uzreſttutione acllternfaciet niſii
faritad teligonerolncar velihemeteg
ſnrdigne laningetii Ethaci
ſamob ſerkgmagiſter Zordam'magiſt
logu anteingreſiz ſnün poſtmocüma
noßclcator oainiſerecctcit geprins
oſitoretraxerat. herſibene zſihen
int enmhetto necdifſacites 2dicite
Ns t mucus vel ianitas Tecceſiz

nesiſtoſicht oſt fortemeio⸗ neſcie

clappoclameta etcolii
wlinannne glünggapponunt

. 0
ufntintertnmipoſeng nmez⸗

acerttſitaleopoſt, eins alere

al
räſenſitinz. e lGad⸗
nt maſicoſz dic lleclfiuſ
umnmnatlon ubenen

glic ſolüinmaniweeheſſiatt
Uclardani ne dmetggiin finenn
nterpeccton ömanffegnternan
ytl ocbrciunen seſt,nanffgi
pletir fuattabuli penitenie n,
n ocaipiens nenouffogiogleltetnr
igi hontat Aijptori .Tras
os eſitanomberer ſſetinoꝛne
ugarent q;' er hocargut gpen⸗
Blautiz noobiqo pofuclitus nö
fectio coporals reſenrie chꝛiſtl
ſpüſſctiicoꝛds diſapolopinpe⸗
1Rboßicto nnucre cet Eter
dicit Erpecit vobis Nrego da⸗
edain gio. Eppedit tſotmeſen
cſnsaſpecni.quotennsamardl
ſns inſigot mentio. Qruͦtnn
cop affecfio 1ſentia Hünſci
va oꝛibeclucitmnp Eſl
ſtröt tattis tbihmminen
nit Iuſſni aiuil ifinin
vamtcosminumeimnucnenie
taan ſancolneosly⸗
Niinmraniche nn nn,
innenmnͤnro noinn
inſtos. ſnrarids eint

vij.

Religio
xerũt:ccce nos reliqᷣmus oĩa Mathᷣ.xix. vt eñ Abꝛa
am ad terrã veniamꝰ viuentiũ.⁊ cũ diſcipulis centu
plum accipiamꝰ:⁊ vitam eternã poſſideamꝰ. Gi em̃
mercatoꝛ ad tempus patriã reliquit et parentes.p⸗
pter magna lucra in alia terra ſperata. Ergo nos

ter lucra eterna facere veberemꝰ illud qð dicitur

Hieremie xij. Reliqui wmũ meã dimiſi hereditarẽ᷑
meã. Bicut auis dimittit nidũ ſuũ ꝓpter glurinũ er
laqueũ. Exemplo illoꝝ xe quibo.iiij. Reg. vij. Reli⸗
querũt tentoꝛia ſua ⁊ equos ⁊ aſinos in caſtris.fuge
runtq; ti alas ſuas ſaluare cupientes. Et exempl⸗

oſhm relicto pallio in manu mulieris:egreſ⸗
ſus eſt foꝛas Geñ.xxxix Et exemplo magoꝝ Math.

ij.quivenerũt ab oꝛiente querẽtes xpᷣm. Per oꝛientẽ

barẽtes intelligunt᷑ a un oꝛtum habemꝰ. Et ex⸗
emplo pidicentis Yoh xvj. Relinquo mũdũ va-
v ad patrẽ. His ergo rationibo ⁊ exeplis infoꝛmati:
relinquite ciuitates. habitateĩ petra Hiere.xlviij.
NQuartã rationẽ vide. Vl.vij. xv. ¶ Ntum ad ſe

cundã partem huiꝰ articuli illi qui voletes egyptũ

mũdi vſerere ⁊ religionẽ intrare retrahere nituturt
egyptijs aſſimilant᷑ pſequẽtibo et retrabere nitẽtibo
filios iſrſ egyptũ fugienres 1 ad terrã ꝓmiſſionis ꝓ

berantes. Et ſᷣm Berñ. ſunt ſimiles Cderodi perſe⸗
ſcituros impedire ⁊ ſpũaliter occidere nitũt᷑ xe᷑ quo
conquerit Eſa.xxxvij.dicens. Venerũt filij vſq; ad
partuʒ. ⁊ virtus no erat panẽdi. ¶ Qualis vo fue⸗
rit taliũ culpa ⁊ periculũ.exemplũ oſtendit æ illo: q
impedit aliũ a ↄſecutione cuiuſcũ beneficij. Si eĩ
ille qui impedit aliũ a beneficio qð datoꝛ firmauit:
certitudinalit᷑ in coꝛde ſuo oꝛdinauit ſe illi eſſe da
tnrũ.teneat᷑ ad intereſſe.i.ad reſtitutionẽ equiualẽ
tis.ſicut patet p legem ciuilẽ.ff. xe wlo malo..l.ſiqᷣs
affirmauerit.i.in. f. veteri.li.iiij.ti.iij.x.l. pᷣdictis:p
quãille tenet᷑ ad reſtitutionẽ:qui aliquẽ impediuit
ne hereditatẽ oſequeret᷑:quã ab alio ↄſecutus fuifſʒ
qui ipᷣm heredẽ inſtituiſſet niſ ille dolo ſuo hoc im⸗
ediuiſſet. Cniↄcoꝛdat ſanctꝰ Thomas in ſũma.q.

