ſe nou erit ſuſpenſum:et ad extimatõn em litis parti
quam leſerat nibilominus cõdemnãdus. Grivo du⸗
rante ſuſpen ſione diuinis ſe ingeſſerit irrigularita⸗
tis laqueo ſeinuoluit:a quo ñniſi per ſummũ ponti
ficem poterit liberari:hec ibi.¶ tum vᷣo ad hoc
dicit ꝙ tenetur ad eſtimatõnem litis ⁊c. Mota q;
indey ordinarius:vel aſſeſſor volo/vel ignorãtia/ſeu
impꝛudẽtia et negligentia:falſam ferẽtes ſentẽtiaʒ:
tenẽtur ad reſtitutõnem totius damni in foꝛo cõſci
entie parti leſe.C.væœpena iudicis qni male iudica⸗
uit.l.vltima in parte agit ad hoc: vælegatus vo non
tenetur niſi œ wolo:quia tales ſententie ex certa ſci⸗
ennia delegantis eſt ignarns:eius tamen aſſeſſo res?
conſiliarij obligantur:⁊ ipſe etiam ſinegligens fuitĩ
eligendo legiſperitos. ¶ Si vo inder munus acci⸗
pitvt bene iudicet:tenetur reſtituere tiqui vedit.Si
vult male:tenetur ei reſtitueꝛe quod accepit illiquẽ
dam nificanit pro illa acceptõne ſialiquem damni⸗
ficauit: nihilominus ad totum intereſſe obligatuꝛ
aliter dandum eſt pauperibo:anon illi qui turpiter
ædit.facit ad hoc decretum.j.q.j. Jubemus.Et aꝛ.
xvij.q.uij.ſi quis.¶ Tercia eſt turpis mors corpo⸗
ris:quam meretur ſpecialiter:vbi innocentem con⸗
cemnat:ſicut patet illis ſenibus:anieł.xiij.qui
ideo occiſi leguntur:quia innocentem condemnari
fecerunt:⁊a per legem talionis SReute.xix.vel vbi no⸗
centem liberant:qui poſtꝙᷓ eſt per falſos iudices vł
luratos/ſeu patrie ductores et malos homines libe⸗/
ratus furatur vel occidit. Exquo enim traditus fu⸗
it ad puniendum ſicut meruit ⁊ per ipſos punitõ im
peditur:audatioꝛq; fit in noſterum ad malefacien⸗
dum rationabiliter e malefactis ſuis reſponæbũt
ipſi:per quorum iniquam liberationem:⁊ procura⸗
tionem:⁊ ſuppoꝛtatõnem talia committant: cõmit
tẽdiq; ſumut andaciã.. MHoc eĩ nõ ſolũ hyſtoria oñ
ditur: qua fert viduã quandã cniuſdã mali: ⁊ ſuſpẽ⸗
dio digni:pꝛocuraſſe liberatõnem:qui poſt nouem

Arꝰ. vij
.xxxiiij.

xyxxv.

Exempl.

Exempl.

xxxvij.

Audicium humanum

occidit homines quo facto vidua infumata:⁊in ex/
caſi coꝛam iudice rapta inter alia cõtra illam oppo⸗
nebatur:ꝙ nonem homiĩes occidiſſet:ipᷣa vo hocne/
gante:accuſatõnem ſuam ꝑ hoc ꝓbabant:ꝙ ille no/
uem occidiſſet:quem ipᷣa liberari ꝓcurauit:cũ dignꝰ
eẽt moꝛte:quam ſi ſuſtinuiſſet:nullum poſtea occi⸗
diſſet:que ergo occaſionẽ damni vædit:damnũ etiaʒ
ædiſſe videbat᷑. Sicut eꝛgo ille qui talia committit
furti vel homicidij crimina dignus eſt moꝛte:ita taʒ
iudices qꝙ; adiutoꝛes:occaſione quoꝛum talia cõmit-
tit:a qui huiuſmodifactoꝛum cauſa ſunt: ſicut patʒ
P iura. J.xij. xx. Sed etiaʒ in ſignũ: ꝙ iuſticia ho 5
reqͥrit exemplum ſeu hyſtoꝛiam antiquoꝝ : in quib
magna viguit iuſticia adducit Tullius li. vj.ð cam
bice rege:qui quendam iudicem æ falſo cõuicto iu⸗
dicio excoꝛiari fecit ⁊ pellem extendi ſuper cathedꝛã
vbi filius qͥ ei ſucceſſit in officio ꝓ tribunosli vebuit
ſedere vt patris pellẽ videndo exemplum acciperet
T veritarxe ſe tenendi:nec malos liberãdi: nec bonos
cõdemnãdi voluntatem haberet. Addidit etiaʒ ſcri
pturam verſificatam dicens: Sex ſedens iſta in xex
inflexibilis ſta. Sit tibi lucerna:lux:lex: pelliſqʒ pa
terna. manibo reſeces munꝰ: ab aure preces. Si ſic
eſſet miniſtratũ falſis homibus maloꝛum ſuppoꝛ⸗
tatoꝛiba adiuto ribus ⁊ liberatoribo fidelem habe
remus patriam. Sed heu licet hoc in vita iſta cõtra
tales nõ exerceatur iudiciũ: quod tñ iuſte ſuſtinere
berẽt:ſicut pꝛedictis patet exemplis⁊ etiam cuiuſ

dam ſancti auctoritate adducta. 1 xij. xxxvij. vepẽ

ere et pꝛendere.ꝙ de capientibus wona ad malos li
berandum ſpecialiter verificatur:⁊ etiam legibb hu
manis ⁊ diuinis adductis F.iij.ar.vj.p totum ⁊c̃.cer
tiſſimũ q; in alio ſeculo multograuioꝛa ſuſtinebunt
iudicia ab ũllo qui dicit:diſperdam iudicem:Amos
ij. In ſignũ cuius SBañxiij illis malis iudicibo dixit
daniel:ecce angelus vmini accepta ſentẽtia.ſ.ĩ mor
te ſcindet te:dãdo bona tua exteriora:que ꝑ falſita/
tem collegiſti amicis:⁊ forte inimicis tuis:corpꝰver
mibo ⁊ aiam vemonibus.Audite hec iudices vumus

iſrael qui abbominamĩ iudicium: Mich.iij. et cogi⸗

tate quid tũc facietis reuoluẽtes quod dicit Iſa.et
habet. F. j.xl. WHec recoꝛdantes comparetis adin/
uicem:que ĩ baptiſmo pꝛomiſiſtis⁊ accepiſtis: ſicut
patet. F.iiij.xxvj.cum ſequẽtibus:⁊ que facitis ⁊ nõ
inuenietis concordiam inter pꝛomiſſa ⁊ facta ꝑ iſtũ
modum:ſicut in tercia parte ſpeculi hyſtorialis legi
tur ad ſui memoriam reduyxit Murina dyaconꝰ hy⸗
ſpidoꝛum falſum :ille nanq; dyaconus lintheamina

in quibo hyſpidoꝛus in baptiſmo inuolutus fuerat:

Exemp.

ſecum cuſtodiuit:æ fonte nãq; baptiſmi ipᷣm leua⸗

uerat.⁊ ꝙ tanto videbatur ſibi ꝙ fideiuſſor eius q/

dammodo fuit. vnde cum quadam die pꝛo tribuna/
li ſedẽs crudelia exercẽt:fideiuſſor illevidẽs ꝙ a rep

miſſione pro q̃ ad veũ ꝓ ipſo fideiuſſorem ſe fecerat/
Tclinaret lintheamina illa attalit:dicens: Iſta eſt
veſtis:qua xpᷣs in nuptijs ſuis te induit:iſtam cuſto
Diam cõtra te in die iudicij vbi nudus apparebis:ſi
cut ille dyaconus illum ad memoꝛiaʒ reduxit ò pꝛo⸗
miſſo facto ⁊ iudicio futuro:ita reducant ſeipᷣos co/
gitantes:ꝙ quomodo ſe aſpere haberẽt ad illũ:qͥ co
ram eis vacuus apparet:ita ille ſe habebit ad eos
vbi munera illoꝛum ipᷣos nõ iuuabunt: quieſt in x

iniquoꝛum hoĩm: Sap.xij. Mõ ⁊e iuram̃to qð indi⸗

ces pᷣſtant. M. viij.xxj.

Wgqdicijhumani. pri/

mo facienda eſt viuiſio. Secundo illiciti

iudicij oñdit᷑ cauſalitas.Tercio reprobatie.Oua:⸗
to remedia. Quĩto puipenſio. —ððð
Mitum ad pꝛimum: quoddam eſt iudicium lici⸗
tum:quoddam illicirum. Licituʒ vo aut ẽ v ſeipſo ĩ
confeſſione ſicut eger quodammodo ſe iudicat:dum
moꝛbi cãm gulam videlicet vel aliud vitiũiquo ce
linqn moꝛbũ incurrit:medico ruelat:Sicos iuſti
meditabit᷑ ſapĩam lingua eius loquetur iudicin:in
ps.xxxvj. Sic ſi nos ipioſmet iudicaremus nõ iudi⸗
cabimur.j.Coꝝ.xj.aut ve proximo in coꝛectõne:ſi⸗
cut iudiciũ v latronibo:ſic exaltarequi iudicas ter⸗
ram redde retributõnem ſuꝑbis: In pᷣs.cxuij. Quia
beati qui cuſtodiũt iudicium ⁊ faciũt iuſticiam ĩ oꝛ
temꝑe: In pſal.ſicut patʒ. YJ.ix.articulo.iiij.p totũ
Illicitum vᷣo vel eſt de oĩno occultis:que ꝑ vecretũ
cei iudicio ſunt reſeruãda.vj.q.j.ſi omnia.Sicut er⸗
go in iudicio forinſeco illicituʒ eſt iudicare incogni-
tũ vel ñ ſubiectũ:ita in iudicio quotidiane locutio/
nis. Talis contra oĩa iura officiũ iudicis celeſtis ſi⸗
bi vſurpat:quẽ repᷣhẽdit apls dicẽs:tu quis es:qͥ ali
nũ fᷣuũ iudicas: ſuo em̃ dno ſtat aut cadit: Ro.xiiij.
quaſi diceret:ipᷣe dñs ſuus:⁊ non tuſſcit vtrũ bonus
vel malus ſit:quia exquo occultum eſt ipᷣe ſtat vł ca
dit ideſt ipe noticiam habet ce ſtatu ſuo vtrum ſtet
ad dveum erectus:an cadat ad peccatũ ⁊ dyabolũ ꝓ⸗
ſtratus. Vel eſt e dubijs:vbi ſcʒ dubium eſt:qͥ ani⸗
mo fiant que æ ſui natura mala non ſunt nec prohi

bita:ſicut comedere bis in ſabbato:loqui cũ mulie⸗

re ⁊ huiuſmodi:hoc non ſolum ideo illicitum ẽ ĩ ma⸗
lam ꝓtem iudicare:quia rõnem quodãmodo habet
occulti ſicut pꝛedicta:̊ quia contra ſtatũ eſt ecclie:
ꝙ vult ꝙ ĩ melioꝛeʒz ꝑtem interpᷣtetur:in li.v.ecreta
lium ⁊æ re iur̃.ti.vlti.eſtote.⁊ contra vctrinã Pau⸗
li dicentis:qui manducat:non manducantẽ nõ iudi
cet: Ro.xiij.⁊ cãm reddit in hoc qð ſequitur:œenim
aſſumpſit illum ideſt fieri poteſt ꝙ ſit a co acceptũ
illuð in quo ipſuʒ iudicas. Nota de hac materia.E.
vij.x. Vlel quia ẽ e apparentib malis quoꝛum tam̃
iudiciũ ad tenon pertinet.Et ſic alicuius iudicis t᷑⸗
reni:cui videlicet ralis xelicti pertinet coꝛꝛectio tibi
vſurpas:qðd eſt repꝛobatum..vj.xxiiij. Vel ẽ ð ap⸗
parentibo bonis in quo erratur:plus attribuẽdo bo
nitatis qᷓ attribui veberet iudicando ditiores ⁊ me⸗
lius veſtitos meliores ⁊ ho noꝛabilioꝛes:ſicut ideo⸗
te:reliquias melius veauratas reputãt ſanctiores.
Cõtra q̊ͥs eſt exemplũ de Harlaam.H.iiij.xj.Et au
ctoritas Jacobi. .ix.ix. Si introier̃t ⁊c.⁊ xpᷣi actõ.
quo Yſa.xj. Mõn ᷣm viſionem oculoꝝ iudicabit
1c. tum ergo ad occultavel dubia:nolite ante
tpᷣs iudicare:quoaduſq; veniat dñs qui et illumina⸗
bit abſcõdita tenebꝛarum ⁊ manifeſtabit cõſilia cor
dium. j.Coꝝ.iiij.qꝛ tunc clara ſine periculo iudica⸗
re poterunt:quenũc occulta vel dubia iudicari non

poſffſunt. Siuinũ ergo iudicium ſibi vſurpat:qͥ inceꝛ-

ta vel dubia iudicat.ij.q.j.nomen pꝛeſbyteri.quia
ſolus veus nouit coꝛda.ij.q.v.conſuluiſti.¶ Etum
vo ad apparẽtiamala vel bona nolite ſᷣm faciẽ iudi
Zrg vo d.d in tali iudicio facilit᷑ errat᷑: ſic oñſũ ẽ
.ix.ix.
¶ BHuiuſmodi autem in iudicio erroris multiplex
inuenitur cauſa ex parte iudicantis. Quarum pri⸗
ma ad ſimilitudinem accipitur oculos habẽtis in⸗
firmos:vel cecutientes:ſeu exiſtentes in tenebris.
Primi nanq; ſpeculum nouum et oculos damni⸗-
ficare dicuntur viſos et videntes:ſic iſti viſa peruer

tunt. Becundi vo non bene iudicant inter

feodũ ⁊ pulchrũ:inter auꝝ ⁊ auricalcũ:int᷑ florenũ?
nariũ cupriuʒ: int canẽ euiũ cuſtodẽ:⁊ lupũ ouiũ
rapacem:ita nec iſti more febꝛicitantium: palatum

