eos ꝙ ſecum iurent:qui iuramento ab eo accepto:qꝙ;
licite iurare poterũt:venient coꝛam iudice nullã ali
am habentes euidentiã quare illum purgare volũt.
niſi ꝙ eis iurauit reus. Judex vo diſcretus h ab eis
diligẽter examinataudiẽs eis diẽ pᷣfigit int᷑ quã ao
villã vbi moꝛat᷑ vadent ⁊ veritatẽ diligẽtiꝰ inqrant:
quo facto expeꝛimento compertũ eſt:ꝙ illũ pugnaꝛe
noluert:qꝛ illum reum v crimine impoſito inuener̃t
Sic illi diem pꝛefigant clienti:citra quem ⁊e verita⸗
te diligenter inquirant et inuenient ꝙ multiplex ſit
lex eius: Job.xj.quia nec legem nec certitudinem in
dvictis eius inuenient..¶ Sed dicent quicquid circa
cauſam placitamꝰinquiſitio eſt veritatis qꝛ nos ni⸗
hil aliud facimns iꝙᷓ; veritatẽ inquirere ⁊ onñdere: qͥa
nec cauſa vel res qua agit᷑ ꝑ nos amittitur vel lu/
cratur.qꝛ nõ damꝰſniam:ſeo pᷣdictũ iuratoꝝ:quod
vulgariter vocat᷑ verdit ſepius ꝑ antifraſim ⁊ per iu
diciuʒ iudicis:qui in lege altiſſimi incredulus fuit:
Ecci.xxiij.Et ideo ſi qð iuſtum fnerit vel acciderit:
eis:a non nobis imputet᷑. Quibus reſpondet᷑ ꝙ con
ſentientes ⁊ agentes/pᷣſtantes inſuꝑ ↄſilium/auxili⸗
um/vel fauoꝛem/par pena ↄſtringit. Satis ergo cõ⸗
ſenſerũt:qui cum ſcirent clientẽ ſuum magnũ eẽ pa⸗
trie ductoꝛẽ ſcire cum hoc potuerũt ꝙ ducere cauſaʒ
ad patriã eiꝰequipolleret veterminatõni:et ꝙ etiam

longe fiet lex in die illa: Qich. vj. Si vo dicãt ꝙ

niſi illi eſſent: plura mala fierent: ideo ſtatus illoꝝ
eſt bonꝰ:nõ ↄcludunt:ſed ſequit᷑ ꝙ minꝰmalus eſt:qᷓ
eſſet ſtlatus mũdi:ſi ipſi nõ eſſent ⁊c̃.

Ibꝛoꝛum ſpuͤglium.

Pꝛumo oſtenditur diuiſio. Gecũdo quid
ſit libervite:⁊ ꝑ quã ratõeʒ ⁊ ſim iliiudinẽ
ei ſcientia dicir᷑ liber. Zercõ quõ in illo libꝛo diuer
ſi diuerſimode ſcribunt. Quarto ꝙ ex illa ſcia nullꝰ⸗
neceſſitat᷑ ad faciendũ male vel bene vel non facien/
dum. Quinto quã vtilitateʒ ↄſequunt᷑ boni ce hoc
ꝙ in libro vite ſeribuntur.
Mtum ad prumũ libꝛoꝝ quidam ſunt moꝛtis qͥ/
dam vite/quidaʒ indifferentes ad vtrunq;. Ribꝛi
vo moꝛtis vel ſunt culpevel pene:quoxꝑ primus ſe te
net ey parte velinquentis ſcòus ex parte iudicantis.
Pꝛimus eſtanima pctõꝛis:in quo ſcribunt et le
gunt leges et lectiones ſuas:illi tres quilibꝛos legis
ei ↄbuſſerũt.j.Mach.j.¶ Quoꝛuʒ primus dyabo
lus tres ſcribit ⁊ legit lectiones eius appꝛopriatas ĩ⸗
foꝛmationi: ſuperbiam videlicet iram et inuidiam.
Gecũdus mundus videlicet lectiones in pꝛedicto
libꝛo ſcribit ⁊ legit cupiditatis falſitatis ⁊ puerſe ac
quiſitõnis ꝑ rapinaʒp falſa iuramentꝗper furta et
circũuentõnes ⁊ fraudes plurimas.¶ Lerciꝰ vide⸗
licet caro leges ſcribit ⁊ lectionee legit aecidie in ſco

la lectiſgule in ſcola auleſluyurie in ſcola camere/ æ

iſtis libris ſe veleripetant ⁊ efficaciter ad h̊ opentuꝛ
qui ſe ſcriptos timent:dicentes cũ moyvſe vele mede
libro: Exo.xxxij. ¶ Gecundus eſt ſentẽtia iudicane
tis qᷓ ſolum liber ſeu ſcriptura dici põt:Quis ſic iu⸗
dex excõicatõnis ſniaʒ in ſcriptis ꝓfer:e dʒ: ſicut pa
tet in œcretali li.vj.væ ſentẽtia excõicationis.c.cum

xviij.

Ar. 7.

.*

2 ané duo
0. L
lr hal han grbernſann
neindigeat. lcnullus enonon⸗
nennſmauir etanniͦgun
nopomomendepiceſt inaligus⸗
mno ſneimine igeſtſinealiquo⸗
ceſſrumeſt uiſcüiqhlidp.l
plarquodſibtin monte inchu
rig Eningaltef
exemplarlibni eqno. P.i⸗
ciao omnitoſtencdat etoubllce
tius eſt fadẽũ: quanto libertũc
intoq; maioꝛ ofuſio ent ci qlibm
lec conrexitet matoꝛglonact yil⸗
ſrnaent dhrallertoran
rotunccoꝛrecto ylnon correcoſe
hengcbit galtioge duz ci cranp
cliberariam celi recigiet. BDi do
fdumte Dcletur diceatin
alna vt Algent corecta erarn
dnfuſnu
Bedmnparet: gaſian übern;
riat in Rſione dinradn⸗
in afeſſoneſmo ſentliber coni
nint lcaſchgue eſihereecſ
ollus⸗ ooc j. Heceſteeſt
ſnacllelte v. CDecd
antio:gueeſt ipemet deg
nia ſitin ihn en.
nin ſutin libyo pentates .

eapparentita in ibro lla⸗
tinbiel zlainlihrotloine

renicenur ientofſn de

ſtantegitſd Alinmaupli⸗
ens Mringt Batsergdch,
rclientiſuumnagnüeiſ,
hocpotverit.edicreaniz
ret Aterminatönletgyenan
Alchrij. Gi do acit
lafiernterideoſtatns lor
cſeguuto mnauſvoclti
eſenti

mmſpöaliym.

ttur dintſio. Bechloquid
qna ratöez tſimilitudin⸗
crcquoin lo libeo dine
Quano gerllla ſi nul
glevelbene relnonfzcig⸗
tatez aſequunt boni her

iij.

I..
pnidan untnoni e, e

ne ,Cei
grentesad ptnunq; l
ereloenen nor,ninie ,1
iſ oerporteluclant.
tutiain o nlunt 4 17
us tlimsli h⸗ s

4

ii

iiij.