xij. argu. ij. arti. iiij. Ergo a multo foꝛtioꝛi ille q im/

pedit ne vus ſeruũ habeat ſibi ſpecialit deputatũ.
Seo poſtꝙᷓ in coꝛde ſuo ſtatuit ꝙ in religiòe xeo ſp
viueret ⁊ ſeruiret.qui ipᷣm ne ingrediat᷑ impedit: vel
qo peius eſt poſtqᷓ ingreſſus fuenit extraxit. vel exi
ret ꝓcurauit. tenet᷑ co ad reſtitutõeʒ equiualentis:
quaʒ reſtitutionẽ faciliter nõ faciet:niſi iᷣm quẽre⸗
traxit ad religionẽ reducat.vel ipemet equaliter va
lens religionẽ illam ingrediat᷑ Et haciuſia de cau⸗
ſa motfend p magiſter Yoꝛdanꝰ magiſter in theo⸗
logia ante ingreſſuʒ ſuũ:⁊ poſtmodũ magiſter oꝛdi⸗
nis pᷣdicatoꝝ:oꝛdini ſe reddidit:q;ꝛ pꝛius vnũ ab illo
oſito retraxerat.¶ Pec ſi bene ↄſiderarent nõ eſ⸗
ent retrahẽtes. nec diſſuadẽtes ⁊ dicẽtes:ꝙ ita bo⸗
nus fuit mũdus vel xpᷣanitas ⁊ eccleſia ante religio
nes iſtas ſicut poſt ⁊ foꝛtemelioꝛ neſcientes ꝙ womꝰ
cui appodiamẽta et colũnas apponunt:timẽtes ne
totaliter cadat:quãdo ruinã iminet.melioꝛ⁊ puleri
oꝛ fuit ante:et tamẽ poſtea peius valeret vel totalit᷑
caderet ſi tales poſtes ei nõ ſuppoſuiſſent. Sʒ ÿpa
rentes carnales murmurẽt⁊ diſſuadeãt:naturaleẽ
ſm naturã ſenſitinã:qꝙ vo viri eccleſiaſtici hocfaci⸗
unt.malicioſuʒ videt᷑ quia illi berent ꝓcurare: ;
numerus illoꝝ augmẽtaret᷑: ꝓpter quos xpe ſpeciali
ter honoꝛat᷑:⁊ oues eiꝰ cuſtodiũtur retrahãt.volen⸗
tes hoc facere cũ ipᷣi ſtipendia magna vt hoc faciãt
recipiant: nectamẽ hoc faciat: nec alios facere per/
mittant: quis eos a malicia excuſaret: Arer qo xpᷣc
omnes hos:⁊ oẽs his ſimiles qui impediũt ad ipſuʒ
venire volẽtes Mar. x.increpat dicens. BGinite par⸗
uulos venire as me. ¶ Mtum vo ad tercio partem

quenti xpᷣm naſciturũ:quia pueros in nouã virã na

P vp.

huius articuli. SGi inimici crucis xpᷣi non obſtatib

pꝛedictis periculis aliquos a bono ꝓpoſito retrabe

„

re nitant᷑ illi debent in ꝓpoſito ſuo bono cõtra dya⸗
boli foꝛtiter reſiſtere venatoꝛes. Penmd exemplo
ſanctoꝝ martyruʒ Marciz Marcelliani fratrũ:œ
quibus in vita legit ſancti Bebaſtiani: dati ſunt
eis triginta dies expectationis: vt in his ab amicis
carnalibo emollirent᷑: a martyrio retraherẽtur:qͥs
tamen omnes foꝛti pſeuerãtia vicerunt:cũ tamẽ ad
eos reuocandũ fletibo et pꝛecib multum inſtarent.
Becundũ exemplũ ad hoc eſt veillo qui ogrue re
ſpondit matriſue.P.vij xxv.¶ Terciũ exemplũ eſt
ad idem v ſancto Paulo Act᷑ xxj.quem cum amici

Exemp.

Exemp.

flentes vellent retrabere ne aſcegeret in hieruſalez.

quia gane ohet⸗ pᷣdixerat: ſi illuc iret opoꝛ⸗
teret eum ibialligari multa pati:quib- reſpondit
quid fantis flentes ⁊ affligentes coꝛ meũ. Ego non
ſoluʒ alligari ſed etiã moꝛi in hieruſalẽ paratus ſuʒ
pꝛopteruomẽ wminiihu. Nec in his opoꝛtet offen
ſam vel maledictõeʒ patris timere vel matris:quia
nõ eſt timenda homis maledictio vbi æus benedi⸗
cit.⁊ maledictionẽ illoꝛuʒ infirmat ⁊ euacuat:qui h
facere wcet Auẽ xiiij. SGi quis inquit venit ad me⸗

non odit patrẽ ſuũ matrem ⁊ vxoꝛem ⁊ filios ⁊ fra⸗

tres 7 ſoꝛoꝛes. adhuc autem anim i.vitam carna
lem. nõ poteſt meus eſſe diſcipulus. Ey quo patet ꝙ;

in his que ad uʒ anime ſue ptinent ſalutẽ filius
ſe vebet habere ad amicos carnales:quipᷣdictis con
trariant᷑.ſicut ad inimicos:quia teneturplus deum
et ſalutem ꝓpꝛiam diligere. ꝙ; illos: Rs dicente AMa
thei.x. Qui amat patrẽ ⁊ matrem plus ꝙᷓ; me.nõ eſt
me dignus. Buper quo dicit ſoieronymꝰ. Sineceſ⸗
ſitas venerit vt amoꝛ parentuʒ ſiue filioꝝ amoꝛi vei
comꝑetur:⁊ non poſſit vtrũq; ſeruari.odium in ſu⸗
os pletas eſt. Pꝛopterea nſu idem Ipieronimꝰ in
quadam epiſtola. Oi in collo tuo paruulus æpen⸗
ceat nepos:licet ſparſo crine ⁊ ſciſſis veſtibus vbera
quibus te nutrierat mater oſtendat: licet in limine
pater iaceat.pcalcatũ perge patrem:⁊ percalcatam

perge matrẽ:⁊ ſiccis oculis ad vexillũ erucis euola.

ſolum pietatis genus eſt in hac rete eſſe crudelem.
Igem in epiſtola ad heliodoꝝ. Gladiũ tenet ho
ſtis vt me perimat ⁊ ego veematris oculis cogitabo.
hoc em̃ fatuuʒ reputat: 7 ratio eſt: quia tales amici
ſunt ſicut baculus arũdineus egypti exterius viri
dis ⁊ bene coloꝛatus:⁊ interius vacuus ⁊ impotens
intantũ:q in eo in neceſſitate cõfidentẽ ei innitẽ/
tem cœcipit et ledit potius q; ſuppoꝛrat. Sic erit de
amicis carnalibo in neceſſitate moꝛtis ⁊ aliquando
ante.qᷓtum ad eum quriin eis ſperat. Cui nrobe⸗
rando dicit᷑ iiij. Reg.xviij. An ſperas in baculo pa⸗
rũdineo atq; cõfracto egypto:ſuper quẽ ſi incubue⸗
rit homo cõminutꝰingrediet᷑ manũ eius et perfoꝛa⸗
bit eam. ¶ Ey quo patet: ꝙ ipi amici mũdiales ſũt
ſicut arboꝛ fragilis que elephantẽ ei innitentẽ cade

re facit ⁊ occidit. Vnde mhieronymꝰin epiſtola qua

dam. Quãti monachi dum patri matriq; miſeren⸗
tur:animas ſuas ꝓdiderunt. Cuius cauſa eſt: quia
ipſi filijs cõmuniter plus ꝓſperitatẽ optant tempo
ralem. Sicut patet pᷣ auctoꝛitatẽ Criſoſto. F. v. ix.
Pꝛopter qõ dicit SGeneca epiſtola. xxxij. Contem⸗
ptum tibi ommiũ opto:quoꝛũ tibi copiam parẽtes
optauerunt. Ydem epiſtola xrj. Surdũ te tuis pa⸗
rentibus pꝛeſta:⁊ ſi vis eſſe felix oꝛa wos ne quio ti
bi ex his que optant᷑ veniant:non ſunt bona que in
te volunt congeri.¶ Ouartum exemplũ ad boceſt
e chꝛiſto quipꝛopter dicẽtes: eccematertua ⸗ fra⸗
tres tui foꝛas ſtant querẽtes loqui tibi: Math.rij.
officium nõ pꝛetermiſit pᷣdicationis:licet Hierony
mus videatur velle.ꝙ non fuerunt ibi.ſed ꝙ quidã

Art᷑.iiij.

ix.

