nũ ẽ diligendũ:q̊ maiꝰ bonũ magis diligẽdũ .et ma,⸗

xvimũ maxime. Ideo dicit Mat x. Qui amat patreʒ
vel matrẽ plus q; me:nõ eſt me dignus.¶ Gecũdo in

Mogdus vo amandi

A xr.

effectu lingua et ope mãdata eiꝰ obedient᷑implẽdo.
Beut.xj. Ama vnm deũ tuũ:et obſerua mandata eiꝰ
Qui em dicit amo/et oꝛe iurando et blaſphemãdo
vel oꝑe vi mẽbꝛis nocẽdo/oↄtradicit:mẽtit. Jõ dicit
oĩbus in Petro Jo. xxj. Petre amas me:paſce oues
meas. qi diceret:oſtẽdas h̊ in ope.¶ Tercio ꝓſeuerã
tiã et ↄtinuationẽ in vtroq; Quid em̃ valet nauem
ducere ad poꝛtũ:ſi ibi ſᷣmergat᷑. Jõ Pꝛouerx.v.dicit᷑
n amoꝛe eiꝰ vlectare iugit᷑. Cõtra pꝛimũ iſtoꝝ.i.
ʒexcellẽtiã iſtã faciũt/qͥ płꝰ amãt creaturã qᷓ; creato

rẽ:data qᷓ; dãtẽ.Et vocat᷑ amoꝛ adulterinꝰ:qꝛ adul⸗

tera plꝰ viligit maritũ ꝓpt munera: qꝙ; ꝓoter ſeipſũ.

Et ſut tales ſiles cuidam adultere pariſiꝰ. væ q̃ fert᷑.

ꝙ; æ aſſenſu ꝑtiũ poſita fuit in medio int᷑ manituʒ et
adulterũ:vt ſic eligeret quã ꝑtem vellet.q ſtatiʒ ad
ulterũ elegit.qꝙᷓtum ad modũ illiꝰ in medio int᷑ mari⸗/
tũ et adulterũ:ſumꝰ oẽs ſic poſiti:int᷑ cũ et creaturã
in medio.i.in libeꝛo arbitrio:vt amoꝛ noſter ſit meri

toꝛi?. Alij vo ad modũ adultere eligũt potiꝰ amare

creaturã.alij vo ad modũ fideł ſpõſe amãt creatoꝛẽ.

Ve qbo Aug. e vbis dñi. Ser. lv. Amoꝛ mũdi adul-

terat aĩiam. Amoꝛ fabꝛicatoꝛis caſtigat.
¶ Motiuũ vo magnũ veu amãdi cebet eſſe: ꝗy ipſe
tãtũ nos amauit.qð ondit ꝑ tria ſij amoꝛis.q ſt dare

facerelet pati vltimũ eſt certiſſimũ ⁊ maximũ
1

Maioꝛẽ hac dilectõe nemo hʒ: Joh xv. edit noſᷣ
multa ſicut patebit infra.c. væ dilectõe. Fecit etiam
nos /et ꝙ nobis / eccleſiaſtica ſacramẽta et hmõi. Paſ

ſus ẽ moꝛtẽ/ dãs vitã ſuis:et aĩaʒ ſuã ꝓ vita ⁊ aĩa nr̃a

In q oñdit ſe qdamõ plꝰ nos amare qᷓ ſeipᷣm: ſiẽ płꝰ
amat᷑ res empta qᷓ pꝛeciũ datũ cuiꝰ amoꝛe circa nos
admirãdo dicẽ poſſumꝰ illud Jo.xj. Ecce q̃lit᷑ ama⸗
bat eü. Mõ. O. viij.j. Et. P. ij Jij Ei ergo vicẽ repẽ-
damꝰ amãdo:qͥ nos ſic amauit. Aliter peioꝛes cane
ſumꝰ:q pꝛo modico pane cuſtodit.et amat dñm ſuũ
Nõ. .uiij.xxxvij.Pãdo etiã ei qð ita care emit⁊ nõ
vilipẽdere:nec ꝓ modico dare:nec inuanũ aĩaʒ acci⸗
pere:quã ita care enle. Pnſud et ꝙ ipſo etiã qͥnpotiꝰ
ꝙ nr o lucro ſuſtinere aduerſa dẽmꝰ. Si em̃ amoꝛ car
nalis vel ſpes lucriterreni vel vſideriũ hñdi graʒ et
amoꝛẽ dñi terreniſfacit hoĩem oĩa ſuſtinẽ: Mltoma
gis amoꝛ verꝰ oĩa ſuffert:oia ſperat:et mediante illo
martyres vicerũt rgna:oꝑati ſũt iuſticiã ꝛc. Cũ qͥb

ſi tot ſuſiineremꝰ ꝓ vo: qdð ꝓ pituris ſuſtinemꝰ:poſſe

mꝰ eſſe qð ipᷣi ſũt. Eñ Aug.væ wctrina xpᷣiana. O ſi
poſſemꝰ excitare hoĩes/et cũ ipſis excitari:vt tales eſ

ſemꝰ amatoꝛes vite ꝑmanẽtis:qles ſt amatoꝛes vite
fugiẽtis. Gʒ heu pauci ſũt qͥ nõ libẽtiꝰ⁊ ſuſtinẽt ⁊ la

boꝛãt ꝓ alijs:q; ꝓ ceo: ſiẽ patebit infra.cð laboẽ.Et
tal etiã modꝰ loquẽdi apud nobiles.vel curiales in⸗
oleuit: ꝙ qñ vnꝰ vult ꝙ aliꝰ pᷣcedat/vłaliud ſiłe mo⸗

dicñ faciat:Ticit pꝛimo ꝙ; faciat amoꝛe ei vel mris

eiꝰ.Seiñ dic ꝓ amoꝛe meo h̊ facias:et tũc citiꝰↄ cedit

Tc.Iſtũ modũ ſciẽs qͥdam paupꝑ rligioſus cũ veniret

et peteret pꝛãdiũ.ad poꝛtã cuiuſdã nobił mulierisꝑ
iamitoꝛẽ ꝓ amoꝛe veiipſa negãte:remiſit ianitoꝛẽ ꝓ
amoꝛe ſacte marie:et ipſa iteꝑ negãte: Tercio remi⸗
ſit eũ petẽs ꝓamoẽ ſuo Ipſa tũc cogitãs ꝙ foꝛte ha
beret eiꝰ noticiã ãnuit.et ipſo intrãte dña mirabat᷑:

᷑ pꝛiꝰ eñ nõ viderat.et in pꝛãdio ⁊ diu poſt expectãs

quã amiciciã vel noticiã ptẽdere vellet: cũ mhil ab
eo ĩe h audiret. finalit q̃ſiuit ab eo quã noticiã eius
hꝛet:qͥ dixit nullã.q̃re ergo hodie petiuiſti pꝛãdiũ ꝓ
amoꝛe meo:qͥ ait:cogitaui ꝙ eſſes nobił młier ⁊ ſciui
nobiles mimima petita ꝓ amo:e vłtimoẽ ci ſicut

elemoſynas zbmoõi negãt: p amoꝛe vo mũdi vł hoĩm

maf dat:et iõ ſicpetiui et ſic obtinui. Vbi em̃ dant
panũ integrũ et ↄuiuia magna pꝛo mundi vanitate:
vix dant tunicam pꝛo amoꝛe vei vbi multsa ſuſpiria/
et woloꝛes/et laboꝛes ſuſtinẽt ⁊ intentas cogitatões

V.

