ſic miſenicoꝛdes in moꝛte ſup om tribularönum vel

ena ruʒ: qquasvſq; ad celum aſcendũt. Gr tm̃ chn
um ſequãtur aſcendẽdo p crucem penitetie in mõ⸗
tem olineti:ſicut xpᷣs aſcendit:⁊ matrẽ eius per viaʒ
mundicie et miſcdie:illam videlicet oliuam vberem
pulchrã fructiferaʒ ſicut patzʒ. E.iij.iij.⁊.aM.ix.xiiij.
Bponſam vocauit dñs nomen eius ad vocem loq̃le
grandis.i.ad ſalutatiõem angelicã exarſit ĩ ea ignis
Hiere.xj.¶ Gecundo ex hocodoꝛem in ſe habnit:ñ
ſolum miſcðᷣe ſ̊ 7 oiĩm aliaꝑꝝ virtutum contra fetoꝛẽ
coꝛuprõnem totius mũ di:in quo oĩs caro corru⸗
perat viam ſuam:in ps. In quo coꝛupti abomĩa⸗
biles facti ſunt ꝛc. O? Eccᷣ xxuij. Quaſi plantatio
roſe ĩ hiericho.i.in h̊ mᷣo coꝛupto. ¶ Tercio ex h
ꝙ ſolem iuſticie ſeu diuinitatis: lunam buanitat:
ſtellas virtutum:in ſe continet:vocatur firmamẽ⸗
tum ſeu celum: ve qua Yſa. vlti. Celuʒ mihi ſedes ẽ.
Mõ vtutẽ eiꝰ in loquẽ 0. . v. xxix.
Et ex talibo diuerſis comꝑationibo:a rerũ quibꝰ

compatur ꝓpnetatiba: diuerſa ad eius cõmendatõ⸗

nem poſſunt accipi themata:2 p̃dicatõnis materie:
qꝛ ex hoc ꝙ in annũciatõne ſeu in caꝛnatõne in ea q̃i
in celo ve nouo in habitare incepit.i.nouo modo no
ſtram naturam in ea ſumendo: põt væ ea dici illud
Apoca.xxj. Vidi celum nouũ:⁊ terram nouã. Mon
illam terrã que maledicta fuit. i. na turam coꝛꝛuptã
que ſomas ꝓduxit: tribulos vicioꝝ. Ded terram il
lam bñdictam de qua ꝓhetarum fuit in ps.lxxxiiij.
Terra noſtra dabit fructum ſuũ:panem.ſ..illũ bñdi
ctum. i. carnem ? ſan guin em q̃ in altani ſumũtur.
Eagdem æ cauſa põt dici ciuitas nona:væ q̃ apoẽ.
xxj. Ciuitatem nouã ſanctam hieruſalẽ vidi.Et il-
lud Math.ix. Venit in ſanctam ciuitatem. Mõd eti⸗
am væ eius aſſumptõne dici põt Ecci xruiij. In ciui-
tate ſanctificata reqͥeui. Vide mat eriã. C.iij.p to⸗
tum ⁊? ſpecialiter E.j.xxv. ¶ Item in annũciatione
eius illud.ij. Paralip.vj. Elegi hreruſalem vt ſitno
men meũ in ea.Et væu.xvj. Elegit wminus vt habi⸗
tet nomen eius ibi.Et illud act.xij. Venit ad wmũ
marie.Et illud p̃ᷣs.cxxxj. Hec requies mea in ſeculuʒ
ſeculi hic habitabo ⁊c. Hec nãq; auctoritas pꝛo tan.-
to vx dᷣo incarnato dici põt:quia fuit ⁊e eo quodam-
modo in hoc caſu ſicut te artifice vel mercẽnario:
terraʒ nõ habẽs manſionẽ ſibi querit terrã:vel ciui⸗
tatem:vel villam:vel ſocietatem:vbi cõmodius ha⸗
bitare poterit: ⁊ diu querens:⁊ foꝛtunam nõ inueni⸗
ens optatam:ſi finaliter inuenerit quod queſinit cũ
gaudio dicit:hec requies mea ac. Sic filius ci vo⸗
lens in aliq loco ⁊ æ aliq muliere naturã noſtram
aſſumere:⁊ nobiſcũ morari:a principio mũdi nullã
inue nit pro hoſpitio dignam:qꝛ omẽs peccato oꝛgi
nali vel actuali:vel vtroq; infecte erãt. Et tãdem vo
in fi ne mũdi:hanc mũdiſſimam inueniẽs virginẽ: in

qua nullũ erat peccatũ:vel originalevel actuale tã⸗

MW uj.

Egaugens defoꝛtuna optata innenta dicere potuit᷑

4

Hec reqes mea 7 Qui etiã eadẽ te cã dicere potnit
ullud Ecci.xxiiij. In oĩb⸗ enteen queſiui.ſ.in lege
nature:in lege moyſi:in oĩbo ſacnificijs 2 oblaröniv
veteꝛis legis:⁊ non inueni quem diligit aĩa mea:cxã
ticoꝝ.iij. Candem in fine haneglorioſam innemiẽs
puellam:dicere potuit:quod ſequit᷑: In hereditate

oñi moꝛa boꝛa.in hac virgine p quam heꝛeditas dñi
pꝛius pqita recupata fuit: ⁊ non in alia:qꝛ nec ð alis
ſed de illa ſola pᷣdictum fnit per prophetam: in il⸗
la requieſceret: YJſa.xxv. Requieſcet manus domini
in monte iſto. Et eadem pᷣdicta verba que deus dicẽ
petuit in ſua humanatõne:mater eius dicere potuit
in ſna aſſumptiõe dicendo:tecrequi ⁊c. Et in oĩ
bus requiem queſiui.i.qꝛ ipſa conditõneʒ in hocha

