ceps de crinibus aĩaliũ facit laqueos adcapiendas
daues. Ita ſupbi engiiv wp: tam in barbis ꝙᷓ; in
In via hacqua ambu⸗

capitib:væ quibo in ps.cxij h.
labã abſconderũt ſuꝑbi laqueũ mihi.
faciũt
tureternũ.

velis alijs religioſis indumẽtis: que in ſignu acce-
perunt penitetie religionis 7 bone vite: ſupbie cõfi⸗

uen mihbi. ¶ Sür quar
to venefici ſpuales: mirabiles ſpũales.qꝛ venenuz
inãt ſpũale.Se quibus Jero. Si vir vel
mulier ſe oꝛnauerit ⁊ vultus hominuʒ av ſe ꝓpuoca⸗
uerit: ⁊ ſi indenullũ ſequat᷑ damnũ:iudiciũ tñ patie
la venennʒ attulit ſi fuiſſet qui biberet.
AMira biles. qa alij venefici œ reb venenoſis: iſti
vo v tyriaca ⁊ verebus in ſe bonis:⁊ etiam qnñq; de

aunt venenũ: dũ̃ illis ap curioſitatẽ ⁊ ad alioꝝ aſpe

ctum ⁊ notã vtunt᷑.i⸗ SGunt qntovectoꝛes et ducto

res dyaboli.q; ſicut vus ab hũilibus:ita dyabol⸗

a talibp ducit᷑. Bicut ptʒ ꝑ hocqð narrat Ceſanius

Xε quodg ſacerdote epatus magũtinẽſis.qui vicit

dyabolũ ſuꝑ caundã mulieris ſedenteʒ: qua caudam

Pꝛter lutũ eleuãte in lutuʒ videbatur cecidiſſe. In

quo ſemitio oſtendũt ſe magis ſeruiles eſſe pſonas

ꝙᷓ ſunt ruſticiqui carriagiuʒ reꝑ dnoꝝ ſuoꝛũ de loco
ad locũ faciunt.qꝛ ſicut ille que ipſi dicũt eſt tu rpi⸗
oꝛ:ita ſeruitus illa videt᷑ eſſe turpioꝛ. ¶ Bunt ſeyto
pugiies ſeu milites dyaboli:cunioſitates ⸗ oꝛnatus
ꝓ armis habentes. Hoc em̃ exemplo hyſtoꝛia oſtẽdi
tur ⁊ auctoꝛitate.¶ Exyemplo em̃ hoc patʒ.qꝛ ſicut
rex ꝑ militiã ſuam armatã gegein aduerſarioꝝ ſuo⸗
rum eypugnat. Ita ille qui eſt rex ſuꝑ omnes filios
ſupbie pꝑ militi ſuam oꝛnatã: militiaʒ expugnat re
gis regum leſu xpᷣi. Et ſicut rey exereitũ ſuum ogre
gat ad bellandu electos arma ſua oſtendere facit:
lta dyabolus ſuos in choꝛeis ehregar ſpectaculis:
ſicut patʒ. C xv. iiij. ¶ Hyſtoꝛia illud oſtendit᷑ qua
a fidedigno narrari ſolet & quodã cui dyabolus in

omni furto adiutoꝛiũ ꝓmiſerat:qꝛ ei ſub illo pacto

homagin fecerat. hunc ergo ſeme camerã cuiuſdaʒ
curioſe mulieris intrantẽ:⁊ curioſa ornamẽta eius
auferre volentẽ: æmon pᷣdictꝰ foꝛtiter ꝑcuſſit:et re
citantipactũ et cauſam qu erẽti:reſpondit.qꝛ arma
pugilũ quibb æũ ⁊ ſuos expugno aufers. ¶ Zales
ergo qui talia oiligũt arma ao alioꝝ necem rephen
dit cypꝛianꝰ in li.vœ diſciplina ⁊ habitu virginũ: di⸗
cens. Si te ſumptuoſius comas⸗ P publicũ notabi
liter incedas:oculos intuẽtis poſt te allicias:et ve⸗
lut gladiũ teac venenuʒ bibentiꝰpbeas: excuſari nõ
hotes.Et paucis ĩterpoſitis ſubiũgit: dicẽs. Quis
illud appetat aſumat qð ad necem alteriꝰ fuẽit p
gladio? e Nec hec eis ſola ſufficit impietas ⁊ crude
litas:ꝙ ipimet armis ſuis ũ expugnẽt ⁊ ſnos occi-
dant. ſed adqũt eo ꝙ antiquatead modqũ militũ an
tiquoꝑ:arma.i.curioſa oꝛnam̃ta iunioꝛibo accõmo
Dant vel dant:ymodũ ſe armandi ⁊ bellandi woeẽt.

Et ſicut pater velantiquꝰ miles liuueneʒ armatum
að locũ ducens pugne ipm ad pugnã animat.ita fi⸗
lia a matre ⁊ inuẽcula a vetula ducit ad locum ſpi⸗
ritualis pugne.ſ.ad choꝛeas et ſpectacula wſiderio

oculoꝛum oꝛnata:Eccli xlv. NMõ talium plura offi⸗

cia. AR. vij. xxij. .

Sed omnibns p̃dictis officijs et malis aliq ſe
excuſant:dicentes ꝙ cunoſe ſe oꝛnant vt maritis ſu
is placeant:ne alijs viſis ipſam cõtemnãt. Cuiꝰ ta⸗
men cõtrariũ videtur verũ quia in wmibus pꝛijs

in pᷣſentia maritoꝛuũ nõ ſic ſe oꝛnant: ſed qñ cbẽt ad

publicum ꝓcedere.hocfaciunt frequẽter qũ mariti

vuij.
Exemp.

ix.

Exemp.

Arti. v.
x.

Exemp.

Arti. vxj.

xiij.

Exemp.

vVti ve

Pꝛnatus

pꝛeſentes non erũt. Alie ſe excuſant ma luz nõ in⸗

tendũt:quibo rñſuʒ eſt.A.vij.xxxix.Oladius em̃ cuʒ
quo homicida hoĩem ad moꝛtem ꝓcutit maluʒ non
intẽdit:ſed certe ꝓcutiens intendit. Ita in ꝓoſuo.
Dunt ergo tales ſicut illi qͥ in ꝓꝛia pſona no inten
dut pugnare:nec venari in aliena garama:vel piſca

riin aliena piſcatõe:ſed tñ arma rhetia ⁊ hmõiacco
modãt volenti.i.dya bolo:qͥ cuʒ armis illis ⁊ rheti-
bus ad vſuʒ pꝛo quo talia væſiderat ei accomodatis

