tentant᷑.Et ſic eſt v illis ſicut quõdã dicit᷑ fuiſſe de
iudeis in Irſin.qͥ videntes/ſe nõ poſſe obſidionẽ ro⸗
manoꝝ euadere.aurũ ſuũ comederũt.qð cũ romãis
innotuit ꝑ vnũ occiſũ in quo aurũ inuener̃t: q̃ſi oẽs
occiderũt:et in interioꝛa illoꝝ ſcrutabãt᷑: ꝓptauruʒ
ſuſpicabant᷑ eos in ventre hre. Sicut in ꝓpoſito.
icut ergo foſſato impleto ſpinis vel fra caſtro ob⸗
ſeſſo / ꝑiculũ imminet:qꝛ facilit᷑ capit᷑. Ita coꝛde im⸗
pleto diuitijs.viuitie ſi affluãt.nolite coꝛ apponẽ
in Ps.lxj. VHenenũ em̃ nõ totalit᷑ occidit/niſi coꝛ tan
gat. Biuitie ſũt venenũ:ſicut patet in vita ſãcti Sil/
ueſtri:Vbi diuitijs eccie datis:dicit᷑ vox audita fuiſ
ſe:hodie venenũ in ecciaʒ effuſũ ẽ.ergo nolite eis coꝛ
apponere ¶ Quna vo ↄtra bona extenioꝛa voꝛdiatr᷑:
ea mimis amãdo/⁊a incarcerãdo ſic pʒ.S.E. xxviij. Jõ
in eis ⁊ ꝓeis puniet᷑.ſicut pʒ.A.xij.xiij.Et ſic ꝑ ea P q̃
peccauit qͥs toꝛquet᷑. Sapie.xj.⁊ mẽſure ⁊ælicti coꝛre
ſpondebit plagarum modus.
Ex iſto articulo immed ate pꝛecedenti:ſequit᷑ar-

ticulus.xj. Pꝛedictas em̃ plagas ſequit᷑ wloꝛ.hpic aũt

auaroꝛũ woloꝛ vel eſt ante moꝛtẽ:vel in moꝛte:vel pꝰ
moꝛtẽ. ¶ Ante moꝛtẽ cæus ſinit eos frequent toꝛq̃ri
æt volere:ſiẽ latrones ad penas poſitos:vt veritatem
indicẽt ↄfitendo/a latrociniũ reſtituãt. Et hec vexa
tio aliqñn dat intellectũ.dũ infirmãt᷑:ſed raro ꝑſeue⸗
rantẽ voluntatẽ.ps.yxxj. Cõuerſus ſũ in erũna mea
dũ ↄ figitur ſpina:Nota ꝙ dicit dũ:qꝛ tpᷣus futuruʒ
excludit᷑. YIterũ ſciuit eos volere ſicut medicus infir-
matũ ex guloſitate:ſibi dietã imponẽdo.et tũc wlet
qñ boli quos auide et velicate ſũpſit.feũt cã ꝑiculoſe
infirmitatis et abſtinẽtie/ et iõ de hoc debẽt cogitaẽ
an teqꝙᷓ eos ſumeret.Sic auarꝰ wolet.qñ dʒ ꝑ cupidi⸗
tatẽ ieiunare et ablata reſtituere.qñ videlʒ delitias
q̃s velicate ſumpſit euomet Job.xx. Et ad hoc infiꝛ
mitatibo toꝛquet᷑: vt eas euornat /ſicut fere ſomerſus
Ppedes leuat᷑:vt aquã eijciat.nõ ſine pena qͥ ſi omni
no moꝛtuus eſt: ⁊ ſi aqua exeat/nõ tamẽ reſurgitmoꝛ
tuus. Ita ſi pꝛius ſit dãnatus reſtitutio eũ nõ libe⸗
rat/viuus ergo aquã/euomat.Quia a moꝛtno q̃i ni-
hil perit ↄfeſſio ⁊ etiã reſtitutio. Ecci xvij. Itẽ ſinit
eos dolere et toꝛqueri:ſiẽ amicꝰ optat amicũ inueniẽ
aduerſitates in via quenõ ducit ad bonũ hoſpicium
et pater ſinit filiũ verberari/ne cũ malis ambulet /di
cendo. Fili mijne ambules cũ eis:pedes em̃ illoꝛũ ad
malũ currũt:ſꝛouer.j.Sio ꝓmiſit eꝰ illis quoꝑ os
loꝛe et amaritudine plenũ eſt veloces pedes eiꝰ ad
effundendũ ſanguinẽ. Ideo ↄtritio et infelicitas in
vijs eoꝝ ⁊ viã pacis nõ cognouerũt: In.pᷣs.xiij.Et Gq;
ex ꝑte dei amicabili et pia intentõeſet paterna geſtũ
eſt affectione. ſicut patʒ..·xx. xij. ¶ In moꝛte vo w⸗
lent. ſicut multũ ams in ſepatione rei amate. Ideo
in ꝓuerbio dicit᷑ qͥ plus amat in ſepatõne plꝰ wlebit
non quia male acquiſiuit. et auara tenuit quod cu⸗
pide acquiſiuit. Sed q; illud cum vita verelinquer.
et ſic voluntatẽ inſeꝑa bilit᷑ tenet/ſpũalit᷑ ſᷣmeriꝰ:ſiẽ
coꝛpaliter ſmerſus:illud qð manui occurrit/dũ ſub
mergit. Et ſic eſt de eis in h̊ facto ſicut ve vep̃hẽſo in

Axxrvij.

