ipſos dyabolum ⁊ alios inimicos ſpũales foꝛtit᷑ vin
cunt. Colũnas eccleſie: vel pratem laicaleʒ appꝛehẽ
dentes:totum væſtruunt. ſeipos: ⁊ alios ſpũalit᷑ oc-
cidunt.Exy quibo ptʒ.ꝙ ſicut pauꝑtas ſecunitatẽ ꝛe
ſtat ↄtra latrones inimicos coꝛpoꝛis: qꝛ cantabit
vacuus coꝛã latrone viatoꝛ. ꝓta etiã ſecuritatẽ pꝛe/
ſtet ↄtra hoſtes? latrões ſpirituales:ita ꝙ ex vtraq;
pte maioꝛ ſecuritas:⁊ interioꝛ leticia eſt ĩ bona pau⸗
Ptate potius ꝙᷓ in diuitijs.Et hanc pauꝑtatis vtili

tatem aſiderauit Aug. vj. ↄfeſſionum vbi recitar.
ꝙ tranſiens ꝑ vicum. vidit paupem mendicũ iocan-
tem atq; letantem. ⁊ ad ſocios ſuos loq̃ns.ingemuit
dicens: In omnih conatib quibo laboꝛamus nipil
vellemus niſi ad ſe curã leticiã venire.qͥ nos iſte mẽ⸗
dicus pᷣceſſit. Et ſequit᷑: Ipſe letabatur. ego anxius
eram. ſecurus ille.ego trepidus. Sic in poſito:æ di
uite pauꝑe:qꝛ teſie ꝗꝓheta.paupꝑes fiducialiter re
quieſcent:Eſa.xiiij.Et teſte oyero. Oauper ĩ pecu.
nia:diues in ↄſcientia:ſecurius wꝛmit in palea:qᷓ di
ues in purpura. Bene ergo dicit ſecundus phᷣs. pau
ptatẽ eſſe odibile bonuũ.ſanitatis matrẽ.ſaprẽtie re
paratricẽ. ¶ Qui vo obijcere voluerint ꝙ freq̃nter
tedioſa ſuſtinent pauꝑes.Cõcedẽdũ eſt.ſed tñ nũq;
tantũ wlet pauꝑtate vel ve pauꝑtatis infoꝛtuni⸗
is ſicut fame.frigoꝛe.⁊ hmõi: ſicut diues xe diuitijs
ſuis amiſſis:vel per dños:vel latrones ab eo captis.
Ergo beati pauperes:Cu.vj. ¶ ¶ Tercia vtilitas.i.
ſpes future vbertatis.ey tribus elicitur rõmbo: pꝛi⸗
mo ex rõne cõis amicitie curialitatis. Gecundo xe
ratione diuine pꝛouidentie ⁊ paterniratis. Cercio
ex ratione ꝓmiſſi in fallibilis veritatis.¶ Mꝛimum
patet ꝑ exempluʒ illius qui mita verelinqͥt: vel dat

mn terra ſua ad rogatũ vel pꝛeceptũ alicuiꝰ amicitie:

talis nãq; in illo pꝛo quo hoc facit.ↄditionem cogi⸗

tans eſſe gratitudinis.ſpe retributõis gaudet. Gic

in ꝓpoſito.qui multa ꝓpter illum derelinquit.vel il⸗
li dat q adiuuit pauꝑem ð in opia:in p̈s. cvxj. ¶ De
cundũ ꝑ exemplũ patet parẽtibo bene oꝛd inatis 2
potentibo:in quoꝝ pꝛouidentiã ꝙᷓtũ ad ꝓmotionez
ſuã filij ↄfidũt? ſperant.⁊ maioꝛe ſperandi hñt ma⸗

teri paupes filij.qᷓ diuites:q; cõiter ææ ilłfilijs plIl?

cogitant ⁊ ſollicitantquinihil habent certum vnde
viuant:qᷓ ve diuitibo ⁊ potentibo:ex cuius ſollicitu/
dinis cõi curſu ſpes in filijs pauꝑibo augent. DBic in
qꝓpoſito ve wo patre noſtro. quiplus xæ pauperibus
ſollicitat᷑ pluſq; ad illos oculo miſericoꝛdie reſpicit:
T quo dicit pᷣs.x. Oculi eius in pauꝑem reſpiciunt.
Et iſte pauꝑ clamamt ſicut filius ad patrẽ⸗ oñns ex⸗
audiuit eum:in pᷣs.xxxiij.Et iteꝑꝝ: Aſtitit a vextris
pauperis vt ſaluã faceret a perſequentibo aĩam eiꝰ:
in p̃s.cvlij Et ad quem reſpiciã:niſi ad panꝑculuʒ:
Ela. lxvj.Ex quiboa omnido magna ĩ pauꝑibus ſpes
furure generat᷑ vbertat.¶ Terciũ exeplũ pʒ ð fi⸗

deli hole potente.multa alicui mittente er cuius
ꝛomiſſione.magna ſpe gaudet:ſed deus qui eſt fide

is 1 potens: multa ꝓmittit illis qui ꝗpter eũ ſua te⸗
relinquunt ⁊ pauꝑem vitã ducũt:Mathᷣ xix. vbi re⸗

citatis multis ue ꝓpterillũ quis Nnlrereporeſt.
1

addit: Centuplũ accipiet vitã eternã poſſidebit.

Ibidem vcet quõ qui vult ꝑfectus eſſe.debet om⸗

nia ſua pauperib dare:Cuiꝓmittit:dicẽs: Habeh̃
theſauros in celo. Idem ꝓmittit: Marci x.Et. Lu.
xviij.Ex quibo patet ꝓmiſſis q ipᷣm ſuũ faciunt the⸗
ſaurariũ.a quo nullus raꝑe põt.nec in cuiꝰ manu
di põt:quod ponit᷑ magnã habere ſpem remunera⸗
tionis. Qui vo hoc facere nolũt:ſtultioꝛes ſũt illis.
qui in omm ſtatu minꝰlibenter dãt ꝓ incõpabiliteꝛ
maioꝛi.Pꝛopter vꝛam ergo vtilitatẽ cũ illis vt pꝑti
cipes fieri poſſitis ⁊ cabire terrenũ pꝛo eterno:ſemꝑ
paupes habetis vobiſcũ: Marci.xuij. ¶ ¶ Tide
meliꝰ eſt oĩa ſil o dare ⁊ pauꝑ fieri.V.xj.v. Bz
non obſtante:ꝙ ve*tantã habebat e paupenib ſol
licitudinẽ:totq; eis ꝓmittat.nõnulliipᷣam quãtuʒ
oſſũt fugiũt:q;ꝛ vidẽt paupꝑes interi mitos malos
babe dies. Bed hec cauſa illos mime moneat:qꝛ
hic fame affligũt:ey triplici cauſat᷑ occaſiõe. Dn⸗
q; nãq; hoc ex diuina accidit oꝛdinatõe.qui ſuis nõ
ꝓuidet ve tranſitoꝛijs quãtũ abundãt peccatoꝛes
abũdantes in ſeculo.vt oſtendat melioꝛa amicis in

viij

ix.

Exemp.

