inoinkn ehmnttitgateco, tos timent. Omnes nãq; occiſoꝛes ſuſpectos habẽt les in iudicio væi diſtrictiffſime: ⁊ in eccis triũphati
htaleminint elayia dithocti amicos ꝗꝓpter factũ qð fecerunt de omnibo ꝓpꝛijs mi bomicide iudicabunt᷑:atq; irregulares ſi lex ciuilis
gnnſu edegcitktcigegnen nus cõfidunt amicis cogitantes: deus illos cõtra voluntatẽ punit ſicut ptʒ.C. ve epis ⁊ cleri.l.ſi qͥs nõ
vncgen uenicn Alicigefi, ſe ꝓ enoꝛmi qð fecerunt facto ſuſcitare poterit. Ylle dicã rape. Amulto foꝛtioꝛulex vi immaculata.
nm Ndnig diatniang nlig nãq; lamech poſt homicidium pꝑpetratũ:vxoꝛes qũ- ¶XZllij ſe excuſant ꝙſe defendẽdo occidunt: ad hoc xiiij.
tung nogni, dotene Aae i q; de quibus cõfidebat timuit dicens: Geñ.iiij. Au ꝙ iſta excuſatio valeat reqrit᷑:ꝙ cqʒ nõ ederit: q̃re mu.
Uralezhonlailiftii⸗ 1 ſc dite vocem meã vxoꝛes lamech: qm occidi viruʒ ⁊c. inuadũt᷑q et tãtũ quãtũ potuerũt fugerint.reqrat
nt.: necpinguctun oftcnin u⸗ ſeptuplum vltio dabit᷑ de Cayn. ve Lamech Fo ſe⸗ diligẽter in ↄſciẽtus ſuis:quis fugã illoꝝ ĩpediuit
loer mioꝛginaröne po, Eee. ptuagieſſepties illas: nanqꝙ; tunẽs illis talibo mina murus vicʒ vł aliqð Eateobetaenii Worpole eu ſup⸗
ninstomaii iuuninene⸗ at᷑ verbis. ¶ Quinto tales in moꝛte ſepius in de⸗ bia ⁊ ſeculiverecũdia qua retrahente fugere nolue⸗
homatcizihtfhenu H oma⸗ ſperatõem cadunt.nec mirũ ſi vſperet in eius curia rũt.pꝛimũ excuſat.ſicut ptʒ.C. ti.pallegato is qͥ ag-
dſtbcinsſno ⸗ Gnegcheb negocia ſua bene expedire ad quꝗ capti inuiti tra⸗ greſtoꝛẽ. ſecũdũ nõ excuſat:plus.n. ꝙᷓtũ ad ſeculi ve⸗
H hunt᷑ reſponſuri w poc emplũ̃ regis dñi cuniei.. recundiã illuz tunere berent. quiaic Marh. yj.
Jebun odü woercinen eipſtrauerunt qo ipᷣe c tanta edificauit diligen⸗ oẽs qͥ accepint gladiũ:gladio pibũt. Mota xe his qͥ
en loſczocaditiylnoneſan⸗ tia:vicens:faciamꝰ hoĩem ⁊c. Geñ.j.¶ Bexto a xeo occidũt pᷣter ꝓoſitũ.leges ſermone.C. xlj.v.
erätſintlegernantfeſteappart 1I. vel homine occidunt᷑. Mon ſolũ ꝙ dei templũ ꝓſter⸗ M 8
pheterore i Zehngllogut dl⸗ nunt hominẽ occidendo:ſed q;ꝛ vei imaginẽ in tẽplo . neſtas Oꝛnare De/
achaboſi tuizplalcarſangvis .i. animã veſtruunt ipam quantũ in eis eſt in ignem bet. Pꝛimo aĩam ꝓpter intuitũ vei ſcõꝝ
Whbinorangieno ſolum lln eternũ ponendo.Gi. n. lexterrena hominẽ moꝛte et Scõo locutões ⁊ oꝑatões.non ſolũ ꝓpter
ſuimſempitam trberegariſt: pena punit capitali quiimagines vel ſtatuas eſtru rei ꝛſcõꝑ: etiã ꝓpter intuitũ hoĩm. Cercio ondere
nſarm. Hulliapo mink fl ir terreni imparoꝛis. ſicut prʒ in digeſto nouo li.xti reſtat ex quibo fit atq; cõſumit iſtud honeſtatis ex⸗
tu. ad legẽ iuliã maieſtatis.l.quiſtatuas. Qui inqͥt pimentũ.Quarto q ſit iſtiꝰ veſtimẽti vtilitas.

piserheregant ammötentope⸗ IeE 63 memn.ATEOG Leimer Erure .
s in cõſecratas cõfla 1 Ratio pꝛimi oñditur ex ronabili hoĩm cõſuetudi

