tum eſt.ij. Mach.iij. ¶ In oibo his exemplis nibil
aliud oñditur:miſi ꝙ exemplo vmone et operibo erꝰ
per edicationem ſpiritualem wmum tuam wmie
cet ſanctitudo:In pſal.xcij.Et ſicut dyaboluʒ ſic
expulſũ reuocãt ad templum materiale/ qͥ ſẽctitate;
vmꝰ vi tractõnibo ⁊ vanis garrulatõibo ↄfundũt

evlj.

igani
,ſulentenmnk ſih
lihtlen igun
etipli nechin dic

ihoſdclire,

or.
Niagiuthinn

n incj rnoll h din nob

Arꝰ.iij.

* ix.

Exemp.

Exemp.

Biecut pʒ de ſãcto ð quoe fert᷑:ꝙ vidit dyabolũ ſeri Exemp.

bentẽ verba dnaꝝ mulieꝝ in ecclia colloquentiũ: ſic

5

ii. vocabit

ſbueiſinn ojtr tlui
ngin en uimh oficisde

iter hoim innbi honeſts en
elpapeſpbie bonheſt rſlenter el
teiftcopants auetisdilplicrre
nagisinpftuegisctemnl guſud
ginecceſisad nian otllitati vn
famneceſicatepfs ei dignatur
ruin relinias ois ſanctitas bioſt
ſoli ancntas bi oñuß etis lou
Ieclleſi eñeſtwmnus 1meſo y⸗
ſata. Qui omni oie ſamel/ ꝛaliin
loci frequentat/vbirefiat coꝛp?
ſctoni gi famelia ſunt nteuit gn
Oapona garrulare Vi: dicutnon
uliofene. Ouato ſotton waeſt
ſluttcunititct itireunt tedeetl
deputati ſepd freguentaretmnecciͦ
hencfneſcin
ed mni diſpeli
ins Pclöcamlatronun
tge calya pialantütemyl
fhonntünmmninacen
nmſite In boc ltino arnch oii⸗
ditlivdinir une Eed
ntbolnlttele oñditpun

ode Lepll materialis fegnintq,
arine ſolisan uteſtmg i⸗
ſicin Aigentönehen ron Abet eẽ
PNemgecöito docts camanes
naꝛctlamdurampnſameiunpone⸗

nenipinprimit opis⸗ N

Badaudauitate gethobabisango⸗
An miimihih ipanmge
titechins Ndicaturi: gatizoblath
ut erigere , g., lacnit Glolg iter
nrerbaliatoes tipli hilip hin
Atafſimenhilenggrenhitneri
arpemniapiß agi go ſicni⸗
tagtempli ſancũſi w Asklij
niolanoner reconallatoneſen e⸗
atenalis oſtendit niolatio ꝛrecd
iaſßetum er effatia et inoſo in
wdicatönetepli malis oditu⸗
lenaſequci dedicatiöem Effec⸗
tmplingligcſfugg unnun
ap doc goͤſanbithtüs Otcon
Gmn qvedu ecckig infegg hereſani
1d vſizppinnop opranet alti
dama poꝛciinter Meinntei
e:ofdens gllo Meon N 9
721 onct am e e
lte igi inn

lalt. crabat
ii inſlir ir r n

roimmartſeun rullocumtll

X.

Exemp.

Ar v.

Exemp.

xiij.
ESxemp.

Degicatio

etlaʒ ad tẽplũ ſpũale:necmix/qꝛ ſicut oĩa verba oꝛo
nis ⁊ vtilitatis in ecchia dicta in libꝛo vite ſcribũtur
vt inde remunerent᷑:Gic oĩa verba mala vana 7oci⸗
oſa in loco ſancto dicta:in libꝛo moꝛtis ſ. cribũtuꝛ:vt
inde puniant᷑. Et qꝛ poſuerũt idolũ in tẽplo dñi.iiij.
HReg.xxj. nec mirent᷑ de hocjqꝛ v oĩverbo ocioſo etiã
in loco non ſancto dicto:reddet rõneʒ xpo teſte.Tã-
ta eſt etiam iſtius vedicationis efficacia⸗ virtus ꝙñ
ſolũ vemones vt dictũ ẽ fagat:verü etiam vſus Ppho⸗
nos de loco ſancto excludit:qð pʒ hoc quod ſcribit
btũs Gregoꝛiꝰli. vyalogoꝝ: ⸗ cum qͥdã poſuiſſet ci⸗
ſtam cũ grano in ecclia quadã ſuꝑ tumbã equicijvui
cei:ſubito oĩ ſine hũano adiutoꝛio di vtute eiecta ẽ
a ceo: qͥ in hoc ope eñdere voluit/ꝙ loca po œdicata
in ꝓphanis vel ſecularibo officijs occuparinon ebe⸗
rent. Sicut nec calices/nec coꝛpalia:ſic nec etiã pal⸗
le altaris / vela vel coꝛtine: nec etiã vaſa lign ea ecclie
in vſus ſclares expedi vebent in coqͥna vetaners pa
ſtinandis. Pꝛobant᷑ hec oĩa e cõſe. diſt. ..c. ligna. 7.c.
alraris. Multũ cõtra hoc facere vident?/ qui in eccle-
ſia merces ponũt:⁊ bꝛa ſum ſiccãt:ciſtis ⁊ hmõi re⸗
plent qpð nõ væcet:niſi tpe guerre maxime:qꝛ xpᷣs con
traniũ wocuit facto exemplo. Facto vbi eiecit vendẽ
tes emẽtes ve tẽplo: Aar xj. quaſivolẽs locuʒ ſibi
eg icatũ a ſecularib pᷣſeruare occupatõnibo⸗ .
¶Igdem wcuit ibidẽ dicẽs: wmꝰ mea wmꝰ? oꝛonis
vocabitᷣ¶ Mec ſufficit locus cæo vdicet᷑ vel recõ
ciliet᷑/niſi etiãẽ poſtmodũ oꝛnet᷑ veneret᷑ et frequẽtet᷑.

.

