abſtinẽtiã humilitatẽ ⁊ ceteras virtutes q̃ſi rẽ ↄtra
naturã abhoerere. Sic v ſolito ad qcunq; ꝑctã: ſiẽ
onſum eſt in.c.x ↄſuetudine.Et.A.iij.xv. e nan
q; nõ pnt dũ iuuenes ſunt ꝗpter nature caliditatem
ita nec in ſenectute ꝓpter ↄſuetudinẽ ↄtraniã: e q
libet q̊ tali verificat᷑ illud boc. . veci, illi tem/
pus vt pnĩam ageret: ⁊ nõ vult penitere a foꝛnicati⸗
one ſua. Cuius cãm reddit btũs Gꝛe. dicẽs: Vſita
ta culpa ita obligat mentẽ:ꝙ nequaqᷓ ſurgere poſ⸗
ſit ad rectitudinẽ. Vide v hacmateria. A. iij.ruiij.
cũ ſequetibo.2. C. viij.x. cũ ſequẽtib.¶ Mtũ vo ad
ſecundã ꝑtẽ hmius articuli/ ꝙ nõ tantũ merent᷑ ð cõ
uerſione ſua tarda laudem poſito:ꝙ tuncanertant᷑.
Ptʒ pꝛimo:ex wctrina ſancte Lucie virginis.q̃ ma⸗

trẽ volenteʒ ſua bona ei in moꝛte verelinquere: vt

tũc illa veo diſtnibueret:ſicut in ſua ↄtinet legenda
wcuit dicens:qꝙ nõ ſatis veo carus fuerit: q hoc xxo
dat qð ſecũ ferre nõ põt.¶ Ocdo:idem ex wctrina
oſtendit᷑ ambꝛoſij.j.li.xe offi. Quid inqͥt põt habe⸗
re laudis /ſi coꝛpus voluptatib effectũ ⁊ iã ſenecta⸗
tis gelu frigiquũ. ad ſera uotionis offica: cepoſito
laʒ vigoꝛe ſenioꝛ ↄuertat. Nõ eſt em coꝛona niſi vbi
Difficilis fuerit lucta:hec ille.¶ Obijciẽti vo ꝙ iſti
gn0 loqᷣtur ambꝛoſiꝰ væbet᷑ coꝛonaſqꝛ ſicut in pꝛi
oꝛi huius articuli parte oñſuʒ eſt/ talium lucta ad H̊
ꝙ bonã agant in ſenectute vitã/ eſt difficilis valde:
Wñndet᷑ ꝙ difficultas in ope virtuoſo ex duob ↄſur⸗
git. ¶ Quãdoq; nãq; ↄſurgit exꝑte oꝑantis: qũq;
ex ꝓꝑte oꝑis oꝑati. Verbigra:Ponant᷑ duo ante mẽ
tis ocuigs quoꝝ vnꝰſꝑ fuit affuetus ad gulã: ocs
carnis vlicias.Alius vo fuit ſemp aſſuetus ad ieiu
nandũ in pane aqua ⁊ poꝛtandu ciliciuʒ:difficiliꝰ
eſt pꝛimo ieiunare ꝑ vnũ diẽ in pane⁊ vino vel foꝛte
abſtinere a potu añ pꝛandiuʒ ꝙᷓ ſit alterni p multos
dies ieiunare in pane aqua:difficiliꝰeſt pꝛĩo vtitu
nica ad carnẽ qᷓ alteri cilicio:nectñ primꝰ plꝰ apud
deũ meret᷑ ieiunãdo vno vie in pane⁊ vino: qꝙ; alius
multis in pane aqua:qꝛ difficultas illa nõ ẽ expte
vel er natura operis qð facit pꝛo amoꝛe xei.ſed ẽ oꝛi
enalieer cauſata ex ſua mala conſuetudine. Mota
eges contra tales. V. vj. vjJ. ¶ Ex parte vo ope⸗
ris operati maioꝛ difficultas ex maioꝛi ↄſurgir ope.
Verbigra: Ponant᷑ ante mentis oculos dno homi
nes eiuſdẽ ↄditionis ⁊ diſpoſitionis. Iſti faciendo
equalia virtutis opera: equaliter tentationib re
ſiſtendo/equalẽ hab ẽt dificultatẽ:⁊ equalẽ apud
cæũ merent᷑ coꝛonã.ceceris parib/quoꝝ vnus ſrplu
ra faciat ⁊ maioꝛa et virilius ⁊ feruentius omnibus
peccstis moꝛtalibo/et quantũ humana pmittit fra-
gilitas: omnibo etiam reſiſtit venialibus. Iſte ſicut
Difficilioꝛẽ habet luctã ita maioꝛem meret᷑ gloꝛiam
Jlle vo quẽ beatus væſcribit Am bꝛoſius in aggre
lendo opera meritoꝛia pꝛimam habet difficultatẽ
que eſt ex parte operãtis. In reſiſtendo vo peccato
rum exercitijs:minoꝛẽ habet difficultatẽ qᷓ; iuuenis
ſicut ex oditionibo ibideʒ patet veſcriptis.Ergo nec
ꝓPrer difficultatem in aggrediendo:nec ꝓpter puri
tatem in reſiſtendo/illam meret᷑ coꝛonam:que diffi⸗
cultati coꝛreſpõdet operis opcratijet puritati illiꝰ
q' potuit rranſgredi et non eſt tranſgreſſus: et facere
malũ et nõ fecit. De qua ſic in pꝛedicta auctoꝛitate
am bꝛoſij otinet᷑. Mon eſt enim coꝛona niſi difficilis

