ꝙꝓ muneribo:⁊ iuſticiã iuſti aufeꝛũt ab eo:Eſa.v.Hec
cauſa eſt:quare perit iuſtꝰ in iuſticia ſua:⁊ im piꝰlõ⸗
go vinit tꝑe in malicia ſua. Eccẽs.vij.in omni arte
qua cõmunitas viuere veberet:que ideo bene:vt
eberet:viuere nõ poteſt:qꝛ illi quib iuſticiã facere
incũbit: mũera accipiũt:⁊ latrones ⁊ homicidas vł
etiam in artibo ſuis vel pondere ⁊ menſura⁊ in reruʒ
venaliũ qualitate veficientes nõ puniũt:quos ſi pu
nirent ipſi pꝛeſidẽtes eſſent pauꝑes ⁊ cõmunitas di
ues ⁊ pacifica. In ſignũ cinꝰ dici põr:ꝙ ſimul copu⸗
lantur iuſticia abundantia.in pſałlxxj. ⁊ iterũ in⸗
ſticia ⁊ pay oſculate ſũt in pſał lxxxuij. Sed heu ecõ-⸗
uerſo eſt. ſic patet ꝙ in bonis iuſtoꝝ exulta bit ciui
tas ⁊ in benedictõe iuſtoꝝ exaltabitur ciuitas. Et
in oꝛe impioꝝ ſubuertet᷑. Pꝛouer.xj.Et nota ꝙ non
diẽ in opere inpioꝛuʒ:h̊ in oꝛe ad venotanduʒ foꝛte:
ꝙgrauius peccant:⁊ plus ciuitatẽ ⁊ cõitateʒ veſtru⸗
unt:qui oꝛe.i.periurijs ⁊ ꝓcuratõibo malos ſuppoꝛ⸗

xuj.
tant:qꝙ ipſi mali:quando mala illa pꝛius operabant
quia ipſi ſicoperando occulte:⁊ paucis furant᷑. Ypſi
vo ſic loquendo apertos mitos malefactoꝛes faci⸗
unt. um ergo iniuſti tm̃ ſibipſis nocent ſpũaliter:
ſubditis ⁊ comunitati tpaliter:faciendo videlicet
ſeipos miſeros ſpiritualiter ⁊ ſubditos tꝑalit ipos
pauperando:quos ecõuerſo iuſticia bonoꝝ pꝛeſi-
dentiu exaltaret:patet ꝙ iuſtieia eleuat gentẽ :miſe
ros aũt faciat pplłos peccatũ. Pꝛouer.xxiiij.Et tẽ⸗
poꝛaliter ⁊ ſpirumaliter. .
Ex pꝛedictis euidẽter elicitur ꝙ reos moꝛtis ĩ iu⸗
dicio ad moꝛtẽ ↄdẽnare ⁊ moꝛti tradere:⁊ alios exi⸗
am quoſcũq; velinquentes ſᷣm vemerita punire:vi⸗
lectioneʒ ⁊ ꝓximi caritatẽ nõ excludit: ſed includit:
quia pꝛedictis oſtendit᷑ exemplis:⁊ auctoꝛitatibo q;
mali ⁊ iniuſti ſunt cõmunitati periculoſi.ſicut ergo
caritaticoꝛpis natural no repugnat q ſanguis coꝛ⸗
ruptus minuat᷑ ⁊ q membꝛũ putridũ:ex cuiꝰ putre⸗
factione ꝑiculuʒ unminet toti coꝛꝑi:abſcindat.q̃n⸗
tũcunq; ille ſit nobilis vel diues vel amicus in quo
ſanguis ille vel membꝛũ illud inuenit᷑: imo quanto
nobilioꝛ vel ſanguine vel amicitia magis ↄiuctus ẽ:
tanto cib hoc ↄtra illum operari: eiq; in hoc cooꝑa
ri:æberent: vt coꝛrupta et putrida poꝛtione abie/
cta:pars reſidua ſalua fieret.ſi etiã amicũ haberes
freneticũ:no repugnaret dilectioni:ĩmo ſignũ eſſet
dilectionis ꝙ eu ligares:ſignum vo odiij eſſet ſi nul⸗
lum illum ligare ꝓmitteres:ſ̊vagari⁊ ſeipᷣas ſbᷣmer
gere:⁊ diuerſis ꝑiculis ſe exponere ſineres. Vn Au⸗/
guſti. Si frater tuus ⁊c᷑. ita in ꝓpoſito quatũcunq;
quis de nobili genere ⁊ ſanguine vel amiciciavel co⸗
ſanguinitate ꝓinquus:dumodo ipſe ſit ve illo gene
re quaſi ſanguis coꝛruptus vel membꝛũ putridu:ex
cuius luxurijs latrocinijs 1 malefactis piculũ im⸗
minet comunicati:non eſt contra genus itlud ꝙ ille
coꝛruptus ſanguris capitis abſciſione vel ſuſpenſiõe
minuatur membꝛũ illud coꝛruprũ abſcindaturet
freneticus ille liget᷑ ⁊ incarceretur quod eſt ↄtra mł-
tos qui dicunt e genere ⁊ ſanguie noſtro ẽ:vel ami⸗
ci eius ſunt amicis noſtris ↄiuncti ⁊ affines:placet:
cũ tñ ſanguis coꝛruptus ſit:nõ eſt ↄtra ſanguinẽ re⸗
ſiduum ꝙ expellat᷑ imo ſicut eſt pꝛo ſangumis ⁊ to⸗
tius coꝛpoꝛis ſanitate:ꝙ ſanguis coꝛruptꝰ extraha⸗
tur iia pꝛo totius generis puritate ⁊ honoꝛe:; ma/
lefactoꝛes ⁊ latrones v illo purgent᷑:quia ſicut etiã
cõmuniter dicitur:ipſe maculat totam parentelaʒ:
eiq; verecundiã facit:nec eſt ↄtra amiciciã q; talis li
gerur ⁊ incarceret᷑:cũ ſit ſpiritualiter freneticꝰ. Sʒ
hoc faciendo ⁊ cooꝑando amiciciã ad eũ oſtendis.
IEt miꝝ eſt:ꝙ in reipſo iudicas eſſe ſanum ⁊ bonũ
vel infirmũ ⁊ malum ⁊ nullo modo pꝛomittendum:
quare hoc non iudicas in genere tuo. Cu ergo in te
ipſo iudices ſanum eſſe:⁊ cum hoc etiãꝙ ipium ma⸗
le diligas permittis vulnera dure ſcrutari: etiã cuʒ
ferro ignito:ſi neceſſe ſit:⁊ łe teipſo ꝑmittis ſangui/
nem exrrahi ⁊ digitum infirmu pungi putridum
ampurtari vbi periculum imminet coꝛpoꝛi:⁊ hoc ſa/
num eſſe dicis ⁊ nõ facere crudele ⁊ malũ reputares:
quia in hoc non digitum:ſed venenum teodio ha/
bere oſtendis:quem niſi amputares contra totũ coꝛ
pus crudelitatem cõmitteres.Sic in pꝛopoſito par
cere pꝛopter ſanguĩs nobilitatem vel quamcunq;
cauſam peccatoꝛi in multoꝛum diſcrimine crudeli⸗
tas eſt.ſicut patet per vecretuʒ quod habetur. T. v.
viij.vbi ponitur excmplũ:quomodo ſicut ouis moꝛ
bida gregem:ita peccatoꝛ populuʒ inficit. Sicuter
go non ſanare ouem moꝛbidam malum eſt toti gre⸗
gi:ita non punire peccatoꝛẽ eſt demnoſum toni cõ/
munitati:⁊ ipſis etiã nõ coꝛrigẽtibo qꝛ teſte Augu.
in ſpeculo clericoꝝ.Magis innocẽtes ⁊c. Quia qin

