perſeuerauerit: niſi foꝛte parentes illius fuiſſent pꝛo
feſſionis: Si filia luxurioſam vitam elegerit/ cũ pa⸗
rentes eam ꝓꝙ poſſe dotare ⁊ maritare vellent:ſi parẽ
tibo furioſis vebitam curam ⁊ ſumptus non pᷣbuerit:
⁊ extraneus qui impendit heres ſit:ſi parentem ĩ ca/
ptunitate œtentuʒ non feſtinauerit redimere. Mota
M. ix.xxvij.¶ In iſto vltimo caſu addit lex ꝙ null⸗
ex his qui neglexerit ſupple parẽtiba ſubuenire.ſi pa
rentes ibi vfũcti fuerint:ad hereditatem/ ꝓueniat.
ſubſtantie vo talium ꝑſonarũ ſic ſine hereæ vfũcta
rum:eccleſijs ciuitatum in quibo oꝛti ſunt:applicen-
tur:⁊ nullis alijs cauſis qᷓ; in captiuorum redempti
one expendant᷑: vt vñilli aſuis non ſunt redempti:
alioꝝ redemptio ꝓcuretur:⁊ iporuʒ quoq; aĩe ex hac
cauſa pijſſima ſubleuentur: ec ibi. Pec lex videtur
expꝛeſſe eſſe contra dominos confiſcantes bona inte
ſtatoꝛum et naufragorum:de quibus dictum eſt. C.
viij.xxviij.cum ſequentibus.Et. .j.xxxvij.cuʒ ſequẽ
tibus: Qniga bhec lex manifeſte vult: ꝙ illa bona pro
animabus fiant ſic defunctoꝛum. ¶ SGi in predi⸗
ctis ingratitudinis caſibus filij ſic ↄtra parentes xe-
linquentes carnales:hereditate priuantur terrena.
A ſili vel fortiori rõne qͥ conſimilia vel maiora con/
tra deum patrem committunt: hereditate pꝛiuan⸗
di ſunt celeſti:ſed talia frequenter a nonnullis com
mittuntur contra chriſtum in ſuis membꝛis ſcilicet
qui manns in eum inijciunt: dum grauioꝛa contra
ipſum committunt:qui grauem ei iniuriam iuran⸗

do inger̃t: qui ei in neceſſitate non ſubueniunt:dum

ſuis non ſubuemũt:ſicut enim concedit ſibi fieri:qð
minimis fit vel datur ſic a contra rio cõcedit ſibi ne⸗
gari:quod ſuis negatur:Qui vo ſic deo negat et in⸗
atus exiſtit:et ruſticitatem contra eum exercet de
lliorum hereditate eſt excludendus a deo: dicente il
lud Gen eſis.xxj.capło.Ecce ancillam et filiuʒ eius:
quia teſte Paulo ορ ala. iiij. Non erit heres filius
ancille:ideſt carnis et ingratitudinis:Cũ filio libe⸗
re qui ſcilicet liberas in deo dando ⁊ ſeruiẽdo habẽt
aditones. =G
Sed quia in minore addiſcere opoꝛtet qũo faciẽ⸗
dum eſt in maioꝛi ad hocꝙ qͥs vi dignus habeat᷑ fi⸗
lius:pꝛius opoꝛtet ꝙ a parentibo infoꝛmet᷑ in bonis
opibo p. eos aſſueſcat:qꝛ ſicut tota arboꝛ fructus⁊ bo
nitas et malicia et vefectus ex trũco et radice ſurgit
et ſuſtentat᷑:et ipis væficiẽtibo oĩa veficiũt:ira in ꝓpo
ſito qͥ vult in filijs et filiab fructũ hr̃e bonũ et bona
oꝑa faciat ꝙ aſcẽdat bonꝰ humor.i.informatio bo⸗
naad ramos illos:vtranq; naturam rigãdo et regẽ

vv moꝛe radicũ que totã arboꝛẽ ſuſtẽtãt et nutriut.ſ.

ſpũslem nutnẽm in ſpijalibo:ſpũa lia precepta filis

vj.

Arꝰ. uij.
vij.

eretmindn

jo filios Nonutriret?3 deccal renn⸗
tuſiilpne Aataitr
citer ontranuc viligennia:g es in
rininnnto lul birn⸗ inu
Gicnſoonckrri up llo ibo Aat
ſtad ei moter illop zebecer notns ue
Npamant aiss tennit aſderiͤtrs eo⸗
nbocſchnon mrres uc goſſi fuenntt
nalicveſuisfilis ouidentaliehonoꝛes.
isluis pnidet Numepditioneillopamn
o Cnantaſalutem ülis necdond gcan⸗
ſividenptiüos pangesaniſtand ſuſpire
Vigerigtillospeccantesgnenotrittt t
Corpop ſötparenttsetnon iun. Ho.
ſuper: hocmags vicek nitidlleg doc
cijtadſuam mogni ſolliatudinem la
Aſuamrflar Donmnatönem ſiant pa
lagquiſeidogaunt tfllos aut
ſotes ditentautnobllltentſickes ſunda

,. ſce: dquo nuſindofenk h az quoc

litmi wliiini gopolt aput ſui 4

ofſetad
mnentqdeinon delerer Räicir te⸗
mallt bidantpeno iännnr

ſihchſhtitecanutg lemei⸗ Dice
cnatanmivdtheritpoſtman⸗
tuntdian rwitictang n de uan
ſor itdinſegtemni ee i
Mipcitionen

ia anrctunnihorzgo gſeerha⸗
iübleuentun ecihl Decle fiienn
nma dominos Confiſcantes bonainte
auffogonum degulbus etnmn eſt ,
lar monlſeſt ult: labonuord
tſicdefunctomm. Biinpreoi⸗
is aſibysflificatmaperentes d⸗
als:hereitarepriuagurtarena.
iröͦneq nſimili relinmorgcon⸗
unſrun dnenta inn⸗
taliafrequenter anonnulliscom
Ichniſtum inſuismenbris ſalicet
n iniciunt: dum grauiora Conti⸗
Ntqui granem eiininniam iwnan/
inneccſtitstenon ſubneniunt dun
fütſicutenun concetitibifini⸗
daturſic s contruriocoin iini⸗
negarur. Onl ſoſit te i
tmſtautmntnamann,
tatetſenciuniz e
aptd Et nllun⸗ 1 Hiu
lo Sal i, niucnti be⸗
nutininni nih et
mvil A Nrt Z
,egaretio t, Aal.
unuitſan an aheii⸗
iiueg ien emndmn H.
4caparenn an efnanerd
Grnſaltn gdiceſult
t tansdteſn ait itninge
fittoie i dani hiil

Ar. v.

ix.

Exemp.

