inueniant tedia:penitentiã ſcʒ et laboꝛ=: coꝛpus ex-
ercendolvel temptationibus reſiſtendo: quẽ quidã
laboꝛẽ quia diu tolerare nõ vult:vo vxrelicto:pec⸗
cãdo:dvaboli ſeruituti ſe ſubdit:ſbᷣ quo plura ⁊ gra-
uioꝛa inuenit redia:qꝛ illa ſunt interioꝛa in conſciẽ⸗
tia:alia ſunt exterioꝛa ꝗᷓ minꝰgrauãt:qꝛ habẽt inte/
rioꝛẽ ſpem et dulcedinẽ que ea alleuiant.æ quibus

Roma. xij. Spe gaudentes.⁊ Coł.j. Gaudeo in paſ

ſionibus:dicat illud Oſee.ij. Wadã ad viꝝ meuʒ ⁊c.
ſicut patet. A. xx. xij Et cũ inuenerint amaritudies
aduerſitates in his ĩ quibus ſolacia querebãt ⁊ gau
dia ipᷣis vrelictis dicat illud Abacuch vlt Ego au
tem gaudebo in veo iheſu meo. Sic em̃ quãdoq; ho
mines mũdi miſeriã: falſitatẽ peccatoꝛũq; exꝑti im
mundiciã ⁊ tediũj et ſpecialiter qñ moꝛtẽ vicinã eſti
mãt:pꝛioꝛẽ vitã et ꝓpꝛiã ſtulticiã pᷣcedẽtẽ lamentan
tes:dicũt.Heu ꝙ a iuuẽtutemundũ nõ vereliqmus
et ꝙ vitam religioſaʒ non duximus. modo videmus
qᷓ;male fuimus a mundo excecatiet ecepti.Et quã⸗
mq; er tali conſideratione compũcti: ad veũ pfecte
redeunt:in veoq; gaudere diſcũt:dicẽtes illud IYſa.
lxj. Gaudens gaudebo in vño.Ad hoc ſiceos affli⸗
gi pmittit:ad hocoĩa gaudia hic tedijs eſſe mixta oꝛ
dinauit vt ĩ ipo gauderẽt.Ad hoc teſte boetio e cõ
ſola. pns felicitas multis amaritudinibus reſpſa eſt
hñs ſecũ ſemꝑ tõmali mixturã ſq; timoꝛẽ ⁊ wloꝛem⸗
qᷓ bꝛeuitatẽ / vt patʒ inductiue in omnibo in quibus
mũdi gaudia ↄſiſtere credũtur: videlicet in Elicijs
diuitijs et honoꝛib. autẽ diuitie has habent mi
ſerias annexas: patet tam in acqrendo qᷓ in poſſidẽ⸗
w et amittendo.in acquirẽdo:qꝛ cũ magno laboꝛe⁊
ſolicitudineſꝛ frequẽter cũ remoꝛſu conſciẽtie/ ⁊ cuʒ
piculo tã coꝛꝑis qᷓ aĩe acquirunt᷑. in poſſidendo eti⸗
am: qꝛ aut eas auarus poſſidet: ant largus vel ꝓdi⸗
us. Bi auar?nũc ſine timeꝛe poſſidet: qꝛ omnes ſu
pectos habet.ymaginat᷑ em̃ ꝙ; oẽs ei inſidiant᷑:eiuſ-
qᷓ; ſpoliatõi ſtudẽtſic tã fures qᷓ fideles nõ ſine coꝛ/
dis anxietate falſos eſtimat:ſicut patet.A. xxvij.xxj.
Nec ſine wloꝛe expendit:q expẽſas auari voloꝛ pᷣce
dit ⁊ cõcomitat legut. Primd patʒ:qꝛ anxie exco
Kirae ꝙ eu expẽdẽ opoꝛtet:grauat q; ꝙ tatũ vkex ta
icã eñ expendere opoꝛtet ſolicituſq; quõ minus ex
pẽdere poſſit:citius coꝛ triſticia:qᷓ manus burſã ta⸗

innco fin engiet n l nnen⸗
nhiſmn gue gnk uodoin
teſunt noco ſlito pidene et⸗
onounk ſalt ſlebot aleno imndl re
ſitiloc Trei d defict auc iü cndli
6topatet giſtemiſene gnaſcücßſeuui
oſlueicſchletifſiueilucdis iineiguibe
duscorpslüſenſuu guerant. Oisntel
to vel hahet milenaet ufeau pecdente
nanto velſubſeguente vel oſes tres ſimn
lglaunu giectte Maiſer
ierpotibns habek cegit miſena fumi
ſedelinoppentv.in req irealiter famcſa
iiuſen Nſigeno:qñ fami migemtet in
nuidniwlecttöe comegat yel bibat on
fegnetenpel geno m onmnibo placenerl
ſtnnebnactant ſequitur eni fegnenterg
Nluni Omeclt el ge ſana no iumplit ic
latimludisſinetacllon inetuneamend
udicriſetaftibus nislco gbibins 1
N enectlirlemiſns —
8NAndcnmeni gatintis⸗
iſßanmitsſiithngtleg ni

utpaotebiti wdücmant
iunnneſddndi grcͤed

atn 1
u
amen
G
9
G
.

