niſtroꝛum auaricie 1 nequicie:vt frequenter eſtvna
æ duabus. Inoꝛdinatꝰvic; amoꝛ vel timoꝛ: Amoꝛ
ꝓpꝛij lucri.icunt.n.ñis:ꝙ multa pñt facere:q̃ non
pñt vt wminis ↄtra aliquos ꝓuocatis vel ad placi-
tandũ vel ad taxandũ vel ad pecuniã leuandoʒ. vel
coꝛrigendũ vt ipſi ex vtraq; parte lucrent᷑. Et exp/
te wminoꝝ:qui videntes ſe ꝓpter bꝛigas multũ in⸗
digere. plura eis dabũt:⁊ ꝙᷓdiu talia lucrari poſſunt
eos ſequunt᷑:eiſq; adulant. Vnde talibo ſeruiunt o
minis:ſicut murena ſeu lampᷣda dicit᷑ ſeruire ſalmo
ni. Dicit᷑n.qꝙ vmbilico eius in aqua firmiteradhe/
rens:totam eius fugit pinguedinẽ.v qua cuz nihil
amplius inuenit recedit. SGic iſti ee quibb Senecag.

Mel muſce ſequũt᷑. cadauera lupi.¶ Ey pte vo alia

munera lucrant occulta. ve quibo in pſal xv. Inqͥ-
rum manibus iniquitates ſunt: xtra eoꝝ repleta ẽ

muneribe.¶Becũdo timoꝛ:qꝛ ſicut Oylatus xpᷣm

toꝛſit:a crucifixit:ne a iudeis accuſaret:tãq; inimic⸗

ceſaris. Sic iſti in iuſticijs:ſuis pᷣi toꝛquent mẽbꝛa
ne a dñis ſuis vel eius miniſtris Parortlo
toꝛibus cõputi falſi reputentur. ⁊ inimici ceſanis.qͥ
ſp dicunt affer affer: Pꝛouer. xxx. eo ꝙ non tãtũ re/

poꝛtant:quãtum alij repurauerũt. Pꝛedicti vo mi⸗

niſtri.quipꝛedictis gaudent bꝛigis vt lucrentur: et
crudelibus wminis. vt plus timeantur: Pꝛimo ca-
tulis aſſimilantur leomis. qui vt dicit leone rugiẽte
⁊ alijs anĩalibus timentibo ipi cõſolantur:ptem pꝛe
ve ad quaʒ rugit ſperantes. SGic iſti in ꝓpoſito exul⸗
tant ſicut victoꝛes capta pꝛeda:Eſa.viij.qꝛ vedit pᷣ⸗
dam wmeſticis ſuis:Pꝛoucr.xxxj. ¶ Gecundo mi⸗
niſtri ſubditi falſi æ wmimo ⁊ familiaritate ⁊ ad-
uentu gaudent dñoꝝ falſoꝝ.ſub quibus iniuſte age
re ⁊ recipere poſſunt impune alijs fideliterviuenti-
bus hoc timentibo ſicut exultaſſea timuiſſe dicũtur

accipiter et capo ſeu gallina. Gcom nanq; fabulas

dum rumoꝛ eſſet invno manerio:v aduentu wmini
accipiter qui in illo cuſtodiebatur exultabat.capo
vero wlebat. Cum ergo quidam a caponequereret

qquare non gauderet ſicut accipiter. Reſpondit: ma

na ſuheſt cauſa et illius leticie et mee triſticie. Il⸗
lIe inquit gaudet quia wminus tales raptoꝛes qua⸗
les ipſe eſt diligit.⁊ bene cũ venerit paſcet ⁊ diligen/

ter nutriet. Ego vo ⁊ mei ſimiles bene wlere poſſu

mus.quia cumvenerit nos deuoꝛabit. Verſuſq; ad⸗
iecit capo ſequentes. Nil magis hoꝛrenduʒ ꝙᷓ flebi⸗

lis aula tyrani. Qua pietas omnis cum rõne perit.

Raptoꝛes famuliq; truces.ſcelerũq; miniſtni. In⸗
iuſtis dñis impietate placent. Qui ſine vi quiſine
fraude manent. hi fraude necant᷑.ſed re reddet ami
cum ũnpietas dño,.nõ amat inſontes.ſed ſontes au

7 ab audi

Ant vij.
ri:ꝓ quos ſicut leo ꝑ cau⸗ xxxiiij.

Exemp

Exemp.

Nxv.

Exemp.
fabule.

i⸗

oo öobafflentes ſeutoſten
ai ani nii Quntochnang
diutius hiuctſiltad nalok alii
bomm bumtligtöem ſicut irga dr
tur vtpunianturfili wlinqnetes
gtintertolerandi:Srenploſane
equo ferturqa; Totilanexrt
uaſtaret d auitatepenltet ge
eiin poꝛta querens quis eſſet.Cui
tlla rex flogellum wi. Ciſanctus:
ſeuus wi ergo bene venent flagell⸗
Num tuncapemitepoꝛtas: qulcie
nblliccitate ganfſis mecam ain
ibil eiuitate cepit pterſananmn

hſo kupinom: Eſa. rj.

Ecciuipꝛumea
unn cinnts Doan
om afiümdlatöes 7 condn
ſtoltica. Quaroingrati
le. n
unnonenaii. Gueirinh
atidepimiſciendi: gmulti
u altenutuem ainn
alluepeccatüi cogeotinn
ico are
☚

lagere QOunaill
— .
ſea iminfmnneneui⸗ e

N ngnofct⸗

rimititefllonen ere, un
en iaanlie

Ainat iganorveltinor
rinirgnusnffum ne
Annaligndo octtb ela i⸗
ancüipelac emmnilenangeg e
iin mugpartelnaint Eta⸗
cſentes — Multüin⸗
hutr Galu talia naun poſſnnt
advlani. Enetalto ſernuntw
na ſeulampa diak ſerutre ſglno Enm
bilicseinsinaquafirnuterache,
fngit pinguedine deqna aznihil
rtcedit Gicſſidd giid Beneer
it cadauenlupi Erteoeli⸗
occulta. dquidv in pſol w Jc⸗
iquitmtes unt muffator rehlai
aigorimor:geſicnt oftorns n
nes udaizadaſintttigininie on,
iuſticjerſnis piton Uentmmebt
us miniſno malantpe ahanc
imputmnnr rijimna al ſi
Poouer tr conon titüe⸗
.. oouer o⅞„αοσe⸗
ijnputavefit Prcin ann
goudent —
nkuulnncklmengir
ſena Oſolantungtempre
menini ſingtſtn eni⸗
erantes. iciſtiin pond e⸗

Ea vi.or Trß⸗
. dutn e nn

Art. viij

xxxvi.