Arꝰ. iiij.

vtj.

Exemp.

oceoamer ter
ſat nimnltuntl ioenelin
itſtmons n nſpoſtini

mcftegeggltad nocid poncnnsdlbongn

4 ſali
iCtuns abn atetg fumn
ſun ſmſͤafnei doiiguinfe
(tafnaifcat Jtai oſtandr aſcndat⸗
uſiſtenintinmsct amalistt nücult
ctionesad tenenaetnepottstt hnon qui ven
aſenſi inpetint Teſtebento Gegoin

toinennig neaat Natn S, nj
r. Gecide lolab vnuulo acpit
mugvorone Auguſtini ing Jobannan qm
Aulicnanorn Ncnde ctctitts ſunk i
Uuulliegrtientis d hno fonte a ſontisſi pis
lleftgbundctobtua glios inotdinatosn
, Henglo inſti gnelle ögnafeiig cün
annſelintnanturerifnnitdicis. Oifent

tetaogtg naritushabent gtemaht
muizeiinimlacnin namdin
renaſennamuſang dig iiſirti ,
et anoꝛ; Oic etuob urauit amonis

Onet Conto lnquitticgs ſupno amore nn

Degltno 11

bcicane aſioctt tan n dinſi
gyij Daco eni eigoͦn aeantten
Pmoico dorenecinuonii aiaz aca⸗
eend ge lpoeni gnpot
kmereduerſadems Olef amoꝛcar
itenen! vel nſidenü hiigizet
ni faat hoſemoia ſuſtine: Altoma
aſuffert: oia ſperatt et mediantelllo
it igna: opan ſüt iuſtic 77. Cüͦ i⸗
ro: qo o ituns ſuſtinem poſe
Grzig wwannanumb
rhoies et ipſis rcltar ttolet
Nrnerecr ſaetn Ae
npanaiſüͤtqno⸗ ibet ſuſtinit l i
doꝛ ſe hatehi inffn cdliboe et
qnediapud nobtlesrel un bin
pvult Golivcecar nlali lena⸗
. ramovemipelnfis
cit pꝛumo fnci⸗

ſacusttucaitocedit
gmote meob ſacns t tütltl nct

ſfezſſuſlne
ad porti muſdi nobikimulleſts⸗
uad neguterrmiſit innoe,
neepauntnlir a
mna Jyſa tüccogitsy'forreſ⸗
at, e intrüte dſag mitahin

idior diupoſterpe⸗

Exemp.

Amoꝛ.

pꝛo carmnali amoꝛe:nõ libent᷑ frãgerẽt vel amitterẽt
vnã wꝛmitionẽ in mane ꝓ amoꝛe cær et citius ſurge⸗
rent et irent ad eccleſiã voluptatũ amatoꝛes magis
ꝙᷓ ci.ij. Chio.iij.¶ Quaſi ſimile accidit alteri reli⸗
gioſo me pꝛeſẽte.Cũ peteret hoſpiciũ a quodã diui⸗
te: Reſpondit optet nos accipe baliuos 7 miniſtros
regis.ne nobis noceãt.vos væbetis recipi a viris ec⸗
cleſiaſticis.ð cui religioſus. fuit aliqñ in italia quidaʒ
bõ/qui omni die poꝛtabat ad eccleſiã duas cãdelas.
vnã vo ponebat añ imaginẽ dei.aliã ante imaginez
ya boli.qͥ ibi erat pictus:ſacerdos vidẽs hec freq̃nt᷑
fieri:mira bat᷑ credens euʒ infidelẽ. qᷓſuit ergo ſemel
quare hoc faceret:qui reſpondit:nõ pꝛopt infidelita
tem /ſicut tu credis
amnoꝛe vt mihi benefaciat.aliã ante dyabolũ timoẽ
ne mihi noceat.ſiemilti faciũt.Ad hec. RK. j. xxj. xxij.
Zr ſer. j. vj. Me ſis ergo peioꝛis ↄditionis.q ille.ſed
loffers munus/vel recipis hoſpicio vnũ regis mini⸗
ſtrum timoꝛe ne noceat:recipe aliũ miniſtrum tei: vt

ſit: et noli totũ offerre timoꝛi: vel dya bolo/ſic miri

aciũt in quib vi amoꝛ nõ eſt. De quibus Berñn. in
quods ſermone. Non poteſt inquit ignitũ eloquiũ

—

capꝑe frigidũ pectꝰ. Quomõ em̃ grece ſoquẽtẽ intel⸗

liget:qui grecum nõ nouit: nec latine loquentẽ:qui

latinus nõ eſt.et ſic ceteris. Sic lingua amoꝛis ei
qui non amat:barbara erit.erit inqᷓ ſicut es ſonans:
aut cymbalũ tinniens. Mõ.M. v. vrij.
Ad hoc ergo ꝙ amer:optet diſcat et diſponat᷑:
ſicut qui vult intelligere linguò ignotã.et in hor at⸗
tẽditamoꝛs vei diſpoſitiun. Iſta aũt diſpoſitio at⸗
tendit᷑ et accipit᷑ ad modũ diſponentis arboꝛem aut
fluuiũ.¶ Etum ad arboꝛẽ patet ꝙ ramuſculi impe
diunt aſcenſũ et fructũ arboꝛũ:quibo pꝛeſciſis: aſcen
dit et fructificat. Ita ſi vis vt amoꝛ aſcendatad veũ
pꝛeſeinde inoꝛdinatos et carnales et mũdiales affe⸗/
ctiones ad terrena et nepotes et hmõi.qui veri amo
ris aſcenſũ impediũt.Teſte beato Gꝛego.in quadã
omel. Canto inquit quiſq; a ſuꝑno amoꝛe diſiunqit᷑
quato inferius vælectat᷑. Hota. D.ix. xxvj. Ytez. M.
.). lxxv. ¶Becuda iſpaſin æ niuulo accpitur ex
vymaginatione Auguſtini ſuꝑ Johannem quaſi ſir.
Multi em̃ amoꝛes v coꝛde egrediẽtes ſunt qſi miri