Munet᷑ dico onamẽtis ⁊ libꝛis 7 lũinaribo: veneret
frequẽtet᷑ hoĩm inibi honeſta ↄuerſatione. Doc eniz
rõ dictat:ꝙ ſi in pñtia regis terreni pngie vel fraãcie⸗
vel pape/hoĩes honeſte ⁊ ſilenter ſe ha erẽt:nõ loq̃n
tes/ nec oꝑantes que eis diſplicere crederent:quãto⸗
magis in pñtia regis etermi:qui ſub ſacfi ſ- pecie vbi⸗
ꝙᷓ; in eccle ſijs ad nẽam vtilitatẽ vult reſeruari:⁊ ꝓpt
nram neceſſicatẽ pñs eẽ dignatur. ꝓpter etiam ſãcto
rum reliquias oĩs ſanctitas thioſſendi wæbet:et non
ſolũ ſanctitas ibi ondi:ſ̃ eti locus frequẽtandꝰeſt.
In eccleſia em eſt wmus ⁊ mẽſa ꝓ aĩe refectõne oꝛdi
nata. Qui g̊ ommi die ſemel/ z aliquotiens bis vl ter
locũ frequentãt/vbi eficit᷑ coꝛpꝰ:⁊ intãtũ coꝛpis re⸗
fectioni qñ fameliciſunt intẽdũt:ꝙ nõ vacat eis cir⸗
ca vana garrulare:Vnñ dicũt non vacat mibi mõ 3
talibo oferre. Quãto foꝛtiori rõne ſi iuſticiã xei⸗ ale
ſalutẽ eſurirẽt et ſitirent vt veberẽt: locũ ale refectõi
deputatũ/ſepiꝰ frequentarẽt:nec eũ Circa imꝑtinen-
tes locutiones vel effectus/vel opꝑatõnes occuparẽt
faciẽdo wvmũ ci ſpelũcam latronum et wmũ nego⸗
ciationis.
Et qꝛ culpa violantiũ templũ ci ſpñjale jvelnon
Honorantiũ materiale: vt veberẽt:nen væbet inulta
trãſire. In hoc vlrimo articlo oñdere reſtat quomõ
oẽs tales punit:⁊ talẽ oñdit punitionem.i Pena 5
taliũ pʒ pᷣmo p hoc qð ſcribit btũs O.ꝛego:niij. ya⸗
logoꝝ.ve quodam viro lubꝛico cui nomen erat Va⸗
lerianus. ſic moꝛtuũ/epᷣs loci pᷣcio accepto in ecclia
ſancti Fau ſtini martyris poſuit martyr vo nocte q⸗
dam eccleſie cuſtodi pcepit ꝙ epo diceret:q illas fe⸗
tidas carnes w ecclia ſua eüceret. Cuſtos vo epo nũ
ciare timuit.Epᷣs vo. xxx. die inopina to moꝛituꝛ.hic
pẽſari põt:qᷓindigne locũ ſanctũ occupauit:p qͥ etiã
qui eũ ibi poſuit:tãſubita moꝛte ꝓcuſſus ẽꝛnecẽ dua⸗
bium quin a tẽplo glie eum vus eypulerit:queʒ pꝛo

matenalitẽplo reputauit indignũ. Jdẽ ſcꝛibit eodẽ

libꝛo ve quodã alio lubeico cuinomen erat Tlalenti
nus in ecclia ſepulto:quẽ cuſtos eccleſienocte q̃dam
vidit a duob tetrimis ꝑ pedes ðᷣ eccleſia extrahi/ in
cuius rei teſtimoniũ/q; viſio vana non fuerit:in cra
ſtino ſepulchꝝ eius vacuũ inuentũ fuit. Patert ergoe

ꝙ illis tm ꝓdeſt in locis vei æ ſanetoꝝ ſepeliri pꝰ mo⸗
tem:qͥ apnd veũ ſanctos illud meruerũt dũ vixerũt
Item in eodem libꝛo ſcribit quodã alio in loco
ſancto ſepulto: e cuius tũba ignis viſibiliter aſcen⸗
dens:totã ſepulchꝛi terrã ſimul ciũ coꝛpe combufſfit.
⁊ clamoꝛ in igneaudiebat᷑ Ardeo:adeo. ſdenſandij
eſt inqᷣt brũs regori/in qua pena aĩa tuc erat:ex⸗
quo coꝛpus ſic ardebat.nõ debet talia locaꝓ coꝛpo⸗
rum ſepultura væſiderare:qͥ ſic vixerunt:ꝙ du viue⸗
rent/ea nõ meruerũt:qð tñ ſi peterẽt:a fideli viro ne
gani veberent. ¶ Bed heu pecunieobediũt oĩla. VIñ

fabule hñt ꝙ quidam aſinu ſibi fidetr et vtiliter ſer·

nientẽſin cimiterio ſepeliuit: ⁊ a iudice eccliaſtico
facto citatus:dixit iudiciſq aſinus ei tres marcas le
gauit:quibo acceptis/ aſinum in loco ſancto dimiſit.
JStua non adduco ꝓ veritate hyſtoniali uz nõ cre
verã:ſed ꝓ tanto valet ad ꝓpoſitũ:qꝛ miti pꝛo pe⸗
cunis acceptis vel ſperatis indignioꝛes aſinis in lo⸗
co ſancto lepeliũt. Et tales dũ latrones 2 vſurarios
tyrãnos in eccleſijs ſepeliunt. Ad lram eam faciũt
ſpeluncam latronũ: Güo ſe excuſare potueꝛũt:q; noõ
ſint coꝛã veo magis culpabiles: ꝙᷓ ſi eccleſiaʒ locarẽt

ꝓ equis ⁊ bobus ſtabiliendis: cũ peioꝛ ſit ſpeluca la⸗

tronũ:ꝙ; ſtabnlum equoꝝ. Garacenivitupantur:qꝛ
capta roma eccham ſancti Petri ſtabulũ fecef̃t eqꝝ
propter conſilem cãm nitupaturet penam ſuſtinnit

ctos: in ecclia ſepeliuit:quos dicã peioꝛes. Yllos ui
nunq fidem ecchie/ nec eccliaſtica eoren Di neramnt
ta:mececclie emolimenta:qͥ nec cretales nec eccłia⸗
ſtica legerunt ſtatuta: in qbus phibent᷑ loca ſacta xe
turpare:⁊ pᷣapiunt᷑ ecchiam honoꝛare: vel xpᷣianos qͥᷣ
omes conditiones habent cõtrarias:qui apte audie
rũt vecretalem vbi moꝛiẽtes vel letaliter in toꝛnea⸗
mentis vulnerati:phibent᷑ eccleſiaſtica ſi epultura ſe⸗
peliri: ſicut patet extra libꝛo.v.ti.xiij.xe torneamen⸗
tis.c.j.requẽter vœ morte tali audiunt. Ebi tñ ali-
talis eccliaſtica caruit ſepultura inauditum eſt.
araceni nunqꝙᷓ legerut œcretalẽ: ue ꝓhibuit eqͥs
in eccha ponere:⁊ bis hocfecerut Atrplon. legerüt
que tales ꝓhibet in eccleſia poni:⁊ frequẽtius facit
cõtrari:quos culpabiliores iudicabis. Opinio dei
videt eſſe: iſti ſũt grauiꝰ pumiendi:qᷓ ait: Luce xij.
ꝙ ſeruus qſcit voluntateʒ dm ſui non facit:plagis
vapula bit᷑ multis. Tales eꝛgo qͥ ſic templũ ſpuale.i.
aĩam ꝗpꝛiam cõtra ecclie ſtatuta faciẽdo ⸗ templum
mũle vt dictumẽ vturpant/tanqꝙᷓ ligna viſtoꝛta/ et
lapides falſiꝙ tanto ope ſũta tẽplo glie excludendi:
qð arguit per hoc quod ſcribit᷑ in vitaſpa. quaſi ſic:
cæ quodqam rapto in extaſi cui mnrermulta miracula
onſum fuit ꝙ ſacriſta mmus fuit in ꝑiculo amittẽdi
lumen in alio ſeculo:qꝛ lumen q ardere vebuit no
cte in ecchia ſancti Petri extinxit. ſic iſte ehoneſtãs
templũ mle peccato qmiſſionis.qꝛ nõ accẽdit lumi
naria carere vbuit lũin e/qntomagis predicti gra
uius eã deturpat/ introibũt in ꝓgenies patrum ſuo
vſq; ineternu nõ videbũt lumen In ps.xl viij. quia
ad teplũ honoꝛis nõ trãſibit uiſi p tẽpium virtutis.

