ſuos honoꝛabit in celo:qui amoꝛeeiꝰ remittũt.Cui⸗
libet enim tali dicturus eſt illud:Xuc vij. Pimittun
tur ei peccata multa:qm̃ dilexit multũ.cui autẽ mi/
nus dimittitur:minus diligit.
plum dimittendi 7 meritum noſtrũ augendi habe⸗
mus v quodam alio: ⁊ qͥ legitur ꝙ ter in die om̃ibo
indulgebat mane:ꝓpter miſſam:ne videlicet vũ pa
cis ſine pace coꝛdis videret.nec enim aliter ſe illa vi
ſione dignum reputauit. Meridie:ꝓpter menſaʒ. ſe⸗
ro pꝛopter wmitõnem:ne videlicet a dyabolo ſuf⸗
focatus pꝛo ira damnaretur. Hoꝛum ergo exemplo
pꝛopter meriti magnitudinẽ dimittite:ſi quid habe
tis aduerſus aliquem Mar.xj.

Quia vo oppoſita iuxta ſe poſita magis apparẽt. Ar⸗.iijj.

Juyxta meritum dimittentium/ponendum eſt veme-
ritum non dimittentiũ.Auditis tamen illoꝝ reſpõ/
ſionibus in quib ſi veficiant pena tanti temeritati
bita articulo v.addicenda eſt.¶ Ad pꝛedictas ra
tiones ⁊ allegatõnesꝙ nõ eſt ira in coꝛde reſeruãda
nec maledictio oꝛe ꝓferenda/nec vindicta pꝑ manus
capienda:ſed totaliter quo ad iſta tria remittendũ.
Reſpondent aliqui dicentes. Poſtqᷓ fecit tantum ꝰ
mel vel aliquem amicoꝝ meoꝛumſſeu filioꝝ vel ↄſan
guineoꝝꝑ/obloquendo:diffamando:verberando:vł
bona auferendo/ſeu diſcoꝛdias inter meſet maritum
meũ/ſeu amicum ſeminando:mendaciter falſa mihi
imponendo:⁊ ſpãlitervbi nihil tale ↄtra eum œæme⸗
rui:ſed oſtendi ei bona ↄtra hec que mihi reddidit:
quõ ei remittere poſſem. Rñdet᷑ ꝙ ꝓpter nouẽ rati⸗
ones articulo.ij.notatas necvalet ꝙ addũt/ꝙ nibil
emeru erũt:⁊ ideo remittere nõ œæbent.Quia xpᷣus
⁊lſancti martyres nõ meruerũt talia damna: ꝑcuſ
ſiones/⁊ occaſiones:⁊ tamen ipſi remiſerũt.Si ergo
ipſi talia damna ⁊ penas ſuſtinuerũt/qͥ eas nõ meru
runt:⁊ tñ patiẽter remiſerũt. Juſtũ ẽ ⁊ rone ↄſonum
7 nos qͥ multas meruimꝰ?penas peccãdo:eas patiẽt᷑
uſtineamꝰ:et remittamꝰ.SGi ad eoꝝ ptingere volu⸗
mus ſocietatẽ.qꝛ lʒ mala ſit intentò dãnificant:noſ
⁊ Pſequẽtis:eſt tñ iuſta cauſa ex pte vei pꝑmittẽtis
⁊ ex ꝑte patiẽtis:qꝛ talia ⁊ pla peccãdo meruit.Ta⸗
libo ̊ nõ eſt iraſcendũ ſ ignoſcendũ.qꝛ ſiẽ martyres
ad celũ ire fecert:⁊ iõ rõna biliter eis remiſerũt.ta
nos ad celũ ire iuuant. Sicut patet.v.vj.xxxj.xxxij.
IYterũ rñdent/pluries veliquit ⁊ pluries dimiſi:⸗
ſꝑ pꝰpacificatõeʒ iteꝝ inimiecias ʒ me exercet:nun⸗
ꝙ iteꝝ remittã Duic rñdet᷑xpc petro qᷓrenti qriens
dimittet fratri ſuo Mat.xviij.Cui xpᷣc inqͥt:nõ vſq;
ſepties:ſ̊ vſq; ſeptuagieſſepties.i.ſemper et totiens

Tercium etiã exe Exemp.

cor̈tenlt nmitni eme
tnuſi Erecndlinn un
gtaſbſhilit n aewez ch
ſvtioimittindl/mittefamd
nur Etnii icman ofaboll naſent
tent qöpulcre ſigniklcak in Ero .
induratüfuit ꝛpharaonis: iuͤpple
iluctennit ideo remiffionis gfam
ren hotnitEt hoceſt g ait Epot
nu:n iitk dimittä Zterü dicutl
greyeleti ab inimicica ctfſare,zen
tco ei femittere H antey hocfaciat.
hlta me habeboad cñ: ſicut iple ſeh
iſtdictũcniuſcunqg rönem hntiare
dicti ipſe nunc rulrſe omngerenea
Haun ira ſuo reod infem gv m
ſneſogetans nlo ci o in tr am oa
gon nolocoſis l,femn Hſequtern
abeßigniplemegſeguikn miht imimie
ſbienuinimican. Se müͤſt iſe
Gem aiininicido adinfenü waat
netloalege iinimicdo ad eunet

Eccequaftermabat e Zob g. gen

bonus. nec ſaluari. eotaz
eotuno
lteſenak Ztin und vi et

boteſtnechut⸗ I

lltat.4 Terainm enigi g
i menmm noſfnagnti tote, i⸗
lo: raſlegttur yrin dieofih
nakptermiſam neyiceliet diͦne
cis iggget nerenin alitr ſellleri
ſeputauit. Oeniie Pptermenſcz ſe⸗
mtönemne viccliceta deabolo ſuf⸗
u damnaretur. Hommm ergo rempl⸗
immagnitudine dinmitnteſtquid hoe
liquen Aar .
poſtaluns ſepoſitnagisaſpait
mdumittannun ponenumnelt wne⸗
crentii, Auins tummn loor reſpo⸗
fiaant pena tunti temeritati
naddicenda cſt Adpꝛedictasta
nes noͦeſtimzin coꝛge reſetuäc
e pferendaſnec vindicta pmanno
allter quo ad iſtatri renittendi.
nidintts Poſtfeertunn⸗
Amiconmerum ſen flion pe un
dendo difamand ethenintn
ſendiſcordiasimterneetnanitn
mando:mwendactterfalumht
mſeminando:men mne⸗
Päliterpbinihil menn inn aut⸗
eibomn maheren n in,

riij.

xuiij.