riuuli egredientes de vno fonte.cuiꝰ fontis ſi vis ꝙ ni

uulus vnꝰ abundet obtura alios inoꝛdinatos riuu⸗
los. Exemplo cuiuſdã puelle ðᷣ qua fert᷑:q cũ amici
eam vellent maritare:refutauit dicẽs. Si fuero ma
ritata:oꝑtet ꝙ maritus ha beat ptem coꝛdis mei⸗ et
amoꝛis et fili: ⁊ familia/ et diuerie occuparões alias
ptes:et ſic minoꝛ eſſet pars vi:qui iuſte totũ vẽdicat
coꝛ et amoꝛẽ. Sic etiã obturauit amoꝛis riuulos in⸗
oꝛdinatos magdalẽa que teſte beato HGꝛegoꝛio. Os
oculos/crines vnguenta/⁊ ommia que ſolebat ad in⸗
oꝛdinatos auertere amoꝛes:auertit in dñ amoꝛem.
Oſculãdo/lauãdo/tergendoſet vnguendo.chꝛiſti pe
des viuos/et coꝛpus moꝛtuũ.Et ideo niuulꝰ ille abũ
dabat.qꝛ teſte chꝛiſto:dilexit multũnec mirũ:qe ri⸗
uubꝰ reſlectebat᷑ ad ſuũ pꝛincpiũ. Vnñ Berũ.ſuper
canti. Ber. xxx. Aa gna res eſt amoꝛ: ſi ad ſuũ rerur⸗
rat pꝛincipiu:ſi ſue oꝛigini reddatr᷑:ſi refuſus ſuo fõti
ſemper ey eo ſumat vñ iugiter fluat. Vide.· R.v.xxiij
Eyquo ſubtractio inoꝛdinate amatoꝛũ eſtobtu⸗
ratio maloꝝ niuuloꝝ/ et tamuiilis diſpoſitio ad di⸗
uinum amoꝛẽ:nõ vbemus murmurare ↄtra crũ vel
hominẽ/quẽcunq; auferentẽ ramuſculos. arboꝛein

amoꝛis ĩpediẽtes:vł inoꝛdinatos riuulos obturãtes

Ad hoc ꝙ auferũt tꝑalia. vłalia inoꝛdinate amata
quia in hoc diſponit nos ad vi amoꝛẽ. Moc patʒ. Al.
xviij.iij. Quia ſicut quiſepit terrã ſuam ſpinis: facit
pegrinos viã rectam tenere.qꝛ dũ ſpinas Axtra viam
ſentiur:ad viã feſtini redeut. Recte ſic xvꝰ faẽ in ope

ec facio. ſed vnã pono ante vu

ſicut talil fatuis amatoꝛibus minat᷑. Oſee ij. Oui
dicũt ſicut ibi ↄtinet᷑. Vadam poſt amaroꝛes meos
qui dat panes mihiſet aquas/lanã et linũ/ oleum et
otũ. Pꝛopter talia multiſequunt᷑ lecatoꝛes adhbuc
equit᷑: Pꝛopt᷑ h̊ ego ſepiã viã tuã ſpinis/ et ſequetur
amatoꝛes ſuos:et nõ appꝛehendet eos.et queret eos
et nõ inueniet/ vel qꝛ eã erelinquũt ⁊ alias aecipiũt
ipſa ↄtempta:vel qꝛ moꝛiũtur ſequit. Sicet vadã et
reuertar ad virũ men pꝛioꝛẽ.qꝛ bene mibi erat.tunc
magis ꝙ;ᷓ nunc.Ecce quõ ſpine extra viã faciũt viam
querere. Põ.lxxxij. Imple facies eoꝛũ ignominia ⁊c.
NMota. B. uij. xvj. J tẽ. C. xvj. Itẽ. G. j. xvj.
Expiri pr qͥ mitiplici via.ſi ſic veũ amet Vna:ſi
amgt que e? amat: et odit q ipᷣe odit.q;ꝛ hecẽ ↄditio
amãtin.pᷣm Phm ĩ ethicis li.ix.Alia ſi ꝓrximũ amat

Ar. vj.

dicitur em̃ qui me amat: canẽ meũ amat. Nora.?:'l.

xj.xvj. Itẽ.A. xxiij.viij. Itẽ. D.ix.xuij. Si ſᷣuas eiꝰ
mãdata ſi peccare dimittis amoꝛe. Verbigra. Cogi.
ta quaſi ſic eſſet. q æus nullã penã in fligerer pcrtoꝛi
bus:nec eſſet verecũdu mũdo:ſed eq̃ pꝛemiaret cũ iu⸗
ſis:et q; tunc dicat tibi ſic. Rogo te pꝛo amoꝛe meo
ſerua mandata et noli peccarelet ſi ſic poteſtis inue⸗
nire in coꝛde/ꝙ iſto mõ dimitteretis malũ/et facere⸗
tis bonuʒ/expimentũ eſt ꝙ nõ timoꝛe ſed amoꝛe xæo
ſernitis et ille ſolus beatꝰ eſt / et deo placens: qꝗ hunc
modũ habet. dñi em terreni nõ amat ſeruos ci mur
mure et fletu ſeruientes:nec ſolũ ad oculũ ſeruiẽtes
qn ſcq; vident᷑ Ita nec veus:ſed illos qui amãdo ſer⸗
uiit:qui etiã ſi penꝗ euadere poſſẽt:nõ peccarẽt.ve
quibo Lullius.iij. ve officijs. Di inquit xeos homiĩeſ⸗

q; zelare poſſemꝰ: nihil tñ auare nibil imiuſte nihil .
libidinoſe facienqu eſſet. Se his vo qui nõ iſta intẽ⸗

tione peccatũ vitãt: Inducit fabuls ð quodã paſtoẽ
qui inuenit anulũ quo factus eſt inuiſibilis.p quem
occulte occidit regem lidie et amicos eius etp the⸗
ſauros ſuos as occulte occupanit ꝓ ule ſuum

factus eſt rex lidie.hũctñ inquit tullius ſi habeat ſa

pientiã nihil plus ſibi licere putet peccare:qᷓſi non

haberet. honeſta em̃ bonis viris:et nõ occulta qrun
tur. Ergo ex affectu et oꝑib erpimentũ amoꝛis der
caplendum eſt. Quna teſte beato Orego. in omeł de
ſpirituſãcto. Amoꝛ vei opat᷑ magna ſi ẽ: ſi qut oꝑari

renuit:amoꝛ nõ eſt. Mora ad hoc exꝑimẽtũ in fra.c.

e dilectione. .
Be am oꝛe vo ſuipſius carnali nõ optet multa di⸗

cere.quia homines ſatis pꝛoni ſũtad amãdũ ſeipos
eriã cũ multa mala ex hoc ꝓueniãt. Qnia talis non

ieiunat:nõ vigilat. et ſicanimã ſuã miti odio habẽt.
qqꝛ qᷣ diligit iniqtatẽ:odit aĩaʒ ſuaʒ. In teipſo æbes

amare fidẽ:ſiẽ ꝑegrinꝰ lucẽ. Sapiẽ.vᷣiij. Pãcamaui

Secũdo mũdiciã:ſic oĩa exterioꝛaſamas mũdi. Ju⸗

dith.xv. Cõfoꝛtatũ ẽ coꝛ tuũ: eo ꝙ caſtitatẽ amane⸗
ris Zercio iudiciũ et iuſticiã.
diciũ. Ged heu multi ſeipſos nõ amãat.ſiẽ pʒ. F.j.xxv
Pꝛoyrimꝰ vo eſtamandꝰ. amicꝰ in veo:ꝛ inimicꝰ ꝓpt
cxũ. Amoꝛlem̃ eſt vis vnitiua ſicut patʒ.j.vij.vm
Byoniſiñ.q;ꝛ habet vnire hoĩes cũ veo et etiaʒ int ſe.
Et in hoc aſſilat amoꝛ hoĩes veo. Et hoc ẽ q ait: vt
ſint vnũ ſicut et nos. In teo aũt ẽ triplex vnitas: ſq;
ſpſtãtie ſeu nature/ amoꝛis/et opationis adext᷑. Sic
int hoĩes int᷑ quos eſt vna narura ſpecifica: œberet
eẽ vnitas amoꝛis/ oꝛis/⁊ oꝑpis/Oui værhit:ñ hʒ vnita
tẽ oꝛis. Qui aliũ ſpoliat.ñ hʒ vnitatẽ opis:nec tales

