Nlägniden, NE nolib 5 eſt ꝙ libereoꝛdine ſubdyaconat in eenerale, tegro dicra. Bici intelligat quecnnq funr laern⸗
eeictrſtnd⸗ tus in.xx. pꝛeſbyteratns in xxv.anno recipe boſſunt. quecũq; ſunt bona. Phil iiij. ¶ Decudo reuereter
ungei nand Oinch ſnch lola Yoh andree ſup hoc diciti ſipts go ech⸗ alin aeiclu diuinuͦ tranſcurrẽdo nec feſtinã
nianimingmme nbatinf irarh rct de arione edinii, 10 Doſte llo enn gicek ugum of graueq ſincopando
iloabſte oſlaſitſancta nt “ 2tün reentöne oꝛdinis vſq; ad legitumꝗ eta⸗ ſocij a ſeipᷣ o:et pꝛincipiũ v e Banrr d en verſus
Etſincirſan Nertoticon⸗ empo. oꝛdi. yvel nõ eſt. &t ꝑ wcretalẽ talibo dictũ eſt.ẽ. eo . a ſocio furat.De
en nmunn triniceg eo.tr. dilecus. Mõ puto epiſcopum atra erate hane in ps rj. ¶ ereto eten ed heu wfeclt ſenct⸗⸗
Gtaitcheeitennn poſſe diſpẽſare. ecille/ Nora p̃dictu copirulu vi lerg terno remplanten omnibv oſtendetes ylj.
encttgtidnoonginzn uded etur etiã relig en blct capitulũ vi ſancta ↄuerſationẽ veſtrã
ſunig e inücipndgliti erur etia religioſos quoſcũq; coõpꝛehenere: qenec lum populraon · De. ij qꝛ vos eſtis ſpecn
bnätlanenitgtalm en in textu necin gloſa er apiuritr Ar iſna svv fand. buligom ſe toꝛtuoſu ⁊ vlcioſuʒ: roꝛtuoſam
bſaniniminniſiſane tur eſe iſi creti eclaratina vi ervif i d Hn . Reieo endit intnẽtis. Et oculs qui plus inter oẽs
laſnanmſoſt 29 unnſinffi guo religioſt ercipiutur. quidẽ exceprio in iſto no — gizſ finnns
en n dlr oecaſiones hom falſ. de Keudor enoente⸗ licit i 5 rerten. mus. in firma reddit mẽbꝛa. Et colund ainnahtir⸗
heclad pegagtütraben ¶Pꝛimo qn ſigillu vel lram fi unt et periculoſi. mus ſtat:qua cadẽte cadit. Et reges ad quoꝝe
ſamnannle niib ſin, latam ſup aliut pomt ſoillai eviggng a luſubcneſetvuelkocaduͤt⸗ Bnt arm gerteui⸗
lusa malieloenk rfotb do ctio inter dante apießte uns eo gi el Pa⸗ ſanlis videns regẽ iruere in gladiu ſuñ vr ſim oe⸗
gänrgbͤemittit iit e tulo atinet. Pales eiſunt in Koboram Ann 1 cideret:irmit ipᷣe ſuꝑ glagiu ſuũ ſeipm exemplo re
tatnetagſntsſlgin woni . pero vſ; er papã fuent on ac: viſpenſatü. rtra d. M deelcedo.ſ. Reg y. Et matres qe vigtlat ane.
ahelit ncingidelreſieneintnt ſymonia. p tuas. ¶Tercio qñ dãs ⁊ recipiẽs vel alꝰ d e el nurritis:ſev wemiens quippe oppꝛeſſit
tchitobleti,non Ptereſe ſchgt ten llo talem habẽt intentionẽ ꝙ non ꝓponit dare liſntſi lrne Oppꝛimũt quippe ſubditos ſi ma
reoudina: ril elionentut n vel petere.qꝛ ſicut pꝛioꝛ iudicat᷑ falſus tirulꝰ?quo an us retbe vr aeheumlt aues: qꝛ ſicut no eſt meli
eyebenefi aminttt ſtt doſt eccleſiã: ita videt ꝙ iſte quo ad wũ qui coꝛda intuet lis verbo oꝛaroms ſie bonus 2 feruens: quia ta⸗
knebenefguaminut nel eligmni Extra æ ſymo. tua nos ct habet: B. viij ix. Magi plo 7vita: anim. as hcrak Yra n Anrem
rvt coup ſſtitet benefaij rel ⸗ ſter Yoh. w monumuta eps laudanenſis habuit re 5 lrch . ta no eſt pei?rethe dya⸗
rocruiet pterg ſponſuʒ væcuria Romana p ſuũ Archi i ſtet leltaſticus malus pter rationes otrans
ſyammauizoaut zeſt pter adhbuc viuit 2 becmiht “ uu Archid yaconũ qᷣ Ad iſtos nãq; ſpecialiter ptinet illud Jere. xxxiiij.
Neurere falnmg.3 illos quiſte Belſing ne egcelantnl ef⸗ Ficus bonas bonas valde:z ficus malss malas vai
eo. c Ciſeguetiv Alus vo ſatione r 2 el (unie diſpe⸗ de. Sitis ergo tales ꝙ veraciter di raui⸗
. eaſ, ne. ¶ Quarto qñ dans titulũ intẽdit ei ſubu n3:1 ernlter dicere poſſit quiſ⸗
hoims wqult fotteſſßeeſtam⸗ nire in neceſſir. o etale nhe veſtruʒ: illud Lenit ir. Ganctr eſt
üt rveſtituzgyetii ate. ſed ipᷣm in poſſeffione tiruli ſuinõ ſuz. 1 are grego lan
glit rreſtruegetü nultos ponit.talis titulꝰ eſt ſcrupuloſus ⁊ periculẽ „ uz. Ded Peu penit ſonct wtema. Aich. vij.
imnfoſi nit. culoſus v ni⸗ i ſa eſt. ch. vj. n
osimforſituneritneceſepetii mis coĩs. Taliũ periculu potect cecloſi ius cauſa eſt: qꝛ ſacerdotes eius polluerũt
Angllargenlini mindncſeauenbe n bateri werero orler ene⸗ ſancri. Bopb . l Ben ſoaredtekrypauct e ne u.
ctſtintnunfnehelkithret cta oꝛdinatio irritã habeat᷑ Gloſa. quo ad execurõ blerunremur.⸗ niet ſacergotes ſigicta in omnilv
grftc rernnlunſiciid⸗ nem. Sequit in qua ecckia guiliber intitulat⸗eſſin poſſer⸗ Aulbo reſnon ec ta uenirer qur oꝛinan
tallüneguuanin hen boernd gleuer t oino⸗ Zeo dicent ſeſine titulo tens. Taſes as miniſtenig ligent ledetae di⸗
W repurage am aligus habent. Qmd reſpoͤ⸗ poſſint vminica ſacramẽta rractare. elin Ka
hieunitl ii n aiti ut patlr erß Ein vetert iü Ute nalike min ſacerdonũ pancos habere miniſtros qᷓ poſ.
Tilg unnd mni oſunn gütun lquoties. Aerba vo legie ünt Hee UPaan⸗ ſint diqne opus i exerce: qᷓ multos inutiles ꝗͥ onus
ntl auliinih ileckechet. ens vicioſe cautũ eſt vel ſatiſdatũ der cautũ ane vꝛamaroꝛi mducat. AMelius em eſſet pan⸗
Aclnone ihenif Vulbet; nec ſatiſdaru ver biala Alt Gne gorann laßrauei cos habere qui cñ tali tirulo oꝛdimnẽ intrarent eccle-
rbnaa Ha nc, vt erhibeat fidetuſſoc Auls vocar in iudicium ſiaſticoꝝ: onm ſigillo autẽtico trium angulo .n cu
ſoeneeſbenefni afuned ic xhiheat fideiuſſoꝛẽ qui ſeruũ adducit quiſcom coꝛdis oꝛis operis ſanctitare:q multos quicũ e
ini zaß tic kanrtſl ð
ſnn Pentel otnnſin ſeruũ exhibuit tãtũ eſt acſinu l exhibuiſſzʒ. Sicin monioꝝ. Oe anñt opoꝛteat eos fa⸗ cabee
itondde g mdintan olito: qui veberet oꝛdinari an titul ver :ꝛ ꝛ2onui que ad ſtar ſuũ ptinent ad hocq; oꝛdqmẽ mccr,e
hilenlhe r ichieili exiſtentẽ xequo ganen potentt qñ placuerit.ꝛ o elop oſtendit tam legeceremp ſo Me intret an⸗
lentputittic n iiss dinat᷑ ad coloꝛatũ? vicioſum ao nu lũ oꝛdinari tam . . r nplo. AW[MHWeꝛimo enim
ap 6. ſiocsolclelun, bbomimne lex illud oſtenditin. ff. nouo. Ii xij.ti. e iure
ſetatzfictunn ſnreſtino,2 5 0 4 homine indicabit De iſta materia plura tig. .ſemp. . quibuſd. In quo contin er nſ⸗
unennt gpan ſtouii darlan⸗ .. Neezergo. qꝛ quinõ intrãt ꝑ giũ datũ alicui arti vlcolle⸗ glo. v 1porenantonlin. le⸗
iinneniic en inank ſi pPpoꝛtaʒ veroꝝ tituloꝑ. fures ſunt latrones. Sic er⸗ ſen marinarũs: de reipublice buiut liio A ieſii⸗
nn ocelinan go intrare ceebem yt ſerniamꝰei in ſanctitate r iuſti 5 omnia queſtae vAlut:illis nvalebit
nirgli hl ſen rl. cia coꝛam ipᷣo omnibo diebo noſtris. Lu.j. ¶ Tercio ns hahent omnia gueſtatui ſno⸗ uüt. Dic in p
ſne ordinn . io vet, . taté i- = PTecPGI O oſito licet oꝛdinatis datũ ſit pꝛiuileaiũ j .
vobligenk,n ningit planiter. Scienter. ꝙ oꝛdinatꝰ iuriſditionẽ no eren eternam:nõ tamẽ illo gaudebüt niſi qut baͤber om.
ſeoupler nol huloninſr ceat in abſoluẽdo anteſ̃ ſciot quos ablol no exer⸗ nia que ſtatui ſuo ↄgruñt ⁊ aueniũ. ¶ Gecũdo idẽ xliij.
lint, eſiitiſſiunnini laigt huob abſolucre abert in notura oſtendit vincari 1 arboy ſfi tuf in ant
li⸗ zmortili⸗ i lkliepe⸗
c ſnel
liule⸗