buit peregrini:qͥ quãtumcũq; ꝑ pulchras trſeat re
giones vel cinitates:nũqᷓ tamen reputat ſe quietuz:
Wvnec ad patriam redeat:ß ſemp feſtinat vſq; illucve
niat:q cum puen erit dicere poterit: Hecrequies ꝛ⁊c.
Bic ergo virgo maria: cui chorus angeloꝝ eam ĩ die
aſſumptõnis ad patria ſuãẽ vducẽdo: dicere potuit
illud Hiere. xxxj. Reuerterevirgo iſrael ad ciuitates
tuas:in quibo muenies reqem:Ecci. vj. dicẽs: Jnue
ni requiem mihi.æcci. xj. E&t ſic ciuitatem fortium
aſcẽdit. Prouer.xxj. ve quo nota. C.qiiij.xxij.ſicaſ⸗
ſumptum eſt in gloria.j.ad Timo.iij. Et merito re
quiẽ inuenire væb uit:qꝛ cum Martha 7 maria pn
eſaleder laborabat et ſpnñalit᷑:immovtriſq; płcir⸗
ca illum ſollicitabatur:tam ipſi miniſtrãdo⸗ hoſpi
tando:ꝙq etiam ipſuʒ andiẽgo. Plus nãq; mariamr
ppᷣi circa ipᷣm laboꝛauerat:q; martha. Et plus circa
eius frequẽtabat᷑ miniſterium:⁊ ſepius illi hoſpitio
receperat:quia Mart ha ipᷣm hoſpitio recepit ject
cantẽ: ⁊ fũc ei aliquãdo miſtrabst:qñ in hieruſalem
vel alijs lons vicinis p̃dicauerat.Cuius quidẽ ho⸗/
ſpitalitas vel miniſtratio quadriennij tps non atri
git: qꝛ nec tato pᷣdicauit tꝑe.¶ Maria vo mater erꝰ
ipᷣm nõ ſolũ in coꝛpis ſui recepit noſpirid ꝛin q mar⸗
the exceſſit hoſpitalitatem:qꝛ familiarius 7 propin
quius fuit hoſpitiũ corpis:q; wmus exterioꝛis ; eti
am ipᷣm hoſpitio recepit infantẽ:⁊ſᷣm conditõʒ na⸗
ture hũane impotentẽ: eiq; fũc continue miſtrabat
qnñ ſᷣm humonitatis fragilitatem:ſeipᷣm inuare non
poterat. Et non ſolũ triennio vel quadriennio: cir⸗
ca ipius frequẽtabatminiſterium:ᷣ toto tꝑe iunen
rtutis ſue.etiam poſt annũ etatis ſue duodecimũ :qa
⁊ poſt etatem illã ulo dĩ Lu.ij. eſcendit cuʒ eis ĩ
naʒareth:⁊ erat ſubditus illis.¶ Hec etiãẽ maria mẽ
eius ſepiꝰ ĩm audiuerat ꝙᷓ maria maggdalena. Gi
ergo tibi Marthe hoſpitexpᷣi œdit xpᷣs hoſpitiũ ce⸗
li:⁊ reqem poſt labores ruos:ergo a fortiori ratõne
o maria hoſpita xpᷣi xpᷣianoꝝ reqᷣem vædit tibi dñs
a labore tuo: Iſa xiiij. Quia diutiꝰ: plꝰlaboꝛabas.
Et ſi danid ꝑ quem ypᷣs in ſacra ſcriptura intelligit
cũ oĩ iſr ducebat archam teſtamẽetiin ciuiratẽ et
vmum ſuam cum leticia magna:ſicut patʒ.ij. Reg.
vj. Danid inqͥt ⁊ ois iſrael equcebãat archã teſtam̃ti
dñi in iubilo:qꝛ ĩ ea fuer̃t hoſpitata ẽga aarõ: man
na ?⁊ venteronomũj liber:qᷓntomagis illa ancroꝛitas
æ dauiq nr̃o.i.xpᷣo.⁊ angelis ſuis xeducẽtib archaʒ
ſuã ꝓpꝛiꝗ in die aſſũptõis diei potuit:in q̃ iemet deꝰ
hoſpitatꝰ fuit. Merito qĩ illiꝰ pſona loqns ps. lxxij.
Eũ glia ſuſcepiſti me.¶ Et ſi de marias magdalena
dictũ fuit:aAdaria optimã elegit ptem n. x.qꝛ ipſa
eũ andiebat:a fortiori rõne h̊ ðↄ maria mĩe eiꝰdicipt
q ipᷣm ſepiꝰaudiebat:q optim ptẽ elegit qᷓ nõ aufer
tur ab ea:in annũciatiõe infoꝛmatõe agelica qñ di
nit: ecce ancilla dñi:fiat mihi m vbũñ tun. Que iteꝝ
optumã pꝓtẽ elegit:qñ puero ĩobſequijs inſepabiliteꝛ
adheſit:qꝛ inuenet᷑t pueꝝ cũ maria mr̃e eiꝰ: Math.

xxri.

xxxij.

Maria

ſj Et et᷑ ĩ paſſiõe vſq; ad eiꝰmortẽ:qꝛ ſtabat iur cru⸗
cem ihu mr eius: Yoh.xix. Poſt etiã moꝛtẽ filij eius
adhuc in tra poſita:optimaã ꝑtem elegit:in hoc ꝙ in
oꝛonibo ſuis ⁊ ſanctis oꝑibo vſq; ad aſſumptõʒ eiꝰ cũ
diſcipuł foꝛtiter ꝑſeuerabat: qꝛ erãt.ſ.diſcipuliĩ oꝛa
tione cũ mulieribo ⁊ maria mr̃e ihu:Actu.j.¶ QMue
g̊ᷓ totiẽs:ĩmo ſꝑ añ trãſitũ ſuũ ð ̊ mo optimã elege
rat ꝑtem:m erito in illo ſuo ve hoc mðo trãſitn opti
mam eligere vebuit ꝑteʒ.i.gliam q̃ nunqᷓ auferet᷑ ab
ea. Mõ ergo ĩmerito ⁊ ſine cã euãgeliũ de artha ⁊
Aaria in aſſũptõne legit᷑ marie:qꝛ ſicut ex dictis pʒ
tam bona opa ꝗpter ꝗqᷓ martha ⁊ ma ria in illo euan⸗
gelis cõmẽdat᷑:ꝙ; et illoꝝ opeꝝ et᷑na merces:q in die
aſſumptõnis ei dabat᷑:multoexcellẽtiꝰ ⁊ nobilioꝛi ra

tione iſti marie mr̃i œi:qᷓ illis ↄueuiebat.Et ſicq̃ ðᷣ

martha ⁊ maria dicũt᷑ ad laʒ ð mꝛe ðᷣi dicũt᷑:ꝙᷓtũ ad
ĩtellectũ ſpũalẽ. Mec miꝝ ꝙ ð eꝰaſſũptõe ſpãlenñ faci

unt euãgeliſte mẽtionẽ:qꝛ añ eius aſſũptõnem euan.

gelia ſcripſerũt. ¶ Mota vepdicta materia.i.ꝓ qui
bus opibo habebit᷑ reqͥes ⁊ aſſũptio ad gliam pꝰmoꝛ-
tem. L. j.vj.¶ Muiꝰ ergo virgis ⁊ pdictaꝑ marthe ⁊
marie ſequẽtes exempla ⁊ oꝑa:feſtinemꝰingrediiil/
lam reqem:Heb.uij. ¶ Be eius vo ↄceptone? nati⸗
uitate dici põt illud Iſa.v. Eiinea facta ẽ dilecto.il
li viq; de quo Qath. iij. Hicẽ filiꝰ meus dilectꝰ. MNõ
ad hoc caplin de dilectõne.¶ Ad idẽ Geñ.ij. Facia⸗
mus ei adiutoꝛiũ.Et in pᷣs.cxxxj. Paraui lucernam
xpo meo.Et JYſa.xxv. Reqᷣeſcet manus dni in mõte
iſto. ¶ Be eius vo ↄceptõne:annũciatõne:⁊ natiui⸗
tate dici põt illud apoca.xxj. æcce tabernaculũ dei
cuũ hoĩb. Ui ad hoc capim ĩe hoĩbo 1a. j. ¶In die
nanq; aceptõis ⁊ ſactificatiõs eiꝰ q ſtatim facta fu⸗
it vinea dilecto ⁊ tabernaculũ dei factũ ⁊ ſanctifica-
tum fuit: qꝛ illo die ſanctificauit tabernaculũ ſuum
altiſſimꝰ. Ad hoc nota capłin vdicatõnis ⁊ ſancti⸗
ficatõnis:⁊ mũdatõnis:qꝛ feſtũ illud potiꝰſanctifi⸗
catõnis q; oceptõnis dici vebet: qꝛ ſolenitas ad pun
ctũ ſanctificatõnis ⁊ nõ cõceptõnis gr ↄcepta fu/
it in oꝛiginali peccato:referri ebet. ¶ n annũcia-

