Neq; vaccã neq;vitulũ.¶ De oĩtali ele. ater ſenibit
Ecci.xx.Eſt qͥ p ↄofuſiõe mittit amicoſ⸗ luchat eſt
eũ inimicũ gratis.¶¶ In qͥ notat᷑ ſcᷣa ꝑs huiꝰarticli
xei vicʒ offenſa/nõ tm̃ ve hoc ꝙ nõ veraciter? tempe
ſtiue penitent:h̊ᷣ etiã ce h. ꝙ in piculis vt pᷣdictũ eſt
mlta ei ⁊ ſctĩs ſuis pmittũt/q livᷣati dimittũt:⸗ æũ ⁊
ſanctos ſuos offendũt:p quoꝝ tñ oimiſſionẽ vel ſub
tractõeʒ illos nõ offenderẽtſi illa nõ ꝓmiſiſſent / vel
voniſſent.Et ſic ſiẽ in pᷣdicta pʒ ancte:e amico faci⸗
unt inimicũ gratis.Quia ſiẽ amico gratis aliq pꝛo-
mittens ⁊ nõ ſoluẽs cũ poſſet:tanqꝙ; minꝰverar ab eo
minꝰdiligit ct ſiẽ pacẽ cũ amico frangẽs/ꝛ iteruʒ ei
pacificat::ſi iterũ ad inſidias ⁊ inimicicias auertit᷑
vel ſi ꝓditoꝛie cũ eo v pace tractat/plꝰoffendit: Ita
iſti plus vũ offendũt:vel qᷓ infirmitate ⁊ ꝑiculõ mł
ta ei ꝓmiſerũt/q nõ ſoluũt liberati:velverã pacẽ tũc
cũ eo faciũt quã poſtea frangũt:vel inſidioſe ⁊ ꝓdito
rie tũc diẽ tenẽt amoꝛis:aliud in coꝛdib cogitãtes.
MNecmirũ ꝙ vũ offendũt:qꝛ ſi rex qreret amiciciaʒ
cũ ſubdito ſuo.⁊ ſtaret ad oſtiũ ſuum vt intraret vt
cũ eo pacẽ faceret /ſi ei nõ aperirʒ: ̊ diceret:expecta
vſq; ad ſenectutẽ/ vel moꝛtẽ:multũ offenderet᷑:⁊ ſpã⸗
liter ſi ſernꝰeſſet in culpa:⁊ rex in iuſta ꝑte. Ita in ꝓ⸗
poſitoſe cæo:qͥ dicit Apoc.iij. Ecce ſto ad oſtium et
pulſo:ſi qͥs audierit voceʒ meã/⁊ apemerit mihi ia/
nuã/intrabo ad illũ ⁊ cenabo cũ illo:⁊i emecũ. Ce⸗
nabo inquit hiccũ illo/in gra:⁊ ipſe poſtea mecuʒ in
glia. ¶ Ergo a ono ſenſu:ſi ͥs nõ aperuerit mihi: Hᷣ
dixerit:eypecta vſq; ad ſene ctutẽ vel moꝛtis infirmi
tatẽ:⁊ nec tũc ei veraciter penitẽdo aperuerit:nõ ce⸗
nabit xpc cũ illo:nec ecõuerſo.In qͥ ondit᷑ tercia ꝓs
huiꝰarticuli/damnũ viq; falſe pmittentiũ ⁊ peniren-
tiũ:qo quidẽ damnũ ᷓtum ad falſe ꝓmittẽtes.i.non
tenẽtes qð ꝓmittũt/p exemplũ oñdit᷑ ð medico ⁊ pa⸗
tiente ſuo.qꝛ ſicut patiẽs ſalariũ in infirmitate me⸗
dico ꝓmiſſuʒ/ſanꝰnõ ſoluẽs/qñ ad medicũ in alia ne
ceſſitate clamauerit/ipᷣm nõ inueniet pꝛomptuʒ:nec
ad eiꝰliberatõeʒ paratũ. Ita nec iſtiin ꝓpoſito/inue
niẽt deũ paratũ:̊ atrariũ qñ iteꝝ in maxia ſua neceſ
ſitate cũ fatuis clamauerint vᷣginibo:dicentes. Dñe
dñe aperi nobis.Quia nec tũc.i.moꝛiẽtes ad ipſum
clamabũt qꝛ ipʒʒ diligũt:ſ qꝛ timẽt ⁊ ꝓpter vtilitatẽ
Faznt fatuevirgines q clamauerũt.qꝛ alias vgines
apientes veo obediẽtes ad magnãgliaʒ intellexe⸗
rũt a voo ꝓmotas vtatas:cũ quibi iʒ nimis tarde:
libẽter ꝑtem accepiſſent. Vñ in h̊ hndi vſiderio nõ
pᷣdictis fatuisvirginibo tm̃:verũ etiã filio cuiuſdam
regis cuiꝰnomẽ Sobardus fuiſſe dicit᷑ aſſilant᷑. Hic
nanq; rex dnos habens filios/ hũc vicʒ Sobardum
⁊alinʒ noĩe ZLothariũ:illoꝛũq; vt fert᷑ volens ꝓbare
obedientiã ſenioꝛi Gobardo vicʒ pꝛius iniũxit par
uam obedientiã qͥ illã facere rennit:vinde idem in⸗
iunxit minoꝛi/q humiliter patn obediens/a pre ſta⸗
tim tanqꝙ; bumlis obediens magnaʒ de wno acce⸗
it hereditatẽ wminationẽ. Quod cuʒ videret go⸗
ardus/lucrum videlʒ fratris/ nõ tanq; patri veraci

ter obediens/vel wolens ꝙ ei mus tanqꝙᷓ; patri amica -

biliter ⁊ filialiter nõ obediſſet:ſed tanq; ↄſimilis lu⸗
cri⁊ vni cupidus/⁊ volens ꝙ tale munus amiſiſſet⸗

Dij.

clamanit ad patrem/ ꝙ ipſe etiam libenter obedire
vellet.Cui pater:troptard vea gobard.i. nimis tar⸗
de aperuit os ſuum vel locutꝰ ẽ Gobardus: vidit eĩ
intellexit pater q intentõeobedirevoluit. Ita de⸗
us pater duos habens filios bonos 71 malos:omnes
nãq; ſui ſt filij ꝑ creationẽ: Deu.xxxij. Nonne iße eſt
pater tuus qui poſſedit/fecit/⁊ creauit te:vtriq; obe⸗
dientiam iniũgit bonoꝝ operũ dicens. Ite ⁊ vos in
vineã meam. Malus vo patri obedire renuit/qui ta
men moꝛtiappꝛopinquãs /intelligenſq; magnã mer⸗
cedem eſſe filio largitam obedienti a veo qui dicit.
Voca oꝑarios/⁊ rẽdde illis mercedem: timenſq; ne
ab illa mercede tanqꝙᷓ inobediens vefraudet᷑⁊ penis
grauioꝛi puniat᷑ clamat ad vum vicens. Patien⸗
tiam habeſa ꝑmitte me viuere:⁊ ero tibiobediens et
om̃ia tibi reddens:qð ſi nolueris da mihi gloꝛiaʒ il⸗
lam eternã quam fratri meo vdiſtiobedienti. Que
quia petit/necamoꝛe filialijnec caritate:Fᷣ potius ti
moꝛe ſeruili.⁊ cupiditateinfoꝛmatꝰ.ſicut Eſau:geñ.
xxv. benedictiões petiuit patris. Et ſicut Halaam:
MNume. xxiij.petiuitq; nouiſſima ſua eſſent iuſtis ſi⸗
milia. Ideo ſicut iſtiſita illioptata carebũt benedi

