ſ qꝛ hãc nõ qccipit ho:vtriq;.n.poꝛrigit taʒ accipiẽti
ꝙᷓ nõ accipiẽti.ſicut ſolis lumen poꝛrigit tã vidẽti:qᷓ
oclos claudenti quare accipit vnus lumen et aliꝰnõ
niſi qꝛ vnus oculos aperit et alius nõ. Vnde ergo ac
cidit ei.qͥ lumẽ habet vel qui ſanatur ꝙ iſta conſea eqᷣ⸗
tur.certea ſole ſeu medicoſa ſeipſo.vnde alteri acci⸗
dit ꝙ vtroq; caret:certe ex ſeipᷣo.ita omnis bona ope
ratio a veo eſt qꝗ teſte Eſa.xxvj.omnia opera noſtra
opat᷑ in no bis ⁊ a nobis.quia teſte Oaulo.j.Coꝝ.iij.
Cdadiutoꝛes vei ſumus.omnis vo huiuſmodi defe⸗
ctus a nobiſipᷣis eſt. Mota auctoꝛitates bonas. ſer/
mone.lxxxiiij.vj.Gicut ſi illi qui ſunt in caſtro obſeſ
ſo/quibo dñs victualia ſufficietia mittit ⁊ auxilia.ſic
etiam cui pecunia tradit᷑ ad mercandũ:cũ qua ſi be/
ne illa vtatur victum ⁊ veſtitũ ⁊ neceſſariam lucrari
põt ſuſtentationem /ſi bene in his ſe habeat qð boni
tatis eſt in vtroq; ſiue in caſtri cuſtodia/ſiue in lucro
ab vtraq; eſt tam videlicet a vmino ſeu tradẽte pe⸗
cuniam ꝙ a cnſtode et mercatoꝛe. Si vo vnus pꝛodi
toꝛie caſtrum perdat:quod et poteſt ſi velit quantũ
cunq; ſit bene munituʒ et inſtauratũ. Si etiã alius
pecuniam ? ſuſtentatiõem ad tarillos ludendo per⸗
dat in ſeipſis eſt vefectus. Mota.E.iiij.vij.(¶ ¶ Ex om
nib iſtis patet:ꝙ illi ve quibus dicitur in pſal.xx.qͥ-
niam veclinauerũt in te mala.ſicut patʒ.Hh.ij.iij.quẽ
admodum adam qui vo quodammodo peccatũ ſu
um impoſuit dicens: Mulier quam dediſti mihi de/
dit mibi ⁊ comedi.et quẽadmodũ latro ad ſuſpendi
um ductus ⁊ mulier cũ groſſo ventre vel in alia infoꝛ
tunia incidens:reſpondet:hec fuerunt nobis pordi
nata:qͥ etiã dicũt/ſum fragilis nõ poſſum abſtinere.
omnes iſti mentiunt᷑ cum omnibus ſibi ſimiliba.et ſi
periculum ſit mentiri ſuper hominem/periculoſius
videtur mentiri ſuper um.vide.Pxj nix. onamꝰ
nos duos vicinos terꝛas ſuas de ꝓpinquo poſſidere/
eque in natura ſua bonas:equale tempus ymbꝛes:⁊
ſolis irradiationẽ equaliter:ß nõ culturam equaleʒ
habentes. IJterum ponamus:duos filios eiuſdẽ pa/
tris vno habenti manus lotas /alteri illotas. vYteruʒ
duos eque armatos nõ tñ coꝛda habentes equalia
duos etiã ſtantes in ſolis lumine/vno oculos cladẽ-
ti alteri non. Si pꝛimus cuius terra non eſt culta di⸗
cat:ꝙ; nõ ꝓducit fructũ ꝓpter defectũ ſolis vel tẽpis.
ſi filius dicat:qͥ habet manus turpes:ꝙ non recipit
locale qꝛ pater nõ offert. Si tercius dicat ꝙ fuit ĩ bel
lo victus vbi ſocius vicit:qꝛ nõ fuit armatus.Siq̃r
tus dicat:ꝙ nõ recipit lumen:qꝛ ſol nõ lucebat.non-
ne om̃s mentiunt᷑ qꝛ terꝛa pꝛimi nõ ꝓduxit fructum
ſicut terꝛa vicini ſui quia nõ erat equaliter culta:fi⸗
lius nõ recipit iocale/qꝛ manus nõ mũdauit. Alius
fuit victus ꝓpter œfectũ coꝛdis. Quartus lumen nõ
recipit:qꝛ oculos nõ aperuit/cũ tñ in ſua poteſtate eſ
ſet a ꝑire ſi voluiſſet. Gic ĩ ꝓpoſito frequẽter videmꝰ
duos hoĩes qͥ ex eadem ſunt natura et terra nõnun⸗
iᷓ duos vo fratres germanos:qͥ terꝛas hñt ſatis vici
nas quoꝝ vnus æ terꝛa ſua fructũ ꝓducit caſtitatis