ugnare:venari:⁊ aĩas piſcari ⁊ caꝑe intẽdit:cum il
a videlicet qᷓ oꝛnataẽ mũdo muliebꝛi: Eʒ ech. xxiij.
Aluj ſe excuſant: dicentes ꝙ nõ ſunt inuẽtoꝛes vel
inuẽtrices taliũ nouitatũ ⁊ curioſitatuʒ.⁊ ideo non
ipſi:ſ inuẽtoꝛes peccãt.qꝛ ipᷣi talia faciũt ne tãq; ſin
gulares ſimplices ab alijs verideant Quibo ride⸗
tur ꝙ qui vani eſſe incipiũt:⁊ qui vanis ſe cõfoꝛmãt
peccant.¶ Aliã ergo inter inueniẽtes ⁊ vtentes ma
nã non video differentiã: niſi ꝙ eſt æ inuẽtoꝛibus
e volẽtibo ſymias cape. Re vtẽtibo vo ſicut veſy
mijs captis.Dicit᷑ em̃ ꝙ volẽtes ſymias ĩ nemoꝛe ca
pere:ſedẽtes ſub arboꝛibo n uüis ſymie ſaltãt: cal⸗
ceis ⁊ cyrothecis in aſpectu illaꝝ ſe oꝛnãt.quo facto
æ loco recedentes foꝛmã ⁊ materiã taliũ oꝛnamẽto
rum ꝙ ſymijs aptas vrelinquũt:quibo ipſe veſcen/
Tentes indute capiunt. Qð quidẽ exemplũ ad duo
applicari poreſt. ¶ Pꝛimo ad illos ⁊ ↄtra illos qͥ in
terris ſuis habitãtes vel ad alias trãſeuntes curio/
ſoꝝ veſtimentoꝝ ⁊ oꝛnamentoꝝ alijs foꝛmã? mate-
riam oñdunt ⁊ dant:in quibovtẽtes ꝑ ſuꝑbiaʒ a dy⸗
abolo capiunt᷑. ¶ Gecundoↄtra illas ꝗᷓ peccato
requiſite pᷣmo aſſenſuʒ negãt.Seo peſſimi ſymiarũ
venatoꝛes ꝗqͥ ess venant᷑:vidẽtes ꝙ eas faciliter ca⸗
ere nõ poſſunt:dãt eis cyrothecas:calcios:cultel⸗
os: hmõi munuſcula:qᷓ ẽm Yero.ſanctꝰamoꝛ non
habet.⁊ ſic oꝛnate a dyabolo ⁊ e miniſtris capiun⸗
tur.qꝛ dat᷑ eis ſuppellex varia ad oꝛnãda colla:Ju⸗/
dicũ.v. Nõ. J.i.xij. Oe pᷣdictis ſinul nõ.finẽ aucto

ritatis Malach.C.iiij.xxx.¶ Patet ̊ᷣmtalẽ oꝛna
tum recipe vel eo vti nimis eſt Hiatlone ſ cattꝰ
ali

ꝓpter pulchꝛã pelleʒ rapit occidit᷑ coꝛpaliter. Ita
iſti c⸗ Rrer ideo cattis ↄpari poſſunt.qꝛ ſicutĩ il
lis alalibo pellis:ita in iſtis oꝛnamentũ et apparatꝰ

ꝓlus valet qᷓ reſiduũ coꝛpus. Vel textꝰ infra gloſaʒ

illã ↄtentꝰ. Vnde w eis ogrue dicipõt illud qð me⸗
trice dici᷑ ʒambuco. Doanbuck oꝛes zãbuco ſũt
melioꝛes. Naʒ arboꝛ olet:flos redolere ſolet.Etil⸗
lud qð quodã dicebat᷑ ſic oꝛnato ⁊ gẽmato:ĩ quo
ẽme vt verificatoꝛi videbat᷑ vim vᷣcoꝛis ſui:ſiẽ anu
us aureꝰ in narib poꝛci ꝑdiderũt. Et h̊ motus ↄſi-
ratõe dixit.Dico tibi certe gẽme q̃s pãdis aperte
Vlim ꝓꝑdunt ꝑ te qꝛ ita te fers ſuꝑ te. Sic em̃ ꝑdunt᷑
oꝛnamẽta ⁊e qͥbus ſe meretrices oꝛnãt: Baruch. vj.
Talis vꝓo habitꝰ duplex inducit toꝛmentũ ſeu pe
nam:tꝑale videlicet ⁊ eternũ.¶ Se tpali ptʒ.qꝛ oꝛ⸗
natus ſtultꝰ reqnirit laboꝛẽ:ſicut ſpaliter ptʒ in cal
ciamentis. oꝛnatꝰ vo curioſus ꝓlixã requirit ſollici-
tudinẽ:quaꝝ minoꝛẽ eis in peccatoꝝ iniũctã remiſ⸗
ſionẽ non hibẽter poꝛtarẽt.¶ ¶ Be eterna patebit qñ
Tc eis ↄplebit᷑ iudiciũ: quo Iſa.ix. Veſtimentuʒ
mixtũ ſanguine erit in ↄhuſtionẽ. Vt frequẽter em̃
illa ſuꝑſiua oꝛnamẽta in aliquo mixta ſunt ſangui-
ne illo:x quo Ecẽi.xxxiiij. Panis egentiũ vita pau
Per.. nl efraudat euʒ hõ ſanguinis eſt. ¶ BGi emʒ
ti veſte e bonis ꝓpꝛijs empta ad vanitatẽ magnũ
ſit piculũ.ergo a foꝛtioꝛi rõne vti curioſo oꝛnamen⸗
to ⁊e bonis male acquiſitis: empto maius eſt picu⸗
lum. Bed ꝙ pꝛimũ ſeu antecedẽs ſit magnũ piculuʒ
patet.qꝛ beata virgo legit᷑ cuidã charo ſuo apparu⸗
iſſe wcuiſſe ꝙ ita nõ oꝛneret ſe ampliꝰ.qꝛ in h̊ ei di
ſplicuit.Et ꝑ illud.A. xvij xiiq. ¶ Ergo ſecũdũ ſeu

%pij.
cõſequens maius eſt periculũ:q; videlicet oꝛnamẽ/
tis vtat alienis:vel male acquiſitis ſeu mutuatis:et
nõ ſolutis.qꝛ atingere poteſt ꝙ in illis moꝛiat᷑:velqꝙ;
illas qn moꝛit᷑ in lecto ſuovel i particis ſuis circa eu
habeat. Et tũc eſt ve illo ſicut de fure qͥ cũ furto ca/
pitur:⁊ ſtatim ad iudicẽ rapit᷑ œ quo ducẽtes iudi⸗
ci ſuadẽt:dicẽtes.HPũc inuenimꝰ ci furto.Sic in ꝓ/⸗
poſito dicent vemoes.hũc inuenimꝰ cũ oꝛnamentis
vel reba alienis. ¶ Taliba em̃ nuc impꝛoperare poſ/
ſent quiauderent: in moꝛte impꝛoperabũt qͥ aude
bunt⁊ dicent illud qð dixit beatꝰ Henedictꝰ cuidã
Riga noĩe:væ quibo ſcribit beatꝰ Grego.ij.ↄyalog.
qꝙ; totila rex volẽs ꝓbare ſi beatꝰ HBñndictꝰ ſpm̃ hr̃et
Apheticũ induit quẽdam ſeruũ oꝛnamẽtis ꝗpꝛijs:et
eum cũ milto comitatu ad ſeruũ ei miſit in effigie
ſua:vt ſciret ſi ſic ſeruũ i vecipe poſſet.qui ſtatim
vt eũ alõge intuitfuit:dixit.depone fili qð poꝛtas:
qꝛ nõ eſt tuũ. Ita tu qui ve malo ꝓquiſito cuʒ mul/
tis maledictòibo ſanguine ⁊ laboꝛe paupeꝝvel de
mutuo qð male ſolues.væpõe qð poꝛtas:nõ eſt tuũ.
qð ſi nõ feceris nũc volẽs.in moꝛte facies nolẽs:qñ
dicẽt tibi illuo Exo.xxriij. JYam nunc vepone oꝛna
mentũ tuũ. ¶ Nec tm in moꝛte oꝛnamẽtis pꝛiuabi
tur ſuꝑfluis ⁊ curioſis et male acquiſitis:ſ̊ ſuꝑ hoc
plagis vapulabit multis. ¶ OQ pꝛimo ꝑ hoc oñdit᷑
⁊ arguit᷑ qʒ refert Ceſarꝰ æ quodaʒ monacho poſt
moꝛtẽ apparẽte? aſſerẽte ſe grauiter punitũ.qꝛmo
riens inuetus fuit ſine cuculla. Exquo arguit᷑ ꝙ cũ
grauiꝰſit aliena tollereꝙᷓᷓ ſuo nõ vti.illi grauit᷑tunc
punient᷑ qͥ inuẽti fuerint in alienis. Et cñ grauiꝰ ſit
cKlictuʒ nimis curioſis indui:qꝙᷓ; moꝛi nudꝰvt videt᷑
patet c&. ¶ Gecũdo idem oñdit᷑ ꝑ hoc ꝙ dñs pariſi