xliiij.

xlv.

Vꝛdoclericalis

bus videmus q; magna circa eas ſaluãdas nutnẽ⸗
das adhibet llaenti ſe eſt:quia omnibo
arboꝛibo ſuntvtilioꝛes quãdo vebite fructificãt. Si
vo arboꝛ alia inter vineasvel in hoꝛto inueniat que
fructifera nõ eſt hac caret diligentia.Si etiã ipa vi⸗
tis vel arboꝛ e natura ſua fructifera vtilis. in euẽ
tu infructuoſa inueniat᷑. ſcinditur in ignem mitti
tur.quia ſicut nõ ẽ illa melioꝛ qusdo fructificat nec
maioꝛi cuſtodia digna. Ita nõ eſt peio: illa quãdo
non fructificar. Quia lĩcet ð alijs arboꝛibo fructus
nõ naſcatur copioſus necmultũ necefſarius:tam en
valent ad alia: vtpote ad omoꝝ edificationẽ hu⸗
iuſmodi. Ita licet mũdiales in artibo ſuis non ſint
multum fructuoſi in operibo ſpiritualibo.tamen ad
aliqua valent: quis ſuis artibo laboꝛibo rempubli
cam ſuſtentant. Eccleſiaſtici qui fodereno valent.
necalijs ſunt laboꝛibo vtiles. ſi in operito ſpirituali
bus inueniant᷑ inutiles⸗ infructuoſi:ſententia illo⸗
rum a iudice xpᷣo data eſt.qui dicit. Omnis arboꝛ ꝗᷓ
non fa cit fructũ bonũ excidetur ⁊ in igne mittetur.
ad modũ vitis infructuoſe. &t hec eſt iteru ſenten⸗
tia vi. Eʒech xv. Quid inquit fiet ligno vitis ex oi⸗
bus lignis nemoꝝ que ſunt inter ligna ſiluaruʒ:nuũ⸗
quio tolletur e ea lignũ vt fiat opus aut fabꝛicabi
tur ð ea paxillus vt vependeat in eo quodcũq; vas:
quaſi diceret nõ. Ideo ſequit᷑. Ecce igni datũ eſt in
eſcam. Gicqui in terra ſanctoꝝ iniqua geſſit nõ vi-
cæbit gloꝛiã dei. YJſa. xxvj. Nora.v. viij.lv. Huius
exemplo timeatis ⁊ deo diligenter m iniſtretis.quia
vos elegit dominꝰ vt ſtetis coꝛam eo miniſtretis ei
ii. Parał xxxix. MNon in ſanguine ſacrificio hircoꝝ
2 vituloꝝ ve quo ipi miniſtrabãt. Ged in ſacramen-
to coꝛpoꝛis lan guinis filij xei.ad qõſt pecialius vos
elegit dominꝰ ꝛc. ¶ In quibo tria circa illos templi
miniſtros ? ſacerdotes facta. in auctoꝛitate pꝛedi
cta notata. tria ſignificant circa ecclie miniſtros el⸗
ſe obſeruanda. Pꝛimo nãq; in illis examinatio pꝛe⸗
ceſſit. norata in electione cũ dicitur.elegit. Secũdo
mentis eleuatio ſucceſſit. notata in ſtatione cũ dici
tur: vt ſtetis. Lercio executio vtrũqʒ perfecit.nota-
ta in miniſtratõne. cum ſubdit᷑ miniſtretis ¶Rtũ
ad pꝛimũ. Si mittendi ad bellũ coꝛ oꝛa le in veteri
lege diligẽter examina bant᷑: ſicut oſtenſuʒ eſt. E. ij.
viij.⁊ etiã in noua lege tales arma ſua oſtendere de⸗
bent anteq ſtipendiũ eis vetur. foꝛtioꝝ rõne mit
tendi ad belluũ ſpirituale in quo nõ ſoluʒ quis miles

