hart iu at: ſicut fr. E petẽ: vel Mat.iij. Hoc inſuꝑ faciẽdo pᷣ are filios abꝛabe:
durecd Näüfussu inſeanl ma/qð nõ grauat cut trenetic vel hñs cũ quo dicit᷑ Si o pceptũ implebiri her
niitnutdifinnle to. Banñ at multũ añ tpᷣs moꝛti 8 qpoſte⸗ i quo dicit᷑. Si peccauerit in plebitis vñi⸗
Gmngalienim ie unlar 5 aũt duabo x cauſis conti noꝛtis. Sic ĩ ꝓpoſi⸗ ripe eñ:Math.xviij. Si⸗ te frater tuꝰ/ vad
gan edllan Krmnii peccat,ſicut ivlurajveli ntingit/ vel qe mult: tud plures hñs filioo l⸗ icut aliquotiẽs otingij e coꝛ
Pneloginc Mlititenngt iuſmodi:ſᷣ h vel ĩ aliquo ſicut luxuri pao rã et ilios /illoꝝ diſcretioꝛi ali gir c p⸗
rtiſni lonininet odi:ſ h̊ non plus excuſat xp̃i. uxuria vel hu et coꝛrectõem. Sic i 1on aliog mittit c
gön dan O dliͤeſt les ab infideli at ppᷣianos a pcto/ qᷓ infi Bi peccauerit ⁊c n ppoſito cuilibet vim dietg
ä di:iõ nõ itate:vel qꝛ cõſi s2 pcrto/ cy infi . cauerit ac. Quod quidẽ et wim dices
Lacceptigtneet ſtet⸗ i: iõ nõ grauat:ſi. uetudinẽ hñ includit:ſi uod quidẽ pꝛeceptũ viſi
Amj Gtanbeiie ficili coꝛri⸗ at:ſicut nec aer t peccan- it:ſi peccauerit:et viſitantẽ ĩ u viſitanduʒ
ever Ctiͤtn icili coꝛrigunt᷑: ſicut malus aſſuet⸗ili b vrk he ger ien rili et viſitantẽĩ hoc dicit coꝛri
nnngd Llbnti örfieri pnſ: arboꝛ diu inclinata:qð tñ di qe peta ſunt tatiõis matia q̃ ngit᷑:ſi coꝛri
duocenmmuethen 3 fieri ꝑ vnũ:ſicut pʒ æ rectifi inata: qd tñ non 2 pcta ſunt qᷓ coꝛrigẽda ſi q̃ iiugit᷑:ſi peccauẽit
ingna niſntaif Trii. ieri ꝑ omes vos: rectificatõne arboꝛis:poõ rnipe.Tercio cauſe ſunt. Scdo actꝰ pᷣcipit᷑:
einisſinennutt Uon dr .: vel qꝛ a medi ne arboꝛis: pot t. cauſa reddit᷑: qꝛ f bcpit: coꝛ⸗
elcberaſnef inonsku icomclzadiae efo Nulen viltar: cit: quoꝑ pꝛimũ iniungit: ſecundu peivik.ii
Naligecalſeedheri leter . quelã amiſit:ſed ĩ om ſtat: vellqꝛ 5 pꝛimũ iniungit᷑:ſecundũ pᷣci 8. Tria & fa⸗
lunrni Cberitpe ann P aliquos.ſ.eis ſu omibus tribo caſib cã reddit᷑.SDe pꝛij ſecundũ p̃cipit:et iß .
irelinittſe nitit᷑ amici ccurrit᷑:qꝛ freneticũ qͥ ſeip u8 veget n n. Mor. Fret micrco
rſnrothr n ei nitit amici retrah qꝛ freneticũ qͥ ſeĩm ꝑd egẽt pniĩa.i.tã clerus qᷓ mnes em̃ pec 5
drg t mur retrahuͦt ad viſtantẽ medicij pdere tu ea ercare us e; pplus. one cun Ouerut
clentis inin Vos ye irmo qui irenõ põtvadũt: pi eqicũ:amiciꝙ in du/ ꝙ tã peccata cleri oõne cuiꝰ eſt adue
tlentis oluulgarin ,dl ſit amici medi ſt: ꝓ illo etiã qͥ loquelã ami viſitatõis/q ſi q; populi ſub r auer.
W l amegfil⸗ nrmmgt edico loquunt᷑. Si⸗ q loquelã ami ſitatõis/q ſi recte ſcrut materia cadũt
. rmitatibo ſpiali BSic freneticis ↄtingiti i mũ damnũ pꝛin ent mita ſunt. ¶ Circa pꝛi
Kiſs ialna ſanatiõeʒ. loꝛet otingere ſily eebere ci ribo accidit/ vt pl itſqg er peccatoe xviij
lntist alacerrn, q . Ynter illos nãq; ali ere circa eoꝝg 1 vt plus moueami magi et peccato⸗
toͤtmni⸗ ab antiqaſuetudie ad ptnj iq ſunt ſicut frenetic rij peccata veſtr eami magiſq; ſitis volũ
nigictaantſnn A amezudie ad pein oſſeti neriet⸗ catores ain nſga rro X oꝛſi⸗ Volsra⸗
Klaolaagplt ip in el cupiditate excecati: piculũ i: vel amoꝛe car ꝛes nãq; mũdus mu Aigere: Ppter.
urcnifat ultne⸗ Et illi piculoſe i excecati:piculũ ꝗꝓpꝛiũ ſci 8 pater Leuit᷑. xxvj ultas ſuſtinet vĩdi bec⸗ .
net cniſiat uliͤboniid, ESt illi ꝑiculoſe infirmãt᷑: cire nolũt TLeuit᷑.xxvj. Et Seutro. xxviij vĩdictas:ſicut
ſndi o .„„ firmi ſumꝰ ſ infirmioꝛ 5 qꝛ ᷣm btm̃ Oꝛego. oẽs i quaſi m t νtro. xxvrij. Sdar
Math.. Fncti ſoinſtin o quiba medici muitũ diſtã amicis monent᷑. Al mpediũt arboꝛis/ qᷓ radi uſculianutiles fructuʒ
Füanz oinſtie kils i imultũ diſtãt / et ſũt ĩ wmiboſi li ut arboꝛis/ qᷓ radicibo diſpoſiti ructuz
nacninenmnatf pctits ia magnis ꝙ ab ei et ſũt ĩ wmibo ſuis.i s abſciſis fructifica diſpoſitis et ramũ
Cchſetisfcognlgbt⸗ nõ pñt/ et ſi ab eis ſurgere et p ſe e1. ces viri eccłiaſtici t. YIta mũdus ĩ quo ſũt q̃i en⸗
hitr iucicnns,tovnie 3 et ſunt abſentes. Et alij P ſe ambulare eccliaſtici:qꝛ ſicut radi quo ſut qi radi
melad ad kalite ſug abſentes. Et ali loquelã ̈tũ ad ea qᷓ prurehernatrunene ananc eſe .
ponſimroſinttiyflii⸗ uã ꝑtinẽt amiſerũt:qᷓ ſtatũ cktü ad ea q nceer nut uͤnene ed Bnruceeſe eſcn
on ae ſale tihſl L opoꝛtet ꝑ ami erũt:ũ ſtatũ ommiũ iſt ſpnalẽ.Arboꝛes vo alij ramos traſmitte