Artuů.iy.
xix.

doliud dicreintengitic,i
nla uſtte huna i hi
inimicos ilſtiot, icut oñn tempol
Gnt zplgnumt perelltateten
ſtenſiregni habebis allter nole
nſiſeqnans iuſfteis prehencts
Secſidicunt reltintuntne fort
ſtatſeminis atiunt adiueſarauh
niinuſtciͦſuaceteds ofontante;
qpitgiloquor iuſticu: pnugna

dum. Ged beu ſiatim poſt ſequin

niſolus:, w genti non eſtyirm
laboꝛenecleticleent. Etiuſte gn
ſrenert iuſticam maita tumn.
Nes diſcedentes a iuſticiſs in o//

„

1

Vaounnti

moofcdeturdiffenn
les oditönes requir
Die Tardſeſeh
(cdet 1premii.
Artinſal inniirſmin
toſtulnca Derto ena hencal
ctOrum duon 5idetur adimuicen

bozem maioꝛem velmi
bozem! elminoꝛem
inflligtaren.

ellnlncit
mu altott
unnt gilmnn
knendii atn cien dliocd⸗

e lenngſin uctin
erlangnine relamtalavel ⸗
s dünnocoipſeſt willogene
Nptns almanbrü potnicler
danns maltſacns gialin⸗
vntſteonnng enbelictle
aplti obſallone ll iſoentiͤr
illugcompri aMingawrer
Incurceneturqnogeſtonm⸗
ge,ſancuienolvotelam⸗
ſnolnncnizofintsplocer:
blirnocſtot ſnguinere⸗
icpteſt oro ſangunmis 1 o⸗
pſanguns coꝛupt?eptraba⸗
vpuritte Thonorengng
——
maculat totamporenteln.
ccſtorrg anichciig taloli
tſpintuelite trenet. G
do amiaciäad ei oſtanti
ſ iucicas eſte ſnumn tboni
ullonocoponlttendun⸗
inganeennd Li aip t⸗
rcum hoceriig in ne⸗
eruduneſcmni guih
trnmnßſolninlen
ifmu ng hneſ,
untaſln ne
,cuclermeli eph
An ntrotoho⸗
ſed ronenon k,
nich e 0 tratotu co
npotareo
, vpoſtope
ni⸗ Bei lmanh
hltne ald nten
auoc bobetul. ,,
gewzna ronsnd
8 gomocoſicit ,
dagllhific.
ngt nlun
bidomm

——w—ewew DB G

Ar⸗. x.

Laboꝛ
gladium vindicterep
Anf erte ergo malum er vobiſipſis. j. Coꝝ. v. Exem⸗
plo i qui nulli parcit:quia iuſticia illius in filios.
An bſal. eW. SS
Biaũut iuſticia ꝓtercauſas lucratiuas vel gquaſ⸗
cunq; a lias hic nõ fiat:Criſoſ. ꝓbat: y mundꝰpeioꝛ
eſt inferno: qꝛ in inferno iuſticia fit:in mũdo vo in⸗
iuſticla. Mec tñ illi:qui in mũudo hic iuſticiaʒ: qᷓtuʒ
ad alios et qᷓtum ad ſe impediũt illam ibi impedire

poterũt:ne ab illo fiat qui dicit. Cum accepero tpᷣs

ego nuſticias iudicabo:in pᷣs.lxxiiqj. Si vo luſticia fi
at vt fieri deberet:magnum eſt facientiũ meritũ: qa
iuſti imperpertuũ viuent: Dapi. v. Bi ergo pugil vel

gygas ad pugnanduũ in duello vel miles in bello eriẽ

vbi moꝛtis imminet periculũ:mercede tempali et ꝓ

certa pecunie ſumma inclinari poteſt: quãto magis

nos ꝙ mercew eterna: regno qð nobis ꝓmittitu:ꝛ
ADath. v. beati qui pſecutõeʒ patiunt᷑ ꝓprer iuſticiã
quoniã ipſoꝝ eſtregnum celoꝝ: qm̃ ſcʒ ſi pſeuerãter

Ppic ſuſtineant ⁊ patiant᷑ ipſoꝝ eſt regnũ celoxꝝ: ſi im3

otinue ſequant quiiuſtum duxit ꝑ vias rectas: et
oñndit illi regnum vei: Sapien x. In qua oſtenſione
uid aliud dicere intendit:qᷓ ꝙ ſi foꝛtiter agas puãs
ſemitas iuſticie: Pꝛouer.ij. viriliter dimicãdo cõtra
inimicos iuſticie:ſicut dñ tempales exercitum gre
gant:= pugnant ꝓ hereditate temꝑali. gloꝛiaʒ illius

oſtenſi regni habebis:aliter nõ:qꝛ teſte ſa cra ſcptu⸗

—

ra ſi ſequaris iuſticiã apꝛehendes illam: Ecci. xxvij.

—

4 Aboꝛantium. Pꝛi

——

Sed ſi dicant:vel timeant:ne foꝛtemulta in his iu/
ſticie ſemitis patiant᷑ aduerſa:audiant otra hoc ũ
qui iuſticiã ſuadet eos ofoꝛtanteʒ: yſa.lxuij. Ego in⸗
quit qui loquoꝛ iuſtici:⁊⸗ ugnator ſum ad ſaluan
dum. Sed heu ſtatim poſi ſequitur toꝛcular calca⸗
ui ſolus:⁊ xe gentibo non eſtvir mecuʒ:nec in iuſticie
laboꝛe nec leticie erit. Et inſte quidem vt ſicut ĩ via
ſpreuerũt iuſticiam tuã:ita tu in gloꝛia ſpꝛeuiſti om
nes diſcedentes a iuſticijs.in ps.cxviij.

