feetu vficit. Su⸗ iſſime quo ad munduzʒ.e ncludant clauſurã. Dev piſcopi ĩ ſuis vi⸗ greſoat ,nnll ulumi
«ð nceaclen oꝛdinatur qua les epiſcopi ĩ ſuis vi rediniſin nd luali
uo ad eñ a ve vobis qjſe lientes eſtis in
ve vobis qͥ ſap
ns: Jcre. ix. Quia

Alubarettapenſszcickagl,
ſumnaſilnzaninenluige
uncslnuttätur Zialv Offeoin⸗
teadaqugs Tinöhabenisgr⸗
X Etlimul ambhociletesſint
nfimions. dnd enan tipehh⸗
ſequitur Jere . Quidtthifioin
1saguazturbids. Qögyaſerpo
agerefulinnr⸗
nucſt numoureſapiannencſae⸗
bos autonitus tybenithiero
edtcns Höne obisficetun
pbſeuntatementsigredqun
halecticaartetorguet quiphi
piautaor oclostransceli
dütenaruzetobjftinquoc⸗
irtadalterampanizttnſe⸗
bas nepheocfütliacl
giratescaptantaliengsopes
nometocui ſintrelicurigno⸗
mmmannadeſaisi un⸗
mendanklegts wort,liuhln
Neqnac; Peino teßpenum
9 dic Stelancnott
Suilbelno v note anl

minveminucnnt
lonngaen an

— —

Arꝰ. ij.

Gcientia

ſitatõibus recipere ebẽt ꝓcuratoꝛes ⁊ alie ſimiles:
que burſales ſunt optime memoꝛie cõmendãtur:ſe⸗
quẽtes affectionem illius capituli.diſxlvij.omnes.
In quo introducit᷑ beatus Gregoꝛius: loquens in
rix.moꝛal.et dicens.Omnes hunus ſeculi dilectoꝛes
in terrenis rebo foꝛtes ſunt:in celeſtibo ebiles. Naʒ
pꝛo tempoꝛali gloꝛia ſudare vſq; ad moꝛtez appe⸗
tunt. et pꝛo ſpe perpetua nec paꝝ aicen⸗ in laboꝛe
ſubſiſtunt. In terrenis lucris quaſlibet imiurias to
lerant:⁊ pꝛõ celeſti mercede vel tenuiſſimi verbi fer-
re cõtumelias recuſant: terreno iudici toto etiã die
aſſiſtere foꝛtes ſimt. In oꝛatiõe vo coꝛam wvmio vel
vnius hoꝛe momẽto laſſatur. Quos ad foꝛtitudinẽ
in ſpiritualibus ſtudijs reuocat apoſtolus: dicens.
Bicut exhibuiſtis mẽbꝛa veſtra ⁊c. ſic ⁊c. ſeruire iu/
ſticie in ſanctiſicatiöem. Quam auctoꝛitateʒ in pꝛe
dicto capitulo exponẽs beatus BGregoꝛiꝰ dicit. Eo
rumꝓculdubio infirmitati condeſcenditur: acſi eis

aperte diceret᷑.ſi nequaq; amplius poteſtis:ſalteʒ ta

les eſtote in fructu bonoꝛum operum:quales fuiſtis

dudum in actiõe vicioꝛuʒ. nec vebilioꝛes vos habe⸗
at ſancta libertas aeris.i.celi:quos in carmne validos
habuit vſus terrene voluptatis. Blo. vo Johan
nis andree ſuper capitulo pᷣcedenti: magiſtris:ex
ponẽs illnd.volumus ꝓuideri: dicit. Hec voluntas
interminis ſuis manet. quia nõ fuit de executoꝛe p⸗
uiſum.in quo videtur vefectum executõnis in papã
retoꝛqre ⁊ ↄſiliũ:qͥ debuiſſent executoꝛe ꝓuido ꝓ⸗
uidiſſe. In tribus pᷣdictis ſcientijs non eſi bonum:
iuyxta illuo Pꝛouerb.xix. Vbi nõ eſt ſcientia anime:
non eſt bonum.in quibus vo non eſt ſcientia anime
ſicut ſcribitur Pꝛouerbᷣ·xxij. Ecce veſcripſi eam ti⸗
bi tripliciter in cogitatiõibus ⁊ ſcientia:vt oſtende
rem firmitatem ? eloqnia veritatis. In quibus coꝛ
rectum exquirit ſcientiã: Pꝛouerbᷣ.vvij.id eſt verã
ſcientiam væ eo ⁊ ſalute anime:quã apoſtolus repu⸗
tat ſibi ſufficere.j.Coꝝ.i. Non iudicaui inquit me
aliquid ſcire int᷑ vos:niſi ieſuʒ xpᷣm ⁊ hũc crucifixũ.
¶Er huius ſcientie occupatio r dilectio maximaʒ
confert vtilirateʒ ſuo amatoꝛi ſtudioſo. Circa cuiꝰ
dicti veclaratiõem vno ſunt dicenda tanqꝙᷓ pꝛemiſſe
⁊ tercium eſt cõcludendũ.¶ Pꝛimuʒ dicendum eſt:
ommis ſcientia licita ⁊ honeſta eſt vtilis:pꝛo eo q;
ſaentem a temptationibus pꝛeſeruat ſpecialiter.
icut nãq; nauis ancoꝛe ligata ab vndarũ pericu⸗
is pꝛeſeruat᷑:ita coꝛ foꝛti occupatõne ſtudij certi li
gatum pꝛeſeruat᷑ a periculis peccatoꝛnʒ. Vnde Hie
ronymꝰ ſuper epiſtolã ad Ephe.j. Di inquit quicqᷓ
eſt in hac vita quod virnʒ ſapientẽ teneat inter pꝛeſ
ſuras ⁊ turbines mũdi:⁊ equo amimo pmanere per⸗
ſuadet:illud eſſe pꝛimuʒ reoꝛ meditatiõem ⁊ ſcienti
am ſcripturarũ.¶ Gecundũ dicendũ eſt ꝙ ſtudiuʒ
ſen ſcientia ſacre ſcripture vtilioꝛ eſt ꝓpter tria. Pꝛi
mo pꝛopter vtilitatum multitudinẽ. Alienanq; vt
dictum eſt valent ad vnũ:hec vo valet ad multa:ſi⸗
cnt patet per illud apoſtoli.ij Cimoth.iij. Oinnis
ſcriptura diuinit inſpirata eſt vtilis ad arguendũ:
ad vvcendum: ad coꝛripiendũ:ad erndiendũ in iuſti
cia:vt perfectus ſit homo vei ad opus bonũ inſtru⸗
ctus. Becundo pꝛopter vtilitatũ maioꝛitateʒ. quia
alie facinnt cognoſcere vel diſcernere inter congruũ
⁊ incõgruũ:ſicut grãmatica. vel inter verũ ⁊ falſum
ſicut logica.⁊ ſic alijs.hec vo clarioꝛ eſt et amplio
rem aßer manitfeſtatiõeʒ. quia manifeſtat ⸗ cogno
ſcere facit ipſum veuʒ.in cuius viſione vita conſiſtit
eterna:iuxta illuo Johã.xvij. Hec eſt vita eternavt
cognoſcant te ſolũ veꝝ væuʒ. quẽ inter omnes ſcien⸗
tias:vel inter omnia ſcientiũ lumina hec tm̃ cogno
ſcere ſacit nulla alia. Qma ſicut nullum Inmina⸗
re diuiſim:nec omnia lumĩaria mũdi ↄoiunctim poſ