foigunmggigflindan ſitãti qui ncos ſuos medico oſtẽdi aĩ ttde boꝛes vo alij ſunt xpiani. Vli ranbeſer
Mmuspelo iim, tãti qui de infirmitatib o oſtẽdi aĩaꝑ.i. plato vi mies quaſi arb typᷣiani. Video i
eedncYNield eſti⸗ libus inqͥrit. Amici a ꝓcedere debetis:ſi⸗ ca pctoꝛum coꝛrectõ
ti igtminit ,in venſtie N ti Nis vos/ r. Annet etis: icur peedit qmiarboꝛe muat⸗
hottt oirthat niſtis: vt ſpũali qui ad h̊ hic vocati eſti⸗ et nociua aufert:ſed ci ocedit qui arboꝛẽ mũd
Mneni wpoſin feli⸗ mooblemes ec, iter freneticosn evtilr ind teled aircs arbosea radices pniue
incpaſithrc il abſentes r s retrahatis: e arboꝛes diſponi es radices pꝛius.
niltſikanl Fa ſ, a ndelnaget wele Rotraſüntengguntig ſene arrochiantortinfirmo piantt mill ſben
neingndcteddaſld et diuinũ pᷣceptũ ur ↄtra fraternã eẽt arſeaee ernis vel alijs illtcin⸗ . ſanis miſtrent: ſi ſint 1
sktilukgutsfit tñ ey officio incũberet ee firns coꝛꝑalit᷑ ꝑire: vbi ſidentiã faciat. Demndes bon ſi ↄtinuã vt vebẽt re
Rcdenaratgazbinf miſcðia cuſtodire Alnagnotaſt Et ſicut magna eſt miad wuͦ aſcedetes ſunt rn oꝛes ſerutade ſunt: qꝛra
dnbnfmittſeöpetiel Dig teſte lorreguigeterd inmos. Ya ĩ ppoſito. nãq; veu credere vebẽt tregel eẽ deberẽt. Pꝛimo
Julligneunhent poꝛego velit occultare diͦ tin. tuꝰ vulnꝰhabet ĩ coꝛ⸗ tricee qᷓ ramũ iſtũ impediũt: oꝛtilegos er canmna⸗
iiomt eintin lericoꝛdit indicarerer imet ſecari: nõnea tem Sʒ mirabile ẽ qñ vos vel fil t:et iõ abſcindendi ſunt
ntnit Vosst tniſtnmn to. Ergo aeereedecelorer vra ꝓpoſi⸗ bnt: velqnñ res mittiels:weriuen vel gialia paſſioes
nainniigiten keziſrare infirmũ: eli Et non te nuete erinf. Sſct aliſ talia porietito eitiot ſirnelr
zinmm, ſnllir A Deſcdo Zu. ix. Dedit eis e. P. xij.j. cuʒ nore et infoꝛmare vbi tales inueni Etoles no
eſ monia jet vt lã .Begit eis prateʒ ſup oĩ et illoꝝ damnatõʒ:ſed in viſi inuenire pñt: ad vz
dinangi ti uthin yvj. ti laguoꝛes curarẽt. In qj auete ercellen⸗ de naatſvn rA orloid ma val
SPurer vinrgehent dtgelig art crcell i ſalnaroz vlr ſelrtoaliana nei e eng ne
ltenafeclethtionni lla peter via: qꝛſcu oſſcipuii õ 0 vir ſcitis aliqua noia amae
Uten dſee noꝛes coꝛpal lis dvedit pr̃atẽ curãdi ꝙ; oꝛe laudet᷑. unc ramũ i are. Deds ramus ẽ
lconectijeniii⸗ ſ. 3 es. Ita vobis d 3dr phemiet piuri amũ impediũt iur⸗
ge pnal. Ergo vos eſtis ſi⸗ data eſt pr̃as ſanãdi emi et pꝑiuri. Tercius raj. iuratoꝛes. blaſ⸗
Gſierut uenh quaʒ infi izg ſicut tyriacaſet ſi 1 Nuramzunpechffe vinnn aie moin abeer ſernt
ismin zinfinna ſanabit qr Biuppomttun g ta loe re⸗ ramu unpectüt vſurarijet forniearheche i foen.
ennhit e AsRnoepemos vonponthtote mrateemat e⸗ caricoꝛpus hu peccur Qop. vj Ei male naturun
rhimrrtii ipᷣm Ln.iiij. N ipos curate. AMedice inqͥt . qui ſcire æbẽt ꝙ nõ t. j. Coꝑ. vj. Et male maritati
n gnib m Zn. iiij. Me ſitis ſicut claudiĩ poꝛti cura te⸗ lui ſcire vebẽt ꝙ nõ pñt in ꝓpinquioꝛi itati
nosanmn alijs viã oſtẽdũt et ij claudiĩ poꝛtis ciuitatũ coſanguineã vxoꝛis pinquioꝛi graduſacei
inzartedd ſ ꝙ alia ꝑs eiꝰvideli dꝛp' plagatũ ſaner o Cle.e. ti. conſanguinitate et affini excõicati ſũt
ne,: Oondol ſanant. Bici lelicet coꝛ ſit ſanũ ianer op⸗ excõicantur oẽs cõ nitate et affinitate
irnics an nnfi anant᷑. Sic ĩ ppoſito. Expimẽ quã alie ptes coicantur oẽs cõtrahẽtes mr̃i trere-ca eos. vbi
tnunnaeg 6 ianre veing Ber Sniwereen wrdsonae biro ofan unntsris uri wmib eſſenen ꝓhi
nhotei n ſe rali quo videm? meb ꝛpis natu/ tot vſurarij ſũt et fonicarij lo veſt io duins
dnc ſitiiaſin iuſcũq; mẽbꝛijet curã vel ꝑs ſana ſentit leſiõ plato:nũ coſtẽdi i et mali hoĩes / bñ ſeruiũ
rofearltan ſe nẽbꝛi/et curã eius habet:mẽ it leſiõʒ cu ſed vobis coꝛqᷓ ite eos vt coꝛrigãt᷑:aliter nõ Aint
E, anare nitit ſi nõ ſenti habet:mẽbꝝ aũt vel ꝑs qᷓ ed vobis coꝛã xeo coꝛrigat:aliter nõ pꝛelato/
tteſtzi an⸗ m ars nitit ſi no ſencit leſionẽ mẽhleſt el ps 4 latiill ro peccatũ illoꝑ imputabiĩ
htuptil s n Son poſtoſllleenrir veri enel do nor nete Waeenn egoſte ekarun e bee⸗
mẽeb I
ſtanmninei mẽbꝛoꝝ eoꝛũq; co 1 wlet demalo alio⸗ ete ei dicentis: p pſal t. Exemplũ o te⸗
if coꝛũq; coopꝑat᷑ ſaluti:mẽbꝝ ſanũ ſe eẽ oñ oẽs peccatores terre l.· In matutino interficiebaʒ
E. loꝝ cõtingat qð uoneig ondn poter ſocietatẽ ü
igit hieruſalem: qua