ſub duce. ſed etiã qð plus eſt vux populi oſtituit di⸗

igenternn examinandi.qꝛ in duce maioꝛ requirit
ꝓbitas et melioꝛ ſiue diligẽtieꝛ ſpiritualis armatu⸗
ra wctrinaꝝ videlicet⁊ virtutum. Et ſi mittẽdiaꝰ
bellũ coꝛpale pnius arma oſtendũt.vt ſciat᷑ quomõ
hoſtes expugnabũt. iuſticias terrarũ fendẽt an/
teqᷓ ſtipendiũ eis etur. A1 foꝛtioꝛi ratione oꝛdinan-
diad beneficiũ eccleſiaſticũ ad curam eriã animarũ
aſſumẽdi diligẽter examinãdi ſunt qualia arma ha
beant ſcientie ⁊ virrutũ.ꝑ que hoſtes expugnare po⸗
terunt ſpũales. animas eis traditas efendere an-
teqᷓᷓ ad oꝛdinẽ ex quo ſtipendiũ ſequit vel ad benefi⸗
cium vel curã aſſinuant animarũ:aliter xpᷣianus pi-
clitabitur exercitꝰ ſicut patʒ. H.ij xxix. Talis ergo
ad oꝛdinem vel benefici eligat᷑ qui ſciat repꝛobare
maluʒ 7 eligere bonũ: JYla. vij. Exemplo ſalomonis
qui elegit oꝑarios.Q.iiij.iij. Sic in poſito eligẽdi
ſunt tales qui ſtent mẽte ad veũ erecta.¶ tuʒ ad

Kenda vo ſtanenenan oꝛdinatꝰvel bene⸗—

ficiatus colũna in der templo efficit. De quolibʒ nã
q; tali poteſt pᷣlatus ipᷣm ꝓmonens vel oꝛdinans di-
cere illus Apoc.iiij. Faciam illũ colũnam in tẽplo
ci mei.Colũna aũt ad hoc ꝙ onus impoſituʒ bene

poꝛtet. opoꝛtet eſſe erectã ⁊ directe ſtantẽ.qꝛ ad ter/

% Hf.

ram inclinata opus cipit ⁊ ſubſedẽtes oppꝛimit.
Gic in ꝓpoſito. tales ergo quiad terrenas inclinan
tur cupiditates. vel vlectatõnes. nec ſunt apte co⸗
lũne in wmo:nec ꝓbimilites in expugnatõne vicio
ruʒ. Exemplo qo pulchre ſigniſicatũ eſt Judiẽ.vij.
vbi gedeon tm̃ trecẽtos qui ñ flexo poplice.i.genn:
biberunt. ſecũ ad bellum ſumpſit cõtra vei inimicos
qui ſᷣm beatũ Grego. apoſtolos ⁊ eoꝝꝑ ſucceſſoꝛes. ſ.
rectoꝛes ⁊ eccleſie wᷣctoꝛes ſignificant.qui bñgquaz
non flexro poplice bibunt: quia du ſcripturarũ ſcien
tiam hauriũt. ſtatum ſuũ rectitudinis ad ima non
eflectunt. Iniqui nãq; dum aquã bibunt genu fle
ctunt: quia ſcripturas ſcutant᷑: ſed ad terrenoꝝ cu
piditates turpiter incuruãtur. J lli vo trecẽti ſtan⸗
tes manu oꝛi impoſuerũt. in ſignuʒ ꝙ woctrina fidei
T aliarũ virtutũ oꝛe ⁊ opere eſt tractanda.Omnem
ergo oꝛdinandũ congrue hoꝛtatur ⁊ cet ſacra ſeni
ptura. Ecci.ij. dicẽs. Fili accedens ad ſeruitutẽ dei
ſta in iuſticia et timoꝛe. Et. xvij. Bta in ſoꝛte ꝓoſi⸗
cionis 7 oꝛationis altiſſimi dei. ſta inquit pſeueran⸗
ter. ¶'Etum ad terciũ. Et miniſtretis fideliter vſ⸗
q; admoꝛtem. qꝛ nullo modoa conſpectu illius cui
miniſtrare debetis vos elongare vel abſcondere po⸗
teſtis. Vtinã ergo ita ſolliciti eſſent miniſtri i cir-
ca partẽ ſnam et miniſteria ſua vt ei placerent.ſicut
ſunt miniſtri reguz circa poꝛtiones miniſteria eos

xlvj.

tangentia. ſpecialiter quãdo pꝛeſentes ſunt. DBed

hen ce illis qui bene in vei miniſterio mnepii han⸗
ciſunt qui bonitatẽ illam cõtinuant. Et ſica imi⸗
lantur arboꝛibo illis.æ quibo dicit phᷣus.ij. vege⸗
tabilibo ꝙ pꝛimo poꝛtant poma dulcia. Secũdo p5
cia.i acida. Zercio amara. Siciſti qui in hoꝛto ec-
cleſie vel religiomis in pꝛincipio ſue conuerſationis
ſunt dulces tractabiles.⁊ tã vo qᷓ; hominib ama⸗
biles. ſeo . De quibo Sap.iiij. Fructus eoꝝ acerbi
et inutiles ad mãaducandu ? as nibilũ apti.¶ Po⸗
ni vo viri ecõuerſo ad modum motus naturalis in
cõtinuatione motus in bono intentius agunt au⸗
gmentant᷑? pꝛoficiunt. ad modũ illoꝛum quos con
ſtituit ſalomon in officijs ſacerdotum ⸗ miniſterijs
ſuis.a leuitas in oꝛdine ſuo vt laudarent miniſtra
rent.ij. Parał.viij. ¶ Mota thema. ad pꝛopoſitum.
ij. Coꝝ.vj. Hoꝛtamur vos ne in vacuũ gratiam i
recipiatis. Mota collationem ad hoc. Vl. viij.xlvij.
Item aliud thema. V. viij. ly.
Tales ad oꝛdines ⁊ bficia et dignitates eligẽdi
7 aſſumendi ſunt quales in pꝛedictis collationibus
cſcribũtur.⁊ non ꝓpter conſan guinitatẽ vel amici
tiam pᷣces vel munera. quia tales repꝛehẽdit vcre⸗
tum ſumptũ ex verbis Yero. viij.q.j. AMoyſes. con⸗
tra eos exemplũ adducens moyſi. qui filios ſuos po

