moꝛe cnſtocle / 7 pz Ro. viij. Di qᷓ pꝛoditoꝛeʒ. Sici ret:nõ tias tantũ lab irca cuiꝰelicia
nacnacnltlent laboreſtign, multrin ope iij. Gĩm carnẽ vixe 3. Sic in pꝛopoſi⸗ peremlz a vermibpaſi oꝛq uit/tã macrã /et q⸗
mtſn hl fereni ermlen n 1. E Wez heu ſeaelam efſe gnlo n nl tanqʒ pan
ng :qʒz aiam. ſi ndüt ſe Bz heu nelam eiſe ignitv eterni⸗ pſam ppter ipſi
. eſtinater ge inanm ir. lten ene maſam mepdidi neu/ ꝓpter tam
qꝛ infirmio⸗ natu simlricis ppris aetmereghrg equebar: qͥd
ecuta ſii:qᷓad mo au ſe am nobilis
Iij latronũ ſe mu

xi.

Exemp.

Ar?. v.

ceſſarioꝝ moderatdela camis maceratõe.

xiij.

Exemp.

xv.

Lales etiã vocet Seneca

Caro X (I.

tuo appellantes accuſantes interillos quito nunc

eſt tanta ſocietas:erit maximũ odiuʒ qꝛ de dãnatis
nõ intelligit᷑ illud Eph̊.v.nemo.n.vnqꝙ; carnẽ ſuam
odio hʒ. Mota. G. ij. xxiij. Et. J.xj. x. Et. M. xj. lxx⸗
xv.⁊.xcj. Item. A. xxj. xxvij. ¶¶ Et ſi aĩe erit magna
triſticia in ſepatione ab illa carne:maioꝛ erit et tri⸗
ſticia ⁊ pena in reſurꝛectõne ⁊ generali indicio:quꝗ/
do coget᷑ illud turpiſſimũ coꝛpꝰiteruʒ intrare:vt ſil
puniant᷑ ſicut geczaveriſt qꝛ talis caro ⁊ ſanguis
regnũ ci nõ poſſidebunt.j.Coꝝ xv.¶ Poc exem⸗
plu ve clando ceco etiã põt applicari ad cleru.qͥ hʒ
viſum intellectꝰ ſſiue pedes affectõnis:⁊laicos/quã-
do laici ſequẽtes videntium mala exempla dicent:
ego ſeqᷓbar videntẽ. Excuſatio ad excuſandas excu⸗
ſatõnes in peccatis: nõ allocabitur.
Contra oĩa memoꝛata carnis bella Alia ſe dxefen
dere põt tplici cautelalviq; ſuꝑfluoꝝ ſbaeene
mũ
ʒ: qꝛ ſup flua carnẽ ⁊ ſpm repugnare faciũt.Sicut pᷣ⸗-
benliaſe uũ nõ curare v freno:⁊ ſicut ligna ignẽ er
go eoꝝ ſubtractio eſt belli mitigatio ⁊ aĩe quoqãmõ
pfectio.qꝛ ſicut lignũ nõ põt in edificio tẽpli ꝑfecte
aptari niſi amputatis priꝰ ſu ꝑfluitatilv: ita nec aĩa
in templo ei in celo in q oẽs dicent głiam applica⸗
bitur:niſi amputatis ſupfluitatibo carnis.qᷣ am⸗
putatis:fidẽter dicere poterit illud Yob.xix. In car
ne mea videbo veũ ſal. ¶ Gcom ptʒ exfine:qꝛ rõna/
bile videt᷑ ꝙ victꝰ veſtitus einõ ſit ſuꝑfluus ſeo ne
ceſſarius ⁊ mod eratꝰ:que ita cito erit civ vermium:
⁊ operimentũ eiꝰ vermis erit. Vñ Hugo ve clauſtro
aĩe.Cur inquit carnẽ ⁊ pᷣcioſis reb impinguas ⁊ oꝛ⸗
nas:quã poſt paucos dies vermes veuoꝛatuni ſunt:⁊
aĩam tuã bonis oꝑibo nõ oꝛnas:q̃ coo ⁊ angelis pᷣſen⸗
tanda ẽ cur igi alam tuã vilipendis:⁊ ei carnẽ tuaʒ
pᷣponis:⁊ facis dñam ancillani et ancillam dñari.
a epla. xv. dicens bibẽ in⸗
quit et ſudare vita cardiaci eſt:multa em̃ ſequuntur
incomoda væditos huic cure. maioꝛ ſum/ ad maio⸗
ra emiena vr macigiũ⸗ ſim coꝛꝑis mei.nõ amonet
quin carni ſeruiat᷑:h̊ tñ cum moderatõne ⁊ honeſta/
te c. ¶ Tercium pʒ: Quig ſicut vna ſitula deſcẽdit
alia eleuat᷑. Ata carne vep̃ſſa p caſtigatõeʒ/ aĩa leuat
Vnñ quidã ſanctus pr diyit in Mie. do coꝛpus vi⸗
reſcit:aĩa areſcit:⁊ ecõuerſo.⁊ dũ plus oꝛnat᷑ coꝛpus
ad oſtentatõeʒ plus fedat᷑ aĩa coꝛaʒ curia celeſti. Et
dũ coꝛpus vigilijs ⁊ laboꝛibo afficit᷑:aĩe ſubijcit᷑. Jõ
apls.j.Coꝛin.ix.Caſtigo coꝛpꝰmeũ.Et.ij.Coꝛinth.
vij.nullã requiẽ ha buit caro mea nullã habuit hic:
vt alibi hr̃et eternaʒ. Ps xv. Caro mea requieſcet in
ſpe.Qui crederet ⁊ ſciret firmiterꝙ regnaret ſtatiʒ
qn veniret in franciã:⁊ regalibo veſtibo ibi indui:pa/
rum curaret in via veſtimẽta ſua frangere. Sʒ in ce
lo regnabimꝰg̊ nõ curemꝰin via veſtẽ carnis laboꝛi⸗
bus frangere ⁊ vigilijs ho neſtis:qꝛ vigilia honeſta/
tis tabefaciet carnes.Eccĩ.xxxj. BKemus ei anulũ ob⸗
liuionis ſſicut moyſes v quo hr in hyſtoꝛia ſcolaſti⸗
ca circa pncipiũ Exo.qꝙ vxoꝛi ſue que eũ voluitrtra⸗
here:ne ad fratres ſuos iret ⁊ pcepta ei impleret:e
dit anulũ obliuionis? ſibi retinuit anulũ memoꝛie:
Ata nos carni.ieiumiũ et laboꝛes:ꝑ quos obliuioni
tradet vælicias.⁊ retineat ſibi anulũ mem oꝛie/ oꝛati
onem. ſ. ?71 templatõeʒ. In quibo habet᷑ memoꝛia vei
Prie ſalutis/⁊ penae inferni:q̃ carnem pungunt
dum meditant᷑:ſicut pungi animal pigruʒ ſtimulo.
OPlal.cxviij Confige timoꝛe carnes meas. Caro em
q iſto timo:e ⁊ pnia nõ eſt ſalita:putreſcit et vermes
ſpũales creſcũt in ea.Et ſicut in terꝛa vbi nõ ẽ timoꝛ
nec iuſticia multiplicabunt᷑ latrones et homicidie:
Zta in carne vbi nõ eſt pᷣdictus timoꝛ et caſtigatio.
icat quilibet ↄfige c. Sʒ quare eſt ſic affagenda