tionevo eius dici põt illud.j. Reg.xvij. Miſit manũ

ſuã in perã.ſPer manũ em̃ ði vel ecclie frequẽter ĩ ſa
cra ſcriptura intelligit᷑ ci filius hieſus xpᷣs:ſic ĩ vno
ptʒ exẽplo ꝑ auctornitatẽ YJſa.xxv. Req eicet manꝰv

miniſin mõte iſto. Cuius vna cã eſt:qꝛ ſicut manus

ſpãlius oꝑat᷑oꝑa totiꝰcoꝛꝑis qᷓ; aliud mẽbꝛũ:ita oĩa
oꝑa ⁊cei ⁊ ſalutis totiꝰeccłie ſpãlioꝛiquadã pᷣrogati⸗
ua ⁊ appꝛopriatõne filio vi attribuunt᷑:qͥ opatꝰ eſt
ſalutẽ in medio terre.pᷣs.ix. ¶ Gicut g̊ dauid vadẽs
3 Goliam pꝛo væfenſione ppli manũ miſit in peram:
ůæ q̃ petra extracta⁊ in funda poſita & oliam viecit
pplm liberauit:ſic eus volẽs bellare õ dyaboluʒ:
populiũq; ſuũ væ eiꝰ liberare ſeruitute.¶ MÆanũ ſuã
A.filiu fuũ ĩ incarnatõe miſit ĩ perã vginis marie:qͥ
inde extractꝰ ĩ funda crucis poſitꝰ Goliꝗ.i.dyabo
lum deiecit:⁊ ppłm ſuũ liberauit. Vel põt qͥ volue⸗
rir fundam in quã lapidẽ miſit vteꝝ acciꝑe btẽ vir⸗
ginis. ¶ We eadẽ etia annũtiatõne dici pt᷑ illõ Luẽc.
x. Intrauit ihs in q̊ddaʒ caſtellũ cucornelli patẽt
ſupꝛa.e.c.ar.ij. Mota de hac mã.A.xxiij.xij.et. M.j.j.
¶ In aſſumptõne. Vocata:ingreſſa ẽ ad eũ.iiij. Re
gumn.iiij. Itẽ Venit ad eũ: Joh.vj.¶ In natiuita-
te vo ipᷣius:in purgatõne ⁊ aſſũptione põt dici illud
Cãti.vj.Queẽ iſta que ꝓgredit᷑ quaſi auroꝛa cõſur
gens.Hurꝰ aũt natiuitas iõ auroꝛa dici põt:qꝛ ſicut
auroꝛe oñſio paꝝ ſolis pᷣcedit oñſisnẽ:ita huiꝰnatiui
tas paꝝ reſpectiue xpᷣipᷣceſſit natiuitatẽ.¶ Gcdo qꝛ
ſicut aurora finis ẽ:in qͥ nox finit᷑ pcedens ⁊ pꝛincipi
um iſi quo dies incipit ſequẽs:itaĩ hac finis fuit vm/
bꝛe ligis iudaice:⁊ initiũ diei gre: ꝓ tanto ꝙ ipſum ĩ
ſehabebat qui eſt alpha ⁊ o: Apoca.xxj. finis videlz

vnius legis:⁊ principiũ alteri. ¶ Item ⁊v natiui⸗

tate eius Mume.xxiiij. Onet᷑ ſtella ex Jacob. ¶ In

feſto etiã purificatõnis quaſi auroꝛa ad tẽplũ ꝓceſ⸗
ſit:qꝛ ſicut vœſolatis de nocte ꝓlixitate:vel diem mul
tum deſiderantibo:vel infirmis:qui cõiter ve die me
lius hñt qᷓ; e nocte:vel etiam ꝑ euiũ ambulantibo:
volucribo celi:auroꝛa ẽ leticie nũcius:ita aduentꝰ
eiꝰ ad templum ſe habuit aꝰ ſymeonẽ ⁊ ãnꝗ:⁊ alios
iuſtos:q expectabant redemptõnem iſrł. In feſte et
aſſumptioõis quaſi auroꝛa ſurrexit: qꝛ noctẽ pñtig ſe
culi finiuit: ⁊ diem incepit babere eternitatis. ¶ e
oĩbus vo iſtis tribꝰ feſtis ſimul dici põt:quia ſicut ĩ
onſione aurore volucruʒ celi incipit iocunditas:ipſi
nãq; ſtatim cãtare incipiũt:⁊ extunc etiã boni oꝑa-
rij:q lumen affectant vt oꝑpentur ad opatõn em ſuã:
ſe dũponũt ⁊ ꝓgrediũtur:vulpes vo ⁊ lupi ⁊ alie ma
le beſtie:⁊ om̃es oꝑarij iniquitatis:ſicut latrones et
hmõi:qͥ lumen m oꝑibo ſuis fugiũt:latribula ſua tũc
querũt:⁊ ð lũinis aduẽtu triſtat᷑. Sic boni q ad mo
dũ auiũ celeſtiũ:audita iſtiꝰvᷣgis ↄceptõevł natĩtate
vł annunciatõne:vel q̃cũq; e gravel ſolẽnitate leti
ficant᷑⁊ cæo in eiꝰ ſolẽnitate laudes referũt:⁊ ad oc-
cupatõnem ſpũalium ꝓcedunt opeꝝ:ſicut pʒ ð ſymo
ne:qui viſa hac auroꝛa in laudẽ ꝓrupit ſaluatoris:
dicens: Nũc dimittis ſeruũ tuũ ⁊c.Et ve omni alio
iuſto:e quo dicit pᷣs.xcvj.Luyoꝛta eſt iuſto ⁊ rectis
coꝛde leticia. Perfidi vo iudei⁊ ſaraceni ⁊ heretici lu
men iſtud fugiẽtes:infidelitatis ſue latebꝛas querẽ⸗
tes:væ iſtius lũinis aſpectu vel auditu triſtantur:qͥa
oculis egris ⁊c. ¶ In purificatõne vo ipius dici pt᷑:
Tolle fuium tuũ quẽ diligis et offeres eũ: Geñ xxij
¶ ¶ In annũciatõne ad vocẽ loqle grãdis exarſit in
ea ignis:Hiere.xj.¶ ¶ Aſſũptõnis in feſto dici põt:
Aſcẽdit ve vſerto:Cãti.viij.¶ In oibo feſtis e in⸗
ueni quẽ iligi aĩa ee Aafin. Y feſto nãq; ſan⸗
ctificatõis:qð vulgarit᷑ feſtũ vocat᷑ ↄceptiõis:maria
inuenit veũapᷣam ĩ vtero mr̃is ſctificanteʒ. Inu enit