Exemp.
fabule.

Exemp.

Arti

j.

Recidiuum

arani. In qua ſicut dicit Eſaie.lix.quireceſſit a
malo pꝛede patuit. Et in qua tam dñs qᷓ; famuli re-⸗
cipiunt. Sicut ðꝛ Mebꝛe.x. Rapinam bonoꝝ noſtro
rum cum gaudio.
BDubaiti vo ⁊ alij ꝑ raptoꝛes ⁊ tyrãnos afflicti ð
moꝛte illoꝝ qñq; inaniter. qñq; nõ ſalubꝛiter exul⸗
tant:vicẽtes auctoꝛitatẽ Elſaie.que habetur. D. xij.
x.Nñq; inaniter iõ dicitur.qꝛ credunt ꝙ tota cupi⸗
ditas ⁊ afflictio cum ipᷣo moꝛtua ſit. Sed cum vno
malo moꝛtuo qui ſolus dum vixit rapiebat.ipᷣo moꝛ
tuo plures ſurgunt heredes raptoꝛes vel alij qui ipᷣo
viuente raꝑenõ audebant.ſed ipᷣo moꝛtuo iniuſtici
s qperte agunt. Et põt dici ad hoc exemplũ:quod
habetur. C. xj. xl viij. Et exemplum in fabulis cõtẽ⸗
tum v ſerpente in quadam inſula inuenta:quaʒ by
oram vocabant.Cui cum vnuʒ amputarent caput
infra bꝛeue tempus tria creuerũt ꝓ vno. Sic Doñ.
ij. poſt vnum caput aureum creuerunt bꝛachia argẽ
tea.tybie ferree. De quibo dictum ẽ D. xij.arti.viij.
qñq; vnus ſurgit ſuo crudelioꝛ pᷣdeceſſoꝛe.ꝓpter qoð
mulier quedã:ſapienter oꝛaſſe fertur ꝓ vita cuiuſ-
dam tyrãni.ceteris moꝛtẽ eius æſiderantibo:a qua
cum tyrãnus cauſam quereret.rñdit.vidi populum
optare de duobus vel tribus pᷣdeceſſoꝛibo tuis. xæ
bus tñ pꝑro vno ſemꝑ moꝛtuo.peioꝛ ei ſucceſſit: quia
hocetiã ve ſucceſſoꝛe tuo timeo.ideo ꝓ vita tua oꝛo.
Nñq; vo non ſalubꝛiter moꝛtem illoꝝ optant. Pꝛi
mo quia nulli maledicere.nec aliquẽ odio habere æ
bent. Secundo quia ipſi tales merentur habere w⸗
minos ipᷣos affligentes.ſicut oſtenſum ẽ. B. xij.xxxij
7. P. riij. arti.xviij. Quandoq; nanq; vus tyrãnos
diutius viuere ſinit ad maloꝝ caſtigatõem: ⁊ ſuper
boꝛum humiliatõem.ſicut virga di igenter cuſtodi
tur:vt pumiantur filij velinquẽtes. Ergo tales ſunt
atienter tolerandi: Exemplo ſancti lupi cretenſis
equo fertur:q; cuʒ Totila rex ⁊ tyranuus gallias
ceuaſtaret:⁊ ad ciuitatẽveniret cretenſem.occurrit
eiin poꝛta querens quis eſſet.Cuiille.Ego ſum to⸗-
tila rex flagellum vei. Cui ſanctus:⁊ ego ſum malus
ſeruus vi.ergo bene venerit flagellum ad malũ ſer
uum.tunc aperuit ei poꝛtas:qui cũ omnibo ſuis mi‚/
rabili cecitate ꝑcuſſus ꝑ mediam ciuitatem trãſiẽs:
nihil ce ciuitate pcepit ꝓpter ſanctum qui fuit:odio
hñs rapinam: Eſa.lxj.

Ecidiuipꝛimooſten

duntur occaſiones. Secundo recidiuan-

tium aſſimilatões ⁊ conditiones. Tercio
ſtulticia. uarto ingratitudo. pena periculum.
Quinto remedia. .
Matiõe pꝛimi ſciendũ: ꝙ multi creduntur recidi⸗
uare qui non recidiuant. Et ſᷣm hoc eſt aduertẽduʒ

ꝙ aliud ẽ peccarũ coꝛde ↄtinuare lʒ opere parũ diſco

tinuetur.atq; aliud recidiuare:⁊ in peccatum iterũ
cadere. ¶ Quia illi qͥ in quadrageſima vel circa pa⸗
ſca vel in infirmitate peccata ſua confitentur. et ab
openbus turpibus ad tempus ceſſant: ſicut lupus
cum egrotabat.cum intentione alia vel conſimilia
redeundi.vel non cum firmo pꝛopoſito: ſemꝑ a moꝛ
talibus abſtinendi. vel nolunt reſtituere aliena: vel
ſocietates malas vitare.vel mulieres:quas pꝛius te
nedant: ab eis abigere ⁊ v wmibus ſuis eicere. vel
malas menſuras frangere comburere. vel iram ve
coꝛde remittere. Cales ⁊ his ſiles:qñ iterũ ad eadeʒ
vel ſimilia redeunt oꝑa turpia qua ia pꝛius o pabã⸗
tur:non ꝓpꝛie dicunt᷑ recidiuare:nec in peccata ſua
iterũ cadere:quia cõtinuo in illa coꝛdis affectiõe vlł
negligentia iacuerunt &t in ipᷣiis cõicant᷑ ad aĩaruʒ
ſuarum damnatõem:quõ.n. poſſet iterum cadere:qͥ
nunqꝙᷓ ſurrexit:ſed continue iacuit.vel quõ poſſet in

