ter in incarnatõe filij ſui ſigillo cõfirmauit auctẽti
co:quãdo ſimilitudinẽ ſuaʒ cere impᷣſſit vᷣginee:na
ture videlicet vᷣginis gloꝛioſe. Quam quidẽ ceram
cij ſigillo in natiuitate filij ſui: vita ⁊ moꝛte multis

oſtendit:volens pacti ſigillationẽ ⁊ cõfirmationeʒ

omnib notam eſſe natiomiv:qꝛ viderunt oẽs termi
ni terre ſalutare ci noſtri.in ps.xc.Et Eſa.lij. Vlt
oẽs pacti pᷣdictiteſtes exiſtant pacti⁊ facti inter v
um ⁊ hoĩem.iuxta illo:Act᷑.j.Eritis mihiteſtes ⁊c.
ſcʒ vos oẽs fines terre.i.oẽs creature que mõ veſtro
vidiſtis ſalutare vei ⁊ teſtimoniũ phibuiſtis. Oẽs
nanq; fines terre.⁊ oẽs creature in tres ꝑtes diuidũ
tur.in creaturã que nõ viuit.a in ceatur que vinit
et nõ habet ratõem. et in creaturã que viuit.⁊ habʒ
roõem. ꝛnima creatura benedicte natiuitati teſti
moniũ phibuit.illa videlicet que mõ ſuo cognouit
et venera bat᷑ Oꝛimo in foꝛtuna templi pacis rome
qð bacnocte cecidit. Gcðo in fonte olei:que illo die
rome emanauit,ſicut dicit chꝛonica.Tercio in ſtel⸗
la que ſcom euangeliũ Mathᷣ. ij. magis apparuit,
Quarto in ydoloꝝ veſtructõe ⁊ caſu.que n chꝛo
nicã chꝛiſto egyptũ intrante.facta eſt. Sic creatura
ſcða.ſic patʒ in boue⁊ aſino:inter quos chꝛiſtus na

tus ponebat᷑:qui ſcõm aliquos genuflexerũt. iuxta

illud:Eſa.j. Cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ:et aſinus
pſepe dñni ſui.Sic creatura tercia.ſicut patʒ pᷣmo in
paſtoꝛibo. Sicut etiã patet ſcðo in Octauiano im⸗
patoꝛe:qui ſicut in chꝛonica ↄtinet᷑:illo natiuitatis
die vidit celum aꝑptum:⁊ puellã in manib infanteʒ
tenentẽ.⁊ audiuit vocem dicentẽ. Hec ara filij vei ẽ.
in gnd loco.i.in palatio imꝑatoꝛis:in quo hec vidit
eccſeſia cõſtructa vocat᷑ ars celi.Tercio ibidẽ patet
in teſtimonio angeli.qui mẽtirinõ poteſt:qui dicit:
natus eſt vobis hodie ſaluatoꝛ: Luc.ij. Quarto idẽ
ptʒ in teſtimonio ſymeonis ⁊ Anne:⁊uce.ij.Quin
to idẽ patet in certiſſimo teſtimonio mr̃is ci.que
veriſſime œ omnib circũſtantijs œponere potuit:
et hoc teſtimoniũ ꝑhibet dicẽs. Suſcepit iſrael pu
erum ſuũ:Quce.j. Nota.O.viij.ij. Et iſtoꝝ teſtimo
nii.videlicet angeli paſtoꝝ.Simeonis Anne⁊ Eli
ʒabeth:Luc᷑.j.et matris vi ab omnibo tanqᷓ; exami
natum.⁊ veniſſimũ appꝛobari vebet:qꝛ eſt ſub ma⸗
nu publica.i.ſub manu euãgeliſte:Auce.j.⁊ꝛ.ij.reds
ctum. Katio etiã dictat pᷣdictam cõpletam eſſena⸗
tiuitatẽa captiuitate ſumpta iudeoꝑ:qꝛ ſicẽ. F. iiij.
ix.oſtenſum eſt.nunqꝙ; captiuati fuerunt.niſi qꝛ fal⸗
ſos veos adoꝛauerũt:ſicut ex libꝛis patet iudicũ ⁊ re
gum:vei qꝛ verum æum nõ receperunt. ſicut patet
ex geſtis Tyti ⁊ Veſpaſiani. Sʒ nũc falſos nõ ado
rant vos.ergo opoꝛtet ꝗ cauſa longiſſime illoꝝ ca
tiuitatis ſit:veri cei nõ receptio. Vtinam ergo il⸗
is:qui oĩbo p̃dictis nõ obſtãtibus teſtimonũs:xæũ
lam natum nõ credunt miniſtratũ eſſet.ſicut quon
Dam cuidam hac væ cauſa miniſtratũ fuit iudeo: de
quo fertur.ꝙ chꝛiſtiano querenti:an crederet deum
in vtero fuiſſe marie matris ſue.reſpõdit ꝙ nõ. Cui
chꝛiſtianus.credis ꝙ veus ſit vbiq;. Cui ille reſpon
dit.credo:qꝛ ſcriptura dicit:celum ⁊ terram ego im
leo. Et alibi. Celũ mihi ſedes eſt. terra autem ſca
ellum peduʒ meoꝝ. Ergo inquit chꝛiſtianus te cõ
cedere opoꝛtet.qꝙ ſit in luto iſto:cõcedo inquit.Cui
chꝛiſtianus. maledicat᷑ talis fatuus:qui còcedit œ
um eſſe in vili luto.⁊ negat eum eſſe in ſanctiſſimo
loco marie.⁊ accipiens eum ꝑ ſcapulas ꝓiecit eũ in
lutum dicens. Vade queras væũ in lnto:qui eũ ne⸗
gas eſſe in maria. Si tali vituperio digni ſunt om̃es
ludei.⁊ alij infideles:qui deum incarnatum eſſe ne⸗
gant.quoꝝ pfidam cecitatem maximam eſſe oſten⸗
dunt omnia pᷣdicta. et ꝙgluruma alia. in ſacra ſcri⸗
ptura teſtimonia:nõ eſt dubium:quin maioꝛi vitu
perio.ĩmo quin ipſa eterna damnanone digni ſunt
qui illam fide receperunt.et facto cõtradicunt:qui
omnia pᷣdicta ⁊ alia que frequenter cum eo pacis
fregerunt. et frangunt pacta.qui non obſtantibus

