num. Sic oꝛatio cuota amoꝛem acquirit vei ⁊ ſan
ctoꝛum inqᷓtum quis ſanctificatur per verbum dei
⁊oꝛatõnem.j.Cumo.iiij.De coꝛpoꝛalibo etiam patʒ.
q;tum ad bona nature que per ipſam largiunt᷑: taʒ
ipſi oꝛantiſſicut ſanitas:Eccleſiaſ.xxxviij.Oꝛa womi
num et curabit te.ꝙᷓ etiam ipſi pro quo oꝛatur.quis
oꝛatio fidei ſanabit infirmum: Jaco.v. Et qᷓ̃tuʒ ad
bona foꝛtune.Gicut pluuia tempoꝛe ſiccitatis:ſicut
patet Numeri.xx.vbi moyſes oꝛanit dicens: vomi⸗
ne veus audi clamoꝛem populi huius:⁊ apen ei the/⸗
ſaurum tuum fonteʒ aque viue.vt ſatiati ceſſet mur
muratio eoꝛuʒ. Gic ſiccitas tempoꝛe pluuie.quia ſiẽ
per excluſam aque emittunt᷑? includunt᷑. Ita ꝑ lin⸗
guã oꝛantis:ſicut pʒ Ja.v.vbi dicit᷑ helya ꝙ oꝛati
one oꝛanit vt nõ plueret ⁊c. Et iterum:Oꝛauit ⁊ ce⸗
lum ⁊vædit pluuiam ⁊c̃.
Etum vo ad futuram vitam. Sicuspauper oꝛã
do vite coꝛpali acquirit neceſſaria tẽpalia. Ita hu⸗
milis oꝛando ſalutẽ acquirit eternã. Pꝛopterqo ia⸗
cob om̃s hoꝛtat᷑ dicẽs. Oꝛate ꝓ inuicem vt ſaluemi
ni: Jaco.vlti.Ad hoc xo ꝙ oꝛatio tãte ſit efficacie:x

Exemp.

Exemp.

uiij.

V.

ſtobontec agnuͦ nun gore

racaiaum nectſſe eſoff⸗
inutningemenſi
looute of loco eantts pun
Peritnoinpetrun. Iſot ka
Dlicanentisofonem no audian
Pangrinegleneſuntxſa)⸗Mecn
Hoteftenoplaceretelintalib
Parga nendmeuidli
naleem pidet g dus illum inn
tatibus auclat damantez qui
mandonti Ertolien oſumpto⸗
Oiriſperobat dlcens Jn hoc fil
imm:guicaia petienim cnpi⸗
ſota eius ſtocin? Et no allter
gbeogliquid peterepro quomh⸗
inogo peins eſtatra queuon
nnodo ſperarepot gißus erauch⸗
baiuratorla imnagna gtetra de
Anancatardel noaethton
dnesfeci Vitam ducendo d mals
tſteſagaſniprura gui dclinatr
atlegamafo tins ent erearͤbih
Etteſte danto nüͦ pnocan
tetbiinnnatar pellena
rato:qul pult oꝛans exrauin

ſeſaaatg mandaton dei
uetlegemſecyrem dnitice

lecꝛat pſeinecpglijg ſ
iainnmntehelir inon

Cietantäzeiegmnter datzftit
udastimensneboſtoaniina,
tGirandantcrcs tengll gätan
tammngtilliphrin apn
kenmtneglos inmundntinnen

pliocmparos inpecttent gren⸗
Snanggprelrtore penoner
atorts:gul outoͦnibns ,no ho⸗

Pimypeglant nees uigtuel
ikrnzim ael
eles : ſeuzliteramicog: jeos
Int inpectantin openbbustn
antur. dicedo illucd Zeranie.
auitatis orateptoegadd⸗
Namomnis acgbirmntbons.
ſanercjfuture Prlſentinan⸗
irunturtan bonsſpintweli⸗
itmalid gatt ſichebn
nichs amotemocgpint honi
ota amoꝛem Acqgulnt itſap,
ſnafann i ndunn
iij Zecponll m .

t nene gn ind in

iudn
Eacſeſa nii Ou wn
ſgonn dln
fmun zui Er fiihn⸗
unntenharſit en,
noſicuut l tane⸗
6
rrllehnmtaſeun.

Ein

ſi

Bratio

vtilitatis multas requirit ↄditiones ipſam p̃ceden⸗/
tes. Et hoc ſatis innuit᷑. Eccleſixviij. vbiſacra ſcri⸗
ptura volentẽ oꝛare hoꝛtat᷑ admonet dicens. An⸗
reoꝛatõeʒ pꝛepa:a animã tuã.quia ᷣm etiã iura ciui
lia: nõ licet cuilibet ſalutare pꝛincipeʒ ſed tm̃ digno.
ſicut pʒ.C.li.xij.ti.de veſertoꝛiha.l.cum introrffenr.
Ergo a multo foꝛtioꝛl anteq; qs pꝛincipẽ ſalutet. de
guo oñdit phᷣs/ diſcu ſſis pᷣmiſſis per cemonſtratiõeʒ
dicens. Elnus ̊ pnceps/ debet ſepparare 2 dignifica
re.pꝛimo p interioꝛẽ aĩe mundiciã:ſicut pʒ. C. Vj. ij. 2
iij. Oꝛ em̃ talis pparatio pᷣcedere beat om̃i rationi
ocoꝛdat qꝗꝛ nullum enceniũ pꝛincipifactum terꝛeno
placeret/ſi in vaſe offerꝛet᷑ ſoꝛdido:vel ſi in ſe efſz ple⸗
nunm / vel mirtũ muſcis ⁊ venenoſis vermib. Ita nec
videt᷑ ꝙ oꝛonis ſacnificium ceo placere vebeat: qo ce
coꝛde offert turpiſſimo/ qo eti nec in ſe duz offtrta
muſcis malaꝝ cuſtodit᷑ cogitationũ OQui goꝛarevo
luenit iure mundabit᷑ vt ve illo verificet illud Zeui.
xuiij. Oꝛabit ꝓ wmo/ꝛ iure mundabit᷑/ ſupple pꝛius:
tũc exaudiet᷑. Ypo teſte q ait.ij. Paral.vij.Si clau
ſero celum nepluat:ↄ mandauero locnſte/ vt euorz
terꝛã:aↄuerſus aũt ꝓpłs egerit penitentiã/ exaudiã de
celo: ? ſana bo terꝛa eoꝝ. Congruũ nanq; videt /ꝙ ſi⸗
cut ille qui regem offendit anteq; magnuʒ ab eo mu⸗
nus petat: offenſam amouceat/zregem neceſſeẽ vt pꝛi