ctione:quia ſicut dicit᷑ in pſal.cviij.de quolibet illo⸗

rum.ilexit maledictionẽ veniet ei:noluit benedi
ctionẽ ⁊ elongabit᷑. Moluitinquitqñ potuit:iðo in⸗
quit elongabit᷑ ab eo qn voluerit in ſenectutevel le⸗
cto moꝛns.¶ Ydem vo damnum falſe penitentium
oſtendit᷑ per efemplum villo v quo fertur ꝙ moꝛi
ens videbat᷑ magna ſigna oſtendere penitentie et ve⸗
notõnis/crucẽ oſculandoi ſuꝑ pectus ſuum ponen/
do/qui poſt moꝛtẽ ſuam cuidam apparens ſe damna
tum aſſeruit.Cui alius:hocmiruʒ eſt:quia ita ceuo
te ſigna oſtendiſti pnĩe:⁊ ita humiliter crucem ado⸗
raſti ni ille:ita diligenter pectoꝛi meo illam apo⸗
Rli ida erat vt pectus calidum refrigeraret.
q̊ facto ondit ꝙ lʒ tarde penitẽtesverã videã⸗
tur hoĩib pnĩaʒ oñderetñqtuʒ ad ũ qui coꝛ intue
tur:falſaʒ agũt pnĩam/quã verbis vel ſignis exteriꝰ
gloſatã:hoĩes quidẽ vcipiũt:ſ̊ cũ nequaq; œcipe⸗
re pñt.Calibo nanq; verbis hoĩes vcepiſſe qͥdã legi
tur vſurariꝰqͥ infirmatꝰanteqſacr̃a vel eccliaſticam
obtinẽ potuit ſepulturã:reſtitutõeʒ ꝑ ſe ſi ↄualeſcerʒ
vel ꝑ eccliaʒ ſi sleuerer gerenni Pevur vſuraꝛũ
qui ſanus effectus:quatuoꝛ reſtituit ſolidos:qͥ in mł
tis tenebat᷑ libris/ a quo cum quereret᷑:quare ſic p⸗
miſit vſuraꝝ nõ reſtitueret lucra. Rñdit:ita faciojre
ſtitutionẽ em ꝓmiſi ſed nõ ommum:quod ergo pꝛo
eenur e quidã qͥ ad mũqũ 7 hoĩes verba tm̃
audientes/ſufficiẽter penitere videbat᷑. Sed tñquo
ad vxũ qui coꝛ intuet falſam egit penitentiã ſophi⸗
ſtice loquendo.nec ꝙ omia reſtitueret intelligẽdo. ſi
cut factum ſequens ⁊ interpꝛetatio ꝓpria oſtẽdebat:
ↄtra pᷣceptũ ſacre ſeriptureqð dicit.uij.Reguʒ. viij.
Meſtitue ei om̃ia que ſua ſunt. Sicut q̊ ipᷣm tũc moꝛ
tuũ penitentia illa non ſaluaſſet:ita nec ei ſiles. Ad
hoc ergo ꝙ penitentia ſit vera ſaluans penitenteʒ:

neceſſe eſtꝙ ita vo in coꝛde ꝑ fidem ⁊ bonã intenti

onem penitentiã oſtendat:ſicut exterius oꝛe peniten
tiam oſtendit hominibe:teſtificans iudeis atq; gen⸗
tilibus in deum penitentiã⸗ fidem:Act.xx. Penitẽ⸗
tiam quo ad mundũ/a fidem quo ad veum.

yEnarum primo oſtẽ

ditur diſtinttio. Gecundo: oſtendi qua⸗
lem illi qui alios tempoꝛaliter puniũt ha
bere vebeant intentionẽ. Tercio: qᷓiuſtam ⁊ oedina
tam executionẽ. Quarto:penar infernaliũ oñditur
certitudo. Quĩto et᷑nitas. Sex:aueniẽtia. Septi:
magtudo. Octaꝰ:' ĩ illa nõ tm̃ puniũt᷑ pctã opatio⸗

nis:ᷣ etiaʒ volũtatis ⁊ ↄſenſus/⸗ omiſſionis. Mono

lxxviij.

Exemp.

lxxix.

ſcgvesintel lct pʒi d c
ſel gis minimiſcz
aithoc d ſſinns nocbſus
aneſittſteſicnenui .
filns velgetſture reifamilian.
turgelebißisg clpcnaliten
Ontiqofin eti morte gralat
ſims mininefenntrelarata. D
eri penis i c ſigs..
crſerbis Aug in li wpnig Hica
ſoſt mirom mõ grouls eſt. Ern
numquã vncyalis goſſue ſtinh
Nuitimcarnetonta ihuenta eſtyen
nartytespoſſiſunt tommento. Gn
licto gengerevt pwoꝛt noͤope
ajeQueda empcta ſunt moꝛtali⸗
nuliafnöti ſtatim ſanani:ſepe eñ
urniſimedicaretnotſtatim ſan
Denitens mont dind morit ctern
eñimpenitis finid ſſeng vinere
Ic mii miſerats gö opat finep
lineano. Jo tollitmalos nemal
ſe quit Ob hocetiäton
bi. CJncubyltüng auctontat
ceptis hiius articull i genett
olns infemiscerbitarer coni.

.Nhrln. Fvopenalitati
tisoſurgit:oßſum 8 blret

horſiopanſun mman Gn,

allanapanſe
deniwekaninn
risbumiiter anemn ad,,
nrerpegdn nedilanapo⸗
echi⸗ Caldom ref Uerare.
larlepenltitospero giſti,
ngtmod wi gni corintne
uͦ erhio e ignsaten⸗
Huürß mü egln ne,
utinmni liin
Maßlacfi t ercleſtian
ſttntoipſeii uleſcen
mannaſeilelnn
treſticuttſolidosinmk
hn quererek, uare ſep⸗
lucta Küdititafsdoſte
omniumquodergopeo⸗
dmücärboisspethotfi
terexigebaf. Degtin⸗
megitpenttenni ſ/
reſttvenrini iini
muurio pnugliin
p u nn
it Glan,intinner
uſittult oſli1
irſalumpentkeſth:
Pfimt hili nmn
Itatniudthenttn
ſanbiulcbetchen⸗
ſen Aan Pant⸗
nogg un. . 8