Dimittere

quotiens vlinquit. Ciniꝰ facti ratio aſſignar ſupꝛa.
r:c.ij. ¶ IYtem mmdent ſic remittere/ ſic inimicos di⸗

ligere:durũ eſt. fateoꝛ tñ p hãc durã viã optet advi⸗

tam ptingẽ. Siẽ pʒ. D. ix. x. qꝛ regnũ celoꝝ vim pati⸗
tur ? violenti rapiẽt illud.¶ Iterũ rũdent: no poſ⸗
ſumus inuenire in coꝛdibo nris ꝙ remittamꝰ. Mon
eſt mira bile ꝙ nõ innenit gram miſcdie vel remiſſio
nis in coꝛdea dyabolo poſſeſſo: in q; die et noctehabi
tat.imo maius mirabile videt ꝙ; qualecũq; opꝰ bo/
num in tali ſtatu facere poſſet.qꝛ exqͥ ipſe burſaʒ coꝛ
dis ligauit:oſq; eius manu ſua oſtringit:qð mirabi⸗
le eſt ꝙ bonũ nec illuc intrare:nec inde exire põt im⸗
mo mirabiliꝰeſſet ſi ex coꝛde a crudelityꝛãno poſſeſ⸗
ſo: aliquid miſcdie exire poſſet. Biẽ ergo qͥ in coꝛde
muenit. ꝙ velinquẽti ꝓ cæo dimittat: cogit are rõna
biliter pot: ꝙ coꝛ eius nõ eſt ꝗ crudeli dyabolo poſ⸗
ſeſſum. Ita q nõ põt in coꝛde ſuo inuenue. Exꝑpimẽ
to ſcire põt.qm coꝛ ſuũ crudelis dñs manu ſn tenet
⁊ ſtringit. Conſiliũ optimũ eſt in iſto caſu ꝙ wlen
doſ/et ↄfitendoj manum dyaboli væ coꝛde tuo ſoluas.
Et tüc volunratẽ inuenies dimit tẽdi. Siẽ em aqua
calida canis ve coquina fugat᷑. YJta dyabolus aqua
otritõnis/a lacrimaꝑ de coquina coꝛdis. Et ſic aliũ
tenẽs m ãu/gladio mãu ãputata:qui tenebat᷑ dimit⸗
titur. Ita dya bolus gladio lingue in ofeſſione pcuſ
ſus:coꝛ qð tenuit dimitmit. qꝛ manꝰeius.i.tenẽdi po⸗/
teſtas aufert᷑. Et ſicẽ crudelis dñi iugo ablato:ſeruꝰa
lege eiꝰabſoluit᷑. Ita tale coꝛa lege crudelitatis ab-
ſolutũ:oim ittendi ⁊ miſcdiie gram er libertatẽ ↄſeq̃⸗
tur. Et niſi ſic manꝰdya boli euaſerit:dimittè nõ po
terit.qð pulcre ſignificat᷑ in Exo.vij.vbi replicat᷑ ꝙ
induratũ fuit coꝛpharaonis: ſupple ꝑ dyaboluʒ qui
illud tenuit z ideo remiffionis gram in coꝛde inueni
renõ potuit.Et hoc eſt qdðᷣ ait: Exoõ. v. neſcio wmi
nũ:⁊ iſrł ñ dimittã.
are vellet / 2 ab inimicicia ceſſarej emendam facere/
ego el remitterẽ. ̊ anteq; hoc faciat: nunq; remittaʒ
H ita me habebo ad cũ: ſicut ipſe ſe hʒ ad me. Et nõ
eſt dictũ cniuſcunq; rõnem hntis:qꝛ q ſic loquit/tm̃
icit:ꝙ ipſe nunqꝙᷓ vult ſe coꝛrigere:nec ſe humiliare
hiz cum ira ſua ire ad infernuʒ. Ideo tu quiſic rñdes/
rõne ſocietatis vis cũ eo ire:vt cum eo quẽ tãtũ dili⸗
gis: in vno loco ſis inferni. ̊ ſequit er tuo dicto. vi⸗
cis em q; ipſeme ꝑſequit᷑: mihi inimicat᷑ideovolo
ſibi etia inimicari. Sed certũ eſt ꝙ ipſe tibi otra le/
gem rei mmimicãdo/ad infernũ vadit:q̊r tu eadẽ rati
one eiↄtra legẽ vei inimicãdo ad eundẽ locumvadis
Eccequaliter amabat eũ JYoh. xj. qꝛ ipſe nõ vult eẽ
bonus.nec ſaluari. Ideo tu nõ vio.et qꝛ ipſe ſemper
vult eſſe malꝰ: Ideõ ⁊ tu ↄtra ſcripturam q dicit: ne
rñeas ſtultoiiũxta ſtult iciã ſuam:ne efficiaris eis ſi
milis: Pꝛouer. xxyj. Melius eſt u ſequi exempluʒ xpᷣi
ui prioꝛ ſe humiliauit/r pacẽ prnus qſiuit. nõ pari.
ed viliſſimi ſerui. prioꝛ remiſit iniuriã ſibi factam
nõ ſolũ verba ß̃ etia verbera. Bicut pʒ ſi upꝛa. e. ca. ij.
¶ Iterũ dicũt nihil peto niſi iuſticiã quam meruit.
Sʒ aduertant tales. ꝙ iuſticie rigo: no ſempꝑ eſt pe⸗
tendus ꝗpter duo. Pꝛimo qꝛ par fudata ſup nimia
vel graui emenda/ſ vel iuſticie rigoꝛe: nõ enit ſincera
nec ſtabilis. Sicut ptʒ. P. iij xx. ¶ Gcdo qꝛ in moꝛ⸗
tis articlo vel alia neceſſitate/nõ petis a co iuſticie
rigoꝛẽ:ß miſcpiaʒ ⁊ qvis a vo exigere alteri facias
Siẽ pʒ ſupꝛa.e.v. Mota. AM.ix. xxx.¶ IYterũ reſpõ⸗
dent/nõ hẽmꝰeũ odio:ſatis diligimꝰeũ/et remiſimꝰ
eiqꝛ nollemꝰ ꝙ aĩa dãnaret᷑ ꝙ coꝛpꝰ afnſionẽ hꝛet:
ſiẽ meruit. SGʒ mendaciũ eſt dicereꝙ diligũt eũ:cu⸗
ius coꝛpoꝛi ↄtra rõneʒ ↄfuſionẽ optat. qꝛ ex wi pꝛece-
pto tenent᷑ ꝓximũ diligere:ſiẽ ſeipſos: ̊ nullus vellʒ
coꝛpoꝛi ꝓ rio afuſionẽ.q̊ ᷣm iuſticie oꝛdinem B velle
nõ põt ꝓximo ſuo.¶IYterũ rñdent/nollem ei maluz

Yterũ dicũt ſiſe mihi bumili

N–r.