factispfftium erntudorgnier ſtatuas aut imagines imꝑatoꝛis in coſecratas H⸗
— uerit vel aliqo ſimile cõmiſerit lege iulia maieſtat! ne. Si. n. pſona nobilis q coꝛam multis ambulare Arti. j.
enolueruntenulläiocaidantyel tenet᷑:quãtomagis penam illam meret᷑: qui imagi/ vel a multis videri vebet nititura facie ab habitu⸗
aldechranbabeat iuſtinuͦg nes celeſtis impatoꝛis in ignibo cõflauerit culpe vel ab omnito coꝛpis ptib maculas omne qo eſtotra.
lc;cnagent ſialtapteoßitere pene eternalibo: tanto.n. maioꝛ rone eimoꝛs inferẽ honeſtatez eſt: tergere in omnibo honeſtatemma !·
arcee. danne da eſt: quãto imago quã veſtruit innatura ſua meli ioꝛẽ oſtendere qᷓ faciat in tenebꝛis vłqñ ſolus ẽ.Et
ientiochoregedag⸗ hinm oꝛ ẽ vtpote viua ⁊ ratonalis nature:que melio: eſt qᷓ ſpãliter vbi er geſtu honeſto ſperat ab illis: quibus
imepeuſſuseſtaſtiſes lie imago lapidea:quantoq; imꝑatoꝛ cuius ẽ imago di poneſtate placet magnũ cõſequi bñficiũ. A foꝛtioꝛi
nontib mierabiliodltun mn inuenit. Gi ergo qui imaginẽ vt dictũ eſt ve⸗ rõne ab aĩa que ẽ natura nobilis:que ſꝑ coꝛam vo ?
ahh zus ſtruit moꝛtuã:moꝛtem meret᷑ A foꝛtioꝛirõne ille qͥ oĩbo eſt ſanctis:ab ipᷣiſq; ſꝑ vider vtrũ feda pulcraue
tate nrmnscliclurantallißi imaginẽ veſtruit viuã:moꝛtẽ meret a veo vel homi⸗ ſit. In ipo nãq; ſpeculo diuĩtatis:aĩe q̃litas ſꝑ oñdi
ſis ertaliostiuctnut ſnmmn ne qui qñ eũ occidunt ei dicere poterunt: ta li vicʒ tur:cuius quidã qualitatẽ omnes illi vident: iqͥ ſpe⸗
keninsgl ſtquichauns in t Agag regi amalech dixit ſamuel:qñ illuʒ occidit.j. culuʒ illud inruent᷑ ſicur oñſum F. A. xxv. xvij. vebet
coe he lutun,l ent pei⸗ RKeg. xv. licut inquit fecit ſine liberis mulieres gla⸗ abijci oĩs macula infidelitatis feditatis a maligni⸗
ri ſuſncat Quierte or⸗ dius tuus. Ita abſq; liberis erit interm ulieres mĩ tatis/ omne qð illius vefoꝛmat honeſtatẽ: qꝛ ex ani ,
litißen ltergwontuin ßietſ tua:2 fruſta cõcidit eum. ¶ Deptimo ſnĩaʒ damna/ me honeſtate deo ſanctis placente magnũ ſperare .
ntihi tzgtetueſtliue tõis eterne ab eo illis infligẽdu ad quẽ appellando poſſumꝰbñnficiũ. Abiũciamꝰd̊ opa tenebꝛaꝝ:ſic vt in
nctenu lymalt,ſid⸗ ſanguis clamat occiſi:ſicut oſtenſum ẽ. S. rij·xij.ti- die honeſte ãbulemꝰ: Ro. xiij. Et ponit cam lucꝝ.ſ.
uter inn röts llopponli mere porerunt cũ Cayn cuius ſequunt᷑ cõditõnes qð inde ſperat᷑ hoc qð ſequit᷑nũc.n. ꝓpioꝛ Ent̃a ſa⸗
gunkrer giuſnollfici cũ dyabolo cuius filij eẽ oſtendunt᷑ D. viij.ix.? e lu S. Clericus.n.ſpe bñficij honeſtiꝰſe gerit. D
nprur ſp . frocuſllin dicit veritas: Jo. vij. IJlle inquit homicida erat ab Br tanta requirit honeſtas in ala orer intuitũ Arti.ij.
luikafflen? n n lagfnt . initlo. xir ſan ctoꝝ ⁊ pꝛopter beneficium qo inde ſperamꝰ⸗
rtaht. e Layl. n niv Arti. vij ¶ BGed aliqui homicide pcuſſoꝛes ſe falſo excuſan venturũ vbi pluriũ ẽ intuitus: maioꝛi quodamodo
mtenas igeleiiciß w reſpondent: dicendo. malus hõ fuit: multa ma⸗/ diligentia honeſtas requirẽda ẽ. Sed locutõnes et ij.
eide Gſlill tigot . la ĩ vita ſua fecẽat homicidiaſfurtaſaqultẽia:Mar. opatões a pluribo intuent᷑:qꝛ ab illis quibo? ala ⁊ et
ehabutſtulin en xij. vij. Ideo bonũ homicidiũ ẽ:ꝙ mundũ ab eo libera ab bomimbus. Ergo pꝛimo a locutõib abijcien
ne gfiene nnt hit aduertant quicunq; potentes cupidi occaſio da ẽ oĩs inboneſtas iura tiõis: qꝛ dinino ↄtrarlatur
orn nonpruge, ai⸗ ne queſita t terram emedent:⁊ pax in regno fiat vt honoꝛi. Ad magnũ em̃ dñm homoſnitir honeſteloqꝗᷣ
ing, bnto wonntte dicunt:occidunt.qꝙ dictum illoꝝ in aliquo coloꝛem Gcõdo ĩmunde locutõis:que ꝓpꝛie cõtrariat᷑ ſalu⸗
ternnerit
ir l inln e in