dole

S

ena

remedia oſtendere reſtat ꝓꝑ queillas euadere poter̃t
gqui voluerint. .
tum ad pꝛimũ penaꝝ ſenſibiliũ quedã ſũt mũ⸗
diales/quedã purgatoꝛie/quedã infernales. Quarũ
prima a cæ oꝛdinat᷑ ad ꝑctõꝝ coꝛrectiõeʒ /dũ hic vi⸗
uunt ⁊ coꝛrigi pñt:⁊ ob alias cauſas/ſic oſtenſum eſt.
T. v.arti.viij.¶ Gcda oꝛdinat᷑ ad pctõꝑvenialium
mundatõeʒ in carcere purgatoꝛij. ¶ Tercia oꝛdina
turav finalitera incoꝛrigibiliter peccantiũ damna⸗

tionẽ. ¶ In pnima vus freqᷓnter bona exterioꝛa au

fert minuit. ¶ In ſcoa animas ad tpᷣs incarcerat.
In tercia miſeros eternalr moꝛtificat/2 B ſtatĩ pꝰ
moꝛtẽ.Et eſt ſummo iudice deo in h̊ caſu/ſic e iu⸗
ſto iudice terꝛeno in iudicijs ſuis:qͥ alios ꝓ velictiſu
is punit in reb mulctaãdo/alios coꝛpaliter ⁊ pſonali
ter affligẽdo ⁊ incarcerando/citra tñ moꝛteʒ. Alios
ad moꝛtẽ iudicando. Sic væꝰ. Mã in pꝛima punitõe
bona retrahit2 impedit exterioꝛa:ſicut pz. T. v. p to
tum. ¶ Scda vo miſeros vtentos grauit᷑ affligit:ſi
cut pʒ ey dictis. M. xj.lv.cũ ſequẽti.Et. lxj.et.cxxxvj.
Ra wle⸗ vo ſit oꝛdinatꝰ/7 qᷓ vurgat pctq ꝑ vcre⸗
tum oñ

it. b. Gregoꝛij iiij. vyał. Et hĩ dil. xxv. q̃lis

ſub eo qͥ ſeqnit᷑ tenoꝛe.Qualis qſq; hinc egreditta⸗
lis in iudicio repntat᷑. Glo.h̊ verũ eſt eᷣ ſumme bo⸗
nis ⁊ ſumme malis. Sequit᷑ Sʒ tñ ve qbuſdã culpis
eſſe an iudiciũ purgatõnis ignis credendꝰ eſt: p eo
veritas dicit Aat.xij.ꝙ ſi quis in ſpm̃ſctm̃ blaſphe⸗
miꝗ dixẽit:neq; in h̊ ſeculo neq; in futuro remittet᷑ ei
n q̃ᷓ ſnia dat᷑ intelligi quaſdã culꝑas in h̊ ſeculo q̃ſ
am in futuro poſſe relarari/qð em̃ ve vno negat᷑ cò⸗
ſequẽs intellectꝰpʒ:qꝛ v quibuſdã ↄcedit: m vt pᷣ
dixi.hoc de paruis m inimiſq; pctĩs fieri poſſe:credẽ
gum ẽ.ſicut eſt aſſiduus ⁊ iocoſus ſermo:ĩmoderatꝰ
riſus vel pctm̃ cure rei familiar.q vix ſine culpa gat
tur:vel ab ipᷣis qᷣ culpã qualiter vclinare debeãt ſci
unt:q om̃ia etiã pꝰmoꝛtẽ grauãt/ſi adhuc in vita po
ſitus minime fuerint relaxata.De h̊ etiam igne dicit
ccretũ/ ve penis.ᷣdi.vij.c.ſi qs.S.ſj qm młta.ſumptũ
ey verbis Aug.in li.v pnĩa.ic aũt ignis etſi eternꝰ
nõ ſit/miro tũ mõ grauis eſt. Excellit em omnem pe
nam quã vnꝙ; aliqs paſſus eſt in hac vita. Nunqᷓ in
quit in carne tanta inuenta eſt pena:licet mira bilia
martyres paſſi ſunt toꝛmenta. Studeat q̊ quiſq; ſic
clicta cqꝛrigere:vt pꝰmoꝛtẽ nõ opoꝛteat penã tole/
rare.Quedãa em pctã ſunt moꝛtalia/q̃ in pnĩa ſũt vi-
talia/nõ tñ ſtatim ſanant᷑:ſepe em eſt. ꝙ quis moꝛere
tur niſi medicaret᷑:nõ tñ ſtatim ſanat᷑. Qui autẽ im
penitens moꝛit᷑ oĩno moꝛit᷑ ? eternalit᷑ cruciat᷑: Qui
em̃ impenitẽs finit᷑:ſi ſemꝑ viueret/ſemper peccaret.
Ac viẽ miſerãtis qð oꝑat᷑ finẽ peccãdi.SGlo.inter⸗
lineanis. Jõ tollit malosſne maluʒ ipſoꝝ ampliꝰan⸗
geatur. Sequit᷑ Ob hoc etiã toꝛquebit᷑ ſine fine:hec
ibi. ¶ In cuiꝰvltima auctoꝛitatis ꝑte/cã oñdit᷑ ter⸗
cie ꝑtis huius articuli.i.pene eternalis ſine fine.De
cuius inferni acerbitate ⁊ conditõne dictum eſt. M.
xj.xij.⁊.lxxxv. Oꝛ vo penalitatis illiꝰafflictio ex mul
tis ↄſurgit:oñſum eſt. S.j.iiij. Ylliꝰinſuꝑ penaꝝ mł
titudo/verſibo oñdit᷑ ſequẽtid. Judice ſcriptura:ca⸗
ligo:iuncta flagella.Frigꝰflamaſtimoꝛ/vermis/ ↄfu⸗
ſio / fetoꝛ. Dũt baratri pene quas debʒ q ſ; cauere.
Et cuiꝰpene ſeu finis peccãtiũ ↄſideratõeveritas
pʒ ſcripture:q̃ dicit:Ecci.xxj. Via peccãtiũ ↄplãta⸗
ta lapidibo:⁊ in finem illoꝝ inferi.⁊ tenebre⁊ pene.
Eyemplũ vo:⁊ ſimilitudo pᷣdictaꝝ trium penaꝛuʒ
in legibo inueniunt᷑ ciuilib:ꝓ quas aliqui 4 Tlicto
ſuo verberant᷑:aliqͥ relegant᷑:qͥ cũ redierint ſua habe
bũt.Aliqͥ in exiliũ ſine ſpe mittunt᷑ remeãdi. Pꝛobã
tur hecoĩa in.ff. nouo.li.x.ti.æœ peĩs.l.ſi qͥs foꝛte. Dic
in ꝓpoſito:pctõꝛes ⁊ etiam iuſ:i Vberant᷑ in ſclo.in
purgatoꝛio relegant᷑:qꝛ ſua ꝗᷓ pꝛiꝰbñ egerũt cuʒ exie⸗