ſed peins eſt mibi qñ video eum.ſ ſi tale verbũ dice

ret ve imagine ei:vel ſancte Aarie in ecclia:repu⸗
tarent᷑ malixpᷣiani. Sed ille ve quo ſic dicunt eſt æi
imago. Ad imaginẽ quippe vei factus eſt hõ Geñ.j.
Iterũ dicunt nolumeũ ledere. ſed hoc non ſufficẽ
e cei em̃pcepto tenent pximuʒ diligere. z̊ nõ ſufficit
nõ ledere.qꝛ vtrũq; requirit᷑ viq; clinarea malo et
facere bonu. Vnde Criſo.libꝛo œæ ↄpunctõne coꝛd
Di tm̃modo eum nõ ledas q te leſit auertas te tamẽ
ab eo. nec libenter eum vides:manet ſine dubio vul
nus in pectoꝛe. Nunqᷣd tu vis tibiita ꝓpiciũ fieri e⸗
um vr nõ te ledat:auertat ſetñ a te:et pctõꝑ tuoꝛum
memoꝛiã teneat:et videre te nolit. Igit qualem vis
enge te eſſe cu/ cum vlictoꝝ veniã poſcis. Taleʒ te
exhibere vebes his qͥ vliquerũt in te.nec valet dice⸗
reſꝙ iſte rſiones ⁊ repꝛobatõnes locũ hñt vbiodiũ
iuſtũ eſt.qꝛ om̃e odiũ hominis inqꝙᷓtum homo:iniu⸗
ſtum eſt.
Vltimo ⁊ peſſime rñdent/dicentes volumus vin
dicare etiaʒ ſi eberemus ſtatim ſuſpendi:vel ire ad
infernũ. Sed qꝛ hoc nõ eſt verbũ hominis rõneʒ ha
bentis:h̊ magis frenetici: difficile eſt eos rõne vince⸗
re.tñ bene ſcio/ ſi breuiſſimo tpe eſſentillas penas
in facto eyptiquibe ſe verbis obligãt:et ſi pꝰexpien⸗
tiam redire poſſent:cito totũ dumitterẽt/aloquelaʒ
mutaꝛent. Qõ pʒ ꝑ hoc qð ſcribit wnodaz anete
viro:qui voluit diſcoꝛdes coꝛdare. C. ix. v.. vj. La
lium g exemplo coꝛda ſua molliant:7 verba ſuperbie
in humillima et pacifica mutent. Alias penas illas
oꝑe experient᷑:q nimis tarde erit coꝛda emollire vł
mutare. Vix el ẽ invita iſta ita durum coꝛpꝰ ferꝛeuʒ

xv.

Ax. v.
xvj.

Exemp.

quin igne molliat᷑. Mon ſit q̊ coꝛ nrjm dunius ferꝛoꝛß

cogitatõne illiꝰpene molleſcat: om̃ia bita remit⸗
tat:ne in carcerè recludat᷑ cũ illo ſeruo nequã: Mat.
xviij. Tonec reddat vniuerſum bituʒz. i. ſemꝑ quia
in inferno nunꝙ; vebitũ ſoluere põt. Vbi etiõ habe⸗
bit ſocietatẽ illius/quẽ qꝛ pſecutus fuit: pſequetur.
Et ſic rõne ſocietatis ad infernum vadens illud qo
biue vitauit:vicʒ ſocietatem illius quẽ odit:ibi ha⸗
ebit. Nota mitas cauſas quareremittere æbemꝰ
iniurias. Y. viij. articulo.vj.

Juitiarum.ꝛimo

ondetur diuiſio ſeu diſtinctio. Scõo quõ

circa diuitias tꝑales erꝛatur. Tercio pil

li qui ſic circa eas erꝛãt/nõ ſunt diuitesnec diuitia
dni:hᷣ ſerui. Quarto q; ſunt infelicioꝛes/ꝛ⸗ minꝰ ſecu⸗
ri ⁊ pauꝑioꝛes/⁊ plurib miſerijs ſubiectiqᷓ illiqᷓ vo
cant᷑ pauꝑes. Quinto ſic ſeruientiũ oñdet᷑ ſtulticia.
Sexto ingratitudo. Septimo ceptio. Octauo fal
ſa excuſanio. Nono pena. Decimo quid facere be⸗
ant vta pdictis culpis/2 penis ⁊ periculis liberent᷑
Mtũ ad prunũ. iuitiaꝝ tria ſt genera: pales
q v neceſſitate relinquent᷑:niſi pᷣmittat᷑.Pſal.xlviij
Sil inſipiẽs ⁊ ſtultꝰ pibunt: ⁊ relinquent aliemis di⸗
uitias ſuas. Bpuales..graꝑ vtutu/z bonopope
yſa.xxxiij. Biuitie ſalutis ſapĩa et ſcia timoꝛ dñi ipie
theſaurus eiꝰ. Et he ex voluntate vel amittunt vel
poſſident᷑.¶ Celeſtes pᷣs.cxj. Glia 7 duntiein wmo
eius.Et he ſemel habite:nunqᷓ; amittent᷑ æc Pꝛi⸗
me nõ ſunt cupide appetende:qꝛ poſſunt eſſe occaſio
peccati:⁊ eterne damnatõmis. Gicut ſapiens nõ ap
petit eſſe diſpenſatoꝛ pecume wmim terꝛeni in caſu
vbi poteſt eſſe occaſio mali:ſicut ꝙ ſit pꝛepoſitus vel
vicecomes et hmõi vbi diſtrictum dabit computuz.
Ita ſapiens nõ appetit multum eſſe diſpenſatoꝛ pe⸗
cuniarum vei. Bviues vo parum habet vltra pauperẽ
miſi ꝙ maioꝛi ⁊ diſtrictioꝛi obligat computo. Quan
do ergo væ diuitijs habendis temptatur. Reſponde
re lebet/ ſicut reſpond it quondã quidã valens eps⸗

Arꝰ. j.

Exemp.

fueris:nõ eris ĩmunis a velicto:Ecci.xj.

iiij.

Arꝰ.iij.
v.

duebat᷑ purpura:Lu.xvj.

Diuitie
dicentib ei q; pecunia coꝛectõnibo eleuata quam

archidvyaconꝰ recepit: ad eũ ptinebat. Ideo ei pſua⸗
debant/ꝙ archidyaconũ in iudicio ſũꝑ h aueniret.

quibe ille:quid inqͥt illa pecunia facerẽ:ſi eam ha

berem. Cui ille in elynas tuas eam ↄuerteꝛes.quibo
ille:q̊ſola diſpenſatio mihi aceſſa eſt ſicut ⁊ ei. Cum
g eum bonũ ſupponã diſpenſatorẽ/tm̃ volo ꝙ ipᷣe di⸗
ſpenſet ſiẽ ego.et ſi aliqͥd in diſpenſatõne illa piculũ
ↄtingat plus volo me qᷓ ipᷣm vitare piculuʒ. Sic oẽs
cogitare vebent qñ ⁊e diuitijs ↄogregãdis temptant᷑:
ſibipᷣi rñdere ꝙ diuitie pñt eſſe occaſio mali:qꝛ qui
volũt diuites fieri:incidũt in temptatoeʒ ⁊ in laque
um dyaboli: et vſideria multa inutilia et nociua:q
mergut hoĩes in interitũ ⁊ ꝑditõeʒ.j.Cimo.vj.
In qua auctoꝛitate notat ſcom pꝛĩcipale:multi/
lex: vicʒ erꝛoꝛ. et ꝑiculum circa diuitias terꝛenas.et

