tionem matrimonialiter copulantur: quia qñ im⸗
edimentum contra eos obijcitur ne ſimul coͤntra⸗
ant:ipᷣi iurant ⁊ pꝛobãt per teſtes periuros: nul⸗
lum eſt inter eos inpecimentnz .lu legitime co
pulati:⁊ qui ſimul ſtare veberent ꝑ tales teſtes piu⸗
ros:qui Diobat ꝓ contractum cum alia vel pᷣcogni
tionem ſeu carnalem copulam cũ aliqua de conſan⸗
guineis vxoꝛis ſue:a quavult ſeꝑpari:diuiduntur.
¶ Ali . tales ꝑiuros in furtis vel homicidijs ſuis
ſuppoꝛtant᷑:⁊ per illos liberant:multa impoſteruʒ
mala cõmittunt:et ꝓpter tales ad mala perpetrãda
audacioꝛes fiunt.d quibo omib ipᷣi rñdebunt.ſicut
patet ꝑ iura ſupꝛa eo.ca.xxviij.¶ Cogitent ergo qᷣ⸗
modo pᷣdicta mala refoꝛmabunt ⁊ inuenire poterũt
quomodo periurij periculum euadent.qð ſi diffici/
le eis videtur.pꝛimũ difficile cogitent.ſcom difficile
nãq; erit:vel foꝛte impoſſibile eos inducere:vt reſti
tuãt terrã vłpoſſeſſionẽ ꝑ eos amiſſam:⁊ ab alſo ad
eius danatoʒ occupatã. Mec cogitẽt ꝙ ille ſolꝰ q il-
lã poſſidet ad reſtitutõʒ obliget᷑:qꝛ niſi ipᷣe reſtituat
ipᷣi ad reſtitutõʒ obligat᷑:tã vicʒ ꝑiuri q; inducẽtes:
⁊ ſuboꝛdinantes ¶ Bic iterum cogitent qᷓdifficile
erit ꝙ inducatur vt eccleſiaſticum beneficiuʒ quod
per eos male poſſidet:dimittat:circa quod omnem
adhibere vberent diligentiam quam poſſunt. Et
ſic omnibus alijs malis.que per illos contingũt
cogitantes inuenient:ꝙ periurij plaga cum difficul

tate ſanatur et per conſequens:ꝙ cum difficilitate
periurij euadent penas:vindictas:⁊ pericula:⁊ cum
maxima difficulta teaſcendet in montem wmini cũ
illo qui non accepit in vano animaʒ ſuã.nec iurauit
in wvlo ꝓximo ſuo:in pſal.xxiij.
¶ Contra omnia periuria ſuper libꝛum melius vel
efficacius non reputo remedium reuocatiuum qᷓ;p̃-
dictoꝛum periculoꝛum cogitatio contra alia quoti⸗
diana ⁊ inſolita vel hoꝛribilia iuramenta:⁊ vota re/
media afferre ↄuo veberent:pꝛo pꝛij videlicet ſtatus
cogitatio ⁊ ſuperioꝛum diſciplina ⁊ caſtigatio.
DWrunum patet in his quinobiles ſe reputant vł
ſuperbi ſunt:hi ſicut nouitates diligunt ⁊ inueniũt
in toto exterioꝛi apparatu. Ita etiam in votis ⁊ in-
ramentis. Qui iterum quando vidẽt nouitates ſci⸗
licet a nibaldis ⁊ vilibus perſonis in vſu haberi:il⸗
las tanqꝙ; nimis cõmunes:⁊ ideo nullius admiratio
nis contemnunt:ſicut patet de cingulis tybiarum⸗
huiuſmodi:ita etiam faciunt de votis iuramentis
Vota enim ⁊ iuramenta extranea ab ipᷣis inuenta:
iam ita cõmunia ſunt:ꝙ in oꝛe cuiuſcunq; ribaldi et
latronis quotidie inueniunt᷑. Munc ergo tanqꝙᷓ nul⸗
lius pᷣcij vł raritatis ab eis veſeri veberet.Et modꝰ
nouus rarus admiratiuus ab eis inuenii vebe⸗
ret qui in oꝛe nullius male perſone inuenitur loqui
videlicet ſine iuramentis vł votis.ve tali nouo mo
w loquendi nobiles gaudere veberent a chꝛiſto w-
cti:Oſee.iiij. Neq; iuraueritis:viuit wminus.
¶ Exyemplum vo ſecundiremedij habetur. Pꝛimo
in facto NMabuchodonoſoꝛ qui turpiter contra ve⸗
um loquentes caſtigari pꝛecepit:Oanielis.iij dicẽs
quicunq; dixerit blaſphemiam contra deum diſpe/
reat ⁊c. Secundo in facto ſancti Lodouiciquandã
regis francoꝛuʒ:qui tales iuſſit ferro ignito in facie
ſignare ad perpetuam rei memoꝛiam:poſtmodũ vo
oꝛdinauit ꝙ tales in quodã ligno alto in loco publi
co voneret lingua eoꝝ ſcala vocat᷑:iu qua ſiłis eſt
foꝛma ⁊ paſſio eiqui in regno anglie ſcindẽtib bur-
ſas imponit᷑ in regno etiam cicilie taliuʒ lingue ſcin
di iubet. Si pꝛincipes ⁊ dñi moderni:talia nũc vbi

q; terrarum contra turpiter iurantes: oꝛdinarẽt ci

tius ipi qᷓ pꝛedicatoꝛes coꝛrigerent:quia citius me/
tu penarum ſenſibilium:q; metu penarum eternali⸗
um:quaʒ pꝛedicatoꝛes eis minant᷑:talia dimitterẽt
Di vo dicere velint:ꝙ talium criminum coꝛrectio
vel punitio ad viros eccleſiaſticos:⁊ nõ ad eos perti
net hanc reſponſionẽ repꝛobataãvideãt.F.iij.xi viij.
Et in vcretali li.v.ti.vj.v iudeis.c.in nonnulł.vbi
ſcribitur ꝙ iudei chꝛiſtũ blaſphemantes per pꝛinci⸗
pes grauiter ſunt puniendi.⁊e quo in cle.c.vnico.e.
ti.¶ Ey quo ſequitur:ꝙ potius vt videt᷑ a ſuis cul/
paꝝ maculas abſtergere beat quibus plus tenet᷑:
qui audierit vocem iurantis.Leui.v. Nolentiũ vo
talia coꝛrigere:nec cõtra talis crimina remedia ad/
hibere oppoꝛtuna:quanta ſit peruerſitas mitis oñ⸗
dit᷑ exemplis.
i.n. ꝓpuerſus reputat᷑ ſeruus:qui iniurias nõ vĩ⸗
lcat dni ſui peioꝛ videt᷑ qͥ iniurias non vindicat cei
ſui.⁊ ſi contra iniurias ꝓpꝛias remedia ſciunt adhi⸗
bere:quare talia non adhibent contra iniurias xo
illata s. Tali ↄſideratõe motus quidã mileos fertur
magnum ciu em percuſſiſſe pariſienſem turpiter iu⸗
rantem quo cũ apud regem eẽt accuſatus⁊ citatꝰ
reſpondit ꝙ ideo hoc fecit:quia vilificauit ũ ſuuʒ
Tu inquit vmine mi rex:non reputaſſes miniſtruʒ
tibi fidelem qui non vindicaſſet grauem iniuriã vo⸗/
bis factam.immo contra talem iratus eſſes:vindi⸗
cantem vo plus diligeres: quare ergo contra me ira
ſceris:quia ci vindicaui iniuriam non vultis ꝙ veo
honoꝛ adhibeat᷑:quẽ vobis adhiberi velletis a mi⸗

Arti.x.

xxxiij.