us pacificet:aliter nõ impetrat qð petit. Sicin ꝓpo

ſito/ anteqᷓ; magnñ munꝰgloꝛie vel gratie a veo pera⸗
mus/a accipia mꝰ:neceſſe eſt offerꝛe peccati offenſaʒ:
puras ad vũ leuare manus.j.Zimo.ij. Viros vo⸗
lo oꝛaꝛe in om̃i loco lenantes uras manꝰ. Aliter qʒ
petut no impetrant. Ypſo teſte qui ait. Cum multi⸗
plicaueritis oronem nõ exaudiam. manus enim vre
ſanguine ꝓlene ſunt:vſa.j. Mec mirũ quia nec vmi
no terꝛeno placeret cib in taliboblatus manibus.
Bcõdo per mandatoꝝ vei obſeruantiã. ¶ Ratio⸗
nale em videt᷑ ꝙ vus ilium in moꝛte et alijs neceſſi⸗
tatibus audiat clamantexs:qui pꝛius ipſum audiuit
mandantẽ.Extali em pᷣſumptõne Jobannes exau⸗
diri ſperabat dicens. In hoc fiduciã habem?ad e⸗
um:qꝙ quicquid petierimꝰaccipiemus ab eoſqm̃ mã
data eius cuſtodimꝰ. &t nõ aliter: qꝛ ſiultum videt
ab eo aliquid petere:pro quo nmihil volumus facere
imo qo peius eſt ↄtra quẽ quotidie facimus. Quo⸗
modo ſperare põt ꝙ ipᷣius exaudiat verba cuius ver
ba iuratoꝛia ꝙꝓ magna ꝑteↄtra wi pferunt᷑ honoꝛeʒ
⁊2 mandata:vel cuiꝰoꝑa eepron cei ſunt tranſgreſſi
ones fedã vitam ducendo mala lucra captãdo. Cũ
teſte ſacra ſcriptura qui veclinat aurẽ ſuam:ne audi
at legem:of̃o eius erit execrabilis: Pꝛouerbi.xxviij.
Et teſte vecreto ve ꝓuocans ꝓpꝛijs peccatis nõ po⸗
teſt bñ intercedere ꝓ alienis.j.q.j.ca.fertur. S. vulne
rato:qui vult q̊ oꝛans exaudiri dignu 7 habileʒ pꝛiꝰ
ſe faciat ꝑ mandatoꝝ dei obſernantiam.qꝛ quiↄſer⸗
uat legem ſecure multiplicat oꝛatõeʒ: Eceĩ. xxxv.taʒ
ꝓſe qᷓꝓ alijs. Qui vo legem non obſeruat nec ſecu⸗
re oꝛat ꝙ ſe:necꝙ alijs.ĩmo ꝙ peius eſt eius ſocietas
ſialios impedit oꝛãtes.qꝛ ſiẽ ſi miti venirẽt ad wmi⸗
num terꝛenũ aliquid petentes/⁊ eſſent inter eos ali⸗
qui vel aliquis quos ↄtra coꝛ haberet: vtpote: q con
tra eum aliquid feciſſent rñderet et peiꝰ expedietis:
imo nõ expedietis negocia vr̃a dum tales in vro ha
betis ↄſoꝛtio. YIta in ꝓpoſito.qꝛ que væus cul difficul
tate vel oĩno nõ ↄcedit ꝓpter maloꝛum hominũ ſoci
etatem:faciliter ⁊ ſtatim ↄcederet:ſi omẽs eẽnt bo⸗
ni. Vne vᷣm glo.ſuper illud euangelij:ſi quis habe
ret fidem/ſicut granũ ſinapis diceret monti/ ꝙ trãſ⸗
ferret ſe in mare ⁊ ſetranfferꝛet niſi peccatũ hominũ
obſiſteret: auferte ergo malum ve medioveſiri/? pe-
rite in fide ⁊ dabitur vobis querite in ieiumo et in⸗

46 2-

O v„v.

nenietis: qrite inquit ieiunio. Falco em vel canis fa
melicus diligentius querit:minſequitur ⁊ citius pꝛe
dam appꝛehendit: ſicieiunans. ¶ In quo exemplo
tercia oſtendit᷑ ↄditio ⁊ pparatiojque oꝛatõnem pꝛe⸗
cedere vebet:videlicet ieiunium. Gi em heſter volẽs
ſalutem populi ſui petere coꝛpoꝛaleʒ/tribus diebus
ieiunauit ⁊ totum populũ ieiunare fecit dicẽs. Oꝛa
te pꝛo me:Deſter.iiij.maioꝛ ratõ ⁊ neceſſitasvidetu⸗
ꝙ illi qui ſalutem petere volunt eternam: ieiunent.
Et ſi heſter cuʒ populo ſuo ideo ieiunabat ⁊ oꝛabat:
vt ab boſtib cuſtodirent᷑:qui coꝛpora occidere vo/
lebant:a foꝛtioꝛi ratõne chriſtiani oꝛare et ieinnare
eberent: vt ab hoſtid ⁊ temtatõnibo cuſtodiantur:
qui coꝛpus ⁊ animã veſtruere ? eternaliter ꝑderemi-
tuntur. tali cautela ad ini vefenſionem cõtra eos ſe
aſſerunt vſum fuiſſe ꝓphetamlqui ait:ego auteʒ cum
mihi moleſti eſſent induebam me cilicio humiliabã
in ieiunio animã meam:⁊ oꝛatio mea in ſinn meo ⁊c̃.
Mec cautela iſta in hoc caſu ſola ſufficit.quia ſicob/
ſeſſo ab hoſtib nõ ſolum ſufficit ꝙ ſe ſobꝛium 7 vigi⸗
lem cnſtodiat ne inimici caſtrum dum comedit 7
vꝛmit intrent:̊ requirit᷑ etiam ꝙ ſtipendiarios ve
alios ad ſui œæfenſionem GSaurer Yr in ꝓpoſito nõ
ſufficit/ ꝙ volentes ſe ab hoſtibp cuſtodire animarũ.
faciant qð wcetur Math. xxvj. Vigilate inquit xpᷣe
7 oꝛate:ne intretis ⁊c. Sed etiam ꝑ opera miſericoꝛ⸗
die ſtipendiarios ↄducere/et amicos ad ſui caſtri æ⸗
fenſionem multiplicare vebent: ſcientes qm bona
eſt oꝛatio cum ieiunio:⁊ elemoſyna magis q; tbeſau⸗
ros auni recondere.qm elemoſynaa moꝛteliberat/et
ipſa eſt que purgat peccata:⁊ facit inuenire virã eter
nam:Thob.xij. ¶ In quibs exemplo z auctoꝛitate.
quarta oſtendit᷑ pᷣparatio:que pᷣcedens oꝛatõneʒ ex⸗
gaudiri facit elemoſynaꝝ:videlicet largitio 2 ſpecia-
liter:qñ cum ieiunio copulat᷑: talis nanq; oꝛatio eſt.
ꝗ.auis que in altum duab poꝛtat᷑alis:⁊ ſicut nunci⸗
us pᷣmiſſus cum duobo ad pᷣparandum hoſpitiũ.pe/
dibo foꝛtiter curꝛẽs.qꝛ oꝛato teſte beato HBreg. ſi bñ

vij.

viij.