D mo oñdetur differentia. Scdo qua⸗
. les ↄditõnes requirat laboꝛ menito⸗
1.— rius. Tercio ſic laboꝛantiũ merituʒ
= oñdet᷑?1 premin. Quarto male ope⸗
rantium ſen laboꝛantiũ oſtendent᷑ ↄnditõnes. Quin
to ſtulticia. SGexto pena ⸗ periculũ. Septimo pꝛedi-
ctoꝛum duoꝝ ondetur adinuicem ↄpatio: no ad la
boꝛem maioꝛem vel minoꝛem:et quo ad felicitateʒ
infelicitatem. =
Etum ad primũ laboꝛãt quidam bene:quidam
male.¶ Bene laboꝛant pꝛimo aſcientias ſuos dili⸗
genter ſcrutãtes et e peccatis ſuis wlentes: pſal. vj.
Laboꝛaui in gemitu meo ꝛc. ¶ Scðo afitẽtes ſic la.
boꝛant:qui mmũ vel locũ volunt mundare ſordidũ
ps.xxiiij vide humilitatẽ meã ⸗ laboꝛem meum 7di
mitte vniuerſa velicta mea.¶ Tercio ſatiffactioneʒ
leiunando/oꝛando elynas dando:ps. cxxvij. laboꝛes
manunm tuaꝝ manducabis:ſpũaliter ſicut laboꝛat
agricola vt manducet coꝛꝑaliter.¶ Quarto in vti⸗
libus ſtudendis ad hunc laboꝛem nos ſcriptura ac-
cedere hoꝛtat᷑ vicens: Ecci.vj.filis iuuentutetua
excipe wctrinam:et vſq; ad canos inuenies ſapien⸗
tiam quaſi qui arat et In ſeminat: accede ad illaʒ 7
ſuſcipe bonos fructus illius in opere ipſius exiguuʒ
laboꝛabis ⁊ cito edes ve generatõnibo illius. ¶ Auĩ
to vtilia ↄpilantes? ſcribentes: qui moꝛe artificum
alijs edificant:Eccle.xxiiij.videte ꝙ nõ mihi ſoli la⸗

boꝛaui:ſed omnibus exqu rentibe diſciplinã Se⸗

xto centes ⁊ pꝛedicantes qui moꝛe ſpeculatoꝝ cla⸗

te repaimit: non ſolum oſentit: ß oe⸗
caſionem tribuit inquendi.xxiij.q.iiij. eſt iniuſta

A

mant pſal. xviij Aaboꝛauiclamans æc ij. Tund. vt

timo. Tu vo vigila in omnibo laboꝛa: opus fac euan

eliſte ꝛc. timo quicũq; artifer qui in licitis
Kn tan oehtnganechartiferg laboꝛant.
Pꝛimo ſuperbus ſicut bufo qui ſeipſum inflan⸗
do vſq; creperit boui in magnitudine aſſi imilari vo⸗
luit:quid ergo ꝓdeſt ꝙ laboꝛant in ventũ: Ecci v.
cõo iracundi ſicut frenetici. Eccẽs. x. Laboꝛ ſtul⸗
toꝛum affliget eos.¶ Lercio inuidi ſicut gygantes:
Allaborabant Jouem de wmo ſua eijcere. ſiẽ parʒ
xxv.xxiiij. Jere.ix. vt agerent inique laboꝛauerf̃t.
Auarto auani qui ↄceperunt laboꝛem heperie⸗
runt iniquitatem: vſa.lix. Pꝛimo nanq; anno ĩban-

co regis vel alijs ſcolis ↄſimilib laboꝛem ↄcipiunt:
quõ ſq; alios verando:laboꝛare faciant. Scõo anno

vel cito poſt iniqnitatem paꝛiũt:multis nocentes:⁊

multa acquirentes. Tercio anno vel cito poſt moꝛi⸗

untur:⁊æ his trib ſimul in Pps. vij. Concepit wloꝛeʒz

Heper iniquitatẽ.lacum apuit ſcilʒ in inferno ⁊6.
ſub li

ngua eius laboꝛ wloꝛ:in ps.v.¶ QNuito luxu⸗
rioſi ꝑ totam noctem laboꝛantes:AZuce.v. Sexto
guloſi qui plus laboꝛant circa oꝛis repletõnem coꝛ
poꝛis impinguatõneʒ:q;anime ſaluatõez: Eccẽs. vj.
Ommis laboꝛ hominis ſqʒ; guloſi in oꝛe eiꝰ.ideſt cir⸗
ca repletõnem oꝛ: illius ¶¶ Beptimo etractoꝛes ⁊
iuratoꝛes pſal.ix.ſhᷣ lingua eiꝰ la o2 7 wloꝛ. ¶ Octa-⸗

uo accidioſi:⁊ generaliteromnes peccatoꝛes q̃ teſte:

plal.lxxij.in la boꝛe bominũ non ſunt:ſed wmonum

ideo cum hominibo nõ flagellabunt᷑: ſed eum mo⸗
mbo Et excepta pena laboꝛe eterno. quo in pſal.
xlviij.laboꝛabit ineternum ſicut egreſſus eius nudꝰ
vtero matris ſue ſic reuertet⁊ nihil aufert ſecũ x
laboꝛe ſuo: Eccẽs.v. .
¶ E paictis ergo patet: ꝙ ſunt ſa eptem genera ho/
minũ bene laboꝛantes:⁊ ſeptem male: quoꝛum con
ditõnes diuerſe ſunt ſicut⸗ laboꝛes. Maʒ bene labo

rantiũ tres neceſſarie ſunt ↄditõnes. Hona videlicʒ

intentio diligens executio ⁊ finalis pſeuerantia. De

prima oditõne ſatis oſtenſum eſt. J. v. v. Secundaʒ

vo ↄditõnem ? terciam wcent quotidianum experi
mentũ et auctoꝛitas ſacre ſcripture:r oꝛd inatõ diui
na.¶ Pꝛimũ patet ꝙ ſicut opoꝛtet incipientẽ bonã
dieta ipſam diligenter exequi: pſeuerare ad H ̈ bo
num finem ſue imponat pegrinationi. Sicut etiam
opoꝛtet incipientẽſcuʒ armis pugnare: arma ⁊ vires
diligenter exponere⸗ bene pſeuerare:ad hoc ꝙ victo
riam ↄtra potentes obtineat inimicos.nec poteſt in
hoc caſu equo vel armis parcere: quin illa ictib ex⸗
ponatvt coꝛpus ſeruetur illeſum ꝙᷓtumcunq; pulcra
illa habeat ⁊ cara:ita ſpũaliter qui a bona intentio

ne vela natiuitate in qua homo ad laboꝛem naſcit᷑:

Job⸗. v. Tanq; a mane bonam opatonem velvite ſue
mcipit pegrinationẽ inimicoꝝ aggrediterpugna⸗
tionẽ ſi vult facere bonã dietaz: mane exhibit hõ ad
opus ſuũ ⁊ ad operstionẽ ſuã vſq; ad veſp erã ſeʒ per
ſeueranter in ps.ciij. Exemplo illius:quivſq; adoc-
caſum ſolis laboꝛa bat Svañ. vj. Mec pot in iſto labo
re vel pugna ſpuali coꝛpoꝛi parcere qtumcunq; cax
illud habeat vel pulcrũ:quin illud laboꝛibo.⁊ moꝛti
ſi neceſſe ſit exponat pꝛo vera acquirenda gloꝛia. Si
cut ergo miles equum ſuũ moꝛti hant vana ac⸗
quirenda gloꝛia. Sicut ergo miles in caſu lucri vel
vane gloꝛie: equo nõ parcit: ſed eum calcaribo vrget
Tpditioni exponit ? ſpaliter quando ſub largo vno
militat:a quo ſperat equũ habere melioꝛẽ ita Tc. Si
cut ergo medium inter pegrinatõmis vel pugne pn⸗
cipium ? finem eſt laboꝛioſuʒ: ita neceſſe eſt ꝙ medi⸗
um vite humane ſit vtilibus laboꝛibꝰ plenũ vt me⸗
diuʒ pꝛincipio ↄfoꝛmetur⁊ fini vt ſicut in anguſtüs
naſcimur et in penis moꝛimur ira in laboꝛib vina⸗

Laboꝛ

mus vt æ vita et ſtatu cuiuſcunq; verificet᷑ illud pᷣs.

liiij:la boꝛ in medio eiꝰ inter introitũ vicʒ in mundũ

Arꝰ. iij.

iiij.

