rali.ſi egrots ſſet habenda multa expendiſſent:ſi ip⸗
ſum in futurũ potentem ? gratum ſperaſſent. hoc eĩ
ad oculum quotidie videmus et audimus. ꝙ videli
cet dum quis in magna vætinet᷑ infirmitate. vel qua
cunq; tribulatione: amici ipſum cõfoꝛtantes.dicũt
ꝙ tãtũ ꝓ ſua darent ſanitate vel liberatõe.vnus vi
celicet ꝙ centũ daret ſolidos.alius ꝙ vſq; ad romaʒ

iret.alius ꝙ ppetuam dum viueret ſuſtineret pniam

et ſic e alijs.Quoꝛũ quidẽ dictoꝛum.et amicoꝛum
veritas.in hoc apparebit:ſi tot et tanta faciant pꝛo
ipſis moꝛtuis.⁊ plus indigẽtibo:q viui indigere poſ
vntriſnes dicunt ſe velle facere ꝓ ipſis viuis.et indi
gentibo:que ſi nõ faciunt.oſtendunt:q; nec ꝓ viuoꝛũ
talia feciſſent vtilitate:ſed ꝓ terrena remuneratiõe
vero pauci ſint qui non poſt moꝛtem indigeant:
patet p hoc. ꝙ ſpirituſancto dictãte.ſcribit ſanctus
HBGreg.in.iiij.dyalogoꝛũ. quodã cardinali.quiita
ſanctus fuit ꝙ añ ſepulturã ſua.eus p eum miracu
la oſtendit. Quidã nanq; veſtem eius.qua oꝑiebat᷑
funus tangens ſana bat᷑. Et tñ poſt cuidã ſancto et
fidedigno apparuit.aſſerens ſe in purgatoꝛio eſſe.qꝛ
in quadã electione vni obſtinate contra alioꝛum vo
ta adheſit.Exquo ergo tatũ indigent.⁊ pauci ſunt qꝗͥ

illam euadunt indigentiã. ptʒ ꝙ ſancta et ſalubꝛis

⁊c̃. Et rationabile.qꝙ idẽ faciamus ꝓ moꝛtuis ⁊ am⸗
plius qð in neceſſitate feciſſemꝰviuis.(¶ Scðo qꝛ ad
hoc pᷣcepto obligamur naturali. quo tenemur h̊ fa-
cere alijs.qð vellemus nobis fieri.⁊ qð volumus no
bis poſt moꝛtẽ fieri. Certiſſimũ em̃ ẽ ꝙ cito ð nume
ro erimus moꝛtuoꝛũ.Et o teſte.mẽſura qua alijs
menſuramus remetiet᷑ nobis. Sicut ptʒ de illo mo⸗
nacho qui valde negligens fuit ad ſoluendum vebi⸗
tum ꝙ moꝛtuis:poſt cuius moꝛtem.cum multaꝓ eo
fierent.nihil ſibi ceſſit ad mitigatõnẽ pene.⁊ q̃ntum
alios vefraudauit.tãtũ ſibi abſtractũ fuit.⁊nõ ſẽſit
adiutoꝛũ:quouſq; alijs pꝛimũ ſatiſfactum fuit ⁊c.
HBeatus ergo tunc:qui nunc intelligit ſuꝑ egenũ et
pauperẽ. in die mala liberabit eum dñs:qꝛ ipſe pꝛi⸗
mum pauperes in purgatoꝛio liberamit. In quo no
tatur tercia cã:quare dvebemus moꝛtuos iuuare. ſcʒ
Peen cõmodũ ꝓpꝛiũ.quicquid em eis fecerimus.no⸗
rum eſt. et nẽm erit. et tamdiu noſtrũ erit ad gloꝛiã
q eis damus:ꝙᷓdiu erit illoꝛum ad cõmodũ. Sicut
videmus.ꝙ roba vel iocale datũ amico.vel pauperi
tãdiu eſt ad gloꝛiã dantis. ꝙᷓdin eſtad vſum poꝛtan
tis. Ded bona moꝛtuis qui ſunt invia ſalutis.i.pau
peribo ꝓ illis vel in noĩe illoꝛum data erunt illis per
petua.qꝛ ꝑpetuum indeſequunt᷑ cõmoduʒ. Et quia
ſicut nõ poſſunt iterum moꝛi.et vitam quãꝗ pabent
amittere. cũ in eis cõpleta ſit illa reſurrectio pᷣma.i.
aĩarum. qua Apoc. xx. Geatus ? ſanctus:qui ha⸗
bet partẽ in reſurrectiõe pꝛima.in his ſca moꝛs nõ
habet poteſtatem.ſed erut ſacerdotes ver. Sicut in
quã non poſſunt iterũ vitã amittere. et beatitudinẽ

W xxj.

qna ſunt certi.d qua bona eis data.vel ſemel ac⸗

quiſita.iterũ amittere nõ poterunt.ergo opoꝛtet. q;
ſint eis ſempiterna.Et ſicut erunt illis ſempiterna.
Ita ꝑ rõnem pᷣdictam erunt.et dantibo ſempiterna
quia ad ſempꝛternã illoꝛum erunt gloꝛiã. Qui ergo
libenter haberetis veſtes cibum et potum diuitias
et talia neceſſaria ſempiterna. date illa ꝓcuratoꝛibo
moꝛtuoꝛum.i.pauperibo ꝙ illa facite vobis amicos
e mãmona iniquitatis:vt cuʒ vefeceritis.ſupple in
moꝛte recipiãt vos in eterna tabernacula:Auce.xvj
Et vobis moꝛs vltra nõ ent:Apoc.xxj. Nec eſuri⸗
ent vel ſitient amplius. ¶ Gcða pars huius articu
li. ꝙ videlicet cogitatio ve væfunctis eſt vtilis et ra⸗
tionabilis ad viuoꝛum exemplũ ptʒ ex tribus. Pꝛi⸗
mao ey rerum naturaliũ exemplo. Scðo ex viroꝛu ex-⸗
pertoꝛum opere ſeu facto. Tercio ex ꝓPboꝛum viro⸗