Honeſtas Hiij. Hono: H iij. akemid enz

Gr lut⸗ r lo . n on
ribomo in pñftia multoꝑ honeſtoꝝ honeſte loq niti- ⁊ĩopꝑibo manuũ illius honeſtas ſine defectõe ĩ ceo. urm gion in in Pict 4
tur:qo ſi nõ faciat eos offendit contra ſepꝛouocat ſeʒ Sap.viij.in qͥ venerũt oĩa bona cũ illa 2 inume⸗ in cin gtünn. iͦnrigii g be⸗
Sic nas 13 nti⸗ 7 lareter. . r derreers⸗ rabił honeſtas ꝓꝑ manus illius: Sap.vij. in ulan h weliſ n i n⸗
nis ⁊ oblocutõis imi contrariant charitati. 4 ien e 0
Adembꝛum. n. mem bꝛo coꝛpis nõ vetrahit/quib ah Dnoꝛ cuiuſcunqʒ 5 bo enilll nnunmhe f
iectis honeſte ambula ad eos qͥ foꝛis ſunt.j. Theſſ. ni. Pꝛĩo vo ẽ reddẽdus honoꝛ huiaſeculi nin icn inhenn be r ihn
iiij. oſtendentes illaã quã intus habetis honeſtatem S Scðo a bonis nõ ẽ v iure appetẽdꝰ. Ter⸗ Iumts tas hen n nilloi it
in aĩa/extra nõ ſolũ vt dictũ ẽ.in locutõne:ß in opa⸗ rio v facto tota fere ppli multitudo plus circa ſeciu haun ſoche ſteüfiliunn ainkiden .
rõe:honeſtam væo reddendo ſeruitutẽ: ꝓximo equa⸗ liꝙᷓ vi intenta ẽ honoꝛe. oslucſon gopoſonn⸗ eniſro n
liamiciciã:ſibipᷣi : inferioꝛi gubernatioem. Sic oĩa Pꝛimũ ptʒ p tres rõnes quaꝑ pꝛia accipit᷑ a lege Arti.·j. ſunantann uneiſi⸗ ſicio
in vobis honeſte ? Fm oꝛdinem fiant.j. Coꝝ xii, gratitudis ſcoa ꝗ lege vtilitatis. tercia a lege iuſte Uatoͤiuſeiniie Gnoinbann da: aaior
iij. Tam in diſpoſitione anime qᷓ et locutiois⸗ opa⸗ eqtatis¶ ¶ Pꝛĩa rõ ex factis pʒ antiqrũ.ſi.n. romani j. mliinine in paogegglihß caman
tionis.due nãq; vltime ſine pꝛimo eſſe nõ poſſunt: regulã quõdã ſequẽtes gratitudinis liberatoꝛibo 2 et Mmui ⸗ angoheuſtu otmin
ſicut nec fructus ſine radice:qꝛ ſicut fructꝰex radice triũphatoꝛibo ſuis tãtũ attribuebãt honoꝛẽ qvłſta rraclletillili⸗ . Iſtseel
ſen arboꝛe naſet᷑ip̃iuſq; ondit q̃litatẽ. ſiẽ erp hĩtũ qͥ tuas vł arcus erigebãt triũphales ſic adhuc rei w⸗ ui nniſt hani Ponotkinpsc⸗
oñdit᷑ ĩ foꝛo ſcit᷑ qlẽ hʒ Iĩ camera qꝛ pulcrioꝛ? quẽ hʒ cet euidẽtia nã vſq; podie in illoꝝ bonoꝛis mẽoꝛiaʒ fufmetinglumn t voa bond⸗ 4
oñdit in foꝛo:ita ex honeſtate ſecũda ⁊ tercia oſtẽdi roma plures tales oñdit effigies in quibo toriꝰvicto aſarnnſarf ti ng ahono in
tur pꝛima ex ipᷣa que naſcũt᷑:quã qͥ habuit vel hʒ:di⸗ rie honoꝛẽ ſuis reddebãt Pnbipilo4 foꝛtioꝛi rõne/2 errtnaiti onorte isralpgter mal
cere põt illõxEcc xxiiij.quaſi vitis fructificauiſua⸗ maioꝛi graritudis neceſſitatexpᷣiani nõ ſolũ libera⸗ zmnn Pino im ii⸗ Terad:
uitatẽ odoꝛis floꝛes mei fructus honoꝛis et hone⸗ toꝛiſa triũphatoꝛiſſ er creatoꝝ ꝛ glificatoꝛi ſuo xpᷣo uloanananck rabi itetenas.
ſtatis.væ illoq; dici põt illud Daßp.x.honeſtũ fecit il ſic ei pꝰ victoꝛiã in paſcate arcũ in eccia erigũt triũ⸗ nt⸗ Nacant :1dpclas ui itaneche
lũ in coꝛde ſuo oꝛe ope. ”Mcl phalẽ.i.cereũ paſcalẽ/honoꝛẽvictoꝛie Imateria fo⸗ ahae . ig ſicut abush cnk. ctatg
Arti.iij. ¶ Honeſtatis vo oꝛnamẽti facti⁊ cõtrarij abiectio rinſeca attribuẽdo:ita ei oĩa bõa in illłoꝑanti iur il Gterat ctedus e Föen dir et
ex multis fit virtutibus anime necoꝛnamentũ ißaʒ lud Eſa ꝓxvj. Oia opa.n. opatus es in nob⸗ dyabo Abonis unnle meluno nherei
.iiij. oꝛnans que ad væũ er lumine fit fidei.ſicut.n. pu cri lũ ⁊ pcta vincẽti oĩm bonoꝝ opey2 victoꝛiaꝝꝑ hono Geckdinn delc⸗⸗ nirgemaly
tuudo reru coꝛpalinz lumine oſtendit coꝛpalinta ho⸗ rẽ ĩ coꝛdibo ſuis reddẽt dicẽtes ſoli xo hono:⸗ glo⸗ honand ptbonanoli Peimun
neſtas anime lumine oſtẽditur fidei⸗ipamq; oꝛnᷓs: ria.j. thi..q em ꝓ victoꝛia ſua ſibivẽdicat.ĩ ̃s xlix. Palebobnt⸗ w apienna: u⸗
quo ad vtilitatẽ ꝓiam virtus ẽ tempꝑantie:ꝑ quã dicẽs. Inuoca me in die tribulatõis eruã te 7 hono un nlcnhli ncun vel oignitan
inoꝛdinatos gule? luxurie repꝛimit m otus: Eccli. rificabis me.¶ Scoa rõ ex ſepturis tʒ ſcõꝝ.in qᷣby i henmſisſn bonitatiͤll
xxxj. vigilia honeſtatis tabefaciet carnẽ ipius.inſuꝑ legit᷑ ꝙqͥ v honoꝛãt ab ipᷣo honoꝛa ũt:ſiẽ ptʒ pꝛio · neethtiutſol en oeuitu pat⸗
oenamentũ ipam qad ꝓximũ oꝛnans ex virtute fit X recte credẽtib/quoꝝ recta fides in honoꝛ= redũ⸗ nfodmnn uimtin in damore.
charitatis: Sap.vij. honeſtatẽ illius nõ abſcondo. dat vi: ſic fidelitas fui in honoꝛẽ redundat oñi ſui lcllibenonſiont de Itnlichß e ion
Vꝛnamentũ vo honeſtatis:q locutiõem oꝛnare A ab eo honoꝛabũt᷑. vo bis igi᷑ honoꝛ credẽtiba j. 8 urapugnecr ftequetes ncͤ
Dicit᷑ ex virtute fieri lebet pꝛudentie:ipᷣa nanq; wo- Pe.ij. Scoo idẽ ptʒ in his/q mũ do ſt᷑ coꝛde⸗ coꝛpe⸗/ gos riumgibülinap: Cpckiokin e
cet qualiterad omnes ⁊ cũ omnib ſit lo uendũ di⸗ heneſtas 1 mũdicia mĩſtriĩ honoꝛẽ redũdat oñi ſui kespobitutes damant qi congrech