.
vij.
fuerit lucta.ſ.ex pꝑte opis operati/ que penitentiz in
ſalurẽ ſtabilem operatur.ij. Coꝝ. vij. ¶ Quã q nõ
hñt ſ̊ in ſenectute illam expectant:totam vitã ſuaʒ
pꝛecedente habent:vel ve iure habere veberent. pe⸗
nalem afflittuam plenaʒ timoꝛe ꝓpter multa.
Primo: ꝓpter ↄſcieremoꝛſuʒ:q eſt penaꝑ maxima
ſicut oñſuʒ eſt in.cðᷣ ↄſcia:Sapᷣ.xvij. Peſſima redar
guẽte ↄſcia:ſꝑ enim pꝛeſumit ſeua conturbata ↄſcia
Secundo ꝗprer ſtatus ſui continuã vetenioꝛatio
nẽ/ſq a wo mailoꝛẽ elongatõeʒ maioꝛẽ inferno ap⸗
ꝓrĩatiõʒ/ ⁊ foꝛtioꝛeʒ ligationẽ.A.iij.xiiij.¶ Tercio
qpt ſubite moꝛtis poccupationẽ: ſp.n. timere vbe⸗
ret:ne ei diceret qð dictuʒ fuit illi Luce.xij. Stulte
hacnocte reppetet a te animam tuam. ¶ Quarto
Rrer omniũ momentoꝝꝑ tempoꝛis abuſionem. e qͥ
us diſtrictum dabit computũ:quia ᷣm ſententiã
HBernardi.quivnũ capillum capitis nõ dimittit nõ
numeratum/vnũ momentũ temporis nõ dimittet
non cõputatũ. Et iuſte quidẽ qꝛ exquo tantã no
bis gerit ſollicitudinem ꝙ ve minimo etiam ca pillo
capitis noſtri ſollicitat᷑:iuſtum eſt et om̃i ratõni cõ⸗
ſonũ/ꝙ tadiligenter eiſeruiamus:q; ꝑ minimũ mo⸗
mentũ ab eius ſeruitio nõ vacemus. Sicut qᷓ q mul
ta bona ſibi tradita male expẽdit eis abutẽdo:ſem⸗
per grittakger cõputo cogitat: Ita ille ve qͥ dicit
Job.xxiiij.Bedit ei œus locum pnĩe et ipſe abuti
co in ſuperbia.¶¶ Quinto ꝗpter diuini furoꝛis ⁊ pe-
narũ infernaliũ accumulationem: Ro.ij. Scom du
riciã tuã ⁊ coꝛ impenitẽs theʒauriʒas tibiirã in die
ire reuelatiõis iuſti iudicij:Ged heu in omnibo iſtis
nõ penituit pplus: Ecci.. xviij. Et hoc eſt mirabi
le: qꝛ habens ſpine puncturã illam pꝛimo die extra
here nititur:ſi t homo cuius pedem ſpina intrat vi
uus ſit/ſic e muſca eius intrante oculũ ſi vo moꝛtu
ns ſit:nihil hoꝝ vel ſentit vel extrabit: Er quib pa
lam oſtendit᷑ ꝙ ſentire et extrahere:nõ ſentire et nõ
extrahere/ſunt certiſſima ſigna vite et moꝛtis. Sic
in ꝓpoſito.¶ Gicut inſuꝑ ſi leſi coꝛpoꝛaliter wloꝛẽ
ſentirent/et remediũ quererent ⁊ a cauſis infirmita
is ceſſarent/ vtpote:ſi infirmitas er ſuꝑflnitateac⸗

cidenit abſtinerent remediũ inuenire peſſent. Iteꝝ

ſi damnũ qð paterent᷑ ex h̊ eis accid eret ꝙ ð dñm ſu⸗
um iniuſte ſurgerẽt:⁊ dñs illenõ tm pñ̃tibo flagellis
illos affligeret:verũetiã multis maioꝛibojillos affli
gere cogitaret: cũ flagella dñi ſentirent: ſe ſupera-⸗
tos viderent/magnã curialitatem reputarent: ſi m
minus nihil alind ab eis peteret qᷓ ꝙ peniteret illos
ditionis facte/ et ꝙ ꝓ pnĩa illa omnia dimitteret:
ed talem curialitatem inueniẽt in vo: qͥ ait Hiere.
rviij. Si penitentiaʒ egerit gens illa a malo ſuo/ qõ
ocutus ſum aduerſum eam: Agam et ego peniten⸗
tiam ſuꝑ malo qð cogitaui vt facerem ei.
Geg heu nõnulliiſtam pniam nimis differunt:
ſemper dicentes/⁊ in ↄfeſſione pꝛomittentes/ ꝙ peni
tẽtiã facerevolunt:ſ turpitera dyabolo vcipiutur
qͥ cogitat ve hoc quod dicunt:volo:facere vnũ nolo
7 affirmatiua facere negatiuaʒ: Gicut econuerſo
cogitat ᷑ negatiua facere affirmatiuã: dixit: Meq̃⸗
qꝙᷓ moꝛiemini:Geñ iij. In qua pmiſſione⁊ falſa pꝛo
phetia/multos habet diſcipulos: quibus dictuz
eſt ſupꝛa.eo.c.xlvij q̃ꝝ actũ pᷣdixit Hieremias: Tre
no.ij. Pophete inqͥt tui viderũt tibifalſa ⁊ ſtulta.
nec aꝑiebãt iniqtatẽ tuã vt te ad pnĩam ꝓuocarent
viderũt autes tibi aſſumptrones falſas.⁊ eiectiões.
Vigderunt inquit tibi aſſumptiões falſas. Pꝛi
mo: multa tibi ꝓmittentes:vt ad eoꝝ ſocietatẽveni
res .¶ Gcdo:te venientẽ blandienteo: vt apud eos
adhuc remanẽs ꝙ ercio minas apponẽtes:ne ab
eis recedẽs. ꝙ/ Jn pꝛĩo facto om̃s pᷣdicti ceceptoꝛes

ſic ſe hũt ad illõs qs vecipiũt.ſiẽ cete:in li.de natux᷑

Arꝰ. xvj.
liiij.

lv.

Arꝰ.xvij

Exemp.

i

tonnegb lis ſe
nſ ſalaiuſticingloſant⸗
e au dcet
cntes

r gris laquei fa
eprinent annis lal
ooinorecedere volentes Cen
tra ooinorecegerer
Nuntdicites Hiteſtitmasaupart
iterunsſiſenunis Bienen
ſis miſertepntabens Di lech⸗
ojvigerenopoteris:talis nanc
ſenis vlnereopotel
tetalip tineeeſetene kgoh⸗
ſtiuoo: hio inclges nangebis
tos achuc dimittoo:e infneon⸗
hus penltehis. Et ſielſtotniy⸗
blondiendo/minogo ſicut ſenbir
tmoꝛe wapitomici ſuum:dom
lofalſam oponitcharti gqua mul
lithereltatẽ celeſta dum giſtas t
tplunmos i gecetes int cna de
tenin qpentterenolütir ſenectute⸗
gellamm velatpsinillanoinueni
Abſſüinfemi Doceßineceſtanide
cdit dſapnlig orönem. C nin
Ppiam ilam deq Ecai . Dugf
Etqniceſatsiuſte geſta dor
ſenenignunc blepenaf
ſone lcet in giclollo ſt male
nel wbilioze gtem iſenecuti
uunultoplus woacrar oblai
niihloatoblätomaleir
lepecus malecliek halace
loſns bzingre ſx ,
ens mge. Megeſuo maſchlü 7
ng inolat Nblledio &
nlosfalminarerſaln adi
nole gre: ſalry
rpeccatoꝛcentn

v

ois.
tn, Peror .
ee Penitentia Vvij.
WN üſ
. Nnfnenmnn rerum dicit᷑ ſe habere ad piſces maris. Ybrnanq; dꝛ in caſu pꝛedicto venire tardaret: quis illum ſtultiſ⸗
enaz tin dele dbern ; citur: ꝙ v oꝛe ſuo ſuauẽ emittendo odoꝛẽ: piſces ap⸗ ſimum nõ diceret. Dic eſt in zrer aulstllum ull⸗

n emnorſtz e te nlne

Nat, n i rene
dtione Ai, nn,
14. do

bloayn Pnieet yſ⸗
to pter nininnidnn
lninm Folſ geinn
tbeannzrhitiinni
D Apeninomnibiſti
Uyti. Cethoceltmirabi
mrilum inddieemn .
Mnspedenſpinaintrgtri
ntranteoculih idonortn
tyelertrahit Erquip
tmaberenoſennfe tſi
ſicno nteer nortis gi⸗
Mileſimporalitr os
erent?zocauſis iſimmnta
mmitas orſoflntatec⸗
Iinuentfepeſſent Iter
bcaderer dfin ſu⸗
enotm ptitoflauellis
ltis maloꝛito llos ffli
ſiſentirent ſelupera⸗
itatemreputarentſion
teretih ypeniteretilos
hilig omnia Minittert:
mitin o al hin⸗
t enolloo moloſnanc
n Agamertopanic⸗
lytfnranc.

gninmnins fnt: ,,

vonnennnazſ ven
nnftlinchünf 1
,poloftaan tmi n
n Ol unnn
mtniniie i⸗
mifioner te⸗
rlile nci
int hirenins⸗
itthifllun n
lonion nencn
tofhlisfticiac⸗

sEP
norotafhlid i
ienzſinnin

lvii.

