Tnn ſei leccßpire liif

Phlnaclugi me
eräte
locicaut die ſn

mis — glarßennnn

nnwsernobis 7 Srädenggigan
nitunt aiian ſnmigen gn
untrtt;imnsenfttſchn Fis
hſtus lruſihabent notigi enn⸗
ſoncn beneinqlit onipottm r
llor auſtoctoſen ilöteraunöne
kin llianoſtm gultalenomenba
ititureſepotentes ſapientisſe
tantes aℳitionen potnoet ſljß
rebomtatepel nope oñſtere de⸗
puat ſpiilancto Er toleoptan⸗
aſlimnlori dicerepftilnd Ac.
fanctus eſtaucilins1 Cni
ns arCicaddecgpicnd
Irmnigliginterusinai lig
imoineiar cins otennſs en
37 untus ſidſſune .alii⸗
Duiuſnodieqe ſut e ne
hinntill gulei nni
pmannniini⸗ nmis ige
urt huitcoicnd nuninii

Exemp.

xvj.

carnis rebus alijs plus amantibo dicit᷑ ad

Trinitas

mo:quia in omnibus bonis nos iuuat. Secundo qe
ab oinnib malis nos vefendit: Primum patʒ quia
omne bonum humanum tanqꝙᷓ a radicibo naturali⸗
bus eſt a potentia /intelligentia voluntate/ p qui-
bus illiqui — virtutes vi non habent ſimi
litudinem:habent impotentiam ignoꝛantiaʒ 1 ma⸗
lam voluntatem:et ſic habent radices meriti infe⸗
ctas: ꝓpter quod fructum meritoriũ pꝛoducere non
Locunt niſi iuuentur ab illo: vquo in pſalmo. xxvj.
ominus illuminatio mea zc. vominus inquit iu⸗
uans noſtram impotentiam per nũ foꝛtitudinis:
uia ipſe eſt wminus foꝛtis et potens: in pſal. xxiij.
ñs iterum illuminatio: qua aufert᷑ noſtra cecitas
et iqnoꝛantia et illiiat intelligentia ꝑ donũ vſereri
omis ⁊ ſapientie:quia ipſe eſt lux vera que illuminar
omnem hominem Jop̃.j. Dominus tercio ſalꝰ:qua
ſanatur noſtra voluntas et dirigitur ad amandum
es que tei ſunt per wnum charitatis. Tu ſis ſalus
mea ab ertremis terꝛe: Eſa. xlir. Sic appendit tri⸗
bus digitis molem terꝛe Eſa. xl. Secundũ etiã pa⸗
tet/quia iſta henedicta trinitas eſtſ. cutumptegens
nos ab omnibus malis pꝛeſentibo:ſicut oſtenſuz eſt.
F.iiij.xxx.Et futuris ſicut patet ꝑ exempluʒ le So
crate equ narrat cõm entatoꝛ ſuꝑ Boetium ð di
ſeſpline colariuz: ꝙ cum accuſatus eſſet ꝙ libꝛũ fe⸗
ciſſet e co/et non ve/ dijs:cõpulſus fuit haurire ve/
nenũ in nomine vi quo hauſto nihil ſibi nocuit: po
ſtea vo cõpulſus fuit haurire in nomine cæoꝛuʒ:7 ſta
tim moꝛtuus fuit. Si enim paganus moꝛtem euaſit
coꝛpoꝛis in nomine vnius i: maioꝛi ratiõe chꝛiſti
amni fide tninitatis foꝛmata. moꝛtem euadent eternã
vt omnis qui credit in ipſuʒ non pereat ſed habeat
vitam eternam YJoh̃.iij. &tum ad quartam ptem
puius articuli: Drimo ſimilitudinẽ vnitatis in no-
bis omne peccatum xeſtruit moꝛtale. Gecundo ſili⸗
tudinẽ trinitatis:quaruoꝛ eſiruunt genera bomi⸗
mium peccatoꝛum. Pꝛimum patet ꝓ Auguſtinũ æ
vctrina xp̃ᷣiana: libꝛo pꝛimo. Omnes inquit um
eſſe oſentiunt: ceteris reb quis anteponat. Cum
ergo peccans moꝛtaliter:quocunq; genere peccati/
aliquid in ſuo amoꝛe in rehpalijs o anteponat: cer
tum eſt ꝙ illug interpꝛeratiue ceũ ſuum repurat:ſiẽ
patet. Ixvij.xxxviij Et. P. viij xj. Et. R. vj. vij.
Propter quod væ quibuſdam guloſis volu arun
ilip.
iiij. Quoꝝ cæus venter eſt. Secundũ etiã ꝙ quatu⸗
oꝛ generg peccatoꝛum ſilitudinem in animalꝰ ſuis
deiſhrmunt trin itatis qtum ad appꝛopꝛiata: Patyp⸗
mo:quia mali mundi Rorenres: qui potentia ſua in
vminio ſuo abutunt᷑ ſimilitudinẽ vſtruunt attri⸗
buti patris:qꝛ potentia mundiali qua abutunt᷑: 0
tentiam væſtruũt aĩarũ. Et dum potentia vana ſu⸗
pꝛa xæum in membꝛis ſuis iniuſte eleuantur vel ele⸗
nari cupiunt:ſub Pateſtat⸗ dya boli in pena culpa
ceijciuntur: Eʒech. xxviij. Pro eo ꝙ eleuatuz eſt coꝛ
tuum ſicut coꝛ vi: dabo te in einerem in aſpectu om
nium vinentiu. Secundo. qꝛ mundi mali ſapientes
vel quia credere nolunt:niſi qð ratiõe appꝛehende⸗
re poſſunr: vel qui ſapientia quã habent in falſitati
bus: et malicijs abutunt᷑:ſicut patet. S.iij.arti. vj.
vcram ſapientiã:x ſic attriburum filij in anima væ-
ſtruũt:q dic ẽtes ſe eẽ̃ſapiẽtes: ſtulti factiſt:ad Ro.
j.Tercio qꝛ ſeipos ⁊ munduʒ nimis amãtes: alijs
inuident es qua ntũ in eis eſt:bonitatẽ enernant ſpi
rituſſancti. Primo qꝛ in hocꝙ carnem nimis amãt

nihil dicunt bonum:niſi qð viderur bonum ſᷣm car

nem vei mundũ:dicentes illud Sap. ij. Venite fru⸗
amur bonis que ſunt. Decundo in hoc:quia innidi
ſnnt nolunt gloꝛiam alicuius audire miſi pꝛopꝛiaʒ:
et in gloꝛia pꝛopꝛia id quod ei eſt ſibi attribuunt:

ſimilitudinem cœi igne vſtruunt peccati: Omaſi
cera ad ignẽ liquefacta ſim lliudine; Oun ſe
pꝛeſſam: Ita anima ad gne acupiſceẽtie oculoꝝ vel
ſuꝑ bie:vel carnis calefacta. ſimilitudinem amittit
Ti:qꝛ ſuꝑcecidit ignis. Et veraciter dicere poterũt
igna noſtra nõ vidimus:in põ. lxxiij. Eoci. xvj. A
trib impijs væſeret᷑ ſimilitudo ſupple trinitatis: p⸗
pter quod tres ſpecies odiuit anima mes: Ecci. xxv.
quia iſta tria ſunt inſatiabilia: Prouerb.xxx. Tria
ingaigſunt inſaturabilia: et quartũ q nunqꝙ; vicit
ſufticit. ¶ In quo notatur quartum genus homi/
nũ:q iſtam imaginem turpiter vehoneſta t: Ylii ſt
Ebrioſi: nam illi voluntate nunq dicunt ſufficit: qʒ

audim:ꝙ cum eſſet in tempeſtate maris cepit ſalſas
carnes comedere in magna quantitate:et cũ alij fle
rent et oꝛarent:queſitum eſt ab eo:cur manducaret
Reſpondit:multum habeo hodie bibere: ideo car⸗
nes ſalſas opoꝛtʒ me comedere: Pꝛo tanto iſti ſunt
ſimiles illi:quia ſcut ipſe vadens ad maread mor⸗
tem coꝛpoꝛisſcomedit carnes ſalſas. YIta iſti euntes
ad tabernasad moꝛteʒ aĩaꝝꝑ comedũt ſalſa vrmul⸗
bibant: Iſti turpius plus ſilitudineʒ veſtruunt
trmitatis:qꝛ trium pꝛedictoꝝ qͥlidet amittit vnam
ꝛietatẽ:vni trium pſonarũ appꝛopꝛiatã/ vnus ps
tentiam/alius ſapiam:tercins bonitatem: ſicut ptʒ
e pꝛedictis: Ebrius vo omia traa ſiłamittit: ei ſi⸗
tria ſt difficilia:⁊ q̃rtũ penitꝰignoro: Prouerb. xxx.
¶Iſta mala quaternitas emultis alabus lllaã be⸗
nedictaʒ Meili trinitatẽ/ equa Eccd.xxv. In tri⸗
bus benepſacitũ eſt ſpimeo.ideſt in tribus perſo⸗
nis:qui teſtimonium dant in celo:⁊ in trib ettã que
fiunt in terꝛa. ¶ Exemplo quoꝛundam ph̃oꝝꝑ æqͥ-
bus taleoſtendit᷑ eemplum: Quidã im eratoꝛ vo
catis ſex philoſophis a tri pꝛimis queſiuit:qͥd eẽt
qð eis plus placeret in terra: Pꝛimus dixrit: plus
ei placuit: voluntas nõ habet qpð vult:qꝛ cũ mun
qus nuncſit malus: ſi maloꝝ voluntas impleri poſ
ſet. foꝛet peſſimus. Scoᷣus dixit: plus ei placuit
voluptas eſt mixta miſerus:ſicut patet x gula/luxu
ria ⁊ omibus alijs:quia aliter hoĩes eſſent nimis vo
luptuoſi. Tercius ꝙ omnis nota ſeu erro⸗ finem ha
bet:qꝛ aliter melius eſſet malis i;ᷓ bonis. Et ſic tria
ſunt:que bene gradiunt Prouerb xxx. Atribo ſecũ-

dis queſinit: æ quib rebus in terꝛa plus mirarent᷑:
Primus vixit: æ his ꝙ illi qͥ ſapientioꝛes reputã
tur:ſunt ſtultioꝛes:ſicut patet. S. iij.xviij. Secũdꝰ
u bocqy ili q̃ pulchrius loquunt᷑ peius faciunt:
icut patet ve executoꝛib et bypocritis. Cercius ꝙ;
xæ hoc ꝙ quis audet in tali ſtatn viuere:in quo non
audet moꝛi:qꝛ ſi in ſtatu illo moꝛiatur damnabitur
ab illo qui appendit tribus digitis molẽ terre Eſa.
xl. capko.

NRibulatio et angu/⸗

4 ſtia innenerũt me: in pſal. cxrviij. Et ideo
E(d tribulationẽ calamꝰ auertitur fenbẽ⸗

tis.Circa cuius vſcriptõnẽ:Primo oñdet᷑ q̃ ſit tri
bulationũ occaſio:cã⁊ oꝛigs er ꝑte tribulatoꝝ. Se⸗
cundo ꝙ ꝓpter malos bont tribulant᷑. Tercio ma
li frequenter minus in hoc ſeculo tribulant᷑ ꝙᷓ boni
AQuarto quomõ tribulatiões im pedire poterimus
Qninto quare œus ↄtinue⁊ ſꝑ cuʒ culpa peccato⸗

res non flagellat. Gexto:quare tribulario frequen⸗

Exemp

xviij.

Exemp.