.

iiij.

medicinalis. S. quiſquis igit᷑. YIta iuder ommuʒ xp̃ᷣs

cuiomne iudiciuũ datũ eſt:damnationis ſententiam

profert ſeriptã Math.xxv. Eſuriui et nõẽ œdiſt: ⁊c᷑.
ideo ite maledicti in igneʒ eternũ:qui paratus ẽ dya
bolo et angelis eius. Et ſic iudicati ſunt moꝛtui ex
his que ſcripta erant in libꝛis Apoc. xx. tam.ſ. vlin⸗
quentis qᷓ iudicantis:qꝛ inter vtroſq; ꝓporcio eſſe x
bet:vt vicʒ liber iudicantis ꝗoꝛcionet᷑ libro vlin⸗
quentis in puniendo: qꝛ ſnĩa iudicis ſᷣm menſuram
culpe velinquentis ꝓferri vebet: et e iſtis põt intel⸗
ligi illud Actuũ xix. Cõtulerũt libꝛos velinquẽtis:
ſq; ve q Hiere.lj.librũ iſtũ ligabit ad eũ iudicantis
⁊æ q Apoca.v.vidi in æxtera ſedẽtis in throno libꝝ
ſcriptũ:qͥbadinuicẽ compatis iudrcabunt᷑ pm ea 4
in librũ ſcripta ſunt:ſicut P3. C. vij. iij. 2. Z. iij. v. G
tẽtiã vo ill qͥs euadere pot ꝑ libellũ appellationis
qᷓ ſit in ↄfeſſione: ſe de vtroq; libꝛo velere põt dũ vi⸗
nit ꝑ aquas lachꝛimarũ: qꝛ talis penitens ſcribit ĩ li
bꝛo.ſ.appellatõnis in ↄfeſſiõe iſta maledicta.ſ.ab eo
Omiſſa. Et velebit ea aqs amariſſimis: Mume. v. ¶i
bri etiã vite vel ſunt meriti vł premij: quoꝝ primus
ſe tenet ey pte virrtuoſe opantis in vis. Gcos ſe tenet
ex pte glonioſe remunerantis in patria. Primꝰ ẽ aĩa
ſen aſcia viri iuſti. quo cuʒ in eo wi mandata ſcri-
bantur viligant ope impleant᷑ dici põt illud a⸗
ruch.iij. hic eſt liber mandatoꝝ vi.¶¶Ad cuiꝰ libri
ꝓfectionẽ ⁊ ↄſeruationẽ duo requirunt᷑: coꝛrectio et
aptio.¶ Primũ pʒ qꝛ ſicut venouo nullus ſcribit᷑ li
ber: quin aliquem habeat væfectum:et ſic coꝛrectio⸗
ne indigeat. Sic nullus ve nouo naſcit᷑ homo qᷣ illaʒ
generalem euadat ſententiã:qua dicit in po. cxv.om
nis homo menday:ideſt in aliquo væfectuoſus:qe ne
mo ſine crimine.ideſt ſine aliquo vefectu viuit. ne⸗
ceſſarium eſt:ꝙ quiſcũq; libꝝ.ſ.vite coꝛrigat ad exẽ-
plar quod ſibi in monte.i.in chꝛiſto monſtraruʒ eſt.
Bicut patʒ. E. vij.vij. radendo falſuʒ qð in eo eſt ad
exemplar libri.ve qno. P.ij xxx. anteq in moꝛtis iu⸗
dicdio omnib oſtendat᷑ et publicet᷑. Et h̊ tanto diligẽ
tius eſt faciẽdũ:quanto liber rũc pluriboſtendetur
q̃ntoq; maioꝛ ↄfuſio erit ei qͥ librũ ſuuʒ male ſcripſit:
nec coꝛrexit et maioꝛ gloꝛa et vtilitas ei qͥ bene ſcri⸗
bſir 7 diligenter oꝛnauit et coꝛrexit. In illo nanq; li
bro tunc coꝛrecto vłnon coꝛrecto ſalus quoꝛũcunq;
pendebit ⁊ ꝑditio:qꝛ duʒ cũ exemplari cocoꝛdauerit
ad liberariam celi recipiet᷑ Gi vo falſus fueris ⁊ oi/
ſcoꝛdauerit expelletur:videat q̊ quilibet dicta et fa⸗
cta ſua vt diligent᷑ coꝛrecta exarent᷑ in libꝛo ſtilo fer⸗
reo: Job.xix.vie huius libri ſunt ſenſus. S. vj. iij.
Becõm pgtet:qꝛ ſicut liber nõ põt corꝛigi niſi ape
riat᷑ in ↄfeſſione.Sic nec liber oſciaꝝ:niſi aperiatur
in ↄfeſſione ĩmo ſicut liber coꝛrũpitur:niſi gliqn ape
riat᷑:ſic ↄſcia que a ↄfeſſiõe receſſit:ſicut apte liber in
uolutus:Apoc.vj. Meceſſe eſt qᷓ apire librũ⸗ ſoluere
ſignacula eius:Apo.v.¶ Becũdus eſt gloꝛia remu⸗
nerantis:que eſt ipemet veus:qui ideo liber dici põt
quia ſicut in libeo veritates rerum ſcriptarum cla-
re apparent:ita in libro illo increato qͥ liber genera
tionis ieſu xpᷣi Mhabhh. j. verirates rerũ creatarũ cla⸗
re videntur ſicut oñſnʒ eſt.l.xxv.xvij. hic geſt liber
vite ⁊ teſtamẽtũ altiſſimi:et agnitio veritatis: Ecc̃i
xxiiij. Mota. P.ij.iij.et. F.j.viij.⁊.C. vij.xvij.cũ ſeq̃n
tibo. ¶ Zibni vo indifferentes ad moꝛtẽ velvitam in
ar bitrio legentis ſunt res tempales a vo create:que

libꝛi dici poſſunt: ꝗpter tres ſilitudines ? ratiões qs

cõmunes habent cum libꝛis ſcriptis.¶ Pꝛuno qʒ ſi
cut ex inſpectione libꝛoꝝ veuenitur in cognitionem
rei dubie que qu eritur ita ex cõſideratiõe creatura
rij veuenit᷑:in cogmition em vei? rerũ nõ viſaꝑ:ſiuxta
illud Roma. j. Inuiſibilia inqͥt ipᷣiꝰa creatura mũ⸗

di:ꝑ es que facta ſunt intellecta nõ oſpiciunt ſempi⸗

Liber

terna qͥ; virtus . ¶ Cũ.n omnis creatura effectus
ſit:neceſſario dicit ⁊ vcet ſe cauſam habẽ. Et ſic pu⸗
eris his vedit us ſciam et diſciplinã in ommmi libro.
ideſt creatura:Eañ.j. ¶ Scdo q ſicut in libꝛo mate
riali.qꝛ ſolũ reſpiciũt lr̃as groſſas ⸗ capitales ad lu/
qũ et curioſitatemmunqꝙᷓ; erũt boni dlerici:nec ſic œr
vel ſui cognitionẽ acqrent:ita qᷓ creaturis vtunt᷑ ad
voluptatẽ ⁊ curioſitatẽ potius ꝙᷓad vtilitatem: qui
ſolum reſpiciũt illud qð pulcrũ et velectabile ẽ ocu⸗
lis:nec eas oꝛdinant vel eis vtunt᷑ ad vi cognitionẽ
et amoꝛem:nunqꝙᷓ p eas ad cæi perfectam ducent᷑ viſi
onem. Yllis.n. qui ſiclibꝛo iſto vtunt᷑ eſt in oꝛe illoꝝ
dulcis ſed poſtmodũ amanicabit ventrẽ eoꝝ de quo
Apoc.x.Accipe librũ et euoꝛa illũ:et amaricari fa⸗
get ventrẽ tun:et in oꝛe tuo erit dulce tanꝙ; mel.
Tercio quia ſicut frequẽter accidit qui plus in li

bris abundant maioꝛẽq; libroꝝ habent copiam mi.