carcerem iterum redire:qui continue in carcere fuit
vno pede vinculatus. nullus.n. ve pꝛedictis totalit᷑
vincula ſoluebat ſpũalia:ſed lagno mõ ĩ carcerere⸗-
manſit vinculatus:nec hoſtiũ pfecte fugit limites:
ſicut eleganter oñditur ꝓbatur p legem ciuilem in
ff.nouo.li.xj.ti. ve capti.⁊ poſtli. redemptis ab ho⸗
ſtibus.l.nihil intereſt.vbi vult lex. ꝙ ille hoſtiuʒ nõ
fugit limites.qui eis intendebat redire.Bicit.n.ſic
nec.n.ſatis eſt coꝛpoꝛe mvmũ rediſte.ſi mente alienus
eſt. Nota ibi poſtliminiũ vna dictio ponitur p qua
cunq; hoſtium euaſione.qua quis hoſtium euadit li
mites. Si ergo iuſticia legis ciuilis iudicar talem ð
hoſtiboꝛ carcere nõ fugiſſe:qui coꝛde non fugit:mul
tomagis hoc iudicabit iuſticia legis illius væi. qͥ coꝛ
da intuetur. Se quo.iij. Reg.viij.⸗ etiaʒ. vij.ꝛ.j. Pa
ralipᷣ.xxviij. Beus autem intuetur coꝛ. Et ſi gratis:
quiab hoſiibus captus fuiſſet.vel coꝛpoꝛe fugiens:
coꝛde illucredire intenderet. ⁊ hoc regenti ciuileʒ
conſtaret cõomunitateʒ. nec ꝓ tꝑe captiuitatis ei da⸗
rent cõmoda:ac ſi pñs fuiſſet.per leges nanq; infra
titulum pᷣdictuʒ contentas:captus ab hoſtibo. quo
ad omnia cõmoda ſemꝑ pñs in wmo vei ciuitate re
lurotnr. d: ei cum redierit allocabuntur. non tñ vo
untarie captiuo.nec ꝓ tꝑe regreſſionis vel moꝛe in
ciuitate ipſum quo ad ciuium commo da qui men/
te alienus efſet dignum iudicarent.nec ſicut ciuem
ipᷣm haberent ſocium ⁊ pticipem:qui coꝛde cum ho
ſtibus remanſiſſet. A foꝛtioꝛi rõneriuſtioꝛi iuſticia
ille iuder iuſtus væus. illos indignos iudicabit ꝓ cõ
modis eternis ciuibus eccie oꝛdinatis.⁊ illa ciutum
ciuitatis gloꝛioſe ꝑticipatõe. Quoꝝ pticipem ſe pe⸗
tit fieri:qui coꝛde ab hoſtibus receſſit:dicens. Par
ticipem me fac veus oĩm timentiuʒ te:in pſal. oviij.
Qui voluntarie ab hoſtibus aĩe capiunt vel copoꝛe
⁊ pedibo ad ecciam:⁊ oꝛe ad confeſſionem:ab eis fu⸗
ginnt.falſa pacta cumveraci wo cõponentes:coꝛde
vel incauta occaſione cũ hoſtibo remanentes: qꝛ ni⸗
hil hoꝛum põt rectoꝛem latere cõitatis xpᷣiane:cui
nullum latet ſecretum. vequo in pſal.xliij. Dñs no⸗
uit abſcondita coꝛdium. &t reuera ſiquis facta ho⸗
minum conſideret:penſare põt:⁊ veriſimiliter pᷣſu⸗
mere: ꝙ maioꝛ hominũ multitudo inter illos:qͥ xpᷣia
ninuncupant᷑ pꝛedicto modo cum hoſtib remanet.
NMam poſt confeſſionem que fit cauſa cõmunionis
vel infirmitatis tot vitam quam antea ducere ſole⸗
bant:ducunt.qꝙ inter ecem viy inuenitur vnus:qui
vitam mundam continuando pſeueret ad bꝛauium
ſed ad gulas.luxurias.falſitates non dico redeunt:
ſed continuant.quia nunqꝙilla coꝛde dimiſerũt. Si
em̃ illa coꝛde dimiſiſſent: tamcito ab illo pꝛopoſito.
ꝙ ſtabili⁊ firmo coꝛde cõceperunt recedentes:oſtẽ-
dunt ſe nimis eſſe incõſtãtes inſtabiles. Si vo ſta
bilix firmo coꝛde abillis nõ receſſerunt:in confeſſio
ne mentiebãtur:in qua firmũ pꝛopoſitum habere.=
hocoꝛe dixerunt vel dicere buerunt ꝙ peccata nũ
ꝙᷓ facerent moꝛtalia.ſicut oſtenſum eſt. C. v. xij. ⁊ ad
cõmunionem male acceſſerunt. ita ꝙ ve neceſſitate
eos concedere opoꝛtet:q ſint inſtabiles vel ꝙ cõfeſ⸗
ſionem falſam dixerunt. vel in illa falſum quid dixe
runt.⁊ falſam abſolutõem aſpoꝛtauerunt.⁊ ad cõio
nem male acceſſerunt. Pꝛimum concedere eſt vere⸗
cundum. Secundum eſt viculoſum. emm ſecun
dum ſit periculoſum oſtendunt tam ipᷣa facta in ſe.
quid enim periculoſius ꝙᷓ e peccatis abſolutionem
nullam vel remiſſionem abere:maximequia ð pec
catis illis nunq; iterum foꝛte confitebitur: equibo
male credidit ſe ſemel abſolutũ:Quid iterum peri⸗
culoſius.qꝙᷓ ad cõmunionẽ male accedere: æ quo ac⸗
ceſſu nunq; confitebitur. quia ignoꝛantia que ipſuʒ
non excuſat:ad illam male accedens. bene accedere

Arti ij.
irij.