rum vocumento. Primũ patet. quia ſicut in natura

vtile eſt oculis indiſpoſitis reſpicereſpeculũ de cine
ribus factum ſilicis. Ita vtile eſt ꝙtum ad animaʒ
reſpicere ſpeculum æ cineribus factũ moꝛtuoꝛum.
In quo ſpeculo videre poſſumus.⁊ occaſionẽ habe
re omnes noſtros tergendi vfectus. Ibinanq; oſtẽ
ditur q̃nti væfectus ſit cupiditas.qꝛ exquo ille.qui
pauper naſcit᷑.pauperioꝛ moꝛit᷑:quia mundũ intrã⸗
tibus.qñq; pãnus dat᷑ nouus.id eſt criſmale ſerico
aliqnoꝛnatus:quibus exeuntibo datur cilicium. vł
antiquũ lintheamen.quid valet cupiditas.vel diui
tiarũ cumulus:quaſi mediũ a duobus extremis tm̃
diſcoꝛdans. Monſtruoſus nanq; videret᷑ appetitus
; homo appeteret in coꝛpe medium. quod nõ eſſet
T natura extremoꝛũ.vtpote ꝙ mediũ eſſet aureum
et extrema.ſcʒ caput.⁊ pedes eſſent terrei:quare er⸗
go nõ iudicant monſtruoſum appetitũ.medium ſta
tum illoꝛũ aureũ.i.ditiſſimũ.et multum appetere:
cum extrema illoꝝ ſint terrea.i.miſerrima ⁊ pauper
rima. Eſt inſuꝑ pdictum ſpeculũ moꝛtuoꝛum vtile
contra ſuꝑbiam.iram.inuidiã.⁊ hmõi vicia ſpũalia
qꝛ exquo vident illos.qui in magna vixerunt ſuper
bia.qui magnas inter ſe habuerũt iras.et diſcoꝛdi⸗
aꝗs.ab vno poſt moꝛtẽ contineri cemiterio vel terra.
ꝙᷓtum ad coꝛꝑa:⁊ ab vno celo vel infemo. q̃; tum ad
aĩas.in quoxe etiã ſpeculo.idẽvidẽt ſibipſis in bꝛeui
venturũ iudicium.rationabile videt᷑ ꝙ vnus cõtra
alium nõ ſuꝑbiat nec iraſcat᷑ v linuideat:ſ̊ ſint vnũ
et ſił in vna vita.villa.wvmo.vel patria.⁊ ſpãliter in
vno amoꝛe.⁊ cõcoꝛdia.qui tãtã loci vnitatẽ: ⁊ ſimnl
tatẽ habebũt poſt moꝛtẽ qꝛ in moꝛte nõ ſũt diuiſi.j.
RKeg.j.Aboꝛtuis ergo illa opetit ammomitio: Joh.
xvij.vnũ ſint ſicut nos vnũ ſumus. ¶ Gcdo opus et
exemplũ viroꝝ exꝑtoꝛum moꝛtuoꝝ.⁊ moꝛientiũ mi
ſeria nos wocet.qliter q;utiliter e functis cogi⸗
tare debemus. Ipſi nãq; in moꝛtuoꝝ libꝛo ⁊ ſpecu⸗
lo reſpicientes:nos ſuo exẽplo wcuerũt:q̃liter in il⸗
lo reſpicere eberemus. Sicut ptʒ pꝛimo ꝑ hiſtoꝛiã
ꝗqſcribit᷑ in li. wno timoꝛis.ð filio cuiuſdã comit:
qui volens patrẽ ſuũ moꝛtuũ v loco ſepulture pꝛio
ris trãſferre.vel aliũ eidẽ ſupponere lapidẽ.poꝛi la⸗
pide amoto.inueĩt bufones hoꝛribiles in puteo.ſeu
tũba.cũ pr̃is coꝛꝑe.qͥ magno ꝑcnſſus hoꝛroꝛe⁊ tĩoꝛe
cũ hereditate pat᷑na. oẽs vanitates mũdi ↄtẽnẽs.in
habitu pauꝑis. romã gnot gaat⸗ ⁊a qdã cardina⸗
liꝓ dei amoꝛe paſcebat᷑ in cuiꝰ moꝛte oẽs cãpane vr
bis romane ſine hũano auxilio pulſaſſe dicũt᷑. Cuiꝰ
opꝑpe ⁊ exẽplo infoꝛmamur.ita moꝛtuoꝝ coꝛpibo2
nr̃is cito moꝛientibo cogitare.vt carnis accidiã.
irã.gulã.ꝛ laſciuiã fugiamꝰ.Si em̃ illi qͥ accidioſe in
lectis ſuis laſciuiũt turpia agẽtes.et tuepiꝰ cogitan
tes v lectopᷣdicti comitis.⁊ delecto ſuo quẽ pꝰ moꝛ⸗

qyx.

Exemp.

tẽ cñ turpiba hẽbunt vermibo:magnã haberẽt cam

motiuam a talibo ſeretrahendi laſciuijs:qꝛ et aliqũ

e an ennin:gleqnaln
i anmn ghilen mlar
n ictig w onllonocenin
tinnchlguoihebanr ifend
nenikainglurscagutc a
Göfaffictabebentitanlſuffuen
lepoſſentninillopabitoplurn cu⸗
ptum muncu haberent allum aup
Audirent ſegtenu vopertinonplus
luntcquiwnggalins euſce tatur⸗

inmorterguimenor ſittuiin pö. j
ſt ſiememoꝛ ect necaliena reſtituen

unpfacteemengore ſicut Golganus
unit Yiigoꝛus. mollens fent yeylll⸗
ltetenidamaſcum uplanceamp.
relt cumaredicendo: hecdict ds
Nns non olus ponabo meanm womn
Oilepitur icmundi diuitigs et
ocontenpſiſſend tlegiur vitune
Alenareſtirviſſe Conſimilimodon
Inte Neltnhularioneconſtiruremun
Kmonmüerücontonmant dicendon
i ii. He i Bec necalienareſtn
Afecteenenant iced neca domin
nunk Innoſinlisſnt me
ein⸗ nculchcammiſnamſen
tepumitus dint Juſtn
Metmornalen no paria donenn
tröcn lrn no pania wo ſenti
ivrccett ogepemntult willoſe

, yltabitl dfuncngeſt

cigum pemli nornonm
alctum ſeanſi noruoꝛun tle
m Inmngli bnoͦ nanſpiglin
n gun niguninnn hn
trſe oblemr ins er Nſri,

ecnnnen omiteno tel m.
moalo rolintemo, iznmn o
ulo igenigit ihpſitnbreui
lonabileviger /gnus cotr
tuſcat ylinuident ß ſint nü
wino xelpatnia ſpaliterin
quitatilocivmntate: ſünnl
neqein norte no üt dinili,
illa opetitammoninio: JYoh.

Vnü ſumus. (Bedoopiet gn

vum mortuop. zmorienniüm
1qutllter e dfunctb ⸗
in nortuop lbroſpea/
oaiplowanerit iſinrnl⸗
glarnnznnino hlnii
imons 5io ninſcicont

ortui wloco ſepulture ld nn

ge Honl⸗
ſiſipponer epice p
nis homhlis iputen ſll
gnopenſſus hordrer tihne
unlmanl ni ,
vot'aht. .40s i
aus morteoes nrn
upilopelaͤſeich

xxiij.

Exemp.