Exemp.

Arti.xj.
xxxiij.

Exemp.

eiur uſaipt Bedo di
4Efutmtiainter iuſtias di
ſen mter deron apparente.⸗Quar⸗
ſicibabeni dheat. Onintotalu
Oitur vtlitas. Garto anitss B
dent inpegimenta Octauoinin
Nooßdckqyiuſtigaq malospumit
dit decimoqmagnui mentiincl

. (Mtum adpꝛunituſtige ſenn

gaſ vlqni agianni vel inn
(Mrumad picuur diat gann
ſnagmnes ſbi ſenbietping rolu
cins e unprimerent tam lſech an
mareſolchant:ad modum pmagin
Ddcolivalglignshiterocnlum clan
tioantem buius formarionis ec
Nrneneganennckoin
Gerunteepeliapantegquipulttde
Rehenderenilam rectificarere
Vielicetclanit ſient patet er
Cttam pirtus viſig magis pn
ſecentusoſtenciat ua piſa ſi n
Iitmanuillum recnficataſta r
ſeuntoculiſ vttota intentioin
mnontisſicacneoctun wn
ireluis olſio ils gunbi
ſinentigſoliegultatöeid
llo verificetur wau
verficeturtiluc ſalx. Juſt

oſenct ocdnigignan, Sm

Aesiuſitfentdignitainfnci⸗
nramemoniampoſtmnogä e
nocälignoelddinlocopukl
opſeala vocgknn gua ſcio ſ
negnoanghieſanetivbur⸗
tiom aalietulinz inve ſan
1 dit mogerniitalio nic pbi
Vputeruurontto: orgiiarita
engerent qis angs ne⸗
Fmenn penammeternali⸗
smminanttoliadimttteret
liumanminum correctio
tioſticos:, oad oos peltt
nobatsricegt. F.iipli.
windeis oin nonnulb bi
blaſpbemantesper rina⸗
ndiNquoinclec icd⸗
hotins t ilckaſtua/
õ
Levi. Holentii
ntis Leuip Nolan 8
1tils inluſtnilltnl
Itaſtpemeniuomni⸗

ſnua inninir /
n nmmnnl nnn
nnp fene inn mi,

trn inuniss
arcl ljnluſfin

Atiy

ldomilct,
notus npintiu mnh⸗.

rvortienſan
nni geglttirctn

uuilitontifn

—

Artö. j.

.*

.ij.

Auſticia

niſtro veſtro. Item ſi filios ⁊ filias ⁊ familiam curi
alitatẽ wcent᷑ qualiter videlicet ſe reuerẽter ad om⸗-
nes habebũt homines ad quos ſi incurialiterſeha-
buerint:illos acriter repꝛehendũt⸗ coꝛrigunt:q̃ per
uerſitas eſt illos nõ infoꝛmare.quomodo curialiter
reuerenter ſe habebũt in his que ad veũ ⁊ ſanctos
ſuos pertinent illoꝝ nomina irreuerenter nominã-
do vel quare non pumiunt contrarium facientes.
tem ſi filij magnam irreuerentiam patri illatã
non grauiter ferant:vel non coꝛrigant pꝛo poſſe: ſed
e tali contumelia rideant peruerſi iudicantur:um⸗
mo potiꝰ dicerẽtur nõ eſſe filij ita in ꝓpſito.¶¶ Itẽ
ſi pater iraſciturotra inhonoꝛãtẽ vel honoꝛantem
filium ſicut patet per hyſtoꝛiam que habetur in ter
cia parte ſpeculi hyſtoꝛalis w amphilochio epi/

ſcopo vyconie:quiimperatoꝛẽ Theodoſti luʒ repꝛehẽ⸗
dit ð hoc ꝙ ꝑmiſit arrianos hereticos in ternis ſuis
quo coꝛrectionẽ diſſunulante:accidit ſemel pᷣdictuʒ
epiſcopum ad cunam venire imperatoꝛis:⸗ patrem
Tbeodoſium videlicet imperatoꝛẽ ⁊ filiũ ſuũ Ar⸗
chadium ſimul innenire. Epiſcopo vo patrẽ ſalutã⸗
te⁊ nõ filium:queſiuit imperatoꝛ quare filium ſuuʒ
non reueretur. Cui epiſcopus reuerentia q tibiexhi
betur fit ⁊ filio tuo.Cni inperatoꝛ:ſic reuerentia
filio meo fit:mihi fit. Cui epiſcopus quare non ira-
ſceris otra non honoꝛãtes filiũ ver: ſicut iraſceris cõ
tra nõ honoꝛantes filiuʒ tuũ. Ymperatoꝛ tali vict
ratiõe arrianos ve imperio ⁊ regno ⁊ wminio ſuo ex

pulit:tale modernixpiami pncipes veberent iudici-

um inferre blaſphemie Yude.j.