ſũt mẽbꝛa coꝛpis yxpᷣi et eecie.qꝛ vnũ alið nõ ledit.im

mo tãta eſt vnitas: ꝙ vnũ mẽb reputat ſibi fieri:
qð altifit. vt ſipes ledat᷑.os ↄqrit et clamatſ/ ac ſi ipᷣi
H feciſſes.ſi eti lauet᷑ pes vel bonũ alio ei fiat:os re⸗
gratiatur/ac ſi ei fieret. Dic inter membꝛa chꝛiſli co
gitandumeſt in ſignũ cuius noſtrum caput chꝛiſtꝰ/
reputat ſibi fieri:qdð ſuis membꝛis fit/ dicẽs:qð vm

Ps xxxvj. dñs amat iu

Cxemp:

xiiij.

Amoꝛ

ey minimis meis feciſtis Math. xxv. Bic etiaʒ t n⸗

tãt mẽbra hec capitiet coꝛꝑicõiũcta. VHnñ Panlꝰ.ij.

CLCoꝛ. rj. Quis in firmat᷑ et ego nõ infirmor.qͥs ſcãda

liʒatur:et ego nõ vꝛoꝛ ⁊c. Et eſt iſte amoꝛ ꝓximitam

neceſſarius: ſine illo nec ducit ad vitã ieiuniũ/ vel

elemoſyna/ vel qcũq; oꝛatõ.qꝛ hec omia malus faceꝛe
põt:amare inimicũ nõ põt. zus gos q amat:et ami
cũ in te:et inimicũ ꝓpter te:diot ARuguſi.li.cõfeſ.Gʒ

reqͥritur ꝙ iſtũ pꝛoximi amoꝛẽ ore et oꝑe oſtendas.

Arꝰ. viij.

theſaurus paupen: e meleboscuagno. Ate⸗
giꝛin atõne põt ſe hõ excuſareſqꝛ ẽ vebilis.

Exyemplo ei œ quo Zeu/x. Eñs amat pegꝛinũ dat
ie victum et veſtitum.
Cõmodũ vo iſtius amoꝛis ẽ dupley tpale et eter⸗

nuũ. Pꝛimũ attẽditur qᷓtũ ad coꝛpus et etiãẽ animam

ſimułtriplr.¶ uimo qꝛ facit omnes laboꝛes iſtius
ſeculi leues/ et omia mãdata vei et ſuꝑioꝝſet omnes
afflictõnes /et penas tpales et om̃ia man yrij genera
facit leuia. Vn Auguſ.x vᷣbis dñi. Omis ſeua et im
ma mia:leuia et pꝛope nulla facit amoꝛ. Itẽ.d.vcre.
Tæ pe.vi.ij. Si qͥs ſemel. Si inquit vũ amamus:oĩa
diftelliatet aſpa ꝓficimꝰ. Item Auguſ. moꝛibo ec
cleſie cõtra manicheos li.j.Nihil duꝑ atq; ferreum:

qõ nõ amoꝛe vincat᷑. Idem li.riij.cõfeſſ. Verꝰ amo:

nõ ſentit amaritudinẽ:ſh̊ dulcedinẽ/qꝛ ſoꝛoꝛ amoꝛis
vulcedo ẽ:ſicut ſoꝛoꝛodij ẽ amantuw.Qui eĩ amat:
nõ laboꝛat. Om̃is em̃ laboꝛ nõ amãtibo gꝛauis ẽ: ſo⸗
lus amoꝛ ẽ:qð nomẽ difficultatis erubeſcit. Hec ille.

Vide. S. G. xiij ix. ¶ Becundo aliud cõmodum cõ
fert amoꝛ/ſq; pacẽ. Sicut em̃ pñte pꝛe et mre tfilij ⁊ fi
lie pacẽ inter ſe hñt: qᷣv moꝛtuis iinter ſe litigant et
pugnãt ꝓ diuiſione hereditatis mobiliũ. Ita pñte
amoꝛe fideles int᷑ ſepaceʒ hñt.¶ Lerciũ ẽ:qꝛ ẽ bonꝰ

reiunio /
qꝛ ẽ infirmus. Ab elemoſynis/qꝛẽ panp. Sed qꝙ; nõ
poſſit amare:nullus allegare pot.ſicut ptʒ.D.ix.xij.

niſi ꝓpter coꝛ peꝛnerſnm. Põt ergo amare ſi vult. Et
ſic eſſe in anima ditiſſimus:ſi vnſt. Ideo dico ditiſſi

mus. Pimo:qꝛ ꝓuerbiumẽ ꝙ ille ẽ diues:quẽ deus

amagt ſicut patʒ Jo. xvj. Pater ipᷣe amat vos:qꝛ vos

me amaſtis. Secim qꝛ bonus nõ venderet am oꝛem

vi pꝛo toto mũw.ergo plus habet ꝙᷓ; rotũ. ultum

ergo dilatat᷑ amoꝛe wmus coꝛdis:q p ipᷣm plus reci⸗
pit q totũ mũdũ:et etiã ipᷣm infinitũ ceuʒ:et amicos
et inimicos.vbi in coꝛde maloꝝ ꝓpter eius artitudi

nem:nõ recipit᷑ niſi amicus æt ille adhuc niſi dimi /

dius:ſcʒ coꝛpus.qꝛ ſoluʒ coꝛpꝰ diligũt:nec miꝝ:quia
edificatoꝛ iſtius wvmus amoꝛis ẽ veus/cementũ cari
ta s:Gicut pʒ Ser.lxxvij.iiij. Fundamentũ/fides /te⸗
ctumſſpes/coluũne:alie vᷣtutesHec ẽ dmꝰ dñi firmi⸗
ter edificata. 2 qua Berñ.li.v. ve cõſideratõe.dila
ta amoꝛẽ tuũ ad inimicos et latitudies tenes. Ama
pꝓſeuerãter:t longanimiter:et longitudinem habes.

Dic ergo dilata locũ tentoꝛij tui. Secũw mõ amoꝛ

affert commodũ eternũ. Pamo qꝛ ad hoc diſponit.