Paupertas

futuro reſeruari:ꝙᷓ inmicis in pᷣſentiacedat. Qculi
oniꝓpter hoc ſuper iuſtos:vt alat eos in fame:in pᷣs.
xxxij. Sicut ptʒ. Al.iiij.iij. Potuit.n. Johani bapti
ſte alium cibum qᷓ mel ſilueſtre locuſtas ꝓuidiſie ſi
voluiſſet.¶¶ Qñq; hoc ex paupeꝝ qui fame affligun
tur vel moꝛluntur. ↄtingit malicia.ꝗpter quam a ðᷣo
erelinqui merentur:quia ſicut dicit Caſſidoꝛus de
inſtitutis monachoꝝ.li.vij. Mihil pꝛoderit pecuni/
as non habere.ſi volutas fuerit invobis poſſidendi
Aiſerabile eſt autẽ paupertatis ⁊ nuditatis eſtꝰ to
leraſſe. Fructus vo caꝝ caſſe voluntatis vicio ꝑdi⸗
cdiſſe:ſicut patet. R.v.xxxix.¶Mñq; hoc ex paupeꝝ
accidit diffidentia:quia nõ ita firmã hñt in o cõ⸗/
fidentiã ſicut habere ceberent:iux̃illud Petri.Om
nem ſollicitudinẽ veſtrã ꝓijcientes in eum:quia ipᷣi
cura eſt ve vobis.j.Petri.v. In ꝓpꝛia ponũt mendi⸗
catione nimis ſollicite impoꝛtune mẽdicando. ꝓ-
pter quam in his que vei ſũt qũq; minus ſollicitat.
qui hoc a duertere veberent ꝙ ſicut meliꝰ fuit filijs
Iſrael dum ciuitatũ dus ꝑvacabãt edificatiõi:Eyo.
j. Neccirca paleas colligendas ſollicitabant᷑: ꝙᷓ po
itea qñ audierũt exactoꝛes dicentes: Ite colligite ſi⸗
cubi inuenire poteritis: Exo.v.quia tũc legit᷑ ꝙ di⸗
ſperſus eſt populus p oẽm terrã ad colligẽdas pale-
as.⁊ male fuit eis.Dixer̃tq; eis exactoꝛes:quarenõ
umpleſtis menſuram lateꝑ ⁊c. Ita dũ religioſi alij
viri eccleſiaſtici im̃modo edificationi vaca bant du/
arum ciuitatum.i.eccleſie militantis ⁊ triumphan
tis. ꝑ pdicationis ⁊ diuĩe laudis opera.⁊ quo ad oĩs
alia vei obediebant woctrine.qᷓ dicit᷑: Jacta cogita/
tum tuũ in dño ⁊ ie tee nutriet.bene fuit:qꝛ ipſoꝛũ
ꝓuiſoꝛ mentiri non põt:qui dicit: Pꝛimũ queritere
gnum vi:⁊ iuſticiã eius:⁊ hec oĩa adijcienturvobis
Math. vj. Sed cxquo in ꝓpꝛia ↄfidunt induſtria. 2
collectioni vacant paleaꝝ:Muid.n.ſũt terrena om⸗
nia in Mbeec⸗ iſtant diuitijs. vlicijs.⁊ honoꝛi
bus niſi palee.que a ꝑuo flatu in pũcto moꝛtis qui
⁊e oꝛe moꝛientis egreditur exufflantur:circa quarũ
collectionẽ licet diuerſimode:multitñ laboꝛioſe ſol
licitãtur. diuerſimode ideo dicit᷑: quia quilibet ſᷣm
conditionem ſtatus ſui:Aliqui maioꝛes paleas.ſiẽ
inagna maneria. magnas eccleſias ⁊ pbendas.Ali
qui minoꝛes:ſicut patet..ij.xxxiij.colligere nitũt᷑.
⁊extunc nõnulli peius habuerunt ⁊ pauperio/
res eſſe ceperũt. Inſuꝑ ⁊ exactoꝛes illos ad amari⸗
tudinem pꝛouocant dicentes:quare nõ impleti mẽ⸗
ſurã modioꝝ ⁊ lucroꝝ pᷣdeceſſoꝝ.¶Rꝛopr iſtas er-
go cauſas veus nõnullos affligi ꝑmittit fameq; ⁊ fri
goꝛe toꝛqueri. Nec tñ vere pauperes veſerit. quin h
vt magis eoꝝ ↄuenit ſaluti eos paſcat. Fatuũ enim
eſſet cogitare ꝙ ille qui dat pullis coꝛuoꝝ eſcã illoꝝ
⁊in quem oculi omnium ſperant.⁊ dat eſcãilloꝛum
ſuis in cibo ⁊ veſtimento nõ ſubneniret.cõtra moꝛẽ
quoꝛũcũq; regũ ⁊ dñoꝝ.qui ſeruis ſuis miniſtrãtne
ceſſaria:⁊ ſpecialiter illis ſeruis qui omnia vederũt
vel vereliquerũt ꝓ amoꝛe dñi ſui.Si.n.talis dicere
poſſet:ñe oĩa ꝓpter te dimiſi:vt oꝛdinaſti.⁊ ſic pꝛo
amoꝛe tuo pauper factꝰſuʒ ⁊ ſic radicaliteroꝓ amoꝛe
tuo fam eſco:ergo cũ po tens ſis.ſuccurre mihi:vix ẽ
pater vel dñs quin ei in hoc caſu ſuccurreret.Sic in
Poſito:ſi qͥ poſſet deo dicere.ſicut legit᷑. q quidaʒ
erapiõ noĩe dixit cuidã querenti.quis eũ ſpoliaſ-
ſet:quia nudus inceſſit. Reſpondit:euangelinʒ xpᷣi
me ſpoliauit.nõ eſtimo quin ille qͥ diat Molire ſol⸗
liciti eſſe dicentes: Quid manducabimus ⁊c̃.ſic ꝓ
amoꝛe ſuo famſcenti algenti ſubueniret: qꝛ ⁊ ipĩe
hoc facit quod ocet eſſe faciendũ.iuxta illud Ince⸗
pit facere ⁊ wcere. Sed hoc vcet eſſe faciendum di
cẽs:idem poſſide cum amico tuo in pauꝑtate eiꝰ:
Ecci.xxij.igi cẽ.

iij.