Mõ. Ald xj. cxlij.

Electationumpꝛimo
oſtendet᷑ in bonitate maliaa diuerſitas
Scðo bonaꝝ maioritas. Cercio cõgrui⸗

tas. Muarto vtilitas. Qnĩto malaꝝ vœeptibilitas

Ad pmi; ſcꝓcedit hõ ad ernas cælitias creatus

Exemp.

Fxuij.

Iv⸗

Arꝰ. j.
ſine velicijs eẽ nõ põt: m vo qdẽ creatꝰ ex diuerb na j·
turis: videlʒ coꝛpali ⁊ ſpuali: ad diuerſas inclinat᷑ et
lſiderat xelectatõnes.ↄplementũ vo iſtoꝝ veſideri⸗

,U.

iij.

Delectatio

oꝛum eſt ex pᷣpminio:qꝛ illi in qn pdñatur nã aĩalis
carnał:viuerſas nitunt᷑ aſſeqͥ velectatõnes ſᷣm car⸗
nem/quoꝝ aliqͥ in honoꝛbo vlectant᷑: Sap̃.vj. vele⸗
ctionẽ incepturi.Allij in diuitijs:alij in gula Yſa.lv
clectabit᷑ in craſſitudie aĩa vꝛa. In qͥ vo dñat᷑natu/
ra ſpũalis:in his q ei ⁊ aĩe ſt electat. In pꝛeceptis
in ↄſilijs/ ſerrurl diuinis. Iſte ſũt ei diuitie:ieo
ad illũ qͥ in alijs diuitijs inoꝛdinate velectat᷑:dicẽ ꝑt
illud pᷣs.cxviij. In via teſtimonioꝝ tuoꝝ ſcʒ vi: vele
ctatus ſum.ſupple ſicut tu in oĩb diuitijs. ¶Illi e
lectant᷑ in taberna circa vẽtrẽ: iſti in ecclia circa mẽ
tem reficiendaã verbis⸗ cais gn ps. lxvij. Juſti epu
lent᷑ ⁊ ex.in con.ei:⁊ œlectent᷑ in leticia.⁊ ſic ve alijs
Illi velectant᷑ in ꝛa ⁊ vindicta ⁊ hmõi. Iſti in remit
fendo. In pᷣs.xxxiiij. Mia mea exultabit᷑ in veũ:⁊ de⸗
lectabit᷑ in ſalutariſu.
Honoꝝ vo vælectatio ẽ maioꝛ.qð ꝑpendit᷑ extrib
eiꝰ ↄditõnibo:videlʒ ex eius nã:qꝛ ſpuale in nã meliꝰ
ẽ coꝛpali.¶ Gcðo ey erꝰ puritate.Cũ em æ ſit fons
oĩs velectationis:&cci.j. one ſapie verbũ cei in ex⸗
celſis:qui clectant᷑ in eo ſunt ſicut ſitibũdi ꝑegrini:
q̃ velectãt inpotu fontis. Fatuꝰeniʒ viatoꝛ inueniẽs
riuulũ veturpatũ ⁊ infectũ ⁊ calefactũ a ſole/ ex eo bi
bens infirmitatẽvel qñq; moꝛtẽ incurrit.Sapiẽs vo

riuulũ ſeqtvſq; ad fõtẽ pueĩat:Eccĩ. xxv.viatõ ſitiẽſ

⸗ad fõtẽ.ſic ſtulti in ſupꝛadictꝭ eleccatõibꝰcarna lib
q̃ſi ĩ riuulis infectis ſe intoxicãt ⁊ coꝛpaliter ⁊ ſpũa/
liter ſicut mulier de Ns HGeñ.iij. Vidit młier ꝙ bo⸗
num eẽt lignũ ad veſcendũl aſpectuq; velectabile:co
medit:⁊ ſequebat᷑ tã moꝛs coꝛꝑalis ꝙᷓ ſpũalis¶¶ H0o
nus vo ꝓ riuulos iſtos ad fontẽ aſcẽdit:dũ ꝑ iſtas de
lectationes/qᷓ malis ↄcedunt᷑ in carcere:que etiã etſi
bonis in licitis qñq; ↄcedãt᷑:nõ eſt tñ niſi ſicut datio
reliqaꝝ eytra poꝛta: intelligit maiores eſſe in aula:q̃
am icis ſuis reieruauit:eaſq; diligẽter querit:dicens
illud pᷣs.ciij. Ego vo delectaboꝛ in dno.æ ceteris oĩ
bus quaſi ve niuulis infectiuis de quibo bibere vłme
ſatiare nolui:rẽnuit ↄſolari aĩa meg.memoꝛ fui dei:
quaſi fontis puri:in quo ſecure me ſatiare potui: iur
illð pᷣs.xvj. Satiaboꝛ cũ apꝑuerit:⁊ ðᷣlectatꝰ ſũ. Nõ
G. j.ij. ¶ Tercio ex ꝑpetuitate.Maloꝝ em̃ velecta-
tiones nõ ſũt ꝑpetue/nec ſꝑ velectãt:̊ dũ fiũt: ⁊ poĩt
ea cruciãt in ↄſcia.⁊ qð peius ẽ ad penam ducũt eter
nam:ſicut patet ꝑ delectatõnem que ẽ in crapula:ſo
lum velectat dũ e in oꝑe.poſtea vo corpus ⁊ animã
cruciat:Apo.x. Erat in ore meo tanqꝙᷓ mel dulce.Et
cũ veucꝛaſſem euʒ:amaricatus eſt venter meꝰ. Et ſic
ↄ oĩbo vlitijs coꝛꝑalibo vt cõit᷑ añq habeãtmitũ de
ſirãt᷑:habite vo vel cito affligũt vel faſtidiunt.vñ
btũs Grego. in quadã Omeł. Coꝛpales velitie cuʒ
nõ habent᷑:graue veſideriũ accendũt/habite vo ĩ fa-
ſtidin vertunt᷑ At ↄtra ſpñales vælitie cũ nõ habẽt᷑:
in faſtidio ſũt. Cũ vo habent᷑:in veſiderio ſũt:ĩ illis
ergo ſaturitas/faſtidiũ:in iſtis ſaturitas appetitum
parit.Et ponat᷑ ꝙ aliqͥ ſine faſtidiovel pena ſempeꝛ
in tota vita ſua in talib vlectent᷑. In fine tñ vixbĩt
; mihil fuit in quo velectabant᷑. Vin Criſo.væ reꝑa⸗
cione lapſiſ centũ ſi placet annos vmus vxlitijs: ad/
e et alios centum ſiłi:adde et vecies cẽtũ:que erit
in his ad eternitatẽ cõpenſatio:nõne tpᷣs vite hure ꝗ
xelitijs frui videmur ? indulger elibidini:quaſivni
noctis ſommiũẽ ad etnitatis ↄpationẽ.¶ Ad idem
btũs Gregoni ſupꝑ illõ Job. xx. Laus impioꝝ bꝛe⸗
uis ſi inqᷣt ab initio moᷣi vſq; ad hoc tps in q̊ ſumus
mẽtis oclos ducimꝰ:oẽ qð finiri potuit qᷓbꝛeue fue⸗
rit:videmꝰ Ponamꝰ enĩ quẽlibʒ hoĩem a pmo die mn
di vſq; ad diẽ hodiernũ vitã ducẽ. Modie tñ in eãdẽ
vitã quã lõgã ducere videbat᷑ finit Ecce finis adeſt.
pᷣteria iam nulla ſũt:qꝛ cũcta trãſierũt.futurũ ĩ hoc
inudo nihil reſtat:qꝛ nullũ ad vitã vel bꝛeuiſſimum