Artiiil.
xlvij.

tuit inſtituere heredes in pꝛincipatu ſed noluit: um

mo extraneũ ⁊ de alia tribu elegit.ſ. Yoſue:qui⸗ le⸗
ſus naue dictus eſt: vt ſciremus pꝛincipatũ in popu
lis nõ ſanguini veferendũ eſſe ſed vite. Nota hoc
ſpecialiter. E. ij.vj.⁊.xiiij. Nec eſt pꝛo alüjs ꝙᷓ pꝛo di
gnis ſcribendũ vel rogandũ.Sicut patet. F. 1ij. xxx⸗
iij. Mec alij ſunt conducendi. Sicut patet. C. x.xix.
Et ſi tales eligerentur quales pꝛetacti ſunt cũ con/
ditionibus etiã que notantur. M. vij. arti. iij. quos
videlicet ſpirituſſanctus electoꝛibo inſpiraret. ſicut
patet de ſancto Nicolao. Nunc etiã ſicut tunc ſpiri
tuſſanctus per eos miracula oparet᷑. Vinde quidaʒ
ſapiens in hoc caſu rationabilit᷑ reſpondiſſe fertur
cuidam regi querẽti quare veus nũc non oſtẽdit tot

Exemp.

ſigna 7 miracula pꝛo platis. ſicut ſolebat in pꝛimiti

ua eccleſia. quia inquit tunc oꝛdinabant᷑ et pmoue⸗
bantur ? eligebant᷑ per ſpiritũſanctuʒ ⁊ per ſanctas

oꝛationes. Ad ſpiritũſanctũ ptinebat oſtẽdere ele⸗
ctionem ſuã eſſe bonã per ſigna ⁊ miracula fequẽtia

nolictinpantetacti ſt 0.
antignunonincögrue icetunal
gohaberur Ero r dlabioene⸗

ſnabunt ſacerhotis manns ſuas

ieſtes ſacros yt ſoacnificarent
hubenr wannenti e penlaf⸗
oͤperintentionẽ ſanctam mani
luancis er confeſſone in llisn
Ount ineccleſiam vel tanplüeccleſi
ſeytionem.eſtes inanereſanctae
ecutione. Qniaſicntreſhiciehatin
lsquterantappenſa crea abin
magiſter inbeſtoris N widepo⸗
facexal veſte haberetmacnſamn.
ſpeculumreſpiciant conſcietie.
in intetione vel yita Etſiquaͤ
lam confefſonelauent. ſinaz
mutent. Ao talem e intetionie
cnonem ſaam noo hotti ſnt
Apedem tnungreglensin wmm
taleetiß oshottarl olk
ehiſcopns ſanctifſinns n⸗
ſe Remmn laudanent
iſſinephibereſte

. eisficci
nlonntnnſtmliun
n Ns klonggrevelsbſeonet⸗
Loltzſallatteſint niniſimi⸗
kninſtmnuſu riiglanmt ſan
ias ondnigrnn lffnüat
ulterquago prelantesſint Bey
enein mi mintſteno naptirpan,
tillimcötinant etie lini⸗
ls vguid diatobs i⸗ drete⸗
ortant pona dulcu. Decicopo
ioamara. Diciſtigniin hotoee⸗
nis iuozi ſueconnerſatioyi⸗
Cahlles ,ti ro hominivan,
Ini Gop ii. Fructuo opgcad
gucandur oonibilipti ho⸗
ſosomooum motvenoturolishn
us in bono inteytiusgcvntrav⸗
unr ao oitlouumgcs
fiaſo ſoceruorum miuſterio
imeinoyt udarmntaminiſtte
Botathens ogeohoſtun.
ur pos neinpoeni grautinm di
larionen adhec Vdiß ti⸗

e erdignitatts ligiti de
elesinptichs lationdhls

Oter cnſen bintati oeloniil

Arti.ũiij.
xlix.

Pꝛdoclericalis

vt veritas pꝛobaret᷑ ſcripture.que dicit. Quẽcunq;
elegerit vminꝰipᷣe ſanctꝰ eſt. Mumeri.xvj. Seo nũc
oꝛdinant᷑.eligũtur.pꝛomouẽtur.per pꝛeces ⁊ lr̃as ve
ſtras. et wmine regine aliog magnoꝝ væ terra.Et
ideo nunc ad vos ptinet electiones veſtras oſtende
re ꝓmotiones eſſe dignas ⁊ ſanctas ꝑ ſigna ⁊ mira/
cula ſequentia.⁊ non ad wminũ um.quia nõ hos
elegit wminꝰ Baruch.iij. Nec ꝓꝑ wvmini ducatũ ad
eccliaſticos oꝛdines currũt.quia ſᷣm Berñ.in qua⸗

dam epiſtola. Currit᷑ in clero paſſim ab omni etate
⁊ oꝛdine a vctis pariteꝛ ⁊ indoctis.ad eccleſiaſticas

curritur curas tanꝙ; ſine curis quiſq; victurus ſit cũñ
ad curas puenerit. Et ꝓpter hoc coditiones habẽt
notatas.a.vij.arti.iiij. ¶ Amici etiam illoꝛũ qui

illos ad oꝛdines vł religiones ſeu beneficia exponũt

vt neceſſaria habeant m carnem ſunt ſicut qui po⸗
nunt infantes ſuos ante oſtium hoſpitalis vel eccle
ſie.vt ve hoſpitali nutriant᷑ quos ipi nutrire nolũt.
Et ſicut qui ponunt poꝛcos vt impinguantur. Ita
nullam differentiã vident᷑ facere inter filios filias
et nepotes ex vna parte ⁊ poꝛcos ex alia:niſi q; ſicut
onunt poꝛcos in nemoꝛe ad glandes.ita ponunt il

os in eccleſia ⁊ religione nõ vt fructificẽt ſed vt fru

ctus colligant tempoꝛales ⁊ ditentur ⁊ incraſſentur
Quãdo ergo illi qui olim in eccleſia ⁊ religione po⸗
nebant᷑ vt penitentiã agerent ⁊ fructificarent ꝓ bo⸗
no fructu quem in hoꝛto dñico pꝛotuleruntr:vtpote

a bono hoꝛtulano plãtati.ixpᷣo et parentibo qͥ olim

pꝛo talibo filios ſuos ⁊ cõſanguineos in religione po
nebant in regno remunerabũtur. iſti eradicabũtur