Recidiuum

opinatur.qꝙᷓ etiam ſequentia:quia talem hñs inten
tõnem cito ad eadem opera:que ad modicum pᷣter⸗
miſit.immo ad peioꝛs redibit.quod enim mirabile
eſt: ſi ille cito poſt paſcha mala oſtendat gule luxu-
rie ⁊ cupiditatis opa.qui maloꝛum operum ſemper
in coꝛde habuit radicem. Monne vꝛtica am ara cito
oſtendetur. vbi eius radix in terra dimittitur. NQun
quid non plaga male ſanata.cito oſtendit malũ ſuũ
vbi ferrum in pꝛofundo eius dimittitur ⁊ pericnlo⸗
ſius ſe oſtendit ꝙᷓ pꝛius. Munquid nõ igmis in ſtup/
pa.vel in ſinu cito engern⸗ Aurfs illud Pꝛouer.
vj. Munquid poteſt homo abſcondere igneʒ in ſinu
ſuo:vt non ardeat. Munquid latro incipiens carce⸗
rem frangere manibus.⁊ vno pede fugere. habẽs ſu
per alium pedem vincula:licet hoc nõ intendat coꝛ
.nunquid non cito capitur:⁊ foꝛtius ligatur. Sic
in pꝛopoſito dum pedibus ad ecciam currunt.⁊ ma
nus in confeſſione ⁊ contritione:vt videtur eleuant
videntur quaſi vellent carcerem dyaboli frangere.
⁊ fugere.⁊ ſi hoc coꝛde non intendant. Sed dũ vſu⸗
re ⁊ male acquiſita in vmo vel peccata in pꝛopoſito
iacent.vincula ſuper vnum pedem pendent. Quod
mirabile ergo ẽ:ſi talis cito a dyabolo per alia ope⸗
ra etiam peioꝛa capiatur:⁊ foꝛtius ligetur.¶ Qua⸗
pꝛopter ſi bene ⁊ ſtabiliter vis euadere:neceſſe eſt. ꝙ
facias quod pꝛecipitur Eſa.lviũj.Om̃e onus diſrũ⸗
pe:Eet illud Ecci.xxj.quaſi a facie colubꝛi fuge pec-
catum. ¶ tum vo ad ſecundam partem iſtius ar
ticuli. Illi qui cum ſtabili confitentur ꝓpoſito.quã
doq; ad iterum peccandum pluribus attrahuntur
motiuis.quidam nanq; illoꝛum a dyabolo attrahũ
tur ⁊ audacioꝛes fiunt:ſpe longioꝛis vite:queẽ ma⸗
gna vmonis vceptio.ſicut patʒ. M.ix.xlviij.p quã
multa vecepit ⁊ ad infernum veduxit hominum mi⸗„-
nacc ie Bepꝛonuffi nequiſſima plurimos ꝓ
didit.¶ Alij alijs motinis.que ibidẽ.i.A.ix xlviij
cum ſequentibus tanguntur. Quidam vo pꝛeteri/
tarum vlectationum recoꝛdatione.ſicut patʒ ð egy
rua . vi rii⸗ Quod quidam motiuum extirpa-
tur. C.vj.lxij.cum ſequẽtibus. Quidam vo ad hoc
attrabuntur pꝛopꝛia inconſtantia.ſicut ptʒ.MH. xvj.
viij.¶ Quidam vᷣo cauta demonis malicia.ſic oſtẽ
ſum eſt. P. vij.xlvij.qui cum tota potentia ⁊ caute/
la nititur fugientem ad carcerem reducere: ſicut car
cerarius fugitiuum ſuum. Cui reſiſtite foꝛtes in fi/
xx.j. Pe.v.i¶ Et reuera illi foꝛtius reſiſtunt:qui cuʒ
firmo confitebantur pꝛopoſito: quia illi e quibus
dictum eſt in pꝛincipio iſtius articuli:quiad modũ
auis. e g tactum eſt. E.vij.iij.ſola lingua vel oꝛe
ligno adherent crucis penitentie.cum plumas.i.ve
ſtes curioſas ⁊ carnes in paſcate ad ſaturitatem ac⸗
ceperint.lignum penitentie verelinquunt ⁊ aquis ſe
immergunt voluptatis. Sicut canis reuertiturad
vomitum:Pꝛouerxxvj. Sic impꝛudens:qui iterat
ſtulticiam ſuam. uoꝛum pluxes aſſimilatõnes et
conditiones. .
¶ Pꝛmo in rebus inueniuntur miſerabilibus ꝛ in-
ſenſt ibilibus. Inter quas pꝛimo ſunt ſicut antiquuʒ
veſtimentum ⁊ putridum pelliceum quod ſuturam
non tenet:nec coꝛrectionem. Ita nec iſti inueterati
dierum maloꝛum:añ.xiij.antiquum dya boli col/
lobium:quibus frequenter vtveſtimento vſus ẽ ad
alioꝛum loquens veceptionem.ſub iſtis veſtimentis
ſuam abſcondens turpitudinem:quos cito ad vo/
luntateʒ ad quevoluerit peccata mittat:pſal.cj. Vt
veſtimentum mutabis eos mutabuntur. Secun/
w ſunt ſicut vmus d paleis operata:que cito ignẽ
iniectum recipit:⁊ inflamatur:non ſic wmus lapi⸗/
ea. Vnde nnſen⸗Bopue quale fuerit ignis pꝛo
babit.j.Coꝛinth.iij.ilA creatura vo inſenſibili lau