Dp.

reſtat momẽtũ. Vbi q̊ ẽ longũ tpᷣs:q inter initiũ fi⸗
nemq; vephenſum ita cõſideratu acſi nec bꝛeue nũqᷓ
fuiſſet. Im pij itaq; vitã pntem diligẽtes/lõgam eſti
mat:vũ aſſequũtur.h̊ bꝛeuẽ intelligũt:dũ amittunt.
In fine qppe eis oñdit᷑ ꝙ nil fuerit qð amauerunt.qͥ
rum leticia ſeu velectatio traãſit:⁊ pena pꝑmanet.Et
du res amittit᷑:cura durat. quid Sap.iij. dũ lon
ge vite fuerint:ĩ nibilũ ↄputabũtur.qͥd eis mõ pꝛo⸗
ſunt pterite velectatõnes vel diuitie.patʒ. v.j.v. Li⸗
bentius em mõ haberẽt puam penaꝝ mitigationeʒ:
qᷓ; oĩa q pꝛius habuerũt.qͥd ꝗleis ꝓſunt pᷣterita bona
que habuerũt.Aut ſanctis quid nocẽt pᷣterita mala
q ſuſtinuerũt. Nota dæ iſta mã. M.iiij.vij.⁊.M. xj. xc
7. P. viij.xxv.vide auctoꝛitatẽ Hiero.(¶¶ Delectatio
vo que ĩ cæo eſt:hic incipit quaſi imꝑfecte: ⁊ in celo ꝑ.
ficit:ſiue ſit dilectio ſiue delectatio que in ce fuit q̃
ẽ hoĩs ꝓpter vũ:⁊ vtroq; in pᷣs.xv. Svelectatõnes in
Txtera tua vſq; in finẽ. Patʒ q̊ ꝙ oĩs alia delectatio
cæficit in veſpe moꝛtis. In dñno vꝓo ? ea que vi ſunt:
veſpe velectaberis: In ps.lxiij.i.in fine vite. Mõ tñ
cauſam triplicem quare aliqui in æo nõ velectantuꝛ

E. Vj. xx.

Exyqͥ ꝗ̊ vlectationes ſpũales ſũt hoĩs inqᷓtum hõ
qꝛ hõ eſt aĩal rõnale:⁊ ꝑ rõnalitatẽ ab alijs aĩialibus
diſtinguit᷑:magis ↄgruũ videt᷑ ꝙ in his quẽm ſuaʒ
nqm ꝓpꝛiam ↄueniũt velectet᷑:qᷓ in alijs in quibo etiã
bꝛuta delectant᷑:ne ſne nature dignitatẽ in bꝛutali⸗
bus delectatõnibo vilipẽdere videat᷑.nec congruũ vi

Tt᷑ vt caro que ẽ vilioꝛ ꝑs in cõpoſitõne noſtra/ĩ his

Boudent:( öre noullioᷣ ↄtrarniant᷑.nõ em̃ ẽ grata vel
bona ancilla q cãtat/⁊ tripudiat vel ludit:p quẽ lu-
dum dñam ſua ad fletũ ꝓuocat. Talis eĩñẽ ludꝰbñ
ꝑtitus.ne ergo vxlecteris in ſemitis impioꝛum:Pꝛo
uerbioꝝ.iiij.
Et nõ ſolum ꝓpter cõgruitatẽ:ſ̊ etiã ꝓter ꝓpꝛiã
vtilitatẽ velectatio in ſpuũalibo appetẽda ẽ:qꝛ ẽ ſalſa
cõdimẽtum/qð oĩa opa quãtũcũq; gꝛauia alleuiat
Et ignis qͥ oĩa ſacrifida bonoꝝ opeꝝ corã ve aſcen⸗
Tere facit.qꝛ qui inuitus ⁊ ſine velectatõne oꝑat᷑:opꝰ
genere bonoꝝ/ vo odoꝛẽ ſuauem incenſoꝝ ſuoruʒ

aſcẽdere nõ facit:qꝛ ve igne ſpũalis velectatois nõ ac

cendunt᷑:hᷓ q tali igne inflãmant᷑:⁊ v placẽt:⁊ illo
qð ab eo petit obtinet.iuxta illud pᷣs xxxvj.clectar
in dño:⁊ dabit tibi pe.c.t.¶¶ Ignẽ aũt iſtuũ accẽdere
bẽt illa que notant᷑.Axvj.iĩx.Et.A.xx.vij. Et que
notabũt᷑ infra ve dilectõne.¶ Cogitatõ etiã laboꝝ
ꝓpᷣi velectabiles facẽ œæberet la boꝛes nr̃os.Cõſideꝛa

Arxrꝰ. iij.

Arꝰ. iiij.

Vj.

tio etiã bñficioꝝ vi:quaſi ligna ſicca ignẽ iſtuʒ nu⸗

trire vebet. Quelibet em cogitatio talis/eſt quaſi li-
gnũ igni appoſitum:qũo ſq; de nihilo ipᷣm creauitiñ
arboꝛẽ vel lapidẽ/ vel aĩal aliud/ ꝑditũ etiã redemit.
ſacra vædit/cũ multis bonis nature/foꝛtune/⁊ gratie
Alia etiã ſpãlia cuilibet oſtẽdit:que in multis alijs
nõ repeniet. In amiicicia ergo illiꝰ electatio bona:
Bap.viij.¶¶ In his puteis plagaꝝ ⁊ beneficiorũ vei
hauſer̃t aliqͥ patres aquã veuotõnis velectatõnis
in oĩb oꝑibo pnĩe:⁊ ſpnalibo ⁊ coꝛpꝑalibo affectõnibꝰ.
Sʒ heu puteos quos fecit Abꝛaam:paleſtini humo
impleuerũt:Gen xxvj.Rũ vuotõnem plagaꝝ chri⸗
ſtiſa antiquoꝝ patꝑ veuotoꝑ:terrena ⁊ carnalis mo-
cernoꝝ occupatio/a coꝛdibo fideliuʒ excludit. Quia
cum in terrenis coꝛda occupantur putei implentur:
ne vlectatio in his que dei ſunt intret. Et duʒ vaſa
coꝛdis corpalibus velectationibus replentur:ꝓ ſpi-
ritualibus recipiendis inabilia redduntu:: Quod
ſignificatum eſt per hoc fertur ꝙ cuidam ſancto vi⸗
ro oſtenſum fuit beatam virginem mariam/quoſdas
religioſos in eccleſia matutinas dicentes/circũire:⁊
ſigillatim cuilibet delectabile offerre electuarium:
vno excepto/cuius cauſam cum ille cuiviſio oſtende-

.vij.