enſis ĩ ſuo tractatu ſcribit q̃dã muliè q̃ tigẽdis ⁊

oꝛnãdis criniba duʒ viueret intẽdebat. apparuit au
tem poſt moꝛtẽ cuidã pectinãs crines ſnos et oꝛnãs
cui et dicebat ꝙ illa pectinatio fuit ei intolerabilis

cruciatus:⁊ ꝙ pecten ipᷣm ĩmenſitate ponderis ipaʒ

grauabat ⁊ vepᷣmebat intolerabiliter.q̃ apparitiõe
placuit creatoꝛis bonitati ondere qᷓꝑiculoſa ſit ſtu
dioſa oꝛnatꝰcurioſitas.¶Tercio idẽ quadã oñdit᷑
euidẽtia quã valentis viri relatõe didici equadaʒ
muliere in yralia que poſt moꝛtẽ in quadã tuba po
nebat᷑ vſq; ei œcẽtioꝛ paratꝰeſſet loc. ad quẽ para⸗
tuʒ dũ ipᷣam leuarevellent ĩuenerũt oĩa loca coꝛpo⸗
ris:circa bꝛachia videlicet ⁊ collũ:⁊ hmõi loca jaur
bus nimis curioſe cũ bendis⁊ oꝛfragijs et hmõi ᷣm

illiꝰterre abuſuʒ oꝛnata eſſe ſolebat coꝛroſa vſq; ad

oſſa:alijs locis integris exiſtẽtibus vt in illis locis
vindicta oñderet᷑ in quib culpa ſpaliter oſtẽdebat᷑
Quarto idẽ oñditur rõne q̃ dictat ꝙ oueʒ illãnõ
cognoſcat in iudicio deꝰ: q̃ faciẽ ſuã coloꝛãdo ⁊ ſeni
mis curioſe oꝛnãdo:ſignũ ſeu ſimilitudineʒ quã deꝰ
in ea poſuit ipᷣam faciedo veleuit. OQñ ergo qret:cu
ius eſtimago hec⁊ ſuꝑſcriptio:nõ mea dicet ̊ ſuꝑ⸗

Exemp.

.

Exemp.

Exemp.

Exemp.

bie ⁊ illiꝰq eſt rex ſuper oẽs filios ſuꝑbie.¶ Quinto

idem oñdit᷑ ꝑ h̊ qpd oñdit ypᷣus Zu.xvj.de diuite epu

lone induto purpura ⁊ byſſo. Gupꝑ quo dicit glo.q

ſi cultꝰpᷣcioſaꝝ veſtiũ culpa nõ eſſet:ſermo æĩnõ tã
diligenter expᷣmeret ꝙ indutꝰ erat purpura ⁊ byſſo.

quis em̃ magnã culpã et magna pena dignũ velictũ

negare poſſet qñ pa uꝑes nudi frigeſcũt:ſicut Laʒa
rus ad poꝛtam ſuam. ⁊ illi creatura et wno vei.i.
pãnis ſuos oculos vanos ⁊ tineas paſcũt.Ex pꝛe
dictis apparet ꝙ gloꝛia ⁊ ſtatus ⁊ cõditio illoꝝ qui
oꝛnatu gloꝛiant᷑ curioſo ⁊ ſuꝑbo:moꝛte adueniẽ⸗
te erit ſicut ſtatus noctiluce in die oſtendente ſe.qꝛ

ſicut illeque de nocte videntur lucide et pulchꝛe:xe

die turpes eſſe oſtendũtur. Jta in ꝓoſito:quando
wvminus auferet oꝛnamentum: Jſa.iij. Lũc em̃ erit

ſicut coꝛuus ille. A.xij xxxvj.

inp

itnomautaun yelamn
rbinnlihi iinammer
dum rmedii amn o in c he
inemcenb noſs cutus ſeon
dus pendebat⸗ Terai tanehli
Narus noo etrabes eſteremplü ſ
guivhabek. .ii nr. (Quan
itnobis omirnc dequorefen 7
Actcmn habeiaina gte ſecki
cxrij cn eſtn ditiſtin oepatr
relinq uesothenas pfectus eſt:
it yt vegetarioꝛes cogitatoes hab
men dicltomlos euz eruiſſene vi
cluibuos. Criculian iatideo ſibi
mulleresſneccupiſcinn aſpicen
mmoccaſionenobis remplu damn
curioſtunto ſns ſererroer nol
heisaſpectuzdinertan vel oculo
ſifimmimns necioſiſeitu dilgtere
ipſoperenplovelcöptſceniginfn
araauus wogneriſennt rani
geetedinofnſaſ dlegdi
chnereſtcungninfucaſperat i
Bopartumitattsfogiattalia vic
apiſentudeltmntarzerigent,
n Mgoci ictoni odtiere voinen
2) grofekhlguſecilnpa deici
unctci ipns eponttinicii
bus ſelactago belluei inclxit.