xxix.

xxxj.

facta eſt. Vide. A. xxj. xx viij.

Wiſitatio

Treñ.j. Peccatũ peccauit hirlm: ꝗꝓptereq inſtabilis
ij. Beſecundo Saß .
Pꝛo bata autẽ virtus coꝛnipit inſipiẽtes.i.illa que ẽ

.Bin ſe bona et pfecta:Iqua no inueniẽ macula. qua

aliũ coꝛripit:qꝛ talis eſt ſicut coꝛ ſanũ in medio mẽ⸗
bꝛoꝝ infirmoꝝ. Talis audacter aliũ coꝛriꝑe poteſt
aliter aũt nõ:qꝛ turpe eſt mctoꝛi cũ culpa redargu⸗
it ipm. ñ vos ẽ̊ ſitis tanq tales electi hoc ope oſtẽ
dite:et ĩ hoc apparebit ſi ſitis ꝓbari et ꝑfectiſaut nõ
qꝛ opibus credenduʒ eſt:coꝛripite ergo inquietos. .
Theſſał.v. Et coꝛripeamicũ:Eccli xix. ¶ Be tercõ
Act.vij. Aſcẽdit aũt ĩ coꝛ eius:vt viſitaret fratres
ſuos Moyſes. Ita aſcẽdat ĩ coꝛ platijet vniuſcuiuſ⸗
q; vim/ſſciẽtes qe frater q] iuuata fratreẽ q̃i ciuitas
firma: Pꝛouer xviij.qꝛ ſicut ĩ ciuitate firma wvmꝰfir
miter ſtãs wmũ vicinã volentẽ cadẽ appodiat/a ful
ciẽdo ſuppoꝛtat. Ita vos / vt e vobis verificet᷑ illõ
I. Aach.iij. Adiun abãt euʒ fres ſui. Ad hoc nãq; vt
mõ pdicto quilibet aliũ iuuet pᷣlatusvel viſitatoꝛ xe
ſcẽdit in hoꝛtũ ſuũ:Cant᷑.niij. Iſta nãq; vba cuilibz
ↄpetũt viſitatoꝛi/q vſcẽdit quo ad coꝛpalẽ pᷣſentiã:
Ben xvii. elcen ⸗ et viſitabo ꝛc.in hoꝛtũ.i.ĩſub⸗

—

ditoxꝝ collegiũ: æquo Cant.iiij. Fös hoꝛtoꝝ/ puteꝰ

aquaꝝ ⁊c ſu.i.ſuã nõ excedẽs poteſtatẽ:N diligent
agnoſcat vultũ pecoꝛis ſui: Pꝛouer.xxvij.Tria ᷣ in⸗
cludunt᷑ in pdicta aucte p̃lati pñtia:ſubditi obediẽ⸗

tia/et oꝛdinaria poteſtas.Ovebet qᷓ pꝛimo veſcendere
ſicut nauta qn anchoꝛa in fundo maris arreſtata E:

vt cauſam videat impedimẽti/et nauẽ liberet a peri
culo. Et ſicut medicus ad infirmũ pulſũ tangẽdo/2⸗
infirmitatẽ examinãdo:vt æ illo verificet᷑ qð dictũ
E v angelo/qui deſcẽdebat et mouebataqua/ ⁊ ſana
bat᷑ vnus: Joh.v. Mꝛelatus nãq; et viſitatoꝛ quicũ
q; angelus eſſe vebet:et quiſcũq; ad viſitationis ad-
iutoꝛiũ vocatus:et qui viſitationi interſũt/ꝓpt᷑ duo
Pꝛimo qꝛ ſicut angelus carnẽ et oſſa nõ habet. Jta
nec tales carnales eſſe vebẽt: nec m carnẽ viuãt:nec
amicis carnalilo parcãt:nec malos ſuppoꝛtent / ſicut
oſſa poꝛtãt carnẽ:et tũc aquã bonon verboꝝ et con⸗
ſciaꝝ mouẽdo poterũt ſubdituʒ ſanare:et illud facẽ᷑
qo renent᷑ ad qð et eſcendũt/ſicut eis incũ bit:exem
plo Symonis ſũmi ſacerdotis: æq habet᷑ j. Aach.
xvj. Symõ aũt ꝑpambulãs ciuitates que erãt ĩ regio/
ne indee et ſollicitudinẽ eaꝝ gerensj/ veſcẽditĩ hieri/
cho. ſupple vt videret q; oĩa ibi bñ ſe haberent. Sed
heu ſicut ille Gymon q locũ gerebat pontificis fuit
æceptus p Ptolomeũ filiũ a bobi cũ armatis/qui ðᷣ
no ſtati ſequit/ ꝙ fecit ceptõem magnã in iſrahel
FPra nũc pᷣlati et viſitatoꝛes ccipiũt᷑ ꝑ falſos hoĩes
armis malicie et male cõuentionis ſimul cöfedera⸗
tos ⁊ q̃ſi armatos:quoꝝ væus cõfringet arma/⁊ſcu⸗
ta ↄoburet igni. ¶ Becudo qꝛ ſicut angelus malo nõ
ducit᷑ aſilio. vYta nec pᷣlatus vel viſitatoꝛ/ vel qͥcunq;
ad viſitatõem ꝓ veritate dicẽda veniens duci be⸗
ret. Sed heu frequenter contingit/ꝙ ſicut dñi tẽpo
rales minꝰ ſcioli/jvno conſiliario/ ſiue mĩſtro aliquo
quicqͥd dño a bonis et ſapiẽtiboꝓg regimĩs ſui ⁊ rei⸗

publice vtilitateſ ↄtra conſciam illius ductoꝛis ↄſul
tum fuenit:illeĩ camera tpe veſtruet expectato. Ita
qñq; pᷣlati et alij viſitatoꝛes viſitãtes multa audiũt
coꝛrigẽda et accuſata:et eoꝝ coꝛrectõe faciẽda:ſapi⸗
entu requirũt conſiliũ: ſed veniet ↄſcius ipᷣe ſibi/ qui
ſe culpabilẽ et vlatũ/ſimulq; moꝛẽ et cupiditatẽ pᷣ⸗
lati vel talis ductoꝛis et dſiliarij intelligit: et ſecre⸗
tius ĩ camera locuturusſaliqͥd ponet in plati manu
vel illius cõſiliarij:nullo ſciẽte niſi xo et dyabolo et
falſo plato et aſiliario et iniquo ſubdito: et quicqͥd
circa coꝛrectõʒ faciẽdũ fuerat mutabit:⁊ ſi poſtea de
eius coꝛrectõe coꝛã pᷣlato illo vel dicto cõſiliario. æe
pꝛedicti peccatoꝛis coꝛrectõe fiat mẽtio:ſtatim ipᷣm

ercuſando reſpondebit. Iaa:p æuʒ bonus eſt: multa

mẽdacia cõtra bonos volat. Ecce quõ juſtificat im
piũ muneribus: Iſa. v. Vbi vo aliquo fit men
tio q nihil dat:vel eis multũ applaudit vel adulat᷑.
qñnõ ſentit ſe in caſu ĩ quo eis multũ indiget:ipᷣm de
pꝛauãt tanqꝙᷓ duꝝ et parcũ:nec in iuſticia ſua fauent.
Et hoc eſt qdð ſequit᷑: YJſa.v. Et iuſticiã iuſti aufer⸗
tis ab eo.¶ Quoꝝ periculũ ĩ hoc apparet/ꝙ; ſüt ho/
micide nõ natoꝝꝑ:qo frequẽterẽ graui?qᷓ; homicidi⸗
um natoꝑ:q; renati occiſi ſaluani poſſũt:qpnõ pñt
nõ renati occiſi. ꝛo tanto aũt ille qui coꝛrectioem
peccatoꝝ vel punitõem/vel viſitatoem ꝓpter mune
ra/fauoꝛes vel timoꝛes/vel negligẽtias:ad vebitũ noõ