Ar. xviij
lix.

pꝛopinquaꝛe facit qs veuoꝛat.Siciſti ſnauẽ emittũt
odoꝛẽ ⁊ melodiã:dum ſiẽ dr YJob xxj. tenent tympa⸗
numſ⁊ citharã/⁊ gandent ad ſonitũ oꝛgani:et ducũt
in bonis dies ſuos:qᷓ alijs oñdendo ꝓmittẽdo mul⸗
tos ad ſe trahũt:qͥs turpiter rcibin louz vtriſq; cõ⸗
tingit/q ſequit᷑:in pũcto ad inferna ſcendunt.
n ſcpo facto illiaſſilant᷑ iudeo qͥ loquit᷑: Judic.
xiy. dicens. Adane etiã apud me hodieſr duc etũ diẽ
crasqꝙficiſceris.Hic ſane modꝰloquẽdi maxĩe dya⸗
bolo eiuſq; ↄpetit m iniſtris/qᷓ volentes a ſe recedere
nitunt᷑ retinere/ ꝓniam ꝛ penitẽdi tpᷣus /cras.i.tpe fu
turo ꝓmittẽtes /qð vt foꝛtiꝰpſuadeat: letos vmittũt
dies dicentes. DBuc letuʒ diem. Et ſi oſcientia in illo
aliquos remoꝛdeat: vel aliquieos e malis ſuis repᷣ⸗
hendunt:quib inſtigantibo ab eis recedere pungun
tur/laqueũ ad eos retinendũ parãt.⁊ ſpãliter vbi v
reſtitutoõne agit:vel w aliq re iniuſte tenta vel ac⸗
quirenda vel aliq ſtatu/ vel officio:vłfacto lucra⸗
tino/vel dæ ira ⁊ vindicta/vel d᷑ aliq; peccato vlecta
bili.In omibo nanq; iſtis ⁊ his ſiłib/de duplici pui
dent laqueo:ne ab eis recedãt. umo nanq; ↄſci
entias il falſa iuſticia gloſant in his qᷓ ad lucruʒ
Ptinent ve vindictã:dicẽtes.⁊ infoꝛmantes illos in⸗
ſtam hr̃e cãm:⁊ wcentes illos ibi iuſticiam innenire
vbi leus nullã ſcit inuenire. In his vo 3 ad vle⸗
ctationẽ ꝑtinent carnis/laqueũ falſe ꝓmifſionis per
ſuadentes/ꝙ in futuro pnĩam agere poter̃t. ¶ Con⸗
tra vo oĩno recedere volentes. Cercio:minas apo/
nunt dicẽtes.Gi reſtituas pauper eris:nec habebis.
vñ te? tuos ſuſtentabis. Site non vindica neris vi⸗
lis miſer reputa beris. Si vlectatönes tuas dimi⸗
ſeris/ viuere nõ poteris:talis nan oplexionis es:q;
te talibo vti neceſſe ẽ:tene qð habes:nec adhucre-
ſtituas:qꝛ his indiges indigebis:nec electationes
tuas adhuc dimittas:qꝛ in fine oĩa reſtituas/et oĩ
bus penitebis. ¶ Et ſic iſtis trib modis ꝓmittẽdo/
blandiendo/minãdo /ſicut ſcribit Pꝛouer. rj. ſimula
toꝛ? oꝛe vœcipit amicũ ſuum:dum iſtis tribo clauſu
lis falſam ↄponit chartã quꝗ multi ꝑpdiderũt 7 =
dut hereditatẽ celeſtẽ:dum p iſtas tres mali cias fa⸗
cit pluꝛimos ei credẽtes int᷑ ſcãna duo. i. int iuuẽtu⸗
tem: in q penitere nolut/ ſenectuteʒ:in q nõpñnt/vel
qꝛ illam/vel qꝛ tpᷣs in illa nõ inueniũt nie. cadeꝛe in
abijſſũ inferni.Hoc em̃ neceſſario om̃i dyaboli cõ⸗
cludit᷑ diſcipulis/ꝑ rõnem. C. v. xiiij. In q loco agẽt
pniam illam/ qᷓ Ecci. v. Gup furẽ ofuſio pnia.
Et quidẽ ſatis iuſte:qꝛ ſi a vo maledictus ẽ ⁊ cõ
fuſione dignus/q debile pecus offert dño. A foꝛtioꝛi
rõne vrdehe⸗ in piclo illiꝰ ſt maledictõis/qͥ e vita
pꝛia vebilioꝛẽ ꝑtem.i.ſenectutẽ teo offerꝛe intenduͦt
cũ multo plus ⁊o placeat oblatio bone vite huma⸗
ne. diſpliceat oblatio male vite/ ꝙᷓ pecoꝛis:ſ offerẽs
bile pecus maledicit Malacj Aa ledictꝰinqͥt w/⸗
loſus q hʒ in grege ſuo maſculũ 7 feminã/ votum faci
ens imolat cbile dño. Eandeʒ ſniam videt᷑ veꝰatra
tales fulminare:vſa. lxv. Puer inquit centũ annoꝛũ
moꝛiet v1 peccatoꝛ centuʒ annoꝝ maledictꝰ crit. Hãc
ergo timetes ſententiq pnĩiaʒ agam⸗ tẽpeſtiue qꝛ ſiẽ
dꝛ Eccĩ.ij. Si pniaʒ nõ egerimꝰſincidemꝰĩ manꝰdñi
Ey cuiꝰpericuli ↄſideratione oſtendit᷑ quants ſit
ſtulticia tardã expectantiũ penitentiã Bi enim rex
ↄtra quemcũq; veſtrum eſſet iuſte lratusꝓ qua offẽ
ſa ſeu culpa eẽt quis in periculo ſuſpendij/ vel muti⸗
latõnis/vel perpetue incarceratõnis/K mitterer ei
daret ei pacem ſi ad illum tempeſtiue veniret: et de
culpa ſua vemiam peteret:ſi vo nollet ꝙ expectarz in
periculo pꝛoprio/quod ad talem ꝑtinet culpam: ſi h