B tiiij.

l⸗ Be quo in pᷣs.xxxv.
In lumine tuovidebumus lumen. nk mnane

tuo:id eſt ſciẽtie tue.quod eſt arce met lc
mine lympidius. Non tm quia denm hic per grati⸗
am ⁊ alibi per gloꝛiaʒ oſtendit:ſed etiam quia clari⸗
us ad coꝛrectioeʒ tam ꝓpꝛios ꝙᷓ alienos oſtendit re⸗
fectus.quia ſicut lumen ſolare clarius vVerius 1 ad
diſtantius oſtẽdit quis pulchꝛũ ⁊ quid fedum ſit:in
facie vel veſte ꝓpꝛia vel aliena vt tergatur ⁊ coꝛriga
tur.ita lux hiius ſcientie:æ qua Bap. vj. Ponaz in
lucem ſcientiã illius. ꝓpter cuius lucis claritatez in
qua incõparabiliter omnes alias excedit ſcientias.
Auguſ. confel.li. iij.c penłt. loquẽs alijs ſcientijs
quarum noticiam ante cõuerſionem ſuam pleniffi⸗
me habnit:dicit ꝙ habuit facieʒ ad illumiata: 7 wꝛ
ſum ad lumen:id eſt ad ſcientiam xe co. & qua Sa
pieñ.ij. Pꝛomittit ſe ſcientiã vi habere ad illumia
tionem ſciẽtie claritatis vei.ij. Coꝝ.iiij. Tercio pꝛo
pter vtilitatũ pꝛecioſitatẽ ⁊ finalem bonitatẽ. Pꝛo
quo eſt aduertendũ ꝙ licet ſemper bonuz ſit ſcire: ſi
urporezper hocꝙ d hoc vus cõmendatur: Gap.
ix. Gcit inquit omnia ? intelligit: tamẽ hec omni
alijs eſt intantũ charioꝛ et omnes alias intantũ ex⸗
cellit:ꝙ qui habẽt om̃es alias:ſine iſta finaliter va⸗
ni ſunt.iuxta illud Sapieñ. xiij. Vani ſunt omnes
homines in quibus nõ ſubeſt ſciẽtia wi. Qui vo ha
bet iſtam ſine omnibalijs:hica moꝛre liberabitur
culpe:⁊ alibipene.e pulchꝛe oſtendit᷑ in quadã by
ſtoꝛia de quodã cuiuſdaʒ collegij ſtudioſo in epiſto⸗
lis paulis.De quo fertur ꝙ deo per vindictam colle
gium cum collegiatis væſtruẽte pꝛopter eoꝛuz veme
rita. audita fuit vox cuiuſdaʒ angeli apparẽtis ⁊ di
centis uſtodi filiuz pauli. Et ſic patet finaliter ꝓ
iuſti liberabũtur ſcientia: Pꝛouerb.xj. ¶ Conclu⸗
endum vo ſequitur ex his tribus vtilitatibus. Erx
illis nanq; ratonabiliter ſequi vberet ꝙ hec ſcẽtia
plures ⁊ diligentioꝛes habere veberet auditoꝛes.qꝛ

coõmuniter omnes artifices ⁊ operarij ibioperãtur:

vbi plures ↄſequũtur vtilitates.et illis operibx cuz
maioꝛi intendũt diligentia. Sed in iſta vt ex pꝛedi⸗
ctis patet plures ↄſequũtur vtilitates. ergo 7c. Cu
ius tamen cõcluſionis contrarium accidit.quiavbi
alij magiſtri habent centum auditoꝛes:magiſter in
theologia nõ habebit viginti. Eſt em in ſchola ſua
quaſi qui colligit racemos poſt vindemiatoꝛes. qᷣa
omnes que ſua ſunt querunt:⁊ non que ieſu chꝛſti.
ſemper diſcentes et nunꝙᷓ ad ſcientiaʒ veritatis pue
nientes.ij. Timoth.iij. Ideo nõ eſt veritas:non eſt
ſcientia vei in terra:Oſee.iiij. Quia æœ iſta ſcientia
ſpecialiter verificat illud Pꝛouerb.j. Ympꝛudentes
odibunt ſciẽtiaʒ. Quibus impꝛoperari poteſt ſicut
impꝛoꝑauit ille qui cecidit in puteũ:alteri queren-
ti quomodo illuc cecidit. De quibus ſcribit Augu.
in quadam epiſtola ad Hieronymuʒ. Oe cum quĩdã
in quẽdam cecidiſſet puteuʒ ve quo ſine auxilio ſur-
gere non potuit ad quẽdam pᷣtereuntẽ clamauit:an
Lilium petens.cur ille Infelix quomodo illuc cecidi
ſti: ⁊ quid ibi facis. aliag Haibens noli quere
re quomodo huc cecidi:quia illa diſputatio ad me⸗
am liberatiõem nullam cõfert vtilitatem: ſed que-
ras ⁊ diſputes vt ſcias quomõ liberari potero:quia
illa diſpntatio erit mihi vtilis. Sic dici poterit il⸗
lis qui quotidie diſputant:quomodo anima eo
ri infunditur: vel quomodo ibi ſit tanqꝙᷓ foꝛma ſola:
vel cuʒ alijs ſit coꝛpoꝛis foꝛma:⁊ his ſimiles querũt
queſtiões.multo vtiliꝰ eſſet diſcere ⁊ diſputare quõ
coꝛꝑis carcere poterit ad ſaluteʒ liberari. Quia

Exemp.

iiij.

Exemp.

Arti.iij.

V.

vij.