h ↄtingir quatuoꝛ modis. Vel qꝛ peccãt in male ac-
quirendo:vt villicꝰ iniqͥtatis qui vefraudauit dñm
ſuũ:ALuc.xvj.Et ⁊ taliacquiſitõne eſt totũ caplin.
A. xij. ¶ Scdo peccãt in malo vſu: vt diues ille qͥ in
Terꝰ in mala vtentiõe
ot diues ille:Luc.xij. Anima habes multa bona re⸗
poſita in annos plurimos.¶ Quarto in nimia dile⸗
ctõne vt diues ille qͥ abijt triſtis:qñ xpᷣc dixit ei. Va
de ⁊ vende om̃ia ⁊c.Lu.xviij.i⸗ tum ad primum
oiuitie raro acquirunt᷑ ſine piculo furtijvſure/mẽda
cij/ wli/ ꝑiurij⁊ falſitatis. Pꝛouer.xxviij. Qui feſti-
nat ditari:nõ erit innocẽs.qꝛ ſicut ſpine vix ſine ma
nuuʒ colligunt᷑ leſione. Ita nec diuitie ſine ↄſcientie
leſione. Ideo xpᷣe expoſuit diuitias ſpinas: Mathei
ij. Quia ſic colligens ſpmas pungit᷑. Ita ſi diues
icto: Bcom ſcʒ
malus diuitiaꝝ vſus/ſatis pʒ ↄſiderantifacta mun-

dialiter viuent᷑iũ:tam eccliaſticoꝝ:q ſeculaniũ ꝑſo⸗

narum. Ipſi em̃ dum tot expendut circa mũdivani/
tates:vt᷑ toꝛneamẽta haſtiludia:a veſtes:⁊ oꝛnamẽ/
ta ſuꝑflua ⁊ hmõi.Circa etiaʒ carnales voluptates
vt gulam meretriciũ⁊ hmõi.Circa etiã mundi ho/
noꝛes:nitẽtes vicʒ plus vt diligant᷑ ⁊ honoꝛent᷑ ama
gnatibaſꝙᷓ a co:ſatis ondunt in factis ſuis malũ di-
uitiaꝝ vſum.qꝛ eis ad voluptatẽ vtunt᷑? iactantiaʒ
quibo Mat.xij. Multi diuites iactabãt multa.
Terciũ videlicʒ mala diuitioꝝ detentio. Ita cõe
viciũ eſt:ſicut primũ vel ſcdᷣm:nõ tñ ita aperte om̃i-
bus apparet.qꝛ in malo vſu/diuitie vt pᷣdictũ ẽ oſten
dunt᷑. In mala xtentõne abſcondunt veſtes vicʒ in
camerisſpecunie in ciſtis/ blada in grangijs/ cibaria

in cellarijs:vſq; ad muriũ ↄſumptõeʒ ⁊ putrefactio

nem celant᷑: Ja.v. Oiuitie vre putrefacte ſunt. Ve⸗
ſtimenta vraa tineis comeſta ⁊ tota iſta vetentõ eſt
in malũ veætinentiũ.qꝛ ſicut qñq; quis diuitias cti⸗
e⸗ re d coꝛpaliter occidit ira ꝓ tali ætentione
aĩa ſpũaliter occidit Qui ſicut latronis furtũ coꝛã
indice poꝛtatũ teſtimoniũ ꝑꝓhibet ei malis factis ꝓ
pter qᷓ damnat᷑. Ita diuitie ſic vetente ⁊ coꝛrupte te
ſtimoniũ phibebũt ↄtra eos añ tribunal vei in moꝛ/
te⁊ in generali iudicio.Et h̊ eſt qð ſeqᷣt: Ja:v. Eru/
go eoꝝ erit in teſtimoniũ vobis.¶ Quartũ vo ꝙ vi
delicet plus diuitias⁊ alia q; deuʒ diligant:pñt ſcire
Pila que dicta ſunt.S.ix.xv.
Aui vo ſic circa diuitias erꝛat:nõ dñs eſt diuitia
rũ:nec eas poſſidet:ſ̊ mag ꝗpnie tenet᷑ ⁊ poſſidet.vñ
Seneca in quadaʒ epła. Sic inqͥt diuitias hñt:quõ
febres hr̃e dicimur:cũ illa nos habeat.Vnñ et dicere

ſolemꝰ:febnis illũ tenet. Eodẽ mõ dicendũ eſt:diui⸗
tie illũ tenẽt ſiẽ hamus piſcẽ:ſicut optime pʒ.AM.xij.

xvij.Ad idem ſeneca de bñficijs. Iſte inqͥt quẽ dñm

eſtimas:pecunie loculus ẽ.dicis multũ hʒ. Cui Se⸗-

neca rũdet. Ignoꝛas inqᷣt an auarꝰ: an ꝓdigus ſit.ſi

ꝓdigꝰ: expecta paꝑꝝla nõ hẽbit.ſi auarus: non hʒ. iſte

itkenm
O Xj. , No lnen
anin ann t ann iani
quẽ tu felicẽ admiraris:ſepe wolet ſepe ſuſpirat: mul 1 uimni hhit lrrel
lti illuʒ comitant᷑:ſicut mel muſce:⁊ cadauer lupi:et n ecanifch nöͦobuch 3
ürnmenen foꝛmice: ſic pꝛedam ſequit᷑ iſta turba non nnſnuneinn penſn irin
ominem. S ßM V iri vitu dn ig1
Inqͥ oñditur quaꝛtũ pꝛincipale:ꝙ quidã multis Arꝰ. iiij. . mni w ili in n nuͤde
eliat᷑ ⁊ oñditur ronibo.¶ ꝛuma rõ tangi a Zullio M eſtpnecunh maleunbtt
li tuſculanaꝝ qõnuʒ: qꝛ vicʒ diuites pluribo indigẽt Ni gnee in noti n ghmndenti⸗
7 qꝛ q videntur hr̃e⁊ nõ habent:ſͥ habẽtur ? tenent unt en lna⸗ bar rmſaͤta
vt pᷣdictũ eſt.qꝛ etiã ð pluribo ↄputũ reddent.qᷓ pau lelenid ſtai tſtiat cnſoprech
peres.qꝛ etiã multi illoꝝ ſi alienuʒ reſtituiſſent:mi⸗ nhcebenb n nor nule n naliudi
nus haberẽtqꝙᷓ; mendicus:qꝛ nec veſtẽ haberẽt qua tummoltor biliſhi nn abäug
opirent᷑ q; li; magnos equitẽt equos: 2 ſplendide? vj. mſt alen ſuce te abi i
nobiliter qᷓtum ad mũduviuant:h̊ tñ nõ eſt ð bonis atmilutinl⸗ i. Nemſti 8
ſuis:ſ̊ de bonis alioꝝ:vel mutuatis ad terminũ ge⸗ hoet tiu linn ir nomet J.b.
neralis iudicij:vel aliter male ablatis.Multo meli⸗ Yiultsg naun . eplal. icing
us g̊ eſſet aĩeſꝙ pꝑ equos traberent᷑ ad mundi furcas: iutiillid Genee luntate: cauſe d
qꝙᷓ ꝙ ſic equitarent ad furcas inferni.Et meliꝰ eis eẽt numn⸗ lenciine on moteinci⸗
peditare ad celũ:qᷓ; equitare ad infernuʒ. Sed dices Qriqrids wiorton on panper
om̃ia ſua ſunt.qꝛ bona ſua a nemine mutuo accepit: 1 larmt Aencuttiͦbon Phenſen
necaliquẽ ſpoliauit:⁊ ꝑ onscuʒ multis abundet:di. tineteni⸗ ſencrat o e en
ues eſt. quibo rñdet ſeneca.xxviij.epła dicens:diuitẽ h imali rhald bonüinmonn
illũ putas:quẽ aurea ſuppellex in via ſeqᷣtur:qͥ in oĩ⸗ ſe! tio nnilucd Klernnt
bus alijs arat qͥ multũ ſburbani agri poſſidet.cũ oĩs huin air ſbiſuplein paſtumer
dixeris:pauꝑ eit quare:qꝛ dʒ.quantũ inquis:omnia Cholan lanto picinkſibiohiati
vbi foꝛte dubitas. Vtrum ab hominelan a foꝛtuna/ nid huirinalatum