. 5 „
Filiatio
2 familie impᷣmendo:moꝛe ciuiũ que grana meliora
pullis ſuis poꝛtant:ꝑ que ſpũaliter viuere poterunt
Et coꝛꝑalibo etiã operibo eos aſſuefaciendo:vt ociñũ
quod ẽ oĩm vicioꝝ nutrix⁊ vicia fugiant ⁊ vt ĩ neceſ⸗
ſitate laboꝛe ſuo ſe inuare ſciant:eremplo augu⸗
ſtini ceſaris equo ſcribit Guetoniꝰ li.ij.. xij. cela⸗
rib: ꝙ filiaʒ ⁊ nepo ees ita inſtituit: vt etiã lanificio
aſſuefaceret. Ac ne ¶qui vel agere quicꝙᷓ niſi pa/
lam:non obſtante ꝗ es terris ditare potuit: tamẽ
ſic eos infoꝛmani voh vr ſi ad extremã veuenirent
inopiamarteſe iuuar Bic ſ ſi filij tibiſunt: erudi
eos:ccci.vij. Mota ad hoc..iiij.pꝓ totuʒ ſequiturĩ
anctoꝛitate ⁊ curus eos a puericia eoꝝ.
In q notatur quintus articulꝰ Exqͥ; primo vicit:
Erudi:a poſtmodũ addit:⁊ curua.videt᷑ tãtũ dicere:
et ſi verbis non obtẽperẽt:ſũt ver beriba coercendi:
nullo tñ mõ maledicẽdi.Et rõ hoc dictat:qꝛ ꝑ male
dictiones nõ citius coꝛꝛigunt᷑ ̊ potius væterioꝛant᷑:
qs dicere pofſ qͥn puera parentiba maledicentibus
traditꝰ dyabolo:peioꝛ q; parẽtes fiet:ad hoc ipᷣe cui
tradit᷑ eum concitabit: maledicẽdo ergo ipᷣos qꝛ eis
non obediũt:magis mobedientes faciũt ⁊ peioꝛes:⁊
coꝛpalibo ipᷣos exponũt periculis:ſicur patʒ per hoc
qu od ſcribit Aug.li.xxij. ci.vi.Et legit᷑ ivita ſan
cti ſtephani ve mr̃e maledicẽte filijs:ex q furioſi effe
cti ſunt.Ad idem de quodam ferturvt dicebat᷑ ð ma
ne a parentibo ex irgcũdia:maledictus qͥ exiẽs vmũ
in qðdam hoꝛꝛendũ facinus cecidit:qð hoĩes non la
tebat:qui ſtatim captꝰ ⁊ poſtea verecundiſſima moꝛ
te perijt. Sũt ergo talia adhibẽda remedia:ꝑique ci
tius coꝛꝛigant᷑ ⁊ a peccatis ⁊ periculis retrahant:exẽ
plo JYob. j.qͥ ꝙ filijs holocauſta obtulit dicẽs:ne foꝛ-
te peccauerit filij ꝛc. In quo facto magna inuenit
differẽtia inter iſtũ Job et modernos parẽtes. Iſte
em̃ cogitatiuus fuitſ⁊ diligentiam adhibuit magnã
quo filios væo nutriret ⁊ a peccat retra heret:⁊ diui
tes in ſpualibo faceret.Modernoꝝ vo parentum vt
cõiter contraria ẽ diligentia:qͥ eos mũdo nutrinnt:
vt ſint in mũdo głioſi/ ꝓbi ⁊ diuites multũ ſollicitãt᷑
Vnñ Criſo.omexvij.ſuꝑ illo vybo Math. xx. Acceſ⸗
ſit ad eũ mater filioꝝ ʒebedei matres que coꝛpus na
toꝝ amant:aĩas ↄteinnũt:veſiderãtes eos bene valẽ
in hoc ſclo:non curãtes quid paſſi fuerint ĩ alio:alie
malicias ſuis filijs ꝓuident:alie honoꝛes.⁊ nemo ſi⸗

lijs ſuis ꝓuidet veum:pꝑditionẽ illoꝝ cum magno p/

cio compant:⁊ ſalutem illis nec vno accipe volunt:
ſi viderint illos pauꝑes:triſtant᷑ ⁊ ſuſpirant:ſi auteʒ
viderint illos peccantes:nemo triſtat᷑: vt oñdant qñ
corꝑoꝝ ſõt parentes et non aĩaꝝꝑ. Mõ.E.v.viij. In⸗
ſuper ⁊ hocmagis videt᷑ mir abile: hoc non ſolũ fa
ciũt ad ſuam magnã ſollicitudinem ⁊ laboꝛẽ ſ etiaʒ
ad ſuam ⁊ filiaꝝ damnatõnem:ſicut patʒ.A.xxij.liiij
Tales ꝗᷓ qui ſeipos ꝑdunt vt filios aut vxoꝛes aut ne
potes ditent aut nobilitent:ſiles ſunt cuidam indi⸗
ſcreto:æ quo trufando fert᷑:q cuʒ quodã poſuiſſe vo
luit vnũ voliũ vini qð poſt caput ſuũ amputatũ/cur
reret ad ſpaciũ magnũ:q̃ntum foꝛte arcus ia cere pt᷑.
Et alio querenti qͥd cumvino faceret/poſito ꝙ illud
lucrarent᷑ cum bibere non poſſet:⁊ ad quid tamcare
emeret qð ei non valeret: Rñdit:vt vxoꝛ mea ⁊ filij ⁊
amici illud bibant pꝰmoꝛtẽ meã: Sic oĩno eſt in po
ſito:qꝛ ſicut iſte caput amittere voluitet vitã: vt illi
cũ executoribo biberẽt poſt moꝛtẽ ſuam:ita iſti amit
tunt aĩam ⁊ vitã eternã. Mõ.AA.xvij.lij. Itexꝝ ſi hec
ipoꝝ vditio in ſequentiũ vertet ſolatiũ finalr adhuc
videret minꝰ mira bile: non ſolum ſwibte et etiam
ꝓli ꝑditionem acqruntſipᷣos onere ſpũalivel tpalivl
tra vires onerãdo:vel inoꝛdinate diligẽdo:ſicut faci
unt parẽtes illi qͥ in iuuẽtute ꝓlem ad artes ponunt
7 ad curias nobiliũ ꝓ educatõne addiſcẽda mittũt:

v.
nio vo artẽ aĩe vel educatõn em que eam oꝛnet addi
cant:non curant:̊ q peius ẽ:eos a tali ꝓpoſito re⸗
nocant ꝙ poſſe:gaudentes vident eos cum inuramen⸗
tis ⁊ curioſitatibb ⁊ malis moꝛiba ⁊ diſſoluta ſocieta⸗
te ad patibulum duci inferni:⁊ dolentes ⁊ flentesvi⸗
Tent eos artem addiſcere bone vite:qũo videlʒ mvᷣm
fugiant ⁊ cum vita ſancta ⁊ religioſa ad celipalatiũ
pueniant:æ quibo Criſo.ſuꝑ illo Luce.xj.c. Si vos
cũ ſitis mali noſtis bona data dare filijs veſtris. SGi
pater inquit iniuriam patiat᷑ a filio/iraſci᷑ minat᷑:
caſtigat:foꝛſitan nõ qꝛ ille filius peccanit coꝛã do:
alioqn ſempꝑ ſic iraſceret ipis peccantibo.Sed qñ alit
eccãt in veũ nõ curãt.Aaioꝛẽ ̊ reuerentiã volunt
ibipſis a filijs exhibeni ꝙᷓ o. Contra quos nota. A
xiij.xviij.Errant ergo qͥ plus ꝓlis diligunt coꝛpus:
qꝙᷓ; aiam:⁊a qui plus volũt ꝙ ſint diuites ⁊ maliſqꝙ; pau
Peres 7 boni:q eos ab igne⁊ periculo cuſtodiũt tꝑa⸗
ib: ignibo exponũt eternis:vel curioſe eos oꝛman⸗
v:vel ad ſpectacula ducẽdo.vłmale acquiſitis one⸗
rando:vel iugo wmini oꝛdinibo videlʒ ⁊ bñficijs eos
indigne ponendo vel non coꝛigendo. Et faciunt
tã contra ſanctoꝛum exempla q; etiam contra pro⸗
pꝛium ſolatium et contra iura tam mundi q; wi. Pꝛ
mum patet in ſancto ſanctorum o:qui ⁊æ filio ſuo
teſtificatur Math.iij.dicens:hic eſt filiꝰmeus dile/
ctus.Et tñ teſte Paulo Ro.viij. Pꝛopꝛio filio ſuo ñ
pepcit us:h̊ pꝛo nobis oĩbus tradidit illum:exem-
Eium dans:qꝙ quicũq; diligant᷑ ſunt ſpũalib labori⸗-
us ⁊ exercitijs exponendi:exẽplo matris vi que fi⸗
lium ſuũ in tẽplo obtulit:Auce.ij.nec legit᷑ en a moꝛ
te crucis reuocaſſe.vel verbis vel factis p poſſe impe
diniſſe. ſancto etiã Zudomico legit᷑ ꝙ cũ filij eius
ſatis pulchri coꝛam eo ſemel ſtarent:dixit: qui iſtos
coꝛam me occideret:multũ me offenderet:⁊ tamen ſi
quis eos ad moꝛtaliter peccandum induceret:mul⸗
toplus me ofencarer I libro etiam ve apib legit
quendã comitem filiũ ſuũ pꝛimogenitũ ꝓpterſtupꝝ
occidiſſe dicens:nõ dimittam poſt meheredeʒ lecca⸗
torem. In iudicio em̃ coꝛam ðo.iſti pꝛedicti qͥ filios
ſuos are RNG caſtigationibo diuerſis:contra il⸗
los qui a taliba laboribus filios ſuos retraxerũt/cõ⸗
Ane poſſunt:ſicut mulier illa.iiij. Re.vj.conqueſta

it coꝛam Joꝛam coximus inqͥt filium meum: hec

autẽ filium ſuum abſcondit.SGed dum hec faciũt vt
ſolatiũ æ filijs ſuis habeant terrenuʒ:vel adiutoriũ
tꝑale amittũt etnũ plꝰ vſiderare væbeẽrt eos ſp ſecũ
ĩgaudiohr̃e: ꝙᷓ x eis ꝓꝑuo tpe gaudere Contra ra
tionem inſuper eſt/ꝙ plus wleant parẽtes moꝛtem
coꝛpis vel amiſſionem coꝛpalis oculi qᷓ; moꝛtẽ aĩe/vł
amiſſionem oculi cordis æt ſi parens dici᷑ homici⸗
da coꝛxis filij qui alimenta negat filio ſicut ptʒ li.ij.
infoꝛtiatiti.d agnoſcẽdis vel alẽdis libeꝛis vł parẽ
tibo vel patronis lege necare:in qua dicit᷑ ꝙ qui alim
ta negat:necat.Eꝛgo a conſili rone qͥ alimẽta negat
aĩe:ipam necat:qð tanto peius videt᷑ homicidiũ:q̃n⸗
to ala melioꝛ eſt corpe:⁊ tanto efficatius tenetur ꝓ/
lem verbo et exemplo a vicijs ad virtutũ ſtudia ruo
care:ſicut patet in ecreto di.xlvij c.ſicut hi.S.ncce.
Ad hoc etiã vi ⁊ legis diuine pᷣcepto obligãt᷑: Den.
xxj. Si inquit genuerit hõ filium ↄtumacem ⁊ ꝓter⸗
uum:qͥ non audiat patris aut matris impium:⁊ coeꝛ
citꝰ obedire contẽpſit appᷣhẽdẽt eũ ⁊ adducẽt ad ſe⸗/
nioꝛes ciuitatis illius:⁊ ad poꝛtã iudicij: dicẽtes ad
eos:filius noſter iſte contumax ⁊ ꝓteruus eſt:moni/
ta noſtra audire contempſit: cõmeſſationibo vacat:
atqʒ luxurie ⁊ cõuiuijs:⁊ lapidibo eum oppmet ppls
ciuitatis:⁊ moꝛiet᷑.
Exy hoc ꝙ tam neceſſarium eſt patri vel parentũv
filium infoꝛmare et caſtigare:rationabiliter ſequivi
ctur ꝙ filij parentibus in talibus ſint obedientes:

Exemp.

Arꝰ. vj.
Eij.