ſtrum. ¶ Yterũ ſicut ille ſtultus diceret᷑:quiplꝰdili⸗
git inſtrumentu fatuitatis ſuel ꝙᷓ agun auri theſau
rum. Ita illi qui plus diligũt carnẽ ſuam/ pluſq; ca⸗
ptant᷑ tpᷣs opoꝛtunũ⸗ tempeſtiuũ circa ↄmoda tem⸗
poꝛalia qᷓ ſpũalia:pluſqᷓ; feſtinãt auantagia terꝛena
capienda. Quales fere ſunt om̃s:qꝛ ſi aliquis potẽs
clamaſſet. Jmmo ſi æꝰqui potens eſt hoc facẽ vel⸗
let. ſ. ꝙ vellet dare om̃i venienti ad certum tempꝰ vel
locum tempeſtiue ⁊ feſtinanter magnã ſummam ar⸗
gentij vel auri:⁊ ſi nõ venirent ad illud tempus/vfi-
cerent:vir eſtaliquis qui vbilitate/ vel pauꝑtatejvt
quacũq; excuſatõne ſe excuſaret:ĩmo ſi ire non poſſet
citius veheret᷑q; venire tarda tet. Quoꝝ ſtulticiam
Am bꝛoſius in ſermone ve Helya ieiunio redargn
ens vicit. Si aurum tibi offerat᷑. nõ mihi dicis cras
veniã:ſed iaʒ exigis:nemo diffeꝛt/nemo ſe excuſat. re⸗
demptio aĩe offert: nemo feſtinat.¶ Et ; maioꝛis
videtur ſtulticie:nõ ſolum animam pſus negligunt
q; coꝛpus vel coꝛpoꝛalia aluantagia: ſed etiam pluſq;
lumenta:qꝛ equum omt die vult cibare 7 adaq̃re:ꝛ ſi
leſus ſit iuuare:volũtq; ꝙ eqni ſui om̃i die tergãtur
mũdent᷑:⁊ cibationẽ ⁊ iuuamẽ⸗ mundatõem aime
ſpũalem differꝛe volüt.: vſq; ad ſenectutẽ. Vñ patet:
aſin⸗fameſcẽs hʒ paſcentem:et in puteum cadens
habet ertrahentẽ:⁊ aĩa non. Yteruʒ ſicut ſtultus
reputaret᷑ qui duos habens equos ad onera poꝛtan
da oꝛdinatos:ſi onus graue qd ab ambobo: vix poꝛ⸗
tari poſſet ſufficienter/vebilioꝛi imponerer:qꝛ ipe ſoᷣ
onere caderet et onerans a vectura xæficeret optata.
SDic q onꝰpniĩe/iuuẽtute q̃ſi equo foꝛti dimiſſo ſene⸗
ctutiimponit:que eſt equus tam ebilis vix ſe ba⸗
culo ſuſtẽtare ⁊ ambulare põt. Stultus 8 eſt: q expe
ctat vt onus bnie totiꝰvite qo a inuentute? ſenectu
te vix ꝑfecte fuiſſet poꝛtatũ:ſi ſemꝑ pniaʒ egiſſz: ſene
ctuti poꝛtanduʒ imponit:qꝛ quõ poſſit pᷣſumere:vel
qua ↄſcia ꝓmittere:ꝙ tũc om̃la faciet et emendabit:
omnẽ penitentiã poꝛtabit qñ paꝝ facere vel ſuſti⸗
nere põt. qñ poterit parum comedere multum bi⸗
bere:paxꝝ oꝛare ⁊ multũ antiqͥs factia fabulis nar
rare:iuuẽtutis ſue velicta imiſcẽdo cum augmento.
Karo em viſus eſt talis pfecte penitentiaʒ facere:ſiẽ
dictũ eſt. E. iij. xv. ¶ Iterũ ſicut ſtultꝰlatrovel ma⸗
lefactoꝛ reputaret᷑:ſi mnimicos pſequẽtes fugiens añ
oſtiũ eccłe apꝑtũ diu erpectaꝛet: maxie ſi inimici foꝛ
tiſſimi multũ er appꝛopinquarent:quia dum ſic expe
ctaret:⁊ ve introitu nimis moꝛoſe eliberaret:oſtiuʒ
eccleſie poſſet claudi:⁊ multa alia occurꝛere poſſent
impeduments.que ipſuʒ ab ingreſſu arcerẽt. Ita in
ꝓoſito:v nobis / ante qͥs nũc oſtiũ ecclie tã militan
tis q triũphãtis:⁊ oſtiũ vere pnĩe apertũ eſt. Bi er⸗
go din expectauerimus ꝑ oſtium ingꝛedi eccleſie:cuʒ
aduerſarius noſter foꝛtiſſimus circeat querẽs/quẽ
ceuoꝛet/ feſtinet nos in peccatis cape tanqᷓ di latro
nes:qͥs nos nõ diceret fatuos:qꝛ interim vel oſtiũ pe
nitentie claudi poteſt ꝑ moꝛtem impꝛouiſſam: ſicut
illis fatuis virginibus:vel multa alia impedimenta
occurꝛere poſſunt: ve quibus Auguſti. in ſermone.
Nxv. Quem inquitmoꝛbus vꝛget:pena terꝛet.ad ve
ramvix veniet ſatiſfactõnem/maxune cum filij quos
illicite dilexit/ſint pꝛeſentes/vxoꝛ⸗ mundꝰ ad ſe vo⸗
cent:mitos em̃ ſolet ſerotina pnĩa cœi ere. Mota re
hoc.Ah.ix.xxxix.¶ Amplius ſicut ſtultus diceretur
⁊ eſſet / qui in terꝛis vbi duella male ꝑmittuntur/ pu⸗
gilem vebilem ? ſenem/ in bellicis reb inerpertum
pꝛo mnayima conduceret canſa. ſꝛo q̃ tã pugilẽ ↄdu⸗
cens ꝙ;ᷓ etiam ipſe pugil ſuſpendereĩ ſi pugil victus
ſit. Sicut eſt ĩ aliquibus terꝛis quando pugnat pꝛo

ly.

lxj.

lxiij.

lxiii.