occurꝛat ẽ.q.nunciꝰpᷣparaus hoſpitiũ dñi ſui.q coum

audacia ꝑgit:.q.ad wminũ intrat q caro nequit .
nenire. In cui ſignũ fieri põt ꝙ añ aſcenſionẽ xpiie⸗
iunamꝰ.z lethaniã dicẽdo oꝛamꝰ:vt oꝛonis nucium
ad xpᷣm dñm nr̃m tucmittamꝰ:qñ duo hẽmꝰq pau-
peres ↄſiderãt q ad aliquẽ locu rogaturi accedunt
oſiderãt nanq; dni largitatem ⁊ locũ/ q; vicz in ſe ſit
curialis ⁊ ꝙ in loco illo pñs inuenin poſſit. Gicnos
tũc ſpãliter oꝛo neʒ cũ ieiunio et elyna mittere xcet:
qñ xꝓp paupꝑibo largus eẽ credit:vtpute.q.feſtũ ma⸗
gnũ tenẽs multis hoſpitibo/qs in aſcẽſione ſecuʒſon.
ritad wmũ ſuã.Et circa illud tpᷣs in qͥ ad wmũ ſuã
rediens qñ pnñs:qͥ nunqꝙᷓ vfuit inueniri poterit/ 4 4⸗
dam oꝛonis nunciꝰ:ideo iuſtis elynaꝑ wnis honoꝛa
ri dʒ.qꝛ iuſtũ eſt ⁊ omi ↄſonuʒ ratõniſꝙ nos qͥ multa
a c petimꝰin nr̃is neceſſitatib/ꝙ aliq ſibi? ſuis in
illoꝝ petentibo neceſſitatib tribuamꝰ. nec aliter ſi⸗
ne verecũdia quidꝙᷓ a veo petere veberemꝰet ſi aliter
petierimnõ eſt iuſtũ/q petitũ recipiamꝰ.qꝛ habet᷑
gloſa.ſuꝑ illud Math.xij. nde manũ. fruſtra in
quit ꝓ pctĩis rogaturꝰad 2mus eleuat: qui bas
ad paupes ꝓ poſſe ſuo nõ e Nec hᷓ auqiedo qͥſ-
ꝙ; grauet: vel admiretur. q: curias mũdi aliqͥd
petituri accedentes: wna aliqquotiẽs pᷣmittũt:vt ci⸗
tius qð petũt obtineant. In quibo ſepiꝰ plus expen⸗
dunt ꝙᷓ; lucrent. Mõ grauent᷑ ꝙ ad curiã œi acceden
tes /aliqͥ eos dare opteat:vbi nunqᷓ minꝰqᷓ derũt
ſ centuplũ ꝓlus recipiẽt/qñ ꝓ dato vel remiſſo tꝑa⸗
li ecernu poſſid Pu Qurg vanizmun marunuze .
t .

o perut eternu⸗ n . pale

e; r liberotoez a carcere

t q miſcoias

1E.

Dratio

veſtes ⁊ quecũq; alias miſcoias a ðo petũt eternas
nõ grauent ſibi:⁊ ſuis ↄſimiles exhibere tpales.hoc
ſcientesſꝙ ſipᷣdicta miſcpie oꝑa:ei exhibuerint tꝑa⸗

liter ab eo exaudient᷑ ↄſiſia petẽtes eterna.nec mirũ
q vum hmòi miſcðie exercent oꝑa/ angeluʒ habent:

qui eoꝝ offert cdꝛam vo æ ↄſimilib oꝛatões: quod
elegant᷑ oſtenſum eſt Chob xij.qñ inquit angelꝰoꝛa
bas cum lachꝛymis/a ſepeliebas moꝛtuos:ego obtu
li oꝛonem tuã dño.¶ QDuinta pparatio ⁊ ditõ que
oꝛationeʒ pcedere vbet: eſt mentis attentio apli⸗
catio ad illud.qð oꝛantes loqui ebemꝰ. Pꝛo quoẽ
aduertendũ/q ꝓfecta oꝛatio duplicẽ mẽtis requirit
attentionẽ ⁊ applicatõeʒ:vnã que oꝛoneʒ pcedere et
aliã ↄcomitari veberet. Se pᷣcedenti planũ eſt.qꝛ cuʒ
hõ ſit creatura rõnalis a ans ex ꝓpoſito/⁊ dveliberati
one:rõnabilevidet ꝙ de ð qð oꝛare deberet mentem
applicet anteqᷓ oꝛet:ne ad hn ſuũ tanꝙᷓ brutũ ſubi
to et qi ex inſtinctu ꝓcedat nature:nõ veliberantis.
De acomitanti etiã ↄgrnitas ſubeſt.Congruũ nan⸗
qᷓ; videt q oꝛantes ad om̃ia q dicũt mentẽ applicent
vt ex his qͥ dicit denotõ oꝛantis creſcat/ vum ad ea q̃
in ſe æuota ſunt:mentẽ ⁊ intellectũ applicat:⁊ veſide
rium œ habẽdo qo petit᷑ augeat᷑. ¶ Gʒ auig iſta ap⸗
plicatio oꝛonem aſſocians eſt valde difficilis ⁊ cum
multo vix habet᷑ laboꝛe:ſicut pʒ ꝓ illud qð fert᷑ ſctm̃
Bernardũ reſpondiſſe cuidaʒ laico improperãti ſi⸗
biſq viri eccliaſticinõ laboꝛant oꝛãdo et cantando.
Cui ille/bñ orare ⁊ hmõi facere habẽdo ⁊ quodamo
do ligando mentẽ in his q oꝛant ⁊ cantãt ẽ multum
laboꝛioſum.qꝛ cogitatio q̃ eſt ve ſelibera/⁊ euagan⸗

do delectat᷑.quodãmodo tunc incarcerat᷑/ligat᷑⁊ in⸗

tra clauſtra coꝛpis includit᷑.qa.q. illo tpe oꝛonis
loquẽs pᷣs.ait. ꝛo mea in ſinu meo ↄuertet᷑. Cni ali
us. nec ſic inquit coꝛ ligare ad illud qpð petit᷑ alijs co

gitatõmib euacuatis ẽ difficile:vel laboꝛioſum: h̊ le

ue.cui HBern.dabo tibi equũ meũ.ſi ita dixeris vnuʒ
pater nr̃.finaliter ̊ recognonit/ꝙ nec ſic ꝑaternr di⸗
rFerat᷑:licet ↄtrariũ pꝛius affirmauerat.qꝛ ⁊ aſſeruit
dum pater nr̃ dixit cogitauit:ſi ſellã cum equo eſ-
et habiturꝰ. Ecclia ad ↄditõeʒ tam difficilem/ et q̃ſi
impoſſibilẽ obligare noluit ve neceſſitate.voluit tñ
ꝙ; nõ gratis nec ex ꝓoſito dum oꝛat alias reciperet
cogitatõnes vel occupatõnes ipᷣm diſtrahentes: ſed
quantũ poſſibile ſit tales diſtractõnes euitet ⁊ occa
ſiones. Exemplo cuiuſdam antiqͥ patris:e qͥ fert᷑ q