4 17
viij.
rint bñ hẽbunt.Alij vo in infernũ:q̃ſi in exiliũ mit⸗
tunt᷑. ¶ Yterũ m legẽ aliqͥ ꝓ vælictis aliqͥ bo carceri
adiudicant᷑ ppetuo.Aliqͥ ad tpᷣs ꝓ xelictis ðtinent᷑
Dic in ꝓpoſito/ v adiudicatis inferno ⁊ cætentis in
purgatoꝛio. Quas etiã leges lex ↄfirmat dina SBeu.
xxv. Pꝛo mẽſura velicti erit ⁊ plagaꝑ modꝰ.Et yſa.
xvij. In menſura ↄtra menſurã cuʒ adiecta fuerit:
ludicabit eã. In quibo etiã auẽtib clare oñdit᷑: ſiẽ
in celo in qͥ manſiones multe ſunt gradibſdifferen⸗
tes / vel eqliter valẽtes:ſm qð in virtuoſis opibogroa⸗
dus differẽtes / vel eq̃litatẽ habuerũt meritoꝝ. Ita ĩ
locis miſeriaꝝ dria vel eq̃litas reddat᷑ penaꝝ:ſᷣm dif
ferentiã vel eqlitatẽ vmeritoꝝ:vt in oib tam meri⸗
tumqꝙᷓ vmeritũ attendat᷑ bonoꝝ ⁊ maloꝝ:⁊ iuſticia
ondat᷑ tribuẽtis:qJ in pᷣs.lxj. Cu reddes vnicui
iuxta oꝑa ſua:Et apud quẽ ᷣm ſilitudinẽ velicti af⸗
igitur ſicut dici᷑ Sapi.xviij. Simili pena ſeruꝰ cũ
wmino.
In quibo facto viq ⁊ auẽte:exemplũ dat᷑ pꝛimo vt
aliõs recte puniant/hi quibus ratione officij:ſtatus
vel dignitatis vel cmiuſcunq; gubernatõnis alioꝛuʒ
pertinet punitio.Et quia facienti rectuʒ:eſſenõ po⸗
teſt ꝙ recta caret intentõne:iuxta ventatis ſententi⸗
am dicentis:ꝙ ſi oculus tuus fuerit nequaʒ: totum
coꝛpus tuum tenebꝛoſum erit:ideo pꝛius videndum
eſt qualem in puniendo habere debeant intentõem.
Dec vᷣao intentio qualis eſſe debeat ſatis infoꝛmat
decretum ſumptum ex verbis auguſti in epiſtola ad
wnatum. Et habet᷑ xxiij.q.v.pꝛodeſt In quo aug.
imperatoꝛem et quemcũq; iudicem hoꝛtatur.ꝙ ſiue
iudicet/ſiue abſoluat/ſemper hoc faciat ad coꝛrecti⸗
onem ⁊ ↄtra ipſos ſemper officium exerceat dilecti⸗
onis/⁊ nõ nocendi vel acquirendi cupiditate:qꝛ hec
bene tm̃ aguntur qñ intenditur vt vita hominũ coꝛ
rigatur.¶¶ Ouo verba in iſta ãmniotõe videntur eẽ
ponderãda. Vnum ꝙ ñ puniat nocendi crudelitate
Bicut ille/dequo beatꝰſcribit Grego.iiij.dyal ca.j.
qui fuit maioꝛ eccleſie wri miniſter: Petrus nominel
queʒ quidem poſt moꝛtem vidit in locis teterꝛimis
magno ferꝛi pondere ligatũ ⁊ vepᷣſſum / ſicut ipſemet
rñdit:quia ad inferendas plagas/plus ex crudelita
tis deſiderio/q ex obedientia ſeruiebat.¶ Aliud
non puniat acqᷣrendi cupiditate.Siẽ faciunt illi/de
quibo dicit Criſo.ſuper epiſtolam ad Titum/ omelł

v. Noſtis inquit quã habent cmdelitatem: hiqui-

bus carceres ↄmiſſi ſunt. Mox alienas fructificãt ca
lamitates:⁊ qͥs alij miſerãtesvt male patientes nu⸗
triũt:hos hi exigũt/lucra lu crãtes/mult lachꝛimis
digna fernis exñtes crudelioꝛes:a qͥbo em̃ oꝑteret mi⸗
ſereri ab his hi fructificãt. Modꝰvo ꝑ quem ab his
fructificãt/ſeu crudeliter acqͥrũt oñſus eſt.. xij.viij
SDi vo ecõtrario/intentio eſſet iuſta ⁊ executio oꝛ⸗
dinata/nõ eẽt crudelitas crimina punire:h pietas:ſi
cut pʒ p. vcretũ ſumptũ ex verbis Diero.ad Ripa⸗
rium.xxiij.q.viij.legi. Ydeo bñpᷣcipitur Reut.xvj.
Oo iuſtum eſt iuſte exequ eris/ ait dñs.
In quo tercius intratur articulusſiuſta videlicʒ
penarum executio/que tria neceſſario requirit ipᷣaʒ
expedientia. Pꝛimo:generalitatem. Secundo: pꝛo⸗
poꝛtõnalitatem. Tercio obiectiↄgruitatem.
tum ad primum penarum genera litas /in hoc conſi
ſtere debet/ ꝙ nullum peccatũ dimittant impunitũ
ſicut patet ꝑ legem. P.vij.xiiij. Mec etiam peccato/
rem quemcũq; magaun vel paruum. Qui em̃ ante
ſententiã dataʒ:vel poſt:occulre vel aperte reos abi
re permittunt/vel venduũt:ſic illi. Y.rij.ruij paueãt
timeãt ne eis ↄtingat otigit achab regi iiri cui
nõ obſtante/ regale habuit wvminium/ꝑ ꝓbetam
a veo miſſuʒ dem̃ fuit:qꝛ dimiſiſti virũ dignuʒ moꝛte
ðᷣ mãu tua.erit aĩa tua ꝓ aĩa illius.iij. Regum.ꝛx.

Arꝰ.ij.

iij.

Exemp.

Arꝰ. iij.

uij.

V.

Exemp.

Pena

Timeãt inſuꝑqui tales nõ puniũt/iuyta ↄclnſio
nem vcreri Johis octani directũ/cuidã duci gloꝛi⸗
oſo.xriij.q.viij.pᷣterea ſub eo.qͥ ſequit᷑tenoꝛe.Pꝛete/⸗
rea vuotois tueſtudiũ exhoꝛtamur/vt marinos la
trũculos qͥ ſub pᷣtextn tui noĩs in chriſticolas deba⸗
chant᷑:tanto vehemẽtiꝰaccẽdaris/ quãta jlloꝝ pra⸗
uitate famã tni noĩs obfuſcatã faind coᷣſcis: qm̃ li⸗
cet credi poſſit/ꝙ te nolente illi nauigãtiboinſidien-
tur:qꝛ a te apꝛimi poſſe dicunt᷑:niſi eos ↄpeſceris in-
noxiꝰnõ heberis:ſcriptũ quipe ẽ/ qui crimina q̃ põt
emẽdare/nõ coꝛrigit/ipſe ↄmittit:h̊ ibi. ¶tuʒ ad
ſcdᷣam ꝑteʒ huiꝰartichi:penaꝝ vicq; ꝓpoꝛtõnalitas in
h aſiſtere dʒ vbijmaioꝛẽ culpe vfoꝛmitas.durioꝛ
pene infligat᷑ acerbitas/pẽſatis circũſtãtijs ⁊ ↄditõ⸗