AVrti.xix

Moꝛs

conſimilis cogitatio.malum hoĩem ad bonam con⸗
uertit vitã.ſicut ptʒ. C. x.xv. Propter qo tercio pꝛo⸗
bi viri tales cogitationes hominibo eis confeſſis in
partem pnie.et peccatoꝛũ remiſſionem impoſuerũt.
ſicut legit᷑ papa Alexandro. ꝙ cuidam ſibi cõfeſ⸗
ſo. quem ad bonã vitam faciliter ducere non potuit
quenda tradidit anulum. rogans. ꝙ illum in digito
poꝛtaret.et ꝙꝙ in remiſſionẽ peccatoꝛum qn illum vi
Teret cogitaret ꝙ moꝛeret᷑.quod cum frequenter fa⸗
ceret optime ſe coꝛrexit. Sic dixir quidam roberto
burnel. ꝓg cogitaret ee Johanne mancel. vt ſic in fi⸗
ne ſuo.finem ꝓpꝛium cogitaret: quia felix quẽ faci/-
unt aliena pericula cantũ.Sic etiam quidã ſapiẽs
cõmemoꝛaſſe legit᷑ Alexandrũ magnum æ fine ſuo
cogitaſſe:ꝑ lapidẽ ei miſſum cuius natura fuifſe legi
tur.ꝙ in yna parte ſtatere poſitus ponderabar quic
quid in alia parte ſtatere poni potuit.ſed terra coo⸗
Ptus nõ plus ponderabat. ꝙ quiſcunq; alius lapis
eiuſdẽ ꝙᷓtitatis:aſſerens ipſum illi lapidiſt. ilem. quia
viuus contra totum mũdũ poſitus:ex vna parte to
tum mundũ ponderabat. quia totum ipſo minoꝛeʒ
et ſibi ſufficietem nõ reputabat.quia et plus.ſi plus
fuiſſet. vſideraſſet.quia et poſthuius mũdi conque
ſtum alium mundũ eſſe audiẽs:ipſius veſideraſſele⸗

Krar vminiũ.iſtius mundi wmimiũ parũ reputãs

ed moꝛtuus. et terꝛa cooꝑtus.nõ plus ponderabat
vel e mundo iſto ſeu terre ſpacio occupabat qꝙ; quiſ
cũq;:vel pauperrimus:qui equalis cum illo eſt qti⸗
tatis. ¶Reuera qd pᷣdictus lapiẽs dixit de Alexã⸗
dro.poteſt dici ve nõnullis modernitpis.quia ipſis

viuẽtibo nihil quod habent ſufficit:qꝛ de eis nullus

inuenit᷑ quin plura cupiat ꝙᷓ habeat. Et ſicut nihil

eis ſufficit.qð habent.ita nihil ſufficeret:quod habe

re poſſent quin illo habito plura cuperent. Et ſic 4
totum mundũ haberent.alium cuperent:ſi aliũ eſſe
audirent.ſed terra cooperti non plus væ terra habe
bunt.ꝙᷓ quicunq; alius eiuſdẽ ſtature. Sed heu non
ẽ in moꝛte:qui memoꝛ ſit tuiin ps.vj.Et ſi memoꝛ
ſit. ſic memoꝛ eſt. ꝙ nec aliena reſtituere vult: nec vi⸗
tam pfecte emendare.ſicut Soldanus ille.qui ſicut
narrat Ygſidoꝛus.monens fecit vexillariũ ſuum ꝑ ci
uitatem.i.p damaſcum ſuꝑ lanceam panniculũ poꝛ
tare.et clamare dicendo:hec dicit dñs noſter ſolda⸗
nus.non plus poꝛtabo mecum de omnibo bomis me

is.Qui legitur ſicmundi diuitias.et vanitates inui

tus contempſiſſe.nõ tñ legitur vitam emendaſſe.nec
aliena reſtituiſſe. Conſimili modo nunc in infirmi⸗
tate. vel tribulatione conſtituti:mundũ q̃ſi malum
et moꝛtiferũ contemnunt: dicendo.moꝛs in olla vir
i.iiij. Re.iiij.Sed nec aliena reſtituunt.nec vitaʒ
fecte emendant.ideo neca veo miſericoꝛdiã conſe⸗
quunt᷑. In quo ſimiles ſunt malo regi antiocho.ij.
Mach.iy.qui ꝓpꝛiam miſeriam ſentiens:atq; graui
infirmitate punitus.dixit. Juſtum eſt ſubdituʒ eſſe
xo.et moꝛtalem nõ paria cæo ſentire.quia tñ oꝛetm̃
et nõ coꝛde et oꝑe penituit.æ illo ſequit. iſerabi⸗
li vita obitu vefunctus eſt.
¶ Muia vero in pꝛrima pcedentis articuli parte per
ſuaſiones facte ſunt.viuos ad moꝛtuoꝛũ inclinãtes
auxilium. In iſio articulo ſequenti.vt viui efficaci
us coo pentur ſaluti moꝛtuoꝛũ:congruum videntur
oſtendere:qualiter moꝛtui apudviuos ꝑ ſacram ſcri
pturam que ſpecialiter væ eis legit intelligitur.vt
eos ad compaſſionẽ et cooꝑationem inclinent.gemi
tum veponunt. et querelam: dicentes. Miſeremini
mei.miſeremini mei.ſaltem vos amici mei:quia ma
nus dñi tetigit me:Job.xix.Cuius quidẽ auctoꝛi⸗
tatis. Primo vclaranda eſt pꝛima pars. vbi dicit.
miſeremini ⁊c. Scdo ſecunda pars:q incipit ibi.ma
nus vñi ⁊c. Prima pars duo expꝛimit.Primo vfun

MW xj.

ctoꝛum expꝛinnt indigẽtiam in miſerie ſuppoꝛta tio
ne. Scoo viuoꝛum excitat diligentiã in cauſe oſten⸗
ſione:quia videlicet amici ſunt:vel ſaltem eſſe ebe⸗
rent. Primo ergo illoꝛum oſtendit œfectum. Gcoo
adiungit cauſam:quare illos iuuare veberent: qꝛ vi
elicet amici ſunt.⁊ ſcõm antiquũ ꝓuerbium.amicꝰ
in neceſſitate ꝓbatur. Ged nõ eſt pomo in mundo.
in maioꝛi neceſſitate.ꝙᷓ illi in purgatoꝛio.ergo ami⸗
cicia maxime erga eos ſi vera eſſet oñdi veberet. Ra
tione pꝛimi eſt ſciẽdũ:ꝙ moꝛtui in purgatoꝛio mul⸗
tum viuoꝛum indigent auxilio. Et hoc quidem oſtẽ
di poteſt exemplo triplicis ſtatus modi vel conditõ
nis hoĩm. quos videmus auxilio multum indigere.
Videmus nanq; ꝙ incarcerati vebitis obligati. et
impotentes ſeu infirmi. multum amicoꝛuũ indigent
gquxilio.ſed væfuncti in purgatoꝛio ſunt incarcerati.
et debitis obligati ⁊ imporentes.ergo ⁊c. ¶ Prunũ
ptʒ ex pꝛincipio noni articuli ſt tñ aduertedũ:
ſicut ibidẽ innuit᷑ duplex circa incarceratos inuenit᷑
Differentia. Quarũ pꝛima attendit᷑ penes illoꝛũ li⸗
berationem.vel nõ liberationẽ. Gcoa vero attendiẽ
penes illoꝛum velocioꝛẽ vel tardioꝛem liberationẽ.
Etum ad pꝛimã differentiã eſt aduertendu.ꝙ ſicut
videmus:ꝙ aliqui ſine ſpe euadendi ꝓ ſuo incarcerã
tur ꝗꝓpꝛio.ſicutilli qui coꝛam iudicibus obmuteſcũt
et ad penitentiã vſq; ad moꝛtem ponunt. et tales pᷣ
cio no liberant᷑ vel amicoꝛum pꝛece. Alij vero in li⸗
berioꝛi ſunt carcere.et illi poſſunt aliqn iuſte libera
ri. velquia ſunt ibiꝓ vebitis quibus lolutis liberã
tuꝛ:vel quia ſunt ibi ꝓ elicto.citra feloniam. vtpo-
te.quia aliquem leſerunt.cui cum ſatiffecerint libe⸗
ran poterũt. Non ſic œ damnatis in inferno:quia
nõ ſuſcipiet pꝛo redemtione illoꝛum wna plurima:
Pronuer. vj. Et non miſerearis omnib.quioperant᷑
iniquitatẽ.in ps.lviij. Et cæ illis qui ſunt in carcere
dyaboli ꝑ peccatum dum viuũt.vel in carcere pur⸗
gatoꝛij moꝛtui: quibo apud dñm eſt miſericoꝛdia
et copioſa:apud eum redemptio.in ps.cxxix. ¶ ⸗
tum vero ad ſcpᷣam differentiã aliter eſt æe captis et
incarceratis inter inimicos in alio regno.vel terra.
vel wuminio.qui habent amicos bonos ? voluntart
os:atq; aliter ve his:qui nõ habẽt amicos.vel ſi foꝛ.
te habent.nõ tñ habent potentes: vel nõ gratos et
inuoluntarios habent.qꝛ pꝛimi citius liberant᷑: qꝛ
quilibet amicoꝛum eos ꝓ rata ⁊ poſſibilitate ſua iu
uat. ſed ſcõi diutius in carcere expectant. Sed non
eſt dubiũ.quin talis diu in carcere iacẽs.et amicoꝛũ
nominetenus videns ingratitudinẽ.quin cum libe
ratus fuerit.malas grates ſciet vxoꝛi.et filijs et ami
cis ſuis.qui ita negligẽtes circa eius extiterunt libe
rationem.et minus ꝓ eis facere tenet᷑:qñ ipſi indige
bunt. Bic ſpũaliter aliqui vefunctoꝝ bonos habet
amicos et gratos. et illi citius liberant. Aliqui vo
ingratos habent amicos.⁊ potius veriſoꝛes.qꝙ adiu
toꝛes dicentes:vel eſt ſaluatus.vel damnatus.vł in
certo loco.quid ⁊œ eo aget᷑ſicut pʒ.E. viij.xiiij. Oſi. 1
ſic dixiſſet vxoꝛ.vel amicus cuiuſcunq; incarcerati
in ſcocia ⁊c. q;malo oculo illum in reditu ſuo reſpe⸗
xiſſet. quando dictum tale ei conſtitiſſet. parum re⸗
putaſſet ſe ei impoſterum obligatuʒ. Ita illi œ pur
gatoꝛo liberati.minus tenebuntur oꝛando ingra⸗
tos iuuare amicos.Errant ergo dicentes.eſt ſalua⸗
tus vel damnatus:quia addere veberent. vel incar⸗
ceratus.œ quo carcere poteſt per noſtrum auxilium
citius liberari. Pro quo auxilio babendo ad nos
clamant:dicentes. Miſeremini mei mi. æc. Et illud
iiij. Regum. j. Obſecro vt miſerearis amme mee.
Secundo indigent auxilio: quia ſunt vebitis
obligati. Pro quo eſt ſciendum: ꝙ nonnulli eoꝛum
pꝛo duplici vetinen tur debito. pꝛo coꝛpoꝛali et ſpi-

cxxiiũj

cxxv.

cxxvj

xvij.

cxxviij.

