cenſetur: ignoꝛant. tamen in ſpeciali quando mũdi
vident vanitates:contra quas vel pugnãt vel ab eis
vincunturin facto eius pugnas intuent᷑: quas ſicut
carms pugnas vincere tenentur. Si philoſophi na⸗
rurali victi ratione ſeipſos vincebant. ſicut dicit po
licraticõ.l. viij.c. vij. ꝙ demoſtenes pꝛeliatus eſt cum
reri mtura:et victoꝛ abijt: malignitatẽ eius perti⸗
naciſſimo animi roboꝛeſuperãdo:itaq; alten demo⸗
ſtenẽ natura:alterũ induſtria eſt enixa.Quãto ma⸗
gis etiã chꝛiſtiani mundũ vincite:in quo ⁊vbilioꝛ eſt
pugna.Et nolite cõfoꝛmari huicſeculo: Roma.xij.
Bea fugite eã que in mũdo eſt concupiſcentie coꝛru
ptionẽ.ij. Pe. j. Bicut patet. C. xiij. ij. Alij vo be
ne ſe excuſant:ſicut illi qui quãdoq; vagi reputãtur
inconſtantes:eo ꝙ ſicut ſdetrus ad coꝛneliũ Phi⸗
lippus ad eunuchũ. Auguſtinus ad anglicos. Iſra
helite ad terrã ſanctam: gratia pꝛedicationis ad in
deles diſcurrere: et pꝛo chꝛiſto ad barbaras natio
nes pegrinari volunt. Qui em̃ hos notat:quare om
nes apoſtolos et ſpecialiter Paulũ:qui quaſi per to
tum mundũ diſcnrrebat non notãt. Sed videtur
idẽ accidat nunc illuc ire volentibus et impedienti
bus:qoᷣ quandoq; iſrahelitis accidit et egyptijs: qͥa
ſicut iſrahelitis volẽtibus ire in veſertu vt ſanctiti⸗
carent vo.ſicut patet Exo v.egyptij eos vetinebãt
vt edificarent vmos et colligerẽt paleas: ita iſti vt

colligãt bꝛa ſiũ et mixtilionẽ ab his qui irritauerũt
aſcendentes ĩ mare mare rubꝛũ.in pſal.cv. Et qͥ ve⸗
ritatẽ cei in iniuſticia detinẽt: RKo.j.contra quos ta
men quãdoq; in magna ſtabunt conſtãtia: ap. v.
Nota. P. iij. ix.
Pena vo inconſtantium et periculũ oſtenditur ĩ
harte:Sopho.j.vbicæus talibus minatur dicens. vi
ſitabo ſi uper pꝛincipes:et ſuper filios regis: et ſuper
omnes qui induti ſunt veſte peregrina: quod verbũ
non ſolum ceclericis intelligi poteſt: qui veſtem in⸗
duunt in coloꝛe vel foꝛma nimis ſeculareʒ:ad quos
epiſcopus dicere veberet. viſitabo ꝛc. Ded etiaz le ſe
cularibus:qui veſtium foꝛmas frequenter mutant:
vt vanis homĩbus et alijs nationibus ſe inaniter cõ
foꝛment: quos æus viſitat in terra pꝛopꝛia: nimijs
gladijs eos occidendo:et in terris alioꝛum tuj rpiter
capiendo et captiuando timoꝛẽ incutit viſionis ma
ioꝛis dicens. et erit vlulatus et planctus.quãdo ſci-

—

licet in infernũ cadent:nõ pꝛopter veſtem:vt vere aſ

xiij.

Ani. vj.
xiiij.

ſerunt:in qua nõ eſt peccatũ:ſed pꝛopter inconſtan

tiã et peccatũ:quod interius figitur. ꝓpter hoc eniʒ
tunc cadet: quia ſi ille qui nõ eſt firmus in ſella: ſeg
equitãdo quaſi ebꝛius ad omnẽ partem mouet᷑: nõ
oterit foꝛti aduerſarij impulſui reſiſtere qn cadat
Afortioꝛi ille quinõ eſt firmus et conſtans in men
te et vita:non poterit impulſui dyaboli firmiſſimo

in moꝛte reſiſtere. Mui ergo nunc ſtat videat netũc

oſtenditur diſtinctio. Gecundo coꝛpoꝛa⸗
lis infirmitatis cauſa. Tercio vei ipaʒz im
mittẽtis intẽtio.Quarto ꝙ eſt ſign ũ diumne dilecti
onis. Quinto vtilitas. Sexto ꝙ pariẽter toleran

da. Septumo qualiter infirmũ viſitãs ſead ipᷣm ha
bebit. Octauo viſitantiũ ⁊ mĩſtrantiũ vtilitas. NMo

no ꝙ ꝓ infirmis eſt inſtanter oꝛandũ: .

Mtum ad pꝛeimum. Infirmitas alia anime:alia
coꝛpoꝛis. Habet nanq; anima ſuas infirmita tes et

Arti.j.
rj.

Arti. ij.

Infirmitas

Abilitates/ſimiles infirmitatib et vebilitatib coꝛ
di ſteie Par⸗r pꝛimo v ſuꝑbis:quoꝝ ĩfirmitas fre
neticis aſſimilatur atq; moniacis:qui nullis ſub⸗
eſſeꝓ poſſe volunt:vel vinculis tenerni. Sed omnesĩ
ceircuitu moleſtãt et vexãt.v quibus Iſa.xxiiij. In
firmata eſt altitudo viroꝝ:et terra interfecta eſtab
habitat oꝛibus ſuis. ¶ Gecũdo idẽ patet in cupidis
quoꝛum infirmitates ydropicis aſſimilãtur:qui cõ/
gregãt potum in malũ ſuum: Ecẽi.v.Eſt alia infir⸗
mitas quã vidi ſub ſole:diuitie cõgregate in malum
vmini ſui ⁊c.¶ Lercio patet in his qui ſunt carna/
libus vediti voluptatibus:quoꝛuʒ infirmitas ſimi/
lis eſt infirmitati litargicoꝛum et ſodomoꝛuʒ quiimn
his letantur que moꝛtem adducunt:quoꝛum tamẽ
leticia bꝛeuis erit.quia iuuenes eius in infirmitate
cadent: Iſa.xl.ad inſernum videlicet: dum iuuenes
ſunt plus ĩ talibus letantur. ¶ Ex iſtis vo ſi cito ſa⸗
nati non fueriut: cito plures ſequuntur infirmita-
ces: ſicut ex vna coꝛpoꝛali Surts alie ſequuntur in⸗
firmitates.Gi vᷣo ſanate fuerint:cum maioꝛe tamẽ
timoꝛe impoſterum ſemper viuendum eſt/quia ſicut
poſt infirmitates coꝛpoꝛales quãtumcũq; homo ſit