cens. cum viro inhoneſto tracta honeſtate:cccãi. vñ cæ tali dño in eius laudẽ dici ſolet: qᷓeducatam 7 Gedſatur qustücigmela iniuſta
xvuj. ¶ Dꝛnamentũ vo honeſtatis exterioꝛa oꝛnãs bonãg familiã hñt. Qui inſuꝑ imaginẽ alicuiꝰſancti Crra ningt lan Jalle naqamoꝛe
a er virtute fit iuſticie que vnicuiq; reddit qð ſuũ mũdã ſeruat:ipᷣm honoꝛat:q vo ipam in lutũ vpijcit uber le mag wſtoe lmelio itii
eſt:qð eſt optimũ:quia qui hoc facit nihil omittit: ipm in honoꝛat. Gic in ꝓpoſito his q imaginé ĩ aĩa c lir g fequeteroꝛe damͤt
ſed oĩa bona facit:qui ergo hochabet oꝛnamentuz: hñt vi.quã qͥ ĩ lutũ pij cit pcti inhonoꝛat: ab ialelel . c ſum,ſicut vcm A
Dicere põt illud Eſa.vij.venerunt mihiomĩa bona ipᷣo exhonoꝛabit᷑ q4 vo ipam mũdã ſeruat ab ipᷣo ho⸗ aete rc⸗ er . +R opolig
pariter cuʒ illa. ſ. iuſticia innumerabilis honeſtas noꝛabit᷑.j.thi.ij.qͥ ſe emẽdauerit ab iſt erit vis Iho — uncln Kann
. manus illiꝰ. ¶ Foꝛtitudo vo ſeu pſeuerantia oiĩa noꝛẽ. De vVtroq; ſil.j. Regij.q me honoꝛificauẽit glo thaciantenmnam nohllitken
V. iſta cõſumit ⁊ adinuicem tenet honeſtatis oꝛnamẽ- rificabo eũ qꝗͥ ãt me ↄtẽnit erit ignobilis T gr Uten voriaſcztales honotant zpmouen
ta illum.n.qui hec hʒ veſtimenta pſeu erantie hone idẽ patʒ ꝑ elynaꝝ ⁊ miſ ericoꝛdiaꝝ amatoꝛes Z . g ngbeſubenttsnaliſit nuſtcf⸗
ſtauit in laboꝛibo ne veſtimenta honoꝝ operũ diſcõ em du ſua ꝓpter dveũ dant/ ꝓpterillũ imiurias 795, taninndkumaltoinmi
tinuata quaſi diruta nud itatẽ oſtenderent ⁊ cõplẽt na remittũt:vũ honoꝛãt. ſicut qͥ miĩſtris alicu bdñ bonant Biſncaingnaten Gihrl
laboꝛes illius: Sap. x. Sciens qm non eſt boneſti Piter illius amoꝛẽ aliqua dant vel remittunt ſicho ſeumiainbonoretſtecht vaus ande
Arti iij bono inchoato veficer. noꝛa onm væe tua ſubſtatia: Pꝛouer iij. qo faci embe ſungrlameisditſcngluftthnite
rti. Hoꝛũ aũt honeſtoꝝ veſtimentoꝝ triplex eſt vtili dando vel remittẽdo mĩſtris/dũ tñ p eius faci po. ldaru, ſagtatet ddſis Potenti
tas. VIna ante moꝛtem. ſicut.n. apud ſeculum p⸗ noꝛe q; honoꝛat vñm:qui miſeret paupis. Pꝛoer unteszfalſsonann Ttfülſtutena
vVj⸗ pter coꝛpalem pulcritudinem alique plone citiꝰma riij. Sicut miſericoꝛdes veũ honoꝛãt:ita immiſert⸗ nelet lisplaceantcömittat. Aanlate
ritant᷑ ? pꝛomouent᷑.ita apud deum hec puleritudo coꝛdes veũ inhonoꝛãt.ſicut ptʒ. E. iij xxix. Iſtis 5 eggllitirſr antgtan r
ſpualis coꝛdis/oꝛ/opis facit ceũ qñq; ſubito hone erhonoꝛatis alij honoꝛabit ſicutptz matpp. yv. vbi Iſisnac deauſi naln —
ſtate paupem: Eccĩ xj¶ Alia in moꝛte ſicut. n. vbi iſtis expulſis:illis dicet. venite bñdicti ⁊c. ſciẽtes qꝛ ſhumn Pheran Beln g Duͤ
magna eſtpᷣſſura in poꝛta vt ad feſtuʒ intrẽt. in qua victoꝛiã ⁊ honoꝛẽ acquirit: q dat munera: Pꝛon latitponon 5 am Hune, n
pꝛeffura nudi turpiter oꝛnati a ianitoꝛib- excludũ xxij.victonã ſupple celeſtẽ ſicut Alexander ſuam ſatibide ele ho naleſacho in
tur: bene vo oꝛnati introducuntur. Sic in pꝛeſſura largitatẽ victoꝛã obtinuit terrenã. Quarto idẽ — Erlſahuimafil
moꝛtis.qñ illi quipᷣdictis nõ ſunt honeſtatis induti piʒ in iuſtis:qͥ honoꝛãt dñm ſuũ:dũ eũ a cupiditatt iij. nin ab⸗ guleniceh dumubillse
veſtimentis: vtpote qui veſtimẽtũ nõ hñt fidei:vł 4 nota pᷣſeruant:qui vt eũ ditent munera accl, lend in erhenar nunciſine ſliu
veſtimentũ cotinẽtie œcurtatũ hñt nuditatẽ natiũ a veritatis nõ wuiant tramite. Sic ta les en ſibi 5 tog aenoin ſiherporin⸗ vigelicett
ongentes vel qui veſtimentũ charitatis nimis bꝛe⸗ alijs bñ pᷣſunt iuſte ſe hñtes ꝙtuʒ ad ſeipos ⁊ alios 4 4 X Vt
ue hñt/tm amicos diligentes. 7 ſic e alijs excluden⸗ o honoꝛabunt᷑ teſte Paulo.j Thi. v. qurinqᷣt ͤe⸗ nndn ſiantercadanten
tur. Alij qui iſta veſtimẽta pfecta habent introdu- nep̃ſunt pꝛeſbyteri:duplici honoee vigni ſunt . We cſ
cent. Solus ergo ſic indutus cõfidenter moꝛipõt: Muinto ide prʒ in loquentibe reuerẽter: quo ad lrnnranadoteſetealdnd den
poꝛte celi appꝛopinquare dicendo illug.ij. Macha. Tũ ⁊ vtiliter quo adꝙximũ:Ecci. v. hono⸗ ⸗ lia i nblnndlus 667 ubaſen
vj. eleazari honeſta moꝛte pfungar.4 Kercia pꝰmoꝛ ſermone ſenſati. Bexto in bñ opantib- dbicherdi mnnsſchirſitnmn de dlles
te:qꝛ qñ nõ hñs veſtẽ nuptialẽ v ei coniuio expel⸗ bus. tales vrũ honoꝛãt dũ tãtũ in ipᷣm ſperãt ſ. . Nlaunned ainmeciowt
let᷑:hns pᷣdicta nuptiarũ veſtimenta cũ xeo ſp gan⸗ ad moꝛtẽ ꝓ illo opus bonũ Smmart⸗ dos ob. nutetondtenenndogiintonis
cbito in amicicia eius,i honeſtatis xælectatio boõa noꝛabiſt. iꝛ glia ? honoꝛ oĩopantibonũ: Ro cij. N e munmnngnehannumitdoen
Armnenneglusherithe nechil
Kollagte i