⁊ expellentur.quia omnis plantatio quã non plan⸗/

tauit pater meus celeſtis eradicabit᷑:. Math.xx.
Requiri?᷑ ergo intentio munda:tam in ꝓmotis 2
oꝛdinatis ꝙ;ᷓ etiam in ꝓmotoꝛiba⁊ oꝛdinantibus. de
qua licet in parte tactũ ſit.S.eo.c.ixxvj. Illud tamẽ
antiquũ non incõgrue videtur addendũ exemplum
qð habetur Exo.xxx. labio eneo.i.lauatoꝛio in qͥ

lauabant ſacerdotes manus ſuas ⁊ pedes acceptu⸗
ri veſtes ſacras vt ſacrificarent. In quo potiſſimuʒ

habetur wcumentũ æ pedib affectionis mũdan⸗
dis per intentionẽ ſanctam manibo operationum
lauandis per confeſſionẽ in illis qui ingredi inten⸗
dunt in eccleſiam.vel templũ eccleſie per oꝛdinis ſu⸗
ſceptionem.⁊ veſtes induere ſanctas per oꝛdinis ex/
ecutionẽ. Quia ſicut reſpiciebãt in quibuſdã ſpecu
lis que erant ondenl circa labiũ illud ſicut recitat
magiſter in hyſtoꝛijs vt videre poſſint ſi aliquam in
facie vel veſte haberẽt maculam. Ita iſti diligenter
ſpeculum reſpiciant conſciẽtie.ſi aliqua ſit macula
in intẽtione vel vita &t ſi quã inuenerint in vita il
lam confeſſione lauent.ſi quaʒ vᷣo intentionẽ illam
mutent.d talem em̃ intẽtionis cuſtodiam ⁊ dire⸗
ctionem ſacra nos hoꝛtat᷑ ſcriptura dicens. Cuſto⸗
drpedem tuũ ingrediens in wmũ wmini: Eccls. iiij
Ad talẽ etiã eos hoꝛtari ſolebat intentionẽ qui⸗
dam epiſcopus ſanctiſſimus magiſter Johanes le
Monumuta quondã laudanenſis qui accedẽtes ad
oꝛdin es diſtrictiſſime ꝓhibere ſolebat ne quis ad oꝛ
dines accederet pᷣncipaliter in intẽtione habens ali
cuius rei tempoꝛalis emolimentũ. Hoc inſuꝑ om̃is
ratio dictat ꝙ videlicet ſpiritualia in intẽtione pꝛo
ponantur tanqꝙᷓ dignioꝛa ⁊ durabilioꝛa. etiã quã
v oꝛdines recipit intentionẽ habeat oꝛdinis actuʒ
exequẽdi:aliter enim oꝛdo ille vanus eſt.qui vebito
actu ⁊ vebito caret fine. O etiam quãdo beneficiuʒ
recipit eccleſiaſticũ intentionẽ habeat ad idem be⸗
neficium oꝛdinari:aliter em̃ beneficiuʒ ⁊ omnes fru⸗
ctus male recipit: ſicut patet ꝓ vœcretaleʒ li.vj.ti.de
electione.c.cõmiſſa.ſuper qð.c.dicit gloſa Johᷣ.an/⸗
dree.ꝙ licet quãdo beneficiũ ſuſcepit intentionẽ ha

pj'.

buerit oꝛdinariad illud.ſi poſtea intentionẽ mutet
extunc inopit eſſe poſſeſſoꝛ malefidei.⁊ tenet᷑ ad re⸗
ſtitutionẽ omniũ fructuũ extunc perceptoꝝ. Nota.

A. ix. xv. ¶ Beo heu nõ obſtantibo ralib exemplis
pꝛeceptis ⁊ cenſuris multi beneficia fructus bene
ficioꝛum ꝑ annũ occupant.non oꝛdinati.nec inten-
tionem habentes oꝛdinari ad illoꝛum dãnationeʒ.·

Plures etiã ea que ad ſtatum ſuũ vel oꝛdinẽ perti⸗

nent exequũtur ad modum pauperum qui ad eccle⸗
ſias mane veniunt.vt elemoſynas petant et luerum
requirant de introeuntib ⁊ non ꝓpter vei amoꝛem.

Sic pꝛebendati quiad matutinas miſſas vel alias
hoꝛas veniũt non ꝓpter vei amoꝛem vel veuorxionẽ:
ſed ne diſtributiones amittant qui illis tm̃ deben⸗
tur qui hoꝛis talibo perſonaliter interſunt.¶Plu⸗
rimi ad oꝛdines ⁊ beneficia veniunt eccleſiaſtica ad
modum quo aſinus legit᷑ in fabulis veniſſe ad wmi
num ſuũ. Fingitur gince aſinne videns canem ꝓpter
ludum ⁊ adulationes ſuas quas womio ſuo fecit ei
applaudẽdo ⁊ pedes ſuper eũ ponendo. honoꝛatuʒ
bene paſtum ⁊ in camera wmini bene cibati.Co⸗
gitauit ꝙ idem faceret ad hoc ꝙ idem cõmoduʒ re⸗
poꝛtare poſſet:vvmino ergo ſuo ſemel intranti.aſi⸗
nus occurrit ⁊ ad modũ canis os cum ſoꝛdidiſſimis
pedibus eleuãs ſuꝑ wminũ poſuit.ipᷣm turpiter fe⸗
dando. At ille aſinum inſanire eſtimans clamauit.
ipſũq; tãtũ verberari fecit ꝙ pellis nõ valuit obolũ

Exemp.

Ita nõnulli rudes ⁊ illr̃ati ſicut aſimi vidẽtes oꝛdi⸗
natos bñficiatos atq; aliquos religioſos a oꝛi-