Beligio
ei inſidians ei ſuggeſſerit:vt ipſum ab operepꝛedi⸗
cationis quaſi per carnalem affectionẽ retrabheret.
Bmnium vo pꝛedictoꝝ qamicoꝛuʒ vna data eſta
o generalis ſentẽtia Leut᷑ xxvij. Maledictus in-
quit qui errare facit cecũ in itinere Et merito:quia
iuſte ſuſpendit᷑: qui bouẽ furatur ab homine moꝛ
tali.habens maledictionẽ. æ qua Zeut. xxj. Male-
ictus qui pendet in ligno.ergo a foꝛtioꝛirationeil
lam meretur eternaliter: quia tro eterno bominem
aufert: a religione gelon gun vidit ambulãs
fruſtra ⁊ inflatus ſenſu carnis ſue.ad Coł.ij. Mota
infra. e. c. xxxvj. .
Erx dictis ergo in iſto articulo patʒ. ꝙ; iuuenes nõ
poſſunt amicoꝝ conſiliũ ſemper expectare.an ad re⸗
ligionem fugere vebeant: ſed opoꝛret ꝗ ſtatim dum
iuuenes ſunt anteꝙᷓ ſint ſenſu carnis inflati:pmpto
animo æ mundo ad religionẽ euadant cum feſtina
tione. Bicut nanq; in igne exiſtentes vel ignem eis
multuʒ appꝛopinquare videntes vel inimicos:qui
illos ad carcerẽ capere vellent:poſt eos currere pci⸗
pientes. vel etiã homicidas ⁊ latrones ſuper eos ap
pꝛopinquare timentes non expectarẽt amicoꝝ con
ſilium an fugere vberent.nec negociũ differrent vſ⸗
q; ſenioꝛes eſſent:ſed ſtatim velociter ad aliqð refu⸗
glum feſtinarẽt anteqꝙᷓ capti eſſent: quia interim dũ
amicoꝝ conſiliuʒ vel maioꝛẽ expectarent etatem:in
pꝛedictis periculis poſitis multa occurrerẽt impe⸗

olmenta ⁊ ipſimet amici poſtmodũ damna viden⸗

tes:que ex tali moꝛa incurniſſent.ipſos ſtultos repu
tarent. ¶ Gictu adoleſcens nonduʒ ab hoſtibo ca⸗
tus anime:ſed vndecũq; igne peccati. igne inferna
iz hoſtibo homicidis anumevallatus: nõ expectes
amicoꝝ conſiliuʒ: nec grandeuã etatem:ne interim
capiaris: ſed ſtatim in iuuentute anteqᷓ capiaris et
ſpolieris:ſurge ⁊ ingredere ciuitatẽ:⁊ ibi dicetur ti⸗
biquid te opoꝛteat facere Act᷑.ix. Ciuitatẽ videli⸗

cet refugij.æ qua.C.iiij.xxj. ¶ Gurge inquit z in-

—

gredere &.. ſupple mane in iuuẽtute.iuxta illud Cã
ti. vij. Mane ſurgamus ad vineas.i.ad animas nu .
tandas per panptatẽ pnĩam. ligandas per caſtita
tem v obedientiãꝗ. claudendas per pſeuerantiã. d
q faciendũ multis hoꝛtamur ? infoꝛmamur exem/
Pi⸗ rationibo. Pꝛimo ſolis:qui mane ſurgit ad ca-
efaciendũ illuminandum. Secundo viatoꝛis qui
mane ſurgit ad ambulandũ. Tercio operarioꝝ qui
mane in vinea ponebãturad operanduʒ Math. xx.
Nuarto exemplo omniũ artiſicum.qui in iuuentu-
te vt ↄmuniter artem addiſcũt:quia tunc melius il⸗
lam addiſcunt. Sic iuuenilis etas eſt aptioꝛ ad ad⸗
diſcendũ artem anume ⁊ ſeruiendũ wo. ſiẽ patet. A.
iij. per totũ. Sicat ergo cum pᷣs.Aane aſtabo tibr.
HMuinto exemplo auiũ que cantare xbent et wme⸗
ſticari nido accipiunt᷑ dum iuuenes ſunt:quia ali
ter auolarent. Ita pueri vt impleant illud pᷣs. cxij.
Laudate pueri wminũ.· Et iterum.Ex oꝛe infanri⸗
um ⁊c. pᷣs.viij. ¶¶ Querẽti ergo quare religioſi ita li
benter inuenes ad oꝛdinẽ trabunt. poreſt reſpõdeni:
querendo quare ipᷣi auem iuuenẽ libentiꝰqᷓ ſenẽ po⸗/
nit in cauea. Elel vicendo ſicut dixit xp̃c. Memo po
nit vinũ nouum in vtres veteres Math. ix. ideſt. ca.
loꝛem religionis noue xuotionis:vix cum difficul
tate? raro ponit quis in illis.xæ quibo an xiij. In-
ueterate dierum maloꝑ: ergo ſicut dicitur in p̃s. ma
ne floꝛeat ⁊ tranſeat ad religionẽ:quia aliter veſpe/
re vcidat: induret ꝛ areſcat.ps.lxxxix. Sexto exem
ꝓlo Loth qui mane exiuit xe Varni⸗ 7 ſocietate
peccatoum Geñn. xix. Cunq; eſſet mane cogebãt an
geli Loth exire ⁊c. Septimo exemplo plantarũ que
in teneritudine ad libitum ducuntur æ inclinant᷑ et
quãto magis eſt plicabilis et ductibilis.tanto pul⸗