lun
e
ialon Kn eit
Mialih ana ſoit⸗
Nua pier hlhe irng⸗
ucd e lnttue lis
la gho⸗ N lte
kche e ſang
S 28
rchfo
nat hanenn zena itnet D⸗ rriaa
Rnd 6 ur. i tu i Win 7 it⸗
andes peimi R ; Re mia
4 6 ia
nenh ciſ gbis⸗ ö ni itatõe ẽ
nn iil ad u
Gi ncl en riinen mlin Snsd care Sacter na
—☛ ſaaſide nee it: Feniangon
An m nt Cun Cpe tons qu B mtan eenhe eict in
S ualege veen⸗ po
un 40 ladci nliat “ ucuͦen uigoteen fu ita v natha
napel Puni Kande zon⸗ i. öraeh nud berec serate ahenns
aerer t d n Lean norararn dee mnaeinee⸗ ex ce ite at: ſtio
li ud Radndi n⸗ ex Srbrn a11 n aüf im in a rio vecfter rſiẽ cO 0
Umoltan, imt iun bence am niarl ugunrr cqu far. Arek⸗ as! rãt.
n iuie ee⸗ N a⸗ ER ho
Rrimvſd Famin mninn pun Ediner wiel uen amaninu lrin noꝛã
ienan. lacde el ire Pee er vmd poſt neort Prar inc atte t. 3 n⸗
S nno ah beonuta aer inn⸗ rin neamnmn ſugene t Pritab 1prn Enn legdi
dteci⸗ ſeſub to o: nor⸗ in un Be⸗ r et ij mi on e q⸗ c us un S ortgike
elii rgam negrii Rntc i r eiſlezvecl nckaſte itta an be ascath reſt Pois aet
I a ni⸗ arcaher
4 ſei guees anat nanſi⸗ nacre r. eiai pa t:t ath us aeig nirab M
nt atni guirend eksrie al “ n r 0 i n 1 Vii 3 1 R i
1 y. = ſeluan rnimd Kes H
b lnte⸗ kinen ibu ſnd, etenl Uneter neer wlo⸗ g 20: nabiho⸗ gerziſte a-⸗
Ponate “ =
110 lllu ⸗ omnori i cñ nt i fügc 19 iriaie atẽ bi t. od ilio en ti n 6 vV ꝛſi ꝗ nt 08 b cij 2.
nni kagni n9 len⸗ oſoln go es ca aliltn beeg oero to n ira i⸗ ner ellẽ ltrab re aner
H lnde H = ikere B .
o⸗ novve ereſch H apede ſider nr ter⸗ — el rdeſe tũ ede⸗ bt ami in
et puĩ lerninans niv Prerß, c iſte v Licker rqusd datan scon⸗ H dia . orane tt ra⸗
nſ hn H li 15 kenni üiauan ta tan⸗ geen 1 Ebon 1 vber gere 4
Püunae nen antie nehane Bul anpert . ilstohn th Er. Gre⸗ ic eclacor euen katr
ſicera be re, nena HH acrl ana⸗ 2am noin einig i pſperit⸗ co angi vonorr
tion tiet o itu in ib nen et an ſi ſe oegon inc a⸗ ER H imre dia oꝛi
= eiſe der kguihali i D⸗ 02 ee nu ſuu RX
Venltu Tuka. i rinlea We c Ee wn Rab imu nltan⸗ aromm ngel. nernn
mal S . Zliin doaſſen an oiſti⸗
nſant cindn tonah it oꝛũ omeg .ſe iengt lererte õ pn rire i ei lern ep atz; dadd e 1
naucnt nm ntſ Diru et in it: nunrc ra m is ei em̃ dun rein ngi ee nen m barz. gancin
Me ncnue nerh S atere iinetenl itu ib kirerie ſi n ci unſie iij t agnan ne c Eem n
nemine abi i a reris el brul E iniaife riirn Rap in uente lea K Snd veft neeiſ i
unt mini nitlunn gulu emi ve ibug ains an fienn 1acomt anbe c t:v ra K rpdten nidem no raike i.
tttani ſnineh Alai renken⸗ Kgein diete ſin anole ent: necke⸗ pe 3 are rac ſo non die dit testeſ. u: e yi
inachuin ecfnt Phaben titu ſueroene uen trmital um ser Tu oſol ſol e ielegt. E riij
thbit nichin⸗ . in n z n et: t in vi⸗ mẽ am 18 en mnp ter N: etiã n * ſep ad Ij. E ſp curi um C non e ab e: .
ra c nagn ſdi⸗ nin :vk. fr. de ti ir pni ſit. i eimer robien ue xi crral n un m eia au
ci nen ohohn nide lecra⸗ aelte no cine erhenai kbiſei rſi ri un os aatt autert
llae . . tgee Tütn inde , 2 e ranniaaz
. genn rehi 8, I et a er ‚Di
itartpi Amin . 0 tp ꝛ ad no nrori anae n ucr. ſi Sang eaer nki, pe t edem di ia: ali
tihe iiunii W vace at err ul eu 3 diſ agnöri iet̃. ari Ini lia: ſe eis Ect it ee tur um im⸗
opontt mi hat en nnſe e vn taneiz 65 ol do örni Idẽ Binbger , tu narn ge zurt is
. rannn⸗ M di un E R eog Keknn ab ei
ufn⸗ lpcs aaee ketvr Bin o u, v au nn Föhe cns Sen 30 ue fine
unſii ind gter aat ein
emn ak nriͤlee tyl galn enk, nae H lent
ab Ea en gocen eau 5r. e lei⸗ man g kren v ne H küger Ftisked lenr
E eR nnün ei eed, e Rrni ie ato e
cee cnet meß i ſn ntu⸗ m ncs rongo Aeriein cvn⸗
us en F fl dẽ gtrrin 7 alib et p es neg elſttl inik macna
in flec .c. lij fo b iti ann E) 9 inoo bus In nie v 4
310 te iij 2 er is m l nwrg nfi . up eci⸗ 6 an er gna
adi- Grhrr ne rus vel Feratlitt
7 e⸗ 5t s re pu di m ſta q ſi e vel vel en un
erei n in gutoec . airci aen Elirc idi e d vanrd ol rtecr al
aba 1 g 97 1 4 uns äle agul rn lal SDW 4
kie vn ado ink hñd bo ect nerſ mliln anwu ga b. alte
vno n ꝛabuͤr no EEide⸗ lici. naeni rBen te
n6: aga⸗ nae i niean ci lrint erng can 81 woifeke u ſi
Gen nẽ tce eti W angt i.
eenen e rgleinn da bo ra i nars
benroſl ſo nonle ernuct horie müͤllt ia
uo ker en bo pita nanen illi bꝛ
da zeetazr eboret iſt ittn D
I. r. c ai te om̃ i
ent: ille ato uice irca nnen mi D
nilleann Fund neni. nlles 6
ic ne oe. la re le
1 mille ac ln qu poſſe n⸗
i 0 er n 3 ſſent
ea en ient
n tũ vV vn ñt
no⸗ 1 br UI
5 Dboeg 5 di
. cuz bar ni
arend,
i⸗

yv.

xyvj.

yxvij.

Gaudium

ſerijs viuere poſſent. Ergo a multo foꝛtioꝛi rõneplꝰ
eſiderare væberent illã terraʒ ĩ qua ſub figura dicit
Seutro.viij.Reꝝ ommiũ abũdantia ꝑfrueris.ĩ qua
teſte pſal.renouabitur vt aquile iuuentus tua: Ps.
cij. In qua teſte chꝛiſto Math.xiij.iuſti fulgebũt ſi⸗
cut ſol. In qua teſte Yſa.xxxij.ſedebit populus ipul
critudine pacis:in tabernaculis fiducie.e qua ði-
cit ſaluatoꝛ Yoh.xvj. Tidebo vos: et gaudebit coꝛ