. ccipſos epeſinmce
. funti nonmernmn
Tg NE „ vnon nßhotne nifia i
Filiatio F p. inltigu i
. Ni l nonui c tt
eoſq; habeant in reuerentia: ſine quibus coꝛꝛectõ in Alij idem faciũt parentibn carnalibo: ppter terram ummnntil u lunn
eis effectũ nõ capit. Ex dictis et ſeqͥ videturet ex le⸗ bpereditatem cupiditarẽ illoꝑ moꝛtem veſiderãdo:⸗ iniſnitarrlehe c miſnn hn
enature et mutue viciſſitudinis obtẽtu:et naturał q̃ntum in eis eſt:dum illoꝝ moꝛtem affecta nt: eos Spenmn gtoolttt in⸗ .
ſuppoꝛtatõnis:ꝙ ſicut parentes tenent curã habere terra vinentiũ eradicant:quoꝝ cuilibet dici in ps. nerung⸗ igteparan umt ſiiatn
ꝓlis:ita etiam ꝓles in caſu teneat᷑ parentum curäage lj Et radicem tuã vterra viuentiũ:ſupple euellas: fnic nnn ammenun uefuti
Trere:tam in ſpualibo ꝙᷓ coꝛpalibo.ad hoc emobligank ⸗ illas radices in terra moꝛtuoꝝ.i. in cimitenio ꝓfun ntloſup uoadinilie rabee
pꝛumo exemplo xpᷣi:õ quo Eriſo.ſuꝑ Yo. omel.lxxxyv. dius plantant:neiteꝝ cadant:qo ſi adeo cito ſic vel⸗ tacneedsß osſongcinein otiusp.
Moꝛiens inqͥt conmendauit mr̃em diſcipło:erudiss ſent non eradicent᷑: Interim eos circa diuiſioné ter- emeirenete . ii eii cint
nos vſq; ad moꝛtẽ diligẽtiã eoꝑ hre qꝗ genuerũt nos raꝝ ⁊ tium placitis⸗ bꝛigis ⁊ tedijs ⁊ amaris vbis enatn ltaſni glin c⸗
Bcdo rone bñficioꝝ ſuoꝝ ꝓcreationis/ educatõnis: affligut. Maledicti ramiinfernales:oĩbo ramis na⸗ en ani . gnicl⸗ 4
nutritionis /et eruditionis. Pn quibo magnam cuca turalibo peiores:q; contra radices pugnant: ⁊ tamẽ u eſiclin alſipe ſitorargun⸗
nos diligentiã ha buerũt et laboꝛem: et ſine quibus cũ moꝛtui fuenint:quaſie os dilexerintplangũt:⸗ oc V m . cocum ho⸗ ficimt E
nec fuiſſemus:etꝙ quibo multũ eis tenemur: pter qᷓ ciſos vindicãt:æœ nan Gerardus cam bꝛen.in iti⸗ unnnltecb irasafiaiüt
ſacra ſcriptura c cces.vij.nos hoꝛtat᷑ dicẽs:honoꝛa neranio ſuo ꝑ walliam li.ij. putes inqͥt viuos maxĩe ſnei⸗ Pinmnnune (baſtarciat
patrẽ tuũ et gemitus matris ne obliuiſcaris.memẽ⸗ peopter ambitionem vſq; ad moꝛtem pſequurt᷑:mor⸗ ſegu, unum geuunkſe ſvenürith
to ꝙ niſi ꝓ illos non fuiſſes:retribue illis ſicut et iſi tuos aũt ab ipis interemptos / totis viribn vlciſcunt Urd imento nnentl cuiuspr
tibi.magnam cãm innuit quare cura habenda ẽ pa⸗ plus ad ꝓpꝛiamoſtentatonemic vefuncti vtilitate: liadia nontifueus dirit
rentum in hoc ꝙ dicit memento.Si ey vei em̃ prece⸗ ⁊ificte plangẽtes plus gaudent ꝙᷓ wleant:plus dle⸗ hubent: fllosmanto nd kri
tro quilibet ꝓrimo teneat᷑ in neceſſitate ſubuenire: rent: ſi ſcirent eos ad vitã redituros/q; ehocꝙ trãſ ntohaben scſttuns. eluit
ſne uo hõ fuiſſet: multomagis ꝓrimiori/ vel ꝓpin⸗ lerũt:qꝛ exqͥ ipᷣ in immobilibo intrauerũt:⸗ mobilia . ſns ſolus Mus flii vepnoiaretm
quiſſimis quilbo foꝛtiori vinclo nature obligat᷑: ſine ſpoliauerũt:pauci ſut ꝗᷓ vellent q vefuncti barétes nenhann micos ammonuit
quibo nec fuiſſet in reꝑ natura. Etilli multũ tenere redirent: immo ſi redirent:niſi poꝛta rẽt bꝛeue regis gatermoend ispemb eit fil
mur ex lege gratitudinis:qui nobis membꝛuʒz daret melius ꝓ eis loquens:eos ad priſtina nõ amitterét: ac cognoſcendumg Gtno bonur i
cũ illud non haberemus: vel reſtitueret amiſſuʒ: qli necaliquo modo eis oĩa reſtituerent: unponeꝛẽt eniʒ daretherehitutem ?7 tnmtdund
bet em̃ recipiẽs bñficium diceret ſe ſibi et oibus ſuis eis ꝙ ibi non eſſent:⁊ potius corpa illoꝛuʒ mẽbꝛatim corpus patnis nmnc⸗ corpatn
ſemꝑ obligatu:et ꝙ nunqꝙᷓ cõtra ſe vel ſuos aliqͥd in partirent:ſi ſcirent eos ad vitam redituros:et bona gimeliuer inn
poſteꝝ attepraret:mlromagis parẽtibo obligamur illoꝝ vẽdicaturos:ſicut fecit ille Euilmerodach: ve bent harninle hlne e acte
quos oĩa mem bꝛa habem et omnibo ſuis.i. cogna quo recirat magiſter in hyſtorijs ſcolaſticis ſup a ſicdinsillulterint Teu
tis etↄſanguineie rõne patris et matris:qꝛ illi ſunt nie. in tercia viſione:ꝙ cum regnare cepiſſer p⸗ moꝛr V 1 itaret bertaitaltzec,0 patns con
ramiillaꝑ arboꝛum: vt illis benefaciamus. ¶ Ter⸗ tem patris ſui Nabuchodono/oꝛ:timens ne reſurge Nll crcc oaciwclcata fut perecltus
cio ad hoc obligamur pꝛecepto legis cinil: que vult ret pater ſuus qui beſtia redierat in hominẽ. Ca⸗ g yNopatnis agittid
ĩ alendo vt erq; alter tenet᷑:et pater ꝓli:et ꝓles ĩ ca dauer patris effoſſt um / diuiſit in trecentes partes: et Exemp. orr iflii. Etbonor quimalis no
6 atni: ſicut pa ter li.ij.infoꝛciati ti. æ agnoſcendis dedvit eas trecentis vulturibu. Et air ad eum oa⸗ fumee cefllis iſtins icin ppe
vel alendis libeꝛis.l.ſi qͥs..ſivel parens:quod etiaʒ chim ſocius ſuus:non reſurget pater tuus:niſi rexe⸗ ſocen Irurr dicöturfäli efe ün
filius patri tenet: adhucibi lex. S.ſi impubes in hee ant vultures in vnu. Motate verba cü regnaꝛe cepi Alisqdpntätur. nraniummets