enitontia

culpa alicui impoſita:ſicut homicidiũ p qua ſuſpẽ-

deret᷑ſi ſuꝑ opus captus fuerit:⁊ dimitteret pugileʒ
foꝛtem:maxime cũ ↄtra foꝛtiſſimuʒ pugnare debeat.
VAel qui duos haberet pugiles/ vnũ foꝛtẽ: ⁊ aliu⸗
cbilem:vel duos eqͥs:vnũ foꝛtẽj⁊ aliũ vebilẽ:vel du
os aduocatos:vnũ diſcretũ/⁊ aliũ indiſcretũ:in po⸗
teſtate ⁊ oꝛdinatõe ſibi ſubiectos:⁊ vno vteret᷑i.foꝛ/
ti vel diſcreto in cauſis ↄtra ſtatũ ⁊ ſalutẽ ꝓpriã:vel
ipſum ſua foꝛtitudine vel diſcretõne ſicvti ꝑmiteret
alio vteret᷑ vel vti intenderet ꝓ negocijs ⁊ vtilita/
tibo ꝓꝛijs.Sic eſt in ꝓpoſito:qꝛ pugilẽ ſeu equũ ha/
bemus foꝛtem ⁊ aduocatũ diſcretum iuuentuteʒ:in
qua virtutes naturales ſunt robuſtioꝛes/⁊ intellcts
clarioꝛ ⁊ memoꝛia pctõꝝ quibo in cauſis ↄfeſſiõis
⁊ ſalutis aduocare dʒ recentioꝛ:⁊ aliũ debilẽ ⁊ œcipi
entem ſenectutẽ.Si g̊ cãm belli.vel aduocatõnis no
ſtreſſuꝑ ſcom ponimus/pꝛimo værelicto:vel ſi pꝛimo
vtimur ↄtra ſtatum ⁊ ſalutẽ ꝓꝛiam:⁊ ſcðo vti ꝓpo/
mimus ꝓ ſtatu noſtro/⁊ hereditate noſtra ꝑditis re⸗
cuperandis:quis nos non tm̃ ſtultos:ſed frenericos
nõ nominaret:⁊ diceret illud Yere.xx. Sit hõ ille ſiẽ
cinitates quas ſubuertit dñs non penituit eum.
Fina liter illoꝝ ſtulticiaʒ om̃ia exempla oſtendũt
ſequentia.¶ Pꝛimo:qꝛ intendũt venire ad opꝰſalu⸗
tis:ꝓ quo eternã væſiderant recipemercedeʒ qñ eſſet
recedendũ.Cõtra illud pᷣs.ciij. Exibit hõ ad opꝰſu/
uml⁊ ad oꝑationẽ/ſupple a mane vſq; ad veſpaʒ. Ju⸗
dicate vos ſi operariũ ſic venientẽ ad opus vrjm re⸗
putaretis dignũ mercede.¶ Gecũdo:qꝛ expectãt ſe⸗
rere vſq; terꝛa ſuꝑ quã ſerere vbent ſit plena ſpinis
⁊ herbis nociuis:ↄtra pꝛeceptũ cei: Jere.iiij. Moli⸗
te inquit ſerere inter ſpinasvidete vos ſi talis agri-
cola vberes repoꝛtarʒ meſſes.¶ Tercio:q; expectãt
metere in autũno moꝛtis: q nõ ſeminauerũt tꝑe iu/
uentutis/qð eſt tempus ſeminatõnis bonoꝛum:cuʒ
apoſtolus dicat Gał.vj. Que eniʒ ſeminat homo/H̊
et metet: Videte vos ſi ſit naturale vel cõſuetum ꝙ
nõ ſeminans ternã metat:vel ꝙ ſeminans de vno ſe⸗
mine metat ⁊ alio:quare ergo h̊ affectatis in ſemini
bus operum veſtroꝛuũ/⁊ in ſeminatõne ſpirituali ani
marum: vt in animabo veſtris ꝓꝑ totam iuuentutem
veſtram ſeminetis vicia ⁊ coꝛruptõnem:⁊ in ſenectu-
te et moꝛte cupiatis metere benedictõnem:⁊ ꝙ in to
ta vita veſtra pauca bona opera ⁊ parce ſeminetis.⁊
tunc abundanter metere ⁊ mercedes infinitas colli
gere intendatis cuʒ apoſtolus dicat.ij. Coꝛinth.ix.
Qui parce ſeminat parce et metet. Et qui ſeminat
in benedictionibo ꝛc. Gal.vj.Qui ſeminat in carne
ſua: væ carne metet coꝛruptõnem.Et qui ſeminat in
ſpiritu ſpiritu:metet vitam eternam. ¶ Quarto:
quia cuʒ experientiſſimis luſoꝛibus.ideſt mũdo:car
ne⁊ dyabolo/ad ſcacos foꝛtuneſ⁊ mundiſludunt/di/
centes vel cogitantes:permittemus eos roto iuuen/
tutis tpe lucrari ⁊ nos amittemꝰ:ᷣ in fine tota fami
lia amiſſa qñ ad angulũ fugati fuerimꝰ mactabimꝰ
eos.Cales ſic ſtulti reputarent᷑ apud mom. Ita iſti
in ꝓpoſito apud veũ ¶ Quĩto:qꝛ illi credũt dyabo
lo/ eiuſq; de lõga vita ꝓmiſſioni/cui oẽs credẽtes de/
cepti ſt. Ecc.xxix.Eſt repꝛomiſſio neqͥſſima q̃ pluri
mos ꝑdidit.¶¶ Bexto:qꝛ int inimicos moꝛtales ni-
mis diu moꝛant᷑:qᷣs ſtultũ nõ dicẽt illũ/qͥ int inimi-
cos moꝛtales ve moꝛte ſua ↄfederatos:⁊ tpᷣs expectã
tes qñ ipᷣm occidè poſſent ꝑ diẽ/vel mẽſes velaannum
moꝛeret᷑:vbi pꝛ fugere poſſet. Sic ĩ ꝓpoſito/ iſti per
mltos ãnos:q̃ſi vel ſine q̃ſiſimo ꝑ totã vitã ſuã inter
hoſtes aĩe in caſu pᷣdicto moꝛant᷑:igit᷑ c.Aqᷣbo ideo
admiratiue qrit gha baruch.iij. dicẽs. Quid ẽ iſr
ꝙ in terꝛa inimicoꝝ es.¶ Beptimg:qꝛ tota vita ſua
edificant in terꝛa vbi habitare non intendũt.i.in in
ferno. Aut ergo edificare veberent vbi intendũt ha

intrauerunt:qꝛ

ij.

bitare:ant finaliter hĩtare eos optebit vbi edificãt.

Octauo:q; maximũ munꝰ a rege cæ eis oblatnʒ
rennnunt. In periculo nanq; ſubmerſionis tabulã
pniĩe ſibi oblata /ꝑ quam moꝛtem vitare poſſent reci
pere nolũt.¶ Mono qꝛ feſtuʒ celi intrarepponunt/
et cũ veſtimentis charitatis ſe nõ induũt:ſed credũt
ſperant ꝙ in fine ſe induant qñ ituri ſunt. Sic pꝛe
ſumpſerunt multi cũ habitu exire charitatis:et cuʒ
veſte nuptiali:qͥ tñ exierunt cũ ſacco ſeruilis timoꝛis
q̃a plus timoꝛe ꝙᷓ; amoꝛe penituerũt. qꝗ aulã celi non
eur dr Heſter.iiij. Mon erat phas
induto ſaccũ intrare aulã regis.¶ Ex qͥb patet:q;
magnũ eſt ꝑiculũ tarde penitentiũ:qꝛ ſicut multi ac

cipiũt crucẽ ſpũalem pnie:in quadrageſima/et mul

ti cruce ſignãtur ad terrã ſanctaʒ /et tñ pauci in pꝛĩa
pnia pſenerant:et cũ ſcdᷣa pauci terrã ſanctã ſpauci
terrã intrant viuentiũ: Ita v accipientib pniaʒ in
vltima moꝛtis hoꝛa/pauci terrã intrãt vinentiũ:qꝛ
ce multis illoꝝ timendũ eſt/ plus timoꝛe ꝙᷓ; amo⸗
re peniteant.Et poſito ꝙ peniteant in finel tñ ſic ex

pectantes magna ↄmittũt ſtulticiã et magno ſe ex⸗

ponũt piculo:qꝛ ꝓ omni hoꝛa ⁊ die in qͥ peccãt:vłin
peccato ꝑſeuerant:opoꝛtet ꝙ agãt hic vel alibi peni
tentiã tali mõ/q; ſi h illam agant:qñq; opoꝛtet ꝙ ꝙ
peccato qð vna hoꝛa vel die cõmittit decẽ annis pe
niteant:ſicut patet ꝑ decretũ.O. vj.lxxj. Aliquãdo
ſepteml alqñ plus aliqñ minus/quã quidẽ peniten⸗
tiã qꝛ multi ante finem penitent/hic nõ pficiunt:il⸗
li vo qͥ in fine penitent ꝑficere nõ poſſunt:opoꝛtʒ q;
in alio ſeculo illam pficiant/in quo nõ vecem vel ſe⸗
ptem faciant annos ſicut hic feciſſentj ſed pꝛo omni
die quem hic feciſſent ibi facient annum per aucto⸗
ritat em &zechielis ſupꝛa allegatam.eo.cap.xv.Eyx
qua ſequit᷑ ꝙ ſi hic tantũ peccaſſet ꝙ ſᷣm inra ecclie
in h ſcło oꝑtuit centũ anis penituiſſe ſi tatũ viriſiet:
cæ qᷓ tñ pnĩa centũ annoxꝝlicet in fine ↄtritus ⁊ con
feſſus fuerat/nullũ diẽ hic pegerit.opoꝛtet ꝙ in alio
ſeculo . tot annos illã duriſſimã ſuſtineant pnĩam
q̃t dies ſunt in centũ annis qͥs hic in pnĩa non pꝑege
runt:væ qua ſi vnũ diẽ guſtaſſent/libentiꝰhic centuʒ
anmis ꝙ; ibi vno die pniam agerent:ſicut oñſum ẽ S.
eo.c.xxx.De illis q̊ dici põt illud Hiere.vj. Vevobis
qꝛ veclinauit dies:Si q illi qͥ ibi nũc ſunt pꝛiꝰqᷓ illuc
deſcenderint:penã illã guſtaſſent:ſiẽ drẽ Math.xj.in
cinere ⁊ cilicio penitentiam egiſſent.
Quam ſi facere noluerint anteꝙ; moꝛtem pꝛopin
quã et coꝛde vicinam imaginauerint ſimiles ſt pꝛĩo
latro nibus/qui furtum dimittere nolunt: nec veri⸗
tatem dæ malefactis ſuis oſtendere:nec aliena q̃ ab-
ſconderunt pꝛopalare/vel reſtituere: anteq ſe moꝛti
adiudicatos intellexer̃t h̊ em facẽ nõ vult/ dum ſꝑat
euadẽ.p quoꝝ tñ onſionem/ nec hic qñq; nec in futu⸗
ro ↄfuſibilẽ moꝛẽ euadũt.qͥ ſi in pncipio dimitterẽt
vtrãq; euaderent moꝛtem. Sic in ꝓpoſito.iſtis non
tm̃ ſic:ſed ſtultius atingit per ratõnem/ ſiue argumẽ
tum/qð illis ſiue iſtis fieri poteſt ex dictis ſupꝛa. e.c.
lxj.¶ Scoo:ſũt ſiles viperis ⁊ ſerpẽtibo/qvenenũ nõ

Dimittũt anteꝙ; flagellent᷑:quibo põt dici illõ at.

iij. Genimina viperaꝝ qͥs vos wcuit fugere a ventu
ra ira. Nõne moꝛtis timoꝛ:q̃ dimiſſo ↄſultiꝰpriꝰfaci
te dignos fructꝰ penitentie.¶ Tercio:aſſilant᷑ pau⸗
ꝑib tarde veniẽtiba/poſtqᷓ ełyna eſt data:⁊ tarde œ
nocte ad ciuitates venientibb:quaꝝ poꝛte v die clau
duntur:ſicut accidit in ciuitatibo q ſunt ve guerꝛa:ſi
cut pʒ in ytaliaſad q̃s nimis tardeveniens nõ intrat
nec extra in aliqᷣbo locis ſt vmꝰ in qᷣb hoſpitari pñt
Ater guerꝛas. Sicveniẽtes male hoſpitant᷑a ab ini
micis ſubſãnãt᷑/ dicẽtibo illud yſa.xxviij. Expecta re-
expecta ⁊c. Sic tales male hoſpitãt᷑:⁊ a emonibo ſb⸗
ſãnant᷑. In qͥꝝ ꝑſona dicit ꝓheta:in pᷣs.xxxuij.Tẽ⸗

lxv.

Arꝰ. xix.
lxvj.

lxvij.

e atätes. 16 tl
nabätalid ogttätes 30
1 en Ean lelit inn
teneiſetcherſidein un
lut ej(Deptid:talts ſullt aſi
ocln aitͦiunn
n. guo cogenb dvell
M. arciens Cum querert i rell
coꝛoe/ nitiheigt aſini caudd pan
göciinuenire opoſſet nüclnns
chilbio ſatn nb oir iniſionen
AIWct no nullis loxq muͤhfe pe
ſͦcſelenſoigliter nuelo: 1ſt aiul
ſnſeinco watv) Cor ij ho nin
ſit pus ne fine vellit hfeſenn die
dosdonufine ſie lle mabbalaa qd
neamorteiuſton: Mn. ppii. Bzben
glhülingenirenecvant duomüch
ſepacvos 10lbend rittsinutne
Nttähabuit elbzaſininamettaiͤ
Bepyltuna aſiniſepeliet patrefa
Poꝛtasirtn C Octano:tales vo
comich cantaͤtii gas gaoꝛnyn,
Badvenit ttimeit di ipiſt
Niſiccitati naln qualm din
elnpoſten con gi t vitz differ
enitirenterin niſupnalet
ſt wffancercdo aris iforn
W
ilunnos iclt Eccign
lenterſiieranti neld bitteing
etagemere lnetutis 1ad gn

Teiuendoz nitns hhn⸗
lanc, ynitate ici
. ſeitiunegal achenn⸗
i alankſeille Adi rn

n iglinndiruinn dd

llt hieſtaſen ſel noon
lbi fcient nmum per aucto⸗
unaglegnan ed cippe E
nrüpecaſſet 3 fnlnr acche
änispenttuiſeſltütitufet
Mopſicetinfineonims 0n
hiegegent oporteriſoli
vounſimni ſiſtnenntohinn
mmis s lenonin non gepe
uſtaſſentlibenn⸗hiccentu;
wienriiginit
tillud hiere n.. Verobis
liqibinücſunt ꝛiaillae

nſtaſſentſiedi othejin v

amegiſent.

itanteämottenpopin

haginanennt ſümtles ſtpni⸗
dimitterenolun nerfinß
Soſtencerenecgliangeh⸗
Nlteſttuerr onß un
rhenſac nͦil anu
mninerhlehih e hiiin⸗
1gin inchn,annitit
. Gein pnin lunin
pernrpnin ie ln
uuſknih ſic
rrpitinenin
Stnia i4et

ſicerestentu
ſnenfn yi.

lxviij.

lxx.
Exemp.

lxxij.
Etemp.