mutuũ ſumpſerit.qꝙ ſi tãtũ veberet homini:nõ dice/
retur diues.imo potiꝰdicerent ↄtrariũ ꝙ nõ eẽt di-
ues.qꝛ om̃ia vebet:quare q̊ eum diuitẽ dicũt.qꝛ om⸗ ege
nia dʒ xo. Mota. .xij.iij.iij.¶ Ocda ratio acapi. vjij. moꝛit olues: etſ⸗ io ci grec
tur a ſilitudine in natura irꝛonali. Auis em̃ qᷓtũ ad les t hob jaln ini itoezd
naturaʒ ſuam dicit᷑ miſerioꝛ:q̃ inniſcat᷑: vel laqueis Gtocitadloch ſen ſtatn. wihs
ligatur:nec aliq̃ auis xe tali gaudet miſeria:nec libe Sdiues venit e diultus uwa,
ra wlet ꝙ nõ inuiſcat᷑ qꝛ viſcus eſt ad malũ eiꝰ. Sic ode milenis Hohtetchabin 4 J
viſcus diuitiaꝝ:Ecẽs.v.diuitie ↄſeruate in malũ v ger rocatad lenci diultis dllala⸗
mini ſui.Sʒ licet mõ viſcũſeu laqueũ nõ ſentiãt:ſẽ/ luſmodi. Diues vo adomia otrana:
tient in moꝛte:ſiẽ auis q̃ primo laqueũ ſentit:quan initinento ſuis marceſcet. Eſt aunt dr
do auolare incipit. Tũc em nõ aſcendent: ſ cadent. in ſto euentu ſic weclcada et foꝛmic⸗a
Dic qui ↄfidit in diuitijs coꝛruet: Pꝛouer.xj. Quã ſibi vuiderin etote nipiust.7an
do aſcend ere deberet in moꝛte: coꝛruet ꝓter pondꝰ Cicada cconuerſo mm eſtate cntat
diuitiaꝝ ſup collum poſitum. Sicut pʒ. F. iij.xvij. ſumemoꝛt. Giein poſito. pt Pe
¶ Tercia rõ accipit᷑ a ſiłitudine in natura tam ratõ fiterepotent oiut in genis icfin⸗
nali qꝙᷓ irꝛoõnali. In vtraq; em̃ infelicioꝛ dici:ſiue hõ riclt icageſeu locufe n breme i
ſiue beſtia:qᷓ plũres hʒ ad infirmitates diſpoſitõnes lantaſtiinnitineſtater tnn nun
iz abundãs in diuitijs ad Plures diſponit᷑ ſpũales in Tiden tmed r mazi
firmitates ũ̊ ⁊c. Minoꝛ ꝓbat᷑. pꝛimo qᷓtum ad infir⸗ n E . ninnd dr Anos.dſe
mitatem ſuꝑbie: qua dicit Kug. verbis dñi.ſer . teni, ctharäet inüin uin
mone. v. ꝙ mibil ita ꝓprie e diuiris naſcit᷑: ſic ſup⸗ ne increhicinſrd On drch
bia. ibi etiã vult:ꝙ ſicut fructus habent vermẽ ſuũ. ncsingüͤctdad iſfemna deſcende
ta diuitie vermẽ habẽt ſuꝑbiã. VUñ ſeneca epiſto⸗ nluttllrup annt unama
x viij. Riuitie inflantanimos:ſupbiam pariunt infemi Hüceiicantantrtucfnigon
inuidiã parant.⁊ eo vſq; mentẽ eleuãt vt fama pecu Erian fignoreni ſmndordntiü
nie nobis etiã nocitura velectet. Inducit etiaʒ moꝛ- icin ſonapanpengg iclcage ils .
bum caducũ vſq; ad infernũ. In ps.xc. Cadenta la uit ihfltbab Auc phj dicans
tere tuo mille. ꝓnducũt etiã iram:qꝛ ↄtra coꝛrecto⸗ Inyltatus:, Tezarnsſilrnals
res plus iraſcint᷑. Inducũt etiã gulam ⁊ luxuniam. tunætu gudans Eccegnöpte u
Et ſic faciũt hoĩem ſpũaliter tortuʒ lepꝛoſum.Et iõ lmneſtoru mutav Et guoterchp

ↄgrue aiũgunt᷑ ↄiuitie et lepꝛa.iiij. Reg.v.Erat in- Ffiutuli eriſtisdu
quit diues valde:ſ̊ lepꝛoſus.¶ Quarta rõ accipia viij lnſtaieuenknon oiſe
certitudinis euidentia. Euidentia em̃ e mul. . ernidic Zn etugagngkmen
tum eſſet pauꝑ indigens:qui manũ daret vel pedeʒ ſeiciſtaini I Ethmutatö
ꝓ pecunia vel diuitſis.ſic euidentia maxime indigen inclcenrfige oes fſtatü illopmur,

tie eſt vbi anima ꝓ viuitijs datur: frequenter ĩ di⸗
uitijs ↄtingit. Se quibo diyit xpᷣc:adath. xiij. ꝙ a fal⸗
lacia diuitiaꝝ ſuffocat᷑.¶ Quinta ratio accipitura
quotidiano exꝑimento.requenter em̃.⁊ quaſi quo
tidie viſum ⁊ auditum eſt:e diuites ad moꝛtem ve-

in em temoneratoze n
mnnlcnamütntaltnin
nongnel enecalii guimi
ninten eſen etineälitas
bonisnöem ee t necne

nientes / vellent ꝙ nunc fuiſſent diuites. wlent etiã busigrnen shöremuneranzen⸗
ꝙ; vnqᷓ v ſeculo ſe intromiſerunt. AUñ in ſignũ ꝙ ta⸗ Gaenentioprinnd e ba
Ris ſunt voluntaris Aliquoriens viſum eſt , tuͦcha eſen nedisdiniten g derrn
buum petant ⁊ induant pauperum fratrum mendi ſnneznl lupo ſan W
Plonci Paane ldolla re,
At Hone Napandes ainte⸗
ndtenennlih
opi

innatura inoali As eff fjn
Nakt miſenon imiik talire⸗
dauns dtaligaugetmiſena:neclibe
iniſcnt genlſens cſac nali eb Die
2Kais dinitteaſerate in mali n
atno vlſciſen aquei nolenriötſe⸗
ugzann iratar ſin
ipit. Tücem no aſcengenn aadent.
in dinitiis cormet: Prouer j. Qu
eheret in mote onet ptir onc
lum poſttum Glantoz Flii yh.
npitaſiliwctnein notwatam rto
n vmmqg en inſeliaor diat ſie ho
zoncimnoelbecihe
itis ad plures diſpontt pualesin
anhba uimoctum ad infir⸗
qns dicit ug, Nrabisdiſe
ta ponie N diuiti naſck ſiſtit
Z leutfmncne haben nen ſil
nehabet upbis Viſenecgen
einſanminte ldn neen
4 oſcnan 3 Ctatenizna⸗
ͤßont. Ludantals

ix.

xij.