ſticie. pꝛimooſtẽ/
ditur veſcriptõ. Scõdo diuiſio. Tercio dif
ferentia inter iuſticiã diuinã ⸗ mũdanam
ſeu inter verã ? apparentẽ. Quarto q̃liter vera iu⸗
ſticia haberi vebeat. Quinto talis poſſeſſionis oſtẽ
ditur vtilitas. Sexto raritas. Septio iuſticie oſten
dent᷑ inpedimenta. Octauo iniuſticie ꝑiculũ. Mo/
no oñdet᷑ ꝙ iuſticia q malos punit:caritatẽ nõ exclu
qit. Tecimo q; magnuũ meritũ includit.
¶ Etum ad pꝛimũ iuſticie veſcriptio dupliciter at
tendit᷑:vel qtu ad pictura: vel qꝙᷓtum ad ſcripturam
tum ad picturã dicit: ꝙ antiqui qui virtutuʒ
ymagmes ſibi veſcribiet pingi voluerunt: yt effica⸗
cius eis impꝛimerent᷑:tam viſe ꝙᷓ; audite iuſticiã foꝛ.
mare ſolebant:ad modum ymaginis hominis mo⸗
noculi:vel aliqualiter oculum claudẽtis ⁊ mãci. Ra
tio autem hunus foꝛmationis hec erat:viderunt ex
vna parte:ꝙ actus iuſticie eſt diſtoꝛta rectificare vi
derunt:ex alia parte ꝙ; qui vult toꝛtuoſioꝛeʒ in rexe
pꝛehendere illam rectificare:vnum oculũ ſiniſtrũ
videlicet claudit.ſicut patet ve volẽte rectificare ſa
gittam:⁊ virtus viſius.magis vnita aditionẽ rei vi⸗
ſe certius oſtendat:qua viſa ſi vefectũ in illa inuene
rit:manu illum rectificat: iſta de cauſa iuſticie clau⸗
ſerunt oculũ:vt tota intentio iuſticie iuſticie locũ
tenentis: ſic ad negocium væ quo agitur: applicetur:
vt excluſis ab oculis eius quibuſcũq; iuſticie impe⸗
dqimentis:ſolã equitatẽ rei qua agit videat: vt *
illo verificetur illud pſalx. Yuſtus dñs iuſticias di
lexit:equitatẽ vidit vultus eius. Mõ dicit pecuniã
vidit vultus eius:vel amiciciam vel quodcũq; tale:
ſed ſolam equitatem. Hoc.n. iuſto conuenit iudici:2
his qui iudicem infoꝛmant. Si vo aliquid viderit
in re illa ↄtra equitatem:cum manu.i.effectu illã re/
ctificet gibboſitatem: ⁊ ad equitatem veducet. Et
ſicut videns maculam in facie pꝛopꝛia illam tergit:
ita in amma aliena.ne videatur plus facieʒ ꝙᷓ aiam
pꝛoximi diligere contra oꝛdinem caritatis.Ald hoc
em̃ inſticie locuʒ obtinent:quod eſt contra multos:

J riiſ.

qui multa in viſitationibo alijs querelis audire et
videre volunt: ſed omnia differunt⸗ diſſimulant

vbi lucrum non imminet pecuniaruʒ. Mãcam vo

ideo iuſticiam væſcripſerũt: qꝛ intellexerunt ꝓ mul
tiqui iuſticiam facere tenentur vna manu eleuata:
⁊lingua minant᷑: contra oẽs malos iuſte⸗ rigide
pꝛoced ere volunt:ſ poſtmodũ cum eadem manu vk
alia munera recipiũt:⁊ iuſticiaʒ peruertũt: ſicut pa
tet le duob filijs Samuelis.j. Re.viij.xe quibo di⸗
Biriſt acceperũt munera:⁊ p eruerterũt iudicium
Bic illi in quoꝑ manib iniquitates ſũt vextera eo⸗
rum repleta eſt muneribus.Antiqui ergo ſapiẽtes:
volentes ꝙ iudices vna manu leuata iurarent vel ꝓ
mitterent ſe iuſticiam facturos:⁊ alia manu mune⸗
ra non reciperent ne iuſticiam euerterent ab vmagi
ne iuſticie vnam amputauerũt manũ:illã videlicet
gqua munera recipere ſolent:qui iuſticie iaʒ moꝛtue
ſut executoꝛes:⁊ aliam ſolã ei vederunt manum: cuz
qua iuſticiam facerẽt væ qua in pſał xlvij. Juſticia
plena eſt vrtera tua. ¶ ”e tali iuſticie executoꝛe vł
pꝛocuratoꝛe qui oculũ habet clauſum: neſoiſcemat
inter porentem ⁊ pauperẽ:inteꝛ pulchꝛũ⸗ efoꝛmẽ:
qui manum nõ habet:qua munera recipiat qui in⸗
greditur ſine macula:⁊ operatur inſtici ĩ pꝓſat.xiiij.
dici poteſt iſtud Eſa.xj. Non ſᷣm viſionẽ oculoꝝꝑ iu⸗
dicabit:neq; ſᷣm auditũ aurium arguet:h̊ iudicabit
in iuſticia pauperes Et hac de cauſa quidam pꝛohi
buit pictoꝛẽ æ quo fertur:ꝙ videns hanc ymaginez
ulcherrimã hoc excepto:ꝙ nõ habuit manũ ocu⸗
um cum eſſet pictoꝛ cautus:voluit ei œdiſſe manuz
⁊oculum:neſciens cauſam quare ſic facta eſſet. N26
facies inquit alius:quia ſi manũ ei vederis: latro: ſi
oculum:adulter erit. VUnde verſus. SGi manus affu⸗
erit pᷣdo:ſi lumĩa ſcoꝛtum. Fiet ſi neutrũ:virgo per⸗
hennis erit. Et ſicut dixit chꝛiſtus Aath. xviij. bo⸗
num eſt ad vitam intrare cũ vno oculo:q; duos o cu
los habentes mitti in gehennam ignis. ¶Gegd beu
alið omnino ẽ iudiciũ ð iuſticia ĩ piete:alið cæ iuſti

Exempl.

cia in opere:quia in panieete eſt ceca ⁊ manca q;tum

ad ea que equitatem ⁊ iudicium peruertere poſſent.
Et tantummodo videns ⁊ potens ad ea que vel coꝛ
rigenda ſunt:vei que equitatis ſunt ? rationis. In

opere vo omnino econuerſo: quia oculos ad terrena

lucra habent apertos: væxtera eoꝝ repleta eſt mu-
neribus. Otum vo ad ea que tei ſunt vel equitatis:
oculos habentes clauſosveracit᷑ dicere poſſũt iſtud
Bapie. v. Yuſticie lumen non luxit nobis. quia ocu
los ad illud aperire noluerũt. Mota hacmate⸗
ria. Y. ix xj. ¶ Rtum vo ad ſcripturam iuſtrcie æ⸗
ſcriptio habetur:tam in lege ciu lli: qᷓ in lege diuina
In lege nanq; cinili habetur inſtituta xæ lu ſticia et
iure li.j.S.j.circa pꝛincipium in his verbis. Juſticia
eſt aſtans ⁊ perpetua voluntas ius ſuũ vnicuiq; tri⸗
buens. Cuilus tria ſunt pꝛecepta:honeſte viuere. al.
terum non ledere.ius ſuũ vnicuiq; tnibuere. In
lege vo diuina væſcriptio eius habetur: Sapientie.
vbi dicitur ꝙ iuſticia eſt perpetua eſt et inmoꝛta⸗
is.

¶ Ex quibus væſcriptionib- ſimul ↄꝑatis:patet ꝙĩ

verbis ad iuſticiã pertinẽtibo:ſatis ↄcoꝛdãt lex mu⸗
di ⁊ viſ in operibo magna mter illas oſtendit᷑ diffe⸗
rentia in articulo.iiij. ¶ Iuſticie vo diuiſio pti col-
ligi poteſt ex verbis beati Auguſtini.xiij. w trinita
te.c.xxviij.vbi ait:q; duo pertinent ad iudiciariam
poteſtatem:potẽtia.ſ.⁊ iuſticia inter que talis oꝛdo
eſſe vebet ꝙ potẽtia ſequi vbet iuſticiã:nõ pire ptiʒ
ex verbis ariſtotelis. v.ethicoꝝ.vbi iuſticiã diutdit
in cõmutatiuama diſtributiuã. Hoꝝ ergo ſententiã
in breuibus perſtringendo:patʒ iuſticiã eſſe triplicẽ
iudicatiuã/ↄmutatiuã ⁊ diſtributiuã. ¶ Pꝛima cõ⸗

Artiꝰ. ij.