furto vl in poꝛta curiepoſt pradiũ cũ vaſe argenteo
cuiꝰ vſus ti ſibi ↄcedebat᷑:vel ſicut ve grauiter in⸗
firmato ex gula:qͥ nõ volent/qꝛ furtũ ↄmiſerunt:vel
xelicata comederunt niſi q œpꝛehendũtur. Et hec
erit dãnatoꝝ ꝓpꝛietas et ↄditio.q;ꝛ nunqꝙ; ve peccato
ſed ve pena wlebũt.et plagẽt dicentes:circũdederũt
me woſoꝛes moꝛtis ⁊ ꝑicula inferni inue.⁊c. Pſal.xvij
Et ſic ᷣm Criſoſtomũ ſuꝑ Mat.qͥ pecunie ſeruit et
pñntibo ↄpedibo ſtringit? futuris parat.Et hoc ẽ qʒ
rogat Hiere.xvij.dicens.uplici atritõne ↄtere eos
Mõ.C. v. ruij.Et. D. j. vij. Ab his aũt ↄpedibs et v-
loꝛib/ſũt exempti boni ⁊ ſpecialit᷑ boni Panßer ſpũ
et rebus. Exemplũ ad hoc videmꝰ qñ aburit᷑ vel in/
flamari incipit wmꝰ vel villa qͥ multas hʒ in ea diui
tias:multũ vlet/qͥ vo nihil hʒ in ea: minꝰ timet vel
vlet. On etiã viſitant᷑ religioſi/et inqͥſitõ fit ꝓpꝛi
etarijs:qͥ nõ hʒ ſuꝑ flua:nõ timet.Sic etiã qn ſcrutã
tur in poꝛta ꝓpter vaſa amiſſa: innocẽs nõ timebit:
cñ loquit᷑ inimicis ĩ poꝛta.inpᷣs.cxxvj. Mõ. H. ij.vix.
MOnñ fiebat vcretalis pluralitate eccleſiaꝑx nõ ha
bẽda:qͥ̃ nec habuit nec hꝛe voluit niſi vnã:nõ woluit.
Sic in ꝓpoſito qñ comꝰ coꝛpis incipit inflamari in⸗
firmitate calida ad moꝛtẽ.et patet applicatio. Lũc
cãtabit vacuusſlcoꝛã latrone viatoꝛ.vVlatoꝛ ſcʒ coꝛam
latrone inferni: dicẽdo cũ ſancto Martino/ nihil in
me reꝑiet inimicꝰ/ſed laqueꝰ atritꝰ eſt et nos liberati
ſumꝰ. Oe iſta materia quõ boni in moꝛtis exitu gau-
dent etmali wlent: dicetur infra.c.væ moꝛtuis.arti.
viij.per totum.
Exr iſto articulo ſequit᷑ immediate articulꝰ.xij.qꝛ
ex oloꝛe et veſpatione in moꝛtemaloꝝ:imediate in⸗
cipit eoꝝ eterna dãnatio.cuiꝰ dãnationis ſententiã
a deo et ab eis datã/qñ eſperãtes vidẽt ꝙ euadere ñ
poſſunt:vbis et ſignis aliqñ viuis oſtendũt manife/
ſtis /ſicut fur danatus clamat:merito hec patioꝛ pꝛo
pter talia et talia. Sic verbis ꝓtulit et oñdit dãna⸗
tionẽ auarus væ quo fert᷑ qi ꝑ itũ modũ/hic cũ moꝛ-
tem imminere ſentiret:rogauit dulcit᷑ aĩam vt ſecuʒ
maneret: et illud rogare fecit amicos ꝓ amoꝛe illoꝛũ
ſed cũ nõ meliꝰ/ſed magis vetenius hꝛet:fecit coꝛam
ea magnã poꝛtare pecunie ſũmã:ſibi oĩa offerens/ea
oↄditione ꝙ remaneret. Iterũ om̃ia pꝛecioſa iocalia
et vaſa auri et argenti eiillo pacto obeulit Bed cenʒ
infirmitas necpꝛece nec pꝛecio cederet: oĩa pᷣdicta ei
oblata recitauit addens. O aĩa hec oĩa tibi dabo:⁊
plura tibiacqraʒ ſiẽ iſta acqͥſiui:ſi remanere velis.·fi
nalit vidẽs ꝙ acquieſcere noluit:ait. Exquo ꝓ oĩbo
iſtis bonis remanẽ et oĩa hꝛenõ vis.vadas ad mille
mones. et habeant te illi.vbi nulli bonũ habebis
Et ſic miſer veſperãs moꝛtuꝰ eſt ſue dãnationis cãm
ondens. bona videlicet illa cupideacqᷣſita / et auare
Tetenta que coꝛã eo et cũ eo ad moꝛtis tribunal poꝛ⸗
tauit.ſicut fur furtũ ſuũ ꝓquo dãnat᷑ Juſte etiã aiaz
tuc apte monib tradidit:qui eã eis pꝛius peccãdo
vẽdidit. SGicut aliqñ ↄtractũ occulte inter ſe factum
hoĩes amicis poſtea vendens verbis vel carta oſten⸗
dit dicens:iſtud ei vendidi:cuius rei teſtes vos eſtis.
habeat ⁊ gaudeat. Siciſte dicet:te ⁊c. Et hec dicẽs:
maledictum tradidit ſpiritũ &t ſic ve ei.qui congre
gat non ſua:Aba.ij. Sic etiam ſententiam ſuo facto
oſtendit quidem auarus vequo fertur: ꝙ; cum cogi⸗
taret famem futuram: eamq; optaret: et multa bla-
da in granario congigaffe vt ea famis tẽpoꝛe vẽ⸗
deret:cum bonum foꝛum contra ſpem ſuam accidiſ⸗
ſet: ſeipſum ſuper grananium ſuum ſuſpẽdit. q4 pꝛius
animam ſuam ligauerat non ſolo funiculo:ſed tanqᷓ
grauibus peccatoꝛum funibus:dicens. Funes pecca
toꝛum circũplexi ſunt me gratis: In iſᷣ almo. cxviij.
quot peccata pꝛius commiſit:quotq; aliena acqniſi
uit:vel ſua illicite tinuit:quoſq; funes difficile eit

xlviij

Arꝰ. xij.
xlix.

Exemp.

.l.
Exemp.

ſiateti gtſich uicltatefiaten
grumcfeaiialibennttel
lonier getbant iſin dici; aclſit G⸗
Gnicltate oneraihd undlaipenido
liis Eentirttti ie⸗
ſer Gſoſüt pelentſiihn igallinegabe⸗
enternutnti robotatiatraci pro gano pugn
Etſentcanevquinatri gofſenordent ſellni-
c berocitato ermobilii eiuiſtone mu marn
liſtpatet p ir italmngui fer Rang
Iapltolaboredicetioen abore oldl gefili
urnuieraaltunnloſi aüt ſoruant ne Zia
tv Aii ryii. Etiufra c dfülanonect egrat
tietbtafclnt malo Notn dnſn⸗
atcingglſanfumilieponpola nultitvainein
inleggiderbgen gnene .
nnnetiotbiſluirapientts Nti:d n icn
Engringenli gangtenaninane n
hoimgfmlummtintnimmdtnden⸗
ſtnpanopterndintini anior nann
ſiſierinnk agdlinanun

dicktes
naigegnetentſmli —
700 9
netdomdz. Seiin⸗

—

dati gi dſperi ntanoſantengiͦ

Setſignis gliſivinsoſtencötnang
r dſtendürmanif
dangtus clamagt mentoher ganmngn

n Beali nitrah dana, r

rquofent ip iſfüſ noci bieino⸗
reſentint: wgautt vulatoimm ntſeaß
uc wganefatamicgpannozeiloni
/ſenmagis arenus hiet feat coam
arepemmleſini ſihioinofferens er
——
irpenti ellllopaaoobtylit. Ged a,
pꝛece necpꝛeclo cederer: oig pdlictgei
taddens. O aig hecdiatibi dabo⸗/
g ſe iſta gcqſini:ſi remanere velis i
cquieſcerenoluitgit, Epqno von
anett cia hieno dis. vacas a nlle
beantteili vbinullü bonn hybehi⸗
Eſperas moxtuv eſtſue dananioniscin
Vidclictt üla aupidegciſita rauune
õ
rfurti ſni ggno ini; .ulrenalg
ir gules as opeccid⸗
onibo tractait gule ch/ ctun
ut aliqi mmaan ocul tiy 4

. ſten⸗
ngens mhb el an ſte
oſicnunitit nirefil
lar Griſe dian t . Ether dlce
titt hinni tſerti gu on
i Siccun ſentnnam glutt
L .
ſn aorns deg taat

anghoytalit e1
mmmud nafmetirſ⸗

tiif.