verba. Giimpubes ſit emãcipatus:patrẽ inopẽ ale- ſet 7c. noluit em̃ tunc patrem redire: ne regnare ceſ⸗ Bieum ligtü limipercapotoa
e cogit imqind quis merito dixerit patrem egere ſaſſet: plus voluit regnũ q patris vitam: Sic in ꝓpo faaunt uotidles emn wo⸗
cum ſilius ſit in facultatib.¶ ¶ Quarto pcepto dei ſito illi qui parentes moꝛtuos mendacit plangũt: æ nndo. Alijplus ad corapproping
legis diuine:E xo.xx. honoꝛa inquit patrẽ tuũ et ma quibo in ps.xj. filij hominũ: mendaces vani:qtũ ad donnentesperpgoſim we m inmunt
trem tuã duplici honoꝛe:reuerentiam videlʒ exhibẽ ceſideriũ qð habent dnandi ⁊ bonis paternis oc- cooſenutſenon eifi os iignan
v:et necenaria miniſtrãdo:ſm magiſtruũ in hyſto⸗ cupandis: ⁊ mendaces in planctu. quem ꝓp eis vᷣfun-⸗ iun ſc uturpareneciſtis abet ccleſt
rijs: Bic ergo filij obedite et ſubuenite parentibus: ctis faciũt:væ quibo Baß.iij. nequifſimi filij eorum. zlllisq hoinſnodiabbonent idemet
iüij Ephe.vj. Et ſi iſta pcepta et exempla ꝓlem ligent vl Parentes vo efunctihãc ſuoꝝ ingratitudinẽ ex· xvj. fliſs uiputitur cee liqvor patri amn
Iuq. obligent ad parentes viuos/qñ in neceſſitatefũt:mł perientes: wlẽtes dicere pñt illud Treñ.vlti. heredi Gingratitedioſteisſuntonduntſes⸗
tomagis videtur eos obligare ad moꝛtuos:q;ꝛ in ma tas noſtra verſa ẽ ad alienos:mmus noſira ad extꝛa tincrectomad naturä beceſtlegisit
iori ſunt neceſſitate. Sed heu multi neutrum faciũt neos. . ingratos. ¶ Multũ diſcrepãt iſti filij predi⸗- poſtliminid redemptis anſiße
illud ad quod plus obligant᷑minus faciunt:7 pau ctia conditione bonoꝝ filioꝑ:x quorũ numero ille Neceſtingbitſrü dicereoteriani
ciores illud implent pꝛeceptum: qꝛ liq; qᷓtum ad vi⸗ erat ve quo ſcribit VMalerius maximus li.vij. Cum pent Titnsdoſſt⸗ Mrerinqnip
nos parentes paupes/aliqui grati inuemiant᷑:pauci inquit vcius impator vecium filiũ ſuũ imꝑiali dya ble enmi ſoh —
tñ:ad moꝛtuos vo panciſſimi ? incole eius:ſicut patz cemate ꝓponeret inſignire: rennuit filius dicens: ve ar nn di Wichnſtugſie
E. vij. vj. ipſi bona conſcia dicere pñt:x⁊ altiſſime cj⸗ reoene ᷑ctus im ꝑatoꝛ: veſiſtam eẽ filius. Malo nõ nun gremtſetſefliosaba
tare illud ps xxx. oblimioni datus ſum: tancᷓ moꝛtuꝰ eſſe impatoꝛ 7 humilis filius:q imperatorꝛ fili in⸗ moſtencitphocgogacbeehen
a coꝛde:non dicit ſolum a manu qᷓ pro illis mipil faẽ: deuotus. impes pater meo impio: wnec humilit pa lguoeffeauertfeem hnaamnon
Hᷣ qð maioris eſt ingratitudinis: corde: nec veilk rere ſciam impatori: Mam parentum effectum exi⸗ um non eſtisgbeahefiiſelſd
ad bonũ effectum cogitãt. Tales non rönales 2 gra uit quimole ſuperpoſita filiũ ertingnit: prius enim ſguun ulnt ſrfiict feel
te nature:h̊ herbaꝝ ? arboꝝ ſequũtur conditionem alendi ſunt pueri:et cum pꝛeceſſerint quos precex⸗- Girp inoꝛem uotichianaoſt
De qbus Criſo.ſup illo Abat h.xix. relinquet hõ pa⸗ re debent:inuite aſcendant. Iſte nolmit dominiũ cũ nbutiefidyma entidlac,
trem ? matrẽ ⁊cc. humoꝛ v radicib aſcendit ĩ herbã: vita patris ne patri fieret aut reputaret ingratꝰ: iſti unmtenscognoſcunt gnoceſt 1
æ herba aũt non reuertit᷑ ad radices:ß ſurſum traſ- tantum affectant wminium: quod cũ illud viuente meispugnant Caunzr nante en
mittit in ſemen. Gic ⁊ amoꝛ ve paꝛentibo aſcẽdit in fi patre habere non poſſint:moꝛtem illoꝛum volũt: de Cumdarentiolnit⸗ ehaminin
lios:c filijs aũt nõ reuertia parentes:ideò parẽ- ingratitudine mibil cogitãtes :quia tñ vt cõiteroẽs eſecn grentitoi emagnl vo effer
tes quidem filios diligũt: ñ ſic diligunt a filis: qa filij dũ iunenes ſũt paretib ſũt obediẽtes:eiſq; mul lütm obiliü 5 taſepugnant
non ad parentes: ad pcreandos filios tranſmittut tum ꝓmittũt gratitudinẽ:qñ nullã oñdere pñtĩ ope funnnn anpep puiſfünul
xv affectuͦ. Ded non lolum iſtis ramis ſiles ſunt:qᷣa bu⸗ Aq quidẽ cũ illã oñdere væberẽt:mẽdacitalienant᷑ lanten . entuiſterſem
. moꝛem moꝛe illoꝝ ad radices remittunt: Bed quia oↄgꝛue pnt ð eis pentes dice ills pᷣs.xvj.filij alieni mẽY . ranfati atkigparentidv mn.
etiam more ramòꝶ radices ſuas ð rerra eneruant:ra ſut mihi. Alienos eẽ vo care pñt:qꝛ lʒ ſuiſint nã. alie Gacitnn dmnagni factiitaan id
miqdẽ innenes ſt: teneni a radiciba trucoeducut᷑ nos tñ ſe ondũt ĩ oꝑe⁊ nõ ſuos: dyaboli:v quibus ſant Uner ſietare; ec ai⸗
nutriũt.fcti magni⸗ õderoſi: trũcũ ſuũ z radices Jo. viij. Vos ex pꝛe dyabolo eſtis. umtin 4 Aochncpiſchll, ſang
tra eradicãt:ſici ꝗpoſito faciũt inłti ꝑentiboſpũalibo In quo ſeptimus notatur articulus. Tales q; Arꝰ. vij. nn nrnitenentun Intera
.i.eccleſie ⁊ platis ⁊ ↄfeſſoꝛilo ſuis ipos perſequenm. honorem et amoꝛem cæo 7 parentibus in affectunõ xvij. ent Etnon ſon afitur⸗