Becunw qꝛ hoc adducit. Pꝛimo ad hoc diſponit/qꝛ
facit nos peccata nr̃a et aliaꝑ miſerias lacnmare qꝛ
ſicut ex habũdantia ignis olla eructuat a nã: ita ho
mo amoꝛe ſuccenſus eructuat et emittit lacrimas.
Dic Maggdalena q; amoxe ſuccenſa fuit:flere int᷑ con

uluas nõ emubuit. Secũdo qꝛ ad hocperducit. ſicut
em̃ caloꝛ ſolis humoꝛes ſurſum trahit: ita amoꝛ i

rimi amatoꝛes ſurſum ad vũ trahit:hic p cõuerſa
tõnem et vſideriũ:et poſt ꝑ frnitõem et adeptõnez.
In xta illð poeticũ.

ter ligat᷑ ad locũ quo mouet: illud cui ligatur opotet

ligati ſeqͥ. Spũaliter foꝛtiſſſmn vinculũ ẽ amoꝛ. A.
j.xxiij.et. x. Cui ergo amoꝛe ligamur:opoꝛtʒ ꝙ il
lud ad locũ ſuũ ſequamur. Cuʒ ergo locus dyaboli

am fracto:eũ ſequi et cũ ip

hom in es ſeip

ticũ. Lrabit quẽq; ſua voluptas. trt
ratõ et modus iſtius tractus.pʒ in tiplici exemplo.

rena et cama
Puamo in his q ſimul ligãt qn aliqͥd alteri rei foꝛti-

A xr.

ſit in inferno:cei aũt in celo:et patet. Gecuũm ꝑ exem

pli ce capite et mẽbꝛis. Mebꝛa em̃ caput ſequũt᷑
mẽ bꝛa xpil vt ſupᷣ dictũ eſt efficimur/amoꝛe eꝛgo ipᷣm

ſeqmur in gloꝛia. Sed ad hoc pꝛius neceſſe ẽ vt eũ ſe

quamur pedibo duob ſq; amoꝛe vei et ꝓrimi. qꝛ iſte
ſunt vuealeſet duo pedes. noßp vno irã vel inuidi⸗
oꝛiã intrare nõ poſſu
mus.qꝛ claudꝰ in vi lege ꝓhibet᷑ templũ ci ingredi
vt væo offerat. Leui.xxj. Et habet᷑ etiaʒ di.xlix.Dinc
etem̃. Cercio ꝑ exemplũ in põderiv arboꝝ. Vbi em
inclinat᷑ pon dus arboꝛis/ abſciſa illuc ſequitur.⁊ ad

illã vadit ꝑteʒ. Sic vbi inclinat᷑ amoꝛ noſter:illic in

moꝛte abſciſi:ſeqmnr. Quia ſᷣm Angu.ꝙ in coꝛꝑibo
põdus:hoc ĩſpnalid amor. Põderivĩ t ſuis agũt᷑
oia: ⁊ loca ſua petunt.pondꝰmeñ amoꝛ me? illo feroꝛ
qcũq; feroꝛ. Hecille li rij.afeſ.eſt ꝗ̊ iſte amoꝛ vtił qꝛ
ſiẽ ramꝰ ſine hũoꝛe/vłab arboꝛe abiciſꝰñ fructificat:

Hin igne ponit᷑: ita opa nr̃a et vita nr̃a:niſi hũoꝛẽ hẽ
at amoꝛis. niſoſto.quod humoꝛ in arboꝛibus hoc
amoꝛ inoꝑib.

Amoꝛ vo moꝛdinatus/ſiue mũdialis ſiue carna
lis:multas cõditões et effectus malos hʒ. Pꝛio hʒ

2vitõnũ canũ:canis em aſiſtẽs comedẽtib diligẽter
eos intuet᷑: wnec 5 optat recipiat.quo ha bito: wꝛ⸗

ſu vtit. Ita mlłti ſe hnt qͥ ad veñ ⁊ q ad alios amicos.
Auo ad deñ patet in iuuenibo ſcolarib et paupibo.
comuniter in omib innocẽtib:qui anteqꝙ; ditẽtur:

ſunt vuoti: eccłias freqntando oꝛãdo multa xeo ꝓ⸗

mittenw. Bed ineraſſati impinguati dilatati:vere⸗
linquũt vi factoꝛẽ ſuũ:Seu.xxxij.ð qb Baruth. ij.
Auertẽt ſea wꝛſo ſuo.Eʒe.viij. Doꝛſa hñtes contra

tẽplũ. Et filiosenutriui et exaltaui:ipi aüt ſpꝛeuert
me: Aſa. j. Quo ad alios etiã amicos/idẽ patʒ. q; di⸗

ligenter eis nitũtur placere in loqndo in ſeruiendo:
du emolimẽtũ ſperãt. et vſ⸗ teſtamẽtũ cõdat᷑/ q; ſint
certi prte ſua:infirmũ / diligẽter et freqnter viſitãt.

guo moꝛtuo cito obliuioni tradit. Vñ 8. xxx. Obli⸗

uiom vatus ſum tanqᷓ; moꝛtnus a coꝛde. Amoꝛ eniʒ
iſtorũ lune aſſimilatur: que ſolum remittit radios
ex parte illa ſolis radios recipit ⁊ ſolũmodo duʒ
recipit. YIta iſti dum beniuolentiam recipiunt: vłre
cipere ſper ant:et ſolummodo ad illos beniuolenti⸗
am oſtendunt. Pſal.xlviij. Confitebitur tibi cũ be⸗
nefeceris ei. Se talibusplura dicẽtur infra.c. ve gra
PNen paulus.ij. Chunot.iij. Erunt
ſeipſos amantes ⁊c. Se hoc.O.xj.xvij. vt
A.·xvij ij.Et. C.·ij xvj.Et. C. iiij xxij. ¶ Gcdo
hñnt aditõʒ ceci qꝛ ſiẽ ccœn bñ diſcernit inter puloꝝ ⁊
fevũ. Ita nec iſti. VUnde verſus. Si quis amat ranã
ranam putat eſſe dyanam.¶ Tercio habent condi⸗
toõnem occulte enudelitatis.· quia ſicut amant coꝛpo

ra/vt anime cum coꝛpoꝛibus ineternuʒ damnentur:

ſicut amant filios? nepotes: vt ad mundiales hono
res malis medijs velut lucifer et fumus aſ. cendant:et
bꝛeui honoꝛe ad eternũ hoꝛroꝛem.quia qui amat

Panenſnin peribit in illo. Eccleſiaſtici iij. Quarto
5b 9

bet ſecum ſemper annexam penam quia famem et
cæſideniũ. ſit᷑ ydꝛop cꝰ potuʒ.qꝛ uãtoplꝰ hñt tãtoplꝰ
cupiunt. quia auarus non implebitur pecunia. Et
qui amat diuitias:fructum non capiet ex eis: Ecẽs.
v. ¶ Quinto inducit paupertatem tempoꝛalem et
etemam. Pꝛonerb.j. Qui diligit epulas:implebi⸗
tur egeſtate et qui amat vinum:non ditabitur. MNi⸗
hil me amare pecuniã:Eccleſiaſtici x.i.ter⸗
arnalia: ex quoꝛum amoꝛe tot mala ſequũ⸗
tur. Ex iſtis duobus amoꝛihus et eoꝛum conditõni-
bus pꝛedictis:elicitur vna concluſio quaʒ ponit Au
guſtinus. ciuitate i. libꝛo.xv. Duas inquit ciui⸗
tates. duo faciũt amoꝛes Hieruſaleʒ facit amoꝛ xer:
babyloniam facit amoꝛ ſeculi.ſicut patet Ser. lij. v.

Arꝰ. ix.