terppareſin l
teonene Alaltante pleyo⸗
dun gullrclchtanemſi
rhiclt Eig

ſthenait ſ
ericlann Bꝛnatus ecij.
gepatcte ſeunene H
tulenunne Arti.vij. ¶ Cum tñ nulli malũ adeo malũ inueniat in vita in qua cecidit pꝛimꝰ parens adaʒ: ſanſon:ſalomõ.
wiloſrdertasſiien 4 xvj. iſta qum aliquo bono ſit pmutũ: pdicti tzmali eſti Aut quis mulierẽ tangere auderet extraneã: cũ ſan
licin Rdfire afne mandrno ſunt qᷣn aliquã oditõem habeãt bonam. ctus beremita matrẽ ꝗpꝛiam vltra aquã poꝛtando:
ii DN dctn d⸗ Utñ bona dici poterit ꝗ carentiam alteriꝰmali.i. manus eiusnudas tangerenõ auderet: dicens. caro
renindalfmnn eblucki⸗ pypocriſis includit. NHypocrite nqq; nõ ſunt qͥ qua mulieris ſemp ignis eſt. Aut quis magnã cuʒ eis
5. Welnnenin 6Drng⸗, les inteniꝰſunt: rales ſe exteri oſtendut. qui famuta⸗ auderet habere ſpecialitatẽ: cum adaʒ ⁊ deꝰ tm̃ vnã
lpen icin onumane tem:leuitatẽ:et ſuꝑbiã ⁊ cetera que in coꝛdiba poſſi⸗ habuiſſent ſpecialẽ filiam:euaʒ videlicet.⁊ vnũ illo.
nmorte inped hararepol, Tnt extenihũanis z vanis oculis oſtentant: P qua rum eiecit ꝑadiſo:aliũ ſuſpendit in patibulo. Exr
Pointhrae ennbütqang⸗ oſtentãda libẽtius ao eccleſiã ꝓperãt qñq; qᷓ; ad eũ go fugite ſaluate aĩas veſtras: YJere. xl viij. ugite
ltbegt⸗ Senelichaii 8 placandu: quibo ſanius eſſet ꝙ; wvmi remanerẽt ꝙᷓe terga vertite: Jere. xlix. vt ve vobis dici poſſit illo
re ſhents Bnelo Dulgg Venn ibi veũ offenderẽt et peccata augmẽtarent: vbi euʒ Jere xxxix. Omnes viri bellaroꝛes fugerunt illã vi
dunſeni, ſcta⸗ ſnhie placare ⁊ peccata duminuere veberét. 7 turpes 7le celicet que omniby oenamentis ſuis oꝛnauit ſe: Ju.
mnſni N net Piner pꝛoſi Auldung; nfirmitatitv foꝛmes ad vitaz ditheꝓ. que ad capiendas aĩas nitir tam ipam pe,
niidun Anlit Unefigie intrarẽt qᷓ ꝙ cũ oĩ oenamẽtis ſins in gehennã mit diſſequas oꝛna re: Heſter. ij. ¶ Becũdo nos a tali oꝛ xviij.
nutni W teretur. Hoc ergo timẽtes exemplũ accipiteab hye⸗ natu retrahẽ veberet cogitatio: illa oꝛnatio vel il⸗
d neneßlligoporgg. ſſterque xæ oſuit veſtimẽta oꝛnatꝰ ſui: Heſter. xv. le oꝛnatus nos nudos ? non oꝛnatos faciet coꝛã ma
d Emmld Nablitoczmul, Ar. viij. ¶ Necin mõi ſolius Peſter actu exempluʒ habe⸗ ioꝛi multitudine in die iudicij. Dicuti homo plus
Rguinerlade Nungepfelcr xvj. mus ſuperbũ væponẽdi oꝛnatũ: ̊ etiam multa alia nitit ſe oꝛnare ve die qᷓ nocte ita nos in die q dici
nts dpegd go ndeſttuß⸗ inueniurtur exempla z remedia cõtra curioſuʒ oꝛna- tur dies magna amaravaldeq́; e nocte huiꝰmũdi
cpolis inmante ſnclsnalis⸗ E tum opoꝛtuna effectualiter mẽte tractata. Quoꝛũ Ergo in extenioꝛi veſtitu ne gloꝛieris: Ecci. xj. Dci
wrmig zamnnedenni Paini in pꝛimis ⁊ cũ pꝛimis oſtẽdebat parentibo: in ens qꝛ oĩs gloꝛia filie regis ab intꝰ: in p. xluij. Et ꝙ;
chnin morreo “ n o us qĩ ſatis potẽs fuit nequaqᷓ peimos parẽ⸗ erterius oꝛnamentũ ſpernẽdo: oꝛnam entũ acapies
ſoetneleccliitaß, . tes ſericis induit aut curioſis: ſed tumicis pelliceis. gratie: Ecchi. xxxij. ¶ Gi vo iunioꝛes hmõt exẽplis
nultis, dinopkoen, t Nechabitu menauit aun vel argẽti vel lapidũ pꝛe⸗ aboꝛnatu curioſo vanis diſcurſiby ſe retrahere no
Anrgroine dänt coſoxꝑ: ſed pellib agialin moꝛtuoꝑ: Geñ. lij Becũ luerint: terciũ reinediũ a parẽtibus vpendet r ſeni
ſmnürſeganlin ucholſ n,⸗ dum remegiũ cum ypo in cruce pendebat. ipſe nãq; oꝛlbus. ꝙ ipi videlicet eos ſiin wvmo habere volue⸗
. 4 n unlti en Enn vn guce no cunloſig indutus: ſed nudus vel fere nu⸗ nint ne diſcurrat ⁊ cocupiſcant ccupiſcant rosno
nlul. Crgnon dus pendebat. ¶ Terciũ remediũ a curioſitate oꝛ- oꝛnẽt: ſed potius oꝛnatũ ſubtrahãt ſuꝑ fluũ:ſciẽtes
eſonoͦritll guntnne natus nos retrahẽs eſt exemplũ ſanctaꝝ mulieꝝ: ve qm cattꝰaduſtꝰ vt dicit nõ libẽter euagatr. Exẽ
ingineliens Etajanb ſt quibo habet᷑. J.vij. xxxix. Nuartũ exeplũ expibu plum ad hoc habere poterunt vequodâ paupequi Exemp.
iginduurcnon nnctnicet it nobis metricꝰ: æ quo refert Agelliꝰ li. noctunʒ Balcbr habuiſſe fertur pullũ equinũ.quẽ uʒ intel
lendifi hocg uſs anili Grm acticaꝝ.ꝛ habet᷑ pꝛima pte ſpechi hyſtoꝛiglis.li iiij. igeret vicinu eius diuitẽ ocupiſcere cui illũ negare
anbit wäa molleqtigeciz⸗ xxxij.ꝙ cũ eſſet ditiſſunꝰ oe atrimomiũ ciuibo de⸗ nõ audebat: caudã eius iubaz pᷣſcindẽdo ipm quo
lvererintdehat gpponnltan relinquẽs athenas ꝓfectus et⸗ ibi oculos ſibi eru⸗ ad aſpectũ vturpauit7 alteridcoõcupſcentia mitiga