nus ſunt ſtudioſi minuſq; ſciunt/pluſq; ſunt negligẽ
tes vt aliqua ꝑfecte ſciant ⁊ coꝛdetenus:qꝛ cogitant
ſemꝑ ad libꝛos ſuos habere recurſum: quando indi⸗

gebunt quod coꝛrigerenõ poſſunt:qͥ librũ ad tempꝰ

ex accõmodato accipiũt ideo diligentius in eo ſtu

dentes: q primi amiſſis vel abſentibus libris igno
rantiam ſuam volenres erubeſcũt:alij æ ſcientia ſu⸗

conſolantuy. Sic ſpiritualiter illi quib maioꝛ eſt di
uitiarum ⁊ creaturarũ copia qua mente excecãt᷑ mi⸗

nus ſunt vt frequenter diligentes vt eas ad wrordi⸗
nent cognitionèe vel amoꝛem minoꝛẽq; xei 1om q ad
ſalutẽ illoꝝ ptinent habent cognitionẽ. Ex quo .KWũ
ꝙ ſicut melius eſſet habere vnu ꝓuuʒ robanũ vel li⸗

brũ quẽcunq; pauperẽ in ipſoq; vtilia querere:et ad

eius wctrinam ſaluti ꝓprie et ꝓximi coopari:qᷓ cur⸗
rum plenum habere libns et toru ignoꝛare vel in il⸗
lis querere vana.ita melins eſt modicũ iuſto ſup di⸗
uitias peccatorũ multas:qꝛ in moꝛte qñ illi amiſſis
libꝛis diuitiarũ ſuaꝑ in quib qꝛ ſemper ſperabant ſi
cut ille in pſal.lj.qui ſperant in multitudine diuitia
rum ſuarũ:ſicut pꝛedicti in lihꝛis ſuis de vei cogniti⸗
one vel amoꝛe vel vtilium factioneminus curabant
cogitantes ꝙꝙ cum diuitijs ſemꝑ ſe cuſtodirent qntũ⸗
cun eſſent maliet dintes et dicentes ꝗ' cum pecu⸗
nia eriã cel emere poſſũt:⁊ ꝙ in oid neceſſitatibo ſic
pᷣdicti ad libꝛos:ita ipᷣi ad diuitias hꝛe volũt recur⸗
ſum in infernũ vbinec eſt ratio necſcientia ignoꝛan⸗
tes vſcendent iſti cũ pauꝑtate ſua iuſta in celũ aſcẽ⸗
dent habentes ſolatio ſanctos libros.j. Macha. xij.
no:um ſcilicet nomĩa ſcripta ſunt in libꝛo vite phi⸗
lp.iiij.
4 Pꝛo quo eſt ſciendum: ꝙ liber vitevidelicet di⸗
gnioꝛi oici oſcriptio aliquoꝑꝝ oꝛdinatoꝝ ad vitã et᷑⸗
nam in noticia væi que noticis ꝑ quandꝗ ſimilitudi⸗
nem libervocatur:quia ſicut olim nomina ſubimpa
tore romano militantium vel ei in magno ſtatu afſi
ſtentiũ in quodã libꝛo ſcnipta erant ſicut patet ꝑ le⸗
ges ciuiles pꝛimo in infoꝛtiato li.xxix.ti. xcæ teſtamen
to militari. lege ex eo tꝑeĩ q̃ lege cauet᷑nemilites m
litũ gaudeãt puilegijs a lege eis ↄceſſis:ſiẽ ve tefltõ ſã
guine ꝓpꝛio rutilante ſcnibedo et hmõi.v qͥb habet᷑
D.iiij. xiiij.anꝙ in libꝛo inſerti eẽnt ⁊ inſcriptiq̃ntũ
cunq; eẽnt ad h̊ electi vlnoĩati. Mota. M. vij.ix.
Becundo idem patʒ æ illis qui imperatoꝛi in ma
gnis parebant ſtatibus in digeſto nono Iibꝛo. rij.ti.
æ albo ſenbendo.lege vcuniones. vbi atinet᷑ ꝙ ecu
riones in albo ita ſcriptos eſſe opoꝛtet vt lege muni
cipali pꝛecipitur: vt ſcribant᷑ eo oꝛdine quo qͥs edꝛuz
mayime honoꝛe in municipio functus eſt. Ita mili⸗
tantes ſub celiimpatoꝛe in magniſq; ei famulantes
m erit in ſua ſigtiſunt noticia vt eoꝝ qͥſq; ꝓ meritis
honoꝛẽ habeat. SGi n.iudex ⁊ imꝑatoꝛ hoĩm in libro

ſuo nomina militũ mimſtroꝝ ſuoꝝ ex bona eqͥtate

V.

Ar. ij.
vj.

Ar⸗o.iij.

viij.

ix.

Liber

ſcripta habere debuit quantomagis ille impatoꝛ et

iudex celeſtis in quo eſt omnis equitas nomina mili
ti ſuoꝝ ad remunerandũ ⁊ honoꝛandũ in libꝛo noti
cie ſue ſcripta habere debet vt ſpecialiter libꝛuʒ ſcri⸗
bat ipᷣe qui iudicat:⁊ om̃s ꝓ meritis remũerat: Job.
xxxj.ꝓpter hoc nanq; ꝓpheta ↄgrue ſe vidiſſe atramẽ⸗
tum ſcriptoꝛis ad renes eius:Eʒech.ix.
Et no ſolũ pᷣdicti milites:et finaliter ꝑſeuerantes
in vi ſcripti ſunt noticia:ſ̊ etiã eficiẽtes vt liber il⸗
le tam bonos indudat ꝙᷓ malos vt cæ illo verificetur
illud ps.xxxviij. Ympfectũ meũ viderũt ocli tui. Et
cãm ſubdit dicens.in libꝛo tuo om̃s ſcribent᷑. ſ tñ di
uerſimode ⁊ ad diuerſos fines ⁊ effectus: qꝛ boniibi
ſcribũt᷑ ſcia appꝛobatiõis: vt ille qͥ facta illoꝝ appꝛo
bat z remũerat. Mali vo ibiſciunt᷑ ſcia ſimplic no⸗
ticie vt puniant᷑. Aterũ boni in illo libꝛo diuerſimo-
de ſcribunt᷑:qꝛ qͥda ſcribũt᷑ ⁊ pᷣdeſtinant᷑:vt habeant
vitã eternã imutabiliter:ſicut mater vei.quidam vt
habeant vitã eternã infinitã.ſ.in vſu gre⁊ oſtenſiõe
7 ſeuerantia bonoꝝ operuʒ:ita vicʒ ꝙ ſi iſta finalit
ſeruãt:ſeruẽt᷑ ſaluent᷑:ſi ꝓꝑdant ꝑdant᷑. In qͥ caſu cõ
ditionẽ illoꝝ tenent mercatoꝝ ve quibus dictũ ẽ. G.