Auaritia

rumpere: quia vix ſymoniace habita vel vſurarie et
hmõi nunqꝙ reſtituũt:quid mirũ ſi tot funibo ligatꝰ
et ad patibulũ inferni ductꝰ aliqñ apꝑte coꝛpe ſuſpẽ⸗
emp.
videlicet in catalano quodã tali: q guttur ꝓpꝛinʒ
in aſili caſu ſcidit nõ eſt alia ↄcluſio nec finis in oĩbꝰ
iſtis ⁊ ſilibus niſi vt qᷣ ogregat auaritiã malã wmui

dat᷑. Idẽ accidit ſatis tarde in quadã ciuitate fracie

ſue. vt ſit in excelſo nidꝰ eius: Aba.ij.c. Sicut pᷣdictꝰ
qͥ ſicogregauit:et fuit in excelſo patibuli nidꝰet locꝰ

eius.et iuſte quidẽ tales in moꝛte veſperãt. Quia ſiẽ

opꝑa miſericoꝛdie faciũt hominẽ in moꝛte ſperare:ſiẽ
ondetur infra/in capitulo v elemoſyna. Ita vſpati
onis et dãnatiõis iudiciũ ſine miſericoꝛdia/ ei qͥ non
facit miſericoꝛdiã: Jac.ij. ve iſta materia dicẽt plu⸗
ra capitulo vᷣ dãnatione.et capło ve œſperatione.et
capitulo v vſurarijs. .
¶Er iſto articulo infert᷑ tredecimꝰ articulꝰ. In iſto
em̃ articulo guari dãnant᷑. Et qꝛ damnari nõ dʒ qͥñ v
facto ſuo iuſtificare ſe poteſt:ſufficientẽ inueniẽdo et
allegado excuſationẽ. Bed certe ſi in allegatõibo xe⸗
ficiat: et a ſentẽtia vebito mõ nõ appellat:ſententia
ligat. Ideo in iſto articulo audienda eſt eoꝝ excuſa
tio.et quõ in excuſationeet appellaroõne veficiat. Et
ſi obijciat otra hũc ꝓceſſũ/q; pꝛius vberẽt audiri/ qᷓ
danari.Hicpatet reſponſio. A.xxvj.xxxiij. ibi oñdit
ꝙ nolẽs andire:nõ auditꝰ ↄdẽnari poteſt.et lʒ auari
tales ſint:hic tñ ex ſupabundãti andiẽdiſũt.¶ QMui
dã illoꝝ ſe excuſãt multitudine filioꝝ et filiaeet ne⸗
potũ:quih ꝓuideri xæ marltagl⸗ 7 alijs neceſſarijs
optet vt dicũt qᷣbus aſſentio eſſe ꝓnidendu:ſine cu⸗
piditate tñ.qꝛ ſi c cupiditate fiat ꝓuidentia iſta: eſt
mataccuſatõ ꝙᷓ excnſatõ.qꝛ aut illiꝓ qͥb ſic ꝓuidẽt
ſt boni et grati:aut ñ.ſi pᷣmũ dicat᷑.accuſat ſeiposxx
crudelitare. eis onera ĩpo ꝛtabilia ĩponẽdo.ſic pʒ.A.
rij.vij.⁊.S.E.c. xxviij.Et idẽ patebit.j. R.vj. x. Et.
v.x. Gi vo ſũt vel erũt ſiẽpulli gallinaꝝ:qͥ ab ea di
igenter nutritijro boꝛati atra eã pꝛo grano pugnaãt.
Et ſicut canes qui matrẽꝙ oſſe moꝛdent:ſic iſti ꝓ w⸗
teet hereditatis et mobiliũ diuiſione/ otra matrem
ſuã.ſicut patet. F. v.xix.ſi tales inquã fiãt. Accuſabt̃
ſe de ꝑdito laboꝛe:dicẽtes:heu laboꝛẽ ꝑdidi.qꝛ filios
enutriui et exaltaui:ipſi aũt ſpꝛeuerũt me: Jſa.j.De
gquih.AA.iij. xviij. Et infra.c.x filiatione et grati⸗
tudine vbi aſſilant᷑ cuculo. Nota.xj.xxvj ¶ Alij
vo credũt excuſani familie onpol multitudine.ſiẽ
iſti nobiles cupidi.ve quibo Eʒe.xxij. Pꝛincipes eiꝰ
in medio eiꝰ q̃ lupi rapientes pꝛedã:ad effundẽdum
ſanguinẽ et ꝑdendũ alas:et auare lucra ſectãdo. Et
hoc ꝓpter familie multitudinẽ nutriẽdaʒ:ſicut lupꝰ
fit rapatioꝛ ꝓpter młititudinẽ catuloꝝ.Sʒ pʒ.. xij.
niij. vñ qñ xæ eis fit ſermo q; cupidi ſut et raptores.
⁊c. amici illoꝝ eos excuſant.dicetes:opꝑtet eũ multa
eypendere quia tenet familis pulcherrima/z eã opti
me veſtit/ et optime tenet domuʒ. Sed plus accuſãt
qꝛ meliũs eſſet eũ moderata familia ire ad locũ/ vbi
eus tranſiẽs miniſtrabit eis et omes angeli ei.quia
om̃es ſunt adminiſtratoꝛij ſpiritꝰ:Hebꝛeos.j.q; cum
magna familia ſet multis equis ⁊ valenibo multis et
ludis et haſtiludijs feſtis mittere coꝛpus ad famili
am vermi/⁊ animã ad familiã vemonũ.ve quibus
Eʒe xxxij. Sveſcẽderũt in infernũ cũ armis ſuis.Qui
ſic ergo ſilijs et familie ꝓuident:aſſilant candele.qꝛ
duʒz alijs lucere volũt:ſeipſos ↄſumũt/et ſic iſti.Etſi
talia faciãt/ vt poſt moꝛte laudent᷑:”eis reſpondetur ꝓ
Eriſoſtomuʒ ſuꝑ Math. Si bñ occurrat:quid inqͥt

valebit eis laudan vbi nõ ſũt et intolerabilit᷑ affliqi

vbiſũt.¶ Aliiſeexcuſant ꝓuidẽtia:dicẽtes ſe velle
ↄtra ſenectutẽ et vfectꝰ ꝓuidere. De quibo dicet᷑ in⸗
fra.c ꝓuidentia.Et.S. xj.xxv. Sic voluit ꝓuideꝛe
ille/ ſupꝛa.E. xlj. ¶ Iſtis ergo friuolis excuſationib-

ductꝰ clauſit:vt vxoꝛi et filijs puideret:

quarũ:pꝛedictis et ſiſibo excuſationib
ſolũ velle victuʒ et veſtitũ.