in conualeſcẽdo:tamẽ vbilitas et quedã iterum ca-

⁊vndi facilitas in eo diu remanet. Ita in pꝛopoſito:
ſicut lignum extinctũ minus igni reſiſtit ꝙᷓ aliud nũ
qᷓ inflamatum. Calis ergo etiam conualeſcens dice
re poteſt illud Treñ.j. Infirmata eſt virtus mea.
LEx hoc illis cõuenit᷑:qui ꝑfecre ex toto coꝛdenõ
cõualuerũt:fugiẽtes omnes pcedẽtes illicitas ſocie
tates etoccaſiões ad malũ inclinãtes.Eſt em̃ eta⸗
libus ſicut v illis quoꝝ oſſa fracta nõ ſunt omnino
ſanata vel ſolidata. quibus verificaturillud Eʒe
chielis.xxxiiij.quod infirmũ erat non conſolidaſtis
Dic ergo opoꝛtet fracturam bene conſolidari:⁊ vnl⸗
nus ey toto ſcrutari:et ſanare. Ita opoꝛtet vulnꝰcoꝛ
dis /oꝛis/et operis contritio neſ cõfeſſione et ſatiſfa⸗
ctiõe perfecte ſanariſab illoqui ꝑ confeſſoꝛuʒ mini-
ſterium ſanat omnes infirmitates: et redimit re in⸗
teritu vitã. In pſal. cij.
Aliter er iſtis infirmitatibus ſpũalibo non ſana
tis: infirmitates ſequẽtur coꝛpoꝛales:quia ſtãte cau
ſa ſequetur effectus:ſed infirmitates ſpũales ipſius
videlicʒ anime cauſant infirmitates coꝛpoꝛales. Er
go ipᷣis nõ ſanatis iſte ſequẽtur. O autem infirmita
tes ſpirituales coꝛpoꝛales cauſent infirmitates:pa/
tet tam ratione ꝙᷓ auctoꝛitate.¶ Matione em̃ ſequi
videtur: illi qui voꝛdinati ſunt quo ad vuʒ: in ſe
cæoꝛdinatas habeant qualitates et paſſionesſet ele⸗
mentoꝛuʒ compoſitiones. Pꝛeterea. G. v. xviij. oſtẽ
ſum eſt: infirmitates coꝛpoꝛales ey gula pꝛoueni⸗

unt l ſed gula eſt peccatum:ergo ⁊c̃.Hoc etiam dicit

ſcnipturs ꝙ ĩ multis eſcis erit infirmitas Ecci.xxx⸗
vij. Ad idẽ auctoꝛitate patet tam veteris teſtamen/
ti Zeutro.xxviij.vbi inter cetera mala et penas que
Tus ꝑ moyſen ſua pꝛomittit frangẽtibus mandata
penaʒ adiũgit infirmitatis dicẽs. Percutiat te dñs
egeſtate/febꝛi ⁊c̃.qᷓ etiam noui Jo.v.xpᷣs ſanato pᷣce
pit ne amplius peccaret ne dveterius ei cõtingeret in-
nuẽs ꝙ pᷣcedẽtis infirmitatis peccatũ cauſa fuit/qð
reaſſumptũ grauioꝛẽ cauſaret. Ergo ante coꝛpaleʒ
cõualeſcentiã necefſariũ vider peccatũ cõfiteatur
ſicut oſtẽſum eſt. C. vj.ij. Et ſicut neceſſaniuʒ eſt ꝗq;
ante confiteãtur:ita neceſſariũ eſt poſt conualeſcen
tiam ꝙ a peccato ſe cuſtodiat:ne di in peccato cadit
inſirmitatem reuocet. Oꝛ em̃ mirabile ꝙ infirmitas
multis tam frequenter redit:qui poſt adeptam ſani
tatẽ tãingrati ſuo medico eſto exiſtũt. ſicut patʒ
Z. v.xxx.cũ ſequentibus.
Et ꝙ ex ꝑte noſtra peccatũ infirmitates canſat q̃
tamẽ a ⁊xo ſine cauſa:nõ mittit.licet ab homine cau

ſa ignoꝛet. vij. q.j. cñ percuſſio Oicnt patet.C.v.lxi
3ceo umn. videt᷑ vei inueſtigare intẽtõem infir
mitateʒ mittẽtis:ſicut inueſtigani põt cã in ſuo effe⸗
ctu. Effectus aũt infinmitatis Laliqᷣbus ẽ quadru⸗
plex:qꝛ peccatuʒ expellit. Gcoo veij caſtꝑ anime in⸗
trare facit. Zercio hominẽ in multis erudit. Quar
to ad veum velocius currerefacit.ex quibus perpen
ditur ꝙ pꝛima vi intẽtio eſt peccatum ve anima in
firmi expellere.ſicut mater manum filij aduſtam ad
igneʒ tenet: vt caloꝛ ignis caloꝛem expellat aduſtio⸗
nis. Hoc ſciens abbas Macharius in vi.pa. quendã
in ſanitate foꝛicatione veditum: in infirmitate ad
ſe vemiẽtem ſanare recuſauit:c multos ſanauit:ſci⸗
ens ꝙ infirmitas grauis ſobꝛiaʒ facit animã: Ecchi.
xxxj. ¶Secũda dei intẽtio eſt vt ſibi anime caſtruʒ
aperiat᷑. Ad cuius aperitõem agit:ſi icut rex agit cir⸗
ca caſtrũ ei rebellãs:ĩ parte vebilioꝛi ipᷣm obſidet.et
ex parte illa illud capere nititur: plureſq; ĩſultus ex
parte illa caſtro facit. et ex illa parte caſtrũ capit:qð
ex alia partenullo modo caperet.ſic omnino opera
tur deus erga nos tam in opere conuerſionis totius
eccleſiaſtice multitudimis:q in opere cõu erſiõis vni
us peccatoꝛis. in tota nãq; populi multitudine vna
pars fuit quaſi foꝛnis huius ſeculi: videlicet potẽtes
nobiles/ dinites:ſapientes/ pꝛudẽtes et huiuſmodi.
Alis vo fuit quaſi vebilis:pauperes videlicet ſim/
plicesſvydeote et illitterati. Sic eniʒ Paulus partes
lſtas oꝛdinat.j.Coꝛinth.iuiij.dicẽs vos nobiles.nos
autẽ ignobiles/ vos foꝛtes / nos vo infirmi/ vos pꝛu
xentes nos ſtulti.volens ergo æus totam multitu⸗
dinẽ ad ſe cõuertere:om niũq; animaꝝ caſtrũ cape⸗
re:a parte incepit debilioꝛi quãdo infirina mũdi ele
it veus vt confundat foꝛtia.j. Coꝛinth. /j. Quia
illis captis:et ad ſe conuerſis apud mundi eſtimati⸗
onem foꝛtes confundit: dum illos ad ſe etiam ꝑ in
firmoꝝ miniſteriũ et pꝛedicationẽ conuertit. u
ins etiam operis ſimilitudinẽ quotidie in conuerſi⸗
one tenet peccatoꝛis.in quo due ſunt partes.vna vi⸗
licet ſanitatis.alia infirmitatis. Volens ergo mi⸗
ſericoꝛs veus peccatoꝝ coꝛda ad ſe cõuertere:ex par⸗
te infirma eis inſultus facit.quot nãq; infirmos pũ
cturis tangit:tot eis tela ſagittat:que cum ſentiunt
ei miniſtriſq; ſuis aperiunt dicentes.eſtina:quere
ſacerdotem:iura pete eccleſiaſtica:qui in ſanitate ei
nunq; aperirẽt:nec miniſtros ſuos peterẽt:immo po
tius vellent ꝙ extra oſtium iᷓ intra poꝛtam eſſent.
ſed oꝛdinãte væo qui ſibi ſuiſq; celeniter voluit.mul⸗
tiplicate ſunt infirmitates eoꝛum: poſtea accelera⸗
uerunt:ĩ pſal.xv.¶ Lercio vt hominẽ in multis eru
diat:libꝛumq; conſcientie diu nõ viſum:et ideo obli
tũ reſpicere faciat. Eſt em̃ ð multis in ſanitate ſicut
cæ pueris in autumnibus et feſtiuis:quia ſicut tali⸗
bus tẽpoꝛibus nihil v libꝛo curãt vel magiſtro:ita
nec iſti ve veo vel v libꝛo conſcientie:ideo alijs die⸗
bus a magiſtro dure verberantur vt libꝛos reſpici⸗
ant:et lectões recoꝛdẽtur:quod ⁊ coacti faciũt.Sic
eus tales infirmitate verberat:cuius verba dũ ſen
tiũt:ad libꝛũ recurrũt cõſciẽtie:qꝛ dũ infirmitas pũ

git extra:cõſciẽtia pũgit intra.Et ideo tuncad cæuʒ

et libꝛũ cõuertũtur:plal.xxxj. Conuerſus ſum ĩ erũ⸗
na mea dum configitur ſpina.magiſtrumq; petunt:
qui eos in libꝛo illo plemins infoꝛmet: contfeſſoꝛẽ vi⸗
Telicet.et ſic inillo libꝛo:et in cognitione ſui ſola ve⸗
xatio dat intellectum: Iſa xxviij. ¶ Quarto infir⸗
mitatem mittit tens:vt ille qui in ſanitate ambula-
re in via vei pigreſcit:quandamq; in hoc vebilitateʒ
fingit:ſicut ammal pigruʒ foꝛtius ⁊ potẽtius vadat
ſicut animal ſtimulatuʒ:ſicut em̃animal quod qnẽ⸗
vq; non ſtimulatum in luto iacet: vel pigre vadit:
ſtimnulatum vo tæ luto ſurgit: pot enterq; va dit et

Exem.

vj. .

mainfimitutene ſpius nn
iſe urabitteie inqult n it
nomeidten crate ran habeti
oreafülium infirnü mater nanchm
ginemhebet Nno filioinfimo⸗,
niru ununtitu dus wllis i
miſenianusͦpꝛo dopatienter ſuſti
Inrqquiait. Egoaũt mendicus ſunm
ſlliatuseſt me. Gnebeatns Gn
uiterdiſpenſatione dunus geutit
niteuſtogit. Quando etiam hac ix.
nubitmembꝛn pelmembꝛoꝛum ſanit
ſat viloguinongmiſtpicroran
i.

¶ Wrautdiuine dilctionis ignarqun
oſtencunt manifeſtuns appareant

Geturinfinnitatooßierertlltatts:⸗
ſeapparebitggifimitades dininſun
um. (uimd nanch eccata urge
atin heceatdrinſtun ddamiins
Ilitvektoginta ofogtare ddeter
ſu giiti ſniigfontantr diſpii

i Wotnſſterininfimitate tua qui

anoſumerwbtgin anlttesſſi aune

Oaſ whllia alpereoiteline
nan gun zufenn
Ctnnhliſ tlid wenibli nn
cfintmſſps oiſfimn igtihn
n olens gn urotntim nuinn,
tere omniiganina caſtii cae⸗
it dhllion noinfinna müͤct
undatfotig Conthſ. Qig
Aſecnuenſsapud nuncieſtinet,
liuncit:dun ilosac ſtenim gin
nüer pregicanone converti, Cn
ſuniliudine uotidie n connenſ,
ons. in quodye ſuntonte na ni⸗
alua ifinnttats. Golmnzeom⸗ .
wox cr, oſecenreir po⸗
iws ſiat quot i iji mooĩ
btals agittateue um lentiunt
penunt dichntes Feſtnna auge
teeccleſiaſtica:ulin ſanitateti
miniſtros ſuospeteret mmodo
goſtiun Fintra vontan eſnt.
iſibiſaiſchellenter voluitnn⸗
mitates tornm poſtes ecllern
Trrcoythonniinnulugi
ſcentiedinnͦ nſunmetitcbẽll
mulnoinſantueſent
Cen ſinisigia icntal⸗
nnibns et feſtigio: lo ennti

jotreſnegitwuin
hürlben o

ſe mi nttarmnll
inninſnler e,
hunimnaitoe i
in unin i⸗
ini iemni u t
5 olut l liſi e
nun otannßl

go ui⸗

Exemp.

Arb. v.
Viij.

Exemp.

Infirmitas

feſtinanter. ita nonnulli qᷓ in ſanitate non ſtimula⸗
ti:pigri ſunt ad opus bonũ:in lutoq; iacent peccato
rũ infirmitate ſtimulati: ve luto ſurgunt: ↄfitendo/
reſiſtendo/elemoſynas dando ⁊ alia bona opera faci
endoz ulea B ittendo/ potẽtes fiũt: q qlibet pᷣt
dicere cũ paulo.ij. Coꝝ.xij. Qñ infirmoꝛ tũc potẽs

ſum. Nam vtus in infirmitate ꝑficit᷑: ſicut de facto

in ũllis ptʒ. Mota plura quare æus infirmitat es vl

tribulatõnes mitti
per totum.
Ex his omnibo patet ꝙ infirmitates a veo miſſe ſi
gnũ ſunt diuine circa nos ſollicitudinis:et dilectio⸗
nis magne. Maximeſenim diuine miſericoꝛdie indi⸗
cium eſt:ꝙ ita diligẽter nos erudit:ſtimnlas penaſ
qs eternas meruimus in tempoꝛales cõmutat in⸗
rmitates: tum ad illos qui ſub illis coꝛriguntur
Bicut ẽᷣ qui ſuis veſiderijs malis in hocmundo im⸗
punead tpᷣs dimittuntur timere pñt:ꝙ a eo vrelin
quunt᷑ſicut pʒ.Z. v.xij. Ita illi qui infirmant᷑ cogi⸗
tare pñt:ꝙ a deo amant᷑:p Auos quolibet veo dici pᷣt
Ecce quẽ amas infirmat᷑: ꝗo xj. ¶ Dac nanq; ↄſi
deratione motus fuiſſe videt̃ heremita in vitaſpa. qᷣ
q? vno anno infirmitatẽ euaſerat:quaʒ ſingulis an⸗
nmis habere ↄſueuerat eo aqueſius uit:ꝙ eñ obliui⸗
oni tradidiſſet dixit nanq;.tu es magiſter et ego ſer⸗
uus tuus:non cogitas ve me.qꝛ nõ caſtigas me.⁊ mi⸗
ſit ei æus bonas febꝛes ¶ Male errant:qͥ in diuti
nis lãguooꝛibo ſeipᷣos q̃i a veoo cœærelictos eſpiciũt qͥs
hoꝛtat᷑ ſcriptura Eccleſiaſtici. xxxviij. dicens fili in
tua infirmitate:ne deſpicias teipᷣm ſed oꝛa wminuz:
⁊ ipſe curabit te:ipᷣe inquit curabit te:qͥ tantam im⸗
mo maioꝛem circa te curam habet:quantam mater
circa filium infirmũ:mater nanq; maioꝛem ſolicitu⸗
dinem habet te vno filio infirmo:qꝙᷓ; e ecem qui ſa⸗
ni via currunt:ita veus væ illis qui in quacunq; ſunt

miſeria:quã pꝛo ceo patienter uſtinent teſte pſal.xo⸗

xxix.qui ait.Ego aũt mendicus ſum et paupꝑ et dñs
ſollicitus eſt mei. Vnde beatus Gregor. qui nos in
quit ex diſpenſatione durius ꝑcutit:eo ampliꝰ ex pie
tate cuſtodit. Quando etiam hac œ cauſa:qñq; ſub
trahit membꝛa vel membꝛoꝛum ſanitateʒ. Eſt eo
ſicut veillo qui non ꝑmiſit pictoꝛem pingere..xiij.
ijj. M
Vt añt diuine dilectionis ſigna:que in infirmita
tib oſtendunt᷑ manifeſtius appareant:congruuʒ vi⸗
detur infirmitatis ondere vtilitates: ex qᷣv mamife⸗
ſte apparebit ꝙ infirmitates diuini ſunt amoꝛis indi
cium. ¶ Pꝛimo nanq; peccata purgatvel purgari fa
cit in peccatoꝛe:iuſtum vo amplius lucere facit: hoc
vtilitas excogitata ↄfoꝛtare vebet egrotuʒ. ſ icut ĩ vi
taſpa.quidã ſuũ ↄfoꝛtanit diſcipulũ infirmũ dicens
nõ ↄtriſteris in infirmitate tua.quia ſi ferrũ es ruhi
ginoſum:rubiginẽ amittes:ſi aurũ es purioꝛ efficie-
ris.¶ Secundo anime inimicos væbilitar: qꝛ illoꝛũ
vnam quam in tentando habent manum:infirmat.
Habet nanq; dyabolus in tentando duas manus:
Vnam videlicet ſuꝑbie:qua tentatum erigere vel le
uare nitit ↄtra eum. habet aliã:iram vicʒ vł inuidi⸗
am: qua nititur tentatũ im pellere ↄtra pximũ.habʒ
mundus etiã vnã manũ ꝓſperitatis: qua nititur tẽ⸗
tatũ pꝑ cupiditatẽ et inanem gloꝛiã v terrenis diui⸗
tijs eleuare in altuʒ vt pꝛofundius cadat.habet ali⸗
am aduerſitatem/qua nititur peccatoꝛem ceijcere ꝑ
murmurationem:et veſperationem. habet etiam ca
ro in tentando vnam manũ qua peccatoꝛem impelle
re nititur:ad accidiam/ gulam/luxuriam ⁊ hmoi.ha
bet aliam qua iſta ↄcupiſcere facit.homine vo graui
ter infirinato:ommium iſtoꝝ ſimul cũ illo:vna manꝰ
infirmatur:qꝛ dyaboli infirmat᷑uꝑbia: mũdi glia.
carnis luxuria:qbo infirmitatis inimicus vœbinioꝛ ti

t: tã bonis ꝙᷓ malis. T. v.arti. viij

lii-.
midioꝛq; in tentando efficit᷑: quia videbit ꝙ infirma
ta ſit coner aiefen pſona tentata:cuip
us tẽtationes euadere vi ebanpolibile⸗ poſt ta⸗
leʒ inimicoꝝ vebilitatẽ faciliter oĩa illoꝝ euadet ten
tamenta:quod pulere in qnadã oſtẽdit pyſtoꝛia mo
do quo ſequit᷑ e quadã muliere delicate et ſupbenu
trita:quead ↄfeſſionẽ veniens nullo mõ ad h̊ indu-
ci potuit:vta ſuꝑbia ⁊ a carnalib cefſaret oſi iderijs
7 penitentiã ageret:tandẽ vnum facere acquienit.
videlicet um rogaret diligenter ꝙ; oꝛdinaret de il⸗
la:ꝙ melius eius expediret ſaluti:qð cũ pluries oꝛa⸗
ret vus pꝛimo eius bona abſtulit tꝑalia:que eiꝰ nu
triebant ſuꝑbiam:atq; carnalia væſideria:q facto ne
ceſſitate laboꝛare ꝓpulſa eſt que poſtmodũ a afeſſo-
re v ſtatu ſuo regſmerndit ſe minꝰ tentari:qꝛ vnde
ſuꝑbire vebeã:nõ habeo nec diu in lecto laſciuiando
carnis vt ſolebã nutrirepoſſũ æſideria.qꝛ mane ſur
gere 71 manib laboꝛare cogoꝛ. Iten eidẽ imiſit capi⸗
tis woloꝛẽ que tũc ſe tẽtari minus rũdit:qꝛ vixpᷣ wlo
re viuere licuit.vltimo eidem grauem immiſit infir⸗
mitatem:que ⁊æ ſtatu ſuo requiſita:vt pꝛius reſpon⸗
dit. intantum wmata eſt caro infirmitate: ꝙ ego ali
um non væſidero:intantũ vo vefoꝛmata ſum:qꝙ nul⸗
lus me vſiderat. Caueant diligenter illi: in hec
imittit manus.ſicut in muliere hac debilitata eſt:ne
cũ alia manu contra illos pꝛeualeat: qͥ in multis nõ
infirmat᷑.ij. Coꝝ. xiij. Refrenatur tamen alia manꝰ
quodammodo ſicut equus freno:ne ſeſſoꝛem ad libi
rum in pꝛecipiciũ poꝛtet oꝛet tamẽ ſicut pꝛedicta mu
lier: ⁊ oro fidei totaliter ſaluabit infirmũ: Jaco. v.
Cercio eſt portushuius mans: gaud ent em̃ bo⸗
mies poꝛtui:⁊ pegrini patrie: exules wmib appꝛo⸗