iij.xxviij. Et ſic qᷓtuʒ ad talẽ pñtẽ iuſticiã ⁊ gratiam
in quibo ſaluari potuiſſet ſi cooꝑari voluiſſet fuit pᷣ⸗
deſtinatus ⁊ quodãmodo in libꝛo iuſtoꝝ ſcriptꝰ. Ju
das pꝛoditoꝛ ⁊ oms qͥ qñq; boni fuerunt in libꝛo bel
loꝝ dñi: Mume.xxj.qᷣ tñ qꝛ in malicia et in bello dñi
foꝛtiter nõ ꝑſtiterũt nec finalier vicerũt:in eis veri⸗
ficatũ eſt qð v eis ſcriptũ eſt ꝓꝑ ꝓphetã dicentẽ:cele⸗
antur de libꝛo viuentiũ ⁊ cũ iuſtis nõ ſcribant᷑:in pᷣs
Ixviij.qꝛ recedentes a te in terra ſcribent᷑:Hiere.xvij.
ideſt infra terꝛã in inferno in libro dyaboli ⁊ in ſcri-

ptura wmus iſrł nõ ſcribent᷑ Eʒech xiij. ¶ QDuo cõ:

tra cæ illo qui vicit in pᷣdicto bello dni ⁊ dyaboli: dẽ
Apoca.iij.Qui vicẽt:ſic veſtiet᷑ veſtii albis ⁊ nõ łe-
lebo nomen eius e libꝛo vite. ¶ Patet ů̊ ꝙ liber iſte
in aliqͥ aſſimilat᷑ libꝛo ſeu regiſtro epõe et rotulis vi
ſitatoꝝ:quia ſicut in regiſtris epiſcopoꝛum ſcribun/
tur et intitulant᷑ nomina oꝛdinandoꝝ ſeu oꝛdinato⸗
rum et ad qͥs titulos ſunt oꝛdinati: et nomĩa pꝛomo
toꝝ et ad q bnficia ꝓmoti ſũt:ſcribũt᷑ etiã puãdi⸗⁊ de
gradandi ſeu puati⁊ œgradati:et ob quã cauſaʒ ſic
pumiuntur. In rotulis etiam viſitatoꝛũ et ſpecialit᷑
inter quoſdam religioſos nomina ſcribunt᷑ aliquoꝝ
qui pꝛo ſcientie et moꝛum meritis ad maioꝛa ſunt ex
ponendi nomina etiaʒ alioꝝ qui ꝓ demeritis ſũt pu
niendi vel puniti. Ita in libꝛo vite qui eſt ciimuta⸗
bilis ſcia qᷓ ſcit qͥ boni qͥue mali ſt:vel qͥ ſaluandi vel qͥ
dãnãdi ſunt:in qͥ om̃es ſcribũt᷑boni ſcribunt᷑ ob q̃lia
merita:et ad qͥs gradus in celo ꝓmouẽdi ſunt.⁊ ma/
li ꝓter que peccata ſunt puniendi:dicitur tamen li⸗
ber vite a digmoꝛi.ſic liber Auguſtini in quo tracta
tur tam v ciuitate vi ꝙᷓ dyaboli: vocatur tamẽ a di
gnioꝛi liber d ciuitate dei:ita liber iſte ve quo apoc.
xx.et alius liber apertus eſt liber vite.¶ Circa queʒ
vnum eſt aduertendum:q viqʒ licet diuerſi in eo di⸗
uerſimode vt pᷣdictũ eſt ſcribantur:et alij mutabili⸗
ter et alij immutabiliter:tamen in illo nec eſt diuer⸗
ſitas nec mutatio aut viciſſitudinis obumbratio.
Pro quo eſt ſciendũ:q; liber pᷣdictus quodãmom
duas habet paginas: vel ouo folia:quoꝛuʒ vnum eſt
omnino immutabile. Primũ ſe tenet ex ꝑte veiqo
nihil aliud eſt qᷓ eius eſſentia:put in illa ommia relu⸗
cent ? clare oſtendunt᷑:in hoc libꝛo ſen folio nibil de
nouo ſcribit᷑ vel vlet᷑:qꝛ ſcriptura ibi nihil aliud eſt
qꝙᷓ; reꝝ ydeg ſeu repꝛeſentatio que nõ eſt aliud ab eius
eſſentia.A¶ Alia ſe tenet ex pꝑtenoſtra q̃ pagina qtuʒ
ad fundamentũ in quo ſcriptura fundat᷑:ẽ liber aĩe.
quo Eʒech.ij. Ecce manꝰ miſſa ad me in qᷓ erat in
uolutus liber ? ſcripte erãt in eo lamentationes qᷓtũ

rii.
ad penitentes:et carmen qtũ ad beatos in qͥb ſemꝑ
eſt carmen laudis:⁊veqtum ad damnatos. Bola
vo pagella que in animab ſcribit᷑ penitentiũ ſeu ꝑe⸗
grinantium ⁊ viatoꝝ eſt mutabilis:quia ipſi de gra⸗
tia in peccatum ⁊ econuerſo frequentermutant᷑ qꝛli
cet om̃is ſcriptura gratiarum et virtutum que in ani
mabus ſcribunt᷑ iuſtorũ exemplata ſit ab exemplari
dinino quod eſt immutabile:tamen ſicut videmꝰ in
libꝛis materialihus:q exemplari non mutato:exem
platũ vleri et mutan poteſt:ita in ꝓpoſito libꝛi iſti
de quibus 2anielis.vij. Judicium ſedit ⁊ libri aper
ti ſunt/quibo aptis inuentum eſt ꝙ exemplari libꝛo:
qui in veo eſt nõ mutato exemplatus liber in amima⸗
bus mutatus eſt ce virtutibo ad vicia.
BGed cũ liber ille exemplar.ideſt veiſcientia ſit tã

Arꝰ.iiij.

inuariabilis immutabilis ꝙ a nullo mutan poſſit x.