pectinssnnesſnosttonis it vt vegetatioꝛes cogitarões haberet. VUalerius ta nit:⁊ pullũ ſuũ ſi ipᷣi wmi retinuit. Bic faciẽdo fi-⸗
ectinaniofultei ntolmblls men dicit oculos euʒ eruiſſe ne videret bñ eſſe malis lijs ⁊ filiabus ⸗ wm vobiſißis reſeruabitis. qꝛ tunc
ſmunenſitotepongenoli ciuibus. Triculianꝰdicit ideo ſibi oculos eruiſſe.qꝛ ſunt ſicut gladius eruginat? quinõ libenter exit va
ntolanbllirigpennir multeres ſine cõcupiſcẽtia aſpicerenon poterat. Ex ginam ? eaꝑ ſpalem pulchꝛitudinẽ cuſtodietis.q;
höuee nhſen cuiꝰ occaſionenobis exemplu datur ꝙ ſi ipſi curioſi tũc erũt ſicũt aĩalia aues nature ſilueſtres que pel
l nas⸗ 4 gioſclt a curioſitatibo ſuis ſe retrahere noluerint: ſaltẽ nos les ⁊ plumas hñt nitidioꝛes. Sic aĩas hñt pulchꝛio
(Taon ln aitz Etenb ab eis aſpectuʒ diuertamꝰ vel oculos claudam⸗ qo res iqui minoꝛẽ cum mũdo vel muũdialibo babẽet ſa⸗
hnnlahedl ul ſifecenimus nec ipſi ſe ita diligẽter oꝛnarẽt: necnas meliantare re q ꝓpheta dicit. Elõgaui fugiẽs
Kmoxreln quacitübaß ipſoꝝ exemplo vel cõcupiſcẽtia infatuarẽt. Auerte ⁊ manſi in ſolindine. Bic faciẽt filij veſtri ⁊ filie ve⸗
reſetloe waenar⸗ ergo oculus tuos ne videant vanitatẽ. Sed qꝛ diffi⸗ ſtre ⁊ ancilleſi fuerint abſq; oꝛnamentis zZmonilibx
riumanitdinſachha⸗ cile eſt obiecto m ſenſuʒ velectabili pꝛeſente ocłos veſte purpurea:quiboa madian reges vti ſoliti erãt
Knalüinhnölan claudere: ſecurioꝛ in fuga ſperat᷑ victoꝛia: vtſ quiſ⸗ pter toꝛques: Judiẽ viij. .
hcisrotfagis epmdifnn q; opoꝛtunitates fugiat ralia vidẽdi que vix ſine cõ ¶ Et licet oĩs oꝛnathois vamitas: oĩs curioſitas Arti.ix.
ceſelenatcondſurſched cupiſcentia veltemptatõe vident QDur ergo in h tan habit, etiã quoiũcũq; actuu ſit ab oĩto pcul ir.
Sepiſtendus t in lislaa⸗ negocio victoꝛiã obtinere voluerit: pugnet ſient le⸗ pelleda: maxime tñ ab his q oꝛdie vcoꝛatiſunt cle⸗
i aigaſhälink ſiͤlele, Exemp. pus fert᷑ pugnaſſe cũ lupo. SDe iſtis nãq; fabula con ricali.qꝛ cnrioſitas in illis tam ipos qᷓ wctrinã ſuaʒ
Gneq dictat Onezlliſns tinet:q cũ lupus lepoꝛi timiditatẽ impꝛoparet:le- oↄtemm ⁊ vrideri facit ¶Pꝛimũ ꝙ videliq; ip os x⸗ Exemp.
8 aè tecnünti . pus ſe iactãdo bellu ei indixit.⁊ ſi vin ceret ad penã rideri facit:ptʒ ꝑ hoc qð e quoda fertur religioſo 4
rig nſinitentinggi⸗ ſe obligauit otingentẽ. in quo cũ lupus vtemptaret ad quẽdam enlwpeenEro negocijs cõuentus ſur
üͤſſi ichhocretian a2 æuoꝛandũ: lepus pede; diſpoſuit ad fugienduʒ. cum pauptatem wmꝰ ne allegaret: rñdit rex ipſum
tonlaut⸗ mneadlath iu⸗ Vtroq; vo coꝛã leone iudice ſibi victoꝛiã aſcriben⸗ cenidendo. Peneapparet in calciamẽtis tuis q pꝛo
nptio:N bie Ounro te ⁊ , parteſua placitante ꝓꝙ lepoꝛe ſentẽtia data fu Pre fectũ coꝛij ſunt ita ſtricta. Becundũ prʒ ꝑ Exemp.
isflisſlli nine it: eo y pugna ei cuenientiſſima eſtin fuga. quã pu ocqo fertur quendã paniſius reſpõdiſſe cnid pꝛe⸗
työok, , Nlatcio gnam exercendo aduerſariũ eñ inſequẽtem laſſauit dicanti cõtra curioſitatez. Tace inqᷣt: qꝛ illa pcioſa
byſo Gope o aiot vicit. Ergo ꝓ tanto victoꝛ efficiebat᷑.nec alio mo⸗ veſtis quã tu habes nõ emittit teaudacter pᷣdicare
ihunieſrſennanh ſo. vv viciſſet.qꝛ ſi in pace ſtetiſſet victus finſſʒ. Sic in ventatem. Pꝛedicatoꝛ ergo hũilitatis nõ ebet in
ncot'entporpi Mai oſito bellũ indictũ eſt inter nos militiã inferna veſtitu gloꝛiari vanitatis: exemplo illoꝝ pꝛedicato⸗
an dien tã:ſcopis mundatã et oꝛnataʒ: Math. xij. rum.ſ.enoch ⁊ hel e: Apoc.xj. Qui p̃dica buntami
magnaß ſiont 4 em armatã: ſcop . m.1.t EIE: anoC. . cab
Iubifngtan. norli. In quo ſi vincamur:ad penaʒ obligamur eternam. cti ſaccis.Et Eac xiij. Opient᷑ ſacco cilicino. lo
eliwatannectin Erhr ¶Poſa ergo ſe armãte 7 oꝛnãte ad bellu: nobis me la Yero. AMos eratqphetis indui ſacco cum popu⸗
i tinen ſͤ n luius nõ remaner conſiliũ qᷓ; ꝙ q̃ntuʒ poſſumꝰ ipſius lum ad penitentiã Puoca bãt:ſicindut⸗ erat ieſus: ð
endd nfclitol lec fugiamus aſpectu: loquelã:? cogitatõeʒ. qe ſiin alt quo Each. iij. YHeius indutus erat veſtibo ſoꝛdidis.
7 in bynantlnt —⸗dRW quo pᷣdictoꝝ inſultũ D expectauerimꝰ:aut vin⸗ Et atiqui ꝓphete. iij. Reg. j. Hel 3esfuit zona pel-
iaſon e mcterr cemur:aut inquinabimur:ſicut oſtenſt um eſt. Z. vij. licea accinctꝰ. Et pᷣco 7 pdicatoꝛ egis gratie noui
nluce l acet lihe 6 xlj.¶ Qins em in illo bello vel in illa Pte ⁊ acie bel⸗ teſtamẽti iohãnes baptiſta: Matb. iij. Ypſe iohan-
ngn 1 iin liauderet ſtare:aut illi pugne ſe pᷣſum eret exponere nes habebat veſtimentũ epilis cameloꝛuʒ. Sicut