Exemp.

Exemp.

V.⸗

vj.
Exemp.

exitũ.Et hec laboꝛãdi diligentia/ ꝑſeuerantia atq;
neceſſitas ex vei ꝓcedit oꝛdinatõne qui pᷣmrif.vo
luit om̃e malũ poſſe latereſub coloꝛe boni.Et omne
bonũ voluit eſſe ſub caligine obſcuritatis vt nec bo⸗
num ſine laboꝛe inuenias:nec malũ ſine laboꝛe eui⸗
tes. Negligens autem nec bona inueniat necmala
euitet:⁊ quaꝛe ſic omnia poſuit in laboꝛe:certe:vt in
omnire mercedẽ pꝛeſtaret. =
Cuius auctoꝛitatis finis meritũ tangit:⁊ pᷣmiuʒ
recte laboꝛantiũ Et ſic terciũ introducit articuluʒ
in q meritũ pꝛimo oñdetur vtiliter laboꝛantiũ ex hy
ſtoꝛia accepta ve collatõnibo patrũ li.vij coll. ij. ꝗ cõ
tinet ꝙ emon quidã qui ꝓpter oꝛonem ⁊ pᷣceptũ io/
hannis abbatis coꝛpe obſeſſo exire noluit adueni
ente quodã fideli ⁊ laboꝛioſo laico exiuit:e quo fa⸗
cto admirantes vitam ⁊ actus ei iligenter ſcrutã⸗
tes:inuenerũt ꝙ fidelẽ diuturnũ laboꝛẽ oĩone ⁊ ði
laude incipet ⁊ finiret mane et veſpere in ecclia gr̃as
agens ꝙ etiaʒ vecimas fideliter ædit: aĩalia ſus ab
aſeno cuſtodiuit dãno: cum vxoꝛe quaſi cum ſoꝛoꝛe
vixit. Talem etiã nũc:qui cum pᷣdictis ↄditionibe fe
ſta ⁊ omia mãdata ei fideliter laboꝛãdo cuſtodiet:
quis dubitaret quin vemones expellere ⁊ alia mira/
cula facere poſſet ſi neceſſitas adeſſet. Sed timẽduʒ
eſt ne fere tanta ſit:ſic laboꝛantiũ quanta miracula
facientiũ paucitas:qꝛ ꝓpter illoꝝ falſitatẽ manda
toꝛum vi fractionẽ laboꝛes ppłoꝝ ad nihilũ: Jere.
lj. due alie hyſtoꝛie ad iſtud ꝓpoſitũ ex vi.patrũ acci
iunt᷑. Qua ruʒ pꝛima eſt œe heremita qui dũ ꝓpter
aboꝛẽ quẽ habuit in querendo ſibi aquã cogitaret
ꝓ wmũ ſuã iuxta fontẽ collocaret:vidit angelum in
oꝛma humana ipſum ſequentẽ ⁊ om̃s paſſus enu⸗
merantẽ vtꝓ ſingulis mercedẽ a deo reciꝑet:qͥ facto
ↄfoꝛtatus cogitauit q; Bottnn ab aqua plꝰelõga⸗
ret qᷓ ꝓrimaret.(Mec hvyſtoꝛia om̃e dubiũ remouet
ꝙ; quis habere poſſet e opibo indifferen tib:que ſũt
circa coꝛpus ꝓprium alendũ:⁊ ꝓlem nutriendã:⁊ cu
ram rei familiaris diſponendaʒ: vtrum vicʒ in illis
quis mereri poſſet vel nõ.In iſtis em̃ foꝛſitan qͥs co-
gitaret ꝙ nullã in alio ſeculo mercedeʒ recip eret:qꝛ
nec ea ꝓ mercede in alio ſeculo videt᷑ facere:quia in
hoc ab alijs oꝑibus differꝛe vident᷑: quia alia opera
tam caritatis ſpũalis:qᷓ; coꝛꝑalis ꝓ mercedefiunt al
terius ſeculi.hec vo ideo fieri vident᷑: vt in hoc ſecło
viuat᷑. Sed h̊ remouet:nõ ſolũ pᷣdicta hyſtoꝛia:q̃ il⸗
lum heremitã a vo remunerandũ oñdit ꝓ laboꝛib⸗
circa naturalis huiꝰvite ſuſtentatões exhibitis. Sʒ
etiã lex.X.j xvj. Et ratio dictat ꝙ actus veliberati:
circũſtantijs vebitis veſtiti ⁊ indiuiduati ⁊ ad fineʒ
aliquẽ intentũ oꝛdinati ſint meritoꝛij:vel vemerito
rij ſpãliter in habente caritatẽ vt vicʒ meritoꝛij ſint
qui circũſtantias ⁊ fines intendũt ↄuenientes et de
meritoꝛij qͥ hmõuhñt incõueniẽtes:h̊ actus pᷣdicti
facti vt oꝑtet/qñ opoꝛtet/in quiba oꝑtet circũſtanti⸗
as hñt debitas intendẽtes vei implere oꝛdinatõneʒ:
q̃ oꝛdinãt iſtam ad vi honoꝛẽ ⁊ ſuã ſalutẽ ducerevi/
tam:finẽ intendũt vebitũ q̊ ſunt actꝰ meritoꝛij letet
ᷓ velaboꝛe ſuo:Eccẽs.v.¶¶ Gcða in q̃ v fideli labo
re viuẽtis oñdit᷑. Pꝛimũ eſt pafuncio abbate: qui
ſupplicauita xeo:vt in vitaſpat.legit᷑: vt ei ondẽt cui
ſilis eſſet:vel cum qͥ mercede ſperaret:ad quẽ vox ve⸗
niens dixit:ꝙ ſiłis in merito eẽt vni ciuium nomen
eiꝰexprimendo:cuiꝰ vitã cuʒ abbas ſcrutari feciſſet:
inuenit ꝙ nullũ pauꝑem ꝓ poſſe refutauit vel ↄtem⸗
pſit ↄtra iuſtã ꝑſonã nõ accepit alieni fructꝰ wmum
eiꝰnõ intrauer̃t:litigãtes pacificauit greges ſui alie/
nos nõ leſerũt qᷣbo cohibere potuit.nò ꝑmiſit potẽti
oꝛẽ inferioꝛẽ depᷣmere ſtuduit inſuꝑ vt neminẽ cõtri

A ..

ſtraret. huiꝰaĩlam in moꝛte ipſiꝰ vidit pᷣdictꝰ abbasi
celũ ab angelis epoꝛtani ad ipᷣm qᷣ illu v laboꝛibus
ad requiẽ vocauit:dicens:venite ad meom̃s qͥ labo⸗
ratis 7 onerati eſtis ⁊ ego remunerabo vos: Math.
xEt ſolũ vos ſiẽ illi ſoli in ſcᷣa menſa inter religio-
ſos:⁊ etiaʒ inter ſeculares reficiunt᷑:qͥ in prima mẽſa
alijs ↄmedentibo laboꝛa bãt.ſic etiã mater filio la
boꝛe redeũti:neceſſaria pᷣpaꝛat:ipᷣm cũ tpᷣs adeſt pꝛã
dendi reficit/filio vogabũdo et famulis ocioſis cum
ribaldis tabernas excercẽtiboſine pᷣparatõne vel re
fectõne cũ aſpis verbis eiectis. Ita e?qͥ maternum
in h̊ gerit affectũ:reddet mercedẽ laboꝝ ſanctoꝝ ſu/

oꝛum: Sapi. r. MHqͥ vnuſqͥſq; ꝓpriã mercedẽ recipiet

ſᷣ̃m ꝓriã laboꝛẽ.j.Coꝝ.iij.Ergo ibi laboꝛibo ⁊ labo
rantibo etiã nõ ocioſis debet᷑ merces:⁊ vexatis quies
ees dicit ſpiritus vt requieſcãt a laboꝛibo ſuis
po.xuij. Qua quiete habita dicere põt qͥ illã adi/
uſcitur illõ: Ecci. lj. Modicũ laboꝛaui inueni mi⸗
i multã requiẽ. Mota.M.iij.xxix.¶Per tles labo⸗
res ſiue ſpũales ſint ſiue coꝛpales ad il ãrequiẽ pue⸗
niũt tã martha:qꝙᷓ mania:quã etiã paulꝰcuiꝰmanꝰ la
boꝛãdo ei neceſſaria miſtrabat.œ q dicit vccretuʒ.j.
q.ij.ſacerdos in fine: ꝙ; nolebat in pᷣſenti laboꝛis ſui
fructũ ſ̊ in futuro reciꝑe.pᷣdictis etiã ↄcoꝛdat vcre⸗
tum.j.q.ij.clerici:dicẽs: ſtipendia ſctĩs la boꝛibus
bita vᷣm ſeruitij ſui meritũ clerici a ſacerdotibo cõ
ſequant᷑:q̊ ſᷣm auctem apłi pᷣmiſſam:q̃ dicit vnuſqͥſ⸗
q; ꝓpriã mercedẽ recipiet ſᷣm ꝓpum laboꝛẽc.⁊ iſtã au
ctoꝛitatẽ canonũ:⁊ ſanctoꝝ patrũ ex ↄſilio Agathẽ/⸗
ſi:q dici᷑ ſᷣi ſeruitij ſui meritũ:pʒ ꝙ nõ tm̃ coꝛonat
a veo la boꝛ cũ fructu:ſ etiam qnq; laboꝛ ſine fructu
qꝛ qñ nõ ſtat in laboꝛante vel pᷣdicante:quin tantuʒ
ↄſequat᷑ fructũ ſicut alius:qꝛ tantũ laboꝛat: tanq; ſi
cut alius diligentiaʒ et oĩa q requirunt᷑ adhibet:ita
ꝙ nihil obſtat niſi auditoꝛumvel ſubditoꝛum mali⸗
cia tantũ meritũ ↄſequit᷑ ⁊ premiũ ſicut alius qͥ ma⸗
teriam inuenit aptioꝛem:ſicut patet expꝛeſſe ꝓꝑ væcre
talem.li.j.ti.ix.ve renunciatõne.c.niſi cum pridẽ.S.
quippe ſub his verbis.Quia licet nõ ſequat᷑ ſemꝑ la
boꝛem effectus nihilominus tñ ipſe eſt la boꝛ merito
rius apud deum:iuxta qð legit᷑ reddet eus meꝛcedẽ
laboꝝ ſuoꝛum. Dec ibi Et hoꝛtatur illa vecretalis
quendã aꝛchiepᷣm ꝙ ſubditos ſuos woceat iꝑſiſq; pᷣdi
cet:qꝛ nõ licet om̃ibo pꝛoſit tñ laboꝛis fructũ ñ amit
tet. Meloꝛum vo operarioꝝ pᷣdictis ↄtrarie ſunt cõ
ditiones ⁊ qᷓtum ad intentionẽ ⁊ tum ad executio⸗
nem vel ꝑſeuerantiam.
Pꝛima qꝛ illoꝝ veoꝛdinata eſt intentio. Maʒ ipſi
laboꝛib ſuis quib ſe exponunt vel intendũtvanam
liam ? ſeculi honoꝛẽ:ſic ſuꝑbi:qͥ ꝓpter hmõi mitis
eexponũt laboꝛibo ⁊ ꝑiculis in toꝛneamẽtis/haſtilu
dijs ⁊ hmõi/vel intendũt diuitias ſic cupidi: qͥ terꝛa
mariq; die noctuq; multis ſe exponũt laboꝛib ⁊ pe⸗
riculis:ꝓpter diuitias ↄgregãdi terrenas vel inten/
dũt velectatõnes carnales ſic guloſi ⁊ luxurioſi:qͥ mł
tis expenſis laboꝛbo ſe exponunt vt ſuũ malũ faci/
ant appetitũ. In om̃ibo iſtis patet ꝙ inimicus ꝑcuſ-
ſit primitias om̃is laboꝛis eoꝝ:in pſal.lxxvij. Execu
tione etiã veficiũt ⁊ pſeuerantia qꝛ non curãt:qbꝛe/
uis ſit dies:vel ꝙᷓparuũ ſit opus:niſi ꝙq magnum ha
beant ſalarium:nec ꝙnegligentes in operib ſint ali
enis et pigri dũmodo in ꝓprijs ſint diligentes: nec
qᷓocioſi ſint:quando non videntur:ita tamẽ ꝙ opꝑe
roſi videantur nec quantũ inobedientes ſint væo pᷣ⸗
cepta eiꝰde feſtis ⁊ alijs fſede 7 vana 7 ſuꝑba ope
rando:ita tñ 6 hominibo placeãt et tu ex illis es qui
fingis laboꝛẽ ſupple talẽ eẽ licituʒ in pᷣcepto illiꝰd.ſ.
Hh facere pᷣcipit ↄtra ceũ. Iteruʒ nõ curãt qᷓturpia et
tractoꝛia ð deũ ⁊ ꝓximũ ⁊ ſalutẽ ꝓpriam loq̃nt᷑:ita
ꝙ dies tranſeat : ſocij loquant᷑ ndeãt.ſed quãdo fi

vij.

Arꝰ.iiij.
viij.