cũ oĩa ſua ꝓpter veũ dimiſiſſet/⁊ diſſet:vt nudꝰnu⸗

dum pᷣdicaꝛctpᷣm:excepto aſino qͥ ad pꝛedicandum
veheretur:quẽ tñ poſt breue ideo dimiſit qtumcun/
qᷓ; eſſet ſibi vtilis.qꝛ dum circa oꝛones ⁊ pᷣdicatõnes
buit cogitare:ſolicitudo d aſini paſtu ⁊ potu:⁊ ne
furaret᷑ mentẽ ſuã diſtraxit. Primam tñ ↄditõneʒ/q
eſt facilis ⁊ poſſibilis ſemper oꝛantes habere vebere
mus: vt virtute illius prime applicatõnis ⁊ ſpũalis
tactus tota ſequens ad veũ aſcendat oꝛo. Sicut ſa⸗
gitta virtute primi tactꝰchoꝛde/⁊ digitoꝝ in altum
aſcendit:licet manꝰvel choꝛda ipam aſcendentẽ cõ/
tinue nõ tangat:ſi tñ ipſam in pncipio nõ tangeret:
nequaq aſcẽderet. Ita or̃o virtute prime intentio/
nis in altũ aſcendit coꝛã veo. Et ſi ſemꝑ mens ⁊ cogi-
tatio ipam nõ tangat/ſi tñ ipſam in pncipio nõ tan⸗
eret:nõ videt᷑ rõ qre aſcendere veberet.¶ Diẽ ſů vo
ens vno terꝛeno de pluribo rebv.⁊ aĩalibb enceniũ fa
cere.qñ aĩalia illa in loco ponit:in qͥ dñs trãſiturꝰ il
la videbit.ita illa oꝛdinat/vt illa q̃ ſt diſtincte natu
re ⁊ ↄditõis/ diſtinctũ ⁊ q̃ſi ꝑ ſe ſeꝑatũ hẽant locũ vt
odñm trãſeũtẽ v ſinglis infoꝛmet:vt ſingula videns
plꝰſibi placeãt. Ira volẽs deo encen iũ face diuerſa⸗
rũ hoꝛaꝝ quãlibʒ ꝑ ſe eo vuote oñdat. Et ſicut ad
uocatꝰcoꝛa iudice cauſis diuerſisa aꝛduis locutu
rus ð oĩb vexliberat añꝙq; loquat᷑. Et ſic poꝛttans ad

S v.
dñ̃m ſnũ redditꝰmultosX diuerſos:vel faciẽs bomę
iũ ꝓ diuerſis terꝛis: dicit accipe redditum meũ:vel
omagiũ ꝓ tali terꝛa. YJta reddẽs redditũ hoꝛarum
dicat vo:in pᷣncipio cuiuſcũq; hoꝛe in coꝛde ſuojre⸗
cipe redditũ meũ in qͥ tibiteneoꝛ: qtum ad talẽ ho/
ram ⁊c. ¶ Mac nanq; cã moti quidã ve laudabili cõ⸗
ſuetudine in pncipio cuiuſcũq; hoꝛe dicere ſolebant
KRerx ypᷣe clementiſſime tu coꝛda nra poſſide vt tibi
laudes debitas reddamꝰom̃i tꝑe. Sic etiã oꝛauitꝓ
pheta dicẽs.Auriin ꝑcipe oꝛoneʒ mes:in pᷣs xvj.Et
lten. Intret in aſpectu tuo oꝛo mea:pᷣs.lxxxvij. Doꝝ

exẽplo añ oron eʒ ppara aĩaʒ tuo:Eccĩ.xviij. ¶ Be⸗ x.

xtapᷣparatio oꝛoneʒ pᷣcedẽs dʒ eſſe iuſticia qͥ ad ꝓxi-
mũſꝙ neminẽ ledat in fama/coꝛpꝑe vel rebo.qe ſiri⸗
mũ in aliqͥ pdictoꝝ leſerit/nõ eſt iuſtũ ꝙ a ve0 oꝛans
exaudiat᷑qꝛ ⁊ rõneʒ videt᷑ a prfe magnũ munꝰpete⸗
reſ dum filio iniuriat᷑ dilecto:⁊ ſi petierit nõ obtine⸗
bit. Biẽc patet.ij. Mach.ix.vbi antiocho rege qui
filijs tũc œi ĩſidiabat᷑ dilectis oꝛabat dñm a quo nõ

erat miſcoiam ↄſecuturꝰ.Qui vᷣo in oibꝰ pᷣdictis ꝓ

ximo iuſticiã tenet/audiet᷑/ſic audit᷑ a pre: qͥ filio be⸗
nignũ ⁊ iuſtũ ſe exhibet:Pꝛouer xv.Longe ẽ dñs ab
impijs qtum ad primos:⁊ oꝛones iuſtoꝝ exaudiet /q;
tum ad ſcos. ¶ Geptima pᷣparatio dʒ eſſe humili⸗

tatis. Ita ꝙ cqtumcũq; om̃s pᷣdictas in ſe inuenerit xj.

pᷣparatõnes 7 aditões:ſemꝑ iñ ad h ꝙ poſtulatũ im
petret/neceſſe ẽ vt humiliter v ſe ſentiat:⁊ indigẽti
aʒl⁊ vefectũ ſuũ coꝛã 0 humiliter oñdat: ad modũ
petentis elemoſynaʒ/quicquid in eo miſerie eſt oſten
dit:vt homines ad miſericoꝛdiam moueat. Sic qui
æum ad miſericoꝛdiã oꝛando flectere nititur: dicat
et faciat ꝗð dicitur in pſal.cxlj.Effundo in cõſpectu
eins oꝛatõnem meam:a tribulatõnem meaʒ ante ip⸗
ſum ꝓnuũcio:qꝛ aliter nõ impetrabit. Sed ſic q oꝛat
impetra bit et obtinebit.ſicut patet ꝙtum ad vrrun
õ publicano et phariſeo.⁊ Zu.xxiij.
ð bono latrone ⁊ malo.et Eccleſiaſi.xxxv. vbi dicit
qꝙ; oꝛatio humiliantis ſe nubes penetra bit. Et quan
to plus humiliauerit ſe tanto altius aſcendet.ſic pa
tet ꝑ exemplũ væ ſagitta/que qñ arcu in altũ emit
titurſtanto altius aſcendit/quanto coꝛda ve q emit⸗
titur ꝓfundius verſus terram fuerit. Sic in ꝓpoſito
quãto animav qua oꝛatio emittitur plus humilia-
tur altius aſcendet:ſic oꝛatio humiliantis ſe nubes
penetrat.