omnibus cõuentionibus:quas ipſe veus cum eis
*

ipſi veo faciunt.ipſum cõtinue peccatis ſuis expi
gnant ⁊ ꝓuocant.⁊ ſua ⁊ ſuoꝛum bona nõ reſtituũt:
ui in hoc peioꝛes ſunt iudeis ⁊ alijs infidelibo:qui
chꝛiſtum veum eſſe nõ cognouerunt. ideo aliquam
excuſationem habent ðe hoc ꝙ mandatis eius non
obechunt. Iſti autem teſte apoſtolo: Roma.j. inex
cuſabiles ſunt:qꝛ cũ cognoniſſent wum:nõ ſicut v
um gloꝛificauerunt.aut gratias egerunt. ꝗꝓpter ea fi-
ant nati eius in interitũ.in ps.cviij.. .
Sed cum tanta tanqꝙᷓ multiplex ſit iſtius benedi
cte natiuitatis vtilitas. mirabile videt᷑:quare pa⸗
ter miſericoꝛdiaꝝ illam tantũ diſtulerit.⁊ in ſubue
niendo miſeristantũ tardauerit. Cui qſtiomiꝑ exẽ
plum reſpondetur d patre Fpilente habẽte filium
diſcolum. male moꝛigeratũ:huncpꝛimo pater in⸗
foꝛmat verbis:iterum vero velinquentem caſtigat
verberibo.⁊ & wmo ſua quandoq; eiectũ in nudita
te et fame.a miſeria illũ viuere ſinit:vſq; bene humi
liatus ſeipſum cognoſcat:⁊ ad prem clamet.miſeri⸗

Pprerquod
ttamnlo huniarnt en
Rlrßdicgulteis Elus dae il
ſerestur Ela I. Poſten von ſ
intata crant miſerigiy ſmlhe
niſians coptmilene ſuccumiſlet
enecogoberüt dicendts. Ern
etpoſthocerunustanf ſino fuen
Oit. Umbee iſtfanſttus etten
no eſtreuerſiofinis noſtni: geomn
tes ifemi wſciebant Et Eſa.
Omncoguoſcitesolaunt. Palpauin
Etquia ilam miſenã in eis apen
hoſcebant. humliter cĩ magno
noriumn atq; cius petebant buman
Orinam diſtumperes celos: ? Uſce,
giſian atet A ij Et Eln)
Domnine miſcrerenoſtri te cuͦ erper
ſiemſenam Priam cognonerüͤ
Dommiiterpetcbätnefingire füli
eauerat. Pater milenichrcianfi
genuerat necante ei mittere dean
ns vlderet dugoꝛem ceomiſſe.
linudo relwadren ignoani
dicuminfimnoocalltequiinfin
Ina peimus ceatarem. ſchs d
Nornuntls,vquanus infirnitate
Arclng miſſonemitenten potit
tius egiſſent. Tuncermoſiſhnn
4 ncergolllumit

lans querenti an gegeret
ummeſietiſitgti en
duns ſittſdic;. Cuilllereſpon
furadiat celum tterramegoin
i nibiſectseſt tenn antmia
. Eo inquitchuiſtunustecᷓ
tin luro iſtoccedo ingvit C
intlofmmnggnlcgmtn
Megat cumeſſoiu cniſino
ns umnp upplas alect cüin
ucrvs i in luto qnieiz ne⸗
talipimpeno digni ſuntomes
gui wumincamarum eſe ne⸗
teitatan mapinameſſeoſten⸗
tchplunmma alii inſactaſcl/
aſtoubium. guinmoion itn
Kama damnanane digniſunt
funt.ctfactoctlacicunt gl
Aueffegnenter un dd her
inon obſtaontihis
ntpocta. un
ibige lasihſelgaln iiß
n cönnbe tcatrb ſdh te

Arti. vj.
xx.

Natmitas

roꝛdiã petens: pater vo eius videns miſeriã eiuſq;
cõpatiens afflictõnibo:eum recõciliat: ſub tñ certis
legibo et pactis. que ſi fregerit iteꝑ illum derelictuʒ
diu.quaſi deſperatũ deſerit:qꝛ tamen pater eſt.⁊ vi
ſcera paterna filiũ finaliter ꝑirenõ ſinunt: eine fina
liter pereat:qñ in maxima eſt miſeria: qꝙᷓ clariſſime
coꝛã patre agnoſcens. aſſerit ſe ſine illius adiutoꝛio
viuere nõ poſſe:ꝙ etiaʒ niſi ipſe ſpecialiter eũ iuuet
neceſſario pibit:manum poꝛrigit adintricẽ. Filius
vo ille ꝑ maximam quã in ſe ſentit miſeriã ⁊ defectũ
mayxumam patris recognoſcit miſericoꝛdiã.⁊ bñfici
um.ſemꝑq; impoſterum ſue pᷣcedentis mayime pau

ptatis ⁊ afflictionis.x paterne pᷣcipue pietatis.⁊ mi

ſerationis memoꝛia. in ſe humilitatẽ.⸗ erga patrem
oſtendere fadet charitatẽ. Sic in ꝓpoſito deus in
paradiſo noſtram naturã.quaſi filium cõdidit:quẽ
quia vidit ad malum ꝓnum. verbis infoꝛmauit wo⸗
cens:quid facere:⁊ quid fugere vebnit.quãdo wcu-
it:ꝙ œ omni ligno padiſi comederet: excepto ligno
ſcientie boni maii: ſicut patet: Señ.ij.quã wctri⸗
nam:quia nõ tenuit. eum ve wmo paradiſi eiecit. et
aquis diluuij multis alijs modis vᷣberauit.⁊ diu
in miſeria viuere ſinebat. Poſtmodum vo ꝓpna pie
tate aliquoꝛum iuſtoꝝ clamoꝛibus.et humilitate
xcitatus.noſtram naturã aliqualiter ſibi recõcilia
uit.ſub certis tamen cauſis pactis.⁊ cõditionibo le⸗
gis moſaice:que omnia fregit:qꝛnec legem nec man
data eius data tenebãt:ꝗpter quod eos diu veſeruit
et tempus humilia tionis eoꝝ expectauit.Coc em̃ di
xit ⁊ pᷣdicauit eis Eſaias dicens:expectat dñs vt mi
ſeregtur: Eſa.xxx. Poſtea vo in fineſeculoꝝ:quãdo
in tãta erant mieria: finaliter ſine fine periſſent:
niſi us eoꝝ miſerie ſuccurriſſet: quã miſeriam a⸗
perte cognouerũt dicentes. Ex nipilo nati ſumus:
et poſt hoc erimus tanꝙᷓ ſi nõ fuerimus:Sap.ij. Se
quit᷑. Vmbee em̃ tranſitus eſt tempus noſtrum: et
nõ eſt reuerſio finis noſtri:qꝛ omnes ad aliquas ꝑ⸗

tes inferni œſcẽdebant.Et Eſa.lix.cecitatem ꝓpꝛi

am cognoſcẽtes dicunt. Palpauimus quaſi ceci ⁊c̃.
Et quia illam miſeriã in eis experimento longo co