nibo ꝑ legẽ ciuilẽ ſantit:.P.vij. xx.Hoc pꝛĩo ꝓbat᷑ peꝛ

vctrinã phᷣi.v.Ethy.c.viij.vbi ex intentõne oñdit
ph̊ᷣs: nõ oĩs ꝑſona ẽ ↄſilłi velicto eq̃liter puniẽda
qꝛ ſi pnceps ꝑcutiat pueꝝ/nõ eſtita puniẽdꝰ: ſicut ſi
puer ꝓcutiat pncipẽ:qꝛ puer grauiꝰ xelinqt: ꝑcuſſio
em̃ in ſeipo turpioꝛ ẽ:rõne ꝑſone pcutit᷑. vñ dicit: ꝙ
⁊bẽt puniri ꝓpoꝛtõnałr:ſ nõ eq̃liter. ¶ Gcvo: ideʒ
pꝓ leges ꝓbat᷑ cuiles. C. li.j.ti.æ epi.⁊ cle.l.pᷣſbyteri.
vbi lex ↄpando pctm̃ ſacerdotũ ad pctã alioꝝ.⁊ ↄſi⸗
derãdo/ꝙ pctm̃ in eis foꝛmiꝰẽ:rõne ſtatꝰ ⁊ oꝛdinis
q tenẽt dicit. Multomagis etem pena digni ſt/ qᷣv
plurunũ honoꝛis ꝑ nr̃am iuſſionẽ velatnʒ e/cũ occul
to inueniunt᷑ in crimĩe:qꝛ cuſ plura ↄmittunt᷑: ige
ab eo exigunt᷑:ſic pʒ in.ft.nouo.li.x.ti.xœ penis.l.qͥẽ
Ter: ideʒ ꝑ legẽ ondit᷑ diuinã/ q̃pdictas ↄfirmat
Sap.vj. Judiciu inqͥt duriſſimũ in his qͥ pſunt fiet
otẽtes at potẽter toꝛmẽta patient᷑. Iſtis rõnibo et
egibo nobiles nri? potẽtes/hoſtes reipublice.et la⸗
trones foꝛtit᷑ inuadẽet magnos velinq̃ntes foꝛtiter
punire ⁊ toꝛqre deberẽt:⁊ paupeꝝ vicinoꝝ miſereri.
Dʒ heu ↄtrariũ accidit:nã bona paupeꝝ vicinoꝝ
multis mõis auferũt illos nulla qũq; velꝙ leui ca:
vtpote ꝓ verbo diſplicẽtie verberãt:vel occidũt:⁊
paruo foꝛefacto amerciãt/⁊ male tractãt:⁊5 hoſtes
aptos ⁊ regni inimicos ⁊ magnos ⁊ potẽtes malefa⸗
ctoꝛes:ita vecoꝛdes ſt/ necoꝓ iuſticie republice vfẽ
ſione audẽt inuadẽ cape/ſpoliare/vł vt meruertma
le tractare. Sane illi ve iſta vecoꝛdia rephẽſi: rñdere
poſſent:ſiẽ in fabulis rñdiſſe fert᷑:lupꝰoui macilẽte.
Cur me inqᷣt ouis illa ĩua dis:cũ ego miſera ſim ⁊ ma
cilenta. vade ad canẽ ppoſiti pĩguẽ.vel ad palefredi
dnippinguiſſimũ: vel ad leone rapaciſſimũ:2 euoꝛa
illos/in qͥb bonã inueĩes paſturã.Cui ille:nõ faciã.
qꝛ ippᷣi remoꝛderẽt vł reꝑcuterẽt Sic iſti qͥ ↄueniẽter
lingua ãglicana:touubit hares.i.pugtoꝛes villaruʒ
appellari ifaarei ebrij ſuꝑpbeloquunt᷑ ⁊ pugnant
qui in bello ↄtra infideles/vel ↄtra inimicoꝝ exerci-
tum ꝑ tres dies penuriã ſuſtinẽtes ad nihilu valent
vltra niſi vt ad ꝓpria redeãt.vel remanẽtes ab hoſti
bus ↄculcent. Aultũ facit talis ↄtra wctrinã aug.
v. ciuitate ⁊ei.c.xiiij.HDe tibi inquit ſint artes/ pa⸗
cis imponere moꝛes/ſparcere ſu bditis/⁊ vbellare fu⸗
perbos:qꝛ ſᷣm Tulliñ:ſicut vijcere hoſtẽ egregiũ ẽ
nõ minꝰlaudabile eſt ſcire infelicis miſereri. Et con
tra pᷣceptũ dñi:ne ſis iudicãs iudicia iniuſta innocẽ
tes oppꝛimẽs ⁊ dimittẽs noxios:Sañ.xiij.¶ Nullo
modo ſ noxij ſt dimittẽdi:vel rõne potentielvel ami
cicie:ſicut pʒ pↄ decretũ ſumptum ex verbis hiero.ad
Riparinʒ xxiij.q.viij legi. In qͥ recitat᷑ primo:quõ
Helyas ꝗphetas achab regi nõ pepercit rõne poten⸗
tie:ſed ipᷣm dure increpanit. ſicut 3. Ij. Reg. xviij.
Becoo recitat᷑ pceptũ legis vei:Geu xiij. qd oſten⸗
dit/ꝙ necamicis ẽ parcendũ:mõ qͥ ſequi᷑. Vnð: in
lege dicit. Si frater tuus ⁊ amicꝰtuus Vxoꝛ / q in ſi-
nu tuo wꝛmit/ pꝛauare voluerit veritatẽ:ſit manꝰ
tua ſuꝑ eos/⁊ effundes ſanguinẽ ipſoꝛi. Mam in pᷣs.

miatur:⁊ nõ burſa:⁊ ꝙ eo mõ quo m

vilj.

dicit᷑. Iniuſti punient᷑ ꝛc. ¶Etum ad terciaʒ par⸗

tem huius articuli:oↄgruitas obiecti penaꝝ in h at⸗
tenditur:ꝙ ulud coꝛpus cũ anima: qs peccauit. pu⸗
elius purgaripo
terit puniat᷑:vt modus pene ſit ↄueniens culpe. Pꝛi
mum patet ꝑ dicta.C.xvj.xxxviij.vbi oſtenſum ẽ: ꝙ
pena quã magis timent: eſt peccatoꝛib inponenda.
Cuitñ ↄtrariũ finaliter fit:qꝛ licet in curia eccleſia
ſtica omibo pena imponat᷑ coꝛpalis:qꝛ tñ pauꝑes plꝰ
penã pecuniariã q diuites.viuites vo plus timent
coꝛꝑalem:ideo nec pauꝑ pecuniariam:nec diues coꝛ
poꝛalem:facit:Contra woctrinã Ylſidoꝛi. .ix.xvj. er
xxij.Et ↄtra leges ciuiles/q̃ dicũt:ꝙ nõ ſunt res pu⸗
niendep velictis ꝓꝑſonaꝑ: vt in auctentica.e mãda⸗
tis pꝛincipũ.S.opoꝛtet: Coł.iij. ¶ Gcom patʒ . pꝛi.
mã legem. P. vij.xvj. Et ꝑ vi actõnem:cuiꝰ ols actõ
noſtra eſt inſtructio: qua ſicut peccauit exercuit pu⸗

vij.