Mec ſufficit oꝛni/ꝙ ↄditönes iaʒ deſcriptas habe-

at pᷣcedentes:niſi etiã bonas ↄditõnes habeat cõco
mitantes.qꝛ ſicut nec in aliquo ope ſufficit/ꝙ bñ ini
tietur:niſi etiã bñ ↄtinuet᷑. Ota etiã œ oꝛone ſentien
dum ẽ ad h̊ ergo ꝙ or̃o ſit bona in ſe:⁊ exauditõne di
gna. Pꝛimo in ipſa requirit᷑ ↄgruitasꝙ viq; illð qð
etit ſit ↄgruuʒ ⁊ rõnabile.qꝛ nulle niſi ronabiles ſt
atoꝛi pces offerẽde:ſic elicit᷑ ex lege ciuili.C.li.j.ti.
e pᷣcib imꝑatoꝛi offerẽdis.⁊ ð qͥb reb ſupplicari lʒ
an nõ.l.nec dãnoſa. ¶ Hec aũt ↄgruitas ⁊ rõ in or̃oe

reqͥſita maxiĩe ĩuenit᷑ in orone dñicꝗ triplici de cã ſeu

rõne.(¶ Pꝛio nanq; ẽ maglogrus rõneſauctis.Alie
em̃ orones alios hñnt auctoꝛes:h̊ vo xpᷣm ⁊veũ hʒ qͥ ſic
oꝛare wocuit dicẽs:cũ oꝛatis dicite pr nr ⁊ꝛc.Lu.xj.
BGcdo rõne breuitatis. Mã alie oro nes ſt pſalmi:

⁊ bmõi:qᷓ freqᷓnter maioꝛẽ hñt ꝓlixitatẽ:hec aũt eſt

breuis oro q̃ celos penetrat.¶ Ter rone vtilitatis:
h̊ nanq; maioꝛẽ ↄtin et vtilitatẽ.qꝛ qcqͥd põt ⁊ dʒ hõ
iuſte velle veſiderare vel petere:in hac ↄtinet᷑ oꝛatio
ne. Nam om̃e bonũ qo petere vel œſiderare œbemꝰ
vel eſt bonũ ꝑtinẽs ad creatoꝛẽ vel creaturam ad ⁊æ-
umvidelicʒ vel ad nos.Et ᷣm hoc in iſta oꝛatõne ſe
ptem ſt᷑ petitõnes.Quaꝝ prima honoꝛẽ petit ðiibi:
ſcfificet᷑ nom tuũ. In hac nãq; petitõe petimꝰꝙ oẽs
eo ſeruiãt nomẽq; eiꝰ honoꝛet:ↄtra qð faciunt iu/

tpat. Cll,.. nte
nſmmlacieito E deſotto

bolirpeccgtiindigts t
Pfentgnlleſewndsriin
Hi arti). Oſiintal ſenuitute
voluentno randick qeſeims⸗
caucit Joh ir Geg penuloſ⸗
lungit nſiſngpeſto cötineat vent
ernos dumitmmus whitoꝛltynoſt
lexes amnles go erfalla pentallege
ſonecoceginon dbet vel ſiconcc
ent momenti ſcyt paterplegemal
nniij legem. C.lle.tl woluerin
Uerſa Inqua otinent verba queſen
ſareſctytaſinein pſonam precannn
libetiucicem mandamennt ſuba⸗
Chunns Di reces veritatinitant
ungnar gaſninniinems
uacali geipiat cuietiälegichedr
tuschuſtiqimmeclate poſt ion
dicens. Oidimenitis ominid⸗
ſupple gin ſggeſtöepꝛetendjin
nobizic dinintet fohis aterye
npeſta. Hota. der i Mali⸗
nittrefonmndamus cnſtocti
1 gmtttas alerenos fo
Fopenelberatid nlſencen⸗
amlſencoꝛspe

notioch ſubatt.
mdrigct addane⸗

th. . Gec ci ori
cüſnd delelini nncm n
4

o humlinroſti ainuiß
rucguicneomtſeneckoſt
tſenenum neenk giegni
iounde fecteſenirtur:dieat
npſal gl Efuncoincöſpean
mannidhnlatönen meuzanteip⸗
rNOimpettabit. edſic got
Hebit ſicutpatet jtumad ſenn
ublicanoerphartſeo,1An ni,
ſeloer Ealleſiaſt nr. pbidia
sſenubes penetrubit Eton
thetuntwaltusſeengen ,ip
avei wanu ijeltianit
MOit /gvanto corde wenit/
teram fuent. Gleli, poſto
gtioemitnturplus bumihu⸗
Oꝛotiohumtliantisſe nubes

õ
donasodiröneshabegl ced

Relinoopelafictgbüint
nen alimaimn nne
oſitonainſen guuctönenl
int nttug g nn 66
ibile nnlenii ſinlet
ſeclat glchecinli ,ii

e plicztih;
ritsz oehſeh hune

i En funlun⸗
vnlini öt R
eloti gͤ 6 n

xiij.

xiij.

xv.

ratoras. Alias vo ſex ad noſtram oꝛdinauit vtuita⸗
tatẽ:in quibo ſex omne bonũ atinet᷑:qð noſtram in/
cludit vrilitateʒ. Omis nanq; vtilitas noſtra ꝗᷓ peti
põt:vel eſt e hono habẽdo vel vemalo fugiẽdo ſeu
remouendo. Omnenanq; bonũ petendũ · vel eſt bo⸗
nũ gloꝛie.vel gratie vel nature:que quidẽ tria bona
in tribo pꝛimis petunt᷑ petitionibo ſen rogationibus
ad nos ptinentibo:bonũ nanq; gloꝛie perit᷑ cũ dicit᷑
adueniat regnuʒ tuum.i:nobis ⁊ nos illi. GDonũ vo
gre petit᷑ cũ dicit᷑:fiat volũtas tua:ſicut in celo et in
terra.qj.d.da no bis gram tuã faciẽdi volũtatẽ:ſicut
illi ꝗͥ nunc in celo ſunt fecerũt. Oonũ vo nature pe
ti cĩ dicit᷑:panẽ noſtrũ quotidianũ da nobis bode
.i.nr̃am coꝛpalẽ ſuſtentationẽ da nobis hodie. Om
ne vo malũ fugiedũ.vel eſt malũ culpe vłpene.Aſda⸗
lum vo culpe eſt duplex:vnũ qo antea ↄmiſimus. alt
ud quod unpoſteru comittere trepidi foꝛmidamus
ſtoꝝ igitur triũ maloꝛum amotto ⁊ liberatõ in tri
us vltimis rogant᷑ petitionib. Pꝛimo nanq; mali
quod coõmiſumus inqulgentia petir. et remiſſio cuʒ
dicitur:dimitte nobis debita noſtra. ¶ Dec enim pe
titio neceſſario pcedere vebet ad hoc.ꝙ in ſequenti-
bus audiat᷑qꝛ dũ in vno vetinet᷑ peccato necratõna

biliter petit ne in alio cadat dicẽs:et ne nos æc. Mec

ꝙ a malo liberet᷑ pene.qꝛ vnũ peccatuʒ ſuo pondere
ad aliud trahit et ambo malũ inducũt pene. Prius
ſſ agat ad ſuipeccati dimiſſionẽ:ad hocq; aueniens
fiat p̃catoꝛ ⁊ exauditõne dignus:quod aliternon
fit.qꝛ hᷣm iura ciunlia ſi ſeruilis ſit ↄditionis incon⸗
gruꝰreputet᷑ ⁊ indignus:vt pces pꝛincipi poꝛrigat.ſi
cut patʒ. C.li.j.ti.œ pꝛecibo imꝑato.offerendis.l.li⸗