etunepanen elfe: eqn
olut niͦc hotn⸗ n i,
umrmanonnilck ingiin⸗
. lyhonmnu nancire mnitiin
benrdiangi, r honis anmntzo⸗,
ncae i, glanem gyan lio wfun⸗
ix Gon, negulfin dcene
mmarhuͤcſuopingutitucin, i
9 dicerepſt llud Treñ vltiheregt
eallenoo: nnsnoſtaad ertn
Multüdiſgrepätiſkifljpreti⸗
bonopfiliopu quorünnmneoll
bit E lirij Aun
npator Tciumfiliüſui inglor⸗
cinſignirerennuitfllio laguf
mpaton deſiſton eefilig A
humtliofllut;inpenmneliin⸗
spotermnio inpionmurhomnline
ton Nin mnmm fmma⸗
Oltafgemiuntnvenn
nmranpuuſtit unnnuen
inuin onlue enlai
mnfenrantnunrnfünin⸗

evnimun eil/ flente

ſurnunm iltum lin d

* *
4
Filiatio
vemonſtrant:nec ipſos vt veberent bonis operibus
obſequũtur:ſ̊ potius moꝛe effimoꝝ aĩaliuʒ demo
nũ ꝑſequũtur:eiſq; ingrati fiunt:non ði vel hominũ
g porius vmonũ quoꝝ moꝛes imitãtur filij dicendi
ſunt:F multi ſunt tales ergo ⁊c. AMaior ꝓbat᷑ tripłr:
Experimẽto:⁊ lege ciuili:ꝛ lege vei. antec; ad eyperi
metum ꝓcedat᷑ opoꝛtet vnũ ſupponere ⁊ pꝛemittere:
ꝙ videlicet inter parentes et ꝓlem eſt quedã vis na⸗
turalis:ſupe: nature vnitatem ⁊ cõicatõnem funda⸗
ta:que eos plus adinuiq; ligat et vnit ĩ naturali af⸗
fectu:ꝙᷓ remotos ſan ine et natura hac viet affecti
one mater filij viui.iij. Me.iij.potius petiuit ꝙ filiꝰ
alteri daret᷑ ꝙᷓoccideret᷑hacvi:agnꝰinter mille oues
matrẽ ſuã eligit cognoſcit pluſq; ei qᷓ alijs afficit᷑:ꝛ

8

citius ei occurrit hoc ſuppoſit arguit ſic. ſi filij ſint

ſiſtoꝝꝑ ꝙ naturaliter eis afficiunt᷑:q̊ a veſtructione con

Exemp.

xviij.

ſequẽtis vbi non naturałr eis afficiũtur non ſũt filij
uloꝝ quoꝛum qedunt᷑ ſed baſtardi ab alijs generati
li exgimento inuenti fuerũtvt quedam byſtoꝛie
habent: duo non eẽ filij eius cuius putabãtur. Mat᷑
tres habens filios marito ſuo dixit:v tribo filijs no⸗
ſtris ſolus vnus eſt tuus. Noluit em̃ falſuʒ facere he⸗
redem: ̊ anteq filiũ veꝝ noĩaret:moꝛtua eſt. cito ptꝰ
pater moꝛiens/amicos ammonuit ꝙ caute agerent:
ad cognoſcendum quis verus eẽt filius: ⁊ vt ei totaʒ
darẽt hereditatem ⁊ patris bona: iudex vo diſcretꝰ
corpus patris vefuncti erexit:dicens illis tribo filijs
ꝙ; qui melius ⁊ ꝓpinquiꝰ ad coꝛ patris ſagittaret:ha
beret hereditatẽ: Primus ꝓpe.Scõs ꝓpinquius et
ꝓfũdius illud tetigit. Leꝛciꝰ vo dixit ꝙ cititotã di⸗
mitteret/hereditateʒ:q ad patris coꝛpus ſagittaret
Illi ergo adiudicata fuit hereditas:qꝛ naturałhoꝛ
roꝛ ⁊ timoꝛ coꝛous patris ſagittãdi euʒ oñdit illiꝰ ve
rum eẽ filiũ.Et hoꝛꝛoꝛ qui in alijs non fuit oſtendit
ipᷣos non eſſe filios iſtius:Gic in ꝓpoſito loquẽdo ð
illis qͥ putãtur ⁊ dicũtur filij eſſe ſummi patris dei.
Si eum ligatũ ad crucem iuramẽtis ſagittent:ſicut
faciunt qnotidie aliqui per caput oculos ⁊ pedes iu
rando.Alij plus ad coꝛ appropinquãtes:immo cor
cutientes per pᷣcioſum coꝛ vi iurantes. In hoc fa⸗
cto oſtendũt ſe non eẽ filios dei:quia non abhoꝛꝛent
eum ſic veturpare:nec iſtis œbet᷑ celeſtis hereditas:
Hz illis q huiuſmodi abhoꝛꝛent.idem etiam patet de
filiis qui putãtur eẽ aliquoꝝ patrũ carnaliũ: ex hoc
ꝙ ingrati ⁊ tedioſi eis ſunt:ñdunt ſe ad illos nõ ꝑ⸗
tinere q-tum ad naturã.hec eſt legis Bſumnpero
poſtliminio ⁊ redemptis ab hoſtibo li.viij.vnnſqͥſq;.
nec em inquit ſuũ dicere poterit:quẽ pereuntẽ contẽ
pſerit.Lotus vo iſte argumẽtandi modus ↄfirmat᷑
p legem vi Joh. viij. vbi chriſtus ſic contra iudeos
arguit / ipi dixerunt ſe eſſe filios abꝛahe:xpᷣs vo cõtꝛa
rium oſtendit:phhoc ꝙ opa abꝛabe non fecerũt.q.d.
eyquo affectu et effectu abꝛaam non ſeqminiſ/ſ 5
bolumenon eſtis abꝛahe filij:ſed dyaboli:filij belial
abſq; ingo: Judi.xix.ſic videt᷑ eſſe oſtenſa maioꝛ. Mõ
M. ix. xlj. AMinoꝛem quotidiana oſtendũt expimen-
ta:bꝛuta em̃ dum a parentib lac ⁊ alimentuʒ accipi⸗
unt eos cognoſcunt:quo ceſſante eos contemnunt⁊
cum eis pugnant.Catuli etiam in iuuẽtute inter ſe⁊
cum parentibo ludũt:magni vo effecti acroboꝛati:p
eſſe cuʒ parentibo inter ſe pugnant. Sic ꝓchdoloꝛ fi⸗
li tam nobiliũ ꝙᷓ panpeꝝ pui ſimul nutriti in curijs
ꝛncipum vel parentũ interſe magnaʒ habẽt fami⸗
iaritatem ⁊ ſocietatẽ:a parentibb magnãq; exhibẽt
reuerentiã:ſed magni factiita cupiditate ⁊ ſupeꝛbia
excecãtur ꝙ nec ſocietateʒ nec ↄſanguineitatẽ agno
ſcunt:ł aliquo concupiſcibili inter eos oſtẽſo:nec xe
um timent:mec parentum reuerẽtur:nec inter ſe pa⸗