R ..
dabili ⁊ foꝛti multum diſcrepant.ſicut patet p exẽ
plum ſolis.A. xix.vj. Inter creaturas irrationales.
pꝛimo miluo aſſimilantur. quo.A. xxv. xxv. Beciᷓ
vv teſtudini.A.xxv.xxvj.Tercio ceruo.C.xiiij.xxvj
Nuarto canibus mimoꝛuʒ. T. v.xxvij. OQuinto oui
bus. quibus dicit ph̊s.li.ij.de animalibus.c.ij.
plus alijs quadrupedibus intellectu carent:Cuius
dicti veritas pꝛo tanto in effectu oſtenditur:quia ſi
cut dicitur in libꝛo ve naturis rerum: ouis de ĩumo
que ardet vix eijci põt.⁊ſi eiecta fuerit:niſi vi tenea
tur in ignem recurrit. Conſimilis pꝛiuatio intelle⸗
ctus in multis apparet.nam a mala cõſuetudinevel
concupiſcentia vel quacunq; culpa que animã igne
ardet peccati in pᷣſenti:⁊ in heno igne ardebit eter
no:vix eijci pñ̃t.et ſi eiecti fuerint.niſi maioꝛi metu
æpꝛimantur. quaſi quadam violentia teneantur
coꝛpoꝛe redeunt:qui quantũcunq; teneant᷑.coꝛde re
ceunt ⁊ reuertuntur dicentes:cum magiſtro ſuo ſpi
ritu maligno illud:Math.xij. Reuertar in vmum
vnde exiui.Etillud Nume.x. Mon vadã ſed reuer⸗
tar ad terram de qua natus ſum. ¶ Cum enim ca/
ro ⁊ terra nata ita fuit facta:vt qð natum ðẽ ex car⸗
ne caro ſit:cum ad terrena ⁊ carnalia animo vel coꝛ
poꝛe vel vtroq; redimus væſideria: quid aliud dicit
quiſq; noſtrum ꝙᷓ ſicut pꝛedictũ eſt:reuertar ad ter/
ram ⁊c.¶ Ad queʒz reditum frequenter nos mouet
paruum tedium vel Raruug penitentie vel peccatis
⁊ temptationibo reſiſtendi la boꝛ quem in itinere ſu-
eſſe videmus. ¶ In quo facto ſuo cuidam aſſimi/
antur: qui hmõi ſunt. mõſtro qo lulligo vocatur.
quod qñq; dicitur ſocietatẽ habere cũ auibus:qñq;
cum Biei quo dicit Vincentius in ſpeculo na
turali:q in eo natura luſiſſe videt᷑:nam qnq; cum pi
ſcibus maris ꝓfunda ſcrutatur:cum vo aquas faſti
dierit eleuat ſe alis gangeri⸗ cum auibus ethera
ſcandit. Sed quia flatus non poteſt ſuſtinere vẽto⸗
rum.cum ventis concutitur.ad aquas reuertit᷑: in
Panas relabitquaꝝ. Sic in ꝓpoſito.nam nõnul⸗
iin imis ⁊ carnalibus veſiderijs gule luxurie ⁊ ter
renis cupiditatibo ſe immergunt. ſed cũ in eis tedia
inuenerint aduerſitates ⁊ penalitates ſenſerint vł
timuerint in altum ꝑ confeſſionem ⁊ oꝛationem? ie
iunium ⁊ cetera veuotionis opera ad bꝛeue tempus
ſe erigunt:ſed cum in illis ſenſerint modicam diffi⸗
cultatem. paruum temptationis imxulſum in pꝛi/
ſtinam miſeriam reuertuntur:pſal.cvj. Aſcendunt
ad celos.⁊ deſcendũt vſq; ad abyſſos: anima eoꝛum
in malis tabeſcebat. Iſta non ſunt aĩalia celeſtia: ſᷣ
ſed potius mõſtruoſa. NMam ð animalibo celeſtibus
ſcriptũ ẽ ʒech.j.Pẽnas p quatuoꝛ ptes habebãt:
iuncteq; erant penne alterius ad alterũ.nõ reuerte/
bantur cum incederent.ſ̊ vnũquodq; ante faciem
ſuꝗ gradiebat᷑e Inter vo creaturas naturaliter rõ
nales. ſed actualiter ſ̃m rõnem nõ viuentes.¶ Pꝛi⸗
mo illis aſſimilantur falſis hoĩb quibo notatum
eſt. L.v.xxvij.⁊.xxx.¶ Secundo illis afſimilãtur qͥ
pacem ſimpliciter ⁊ perpetuam nolunt ſed treugam
Sed vcipiunt ſeipᷣos:⁊ nõ um.quia veus nõ ẽ fa⸗
ctoꝛ treuge.ſed pacis:qui dicit Ego cogito cog ita⸗
tõnes pacis.deus.n.non vult:nec gratum habet:ab
eis conduci.ſicut conducunt᷑ ab amicis pegrini:qͥs
P vnam vel duas conducant lucras redeunt. Mon
ſic placet dro conduci ab his qui p vnũ vel duos di⸗
es poſt confeſſionem vel cõmunionem ipᷣm cõduce⸗
re ⁊ cuſtodire vellent.⁊ poſtea ipᷣm de eoꝛum eijcere
ſocietate.⁊ ad ſolita reuerti.ve quibus Eʒech. xvj.
Sodoma ⁊ filie eius reuertent᷑ ad antiquitatem ſu
am. ¶Cercio abſaloni aſſimilantur:quia ſicut ipſe
patri reconciliatus.⁊ poſtꝙᷓ in wmo ſua:⁊ de menſa
⁊ cibis patris comederat.ipi pꝛi inimicicias ⁊ ingra

1

v.
Exemp.

tüi⸗

talicogitatbeſ⸗
iumk: fnolier damnant Eſon

ſitentes ogltatoe nd dyebolu n

Antreceunt, mhislia velaes n
ſmiutatenmtanlcificann
Uusquss enaſerunt redirenolun
hientiüͦoſtencuntin ade buuta
viditaueſilueſtre cum qus dat
muri acatto aptü cum quo louſit
nooceiderint ſed um ißis luſenn
poſthyeuaſerintne fotte no ſp ſicl
nij iitalis anen velalii munr
yeltalem cattum vemire quia pie
No no ſtatim ocademnt. Ettmcane
haberentad ipooqua habentread
diac dyabolu: quis ſiwt io cogita
ltisalijs quos multis annis pece
4dyabolo ANttonllenmnqullr
ſans dlectabilig necios vel alioe
Tideo andacinsad iug redire volun
ſemitia captiultatem: Ia poſſa
murescogitarenſimelius regeren
alichſtirönalt Iatenogergot
re Yob nj Eenplofflopiſtatl

ſtultus in

ſan
amichm wehoſtibo lt ——

Holiauerunt vef,
nt
nlent Grn elinenrceranemm

.Bilmiterum edi
re wntii enerwin
n amianm pmpeins liber
nenle alntn iuusad ißmi
eſncntarmltufgan
Wad ieſtitn ulmsinbian
vel culcdemiit Npois
denas ncl loonnl ptot
leuana inrzelliee
H e⸗ i
Talsnſui +☛

lepotanmnf Gn

nqvoſuctoſnd miim aſin,
lunt. möſtro gölolligopoe

Gtur.
baetme haberecinnbnagi Eimn

no dictt Vincnrinsin ſpelons
wurn uſſe itetnangſchani
Ndaſantaturum doagbasfaſti
i, — auibus ethera
ia fams nonpoteſt ſuſtinerevero⸗
concunitur adoquosreuerttain
quox Olcin woſſto nannonul⸗
lbvs miideris gulerluruner tr
ſeimmerpunt ſM n hestel
ſintes z0enalltatesſehſenherl
pconfefſonem outionenrie
otionoopervod bꝛeuetenpus
nillisſenſenint nogicam difi⸗
temprationiounkulſumin u⸗
leruntur Pſal ⸗ Aſcencunt
tvqgac abyſſoe. Numeii
ltanonſunt aieli celeſi⸗
ſa Bam deninmolin ceſtbui
di 1ptes habehit.
inasp quatucrptes

— — ———

Artiiij.

Vij.