cet ſeruilis cõditio.rgo a foꝛtioeirõe ille qͥ ẽ ſeruꝰ

dyaboli? peccati indignꝰeſt:vt deo ſummo ncrpiß⸗
ces offerat.qꝛ illa ſeruitus vilioꝛ eſt: ſicut onſum e
NH.iij.arti.j.O ſi in tali ſeruitute pᷣees oĩno offerre
voluerit nõ exaudiet᷑.qꝛ ſcimus ꝙ peccatoꝛes vvnõ
exandit: Yohᷣ.ix. Sed periculoſa ↄdirio eſt que ſub⸗
iungit᷑ nii ſuggeſtio cõtineat veritatẽ qñ dicit᷑: Siẽ
et nos dimittimus væbitoꝛib noſtris. ¶ Quia ſᷣm
leges ciuiles qð ex falſa petit᷑ allegatione vel ſugge⸗
ſtione cõcedinon ⁊æbet vel ſi conceſſuʒ fuerit nulliꝰ
erit momenti.ſicut patet ꝑ legem allegatam. F. iij.
xxxuiij.⁊ ꝑ legem. C.li.j.ti.d diuerſis reſcript.l.vni
uerſa. In qua ↄtinent᷑ verba que ſequunt᷑ Uniuer⸗
ſa reſcripta:ſiue in ꝓſonam pꝛecantiũ ſiue ad quem⸗
libet iudicem mandauerint.ſub ea ↄditiõe ꝓferripᷣ⸗
cipimus.Si pꝛeces veritati nitant᷑nec aliquem fru
ctum pꝛecatoꝛ. gloſa interlinearis:mẽdax:ſequirur
oꝛaculi ꝑcipiat cui etiã legi cõcoꝛdat ley et auctoꝛi⸗
tas chꝛiſti qͥ immediate poſt oꝛõnẽ dñicam adiũgit
dicens. Si dimiſeritis hominibo peccata eoꝑ: ſcm
ſupple ꝙ in ſuggeſtiõe pꝛetenditis dicẽtes:dumitte
no bis ⁊c. dimittet vobis pater veſter celeſtis pecca⸗
ta veſtra. Nota.D. x.iiij. Mali vo qo im poſteꝝ cõ⸗
mittere foꝛmidamus.cuſtodiã petimus ⁊ pꝛeſerua/
tionẽ cũ dicimꝰ.Et ne nos inducas in tẽtationeʒ.i.
nõ pꝓmittas cadere nos:vł ↄſentire tẽtationi. Mali
vo pene liberatio:⁊ miſericoꝛs petit᷑ liberatio ⁊ pſer
natio:cũ ſubdit᷑: Sed libera nos a malo.Sic j̊ vos
oꝛabitis:Aath.vj. Ged cũ oꝛãs ſit.q.nũcius nego⸗
ciũ ſuũ.vel alienũ apud ihm ⁊ matrẽ eius gloꝛioſaʒ
exponens. æt nuncij modus ſit appꝛobatus ꝙ il⸗
los ad quos aliquid petituri accedunt ſalutatione
pꝛeueniunt:vinde lrãs cred entie oſtendunt. tercio
petitionem foꝛmant:ↄueniens videt᷑ ꝙ oꝛãtes iſᷣjm
⁊ matrẽ eius ſalutatione pꝛeuemant angelica:⁊ lite
ras oſtendãt credentie ſymboliaploꝝ:et petitionẽ
foꝛmẽt dñicam oratõn inſtantes:Ro.xij. ¶ Gcda
cõditio in oꝛatiõe reqᷣſita eſt humilis ⁊ uota reue
rẽtia:quã ad illũ cni oꝛatur:habere.wcẽt exempla

V.

Ylegis ſanctio.Exemplo nanq; videmꝰ ꝙ babent
ardua facere vel mnagna a pꝛincipibꝰ ſeu iudixibo h
mði petere cũ magna loquũt᷑ reuerentia:nõ ſolũ il⸗

lis h̊ iloꝝ etiã miniſiris affiſtentuin ? filijs 2z ami⸗

cis. Legis etiã ſanctio vult: ꝙ liberti.i. manumiſſi
cæ ſeruis:viq; liberi facti:in magna teneant᷑ reuerẽ⸗
tia.ſuis nõ ſolũ patronis ſeu manumiſſoꝛib:ß illo⸗
rũ heredibn.ſicut pʒ.C. ĩ lus vo.l.ij.⁊. C.li.vj. ti.
vx libert. et eoꝛum liberis.l.liberti.quibo ſi fuerint
ingrati in pꝛiſtinã redigendi ſunt ſeruitutẽ. ibidẽ.l.
libertine. Ergo a foꝛtioꝛi nos q ſumus liberti ci. qᷓ
libertatexpᷣs nos liberauit:Gał.iiij. Mõ ſolũ chꝛi/
ſto qñ ci eo oꝛantes loquimur.teſte Am bꝛo. q ait P

mo ⁊x offi.q oꝛas cũ vo loqris.qñ legis iʒm audis

Cui xoꝛdat augꝰ.ſuꝑ ps.lxxv.no vbis ſ ſnia. On
inquit legis veus tibi loqͥtur:qũ oꝛas cũ veo loque⸗
ris:maximaq; ab eo petimꝰ magna ab eo recipimꝰ
magnã nõ ſolũ ei ſ eria erga illos qͥs puos vel filios
ſuos eſtimamꝰ vel eſtiare bemꝰexhibẽ ebẽmꝰ re⸗
uerentia tã oꝛãdo qᷓopando:qð ſi fecerimꝰ or̃o vna
pua ⁊ bꝛeuis ctriꝰaudiret᷑ qꝙ; multe magne ꝓlixe cũ

ſyncopatõne⁊ feſtinatiõe ſine reuerẽtia ⁊ enotione

dicte. ſicut ptʒ ꝑ hyſtoꝛiã q̃ æ ꝑpetua vᷣgine vinar⸗
rat᷑ genitrice:ꝙ cuida ſibi wuote appares ait. Mal⸗
lem qͥnq; ſalutatiões tractim ⁊ cũ reueretia dictas.
ꝙᷓ totũ pſalteriũ cũ feſtinatione ⁊ ſine reuerẽtia ⁊ at
tentione.Cui concoꝛdat decretum ſumptum ex ver
bis hieronymi dicens:ꝙ melioꝛ eſt ſeptem pſalmoꝝ
cæcantatio cum coꝛdis punitateac ſerenitate et ſpi⸗
tualihylaritate:qꝙ totius pſalterij modulatio cum

anvyietate coꝛdis atq; triſticia. de ↄſe.diſ.v. Non me

diocriter q vo hoc nõ fecerit: redigendus eſt in pui
tuté:et oꝛatio er fiat ei in peccatũ: pg. cvj. qꝛ nõ ſine
ingratitudinis culpa irreuerenter ad tantũ loqtur