Taſtitas X liij.

que æ ſe nõ peccat:qꝛ ſicut ingratus ꝓmotus cõtra
motoꝛem 7 ditatus ↄtra ditantem ſurgit: ſic caro.
eu. xxxij. Incraſſatꝰ impinguatꝰ ⁊c. ¶ Bʒ ingrati⸗
tudo retrudit manumiſſuʒ in ſeruitutẽ xij.q.ij. Epi
ſcopꝰ qͥ mancipiũ.Et.c.liberti.ſicut patebit. G.S.
iiij.xxj. Sʒ caro ẽ ingrata.Sicut pʒ.e.c.iij.xe tra ma
le reddente.⁊ multas querit exactõnes.qꝛ terꝛa nr̃a
quã gerimꝰmultas vult habere graues ſeruitutes ſi

cut pʒ.E. c.j.Ged cautela ↄtra hec eã amoꝛtiʒaꝛe.vi xv

ri em religioſi qꝛ volũt loca ſua eẽ a ſeruitutibo libe/
ra:ea feceꝛnt amoꝛtiʒare: Ata oẽs filij eccleſie vebent
terꝛã quã gerunt. amoꝛtũare:appetitũ viq; volunta
tum:pꝓ ↄtinentiã:diuitiaꝝꝑ ꝑ pauptatem: honoꝛis et
ꝓprie volũtatis.p obedientiã.ſi ſic ſpiritu facta car
nis moꝛtificauerit viuetis Ro.viij. Viuetis inquit
ſine graui exactõne/vel ↄcupiaꝝ vexatõne qꝛ cũ tali
terꝛa moꝛtificata/moꝛtificant᷑ etiã ↄcupiſcentiarum
ſeruitutes.Gabł.v.qui aũt ſunt xpᷣi:carnem ſnaʒ cru⸗
cifixerunt cnm vicijs ⁊ ↄcupiſcentijs.

Aſtitatis.primo po/

nenda eſt diuiſio. Scðoo difficultas. Ter/⸗

R cio vtilitas. Quaꝛto exempla ad caſtita/

tem nos ineemantia.
Ad primũ ſic ꝓceditur. Caſtitas eſt duplex:vna
intrinſeca.alia extrinſeca. In ſignũ foꝛte cuiꝰpceptũ
fuit Leui.xij.offerꝛe duos turtures/vel duos pullos
columbaꝝ.¶ Pꝛima ẽ aĩe ſiue coꝛdis. Sicut.n.mu⸗
lier fatua exterioꝛẽ nitit᷑ hr̃e pulcritudineʒ vt malis
placeat. Ita omẽs boni nitunt᷑ caſtã hr̃e aiam ⁊ pul⸗
chꝛã ⁊ mundatã ab oĩ macula infidelitatis ⁊ immũ⸗
dicie ⁊ iracũdie vt placeat ſponſo ſuo vo cui vſpon
ſant᷑ ꝑ fidẽ.j.Coꝝ.xj.veſpondi eĩ vos vni viro ⁊c⁊ to
ti curie celeſti qᷓ eã videt:Sicut pʒ.AA.xxij.xvij. Si eĩ
fatua mulier oꝛnat facieʒlqñ dʒ a multis videri:rõ⸗/
nabiliter nos debemꝰaĩam oꝛnare q̃a tot vr. Jo.j.
Pe.j.hoꝛtat᷑ dicens:aĩas vr̃as caſtigãtes in obedien
tia caſtitatis. Scða ẽ exterioꝛ: ſo; eſſe in loquela:
qꝛ eloquia dñi eloquia caſta. Pſal.xj. In viſu ĩ geſtu
in inceſſuſin oĩb ſignis ⁊ oꝑibo temetipᷣm caſtum cu
ſtodi.j.Zimo.v.Hãc cet mũdi curialitas.Educa
tus hò nõ loquit᷑ nec agit/nec ꝓ poſſe oñdit ſignum
diſplicẽtie in pntia dñi ſui:Gʒ vbiq; es in pñtia dñi.
g̊ vbiq; caſtum te cuſtodi. Nota. ij.
Sʒ hec caſtitatis cuſtodia ẽ valde vifficilis:ſicut
pʒ ex anctoꝛitate Augu.H.ij.xxxj.⁊ q̃ſi miraculoſa/
Ma ius em̃ miraculũ eſt ve ꝓpria carne fomitẽ eradi
care luyxurie:qꝙᷓ expellere immũdos ſpũs v coꝛꝑibus
alienis:ſic hr in colla.patrũ colł.neſtoꝛiatis.¶ Gʒ
tñ hanc difficultatẽ vincẽ vebent duo articuli ſeq̃n⸗
tes:vicʒ vtilitas ex caſtitate ꝓpueniens:⁊ exempla pᷣ/
cedentia.
Mtum ad vtilitatẽ patet ꝙ eſt magna:qꝛvbi bel
lum eſt foꝛtiꝰ:victoꝛia ẽ gloꝛioſioꝛl⁊ maioꝛi remune
ratione digna. Sed hmõò i bellũ vt pᷣdictũ eſt/ẽ foꝛtiſ
ſimũ igit᷑ eremuneratio.⁊ vtilitas ẽ multiplexĩ hac
vita ⁊ ĩ futurg.¶ Pꝛimo ĩ hac vitavtilitas ꝓueniẽs

Ij.

Arꝰ.j.

Arꝰ. ij.

Arti.iij.
iij.

caſtoſẽ bona fama ⁊ laus. Res em̃ quãto mũdioꝛ eſft·

tanto maioꝛis laudis ẽ.qꝛ ergo caſtitas mũdiſſima
res ẽ:a tota eccha digne laudat᷑. Sapi.iiij. O qpul⸗
chra ẽ caſta generatio cũ claritate.¶¶ Scdo valʒ ad
vite tranqllitatẽ.qꝛ a multis ſeculi brigteximuntuꝛ
caſte viuẽtes.j.Cimo.ij.Quietã ⁊ tranquillã vitaꝰ
agamꝰin om̃i pietate caſtitate.¶ Tercio valet ad
foꝛtitudinẽ ⁊ pugnã.lignũ enim viride foꝛtiꝰreſiſtit
igni:q carbo extinctꝰ. et res incoꝛrupta foꝛtioꝛ eſt q̃;
coꝛrupta:vel ruinoſa. Sic caſtꝰfoꝛtiꝰreſiſtit igni pec
cati in oĩb tẽptationib/ ſiue carnis:ſiue cuiuſcun
inimici:qꝛ ad minꝰbʒ primã armaturaʒ. vqua.
xxiiij.ar.iij. YJð ſignat᷑ dr caſte mien. Judith.xv.fe⸗

uij.

en.
. it

een.

canrra n o li ilihnt

, 5.
orafint ich dlen lgni cipls

liðncitiure ſllahin
inmvalrlomiſi bliſiienn
t oglenthituftant ünlie. f

gegemnt otinsci facie ern atsclli

ciamatalnfan de annoſeſe man
gſtintuſllnnaſliatn gge
Clonuantlctcre Kruni dicant. Barll
ſemndhmaichatgene gictan
euminnenreno poſſe teſſttin eeene
nit lcensero ſun hic olu habuit caſti
Aemũ ii oiſpotited uſtica rcaſti
poadaſtiate no nouiwr remplo i
cunoli apuntinfdelii r a fundant.
ſatemi etſpegaliter ucrent:poſt caſiit
Nonſriuerenolvit alis pluni ibidan
ſumatmna O nmiic iyf.

Juitates ſont d

4 danununclcare

Tanitate iinpuncpio is
zmner Anſectenn untnge
in Muanſni nanitute ilpe dn
ctn Puind oſcikur unlte dihon y
tenecig ſßheſtnlansfieigit
ueinanaunnt liare
tCflcg. Becundoofiget g gun⸗
lttug hnolllas inonegen al
nns Tergo n dog tali dlatii

etqs

urſagianuins niete
bem aiamomnoreqa totyf. Jo j.
hs alas pfas aſtigites nobeclen
enn ſteſ ithute
uia aſa. Pſalij n minigeſy
Musopity tanenomn aaſtnm
c wat mudi rnalitas Eanca
eragit nec opoſſe oñditſignum
dm imi. G vbies in pfna dñi.
ſtoch. Nota. r.eſſ.
cuſtodiat volde difficllis ſicut Wei
ugn. B.i r. qi mirgauloſa
eſt de ppna amefomiti fadi
Alereimmücos ſpbis d corpibn⸗
la. am coll neſtonatis. G
te nce debent duo anticnliſeqn/
caſtitate uenicne mengleß/

ratspatet gaſtmege gtnlel
uuſinnniin mnut il
aliir tinic ifin
Or nelimsenluplalitat
tennanluel
rötomuclortſt i
kee inaſ nuiſini 1
tue e Oni Opul,

nan tafornoꝛeſti
4
SrAMerrfeflin n
Singalleuile
mimmn guiihni
alemen )1

ſti viriliter:et ↄfoꝛtatũ eſt coꝛ tuum: eo ꝙ caſtitatẽ

Arꝰ.iiij.

Expem.

Ciuitas.

amauenis ¶ In alia etiã vita valet/qꝛ ducit ad qͥetẽ
et gandiũ eternũ. Caſta em mulier merer quieſce in
camera ſponſi: non aũt adultera.ſic caſtus cũ ſponſo
po in camera celi.Gall.v.fructus aut ſpus eſt caſti⸗
tas gaudium ⁊c.
Exrempla vo monentia ad caſtitatẽ habemꝰ et fi
deliũ:et ifideliũ.¶ ¶ Pꝛio fideliũ:matris xei ⁊ ommiũ
ſanctarũ vᷣginũ/ ꝗ ſunt in celo:quas ſequentes attin-
gere poſſunt. Nõ ſequentes vo/tamdin erũt in infer
no: ſicut ipſe in celo. Eremplũ em illoꝛuʒ qui fuerũt
eiuſdẽ nature et fragilitatis:omnẽ excuſationẽ a no⸗
bis remouet. Quale eſt illud cuiuſdã religioſemulie
ris/que cũ ſciret quendã amoꝛe eius infatuatũ/ vt fer
tur:et ꝙ wmũ danificaret vel foꝛte eaʒ raperet: niſi
ei ↄſentiret:audiretq; plus raperet᷑ pulchꝛitudine
oculoꝝ eius.Eruit ſibi oculũ:et miſit ei dicẽs: qoð in
me amas:tibi mitto. quo exemplo nõ ſolũ ad caſtita
tem/ verũetiaʒ ad tantã penitentiã ꝓuocatus fuit:q;
nunc a lachꝛimis et oꝛonibo ceſſauit: vſq; ei viſus re
ſtitut? fuiſſet:in ſignũ remiffionis peccati ſui. &t ſic
ſua caſtitate meruit alti caſtiratẽ. in ſeipſa miraculi
oſtenſionẽ. Sic exemplo eſto fideliũ:in verbo/in con
uerſatione/in caſtitatel in fide.j. Chi.iiij. ¶¶ Capta
etiã acon: fert/ q abbatiſſa quedã ſtatiʒ pulſauit ad
caplin:⁊ ſbiectas ſic alloquebatuꝛ. Iſti infideles niſi

caute agamus pꝛius violabunt a ĩgꝗs:vinde coꝛpora

occident:ſicq; ꝓdemꝰ coꝛpa et aĩas.Ged ſi vultis con
ſiliũ meũ facere:ſaluabimꝰ aĩas.et ipſis clam ãtibo qꝙ
ſiciaccepto cultello naſũ ſibi abſcidit:et faciẽ derpa⸗
uit. qð alie vidẽtes fecerũt ſimiliter. Et ſic ſapienteꝛ
elegerunt.potius cũ facie veturpata celũ intrare: qᷓ
cũ oꝛnata infernũ.q̃ em̃ curioſe ſe oꝛnant: nõ omino
caſte ſunt.qꝛ videri et ſollicit art appetunt:et e hoc
loꝛiant᷑:licet oꝛe ↄtrariũ dicant. Siẽ illa que ſe ab/
condit/vt dicitur ꝓpter eũ qui eã venit rapere.⁊ cuʒ
cam inuenire nõ poſſet /et eſſet in recedendo: clama⸗
uit dicens ego ſum hic.ſolũ habuit caſtitatem in oꝛe.
Actuũ.xxiiij.diſputãte ð iuſticia ⁊ caſtitate ⁊c. Qui
vo ad caſtitatẽ nõ mouẽtur exemplo fideliũ:ſaltem
exem plũ capiant infideliũ et fundant᷑ pꝛimo v ciui
tate ci.et ſpecialiter lucretie:q̃ poſt caſtitatis amiſſi
onem/viuere noluit.⁊ alijs pluribo ibidem. Mota xe
iſta materia.P.v.xvj.et.lxvj.

Juitates ſunt due.

4 vna vei altera dyaboli. Sicut pʒ ꝑ AKugu.

Arꝰ. J,

œ ciuitate ei in pꝛincipio q̃s faciunt duo
amoꝛes IJulm facit amoꝛ vei babiloneʒ amoꝛ ſeculi:
hſm Auguſtinũ væ ciuitate i.lxv. æ quibo ſex ſut di/
cẽda. Mꝛimo onditur qualiter diſponi dʒ ciuitas vel
cõitas quecũq; ſiue ſecularis ſiue religioſa:qtum ad
Paerene⸗ que in ea requirunt᷑ ad hoc ꝙ ſit bona/ ſta
lis /et pacifica. Gecundo ondet᷑ ꝙ ciuitas vel amu
nitas hñs illas ↄditiones: erit ꝓſpera/ ſtabilis ⁊ abũ
dans. Cercio quõ œ a tali ciuitate landat᷑/ et ciues
cuſtodiunt᷑. Quarto quo et qua cæ cã religio poteſt
ciuitas nuncupari.Quinto oſtẽdent᷑ ↄditiones ciui
um babilonice ciuitatis. SGexto ꝙ tał ciuitas vel cõ
munitas nõ erit ſtabilis et pacifica.
Ad pꝛimũ ſic ꝓceditur ad hoc ꝙ ciuitas vel ↄmũi
tas quecũq; ſit bona ſtabilis et pacifica:requirũtur
quinq; ↄditiones et diſpoſitiones.¶ Pꝛims eſt iuſti
cie.Pꝛo quo eſt ſciendũ ꝙ Auicẽna libꝛo.x. phᷣie ſue
C.iuiij.oꝛdinat ciuitatẽ in tres ꝑtes:videlicʒ indiſpo-
ſitoꝛes miniſtros/et legiſꝑitos. Oedo vo iſtaꝝ in cõ
munitate vebet eſſe ſic ſitus coꝛdaꝝ in cithara. Vbi

SS uelibet coꝛda locũ ſuũ teneat.ad hoc ꝙ;
me

odia ſit bona/bꝛeuioꝛes in loco ſuo.medie in me⸗

dio et longioꝛes in loco ſuo. Ita in ↄmumitate q̃cun
qᷓ; æbet quilibʒ tenere locũ fun. Inferioꝛ in oꝑando

et obediẽdo. Illi vigelic; qui vocant᷑ miniſtru legis
voperniti.et Niri ecchia ſtici.in ↄſulẽdo/et orgoſerde

cendo. Qiſpoſitoꝛes in regendo/et cuſtodiẽdo. quoꝝ

officiũ aſſilatur officio citharedi qꝛ ſicut citharedꝰ
Miſaturo⸗ th . ared
habʒ ꝓpoꝛcionaliterhʒ omes coꝛdas tãgere. YIta iſti
diſpoſitoꝛes: ſeu cuſtodes aĩarum ſiue coꝛpoꝛuʒ/hñt

ofmes bonos ſuppoꝛtareet inuare: et malos ppoꝛcio

nalit tangere et punire: ſine acceptione pſonaꝝ/mu⸗
nerũ vłtumoꝑ.inxta ullud Ps. c. In matutiné inter
ficiebã om̃es peccatoꝛes ⁊c. In matutino.i.ſtatim in
pꝛinapio ſiue dilationei que ꝓnenit ex fauoꝛe/ vbmu

nere vłtimoꝛe: ſciens ꝙ vulnus in pꝛincipio facilius

ſanatur: Et ignis fa aliꝰ extinguit.Ps.lxxij. Velut
ſommi ſurgentiũ vne/ in ciuitate tua imagin ipſoꝝ
ad mihilũ rediges ſtatim. Et ſicut citharedꝰ dũ pdi⸗
cta obſeruat/ coꝛdas ꝓpoꝛtionalit et moderate tan⸗
gendo:dulcẽ facit melodiã. Ita dũ in ↄmunitate vel
in ciuitatẽ ſitus vel tactus vebito oꝛdine obſeruat᷑:
vt pᷣdictũ eſt:ciuitas erit bona/ſtabilis/⸗ pacifica.xæe
qua IYſa.j.vocaberis ciuitas iuſti. ¶ Sed ſicut in cr
thara duo totã melodiã afundũt: Inordinatꝰ vide⸗/
licet coꝛdarũ ſitus:et tactus: IJta omnẽ omunitateʒ
et pacem et cinitatẽ iſta uo ↄfundũt.¶ Pꝛimo ino
dimatus ſitus: qñ videlicʒ ille qui nõ eſt dignus qᷓtũ
ad moꝛes ſcientiã et ſapientiã ppter fauoꝛẽe/munera
vł inoꝛdinatiũ amoꝛẽ:in alto loco ponit᷑ Ecce coꝛda
extra locum ſuũ:que totã melodiã coꝛrũpit.Oñ etiã
ecõuerſo ille qui merito bone vite et ſcientie deberet
poni in alto loco:cœpꝛimit᷑ Ecce coꝛda extra locũ ſic
melodia confundit᷑ pprer vefectũ ſitꝰ coꝛdarũ. Se
cundo melodia ↄfundit᷑ ꝓpter vfectũ in tãgendo:ſiẽ
patet:qn illa que vebet tangi:nõ tangit᷑:et alia vltꝛa
vires tangitur. Ita quecunq; ↄmunitas mõ ↄfundit
ex hoc:q malefactoꝛes nõ tangunturnec puniũtur.

verbi gra. In ↄmunitate ſeculari ſen mundi latroes

homicideſet hmõiꝓpter ſan guinis nobilitatẽ vł p⸗

pter munera a ſuſpendio liberant duodeci. em latro

nes liberant coꝛã ludice tredecimũ: Ecce coꝛda que
beret tangi nõ tangit᷑ hoc ee innnern pꝓcepto
res. Et hec eſt cã quare tot ſunt latrones et homicix
qqꝛ in terra vbi nõ eſt iuſticia: multiplicabunt᷑ latro⸗
nes ⁊ homicide.Si ẽpʒ.C.ij xv. ¶ Et eadẽ eſt cauſa
in ↄmunitate eccleſiaſtica q̃re tot ſũt latrões cei.vi⸗
xælicet luxurioſi adulteriſet mali chriſtiãi:qꝛ citha/
redi eccleſiaſtici eos nõ tangũt ſicut veberent: ſ acci
piunt munera. vel vident lupũ et timẽt. Et hecẽ cã
ꝗqre tam in ciuitate vel in cõmunitate mũdi/vbi dꝛet
eſſetactus et coꝛrectio/et punitio coꝛpoꝛum:qᷓetiam
in eiuitate eccleſie/ vbi veberet eſſe tactus.i. cdꝛrectõ
aĩaꝑ. acta eſt meretrix ciuitas fidelis.iuſticia habi
tauit ſupple quondã in ea: q citharedi fuer̃t ſupple
boni nũc aũt homicide: Iſa.j.qꝛ in coꝛde nõ rãgum
tur.i.malefactoꝛes ñ puniunt᷑. Mota. J.riij. xxxviij.
Et. HB. vlij. xxin.Et. P.iiij.xxiij.¶ Yterũ pax in iſta
cithara impedit᷑ ex hoc:q; vna coꝛda plus ſtringitur
et durius tagit ꝙᷓ veberet. Verbi gra/vnꝰ paup mo⸗
dicũ velinquẽs in curia mũdi:grauit᷑ et vlt᷑ iuſticiaʒ
amerciabit᷑. Et ſic coꝛda pna nimis dure tagi᷑. pax
etiã melodie rũpit. Quia inde odia et maledictiões
enerant᷑. Magnus faciet maiꝰ vlictũ:⁊ nõ amercia
bir Yren; paupꝑes et mediocres taxant᷑:et mqaioꝛes
dimittunt᷑. Ecce coꝛde q̃dã nimis trahũt᷑ qdã nimis
laxant᷑. Et talis Bnnitn, nõ erit pacifica:nec dura⸗
bilis Quia ſᷣm Alugu. ci.i.li.ij.c.xxj. YIniuſticia
maxume væſtruxit ciuitatẽ. Re ilł vo mal citharedis
q̃ ſic coꝛdas nõ ſituãdo /et nõ tãgẽdo:vel inoꝛdinate
tãgẽdo:ciuitatẽ.tã mũdi qᷓ ecee diſſipãt.Siẽ ſcribi
tur Prou er.xxix.viri peſtilẽtes diſſipãt cĩtatẽ. ¶ Ge

cCida aditio eſt ↄditio amoꝛis/ſcharitatis et ↄcoꝛdie.
Se iſta ↄditõe loquit᷑ Nugꝰ.w ci.i.li.ij.cxxj. Innu

ens ꝙ eiues vniꝰ cĩtatis vel ↄmunitatis oñt ſe hꝛe in

liij.

V.

vj.

vij.

viij.

.ix.

Te

Ciuitas

factis et dictis et volũtatibo ſuis/ſicut cãtoꝛes in no/
tis.dũ em̃ bñ ↄcoꝛdãt/bonas voces hñtes:cãtꝰ placet
Ita dũ ipſi in bona volũtateet locutione et oꝑatõe
ↄcoꝛdant:ciuitas illa placet veo et hoĩbo:et ꝓſperat᷑
in tꝑalih et ſpũalibo igura villis qͥ dixerut: Geñ.
xj. Edificemꝰ no bis ciuitatẽ et turrim. dũ cõcoꝛda⸗
bant:opꝰ aſcẽdebat.ſicut in oĩ comunitate.dũ ↄcoꝛ⸗
dãt ⁊ mutuo ſe iuuãt ad modũ mẽbꝛoꝛũ:⁊ e mutua
ꝓſpitate et lucro gandent ? letant᷑ &t mutus ad⸗-
uerſitate triſtant ad modũ coꝛdis /qo gaui er er ſibi
fieri reputat/qð alicui mẽbꝛoꝝ coꝛꝑis fit: di i quaʒ
ſic coꝛdis ſequunt᷑ affectionẽ et mẽbꝛoꝑ ſuppoꝛtatio
nẽ:oꝑa eoꝝ et tꝑalit᷑ pſperant᷑:et ſpũalit᷑ vᷣſus celum
aſcẽdunt ⁊ ad xpᷣm:qͥ iſtius ciuitatis eſt auctoꝛ ⁊ dñs
et poſſeſſoꝛ Zacha.viij. Irlin vocabit᷑ ciuitas vita/
Cis. Si vo ecõuerſo nõ ſit int᷑ eos mutuũ auxilinʒ vel
adiutoꝛiũ ad modũ mẽbꝛoꝝ: nec affectio ad moduʒ
coꝛdis: ̊ iraſinuidiaſ diſcoꝛdia wloꝛ æ ꝓſperitatelet
gaudiũ æœ aduerſitatenõ erit ↄmunitas durabii. ſiẽ
nec copꝰ hũanũ diu durabit:vbi vnũ mẽbꝛuʒ aliud
nõ inuat.Ded erit ſicut ciuitas q̃ vaſtat᷑. Iſa.j.Mõ.
E. uiij.iij.¶¶ercia aditio ẽ ẽe mutue ſuppoꝛtatõis
et ſeq̃t ex pꝛecedẽti ↄditione in qua dictũ ẽ mẽbꝛa
ſe muruo iuuãt Ita mẽbꝛa coꝛpis fi eccleſie. de qᷣ
j.Coꝛin xij.Et ãd Ro.nij. Ad modũ wmoꝝ in ciui
tate in qͥ wmꝰ wmui copulat᷑:et mutuo ſe ſuppoꝛtqt
BSicfr ꝗ ſuppoꝛtat᷑a fre q̃ſi tas firma Pꝛou.xviij.
Bivo ſint m̃bꝛa maledicta/⁊ inatalial mutno ſe expu
gnantia:et vmꝰ ruinoſe/q̃ mutuo ſe ꝓſternũt:et ſic
oues ſcabioſeſq mutno ſe coꝛrũpunt et ſicut wmꝰ in-
cen ſench mutuo ſe inflamant et ↄburunt:dici poterit
e eis illud IJſa.j.ciuitates veſtre ſuccenſe igni.qꝛ ſic
vna wvmꝰ inflamata aliã in ſliamat. Ita ſpiritualit᷑
vnus malus / exemplo/ verbo/vel factõ aliũ coꝛrũpit.
et nihil tantũ nocet ciuitati: ſicut talis ignis int᷑ioꝛ.
qꝛ ab obſidione vel inſultu exterioꝛi pt᷑ ſe cuſtodire.
a magno vo intrinſeco non poteſt ſe cuſtodire:quin
magnũ dãnũ incurrat.Sic nullũ bellũ/vel aduerſi⸗
tas/ vel malũ extrinſecũ tantũ nocet aĩe vel ↄmũita⸗
ti vel ciuitati:qᷓ; ignis peccati.qð patʒ ꝑ Auguſti.de
ciuitate cei.li.ij.c.ij. Qui vult 4. romã plꝰ vſtruxit
tpᷣus pacis:qᷓ belli.qꝛ tpe belli fu erũt vniꝰ cõcoꝛdie
int ſe ↄtra inim icos:nõ potuerũt etiaʒ vacare vicijs
gule/ et luxurie: necciuilibus diſcoꝛdijs int ſe ꝓpter
occupationẽ quã ha buerũt ↄtra inimicos:quibo va

1.

cauert tꝑe pacis. Ita in om̃i ↄmunitate mũdi q̃ntũ⸗

cunq; habeãt tedia extrinſeca ſi ſint mũdiſinterius

cæum hñtes:nõ veſtruẽt᷑. Seu xx. Si exieris ad bellũ
ↄotra hoſtes tuos.nõ timebis eos.quia dñs veꝰ tuus
tecũ eſt.Ps.cxvij.Oñs mihi adiutoꝛ.non timebo qͥd
faciat mihihõ. mNõ.T. vlvij ¶ Oi vo nullu bellũ
ha beãt extrinſecũ:ſi nt ſe pct᷑is in ſeipſis/neſciẽtes
quõ paulatiue pauꝑabunt᷑ et vſtruent᷑/ qꝛ vꝰ ab eis
recedit.qꝛ ait Yere.xxiij.crelinq; vos ⁊ cuitatẽ quã
cdipatribo veſtris ¶ Et niſi dñs cuſtodiet ciuitateʒ
⁊c.pᷣs.cxxvj. Pꝛeterea/nec mirũ qꝛ ſicut nõ hñs ꝓte-
ctionẽ regis vel dñi totius in terra ſua in tꝑe belli vł
eytra ciuitatẽ tpe obſidionis facilit᷑ capit᷑ ?; damnat᷑
JIta nõ hñs ꝓtectionẽ tei nec exiſtens in ciuitate ſuꝑ
ple charitatẽ:fruſtra vigilat:qꝛ dñs ñ cuſtodit e
Ded qꝛ iſte ↄditiones pᷣdicte ↄgrue hr̃i nõ pñt ſine
legibo et ſtatutis et ſana wctrina:q volẽtes infoꝛmẽt
nolẽtes coerceant.¶ Ideo quarta ↄditio neceſſaria
eſt legũ et ſtatutoꝝ in ↄmunitate datio. In quibus
oꝛdinet᷑ fm wctrinã Auicẽne.li x.phᷣie ſue.c.ꝛiij. O⸗
nullꝰ ſit in ciuitate vtilis qͥ nõ habeat aliquẽ ſtatuʒ
taudabilẽet ab vnoquoq; ꝓueniat aliq̃ vtilitas ciui
tati.Et ideo inqͥt ꝓhibeat legiſlatoꝛ ocioſitatẽ va
carõnẽ. nec ſit aliqͥs ꝗͥ nõ obediat alicui. q aũt ↄpeſci
nolũt erpellẽdi ſunt extra ciuitatẽ. ꝓpt em talia ocia

nõ ſit in dtate luctatoꝛ vłaleatoꝛ.ꝓhibeat et ſtudia
et oꝑa ↄtraria vtilitatibp ciuitatis/ſicut furtũ/rapi/
nã foꝛnicationẽ. Si ralia ſtatuta oꝛdinauerũt ĩ cui

tatibo ſuis raeentaut magis xpᷣiani.¶ SGed heu

q̃i omia ſtatuta mõ int potius ad cnpiditatem:qᷓ ad

venduntin hereditates ¶ Pꝛohibeat etia inquitc .xij.

Vvtilitatẽ.et ad ciuitatis veſtructionem:ꝙ; ad bonam
gu bernationẽ. Dicut pʒ mõ quaſi in oĩb ciuitatil/

maritumis. vbimercatoꝛes extranei cũ nauibo veni⸗
Ces /nõ poſſunt ad libitn vẽdere popularibo oibus:
ſed coacti ꝑ maledicta ſtatuta:vendere aliquiboma
mnis æ ciuitate: qͥ illud alijs vedẽt ſicut placet. Et
iſtud panpat ciuitatẽ ter duo. ¶Pꝛio: gqꝛ mer⸗
catozes pauciores qrmnuiti ad tales veniũt ciuita
tes intãtu:q; vbi ſo l i aran aliquibo ciuitatibo veniẽ
unti naues: vir modo quinq;.¶ GBecudo:
i: aug : tugi meme veniætii no erit toti* ciuita
tis: ꝗ inde auantagium hꝛet:ſi libere et in bono foꝛo
anere poſſẽt h illoꝝ pꝛimo emetiu: qꝛ canꝰ vẽdut po
pulani: q; facerẽt principales mercatoꝛes Tali
ergo apetit illud Yſa.x. ve qↄdut leges iniquas. In
quii legii plus reſpiciũt omodũ ꝓpꝛiu:qᷓ vtilitatẽ
reipublice.Mo ſic antiqͥ ſapiẽtes.q ciuitates rexert.
De quibo refert Ualeri i inuẽta.in quadã piſcati:
one quada mẽeſa aurea q fm ↄmuũeoſiliu dani wbuit
ſapietioꝛi ciuitatis et multis eã obtulerũt: nullꝰ tñ
eã recepit tãdẽ edicauerũt eaʒ deo ſuo.in quo facto
videt᷑/q nõ fuerũt ſuꝑbijnec auari du tales rexerunt
ciuitates/ciuitates abũdabãt: Quia ĩ bomis iuſtoꝝꝑ
exaltabit᷑ ciuitas Pꝛouer.xj.¶ Quinta aditio req⸗

ſita eſt ſanũ ↄſiliũ.et hãc infert quarta aditio:in qua

dictũ eſt:ꝙ neceſſe eſt hꝛe bonas leges et oꝛdinatoes.
hoc auũt ideo pt᷑ eſſe ſine ſapiẽtibo ↄſilijs. Ergo tales
ſũt neceſſarij ad regimẽ reipublice:ta in regimie ſpi
rituali:q coꝛꝑali.qꝛ ibi ſał/tã aiaꝝ qᷓ corpoꝛij:qᷓ eti
am aliaꝝ reruũ vbi multa ↄſilia: Pꝛouer.xj. En et re⸗
ctoꝛes reipublice antiqͥtus diceb ant᷑ ↄſules:a ↄſulẽ
w:Fm Augu.v.æ ciuitate vi.c.xij. Quõ autẽ tales
bſüt reipublice: oñdit tulliꝰ ſatis pulchꝛis exemplis.
i.j. ve ſenectute.c.iij. dicẽs:q dãtes ↄſiliũ in republi

ca:plus agũt qᷓ alij laboꝛioſi. Nã inqᷣt ſũt ſiẽ guber-

nantes nauem.in qua alij ſentinam exbauniunt:alij

curruut: alij malos excandunt. Ille vero tenens cla⸗
uũi et quietꝰ ſedẽs in ꝓpuppi muita maioꝛa ⁊ melioꝛa

facit. Non em̃ viribo et coꝛꝑis velocitatibo res ma⸗
ne gerunt/ſed ↄſilio/auctoꝛtate et ſẽtẽtia.Et plus
ibidẽ addit: cũ taliba ſenectꝰ augeni ſolet:apð eos
viget ↄſilium. In antiquis em eſt ſapientia.Job.xij.
dem tullius væ officijs.c.xxij. recitat ꝙ coñſiliũ ſo⸗
onis plus pꝛofuit ciuitati athemiẽſiũ:quia ab illo le
ges coꝛum et inſtituta fuerunt:qꝙᷓ valuit victoꝛia te⸗
miſtodis.quia bellũ illud fuit geſium conſilio ſena-
tus:qui a ſolone fuit inſtitutus. Parua inquit ſunt
foꝛis arma:niſi conſiliũ ſit wmi.Vinde valerius lib.
Vj.c.ij. Recitat ve quodã:qui minanti ꝙ habuit gla
dios multos: Reſpondit.Et ego annos mltos quaſi
Diceret:ideo tenon timeo.¶ Yſta ſunt contra illes
quiimpꝛoperant religioſis viris et eccleſiaſticis: ꝙ
non pꝛoſunt reipublice:quia non laboꝛãt manualit
Bed illi tamen ſi boni ſunt:plus pꝛoſunt conſulen⸗
/wvcendo/oꝛando. Vnde ſen eca etiaguilti⸗t⸗
animi poſt pꝛincipiũſ.Mõ is ſolum reipublice ꝓdeſt
quituetur res et v pace belloq; cenſet:ſed qui iuuẽ⸗
tutem exhoꝛtatur:qui in bonoꝛum pꝛeceptoꝛum co⸗/

pia vᷣitatẽ inſtituit: qͥ ad pecumiã luxuriãq; ruentes

retrahit:et ſi moꝛet᷑ in pꝛinato: publicũ tñ negocum
agit. Nota de hic Pin M ij riij Tales ergo etſi pau
peres ſint in re:tñ ciuitatẽ ſaluant.Eccleſiaſtes.ix.
Inuentuſq; eſt in ea vir pauꝑ et ſapiẽs ⁊ liberauit ci
uitatẽ ꝑ ſapientiam ſuaʒ.Nota.. xj.iij. Oui ergo

xuij.

—

Gunt.ſicutg hiß EPENNN. P
ſaäntutm ilopinbebitarentunttwton
uſin nſiteninineeinn
mtmfimniſine mmonidv wiclultan
4 hueochennt: doin mucltone anumob
ne utallr aumk aluk
erſ iluni Reyr vareeengltus lunt
edio gnotns etſufignnhabesguan
liennneuersarlistluuie
lluapeenniay oti aigeulos bitejlu
Zgvofoneneplcaverüttimoe vdinfuit
Et der gliecanſe icclietne icnenprde
Hicntuicniteilo anitg hetu
Cluttaspanngetpana dintines. Ecch i. 1.
nocen tleſeſunn Mtal di lnd üi
Ficehabltinohainsciunsoptinach,
ſulclenez ungctenſmmnbam
(Cun ſo geclige amiamesfuenntun
ulatlrſt ainchechleitw bücii
gcln gepatneren ern ſrͤ nn

duerp Ci
blcce uncmnicden ſeradt

1.v., raultare di. cnj.
rinlln m reni⸗
le ci alcis dun l iin eyubi
elilabonoſ Ri nqt it ſeguber⸗
Inusali ſentinam qtbaununt oli
Nlos rcancunt Yle verotanenoclo⸗
hisin pnppi multa maioꝛa 1melioꝛ⸗
vinib cr coꝛpis veloatanwresma⸗
Nilio/euctontateet ſetetia. Etplus
tü talibo ſenect? augen ſolet:apd eos
mantiquis eñcſt apientis. Joby.
Nofficis. cpi reatat contlliiſo/
Git auntari athemeſiö:aniaebllole
ſtitutafocrunt:c; valuit wator te⸗
bellũ illud fuit geſtum conſllo ho⸗
efwitinſtitums. Peluu ngunt nt
quodã:ul minanti9. W
nosnltosaſi Einn
Nep Pr igalmnanul .
, tlto erectleſuſtis: g n
lnt nn ieit nauil

hutlicnn in mſim amſin
inuln im nniulin
i eſunnhateu ⸗
rnnchalihmn Cptoꝛumc⸗

reamiimnbonotunm pett⸗
nninennilimnihmann

nit 0.)n lätinthonn
ekin hnn Aikot
hi i unt Eeſeſaſiu
i auitni P cilizrla n
1 anA ii

Liuitas.

voluerit ciuitatem mundi quãcunq; veſtruere vłca⸗
pere vix melioꝛẽ inueniret cautelaʒ:qᷓ eius ſapientes
impedire ſi poſſet.et vœ tali cautela vt fert᷑: quidã rex
potens ad veſtructionẽ cuiuſdã ciuitatis in q̃ erant
duodecim ſapient es.quoꝝ ↄſilio citas regebat. Rex
eꝛgo a ciniba nihil aliud petiuit/niſi ꝙ illos ſapiẽtes
traderent vł væ ciuitate expellerẽt:eos intelligere fa-
ciẽs/ꝙ tũc ab obſidiõe ceſſaret quaſi nila alia cauſa
obſidionis eſſz niſi illi ſapiẽtes. Gic etiã fabule hñt
Kanb cogitauerũt ad veſtructionẽ ouiũ:dicẽtes pa
oꝛibo q; canes expellerent. quaſi tota bꝛiga int᷑ eos
fuit ꝓter canes. vid erũt eĩ q Pprer eos oues capi ñᷣ
valuerunt/quib expulſis ſine reſiſtentia oues rapu-
erunt.Tali arte vtit᷑ dyabolus ad veſtructionẽ ciui
tatis eccleſiaſtice. Videt em̃ ꝙ pꝛedicatoꝛes wcene
et pᷣdicando/et lupos a grege arcẽdo/ad modũ ſoꝑic
tum in ciuitatel et ad modu canu / ouile eccleſie cuſto
diunt. Se quih in Ps.lviij. Famẽ patient. vt canes
⁊ circuibijt ciuitate. Sloſa. Pꝛedicatoꝛes patiũtur
famẽ qn auditoꝛes nõ audiũt verbũ dei. Eſuriũt em̃

etr ſitiunt alioꝑ iuſticiã. Et cogitat et ſcit ꝙ multum

iuuat ad cuſtodiã iſtius ciuitatis quã nitit᷑ euertere
Et v facto eam euertit: infoꝛmãdo maioꝛes pᷣlatos
iſtius ciuitanis eccleſiaſtice ꝙ pᷣdicantes artẽt vt di⸗
mittant.et tũc erũt in pace.quibo ꝑ leges et ſtatuta
eoꝝꝑ.vel emiſſis vel arratis:ſine reſiſtentia gregẽ ec⸗
cleſie inuadũt et veſtruũt.et intantũ iſti emones ci-
uitatẽ cæi obſidẽtes /in iſta infoꝛmatione v ſapienti
bus tradendis et canib artandis inualuerũt.qð tñ
mirabile eſt dictu: vnus magnꝰ cinitatis et gregis
cuſtos/tollerabiliꝰ ſuſtineret in ciuitate mille vſura
rios/et totidẽ meretrices:ꝙᷓ vigĩti fratres.ↄtra illos
vſura rios/vel alios vel alias animas ⁊eſtruẽtes:vix
nunq in caleſcunt:vel fernent᷑ agũt:vel tot leges cõ/
dunt.ſicut pʒ.h.iiij.xiij.Et.P.riij.viij.Cõtra iſios

ſi ciuitatem illoꝝ inhabitare nitunt᷑:toto malignita

tis ſpiritu inſurgũt et feruẽtifſime agũt.in hocoſtẽ⸗

Eerntes: ꝙ firmimſime monib vei ciuitatẽ obſidẽti

Ar. ij.

pix.
Aiꝰ. iij.

Ener anon eniber dierpoteſlꝛer e quon
1

ciuitatiboſet ciuibb:cõitates abũda bãt/ſᷣm

bus: adſyerent: eis in traditione canum obedienter
qlibet qri
poteſt illud.ij. Re.xx.quare pꝛecipitas ciuitatẽ dñi:
tu a dño ꝓmotus et ſufficientiã habes:quare impe/
dis ne ciuitas dei cuſtodiat᷑. ſic eã pꝛecipitas:qreh:
qꝛ lucrũpecuniaꝝ potiꝰ añoculos hñt:q; lucrũ aĩaꝝ
In quo foꝛte trepidauerũt timoẽ vbi nõ fuit timo⸗
Et hecet alie cauſe/videlicet ne vicia eoꝝ rpꝛehẽdãt᷑
fac̃canes ĩ ciuitate illoꝝ nõ admitti.ꝙ qᷓ; eccia mõ ẽ
ciuitas parua et pauci viri in es. Eccla.ix. Vnde v
moderno eccleſie ſtatu poteſt dici illud.iiij. Reg.ij.
Ecce habitatio huius ciuitatis optima eſt: ̊ aq̃ peſ
ſima.i.clerus ꝑ quos ceten lauari veberent.
um vo pꝛedicte ↄditiones fuerint in re niar⸗ et
u
li. iij. c.iiij.qꝛ patrie rem et nõ ſuã vnuſquiſq; augere
ꝓperabat.pauꝑq; in diuiteqꝙᷓ diues in pauꝑe verſaꝛi
valebat cõitate.Sed moderno tꝑe circa honoꝛem⁊
ↄmodũ ꝓpꝛium/quaſi tota vſatur intentio.
IEt nò ſolũ talis ciuitas eſt abundãs in tꝑalibus:
ſed etiã in ſpiritualibo.qꝛ veusa tali coĩtate laudat
et honoꝛat᷑.vñ ĩæ eis dici poteſt illud.j. Mach.xj.Oc

currunt ei ve ciuitate honoꝛifice. Et ptĩ eſſe thema
in ramiſpalmaꝝ ſicut tũc occurrert Yonatheſũmo
ſacerdoti ct pꝛincipi medoꝑ. Ita iſti chꝛiſto ſummo
ſoacerdoti et pꝛincipixpᷣianoꝝ: ad modũ romanoꝛuʒ

ta iſti
quo

occurrentiũ vicroꝛib ad ciuitatẽ redeũtib
chꝛiſto reſuſcitanti Zaʒarũ:occurrerũt ?ẽẽ.

tria:indicium ſecuritatis:ciuitas.faſtigin curialita⸗

tisihonoꝛifice:pᷣconiũ ꝓbitatis:occurrerũt.¶/ ¶tũ
ad pꝛimũ cinitas ẽ locus ſecurioꝛ in guerra: ſic ſtatꝰ
bonus. Hiere.j. Dedi te in ciuitatem munitam.quia

Altra nõ eſt munitio.Et ſicut mmus ardens ꝓxima

xlv. fluminis impetꝰ letificat ⁊c.
mines honeſti in cinitate maturius incedũt et liben
ni et ſecund ibi quieſcut/qᷓ in campis vel ſiluis. Ita

55
XC iiij.
ardere factt. Ita malꝰ in duodẽa vł vtractoꝛ alios
malos facit.qꝛ ſicipſe hʒ malã linguã:ita audiẽtes
facit habere malos aures.CTali dici pr illud Adat.
xrij. Ciuitatẽ illoꝝ ſuccendit.Et illud pᷣs.ix. Ciuita
teg en Nrie
ui vo ſtatũ ſuũ et ſpecislit᷑ in religione tenẽt:cq
hes ſunt et wmeſtici dei. Quia talis denntts edifi
catur vt ciuitas: In pᷣs.cxxj. pꝓpter ſeptem rationes.
Puime gre ficut᷑ in capo licet homĩ ire quo vult ad
omnẽ ptem:ſed in ciuitate oꝑtet ꝙ vadat per certos
vicos.ita in mũdo vadunt hommes quaſi ad libitũ
ſed in religione artantad certas vlas arnioꝛes. vide⸗
licet pauptatis obedientie:et caſtitatis. De quibus
Axir.j. et ad vicos aliaꝝ ceremoniaꝑ/ et ↄſtitutõnũ
ſed vię iſte vie pulchꝛe.qꝛ platee ciuitatis aurũ mu⸗
dum:Apo. xxj. ¶ Gecundo qꝛ hoĩes in auitate nitũ-
tur ho neſtins irec in campis.ita in religionetenen⸗
tnr ad maioꝛẽ honeſtatẽ in ciuitate dei nri in mõte
lancto eius Berlvi ge yix.eſt cinitas h̊ in par⸗
ua ad quã poſſu fugere et ſaluaboꝛ in ea.¶ Terciat
quia cinitas nõ eſt bene ſituata ſineaqua.Aqua em
ciuitatẽ letificat et ditat.ita woctrina religionẽ.Ps.
Quarto qꝛ ho⸗

in ciuitate ſanctificata ſimilit᷑ requieui. Ecci.xriiij.
ſta ciuitas væbet hie murũ acoꝛdie. fundari vebet
uꝑ fundamentũ apłoꝑꝝ et ꝓphetaꝑ.Apo xxj. murus
ciuitatis hñs fundamẽta dnodecim. et in ipſis nomi
na duodecim aploꝝ et agni. Mec vebet wijci aduerſi
tate nec An Pitate ſed equalit᷑ ſe hꝛe ad mo⸗
dũ vcij. Et hoceſt qð ſequit᷑ Ciuitas in quadro po/
ſita erat. ¶ Quinto ſicut in cinitate obſeſſa vigilãt

homines te nocte. Yta religioſi milites xpᷣi. Et hocẽ

q ſequit᷑nox em̃ n erat illic.qꝛ media nocteſurgũt
ad v laudandu. Et hoc eſt qð ſequit᷑ et afferẽt glo
riã et honoꝛẽ in illã.¶ Gexto cinitates munde fuã⸗
turtet maxime in aduenti Beſeiſ religioſus et hoc
eſt qo ſequũ nec intrabit in illa aliquod coinqnatũ.
BDeptumo qꝛ quis timens bellũ fugit ad ciuitateʒ
foꝛtẽ:ſictimẽs guerrã peccatoꝛũ: ciuitatẽ foꝛtiũ idẽ
religioſoꝛũ aſcendet. Pꝛouer.xxj. Deus eoꝝ paranit᷑
illis ciuitatẽ. Dehꝛe.xj. e qᷓ HGeñ.xix. Eſt ciuitas h
iuxta feſtina et ſaluare ibi.Cuiobediat er dicat ill
Can.ij.ſurgã et crcũibo ciuitatẽ ſed noli circũſpicẽ
in vicos ciuitatis: ne oberraueris in plareis illius.
Eccleſisſtici.ix. De qua vt bꝛeuiter cocludat dicit:
BGloꝛoſa dicta ſunt ve te ciuitas vi in Pſal. lxxxvj.
Seg hen nõ ſolũ ſuꝑ ciuitatẽ iſtã:ſed ſup omnẽ ciui

tatẽ et ſtatũ eccleſiaſticũ/et ↄmunitatẽ mundiqꝛ de

omni ſtatu mõ poreſt dici:tune es:.· Ratione cui eſt
ſciendũ ꝙ eſtqneda ciuitss in africa ſita/ vt dicitur:
vbi fnitantiqua carthago.quã in vulgari ngue vO
cant tunees.qð interpꝛetat᷑tu nõ es:ſupple qð eſſe ſo
lebas. Ideo ſic eã vocabãt:qꝛ ciuitas pꝛimo ibiſita
fuit potentioꝛ/ foꝛtioꝛ pulchrioꝛ ditioꝛ.volunt ergo
dicere:tu nõ es in nobilitate et alijs bonis ↄditõibo:
nõ eſſe ſolebas añqꝙ; eẽs veſtructa ꝑ romanos. Ita q
vidiſſet ſtatũ pꝛimitiue eccleſie/et xpᷣianitatis ſet reli
gionis:et ↄpararet eũ ad ſtatũ modernũ: poſſet dicẽ
tu nõ es ſupple qued eſſe ſolebas:qñ iuſticia habita
uit in in ciuitatẽ in interitu. Yſa. xir.
et Hiere rix. Sed qui nõ viderũt alium ſtatu:w iſto
ſtatu gaudẽt et ↄcipiũt q̃i nũqꝙᷓ fuiſſʒ melioꝛ. Alij vo
vlẽt. Figura.j.Eſdre.iij.q edificabat᷑teplũ. Juue
nes qͥ pꝛiꝰ tẽplũ gloꝛioſũ nõ viderãt:cũ leticia voci⸗
ferati ſũt.ſenioꝛes vo qͥ tẽplũ aliud in melioꝛi ſtatu
