämard amian ki
nklaptirhannn
ndinediheneeen⸗ Pune

irlnl

Per Araremnenſis
Aumun käſciganis
nnte dhau
uuuedom inlantghe⸗

eelcernitd ad

hatateizt lehabtifrcoln
nigmvalilt iln En in
Ianoura Daj nij
emapel Nltas hultnse an
ba ex Npuupation ſnpr
ntreſolitnetrahat ſ9ln nicz
medorepiniuſtöregbuntfun
tadiigeiniuſtüieit re
Fubentrallemmmns babegt e
seckalt fame moꝛies ſuſtitani
nptöeträſacta langiorentegui
ranIfirmikoten gus rtpule
7mecicaorey mecaius um⸗
r Cαdα7οαο7âooοα
hil numiz npotat ri, t⸗
inultis penſiolinfimitate
taier qnq; vrnuſq; Oetis
leuacuatione,gfecertai⸗
ration’.1ntiͦ die grece/
tot , detnis fepletione:
edieſeccntiſtuccatmeli
onecub tiſtuctü clola⸗
tügſiereeſtus fontioreind⸗