A xxvij.

gmiſſie er dimiſſi verins dicerẽt cauſã cupiditatis

ue in acquirẽdo/eſſe coꝛ illoꝝ inſatiabile / ſicut patz
ſupra.E. v.Auaricia vo in tenẽdo:coꝛ durũ et clau⸗

ſn:qð tñ ceus eis aptum et molle dedit: ſicut pmiſit
dicẽs / dabo vobis coꝛ carneũ. ſicut vedit Jugebur
ſam aptam ad dãdũ pauperib:quã rniole auaritia
ucr. gnin 2 98 Puide icut recitat
magiſter in hyſtoꝛijs. Clauſi It: 2 nõ vdit: ſ̊ furabat᷑
Ita iſti indurauert coꝛſuũ ſuꝑ incudẽ. Patet ergo

ꝙille vequo fert᷑. quaſi ꝑ iſtũ modũ exempli .
CLi eſſet diues valde cuidã petenti lanolg Sian

ues . oſyng/ quaʒ
dare noluit:et impꝛopanti ꝙ; deus omnia ſibi vedit:

Hñdit cũ hoc q omnia mibi dedit:optimũ nõ tedit

videlicet coꝛ er voluntatẽ ad dandũ et expendendũ

ꝓquo reputarẽ me ſibi plus obligatũ ſi vdiſſet: q ꝓ
oĩt alijs mihi datis.falſũ dixit/qꝛ deus aquo eſtoẽ
bonũ Jac.j.Et vequo fonte nõ exit niſi bonꝰ riuulꝰ

et clarus:nullũ ma
7 durũ. Induratũ eſtergo coꝛ pharaonis:ipſo indu-
rante ⁊ pmittẽte.Et tale coꝛ durũ male habebit

in nouiſſimo: Ecci.iij. Ideo ĩ nouiſſimo:qꝛ int omia
peccata peccatũ auaritie videtuemin/ pceptibile:et
i

magis pꝛedictis et alijs excuſatõnib/videl

cet: vt pꝰ

dat. ergo nõ vedit ei coꝛmaluʒ

Iv.

moꝛtẽ hononfice ſepeliant᷑/ et alijs infinitis coopen

mẽtis/palliationibo et coloꝛib/abſconditũ: et . oſe⸗
quẽs magis ꝑiculoſũ ſicut infirmitas queneſet᷑ De

qua beat· Orego. Omnes infirmiſumꝰ. ſed infirmi

oꝛ eſt:qui infirmitatẽ ſuã neſcit.Et ſic nũqᷓ; curabi
H plurib danabile. ſicut pʒ p hoc qð fertg, emo
iuratꝰ et coactus dicere ꝓ quo peccato plures dãna

rent᷑. Rñdit/ vos creditis inqͥt ꝙꝙ luxuria:ſed nõ eſt

ita.qꝛ in iſto peccato ſcit ꝙ peccat/et ↄfitet᷑ ſ plures

dãnant᷑ ex cupiditate et auarnitia: qꝛ nullꝰ ſait ſe eſſe

ideo nunqꝙᷓ ve hoc wolent vel afitent. qꝛ om̃es dicũt ſe

Exemp.

excecatus Et
t ſic wloꝛ illiꝰ vſq; poſt

moꝛtẽ reſeruat. Et ſicopꝑtet ꝙ coꝛ durũ ſq; auarima
le habeat ĩ nouiſſimis.Et ꝓpt᷑ iſtð piculũ occultius

.

Ecleſiaſtici x.

Omnes pꝛedictiorticuli motiuũ inferũt. xuiij arti
culi. Exquo tot picula et pene auarũ cõcomitant᷑ et

int omnia pericula:patet ꝙ; Auaro nihil eſt ſceleſtiꝰ

Arꝰ xiii

ſequunt᷑ mir videtur quò homo qui eſt rationalis
creatura /intatũ poteſt vecipiq tot damnis ſe erpo⸗

nat in vita pariter et in moꝛte.Sed qꝛ rõnalis crea⸗

tura eſt:et foꝛtis in parte rõnalij et libera volũtate:

circa vcceptõnem eius inimici eius ſpirituales mitis
vtunt᷑ cautelis:⁊ modis ſpᷣdolis eñ circũueniũt: qui
bus caute væcipitur. et ꝑiculoſe veceptꝰ eſt. Mũdus
em̃ eũ ſequitur cũ multitudine. æ qua ſupꝛa.E. liij.
Et ſicut obniãs homini quãdo recedit æ cunia ma⸗
gnoꝛum quem multi ad poꝛtam conducũt/poſſet e
cipi:credens omnes eſſe ſuos. Cuius veceptionis ve
ritatem in fine videre poſſet:quando ſoli ſerui ſecum
remanent alijs redeütibus: Mota cane qui ſequit᷑
dnos homines in fine cognoſcitur cuius eſt. Ita vci
piuntur pꝛedicti diuites auari/ credentes omnes di⸗
uitiasvt ſuperius nominata. E. liij. eſſe ſua.quoꝛum
tamen vſũ tãtũmodo habent vequo vſu adhuc red⸗
det diſtrictiſſimam rationem. Ideo ergo vecipitur
quia ſolum ↄducunt eum ad poꝛtã moꝛtis.et huius
Tceptionis certiſſimo ſenm ento cognoſcet veri⸗
tatem:quando vxoꝛe et alijs amicis ⁊ bonis eum pei
us veducentibus e puteo in quo ſepelitur redeunt:
ſuis tãtũ rema nentibus peccatis ⁊ openbus. Juxta
illud Apo.xiiij. Opera enim illoꝛum ⁊c. et emoni⸗
bus cum anima /et vermibus cum copoꝛe. Ettunc
ſcient qᷓ ſunt ſua:et que nõ.Sicut in diuiſione di o
hominuʒ ſcit᷑ cuiꝰ fuit canis qͥ ambos ſeq̃bat᷑ Sic in

diuiſione hoĩs amũdo. In diuiſione aĩe a coꝛꝑe ſciet

.lvj.

lvij.

Exemp.

lviij.

Exemp.

Auaritia.
ne cõgregaſti cuius erunt:Zuce.xij. Et ſciet pcerto
4 nunc veracikfueni ſui. Et ideo ſapient rſr,
dam œ quo fert᷑ quaſi ſic. Cũ quereret ab eo quatuʒ
hret in bonis:reſpondit ſe nõ habere niſi ſexcẽtos ſio
renos er alijs obijciẽtibo ꝙ ñ ſic: qꝛ reputabar᷑ dines
et multa alia hĩet. Meſpõdit illa nõ eſſe ſua. Et q̃re
inquit alius ſũt tui illi ſoꝛeni quos nominaſti plus
ꝙ alij:quia inquit illos pᷣmiſi:o eos ↄmittẽdo: Et
ideo qn alia in moꝛte vłante a me auferent᷑:qũ meet
omnia ea ſcrutabunt᷑ in moꝛte: ſicut ſautant᷑ in poꝛ
ta vaſis argenteis amiſſis illa a me auferre nõ pote⸗
runt.qꝛ in ſecuri theſauro ſũt repoſiti: vbi fures nec
effodiut nec furant᷑. Ambꝛoſiꝰ nõ ſunt bona homĩs
que ſecũ auferrenõ pt᷑ ſola em̃ miſericoꝛdia comes ẽ

⁊efunctoꝝ. Manna em̃ reſematũ in craſtinũ/rerßuã⸗

ti nõ valuit. Sicut patʒ Exo.xvj. Ita nec iſta bona
ad homis ſuſtẽtationẽ aceſſa reſeruata vſq; in craſti
nũ moꝛtis.¶ Et nõ ſolũ mũd vt dictũ ẽ hominẽ xe
cipere nitit auarũ:ſed qð ꝑiculoſius ẽ: om̃es inimici
ſpirituales mũdꝰ videlicet/caro /æxmonia/ſcirca hãc
⁊æceptionẽ ſi ↄfederatiſũt.et ad hoc tali vtunt᷑ cau
tela/quali vſus eſt Lriphon Siẽ refert Juliꝰ ſtrate
ematon. Ii.ij. Triphon fugiens antiochũ egeetner⸗
it pecuniã in via poſt ſe quã cũ ꝓſequẽtes colligerẽt

fugiẽtes euaſerũt. Sic multi conant᷑ foꝛtit᷑ ꝑſequil2

Exemp.

hoc ope incipiũt mundũ.i.peccatoꝛes:mundialit᷑ et
male viuẽtes coꝛrectione:carnẽ ꝓpꝛia maceratione:
vyabolũ humiliatione.Ged mundꝰſpargi munera
circa que dũ intendũt:mali fugiũt quoꝝ penã videꝑ
crenbturmacnnaben .F.j.xxuij. Et ſicilludũt rece/

ptoꝛibo munerũ:ſic illuſit Manibal/ vt fert᷑ qbuſdaʒ
ciuiboqui ei impoſuer̃t inſidias vt eũ capent anteq;

T ciuitate recederet qð ipſe ꝓpendens:repleuit ſcri

Exemp.

nia plũbo:fingens eſſe theſaurũ magnũ quẽ ad tem

plũ quaſi cœpoſitũ poꝛtari fecit qð videntes credide
rũt qꝙ nullo mõ v ciuitate in qua tatũ heberet the/
ſaurũ ſhito et cito ſine theſauro recederet:⁊ circa eiꝰ
captionẽ nõ feſtinabt et dũ theſauro illuſi expecta-⸗
bant:ipſe clam ⁊e ciuitate fugit. Sicilluſi pꝛece ⁊ p⸗
cio:coꝛrectiones differunt.et circa eas negligenres 7
timidiſmultos ad infernũ/abue pꝑmittũt.cũ quibus
⁊ ipſimet vadũtrõne ſocietatis. Jdeo dꝛ ad Moyſẽ
Exo.yxviij ꝛouide œ omni plebe viros ſapiẽtes po
tẽtes et timẽtes eũ in qnib ſit veritas:et qͥ oderint
auaritiã et aſtitue ex eis qͥ iudicent pplin omni tẽꝑe
qꝛ qͥ odio hñt auanitiã circa munera nõ intentiſpec⸗

catoꝛes abirenõ ꝓmittũt in ꝑditionẽ dãnabilẽ “²⸗

abolꝰ vo ſpargit ſupbiã et alis unpedimẽta ſpũalia
Caro vo impedimẽta carnalia/circa gulã/ luxuriã
et accidiã et hmõi.Pꝛopter hec et hmõimulti ceſſa-
uerũt laſſi pſequi fugientes ↄtra wctrinã? exemplũ
Judemachabei.j. Machabeoꝝ.iiij.qͥ pꝛecepit ne ar
ca ſpolia inſiſterẽt:ſed inimicos ſuos Goꝛgiã ⁊ ſuos
Pſequebant᷑. Redeecre impedimẽta ceſſantes
Hõ la latrone piecto:latrare ceſſãt:
furẽ ꝓpoſitũ ſuũ ꝑſequi pꝑmittunt. Sic canes muti
nõ valentes larrare⸗ Ya. vj. ¶ Et nõ ſolũ in iſta xe

ceptione vtunt᷑ pdicti inimici viribo pꝛopꝛijs ſ̊ etiã

virib niiniſtroꝝ ſuoꝝ ſcʒ adulatoꝝ falſoꝝ ↄſiliani-
oꝛũ ſet ballinoꝝ et hmõimaloꝝ hominũ.p quos pᷣdi
cti ſpiituales immici mitis ad eoꝝ loquũt cæceptio
nẽ. Sicut quidã loquebant᷑ et vceperuũt quendã im
peratoꝛẽ ſeu dñm vnius ciuitatis. Cuiꝰ vceptio ðꝛ
eſſe in geſtie romanonquaſip iſtũ modũ. In cinita⸗
te illa fingit fuiſſe erectũ ſpeculũ ꝑ virgiliũ ſuꝑ altaʒ
columnã in quo arte magica potuerũt videre qñini

mici alonge eis appꝛopinquabãt: ſiue ad innadẽdũ

ſiue ad pꝛedã capiendãa/vel malũ qpocunq; i

da/v ẽduʒ
et potuit eſſe ad veritatẽ:ꝙ d loco illo ſpeculatoꝛes
onge ſpeculabant᷑ ad magnã ſecuritatẽ ciuitatis

A exxvij.

Quidam ergo volens ciuitatein illam wſtruere:al⸗
loquebat᷑ duos claudos homines/oꝛdinãs ꝙ quadã
nocte ponerent in duobus vet tribus locis / recte ſſ
muro vel poꝛta magnum auri theſaurum et ꝙ po⸗
ſtea venirent ad dñm illu et fingerent ſe eſſe aſtrolo⸗
gos:ſcientes inueniretheſauros abſconditos.a qͥ cũ
eſſent gaudent accepti:qꝛ auarus erat:⁊ cæ tali pecu
niaꝝ lucro libent audiebat: Elna nocte ſtudẽtes di
xerut magnũ theſaurũ in tali loco:⁊ ꝙ nõ poſſet in⸗
neniri bene niſi talis ꝑs muri ſtrueret᷑.qð cũ factũ
fuiſſet:inuenerũt magnã graʒ in ↄſpectu eius.ſic bꝛe

uiter fecerũt ce oĩbus alijs. In fine dixerũt maximũ

theſaurũ eſſe ſi turriſiue colũna in qua ſpeculu erat
et illa ꝓiecta:clam fugerũt:vel foꝛte ib coluna oppᷣſſi
occubuer̃t:et inimicis paratis ↄtra ciuitatẽ dño illo
accepto im pleuerũt eu auro liquefacto dicẽtes:auꝝ
ſitiſti:aurũ bibe.ſiue ſit hyſtoꝛie veritas ſiue fiction
eſt cura.qꝛ exemplũ nõ ponit᷑ ꝓprer ſe ſed ꝓpter ſigni
ficationẽ vt ciuitas ſignificet eccleſiam. In ps.cxxj.
riin que ediſicat᷑ vt ciuitas.Poꝛte eius ſũt bapti⸗
mus et penitẽtia:vna intrantiũ alia redeuntiũ.mu
rus eius inexpugnabih eſt ↄcoꝛdia in charitate. Illo
muro circũcinge nos dñe. Lurris ſiue colũna ordo
eccleſiaſticus et relſgioſus.Hanc ciuitatẽ nitunt᷑ pᷣi

cti inimici ſouertere:et ſpecialit᷑ dyabolꝰ: qͥ ꝑ hos p⸗

dictoꝝ miniſtroꝝ ſuoꝝ alloquit᷑ dños: facles eos lu⸗
cra querẽ:multis malis vijs et occultis/et cautis:q̃ſi
eſſet theſaurus abſconditꝰ.et qñ eis oſtẽdũt vbi poſ
ſunt aliquid male lucrari Ecce aſtrologioſtendunt
cheſauru et hoc faciendo murũ in młtis locis veſtru
unt.qꝛ qñ tyꝛannidẽ exercent diſcoꝛdias ꝓuocant:et
coꝛdiã rumpũt et nonſufficit eis hoc mo veſtruere:

ſed et turrim et columnã.i.eccleſiaſticũ ſtatũ ꝑſequũ

tur: vbiq; lucra querẽtes.et cũ lucra inuenenint per
tales oſiliarios et aliquotiẽs ꝓſperent᷑: ſũt magni in
oſpectu dñoꝝ ſuoꝝ.et intãtũ eos ſeducunt:qꝙ eccleſie

ſpeculatoꝛes et poſſeſſiones.et etiãẽ pauꝑes p quoꝛuʒ

ſpeculationẽ eccleſie ſecuritas cuſtodit᷑: pſeq faciant
HZ etiã ꝑ ſuggeſtionẽ aliquoꝝ Lieoictor inimicoꝛuʒ
q; carnis/vel vemonis/vel male homis /et ſic v alijs
quis dimittit votũ/qð in baptiſmo fecit/vel penitẽ⸗
tiã frangit moꝛtalit᷑ peccando:tũc ſunt poꝛte ciuita⸗
nis ceſtructe:vt aliqn lucruʒ vel velectatio inueniat᷑
Deſtriy erũt murũ eius in gyro:et poꝛtas eiꝰ ſuccẽde
rũt igni:Luxit iudes:qꝛ poꝛte eiꝰ coꝛruerũt Hiere.
riiij. Finis illiꝰ qͥ ſic murũ veſtruxit / erit ſicut finis p

Dicti. malus hic: et peioꝛ in inferno. vbi aurũ eiꝰz pe⸗

cunia in penã vertet ei. Sicut pʒ.⁊ xiiij.lvij.xe Me⸗

rõe et ſiti habuerũt/bibẽt qñ ignis ſulfur et ſpũs .lx.

pꝛocellarum enit pars calicis ¶ Per hocpatet ꝙ pꝛe
dicti inimici Aolſel ad tſia lucra vel velectatioes
inclinãtes aſſi

gũt / ꝙ in igne vt exiſtens:in igne anurũ vpurabatur:
et videns muſcã extra:ait.Cu magno laboꝛe ibi exi⸗
lem acquiris victũ:et veſcẽde bueßer babebis auruʒ
in copia que cupiditate vecepta:ↄſiliũ ſuuʒ faciendo
ſtatim oↄbuſta eſt Galamadra viuẽs in igne/ eſt vya
bolꝰ viuẽs in igne infernali et omes pꝛedicti eius mi
niſtni et ſpirituales inimici hecloquunt/vel coꝛde in

ſrvnr dicenreo en laboꝛe acquiris victũ: velnon
9

tis habes qtum ad magnos: veni et facias qõ tibi
dicam /ſfaciendo furtajrapinas/ vſuras/⁊ hmõi/ habe
bis pecuniã in copia.qð ſi faut:hicↄbuni ignepec-
cati:et in futuro ignepene. Et aurũ qð ſic lucratur
vt de alio pꝛedictũ fuit:in eius penã vertet᷑. Beatus

ergo qui po ſt aurum non abijt: nec ſperauit in pecu.lyxj.

nie theſauris. Ecci. xxyj. ¶ In omnibo cautelis et œ
Zeprionibu pꝛedictis predictiinimici vœcipientes
ſe habent ad teceptos: ſicut ioculatoꝛ ad capellum.
in quo videtur multa ponere: ſed cuʒ eleuatur:nibii

ntur Balamãdre:e qua fabule fin Fabula.

dd inſinmnun thcſaunds
tes nittshldanme unt nnun
ſunt teſt rasſlt wadſchdennt n
Rtena tKnab ſarilite nnenut in
Pnittinnebicſunt A theſaumm nnena
portisſcnpſithien iüt Oic dnamn lloel
ponoporuotpeſit aa etpofſüt acn dic unt
ato ehneno poſſit diene bicno ſit. Et ſiener
ohlenecallbi Et eſt weisin boc ſt a

ointerduasmelisad quari neursptmani

mcereqenecad miſi bu mudiqe mortetbtna
kigtnemo piropillopſ anaror etrſonane
Cftlop guſtabit na mea Etſic vrnug at ſiẽ
pua E pii Et ſiepgtetig imnomnid fortunisn

idagunt. Beilid uiv iegi in guiu

lbus dgeſisſnacndp. Vbi netur
aonns inmnſchkit a
Ateerfupsinigtgiſichnates aguidrie
houtvitinehunandefeetonniinortü li
alglanratguait icfan riai
rinannd ſ gue nachone ig lcde
in onlthit on nieliet meni 1

tcolumnz ieccleſig

laqueretes etci iucns innenenntge
ctaligunis ſpennib ütnegnii
ſuo a imiti s anncunt geulſt
ctpoſfſeſſonen tens gangen gon
erlleteſnnnv uſollbe geg aant
eſnonealignox pꝛedictopinnmnicong
nmnonig yel malehomnis et ic walie
voti qoin baptiſmo feat vel peniti⸗
taliteccando:tücſunt poꝛtecintta⸗
aliqn luauz vel wlectano inuenudl
nm eins ingrroꝛetportas eb ſuccit⸗
iudes: geponte es conmenüt Hier.
qſicmuni uſtruytt entt ſicut finioß
net peioꝛ in inferno vbiguri e,,e⸗
dencke. Dicutp; A niilyi; ,
abnerüt bidetf ignioſllinnethin
nt pars caligs Per hochytergne⸗
noſcũqhad tlis uen rel weaad 4
lunmr Balmnufr kii “
ranimei un Purchn,
iannt n l aun
nang niuͤtehne c d blhbnn
intut nrate ,1liſſmmtfian
n gelmnocn nlinlnigie eſtoſi

Fabula.

Exemp.

.lxiij.

Exemp.