Phatpcfi wi iyhonout iah
blham müi eotob ſoho⸗
micanentah il, ent noiho
egi, me bonoꝛifinutglo
nit ent gnobilio. (Teraoo
enco:diap amgtoes. Tales
ntzxpterilliß iniurias d,
at. ſcnt q miſtris gliendiin
ua dant vel remittunt licho
tia: roner i gofacis eus
niſtns duͦ tñ peins faas ho⸗
qui miſeret paugis Hroner.
s Ni bonoratitainmtin,
ſiarpt Eii (Jls;
abit ſatpt natb in hl
t venite biduti7 ſdites
lint,dat murem Prone.
Aſt ſcut ARcander ſan
nuttneni . Quntoifi
ain ſui: eid iditotl
nitnt noner, adpienti
rumite Glctale ulſbin
õ
nloj Thi v liinitbe⸗
iaibonotedigninnt.
enti reucfiter: uo
enn iy. bonoꝛthliain
nicunnhrlſuent
in iiͤn crotg iy

V.

Exemp.

Höonoꝛ

Beptimo idem patet in bene patiẽtibo:tales eniʒ

honoꝛem ðo reddũt:ſicut militũ pꝛobitas:dũ ab in

imicis ꝓ vño ſuo multa foꝛtiter tolerant:tales a xeo

ſuo honoꝛabũtur. Cõicantes igit᷑ pi paſſionibo gau
te:ꝙ ſ expꝛobꝛamimi ĩ noĩeypi beati eſtis: quia qð
eſt honoꝛis ⁊ glie ⁊c.ſuꝑ vos requieſcet.j.Pe.iiij.
Ter cia rõ ex lege patʒ neceſſitatis: exqͥ nãq; inter

eum ⁊ nos talis facta eſt mercationis ſeu opis ? la⸗

boꝛum ſocietas ꝗꝙ ipe ve oib bonis habeat Ponoꝛeʒ
nos lucrum ſine infidelitatis periculo: ipᷣm de pte
ſua vfraudarenõ poſſumus:ex qua infidelitate pꝛi⸗

natõ miſte iminet partis noſtre:ſiẽ miſtro infideli pi

culũ ĩminet pꝛiuatois oim honoꝝ:ſic ĩ ꝓpoſito ſicut

patet Actuũ.xij.œ Derode agrippa:qui pꝛinatꝰ eſt

vita ⁊ oĩbus bonis:quando pcuſſit eum angelus:eo
ÿ“nõ diſſet honoꝛem væo. Iſtis ergo tribus ð can
is afferte dno gliam ⁊ honoꝛẽ:in ps.xcv.
Et ſicut honoꝛ verus eſt æo a bonis exhibendus
qpter trnia:ita honoꝛ falſus a bonis non eſt petẽdus:
ter tria. Pꝛimo ꝗqꝛ malis vel ꝓpter mala dat᷑. Se⸗
cundo quia non eſt vurabilis. Tercio:qꝛ ⁊ecepit et
culpa excecat ⁊ ad penas ducit etemas. ¶ Pꝛimum
patet:quia ſicut cibus poꝛcoꝑ:ita nec honoꝛ malo
a bonis apperẽdus eſt. Rõ em dictat ꝙ illud quodẽ
cõe et dãna bile maluʒ nõ væbet eẽ vpertbile bonis:
H honoꝛ moi ẽ mal cõmuni:qꝛ malvl ꝓprt mala amu
niꝰdalqᷓ boiĩs vł ꝓpt bona mala Pꝛimũvicq; q/ malcõ⸗
mumꝰ der qtidiana vvcet erpientia: qua videmꝰ ꝙ
ꝓlus hononisſtatuiſgradui/vel dignitati dat᷑ ⁊ for⸗

tune atq; diuitijs ꝙᷓ gratiebonitati hũilitati:ſatqʒ

ceteris vtur virtutib.Er quo euẽtu patet: eſt de
ſeculi honoꝛe:ſicut de Italicoꝝ clamoꝛe. in illa emiʒ
terra pugne et frequẽtes fiunt᷑ cgreſſiones int ma⸗
gnos ptium gibilinoꝝ ⁊ gwelfoꝝ ſub quibo popula⸗
res habitãtes clamant qñ congredi debent: p parte
que dñatur quãtũcũq; mala iniuſta ⁊ odioſa ſit:di⸗
centes: viuat viuat. In illo nãq; clamoꝛe oculũ non
habẽt:que pars iuſtioꝛ vłmelioꝛ ſit:ſed que potẽti⸗
or:ex quo ſequit᷑ e frequẽter oꝛe clamãt pꝛo illo quẽ
coꝛde vellent eẽ ſuſpenſum:ſicut dẽm ẽ.A. xvj.vij.ſic
in ꝓpoſito clamoꝛ ⁊ fauoꝛ mũdi ⁊ populiplus reſpi⸗
at potentiam terrenam/ nobilitatẽ:pecuniaꝝ largi/
tatem /potiuſq; tales honoꝛant/ pmouent quãtu⸗
cunq; hec habentes mali ſint ⁊ iniuſti ꝙᷓ faciantvite
bonitatem moꝝ honeſtatemz ideo in mũdo verus
honoꝛ nõ eſt. En ſeneca in qnadam epiſtola. Erquo
pecunia in honore eſſe cepit verus honoꝛ cecidit:nõ
ſolum quia malis dat᷑:ſed quia frequẽter propt ma⸗
la datur:ſicut patet ve dñis ⁊ potentibo qui cõſpira⸗
tores ⁊ falſos honoꝛant:vt falſitatem ab eis requiſi-
ti vel vt eis placeant:cõmittãt.Adulatoꝛes etiã:qͥa
eis adulãtur vt veritatem non dicant:honoꝛant.
Iſtis nãq; ve cauſis malus rex Balach maluʒ ho
noꝛauit ꝓhetam Halaam Mume.xxiiij. vecreueꝛã
inquit honoꝛare te . pꝛo malefactis ſuis ⁊ falſitate
ſicut ibidem patet.¶ Ex iſta pꝛima falſihonoꝛis cõ
ditione ſcdᷣa ſequit᷑:ꝙ videlʒ durabilis eẽ nõ poteſt:
uia ex bocꝙ honoꝛ mundi ſuper falſum fundatur
Aundamentuin ſuper potẽtia videlicet vel inoꝛdina
to amoꝛe/vel lucro/vel malefactis vt dictum eſt:iſto
fundamẽto væficiente: cadente neceſſe eſt honoꝛem
cadere ſuꝑedificatum. Sed fſundamentum tota die
mutatur:quis poteſtate vel huius ſeculi ꝓſperitate
nihil mutabilius iõ ⁊ honoꝛes qͥ ilas volubiles foꝛ
tunas ſequũtur:ſicut rota in medio rote tidiemu/
tari videtur:que qͥdam honoꝛationis ⁊ vitupatiõis
mutatio modernum populum in hoc popnlo aſſila-
tur romano:in quo ab antiquo diſcoꝛdia eẽ ſolebat
inter duas magnas parẽtelas:videlʒ inter colũnen⸗
ſes ex vna parte:⁊ vrſiuos ex alia ꝑte:in quodã ergo