nmntum .
.

Exemp.

Pſtenſio

ergo tunctalis habitus oſtendebat illos veros eſſe
nũcios:pconeſq; illius ihus qui indutus fuit ſoꝛdi⸗
dis veſtibo:imo qui in cruce fuit nudus.ita ⁊ nunc ſi
talẽ habitũ poꝛtarẽt:gꝗliter nõ. Cali nãq; expimen
to legi᷑ beatũ martinũ cognouiſſe diſtinctõcʒ inter
xpᷣm 7 vyabolũ.qͥ dyabolõò ſibi apparenti in habitu

purpureo: ſe xpᷣm eſſe ſimulãti dixit. Chꝛiſtũ pur⸗

puratũ nõ noui.⁊ ſic eũ fugauit. Mõ. P.iij. xxiij. cuʒ
ſe. Et. Vl. v. lij. Quos vo ad hocnõ trahit ipi 7 bo⸗
noꝝ viroꝑ ↄfoꝛmitas ⁊ ſimiitudo:ſaltẽ cogitent lo
cum carceris fletus wloꝛis ĩ quo poſiti ſunt. Nũuc
em̃ tempꝰ eſt lugẽdi: ccls.iij. Qð paꝝ cogitare vi⸗
xentur illi ve quib loquit᷑ vcretũ ſumptuʒ ex vbis
Petordr damaſuz papaʒ ⁊e filio ꝓdigo.di.xxxvij.c.
3

cerdotes. Sacerdotes inqᷣt omiſſis euãgelijs ⁊ ⸗

phetijs videmꝰcomedias legere:amatoꝛia bucolico

rum verſuũ verba cãtare. Et nõ ſolũ in hoc:hſ̊ etiaʒ

in oĩbus alijs opibo verbis? factis fere videmur:lo
ci carceris woloꝛis ⁊ tꝑis mali obliuiſci.q̃a antiqͥ⸗
tus fuit cantꝰ in eccleſia æuotõis: nũc eſt diſſoluti
onis puocãs audiẽtes ad leuitatẽ : vanitatẽ: 7 laſci-
niam ſciẽtia vera et edificatiua nũc vana curioſa et
litigioſa: opera foꝛtia et ſolida:nũc ſubtilia et vebi⸗
lia.tũc habitꝰ ſimplex ⁊ oꝛnatꝰ hũilis ⁊ pciũ bene ſo
lutũ:nũc ecõnerſo. Non ſic heſter qᷓ fletibo et luctui
apta accepit indumẽta.Et mardoche etiã: Heſter
xnij. Timeãt ergo tales vei viſitatõem: ve q̃ Sopb.

j.ibi em lr̃as viſitatõis ſue pᷣmittit:dicẽs. Vliſitabo

ſuper oẽs qui indutiſunt veſte pegrina. Veſtis e⸗
regrina eſt que ĩ foꝛma materia vel pcioſitate vel cu

rioſitate eſt aurea:xpianitatis ſtatui:vł religiõi diſ

foꝛmis. Tales em̃ viſitabit æ“ qui non parcet:licet

glij viſitatoꝛes parcant: Jere xxj. Non parcet neq;

milerebit᷑: ſed miniſtri eiꝰ nudabũut te veſtimẽtis tu⸗

is: Eʒech.xxiij. Sicut ꝗ̊ qntũcũq; oꝛnaueris vas fi⸗
ctile nõ poteris per oꝛnamentũ illu cuſtodire qͥn a
foꝛtioꝛi frãgi poſſit.ita quãtũcũq; vrjm coꝛpus nũc
oꝛnaueritis erit in die moꝛtis:quõ ſi argẽto ſoꝛdido
oꝛnare velis vas fictile: Pꝛouer. xxvj. Nota cõtra

plus oꝛnãtes coꝛpꝰ ꝙᷓ aiam. G. ij. vij.

BBtenſiõispꝛimo po/

¶oenga eſt diſtinctio. Secundo ꝓſecutio.

Wtũ ad pꝛimũ vtile videt᷑ wcere ⁊1 æ

clarare que deꝰ oñdit nobis:a que nos vbemꝰoſtẽ⸗
re ei. ¶ Circa pꝛimũ tria ſunt vclarãda.Pꝛimo
qᷓ œ oñdit nobis.Secundo q̃liter ſeu ꝑ que media.
Et tercio ꝓpter quid ſeu ad quẽ finẽ.¶¶ tũ ad pꝛi
muʒ deus nobis tria oñdit beneficia: lata:ꝓmiſſa:

expectata. et iudicia data: q̃liter vel ꝑ que media.

v indigẽti:ſiẽ ptʒ.A.xx.vij. Oꝛ vYo

tria: ſigna videlicet: voces: ⁊ ſcripta.ad quẽ finẽ ρ
tria ſeu tres fines. Pꝛlimo vt ſimus grati ipᷣm aman
w rone beneficioꝝ. Secũdo vt ſimus foꝛtes:2 ꝑſeue
rantes ipᷣm ſequẽdo rõne ꝓmiſſoꝝ. Zerciovt ſumus
timidi peccata cõfitendo timoꝛe iudicioꝝ.
¶ Ratiõe pꝛimi eſt aduertẽdũ ꝙ eꝰ tria beneficis
nobis oſtendit. factõis paſſiõis:? wnatõis. In his
em̃ trib amic amico beneficiuʒ oſtẽdere poõt: p ipſo
videlicet faciẽdo grauia ſuſtinedo. 2 poſſe ſuo dã⸗
pꝛimũ benefi
cium nobis oſtẽdit multa ꝓ nobis faciẽdo: liq; quo
ad plura eius opa oſtẽſuʒ ſit. A. xx. vij. tñ ſpecialiter
excellẽter illud oñdit in ſua benedicta incarnatõe
noſtrã naturã aſſumendo. Siem̃ pꝛinceps magnus

filiã vniꝰ ſimplicis et pauꝑis in vxoꝛẽ acciꝑet:qs nO

diceret ꝙ multũ.nõ ſolũ pꝛo ea:ſ ꝓ tota parẽtela fa
ceret? ¶ Becũdũ etiã beneficiũ licet in multis oſtẽ
xærit pꝛo noſtro amoꝛe:laboꝛãdo:pᷣdicãdo:fam ez: ſi
tim: ⁊ pauptatẽ ſuſtinẽdo.ſpecialiter tñ hoc oſtẽdit
in iudeoꝝ cæriſiõe:pſecutiõe:⁊ ſus benedicta paſſio

piij.
ne: de quibo Math. xvj. Exinde cepit ihus oſtẽdere
diſcipulis:qꝛ opoꝛtʒ eu ire hieroſolimã: mkta pati

a ſentoꝛibo ſcribis: ⁊ pꝛincipilo ſacerdotum occidi.
quoꝝ medietatẽ ſi amicꝰ ꝓ amico ſuſtineret magnu

amoes eioſtendẽt. ¶Terci inſup beneficiũ liq lar

ge ? late oſtẽderet: dando illa i nomiant. A. . ij-
tñ illo ſpecialiter excellẽter oſtẽdit in cena dãdo ſe
ipſum: in pẽthecoſte dando ſom̃ſanctũ. Mhil er⸗
go reſtat ei:niſi ꝙ petitõem philippi ocedat: vicen-
tis. Oſtẽde nobis patrẽ et ſufficit nobis: Joh.iiij.
Wabẽdo qᷓ reſpectũ ad iſta tria bñficia: vltas ptʒ di
cti Joh̃.x. Multa inquit bona opera oſtẽdi vobis.
Bic ergo oſtẽdit pꝛimo beneficis lata.⸗ Becundo
oſtẽdit ꝓmiſſa expectata. oĩa videlicet bona illa: æ
quibo habet᷑c. æ gaudio.x.c.æ glona.que expectan
tur per ſpẽ oſtendunt᷑ ꝑ lucẽ fidei que ꝑetit᷑. Ecci.
xxxvj. Oſtẽde nobis lucẽ. ¶ Tercio oſtẽdit iudicis
tam que ſuſtinemꝰ ꝙᷓ que timemꝰ: equibo habet᷑.c.
æ iudicio diuĩo:per totũ.Et Ecci.xvij. Juſticiã et
iudicia ſua oſtẽdit illis.