In moꝛtis vo tranſi. bona paupꝑtas triplicẽ con. Art. iiij.

fert vtilitatem ⁊ ↄſolationem. Vnã ꝙ vadit ad pa/
triã. quã plus alijs vſiderauit Aliã:qꝙ inueĩetqꝙ ad
patriam illã ꝑ viam iuit bꝛeuioꝛem. Cerciam:q ad
patriam illam veniens minoꝛẽ dabit ↄputũ.¶¶ Pꝛi
inũ patet ꝑ exẽplũ q famelico vel paupꝑe.qͥ in ʒun⸗
cto eſt eundi ad feſtũ.vel diuitias.quas diu ceſide⸗
rauit.plus vᷣ hocↄſolatur: ꝙᷓ alius qͥ famẽ vel indi.
gentiam nõ habet.Et puãtucũq; ad feſtũ alicuius
oẽs eſſent vocati.⁊ e talib plures venirent.Sic in
Poſito.ſicut patebit infra.Tl.ixxvij. ¶ Bcom ptʒ
quia cũ linea inter duo puncta bꝛeuiſſima ſit.cuius
mediũ nõ exit ab extremis.⁊ duo pũcta vite nr̃e.na⸗/
tiuitas videlicet ⁊ moꝛs ſint pũcta pauꝑtatis.ptʒ:
ꝙ linea vite.inter iſta vucta a natura ⁊ ↄditiõe iſto/
rũ nõ exiens ſed ſemꝑ inter duo extrema directe ſeĩ
paupꝑtate tenẽs eſt bꝛeuiſſima.¶ Terciũ etiã oſtẽdi
tur per legem ciujlẽ. ff. commodati.l.in reb.i.in. ff.
veteri.li.xiij.vbi habetur.ꝙ qñ res tibi cõmodatur
pꝛopter vtilitatẽ tuã:⁊ in tuo vefectu.i.culpa tua pᷣ
cedente pereat.æ leuiſſima culpa teneris.uʒ ergo
oĩa in mũdo iſto ſint nobis ↄmodata mutuata.mł
ta amittant᷑.r aliter ꝙᷓ; veberent expẽdant᷑: patet. q;
illi qui plura recipiunt.ad plura rñdebũt.⁊ v pluri
bus ↄputũ dabũt.qñ eis a rerũ vño dicetur. Medde
rationem villicationis tue.Et qͥ minus recipiũt.ð
minoꝛiↄputũ dabũt.(¶ Pꝛopter hec ergo tria cum
maioꝛi leticia moꝛit᷑ panꝑ ꝙᷓ; diues.Et qꝛ nõ admit⸗-
tit tot velicta:ſicut ptʒ.A.xxvij.xlviij. Oð elegant
in vi.pa.quaſi modo ſequenti oñſum eſt:vbi legitur
quodã væſiderãte exitũ videre animaꝝ.ꝙ in ciui-
tatẽ quandã ingreſſus.vidit tartarum cuʒ tridente
ignito aĩaʒ cuiuſdã extra here diuitis moꝛiẽtis.⁊ i
lentis. Ad aliã vo ꝑtem ſe diuertens.vidit MℳÆicha⸗
elem cũ angelis ad quendã pauperẽ in vico moꝛien-
tem deſcendere.qui ⁊ aĩam eiꝰ cũ gaudio dæ coꝛpoꝛe
eduxerũt.ſicut⁊ aĩaʒ p auꝑis vlceroſi:Luce xvj. Dic
ergo cõſolatꝰẽ dñs pplin ſuũ.⁊ paupeꝝ ſuoꝑ miſere⸗
bit᷑: Eſa.xlix.
Poſt moꝛtis inſuꝑ tranſitũ triplicẽ ↄomoditateʒ
ſuo ↄfert poſſeſſoꝛi ꝓfecta pauꝑtas:quia pfecte pau
per in celo plus honoꝛabitur.plus pᷣmiabit.ampli⸗
uſq; ditabitur ¶ Mꝛzimũ oñditur p exemplũ v fal⸗
cone ſeu cane nobili.⁊ diuite malo ex vna pte.⁊ gal⸗
lina ⁊ pauꝑe exalia: Inter quos ꝓ tanto ↄueniens
fit ↄpatio:quia ꝙ tãto inuenit ſimilitudoq ſiẽ falco
vel caniculus dum viuit honoꝛatur.⁊ de melioꝛibus
comedit:ſed moꝛtuꝰ ĩ foueã pꝛoijcitur. Gallina vo
vel bos ⁊ hmõi aĩalia dñ viuũt expellunt᷑ ⁊ in laboꝛi
bus ⁊ fame alunt᷑iſ moꝛtua ad reſis menſaʒ poꝛtan
tur. Sic in pꝛopoſito.⁊ patet ad literam: Xu.xvj.ꝝ
exemplũ væ diuite ⁊ Zaʒaro.Ex quibo finib patʒ. ꝙ
melioꝛ eſt pauꝑ ⁊ ſufficiẽs ſibi ꝙᷓ gloꝛioſus:Pꝛouer.
xij. Sufficiens inquit ſibi. ſpuali videlicet ſuffici-
entia ⁊ coꝛpoꝛali pauptate.qui eſt quaſi pauꝑ cum
in inltis ſit diuitijs:Pꝛouer.xiij.¶ Scðʒ videlicet
ꝙ poſt moꝛtẽ maioꝛibo velitijs fruet᷑ amplioꝛiq; qui
ete puilegiabit.ptʒ pᷣ ꝑ exẽplũ v ſuientiba ⁊ laboꝛã
tibo coꝛã quibuſcũq; in pᷣma menſa.DOi nãq; duʒ alij
comedũt ⁊ velitijs affluũt laboꝛãt.⁊ qñq; fam eſcũt.
h alijs ceſſantibo iſti velitijs afflui incipiũt:ex cuius
cogitatione ſe pꝛius in pauꝑtateſeu fame armaue⸗
runt.Sic in ꝓpoſito.dũ diuites h̊ comedũt ⁊ bibũt
Poptume ſe veſtiũt ⁊ ducũt in bonis dies ſuos:panu
peres ĩ fame ⁊ frigoꝛe.⁊ laboꝛe.ipᷣis ĩ coꝛpalibo ⁊ ſpi⸗
ritualibo miniſtrãt. SGed qñ ipſi ceſſant.⁊ in pũcto
ad in ferna veſcendũt:Job.xxj. Iſti epulari incipi⸗
ent.in ↄuiuio illiꝰ qui tales vocat dicẽs:lenite ad
me oẽs qͥ laboꝛatis.⁊ onerati eſtis.⁊ ego reficiã vos
Adath. xj. ¶Euaius quidẽ refectõis ſpem ⁊ certitu⸗

xj.

Exemp.

Arth. x.
piij.

xiiij.

N

ſintere ulag cſurte iter veſtes
ib ncrElr ii In wnon
veſtunetu. ch bis gui dicut).
ſitin,rhndiſums. Klitis
ori ghenniker gfruantur. quatd
7gnäro inperorſubquomllite
niaſioꝛ certis ſat quõ milita
atũ eſt imperatoꝛtterrenns 4n
militätqeno ſenp olens eſt dicl
loboꝛes multo magio lle hocdie
eſt ulſolus laboꝛem 1 wlort aſt
tybbulationẽtuã 7pauptatetuã:
gaugtateme habul ad te ſicut ün
leregnü melius ibello ougnati 5
niitfllum ?principaruſe datun
n.i. Begpyni, quia ſiuttalis
fat. guismelins pognat talta
bencficinm eligt Ata dus in
reguunn ſen ünpertüccleſte eligt
tis bene deertante dicens Eie
Ntars Eſaielvii. (Ac a⸗
noneeſtadenendiie qnii
ad tna hoies eliguntur. ( J.
cegt militeeegc oꝛgines llegit

2.

lac . Aachiii. Etad ſo

Mrütiigeninan ginai⸗ Keno

Mäittrnunmes miee.
mmederedinttoncnita
enſtdinenens dici Aichn⸗
endiͦauperiin ich nanin⸗
aiam es n gucio weopore
paupiorlaroſi Aucenj O⸗
plnſuiponperſhor nſc⸗