videtur ſequi:ꝙ quicquid ſit de neceſſitate euenier.
ponamus g ꝙ ſcit aliquem damnandũ eſſe:ille e ne
ceſſitate damna bitur:quia ſcientia vei mutari non
poteſt:et ſic videtur ꝙ damnatio nis cauſa ſciẽtie vei
potius qvoluntati peccatoꝛis attribui vebeat:ſic.n.
arguũt ipſi dicentes quare ieiunabimus vel alia ope
ra penitentie faciemus cum omnia euenient ſiẽ eus
ſcit: vult illa eſſe ventura:fruſtra inquit conamur:
quia ſi veus ſcit etvult ꝙ bene faciamus ⁊ ſaluemur:
ſaluabimur et econuerſo. Ticet iſtis obiectionibus
wctoꝛes theologie hactenus ſubtiliter et veraciter
reſpondiſſe inueniantur:qꝛ tamen laici ⁊ parum lite
rati iſta cõmuniter obijciunt:qui ſubtiles nõ intelli

gunt nec appꝛobant reſponſiones melius eis rudibꝰ
et ſenſibilibus ſatiffit exemplis.¶ Querendũ eſt er-⸗

go ab illis quare tantũ laboꝛant circa diuitias acqͥ⸗
rendas vel circa ſeculi honoꝛes ⁊ ſciẽtias lucratiuas
⁊ carnis delicias ⁊ circa equos ⁊ alia neceſſaria eligẽ
da vel emẽda vel circa vitã ꝓlongandaʒ p medicine
et medicoꝝ artẽ: ꝑ dicta.n.pꝛia ĩ his oĩbo fruſtra la⸗
boꝛãt:et in vanũ conant᷑ qꝛ eeꝰ ab et᷑no ſciuit:ſi bn
erũt eẽ diuites vel nõ ſi magnũ honorẽ ſeculi vel vli
cias carmnis vłſciaʒ magnã vel equũ vel alia neceſſa⸗
ria ⁊ longeuitatẽ eſſent habituni vel non. ¶ Si ergo
ſciuit iſta eſſe futura eis:q̃re tãtũ circa illa ſollicitãt᷑
que d neceſſitate eis euenient. Si vo his ↄria ſciuit
eis eueniẽt:qͥeſcãt q̊ ⁊ wꝛmiãt ⁊ nõ cogitãt:qnuõ dini
tias vel honoꝛes ↄſeq̃nt᷑ nec comedãt ant medicinaʒ
adhibeãt coꝛpꝑi vt diutiꝰ viuãt:qꝛ ſi veus ſciuit illos

diuvicturos ſine cibo diuviuẽt ⁊ ſi Sriũ ſciuit ſi ſaniſ

ſima ⁊ velicatiſſima comedãt nõ viuẽt nec dicãt pue⸗
ro ꝙ equum ad equitanduʒ paret:qꝛ ſi ſciuit eos eqͥ⸗
taturos v neceſſitate equitabunt. Ceſarius ſcribit
ꝙ per iſtũ modũ rñderũt qͥdã medici cuidã egroto qᷣ
artẽ illoꝝ talibo expugnabat vbis.ſi inqunt ceus ſci
uit te in iſta infirmitate moꝛituꝝ: nccitate moꝛie/
ris:q̃re q̊ a nobis qͥsſanꝰↄtẽnere ſolebas:infirmꝰ cõ
ſilia petis:qͥꝝ ↄſilia ⁊ adiutoꝛia vacua eſſe affirmare
ſolebas. ʒ3 dicẽt ꝙ ſiẽ laboꝛãt ⁊ ſollicitant᷑ p ſu⸗
ſtentatiõe ſua et ſuoꝝ:⁊ ꝙ deꝰ vult g2 h faciãt qntum
cũq; h ſciat ⁊ ab et᷑no ſciuerit:qꝛ cñ h̊ ꝙ ſciuit talẽ fi/
nem vel effectũ eſſe venturũ:ſciuit etiã mnedia ꝑ q̃ eẽt
venturus:vel ꝑ que ab illo fine deficẽt.et ꝑ qᷓ media
talẽ terminũ attingeret vel nõ attingeret: illa auteʒ
media fateri volũt eſſe laboꝛes ⁊ ſollicitudines.ſq ⁊
opꝑa:q̃ ſue ꝓprie vrelinquũt᷑ volũtati ad faciendũ et
attingendu finẽ illũ vł ad nõ faciendũ ⁊ nõ attingẽ
duũ. Gi iſta aceſſerit circa vicrũ ⁊ veſtitũ coꝛꝑis ꝙ vi⸗
delicʒ cũ ſcia ⁊ volũtate ci ſtet:q ipᷣi cooꝑpent᷑p coꝛ/
ꝓali ſuſtẽtatõne ⁊ tꝑali vita ⁊ ſcia vei qntũcũq; ſit
imuta bił:nõ ſufficit ad h ꝙ iſta acqrãt ſine illoꝝ co/
oꝑatione ? ſollicitudine.Afoꝛtioꝛi ratiõe eos h̊ cõ⸗
gere opoꝛtebit:q veꝰ velit etiã . p opa pnĩie chani⸗
tatis laboꝛẽt ⁊ ſollicitent᷑ vt ſuſtentationeʒ acqᷣrant

Exemp.

xj.

iltter iifallibire duentt nen
inmnin,natsltan un
lice öͦinalibilter velnece ano
gierſtatcun bocq dens immutabt
lterlnäſnirchinfallibiliter vin
tecedenter ztenoreierunt adice
Gentereſef ad innitü diumepel
terefert ad rey euentum ſicut pat

er verbio Auguſti niij q ij

ſu heno nereſſtate efereo eñſ
umelta re las ſat: yteuenlent
in hre. Pota. Prjrj. ¶ Er iwp⸗
s eiſcientia no eſt malor cauſa:
litusnoad fesmalas canſandas ret⸗
tiaumane nibil aterepoteſt Hoce
ſbllipateterenplo vſclena bummn
nüigliü homineoccidereretocclſo
Nuchinfallibülteriſaſat idis eti
tamalaeſſeinmundoebecinmun
inteligens:ſtor ania ͤerihhe⸗
ciſorimala olütas Dicin Poſit
homicihii cons denlisſisfierine
ſyocciſons olunt s gneritz
nialttrabetemo giäitonniama
ſauarn lllop eſt cauſa:ß
nauguſt.librori.
mukinſttumogtnanoͤc

nnntſcdins aeſenti⸗ ſuano co⸗

ſtan Nleia: umnlir
unt nl uhnle noͤiſtii⸗
nſonto nelit gy ui
is uci
nplu. (ADnaengieſte,⸗
nruntcitndinttita,
mders ſcietias ncratinis
gudsr alunteeſana eige
ti glongmanzt neciane
n Peigibis iffuſtn,
geidvabethoſeint ſi hn
nagnu honore ienli e lt
byelegun elali, aſi⸗
abitun eloy. (Gigo⸗
etiti anca lla ſolliarat
nt. Ol vo hib nun ſeinit
iitam cogitätqu dim
cconmelzͤt ant mecicing,
nite ſidns ſautt llos
initrſini ſanitſiſani
ztno viuitnec dicutpn⸗
Bparenqeſiſcinit ese⸗

itabunt. Ceiarinsſenbit en

d metia clicuͤh otni
batdbis ihgir alrſi
noritup: e dr ole
tänereſolelasin d
tos thcls ufi ant
ebwnitr llaimne ſu⸗
ſtobhunititn /,
vlobad lee
eñAll tal⸗
Cauginybi,
e nfit eli
inpert: luact

tni,
nllanittiſi:

4

xiiij.