Nνα . Arbͦe auns fante aul.
ninen ce numnere a
ſercſectus Oeg iniſtomi K
ſatie Yrailud Prouer
itaauſzomictie Jun⸗
eoddrntamics bipſioct Untibp after
rbeica okreönttrianantud ga
niicint Etioctg nitadtcanſa dc
Etrog gteeynnsdilgit pttr Clectuiin
nliei durnt dligit diigiterttfenit S.
nak opter fleer iceoſolü gppanitt amait
Icctie erin ono: oinabſentia undeftet d
khorgagd jEamwsgântad ini
Al uoſenp lit Omni incj/tenilir
iover i dönn nfennznpainaami
ſttni i Piorer gii. Egodilieentts nedil
intnfemilin ſca Anwefocl ullicine

mͤeſdign ote nöͤnnckungin cönabo

unmtlillig Ead Etrtiſsdiftnnti
le iltiigltnnscluckirſiun gd —

ſenciͦ döneniiti Minoß
eencl Ntriierig A uinodiſtenntir
Ginitgnfnannagini tagieniü .

eſncelttockglin te Iliei hogigan
Erhuhlnmim daneidrn
iunin utitan inmen⸗
namnirit ulthne ogrüntanating

no a alios n amicds ice at en
tün bcneninineſtngi⸗
tiͦ pait etrſczteſtmiri cödebin
ua infimuͦ diigitretffriſter iiii⸗
atoohlimonltmacik Ei s n Oi⸗
nun tanſy nortnns acorge Anorenh
imlarur: e ſolum remitnt radios
noſilbnudlionnl ,lunnconn
nibum beninolennam reciolunt. dtre
tt ſolummocoad illos beniuolent⸗
Ralrini Enſinnmtinari
talibusplura diciturinffn c wnn
mibus paulusi. Chunot i. Enlt
psamantes 7. De hoc. d n pri Et
1. C.ij rj. Et C iiiſ ii. (Bat⸗
ige ſececn bi diſcemit interpnla⸗
iſni. Ende verſus. Giqnis amatfani
ſedſanam.(Terciobabentnd
endelitatis. quin ſichtamant onpe
um coꝛpoꝛibus iheternuz vannſentn
ilioszn oncstad nundals hond
erttfumuoaſcendantie
s nelotlul quianer
Neadetemũ honmien quia dn

rin ilio Ecdleſuſtid ii. Quant
— nufmane
ture omn ilin higrim
– inplebirur pecunng/

Aam h , Duuolilin
rnng hig ſe
ftamer iſicutatet .

Almicicia
Micitiarum ſeu ami

coꝝ. Pꝛumo ponẽda ẽ generalis diſtinctõ.
Becuw oſtendenda differẽtia multiplex
tig bonã et mũdi vel ca
vtilitas ex cei
la ſeu auxilia a
uinto quo exꝑimẽto c
quo mow. poſſimꝰ ſi eius amici fueri
nen e ſunt cõditõnes
lũ. Octano finis. M
Ratone pꝛimié ſciẽdu/
plex. Videl
ec ẽ mũdi. Se

= inter viami
falſam. Ter.
AQuarto ꝑ q̃ me
gere poſſumꝰ.

rnis amiatiaʒ
amicitia pꝛoueniat,
ad ⁊i amicitiã attin⸗
noſceꝛe ali⸗
mꝰ. Sexto po⸗
amieitie falſe. DGeptimo picu⸗
ono pena. ecimo remediu.
ꝙ amicitia ſᷣm phᷣm. viij.
iq; vtilis qua diligit qͥs ſua
cuda vlectabilis :et iſta eſt
neſta. et hecẽ eiet honoꝑ. Et eſt
inter duas pꝛimas et vltunam. Et
sgO inueniũtur infid elitates/ amari⸗
s/tot in tercia inveniunt fidelita
In pꝛima em̃ inuenit᷑. infideli⸗
q; dũ amicus quẽ oiligere dicunt
lucrant᷑ ab eo: vł lucrari ſperãt:
li. vj. Sed iſtis defi
eniẽte: amicitia illa
uit. Be qͥb Ec
et non pmane
eſt in die pauꝑtatis vel moꝛ⸗
pud gallicos. qð panꝑ et moꝛ-
t rõ ẽ.quia cefſante cauſa:ceſ-⸗
ſta amicitia diuitie vel luæum
uxta illud Pꝛouer b.xix. Diui⸗
ipſis ceſſantilv ceſſat amicitia.
Pẽ amarituw. qꝛ qui diligunt:
eſt qꝛ nõẽ eadẽ cauſa dilectõnis
bte. qꝛ vnus diligit ꝓpter velectatõnem et
iligit diligẽter et feruẽter. Sed re⸗
ppareter amat vt pꝛe
bſentia enidet et vanat.
q cõuertit ad iniuniaʒ.
i inqͥt tꝑe diligit q ami
ctuʒ in puma amicitia:

ꝓpꝛia.et h
carnis. Zercia ho
magna differẽtia
qꝛ: quot in pꝛimi
tudines/⁊ falſit
teset vlectatões.
tas et ingratituw:
E in ꝓſpitate:dũ eti
ainicitiã oꝛe oñ
cientib/paupꝑt
arẽs et nõ

dquũt.ſicut pʒ Ger.
ate vl moꝛte ſuꝑu
exiſtẽs ceſſat/et exti
Eſt amicus ſocius mẽ
it in die neceſſitatis id
tis. Ideo ꝓuerbiũ ẽa
tuus nõ hnt amicos.e
ſat effectus. Ded in i
ſunt cauſa amicitie
tie addunt amicos ꝗ
In ſecũda vo freqnt.
nõ diligñũtur. Et rõ

amat ppter vtile.et ideo ſolũa
Dictũ ?/et in pntia: quiina
De hoc Eccl. vj
Sed vvus ſemꝑ diligit. Omn
cus ẽ Pꝛouer. xvij.cõtra xefe
iße etiã diẽ
cõtra fectũ i

.Eſt amicus

ij. Ego diligentes me diligo.
nulla ẽ cõpatõ.
rgẽti/cõtra boni⸗
Exc.vj. Et vt iſta differentia cla⸗
addu cẽda ſunt
Pꝛeimo g

n ſca. Amico i fide
Et nõ eſt digna põderatõ aun era
tatem fidei ülins:
rius videat᷑: plura
ondendũ cõueniẽtia.
cri põt ex differentia ac
ad hoſpiciũ ex vna parte
Wwomũ redeũtes ex al
tis ptibus hylarite
hoſpicia ſua diligẽt 1
licata ꝓmittũt: pulchꝛe loquũtur
bentes nidẽtes /et ludẽtes cũ eis vſq;
tum:in quo aliquiilloꝝ vł dimittũt
ſunt:et ipis pcedẽtib am lius ee
uis oceurrũt. et idem eis aciũt:
Sed cũ redenut æ vegꝛinatõn
ſolũ recipit eos pꝛo vna nocte:
exhauriat:h ad reficier.
tuũ poſſidendam.
amicis ſuis:et etiã in
cᷓdiu habent aliqͥd
niſtros et ſo