gnoſcebant.humiliter ⁊ cũ magno ⁊eſiderio vei ad/

lutoꝛium atq; eius petebant humana tionẽ.dicẽtes
VEtinam diſrumperes celos:⁊ ſcenderes ⁊c. Eſa.
lxiiij.ſicut patet.AA.xiij.v. Et Eſa.xxxiij.dixerunt.
Bomine miſerere noſtri.te em̃ expectamus.Quan⸗
v ſic miſeriam ꝓpꝛiam cognouerũt:⁊ miſericoꝛdiã
humiliter petebat:ne finaliter filiũ amitteret:queʒ
creauerat.pater miſericoꝛdiaꝝ filium miſit: quem
genuerat. nec ante eũ mittere vecuit.nec vebuit:nepᷣ
us videret᷑ vuctoꝛem ceco miſiſſe. yel ba culum debi
liſuꝑbo.vel woctoꝛem ignoꝛanti pᷣumptuoſo:vł me
dicum infirmo occulte:qui infirmitatẽ ſuam neſcit
quã pꝛimus cecitatem.ſcps vebilitatem. tercius ig
noꝛantiã.⁊ quartus infirmitatem ſuã cognouiſſent

ey qua miſſione mittentem potius væriſiſſent:qꝙᷓ gra

tias egiſſent. Lunc ergo illũ mittere vebuit.⁊ decu⸗
it.⁊ nõ ante quando in maxima fuerunt miſeria: qꝛ
maxima miſeratio:nõ niſi ebeturmaxime miſerie.
AQuando inſuꝑ ex recoꝛdatione ſue penurie:⁊ miſe/
rie:ſemꝑ haberet in ſe materiam humiliationis. et
ex recoꝛdatione diuine gratie.et miſericoꝛdie.ſemꝑ

o gratiaꝝ redderet actiones.vt ve ſpirituali gau/

dio:quod homines ꝑ eius natiuitatem de miſeria li

berati.ha bere debent.verificet᷑ illud:QLuce.j. Mul⸗

ti in natiuitate eius gaudebũt.

Ex qua auctoꝛitate ptzʒ. ꝙ eſt pᷣmo cũ gau dio ſpi

nituali recipiendus:qꝛ venit vt hereditatem noſtrã
in pꝛimis parẽtibus amiſſam nobis reſtitueret. Se
cundo qꝛ venit ſol vel lux. iuxta illud ps. xcvj.ZLux
oꝛta eſt iuſto:vt illuminaret his:quiin tenebꝛis ⁊c.

Zuce.j. Dicut ergo in oꝛtn ſolis. floꝛes incipiunt ſe
erigere ⁊ aperire.qui ante clauſi erant:ſicut patʒ xe
ſolſequijs. Ita coꝛda noſtra ad dei ⁊vqrimi amoꝛeʒ
et oꝛa ad œ laudatõem:⁊ aures ad diuini verbi au
ditionem:⁊ ſic ceteri ſenſus ad i obſequiũ aperiã
tur qui antea pluſqꝙᷓ veberent claudebant᷑. Artollii
te ergo pꝛincipes poꝛtas veſtras:⁊ introibit rex glo
rie.¶Exy qua auctoꝛitate patet ſecũdo:qualiter eſt

cuſtodiendus honoꝛandus:qꝛ nanq; rex eſt:came⸗
ra in qua recipit᷑.poſtꝙᷓ in ea recipitur eſt diligẽter

cuſtodienda:⁊ que ante receptõem diligenter mun
dabat᷑:poſt receptionem cum diligentia. neceſſe eſt
cuſtodire:ne poꝛte eius qui ei diſplicent:aperiãtur
Quia inſuꝑ iuuenis.⁊ quia infans rex recipit᷑: duo

neceſſe eſt ei impendere qꝛ in hoc ꝙ infans eſt: neceſ

ſe eſt eum alere. Ipſe nanq; alitur. quando ſui ele⸗
moſynis alunt᷑:qui ait:quod vni ex minimis meis
feciſtis ⁊æc.Math.xxv. Cuius vo nutritionis indi⸗
gne ſunt nutrices:que ſibi vel alijs alẽdis nimis cu
pide intendunt. wvmina em̃ filium ſuum alendum:
nõ tradit nutrici habenti alium lactẽtem. In hoc
vo ꝙ rex eſt:neceſſe eſt ei homagium facere.quando
nouiter ad terram ſuam venit. Quia inſup pauper
rex:⁊ mminus naſcit᷑:neceſſe eſt ei munera ⁊ veſtes.
et alia encenia mittere. Homagio vo ipſum hono⸗
rant:qui in mũda ⁊ ſancta vita ei ſeruiunt. Vleſtes
ei dant.qui nudum veſtiũt. Et ſi in feſtis regum vel
alioꝛum wminoꝝ magnoꝛum.illi qui illoꝛuʒ acqui
rere volunt beniùolentiam.qui ⁊ wminũ ilium ex⸗
cellenter honoꝛare volunt.robas pꝓ wmim dant po
noꝛe meneſtrallis:qto magis vos hodie.in feſto re⸗

gis eterni:antiquas veſtes cum nouas habeatis. da

re vbetis pauperibus:ad vei honoꝛem:vos qui ip⸗
ſum tanqꝙᷓ um.⁊ wminum. æ regem veſtrum recipi
tis:qui ex cœo natus eſt.j. Jo h.ij.
pꝛia venit.⁊ ſui eum nõ receperunt: Joh̃̊.j. Illi em
eum nõ recipiunt.qui in vmibus animarum.lumẽ
nõ habent fidei:quia nõ vult in wmo habitareob⸗
ſcura. Mec illiquianimas habent immũdas: quia
in ara nõ vult habitare poꝛcoꝛum⸗Necilli qui w⸗
mum animaꝝ igne odij ire vel inuidie habent infla
matam. Quilibet nanq; diſcretus q wmo fugit ac
cenſa. Nec illiqui eum iuramentis cõtemnunt.nul
lus em̃ in tali wmo hoſpitatur. vbi hoſpita ipſum
vel ſuos turpibns.et aſperis verbis ↄtemnunt. Ita
nec veus vbi ipſe iuramentis. vel ſui œtractionibo.
vilipenduntur. Mec illi.qui wmũ ſuam plenam di⸗
uitijs vſuris rapina: et alijs malis modis acquiſi⸗
tis. Gi quidem nullus fidelis homo libenter hoſpi
tatur in wmo latronis. Ita nec veus in wmibus
vſurarioꝛum. vel vbi ſunt alia munera male acqui⸗
ſita. Sed dicent ꝙ ipſinõ ſunt latrones. nec fures:
quia furtum eſt occnpatio. vel vetentio rei aliene.
muito wmino. ſed ipſi talia nõ acquirunt inuitis
wminis: quia vſura et alia munera talia placent
artibus. Quibus reſpondetur. ꝙ placent nõ vo⸗
untate a bſoluta: ſed cõditionata. ſicut placet na⸗
niganti ꝓpter periculum:⁊ neceſſitatem imminen⸗
tem ꝓijcere merces in mari.Et ſicut placet qui in⸗
cidit in latrones:eis aliquid dare:ne plura amittat
mallent enim ꝗ nihil eis darent ſi aliter neceſſita⸗
tem ſuam ſubleuare poſſent:ſicut illi mallent nibiſ
dare latronibus: ſi aliter periculum euadere poſ⸗
ſent.vomus em̃ animarum omniũ pᷣdictoꝛum ſimi
les ſunt wmibo bethleemitaꝝ:quia ſicut in wmibx
illoꝝ chꝛiſto nato: nõ erat diuerſoꝛiũ.nec locus in
gquo recipi potuit:ita nec in wmibo pᷣdictis. SBumi⸗-
les inſuꝑ ſunt oẽs pdicti iudeis:qꝛ ſicut ipſi chꝛiſtũ
pauperem nõ receperunt vinentem: ſed antichꝛi⸗
ſtum venientem cum pompa et diuitijs honoꝛifice

Bed heu in -

xxij.

Negligentia

recipient. Ita pᷣdictinec chꝛiſtum panperem in aĩa
Pei bnr che ſti mẽbꝛa.pauꝑes videlicet in w⸗
mibo feſtis ſuis recipiunt:vel honoꝛãt: vel vocant
ſed oinites ? potẽtes.⁊ abundantes:qui ſatis habe
rent in wmibo ꝗꝓpꝛijs ad feſta ſna vocat: ⁊ in wmibo
ſuis recipiũt. ⁊ paſcunt.⁊ honoꝛãt. Hi nõ veo nato.
ſed mũdo vano. nec dei natiuitati: ſed mũdivanita
ti.feſta faciunt. nec ſpiritui ſeruiũt.ſed ventri. Sed
qui ei nunc nõ ſeruiunt in mũdicia:nec eũ recipiunt
humilẽ venientẽ.⁊ mittere tanꝙ; ſociũ.nec ſuis feſta
faciũt: in ſcõo aduentu videbũt eñ nigide venientẽ
tanqꝙ; indicem ſeueꝝ.nec eos tũcrecipiet. nec paſcet.
qui eũ in pꝛimo aduentu ſuo nõ receperũt nec paue
runt.ſed illos tũcrecipiet:qui eũ pꝛius receperunt.
Recipiamus ⁊ paſcamus ergo eũ nũc.vt ipſe nos re
cipiat ⁊ reficiat tunc.Si em̃ ille diues:QLuẽ xvj.illũ
libenter recepiſſet. cibaſſet potaſſet:nõ fuiſſet poſt
moxẽ in inferno receptus.nec gutta aque ei negata
fuiſſet. Si inſupꝑ illũ in carcere viſitaſſet: nõ fuiſſet
in inferni carcere religatꝰ. Siliter nec alij ibi incar⸗
cerabunt᷑:qui illũ nunc in carcere viſitant.⁊ inuant
qꝛ ſi in carcere eũ viſitauerimus: tã ðᷣ iſtius ſeculi:ꝙᷓ
w inferni carcere nos liberabit. Si manſionẽ ei p⸗
parauerimus. ipſe manſionẽ nobis pᷣparabit. Sici
Bauenthue vel induerimus.⁊ ſic væ ceteris oꝑibo pi
etatis. ipſe cibabit? induet nos. Pꝛobant᷑ h̊ Mat.
xxv.eæſunui ⁊ vediſtis mihi ⁊c. Nec muuʒ: qꝛ tales
fratres chꝛiſti ſunt ex eodẽ co.quo ipſe nati. Nam
oĩs qui diligit fratrem ſuũ ex veo natus eſt. j. JYJoh̃.
iiij. Et talis eſt ee magno genere.x quo nõ. cv.j.
Themata. Venit veꝰ in caſtra. j. Reg. iiij. Venit
in ciuitatẽ ſuã.Mat.ix. Venit in mundũ: Joh. xvj.
Qugliter ⁊ quare venit ptʒ.Zl.xiij.arti.ũq. Et 4
liter nos vebemus venire adipſum ptʒ. S. v. Vide
amus hoc verbũ:Cuẽ.ij. Vidimus gloꝛiã eiꝰ: Johᷣ.
I.Certitudinis expimentũ vidimꝰ beatitudinis cõ
plementũ gloꝛis. vel aliter euidentia veritatis: qꝛ
vidimus abundantia hylaritatis gloꝛiã. Oſtendit
eis filiũ regis.iiij. Reg.xj.ſcʒ ſocietas angeloꝝ paſto
ribo. Pꝛo ꝓſecutiõe.Mõ. O. viij. pꝑ totũ. Item nota
thema liber generatõnis ieſt u chꝛiſti. P.ij.xx. Mota
qũo naturam noſtram legitimauit.S. xiij.iij. Na-
tus eſt rex. Math.ij. .

Egligẽtie pꝛimo oſtẽ

Arij.
j.

—

E(oꝛgo. Dcdo piculum. Tercio excuſa
. tio cũ repꝛobatione.
Etum ad pꝛimũ eſt aquertendũ:q negligẽtia ex
triplici cauſat oꝛigine ex facilitate.ex cõmunitate.
ex ſecuritate. Pꝛimũ ex verbis ptʒ Joh. Caſſiodoꝛi
in collationid patꝑ. Qbammod inquit cuſtodiri
negligẽtius ſolet.quicquid credit᷑ facile recupari vł
reparari.Et ex iſta cõſideratione multi alaxꝝ negli⸗
gunt ſalutẽ. cogitantes ꝙ ex miſericoꝛdia vei rumã
anime ꝑdite faciliter recupabant. Cõtra quos ẽ to
tus vltimus articulꝰ. M. ix. Cõtra quos etiã loquit
Geneca in epłis dicens. In hocfallimur: ꝙꝓ moꝛtẽ
nõ ꝓſpicimus:magna iam ps vite pᷣterijt:quicquid
etatis retro eſt moꝛs tenet. Illã ergo.qũo fugiemus
ſi tantã neglexerimus ſalutẽ: Hhebᷣ ij. Erx iam dicta
oꝛigine:ptʒ q; illi qui multa negligũt: q; eſtimãt q;
faciliter illa recupare poterunt. neceſſario cõcedere
habent tꝑis amiſſi magnã eſſe iacturã:⸗ negligenti
am.qꝛ ſi enariũ vel equũ ꝑdat:foꝛſitan illũ recupa
re poterit: ſed tpᷣs ſemel amiſſum irrecuꝑabilis eſt
theſaurusqꝛ licet hoc alio die facere oterũt: q il
lo die omiſit: illũ tñ diem ꝑdidit: vel aliũ ei equiua⸗
lentẽ: qꝛ in alio die:in quo opus in pᷣmo die omiſſuʒz
recupatur: aliud opus feciſſe potuit.q omittit. Et
ſic in infinitũ:vſq; ad diem moꝛtis cõcludi põt. ꝙᷓtũ

il.

cunq; dies ſequẽs opus cõpleat diei p̃cedẽtis:qꝛ in
vltumo die huius vite. veꝝ erit dicere:opus vniꝰ di⸗
eiomiſſum eſt. qð die ſequenti implere nõ poterit.
Igeo diẽ Seneca in eplis. ; turpiſſima iactura eſt
que ꝑ negligentiam fit tꝑis. Quid mihi dabis: qui
aliqð pᷣcium tꝑi ponat.qui diem eſtimet.qui intelli
gat ſe quotidie moꝛi.Quantũcũq; hoc Genecaveꝝ
x ſaracemis ſq; dixerit. vos chꝛiſtiani. ſpecialiter
viri eccleſiaſtici ⁊ religioſi: nolite vlißere gram q̃ᷓ
data eſt vobis.j. Chi. iiij. Rcom ex verbis otʒ Se⸗
nece in ꝓuerbijs dicentis. Maturale eſt negligi. qð
cõmune eſt. Lerciũ inſuꝑ patet:in oʒia rege iuda.ij.
Paral.xxvj.e quo dicit᷑.ꝙ cum roboꝛatus eſſet.ele

uatum eſt coꝛ eius in interitũ ſuum.⁊ neglexit öñjm

ceũ ſuũ. Vnde Berñ. Gecuritas parit negligentiã
negligẽtia ino bedientiã. inobedientia vo ↄtem tũ
¶Er qua auctoꝛitate negligẽtie ptʒ piculum. Tri
plex nanq; piculum animabo in quib habitat addu
cit. Pꝛimo nanq; bonis operibo pꝛius factis nouer
cat᷑⁊ ea deſerit:⁊ æſeri facit. Vñ Hoetius ve diſci⸗
lina ſcholariũ. Gicut in vnoquoq; ope materẽ di
igẽtia. Yta vniuerſe wctrine et diſcipline nouerca
eſt negligentia.¶ Scoo bonio vririn nõ habitis.
nõ factis.ſed que fieri eberent.obſtat.⁊ reſiſtit. Si
cut nõ cultura agri.meſſiba obſtat pducendis. Et ſi

cut terra diu inculta ſpinis vepꝛibo plena: diffi⸗

cili colit᷑. Ita difficile exuitur negligens a negligẽ⸗
tia ſua:.Ecẽ̃.xxvj.¶ Tercio ⁊ vltimo ipſam animã
ꝑdit.⁊ hoc dupliciter. directe videlicet et indirecte.
Birecte ꝑ peccatum moꝛtale. qͥ dicit ſanctꝰ Tho
mas ſcpᷣa.ſcᷣe.q.luiij.arti.iijq dupliciter cõtingere
poteſt ꝙ negligentia peccatũ ſit moꝛtale. Vno mõ
ex ꝑte eius.quod pᷣtermittitur ꝓ negligẽtiam: quod
quidẽ ſi ſit ð neceſſitate ſalutis:ſiue ſit actus.ſiue cir

cũſtantia:peccatum moꝛtale erit. Aͤlio modo ex Pte

cauſe. Oi em voluutas intantũ ſit remiſſa. circa eaq̃
iſunt:vt totaliter a vei charitate œficiat.talisine

gligentia eſt moꝛtale peccatũ. Et hoc pᷣcipue cõtin

git quando negligentia ſequit᷑ ex cõtemptu. Indi⸗

recte ꝑ peccata venialia: qꝛ ſicut nauis paruis gut⸗
tis paulatiue intrãtibo.a neglectis ꝑditur. Ita ani

ma paruis peccatis neglectis. Vnde beatus Gre⸗

o. in moꝑ. &r curare parua negligimus: inſenſibi⸗
iter ſeducti. etiaz magna ppetrabumus:qꝛ qui ſper
nit modica paulatim cecidit: Ecci.xix. Sic qui ne⸗
gligit vitaʒ ſuam moꝛtificabit᷑ Pꝛoun.xix. Et ſic pa
tet ꝙ ſicut iudas.vel alius peccatoꝛ dñaturꝓ pecca
to:quod facit. Ita negligens damnatur: qꝛ bona
opera ad que tenetur nõfacit. Non em ſufficit ali⸗
cui: ꝙ ipſe peccatum actu nõ cõmittat: niſi etiam
bonũ ad quod tenetur faciat:qᷓꝛum ad ſeipſum. ni
ſi ꝓximum a malo reuocet.⁊ impediat ⁊ in bono p-
moueat:qꝛ vnicuiq; mandanit veus ⁊e ꝓximo ſuo:
Ecẽ xvij. Sicut ergo cuimaneriũ: vel alia res cuſto
dienda tradit culpabilis eſt. licet bona illa nõ aufe
rat.ſi impedire poſſet.ne auferentur ⁊ nõ facit. Sic
in ꝓpoſito. De hocnegligentie piculo nota. A. viij.
xv.?. Y.xiij xxx. Molite ergo negligere. vos elegit
minus.vt ſtetis coꝛã eo.ij. DParał xxx.
Begd nõnulli ab iſto negligentie piculo ignoꝛan
tia excuſani eſtimant.dicẽtes:ſe ignoꝛaſſe negligẽ
tia.vel omiſſio tanti erat piculi.nõ tamen excuſant᷑
in his queſcire veberẽt. ⁊ poſſent. Quia dicit lex: ꝓ
leges ſacratiſſimas z liber ſcire tenet᷑. C.li.j.ti.xæ
legibe ⁊ eõſtitutioni .l. leges ſacratiſſime. Et maxi
me hoc veꝝ eſt in velictis:q;ꝛ velinquens nõ iudica/
bitur ſ̃m ſcientiam:quã habuit: ſed p̃m illam qus
habere potuit pꝛudentioꝛes cõſulendo. Sicut patʒ
in infoꝛciato.li.xiiij. ti.v bonoꝝ poſſeſſionibo.l.in
bonoꝛum. Duic etiam cõcoꝛdat.alis lex:que dicit

iij.

Arti.iij.

obiles hcellere dberen
Wdaau Aerliganuin
ces⸗ Quortooſtendekſionnz ven
ſtranuum. Quintonobiliumft
liter viuennum m ſoinitunn.
periculum

Iij. ¶mm adpꝛinũ nobilitzoen

Wwum anlmam. Macfum
en. Gna an renltens raope⸗
Al folaappareneno enitens.
mundiappꝛobara:ſed in anna wi
uts eteioꝛ quacunq coꝛpoꝛall
Aug Tcinitate i l ii, ci D
bercſtſupplein amna rreputare
Gnetſerunseſtni vnins vommind
nocſtorwininor ggotnicior
Perarus tſtpnins ſeruns eſtii⸗
ecgepkarlvi. auaſiverdumn
cit.Gemuseſb ſec fortaſſeilben
Tquis no ſit. Alins libicini.
omnbltonn omtes inoꝛiſerniin
poꝛ eſty'politana Igemlib⸗
homthüſtultiſunt iuiſemuler
Ciunt yeſtemeſe ſenulesn f
nunchnarionablitritultos ve
Aphennteſſer eputan veran

onismonbnscoſiſtit
diatclnne ne⸗

iriturpnegtigetun.
ſmrſinnsfntiimmiit
mum montleent Alonocoerdr
uutzsintmniſt ntſrfati,
itrra wichuntate lfcin iſfe
detalepeecan Ethoczcgnecini
lyemnuſguktrcötmnptn Iß
nlalia ltwtnamis oannognt,
Pintn z neglems ociur. Ynani
neplacns. Onge beanns Gre⸗
areparua negligimus: inlenſibi⸗
nagna ppenabimus: ge guiſper
in wcicit. Ectiny. Gicguine⸗
ortificabit: ron xix. Et ſicpa
Alalius peccatoꝛdfiatur peces
Anegligens danmnatur:r bon
turnöfact. Honen ſüfictai⸗
In actu no cömintat: niſietinn
ctur aciun Ftum adſtipſun rn
htaunct rinhetür ibinih
ig mandanit ns e linn-
houiminmni: Nlelaneralt
istlit hr in
ſe nrufnn ni di
ntgligenneialo noti

hrecrpo uflger wolliſen

Art

i.j. 4

Nobilitas

ſi quis copiã habere potuit iuriſperitoꝝ. ignoꝛãtia
eum nõ excuſat:vt.ff. ᷣ iuris ⁊ ſacti ignoꝛatia. l. .
Ad cuius tituli expoſitõem eſt aduertendum. ꝙ ig
noꝛantis iunis impoꝛtat ſcientie pꝛiuatõnem. dum
ſcʒ alicni veſt ſcientia eoꝝ que aptus natus eſt ſci-
re:⁊ que ſcire tenet᷑:ſine quoꝝ ſcientia non poteſt e
bium actum recte exercere. Vnde omnes tenentur
cõmuniter ſcire:ea que ſunt fidei:et legis diuine pꝛe
cepta: quia ſi dicat lex: ꝙ pꝛincipum cõſtitutiones
nullus vebet ignoꝛare. vel diſſimulare. vt. C. e iu⸗
ris ⁊ facti ignoꝛantia.li.j.l.cõſtitutiones.hoc maxi⸗
me eſt verum. eſſe veberet in legibus ⁊ cõſtitutio⸗
mibus ei ⁊ eccleſie.Tenentur inſuꝑ ſinguliicire. ea
que ad ſtatum illoꝛum vel officiũ ſpectant.⁊ in tali⸗
bus ignoꝛantia nõ excuſat. Vnde ſi aliquis dicat ig
noꝛaui ꝙ auferre rem alienam. vel ad mulierem ac⸗
cederenõ ſuam. vel percutere clericum fuit peccatuʒ
et ideo ignoꝛans hoc feci nõ excuſatur. Ignoꝛantia
vero facti:quando adhibetur debita diligẽtia: que
requiritur excuſat.vt ſineſciat hancrem:quam tol
lit eſſe alienam: vel neſcit hanc mulierem ſnam nõ
eſſe. ſicut patet v Jacob:qui accepit lyam.credens
illam eſſe rachelem. Geñ xxix. hec excuſat: quando
ignoꝛantia eſt cauſa facti: qꝛ hoc ſcʒ; facere nollet:
niſi ignoꝛans eſſet.cuius ignoꝛantie euidentiã ba⸗
bere poteſt.ſi wlet:quãdo nerltian quod facit. Ta
les ſi ꝑ negligentiã quicq; trãſgreſſi fuerint: peccatũ
ſuum ofitebunt᷑: NMuineri.v. Mõ. J.xij.xxvj.

Mbilitatis ⁊ ſeruitu

tis. pꝛimo oſtendet᷑ diſtinctio ⁊ ad inuicẽ
eparatio. Scdo oſtendetur quibus vir⸗
tutibus nobiles pcellere veberent. Tercio oſtende⸗
tur ꝙ veberent eſſe alijs curialioꝛes et minus rapa-⸗
ces. Quarto oſtendet᷑ ſignuʒ verenobilitatis cemõ
ſtratinum. Quinto nobilium ſ̃m carnem nõ nobi⸗
liter viuentium vᷣm ſpiritum. pena oſtendetur et
periculum
¶ tum ad pꝛimũ nobilitas eſt duplex vna ꝙᷓtum
ad veum. z animam. Alia qᷓtum ad mundum ⁊ car⸗
nem. Vna vera ⁊ exiſtens ⁊ appꝛobata in curia vi.
Alia falſa apparens:⁊ nõ exitens.in curia quidem
mundi appꝛobata:ſed in curia vi repꝛobata. dam
nata et peioꝛ quacunq; coꝛpoꝛali ſeruitute. Vnde
Augꝰ.væ ciuitate æi.li.uiij.c.ij. Bonus ſi ſeruiat li⸗
ber eſt:ſupple in curia ⁊ reputatõe i.aſdalus? ſi re
gnet:ſeruus eſt.nõ vnius bomimis. ſed quod grani⸗
us eſt tot vminoꝑ:quot vicioꝑ:quia a quo quis ſu⸗
peratus eſt.huius ⁊ ſeruus eſt.ij.Pe.ij. Ac ideʒ De
neca epła.xlvij.quaſi verbum nobiliũ recitando di
cit. Seruus eſt: ſed foꝛtaſſe liber aĩo:ſeruus eſt oſten
quis nõ ſit. Alius libidini. alius auaricie.alius
am bitioni.om̃es timoꝛi ſeruiũt.⸗ nulla ſeruitus tur
piot: eſtꝙᷓ volũtaria. Idem libꝛo ve moꝛib.leriq;
hominũ ſtulti ſunt.qui ſeruiles cibos.⁊ ſeruilem fu
giunt veſtem:ſed ſeruiles nõ fugiunt moꝛes. Zales
nanq; rationabiliter ſtultos vocat:q;ꝛ dum nobiles
appetunt eſſe:⁊ reputari:veram nobilitatem que in
bonis moꝛibus coſiſtit: non appetunt necad illam
habendã elaboꝛant. Sicut ergo ſtultus eſſe diceret
qui appeteret albus eſſe ſine albedine.vel pulcer ſi⸗
ne pulchꝛitudine. Ita in ꝓpoſito illos qui credunt
ſe eſſe nobiles:⁊ tales appetunt videri ſine vera no⸗
bilitate:ſine qua nulla libertas vel nobilitas eſſe po
teſt. Gicut patet ex verbis Zullij. D. xij.xv. Sine
ua nulla nobilitas eſt illius:qui tãqꝙᷓ nobilis eno
ilitate gloꝛiat.ſed alioꝝ. Vnde Geneca. Digene
roſus es.lauda parentes:oiues lauda foꝛtunã.pul⸗
cer expecta pauliſper ⁊ nõ eris:bene moꝛigeratus es
tunc pꝛimo laudaſtihominẽ. ¶ Ex huius auctoꝛi-

.iij.

tatis peincipio.ptʒ ꝙ ille qui eſt in ſe vicioſus in no
bilitate ꝓpꝛia gloꝛiari nõ poteſt:ſed in nobilitate tm̃
parentum: ſi famen ipſi veri nobiles ſint. i.moꝛi⸗
gerati ⁊ boni. Hec tamen pua eſt gloꝛiatio: qꝛ dicit
phᷣus quidam:ꝙ nobilitas in illo perit: cuius laus
eſt in oꝛigine ſola. Si vo illi etiam mali ſint:vel fue
runt.nec etiam in ipſis gloꝛiandũ eſt. Qualem nan
qᷓ; leticiam œ titione inferni habere poterit. e pa/
rentela videlicet: quã melius eſſet pauꝑem habere
in celo:ꝙᷓ diuitem in inferno. Tales ſentẽtialiter re
pᷣbendit Berñ.dicẽs.Quid gloꝛiaris v parentela:
vbichꝛiſtus nõ inueni Gichꝛiſtus cũ parentibo ſu
is inſtiſſimis in hieruſalẽ nõ inueniebat᷑: q̃ndo ma
ria ⁊ Joſeph eũ reqmirebant: Luce.ij.quo tu cũ pa
rentib tuis vſurarijs vel raptoꝛibillum inuenies.
Se qua parentela põt dici illud:&ʒech xxij. Soꝛdi
da nobilis.grãdis interitu. Goꝛdida quo ad aĩam.
Nobilis quo ad mũdum.ex cuius fine ex grãdi vi⸗
elicet interitu eterno. patet ꝙ melius eſſet ecõuer⸗
ſo eſſe.⁊ nõ ſic: ꝙ videlicet quis igno bilis eſſet: quo
ad mũdum. nobilis ꝙᷓtum ad veum animã.Ani
marum nanq; no bilitatem nõ ſolum finis:ſed om-⸗
nis ratio oſtendit eſſe melioꝛẽ. Pꝛimo.qꝛ eſt inno⸗
bilioꝛi ſubſtantia ſeu natura. SGcdo quia in ſe ſpiri⸗
tualioꝛ et ſimplicioꝛ.Tercio.qꝛ deo ſimilem facit.
Quarto.qꝛ eſt durabilioꝛ. Pꝛima cauſa et ratio re⸗
ſpicit materiam ſeu ſubiectũ.in quo nobilitas inne
nitur. Becũda ipſam nobilitatis foꝛmam in ſe.Ter
cia effectum. Quarta finẽ. Patet ergo ꝙ cõparan⸗
v nobilitatem parentalẽ.æ nobilitatem ꝗpꝛiam car
nalem. ad nobilitatẽ animeſpũalem. iſta vltima eſt
inter tres no bilioꝛ.ij. Re xxiij. NMota de bac nobili
tate.H. ij. arti.vij.p totum.
Ad hancautem nobiliratẽ excellentem habendã
multe requirunt᷑ virtutes:in quibo vere nobilis ali
os eminenter excellere æbet. Pꝛimo nanq; in illis
qui vtranq; ha bent nobilitatẽ.carnis ſcʒ ⁊ ſpiritus
excellens requiritur ſapientia.⁊maxime in i lis.qui
multos ſubiectos habẽt regere.vel ſaltem ſapientie
ſtudium.et diligentia circa quã habendam: ſi ex coꝛ
e ela boꝛarent:vt eis ſubiectos cõgrueqᷓtum ad te⸗
um:⁊ mũdum regere poſſent. tum æo placerent.
Pexemplum oſtendit ſalomonis.iij. Reg.iij. Cui a
cxo dictũ fuit:quia poſtulaſti hoc verbum.⁊ nõ pe
tiſti tibi dies multos:nec diuitias: aut aĩas inimi⸗
coꝛum tuoꝝ:ſed poſtulaſtutibi ſapiẽtiam ad diſcer
nendum iudiciũ.cædi tibi coꝛ ſapiens.⁊ intelligens
Tc· Ecce iſte ſapientiã queſiuit:⁊ cæo placuit.Et qo
queſiuit obtinuit:nobilin moderni tẽpoꝛis dãs ex
emplũ:' ſi ſapientiã haberent:nõ eſt vubiũ.quin
ſapientes eſſent ad ſuas ⁊ alioꝝ ſaluandas animas:
et ad gubernandum coꝛꝑa ſua:ſi tantũ circa hmõi
ſtuderent: ꝙᷓtũ ſtudent circa diuitias ⁊ bonoꝛes ac⸗
quirẽdos.Et ſicut diligẽterintendũt ſcacis ⁊ aleis:
ſic em circa vei ſtudentes mãdata.eſſe poſſent nobi⸗
liſſimi pncipes multitudinis: Nume.j. ¶ Gecũdo
urt ram veo qᷓ hoĩh maxima exhibeãt fide⸗
litatem. Ratio em̃ omnis dictat:ꝙ ipſi ſubditi vi.
eiq; in baptiſmno voto.⁊ in cõfeſſione ꝓmiſſo obli⸗
gati. tanta veo exhibeãt fidelitatẽ.qᷓtã ipſi volunt.
y ſubditi illoꝑ iuramento fide vel ꝓmiſſione. vel qͥ
uis modo eis obligati:eis exhibeãt.nõ em̃ veberent
velle ꝙ ipſi voo minꝰ exhiberẽt ſernituris ⁊ fidelita
tis ꝙᷓ vellẽt ꝙ eis a ſuis exhiberet᷑:qꝛ ſi vellẽr:ꝙ ſub
diti illoꝝ magnã eis exhiberent fidelitatẽ ⁊ ſeruitu
tẽ:⁊ ipſi deo tantã exhibere nollẽt.ipſi ſe veo ppone⸗
rẽt.⁊ dignioꝛes ſeruitute⁊ fidelitate ſe oſtenderẽt.
Et quicũq; talẽ ſe exhibuerit in hoccaſu. tumulru
abit᷑ igno bilis hõ cõtranobilẽ xũ:Eſa.iij. Cõtra
tales nõ. F. iij. xxviij.