ginaliter honoꝛatos. ditatos. laute cibatos ? bñ in
dutos: cogitant ꝙ volũt oꝛdinari ⁊ beneficia ⁊ reli
gionem habere vt ſimilia ↄſequãtur cõmoda ad pꝛe
dicti aſini modũ: oꝛe polluro in miſſa ⁊ pedibo ſoꝛdi
dis in oꝛdinis ſuſceptione:deũ tangũt.⁊ q̃ntũ in eis
eſt maculant. Gup quos ideo vus clamat Yoh. vj.
dicens. Amẽ amẽ dico vobis.queritis me.non qꝛvi
diſtis ſigna:ſed quia mãduca ſtis ex paniba ſatura
ti eſtis:opamini nõ cibum qui perit ſeo qui ꝑmanet
in vitam eternã. Sup qua auctoꝛitate dicit Ereg.
Per eoꝛũ inquit ꝑſonam veus illos intra eccleſiã xæ
teſtatur.qui ꝑ ſacros oꝛdines ad eũ appꝛopinquã⸗
tes nõ eiſdem oꝛdinibo virtutũ merita: ſed ſubſidia
vite pᷣſentis exquirũt. Mec cogitant in viuẽdo quid
imitari vbeant: ſed que ſtipendia ꝑcipiendo aſſe⸗
quant᷑. Ita timendũ eſt ꝙ illo aſino peius flagella⸗
bunt᷑:qui teſte pᷣs.lxxij. In laboꝛe hominũ non ſunt
ideo cũ hominiba nõ flagella bũtur ſeo cũ wmonibo
Nota. P.qxiij. xxxj.Et. R. v.vD.
Patet ꝙ niſi bonãᷓ habeant intẽtionẽ pꝑiculoſe
oꝛdinant᷑ poſito inſuꝑ v neceſſitate eſſe ꝙ bonaʒ et
ſincerã ha beãt intentionẽ:nõ ſufficit niſi etiã bonũ
⁊ certũ habeant titulũ.qꝛ ſicut veꝰ intentionẽ.ita ec
cleſia ⁊ eccleſie leges requirũt titulũ. Sicut patʒ tã
ex vecretis iã allegatis.S.eo.c.xxxix.qꝙ; etiã ex vccreta
li.li.iij.ti.ve pꝛebendis ⁊ dignitatibo.c.nõ liceat.vbi
quolibet epᷣo ſic dici᷑. Suoꝝꝑ alteꝝ eligat vel non
faciat clericos vłſi fecerit œt illis vñ viuere poſſint
Ex quo ptʒ ꝙ niſi habeat vnde viuerepoſſint ð ſuo
ſicut ptʒ ibidẽ.c epᷣs.oꝛdinãs tenet᷑ eis in neceſſarijs
ſicut aperte ex illo oſtendit capitulo. Cum q̊ pꝛimũ
caplin oꝛdinet ꝙ habeãt vnde viuere.⁊ ſcoᷣm idẽ ve⸗
lit in effectu.ptʒ illi male oꝛdinãt ⁊ oꝛdinant᷑ quã

v oꝛdinatꝰcoloꝛatũ habet titulũ:apparentẽ videli

cet ⁊ nõ exiſtentẽ.qui quidẽ oꝛdinantẽ ⁊ clericos ſu⸗
os nõ latet:nec in foꝛma nec in aceſſiõis ſeu wnatio
nis modo.vel effectu:q;ꝛ fama ⁊ rei euẽtus taliũ titu
loꝝ oſtendit veritatẽ. In quo caſu licet oꝛdinantes
quo ad mundũ ſint exonerati.qꝛ in regiſtro redigũt
ad cuiꝰtitulũ quiſq; oꝛdinat᷑:quo ad deũ tñ excuſati
nõ vident᷑qꝛ iura volunt ſicut ex allegato patet ca⸗

Arti. v.

Mꝛdo clericalis

pitulo. Mõ liceat. ꝙ ð titulis ſuis viuere poſſint.qñ
ergo titulu habent æ quo nũꝙ;ᷓ venariũ vel vniꝰan⸗
ni ſuſtentationeʒ recipere poſſunt. nõne talis titulꝰ
in fraudẽ datur ⁊ recipit iuriũ eccleſiaſticoꝝ. ¶ Dʒ
epiſcopi vel eoꝝ clenici ad tales recipiẽtes vel oꝛdi⸗
nantes clericos reſpõdent ſe excuſantes. ꝙ in exami
natione illa. tituloꝝ et oꝛdinandoꝝ ſunt vt publica
perſona.⁊ tenent᷑ credere ſigillo autẽtico alicuiꝰmo⸗
naſterij vel pꝛioꝛatꝰad quẽ quis per l̃as ſigillo mu
nitas intitulat᷑:vel etiam teſtilv:qui pꝛo aliquo ⸗
ponũt iurati ꝙ titulus ſuꝰ eſt ſufficiens.licet cõtra⸗
rium ſciant vt pꝛiuata pſona.Et ponunt exempluʒ
⁊x iudice qui æbet iudicare ſcm allegata:nõ obſtã
te ꝙ, contrariũ ſciat eſſe verũ.Et ad dictuʒ illoꝝ ro⸗
boꝛandũ vcretalem adducũt. Iij.ti. xxxj. e officio
oꝛdinarij.c.ſi ſacerdos.que ↄtinet ꝙ ypeſciuit vt de⸗
us ꝙ iudas fuit malus.tamẽ noluit eũ a ↄmunione
publice repellere.Mis vo in generali reſponſio ſuffi
ciat.que habet᷑ Y.ix.xxxj. ¶ In ſpeciali inſuꝑ ve o2.
dinandis loquẽdo non videt ꝙ reſponſio illoꝝ ſuffi
ciat. ¶ ꝛimo ꝗꝛ licet e quolibet vebeant pᷣſumere
ꝙ ſit bonus.niſi ſit contrariũ pꝛobatũ per regulã in
nis in. vj. Mon tamẽ hocpᷣſumere habeo:quãdo cũ
illo habeo aliquio agere. Mon em̃ ex tali pᷣſumptio⸗
ne eſt ei filia tua danda:ſed vebes ſcire ꝙ ſit habilis
anteq in officio ponat᷑.ꝙ habilem requirit pſonam
⁊habilitatẽ eius diligent inueſtigare.s maxime vbi
tituli ſunt ſuſpecti:vtputa. qꝛ aliqua wmus religio
ſoꝛum vel laycus dñs.vel quiſcũq; alius tales dat ti
tulos ve quib intitulati nũqᷓ; gaudebũt. quia etiaʒ
qnq; tot dant ꝙ plus aſcenditvaloꝛ titnloꝝ qᷓ patri
moniũ qo habent. O aũt peccãt recipiẽtes ⁊ ad ta⸗
ſes titulos oꝛdinãtes:patet ex lege ciuili in. ff. vete⸗
ri.li.xxij.ti.xæ teſtibo.l.teſtiuʒ fides..tu ma gis ſcire
potes. Vbi impatoꝛ cuidã querẽti qualis requirat
fides in teſtibu.reſpõdit dicens. Tu magis ſe reßo⸗
tes ⁊ ex ſignis ⁊ nutib⁊ verbis potes in eis duplici⸗
tatem ⁊ variationẽ vpᷣhendere.quã ſi dephenderis
eis fides adhibenda nõ eſt. YIta in ꝓpoſito. ſi velint
cõditiones teſtiũ lr̃aꝝ ⁊ tituloꝝ inueſtigare.inueni⸗
rent ꝙ totũ fraudulentũ: quia requirit ad hoc ꝙ ti
tulus ſit bonꝰ ꝙ ſint in poſſefſione tituli. Ita q non
ſolum habeant actionẽ ad titulũ ſed ꝙ iam habeat
tituli ſui poſſeſſioneʒ. Hoc em̃ pꝛimo ꝓbatur qꝛ lite
pendẽte væ aliqua eccleſia nõ æbet quis ad titulum
talis eccleſie oꝛdinari.licet actionẽ ad illam habeat
quia nõ eſt in poſſeſſione.( Becũdo quia ꝑ pꝛoui⸗
ſionem pape quã quis habet in aliquã eccleſiam ad
pꝛimã vacaturã no ebet quis oꝛdinari Stu cũq; p⸗
uiſio bene ↄcipiat᷑.quia nõ eſt in poſſeſſione illiꝰ ec⸗
cleſie:ſed ſolum erpectat actionẽ pendentẽ habet.
¶Kercio qꝛ ad hereditatẽ paternã qᷓtũcũq; pater
te certũ faciat ꝑ feudum talliatũ:vel quonis modo.
nõ poteris oꝛdinani anteꝙᷓ in poſſeſſione fueris illiꝰ
hereditats. Ratio in omnib iſtis eſt:qꝛ oꝛdinatus
Ebet ſtatim habere vñ viuere poſſit: ſicut patʒ ex il
la væcretali. in li. iij. ti. e pꝛebẽ c epᷣs. vbi ſic dicitur.
Epus ſi aliquẽ ſine certo titulo e quo neceſſaria vi
te pꝑcipiat oꝛdinauerit. tãdiu ei neceſſania ſubmini⸗
ſtret wnecin aliqua eccleſia aueniẽtia ſtipendia mi
litie clericali aſſignat. Miſi tfalis oꝛdinatꝰ e ſua vel
patna hereditate ſubſidiuʒ vite poſſit habere. Nec
vider᷑ contra hoc qð dicit᷑ in œcretali li.iij.ti xxxviij
iure patronatꝰ.c.poſtulaſti. In quo querit vtrũ
ſacerdos ad titulũ ſue eccleſie poſſit aliquẽpᷣſentare
inreqſito pꝛono.Et ſi ex tali pᷣentatõe aliqð pꝛono
piudiciũ fiat quo minꝰ poſt moꝛtem illiꝰ ſacerdotis
aliũ ad illuo pᷣſentare poterit. Et ſi reſpõdet ꝙ ſi ſi⸗
ne aſſenſu pꝛoni pᷣſentauit.nullũ pꝛono pꝛeindiciuʒ
generat᷑.non dicit tamẽ ꝙ talis pᷣſentatio eſt bona.