Gcientia

ſicut dicit Auguſ.li.confeſ.li.v.c.iiij loquẽs ſpeciali
ter contra geometras et aſtrologos. Sic inquit plꝰ
valet habere arboꝛem ⁊ vſumfructuũ eius:⁊ grati⸗
as agere ⁊ neſcire altitudineʒ et ꝓpoꝛtionem eius:qᷓ
ommiaa hecſcire non habere fructũ eius. Ita plus
eſt ⁊ valet habere finalem vtilitatẽ ꝛe veo que in vl⸗
tima dabit᷑ beatitudine: ⁊ ſalutem anime eternã: qꝙᷓ
ſcire ⁊ cõferre omnibus cxo attributis relatio⸗
nibus ⁊ anime conditiõibus:⁊ pᷣdicto fructu carere
eterne felicitatis. BRiſcamus ergo in terris ſᷣm Cie-⸗
ronymũ ⁊ Auguſtinũ:quoꝝ ſcientia maneat nobis
in celis:id eſeſcientiaʒ vx æo ⁊ ſalute anime.quia ſi⸗
cut dicit᷑ Eccłi.xxxiij. Quare vies diez ſuperat.Et
iterum. Auy luceʒ:⁊ animus amimũ:⁊ ſol ſolem a m
mini ſciẽtia ſuꝑati ſunt. .
Que i ſcientia cõſiſtit in tribus:in bonitate ſci
entis: in diſciplina vælinquẽtis:in medulla virtutis
latentis. Pꝛimũ reſpicit ipſum ſcientẽ Secundum
reſpicit pꝛoximũ ignoꝛãtem.Et terciũ reſpicit ipᷣazʒ
ſcientiam ſpũaliter intellectam. Que tria ſimul cõ⸗
pꝛehendit ps. cxviij.dicens Honitatẽ qtum ad pꝛi
mum.⁊ diſciplinam:qẽtum ad ſecundũ.⁊ ſcientiam:
chtum ad tercluʒ: wce me. Be pꝛimo dictum eſt. S.
iij. arti.iij per totum. Quem quideʒ articulum con-
firmat Geneca epiſtola. lxxij. dicens. Relinque iſtũ
ludum literarũ philoſophoꝝ. Gocrates qui totam
philoſophiaʒ reuocauit ad moꝛes: hanc ſummã di⸗
xit eſſe ſapientiam: bona malaq; diſtinguere: vt ſci⸗
at repꝛobaremalum 7 eligere bonum: Yſa. vij. quia
ſcientia ſanctoꝝ pꝛudentia: Pꝛouerh.ix. Pꝛudẽtia
videlicet que habet tres partes.e quibus dictũ eſt
S.ij.viij.quarũ ſcientia miſi vtatur ad bonuʒ:eſt ſi
cut bernac.E.vij.iij. Et ſicut paraliticꝰ habẽs vnã
partem perditã ⁊ quaſi moꝛtuam:id eſt voluntate⸗
manum. Jdeo hoꝛtatur Petrus:wcens ꝙ babea
tis in virtute ſcientiam.ij. Pe.j. Quia ſᷣm philoſo⸗/
phum.x. Ethicoꝛũ.c.j. non ſufficit ſcire de veritate:
ſed temptandum eſt eam habere:eaq; vti. Quia ſᷣm
Bernardũ ſuper Cant. ſicut ſcire multas diuitias
non facit diuitẽ: ſed poſſeſſio ⁊ vſus.ita nec ſcire vii
tutes facit virtuoſum:ſed poſſeſſio ⁊ vſus. Non tm
ad pꝛopꝛiꝗ bonitatem:ſed etiaʒ ad alioꝛum diſcipli
nam:vt ſciatis ſuſten tare eum quilapſus eſt verbo:
Iſa.l. Ad dandam ſcientiã plebi eius:Zuẽ.j. NMon
dicit ſcientiam vanitatis ⁊ obſcuritatis ad modum
ſophiſte: qui vt dicitur Job.xxxv. Fruſtra aperit os
ſuum: abſq; ſcientia verba multiplicat. ſed ſcienti-
am ſalutis ⁊ clanitatis ad modum ſolis. De quo ba
betis exemplũ.P.xiij.lvj. Et væ tali verificat᷑ illud
IJſa. liij. In ſcientia ſua iuſtificabit multos. In ſci⸗-
entia inquit ſua:non indeoꝝ:qui ſcientie tm̃ volunt
coꝛticem ? paleam:id eſt intellectũ hyſtoꝛialẽ non
medullam:id eſt intellectum ſpiritualeʒ. Ged in ſci
entia ſuaad eſt vei habent ꝓpꝛetateʒ:vt ſit ſpititu⸗
alis ⁊ ſpnaliter intellecta:ſicut ipſe ſpiritus eſt. Nã
us ſpiritus eſt: eos quiadoꝛant opoꝛtet in ſpiri⸗
tu et veritate adoꝛare: Joh.iiij. Pꝛo quo eſt aduer-
tendum q; ſacra ſcriptura pꝛimo ſilici ſeu lapidi cõ-
paratur duriſſimo. Vnde beatus regoꝛius ſuper
Ezʒech.omełxxj.ij. parte. Cui inquit verbum ſacri

eloquij ſimile dixrerim miſrlapidi in quo igmis latet.

dum manu qnideʒ frigidus tenetur: ſed pcuſſus fer
ro per ſcintillas emicat:atq; per hoc emittit ignem.
quo poſt ardeat quod pꝛius manu frigida teneba⸗
ur. Bic verba ſacri eloquij que per narratiõem li⸗/
ere tenentur frigida. ſed ſi quis hocaſpirante womi⸗
no intento intellectu pulſauerit: de myſticis ſenſit
ignem ꝓducit. vt in eius verbis poſt animꝰ ſpiritua
liter ardeat:qui pꝛius per literaz frigidus permane
bat.Comꝑatur ergo pᷣmo lapidi: quia xe illa ignis