Recidiuum

titudines oſtendit. ipᷣm ꝑſi equendo⁊ pacẽ frangen/
w. quã multum habere cum pater ipm ꝑſequeret᷑
1 cape niteret᷑.cupiebat.⁊ tñ plus ſibipᷣi q patri no⸗
cuit: da ipᷣe turpiter occiſus fuit.ij. Regu.xviij. Sic
iſti patri wo. æ quo DPentero. nxij. Mone ipᷣe ẽpa⸗
ter tuus. in infirmitate vel quadrageſima pꝑ penitẽ
tiam recõciliati ⁊ in wmo eccie ⁊ de mẽſa altaris dei
no cum lpᷣo vo:ſed potius ip̃ᷣm veum pꝛem comeden
tes:cito ingratitudinẽ oñdunt:eius mandata fran-
gend o.ipᷣm abijciendo.⁊ pacem quã cũ ipᷣos in firmi
tate vel alia neceſſitate capere veller occidere.mul
tum optabant. quibo in pſal. Cum occideret eos
qrebãt eũ ⁊ reuertebant᷑:⁊ diluculo veniebãt ad eũ
cito frangunt.⁊ cõtra eum ſpũaliter bellãdo ſu rgũt
ad moꝛte ꝓpꝛiam. quibo eemie.ix. Reuerſi ſunt
E facerent malu.ſ.culpe cõtra veum. pene contra
eip̃os.
Quoꝑ ſtulticia. Pꝛimo oſtendit᷑ ꝑ cõparõem ad
animalia ratõnalia atq; ad eoruʒ facta:quoꝝ facta
ſi vtrobiq; penſent᷑.iſti illis bꝛutis inueniunt᷑ ſtul⸗
tioꝛes. Pꝛimo quia ſicut ſcribit hiero.in epła ad fu-
riam. Hꝛuta animalia ⁊ vage aues in eaſdẽ pedicas
rhetiaq; nõ reincidũt:nec cogitãtita ſiulte iſta ani⸗
malia:nec ita periculoſe ſicut fa ciunt iſti recidiuan
tes. Iſti nanq; cogitant ſemel vel frequenter pecca⸗
ta mes cõfeſſus ſum:⁊ rhetia euaſi dyaboli: nec me
ꝓtunc ſtrangulauit vel occidit ſic faciam ſemꝑ.ꝛ de
tali cogitatõe pꝛeſumentes redeunt ⁊ frequenter ca
piunt᷑ ⁊ finaliter damnant᷑. Ergo dum iſti de tali cõ
fidentes cogitatõe ad dyabolu cinus manus euaſe⸗
rant redeunt.⁊ anĩalia vel anes quecunq; ſilueſtres
ſemel euadentes: tali cõfidentes ad capient? ma⸗
nus quas euaſerunt redire nolunt. nõne maioꝛẽ ſa⸗
pientiã oſtendunt in ope bꝛuta ꝙᷓ; homies. Quis vn
q; vidit auẽ ſilueſtrẽ cum qua capta capiens luſit: vt
murẽ a catto captũ cum quo luſit quãtũcunq; ipos
nõ occiderint:ſed cum ipᷣis luſerint. ad ipſos redire
poſtꝙᷓ euaſerint:ne foꝛte nõ ſꝑ ſicludant. Vel quis
vnq vidit aliã auem vel aliũ murem ad talẽ hoiem

vel talem cattum venire.quia viderunt ꝙ ſocios ſu

os nõ ſtatim occid erunt. Et tñ eandem occaſionem
haberent ad ipos quãꝗ habent recidiuantes redeun-
di ad vyabolu:quia ſicut ipᷣi cogitant ꝙ cum ipᷣis ⁊
multis alijs quos multis annis peccatoꝝ rhetibus
a dyabolo captos viderunt:quaſi luſit:multa eis pᷣ/
ſtans relectabilia nec ipᷣos vel alios ſtatim occidit:
ideo audacius ad ſua redire volunt oꝑa:7 dyaboli
ſeruitia captiuitatem: Ita poſſent pᷣdicte aues vł
mures cogitare niſi melius regerentur natura bꝛu-
tali qᷓ iſtirõnali. vYnterroga ergo iumẽta ⁊ wcebüt
te: YJob.xij. remplo filioꝝ iſrael qui nõ redierunt
in egyptum R eyemplo magoꝑ:qui nõ ſunt reuer⸗
ſi ad herodẽ Math.ij. ¶ Gecundo hoꝝ ſtulticia oñ
ditun ꝑ comꝑationem ad facta oim hominum: in re
bus ad coꝛpus ꝑtinentibo.ſiue ad lucrũ.ſiue ad dã⸗
num:quis nanq; eſttamſtultus in his que ad coꝛpo
ris ꝑtinent ſalutem ꝙ ſemel per regem vel quẽcunq;
amicum ꝛe hoſtib liberatus moꝛtalibus:qui ipſuʒ
ſpoliauerunt vel incarcerauerunt. iterũ ad eoſdem
redeat. Gi.n. iterum rediret voluntarie ad eundem
carcerẽ.non tm̃ ſtultiſſimus reputaretur.ſed etiã re
gem vel amicum ipᷣm peius liberantẽ ꝓuocaret:ꝙ; ñ
eſſet ita voluntarius ad ipᷣm iterum liberandum: 2
maxime ſi in carcere multa faceret contra liberantẽ
Vel vbi eſt ita ſtultus in his quead mundũ per⸗
tinent:q ꝓuidentiã ꝓ coꝛpoꝛis luſtentatõe in autũ⸗-
no vel pꝛincipio anni ꝓ toto anno factam volunta⸗
rie diſſipat vel amittit vel illa ſe ſpoliari permittit
Vel qui qð edificat pnlcerrime vno die.alio deſtru
it.Tales.n.ſtulti reputarent. Sʒ in his que ad anie