ieiunij elemoſynarum et ceterarum virtutum. Aliꝰ

So nihil tale,ſed ſpinas et tribulos ⁊ vrticas ꝓducit

G Ain..
vicioꝑ.vnꝰ recipit iocale gratie alius non. vnus dya
bolũ ſemp er vincit/ et carnem et mundum. alius nõ.
vnus ꝓcipit quid ſit agenduʒ vel fugiendũ.alius nõ
Si ille qui in omniboũtis væficit deo vefectuʒ impo/
nit/ falſuʒ dicit.quia dicit in Ipo.iij.cꝙ ſtat ad oſti
um et pulſat.⁊ ꝙ ſi qͥs ei apire voluerit intrabit ⁊ ce-
nabit cũ eo. Sed heu nõ erat qͥ apiret nec aſpiceret:
ſicut patet.C.vij.xxvij. Mõ gratia eis cæeſt ſicut ipi
ceſunt gre. Au lier illa que vaſa habuit in qͥb reci/
peret o leum recepit:patet q̊ q; male dicunt vel reſpõ
dent qn querit᷑ ab eis qñ erũt boni vel quãdo vitam
emẽdabũt rñdẽt qñ veus voluerit:eiq; dicũt:da mi⸗
hi vt ꝓficiã qð iubes:qꝛ ita fragilis ⁊ debilis ſuʒ q; pᷣ
cepta tua implere nõ poſſum qᷓre nõ das mihi grati⸗
am reſiſtendi peccatis.Et ſi querat᷑ quare non pfici
unt bonũ quod vident vel quare nõ dimittũt mala/
peccatũ quod oꝛe veteſtant᷑. Rndent expecto grati
am:qñ humero gratiã libenter faciam.in iſtis nanq;
et in omnibo dictis ſimilido falluntur qꝛ deꝰ gra eos
vbiq; expectãt ⁊ nõ ecõuerſo. Ille.n.qͥ nos om̃s voca
uit in gratiam chꝛiſti:Gal.j.vementẽ nõ fugat/vłve
nientẽ nõ fugit:ſed expectat.qͥ dicit Eſa.v. Expecta
ui vt faceret vuas:⁊ fecit labruſtas. Et eſt auctoꝛi⸗
tas ſatis ad ꝓpoſitũ:qꝛ ſicut ve vinea ibidem recitat
ꝙ fecit ei quicqͥd vebuit:vnde et ait recitatis:quead
vinee ꝑtinent culturam.quid ei quod debui vltra fa
cere et nõ feci.inſuꝑ ⁊ ſuꝑ hec oĩa expectaui eã vt fa⸗
ceret fructus:⁊nõ fecit:ita in Wonit toto pᷣdicto ꝓ
ceſſu patʒ: ceus vinee.ſ.cuilibet homini naro facit
qcqd facere debet gratiam offerẽdo. ꝙ etiam eos er⸗
pectat et tñ quo dolendum eſtillud quod dicit᷑ ibi
dem ⁊æ vinea illa/poteſt dici de multis vineis nunc:
expectaui inqͥt vt faceret iudicium:⁊ecce iniqͥtas et
iuſticia.et ecce clamoꝛ illoꝝ.ſ.qͥ oẽm defectũ claman
do mihi imponũt:qui dicunt ſe me expectare/ cũ ecõ⸗
uerſo ego eos eypectem.qui mihi clamãt dicẽtes:da
mihi vt pficiam et non poꝛrigunt vas in q recipiant
gratiam:ꝑ quam erftclant: irrationabiliter em̃ cla⸗
mant:qui nec habent in quo recipiant nec illud di⸗
ſponũt.ego inqit veus multo rationabilius eis cla⸗
mare poſſem:poꝛ:rige in quo recipias vel manus la⸗
ua:ſicut clamo Eſa.j. Lauamim mundi eſtote ⁊c:qꝛ
teſte ecretoſœ pe.diſ.j.S.alij econtrario.nullus niſi
purgatus a vicijs grãm vei acciꝑe põt.q̊ duʒ vas aĩe
plenũ eſt peccatisquãtũcunq; oꝛe clames:qꝛ tñ ma⸗
nus oꝑinõ apponis:graʒ recipe nõ potes:q;ꝛ neq; in
quo haurias habes: YJoh.iiij.Et poſito ꝙ diſpoſiti
rãm recipiant nõ poſtea eã amittere porerũt:ſi vo⸗
uerint ac ſi puilegiũ a papa recepiſſent. Mõne in po
teſtate illoꝝ eſſet illo vti:vel illud dimittere. Si vᷣo
nõ vtunt᷑ vł amittãt defectus in dante pꝛiuilegiũ nõ
eſt:hᷣ in ꝓdente.ſic in ꝓoſito. ſi inſtare velint ⁊ di

xxiy.

nx.

cere:ꝙ predicta diſpoſitio ad gratiam recipiendam

vel retentio ⁊ cuſtodia iam habite in ptãte illoꝝ nõ
eſt:quia ſine gra quea cæo eſt neutrũ fieri põt.Rñde
tur:ꝙ ſiue illud qð diſpoſitionẽ pcedit vocetur inſpi
ratio ſiue gratia que ⁊ diſpoſitionẽ pᷣcedit et ipᷣm qð
eũ in gratis ↄſeruat:ſiue quodcũq; aliud vocet᷑ ꝙ ſe
a eo de neceſſitate habere aſſerũt ad hoc ꝙ ſe diſpo
nant vel in bono perſeuerant:eus in illo nunqᷓ vefi⸗
ficit:qꝛ et de illo ꝓcedunt om̃es ratões ⁊ exẽpla totiꝰ
articuli.Oñ q̊ dicunt:ꝙ nõ eſt in poteſtate illoꝛũ:re
ſpondetur ꝙ faciant ad hoc qͥcquid ipᷣi poterunt et
infallibiliter bene erit. Sic ergo ey effectu ſcire poſ⸗
ſunt:qꝙ male dicunt.quia ſi faciũt ad hoc quicqͥd fa⸗
cere pñt:ergo bene eſt.antecedẽs ptʒ: qꝛ deus iniuſte
ageret petẽdo ab hoĩe ad hoc ꝙ bonũ hꝛet ſtatuʒ plꝰ
facere poſſetq̊ a veſtructione ↄſequentis:ſi bonuʒ
atuʒ in eſſe ſpirituali nõ habet:non facit quicquid
facere poteſt ad hoc ſcpᷣm diſpoſitionem gratie que

Arꝰ.vij.
rxxrj.

Arꝰ. j.

Gratitudo

data eſt. Ephef.iij.quia vnicuiq; data eſt gratia ſ̃ᷣm .H

menſurs et magis et minus vvnatiõis chꝛiſti:Ephe.
iiij.ideſt ̃m plus et minus ſicut patet ſupra.e.c.xvj.
Et ſicut plenius patebit infra caplło de pdeſtinatio
ne in qua auctoꝛitate paulus totũ pᷣdictũ ↄfirmat ꝓ
ceſſum et occaſionẽ dat articuli ſi equentis.
Ex hoc videlicet ꝙ nonnulloꝝ coꝛda mouere põt
quare vnicuiq; dat᷑ ⁊ offertur gratia ab illo qͥ ſcit/ ꝙ
multi illoꝝ eam recipere nolunt. Multi vo ipſam iã
receptam amittere volunt.hoc enim mirabile videt᷑
cum nullus vñs ei caſtrũ vel maneriuʒ vel pꝛecioſuʒ
iocale:vel offeret vel cuſtodiendum traheret: quem
ſciret illud amiſſurũ. Solutõni vo huius qonis que

habet᷑.L. v.l.hoc addendũ eſt:ꝙ ſiltitudo ve domĩo

tradente caſtrum non eſt bene ad ꝓpoſitum. Sed ſi⸗
militudo reddendo vbitũ plus eſt ad ꝓpoſitum

uia veus materie diſpoſite animam infundendo et
anume diſpoſite gratia largiendo vebitũ ſue pꝛouidẽ?

tie reddit:ſicut et æ alijs factis ſuis dictum eſt ſupᷣ
eo.ca. xxiij.ſicut ergo fidelis homo vebitũ ſuũ reddit
quantũcũq; ſciat illum cui reddit?᷑ velle illã amitte/
re pecuniã quã ei reddit vel abuti.Ita veus animaʒ
materie et gratiam anime infundit: vt notas faciat
diuitias gratie bonitatis ſue.Ephe.ij.et ideʒ de an⸗
gelis bonis malis homibo veputatis dici poteſt. Si
obijciat hic ꝙ us hoc faciendo facit contra philo⸗
ſophiam et leges ciuiles ꝑ quas gladius nõ eſt furio

ſo reddendus.reſpondet᷑ ꝙ verum eſt dũ in furia ſũt

coꝛpoꝛali:ita nec deus iſtis gratiã reddit dum in fu⸗

ria ſunt ſpirituali:quia ſicut nec pꝛimus duʒ inſanit

eſt ad gladiũ ſuũ quẽ apud aliũ depoſuit ſuſcipiẽdũ
diſpoſitus:ita nec ſcdᷣus dum peccat ad gratiã diſpo
nit᷑ ſuſcipiendaʒ.nec ei æus Fi infundit ſicut nec
ſapiens in vaſe immundo velpleno vel fracto vł trãſ
uerſo pꝛecioſum liquoꝛẽ infundit.nec ponit vinũ no
uũ in vtres veteres:ita nec veus coꝛdi infirmato peꝛ
luxuriã vł vento ſuꝑbie pleno.vel ꝑ diſcoꝛdiã fracto
vel ꝑ cupiditatem ad terrena tranſuerſo gratiam re
aliter infundit. Sed tm offert illis:qui mctrinam te
nent apoſtoli.j.ad Theſſa.iiij.c.dicentis ſciat vnuſ
quiſq; vas ſuũ poſſidere in ſanctificatione ⁊c. Mota

quomodo gratia facit omnia opers penitentie et re⸗

ligionis leuia. P.vij.xl.

Patitudinis. drio

multis exemplis oſtendendũ eſt wcumen⸗

tum. Scdᷣo complementũ. Cercio ꝑpetu
itas. Quarto vtilitas.Quinto gator paucitas.et
ingratoꝝ oſtendenda eſt multitudo. Gexto ingrato
rum oſtendende ſunt ↄoditiones.Geptimo reſponſio

nes cum reprobatiõe.Octauo pena. Mono pene in⸗

ſtide.

¶ Ratione pꝛimi eſt ſciendũ: ꝙ licet leret vinculuʒ
gratitudinis diuerſimode nos deo obliget et pꝛoxĩio:

qꝛ veo equalens ↄdignuʒ reddere nõ poſſumus pꝛo
ope creationis/et recreationis in quibo nos puenit ꝓ
opꝑe gubernatiõis in gue nos öcomitat᷑: , ope glo⸗
rificationis qð ſequit᷑ Cũ enim ſᷣm phᷣm in ethicis:
patri equiualens reddere nõ poſſumꝰa qͥ eſſe habe⸗

mus nature cui tantũ dare non poſſumus.Amulto

foꝛtioꝛi o patri noſtro a qͥ eſſenõ ſolũ nature ſed⁊
gratie habemus⁊ gloriee nalens reddere nõ poſſu
mus:ꝓ tot beneficus qᷓ ꝓpheta cñ retributiõis inſuf⸗
ficientia recolligẽs admirando querit: pſal. cxv. qͥd
retribuã dño ⁊c.homini vo danti tpalia retributio
maioꝛ fieri põt.Erxemplũ ad hoc e ſpeculo ardenti:
ꝙ radios ſolis accipiẽs:ad maioꝛes eos reflectit ca⸗
loꝛes:intantuʒ ꝙ materiã multũ ſiccã cniuſmodi eſt

illa in qua ignis ferꝛo pcuſſus recipit᷑ reflectio illa ſi

aſt experimentũ wcet accẽdit.Sicilli æquibo Sa⸗

G iilj.
pientie.vij.ſpeculũ ſine macula wnoꝝ tꝑalium radi
os in ſe receptos cũ tanto charitatis caloꝛe reflecte/
re vebetſoꝛando/ wcendo.exẽpla bona dando q eos
pꝛius non accenſos charitate accẽdãt. Accenſis vo
caloꝛẽ duplicẽt vt e vtriſq; verificet᷑ illud Ecci.xx.
Eſt datũ cuius retributio duplex. Zamẽ ad reddẽ
dũ vtriq; tam vo rna grarituaimt ebitũ plu
ra nos infoꝛmãt exempla. Quoꝝ pꝛimũ accipit᷑ i na
tura inſenſibili.Cerra.n.bene cultaſet ab herbis no

ciuis purgata/ vbitãq; tẽperiẽ ⁊ bonũ ſemen recipi⸗

ens nõ eſt homini cultoꝛi ſuo ingta:ſed reddit ſemĩa

mhktiplicata. ſic vinea/ſic arboꝛes /floꝛes.et᷑ ſic ſolſeqͥ⸗

um ⁊ hmõi ſolis ſuſcipiẽtes radios ſe aperiũt/qͥꝝ exẽ
plo homĩes vei vel hoĩs recipientes beneficia coꝛda
aperiant diligendo/⁊ oꝛa regratiando illud ꝗpheti⸗
cũ inplentes vaticiniũ. Cõfitebir tibi cũ benefecert
ei ¶. Bcõm accipit᷑ in natura ſenſibili irrõnabili:
cuiuſmodieſt natura brutoꝝ v quibs Señ. libꝛo.j.
c beneficijs.c.ij. Den eficia inqͥrfere ola ſentiũt aĩa
lia nec vllũ tamimanſuetũ aĩal eſt: cura non miti⸗
get/et in amoꝛẽ ſuũ vertatſleonũ oꝛa impune a magi
ſtris tractant᷑. Elephantis feritatem vſq; in ſeruile
obſequium væducit cib:a wæo etiã ꝙ qᷓ extra intelle⸗/
ctum atq; eſtimationẽ bñficij poſita ſunt aſſiduitas
meriti vincit. canes etiã ꝓ parus eis cibo dato tãtuʒ
magiſtros ſuos diligũt ꝙ ꝓ illoꝛũ vefenſiõe moꝛti ſe
exponũt.qͥd in ↄpatione iſtoꝝ vo reſpõſuri ſunt qͥ
hmõi heneficia peioꝛes fiut ſiẽ oñſum eſt. EG.ij. arti

culo.iiij. Nota ↄtra iſtos. R.ij.ix. Terciũ accipit᷑ j

in natura rõnali in factis viq; antiquoꝝ memoꝛabi
lib væ qͥb li.j.æ nugis phᷣoꝝ ſcribi ꝙ Julius ceſar
cnidã veterano periclitãti in cã ſua aduocatũ ⁊ædit.
Sed cum veteranus ⁊æ illo nõ atẽtatus vulnera ſeu
vulnerũ ccatrices q̃nõ ꝑ aduocatũ ſ̊ in ꝓprio coꝛpo
reꝓ ipſo ſuſtinuerat oſtenderet ipſe imꝑatoꝛin pro⸗
pꝛia pſona deſcendit veteranũ in iuſticia ꝓtegendo.
die oſtendunt vt cã̊s ? leges eius iuſticias vefenda
mus.ſ̊ heu nonnulli ꝑ aduocatũ ei ſeruire volũt di
ceutes. Oꝛa ꝙ me ieiuna ꝓ me ⁊ pmõꝛ.Alij vo peius
faciũtq nec p ſe neeꝑ aduocatũ eius tenent legẽ.vel
in cauſa in q̃ eos inuocat dicẽs:qs ↄſurget mecũ.ſcʒ
in bello.aut qͥs ſtabit mecũ aaneſſcn opantes iniqͥ⸗
tatẽ.Contra pctõꝛes iuſticiaʒ.ſ.vefend ere volũt/plꝰ
ſe ꝙᷓ cũ amantes in hoc dei iuſticias dvefendere vłeiꝰ
iniurias vindicare nolũt ne ipſimalas grates habe
ant de qᷣb.ij. Chimo.iij. Erunt hoĩes ſeipſos aman

rxpᷣi vulnera q ꝓnobis in coꝛpe ſuo pꝑtulit nobis quoti

tes cupidi elati ingrati ⁊c̃. Mon ſic boni xpᷣiani qͥ pꝛe

dictis oim creaturaꝝ infoꝛmati exemplis grati eſto⸗
te: Coł. ij.
Huius añũt wctrine ↄplemẽtũ ſola vtute habetur
atitudinis. Ad cui dicti intellectũ eſt ſciendux:q;
icut ex dictis linconienſ̃ in cõmento ſuo ſuꝑ pꝛimũ
caplm li.œ dyomiſſij de celeſti Yerarchia in parte col
ligi᷑ wna ⁊ beneficia a datoꝛe ad receptoꝛẽ deſcẽden
tia ſunt q̃ſi radij ſolares a ſole ad coꝛpoꝛa inferiora
eſcendentes ꝓter tres tales ꝓpꝛietates in radijs et
Vnis inuentas. Vna.n.luminis veſcendentis ꝓPꝛie
tas eſt: paulatiue in nr̃o creſcit emiſperio / ſicut pʒ
in mane qñ lux pꝛimo oꝛi ab impfecta claritate pan
latiue in ꝑfectã creſcit claritatem. Sic wna veimi⸗
nus pfecta nature.ſ.et foꝛtuneſ⁊ gre ꝓcedũt.ſi qͥbus
bene vtar̃ lumen gratie in eo creſcit vſq; ad ꝑfectiſ⸗
ſimã claritatẽ ad lumen viq; gloꝛie. Et ſic in cuſtodi
endis illis retributio multa in pſal.xviij. Eundẽ eti⸗
am modũ obſeruant homines ſapientes:pꝛius mino
ra dantes:poſtmodũ vo gratis in minoꝛibo maioꝛa
addunt. Scda radioꝝ ꝗꝓpꝛietas eſt ꝙ humores ð ter
ra eleuãt/et diſperſos ↄgregant/⁊ ſecum in altuz tra⸗
hunt in nubilo vniũti⁊ iterũ terrã irrigare faciunt:

Al?. ij.
uij.

V.

ggmmpladorarefaclüt. Qu
lurbani ſi e nbann ufn le
ſor racios molireclpiat eioꝛs l
co fit guni ni ferentws in lmn
Inerpudn 1 lusgforüsct
cej irpt. Gij Bonl ſoy log Eunn
up tinmiocoe etolet peuntoꝛes o
pincnoci gereos rapiüt nihllrefunch
Lhitio ai plens coꝛcis facena i no
ineei m darone directertſpiaüt ihmfan
hendor loudido mani quide ad receptide
icevanitieniſ reteeldlli
inintendendotalesractos benefiaor ob
chuuntporuosoꝛe velopere gras refundu
ſidiſit bom wm coꝛde reno mir hoimn
hintes medionte irturegrotitudis ulaon⸗
grinconopere fin poſſibiittati ſnuͦraend
lcſncci pu ni enenitperlinenmnecti
gtifnkintncit uedarmegraneinenait⸗
atlmntal vocopys granig oꝛdinat
on iencitytaliteraſſegnit directerae
nni tfectt Etſicptzho afeanl
deltbeihllchgn ghocqnodfaat ichep
ing cnchſclicitas⸗ocin hoidus

.Ilij.

etnende 4
etnh Gherſt. Aare den
dos tio⸗ fiec; lcenſ 06 .
ocr dne elne 1o vo ita ꝙ virtute
iteren mogrin Dns Lääin. media rtute radioꝝ fuᷣ
1 l W alla niibo illis p iraquaꝑ quedã
enan Wo E las aller gpᷣmo in aitũ quedã ci
bz⸗ an beneqbnigmnſßlt bibo iterĩ enrit tr. aRenel eleuant/ ienl to/e
eaſic noninſiſngnahe ad nos emttufO atiil iq; eas liqfacietil⸗ endi maius: olcoUnus poni
ſtecorbo hei eia eb⸗ queꝓ nobi ttur nõ ſolũ euant. ſi ciẽtib endoq icẽs:eſto us ponit eũ ij
lhis ndse Eſol terra.i ſicut eſt urnatioſpdi⸗ t: ſ etia endroi s reſeru ed veml caput innu⸗
nnnennenelſchce aitte diienda acoꝛcls e nle bmore vece it: dore vor hnl coloſt. nens eos in ſpellon⸗
1 os acoꝛdi⸗ ib eleuẽt zij vt nos entu pot diligent iij. grati be illo h
i ciihend lutghen⸗ pnn ? ſecum mn alt 27 par vincnlo ſibin, Wimi ntuz eſtaditio. Unde ten e⸗ arieſtorerque r⸗
innatn kndi in Aet⸗ nt. iteꝝ we dilectio mnculo ſil ligen ninn⸗ ola examinab 0. Vnde ſene ado. qꝛ hecpmaiatij
Kraben raſenſib enefen trahũt terrã i endo pꝛedi ne 7 templ nt/z vni ꝙ; negamꝰ itea quo a ca epla. lxxxij Pma ſapi⸗
or ilini pbmũ d ra irrigar edicãdo eos: platiõez tr. cũd quemqᷓ gr. ccepit/q ij. Sapiens
Dencſc, nabilt atoꝛẽ medi e faciãt/ os: quos i 325 go hec aditi. i gram ref. ntum/qni ens
Mmimanke an “ eleuentu ediant. wnec finali⸗ in altu agimꝰ oditio eſt ferre: niſi n/æ vbi: ira⸗
Wnanſnn Tnitſerenaſende⸗ r: vt ſ. ewnoꝝꝑſi naliter ad iom me co ſinen aploꝑ. iſapien 2⸗
ſi ncisiſeſn uienni 1. vj. ipo in ipo oia Der.. ſuoꝑꝝ b ad ipm õõ .j. Theſſa. j gragin.
Nangtieen Utgia T in ipᷣo oĩa.T. eis unpl ono vſu i toꝛitatib rmiſſioe. S. 2. Ij. gras i Se⸗
— yqñ inueniũt coꝛpne ec enbapoſtolene gae nentorlbyamd otrari ed oiw iſtis erem vle
Elephannigfan n niti⸗ 10 iũt coꝛ itio in radij olicus qm̃ es pereginaranone k. is exempli⸗
archnefin one⸗ recte glinegg . e un radijs es ſhoc piunt cal flores em dum ſer⸗
. sfentaten e e eneg ctunt lineas r. idũ politũ imnuenta eſt: mi omnia oꝛzes: man em̃ dum fe vij.
nanined, ltiäg Gin ſen caloꝛẽ qñ x ectas recipi tũ:quod qui elle nines econn aciuntod oꝛes redd er- * iij.
manmnehfii göenn le uẽ ad qñ vo obli pit: ad mai⸗ quidem licet iu erſo. duʒ n oꝛifera. S unt odo
ceneiiieſtnſmtiſinte, Noco denaikſiren igue reripinn tur ee. n lone menrurt vy lrs wunn adtceſeuge
ntaſian o coꝛpꝰ ĩ ſe i ectunt ipiunturl reſte ngam vitã ilchꝛitudinẽ a9 wor iho
li Pporpoas ſclitas ambfñ ĩ ſe inſolidũ calo icet ad ali⸗ du tã hmõi diné/ſani recipiut: l.
t olor; cbodatotz lam hñt reflecti⸗ olidũ cun is augmentn ali⸗ nt. expectã oõi/ co gr. anitatẽ/foꝛti ci⸗
pan en Lü rengz, titz lemolli ectionẽ it liuſmõꝛ ẽ ger i entñ.quã⸗ appꝛo xpectãt vſq; as bene ſerui ꝛtitudinẽ
npeton emnon fe eos ampliꝰ oꝛes no redajre adios reci niut: nul⸗ odoꝛẽ dare: it/ acſifl tutẽ 7 vſ. 0no red
in fachs gig radios n receptis amplii o vo ferida inue⸗ 2tra ronem aturã tãtii ſee, „ U. die
ns igantiande erdok i um er nali recipiẽ plius fet ida inue⸗ fieri ſu Tales nõ ũ facta 1 di. 3. Muãtũ
ktankeile Mc ͤ
incaſu ceſar aliaꝝ virtutũ HB. ijj. Boni eren tes in l 7 ⸗ lites ad mili eati & NRauriciꝰii 7 Talijs
hns dillond usducegtü dl Annead. Soni vo pl in luxuriam Rnabelckeng D ꝛegorij: unpatoꝛ
illond Ntans meen cadmodii aertva us grarũacti nabilitatevk erbiltiner nen i:,ꝛdinautt q, mi⸗
önöha Nus pulnera Tepidi? ũ aer eos reci t. peccatoꝛes? actione nõ zauert. ebili nteqe uit mi⸗ Exe
Nocnäntn, Cepidi vo qᷓ ci plena oorqi. toꝛes vo 7 i nö uerterenk quos bear⸗ , ent wemilitia vl mpl.
oſtendereti Binpriocn piut nec ĩ ip u plena c iͦt. 5 nibi retungunt. Iin bize mg O eat nertuternen mie l
roſtendentihſeingardn po bit nec i ipm daroꝛẽ oꝛdis faci refund modũ.quaſii at* Bre eiecti:ad xpᷣ
tvetmmi n nen nd iligendo toꝛẽ dir dewna vei n0 ren⸗ enotanio feci uaſi in pſ̃ goꝛl⸗. ne bm
tveterenu in iuſtia⸗ rigi 7 laudãd ecte reſpiciũt ipᷣ inõ reci ijci feci tec pſona viſcribẽ pꝛehendit ei
obiolncoren in rigut / H faciẽ äs kei⸗ endo ribi mintenn cribẽs. Ego i et
45 optulttpobisgnon ipſum i obliqua quidẽ ad eruẽter tes m imilites comitei go inquit
iorlepeseiys lthobisnan teci n intendend nt/quaſi v receptiõ eos/ cogita i meos 7t mꝑpatoꝛe 1
rlegeseins ſi vno o bez poꝛ tibiobie. caela inquit quõ ua me ſi m /ſub
igachoe grinſtar nſent recpiunt: pa o tales radio culo obl lectũ f. it quõ ad hoc ubtrahis mi 6
ligachocztiai ruiz toiit )l vo ſolidiſ cuas oꝛe benefiame eſdhe in in poltoquig aengken ad pocindebio egh,
aumg omerbmu e olit al recipi iſüt 2 bom vel opere gr iox obli ibt to quid rñd eingratitudi ebis cũ ab
i Ai ſopen cibienteo meelenineo egfas refundur aut labüt vigga ſenn nt i itudinis 0
oadnocgtii⸗ peing ratian on. mediante vi ꝛde recto vei undũt qui tem Meie a 60 ſen illi qui ſeipᷣ viciuz: it
auri ilo enantlce ni Ararzangon tevurugar e er pon ui em incluſin 7 rür erir mien, eipoor alios a æo
ar nig ieinlnmi tergegere egratirnaid itn den tocbpemaltgtren d elq̈ persé vſzaamo⸗
ocat dices, gs oſurget mech.ſ 1 bere 'm poſſibili itudis illa hyemalis erit nimis eiꝰ ẽ vſq; .
t meci aguerſuso 1.G eun dẽõ fi eu puũctũ vñ llitatẽ ſuã oꝛe re⸗ M. ix. xxy. glacies tarde/qꝛ i ad moꝛ
mec̃ antesini 4 lnarndenati e erit nã reddend 1 xxv. Dic pertranſit: Ga ingrati ſi
iuinag ſfent⸗ Ii⸗ em oꝑ ndũt qu per line 0 re uuentut ut ergo veus i t: Da ati ſpes
nigz. crepolit ob⸗ n ope aſſequũĩ ẽ datoꝛ grati am recta/ 7 pati 1s. ſ. tpe us in fo 3apl. xvj. Mo
oc di iuſticias defend 1 ui vo aliũ i tad quod gratie int . 2 patiebat᷑ nõ nobis carnẽ ꝛtioꝛi7 ota
Kmium erevke um no u intendũ lopus . endit 7 cen no expectã arnẽ ſu h pulchꝛioꝛi
blätneipſimale m nõ reſiecti it vłal Pratia oedin zanng npoꝛe pꝛoſ ado ſe mpfſit/ in
u grates habe rib- ectit. Et ſi liter aſſequi dedinatur: nobis peritatis q; nectutem qua etiã
ii Ennt oicsſaſo⸗ velre qurbuleuag ſell 7 quit directerad,· d gratus errleiteeg aannn Et bꝛenitertaᷓ
. . amon cit virt quibuſcũ yhoc quod faci tte radi- amus 8 extitit: it ltatis vſe iter tã
tint Bon ſichoni ianid virtus gratitudi q; ſollditas boc mhoin gratiruginé/adl haAt hoi q;adm
ini Hon ſcbon hlanle⸗ ad inte tudinis qui tas:hoc i 2po⸗ ne noſtr inẽ/ ad bocqi ꝙ; ↄſimi oꝛtẽ
ifomatiepenplogmniſ, zaniiguunnrtennntia r rPenbart- genmhakeeugeraneſck zin morte ilsr olten⸗
itudinis vij pꝛoce reddũ licem wradij inis aditionẽ am?. ad illi itudi .1
. 8 titudini en vicemq; c inis adi iin di .
haplenetiſtliſhntehehen illaq ſola trut crtegdut ſ bivun o er⸗ nchlerorun bylori aunhehe Paneni gratitu⸗
en n n 2 derbimzaenmn, vereberncat⸗ benelleiceny Füsolin H erdeln Numngd a greta- Erempl
ienf in cnant ſib nini agentes ſemꝑ: it: faci itur. Si vo ſo⸗ s obnnebant inter ao⸗ miuſq; ad vn
ugemmune Im ij..a = id ðUMdĩ
uDatoncag rtapt ti nſeic Bunn. tuch l.rij. o vua 7mors m rond g i⸗ ngebar in ca⸗
ſl ſagan i vij. doꝛcer — Iltatenconcgennreſiz Fis ive, penl/funben⸗
rtsa ſoles mpoiu n ſiora 20 ergic ſien,n s ſine intermiſſi ois ppetui ta nec in vacuenirstener gratitudo ver⸗ imbꝛijs
En lennane nlne 1 olortoredcunt Atoꝛnio mneceſſartonemi mtbe⸗ cns eſt ?talio in he rſenrich eſnecpzocul neetpi.
lumini⸗ . c õ ꝛi ratione nos: ectlões riter 1 moꝛt in ꝓſperitate qꝛ oĩ tpe diligit ec ĩ vi⸗
ingelataniheno ſcutp; bus gras iue tribulation rei recipimꝰb vel ein⸗ ä
utabinpfic danttatepon q. vlti ca do r⸗forte bemoſen æipſis a 6 icia ſiue rſt vratetneſte dno Fimgodo⸗se e⸗ ba⸗
Prtuneiriepe at veo egit cñ oĩ cijs. Exẽ .xxj. econſequi iat actione⸗ uerſa rum gi
eintogtat al ſin⸗ per o regranibo. taepinne⸗ Wesſnoaoan,, negutur vellier in irs aner⸗ monha E:
lumnpla i Eind , uit vos / vt ſ⸗ derati wvme ANn rene . ico. n. gr. aſahida: gola aduerſa
ting vt ſemꝑ dñ ymbol ã tenẽd net. no añ ato leue vi cit leuia: uerſa
mines tegnnneni benedicit dñm benedi lo. Ammo 0: nõ aũt ſic vider i iget: qui. 7 electibili. P.
ſagen in melu en aglcifer diſol caris⸗Grpenene n⸗ nent dura c vider in nicqd pꝛo ami ilia.
cratis in nonb niin te: perſe nentur. ſi ivenerin urã dietã vel grato. ſic illi. amico ſuſti.
ſnp thu e i d venoRiwe res euenerit pipera⸗bene ..pa. cuidam i eladqg ſumile in enino lime⸗ i⸗
receraenent Fabuue zapoltofloiene, T hdl⸗ us viliaiuoſ Pbintu vilum fuinuol Gslie.
recipiẽda/hõ. n agiten ſolu pe beſ⸗ oẽs comederer abiͦ celicata fuitquoſa Neaadi
.H. a alich wnure. opteꝛ lanti ? oꝛanti:a ũ:cui cãm di megere cũ tñ atri
rapieos. Wurer ſeyi la wo oſtenſum uerſitat ſcir eunde
vilis ſcbᷣis Rin S axactõe cib r bum 1 earace⸗
atus videbat ump eft ide mur⸗
. c5 eo Pmig
o quia meret᷑

diu ſcit ali
qo magnü ſi
upꝑeſſe .
qð vt:reddit ſegra-
aꝑg augmẽtũ. Terra.
e ſolis re⸗

5
Gratitu iii umani
cipiẽtes caloꝛes i . i sͦsůü g l aoit ec an oin
R rrerplut elearoelczre doer erlrakide⸗ eſt ipſi iniuriã faciunt ipſum iuramentis? ſcurrilito 6 a icſh nmnuſtaimmhe
iignoſifalte merẽt᷑ recipe maiꝰ.ſi Vo lemit⸗ erd d oht⸗ sduod nonfacircaniaraia vzz 1. nnin ſautt in nte⸗
erẽt: nihil recipent Sic in goſito qͥ ⸗ cipi omedit: ſup teno. atrat: quod faciũt tales cõ- atiu ſonltu e ſnibil.
tis caloꝛes:reddite oꝛe⁊ oꝑegi q wnoprecipt- trawctrinam apoſtoli tales ammon tis: E urnurer natne n j: uitr
is caloꝛes graꝑactoes vt addatur foꝛnicatio inqui onentis: Ephe. v. nucne ci Jnen n:n
gra capiti tuo. . Siquidẽ rferk: ncatio inquit omms ĩmundici cia; —☛1
aciguttruo HonerDiunde,sAubui kerte nec noĩet᷑ in vobis licut ecet arioeimnr urpan⸗ ulndi gnd iſi
oĩbus fe j bulauit ge do aut ſtultiloquium aut ſcurnili putn⸗ ut mſtrnunt , ſHnod
oĩbus foꝛtunis ro regratiabat. eddẽdũ ẽ ergo mentir itas que ad rẽ no ꝑ hutrion tinent. t†intrar
minus pi . 60 rinet. H magis gratiarũactio. e eselg i ne balis ehonn alitintt.
vt recipiat᷑ maius. Si vo nihil reddat nibil d uado etig eis in⸗ einfobelne ise et ill
minus tr he ern ſermone xrrv. gratiarii l iger vel qn pꝛo eo aliqua pati æberet:recedut vel⸗ “ ſwni galine/ nuimri etlll
ceſſat wecurſus vbi recurſu Fhon in a ang tmaͤt lent ei fratres chꝛiſti eſſe m veitatẽ:h nõ ᷣm buma ſeeutſ clfame; le⸗ zunsoll gun
gerur ingrato: a quod accipit Eetkin us Disgren ok oſtenſum eſt. F. vij. ij. Mon ſic Tho⸗ ⸗ ſen nlttan ninnnes noceen
fidelis autem in modico cenſer᷑ dignus muneream- Sead gres egir wadibnerickem ſue: Thobi. ij. . mnhtamn ilit Gcn ulll
rxj. plioꝛi. ¶ Tercio: quia in moꝛte grato dabit gratia Searenn obie h peſſimis iudeis aſſunt. ſucfimnrebn ficride ſicu g
Ponſümata. Mam duc circulatones retributio id ſ to a o mãna cibati: 7a Aoyſe ducti iingli ſiten i mittütt
licet vnoꝝ ⁊ gra ea rsnerzeir ieie non e otra veñ AMoyſen murmurabant imo ipſuʒ mingil ninnius nne⸗
artnppelolen ũt᷑ que iõ circulatões egeabro⸗ “õ 2 Vlen lapidare voluer it. ſiẽ patet NMumeri Kp. nunde inaniss autcrln koffichs
dem mncipiũt v in eodẽ redeũt ſuũt rota i. , Exo. vij qo? xo foꝛtefeciſſent ſiim atti tborblnne iſiſhedüit t puinat
te. Eʒechielis. i que currũ Heliſei tnrtec⸗ io ro⸗ tuiſſent tales erle nannt voneultonem en ſubtuſtin tuitn pietatioc ut
ad celun eit inſtum qui ei ur arori Per Kortonalioneeinenlehiad qꝛ poſtq; ſemina vł hunilͤtpetites ſeriuerenbhoſee
zope o homini ingrati exiſtunt/ ſos iurame e eneficia receperint vebitũ reddendi ſicut atet ſi uninntaſt 1d nere ob opo tb
lsc pꝛouocantes ad locum Tlucent r eane Feg rn kangemerunndebbminan ilmnſugank
aſp eont ira uli qui bic dignas xeo homi nr ir habet homo ita magnum inimicũ aoſnitle ritee 140
ni reddunt gratias ad locũ vequcant᷑: bilen omi⸗ vel ingratum quin beneficijs ⁊ vonis eũ vi o ſc ab ortinarie celic n
. . Tr: quu i vincere poſ hoſtc a nn
dabunt vt ſicut malis ꝓ turpibus iĩ vbiſemp lau⸗ ſet: ad affectũ ſui trahere. V , insnb halius hainen
i v gad affectu i Vnde S ſtpeb jpins noh
Pis ſuccedit Rnmbemi ED ronlentis e E aanii GadeSegaRshe⸗ ſtnr gn nackrmac err gCat z.
ita bonis gratie ſuccedat gloꝛia et mara pena: tia aduerſarij nnee acn Gnrer in⸗ n hiefinin Ni tehlleonnin
vox laudis vt æ fali anima veftr Sillng Ela. R quit aduerſus vnum beneficiũ:aduerſus lenan ſa 7i hunarhaluiiah alc undt
inueniet᷑ in eo gra ꝑactio.ſ.in pꝛeſenti. voxlaudi . erit duor oblit eſt. tercum eok gut⸗ exciderũt: me⸗ inmmr ilichiregnlnenef nem
T futuro.ſic ovſes ve quo d‚ vo ailds.,. moꝛiam reducit. Mec etiam ſas rönis ſeg eſe eira neciſtiq in nfinnitan
tag wo merun ee F on Reruſr N fuit gra ↄditionem: quia ſi gratitu en oſe⸗ rõnis ſequnt niffͤno nut itner iſt gjininfimmun
2 U. 0 onei⸗ en . .
neruednczrähahrarchulerbhirein bn⸗ neficia impoſterum eripiamus. 1 hdne one engunti tnun.
tionẽ quã retribuiſti nobis. in pſal. SSS cum iam certi ſumus ve beneficijs que ſ 6 Hannſehinemomi
eſto gratus deo hoĩ ꝛ dabit c pſal. cxxxvj. Dic ergo Vnde Seneca in quadã eplła inn eraboree therem potninitu guinlitadb⸗
Arti. x. 3rB. Proner l tain vita Ektmore angmeg gra⸗ tamus on oferre his quos Siganne dentn, ni⸗ hatalſiengniſdenni
eckne gurs fruſt 90 . . turos:qua es eſſe debemus in e i t, igtecicanutüngurturemed ad⸗
pxij. es vomini cum Rrote rn ele⸗ ſe gratũ Illi vo qui ↄtrario mõ ſe unerpetrane. ndinnik,äicnionuting nnln
7 opationes ſuas ſcrutetur ⁊ ab illis es⸗ entſones! qy; pcedens onſio nõ ey honeſta ꝓceſſit dilectõe P0; n hmnnis ſenisſlierſlbinis een
gratus ilnneſanieflrnn deeeraginartog⸗ s eramoꝛevriizenpialrer. oenfe⸗ ſnuiitlibor gune gmitrün nel ebs
toꝛum paucitas/? ingratoꝛum apparebit mlrithdo di ex quo ergo lrnakine monunate velannnate .ſengut vel abuͦ daͦt optoꝛelb eia ꝛm
Auig hauci ſunt qui ingratitudimiin ali ↄditiones ſequuntur bonas. videndum eſt:quom Arti. vj. lomltipigetfaciit y non nocrir u.
du affinitatis ſupꝛa enumeratis. F. vij.ij and gr do ommium naturarum conditiones ſeueme n ⸗ Giatqdom wxvofert gci moneret
hacenmnerandl nõ attineant. Qmns. n ln Ronrouuig en inſenſibili fimarij aponenr riij. ſinent rolti canl inuſte nſpocit
iceret qui wvminum ſuum gratiffin ·quia ſicut illud recipit caloꝛes ⁊ reddil toqntiiobeo accepiz ſcintantum
multa accepiſſet potius offende nuz a quo fetoꝛes. Sic iſti beneficia ⁊ red oꝛes edan cihcnicte indnaſnihin
re vellet i ſoci ſ toꝛe⸗ ia 7 reddunt vicia. verbigra qrentiquopꝛo eo töti feutt rih
un vel quanto plura abeo accepiffet:tanto mi n qn legendo vel audiendo vel e naar Auttiſefarfüſtntd
iſſet: tanto mim n iege diendo vel quacunq; occaſiõe goccegl tot dimiſiqueaccepiſte
reputaret ſe aahn velterat minus cogitãdo in coꝛde recipit:q u ſt miſeri ſemitaiuſdbit Cpiſe otuiſſen
1. i ius ⁊ rarius eiu diũ de recipit: q us e miſericoꝛsivnũ emitaiuſbficantſenmultidicetes⸗oi
voluntati in ſeruitio pareret . 3 radiũ ſeu caloꝛẽ veriſolis coꝛde recipi tfemultidicettsthoies
vel qui eum plus e . is coꝛde recipit/quando vo beraſtent velocociſſentſi 6
gnaret vel qui abundaret de bonis wmini i Xxpu ey illa ↄceptione audacioꝛ fit ad 5 traloccictſtentſtvolniſſem vel
vel qui abun wmini illon . ſacioꝛ fit ad peccandũ: fetoꝛé. dactepiſeporukt An
tamen iülli indigẽti vel dare vel ec caloꝛe recepto reddit: iteru quando cogitat ſe ñ , ſepctuiſem eluungmidid
ſemenitgigetig⸗ arev mutuare ve ſuo vel⸗ ale vei toreuninem vellongloꝛ gitat ſe iune⸗ cem mec haberet velpotuicioccie
et: u⸗ cũ ipᷣo comedens ei pomit i ei nem vel longioꝛis vite ſpacia/ vł gäfult intali Aoralcüocalciſſeſ
ſidias vlipᷣm verbis ſui . Honin in bonã oplexionem ſea de geele leton talinacſta
ripm uis mgratis ꝓpuocat otra ei 1 a veo recepiſſe ex qua⸗ lexio Pobl. aten pauptate lih⸗
honoꝛẽ narrãdo loqᷓ Puocat otra eius ſeu inuentute ſperat ſib oplenone dpoblacoreleaniaſbinmmütsd
qᷓndo vel quiqñ dñs eo indi teſperat ſibi longam affurura vitaz: inde epaennigſibinumuͦ
ab ülo recedit. Mec tꝑe tribulationi ndiget boc audacioꝛ fit ad peccãdũ tũcfimariũ Bre intmnihignuts dagoilonuen
llo recedit. ulationis ꝑmanet ei fi 63 peccãdũ iũc fimariũ eſt inf. ſbipidet actoilloquarem
delis. Sic in pꝛopoſito mai spmanet erni⸗ 7 dyaboli in quo feces. ſ. am nihi icet gmultüfen maremt
delis. Sic in aioꝛ populi multitudo:li fabont! es.ſ.peccati ponit ↄtra caloꝛ L ſtateſſeci, ultüfecipeo vel i
bentius veũ a quo oĩa hb e Tmultiudon cemitrit fetoꝛes Et lf Ori ꝛe8 ſtatoſſicei tu, Velqfut
ius abent offendüt: iỹ bomi E&t quanto plus recipit: tãto fetidiꝰ iptenayel
ſpecialiter quando ei aut: ꝙỹ Hommeʒ reddit.vum tanto voplus recpungto enn Nperecrgonög enenn ad s
cialit eius offenſam timent. illi eti⸗ nto audatioꝛ ⁊ ꝓmptioꝛ ẽ ad peccan- mneglono lbening nimio n
qui plura ab eo recipi unctiain dum Querenqum. n. eſtat .et ſi qui 1. Paecepiſſepotun animisabet
Winns eiſe enirenolr nt rno geetareaut Sti ſt ſunc: a coꝛde ſali⸗ . nlr aree . 1 W . inh ſ
t in opere oſtendunt. quia ta es minꝰ tardi tione moꝛi au erẽt in illa miſericoꝛdia ſ 1 coin natu Pulpii
rius ceo ſeruiũt. miſſas celebꝛꝗ inꝰ tardius ? ra⸗ tes:ſi dicant:qnon:inferendunm beren funlont laſenſibilizi ud
enrenr anitiilmmiazbndt⸗ adrgl unrgli eni loſe Lonansan locnehun hnmmh ofnlenn
St quod peiꝰ eſt ꝓmiſſa in pauptate facta . pin miſericoꝛdia wi ſperant: quibus inferend . ſimenſethientendt⸗
ti impinguatino tenẽt. i hera mcraſſa⸗ ſic ſperauit talis vel talis quiſubi kianaonrfa neuelſſtpirgtenotnd am
, ſicut oſtenſuz eſt. 4.xx. xviij s vel talis/ qui ſubitaa im ouiſe nit Etcltſect ecne us
In quo facto ſimiles ſi oſtenſuʒ eſt. 4 x.xviij. moꝛte pꝛeuentus f. peou Nelſientgine, And
unt cuidã bobilino:cui nomẽ s fuit quiad omnes tales queſtio inſfnuſtocleſzgertcltaliqni
gere 2. xj. xvij. . u reſpondis: eode efgcientenomgge do 4
peſſimũ eſt plus deũ peccati xj. xvij. Poſtremo qoð die quo moꝛtuus fuit requiſitus r 5 noemozdit gns dutca
EC. iiij. xxiiij. Mec volũ catis expugnat. ſicut patet. dicet ſpero melioꝛem: quiſttus reſpondiſſet. Ded Curtuncnda oc altfact⸗
rxxiiij. Mee it ei ve ſuo dare vel mutuare ſi cet ſpero melioꝛem: quam ipſemuenit cram in nict ennlanocetcani di de e
cut pʒ. E. iij xj.ĩmo cũ ipo abund nutnareſi mire. Cun inferendu eſt: ita ſperamit i m unne⸗ etſapen Bienan duc
bibetes nõ ſolũ ſus ei der en ene awecihen 7 uerũt oẽs qͥ ſũt ĩ echnchergo P rranlltet nig ſtengmng. unn⸗ Veg
egant: H quod peius ꝑ paſſuʒ illuʒ ire vult: vbi tot pierunt ĩ I gis rNNNN endl F
vult: vbi tot ierunt ĩmo plures ꝙ fenfin Rennaſonmmen
itigſcicitbaſen d dlill onal
Grſan troniillixne
inmahin en d I
nelis erlin

enllene pmartigarze
Malshetin P ruatämn

1 vine
kai iumdar nie Snniſti
hbonnuuttoginglltha,tfcr in
lſeffnnr got ranna znmadin
ſig mhum heneficiinclinſis lifni
Utveſttninm ox ue craCeri me⸗