.iiij.

Juſticia

ſiſtit in iudicijs faciendis. ¶ Gcða ↄſiſtit inemptõ
nibo venditionibo:in mutationibo ⁊ ſatiſfactioni/
bus:in penitentijs remiſſionibo ⁊ ceteris emendis

faciendis ⁊ ↄtractibo:vbi datur certũ pꝛo certo:tan-

tũ pꝛo tanto:denariatꝰ boni ꝓ venairato:certa emẽ
da ꝓꝙ certa culpa⁊ ſic alijs.¶ Tercia ↄſiſtit in ho
noꝝ exhibitiõe ſin amoꝝ acceptationibo:⁊ vnoꝛum
largitionib.¶Mꝛima equalitatẽ ſolũmõ reſpicit
cauſaꝝ. Gcdᷣa valoꝛẽ reſpicit rex.Cercia pꝛopoꝛtõ
nẽ attendit perſonaꝝ.¶ Pꝛima cingulo ↄpatur: qꝛ
ſicut cingulum coꝛpis mediũ tenet locũ inter ptem
coꝛpoꝛis ſuperioꝛẽ ⁊ inferioꝛem:equaliterq; diuidit
ita luſticia iudicis: æ qua Eſa.xj. Erit iuſticis cein⸗
gulum. Equaliter.n. diuidere⁊ iudicare vberet in.
ter ſuperioꝛem ⁊ inferioꝛem.inter diuitem ⁊ paupe/
rem: ſine perſonaꝝ acceptatione. ¶ Bed heu nõnt⸗
loꝝ iudiciaria poreſtas in iſta ꝓpꝛietate cinguli nõ
ſequit ↄditionem:ſed in vna alia que in cingulo in-
nenit᷑ q videlicet ad ponderoſioꝛẽ inclinat partem
NQuia ſicut videmꝰ:q cingulũ plꝰ inclinat᷑? incur⸗
uatur ad illam ꝑtem:in qua burſa pendet pondero⸗
ſa:qꝛ burſa cũ venarioꝝ pondere illud ad ſe mahit:
Ita poteſtas inquirendi vel iudicandi iuſticiã ad-
nocatoꝝ iudiciũ iuratoꝝ ⁊ oĩm ſimilium:vt cõmu
niter plus inclinat᷑ ad burſam ponderoſioꝛẽ:intan/
rum:ꝙ ſi iuſticia nulla clare ex ꝑte illa videat᷑:clien⸗
tem tñ ↄfoꝛtant:bonũ ei pꝛomitttentes cauſe exitũ:
plus in vefectu teſtiũ ⁊ pꝛobatõis vel alijs xefectibo
alterius partis:qᷓ in iuſticia pꝛopꝛie ꝑtis de bono.i.
optato exitu ↄfidentiã ha bentes:qui veritatem ⁊æi
in iuſticia vetinent: Ro.j.dũ per ſuas iuſticias veri:
tatem ꝑtis aduerſe impediũt.Nota.A.xiiij.iiij.
Scda vo.i.ↄmutatiua menſure cuicũq; ↄpatur:
quia ſiẽ mẽſura equalitatem ⁊ mediũ facit ⁊ oſtẽdit
inter ꝑtes menſuratas:ita bec iuſticia equalitatem
facere ⁊ oſtendere debet inter partes ementes ⁊ ven⸗
dentes inter delinquentes ⁊ remedia opponẽtes et
quouiſmodo ↄtrabentes.ita ꝙ in omnibo talibaadi
tio reſpiciat᷑ reꝝ ⁊ culpaꝝ:qꝛ ſicut in reb menſuran⸗
dis neceſſe ẽ regula ⁊ pꝛeceptũ a eo datũ.Leui.xix.
Statera inquit iuſta ⁊ equa ſint pondera:ita in pu
nitionib ⁊ medicinis aĩe:ſicut etiã patet in medici-/
nis coꝛpoꝛis.qꝛ ſicut ſtatera woloſa:abbominatõ eſt
apud veũ. Pꝛou er.xj.ita iuſtificat impiũ:⁊ qui
ↄdemnat iuſtũ:vterq; abhoĩabilis eſt apud deum:
Pꝛouer.xvij.¶ Tercia vo iuſticia.i.diſtributiua:
centro ↄꝑatur ⁊ aſſimilatur:qꝛ in medio circuli ati⸗
net᷑.¶ Quia ſicut a centro ad circũferentiã maioꝛẽ
maioꝛ⁊ longioꝛ pꝛotendir linea:Ad minoꝛẽ vo mi⸗
noꝛ: Ita a iuſticia diſtributiua:q eſt quaſi centrum
mediũ tenẽs:quia virtus eſt habitus electiuꝰ ĩ me/
dietate ↄſiſtens:ꝓut ſapiẽs veterminabit ſᷣm Phm.
iij.erhicoꝝ:moꝛis vel largitionis ⁊ vonationis li⸗
nea ꝓducta ad illũ qui ĩ virtutibo⁊ bonitate maio/
ris eſt ambitꝰ:ceteris paribo maioꝛ eſſe vebet. Quia
cũ honoꝛ ſit pꝛemiũ virtut ſᷣm phᷣm virtuoſioꝛi ma
ioꝛ vebetur honoꝛ. ¶ Et ſicut a centro ad oẽm cir⸗
cũferentie partẽ linea ꝓducipoteſt:ita a iuſticia ad
om nia iuſticie pᷣcepta vel exhibitões extendi vebet:
qꝛ hec pᷣcipit honeſte viuere:neminẽ ledere:ius ſuũ
vnicuiq; tribuere.inſtituta ⁊æ iuſticia. ꝓpter qð di⸗
cit phᷣus.v.ethicoꝝ.Oꝛ iuſticia ẽ pᷣclariſſima virtu⸗
tum: vna de quatuoꝛ cardinalibo:que pꝛimo pꝛeci-
pit honeſte viuere:quo ad ſeipᷣm. Et hoc pᷣceptũ pꝛi
mo extendit᷑ ad iuſticie pꝛocuratoꝛes.i.qui ad faciẽ
dam iuſticiaʒ locũ tenẽt. Sðo ad oẽs.iid pmos ex⸗
tenditur vt quod alijs iuſte faciendũ imponũt:ipſi
ope cõpleant.hoc.n.honeſtũ videt᷑: qꝛ teſte VUꝛba⸗
no.Curpe eſt doctoꝛiꝙ culpa redarguit ipſum.⁊ te
ſte euangelio. Cepit Hieſus facere ⁊ vcere.¶ Eyxẽ⸗