Tch

Vi

P nnultiscceke opinante n⸗
nini tnenieeeme i
cenci Cönarie voogimiͤisſüt .
1berneſ: Vlnas rolit g
oneabſchocg ſentut inacuͦſ
ctum Thomi au bocpꝛina ſchal
nii. ViGein ſima aſc l i tnn

ltuctoꝛum
odendac wſenptio Be
lio oñcitur vileoffiaũ⸗
iteneant Quorto copuelltus i
onaligna calliditas Dexto alpa.
tiochrepobatöne⸗Octanopena.
liumodloontönes ? dtractönes bon
tendanecdiſconrinnada. Decmo a
nacönis Ondecimo pena diidit⸗
Cumo quclitfamafſtimetertena
Otum aduini denacores t
inkfamam pnimop nini od
ecofteſc ſno nunm,e
coſlsaſiuecantilenisrſi
ſulleliumſ Möciki
Aa hoc vo foꝛmalf nomi
ituriurenniofami winn⸗ .

viij.

0 nani noͤef⸗
cnnnmnhndit luce nen⸗
igſan war Tibiſihii
Alecensin lanins npionum: Dro
n Prercögitati ßeij Ptappii
Bnoinſpiilivepheiitibiniii,
gooigopa quaricniqg gunzallenien
acnfias bonop open ori baſcen, i
hlinnutms, ſine lectztöneopetop
vogors ſuonem incenſor inorn;
te r igne ſoulis xlecotois noge
iigneinfnuant? noplacet,illö
nnet iurra llod e yj wleger
ipet. Jone aütiſti accidere
unt A prſ Et A i Etque
dllectöne⸗(Eogitatoetiälabor
ce dberet aboreo fos Koͤſigen
r quaſilignaſicca igneiſnym,
lcbetecogitatiotaleſtgiaſli
mmn guo ſg de nihlo in gunlb i J.
evclaial alind runiͦ ant
ultisbonio arure tnne /0/ll
cailibet oſtitit lein nnin l⸗
iaueoili niutat bol
iccacrotl' la
en urbenfidoi di n ij.
unn i, n
o as ni 97
ſlnin gudn
no ſet AMagn uuchn
tnunnfttihan ui A

ſe,, Exemp.

Arꝰ? V. .

Arꝰ. ij.

Detractio

haturquereret:rñſuʒ fuit.cõfeꝛo miniſtris meĩs qui
in ſeruitio meo delectant᷑:gram vlectatõnis maio/
ris:ſᷣ lilũ ſolũ ꝑtranſeo:qͥ alis velectat᷑. Patet ergo:
ꝙ vas plenum vno liquoꝛe alio impleri non põt/niſi
pꝛiꝰ ab alio euacuet᷑iita nec coꝛ plenũ vlectatõnibo
inoꝛdinatis.Illł vo euacuatis:⁊ coꝛde ſpũalibi dele⸗
ctationibo impleto:maioꝛẽ inueniũt vlectationem
qᷓ; priꝰ in alijs habuerũt.Sicut patet de quodã viro
potẽte/quinupꝑ vælicatã et honorabilem duxitvitã:
ad tanta mutauit auſteritatem:ꝙ per plures annos
an moꝛtẽ ſuã pane et aqua ↄtentus:hylarem ſatis oñ
dit vultũ hoc amicis ſuis querẽtibj/qũo ſibieſſet: et
qũo vitam tamauſterã ducere ſciret: Rñqdit ꝙ nũqᷓ
melius ſibi fuit:q etiã maiorẽ velectationeʒ habuit
tũcin pane ⁊ aqua:q; nunqꝙ; habuerat ĩ alijs velitijs:
JIſaie.lj. Monet væſertũ eius quaſi velitias:ꝛ ſolitu
dinem eins quaſi hoꝛtuʒ dñi:inueniet᷑ in ea vox lau⸗
dis 1 grarumactio.
KZales ergo velectationes ſunt appetẽde:que ſic
alam reficiũt: ita maleſſunt fugiende:que hbominem
æcipiũt:ſicut civ ſuꝑ hamũ vcipit piſcem:Apoca.
xviij.quantũ in velitijs fuit:tãtũ date ei tormentuʒ.
Ex quo pʒ ꝙ ſicut cib ſup hamũ piſcẽ dncit ad moꝛ
tem:ita vlectatiões mnorcnate n talibo ̊ xelectã
dum ẽ:cũ quiba mori nõ timeamꝰ ne tũc wolẽdo dicẽ
contingat illud p̃s.xcj. Quia vælectaſtimeĩ factuꝛa

tua.i.vælectari ꝓmiſiſti inoꝛdinate idcirco mõ vle⸗

ctaſti inimicos meos ſup meſ.vmones:qͥ vemaloꝝ

pgitõne mõ ſupple velectant᷑. Quo ʒ de veo dicitur
Thobie.iij. Mon enim velectaris in ꝑditõnibo nr̃is.

Et nota ꝙ maior eſt vceptio velectatõnis male:
qꝙ; a multis credat᷑:qͥ opinant᷑ ꝙ in velectatõne cogi⸗
tatõnis non ſit moꝛtale peccatũ:ſi volũtas væſit pfi⸗
ciendi. Cõtrarie vo opiniõis ſũt ſanctus Thomas
7 Petrus/ Vlricus:qͥ volũt ꝙ ↄſenſus in velectati⸗
one abſq; hoc ꝙ ↄſentiat in actũ:ſit moꝛtale. Mõ ſan
ctum Thomã ad naebinne ſcda ſcõe.q.lxxiiij.arti.
viij. Vide in ſũma ↄfef.li.iij.ti.xxxii ij.q.cclxxj.

