eſt cauſa:vna mala intellectio ſeu cogitatio.alia: xe-
monis ſeductio. ¶ Secipiunt᷑ em pꝛimo cogitantes
ſe eſſe diuitiarũ dnos:cum nõ ſint miſi ad bꝛeue tem⸗
pus cuſtodes.Ethec cogitatio facit ꝙ putant ſe eſſe
diuites:cum nõ ſint.Apo.iij. Dicis qꝛ diues ſum.ſiẽ
patet. A. xxvij.vij.¶ Huiuſmodi auteʒ cogitatõnis
ſtulticia quotidiano pater experimento. Exqᷣ em̃ tot
reges ⁊ potentes:qͥ ante iſta temꝑa fuerũt cito tran⸗
ſierũt: ⁊ in effectu oſtenderũt q; potius paruam eaꝛũ
habnerũt cuſtodiã q wminiu. Stultũ eſſet cogitaẽ
ꝙ; nobiſcum diu remanerent.Et ſi nullus eox cõpu⸗
tum euadere potuit viſtrictũ tanqᷓ miſerꝛimꝰ pꝛepo
ſitus. Fatnũ eſt apud nos cogitare. ꝙ nos tanqꝙᷓ dñi
abſq; ↄputo tranſibimꝰ. Sic cecepti afſimilant᷑ ſom
niantibo.qꝛ ſicut ſommiãtes eſtimãt ſe hr̃e maximas
vinitias/⁊ vlicias/et hmõi:qui tñ excitati inueniũt
ſe pauꝑes ⁊ famelicos:⁊ ſitibundos:⁊ nihil ſe tale ha
bere quale putabãt:ſed omia ↄtraria.ſiquidem ꝓ di
uitijs quas putabat ſe habere inuenit pauptatem ꝓ
potu/quẽ videbat᷑ vid ere:inuenit ſitim.⁊ qͥ plus in⸗
ebꝛiatur anteqꝙ; wꝛmiat:plus ſopoꝛatus ſitit.⁊qᷣ plꝰ
ſitit:plus ſe potare ſomniat. ergo qui wꝛmiens plus

circa potum velectat᷑:in rei veritate ſitibundioꝛ eſt.

ta ſopoꝛati circa diuitias eſtimãt ſe maximas ha/
ere diuitias. Ged quanto plus in illa cogitatõe de
lectant᷑:in rei veritate tanto cupidioꝛes tantoqʒ pau
perioꝛes ſunt.qꝛ ſi paupes nõ eſſent:ſic non ſomnia⸗
rent.ſed ſieut ſitiens ⁊ ſomnians.ſitis veritatẽ ſoluʒ
experit᷑ quãdo excitatur. Sic iſti quãdo in moꝛte ex⸗
citabuntur. cum illis in pſal.lxxv. oꝛmierunt ſom-
num ſuum: 1 nõ innenerut ⁊c.¶ Illa eniʒ euigilatio
oſtendet/q; quicqͥd pceſſit:fuit vanitas vanitatũ:et
omia vanitas:Ecẽs.j.Criſo.ſuper Math.omełxxx.
hüc verſiculum ſi ſaperent/qui circa diuitias verſã/
tur:in panetibb omnibus ⁊ in veſtib ſcriberent. In
foꝛoſin wmo ſin ingreſſu/⁊ ante om̃ia in ↄſcientijs ſu
is ſcriberent vel cernerent:vt ſemꝑ eum oculis ⁊ coꝛ⸗
e ſentirent. Patet ergo ꝙ diuites cogitãtes totum
mundũ pꝛo eis creatuʒ /vel ſic eo vtentes/ q̃ſi p eis ſo
lum creatꝰeſſet:cipiunt᷑ qꝛ ſi mali ſint:nulia paꝛte
mundi digni ſunt:nec ꝓ eis creatꝰeſt/ſed bonis bona
reata ſunt:&cclixxxix.¶¶ Scda cceptõnis cauſa
eſt monis ſeductio.circa quam duplici vtit᷑ caute
la.Pꝛimo em̃ vtitur cautela falſi luſoꝛis lad taxillos.
qui primo ꝓmittit ſociũ lucrari: vt in fine ſpoliet et
exheredet. Sic dyabolus pꝓmittit primo diuites lu⸗
crani diuitias / vlicias/⁊ honoꝛes:̊ ſicut ille luſoꝛa
falſis taxillis in fine vecipit. Ita iſtia fallacia diui⸗
tiaꝝ ſuffocãt᷑: Mat xiij. ¶ Scðdo vtit᷑ cautela ſophi⸗
ſtice ꝓponentis duas pᷣmifſas:ex quibus intendit re
ſponſalem ducere ad incõueniens: niſi aliquã pᷣmiſ-
ſarum neget / vel diſtinguat. Sic dyabolꝰ ponit du⸗
as pᷣmiſſas.ſ.diuitias ⁊ cælicias:ex qͥb intendit illos

guognung lekn

niri yntoti acltuti anniene
intmnnuaireinn
it Opiſunt nnltos oſt ſehabitun
t ri nli farebihnt Iein
neon upitin Phats wſilunnin
atur dſecb labcnare n ceſlat nec
uitiomnecrteogtat dicis ilabo
mam mes bonis Ecls.lli, Exiſt

Au tile rdncunt inconeniens: qn

to clpicioꝛes ſunt e plures erpenin
heemagna nidet ſonia qe teſte ſene
tciauij efiaẽte ria:angere nancñ
lgemus yiatici onoblo: ſec p filii
mico. Giat . A. rvij li. Quikym

. is familla icutoh. A ryij lij et.

ocnerendiͦeſtqeant quenit dinitia
haciitpomicis vens gviq ſunt ami⸗
HNiſtortamaduerſttatis h oſperitati
ohontetnultns gregaredillitias:ny
tetlunn cNanicicn. Et. direr
cisfigis: igimnt amici menſe r ſd
nlcns dthcenat duplictter duimor
ditq pingratns tntoſe Aponit pio
Nphlij. hoerut gendtelts in

r. . . I
1 deren Duitkagana fberütſorn

Dengafton nüt amicos
, nluz , r. „Piun
ormnin

ten amteiſatangen A kdefidn
. Atendaflait
coſtengen andafn

barſehabeteinnentt,onntinn,
at pidereinvenitſitin ,4lin/
wemiat:plus ſporutis int 109.
reſommat. aoui wuminsoins
anin u pentate ſinbunctoꝛeſt.
1 diuinoseſtinätſe maninas ha⸗
ſqvanto plus in illa ogitotoe e
tetanto apiioreg tantoqzpan
paupesnöeſſent ſienonſonmnla⸗
odnldnenh vertateſoluz
atur. Diciſtinädo in morteer⸗
lisinpfallrr doꝛmienmtſon⸗,
nenerut 7. Yla enizeuiglari⸗
Höceſſitfuit vanitas vanltariiet
Cnſa ne Rakhonſ
ſaperent quircadiuituns ſeſſa⸗
mnhuannſchnlamn ,
ngrefſujranteofis ſentio i

e⸗
emerent ttſan mals
emerent. c itites totum

„ * 7
Dinuitie
quib iſta offert ducere ad damnatões:niſimaiori.i.
diuitijs rũdeat᷑ ꝑ diuiſionẽ elynas vicq; faciendo. Et
mindꝛi.i cœlicijs ꝑ interemptõneʒ. Am bas vo pmiſ.
ſas ↄcedentes ↄcludunt᷑: qꝛ a diuitijs et voluptatib
vite ſuffocant᷑:Luc.viij.
Dʒ w om̃ibo circa diuitiaꝝ erꝛoꝛes/ culpas œce⸗
ptones:falſis excuſatõnib ſe purgarenitunt᷑: dicen
. tes:ꝙ nõ querũt diuitias ad voluptatẽ ⁊ vanitatem
riij. ſev ſolũ vt habeant neceſſariũ victũ veſtitũ ꝓ̈ ſeet
ſuis.a quiba querendũ eſt: qꝛ aut querũt victũ et ve/
ſtitum ad nature ſuſtentatõeʒ aut ad ſeculi oñtatio-
nem. Giprimũ vætur nõ oʒ multas ogregare diuiti
as:qꝛ natura paucis ↄtenta ẽ. Gi ſcõm er inuanuʒ
multas ↄogregat diuitias:qꝛ nunqᷓ eis ſaciabit:quia
ſic nunqꝙ; ſui coꝛdis cupiditatẽ vel mũdi oↄple bitvani
tatem. E ſeneca epla. xvj. Si ad naturã viuas:nũ-
ꝙᷓ eris pauꝑ. Si ad opiniones:nunqꝙ; eris diues. Exi
guum aũt natura vſiderat. opinio vo immenſum.
Cauſa aũt quare opinio veſiderat immẽſum: vi⸗
derur eẽ cogitatio infinitoꝝ ſeu incertoꝝ defectunʒ
Biuitie em̃ oꝛdinant᷑ quaſi remediũ ↄtra bumanos
Vfectus ſic veſtis ↄtra frigus:cib ↄtra famẽ.⁊ ſicõ
alijs. quot ̊ opinant᷑ vfectꝰ pñtes 7 futuros:tot ve-
xxv. ſiderant diuitias.qui q̊ nimis timidi ſũt reſpectu de
fectuũ pñtiũ:nimis eos ponderãtes:vel xx eis wolen⸗
tes. ꝗphete vo reſpectu futuroꝛũ:multos opinantes
futuros vefectus in ſenectute. JImpotentiã vicʒ ⁊ de
bilitatẽ/pa uptatẽ cecitatẽ/amicoꝝ moꝛteʒ. ⁊ hmmõi.
quos nunqꝙ; expiet᷑:vel qꝛ foꝛte an moꝛiet᷑vel nõ ↄtin⸗
get. Opinant᷑ multos poſt ſe habituros filios et be⸗
redes:vbi nullũ foꝛte hẽbunt. Iſte inqᷓ ſic timidꝰ et
vecoꝛs ve pñ̃tib:⁊ ꝓgheta de futuro:qꝛ infinitos opi
natur væfectꝰ:laboꝛare nõ ceſſat:nec ſatiant᷑ ocli ei
dinitijs:nec recogitat:dicẽs cui laboꝛo:⸗ fraudo ani
mam meã bonis: Eccs.iiij.¶ Ex iſta em̃ ↄſideratõe
ad tale æducunt᷑ incõueniens:ꝙ quãto ſeniores:tã⸗
to cupidioꝛes ſunt:qꝛ plures experiunt᷑ æfectus. Et
pecmagna vider᷑ iſania:qꝛ teſte ſeneca:q̃ maioꝛ ſtul⸗
ticia:q; veficiẽte via:augere viaticũ. Sed dicent:nõ
augemus viaticũꝙ nobis: ſed ꝓ filijs/a familia/⁊ a⸗
yxvj. mMicis. Gicut pʒ. X. xxvij.lij. Quibyrñdendũ eſt xe fi
lijs ⁊ familia.ſicut ptiʒ.l.xxvij.lij.et.liij. ve amicis
vo querendũ eſt:qꝛ aut querũt diuitias vt honoꝛent
⁊ faciãt ꝙ amicis veris:qviq; ſunt amici hoĩs in om
m ſtatu tam adu erſitatis qᷓ ꝓſperitatis: ꝓ talibo nõ
opoꝛtet multas ↄgregare diuitias:q; pauci ſunt.ſiẽ
patet ſupꝛa.c. amicicia. Et. B. ix.xxij.Autp ami⸗
cis fictis:qͥ viq; ſunt amici menſe ⁊ foꝛtune:⁊ nõ ho
minis:⁊ tũc erꝛat dupliciter. Pꝛimo: ſtultũ ſe oſtẽ
dit ꝙ ꝓ ingratis tanto ſe exponit piculo.ſiẽ patʒ.A.
xxvij.lij. SGcðo erꝛat:qꝛ nũ ꝙ; tales ſaciabit Et ſic in
uanũ laboꝛat. Munꝙᷓ inquit ſaciabit/tñ ꝓpter eoꝛuʒ
cupiditate:qua ſemp ad dantem reſpiciuntjet nuncq
ex coꝛde dicunt ſufficit:quouſq; quicqͥd habet vede
rit tũ ꝓpter eo ꝝ numeroſitateʒ:quia amici diuitum
multi: Pꝛouer.xiiij. Mec mirũ:qꝛ ſic mala herba cre
ſcit in tritico. Ita ficti amici cũ diuitijs. Siẽ ramu
lſauli circa arboꝛẽ. Quibo cõiter rũdit quidã pauper
Eremp. factus eps:qͥ multis ad ſe venientibo dicentibo ſe eẽ
Femp: eius amicos7 pentes: qſiuiſſe fert cuius etatis eẽnt
et ipᷣis veritatẽ ſue etatis rñũdentibo aiebat quaſi ſic:
nõ põt eſſe ꝙ ſitis amici ⁊ pentes mei:⁊ ꝙ ſitis tante
etatis:qꝛ he ri nullũ habui amicũ vel pentem:qͥ ſeta
lem ondit.q̊ amicus meꝰvel parens non põt eſſejniſi
hõ vniꝰdiei. Adminꝰacludere potuit:q nõ fuerunt
amici hoĩs. qꝛ idem hõ fuit añ/qͥ ⁊ tũc:ß non habuit
cande foꝛtunã. ſ amici fueruũt foꝛtune. ve quibo pꝛo
uer. xix. Siuitie addũt amicos plurimos.
¶ Pena aũt omniuʒ p̃dictoꝝ diuitum exceſſibe con⸗
grua:eſt vuplex. EUIna exterioꝛ: multiplex vicʒ vexa⸗

Arꝰ. ix.

tio. quia ſicut arboꝛ in qua multi ſunt fructus mul⸗

tis ſubiacet iaculis ⁊ verberid. Ita diuites multis xxvſt.

angarijs. Guſtinent em clamoꝛes famuloꝝ:oppꝛeſſi
ones dñoꝝ:exactõnes eellort pohatõnes ⁊ inſidi
as/7 qñq; reuera latronũ.Et ſic. vbi multeſũt opes:
multiſunt qᷣ comedũt eas.quid ; pdeſt poſſeſſoꝛi:ni
ſi . cernit diitias oculis ſuis: Ecẽs. v. Quid inqͥt
ꝓgeſt:paꝑꝝ videtur hic eiꝓdeſſe:qꝛ ſi bñ rei ↄſiderat
⁊ excogitat veritateʒ:inueniet circa diuitias ſuas ſe
maioꝛẽ hre ſolicitudmẽ/⁊ la boꝛẽ:quia laboꝛauit di⸗

ues in ↄgregatõne. Ecci xxj. Et minoꝛẽ ptem qᷓtuʒ

ad diuitiaꝝ vſum:dum viuit:quia diuitiaꝝ ſuaꝛum
cimã ꝓtem nõ ↄſumit.Poſt moꝛtẽ vo nihil:qꝛ re⸗
linquit alienis diuitias ſuas. In pᷣs.xlviij. lia
eſt pena tꝑalis interioꝛ:vicq; mentis afflictõ ⁊ anxia
ſolicitudo:ꝓpter quam ypᷣc diuitias ſpinas vocauit:
Aath.xiij. Quia ſic ſpine coꝛpꝰ. Ita ſolicitudines
diuitiaꝝ mentẽ lacerant ſm beatũ Grego. quietẽ
auferũt:ſicut pʒ de paupere cuiꝰcantũ ⁊ coꝛdis leti/
ciam ſoiues abſtulit ꝑ pecuniã in eius wmũ ꝓiectã:
q? cantando erꝰſomnũ impediebat. Cuʒ vo circa pe⸗
cuniam ꝓiectam nimis ſolictaret᷑ quõ eam expẽde⸗
ret:⁊ coꝛdis ſolaciuʒ amitteret:illam reieciſſe/fertur
mallens pauꝑtatem cum ſecuritate ⁊ leticia:qᷓ pecu
nias cũ amaritudine.nec miriũ:q;ꝛ meliꝰeſt modicuʒ
luſto:ſupp le cum leticia et patia:ſuꝑ diuitias petõꝝ
multas ſupple cũ inquietudine. Sicut pʒ. HB. j. uij.
Et ſi obijciat eniã pauꝑ inquietudinẽ et ſolici
tudinẽ habʒ circa victũ acquirendũ. Huic reſpõdet
HBerñ. in quodã ſermone dicens. Sudat paupꝑ foꝛis
in ope ſ̊ nunqᷣd minꝰanxie:diues intus in ſua cogita
tione laboꝛat. apit. Iſte os inuentatõe apit:iſte in
victu comedendoſa bibendo exceſſiue &t interdum
grauiꝰ iſte faſtidio ſtomachi o nere cruciat᷑. qꝛ ſatie
tas dinitis nõ ſinit euʒ wꝛmire:Eccs.v.qᷓ pauper in
edia.Et ſic pʒ illud ſenece in quadã epla. IJs /inquit
maxime diuitijs fruitur:qͥ minime diuitũs indiget.
Nemo em ſolicito bono fruit addicere aliquid intẽ
dit. Et dũ de incremẽto cogitat:oblitꝰẽvſus.¶ Cir
ca vᷣo penam eternã malis diuitibus væbitã ouo re⸗
ſtant dicenda. Pꝛimd ondit᷑ duob exemplis ꝙ iu
ſte celeſtigaudio nõ fruẽt. Rcdo qͥa iuſte pena eter⸗
na crucient. ¶ Pꝛimũ exemplũ ad pꝛimu ꝓpoſitum
oſtendendũ accipi ꝑ ſimilitudinẽ maloꝝ executoꝝ
ui bona vfunctr inter ſe diuidẽtes:quilibʒ cerei
illud q;ðᷣ plus diligit:oicens. Iſtud eſt mihi neceſſa⸗

rium.iſtud ſi placet accipiã p ꝑte mea. hñs vo ptem

ſuã. Alijs ꝑtib pꝛiuatr᷑.qꝛ licet illas cũ ſuis hr̃e vellʒ
nõ tñ ꝑmittit. Mecte ſic diuidũt homĩes bona xpᷣi in
cruce æfuncti.ipᷣe duplices creauit diuitias/ vliciaſ

⁊Z honoꝛes.ſ.tpales ⁊ eternas.quaꝝ executoꝛes fec di⸗
uitem ⁊ pauꝑem. Ziues vo eligit diuitias tpales tã

qᷓ; ei magis ↄueniẽtes pauꝑ vo bonus elegit celeſtes
ineſtimabiles diuitias/gra xpᷣi:Rbkph.iij. Oviues er⸗
go hñs ꝓtem ſuã quã elegit. IJuſte pte pauperis pꝛi⸗
uatur. Et ſic qñ pauꝑibo dicet illud Math. xxv. Ve
nite bñcdicti ⁊c qui viuites facti ſunt:longe ſtabunt
Npo. xviij. ¶ Gcdo idem oſtendit᷑ p exeinplũ go fin⸗
gitur ve duob filijs cuiuſdã regis:qͥ pegre ꝓficiſcẽs
ſenioꝛi pcepit ſub pena exheredatõnis/ꝙ curã diligẽ
tem hret de iunioꝛe:dimittẽs ſatis ꝓ vtriuſq; expen
ſis.ſenioꝛ vo poſt patnis receſſum inioꝛẽ neci wmo
recipere voluit:nec eſurientẽ ⁊ ſitientẽ alere:necnu⸗
dum veſtire:ß eũ ↄtempſit:q̃ſi frater ſuus nõ eſſet.et
cæ bonis ſuis ſibi a patre verelict:pr̃is inimicos pa
uit/fouit ⁊ nutriuit:eiuſq; pditoꝛib adheſit.q cũ pa

ter comperiſſet. iunioꝛem regni heredem ↄſtituit:ſe⸗

nioꝛe regno eiecto. Sic faciet pater celeſtis diuiti

bus crudelibus: quibo pꝛecepit ve pauperibus ſuis.
Curam habere dicẽs:u.xuij. Cum facis ↄuiuium

xxviij.
Eyemp.

Xxx.
Exemp.

ij.

Arxrꝰ?. x.

xxxiij.

Diuitie

voca pauperes. Et MQarci x. Math.xix. Da paupe

ribo⁊ habebis theſauros in celo.qð ſi nõ feceritis:pᷣ
ecõuerſo famelicos nõ paueritis:vagos hoſpicio nõ

receperitis. Et ſic alijs aufertur a vobis regnum.

dabit᷑ pauperibo.Er verificabit᷑ e vobis illð: Lu.
j.Eſurientes implæuit bonis:⁊ diuites dimiſit ina⸗
nes.Et iuſte quidẽ:qꝛ tota vita Nuitum eſt h̊ quaſi
feſtum: et at iuge conuiuiũ in ludis venatonibe
oↄmeſſatoniba ⁊ omnibo que vlectant. iuſtũ videt᷑:
ꝙ; poſtea vigiliã faciant in ieiunijs/⁊ miſerijs. Secu
rius ̊ nüc audirent Jacobũ.Et ſic facerẽt qp wocet
nũc:dicens Ja.v.Agite nũc diuites: ploꝛate.i.pctã
que feciſtis:lacrimis ↄtritõnis ⁊ ↄfeſſionis nũc cle/
te.Aliter in moꝛte nõ poreritis. Vñ berñ.ſupꝑ illud:
Aar. x. facilius eſt camelum ⁊c.in quodaʒ ſermone.
Camelũ inquit vnum ſolum pondus bʒ: diues duo
Vnum terꝛenaꝝ poſſeſſionn.Aliud peccatoꝝ.Pꝛi⸗
mũ in moꝛte vponit᷑.Aliud velit nolit in moꝛtere⸗
tinet:niſi ante moꝛtẽ ponat᷑.¶ Gcðo vo mali di⸗
uites pena eterna iuſte punient᷑? crucient᷑. Quia di
uites eius repleti ſunt iniquitate:Mich.vj. De qui⸗
bus hicnõ puniunt᷑. Panꝑ vo ſi bona diuitis furet᷑
ſulpenalt Bines rapiendo bona pauperuʒ: in nullo
hic punitur:cũ ſuſpendio dignus eſſet. Vñn Criſo.ſu

per epłam ad hebꝛeos.ſermone.ij.Si inquit poſſibi

le eſſet in diuites vindictã ꝓcedere:videres ex eis re
pleri carceres vniuerſos.Sed cum omiboa malis hoc
malum diuitie afferũt:q; in malignitate peccantem

ab vltõnibo Dithetet E his du

obus neceſſe eſt ↄocludi eoꝝ penã alibi. Quia cĩ mul-⸗
tis nocent:et hic in pñti tranſeunt: neceſſe eſt ali⸗

bi puniant᷑. Aliter eſſet dare incõueniens.videlicer

ꝙ malũ tranſiret a o impunitum.Eſt ergo ve eis ſi
cut talpa/q̃ in alioꝝ nocumentũ terꝛã eleuat.⁊ cu

mulos ↄgregat que in fine dum cumulũ eleuare niti

tur:a patrefamilias inuenta occidit᷑: cumuli vepꝛi-
munt᷑:? terꝛe cetere adequantur. Sic nociui diuites
in nocumentũ vicinoꝝ cumulos ↄgregant diuitiaꝝ:
ex vſuris ⁊ iniquitateſedificia et maneria de alienis
ſumptibo et la boꝛiba eleuant. Sed dum ſic plus ter⸗
ram eleuare nitunt᷑:a veo ſubito ꝓcutiunt. Sicut pʒ
LZuc.xij.vbi habet᷑ ꝙ diuitis cuiuſdam ager vberes
fructus ꝓtulit:⁊ cito poſt:veſtruã hoꝛrea meal⁊z ma⸗
ioꝛa faciã.Dixit aũt illi eus.Stulte hac nocte ani/
mem tuã repetent a te:ſupple vemones. Et ecce duʒ
cumulũ hoꝛrei eleuare mente nitebat᷑:occidit᷑. Seqͥ
tur:que aũt pꝛeꝑa ſti:cuiꝰerũt:ſupple nõ tui.Quia
teſte deo Job.xxvij.Diues cũ wꝛmierit nihil ſecũ au
feret e om̃ibus q̃ male acquiſiuit:nihil retinuit vel
expendit:niſi penã.qꝛ in moꝛtẽ finem faciũt omni
bus qꝗᷓ prius male habuerũt:vel quibe abutebantur.
Edt cficiet cib oꝛi:greſſus pedibb:tactus manibus
uyx oculis:riſus on:⁊ ſic v alijs qᷣbo male vtebantur

Et iuſte quidã: ſicut pʒ.A. vj.iij.1. G.·j.iiij. ¶ Et nõ

ſolũ hec ibi vficient.h̊ pene ↄtrarie eũ appꝛehendẽt
ꝓ diuitijs vic; inopia:ꝓ licijs in guſtu pena.et ſic
cæ alijs.Et h eſt qð ſequit᷑ in Job.xxvij. Apiet ocu⸗

los ſuos:a nihil inueniet:⁊ appꝛehẽdet eũ qᷓſi aqua.i.

abũdanter:inopia. Et ſicad lr̃am talpe aſſimilant᷑
q ſolũ in moꝛte oculos aperire dꝛ. Hec q̊ eſt ↄditõ oĩs
mali diuitis.Et ſic eſt qͥ ſibi theſauꝛiʒat:nõ eſt in de

um diues:Au.xij. DHec eſt ibi acluſio xpᷣi e illa talpa

que noluit hoꝛreũ eleuaꝛe.

Ad om̃ia pꝛedicta pericula et penas euadendum

triplex eſt remediũ.Pꝛimũ reſpicit diuitiaꝝ acqui⸗
ſitonem. Scom modũ poſſidendi. Terciũ vo vſum.
Lonſiliũ vo reſpiciens acquiſitõeʒ/ eſt.q; non hba
bitas cũ magno ⁊væſiderio eas non ↄcupiſcat.¶ Pri
mo ꝓpter cauſas ractas. M. iiij.viij. ¶ Gcdo qͥa fre-
quenter ſunt repꝛobatõnis ſignũ:qñ vicʒ illarũ poſ⸗

D xr.

ſeſſoꝛ male viuit Job.xij.abundãt tabernacula pꝛe
donum: Jere.xij bene eſt omibo quipᷣnaricant᷑ ma⸗
le agunt. Hiero. SGicut optimũ ſignũ ſaluatõnis eſt/
qñ hõ bene viuit:⁊male ei ↄtingit. Ita optimum ſi-
gnũ damnatõnis eſt:qñ maleviuit ⁊ bene ei ↄtingit
Bicut patet.H.iiij.x.¶ Cercio quia in ſe viles ſüt:
coꝛ no reficiut. Filius em̃ regis eterni nõ cbẽt inł
tum væſiderare ſaturari cibis poꝛcorũ. Sed diuitie
ſunt cibi poꝛcoꝝ infernaliũ. Ecce ipſi peccatoꝛes et
abundãtes in ſeculo:obti.di. In pᷣs.lxxij.igit᷑ c. Mo
li ͤ laboꝛare vt diteris: Pꝛouerxxiij.¶ Si vo afflu
ant ex foꝛtuna ſine magna ſolicitudine:ſic poſſideã-
tur/ꝙ; coꝛ nõ lacerent. Spine vo extra bladũ planta
te bladũ ↄſeruanr. Infra vo bladũ creſcentes nocẽt
bladum veſtruunt.Sic viuitie qſi ſpine unr ſe;
ſupꝛa.e.c.xx viij.ſi extra ꝑ elynas plantent᷑:coꝛ conſer
uant. ſi infra p nimiũ amoꝛem creſcant:illuo veſtru⸗

unt. Sic habeant᷑: coꝛ nõ ſubmergant. Quia ſiẽ

exiſtens in aq̃ nõ ſubmergit dum caput extra aquaʒ
tenet.Econuerſo vᷣoſſi totũ coꝛpus extra aquaʒ ſit ⁊

xxxiiij.

caput infra aquaʒ din teneatun ſubmergit᷑. Ita vſj̃

coꝛ quo ad inoꝛdinatũ amoꝛẽ ⁊ vſiderium extra di⸗
uitias teneat᷑:ſpiritualiter nõ ſubmergit᷑. Si vo to⸗/
tus homo extra dinitias ſit:quia pauꝑ eſt:et coꝛ ĩtra
ſit qꝛ multum diuitias cupit:ſubmergit᷑. Exempluʒ
ad hoc ve beato Grego.qui habuit coꝛpꝰ intra:ſed
coꝛ extra.Et heremita/q ecõuerſo ſe habuit/inqꝙᷓtuʒ
plus dilexit cattam:q beatꝰ Oregoꝛiꝰmundũ.Ideo
ſignanter dicit:diuitie ſi affluant:no.c.ap. In ps.lxj

xemplũ e YJob. xxxj. ſi inquit letatꝰſum ſuꝑ diui-⸗

tijs:qſi diceret:nõ ſum letatꝰ:h̊ etiã ↄſulit⁊ wcet ſe⸗
neca epla.lyxj. dicens om̃ia inquit ſic nobis accedãt

ſic q; habeant᷑:vt ſi auferant᷑:ſine vlla noſtri lacera/

tione diſcedant vtamur illis:nõ gloꝛiemur. vtamur

parce tanqꝙᷓ vepoſitis apnd nos.¶¶ Conſiliũ vo qͥ ad
vſum eſt:ꝙ diuitias tpales tanꝙᷓ bonus mercat᷑ com
mutet in eternas:faciendo amicos v᷑e mãmona iniqͥ
tatis.Dum eſt ĩ hoꝛto diuitiaꝝ ꝓijciat ad eos qͥ ſunt
extra:vt poſt ſpoliatiõeʒ/in poꝛta poma 4 ad ſocios
ꝓiecit:inueniat.Cuiꝰ ratio ptʒ. E.iij.xx.ſi.
dum ſemen hʒ diuitiaꝑ:vt cuʒ væfecerit:ve illoꝝ meſ⸗
ſionibo viuere poſſit.Et h̊ plus ꝓpter ꝓriam qᷓ;pan⸗
perum vtilitatem. Exq em̃ diuites multũ ꝓ xpᷣo pati
nõ pñt. YJeiunijs vigilijs ⁊ hmõi:qno aliter q; elyna
ſaluari poterũt. Ideo dicit aug.væ verbis dñi:ꝙ di
ues ⁊ pauꝑ inter ſe valde necefſarij ſunt.ſed pauper
magis neceſſariꝰẽ diuiti:qꝛ ex elyna quã pauꝑi dat:
maioꝛ vtilitas diuiti danti acquirit᷑.qꝛ vbi panꝑ ſu
ſtentõez recipit terꝛenã:diu es ſuſtentationeʒ recipit
eternã Et ſi ſic bona eis a vo ↄceſſa inter ſe diuide/
rent:pauꝑ hic ſatis haberet:⁊ diues celũ im poſterũ
Et meliꝰeſſet diuidere ⁊ ire ad celuʒ cum modico.qᷓ
ad infernuʒ cum toto mundo qᷣͥd em̃ ſibi valebũt qn
damnatur om̃es diuitie in theſauris ⁊ veſtibo hu/
iuſmodi:quas hic vereliquit:dum ipſeꝓ bonis illis
unit᷑:alij cantabũt. Sed magna cauſa talis crude-
itatis eſt in diuitibo:qꝛ nõ ſunt paupeꝝ miſerias ex-

cſeminet:

perti.neſciũt quid patit᷑ nudus/famelicus hoſpicio

carens incarceratus et hmõi:⁊ ideo minus talibo cõ

atiunt᷑. Sʒ ve talibo diuitid. Gicut patet. Bix. vj.

Hate veo ve diuitijs veſtris: vt et vobis ᷣm viui⸗
tias gloꝛie ſue.Ad ephe.iij. Mota.E.iij.xxj.

eDBDminoxtameccleſi

4 aſticoꝝ q; ſeculariũ vclarande ſt᷑ ↄditio⸗
nes. Pꝛimo oñdendo q̃les eſſe ebeãt.q;⸗
tũ ad ſeipᷣos. Scðo qles ſe exhibere œbeãt qꝙᷓtumad
eccleſiam. Cercio qnaliter regere debent ſubditos.
Quarto in quo gloꝛia eoꝛum conſiſtere dʒ. Quin⸗
to in quibus gloꝛiari non debent. Gexto maloꝛinn.

ſtadßia duo buchia unt ackeſe. des
buchia neppive laicehut. Aiin
ptoto cpepatit anguinis minund
ci ſongnisefoſione⸗Talebuchiüft
inavceminutus o toto orpetcckie:
huchiaoneralta ß eccin ſppoꝛtab
giiẽnullegfecteagit i mo heachlot
fi rno pcutitalio ſe tegit ita eafia mn
ſcteregit hoʒ ſeculan omo mnimics
Hüelitoioner hmo ſeab aduenſarijs n
lilſta duo bꝛachiai yno coꝛpececleſie
Cohlantinbono:monſtruoſuz piculoſn;
d igfa ieccleſiapelle nalos rede
Mncouectiontadpleni ducerend oi
brachioſtallan adintaſiont incay
iſrenchicnopibuchüüiſtndſeanlan
gtiſtudopus orrectidis fiand tmn
dentzan uaniſinüiskial
nit. (Nerüſireges ſen dſi tenenir
taloreiyel alias Iniunasiferreſine
aleſehnuchioforetican o nöni
ecc eeglinmm ziulit

namtz j echͦenſo ehybnit in
enfiar Snminul i
uineiaflunn nn an nſe
n ſugablarin uodiin⸗
ſum atat .etii ſult wartſe⸗
eng ofliginagvitſicnobisaccedit
tſianferant ſinellanoſnlacen
Ftamurillis,no gloniemur vtanmet
ſtisapud nos. Konſiliͦ oen

iustpalestancybonus meraskcon

fadendo amicg eni ona ini
Orro dllltur gutagens int
Hmd homalomſer in
usanot; Eli cſauinct:
tur: prai afeanit wilo ne⸗
t Et bolus rer gnompan⸗
Ercem diulkesmin Korine
H na
eo dicitang. d verbis dſi di
Valdeneceffan funt ſed hauper
diuitiqerekyna gud paupl det
iti dantiacquirit Vbipanpſt
nenininesſſtennancut
naeisa o ctſt maſeon ,
gbaberet: diues cli in oſienn
rerirt ad ceiiz n nocich
idererite ad cel n oen,
igeñ ſhi wlehit
wromuncocen hu⸗
diultiein ſeſanu⸗ aus s
curtliquit un en ge⸗
alſitols nl
t Gee n ſengst⸗
moſuntozuper nn enen
nlvgend nuelnboſtich
pank ce i⸗ 5

Dominatio
dñoꝝ exceſſus. Septimo cã exceſſus.Octauo quõ vᷣ
minoꝝ exceſſus/ vita/ↄditio ⁊ finis in ſacra ſeriptura
ſit pᷣfiguratus. Mono taliũ dñoꝝ ingratitudo. eci

mo ꝙ illoꝝ ſocietas eſt fugiẽda. Vndecimo q̃re veꝰ
tales dñari ꝑꝓmittit.Svuodecimo ſic dñantium picu

lũ ꝙᷓtũ ad ſeipos.Credecimo qtuʒ ad alios.vecimo

quarto pena patebit eoꝛundem. 8
Mtum ad primũ qualis eſſe vbeat qͥ alijs wmi⸗
natur: oñdit ſtatus quem tenet.qtum enim ad eos

ibo peſt:locũ tenet capitis:ei nanq; cõgruit qð ſauli

dictũ eſt. j. Reg.xv. Caput in tribubo iſrael ↄſtitutꝰ

es.Sicut q̊ in coꝛꝑe naturali bene diſpoſito videmꝰ

ecoꝛem:maioꝛẽ etiã in eo exhibere mitunt᷑ artificia-

cõiter ꝙ caput ſiue facies maioꝛẽ oſtendit naturalex

lem pulcritudinẽ honeſtatẽ:qꝛ honeſtius loca capi
tis cuſtodiũt:et diligentius a facie maculas tergunt
ne aliqᷣd inhoneſtü appeat. Ita caput in coꝛpe my⸗

ſtico/maioꝛẽ oñdere vebʒ ſpualẽ vecoꝛẽ et honeſtatẽ

in inceſſu ſtatu/2⁊ habitu:et in oib motibo ſuis:nihil
ondens ꝙ cuiuſqꝙᷓ offendat aſpectũ. Et ſi aliquaʒ in
eo macula inueniat añqꝙᷓ ab alijs videat᷑ diligẽter eã
tergat dicens illud pſal.cxviij. Mõ dñet᷑ mei qᷣ alijs

dũnñari œbeo:oĩs imiuſticia. Aliter non dñs ſed ſeruus

Arꝰ. ij.

S

ſum vilioꝛ ꝙᷓ ſeruus coꝛpe:qͥ ſeruit ĩluto/2⸗ laboꝛe: qꝛ
ſeruio ſᷣm partem nobilioꝛe:⁊ vilioꝛi dño.i.pctõ.qꝛ
q facit pctm ſeruus eſt pcti: Joh. viij.
Quli q̊ dñatioms locũ tenet faciẽ ↄſcientie ab om-
nitali ſeruitute lauet:et nõ ſolum faciẽ ſeu caput qᷓ;⸗
tum ad exterioꝛẽ oſtenſionẽ: etiã pedes et bꝛachia
ſeu manus ꝙᷓtum ad effectionẽ ſen oꝑationem.qꝛ ſic
locum capitis tenere dicunt᷑ iꝙᷓtũ ad excellentioꝛẽ ho
neſtatis oſtenſionem. Ita locũ pedũ ⁊ manuũ tene⸗
re vebent:qᷓtum ad eccłie ſuppoꝛtationẽ. ¶ Euo em̃
iſta vñia/duo bꝛachia ſunt eccleſie. ve quibo Eſa.lj.
bꝛachia mea pplos iudicabũt.¶ Pꝛimo qꝛ bꝛachia
ꝓ toto coꝛpꝑe patiũt᷑ ſanguinis minunoneʒ.ita dñi ꝓ
eccia ſanguĩs effuſionẽ.Lale bꝛachiũ fuit xpᷣs:qͥ fuit
in cruce minutus ꝓ toto coꝛpe eccłie: ¶ Gcðo qꝛ ſicẽ
brachia oneralita ipᷣi eccłiaʒ ſuppoꝛtabũt.¶ Lercõ

qꝛ ſiẽ nullꝰpfecte agit cũ vno bꝛachio:h̊ cũ duobo:qͥ/

rũ vno ꝓcutit:alio ſe ꝓtegit.ita eccłia vno dñio nõ ꝑ⸗
fecte regit᷑:h oʒ ꝙ ſeculari dñio inimicos ꝑcutiat: et
ſpuali.ſ.oꝛone ⁊ hmõi ſeab aduerſarijs vefendat.Et
niſi iſta duo bꝛachia ĩ vno coꝛꝑe eccleſie ↄcurrãt ⁊ cõ
coꝛdant in bono:monſtruoſuʒ ⁊ ꝑiculoſuʒ ẽ coꝛpꝰ il⸗
lud.vbigr̃a.Si eccleſiavellet malos rebelles coꝛrigẽ
ꝗquã coꝛrectionẽ ad plenũ ducerenõ põt in caſu niſia
brachio ſeculari adiuta:ſicut pʒ in captiõe heretico
rũ/⁊ excõicatoꝝ:ſi bꝛachiũ iſtud ſeculare in h̊ efici-
at iſtud opus coꝛrectiõis ꝑfici nõ pᷣt vno brachio ve⸗
ficiente ꝓ cuiꝰ vfectu infectiõis ꝑiculũ coꝛꝑi immi⸗
net. Beri ſi reges ſeu dñi terreni volũt ſubditos
tayare:vel alias iniurias ĩferre ſine aſilio ecclie vel
eccleſie brachio:foꝛte tũcarido nõ reſiſtẽte ⁊ bꝛachi
um veeſt eccleſie:coꝛꝑi ĩminet ꝑiculũ laceratõnis:qꝛ
diſſo luta ſunt vincula bꝛachioꝝꝑ⁊ manuũ e Henev
xlix. Vnũ freneſi:viq; ſeculare:qñ ad modũ frenetici
q̃s diligere ⁊ cuſtodire dret:lacerat.Alio ariditate
ſq; eccaſtico ʒach.xj.bꝛachiũ eiꝰ crterã ariditate ſic
cabit᷑ qñ aride tepide coꝛpus ecciea tyrannoꝝ lace⸗
rationela anĩas a ꝑditione cuſtodir. Mꝛachia ſic di/
ſpoſita:diſſoluta dicunt᷑:qꝛ a coꝛꝑe xpᷣi ſoluta:qð rei

oñ6 dit effectus/brachiũ.n.coꝛꝑi ↄiunctũ ꝓ toto coꝛpe

piculo ſe exponit:coꝛꝑi aũt nunqꝙᷓ gratis nocet.Alte
rius brachij etiã vefectũ ⁊ infirmitatẽ quãtũ poteſt
ſuppoꝛtat:⁊ ſupplet.Si pedes ceſpitãdo vel lubeicã/
do væficiãt:coꝛpꝰ cadendũ bꝛachia ↄiuncta appodi⸗
ant. Vno etiã pede ⁊ lubꝛico væficiente.Aliꝰne coꝛpꝰ
cadat occurꝛit.Sic bꝛachia/ſic pedes cõiuncti chꝛi/
ſto in vtroq; dñio.Sʒ ſeꝑatis a coꝛpe:nulla pᷣdictaꝑ
cõuenit ↄditio.ſicut pʒ. P.xij.xij.quotidiano q̊ opeꝝ

xij..

exꝑim ento oñdit᷑ ꝙ multi in vtroq; dñio ſũt a coꝛꝑe
xpᷣi viuiſi ⁊ diſſoluti.qꝛ dñatoꝛes eius iniq agũt: diẽ
Oñs.⁊ lugit᷑ tota die nomẽ meũ blaſphemat᷑. Eſa.lij.
Et nõ ſoluũ res eccleſie locũ tenẽt brachioꝝ vt di⸗
ctũ eſt:ſ etiã res ſubditoꝝ.qꝛ ſicut ꝑ ſanguinẽ ſœ bꝛa
chio extractũ/et ꝑ pulſum in bꝛachio tactũ ſtatus 2
cõditio cognoſcit᷑ coꝛpis. YIta ꝓ vitã ⁊ geſtũ pᷣdictoꝝ
oñnoꝝ moꝛes cognoſcutur ſubditoꝝ.ſicut ptʒ. C.xvj.
xviij.ſequit᷑:bonꝰ.n.dñs qͥ dñatur in virtuteſua.n
pſal.lxv.bonã hʒ familiã:qꝛ oculi eius ſuꝑ gentes re

iii.