Peineihen et patronnm:a quo totuʒ habet qᷣcquid

abere dignoſcit:et ſic ꝓp

abere dignoſcit:et ſic ꝓpter irreuerẽtiã et peccatũ
cõmittit.Et qꝛ nõ audi?᷑ nec aduertit qð oꝛat:nec
ille cui oꝛat illud aduertet. Unde aAug. Ylla oꝛönẽ
nõ exaudit deꝰ: cui ille ꝗͥ oꝛat nõ intendit:tuã oꝛatio
nẽ non audis:⁊ væus eã qualiter exaudiet: Quid va
let ſtrepitus oris:vbi mutũ eſt coꝛ.quia ſi mutuʒ ſit
coꝛ etiam ſi altiſſime arido tñ coꝛde cantet vłcantũ
ſuũ plus gloꝛiã hominũ querat ꝙᷓ vei:factus eſt ve⸗
lut es ſonans:⁊ cymbalũ tiniẽs qtũ ad vũ. Cuius
aures citius veuote audiũt oꝛantes:q; alter curioſe
clamantẽ. qꝛnõ clamo::ſed amoꝛ pulſat in aure cei:
ſicut patet ꝑ illud ꝙ; qbuſdã alte cantantib: voce ce
litus emiſſa reſponſum dicitur fuiſſe quandãvetulã
illuc in gadz angulo oꝛante melius cantare.
Ad idè fert᷑ e quodam ſancto patreqᷣad quãdã
eccleſiꝗ declinauit cã oꝛandi:et clericis feſtiue ⁊ alte
diuerſis notis cantantibo:vidit pᷣdictus ſanctus de⸗
monẽ ſuꝑ chof habentẽ magnũ ſaccñũ in manid:et
ꝓijciebat quaſi lr̃as ad ſaccuʒ finito officio: ſaccum
plenũ vepoꝛtauit.Ad quem cum quidem veniſſet
interrogaſſet ſicinũqͥd pat᷑ ſancte bene cantauimns
cui reſpondit ita:qꝛ ſaccũ plenũ cantaſtis: denotãs
ꝙ plus placet veo humilis cantus cũ uotiõe:qᷓ ſo⸗
lennis ſine attentione mentis vanitare. YIdeo ſuo
exemplo nos wq; aplus qliter oꝛare debemꝰcanra⸗
re dicens:Mꝛabo ſpũ oꝛabo et mente:pſallã ſpiriru
pſallam e mente.j.Coꝝ.xiiij.quia non clamoꝛ ſed
amoꝛ:non vorſed voruin reſonat in aure vi. Alij
em̃ oꝛãt ſic ſymia cuiꝰlabia tm̃ mouẽt᷑⁊ nõ coꝛ.q lic⸗
bona oꝛãtes vl cãtãtes dicãt:nõ tñ bñ vel ona in⸗
tẽtiðe. Ged ſunt ſicut qͥdã qͥ rogatus ꝙ; aliquod bo⸗
num verbũñ pꝛo qꝗbuſdã diceret religioſis: ꝓ magna
quã habuerũt ca in qua ipᷣe iunare poterat clama/
uit gallice magis ad teriſionẽ q; ad vtilitatẽ bonuʒ

vbu ꝓ fratribv:bonum verbuʒ pꝛo fratnib. Mon ſie

Eyemnp ·

Exemp.

Eremp.

Exemp.

Exemp.

xvj.

xvij.

xviij.

Dratio

wecuit chriſtus oꝛare:ſed potius interiꝰ ex coꝛde di⸗
cens: Intra cubiculum tuũ:et oꝛa patrẽ tuũ in ab⸗
ſcondito:Math.vj.ideſt interius in coꝛdeet ex cor⸗
de.Exemplo ſare que oꝛatura pꝓrexit in cubiculũ: et
in oꝛationibo pſiſtens dñm vepcabatur: Tho. iij. Yl
li ꝓo q tales tm̃ ad literã intelligũt auctoꝛitates:q;
hoꝛas et hmõi in cubiculo dicere volunt coꝛpoꝛali:
ſicut ille quẽ mon tranſiens fert veriſiſſe dicẽs: ca
lidas volo.calidasvolo:nõ ſpiritũ qui viuificat:ſed

lram que occidit:moꝛẽ ſequũtur iudeoꝝ.Cõtra w⸗

ctrinã Jude apoſtoli qui hos infoꝛmat dicens:ſpũ⸗
ſancto oꝛantes vos in dilectõne vi ſeruate: IJude.j.
¶Kercia ↄditio oꝛationi neceſſaria eſt oꝛãtis cha
ritas:qꝛ ſicut ardoꝛ incẽſi carbonib calidis et nõ
frigidis aſcendit.ita oꝛatio:œ qua in pſal.c.xl.iri
gatur oꝛatio mea:ſicut incenſuʒ in cõſpectu tuo.
Quarta aditio eſt diſcretio:vt diſcrete petar̃qð
perendum eſt:ita ꝙ vtile ꝓ anima inſtanter petat᷑.
Alia vo ſicut honoꝛes:diuitie:celicies hmõi nõ ſũt
in oꝛatione petẽda ꝓpter cauſas tactas. C. xvij.xv.
ſed quo ad talia homo væbet ſe totaliter diuine ſub⸗
ijcere ꝓuidentie ⁊ gratie:ſicut ſeruus qͥ a largo wmi
no nõ petit aliquod certũ:ſed totaliter ſe eius ſpmit
tit curialitati. Iſtam curialitatem wcuit xpᷣus pau
lũ oꝛãtẽ habere.cui cum aliud petijt ꝙᷓ œbnit:vtpu

ta ſtimuli amotionẽ dictũ fuit.ſufficit tibi gra mea.
Mõnulli.n. indiſcrete petẽtes paſſi ſunt in his que
petũt repulſam:licet qnq; melius obtin eant. Sicut
patet ve pᷣdicto paulo:et e matre filioꝝ ʒebedei:cui
dictũ fuit neſcitis quid petatis. Mec tñoĩno repni⸗
ſam patiunt᷑.quibo nalnue puiget Sheranr. qꝛ ſi pe
tentiab amico venarium:centũ vent᷑ libꝛe: repulſaʒ
nõ patit᷑. Mõ q̊ mirentur.ſi quod petant nõ obtine

2

ant: exquo pꝛedictus apls no obtinuit qð petiuit: q

bus foꝛte meliuspnidetur. Qui inſuper ſi peterent
qð vberent:et modo quo berẽt audacter petere
poſſent:et petẽtes citiꝰ audiret᷑. TKugꝰ.em dicit. Cũ
ea que ceus laudat ⁊ pcipit petitis:ſecuri petite:il⸗
la.n. ꝓicio veo ocedunt᷑ Quando aũt petitis tem-
poꝛa lia:cũ modo petite:et cum timoꝛe illi totũ com
mittite:vt ſi ꝓſit det:ſi ſcit obeſſe nõ vet.¶ Quinta
ↄditio oꝛoõni multum ↄueniens eſt:q mane oꝛet᷑ di⸗
uites.n.qui aliquid dare volũt libentiꝰ pꝛimis dãt
pauꝑib:eis occurrentibi. Sic veus qͥ Prouerb.vrij.
ed1 mane vigil auerit ad me inueniẽt me. Teſte
Job. viij. Si diluculo ſurrexeris ad deũ 7 oĩpoten/
tem fueris vepꝛecatus:ſtatim euigilabit ad te pa⸗

catũ reddet habitaculum tun. In cuiꝰſignũ dici po

teſt. ꝙ filij iſr mane collegerunt manna: Exo.xvj.
Qug etiã ve cã motus foꝛte dicebat ps. Mane aſta
bo tibi. Et iteruʒ. Mane or̃o mea pꝛeueniet te:pſal.
lxxxvij.¶ Berxta aditio eſt oꝛantiũ bona ↄcoꝛdia: q
ad tria ſeu in tribus:in affectione chanitatiua.in re
petita ⁊ in multitudine ↄcurrente. Sicut.n.mona⸗