la ad ꝓpoſitũ
rentu iſta vi
tõnũ reeipie ntiũ pegrinos
tet pris eoſdem reapientis
la pte. Illi em̃ hoſpiciarij ĩmul⸗
roccurrũt peregrinis: et eos ad
er inuitãt/et trabũt: multa eis
eomedẽtes ⁊ bi
veniat᷑ ad cõpu
qð habere poſ⸗
is noicurãth no⸗
qð fecerũt bpoꝛibus.
ead patrem.ipſe non
nec vt burſam illoꝛuʒ
ndũet ad hereditatem impꝑpe
Ita ſeruit mũdus /et mundiales
ulti ſerui et miniſtri oñis ſuis.
expendere:ha bebũt multos mi⸗
let ad cõuiuia 7 ta
s habuit ſeqᷓ
enerint ad
eis redde ratõem villica⸗
ð poteſt. et ipſis recedẽtin
rrũt:et ſimili mõ eis ſerui
ſt in celis:multo aliter re⸗
geingtée redeũtes icen

eios eis applaudẽtes
bernas ducentes. Bicxps multos habu
gos pauit:hᷣ nõ ad moꝛtẽ. IJta neciſti cũ v
cõputum moꝛtis. Er dicet᷑
tõnis tue/qͥlibet ac
et cito o blitis:nou
unt. Sed pater noſter qͥ e
Cpit amiecs ſuos pere

Axxx..

venite om̃es qui laboꝛatis 7c. Math. xj. Et iteꝝ ve⸗

nite bnñdictipꝛis ꝛc. Mat. xxv. Et regnũ eius regnũ
eternij ergo in amicitia illius vlectato bona. Baß.
viij. ¶ Gecũ do hec differetia ppendi põt ex differen
tia locntõnũ et opatõni iſto curialiu/ ſeu adulato⸗
u ex vna pte/et pris ey alia. Geimi habẽt talẽ modũ
loqndi. Sum torns veſter ad volũtatẽ /et ſemꝑ patꝰ
ad vrm obſequm. Et iſtud hoſpiciũ et omia ꝗ in eo
ſunt/ vr̃a ſunt: ad voluntatẽ pᷣeipiatis et petatis hie
qcquid volueritis.ſᷣ ad quẽ effectuz ſunt iſta verba:
ꝓcerto ſipeteret aliqũ duodecim venaꝛios cũ eſſet in.
paubtate et miſeria: vel nõ daret: vel ve petitõe gꝛa⸗
uaret᷑.nõ ẽ peius Vnũ:qꝙ; generale wvnũ.qꝛ ſic dat vł᷑
offent homimi eyiſtenti in bomo: cuius amiecitiã pnl⸗
chꝛis verbis q̃rit. cuius eriã amicitiã videt ſibi rõne
ſtatus quẽ tenet: poſſe valere ſi cadat in miſeriã æ q̃ᷓ
nõ epra reſurgat:nee dabit ei alind:nec offert.
Sed pater bonus nõ ſic.ſᷣ eũ filio quẽ videt ad ma⸗
lum et ſupbiam inclinarũ rigide loqᷣtur. ne ve ei cõ
ſidens ſuppoꝛtatõne peccet. vel etiaʒ vt erroꝛes ſuos
coꝛngat ⁊ ſanetur Eriſtenti tñ ĩ mileria/pierate pa⸗/
terna ꝓ poſſibilitate ſuccurrit. Ita mügns homini
exiſtenti in potẽtia:om̃iq vlectã bilia offert. argẽtũ⸗
et auxꝑ/ equos er canes/ et hmoi. ſ̊ homine exiſtẽte in
moꝛtis miſeria:om̃ia aufert.ſᷣ nõ ſicut xpᷣs.ſ amicis

coparare.Quirñditr:amicitiã inęam hĩe nõ poteris
ſine magno laboꝛe et ſollicitudine. laboꝛs ergo pꝛo
me foꝛtiter et foꝛte poteris meã amicitiã ad tempus
obtinere: qͥ libenter conceſſit. Decũdoſim ilit reqͥſitꝰ
mdit:mihi vs munera et veſtes: et foꝛte me poteris
ad tpᷣo obtinẽ. Terciꝰ reqᷣſitꝰ rñdit:fac q̃cũq; tibi di
kero:et ad tpᷣ ero amic tuꝰ:teq; iuuabo.qᷓ omiba an
nuit. Quartũ vo requirẽ nõ eurauit. Iſte vo poſtea
a rege citatꝰ p ꝓditõne quãẽ fecerat. Venit ad pᷣmuʒ
amici/p quò tqtũ laboꝛabat:petẽs ↄſiliũ et auxiliũ
ꝓ toto laboꝛe ſuo:qͥ rũdit ꝓditoreʒ regis nolo in w⸗
mo mea retinere. S te eijciaʒ et ſpoliaho. ſolũmõ tibi
relinqnspãnũ:quo moꝛtuꝰ vela rege occiſus inuol⸗
uaris. Triſtis ̊ venit ad ſecũqus cui multa wœꝛat:
auxiliũ inqrẽs:qͥ ait regis ꝓditoꝛẽ ad moꝛtẽ quã me
mit cõducs aliud a menõ hẽbis:q́rete antea meliꝰ
nõ habuiſti:Cerciꝰ vo reqᷣſitus/ dixit: regis pdito⸗
rẽ in panbulo ſicut memit ſuſpẽdã. Quartꝰo vt ꝓ
itoꝛẽ iberaret moetẽ ſuſtinuit. Pꝛimꝰ amic? ẽ muͦ⸗
dus.i.q ĩ mũm ↄtinẽt᷑:ſiẽ diuitie onoꝛesima potẽ

tia ⁊ hmõi ꝓ qb acqͥrẽdis:hõ laboeãdo ſeipᷣm cõſu⸗

mit. Secũe us: amici ſunt camales. Terciꝰ pyabolꝰ
Auartꝰxpᷣs: ꝛo cuiꝰ amiqtia miti paꝝ vidẽf eura-

re.q modicũ ꝓ ea/vel laboꝛqt vel dat/et tamen ipſe

ꝓamicis ſuis moꝛtẽ ſuſtinuit:vt eos a moetis picu⸗

lo liberaꝛet / in qͥ oẽs pᷣdicti ammicl vt exeplo poſito pʒ

manebit in die in bulatõnis. Gimile fingitur e que
dam potente qui habuit ſeruum incarceratum qui
motem meruit:miſſi daret magnam redemptionem/
ſicut patet Bermo. lvij. viij. Hic vo pꝛiꝰ at cui
dam amico magnaz hereditatem. ꝗlreri vo wvrat
multa mobilia. Tercõ magnãꝗ amicitiã oñderat: ↄoui
nla et feſta faciẽ w, Miſit ad pmũ p adiutoꝛio⸗ Gi