vxũ ĩ annũciatõne ⁊ ipᷣa carnẽ aſſumẽtẽ. In aſſum⸗/

ptiõe: inueĩt deũ ipᷣaʒ glificãtẽ. In natĩtate vo ipᷣiꝰ
AMuũdꝰinuenit ſolẽ ipᷣm clarificãtẽ. In purificatone
vo ſymeon inuenit pueꝝ ipᷣm letificãtẽ. DPicat q̊ ma
ria.dicat mps:icat ſymeon: Inueni quem diligit
aĩa mea. Inq tria relucẽt:głioſe vedicatõnis ſeu bñ
oictionis:vel incarnatiõis:vłaſſũptõis:vłillũinati
onis:vłletificatiõis expᷣſſio:ſeu oñſio:mueni. Hꝛati
oſe oꝑatõis ĩpletio:diligit.vtuoſe nãe ↄditõ.aĩa. i
cat igit᷑: Inueni tripłr:coꝛde credulitate:ſenſuũ ꝑce
ptione:viſu vel auditu oꝑis ſeu miraculoꝝ vłſcptu⸗/
n oñſione.quẽ viligit:qꝛ nihil velectabiliꝰvlłvtiliꝰ
nihil iuſtiꝰ:ala mea vonis nãlibo potẽt dotata a pec
catis oĩibo mpᷣata:gratijs et vtutibo excellent᷑ oꝛnata
Dicat ñ ſolũ maria vłſymeõ:pᷣ q̃ſcũq; iuſtꝰ qͥ pdicto
mõ aĩam hʒ diſpoſitã qͥ inuenit pueꝝ cũ maria mr̃e
eiꝰ:Et ĩueneĩt inqͥt pueꝝ cũ maria mr̃e eꝰ: Math.ij.
Inueni inqͥt:quẽ diligit aĩa mea.AHia inqᷣt mea po⸗
tẽt᷑ vnis nalibo wtata:inueĩt coꝛ credulitate:quẽ
diligẽ nihil velectabiliꝰA¶ Gcdo aĩa mea a petis di⸗
ligẽt mũdata in uenit ſenſuũ ꝑceptiõe quẽ diligẽ ni-
hil vtiliꝰ¶ ¶ Tercõ aĩa mea gratijs nãalibo excellẽter
oꝛnata inuenit opeꝝ onſione:quẽ diligè nihil iuſtiꝰ.
¶ Etũ vo ad qͥntũ artichmn:vt ſciat᷑ quo ↄputatõ ge
nealogie ioſeph:ad ↄputatiõs ꝑtinet genealogie ma
rie:qũo et᷑ elypabeth cognata ẽ marie:ẽ aquertẽduʒ
ꝙᷓ ſiẽ ex ſeptura natiuitatis ſãcte marie colligi᷑ ma/
ria et ioſeph fueꝛtĩ fcio et qrto oſanguĩtatis ſdu:qꝛ
melchi et pãter fuer̃t fꝛes:e melchi vᷣo veĩt iacob:ð
q venit ioſeph:æ pãter vo venit parpãter:æ quove
nit ioachim:v qͥ veĩt marig ¶ Maria voꝛ elyʒabeth
fuert in ſcõo ↄſanguinitatis gradu:qꝛ anna et vſma
ria fuerunt ſoꝛores:et anna nata eſt mania mater

yxv.

Axr. y.
xxv.

lerem auſtocterts ſunt doe
Gnſchhegninnenmmmnd
t eiſien üdibzadt
fummegnainmamimonid ndnn
cioad qnein matnmonio aipue
fumrevb hohere Lbetinficcliüer
ſtatt hgol ij eſacmetis an
umvltupondi unt chniſtannint
baniiclabnnrolalfni
nn Golinus lu cvj Lullineli,
Aueſtionũ. Aulienoin Jndlaina
Unt que ci mantto ſepelinn wbead ol
ſlitſzchplonimu üle dilererat:leta
uentiwo ſuis vna aum vrro in rogn
o meſta diſcehit. Eccegnallter anm
mmorteminclgſine.Etſitanta eſfic
interinficcles:gnop dieciid cüi
tſe wherninter fielts:gudni
Mtrincaldangnentat Ergoili
cnghabere wberentintitonem
1fielltatez Eremplo Thobie
inj roni cpulatus ci onima
ven etiproꝛem wanltdices, Ea
oñmn hocler gag: ſcho as: e⸗
ncenut ro ili efiſanctor
luchiiglſtcꝛ getes ignoꝛit
nanefnolandingizalleet
nonlneauſgacploſodnre
ſuſer. elnqua bäcicatu

Wieerin ſtatman
dentes enſennatrimoni o

npunficröne ſo iindcl
pun dpk:
le dligs tofere ei: Geſ pij
nead vock loclegiciseranfirin
Vuptöns infeſto dicipit

Käti ii Cnoib ſeſiss i,

umea. Kariii Infeſonugſ⸗
ertinmnee ,
Iyteromfisſctificnte, Pnnenit
Tipa camiéaſſumiti Maſſum⸗
iglfchti Jnnunnute fois
mdanthcite. Jupuntcröne
extön lertfchti Diatima
ſymenn: Juueniuen diligtt
Icetigkioſe wacatonio ſen bi
tiöis:pkaſſüptöls pkiliinati
töſſioſen offionneni. Bugti
ligit. tuoſenaeodit dn Di
rcoꝛdecredulitatetſenſuupee⸗
nopisſanmifaalon kſchtn,
gitequnihil Tlegubili lwnllt
Vnis nolirv potet dotats aper
tisetotitincllanann
tſemes:ſſcg iuſ öcia⸗

Auumenthuer ch nn
nerc;nana mite Aat⸗
igtain na ung nali
illuftcne ellitneli
4 Beoaia mea ellgi,

Ard. j.

Ar ij
⸗H.

Exemp.