chis ad abbatem ſuum vel ciuib ad dñm ſunʒ. cam

iſtis trib cõditionibo acurrentilv:et aliquid ratio⸗
naliter petentibo:facilius cõcedit qð petitur:ita xæ⸗
Sed ſi abbas vel vᷣminus videat inter eos animo⸗
rũ diſcoꝛdiam.irã.odiũ et nõ vnitateʒ: volũtas eiꝰ
nõ multũ eis inclinatur ad ↄocedendũ quod petunt.
Ita nec voluntas i vbi talia videt in coꝛdii pe/

tentiũ vel ꝓceſſionẽ facientiũ:qꝛ dicit decretũ 77
pꝛiani pape.xxiij.q.j.alienus.ꝙ nõ multitudinẽ:ſed
vnitatẽ attendit us œpzꝛecantiuʒ. Et adducit ad
hoc teſtimoniũ chꝛiſti dicentis: Aath.xviij. ſi duo
ex vobis conſenſerint ſup terrã x omnire:quacun⸗
q; petieritis:continget vobis a patre meo qui in ce⸗
lis eſt. Vbicunq; duo vel tres congregati fuerint in
nomine meo:in medio illoꝛum ſum:qð em̃ mirabile

eſt ſi eos audiat:exquo cũ eis eſt. Bi it erũ pꝛela⸗/

O p.

tus vel mminus videat ꝙ in re petita nõ cõcoꝛdãt:
ſed vnus petit vnũ: ⁊ alius aliud:et tercius contra⸗
rium:qꝛ c neutro acoꝛdat nõ inclinat᷑ ad ↄcedẽdũ.
Ita nec væus ꝙ vnus petit diuitias:alius ⁊elicias.
tereius honoꝛes.vel quando pulcrum tempus 7 P⸗
ſperitatẽ petunt:et pacem vt cupiditati ſtudeãt: vt
Tlicijs inoꝛdinatis quietius vacent:vel qñvnꝰ oꝛat
ꝓ ſalute ſua et ꝓximi:et alius ꝓximo in coꝛde vel oꝛe
maledicit: tales pꝛeces nõ ſunt pꝛincipi offerende:qᷓ
in alterius vepcant᷑ damnũ vel pꝛeiudiciũ.C. libro
I.ti. pᷣci.impe.offe.l.nec damnoſa.et ſi offerent᷑ nõ
exaudientur: Jac.iiij. petitis et non accipitis: eo ꝗ;
male petatis. Si ̊ vno vie oꝛantes vlł pceſfſionẽ pꝛo
pace vel alia ve cã facientes non ſunt exauditi: ſatis
colecturare poterint:ꝙ ſint immundi diſcoꝛdes vel
mala intentione petentes. Tales gᷣ qui ſic ſe ſentiũt
innodatos vel ante craſtinuʒ ſe coꝛngant: vel wmi
remaneant ne alios impediant: reſidui erunt exau
diti:quia et illis dicit:quodcũq; volueris petetis et
Esee e foꝛte licet nonnulli in aliqᷣb-
e pdictis reos ſe eſſe ſentiant in immũdicia:videli⸗
cet foꝛnicationis. adulterij.cupiditatis.et vſura. et
hmõi. In hoc etiaʒ ſunt ab alijs diſcoꝛdes:coꝛde
quos nõ diligũt:et oꝛequos maledicunt: foꝛte tam
concedere nolunt ꝙ mala intentõne petant:q petũt
vel ꝗ alia petant ſicut diuitias.vlicias et honoꝛes:
ꝙᷓ petere veberent.qꝛ foꝛte cogitãt q hmõi nũqᷓ oꝛã
tes petierũt. ¶ Geg ſicut certe oꝛatio bene oꝛdina⸗
ta eſt pius affectus mentis tendẽs in ũ. Ita ꝙᷓtuʒ
ad ⁊xũ:oꝛatio voꝛdinata eſt ſtudiũ totũ et œſideri⸗
um ꝛv aliquo ha bẽdo:qð habere non veberent: vel

alio modo habere deberent.licʒ; ᷣ alia oꝛe non petãt

oũ tũ alia oꝛant vel faciunt:hoc coꝛde cogitãt vł æ
ſiderant:qꝙᷓtũ ad coꝛdis deſideria faciũt ⁊ accidit eis
ꝙ ꝙᷓẽtũ ad oꝛis loquelam ſm fabulas contigit auaro
lupo ⁊ vulpi ſimulad ſcolas poſitis:quoꝝ pꝛioꝛ cuʒ
pater noſter ſylla bicaſſet et ſyllabas ad inuicẽ ↄpo⸗
nere veberet:dixit argentũ:ſecũdus in eodẽ caſu di⸗
rit oues.tercius aucas. Sic accidit in ꝓpoſito veqJ⸗
buſcunq; peccatoꝛibo:qͥ licet in eccleſia vel ꝓcefſioe
poſiti ſint ad oꝛandũ:⁊ pat᷑ noſter oꝛe dicãt:tñ coꝛxx
cogitatões et affectiones circa alia ↄponũt:ſicut cn
pidꝰ:circa cupiditates:voluptuoſus circa volupta⸗
tes:⁊ ſic de alijs.Et ideo ſicut pᷣdicti in ſcola pficere
nõ potuerũt. Ita nec iſti in oꝛõne. Ad h petita
obtineant:opoꝛtet q vnã petãt.i.bonã vitã:iuxta iĩ
lud ps. xxvj.vnã petij a dno:et oĩa alia vt ad illã oꝛ⸗

Exemp.

dinant᷑ et tunc exaudient᷑ Math. vj. querite regnuʒ

ei ⁊c. i.q vos ſitis digni regno veuet oĩa hec q peti
tis adijdient᷑ vobis.ſic chꝛiſii orabãt diſcipuli.xe qͥ⸗
bus dicit Act.j.ꝙ erãt pſeuerãtes vnanimit᷑ qᷓtũ.ſ.
ad coꝛda ⁊ petita in orone.¶ Bi tercio pꝛelatus vł
Wminus videat ꝙ tota nõ petat multitudo:̃ foꝛte
vnus vel pauci:nõ ita faciliter ij
ſiẽ qñ tota petit multitudo:qꝛ pᷣſumere pñt ꝙ tota
multitudo in petitõnibo ſuis non ita faciliter erret
ſicut pᷣuata perſona:hec em̃ H legis eſt: ſicẽ
patet.C.li.j.ti.de diuerſis reſcript.l.vniuerſa.in fi⸗
ne.ꝓter quã in aliquo caſu nõ vult ſinguloꝝ pꝛeces
aud iri.Sed ſiinquit coꝛpus aut ſcola aut officiũ vł
curia vel ae Vel vuinci vel quedã vniuerſitas
hoĩs ob cauſam publicaʒ fuderit pꝛeces manare x-
creuimus:hec ibi. Qui ergo exaudiri volũt ↄueniãt
om̃es vno coꝛde ⁊ vna charitate ⁊ mũdicia:tota mł