1

tunſinitnplici mogitat; Inn

tapeuotas,quia pfecepaun
bitun glusmniablt anpli⸗
oñditur perenplii wfal⸗
lvltemeloer mapte rgal⸗
terquos tanto ouenlens
Unenit ſimilimcoqſtöftlo⸗
thonontur vnndlonibis
ducz groiitur. Galling d0
vinüterpellunk ninloboni
dne enhn
1erttoolitrum Au nſ
garo Erglin il h
is ſolcygotiſs Puef
rſbi ſPicliigllit ſufic⸗

ſponp cum
rlichlug⸗ ieliett

i

NPaupertas
dinẽ ey ſua haberi põt wetrina:qꝛ exquo wcet ali⸗
os ad cõuiuia ſua vocare paupes:dicens.Cuʒ facis
oniuium voca panpes: Au.xiiij. ad reficiendum ſup
ple:magna pᷣſumptio eſt. ꝙ ipemet faciet qð wcuit.
Cuius pᷣſumptionis ſeu ſpei cogitatio oẽm paupe-
rum amouere veberer impetientiã. ſicut ſpes xe bo⸗
na refectione ⁊ bono hoſpitio in nocte. mitigat la⸗
doꝛes de die. Exemplũ ad hoc habem? ꝓphete dicen

tis:pᷣs.xxx. Infirmata eſt in pauꝑtate virtꝰ inea.i.

virtus mea natural vebilirata: Sicut ptʒ p hoc qð
ſequitur: Et oſſa mea ↄturbata ſũt. factus ſum tãqᷓ;
vas pditum. SGic.n. reputant᷑ hic pauꝑes: Bequnt.
Audiuivituꝑationẽ multoꝑ.quã paupes quotide
erperiunt᷑. Ged quid eũ in oĩbo ↄfoꝛta bat.palam eſt
p hoc q ſequit᷑: Ego aũt in te ſperaui dñne. dixi eus
meus es tu in manibo tuis ſoꝛtes mee. ¶ Gcoo idem
oſtenditur ꝑ exemplũ de milinio: qꝛ ſicut milites in
militia bene ſe hñtes ⁊ poſt laudabilẽ militiam ve⸗
terani facti.vlitijs ↄagruis qete phenni ꝑfrui de⸗
bent: Bicht patet ꝑ legem cimilem. C. li.xij ti. ve ve⸗

teranis.l.j. Et inter multa pꝛiuilegia qᷓ ers ↄcedũt᷑.

Exemp.

ſic dicitur: Quiete poſt laboꝛes ſuos ꝑhẽniter ꝑfru
antur.fiſco nro q́; epula eadẽ ꝑmiſimꝰ.vt nullũ om⸗

nmino ex his inquietaret. ic nota.qꝙ antiqͥ religioſi

nõ cebent inquietari. Sequitin.l. AIntegra bñficia
eoꝝ ſub ſeculi nr̃i ocio ⁊ pace pfruant. Ita iuſtũ ẽ.q;
illi q in pauꝑtate laudabiliter o militauert: qui
quodaãmodo martyres ſt:qꝛ ad modũ martyrũ cæo
militãt: Vñ Merñ. Vere martyrij genꝰeſt paupꝑtas
voluntaria. Quod. n. martyrij genus grauius eſt: qᷓ

inter epulas eſurire. inter veſtes pcioſas algere. cum

illo qui dicit: Eſa.iij. YIn wmo mea nõ eſt panis.ne⸗
qᷓ;veſtimẽtũ.⁊ cũ his qui dicũt.j.Coꝝ.iiij.Eſurimꝰ
ſitimꝰ.⁊ nudi ſumꝰ.xelitijs ⁊ quiete.tanto ampli-
oꝛi ꝑhenniter ꝓfruantur.quãto melius militauer̃t:
7 quãto imꝑatoꝛ ſub quo militauerũt eſt ditioꝛ.cu⸗
ria lioꝛ.⁊ certius ſcit quõ militauerũt.Si.n.vt pᷣdi-
ctũ eſt.imperatoꝛ terrenus qͥ nõ ſemꝑ videt quomõ
militat qꝛ nõ ſemꝑ pᷣſens eſt.dicit:ꝙ qete ꝑfruant᷑p⸗
laboꝛes. multo magis ille hoc dicet: qui ſemꝑ pᷣſens
eſt. qui ſolus laboꝛem ⁊ woloꝛẽ ↄſiderat dicẽs: Scio
tribulationẽ tuã 1 pauꝑtatẽ tuã:poc.ij.⸗ Inqꝗᷓ
pauꝑtate me ha buiad te ſicut imꝑatoꝛ.q ꝓmiſit da
re regnũ melius ĩ bello pugnãti.Et ſicut Saul pꝛo⸗
miſit filiam ⁊ pꝛincipatũ ſe daturũ vincenti BGoly⸗
am. j. Reg. xviij.quia ſicut talis rex diligenter ↄſide
rat.quis melius pugnat:⁊ talẽ ad hoc quod ꝓmiſit
beneficium eligit ¶¶ta vus in bello ſpirituali ad
regnum ſeu imperiũ celeſte.eligit ĩ camino pauꝑta/
tis bene vecertantẽ. dicens:Elegi te in camino pau

Ptatis:Eſaie.xlviij.(¶¶ Ad cuiꝰauctoꝛitatis veclara

tionẽ eſt aduertendũ:ꝙ quãtũ huic intereſt ꝓoſito.
ad tria hoĩes eliguntur. ¶ Agd bellũ.j.Mach.iiij.
elegit milites: ad oꝛdines elegit ſacerdotes ſine ma⸗
cula ⁊c.jj. Mach.ilij.Et ad mRomanũ im piũ.ſiẽ ptʒ
in iſtis decretalibo.q œ electione agunt. Imꝑatoꝛẽ
Qua triplici electione nõnulli eligũtur ſancti. Pꝛi
mo nãq; eligunt᷑ ad bellũ ſpirituale. Pꝛo quo ẽ ſciẽ⸗

dum ꝙ vus videns tantã hom inũ multitudinẽ cõ.
tra pꝑtem ſuam.in bello ſpirituali rebellantem. taq;
paucos ꝓ pte ſua ↄqu erebatur.dicens:Quis cõſur⸗

get mecum aduerſus malignantes. aut quis ſtabit
mecũ aduerſus operãtem iniquitatẽ: Qua queꝛels
non obſtante tampauci ei adheſerũt.ſicut ptʒ ꝑ pꝛo
phetam dicentẽ: Oẽs væclinauerũt.ſimul inutiles
facti ſũt ꝙ minabat᷑ totũ genus ſtruere hbumanuʒ
triplicem ↄtra illud lanceam vibꝛans.pꝛopter ↄcu⸗
piſcentiam carmnis.ↄcupiſcentiam oculoꝝ.⁊ ſupꝑbiaʒ
vite.j. Yo.ij.que mũdum ⁊æſtruũt:Sicut in miracu

lis legit᷑ beati Dominici. Sed pᷣce pie matris eiꝰ:q̃

quo Math. v.
regnum celoꝝ:ad quod i moꝛte aſſumptus

iiii).
ꝓ mundo rogauit. ꝙ ei pꝛedicatoꝛes pꝛo eius mitte.