niendo:q;tum ad illuʒ Adomibeʒech:qui hancreco⸗

gnouit: YJndic.j. Sicut feci:ita reddidit mihi dñs.
Et ꝑ regulã datã:Sap.xj. ꝓ que peccat quis:ꝑ hec
toꝛquet᷑ &t p legem taliomis:eut.xix. Exo.xxj. Et
Zeui.xxiiij.Et p regulã in oꝑe oñſam.ij.Macha.ix.
vbi dr ðᷣ antiocho ſnꝑbo ⁊ crudeliſiq appꝛehendit eũ
loꝛ dirus viſcerũ.Et quidem ſatis iuſte: quimui⸗
ris ⁊ nouis cruciatibo alioꝝ toꝛſerat viſcera:cui h pe
na ꝓmiſſa fuit ab vno æ ſeptẽ fratriba quẽ priꝰ toꝛſe
rat dicente. Tu vo iudicio vi iuſtas ſuꝑbie penas
exolues.ij. Mach. vij.
In quo quartꝰ oñditur articulus.i.penaꝝ infer⸗
naliũ certitudo:que nõ tm̃ ex iſta auctoꝛitate: ſed ex
multis alijs ↄoſurgit euidentijs ⁊ auctoꝛitatibus.
Quaꝝ pꝛimã dei oſtendit iuſticia. Omis nãq; ra-

Arꝰ. iiij.
viuj.

tio dictat ꝙ ſicut bomtas ⁊ magnificẽtia regalis re

quirit aula ꝓ amicis reficiendis IJta etiam iuſticia
ſuũ requirit carcerẽ ⁊ furcas ꝓ inĩmicis incarceran
dis:⁊ latronibo ſuſpendẽdis. Et om̃is lex ⁊ om̃is na⸗
turalis equitas hoc habet:ꝙ ſicut boni ſunt pᷣmian-
di:ita mali ſunt puniendi.¶Cum inſuꝑ apud man⸗
ſuetiſſimã eccleſie iuſticiam:aliq ad tps ꝓ quo ſt ma
li. a ſocietate ſeparent᷑ bonoꝝ ꝑ excõicatonis gladiũ
incoꝛrigibiles.⁊ finaliter malos:finaliter ⁊ ſem⸗
PA ſeparet eos extra terꝛã benedictã:⁊ ſocietatẽ fide

iũ ſepeliẽdo. Quãto foꝛtioꝛi rõne:ſiẽ talẽ bonitatẽ

largitatẽ maioꝛeʒ eſt ponerein cæo in bonoꝝ retri⸗
butione. Dic talem in ſummo iudice iuſtiſſimo. re-
ge regum:imo maioꝛẽ:vtpote/ cui om̃is iuſticia hũa-
na ↄparata eſt œfectiua:opoꝛtet ↄcedere iuſticiaʒ 2
equitatẽ in punitõne maloꝝ coꝛrigibiliũ ad tpᷣus et
incoꝛrigibiliũ:p ſemꝑ eos a ſocietate bonoꝝ ſeparã
do:⁊ in terꝛa maledicta ſepeliendo:cũ illo qui eodeʒ
iudice iudicante ſepultus eſt in inferno: Luc xvj.
Et quidem ſatis iuſte:nam cũ hoc iuſtuʒ ſit apud
legẽ ciuilẽ.ꝙ vnuſqͥſq; illo pꝛiuet᷑ ↄtra qð agit: vrpo
te ꝗᷓ peccat ↄtra rempublicã per moꝛtẽ vel ꝓpetuuʒ
exiliuʒ:ſocietate rei publice pꝛiuet ff. pems.i.in ff.
nouo li x.l.penultima. Cuiꝰ ratio eſt:q; ex H ꝙ cõtra
illud agit reddit ſe illi bono indignuʒ. Mec attendit᷑
quanta fuerat moꝛa tempoꝛis in peccãdo: ſed qͥd ſit
ↄtra quod peccauit:⁊ quale ſit elictum nõ quati tẽ
poꝛis. Et ſi illis ↄſideratis:eternum meruit exilium.
ad eterni illum puniũt exilium vel vita pꝛiuant pro
ſemp:qᷓuis breui tampie moꝛa peccauit. Hoc idẽ iu⸗
ſtiſſimũ videt᷑ apud illũ:qui dicit:nec mentini poteſt
Kum efherd tempꝰego iuſticias iudicabo:in pᷣs.
Exini. vr illos vltimo fine pꝛiuet:qui ↄtra vltimum
nem æum finaliter peccauerunt:z contra caritatẽ

per quam ad ſocietatem pertingit᷑ beatoꝛum. ¶ Et
4. hac damnatõne iuſte conquerinõ poſſunt.oſtẽ
qit beatus Gregonius.ij.moꝛaliũ. ſuper illo Job. j.
Affuit inter eos ⁊ ſathan:per exemplum de Achab:

anasmorrepuniuntui
lan un laum emanc ninen
in ropoſtotiuna illid Proven)
gel Goſtulmo aplennotfflitn
am ßn humangs leges anttaten
dluduntur vt eis ſubtractis:ciun
Gicin poſito fult eus gmali
ellanturpurifſima dequs Ape
it in ilamaliquid coinquinatn
nationem et mendaaum. Gide
hollus holns pene infemalizen.
tatempꝛobat. O. piij ij. Beu/
tentes:od quoꝛmemengatonem
aate rilin unnim 4
iunad loꝛi illopꝛiusad pe
unturtimoꝛe Gil enim llenimorn
Anommm noneſtnumerusnuncf
Geſangturaeta dononfulſſttof
ſettemallumtimozem non habr
Mginſchiptunisſanctis llamoſte
mencacternia icſicnt nnllus⸗
ninas Ia nollos vernettertt fi
miſſa Ctſiennllus enahererur
mahertturamoread hana Oui
lerent falium. Auce oi pn⸗
. exyj.dedinit⸗