Penitentia

ptauerũt me.ſ.prius ſanũ:̊ ſubſãnauerut me ſubſã
natõne/frenduerunt ſuꝑ me ventibo ſuis moꝛientẽ et
tarde penitentẽ. ¶ Quarꝰ:aſſilant᷑ ſtulto qᷓ ĩ nemo⸗
re bis vel ter temptans: vtrum onꝰ leuare poſſit vel
poꝛtare:⁊ inueniens ꝙ nõ poſſet/plura ligna ſupad/
dens ⁊ onꝰaggrauãs/expectabat vſq; onꝰgrauiꝰeſſet
⁊ipſe vebilioꝛ: ꝓmittẽs ꝙ tũcillud poꝛtaret/qͥ prius
onꝰleuiꝰipſe foꝛtioꝛ poꝛtarenõ potuit. Sic xe ülis
dicere poterũt illud pᷣs.xxxvij. Onꝰ graue grauate ſt
ſuꝑ me:putruerũt coꝛrupte ſunt cicatrices mee.
Qumnto:malis aſſilant᷑ ſeruis qꝗ bñ nõ faciũt:niſi
verberent᷑: malis oparijs/qͥ virilr oparij nolũtj/ni⸗
ſi vño quẽ timẽt apꝛopinqnte. Gic tarde penitens
æ q rõne iſtiꝰſifitudinis dr Ecci xxxiij. Geruo mali
uolo toꝛtura ⁊ pedes.¶ Sexto: aliqᷣb aſſilant eqͥs
ter duas ↄditões. Pꝛio: ſic aliqͥ eqᷓ nõ ꝑmittũt
e curari vel ferꝛari anteq; oſtringant᷑: dure tractẽ-
tur vel ꝓſternant᷑. Ita ⁊c Gcdo: qꝛ eq̃les ⁊ eiuſdẽ
ditõis fa ciũt ſeipos d ſuos:q ſiceqͥs ſuos poſtiqᷓ
it in toꝛneamẽtis/⁊ haſtiludijs/⁊ hmoi vanitatibo
⁊ ludis ꝓhibitis afracti:ad q̃qrigã ponũt. Ita cogi
tant v ſeipᷣis: vicʒ in ſenectute poſtqᷓ fueritĩ vani⸗
tatib/a pctĩs/ ⁊ iniqᷣtatibo ↄfracti ꝛ laſſati/intantuʒ
ꝙ veraciter dicẽ poter̃t illð Sapi.v.Laſſati ſumꝰin
via iniqtatis ⁊ pditõis.am bulauimꝰvias difficiles:
viã aũt dñi irauimꝰ:tũc ſe hũiliare volũt: dicẽtes
illud pᷣs. lxxij. VUt iumentũ factꝰſuʒ app te ad poꝛtã⸗
dum curꝛũ tuũ:⁊ q̃drigã dñi. De q̃ zach. vj. In q̃dri-

ga qᷓrta eq varij:qꝛ oꝛe ſuo bñdicebãt:aſſer tes eẽ

vellent curꝛꝰiſria auriga eiꝰ. iiij. Reguʒ. ij. Sʒ coꝛde
ſuo variabãt alið cogitãtes. IJ talis põt dici equꝰ:
æq Apoc.vj.Equꝰpallidꝰpſenectutẽ ⁊ infirmita⸗
tem/⁊ ꝗ ſedebat ſuꝑ eũ nome illi moꝛs/et infernꝰ ſeq̃⸗
bat᷑ eũ. ¶ Beptĩo: tales ſtulto afſilant᷑ mercatoꝛi:dxe
quo cãꝗ exempli d/ꝙ ad nñũdinasveniẽs ⁊ ꝑ mercatũ
circũiens.Cum quereret᷑/qͥd vellet.Rñndit aĩmal:q;

coꝛpꝰ⁊ vitã hẽat aſini: caudã pauonis/ſſeu auream/

q cũ inuenire nõ poſſet/nũdinis finitis: æ nũdinis
nihil hñs.fatuꝰab oim? irꝛiſione dignus reputabat᷑

Bic ve nõnullis illoꝝ/qͥ vitã hr̃e volũt turpeʒ aſini⸗

nã aĩalem/aĩaliter vinẽdo: ⁊ ſiẽaial bꝛutũ cæſid eria
ſua ſeqndo:v qͥ.j. Coꝝ ij. ſqõ aĩalis nõ ꝑcipit ea q̃
ſut ſpũs ⁊c. H finẽ vellẽt hreſctm dicẽtes. Deꝰ vet no⸗
bis bonũ finẽ:ſic ille malꝰbalaã qͥ dirit. Moꝛiat᷑ aĩla
mea moꝛte iuſtoꝝ: Mu.xxiij. Sʒ heu nõnulli illoꝛuʒ:
qꝛ h ſil inuenire neqᷣbant/huiꝰmũdi fimitis nudinis:
ſe vacuos ⁊ oĩ bono carẽres inuener̃t:quoꝝ qᷣlibʒ ſic
vitã habuit vel hʒ aſininam:ita ſic ſenibii Yerexxij.
Bepultura aſini ſepeliet᷑ putrefactꝰ ⁊ ꝓiectus extra
poꝛtas irin ¶ Octauo:tales vocẽ mnur et aſſilant
coꝛnicũ cantãtiũ:cras cras:qꝛ pnĩam ſpꝑ ꝓcraſtinãt.
Sʒ aduertãt ⁊ timeãt:qꝛ dũ ipᷣi ſic cantãat/ coꝛuꝰifer-
ni ſic cãtat:qualm qualm:qꝛ dũ ipſi ꝓmittũt ſe vel/
le impoſteꝝ coꝛrigẽ/ꝛ vitã differt in meliꝰ emendare
ille nitit ⁊ freq̃nter in niſu puglet eos effectu illi po
ſiti æfraudare:eos varijs infoꝛtunijs ſine vera pnĩa
ocaidẽdo/oñdens:qm hec ẽ repꝛomiſſio nequiſſima/
ꝗ plurimos ꝑdidit: Ecci.xxix Fineʒ g̊ male vite dili⸗
genter aſideranti/meliꝰeẽt tempeſtiue cuʒ colum ba
licta gemere iuuẽtutis/⁊ ad archaʒ redireeccleſie.
⁊ ſaluandoꝝ vnitatẽ qᷓ cũ auib coꝛuini genen pnĩaʒ
ſicꝓcraſtinareſq ad ecclie nõ redeũt charitateʒ:ſed
ſpoliant᷑ſiẽ ille.A.xij.xxxvj. Mono: ſiles ſunt egy
ptijs/qͥ aquis irꝛuẽtibo/qn euadere nõ potuerũt/di-
rerũt:fugiamꝰ Ero xiiij. Dʒ ſiẽ nec illi:ita nec iſti fu⸗
gere potert:qꝛ yſa.xxx.dicit dñs. Velocioꝛes erunt qͥ
vos pſequent᷑.¶ SBecimo:ſiles ſũt Cayn. Nã ſicil⸗
leſᷣm Aug.ſpicas coꝛroſas ⁊ ↄculcatas/⁊ rerũ ſuarũ
ptem veo obtulit peioꝛẽ. Ita iſti æquibo diẽ Berñ.
Quid favitis iuuenesq floꝛem iuuẽtutis vr̃e offert