veſtꝝ:nõ cũ incertitudine nec mixtura ſicut hic: nec

ſol annũ vel ꝑ duos annos aut p mille annos ſed ſi
ne fine. quia gaudiũ veſtrum nemo tollet a vobis.
quo verbo remouetur omne quod gaudiuʒ pꝛeſens
turbat.quia ex illo verbo patet:ꝙ nec ibi erit bꝛeui⸗
tas in poſſidendo:nectimoꝛ no poſſidẽdoſneco⸗
loꝛ in ꝓdendo/quia nemo tollet a vobis.hic em̃ quis
diuitie velicie et honoꝛes bꝛeues ſunt:et multis vijs
amitti poſſunt: qui in eis gaudẽt ſemꝑ timẽt: ne ali⸗
qua via ea amittãt.Et quodãmodo ĩ vmigerio om
miũ illoꝛuʒ ſunt ꝑ quos illa amittere poſſunt.ibi vo
nõ opoꝛtet ꝙ ĩ tali lint wmigerio: quia nemo tollet
a vobis. Qui ergo illud gaudiũ ſecurũ attingit: di/
cere poteſt illud &cci.xxuiij. In ciuitate ſanctifica⸗
ta requieuijet in hieruſalẽ poteſtas mea. In ciuita.
te ſanctificata contra huius gaudij bꝛeuitatẽ requi
eui:ↄtra timoꝛẽ/qꝛ in hierin ptas mea. cõtra woloꝛẽ
amiſſione vel v ablatõe.illis ergo qui ſpꝛetis gau
dijs pꝛedictis malis ꝓmixtis illa gaudia purs in illa
ciuitate adepti ſunt.factũ eſt gaundiũ magnũ in illa
ciuitste:Actuũ.viij. Illiſq;ʒ euacuato gaudio imꝑp⸗
fecto/cũ conditõibus bꝛeuitatis timoꝛis et wloꝛis:
diete. cog iIianderebkereleſtote⸗ ¶Becũ
w ceſideriũcæ illo gaudio habendo augmentare &⸗
beret conſideratio bonoꝛuʒ quibus hic vrunt᷑ quia
ſicut pꝛeguſtantes ey cõſideratione pꝛeguſtatõis il⸗
lius plenã veſiderant ſatietateʒ:ſicut patet ſupꝛa.e.
c.ij. et. V.iij.vj.Et ſicut accipientes arram plenam
æſiderant ſolutionẽ.ſicut patet.H.j.v. Ita quihic
diuitijs velicijs et honoꝛibus vtuntur: in talibuſq;
nutriuntur: ex conſideratione velectationis et gau⸗
dij que ĩ his habent:veberent talia veſiderare vbi et᷑
na ſunt:ipſi em̃ habentes vnũ diem eis multũ iocun
dum in conuiuijs et ſocietatibus et quibuſcunq; de
lectationibus:fatentur dicentes qᷓiocunda eſſer ta⸗
lis vita:ſi ſemper duraret.quare ergo nõ fatentur il
lam eſſe velectabilem et deſiderabilẽ que ſemꝑ in ta
libus durat.Et ſi talem vitã qualem habent quan-
vq; diẽ ſemꝑ hic veſiderarent:quare ſempiternam
nõ deſiderant vitã:vbi ſempꝑ erit talis dies. Et ſi nõ
nulli qui in quadrageſima cibis pꝛo illo tẽpoꝛe con
grue abundent/nõ obſtante abundantia quaʒ tunc
habent multũ veſiderant paſca vt melioꝛa habeant
ta in pbol ito nõ obſtante ꝙ habeantur diuitie/ ve
lcie et honoꝛes:multũ tamen væſiderari veberet il⸗
lud paſca quod ſemꝑ durat.et in quo melioꝛa dãtur
et ſecurius conſeruant. Vnde AFug.æ cini.cei.li.j.c.
v. Di inquit mulni gauiſi ſunt ibi * habuiſſe diuiti⸗
as quo hoſtis accedere poteſt:quanto certius ⁊ ſecu
rius gaudere poterũt/qui illuc migrauerũt quo om
nino accedi nõ poſſit. Iterũ ſiauis in cauea vel hõĩ
carcere quantumcunq; velicate nutriant᷑: tñ veſide⸗
rant eſſe extra. Unde quando auicula illa verno tẽ⸗
poꝛe alias aues audit cantare: et arboꝛes etnemo⸗/
ra videt vireſcere:naturali quodaʒ impetu caput ꝑ
canee virgulas extra ponit:verſus nemus oculos et
appetitũ dirigit. Et ex his que ibi videt vł audit de
lectabilia æſideriũ eius appetẽdi locũ ei magis na
turalem et liberioꝛem inflamatur et augmentat᷑: ſi⸗
cut et vſideriũ incarcerati.ex hoc ipᷣo ꝙ in carcẽ vi-
Tct aliquid qnod eũ vlectatvel audit:quod tamen
ita clare nec delecta biliter ibi poteſt videre vel audi

re ſicut poſſet ſi eſſet extraſ augmentatur ad exitum.
Sicut ergo ad iſtoꝛum veſideriũ de exitu nõ impedi
tur ꝑ hoc ꝙ in cauea vel in carcere vident vel audi⸗

unt delectabilia:ſed magis ad exeundum inflamatZ

pꝛouocat᷑. Ita in ꝓpoſito veſideriũ ha bentiũ in di/

nitijs/ velicijs et honoꝛibus in carcere huius mundi

p iſta impenlirinõ vebent quin veſiderent ibi eẽ vbi

iſta plenioꝛa habentur:ſed veberent ex iſtis plus in⸗
flamani vt amoꝛe auis pꝛedicte/ quãdo audiunt di⸗
uitias et velicias et illa iocundã ſocietatẽ et melodi
am celi: quãdo etiã eius vident vel cogitãt pulcritu
dinẽ:ex eius pulcra quã extra oſtẽdit in ſtellis ? pla
netis diſpoſitõe:et oꝛnatũ caput cũ mente ſurſũ ver
ſus hereditatẽ ſuam ad quã creati ſunt ſuſpirantes
eleuent:dicentes cũ Panlo RKo. vij. O infelix homo

quis me libera bit de coꝛpoꝛe moꝛtis huiꝰ. t Phil.

—

j. Cupio diſſolui et eſſe cũ chꝛiſto:quia qle mibi gau
diũ eſt qui in tenebꝛis ſedeo Thob.v. Et eſt aduer⸗
tendũ:qꝙ ſicut deſideriũ auis vel incarcerati ex audi
tis extra ad exeundũ attenditur. ita veſiderin au
li ex hoc ꝙ in celo audiuit archana verba:pꝛius fu⸗
it raptus in paradiſum: et audiuit archana verba:
ſicut patet.ij. Coꝛinth.xij. Et poſtea dixit verba pᷣ⸗

dicta. O infelix hbomo quis me liberabit de coꝛpeſyt

plenius et clarius videam et audiam: que tunc vidi
et audiui. ¶ In quo exemplo terciũ patet videlicet
ꝙ bona fide viſa multũ veberẽt veſideriũ accendere
æ illo gaudio habendo. Sicut em guſtato pꝛecioſo
cibo:ille in maioꝛi abundãtia veſiderat᷑:et vilioꝛes ĩ
compatione ad illum paruipendunt. Yta Paulus

