diẽtia/et cõtinentia/et paupꝑtatel etiã ſub ipᷣo habi⸗
tu diſſimulat᷑. In illis ergo vbi nullꝰ exit plures ſũt
Sed in illis quibus multi exeunt meliòꝛes ſunr.
ſicut ſi vnus filius alicuius patriſfamilias malꝰ mo
riatur/paucioꝛes quidem filios habet ſed non peio
res. Juſtum ergo iudicium iudicate: Joh.vij. Mo
nea Sſnn er ericſtel, ſequentibus. ¶ Quartũ
inſuper patet tam in factis wi ꝙᷓ in factis et dictis vᷣ
Sodoma.vbi perdere noluit iuſtum cuʒ impijs im/
mo iuſtum liberauit Loth:ſcilicet antec; alios iudi
caret:ĩmo et ſegoꝛ cũ ciuibus ſuis ꝓpter eius moꝛam
cuʒ illis ſaluauit:eñ.xix. In quo oſtendit ma li

pſius accipiant ſanctiſſime religionis
chꝛiſti. Quis em̃ pꝛelatus chꝛiſto:et que religio ce⸗
tui apoſtoloꝝ ſanctioꝛ eſſe poſſetlet tñ ipſe illos pau
cos quos ĩ clauſtro ⁊ religione ſua ab ipſoq; electos

xiiij.

xv.

.210

xvij.

Art.iiij.
xviij.

xiy.

Judicium humanum

pter bonos ſunt tolerandi: et non boni ꝓpterma/
1e lapidandi. Hancetiam ſententia m et iudicium
cædit in Eʒechieli dicens. Pater nõ poꝛtabit iniqͥ⸗
tatem filij: nec econuerſo:nec cõmunitas iniquita⸗
tem perſone:ſedvnuſquiſq; ĩ peccato ſuo ꝓpꝛio mo⸗
rietur.ſicut patet Eʒe ch.iij.Et vnuſquiſq; onus ſu
um poꝛtabit: ad Gal. vj. Et ſcõᷣm regulaʒ luris li.
vj. Delictũ perſone non væbet in damnũ eccleſie re-
dudare. Et ſumitur hec regula ex verbis beati Gꝛe
go.in vecreto.xvj.q.vj Oi epiſcopum. Sed qui vos
conturbat: poꝛtabit iudicium ſuum quicunq; eſt il⸗
le:Gałv.i¶ Qui omnibus pꝛedictis a talibus non
retrahuntur iudicijs:quare non eadem pꝛomptitu
dine et facilitate non iudicant omnes bonos:q; vnũ
vident vel intelligũt bonũ/ſicut faciũt ecõuerſo.eſti
mo ꝙ cauſa pᷣtacta ſit:qꝛ ipi mali ſunt. Vel ſi omni/
no odio hie volũt omnes ꝓptervnũ malũ:quareno
odit dyabolũ et opꝑa eius:⁊ talia iudicia vtractona
⁊apꝑtos dvaboli ſeruos:ĩ quibus omia vel ſaltẽ plu⸗
ra ſunt mala.vel quare oio nõ hñt ſeipſos:in quibo
aliqua inueniũt mala.vel ſi plures pauꝑes ve curijs
ſuis vel amicis ſuis excludũt vel eijciũt ꝓpter factũ
vnius vel ↄuoꝝ:qre nõ eijciũt totũ granũ de grãgia
ſua:qꝛ vnũ inuemunt putridũ:vel torã pecuniã ð ci
ſta:qꝛ vnũ venariũ inueniũt falſũ: vł totũ ſanguinẽ
æ coꝛpelqꝛ aliqua poꝛtio eius ẽ coꝛrupta.qð tñ nõ
faciũt/ſed ſolũ coꝛruptũ ꝓ poſſe eijciũt.vel qre om̃es
nõ excutiũt ventes ꝓpter vnũ malũ.vł quare oẽs nõ

amputãt digitos/qꝛ vnus infirmat᷑:vel quare dele⸗

tania et coꝛdibus ſuis non velent Petꝝ ꝓpter iudã
Nora contra tales. R. M. v.xviij Ged qui occa-
ſiones querũt faciles inueniũt/quibus cõuenit pꝛo⸗
uerbiũ quo gallice dicitur. Qui vult canẽ ſuũ occi
Tere furiã ei imponit. Zimeant tñ omnes tales:qͥa
in hoc ꝙ omnes ꝓpter vnũ malos iudicãt veũ info⸗
mãt:qnõ ꝓ vno malo facto quod in eis inuenit totũ
tale reputabit:et pꝛo tali iudicabit:qꝛ et hoc ipᷣe ꝓ/
mittit dicẽs.Eodẽ indicio quo iudicatis iudicabi⸗
mĩ:AMath. vij.ſicut patet.E.iij xlvij.
Cõtra hunc ſᷓ timoꝛẽ neceſſe eſtremediũ quere⸗
retã ex parte iudicantis ꝙᷓ ex ꝑte iudicati.(¶ Ex pte
iudicãtis pꝛimo remediũ adhibere veberet: ipᷣmq; a
talibus retra here iudicijs:q foꝛte ille quem iudicat
apud vxũ penituit/et ſe coꝛrexit. in quo caſu nõ eſt li
citũ eũ iudicare: ſicut nec Paulũ vel Magdalenam
e iuuentutis velictis ⁊c.¶¶ Secundũ remedium ad
hoc nõ longe querat: ſed in ſeipſo palpet qᷓturpe ſit
illiqui moꝛtuũ habet optimũ amicũ ſuum in vomo
ſua:ex cuiusvita tota ſua pendebat pꝛomotio.Et ex
cuius moꝛte ſua pendet ꝑditio:et illum moꝛtuũ nõ
plangit ſed vadit extra:vt ſuper alterius moꝛteʒ la⸗
mẽtationes faciat.Sic qui aĩam pluribus peccatis
moꝛtuã habet:et alienã vno vłpluribus pctis moꝛ⸗
tuã:et nõ ſuã lamentat᷑ iudicãdo.ſic facere noluit il⸗
le.D.vj.xxv. Lercium remediũ exhibeat iudican
tis finis:ſeu finis cogitatio.duʒ em̃ quis ſub dyabo⸗
lo militat:nõ eſt ei multũ credendũ in his que dya⸗
bolus ſuadet et veus pꝛohibet: quia cõmune dictuʒ
eſt ꝙ quilibet ſacerdos reliquias ſanctiſui cõmẽdat
cui ſeruit. Mõ ergo eſt mirabile ſi ſerui dyaboli pec-
cata et peccatoꝛes dya boli cui ſeruiũt:reliqͥas ⁊ ſer⸗
uos ↄmendẽt:nec eſt eis ĩ hoc credendũ.qꝛ amoꝛ in⸗
oꝛdinatus eos ĩ indicio illo excecat et facit ꝙ cõtra
aſſerentẽ expugnãt.ſicut latro dũ in bonis ẽ:omneʒs
ei impon entẽ latrocinia et mala facta que diligit ex
pugnat:ergo tunc ei credendũ nõ eſt. Sed qñ iudi/
catus ad patibulũ ducit᷑ ⁊ œfectus ſuos miſericoꝛdi
am petendo clamat:tunc ei credendũ eſt:qꝛ frequẽ⸗
ter accidit ꝙ falſam appellatõem pꝛius factã tũc re
uocat conſda ductus:et veritatẽ tam eſe ꝙᷓ de oläs