Tribulatio

ter redit. Septimo ꝙ pauci boni eam impedire nõ
poſſunt.Octauo que ſit vei intentio tribulatõnem
immittentis. Nono quis ſit effectus vel finis tribu
lationis ex parte tribulatoꝝ.DPecimo tribulatoꝛũ
reſponſio ⁊ obiectio contra pꝛedicta cum reſponſio
ne. Vndecimo ꝙ omnis tribulatio quam patimur
eſt iuſta. Ouodecimo/ꝙ venulla tribulatione eſt cõ
tra ceũ vel alios tribulantes murmurandũ.Tree
cimolꝙ pꝛopter tribulationes non eſt a bono ꝓpo⸗
ſito vel opere ceſſandum.
Ratione pꝛimi eſt ſciendum: ꝙ aliqui tribulatio
nes pluuie et ſiccitatis/ et huiuſmodi attribuebant
planetis: et cauſis naturalibo. Vnde diligenter in⸗
quirunt:quis planeta tunc regnet:? qdiu regnabit
7. buiuſmodi queſtiones vanas ⁊ friuolas faciũt:qͥ⸗
rum dictum videt᷑ eſſe contra rationem et contra ſa
cram ſcripturam:et contra legem canonuʒ. Primũ
patet/quia ſi iſte pluuie mundũ vſtruẽtes: eſſent ex
naturali cauſa:minꝰ caderẽt in eſtate qᷓ hyeme:cõ/
ſequens eſt falſum ergo antecedens.conſequẽtia pa
tet tam naturali ratione: ꝙᷓſenſibili experimento.
Cum enim pluuia ſit cauſata e humonbus ⁊ exha
latõnibo in altũ attractis in eſtate:qñ ſol qui hmõi
humores væſtruit et conſumit plus nobis appꝛopĩ-
quat:et maioꝛes habet caloꝛes ⁊ virtutes ꝑ natura
lem rationem:videtur ꝙ tunc deberent tales aquo/
ſitates minus in aere abundare: et per conſequens
minoꝛ pluiuia generari.Hanc enim cauſaʒ aſſignat
philoſophus.libro.ij.metaphi.capitulo.vj.Quare
videlicʒ plus naturaliter pluit in hyeme:quia ſol qͥ
humoꝛes ex quibus nubes et pluuie generantur eſt
lus a nobis elongatus. Hoc etiam quotidiano et
enſibili patet expimento. In terris.n. multum cali
dis.et ſoli multum appꝛopinquantibus rara ẽ plu
uia intantum ꝙ in egypto que directe eſt ſub ſole in
meridie:vt dicitur nunꝙᷓ eſt pluuia:ᷣ̊ quicquid ibi
creſcit:ex irrigatione nili vel alioꝛum irriguoꝝ:n
ius caula eſt:quia ſol omnes humoꝛes ibi conſumit
et veſtruit:Et ſi tantũ veſtruit vbi tantum appꝛo⸗
pinquat:ergo vbi plus appꝛopinquat/plus deſtrue
re:et minus pluere veberet:Sed in eſtate plꝰappꝛo/
pinquat/ergo ⁊c. uius ↄtrarium tamen videmus
quia in omnibus iſtis tempeſtatibo pluuiarum pe
ſtilentijs comuniter in hyeme eſt pulcrum tempus/
et in eſtate et ſpecialiter quando ⁊eberet eſſe tempꝰ
ſicciſſimũ:ſicut in diebus canicularibus eſt turpiſſi
mum. Intantum enim philoſophus reputat mira-
bile:ꝙ ſi illis plueret diebjꝙ.ij.ꝓhiſicoꝛum dixit/q;
caſu pluitſub cane.ideſt ſub tali ſigno. Potius ergo
videntur tales peſtilentie ortnm habere ⁊ cauſari a
cauſa vo luntaria.ideſt a peccato quod ex mala oꝛi⸗
tur voluntate:q; a cauſa naturali.¶ Vuic etiaʒ vi/
detur concoꝛdare ſacra ſcriptura:Querendum ẽ.n.
ab illis:qui dicunt ꝙ planeta hoc melt gale plane⸗
ta regnauit tempoꝛe diluuij Moe:quando cathara
cte celi apte ſunt Geñ.vij.et pluit quadraginta die
bus et noctibus:⁊ veſtruxit toram terram cum om-
nibus contentis:quis autem pla neta vel conſtella⸗
tio illius pluuie occaſio fuit:niſi peccatum. Ille em̃
ꝓlaneta videlicet peccatum tunc regnauit et pluui
as illas occaſionaliter cauſauit:Optimꝰnãq; aſtro
logus vus illam aſſignauit cauſaʒ Geneſis. vj. vbi
ſcriptura. Tlidens inquit vus ꝙ malicia multa ho
minũ eſſet in terra et cuncta cogitatio eius intenta
ad malum omni tempoꝛe penituit eum ꝙ feciſſz ho⸗
minem:Et cito poſt: Coꝛrupta eſt terꝛa coꝛam veo.
Et iterum: Repleta eſt terꝛa iniquitate:et ideo di⸗
ſperdam eos cuʒ terra:Ecce qualis planeta tunc re
gnauit:qui rerꝛe iſperſionem cauſauit.¶ IJterum
querendum eſt ab eis:quis planeta regnauũt.tẽpo⸗

T p.

re dauid:quando facta eſt fam es in diebus eius an
nis tribus iugiter.ij. Reg.xxj. Certe planeta crude
lis wminij hanc cauſauit.ſicut patet ibidem. Con⸗
ſuluit inquit dauid oꝛaculum vvmini:dixitq; dñs ꝓ
pter Saul:et wmum eius et ſanguinem: qꝛ occidit