Lriij.

plum ad hoc ſcribit Tullius li.vj.ð earindio tirro:

qui ꝓpter ſeditionũ pericula oꝛdinationẽ fecerat:ꝰ Exempl.

qui aↄtiõem intrans:ferrum ſecij poꝛtaret eodẽ peni⸗
meretur. IYpſe vo poſtmodũ v᷑longinquo veniens

i⸗
ſubito ↄtionem intrans cum ferro cũ xe hoc cõme⸗ 1 t ſaag
moꝛatus eſſet in ſeipſo tenuit qð alijs tenendũ oꝛdi e alletel Me e ohelann⸗
nauerat.Sic diligite iuſticiã qui iudicatis terram. lerenet ſeni⸗
Sapi.j.ſic patere legẽ quã ipſe tulert. Seneca. Mo end i icn Dar echls
ta. L. iij.vij.¶ EEt nõ ſolum ipſi leges ⁊ iuſticias qs .viijj. ono ſicuciil rabitü⸗
in extraneis obſeruari volũt: obſeruent. ſed etiaʒs fu⸗ gler a itſchne ſſn 6
os pꝛop inquiſſimos ? cariſſimos illas ſeruare faci⸗ A nümrun iſtu ſati
ant Eyemplo traiani impꝑatoꝛis ð quo ſcribitur:q Exempl. ce Qnn cpons lu gn .
tantã in ſuis iuſticiã exercuit:qꝙ filiũ pꝛopꝛiũ ad ſer- nihrailſcecen aceaciunet

uiendum cuidam vidue tradidit:quia filiꝰ ſuus in-
diſcrere equitando:vidue filium impotentẽ ꝓ ma/
tris ſeruicio fecerat. ¶ Et nõ ſolũ ſic in ſeipſis:vel
ſuis familiaribo:leges ſuas obſeruare veberent:ſed
qñq; ꝓter ſuoꝑꝝ miniſtroꝝ væfectũ:vel pꝛopter cau/
ſas ⁊ qrelas diuerſis ð cauſis veuolutas.ipſiq; qũq;
inter alios iudicare deberent:pauperũq; cognoſce/
re cauſas Exemplũ ad hoc in fact ſancti Lodowi⸗-
ci..xij.iiij.⁊ in geſtis Craiani imperatoꝛis.¶ In
quibo ↄtinetur ꝙ ad bellũ cũ exercitu pergens:vidu
am quandã obuiam habuit que eũ Ree iuſticia ſua ĩ
cauſa facienda interpellauit.Cui ille ꝓmiſit: ĩ re
ditu ei iuſticiam faceret. Cui illa:quid ſi non redie/
ris:tũc inquit ſucceſſoꝛ meꝰ tibi iuſticiã faciet.Cui
illa:tu nũc mihi vebitoꝛ es:⁊ nõ ſucceſſoꝛ tuꝰ: ſi ergo
iuſticiam mihi nõ feceris fraudem mihifacis ⁊ pec-
cas.æ quo factum ſucceſſoꝛis tui te nõ liberabit:qꝛ
facta tua tibi valebũt:vel nocebũt.⁊ facta ſu a ei no
cebũt.vel valebũt:⁊ nõ tibi.qꝛ iuſticia iuſti ſuꝑ euʒ
erit:⁊ ĩpietas ĩpij ſuꝑ eũ erit: Eʒech.xviij. Qui ſic
ↄcluſꝰ ei inſticiã fecẽ: ꝓpt᷑ h ⁊ alia iuſtice opa.beatus
BGꝛeg.poſtmodũ ꝓ illo oꝛaſſe legꝛ ad ſalutẽ:q ſe nũc
Ipt᷑ talia iuſticie opꝑa in celis coꝛonatũ videns dice⸗
egor ulnd . nlnd ui. Neevoſtia ẽ mibi coꝛona
iuſticie. Nota œ iudice cui caput londonijs in fun
damentũ ecclieſancti pauli inuentũ fuit . Mota.
Z. iij.viij.⁊.N.x.ij.Poꝝ ergo exẽplo ſi vere vtiq; iu⸗
ſticiã loquimĩ:recte iudicate:in pᷣs.lvij.¶ Sed heu
nõnulli moderni iuſticieaduocati: ⁊ iudices vt di⸗
cunt:væ iuſticia loquunt᷑ legeſq; ↄdunt: quas necin
ſeipſis nec in pꝛoximis nec in eltraneis aliqͥd eis dã-
tibo obſeruant.quoꝝ periculũ patet Eʒech.v. Con
tempſit inquit iudicia vt plꝰ eſſet impia qᷓ gentes et
pᷣcepta inea vltra ꝙᷓ terre que in circuitu eius ſunt:⁊
luyta iudicia gentiũ nõ eſt oꝑati:ſicut per dicta pʒ
eyẽpla. Ideo hec dicit vñs:patres comedẽt filios ⁊
filij patres.tercia ꝑs peſte⁊ fame ⁊ tercia ꝑs gladio
moꝛiet᷑. Nota ve hacmateria.C. v.iiij.ꝙ videlicʒ ta
les vindicte ꝓpter peccata ↄtingũt. cõo hoc iu⸗
ris pꝛeceptũ honeſte videlicet viuere:quo ad ſe ⁊ ad
oẽs extenditur:vt videlicet guloſe ⁊ luxurioſe viuẽ/
do bꝛuroꝝ nõ ſequant᷑ ↄaditiones /ne fiãt ſicut equus
mulus quibo nõ eſt intellectꝰ ⁊c.ĩ pᷣs xxxj. Oui.n.
ſic viuit iſtud iuſticie pᷣceptũ tranſgredit᷑:q ſic oñ⸗
dit᷑.ille qͥ bꝛutalit᷑ ⁊ ſibipſi dãnoſe viuit:nec honeſte
nec iuſte viuit. Mõ honeſte:pʒ:qꝛ ↄpatꝰeſt inment::
nec iuſte:qꝛ ſibi damnũ infert.Sed guloſe ⁊ luxuri⸗

oſe viuentes bꝛutaliter⁊ ſibipſis dãnoſe viuunt:qꝛ

damnificant coꝛpꝰ ⁊ animo.hoc.n.qtum ad gulã
oſtenſum eſt. G. v.lij.xx. Mitum vᷣo ad luxuriã idem
oſtendet᷑ infra loco ſuo ergo c.Hoc ergo iuſticie pᷣ⸗
ceptum implẽdo ſobꝛie? iuſte ⁊ pie viuamꝰ: Zituʒ.
ij. ¶ Gcðo pcipit alterũ nõ ledere:qꝙᷓtum ad ꝓximũ
in quo pꝛohibet᷑ ne ꝓximus in bonis ledat᷑ exterioꝛi
bus:per rapinã/furtum/vſuram /vel cõſimilimodo:
nec in coꝛpoꝛe ipſum verberando vel occidendo vel
in fama ipſi vetrahendo vel obloquendo: vel in aĩa