¶ Iſta vo tria beneficia ꝑ tria oſtẽdit media.per ſi

gna: voces:⁊ ſcripta. ¶ Weneficiũ nãq; natiuitatis
oſtẽdit per ſigna illa et voces que babent᷑. M.jxvij.
Et per ſtellã: AMath. ij. Et p voceʒ pris:Math.iij.
Bic eſt filiꝰmeꝰdilectꝰ. Et Aarẽ.ix.ve nube audi⸗
ta fuit vox:hic eſt filiꝰmeus chariſſimꝰ. Scriptura
etiã idem oſtẽdit taʒ antiqui teſtamẽti:ſicut ptʒ. F.
niij xvj.cũ ſequẽtibo.q etiã noui:ſicut ptʒ p totũ no⸗
uum teſtamentũ A Bñficiũ vo paſſiõis oñdũt oĩs
ſigna:que in hoꝛa moꝛtis xpᷣi ꝙᷓtũ ad tenebꝛas ter⸗
remotũ: monumenta aperta: ⁊ velũ ſciſſuʒ atiger̃t
que oĩa ipᷣm filiũ iꝓ nobis oñderũt pattete. Gor
idẽ oſtẽdit cẽturionis:dicẽtis. Vere hichõ filiꝰ cæi
erat:AMar. xv. Gcriptura ideʒ oñdit que habetr. F.
iiij.xx.¶ Meneficiũ vo wnatois ſuipᷣi oſtẽdũt oĩa
miraculoꝝ ſigna:ꝗ babent. E. vj. per totũ. Vox eti
am ⁊ ſcriptura idẽ oſtẽdũt que habent᷑ AMath. xxvj.
Hoc inqᷣt eſt coꝛpꝰmeuũ.Et Lu xxij. Hoc eſt coꝛpus
meũ qð ꝓ vobis tradet᷑. vonatio vo ſpũſſanctiꝑ ſi
gnum oſtenſa fuit locutõis oĩm linguaꝝ. per vocẽ
ſcripturã: YJohᷣ.xiiij. Alittã inqᷣt vobis ſpm̃ veri-
tatis:quẽ mũdꝰnõ pt᷑ acciꝑe.Ouilibet em̃ pᷣdictoꝝ
modo ſuo oſtẽdit eis filiũ regis.iiij. Re.xj. ¶ Pꝛo⸗

miſſa etiã expectata oſtendut ſigna voces ſcripta
gque habẽtur. O. j. arti. iij.per totũ. ¶

udicia inſu
per data oſtendũtur ꝑ ſigna que habẽtur. D. j. arti.
nij. per totũ. Et per vocè ipſiꝰ xpᷣiſcriptaʒ: Joh.iij.
Jam inqͥt iudicatꝰ eſt. Sic em virtutẽ tuaʒ oſtẽdis
fu qͥ nõ crederis eſſe ĩ virtute:Sapᷣ.xij.¶¶ Mꝛedicta
vo tria ĩ pꝛimo articulo:⁊ ꝑ tria ĩ ſecũdo articlo ꝓpt
tres vtilitates oſtendit in hoc tercio articulo.
¶ Pꝛimo nõq; ꝓpter tria beneficia oſtẽſa per grati⸗
tudinis et etiã neceſſiratis legeʒ ad tria obligamur
antidota. A Ratõe nãq; beneficij incarnatõis ob/
ligamur ad obſequiũ humiliatõnis.Ancilla emad
matrimoniũ magni pꝛĩcipis exaltata:ad cõtinuum
obligat humilitatis obſequium. Sic nos cogitãdo

quõ us noſtrã miſerã exaltauit na turaʒ. ſemꝑ er⸗

go ad noſtrã bũiliatõem videamꝰ hoc verbũ qo fa⸗
ctuʒ eſt: qð fecit dñs ⁊ oſtẽdit nobis Lux. ij. Dʒ heu
in hoc caſu ve tyriaca faciũt venenũ qui de materia
humiliatõis ſumũt audaciã ä di⸗
ctum ⁊ repꝛobatio ptʒ. D.j.xxij.cũ ſequẽtid.¶ Be⸗
cundo ratiõe beneficij paſſiòis obligamur ad ſuſti⸗
nendum lee eo laboꝛes:penitẽtias:⁊ maloꝝ homi⸗
num perſecutiões. In quo ſpecialiter oſtendunt᷑ ſi⸗
lij xei. F.v.iij. Et vr̃ homo iſta patiẽtius ſuſtineret:
oſtendit ei manꝰ? latus: Joh.xx.et Luce. vlti. Di⸗
cut qui pꝛo alio multa vulnera ſuſtinuit: ſic miles ĩ
bello pꝛo rege: vel ſociꝰ pꝛo ſocio ei vulnera oſtẽdit:

Arti.ij.
I.

Arti.iij.
iij.

lehrſſſeſude attn
nnn in iitſhu nczenn
nerinogtbuofer gehocihaldi
ntineimteligi gb wfihediat⸗ g.
tibieropih ficemes vtp. bon ſin
lus Hon eñi uffict goſtecarcharl
iinotetfſiſiontnouerca offeditp
reno vult vel allenu qodarenopo
hentervobis dareſieſſent mea ci⸗
jrpoſſet Glcef doboloſtelt ai
Ooth. iii. ¶ Tergo roner tinoꝛe
cſtenſiquoppꝛinũ eſt orectos.
tonno: teran finglis danatos o⸗
doerercet miniſrros ens. ſcanonz
tenpeſtates teraũ p ſeipn. Ratoe
mmnuſſtmur ainiſten ani
chone Adpoceßin bis triv tenoꝛ
Cſtendetincninatö furonisſai
betllopadtrußcick oſtendenc
nuznuchadhocpminiſtoſuüanm
ſnspeccatottsfſſtut diis ) wi
I. fllbomisoſtende iſtpopulie
Fetböſinoepplan voef n
ebupuinogpplican poteſtada
nonẽ warn aidick fii ho 8
tpberpelamiangllo gul onn⸗