.

lz ni hor ſine neſin⸗
ij Avos mitupot ſctgtunm ſſa⸗
Apenciroorentino n panltv⸗⸗
Nbinſatuntate uaſ diceret: us
tüti eryencins igborgtis rca
jappenti dinitiag:r wliciapſar
an noͤpft E: noͤtrhenitisnecl
nem ſpualem:quianima reficit e
nom duatſatietatẽ. In gua lati
litgloꝛi tuaipſal j⸗AMOnesi
ſoꝛ laboꝛit agru colirt allenu
glienus fult erit colenti prils.
Pindigebant ſio vꝛio ꝛintnnſee
lcto, ſeuonimeqj as 4 wo a
Cop ii wlinqunt agncultuna en
bialtus fuctus inetemu duratn
etipdiruros danoſtfſume dſerunn
Mnii Perggrübominis ignetg
tranſihi Etecce totürepienerüt,
lepötadmiratiue gueredo ilud.
borotetiſin ertenndrfraue
nsſ.ntendrd. (Talssinfine
Teritun innenent dicctilnd E
onnnelncoſnuͦmez Etqueſb
bomall⸗Hotateretballlateſ
ſaultienecoba ioſa necfinigie
ginnenetſeeſſe xillogn e
teſſe willoul di
Cen laborantes nibll ceni
Etnoͤ ſolum lin gantn
nogteſed erii gliis g Aclllis
ihumnn ueein lunkte

nencincnge
n
lurpomerte oulelun
nrlueptanitn 1ludn ſe
aennſiart mane 6
dentt oneceit d eſ
äme N

eihautöhnahettoni Ar. v.
gnithhſi llrdatſisgn ir.

nenitidnala ſicnenbe
anlömfom nanh/
lerfn gun hnni itiin
ror unnien ilo Irhi⸗
nmniif litaumni
enamqngg laborſiheffuccn
teacicantegnintanng
stantülnbant tung
olgreqniruntadhibetata
itduunpelſubiltoenmnal⸗
ui,premiiſantalingg⸗
mniſcut porerpteſſeg ware T.
atöne aniium gnile .
Duialiurno degvaflenla „
yus minoſeeſtlabormertto
legit euer mus meced
t hortaturilla waretalis
tos ſnos werat ipſiſpi
tilaborsfructuf amit
opcictis nuneſuntci
tioner tunod exeruna/

nata eſt intentio. Nezini eii
nnm lunenigne Bi
ſugbi⸗qppterhn
ilnen nztoil
1piumnſt alniſi jtnn
telegpnnir iulnin
nigicdlteſnhi Wire
ſeni: unſil

nunrt in liſic⸗

Vr?, vj⸗

S
E
S =
=
=
D

Laboꝛ

naliter in inferno ſepelient᷑: laboꝛ labioꝝ ipſox ope⸗
Net eos:in pᷣs.cxxxix.Et de laboꝛe temꝑpali male trãſ
eunt ad laboꝛem eternuʒ: quia amplius eoꝝ laboꝛ et
wloꝛ:in pſal.cx.
Hop vo ſtulticiam in pte exempla oñdunt pꝛedi
cka. F. .I.xxiiij. In ꝑte reſidua exempla oñdent ſeq̃n⸗
tia. Que em̃ maroꝛ eſſe põt ſtulticia:q q homo tota
liter aponat laboꝛẽ/ diligentiãꝛ ſeruiciũ ſuũ ad pla
cenduʒ illis quibo finaliter placere nõ poterit:ſᷣ qui
finalit ei inimici erũtvel ad implẽdũ ⁊ ſatiandum il⸗
q qð ſatiari nõ põt vel ad colendũ agrum alienuz

ſuo damnoſe relicto. Sed ſic faciũt pᷣdicti tam ſu⸗
perbi Kenan gea clicioſi qꝛ primimundo placere
nitunt:⁊ mundialibo qui finaliter ei inimicabuntur
qñ ſcʒ in moꝛte ipſuʒ ſpoliabũt:qͥ iᷣm ad h̊ſ- equebãt᷑
ſic dyabolꝰſequit᷑ vt amiaʒ capiat.Qui q̊ tali fine
talis laboꝛis am emoꝛaret ei cõgrue dicèe poſſet illud
Erxo. xviij.ſtulto laboꝛe oↄſum er:ſicut ille qͥ laboꝛat
vt vmbꝛam ſuã apꝛehendat:qui teſte ſeriptura: Ec
cleſiaſtes. viij:quãto plus la boꝛauerit:tanto minus
inueniet.finaliter qñ inueniet ꝙ de illo honoꝛe circa
quẽ tãtũ laboꝛabat:minꝰhẽbit qn incipiet cũ rubo
re nouiſſimũ locũ in inferno tenere:vbi qui hic in la
boꝛe hoĩm nõ ſunt cum hominibj nõ flagella bũtur
ſeo cũ monibo: ¶ Auarus vo appetitũ ſuum diui⸗
tijs:⁊ vlicioſus velicijs ſaruraꝛe cupiunt inſatiabi⸗
leʒ ⁊ tũ laboꝛe nõ ceſſant:nec ſatiani oculi ei: Ecẽs.
uij. Quos vituꝑat ſ. criptura:yſa. lv. dicens. Quaꝛe
appenditis argentũ nõ in panito:⸗ laboꝛem veſtrum
no in ſaturitate quaſi diceret: quare tamſtulti eſtis
ꝙ tãtũ expenditis a la boꝛatis circa mũdi vamitatem
ap etitũ diuitiaꝝ:a⸗. eliciaꝝ ſaturanduʒ: qui ſati/
ari nõ pñt.Er nõ expenditis nec laboꝛatis circa pa⸗
nem ſpualem:qui animã reficit et in futuro ad eter⸗
nam ducit ſatietatẽ. In qua ſartiabar cum aparue⸗
rit gloꝛia oal. Mmes iſti dum ci tot expẽ
ſis ⁊ la boꝛib agrũ colũt alienuʒz vel extrinſecum qui
alienus fuit ⁊ erit colenti vtilis nõ erit qñ plus il/
lo indigebant ſuo ꝓpꝛio intrinſeco ⁊ intrinſecũ ſci⸗
licet coꝛie ſeu antme qͥᷣ eis a vo ad colendũ tradit᷑
EaE inquit agricultura eſtis:quiꝓduceret
bñ cultus fructus ineternũ duraturos: om̃i neceſſi
tati vel ituros dãnoſiſſime vſerunt æ quibꝓuerb.
xiiij. Per agrũ hominis pigri et ꝑ vineaz viri ſtulti
tranſiui.Et ecce totũ repleuerũt vꝛtice:Tælis dice
re põt admiratiue queredo illud. Eccẽs.iiij. Cui la
boꝛo tãtũ.ſ.in exterioꝛib fraudo animã meam bo⸗
nis.ſ.interioꝛib.(¶ Calis in fine cum rerũ veritatẽ
⁊ exitum inuenerit:dicet illud Eccs.ij. vteſtatꝰ ſum
om nẽ induſtriã meã.Et que ſſ̃ ſole ſtudioſiſſime la⸗
boꝛaul. Motateverba illa teſtabit᷑:qᷓ ſub ſole labo
rauit qꝝ necopa ipſa nec finis intẽtus ſupꝛa ſolẽ ſũt
qꝛ inueniet ſe eſſe v illo qui dicũt Lu.v.p totam no⸗
ctem laboꝛantes nihil cepimus.
Et nõ ſolum talibo piculis ⁊ vindictis feriunt in
moꝛte:ſed etiã alijs puniunt᷑ vel puniendi eẽnt invi
ta iſta tam in reb ꝙᷓ in coꝛpe. ¶ In reb em̃ pumẽdi
eſſent vt reſtituerẽt q male lucrant᷑ ſicut qn nõ fide⸗
liter pꝛo mercede laboꝛant accepta vel in elynas da
rent que ꝑ vanitatẽ z ludum lucrant᷑ inhibitum ⁊ la
boꝛem ſicut in roꝛneamentis. In coꝛpe vo puniẽ⸗
di eſſent vt nõ ↄmederẽt q vtiliter nõ laboꝛãt: qꝛ nõ
valẽt panẽ quem comedũt:quem ſi comedãt in illis
amittit En illi qͥ non laboꝛibe ſpeculatiuis vel pꝛa-
cticis laboꝛãt:et laboꝛibo ſuis ociſos vel nõ vtilit᷑
laboꝛãtes:paſcũt:ſicut apes bꝛidones nutriũt inuti
les:vicere poſſunt ſicut rñdiſſe fert quidã querenti:
quid tãtũ laboꝛabat:qꝛ omi die eũ quinq; panes lu⸗
crari opoꝛtebat:quoꝝ vnũ comede at/ aliũ dabat/
tertiũ reddebat/quartũ mutabat/quin tu pijciebat

ſen amittebat:ꝛ querenti quid hoc eſſet: dictu rñdit
vnam ad l̃am comedo.aliũ pauperiba w.terciũ pa⸗
rentib meis vebilib et ſenilbo: reddo:quartum filijs
meis mutuo:quintũ vxoꝛi mee tedioſe ⁊ nõ laboꝛãti
ꝓijcio ⁊ illum ꝑdo. Ita panis perdit᷑ quẽ tales man-
dqucant.ſi gquis ꝙ non vnlt oꝑarino maducet.ij.theſ⸗
ſalo.iij.¶ In reba ſimul ⁊ anima⸗ corpe puniunt᷑:qꝛ
vt frequenter oꝑarij artifices ſemel ſaltem in ſi epti
mana.ideſt in die feſto inebriant᷑: in quo facto er res
diminuunt᷑. Exquo ſequit᷑:q om̃is oparius ebꝛioſꝰ
nõ locupletabit᷑: Ecci.xix anima peccat ⁊ damnifi
cat᷑ ⁊ coꝛpus affligit᷑iin quo oñditur quõ laboꝛ ſtul⸗
oꝛum affliget eos: Ecci.x.
EKtum gad periculũ ſpũale nõ eſt dubium quin
mali operarij in maioꝛi ſint piculo qꝙᷓ; boni:qtuʒ eti⸗
am ad laboꝛem coꝛpalem male laboꝛantes ꝓ mundo
carne/vel dyabolo:ſicutilliqui ad dvya boli ſuggeſti
onem:⁊ ira vel muidia furta ↄmittũt vel homicidia
plus laboꝛãt:pluraq; ſuſtinent ꝓmũdo/carne/ vł dy
abolo quibo ſemniunt plureſq; in illo ſeruitio marty⸗
res fiũt.ſicut patet. Errnuprvnn laboꝛent vł la
boꝛare vel ſuſtinere ve lent:qꝙ etiãẽ miti boni pꝛo æo
laboꝛent vel ſuſtineãt:ſicut partim oñſum eſt.M. xx⸗
vij.xxxviij.et.C.j.xiiij.⁊. T. v.lxviij.partim vo h qᷣti
diana wcet eyperientia in qᷓ vix videt᷑ qui tantũ la⸗
boꝛet ꝓ erernis diuitijs/ xlicijsr honoꝛib:vel etiaʒ
tanta ſuſtineat ꝙ lucro aĩe ⁊ vere gloꝛie:quãta ſuſti
net ꝓ lucro pecunie⁊ gloꝛie tranſitoꝛie Et vt h̊ͥ exẽ-
plo manifeſtiꝰ appareat vide oms operanios iniqui⸗
tatis vbi ſu ſtinet milites xpᷣi tot ictus et picula ixpᷣi
militia ꝓ vera gloꝛia vel qui tot ard na ꝙꝓ anime ſalu
te aggrediunt᷑: ſicut ſuſtinent aggrediunt᷑ pꝛovana
gloꝛia in mũ di militia in toꝛneamẽtis 1 bq ſtiludijs
ꝓ anime pditõneA bi iteꝝ inueniunt᷑ quitantũ
cogitant/ſlaboꝛant/vel ſolicitant circa duntias eter⸗
nas/ſicut auari circa diuitias tpalesvbi apparent: qͥ
tãtũ la boꝛãt circa vicrum ⁊ veſtitũ eternũ:ſicut ope
rarij laboꝛãt ꝓ victu ⁊ veſtitu coꝛpali.vbi ſũt qͥ tãtũ

laboꝛant ⁊ ↄcupiſcunt cibos anime ineternuʒ dura⸗

turos:qui amimã ſine fine nutriut ⁊ letificant: ſiẽ gu
loſi cupiũt eſculenta ⁊ poculenta vælectabilia quoꝛũ
Tlectatio eſt momẽtanea:qꝛ ſolum durat dum pos
guttur tranſit ⁊ frequẽter ſtati
pus ⁊ ſtomachum toꝛquet. Vbi iternʒ inueniuntur
qui ita pectus nudarent et pedes in ſtrictiſſimis cal
cijs artarent: coꝛpus ita diligenter oꝛnarẽt ꝓ amo
re cei:ſicut faciunt ſuꝑbi vt ſuas ⁊ alioꝛum pdat ani

mas.vel vbiſunt qui tamdiu ſeipos in locis obſcurꝭ
ꝓ amoꝛe vi ĩcarcerarẽt:ſic faciũt ocioſi in lectis ſuis
omi die ꝓ carne ſua male nutrienda. vl vbi ſuſtinerz
quis tot penas et anyietates et pericula ꝓ amoꝛe dei
⁊ anime ſalute:ſicut faciũt inuidi æ iracdi ꝓpt᷑ ma⸗
lam ſuã voluntatẽ ⁊ vt ſeipos vindicent. oſtre⸗
mo vbi viſi ſunt:qͥ tot expenderũt vel ſuſtinuerũt vł
cogitarnnt æ amoꝛe ci ſicut faciũt luxurioſi ð amo
re carnali. NMota. Ald xj. cvj. Immo ſi illa q̃ predicti
oꝑarij iniqtatis pᷣdictis ſi uſtinẽt & cauſis in ↄfeſſio
nes ꝑapa vel quocũq; ↄfeſſoꝛe in remiſſionẽ els iniũ
gerent᷑ pctõꝝ om̃es ſimul ſe excuſarent. Pauimi mini⸗
mum ictũ quẽ ſuſtinent ꝓ vanitatibo:no ſuſtinerent
P vo zin pctõx remiſſionẽ ĩmo nec tot ictus ſuſtine
rent ꝓ anima cũ aga guor ibi ſuſtinent cũ gladijs
⁊ fuſtib:ſed potius ↄfeſſoꝛem eos ſic verberantẽ:re⸗
vecuterent. Mecauaroꝑ quis ſuſciperet pniaʒ vel eti
am agricolarum: qꝛ vbiipſi freqᷓnter loca freqntãt
tranſmarina et multũ diſtantia ꝓ lucro terꝛeno vbr
etiã agricole in pane ⁊ qqua ecum exili pulmento du⸗
riſſimaʒ ducũt vitã:vix inuenit qui cũ primis papã
vel epᷣm penitentiariũ ad locũ diſtante vel etiã ꝗꝓpin
quuʒ q̃rere velit vt æ pct̃is ſuis ab illo abſoluat᷑.xæ

Arꝰ. xij.
xij.

m poſt: ⁊ diu pꝰcor⸗

xiij.

Exemp.

xiiij.

Labo: ...

quib citra abſolui non põt.immo ſi caput intraret
ꝙ volũtarie tantũ pegrinaret᷑ vel plus no vidererur
ei graue:qð iniunctu videt᷑ grauiſſimũ vel qui cũ ſe/
cundis in abſtinentia vel laboꝛe pauciſſimos agere
velit dies ꝓ lucro eterno.nec guloſoꝝ ſequunt᷑ ape⸗
titum in cibo aĩe:quia vbi ipſi ad longinq̃s vadunt
Ptes ad villas vicʒ vel ciuitates:qñq; ad plura mili
aria diſtantia vt inebꝛient᷑ vi inuenit᷑ qui tot milia
ria vadant vt verbũ vi audiant.¶ A ſuper boꝛũ eni
am penitentia ſe excuſarent:aicẽtes ꝙ frigoꝛe non
poſſent ſicpectus nudarevel pꝛe feneritudine pedes
artare/vel pᷣſolicitatõne tamdiligẽter ſe oꝛnare vel
cum pigris in lectis tamdiu laſcinire. ¶ Ab iracun⸗
doꝝ ⁊ inuidioꝝ ⁊ laſciuioꝝ vigilijs quas primi ⁊ ſe-
cundi habẽt ꝓpter coꝛdiũ ſuoꝝ amaritudines:⁊ ter
cij circa voluptates ſuas implendas ſi eis iniũgeren
tur vt tãtũ in oꝛatõibo vigilarent: ſe ꝑ capitis excu-
ſarent vebilitatẽ:intantũ ꝙ vbi circa furtalhomici⸗
dialet voluptates ſuas noctes ducũt inſomnes ſine
murmure ⁊ quiete ⁊ quaſigrauamẽ vix inuemt᷑:qui
circa oꝛones ꝓ parum noctis ſpacium vigilare velit
q̃ ad nocturnas matutinas ſine murmure cuʒ tanta
gqgilitate ꝓmptitudine ⁊ leticia ſurgant et veo ſerui⸗
ant ſicut ipſi ſeruiũt dyabolo.(Et hanc quidẽ mi
ſeriam lamentat᷑ quidã ſanctus pater in vitaſpatrũ
qui videns quandã mulierẽ cum magno niſu tripu⸗
diantẽ vt hominibo placeret fleuiſſe legit dicẽs:heu
nun tantũ niſus ſum placere ᷣo. Eandẽ lamenta
tionis cãm multi in ſeipſis inuenire poſſent quinon
ita feruent᷑ nitunt᷑ bonis opibo veo placere quantuʒ
pᷣdictimalis oꝑibo ⁊ laboꝛibo nitunt᷑ mundo vel wo⸗
minis terꝛenis/ſ⁊ ſpãliter:qꝛ in hoc multũ faciũt con
tra rõnem. Ratio nanq; dictat ꝙ oparius foꝛtit᷑ la
boꝛet ꝓpter tria.ꝓpter ↄductoꝛis pᷣſentiam:⁊ merce
dis magnitudinẽ:⁊ penaꝝ multiplicitatẽ ⁊ diuturni
tatem ſi deficiat que om̃ia ↄcurꝛũt in oꝑibo ei.labo⸗
ra q̊ ſicut bonꝰxpᷣi miles.ij. Timo:ij.¶ Xd quẽ qui
dem laboꝛem ⁊ militiã excita teipſum ꝑ cogitatõneʒ
⁊ ↄpationẽ pᷣdictoꝝ maloꝝ operarioꝛum cum augu
ſtino dicente.Oiinquit ſi poſſemus hoĩes excitare et
cum eis excitari:vt tales eſſemꝰamatoꝛes vite pꝑma⸗
nentis:q̃les ſunt ipſi vite fugientis. Cui dictum eſt
nauiga ne moꝛiaris ⁊ diſtulit/vel cui vnꝙᷓ dictuʒ eſt
laboꝛa nemoꝛiaris:⁊ piger fuit.Sed leuia iubet deꝰ
ne ineternũ moꝛiamur:̊ vt ineternũ viuamus ⁊ ne
gligimus. Ideo tales laboꝛabunt ineternũ:in pſal.
xlviij.¶ Et ponat᷑ ꝙ nõ ſit timoꝛ pene eterne pᷣdict
malis oparijs vł ſpes mercedis eterne bonis adhuc
quo ad vitam iſtã nõ occupati in vrilibo laboribo ſpi
ritualibo vel coꝛꝑalibo infelicioꝛem ⁊ miſerabilioreʒ
ducũt vitã in multis qᷓ; occupati.Pꝛimo qꝛ illi vilio
ribo ⁊ crudelioꝛibo ſeruiũt dñis:⁊ in vilioꝛibus ſerui/
tijs:ſicut oñſumeſt.G.ij.xxxvij.¶ Gcðo qꝛ ſicutpᷣ⸗
dictũ eſt plus laboꝛãt cui dicta rõ cõſonat:q vult:q;
illi plus laboꝛent in itinere:qͥ arcuatam vel circula⸗
rem ſequunt᷑ lineã vel viam:q; qui rectaʒ ſequuntur
Sed impij in circuitu ambulant ab extremis:qꝛ ſci⸗
licet pꝰcupiditatesſavanitates ſuas exemit ⁊ ad pec
cata diuerſa incuruant᷑. Ideo nõ eſt miruʒ ſi ↄtritio
⁊ infelicitas ſit in vijs eoꝝ:⁊ laboꝛ ⁊ afflictio ſpiritus
Ecẽs j. ¶ Tercio qꝛ nõ occupati ad plura a dyabo⸗
lo ⁊ carne ⁊ mũdo ducunt᷑ pctã ⁊ infortunia ⁊ ſic hñt
animã infelicioꝛẽ.¶ Quarto qꝛ etiã qᷓtum ad coꝛpꝰ
vt frequẽter minꝰſunt ſam:qꝛ cum quaſi in ↄtinuis
ſint velicijs ⁊ ↄmeſſatõib ſine velectatõne ⁊ indige⸗
ſti comedũt:ſic etiã qtum ad coꝛpꝰmiſera bilioꝛis ſt