777„

Liber X üiiij.

eternam:et vitam gloꝛioſam:etꝙ tanto velit ꝙ effi⸗
cacius circa illã oꝑentur ille qͥ ome rationa bile vult
cus:quãto illa melioꝛ:maioꝛiſq; eſt valoꝛis. Si em̃
ſcientia vi ſola in alijs que ad coꝛpus ptinẽt nõ ſuf⸗
ficit q̊nec in his quead animã ptinent. Cũ ad hͥ na-
tus ſit homo vt ſpecialirer laboꝛet vt fineʒ; ſuum ad
quẽ oꝛdinat᷑ attingat.hec em omnia habent natura
lia eis indita:q; in dis que ad finẽ ſuũ inclinant na⸗
turalem efficacius et foꝛtius opentur ? conent᷑. Siẽ
at et in motu lapidũ cæoꝛſum: cũ em finis natura⸗

is eius quies ſit eſſe woꝛſuzs:ſemꝑ ad hoc conat᷑ vbi -

poſitus fuerit. Cum ergo hominis finis a o oꝛ⸗
inatus ſit vita beata mayime ad illaʒ adipiſcendã
conari veberet:aliter non ſolũ ↄtra ratõnẽ 7 naturã
ꝓriam: ſed ↄtra omniũ rerũ facit ↄditionẽ et natu⸗
ram. Sicut ꝙ non obſtante ꝙ dens omibo rebo certos
indidit ⁊ oꝛdinauit fines ⁊ eoꝝ pᷣſciuit fines et foꝛtu⸗
nas:ipᷣe tñ vt fines illos aſſequat᷑ motiba conat᷑ nartu
ralib. Gic non obſtante ꝙ dveus hominẽ oꝛdinauit
vel p̃ᷣdeſtinauit ad finẽ ſupꝑnaturalem: ipe tamen ad
illũ adipiſcendũ ꝗꝓprijs cooperari vebet laboꝛiln.ſi⸗
cut patet. P.xj.iiij. Quia ſᷣm beatũ Grego. in libꝛo

dyalogoꝝꝑ:et allegat᷑ in Ker ete Elg. g. i. Obtiuet .

Phẽnis regnis pᷣdeſtinatio ita eſt ab omnipotẽti eo
Dithoſir⸗ vtſad hoc electi ex laboꝛe pueniant quarũ
poſtulando mereant᷑ accipere qo eis omnipotẽs an/
te ſecla diſpoſuit dvonare ſicut plenins patebit infra.
ca.væ pꝛedeſtinatione.¶ Iſtis pꝛelibatis:reſponde⸗
tur ad argumentũ illoꝝ quo dicũt veus hoc ſcit in⸗
fallibiliter:q̊ͥ infallibiter euenit:negat᷑ cõſequentia:
qꝛ oppoſitũ ↄſequentis ſtat cum antecedente:q; h q

alidd nõ infallibiliter vel neceſſario ſ̊ ↄtingent eue⸗
niet:ſtat cum hoc ꝙ vus immutabiliter et infallibi
liter illud ſciuit:qꝛ infallibiliter ⁊ immutabilit᷑i an⸗/
tecedente ⁊ ↄnte nõ referunt᷑ ad ideʒ: quia in antece

dente refert᷑ ad intuitũ diuine pꝛeſentie:incõſequen
te refert᷑ ad reꝝ euentum:ſicut patet ex vccreto ſum⸗
ꝓto ex verbis
ſoꝛ. S.nõ o neceſſitatẽ.referẽdo em̃ ſciaʒ cei ad rexꝝ euẽ

tum:ita res illas ſcit: vt euenient ſ̊ eueniunt ↄtingẽ

ter ò̊nc. Mota. P.xj. xj. ¶ Ex qᷣb patet ꝙ immutabi
lis dei ſcientia nõ eſt maloꝝ cauſa:qꝛ hec immutabi
litas nõ ad res malas cauſandas retert᷑: ſ ad vei no⸗
ticiam:quẽ nihil latere poteſt. ſpoc etiã in apto ⁊ ſen

ſibili patet exemplo v ſciẽtia humana:homo vidẽs

vnũ aliũ hominẽ occidere:et occiſoꝛẽ ad ſuſpendiuʒ
Duci:infallibiliteriſta ſcit.vidẽs etiam ⁊ ſciens mul

ta mala eſſe in mundo:⁊ hec immutabiliter vera eſſe

intelligens:iſto ꝝ cauſa nõ eſt:ß homicidij cã fuit oc/
ciſoꝛis mala volũtas.Sic in ꝓoſito:ſicut ille videt
homicidiũ coꝛã oculis ſuis fieri:nec tñillius eſt cau⸗
ſa:ß occiſoꝛis voluntas ⁊ ꝑuerſitas:ita deus pꝛeſen⸗

tialiter ab eterno vidit omnia mala q fuerũt ſuntvł

erunt:nec tamen illoꝝ eſt cauſa:̊ maloꝝ hoĩm puer
ſa voluntas. Vnñ augu ſt. libro.iij.libero arbitrio.
Bicut inqͥt tu moꝛa tua:nõ cogis facta eſſe qᷓ pꝛeteri
erunt:ſic veus pꝛeſentia ſua nõ cogit facienda eſſe ꝗᷓ
futura ſunt. ¶ Di obijciat᷑ ꝙ aliter ſit eſcientia dei
atq; aliter e humana:reſpõdetur ꝙ in aliquo eſt ali
ter in aliquo idem. In hoc enim aliter eſt:qꝛ ſcia ſua
.appꝛobatiua:q̃ dĩxit⁊ facta ſunt eſt omniũ bonoꝝ
cauſa:q̃ noſtra ſcia cauſare nõ põt. In hoc vo idem
eſt ꝙ ſicut volũtas vel ſca humana bene oꝛdinata li
cet mala culpevideat:nõ tamẽ eiplacet:qꝛ vellet om
nes hoĩes bonos eſſe:nec culpã in eis cauſat:malum

tñ pene boni iudices ⁊ ſciunt et volunt cauſant: qa

nõ placet eis nec cauſant ꝙ vnꝰaliũ occidat licʒ h vi⸗
deant. Sed placet eis ⁊ cauſant:q; occiſoꝛ ſuſpenda⸗
tur. Sic e ſcientia ⁊ voluntate diuina q̃ vultoẽs ho
mines ſaluos fieri incᷓtum hoĩes ſunt et vult eos dã

uguſti. xxiij.q.uũij ¶Mabuchodono⸗

Locutio

nari inq̃tum peccatoꝛes.ſcit ꝙ malũ faciũt culpe ct
nõ placet ei: necillud in eis cauſat. ſeit ꝙ damnst et
puniunt᷑ ?⁊ placet ei⁊ cauſat illud.¶ Patet alia
eſt cã furti vel homicidij alia ſuſpẽdij:qꝛ pꝛimũ cau⸗
ſat fur:ſcom iudex.nec in hoc in ceo diceda eſt diuer⸗
ſa voluntas:qꝛ tota diuerſitas rerũ reſpicit euentuz
Mõ obſtante q vi ſcientia:ſi vis in libꝛo vite ſcribi:
ſume tibi librũ grandẽ et ſcribe:Eſa. viij. ideſt foꝛti⸗
ter et diligenter age:vt ibi ſcribaris et ſalueris:quia

nõ intrabit in illam aliquod comq̃natũ ⁊ faciẽs ab⸗

ominationẽ ⁊ mendaciuʒ:niſi qͥ ſeriptiſunt in libꝛo
vite nTei
Mnanta aũt ſit huius ſcripture tã in vita qᷓ;imoꝛ
te vtilitas in ꝑte exẽplis oñdit᷑⁊ auẽtiba. Exyẽplis
hoc oñditur ꝑ rotulos magiſtroꝝ vniuerſitatũ in qͥ
bus ſcolaniũ noĩa ſcribũt᷑:ob quã ſcripturã in mult?
fendunt
faciũt alij quoꝝ noĩa inſerta nõ ſunt. Sic ſpecialiter
quoꝝ nomina ſunt in libro vite a æo z ab angelis in
vita a multis tentationibo et aduerſitatibo ſpnalibꝰ
cuſtodiunt᷑:ſicut patet Apoc.xiij. vbi dicit᷑ ꝙ adoꝛa/
bunt beſtiã om̃s qui habitant terrã quoꝝ nomina
nõ ſunt ſcripta in libro vite agni. ¶ Gicut ᷓ tempo
re guerre tranſeuntes x terrã alicuiꝰ dñi:nitunt᷑ ali⸗
qua habere dñi illius ptectoꝛiãſ/ cripturã:ita tꝑe bel
li ſpnalis mitamur habẽ ſcripturã libꝛi vrte./ Huiꝰ
etiã vtilitas in moꝛte patet tã p pᷣdictũ exempluʒ dve
rotulo vniuerſitatis:qꝛ ſicut ad illũ honoꝛanduʒ:et
pꝛo ipo oꝛanqũ ⁊ ad terrã ⁊ eccleſiã depoꝛtãdũ:cuius
nomẽ in rotulo alicuius mgri innenit᷑ oms ↄcurrunt

magiſtri:ita œus angeli ad talẽ 7 nõ ad alios:quia

tũc qͥ nõ eſt ſcriptus in libro vitemiſſus eſtĩ ſtagnũ
ignis: Apoca.xxj. qꝙᷓꝑ ſilitudinẽ libꝛi hoſpitalarioꝛũ
ancti Jobannis:qꝛ ſicut illi quox noĩa in illoꝝ ſcri

bunt᷑ regulis vel regiſtris que ꝑ eccleſias poꝛtantur

hanc conſequuntur coꝛpoꝛalem vtilitatẽ ꝙ licet de⸗
meritis ſuis exigentibo ſuſpendant᷑:tñ coꝛpe illoꝛuʒ
ad terꝛam poꝛtantur benedictam:ita iſti ſpiritualeʒ

conſequũtur vtilitatẽ talẽ videlicet ꝙ quecũq; moꝛ

te moꝛtui fuerint in refrigenio erũt:ad terraʒ etiam
poꝛtabunt᷑ viuentiũ⁊ ſalutis eterne:qꝛ in tempꝑe illo
ſaluabit᷑ ppls tuꝰ q inuẽtꝰfnerit in Iibro vite ⁊c. Da
Niek xij. Mota quõ yps eſt liber. P. ij. xx.

Ocutionis ⁊linguaꝝ

Primo oſtenditur differentia. Secundo

eyxꝑientia. Cercio tã male locutionis:qᷓ;le

te audiennie ingratitudo. Quarto piculuʒ. Quinto
pena. Sexto remedia. Septimo bone locutionis pꝛe
mium.
Mtũ ad primñ loquunt᷑ quidã bene quidã male.
HBene loqtur quis trib:æ cæo. æ ſeipſo. pꝛoxi⸗
mo. ¶Be tro tria: ꝗpter tria cõmoda. Pꝛimo ꝓyter
beneficia clementie vt diligatur.ſicut beneficiatꝰlo⸗
ituramice bñficijs ſibi factis:vt bñfactoꝛes
illos diligãt.eiſq; regratiẽt᷑. Sic dʒ pdicatoꝛ in pdi⸗
catiõe publica ⁊ qͥlibʒ bonꝰ in ſocietate puata ve wi
loqͥ bñficijs creatiõis/redẽptiõis/ꝗubernatiõis/ glo
rnificatiõis. Erẽplo paſtoꝝ qᷓñ vxpᷣ nariuitate loque
bant᷑ adinuicẽ:Zuc.ij.⁊ exeèplo illius qͥ dicit Mũe.
vij. Solutũ eſt vinculũ lingue eiꝰ loquebat᷑ recte.
Beðdo opꝑa miraculoꝑ:æ qᷣb habet᷑ caplo xæ fide:
wvcumẽta ſapĩe:vt coqſcat᷑⁊ fides recta habeat᷑⁊ ei
in oĩh obediat᷑:qꝛ ſiẽ ſcolar: dłe mgri ſui loqr wctrĩa
factis vt ples eiꝰ diligãt wctrinã:ꝓpter quã famaʒ
bonã plures ad eũ ↄfluãt. Sic bonus tã publiceq́p⸗
nate:miracula et magnalia:et wctrinã ? ſapiam xæi
Exem plo pſalmiſte dicẽtis pſal.cxviij. oquar ete
ſtunonijs tuis in conſpecta regum ⁊c. Et Pauli di⸗

xv.

⁊ vniuerſitatis gaudent puilegijs qo nõ

Ar?. y.

xvj.

Ar

A p.

centis ſapientiam loquimur inter perfectos.j.Coꝝ.