P „piſj.
dyabolo/⁊ feces ſenectutis vre ceo:ſecunius eſſ, cum
bel pꝛimits xeo offerꝛe iunẽtuns dicẽtes Mane
aſtabo tibi: ſin matutinis dñe meditaboꝛ in te:ĩ ps.
lxij. Exemplo rpᷣijqͥᷣ in luuẽtute maxima foꝛtitudi⸗
ne baptiʒa bat: ⁊ pniam egit ieiunãdo ⁊c. Sic pniaʒ
agite et baptiet vnuſquiſq; vrjm:Act.ij.
Illoꝝ vo q nec in iuuẽtute/necin ſenectute vera⸗
citer: fraudulẽter penitent. Pꝛimo oſtendit ſititu⸗
do. Ocdᷣo:quõ vi offendũt. Lercio:q; damnũ Puz
plus faciũt. tum ad pꝛimũ ſilitudo illoꝝ pᷣmo in
reb inuenit᷑ in ſenſibilibo: quia dum penirentiaʒ oꝛe
fingũt ⁊ oſtenduũt/que in coꝛdenõ radicat᷑: ſiles ſunt
ſepulchꝛis exterius vealbatis/⁊ interius plenis om̃i
immũqdicia.Et dum in ſigno ↄtritõnis /et ↄfeſſionis
veram oſtendũt penitentiã:ſed in ſigno reſtiturõnis
ſatiffactionis veficiũt:auro aſſilant᷑ alchimie q in
aliqͥ bo liq̃factõnibo pbatoito natura auri ⁊ boni⸗
tatẽ oñdunt:tñ qꝛ falſu
ſititudo illoꝝ in aĩalibo inuenit᷑ rꝛõnalibus: ſic patʒ
pꝛio ꝑ dicta. .x.iiij. Gcpo:idem pʒ iteꝝ ꝑ ↄdiriones
lupi vel vulpis qͥ nõ wolẽt moꝛiẽtes:qꝛ aialia euoꝛa
uerũt:h qꝛ ampliꝰviuere nõ pñt/vt plures euoꝛent
qð factũ ſeq̃ns ondit/qn ↄualeſcentes peioꝛes cſpri
us fu erãt efficiunt᷑. Dic in poſito. ſiẽ pʒ p illũ/væqͥ
pabes.T. v.xx. Eñ ſic lupꝰ vel vnlpes/ p talẽ humi
liatõnis vel woloꝛis exterioꝛis oñſionẽ manꝰnõ eua⸗
derent paſtoꝛis ipſos inueniens: etiam ſi inter oues
quaſimites et humilies moꝛtis timoꝛe ſe ponerent.

Ita nec iſti: quibꝰ in pſal.lxxxij. Imple facies eo⸗ .

rum ignomuna er querent nomen fuum wmine.
Kercio: ſimilitudo illorum in natura inuenit᷑ mu
rium:quia ſicut mus quitm̃ catti timoꝛeſfoꝛamẽ exi

re ⁊ bladis nocere timet.pꝛius modicum extra foꝛa⸗

men ſe ponit:ſed inſidiatoꝛis timoꝛe ſeretrabit: ſic⸗

q; bis facit velter:⁊ pꝛo tanto audacius ⁊ ad diſtan⸗
tius ſe exponit:pꝛo quanto in pꝛimovel ſecundo exi⸗
tu non capit᷑. un facto cattũ qui ꝓe latitat lon
gius abeſſe fantaſiarur ſicq; fit ex illa audacia tm̃
exit ꝙ moꝛtẽ acquirit. Sic illi qͥ tm̃ ſe rimoꝛe moꝛtis
a catto abſconder̃t inferni:in foꝛamia vulneruʒz xpi.
qñ infirmabant᷑:vel qͥ timoꝛe vel verũcũdia munda
na in quadrageſima peccata vident᷑ eponere:vel 47
buſcũq; tempoꝛibi exire.⁊ luxuriari furari: bmòi

maleficia facere timent:paulatiue poſt infirmitatẽ:

paſca:vel illos ył illas cũ quibus peccare ſolebant
aſpiciunt:mutuiſe occurſibus/ aſpectibus:⁊ loque⸗

lis vlectantur: ſe aſſuefaciunt: h tña facto ſe retra-
hunt.adhuc ſanecum moꝛte ⁊ paſca longius abeſſe
imaginantur:qñ etiam illi qui tm̃ verecundia. vel ti

moꝛe ceſſabant peccare mundano. qñ quem timent.

abeſſe eſtimãt:ſcelera ſua per etrant/ apte ꝓcedẽtes
vſq; a carto inferni œuoꝛent᷑:q ſemp latẽter circũit⸗
querẽs quẽ venoꝛet.j. Pe.v. Nec vnqꝙᷓ a malefacien⸗
tib longiꝰabeſt: H eis ſo aſſociat᷑ Cui reſiſtite foꝛtes
in fide:⁊ in via quã incepiſt::⁊ infra foꝛamĩa vulner
xpᷣi.Et ſiẽ vos enonet enlus Eph. vj. Induite vos
annaturãſci:vt poſſit ſtare aduerſus inſidias dya⸗
boli. ¶ Sʒ heu pauci ſic ſe armãt:vel diu pꝰ infirmi

m ẽ veficit liqfactõne. Scoõo

Arꝰ xx.
lxxiij.

Exemx.

lxxiiij.

tatẽ vel paſca in bona vita ſtãt:in qͥ ſe oñdũt mẽda⸗

ces male ad cõionẽ acceſſiſſe: vel inſtabiles:vnum
iſtoꝝ illos neceſſe ẽ acedere.¶ Ter ſilitudo illoꝛuʒ

in natura inuenit hoĩm. ¶ Et pꝛiĩo:ĩ ↄditiõe obſeſſõ

rum:æ quibo hr. Y.x.v.¶ Gcvo in pmiſſione ⁊ adi⸗
tione cuiuſda trufatoꝛis:væ quo fertur:ꝙ in mani in
periculo exiſtens ſubmerſionis:vo pꝛomiſit oblati⸗
onem cerei ad magnitudinẽ mali nauis:⁊ alio dicen
ni:ꝙ omnia bonaſua ad hoc non ſufficerent. Rñdit:
ſi haberem pedem in terꝛa ſicca:nõ hr̃er ꝓme cancæ
laʒ ꝓ lecto ſuo. Ita iſti in ꝓiculis.⁊in vincłis:⁊ ĩ car
ceriby.⁊ infirmitatito:a ↄfeſſionibus:multa mo pꝛo

Exem

Exemp.

lxxvj.

hyxvij.

Exemp.

Penitentia

mittut ⁊ vouent:æ quibi cum liberati fuenint/mini/
mum nõ ſoluũt.Contra vei pceptũ ꝑ ꝓphetã dicen⸗
tem. Vouete ⁊ reddite dño vo vro. Et h tempeſti⸗
ue:qꝛ Exo.xiij.pᷣcepit us dicens. Gctĩficate mihi
om̃e pꝛimogenitũ:⁊ nõ vltimo genitũ. Illipᷣceptum
hH implent moꝛalx: qͥ opꝑa væo ſanctificat iuuentutis.
Tercio:in ↄditõne ⁊ ꝓmiſſione alterius vecepto⸗
ris: qͥ fert᷑:ꝙ in ꝑiculo ſubmerſionis exñs/in ꝑegri-
natõne quadã/verſus ſctm̃ Michaelẽ ſancto micha
eli pꝛimo vaccã ſus ꝓmiſit ſe daturũ: piculo vo cre⸗
ſcente adiũxit vitulũ:periculum vo euadẽs:dixit.