Mioꝛs

rituali.Pro coꝛpoꝛali:quia foꝛte nõ reddiderũt om
nibus vebita.quibo tenebant᷑. Pro ſpũali.quia non
pleneꝙ peccatis ſuis ſatiffecerunt. ideo duo auxi⸗
lia ſunt eis mutuãda.coꝛꝑalia videlicet:q̃ tunc eis
mutuant᷑:qn amiciꝓ eis vebita reddũt. vel elemoſy
nas dant.et ſpũalia q̃ eis mutuant᷑ dum amici eis
oꝛant.vigilant.ieiunant.vel hmõi fieri eis faciũt.
Hec ideo eis ꝓmutuant᷑: quia fenerat᷑ dno.qui miſe
ret̃ paupis. Prou.xix.:N quo maximã ꝓ mutuo ſuo
repoꝛta bit mercedem.ſicut ſequenti ꝓbat᷑ conſequẽ
tia. Si em̃ miſericoꝛdia facta miſeris faciens.miſeri
coꝛdiꝗ apud vũ inueniet. iuxta illud: Mat.v. Beg/
ti miſericoꝛdes ⁊c. Ergo ꝓ maxima miſericoꝛdia fa⸗
cta.maxumã apud væũ inueniet miſericoꝛdiã. conſe-
quentia ptʒ. ꝑ regulã.q dicit.ꝙ qñ aliquid ſequit᷑ ad
aliud eodẽ additovtrobiq; adhuc ſequit᷑.ſed miſeri
coꝛdia facta illis in purgatoꝛo ẽ marima: qꝛ illi in
maxunis ſunt miſerijs et penis.qꝛ dicit vccretũ:qꝙ li
cet pena illa purgatoꝛij eterna nõ ſit.excedit tñom⸗
nem penã ꝓñtem.diſ.xxv.qui in aliud. Et ⁊æ pe.diſ.
vl. S.ſed qm̃.circa finem. ꝗpter quas miſerias dicere
poſſunt illud.j. Coꝝꝑ.xv. Miſerabilioꝛes ſumus om
nibus hbominibo. Miſeremini ergo c. ¶ Tercio vi⸗
uoꝛum indigent auxilio:qꝛ intantũ ſunt inpotẽtes
et quaſi infirmi:ꝙ ex nulla parte ſe mouere poſſunt
an ſaboꝛanaf: vel ſeipſos iuuandũ. nec dare poſſũt
elemoſynã:qꝛ nihil cum eis remanſit:nec miſſas pꝛo
ſeipſis celebꝛare poterunt:nec cõionem acciꝑe ſacra
mentaliter.licet ſpũaliter poſſint. Sicut ergo volẽ
tes infantes veſtros:qui cibum groſſioꝛẽ capere nõ
poſſũt.nutrire.⁊ ad ꝓfectionem ĩœducere facitis nu
trices ꝓ eis groſſioꝛem et ſubſtantialẽ accipere cibũ
et potum.vt ipſo cibo a nutrice ſumpto infans nu⸗
triat᷑.et viuat.Sic ſaciteꝓ eis ſacerdotes celebꝛare.
et cõionem accipere.⁊ pauperes cibum et potũ ꝓ eis
ſumere.qui x ſe talia facere.et ſumere nõ poſſunt.vt
ex illis a ſacerdotibo et pauperibo ſumptis.illi nutri
antur et viuant.pᷣceptum implentes dñicum:Oſee.
xiiij.Eius qui in te eſt miſereberis pupilli. et ſpecia
liter:qꝛ hoc petunt dicẽtes:AMiſeremini ⁊. Si quis
em̃ cum amico ſuo multa dimiſiſſet iocalia:vł bona
quecunq;:q ipſe pegrinando ſecum ferre nõ poſſet:
ſi ꝓ illis poſtea in ſua maxima mitteret neceſſitate:
nimis ingratus eſſet:ſi moꝛam faceret in mittendo.
Bic in ꝓoſito. Talem ergo cõmittentes ingratitu
dinem.illam dñicam poſſunt timere ſnĩiam:atq; iu⸗
dicium.qð ſpecialiter ↄtra tales ꝓfert᷑. Math.xviij.
Nõne opoꝛtuit et te miſereri ↄpᷣui tui ⁊c.pʒ ᷣ ꝙ libẽ
ter eberemus miſereri afflictoꝛũ in purgatoꝛio:qꝛ
nõ poteſt eſſe aliqua ratio ab illa miſericoꝛdia retra
hens.Tres nãq; cauſe eſſe poſſunt.quare alteri mu⸗
tuare.vel miſereri retrahimur. ¶ Primo quia non
indiget. Scðo qꝛ mutuum nõ reddet.Teꝛcio:qꝛ de⸗
ſperatur eius ꝓfectu.quia mutuũ amittet.velma
le expendet ⁊ ad ſuũ bonum nõ conuertet.qꝛ ex hoc
coniecturari põt:quia frequenter iuuat᷑ et ſemꝑ ůe⸗
ficit. Sed nulla ve pᷣdictis cauſis nos retrahere põt.
quin illis mutuemus:qui in purgatoꝛio vetinentur
Non pꝛima:qꝛ ipſi maxime indigent.ſicut ex pᷣcedẽ/
tibus ptʒ. Nec ſcoa:qꝛ nõ ſolum reddet᷑ ſunplũ:ſed
centuplũ:q plus eſt ꝓ cæo dare:qꝙᷓ bona ſua dimitte
re:ſed qui dimittit wmũ agrum. vel qpᷣcunq; aliud
ꝗꝓpter xpᷣm:ipſo teſte.centuplũ acapiet.ergo ⁊c. NMec
tercia cꝗ.qꝛ ſi ſimul nunc iuuent᷑:nunꝙᷓ veficẽt. Sed
ſi nunc ſemel ve neceſſitate.⁊ miſeria in quibo ſunt li
berent᷑.ſtatim erunt in tali loco: nos eis indigebi
mus.⁊ ipſi nõ indigebunt nobis.Et certũ eſt.ꝙ ipſi
erunt gratis grati.quoꝛũ gratitudinẽ licet nunc ſen
ſibiliternõ videamus.in moꝛte tñ videbimus.qñ in
moꝛte nobis occurrent.ſicut oſtẽſum eſt.S.arti.viij.

Tunc iocũdus homo.qui nunc miſeret᷑ ⁊ cõmodat.
in ps.cj. Grati ergo eſtote:Cołiij.eis mutuando:⁊
bita illoꝛũ reddendo.⁊ legata ſoluendo.et q rapu
it. vel iniuſte occupauit reſtituendo: q; aliter nunq;
ſpem ⁊e eius.vel noſtra liberatõe habere poteritis.
Hoc ideo citius facite.qꝛ ad vos clamant:oicentes.
AMiſeremini ⁊c.quia manꝰ dñi tetigit me:Job.xix.
In quo oſtẽdit᷑ efunctoꝛũ gemitus.qꝙᷓtũ ad ſcöam

partẽ pᷣdicte auẽtis et articuli.Pro quo eſt ſciendũ cxxix.

e duplici genere manuũ legit᷑ in ſacra ſcriptura.
e mann videlicet vei.x qua Eʒech.j.Facta eſt ſuꝑ
eum manus dñni.Et dyaboli.væ qua intelligi põt il⸗
lud:Treñ.j. Manũ ſuam miſit hoſtis ad ola xeſide
rabilia eius. Manus vero vi ẽ duplex.iuxta illud:
Zuce.xxiiij. Videte manus meas.vna q̃ tangit bo⸗
nos. Alia qua tangit malos. Prima eſtad ſaluandũ
q̃ in ps.cxviij. Har manus tua vt ſaluet me. Se⸗
cunda eſt ad indicandũ.ð qua Job.xiij. Manũ tuã
longe faca me.et foꝛmido tua nõ me terreat. Se pꝛi
ma põt ille qui eſt in via ſaluandoꝝ dicere:Manus
dñni tetigit me.¶ Mro quo eſt ſciendũ ꝙ vtraq; ma⸗
nus veifam miſericoꝛdie ꝙ iuſticie qͥnq; habet digi
tos. ¶ Primo habet pollicẽ a pollicẽdo.qꝛ ſemꝑ in
hac vita miſericordia hoĩbus pollicet᷑. ſi eam recipe
velĩt dicẽs. Molo moꝛtẽ peccatoꝛis ⁊c. Eʒech.xviij.
Et hichabet duas iũcturas ſeu articulos.qꝛ pꝛimo
ſicut epᷣs pollice pueros in frõte cõfirmat le Fra
ceus electos ſuos hic confirmat gra.et in futuro te-
net in gloꝛia.qñ iuſtoꝛũ aĩe in manu i ſunt:et non
tanget illos toꝛmentũ malicie:Gap.iij.¶ Gcðo hʒ
indicẽ.quo peccatoꝛes vocat.vt ad ſe redeant.Et h
habet tres articulos:qꝛ vocat inſpirãdo.bñficia dã
w. et flagellando.ſic in cruce tota die expãdimanũ
meã ad ppłm incredulũ:Eſa.lxv. Sed heu. Proũ.j.
Vocaui ad pacificandũ.⁊ renuiſtis.extendi manuʒ
meã ad recipiendũ.et nõ erat qui aſpiccret. ¶ Ter⸗
cius digitus qui eſt medius:et longioꝛ longaʒ dei ſi⸗
gnificat miſericoꝛdiã.qua peccatoꝛes diu expectat:
qꝛ ſicut ille vltra omnes ſe extendit. Ita milericoꝛ⸗
dia dni ſuꝑ omnia oꝑa eius. Et hic habet tres iun⸗
cturas.quibo peccatoꝛes ad pnĩam.pꝛimo recipit.ſe
cundo iuſtos ducit in via: et in tercio.miſericoꝛdia
illa ꝓfecta.æ qua in ps.xxxv. Oñe in celo miſericoꝛ⸗
dia tua.vtroſq; glificat.ſicgłifica manũ et bꝛachiũ
xtrũ:Eccłᷣ xxxvj. ¶ Quartus digitus qui medicꝰ
appellat vi ſignificat efficientiã ſanatiuã.qua pꝛi⸗
mo ſanat nos a culpa.i.a lepꝛa peccati ſiẽ ſanauit le
pꝛoſum. æ quo dicit᷑ Mat h.viij. Extendens inquit
manũ ſuam.tetigit eum.ſcʒ lepꝛoſum:dicẽs. Volo:
mundare.qua ſcpo eis auxiliat᷑.ne infirment᷑:dicẽs.
Manus mea auxiliabit᷑ ei:q̃ tercio eũ a moꝛtuis ſu⸗
ſcitat. ſicut filiam illam: ath.ix. Filia mea modo
functa eſt. ſed veni et impone manuʒ illi. et viuet.
Et ſequit᷑. Tenuit manũ eius.et ſurrexit.ſic digitꝰ
iſte tres habet iuncturas. ¶ Quintus digitus.qui
auriculanis dicit᷑ qui et bꝛeuioꝛ eſt inter oẽs:bꝛeueʒ
ſignificat pnĩam ſeu penã.ĩ quã væꝰ eternã cõmutat

qñ pctõꝛes ad penitẽtiã recipit. Et hic habʒ tres iũ

cturas.quarũ vna amicicie coniungit vei affligens
nos ad modũ patris in bonis nature. ꝑ infirmita⸗
tes. Gcpa nos affligit in bonis foꝛtune.affligendo
nos ꝑ pauꝑtates¶ Cercio a malis culpe.que bꝛeui⸗
ter durant.nos veæfendit: vt a malo pene in eternum
nos pꝛotegat.Sic in vm bꝛa manus ſue pꝛotexitme
Eſa.lj.Et ſic tenuiſti manũ dexteram meam ⁊ in vo
luntate tua veduxiſti me ⁊c. in ps.lxxij. Et nota ꝙ ſi
gnanter dicit ꝙ ha. Tenuiſti vexterã manũ meam:
quia cæus vel pꝛelatus vel quicũq;:qui vei tenet lo-
cum.tenet manũ ſubditi:et in voſũtate ſua ducit eũ
qquo ipſe vult.gloꝛia illũ ſuſcipit ſubditum. Qñ ve⸗

tonis etgubematols cht
Piſcis necinni deg
m Rblooncitpiger nanum ſi⸗
Oerhri. Ecehomo habens nl
ſuadinute. NMciro noͤlberabun
Pn fame: Eia lvi Tocum verd
omnid breuiortenebit poſtoſte
tionem. bienis iis. gua breutter
ſceditea me .. Ethictres habe
fulminatio ila tres indudet pel
wloꝛe. Onumauntyin audtd
nigedo iciceimmmmet penas gt
cii toti wꝛpl roieinſentiengo.
Gicationisſcom inma inſenotis
e llaſia gñlliercöicanis chion
nuunmdickdan , Denmmn del
te apparuenunt digiti qſiman
Adgndan⸗
Atuqgicſtinterdes ongioncten
muikenwhiſnefehoſtinm
Auliderumanini egnd n⸗

int Aali
nus pollias loci. nain

tvmeni nſae gaß iie Gan

nanorsfwan ſtatſirtun en

nnaloegrtvariſtülniiiien⸗
nco ſcin ncetote Neeien
ncrednlſſ . deerpäcimani
nceinliEſlr Gelben pnn
hoaſianti,,nmniſignnginan
lendü etnoͤergt Uiaſplarer, (Ter
icknulmningnſneſe,
cvegin lupenatei Dil gzunt
tmomntsſelitmnatt Itumlenan,
Mlaopa cins Ethichabet mo lmn,
atcsaoniomn guino regott ⸗
latin piatctin tmdo. miſenicordin
alnps ry Dfein alo miſencor⸗
glificit. iegkific mani etbuachii
.(QOuartus gitus gulnecic
ificnteffictentii anatigs gnahn⸗
Ulpaiglepꝛapeccatiſir ſanautt,
dickt Math in Eptendenolygut
giteum ſc; lepꝛoſum dicis. VWan
cho eis gupllut neinfinmentolit
nliabiken teraoe, notneß⸗
milam Art Fligis n
n cinpnnennil rnin
itnmni eiu d neni ſei
ninmns Alnn nelin
giertien l nter ethann

K

xx.

Mxj.

Moꝛs

ro econuerſo ſubditus in manu ſua tenet manum ſu
perioꝛis.et illum ſibi obedire facit:et ipſum ducit a
quo dua deberet:tunc manus in manu.non erit in⸗
nocens manus:Proner. xj. Sed tñ finaliter talẽ ma
num manus ei appꝛehendet luſticie.q eſt quaſima
nus ersſiniſtra. cũ q in die iudicij in anima et coꝛpe.
et pꝛius in aĩa tanget illos.quia ſiniſtris eius erũt.
In q manu pollicis locũ tʒ pollictatio ſeu ꝓmiſſio
q malis ꝓmittit penã etern. dicẽs: Jbüt hi in ſup
pliciũ etnũ: Mathᷣ. xxv. Et hic hʒ duas iũcturas:qᷓ
rũ vna foꝛtiter ſtringit coꝛpaliter moꝛientẽ intantũ
ꝙ; nulla ſecum.q̃ pꝛius inoꝛdinate dilexit poꝛtare ꝑ
mittit. Aliavero eternaliter damnatu in ignẽ depꝛr
mit eternum. et ſic extendit manũ ſuam in r.
w. in ps. liiij. Locum vero iudideis dei apta tenet ma
nifeſtatio. qua omnia peccata toti mũdo manifeſta
bit ꝑditoum.iuxta illud u.iij. Oſtendam cun⸗
ctis gentibo nuditatẽ tuam ⁊c. Et hictres ha bet ar
ticulos ſeu iuncturas:ſᷣm ꝙ trii .
bit peccatoꝛi. cogitationis. locutionis. etopatõis.
qo. ij. Mach. vlt. ſignificani poteſt ꝑ illud ꝙ oſtende
rũt caput nichanoꝛis. et manũ nephariã. et tuncap
parebit.qm hoꝛribile eſt incidere in manus deiviuẽ
tis: Heb.x.Locum aut medici.i.quarti digiti dei. te
nebit repꝛobatio et recitatio medicine:quam nobis
contulit:qua abuſi ſunt impij. Et hictres habet ar
ticulos:quia recita bit et repꝛobabit opa creatõnis
recreationis.et gubernatõis. cõtra ingratos de bis
bñficijs.et medicinis. dequoꝛũ quolibet dr: Pꝛo.
xvj.Abſcondit piger manum ſuam ſub aſcella. Et
Math. xij. Ecce homo habens manũ aridam. ſine
ſua virtute. Idcirco nõ liberabunt aiam ſuã de ma
nu flame: Eia. xlvij. Locum vero ninti digiti quiẽ
omnib bꝛeuioꝛ tenebit. poſt oſtenſio nẽ et expꝛobꝛa
tionem. bꝛeunis ſniĩa. qua bꝛeuiter dicek: Ite ꝛc. vł di
ſceditea me c. Et hictres habet iuncturas: ſᷣm ꝙ;
fulminatio illa tres includet vel cauſabit penas: ſeu
wloꝛes. Vnum aurib in audiẽdo. Alium oculis in
viqẽdo iudicẽ iratum: et penas quas intrabit. Ter
ciũ toti coꝛpi aĩe in ſentiendo. Et qꝛ finalis ſnĩa ex
cõicationis ſcõᷣm iura in ſcriptis dari debet. cõgrue
de illa ſnia. qñ illi excõicatia cõione ſeparabunt ele
ctoꝛum. vici᷑ San.v. De manu der ſniam illam ſcri⸗
bente. apparuerunt digiti q̃ſi manus hoĩs ſcribẽtis
Et Joh. vlij. Bigito ſcribebat. Zo cũ vero tercij di-
giti: qui eſt inter oẽs longioꝛ:eterna illa tenet pena:

quã repꝛobi ſine fine poſt ſniam latã patient᷑.quoꝛũ

quilibet:qꝛ manũ ſuã egeno et pauꝑinõ poꝛrigebat
Eʒe.xvj. Idcirco omẽs ſił tradent᷑ in manus gladij
partes vulpiũ erũt. in ps.lxij. In man⸗ inqᷣt gladij
1. dyaboli. de qua JYob.j. Ecce vniuerſa qᷓ hʒ.in ma
nu tua ſunt. Ad lram dyabolo hoc dicit᷑. Cunus ma
nus pollicis locũ tenet:pollicitatio ſeu ꝓmiſſio quã
peccatonbo fallaciter ꝓmittit. Et hic duas habz iñ
cturas.ſᷣm ꝙ peccatoꝛibo duo fallaciter ꝓmittit.· ſiẽ
ptʒ. N.ix.xl viij. Et ſicut pꝛimos parẽtes manu iſta
decepit ita fere oẽs illoꝛum ſe equaces. ita ꝙ congrue
de illa mãu dici öriun ven⸗ olzeenie Fn o
tra oẽs. Hanc manũ pᷣſcindere põt qui voluerit gla⸗
dio verbi derrwerrina ila. que habet. C. vj.lrj. Zo
cum vero iudicis tenet oſtenſio alioꝛum pctoꝝ:quã
temptatis oſtendit. vt eos audatioꝛes faciat ad pec
can um. ſicut ptʒ. M. ix. xlviij. Et hie tres habet iũ
cturas.ſcm ꝙ tria genera hoĩm. i. maioꝛes. equales
et inferioꝛes eodẽ delicto reos eſſe oſtendit:et ſic in
manibus ſuis abſcondit lucẽ.i.veritatẽ: Job.xxxvj.

DHas manuns pᷣſcindere deberet wctrina:que habet᷑.

M. ix. xlviij. Orando et dicendo. Erue mea framea
deus aĩam meam:et de manu canis vnicã meã. Ter
cio vero digito.id eſt. longioꝛi.ad longam conſuetu⸗

nus piloſe eum dec
pᷣſcindende rationib

rx. Hos digitos
in capitulo de

tractio:quia illo p

MW

dinem peccatoꝛes trah

excelſa:

it

3

luncturis.i.cum concupi
tia oculoꝛum. et ſuꝑbia vite.
eu.xxxij.NHanc ma
dei:Luce.xij. dicẽs: Stulte

I

nũ ſcin
h

xj.

eccandi. Et hic cum tribi
tia camis. concupiſcen
dicendo:manus noſtra
dit gladiusverbi
ac nocte repetẽt a te ⁊c

De hacmanu: p bunc gladium euadet innocens ma

nib. ermundo coꝛde 7c. Qu
coad modum medici:quaſ 1
bita pſuadet.ipſa delectabil
na. et vtilia. Et hic tres bab
cidiam.et luxuriã.quit pece
allicit. De his nicere poteſt illud. quod ſe
AManibus meis adheſit macula:quia illa pecca
ta ſpecia

arto digito. id eſt. medi⸗
ſana nature. ratöni de

ia carni ꝑſuadet eſſe ſa⸗
et iuncturas.gulam. ac

catoꝛes ad eenamn

cribit᷑ Job.

liter maculoſa ſunt. etiã quo ad coꝛpus. He
ergo manus ſũt Eſau. SGeñ.xxvij.cum quibo adhuc
multi decipiunt᷑ cum yſaac:qui cognouit: quia ma⸗

eperũt: Gen xxvij. ſoe manus ſut
us allegatis: in remedijs cõtra

accidiam.gulam.et luxuriaʒ. in capitulis ſuis:quas

—

nmima mea in manilo meis ſem

Veſent ille: qui veraciter dicere poteſtillud ps.

er. Vltimus digi

tus ẽ vltima demonis tẽptatio 6, deſperatio. Qui
tres habet iuncturas.ſ.peccati Gᷓtitatem. ſeu magni

tudinem. et qua litatez:quia ſq; tamuile eſt. illu
oſtõdere nõ pot:quia dyabolus illud oſtendere diſ⸗

ſuadet.et diuturn itatẽ:
det:qꝛ tamdiu exercuit.et

dent ei.i.peccatoꝛi wlo

quo in ps.lvi

pꝛelium. Et poſuiſti vt arcu
Me vero vyabolus. qui e

ꝙ illuꝗ

ideo illð dimittere diſſua

26

his tribo

manib eius.red

ſuũ.ſ. deſperatõnis: Job.

amputare deberent remedia oſſtẽſa
ſperationis. ſc;. D. ij gladio lingue. de
pS. lviij. Gladius in la
tiffactiõis.ſicut ille qui dicit:

biüjs eoꝛũ. Et ope ſa

coꝛpe ſuo et membꝛis . ectus:et bene foꝛmatus.ſe/
tus tanꝙ; homini monſtruoſo et defoꝛmi dabit᷑ di⸗
gitus. vt ſit ſilis illi. de quo.ij. Re.xxj.Habẽs ſenos
vigitus in manibo. ſaic digitus vo cat penitentiere⸗

eccatoꝛes a penitentia retrabit.