Ducit fineʒ. vel qui hoc fieri facitvel ꝓcurat auxilio.

conſilio vel fauoꝛe/hom icida dicit nõ ꝑfecte natoꝛũ
qꝛ ſi ꝑfecta peccatoꝝ coꝛrectio ſit noua eius ſpũ alis
natiuitas:ſicut patet ꝑ modũ loquẽdi ſaluatoꝛis no
ſtri dicẽtis. Mſi qiis renatꝰfuerit ⁊c. Et Pauli di⸗/
cẽtis. Filioliquos iteꝑꝝ parturio: ppter quã parturi
tõem vocant᷑ alibi quaſi mõ geniti:ſequit᷑ qñ inci
pit coꝛrigiſincipit ſpualiter naſci:ergo qui illã im e
dit a boꝛſũ fetus aĩati ꝓcurat.Se quo cõquerit ꝗJla.
xxxvij. Venerũt filij ad partũ/et vtus nõ erat pariẽ
di. Sũt inſuꝑ peiſimi infirmoꝝ cuſtodes/qͥ ſpũaleʒ
impediunt ſudoꝛe:ꝑ quẽ infirmus poſſet ſanari: 7 5
quoꝝ impedimentũ infirmus moꝛit. Hoꝑ conditi
onem ad pꝛioꝝꝑ iuſtoꝝꝑ conditõnem Aſaias cõparãs
dicit. Juſticia habitauirĩ ea:nũc aũt homicide.Et
ſu biũgit dicẽs. Oẽs diligũt munera:ſequunt᷑ retri⸗
butões: IJſa.j. Iſti nõ vſcendũt ſicut angelꝰ ad vni

us ſanationẽ:ſed ſicut æmones ad multoꝝ pditio⸗

nẽ:v quibus quãdoq; dicetur illud Haruch.iij.ad

inferos veſcenderũt. Mõ ſic ille qui dicere poteſt il⸗

lud Exo.iij.Deſcẽdi vt liberarẽ eũ. Ad hoc inquaʒ

xxſcendiĩ hoꝛtũ meũ/vt ſaluẽ:et vt herbas nociuas

expellã /et arboꝛes floꝛere et fructificare faciã: qꝛ ad
hoc ꝙ iſta fiant/neceſſani eſt ꝙ pꝛius nociua auellã
turlet terra coꝛdiũ euertat/ diſponat᷑ renouet᷑:ſicut
Pa tet ex pꝛecepto vei MHiere. iiij. Mouate inquit vo⸗
bis nouale:et nolite ſerere inter ſpinas. ¶ Zld iſtius
vo terre diſpoſitõnem neceſſariũ eſt aratꝝ lingue/ꝑ
quã fiat ſpũalis terre aratio.i.veritatis oſtẽſio ⁊ re⸗
cognitõ/que ideo vocatur aratio:qꝛ ſicut voſt terre
foſſionẽ vel euerſionẽ/qð pꝛifuerat abſconq itũ oſtẽ
dit᷑. Ia in ꝓpoſito. Ad quẽcunq; ꝗᷓ illud ꝓpheticũ
ptinet pᷣceptuũ E&ʒech.viij.Fili homĩs fode parietẽ:⁊
cũ ꝓfodiſſem parietẽ apparuit oſtiũ vnũ/ et dixit ad
me. Ingredere et vide abhominatões peſſimas q̃s
ſti fa cut: et ingreſſus vidi:”et ecce oĩs ſilitudo repti
liũ et aĩaliũ abhoĩatio/ et vniuerſa vdola womus iſ⸗

rahel picta erãt ĩ pariete in circuitu Ptotũ. Iſtud

ſi viligenter impleueritis pꝛeceptuʒ/ excoꝛde facta

via/ et vicinoꝝ pſcrutãdo:multa inuenietis opa ve⸗
nenoſa et bꝛutalia:p que reptilibo.i.ſerpentini gene
ris vermibo et aĩalibo:hoĩes in factis ſuis aſſilani qᷓ
opoꝛtet p veſtrã oſtij aꝑtõem.i.apertã oſtenſionem
ænudarijet v hoꝛto dnico expelli:ne illũ wturpẽt:
hoc em̃ facientes quilibet veſtꝝ dicere põt illõ Yſa.
xlj. Ponã væſertũ erꝰ quaſi velicias: et ſolitudineʒ erꝰ
quaſi hoꝛtũ dñi:inueniet in ea gratiarũactio et vox
laudis. ¶ Ad hoc aũt q; hoꝛtus dni ſeu vines ſic di⸗
ſponat᷑ opoꝛtet ꝙ pᷣlatus pᷣcipue et qᷣlibet ad viſita⸗
tionẽ ꝑtinens pꝛeceptũ illud impleat ꝓpheticũ quo
Dicit᷑. Vlide et viſita vin eã iſtã/in pſal.lxxix.vbi tria
includit viſitationi neceſſaria. Oiſcretõez vide: exe⸗
cutõem viſita:ſubiectionẽ vineã iſtã tibiſubiectã et
nõ alienꝗ. Vel aliter. Pꝛimo væbet inu eſtigare viſi⸗
ta. Secũdo ↄſiliare vide. Tercio ſnĩaʒ ꝓferreiſtã.ſ.
iuſtaʒ. Pꝛima duo ſcz diſcretio et executio ſe tenet er
porte viſitatoꝝ.Terciü ex parte ſubiectoꝛum. Pꝛi⸗

rxxiij.