ret coꝛrectione.⁊ beatum ad hocoſtedit 2ominicũ
eſſe mittendum. quo dicere potuit:Ecce puer me

us queʒ elegi. poſui ſuper eũ ſpiritũ meũ: Math. xij.

mimas ſuas ad tempꝰ retraxit. mittens quoſcũq; wv
ctoꝛes.⁊ alios.vt per bellũ ſpũale verbi veiad quod
ſpecialiter eliguntur inimicos ſuos vincant. mun⸗
um ad ſe ↄuertant. dicens: Tlas electõnis mihri iſte
eſt. vt poꝛtet nomẽ meũ ⁊c. Act.ix. Sed ſpecialiter
Jacob.qm̃ Yacob elegit ſibi dñs:qm verbũi.pdica

tionis miſit vñs in Jacob: Eſa.ix. Secũdo fuit ele⸗
ctus ? elegit oꝛdinem ſanctũ quicũq; bonus religio/
ſus:in quo facto qꝙᷓtum ad hoc ꝙ ipe elegit. fuit e eo

ſicẽ e peregrino.ſeu alio qui certam nõ habet mã

ſionẽ: ſed circũit in diuerſis querens ꝑti. donecvnã
inuenerit ciuitatem placentẽ: q̃ inuenta dicit: Hec

requies mea inſeculum ſeculi:hic habitabo qm ele⸗

gieam. ¶ Tercio ad eternũ electus fuit imperiũ añ

moꝛtẽ.in camin Hentens electus fuit ad eonnn
HBeati paupes nrer gqmrb oꝝ eſt
uit: Et

ſic teſte pᷣs.lxiiij.quem pꝛius ad bellũ ſpũale ⁊ ad oꝛ/
dinem elegiſti. in moꝛte ad imperium aſſumpſiſti.

Nuoniaʒ inquit quem elegiſti aſſumpſiſti.Et ſicei
dicere poteſt: Elegi te in camino paupertatis. Ex
quo ptʒ pmo illud Ecci.xiv. Elegi te ex omni carne

cõo ve camino: Pꝛouer. xvij. ſicut igne ꝓbatur

argentũ ⁊ aurũ in camino. ta ꝓbat coꝛda deus:cu
ius ignis in ſyon. caminus in hieruſalẽ: Eſa. xxxj.

Terao patet. ꝙ fuit de illa pꝛofeſſione pauptatis

W qua dicere poteſt illud:Geñ xlj. Creſcere me feẽ
cus in terra pauꝑtatis mee.(¶ Æ.tuʒ ad pꝛeimũ ma
gna eſt differentia inter electiones ſeculi.⁊electiões

ci:quia mundus eligit illð.quod foꝛis apparet vti
lius vel velecta bilius:neſciẽs vtꝝ interius vitioſum

ſit frequenter vel virtuoſum: ⁊ ideo ſepe ccipitur.
Mui mundr amatoꝛes eleganter ꝑ exemplũ repꝛehẽ
duntur arlaam. M. iuj xj. 5 Hos elegit oñs:

Haruchaij. Sed quos reuera in firma mũdi vt cõ⸗
fundat foꝛtia. Et pauꝑes ĩ hoc ſeculo.diuites autẽ
in fide. YJaco.ij.¶ Et qꝙelectio ſua ſit bona wctrine

atq; miraculoꝝ oſtendſit operibo. vt oſtendat quoni

am quem cũq; elegerit wminꝰipᷣe ſanct⸗ eſt: Nume⸗
ri.xvj.Ex miraculis elemoſynaꝝ oꝑibi vite moꝛi⸗

bus illoꝝ quos ⁊æs elegit oſtẽdi poteſt. ꝙ eis obijci
non põt. ꝙ cuidã eligendo in opinione hoim obijcit

.x. vj.quia electus a vo eſt candidus pꝑ mũditiaʒ.
⁊ rubicundus ꝑ caritatem.electꝰex milibs: Cant.v.
Eauſa vo qre mũdus freq̃nter in ſuis vfecit ele-
ctionibo:quia nec virtutes vel ſpũales ↄſiderat cõ⸗
moditates:h̊ coꝛpales velectationes vł vtilitates.ẽ:

uis æficit in rationis iudicio quod electionẽ pce/

ere veberet: Electio nanq; eſt:quaſi acluſio ratio/
nis. Ideo dicit phᷣus.vj.Eth.c.ij. ad hoc ꝙelectõ
ſit bona.opoꝛtet rationẽ eſſe veram. appetitum re

ctum:quia vbi appetitus pᷣcedens eſt bꝛutalis nũqᷓ

bene eligitur vel eliget. niſi ſicut bꝛutum v quo di/

cit phᷣus.x. Eth.c.viij.ꝙ aſinus magis eligit fenũ ꝙqᷓ;

auꝝ qꝛ eſt ſibi magis velectabile.Sictales qui bꝛu⸗
tales ſequunt᷑ appetitus.eligũt quod eſt eis lecta
bile in pꝛeſenti ⁊ non in futuro:quia illud futuroꝛũ
iudiciũ illoꝝ veficit. Cuius vefectus cauſa eſt nini⸗
maa futuris ⁊ quibuſcũq; ſpiritualibb elongatõ.nõ
Pdiſtantiam localem:ſed ꝑ ↄuerſationẽ ⁊ opinionẽ
malã./Exhoc nanq; ꝙ ꝑ conuerſationẽ ſeu vitã ma-
lam. multũ a reb diſtant gratie ⁊ gloꝛie ⁊ virturum

parua eis videntur. paruiq; valoꝛis ea eſſe iudicant
ſicut ſtelle montes.a multum diſtantibo parue iu/

dicantur eſſe quantitatis: Ex hoc inſuper. ꝙ qͥs opi
natur ſe multuʒ ab alio ſeculo ꝑ longã vitã diſtare:

xvij.

1Ix.