cem habent æ& t non ſolum ꝓ magnis:ſ̊ etiam ꝓpar
uis ſicut filij paupeꝑ:contra vũ ⁊ parẽtes ⁊ inter ſe/

ipſos bꝛigas habẽt ⁊ contentõnes. Quãti vo hec ſit
periculi:oſtẽdit miraculuʒ quod ſcribit᷑ li.vij Byſto⸗
rie ecchiaſtice xe duob fratnib adinuicem litiganti⸗
busꝙ piſcatione cuiuſdam ſtagni:ad quos veniens
Gꝛegorius ceſarienſis cum eos repᷣhendiſſet ꝙ ani-
mas pꝛo Halo ercerer roganit ceũ ꝙ in illo loco
nunꝙᷓ piſcis vel aliquꝗ aqua apparẽt: quod ⁊ fact
fuit. VUnde in eodem loco eſt ABnends o erenz
vbi antea fuit ſtagnũ nauiũ ferax.non ſimus ergo ð
illis:Cañ.j.filij matris mee pugnauerut contra me
Iteꝝ tales viperis aſſimi
occdutur partu ſuo:⁊ ſerpentibo: ſicut patebit infra
c.ðᷣ ingraritudine. Gequitur ergo cõcluſio: talea
non veivel hoĩm ſ̊ dyaboli filij ſunt:qͥ in celo creatꝰ
contra cæũ patrem ſuũ ⁊ contra fratres ſuos ideſt hbo
nos angelos pᷣliabat᷑:ſicut patet.A.xxij.ij.ãc autẽ
concluſionem afirmat exemplis Petrus rauennas ĩ
quodam ſermone.Auelle inquit radium a ſole 7ra⸗
dius non lucet:riuuluʒ a fonte:⁊ areſcet ramũ ab ar-
bore:et exiccat᷑membꝝ a coꝛpe ⸗ putreſcit:ſepara fi
lium a ceuotione paterna:7 iam nonẽ filius ſa ẽ col⸗
lega illox: de uib Yoh. viij. Eos expatre dyabolo
eſtig ⁊ illius filias eis copulauerũt:ſicut ptʒ. F. j. xxx.
Extota iſta veductione patet ꝙ filij parentibo in⸗
grati matres ſuas etiam ſtatum ꝓpꝛium male dif⸗
famant:quia in hoc vident᷑ oſtenderej q non ſũt filij
eoꝝ quoꝝ eẽ putant᷑: quibo ↄgruead ꝓpoſitũ dicit
Ecc. iij. male fame elt qͥ reliquit patrẽ:illum ſe cz
putatinũ ⁊ maledictus a deo q eraſperat matrẽ. Tu
ergo fili ſuſcipe ſenectam patrisſtui æ ne contriſtes il

ant᷑: qui dum pariunt:

Exemp.

lum in vita illius.Et ſi defecerit ſenſu:veniam da il

li: z ne ſpernas eũ in tua virtute:Ecci iij.
Ab iſta parentũ turbatione nonnulliſe excuſant
dicentes ſe in cauſis que inter ipᷣos er parentes agũ⸗
tur circa terras ⁊ vvtes et hmõiſſe inſticiam habere:
parentes vo iniuſticiã æt ponat᷑ ꝙ ita ſit:tñ deberẽt
potius ad tps iuri ſuo cedere:q; illos grauiter offen⸗
re: exemplo Yoh.hircani: æ quo verba recitantur
Joſephiin fine hyſtorie.j. Mach.j. q Ptholomeuz
qui patrem eius ſymonem occiderat ⁊ matrẽ eius et
duos fratres renebat in vinculis ĩ quodã caſtro ob⸗
ſedit:cui cum foꝛtiter appꝛopinqᷓ̃ret matreʒ eiꝰ ⁊ fres
ſuꝑ muros vſq; ad ſanguinis effuſioneʒ cedebat: fra⸗
ctus vo pietate Yohãnes ab impugnatione ſe tpa⸗
bat:matre tñ reclamante ne pꝛo ſe ſineret ſcelꝰ Ptho
lomer inultum. Ecce iudeus ille qd iuſte inceperat:
iuſte exequi potuiſſet:ne tamen mater grauaretur
⁊ fratres dimiſit:q̃ntomagis chriſtiani:ne peior cõᷣ
ditõis ſint iudeis inſtabiles:coꝛ exercitatũ auaricia
hites:male dictõnis filij.ij. Pe.ij.
In quo talium innuit᷑ pena:qꝛ vſpicientes parẽ
tes maxime neceſſitatis temꝑe:duplicem merentur
maledictionẽ ⁊ penam:ſi tpalem eternam: ſicut pʒ
in væcreto.lxxxvj.c.in ſingulis.S.ceteꝝ in fine.Et nõ
ſolum parentes carnales:ſed etiam ſpũales ibidem
ij.q.vij.qualis. tum vo ad penam tpalem dupłr
puniendi ſunt. Mrio in pena conſimili:quia ſic ipſi
parentes exaſperant granantur: ita ipſoꝝ ꝓles mi⸗
niſtrabit illis:ſicut patet.A.iij.xviij. Et luſte qui⸗
dem vt de eis verificetur illud in digeſto veteri libꝛo
ij.ꝙ quicquid iuris in alterum ſtatuit: eo ipſe vta⸗
tur. Secũdo in re pꝛo qua vel in qua eſt parentibus
ingratus:pꝛo qua ſicut ſi ingratus ſit eis et durus.
Et filios pꝛopꝛios quos inoꝛdinate diligit ditet vix
Tillis gaudebit:quia amaritudinem de eis ſentiet:
Et iuſte quidem:vtpote qui eos non coꝛꝛexit.nec bo
nis vitauit moꝛibus ſed diuitijs 76. quomodo bo⸗
nos moꝛes in eis meteret:quos non ſeminauit:quo⸗
mõ ſemẽ d ſacco extraberet:quod ibi non poſuit.ta
lem ergo fructum opoꝛtet eos in eis colligere: et ab

Arꝰ. viij
xxj.