Matrimonium

odñi æ vſmaria nata eſt Elyʒzabethꝛmater Johis ba
Peiſte anna tres habuit viros: Joachim:et ex iſto
abuit mariam veſpõſatam ioſeph matrẽ vei. Cleo
pham:⁊ ex iſto habuit mariã eſpoõſatã alpheo: w qͥ
peperit BGymonẽ ? iudã:⁊ Jacobũ minoꝛẽ fratrẽ n
mini ⁊ Yoſeph iuſtũ. Salome:⁊ exiſto habuit mari
am vſpoͤſatã zebedeo: ꝛe quo pepit Johãnẽ euãge⸗
liſtã z Jacobum. „ ,
. Atrimonii.primo
N oſtendetur dignitatis excellẽtia. Secũdo
qnualẽ requirit fidelitatis dilectoõez. Ter
cio oñdetur ꝙ liq; mrimonij ſacramẽtũ ĩ ſe dignũ: ⁊
magnũ ſit:tñ muũdicia virginalis ⁊ cõtinentia ei pfe
rũtur. Quarto illorum qui mala intẽtoõne: vel otra
une matrimomialiter copulãtur:pena oñder᷑⸗ peri⸗
culum.
Bitum ao paimũ dignitas iſtius ſa cramẽti:ex HG
oſtẽdit᷑: ꝙ inter oĩa ſacramenta fuit prius ⁊ in ſolẽni
ori loco.i.in paradyſo a o inſtitutui.Ex quo patet
ꝙ vltra alia ſacramẽta loci et pꝛioritatis abet pe⸗
minentiã: que vuo ꝓculdu bio ipᷣm o młtũ charum
reddũt:qñ recta intentõne cõtrahit᷑ mu de cuſtodi
tur. ¶ Kecta intẽtio eſſe vebet:; cõtra hatur cũ in
tentõne ꝓlis ꝓcreande ad di ſeruitiũ in tra gugmẽ⸗
tanduũ:et angelicam ruinam in celo reſtaurandum.
Aũde cuſtodit᷑ qñ ſic vtütur matrimonio ꝙ om̃is
refrenat᷑ libido. Et ſicut cum iſtis cõditõnibo matꝛi
moniij legem cuſtodiẽtes:ſunt cæo chari: ita ſin e his
offenditur.his qui in matrimonio iuncti ſunt.j. Co
rinthioꝝ. vij.
Pꝛeter vo pᷣdictas cõditões ad hocꝙ ſit vo cha⸗
rum magna in matrimonio reqrit᷑ fidelitas ⁊ dile/
ctio:ad que in nerrimmnonia elpue habenda xpiano⸗
rum:eos mouere vebẽt infidelin exempla. Quoniaʒ
vt ait Hugo li.ij.e ſacramẽtis parte.xj.c.vij. Quan
tum vituꝑandi ſunt chriſtiani inter ſe in matmonio
ſuo infid eles:per facta oſtẽdit᷑ infideliũ:ð quibo nar
rat Solinus li.x.c.vj. Zullius li.v.tuſculanarum
queſtionũ. Mulieres in India in certamine eueni⸗
unt:que cũ marito ſepelini vebeat / plures em vni eſſe
ſolẽt v qplurimũ ille dilererat:lera vt victrix:a ꝓſe⸗
ꝗquentibo ſuis: vna cum viro in roguʒ imponit᷑: alia
vo meſta diſcedit. Ecce qualiter amabat eũ vſq; ad
moꝛtem incluſiue.Et ſi tanta eſt fidelitas dilectio
inter infideles: quoꝝ dilectio cũ iſta vita finit:ma⸗
ioꝛ eſſe veberet inter fideles:quoꝛũ dilectio bic inci⸗
pit in celo augmentat᷑ Ergo illi maxime oĩa predi⸗
cta habere veberent: intẽtõnem videlicet mũdiciaʒ
fidelitateʒ: Exemplo Thobie:e q habet Chob̃.
viij.q vxori copulatus cũ prima nocte ad cameram
veniſſet:vxoꝛem wocuit dices.Eara exurge:⁊ oꝛemus
onm hodie ⁊ cras:⁊ ſcðo cras:qꝛ iſtis tribo noctibus
iũgemur cæo: filij em̃ ſanctoꝝ ſumus ⁊ nõ poſſumus
ita coõiũgi:ſic ⁊ gẽtes q ignoꝛãt ven.Et ad veñ ĩoꝛa⸗
tione ᷣmonem dirigẽs adiecit dicens:Cu ſea cis:quia
nonluxurie cauſa accipio ſoꝛoꝛẽ meã:̊ ſola poſteri
tatis dilectõne:in qua bñdicatur nomẽ tuũ in ſecu⸗
la ſclox. Oͦů
Licet in ſtatu matrimonij pdictas cõditões ha/
bentes copulati ſaluari pñt:qꝛ ſᷣm beatũ HGreg. ſta
tus matrimoniij ꝑ ciuitatẽ illam Begor: Geñ.xix.ſi⸗
gnificat᷑: quia ſicut illa media quodgmodo fint int
ſodomam qua TLoth ðᷣipcepto erire vebuit: mõ
tem ad quem aſcẽdere vt dicebat nõ valuit:ita ſtatꝰ
matrimonij mediũ eſt inter vſideria carnalia inoꝛ⸗
dinata: v quibo fugere tenent᷑ omes:⁊ mõtẽ cõrinẽ⸗
tie ſeu caſtitatis: ad quem qͥ aſcendere ex vecoꝛdia ñ

poõt:ſaluet ſe in ſegor.i.in matrimonio. Et hocẽ qoð

9% 1/ %
MW iiij.
ait apłs.j. Coꝝ. vij. Di nõ cõtinẽt:nubant:meliꝰ eſt
em nubere ꝙᷓ vꝛi ⁊c. ¶ Qicet inſuper matrimonij ſa-
cramentü magni ſit meriti in vita:⁊ mercedis in pa
tria:vtpote cuitriceſimus væbet᷑ fructus Caſtitas
tñ vidualis cuifructus eber ſexageſimus. Et conti
nentia virginalis:cui fructus debetur centeſimus/
maioꝛis ſũt meritiꝛ mercedis:maioꝛẽq; coꝛpis cõti
nent qetem: coꝛdis libertatem. Qõ vt melius ap⸗
pareat oſtendẽda ſunt incõmoda et ſeruitutes: q̃ ali
quotiens matrimoniũ conſequũtur:a quibo cõtinẽ⸗
tes abſoluũtur. ¶ Vec aũt incõmoda ⁊ tedia qñq;
emngunr eer foꝛtunas cõtingẽtes ey parte viri:
qñq; ꝓpter foꝛtunas contingẽtes ex pte mulieris.
E pte viri vnam ve duabo contingere neceſſe eſt
foꝛtunam bonã.ſ.vel malam: Wonam vtpote qꝛ di⸗
ues eſt et fortisa gratioſus:⁊ in oĩbo vxoni ſue placẽs
Malã vtpote in oĩb conditõnes habẽs contrarias
quaꝝ vtraq; ab vxoꝛe mẽtis aufert quietẽ. Reima
quia ei dupliceʒ incutit timoꝛẽ: Vnũ ð infoꝛtumio:

q qñcunq; abſens ẽ: timet vxoꝛ ne infoꝛtuniũ ei acci

dat: ⁊ vᷣ eius reditu ꝓſpero magnã coꝛde habz ſollici
tudinẽ. Alium ve moꝛte:qꝛ talis vxoꝛ timet:ne ma⸗
ritus ꝑ moꝛtem ab ea ſubtrahat᷑ Propter predi⸗
ctas cãs fertur denl nobilem viduã oms eam ad
matrimoniũ ſollicitãtes repuliſſe dicens:nullũ iteꝑ
volo maritum:qꝛ ſi bonũ habuero ſicut alius fuit:ti
mebo ne illũ amittã ſiẽ aliũ amiſi:ſi malus fuerit:te
dioſum erit mihi cum eo viuẽ. Et per hoc mota con
ſilium ſecuta fuit Pauli dicentis:dico autẽ nonnu⸗
ptis ⁊ viduis:bonu eſſe illis ſi ſic permaneant ſicut
ego.j.Coꝝ.vij. ¶ Ex parte vxoris tedia contingere
poſſunt:nõ ſolum ꝓpter cauſas pᷣdictas v viro:que
etiam c vxoꝛe dici poſſent:h̊ etiam ppter euentum
qui qũq; contingit in natura:qũq; ĩ exterioꝛi foꝛtu⸗
na:qnq; in interiorivolũtate et puerſis moribus.
Pꝛimus euẽtus conditõnem reſpicit coꝛpis:vt cõ
muniter ꝙᷓtum ad aliquam æ quatuoꝛ cõditionibꝰ:
qꝛ vel fecũda eſt vel ſterilis:pulchra vel turpis:q̃rũ
quelibet vt frequẽter matrimoniũ reddit onero n3:
vel periculoſum:quia ſi pauper ſit:2 vxoreʒz habeat
magnam ꝓlem parientẽ: non habet vnde eos nutri⸗
at:⁊ ſjm antiquũ ꝓuerbium tedioſum eſt magnã ha
bere ꝓlem modicum panẽ. Si vo oiues ſit:magnã
ꝓle ditanda vel pꝛomouenda habet ſollicitudinẽ
ex qua ſollicitudine frequẽter auari et tyranni fiũt:
et ꝓgꝛaꝝ aĩiaꝝ ꝑditoꝛes.¶ Oi vo ſterilẽ habeatvxo
rem triſtat᷑:eo o heredẽ poſt ſe nõ relinquet: tam
iſta ſecũda foꝛtuna ⁊æ ſterilitate minꝰ periculoſa eſt
qᷓ;tum ad aĩam ꝓpꝛiam:⁊ tolerabilioꝛ qᷓtum ad ſub⸗
ditos:ſicut patet ꝑ exemplũ..xijxxj.¶ Bi vo pul⸗
chra ſit vt frequẽtervana eſt et ſi umptuoſa in orna⸗-
tu:et clamoroſa et tedioſa:niſi ſumptus habeat pꝛo
oꝛnatu optato:et aliquotiens luxurioſa:tũ q;ꝛ a mł-
tis veſidera t᷑ꝛtũ qꝛ cupida eſt:et libent munera alec
catoribo oblata recipit:cũ quibo oꝛnam̃ta emat:pꝛo
qbemẽdis ſũptꝰ ñ ſufficiũt a marito dati: talẽ g̊ dif
ficile erit cuſtodire.¶ Gi vo vefoꝛmis ſit eꝰſocietas
Guis enit. Propf iſtas cãs rñdit theofraſtꝰ ph̊s vłau/
reolꝰ ſm aliqͥs:ſicut recitat Diero.ĩ epła ʒ JYouinia
nũ dicẽs: Nec pulchrã inqͥt volo nec turpẽ.nõ pul⸗
chrã:qꝛ difficile erit cuſtodire qð oẽs amãt. Mõ tuꝛ
pem:qꝛ moleſtũ ẽ poſſidẽ qd nemo dignat᷑ hre. Ge
cudeuẽtꝰaditõeʒ reſpicit diuitiaꝑ v pauꝑptatũ:q̃ꝝ
vtraq; ↄditõeʒ vxoꝛis reddit oneroſã:ſiẽ pʒ ex ancto⸗
ritate Theofraſti ph̃i dicẽtis: Paupem inqͥt vrorẽ
alere ẽ difficile: diuitẽ vo ferreẽ toꝛmẽtũ. Lales nã⸗
q; elatioꝛes eẽ ſolebãt maritis:qꝛſi ibi diuitias quas
per illas hũt impꝛoperari:atq; ſub hoc pꝛetertu eis
eis dñari ſolẽt.¶ Tercius euẽtus ↄditõʒ moꝝ reſpi⸗

.α
7

Exemp.

uiij.

Eremp

Exemp.

Ar. iiij.
„VI.

Vrij.

Matrimonium

cit:avolũtatũ:in quib ſᷣm cõſuetudinẽ mulieꝝ que
ↄditõnem nature toꝛte ⁊ cõtrarie.i.coſte ð qua facte
ſũt ſequũt᷑:frequẽter inuenit᷑ ↄtrarietas:quã quideʒ
grietatẽ qͥdam ĩvxoꝛe ſua exꝑtus fert᷑ ißam ſubmer/
ſam:oↄtra aque curſum q̃ſiuiſſe.aAlius vo idẽ ĩ ſua
vxoꝛe exꝑtus fert᷑ ißam væcepiſſe ſua ꝓpꝛia cõtrarie/
tate:qua ſp eius pceptis cõtrariari ſolebat:vñ veuil-
lans nihil aliud ei pcepiſſe fert᷑:niſi ꝙ ꝑticam q̃ndã
in camera putridam nõ aſcẽderet:qð ideo ei pᷣcepit:
qꝛ ſciuit ipam cõtrariã eẽ facturã:qr ſciebat ipam ð
illoꝝ eẽ coditione: q ſ ↄtraniũ faciut in illo qp pci⸗
pit᷑ Marito q̊ veuillãte:ipſa pꝑticam aſcẽdens cũ ſy⸗
mone mago fractis tibijs cecidit. ¶ Ex pᷣdictis veri
tas patet verbi diſcipuloꝝ dicẽtiũ. Siiſta eſt cã ho
minis cuʒ vxore ſua:non expedit nubere: Math. xix.
Et verbi apli dicẽtis:Golutꝰes ab vroꝛe:noli qreꝛe
vroꝛẽ. j. Coꝝ.vij. Quia qͥ ſine vxoꝛe ẽ: cogitat q ſũt
oni qũo placeat oño.qͥ aut cum vxoꝛeẽ: cogitat que
ſunt mundi:quomodo placeat vxori.j.Coꝛinth.vij
Illoꝝ d03 otra intetiõem tactã in primo articu
lo:vel ↄtra iura cõtra hũt eccłiaſtica pᷣter e xcõicatõ
nis penã:æ q dictũ ẽ.A.vij xiiij.⁊ pᷣter penã quami
alio patient᷑ ſclo:multiplex ẽ eis pena vebita tꝑalis
o quo ẽ ſciẽdũ ꝙ iuſte tot poꝛtabũt penas: quot
in copulatõnis a ffectu vel cõiugij abuſu peccata cõ
mittũt ⁊ licta:vt ſᷣm mẽſurã delicti ſit ⁊ plagaruʒ
modus:u.xxv. In copulatõnis vo affectu pꝛio er/
rat᷑ ex hocꝙ ad matrimoniũ copulãduʒ affectus plꝰ
trahit᷑ cã mali veſiderij ſeu libidis ſue explẽde. Ge⸗/
cũdo errat᷑ eo ꝙ ad hoc trahit᷑ potius ꝓpter diuitias
ↄgregãdas q; ꝓpter ꝓlem ad vei honoꝛe ꝓcreandum
Et ꝙ vterq; erroꝛ frequẽt᷑ cõtingat:ex verbis pʒ Hu
gonis væ ſancto victoꝛe ſcribẽtis ad quẽdã nobilem
nubere volẽtẽ. DLucunt inqͥ t hodie vxoꝛes nõ cã for⸗
nicatõnis vitãde: ſᷣ cauſa luxurie explẽde: nõ cauſa
ꝓlis ̊ pecunie. Et habẽdo reſpectũ ad iſtam ſcᷣam
cãz:ſapient᷑ rñdit ᷣm pᷣdictũ Hugonẽ: Martia filia
cathonis minoꝛis:a qua cũ qreret᷑ cur poſt amiſſum
viꝝ nõ nuberet:rñdit ſe nõ inuenire qͥ ſe magisvellet
qᷓ iua.¶ Lercio in vſu aↄiugij delinquunt qͥ mr̃imo⸗
nio vtunt᷑ moꝛe illoꝝ v quibo dicit angelꝰ Chob.vj
Hi inqͥt qͥ cõiugiũ ita ſuſcipiũt vt veũ a ſe ſuaq; men
teexcludãt:⁊ ſue libidini ita vacãt:ſicut equꝰ? mulꝰ
in quibo nõ eſt intellectus:hʒ ptãtem ſuꝑ eos demo/
ninm. (Exx iſta ttiplici culpa triplicẽ merent᷑ penã:
ꝓpter oẽs n ãq; tres culpas acceptas ↄiũctim:vbi ſi⸗
mul cõcurrũt:vel ꝓpter vnã illaꝝ diuiſim acceptam
pꝛiuatõnem merent᷑ ꝓlis:ꝓpter ſcam vo puatõneʒ
merent᷑ bonoꝝ tam tpaliũ qᷓ e᷑noꝝ:ꝓpter tres vo ſilł
vel ꝓpter vnam illaꝝ quietẽ ⁊ pacẽ merent᷑ amitteꝛe
coꝛdiũ:⁊a damnũ ſeu moꝛtẽ incurere coꝛporũ.¶ Ad
eclaratõnem pᷣme pene ẽ aduertẽdũ ꝙ nõnulli mi⸗
rant᷑:⁊ plures grauant᷑:q multi mr̃imonialłr copula
ti ꝓle carẽt:vel ſi pjlem habeãt c ea nõ gaudẽt:quia
cito moꝛi᷑:vel qꝛ nec morigerata:nec bñ foꝛtunata
viuit. Nec admiratõ iſta rone caret:qꝛ exq̃ iſtud eſt
ſacrm a veo oꝛdinatũ ad finem ꝓlis ꝓcreande:ſic pʒ
ex hoc ꝙ pꝛimis cõiugibo in illoꝝ copulatõne dixit:

XQreſcite ⁊ multiplicamĩ æc. Et us potẽs ſit om̃ia

ab eo oꝛdinata ad vebitum œducere finẽ: nõ irratio
nabiliter mouent᷑ qui mrant᷑: ꝙ deus mrimonium
ab eo oꝛdinatũ ad vebitũ nõ veducit finem ꝓlẽ dãw
bonã:ad cei honoꝛẽ oꝛdinatã. ¶ Quibo reſpõ ctur
ꝙ ſicut illoꝝ admiratio eſt rénabilis:habẽdo reſpe⸗
ctum ad mrimonij ſacrm inqᷓtum ẽ a veo oꝛdinatũ:
ita ẽ irrõnabilis hñdo reſpectũ ad cõtrahẽtiũ inten
tõnem:qͥ aliuʒ intendũt finem qᷓ eus intẽdat:quia
ſi vnũ intenderẽt cũ o opus oꝑis finem:mirabi⸗
le eẽt ſi oꝑis fruſtrarent mercede:ſicut mirabile eẽt:

9 672
MWM (liiij.
y fidelis oparius qͥ opus exequeret᷑ ſm modũ et fi⸗
nem ꝓuta fideli cõductoꝛe veterminatũ eſt:ſi mece
⁊æ careret opꝑis:imo hoc mirabilius eẽt in ðo: um
qꝛ teſte apło Ro xiij. que ſũt a vo: oꝛdinata ſt. Or⸗
dinata aut non eẽnt.ſi fine debito ⁊ mercex carerẽt
Tum qꝛ vu.xx viij. benedicuntur fructuventris ſui:
q in fideli mrimonio. dei mãdata cuſtodiut.Zũ qͥᷣa
nõ ſolum Thobie:ß illi ſimilibo:angelus ex ꝑte pꝛo-
miſit:Zhob.vj. dicens.Lercia aũt nocte tranſacta
accipies virginẽ cũ timoꝛe vei amoꝛe ſiliorũ magis
ꝙᷓ libidinis ductus:vt in ſemine abꝛahe bñdictõem
in filijs ↄſequeris.¶¶ Ex quibo oiĩb patet ꝙ ſi coniu⸗
ges eundẽ:quem deus intedit intẽderẽt finẽt:ẽ mom
ab ipᷣo oꝛdinato hoc ſacr̃o reu erent vterent᷑:mirabi⸗
le ĩmo quaſi irrõnabile:⁊ quaſi impoſſibile videret᷑:
ꝙ fine vebito:⁊ꝓlis fruſtrarent᷑ mercede.¶ Ged ha
bendo reſpectum⁊? vertẽdo intellectũ ad finem libi⸗
dinis:vel diuitiaꝝ quem intendũt:quẽ cœ nec intẽ⸗
dit:nmec oꝛdinat:habẽdo etiã reſpectu ad oꝑis abu⸗
ſum:quẽ in mrimonio exercent qͥ ve diſplicet: non ẽ
mirabile ꝙ fine debito ⁊ ꝓlis fruſtrãtur mercede:ſit
non ẽ mira bile ꝙ oꝑarius mercede caret:qͥ nec finẽ
intẽdit:nec opus exercet ad cõductoris volũtatem
ĩmo ſicut mira bilius eẽt:ſi ↄductoꝛ tali oꝑario mer-
cedẽ ſolueret:⁊ niſi ei penas ꝓ vemeritis infligeret:
maxime ſi ſubditus ſuꝰ eẽt:cui penas poſitiuas im⸗
ponere poſſet: Ita mirabilius eẽt ſi veus talibo da⸗
ret ꝓlem foꝛtunatã:quos penis młtis nõ ſolũ pꝛiua⸗
tiuis:ſᷣ etiã poſitiuis affligere põt.Sicut illos qͥ mł
ta mala eis illata plangũt.j.Eſdre.ix.qꝛ irrita fece/
rũt mandatũ mrimonia:recoꝛdãtes etiam qᷓntam
mercedis ſalutem eis dediſſet ſi mãdata? mr̃imonia
tenuiſſent:dicũt: ediſti inquiunt nob ſalutẽ:ſicut
ẽ hodie:vt nõ cõuerteremur⁊ irrita faceremus mã⸗/
data tu a:neq; mr̃imonia.¶ Pro ſecũde pene iuſta
oñſione ſufficere videt᷑:ꝙ ille ꝗ potiꝰaccipit filiãvni
us tyranni vel vſurarij:vel cuiuſcũq; alteriꝰ mali ꝑ⸗
qſitoris:cũ multis poſſeſſioibo vel enarijs male ac-
quiſitis q filiam fidełhoĩs:cum pa ucis venarijs:vel
ille qui filiam vel mulierẽ ſibi quouiſmodo attinen
tem:potius vni tali dat ꝙᷓ fid eli.viuitijs ilłnõ gau⸗
at ille qͥ vxorẽ accipit:vel illa qᷓ maritũ ꝓpter talẽ
accipit conditõnem:qꝛ ſicut nec ipᷣe qͥ diuitias illas
male poſſedit:illis diu hic ⁊ nuſqᷓ in futuro gaudere
poterat:ita nec illa que ei ꝓpter diuitias illas ſocia⸗/
tur:qꝛ ſicut ſocij in culpa:erũt ſocij in pena: Ita ꝑti
cipãtes diuitias male acqͥſitas:participabũt penas
eis vebitas. Et ſicut equus gibboſus vel morboſus
in mr̃imonio datus:tra nſit cũ moꝛbo ſuo ad geneꝝ.
ta poſſeſſio vel pecunia male acqͥſita trãſit cũ vitio
uo.Errãt ergo qͥ vxores accipiunt cum malis diui⸗
tijs:vel quivxores potius dant malis diuitibus: qꝙ;
bonis fidelibus: qui potius in viro malignam eli⸗
ũt pecuniã ꝙᷓ; ſolidã bonitatẽ vł ſapiam:iõ Themi
ides phs ſicut recitat Taleriꝰ li.vij.c.ij.? Tullius
ðofficijs cõſuluit cuidã qrenti ab eo ↄſiliũ: vtꝝ filiã
ſuã nubilẽ potiꝰ daret diuiti inſenſato:vel pauꝑi ſa