OD S Pf.

quia nec ve pᷣſentatõe ſeu titalo tali fit queſtio ſ ſo⸗
lum ve pᷣiudicõ.¶ Erx pᷣdictis ergo ſequi videtur·
nullus oꝛdinari debeat niſi ſit in pacifica poſſeſſiõe
illius reiad quã oꝛdinat᷑. Ao wcretalẽ vo illoꝝ re⸗
ſpondet᷑. ꝙ xpe noluit iudaʒ diffamare.nec ſacerdos
bet talẽ væ quo ſcit vt væus ꝑ confeſſionẽ:ſ̊ caſus
æ titulis nõ eſt ſimilis.qꝛ non ſolũ mihi.ſeꝰ ⁊ omni
bus ↄſiderare volentibo cõſtat tales titulos eſſe va⸗
nos ex coĩter accidentib.que vehemẽtes inducunt
euidetias 1 pᷣumptões.ĩmo qð plus eſt oĩbo ex certa
conſtat ſoẽtia. ꝙ maioꝛ pars oꝛdinatoꝝ nõ eſt in ps
cifica poſſeſſiõe illiꝰ rei ad quã oꝛdinat᷑. Et ideo qñ
a diuinis ꝓpter illoꝝ mala facta ſuſpẽdunt᷑.opoꝛtʒ
eos latrocimia vt dicũt exercere.

¶ Wio quales aditõnes reqrunt᷑ in oꝛdinãdo qᷓtũ Arti.vj.
ad interioꝛẽ intentionẽ. etiã oꝛdinis ingrefſum. in lij.

hoc articulo oſtẽdere reſtat: quales in eo requirunt᷑
ↄoditiones ꝙᷓtuʒ ad oꝛdinis executionẽ.¶ Ve aut in
enerali ſunt due.quaruʒ pꝛima eſt neceſſaria ꝓpter
eipᷣm ſecunda ꝓpter pꝛorimũ.d Pꝛopter ſalutẽ vVo
Aꝓpꝛiꝗ in ſpeciali duo in eo reqͥrunt᷑.videlicet mũdi⸗
ca ⁊ ſpũalis foꝛtitudo. Pꝛopter ꝓximũ etiã duo in
illo ſunt neceſſaria.honeſta conuerſatio. ⁊ wctrina.
Pꝛimũ oſtendit᷑ pꝛimo ꝑ exemplũ miniſtris alio
rum mminoꝝ in quibo videmꝰ ꝙ multis exiſtentil-
alicuiꝰ dñi miſtris.quoꝝ aliqui ſunt in cãpo ad ru⸗
ra.aliq in ſtabulo.aliqui in co na.⁊ ſic vᷣ alijs. In⸗
ter ques requirũt maximã dñi honeſtatẽ exterio⸗
rem mũdiciã in his qui eis ſeruiũt in menſa ⁊ in ca⸗
mera. Sic multis exiſtentiv imiſtris in diuerſis
artibo mechanicis ei fidelit᷑ ſeruientib. maioꝛẽ reqͥ⸗
rit mũdiciã interioꝛẽ in his qui ei ſeruiũt in mẽſa al
taris ⁊ in camera ecckłie in ſtatu alicniꝰoꝛdinis. Jðo
ſ ignãter dicit ij. Paral xxx. q ſacerdotes atq; leuite
ſanctificati ſteterũt in oꝛdine ſuo 2c. Et hoc rõnabi

le videt᷑.qꝛ qui debent alios mũdare ⁊ oꝛnare.ſint in

ſe pꝛins mũdati oꝛnati vt eis poſſet veracit᷑ dici
illud: Meemie xij. Mũdati ſunt ſacerdotes ⁊ leuite.
⁊ mũqauerũt populũ ⁊ poꝛtas ⁊ murũ. Hoc em̃ an⸗
tecedẽter requirit᷑qꝛ ab imundo quis mũdabitur:
Ecẽc̃i.xxxiiij. ¶ Aliter n.nõ oꝛdinate alios mũdãt:

ſicut nec ſoꝛdidas habẽs manꝰ. ſedð ſeipos ↄſumunt

⁊alios coꝛrũpunt. ¶ Pꝛimũ patet. qꝛ ſicut candela
dum alios illumĩat ſeipam ↄſumit. Svi etiã a tergo
lumen tm poꝛtat᷑ tm̃ ſequentib ⁊nõ ꝓdeſt poꝛtanti
quia ipᷣe in foueã cadit: ſed alios a caſu conſiłilibe⸗

rat.· Ita talis pſona eccfiaſtica qͥ alijs luces in ſeun

mũdus eriſtit. alijs bona ↄuerſatõe lucẽdo ducatuʒz
pꝛeſtat.⁊ ipᷣe imunde viuẽdo in foueã cadit inferni.

ecundũ etiã patet.qꝛ ſicut oculus ĩmundus et liij.