Exemp.

x.

pinquantes:ita aĩa in infirmitate que eſt ianna vtte

que ad ſalutẽ ducit eternã. hicem̃ nulla ſanitas ẽ du
rabilis:qꝛ ſicut aq̃ obturata in vno loco fluit ꝑ aliũ
ita infirmitas vna ex ꝑte vel in vno tꝑeſanata ⁊ ob⸗
turata cito alio in loco vel tꝑe redit. Illa vo ſauitas
vltima:ad quã ꝓ infirmitatẽ tranſũ ppetua erit ĩfir
mitas ꝭ̊hecnõ eſt ad moꝛtẽ: Jo.xj.ſed ad vitã. Pꝛe⸗
dictaꝝ vo vtilitatũ cõſideratione: vident᷑ fuiſſe mo⸗
ti. Pꝛimo ſanctus petrus apoſtolus. quo legit᷑: q
ad rogatum diſcipuloꝛum filiam ſuam infirmam ſa⸗
nare noluit:cum tamen tot alios ſanaret:quot ĩ pla
teis on uerũt infirmos: Actuũ.v. Qnia petro ſana
bunt᷑:diſcipulis vᷣo allegantibo vfectũ ſeruiẽtis du
comederent benedictione data ipam ꝓ tꝑe pꝛandij
ſanã reddidit:pactoq; miniſterio:p̃cepit vt ad lectũ
infirma rediret Ocdo paulus q; tanotheum diſci
puluʒ ſanare noluit.ſed potius wcuit: ꝙ vino modi
co vteretur ꝗꝓpter ſtomachum:⁊ frequentes infirmi-
tates.j.Thimo.v. ¶ Tercio ſanctus Thomas can
tuarienſis. quo legit᷑ cum quidã qͥ ei ſpecial fue
rat dñ viueret.videret tot ad eius tumbam ſanari il
luc iuit:et ſanitate recepta:cũ in via eſſet redeñdi: co
gitauit ꝙ foꝛte nõ bene rogauit:qtũ ad aĩe ſalutẽ q:
aliqñ coꝛpoꝛis infirmitas anime pꝛoficit fanitati re
dijt ⁊ oꝛauit:quod ſine enenire ꝑmitterer ad anime
Plnccineſnenmnmmrs eſſet ſiue ſanitas:cui ſtatim
infirmitas redijt. Ille em̃ amicũ ſuũ ſicut veus pat᷑
filiũ ſuũ volnit atẽrere in infirmitate: Eſa.liij.
Muarto Yohannes heremita in vitaſpa. a qͥ cuʒ
quidaʒ peteret ꝙ euʒ ſanare vellet. reſpondit rẽ tibi
neceſſariam cupis abijcere. ¶ Quinto quidam ſer⸗
uus. qᷣ fert᷑: cũ qͥdã q in ſanitate omnes xæi ſuos

Exemp.

Exemp.

Exemp.

ptempſit:infirmatus eſſet:in vno pede:et ab eo pete Exemp.

teret:ꝙ pꝛo pedis ſui oꝛaret ſanitate. Reſpõdit.ro⸗
go vum ꝙ tibi infirmitateʒ mittat in vtroq; pede.

Aliꝰetiã ab ĩfirmo rogatꝰ:vt ꝓipᷣo cũ rogaret: qᷓ Exemp.

ſiuiſſe fert:an melioꝛ ⁊ moꝛi patioꝛ eẽt infinmꝰ vel ſa
nus:qͥ dixit ꝙ infirmus:cuiille/ oꝛo ſᷓ vt ſemper ſis

Eyemp.

Arꝰ. vj.
xij.

Arꝰ. vij.
xiij.

xuiii.

Infirmitas

infirmus. Ze quodam etiam alio legit᷑ ꝙ deũ roga⸗
uit:ꝙ nunꝙ eũ ſanaret. Om̃es enim iſti cũ paulo di⸗
cere vident᷑.gaudemus inqͥt qm̃ nos infirmi ſumus.