Exempl. ckrmerch
ihefſtailt baupenſ
r Geniru vo week
lüſeck Min o n
ctaũ r iuſtcii lberate n cMe⸗
anplereoemiuſtigu Qald
(Hen iuſtiaam dicb: ue atun⸗
iij Poo voeſtacenti g noon
ſriͦtuſtci rtallam:in ſam
Pnmieinſtrin nucupet. Pelma
ferentiseſt, vera wiiuſtcia ſoli
Holiterpunitedicens:gfilͦnope⸗
Patninneccconverſo b nuſqui⸗
opatus eſtmoꝛet. Ezech. lij f
gybinulluẽ elicti pꝛo facto⸗
Hiuſtumallyd non fagentem pun
lao ymus: alius pumtur:qman⸗
.ix. uit verbigrotia. Juder ꝛplatus
stpalis,ſqg iuſteoliu perando
ſepunlendo:ipmoffencit wqvot
beret Eicegoamalica propꝛlape
ctouocatus xel pcipit..dicens:f
nameelnonruſtilud ſgcereon
cpio dobis:g nullus deſuis hoidn
Oſiumnoſtrüguin male ractent
nſenohabeat dniniü in gvo n
ealardfor gaurntbellugs:
ipfuncömittantihiumeggnti
nodun oalpes aupepanl
morlelincarceratupfacto Di
teyel ponam⸗ miuſtein an⸗
e „„m.
unftdiinqninihllnene
Alritrepespe lbllamiſerit
lpniisſnderſiſt achlng⸗

lünpardyn
emnci n töſiſnl n An
Cuefliun liafiſine
uninmm,
nbſoli ſenſei iani⸗

tbi rluſtaauſtiſin a
hent. Sech. ij. Quiſe rij.
thraliniuſtiaeoa bentis
ouaſelegiggſalnteſeni
hcelocoronati gigenb dice⸗
Uij. Kepoſimémibl cone
ean caoytlongonßo nin
uliinenni fnir Not,,
oiploſ teretrig i/⸗
telps r,AOenhen A.
Guo: ruudlas yt ol⸗
Neſ;ovnt: vas necin
eitroneisaliqd eis di⸗
luͦ patet Ezech..Con⸗
Peſle impia ijgenteset
neincrchimeinsſont:
Kopariſicutper dictapg
patres omecetflics
Tfame atereg gogllcin
ria Liii, liotn
Aotingut Odo oln⸗
Aler ium lol al
aet gololer uumnoſee⸗
hnnumſriſan nun⸗
an hſeii
htiſn en aſte
inoefüli,ne⸗ 6
zr, ltinment:
bipſoinoſen 6

1. 1
Ntergetnn d eif . Mij.

Juſticia

im ad peccatũ ↄucendo. Sed ſic inter oẽs ſta in iu
ſticia ⁊ timoꝛe.Ecci.ij. vt dicere poſſis cuʒ paulo ſᷣm
iuſticiã q eſt ex lege ↄuerſatſum ſine querela: Phił.
iij. ¶ Terdo pcipit ius ſuũ cuiq; tribuere ſuꝑioꝛibj
obedientiã/2 reuerẽtiã/paribo amiciciã inferioꝛito
gubernationẽ/ indigẽtiw elemoſynã/moꝛtuis orati
onẽ.¶ Pꝛimũ vo licet oĩbo ſupioꝛibo ſit ebitũ:pꝛe⸗
cipue? excellẽter co:vt.ſ. ei exhibeatur credulitas
in coꝛde/reuerẽtia in oꝛe/obedientia in ope: ſit dño
xcxo noſtro iuſticia. Oar.j. Sic ſeruiamilli in ſancti
tate ⁊ iuſticia coꝛã ipᷣo oibo diebus noſtris: Zuce.j.
Muõ aũt ſcom eſt iuſticie bitũ:natura ipſa w⸗
cet.Quid.n.in natura iuſtius ꝙ; ꝙ menbꝛum iuuet
mẽbꝝ eiuſdẽ coꝛpoꝛis:ita quid iuſtius eſſe poteſt: qᷓ
ꝙ viuñ mẽbꝝ xp̃i ⁊ ecclie adiuuet ↄſiliũ dando: quo
indiget muruãdo/inimicũ diligendo.qꝛ niſi abun-
dauenit vꝛa iuſticia plus ꝙ;ᷓ ſcribaꝝ ⁊c. Math.v. Et
miurias remittẽdo oſtendãt mẽbꝛa veſtra arma iu
ſticie dño: Ro.vj. Quõ aũt terciũ iuſticie ebitũ ſit
natura vocet coꝛpoꝝ celeſtiũ que ſuo motn inferio⸗
ra mouet ⁊ gubernat. Miſi ergo hoc faciat rönalis
crcatura.i.homo multũ vituꝑandus eſt:qꝛ cũ iuſti
iꝗ cognouiſſent: nõ ſiẽ u gloꝛificauerũt: Ro.j.
Acd quartũ vo allicit merces viri iuſti:ſicur alli⸗
lt mercatoeẽ ſpes lucri:ſic nos ſpes ð qua in pᷣs.cxj.
Viſperſit vdit pauperilv:iuſticia eiꝰ manet in ſecu
ln ſecłi. Cuiti vo wcet Yere.xxij. facite inqͥt iu/
diciũ ⁊ iuſticiã liberate vi oppꝛeſſum. Sic.n. vecet
ngꝗs implere oẽm iuſticiã: Math.iij.
Mẽm iuſticiam dico:que natura ⁊ noie iuſticia ẽ.
Pꝛo quo eſt aduertẽdũ:q; magna ẽ differentia inteꝛ
verã iuſticiã ⁊ Hi in vſu a multis habet᷑:⁊ ſo/
lo noĩe iuſticia nũcupat᷑.¶ Pꝛima vo inter has dif⸗
ferentia eſt:ꝙ vera tei iuſticla ſolũ velinquentẽ eter
naliter punit:dicens:ꝙ filiꝰnõ poꝛtabit iniquitateʒ
patris:nececonuerſo:h̊ vnuſquiſq; iu iuſticia quam
oꝑatus eſt:moꝛiet᷑: Eʒech.xviij.falſa vᷣo luſticia:qñ
ꝙᷓ; vbinullũ ẽ vlictũ:pꝛo facto:ꝙ in ſe xelictũ nõe:
Hß inſtumaillud non facientem punit. Nñnq; voꝓ de⸗
licto vnius:alius pumitur:qui circa hoc nihil delin⸗
quit verbigratia. YJudex ⁊ platus eccleſiaſticus:vł
vns tꝑalis:qnq; iuſte aliũ vexando vel eius hoĩes iu
ſte puniendo:ipᷣm offendit:æ quo tñ offendi non cæ-
beret. Sic ergo a malicia pꝛopꝛia:potius q; alieno fa
cto ꝓuocatus:velſpcipit.ſ.dicens:fecit ipſe iſtud cõ
tra me:vel non vult illud facer e me quod peto: pᷣ/
cipio vobis:ꝙ nullus væ ſuis hoĩbusvl beſtijs intret
dnium noſtrũ:quin male tractent᷑ vel areſtent᷑ vel ſi
tale nõ habeat wmimiũ in quo nõ poſſet talia face⸗/
re.alioꝝ onoꝝ ꝓcurat balliuos: vt ipſi talia contra
ipſum cõmittant:ipſumq; quãtũ pñt vexent. Poſt⸗
modum vo pauꝑes ⁊ paupeꝝ animalia vſq; foꝛtead
moꝛtẽ incarceratu facto ꝙ dñs illoꝝ iuſte ⁊ diſcre/
te:vel ponamꝰ iniuſte ⁊ indiſcrete fecit.⁊ q xe emen
da ⁊ concoꝛdia tractatur: nullã ve damno eis illato
repoꝛtant emendam: quia nihil eis iniuriã pacien⸗
tiba tnbuit᷑. Sed ſi aliqua emenda fieri vebeat: to⸗
tum fit dñis: qui nihil amiſe erũt. ſicptʒ: ꝙ quicqͥd
xlirãt reges plectunt᷑ achini:qꝛ iniurias vel a dñis
vel ꝓ dñis ſemper ſuſtinent.: cu illis lucra nõ parti⸗
cipant:que ideo ſpotius vindicta ꝙ; iuſticia nicupa
tur:vel qꝛ iniuſte fit:vel quia eis fit: quibo fierinon
eberet. Si.n.dni mutno ſe expugnantes ⁊ odiũ in⸗
ter ſe habentes mutuo ſeipſos excoꝛiarent:minꝰ cu⸗
randũ eſſet:ſ ꝙ ſubditi ſicaffligũt᷑: wlenqũ eſt. Sʒ
heu perit iuſtus ⁊ nõ ẽ qui recogitet:Eſa.lvij. ¶ De
cũda differẽtia eſt:qꝛ vera iuſticia dat᷑:⁊ fit ſiue re/
munerãdo/ſine puniẽdo ꝓmeritis:qꝛ teſte pſałlxj.
reddit vnicuiq; inxta opera ſua:ille.ſ.qui dicit. Ego
iuſti cias iudicabo.in pſal.lxxuij. alos.ſ.oppꝛimẽ

do: ? iuſtos exaltando. Sed apud falſos falſoꝝq;
curias: ois iuſticia: imiuſticia fit ꝓ muneribo vla lijs
cauſis illicitis. In curijs naq; illis:nullꝰ põt aliqͥd
expedire niſi cantauerit:cuius cauſa e:qꝛ vident᷑ in
vmib vel coꝛdibo ſuis clauſã⁊ ſeratã habere iuſti⸗
ciam:ad cuius aperitionem alia clauis nõ eſt niſi pe
cunia. niſi illa afferat᷑ clauis iuſticiã relinquitis in
terris:mos.v. Si vo iſta clauis aſſiſtit ⁊ cantaue⸗
rit potius largeꝙ; alte:⁊ caute potiꝰ ꝙᷓ caſte gero.
ꝙ nullo tꝑe de curijs illoꝝ excludit᷑: value ei apiun⸗

tur.ſicut patet.Y.ix.xv. antaturq; ei nõ benedictꝰ
qui venit in nomie dñi.ſicut antiqtus ſpecialiter in
cunijsvnoꝝ⁊ pꝛelatoꝝ eccleſiaſticoꝝ cãtari ſolebat.
ſed benedictꝰ qui venit in nomine numm..Et quic-
quid fecerit ſiue bonum ſiue malum qualeſcũq; inſu
per conditiones habeat malas reputatũ eſt ei ad iu
ſticiam: Ya.ij. ſicut patet. Al. xiiij xj. Cõtra iuſtũ
vo qui no venit in noĩe nummi:dicunt coꝛde vel oꝛe

vel vtroq; illud Sapi.ij. Venite oppꝛimamꝰ iuſtuʒ

qmotrarius eſt opibo noſtris. ¶ AMudi namq; potẽ
tes ? patrie ductoꝛes qui falſos ſuppoꝛtãt ⁊ iuſtum
oppꝛimunt.omnẽ hoĩem eis ↄtrarium reputant qui

eis in malis ſuis nõ ↄdeſcendit:vel qui eis nibil dat

vel eis ſubijci ab eiſq; ducinõ vult. Et ↄtra tales mł

tas cogitant cogitationes ⁊ malicias quõ illos op⸗

pꝛimere poſſint. ¶ YJtaq; ex pᷣdict patet:q illð qð

aliqua patria facit aperte moꝛti addictos:vendẽdo

pꝛecium manifeſte accipiendo hoc falſihomines fa

ciunt occulte pꝛecium dignoꝝ moꝛi occulte recipiẽ-

do:niii ꝙ iſti peius faciunt:quia illi dignos morup̃⸗
cio apte recep to liberant ſine periurio. Iſti vo non
ſolum moꝛtis reos periurio liberant:ſed etiã iuſtos

vendunt ⁊ oppꝛimunt? vite dignos moꝛti adiudi⸗

cant.⁊ tãq; iniuſtos iudicant:dicentes malũ bonuʒ
bonũ maluʒ: qui iuſticiã iuſti aufertis ab eo Eſa.
v. Nota. M. xiiij. xvj. Item nota penam eis væbitã.