Iiij.

uiij.

Tercio maxima ab eis æo v.

vj.

Nobilitas

exhibenda eſt obediẽtia.⁊ humilitas.Omnis nan/
q; ratio dictat ꝙipſi hoc veo exhibeant.a humilita
tem oſtendant. ergo ipſi hoc ve faciant:quis ſᷣm
cretum:qui ſibi vult ab alijs obediri.ipſe ſuis ſu
perioꝛibo obediat.ij.q.vj.qui ſe ſcit. Koc em rationi
cõſonum eſt:qꝛ omnis ratio ⁊ cauſa: que in eis inue
nitur:quare alij eis obediũt:atq; bumiliant:in veo
excellentius inuenitAlij nanq;ʒ ſe eis humiliant ꝓ-
pter maioꝛitatem.vel ꝓpter vtilitatem.vel ꝗpter pe
ne euitabiliratem. Pꝛimũ patet. in his qui nobilib
et potentibus:quãdo iuxta eos tranſeunt. vel quã⸗
w cũ eis facere habent.ſe humiliant:qꝛ maioꝛis di
gnitatis ſtatus ⁊ 2ditionis.illos eſtimãt:qᷓ ipſi ſint
Secundũ patet in his qui ideo maioꝛibo obediunt
et ſeruiunt:qꝛ vtilitatem recipiunt vel recipere ſpe
rant.Tercin patet in his:qui timoꝛe illis obediunt
et ſe humiliant.ne damniũ eis inferant.Et ſi triplex
cauſa aliquos ad obediẽdum hominibo mouet:ma/⸗
xime omnes et ſpedaliter nobiles.⁊ potẽtes ad obe
diendum ⁊ humiliandũ co mouere veberent. Pri⸗
mo nanq; hoc patet in ratõe maioꝛitatis.⁊ ſuperio
ritatis:qꝛ ipſe illos no biles in maioꝛitate.dignita⸗
te. natura. nobilitate. omni cõditione bona. plus
excedit.et ſuꝑ illos excellit:qᷓ ipſi ſuos excedant infe
rioꝛes:quod ipſi ergo volunt eis ratiõe maioꝛitatis
ſue differri.ipſi illi æferãt.in quo ratio hec otius
inuenit᷑. Gecundo idem patet in ratione vtilitatis:
nullus em̃ poteſt tantam obedienti dare mercedem
et ſeruitutis ſalarium:quantã eus. ideat ergo ſi
aliquis tantã ei dare poſſit.vt cõtra deum ſint: qᷓtũ
eis dabit us vt cum eo ſint.⁊ ſi inuenerint.auda⸗
cter ſint cõtra æum. Si vo nõ inuenerint cum veo
ſint.nec ipſum peioꝛis cõditionis faciant.qꝙᷓ quoſcũ
qꝙ; operarioꝛum cõductoꝛes. inter quos ceteris pari
bus.ipſum ſequunt᷑:.qui ſine cõparatione plus da⸗
bit. ¶ Tercio idem patet in rõne timoꝛis:quia ipſe
plus timendus eſt qui habet poteſtatẽ mittere in ge
hennam: quare circa ſeipſos ⁊ filios nobilitandos:
et malis vijs oblito vi timoꝛe ditandos:tantũ ſol⸗
licitant᷑:cum in loco illo teſte Yob. Giue nobiles fu
erint filij eiꝰ.ſine ignobiles no intelliget: JYob.xiiij.
Quarto in ipſis excellere veberet. diuitiaꝝ deli⸗
ciaꝑꝝ.et honoꝛum.ac no bilitatis eterne veſiderium.
Ex cogitatione nanq; pᷣſentiũ:⁊ ex pᷣguſtatione bꝛe
uium cogitare veberent:qᷓ; iocundum eſſet talibus.

ſemꝑ eternaliter ꝑfrui.ſicut patet. S.j.xxvj. Et a cõ

trano ſenſu.ſicut exiſtens in laboꝛib:⁊ paupertate

cogitat qᷓiocundum eſſet venire ad requiem 7 diui-

Exemp.

tias. Et famelicus nudus ⁊ incarceratus cogitat: qᷓ
iocunum eſſet veniread epulas veſtimenta. ⁊ liber
tatem. Ita cogitent nobiles: qui hic delicijs diui⸗

tijs. veſtibus. 7 libertaribus abundantia a ↄtraria

foꝛtuna.qᷓ wloꝛoſum ſit ad hoꝝ venire eterna ↄtra
ria.œ quibus certi eſſe poterũt:ſi pᷣdictis bonis hic
habitis: finaliter male vtant᷑. in quoꝛum abuſus fi
ne experient᷑: ꝙ melius fuiſſet igno bilem. cecum. nu
dum. claudũ. pauperem. abiectum. 7 vilem. P vias
duras ad nobilitatẽ: ⁊ omnia bona duci eterna: qᷓ
p hoꝛum cõtraria ad patibulum duci inferni: ĩ quo
nobiles eius in manicis ferreis.in ps. ¶ Muinto ex
cellere deberent in omni virtute:qꝛ ſicut caput oĩb
tatur ſenſid. ⁊ maioꝛi ſtudio oĩ wcoꝛat᷑ pulcritu
dine:qꝛ illud plus ab omnibo aſpicit᷑ Ita decet no/
biles: qui ſunt alioꝝ caput:⁊ multoꝝ parent aſpecti
bus: omni vcoꝛan virtute. Ob quam cõſideratio⸗
nem Conſtantinus impatoꝛ matri ſue Helene.ſcri⸗
ſiſſe legiẽ dicens. quãto excellentioꝛem locum inter
ommes tenemus: tanto hoĩm plus paremus aſpe
ctibus.omniũq; moꝛtaliũ oculi.omniũ iudicia.om
nium vota. noſtꝝ velle.⁊ noſty nolle cõſiderant. Et

iij.

ĩdeo nõ ſoluʒ irrephenſibile:ſed etiam laudabile œ
bet eſſe:quod volumus:Quia ſᷣm Merñ.li.de cõſide
ratione ad Eugeniũ papam. Adonſtruoſa eſt res. G
dus ſummus: animus infimus:ſedes pꝛima.a vita
ima.lingua magniloqua.⁊ manus ocioſa.ſermo mul
tus ⁊ fructus nullus. Talis nanq; vefectus in eis ẽ:
