toꝛes:adhuc ceſſarẽt tales facẽ illuſiões.i.etractõ⸗
nes /dicẽtes illud qð dixerũt magi:tũcxo.vrij.di⸗

gitꝰ iẽ hic. Et h facẽ qͥlibet tenet᷑ nõ ſolũ ex lege di
uina vt dictũ eſt. ſed etiam ex legemũdana.Sicit em

lex ꝙ publice hõeſtatisſinteſt abſentes ĩ om̃ibo vefẽ⸗
di. ff. e curatoꝛibo.l.ſeruũ.S. puhlice.¶ Ex iſtis ex
emplis et legibus concluditur.q ſicut vnũ mem bꝛũ
videlicet manus ab alio mẽbꝛoſet menſaſ⁊ diſco/mu
ſcã fugat. Ita quilihet muſcà inferni i.vætractoꝛẽ: q
ſicut muſca q̃ ſemp q̃rit ſcabioſa ⁊ infirma fugare de
beret. et etiã a mẽſaſet ſocietate ſua Exemplo 2äug.

ſupꝛae.c.xij¶ Sed heu oẽs menſe replete ſunt vo⸗

yxv.

mitu Iſa.xxviij.qꝛ cõmuniterom̃s libentius abbo⸗

minabilia et vtractabilia ĩ menſis ſuis qᷓ edificato⸗
ria:et plłꝰpeſſimis vetrahẽtibo ꝙᷓ optimis pᷣdicanti⸗
bus credũt.vbi gra. Ponat᷑ q peſſimꝰleccatoꝛ oꝛdi⸗
nis ſui coꝛrectõʒſad ſclm fugiẽs: ð ſtatu illo quẽ ma
le tenuit. male narrat:nõ qꝛ ſtatꝰ malus ſit:ſ qꝛ ipeĩ
ſtatu illo male ſe habuit. Pplus ei credit pluſq; ei fa
nẽt et ↄpatiũt᷑:qᷓ cetis ĩ religiõe remanẽtibo.⁊ nõ ſo⸗
lũ in h caſu:ſed q̃ſi generaliter ĩ om̃iba libẽtius audi
tur.qꝛ mala loquit᷑ ð papa/rege vel quocũq; alio: ꝙqᷓ
qui bona loquit᷑et plus ei credit᷑.¶¶ Cuiꝰvia vrdet᷑
eſſe cã.qꝛ malꝰ facilius ſuſpicatur malum qᷓ; bonum
Eysaditõe ppꝛiaſfacilius credit alias cõditiones ha
bereoſimiles. Ideo luxurnioſus cõmuniter nullũ ſn⸗
ſoicatur caſtum:nec auarꝰ aliqueʒ ſuſpicat᷑ niſi talẽ.

Vngde etiã qn v tali crimine arguunt᷑:reſpondent.

omnes ſumus tales. Cuʒ ergo illi quibo vetractoꝛes

mala narrãt ſint mali:faciliꝰmala credũt:⁊ etiã ma

lis:q; bona vel bonis &t tamẽ hoc credẽdo:reddũt·

ſe ve malo ſuſpectos. E ext .
tales audiẽdo plus lucrant᷑ Yo libẽtiꝰaudiunt᷑ ver
bi gra. venit vnus miſterad dnñm ſuũ/et dicet dñe ta-

Alia cã ẽ extrinſeca:qꝛ qñqdv

lis fecit ꝓ vobis.Rñdebit leuit/bñdicat᷑ vłbñ hẽat.·

Venit aliꝰ dicet. dñe talis fecit vobis talẽ iniuriã.

illo ñ põqerabit leuit:ſ ad vltimũ quadrantẽ.⁊ v
tra.qꝛ ibiſequit᷑ lucꝑ.et ideo cũ maion ponderegu⸗,

gugli aſi en

in ſ uutin Eti ſtegal efini

Dnglocnnit i eſtnr i buit iut
deeilmmnin —
viiliſeelinke
tnaſnoobſtus no manikfeſtas. Quopen
Garati habckiſunmagfellli, n gll
gin quanri Si etii vep it uod diat
—— amereſtit
poſſbile ſinemeago. Inomniv⸗
nucotbuo : diffamaroͤbus no ſoluten
hzſamerh etizog recopenſatöem dam
linfumigſecutüeſto ſe vel ointe poſiti
ELbenopertnnſecogaliqi licerraro:r
ſiutöeylx audiri eſt. Cu multi wrral
nitetpanivelnulli vtſatiſſaclit no i
gümuti prer hocpchn gicltitur. gen
Aninms nrgtminp papitur olareso⸗
ntanlloNqnodi Zia ii Ininfenn
a Wrim lezgella alan
, ninhulm lnſmnutauenii
gumintaſhai nachmmüi
duentnatüit dneendnu

re. unrid
ron dus eprn⸗ .
ana ahlitnane, Diſcre tio.
nk qeſia tn Mertton oeen 8
nnin ſatnutnti⸗ mug ilen diũt maleficis ꝙᷓ bñficia ſa vtractoꝛes q; oꝛatoꝛes cõᷣ
moen W tra pceptũ dm: Dꝛouer. xxiiij. Cum vætractoꝛi ne
ſeerenlihein ricmen iei miſcearis: qꝛ ruinã vtriuſq; quis noutt.
bueſercdepdn creipentn lnt Anixj. ¶ In uo notat᷑ xj. peincipale. videlicet auditoꝛnʒ
dl isfaclitinait I e ind pena.· uinã inqt vtuſq; cce ſili ruina ponunt: qꝛ
elos. Rearnlanrſchnnctis myvyj. ſimul peccauerũt.Et iuſte quidẽ: z ynus feda ciba
gllanegt hamnannnſlrtee na mnlenſanm appoſuit: et alius erultn oſtẽ
inenne rue ntnutn Einnn guilbehre ern Mde⸗
. 1 6 6 — 1 . — „ 1- . —
i Amueah ltaniur re. vnũ dyabolꝰad in fernũ poꝛtabit lĩgua: aliũ aure
rerz etnagpoſtt, ithuengiu⸗ rminã vtuſq; ̊ nonit lex qᷓ dicit: ꝙ aſentiẽtes 1 agen⸗
Pe n rni ſigeri⸗ lrgai tes paripena pumiedi ſut. xvij.q. iiij.oẽs. Sicut 6
ane tigi ſinn⸗ . Allugiſent tractoꝛiby duplex rebet pena: ſiẽ pʒ ſupꝛa e.c. xxvij.
eni efinnt enolien Cnnet ita et iſtis/ vide icet tꝑalis:q; ſicut ipᷣe andit alijs de
8 ſinlim dintn, elinclegnen trahẽtes:iuſto vei iudicio alij aucdiẽt ei vetrabentes
rtcal⸗ Inſiſiſe ſercklägkfil vt mõ 6ln9 ccguit puniar. Etna etiã qd oſtenſũ ẽĩ
Knnthifiſſeetne lnio g dſe e, guadã hyſtoꝛia/q fert:q guida poſt moꝛtẽ ſuaz cui⸗
Kallleneſini OFiteketronij H Exẽplu. dã apparẽs:dixit ſe multũ affligi fetoꝛe cuiuſdã ve⸗
lnnnntaranetune tractoꝛis/quẽ viuũ frequẽter audire ſolebat. et iuſte
ut mſämwlini nalinkiere Ei quidẽ/ vt qᷓ pꝛius ei ↄſenſit volẽs:poſtmodũ eodẽ af⸗
luchneenifüne utnehienohoni fuiget inuit. Ad iſtud Apoſitũ nõ iura ſupꝛa. e. c. xxvj
teinpli hi uſtneikifanue Cau eat igit vnuſquiſq;. ne linguã aut aures habe⸗
revs edrt ii at pꝛuriẽtes:id ẽ ne alus ipſe vtrahat:aut alios xe
lrnrſinlägin in trahentes audiat. vj.q.j. ex merito. .
onunnsiſi mn eatneſzgigte 6 Arti.xij. ¶; Bed ſicut ex eodẽ ſerpente fit venenũ moꝛtifeꝑ/
bocan funi ngſaſiii ſ . tiriaca yeneni ſanatiua ? eypulſiua. Ita ex eadẽ lin⸗
dlgigo nul m Entn ſur gus q venenũ ꝗpinat᷑ tractõis et diffamatõnis:
npunttati har arer wonſ,ne cebet fieri tiriaca reuocatõisſa fame ablate reſtitu⸗
punor. unfn rainat⸗ ngelen tõmis. ⁊nõ ſolu ad hoctenet᷑ pꝛinapalis actoꝛ ſcʒ ve⸗
Irn Etſcnon e r aoſn mxvij. tractoꝛ vel diffamatoꝛ:ſed etiz aſentiens auditoꝛ: qͥ
Taröl dſin .ernagt vel ↄoſentit: vel nõ reſtitit qũ vebuit.ſicutĩ quacun
gilfecgetuman gucl⸗ reſtitutõe alteriꝰrei ꝑ moqünotatiiptos io vn
lu isfuckillſotsl Amnah/ ſio coõſtliiſ olenſua/ halpo/ recurſus. Participãs/ mu
Ontrüt nagi tic En pii di tus/nõ obſtãs/ nõ mamifeſtãs. Muoꝝ eypoſitõ ſeu e
Etß ncglbetnei oſolicriereni claratõ habet᷑ ĩ ſumma ofeſ. li.ij. ti. v. q. lxv. Quero
ickſederumer egemigena dianef qñ ⁊ quantũ.Si etiã veꝝ ſit Mod dicit/pᷣter oꝛdineʒ
böeſtariginteſtabſent oiofich afi, tñet locũ iuſticie:tenetur ad ame reſtitutõeʒ quan⸗
tpeil ſewu uhlce (Eritize tũ poſſibile ẽ ſine mẽdacio. In omnibo etiã iſtis x⸗
bus concluditurgſent mämanbr tractõibus 2 diffamatõibus nõ ſolũ tenet᷑ ad reſtitu
noaballomihroſet menſaſr diſeoinn tõez fame:ß etiã ad recõpenſatiõem dammi:qo ex ta⸗
wullbetnuſcinfmii Nmi li infamia ſecutu eſt ꝑ ſe vel ꝑ interpoſitã ſöia. tñ
montſeahioſi infimafigaren bonoꝝ extrinſecoꝝ aliqñ/licetraro: de ame vo re
ilact oaitateſa Erenplo Aug ſtitutõe vix auditũ eſt. Cũ i̊ multi vtrahãt diffa
a va ſerohl . 3 mẽt:et pauci vel nulli vt ſatiſfaciãt/nõ videt du biũ
Delhenbiomen tr cte arde⸗ quõ multi ꝓyter hoc pctm piclitẽtur. qꝛ infirmitas
comunitcrons Uerie, na⸗ q minus curar̃ qꝛ minꝰ pcipitur plures occidit et ꝑ⸗
ndubennl iun Br a Aafe Areneagete.
8 . ris. 1 8 npð—R7 0.
Gfa Ponaig peſinelecſtoꝛt/ rectõem puniret:ſicut puniuit quandã ꝑſonã veq le
Had ſchnfuglesröͤſtatuillogpin⸗ Erẽplũ. Glturi vitaſpa.q videlicʒ macharũ diffamauit t
nanatnoͦe ſtat? malnsſtheſſi plü. 5 parere no potuit. wnec qð dixerat renocaſſz vt vñ
ſe habiit Plus eicrenit gliſcaif mo:s oꝛiebat᷑:ꝛinde vita reiurget.ꝗ b linguã pecca⸗
eiis rel giöt emaniniv 1oſ⸗ bat:p linguꝗ quod dixerat reuocabat. ſi freq̃nter ſic
crallterioſſilbitipaudi punirentur q penas nõ metuũt eternas: tũc habere
Gn i rixle al ecñg/l.c mus mulieres pudicas nõ vetrahẽtes.j/Chimo. iij.
nti nini Tulsrla ideel Nots. Vl.iiijx. ,B . .
i ßbonnm
ſalusſiſan ,nlni denn⸗ —3 r Iſcre tionis poꝛimo
aflivl alutit nullüſu⸗ 3. oſtendenda nobilitas. Gcðo neceſſitas.
ſden lmmn ſiuchii lant nlſttali. Pꝛimũ Pz exemplo/hyſtoꝛia⁊ auctoꝛitate
eneeauun oligcſi raſponcent Artij. In omnibo em nobilis vocat quiẽ vemagno genere
nineorguunt. j. m ad naturã/et locũ/et cũ etiã eſt potens in ope
Etulicn n dtractor⸗ cytn u .
s,Azett lin ſt,r etän re ad habendũ magnã familiã: et ad dnucenqũ maxi
ifacll els thut⸗ rochit mũ exercitũ. Si vo iſte oditões faciũt nobilitatẽ in
8 Ettani holglegicon 5 homĩbo: patʒ T. iſcretõ habet maximã nobilitatẽ ĩ
ne⸗ cfanntſe i⸗ vtutibo ⁊ moꝛib. ¶ Pꝛimo: qꝛ q̃tũ ad locũ/⁊ natu
e nt Ylider alin rã. nobilioꝛi em̃ loco nõ põt eſſeqꝙᷓ v celo et ceo.
lu uit inſti eroetni⸗ auũt diſcretõ ſit ve vo:pʒ p hoc q aplus ennmerans
gnniſte mibitcat lhi vna que ex vo dãt᷑.j. Coꝑꝝ xij. Inter alia diclt alij
Fñcchl e dis tale in diſcretio ſpirituũ.¶ Ocdo totà virtutũ familiã nu
njen ſn ocſli n

D vij.

erñ. ſup: Eiſcretio inqᷣt virtuti oꝛdinẽ tribu
it et mod ſt igiturnõ tam virtus:qᷓ virtutũ mo⸗
am et oꝛdinatrir/ et affectuũ wetrix tolle hãc:
virt viciu erit. Ecce ſine iſta nutce viuẽ nõ pñt vtu

Anie honopmon exercitũ ducit/etoꝛdinat. Vnde
an

tes: nec ſine iſto pꝛĩcipe/regi vel dnci. qꝛ iſta oĩ mili

tie ytutũ ĩpugna ↄtra vicia modũ imponit.ſinequo
mõ ĩbello vincũt. Jõ quidã magnꝰclericꝰpariſi re⸗
quiſitus rebe frãcie ludouico vt fert:ꝙ ſibi ſcribe⸗
ret optimũ vbũ qð vnꝙ didicerat reſcripſitĩ magna
belleſigillata / vnu ſolu verbuz vigelicet moc ex
vo cana apiens et eſtimãs ſe venſũ vocauit mgrm il
lu.qᷓ cũ verbuʒ illud oſtẽderet:quõ nulla virtus ſine
mõ valet: ſicui pʒ c ieiunio/ſi qͥ nimis com edat ſiue
leiunet: ſeipᷣm reddit inhabilẽ.et ſic e alijs placauit
Dr aũt iſtemgr nobiliſſimũ verbũ dixit moduz mo
dus tot nohilitatẽ hẽat a lſe gzgereil diſcre
tio ẽ nohiliſſima. qꝛ om̃e ꝓpter q: etillð magis.

ait modꝰnobilitatẽ habeat a diſcretõe:pʒ p hoc qoᷣ

dicit Petrus raueñ.in quodã ſermone. Diſcretio in⸗
quit vituti modũ inponit: ſinequa virtutes ſũt
vicia.nã ſi aſſit imoꝛ et nõ diſcretio:tranſit ĩ Teſpe⸗

ratõeʒ.ſi oloꝛ: in amaritudinẽ.ſi amoꝛ:in adulatio

nem. ſi ſpes:in pꝛeſumptionẽ.ſi leticia: in diſſolutõez
ſiira:in furoꝛẽ.huic em diſqetõis nohilitati ↄſonãt
concoꝛdat iura canonica:dicẽtia diſcretõeʒ matrẽ

eſſe oim virtutũ:ſicut expꝛeſſe patet.j.q.v.pñntiũ. Et

extra li.j.ti.xxvij. e offi. cuſto. c.j. .
cõm patet:nã ſicut nautis neceſſariuz eſt ſuper
mare habere acũ et lapidẽ ipſis etiã intrantib ĩob/
ſcura nocte poꝛtum:necefſarium eſt eis lumen. Vn⸗
⁊ in aliquo poꝛtu conſuetudine habent ſemꝑ de
nocte duo luminaria infra vitruʒ incluſa ſup altas
columnas: nenaues noxtem artum poꝛtum intrã
tes frangant᷑: vel in ripas umpingant. Mota. M. iij.
v. Bicut em̃ operarius nõ vriliter ſinearte laboꝛat:
nec peregrinus velociter et recte ſine ductoꝛe vadit.
ta neceſſaniũ eſt tranſeunti ꝑ mare huius mũdi di
cretio:et veniẽti ad poꝛtũ moꝛtis luminare marꝰin⸗
creatũ:et luminare minꝰ diſcretio ſpirituũ:ſicut pa
tet. D. i ij. qꝛ laboꝛ et pegrinatio iſtius vite nõ eſt
vtilis et expediẽs:niſi quantũ ad illos qui exercita⸗
tos habẽt ſenſusſad diſcretõeʒ boni et mali Hebꝛe.
v. Vnde Haugo li. v. dydaſcalicon. Qui ſine oꝛdine
et diſcretoõe operat᷑ꝛlaboꝛat qdẽ:ſ̊ nõ ꝓficit. Aſpice
duos pariter ſiluã trãſeũtes:et hunc quidẽ ꝑ œuia
laboꝛãtẽ:illũ vo recti itineris cõpendia eligentẽ/ pa
n motu cnrſũ tendnt:ſed nõ eqne pueniunt Sed qꝛ
iſte laboꝛis et ꝑegꝛinatõio ductoꝛ a cæo eſt:ſicut pa⸗
tet ex iſtius capituli pꝛincipio:rogãdus ẽ ille diſere⸗
toꝛ cogitationi:oebꝛ.iiij. naten? vuctricẽ hãcmit
tat exeplo ſalomonis qua p acuit co. qꝛ petiuit ſa⸗
pientiã ad diſcernendũ iudiciũ.iij. Re.iij.

Iſcoꝛdie pꝛiooſtẽdẽ
da ẽ diuiſio. Scðo tã xemõis qᷓ mẽbꝛoꝛũ
eiꝰ cautela q diſcoꝛdiã ſemiare nitũt. Cer
cio tã ſeminantiũ qᷓ diſcoꝛdantiũ oſtendet᷑ piculuʒ.
Agd pꝛimũ ſic ꝓceditur. Siſ. coꝛdia ẽ triplex. Vna
inter vũ ⁊ hominẽ:⁊ huius cauſa ẽ pcrm.xæ quo di⸗

cer infra. et heceſt peſſima ¶I. Alia eſt filis iſtius: di ·
ſcoꝛdia videlicet que infra peccatoꝛis conſcientiã .

et hecð pꝛima naſcitur. quia exquo peccãdo a eo di
ſcoꝛdat:fit ſibi grauis: YJob. vij. Poſuiſti me contra
riũ tibi⁊c Et hec diſcoꝛdia ẽ valde pena lis. ſicut pʒ
E. vij.xxiiij.nõ eſt miꝑ ꝙ conſciẽtia illi gffligit qui
a vo diſcoꝛdat.hoc em̃ iuſte agit.quia.C.vij.iij.di⸗
ctũ eſt/ꝙ tõſcientia eſt quaſi iudexa cæo in caſtro vei
manenio anime dimiſſus ad eius euſtodiam. Talis

auteʒ ludex ſeu balliuus regis iuſte punit et affligit

Exem.

Arti.ij

Arti. j.

Diſcoꝛdia.

ſurgẽtes cõtra dñm ſuſ. Dic conſcia affligit peccã⸗
tes contra veũ: hoc eſtqð ait: poſuiſti me ↄtraniuʒ
tibi c ! Tercia eſt inter hominẽ homineʒ. et hec
oꝛitur ex pꝛima ? ſecũda.quia exquo diſcoꝛdata cæo

ſupꝛa:nec viuit m rõem intra:no eſt mirabile ſima

le ſe habeat ad ꝓximuʒ extra. Dicut male ſe habens

ad dñm male ſe habet ad ſeruos etmiſtros ipugnãs
ſupioꝛẽ: impugnat ſuos inferioꝛes. Sic qul ꝓuocat

rixas inter ipᷣm et deuʒ:⁊ ſeipſum: ꝓducit diſcoꝛdias

Artiꝰ.ij.

qᷓtum ad ꝓximũ: ꝛouer.x. . S
In quo notat ſecundus articulus in hoc ꝙ; dicit
ꝓducit diſcoꝛdias.ſcaput maloꝝ cũ mẽbꝛis ſuis:i⸗
uerſis cautelis et excogitatis malicijs:que ĩ pte pa-
tẽt quotidiana conſuetudine. In partevo hyſtoꝛia
quaꝝ cõnectio eſt auctoꝛitas ſacre ſcripture. ſi
mo diſcoꝛdie ſem inatio patet frequenti aliquoꝝ cõ
ſuetudineſqui inuidetes vealicuiꝰ familiaritate vel
amicitiaquã hʒ cũ aliquo dño.vel de h ꝙ officiũ ali
qð occupat:qð ab ipis vł amicis ſuis occuparivellẽt

p alique væ eoꝝ federatõe loquentur illi mmino vi⸗

centes DRomine dicet ille x quem loquuntur: velleʒ
vos re vna re pꝛemunire:ſed nollem hoc als audire

cxtractionis vo curioſus auditoꝛ/ iurabit eij ſicut E

fidelis miles/vel fidelis homo ꝙ nunqᷓ ꝓ eo audiat.
qua pꝛomiſſione habita: narrabit talis ſic e vo⸗
bis loquebatur.vel ſic vel ſic contra vos fecit:ſed be
ne ſcio ꝙ ſi eſſet ad rationẽ poſitus negaret: nec poſ-

lem iſtud ꝓbare:quia teſtes veficiunt.vminꝰ ille coꝛ

habebit graue contra illũ.nec aliquid æ coꝛdis gra

annnca hann votent Hrerio ſinaudcrer fomt

iij.

Exẽplũ .

ſer ille puocat diſcoꝛdias. Nec hoc faciunt tm̃ inter
dñm et ſubditũ:ſed etiã inter ſociũ et ſociũ:vcinũ et
vicinã. Audientes em̃ aliquod verbũ oꝛe vn qoᷣ
poſſet eſſe contra aliũ illud ei narrant foꝛte cũ aug⸗
mento. ¶Hyſtoꝛia eſt in geſtis/ ad hoc beati Gꝛe⸗
goꝛij:inter quẽ et conſtantinã impatricẽ que ei faue
bat in veraci expugnatione quaʒ habuit cõtra YJo⸗

bannẽ patriarchã qͥ ſynodo cõgregata ĩ grecia oꝛdi

nauit ſe vniu erſalẽ vocari.i.totius eccłe caput.qͥ er⸗
go ex parte iſtius erãt Johãnis:volentes inter bea⸗
fũ ꝛegoꝛiũ et ipſam diſeoꝛdie ſemina re maliciam
ſuaſerunt impatrici vt a beato Gꝛegonio ꝓ uuncios

miſſos caput peteret ſancti apoſtoli CPauli: vel ſaltẽ

aliquod eius membꝝ:quia eccłaz in eius honoꝛe con

ſtruxerat:ſciẽtes ꝙ ĩ hac petitiõe btũs zego.eã au

dire recuſaret:et ſic eã ab illa affectione quà habuit

dagd ſanctã romanã eccleſiã et beatũ Oꝛegoꝛiũ retra

Anti iij.

uij.

pa diſcoꝛdantes ſe obligãt.

xerũt:⁊ fecerũt bẽm Eꝛego. viꝑ diſcoꝛdieĩ vniuerſa
terra grecie Miere. xv. Sic ̊ malignus cũ mẽbꝛis ſu
is meditat᷑ diſcoꝛdias:et diligit rixas: Pꝛouer.xvij.
Et nõ ſine magno periculo in pᷣſenti et in futuro.
In pñti patet: quia ex diſcoꝛdia oniunt᷑ animoſi⸗
tates lites guerre et hniuſmodi: que coꝛpoꝛibo no⸗
cent et animabus et terrã quãcũq; maxime deſtru⸗
it. Vnde Vlegecius ð re militari.li.iij.cx. Inter ho
ſtes inquit diſcoꝛdiaruʒ pꝛocreare cauſas:ſapientis
eſt vucis.nulla em̃ qᷓuis minima ſit natio. poteſt ab
aduerſarijs veleri: niſi ꝓpꝛijs ſimultatibus ſeipaʒ cõ
ſumpſerit. nã ciuili odio ad Buimied Ppicse nihilẽ
efficacius.qꝛ ipſis inter ſe diſcoꝛdaãtibus:cito ſupa⸗
bunt᷑. Naute ab ext᷑ioꝛi tẽpeſtate meli ſe cuſtodiũt.
ſed qñ cauſat piculũ abintra: vtpntaſqꝛ vna planca
eſt putrida:et coꝛumpit᷑:illud peius ᷑. De pieulo ta
lis diſcoꝛdie et maxĩe inter rectoꝛes et ſubditos.Mo
ta. M. ij. iij. et. D.vj. xvij. Periculo eriã multaꝝ cul/
ps de qꝛ ſicut aqua turbata
Baſen facilius capiunt᷑ qꝛ ꝑicula nõ vidẽt. Ita tur⸗
ati ira et diſcoꝛdia:faciliter ad multa homicidia/2
iniuſtas tracti vĩdictas:a dyabolo capiũt᷑:qꝛ piculũ
ſuũ non vident:tũ omni iraſcẽti videat᷑ ira ſua iuſta.

ſucceſſoꝛ nõ ſeruans vfuncti

nuertimur cũ illis:

In futuro etiã diſcoꝛdãtiũ patet piculũ.qꝛ ſi ma⸗ x

nũ vel pedẽ filij regis amputaret: vel quod peius eſt
occideret quis:nõne digne moꝛteʒ meruiſſet:quãto
magis moꝛtẽ meret᷑ in alio ſeculoſqꝛ in iſto euadunt
qui coꝛpus ipſius regis eterni myſticũ diuidũt/⁊ mẽ
bꝛatim munilant/que maioꝛẽ crudelitas.¶ Yteruz
cum ex ſtatuto ꝓuinciali ſint apud mundũ excõmu⸗
nicati qui vltimã moꝛientis impediunr voluntatẽ:
quominus teſtamẽtũ fiat:quis eos excõicatos ꝭ O
nõ indicaret: qui teſtamentuʒ impediũt xpi: qbus
in pſal.lxxvij.teſtamentũ eius non cuſtodierũt. Il⸗
lud videlicet e quo cẽi.xlv. Statuit illi id eſt ec⸗
cleſie teſtamentum pacis. ¶ Mon ſeruans iſtud te/
ſtamentũ non ſolum eſtercõmunicatus a o: eti⸗
am hereditateʒ amittit tlel em leges ſcriptas
mentu / eſt erhere⸗
dandus.xj.q.j.ſilueſter. In aliquo caſu:ſicut patetĩ
glo. Mota.E. viij.xxij. Ita in ꝓpoſito. Ded ci teſta
menti xp̃ᷣinon ſit melioꝛ nec fidelioꝛ executoꝛ ꝙ ipſe⸗

met xpᷣs:quare nõ diſtribuit et datlet pᷣſeruat inno⸗

bis pacem/quam nobis legauit: ſed ponius videtur

Vj.

nos illo pꝛiuare:guerras et diſcoꝛdias inter nos Pꝑ⸗

mittendo.¶ Huic reſponderur ꝙ culpa noſtra hoc
meretur/q; teſtamento illo pꝛiuemur. Exemplũ ad
hoc patet in legib humams ꝓ quas quis legatũa⸗
mtit⸗pprer müneaingnehitre erbigratia
Tycius legat ſeyo centũ.moꝛtuo tycio ſeyꝰ petit le-
Er Erenloirs excipiũt ↄtra eũ ꝙ poſt teſtamẽtũ
actũ inimicitiã exercuit ↄotra Cyciũ et exceptiõʒ ꝓ⸗
bãt.lex iudicat eũ legatũ iuſte amiſiſſe ꝛobant᷑ q̊

ff. ve adimẽdis lega.l.ij. S. vltimo.id ẽ ĩ infoꝛtiate.i.

x. Sic in ꝓpoſito poſtteſtamentũ xpᷣi œ pace/ moꝛta
liter peccando frequenter ad eius immicitiam con⸗
hiliij. dico umicos crucis chꝛi⸗
ſti Et ideo legato pacis amiſſo diſcoꝛdias habemꝰ
et guerras extrinſecas:ſicut patet expĩcipio huius
capituli.⁊ timendũ eſt etiaʒ ꝙ in futuro teſtamento
pacis eterne pꝛinabimur:ſi diſcoꝛdias diligamꝰ. qs

in illo paterno iure nulli ſuccedũt niſi tm̃ pacifici be

ati inqͥt pacifici:qm filij i vocabunt᷑: Oath.v. Et
ſolũ tales. De alijs vo dicit᷑: Jo.viij. vos ex pꝛe dya
bolo eſtis. immo patre veſtro nequioꝛes.quia vil-
lis legio in vno coꝛpe nõ legit inter ſe diſcoꝛdiã ha⸗
buiſſe. Filij vo ſui neſciunt in vna villa vel patna ſi⸗
ne diſcoꝛdia eẽ. Vide aliã legeʒ ad hoc. P. uij. xxvij.
Itex cemeritũ ꝑiculũ diſcoꝛdie pʒ ex merito ſui
otrarij.ſ.ↄcoꝛdie ⁊ pacis. Cuiꝰmagnitudo ondit᷑ĩ vi
taſpa. vbi machario oꝛãte victũ fuit: ꝙ adhucnõ p
uenit ad meritũ duarũ mulieꝝ ĩ ciuitate:q cnʒ eẽnt
vxoꝛes duoꝝ fratrũ.xv.ãnis ſĩ vna domo ſine diſcoꝛ-
dia habitabant. Sitantũ fuit iſtarum meritũ:quã
tum eſt maloꝛũ dvemeritũ:qui neſciunt nec in vno re
gno vel ciuitate/ vel wmo vna ſine diſcoꝛdis habita
re Et ſi iſtoꝛũ demeritũ ſit magnũ/multo maius vi-
xer eſſe vemeritñ et piculũ diſcoꝛdiã cauſantiũ:cum

omne ꝓpter qð ? ilud magis. Gi magnuʒ ſit picu-

lũ diſcoꝛdantiũ/maius tñ eſt cauſantiũ et ꝓ tãto iſti
ns pcti magnitudo. Et quõ ſuꝑ alia pctᷣa exceſſus
innuit᷑: Oꝛouer. vj. Sex in tſunt q odit dñs:⁊ ſepti:
mũ veteſtat᷑ aiĩa eius. Oculos ſublimesilinguã men⸗
dacẽmanus effundẽtes innoxiũ ſanguinẽ/Coꝛma⸗-
chinãs cogitatões peſſimas.pedes veloces ad currẽ
dũ ĩ malũ /teſtẽ fallacẽ Et eũ qui ſeminat int᷑ frẽs di
ſcoꝛdias. Eales tanqᷓ peſſimi? xæo abhoiabiles vl⸗
timũ locũ tenẽt.nec miꝝ/quia maxime int᷑ eos pct̃o⸗

res dyabolũ imitantur. maximeq; ſunt ei lucratiut.

ꝛimũ patet ꝙ mayĩe demonũ opa imitãt: qꝛ ſiẽ
ypᷣs venit ĩ tris pacẽ facẽ int veum et nos /et noſipſos
eniã. In ſigmuʒ cuiangeli nocte natiuitatis cican⸗

tabant in terra pax bominibus: et illam etiaʒ in vi⸗

Npomiatioplenins atchit Nots

Nectionisbon

poltnlckohieni Tchon
aogrginiti Quano dllegi
nifit itug nto ſallter geno aclulin
hiſceeni Obie nilcdbe tpler i
annz deraai dllecnionenih⸗
Nlua niil vtil nihil iſtius. Mihil p⸗
wälmanemala leirſmrn
lies Dlontsi dlectatoes hoc idlee
lanequechladonescqrunt:ci nimoꝛe an
loꝛtanimmt ergd neciuͦaio neci
infive eſtparineis guinſit turdatioin
tenus. Oicin amalittquacügalla
ernulewilgande eginide⸗
Onltaeſtiue lcettuthk enenins: tn
rigtenns Cinspacsctciſolanid⸗
PK pii iij Vel ieo multaig
eytllins:gooſtolt ic
wöͤniinlai tgteed
icnicnodictni rueie
lin : hover viiſEg

nimmui 1
ailgari uſtaniſe geabant ,
legalis tinmoit iiigfhninn .
o poſtreſtamentü pidepact noe
nnglänmminman,
lisr Phik i dicd ümicdsaucis chi⸗
Gato pacs amiſſo diſcoꝛciashaben
mnſetas:ſintpetet erpuapid huine
nendieſteniaz g infuturo teſtamente
uinabimnr. ſi diſcoꝛcias alliann ⸗
iurenulliſuccenut niſi mmpoanabe
i flij m eabunt Math y. E
lis vo dlar Yo. rii pootrpiedy
vpame peſtmo negnots Ain wil
cꝛpeno legit inter e diſcoꝛllii ha⸗
nineſauntin vna villa velpatnaſ⸗
Nidealizlegezad oc Pliiſ
ͦ rhianlü diſerdie zementtoſl /

erpacs. Cubͦmagnitcooſcitin t

Poritetnicti fbit oc nchi
— lieniciuirate: cnzeint
5dusrümuliepicinitate,
Krü pn.nis ins nd ſnentſon⸗
1 Oiumti utiſa un nat ul
iumanti uincan n
ediſodis hbt
nni mno nnt ſumiinſ
nenn entiͦ llnliiun
rie a n gi/mgniſit l⸗
lud nag /ninn e
hrlluen g nſnn
imun ahſne ihcllaſin
Er iſt⸗ 8 ſornſepti
ne i ltſint oalt ni⸗
Se nei ah ines ingli nen/
ie Oaltoſbliheglillennn,
nmni in
ag Plath velotg
uinin id t uei,
mmgſe manihein nni
nenitlineg ſuſre uenſſ
um onm okeineng
tgnun emun eten n⸗
gird⸗

Dilectio
talv pereſurrectõʒ /etiã ſꝑ oꝛe wcuit ⁊ ope tenuit:ita
dya boli ꝓpꝛijſſimũ officiũ ẽ inter nos ⁊ ceũ / et etiaʒ
int᷑ noſipos ſꝑ diſcoꝛdias ſemĩare:⁊ pacẽ varijs alle⸗
gatõibuſimpedire.cuiꝰſimillimi filij coopatoꝛes⸗
coadiutoꝛes ſunt qᷣ illo fungunt᷑ officio. VHñ Yo. viij
Eiſdẽ quibo dixit vos ex pꝛe dyabolo eſtis Sixit eti⸗
am.vos facitis oꝑa pꝛis veſtri. Et cito poſt/⁊ veſide
ria pꝛis vꝛi vultis facere Ille em homicida erat ab
initio. Motate verba duo ſimul cõiũxit ypᷣs:que iſtiſ
yaboli filijs ſatis conueniũt: videlicet impletionẽ
⁊?ſiderij patris illoꝝ:et homicidiũ.quia veſideriuʒ
pĩis illoꝑ ẽ multas lucrari aĩas:videlicet et macta⸗-
re ⁊ ꝑdere/ꝙᷓtum ad ſeipſas ⁊ iſtud lucrũ maxime ac⸗
quirit ꝑꝓ iſtarſſſae⸗a. i hõ ſit ſuꝑbus vel accidioſus
vel guloſus:ſeipᷣm ꝓ
vyabolꝰ vnã ſolã aiaʒ ĩ hoc lucrat᷑. Si quis vo in di⸗
ſcoꝛdia et odio cõtra aliũ fuerit: nõ lucrathiciſtũ ſo
lũ:ſ foꝛte mille ex duab ꝑtil/qꝛ peĩcipalĩ diſcoꝛdia
ꝓuocat oẽs amicos/⁊ ↄſaguineos:⁊ adherẽtes ↄtra
ptẽ aliã/ Inſidiando damnãdo/odiẽdo/ et quantuʒ
poſſunt nocendo ſimul confederant t eodẽ modo
illi v parte alia confederant᷑ contra iſtã. Tyabolus
hic nõ lucrat᷑ vnũ vel duos ſicut ĩ alijs pctis:ß om
nes illos qui in odio et diſcoꝛdia ſunt ex vtraq; ꝑte.
Pʒ q̊ ꝙ tales maxime veſideriũ cõplẽt dyaboli.Vñ
beatus Oꝛego. Sicut nihil pᷣcioſius veo virtute di⸗
lectõis. Ita nihil vſiderabilius dyabolo extinctõe
charitatis. Quiſqͥs ò ſeminãdo iurgia vlectatiõʒ ꝓ
rimoꝛũ pemit dyabolo familiariꝰſᷣuit. Mõ.H.ij.ij.
Ex quo vſiderio ſeqͥt vel cui vſiderio copulat/vt
dictũ e homicidiũ.Quia ey talib diſcoꝛdijſnõ ſolũ
ſeqnũt᷑ miſerie guerraꝝ ⁊ ĩfelicitatuʒ. Se qbo notat
õõ etiã multa homicidia/a aiaꝝ dam
natõ:qꝛ neſcit caſu ſu nt. ſi
ſint ĩ moꝛtali:et aĩa ſimul cũ coꝛpe ꝑdit᷑. Sicut in ca.
homicidio plenius patebit. Mota.P.iiij.riiij.

Mlectionis bone pꝛi/

mo oſtendet᷑ obiectũ/ Tcdo motiuũ/Ter
cio expimẽtũ. Quarto dilectõis male oñ
der᷑ fatuitas/qͥnto falſitas Geyto adũſiras. Ad pꝛi
mũ ſic ꝓcedit᷑ Obiectũ dilcõis ẽ t᷑plexſiẽ pʒ.A.xx.iij
¶ Oꝛumuz ipſe veus: cuius dilectione nihil vlecta⸗
bilius:nihil vtiliꝰ:nihil iuſtius. Mihil pꝛimo vele
ctabilius:qꝛ in omnialia dilectõe ſunt plures affli⸗
ctões ⁊ doloꝛes ꝙᷓ vlectatões.hoc pʒĩ dilectõe diui⸗
tiaꝝ:que cũ laboꝛe acqrunt᷑:cũ timoꝛe cuſtodiũt᷑:cũ
vloꝛe amittunt᷑: ergo nec ĩ pꝛicipio/necĩ medio/ nec
in fine eſt pax in eis:quin ſit turbatio interius vł ex
terius. Sic in carnali et quacũq; alia. Sed econuer
ſo pax multa diligentibus legẽ tuã dñe:in ps.cxviij.
Multa eſt:que licet turbet᷑ exterius: tamen conſola
tur interius.Cuius pacis et cõſolatiõis magnitudo
pʒ. C. viij.iiij. Vel ideo multa:qꝛ eterna de qua dice

tur infra.c.gaudio.⁊.c.æ pace.Gcðo nihil hac di

lectõe vtilius:qð oſtẽdit᷑ ſic: Olla ex qua maius ſeqͥ
tur cõmodũ:videt᷑ dilectõ vtilioꝛ. Sʒ ey dilectione
ci ſequit᷑ cõmodũ eternũ.qꝛ qui eũ diligũt ab eo di
liguntur: Pꝛouer.viij Ego diligẽtes me diligo. Et

petua dilexi te ad ↄmoqũ tuũ etnũ: Yo.xiiij. Si dili
getis me gaudẽ᷑tis ſq; et᷑nalit᷑. Qũdtialit᷑ vo diligen
tes vel mũdialia dilecta deficiũt:et nõ a ffert modũ
eternũ/ſicut ptʒ..ij.j.ij. Et ſiẽ patebit infra.e.c.ar.
v¶ Tercio nihil inſtiꝰ:qͥd eĩ poſſʒ iuſtiꝰeẽ qᷓ illũ di
ligẽ:qͥ tot no bis ↄtulit et ꝓ nobis fecit/ et ptulit.ſiẽ
P er Vl .ix. et. A. xx. vij.et. D. v. vj. Diliga
mus ̊ uʒ:qm̃ ipſe pꝛioꝛ dilexit nos.j. Yo.iiij. Igit᷑
tot ſignis vere dileetõis puenientẽ iuſte pcepit dili⸗
gẽ ex toto coꝛde:Math.xxij.Et ꝓximũ tuũ ſicut te⸗

iſta dilectò nunqꝙᷓ ceſſat: Jere.xxxj. charitate p⸗

it. et etrimentuʒ ſui patit t

in quo caſu ſunt qui occidunt.ſi foꝛte

Dir.

ipᷣm. ¶ Bed queri dosn poſſit ꝓximũ diligẽ. ſi ei
coꝛ totaliter circa vei dilectõem occupat᷑ et ipſa im-
plet᷑:quõ circa ꝓximi dilectõem occupari põt.MOuie
reſpõdet᷑:ꝙ pᷣceptũ æ dilectõe capitis non excludit
dilectõeʒ mebꝛoꝑ ſed includit / nõ em̃ bene diligitur
caput ſine coꝛpe.ita nec xpᷣ quiẽ caput fideliuʒ:ſine
coꝛpe ſuo myſtico.ĩmo quãto dilectio ei datur abũ⸗
dãtius:tãto generaliꝰ et oꝛdinatiꝰ ad oẽs dirigitur.

¶ Pꝛimo generalius ſicut patʒ. C.j xvij.qꝛ quanto

aqua de altioꝛi loco vſcẽdit:tãto ad plura loca irri
ganda.mayime ſi loco alto copioſa ſit/ trabi põt.qꝛ
ita ale põt ibi eẽ: oĩa loca ĩferioꝛa irrigari po
terit.Silectio vo nr̃a ſiĩ veo pongt᷑ altiſſimũ obtiet
locũ: In ps.xcj.tu aũt altiſſimꝰ. ¶ Yten ſi nõ leuit᷑
H ex tota anima ⁊ tota virtutelet quantũ poſſumus
cxus diligatur:dilectio noſtra copioſe ibi abnndat.
Exy quibus duobus ſequitur/ꝙ talis dilectõ ad om
nes deo inferioꝛesltã ad amicosſqᷓ; ad inimicos irri-
gados /affectõe ſemꝑlet opatõe in necefſitatequan⸗
tũ poſſibile eſt trahi põt.¶ Gcdo oꝛdinatius:cibus
em̃ pᷣcioſus poſitꝰint᷑ młtos ribaldos:cito ſine oꝛdĩe
lacerat᷑ a minns valentibus et dignioꝛibus parũ vł
nihil ſeruat᷑ſed cibo pᷣcioſus in fine pꝛandij poſt alia
cibaria ante dñm poſitus/ omnibo ↄmenſalibus ſᷣm
ꝑſonaꝑꝝ valoꝛẽ.oꝛdinate diſtribuitur. Sic dilectõ/q̃
cibus aĩe ẽ velicatus/ſi inter vanos et vanitates po⸗/
natur:ſicut illoꝝ in pſal.iiij.viligitis vanitateʒ:ibi

ſine oꝛdine ↄculcatur ⁊ laceratur: ⁊ dignioꝛib.i.xo

⁊ Ytutiba ⁊ Stuoſis nihil reſeruatur.qꝛ circa vana to
talit᷑ illã expẽdũt.quos repᷣhẽdit ſpũſſanctꝰ.pꝛouer.
Ij.dicẽs.vſq;quo ꝑuuli diligitis ĩfantiã ⁊c. Si vo to
taliter ante deũ ponatur: ipſe illã ad oẽs tã amicos
Finimnreos oꝛdinat ſᷣm eoꝝ valoꝛẽ / exigẽtiã ⁊ neceſ⸗
itatẽ.de q̃ oꝛdinatiõe gloꝛiatur eccla dicẽs.oꝛdina⸗
nit ĩme charitatẽ Cañ.ij.Oꝛdiauit inqͥt ille videli⸗
cet lole ſuñ oꝛiri facit ſuꝑ honos er malos:et pluui
am ſup iuſtos et iniuſtos:Math.v. ¶ Motate ma⸗
gnã generalitatẽ qui tñ oꝛdinẽ nõ excludit.ſ̊ inclu⸗
dit.q;ꝛ pluuia ⁊æ celo vel ve fõte ceſcẽdẽs pꝛiꝰ mõtes
et altioꝛa loca irrigat. deinde ad valles veriuatur.
Dic ſol oꝛdiĩe pꝛioꝛitatis mõres irradiando pᷣuenit.
Ita dilectõ pfecte diligimꝰ/et ꝓximũ/que oẽs
quantũ poſſibile ẽ calefacit et illuminat.Et iõ cha
ritas ſol:ad differẽtiã alioꝝ luminuʒ que ſolũ APpin⸗
quos calefaciunt et illuminãt:ſicut dilectões mun⸗
dane nõ ĩmerito vocatur. qꝛoꝛdinequodã pꝛioꝛita
tis pem inẽtie ⁊ neceſſitatis mõtes.i.altioꝛes/ĩ vtu⸗
te/⁊ melioꝛes ĩ vita reſpicẽ ⁊ potiꝰillos affectõe irra
diare:et ſubuẽtõne pit᷑ irrigare dʒ. Ita ꝙ dilcõ pꝛiꝰ
reſpicit ꝑ ſe diuina et ſpũalia:et ꝑ accidẽs tpalia.vt
videlicet ad illa oꝛdinetur.ĩ quo etiã reſpectu pꝛiꝰre
ſpiciebat cõia et vniuerſalia ꝙᷓ ſingularia.qꝛ bonuʒ
vVniuerſale diuinius eſt ᷣm phm̃.j.ethi.Et lõ chari⸗
tas ĩ q ſcriptũ eſt/ nõ querit q ſua ſunt. Sic intel
ligitur ᷣm Aug.in ſpeculo clericoꝛũ: qꝛ cõia ꝓpꝛijs
nõ ꝓpꝛia cõibus anteponit.Et ſic dilectio el bur.
tũ/pꝛimo ĩ capite/ſcʒ xpᷣo qð ceſcẽdit ĩ barbam.id eſt
ad maioꝛes:deinde in oꝛam veſtimenti ad minoꝛes
huic etiã ꝓceſſui in ꝑte concoʒdat Aug.de wc. xpia-
na. Omnes inquit hoĩes eque viligendi ſunt: ſed cuʒ
omnihoꝓdeſſe nõ poſſis/his potiffime conſulendũ ẽ
quiꝓ locoꝝ et temꝑoꝑ vel quorũlibet reꝝ opgoꝛtu

nitatibus/conſtrictius tidi:quaſi quadam igte fü;
õſi⸗

gũtur. ¶ Ex iſto pceſſu pʒ ꝙ ve ſine hoĩe nec
ne ceo vere diligi põtim Wedã.O⸗ eti⸗
valet niſi oꝛdinata.¶Mꝛimo ꝗ; nec ve ſine hoie di⸗
nullos cogitãtes/ſi xpᷣs ĩ pſona pꝛopꝛia veniret᷑:mul⸗
rum eum diligeremus:er libenrer eum hoſpitio reci
peremus/⁊ canitatis ei obſequia pᷣberemꝰ. Sed iſtos

„
4

dilectianö

ligi Hor⸗ſcnr nec caput ſine mebꝛis. hoceſt ↄtra nõ⸗

ij.

iij.

iiij.

Dilectio

pauperes non nouimus. Sed multũ errant quia po
ſito ꝙ; xpᷣs adhuc nobiſcum moꝛaret᷑:nõ ei placerent
eum recipiendo: miſi etiam illos qui nomineſſuo pe⸗
tunt pꝛo poſſibilitate ſua in illoꝛum neceſſitate dili
gerent ⁊ reciꝑent/ſicut nec placeret dño treno:ꝙ ca⸗
put ipſius recipiendo infra wmũ alia mẽbꝛa ſua ex
tra wmũ in pluuiã et frigoꝛe dimittẽdo:vel qð peiꝰ
eſt mẽbꝛa eius vexãdo/verberãdo vel tedijs afficien
w. Mec bonus vns feſtũ intrat:vbi ſui intrarenõ ꝑ-
mittuntur nec diliguntur. Ad hoc̊ vt ei placeamꝰ
eũ diligẽdo:nccec ei pꝛeceptũ implẽ: quo dicit Jo.
xv.hoc eſt pᷣceptũ meũ/vr diligatis inuicc.¶¶ Dec cũ
ꝓbatio dilectõnis eſt exhibitõ opis/ſm beatũ Gꝛe⸗
goiũ:male oſtẽdunt ſe chꝛiſtimembꝛa diligere: qui
pauperes nudos vident.et famelicos/ et in vicis/ etĩ
feneſtriset in diuerticulis miſerrimis in villis iace-
re ſine hoſpitio:ſicut poꝛcos vel canes.immo perꝰ: q;
poꝛcos vel canes.qꝛ canes et poꝛcos hoſpitio recipi-
unt:illos vo nec recipiunt nec iuuãt. ¶ Quid dicẽt
in indicio:qñ omnes queſtiones cæ iſta fient dilectõ
nis o ſten ſione.qualiter reſpõdebunt:qui ciboꝛũ co⸗
pijs abundabãt:yxpᷣo vicẽti. Eſuriui er non vdiſtis
mihi mãducare:Abath.xxv. Bic ð “ et alijs cha
ritatis oꝑibo:qualit᷑ ridebũt:qui alta lata ha bue⸗
rũt edificia/xpᷣo dicẽti:hoſpes erã:⁊ nõ recepiſtis me
tãq; minꝰtãqᷓ viliſſimũ qdᷣcũq; aĩal:volentẽ ĩvico ia
cere:iacere ꝑ miſiſtis: canibo vuoꝛãdũ expoſuiſtis.
q̃ frõte:qua audacis poterũt tales ĩ moꝛte ⁊ iudicio

clamare ad vuzʒ:et dicere. dñe aperi nobis. Et reue⸗

ra quãtũcũq; clamauerint: cantabit eis canticũ fa⸗
tuaꝝ vꝓginũ.Amẽ dico vobis:neſcio vos. Et qꝛ nõ
apuiſtis mihi:nõ aperiã vobis:qꝛ vulpes ĩ wmibus

Vis foueas habuerũt:dũ malos hoĩes et quoſcunq;

petõꝛes et malas mulieres a micitie vel lucrigra re-⸗
cepiſtis.iliꝰaũt hoĩs nõ habuit ibi vbi caput ſuum

reclinaret. O bturaſtis aures vias ad clamoꝛẽ meũ/

Erempk

ego obturabo aurẽ meũ ad clamoꝛẽ vẽm. hoc eſt qð
minat᷑: Pꝛouer.xxj.qui inquit obturat aurẽ ſuã. ad
clamoꝛẽ pau ꝑis:et ipᷣe clamabit et nõ exaudiet᷑. Mõ
E.iij.xxx.et. .viij.xj.et.H.v.xij.¶ Qui ã vult a xpᷣo
exaudiri ĩ ſua neceſſitate:audiat nũc xpᷣm in ſua pau
pertate:et ꝓpꝛia ꝓſperitate.Et hoc ãmonet Yſa.xxj.
Dicẽs. Si queritis:querite:id ẽ/ſi queritis veu in ve⸗
ſtra neceſſitate vel vellieaee auerite eũ in veſtra ꝓ⸗
ſperitate et ſua paupertateꝓ ſua vtilitate.Et nõ ſic
ſamaritani:qui ĩ ꝓſpitate nihil cõe hĩe voluerũt cũ
iudeis:ſicut patuit ð illaque xpᷣo quẽ iudeũ dicebat
petẽti aquã ſe excuſabat: Jo.uij. Judeis vo ꝓſpere
agẽtibus:dixerũt ſe eſſe fratres illo ꝝ: ſicut in geſtis
pꝓatet alexãdri magni.Et ſicut multi dũ pꝛedicat᷑ vi
ta eterna exultãt.dũ autẽ via ad illã pᷣ̃dicat᷑/ triſtan
tur et rẽnuunt. Ita iſti dũ pꝛedicat᷑ xpᷣi gloꝛia/dicũt
ſe eü viligere:et ſocietatẽ ſuã veſiderare. SBʒ dũ oſtẽ/
dit quõ dil ectõeʒ illã opibb oſtẽdere ⁊ebẽt:vt ad eiꝰ
ſocietatẽ veniãt:fugiũt. Mos vo nõ ſic. Non em̃ dili
gamus verbo neq; lingua:ſed opꝑe et veritate.j. Bor
iij. Ded illis qmibo videt᷑ ꝙ ſic vũ diligãt:et mẽbꝛa
ſua di eis nõ nocent:adhuc excellentioꝛẽ et artioꝛeʒ
viã oſten dere reſtat:videlicet ꝙ omia pꝛedicta ope-
relet veritate diligẽ nõ ſufficit:niſi etia illos diligãt
qͥ necẽt et inimicitiã exercẽt.qꝛ licet totã ĩpleãt legẽ
offendãt aũt villo vno pᷣcepto Math. v. quo dicit᷑: di
ligite inimicos veſtros:et bñfacite his q vos oder᷑t:
factus eſt omniũ reus: YJacobi.ij. ¶¶ Biligite ergo in
imicos. Pꝛimo:qꝛ muliũ vobis inimicãdo ꝓſũt. Si
cut patet.S.vj.xxxj. Exemplũ ad hocĩ vitaſpa.vbi
guidã heremits fame moꝛiens legitur oſculatus fu/
iſſe manus latroms:qui frequẽter eius cibaria fura⸗
bat᷑:dicẽs.gras ago manibo iſtis:qꝛ ipᷣe me mõ ad re⸗
gnũ celoꝝ ire ſaciũt. Rõnabiliter eu dilexit:eiq; re-

Dii.
gratiabatur:qꝛ dum in minimis nocuitmaxima cõ
tulit. Sic in ꝓpoſito.Diligite ́̊ inimicos ⁊c. ¶ Se⸗
cũdo ꝓpter magnã mercede/quã ꝓ tali recipiemꝰ di
lectõe a vo.Et hanc cauſam aſſignat ypᷣs in hocqo
ſequitur. Si inquit diligatis oos qui vos diligunt:

quam mercedẽ habebitis:nonne publicani hoc faci

unt. Iſta ratio ſufficere vebet/ vt pꝛeceptũ illud im⸗
pleat:vt mercedẽ illã cõſeqmur.quã nõ poſſumꝰ eõ⸗
lequi niſi impleatur. Verbigra. Si iudicio reſpon
æalis/dilexi eos qui me dilexerũt:et bñ feci diuitib-
⁊ his qui mihi bene fecerũt: vel bñ facere potuerũt.
KRndebit xpᷣs:quã mercedẽ ꝓpter h̊ a me petitis:ni⸗
hil vobis ꝓ ope illo vebeo.qꝛ nõ ꝓ amoꝛe meo hocfe
ciſtis.nihil plus vobis oꝑe illo debeo ꝙᷓ ſaracenis
qꝛ nõne hoc publicani faciut.imo latroneset canes
et pe ſſimi hoĩes:vt freqnter diligũt diligẽtes ſe. Si
u vultis amplioꝛẽ his a cæ expectare mercedẽ:opoꝛ
tet ĩ aliquo pũcto eos meliꝰ viuẽdo excedẽ. In pun⸗
cto vo ⁊æ dilectõe amicoꝝ eos nõ excedimꝰ. ꝗ opoꝛtʒ
ꝙ B pũcto æ dilectõe inimicoꝝ: er bñfaciẽdo his qͥ
nõ hñt hic retribuere.Alit᷑ dicet:recepiſti mercedeʒ
tuã.amoꝛ tuus venalis fuit.pꝛeciũ eius dũ viyiſti re
cepiſti.qui talẽ dilectõem ha bẽt venalẽ:vtinaʒ eam
xpo vẽderẽt:quiillã carius emeret ꝓ vita eterna.qꝛ
ſm datũ ſuũ/ſpbet illã diligẽtibus ſe:Ecci.j.¶ Vſta
pꝛedicta via væ dilectõe inimcoꝝꝑ:et ve faciendo bo⸗
nũ contra malũ:videtur multis valde grauis et ar⸗