guſtato illo gaudio dixit:omnia arbitratus ſum vt

ſtercoꝛa:in compatione ſq; illius. Sed cuʒ iſto Pau
lo et ſancto quocunq; qui guſtauit et vidit quoniaʒ
bona eſt negociatio eius.Et conſiderauit agrum et
emit enm. Bouer vlri & cũ Moyſe Mumeri. Nij.
Et cũ ioſue Joſue.ij.Qui exploꝛatoꝛes ad terrãꝙ⸗
miſſionis mũſerunt: vt viſa ⁊ audita eius fertilitate
populi foꝛtitudinẽ in pugnãdo pꝛo illa:et væſideriũ
in appetendo augmentaret. opoꝛtet nos exploꝛato⸗
res fidei et ſpei ũluc mittere:et nücios elemoſynarũ
et oꝛationũ pꝛemittere.et cuʒ Moyſe DPeutro.xxxij.
in montẽ contemplationis aſcendere:vt illius gau⸗
Dij et patrie celeſtis contemplata felicitate cum pꝛe
dictis foꝛtiter pꝛo illa pugnemꝰ:ipſamq; magno af⸗
fectu vſideremus.Et cũ Moyſe ĩ monte ſecurimo⸗
riamur.et cũ ſtephano qui poſtqᷓ vidit celos aꝑtos
Actuũ.vij.omnia:etiã ipſam moꝛtẽ ſuſtinuit patiẽ-
ter. omnia ſuſtinere debemus:vt illuc ꝑueniamus in

tribulatione multa cũ gaudio ſancti ſpirit.j. Zheſ

ſal.j. Sed multi æ quo volendũ eſt pꝛedictis diſſimi
les:qꝛ cũ eis exploꝛatoꝛes fidei ⁊ ſpei nõ mittũt:ideo
illius gaudij magnitudinẽ minus credũt.qꝛ vo amo

rẽ et bona opera nõ pꝛemittanr:minus illaʒ ſperant

vel veſiderant.qui videlicet qꝛ oculo et viſu carẽt fi⸗
i ſola veſiderant et amant et veſiderabilia iudicãt
que oculis vel ſenſibus patent exterioꝛibus:ſimiles

cuidã qui expoſita ſibi illius gaudij magnitudinelꝗ Exem.

ſiuit vt fert᷑ ſi eſſent ibi canes et falcones. Et alius i
eodẽ caſu fert᷑ queſiuiſſe:ſi eſſet ibi potus: alias vele
ctationes ſpũa les inexpti:ſolas illas velectatiões eẽ
credũt quas coꝛpaliter exꝑiunt᷑:vel quas coꝛpoꝛali-⸗
ter vident: ſimiles ĩ hoc canibus et falconibus:qͥ nõ
feſtinãt caꝑe pꝛedã quã nõ vidẽt. Sic ergo cũ in ho
noꝛe eſſet ꝑ intellectũſquo debuit ſupꝛa iumẽta ocu
lo ſpuali intelligere que non videt coꝛpoꝛali: qͥa ta⸗
men nõ intellexit dt natura ſua requirit: compatus
eſt iumentis inſipientibus: quibus venficat᷑ pꝛo
nerbiũ quod gallice dicitur:ꝙ coꝛ non veſiderat qð
oculus nõ videt. Item ytalicis potũ artificiatuʒ in
expertis aſſimilatur:quia ſicut illi ſolũ potũ credũt

xxviij.

xxix.

xxr.

iſſoeperct ſtent abſtiment kaſtist
tenirbmoi que dura vident inpecien
ſicut dura medicina duct ad gandiüſſs
ponoſatoleranti mercatoꝛes finalite
it v luqoita ſufkeentia taliitanpta
creretatone nirtyutu pcedentu erpene
iod finno memimit pꝛefure .prter g⸗
j. ¶ Scdo poſſtones quas o po per
ſtcigbumliter erpaniiter tolent / ſiut
Iindoradgauctii ovenit pictoꝛe. Erpo⸗
Immrpobis hoitorrerprohravenntn ie
ſintic nali gter fliuz bois ganete⸗
1AuxEtofte gaudimm enſtimate fra
ntenptaronts dangs incideninis Ja
Ner uitentiäcnazinfuüturi pſeſnctt.
Vigentesg donn nagſizinmaniam
Piutitigohfecertores ihlfutunaſten
ie alrcea immoblliapecunii ſni
eruorhmnöralitreſſentinſeneante

ſepar eo. Die nnn, *.
ſt dan an te⸗ vobis celü⸗

amoze Aherenn
lichs auuuelh n

etill

uoenmnplotgni ale fiicich
nit Nſigenii aenene

ohaobengo⸗ Qateñ
MN00. SRcnt eff uſtaro Neciſ⸗
naihnabindinn iinie lime

e adillam Porulpencunt Tta Paulus

gaudiodinit onnigarbitfatns an
rompationeſchillus Sec aziſto dan
cnocunggqaulguſtanit t ict qnonig
Cociatideims Et conſiderauitagmunet
over ltl Et ci Oorie Numen ni⸗
e Yoſue ij. Quierplongtoresactenti,
niſemunt yt via raucltn eins fatlin
Itudinein ougnao polllaet aſigeni
ſoaugmentartt opoiter os eiplounto/
alllucmittereet nugosclamoſfnan
emittre ct a; Mopſe deuno. .
temolationis aſcencere yrillius an⸗

laſtis contemplota feliatate cum pe
prolla pugnen gſanmagnoef⸗
nus Et i oſſei monteſecunna
iephanoqui hoſtiß viditcelospte
mia:etiäigſam morte uſtinnttptd⸗
tinere dbenns⸗t liuch anunnn
multaci gaudio anct ſpini Ve

lride an dendi ehrnſiciifin i

gnoumma fic unine
ſmnagnitudiniminot, ana

Gaudium

xelectabilẽ quem ſunt experti.ita iſti qͥ experti ſunt
iſta patriaʒ: ⁊ nõ illã celeſtẽ: ita iſtã patriã ⁊ illã ex⸗
iliuz reputãt. Iterũ quia hic reputant ſe magnos 7
honoꝛatos:iſtoſq; honoꝛes experiunt᷑: ideo illos nõ
cſiderant.ſed iſtis ita gloꝛiant᷑ ac ſi eſſent etemi:
dicentes hic ſamꝰ quõ eſt ibi neſcimꝰquõ eſt. ſi poſſe
mus hic diu eẽ honũ eſſet.ꝛ licet vite bꝛeuitatem in

alijs experiant᷑ qͥs quotidie moꝛi vident:q tñ hec in

ſeipſis minime experiunt᷑:expimentũ illud ſeeuade⸗
re putant:longã ſibipſis vita hic ꝓmittentes:⁊ aliã
minꝰ cſiderantes. YIterũ qꝛ hic erperniunt diuitias 2
licias: ? illas nõ.ideo iſtis ſe ſatiaremtunt᷑:ꝛ illas
nõ fameſcũt. bic tantũ comedũt in mane: cenã il⸗
lam atq; refectõeʒ ad quã famelicos vocat 7 laboꝛa
toꝛes dicens:venite ad me om̃es qui labo.c t ego
reficiam vos.non vſiderant. ille diues epulo:Luce
xvj.tantũ ſe hic repleuit:q illã cenam non veſidera
uit. Et qa nõ veſiderauit qnñ vbuit. nõ obrinuit qñ
petiuit. Intantũ repletꝰprius erat:ꝙ in cena guttã
aque ſumerenõ potuit. ita om̃es iſti qͥ ſe hic ſaciant

vel palatum hñt infectũ. ſicut patʒ. A. v. vj. ꝓ nihilo

habuerũt terꝛã ſiderabilẽ: ⁊ ideo in ipſa nõ gaude

bunt:vicente o: Oſee.ij. Caſſare faciam om̃e gau⸗
qium eoꝛum.