fatetur. Sicnõnulli dyaboli ſerui:dvũ in bonis ſunt
ſeipſos extollunt: contra dicenteʒ; expugnant:ſeruos
dya boli tanqꝙ; cei ſui reliquias ⁊ peccata cõm endat
et vei ſeruos vituperant: ſed ad moꝛtem appꝛopin⸗
quantes omnia iudicia illa reuocant: aſſeretes ſe er
raſſe:quando dixerunt foꝛnicationẽ nõ eſſe peccatũ
vel quando diyerunt vel iudicauerunt malum bo⸗
num:et bonuʒ malũ: Jſa.v. Illa ergo cogitatõ nũc
habita ve cogitatione quam tunc habebunt: eos a
talibus reuocet iudicijs:quia ſi iudicia ſua vel cogi⸗
tationes ſuas referant ad ſtatum ĩ quo ſunt:iudicia
ſua incerta ſunt:ſicut latronis vt pꝛedictũ eſt: dũ in
bonis ſunt. Sed ſi referant ad finem certa ſunt. Be
atus ergo qui nõ iudicat ſemetipᷣm in eo quod ꝓbat

Ro.xiiij.ſed in eo quod cogitat.¶ Quarto eos a ta xx.

libus retrahat iudicijs cogitatio vehemẽs illius qͥ
iudicat᷑ te nptatio et etiã pſumptio:qꝙ talia vel ma⸗
ioꝛa frequẽter ſi illoꝝ tenerent locũ vel graduʒ:qð ĩ
exemplo videre et pᷣſumere poſſunt diſcipuli cuiuſ⸗
dam magiſtri pariſienſis.ve quo fertur ꝙ dicere ſo⸗
lebat magiſtro ſuo:q omnes epiſcopi francieſfuerũt
ceci:quia nihil magiſtro ſuo dabant:necipſum pꝛo⸗
mouebant:qui poſtmodũ ad talẽ digmiatẽ pꝛomo
tus magiſtruʒ ſuum nõ pꝛomouebat.Cui magiſter
poſtea cũ luminaribus in manu ſua accenſis:obuiã
veniẽſ:ei eandẽ impꝛoperabat cecitatẽiquã alijs im
pꝛoperare ſolebat: aſſerẽs ꝙ ideo ei lumiaria quaſi
cecutienti vepoꝛtaſſet:cui etiã incutere potuit illud
Ko.ij.Eadẽ em̃ agis que iudicas.d iſtud ꝓpo⸗
ſitũ loquit᷑ Gerñ.ſuꝑ Cañ.omeł xl.dicẽs. Noli iu⸗
dicare pꝛoximũ ſed magis excuſa:qð omnino diſſi⸗
mulatiõeʒ rei certitudo recuſat ſuade. Mihilominꝰ
tibipſi et dicito:vehemẽs fuit tẽptatõ: quid ð me il
la feciſſet ſi ſimilẽ inſme accepiſſet ptatẽ: Innuit em̃
HBern.qð etrrei frequẽter ꝓbat euẽtus: illi qui ali
os iudicãt eadẽ poſtmoduʒ agunt que pꝛius indica⸗
uerũt/vel cõſimilia ſeu peioꝛa.ſicut patet.iiij. Re.x.
qe JYehu rege iſrahel:qui Haallet ſacerdotes eiꝰ ve⸗
ſtruxit iudicãdo:ſed tamẽ ipᷣemet a vijs hieroboam
nõ receſſit:vitulos ſuos aureos adoꝛãdo:ita iſti ea⸗
em vel maioꝛa facerent ſi eandẽ haberent tempta/
tionẽ:vel occaſionẽ vel opoꝛtunitatẽ quã illipabu⸗
erunt quos iudicant. Inexcuſabilis es ergo o homo
qui iudicas: Ro.ij.¶ Ex parte vo iudicatoꝝ reme/
diũ adhiberi vebet vt occaſiones ⁊ cauſas qtũ poſſi
bile eſt retrahãt eos iudicandi ꝓpter ꝑicula ⁊ leges
tactas. Eiſ:vl porins em̃ quiliber niti vebet ſe ſpe⸗
culũ pulcrũ oſtendere:bene cõuerſando:in quo cete
riſuas tergãt maculas ꝙᷓ lignũ fumigans.ad cuius
aſpectũ oculiledant᷑ intuentiũ. Sanius nãq; eſttã
ꝙ ſe ꝙᷓ pꝛo alijs ꝙ; talis ſit:q' merito illo dicat᷑. vti
nã eſſem ita ſanctus ſicut ille eſt:qꝙᷓ ꝙ dicatur q; pa⸗
tria velvilla ſeu ſocietas eſt peioꝛ in q̃ habitat.Iſtã
nanq; temerarũ indicij fugaz wocere videt᷑ chꝛiſtus
Math. v.dicens. Quicunq; vult tecũ in iudicio cõ⸗
tendere:et tunicã tuaʒ tollere:id eſt ĩ factis tuis que
foꝛte licita ſunt apud te ſed nõ aꝑta:quo ad ꝓximuʒ
te iudicare vel damuificare vel ꝑſequi:dimitte ei et
palliũ. Palliuzʒ em̃ habitus exterioꝛ eſt interioꝛa ab
ſcondẽs:qð quidẽ dimittit᷑ q illi qui cũ indicat:vł
æ factis ſuis ſcandaliʒat᷑intentõem pꝛius abſcondi
tã mamfeſtat vt illũ a talibus auertat iudicijs vt xe
clinaret iudiciũ viri:Treñ.iij.

E ſiſilli iniqͥtatis iudices intantũ malicia pleni

ſint:q'ſiẽ phariſei ð optimis oꝑibo ſcãdaliʒani velit
nec illoꝝ aliq̃ poſſet rõe væclinare iudicia illa ꝑuipẽ
Dag Naͦ eis a bono veſiſtat exemplo ypᷣi:qui q tali
us a

d lr̃aʒ dixit.ſinite illos.ceci ſũtduces Ggeor *⁵. Stem.

emplo etiã hoĩs cuiuſdã:v quo in exemplis ↄtin
ꝙ vt hoĩm occurrentiũ et eum iudicantiũ ve hoc:q;

linnh et bli⸗
immniun cumabe⸗ i ſafiom

une, inin ſunn ctanbo⸗

img ll iſn ig fin n n
lt ſc ndchin in et
inganr, tonerelihein
nocoocche

4 lignn , terſilio:
c feens Lonſilum n.
ſentnckſlunecl at roc wtil

innnmie lt inubiga be

ſe Etſabcitrdem:
nanci inhocgg von 0
mntſeütaneonnn ae⸗ l
arteneiantho cnramus. e
Peſt Eidaciguci Febi
ſices eſſent altes l

AQui Ficuciani bliint bliue
Roner jj ¶Quia euena lſche
nenlicluinneſen mni
digaaboplbys n ceſſaent. gulen⸗
etppinq va diſpoſltionead lucrandi
o multhcvrat Nhoc quoc ſihi dici
Alnadceſareno facit licet forte in 5
goͤtane poſtludi ine wlon no incn
us gancii:ond obſtateg cantüͦet
illum habult luſoꝛem vict. Bicpen
nelijpopediſt lvij cqöad nos vo⸗
uereconuicia pditoꝛum: quo anus
certa tegula recedamuo. Koſa eñp.
quibns crcũdaturaaleos eſcer⸗
Onnibus rgo tolihus gauli ſegamn
heat ſententii aicies, Dromunom
hoinkicrant ab binnano derge neq
Onepeehenſibll ſinpplein bocin qno
ef Kop i. Anbusdanae
nnaaparatz ſunt Ariſoni indids

Elbinnrctpini ebit ſeggen

Gici diwin

) Mitei diſinaiſen dinn

ſeraleniiharm ot iiul
gisggeiniagg. 6Dalſtig do⸗
lſvo Caj dnekl dicis R il/
d magis erenſag omnino diſi,
tirndo recuſatſnade Rihilonis
Nebenisfuitriptato:gbicͤnei
Einmmeaceepiſet kati Innlltej.
nnan Meraunshilintl
oſtmooz agunt qvepꝛinstndtc⸗
laſeupeloun ſcye oter ij. Rey.
belegui Booletlocemores e? de
tami enera tii ieroboam
ſuos aurcos acoriconta iſtiea⸗
rentſieundehaberenttenpta⸗
velopoꝛtunttate qua lihabr⸗
t Iuerauſabllisese,goo hon
Erpane iudicatop fen
toccaſionts 1cauſis ſihn
utteniia ,
ius eñ ginbet nit Aher e⸗
leebenecönerſancoeinqoet
lschleni im gns dain
Eintuentii Saniis nihtfti
It intuentii Sant leic
nlisſti Ment) il, al

nr leeſte,iantur⸗
ſan lec nen g

lienutſuin in lrchuſfi

Cere fioc ce
giafttini iinc/

utrt lelngu ſtteliet
fanem e mh
umulli
hin⸗ jlincintn
ninnminhin nen
huinnnnmntutic
Diil minulin A
uinzond
Eenciurtuli,
Niſtranne gd

tirnilimind 4

Arꝰ. j.
I.

JIudicium diuinum

ipſe aſinauit et filium tenerum eum ſequi permiſit:
filium aſino impoſuit.ð quo cum iudicaret᷑: plus
filium quiagilis erat: et bene currere poterat: qᷓ ſe⸗
ipſum antiquum:et tebilem diligeret: ambo pedi⸗
taueruut: æ quo cum ab alijs iudicaretur occurren
tibus.ꝙ plus aſinum ſuum ſe vel filium ſuum di⸗
ligeret: pluſq; ei quieteʒ affectaret ambo aſinũ aſcẽ⸗
runt:v quo ci iudicarẽtur ꝙ tamparuũ animal
modo occiderent onere:ligatis aſini pedibus:ipſuʒ
ſuperlignũ inter ſe poꝛtauerunt. ð quo cũ inſani iu
dicaretur ait. Pꝛimo pater filio:fili exquo vides:
q̃cqͥd feceris iudicaberis ſicut ex auctoꝛitate Berñ.
oſtenſum eſt ſupꝛa. e. cx. Conſilium meum eſt. ta
lia paruipendas iudicia:et quo d vtilius elecſpe⸗
Feris facias:necꝗpf talia iudiciala bono ceſſes. de⸗

dari dicẽtis.ſi adhuc homĩbo placerẽ xpi ſeruus nõ
eſſẽ. Et ſubdit rõem:q̃re d inciege nõ eſt cu⸗
randũ.in hoc ꝙ bona opa iudicãdo ĩmalũ puertãt
qr neſciũt artẽ bonoꝝ opeꝝ: et e iudicijs illoꝝ qͥ ð
arteneſciit nõ curamus: potiꝰeos veridemꝰ: ſic in
ꝓpoſito.Et hocẽ quod ſequit᷑ Fabius inqᷣt ait. fe-
lices eſſent artes: ſi xæ eis Polr artifices iudicarent.
Qul q ſiciudicant᷑ bibãt:et obliuiſcant᷑ iudicioꝛũ:
Pꝛouer. xxxj. OQuia reuera ſi ſcirẽt ꝙ p talia ope
ra regnũ acquirere poſſent terrenũ: ꝓpter talia iu/
dicia ab opibus nõ ceſſarent. qui em eſt ĩ firma ſope
et ꝓpinqua diſpoſitione ad lucrandũ ludũ in ſcaco
nõ multũ curat væ hoc quod ſibi dicit hoc em̃ eum
a ludo ceſſare nõ facit:licet foꝛte in alio diſpliceat:
qn tamẽ poſt ludi finẽ wloꝛẽ nõ incutit:ſed ampli⸗
us gandiũ:qð nõ obſtãte ; cautũ et infeſtũ contra
illum habuit luſoꝛem vicit. Sic per vecretuʒ Coꝛ⸗
nelij pape diſt lvij.c q ad nos. vosnõ tebentmo
uere conuicia pditoꝛum: quo citius a via recta: et a
certa regula recedamus. Roſa em̃ pꝛopter ſpinarũ
quibus circũda tur aculeos creſcere non ceſſat. In
omnibus ergo talibus pauli ſequatur exempluʒ et
teneat ſententiã dicẽs. Mꝛo mĩmo mihi eſt vt a vo⸗
bis iudicer aut ab humano die:qꝛ neq; meipᷣm uidi
co repꝛehenſibilẽ.ſupple in hocin quo vos me iudi
rcatis.j. Coꝝ.iiij. Quibus durioꝛa parata ſunt iu⸗
Oicig:q parata ſunt væriſoꝛib- ludicia:Pꝛouer.xix.
Vv gquibus in capitulo patebit ſequenti. .
Wgicii diuini pꝛimo
oſtẽdet᷑ diſtinctõ ſeu diuiſio. Scõo gene⸗
. ralis et vltimi indicij rõ. Tercio ꝙ illud
erit bonis velectabile. Quarto ꝙ erit mal tribile ꝓ
pter multa. Quiĩto q̃lia adiutoꝛia ſeu remedia ſunt
anñ illud iudiciũ ꝓuidẽda:vt cũ venerit nõ tim eat.
¶itũ ad pꝛimũ diuinũ iudiciũ ẽ dupleyx. vnũ pti
chlãre:qð ſingularit᷑ quocũq; fit qñ moꝛit: ð quo
Dicet. ca.x moꝛtuis.Aliud generale:qð in fine erit
omib ſimul ↄgregatis. æ quo.j. Re.ij.dñs iudica⸗
bit fines terre. & quo tria ſüt ondẽda:añcedẽti alſcõ
comitãtiaſet ſequẽtia.¶¶ Etuʒ ad ancedẽtia dicit
Hiero. ſe inueniſſe ĩ annalibus hebꝛeoꝝ qͥndecim ſi
gna:quindeciʒ diebo pcedẽtibo oſtẽdẽda. j/ Pꝛimo
naq; die vt ibi habet᷑: mare ſeeriget quadragĩta cu⸗
bitis vltra montiũ altitudines in loco ſuo ſtans q;⸗
ſimurus. ¶ Scdo tantũ væſcẽdet ꝙ viy videri pote
rit. ¶ Tercio marine belueapparẽtes ſupꝛa mare
dabunt rugitus ſuos vſq; ad celum. Quarto ar⸗
Xbunt mare et aque.¶ Quito herbe et arboꝛes ro
Tem dabunt ſanguineum. Bexto ruent edificia.
Beptimo petre ad innicem collidẽtur. ¶ Geta⸗

uo erit generalis terremotus.¶ Mono equabitur

terra. ¶ Becimo exibunt homines e cauernis ſuis
et ibunt quaſi amentes: et non poterunt mutuo lo
qui. ¶ Undecimo ſurgent oſſa moꝛtuoꝛum:et ſta⸗
bunt ſupꝛa ſepulcra ſua. Buodecimo ſtelle cadẽt
Secimotercio moꝛientur homines vt cum moꝛ⸗
tuis reſurgant. Secimogqnarto ardebunt celuʒ ⁊
terra et aeris ſu perficies. Gecimoquinto fiet ce-
lum nonum etomnia renouabuntur: licet ſcriptu⸗
re ſancte de pꝛedictis ſignis mentionẽ nõ faciant dñ
tamen ſcripture contrania non ſint:rationabile vi⸗
etur ꝙ talia pꝛecedant ſigna terribilia anteindici
um terribile: ſicut pceſſerũt dulcia ante iudiciũ mi
ſericoꝛdie.ſicut patet.A. xiij.v.vt etiaʒ ſᷣim beatum
ꝛego. qui in cũctis delinquũt:vel cunctis pᷣdictis

Abutũtnr in cũctis terreant᷑ et pumant᷑. Bicit etiaʒ

ſanctus Thomas ſup. iiij. ſenten. diſt. xlvij. ꝙ iſtud
iudiciũ ignis pꝛecedet:iuxta illud pſal.xlix. Ignis ĩ

conſpectu eius exa rdeſcet: ſuꝑ omnes mõtes aſcẽ⸗

t:ſicut ↄqua diluuij ad purgandũ et eſtruenduʒ

om mia inqꝙᷓtum eſt inſtrumentum diuine iuſticie: ſi⸗

cut aqua diluuij:que vindicta ſicut tunc in aqua fa
cta fuit ad purgationem feditatis:que ex coloꝛe fu⸗
it introducta carnalis concupiſcentie: ita iteruʒ in
igne fiet ad purgationẽ peccatoꝝ que ex frigidita-
te cõtingunt:quã defectus introducit miſcᷣe et ca-
nitatis. In ſignuʒ cuiꝰ tota diſceptatio ve opibo erit
carltatis et miſcdie:vt indignos illos miſcpᷣia oſtẽ⸗
Dat:qui opꝑa nõ fecerũt miſcdie.de quibo verificat᷑ il
lud Jaco.ij. Judiciũ ſine miſcðᷣia ⁊c̃. Cõcomitã

tia ſeu ſimul cõcurrentia ſunt tẽpusjet locuslet vox

iudicis. Tẽpus vo chꝛiſtus diſcipulis indicare no
luit:ideo nõ eſt miꝝ ſi alijs ignotũ ſit. Aliqui tamẽ
certu computant tempus vſq; ad iudiciũ: allegan⸗
tes ꝓphetiam Dañ.xij.qui dicit. MHeatus qui expe⸗

ctat et peruenit ad dies mille trecentos trigintaqn

q;. Judeoꝛũ magiſtri hãc literã exponũt e meſſya
illoꝛum ꝑ huncmodum. Inter vos iudeos quiĩad⸗
uentu chꝛiſti vſolatõem habere incepiſtis magnã/
beatus qui expectat et ſuſtinet patienter dies mille
⁊c diem pꝛo anno exponẽtes:iuxta illud EGʒech.iiij.
diẽꝓ anno vedi tibi.poſt quos meſſyas qui eos cõ⸗
ſolabit veniet. Oꝛ vty veꝝ ſit.⁊ tempus illud ab in⸗
camatione chꝛiſti computetur:quinquennij tẽpo/⸗
ris expectatio oſtendet:cũ nunc annus currat mille
ſimus trecẽteſimus triceſimns. Ehꝛiſtiani vo vi
tati innitẽtes:qui meſſyã idẽ xpᷣm nõ expectãt:quẽ
iã receperũt:ↄicũt ꝙ ſi quis tunc venenit:nõ chꝛiſtꝰ
ſed antichꝛiſtus erit:xæ quo et ꝓphetiã illã exponũt
pꝛo tempoꝛe eius in quo durabit grauis perſecutio
ſicut patet in hyſtoꝛia ſcolaſtica ſi uper Tanielẽ. Da
niel nanq; vir vſid erioꝛũ multuʒ væſiderabat ſcire
quantũ tempoꝛis pſecutio antichꝛiſti: cur angelus
manibus eleuatis iurauit:p viuentẽ ĩ ſecula ſeculo
rũ: ꝙ p tẽpus ⁊ tpajet dimidiũ tpis. Et ꝙ tũc finis
eſſet hoꝝ mirabiliũ:ita quaſi iteꝝ idẽ ad maioꝛẽ
recitando certitudinẽ adiecit: poſtq; ablatum fu
erit iuge ſacrificiũ:hoc ẽ:cũ ablato cultn cei: et ſo

lato pꝑ antichꝛiſtũ tunc erũt dies mille. cc nonginta

id eſt tres anni et ſemis.Et cum SDaniel ſcire vellet
quid eſſet futuꝑ:poſt hec reſpõdit beatus qui expe/
ctat ⁊c̃.vt pꝛius.¶ Ad cuius intellectũ ſcire opoꝛtz
ſᷣm mgrm ĩ hyſto.ſcola.poſt moꝛtẽ antichꝛiſti da
bunt᷑ lapſis quadraginta dies ad penitentiaʒ.qui ſi
addatur pꝛedictis diebus mille ducẽtis nonaginta
fiẽt dies mille.ccc trigĩtaqᷣnqʒ.Et ẽ ſenſus / æ üle be
atus erit qͥ a tꝑe pſecutõis vſq; in finẽ in bona vita
expectat:vel qui temꝑe pſecutõis errat:⁊ puenit ad
vme dies in quibus emendare porerit erroꝛẽ. ¶ .0.
cus vo ᷣm ꝓphetiam Joelis erit vallis Joſaphat.
hboc em̃ ꝓmittit xeꝰ dicẽs Joeb.iij. Cõgregabo oẽs

V.