Arꝰ. xi.
xxij.

Exemp.

xxiij.

Ars. j.

Foꝛtitudo

eis recipere:qualem in eis ſeminauerunt ⁊ plantaue
runt:Ecc xx. Lacta filium tuum 7 pauentem te fa
ciet. Ne ergo iocunderis in filijs impijs ſi multipli⸗
centur:nec oblecteris ſuper eos. AMelioꝛeſt vnus ti⸗
mens deum: ꝙᷓ mille filij impij.X vtile moꝛi ſine filijs
ꝙᷓ relinqre filiosĩpios.ĩ qua ſicut patet ð illo vequo
fertur/ pr̃e ad oſtium pulſante:filio cuʒ vxoꝛe ĩ mẽ
ſa exiſtente/qui gallinam ante eos habebant in ciſta
abſcondit anteqᷓ pater famelicus intraret. poſt cuiꝰ
receſſum cum filius ad ciſtam ipſaz recepturus redi⸗
ret:in ſcutella ſerpentem inuenit:qui collum erꝰcin⸗
gens lilli multis diebus adheſit: mamifeſtam cei oſtẽ
dens vindictam in filios diffidentie:Ephe.v. Ter⸗
cio tales a parentibus manumiſſi: vel a natria pote-
ſtate exempti:iteꝝ ad pꝛioꝛem ſtatum redigendi ſũt:
.C. li.viij.ti.de ingratis libeꝛis.l.vnica.Quarto ĩ vi
ta:qꝛ tales rõnabiliter bꝛeui viuent tpꝑe:ſi illi qui pa
rentes in affectu et effectu honoꝛant longam habe⸗
bunt:iuxta illud Fro Penan atrez tuũ ? ſreʒ
tuãvt ⁊c. Ergo a orio ſenſu.Et iuſte qͥdẽ non hono/
rantes/non erunt longeui ſuper terram:quia ſicutp-
pter ingratitudinem alia bona foꝛtune reuocantur
vel illis pꝛiuantur:ſicut patet. F.iij. xiiij.⁊.xv.⁊. E. v.
iuij.⁊.S.e.c.v.⁊ ſicut patebit infra.S.iiij.xxj.⁊. P.ij.
articulo.viij.ita bonis nature vita iuſte pꝛiuari pt
Quia vo ? parentibus a quibus accepit hec ingra⸗
tus eyiſtit:pꝛopter hoc viri ſanguinũ ⁊ doloſi non di
midiabunt dies ſuos:in pᷣs.liiij. Otum vo ad penaʒ
eternaʒ vna eis ſufficiet:quando fiet æ eis ſicut fit ð
fructibus qui circa arboꝛem creſcunt: bumoꝛeʒ ad
ſe trahũt ⁊ arboꝛi nocent:ipᷣmq; fructum impediũt:
vſq; ab hoꝛtulano in igneʒz mittantur:ita filij ingꝛa
ti circa parentes creſcentes qui bona illoꝛum furant᷑
zad ſe quicqͥd poſſunt trahunt:eiſq; multiplicit no-
cent:eoſq; qpauperant:malas ſocietates ſectandoꝛ
cõm eſſationibovacãdo:quos hoꝛtulanus noſtrpᷣs ab
ſciſos in ignem mittet:Math.xxv.qꝛ veo ⁊ parentibꝰ
ingrati extiterunt:propter hoc venit ira cvei ſuꝑ fili⸗
os diffidẽtie:Colł.iij.de quib Amos.vij. ilij tui⁊
filie gladio cadent. .

Bꝛtitudinis.pꝛimo

uſtendenda eſt diſtinctio ⁊ adinuicẽ com⸗
paratio. Scõo quomodo foꝛtitudo ſpiri⸗
tua lis/ſpirituali virtutum officio compatur:⁊ quo⸗
modo illõ roboꝛat.Tercio ꝙ duo ſpiritualẽ ſuadẽt
foꝛtitudinem.
Eitum ad pꝛimum eſt ſciendum/ꝙ duplici homi
nis nature congrue duplex coꝛeſpondet foꝛtituw:ꝑ
uam ſuum finem con ſequiz aduerſa pꝛopellere poſ
it. Sed ſpiritualis potioꝛ ẽ:quia nature meliori cõ⸗
gruit ſed ambe ſimul pualent.vna vo ſq; corporalis:
ſine alia obeſt poſſeſſori ſuo:⁊ potius infirmitas eſt
dicenda. ve qua beatus Oꝛegorius li. vij. moral.re⸗
pꝛoboꝝ foꝛtitudo eſt tranſitoria.ſine cefſatione dili⸗-
gere contra flagella conditoris inſenſibiliter perdu
rare:ab amoꝛe reꝝ tpalium nec ex aduerſitate quie/
ſcere ad inanem gloriaʒ etiamcum vite vetrimẽto
peruenire:malicie augmenta eyquirerelbonoꝛuʒ vi/
tam non ſolum verbis ⁊ moribo/ſed etiaʒ gladijs im⸗
pugnare ſemetipſis ſpeʒ ponẽ:iniqͥtatẽ qtidie ſine
vllo veſiderij cefectu perpetrare. uis non diceret
illum debilem et infirmum:qui omniũ ventoꝛuʒ im⸗
pulſu caderet:multo infirmior eſt et vebilior: qui vt
pꝛedictum eſt omni temptationis tactu ðᷣvita recta
pellitur: ⁊ omni vento poꝛtatur ad modum fauille
Hſa. j. Fortitudo veſtra vt fauilla. ponanturañ mẽ⸗
tis oculos duo:quoꝛum vnus eſt fortis ſpiritu: aliꝰ
vo dicit᷑ fortis coꝛpore:primus cum illa foꝛtitudine
operari poteſtque habent cauſam effectiuam que. ſ.
Te ſe bona ſunt:ſicut ieiunareloꝛare et elemoſvnss fa

F opjl.
cere huiuſmodi. Et talia minltofoꝛtius aggꝛeditua⸗
qᷓ; illi qui ſunt coꝛpore foꝛtiſſimi:quia illi non ſt po⸗
tentes niſi in his que habent canſam væfectiuam ſcʒ
ivitijs:vt patet pervᷣba pᷣdicta beati Grego. Hoc er
quotidiana wvcet experientia: qua videmusq; foꝛti
tudo ſpiritualis facit vnam vetulamcoꝛpoꝛe vebilẽ
ꝓmptioꝛem eſſe foꝛtioꝛeʒ ad opera ſi piritualia:qᷓ ſit
ſoꝛtior homo patrie:qui eſt coꝛpe foꝛtis ⁊ ſpũ vebilł:
