Nitz Eccliri. ili ingtubi nndi
lullosopuenacox. llenbiſütſema e⸗
Chdoſtetos ylori ſaead llas. Aide &
Cinucemici toiiuueturecttude latana
binefoteincunet etno getarnb iee
Auborinduntnqffteant Etlignüpten
uuctfndnniannt Datltn
inchnptetes, Deguit
ſlamdatnden
Efilt na ehe Mmsneas

ſe egaig Auer n Etſiefitik ad ns

ngtiteſtgd fit Videi
rn do⸗Gdis Bugd minimiüme
Pnehim aniͤbeniiningaun⸗
j O onoſcinfonnent ſei woſi

“ lſſerinobecter

menitniniumiftininal⸗
poſteniol üt undtchlliann
abelletegjeingnun. Rard nnn
ſanigucit leicleien
hnud dtglenglenfumenin

hleſanor
ratitdo, Zurin Autiöipnini

=
S=.
E,.
.
– =——
S = —
=
—
=

ataba e,
wanenaſun Huiſini

rdoſen ie manecratar ene⸗
grinaiſtageihchnen
biheenett rbinitslun i
rbortar geauteragat ſeitl N
cli Rypllan g Erinlini⸗
pe te etno. Dauid eñ ſicfut wet⸗
rmeginnentutemeget yſchnücin
li⸗ſusſalona hieſno d alt pner.
us meitenelbet vnigenit? coꝛamm
at me atq dicehat ſoſfcipiat verba
heeſumman nue dathobi
0 Bicſanct? Augaſtind amfeſna.
blaus Bicſanct eamid. Dicſan⸗
rerfroͤgeg mreſua dick ſolebat.
luũ ſuuet herege coꝛpaliter mon
Och no ſicmo gemallẽte Hende
caputillop wleret. wMq uolhz iſto
dic pot illud Tho . Abinfantia
cuit etabſtinesbomnipeto. Bed 1
correctöem aſſeretes eos nimoin
eeſtimätes ſetotüſpoſtep comige
eos deance Bec gaertaͤttalts cy
pun ſunt qſiogeli Angeliautſt
do elbono rmalo Aibocadhut
ſide nature ſtignis Jenis veroc
inguik icipꝛopoſitoetl Iten h.
nheicigdme Etleuitateo et in/
itſeaſucſndiga tluuſeſinn
aauen it lligiſti inr unn
aiſct qnihl rſct nlnan
zuisint nieit egenlo wrenli
daiſer hainnr ſwrismlite⸗
vtz fmno lv. natitiſtenen
ſarremilltan ett vin ti 90 Ftutes
lt uuſiz fll cge rho aſi

xvj.

xvij.

Vrꝰ. ij.

xviij.

Ab infantia

ad furta/pᷣmo minoꝛaſpoſtea maioꝛa et homicidia.
poſtremo ad furcas inferni. ſiẽ patet ſmone.xij.vij.
Quot em̃ actꝰ pctõꝝ ↄmittit et obligati tot vmmcuł
ſeipſuʒ dyabolo ligat ergo facit ciciꝰ qð ve pcipit ꝑ
AYla.lij.Et ſolue vincla colli tui cito.qꝛ ↄſuetudineʒ
obtẽta dumittere eſt difficileſ qi otra naturs. Et h̊
ſpãlit in malo.ſicẽ patet. C.viij.xj.cũ ſequẽtibʒ Vbi
viſus eſt mẽtitoꝛ in iuuẽtute: verax in lenectute:ſic
fure. Sic etiaʒ raro v luxurioſo accidit/qͥn tal ſit
veloꝑe vel volutate vłcogitãdi voluptate. Sic etiã
mercatoꝛibo.vbi etiã eſt tepidꝰ et ocioſus in inuẽ-
tute/⁊ agilis in ſenectute cũ ſit qi otra naturã.Quo
mõ largꝰ erit in ſenectutelq prius fuit tenax auarꝰ
Nuõ poterit tũc ieiunare/cũ factꝰ fueit q̃i bis infãs
Optet em̃ eũ q̃i infatẽ cõmedere. ¶bi eſt qͥ totu re⸗
ſtituat in ſenectuteqͥ male acqſiuit ĩ iuuẽtute:Quõ
tũc ſobꝛꝰlqͥ pꝛiꝰfuerit ebꝛiꝰ. Optet em mane bibere/
E naturg ſiccioꝛ eſt. nec pᷣt tũc camiſiã vimittere/qꝛ
gidꝰ eſt/ nec oꝛare/ qꝛ caput vebile ẽ ⁊ pectꝰ ſtrictũ
ad oꝛãdũ/ſed nõ ad garrulãdu. Mec vᷣbu dei audire/
qꝛ ſõnolẽtus eſt. Nec pegrinare/qꝛ vebił/ nec aliena
reſtituẽ vel elemoſynas dare/ ne pauꝑ ſit. Etqnõ tẽ
poſſent metere vel colligere ꝗᷓ pus nõ ſeiauerunt nec
plãtauerũt: Patʒ ergo ↄſiderãti.q iſte ſpu ales infir⸗
mitates q̃ ab infatia cũ hoĩe creſcũtraro et cũ diffi⸗
cultate ſanant᷑.ſiẽ arboꝛ diu ad vnã ptẽ ĩclinata/cuʒ
ifficultate rectificat. Mon tñ impomibile.qꝛ arboꝛ
paulatĩ cũ potẽtia poſſʒ ad rctitudinẽ dirigi/niſi ſit
tota ĩdurata. Hec difficultas oſtẽdebat᷑ in pueo quẽ
viſcipuli nõ potuerũt ſanare ſ xpᷣs.Cui qrẽtijrñdit
pꝛ Aa rci.ix. ei accidit ab infatia. Nõ. P.vij.lij.vj
Itẽ ſᷣmone.j.iiij. Et licet difficił ſit ↄtraria aſſuefa
ctio in pneipio fit tñ leuioꝛ in ꝓceſſu.ſiẽ pʒ xx arboꝛe
q̃ rectificata in fine ſtat otra pinã inclinatõeʒ faciłr.
Bicut etiã ei qͥ diu fuit in tenebꝛis /licet graue ſit in
pᷣneipio ex poſtfacto tñ ælectabileẽ videre ſolẽ. Pꝛo
pt᷑ h̊ pᷣdicta et alia ꝑicula ↄſultiꝰ eſt tẽpeſtiue hoſpi⸗
ciũ celi qrereet pueros ad h̊ͥ infoꝛmare iur pceptũ ſa
piẽtis Eccli.vij.Filij inqͥt tibi ſũt/erudi illos/⁊ cur⸗
ua illos a puericia eoꝝ. Filie tibi ſũt ſerua coꝛp? eaꝝ
et nõ oſtẽdas hylarẽ facẽ ad illas.Ad idẽ Ecci.xxx.
Curua ceruicẽ eiꝰ ĩ inuẽtute et tũde latera er du in
fas ẽ ne foꝛte induret/et nõ credat tibi.ſiẽ pꝛedictũ ẽ
æ arboꝛe indurata q ñ flecti. Et lignũ plenũ aq cũ
accendit᷑fumũ amarũ emittit. Sic tales fumũ mur
muratõis in coꝛripiẽtes. Sequit᷑ ne vs illi ptãtem
ſuaʒ ſcʒ ſuipſiꝰ vel alioꝝ bonoꝝ nmimis ne eis abutat
ſiẽ filiꝰ ꝓdigꝰ Auce.xv. Et ſi offẽdat᷑ ad eius tñ vtili
tatẽ eſt qð fit. VUn btus Eꝛego.minimũ inqͥ t puero
ſhᷣtrahimꝰ/cui totã hereditatẽ reſernamꝰ
Di vero nõ ſic infoꝛmentſed volũtati ;e in iuuẽ
tute dimittant᷑/vuo mala freq̃nt᷑ ſequunt᷑. Pꝛimuʒ ẽ
toſten ipſi ſũt pentibo rebelles/ er otrarij/⁊ te-
ioſiſet inobedietes/ et ingrati. Raro em viſũ ẽ ꝙ pa
rẽtes din gaudeãt ꝓle male infoꝛmata ĩ uuẽtute.
et h rona bile ſatis videt ꝙ ſicut ipi ꝓꝑmittũt ꝓlẽ eſſe
inobediẽtẽ cæo/ Jurãdo/ et alia turpia omittẽdo/
⁊æꝰ poſtea ꝓmittat eos pentibo inobediẽtes / vt in ill
affligant᷑ quos inoꝛdinate dilexerũt ? male cuſtodi⸗
erũr.Qui vlicate nutrit a iuuẽtute et a puericia ſ⸗
uũ ſuũ in fine ſẽtiet eũ ↄtumacẽ Pꝛoner.xxix. Mota
A. xxvij. lu. Et. F. v xxij. Sani & eſſet filios ⁊ filias
et ſernos et ancillas dieb feſtiuis ad eciam vłcam⸗
pos ducerelqꝙ; aꝰ ludos vel ta bernã. Vnñ Criſoꝰ ſu
Johãnẽ omelia. iij. Cuʒz inqᷣt ſex dieh vobis/ſeptio
Txo vacare veberẽtlad theatra ludos eos vucitis/ñ
attẽdentes qm̃ in cerã mollẽ facilis fit impꝛeſſio.2 fe
ras a iuuẽtute aſſuefaciẽtes/mſuetas facimꝰ SGic ̊
henlie inclinate ſũt ad malũ a natura/p wctrinaʒ
mãſu eſc

—

totum.
(

ũt Ita ecõtra ex alia ꝑte filij et filie ve. li

A xiij
mclinent ad boni/ ꝓter vfectũ wctrine. peũt. eu
flẽdo ꝓlis veſtre fatnitatẽ vel malã foꝛtunã reij 55
ritis nulli niſi vobiſipſis ĩputetis. Mõ. F. v. j. Gcë
vita znnenit oifalui⸗ in moꝛte vtet in voloꝛe 1 dãnũ
Wꝛiu.et etis ꝑentũ et in aĩaꝝ piculũ vtriſq; ſiẽ patet
P hoc Prefert boeri⸗ wr diſeiplina elae er lo. qᷓ
cũ eſſet iudicatꝰ ſuſpẽdio /ſub coloꝛe q̃ſi vellʒ parrem
oſculari ntilo patris naſũ abſcidit/eo ꝙ ipſu ĩ iuuẽ
tute nõ caſtigauit.aſſerẽs ſe ꝓpt pꝛis vefectu in ilud
incoõueniẽs incidiſſe.Ad ideʒ fert᷑ in libꝛo v apibo æ
ↄſili.qͥ cuʒ diu poſt moꝛtẽ pꝛis infirmaret᷑ nec vellet
amicis ſuadentib ſacramẽta reciꝑe/ſed miſer ſic diu
vvſpatꝰ iacẽs.ſubito clamauit/ Juuateme/ Juuate.
pluries replicãdo. Et circumſtatil- qrentibo.qre ſic
clamaret. et quid videret. Rñdit/nõne videtis pꝛem
meu venire ci mititudine magna ad meoccidẽdum
et cũ impetu ſurrexit.q̃i pugnaturꝰ cũ veniẽtilp ibi⸗
q; ꝑcuſſus. cecidit moꝛtuꝰ et iuit cũ patre ad infernũ
vbimuln ſi rg⸗ nõ caſtigauerũt.Alij qꝛ nõ fuerunt
in inuẽtute caſtigati. ꝓſta ↄfirmant᷑ ꝑ moꝛtẽ hely.2
filioꝝ erꝰ.j. Re.iiij.os tñ pater coꝛrexit vꝓᷣbis dicẽs
Hõ em eſt bona fama quã audio ve vobis.ſic patʒ.j.
He.ij. Mõ tñ h fec efficacit᷑.ſic miti aghuc dict filijs
nõ faciatis ſic ampliꝰ.ſed ñ efficacit᷑ apponũt vbera
Et tñ qͥ ꝑcit vge/ odit filiũ ſuũ. eouer.rij. Nõ bñ
c.xvj.xxvij.œcretale v iſto hely. Ad idẽ æ adonaia
hilio dauid.iij. Re.j.Quẽ ñ coꝛripuit pĩ aliqñ dicẽs
q̃re h̊ feciſti:æt ideo poſt occidebat᷑/ſiẽ patet ibideʒ
C.ij.Et ſic patʒ inductiue.ꝙ filiꝰ ſtultꝰ wloꝛẽ pꝛis
Pꝛouer.xix.filius vero bñ infoꝛmatus ecõuerſo. Nã
cũ ab infantia ſemꝑ vũ timuerit/ ⁊ mãdata eiꝰ cuſto
diẽit/ nõ ẽ ↄtriſtatꝰ ↄtra deũ. Cho.ij. Mõ. C. xj. xxxvj
Ecce ſignãter ðꝛ cũ ab infãtia ⁊c.⁊ in ſenecture nõ⸗
ↄtriſtatꝰ ↄtra veũ. Quia Yob. xxvij. Juſtificationẽ
quꝗ cepi tenere/nõ veſerã. Cũ ergo iuuẽtutis aſſuefa
cno in ſenectute ſit q̃ilex et neceſſitas. Yuuenes ma/
rime ſũt cuſtodiendi a diſcurſibo ⁊ occãſionibo tẽpta
tionn.q; vẽtus vꝛens nouellos floꝛes coꝛrũpit.Et ſi
ꝑdunt floꝛẽ iuuẽtutis/ ꝑdũt fructũ boni oꝑis in ſene
ctute.Eyxẽplũ væ cete.æ quo diat᷑ ꝙ fetũ ſuũ nouel⸗
lũ vagari nõ ꝑmittit ſed eũ aſſociat/et tpe tẽpeſtatis
eũ in vterũ ſuũ recipit et recedẽte euomit. Siciuue⸗
nes vagare nõ veberet ſine bona ſocietate ſed potius
in vmo r̃cludi.iiij. Re.iiij. Dũ clauſa fuit mulier in
vmo cũ filio ſuo oĩa vaſa plena fuerũt oleo.ſic iuue-
nes recluſi pleni eolegtn n, wmi xetine-
bat alijs ꝓſiciſcẽtib. Vbi dicit glo. ꝙ iuuenes nõ ſt
diſcurſiw exponẽdi. AZiſiũ ꝗð int ſpinas redolet/ int
manꝰ olet et pulchꝛitudinẽ ſuam amittit. Job.xiiij.
Quaſi flos egredi otenit. Mõne dina eñ. xxxiiij
flos egrediebat᷑.ſed ↄterebat᷑ ſic multiadbuc.ſunt ꝭ
ſenes emittẽdi ad pꝛedicãquũ et diſcurrẽdũ/ inuenibo
wmi retentis. Figura.j. Re.vj. Vacce poꝛtabãt ar⸗
cham /recluſis vitulis ſed vacceibant mugientes.ſic
murmurãt quidẽ,ſi inuenes ad labores no emittant᷑
Ad idem vitulꝰ marinus eſt aĩal laſciuũ vt dicit᷑ ſal
tans ⁊ diſcurrens ideo mater tenet eum infra mare
quãtũ poteſt.qui ſi aliqñ exit piſcatoꝛ ponit ſe intra
mare et ipſũ et eum capit. Siciunenes diſcurrentes
frequẽter a dyabolo capiunt. Ideo ſalnatoꝛ Zuce.
vltumo.iſcipulos ⁊ omnes inillis ammoner dicẽs
ſedete in cĩtate wnec induamini vᷣtute ey alto. Exo.
rij.ſanctifica mihi omne pꝛimogenitum. Mota x
poc.C. xvj xij. Et. F. vj.per totũ. Iteʒ. R. v. ar. iiij

—

VBſtinẽtie pꝛimo oſtẽ
detur diſtinctõ. Scðo oſtendet᷑ quõ abſti
nentia ſpecialis mitiplicir᷑ ꝓdeſt.

— .
——

Exem.
xix.

Exem.

xy.

xij.

2
—
*

Abſtintientia.

¶ Grtum ad pꝛimũ abſtinẽtia qdã eſt general: que
pᷣſeruat coꝛ a cogitationibo os a ocutoõnibus: manꝰ

ab opationibo illicitis. qᷓ videlicet nobis impomit᷑.j.
ad Zhbeſſalo.v.Ab omni inqᷣt ſpecie mala abſtinete
vos. ꝓIpe eniʒ us pacis ſanctificet vos per omnia
integer ſpiritus veiterꝛ.
¶ NAlia eſt virtus ſpeciał:q̃ nobis imponit mediũ et
modũ et mẽſurã circa velectatões ciboꝝ et potuũ.ſiẽ
patet ꝑ ſanctũ Cho. ſcpa ſcðe. q.cxlvj. Ar. ij. Et hec
nos weet et oĩibus xpia m mitiplicit ꝓdeſt. ¶ Mꝛo
ſiẽ fames facit lupũ erire œ nemoꝛe:ita hec lupu in-
femalẽ xe aia.Quia Mar.ix. boc genꝰ emonioꝝ nõ
. eijcit niſi in ieiumio et oꝛone. Sed ſicut canis fame fit
furioſus vt pꝛ:ita aliqͥ ad lites et ↄtẽtiones ieiunãt:
totã wmũ puertẽtes clamoꝛbo æ melãcolijs. uos
qmonet petrꝰ ij. Petri.j.. In abſtinẽtia inqᷣt patiẽtiã
ſupple habeatis.¶ Gcdo ꝗꝛ eſt eã ⁊ ſignu interious
fecũditatis ſq; ſapiẽtie et allaꝑ vtutũ. Terra em̃ ma
cllẽtioꝛ ⁊ minꝰ funo impinguata: ditioꝛa ⁊ pcioſioꝛa
vma poꝛtat. Cale eĩ vinũ freqnt᷑ creſcit q̃i in rupibo
aridis. Sic abſtinẽtes minꝰ funo ciboꝝ impiĩguatæ
dilatati. aptioꝛes ſũt ad ſapientiã ⁊ oim vtutu? ſtu
dioꝝ exercitiũ. ſicut patet expᷣſſe Lañ.j.et. x. vbi ha⸗
bet᷑ ꝙ pueris ſqʒ abſtinẽtib vedit xeꝰ ſclaʒ ⁊ diſcipli⸗
nã in oĩ libꝛo et ſapia. Banieli aũt intelligentiã ſom

nioꝝ. nec abſtinẽtia fuit iſtis ſola:ſed mũdicia ? vite
bonitas.nec etiã nobis ſola ſit. VIñ vſiderꝰ ſr. ¶Amos

pꝛophetã. Qui ab eſcis abſtinẽt etmale agut: æmo⸗/

nes imicant᷑ qͥb eſca ſꝑ abeſt ⁊ culpa ſꝑ adeſt.Zercõ

gesſigni g gia abſtinẽtis ſit ineternũ victura Bic
em̃ in aĩalibo ſignũ eſt lõgioꝛis vite:qñ abſtinentie ⁊
laboꝛibo exponunt᷑. Ita in ꝓpoſito:vt eruat a moꝛte
aĩas eoꝝlet alat eos in fame. Et ſignũ ecõuerſo ẽ oc⸗
ciſionis:qñ ad libitũ paſcuis exponunt᷑.qꝛ ſcõm btm̃
Hꝛego. iĩalibo mactãdis vberioꝛa paſcua ↄcedunt᷑
ta ĩ ꝓoſito veſideriũ eoꝝ attulit eis In ps.lxxvij.
Et ſequit. Ira dei ceciditſr eos et occiũit pigues.A
ſũmo eĩ medico vſpatiſ oĩa ↄcedũt᷑ qꝛ via ipioꝝꝑ ꝓſpe
rat᷑ et bene eſt ommibo qͥ male agut.Tales ide exꝑi⸗
mentũ capiant ve moꝛte eterna:qp quidẽ accepit ce
moꝛte tꝑali. Cuʒ em̃ infirmitate (ui videt medicos
qcũq; appeterʒ ſibi ↄcedere:cœſpãs væ vita ſoixit gal⸗
lice qi ꝑ iſtũ modũ:Mõ eſt bos ad pꝛatũ pt᷑ comedẽ
ſi vult mõ video quõ negociũ vadit.ita poſſunt tles
dicere veſpãtes e vita eterna qꝛ qͥ hic facit feſtũ ibi
faciet vigiliã et ecouerſo. Vñ Jeroꝰ. Impoſſibile ẽ
trãſire ðᷣ velicijs ad vælicias.hic implere ventrẽ/⁊ ibi

Exemp. mentẽ. Mota.T. v.ix.et.xxix.AAd idẽ eſt exemplũ in

arte medicine In qua imponit infirmo abſtinẽtia:
vt diutiꝰ viuat. et ↄtra infirmitates coꝛꝑales. qꝛ ſiẽ
dicit decretũ de cõ.diſ.v.ne tales. Alimẽta oleꝑ ⁊ le
guminũ plus valẽt coꝛꝑiqᷓ ælicata. Exemplũ dañ.
pꝛimo dent᷑ nobis legumina ad veſcẽdũ ⁊ aq ad bibẽ
dũ:dixerũt pueri illi.quo facto:poſt cecẽ dies appa-
ruerũt coꝛpolẽtioꝛes vultꝰ eoꝝ. Yeronymꝰ in quadaã
epła. Abſtinẽtia mat᷑ eſt ſanitatis mat᷑ vero egritu⸗
dinis voluptas eſt. qꝛ fames curat moꝛbos quos gu-
la infert. De con. diſ. v. nibil. vide eadem diſ. młta œæ
Teiunio et abſtinẽtia. Sic in arte anime:abſtinẽtes/
ſpũales euadũt infirmitates: et longã cũ cæo vitam
obtinebũt braʒ. Ecci.xxxvij. Quiabſtinẽs ẽ:adijci⸗
et vitã. Sicut ergo bos laboꝛiet fame expoſitꝰ ſiſẽ⸗
ſũ et intellectũ habẽt: nõ murmuraret ꝙ in paſcins
cũ alijs mactãdis nõ expoſitꝰ eſt. Ita nec pauꝑ vidẽ
do peccatoꝛes et abundãtes in ſeculo obtinerediui⸗
tias et celicias quas ipſe non obtinet.ſed poriꝰ æbʒ
o regratiari cu illo incarcerato. quo infra dicet
H. iiij.xvij. Et ſic diſcant in abſtinentia patientigꝗʒ
habere.Ad iſtam patientiã etiã abſtinentiã habẽ/
dam multũ valet ſapient᷑ ↄſiderare vitã pauperum

et ſanctoꝝ.qui ſũt fratres noſtri eiuſdẽ nature et vei
filij.foꝛte qͥ nõ habẽt ſatis e pane groſſo. Quod eti⸗
am in carceribus inedia cruciãtur et alijs miſerijs:
Qualis etiam erit abſtinentia et fames eterna:que
ſpecialiter guloſis infligetur. Et quia diuites com⸗

muniter in hoc plus velinquunt. Ideo ſignanter di

citur cccleſiaſtici.iij. Sapiẽs coꝛ ⁊ intelligibileab⸗
ſtinebit: ne ſcilicet arguatura veo ⁊æ inequalitate dĩ
uiſionis ſi ipſe ebꝛius ſit. et alius eſunit ipſo melio:

et ſitiat:cuius etiam vita eſt felicioꝛqᷓ illius qui co⸗

medit/veſcitequitat. nam ſua voluptuoſe viuendo

expẽdit cũ diuite:cui poſt negatur gutta aque. quia

hic fecit feſtum. Jdeo ſpecialiter abſtin entia diui⸗
tum commẽdatur Eccleſiaſtes.x. Meata terra cuiꝰ
rex nobilis eſt et cuius pꝛincipes veſcũtur in temꝑe
ſuo nõ ad luxuriam. Econuerſo alijs ve quia eſuriẽ⸗
tes implebit bonis:a diuites dimittet inanes:Luce.
.ij. uarto quia conueniẽs eſt nos ↄformarivo/
luntati diuine ſicut ſeruus conformat᷑ voluntativ
mini ſui. Sed heceſt voluntas væi ſanctificatõ via:
vt abſtinetis vos a fomicatione.j. Theſſaloni.iiij.
uinto: ꝙ animã reddit foꝛtioꝛem:qꝛ inimicum
eius ſcilicet carnẽ debilitat.j. Petri.ij. Obſecro vos
tanqꝙ; aduenas ? peregrinos abſtinere vos a carna⸗
libus eſiderijs que militant aduerſus animam.
¶ Bexto quia nos confoꝛmat bono exemplo bono-
rum viroꝛum et factoꝝ laudabiliũ. oꝛimo æ ariſto
tele ve quo fertur: ꝙ diſcipulis ſuis ei recitantibus
iudicium cuiuſdã magni in arte phiſonomie/ vide
licet miraretur eius ſcientiã et virtutem:cum natu⸗
rali diſpoſitione eſſet lubꝛicꝰ et obſcuri ingenij. Re/⸗
ſpondit anſtoteles: bene deme naturaliter iudica⸗
uit.ſed exercicium fecit me clericũ:et abſtinentia ca
ſtum. Item narrat valerius libꝛo.j. ꝙ vſus vini ro/
manis feminiſ erat interdictus:ne in aliqð vedecus
laberentur.et hoc rationabiliter. quia quid ſtulciꝰ:
qᷓ; wmui accenſe oleũ immittere:carnẽ tãtũ nutriræ
vt carnis nutriantur vicia.debet ergo alunentũ eſſe
frigidum:ne carmis caloꝛ accendatur. Vnde JYeroꝰ
in epiſtola ad furiaʒ. Ardoꝛ coꝛꝑm frigidioꝛibo epu/
lis temperandus eſt. Propter hoc ſanctia carnibo ⁊
vino decreuerunt abſtinere.vt daniel.et Johannes
baptiſta.et beatus dominicus:qui vinum per vecen/⸗
nium non bibit. et multi alij. Vnñ Mernardus Ab/
ſtinebo a vino in 6 eſt luxuria.Ad idẽ ð nabucho
donoſoꝛ.e quo refert magiſter in hyſtoꝛia danielis
in fine tercie viſionis:q ad regnum ſuũ reductꝰſtã/
tum ſe humiliauit/ꝙ per ſeptem annos regnareno⸗
luit/ſed conſtituit ſeptem iudices qui imperiuʒ rege
rẽt tantum penituit et fleuit: ꝙ oculi eius facti ſunt
quaſi caro a fletu.tantum abſtinuit: ꝙ per ſeptem
annos panem nec carnem non comedit: nec vinum
bibebat: ſed leguminibus paſcebatur: et deum celi
oꝛabat de concinio danielis. huic canon perhibʒ te⸗
ſtimonium ꝙ videlicet eius penitentia fuit fructuo⸗-
ſa.xxiij.q.iiij.nabuchodonoſoꝛ. Ad idem JYone.iij.
⁊e rege et pplło niniue:quipꝛopt᷑ minas future tri-
bulationis induti ſunt ſaccis.homines et iumental
nec comederunt:nec biberunt aquam. vbi eſt chꝛi/
ſtianus qui ſimilia faciat: Multos a regno et here⸗
ditate eiectos/ multos etiam incarceratos /et infir⸗
mos et exules. ARudiuimꝰ cum nabuchodonoſoꝛ ad

ſtatum ſuum reductos.multas etiam tribulationes

et vindictas et tem poꝛales et eternas non ſolũ non
timemus: ſed qð plus eſt aliquas ad oculuʒ videmꝰ
Nec eſt tamen qui agat penitentiam cum niniuitis

Et ideo ſurgent nin iuite in iudicio contra generati

onẽ xpᷣanoꝛũ nec eſt inuentꝰ q rediret et daret lan-
dẽ miſi h alienigẽa ſu ple nabuchodonoſoꝛ Oẽſ alij
ſũt ocioſi q̃i nõ eſſent reducti necↄducti.¶ Gepti⸗

WVmntiſ lustt acii

mnigmine nm ſh⸗
Rtuli nemtliue in a,
ſenanlauamonobllon tin gnundl
r Gleau ib corge ir in hua lani
Nt itüm qinanoti dinoſndlag
goſnbcrtpe ſt fccs habtat mantnz vt
ſſberginati Etfn Augil Nd
. Agtelaanſantura abſedditni ſi
obſcuns Ntalabonoſis tnoodoſis ti
ſuums inneniat ſicſag ameta grnoebe
mranhaenbciſnimüpi
Oiſtininerite Golz ſaſtidinonegs
lcet c lleonninocreulto ſineoiſi.
nn, Mv rolut avofu eſt ahlöcitn⸗
hianeſopleneer opue folütat n güt
mntat figcherhülitrqünd. Abiche
nitgbaczſpplinidetucinterfen
lle uarn (Denico ii tinuͤſen

W
uſütfra
birinen einf⸗
lus ien. E mes lenij L
ſeA tauneoktenge ⸗ Ab
laran anutnck mo qe tpali Abſconſio
eebin Uatu r ſnuntendi gaͤthaliten vitat. ſi⸗
dains ☛ clahte di an broinorone e ſicut patui
ellampi⸗ alinn equalin ab⸗ alio DRñnſum fui quo viri it dve .
quitat⸗ ne eſt fel ſaſunt one di dir oc negãte e⸗ eu hre n. adm TAad hñte par
— lne neli r Pal na ent⸗ ꝛ caſt⸗ eo filiag eldſ S
tecipo 4 vpol lsgnied . uipius lepꝛonidẽ erat et 198 q eü di chabũ untui
engugn enkg *. ßMMM — 81 p.
Eccleſt lter ahſtine Ae aol er. vlti. te filie cõ a abſti nẽtiaʒ:reſt ñ⸗ uallicu ceruiſi ꝛicitãtes i
nun Minan r. Bentuten dun woluprhoſe ne, e aer mratti eu hilari⸗ Pꝛo ꝛcus wieſto leon Aun non ul inaunr, ien
boni Econnee ee ermaus ſicn uoſe viuẽ⸗ xemplom tatis celentte vo cel pter huiuſ leonis: ia non eſt erunt. ſicut
. ion dind oglij turint ab nulti cel nẽdo her 1 ultoꝝ = eſtis n Ro⸗ eloꝛum theſ. modi err :quia nõ ibi pot cut᷑
dnacnudsdi ioeqnacine, bſtinẽti. eſtẽ exẽpl taltarergale n Nven ſibelte auro efeni ns. Bi⸗
aconneng etl geſun ſtinẽ a viuẽd plo pꝛim pale venae : 1 febꝛn⸗ tamen o abſcondi imil t ihife
ibeceſnnnscnn nos ſonnane⸗ wlt nog ennganr itarerchmnet ſie e cogut Buſtuo r wlertano nci wberene dlli regnu
wuscnnſemnaktolmtinn dijs p cibit cerranm⸗ rams Cin beardi en i wlerrartopaoge nr. wia üden d
Woafomn es din Woluntari ei cibi ecciqn. deen e beat. celeſt nacnat opaerop rragt ſicut
afomicati imꝰ ens: qᷣi teg tẽ ab⸗ um ill ur cum oꝝ ci veneri guſt⸗
weafmnnmne ⸗Thcfit⸗ n bue nge aed ñ ꝛego. in q̃dã miRilto; w le Dperferte venn ni: et in
ummnärecckt 4. Thec na: las ſapie pter iſt. quõ p t a ꝑpadiſi q̃dã nfirmitas ii ctatõ ectũ v ctus h nicut
arme whilrr , ⸗ glonn iiij abongne ged, iſtas et alij oſſum⸗ iſi ga ein anng ne ap enerint. J⸗ n
lrar, Wemrin ii. bomni pec ean filai lie c p abſti etia inamitoranman õ 9
57pereqni t Nnenncdinimian P re zü ſun in nẽtiã teiiicher wrone illoꝑ m ler veg nc
. grino⸗ mij. Ob , . Tth ditate⸗ ligant deip um del utat rg. etx ſi 2
oquemuln⸗ /abſti ſea⸗ m1I2— ob. ij s tho⸗ et indici pᷣſentia ectaba guſtum 1pua
llita mere vo⸗ 6 CO Ij. Abſti⸗ tami cium illoꝝ i 3 maioꝛi⸗ nturab n /qõ ci
nos onfe int aduent. oacama ſ. R Abitinere am inneni ox in naioꝛis eſſe vi ominã ba
oscofjſorn isammnan. conditi it dð̃ cogi leniant aliud e virtuti tur/i.
rhaaop a atbonoer mam. — aʒn it iuſtꝰ eus. gitarẽt t velectati mutand tis ad n⸗
ono exempl Juſt it pec Abſcoõdi A ma maioꝛ ationem i um. E d guſtu:
ur: gdi ucabiliũ mplobono, QSaͤ us ſaprẽ tee. dn . —R— gna multi esefſeman/A Et ſi ipitan/
3, iſapnlis . Peimno deani BVBãnabili lẽter. Dyab LAb t dyabol mentib titudo in aula arcere: c prtan-
maanit ſuis ei reci antſto ienticnag,,⸗ yabol ſcõdit us. Abſea S. us te. M dulcedi aer dicerẽte onſulti⸗
nimartephi ealtantib Ar?.j. tiã/ per Abſcõ olus frau Tus vtili co Becun ota. G. j inis tu ẽt cum us
elus ſcentüͤet phiſonomieſ . risbensaſergauch⸗ eꝰ ſac auleter Percaton Aacmreſe d rernenze ⸗ 5. NR. vi
— Reina icranlerok en ramẽtalpotetia ele Brdesder dege ſen aiſtiti di.
lles:bene de cuni ingenij mergllgſanrd den, ritatẽ ſi a/ſ cle ä ſicut ſemẽ abantive⸗
1 . . 5 E . ub ſcõdi yna v malo abaui a ſua ſi.
iumfectm me naturalit ii he⸗ tur. Dic quato nob bilitatis. A1 rebo viſi cõdito: t accipi⸗ pagat niby:et icut
eclerich. er iudica abſcõ caia ſub obilioꝛa: tã un em̃ iſibilib m Agt. vj piat allã:i oꝛe:et tru tcandela Arꝰ. i
murt valeni eügabſtinenne bſcodutur. coꝛpe: ſi 2:tãto ꝓfu eromta bong andato vj. Et cani õ 6 An,.
ſerati ns lbo.. ntinc aĩg ſub c r. quẽad : c oĩa ſpũ ni ndiu la pᷣcio Ditural Eei in co ritas ab i noſyna t 8 vnaz
nterdictus: c, Nus vini ro nõ p̃b oꝛpe. vt fi modũ vi alia: ſi⸗ s abſcõqũ ℳ atronibo ꝛde abſcõ inimici⸗ ua in ab
bocrati tus nein gligd .H. pbet ex . fides irtus ſi c ſacr. cõdũ ath. vj ibo. ſico cõdee g: ſic gb⸗
. onabiliter. qui⸗ go dwdecns na. J pimentũ abeat ub la acramente Teru AV Een aa patr. et theſau caritas
ſeoleü inmi er. niani ſtnla⸗ vbela ättm Angan ploscolerr⸗. è nt Exo. ij ploparenenmen⸗ rus abſcõ
. mitterecametiti lai ſcuris: cra ſcri 1 Au uz / vbi rõ lore: ¶Tercõ lj. rentum m in abſcõ ſcö⸗ xij
manturpiaa Carne tatü nutri ſau 8: vt a lab ptura ab guſ. rõ hũ 5 ſub cõ abſcondi moyſi qui ſcõdit xij
wbet ergo ali tnie rus inueni boꝛioſi⸗ ſcodn ewectri nana melle ondit d qui eũ . —
mis caloꝛ aa ho alunenti eſſe dare c. ueniat. ſi is etnõ o ſita ẽ ſub mna xpᷣia⸗ tatis:ſi dulcedini⸗ vabolu abſcon
una. Are cendatur. Vnde Diſti anibo ocio⸗ ic ſacramẽ cioſis tãpᷣ figuris lo Mcut pate nis cupidi s venenũ
us eſt. Propterh rigicioꝛibepu⸗ iacet.et vi ib te / S aſſiodoꝛ 6c bonũ us the⸗ cie.ſic i tatis. J ne xxxv is: ſub colo itatis
ocſanckiacarni tu vrle omn! olz faſti 2ſup ill ũ ſanctn bri n via h ram et vi iij. Du oꝛe neceſſi
ntabſtinere vtdan acarnibo? m. Ide mnino tidiri om ud p̃s. m ideſt wem acqua vindict pbian i⸗ .
ere. danlel. et Joh⸗ hua o volun credit᷑: om̃e qo 3. Abſcõ ſpũali ones ambula am:ſub n ſub co Ar.iij
tus wiminiaus: qul N annes me ſa iẽtii it &* om̃i q ſine di volũtati co⸗ ũ alioꝛes qn —1 bam coloꝛei 2 .⸗
nicus: gul vinum verit. Etie et mia e ediffi⸗ ati ſub tiũtur: moꝛbi ſi eũ mihi abſco ꝛe iuſti⸗
tet multiali⸗ Vi bernch, 1 nkheece Doriepelcnergnh cultatepᷣ Frur:rormentathet Bra ngrna ,
V Benardus Ab 4 eritas h iſet huili olũtati nõ ita inni Ppſta⸗ niteat. P 8 cnrãt culoſio rer ſog ſnn⸗
inquo eſtluuna Aide uuli⸗ eca ſapiẽ iliter q̃rẽ tinõ añ innitenti tiffimo unt eti ur. raro i ꝛes. qꝛ em̃ os la
ung. ide d nabuch ulis: Abat. apliẽti qrẽtib auũt inni ntibn imos i etiam fo gro inu 8.qꝛ? em̃ mi gos
orcter mogiſterin hyſtori di er tri at xj. ibo et pꝛudẽ .Fbſcõ nnitenti eſt s inuadũ ꝛtioꝛ enit᷑ qui inus ſ.
an oria danlelis tribulani Secũ pꝛudẽtibo: cõdiſtii ibo eſt abſcondi ũt et xcij ꝛes et a i æhis ri en
nenunſi radici bulani pmm cũdo ſuãᷓ etr iinqui . dita pedi⸗ cipiũ udacio 8 rite
c nuͦ reductti⸗ dicis in h Pmittẽd uã potẽtiã euelaſti nuit ſi uarto pedica ei t. Et id ꝛes: qui pe
zuit yherſeßtemanmdsr te germi opeme di do et nõ tẽtiã ſe iea p-⸗ ſicut c abſcondij us Yob leo ſpeci nia foꝛ⸗
nſpe uſ egnareno⸗ .iij germinabi dimitti vindicã et ſuos occi cut cadaner ndit pe⸗ xviij cialiter ibi
tuitſeyten incicesulͤ titudo ei ljt: ſic trnarn m cFlo ſ occi⸗ riculoſe:ſi movectogeoenjed ij. NMot ibi
. mpenuytegt ci o eius. ¶ Z. cus A nos nud ſicut V gia:ſr eꝛſicut picto ſep 2 pecca a. P. v
miruit e ſtenit: orlieidof⸗ ci is miſen . Tercõ ba. ij 6 os ꝗᷣ tni tus ia:ſicut la apoſten ulchꝛo. fij ta ſua tu . V.
cocl unt pꝛ ſapi ris in h õ clemẽtiã Ibrab nin eſt xiij xiiij tro c na ſub .fimꝰ ſubni rpite
mn. tamum abſtmutt bo ſeni aprens hocmũd Etiã ſũãſi ſcõdita ẽ a xuij. Qui oꝛzꝛdam pelle / ſi ſub niu 2 Arii
1 daciã 84 nõ p̃b do exponi ꝗ/iĩ hoc ita ẽ fo uerb Qui abſcõ nqua ſuſpẽ cut igni⸗ ne. Pe⸗ r.iiĩ
nec camem non comedt. elinqᷓ pbet fili⸗ nit. Er i y ſu 2 ß6. xxviij. cõdit pẽditur. nis in 4
inmmnnbn inu neenum ii eus oſtẽd ndta tim ie vultuʒ r iun d nosmul Nerceerubfnenten eler⸗ fua tur. ſicut aFeer⸗
gumml spaſee gturet lun celi uiijz un it nobr oꝛe pꝛi pylaren facit ſiẽ Goceveilinent necheg drecſe 5. J. .
ll ls ulantiann 2 leln bſtenci, rebito zreneer verau⸗ S na riſtäntalii grur dro
araiw ellulufltn 14 eeen Penas n ulre o. YIta credenti ulo dicen pauci ſunt rabilibo:c ate
nubucho neſ Alilen ore ii⸗ ſenckoelniiſaad iet dñs 4 Pgorern da pavla. an in mozamat lgientardan gemoir
lo ninie: uieriil ninus fütuttin Wnle⸗ l uruaroriznrer videret ad nec eus d . te. unq; w. ATleg allbon krtatöne ee imã occi n⸗
ntun han hani d ita ſunt Sr rog ad Saurrmerten pengr igit riſin ſ uatuoꝛ peedi. ie lind repni m vuleetu⸗
unt necbi ntg namn. vbieltcheͤ V Ebecnldr l ansaiſturmiriei in⸗ raböcenpdreſ rie 25 deranr Keif aeti
züttemmten, eanalemeuabe is Norkacuiteriſo eb neſ .! Zob „»
Eiminenimn hetic rũ deut vxi toiſtore ſivla ſ u abſcödit iratenen Pralecſl 5, Der bꝛedicta igit
i ult xxij. ¶ Qun t cõſi upueni cõdit Acror ne I tirent fa turweſtararmn⸗
Auwinin, in abnehocoſoſorit c0 nos mercẽ uint iderab it. ſi via i mira . ec aliq 4 ctoꝛum atu
. ondu cẽnari. to gaudi o nouiſſi cab⸗ la impi itur quã uis veſt cauſ. pa⸗
Bnttncumaun gl, riacko nß ſoo eAon ima fard ionꝝ pꝛoſt Sdo eloegg en dar uſas: no
io ab oculi⸗ potan 1. merced oꝑ:qꝛ cei co⸗ elli / et ſperatu re videbi aliquo 3
t D pris oculis mei⸗ eos: ppt eopani us nõ parebũ libni cõſci⸗ r. quand ebit ca pꝛe⸗
Hiden iuiti eis: O bpterea anos et 5 arebũt:ſicut ni cientiaꝝ: lo v auſas
nqui agit iadi Gemn V. io hab icet ali i fuit: , acceptu abentn io dyab guaqy nuda
gſrin lnn n veſtra ab beat ſuffici aliquãdo ÿ ſernui eſt abit abſ. m ſed ſci olo ꝗ tibi apparebi ap⸗
L ecinet t dani, terrent. ſcõdita cienter o to occulte: condu⸗ nihil o condita t es: videli mutu it q̃ᷓn-
Hinn hil c is delec eſt cuʒ xpᷣ p tota vit vt eũ i go ccultum enebꝛaru cet qua at. mod
bil credũt ve tati illam So Kolkicg Wrci n n gonon cogno quod non m. j. C ndo ma do
7
rüt:que i ea / et eſculẽ .qꝛ ni 6 0 itum
e ibi no culẽta ni⸗ . . n IS „
ed ecibi = 0 po/
errntaaznbgid 1r⸗
. 3. Abuſio ium. cõmit⸗
Auguſtinu ſt
uper Arꝰ j.

Arꝰ. ij.

Arꝰ. iij.

Axrꝰ.iij

.iiij.

V.

Vj.

Vj.

A of.

illud p̃s.loquentur aduerſus iuſtũ in ſuperbia et in
abuſione:ẽ vti aliquo ad vſuʒ nõ ſuũ:ideſt inoꝛdina
tum:
Scðo cõmittit᷑ in bonis nature foꝛtuneet greſeu
ſciẽtie.¶ Pꝛimo in bonis nature/ſicut in foꝛtitudi⸗
ne: qua oꝛdinat᷑ vt foꝛti veo ſeruiat᷑ et reſpublica et
pax lefendat In pulchꝛitudine væo fuiat. Quõ bis
aburütur: ptz in.c xe foꝛtitudine et pulchꝛitudine et
multis alijs locis. Sic ve ingenio et æ oĩb naturali-
bus ptʒz. ¶ In bonis foꝛtune.ſ.diuitijs et cibarijs/ q
oꝛdinant᷑ að nram neceſſitatẽ: abutimur tũ ad volu⸗
ptatẽ. In bonis vero ſpũalil / cuiuſmõt ſunt ſapĩa
ciẽtiaſpꝛudẽtia induſtria et hmõi vtimur ad alioꝝ
xpſſionẽ ſuꝑbiã. ⁊ inuidiã cũ oꝛdinẽt ad nr̃am⁊ ali⸗
oꝛũi edificatõem. NMota. D.iiij. R totũu
Padnas abutẽtes enũerat. primo hugo. li. ij. ve
Alanſtro aĩe. vuodecim inqᷣt ſunt abuſiões clauſtri
in qͥt tota religionis ſumma coꝛrũpit᷑. Pꝛelat? ne⸗
gligẽs Biſcipulus inobediẽs Juuenis ocioſus. Se
nex obſtinatꝰ/ Monachus curia lis/ religioſus cauſi-
icꝰ/ Habitꝰ pᷣcõſus Cib exqᷣſitꝰ Mumoꝛi clauſtro
Zis ĩ capło diſſolutõ ĩ choꝛotirruerẽtia circa altare
¶ Scdo Cipanꝰ. li.ð. xij abuſiõibo ſecli. vuodecim ĩiqᷣt
ſunt abuſiones ſeculi. Sapiẽs ſine oꝑib. Senex ſine
religrone Maholeſc ſine obediẽtia. SBiues ſine ele⸗
mofyna. Femina ſine pudicicia. Eñs ſine vtute/ Xpi⸗
anus ↄtẽcioſus. Pauꝑ ſupbus. Rex iniquus. Epus
negligẽs. Plebs ſine diſciplina. Popul'ſine lege.
ena ꝙ meret᷑ puilegiũ amittẽ: q oceſſa abutit
ptate.xj.q.iij. puilegiũ. Et ve re. iur in ſexto. Quõ &
pdicta amittet patebit infra. Qui qᷣ abutũt᷑ ope gꝛe
et penitẽtie ĩ ſupbia ſicut ait Job. xxuij. Vedit eitẽ
pus ⁊c.meret᷑ incidẽ in tpᷣus inſtice. qꝛ qᷣ in legeʒ gꝛe
ↄmittit fruſtra legis gre inuocat auxiliũ. De vſu.qꝛ;
fruſtra. et argumẽtũ. xxv.qij. Ita nos. vbi hẽ pt
lictũ puilegio pᷣuãt᷑ Quia ſi ppꝛiũ epᷣim occiderint
Ppetuo epo carebũt. NMõ. M. ix. xlj. Itẽ aliqñ amit⸗
tit ꝓpter otrariũ factũ.æyxtra ðpuil ſi æ terra Et
extra ve cõſtitutõibo.cũ acceſſiſſent.ex quo hr ꝙ pui⸗
legiati de vcimis nõ dãdis ſi poſtea det pꝛiuilegiuz
amittüt. Sici ꝛopoſito.pᷣuilegiati enò dando ſe⸗
ipos dyabolo ĩ baptiſmo et pñia:ſiotrariũ faciat ⁊c᷑.
Mõ ⁊ hoc optime.AA. xxiiij xiij. Et. D. xxiij. Et. D.
xj xxxij.Et..xij.xvij Et. H. iij x. et. Ad. ix. xxiiij. Et
H. iij. xv. Et. M. vij.xlix. Et. Vj.iij.ix. IJtẽ ꝓpterne
gligẽtiã ff. e nudinis.li. xij.l.j. Caſus/ qbuſda aceſ⸗
ſum fuitinũdinas hĩeiqꝛ ꝑ vecenniuʒ nũdinis nõ ſũt
vſi:puilegiũ amiſerũt/ſic in ꝓpoſito ⸗ oceſſuʒ ẽ in⸗
fra ſpaciu vite. Foꝝ facẽ pctoꝝ in ofeſſiõe. et pʒ. Itez
ꝓpt dãnũ gꝛaue ſupuenies:vt cimis ſuggeſtum.

Albi hĩ. ꝙ qbuſdã fuit puilegiũ datũ xe cimis non

* 2

dãdis:et ꝓpf dãnũ ſupuenies fuit alit᷑ oꝛdiatũ. Sie
multis indultũ ẽ nia nature lõgũ vite ſpaciũ.̊ ꝓpt
dãnũ qð inde accideret ⁊c. vini ſanguinu et voſoſi nõ
dimickabüt dies ſuos. Itẽ ꝓpt ſentẽtiam data: vt xæ
len. et re indi.ſuboꝛta. vbi hi ꝙ lite engen ſi puile⸗
iñ añ ſentẽtiã latã nõ oñdat /poſt ſibi minime vale⸗
bit. Dic in ꝓpoſito lis ↄteſtata ẽ int nos et dyabolũ.
NMos hbabemꝰ pmilegiu allegãdi et excipiendiõ eũ et
wvminiu eius aſ moꝛtis ſentẽtiam diffininiuã. Ante
moꝛtem ergo coͤfitere. quia a moꝛtuo quaſi nihil pe/
rit cõfeſſio.Ecci.xvij.E Rverſus Yndult tollit ne⸗
glectũ crimẽ/ abuſus Oppoſitũ factum damnũ tem
pus variatũ. Mota vecretalem ve hoc: O.ix xlj. Sʒ
q̃d in his qͥ ſciẽtia et cathedꝛa nõ vtuntur in la boꝛe
ad quem naſcũtur. Job.v.homonaſcitur ad laboꝛẽ.
ſed abututur in quiete et vanitate / et laboꝛis exem⸗
ptione. et non in fiœi multiplicatione. ſpecialiter
inter infideles. Inter ethnicos et publicanos ſors
illoꝝ timenda eſt. Vlt. C. ſacroſac. ecc.li.j.l. YJube

Abſolutio

mus t nullã nauem. ibi dicit lex ꝙ impatoꝛe traãſeũ⸗
te cõtra ſaracenos nulla nauis ei nega bitur. et ſi pꝑſo
na etiam eccleſiaſtica nauem ei negare vel occultare
pᷣſumpſe erit. publicabit᷑. et nauẽ amittet. Sic quina⸗-
uem coꝛpoꝛis labori nõ exponũt cn vexillario et vi⸗
ces gerente impatoꝛis. quilait. Ecce conuertimur ad
gentes. Patet ergo ex pdictisſey abutẽtes: vſu pꝛiua/
buntur. et ꝙ fruſtra legis inuocat auxiliũ:qui in le⸗

Vlij.

gem committit. De viu.quia fruſtra. Ybi dicit lex

vſurariꝰvſuras qͥs alteri vſurario rdiãit:repeteꝛenõ
poteſt: niſi pꝛius vſuras ſoluat ĩ qbus alijs tenetur:
uia in legem commiſit. Sicqui in legẽ cõmittit mi
ſericordie cõtra eaʒ facienw:fruſtra miſenicoꝛdiã cuʒ
oiuite epulatoꝛe in inferno inuocabit. quia qui ſine

lege miſericoꝛdie viuit: ſine lege miſericoꝛdie peꝛibit.

Et iudiciũ ſine miſericoꝛdia ⁊c. Ya.ij. Mota.¶ x.
xxix. Omniho pꝛedictis caſibo lepu concordat lex di⸗
uina. LZeui. xxv. vbi xæus dat pꝛiuilegiu illis qui ven⸗
oiderint wmum vel terram infra vrbesmuratas: ꝙ
poſſint eas reoimere infra annũ. Si at iſto pꝛiuile/
gio abuſi fuerint:nuq poſtea redimẽdi ha berent po
teſtatem. Sicilli qui vendiderũt amimã ſuam drobo
lo infra vebem: et veus dedit pꝛiuilegiũ q; infra vite
ſpaciũ illam redimere poſſunt. Poſtea vero amittẽt
redimendi facultatẽ. quia in inferno nulla eſt redẽ⸗
ptio. Sʒ heu ve mitis verificatillud Job. xxuij. Be⸗
dit ei wminus locum penitentie. ⁊ipᷣe abutitur eo in

VBſoluẽdi ſunt aliqui
a papa vel eius penitẽtiario:aliquiab epi
ſcopo vel eius penitentiario. Pꝛime er⸗

co ponẽdi ſunt caſus pꝛo quibo mittenduʒ eſtad pa/

pam. Secundo pꝛo quibo ad epiſcopum.Lexrcõ qui⸗
em caſus dubij. Quaꝛto pena male abſoluentin.
Apapa vo abſoluendi ſunt m antiqua iura fal
ſificantes bullã eius. Ytem incẽdiarius eccleſie poſt⸗
qᷓ eſt enunciatus qi frangit eccleſiam et eſt vnũa
atus ab epiſec copo excõmunicatus. Item gꝛauis iniu
ria in clericũ vel religioſum. Item qui ſponte vel ſci
enter recipit excõmunicatũ a papa od Dunna officia
Itez qͥ comunicat excõmunicato a papa in crimine
ꝓpter qð excõmunicatus ẽ. Ergo vbi pcutiẽs cleri⸗
cuũẽ mittẽdꝰ ad papã vłepᷣm:aſſocias eũ in illo facto
ad ei mittẽdꝰẽ.qꝛ ꝓticipatoꝛes ĩcrumĩe abeodẽ ab⸗
ſoluũt᷑ a quo pncipalif excõicatiſic pʒ veſen.ex.nup.
Itẽ capellanꝰ bnñicẽs ſcoas nup tias qͥ lʒ excõicatꝰ
nõ ſit:mittẽdꝰ ẽ tñ ad papa:officõ bñficõq; ſuſpẽſus
vt ð ſcõis nuptijs.c.j. Ita ꝓbãt᷑ ſũma ↄfeſſoꝝ.li.iij.
ti xxxiij.q.lxxxix. In qo caſi. Itẽ pape reßuat mu⸗
tatõ voti rligiois ⁊ treſcte. YItẽ abſolutõ ſibireßua⸗
taĩ ſtatuto. Gte diſpẽſatõ irregularitatis ĩmłtis ca
ſibo. Pꝛedicñi vero caſus ?⁊ et diſpẽſatões ſibi refua⸗
teĩ atiquo iure notãt᷑ hijs xſib. Ao papã cleꝝ ꝑcu⸗
tiẽs falſarꝰ vrẽs. Eccliam frãgẽs ꝓticipãs ſceleris:
psiſymõ ſi fuerit celebꝛãs ſnĩa maioꝛeligatꝰ. Judex
officiãs apoſtata ſi ſit ad ſac pmotꝰ.iteꝝ vłeps mutꝰ
duplex baptiſmꝰ duplex q; ſacer oꝛdo. Apᷣdicta ſnia

excipiũt iſti. Percutiẽs cſericũ romã petit. Excipiũ/.

tur. Inſciꝰ eꝛudiẽs leuiterq; iocãs/minoꝛ etas. Ja⸗
nitoꝛ officijſpᷣtextu vim viq; repellẽs.femineꝰ ſexꝰ va
litudoſrligioſus/ↄiũcta feriẽs cũ pꝑſõa cocũteʒ. pauꝑꝝ
inſanꝰlimmicitias capitales. Romꝗ petãt optata
ꝓſpitate ſuis. Iſti vltimipauꝑ⁊ inſanꝰ. ⁊ hñs inumi
cidas romã petat 7c. nõ at alnj pnoĩati.Gequũt᷑ alij