Nxxuij.

ig ſitet literchh⸗ ne pi: go ſifi
gt uerelſe cca incunat
Tolumemi

ſectos piſſtütibusſ .
o tünbiin et — n
cuerudinieet regulantv inſtituns.

roinungeoculostuos. Dcomqo pich

innetiouplerneniüettt aenpli

ceſi niusg netii ensetaque iäckau

alicetad ipſins viſonem vnum
Aus: nia licetod ipfins niſonem nun
mennir nocin aer telick:alnit
Abitum oncurrens aqua videlicet iins
inpecit Gicin propoſito debitum meci

(iveritatezin agedis et indicadis: e ratie

cteis agla erab ealume rechpit iutlan
ſtellelumen reapiüta ſolexvt ab iha tand
repnlent etoꝛdinit Lexante male intelle
malũ ducta:et ſubtilitv et malicioſis can.
medtii roꝛinotü goczm recti cumati
puertit etegutate Perillnig dicit m
dnguuläles lvisrege ego indta
ſitareaufer Aud meci wordingtü vt r⸗
ſitllludpſal. Eqnitati vidit vultus ains:
ij ii Tauoy nigeliet nimizohie
an ee ndnumme um.
Eterpunento. icin poſtto ſpiiallteregeg
enimis aphndpungt dcarnaleſen As in⸗
affectemedelaſiimnis dd Aongatoc
bumnolummenſnonitiibederictdi,
birneriucicgdlt Bicnttg ecgii
Ueiugf etarchoͤdſiſ Reg vj eccodebe⸗
mebhioguihnginaunbit teriu
uppoꝛtgreeccleſiep vifß *
eſ nic aenfe tenügf an
Iitatisſetmannam ſuetuch
lieraucank amaliteni co.
gfeignand lierni
triſterüͤt er traſfer e⸗
ſihattooßn ifninn Thorüd

lſnuguebong eſſem rüclan eſtſiat̃

ltncre eret tr.
na üd polens alij in ulen d
lnniteſadeadenann ehen
rigereeeme ariman g e obe
gig n Aeihnann
glee iditldee eid Liat⸗
tntncindd nfe
aſenin lanenſirne⸗
rondoſle voen bltpck, wahenn
. felli nlien in
ilin lhumrn inn
malie ſanin
e

6

inlbennii Ridreinug
ytelleafthatio naler
aerretfincnfianrfiii i
ſani eſt ins ciam
latai lſvonut, moniia
Hiar ij Yoore inlitto,
mrelutelnr. A.Riſtin; i
Meatſſni eſtaatr lngne
Ianio,ſ pentarsoſtiſon⸗
turonanapetaiuſe
Vr mncallinn hoſti
Nlwnagg llucd oodens
Fübonſgididnt
NRN Ndnd
umne liui
vicucrtceecis ſiſtucoreptt
ermiorrſapcole nne
rcteincrantuptori Yir
ginspueecnz ereoteßini
zcormoltainvenienone t⸗
erprlliſapanmiin
poucz nficto lbtfiknif
r; lopenioſtnſonnn
gthenn geils amee
diiwerpellnellnn

eſſrdint tn , ,
Minnusciitc,
line Gunimn

nichn er hlttöl

4 unin net in, vvi⸗

Nxv.

xxxvj.

xxxvij.

Wiſitatio

müũ ſcʒ oculũ ſeu viſũ diſcret
uis videlicet cupiditatis: duplex in videdo medium
et nimia obiecti lrorunari vel elõ
us coꝛpoꝛalis pul
lis munere excecaf. Er ſicut igmis viſuz ĩ

ad pꝛimũ/ſſicut ocu

inter viſũ et viſibile interpomit. YIta cu

lis quibo ſupcecidit ignis et nõ vder

Huc puluerẽ excuti

os ſubiectos viſitaãtibusplene obſeruari pcip
ſaluis ſuꝑ h̊ rönabilibo et appꝛopꝛiatis

cõſuerudinib/et regula

rio innnge oculos tuos.
impeditſouplex mediũ patet ꝑ exemplũ ve baculo re
et aque videt᷑ curuꝰet obli
s viſionem vnum vxbitum
aliud tamen non
cet ipius viſionem
um medi um viden

cto/qͥ viſus ꝑ mediũ geris
quus:quia licet ad ipñin
concurrat medium /aer videlicet:
bitum concurrens/ aqua videli
impedit.Sic in pꝛopoſito/ cebit
di veritateʒ in agedis et iudicãdis: ẽ ratio ſeu lex vei
et oĩs alia lex ab ea lumẽ recipit:
ſtelle lumen recipiũt a ſole:
regulent᷑ et oꝛdinẽt᷑. ALex au
malũ ducta:et ſubtilibbo et

mediũ coꝛdinatũ qð cãm
puertit et equitatẽ. Per ill
bonũ malũ: Iſa. v.

Eim atiovel elongatio viſuʒ im
bet expimento. Sic in ꝓpoſito ſp
cui nimis appꝛoyimat pꝑ carnal
affectõem:vel qñ nimis ab eo elongat᷑ ꝑ odiũ vł ma
lam voluntatem/nunqꝙ talẽ beye videbit/ nec viſita⸗
cut a vaccis qᷓ buerũt poꝛ⸗
tare iugũ et archã vñi.j. Reg.vj.excludebant᷑ vituli
Ita ab his quibus incum
chã ſuppoꝛtare eccleſie ꝑ v
eſſe virga Aaron.i. diſcipl
ritatisſet manna manſuetudinis neceſſe e
li excludant᷑ carnalitatis/ conſanguinitat
diati amoꝛis. Aliter nãq; vineẽ Haboth
xxj.trãſferũt/et trãſferri pmittũt ĩ hoꝛtũ o

bit:nec iudicabit.Sicu

ſubditos ſᷣm ſuas carna

tẽ.Sicut inſuꝑ volens

mũdare:neceſſe habet ei

t Wonifacius pa
liu.ti. cẽſid.c romana. oedinãs e p̃l
bus:ſub eo qui ſequit᷑ tenoꝛe.
piat m ꝙ eſti canonib conſtitutũ: nullã tñ pecuni
ꝗam ipe vel aliquis v ſua fꝗ
ficij:aut conſuetudinis /ſe
noĩe:ſed ĩ victualibo expẽſa

Eaueat inſuꝑ neipᷣe vel quiſqᷓ ſuoꝝ aliqð munꝰqo⸗

populi mei:et veſcẽdi vt liberẽ eũ.

ceptuʒ habetis.j. Reg xvij. Fratres 16
Et nota cãm bonam/quare viſitare vebent. A. xj. j.
Illa v cauſa viſitabit pcta eoꝑ: Hiere. xiiij. MNon
parcendo /ne eos offendãt:qui licet mõ grauent ve h
ꝙ viſitant᷑ grauius tñ wlebunt in fine ſi nõ viſiten⸗
turſq damnũu ſu vepꝛehendunt: ſicut patet c illo

ribo inſtitutis.
¶ Scom qo v

=
—

uere:

ts / tria impediũt/ pul⸗

gatio. Etum
ita ſpũa⸗/
mpedit qñ
cupiditas ĩil⸗
it ſolẽ: in pſal.
pa i.vj.creta⸗
Platis viſitãti⸗
Rꝛocuratões aũt reci⸗

milia occaſiõe alicuiꝰof⸗
u quolibet alio modo eo
8s m recipiat moderatas

cũq; ſit et qlitercũq; offerat᷑ pᷣſumat recipe:vt nõ
ſua ſunt videat᷑ querẽ ſed que xpᷣi:qð ſi fuerit cõtra
pᷣſumptũ/recipiẽs maledictõ

mptũ/recipi ledicrõem incurrat/ a qᷓnunc
niſi duplũ reſtituat liberet᷑ Tolumꝰem̃ in his frau-

religioſoꝛuʒ
Lali g colli⸗
idelicet viſuʒ

ſicut planete et alie
vt ab ipa tanqᷓ a recta cꝗ
tẽ male intellecta/vel ad
malicioſis cautełmixta ẽ
rect curuatſiudiciumq;
er illã naq; dicũt malũ bonũz
1 vis recte ergo iudicare vel vi
ſitare:aufer illud mediũ coꝛdinatũ/ vt x te dici poſ
ſit illud pſal.Equitatẽ vidit vult