„ogr Ulte atere
Rdgcznlbien e ſj
NN Pena
nsdene irneſins ll J
Mtnannefüln dicens: quis Achab rer er peccatis bpcedentibus di · rabituropus mercẽnerij apno te qd etiaʒ dicit Jo⸗
enn eſtn inetianenſe . gnus fuit / yt tali vebuiſſet veceptone damnani: qua⸗ helis. vlti. Cito velociter reddã viciſſitudmè vope⸗
literf Meclami WE . ten?q ſevolens ceciderat in culpã:qñq; nolens rape⸗ ſuꝑ caput veſtrũ. Nota. R. vij. v. tem eadẽ rati
onaf lchloetin nonenc retur ad penam. Occulta iuſticia licentia malignis one? vei ꝓuidentia qua rebo naturalib ſtatim rebi pj.
NWN ſpiritib datur: vt quos volentes in peccatis ſtrãgu⸗ te adhibent pfectõnes/ ni impedim entů ſit x paꝛte
e Dinten nest lent:in penam peccati etiam nolentes trahant. Hec agentis vel recipientis. Eadem ꝓuidentia rebora⸗
ppecyn n WN ille apud quem om̃e coꝛ patet nulla voluntas latʒ: tionabilibo deberent ſtatim pᷣmia vel pene. Etũ ad
awarnmn 63 iin⸗ rdin attendir tm̃ quanta fuerat moꝛa tem poꝛis in pecca⸗ pcictam damnatonis centitudinẽ foꝛtequidã cogi⸗
lloſidiei gon. rpin do:ſed ↄtra quid qua peccauerũt voluntate:vtpo⸗ tabũt:q; hoc verũ eſt w infidelibꝰ qui fidem xpᷣi non
npegtin Gnoſintne⸗ ⸗ te contra vum apud quem voluntas ꝓ facto repu⸗ receperũt:ꝙ em̃ tales certitudinaliter dam nent᷑. bñ
ri te ntan nit, tabitur. DGicut apud iuſticiam ciuilem:ſicutptʒ. C. cedent:h nõ ꝙ ypᷣiani. Qð quidẽ dictũ non tm̃. S.
in den Putzel v epi cle.li.j.l.ſiquis non vicam rapere Cum eniʒ Eviij. verũetiaʒ ꝑ aucroꝛitatẽ ſacre ſenipture repꝛo⸗
glſient WN illa lex vita pꝛiuet / 1 pena ſi ubijciat capitali: illũ qui batur dicentẽ. Conuertant᷑ peccatoꝛes in infernuʒ
VAinienenitgernin ſanctimonialem rapere voluit/7 temptauit. qꝛ fina oms gentes q obliuiſcant xu: in p̃s.ix.qui dicit: oẽs
atſennngithiglldanen 8 liter in illa herſtitit voluntate:licetvoluntate illam gentes: pianam genrem nõ excipit erꝛantẽ. Sed di⸗
n antälltniht „ opere non zpleuerit. quod mirum eſt:ſi eus vita p⸗ cent:.ipſi xeum nõ nõ obliſcunt᷑: qꝛ licet peccent: ſem
dtl W uet eterna /q finalit peccare ſine finevellet: ſi ſine fi⸗· per tñ um werũ adoꝛant. Quiby reſpondet ꝙ ſicut
ſüuns dangeen ecr ne vluere poſſʒ ¶ Certũ nanq; eſt/ æ ille qui dereli⸗ hi: ita et malixpiani ſuo modo falſos adoꝛani xos.
n WN 4 I)Et cto deo aliqua frnitur:ſeu mmagna vlectatõe aliqua Mam ſi aplus Phiłiij. illos guloſos eum ventrem
ioranttgenenechat, eatura vtitur:ſi ſemper illa ſic velectani poſſet: vel habere aſſeruit:quo inquit xeus venter eſt: qͥ plus
Etgnitenſan nſeelite et: ergo m eius iudicium: qui voluntates intnetur gulam ſuãq; reum diligut: vel qui rei ſpretis maͤga
alontanenrne amh ita punin vhbet ac ſi eternaliter peccaſſet. Nota. tis gule ſue adherent. Eadem rone omco alij ülo qoõ
erſctiffytnin enale x. arti. uij. ¶ Et licet hic aliquog moꝛs ad ipſoꝛum pluſq; cum diligüt: vel ꝓpter qõ deuz verelinquunt/
uaigo r luſi nm tone dam natoꝝ non veniat purgatõnem vel vtilitatem: vel eius mandatũ:vel wum negant:væum ſibi cãſii⸗
bubie gneg eſt tamen ad multoꝛum alioꝛum purgatonem 1 vti⸗ tuunt. ¶ Cum ergo in quocũq; peccato moꝛtali pec
innamnalng,,, litatem. In quo caſu eſt ve illis:ſicut de illis qui ſ̃ᷣm cantes:ſicut ſuꝑbi per ſuꝑbiam:⁊ ſic ve alijs: wvmi⸗
igif Nul henriſ, Api leges humanas moꝛte puniunrur: non quideʒ ad ſu- nicum tranſgrediant mandatũ:7 eum negent verũ
iint auclte ſnr 4 am: ſed ad alioꝛum emendatonem et vtilitateʒ. Dic ſicut ſpãliter in faiſis patet: 7 auaris: ꝑiuris: qͥ pro
dilo auckoltinbis in Leobonroꝛinxta illud Pꝛouer. xix. Peſtillente fla⸗ pter paruũ lucrum veritatẽ negant/que veus eſt:ip⸗
ndttluſtca Ofi⸗ gicgrn gellato ſtultus ſapientioꝛ efficitur. Et quidaʒ eti- ſo teſte/ qui ait. Ego ſum via veritas:patet ꝙ in quo
tus magnlfcitiregelign am m humanas leges a cinitate perpetuo exilio ex⸗ cunq; peccato moꝛtali exiſtentes:falinn m habeãt de⸗
Cuncis Inttiam ſticn cluduntur:vt eis ſubtractis: ciuitas purioꝛ reddat᷑ um inter quẽ æ ſaracenoꝝ nuila alia videt᷑ diffe⸗
tcas pinimics negroren Bic in Ppoſito / vult ceus ꝙ maliab illa ſocietate ex⸗ rentia:niſi ꝙ iſti vilioꝛes ⁊ igno bilioꝛes adoꝛant e
idis Etofislerrofine ellantur puriſſima: vequa Apoca. xxj. Mon intra⸗ os: Nam ipſi ſolem 1 lunam ⁊ alios planetas colere
berg ſtathoniſnntinin it in illam aliquid coinquinatuʒ: faciens abomi- ſolebant / que ſunt pulcre 7 nobiles creaturet iſtoꝛuʒ
ncl Cuninſipopunen, norlonem et mendacium. Tide quomodo beatꝰgre aliqui wos habent fetidosſicut guloſij luxurioſi
dumalijagtioproſine goꝛius huius pene infernalis: certitudinem r eterni⸗ Aliqui vos crudeles/qui ſemꝑ ſuos toꝛquent culto
omrgenͦaninib li tatem pꝛobat. B. viij. lij. Bed foꝛte obijcient que res:ſicut iracundu inuidijet ſic e alijs: ſicut patet
nmuhofinlinr pſm⸗ rentes: ad quoꝛum emendatonem vel vnilitarem ſit. A.xxvij.xxxviij. Yere xvj. Sernietis dijs alienis: q;
ihenuatiginalrfie ꝙ aliqui eternaliter uniuntur. Qnibus reſponde⸗ non dabunt vobis requiem. Zteruz Judei fratri
tonfͤneſetlͤhontui tur:q ad illoꝛũ qui illo pꝛius ad penitendum indu⸗ bus ſins nõ dmodant ad vſuram. Yn lege etiam ſara
GneNe cuntur timoꝛe. Gi enim ille timoꝛ non fuiſſer:ſalua⸗ cenoꝝ vſura phibetur. Judei vᷣo intantũ legem ſu⸗
nerein ronmn honop fetn,⸗ ciquoꝛum non eſi numerus:nunq fuiſſent. Et ſii ſa am obſeruent/ꝙ iudeus iudeo non mutuat ad vſu-
nmo udlceiuſtſino.re cra ſcriptura:et a eo non fuiſſet oſtenſa pena illa el⸗ ram apter legis ſue pꝛeceptum ꝛ reuerentiã: ſeo cer⸗
bteſcioffisiuſticahü⸗ ſe eterna:illum timoꝛem non habuiſſent. Ergo re⸗ texpᷣiani illam fratrib ſuis/z leginõ exhibent reue⸗
oponet ecereſticegn us in ſcripturis ſanctis illam oſtendere vebuit. 7no rentiam. Iterum ſilli adulterium teſtantur et pu
bop comgiblliü adtßuger mendaciter:quia ſic ſicut nullus veracitertimuiſſet niunt:ſicũt oſtenſum eſt. A. xvij. x. ¶ YAteruʒ ipſi m
Gaſocieratebenopſcpi minas. Ita nullus veraciter et firmiter ſperaſſet o⸗ legem coꝛum falſos teſtes ad moꝛrem condemnant:
epeliencorci lo lant; miſſa ct ſic nullus retraheretur timoꝛe a malisnec ſicut legitur pꝛeceptuʒ: Beutro. xix. Et opere imple
Beſtininfemo, Aucny traheretur amoꝛe ad bona. Ouia ſicut illud intelli⸗ tum:Sanieł.xiij. Mos vo falſos teſtes in cauſis ma
cmon : hocinſz itani gerent falſum:Luce.xvj. x diuite ſepulto in inferno trimonialibus et alijs care ↄducimus. Ipſi nec blaſ
Popniet ugf ani inn Et illud Math. xxv. Rhunt hi in ſupplicium eternũ bet emant/nec blaſphemãtes aut turpiter iurãtes li⸗
laier noriſe eni⸗ Ita intelugerent fa ſum illo pꝛomiſũlatroni:Zu. enter audiũt. Mos vo hec faciẽtes vel audiẽtes ri
epeluerffuſenii ⸗ xxiij:Hodiemecum eris in paradiſo.Et illud Ra/⸗ demus. Ipſi homicidas nõ patiunt᷑ viuere qui volũ
gmnchngbinn thei.xvEt boni in vita eternaʒ. Mota infra eo. ca. tane occiqunt:ſicut patet Numeri xxxv. Et Exod,
1. Ginnz rmmnc, . xiiij.In quibus auctoꝛitaribus non tm penarum et xxj. Qui mqurt hercuſſerit hominez volens occide⸗
8 li niffi. pꝛemĩoꝛum oſtenditur veritas: verumetiam veloci re/moꝛte moꝛiat᷑. Inter nos vo latrones 7 homicixe
ulmmij inte tas contra grecos:et alios incredulos/qui dicũt:aĩ- liberant᷑:ꝛ fideles indictãter. Vliindei ꝓpt vip̃⸗
itnl nutanlun. mas bonoꝛum et maloꝝ penas et pꝛemia vſq; ad di⸗ ceptũ Reu. xviij.iucãtatoꝛes.necromticos:carmia
ſmmumnn iuntor⸗ em expectare iudicij. Cuius contrarium qᷓtũ ad ma trices ſecũ viuere nõ vebuerũt ꝑmittẽ:⁊ iõ tłes e ter
mnlniehttih los per pꝛedictum patet diuitem Et per auctoꝛita- ra eraſerunt:ſicut patet.j. RKeg.xxviij. vbi mulier di
Aeucul. iote tem JYJob. xxj. vbi ð malis loquens dicit. Ducunt in xit ad ſaul. &cce tu noſti quõ eraſerit magos grio
herminda ini⸗ bonis dies ſuos:et in puncto ad inferna ſcendunt. los de terꝛa. Chꝛiſtiani vo tales querunt eiſq; ð ſuo
ficis iudic feinen Et chrum ad bonos: per pdictam auctoꝛitateʒ æ la vant. ¶ Ylloꝛum reges per legis pꝛeceptũ: Den. xvij
uetctiotmn) anini trone et paradiſo: Quce. xxiij. Atq; cum ombarũ paꝛ equos non multiplicarunt:ne ſubditinimis graua⸗
Nunrnnnic tium auctoꝛitate ratto coꝛdat. Mam cum militi ct rent᷑ e penſis ſi vltra redditns ſuos expenderet. Int
niitenn i J mercẽnanio ſtatim poſt laboꝛeʒ ebebaturquod me pianos vni ĩtantũ ĩ eqͥs ⁊ põpis 7 vaĩtatib expédũt
onglenſohoſt t ruit vel vmeruit. Et milrtia ſit vita hominis ſuper ꝙ pauciſt xe ꝓpꝛio viuẽtes. ¶ Int illos colligẽs lig
li ſnii, 4 terꝛã: Yob. vij. Et ſicut dies mercẽnarij dies eius 76 in ſabbo.i.ĩ feſto illoꝝ lapidabat ſic pʒ Nu. xv. Int
raganplund Ergo evtenet qð alijs pcipit:Teuit xix. Non mo⸗ nos frãgẽtes feſta ĩ gẽplũ duciũt plureſq; ſequunt.