„ „ 7 7„
Amicicia
reſpondit/ſi ego pꝛo tua red emptõne heꝛeditatem vẽ
erem quã mihi dimiſiſti ſeu vediſti eſſem mẽdicus:
et ſic ambo pauꝑes eſſemus.melius ẽ ꝙ tu moꝛiaris.
Secũdus etiaʒ rñdit:ego plus bonis indigeo/ ꝙᷓ tu:
ꝛ habeo me et vxoꝛẽ.et filios et familiam ſuſtinere.
En vo es ſolus indigẽs:melius eſt ergo ꝙ, ru indige
as:qᷓ om̃es nos qð faceremus:ſi mobilia illa tibimo

wdarẽ. Tercius vo ve moꝛte eius wluit: dans ei ſo⸗

las lacrimas cũ oꝛis et manuũ lamẽtatone. iliꝰ vo
illius potẽtis apud patrem ipᷣm liberauit.Seruus
iſte in carcere vetẽtus/ẽ anima miſera in purgatoꝛio
tenta. Pꝛimus amicus ẽ heres: cui hereditatẽ cæ⸗
reliquit. Secũdus:executoꝛes. Tercius amici car-

vales et conſanguinei et hmõi. Ab iſtis vo petiuit

adiutoriũ: Job.xix. dicens. Miſeremini mei. miſere⸗/
mini meiſſalteʒ vos amici mei. Pꝛimi em̃ am ici.etſi
oꝛe nõ dicãt:coꝛde cogitãt ſicut in exemplo cõtinẽt
licet em̃ pater dimiſiſſet eis ecẽ carrucatas terre:no
darẽt vnam pꝛo pꝛis liberatõne.ſicut euidẽter oſten
ditur.. xij.liij.qui em̃ nõ reddit qꝗð pater et ipᷣe in⸗
iuſte vetinent:ſᷣ pocius cũ patre idem iniuſte vetinẽ
v ad infernũ ire eligit:quãm qð iuſte retinere põt:
pꝛo patris daret redẽptione. Secũdus amicus etiaʒ
cogitat.ſicut pᷣdictum continet exemplũ. Terciꝰ vo
plangit/ digitos complicãm et dicenw: heu ꝗ talẽ⸗
perdidi amicũ et ſic nõ damnũ amici:ſᷣ pꝛopꝛiũ plã⸗
git: et ideo ꝓducunt æœ oculis lacrimas:h̊ no e bur⸗
ſa elemoſynas.Sed melius eſſet ꝙ digitos aperirẽt/

elemoſynã dando:qꝙᷓ cõplicando: q; os aperirent orã

vij.
Exem p.

Vlij.

v:qᷓ ploꝛando: ꝙ etiaʒ ve burſa educerent elemoſy⸗
nasſꝙ; v oculis lacrimas. Nota.M. xj. cxl vij.Qua:
tus amicus ẽ xpᷣes vi filius.in quo melius eſſer confi⸗
ere:qꝛ ipſe pꝛotegit in ſe ſperantes.Ecci.vj.Amicus
fidelis pꝛorectõ foꝛtis:qͥ aũt inuenit illũ:inuenit the
ſauꝝ. Gimile his fingitur ad idem quodãmow. cæli

bpꝛo barlaam: Se quodam qui habuit tres amicos/

quos dilexit multũ:et quartũ/quem dilexit modicuʒ
et volens eos pꝛo bare:venit ad pꝛimũ poꝛtãs poꝛcũ
in ſacco mortuũ dicens ſe poꝛtare hominẽ/quẽ occi⸗
rat ⁊c̃.qui ſtatim eũ de vmo eiecit:tm̃ pannũ ei li
neum dabat. Secũdus dixit:ꝙ pocius faceret ei con
ductum ad patibulũ.Tercius vixit ꝙ eũ foꝛtiter co/
ram iudice potius accuſaret.Ad quartuʒ vo quaſi
timidus et immeritus venit:qͥ pꝛomiſit ꝙ coꝛam iu
dice pꝛo eo loqretur. Iſte quartus amicus põt dici
elemoſyneſieiuniaſet pꝛatõnes et alia bona queimoꝛ
tuũ coꝛam iudice ſequuntur. Apoc.xiiij. Opa em̃ il⸗
loꝝ ſequũt᷑ illos.Et ei qͥ hic ea dilexitſibidẽ maximã
oſtendẽt amicitiam. Pꝛimus vo amicus eſt mudus.

Secũdus:parẽtes et amici carnales. Tercius dya⸗

ix.

bolus qͥ in hoc peccatoꝛi amicitiã oſtendit: qꝛ eũ ad
electabilia trahit.et ſouet/dicenw:fac qð ⁊electat

audacter:œus ẽ miſericoꝛsladhuc iuuenis es vel ſa

nus et foꝛtis/ et poteris cõfiteri.et iſtum modũ ten/
tandi habuit in ſeductcine pꝛimi parentis:dicen:
nequaq; moꝛiemini. Vñ beatus Oꝛego.xxiiij.moꝛatł.
cito poſt pꝛincipiũ.qð inquit ĩ ꝑpaduo egit.hoc quo⸗
tidie ãtiquus hoſtis agere nõ veſiſtit ⁊c. Sicut patʒ
Ser. cxlvij.xij. Et ſicut nitit᷑ ſanos ponere in pᷣſum-
ptione:ita moꝛientes nititur ponere in veſperatõne:
improperãdo et ei omnia peccata q̃ fecit oſtendẽw.
Se quo cci.vj. Eſt amicus qͥ odiũ et niyam et con
uicia venudabit. Mõ. . vj. lij. Et. D. ij. v. Itẽ Ber.
lxxxvj.vij. Ex his pᷣdictis patet magna differẽtia in⸗
ter amicitiã dei verã/et falam Patet etiaʒ ꝙ pᷣdicti
tres amici falſi ſ.mũdus caro vel carnaleset emon
ſimiles ſunt latronibo qͥ fingũt ſe amicos quaſi volẽ
tes ſecuritatẽ peregꝛinis ondere et pꝛeſtare.ſᷣ quãm
ad paſſum piculoſum venerint Ubi credunt ab eis
plus iuuari.ſi neceſſitas occurrat:Et vbi plꝰ œ eoꝛũ

ſocietate cõfidũt et gaudent:ibi inſurgũt cõtra eos:
et eos ſpoliant:Ae qᷣbo pᷣs.xxxvij. Amicimei et ꝓximi
mei aduerſum me appꝛopinq.et ſtete.Et qͥ iuxta me
erãt/cælonge ſteterut.et vim faciebãt ſupple ad ſpo⸗
lian dũ:et ad placitandũ /et litigandũ ꝓ bonismeis
NMora. A. xxv. xj. =
Reſtat terco oñdere ꝗᷓ vtilitas bonis ꝓueniat ex
amicitia ci et bonoꝝ viroꝝ. Oe vtilitate vero ami⸗
citie cei in parte patʒ eypᷣdictis exemplis.q tñ vt cla
rius videat᷑:addenda ſunt exẽpla alia.Et pꝛimo il⸗
lud Valerij.li.iiij. Se duobo amicis/quoꝛuʒ vnus a
quodã iudice moꝛti adiudicatus ẽ. Alius vero a iu
diceꝙ amico iudicatoſinducias moꝛtis petijt et ob⸗
tinuit ad certuʒ diem: vt interim de anima et reb
diſponeret:obligans ſe ad moꝛiendum ꝓ eo:niſi die
rediret veterminato. Cũ ergo illo diemanenõ redi⸗-
ret:feſtinus ſe moꝛti obtulitſvr ſociũ libeꝛaꝛet ſoicẽs/
nõ venit in e interficire vt cõuentũ eſt.et alijs veridẽ
tibo et diſuadentibo et dicentib/expecta:melius eſt
pauſareſadhuc ante moꝛtem venire poteſt. Rũdit:
