quare leges addiſcũt:vt talibo placeãt:et ꝓ venatõe
pꝛede:ab eis ꝓmoueãt᷑. Et ex hoc ſequit᷑ cauſatũ ſeu
effectus omniũ pᷣdictoꝝ erroꝛũ vident em̃ ꝙ ad illuʒ
effectü contingere nõ poſſunt ſine arte mẽdacijſ⁊ ſa/
gittis cautelaꝝ ⁊ pharetrarũ falſitatis: Omnia iſta
cũ eſau afferunt ad venandũ. et in tãta multitudine
tanqꝙᷓ; foꝛtiter fideles et wmeſticos fidei.et nõ feras
peccatoꝝ venant᷑ ꝙ qui volunt iuſte et pie viuere cũ
xpᷣo quaſi vbiq; ꝓpſecutionẽ patiunt᷑:intantũ ꝙ ſunt
quaſi ꝓplexi:neſciendo quid eligendũ agenduũue ſit.
quia ſi alijs falſis in ↄſpirationib et duodenis ⁊ per
lurijs et falſitatibo ſe ↄfoꝛmẽt:dãnationẽ incurrunt
eternaʒ. Si vero alijs ſeↄfoꝛmare voluerint:nec eoꝝ
odeſcendere puerſe voluntati inſidiant᷑ in occulto et
in publico:ſicut lupus agno ⁊ miluꝰ pullis:eos in di
ctando diffamãdo/accuſãdo iniuſte ⁊ vexando inſo
cietatibo ſuis et ↄgregatiõibo ſuis vilipẽdẽdo:intã/
ti.ꝙ tedio affecti dicere potuerunt/illud Sañn.xiij.
Quid eligam: ignoꝛo. Si eniʒ hoc egero:moꝛs mihi
eſt.ſi autẽ nõ egero:nõ effugiã manus veſtras.Et il⸗
lud Yob. x. Gi impius fuero ve mihi:eſt ſi iuſtꝰ nõ le
ua bo caput meũñ afflictione et miſeria ſaturatꝰ. Dec
etiã cauſa eſt dilationũ er longoꝛũ ꝓceſſuũ:qͥ in arte
et curijs fiunt aduocatoꝝ:ſq; Rcue capiunt. Si
em cauſa ſtatim veterminaret᷑:nõ eſſet multũ lucrati
ua.Et ey hoc ſequit/ qui pecuniã nõ habet:nunqꝙ;

cterminabit.qui vero in pecunia abũdat: diu expe

ctabit: quia diffinitiua ſententia in longũ ꝓtrabere
tur minus ergo veraciter incipiunt ꝓceſſus ſuos di/
cẽtes. In ei nomine amẽ veraciꝰ dicerẽt vt freqnt᷑

Iſaac cecucienti.ꝓpterea em̃ diligebat Jſaac

N
ℳNh,
WNWD iiin ,rcmnue aj d ilnen
. . li⸗ mumgah nicil. vcniss
innũmni nomine:amẽ Quia ibi pecunieò bedũit n nae Sole nene⸗
omnia:et in curijs illoꝛum potius nummus qꝙᷓ œæus ihirilaii cornin vla
audit᷑ et expeditur. ſiblli t l te i limen in
Quarto videndũ eſt quõ minꝰ veraciter ſe excu⸗ Ars. iiij. ei ecun e itnde n G
ſant. Aliqui em illoꝝ dicut:neſcimꝰ cauſã quõ vefen xxxiij. gitg thinnen tctih d⸗ icrdi
dimꝰ eſſe iniuſtã:clienti credimꝰ.ſi nos vcipit:picu ehs tönedobi⸗ erniſrene⸗ en
lũ ſuum ſit.leges ꝓ vtraq; ꝑte adducipoſſunt:anteq Hat giechnß ue nne⸗ ain
veritas p iudicẽ veterminet᷑.cuiꝰ ꝑs potioꝛ ſit: igno⸗ garetm cndtninli gniſelhe
ramꝰ. Quibo rñdet᷑ multiplicit:oſtendendo ꝙ videt᷑ gelcet, enanmnin oͦng
hoc nõ ſufficere. Pꝛimo:qꝛ ſicut vnꝰ cliens iurat ptẽ ſontnn niinlhin ana Se
ſuã verã its alius ſuaʒ:et hoc aduocato ↄtrarie ptis Olanel richitlin Gcötn amg
iuraret.quare ergo plꝰ credit clienti ſuo:niſi qꝛ dat rilii , wan Nbius. deaan
pecuniaʒ: Ocdo:quia ſicut ignoꝛãtia nõ excuſat ſa⸗ lltein nawti dſtolmnd⸗ rit.
cerdotẽ in his que ad officiũ ſuũ ꝑtinẽt: AMal.ij. La⸗ riciienlnmigin guateu
bia ſacerdotis cuſtodiũt ſciẽtiã:et legẽ exquirunt ex mionicier Giennimeoic, ſe
oꝛe eius:nec medicũ ab irregularitate ſi aliqͥd dimit ſotnere⸗ 6 Ptumiſcißefn
tat ve ↄtingẽtibo: Ita necaduocatũ a peccato ⁊ reſii mnd ſuhnatni ecuniufoclh 1n
tutione:ignoꝛantia in ſcientia ſua ſſicut patet in ſũ⸗ gcitifet Se⸗ nirduclachonn
ma ↄfeſſoꝛũ.li.ij.ti.v.q.clxxv. Secũdo rſpodet᷑: lio rüiij uutlie Wil mäftäntt
veritas in pꝛincipio cauſe ſit obſcura tñ qn materia xun. nekct) aunnunnnt ſkibain
eſt diu trita et diſcuſſa:raro vel nunꝙᷓ eſt quin appa tumgnit Gichecun cmu it
reat que ꝑs ſit iuſta:et q iniuſta/⁊ tũc tenet᷑ infoꝛma it edicl oſhiald Ctpp Anilhii
re clientẽ ſuũ œ iniuſticia ſua:et ſibi ↄſulere ꝙ ceſſa⸗ Eens Etl Niat Aucy vn ide
retic ſi nollet:ad minꝰ ipſe ceſſaret ſtatim qũ habet ſirpegt ivoͦcſef tots E.
cauſã veſpatã:et ipſe incipiet eſſe actoꝛ et defẽſoꝛ ma lnb egiali Ftuin omncllus
le fidei. Et ad hoc iurãt videlicet ꝙ nõ væfendãt ꝑtẽ nnſ iucficcit ,ini en. Eti
falſam:et dimittãt deſpatã. Sed heu nõ ceſſãt:ne n eſer cquürucightant
vel ſalariũ marꝰ/vel famã amittant:et ſic minꝰ repu H

rirn i⸗ lucrũ ercitund amitterẽt in tnturo⸗Tlab huer
illis falſi reputent᷑ quoꝝ pecuniã receꝑunt: vł ab eis Ne⸗ mide⸗
patiant᷑. Judicũ ergo Sibigar quãtũ poſſunt:in pᷣ/ nigatei nnninn
ludiciũ et dãnum alterius ptis/ vel dant ↄſiliũ cæ die lcicſtctcona ark⸗ —
amoꝛis vł cõcoꝛdie accipiẽda: et ꝙ pacẽ faciat:a ꝑte gi⸗ Donümalozetechun ii i
iuſta aliquid accipiẽdo ð qua mipil iuſte caꝑe poteſt Dltſunr ſpünlterlendſtipaſ
qꝛ hocno dat volutate abſoluta:ſed ↄditionata: ſiẽ Apconetendd nalü nd cloreapparen
nauta ꝓpijcit merces in mari:ne plus ꝑdat:ita bic re⸗ Dit Iitulez nunen, rtan iimn nalul
dimit iniuſtaʒ vexationẽ. vel ſaltẽ ad hoc agit:vt ꝑs leſcla eubſcicut. Dicits malu bonum.
iniuſte leſa remittat expenſas ⁊ damnaique in placi qii eg Etintiti iſud ialitans no⸗
tando ſuſtinuit ad que ⁊ iuſticia ↄmuni obligatur. ſoauſan veru i pouptata cömm porent
omnia hec fiũt cõſilio impioꝝ/qui nõ reſurgẽt in m nuneracifalitate Obuut ſlollsln
ↄſilio iuſtoꝛũ ad ſalutem:quia conſilium vei ſpꝛeue⸗ eiiſeng heberpcioꝛi gre ſinegeins pa
rut: Luce.vij. ALegiſperiti conſilium vei ſpꝛeuerunt. 1 epiisgalautun ſong ihaffucit Penſ⸗
Zercio excuſatio ilioꝛum nõ valet Quia m tul xv. r Baaaſagn j
liũ in rhetoꝛica ſua oꝛatoꝛ vebet habere tria: ſcilicʒ untiinnu⸗ ſanei Megſul
monſtratiuũ/deliberatiuũ et iudiciale.Si ergo er nit Si B . nſinegalſeftan,
ret falſũ aſſumẽdo:vnu iſtoꝝ videt᷑ dimittere:vide- Jeinppoſtoindocſecl Gedufn

☛

licet veliberatiuũ.qꝛ nõ bene deliberat an iuſtũ vel fnunng uflllifinga neei
iniuſtũ ſit quod ei dvemonſtrat᷑ a cliente. Et ſi delibe neneinaß Burſegaſn d
ret nimis leuit᷑ et ſuꝑficialiter: hoc facit cupiditate eſeminitrwbiuſict Etiden dicätſtari
vuctus. Contra iſtud etiã deliberatiuum multũ ce⸗ R aſtapgöterdienid iſtniſtütn⸗
linquunt illi qui vulgaliter vocant᷑ ſergãtes qui qñ hatinenlüeſtne mulnlllan inr oan
ducuntur ad ſtandum cũ alijs et loquendũ ſolumõ aunmonercziufice. Qliafmnoz *
pꝛo dieta nõ inquirunt niſi er qua ꝑte plus datur:et ſiu necmniſer faat⸗ hanch

aliqñ poſt pactum ad ſtandũ cum vno:cum plus of/
fertur ab alio. Pꝛimi velinquũt:et nõ ẽ dubiũ.quin
ſic frequenter inuent malos iniquis pꝛebent auxi/-
lium.⁊ quoniã linguis ſuis wloſe agebant:iudica il
los veus In ps.v. Pars em falſa vt cõmuniter plus
dat: vt ꝓꝑ munera ſnppleat:quod ⁊æ veritate ei veſt.
Qui ergo ad plus reſpiciunt:neceſſe eſt eos ↄtra ve⸗
ritatẽ loqͥ. ps.v. Mõ eſt in oꝛe eoꝝ veritascoꝛ eoꝛuʒ
vanum eſt. Alij credunt excuſani ratione dubij quia Axvj.
ante iudicium dubium eſt que pars iuſticiam habe⸗
at.ſed in hoc vidẽtur magis accuſari q; excuſari. Qꝛ
dicit lex ꝙ in dubijs certioꝛ pars eſt tenẽda. Uerbi
gratia. Oi dubitetur vtruʒ eccleſia ſit conſecrata an

.
ra⸗ lates Etſichong ,g a Mand
nõ: eſt conſecrãda. cæ con. ol.j. C. w eccleſiarũ. p to. ſinrlorarban eſiar az
It em picit lex: dubia in quibus verti animaruʒ WW
periculum: væbent trabi ad partem et pꝛeſumptionẽ fünmin ni ehabuſtein E
tutioꝛem. Ertra e ſpõ. Juuenis. Ideo in dubio pᷣ⸗ nlunmmii ddcnmäinite
g lhisa
ahlege i⸗ Eingdi
n eg

—
̃r rr ,

lſcuſtararo e n Etirgiimatenia mi

ercitiuamitteretin futuro:
duop hemnii —
engo plongat qnaͤtil poſſuntanp⸗
altenus ris vel dant aſilü dedle
eacclpleca: ctg pace tacigt apte
Plidod qua nibiliuſtecaepoteſt
Utateabſolutarſec ollinonata: ſi⸗
s in man: neplus poot:itabicre⸗
monẽ. pelſalteag hocagit ytys
it epenſas / damna/quennplac
que viuſtiaa omunn obligatur.
coſllio uinpiop qui no eiurgetin
utem: quia conſilium lſpꝛeue⸗
ſperiti conſilium deiſoꝛeuerunt.
ollloꝛum no valet Qiaymtul i
oꝛatoꝛ Abet habere tria: lalic
tberatiui et iudiciale. Bi ergoer
wnüiſtop vider dimittere ie,
gen bene dellberat an uſti nel
monſirat adiente Et ſi lbe
Apficuliter: voc dact aplatne
ud ctis wilberatiuum multi,
lgaltt wenkſniſe gu
gum ci alis t onen i hln

trunt nlſiero⸗ gerr
ad ſtandu um Mo⸗ Fte

imimimnguit ctd edubli un

yxxxvij.

xxxviij.

Fabul.

xxxix.

.xl.

Aduocatus

ſumitur.paganus nõ baptizatꝰ. SDe con.di.iiij.c.par
uulos.et.c.ſi nulla.Cũ ergo aduocati.ſintĩ dubio de
veritate ꝑtis tutioꝛ ꝑs eſſet vtrãq; ꝑtẽ veſereꝛe.qᷓ ꝑi⸗
culoſe exponere. Ded dicẽt. Ergo nũqꝙᷓ eſſet placitũ
nõ ẽ mihi incou eniẽs.Sed valde cõueniẽs.et vtinã
ſic eſſz. videt᷑ idẽ. vbi aliqs dubitat. Vtꝝꝑ res quã te⸗
net / ſit iuſte vel iniuſte acqᷣſita:ſecurius eſſet reſtitue
re:ſpãliter vbi maioꝛes hret euidẽtias ve iniuſticia.
Bicut etiã rõne dubij:tenet᷑ iteꝝ cõfiteri. Si em̃ ve⸗
beret magnã pecuniã ponere in re emẽda:nõ facilit᷑
crederet venditoꝛi v iuſticia:ſed diligẽter munimẽ-
ta ſcrutaret᷑:c certitndine quã facẽ poſſet/inqͥreret.
Quare q̊ veritatẽ diligẽter nõ inqͥrunt:vbianima ẽ
pᷣponẽda:q potioꝛ ẽ et melioꝛ qᷓ pecunia:Seo dicent
cauſa ẽ certa:ß euentus dubius.cõtra:impoſſibile ẽ
vtrũq; cõtradictoꝛiũ eſſe certnʒ. Pꝛeterea:vbi ance⸗
ens ẽ certũ cõſeqns ẽ certum.igitur ⁊c. Sed dicũt:
plus teneoꝛ credere clienti meo:q aduerſario. Sed ꝓ
certo ſiaduerſarius pꝛeueniſſet:ipᷣe fuiſſet cliens cui
credidiſſet. Ged ſicut pecunia facit: ꝙ pugiles in frã
cia et alijs ternis/ vbi fiüt duella exponunt ſe piculis
coꝛpoꝝ:et ꝓ pecunia manũ freqnter vel pedẽ vel vi⸗
tam amittunt. Sic pecunia facit qð aduocati expo⸗
nũt ſe ꝑiculis ſpũalibo. Et ꝓ pecunia vitã amittunt
eternꝗ.Et ſic dicit Augu.⁊æ ciui.ei.li.iij.c.xiij. e
lius eſſet pugilẽ nõ eſſe:qꝙ tota die cũ gladio ludere
in vite ꝑiculu. IJta in ꝓpoſito /melius eſſet ſine ſapi
entia mũda eſſe:qᷓ cũ ea anim ꝑdere. Et ſicut peſſi⸗
mus pugil eſſet/qͥ quãtũcũq; care cõdnceretur/ſi pu
gnare vellet cõtra pꝛem vel mr̃em: Ita peſſimiſunt
q ptem defendũt cõtra deo pꝛem/ideſt veritatẽ:et cõ
tra mr̃eʒ eccleſiã:qͥ pꝛo munerib patri.i.veritati ma
ledicũt et cõtradicũt:vocãtes patrẽ nequã: dicentes
bonũ maluʒ et ecõuerſo.Et veꝝ falſum: et ecõnerſo.
Tales ſunt ſpunaliter lepꝛoſi.diſpoſiti em̃ ad lepꝛam/
auxꝑ cõmedenw/malũ ſub coloꝛe apparenti abſcon/
vuũt. Ita tales munera recipiẽm/malũ lepꝛe qð in ꝓꝑ
te falſa ẽ:abſcõdũt:vicẽtes malũ bonum:yſa.v. Et
xj.q.iij.ve qͥ. Et intãtũ iſtud falſitatis mõ regnat.q;

hñs cauſam verã cũ pauꝑtatelcõtra potentẽ vel dã⸗

tem munera cũ falſitate. Obuiat q̃ſi olla lutea cont
eneã:q ſemꝑ habet peioꝛẽ ꝑtẽ:ſiue pꝛius ꝓcutiat:ſi⸗
ue pꝛius ꝓcuciatur:ſemꝑ ipᷣa frãgit᷑. Ideo fabule ha
bent / ꝙ olla enea volẽte ſe ferire cũ lũteaſlutea refu/
tauit.dicẽs:ſiue ꝑcuſſeꝛo/ſiue ꝑcuſſa fuero:peiꝰ mihi
erit. Bic in ꝓpoſito in hocſeculo. Ged in futuro vir
a ferrea tanqᷓ; vas figuli ↄfringet eos.ps.ij. Vobis
egiſperitis ve:Luce.xj. Aut ſe excuſant:dicentes ſe
eſſe miniſtros iuſticie.Et ideo dicũt ſtatũ illoꝝ ſoli
dũ et ſecuꝝ /qð veꝝ dicerẽt/ ſi ſtatũ ſuũ tenerẽt. Sed
heu timendũ eſt:ne multi llloꝝ ſint pocius miniſtri
mammone:q in ſticie. Quia ſᷣm phᷣm ethico.v. Ju⸗
ſticia nec miſeꝝ facit:nec miſeꝝ veſerit:quoꝝ vtruũq;
ipſi faciunt.Alij vo creqũt excuſani ſcientia ſua.qui
ci rephendũtur ĩæ erroꝛib ſuis: Rñdẽt nõ ad inter-
rogata/ Oicentes. Sciĩa nr̃a bona ẽ qð veꝝ ẽ:ſicut in
eincipio iſtius. c. patʒ. Sed de bono opꝑelvel ve bons
fegr nõ lapidamus eos.ſcientia qdẽ a veo c.j. Re. ij.
Beus ſciẽtiaꝝ dñs .quã multi uloꝝ ꝑuertũt.qꝛ qa
co ſunt oꝛoinata ſunt ad bonũ.Tey em̃ hec oꝛdina⸗
ta ẽ ad iuſticiã:et ad laudeʒ bonoꝝ/et ad vindictam
maloꝝ:qua ipᷣi abutũtur ad cõgregatõnem diuitia⸗
rũ pꝛincipaliter. Item oꝛdinata ẽ ad pacem nutrien
damſet vicõn expugnatõem/ et ad vitandũ veceptõ
nes et falſitates. Et ſic bona ẽ:ſicut ignis qͥdem bo/
nus ẽ ad malos et hereticos cõburendum:Et armal
ad hoſtes inuadendũ. Ged abuſusẽ malus:quanw
eis vtũtur ad cõtrariũ. Sic in ꝓpoſito /ſi legibo bel⸗
la et lites nutriãt᷑ ſi boni iſtis armis inuadũtur.Eſt
ergo lex hec bona /ſ cuʒ lege vei:et nõ ſine ea. Sicut

A xiiij.
nec coꝛpus ſine vita valet. Sed heu.Abiecerũt legez
wmini exercitun.vſa.v. Berñ.ad Eugemi.li.æ con
ſidera.quotidie leges in palatio tractãtur: ſj iuſtini
ani:nõ vni iuſti. Mam certe lex dñi immaculata con
uertens animas. he auteʒ nõ tam leges ꝙ lites et ca/
uillatões:ſubuertẽtes iudiciũ de quibo in pᷣs. cxviij.
Marrau erũt mihi iniqͥ fabulatõnes:̊ nõ vt lex tua.
Tales faciũt cõtra illud ꝓuerb.j. Ne dimittas legẽ
matris tue —
Etum ad qͥntum videlicet penaʒ malis adnoca⸗
tis et falſis mũdi ſapientibo vebitam:Eſt ſciendum:
ꝙ triplici pena eis debita legitur: Pꝛimo vœtꝑali:
ad quã dæ neceſſitate tenẽtur. Secũ ð coꝛꝑali:quã
aliquotis incuꝛrere videntur. Tercõ eterna:in
quã incidẽe timẽtur. Pꝛimo ergoilli ꝑ quoꝝ auxiliũ
aduerſa pars iniuſte amittit/vel ꝓpter infidelitateʒ
ſuã et negligentiã vel impꝛudẽtiam pars ſua cauſaʒ
amittit in boms tpalibo puniendi ſunt:qꝛ ad reſtitu
tõnem tenentur. n Auguſti. epła.xxxvj. an finem
loquẽs xe Zacheo ſuꝑ illud Zu.eix. Si quẽ vfrau⸗
daui ⁊c. Si inquit iuſticia ſincerius cõſulat᷑:iuſtins
dr a duocato redde qð accepiſti:qñ cõtra veritatẽ fe
ciſti:iniqͥtatem aſſeruiſti:iudicẽ fefelliſti:iuſtã cau⸗
ſam oppꝛeſiſti:œ falſitate viciſti:q videsmłtos ho⸗
neſtifſimos et diſcretiſſimos viros nõ ſolũ impune:
verũetiã et gloꝛioſum ſibi videri cõmittere.Hec ille.
Sed cũ om̃es aliena iniuſte vetinẽtes we difficili ad
reſtitutõem inducãtur: Cuʒ maioꝛi quodãmõ diffi⸗
cultate reſtituũt hmõi ſapientes vel quia alij ꝑ eos
amittüt:qꝛ vefectũ nõ fatetur: ſe vefendut. vel q vl⸗
tra iuſtũ ſalariũ ipi reapiũt/quia vidẽtur titulũ ha⸗
bere wnatõnis. Vñ quaſi inauditũ ẽ alicuius reſti⸗
tutõ. Vñ Auguſ.in pᷣdicta epiſtola. Quis aduoca⸗
tus facile reperitur:qͥ dicat:recipe qð mihi cuʒ male

adeſſem vædiſti: ⁊ redde aduerſario tuo qo me agẽte

iniq abſtuliſti: niſi foꝛte reſtituendum ẽ alienũ/qðꝑ
furtũ clanculo aufert:et reſtituẽdũ nõ ẽ:qð vcepto

iiudice et circũnentis legibo obtinet. hecille. IJdẽ pꝛo

batur ꝑ leges illoꝝ. Vult em̃ lex: ꝙ ſi aſſeſſoꝛ vel ad⸗
uocatus ꝓpter imperitiã /vel culpã male pcedat vel
erret:vel etiã wmus ſi malã familis teneat/vł qᷣcũq;
malos receptauerit liq; factũ malicõſuʒ nõ omittat:
tñ tenẽt᷑ ad intereſſe:qe cõmittũt q̃ſi elictũ. Pꝛobãt᷑
hec inſtituta e obli.q q̃ſi ex elicto naſcũt p totum.
Caueãt q̊ tales:qꝛ lucꝑ illicituʒ ẽ valde ꝑiculoſum:
Zũ qꝛ amittẽ facit regnũ celoꝝ.Tũ qꝛ amitnit ani⸗
mã ⁊ emit infernũ.u/qꝛ dũ lucrat᷑ foꝛte.xl.ſoliws:
in foꝛo ↄſcie amittit foꝛte mille ſolidos qꝛ ↄtingẽ po
teſt et freqnt atingit ꝙ ꝓpt᷑ infidelitatẽ ſuã/vlłigran
tiã/vł negligeria lr⸗Aunreit mille ſolidos:ad quoꝝ
ipᷣe tenetur reſtitutõem. Secũw:aliqñ auditumẽ:
tales puniti ſunt pena coꝛꝑali.et ſpalit᷑ in oꝛe erĩ lin⸗
gua /in q ælinquut male narrãdo: manu in q̃ xelin
quũt falſa ſcribẽdo et mũera recipiẽw.Erẽplũ vepᷣ⸗
mo fert᷑ ve duobo ſocijs ĩ artesduocatõis:Quoꝝ vnꝰ
añ aliũ moꝛtuꝰ poſt apparuit ſocio viuẽti in talifoꝛ/
ma:Videbat᷑ ſiqͥdẽ viuo vidit ſociũ ſuũ in toꝛmẽ⸗
tis maximis:et ꝙ int᷑ alias Penas ſeq er boues ? alia
aĩalia ignea intrabãt os ei:qꝛ eꝛat ita latũ vt ſibi vi
bat᷑ ⁊ qrẽs ab eo qre ſicaffligeret᷑ et q̃lit ſibi eſſet.
Eñndit:qꝛ inqͥt ꝑ loqlã ons hmõl aĩalia male acqſi⸗
ui: ſititudine taliũ aĩaliuʒ ſum pumitꝰ. Sap.xj. p ea
q̃ peccat qͥs:ꝑ hec et toꝛquetur. Seſecũw etiam au⸗

diui exemplum a viro fidedigno 7 magne auctoꝛita-

tis et religioſe conuerſatõnis/ quodam aduocato
langnente in extremis.ad quem venit dyabolus vo⸗
lens eum ſecũ poꝛtare.Et ille clamauit ad ſanctam
mariã que inuocata aduenit:et eũ peꝛ manũ tenuit
ſiniſtrã: ſed dyabolꝰ foꝛtiter extraxit brachiũ vextꝝ
dicens:eyquo nõ poſſuʒ totũ haberead minus illud

xij.

Arꝰ. v.

.xlij.

xliiij.
Exemp.

XIv.

Exemp
Exemp.

Exemp.

Exemp.

xlvij.

Exemp.

.— ...

Exemp.
xlviij.

Exemp.
Flix.

Aduocatus

habere volo /ſ cũ quo tot falſa ſcripſit in vita ſua. Ju
ſte em in moꝛte ſua lingua et manu pꝛiuantur:quũas
ante totiens vendunt. Elidi etiã vnũ famoſuʒ aduo
catum/cuius os/vt dixerũt/diu ante moꝛtem interiꝰ
.putrefactum ferebat:manifeſte oſtendens q; in quo
peccauerat:puniebatur. Seutro.xxv.Fᷣm menſurã de
licti:erit et plagarum modus.Ad idem fert quo/
dam tali egꝛoranti ad moꝛtem. Hic cum cito loque⸗
lam amitteꝛet: amici ꝙ tamcito loquelã amiſiſſet/ cũ
adhuc non multum væbilis eſſet: ſcrurantes os eius:
nullam linguã inuenerunt. Iſte em lingua canum.
que ſuper omes latrat qui nibil ponũrin os eius: ca
nibo cetur inferni. Pſal.lxvij. LZingua canuʒ t.ex ini⸗
micis. Ad idem fertur æ quodam aduocato te quo
ꝛopter facundie excellentiaʒ: dicebatur ꝙ linguam
Bedkuer auream:q cum fatuus audiret/ poſt moꝛtẽ
ſepulchꝛum eius aperuit/ vtlinguam aureãꝗ furaret:
et non auꝑ:ſ bufonem in oꝛeeius inuenit. Juſte qui
m:quia oꝛe ſpecialiter peccauit.Ze quõ Job. xv.
Wondemnabit te os tuum. Ad idem e quodam tali
ininſto appellatoꝛe quaſi ſic fertur ꝙ cũ ammonere⸗
tur in infirmitate v receptõne ſacramentoꝑ:Appel
lauit a manitfeſta iniuria:vt ſic oſtenderet quoniam
falſuʒ hoc qð pꝛius locutus male fuerat cõtra alios:
cotra ſcipᷣm poſtea loqretun et ſua ſententia iudica⸗
retur ve tanta receptõne indignus. Licit eniʒ lex: q;
ſm ea ꝗ alus loquũtur ſua ſentẽtia iudicabũtur.
vj.q/j.exmenito. Oneſinit pꝛius ab eis /ſi indicarẽt
cſſe facłẽduzʒ qð confiteꝛeturet ſacramẽta reciperet:
et ipi dixerut ꝙ ſic quib ille:et ego appello a falſo iu
Dicio. Di vis ergo in morris neceſſitate os habẽ vti⸗
le:facpꝛius quod dicit᷑ Dꝛouer.iiij. Remouea te os
pꝛauũ.Tercõ timendũ eſt ne tales falſi ſapientes in
penas incidant eternas.Et hoc coniecturari poteſt
et timeriex aliquib ſignis et factis viuis oſten ſis ad
eoꝑ cõmonitionem. Fertur em quendã vidiſſe nero
nem in penis:auꝝ et argentum liq factum bibentem
q̃ nimis in vita ſua dilexerat:et quibuſdam vmoni⸗
bus poꝛtantib aduocatos ad penas: exclamauit di
cens:ſinite hoc venale genus hominũ venire ad me:
vt et ipſi etiam mecũ bibant:quia nimis dilexerunt
Congrue veſcribitur vita et finis taliuʒ his verſiby.
O vos luridici qui lingnam venditis illi. Vos vo⸗
cat infernus:vos reſpuitoꝛdo ſupernus. Nulli cau⸗
ſſidico. reoꝛ fidem: neq; dico. Doſti p modico fit ami/
cus:et hoſtis amico. Ad idem eſt qd relatõne fidedi⸗
gni audiui:q; Antcenne efectu hoſpicij poſuit ſe ve
noctein quodã angulo wmus. ¶Vbi placita ſolebãt
fieri in illo regno. et circa ꝓfundam noctem menſis
in circuitu poſitis/et coopeꝛtiset iſcũbentibo ibidẽ
multis et laute/ vt videbatur comedẽtibo.ſubito in⸗
trauit quidem temibilis cũ baculo quem fatui baiu
Iant ſcʒ qui vocatur claua. Et pcuſſit om̃es ſucceſſi⸗
ue ſdicens ad ſingnlas ꝓcuſſiones. Erſce quia ſapien
tia huius mundi ſtiulticia eſt apud æum. quiſicper
cuſſi ſtatun iacuerunt quaſi moꝛtur: in fine venitille
chʒ baculo ſuo ad illum aa lacuit in angulo allo di⸗
cens. Vadead talem iuſiiciariũ. et narra ei que vidi
ſti. Eui ille non eredet mihi. cni alius extende ma⸗
mum tuam.quod cũ feciſſet:gutta te digito eius ca⸗
Tns/manũ eius perfoꝛauit. ſto inquit interſigno
cedet tibi. Omõi ergo exemplo crededum ẽ qy moꝛs
in ſinemundi ſapientes percutiens oſtendet ꝙ ſapiẽ
tia huius mundi ſiulticia eſtapud cu. Adidem ſi⸗
digno narrãte didici: ꝙ cuidam diui llud officiuz
cxercentijnocte quadam viſum eſt/ ꝙ eſſet in platea
ante aulaʒ neſtanonaſtenij in qua vidit mulritu
dinem terribilin hominũ diuiſam in duas ptes hine
et inde ſtantiũ:qui ſe mutuo cõcuciebant cñ capiti/

bus ⁊ faciebo acutiſſimis quaſi noua culis: q̃ſi hbaſti/

Aliij.

ludiũ facien w. Videns vo territus fugit in aula re⸗
tro oſtiũ.et ibietiã vt ſibi videbat/vidit multitudi⸗
nem ſtantiũ quaſi coꝛã quibuſdã indiciv. quoꝑ iu⸗
dicum vnns fecit eũ vocari.cui qͥ timoꝛe ꝓcuſſus /ni⸗
hil rndit. Judex ſ̊ pcepit apparitoꝛibj q eum duce⸗
rent vi.et traxerũt eũ coꝛaʒ indice:qͥ dixi ei: q pꝛopt᷑
ſalſitates ſuas/qᷓs ibi alibi feciſſet:añũ negaret.qð
cũ nollet. Ait facies penis coactus. et iuſſi enʒ poni
in caldanio bullientuet cu ſubmitteret᷑ vſq; ad cingu
lũ clamam ab vxoꝛe excitabat᷑ ne viſio vana dicee
tur: in ſignuʒ rei certitudinis in tota vita ſua ẽ factꝰ
impotens in illa ꝑte inferioꝛi ſub cingulo. Ecce qͥ in
culpa habuert linguas ſicur gladium acutũ:in penis

iuſte lingue ſeu facies qſi gladij oſtenſe ſunt. Dedqb
ↄmedat inopes eet panbes ex hoĩibo. ſanguiſu
ge dicẽt es:affer:affer. De qͥb yia.ij. Cõflabũt gladi/
os ſuos in vomeres:qꝛ loquũt et diſcũt ꝓpt lucra ter
rena. NWo idem fert᷑ xæ duc bo ſocijs in arte illa/qu
vnꝰ añ aliuʒ moꝛtuus/peſſime viuũ wenecte vexabat
factis ⁊ ᷓ bis:dici w:veĩte hẽmꝰ cãm placitare ĩ alio

Pꝛouer xx. Generato q dentibo gladios pabʒ vt
4

ſeculo.qͥ numis attediatꝰ introduxit vna nocte queſ-

dã ſocies ad ſuã xefenſionẽ et cũ illa nocte ſolito ve⸗
niretireſpiciẽtes eiĩ: vidert vnũ obſcuꝝ negoeciũ qſi
cumulũ feni et mutuo loqntes dixeit. ibiẽ: ſagirtem⸗
eũ.quoꝝ vnꝰ eũ ſagitta pcuſſit:et exiuit putrew feti⸗
da nimis in magna q̃nntate.cæ cuiꝰ ſetoꝛe ſociꝰ iile.
videliq; aduocatꝰ viuꝰ et multi ibi pñtes infra men⸗
ſem moꝛtui ſunt. Sic ſapia carnis moꝛs ẽ/¶ Zegi em̃
Ai nõ ẽ ſubiecta:Ro.viij. Iſtud audiui ab illoq di⸗
xit ſe ãbos pᷣdictes vidiſſie
erũt iurati Bic ę falſi multiplr punient᷑:qꝛ multipir
peccant. Vn Pſið.ð ſummo bono. li. uij c. lij Tellis
falſidicꝰ mins ẽ obnoxiꝰ eo: quẽ ↄtemnit. Judici⸗
quẽ vapit/ Innocẽti quẽ ledit. Ve qͥ cõdur leges
iniqᷓs:vſa.x. Sʒ ad hec dicẽt ꝙ ipſinõ ↄdũt:ſ̊ vñi.cõ
cedẽdũ ẽ qð dni cupidi auctoꝛitate/et legiſpiti fit cõ
ſilio legis puerſe adinuẽtio. Sicut T bigra ꝙ hñs in
banco cauſaʒ:ſi aduocatꝰ eficiet ĩ vno voca nlo:qoᷣ
nõ ẽ ap rei notiſicatõem. necad maioꝛẽ rer no ticiem

hñdã:ſcʒ ab eis vſitatu: ſicut bigra ſi in narꝛõm no
minet tpᷣus et annũ regis:ſi nõ adqat quẽ ds ſaluet⸗
bꝛeue pdit᷑ et qᷣcqd circa illud expẽdit. Aliud exẽplũ
põt poni de hoc/ ꝙ cogunt hoĩes in duodena aſſerere
aliquẽ eẽ occidẽdũ v dimittẽdum/ vbi hoc neſciuũt.
In h etiã errãt eis obedientes:ð exempliũ RKuben:qᷣ
caut elã innenit:ne cũ alus moꝛti Joſeph aſſentiret.
HGeñ xxxvij. Nota vᷣiſta mat eria.C. viij.iij. optime.

NPulantiũpꝛimopo/

netur piſlinctio. Gecũw caulſa qre adulã
tur: Tercõ opis ſeu officij adulantiũ vili
tes/ Quarto penculũ/ Quinto pena.

MRatõnepꝛimiẽ ſciendũ ꝙ; nomẽ adulatõis ſolet

attribui omib q ſupꝛa modu venitatis volũt alios
verbis vel factis velectare. Sicut pʒ ſcoa ſcoe.q cv.
ar.j. Et ſiqͥdẽ hoc faciãt ſola intẽtione placẽdi. Vlo
cantur placidi ̃m ph̊ᷣm. Si aũt hoc faciãt cauſa ali
nꝰ lucri cõſeq̃ndi:vocãtur blãditoꝛes.
Huiꝰ ant vicij cauſa et radiy pꝛincipalis ẽ cupidi⸗
tas. Vidẽt em̃ aliqͥ veraces cbtemnii et adularoꝛes
lucra repoꝛtare terrena atq; honoꝛes: nitũtur talib-
cõfoꝛmari. & xẽplũ ad hoæ in fabu lis:ſicut ptʒ Ger.
hix.ij. de duob oĩbo venientuw in quodã nemoꝛe co
rã rege ſymiaꝝ et familia ſua.quoꝝ pᷣmꝰ a rege reqſi
tu gjqo er videatur. æ eoſet ſamilia ſua: Rſdit ti⸗
mẽs:tu es heſtia pulcherria/arex ocoꝛꝰ/familia tua
eſt honeſtiſſima er curialis nunis quo dicto: rey enʒ
a latere ſuo collocauit:er diuitijs Ponoꝛa uit eum et
munenibo. Poſtea rer eandem queſiuit queſtõnemn ꝗ

— — b ð

ddidit etiã ꝙ fratres ſu

Exremp.
xlix.

* j⸗

Fabuk.

.
enp.

n.

Vi

Z dus e
Sinlin ſig inen⸗ mo⸗
dlrnleittilnnnn 0län
enn kotelun dellucten arlatfege⸗
len e hctlund insrepii
nngl entmnen
Vümngoftoban clinsip)
ſhpluc pacll eeodi

Erſomone nr i nntat
cnpl mtlumti a Ne
uncſant eaß hitcz an ⸗
uͦr gint ani Alsng an

. Zitn nt ins Olnn n egud elent

oigimia dtnennti unteretentten
lcecnſaln heu, mn ke
dins iclnstnalsdiiemi⸗
nodiigimnn dinckchna önen. Didan
udmnoſtaends pluntsc ari dinaſin
nitſicrpentmi omitani rbmoͤt.
Utcs adopns cenci ctintlnd
loetonſaltutſichnenger oons ſun
nencaternöiagavemr. Gaeineunm
itcci ſunroponoſtra:ſiur bonas ſpial
nia ventaoclemaſſna t bmo Quede,
Alengſitſortiwwwepolchrunwerbmot⸗
Olaneture Qredi untopa fortuner ſiant
iinrunintlarluin zſa
Iteracr mufettonnpenihct⸗
ltnnts mbentofnti Ui Dei Qutzt
Finhoninenlien andarſclu nsſtti
untnluegnüftennanrea Pdi
mgfänidltselunmtfanmi ons
Ctanumguiizamer.
Laraupeinapele vidchicgminig e⸗
ltsantmſcngnuilni,
nenſenilnkicgi emnd⸗
Wuinpeccarisonosß
nnnen⸗ Naransſgaime;

nocktine lecit. Lezcie
bedirgtid aie
piciauctoulateſet egiinin ftch
adinnitio Oint ibigſ⸗ hioin
necat facki mho nen Nlo⸗go
t/nn α7iozéra voriqenn
itaru: ſcutybigra ſiin nani;wno
ũiregis: ſi no adcat ns de ſaluct
Ircailludexpidit Aliud exipli⸗
cogunt holes in duoena aſſerere
iyk dimittedum vbiboc neſciut,
obecientes:d cemplii Buben
ec alis moꝛt Yoſeph aſſenniret.
öiſta matenia. C.ii; ij optine.

lantiüpumopo⸗

ſlinaio. Beciwcanih taguli
nchcpisſvofcſ trinl
5AAuintopeng, . e
gnmialli ſolet 1
ſupꝛa nocii nent ms relit alis
Nleame. Bialtzſche icger
tſolaintinoeglaciti.
15 n. Gioit hocftut cunſi⸗

irocitur hläcitos, lanpidp N

Adulatio

ſocio qui cogitauit ex quo ſocius meus eſt ita hono⸗

ratus ꝓ fa ſitate mendacõ:ergo lꝰhonoꝛaboꝛ di⸗

cenw veritatem: qꝛ illa melioꝛ ẽ. Et ait: tu es turpiſ⸗
ſima/a familia tua vilis nimis/quo dicto:ſtatim ver

ij. berabat᷑ z v ſocietate eijciebat᷑ et e regis curia.Sic

in pꝛopoſito/ loquẽtes placentia/ et fauentes pecca⸗

toꝛibo et landãtes nepotesſet quos ſciũt ipſos dilige .

re/quãtũcũq; mali ſint:hon oꝛãtur et repoꝛtãt mune

ra et vnaria:vbi ali

cuius ratio eſt. uia om̃e 1S cinitas/ et ſocietas
amat confoꝛmes ſtatui ſuo. Sicut cinitas xe guerra

amat bonos bellatoꝛes regnũ pacisamat pacificos

Sed mũdus iſte eſt falſus et apparẽs et nõ exiſtens/

—

et en diligeẽres tales ſut. Et iõ mundus et ſui amato

res falſos diligũt adulatoꝛes:et eos pmouẽt. et vr di

ligãtur et ditetur/vel lucrentur adu atur. Inſidia-

toꝛ em̃ Aenen hereditatuʒ /adulatregib.di.xxxvij.
nonne. Beo ille qͥ ẽ veritas/ cuius regnũ nõ ẽ le hoc

mũw in regno ſuo honoꝛabit veraces. dãnabit mẽ.

daces. Et tuc apparebit qð melius . veritate pati
.iij. ſuppliciũ:q ꝓa ulatõne accipere bñfi

Exemp. cut patet ſermone lxix.ij. mittente equũ vni œ du⸗

obus:q melius rĩderet ad q̃ſtionẽ. Vtꝝ res ſubdito

rum eſſent ſue ad libituʒ:an nõ: Quoꝝ vnus dixit ꝙ

Exemp. nõ:et ꝑdidit equũ.Alius dixit ꝙ ſic et habuit equũ

Tiũc dixit pꝛimus.Quia diri equũ:pdi

in ſecula: In pᷣs.lxxx. Mota. Fj. xxxvj. Patet eꝛgo ex

pᷣdictisq adulatoꝛes a malis diligunt. Bed a bo⸗
nis diligstur: videt᷑ cotra rõnem. Videmus em̃ ̈ in

vna wmo faciendaſplures oparij diuerſaꝑ artiũ cõ
currũt:ſic carpentarij cemẽtarij hmõi.cũ ̊ ſuꝑue
nit qs ad opus videnu /er incipit illud cõmendare:
qlibet anſcultat ſi cmendet opus ſnũ ꝙ ſi alienũ cõ
iiij. mendat /er nõ ſua:grauatur. Gic in edificõ humane
vite/qdã ſunt opa noſtra: ſicut bona ſpũalia/ſicut ie-
iunia/veritas elemoſyna/et hbmõi. Quedaʒ ſunt oꝑa
aliena:ſicut foꝛtituw:pulchꝛitnm et hin oi: que ſunt
opa nature. Quedã ſunt opꝑa foꝛtune: ſient diuitie
hmõi/qͥ ergo in nobis aliena laudat opa ſicut cõmn⸗
niter adulatoꝛ facit nobis vituperiũ facit:et rõnabi
liter nos veberet offendẽ. Vñ Ben. Quid ſtultius
ci in homine aliena laudare:ſola vtus ſua ẽ nõ faci⸗
unt melioꝛẽ equũ frena anrea. Jdẽ generoſus ẽ lau

t parẽtes.diues ẽ:lauxt foꝛtunã.foꝛtis er pulcher

eſt erpecta pauliſp/ etinon erit. .
Terci pꝛincipale videliq; miniſterij adulatoꝛnz

Ar.ik. vilitas: ex multis ptʒ ſimiibd ¶ Pꝛimo qꝛ ſunt ſacer

vtes infernales:q incipiũta placebo/veſpas moꝛu

oꝛũ in peccatis quos in peccatis ſ.- epeliunt. p̃s. v. Be⸗

pulchꝛũ patẽs ẽ guttur eoꝝ.Semp em̃ cantant pla—⸗-

cebo:et nũqꝙ; dirige.Oe qͥbʒ Mat.viij. imitte/moꝛ⸗
tuos ſepelire moꝛtuos ſuos Guꝑ quo beatus Gꝛeg.
v. iiij.moꝛa.MQoꝛtuꝰ moꝛtuũ ſepelit:cuʒ peccatoꝛ pec⸗

catoꝛẽ fauoꝛis et adulatõis agger pᷣmit. Er congrne

dicũtur ſacervtes infernales:qꝛ acerwres inferna-⸗
les et mali ſacrificiũ offerũt/et landt/ et cãtant: pꝛo
pter lucꝝ tpale pꝛincipaliter. Sicut patet. O.vj xj.
Sic iſti omes laudes ꝓferũt vt pᷣdictũ ẽ ꝓpter lucra
vel fauoꝛes tpales.Se qͥ Ecci.xxix. Lonec accipi⸗

ant:oſculatur manũ dãris.qꝛ potius manũ dãteʒ .q;

bonã vitã laudãt. Vñ Gymwmius in eplari ſuo. li. iij.
Vectatoꝛes morennlar landabilan drofaut nõ de
vj. ene viuẽte:h ve bñ paſcente:ſententia ¶ Becunw
unt ductoꝛes ceci:ducẽtes ſequaces et diligẽtes eos

ꝓ lucra et et blandimẽta terrena. ad damna eterna.

Exemp. Sic duyit qdã:qͥ cũ repᷣhenderetur ꝙ dño ſuo cnius

1 a: us q verius diceret eñ crudelem
nmjet familiã. et nepotes et filios indiſciplinatos.
repoꝛtaret malas gꝛates:vel foꝛte vbera et cõpees.

n ciuz. xj. q. iiij.
nemo. p totu. Gimile hic fert le quodaʒ impatoꝛe ſi

ia. luũ:ꝓdidi equũ. Gic
ergo inimici vni mentiti ſunt ei:’et erit tempus eoꝛuz

*

conſilianius erat/ non diyit veritates. Rex inquit dã
.. mificabit venitate:et ideo aliã viam qrimus. Menti
ta eſt iniqtas ſibi:qꝛ falſitate damnatr eternaliter /et

ipe cu eo. Et ſi ad tempus lucrent᷑ pecuniã et ꝓꝑdant

animã. Sicut ille qͥ cadẽs et tibiam fragens/inuenit

acq dicens.ſemꝑ lucramur.tñ in fine inueniet me

lius diceretur ꝑditio qᷓ lucꝝ. et tũe apparebit qꝙ ini⸗

micus vtiliter verberanapponitur amico inutiliter
blandiẽti.xxiij.q.iiij. Numiũ. Tercõ ſunt falſi te⸗
ſtes. v qͥo cõquerit᷑ eccleſia. In ps. vj. dicens. In⸗

lun exerunt in meteſtes iniqunideſt adulatoꝛes bni

Auguſ. Falſum teſtimomiñ platis et magnis phibẽ⸗

: cõlra qð eccleſia alibisa eo remediũ petit dicens

eũ aũt peccatoꝛis nõ impinguet caput meũ ideſt

adulatio nõ blandiar caput in regimine coꝛꝑali vel

ſpũali.qꝛ tales ſunt falſi medici vnguẽtes loca ſana
et infirma nõ tangẽtes:ideo infirmuũ cpiũt et occi
dut. Vñ pꝛopheta ait ſa.iij. ſoo ule meus qᷣ bearũ
te dicũt ipi te wcipiũt et viã gr unʒz tuoꝝ diſſipãt.
Diñ ergo tales pectinãt vel fricãt pᷣlatuʒ vł wminũ:
poſſumus dicereillug Tre.j. gFacti ſunt hoſteo eius

i capite. Bed heu mõ tales libentius aucdiũtur:qᷓ qͥ

tangũt ptes infirmas:veritatem dicẽdo. Quia ſcni-
ptũ eſt enuer r uanis ẽ homini panis mẽdacij.
Seo ſeqtur: replebitos eius ideſt adulatoꝛis calcu⸗
lo / pupulſcõ anglice: ardenti in inferno. qͥ œ oꝛe non

poterit exire:qꝛ plenũ ẽ. nec guttur introire et deicẽ⸗
AWre:qꝛ magnus ẽ.et ꝑ hoc patet rñſio ad qſtionem.

8. ix. Querẽtis qͥd vætur tibraut q̃d apponatr᷑ ti-
biad linguã w. Calculus vt pdictũ ẽ Et iuſte qdez:
qꝛ faciũt t abeepti falſo teſtimonio nõ phiben
v Exo xx.
ſicur cocl ignẽ olle ſupponẽtes/ cõtentuʒ extra ollam

aſcẽdere faciut et amittiſer maxime vbinõ ſal appo⸗

ſitũ ẽ. Ita adulatoꝛ miniſtrãm ſgne adulatõmis:qᷣ

larebat in coꝛde aſcendere facit pecialiteꝛ vbi nõ eſt
ſal ſapiẽne: conenienter ergo ſacnifica in veten lege
buerũt ſale cõdiri. ¶ Ouinto ſunt terctoꝛes qꝛ vt

vni placeãt alteri trahũt. qꝛ duʒ qrũt vni placere:
imnimicis eius vætrahũt:vt Pius placeat. , plus eſt:

eidẽ cui adulaãr pñti:vtrahũt abſenti Cui rei
nimẽtuʒ viſuʒ ẽ.de quodã qͥ abſente dño ſuo/ vix vncᷓ
ce eo loqrer᷑ bnnũ verbu:ß Zꝛiuʒ. In pñtia vo econ⸗
uerſo. Dic Yahel: YJudith. v. Lac odit ſecũ loqnti:
wvꝛmientẽ occidit. Berñ.æ cõſideratõne .li. j. c. j. Hi
ſunt q in facie bñdicũt:mala aũt in coꝛdib eoꝝ. Mõ

optime. F. xvj. ¶ Gexto ſunt mitra ſen caputiũ ſca

bioſi: Scabiẽ coopiẽs. Et ſicut ſcabioſus n diligit
caputiũ ſuũ/nec libẽter ſine eo vadit:ſic efectuoſi di
ligũt aqulatoꝛes:Mũdꝰem qð ſuũ ẽ diligit. Hiere.v.
cbu e Dilexit talia.¶ Geptio ſunt couda aĩa⸗
lis/feda abſcõdẽtis. Aſa.ix. Pꝛopheta wcẽs menda-
tiũ: ipᷣe ẽ cauda. Sʒ dñ nitũ᷑ pctoꝛis abſcõdere fedi⸗
tatẽ:plꝰ ipᷣm fedãt:qꝛ pct᷑is poꝛib eoꝝ occaſione va⸗
nã głiam addit.Et ſic dicũt et faciũt:vt qͥ in ſoꝛdibj
eſt ſoꝛdeſcat adpuc. Apoc. vlt. Ad hec nõ. S. xij. vij.
Octauo ſunt palliu coopiẽs moꝛtuuʒ:qꝛ mitũtur
pctoꝛes vl dñm ſuũ ſpũslit᷑moꝛtuũ in pctis operire.
Pꝛoner. x. Os impioꝝ opit iniqtatẽ. Nono ſunt
hoꝛalogiũ infernale:diuitibo⁊ ſocijs dicẽtes/ ↄmeda
mus:qꝛ hoꝛa ẽ:etiã dieb leiumioꝝ et manelet in oꝛdi
nate/et bibamꝰ et pulchꝛas mminas viſiremꝰ: 7 pul
chꝛastunicas habeamꝰ. Si foꝛte non habeãt vñ ⁊c.
dicẽt: hẽs ruſticos diuites/talesſet tales:potes a cct
Reeen eis viginti marcas et non graua bis eos:ha-⸗
ent em̃ bones et oues multas. Addũt etiam dicen⸗
tes. N. nepotulus noſter eſt ſta gratõſus r literatus/
licet ſit peſſimꝰ lecatoꝛ et illiteratus ves ſibi tale be⸗
neficiũ / vel ſcribe pꝛo eo tali vel tali pꝛo eccleſia va⸗
cante.ommiaa hec dixerũt impij:nõ recte cogitantes.

uarto ſunt coqnarij infernales q?

Ix.

.

xj.

2

Fabub.

xv.

Adulatio

Bap.ij. ¶ecimo ſunt incantatoꝛes ſeu ioculatoꝛes

dya boli:qͥ faciũt aliud apparere ꝙᷓ ſit:et eiuſdeʒ au⸗
cupes oꝛis ſibilatõe aues vcipiẽtes. Pꝛouer.xj. Si⸗

mulatoꝛ oꝛe cipit amũ.¶ Endecimo ſunt nutri

ces dya boli e quibo Pꝛouer. Xvj. EKr iniquꝰ lactat
amici ſuũ:et ducet eũ per viaʒ non bonam. Sed fili

mi ſi te lactauerint peccatoꝛes ne acqᷣeſcas eis: Pꝛo

uerb.j. Sed ſunt aliqͥ qui nõ adulãtur verbo eyp̃ſſe:
ſed aliquo mõ percatoꝛib fauẽt/dũ nõ cõtradicunt:

alijs iurãtibo vel turpia vt puerſa loqntibo: oſten⸗
vũt vultũ bylarem. Iiti expᷣſſe peccatoꝛes nõ lactãt

vel cibãt:ſ̊ falſam a dm iniſtrãt.timeãt tales maledi

ctõnem. Hiere.xlviij. Maledictus inqͥt/ qͥ fa cit opus
wmini frauduleter: et qͥ pꝛohbibet gladiuʒ ſuũ a ſanz⸗
mne. οαddecπ ſunt locuſte: qᷓ ſolummow can

guine. dan
tant in eſtate ꝓſperitatis:et ſyrenes:q̃ cantu homĩes
ſubmergũt: et ſunt ſignum future tempeſtatis.patʒ
ergo ꝙ nõ omnis qͥ parcit:ẽ amicus.nec omnis q ver
berat:inimicus.v.q.v.nõ omnis.et.c.ſeq̃nti. ¶ Tre-
cimo tales ſunt cõſolatoꝛes et medici dyaboli:nõ
pꝓmittentes peccatoꝛẽ cõtriſtari: Cũ tamẽ dicat lex:
qꝙ; melius ẽ pꝛoximũ cũ ſeueritate diligere:q; cũ leni/
tate œciꝑe. v. q.v.non olis. QMuartodecimo. tales
ſunt canes ioculatoꝝqͥ ſaltãt et tripudiãt/ ⁊ faciunt
uod toculatoꝛ vnlt.æ qbo Apoc. rij. Foꝛis canes.
Murndeclmo aſſimilantur vulpi qua fabulo⸗