ij. Coꝝ.xiij. Mec mirum etiã:q; pꝛedicti alienis glo

riant᷑ infirmitatib:que eoꝝ ꝓficiũt ſaluti:qͥ ⁊ in pꝛo
bene in eodem caſu gloꝛiantur:cum paulo quiait.li-
enter gloꝛiaboꝛ in infirmitatibo meis: vt inhabitʒ
in me virtus chꝛiſti:ij. Coꝛinth.xij. —
In qua auctoꝛitate:exemplariter datur intelligi:
qꝙ; omnis infirmitas eſt patienter ſuſtinẽda: nõ ſolũ
Reer Ralerarnt videlicet a o mittit᷑pter noſtrã
vtilitatem:vel quia eſt ſignum diuine dilectõnis: vł
ꝓter tres pᷣdictas vtilitates:nec etiã ſolũ:qꝛ a ſum⸗
mo ofeſſoꝛe:et medico nnit in penitẽtijs ⁊ me⸗
dicinis ſuis nõ errat:ſicut ptʒ.T. v.lxiij.nec q; mul⸗
tũ meritoꝛia eſt.ſicut pʒ.T. v.lxviij.et.lxix.Ged eti⸗
am:qꝛ eſt medicina impoſita a medico:q multũ dili-
git infirmũ:ſicut pater filiũ.qui etiam ſcit infirmuʒ
ſanare:et vult nilq; ab eo reqͥrit:nec in aliã ꝓijcit in⸗
firmitatẽ.Coꝛ enim infirmia receptione medicine:
tot ve cauſis retrahi poteſt:ne recipiat patienter ⁊ ſe
cure medicinam:vel qꝛ timet:ne ſit infirmitatis ſue:
et medicine ignarus vel ꝙ talis ſit infirmitas: ꝙ ab
illo ſanari no poſſit/vel ꝙ nõ multũ medicũ diligat/
vel ab illo diligatur:vel ꝙ nimis ꝓ ſalario petet: vel
ne foꝛte ſit pꝛoditoꝛ ⁊ illũ intoxicare vel peius valere
faciat. Sed in veo ⁊ in medicina quã ipᷣe imponit:ni
hil hoꝝ ſuſpicani poterit.ſicut patʒ inductine:quia
ſcit ⁊ poteſt multum diligit:et nihil dat filijs dile/
ctis:niſi quod ſcit eis foꝛe vtile:medieinãq; infirmi⸗
tatis gratis dat.Que ſi cuiꝙᷓ videat᷑ grauis:ponat ĩ
cogitatione ſua penam eternam:quaʒ peccando me⸗
ruit iuxta iſtaʒ que illã extinguit ſi in bona vita ⁊ pa
tienter ſuſtineatur:etinuenient ꝙ minuma erit ſic pe
na ignis picti:nulla eſt reſpectu pene ignis veri:qͥ er-
go murmurat ⁊æ picto:vel d digito leuiſſime leſo vł
⁊Tæ breui pena febꝛiũ:quomodo murmuraret ⁊e igne
vero et eterna łe combuſtione coꝛpoꝛis ⁊ anime? de
pena eterna. Molite ergo murmurare ꝓpter infirmi
tatem carnis veſtre:Ro.vj.dictum cogitantes hea⸗
ti Gregoꝛij. Si inquit veus:tamaſpere percutit vbi
percutit:qaſpere percutiet:vbi nõ percutit.
Mui auũt infirmos viſitãt:aut hoc facere veberẽt
ratione cure coꝛpis:ſicut medici coꝛpoꝛum:aut rati⸗
one cureanime:ſicut medici animaruʒ et amici qui⸗
cunq;.Qualiter autem pꝛimi ad ſinfernũ ſe habe⸗
re vebeant terminat ſtatutum concilij generalis:
Extra de penitentijs ⁊ remiſſio niw.cum infirmitas.
Cuʒ infirmitas inquit coꝛporalis:nonnunqꝙᷓ ex pec-
cato pꝛoueniat:dicente mmino languido:vade etno
li amplius peccare ne veterius tibi cõtingat:pꝛeſen⸗
ti vecreto ſtatuimus⁊ diſtricte pꝛecipimus medicis
coꝛpoꝛum vt cum eos ad infirmos vocari cõtigerit:
ipſos ante omnia moneant et inducant:vt medicos
ꝗduocent aĩaꝝ:vt poſtꝙᷓ fuerit infirmo de ſpũali ſa⸗
lute pꝛouiſum:ad coꝛpoꝛalis medicine remediũ ſa⸗/
lubrius pꝛocedat᷑:cum cauſa ceſſante ceſſet effectus.
Siquis autem medicoꝛum huius noſtre conſtitutio
nis.poſtꝙᷓ ꝑ pꝛelatos locoꝛum fuerit publicata trãſ⸗
greſſoꝛ extiterit:tamdiu ab ingreſſu eccleſie arceat᷑:
vnec ſatiſfecerit ↄpetenter. SOloſa Moſti. dicit: ꝙ ex
quo pꝛecepimus neceſſitatem impoꝛtat:patet ꝙ trãſ
greſoꝛ peccat moꝛtaliter.nec hoc ſtatutum pꝛeſcribi
põt nec aliqua ↄſuetudine tolli cuʒ ꝓ animan ſit in-
troductum ſalute. Sequit in vcretali. Ceteꝑ cum
anima ſit vo multo pcioſioꝛ coꝛpoꝛe:ſub intermina/
tione anathematis ꝓhibemus:ne aliquis medicoꝛũ
ꝓ coꝛpoꝛis ſalute:aliquid ergo ſuadeat:quod in ani⸗
mne periculum conuertat᷑.¶ Mualiter vo ſecũdis lo
quendũ eſt:in parte oſtenſum eſt:in toto iſto capuu⸗

J liij.
lo:in quo patet:quõ infirmũ ad patientiam hoꝛtari
poteſt:eyponendo infirmitatis vtilitates ⁊ alias cir
cũſtantias:in ꝑte vo in facto oſtendit᷑ chriſti: Yoh.
v.qui pꝛius egrũ ſanauit:ſpũalit er dicens:remittun
tur tibi peccata tua:vinde coꝛꝑaliter dicens:ſurge
et tolle grabatũ ⁊c. Cum omnmis chriſti actio noſtra
ſit inſtructõ:quod ipſe opere exercuit:nos wcẽ opor
tet:vt pus medicinã ꝗqrãt aĩe ꝙ pᷣus ferrũ v vulnere.
.petm aĩa extrahat:ↄfitẽdo.ꝙ medicinã a ſũmo
medico q̃rãt xpᷣo.⁊ tantũ ei dʒ in mẽbꝛis ſuis ꝓ ſalu-
teaĩe:qnantũ daret ꝙ ſalute coꝛꝑis et ꝙ ꝙ ſalute coꝛ
poꝛis multa ſuſtineret:ita illã patienter ſuſtineat in
firmitatẽ ꝓ ſalute aĩe. O⸗ ĩſuꝑ teſtamẽtũ ſuũ faciat:
etiã quãtũcunq; moꝛi nõ væbeat: qꝛ abũdãs cautela
nõ nocet.ſi ei nõ noceret ne cuiuſcũq; eſſz ſtulticie ſa/
nus confiteri.a multo foꝛtioꝛi hoc facere nõ nocet in
infirmitate:cũ nec moꝛtem acceleret ſed potiusvitã
pꝛolõget:ſicut illa que infirmitatis ⁊ moꝛtis cauſas
amouent:vceat inſuꝑ infirmũ:quõ omnia bona pꝛi
us facta ad memoꝛiã ↄtra veſperationẽ adducat: ſiẽ
oñſum eſt. S.ij x-v. Quibo add ere poteſt quõ boni
viri gaudenter moꝛiebant᷑:ſiẽ patebit infra.c.õ mor
tuis:qꝛ ↄtra quatuoꝛ timoꝛes:qͥ moꝛientibo cõtings
ſſent:quatuoꝛ habebũt cõſolationes:q̃ timoꝛes il
os abſtulerũt.Morti.n.appꝛopinquantes:exqua⸗
tuoꝛ qñq; turbani ſolent.Oꝛ pctõꝝ memoꝛia. ex moꝛ
tis amanitudine.ex ſocioꝝ carẽtia:qꝛ viq; nullus cuʒ
eis irevult.⁊ ex metu iudicis.(¶ Contra pꝛimũ boni
viri:qͥ gaudenter nos pᷣceſſerũt ad moꝛtẽ:⁊ om̃s etiã
nunc bene moꝛientes ↄfoꝛtationẽ habuerũt:⁊ habe
re veberent wepꝛeteritoꝝ peccatoꝝ afeſſione:et ſatiſ⸗
factione.Di vo nunqꝙᷓ ante bene cõfeſſi fuerũt:vel ſa
tiſfecerũt nõ tñ eſperent:qꝛ ſemen verbi xi in bona
terꝛa ſemĩatũ tante virtutis eſt:ꝙ ſi adhuc illo vltĩo
die terꝛã coꝛdis ſui arare ↄfeſſione voluerit et ſatiſfa
cere.ſtatim in eis creſcet ad ſalutem.latro enim a de⸗
xtris in cruce vltimo die vite ſue terꝛiam ſuaʒ arauit
⁊ ſeminauit meſiſes collegit quiba adhucviuit.
Contra ſcm afoꝛtat moꝛientẽ moꝛtis excogitata
breuitas et vtilitas.xæ qua ſupra.e.ca.x. ¶ Contra
terciũ:omnia bona oꝑa que hominẽ moꝛientẽ ſequũ