crioꝛ arboꝛ inde fieri poteſt:pluſq; poteſt ad totius
aree vecoꝛem dilatani.que ſi ſenectutem expectarẽt
frangerent᷑. Si ergo plantula ſenſum haberet ⁊ ra⸗
tionem.⁊ cuꝑet ſui ⁊ totius aree vecoꝛem.non expe⸗
ctaret vetuſtatis tempus:vt hoꝛtolanꝰinclinaret il
lam. ramoſq; eius ad libituʒ duceret:ſed ſtatim per⸗
mitteret hoc fieri. Ita in ꝓpoſito.non eypectent ſe⸗
nectutem qui ſeipᷣos ⁊ eccleſiã œcoꝛare volunt:vt ꝑ
obedientiã ducant᷑ oꝛdinent᷑.⁊ ad locuʒ in quo me
lius fructificare poterunt mittent᷑.¶ Ad locum in
quo melius fructificare poterũt:pꝛo tanto dicitur
quia multi dicunt ꝙ in ſeculo ſaluare poſſunt aĩas
ſuas:quibo reſpõdetur: ꝙ licet plantula in vno loco
creſcata fructificet. tamẽ quãdoq; remouet᷑ ? in alio
loco plantat᷑ vt melius creſcat ⁊ fructificet. Et licet
quis ſaluare poſſit vitam ſuã modis multis aquaz
tranſeundo.per pontẽ.nauem. vel natando:vbi ta⸗
men poteſt eligere ſecurioꝛẽ ⁊ facilioꝛẽ eligit modũ.
⁊ viatoꝛ bꝛeuioꝛem ⁊ ſecurioꝛẽ viam. Sic in ꝓpoſito.
Et non tm̃ modũ vel viam eligit ſecurioꝛẽ:led etiaʒ
tempus. Ita tu ad modum ſeminãtis. ſicut dicitur
Ecclłs. xj. Aane ſemina ſemen tuũ: dando tua pau⸗
peribus: ⁊ teipſum vo.¶ Exemplũ ad hoc accipi⸗
ens octauũ:omniũ ſailicet ſapientuʒ:qui dare wna
volunt: qui tunc dant quãdo maioꝛes ſperant gra⸗
tes repoꝛtare vel remuneratõnes: ſed qui cito vant
ſunt hmõi:quia qui cito dat bis dar:qui eĩ expectãt
ſe vel ſua dare:vſq; nõ poterunt vltra ſe vel ſua reti⸗
nere:ſed inuiti omnia relinquẽt. ſicut dicitur in p̃s.

xlviij. Relinquent alienis diuitias ſuas ⁊c. Saneſi
cut ſignũ matuni? bonifructus eſt:quãdo in ſe ſanꝰ
ſine violẽtia cadit:⁊ ſi cito hocfaciat.plus appꝛecia
tur.quãdo vo diu pendet ⁊adhuc verberatur ante⸗
qꝙᷓ cadat. non habet ſignũ maturitatis. Sicin ꝓpoſi⸗
rßi tm̃ ſignũ habent pcioſitatis ⁊ maturitatis.xe
quibo Michee.ij. In luce matutina faciũt illud.qð
videlicet faciebant filij iſrael:qui mane colligebant
mãna Exyo.xvj.Et ꝙ faciebat AMoyſes:cui dictum
eſt. mane egredere in occurſum phara onis. Exo. vij.
His omnibo concoꝛdat ſieronymꝰin quadã epi⸗
ſtola dicens. Feſtina queſo te ⁊ habenti in ſeculo pe
em:funẽ magis pꝛeſcinde ĩmo potius omma dumit
te:quia ſᷣm Orego. Nudi cũ nudo:luctari vbemꝰ.
Nam ſi veſtitus cũ nudo luctatur: cirius wijcitur.
Bopiritus vo malus nihil poſſidet: ⁊ nibi habẽs in
mundo niſi victũ ⁊ veſtitum. cũ minoꝛi diſtrabente
ſollicitudine weum laudat. Sicut patet ve auibus:
quiin mane dulaꝰcantant.Sic illi qui in mane iu⸗
uentutis feſtinabãt vt bonoꝝ viroꝝ religiom ceri⸗
monũs lungerent᷑: ſpeſter. vij.
Quox infoꝛmatio triplicẽ habebit partem. vnã
qᷓtum ad receſſum a malo.ſecũdam qᷓtum ad ꝓgreſ⸗

Arti. v.

ſum in bono.terciaʒ qᷓtum ad pſeuerantiã in vtroq; xj.

ad bꝛa uium ſeu terminũ optatum:vt motus ratio⸗
nis in hoc caſu motui aſſimilet᷑nature:in quo pꝛius
attenditur receſſus a termino a quo:weinde pꝛogreſ
ſio:⁊ poſtremo termini ad quẽ adeptio. Sicneceſſe
eſt ꝙ religioſi pꝛimo mẽte ſicut coꝛpoꝛe ⁊ habitu to⸗
taliter a mũdo recedant. Doc em̃ barlaam diſcipu⸗
lum ſuum Joſaphat multis wcuit exemplis. ſicut
in libꝛo einſdem planius apparet. Et hoc rationa⸗
biliter: quia ꝙ quilibet rationabilit mente a mũdo
recedere veberet:cet exempluʒ:qð Seneca in ſuis
tangit vœdlaratõmbo. æ quodã qui tres filios quos
habuita ſe nudos miſeros fu gauit:quo facto fili⸗
um cuiuſdã pauperis vicini rapere ⁊ in filiuʒ voluit
adoptare:qui ipſum cũ wmo ſua: cum omnib cõ⸗
tempſit pꝛomiſſis.dicens:ſi iniuſte tot fugaſti filies
maledictus talis pater. Si iuſte maled icttalisgu⸗
bernatoꝛ:qui tot malos nutriuit: eadem cauia.ĩmo

Exemp.

ſo
trſrlun iͦneße⸗ 370,
= tani
cul enaltorterlnn Ragrm
tſutii ſnom ingreſii nicppinuaſid
intouopen t: g

hrer uüſtupenteſunun: 1dabolum na

aworſumpoſit. multitedis vartss cogi⸗

baffecti ,0 , Afenſione dbent ſefoꝛi
efen m ſemmeliene albaci
iignonoua rtenera glontula cotn zar
anin lgotpalo Eccl i figturpa 8
õ
mrliin loco fchell ent in ſolin glone wma
niiis Ety hocintellig bet i panllo n
ilen vbocſegutt Gaſpengi per om
hriipnus atns eins. Oportet inſupar⸗
nonas conteplatiuesſcendant. Ad modum
Apij r. Etqperpetms virginem Oan
irſalutdo innocentadiutncè guia iha u⸗
ps ſpecigliter dencit conſolat et dmd⸗
culiteretpogna ſontoſtenimnei Ai,.
mnetitnovin inter irgam eſle daant,
ninetulternſl manropoſit veractter
ntterttllund is i. Cirgatua baains tn
neblunſte huiihliit men Quz⸗
ageteſe Iiiininmehncin
Aeteſerquaſilapis öioſilh zin
uimneßo narninngute uecid

urlaunpaſtne gtiatilecſpelttet

inmn haſftusinterduas reaoſu
linepre ſennſice⸗ wicenn
n eberſtͦolitam cſnd
angndenemaſn
wrhurnt danndftichfienſanelun:
unſfengi honzaiſgunn
5s. io

wuncdantqnidoan, Mdateddnn

nrhonlfnantſ titdiiſten⸗
ütrſicteocfgct isenn
rbenlcmmchnenelaumtnn,
berſlgnu matunttars Gicin go⸗
ibabent öcioſitntis mnatuntatio
bii Inlucematutimn ſngütllnes
bantfili iſmelqui nanecollebant
.Etifuatbat Aofſesclidigun
reinocunſum pbornonis Cro ph,
ncomtot Mleronymsinuaäpl⸗
ſina qucſotez habentinſccnlope
pꝛeſcindeimopotusonnmavunit
0o. Budi inudorlucton abem,
tünudo luctarur: anus wijatur.
nonlhilpoſſiet zmihilpabesin
rveſtitun. c minondiſtebente
mlandat. Gicntpatet Nauibis⸗
Peantant Dicillgviinmmaeit⸗
bärytbonop ioprelionntegn
t Heſter vin.