tna pl us eius:ſicut patʒ
J.xiij.ij¶ Tercio ꝙ vi

delicet nimia obiecti appꝛo
edit/quotidiano pa
ſjaliter:qꝛ qñ qͥs ali
ẽ ſeu aliã inoꝛdĩatã

bit poꝛtare iugũ dñi/⁊ ar
iſitatiõeʒ ſuã:in qua debʒ
ina coꝛrectionis et lex ve⸗
ſt vt vitu-⸗
is/ et inoꝛ⸗
iij. Regũ
lerũ/ dum
litates viuere pmittũt. Vli/
neã nãq; tranſferri in hoꝛtũ olerũ/eſt ſtatũ bonũ vel
pſonã que bona eſſe veberet tranſt ferre ad carnalita
aliũ in luto iacentẽ erigereꝛ
bamoꝛẽ et cõpaſſionẽ ap⸗
pꝛopinqreet inclinari manũq; ei iᷣm auxiliãdo poꝛ
rigere:exemplo ci qui ait Exo.iij. Vidi afflictiõez
De ſecundo p̃ᷣ⸗
tuos viſitabis.

WB

2
piij.
euius veſtis comburebat 2. xiiij. Muncigit?
viſitãda ẽ vinea:qꝛ viſt itatio a Nenif bneigt
De tercio Aath. xxj. D .

tercio Mg azde hodie opare in vineam
meã.Hoĩes em̃ ꝓ tanto vinee compari poſſunt:qꝛ ſi⸗

ut vinea nõ fructificans ad nibij⸗ ſi
Ita nec hoĩes niſi fructũ H Gecne
nihil valent niſi ad ignem in ferni. Iſtam ergo vine⸗
am vt melius fructificet vobig amputare incumbit.
d hoc ̊ ite vos in vineã: Mach. x. d illos autez
pꝛeceptũ illud v vinee cultura dirigit: de quibo m
ſtice dicitiij. Re xx. Aittã ſeruos meos ad te:⁊ ſcru
tabuntur wmũ tuã/et wmũ ſeruoꝝ tuoꝝ. NQuequi
m ver ba licet ad ir̃am ſint ipᷣius Hengdab ꝓmit-
tẽtis / ꝙ ſeruos ſuos mitteret ad wmũ achab. Moꝛz
liter tñexpoſt ita et intellecta pñt eſſe verba ipius eij
mutetis pꝛelatũ ad viſitandu ſubditos ſuos: vel ver
ba cuiuſcunq plati ſupiois vel iudicis mittẽtis in-
ferioꝛes viſitatoꝛes vel indices ſcribẽtiſ ; vel dicen⸗
tis. Mittaʒ 7c. Que quidẽ auctoꝛitas ſic intellecta
tria oſtẽdit. Pꝛimo viſitantiũ et voca toꝝ ad viſita
tõem ꝓ veritatis oſten ſiõe:excellentẽ oſtédit auẽteʒ
ĩ hocꝙ a veo mittunt᷑ qui dicit. Mittã. Scdo eoꝛũ
diligentẽ expꝛimit ꝓbitatẽ: qꝛ diligẽter ſcrutabunt᷑
Tercio ſubditoꝝ viſitant pficientẽ ↄcludir vtili⸗
tatẽ:qꝛ ad hoc viſitant᷑ vt viſitãtes purgẽt wmuz. i.

2ſciam:ſeruoꝝ.i.ſubditoꝝ.¶ EVti ad pꝛimũ ĩ ̊ vi⸗ Ixvu..

ſitantiũ/ et in viſitatõe iuuãtiũ oñdit᷑ auctoꝛitas:qᷣa
ab illo mittũtqͥ miſit ſeruũ ſuũ hoꝛa cene dic? inui⸗
tatis vt venirẽt:A uce riiij. Exqͥ apte ondit᷑ q illoꝝ
auctoꝛitas/cõmiſſio et officiũ ẽ pplim ppare et voca⸗
read vi cenã:er nõ colligere pecuniã. Zaliũ em peri
culũ patet.iij. Reg.xy. p hoc/ ꝙad Achab qui rece⸗
ptis poſſeſſiõiba ſeu munerib a benadab eũ abire p⸗
miſit dicit. Quiꝗ dimiſi iſtiviꝑ dignũ moꝛte erit ala
tua ꝙ aĩa illius ſdẽ periculuʒ patet.ij. Machabe.
x. œ occiſis a Juda machabeo:qꝛ dimiſerũt quoſdã
malos obſeſſos o muneriby abire ipunitos. Itẽ gaiꝰ
imꝑatoꝛ pᷣcepit illũ moꝛi:qͥ receptis a iudeis mune-
ribo ſtatuã ſuã ĩ tẽplo nõ poſuit ĩ hierlin / eo ꝙ ploiu⸗
cxoꝝ dilerit mũera qᷓ;impatoꝛis pcepta. oE ſexẽ⸗
plo caueat viſitãtes et ĩ viſita tõe iunãtes/ qꝗ ſpãlit᷑ a
ceo miſſi expꝛimunt᷑:vt fructũ faciãt aĩaꝑ: Mat. xxj.
AQiſit inqt ſeruoo ſnao ad agricolas ⁊?᷑. ¶ NWꝛo ſcpᷣo
põt qlibet ad viſitatõʒ ptines dꝛcere iliud Boph. j.
Serutaboꝛ hieriin ĩ lucernis. In q̃ aucte vpheta ii
loꝝ oſtẽdit diligentiã quo ad duo. Pꝛimo qtũ advi
ſitatõis materiã.i.pcta: e quibo fit viſitatö:wcena
ỹ diligeter illa ſcrutent/nihil dimittentes ſ. ed om̃ia
inquirẽtes / dicẽtes. Derutaboꝛ F. Becũdo qᷓtũ ad
viſitantiũ et accuſantiũ intentõem et affectũ: wcẽs
ꝙ vtrobiq; intentõem habeant lucerna diſcretõnis
illuſtratã: et caritatiua ſeu pĩna affecroe infoꝛmata
et tũc eritis lucerna pedibo:in pſal.a d dirigendã il
luſteandã: etad mundandã wmũ tuã. i. conſcdas /
pꝛias:et vmũ ſeruoꝝ tuoꝝ.i.conſcias ſubditoꝝ/⁊ vi
cioꝝ vioꝝ/faciẽtes qpar ſit huic wmui: Aat. x. Sʒ
iſti coꝛrectõis/ emũdatõis/illumĩgtõis et pacis tria
ſũt ĩpedimẽta. Quoꝝ pꝛimũ ẽ culpe ſimp occulta
tio et negatõ. Scðm ẽi reſpoõſione culpaꝝ palliatõ:
falſatõ / coloꝛatõ ſen terginerſatõ. Terciñ eſt pꝛaue
ↄcoꝛdie ſeu ſocietatis ogluriatõ et aſpiratio. Pꝛimũ xl.
pʒiqꝛ cũ pctm ſit moꝛbo ſpũalł/platꝰ vo viſitãs ſit me
dicꝰ:cũ culpa abſcõdit᷑imedicꝰſcrutãs veludit᷑et v-
apit᷑. Cales qlibẽter culpas ſuas occultãt: pra⸗
chelẽ ſignificẽt᷑: geñ.xxxj.qͥ vdola ebſcodit ſubt ſtra
mẽta. Taban vo deluſus viſittes onuit ſiẽ euidẽtia
vqʒ hyſtoꝛie. Bignificãt᷑ etiq ꝑ ſacerdotes bel Daſñ.
xuiij.qͥ facta ſua mala occulrabãt.pviſitãs ſilitudinẽ
hãe dʒ daniel:qꝛ ſic daĩel circa opeꝝ illoꝝ vnudatõʒ
cau teceſſit 1 cinẽs qͥs ĩ tẽplo aſptatos cribꝛauit

xIj.