pienti:cũ vterq; illã peteret:dicẽs:Malo inqᷣt dare

filiã meã viro indigeti pecunia qᷓ pecume indigenti
viro:Sicut ille plꝰ voluit ꝓ filia ſua viꝝ ſine pecuĩa
q; pecuniã ſine viro:ita veberet qͥlibet ypᷣianus plus
velle ꝓ filia ſua vel cũ vxoꝛe ſua:paꝝ cu iuſticia:⁊ fi-
Telitate ꝙᷓ diuitias peccatoꝝ multas:pᷣs.xxxvj.Qui
ergo nubere volũt:regulam teneãt apoſtoli dicẽtis:
Cui vult nubat:tm in dno.j.Coꝝ.vij.¶ Ad cecla⸗
ratõʒ vo tcie pene male nubẽtib:vłmrimonio male
vtẽtibo vebite:qͥtidiana vꝛ ſufficẽ exꝑiẽtia ĩ q vĩ ꝙ il-
li q ꝙt pulchritudinẽ vł voluptatẽ:vł oiuitias nu⸗
bent:cito pacem amittunt coꝛdium ⁊ quietem coꝛ⸗

Tho
licarn ff 1
ore
Vndreevbil e or
nnitnlddoudri ius wmu.

i Epo nibabet ſpnles ani; ni
e iiins Anittmi.

Endacioꝛum

(Merdetor diſtintio Dern

Ppengetpenall.
Oti adptini udet q mendaci

Pfurioſſtrwicellcet malintate

lignititerinciferentin l Detni
uprgnnchuslnklſer
HNe quis arbitret ubeo quſeguit t⸗
iinquit glo. lla eſttnoler gen⸗m
itotisgo fitcuſs waplelerillua
Ornz motale Jocoſittatls vbl nemo⸗
Illliimonalepeccatu Benlgnitans
lueſt gſaluteglianius:et Tillo dicn
lefeens Venigle imyfechs⸗ Ded
nlepotins lludmendoiigndafnt
pdekd̃ lud anod pdeſtancui.
Undnonftteraninaſianiſuchag
Ndpereetperillndnd. Etintelliga
Gm loggiertotorenuncianiten
Agbnbusgtiſinateretſunin
Acnins loſe claranonieſtgl

daclü malignitatis lacii
nmnnanmrchanemanecni
Rrſarguandn
nociqbefige diet eccſeſte nn⸗
nin nindrſgenenen
cogrinns miuſtelelit Et
lloomankocge D
ſogunkmneſginn al.
e Elbegſun ioſuzß D
Monaſantyenl 3 3 maliqu

aunſirinueneg 1
ncai idelen
lucrogu⸗ ſerin

nus
8:imn lco; benkffn
obocneTre nmoci
Dniigenihlinenicki⸗ eſ M
nnzn endacium
5 AV —
Nio. eima n danen adulteria cõ xima odia et di
breßß ilir nnilatiaſintn rc⸗ aaleena vonerfunt. iſcoꝛdias:etv N
tltſimlht noſli pio ahittnofuit ven oene et zetverbera:et
dlcens A i. Tig. otractus: niſi t verus :qꝛ qñ ꝓpter diui .D
n Tachaniivckee guitiqus ertin ſoneparnaleint ir igronnat⸗ äkerea qñ nõ ret⸗ .
enngtedtgnannet N õ eintilla:j acilit erti⸗ acillug qnod queris q a d
ds lio tn 0 potuit:aliu Ppter diuiti. nt᷑ inimiciti 9 tijs ad eũ querit:iq; queri ciat vel noj
(Er lheabe ü meg V :aliu qu 1 luitias acc . micitias nelli ſunt ij no ptinenti t rebu 1. on
ieAlo⸗ nohehiai nu /er ſtatu erit/ auẽ dilige epit:quẽ dili Natur uiturti dnsevrNgeeau
nllvci arer ddn 3 ligere pot / reli iligẽ es queſtiõ ri: vel quotiẽ⸗ t ſi querat /
wohort lNteditints Netſtcon .Et idẽ eff. ex alieno mfi relinqu mno des aliter reſpõ ẽs bibit quot coʒ
Neſacf dgerirf i ne nubẽ ectus ꝓceſſi eno mrimo ens do nullus i eſpõdeat ꝙᷓ vr i menſa/ ſi
ninnhle ,enefent nen 1 ẽt pulcritudi ceſſu tpis in hi nmio: Ecc̃i non s inde ledat᷑: vitas ſ. iad tà
W ſteronker Non nfoꝛtuni udinis: qꝛ n his ſequit eci. non poteſt dici ꝑni :nec alicui ehabeat / vñ⸗
Püafnclaſtin entmniabi, ſcitini no / vlſene qꝛ cauſa illa infi it qui rõ tendat/necij ꝑnitioſum: cuinoceremee n;
oſtibi hlrubl⸗ ltinimicitia: ctute ceſſ infirm necindel m:dum eti e intend
tume ſduenkn lepieref, tur: itia: vel ſaltẽ i ſſante / ceſſat di itate vel ſum/dum i eludus ſequũu tiam lud at
mnihenico ercege eret: ir: oulcrioꝛi vi ltẽ illi qui ſicc at dilectõ / dum inſuper ſequitur:nõ ere nec i
n mtitdintleigended piſcunt: i viſa ſuã iſccarnanter F. T quia ocioſi rnullipꝛod ̈ poteſt vici ioco⸗
1vemintmnge d ha tunt: contra pꝛe contemnũt: aliter afficiũ cto um eſt quod ali eſt nõ poteſt vrctodon⸗
athad Ntentitne eenb quiſq; inquii pꝛeceptu it: et pulcrioꝛẽ iciu⸗ ꝛes quera od alicuipꝛ eſt dici ocoſũ
nponio monecinti⸗ utétiment vinum. uam diligat ſi pheß. v 62 ea quo hoc queri ad occidendũ tſi malef⸗
cherentede 3 iij. rali⸗ t virum ſi Uigat ſicut ſeip Vnuſ⸗ quo giſtu queritur:eũ neg i vel ſpoliã fa
nenbirteedn dl aby/ s male nub ſuum. Ex cut ſeipſum/ t dgenus cñ reũ negat eſte ſpoliadũ:
edbitorlof ddlhli bemu bentiũ vel xemplũ vo vxoꝛ retur e ſe 1s cñ nullo de eſſe vbi eſt. ¶Ex
egopan nſräͤn noni⸗ eimns tam in 1vel matrimoni pene coꝛ ad quartũ face pꝛedictis coinci Ex