gabaonitas. Illi.n. gabaonite fuerunt pauperes in

populo oꝛdinatiſad opera videlicet ad aquam poꝛ-
tandam ⁊ ligna cedenda/ſicut patet YJoſue.ix.quia
ergo ſaul illos afflixerat et ocederat: fame tota ter
ra oppꝛeſſa fuit:illius ergo crudelitas planeta fuit
famem cauſans. Mõð ergo mirabile ſi modo ſit plu⸗
uiarũ tempeſtas quãdo maioꝛ eſt luxurie coꝛruptõ/
et malicie cogitatio ꝙᷓ in diebus Moe:quia milłe fal
ſitates et nouitates ⁊ modi peccandi ſunt modo in/
uenti:qͥ tũcnon erant.Qõ mrabile: ſi fames pplin
affligat:qñ maioꝛ eſt dnoꝝ crudelitas: ſicut patʒ.
xij.quaſi ꝑ totum.et ſpecialiter.xvj.qᷓ; in dieb Sau⸗
lis.Cũ ̊ pꝛeteritoꝝ exhibitõ ſit futuroꝝ certitudo
patet/ꝙ illi planere qͥ tuncregnabanr:et illa cauſa⸗
bant:nũc regnãt:et iſta que patimur cauſant. Ite
rum querendũ eſt ab eis un planeta regnauit tpe
helyve.iij. Reg.xvij.quando nõ pluit anms tribus ⁊
menſibo ſex:quãdo tanta fames terꝛã occupabat ꝙ;
nec erat herba equis:cCertum eſt ꝙ planeta tunc
fuit in terra ⁊ male turbauit illã:Ged quis ille fue⸗
rit patet per hoc qð reſpondit helyas pꝛopheta re⸗
gi malo achab: Mõ ego inq̃t turbaui iſr:ſed tu ⁊ w
mus patris tui qͥ vrelinquentes vminũ ⁊c. iij. Re
gu.xviij.(¶ Qua in re penſandũ eſt:qꝙ illi qͥ peccan/
do eum verelinquũt:⁊ dyabolo adherent:terꝛã tẽ⸗
peſtatibus ⁊ vindictis et fame turbant.Et ꝙ pecca
tum eſt planeta regnans:qͥ nos ↄturbat.· IJdẽpa
tet Leuit᷑.xxv. Et SBeut.xxviij.vbi cœus pꝛo fracti⸗
one mandatoꝝ minatur omnia mala:ꝗ̊ fractio mã⸗
datoꝝ ei eſt planeta:q mala illa ibi minata cauſat
Et ponatur:ꝙ naturaliter enenire veberent:ſiman
data dei cuſtodiremus:æus illas canſas naturales
impediret ſicut ibi patet ex toto ꝓceſſu illoꝝ duorũ
capituloꝝ.Sunt ergo iſta mala vei vindicte. DHuic
etiam concoꝛdat lex canonica dicens ꝙ ꝓpter mali⸗
ciam hoĩm mõs fame ⁊ penuria affligit.xvj.q.j.Re
uertimini.Eyxemplũ ad hoc habetur quo fert᷑:ꝙ in
quadam patria locuſte patriam ad modum egypti
vaſtauerunt:quaꝝ aliquas incole capientes:in vtra
qᷓ; ala cuiuſcũq; tres inu enerũt literas:quas cũ dili
genter legerent:inuenerunt ꝙ in vna ala fuit ſeptũ:
lra.in alia cæi. Sicut em̃ ꝓpter peccatũ terra fuit pᷣ⸗
md maledicta Geñ.iij. IJta nunc. Vnde Criſo.ſuꝑ
illo mathei:vj. Querite pꝛimũ regnũ vei. Dictũ in⸗
quit eſt homini:Maledicta terꝛa in opere tuo ⁊c.
Vides quoniã ꝓpter peccata hoĩm maledicit᷑ terra
Ita ꝗpter bona opa benedicit᷑: Tu g̊ᷓ iuſticiam que
re:⁊ non veerit panis:qm ſicut ꝓpter mala opera fru
ctus terre ſubducit᷑. Ita ꝓpter bona abundat.To⸗
tum iſtud manifeſta ↄfirmat᷑ auctoꝛitate Hiere. v.
vbi quia non metuerunt uminum:qui dat pluuiã
tempoꝛaneam et ſerotinam in tempoꝛe ſuo: et pleni
tudinem annue meſſis.ſtupoꝛ et mirabilia facta ſũt
in terra. Quod cum ſentirent dixerunt:Iniquita⸗
tes noſtre œclinauerunt hec:et peccata noſtra pꝛo⸗
hibuerunt bonum a nobis. Ad ideʒ in pſalmo.cvj.
Terram fructiferam in ſalſuginem a malicia inba

ui.

Exemp.

°

bitantium in ea.Ad idem lex ciuilis in Autenti. vt

non luxurient᷑ cõtra naturam. Colł.vj. S. omnibus.
circa mediuʒ. vbi recitato iurandi abuſu dicit: Pꝛo⸗
pter ta lia œlicta fames ⁊ terremotꝰ peſtilẽtie fiũt.
Ad idẽ eſt ſacra ſcriptura. Y.xiij.ix. Et Eʒech.xiiij.
erra inqͥ t cũ peccauerit mihi: extendam manum
meam ſuper eam: et conteram virgã panis ei:⁊ im⸗
mittã in eã famẽ ⁊ interficiam væ ea hoĩem ⁊ iumen

lum goſteſiones en toegyhti
qineet alntenpe ati at

güt multi Hter de⸗
tetin canone. c 3 k:ſicut pot

giteſunt. Ge .
nit conſumpta ſun 3 rüanims

ampueri licu
ſod etampueriet homines ma
dnnlchent giat ate d⸗
ruinqmultipueriquinunc; pece
nracitiſant.Sicut eti patetin di
gii vbitampoſſeſſionesaninal

Entes pker allop peccats ſubme

nitedium agitanme gtene
Pppecatũ Achioꝛ exercitus contn
autpatet. B.ij rlvij. Ydempat.i
tum eſti in famellla multi emnt
dietatis. Et. iij. Reg. xvij. quando
tnibus et menſibo ſer. Igem etia;

Uauis ꝓpter ynuma fae wi fugitn

I.Peg. lij peo peccato ofnl etphini
Hichr archa wi captuata legiror⸗

U; nommerat quo peccato gladlins d

Doprlum pelypo it. Mauicnlact
ſancnipoſtoll Pter inde ſocierati
bakſicutpatet ppiii⸗q no rurde
lud. Qp nimm ſimodemnisten
pueninnocentes Pter malop pec
mun etnimmiſs lunis ubmergant
inbillopincant,r Prer difagin
inomnitv. malepſperentunertnt