* 7
Dinitie
cantium.a quos nunꝙ; dilexerũt/ſ ↄtempſerũt:tunc
. ſe vel ſuos honoꝛãt ⁊ petũt/q; ꝙ ipſis oꝛones ad væ⸗
um fundãt otrariũ autẽ nunq; viſum ẽ: ꝙ vicʒ paup
moꝛte certificatꝰhabitũ petat diuitũ:vel etiã wo⸗
leat/ ꝙ diuitijs prius nõ abũdabat:vel ꝙ nõ ᷣm mo⸗
reʒ diuitũ vitã duxit.ſ̊ potiꝰtũc ẽ eis ꝓ leticia maxia
priꝰpauptates/miſerias/⁊ tribulatõnes ꝓ deo vel
etiã ꝙ neceſſitate/ cum patĩa tñ ⁊ vita bona ſuſtinue⸗
runt.Ita ꝙ in moꝛtis articulo pauꝑtas ⁊ miſeria pᷣ⸗
cedens/eſt cã leticie ⁊ ſpei.Abundantia vo diuitia⸗
rũ pᷣcedens eſt cã triſticie/ ſicut triſtat᷑ citatꝰad ↄpu⸗
tum multoꝝ bonoꝝ male expenſoꝝ reddenduʒ. Siẽ
triſtat᷑ culpabilis:qñ ad tribunal iudicis ducit᷑ Si
cut triſtat᷑ guloſus:qñ ꝓpter cibũ ſuꝑflue ſumptũ:ci
bo et vita pꝛiuari dʒ. Dic triſtat diues in moꝛte:qñ
iuitias q̃s veuoꝛauit:euomet. Job.xx. Et tũc veri⸗
ficabit᷑ illud Senece epla.lx. qᷓ ſic inquit petimꝰ tãqᷓ

datura leticia:ac voluntatẽ:cauſe wloꝛum ſunt. .

Aui quidã wloꝛes in moꝛte incipiũt:2 ineternuz
durant. Leticia etiã bonoꝝ paupen q in moꝛte inci⸗
pit ineternũ ꝑſeuerat. Pꝛo qͥ eſt ſcienduʒ.ꝙ inter di⸗
uitẽ malũ ⁊ paupem bonũ in moꝛtis paſſu ẽ quedaʒ
obuiatio.
obuianerũt ſibi ſupple in paſſu moꝛtis. In illo enim
paſſu ꝓ tanto dicunt᷑ ſibi obuiare:quiã ſic illi qͥ ſibi
mutno obuiat in aliq termino ſimul occurꝛũt:⁊ po⸗
ſtea vterq; ꝑ viã ⁊ ad locũ vadit:xæ qͥ aliꝰ venit. IJta
diues ⁊ pauꝑ in moꝛtis paſſu ſimul occurꝛũt qꝛ eque
moꝛit᷑ diues:ſic pauꝑ. Pſal.xlviij.ſimul in vnum di⸗
ues ⁊ pauꝑ ð qͥ paſſu ⁊ pũcto cũ ꝓgredi ceperint:vter
qᷓ; vadit ad locũ ſeu ſtatũ ⁊ ↄditõeʒ q alius venit.
Dʒ diues venit ce diuitijs ⁊ vlicijs et hmõi:pauper
vo de miſerijs.g optet ꝙ ab iſto puncto moꝛtis pau⸗
per vadat ad leticiã diuitias œlicias/honoꝛes ? hu-

iuſmodi. iues vo ad om̃ia ↄtraria: Ja.j. vlues af

in itinenbo ſuis marceſcet. Eſt aũt de diuite ⁊ pauꝑe
in iſto euentu ſic cicada et foꝛmica. Foꝛmica eniʒ
ſibi ꝓuidet in eſtate vn æviuat.⁊ gauqeat in hyeme.
Cicada econuerſo in eſtate cantat:⁊ hyeme wlet:et
fame moꝛit᷑. Sic in ꝓoſito.⁊ ptʒ. Paup q̊ in gaudio
rñdere poterit diuiti in penis:ſic ᷣm fabulas foꝛmi⸗
ca rũdit cicade/ſeu locuſte in hyeme victualia petẽ⸗
ti cantaſti inquit in eſtate: tripudia in hyeme. ſic ilł
rñderi poterit. ve quib d Amos.vj.canitis ad vo
cem pialterij:qͥ citharã et vinũ in ↄuiuijs ſuis hñt:2
opus ſuũ nõ reſpiciũt:vſa.v. Qui ducũt in bonis di-
es ſuos.⁊ in pũcto ad inferna veſcen dẽt: Job.xxj.qñ
cũ diuite illo:Au. xvj.petent guttam aque in byeme
inferni. Mũc em̃ cantant:a tuc frigoꝛe tripudiabũt
ꝛ ibi erit frigus/⁊ etiã ſtridoꝛ ventiũ. Et ad litterã
ſic in pſona pauperis a q̃ cicada illa guttã aque peti
uit.Rñdit abꝛahã:QZuc.xvj. dicens. Recepiſti bona
in vita tua: Aaʒarus ſilr mala. Nunc vo hic aſola.
tur:⁊ tu cruciaris.Ecce quõ vterq; poſt moꝛtẽ ad al-
teriꝰſtatũ mutatꝰc.Et ẽ d iſtis duob ſic ð falcone
q ĩvita velicate nutri᷑ moꝛtuꝰvo ĩ foueã mittit᷑ Oal
lina vo ecõuerſo moꝛtua ad reglm enſã poꝛtat᷑.ſic di-
ues ⁊ mẽdicꝰ:Ru.xvj.Et h̊ mutatõ vxtre excelſi.⁊ iu
ſte qͥdẽ ſicↄditiões ⁊ ſtatũ illoꝝ mutat:qꝛ ad iuſtum
iudicem.⁊ fidelem remuneratoꝛẽ nõ ꝑtinetvnũ ſub⸗
ditum vel operariũ totaliter œfraudare 7 irꝛemune
ratum dimittẽ nec aliũ qui minꝰ laboꝛat:nim is re/
muncrare.hec em eſſet ineqᷓlitas. Sʒ paupes quoꝛuʒ
regnũ nõ eſt œ hoc mũdo:ſicut nec regis illoꝝ xpᷣi:Hᷣ

oꝑibo bonis nõ remunerant᷑ ſ̊ a diuitib⁊ potenti

bus intantũ oppꝛimunt᷑ qtumcunq; paup hẽat fi
delem cãm ↄtra diuitem in mũdo iſto: obuiat tamẽ
ei ſicut agnus lupo.⁊ ſicut olla lutea aotra eream a qᷓ
ſemꝑ frangit. Ita pauꝑes a diuitibv. Teſte iacobo ꝗͥ
ait. Monne diuites ꝑ potentiam oppꝛimunt vos ipſi