*7% 7
H üij.
cõgreſſu inter iſtos fertur populus clamaſſe ꝓ colũ
nenſibus:quoꝝ pꝛoſperitas et ptãs maio: reputaba
tur:dicendo/viuant colinenſes viuant/ moꝛiantvꝛ
ſini. Column enſibo vo illo die victis:victoꝛes ſe du⸗
rius ad populum habuerũt. In alio vo cõgreſſu ecõ
ue ſo clzmauerunt ꝓ vrſimis tũc dñantibo:mutatiõʒ
nãq; fortune mutatio ſequit᷑ vocis. Vꝛſinis vo illo
die victig:clamãtes victoꝛes erubuerũt atq; timue-
runt¶ In tercõ vo conflictu clamauerũt/viueiqui
venhke viue qͥ venke.i.vinat qui vincit. Mota pᷣ pena
taliu.A. xv xxxij. Ecceſxlli cum potẽtioꝛibo:quos vi⸗
Tclicet potẽtiores viderũt vel potẽtioꝛes ſperabant
clamabant ignoꝛantes:que ꝑs potẽtioꝛ eſſet futura
cuiq; parti foꝛtuna victoꝛiam daret:ð neutra parte
eſſe nolebant:vt manifeſte oſtenderet:qm̃ ad verita-
tem vel aꝰ iuſticiam oculũ non haberẽt:vel ad fide⸗
litatem:ſed ad ꝓpꝛium cõmodũ vt quietius ſub vi-
ctoꝛibo viuerent:⁊ ad mundi ꝓſperitatem. recte nec
ꝓlus nec minus:ſ oino eadem in modernis nobilibo
inuenit᷑ conditio.hec em̃ quotidiana wcẽt experimẽ
ta:in quibo videtur ꝙ diſcordia inter magnos inci⸗
piente:et ꝑtibus ꝓ retinentia ⁊ ſubditis ſuis mittẽ⸗
tibo:illiqͥ pus rerenti fuerũt ad feoda ⁊ robas ⁊ ma⸗
ximis iuramentis ſe aſtrinxerũt:cum dñis ſuis ĩ mor
tem ire:ſicut Petrus:ignoꝛãtes que pars pꝛeualebit
apꝑte ce neutra pte ſe eſſe oſtenderunt:ſed podograʒ
vel guttam vel infirmitatem vel os in pedepꝛodito⸗
rie fingunt vſq; viderint que ꝑs pꝛeua ereincipiat ?
tuncad üũllam omnes cadunt:dicentes: viuat viuat.
Gi vo illa pars iteꝑ ſuccumbat:ſtatim ad aliaʒ mu-
tantur partem dicendo viuat:in coꝛde tñ illoꝝ vel⸗
lent ſuſpendium et ſic necad iuramẽtum quod pus
fecerunt nec ad fidelitatem vel iuſticiam oculuʒ ha⸗
bent: ſed ad pꝛoprium commodũ:vt lucrẽturvłſal
tem ſeipos ſeruent indemnes: ꝓpterhoctotiens vo
cem ⁊ honoꝛem mutant:dicẽtes cum illo qui dicere
ſolebat quotiens gameleon ſuũ mutat coloꝛeʒ ſicut
haber᷑ A. xv.xxv.¶ Et miꝝ eſt:ꝙ potentes vidẽtes
populi et ſubditoꝝ falſitatem/tm̃ œ illorum curant
honoꝛe et ſeruitio:quia beneſcire poterũt:q eos nõ
honoꝛãt ꝓpter ſe ſed ꝓpter ſus.v illis nãq; loquitur
ſcriptura Eco x.vicẽs: Eſt homo qui honoꝛificabi
tur ꝓpter ſubſtãtiã. ¶Et bene ſcire poterũt ꝙ ille
honoꝛ non erit ſtabilis ſed mutãte Lonning eor vt
honoꝛificati fuerint:⁊ exaltati quẽadmodum fumꝰ
Xficient: In ps.xxxvj.Et non ſolum mutante foꝛtu
na ab illo quem pꝛius honoꝛabant ſe retrabunt vi⸗

ctoꝛes vt dictum eſt venerãtes:ſed quod peius ẽ cuʒ

victore ſuꝑ victum clamant:ipᷣmq; cum victoꝛe ad
moꝛtem more canũ ꝑſequũtur:ĩ quo facto iudeis aſ⸗
ſimilãtur:q chriſto ĩ die palmaꝝ a toto populo ho⸗
noꝛato:ꝓſpere agente ipm cum alũs honoꝛabãt cla
mantes:Oſanna bñdictus ⁊c.foꝛtuna vo circa eum
eodem die mutata maioꝛibo contra eum ſurgentibꝰ:
ipᷣm cum illis vſq; ad moꝛtem pſequebãtur claman⸗
ces:crucifige eum. n hoc iteꝝ facto cani aſſimi⸗
lãtur: quo habet᷑. F.j.xvij.¶ Illi vo qͥ in talibus
cõfidunt honoribo/⁊ falioꝝ fauoriba ⁊ mala in illoꝛũ
cõfidẽtia cõmittunt/⁊ ꝓtectione.a qͥbns poſtmodũ
cõculcãtur qñ ↄculcari inceperint:gementes cũ leo/
ne cui in hoc aſſimilãtur:oicere poterũt: Ille nãqʒ
m fabulas aliquo infoꝛtunio:vtputa ſenectutevel
cõſimili œbilitatus:et ab oĩbus beſtijs a qͥbus priꝰ

honoꝛari ſolebat inuaſus ⁊ ↄculcatus volẽs dixit:cũ

eẽt mihi virtus fuit et honoꝛ: ceſſante vo vᷣtute ceſ/
ſauit ⁊ honoꝝſic oĩno eſt e multis quos duʒ in rota
foꝛtune aſcẽderũt:młti honoꝛauer̃t:dũ vo ex alia ꝑ⸗

te aſcendẽ incepeĩt eos vacuos⁊ ſine honoꝛe abiece/.

rũt: Judith.j.æ quiboverificat᷑ illo Sap.iij.ſine ho
noꝛe nouiſſima.¶ Tercõ fugiẽdũ ẽ nõ ſolũ qꝛ nõ ẽ

.vij.

viij.

Fabuls.

ix.

Exemp.