ſtatecigiunt ſient ölnpo gultats
Nounit et Allpe: gua ſicntlupns
gatop et nü dunminetſeguela tin
teronesi ouilipacificeetyulpesintt⸗
ſimmorruuſeponeret t morte enage
uscuz eualerintunt ſcut anrefuen
uo Deoner xvij. Jmnplus acpit yt
loluclcij:quiitota vita ſua ppterm
icceptoem quantu poſſibileeſt om
Iin wietpauper onertit udicia: cten
oiacceperür müerget uertenütl
i ppteroodtä pater ipſipopuli
iniizquäcdo mone appropinnarer
Na paceſuntteſtamentu concisinter
dciequasnuncjpanit ed goibus
ſeponicdinatnegnitergſedumii
Gdlegiogen mencscterfingens
cenetoculos ad dwumlenandd aunm
nlkn nictiſtuc ea Pomtrts ini
tno:ſed miereremel mn iudici di
lummtin pſel avin. Gemſedicit
ſaoſawus eſeinatplt ei Diligene
rulgeiudcotutinnii

mnebisihſehhutniſognicinie,
ocnonſolumigeillannöin,
teqnisfönem guoginoco habet
ignßquinconnaſtani ſtecche
z tem interßteturinlidag
Mrieſtotencontta dctnins d,
landucat nonmandncentngint⸗
mreddttinbocqoͤſeguitunvenin
iceſtfien poteſtyſita do eihti
Bludicas Hota vrebacmatenu .
Tapparennlo malis quonunnuf,
pemner Etſcallcnins ilhicst
talis wlich eminet onectlothi
nobatumn . nii Geleda⸗
qno enutunplusottnbuidobe
wberet indicando ditiores mne⸗
res 1honorabiliores:ſicuticto⸗
s Tanratus teputtſanctigni
glide Banlnan H i i) En
i Gimmdier nilent
nm Monem daulor uſie⸗
Andanlmn ilienlln
tofsoletll
ſn nſlitiſne
. nedlan ſe en onc /

aumntlucie
mdkenĩ ilin nn

liij.

JIudicium humanum

habentes infectum et moꝛe cecutientiũ:quos videli
cet amoꝛ/vel odium/ſeu timoꝛ/vel cupiditas exceca⸗
uit ſanctiſſimũ virum:qui diligentiam magnam de
ourum habet cuſtodiallupum vocant dicẽtes: quã⸗
w üloꝛum intrat ſocietatem:ꝙ lupus eſt in fabula:
illiuſq; tam perſonam ꝙᷓ cauſam atq; verba cõtem⸗
nunt. deo vicit ſcriptura Job. xij.q; iuſtus ẽ lam⸗
pas contempta apud cogitationes diuitum: quia ſi
cut lampas accenſa væ die clara contemnitur 7 par⸗
uipenditur: parumq; apparet in conſpectu illoꝛum
qui vnocte illius diligunt et affectant pꝛeſentiam
Ita iuſti interius lumen gratie accenſi: parue vel
nullius ſunt apparentie: immo paruipendũtur ab
illisqui licet in tenebꝛis ſint peccatoꝛum:quaſi die
tam mundialeʒ habent pꝛoſperitatis. Tales nanq;
die pꝛoſperitatis illoꝛum durante:ſolent mundi lu⸗
minaria. œ quibus ſaluatoꝛ. Vos eſtis lux mundi:
tam in quotidianis locutiõibus qᷓ in extrinſecis iu-
dicijs:lin curijs maloꝛum ſi aliud ꝙᷓ iuſticia interue-
nerit contemnere: quia neſcierunt videntem igno⸗
ranter iu dicium: Yla. xxviij. Nota. ſ. vj. xj. ¶Me⸗
ſcierunt inquit videntez:id eſt pꝛophetam vel quẽ⸗
cunq; iuſtum:id eſt ve rali nõ curauerunt:qui de die
pꝛelentis tm̃ gaudent pꝛoſperitatis: qui tamẽlumi
ne illo vficiente: moꝛtis nocte appꝛopinquãte lam
padum pꝛeſentia: et lucem et videntis conſiliuʒ ha⸗
bereaffectant et feſtinant dicentes. Intẽde iudicio
meo:in pſal.xxxiiij. Et ſcᷣm iudicium tuum viuifi⸗
ca me. Iterum in pſal.cxviij. ¶ Eſt ergo tam veta⸗
libus ꝙ; æ illoꝛum iudicijs et actuum diuerſitate qᷓ
tum ad facta que in pꝛoſperitate faciunt:etĩ aduer⸗
ſitate cupiunt.ſicut õ lupo qui tota vita ſua oues de
uoꝛauit. et væ vulpe: quia ſicut lupus ille qui ex ve⸗
natoꝝ et canũ ꝗ imminet ſequela timens/libẽter in
ter oues ĩ ouili pacifice:etvulpes inter gallinas qua
ſimoꝛtuã ſe poneret vt moꝛtẽ euaderẽt imminentez
quã cuʒ euaſerint ſunt ſicut ante fuerũt.ſicut ille de
quo Pꝛouer.xvij. Impius accipit vt puertat ſemi⸗
tas iudicij:quiĩ tota vita ſua ppter munen 1 pſona-
ri acceptoem quantũ poſſibile eſt ꝓ mũdi verecun⸗
dia vei et paupeꝝ ꝑuertit iudicia: exemplo Uitiar e
ly/qui acceperũut mũera et ꝑpuerterũt iudiciũ.j. Re.
viij.ꝓpter quod tã pater qᷓnpſi populi amilſerũt w⸗
miniu:quãdo moꝛtẽ appꝛopinquare videt rogat ꝗ
ad pacẽ ſunt teſtamentũ condẽs inter oues chꝛiſti
eccleſie:quas nunq; pauit.ſed quibus ſepius nocuit
ſe pom oꝛdinat nequiterq; ſe humiliandolĩmagnam
q; dilectionem mendaciter fingendo:manus ad cru
cem etoculos ad veum lenando cum ſuſpirijs et ge⸗
mitu nicit iſtud pſał. Mõ intres in iudiciũ cũ ſeruo
tuo:ſed miſerere mei ſᷣm iudiciũ diligentiũ nomen
tuum:in pſal. vinj. Seruũ ſe dicitſſed ſerotinũ: qᷣa
ſero ſeruus eſſe incipit vi. Liligere etiam ſe ſimulat
qui veracius dicere poſſet. Omnia hec ideo facio et
loquoꝛ:quia a iudicijs tuis timui:in pſal.xviij. No
ta. P. vij.articulo.xx. ¶ In quibus verbis et factis
nõ ſolum pꝛedictis beſtijs:ſed etiam pꝛoditoꝛibus ĩ

caſtro obſeſſis et latrombus et incredulisaſſimilan

tur.¶ Pꝛimũ patet:quia ſicut obſeſſi qᷓdis foꝛtiter
fendere ſe ſperant: aduerſarium aduerſarijq; ſer⸗
uos et milites vilipendunt verbis et factis eis pꝛo
poſſe nocent. Sed quando amplius ſe vefenderenõ
poſſunt:pulcre loquunt᷑ que pacis ſũt rogãtes. Sic
pꝛoditoꝛes vei cvæũ et milites ſuos in hac vita in iu⸗
Dicijs ſuis:ideo accipiẽt ꝓlixius iudiciũ: Mar. xij.
¶ Becundũ eriã pater:qꝛ ſicut latrones ad patibu
lu vncti ſacerdotũ petunt pꝛeces /ſuffragia atq; con
ſilia:quos pꝛius in nemoꝛe vel in vmibus ſpoliane
runt. Sic ille qui edificat cenacula ſua nõ ĩ iudicio:
Miere.xxij.led ex furtolrapinalet vſurisl et iniquita

te. ¶ Terciũ inſuꝑ patʒ:quia ſicut incteduli oculos
fidei habẽtes vebiles:q vadunt mercari vel venari
vel alio Auoni⸗ modo negociari:nõ libẽter viris ob
ulant eccleſiaſticis: ſicut nec Melyal chꝛiſto: nec la⸗
tro ad latrociniũ vadẽs:fideli nec lippos hñs ocłos
lumiĩ:nec libẽter eos in ſocietate ducunt. mMonnulli
nãq; marinarij libentius fecum in mari latrones iỹ
bonos ducerẽt religioſos: qꝛ ſicut increduli Iterra
euntes ad nũdinas libentius latronibus obuiarẽt
ꝙ ſacerdotibus pꝛo quibo eſtimarent ſe peius nego⸗
ciari:quibus etiam ſi qua eis illo die cõringerentin⸗
foꝛtunia attribuerẽt eo ꝙ eis obuiauerunt: ita et in
mari tempeſtates/et infoꝛtunia potius bonis q; ma⸗
lis quos ducunt attribuunt:illi qui nec recoꝛdabã
tur iudicioꝝ iuſtoꝝ: an. xiij. Mota. S. x.xij. ¶ In
gquibus inuenire poſſentꝙ illoꝝ pſperitas et ſa po
tius ex illoꝝ bonoꝝ cõtingit obuiatione ⸗ ſocietate!
ſicut patet ve ſodoma ⁊c.que ſubuerſioms ſubmer
ſionis euaſiſſet ꝑiculũ:ſi vecẽ bonos in ſocietate ſua
pabuiſſẽt:quã tñ ommiũ maloꝝ ſocietas/ nõ ſaluare
ſed porius perdere potuit:ita in ꝓpoſito. ¶ Omnes
tamen pꝛedicti qui terra mariq; ſeruoꝝ œi ſocieta⸗
teʒ:quia ipſi ſerui ſunt dyabolivitant et fugiunt in
tranſitu moꝛtis:quãdo ad mercationes vadunt ma
loꝛis ponderis et piculi:ad poꝛtumq; pꝛoperant pe-
riculoſioꝛem: libenter ſacerdotibus viriſq; quibuſ⸗
cunq; obuiarent eccleſiaſticis. Nora hic xe militeqͥ
poſuit vnũ ſacerdotẽ in cauea:alijſq; om̃ibus elimi⸗

natis:poſtea ſine ſacerdote obijt vt dignus erat. Et

mirabile eſt quipꝛius timuerunt peioꝛẽ habere foꝛ⸗
mãa:in moꝛte ſemelioꝛẽ ſperant foꝛtunã eis obuian⸗
. Bic ſe habuit ille quiin tota vita ſua vel maioꝛi
parte vite ſue:nec vei diligit ſocietatem necmanda
ta necſeruitium:qui anteq patiatur contumeliã iu⸗
dicium veſerit: Pꝛouer.xvij. ¶ In quibus om̃ibus
dum ſeruoꝛum vi fugiunt obniationem vel ſocieta⸗
tem: ſeruos ſe eſſe oſtendunt dya boli et inimicos vei
quando vo in moꝛtis neceſſitate ſeruos querũt vœi
ſe per illos veo reconciliari:ipſiuſq; ſe ſeruos fieri:li
cet tarde quodammodo velle oſtẽdut. Ged heu tm̃
in verbis ſanctis ſtabunt ad iudiciuʒ: Ecxẽi.xliij.
ecũda vo cauſa erroꝛis in iudicio tam quotidi
ane locutõis q alioꝝ iudicioꝝ tã in curia eccleſraſti
ca ꝙ; ſeculari accipitur et intelligit᷑ ad ſimilitudineʒ
videntis lignũ rectum p inoꝛdinatum mediũ:vtpu
ta ꝑ aquam que nõ eſt medium:ita bene ad viden⸗
dum diſpoſitum ſicut aer:vel ꝑ plura media quoꝛuʒ
vnũ eſt diſpoſitum alind non: ad viſi ligni rectitu⸗
oinem oſtendendam:ſicut patet aere⁊ aqua. In
iſtis em̃ caſibus lignum rectum videtur curuñũ:quia
mediũ ĩ vidẽdo incõgruũ illud mẽdacit᷑ curuũ facit
iudicari. Sic in pꝛopoſito:illi quijin iu dicijs ſuis ſo
loſmedio vtũtur incongruo.ſicut ira amoꝛe/ mune⸗
re/vel timoꝛe vel qui bono medio vtputa legis iu⸗
ſticie ĩ aliquo de pᷣqdictis medijs cũ bono cõiuncto et
copulato vtũt᷑ ĩ iudicijs rectũ curuũ iudicãt et ecõ-
uerſo:ſicut patʒ.C.xvij xxxvij. ¶ Ee em̃ ralia media
L iudicijs in vſu habent᷑ ex verbis o ſtendit pphete/ qͥ
ſub verbis vepterito factũ narrat de pñti: Mich.iij.
Pꝛincipes inquit eius ĩ muneribus iudicabãt. Sa⸗
cerdotes eius ĩ mercede wocebãt:et pꝓppeteeius ĩpe⸗
cunia diuinabãt:et ſuꝑ dñm non requieſcebant. Ex

quo vſu concludipoteſt ꝙ in vſu habent erronee iu
Dicare.I Odeo ſᷣm iura taliũ teſtioniũ vel iudiciuʒ

q medus talibus vucunt᷑ eſt ꝓhibitũ. In cuiſignĩ
dicit vecretalis li.ij.ti.ð teſtibus.c licet. Secũdo q ĩ

cauſa diuoꝛtij ad teſtificandũ nõ admittitur:niſi in

ret ſeilla e quibus agitur didiciſſe imp edimenta
ante litem motam ꝙ etiã illa audierũt ab antiquio

ribus ſuis et fidedignis:et nõ ab infamibo vel ſuſpe⸗

vj.

vij.

Exem.

ix.

Judicium humanum

ctis et leuibus pſonis.cuius ſtatuti cã eſt: qͥ ſi aſſe⸗
rat ſe tm̃ poſt litẽ motam cauſas didiciſſe:iura pꝛe⸗
ſumunt ꝙ munerea parte accepto:vel ira vel amo⸗
relvel timoꝛe ad inquirendũ et teſtificandũ induca
tur:et ſic talibus innitens medus falli faciliter poſ-
ſet. ¶ Qnare vo addit ꝙ a fidedignis addiſcereenzʒ
opoꝛtuit. cguſa ẽ:qꝛ leuiũ et infamiũ pſonarũverba
minus ſunt credibilia:nec exi lis ad ven et certũ ꝓ⸗
cedi poteſt reſtimoniũ vel iudiciũ. Sicnt hec xcre⸗
talis inſufficiens reputat teſtimoniũ ſeu indicium:
quod ex talibus pꝛocedit medijs in cauſa diuoꝛtij
conſanguinitatis: ita neceſſe eſt ĩalia reputare cau⸗
ſa ſeu iudicio vel teſtimonio quocũq;. ¶ Ged ſpecia
liter invltima pꝛedicte cretalis parte delinquunt
qui alios indicando maloꝛum vel leuiũ vel grauiuʒ
ſeu puerſoꝛum adducunt teſtimonia dicẽtes: qꝙ a ta
libus audierunt:nõ ſolum ab vno ſed a multitudie
quod licet verũ ſit:nõ tamẽ ꝓilloꝛũ ſufficit iudicio
plurimoꝝ auditus:quia ſi clamoꝛ populi vel etiam
grauium: ſed peruerſaruʒ pſonarũ excuſaret væ alio
mala narrante vel iudicante patet ꝙ excuſatus eſ⸗
ſet:qui diceret chꝛiſtũ voꝛatoꝛem vini.Et Jahan/
nẽ baptiſtam vemoniũ habere:quia et alij hoc dixe
runt.ſicut patet Lu.vij.vel etiam ſi quis dicat chꝛi:
ſtum emoniũ habere:quia hoc alij dixerunt: Joh.
viij.vel ꝙ malus ſit:quia hoc alij dixerunt: Jo.vij.
vel qui eriã dignũ et reũ eũ eſſe moꝛte clamãt cũ to⸗
ta multitudine:qꝛ teſte Aath.xxvij.dicũt oẽs cru⸗
cifigat. In his om̃ibus exem plis:magna patet ratõ
pᷣcepti diuini Ero.xxiij.dicẽtis:nõ ſequaris turbaʒ
ad faciendũ malũ:nec in iudicio plurunoꝝ acquie-
ſces ſentẽtie vt a vero uies. Exquibus omnibus
oſtenditur ꝙ pater noſter qui pꝛedicauit vox ppłij
vox ei:neſciuit om nia:nõ ſolum quia contra legeʒ
fecit i vt pꝛedictum eſt:ſed quia etiam contra le⸗
gem fecit ciuilem:quaʒ ignoꝛare non debuit Codi⸗
ce li.ix.ti.d penis.l.vecurionum.vbi habetur ꝙ po⸗
pulus clamanit:ꝙ vcurionũ ſilij æbẽnt toꝛqueri:
ſicut alij vel beſtijs ſubuici. Imperatoꝛes vo cõtra⸗
dixerunt dicẽtes:q vane voces populinon ſunt au/
diende:nec eoꝛum voci credi opoꝛtet quãdo aut no⸗
xium criminis abſolui:aut innocentẽ cõdemnari de
ſiderarunt. hec ibi. Gloſa ibidẽ dicit ꝙ ſi pylatꝰma
le fecit:qꝛ iheſũ tenuit: Barrabã dimiſit. Cũ q̊ tã
clamoꝛ orſe Butatſeranele irrõnabilis ſit
nõ ꝓlus rõnis ha buiſſe videt᷑ ꝓ tanto pater ille coꝛ-
nutus qᷓ; pdicti iudeivel ppłus ille:vel etiã qᷓ ille qui
ſuꝑ vnũ miſerũ ad carcerẽ vel patibulũ ductũ cla⸗
mauit.et clamoꝛis cauſam interrogatus reſpondit
qꝛ alij clam auerunt moꝛe canũ quipcuſſum ꝑſequũ
tur. ¶ Talibus em̃ medijs iudicatus dicere poteſt
iſtud Yob. xxxiiij. In iudicando em̃ me mendaciuʒ
eſt. ¶ Cercia cauſa quare ſepe humanũ fallitur iu/
diciũ:ẽ peſſima nõnulloꝛũ conſuetudo:ex qua freq̃n
ter ↄtingit ꝙ licet quis multas bonas habeat cõdi⸗
tiones:ppter tñ vnã malã omnes alie quaſi obliui⸗
onitradunt᷑:vel plus ad malã qᷓ; ad bonã ĩ quotidi⸗
ana locutõe linguã ſuã applicãt. ¶ Et qꝛ hec apud
eos eſt antiqua conſuetudo ſuꝑ omnẽ contra cõſue/
tudinẽ illã wcentẽ noua in oꝛe latrãt canũ.⁊e quib
Caſſyodoꝛus. Canũ inquit natura eſt:vt nouis ho
minibus nõ acquieſcãt d eos latratibus arceant.
Muia igitur chꝛiſtus mandatũ nouuʒ vædit nobis:
Pherid. M ei nec illis qui noua wcẽt acquieſcunt
ꝛ?d ferociſſimis eos circũdant latratibus:canes un-
pudẽtifſimi Iſa.lvj.Qui dicere pñt.circũd ederũt
me canes multi:ĩ pſal.qui moꝛe canuʒ equaliter ſuꝑ
omnes extraneos:tam ſuꝑ ioꝛes vſq; ad papã inclu⸗
ſiue:qᷓ cardinales latrant:qꝛ ignoti ſunt tam ipſi qᷓ
opera illoꝛum.cõtra vecretũ quod dicit: facta pa⸗

pea ſolo veo iudicãtur.ix.q.iij.facta.Et ſatis ad li⸗
t. rã ĩ hoccaſu moꝛẽ ſequũt canũ:qꝛ ſicut canes:ideo
lat. et. q; igneꝛ it illos ſuꝑ quos latrãt:quoꝝ ſi ha⸗
berent noticiã nõ latrarent.ita iſti ſi multoꝛũ quos
iudicãt intẽtões:et oꝑa ſcirẽt nequaqᷓᷓ eos iudicarẽt
Cauete ergo:qꝛ quecũq; indicaueritis in vos redũ
dabit. ij. Paralip.xix.¶ Quarta cauſa et vltima q̃
in omi us pꝛedictis eſt cauſa cauſaꝑ:quare ſepe hu⸗
manũ fallitur iudicium: ꝓpꝛia iudicantis eſt falſi
tas et malicia qua infecti ſunt: ſicut vas infectum⸗
unmundũ:in quo oẽs liquoꝛes quantũcunq; pcioſi
ſoꝛdidant᷑:ita tales falſi t iudicio foꝛinſeco vł cetra
ctoꝛes ĩ quotidiana locutõe:quoꝛũ quilibet bona in
mala ↄuertẽs inſidiat᷑:ct in electis ſuis panit macu⸗
lã:Ecẽi.vj. ¶ Cuius rei cauſa ẽ:qꝛ ipſi tales ſũt:ex
quo accidit q; ſicut latro omnes vocat latrones:ita
malus oẽs ſuſpicat᷑ et iudicat malos.Viñ Cxry.ſuꝑ
Aſath. Difficile ſuſpicat᷑ aliquẽ malũ qͥ bonus eſt.
Et ecõuerſo foꝛnicatoꝛ nemmnẽ ſuſpicat᷑ caſtuʒ.nec
ſuꝑbus quẽqᷓ; ſuſpicatur humilẽ. Sic inqͥt qui nõ ẽ
ſacerdos ei:neminẽ ſuſpicat᷑ ſacerdoteʒ xi. mmo
ſᷣm HBerñ.in quodam ſermone. Qui pauꝑes abie⸗
ctũ te reputant:ſi diues ambitioſũ et auarũ.ſi affa⸗
bilis diſſolutũ.ſi pᷣdicatoꝛ vel wctoꝛ humani hono⸗
ris vel fauoꝛis queſitoꝛẽ. ſi tacẽs inutilẽ hypocritaʒ
ſi comedẽs voꝛatoꝛẽ.Et cã eſt:qꝛ ipi mali ſunt ſicut
oſtenſũ eſt. E. vij.arti.vj. ¶ Mõ eſtergo v eoꝝ iudi
cijs multũ curanduʒ qꝛ ipſi maliſunt qui iudicant.
Vñ Geneca de remedijs foꝛtuitoꝝ. Male ve teopi⸗
nant᷑ homĩes:ſed mali quibus ſq; dyabolus ſuadet
multos opinari malos:vt eoꝝ exẽplo audacioꝛes fi/
ant ad malũ ꝑppetrãdũ.ſequit᷑i Seneca.Si ſcipiovł
alter ſapiẽs h̊ loqueret᷑ mouerer ſi h̊ iudicio facerẽt
nũc vo moꝛbo faciũt:ex quo moꝛbo peiꝰ eis accidit
qᷓ; ebꝛietatis laboꝛãtibus moꝛbo/qꝛ ipᷣꝓ vna duos
eſtimare dicũt. Iſti vo ꝓ vno malo/totã vnã multi
tudinẽ vel religionẽ malã eſſe iudicãt:qꝛ ipᷣe talis ẽ
ſicut patet ꝓ Senecã.A.xxvij.xxj.Omi gᷓ ſic iudicã⸗
ti loquit᷑ apłus Ro. ij.dicẽs. Inexcuſabilis es o hõ
oĩs qui iudicasſĩ quo modo alteꝝ iudicas teipᷣm cõ
cinas. Nã ⁊ loquela tua manitfeſtũ te facit:Mat.
xxv. Cui ab illo audiente dici poteſt. Exoꝛe tuo te
iudico ſerue nequã:Lu.xix.
Contra vo pꝛedictoꝛum iudicum iudicia:et ſpe⸗
cialiter contra illos le quibus in vltima parte pꝛe⸗
dicti articuli dictũ eſt:q videlicʒ pꝛo vno malo om
nes tales eſtimant vel ſaltem eis conſentientes: pꝛo
pter quos omnes abhominãtur. ¶ Sũt pꝛimo lan⸗
dabilia facta tam iudeoꝛũ qᷓ ſaracenoꝛũ. Secundo
naturalis ratio etexempla. Tercio wctrina ſancto
rũ ⁊ totius creature ?⁊ ſacre ſcripture ꝓceſſus ⁊ leges
ciuiles.Quarto actões et ſanctiones vi:omnia em̃
iudicia illoꝛũ repꝛobant:et peruerſa eſſe oſtendunt.
Pꝛimũ patet Juõ.xx. vbi illis degabaa peccanti
bus filij ifrahel ſm̃modo malefactoꝛes ad pumiẽduʒ
etebãt dicentes. Lradite nobis flagitioſos ve ga⸗
aa vt moꝛiant᷑.nec alijs nocuiſſent niſi illis auxiliñũ
pᷣbuiſſẽt. Saraceni etiã Juð.xv.ſolũ SGamſonẽ pe⸗
tebãt:⁊ ipſo ſolo et nõ ł fratribus ſuis ſe vindica/
rent. Iſtis ergoſppeioꝛes ſũt quidã xpᷣiani:otra ques
viri niniuite ſurgẽt ĩ iudicio:Lu.xj.¶ Scom etiam
patet ꝙ; contra naturalẽ ratõnem et exem plũ eſt:q;
totus cumulus palea eſtimetur:quia ðᷣ illo palea vi
ſa eſt exire:vel ꝙ nihil in camino vel coquina eẽ eſti
metur niſi fumus:quia fumũ inde vidẽt erire/vel ꝙ;
totũ granũ lolliũ opinentur.quia granũ lolli in eo
inuemunt vel ʒiʒanie/vel ꝙ omnes denarij in ciſtavł
burſa falſi dicantur:qꝛ vnus falſus inter eos inueni
tur:vel oẽs cantoꝛes ſint mali:quia vnus talis in⸗
ter eos diſcoꝛdat.vel ꝙ om̃s apoſtoliſunt indas:qᷣa

j.

tales
Hzonne nnnn
nuitqugiti inquitaltermo ta

8 cE marunoentfanes cjetiin dictt
nieſitningeudtaſiS
cactuoſtenolter pceſin Vug in qua
hecilltrchhtratales cigir auion
ſeroabhominabantur pꝛopter vnnz
cnmcõmiſit a wmno ſna ſenlbit tame
lainad Vlincentii wnatiſti ſint pa
Nitxlxh. quontülibet Cuius tenoꝛtt
lunlicet vigilet diſcplina wmus mee⸗
rerhommines pino:necmihiarrogart
ſs mea melloꝛ ſit i archa Nor: vbit
Mies nus repꝛobo mmuetus aut melie
bubecidictii Eijſce anclllzr filĩe
Nſtqj wnus Ilaacclo duobo genis
Cbdler, Eſirociddadn ſingliate
charitativeſrecor did d galteltis
mmmed ernd do ſeruire cepeſicut din
ſum meliozes gaiimonaſteris pit⸗
heiortserptuse aii monaſtend de
Nͦſlicpicns Aug derdis
lackentumger gipturari ougines
Nomnis acinetdintsfalſan
1 pbonis et malis ſinubegnun.
onliucicnrentur velyituperarent

Cerentur eopter malonumn ſoa
ſüisintnſann tentdnen

ſam nj (⸗ g
ig e ginatſit miin⸗
enechafhrkulnp Aaled roni
nalubuoſad fabalioſini
naloa ſttpgigldancgcihießf⸗
niciͦſegniti Genen Biſchirf
Anerei monerenſiinciciofacerif
dcllt erno ndibope eb acit
Mrͤtus norho eißip nn ⸗
Nſti op mo nulo toti nimin
oninoli eſeiuccit ͤetllii
neri Ayij m Ofig ſtincici
ſo ij dicis Meranſabllis ohi
uo mogo alter iudlegs teiini
nela uo monifeſtu tefacit. Aet.
Miente dicipoteſt. Exoꝛe tnott
iaorum iudicum indichnetſh⸗
d quibus in ltna partepn
jeſte idttigheo momalen
velſaltem eis onſenttentneni
hommnim (Bitpinte⸗
iuderi larachoi. eann
teranpls ftud htiiuſii-
nergrſnnun ſier n
azasctſinctie unannun
cleroefeoſtndnt
ꝛobantit oen, unt
tiiliguhuuic⸗
n iamm,, , linij
inogo nulc ritaſos vgl
tenohis toln e⸗
udten iilsauri
lisnon ci gmmſne /⸗
ni sſnsſeſindi⸗

riij.

Judicium humanum

vnus talis inter eos inuentus fuit/vel ꝙ ipſi omnes
conditiones habeant effectiuas:et vicioſas:qꝛ vnazʒ
tal em habent conditionem/vel ꝙ in eis omnia mẽ⸗
bꝛa ſint leſa et infirma:quia vnum ẽ tale:vel ꝙ fons
dicatur calidusi vel tepidus ſeu inſipidus / vel tur⸗
bulentus:quia riuulus w illo veniens et multuʒ di
ſtans talis eſt conditionis:immo peiꝰ. econuerſo di⸗
citur:quia fons ille recens eſt et clarus: et q inſipi⸗
Ditatem illam a terra traxit per quam tranſiuit: vel
ꝙ omnes oues moꝛbidas iudicent:quia vnam taleʒ
inueniunt. ſed potius econuerſo paſtoꝛ bonus oueʒ
infirmã a ſana diſcernit:eiq; et non ſane medicamẽ⸗
ta impomt dicens. Judico inter pecꝰet pecus:Eʒe⸗

chi.xxxiiij. ¶ Nec etiam ipſi:qui omnes xe vna con⸗

gregatione tales iudicant:quia vnum talem vident

concederent ꝙ omnes v ſtatu ſuovel arte mali e᷑nt

quia vnus inter eos talis inuenitur. Oni em̃ vxoꝛa⸗
tiſunt vel vxoꝛate nõ iudicant omnes adulteros vł
a dulteras: quia vnum vel vnam talem audierunt.
nec milites: omnes milites concedunt vel iudicant
eſſe pꝛoditoꝛes:quia aliquando vnus vel plures ve
ſtatu illo inuenti ſunt tales. Patet ergo ꝙ cõgrue re
ſpondit religioſus cuid am militi querenti: an om-
nes eſſent tales qualis illequi rarce tale nephas cõ
miſit.Cui ille.Eſtis vos omnes pꝛoditoꝛes:q̃re in⸗
quit queritis:qꝛ inquit alter mõ tarde ĩ tali ciuita⸗
te ꝓ ꝓditõe fuit quidã miles tractus w oꝛdine mili⸗

tie veſtre.ſi dixeritis ꝙ; nõ:quare q̊ aliter v alijs iu⸗

dicatis q;ᷓ de vobiſipᷣis.Om nia iſta exempla tã in fa
ctis et naturis eytraneis ꝙᷓ etiã in dictis et factis p/⸗
pꝛijs oſtẽdũt ꝙ nõ recte iudicaſtis:Sap.vj. ¶ Ter⸗
cia etiã oſtendit ex ꝓceſſu Aug.in quadã epla quaʒ
ſpecialiter contra tales edidit:qui omnes de mona⸗

ſterio abbominabantur pꝛopter vnuʒ qui turpefa⸗

ctum cõmiſit æ wmo ſua.ſcribit tamen illaʒ epiſto
lam ad Tlincentiũ wonatiſtã.ſicut patet in vcreto
diſt. xlvij.quantũlibet.Cuius tenoꝛ talis eſt. quan
tum licet vigilet diſciplina wmus mee homo ſum ⸗
inter homines viuo:nec mihiarrogare audeo:vt ᷣ
mus mea melioꝛ ſit iᷓ archa Moe: vbi tñ inter octo
hoĩes vnus repꝛobo inuẽtus ẽ aut melioꝛ ſit qᷓ wom⸗
abꝛahe cui dictũ ẽ. Eijce ancillã⁊ filiũ eiꝰ.aut m eli
oꝛ ſit qᷓ wmus ſaac:cuið duobo gemiĩs dictũ ẽ. Ja
cob dilexi:Eſan odio hahni. ſimpliciter aũt fateoꝛ
charitati veſtre coꝛã dño veo qui teſtis eſt ſuꝑ ani⸗
mã meã.exquo cæo ſeruire cepi:ſicut difficile exptus
ſum melioꝛes q qui ĩ monaſterijs ꝓfecerũt: ita non
peioꝛes exptus q; quiĩ monaſterio fecerũt. hec ille
Mõ ſolũ ex pdictis Aug. verbis:verũetiam ex to⸗
ta creatura et ſcripturaru oꝛigine a pꝛincipio mun⸗
Di om nis ſocietas:et mus ſeu familia inneni mi⸗
xta v bonis et malis ſimuł:a ꝙ nunq fuit iuſtume
boni iudicarentur vel vituperarentur: vel minꝰ oi⸗
ligerentur pꝛopter maloꝛum ſocietateʒ: immo plus
potius ſunt diligendi et honoꝛandi ſicut multis ex
emplis oſtenſum eſt. G. C. xiij.iiij. Adam duos fili
os habuit.quoꝝ vnus Cayn peſſimus Abel fratreʒ
ſuũ occidit: quis nõ diceret᷑ inſanire ſi odio haberet
abel bonũ ꝓpter fratrẽ ſuũ malũ:vel qͥs poſſſ eſſe po
tẽtioꝛ vel virtuoſioꝛ ad euſtodiã ſue religiõis:vel ᷣ
mus quaʒ adã a vo in padiſo foꝛmarus: nec tñ ipſe
cuſtodire wmũ ſuã ſciuit/ quin inter duos vnus eẽt
malus.hoc ̊ factũ in illo cogitãtes quã materiã ha
bent vituperãdi pꝛelatũ:qui nec eſt ita ſapiens nec
foꝛtis vel potensſicut ipſe qui etiã plurimos habet
ſub ſelſi vnus dæ illis malus inueniat᷑.aut quã mate
niã habẽt loqni cõtra illos qui ve cõditõeſunt abel
qꝛ frẽʒ bñt Cayndẽ dici põt œ archa Moe⁊ de fi
lijs eius.et womo abꝛahe et filijs eius:quoꝝ vnus
erat Yſaac bonꝰ:aliꝰeſau malus.⁊ de wmo Ioae et

J x.

filis eius: quoꝝ vnus Jacob electꝰj alter Eſau re⸗
pꝛobus fuit. Et e wmo dauid et filijs eiꝰ: int᷑ quos
q cõtra pa
trẽ et fratres rebellauit. Et w cetu electoꝝ p ſãctos
aplos. Ypi nãq; oꝛõnibo pmiſſis. vij elegerut: Acx.
V. quibus tamẽ vnus poſtmodũ Micolaus vide-
licet aduena antiochenus peſſimus effectus eſt hbe⸗

fuit ſalomõ ſapiẽs:et abſalon maledictꝰ:

reticus. Quibus vo cerera tã veteris qᷓ noni teſia⸗

mẽti xempla nõ ſufſiciũt ad talia dimitrenda iudi⸗

cia.exemplũi

habuit nõ ita elegit nec ita cuſtodiuit: quin illoꝛuʒ

Judas videlicet malus fuerit. QOuis q̊ ita cecipit᷑ ꝙ

i vel illo etxꝝ videlicet et paulum
cũ ceteris alijs vitupet vel odio habeat vel minꝰvi⸗

uluũ pᷣlatũ vel illos apłos
ligat:qꝛ Judã ſubditũ habuit xpᷣe: ⁊ apli ſociũ ⁊ fra
trẽ.ergo neca foꝛtioꝛi illũ qui in eligẽdo ⁊ cuſtodien
w mimus ſufficit et plures cuſtodire habet. vel illos
qui plures habẽt ſocios ⁊ fres.xe hoc ꝙ vnus illoꝝ ẽ
Judas. Iteꝝ quos oĩla pᷣicta nõ reuocãt a talibus
ludicijs exempla terrena:ſalrẽ illð reuocet celeſte ex
emplũ:videlicet clauſtri et religiõis ſanctiſſimetri⸗
nitatis in celo empireo: in quo inuẽti fuerũt angeli
boni et mali.nectñ boni vituperãdi ſunt ꝓppter ma⸗
los:qa ſicut inter angelos boni ſunt optim:et mali
creaturarũ peſſimi:ita inter viros religioſos ſen ec-
cleſiaſticos. Sicut ergo ve pdictis ſocietatibo vel re
lig ionibus nõ vituꝑatis bonos ꝓpter malos: ſicut
et nõ ceſpicitis in vobiſipᷣis oꝛnameta vel bona/ vel
carneʒ ipſam ꝛoptel purgamenta que emittit:nec
vinũ pꝛopter feces vel alia purgamenta que ſuperi⸗
us emittit. ĩmo illud plus appꝛeciatis:quia ſignum
boni vini eſt:quãdo ſe bene purgat: ee Rani coꝛru⸗
pti:quãdo ſe nõ bene purgat:ita nec oꝛdinẽ vel ſta⸗
tũ ſeu religionẽ quamcũq; ſcientes q illi qui illaʒ ſn
ſtinere nõ poſſunt:ſed ſua veſideria ſequentes exeũt!
vel alia ſcãdaloſa a pꝛeceptis religionis ſiue recedẽ⸗
tes cõmittũt purgamẽta ſunt illius ſtatus. quibus
emiſſis ſtatus ĩ ſe mũdioꝛ eſtet clarioꝛ et cõmenda/
bilioꝛ:ſicut oꝛdo apoſtoloꝝ et angelon: Juda et lu⸗
cifero eiectis. Et ſicut granũ palea eiecta: et cerui⸗
ſia et vinũ purgamẽtis eiectis.et melodia coꝛda vel
cãtoꝛe malo amotis. Mota. R. M. v. xxxiiij. cũ ſequẽ
tibus. ¶ Patet ergo ex pᷣdictis ꝙ; melio: modus ar
Foend vel iudicandi eſſet ecõnerſo et nõ ſic vt vide
icet oꝛdinẽ illũ potius melioꝛẽ et ſanctioꝛẽ iudica⸗
rent qui plures habet apoſtatas qᷓ ego. Sic argue⸗
bat rex ille nobilis quo habetur. S. vj.xxxiiij.⁊ra
tio nabiliter quidẽ:qꝛ ſicut nõ eſt verecundũ immo
laudabile in omni natura in qua eſt coꝛruptio ꝙ ſe
urget ſic cc. ¶ Bicut ergo illi gloꝛlani Pſtemqur⸗
bu mali diuidutur: ita illi materiã nõ hñt gliandi
ĩ quibus mali impune ꝓmittunt᷑:v quib nõ opoꝛ⸗
tet ꝙ exeãt ad malũ ppetrandũ:qꝛ et inter illos hoc
facere poſſunt.Et quare ab illis apoſtatarẽt vel il/
loꝝ dimitterẽt habitũ:in ter quos apoſtaſia ab obe