ſpeculũ infectuʒ diligent᷑ viſa.oculos coꝛrũpunt in⸗
tuentiũ vultũ diſtoꝛtũ apparere faciunt. Ita oꝛdi
nati qui ideo oculi dicunt q; alijs viam 1 vncatum
oſtendere vebẽt.Et qꝛ ſicut macula citiꝰapparet in
oculo ꝙᷓ in pede. Ita ⁊c.¶ Et ſicut ibi macula citiꝰ
apparet. Ita leſio citiꝰ?⁊ grauiꝰ nocet in ſubiecto ꝓ⸗
pꝛlo.¶ Quia ſicut grauit peccat qͥ calicẽ veo conſe
cratũ ceiq; miſterio oꝛdinatũ in lutũ ꝓijcit. Srauiꝰ
vo qui illũ in lutũ pꝛuno ꝓijcit.⁊ poſtea cũ illo luto
ſo ⁊ vturpato celebꝛat. Ita layci grauit᷑ peccãtqui
coꝛda ſua in lutũ ꝓijciunt peccati.ipſamq; ſpũaliter
ĩmundã faciunt.verificãtes illud Oſee.vilij. Factus
eſt iſrł in nationib Nen vas imundũ. Srauius tñ
viri peccant eccleſiaſtici qui coꝛda ſua in lutũ pꝛoij⸗
ciunt peccati. poſtea illa imunda vaſa vi offerunt
mĩſterijs. Nota ad h̊ auctoꝛita tẽ. E. vj. xxvij. ¶ De
cundo idẽ oſtendit᷑ per exemplũ cſap hyro.cuiꝰ vir
tus nulliꝰdicit eſſe valoꝛis niſi mun ecuſtodiatur.
Ita nec oꝛdo ſacerdotalis ſeu clericalis.qꝛ ᷣm bea⸗

tum Grego. ſicut aqua baptiſmslis ad celum mit⸗

dano lllato reſ⸗ ene

oné vant Danu .
atoccaſione d iniana G

orcotlor vi rod
nentfiatadeſcltanen
ſegetes nagrort.
Belgnſtnuigettain
acenalt, naloerehlo oveniand
Ar doͦno reſpocbit. feheonnr
ſed eti pyerſo ſuſtinebit ckepl
tena E vi. . (Tüergoluns
us oquoques popnlopotani
tis vonot. quod guſtuz velviſum
poſſitſcutpt; C.tl rem
biotiner o egt. Aum ſupr
thesommslegionu mulntugoc
Chuitate wcemmuns xt nullus oino
poalliſpolluat vel prios oubllco
Unceſtet inecad balneandus velalu
glisnudus incedatnealios ad übe
tmemtes (Duicerüälegiſtzad
Jurad öſens Rrinet Poſitiͦ lepg
idfumnni necdinſ
neeinsfigtquominb nanigeknd
legesad hocTi pj. Wiene
kanta unurüt dlligena neqguee
iclagacorhaupotnk aͤl
bann iectaih
cetlaſ quibuſc
Ulgantes qnomins 9 orti dn
tumimpeclrent. Ouzzto magte

nonlineſto 7 Ethoc,oih
talog nicrer onareſiri,
At vais pofſet trnaria
atiſuntſacmitu riuit⸗
Hontvs muri Hycmmfan⸗
inunoonssmidhin.
no oninate olioo nigat:
mon? ſeo ſayosoſumunt
iur elicut andels
nolumit. Düenägtergo
tid nd vdcſtponant
Daliosa Cn cOnſilide⸗
ſticz alis Mcisinſeün
onerſatdelocedo ducariz
edo infones acitifent.

geſinroculus inunctecd li.

t viſaoclos tipont in⸗
ioppergrelzcnt Mord
vnt gtolis tum 0ntn
ſcurnacllacin ppentin
(Et iatibinnchladit
crui oct ſibnn⸗
t taat ialce nond

utiin otiſgiict Gfeni
hpüat.100

uuchiloluto

liiij.

lv.

Pꝛdo clericalis

tit baptiſatũ ipſa in cloaca veſcendẽte. Ita malꝰſa⸗
cerdos alios haptiſando abſoluẽdo 7 wcendo. et
hmõi circa alioꝝ vtilitatẽ ſancta opera exercendo.
Gecundũ etiã oſtẽdit᷑ exemplo pugilis.qui ſicut
pnanaret mnnget vt foꝛtiꝰpugnet. Ita ſacerdotes
in ſignu ſpiritualis foꝛtitudinis pugne inungunt.
vt foꝛtiter in illis ſe habeãt. illi æ quibo dicit Iſa.
xl. ARutabur foꝛtitudinẽ. qua mutata manẽtes in
oꝛdine ſuo pugnabũt:ſicut ptʒ Judic.v.¶ Terciũ
inſup v auerſatõe quo ad alios patet. qꝛ ſicut non
ſufficit ſoli ꝙ in ſe ſit coꝛpꝰclarũ.niſi etiã ſit lumino
ſum ad extra. Ita n oſto E ſicut mõſtruoſuʒ ⁊
ↄtra naturã eſſet ꝙ celũ ⁊ coꝛpoꝛa celeſtia inferioꝛa
nõ illuſtrarẽt:ſed potiꝰobſcurarent. Ita in ꝓpoſito
æ clericis qui vocant᷑ lux mũdi.q; mii illuſtrent bo

nis exemplis. ↄtra rationalẽ naturã facientes pec-

cant. Oi vVo ipᷣm qð peius eſt malis exemplis obſcu
rent ⁊ igne peccatiquẽ in ſe ⁊ in alijs accendũt.oↄbu⸗
runt.⁊v dãno coꝛaʒ veo reſpondebũt.Sicut patet p
legeʒ ciuilẽ in. ff. veteri.li.ix.ti.ad.l.aquiliã.l.qͥ occi
dit. S. in hac. In qua cõtinet᷑ ꝙ ſi quis tꝑe ventoſo
ignẽ in ſtipulã ꝓpꝛia ponit.ſicut moꝛis eſt in aliqui⸗
dus ptibo:vbi poſt mefſiões ſtatim ſtipulã ↄburũt.
et ille ignis vineas.nemoꝛa wmos.vel quecũq; alia
vicini ſui ↄbuſſerit:qui ignẽ in ſtipula ſua poſuit.e
dãno illato reſpõdebit.q; ibi in textu habet᷑ ꝙ qui
dat occaſionẽ dãni.dãnũ dare videt᷑ Huic legi con-
coꝛdat lex vei Exo xxij.dicens.Si egreſſus ignis in⸗
uenerit ſpicas ⁊ obuſſerit aceruos frugũ. ſiue ſtan⸗
tes ſegetes in agro:reddet dãnũ quiignẽ ſuccendit.