P..ij xxxiiij.⁊. P. iiij.xxv. ¶ Aufertis inqͥt vel apte

cum foꝛtitudine: ſicut hi qui in parentum vel di⸗
uitiarum vel naturalium virium vel maloꝛum ho⸗
minium auxilio:pluſqᷓ in iuſticia confidentes:quic
quid eis non placet contra eos iuſtũ putant:illudq;
bꝛoterue ⁊ potenter vindicant:dicẽtes ⁊ obijciẽtes
ↄtra factum illoꝛum reſpondẽtes illud: Bapi.ij.ſic
autẽ foꝛtitudo lex iuſticie:vłocculte eis inſidiando:
quãdo videlicet aperte eis nocere non poſſunt nunc
amicos ⁊ alios quos credunt eis nocere poſſe cõtra
illos ꝓnocãt vt qð ꝑ ſeipos facere non poſſunt:per
alios fiata mare luctãtiũ qð nõ pñnt facẽ vno mo:vł
ſaltẽ alio mõ ꝓſternat᷑ Et iuſticia iuſti nõ liberabit
eũ.ſ. manibo eoꝝ:Eʒech.xxxiij.Tercia differẽ⸗
tia eſt in hoc ꝙ vera iuſticia recta.iuxta illud pſalł
xviij. Yuſticie dñi recte vieq; iuſtoꝝ recteſi. unt: Jux
illud Sap.x. Juſtũ æœduxit dns ꝑ vias rectas.⸗ cla⸗
re ſicut patʒ.A xix.j.¶ Bʒ falſa iuſticia eſt curua 7
inclinata vieq; illoꝛum tenebꝛe lubꝛicũ In pſal.
xxxiiij.vtriuſq; cãs in exemplis videri poſſunt:in qͥ⸗
bus videmus ꝙ illa que regulant᷑⸗ infoꝛmat᷑ ad pe
trꝗ oĩno planã velad regulã rectã applicant᷑ omni
gibboſitate vel cauitate amota rectitudinẽ tenent
quã a regula illa accepunt ⁊ oſtendunt. Sʒ iuſticie
vere ad petrã xpᷣin planiſſimã applicãt.x q̃ j.C. .
x. petra aut erat xpc:ab ipᷣo oꝛiginant᷑ ⁊ fomantur.
ideo neceſſe eſt ꝙ iuſticie dni ſint recte:nõ habentes
gibboſitatẽ:qꝛ nõ puniũt hoiĩes vel remunerãt vlt
id qð iuſtũ ẽ er merito vłer gra largitoꝛis. ſicut ptz
Adath.xx.vbi tm̃ ergratia wnantis:darũ fuit veni-
enti ad opus ſero:ſicut venienti mane:nec cauitas:
qꝛ necpuniunt velremunerat citra dignu: necipu⸗
tant ñ ĩiputãdũ:nec remittũt nõ remittẽdũ:vł væcli
nãt a vxtris vel a ſiniſtris:h in medio ſtãt ethbimo⸗

xuij.

xv.

xvj.

»

*

Juſticia
logiã ſui noĩs tenẽtes. SDicit᷑ n.iuſticia q̃ſi iun ſtat⸗
ei ũcↄpetit: qũ nõ veclinat advns partẽ: vel aliã
oiĩa facit vel ſuffert que in lege pᷣcipiũt᷑: ꝓ iuſticia
agoniʒans: 7 vſq; ad moꝛtẽꝙ iuſticia certans.Ecd.
iiij ꝓiuſticia inquit agomiʒare:pꝛo ala tua⸗ vſq; ad
moꝛtẽ certa ꝓ iuſticia ⁊ deus expugnabit.xc. Pre⸗
rum ſicut videmꝰ ⁊ iã oñſum eſt:q illa qꝗᷓ regulant᷑ na
turãq; ⁊ aditionẽ illaꝑ reꝝ:poſt quas foꝛmãt᷑ tenẽt
7 oſtẽdũt in rectitudine:.ita a orio ſenſu neceſſe erit
ↄacedere:ꝙ illa que foꝛmant᷑: applicant᷑ vel ꝓtrabun
tur poſt foꝛmss curuas vel non rectas: roꝛtuoſas
vel circulares:nõ ſint recta. imo ſi eſſet aliquid in ſe
rectũ: tãtũ põt ad vnã ptẽ trahi.⁊ ad curruu trabi:
applicari ꝙ rectitudinẽ ſuã amitteret.te fal⸗
ſe mudi iuſticie qᷓ noĩe ſolo iuſticie vocant᷑ ył ĩſecur-
ueſũt: 1 male:qꝛ potius vindicteſũt.X⸗ iuſticie vel in
ſe quidẽ bone ſut ⁊ iuſte:ſiẽ leges ⁊ iuſticie eccleſia/
ſtice iuſtiniane:q nomen ſeqntes actoꝛis: noie et
re iuſte ſũt:⁊ recte. Sed quia eas nõnulliad pecum-
as ad lucra terrena colligenda totaliter applicãt.
ſiẽ pʒ.A.xij xxxviij.Et ad enarios lucrãdos eas in
curuare ſtudẽt:quantũcũq; in ſe iuſte ſint: ⁊ recte:ex
tamantiq̃ aſnerudine ad vnã ꝑtẽ incuruate: ad v
nariũ rolligendu:quino hʒ foꝛmã rectã:ſed circula-
rem applicate rectitudinẽ ſuã in vſu ab olim ꝑdide-
rũt. Ipſis malis foꝛmatoꝛibo ? legũ ⁊ iuſticiaꝝ peſ⸗
ſimis ↄflatoꝛibo h agentibo ⁊ rectꝭ foꝛmã in curuam
mutantibo. xæ qᷣbus pᷣdictũ vid et Eſa.ij. Cõſlabũt
inquit gladios ſuos in vomeres: lanceas ſuas ĩ fal
ces. Et Aich. iiij. Cõcidẽt gladios ſuos ĩ vomeres
haſtas ſuas in ligones. uid aliud ꝑ gladium:
niſi iudiciũ rectũ nulli ꝑcẽs amico vel inimico intel
tale:io intelligere ⁊ expᷣmere voluit: dicẽs.ex oꝛe eiꝰ
egrediebat᷑ gladius vᷣſatilis ſcindẽsſi upple ex vtra⸗
qᷓ; te tam amicos ꝙᷓ inimicos:tã potẽtes q; paupe/
res velinqntes necillis amoꝛe:necalijs timoꝛe ꝓcẽs
Quid vo pꝑ lanceã ſeu haſtã rectã meliꝰ qᷓ iuſticia
recta accipit᷑qꝛ iuſticie dñi vt pᷣdictũ eſt recte ſunt.
Quid vo ꝑ vomeres ? ligones ꝗ ſũt inſtrumenta
terrenis infimis vſibus applicata ⁊ oꝛdinata:niſi
terrenã intentionẽ lucri.ſ.⁊ cõmodi terreni intelli⸗
gimus. ¶¶ Qõ vo ꝓ falces ꝗᷣ ſunt inſtrumẽta curua
metentiũ qᷓ manu tenẽtur vextera:̊ ad quid reuera
vt impleat᷑manꝰ ſiniſtra manipulis.Ouid aliud ꝙ
leges vel ptaãtem vel ſciam lucratiuã vel quacũq; in
ſtrcie vicẽ ſtatũ/ vel officiũ in manu intelligere poſ-
ſumus falſoꝝ hoĩm cuiuſcũqʒ; ſint ſtatꝰ:qꝛ realiter
ad lram:qñ in talibus ponuntofficijs ſeu poteſtati
bus:vel qn eis ve iuſticia faciẽda ᷣmo fit: vel quan⸗
do eis in aliqua cauſa ſuggeritur:lucrũq; eis ꝓmit⸗
titur q̃ſi meſſoꝛ ꝗ manũ ad meſſem quã maturã vi⸗
dereleuat ? falcem ad meſſem applicat manꝰeleuã.
tes:⁊ falces i.leges multas et rõnes imaginatas ad
ꝓoſitũ applicare:ĩmo violẽter trahere nitũt᷑:dicẽ/
tes:ſperamꝰ ꝙ bene erit ꝓpter tales et tales cauſas:
limo qñq; qñ in talibo ponunt᷑ officijs: manũ eleuãt