r

22 2
B iiſ.
egredit᷑ ſpiritualis. Secundo compatlapidi quem
moyſes p ercuſſit:Exo.xij.quia ſicut petra illa pcuſ
ſa bis vædit aquam.ita ſacra ſcriptura bis percuſſa
id eſt intellecta:in ſenſu literali et ſpirituali.vel bis
percuſſa:id eſt manibus bene operãdo lingua bene
vcendo dabit aquas habũdantiſſime:ita vt popu
lus bibat ? iumenta:id eſt maioꝛes et minoꝛes.quia
ſicut dicitur Eccli xxj. Scientia ſapientis tanqᷓ in⸗
undatio habũdabit. ¶ Mꝛedicta vᷣo ſcientie dupli
catio due ſunt tabule teſtamenti: in quibus omnia
legis mandata continent᷑quas duas moyſes e mõ
te:⁊ bonus chꝛiſtianus ao montem poꝛtat celoꝛum.
Mullus nãq; ad montem illũ redire poteſt:niſi am
bas tabulas quas moyſes inde poꝛtauit:repoꝛtet.
Et eſt vᷣ ceo in hoc caſu ſicut v epiſcopis:qui vca
nis ⁊ alijs miniſtris aliqua in ſcriptis mandantes:
addũt. certificetis nos per literas veſtras pa tentes
harum ſeriem cõtinentes. Ita eus vult certificari
per literas:id eſt conſcientias noſtras patentes:ha⸗-
rum tabularuʒ 7 mandatoꝛũ ſeriem cõtinentes. Zi
meant ergo iudeia mali chꝛiſtianiqui aliter ipſum
certificant. quia iudeihbyſtoꝛialeʒ:mali vo chꝛiſtia-
ni tm tabulam poꝛtant verbalẽ: dicendo ſe eſſe chꝛi
ſtianos ⁊ mãdata cei obſeruaſſe. Ideo veus certifi⸗
cationem ? certificantes repꝛobabit:ſcientiam illo⸗
rum ſtulticiam faciens Yſa. xliiij. Patet ergo ſi ha⸗
buero omnez ſcientiaʒ ⁊c.j.Coꝝ.xiij.
Ergo neceſſe eſt veram ſcientiaʒ aliter acquirere
augmentare et cõſeruareqᷓ ipſi faciunt. Pꝛo quo eſt
aduertendum ꝙ vera ſcientia quenon inflat acqui
ritur pꝛimo tanqꝙᷓa diſponẽte ⁊ remouente pauper⸗
tate. Pauperes nanq; ᷣm philoſophũ.x. Ethicoꝛũ
ca. xiij.ſunt aptioꝛes ad felicitateʒ. quia minoꝛibus
ſollicitudinibus impediũtur. et hoc videtur dicere
Iſa.xxviij. Quem vocebo ſcientiaʒ:niſi ablactatos
a lacte:id eſt ab huius mundi licijs:diuitijs:⁊ ho
noꝛibus. ¶ Gecũdo a wectoꝛibus pꝛecedẽtibus vt
ab exaltante ad diſtantius videndum. Pꝛo quo eſt
aduernendũ ꝙ moderni dericnon habent e ſcien⸗
tia ſua magnaʒ ſuperbiẽdi occaſioneʒ: quia nõ ſunt
in his que de ſcripturis vident:niſi ſicut gnanus ex⸗
altatus ſuper ſcapulas gigãtis.quia ſicut ille ad di⸗
ſtantius tanqꝙ; gigas in aliquo videndo quaſi totaʒ
quãtitatem ⁊ virtutem illius diſtatioꝛis 2 viſionis.
habet a gigante ſuper quem ſtat. quaſi minimam
partem a ſeipᷣo.qui ſi inxta illum et non ab illo ſup⸗
poꝛtatus ſtaret:impoſſibile haberet in coꝛpoꝛe ro⸗
tundo ad tantam diſtantiaʒ viſum ſuũ dirigere. ita
iſti ſupꝛa philoſophoꝛũ alioꝛum wctoꝛum wctri⸗
nis fundati et aliquã nouam et vanam ſubtilitateʒ
ſuper eos mueniunt: ſed totam virtuteʒ ſcientie ab
alijs habẽt ⁊c. ¶ Zercio ꝓpꝛio laboꝛe vtab appᷣhẽ⸗
dẽte. Pꝛo qͥ eſt aduertendũ ꝙ illi qui nos ſtudendo
⁊ ſcribendo laboꝛioſe pceſſerunt:quaſi vt pꝛedaʒ ſa⸗
cre ſcripturenppꝛehẽdentes vel attin gentes: nos ꝓ
illa capienda paratos facerent: fuerunt ſicut lepo/
rarij pcurrentes.in quoꝛũ virtute predam capiunt
ſequentes ambo tamẽ tam pꝛecedentes tam ſequẽ⸗

tes:licet non equaliter laboꝛare opoꝛtet. Mã z ideo

hm Auguſ.li.æ wctrina chꝛiſtiana. Deus voluit ſa
cram ſcientiam eſſe obicurã:vt ſuperbia wmeturet
ingeniuz excitetur: ⁊ chanius cuſtodiatur quod cuʒ
difficultate acquiritur. Et ſic patet ꝛopter quam
cauſam vus qui addit ſcientiam addit er laboꝛem:
Ecclaſtes.j. ¶ itum vo ad ſecundam parteʒ hu⸗
ius articuli eſt aquertendum ꝙ vera ſcientia pꝛedi⸗
ctis tribus modis acquiſita:tribus modis augmen
tatur conſeruat᷑. Pꝛimo modo hũiitate: ſic oſten
ſum eſt. H. vj.xviij. Becundo coꝛdis receptibilitate
Pꝛo quo eſt aduertendũ ꝙ ſciẽtia in libꝛis recepra

Arꝰ.iiij.
viij.

ix.

Xk.

Perniagiuglihuf gueiie,
hulentocto fulſſent elete. Dicſaiet
ſequeg iruttsſ cnceſipte tan⸗
ſcutlitgeſcnpteinepeelio Cuius⸗
mirans apkus:ait Oaltitudo dinin
7ſcientie diad Re...
i. (Adiſtam ſcentis ſindioſescguin
habemus cxempliͦin phis antiqnis
tiquis inpatoꝛibus t regibus. Er.
duobus pmiſſs terno ſeqek oncln
nos vberemus in ſanctis tllibus e
lboꝛioſi. Eremplüin antinis phi
tneſndr ntiul iͤg
oophü ſenem quondie in fementen
ginſupꝛemo due quibuſda amiao af
legvocam aferentibus aput wpffon
, tenogatus cur hoc faceret vt an
h tuquo diſgatantcpen moriar.
Tduitate di lif.c. i. rectat ddil
Ms: cumaucdiretanima cſteimona
Cpilanit wiiden cöſeggendi ilam
Deiſtisergo doobus venlfici; liud
llisvinendliz philoſo hädifini
ſophäcltfinisfin
hatetphocg ſenbit Iſigop. ij E
Anrigui incut pteramoꝛem ſcen
niladardanors aipianchir
ceptiginiunii⸗ haudebãt: altj wſert

S
Bcienti 9
B liiij.