Bed qr nonnulli nec eum diligunt: vel ei ſerui⸗
re volunt:vel credere ratione beneficioꝝ:vel miracu
loꝝ:ſed potius ratione verberũ:ſicut aſinus piger et
ſeruus maliuolus. ¶¶ Tercio loquendũ eſt œ eiꝰ po⸗
tentia quomodo ei rebelles. hic tem poꝛaliter: et ali-
bi eternaliter affligit: exemplo apoſtoloꝛum qͥ loque
bant᷑ magnalia vei. Act.ij. Sed qͥs loquetur poten⸗
tias dñi:in pſal.cv.¶ SBeſeipſo loqͥ etiam debet tria
ꝓpter tria auantagia.¶ Pꝛimo qꝛ ſicut eger loquit
medico ſua infirmitate:ita pctõꝛ pꝛimo loquide⸗
bet:ſuũ pctm̃ in cõfeſſione:vt abſoluatur. dicens. lo⸗
uar in amaritudine animemee: Job. x. Mihil celã
oexemplo Job dicentis: Mon parcam oꝛlmeo lo/
quar in tribulatione æ. Job. vij. SGcoo ſicut indi
gens loqtur diuiti łe ſua pauꝑtate:ita loquẽduʒ eſt
o in oꝛatione:Exẽplo anne que ꝓ pꝛole petẽda lo⸗
quebat᷑ in coꝛde.j. Reg.j.Sic dauid ꝗpheta pꝛo fine
ſuo ſciendo.ne videlicet finem haberet malũ et im⸗
pꝛouiſum dicens: Locutus ſum in lingua mea. notu
fac mihi domine finem meũ: in pſal.xxxviij. Quanto
g̊ pauperioꝛes ſimus:⁊ in multis veficientes:et e fi⸗
ne incertioꝛes:tanto inſtantius oꝛare debemus: qͥa
cũ obſecratõnibo loquit᷑ pauꝑ:Orouer.xviij.¶ Ter
cio ſicut negociatoꝛ libenter loqtur:et audit loqͥ ve
lucro ſuo captando:et periculo ſuo vitando:ita bo⸗
nus:qͥ dicere põt illud Ecci vltimo.Pedit mibiv⸗
minus linguã mercedem meã:p quam.ſ.loq̃r de mer
cede eterna.loquens æ regno ⁊ei: Act.j.Et aures ꝑ
Vel audiam loquat᷑in me dñs:in pſal.lxxxuij.
Nel aliter loqui dvebet ve ſeipo tripliciter. ¶ Primo

o in coꝛde ꝑ ↄtritionẽ:ſicut eger de infirmitate ge
mit.ps.xl. Ego dixi dñe miſerere mei:ſana aĩam meã

qꝛ peccaui tibi. ¶ Gcdo oꝛe ↄfitendo:ſicut eger me⸗
dico infirmitatẽ oñdit.p̃s.lxv. Locutum eſt os meũ
in tribulatione mea.¶ Cercio ſatiſfactionẽ cũ gra⸗
tiarũactione acceptãdo:Exẽplo illiꝰ quo d Lu/
ce.xj.Cũ eieciſſet demoniũ locutꝰ eſt mutꝰ: ̊ heu os
habent et nõ loquent᷑:in ps.cxiij. Mon ſit iuſtus:v qͥ
dici põt illud.inj.Reg.viij. Ore locutus es:⁊ manibo
ꝓfeciſti:ſic oĩs lingua ↄfiteatur: Ro.xiiij. ¶ Ge e
ximo etiã tria loquẽda ſunt:ꝗpter tres ꝓximi vtilita
tes.¶ Peimo nanq; ſicut bonꝰreligioſus ſecrete am
monendo:vel palã accuſando:alteri loqᷣtur religio⸗
ſo velinquẽti: Ita exẽplo aſine:q̃ falſo ꝓphete loque
bat᷑: NMume.xxij. Peccatoꝛis loqmini plagas: ꝓuer.
xvj.¶ Gcðo ſicut meneſtralli loquunt᷑:⁊ recitãt co
rã militibo factapboꝝ militũ.Et eccleſia facta legit
ſanctoꝝ:ad excitandu alios ad ſilia:ita iuſti exempla
bonoꝝ ad imitandũ:ad eloquiũ veſtrũ coꝛdg eoꝛus
erigite: Judith.viij.(¶¶ Lercio ſicut mater nũc pꝛo⸗/
mittit mna filio:nũc minatur penas: ita iuſti loqnt
pꝓximo:pᷣmia beatoꝝ eis illa pꝛomittentes: et penas
maloꝝ eis minantes:Exemplo i:qͥ dicit: loqr iudi
cia mea cũ eis:tiere.iiij.¶ Malaꝝ vᷣo linguaꝝ:tria
ſunt genera:qꝛ quedã ſunt ocioſe:quedam vane:que
dam pnicioſe.¶ Ocioſe ſunt que nõ loquũtur qñ
berent: wcẽdo:increpando:pᷣdicando: æ qᷣbo in pſal.
xxxviij. Giluia bonis: Et Job.iij. Mone ſilui. non⸗
ne qeui:et venit ſuꝑ me indignatio tua dñe. Mõ ſic
Ezʒechiel ꝓpha qͥ ait: Aꝑto oꝛe meo nõ ſilui ampliꝰ
Eʒech.xxxiij. ¶ Vane ſunt:que circa inutilia occu/
pant᷑:cæ qͥb in ps.xj. viminute ſunt veritates a fili⸗
is:vana locuti ſunt vnuſqͥſq; ad ꝓximũ ſuũ.¶ Per-
nicioſe vo ſunt lingue et locutiões ſupboꝛũ:in quiba
ſt labia tumẽtia c coꝛde peſſimo ſociata: puer.xxyvj.
Er hac oriũt᷑ ſupba iuramẽta: diſꝑdat vñs vniuſa
labia woloſa:et linguã magniloquã:in ps xj. ¶ Ge⸗
cundo ſunt iracundoꝝ. Aingua eius quaſi ignis de/
uoꝛans:Eſa.xxx.Et in labijs eius quaſi ignis:ꝓuer.

Locutio

Nj. ¶ Tercio ſũt inuidoꝝ ſicut iudeoꝝ ↄtra ypᷣm di Inuidia

centiũ:pcutiamus eũ lingua Hiere.xviij.et hec ẽ ve⸗
nenoſa lingua:ve qua oꝛiunt᷑ vetractiones.venenum
aſpidũ ſub labijs eoꝝ:in ps.xxxix.¶ Quarto ẽ aua⸗
ri.qͥ ↄgregat theʒauros lingua mẽdacij: ꝓuerb xj.ex
hac verba wloſa/ ꝑiuria iuramenta oꝛiũt᷑. ꝓhibe er
go linguã tuã a malo:et labia tua ne agnan oluz:
in faßlxnerh. Auinto eſt pigroꝝꝑ qͥ ſunt ſicut ca⸗
nes muti: nõ valentes latrare: Eſa.vj. Tales in his
ac ei ꝑtinent honoꝛẽ᷑:vel ꝓꝛiaʒ ſalutẽ dicere pñt
illud Exo. iiij. Ympeditioꝛis et tardioꝛis lingue ego
ſum.t ex hac oꝛintur garꝛulationes indicia per⸗
uerſa. ¶ Gexto ẽ luxurioſoꝝ:a qua oꝛiunt᷑ yba tur⸗
pia:et ad malũ mou entia.t hec lingua eſt gladius
dyaboli:qͥ multos ſpũaliter occidit:puer.xviij. Os
ſtulti ↄtritio eiꝰ:et labia eius ruina ale.¶ Beptimo
eſt guloſoꝝ qͥ diſpgent᷑ ad manducãdũ: ſi vo nõ fue/
rint ſaturati murmurabũut q illoꝝ ẽ ſicut vꝛbs pa⸗
tens que nõ põt cohibere ſpiritũ ſuũ loquẽdo: Pꝛo⸗
uer. xxv.⁊ hoc ſi fuerint ſaturati vel inebriati. Inter
has vo duaꝝ locutionũ conditiones. Primo tanta
eſt differẽtia quãta eſt inter optimũ et peſſimũ.Se⸗