tun. Qnop qullber dicere
. „ t
endtennit nenoheuthe
gemtnam Bel a dusnihiln

dD
1
ncofae
Rteri ſnsimn .
q . 1 . y⸗ . *„
Nuumammdnchnnen⸗ ta.Et Elſaie.v. Triginta modij ſementis faciẽ H.
An ahon ellanghie ios eres: Et Gcn/ lu wbrilliftig Mebn.lſſent ſiviriffent. Et tunc den
alcnnlätlunumoi nquendo recognoſcente oirerunt ak. de euadant eternam: ꝛrem tempoꝛalem: penã
ene Acnr gat Agann hec patimur:qꝛ peccauimus i rerunt: Merito bantur hec j q 3; meruiſſent ſi viyi
deratete, aret Joſge i ir: qꝛ peccauimus in fratrẽ noſtrũ:vi bantur hec.j.q.iiij.eccleſia.S.i vixiſſent. Pro
tllne Tckocgn eir a tes anguſtias anime eius:dum vep. rũ: viden quino I.iiij. eccleſia. . item p malos.
lsavanſte ineun⸗ tea nguſtias animeeius dum tepcarer nesjetnon 2 luiſſentiet tüc eus cisiniurianon foeit es
Oaemaleliiv inmnn Baa Wnga ehiren nos tribulatio. Ideʒ es mundi miſeria tempeſtinen ne n facit: eos
agriin oblleſ nooſet Polel .iij. vbi ꝑꝛimo recitat ꝓpheta ex oꝛe i vo ratio queratur e auferendo.
maltreſtin oo ſto quõ in pplo illo fuerũt raptoꝛes aex oꝛe rir eantibo fame afflinunk etag e ulis qͥ pentibo pee
ndichne n Mec⸗ tis modis peccatoꝛes:ex 7 oppzeſſozes: m? ſpond nlgunk: et wealujs bonis viri hee⸗
ngunchns Nae efupti is peccatoꝛes: ex quo ↄcludit dicens: ſpondet᷑ ꝙ frequenrerin ſacra ſeripra nls aRe⸗ vij.
mtine Hoenl, nii ea hec dicit dñs deus:tribul t vicens: ꝓpter⸗ lios puniuiſt. acra ſcriptura legi᷑ wus ri
neran Nand efe ns:tribula bi circumiert puniuiſſe pꝛo patribo/et iuſt legit weus fi
Omiellſunt noco ctra hetr᷑ ex te foꝛtitudo tua/et diripi erra poꝛaliter. eN uſtos pꝛo iniuſti
cſtion ns ie nnespof . cũ tempeſtates ⁊ fames ⁊ bella miſerie p:ꝛ lſe eſſe wum zelorem vifitanten pere a ndo vicit
brumet kanddlts ſan Nn v. pter peccata accida: es 7 bellaz miſerie pꝛo fili elotem viſitantem peccatũ ci
etſpegelte m enaltpatz . ccidant maloꝛũ:mirabile videtur:q̃ ilios: Exodi. xx. vſq; in terci barentũ in
entnpchidin edundi te boni eandem ſuſtin videtur:q⸗ tionem. vic; in terclam etquartam
W ſ. uſtinent foꝛtunam qui eam nõ em. c pena intelligitur t ram genera⸗
lmenit tfürnronen, auerunt. Ad cuius væclaratio am nõ cau ad paruul r tempoꝛali: Qneqᷓ̃t
zeletuncregna Lemnimce ſicut fre rationem eſt ſciendum: unlos duabo æ cauſis iuſte agi᷑: ration u
maderiſta abundectiſen quenter in ſacra ſcriptura i enanmmed ceſſarie cõmixtionis:vix enij gił: ratione ne⸗
. lla⸗ pter pe Pin lacra ſcriptura legunfur multi ceaſie comixtionis: vix enim poſſe
lückeh gbeperinmrantf pter peceata alioꝛũ puniti: ita creditur a. 4 affligi:niſi etiam filij:qui cũ ipſij ent patres fame
ubcsgusglnmngn e auũt multi ꝓpter ita creditur adhuc. mneaffligerent Bicurn van Nmanent ſimul f⸗
Ceigung⸗ Panctaregnerit tet in er peccata aliorũ pumiuni maloꝝ: fligerent Bicut nõ poteſth mul fa⸗
. Möplnitann e n canone.j.q.iiij.eccleſia.per *τ: pa tkrahi:nec arboꝛ deſi teſt humoꝛ ab arboꝛe ſbᷣ
ndotanta f Annio trüne lum poſſeſſiů. eſia. per totum. Et non ſo⸗ rene 2 Tſiccari:niſi etia
eng ſantstmni lum poſſeſſiones ꝑdunt᷑ ſicut patet Exo.ix. vbi grã MDur enim vult facer. m rami veſiccent:
gusCenn aſtg gen geing dine et alijs tempeſtatiba egypti ro. r. vbi grã⸗ cit etia acere ꝙ arboꝛ veficiat:neceſſan
. etg ödtnne egyptioꝝ poſſeſſi. m ramosſæficere:Sic u eceſſanio fa
enfane Alanttzgtnne dite ſunt. Sed etiam animali. oſſemones g⸗ bocconera nian . Peopoſiro. Nec eſt
Bel nelt S m animalia et omnia pꝛimo ccontra diuinam iuſticiam: quia ſicut ii. ece
ocgo repponatt hel gus llelne, nita conſumpta ſunt. Idem ge⸗ pa pꝛopter vnius regi 1: quia ſicut iuſtus pa
cg neponatthelas gophen pter Igdem patet. j. Reg xv. vbl ꝓ⸗ ptopter vmus regis vel vnius wmini lici
Mogonntt ſob oohetu fy/ peccata amalechitarũ gnũ vel ciuitate j mini vliguere⸗
Mocgo ictturbaul iſftſeotn ente iuſſa ſunt i tarũ animalia eoꝛum wo iu⸗ faiibus no m ponit ſub interdicto:extra
lnnannne⸗ iind PHente iuſſa ſunt interfici.: ergo mirum eſt: ſi ſaiibus n eſt nobis Et extra vofficto ele⸗ e ſyo
a ls mmini i. i, Re dernis tẽpoꝛibo væus animalia occidat eſt: ſi mo⸗ ne. Et pꝛopt nbi⸗ a e officio vlegati. ſ.
ua intepenſaniͦeſtiilih ſtra us animalia occidat pꝛopter no⸗ tpꝛopter vnius excommunicati ½
incnütrdjob nlltenn, peccata ⁊ poſſeſſiones ⁊ blada pluuia cæ multi puniuntur:qui cum ati contumaciaz
nqnütz dyabologcherenttenuti,, tempeſtatibus. pluuia vſtruatz ſunt. Et i am eum eo communicare nõ
ndictoctſmerntbant Et i iß . ſed etiam 4Br KEiNonlabnn in cratione carẽtes os iE aln a rey ꝓpter cnimen leſ⸗ Pmeledtatw ftle.
gunimmnn line malos puniebant: Gicut patet ſodoma 1 gmor Erproptervnlhoitbe Bore cum milititv.
Et Dent rii bi dns eoſfacti ra:in q̃ multi pueri:qui nunqᷓ mga gomoꝛ? amee eer e uitatem obſidet
neri:qui nunꝙᷓ peccauerũt: flammi am affligit. 7 lapides 7 ſagi in obſidet 2
Opminaturomnia malsiſtactiomi, traditi ſunt. Gicut etiã patet in diluuio ᷓ ammis tamen ſunt multi paruuli: agittas ꝓijcit: in qua
ſanetac mals ilaſbinh vi vbrram poſleiſto llo Moe Henñn. Per iuſtinam paruuli:qui nunqꝙ; peccauerunt.
diranns Aus ls auſis utlftit⸗ ni tedium patiebantur. Idem paret Yoſue vij. vbor Wremug n el iui⸗ e Nereto vieg.
vo Na mala al pincicte. Hule tum eſt: in fame li empatz. Ij. Reg. xxj. vbi cer- trib fame: uit. Item puniunt᷑ paruuli pꝛo pa
utlercanona diens Pter nli cietat is. Et. iij illa multi erant afflicti rariõe ſo⸗ tres vi. eꝛet hmijrationerequndatiomie: duiap
. . „7 . . . . . 2 VI e „ð e . uia
eretautiN eer e ig ig Flrn neane⸗ Pater luit rhe bpbrractogoſemhonbm Amglt ann Pinkg
moli ad bochobetr go fef om. nauis ꝓpter vnuma facie wi fuantiuñ one. j. vhi dundat in moꝛtalitas animaliũ
lucepontnn Tean gin Enm Peo Niepre BeccTafntet ec itnpee ſeloneant bafetcfe nee Prer les ira⸗
uasincolecapientes n ptra victꝰ ⁊ archa ei exercitus vei lorum ſi . elea peccatoꝛes:vt in il-
eelimmngtucitſi K;: nudetgi aan tanenen .Kne paruuton in hente⸗ ber ehnr ener
. H eſchtſi⸗ j . . 11, . 7 1
Dant eh bakeli⸗ ter iude ſocietatẽ: fluctib s eſt tibi moꝛiet᷑. Eos er endo
Ncl at᷑:ſicut patet 12 tim turba⸗ res: pu let. Eos ergo puniendo peccato
Bcñi annne Vne Cnie ſi lud patet.xxiiij.q.j.nõ turbat᷑et dil.xlv.ſed il punire intendit:ſicut quicattuli.
Feii ctüin⸗ ud. Qò gmirum ſi moderni⸗ di.NIv.Je ram leone:intend un verberat co
Auenteptinurni di di 4 puerii ernis tempoꝛibo infantes 2 „* ens ꝑ hoc leonem caſti
remg nopere tuoz. nnocentes ꝓpter maio 6 pter tales cauſas li ei ſtigare. Pꝛo⸗
Aaledictatenu nopere in kir:er nuni P oꝝ peccata fame moꝛiã⸗ uitatez T as paruulieius ducti ſunt in capti
gleclcltterta tur: et nimijs pluuijs ſubmergantur: æ ꝗpt. atez Trenoꝝ. j. Et comedẽt muli capti
te gecens hoſnne i in bello vincant: ergantur: termalos ſuos. Treñ.ij. E . mulieres paruulos
T Eiuſtcum oe :7 Pter dei fugitiuos et peccato: n os. Treñ.ij. Et vfecit ꝑuulus et la n piai
ogabanehi() Ai meimiin omnibv male ꝓſperentur: r peccatoꝛes is: ibidem. &t paruuli petierũt ctans in plate
aDPter Molzoper⸗ mtur. Q eꝓſperentur: et tribulationeʒ patiã⸗ Et paruulipetierũt panem:et nõ erat
tpaniagfſunt in n in T, ur: Quoꝝ quilibet dicere poteſt illnd põ. cxviij frangeret eis: Trenorum. iiij. ( ꝛet n eratqᷣ
nai t: grer ene ehint , tenuit me pꝛo peccatoꝛibo vereli. ioꝛes: 2qui ſunt etotis perfectioꝛis: qui videntuneſ vin.
cortare hieg. ⸗ gem tua ib erelinquentib le⸗ ſebon r b e b bertecnoris: qul viqentureſ viij.
lireſti fimat ane r ini vj . m.¶Sed cũ vus nihil iniuſte et oni:et hmõi peſtilentias minune vident᷑ cauſa,
Imei dat n . tionem agat: . ſte et contra ra re: q; tñe ,1 . mie vident᷑ cauſa/
amenmn min n t qua væ cauſa ſic poſſeſſiones 7 b :q; tñ cum alijs affligunt᷑: reddit Auguſti
tempore innocentes pꝛopterno Huni ruta ſam ciuitate cei li.j.c. iiij. di. uguſtinus cau
etſarotianl uhllut,ſit ſticaſe⸗ centes puniat/ opoꝛtet inne m ciuitate vi li.j.c. uij. dicens: q cum mali
a ſtvporet mital ſtigare. ¶ Pꝛo quo eſt ſe 6 fliguntur:quia eos nõ coꝛripiũ ꝗꝙ eum malis af
adnnmni en J hus inſte mortalttate, tndn Znaaſathegrnr entlieem Relrchterauſane, HH ye
ret etnt einnfſ. Yomia que in mundo creantur recepimus cum con⸗ cupiditatem:quia tepidi ſumus in hi⸗ laz et
unun ee ilieii ditione:vt co ſernuiremus et m eum con⸗ et noſtram us in his que ad vuʒ
. nd⸗ andata eius cuſtodi et pꝛoximoꝛum ptinent ſal
numnanttii . nametab iin remus:qð qꝛ non facimus /iuſt odi am verecundi lab t ſatutem. Et eti
umeſ alginen ſterili. imus / iuſte ea aufert: terrã i aboꝛem nolumus impengere: et vbi
inumiſſi lisin Buan. terilitatem conuertit: vt qui auct 1 laboꝛ non requirit᷑ verecundi bendere: et vbi
nlrculns ,c annihte⸗ beneficia cog vt qui auctoꝛem noſtruz per Jonecl ecundia nos retrahit. Quo
4i Col ſ in a cognoſcere nolumus:ſaltẽ ꝑ ſupplici o nec la hoꝛ nec verecundi eranIt. aaoe
n Ndrnan⸗ nanno ſtetneene nolumus:ſaltẽ g ſupplicia ſen ditas. ii viq; eop ini dia retrahit: impedit cupi
Ne aablſo don icut patet. . q.iiij. eccleſia. S. his reſpond- tas. Eu vicʒ eoꝝ inimicicias wuit e
iuran ſetiefüi⸗ tur. De filijs aũt qui . s reſponde- diant vel mumididas uitamus: ne impe
binctn enenobt l tilus aũt quicuʒ patribo perdunrur: ſicut i diant velnoceant in iſtis tẽpoꝛalſibo: ſiuequas adi
tenenmet ch i ſodomis.Et v illis qui ſicutin piſe adhuc appetit no alibo: ſiuequas acſi-
uſimei n aij i n fon viur is qui ꝓ peccato Tathan et Abi 1c appetit noſtra cupiditas: ſiue qs ami
rwra. , ln gann n ron vini vſcender . an er il⸗ tere formidati lrag. 8: ſiue qg amit⸗
erhunn lellun e guendume H inferos: Ei um eri. xvj. diſtin q́ᷓ; amarã ſebtatfaem itas. Yure ſeis iſtaʒ vitã qñ⸗
unnngmn iliiiui geht aut paterna cnmina ſequi voluu amars ce nolneln ramanda vulcee ine rOrind
rncnn in am ara ee nolueft. ouicacoꝛdat væcretũ di; xlv. ſed
6700