tur:iuxta illud Apoc.xiiij.opera illoꝝ ſequũt᷑ illos/

⁊ om̃s eccłie:et viuoꝝ oꝛationes:⁊ ſuffragia:et ſancti
ad quos dum vixit œuotioneʒ habuit: qͥ ei in moꝛte

occurꝛunt ipmq; aſſociant ſicut patebit infra. Mh. xj

xlviij.⁊.lxxij.Mõò q̊ ſolus recedet:qͥ tot habebit ſeq̃n/
tes:qͥt bona pꝛius fecit.tot aſſociantes: quot pro eo
rogant dum moꝛit᷑.tot occurrẽtes:qͥt ſanctos in ve-
uotione prius habuit.¶ Eontra quartum ↄfoꝛtare
æbet qꝛ miſericoꝛdia vñi qtũ ad bonos plena eſtter
ra.Et ꝙ taliũ populꝰ adiuuat infirmitatẽ: Roma.
viij.Et ſic iſtis quatuoꝛ modis confoꝛtate ſunt infir
mitates eoꝛuʒ: Hieremie.v.¶ Ultimo nota.aſᷣ.xj.
xxxviij.
BGed ad infirmoꝝ viſitationẽ/ ↄfoꝛtationẽ/ mini-
ſtrationẽq; homines magis ex coꝛde propter um:
et ſpirituale lucrum inclinentur ⁊ attrahantur:con
Fynnn videtur illoꝛum oſtendere merita:et ſpiritua
ia que ſequũtur lucra:quando hoc vei amoꝛe/ vl p⸗
ximi faciunt compaſſione. oꝛum autem commo⸗
da tria eſſe noſcũtur. ¶ Primo nanq; wũ placãt:cui
opus illoꝝ eſt multũ gratũ et acceptũ: ſicẽ gratuʒ eſt
dño benigno:qðd fit ꝓ ſuis miniſtris infirmis vel in⸗
digentibo.q̊ ad ↄplacendũ veo vebemꝰcõpati infirmi
tatibo:Hebre.iiij.¶ Gcðo hoĩem a peccato pꝛeᷣuat
quia ſicut q cunq; tranſiens:videns pꝛecedentem in
aliquo loco pꝛofundo:vel periculoſo incedere cauet.
BGicut eriz vidẽs wmũ ꝓximi ſui incendi cogitat æ
ſua:quõ liberari vel cuſtodiri pot᷑it. Sic videtes ali⸗
orũ coꝛpora infirmari:⁊ ꝑiclitari: ſuoꝝ coꝛpoꝛnm

Exv.

xvj.

eiſogisc apoſtolis demunch n
7 Phmkammglehrntſultt
miteinfirmatd angeluslundom
ſcesclalſemint irhuenuen
Mototin ccoetin teranobiles in
—
enſoſuz miſens pelpamn ſtams h
dignariobſequinpbietlam ioſen
Noſos toygerenon al gnabatun
leneabeis infidantur ſi cos tangen.
ſoibens hubertus aitip epꝛoſo ſemi
ſicem oſtenderenoluiteſed wnamma
hanteroſtendere ſolebat: quoc am
Moinalia maplla guea leprolo verl
u percuſſitaligſalua manente. e
——
unteslwerget ſeguenteseren
1 ifind cn e
(Desbenpnumdimiſtum ehgne
fimorunmtrabitkiſtationenct
Nonmnia precicta Dnni nidelicetr
enz dilts gulnultudarerlegan⸗

Vanſt ſüpatch
dtuor tinores , mor
oꝛhabedüt +☛ atne

tentoppeccatopafeſioneetſcti,
mpenteherefiſnrn
Pegentiqrſenen erhi iinbon⸗
te irtunseſtipliacbuc llo tiin
Narareofefſione volnentetſatift
qtſctadſalaten inoenina d,
modie nteſyetenan ſußz gmantt
collegt wnhoahnchnutt
Prrat nonente nono qogntit⸗
Evsſipe, ,6². (Zontm

goqyehomth nonente ſegui ,.

cnii operaloſelit illos
orarioleg:, uffagiaeet anct
motionezhabult:eiin morte
cunt ſcht atehit inffa. Kp
lusrecedetiqtothabebitſeqn⸗
at tor eſſociantes: guotpoth
totoccreresͤtſanctosin ⸗
it CZontraquartumfonent
iadſſictiad bonos ſbeuctn
badiunatin mntmt zinn
tnor nodischhfort,teſolin

wemieyy. Ultino noti )⸗

Exemp.

Exemp.

Exemp.

Exemp.

xix.

Exemp.

Arꝰ. ix.
.

Ar. j.