Paupertas

res illius ſeculi minoꝛẽ ititatẽ vᷣtutis ĩ aſpectu mẽ
tis iudicant. minuſq; illas appciant. ¶ Hoꝝ dicto
veritas quotidiano oſtenditur experimẽto: in qͥ vi⸗
demus. ꝙ qñ ille quimultũ ꝗqpanꝑtate. alijs virtu
tib ꝓvitioſam diita bat vitã.virtuoſam inapit age
re vitam.⁊ ſic virtutibo ꝑ vite exercitium appꝛopin
quare:que pꝛius parua.paruiq; pꝛecij opinabat᷑ eẽ:
maxima ⁊ vtiliſſima eſſe iudicat.⁊ mundia lis ꝗ ſine
peccato fieri vhaberinõ poſſunt.que pꝛiꝰ tanqꝙᷓ eis
amoꝛe ⁊ vita pꝛoxima erant.mayrima reputabũt.qñ
ab eis amoꝛe elongari incipiũt:pua reputãtvelnillia
Biẽ pʒ ve Paulo.q cũ eſſet ꝓuulꝰ.ſapiebatvt puul⸗
ea videlicʒ qᷓ mũdi fũt:ꝑuipedẽs ea q xpᷣi ſt:nã ⁊ chꝛi-
ſtũ ⁊ Chꝛiſtianos pſequebat᷑. At poſtiꝙᷓ fuit ab iſtis
elongatus.⁊ ad eccleſia appꝛoximatus nõ ſoluʒ vſq;
ad rercium celum raptus:verumetiam vita ⁊ ↄuer⸗
ſatiõe celeſtis effectus:qui⁊ ait: Noſtra ↄuerſatio ĩ
celis eſt:omnia iſta arbitratus eſt vt ſtercoꝛa: Phiſ.
iij. Et illa tãtũ appꝛeciabatur ꝙ vitam ſuã gaudẽs
pꝛo ilł ædit. Prek ad hoc qð dicit᷑.ꝙ ille qui opi⸗
natur ſe młtũ ab alio diſtare ſeculo:ꝑ longam ð qua
pꝛeſumit vitam.parũ res alterius appꝛeciat᷑ ſeculi.
Exyperimentum ha betur ꝑ monẽtes. A. xj. xlij. Mã
ſicut ad punctũ eußeopenaßontes moꝛtis:ſpiritus
in die alterius ſeculi videre incipiunt. Ita mentis
oculis pauꝑtatis.⁊ alias virtutes que in illa patria
magni pcij reputant᷑.młtũ appꝛeciare incipiũt:Si⸗
cutptʒ de multis qui tũc mundũ ↄtemnunt.⁊ ad ha
bitum ⁊ ſtatum ſe ↄuertunt pauꝑtatis.vt ꝑtem ha⸗
beant cũ xpᷣo.qui gloꝛiatur in panꝑtate:Ecci.x.qui
diuit ias nihil eſſe dixit in comꝑatõe illius:qꝛ cũ di⸗
ues eſſet ꝓpter nos egenꝰ factꝰ ẽ.j.Coꝑ.viij.¶ NHlij
vo pfectius Chꝛiſti Panbratem imitant᷑:quia foꝛti-
tudinẽ ⁊ ſanitatem hñtes ⁊ diuitias poſſidẽtes:oĩa
apter chꝛiſtuʒ dimittunt. illi obedientes ãẽmonitõ⸗
niqua dicitur: anento pauptatis ĩ tempoꝛe abũ
dantie:Eccl.xviij.qui ideo ꝑfectius:qꝛ dũ tranſgre
dipoſſunt.ſciunt repꝛobare malum. eligere bonũ:
Eha vij E&r cum maria optimẽ ptem eligere: Lu.x.
Et iniuuentute eligere quod ille elegit:e quo eli/
gere dicitur in p̃s. lxxiij. Elegi abiectus eſſe ĩ wmo
ei ⁊c.vt ibiꝓbentur ⁊ examinẽtur.ſicut aurum in
camino ignis. I omus nanq; ver.i. ſtatus religio-/
nis vel cniuſcũq; ſtatus vel oꝛdinis in quo homines
ſaluant᷑:caminꝰ ignis lpoten Prer duo. ¶ Pꝛi⸗
mo:quia ignis in camino ſe tenet:ſed aneres a ven⸗
to ve camino parati caminum væſerunt. Ita in ꝓpo
ſito.venti temptationũ tulerũt cineres de cammo:
Exo.ix. Qui ergo ſtatuʒ aliquẽvituperat:quia ma⸗
li v illo exeunt.ita ſtultus eſt ſicut qui caminum vi
tuperat:quia cineres ⁊ fumum bene euacuat.(¶ De
cundo:quia ſicut dicitur Ecci.ij. Igne pꝛobatur ar
gentum aurum:homines vo receptabiles in cami-
no humiliationis.i.panptatis. ue v iure fũda
mentum eſt cuiuſcũq; religionis ſtabiliſſimum ⁊ fir
miſſunũ:qꝛa nullo veſtrui poteſt hoſpite.habitato⸗
re.ſeu edificij poſſeſſoꝛe.inuito.¶ Pꝛo quo eſt ſcien⸗
dum.qꝙ pꝛimo magna eſt differentia inter homines
mundi.quoꝝ ſtatus ſuꝑ ceꝛtas fundatur poſſeſſiões
reddituum vel terraꝝ. inter homĩes appꝛobate re-
ligionis.quoꝝ ſtatus ſuꝑ pauꝑtatis fundat᷑ funda⸗
mentum: qꝛ pꝛimũ fundamentũ vſtruiz auferri po
teſt.inuito poſſeſſoꝛe. Gecunduʒ voo veſtrui nõ põt
inuito poſſeſſoꝛe:quia pauptas deſtrui nõ poteſtni⸗
ſi per diuitias.q licet inuito poſſent auferri:nonta⸗
men poſſideri. ¶ Becundo magna eſt inter iſtos cõ
uenientia. pꝛo tanto. ꝙ ſicut ſtructis mundialiũ
diuitijs Boſeg iomibo ſuꝑ quib fundant᷑ eoꝑꝝ intan
tũ ꝑditur ſtatus ꝙ non reputantur inter mundi ho⸗

* lij.
mines.qui homines magni ſtatus reputari ſolebãt
Dic in religione que ſuꝑ voluntarie pauptatis fun⸗
datur:ſolum væſtructo pauꝑtatis fundamento. ſta⸗
tus illoꝝ intantũ veſtruitur. ꝙ illi qui ſolebant ve
ri religioſi eẽ ⁊ reputari. nec homĩes vere religionis
ſunt nec reputantur. ¶. Mon ſunt inquam:quia
habitoꝛum vel volitoꝛum cupiditate paupertatem
facto vel voluntate veſtruxerunt.necreputantur:qe
ſtulta exterioꝛi oſtenſione omnem religionis ⁊ vere
aupertatis veſtruxerüt apparentiam. 7 vanitatis
e fatentur eſſe pꝛofeſſoꝛes. ¶ Puius aũt dicti veri⸗
tas.nõ hic in ſcripto tm̃:ſed in omni exterioꝛi illoꝛuʒ
queratur indumento ⁊ vita ⁊ conuerſatõne.Qui.n.
vident illos in quoꝝ exterioꝛi habitu potius vilitas
obſeruari veberet.vt vilitatis obſeruatio eſſet vere
paupertatis oſtenſio.indumento:qᷓtum ad pãnipᷣ⸗
cioſitatem.indui pontificali vel regali.qtum ad co⸗
loꝛis vel ſciſſure curioſitatem meretricali vel hyſtri
onali.ꝙ opus eſt ꝙ ſcripturas reſpiciant ad h̊ ꝙ eos
nec vere pauperes.nec vere religioſos eſſe indicent:

Mam expꝛeſſius tales oſtenſio vana ꝙᷓ Petrum loqᷓ

la manifeſtos facit.ꝙ ram vani ſunt interius qᷓ; va/
nos ſe exterius oſtendunt: Aliter ſignum ⁊ ſignatuʒ
nõ eſſent vere coꝛrelatiua. Mota. H. v.lij. ¶ Ouo
modo vo ⁊v eis tanqꝙ; v vere viris eccleſiaſticis vłre

ligioſis.quis homo terrenus noticiam haberet: cuʒ

nec ipſe pꝛius illoꝛum fundatoꝛ inſtitutoꝛ ſi in tris
eſſet.tanqꝙᷓ de ſuis ſequacibo v cis noticiam haberet
¶ Munquid ſi petrus in terris nunc exiſtens.vel ali
qui pꝛime eccleſie paſtoꝛes noticiaʒ haberent his
qui nunc ſe fatentur illoꝛuʒ eſſe ſucceſſoꝛes:ſic ¶ om
nibus religioſoũ fundatoꝛib. Si em̃ in tali vita.ha
bitu.⁊ ceteris que in vſu ſunt:nunc coꝛam eis in ter⸗
ris ducerentur:⁊ quereretur ab eis:cuius eſt imago
hec⁊ ſuperſcriptio:quilibet pꝛo parte ſua reſponde⸗

ret.non mea:quia ego fui pauꝑ in re.⁊ exterioꝛioſtẽ/

ſione: Iſti vo nec ſunt in vno nec in alid. Et veriſi⸗
militer timendum eſt.ꝙ idem dicẽt in moꝛte.¶¶ Re
ctoꝛi ergo eccleſie miniſtranti vel cõmendãti patro/
num eccleſie ſue:vel religioſo nomine tm̃ roganti et
oꝛanti.ad fundatoꝛem oꝛdinis ſui congrue reſpõde/
ri poſſet:ſicut reſpondit quidam cõmendanti patro
num oꝛdinis ſui: Quare inquit tm̃ illum commen⸗
das. Cui ille:quia ſum oꝛdine ſuo.Cui alius:cre⸗
dis ſi eſſet in terra.qꝙ te cognoſceret pꝛo ſuo: Credo
inquit ꝙ ſic.Cui alius:⁊ ego contrarium eſtimo:qꝛ
nec in vita nec in habitu eiaſſimilaris.Si enim ta⸗
lium duoꝛum poneretur vita iuxta vitam et habitꝰ
luxta habitum:vix eſt tamfatuus qui eos iudicaret
eiuſdem eſſe oꝛdinisvel habitus.¶¶ Cum ergo talis
in moꝛte ad poꝛtam venenit celi. ianitoꝛibus que⸗
rentibus:quis ſit ⁊ cuius figure ⁊ habitꝰ eſt vir.iiij.
Reg.j.et dixerit ce talivel tali oꝛdine:quia vnuſqͥſ⸗
q; in oꝛdine ſuo reſurget.ſᷣm apoſtolum.j.ad Con⸗
thios.xv. Quid putas. reſpondebit parronus oꝛ⸗
dims ſui ſi ad hoc ianitoꝛibo vocatus.vt videat ſi il⸗
lum ſuum eſſe agnoſcat. Nonne veraciter reſponde-
re poterit dicens cum Petro. Non noui hominem:
quia ſicut nec in moꝛibus:ita nec in veſtibus ouium
noſtrarum ſigna pꝛetendit. Signa ergo noſtra non
vidimus.iam non eſt pꝛopheta ideſt oꝛdine pꝛo⸗
phetarum:quia pꝛophete vilibus induebantur. ſiẽ

oſtenſum eſt. O. vij. xix. Et ſicut patet.uij. Regum.

j.vbi æ Heliſeo dicitur: erat zona pellicea accin⸗
ctus: Nec v oꝛdine apoſtoloꝝ. Mã v aplis.i.ð S
mone ? Juda legitur: crant vilibus induti: Nec
e oꝛdine pᷣdicantiũ. Nã ve Enoch⁊ Helya.qui con
Ira antichꝛiſtum ⁊ eius miniſiros pꝛedicabunt:ſcri⸗

bitur Apocalvpſis.xj. Pꝛophetabijt diebus mille

iij.

xxiiij.

Eyemp.

iori meoftpofſent feeenitin
ſil aihrinfoctb ſue
ter ptunk ffſonic l iltitamen
Dichntesillumportare annheſcere
iardnicſni gaulßdiemco⸗
düt rhalptetepltät 0tegfiten
perepito erunds. Tob. ii llzi
talter dliog audacter dechnoſt
ſenannnſzentanroitße
r Giarparitnup w alli int
I. mor nlgis iln gneog ingul
laqueis ſenc npegeboͤt in aingn
ſcuiuit wmus ppoſitü w hocrep⸗
ſubditos ſos talito yriſomitten

le untbquoci 4 cic nelcneñ

ſoſtate tephecenti nct dicio gi
Nlitgontiq ſicut ffocta bidictitaͤt
nhecere dcaha guiti dos nos d
Monicletiäregularesnup inacnis⸗
Mintliſtiſtamdenit gcanoniaital
gret N burnerorugoſss uates
Pee⸗ Henizadi ſacethel
hone fiatfüpcicis cötna talts n
orreduntqui dicunt tale pon
mar ei ddmnnt aſſnmnall
Amee itis valono:cnlius fu
lenti: Mller vait in
Onmnipiſtis

d:
kin Bindrdannn dk
AWard bor .
no
abmenhnz n
fl edinſene Tran
fiͤrſe ſragnsn +
ſlauhſinnn dſuſte

Rtam

Fntemonlncenſine ,iiei
buesotlig hatant vt
louzeſeſltsſongſenon
Ntonld Blefiintalighlahe
ufuntnunccdnan eisinter⸗
germ Des niscſtinage
ulibetug arteſtareſponge
ofolpanginrerertenonoſß⸗
ntin no neenn alid Etreniſ⸗
Pgidemdicetinmorre (NRe
iiſmnn pelconengatipon⸗
oſonomine t wgontiet
ꝛutnis iui congrenſpoe,
tquidam cnenantipatro

Di

einquttmi llun commen, Synn,

Toꝛdine ſuo. QCulalius:cre⸗
cognoſcertt hro ino: Creco
nego contrariumeſtimore
ueiaſſimilans. Dienimts
vitaiuxta vtamethobi⸗
tamfatuns goi eos iudtcefet
lbabimns A Kumerpotnl
mentctli umttaubvoe⸗
in⸗ ſeurr hilttel hii
lipeltalioꝛalnengui⸗ hſth
ttfn hoſtlun l Cn⸗
. ſepongenl ennd
tonito oatus ht icett
Honne tnaitr teſonce

f f f

—

Exemp.

Exemp.

Exremp .