„
1
,Auaritia
quod videbatur inuenitur. Ita pꝛedicti vident᷑ po
nere in capello coꝛpis multas diuitias/ velitias/ ⁊ ho
noꝛes:ſed cũ in moꝛte aꝑitur: ab his om̃ibo vacuꝰ in⸗
uenit.⁊ nihil qð ibi poni videbat᷑:inuemiet᷑: ſed atra⸗
riũ:ſcʒ pauptas/ pena/et vilitas. Pſałlxxv. Mihil in⸗
uenerut omes viriviuitiaꝑꝝ in mamibo ſuis. Mõ. E. ij.
xvj.Et. G. j ix.¶ Iten ſe hñnt ſicut vña foꝛtuna er⸗
a ioculatoꝛẽ.xæqũo fabule hñt quaſi ſic:q; obuians
erunge d foꝛma in qua in rota ↄmunit᷑ pingit᷑: obti
nuit ab ea ve wno ad magnas pꝛeces clamidẽ ſuaʒ qᷓ
indutꝰ omia hůet ad libitũ/ hicergo multos nobiles
ad ↄuiniũ ſuum inuitãs:cũ eſſet glonoſioꝛ in ↄuiuio
ſuo:ſpᷣito clamide diſparente:ſe in tugurio paruo et
miſero inuenit. Bicmulti clamidẽ hntes foꝛtune.i.
ꝓſperitatẽ ad tpᷣus:et ſ illa cappa fatuitatis ſeipſos
ob liuionitradęetes ſicut fatuꝰ qᷓ nouis indutꝰ ſeipᷣm
q̃ſi ꝓditum queſiuit/ ſbito ve conuiuijs et honoꝛibus
rapiunt᷑ et mutant᷑ ſicut amã: Heſter.vij.e ↄuiuio
regis et regine ad patibulũ /ſic nabuchodonoſoꝛ de
honoꝛibo et ſu ꝑbia in beſtiã: Oaniel.v. Sic baltha⸗
ſar ve ↄuiuio vidit mane/thechel phares. etnocte il-
la occiſus eſt. Qanieł.viij. Sic ptholemeꝰ impoſuit
ſibi duo dyademate egypti et aſie.et cuʒ letiaa maſũ
audiuit e Alexandro regis moꝛte occaſione ſui occi
ſi: in tercia die moꝛtuus eſt.j.Aacha.xj. Dic Hero⸗
des agnippa veſte regali indutꝰ: ſedẽs pꝛo rribunali
cui pplus laudes dabat væo vebitas: vmib oſuptus
quinta die expirauit Actuum. xij. partim in textu:et
partim inyſtoꝛia. Sic etiã ſup multos moderni tẽ
poꝛis rotã mutauit q ſpito. Iſtis ſicmoꝛientib xe⸗
berẽt:cũ eis etiaʒ talia pcca in coꝛdibo nr̃is moꝛi.Sʒ
heu veſiderãt ꝙ om̃es ſint int᷑ duos theſauros ſcʒ di
uitias / velitias/ vel honoꝛes: quoꝝ neutrũ attingere
poſſunt.et eſt ve eis ſicut ve abſcõdente theſauruũ ſuũ
in terra. et vt meliꝰ ſciret illũ iterũ inuenire: ſcripſit ĩ
pariete iuxta:hic ſunt.Aliꝰ theſaurum inueniens et
aſpoꝛtãs ſcripſit:hic nõ ſũt. Sic venarij illoꝝ et ho⸗
noꝛes paruo tpꝑe ſũt eis:et poſſũt vicereſhic ſunt. ſed
cito ecõuerſo poſſũt dicere:hic nõ ſũt.Et ſic nec hñt
eos hic nec alibi. ¶Et eſt de eis in hoc ſicut de fame
lico inter duas mẽſas:ad quarũ neutrã pr manũ ex-
tendere.qꝛ nec ad mẽſã hu mũdi:qꝛ moꝛteſbtractꝰ
nec vi:qꝛ nemo viroꝝ illoꝝ ſq; auaroꝝ/ et vſura rioꝝ
et falſoꝝ guſtabit cenã meã Et ſic vtrũq; ꝑdit ſiẽ pʒꝰ
ſupꝛa.E. riiij. Et ſicpatet/ꝙ in omnibo foꝛtunis mi⸗
ſeri vecipiunt. ¶ Biẽ illi e quib legit᷑ in quibuſdaʒ
libꝛis geſtis ſaracenoꝝ. Elbi ↄatinetur ꝙ; quidam
magnus ſaracenus fecit oꝛtu vlicatũ vbi erãt milte
Telitie et foꝛtes iuuenes q̃i ſopoꝛatos et quibuſdam
potiho q̃ inebꝛiatos fecit poꝛtaꝛiin oꝛtũ illũ.et cum
euigilarent et quererẽt vbi eſſent: dictũ fuit eis ꝙ eſ
ſẽt in paradiſo/ quẽ machomet in alchoꝛano ſuis fi
delibo ꝓmittit: locũ videlicet amenũ vælitijs coꝛpali
bus plenũ:vbi ſũt fontes olei mellis et vini:quẽ eis
mendacit᷑ pmittit et cũ ceſi iderabãat ibi ſꝑ eſſe dictuʒ
fuit eis:q ſi ſemꝑ vellent ibi eſſe ꝙ ł ent/et talẽ etta
lẽ occiderẽt: aliqð maleficiũ facerẽt ꝓpt hoc em̃ eos
ibi poſuit et ꝙ moꝛtẽ nõ timerẽt xꝑ quã ad illũ locuz
ſempiternũ venirent. tñ in moꝛte inuenerũt ſe om̃ia
ꝓdidiſſe ⁊ gaudiũ qð habuer̃t ⁊ qd inoꝛdinate habẽ
voluerũt.et ſic ſopoꝛati a pꝛedictis inimicis et ſedu⸗
ctoꝛiba multũ diuitias. delitias.et honoꝛes inoꝛdi
nate affectantes:oĩa mala a pᷣdictis inumicis eis im/
Paſiea faciut. Ticit em cupido:talẽ terrã nõ poteris
abere:niſi talẽ experedaueris talibo medijs. Mec in
tali officio:niſi taleʒ accuſaueris.nec ve tali muliere
volũtatẽ hẽis:niſi æc. Et ſicom̃ia faciũt:vt qð veſide
rãt adipiſcãt᷑. Sʒ ĩ fine nihil hẽbũt:qð cupiebãt nec
qð poſſidebãt ſed oĩa cũ vita amittẽt.⁊ int᷑ duas mẽ
ſas et vuo ſcãna in infernũ cadent ct tüc patebit ꝗ

Axxvij
auaro mihil eſt ſceleſtius Eccĩ x. i
et luturis bonis chherge quia et pꝛeſentidus

Altimo remediũ atra auanicie moꝛbũ innenittã
C ꝛbũ inuenit tã
in ↄſideratione ſtatus alieni: ꝙ; ꝓximi. Statꝰ alieni:

. —
et tum ad viuos et qᷓtum ad moetuos. ¶ Peimo vy

delicet ↄſideratio viuoꝝ ſcq; viroꝝ iuſtoꝝ.
nis em̃ legit᷑:q intãtũ anaritiuteſt ef, rgait

rũ vpꝛehẽſũ quãtumcunq; potens eſſet: e ciuitate

bannierũt. En quẽdã magnũ tanilli uomine/cõtra

vegetianos miſſu:et x eis triũphãtem qꝛ nõ bñ diui

ſit pꝛedã int ↄamilitones:eũ cũ tota familia ſua ve ci

uitate banmierũt. Ideo citas fuit opulenta:qꝛ diues
nõ oppꝛimebat pauperẽ: ſed erãt vna ↄcoꝛdia ſed
ecõuerſo wemultis ciuitatibo et regnis/ pter iniuſti
cias ſuas hiũiliati ſunt in Pſal.cvj.¶ Secũdo ↄſide⸗
ratio viroꝝ pꝛudentiũ:qͥ qn guerrã timent bona ſua
poꝛtãt ad ciuitatẽ vel ad locu ſecurũ: et ibi ponunt 2

coꝛ ſuũ et theſaurũ ſunj. Sic nos coꝛ nrjm et theſauri

nim in celo:dicẽtes illud pᷣs.cxxij. Inclina coꝛ meuʒ

rin teſtimonia tua et no in auaritiã qꝛ ſi wminij.

caſtrũ/ potẽtia/diuitie/vłqpcũq; aliud telectet: abi
danti inuenit᷑ in aula amicoꝝ: q; in carcere amicoꝛũ
vel inimicopꝝ ſil in vnuz diues et paup:in Ps. xlviij.
Sec ibinuilus pauꝑ:qꝛ gloꝛie et diuitie in wmo eiꝰ
Ideo Xuge quada epla nos hoꝛtat᷑ dicẽs: Siuitie
1 diligunt᷑: ibi ſeruent᷑: vbi perire nõ poſſũt honoꝛ et

ſi diligit᷑:illic hab eat᷑:vbi nullꝰ⸗ indignꝰ honoꝛatur.

Balus etiã ibi appetẽda eſt:vbi habita nihil tunet.
Bic vita:vbimoꝛs nõ enit.Ad illam curramꝰ videꝛe
terrã/ et parẽtes nros.Qui ſic pijcit auaritiã ex calũ
nia: ille in excelſis habitabit: Jſa. rxxiij. ¶ AValet cõ
ſideratio moꝛtuoꝝ vel moꝛtis alioꝝ. Be quibo Cri-
ſoſtomꝰ ſuꝑ JYo. omel. lxv. Cogitem inqt eos qui añ
nos fuerũt.none poſſeſſiones eoꝝ ſtant:iolũ nomina
eoꝝ ſeruãtes. YJlliꝰ em̃ hic balneũ:et üliꝰ hicfunduʒ
ↄſiderãtes:gemumꝰ excogitantes quãtũ laboꝛẽ ſuſti⸗
nuit: quot rapinas tamc ur gero ſed laſciuiũt
alij in his:quos neq; putauit. et oꝛta ſſis eiꝰ inimi⸗
ci:illi yltunam dantes vindictã: ſicut em̃ ex cineribi

.lxvj.

ſilicis fit vitrũ et ſpeculũ: ita ex talib incineratis no

bis ſpeculũ faciamꝰ ſine macu
to valet ↄſideratio ſtatus ꝓpꝛij/ et qꝙᷓtum ad vitam et
morte. Pꝛimocqtum ad vitã: ↄſiderare omia picula
laboꝛeset miſerias/que auanitiã ſequunt᷑. ſicut patʒ
in toro iſto capitulo. Auguſtinꝰ ei ciuitate vxili
iij.c.x. iſputat atra romanos:voletes eoꝝ imperiũ
et wminium dilatare et multiplicare. Bicut inquit
eſſet melius habere paruum coꝛpus cum ſamtate q
Bigateumn cum infirmitate:ita contentare e paruis
onis/ melius eſt cum pace: q ſemper eſſe in bꝛiga er
ſollicitudine cum multis bonis. Quando enim vo⸗
luerunt dilatare wminium ſuum. Exrpugnauerunt
multos:⁊ multi eos. Sic ve auaris. melius eſt modi⸗
cum iuſto ⁊c. Et melius eſt buccella panis cum gau⸗
dio:ꝙ; wvomus plena diuitijs cum omnibus pꝛedictis
malis videlicet culpe et pene.¶ Quinto valet ad p⸗
poſitum conſideratio ſtatus pꝛopꝛij quo ad moꝛtem
y homo commemoꝛet ſemetipſum:ſicut philoſophi
commemoꝛauerunt Alerxandrum Gr inquiunt e⸗
es: beneficia immoꝛtalitatis hominibus tribue:et
noli ab eis ſua auferre.ſi homo es.curita ſupbis:ne⸗
ſcis ꝙ arboꝛ que diu creſcit:vna hoꝛa ſcinditur:⸗ leo
minimarum auium pabuluʒ fiet: quaſi diceret. ſicut
leo moꝛtuns comeditur ab auibus:ita tu a vermibo.
n iſta meditanione teneat ratio locum pdicti phi⸗
oſophi. Quia m Auguſtinũ æ conflictu vitioꝛuʒ
auanitie moꝛiba nũqꝙ; meliꝰ ↄpeſcit᷑: miſi cũ dies moꝛ⸗
tis ſine obliuione meditat᷑ Cõſideratõ eĩ bꝛeuitatis
vite ⁊ pauꝑtatislet moꝛtis multuʒ nos ret᷑here œbe⸗

Baßp̃. vij. ¶ Quar⸗

Arꝰ. iij.

——

I.

Exemp-

Beatitudo

ret. Sed heu multi aſſimilantur Alexandꝛo quo
in geſtis ſuis legitur: poſtꝙ recepit rñſum/ ꝙ nõ vi
ueret vltra annũ ⁊ nouem meſes:duellũ cõmiſit:cor
pꝓus ꝓpꝛiũ moꝛtis periculo exponẽdo:cũ poro rege

ndie:vt wminiũ ſuuʒ ampliaret. Ita nos qui ſcimꝰ

ꝙ vita noſtra ſit bꝛeuis. Yob.xiiij. bꝛeues dies hoĩs
et miſeri:qꝛ repleturmultis miſerijs.et tñ et coꝛpus
et animam pꝛo diuitijs cumulandis multis exponi⸗
mus periculis contra wctrinam xpᷣi:Luce. xij.dicen⸗
tis/ videte et cauete ab omni auanicia. Mota optime

Eatitudinis. Dri/
mo ponẽda eſt diuiſio.Secundo oñ⸗
Det᷑ qualis ſit beatitudo appaꝛens et
) nõ exiſtẽs: et quõ młtos væcipit.Ter
do qual ſit beatitudo eyiſtẽs ⁊ nõ ap
parens:et qũo am atoꝛes ſuos hic ꝓficit et btificat.