Juyxta illud Pꝛouer. xxij. BGiues 1 pauper

D Xj.
trahũt vos ad iudicia ſua iniuſta: Ja.ij. Qui vo be
ne viuũt ⁊ oꝑant᷑:⁊ cũ ſint in mũdo iſto.tribulantur
Juſtum eſt ꝙ in alioſeculo a iuſto iudice remunerẽ
tur:et poſt vigiliam feſtiuent᷑.Aliter eſſent vfrau/
dati iſto ſeculo et etiã futuro. Sicut ergo pauperibo
dicet venite ad me omnes qui laboꝛatis et honorati
eſtis.⁊ ego reficiam vos. Ita diuitibo dicer ve vobis
diuitib q habetis hic conſolatõeʒ veſtrã ¶Lu. vj. Pʒ
ergo ꝙ ſicut poſt cariſtiam venit abundantia:et pꝰ
abundantiam cariſtia. Ita poſt cariſtiam pauperũ
veniet eis abundantia:⁊ poſt abundantiam diuitũ:
veniet eis cariſtia.¶ Bicut ergo meliꝰ eſt ſolitarie
ſine magno apparatu familie vel diuitiaruʒ ire ad fe
ſtum ad magnam hereditatem poſſidendã: ꝙᷓ cum
multis dimtijs/a pompis ire ad patibulũ. Ita meli
oꝛ eſt paupeꝛ ambulans in ſimplicitate ſua/ſ. ad celũ
qᷓ; diues in pꝛauis itinerib ſuis: Pꝛouer.xxviij. qᷓ dn
cunt ad infernũ.¶ Ex dictis in iſto articulo/ patʒ il
lud ſenece epiſtole.xvj. Si vis inqͥt diuitem facẽ ſup
ple in hoc ſeculo ⁊ in futuro:nec pecunie adijciendũ
H auaricie vtrahendũ eſt.qͥa nõ kaus eſt qui minus
haber ſed qͥ minus cupit diues eſt ſupple in hoc ſecu⸗
loſ⁊ in futuro.qꝛ in vtroq; v contentat᷑ talis ve⸗
re dicit᷑ diues:a diuo ſᷣm Huguitionẽ:qꝛ q̃ſi vꝰ nul⸗
lo creditur indigere. Nota ehoc. H. j.iiij. et. v. Et.
xxvij. vyj.
Bic vo vt pꝛedictũ eſt articulo ſecũdo ⁊ tercio di⸗
uitijs ſermentes nõ ſolum ſunt miſeri vt oſtenſuʒ eſt
articulo quarto:ſed etiam ſtulti ſu nt:quãtumcunq;
apud mundũ ſapientes reputentur. hoꝛum aũt ſtul
ticia ⁊ talis reputationis impꝛobatio multis patet
ratõnib.¶ Pꝛimo ex effectu qui diuitias ſequitur.
In multis eĩi abũdantia diuitiaꝛũ.ẽ mentis exceca
fio et ꝓpꝛie ſalutis impedimentum ꝙ patet ex verbis
xpᷣi:Alath.xix. vbi ait:diues difficile intrabit in re/
gnum celoꝝ.Et marci x. Faciliꝰeſtcam elũ ⁊c. ſic er⸗
go ſtultus diceret qui gauderet v ſue ſalutis impe⸗
dimentol⁊ difficultate:vel qui de coꝛpoꝛali gauderzʒ
excecatõne vel ſuſpenſione.A foꝛtioꝛi ſtultioꝛ dicen
dus eſt.qui anime gaudet excecatõne. Gaudium
em̃ talis eſt ſicut illius qui gloꝛiat᷑ N hoc cum maio⸗
ribus diuitijs / vel pompa/vel altius ducitur ad pa/
tibulum. Gicut etiam illius qui gaudet/quia mul-⸗
tarum diuitiaꝑ væbitoꝛ efficitur. ve quo beatꝰ Ere
goꝛius in moꝛał. Otulte inquito vbitoꝛ:qͥ gaudẽs
mutuas accipit pecunias:⁊ tempꝰ quo reddere dvebe
at nõ attendit¶ Secundo ex opere ꝙ diuites faci-
unt. Dtultus enim diceretur/qui plura facere nitere
tur ꝙᷓ veus faceret vel facere poſſet ſ̊ enec vult nec
põt vefendẽ iniuſtũ/vel latronẽ in iniuſticia ſua:vel
malefactoꝛẽ ſuppoꝛtare:qð diuites ⁊ potẽtes quoti
die faciũt.qꝛ apud mũdũ ↄſuetũ ẽ/ qñ nulla rõ/⁊ꝰ
⁊ om̃s virtutes/⁊ boni homines/L⁊ angeli et ſctĩ vefici
unt:qꝛ inuare nolũt hoĩes hñtes malas cauſas:ſicut
latrões/homicidas/falſos vceptoꝛes/⁊ hmõi:ad di⸗
uites ⁊ potentes ⁊ ad pecunias ꝓ auxilio habẽdo cõ
fugiunt.ſic pʒ de iudeisq ad pylatuʒ curꝛebant:vt
eiꝰauxilio xpᷣm crucifigerẽet.ſic multi adhucꝑ pſonã
potentem obtinẽt quo iuſticia obtinere non pñt ⁊
potentes/qͥ in multitudine diuitiaꝝ ſuaꝝ głiantur.

xiij.

Adr. v.

xiiij.

In pᷣsxlviij.faciũt qð ceus facere nõ põt.qꝛ iniuſti

ciaʒ facere nõ põt.Et ſic põt intelligi/qð ſequit᷑:fra/
ter.i.xpᷣc qui ſᷣm aplim eſt pꝛimogenitus in mult fra
trib:caro em̃⁊ frater nr eſt:nõ redimit a tꝑali moꝛ⸗
te.i.ſuſpendio et hmõi:latrones/a hmõi:redimet hõ
cũ diuitijs potẽtia ſua. Ter ex fine quẽ diuites
habebũt.Hic em̃ vltra pauꝑes qnq; babet diuitias
clitias ⁊ honoꝛes:pꝓ quibo poſt moꝛtem.ſi male eas
acqurirunt vel vtantur: ha bebunt paupertates pe
nas et vilitates: nec diuitijs ab his cuſtodiri pote⸗

xvj.

Axr. vj.

xvij.

xix.

Exemp.

Diuitie
runt.quia diuitie nõ ꝓderũt in die vltõnis: Prouer.
: ꝙ qn experient᷑:gementes dicent illud Sapi. v Ti
uitiaꝝ iactantia:quid ↄtulit nobis. Exyq ergo diui
tie multas a ſalute impediũt ⁊ multoꝝ maloꝝ ſunt
occaſiones:et in fine nihil iuuant/quid ꝓdeſt ſtulto
habere diuitias:ſoꝛouer.xvij.
Dic inſuꝑ vt pᷣdictum eſt diuitijs ſeruientes/ non
ſolum ſunt miſeri ſtultiqtum ad ſeipſos:ſed etiaʒ
ſunt ingrati ceo.⁊ ꝓximis.¶ Pꝛimo em ingrati ſunt
quia dum ſunt pauꝑes:multa veo ꝓmittunt.Sic pʒ
A. xx.xviij. Et tamen ditati freqᷓnter minus veo vel
ſuis dant. Cuiꝰcauſa eſt:quanto plus hñt: tanto cu
pidioꝛes fiũt:ſicut patet.Axxvij.v.Ergoſtanto mi/
nus dant.qꝛ cupiditas coꝛ claudit ſicut pʒ.A.xxvij.
xxij.quibo us impꝛoperarepõt ſicut impꝛoperauit
cuidam amico ſuo ditato dicens:vel ei ſcnibens hos
verſus Cum dare nõ poſſes:olim mihi multa vole/
bas. Nũc dare magna potes:cur mihi parua negas
Et eſt ve om̃ib talibus/ſicut ve dyabolo qui cũ pro
opere ſuo in mola manuali a patrefamilias capã ac⸗
cepiſſet/⁊ capuciũ bene agere ceſſabat.dicens angli/
ce:modo habes capam capnciũ:amplius bonum
nõ faciam.¶ Aſſimilant᷑ etiaʒ tales malijs filijs ſeu
ſeruis/ vel miniſtris male voluntatis:qui anteqꝙᷓ ſint
a dñis ſuig pmoti vel certi v parte ſua humiliter ſer
uiunt t̃.¶Aſſimilant᷑ etiã falſis amicis:qui infir
mos freqnter viſitant:vſq; ꝑs illoꝝ in teſtamẽto po
natur. Aſſimilãt᷑ etiaʒ canibo:ſicut patet.A. xx.xviij
De quibo om̃ibus Yob.xxj. Subleuati ſunt:ↄfoꝛta-
tiq; diuitijs:⁊ nõ eſt virga vei ſuꝑ illos. Et nõ ſolnʒ
ingratitudinem ↄtra deum ↄmittunt/ei nõ ſeruien/
do:vel v ſuo nõ dando:ſed A peiꝰ eſt. eũ ve ſuis bo⸗
nis pluſq; paupes expugnãdo:ad modũ fimarij:qui
quaãto abundantiꝰſolis recipit radios ⁊ caloꝛes:tan
to plus quantũ in eo eſt euʒ ſeu eiꝰ lumina veturpat
fetoꝛibo:ſicut patet.C.iiij.xxiiij.qꝛ foꝛtitudine deuʒ
in membꝛis ſuis expugnant:diuitijs panꝑes oppꝛi⸗

munt.pulcritudine luxuriant. Et ſic de om̃ib a œo

acceptis vel ſuꝑbiendo:vel veum in ſe exongnando:
ↄtra veum expugnant:⁊ audacter deuʒ puocant: cũ
ipſe vederit omnia in manus eoꝛũ: Job.xij. Yere.v.
Magnificati ſunt et ditatiſincraſſati ſunt:⁊ impin⸗
gnante pᷣterierunt ſermones meos peſſime. Et tales
unt terꝛa peſſima.ſicut pʒ. H.iiij.vj. Sunt etiaʒ in⸗
gratiſſimi milites:q cum armis a rege acceptis ipᷣm
expugnant:⁊ ea in vſu ⁊ ope inimici ſui expendũt.de
quibo Oſee.ij.Ego vædi eis frumentũ⁊ vinũ et oleũ.
⁊ aꝛgentũ multiplicaui eis ⁊ aurum:que fecerũt ba⸗
al. Significant᷑ etiã ꝑ ſalomonem. Se quo dicit᷑iij.
Keg.x.M magnificatꝰeſt diuitijs et gloꝛia. Et cito
pꝰ.quertit ſe a deo.¶ Om̃s iſti ⁊ eis ſimiles inſipien⸗
ter velinquũt.qꝛ cæus nõ dat ſeruis ſuis hic plenum
ſtipendiũ:ſed eſt ve eo ſicut de 5670 vult ꝙ miniſtri
eius dveuotiꝰ libentiꝰei ſeruiãt. Ideo dat eis aliqͥd
vicens:accipe hoc mõ: et ſeruias ſeu facias bñ:⁊ als⸗
habebis ampliꝰ. Ita veus dat hic mũdialia:ita tam̃
vt meliꝰagentes expectẽt celeſtia.¶ Si vo miniſter
ille cui dñs ſic dat:interim male ⁊ ꝓditoꝛie ei ſeruiat
nõ ſolum acceptis:ſed etiam vita q

m 6 et ꝓmiſſis Rer
uat᷑. Sic in ꝓpoſito faciet veus.⁊ eſt ð eo ⁊ e talibo

ingratis in hoc caſu. Sicut fuit quondã nigroman-
tico ⁊ diſcipulo ſuo.hic diſcipłus vt hyſtoꝛie habẽt
cum paupꝑ eſſet multa mgro ꝓmiſit:ſi eum ditari cõ⸗
tingeret. Illuſione ů̊ magiſtri/qui eius voluntatem
ꝓbare voluit: factus fuit quaſi imꝑatoꝛ: cum multe
terꝛe 1 diuitie ad eius manum vt ei videbat/ venirẽt
magiſtro aliquid petenti:nihil dare voluit:ſed eum
ↄtempſit. Illuſione ergo ſubtracta/euʒ tanqᷓ ingra⸗
tum a ſe fügauit.ſic multi in paupertate co ⁊ ami⸗
cis ſuis ꝓmittunt:qꝛ ꝓuerbium eſt:ꝙ nõ eſt ita lar⸗

gus homo ⁊æ equo:ſicut ille qui nullum habet.b
eo aũt exaltati: ipſo petenti paruã elemoſynam/ non
dant:ſed eum iuramentis ⁊ multis modis ↄtemnũt.
Igeo ad paupertateʒ eos rediget:diuites dimittẽs
inanes:Au.j.Et hoc iuſte quidem:ſicut patet. C.ij.

xvj.¶ Et nõ ſolũ ↄtra væuʒ diuites ingrati ſunt:ſed xx.

etiam ↄtra homines cuiꝰ rei cauſam Geneca li.ij. de
beneficijs wcens ꝙ beneficiũ nõ eſt diuitib oferen⸗
dum:oſtendit dicens:qui inquit locupletes ſunt/be-
neficio obligari noluntmo cum beneficiuʒ accepe⸗
rint/quis magnum aut beneficiũ ſe prius vædiſſe ar
bitrant᷑:aut aliquid a ſe expectari ſuſpicant᷑. Cnʒ ve
ro inopi bono benefacis:ſpectatũ ſe ⁊ nõ ſuam foꝛtu
nam putat. Cum facis pꝛandiũ noli vocare diui⸗
tes:ſed pauperes:Au xuiij.
Exy om̃ibo pꝛedictis patet ꝙ male ⁊ piculoſe deci⸗
piunt᷑/ſic diuitijs ſ. eruientes/cuiꝰ œceptionis duplex