Et hic tres habet luncturas amoꝛẽ.timoꝛem. pudo
rem. quibo multos a digna et ſufficienti retrahit pe
nitentis. Amoꝛe nanq; inoꝛdinato.ſpecialiter duo

genera retrahit hoĩm.illos vi
ũ habẽt lucrum. ſicut vſurarios. vel alios

conſimiles.et illos qui in peccatis ſuis magnas ha⸗

delic;. qui in peccatis

bẽt delectatiões.ſicut guloſos et luxurioſos. ⁊ huiuſ

modi. talia nãq; lucra. vel
ta:ita foꝛtiter eos tenet.

delectabilia nimis ama
et retrahit: ꝙ nec ſinit quẽ⸗

cunq; eos de manu ſua extrabere.nec volenti extra⸗

d eos contra eum manu ſua
foꝛtiter agitat.et ꝓuocat.

Ack xix. de Panlo pꝛedic
plum diane:vbi multi eũ̃

here acquieſcere ſinit.ſe

wectrina conuertebant᷑.
alij qui faciebant imagi

gnum lucrum repoꝛta
dictus demernius cong

lis artis. et rectato coꝛq eis lucro:
et quõ Paulus pᷣdicabat illos nõ e

quod pulchꝛe oſtenditur:
ante in Epheſo. contra tẽ
libenter audiebant: 7 eius
ſed demetrius argẽtarius:⁊
nes in templo. dequibo ma⸗

ant, nimis grauabant᷑. vnde
regatis illis.qui fuerunt ta⸗

uod repoꝛtabãtr.
e veros deos ſed

manufactos:quõ etiã ſi wctrina ſua pᷣualeret:ip̃ini
hil lucrarẽt᷑ curretes . cuitatẽ clamauerũt. Tẽeplũ
magne diane.⁊ cõcitauerũ multos cõtra eos. Ecee

cãm haberẽt:q̃re credere nõ deberẽt. niſi mali lucri

amiſſionẽ. et nõ ſol retraxit:

Cotra extrabentẽ eõ

citauit. Sicmoderno tpe nönlilos retrahit: monet

in qꝝ manib iniqtates ſt.d
neribo. in ps. xxv. Mota ſilke.

ertera eoꝝ repleta ẽ mu
xxvj.xxij. et. C. vj. ar

ti.xij.et. P. vij,arti riij totũ. O ſimilimõ retrahit

ocet manus meas ad
m ereum bꝛachia meg.
ſt mõſtruoſus videat᷑ in

exxxij

Exè.

cxxxiij.

Arti.xx.

cxxxiiij.

Moꝛs

et manus agitat:contra volentes extrabere aman/
tes vlectatõnes carnis.ptʒ Luce.iij.de herode.qui
cũ coꝛriperet᷑ œ herodiade vxoꝛe fratris ſui: occidit
Johannẽ.Sic adhuc tales occidunt ſpũ aliter odi
entes.vel coꝛpaliter ſanguinẽ effundentes. qnibo
Eſa.j.Adanus veſtre ſanguine plene ſũt.Caueat tñ
qui alioꝝ peccata repꝛimere veberent et pctoꝛes:ne
ſicut ipſi nolunt audire ne lucrũ amitrant.vel vele⸗
ctatões.ita illi nolũt veritates dicere.ne lucrũ amit
tãt. vel velectatões. Et fiat ſiẽ ppłus.ita ſacerdos.
Sed ſint ſiẽ illiqͥ vna mãu faciebãt opus.⁊ alia gla
dios tenebant: Mee.iiij. Sic iuncturã amputẽt pᷣdi
ctam. ¶ Gcoa iunctura. i.pudoꝛe nõnullos a pnĩa

retrahit. et reſtitutõe. Primo nanq; cõtra volentes

ieiunare.pudoꝛẽ opponit qñ talis eſt in aliqua ſocie
tate:qꝙ nõ repurabi? bonus ſocius. niſi fecerit ſicut
alij faciuut. Gcdo cõtra volentes cõfiteri.pudoꝛem
opponit cæ vilitate peccati. in q̃ oppoſitioe intãtũ
pᷣualet:ꝙ viy eſt aliquis.qui peccatũ aꝑte noĩet. vel
konfireak dieir nanq; ei dyabolus.verecundũ eſt ti⸗
bi reputari ita malus.i etiã ſi aꝑte illð dixeris:ma⸗
ioꝛem dabit tibi pnĩiam. Zercio cõtra volentes vel
bentes reſtituere. pudoꝛẽ opponit pauꝑtatis ſui.
et ſuoꝝ:hanc quilibet amputare veberet gladio ver
bi dei dicẽtis:qui me erubuerit ⁊c.dicẽs:manus pec
catoꝛis nõ mouet me ⁊c̃.in ps.xxxv.(¶ CTercia iũctu
ra.i.timoꝛe inoꝛdinato tripliciternonnullos retra
hit:qꝛ timoꝛẽ eis immittit ve aggrediẽdo. tolerã⸗
w. æ ꝑſeuerando. Dis tribo multos terret. ſicut lar⸗
uati terrent pueros. Et ſicut incãtatoꝛes:qͥ faciũt fe
ſtucam apparere ſerpentẽ.dum famẽ.ſitim.vigilias
et oꝑa pnie.et charitatis.q̃ſi eis moꝛtifera apparere
facit:et iugũ dñi graue pᷣdicat:⁊ laboꝛioſum dicens:
Illud nõ aggrediaris. Sed hãc manũ pᷣſcindit xpᷣs
dicẽs: Vlenite ad me oẽs qui laboꝛatis ⁊c᷑. SGcðo di
cit.talia tolerare nõ potes.Hanc vero amputat bẽs
Breg.dicẽs: Si pᷣcedẽtiũ facta cõſideremus nõ erit