Inobedientia

cuſtodia et periculi ſecura cogitant euaſione.:et ſi ſa⸗
pientes ſint:talia ꝗpter que ei quem moꝛti appꝛopin
quare vident picula timent ipſi carebunt.ſicut oſten
ſum eſt.G.ij.xliij.Et ſic pᷣm JYob viſitans ſpeciẽ tu⸗
am nõ peccabis. Et ſic pater ꝙ religio munda:eſt vi
ſitare infirmos/viduas ⁊ pupillos: Jaco.j. ¶ Ter⸗
cio ſecurioꝛes ad iudiciũ venient:⁊ qꝛ eum pꝛius pla
tauerunt:et quia chꝛiſtus ſuos ⁊ ſeipᷣm in ſuis pniꝰ re
ceperunt:et quia iudici querenti viſitatione infir
moꝛum:quando dicet: Infirmus fui ⁊c. Math. xxv.
habent quid reſpondeant. Pꝛopter hoc enim patet
ꝙ congrue reſpondit quidam ſenex in vitaſpa. cuidã
querenti v tribus fratribus:quoꝛum vnus ieiuna⸗
bat ſex diebus:alter multum laboꝛabat:terciꝰ ſerui
uit infirmis:cuius opus eſſet veo plus acceptuʒz:duo
inguit pꝛimi:tercio nullo modo compari poterunt.
Propter hoc etiã patet melius eſt ire ad omuz
luctus:qꝙᷓ ad wmum ↄuiuij:Ecces.vij.¶ ¶ Et nõ ſolũ
pꝛedicta lucra verumetiam ſanctoꝛum exempla mul
tum nos ad hoc pꝛouocare deberent:vt infirinis cha
ritatis preberemus obſequia.¶ ¶ De ſancto quippe
Lodonico rege quondã francie:in vita ſua legitur
hoſpitalia vbi infirmi erant cũbentes: viſitare ac
infirmis obſequi ꝑſonaliter ſolebat: vnde et lepꝛoſũ
etiaʒ dvefoꝛmem pꝛopꝛijs pauit manibus. Be quo⸗
dam etiam ſancto epiſcopo legitur: ꝙ; lepꝛoſum oſcu
latus fuerit:quem etiam oſculando in magne humi⸗
litatis et meriti ſignũ a lepꝛa ſanauit. Sanctus etiã
Paulus ex magna quam ad iinfirmos habnit com⸗
paſſionem dixit: Quis infirmaturet ego non infir⸗
mor.ij. Coꝝ xj.¶ Et non ſolum in regibus/ſanctis/
epiſcopis et apoſtolis:verumetiaʒ angeloꝛum ad h̊
habemus exempla: In vitaſpa.legit᷑: ꝙ cuidas here⸗
mite infirmato angelus plurib miniſtrauit diebus:
vſq; alius qui ei ſeruiret ſupueniret miniſter. Ex
quo tot in celo et in terꝛa nobiles infirmantium non
vædignantur obſequium:verecunqum videtur? pe⸗
riculoſuʒ miſeris vel parui ſtatus hominib.æœbiliũ
vædignari obſequia:vbi etiam ipſe eus:et homo le⸗
pꝛoſos tangere non vdignabatur. Sed timent foꝛ⸗
te:ne ab eis inficiantur ſi eos Kngerse⸗ ſicut ille ve⸗
ſcribens hu bertus ait: lepꝛoſo ſeruiens ei plenam
faciem oſtendere noluit:ſed vnam maxillam ei ædi⸗
gnanter oſtendere ſolebat:quod cum ſemel faceret:
Tus in alia maxilla:que a lepꝛoſo verſa fuit: illuʒ le⸗
pꝛa percuſſit:alia ſalua manente. Hniuſmodi ergo
fugientes ſuperbiam ⁊ periculum et predicta ſide
rantes lucra et ſequentes exempla libenter ſuſcipite
infirmos.j. Chepa. v.
Begd heu vnum dimiſſum eſt:quod nonnullus ad
infirmorum trahit viſitationem et miniſteriũ plus
ꝙᷓ om nia pꝛedicta:wnũ videlicet⁊ legatum. ꝓpter G
eniʒ diues:qui multa dare ⁊ legare potuerit ab his
qui in huius ſpem ponebant frequenter viſitari ſo⸗
let:a quacunq; vtinebatur in firmitate: Joh. v. Ex⸗
emplũ vo ꝙ ꝙ infirmis eſt ex coꝛde oꝛandum:patzʒ in
pueris:qui qn vident nutricem ſuam ab eis auferri/
vel recedere:clamãt:vt clamoꝛe ſuo receſſuʒ eiꝰimpe
diant. Sic clamauit mulier chananea pꝛo filia ſua:
et regulus pꝛo filio ſuojrecedente. Sic et clamauerũt
iuſti: necnon ⁊ eccleſia pꝛo nutrice et filia ſua: et dñs
exraudiuit eos. Mota materia infirmitatis et quõ
diu erſa peccata et peccatoꝛes per diuerſas infirmi⸗
tates infirmantes eſignantur: P. vj.xij. ,
Nobediẽtie. Primo
ponenda eſt cauſa. Secundo falſa excuſa⸗
tio cum repꝛobatione. Tercio pena.
MCauſa vo inobedientie duplex inuenit. VUna in/
trinſeca:qpꝛia vicʒ voluntas qua dictum eſt. J. ij.

vj. Alia extrinſeca. inobedientiuʒ videlicet ſocietas:
g frequenter accidit ꝙ ſicut vna coꝛda mala in cy⸗
thara:totã coꝛrũpit melodiam:ita vnus vanus ſen
tractoꝛſmurmuratoꝛ diffamatoꝛ et inobediẽs: in
vna pgregatione ſpũalem inficit melodiam: pacem
videlicet coꝛdium/dũ multos ſibi efficit ſumtles. Ty
tum.j.ſunt inquit inobedientes multi vamloqͥ .
Sed qꝛ inobedientie nomen multis eſt odioſuz:4
bus tamen inobedientie factum placet:ideo ab illo
nomine multipliciter ſe excuſant:qui tamen multi⸗
plicia inobedientie facta ↄmittunt quoꝛum aliqͥ iõ
minus obediunt:quia in cogitatione ſe ülis pꝛefer̃t
quih obedire veberẽt:cogitantes q; maioꝛis ſint no⸗
bilitatis vel meriti vel ſcientie ſeu gratie cuiuſa cũq;.
qui reſpondetur.ij. Mach.vij. Mõ inquit obedio P⸗
cepto regis:ſed pꝛecepto legis: potius veo em̃ qᷓ; ho⸗
mini obediunt dum eis iocum tenenti obediũt. Eli
ge ergo vitam vt viuas ⁊ obedias volũrati vi: eu⸗
tro.xxx.¶ Ali obedire vellent ſupioꝛi:q nunqꝙ; ↄtra
illoꝛum oꝛdinaret volũtatẽ:qͥ obedire vellẽt in pꝛo⸗
ſperis ⁊ nõ in aduerſis.⁊ iõ ſupioꝛẽ hrevellent qͥ poti
us illoꝝ ſequeret᷑ volũtatẽ qᷓ ecõuerſo. Siles culda⸗
æq in vi.pa.ſcribit᷑ꝙ cuidã dixit ꝙ abbatẽ hr̃e vel⸗
let iuxta volũtatẽ ſuã:⁊ cñ tali pſpere viuere et mori
vellet: Cui reſpondit abbas:tu inquit abbatẽ que/
ris nõ vt illius ſeqᷓris voluntatẽ / vt ille ſeq̃tur tua⸗
cui illi ignoſce mihi:qꝛ gloꝛiabar eſtimans me bñ di
cere. Sic multi moderno gloꝛiant᷑ tꝑe:plures querẽ⸗
tes ſupioꝛes:nõ obſtante ꝙ graues et pauprime ſint