ſpiciũt:ſicut oculi coꝛpis ad pedes vt bene ambulẽt.

et ſicut ſol ⁊ coꝛ membꝛa vt vitã:et nõ moꝛtẽ influãt

Dic iſte qͥ dñatur in vᷣtute ſua reſpicit ad ſibi ſubie⸗
ctos/pꝛimo oculo iuſticie:malos puniẽdo⸗ ⁊ ammo⸗

nendo:⁊ oĩh ſubditis iuſticiã faciẽdo.exem plo ſan⸗
cti ludouici regis:œ quo ſcribit᷑ ꝙ ponẽedos in offici

is diligenter examĩare ſolebat/v vita 1 fama.⁊ ſiba

beret vñ viuet. Poſt etiã diligent᷑ examiare ſolebat/
ſi iuſte officiũ exeq̃ret Et vt h̊ meliꝰſcire poſſet:bis ĩ

hebdomada ſedere ſolebat in loco publico ad audiẽ

dũ ꝑſonaliter qᷓrelas pauperũ miniſtris ſuis vłqͥ⸗
buſcũq; alijs vt oĩbo iuſticiã faceret. Ancoꝛrigibiles
vo amouit.ſicut ptʒ.C.xj.xlvij.Ei ↄpetit:q ſeqr
in verſu allegato:qͥ exaſperẽt nõ exaltentur: q exaſpe
rant veũ vel ſubditos pctĩs ⁊ crudelitatiboinon exal
tent᷑ in officijs meis: vel in curia mea. Nota. .xiij.
viij.Exẽplũ ad h̊ e cõſtãtino imꝑatoꝛe li.j. hyſto.
triꝑtite.c.vij.qͥ volẽs ꝓbare q familia ſua eẽnt ho
nipᷣiani:⁊ ꝓ ſua curia vigni:pcepit q; oẽs ve familia
ſua ydolũ qpdã adoꝛarẽt:ſimulãas ſe velle obediẽtes
in officio retinere/ honoꝛare:nolentes vo punire et

Exemp.

EExemp.
V.

amouere. finalit᷑ q nec ꝓmiſſis vłminis adoꝛare fa

cere potuit:ſecũ retinuit ⁊ caros hũit.Alios vo tan⸗
ꝙᷓ cæo infideles a ſe fugauit.et bñ qꝛ quõ ei fideles eẽ
poſſent qͥ nũꝙᷓ ꝓ eis tatũ facẽ poſſet:quantũ vœ fecit
q vo ſũt infideles. Vnñ Ambꝛo. iij. ve offi. Nõ pᷣteẽ
hoĩ amicꝰ qͥ veo ẽ ꝑfidus. Iteꝝ ſicut ſpditi nõ aude⸗
rent receptare ꝓditoꝛes ſũ os ita nec ipſe debuit nec
voluit ꝓditoꝛes vi.xe enoczt iſtoꝝ dicip̃t illud pᷣſ.
x. Juſtus dñs et iuſticias dilexit.¶ Gcðdo q4 hatinf
vrute gẽt es ſubiectas reſpic oclo miſcoie:miſen ſub
uemiendo:tribulatos vefendendo.laboꝛãtes remũe
rando ⁊ ſalariũ fideliter dãdo:qꝛ ſic tenet᷑ fidelit ſub
dño laboꝛare⁊ ſeruire.ita tenet vñs ei fidelit merce⸗
dẽ refund?:qꝛ ſiẽ ſeruꝰita dñs eiꝰ:eſaxxiuij.¶ Ded
nõ ſic impij nõ ſic:iqꝛ illi e qͥᷣb pᷣdixit Eſa.iij.dicẽs
effeminati dñant᷑ eoꝝ:oẽs ↄditiões hñt ↄrias:qꝛ mo
re coꝛdis vitã nõ influũt ſj moꝛe veneni.malis exem⸗
plis ſubditos inficiũt.Plꝰetiã ſuꝑ miniſtros reſpici

unt vt mag lucra rpoꝛtẽt:q; ꝙ benigne ⁊ iuſte ſubdi

tos regãt:ſic pʒ.AA.xij.xliiij.et iõ ſic᷑ ſb ſpinis qͥeſcũt
ſerpẽtes:ſic ſcõm criſo.ſub malis dñis qͥ eſcũt veneno
ſi mĩſtri ⁊ crudeles:qͥ dños ad crudelitatẽ exaſpant.
intãtũ ꝙ ſi foꝛte vellẽt ĩ aliqͥ mitiꝰ agẽ ⁊ cãs ⁊ inopi⸗
as pauꝑuʒ audire v graui exactiõe ſeu a merciatõe
vłredditu quẽ ꝓpt᷑ pauꝑtateʒ vł infoꝛtumiũ ſoluere
non poſſunt /eos in aliquo alleuiare:ita grauant᷑ fe⸗
re:ac ſi de bonis illoꝝ tantũ darent ⁊ vminũverbis
ꝓuocant:et ad crudelitatem moꝛe caude leonis exa⸗

vj.

vij.

ſperant.SDicitur.n.ꝙ leo volens ſeipᷣm ad crudelita-

tẽ ⁊ pꝛedam ꝓuocare:ſecauda ꝓcutit:cauda aũt per
cuſſus ꝓnocat᷑. Sic dñi pcuſſi vel tacti illa cauda v
qua.Z.xv.x.Cuiꝰcrudelitatis ĩ ꝑte cã ẽ:vt retulitẽ⸗
oꝛe officij illoꝝ ꝓmoueãt᷑:vñ ⁊ gliant᷑ dicẽdo ð tãto

P noueat: vn ? guant o .
plꝰreportaui:ꝙ illi qͥ fuert anñ me:ſic pʒ in rotulis ᷣ

oↄputo.Et qꝛ rotłos ſic außinetgt ↄputi:iõ dyabolꝰ
in fine multa cũ eis ↄputa bit.Sicut patʒ. C. xj. xlj.
qꝛ ſicut rotulos dñoꝝ augmẽtant pecunijs ita rotu

los vmonioꝝ augmẽtant pctis. ¶ Gcdam etiã cõö⸗

ditionẽ hñt pᷣdictẽ dñis ↄtrariã.qꝛ hoĩes vt freqnẽt᷑
q hnt vnde vłqͥ velint ve ſuo viuẽ in officijs non po/

Dominatio

nunt:ſ̊ paupes ve pentela ſi ua:vłetiã qͥ eis din ferui
erunt:qͥs æᷣ ſuis ꝓrijs reb remũerare œberẽt: p re⸗
muneratiõe ⁊ ꝓmonie dant/vel qð peius ẽ:qnq; ven
Aut eis aliqð officiũ in foꝛeſta/ vł terꝛa/vel caſtro vel
dmio vbi no eſt aliqð certũ officio annexũ ve quo vi⸗
uere poſſint:ſᷣ totuũ œ mala queſta. Vel ſi foꝛte ali-
qd annexũ ſit:nimis tñ parũ ẽ ꝓ miniſtri ſuſtẽtatio
ne. Iſti q̊ ſic officia adepti/ aſpere pᷣcedentis ſeruicij

mercedẽ vel pecunie date eqͥualẽs xe pplo curnõ ſer-

uiũt: vel cui pecuniã nõ vederãt ſine ↄſcia colligunt
cũ augmẽto. Mota. M.iiij. arti.iiij. ¶ Bine ſcia di
co:qꝛ videt᷑ eis ꝙ licite poſcũt laboꝛis mercedẽ vel ꝗ
æderũt leuare. Vñ vidi vnũ talẽ/qͥ c modo pᷣdicto
eẽt ianitoꝛ factꝰin qdã caſtro/ vbi erãt miti diuites.
⁊ nohiles in carceratiĩ ſtrage nobiliũ:ab vxoꝛibo illo
rũ/et alijs amicis intrare volentip ad eos videndũ:
crudelit᷑ nimis exceſſiue ab eis mũera exegit.Et cuʒ
T boc repᷣhenderet᷑:rũdit:ſe nõ hꝛe vehᷣ ↄſciẽtiaʒ:qꝛ
ovñs ꝓ ꝓmot tone ⁊ ſerincij ſui mercede cedit ei illud
officiu.Et iõ ei videbat᷑ ꝙ dñno placuit:ꝙ in ꝓmotõ
nẽ ſuã colligeret.qꝛ alio mõ nõ potuit:niſi ꝑ tales ex
toꝛſiones. SDʒ quò potuit ei dñs dare:qpð nec ipᷣe dñs
iuſte acciꝑe poſſʒ ſi vñs adeſſʒ. Mõ ſolũ ſic in pecuni
is miſeros affligũt:h̊ᷣ 45 Ren in coꝛpibo.qꝛ tles etiaʒ
incarceratos in ꝓfundiſſimis carceriba ponẽ ſolent.
vt mercede liberioꝛẽ carcerẽ redimant. SGe qͥb vide
Eriſo.P.viij.iij.et talibꝛ mercedibo laute viuunt
⁊ vinũ bibũt:æ qͥ Amos.ij.vinũ dãnatoꝝ biber̃t
Et q pauꝑes ⁊ pedites fuerũt.intantũ aſpe miſeros
ſubditos moꝛdent ꝙ æ peditibo ⁊ pauꝑibo fiũt eqͥtes
⁊ diuites/ſicut qtidiano pʒ exꝑimetoſ⁊ nõ ſine ſubdi
toꝝ grauamie officiũ qð ſolebat eẽ ſuſtẽtatio pedit:
mõ eſt ſuſtẽtatio eqtis cum duobho vel trib ribaldis:
mgo ſuo ſi pñt neqͥoꝛibo.e qͥ ſił Maum. iij. Cuſto
des tuos q̃ſi locuſte:⁊ ꝑuuli tui quaſi locuſte locuſta
r c qᷣb infra.e. c.xxvij. Lanũ vo ex h̊ ſeqr tale: ꝙ
vicʒ poſtqꝙᷓ officia ſic dabantvł vẽdebãt᷑ nũqᷓ fuit nec
erit dũ erroꝛ iſte durat:iuſticia in terra.AHliqñ em̃ ſo
lebãt iuſti ⁊ boni viri ↄduci vt talia officia facerẽt:⁊
vt eſſent regis et alioꝝ dñoꝝ miniſtri.Et tũc fuit ali
qua iuſticia.mõ nõ aducũt vt dictũ eſt.iõ fere om̃is
perit iuſticia. Quõ.n.poſſʒ eẽ iuſticiavbi iuſti dimit
tũt᷑ iniuſti pponũt᷑.iuſtꝰ.n. cõiter officiũ nõ emit:ſ
potiꝰfugit.Siqᷓ tłia officia nõ hñt miſi qͥ emũt:⁊ qui
emũt iniuſti ſũt:qꝛ h̊ faciũt lucri ⁊ nõ iuſticie cã:quõ
iuſticiã iuſte faciẽt. Et vt q̊ meliꝰvideat᷑ oñdendꝰ eſt
modus quõ x tales officiales ſeu miniſteriales perit
Tales.n.ĩ magnis officijs poſiti:ſic iuſticiarij viceco
mites ⁊ hmõi/pñnt aliqͥb ꝑcere:ne ad comitatꝰ⁊ curi
as veniãt:vel ne in aſiiſis ⁊ dnodenis ponãt᷑ ad iurã
dũ cæ iuſticia 1 veritatev q̃ agi Hoĩes q̊ iuſti⁊ fide
les vidẽtes ꝙ iudicãtes latrones ⁊ veritatẽ iurati di
centes:pſecutionẽ ab his q iuſte ledunt᷑ patiunt᷑ ꝓpt
maioꝝ vfectũ:qͥ ſic ꝓpter mũera vel ſanguinẽ/vłfa⸗
noꝛes vel timoꝛes ſuppoꝛtãt/vel ſaltẽ ab eoꝝ leſione
vt veberẽt nõ vefendũt:timẽtes etiã ne ipſi ab ilłla⸗
tronibo/vl eoꝝ ↄpliciba occidant᷑:vel wvmꝰ illoꝝ ĩpo⸗
ſterũ cõburant᷑il lis iudicib mũera dant:neĩ talibo
duodenis ponãt᷑:falſi vo hoĩes vidẽtes ꝙ ĩ talibp du
ogdenis lucrari pñt munera dãt pᷣdictis iudicib: vt ĩ
lllis ponãr᷑ Et ſic dũ tales iudices ex oĩ ꝑte tã iuſto⸗
rũ ꝙᷓ iniuſtoꝝ mũera accipiũt:ex oĩ ꝑte pit veritas ⁊
iuſticia:⁊ regnat iniuſticia/qꝛ nõ qͥ inſtiꝰfa ciet:ſ qui
pla cupit ⁊ pla dat ĩ officijs duodeĩs ponit᷑.⁊ qͥ plu⸗
res latrones et hõicidas pꝰ ſe ducẽ põt: dñat᷑ Sixit
bufo cruci maledictitot dñati:tales ramno aſſilant
A. viij. xv. ¶ Ineternũ.n. maledicti erũt:qꝛ ad vnũ
obligant᷑ q; nuq faciẽt.ales.n.dñi qͥ ppoſituras
vẽdut:vł ad emẽdu eas aliqͥs ↄpellunt:cu gratis eas
omittere vberẽt.Exqᷣno ſut ibi redditus ꝓuẽtus

rũ pᷣmũ eſt homicidiũ

iuſti qͥ vendi pnt:tenent᷑ ſatiſfacẽ ſpoliatis ꝑ tales g⸗
poſitos ſic ꝑpʒ in ſum. ↄfeſ.li.ij.tit.v.a.xl.qͥd væ illis qͥ
emũt.Oꝛ tñ ſic ſatiſfacerẽt:eſtimo ꝙ nõ ſit adhucvi
ſum. Ideo in moꝛte qñ vœtalibo factis. et ſic receptis
muneriboꝓ officijs. e tali miniſterialibo cõputa
bũt.exꝑiet᷑ qlibet illoꝝ illud Ecẽs.viij. veñatur h
hoĩ in malũ.qñ viq; ꝓ malo culpe ꝗo in vñio ↄmiſit:
et᷑nalit malũ ſentiet pene.Mota. .iij.xx. ¶ In ter⸗ xj
cia etiã aditiõe q eu reſpicit multũ væficiũt a aſue⸗
tudine pᷣdictoꝝ dñoꝝ:qꝛ parũ curare vident ꝙᷓ infi-
deles miniſtri illoꝝ ſint cæo:pctis diuerſis ſeruiẽdo.
Tales dñ ſeipos veo pferũt:qꝛ nõ ꝑmitterent mini⸗
ſtros ſuos ſeipos inhonoꝛare ꝑ oculos vel ſanguinẽ
vel alia mẽbꝛa illoꝝ iurãdo:nec ꝙ vxoꝛes vłfillas xe
turparẽt.ſ̊ bene ꝓmittũt/ꝙ ſiciurando ⁊ etiã cũ cei
filiabo qᷓs ipᷣe creauit et redemit/fornicãdo xæũ inho
noꝛẽt ſiles ſaracenis:æ qbo dicit aug. v ci.vi li.ij.c.
xij ꝙ legẽ ediderũt:q nullus hyſtrio edẽt vł cãtaret
viles catilenas ⁊ inhoneſtas e aliqᷣ ciue:h̊ tñ ꝑmiſe⸗