iholktenlingnit
Shen, t 6s
wiehaemt lncuſt
habücnnid ſab
n Gaten dbetmn he poſſeſſo dita: vel facili
Pregera bienti ni poſſeſſoꝛ i e vo rec ittit᷑: vel ſuo nõ
leteſte icha ſoſct poſſidet: illa indiget epta cuſtodi ſuo nõ ꝓd
n annnen Sanp ſer noebrti codileogn Zis üen astn
sa Dnag nn. LoMi ſpoſitu eſt er artif lns di laz in libꝛi⸗ ſi :quãdo
onea, 000 ni 18. Ex artife, lillã ꝛis i tales hẽ wet
tmniren HſoNld oꝛdi uo p x ad opandũ in coꝛd relkift aado wctos habuerũ
Aär npoztar no toꝛũ ne mendii atet ꝙ cõ ndũ peri epoſ eſtifica rectoꝛ uerũt
edin⸗ celo ꝛũ: admirã dicant — H. grue reſt er illam di ſapi tur B es eta rectoꝛe
ind, eDot baym Di⸗ mirãt iũ cuid pondi di⸗ apient oetiꝰ gubna 6. Ita etnũ
aſirbdede teſt niſi icato rãti quomõ illi q oꝛdi ndit qui es re res fo toꝛes.qui et nüc
ſuſion ntant lam R ꝛes qᷓ ipſi: nõ illi poſt. ꝛdine idaʒ rent. Er gerent vt e beat quia pl
aanr dnſenin Kex benri⸗ cuz plu Wriſn eſgend S Trgo diſtgi. carß reate rie aro vt
gn nanlccpie Gre. ligni cus eſt diti res hab meltoeeogee Baß. j. Et ligite ſapii ectoꝛes ſapientieſt
onos nſanhti guide gnis meremi ditioꝛ h erent lib oꝛes pꝛ impleari qui pᷣeſti entiã aui i apienti aut
— es dontes. ius ſciuit fa tamen tius cui ille. coꝛ m ud Yere. iij ulis: S dicati e⸗
amſeinn hetmne⸗ ſignaͤte facere wmu qᷓ; vnuo daN. J le: neum:7 e. iij. D pterzen wnn
nn Juduen Mtintes Gige dicitur ile Gioti wng nglieĩ cluſio rõn⸗ paſcent v abo vobis I vt in vobis
mandatoyf 88 fian ſtodi :7 ſcientia ani rh.ij. Si i poſit e⸗ ti ⁊ alij eis ſũ ter ſequi a 7 wetri oꝛes iu
düſenen Nnss let te. E a anime iintra ito. Ideo licitud s ſimiles: tur ex bĩ ctrina xta
zmalichnn etlemchdnen ha⸗ celle vel lij cce ſignã tue pla uerit ſapiẽti⸗ tudo circ. s: quoꝛũ ex his. quia la. MC.o
V bulſtiantan . ibꝛo ãter dici cuerit: apieétia 7 circa mũ a regi cõuerſati ſi iſti
Nontyerb lizmelis⸗ ſun cipiat᷑: ſi aduert Cercio coꝛdi⸗ tue:an illi qaui ca vtili⸗ ntũ habebã erat ij a ſol
intverbala⸗d ſochrltk multis n i coꝛ ill endũ ꝙ lii⸗ ꝛdis trã znon qui æ mũ a 7 regi bebãt ſtu n mund
iobſemn Dicendoſe nultis mo ud turb licet ſcienti quilita ca ſalutẽ mũdo men eis cõmi dendi cæſi 0
Aobſemuſe etſecht ſicut neat᷑ to barioib lenrla in coꝛde ſi lutẽ ꝓfici ad hoc ſi. 9 cõmiſſuʒ. qᷓ eſide
untiri m I qð eſt in ta ſcienti us et ſollici n coꝛde iaſtici iciant ani pecialit 3. Gto .
. kobabltſch bcertifi 0 au n olla ebulli tia eff. 1 icitud 17 religioſi mimarũ i er ſegre ꝓtomagis
eng ſatti itſaenti Un⸗ fi getur. qui ullien 5 undit᷑. ſi linibo cens gioſi:quib in ſtudi egatur: x 8
o o xluii. umnilo⸗ Exem it anima ſci ia pᷣm phᷣ ti. In c 7 ſuperiꝰ exi bib Leuit᷑ x. Vii. luibus ſpeci⸗ dio:ſicut r: vt cir
i LoÜ/ atetergoſt p. rei a ſcie phm oꝛde v exit betis: inũ et pecialiter pᷣ virie
reram ſci u ba nonte olym ens. E o er quieſ. quil um ſcienti eatis ſci ie qd inebꝛi pit wus: di
ennozali nerũt po. F. t conſe quieſcendo tradi tiarũ: entiã diſ. niare poteſt i
Giplmaumn ine Mi beſtates aſcẽdi⸗ n aleina bil t lite⸗ iber loseſ. quas tam ꝗpꝛi τι. cir
Uaſdenna t Proqvo 1 in mõtis i it: pe altitud H iloſophi Dui oꝛuʒ verifi diligẽt ꝛias qᷓ ann ca ſtu
Nnaquenonn iſt ſtea i 8 illiu r hocꝙ li o vltra 1pꝛo nia tu ſer erificet tes eſſe deb qanimas ei
iminr Ninflatgcani ve ea int . s ſummn litere ſcri ventos 7tẽ vti u ſcienti⸗ ur7 um eret: eis
— õ entgnlee rite n r 7tẽ wtio fun ntiaz repuli leatorinan erel
hioſoph Pper, ſic cito fuiſſ. nt᷑:que i empoꝛib Beo qui ihrinet. ego repel ſee. uiij
Badftliatat r Ethiconn ſi queq; virt ent velet in loco te us po⸗ cipalit uia pꝛedictũ ernũ ellaz te:ne ſa ij.
ſelatatgz gniamt icut li⸗ utes ĩ e. Dic ſciẽ erreſtri er inſi ctũ eſt S ne ſacer
H ut litere ſcri lcoede ſeripre eligeſie nerh. mo quomõ endũ q ſcientiã
f.cthocyicetordi miran cripte in ex criptet ſic venoti n mõ ali ſtudendũ a ſal
D Hoc Nldeturdi ans 9 n⸗ exc. tran tio: on alias tudendũ. Ui ute .
nln gnn ld Sriv. trt Bikuncnan aiitgce ſunt geo:r ”MÿM Arti. vj.
bawarn Eninſpad .v. Seniſtamien .xj. iurttarnz hient Hen ſen. Sſenr õ
een uibus pꝛechenb abemu cientiã ſtudiv 3 ſapienti⸗ beam pturã vbi quomõ cte: vt phi ſe
miruncn bunzn nea n enenplut udioſe acqun . s eenhagehgh ingenoral rnnrele
otionlan. mpatoꝛi in phi cquirench as reſpi⸗ õä ali iöam
mrtilaiic Kele- mg unparoribus geelleirendenn De lo reivicere v blenre loauifntinrai ſa⸗
S ſſy er regi quis. Secũ ꝛimo oꝛuz qni ebemus. Pꝛin ſ quomõ elliger