K. „

Honoꝛ

Surabił:vt dictũ ẽ:h qꝛ in illa quã hʒ bꝛeuitatemul-
tos eycecat: ingratoſq; facit vel oſtedit:et ad penas
perducit eternas. Mõnullis em̃ auditum eſt contin
gere ꝙ in paupertate gratitudinem magnã tam vo
ꝙ hoibus habere ꝓmittebant/⁊ opere vt poterãt oñ/
bant qui honoꝛativtriq; ingrati extiterunt:qͥbus
ceus iuſte miniſtrare poteſt: ſicut miniſtrauit qͥ daʒ
migromanticus diſcipulo ſuo v quo narrator ait ꝙ;
multa magiſtro ſuo ꝓmittebat cum nihil haberet.
magiſter vo tãtũ fecit ſuis incantatõibo ꝙ fecit ſibi
videri ꝙ magnus eẽt dñs coꝛam quo veniens ab eo
tãqᷓ incogmius vilipenſus: medio quo ſic exaltabat
ſubtracto ad pauꝑem in quo illũ inuenit redigit ſta
tum. Sic veus faciet illi qͥ cum in honore eẽt non in-
cellexit: In pᷣs.xlviij. Medijs em̃ qͥbus honorantur
cum vita ſubtractis d tali honoꝛe quo abuſi ſũt ad
eternũ deducẽtur vedecus:⁊ tũc apparebitverſuum
ſequẽtium veritas. Magnus honor:ſed matꝰ onus:
ii maximus hoꝛꝛoꝛ:hiſq; minãtur accidit/heret me:
magnus honoꝛ qñq; in cathedra ſpeculat᷑ĩ alta:ma-
ius onus cum ſit abſq; qͥ ete labor:maximꝰ ẽ hoꝛoꝛ:
cum diſtrictam ratõnem:tam gregeqꝙᷓ pro ſered⸗
re paſtor habet.Ex triba engo pꝛedictis ratõnibo:
ratio patet vcreti dicentis ꝙ fugiendi ſũt honoꝛes
⁊fugientibo offerendi.viij.q.j.in ſcripturis.Et ſolus
ille honor verus in celo eſt appetendus.Et ſᷣm Au⸗
guſti.æ ciui.æi li.xxj. Nulli confertur indigno:nec
vllin egabitur digno.¶ Gi illos aur qui honoꝛes fu
giunt neceſſitas honoris ſtatum tenere compellat:
exemplum non ſequãtur pꝛedicti diſcipuli:nec fima
rij:ð quo dictum eſt.G.iiij.xuij. Lales ſunt qui pꝛo
honoꝛe et beneficio reddunt cõtumeliam:Ecci xvix.
Bed conditõnem ſequant᷑ Heſter:que cũ honoꝛa
ta eſſet ad magnum ſtatum pꝛo popuio ſcʒ indigen-
te vepcatura periculo ſe expoſuit:ſicutpatet eſter
iiij. Exemplũ etiam accipiant Thobie:qui wnaria
recepta ab his a quib honoꝛatus fuerat: Thob.j.
Hon poſuit in carbanaʒ:ſed inde elemoſynas fecit
SGSabelo:⁊ alijs indigentibo dãdo 1 mutuando. Et
non obſtante ꝙ in magno eſſet honoꝛe viles/ paupe⸗
res/captiuos ⁊ incarceratos non ſpꝛeuit:ſed pgebat
er omnes qͥ erant in captiuitate ⁊ monita ſalut da
at:eſurient es alebat:nudiſq;veſtimenta pꝛebebat:
⁊ mõtuis atʒ occiß ſepłturã ſollicitꝰexhibebat¶ Gʒ
heu nõnulliin magnoꝝ officijs vel curijs honorati:
non faciunt quod fecit Thobias nec loquũtur cum
Deſter.a pꝛimo em̃ cupiditate: a ſecũdo inoꝛdinato
frequẽter impediũtur timore quo timẽt dñis diſpli⸗
cere vel a curia vel officijs amoueri:quibus ab illis
quos verbo vel opere iuuare poſſent et œberẽt: nec
tamen faciũt congrue dici poſſet:ſicut dixit ardo
cheus ad Meſter:que rogata vt indigentes iuuaret:
in pꝛincipio ſe excuſauit ⁊ quodãmõ difficilẽ reddit
ſicut Heſter.iiij.ptʒ:cui ille:ne putes q; aĩam tuã tm
liberes quia in wmo regis es pre cunctis iudeis:ſi eĩ
nunc ſolueris per aliam occaſionem liberabũtur iu-
ceij? tu et wmus patris tui perhibitis quis nouit:
vt iccirco ad regnũ veneris vt in talitꝑe pareris.ho

uin 8O exẽplo ſint xpᷣiani honoꝛe inuicẽ pꝛeueniẽtes:

Arꝰ.iuij.
TI.

O. xij. .
Mon obſtante Hᷓ qð viure quo ad honoꝛes ex⸗
hibedos vel fugiendos fieri vberet: ſicut pꝛedictis
patet exemplis ⁊ ſcripturis:de facto tamen quaſi to
tius multitudinis intentio circa mundi verſatur ho
noꝛes quod patet in tribus generibus hominũ.Pri
mno in honorantibus. Gecundo in honoꝛatis. Ter⸗
cio honoꝛem in vxſiderantibus et væficientibus.
Rꝛimum patet in factis tam pꝛincipum et pᷣſiden
lium in poteſtate eccleſiaſtica q; ſeculari:vterq; ⁊ cõ
muniter plus honoꝛis exhibent vilifſimo peccatori:

„* ⸗ „S
DHüij.
in diuitis? ſtatu magno conſtituto: pꝛopter ſeculi
honoꝛem/; faciant optimo viro in paupertate pro⸗
pter amoꝛem ei:quos ſub congruo repꝛehendũt exẽ

plo libꝛi Marlaam ð rege facto:qui volens oſtẽ ere Exemp.

erroꝛem dus ſcrinia repleri fecit:vnuʒ xe magnis di⸗
uitijs:aliud de rebo vilibus.ꝓrimũ exili:ſecundũ pꝛe
cioſo cooperuit indumento/⁊ conſiliarios ⁊ miſtros
ſuos qui grauiter mlefrctaen honorauit paupes
vocauit dicens:quod veutis duobo reputatis meli⸗
us:vel maioꝛi dignũ honore:qui reſponderũt ꝙ illõ
quod opertum erat pꝛecioſius:ipſevtroq; aperto oñ
Dit:qturpiter in eoꝛum errauerunt iudicio aſſerens
illos ſimiii deceptos errore in honoꝛis expibitione:
quem vos inquit illis exhibetis propter veſtes ⁊ fõ
tunam quam erxterius videtis:ego pauperibus exhi
beo propter virtutes 1⁊ gratiam quam intus intelli
go:ſciens quoniam honor regis iudiciũ diligit: In
ps.xcviij:plus e his que intus creduntur:q; de his
que veſtibus apparent.¶ Secundum ex verbis ptʒz
Ber. v conſideratione ad Eugenium papã li.iiij.c.
v. videns inquit omnem eccleſiaſticum ʒelum feruo
re ſola pꝛo dignitate tuendalhonoꝛi totum datur fã
ctitati nihil aut parum ſi ſocialius te habere tẽpta⸗
ueris:abſit inquiunt:non ⁊æcet:tꝑi nõ congruit:ma
ieſtati non conuenit:quam geras perſonã attendite
placito dei vltima mentio eſt pꝛo iactura ſalutis
nulla cunctatio niſi ꝙ ſublimehoc ſalutare dicamꝰ
et ꝙ gloriam redolet illud iuſtum:ita omne humile
ꝓbare ducitur:vt faciliꝰqui eſſe q; quiappareꝛehu⸗
milis inuenias timor wmini ſimplicitas reputatur:
non dicam fatuitas:ec ille. Inter que verba prĩo

xij.

ponderandũ ꝙ dicit honori tõtum datuꝛ ſanctitatit
nihil:quod vt clarius videat᷑ exemplũ in mediũad/

ducat᷑:in qͥ appeat ne eccłie pᷣſidẽtes de honoꝛenu/
w ⁊ v vanitate nulla ſãctitate vł cõmodo ſpũali vł
coꝛꝑali veſtita int ſemagnas ñ dicã ſcãdaloſas:hñt
bꝛigaꝝ diſcoꝛdias:ſiẽ pʒ de cruce ĩ aliena dioceſinõ
poꝛtãda:ex cuius poꝛtatõne nulla cæo ↄtingeret ho
noꝛatio nulla aĩaꝝ vꝓditio/nulla ꝓꝛſus ſeqret᷑ rerum
ſeu vere iuriſditõis ablatio:niſi ꝙ vnꝰ ſibi ſoli appꝛo
priare velle videt᷑ ꝙ ſũmꝰ paſtoꝛ oĩbo indulſit qͥ vult
inqͥt pꝰ me venire tollat ſuã crucẽ ⁊ ſequat᷑.qͥ etiã pa
ſtorĩ mõtibo ⁊ latro de reũ bãnitꝰ libere vtũt᷑ puile/
1o. Vnde ergo tanta coꝛdium animoſitas tantaqʒ
int᷑ illos qͥ totiꝰ pacis ⁊ ↄcoꝛdie ſpecla eẽ veberẽt liti.
gij mꝗ:vt vnꝰ a ciuitate ſeu ↄgregatõe ſe rethat in q̃
aliꝰ põpoſo eqͥtũ vallatꝰ numero:ad xpᷣi c ſub
ditoꝝ pnicõſum D potiꝰ qad q̃ntũcũq; ſãctita
tẽ crucẽ poꝛtat. ¶ Qũo ſubditoꝝ bꝛigas ⁊ ſclarium
ſuꝑbias cupiditate? treno veſtitas omodo mitiga⸗
bũt:q diſcoꝛdias int᷑ ſe vbi nulla ſubeſt ↄomodiratõ
nutriũt. Mũdiales nãq; tris ⁊ redditib.ſti vo⸗
honoribo ⁊ miſeria placitãt vanitate:ĩ qͥ facto vᷣbipᷣ⸗
dicti qͥ dĩ ꝙ honori totũ ⁊c̃.apparet veritas. Si em̃
tãtũ haberent coꝛdi crucis veneratõʒ ⁊ gregis ſãcti:
tatẽ q̃ntũ hñt crucis poꝛtatõʒ ⁊ ꝓꝛiã vtilitatẽ ñha
berẽt tot oues moꝛbidas:totq; ↄcubinarios:⁊ alios
honoris dñi trãſgreſſoꝛes in gregib eis veputatis.
Gegd heu audiũt vnam crucẽ ĩ dioceſi ſua poꝛta⸗
relvel vnũ ꝓniſoꝛẽ volentẽ pᷣbendã in ecclia ſus oc⸗
cupare/vel quẽcũq; ve iuribo ſuis vel redditibus vo-
lentẽ aliquid ſubtra here:grauit᷑ offendũtur.exqͥᷣſit:
q; cõſilijs młxiſq; libꝛorũ:⁊ legum reuolutionibus
toto conam ine nitunt᷑ reſiſtẽ. Audiẽtes vo vłpoti/
us audire negligentes dvyabolũ:dyvoceſim intrare⁊
miltas aĩas ad ĩfernũ poꝛtare młtoſq; alioꝝ bona ꝓ
vſuras ⁊ iniuſticias occupare:et alioꝛum ſaluteʒ per
luxuriam mãd atoꝝ ei trãſgreſſionẽ ſubtrahereũ
dico quin xpᷣiani cũ ſint in aliqͥ offendat᷑. Dʒ vnum
ſcio ꝙ vtinãneca væo nec ab homine ſcitum eſſet: ꝙ

7.

tigr ainh cMlenis mnun ſubil
Paur mmnamarinan habent bti
igitam valu maguu hobenk in nr
tſantunauertetoin illapanein
Uuntesivomenoffenit pbiiumann⸗
llugrerbi fectvoſiſunt aunlid inch

icmio poonid Nrelinguit(M do
unscdo ad hocconnellityttales aciam

1cOritaandisin ru e venimntida
chiſcherivdadsin anueſactönes dr
oſtendütgäioſupnscnis henſsmnil
ceſſitgtonſubtractis ich ardinaliun
meroſitateieqnopr famnlienumiamn
entlleinordinatzaffectone :torns
ba nanlkatetantap neceſſts ceſtabi⸗
Agnilor do ceſſare dberet e gregen
mctectteinſc;ſanguineremmone
fanthz econſecratis inmriaiurtaat
benndinanarnun eccleſie valotenil
nändgnnianniffuus: igtian
Gceſeänan inemagne peccato
ſoropteritananm ſandalumatal
Wenent eſons iteſong efſicl

uktmna meytioeſt noigarug ine
toniigſttlihetlinm tns

regolerillc intum.
nrialilniſeenne
linor unlgiſinpliatnpgtiti
ultn erlll Yutr glemgtbaſri⸗
Pdiathononitötum daturſanentat
tcanms tigtüt gengliüm metiüch⸗
Deat güo ecckießſicetes d honoenn⸗
tenullaſäctitgte yk cönod ſpilit
intſenagnas dici ſcceloſhs hit
gus ſtepy eauce iallena doctini
us porratönenulla wo tingaretbo
olax ocito nul vrſnsſtit nmn
losablotiornilig pn ſhiſoliappro
ltg ſun vaſtor iin icnl it tult
rtollatus ce ſiget gane
tro w res banit libere tütpuil⸗
tantacotdiumanimoſitas tantag,
dacis 1corcieſpeck e dhertttli⸗
giniteteſenogiegetöeſertthatini
allat numerd ed hl due ſiß
igipli hot ioc anticiq) ſin
4 inſipäiebirinn
tate trend veſtiias onoo nitli⸗
nietilfllatiriontiii

Honoꝛ

non tanto cõſilio tantoq; niſu cnnamine dyabolo
reſiſtũt et peccatis:aĩarumq; ꝑditoꝛibo ⁊ honoꝛis ði
ablatoꝛibo qnto rſiſtũt pᷣbendaꝝ at pecuniaꝝ petito
ribo ⁊ honoꝛis ꝓpꝛij impeditoꝛibo:ſicut patʒ. C.iiij.
xvij. ¶ Ex quo faeto in ꝑte verbũ pꝛedictũ relucet
Her.quo dicit ꝓ iacture ſalutis nulla ẽ cũctatõ. Di
em in ſupᷣma eccłie pſidentes curia in ceteris aiaꝝ cu-
ram habentibo tantũ feruerent tãq; duras facerent
ſanxiones circa aĩas ſaluandas:ſicut faciũt circa flo

renos ⁊ pecunias colligendas:non eẽnt tot in clero⸗

populo adulteri/vſurarij/foꝛnicarijſꝑiunacubina⸗
rij:a hmõi mandatoꝝ væi et honoꝝ veſtructores.
Beg heu niſi taxa vel reſiduũ ad certũ ſoluat᷑ ter
minu:⁊ niſi eccleſia vcima certo tꝑe ſit ſoluta:rigi⸗
diſima contra non ſoluentes adhibet᷑ excoicationis
cenſura ab his qui in clero ⁊ ppło durioꝛa ſcire pote⸗

runt velicta:quibo tambꝛeui termino tamq; rnigida

nõ obuiet᷑ cenſura.mandatũ nãq; illoꝝ ve pecunia pᷣ
tergrediens ſoluẽda ccregton⸗ 7 reraſtral Pen