Etractoꝛum.pꝛimo

oñdenda ẽ vſcriptio. Scoo intẽtio. Ter

cio oñditur qᷓuile officiũ in curia dyabo/
li:teneant.Quarto eoꝝ crudelitas ſen pũſitas. Qnĩ⸗
to maligna calliditas. Gexto culpa. Septiĩo excuſa⸗/
tio cũ repꝛobatõne.Octauo pena. Nono q; ꝓpter ta
lium oplocutõnes ⁊ vetractõnes bona nõ ſũt dimit⸗
tenda nec diſcontinuãda. Becimo culpa auditoꝝ de
tractõnis. Vndecimo pena oñdit᷑ eoꝛidem. Suode
cimo qualit᷑ famã r̃ſtituẽt:vt penas pᷣdictas euadãt.
Mtum ad pꝛimũ vætractores et diffamatores di
cunt᷑:qͥ famam ꝓxrimoꝝ nitunt᷑ coꝛũpere vel minne.
re.qð fit qñq; ſignis/vel nutib:verhis:ſiue planis:ſi
ne artificioſisiſiue cantileniseſiue ſcꝛiptis que appel
lant᷑ libelli famoſi.
Ad hoc vo ꝙ foꝛmalr nomẽ ſciant œtractoꝝ:reqͥ
ritur intentio famã venigrãdi. Quia ſᷣm Anſelmuʒ
cxtractio ẽ quotiẽs qͥs dicit aliqͥd v aliqͥ:cũ intẽtõe
vt minꝰ amet᷑:vel appᷣciet᷑. ¶ Hoc aũt fieri poteſt ſex
modis ſᷣm ſanctũ Thomã ſcða ſcde.q.lxxiij.quatu⸗
ormodis directe ⁊ apte. Primo falſum imponendo.

Sco audita vel viſa mala cũ augmẽto referre. Ter

cio malum occultũ ei qui nõ põt ꝓdeſſe reuelare.Et
q̃d ſi ñ ſit occltũ :qꝛ foꝛte tota patnia loquitð tali fa
cto:nunqͥd qui illud narrat in vitiũ incidit vetracti
onis.Et videt᷑ ꝙ non:qꝛ famã eius non venigrat cuʒ
ſit pꝛius nigra. Rñſio vider ad hocagruere diſtin
ctionẽ:qꝛ aut loquit᷑ his qͥ prius ſciuerũt eũ talẽ vi⸗
cliq; malũ/augmẽtãdo malũ cũ intẽtione coꝛupta
tũc ẽ œtractio: ⁊ materialit᷑ ⁊ formalr. Aut maluʒ
ſuũ nõ augmẽtat intentione tñ coꝛꝛupta narrat:ut

D. pf'.

tũc vetrahit foꝛmalr. Aut loquit᷑ his q illud malnm
pꝛius neſcierũt:qꝛ lʒ ſit cõe in tota patria:põt tamẽ
aliquos latereſtam in illa patria:ꝙ; in alia patria. 7
iſto caſu nõ videt᷑ dubii quin incidat:qꝛ ad pbandũ
aliquẽ diffamatorẽ in foro ecchiaſtico ſufficit phaꝛe
ꝙ eü diffamauit apð bonos ? graues:apð quos non
erat pꝛius diffamatꝰ. In hoc ̊ᷣ caſu/młti velinquũt
narrãtes alioꝝ mala illis qͥ pꝛius neſcierũt. Et excu⸗
ſant ſe dicẽtes: hhẽs loquũtur:omune eſt: non ẽ ſecꝛe
tum. ⁊ tũ certũ eſt ꝙ nõ excuſant᷑: qa apð iſtos qͥ priꝰ
neſcierũt:nmõ fuit fama ſua venigrata:⁊ p narratiõeʒ
talẽ eſt mõ apud eos venigrata.nõ põt q̊ ſubterfugẽ/
qͥn ſit verctio:cũ vetractõ ſit fame aliene vemigratio

apud qͥs non fuit pꝛius venigratus nec diffamarus.

Nuarto mõ qñ illud ꝗð eſt bonũ væ ſe:dicit mala
intẽtione factũ.Tales ſũt ſiles araneis ⁊ ſerpentibo
que oĩa q̃ntũcũq; dulcia comeſtaſvertũt in venenũ:
2 vaſi immũdo:qð oĩa immiſſa immũda facit. Et ſic
ſi nõ facto ſaltẽ lingua iuſtũ heimere volũt dicen⸗
tes: Percutiamus eũ lingua:Hiere.xviij.xxiij. uo⸗
bus vo modis ſit minus aperte ⁊ indirecte.¶ Vno
mõ bonũ alteri negãdo.Alio mõ malicõſe reticẽw.
Verbi gra mentio ⁊ locutio fit aliquo:⁊ narrãtur
aliqua mala. Alius pñs et ſciens bona eo taceat:
vt ille ve quo loquunt᷑ minus appꝛecierur. Vel foꝛte
narrant aliq̃ facta cæ aliquo q̃ cu aliqᷣbus conditõi⸗
bus bona ſunt. Ipᷣi vo narrãtes conditõnes illas ta
cent/⁊ locũ⁊ tpᷣset canſamet modum /intentonem
et intellectum facientis.que ſi narrarent: apud quoſ

cunq; auditores:eſſent excuſati. Et ſic iſtis ſex mo⸗

dis alios oſtendũt:⁊ ſeipos malos faciũt. .
ECum vo omnes mali ex quiba ciuitas dvaboli ᷣm
Auguſtinũ væ ci.vi li.j.conſtituit᷑:officiũ et ſeruitiũ
certũ in ciuitate et in curia dyaboli obtineãt. Iſtos
tamſpeciales dyaboli amicos videlicet œtractores
co odibiles: Ko.j.immunes eſſe in magno ⁊ multi⸗

plici officio in curia illa:phas non eſt cogitare. Poro

quo eſt ſciendũ:q ſicut patet.D.iiij.iij. vetractio ẽ
ignis fumoſus:qͥ loquentẽ ⁊ audientẽ/⁊ illũ de qͥ loqͥ
tur venigrat ⁊ fumo amaro ſpũales illoꝝ ocłos aut
amarificat:aut rcecat.labellũ aut folles dyaboli
q̃bus ignis iſte accendit᷑ in flãmat᷑:ſũt verractoꝛesi
mali ſollicitatores.dve quibus JYſa.liiij. Ecce ego
creaui fabꝝ ſufflantẽ in igne pꝛunas: interfectoꝛe⸗
ad diſpdendum: Job.xlj. Halitus eius pꝛunas ar⸗
cere facit:⁊ flama de oꝛe eius egredit᷑ cum tanta qñ⸗
qᷓ; efficacia:ꝙ duo regna quandoq; vel duas terras
vel cõmunitates vel villas igne ire odij inflãmat ⁊
calefacit:dum duos magnos cõmonet ad quoꝛũ cõ⸗

motionẽ ſeqͥtur cõmotio totius patrie vel ville.Ec⸗

ce qparuus igms vetractionis q; magnã ſiluam cõ/
burit: Ya.iij. Iſa.xxx.Lingua eiꝰ q̃ſi ignis deuoꝛãs
Et ſic lingua tercia teſte Salomone multos cõmo⸗
uit. Lingua pꝛima eſt/ que vno pꝛeſente eo bonuʒ
loquiturz malum ⁊e aduerſario ſuo. Lingua ſecũda

eſt:que alio aduerſario pñteſ ve eo bonum loquitur:

malum de alio. Eingua tercia:que vtroq preſente
de vtroq; malum loquitur. Et talipeſte laboꝛant qͥ
ꝓpter cõmodum omnibus placere nituntur taliin⸗
firmitate laboꝛant aliquoꝛum conſiliarij et amici q
ipᷣis pñtib facti ſuis applaudũt. Ipivo abſẽte:adu⸗

ſarijs ſuis de illo loquentibus/ q; apud euʒ vt vellẽr

facta ſua non expediũt: vel aliquã conditionẽ malꝗ
dñi ↄmemorantib dno obloquũtur:ſignis vel vbis
artificioſis/in ipᷣm vel aliquẽ alium perquem vt di/
cunt/vucitur totum malum retoꝛquentes.et iſta xæ-
tractio ex cupiditate lucri vel vane gloꝛie pꝛocedit:
quia non poſſunt abomnibus lucrari:videlicʒ a w⸗
mino et ab aduſario lueri niſi vtriq; placeãt/nec pñt
olbus placereſz vanas laudes acqrere: niſi oĩbꝰ ap⸗

Arꝰ. iij .

EExemp

Vij. „*

vuij.

ix.

Detractio

plaudãt. Tales vecoꝛdes ⁊ miſeri ſunt: Juxta illuu
Pꝛouer.xxj. Qui cõgregat theſau:os lingua menda
cij:vanꝰ ⁊ excoꝛs c.Hoquẽdo vtractoꝝ officio
in curia dya boli:ætractoꝛ eſt quaſi reꝑpator antiqꝝ
patellaꝝ.Et ſicut mũdatoꝛ latrine:qꝛ talis nõ que⸗
rit vaſa precioſa ⁊ integra:h̊ fracta.⁊illa tractat: vt
reparet vel mundet. SRetractoꝛ vo in hoc eſt ſibi ſi⸗
milis: qꝛ nõ querit opa integra et bona:lʒ talia ĩ ho⸗
mineſciat illa tꝛanſit:a circa mala negociat᷑:addẽw
e ꝓpaio capite:vbi facta non ſufficiũt aliena.&t ſic
patet etiã qũo in aliqua eſt diſſilis ſibi:qꝛ iſta nõ qᷓ
rit: vt rexet vel mũdet: ̊ vt peioꝛa ⁊ turpioꝛa faciat
Tercio vtractoꝛ ẽ veneficus dya boli ſen baſili⸗
ſcus aerem inficiens:ſicut pʒ. Y.vj.vij. Vñ quidaʒvt
lert/ qnñ tales audiuit: dicere ſolebat: Recedamꝰ:aer
ẽ coꝛuptus: Pꝛouer.xxiiij. Abomĩatio hoĩm vtra/
ctoꝛ. Ps. xiij. enenũ aſpidum ſub labijs eorũ:ĩmo
peius venenũ:qᷓ cuiuſcũq; aſpidis val baſiliſci.qꝛ il⸗
oꝝ venenũ coꝛpus/iſtoꝝ vo moꝛes bonds animas
coꝛꝛũpit. Maʒ coꝛtũpũt᷑ bonos moꝛes colloquia pꝛa
ua.j. Coꝝ.xv. Vñ btũs Grego. ſup eʒech.li.j.omeł.
lIx. Sicut inquit aer malus aſſiquo ſlatu tractus in⸗
cit coꝛpus: ita puerſa locutio aſſidue audita in ficit
anumũ/ Quanto in curia dyaboli officiũ tenẽt iu⸗
dicum:nonvocatos no n cotumaces honoꝛe et fama
pꝛiuãtes:cõtra om̃s leges:quia nõ vocatꝰnõ cõnictꝰ
nõ cofeſſus/abſens:damnari non vebet.ff. e penis.l.
abſentem. id eſtin. ff. no. li. x. Iſti vo indices ĩcuria
dyabo li leges hñt ↄtrarias:qꝛ ſemꝑ ↄtra abſentes:
nunqꝙᷓ cõtra pñtes ſnĩam ꝓferunt/modũ in hoc ſeq̃n⸗
tes ranaꝑ:que nullo pñte clamant.Aliquo vo ſup⸗
neniente:ſilent. Et ſeꝛpentiũ:quivenientem fugiunt
toꝛtuoſe incedentes:in wꝛmientẽ vo inſiliũt: ſic iſti
ad modũ ranaꝑ v aliquo vtrahẽtes / abſente illovł
amico ſuo ſupueniẽte:tacent:vel ſi audiantvel ꝑcipi
antur ad modũ ſeꝛpentiũ toꝛtuoſe fugiũt/dicẽtes nõ
Diyimus aio vetrahẽdi nec malavolũtate:ſ̊ ludẽtes
vel wlẽtes 1 ↄpatiẽtes ſibi:ſerpẽtes mõſiruoſi habẽ
tes duas Mnnad:na dyabolus amputabit. quaꝝ
vna pulchre loquũtur in pñ̃tia/ alia etrahũt abſen
ti: Yob.xix. Cuũ aũt receſſiſſeʒ ab eis trahebãt mi
hi:cõtra legẽ ⁊ pceptũ dei:Leni.rix. Mon inqͥtmale-
lces ſurdo:nec coꝛã ceco pones offendiculum.
Quinto in curia dyaboli locũ ⁊ officiũ tenẽt ca⸗
num:iõ cõgrue gallice vocant᷑ le bꝛachem audiable:
ter multas ſimilitudines quas habẽt cñ canibus
Pꝛimo qꝛ ſicut canes libẽtius ad loca feda qᷓad
ad flores os mittũt:⁊ in hocẽ ſtrabo inferni qꝛ ſemꝑ
inter feda ſe ponit:ſicut pʒ c. ¶ Gcdo qꝛ ad locaal⸗
Cioꝛa ⁊ vinidia tybiam eleuãt:loca illa verurpare vo
lentes:nec loci ꝑcunt ſanctitati ſia loco illo /qꝛ foꝛ⸗

te ſpinoſus eſt in aliquo pungãtur/grauant᷑:vel ſup

eũ latrant:ſiciſti ſi coꝛigant᷑⁊ ſic ſicut canes plus ſt

infeſtiſa plus latrant ſup baculũ poꝛtãtes:ſiciſti ſup

baculos paꝛtantes ſeu virgas coꝛectõnis:cœtraxiſti

vmiuerſe conectõni: Mꝛouer.j.¶ Tercio qꝛ ſicut ca

nes ad latratum aſſueti eque latrãt ſup virum ſuuʒ
ꝓpꝛium ſicut ſuꝑ furem: 7 licet moꝛdere nõ audeant
ſaltẽ latrare volũt. Sed in hac vltima cõditõne pe⸗

ioꝛes ſunr: qꝛ canis equalr ſuper bonos latrat erma⸗

los iſti o potius ſup bonos:q; ſicut eanis latrat ſu⸗
per omues qui nõ ſunt de familia vbi nutrit᷑: ñ ſuꝑ

illos ve familia: ita iſti ſupꝑ oẽs qͥ ñ ſt ð faĩlia dyabo⸗

li.ſſuꝑ bonos:ſiẽ pa tuit ð xpᷣo Joh.viij. poſtq ne
ganit ſe eẽ e familia ma ol bd 5
xoꝛſũ eſtis:ege xe ſupiꝰ ſũ.Vlos æ H̊ mᷣo eſtis/ ego
ñſũ œ ̊ mᷣo. Canes ſup eũ ſtatĩ latrabãt dicẽtes:ſa
maritanꝰ es tu ⁊ demoniũ habes. te qͥbo ꝓphauit dõ

dicẽs.s.xxj. Circũdedert me canes młti ↄſiliũ mali
gantiũ obſedit.Et quodfecerũt tũc eapiti in viri⸗

D pj.

dĩligno:⁊ mõ faciũt in arido ſq; xpi membꝛis:qnoꝛũ
quilibet dicere põt illud pᷣs.xxxvij.vtrahbebãt mihi
qm ſequebar bonitatẽ:qꝛ ad lram ſi ſequi velletmo
res maloꝝ cum qͥbus cõuerſat᷑:⁊ œetrahere cũ œtra
hentibo reputaret᷑ bonus ſocius:⁊ nõ ei etraherent.
Di vo noluerit:reputãt ſeipᷣos oues et ipᷣm lupuʒ.vñ
dicere ſolent:lupus ẽ in fabula.Oues vo ille ad oui
le ꝑtinent: quo in pᷣs.xlviij.Sicut oues in inferno
poſitiſunt: lupus vo ab eis ſic eſtimatus ſicut fideł
a fure:latro vocat᷑ ad ouileet oues in die iudicij peꝛ⸗
tinebit ad vexteram ponẽde ſũt:ath.xxv. Mo. J3j.
x.ix.(¶Et tñ qui fuit ouis ſana anteꝙᷓ ad talem ſocie
tatẽ veniret:qnq; in lupum et ouem ſcabioſam con⸗
uertit᷑ anteqꝙᷓ ab eis recedat:quod aliqñ viſum eſt:q;
cõtra cõſcientiã faciũt:ne inſociales reputẽtur cum
trahentibo vetrahũt:⁊ ſic a moꝛbidis ouibo rabiẽ
contrahut ⁊ a cane furioſo moꝛſus in rabiem vertit᷑:
qñ cum peruerſo puertit. Siquidem hec dicitur eſſe
natura canis furioſi ꝙ qñq; currunt oꝛe apeꝛto:⁊ ſpu
ma venenoſum oꝛe emittunt ſuper omes:ſ̊ nũc ſu
per ſolem:nũc ſuꝑ lunam:nũc ſuper vmbꝛam latrãt/
7 om̃s canes quos moꝛdent:in rabiem ↄuertũt.Ho⸗
mines etiam quos moꝛdent: periculoſe vulnerant:
Dic in pꝛopoſito:et patet.Gicut ergo ſocietatem ca
ms furioſi omnes fugiunt et foꝛas fugant:ita ſocieta
tem vetractoꝝ omnes fugiant:&et ſicut deus in ſocie
tate in wmo ſua omnes fugabit dicens illud Apoc̃.
xxij.ſoꝛis canes et venefici:ita boni eos ðæ ſua ſocieta
te expellere deberent:vel ſaltem ſilentium eis impo⸗
nere:vel ſicut abominatõnem eos fugere:quia abo⸗/
minatio hominũ/ſupple bonoꝛum vetractoꝛ: Proũ.
xxiiij.¶ Quia ſicut homines tranſeũtes loca fetida
et abominabilia:ſicut etiam loquens cuʒ habẽte an-
helitum fetidum:vel cum lepꝛoſo: vel naſum obtu⸗
rat:vel faciem auertit ne inficiatur:Ita boni vetra-
ccoꝛibus auditum auertere vel obturare vebent: vel
ſaltem obominatõnem animam inficientem fugaꝛe
⁊ ſpũſſancti pᷣceptuʒ tenere: Paꝛouer.iiij. Remoue in⸗
quit a te os pꝛauum:⁊ vtrahentia labia pꝛocul ſint
a te:⁊ cci.xxviij. Sepi aures tuas ſpinis id eſt vu⸗
ris reſponſionibus:et noli audire linguam nequam:
ſed fac ſicut fecit dauid:qui ait ait vetrahenteʒ ſecre/
to pꝛoximo ſuo hunc perſequebaꝛ. Yſtud facere nos
ammonet Auguſtinus ve wctrina chriſtiana dicẽs:
O miles chriſti ſepi aures tuas ſpinis:vt ille qui im
oꝛtune intrare viſus fuerit: non ſolum repꝛimatur:
ed etiam expugnetur:repelle eum a te dicens:chri⸗
ſtianus ſum: er chriſtianus es:noli mihi iſta dicere:
noli ad me accedere:hec ille. ¶ Si ſic feceris:habehᷣ
ſemper lapidem tecum pꝛecioſum:qui venenuma te
repellet:ad moduʒ wminoꝛum: qui timentes intoxi
cari:ha bent vt fertur ſuper menſam lapidem pꝛecio
ſum qui ad pꝛeſentiam ſudat veneni: ſic lingna iuſti
ſudore wuotionis in effectu expulſionis vetractiõis
ſe lapidem oſtendat eſſe precioſum. ¶ Talem lapi⸗
dem habuit in menſa ſna beatus Auguſtinus: In
cuius vita ſcribitur ꝙ contravenenũ vætractõis hos
veꝛſus in mẽſa ſcriptos habuit. Ouiſqͥs amat dictis
abſentũ rodere vitã. DHãc mẽſam indignã nouenit eẽ
ſibi. Uñ qñ oblocutõnẽ audiuit:dicere ſolebat/vlq⸗
tacerẽt vel illos verſus e mẽſa ſua velerẽt. Huiꝰ exẽ
plo diſcãt pᷣlati ⁊ dñi⸗ oẽs alij:vetractoꝛes ↄpeſcere:
ꝙ dicere poſſẽt cũ ꝓpha dauid pᷣs.xxxiiij. Erubeſcãt
qui loquũtur mihi mala. Aliter eis ↄſentiũt:⁊ ꝑtici
pes fiũt vetractõnis. Vñ btũs Srego ſun illð ꝓueꝛ.
Nv.vẽtus aqlo difſipat pluuias:⁊ facies triſt: liguã
trahẽtẽ. Si inqͥt hylari vnltu verctoꝛẽ audieri tn
illifomitẽ das vthẽdi:ſi vo tſii eũ diſſi as: qꝛ diſcit
nlibẽtdicẽ qð didicit ñ libẽt᷑ andiri Aäd idẽ hieꝛoĩ
epla ad nepocianũ.ñ minꝰauni ꝙᷓ ligua verctõʒ fu⸗

2

4

tm wfut o cta it j eois nn
urpolyhemus wuo habet
pniuae mnuckionis nitüturall
ouaant ſat e ablebe⸗
nltqoe habent ſii interilla,
Auitalln urnahetes faciüt miſlin
Zinoculosſuos terram ercltant. t⸗
Nespfantindemagisnihil ventar
hoc eñ cofeſſopodtineant in an
oportety ſicad minus oculo derte
naagamonites.. Reg. j. miniſtro
Niſi int oꝛinoti mrtero oco⸗quo nn
nidere Nberet ß bñ pult g babeut /
fum peccataofiteani ß dunm ſicara
ſnntliglinali ſarlur rc
ſatg wfeenu in folis argank afecn
Ngrſialiengntaer dfectn idick di
ſectſcongelointi:gier abüitia