¶ Cum in pcedentib oñſa ſit gaudũ celeſtis magni

tuda: ⁊ ꝙ tammagnu gaudiũ magnũ requirit veſi⸗
derium:ne gaudiũ illud amittat᷑ et veſideriũ qo ab⸗
ſit fruſtret: in pñti articulo oñdere reſtat q̃literer x
que opꝑa vtrũq; tam viq; gaudiũ:q; vſiderij implerõ
hri poterit¶ Pꝛo qͥ ſcidũ:q; mt mõis ⁊ medijs il⸗
la attĩgũt᷑:ſic pʒ.H.j.viij Et ſic pʒĩ ſeq̃ntid.(¶ Pꝛi⸗
mo ad illud gaudiũ ptingit᷑ per opa bona que in ſe⸗

ipſo eyercet:ſicut ꝑ abſtinentiã/ caſtitatẽ/ humilita⸗

tem/⁊ hmõique dura vident᷑ in paciendo. Et tamẽ
ſicut dura medicina ducit ad gandiũ ſanitatis:æ la-
boꝛioſa tolerantia mercatoꝛes finaliter gaudere fa⸗
cit v lucro:ita ſuffeꝛentia taliũ temptationũ:que in
exercitatõne virtutũ pᷣcedentiũ experiet᷑.reſpiciens
ad finẽ:nõ meminit pꝛeſſure ꝓpter gaudium: Jo.
xvj. ¶ Gcðo ꝑ paſſiones/quas ꝓ ypᷣo veritate vel iu
ſticia humiliter et patiẽter tolerat/ ſicut miles ſuſti
nendo:ad gaudiũ puenit victoꝛie. Ergo cũ maledi⸗
xerint vobis hoĩes:⁊ expꝛobrauerint eiecerĩt nomẽ
vim tãqꝙᷓ; malũ ꝗꝓpter filiuʒ hoĩs:gaudete ⁊c. Mat.v.
2 Tu. vj. Et ome gaudium exiſtimate fratres mei cũ
in temptationes vaꝛias incideritis: Ja.j.¶ Lercio

per ꝓuidentiã quaʒ in futurũ ꝓ ſe facit. mercatoꝛes
videntes ꝙ bona ſua qñq; in mari amittũt:volẽtes

diuitias hr̃e certioꝛes ſibi ꝓ futura ſecuritate ꝓuidẽ
tes: circa immobilia pecuniã ſuã expendũt emendo
terꝛas ⁊ hmõ:aliter eſſent in ſie enectute ? in fine vite
ſue paupꝑes. Dic ꝓuidete vobis celũ: vt gaudiũ vrm
ſit plenu: Jo.xvj ¶ Quarto ꝑ virtutem fidelitatis
quã exercet erga xeum ꝓximum. Maʒ ſicut apo re⸗
gem terꝛenum ſeruus fidelis dignus ẽ honoꝛe gau⸗
dio: ita apud regem celeſtez n dicit Math. xxv. ſer⸗
ue bone.i.in teipſo:⁊ fidelis.ſ.erga veum ⁊ pꝛoximuʒ
intra gaudiũ ⁊c.Oe per talium virtutũ vias ad gau

diũ puenit᷑ 1 nõ aliter:pʒ ꝑ rõnem ſumptã taʒ a na

tura:q; ab aucte. Gic em motus naturalis eſt a õrio
in cõtrariũ:ſic ab albo in nigrũ:vel a ſurſuʒ ĩ roꝛſũ
⁊ ecõtrario:ita etiã volũtariꝰmotus hoĩs neceſſaꝛio

eſt abſtinẽtia ſeu fame ⁊ ſiti iuſticie:in ſatietatem.a

paſſionũ tolerãtia: ad impaſſibiliratẽ inqᷓ nõcadet
lupꝑ eos ſol neq; eſtꝰ:vſa.xlix.a pauꝑtatela penitẽtia
ab humilitateſad diuitias oᷣlicias⁊ honoꝛeeſab ex⸗
ilio:ad patriã: ⁊ ecõuerſo. æx iſta rõne neceſſario ſe⸗
quitꝙ ſicut illa q̃ in cõtrarijs ſunt terminis cõtra⸗
rijs moueant᷑ motib.Sic pʒ v lapide qͥ ſurſuʒ mo⸗
uetur motu vſcenſus/⁊ igne voꝛſuʒ qͥ mouet᷑ mo⸗

G ..

tu aſcenſus.Cum ergo dictũ ſit ꝙ illi qui ſunt hieł
bona paupꝑtateſhumilitatejet hmõi moueant᷑ motu
ſurſum ad terminos his ↄtraꝛios:vic; ad diuitias 2
hmõi. Opoꝛtet ꝙ illi qͥ ſunt hic in diuitijs velicijs/
et hmõi.quibo abutunt᷑ in acquirẽdo:vel in vrendo:
moueanturmotu vſcenſus ad terminos cõtrarios?
2 pauptatem.ſ.⁊ miſeriã et hmõi.qð pulcre oſtenſũ
fuit e xpᷣo:qͥ v humilitate aſcendit ad gloꝛiã humi
liauit ſemetipſum:factus obediẽs vſq; ad moꝛtẽ. ꝓ⸗
pter qð ⁊ væus illũ exaltauit:Phił ij. Et w lucifero
qui æ gaudio q abutebat᷑: vſcẽdit as miſeriã. Jdẽ
etiam oñſum fuit:QLu.xvj.in diuite/ et paupe la Jaro
quoꝝ vnus copia vſcendit ad inopiam:⁊ aliꝰ ecõ⸗
nerſo. vnde diuiti dictũ fuit. Recoꝛdare qꝛ recepiſti
⁊c. Nota.H. vj.xxvj. Idem etiã auctoꝛitate ofirma
tur xpᷣi. Yo.xvj.Aundꝰaut gaudebit.vos aũt cõtri
ſtabimimi:h triſticia vr̃a vertet in gaudiuʒ ⁊c. Qui
em dicit a termino triſticie in terminũ moueri gau⸗
dij ꝑ morũ aſcenſus:qͥd alio dicturꝰ.quin etiã a ter⸗
mino gaudij neceſſanio moueat᷑ ad terminũ triſticie
pmotum vvſcenſus. Teſte Ja.iiij. Riſus inquitve⸗
ſter in luctũ ↄuertatur:et gaudiũ in meroꝛeʒ. Scoa
ratio ſumit᷑a pdicta auctoꝛitate:qua dicit᷑:ſerue bo⸗
ne *c. Oi veritas intraturis ſic dicturus eſt:opoꝛtʒ
Ktalie ür cui ſic dicturus eſt. Aliter em dicto ſubeſ⸗
et falſitas. Mediantibo ̊ talitbovirtutibo opoꝛtet
gaucdiũ illud intret: quo Ceſarius in ammomitò⸗
ne.xi. beatum inquit gaudium nõ poſſidet᷑:niſi iuſti⸗
cia ⁊ paxteneat᷑ prima em̃eſt ſi⸗ radix:iuſticia.ſecũ⸗
da pax. tercia gaudium.æ iuſticia nanq; naſcit᷑ pax.
Epacevo gaudium generatur.
Exquo adillud gandiuʒ nõ attingit? niſi ꝑ viam
virtutũ ? laboꝛẽ bonoꝝ operum patet qmarima ſit
inſania illoꝝ qui virtuoſe nõ vinuũt:necad illa gau⸗
dia ꝑ aſequens feſtinant vel multũ attingere veſide

rant. Quoꝛũ primo oñditur inſania. Scᷣo inſamie

cã. Pꝛimũ patet. Pꝛimo in ↄpatione ad mũdi curia

litatẽ multũ faceret ↄtramundi curialitatẽ qui per
regem eſſet ad eiꝰↄuiuiũ feſtinanter vocatꝰ: ſiſe non

Ar⸗. vf.
xxxiij.

oꝛnaret vel nõ feſtinaret. Sic in ꝓpoſito ad dei cõni -

uiũ ⁊ gaudiũ vocati ſumꝰ:primo ꝓ maioꝛes e curia
ſua.ſ.p ãgſos/priarchas ꝓphas ⁊ apłos:qͥs miſit di
cẽ ĩuitat vt venirẽt feſtinat᷑:qꝛ pata ſt᷑ oĩa.poſtremo
ipſis tardantiboæ negligẽter agentibo:ſciens ꝙ mo⸗
ra traheret piculũ.ipᷣſemet venire dignatꝰeſt.feſtine
mus g, ingredi in illã reqniẽ: Hebre.iij. Scpo ꝑ com
baratlonk ad ſeruos dyaboli: Ypi em̃ ab eo ad diuer
as inuitati ælectatões ⁊ gaudia mala qꝗᷓ in diuitijs
Tælicijs gaudijs et mundi vanitatibo querũt: intan⸗
tum circa talia obtinenda ſolicitant᷑ et feſtinant:q;
vix quietũ capiunt cibuʒ vel ſomnũ. Si q̊ iſti tantũ
feſtinantad ↄuiuimzʒ. in cuius fine tamcare ſoluunt
ſymbolũ:a modicũ capiẽt: ꝓ ſymbolo nõ atentabi
tur om̃ia bona hoſpitis ſui ta mobilia ꝙᷓ; immobilia
capꝑe:h ipſimet hoſpitẽ ꝓ modico qð ei dat imppetu
um attachiare et incarcerare vult. Pꝛim? em̃ penti-
bus pomũ vdit:et totiꝰ mũdi incarceratõeʒ ⁊ pluri
moꝝꝑ exegit damnatõeʒ diuitẽ etiã illũ epulon?᷑:u
ce xvj.duũ in taberna ſua ſunver rante recreauit:q̃a
epula bat᷑ qtidie ſolendide. Sʒ cñ ve taberna ſua eũñ
exire oꝑtuit:tanꝙ; crudeliſſimꝰtabernanꝰ oĩlp boniſ
ſpoliatꝰipᷣm in inferno ſepeliuit. Si q̊ miſeri ad raſe
ↄuiuiũ tantũ feſtinant tantũq; in illo veſiderãt eſte
rimi 7 honoꝛatõres:in qᷣ tñ ↄſultiꝰĩ nouiſſimo recũ⸗-
bnde loco.i.talis velectatõis vſiderarẽt finẽ q̃ntuzʒ
fundi œæberẽtiq ad dvei vocant᷑ cenã: in q multum 2
ſemꝑ datr᷑ in qͥ hoſpites ve ibidẽ receptis ↄputum nõ
dabũut:nec ſymboluʒ ſoluẽt:n rollfe aliud hẽbunt
facere niſi ducẽ letos dies dicẽtes illõ Apo. rix. gau⸗
deamꝰ exultemꝰ demꝰgliaʒ xæo qꝛ venerũt nuptie

xxxüii.

xv.

Gloꝛia

agni. Tercio ↄparationem ad irꝛõnabilia alalia q
gaudia eis ꝓpria deſi iderãt:ſicut ptʒ.e.c.xxvij. Quaꝛ⸗
to ꝓ ↄparationẽ ad ꝑiculũ ⁊ penaʒ illoꝑvaſthi ei re/
gina ad regis ↄuiuiuʒ inuitata:qꝛ venire noluit:re-
gnuʒ amiſit. Et fatue virgines minꝰ feſtinantes ad
hoſpiciũ ante noctẽ venire:hoſpicio caruerũt ⁊ gau⸗
dio.ſic ꝑdam ex eis vocẽ gaudij: Jere.xxv. ¶ Cã vo
omniũ iſtoꝝ maloꝝ que ſequunt᷑ ex hoc ꝙ nõ ceſide
rant nec feruenter curꝛũt ad premia eterna:videtuꝛ
eſſe duplex.vel qꝛ bona pñtia nimis diligũt: nimiſq;
in illis ſe ſatiantꝛ in eis ↄfidunt:vel R futura ñſpe
rant:nec vt deberent diligũt. Pꝛimũ facit ꝙ ſunt ſic
canes ⁊ falcones ſatiati:q ad pdam nõ feſtinãt. Si/
quidem nõ hñ̃tes famẽ vel ſitimvel nuditatẽ/ſeu wv⸗

loꝛẽ/ noõ multũ appetũt remedia ↄtra hec que ad libi

tum hñt:nec ſciut quale væſideriũ hñt qui his carẽt
j. Reg. j. Eſtimauit eã hely temulentã eſſe:cũ tñ ni.
hil inebriatũ in quo ipſe abundauit biberat. ¶ Ex
uo ſequit:ꝙ nec ſciũt quale quantũ eſt gandium
amelici veniẽtis ad epulasvel nudi ad veſtimentũ
vel pugnãtis ad victoꝛiã vel in celo gaudentiũ vela
boꝛe pᷣterito:ad modũ venientiũ ad ꝓpria:⁊ gaude⸗
tium ⁊æ laboꝛepᷣterito:⁊ dicentiuʒ ſtalia ꝑ laboꝛioſa
pericula lucrati ſumꝰ:guſtate i̊ ? videte qꝛ niſi vide.
ritis:neſcitis quantũ valet habẽti:nec quantuʒ de
dit ꝓdenti:Gapi.v.Lũc dicent intra ſe pnĩam agen
tes ?. ¶ Lales ꝗ̊ peccatoꝛes ⁊ abundãtes in ſeculo
qui ꝓpter pñtem abundantiã paruipendũt eternaʒ
ingratis ⁊ peſſimis ↄparant᷑oparijs:qui in operene
gligẽtes ſunt:qꝛ eis nimis larga ſtipendia pᷣ manibo
añ terminũ ſoluunt Et ideo luſibo vacãt atq; pota-
tionibo qͥ ideo ingrati ſunt:qꝛ õ gratitudinẽ fit: duʒ
plus ꝙᷓ merent᷑ eis dat᷑:ingratitudinẽ amittũt:pedꝰ
opꝑantes ex h̊ ꝙ melius opaꝛi veberẽt. Bcoðm facit
ſunt ſic illiquibo aliqͥd ꝓmittit᷑ ab hoĩe:cuiꝰdict nõ
credũt.Et ideo in ꝓmũſſis ſuis nõ ſperant:ſ quodã⸗
modo indifferẽter ſe hñt dicentes:grates qñ habu⸗/⸗
ero:ſed tales æuz falſitare volũt:qui dicit Yoh.xvj.
Iterum videbo vos:⁊ gaudebit coꝛ veſtrũ ⁊c̃.

TLoꝛia triplex ẽ vera
vana/⁊ pernitioſa.œ q̃ ſeptem ſunt dicen-
da. Pꝛimo:oñdit᷑ in quib oꝑibo aſiſtit ve
ra gloꝛia in via. Scdᷣo in quibo ↄſiſtit vera gloꝛia in
patria. Tercio:ꝙ ꝑ illa in qui laudabilit᷑ gliat qͥs
in via:pꝑtingit adverã głliam in pria.Quarto in qbo
oↄſiſtit gliavana.Quinto:quãti ſit ꝑiculi.Sexto:fi-
nis vtriuſq;. Septimo:remedia ↄtravtranq;.
Ad primũ ſic ꝓceditur vera glia viatoꝛis in tribj
ↄſiſtit. Pꝛimo in bono teſtimonio ↄſcie bñ examina⸗
te. Scdo:in veritate ⁊ honeſtate ſermonis. Tercio:ĩ
eyecutõne opis..¶ Etum ad primũ requirit᷑ ꝙ te⸗
ſtimoniũ ↄſcie ſit ð triv ad h̊ ꝙ głiet᷑ in eo. ¶ Pꝛimo
e fide quo ad veũ.Si em̃ phᷣi alij mundi ſapientes
gloꝛiant᷑ multa ſcire ⁊ videre q̃ ſaltẽ nõ opant᷑ a mul
to foꝛtioꝛi in h̊ gloꝛiet᷑ qui gloꝛiatur ſcire et noſſe me:
Zergeir fidem ſcʒ que ſalutem oꝑatur.¶ Bcoðo le
pe qᷓtum ad ſeipſum:ſperando videlicet ſibipſi vitã
eternam ſicut filius ſperat ſe patris habiturũ here/
ditatem ? gloꝛiat᷑A multo foꝛtioꝛi filij vei: dicenteſ
illud Ro. v. Gloꝛiamur in ſpe gloꝛie filioꝛuʒ dei. hac
gloꝛia in vita iſta maioꝛ haberi nõ poteſt.ſicut patzʒ
C. vij.vj. Ded ad hoc opoꝛtet ꝙ habeat puꝛitateʒ et
alias ↄditõnes:per quas ci filius eiq; ſimilis effic⸗
tur.væ quibo dictum eſt ſupꝛa.c.x filiatõne.¶ Ter⸗
cio veᷣ caritate:quo ad ꝓximum. ſi qui multa ſemina
uit ⁊ multa metit in vita iſta coꝛpoꝛali gloꝛiatur. A
foꝛtioꝛi qui multa hic ſeminat in terꝛa pauperũ que
metet in terꝛa viuentium: materiam haber gloꝛie cũ

illo qui diſperſit vedit pauperiba. iuſticia eꝰmanet ĩ
ſeculũ ſeculi:coꝛnu eius exaltabit᷑ in gloꝛia: In pſal.
cxj. Quibus ↄſcientia v his trib teſtimomũ perhi

bet:ↄfidenter dicere poſſunt illud ſcoa.Coꝛin.j.glo

ria noſtra hec eſt:teſtunoniũ ↄſcientie noſtre.(
tum ad ſecunduũ jrequiritur etiaʒ ꝙ ſermo tria inclu

dat:ad boc ꝙ œ ſermone gloꝛiet᷑. Pꝛimo reuerentiaʒ

laudem qᷓtum ad euʒ.ps.cv.gloꝛient᷑ in laudetua
otra iuratoꝛes. Gecundo ↄfeſſionem qᷓtum ad ſalu-
tem ꝓpriam. Si ſcolaris gloꝛiatur ve hoc ꝙ ſeit ratõ
nem reddere e lectiõe ſua ne verberetur. Et ſi diſpẽ
ſationis ſufficiens redditio ↄputus facit diſpenſa⸗
toꝛem gloꝛiari:ita ↄfeſſio ↄfitenteʒ ſicut patʒ. C. vj.
xlj. Ergo fili mi da gloꝛiam cæo: ⁊ ofitere: atʒ indica
mihi quid feceris:ne abſcondas: JYoſue. vij. contra
iactantes ſe de peccatis ſuis/vel abſcondẽtes qñ con
fiteri veberent.Tercio fidelitatem ⁊ caritatis oſtẽ⸗
ſionem ꝙtum ad ꝓximum:atra mẽdaces ⁊ vetracto⸗
res:qui gloꝛiant᷑ in ſagittis ⁊ lanceis: Judi.ix.

tum ad tercium etiam requiritur q; executio operis

cuilibet reddat qð ſuũ eſt:ad h̊ ꝙ e ope glietur. Pꝛi
mo dxo q̃ ſt viſiura ⁊ obſequia.qꝛ ſi filio bono glo
ria eſt ꝙ patri reddant?᷑ ⁊ exhibeant᷑ qᷓ ſua ſunt.Afoꝛ
tioꝛi rõne/gloꝛia hominis ex honoꝛe patr ſui ſciliq;
celeſtis:Ecci.iij.contra ſubtrabẽtes vcimas ⁊ ob⸗
ſequia in feſtis.Afferte ergo vño gloꝛiã ⁊ honoꝛẽ.in
ps.xcv. Scdo ſibipſi tꝑantiam ⁊ caſtitatẽ. Si gloꝛia

tur mulier pulcra ⁊ vana ⁊ coꝛã hominibo.Afoꝛtio⸗

ri rõne talis gloꝛiat᷑ e pulcritudine interioꝛi.qꝛ om
nis gloꝛia eius filie regis abintus:In pᷣs.xluij. Ter
cio pᷣmittẽdo q̃ ſunt ꝓximi dinitis ꝓximo diuiti. Si
em̃ naturali ↄplacentia gaudet membꝝ in coꝛꝑe na
turali.ex hoc ꝙ alteri membꝛo om̃ia ↄſeruant᷑ vł dã
tur que ſibi vebent᷑.A foꝛtioꝛi rõne in coꝛpexpᷣi ⁊ ec⸗
cleſie ſi gloꝛia᷑ vnũ membꝝ ↄgaudent omnia mem/
bra.j.Conꝝ.xij.contra auferentes/vł alioꝝ bona in⸗
iuſte vetinentes. Quarto:dando pauperi ꝓximo⸗qꝛ
ſi gloꝛia᷑fquis eope quo terꝛas hic lucrat᷑.A foꝛtio
rirõne.gloꝛia ⁊ honoꝛ om̃i oꝑanti bonũ:ꝑ quod ſcili
cet opus lucratur terꝛam viuentiũ:Ro.ij. Ad h er⸗
go ꝙ veope ſuo quis gloꝛietur:opus ſuum ꝓbet vnꝰ⸗
quiſq;:vtrũ ſcʒ quatuoꝛ pᷣdicta in opereſuo inueni/
at:et ſic in ſeipſo tm̃ gloꝛam habebit.⁊ non in alte/
ro:Gabł.vj.SGi apud mundũ eſt magna gloꝛia ſeqͥ re⸗
gem terꝛenum.A foꝛtioꝛi rõne videtur ꝙ eſt magna
gloꝛia ce tribus pᷣdictis modis/coꝛdejoꝛe ⁊ opere ſe/
qui dñm:Ecciĩ xxiij. Sed tñ in omnibo pᷣdictis ſicut
inſtrumentum qpcunq; per qð artifex operatur.vel
miles pugnat:vel ſcriptoꝛ ſcribit:nõ ſibioꝑis laudẽ
ſed illi cuius virtute oꝑatur aſcribere vebet. ſic etiaz
Joab qui virtute dauid obſedebat rabbath. ij. reg.
Fij:quando capienda erat ciuitas:ei miſit nunciũ vt
veniret vt ei gloꝛia ⁊ victoꝛia aſcriberetuꝛ:ita nõ no
bis dñe ñ novᷣ:ſ̊ noĩ tuo da gloꝛiꝗ.in pſal.cxiij.Ad h
enim omnes hoꝛtatur apłus.j.Coꝛin.x.dicens:om⸗
nia in gloꝛiam dei facite.Et.ij. Coꝛinth.x.dicens:q̃

gloiant᷑ in wmino gloꝛiẽtur. Sed heu quidã ei glo

riam attribuunt:dum cum timoꝛe ne veficiant ope⸗
rantur:dicentes:dñe certum eſt ꝙ eficere malefa
cere neceſſe erit:niſi tu manum apponas adiutriceʒ.
uia quicquid boni eſt:a te venit. Sed tamẽ ey poſt
acto/occaſiõe a voce adulatoꝛis vel a ꝓpria ſupbia
ſumpta.ita v illo facto gloꝛiant᷑:ac ſi nec illud a ðᷣo
cũ tremoꝛe petiuiſſet:nec ve-illðõ vediſſet. Tales mi
ſeris ⁊ parcis datoꝛib aſſimilant᷑quia primo aliqᷣd
dant:⁊ poſtea quaſi ve dato wlerent qð vederũt:re⸗
accipiũt q̃ſi nõ oↄfidunt v eo cuiſœdert:ꝙ volẽs vel
gratꝰ vł potẽs/ant curiałſit tãtũ refũdẽ.erꝛãt etem̃.
qꝛ nullũ iſtoꝝ in vo ſuſpicari poter̃t. glaʒ redde ðᷣo

Ecc?. xxxv. Zlij vo peius oꝛantes:nec in facto nec ex

iij.

t n ln d gie en
jnngle aſungi ene ian.
alunſiin i ghiſi na ⸗

ne loocheſeſin harnzan h ⸗
nl nie n zl oti Aucdici
ndo la ence n ihj ai iſ Gue
hucvceaſn nialni a
iſs mei uc hieſe n ſana⸗
auntibo rplallĩin glons
uiaumin d ierefecgendo di
ijn toift leſ i dan
ſeſnnotun dlun ete aſcilitn
nnn n ecuudiü alit
k zunalmd ſalrii iona dilcol
ſe habedt iotuͤfingnatuoꝛ chipd
aum viruoſein miepencit ſeinalag
ultercantsti inpoliblliaten wl
Rpi:arnculo , glona hereſtomihſ⸗
1 Erlidk uſtſued ommimode gl
iifa tino.
Aiipbatns pfectus inuentueſt pleie
ngentilligloꝛa etema ſheator Ein
mhictpbatugrge iat tecſplendns adordin
unber nivs pderiinſtatn noniclor. Ita
uinsc dcineangelonn gani bentoß: de
ſbariinſtam geaden gane iator: chſie
medanend ngiininutanei
tanplüonons romede Dog dd dei
honpotentiummemiig wmpiü ven
alaninannniü irie duaiſe
mn euuofoydleent gani miit din
ils Wariſ Nerfö udllter dii
1 inmunl uerer poffunec vi⸗

mimlationi. eᷓ,
ngnimee mln ult nhan

— aleflengbahime Irir i Tn
emmtidoiſuntonniditinscind Diniti⸗Hi
unmalglacenia auttt nenbrig anenn
ralic bot Aminmbnofgmnmtn
r neſbihant A oman rin nhetßine⸗
eliglonat mi menbp,gemdentonnianen⸗
1)Kor cunn dufrrntg falop honnin
lemtinmtes Quano⸗dandoaupen nnoe
brufgnb noe notmntllmk Ynt
Sne glomar bonoroffſopann boniip quog aii
pus ucaturtenam piucntii: Ro.. Roher⸗
tope ſo quis gloniemunopys ſnum phet hiy/
rmmi ſ quatuorpciga Mopereſno innen⸗
lcinſaipſoti glomam habebtt monin eln⸗
l Giapud mundiͦeſtmagna glonaſete⸗
menmm Afnini öne idinngelni⸗
nintflchrtin cordelone ropeteſe⸗
ſm Ecai ni. Erenernturde
mmamngtanghtben nenl
spognarelſenporſll it⸗ D

us vnnuteoatur aſathee be ſeani
licus ttl ot eihn nbetnin

ec ecirn
quichund
ecſiheii
norebe⸗ wrſiſt n ſti
ſtriguuſile ne cnin⸗ fo i
0 , te en ſe illig
. . ginugtin nin
potes Mipole ſ
4 itnymmneiii
V0
⸗M 1

tiinommni öctctsſiat

F.

Ar. iij.

vj.

Gloꝛia
poſtfacto q̃ bene vident᷑opari:ſed potiꝰ que mala 2