. W☚
— 2 —,

Tribulatio

Ulud. Et accipitur ex verbis Hieronymi ſuper Hie
remiam:Vno inquit peccante ira dvei in populũ ve⸗

ſeuit velvenit.Et querit quomodo hocacciderepo
teſt.⁊ reſponder:qn inquit ſacerdotes qͥ ppło pᷣſunt
erga velinquentes beninoli videri volunt verẽtes
peccantiuʒ hinguas:ne foꝛte eis male loquerẽtur
ſacerdotalis ſeuentatis immemoꝛes:nolunt cople⸗
re quod ſcriptum eſt.j.Limoth.v. Peccantẽ coꝛaʒ

omnibo argue:vt ceteri metum habeant: Nec illud

apoſtoli.j. Coꝝ.v. Tradidi huiuſmodi ſathane in
interituʒ carnis:vt ſpiritus ſaluus fiat: Que ẽ iſta
bonitas et miſericoꝛdia vni pamere ⁊ om̃es in diſcri
men ducere: Polluitur enim populus ex vno pecca
toꝛe:ſicut grex ex oue moꝛbida:ſicut patʒ E.vij.iiij.
Et. JY.xiij.xxnix.ꝛxl. Paxet g̊ ex his auguſtini ⁊ hie
ronymi verbis:q illi qui viroꝛum bonoꝝ locum te⸗
nent qui etiam boni apud mundum reputantur in
tribu latiombus non ſunt immunes:dum illis qͥ tẽ-

eſtates cauſant ſunt nimis ſociales:qui vo in nul-

o con ſimili reus eſt:ideo cum eis affligit᷑:vt meritũ
et gandium ei in celo amplius cumulerur. Et ꝓprer
alias cauſas.væ quibus infra eodem. cea xxxiiij. Pꝛo⸗
pter has.n.cauſas multe tribulationes iuſtoꝛuʒ:in
pſalmo.yxxxiij.
Ex quo omnes tribulationes ex peccato cauſan⸗
tur.Et honi etiam ꝓpter maloꝝ ſocietateʒ tnibulã/
tur:mirabile eſt quare mali frequenter in hbocmun⸗
do minus tribulant᷑:quia ex hocꝙ ip̃ᷣi ſunt tribula
tionis cã:videt᷑ ꝙ ipſi debeant plus tnibulari.Sʒ h
mirabile eſſe non debet:tribulationem etmodũ tri
bulationis:tam bonoꝛum qᷓ; maloꝛũ conſideranti.
SBeus enim ſe habet ad bonos ⁊ malos:ſicut rex ad

filios ⁊ pꝛoditoꝛes.Et ſicut maritus ad vxoꝛeʒ quã

diligit ⁊ incoꝛrigibilem. Et ſieut medicus ad infir-
mũ de quo eſt ſpes ↄualeſcendiet ad vſperatum.qͥa
ſi rex filios frequenter velinquentes.frequenter ⁊ q̃
ſi continue caſtigari et verberari ꝑmittit:proditoꝛ
autem qui virgam coꝛrectionis non ſentit in fine ſu
ſpenditur. Ita qui filij: virga frequenter coꝛrigunt᷑
roditoꝛ vo patibulo et gladio:et hoc ſemel et fina
iter. Ita ſimplices et mediocres fideles virga fa⸗
mis et tribulationis hic frequenter verberant᷑. Sʒ
diuites et peſſimi:quos famis et tribulatõ nõ attin
git:ducunt in bonis dies ſuos:ſed finaliter tanq ꝓ⸗
ditoꝛes ad inferni patibulũ œſcendunt. Iterum ſi
cut maritus qͥ vxoꝛem diligit frequenter repꝛehen⸗

dit et ad bonũ p caſtigationeʒ vncere nititur:peſſi⸗

mam Fo ad libitum dimittit: Sicut et pater filiuʒ
incoꝛrigibilem. dicens:vade et fac quod vis: nõ am
plius intromittam me te:incaſſium laboꝛauiihe⸗

redicatẽ meã nunqꝙ; habebis. Talis vxoꝛ gaudendi

materiam non habet ve hoc 7 ſie ad libitu dimitti⸗
tur.qꝛ hoc non eſt ꝗpter eius bonitatem ſed nequici
am. Barr enim talis filius:quia ſicad voluntatẽ di-
mittitur: quia caſtigatione et hereditate reputatur

indignus. Sic in ꝓpoſito:qui hic ſunt exempti ann

mero flagelloꝝ ſignum eſt: ꝙ ſunt exempti a nume⸗
ro ſponſarum et filioꝝ vei:et hereditate celi pꝛinan
tur:⁊ hoc non eſt eis bonũ ſignum:ſed optimũ dam

nationis indicinm. Idem exemplũ eſt æ infirmo a
medico deſperato. MM.iij.iij. ¶ Eſt ̊ we talibo.i.õ bo

nis q in vita iſta infoꝛtunia atiuntur/⁊ malis

in omnibo ꝓſperant᷑ ſicut e hominibo qᷣ vadunt cuʒ
ſole ⁊ cõtra ſolem. Mui enim vaunt cũ ſole añ eos
vmbꝛam habẽt:ſed habent lumẽ a tergo:qͥ vo econ
uerſo: hñt ecõuerſo lumen ⁊ vmbꝛam. Sic q vadunt
cum vo ſicut NMoe quo Geñn.vj. Cuʒ wo inqͥt am
bulguit/multas habent tribulationes:tedia et pſe-
cutiones. Juxta illud.ij. Timoth.iij. Qui pie vo⸗
lunt viuere cũ chꝛiſto/ꝑſecutionem patientur. Ged

Hic tri

T „v.