ptinent ſalutem ? pꝛouidentiam ⁊ ad celi habitatõ
nem multi pᷣdictis ſunt in uoluti ſiulticijs. quia ad
ipm qui eos omibus ſpoliauit virtutibo tam picu
loſe incarcerauit:ꝙ m Hil fuit inter carcerem 7 moꝛ⸗
tis ſuſpendiũ eternuʒ in inferno:niſi oſtium moꝛtis
Poſte etiã ꝑ regem celi liberati. redeunt ad eungeʒz
carcerẽ ⁊ etiã ſpoliatoꝛẽ. ꝓuidentiam ſpualem fa⸗
ctam in quadrageſima vel alio tpe quando pure cõ/
fitenturꝓ tota vita tam hic ꝙᷓ in futuro.i.vita eter⸗
na voluntarie peccando amittũt.Et edificia qᷓ eter
na ⁊ pulcerrima ĩ celo illo die edificamit:alio die cæ⸗
ſtruyxit cum omnib illis.A. xix.xj. De quo Oꝛatius
li. eplaruʒ. Qõ petijt ſpꝛeuit repetit qð nupo miſit.
Eſtuat ⁊ vite diſcõuenit oꝛdine toto.Diruit edifi/
cat mutat quadrata rotundis. Si ergo pᷣdicta faciẽ
tes cõtra mundi ſapientiã ſtultiſunt. ꝓſti ſunt ſtul
tiſſimi hec facientes:cõtra væi ſapienti: pꝛopꝛiaʒ
ſalutem. pꝛimo ad veum euntes:⁊ cito redeuntes q-
bus minatur us Eʒ ech. xxxv. dicens. An feraʒ de
eo euntem:⁊ redeuntẽ.
In qua aucroꝛitate pena notatrecidinantium 7
periculum:quoꝝ tñ pꝛius oſten det ingratitudo:vt
exilla tanqᷓ ex antecedenti tanqᷓ cõſequens pena oñ
datur earundem. ¶ Etum ad pꝛimũ hoꝝ ingrati⸗
tudinis magnitudo pꝛimo ꝑ com pationẽ oſtende⸗
tur bꝛutoꝑ ⁊e quibus in parte tactuʒ ẽ. SG. iiij ij. vbi
oſtenſum ẽſt: ꝙ ꝗpter beneficia manſueſcũt. e mu⸗
ſtela eriam fert: ꝙ cum wmeſticandi cã fuerit in aq̃
quaſi ad moꝛtem balneata ⁊ refrigerata:⁊ iterũ iu⸗
xtaſcarnem wmeſticantis in ſinu calefacta:nũ ̈ car
nem illã moꝛdebit:ſed potius moꝛdebit qui eũ inde
nititur abſtrahere. Mo ſic im pij. non ſic:qͥ plurimis
temptatõibo vel tempeſtatibo vel infirmitatibus q̃i
ad moꝛtem vexati:⁊ a c vite ꝛ ſanitati reſtituti.at
q; eius carnea alijs ſacris ſpũ aliter calefacti.contra
ipᷣm poſtmodum nequiter moedaciter atq; ingrate
agere inueniunf᷑. ¶ Gecundo idem oñditur ꝑ cõſue
tudinem que etiam ad la trones obſeruant᷑ c q̃ha⸗
betur. E. vj xxxiij. ¶ Moꝝ vo pena ? piculum. Pꝛi/
mo oſtendunt᷑ ꝑ exẽplũ in natura irrõònali.i.ſerpen
tina.æ qua habetur. G. iiij. xxj. a quo numero Vſq;
ad finem illius capituli pena agitur recidinãtiu.

ix.

Arti.ii
x.

Exemp

WBecundo eiuſdẽ pene aggrauatio magnitudo.
in his oſtenditur que violenter inferunt᷑: ſicut ĩ pla. ·

gis in quibvidemus ꝙ qui poſt plagas ſanatas vel
tibias vel oſſa fracta ſanata:ſi iterum in eiſdem lo
as plagat᷑vel eadẽoſſa iterũ in eiſdẽ locis frangãt᷑
fractura ſecunda ẽ ꝑiculoſioꝛ. ⁊ cũ maioꝛi difficulta
te ſananda q;pꝛima. Sic in ꝓpoſito rone in gratitu⸗
dinis. ¶ Tercio idem oñditur in foꝛtuna heretico⸗
ri.qui a fide recedunt catholica:in quiba lapſus ſe⸗
cundus periculoſioꝛ eſt pꝛimo.quia in pꝛmo ad mi
ſericoꝛdiã recipiunt. in ſecundo ad ignẽtraduntur:
qð nõ fieret ſirecidiuum nõ aggrauaret peccatum.
Quarto idem oñditurin penis velinquentiuʒ. in
quibus videtur:ꝙ aliquibo velictis pꝛimo vnã amit
tunt aurem.ſecundo alteram. tercio vitam. In eil⸗
em etiam videturꝙ velictum iteratũ audirũ obtu
rat patris vel iudicis:quia pater verberans frequẽ-
ter delinquentẽ:⁊ merci damantẽ ⁊ coꝛrectõem pꝛo
mittentem vix audit.¶¶ Quinto idem oſtenditur in
his qui infirmantur vel incarcerant. In quibovide
tur:ꝙ qui x infirmitate incipit conualeſcere:a ite⸗
rum cadit. grauius infirmat᷑⁊ qui carcere fugit:⸗
iterum capitur foꝛtius ligatur: ⁊ durius tractatur.
Sic in ꝓpoſito rõne ingranitudinis.⁊ qe wum plus
offendit. Sicergo ꝑ ingratitudinem vi nouaz of⸗
fenſam:que fit in culpa poſt recõcilianõem iterata
pluribus pꝛionboligat᷑ vinculis.⸗ grauius infirmat᷑
FPpter qdð xpᷣe ſanato pᷣcepit dicens: Johã.v. Vade

xj.
Exemp.

Recidiuum

noli amplius peccare:ne aliquid veterius tibi cõ⸗
tingat tam in vinendo:quia grauius infirmaberis
cõtra me ingrate agens:qui ſemel tibi dim iſi.qᷓ etiã

in moꝛiendo.in quo paſſu frequens recidiuatio pᷣce

ns.ſpem impedit ſalutis.Nam ſicut apud quẽcũ/
qᷓ gratum dñm:plus põt ſeruus confidere in neceſſi
tate ſua:qui ei còtinue a iuuentute ſua ſeruit.qꝙᷓ ille
ꝗqui tarde venit:⁊ cito ad omnem voluntatem ſuam
ſine licentia recedit ⁊ ad inimicuʒ ſuum contra ipᷣm
vadit. Ita in pꝛopoſito.Et ſi pꝛius cõtra pᷣceptum
ñi aliquo infoꝛtunio velinquat.facilius ⁊ citius ei
dimittit. Ita in ꝓpoſito. Mecmiretur quis e hoc:
qð dictũ eſt.ꝙ viy erit in moꝛiendo tante ſpei:ſicut
qui continue bonus fuit.quia qũo poſſet tũceẽ ma
gne ſpei regnũ intrare celoꝝ:verſus qð nunq fecit
multas dietas. Tales nanq; qui frequenter recidi⸗
uant plures dietas faciunt verſus infernum:qᷓ ver/
ſus celum:quia ſi in quadrageſima aliquas et foꝛte
paucas:verſus celum faciant dietas. per totũ annũ
ſequentem multoplures faciuntverſus infernũ.Cũ
ergo quotidie vid eatur:qꝙ cetenis paribus homo ꝓ
pinquioꝛ ſit illi loco verſus quem plus iuit.videtur
a ſimili: tales moꝛti appꝛopinquãtes inferno ſint
pꝛopinquioꝛes:⁊ ſic citius ad locum illũ venire diſ-
ponuntur. Sicut patet rationem aliam notatam
A. xxv.xviij.Ergo ſi fecerit:ne iterum addat facere
Eccĩ. xix¶ Sexto idem oñditun ꝑ exemplum mira
culi in quo continetur:ꝙ quidam manmitatus vxoꝛẽ
ſuam væ adulterio ſuſpectam habens.purgatõem ei
contra iura indixit:ferri igniti. Ipſa vᷣo interim cõ/
feſſa illeſa euaſit.que poſt ad peccata rediens cum
vna die quidam dicerẽt:ꝙ multi v peccato ſuo lo⸗
uerentur. Reſpondit als loquebantur: et ecce hic
at ferrum quod poꝛtaui illeia. ferrum frigidum
gratia exempli oſtenſionis in manu accipiens:ma
num crudeliter còbuſſit iuſto vi iudicio.qui eam
ſemel lapſam ⁊ mundatam a calido cuſtodiuit ferro
iterum lapſam frigido combuſſit.Cui dici potuit il
lud Hiere.ij. Vilis facta es iterans vias tuas. Se-
ptimo idem oſtenditur ꝑ exemplum ſacre ſcripture.
DO. v. rij. 7. iiij.xx vj.⁊. P. vij. xxvj. 7. L. v. xxj.
UE omnibus nanq; pᷣdictis exemplis ⁊ euidẽtijs