matio npleihabehthanm mi S

mamnalo ſudm nnin li
cuz frmangſehetmniiliſnih
temmini mmm nnenin,
hotuiaſiintletnutmnelnon

umminogquo Ninde
ſen nni gin dnn
utcoporertubltyt
teſicutconpore ℳn
nitſeniinunglfl,

cit aonplo ſclt

laninsappel e,gmid
nlne enͤbllinaltunc
inanm n Ealaiu
weerere dgnittaͤflieel
v. de d . gofoclo ⸗

— lt: qu aled
zimlſerob ubin iluzet

nirepee ſc
ns iclll ngr ginhonnlie
nc̃in gentf,hffſiß

pbar nulto ne Ethocſutoi⸗ n

.

Religio

melioꝛ eſt in omnibo.⁊ꝛ ſpecialiter in religioſis mun
dũ contẽnendi:quia ſicut ille filios quos fouit: qui
in eo tanqꝙᷓ in patre confidebant ſpꝛeuit: ita mũdus
omnes in eo cõfidentes a pꝛincipio mundi nudos 2
miſeros ſpꝛeuit et viecit. Sicut patet Baruch.iij.
Vbi ſunt pꝛincipes. Et paꝝ infra.Extermiati ſunt
7 a inferos veſcenderũt. Et ſicut omnib illis fuga
tis.ille filiũ pauperis ſibi voluit habere attenden⸗
tem. Ita mũdus multis pꝛomiſſis temptationibo
filiuʒ chꝛiſti pauperis a wmo chꝛiſti extrabere.i. de
religione et bono ſtatu nitetur.quem quilibet ab eo
foꝛtiter fugiendo ſpernere veberet. dicendo. nolo ti
bi tanqᷓ patri attendere: qui omnes a pꝛincipio mũ
di ſibi fanꝙ; patri attendentes: in fine tamrurpiter
fugauit omnib ſpoliatis. Hoc ergo exemplo infoꝛ⸗
mati:nolite diligere mundũ:neq; ea quein mundo
ſunt. j. YJo h.ij. ¶ Gecũdo neceſſe eſt ꝙ ardua a gra⸗
uia in bello ſpirituali foꝛtiteraggrediant᷑ attendẽ⸗
tes ꝙ ce quolibet illoꝝ verificat᷑ illud.iij. Reg xxij.
Mutauit habitũ ſuum ⁊ ingreſſus eſt bellũ. Circa
quoꝝ bellum ſunt duo penſanda. inimicoꝝ inuaſio
⁊nouitioꝝ væfenſio.¶ Mtũ ad pꝛimũ patet: ꝙ ini⸗
micimagnũ faciunt eis inſultũ. Sicut latrones qui
plus inſidiant᷑ illis qu os minus vident in vmibus
firmatos vel armis roboꝛatos. Ita iſti plus inſidi⸗
antur illis qs vidẽt nõ eſſe pꝛofeſſione firmatos:qꝛ
ns ſperat in illis pualere quos minus videt ſtabi
itos:⁊ ideo audacius illos aggreditur temptando
ſicut audacius agreſſus eſt Euam:poſtq; minus cer
tam ⁊ ſtabilem in bono illã quaſi heſitantẽ inuenit
dicentẽ.ne foꝛte moꝛiamur. Mouitij vo adhucqua⸗
ſi nonelle plantatõnes in hoꝛto dñico:tot ventoꝛuʒ
ſeu temptationũ impulſus ſuſtinẽtes:quia quaſi in
medio inter ũ trahentẽ ſurſum:⁊ dyabolum tra⸗
hentem veoꝛſum poſiti.multis tedijs ⁊ varijs cogi⸗
tationibo affecti.ad eoꝝ vefenſionẽ vebent ſe foꝛti⸗
teramoꝛe vuotione ⁊ affectione ligare palo crucis
ad modũ noua ⁊ tenera plantula:cõtra vento⸗/
rum impulſus ligat᷑ palo.Ecci.xxvij. Figitur palus
ſ.crux ad illos appodiandũ.Et Eſa.xxij. Figam il⸗
lum paxillũ in loco fideli ⁊ erit in ſolin gloꝛie vmui
patris eius.Et ꝙ hoc intelligi beat ve paxillo cru
cis:videtur ꝑ hoc qð ſequit᷑. Suſpendã ſuper eũ om
nem gloꝛiã wmus patris eius.Opoꝛtet inſuꝑ ꝙ ar⸗
boꝛem crucis contẽplatiue aſcendant. Ad modum
illius.C. xvij.xxv. Et ꝙ perpetuã virginem Mariã
frequẽter ſalutãdo inuocent adiutricẽ:quia ipᷣa ſu⸗
os veuotos ſpecialiter vefendit ? conſolat᷑.et demo/
nes ſpecialiter expugnat. ſicut oſtenſuʒ eſt. M.iij.xj.
cum ſequẽti:vt nouitiꝰinter virgam yveſſe ⁊ baculuʒ
crucis: quaſi lapis pᷣcioſus in auro poſitꝰ.veraciter
dicere poterit iflun ps xxij. Virga tua ⁊ baculus tu
us ipᷣa meaſolata ſũt. Mota infra.e.c arttxij. Qua⸗
ſi inquit lapis pcioſus.Ad religionẽ nanq; recipien
dus ebet eſſe:quaſi lapis pᷣcioſus in auro ponẽdus
in religione vo receptus ⁊ indutꝰ cebet eſſe quaſi la
pis pᷣcioſus in auro poſitus:qꝛ ſicut ille eſt politus ĩ
foꝛma:a virtuoſus in oꝑe. Ita ad oꝛdinẽ recipien⸗
dus Tbet eſſe politus in foꝛma:q ſcilicet nõ ſit᷑ vxo⸗
ratus:alterius religionis ꝓfeſſus ſeruus vel ratio⸗
cinijs obligatus:ꝙ' ſit mũde cõfeſſus.in religionexo
tanqꝙᷓ in auro poſitus inter duas gẽmas pꝛecioſiſſi-
mas.i.inter virgaʒ yeſſe ⁊ baculũ crucis.mũda ⁊ pu
ra ⁊ frequenti cofeſſione vebet ſuã politam cõſerua⸗
re claritatẽ ne peccatoꝝ rubiginemaculetur. Siem̃
vinea que ſemel in anno fructificat:ſemel in ꝗno pu
tatur ⁊ purgat᷑.cõgruũ eſt: qui omni ↄie ſpiritua⸗
liter fructificare vebʒ.æ quo in pᷣs.hj. Ego qnaſi oli
ua fructifera in vmo dñi.omni die purget᷑. Quiaſi
cut ſaphyrus vel conſimilis lapis pᷣcioſus non com

cõfiſus fili accedens ad ſeruitutẽ ci.

pp.

patitur ſecũ ĩmundicias. Ita nec religioſus bonus
cuiꝰ foꝛma ſpualis erit clara: ſicut aſpectus lapidis
cryſtalli Eʒech.j.Erit etiã in opere virtuoſus in ſe
vfendedo:contra temptatõnes.wuotionibo ⁊ oꝛa⸗
tionibo.⁊ inimicos amime aggrediẽdo pᷣdicationibo
exhoꝛtationib. Sicut lapis pᷣcioſus vſtruit coꝛ⸗
poꝛales in firmitates:ita væbet ipᷣe ſpirituales:quia
pter hoc vt pꝛedictũ eſt mutauit habitũ ſuũ.⁊ in⸗
greſſus eſt bellum. ⁊ ꝓpter hoc diſperſi ſunt lapides
ſanctuarij in capite omniuʒ platearum:Thꝛeñ.iiij.
Tercio neceſſe eſt qᷓtũ ad terciã partem huiꝰ arti
culi:ꝙ in pᷣdictis ꝑſeuerantiã habeat vſq; ad bꝛaui⸗
um:quia opoꝛtet ꝙ illi qui ſequaces væbent eſſe pau
li qui ait.j.Coꝝ.iij.Canq; puulis in chꝛiſto lac vo⸗
bis vedi:qui videlicet vebent populuʒ lacte paſcere
vctrine.ↄditionẽ ſequãturanimaliũ:que lacte coꝛ
poꝛa nutriũt populoꝝ:⁊ iugum poꝛtant onerũ coꝛ⸗
poꝛaliũ.xe quibo ſcribit᷑.j.Reg.vj. Ibant aũt in di⸗
rectũ vacce ꝑ viam:que ducit bethiames.⁊a in itine⸗
re vno gradiebant᷑ pꝑgentes mugientes.⁊nõ cœcli⸗
nabant neq; ad ſiniſtrã neq; ad vxtram. Gic opoꝛ⸗
tet:ꝙ illiqui vebent poꝛtare arcaʒ teſtamenti.i.ſua
vctrina ⁊ pdicatione ſuppoꝛtare eccleſiã:⁊ poꝛtare
ingum dñi ab adoleſcentia ſua:et lacte eruditionis
amimas nutrire populoꝝ vadant directe vſq; beth-
ſames que fuit ciuitas filioꝛuʒ iſrael ⁊ ſoꝛtis dei.per
quãa ſignificat᷑ ciuitas illa.in pᷣs.lxxxvj.Gloꝛioſa di
cta ſunt ð te ciuitas cæi:⁊ in itinere vno.i.vnanimes
quia habitare facit vnanimes in wmo:in pᷣs.cxij. vt
dicere poſſint in vmo dñi:ambulamimꝰcum cõſen⸗
ſu. in De uu nngicntes in oꝛatione in hymnis ⁊ cã-
ticis ſpiritualibo: nulla parentũ ↄpaſſione vel quo
rũcunq; alioꝝ.vel temptatione ad vexterã eclinent
vel ſinũtrã:ſed foꝛtiterin via dei pſeuerent. ſcientes
ꝙ ſicut iugum animalibo grauius videt᷑ in pꝛincipio
poſtea leuius:ita erit iugo illo.væ quo ſaluatoꝛ
Juguzʒ em̃ meũ ſuaue eſt Math.xj. Vnde tierony
mus. Via religionis in ingreſſu dura:in ꝓgreſſu ſe⸗
cura.¶ Illi vo qui trepidauerũt timoꝛe vbi ñ erat
timoꝛ:qui timent religionẽ ſuſapere vel in ſuſcepta
teine illam renere nõ poſſent: ſunt mirabiles
uſoꝛes: qui potius obolũ amirtunt:q; illum habe⸗
ant. confidere em veberent in illo ſperare qui dicit
Eſa.xl. Qui ſperant in wmĩo:mutabũt foꝛtitudi⸗/
em: quia maioꝛẽ habebunt ſpiritualẽ foꝛtitudinẽ
qᷓ pꝛius habuerũt.Sicut patet per exempluʒ natu⸗
rale.O.vj.xxxj.Confidere ergo⁊ ſperare eberent:
ꝙ qui dat vitam:dabit ⁊ gratiã:ſine qua bene viue⸗
re nõ poteſt:⁊ qui dat gratiã ſtandi et ſuſtinẽdi per
vnum diem. libẽtius dabit pꝛo omnibo diebv vite il
loꝛum:quia ita largus datoꝛ eſt ꝙ libentius dat xe⸗
narium ꝙᷓ obolũ:multũ ꝙᷓ parum diſpoſito ad hoc.
quia dat omnibo abũdanter Re an illo ergo
a. ſ. perſeuerã
terEcci.ij. Sta inquit imobiliter ⁊ perſeuerãter: ſi
cut mons ſyon:quia qui confidunt in wmino:ſicut
mons ſyon non cõmouebit᷑ in eternuʒ. in pᷣs.cxxiiij.
Quia ⁊æus in medio eius non cõmouebit᷑ in pᷣs.xlv.
vt cum deo ſemꝑ regnes:cui ſeruire regnare eſt:⁊ cuʒ
Aaron et filijs eius religione perpetua:Aeuiti.vij.
Seo ad hoc: ꝙ illuc pueniant: opoꝛtet ꝙ volun⸗
tarniam habeant paupertatẽ ⁊ perfectã continẽtiaʒ
ſeu caſtitatẽ.Circa quoꝝ paupertatẽ tria ſunt oſtẽ
enda.¶ Pꝛimo nanq; exempluʒ oſtendet᷑ pauper-
tatis perſuaſiuũ:æ quodã heremita in vitiſpatrũ.
* gus fertur ꝙ cum quidã ſenatoꝛ eimagna legaſ⸗
ſet hereditatẽ:quã ei executoꝛes obtulerunt.reſpon
dit dicens:pꝛius ego moꝛtuus fui ꝙᷓ ipſe.ipſemodo
ego diu multis iam ãnis elapſis:⁊ quomodo poteſt
moꝛtuus habere hereditatẽ vel heres eſſe moꝛtui:2

xv.

Exemp.

Beligio

ſic totũ refutãs nos hoꝛtari põt dicẽs illud hꝛeñ.
iij. Recoꝛdare pauꝑtatis mee. Wide plura exempla
ad hoc. P. iij.arti.ij. ¶ Gecundo per rationẽ legum
oſtendit᷑:que volunt.qꝙ ibiſcrupuloſum eſt: vbi ali⸗
qua religioſo oblata erun⸗ cum pauptate habe/
re non poſſit: vtrũ ſibi vel ↄmũitati data ſint: dicit
potius ſint vmunitatis. Svicit em̃ lex vna. ff. e re⸗
us dubijs. l. ciuibo. i. in infoꝛciato.li.xj.ꝙ ſi Negarg
fuerit relictum ciuibo ciuitatis. ciuitati videt᷑ eſſe re

lictum. ¶ ¶ YItẽ dicit alia lex:ꝙ ſi filiofamilias lega⸗

tum eſt relictũ: ſi mn poreſtate patris ꝑmanſit: patri

potius videtur relictũ ꝙᷓ filio.ĩmo patri acquiritur
vt.ff. ve condi.⁊ æmõſtra.l. filiofamilias.i in infoꝛ⸗
ciato.li.xij. ¶ Hec vident᷑ eſſe cõtra illos qui quecũ-
ꝙᷓ; poſſunt cũ quocũq; coloꝛe eis appꝛopꝛiãt:⁊ ↄmu
mitatem vefrandant cum quadã dubietateannexa.
Tales vident᷑ omnia reliquiſſe pꝛo amoꝛe cei reli
gionis:ſicut aliqui erelinquũt patriaʒ et parentes
peo amoꝛe fatue mulieris: quibo duʒ bona mulieris
Tæficiunt:⁊ cũ ipſa ſatiati fuerint.ipſam vel occi/
dunt vel dimittũt ſpoliatã.equibo Hiere.v. Foꝛſi
tan paupes ſunt ⁊ ſtulti. contra charitatẽ facien/
tes: qꝛ charitas ve qua ſcriptuʒ eſt ꝓy nõ querat que
ſua ſunt.ſic intelligit᷑ quia nõ ꝓpꝛia ↄmunibo.ſed cõ
munia ꝓpꝛijs anteponit.ſm Angu.in ſpeculo cleri⸗
coeum. ¶Tercio pena oſtendet᷑ ꝗpꝛietarioꝝ. tam ꝑ
hyſtoꝛiam beati Hregoꝛij. E. vj. xvj. q; etiam per æ
cretalẽ que habet᷑ li.iij.ti.xxxv. xe ſta. inonach. c. ſuꝑp
quodã. bi requiſitus ve quodã religioſo ſepulto
in terra benedicta. qui ante moꝛteʒ illa que habuit
pꝛioꝛi ſuo reuelarenoluit. Reſpondit ꝙ nõ ſoluʒ in
terra bndicta ſepelirinon debuiſſz: ſed etiã ex poſt⸗
facto extumulãdus eſſet ſi ꝓpter ſcandalũ fieri po⸗
uiner Olo Prermoꝛtale peccatũ in quo moꝛtuus
fuit.¶ Quibo ↄcoꝛdat hyſtoꝛia ſacreſcripture Jo⸗
ſue. vij. v Achoꝛ lapidato. Ey quib patet q̃le ma⸗/
lis iudicium pauperibo trvan Hob hrm ¶ Etũ
ad ſecũdam partẽ huius articuli cũ pꝛedicta bono⸗
rum religioſoꝝ voluntaria panptate congrue ꝓ tã-
to cõtinentia copulatur: quia ſicut incõtinẽtia ma
mmepauperes vturpat 7 vefoꝛmat: qnia ratõnei
uitiarum ? vlitiarũ a quib ſubtrabunt᷑. ratione
religionis cui religant᷑ minoꝛeʒ habent laſciuiendi
opoꝛtunitatẽ:ita a contrario ſenſu continentia eos
mayime væcet. eiſq; ſpecialiter ↄgruit:non tm̃ a moꝛ-
talibus. ſed etiã q; a venialibo neceſſe eſt eos abſtine
re.ſicut oſtẽſum eſt. P. v. xxx. Mec tm̃ a factis: ſed eti
am a ſignis incõtinentie:ſicut ab oꝛnatu curioſo.ſi⸗
cut oſtenſum eſt. O. vij. arti.ix. Et a faciei coloꝛatõ-
ne: ⁊ vana ſpeculatione:quia illa pſona religioſavel
anuma non eſt ſponſa chꝛiſti ſed meretrix dyaboli: qᷓ
ſpꝛeto ſpeculo crncifixi ad ſpeculũ ſe oꝛnat materia
le: vt vane videat᷑ et cõcupiſcat᷑ vel ↄcupiſcat. Quia
teſte Hieronymo. dum ao ſpeculũ pingit?᷑. in contu⸗
meliã artificis pulcrioꝛ eſſe ꝙᷓ nata ſit conat᷑ Et te⸗
ſte Auguſtino in ſpeculo clericoꝝ. Appetere vel ab
ipſis appeti velle crimmoſuʒ eſt. Et quare ita curio
ſe ſe oꝛnarent ⁊ polirent: miſi gloꝛiarent᷑ ve aſpectib-

e appetitõmibo. w ſollicitudinibo quãtũcũq; oꝛe dr

cant contrariũ. Mota cõtra tales exempla. C. iij. v.
Et. ſ.e. c. xvj. Mectm̃ a factis vel ſignis abſtinen⸗
dum eſt laſciuie: ſed etiã hoĩes religioſi a colloquijs
mnlierum. 7 mulieres religioſe a frequentibo collo⸗
us viroꝝ ſe vebent cõtinere: quia licet colloquia
illa in pꝛincipio ſint boneſta ex dyaboli tñ tempta⸗

tiohe 7 ꝓpꝛia fragilitare. et alterius partis quãdoq;

ſed frequenti cũ muliere veceptus fuit colloquio. ſi
cur patet YJudic. xvj. Nec nos ſumus illo foꝛtioꝛes
vel Salomone ſapientioꝛes:nec Dauid ſanctioꝛcs.

R v.

Mec tm̃ a pꝛedictis ſed etiã a cogitationibo illicitis
omnes ⁊ mayrime religioſi abſtinere ebent ꝓpter Pi
cula que er talibo contingũt cogitationibo. ſicut pa
tet. Cx. arti. vj. a quibo religioſitas cuſtodiet iuſti
ficabit coꝛ:Ecci.j. ,
Mec ſufficit Reetas cum dtinentia que religio⸗/
ſam ꝑſonam iuſtificat qᷓtum ad xeũ:niſi etiam obe⸗
dientiã exhibeat ⁊ patientiã oſtendat qᷓtum ad pla
tum:vel eius locũ tenentẽ. Sed pᷣdicte duevirtutes
cum obediẽtia habente ſalſam patiẽtie:ſunt omni⸗
bus religioſis neceſſarie:qꝛ in his trib omnis reli⸗
gio ſubſtãtialiter ↄſiſtit ⁊ fundat᷑. Et iſte eſt triplex
funiculus:quia bono religioſo x difficili rumpit᷑:
Eccłaſtes.iiij. imo a perfecto nunꝙ;ᷓ rumpetur. Cui
dicitur Eſa. xxxiij. Hon rumpent᷑ funiculi tui vſq;
per illos ad celũ trabant᷑ab ipo qui ait Oſe. xj.
funiculis Adam trahã eos:poſtq; per illos illoꝛuq;
pꝛofeſſoꝛes multos eiecero de tẽplo vendẽtes 1 emẽ
e Dah . Fecit quaſi flagellum v funiculis X.
¶ Mali vo religioſi quotidie illos rumpũt. æ quo
cõquerit᷑ Hieremie.x. dicens. Funiculi mei dirupti
ſunt per obedientiã videlicet 7 œfectũ patientie:qꝛ
non oĩmodã in obediendo oſtẽdant patientiã: que
ideo cum obediẽtia congrue copulat᷑.quia ſine ipſa
obedientia virtus nõ eſt. Sicut patet ꝑ auctoꝛitatẽ
Berñ.in qnodã ſermone. Si inquit iam tibi in ipſa
obedientia via:aliqua foꝛtaſſis dura aſpera occuꝛ
rant: vt accipias pᷣcepta nouella. que licet ſalubꝛia
ſunt.minus tamẽ ſnauia videant᷑: pec ſi moleſte ce⸗
peris ſuſtinere.ſi diindicare pᷣlatum. ſi murmurare
in coꝛde:etiam ſi exterius impleas q dicitur vel iu
betur. nõ hec eſt virtus patiẽtie ſed velamẽ malicie.
Huius vo tamneceſſarie patiẽtie habemus pꝛi-⸗
mo exemplũ.ſecũdo cauſam.tercio inexcuſabilita⸗
tem. ¶ Pꝛumũ patet in vitiſpatrum. in quibo conti
netur de quodã patre ſeu abbatequihabitũ religio
nis ſuſcipe volentes duxit ad cimiteriuʒ. pꝛecipiens
pꝛimo die: ꝙ oſſibus maledicerent moꝛtuoꝝ ſecũdo
vo die ꝙ benedicerẽt.qð cuʒ feciflent. queſiuit quio
reſpondiſſent: qui dixerunt ꝙ nihil:quibo abbas:ſi
vultis eſſe in collegio noſtro.opoꝛtet vos ſimilit᷑ pa
tienter ſilere: non reſpondeatis maledicentibo nec
benedicentib:quia ſicut dicit Eſa.xxx. In ſilentio
ſuo ſine reſponſione 1 munnuratõne 7 ſpe erit foꝛti
tudo veſtra.i.in ſpe pficiendi: qð vobis imponitur.
Nota plura exempla wiſta materia. P. j. per totũ.

Exemp.

Cauſam vo patientie habemꝰ triplicem. Qunaꝝ xviij.

vna eſt:quia impatientia nocet nihbi pꝛodeſt. Tin
Augu. in quodam ſermone ad religioſos. Si in⸗
quit ea que tibi pᷣcipiunt᷑ dura ſint. nuũquio murmu
rando poteris ea facere mollroꝛa vel leuioꝛa?ſi pꝛe⸗
uales implere qð pꝛeceptũ eſt. pꝛebe obedientiã cuz
bumilitate:ſi vo non puales impoſſibilitati tue cũ
humilitate poſtula veniam: dura tibi vident᷑ pꝛece
pta ſenioꝛis:quãto tibi durioꝛa erunt conſilia dya⸗
boli dveceptoꝛis.nõne legis.melioꝛa ſunt vulnera di
ligentis: ꝙᷓ fraudulenta oſcula odientis. neſcis quia
inflatus ꝑ viam artam incedere nõ poteſt. Secũdo

.

quia impatientia turpem ⁊ vilem interioꝛẽ partem
hominis eſſe oſtendit: qð duplici oſtenditur exem⸗
plo. ¶ Quoꝛũ vnum eſt Augu. in pꝛedicto ſermone
qui vult 7 x coꝛde noſtro ſit:ſicut de vaſe pleno:qᷣ
tactum oſtẽdit qualis liquoꝛ ſit interius: ita coꝛ no
ſtrum qð vacuũ eſſenon poteſt. agitatum aliqua oc
caſione impatientie nõ nouam ſupbiam vel humili
tatem generat:ſed qualeʒ pꝛius habuit oſtendit: qꝛ
teſte beato Gregoꝛio li.dyał.qualis quiſq; apud ſe
lateat illata cõtumelia pꝛobat. Oe oſtendit per bvy⸗
ſtoꝛam: quodã viro ſancto. qui vituperia audi-
ens patienter reſpondit.

Becũdo idem oſtendi? xix.

gioneperpetua Etinbis non
Hunegentennn
tat. Phil.xlt.

pij (In qvo miigione mecanteq

1

ſaar compllabils mſabilis pe
hatientiam. voliras a came0
aneronvper cotinentis wpeimü
iſtrmationolis per cotenplanone⸗
leturitu cotrano molo ſe habebi
N umomnitoſenſi ertenonv. 70
tenous. Qung ſicutoculi coꝛporns d
Ne videant vanitate:et pedes anan
Nem: itgoculimentis wbet ſpeciali
enigiad cötemplarione: gueguided
dam dſatbit dicentt Sit mensin
viſpſininis Deoalsergomenn
Pbetadinſſeßs ar. Lenaulocnlo
nnte unit n i nihl Cuins
tamurad mont weminlalſcenden
Eli Bentriſeilam mn
nlun wl achb. Ingun wmno in
nelgoſtg manns lenanond ib

bereſtyinsatüteſcn deianin,⸗
us otunntetſnre nenſin 4
nhli. ſechco arſan terdd ineriti
Aumüpatttin pinipatwun irer,
Edlodipatreſenebbareqnlhetinie
apeolente dupt odainitmniz tn
diegofſbus nalettanntnoinan in