Paupertas
ducentis ſexaginta amicti ſaccis. Et v pꝛimo enã/
elü p̃dicatoꝛe ſcribit Math.iij. ꝙ ipᷣe iohãnes ha⸗-
ebat veſtimẽtũ ve pilis cameloꝝ. Et Mar. . Erat
auũt io hannes indutus væ pilis cameloꝝ. Inſtituta
mſuꝑ illoꝝ habent ꝙ vilitas obſeruet in capis. Et
Yaco.ij.ſcribit᷑ Pauper in ſoꝛdido habitu:⁊ Zach.
iij.ſcribit᷑: Et hieſus indutus erat veſtibp ſoꝛdidis:
qui etiã ralẽ nõ cognoſcet.pꝛo ſeruo ſuo:qꝛ nõ ẽ ſer-
uus maioꝛ dñno ſuo.Hic ergo ſeruus eẽ nõ põt: quia
ad modũ regine regio vulget habitu:eſter. xv. Et
mutatus eſt coloꝛ optimus:Creñ.iiij. De quo ergo
oꝛcſine tunc erunt.reuera ve oꝛdine ydoloꝛuʒ Pcloßo
coloꝛib æpictoꝝꝑ auro vanratoꝑ: Cuius rario ẽ:
aꝛſunt veillis. ve quibo ðꝛ hiere.x. Populus meus
mutauit gloꝛiã ſus in ydolũ. Et Ro.j. Adntan erũt
gloꝛiam ſnam quam in vera religione ? habitꝰabie⸗
ctõe habere veberẽt in ſititudinè imaginis.¶ Yu⸗

tauerunt inqꝙ; ad modu mutatiõis ro re.in qua ps qᷓ

plus a centro ſeu axi diſtat: velocius locũ murat: ſi⸗
cut ptʒ. M.xiij.ii ij. Sic illi qͥ plus a veo quiẽ q̃i cen
trum in medio.iuxta illud pſal.xlv.Deus in medio
eius nõ cõmouebit. diſtant ꝑ ſupbiã.leuitatẽ.⁊ va⸗
nitatẽ: ⁊ irreligioſitatẽ.velocius ⁊ citius in habitu
⁊ alijs ſtatũ ſuũ mutant. Paueant ergo illi erube⸗
ſcant tanqꝙa cæo nimis elongati. qui ſtatũ ſuũ parũ
vltra ducentos annos inceptũ plus in exterioꝛiba⸗
bitus a pparentia quo ad pcioſirarẽ coloꝛẽ et rugas
ſeu plicas mutauerunt. ꝙᷓ alij qui plus habentvnde
ſuũ ſtatũ œcoꝛare poſſent.fecerĩt in quingentis an⸗
nis ⁊ vltra:qͥ adhuc in froctis ſuis panno vt frequẽ
ter vtunt᷑ friſonico:vel ſaltẽ tamexili ꝙ quidã men⸗
Dicantes illum poꝛtare erubeſcerent. Cuʒ tñ nimis

eẽt rõni cõſonũq quipᷣdicando curioſitatẽ repᷣhen
Dut.⁊ pauꝑtarẽ pᷣdicãt.⁊ oꝛe ꝓfiterẽt᷑ dicentes: Pau
perẽ vitã gerimus:Tob.iiij.illã in habitu oñderẽt
ꝛ aliter alios audacter ve curioſitate quaʒ oñdunt
requenter rephendere nõ pñt:ſ̊ ecõuerſo rephendũ
tur. Sicut patu it nuꝑ ve 9dã qͥ int religioſos come

ens ⁊ vidẽs ꝙ illa que ad ſinguli ꝑtinẽèt vepẽdẽtiã

laqueis ſericis pẽdebãt in cingulo miniſtri q ets

ſeruiuit. wmus pᷣpoſitũ ve hoc rephẽdit ? rogauit.
ꝙ ſubditos ſuos talib vti ñ pmitteret. ¶ Gcdo idẽ
patuit ð quodã qͥ cuidã mẽdicãti eũ de frocti ſui cu
rioſitate rephẽdenti rñdit dicẽs:qñ capa dmici fue⸗
rit ita antiq ſicut frocta bñdicti:tãtũ poterimꝰ vos
repᷣhẽdere capa quãtũ vos nos xe octa. ¶ Ca⸗
nonici etiã regulares nup in actis 7 oꝛdinatõibo ca⸗
pituli ſui ſtatuerũt ꝙ canonici tales capas nõ poꝛ⸗
tarẽt v burnero rugoſas quates poꝛtãt “ pᷣdica-
toꝛes. ¶ Mup etiã qdã ſacre eheoolo ie pe zĩam⸗
bone fratrũ pdicãs cõtra tales inuehens. rñſionẽ il
loꝝ reduxit qui dicunt.ꝙ talẽ poꝛtant pannũ qualẽ
amici eoꝝ eis vederunt.a ſſerens illã excuſatõʒ eiuſ⸗
m eẽ ↄditõis ⁊ valoꝛis:cuius fuit excuſatio ade di
centis: Abulier vedit mihi comedi. Et bꝛeuiter in
omnib iſtis ptʒ.ꝙ ſal ꝑ quẽ ceteri eẽnt cõdiendi.in⸗
tantũ infatuat᷑ qoꝑtet ꝙ; ꝑ alios ↄdiat᷑: qꝛ foꝛſitan
pauꝑes ſt ⁊ ſtulti:Diere.v. Mota.R.v.xxxix. ¶ Mec
dicte vanitates iam peditare ↄtẽtant᷑̊ qð peius ẽ.
dicunt cũ iudeis:ad equos fugiemus: Eſa.xxx. Q
iõ peius eẽ videt᷑:qꝛ ex equoꝝ ⁊feſto expẽſis: Mꝛi/⸗
mo ſequit maioꝛ in tpalibo ſtatus illoꝝꝛ æpaupatõ
pſonaꝝ diminutio:⁊ wmoꝝ veſtructio.¶ Scdo:
ꝓſonꝗꝝ minoꝛ honoꝛatio. ¶ Tercio oꝛdinis muta⸗
tio. ¶Quarto bonoꝝ viroꝝꝑ lamẽtatio APꝛimuz
oñdit᷑ rõne.exꝑimẽto.exẽplo.⁊ auctoꝛitate.¶Etũ
ad pꝛimi.rõ cuiuſcunq; dictat. ꝙ qñ accipit᷑ panis
filioꝝ ⁊ dat᷑ equis vanoꝝ.⁊ æ ſuſtentatiõe pauperuʒ
fiũt feſta lautiſſima inceptoꝝ. opꝑtet ꝙ fili paupio⸗
rẽ tam in victu ꝙᷓ in veſtim ducãtvita. Sʒ ſic in o

. 2„5
ſito. Naz ꝓpter atributõʒ equitãtiũ ad capitula ge
neralia ꝓuincialia exactões taxatões.tot fiunt
coitates intãtũ talliant? ꝓpter feſta incipiẽtiũ ꝑſo
nax libꝛi inpignoꝛaãt᷑ vł vẽdunt᷑ ꝙ; cõitates edificia
nec in ſtatu cuſtodire. nec coopire. nec ꝑſonaꝝ nũe⸗
rum ſolito bene poterunt exhibere.vnde wmoꝝ ĩmi
net ruina. libꝛoꝝ iĩpignoꝛatio vłalienatio.vł libꝛa
riarũ œpauꝑatio. fructuũ exilis refectio ⁊ wmoꝝ
obligatio. Quia ſu ꝑbia tua.⸗ arrogatia tua.⁊ indi⸗
gnatio tug pluſꝙᷓ foꝛtitudo tua:Eſa.xvj. Nota. R.
v.lvij. ¶ Expimento idẽ ſatis oñdit i ꝑtib puincie

regni cecilie.vbi cõiter equitare ſolent:in qua facti

ſunt numero bꝛeui pauciſſuni ⁊ incole eius:ſicut ptʒ