rj. En „— „ .
ebannid nsrnit e
nis Wſncr ſ n tipan vt eum àd amoꝛez puocet: . 5s3s
let,naen; ; 6 1 lire ue 1 7 E quolibet illoꝝ ſic ad la
Andſ e udbenei lognn mis coꝛdis que pꝛo nobis patiebat᷑ in ligno co ita⸗ o 1,
laneſennin r renue ligni llan⸗ cum cotentis in corilo noſtni⸗ engeß ei denn torri c gerr Gie
cchitinene l. tnibulatõib noſtris poneremꝰ:quicqͥd ꝓ eo vel i criſ, edi
P ſticia ſua qua dl Pale⸗ Tondergangzheo velin dnntamele teluee Becũdo ad hocillos addn
den ppilggi en lhla, leue videret᷑·. Exo. xv. Oſtendit ei lignũ:qð cum mi⸗ n n fi nillue circa pplimn ſunz exer⸗ Vj.
neer ſofien Ulettat di ſiſſet in aquã m oſtattig.) m n cet tempeſtatibo? infirmitatib ill flagellãdo: vt
k uffiarnobiz del⸗ quã indulcoꝛata eſtaqua.¶ Tercio ratõe ranſt bis oſtẽſaz:
miſͤmnabifinneeoii beneficij wnatõis obligamur: ad dandũ eitaʒ xe vi nenatran õõ ennos caſtiget 7 ad pe⸗
ltbong ope toh taqᷓ v rebo melioꝛa:ſicut ptʒ.A. xiijxxiij. cũ ſequẽti nit entia a peccato reuocet: ut canis vel puer caſti
obelefaeſn Ail tidi, bus. Cuiratio ptʒ. M.j xx. cuz ſequẽtibo. ſpꝛedicta Balornnbths, lenſe irtn e oſtendiſtipo⸗
tatn cigvi tn⸗ Veanndo beneficia nobis oſtẽdendo dicere poteſt il ud Act c ule wifac e
innenelat bonn lin xx. Omnia oſtedi vobis. qm ſic laboꝛãtes opoꝛtʒ ſu- etern puell aoͦ ſaceres o ffirmitate coꝛpo
lci, (, Ae getit. Ecc im. eſt magis dareq; accipe. ¶ Gecundo rõne triplicis libenter medico ſcienti infirmiratẽ⸗ Pzinter
CTndonecſrin⸗ beneficij pmiſſi ſ. viſionio:aclpeſtolo mharr ibenter medico ſcientrint irmitatẽ et ſtatũ ſuũ oſtẽ
6nenmand d entidtii . S: ad heſiois: 7 fruitõis ob⸗ dit vt ſanetur:ita vos infirmi ſpũali
grinns Nllihhahe, ligamur ⁊ neceſſitamur:ſi illa adipiſci voluerimns:. ter oſtgi hualiter? flagellati
gtotiEtei i ebetl⸗ n ula acipiſci voluerimus: oꝛpoꝛaliter oſtẽdite vos ſacerdotibus:Z. ij
lsdKtEipi ziſtiii að ipᷣm foꝛtiter ſequendũ ꝑ fidẽ:ſpem:2ꝛ chari τ o vos notibus: Luce. xvij.
ilis ſticzet Brem̃ ous ſent nn y fide:ſpem: charitateʒ. ¶ Di Fo neciſta duo pᷣdicta xei iudi
s. 1em̃ ou ſequi facit ramꝰ viridis:aſeruũ dñm ſuñ a de vrtro, Ala timendo an
eniitutun Ai Roerer i oquctoꝛ? ſud pamamerceo to manne hohrea itnontn ared Bonnel Amzda ge,
aolheficünignatintetig oieʒ ad ſequẽdũ dñũm mouere veberet regnu ei oſtẽ poſtq;ᷓ occiderit: paber pa imtteenin
lier ocgnet entts i ſumi en monee et ſeg 1 qui poſtꝙᷓ occiderit: habet poteſtateʒ mitterer
vocesqnehabent e um:iuxta illud Pap̃ x. Juſtũ veduxit Ons per vias Bennã. Hoc em̃ iudiciñ ſramr. ein ge⸗
hi H ſre. rectas: roſtẽdit ſlli 6 4 vennã. 4 oc em iudiciũ ſignis:vocibus: ⁊ ſcripturis
Er b pochzgfſo ſath i ectas: t illi regnuz wi. Qõ habere poterũt populo ſuo oſtẽdit: ſicut pts ſup cr pturi
9*. Noce ii. . a. . nit: ſicut ptz ſup.eo. capi.ij. Siẽ fu⸗
1Aore ir Denubegnn ſi ſequi voluerint: IJſa. j. Bi volueritis bona tre co rioſtẽdit᷑ patibulũ:vr ti cin-
lennschanſig nnc⸗ megetis.: Deut rir. Tü vedent tibicũcta rerra Eererrabativtces liuo Ht u Aliet a furto ſu⸗
ni nd 6 e nrde eſ: ſitn enſtogieris mandara eins: bee⸗ weno arzanererei mene n Daiottendaſt
cniinoun imrphz rorin, 1is nrfſa s lo tibi hodie:ps.lxxxviij. Gi cuſto⸗ ꝗpꝛie ſalutis ⁊ pꝛedictoꝝ iudicioꝝĩ.
ſa noll tcnozptüne/ dierint filij erꝰlegeʒ meã. Mota ad hoc leges. O. iiij. ö cd udrcioꝑ imemoꝛes pecca⸗
bifal r uſſirqfiidi⸗ Etnota Pnicra fic i engeſpanaen el e . . ta ſus no oſtendut: ſeo abſcõdunt:ſicut ptʒ. Al.vex.
uatailhnte, bet in opibus fieri.qꝛ hocin alijs duaboi.ſpecha⸗ Atiẽtie pꝛimo oſtẽ
cpenner eli aſizat get ritate intelligit: q rfidevlak Yaco . Bitenda; etur deſcriptio cũ ratiõ
nabisgſcentſetiti Ein tibiey opibꝰ fidẽ meã vtꝑ.ſ. bonꝰ ſim in fide vel ma BSBerndo oaptio ͦ ſua weclaratiõe.
dleits Barehichoͤfl lus. Non em̃ ſufficit ꝙo ẽédat chaꝛitatẽ ſuã mẽbꝛis t. eruclo diſtinctio. Tercio pfecnio
Pnuneiegofaitnennbi ciin oꝛetm:ſicut nouerca oſtẽdit pꝛiuigno que da⸗ 6r ne una ꝛia q ex aditiòe ſur
o yutbisſißb ſtitütot renõ vult. vel alienũ qð dare nõ poteſt: dicendo.li⸗ tas Quinto wonmnden. rnharletre. Quarto vtili
bent E j ertoti ren benter vobis darẽ ſi eſſent mea:ci ſua habeat q da⸗ Etuz ad pꝛimũ rickigea ans ſeu erpimẽta.
Guürehabent Aathnn re poſſet: SGic em̃ dyabolꝰoſtẽdit ei oĩa regna mũdi: oꝛuʒz iniurias e H 8 tam pꝛopꝛigs cᷓ ſoci Arti.j.
EtAumni horctannu v. Mat h.iiij. ¶ Tercio rõneꝛ⁊ timoꝛe triplicis indicij colligit xuij q. meittare San r er Stete, ..
donono voſpiſonmo oſtenſi. quoꝝ pꝛimũ eſt coꝛrectõis: ſecundũ tribula liter intelligendũ eſt. ex. arerthiden egtene⸗
His oim ivvur verroc tionis: terciũ finalis dãnatõis. uoꝝ pꝛimũ per ſu- quẽti...his itaq;.i.c. niſi bella E eneclareſ.