Ard. ij.
Vj⸗

Judicium diuinum

gentes et vducã eas in valleʒ ioſaphat:et diſcepta⸗
bo cã eis ibi.Locus nãq; ille pꝛope hieruſaleʒ eſt/ et
montẽ oliueti.qui locus pꝛo tanto conuenientioꝛ vi

ævE ꝙꝓ iudicio illo:nõ ſolum quia ẽ in medio.ſed quia

ibi fuit natus paſſusibiq; pᷣdicanit/æ loco etiam il
lo reſurrexit et aſcendit. Congruuʒ ꝗ̊ videtur:qꝙ ibi
iud icet:ibiq; locus in pꝛeſentiarũ oſtendi poterit in
quo tãta pꝛo repꝛobis fecit:contra que ingrati ei ex-
titerunt.Congrue ergo ibi arguet mundũ ve pecca-
to:qnod feceruũt v iuſticia quã nõ fecerunt.et iu.
dicio qð nõ timuerũt: Jo.xvj.¶ Etum vo ad vocẽ
udicis. Pꝛimo querit vtꝑ ad omnes loquetur. Ad
quos reſpõdet btũs ꝛeg.xxvj.moꝛalſuꝑ illõ Job
xxxvj. Judiciũ pauꝑibus tribuit.vbi diſtiguit qua/
tuoꝛ oꝛdines hominũ ĩ iudicio:duos repꝛoboꝝ ⁊ vu⸗
os clectoꝝ. Mã inter repꝛobos quidã iudicant᷑ ⁊ pe-
reũt.ſicut mali chuſttiani quibus dicet.Eſuriui ⁊c.
nõ iudicant᷑:⁊ ꝑeunt infideles:e quoꝛũ quolibet di
cit᷑.qui nõ credit iã iudicatuos eſt.nõ em̃ tũc cauſa eo
rũ diſcutit᷑:.qui ad conſpectũ diſtricti iudicis iã cum
damnatione ſue infidelitatis accedunt. ꝓfeſſionem
vo fidei retinẽtes:ſed pꝛofeſſionis opera nõ haben⸗
tes redarguũtur vt pereant. ¶ In electoꝛũ vo par⸗
te alij iudicantur et regnant qui vite maculas lacri
mis et elemoſinis tergunt:quibus dicet.Eſuriuiaẽ̃.
Alijvo nõ iudicantur et regnãt:quibus dicit.UNos
qui reliquiſtis omnia:et ſecuti eſtis me ſedebitis ⁊c.
Secundo vtrum vocalis ernit vel mentalis: opini
ones ſunt. Petrus tamẽ ſuꝑ.iiij.ſenten.diſt.xlvij.ſen
tit ꝙ erit vocalis:et ratio videt᷑ concoꝛdare ꝙ illud
iudiciuʒ illo ꝓferat᷑ modo:quo põt eſſe ad matꝰgau⸗
dium bonoꝛum et toꝛmentũ maloꝛũ:ſed magis toꝛ⸗
quebuntur mali et gaudebunt boni:vt videtir quã
v vocẽ ſenſibilem audiunt:ergo ⁊c̃.quia tunc boni
nõ ſolum gaudebunt gaudio ſpirituali interioꝛi:ſed
etiã xe voce gaudioſa quã ſenſu ꝑcipiunt auditus.⁊
ſic habebunt tã gaudiũ intellectuale qᷓ etiã ſenſibi⸗
le qo plus ẽ qᷓ intellectuale ſolũ.Et ſic etiam a con⸗
trario ſenſu ð malis. Sic ergo intelligi poteſt quod
dicit᷑ hiere.ij. Judicio contendã tecum:non pꝛolixi
us diſputãdo:ſed finalẽ dando ſnĩam:qꝛ ſicut diffi⸗
nitiua ſnĩa in eccła militãte:in his verbis ↄſiſtit.ſta
tuo/pᷣcipuo/cõdemnolabſoluo.ſicut patet li.v. œcre
talii.ti.xl.v ver.ſig.in his. Jta veus qui hoc pᷣcipit
et ſtatuit:ſtatuta et pᷣcepta hic data nõ tenẽtes:non
abſoluet.⁊ ſic iudiciuʒ gentibo ꝓferet Iſa.xlij. ¶ Pe
alijs vo ſignis q̃ tũc cõcurrẽt. Mo.A.eij.iiij.¶ Se
quentia vo qᷓtum ad malos ſunt toꝛmenta eterna:
qtum ad bonos vo gaudia eterna. ꝙqᷓtum vo ad celũ
vel mundũ vᷣm alios ſole ſtante in oꝛiente:et luna in

occidente: ſicut fit ĩ plenilumio maioꝛ erit lux qᷓ; nũc

ſit non ad neceſſitatem ſed ad vcoꝛem:omniſq; mo⸗
tus ceſſabit:tam coꝛpoꝝ celeſtiũ ꝙᷓ inferioꝝ fluxuſq;
et refluxus maris: amplius nõ erit a die ire et reue/
latõis iuſti iudicij vei: Ro.xij.
ſtius aũt iudicij rõ eſt iuſticie vi oſtẽſio:vt vi⸗
Tlicet üluc partibo ſimul cõparẽtibus qᷓiuſte ĩ vtri
uſq; remuneratõe vel punitioe ꝓceſſerit:vel tũc ꝓce⸗
ↄat oſtẽdat. Pꝛo quo eſt aduertendũ:q nõnulli hic
ſunt mali:et in futuro damnati:qui tamẽ boni repu
taãtur et ecõuerſo aliqui ſunt boni ⁊ ĩ futuro ſaluati:
qa multis reputãtur mali. Congruũ ergo videt᷑:
om̃es ſimul cogregent᷑:vt illis qui miran poſſent q̃-
re illi ſaluati eẽnt quos malos reputabãt: cauſã
te videãt ſue ſalutis qñ dicet.eſuriui ⁊c. Licet em̃ i
li in celo clare hmõivideant cauſas:tñ damnati hoc
videre nũcnõ pñt:qꝛ ipſum ĩ quo relucẽt cauſe:non
vidẽt.Congruũ g̊ eſt vtipſiad locũ conueniant cõ⸗
mun:et vi videant iuſticigʒ:qua viſa plus wvlebũt
videntes ꝙ quicquid eſt iuſticie in veo eſt.et quicqͥd

J xj).
iniuſticie in eis Gic videbit inquit peccatoꝛ et ira⸗
ſcetur:in pſal.cxj.quoniã ꝑuenit vſq; ad celũ iudici
um eius: Hiere.lj. ¶ In quo ᷣm Eryſo. ſup Math.
xxiiij. Et plãgent ſe os tribus terre:omełlvj.Plãe
gent inquit ſe indei videntes deuʒ venientẽ queʒ; ho/
minem moꝛtuum putabant. Wannſent ſegentiles:
ia vanis diſputationibus philoſophoꝝ irratiõa
l ſtulticiam putabant eſſe veum colere crucifixũ
et vederunt creature gloꝛiã creatoꝛis.Lugẽt ⁊ chꝛi/
ſtiani peccatoꝛes qͥ magis dilexerũt mundũ qꝙᷓ chꝛi⸗
ſtum crucifixum:cuʒ audierint eũ h̊ verba ad eos di
centẽ. Pꝛopter vos factus ſum homo: Pꝛopter vos
alligatus illuſus ceſus/ crucifixus fui.vbi eſt tanta-
rum iniuriaꝝ mearũ fructus.Ecce pꝛeciũ ſanguinis
Peoide bis datũ.vbi eſt ſeruitus veſtra quaʒ mipi de
etis pꝛo pꝛecio ſanguinis dato.Ego ſuꝑ gloꝛiã me
am vos habui cum eſſem veus factus homo:et vilio
rẽ omnibus rebus me feciſtis. Eccequomõ vidẽtes
i bonitatẽ et ſuã iniquitatẽ. Plangent ibi omnes
peccatoꝛes celeſti indicio perurgente.ij. Mach.ix
MOõ quidẽ a iuſto iudicio nõ diſcoꝛdat humano:
quia licet ᷣm leges humanas iudex quãdoq; ad iu⸗
vicium ꝓcedatvna parte cõtumaciter abſente ⁊ alia
pñte:qꝛ dicit lex: ꝙ ſi appellatus die fatali ad quem
ſq; citatus eſt:nõ cõpareat ſuã væfenſionẽ oſtẽſurus
index ðᷣ appellatõis negocio altera parte abſente co
gnoſcere poteſt:vt.C.ili.vij.ti.ve temꝑibus et repa⸗
rationi appellationũ.l.vltuma. Lamẽ clarioꝛ mo
dus ẽ ꝙ ad minus qpcunq; fiat pꝛius:vt finalit᷑⁊ vl
tima ſnia ꝓferat᷑ ꝑtibus pntibus:qñ ꝑtes ſimul ha⸗
beri pñt:quia hoc dicit lex ĩ digeſto nouo li.iiij.ti.j.
Tæ re iudicata.l. vnoquoq;.ſub his vꝓbis. e vno/
Raod negocio ſnĩiam pᷣſentibus omnibus quos cau
a contingit iudicare opoꝛtet:et hoc iuſtũ eſt et ſatis
congruum: quia ad hoc pars rea ad certũ diẽ citat᷑
et pars agens ad eundẽ cõparet dieʒ:vt ambo ſimul
ſniam audiant.Ged pars rea inuite:et quaſi citati/
one coacta comparet:timens ne contra euʒ iudicet᷑:
pars vo agens gratis venit:qꝛ ad hoc in curia infe⸗

rioꝛi liteʒ mouit:vel a curia inferioꝛi ĩqua cõtra eũ

iudiciũ pꝛo illo daretur:⁊ ꝙ iudicia mala inferioꝛis
curie in illa coꝛrigerent᷑ ſperauit. Iſta vo agens
et ſi ſemꝑ in iudicio in ꝓpꝛia ꝑſona pns nõ fuerit:m⸗
hilominus tamẽ cõtra partẽ ream ꝓcedere poteſt ꝑ
ſufficien tẽ pꝛocuratoꝛẽ ꝑ quem ſentẽtia contra reũ
equaliter dari poteſt:ac ſi pñs eſſet. ¶ etum ad
oſitũ noſtruʒ in foꝛo anime pars rea eſt que iniuriã
acit pꝛoximo ſuo in quacunq; cauſa/ negocio vel iu
dicio. Pars agens et appellans:ad curiaʒ vei ab in⸗
iurijs vel iudicijs iniuſtis ſibi illatis:eſt ꝑs que iniu
riã ſuſtinet ĩ quacũq; cauſa vel curia ĩ qua qꝛ hec iu-
ſticiã habere nõ poteſt:ad iudiciũ ad minus coꝛdel
vel oꝛe appellãt vei dicentes. Deus Drnnnpores hae
vindicet:æus oſtendat veritatẽ:quia ipſe ſcit vmi
nusſiudicet veritateʒ:et huinſmodi plures ha bent
appellandi modos. In foꝛo nanq; aĩe et in cunia vei
oẽs hmõi cogitatões ⁊ locutões: eaerner ſunt
pauperũ queita bene allocabun᷑ ibi ſub tali tenoꝛe
verboꝝ:ſicut ĩ exterioꝛi curia allocant᷑ verba ad foꝛ
mã appellationis exquiſita ſine quibus non alloca⸗
bitur. Talis nanq; appellandi modus in ſacra ſcri⸗
ptura frequenter legituracceptus. ¶ Gicnanq; ap
pellaſſe legitur vauid contra Saula perſecutõe in/
luſta ei illata dicẽs. IJIndicet uminus inter me⁊ te.
Fegn ig quo poſtea dicit᷑. Yudicabit pꝛo te
vodiè dñs.ij. Re. xvinj. ¶ Calibus etiã appellatio-
mbus ſe interim ↄfirmauit ĩ anguſtijs iniuſte ei illa
tis. Paulꝰnõ ſolu ad tribunal hominũ appellando
dicẽs.Ad tᷣbunal ceſaris ſto: ibiq; me iudicariopoꝛ
tet: Actuum.xxv.verumetiam ad tribunal vi: di⸗

P viij.

tuto motitur is qyi iniunii fet
nngmnginuſiai endom
inſuminiſeppelaru fuent nen
ocauſi ptus ageteſſtatin iudiaum
hlichicte n e weiuc uſtvs ud
cinilins . rouer ii. ¶Barin
indicd ambeptesn ſunt gMonaliter
Geſuequodamm amplione declarat
ctopſuop ona nalosappellanerür
diau feret gnoci morte factü eſt ſe
terilllosoſtederet quod iiudiao fitg
toetiocidttatis mabaugnenti ge
Ltubit iuſtus ci nicentyincict in
liytbus oñnbus no ſolii malos iudie
Nvodammo iudiau in mortedatu ren
ſinbitſrut plarur Gopho ih Jug
luc ꝛnoabſcocet Juclai eigoin
86 nlmdsabſconciti eſttſecillociuc
epptreins clantani .manlifeſtatöz .
Uie Mcis Crecucet qgaſilume iuſtich
fnluſtciiſiſtnmtierinciciü mu tand
hicmaleiudicaſti,d ſecſtic ug
gie cicaſtl ſeclſtici poterid
interficegtspangen.AKötzandg⸗
Dmumntdiens Iucicmendeide
fſiat antranen er den
ſich unglinnnenmnccalte

gungfürplinſtfinli l
bus pftlhys⸗ giͦtesſinulha,
linitſiwolih i⸗
macs ub his bis. Derno⸗
m peennbusoinnibus gnos ein
areoportetethociuſtüettetſots
Ghocparreaad centi dli igt:
undechpurer dig ranho inul
pam res inulteck aſ amnt⸗
Atimnenone mntmauclet:
bnit ol bocinanu infe⸗
nna inſenorl igno etmei
uraziugiaas nalg infenoris
ntſperunt. Iita vo gs agens
Pppriapſonapfis no fuenitnn⸗
Apane ream geedage poteſtt
daneeken
bacſiyßseſet.
rmiſnmiakirinin
nunngz ulſilleſda gn
ta Alngadnin ma
iuftsiibiilatbeſt alen
niinugebeeu
gnen ani giihat⸗
keſtad udiciad nhie

Dtumal

—

lx.

Judicium diuinum

cens. Mm̃s ſtabimus añ tribunal indicis: RKo. xiiij.
Et ireꝑ dicit. Oẽs nos manifeſtari opoꝛtʒ añ tribu
nal chꝛiſti. ij. Coꝑ. v. Talibus etiã appellatiõin
cogitatõibus quidã vſq; in diem hũc ſe cõfoꝛtaſſe
auditi ſunt:qui qn eſt queſta vel quicũq; iurati ĩ ali
Nua curia pꝛece velpᷣcioſtimoꝛe vel amoꝛe contra fi
ele ? venitatẽ vadunt:dicunt ex parte vei magna ẽ
queſta. In tali ſpe conſolatione ponit eos ſcriptu⸗
ra dicens. Eñs iudicabit cauſam eius: Pꝛouer xxij.
ſq; iniuniam patrentis:quia teſte pſal. xlv. Judiciuʒ
iniuriam patiẽtibus.ſicut patet. . xij.xxxvij. Iſtis
vo ꝑtibus cũ appellatõibus ſuis ſic oꝛdinatis: qꝛ il
li qui iniuriã ſuſtinẽt:nõ vñt in iudicio moꝛtis cum
iniuniãtibus ſemꝑ ↄcurrere:q ſepe ↄtingit ꝙ viri ſã
guinũ quinõ dumidiãt dies ſuos:citius moꝛiũt᷑ pau
pes ⁊ iniuriã patiẽtes:ꝓcuratoꝛẽ ſuuʒ ſufficiẽter in⸗
ſtructũ ipᷣm oſtituũt veũ dicẽtes illud ps xxxiiij. In
tẽde iudicio meo us meꝰ dñs meus.⸗ iten pſalix.
Eſto refugiũ pauꝑi:ſicut pᷣdictũ ẽ foꝛma appella
tiõis: ita et de foꝛma ꝓcuratõis inſtituẽdi dicè opoꝛ
tet:q;un cunia vi talis ſufficit foꝛma. nec mirẽtur
idẽ ſit iudex partiũ et pcuratoꝛ vnius Pꝓtis:qꝛ ipᷣe di
at Hiere. xxix. Ego ſum index ⁊ teſtis.in eo vo nõ eſt
mirabilius ꝙ ſit lugex et ꝓcuratoꝛ qᷓ ꝙ ſit iudex ⁊ te
ſtis:qꝛ ꝓ vtroq; ſufficit. Iſto vo ꝓcuratoꝛe ſic cõ
ſtiruto moꝛitur quis qui iniuriã fecit falſe iudicãdo
vel quãcunq; iniuſticiꝗ exercendo:pꝛo quo ad æum
in foema pᷣmiſſa appellarij fuerit: pcuratoꝛe paupe-
nis cauſa ipᷣius agẽte:ſtatim iudiciũ moꝛtis eſt viro
huic Hiere. xxvj.qꝛ ceꝰiudex iuſtus ludicabit ↄtra te
cãm illius ⁊c. Pꝛouerxxiij.¶ Bʒ qꝛ ĩ iſto ꝓticulari
iudicio ambe ꝑtes nõ ſunt pſonaliter pnñtes:ad iuſti
cie ſue quodammõ am plioꝛẽ æœæclaratiõeʒ:et ad ele⸗
ctoꝝ ſuoꝝꝑ q ↄtra malos appellauerũt nõ ſolũ vt iu⸗
dicii fieret quod ĩ moꝛte factũ eſt:ſed vt veritas in⸗
ter illos oſtẽderet᷑ quod ĩ indicio fit generali:verita
tis et iocũditatis marꝰ augmentũ/qꝛ teſte pſal.lviij.
Tetabit iuſtus cũ videritvindictã t m edio genera⸗
liptibus pntibus nõ ſolũ malos iudicabit: ſed etiaʒ
quodammõ iudiciũ in moꝛte datũ recitabit et clari
ficabit:ſicut dicitur Bopho.iij. Judiciũ ſuũ dabit
in luce nõ abſcõdet. Judiciñ em̃ qd in moꝛte dat qͥ
ad multos abſcondirũ eſt: ſed illud iudiciũ genera⸗
le ꝓpter eius cla ritatẽ ⸗ manifeſtatõʒ vocat meri⸗
die dicẽs. Et educet quaſi lumẽ iuſticiã tus: qui hic
iniuſticiã ſuſtinẽti er iudiciũ tuũ tanqꝙᷓ meridiẽ:qui
hic male iudicaſti.qͥ ſediſti cũ potẽtibo ĩ occultis vt
interficeres paupem. ¶ Cötra quos occulte agẽtes
ꝓmittit dicens. Judicia mea qᷓi lux egredient᷑: Oſee
vj.ſicut contra latrones:qui occultefurabãtur⸗ pu
blice iudicãtur. ¶ Er omnibn iſtis patet: eſt ð om
nibus iniuniq ferentibus vel male in hoc ſeculo iudi
cantibo ⁊ ſuſtinẽtibus et de iudicio vei:ſicut eiudi/⸗
ce inferioꝛi malo et iudicatis ab eo:et indice ſuꝑioꝛi
luſto. Et ſicut ve malo p̃lato et ſubditis ſuis et viſi-
tatoꝛe ſuꝑ eũ miſſo.Et ſicut de egyptijs et filijs iſra
hel et co. Qnia ſicut ꝓpter vfectu iudicis inferio⸗
ris male iudicantis vel nõ iudicãtis cauſa ad ſuꝑio
rem vuoluitur: et nõ aliter. Ita in pꝛopoſito:ſi noſ
ipᷣos et etiã alios iuſte iudicaremus/nõ ludicaremur
j.Coꝝ.xj. ¶ Sicut inſup malus pꝛelatus toto anno
ſubditos ſuos male tractare põt:ſuperioꝛe platovel
viſitatoꝛe fideli ſuperueniente:torum pondus belli
contra pꝛelatũ illum vertitur:omneſq; qui illuʒ ac⸗
cnſare volunt libere andiutur. Sic in pꝛopoſito cõ⸗
tra iſtos et imiuriã facientes deo pꝛo tribunali ſedẽ⸗
te:oẽs qui hicp̃ᷣ timoꝛe os ad conquerenqũ aperire
nõ audent:quia ſi facerent tam in bonis qᷓᷓ in coꝛpo
nibus male timerent tractari.ſed ibi abſq; timoꝛe qᷓ
nimonias et accuſationes ſuas vponẽt ſicut oſten⸗

E vxj.

ſum ẽ. F. viij x. ¶In hoc iudicio eus facit electis
ſuis iniuriã pꝛius atientibus: qu facere cõſueuit qᷣ
dam rex ſubditis ſuis. quãdo em balliuos et homi⸗
nes magni officij w officijs ſuis amouere voluit: il·
los in cuſtodia detinereſ. olebat pꝛecone clamãte ad
illos quibus peefuit: vt ſi queʒ leſerit: vel ſi cui iniu
riam in officio ſuo fecerat:veniat qui leſum ſe ſentir
et querimomiã ſuaʒ libere xponat. hanc benedictã
conſuetudinẽ ſolebant obſeruare reges francie quo

ad pᷣpoſitos pariſien. p quam quidam dictoꝛũ ppoſi
toꝛum nuper ſuſpenſus fuit. Hanc etiaʒ obſeruabit
chꝛiſtus iuſticiã erga oẽs in die iudicij. in quo verifi
catiſtud ve mal Sap̃.j. Mõ pᷣreriet eos coꝛripiẽs iu
diciuʒ: in quo malos pꝛimo iudicabit dñs.: Oeñ xv.
MGentẽ cui ſeruiruriſunt ego iudicabo moꝛe egypti
oꝛũ:quił ſeruierũt ſub tyrannico wminio fili irk.
quibł ſubmerſis filij irłegreſſi ſũt. Sic iſtis in infer
nũ ſubmerſis:electiterrã ſanctã cũ multa ingrediẽ⸗
tur ſi. ubſtãtia. hoc em vrriſq; ꝓmittit eꝰ YJſa. xlix. di
ces: eos qui te iudicauerut ego iudicabo:⁊ filios tu
os ego ſaluabo. ¶ Secũdo ĩ pocnõ euadent iniuſti
ludices:qꝛ qui nõ fecerũt iuſticiã iuſte iudicabũtur:
Sap.vj. ¶Tercio nõ euadent illi q hic neca ſeipſis
necabalijs iudicati fuerũt:qꝛqd hic nõ coꝛrigit᷑: ali
bia reo ſi npplebit᷑:qp ſignificatũ ẽ Juð.viij. vbi ge
con pcepit filio ſuo quoſdã malos occidere:et ſagui
nis iudiciũ ve eis facere.qui hoc facere noluit:ſãgui
nis em̃ iudiciũ facere metuebat. ij. Mach. xuij. NHec
tñ mali illi iudicin hoceuaſ. erũt:qꝛ pater in eis ſup/
pleuit qð filius facere recxſauit. ita iꝓpoſito.Quid
& valet prateſnobilitare/ vel muneribo/ vel qbuſuis
alus vijs ⁊ modis iudiciũ euadere hoĩm et ĩ vei inci⸗
Tre manus quiĩ iudicio nõ errabit: Pꝛon er. xvj.
d vo iudicium licet nunc a bonis etiaʒ time
atur:ſicut patet per hoc quod legitur ve beato Hie⸗
ro. ꝙ ſiue comederet ſiue biberet ſemper er videba⸗
tur qꝙ tuba illa auribus eius inſonaret dicens. Bur⸗
gite moꝛtui venite ad iudiciũ: tamẽ tũc erit clecta⸗
Ble⸗nade ſcilicet omnia coꝛpoꝛiiteri copulabun⸗
tur gloꝛioſo:vt in vtroq; pᷣmia recipiat:qui in vtro⸗
qᷓ; opera meritoꝛia exercnit. Illud nanq; coꝛpus qoᷣ
nũc penitentia et laboꝛibus conculcatur macerar⸗
et œcoloꝛatur.tunc coloꝛabitur 7 loꝛificabitur: qe
ſicut facies que nuc ĩ laboꝛibus et l obfuſcat ca-
loꝛibus et venigratur: cum ven erit ad requieʒ er ad
hoſpitium optatñ refoꝛmatur ab illo qui Malach.
iij.vocat quaſi herba fullonis: quia ſicut fullo ꝑmit
tit ꝙ pannus conculcetur et conteritur ſub pedibꝰ
vt pulcrioꝛ et melioꝛ fiat:ita dens hic ſuos conculca
n ſinit vt refoꝛmentur: er talis ſolũmodo refoꝛma⸗
bit coꝛpus humilitatis noſtr :Phil.iij. et nõ aliud.
Vnde Mern. Qui in pellibus muriũ⸗ ſtercoꝛibus
vermiũ ſe refoꝛmãt:cœus cũ ad iudicãdũ venerit nõ
refoꝛmabit.tm̃ ergo humilibus et bonis tũc iudicia
tua locũda:in pſal.cxviij.
Et ſi illud iudiciũ nũca bonis inta ntũ timetur:
ꝙ noͤnulli electoꝝ mallẽt habere certitudinẽ il⸗
lo iudicio eſſenta xtris iudicis collocãdi euʒ tota
miſeria quã ĩ iſta vita ſuſtinẽ poſſet:qᷓ; cũ ĩcertitudi
ne habere totum wminium mundiad libitũ:a mũ⸗
di pꝛincipio vſq; ad finem:quantum iſtud timere xe
berent mali qui crudelitatibus/furtis vſuris/ rapi⸗
nis/et alijs peccatis ſcʒ luxurijs c. potius ſe diſpo⸗
nũt vt cuʒ lupis et animalibus immundis illo die s
ſiniſtris pona ntur:quibus etiam amplioꝛẽ incute⸗
re eberent timoꝛẽ illius iudicij ꝓpinquitas:maluz
em̃ quod ꝓpe eſt plus timeri ſolet:ſed illud pꝛopeẽ:
igitur ⁊c̃. Oe auteʒ illud pꝛope ſit oſtendit Eriſoſt.