in fine habebunt lumen illud/v quo in ps.xxxv.in
lumine tuo videbimus lumen. Qui vo contra ſole,z

chꝛiſtũ ambulat:habet quidẽ lumẽ ꝓſperitatis añ:
q ſeculo et ſeculi diuitijs frui. Juxta illud iere.
Fij. Via impioꝝꝑ ꝓſperatur:Et bene eſt omnib qui
male agunt.Et illud ps.lxxij. Ecce ipſi peccatoꝛes
et abundantes in ſeculo obtinuerunt diuitias. DHa/
bet tamen duo mala ⁊ duas tenebras videlicet inte
rioꝛes ⁊ exterioꝛes. Interioꝛes.n.ſecũ poꝛtat.Exte
rioꝛes boſttergum mortis inueniet:a quibo iuſtus ⁊
nlatus liberabit. Orimũ malu eſt:q quãm
tribulatio ↄtra eum ſurgit extra ↄſolationem nullã

inuenit intra. Vnde Auguſtinus ſuper ullud pſal.

xxxvj. In diebus famis ſaturabunt᷑ 2c. Malus cum
tribnulari ceperit foꝛis nihil habet/ ablara ſunt om⸗

nia. Yn cõſcientia nullum ſolaciũ eſt:nõ eſt quo ex-
eat.quia dura ſunt:non eſt quo intret:qꝛ amaravel

malsa ſunt. Merito ſ̊ fit ei quod ſeqᷣtur: qꝛ peccato⸗
res pibunt:Quib enim locus nuſqꝙ; eſt:quomõ non
penibunt:non.n. illis locus eſt in his que foꝛis ſunt
lbi enim patiunt᷑ tribulatiões:nec in illis que intra
ſunt:qꝛ ↄſcia illos nõ ↄſolatur:nõ.n. eſt illi bene ſe⸗
cum:q cũ malo bene eſſenõ poteſt. Quiſqͥs aũt ma⸗
lus eſt male ſecum eſt.ipᷣe em̃ pena ſui eſt/ fugit ab ini
mico ille aut quo fugere poteſt/foꝛmica eſtate colli⸗
git vñ de hyeme viuat. venit em̃ hyems tribulatõis.
et ꝗ tunc non inuenit quod edat fame veperit. Aa⸗
ezaa foꝛmicam o piger: Pꝛouer.vj. Habet et aliõ
malum ⁊ tenebras exterioꝛes poſt moꝛtem eternas.
qñ dicere poterit illud: In tenebris ſtraui lectuluʒ
meũ.cum illo diuite Lu.xvj.cui dici᷑ Recepiſti boõ
na in vita tua:Ecce lumen ꝓſperitatis hic: Et a⸗
ʒarus ſimiliter mala. Ecce tenebra ſeu vmbra in B
mundo: MNuncvo hic conſolat᷑:ecce lumen poſt.Tu
vo cruciaris:ecce tenebre poſt.¶ Onñ q̊ boni tribu⸗
lationem ſuſtinẽt:cogitẽt quõ deꝰtribulationẽ ſuſti
nuit.quõ etiã matri ſue et apłis ⁊ martyrib ⁊ omni
bus amicis ſuis tribulstionem miſti/ recirp nu
ber multas tribulatiões tranſierunt fideles ⁊ gau
ent dicentes:cũ quodam ſapiente:qui in tali ſtatu
ſeipſum ad patiam hoꝛtabat᷑ 1 ↄfoꝛtabat:gallice di

cens: eus nunqꝙᷓ habuit amicum:quem nõ confu⸗

dit in hoc ſeculo:quaſi diceret /ergo nõ eſt vis eme.
ſi ego ↄfundar. Sic ſe in tribularione ↄfoꝛtanit po/

pulus dei.ij. Machab.vj. dicens: Reputent inqͥr ea

que acciderunt nõ ad interitum:ſed ad coꝛrectionẽ
eſſe genenis noſtri. Etenim non multo tempoꝛe ſinẽ
peccatoꝛibo ex ſententia agere: ſed ſtatim vltionem
adhibere:magni beneficij eſt indiciũ:non.n.ſicut in
alijs nationibus:dñs patienter expectat vt eas cum
iudicij dies venerit in plenitudine peccatoꝝ puni⸗/
at. ¶ In fine ᷓ dicent cum illo. B.iiij.xvij. Mali er⸗
go vid entes bonos hic affligi et eos pſperari time/

ant cogitantes et loquentes v ſeipſis et ve ſimilibo Eremp.

eis:ſicut loquitur beatus Gregoeius in quadã ome
lia.Oñ inquit cogito Job ſedentẽ in ſterquilinio:
Johannem eſurientẽ in heremo: Petruʒ ſuſpenſuz
iu patibulo. Jacobũ vecollatũ herodis gladio.hĩc
conſidero:quantũ deus puniat qͥs repꝛobat:ſi ſic fla
gellat quos amat. Et reuera magnũ habent timoꝛ:

motinum:qa exquo pla vi receperunt beneficia et

na.ſcilicet nature foꝛtune et huiuſmodi:diuitias
et velicias et honoꝛes:contra que maioꝛa alijs com
mittunt peccata.⁊ minꝰ hic purgant᷑ vel tribulant᷑
veriſiłr cogitare pñt ꝙ a deo tanq ĩfirmi veſpati ve⸗
ſerunt᷑:et a dyabolo Hicantmaſin mactãda ad v-

ſiderioꝝ paſcua ducũtur et paſcuntur:vt ad penas

et ernas reſeruentur/cum illis. H.iiij. x. ¶ QOui en
hica æo vſeritur a wmonibus in veſiderijs malis rij.
fouet᷑:eiq; ꝑcunt:nec ita grauiter in vita iſta llos ꝑ/

m:
ninatura aſtmalum licetr
uceſunn nunnnfirrinumun

ialiterimpuniti eſent qui mantſics⸗
allterünpuniti eſſent qui mar
ebaccunnta dum facrtenenintene

uus athirfsant obſeqniumſe heſtart⸗

gniſtet opns g dſui natuna 7
w lrum ſit aſcgr entantenen
ten in bono g iibi vult ienio ſocha
inemuncratuoomnino no ent Sedqu
tiengentitvin alia yita eruntremunen
niin iſta remunerabunt quibus dlet
cepiſtis mercegem veſtram. Math j.
(Vliſa tnbulationum tam in bonis hor
Ij in melis cauſa:vtilevidetur conſiderare
cauſatas eas ds rcyocare ꝛ cefart roln
us 0pera ad hoc wuenire potenimvs.
ſiendum q per quatuor vias ſen opera
NNOGOSOtNdibocdbtintrepoflumus
iaeſtomniummalornm crnſcſſi. Erd
crum eſtinarticulo peimd ecczwume
ſapeſtllenteneceſſanoſequltur g de
feſſonem cauſa ſeq niror dſtcnd efe
tempeſtatis. Pꝛelati ergo tales vida