xiij.

Ar. vy.
xiuiij.

Pena

Pꝛopter has noſtras maioꝛes iniuſticias neceſſe
eſt acedereſꝙ mali xpᷣiani grauius in inferno puniẽ/
tur:qꝛ ſi iniuſti punient᷑:ſicut dicit᷑ in pſal.xxxvj.ne⸗
ceſſe eſt ↄcedere ꝙ iniuſticioꝛes plus punieniur:ſed
oſtenſum eſt/ꝙ mali chriſtiani ſunt iniuſtioꝛes:⁊ mi⸗
ſerabilioꝛes habẽt væos: ꝓpter qð veritas dicit Ma⸗
thei.xij.ꝙ virininiuite.i.illi qͥ fidẽ xpᷣi nõ habẽt/ſur
gent in iudicio cũ generatõne iſta⁊ ↄdemnabũt eaʒ.
oñndentesꝙ iniuſtioꝛes illis fuerũt:ergo plus puniẽ
tur ab üllo iuſto iudice:æ quo dicit᷑ Act.x. Nonẽ p-
ſonaꝝ acceptoꝛ vus: de quo etiã in ps.xx. Inueniat᷑
manꝰtua omib inimid tuisi deyrera tua inuelat ⁊c.
ſupple ad penã:om̃s qͥ re oderũt/qͥ omibo ⁊ omes dicit
nullos a pena illa excipit:q ſequit᷑. Pones eos vt cli⸗
banũ ignis. Caſſiodoꝛꝰ. Iſte ignis ſic ↄſumit:vt ſer
uet: ſic uat vt affligat dãbit᷑ miſerl vita moꝛtal/ mo
riẽt᷑ ⁊ ſem ꝑ erũt:pᷣs.xlviij.Laboꝛa bũt ineternũ ⁊ vi⸗
uent adhuc in finẽ. Sequit᷑: ps.xx. Fructũ eoꝝ væ ter
ra pdes:qͥs male acquiſierũt vł q̃s in vſus bonos dũ
viuerẽt expendẽ noluerũt.Et ſemẽ eoꝝ a filijs hoĩm