patet.ꝙ eſt ve illo qui peccato ſuo fugit ⁊ liberat

Z iterum pꝛopter a nquann celectatõem vel lucrum:

quod ĩ peccato ſuo ſe habuiſſe recoꝛdatur.ad pecca/
ta ſua redit:ſicut de illo qui fugit d wmo accenſa:
qua cum exiret pꝛopter aliquod iocale vel ꝓpter
aurum vel argentum quod recoꝛdatur ſeibi dumiſiſ
ſe.periculo ſe exponens redit illud querendo cõbu⸗
ritur.Sic vxoꝛ loth reſperit retro:Geñ xix. Sic illi
duo diſcipuli de quibus legit᷑ in vita ſancti Johan
nis euangeliſte abierunt retroꝛſum. Sic multi alij
ſicut dicitur in pſal. Conuerſi ſunt retroꝛſum ⁊ con
uerſi ſunt in die belli.de quoꝛum quolibet dicit ſal⸗
uatoꝛ Au.ix. Memo mittens manum ad aratrũ re-
ſpiciens retro aptus eſt regno vi. Non enim ibi in-

telligitur coꝛpoꝛalis retroſpexio.quia homo aran/

ůo ⁊ retroſpici endo poteſt regnum cei obtinere.eti⸗
am ſi oculo coꝛpoꝛali ad diuitias reſpexerit quas di
miſit:ſed intelligitur de retroſpectõne mentis ⁊ cõ⸗
ſenſus:quo quis affectat rediread ea que dimiſit.
ideſt peccata. NMiniuite voluptuoſi. ʒ pꝛopter pᷣdica
tõnem Jone penitentiam egerunt tamen poſtea re/
cidiuarunt. Sed aliqui dicunt ſe non poſſe viu con
tinere ab actu luxurie:quod eſt ſim pliciter falſum:
quia ex hoc ſequereturꝙ veus pꝛecepiſſet nobis ali-
quod quod eſſet impoſſibile nobis adimplere. VUn⸗
e Bern. AMaledictus homo qui dicit veum pᷣcepiſ.

ſe impoſſibile. Vnde ſi talis haberet tantam volun

Re.e.
tatem continendi quantam habet vinum ſuum in
vaſe cuſtodiendi:v facili contineret. Conſtat eniʒ
quanta diligentia obſtruit quis feꝛamen vaſis re/
pleti cum vino.cum ſentit vinum exire vel ſtillare ðᷣ
illo. Patet etiam ex hocꝙ ſi cũ vno actu luxurie ve⸗
beret perdere omnia bona tempoꝛalia ſua.vel ſciret
ſibi pꝛeparatum igneuʒ lectum in quo deberet cre/
mari ſicut beatus laurentius in craticula oĩno abſti
neret ⁊ nunqꝙᷓ vſq; ad moꝛtem aliquem actum luxu⸗
rie ſcienter vel voluntarie perpetraret:ſed animam
ſuam oĩno mundam ſeruaret:quia ſicut dicit᷑ Ecci.
xxxiii. Qui baptiʒatur.i.mundatura moꝛtuo.i.a
moꝛtali peccato.a iterum tangit moꝛtuum.quid ꝓ⸗
ficit lauatio illius.
Agd omnia vo pꝛedicta picula penas ⁊ penaruʒ
cauſas vitandas.vnum eſt ſummũ atq; remediũ ſin
gulare:alia vo ſunt plura ſecundaria et acceſſoꝛia ꝑ
que pꝛincipale manutenetur ⁊ foꝛtificatur.
Pꝛincipale vo conſilium ⁊ remedium eſt: ꝙ viam
rectam ⁊ ad celum directam quam in confeſſiõe ag⸗
greſſus eſt non veſerat.⁊ vitam quam tunc munda⸗
uit: iterum non maculet.¶ Exemplum ad hoc acci
piens.⁊ quantum ad hoc ꝙ viam teneat:⁊ qtum ad
periculum quod continget niſi teneat:⁊ qᷓtum ad de
ceptoꝛes gur eum v via educere nituntur:qð tactũ
eſt. P.ij xliiij.xe illo qui iurat ꝙ altam tenebit viaʒ
vſq; extra terram vel vminium:in quo veliquit:fue
rit. Sicut nãq; ille iurauit altam ſe velle tenere viã:
ita vos ꝓmiſiſtis vel ꝓmittere vebuiſtis ante abſolu
tionis beneficium. Sicut inſup ille diligenter altaʒ
tenet viam ꝙᷓdiu inſidiatoꝛes pꝛope eſſe ſuſpicatur.
Et ſi ꝑ totam viam vſq; extra wminiũ illud veniat
inſidias timeat illoꝝ qui ſemꝑ ipᷣm ex omni ꝑte val⸗
lauerunt: vt ſi foꝛte ipᷣm extra viam inuenerint. ca⸗

Arti.v.

xij.

put illius amputent:ſemꝑ dum in regno illo eſt. re

ctam tenet viam:ne caput cumvita quã diligit amit
tat.nec aliquo modo voluntanie ad carcerẽ. de quo

ad eccleſiam fugit redit.¶ Sic iterum inimici illiꝰ

qui viam altam tenere incipit ipᷣmvbivi non audẽt
ipᷣm cautelis ⁊ blandicijs aliquibus foꝛte ſub ſpecie
amicicie ad eum miſſis. vt cum eis comedat vel bi⸗
bat vel ad aliquem locum veniat ipᷣm de via educe⸗
re nituntur.a quo extra viam inuento caput aufer̃t
quos ipſe ſi ſapiens ſit:⁊ pꝛopter ꝑiurij ⁊ pꝛopter ca⸗
pitis piculum:vt hoſtes vitare:et omnes tales ſiue
ſint amici ſiue inimici ſuſpectos habere vebet. Sic