Fxlij.

Wiſitatio

ad veritatẽ vuenit. Ita neceſſe eſt ꝙ viſitates cau
te et diligenter inquirent/et ꝑ homines in tẽplo cõ⸗

gregatos qui cineres nõ ſolum ſigmificant ſed ve⸗

racius oſtenduntur:quia omnes homines terra ⁊ ci-

mMs: Ecchi.x. ad veritatẽ neceſſe eſt ꝙ rrueniant. Sʒ

ad hoc neceſſariũ eſt ꝙ homines illi cineruũ illoꝝ ſe⸗
quant᷑ cõditõem et veritatẽ: qꝛ ſicut illi æ pedũ ve⸗
ſtigijs ſiue impᷣſſioni nõ mẽtiebant᷑:ſed oim peduʒ
oſtenderũt foꝛmã æ quãtiratẽ:qꝛ maioꝛis pedis ma-
ioꝛẽ oſtenderunt foꝛm:et minoꝛis minoꝛc. Ita ne⸗
ceſſe eſt/ ꝙ iſti ſe habeant circa oſtenſionẽ maloꝝ ho
minũ:ita videli ꝙ tã magni qᷓ; parui oſtendãt veli
ctũ/et vera cita et humiliter pᷣlato viſitãti obediat:
qꝛ cuilibet iloꝝ Yob xiij.loquitj/ vel loqͥ põt dicẽs.
NDuãtas habeo iniquitates et peccataſſuppleĩ ſub⸗
Ditis meis:oſtẽde mihi: ſicut os medico infirmitatẽ
oſtendit pedis vel vigiti putridi:et ſi meliꝰeẽ nõ pot
rogat vt comburat᷑ vel pꝛeſcindat᷑ Sic vos vt xe vo
bis verificef illud ps. Oſtẽdiſti populo tuo duraſſci
entes ꝙ melius ẽ ꝙ hic dura ad tẽpus qᷓ alibi ſinefi⸗
ne ſuſtineãt. Et qð pulcrius ẽſ hic coꝛã paucis eo⸗
rũ oſtendant᷑ wfoꝛmitates qᷓ alibi coꝛã roto mũdo:
qn leus cxeis verbu ſuũ implebit:q dicit Maũ.ij.
Oſtendã gẽtibus nuditatẽ tuã. Si vo ſic oſtendere
nolneritis: oſtẽdet vobis eus damnatiõeʒ veſtrã: ð
qua Apocał xvij. Veni et oſtendã tibi Damnatiõez
tug. Si vo nude et apte et iuſte oſtẽderitis/ oſtẽdet
vobis veus mercedẽ eterna:qñ væ quolibet vim veri⸗
ficat᷑ illud Sa p.x. Juſtũ væduxit oñs ꝑ vias rectas
et oſtendit illi regnũ tei. ¶ tuʒ ad ſecundũ impe
dimentũ eſt aduerrendũ/ꝙ illi qui cũ pꝛimis culpas
ſuas omnino occultare nõ poſſunt: vt ſic iudiciũ eua
dant coꝛrectionisiillas palliant et coloꝛare nitunt᷑:
ſicut patet de vſurarijs qui vendẽtes boues dicũt q;

pyur tantu recipe in termino ſolutõis vltra veꝝ valo
rẽ quantũ in termino vẽditionis valnerũt p quan-

to ad terminũ illũ locaſſent:et ſic alienũ bouẽ locãt
H certe iudicio vel aliquo illoꝛũ ſubtracto appare⸗

bit ꝙ fuit cupiditas et vſuraſer ſic x alüs mercato⸗
rib dicẽnibus: pñ̃t tantũ recipe quantũ cũ pecu⸗

mia illa interim lucri potuiſſent: væquito loquit᷑ ſa-
cra ſcriptura: vel ponius ſpũſſanctus ĩ ſacra ſcriptu-
Ta: Iſa.xxxiii irge Z habuit foueaʒ hericius:et
enutriuit catulos: et fouit ĩ vmbꝛa eius Qus auẽtẽ
Ptractas btũs ιaρςg ο ₰οaα altoꝛali. c. xij. ſnialiter di⸗
cit:in herici nomine impurementis duplicitas ſeſe
fendẽtis væſignatur:qꝛ anteqᷓ; capiat᷑ pedes cernũ
tur et caput:ſed mox vt app:ehẽſus ſem etipᷣm ĩ ſpe⸗
rã colligit/pedes introꝛſus ſubtrahit raput abſcon
Dit. Dicpᷣlatus vel viſitatoꝛ vel quiſcũq; pctoꝝ coꝛ⸗
rectoꝛ pedes hericij vidit:ↄuʒ mala ſubditoꝝ audit
vel vidit veſtigia:ſed dũ eum pꝛehẽdere nititur in
ſperã colligit᷑:et pᷣlatus tergiuerſatõe pꝛaue fenſi⸗
onis illeſus:totuʒ pariter ignoꝛat qõ ſe ſcire credit.
Volẽeteſq; eos ca ꝑe ad modũ hericijj contumelie vł
Tetractõis aculeis pungũt. Quoꝛũ factuʒ Mar. xij.
ſignificat: vbi ſeruos miſſos ad agricolasja lios con⸗
tumelijs affecerunt: alios occiderũt. Nota. F. j.xxx.
Kerciũ impedimentũñ maloꝛum videlicet concoꝛ
Dia:qui quãdo culpas nec celare poſſunt:nec palli⸗
are.malicioſa ↄfederatõe ſe vfendũt.i ꝑ leuſathã
ſignificant ad coꝛpuſq; eius ptinẽt:æquo Job. xl. 2
xlj. Coꝛpus inquit eius quaſi ſcuta fuſilia et ↄpacta
ſquamis ſe pᷣmẽtibnsvna vni cõiungir᷑: necquidẽ

ſpiraculu incedit eas:vnialteni adheret:ettenen⸗
tes ſe nequaqᷓ ſepabũ᷑ Cuiꝰauctoꝛitatis expoſitiõʒ
nota m hem̃ ꝛeg. F. .x. Oec maloꝛũ confederatõ
E ſicut ſpinaꝝ cõnerio:et ideo ſicut eis miniſtrabit᷑
equibus Haũ.j. Dicut ſpine ſeinnicẽ cõplectũtur
ſic uiuiũ eoꝝ pariter potantiũ cõſumet᷑ qſi ſtipula

W ppiij.

ariditate plena.e hac maloꝛuʒ anaicicia loquitur
Aug.in epiſtola ad AMacedoniu dicens. Axpo ma⸗
nat vera amicicia:nõ temptatõibus pẽſanda cõmo⸗/
tõnis ſed gratuito amoꝛe. Amant ſeinuicẽ mali: ſed
amoꝛ ille oĩ carcere durioꝛ ẽ et peioꝛqᷓ Diſcoꝛ dia:ne⸗
mo em̃ veracit eſſe amicus dicit hoĩs:niſi ſit amicus
veritatis. ve illoꝛum vo pena nota. F.j.xuij. Wis ᷓ
tribus impedimentis amotis:ſcrutare et vide qob.
i ebatid Ti ſitmundo. ſ
¶Onia vo veus nõ ſoli ĩ ſclarit:ſed etiã religio⸗
ſis habitare dignat᷑: poſt ſerutatõem et viſitatoʒ ᷣ
mus væiin ſeculanib: vidẽda ẽ etiaʒ in religioſis:ad
qua pᷣlatus mentẽ ad viſitandũ dirigens: dicẽ põtil
lud Yone.ij. Videbo tempiũ ſanctũ tuuʒ. Clamoꝛ
iſte fiit Yone clamãtis væ vẽtre ceti. ꝛo quo ẽ ſciẽ
dũ ꝙ vẽter ceti capitulo iã religioſoꝝ aſſilat᷑:qꝛ ſicut
Poos q extra ventrẽ eiꝰpiclitabat i ventre a picu⸗
is pᷣſeruabat᷑. Sic illi qui extra clauſtꝝ varijs tẽnta
tiõibus et occaſionibo qſi maris vndis pidlitant:in
capitulo a piculis illis mundari. cuſtodiri et ſanari
bẽt. Ad hoc nãq; capitulũ/ et ſpaliter tꝑe viſitati-
onis intrare vhẽt: vt a ſpnalibus piculis mũdẽtur/
et impoſteꝝ cuſtodiant᷑ Qð ergo Yonas dixit ĩ ven
tre cetiſpõt cõgrue dicere pᷣlatus vĩſitãs:vel alius in
eius noĩe et ꝑſona. Videbo templũ ſctm tuuʒ. Que
quidẽ auctoꝛitas oĩa oſtẽdit que ad viſitatipeʒ reqͥ⸗
runt᷑. Ald viſitatõem nanq; ſicut ad quodcũq; opus
bonũ quatuoꝛ cauſe requirũt᷑...efficies. materialis.
foꝛmalis:et final:que quidẽ q̃tuoꝛĩ pᷣdicta expꝛimũ
tur auẽte.Efſiciẽs nãq; eſſe oſtẽdit᷑ ille qͥ dicit:vide⸗
bo. Materialẽ vo oſtẽdit dicẽs:tuũ. Et foꝛmalẽ ex
pꝛimit di.templũ. Finalẽ:ſcm̃.Oſtẽdit᷑ pꝛimo actꝰ
Vtutis:videbo vos et gaudebit coꝛ vim. cðo ſtatꝰ
tutꝰĩ hoc qð dicit/tuũ:qꝛ thꝛonus tuꝰerit firmus iu⸗
git᷑.ij. Reg. vij. Zercio locꝰ ſalutis:templũ.j. Coꝝ.
iij. emplũ dei ſanctũ eſt qð eſtis vos. Nuarto fi⸗
nis operis/ totũ ſit ſanctũ: IJla.vj. Danctꝰ.ſ.i coꝛ⸗
T:ſanctꝰin oꝛe:ſanctus in ope.¶ ¶ Rõne pꝛimiẽ ad⸗
uertendũ/ꝙ ſicut in vidẽte ad hoc ꝙactus erꝰ ſit re⸗
ctus et vYtuoſus tria reqͥrunt. Mꝛimo inſtrumentuʒ
ſanũ. Scdðᷣo mediũ claꝑ. Tercio obiectũ ꝓpoꝛtiona
tũ. Ita ĩ viſitãte ⁊ accuſante reqrit᷑.ꝛimo nõ ſoluʒ
oculus.i.intẽtio ſana et iuſta.q videlicet nõ viſitẽt
coꝛrigãt vel accuſant ꝓpter odiũ vel vindictã: ſicut
cõiter faciũt:qꝛ vix familiarẽ vel ſpecialẽ accuſant
ſicutĩ pꝛimitiuo oꝛdineĩ quo ꝑ accuſatões et viſum
coꝛrectioõis alaꝝ cognoſcebant᷑ ſpãles. Sed hen mõ
põ ſpecialesſſed inimici et ꝑſecutoꝛes a malis repu-⸗
tanf qui aĩas coꝛrigere ꝑ accuſatões nitũt᷑: ſ tñ ꝓpt᷑
h frater fratrẽ/ vel amicꝰ amicũ/pire pmittẽ nõ er
Kequirit᷑ inſuꝑ ſcðo ꝙ P ĩſe ſint ſami et mundi:qꝛ
aliter malos non accuſabunt:nec audacter coꝛriget
quia cõmuniter vitioſus aliũ nõ nitit coꝛngereſqui
eodẽ vitio labeꝛat ne ei impꝛoperet᷑ ꝙ feſtucã ð ocu
lo fris extrahat.et trabem ĩoculo ꝓpꝛlo nõ videat:2=
ne ei dicat᷑ Medice cura teipᷣm. Pꝛimo ꝗᷓ videte voſ⸗
meipſos.ij. Yoh.c.vnico. SGecũdo requirimedium
claꝝ ĩ vidente.hoc manifeſtũ eſt et in viſitante/ etac
euſante necefſariuʒ eſſe ſupponit videlicet pꝛimo
inter iudicẽ viſitantẽ er ſubditũ viſitatũ /ſit q̃ſi me⸗
diũ iudici rectũ ad h ꝙ ſit iuſta ſnĩe ꝓbatõ.¶ ec

Arti.iij.
xliij.

aũt fieri nõ poſſũt ſine accuſatõe et diligẽti examia- xlv.

tione:ũ ſnĩe pbatõnem iuſtã et veracẽ velationẽ ſeu
accuſationẽ:quaſi mediũ congruũ inter accuſantẽ ⁊
iudicẽ/ p̃cedere ẽ neceſſe. Cuiꝰquidẽ accuſatõis mo⸗
dus et foꝛma/a ſaluatoꝛe noſtro chꝛiſto ĩ enãgelio œ
terminat᷑ Math. xviij.vbi wcet᷑ et pꝛecipit᷑ ſi pec
cauerit in te frater tuus.i.teſolo ſciẽte:xæ ouo nec fa
ma laboꝛat:vade et coꝛripe eũ inter te et ipſuʒ ſolũ.
Si teaudierit non dicas pᷣlato vt pꝛeiato:ſed vt vi⸗

bi n id nenn,
pinculüin Biern
beſätalmeſen Zo i. Heeumt
perun ot peuciquiſicpeedunt 0e
Aonguinkobiatun Ponionae
1cpen Qnienculha abſcondunt.
Nongätne videat qan voillampalliäte