bleloccaſi⸗ unt eſcin⸗ nos de pᷣmiſſis terci egibus. E ecũdo i qui vſiderã 8. Pꝛim mömamekrſn,
Mocciſioni;: la iint 1 beremus i rcio ſequet᷑ co xquib mn an apponẽd derãt a mo nos ndi ſcienti xi⸗
g pident niſiſwt aboꝛioſi. s in ſancti concluſi us tanqᷓ; ua a. aliquã ppetitũ c cet exe enti xiij
eſeel⸗ onuser⸗ e i. Exem anctis vtilib uſio: ꝙ vi ex appetitus p ãdo nꝗ omedendi emplũ il⸗ ij.
ggaͦts io ſant lleaddi⸗ lon hocqoſ. plü in anti⸗ ibus eſſe dilin idelicet mrtokay in q; tales icibaria ei⸗
rnnc dl⸗ oſophũ cribi ntiquis phᷣi⸗ e dili ꝛem habeã ant vt acetoſa a eis
jaligvo idenconeſi ophũu ſ. t Ualerius li phis igentes et tera abeãt ſe appeti et ꝓuocati
glitotoz ꝓi enem . erius li.viij Pꝛim pponenda.ſi. apoꝛez tuʒz ꝓu ocati⸗
üllius viſtations wiſionn n ſupꝛer quotidie ij Viij. S o patet admod da. ſicp̃l ad com ocent: v
llionis. requ mo die e ita feru alomonẽ phi b uz etia pᷣlibare debẽ edendũ conſ el vt
glem ſtataguaſi mininem E adam of. quibuſdã an nenter addi Ephi abeanti denet te emus phi⸗ conſequẽ
qlem nterr. erentib amicis aſſi iſcent vt meli n pot toꝛes pᷣguſte phiaz. E e-
urtailumetnon ab illoſt⸗ remp. ſit ogatus us ca is aſſiſtenti em melioꝛ u. Bic guſtant ſe t quẽ
ſehaberetd⸗ e tus curh put cepᷣffi tibus: mus i em ſapo nos phi alſa: vt ſapoꝛ?
ſſuebaberet in conpe Ee quo diſt oc face Pſſum ſati⸗ e ns in th poꝛeʒ ? clari am 7 alias ſci⸗ apoꝛ
annia; ſumian dinigee t nis: ꝙ e wei. li. j epero moꝛi ʒ iſtud quicqᷣd centiſcienti⸗ icna intellect tias:
ſheſi . tauit veſideri⸗ animã eſſen diſcipulo iam pꝛece nit per ex : Pꝛouerb. ter ado
cptotan ginnte ſ(altiͤß illis vin rgo duob quenglt ille lem: ſeipm 7 J 8:7 cum illi⸗ iauerũt egi ꝛeoꝛũ. qui ecI
Ruid, oN endi bus verificat᷑ i Arränoetalirnes⸗ ta nos is ſpolij egiptios vt di a ſiẽ ipſi
rao unhburirihaſf,, . harein boc 4 Phllaiephaciiinae val brralweer⸗ Ere mun wanann Aneu denk viretoy 1
nmn g lligtiſßslnii intiqui in ribit Jſidor nis fuit. S. Ygem lra illuc s ſpoliarel ugul. æ ww m exierun
nteqnaſi al nquit or?. ecũdo idẽ cquerere: ibꝛos ppi ctri unt.
ſ nnt gt it uigͤ/ ij calcabãt ꝓpter am ij. Ethym o idẽ tam vitam i᷑ re:7 cum illu hiloſo na chꝛiſti
lmmmpt oftile ſic, i/ ae Nhondrra all e Erynolcrifj. Bienachl in üſis ounnca, atim box: enper
aanrſunnt nie teinblatbi ebnehar Aaret Viaſtabtohttr. rurer re i 13
Uorüyi Gplun rius vacarẽ erta S: alij ac Dil. legi ani dep tum ogia
günngnte, igenar e e ÿMD
lebomreconnt⸗ Hrieo go ho nte caucaſo v s ob modicã yptiaca ↄſe 1 ſ. auro et ar ijs iſrabel r: dicens. Leg xxvij.
engn dar lt acm ꝛtoꝛ vos o chꝛiſti ri expoſi icandi curã entie: ſiue oꝛaliter i᷑ pohiarent
agis babũ ꝛiſtiani itus mem curã ueniremus:i. argentu r inſtruẽ t egypti
kuinſtuunenn cerxemplũi abũet in ſci vt charitas v. oꝛat. E nus: in vſi m eloquẽti s vt ſiu ⸗
nscnſtodi xf. f Berana in ſcienti⸗ neas veſtranzags Ad ide haſainnfeng erſe eaurn
ngaſlunnunnen vj. Se regibus tia:ad Phil . ra magi turb 3 allega tifere eru apud poet uz
n cundo id patet in bil. j. Se gis at. 5. g nt cretũ ditioni‚ as in⸗
ſenet hunſnin AApabuerut em patet ix parte pꝛed ecundũ ra mi un ergo⸗di venae verrain⸗
tſ . e in h pꝛer icta. RÆ. an quidaml 3 :Dicent a Bede di mꝰ?.
kemimatttallnd Rrsnte ör menatctnia squrgencrotiszunn, to g dena n e g es. Secul edil. xxxrvij
1 Di⸗ .In gentil iã:taʒ ij ene toti⸗ . 0 7 oꝛnatu ver ad volu ulares i rxvij.
ſradſentnnihn anus d hi ilibus ngentilibus qᷓ mun⸗ tionem gerboꝛũ del ptatem nquit lit
tecſ⸗ tam . . 18 qui . pPatet per h us ᷓ in . ſt addiſcũ ectati 3 poetarũ fi e
Nung tn jnut en in lib icognitionẽ oc qð dici chꝛi entur ſcũt vt err .quidam ? igmen
uhncn ter era libu itionẽn dicit cl ſcri .2 Vrilia erroꝛes gentili vo ad 12
nitnmnble l b e 3 rque Ne s ſtudijs dili netnnr ipture cõ que in eis i ntiliuz l erudi
nonmgo u ln lun guit agiſtru. In ecã trayan ntes fuerũt et eragadaſſeun t. tales l erint:ad ete⸗
nilnntih iicne i in theologia chꝛiſtianis us pluthar pꝛo⸗ .. i: id eſt adh icnox:i. iliter ſ⸗ acre
7 zei⸗ lbnenah o alcuinũ:i voctoꝛẽ h ptz in ka chu ba cientia uc ſactam id eſt ſciẽti eculares li
yſpanuũ. V atica dyal lbinuz co gno rij. ¶ Etu nquit no turã ignoꝛa laris: no
.Vnde tũc ectica 7 omẽ⸗ ſenſus li mad ſe cti indicat ſci nti:indicã
reſpubli aſtrolo ig9 du iteralis in cundaʒ 4 t ſcientiã: cat
tunc ve a. Aliqnñ ſenſt Werbrgeg. Metnohlee Miij.
rificat᷑ pꝛo i us lirerali⸗ Regnaun
pꝛo ill alis eſt uit d
olntellectuah paraboli 3
ctu qui ſub icus.
parabola

xvj.

Bcientia

ↄpᷣhendit᷑:ſiẽ illud Judiẽ. ix. Juerũt ligna ad ſiluꝗ
vt mũgerent eis rege. Senſus lr̃alis verꝰ eſt ꝓ his 4
male eis regẽ fecert. SGẽſus moꝛal ſiue tropologicꝰ?
qn lr̃a expoit ad inſtruẽdũ nos ĩ moꝛib.Git ſi expo
nimꝰper dð aĩam: ꝑ indeã eccleſiã. Senſus allegoꝛi
ens eſt: qñ aliquid veteris teſtamẽti exponit᷑ xe his
q accidũt in nouo teſtamẽto:ſiue xæ xpo:ſiue de mẽ⸗
bꝛis ſuis. Senſus ana gogiceſt: qñ aliqd veteris vel
nouiteſtamenti exponit᷑ ve vita eterna: illa celeſti
patria ſeu ciuitate hierim q ſurſum eſt. Vñ HBerñ.
Titera geſta wcet quio credas allegoꝛia. Moꝛalis
qd agas:quo tendas anagogia. Sic multiplex erit
ſcientia:anieł xij. .
¶Kontra illos vo quialiter phᷣoꝝ vel lr̃aꝑ ſecula/
rium reſpiciũt libꝛos:qꝙ; in pꝛima hbuiꝰarticuli parte
oſtẽſuʒ eſt:mulre in diuerſis ſcripturarũ locis fiunt
inuectiões. ¶ Pꝛimo nãq; tales repᷣhendunt᷑ per il⸗
lud I ſa.j. Argentũ tuũ verſuʒ eſt in ſconam. vinuʒ
tuũ mixtũ eſt gana⸗ Et eſt ſenſus ſᷣm Hiero.ALex qei
vel eloquia vi ſincera ⁊ pura ſunt argẽtũ: Juxta il⸗
lud ps.xj.Eloquia dñi argentũ igne examĩatũ. Vi
olata vo mixta ⁊ ad malũ intellectũ applicata:ver
tunt᷑ in ſcoꝛiam:que hebꝛaice ſjm Hiero. ↄicit ſyſim
quod eſt rubigo:que optime ſignificat phicaʒ vani⸗
tatem.qꝛ ſicut ru bigo metallũ cõſumitita iaʒ phia
q̃ſi totã theologiaʒ cõſumpſitqꝛ que ſunt queſtiõcs
vel diſputatões vel vetermmatiões theologoꝝ:niſi
vane opiniones: inutiles phᷣoꝑ ⁊ cõmentatoꝝ ſub⸗
tilitates.ita ꝙ nõ iam RanE/ ptij: vt ditent he
bꝛei.qꝛ nõ phia ad theologiã trahit᷑:ſed potius ecõ⸗
uerſo theologia ad ph̊iam trahitur. Et ſicin rei ve⸗
ritate theologia qᷓ mandata ei ad moꝛes xæclarare
⁊ trahere veberet euacuatr᷑ vos autem irritũ feciſtis
mandatum i ꝓpter tradities veſtras: ath. xv.
Sequit᷑ Vinũ tuũ mixtuʒ eſt aqua. Intantũ nãq;
in nonullis ſcholis theologie vinuʒ ſacre ſcripture
mixtũ eſt aqua vanitatis ⁊ lenitatis g vix retinet ſa
poꝛẽ vel coloꝛeʒ:ſed mutatꝰ eſt coloꝛ optimꝰ: Treñ.
uiij. ¶ Hos ſecũdo repꝛehendit Petrus rauẽnas in
quodam ſermõe:dicens. Odibilius nihil eſt ſubtili
tate:vbi eſt ſola ſubtilitas¶ Quid eniʒz ꝓdeſt in illis
pendere dies ſuos:quinec wmi:necmilitie:necin
oꝛzo:nec in clauſtro:necĩ curia:nec in ecchia:necali⸗
cubi ꝓſunt:niſi dũtaxat in ſcholis. Ad ideʒ Seneẽc.
ad lucilluʒ Quid eſt inquit acutiꝰ ariſta:in quo eſt
vtilis. Tale eſt inquit ingeniũ ſola ſubtilitate laſci
uiens ꝙ nulla in ſe reſidet grauitate. Et qꝛ nulla ĩſe
reſidet grauitate: ad modũ fum in altuʒ erigit᷑:iu⸗
xta illud Yob. xj. Vir vanus erigitur in ſuperbiam
¶ Terciõ hos wocet ⁊ contrarium facientes rep̃hen
dit veꝰ Eccli.iij. dicens.Altioꝛa te ne qſieris:⁊ foꝛti
oꝛa te ne ſcrutatus fueris:ſed q̃ tibi pᷣcepit leus co⸗
ita ſemp.⁊ in pluribus operibo eius ne fueris curio
us. Mõ em̃ eſt tibi neceſſariũ ea que abſcõdita ſunt
videre oculis tuis. In ſupnacuis rebus noli ſcruta
ri. Et quaſi cauſaʒ reddens:dicit infra.c.xviij. Mõ
eſt inuenire magnalia vei cum conſũman erit homo
tũc incipiet.⁊ cũ quieuerit opabit᷑ Et ſic poſtq; cres
tus eſt a veo iuſtus et rectus.Et ſiẽ dicit Ecch. xvij.
ECreauit ilhis ſcientiã ſpiritus. Ypſe infinitis ſemi
ſcuit queſtiõibnus:Eccłs. vij. Tales pꝛimo afſimilã
tur monih in dnob. Pꝛimo qꝛ ſicnt vemones in
celo voluerũt conabãtur opinionẽ ſuam pꝛepone
re opimioni œi ? ſanctoꝑ angeloꝝ. Sic iſti. de quib
ſingulis Job.xlij. Inſipiẽter locuti ſunt ẽc. Cõtra
quos Auguſ. v wctrina xpᷣiana.li.iiij. Laus inge⸗
nij boninõ eſt verba:ſed veritatẽ querere. nõ vt di⸗
ctum ſuũ dicto alterius pponar᷑: ſed vt erroꝛ vinca⸗
tur. Gecũdo quia vemones ideʒ ſonant q ſcientes
Vnge ſicut aliqui cõueniũt cum cis in nomiĩe:ita ⸗

B (liiij.
in ꝓpꝛietate ⁊ conditõe.demonũ nanq; conditio eſt
homines verxare:⁊ vincula vexatoꝛũ frangere:7 non
obediẽtes eis:perſequi. Sic collegati qui ſcẽitie nõ
intendũt pꝛopter finem vebitum: cum in ſuꝑficie ſci
entie nomen habuerint:vexant tam wmũ ꝙᷓ ſocios
ſuos in omniba non obtemperãtes:et vincula diſſi⸗
pant regulariuʒ obſeruationũ.Hi cum vꝛia literas
poꝛtant moꝛtis ꝓpꝛie. ¶ Gecũdo aſſimilãtur ranis
Vnde Oꝛqgenes diſ. xxxvij. legimus. 5. pinc etiam.
Eynifes inquit⁊ ranas quiba egyptij ſunt percuſſi:
vanam dia lecticoꝝ garrulitatẽ:7 ſophiſtica argu/
menta intelligit. Item Hieronymꝰ ſuper Jſa. ⁊ a
ber diſ. xxxvij.diſ. vᷣino. dicit ꝙ; tales vanitates ten⸗
dicula quedam ſunt ⁊ fantaſmata ⁊ vmbꝛe:que cito
reſoluũtur. ꝓpter que epiſcopi ſpecialiter ⁊ alij cleri⸗
ci gentilium libꝛos:et maxime que ad luxuriaʒ pꝛo/
uocãt legere pꝛohibẽtur. oiſ. xxvij.per totuʒ. Et diſ.
lxxxvj cum multa. Vide plures inuectões cõtra ta
les.P.ij xxxj.et.AM.xxiiij.xij.⁊. M.v.l. Quemlibet
autem veſtrũ hoꝛtatur apoſtolꝰ nomiĩe diſcipuli ſui
dicens.j.Chimorh.vj. O thimothee vepoſitum cu
ſtodi: xuitans ꝗphanas vocum nouitates:a opini⸗
ones falſi nominis ſcientie.quã quidaʒ pmittentes
circa fidem exciderũt.¶ Tercio aſſimilatur pueris.
Vnde Chꝛiſoſ.in ꝓlogo ſuper Math̊. Adoleſcenti
in ludo literaꝝ poſito:non tam placent ſolida ꝙᷓ pi⸗
cta:potius pulchꝛa qꝙᷓ; vtilia ſectat᷑ ꝛc. Vnde MWerñ.
Multi ſtudent plus alta qᷓ apta pꝛoferꝛe:erubeſcũt
plana et humilia:ne hoc ſolum ſcire videantur. Re
quibus dici Oſee. vj. IJpſi ſicut adã trãſgreſſi ſunt
pactum. Quos repꝛehedit Seneca:dicẽs. AMagne
mentie eſt ſupuacua querere in tanta temꝑis ege
ſtate. quid inquit tetoꝛques:quid te maceras in i⸗
la queſtione:quã vtilius eſt ↄtẽnere ꝙᷓ ſoluere.
Quoꝑ pꝛimo oſtenditur periculũ. Secundo cau
ſa periculi.Tercio falſa excuſatio. Pꝛimuʒ patʒ pꝛi
mo ex verbis DHugonis:v vanitate mundi. Illi in⸗
quit qui circa rerũ curſus ſtudent ⁊ creatoꝛis ſuiob-
iuiſcũtur ſunt ſimiles auibus v nocte. que dum in
noctis tenebꝛis ignem intuẽtur:ab inſidiãtibus ca
piunt᷑ ad moduʒ papiliõis:que tantũ volat circa lu
men nocteqꝙ; comburitur. Et ad modum viatoꝝ
qui tm̃ intendut his que circa viam ſunt ꝗꝙa termi⸗
no excludũtur: Pꝛouer. xxv. Sic qui pꝑſcrutatoꝛ eſt
maieſtatis oppꝛimetur a gloꝛia.quia ſicut ſcribitut
Job.xxxvj. Ipſe eſt æus magnus vincens ſcientiaʒ
noſtram. Gecudo oſtendit᷑ idem per exemplũ ce tri
bus wallenſibus. ð quibo fertur ꝙ cum per angliam
eos trãſire opoꝛteret.nec bene poſſent niſi anglicuʒ
ſcirent. cõuenerũt ꝙ quilibet vnum verbuʒ õ angli⸗
co addiſceret:vt ſaltem de cõmunibus et neceſſarijs
loqui poſſent. quoꝝ vnus vebuit reſpõdere ad ĩter⸗
rogantẽ quieſſent:dicendo tres wallenſes.Alius ſi
gno facto ad cibuʒ ⁊ potum:inſinuãdo ꝙ illa emere
vellet: venditoꝛibus vbuit dicere ꝓpter denariuz in
burſa. Tercius emptoꝛi affociatus venditoꝛi:dicen
ti q tm habere vellet: vt cito ⁊ ſine verboꝛuʒ altera⸗
tione ſe eypedirent:ne verboꝝ copia eis veficeret:di
cere vbuit:iuſtuʒ eſt. Illis ergo iter per angliã fa⸗
cientibus:cõtigit eos per locuʒ tranſire:vbi quidaʒ
ab alijs latronibo occiſus ncrat guibeue Porer ſuſpi
tionem captis ⁊ coꝛam iudice adductis:iudici que⸗
rentiquis illũ occidit:de cõmuni trium aſſenſu:pꝛi-
mus quicqᷣd ſciuit ð anglico expẽdit:dicẽs nos tres
wallenſes. Judici vo querenti quare:ſecundus an
glicum ſuũ expendit dicens:ꝓpter vnariũ in burſa.
Judici vo dicenti: ergo eritis ſuſpenſi:terciꝰqð di/
dicerat expendit dicens:iuſtuʒ eſt. Ouo facto patu
it:quoniã ſtultus factus eſt omnis pomoa ſcientia
ſua:Hierem̃.lj. Sic de illis qui diſeunt ſcientias va⸗

Arꝰ. Vrij.
xviij.

Exemp.

1.
ofetur ſe eſſedamnatuͦ n
nieſineſel iina gnotindre
nundn Etle

edehi Vi )ſdob li ii cſün
nnd Ni linimaſrn
gun cötentiolopſtudium non pꝛo H
ngcgtulundslenunn Agngl
da paſspi articllii eſt genan
hon tñ pſipeccant ſed etizzaliosſc
carefacentes non ſolnz pantencht,
omalio qvlros eccleſiaſticos:ſicin
tendetes nuidos , upbos inclcat,
lrniali uele enpall pen
gemi Ero j. Ol mnitinter dnom
Mcufar mortus fverttent ia gaia.
Oienes alt. Aullerinternrätes me
frmuoꝛin fideſcandalizat er gueſtioib
ſterqdapkus aſide homicidtd ſpüali
dit dicis Denbit infirmoin tnaſcenn
rintb.i.Ctroptermala icnſe
Gregord mquada omeb tales vitat
gliostalts diſputaties vitare wen
ſicemaloalinno intdllegni cedereij
nire geſiant diak .Thiñ . Oneſt
ſfiri eiifcit Etawoft ciun
abiuz volentigeſſe egis eroesen
grümnecz eidafimͤt eſn
1 nrduudam 4
