Hoc pꝛomittitExo.xxij.Di inquit leſeritis eos: cla
mabunt ad me.ſicut illi qui appellãt a falſo indicio
inferioꝛũ iudicũ:quibus pꝛotunc facit iudiciũ om/
nibus ſcqʒ iniuriã patientibus. in pſal.cij.ſicut patet
D.xij.xxxvij.uale autem erit illud iuditiuʒ patet
ey conditõne vite partis vtriuſq;.illi a æxtris hic fe
cerunt vigiliam:ergo ratõnabile eſt q ibi faciant fe
ſtũ.illi vꝓᷣo qui tũc a ſiniſtris erũt hic fecerũt feſtuʒ:
Oqꝛ duxeruntin bonis dies ſuos: YJob.xxj. Ergo rati⸗
onabile videt᷑ tũc faciant vigiliã.vt ſicut ipi oꝛdi⸗
nẽ puerterũt et bonaʒ conſuetudinẽ ita eis ꝓuertat᷑
hoc em̃ oꝛdo requirit nature: ꝙ motus a ↄtrario fi⸗
at ĩ contrariũ.Qui ergo vt dictũ eſt/ hic comederũt
et biberũt:et vane ſe veſtierũt:et xpᷣi mẽbꝛa in omni
bus pᷣtermiſerũt:rõnabile eſt ꝙ ibi oꝛdo fiat contra
rius:ita videlicet ꝙ eſurientes hic impleãtur bonis
ibi:et econuerſo.Et quuhic chꝛiſtum cum membꝛis
ſuis expellunt vel excludũt:ibi a wmo ⁊ei excludan
tur:⁊ vmũ nõ habebunt niſi infernũ:quia fures vo⸗
mũ dei nõ poſſidebũt. Et qui hic incarcerauerũt et
vulnerauerũt/illuc imꝑpetuũ incarcerabunt᷑.⁊ ſic ð
alis:teſte chꝛiſto qui dicit Math.vij.quo iudicõ in
dicaueritis c. Et imppetuũ fameʒ patiant᷑ ⁊ ſitim⸗
dicẽte Jſa xxiiij. Ceſſabit gaudiũ cũ gaudho ⁊c.nõ
bibẽt vinũ ⁊c̃. Sed nitunt᷑ ſe iuſtificare:et partẽ ſuã
bonã multipliciter. VUno modo ꝑ conditoeʒ ſtatus
quem tenent:vel ſanguinis de quo ſunt oꝛundi.ver
bigratia. Si aliqui eoꝝ interrogẽtur quare plus ex
pendunt in equis et cibis et robis et pompis ſeculi:
ꝙᷓ terre vel redditus illoꝛuʒ valeant. Reſpondebũt
pꝛo honoꝛe ſeculi et parentele ſuelet ſanguis ſur et
atus bꝛij opoꝛtet qꝙ talia faciant. dicunt q opoꝛ⸗
tet eos liberalitatem oſtendere:quacunq; via adil⸗
lam pu enerint/ſiue mutuando/ſiue dure wminãdo:
vel quouis modo ꝑ furtũ vel rapinã/ ꝓꝑ phas vel ne⸗
phas:ꝑ infamiã et bonã famã a vxtris et a ſiniſtris
Quibus reſpondet᷑ dupliciter. Pꝛimo ꝙ melius eſ⸗
ſet hic et ſanius ꝑdere pꝛedictũ honoꝛẽ q; imuſte vi⸗
uendo/ et de alieno hic magnũ habere honoꝛẽ coꝛaʒ
paucis:⁊ in iudicio amittere honoꝛem coꝛã toto iuũ
w. Gecundo reſpondet᷑: ꝙ tales expenſe nõ oſtẽdũt
eos eſſe liberales:vł nobiles:ß magis viliſſimos pec
cati et dyaboli ſeruos:quia dicit vecretuʒ diſt.hxxx⸗
vj.c.fratrem noſtrum.c.nõ ſatis.et.c.dvminus.cum
ſe.ꝙ pulcra liberalitas eſt/que indigentibus tempe
rate et nõ ſuperflue impenditur. Sed certe dare hy⸗
ſtriõibus/et ꝓhibitis venatoꝛib et perſonis turpi⸗
bus nõ eſt largitas:ſed vicium.ſicut patet ibideʒ.c.
Vnare. et ca.ſequenti. Secundo iuſtificant factum

ſuũ dicentes:ꝙ opoꝛtet ꝙ ꝑ talia wna et robas ⁊ lar

gã mẽſam/amicos eis acquirãt qͥ eos ab infoꝛtunijs
cuſtodiãt:et ne etiã ipſimet eis no ceãt. Quibo rñdet
Seneca de beneficijs li.iiij. Cũ inquit dando egere
ceperint:alienis bonis manꝰinferre cogunt᷑ᷣmaioꝛa

qᷓ; odia ſequuntur eoꝛũ quibus ademunt ꝙᷓ fauoꝛes

Niij.

do
tZad ran
.ounn ugmſutzin i;
ſuitog autin n
be habenti i
Nlileniuma iag an tant
ho hentdi ei⸗ 950
ena avoſuunnper nitil nn
nnuſonbiſecn r il uſn
gtube ganmn ſ r im ſan⸗

t.¹
t Cme yenus nlnt potnnn
nſns tnemai hanſiuin
liruglun bg fenule et ou c
tnonpunuremr velli uscocl
tturno ochꝛo diamoreſe ulain
lntnöhobent patiütur raroprd amdit
ininociparnüturgad lidiruzmanettt
iideniaſequuntur gaiarard itiunat
diö dun Wherenteſſein miſſa untint
berenteſſein veſpeniss imnt intaberns
lcins ſpectaalis necpoterunt dicere⸗
at patet E ij mi necſine wnonecin

Weſec pꝛo al pis ſnis ner infinnipꝛop

Nopterculpamn er ſuperflultare, oropt
Niclsad eobs frequenter vocatur. i noc
hentet ſomachus in aſtino velut ſaca
lus perflutates reapere neuestopoꝛ
Niqgmedicinaz dt engangtinam. ſed iuß
nelicusanuneeuacnationem peccatifa
anmd: Peccatüno tätum granat conſch⸗
nncheſfomci ſontemlne⸗
Neniotconſcintianec dicerepoſſuntine
muoniſigio Alctoſtisnd dio ddite
Niſitotecarcere dicere velint lum dv⸗
ſemigeſtohſaram ameräſgamine

bſiſosinclotunt vſchac tercamye

ergontö P
ultisſinſrvein gen uten
idaneniin n n
cn ſaant ig Fiatſian,
annani⸗ cininebglanf
Wan⸗ Poms gotmanofi⸗
n nicſ hlceoneti
ie ne tapinihutnonnt
whahlleektgi aſo iran
etgeſunentesblcingleimn boms

gedüt Etquihicinentcennite
Aluciünppetuiincareenabunt c)
togui nat Catd pi gloincicin
Etimppttui ſane; gatiant itin.
Aeſahit gaudii ai audo i
eu numnt ſeilſtinaneet arti i

en. Go mocog Noltezſtatus
nouinis uo ſuntonnndt ver Nil

icopintenogeturquareylnset
rahioctnhibet hoin ioſegli
s lloꝛnz veleant. Heſponcebit
ictparenteleſueſetſangoisſultt
ttalia faciant. dieunt gopon⸗
temoltendere:gugcunqg blattl/
lemutuando'ſinedure wnnnitt
Pfuni velrapind ofpon i i⸗
rhonifmi nmne iſt
eidnhliinn unnnund⸗
derepteniai onai iile ti⸗

Gaudium

eoꝛum anidns cæderunt. Tercio factum ſuum iuſti-
ficare eſtimãt p elemoſynas q̃s dãt et multaſmiſſas
q audiunt:et letanias mitas et libellos quos in ca
pellis ſuis habent:quibns ĩ parte reſpõſuz ſit. E. iij.
v. et. vj. Poteſt tamen dici ꝙ tales ſunt ſicut illi qui
oꝛe ſuõ rum benedicebant: et incruceei capita ſs
inclinabant.ſed manib ei alapas dabant. Vna em̃
manu pectus ſuum percutiunt: dicentes. Reus pꝛo-
pitius eſto mihi peccatoꝛi. et alia manu burſam ci:
id eſt pauperum ſcindunt:ſicutille qui genuflecten⸗
et confitendo vt fertur burſam incebar ſacer⸗
vtis. Quarto cogitant foꝛſitan/ꝙ tunc ſe iuſtifica⸗
re poterunt eadem dicendo verba que electi dicent
Eſuriuimus et ſitiuimus ⁊c᷑.quia multi qnitũca ſi⸗
niſtris ſtabunt:eaſdem dum hic vxerunt ſuſtinue⸗
runt paſſiones.quibus reſpondetur ꝙ licet aliqui il⸗
loꝛum eaſdem ſuſtinuerunt paſſiones quas ſuſtinu
erunt illi quia vextris erunt: non tamen cum eiſ⸗
m circũſtantijs et modis.quia electi illas vel ſpon
te pꝛo chꝛiſto ſuſtinueꝛunt:vel patienter pꝛo chꝛiſto
iniurniam remittentes. Repꝛobi vo vel eas non ſu⸗
ſtinẽt: vel et ſuſtinẽt hoc nõ pꝛo chꝛiſto/ vel cũ patiẽ⸗
tia:ſed pꝛo malefactis ſuis/et inuiti patiunt᷑. Verbi
gratia. Pꝛimo ⁊æ his qui talia minime patiunt᷑. Nũ
quid poterunt nõnulli voluptuoſe viuentesjet car-
nis veſideria ſequẽtes dicere. Eſuriuimus et ſitiui⸗
mus ⁊c̃. Certe verius dicere poterunt. Alios eſuri/-
re fecimus: et fame moꝛi permiſimus vt noſtra vo⸗
luptas pluribus ferculis/et diuerſis cibarijs et poti
bus ingurgiaretur.vel ſi quãdoq; eſuriẽ ⁊ ſitim pa⸗
tiãtur:nõ hocpꝛo vei amoꝛeſſed quia quod habẽ vel
lent nõ ha bent patiũtur.raro pꝛo amoꝛe vei din bu⸗
iuſmodi patiũtur:qͥ ad libituʒ mane et tarde carnis
⁊xſideria ſequuntur.quia raro ieiunãt qui ante pꝛã
diũ dum ceberent eſſe in miſſa ſunt in foꝛo.et duʒ de
berent eſſe in veſperis ſunt in taberna vel in alijs il
licitis ſpectaculis.nec poterunt dicere:nudus fni.ſi
cut patet.Eiij.xxij.nec ſine wmo:nec in carcere pꝛo
o:ſed pꝛo culpis ſuis:nec infirmi pꝛopter deuz / ſed
pꝛopter culpam et ſuperfluitateʒ. pꝛopter talia me⸗
dicus ad eos frequenter vocatur.ſið nocte nimis ce
nent:et ſtomachus in craſtino velut ſaccus plenꝰno
uas ſuperfluitates recipere nequesat:opoꝛtet ꝙ me⸗
dicus medicinaʒ det euacuatiuam. ſed ſufficit eis ꝙ
medicus anime euacuationem peccati faciat ſemel ĩ
anno:ꝙ peccatũ nõ tãtum grauat conſcientiã quã-
tumicibus ſtomachũ.ſtomachus illoꝛum videtur te
nerioꝛ conſcientia:nec dicere poſſunt in carcere fui⸗
mus niſi pꝛo vxlictis ſuis:nõ pꝛo cæo inter ſaracenos
niſi foꝛte carcerẽ dicere velint illum dyaboli carce⸗
rem/id eſt obſcuram camerã ſuam: in qua ĩ lectis ſu
is ſeipſos includunt vſq; ad terciam vel nonam: ta⸗
lia ibidem operantes:æ quibus dyabolus totũ vel
magnã vẽdicat partẽ: necꝓ amoꝛe vei pauperibus
ſepeliendũ operam dant:ſed potius plures inſepul⸗
tos faciant:velquia eos occulte occidũt: ſicut fures
et huiuſmodi:quiĩ nemoꝛibus tranſeuntes pugilãt
ibi em̃ fures effodiunt et furantur: Mathei. vj. Vel
quia pꝛece vel pꝛecio huiuſmodi malefactoꝛes iunãt
vel non puniunt:ſocij furamn Yi Prino. Vcde) ta⸗
libus congrue debetur moꝛs ſocij illoꝛuʒ pꝛoditoꝛis
talis:de quo Johã.xij.ur erat Judas: et ſepultu/

ra quo ad coꝛpus Joachim.v quo Hiere.xxij. Se⸗

pultura aſini ſepelietur. vminus eius habet pellem
lta mundus iſte exterioꝛa bona 2c. Quo ad amimaʒ
vo ſepultura illius diuitis LZuce.xvj.qui nõ legitur
aliam habuiſſe wmum vel ſepulturam ꝙᷓ infernum.
Sic iudieabuntur tam fures qᷓ ſuppoꝛtatoꝛes c eti
am fautoꝛes:vt pꝛedicto ſcripto væclaratũ eſt Ouia
teſte ceo zach.v. Ois fur ſicut ſcriptum eſt:iudicabi

G 1.
tur. nec vana ſpe decipiantur. quia ſtatim xens eos
non punit:dicentes. Miſericoꝛdia œi magna eſt. qꝛ
pꝛo certo ipſe finaliter veniet ad mmum funs: a⸗
charie quinto.Et hoc occulteet quando minus cre
dunt. quia dies omini ſicut fur. j. Theſſalo. v. Di⸗
cut occulte alijs veniunt:et furtiue alios damnant

et furtiue quaſi veniunt. ita per boni iudicij equita
tem dies mmini vt fur ita adueniet eis ij. Pe.iij.

Augiuz eſt duplex

Vnũ tempoꝛaleialiud eternũ. Cir⸗
ca que ſey ſunt attẽdenda et oſtẽdeʒ
da. duo videlicet circa pꝛimulet qua
tuoꝛ circa ſecundũ. Pꝛimo ergo oſtẽ
diti gaudũ tẽpoꝛalis ſiueĩ diuitijs/ſiue in vælicijs
ſiue in honoꝛihus/ſiue in quibuſcũq; querat parui
tas ⁊ bꝛeuitas. Scdo ꝙ maxima amẽtia eſt ülud vet
multũ veſiderare vel multũ veliberare. Tercio oſtẽ
dit multis enidẽtijs celeſtis et eterni gaudij magni
tudo. Quarto q; re iuris equitate tm̃ gaudium ma⸗
nũ reqrit pcedẽs veſiderin. Quinto p que media il
ud gaudiũ adipiſci et illud pcedẽs deſideriũ imple
ripoterit. Sexto nõ feruenter veſiderantiũ et nõ fe⸗
ſtinãtiũ ad illud pꝑtingere oſtendit᷑ ſtulticia.
Mꝛimũ patet exemplo:a cõfirmatr᷑ auctoꝛitate. cõ
ueniẽti em̃ exemplo huius mũdi oſtẽditur gaudiũ ĩ
guſtu habito de cipho clamatoꝛis. in aliquibo em ter
ris volens vinũ venale in aliqua taberna vẽditiont
ce nouo eypoſitũ pꝛoclamare:vaſculũ vini cũ cipho
in manu p ciuitatẽ poꝛtans:⁊ valoꝛẽ eius:et locũ in
quo inuenitur clamans: occurrẽtibus et naturaʒ et
bonitatem vini ſcire volẽtibus:guſtandũ pꝛebet: vt
Pillud guſtatũ ſciat᷑quale ſit ĩ taberna:2 vt eius ſu
auitate guſtata in quãtitate ꝑua:copia eins feruẽti
us væſideret᷑.dat᷑ ů aliquid:vt p illud reſiduũ concu⸗
piſcafet dat᷑ parũ:ne capientis appetitus vrt ſitis ſa
tiet᷑ in via. Et ſic a taberna veſideriũ retrahat᷑qꝛ ita
modice dat᷑:ꝙ nec eum ſatiat vel feſtinat:ſed potius
in flamat et pꝛonocat. vnde talis potio bꝛeuis ⁊ par-
na et momẽtanea ẽ.ſicut gaudiuʒ ypocrite ad inſtar
puncti: Job.xx.hoc in fine appꝛobabit ſicut patʒ ex
verbis ꝛegoꝛij.D. v.iiij. . “
Exquo ſequi videturjꝙ illud gandiũ nõ habitũ:
nõ eſt multũ deſiderandũ:nec habitum multũ amꝗ
dum:nec eſt in eo ſiſtendus:quia non ſatiat:ſicut nec
pꝛedicta guſtatio:ſicut patet.. xxvij.v.ſed per iſtaz
gaudij pꝛeguſtationem/ nõ veberet amplius infla⸗
man in appetitu conſilium tempoꝛaliuʒ:per que nõ
ſatiatur:ſed ĩ appetendo celeſtia:que ſatiant: iuxta
illud. Satiaboꝛ cuʒ apparuerit gloꝛia tna: In plal.
xvj. Ad hoc a co pꝛeguſtanda oſtendũtur vt pꝛedi
ctum eſt re pꝛedicto clamatoꝛe:ipſo teſte Joh. xv. 2
gaudiũ meũ in vobis ſit:et gaudiũ veſtꝑ impleatur.
in celo ſcilicet vbi eſt fons gaudij. Ad hoc hic riuu⸗
lus aliqualis gaudij vfundit᷑: vt fons querat᷑.ſicut
patet. D. v. ij. Qui em̃ in riuulo ſiſtit et gauet ſtul⸗
tus eſt: pꝛimo pꝛopter cauſam ibitactã. ſecũido quia
in natura ſua nõ includit mareriam gaudij:ſed volo
ris pꝛopter eius bꝛenitatem filio regi nato qui eodẽ
die moꝛitur:plꝰmeroꝛi patri accreſcit qꝙᷓ gaudij. Sic
in pꝛopoſito naſcitur mundi gaudium in meroꝛem:
Jaco.iiij ſuoꝛum:quia bhꝛeuĩ vinit tempoꝛe:ſuipſiꝰ
quia repletur multis miſerijs ¶ Sed nõnulli iſtius
vite et gaudij bꝛenitatis ſimulq; eternitatis obliti:
hic ſe diu victuros ſperant:et ideo vitam ineternum
duraturam minus curant:ſimiles cuidaʒ mnlieri
qua narratoꝛ ait:ꝙ cũ huiuſmodi vite bꝛeuitatem ⁊
alterius audiret eternitatem:dixit. quaſi quo ſequi⸗

tur mõ:bhene mihi ẽ hic ibi vᷣo neſcio quomõ eſt.ad⸗

huc nollem ibi eſſe.eademq; in craſtino moꝛtua fuit

vf.

Arti. i.
Ij.

Exem.

2

iiũ.

Exem.

Y.

Gaudium

n qua moꝛte bꝛeuitatem vite quam pꝛius non cre
ↄidit:inuenit.et gaudia que veſiderauit amiſit.cuʒ

incertitudine illoꝛum que nõ vſiderauit Gimilele

gitur iudicium Luce.xij. Stulte hac nocte ⁊c. vicat
ergo quilibet illud hobie.v. Quale gaudiuʒ mi⸗
hi eſt:pꝛopter gaudij bꝛeuitatem:ſicut dictum eſt.
Tercio pꝛopter gaudij et gaudẽtiũ periculũ.SDi⸗
cut em̃ fatuus eſſetſqui gaudens videret nauẽ ĩ qua
eſſet in periculo ſubmerſionis/ vel etiam multas na⸗-
nes et ſocios iuxta eum ſubm ergi: ita ſtultus eſt qui

in bocmundo in ſtatu incerto eſt: in quo facile dam
mnari poteſt:qui etiam multos in foꝛtioꝛi naui ſcʒ an-

gelos:et indaʒ in pꝛofundum inferni vmergi videt

et gandet. Cales repꝛehendit us Diere.xlv. dices

quos plantaui ego euello et vniuerſam terraʒ hanc
ſicut patet in diluuio.Et tu quens tibi gaudia grã
dia noli querere:quia ecce ego adducam malum ſu/
per omnẽ carnem:ſupple ſic gaudenteʒ.¶ Quarto
pꝛopter ſtatus ignoꝛantiam:ſicut cecitas cauſa ẽ tri
ſticie.dicit᷑ em ꝙ cecus naturaliter eſt triſtis.Et ſi⸗
cut ꝑegrino vie incertitudo/ et ſicut citato in cauſa
moꝛtis cauſe incertitudo:cauſe ſũt triſticie ⁊ nõ gau
dij. Ita ĩ ꝓpoſito.quia nemo ſcit vtꝝ odio vel amo/

re dignus ſit:Ecẽs.ix. Et hoc aggrauare vebẽt iſti⸗

us ignoꝛãtie ꝑiculuʒ: certi ſunt vel eſſe veberẽt/
multi damnant᷑ et pauci ſaluant᷑. Math.xx. Multi
ſunt vocati panci vo electi. SGi multi ſaluarent᷑ima

gis opinabile eſſet ꝙ poſſet eſſe venumero multoꝛuʒ

qꝙᷓ paucoꝝ.paucitas ſaluandoꝝ:magnã requirit ſo/
licitudineʒ in volẽtibus ſaluari.nec miꝝ:qꝛ multiꝓ
paruo gaudio trãſitoꝛio multũ laboꝛãt.Ergo amł⸗
to foꝛtioꝛi:vt gaudiũ ſit plenũ.j.Jo.j. uinto p

pter huiuſmodi gaudij et ſic gaudentium finem.fi⸗

nis illoꝛum em erit woloꝛ.quia ſicut illi qui torũ gau
dium ſuum in veo vel in oꝛdinatis ad vum habent
licet frequenter exterius tribulentur:tamen in fine
a o cognoſcentur.et mutatione facta triſticia illo
rum vertetur in gaudium: Jaco.xvj. Ita illi qui in
rebus gaudent væoꝛdinatis:pꝛopꝛiũ periculũ igno⸗
rantes:ſicut gaudent frenetici et inſani:vidẽtes vin
cula neſcientes cauſam:licet ad tẽpus gaudeãt.Ex⸗
trema tamen gaudu illius luctus occupat:Pꝛouer.
xriiij. Rident in mane:ſed flebunt in ſero.ad veſperũ
æmoꝛabitur fletus:⁊ ad matutinũ leticia: In pſal.
xxix.ſcʒ moꝛtis:quando æus cantabit eis canticum
fatuarum virginũ neſcio vos. Lalibus em̃ dicere po
teſt in moꝛte/ſicut pᷣm narrationẽ dixit quidam cui⸗
dam perſone quam multuʒ dilexit:dum ei ſoli amo⸗
rem ſuum ſeruauerit. Intantũ em̃ pꝛotunc illam po
natur gratia exempli vxoꝛem ſuam dilexit: q; eaʒ vo
cauit gaudium ſuum.hic vo de peregrinatione rede⸗
undoſcertificatus q medio tempoꝛe aliud gaudiuʒ
queſiuiſſet:ad ipſaʒ cui occurreret quaſi ad omnino
ignotam ſe habuit.cui cum ipſa admirans diceret.
non noſtis gaudiũ veſtrũ. Reſpondit ille. dum fuit
meum:noui.poſtꝙ vo fuit veſtꝝ nõ noui.Quid ali/
ud dicturus eſt us tibi ꝓ eo ꝙ nõ ſeruieris wvmĩo
xo tuo ĩ gaudio coꝛdiſqʒ leticia: Seutro.xxviij.ſed
in alio gaudium queſieris: ideo nomen tnum deli⸗
bꝛo vite et æe ſcientia vr appꝛobate delebitur:iuxta
illud &ocs. xixx. OQuri gaudet in iniquitate venota⸗
bitur: ideſt ve nota libꝛi vite velebitur. Patet ergo
ꝙ illiqui letantur cum malefecerint et exultant in
rebus peſſimis.de quibus Pꝛouerbioꝝ xv.ꝙ gaudi⸗-
um eſt ſtulto facere ſtulticiam.nec conſiderant gau

Dij bꝛeuitatem: nec bꝛeuitatis perniculum vel finem:

ſunt ſicut illi quigaudentes vadunt ad patibulum:
et ſicut illi qui gaudent æ igne quo comburẽdi ſũt.
et ſicut illiqui gaudent᷑ fines faciunt:quibus ad fur
cas tra huntur.et ſicut piſcis qui cum gaudio hamũ

S ..

capit.et ſicut mulier que in pꝛeſentia mariti in his qᷓ
contra voluntatem ipſius ſunt gandet:et ſicut fur
cum gaudio furatur in pꝛeſentia iuſtiſſimi iudicis
quis non diceret iſtos eſſe inſanos/et ſtultiſſimos/⸗
male væceptos:ita ĩ pꝛopoſito tales ſunt turpiſſimi.
quia voluntarie œcepti.quis aliquem de pꝛedictis
ridentem videns:nõ diceret ſtultum eſſe. Sic in pꝛio
oſito:riſum reputaui erroꝛem et gaudio dixi quid
ruſtra deceperis: Eccliaſtes ſcõo. Et bene dicit ve⸗
ceperis:quia credis illud gaudium eſſe quod ĩ rei ve
ritate eſt wloꝛ. Quia ſicut in naturalibus dicimus
; motus ſpeciem et nomen ſoꝛtitur a fine.SBicut eti
am in narratiombus dicimus ꝙ finis facit narrati
onem: ita etiam in actibus humanis neceſſe eſt dice
re . illiactus ſunt boni vel mali:qui ad bonum vel
malum ducunt finem.et ille interioꝛes affectões ſint
bone vel male:que ad tales ducunt metas.Cum er/
o gaudium in peccato vel ĩe peccato ſit interioꝛ af⸗
ectio:et motus quandoq; mentis et coꝛpoꝛis:cuius
finis eſt moꝛs et voloꝛ:quia finis peccati moꝛs:opoꝛ⸗
tet ꝙ; motus ille et gaudium illoꝛum ve quibus Ko
ma.vj.gfinis illoꝛum moꝛs.t ſhilip.iij. Quoꝛuʒ
finis interitus:qui tenent tympanum et citharam ⁊
gaud ent ad ſonitum oꝛgani:ducunt ĩ bonis dies ſu⸗
os: et in puncto ad inferna veſcendunt: Johannis
xxj. voloꝛ et moꝛs ſit. Di ergo cognouiſſes et tu:Au
ce.xix. Mon gauderes ſed fleres omnibus pꝛedictis
cõſideratis. Patet ꝙ iuuenis ille bene reſpondit.S.
xij miij.
Oſtenſa terreni gaudij bꝛeuitate:et gaudentium
fatuitate:oſtendere reſtat gaudij celeſtis eternitatẽ
et gaudij magnitudinem atq; gaudentium felicita
tem:vt conrraria ⁊ diſſimilia iuyta ſe poſita:clarius
appareant. Huius autẽ magnitudo et feliciras mul
tis euidentijs oſtendi poteſt.quia multa nos indu⸗
cunt ad credenduʒ eius magnitudinẽ exempla:mul⸗
teq; ineuita biles rationes.¶ Quarum pꝛima acci⸗
pitur ex mundialium conceſſione.ipſi enim quando
in aliqua remultum ⁊delectãtur:concipiũt et conce⸗
dunt magnũ eſſe gandium illa re ad libitum frui:et
intantum delectantur:q omnis fere delectationis
alterius o bliuiſcuntur:ſicut patet.H.j.vij Ex qua
conceſſione neceſſe habebũt concederel ꝙ maius erit
gaudiũ in aula ſibi et amicis.qᷓ extra poꝛtam inimi⸗
cis: maioꝛem dabit velectationem in aula et lõgi⸗
oꝛem qᷓ in carcere.Si etiam gaudent de pulcritudi⸗
ne quacunq;:neceſſe ha bent concedere ibi maioꝛem
eſſe pulcritudinem.quia exquo non facit dmum ſu⸗
am ſophiſticam apparentem extra:et non exiſtenteʒ
intra:neceſſario ſequi videtur ꝙ maioꝛ ſit pulcritu-⸗
w intraqꝙᷓ extra. Ex tali conſideratione veraciter re
ſpondiſſe videtur quidam ſapiens:de pulcritudine
mus i requiſitus: eleuans enim oculos:celum⸗
q; ſtellatum reſpiciens:diyit gallice:quaſi diceret /be
ne pulcra eſt pars vxtra/parſq; interioꝛ:que pulcri
oꝛ per rationem eſſe ebet æquo tampulcra eſt ꝓꝑs
ſiniſtra et exterioꝛ.Oe enim pulcrioꝛ ſit dmus dei in
terius:ratõnari poteſt taʒ ex i ſapientia:qua vultr
ſicut quicunq; ſapiens ꝙ; m aioꝛ ſit interioꝛ qᷓ exteri
oꝛ pulcritudo.extra ex interioꝛibus oꝛnamentis/pul
crioꝛa enĩ ſunt interius oꝛnamẽta et picture et yma

gines. Interius oꝛnata eſt vmus illa veo et ange⸗

lis et om nibus ſanctis: et illuſtrata lnmine gloꝛie.
Exterius vo oꝛnata eſt planetis et ſtellis et lumine
ſolis illuſtrata.quanto ergo æus et angeli et anime
ſanctoꝛum pulcrioꝛes ſunt ſtellis. etquanto lumen
gloꝛie maius eſt lumine nature:tãto maioꝛẽ cõcede
re opoꝛtetĩ celo eẽ pulcritudinẽ.qꝛ ſicut dici᷑ Sapᷣ.
vij.ſpecioſioꝛ eſt ſole.Et Gap.xiij quãto his wvmĩa⸗
toꝛ eoꝛum ſpecioſioꝛ eſt. Si ergo magi gauiſi ſunt in

Arti. iij.
VIj.

Exem.

oqu jberinuenier tunta emenit 6
ſi uhllat ingen ulaumt⸗
ibiconneninti plehitur. Etnon ſol
Pegtotumn ſatubitur tum ad gaudin
hetuntibigſis ingolts eotum gartid
Gtun ad gandium guod amicisſis d
llis ngouihnseſt mod ſenectus der
fectus moltipler ta in copecin animn
ſiperſeneranter boni ſinthabebunt ih
tis impfectiombusomne gfectionem
tam toꝛtitudinem ſineſenectute rel oeb
latbſinetoſticio liberratiſneſeruitur
hiſine foimltate inpaſihulitari ſine
neceſneomni gturbanoe abundonni
ipenti ſecuttare ineomni inore co⸗
nunniinnuntanlinmmennunt
Peclmento: iaut patet A xrv. rvij. Di⸗
ftlünletdimetentm n
ſbes Aupyn Vot Reriantialo⸗
nnacchii amicnn tonniü beator ere
Goufiestioneſcrer Onis etgandi 11
vattispelflliselsmichs nari
pſccposhaltatdsnilnnen ⸗
inlniminnengue nagent
Ertiegalithuntdlktreiiz ig
melaaſinle ie ninkt
meo, ſiillius danf,
tuteßcliti ucten⸗ lathleninan

carlaeenſſti

Miwucinenateggancentiun fn,
marufinluimnſpin in,
ngantimagninconrflligsn
aſtindioteſ. gnannltanes lvch⸗
Ninzenonnugnicine nenglumiͤ
leg mnonts ADorum paimage,
uliumconcefſone igſinningumnen
ultum letitunonatüterconae,
ſeaucinmilla rad libitum frniet
tantur: oommis fere wlectanonns
untun ſicutpotet B/.rij Erqna
ſehabebütconcedeere malnserit
bietamias ernaportamlnünd⸗
abit electationem inanlaetlög/
Gictiam gandent de pulcnituci⸗
—
em. quig erquononfact wmon i⸗
— amunmnanſnn
ſequivideturg maiorſtpian
Ertali conſiceratione fe,nnltn

un quidam ſapine d lo tvcfiit n

mmomnozatlun⸗
iſituo: cleuans enin on o li
Vimmmelck itunt
Imi parip utmhion
pune ſimmnlinai r

Enmlotn
cſenht lninitmmle niſ

ſopiennncvo ut
nrcttir N leue
ntgnunſ,mnuſene
. nmenbusongneſtbi,
ngrunmnmn len n

ij.

Gaudium

videndo ſtellam. ſicut patet AMath. ij. quãto magis
gaudiũ enit beatis videre iliũ in gloꝛta ſua: ðᷣ quo di
citur Yo. x. Gauiſi ſunt diſcipuli viſo wmio. Be
cunda accipitur ex vei ex vna parte venditiõe: ſan⸗
ctoꝛum exalia parte emptione vus care amicis ſu⸗
is illud gaudiu vendidit: et ipſi illud care emerunt.
ſicut patet. F. iij.ij. Ergo opoꝛtet cõcedere/ vel q de⸗
us iniuſt mercatoꝛ ſiti vendẽdo rẽ vltra verũ valo⸗
re:et ꝙ ipſi fatui fuerũt in emẽdo: vel gaudiũ illo
magni ſit valoꝛis.ſed pꝛimuʒ nõ eſt dare. concede⸗
e opoꝛtet ꝙ facũ eſt gaudiũ magnũ in illa cuntate
Actuũ. viij.¶ Tercia aceipitur ex gaudij intẽtione
ſen intimietate. illud em gaucdiuʒ ita intẽſũ itaq; ex⸗
cellẽs e: ſancti mart yꝛes pter modicũ guſtu reliqͥ
aru elus oia toꝛmẽta vel quaſi nihil ſenſerunt: vlpa
tienter ſuſtinuerunt: intantũ ꝙ ſup carbones ambu

arra receperũt gra⸗
tie:ꝙ teſte ſacra ſe iptura Ecẽci. x. que de talibo lo⸗
quens ait. Mon eſtunquit oblectamentũ ſuꝑ coꝛdis
gaudiũ. Ouãto magis electabit: quantoq; plꝰ e
plena gandebunt ſolutione: dicentes illud Yo. xvij.
Baucdiũ meũ impletũ eſt. ¶ Quarta accipit᷑ ex gau
dij multiplicitate ſeu gaudioꝛũ multitudine que in
ſeipo quelihet inueniet. tanta em erit gaudij genera
litas: nihil erit ĩ coꝛpe vel in anima: quin gaudio
ſibi conuenienti replebitur. Et non ſolũ appetitus
beatoꝛum ſatiabitur qᷓtum ad gaudium quod ap⸗
petunt ſibipſis 2 ſingulis eoꝛum partibus: ſed etiaʒ
jtum adgaudium quod amicis ſuis vſiderarent.
llis ergo quibus eſt modo ſenectus vebilitas: et ve⸗
fectus multiplex tã in coꝛpe ꝙᷓ in anima qᷓ in amicis
ſiperſeueranter boni ſint:pabebunt ibi bis euacua
tis inpfectionibus omnẽ pfectionem ſicut iuuentu
tem foꝛtitucdinem ſine ſenectute vel webilitate. ſatie⸗
tatẽ ſine faſtidio.libertatẽ ſine ſeruitute:pulcritudi

=.

nẽ ſine vefoꝛmitate. impaſſibilitatẽ ſine penalitate.
pacẽ ſine omni ꝑturbatiõe abundantiã ſine om̃iin⸗

digentia. ſecunitatẽ ſine omni timoꝛe. cognitõem ſi⸗
ne omm ignoꝛantia viſionem omnium ſine omni im
pedimento: ſicut patet. xxv. xvij. Bic ergo in ſe⸗
ipᷣis gaudiũ et leticiam obtinebunt: et fugiet wloꝛ
ab eis: Yſa.xxv. Mota. KR. vij articulo. vj.¶¶ Duin
ta accipi᷑ ex amicoꝝ et ommiũ beatoꝝ exaltatione et
gloꝛificatione/et er bomis et gaudijs quie in alijs vi⸗
Tbit. Di em̃ uh multoꝑ magnũ eſſet bic viden
patres vel filios vel amicos maximos in reges vel
epiſcopos exaltatos:multo magis erit ibi vbi ta lem
dignitatẽ amittere nõ poterũt: ibiſinguli ve alioꝛũ
gaudio gaudebunt dicetes illud Phik. uij. Fratres
mei dilectiſſimiet veſigeratiſſimi: gaudiũ meũ er co
rona mea.ſi illius pauliadhuc viatoꝛis tantũ chari
tate pᷣditi gandiũ/ erat fratꝑ gaudiũ. Si etiã oẽs in
charitate exiſtẽtes/ xe bono alio gaugent: ſip quia
qꝛ omnes facere neceſſe eſt: gaudtiuq; illoꝛũ ſpũale⸗
ſpiritualis pꝛofectus et gloꝛiaſommiũ alioꝛum eſt le
ticia:multo foꝛtioꝛi rõne hoc ven erit in patria: vbi
nulla erit æ alioꝝ gaudio imuidia:ſed gaudiũ: intã⸗
tum em neceſſe erit gandere cum gaudentibus Ko.
xij.qð gaudium oĩm erit gaudiũ ſingłoꝛũ.ponamus

em ante mentis oculos vnũ beatum quẽcunq; volu

eris:iſtius gauqiũ nõ ſolum accumulatur⸗ augmẽ⸗
tatur ex cõſideratiõe enaſiõis pꝛecedentiũ piculoꝛũ
nec ex meritis pꝛecedentibus:vel ex opibus vel exẽ⸗
plis in ſcripturisſin quibus alij poſt moꝛtẽ eius pꝛo
ficiũt vel ante: nec eti ĩ ommibus wtibus coꝛpis et
anime: vel alijs quibuſcunq; bonis in ſeipᷣo inuetis
quibus pꝛedictũ eſt:ſed etiã ex gaudijs omniũ ali

G 1

oꝛum ſcʒ angeloꝛum / et ſanctoꝛum / et uoꝛumcunq;
electoꝛum: ita ꝙ iſte ĩ caſu poſitus tor abebit gau⸗
dig quot omnes angeli et electi in celo. Et ſicut iſte
tot habebit gaudia quot omnes alij:ita etram qui⸗
cunq; alius beatus ꝙ; quantu videt᷑ mirabile tantĩ
eſt roõnabile.qꝛ ſi minoꝛ qui eſt celo nõ haberet tot
Fand⸗ quot hñt oẽs qui ſunt in celo: hocnõ eẽt ni⸗
iqꝛ vel gandioꝛũ numeroſam ignoꝛaret multitudi⸗
nẽ:ꝙ videlic; nõ ſciret oĩa gaudia ſaluandoꝝ: vel qꝛ
ſciret:et tamẽ ve gaudijs nõ gauderet. Pꝛimuʒ non
eſt dare:ſicut oſtenſuʒ eſt. . xxv. xvij. Secunduʒ vo
coneedere nõ ſtat cũ fide. ibi quiliber alijs dicè pot
illud Phil.j. Socij gandi mei vos.iqꝛ ſicut bonꝰſo⸗
cius et membꝝ gauder v bono alterius:ita ibi qui⸗
libet e boms et æ gaudijs altenius. Concludit er⸗
go quot ſunt bona in terra et in celo:quot etiam
luſticie vi in inferno:tot gauchia habet quilibet ĩ ce
lo. e penis em damnatoꝛa letantur. luyxta illud ps.
lvij. AQetabitur iuſtus ci videnit vindictã ſic in om⸗
nibus qui ſunt in celo impleturquod petit᷑ Ro. xv.
Kepleat inquit vos omni gaudio. Cũ ergo bona⸗
gaudia ommiũ alioꝛũ ſine compatione q̃ſi infinituʒ
bona et merita excedãt vnius. et tñ gaudia qᷓ w bo/
nis et meritis ꝓpꝛijs reſultat magna ſint q in ſeipſo
muenit:ſicut ptʒ ſupꝛa.e.c.ix.neceſſario ſeq videt᷑/ .*
gandia xe bonis leito inuẽtis/mixta cũ gaugis in
alijs viſis. i. que reſultant er his queĩ alijs videt:ma
rma et quaſi infinita ſint ita ꝙ quiliber in illo gau⸗
dio vic põt illud.ij. Coꝝ. vij. ſupabũdo gaudio hæ
bũdo æ his queĩ me mnuenio:ſupabũdo ĩ his gue in
alijs video. Ged ad hec foꝛte dicet: ꝙ illud gaudiuzʒ
qð habebũut ve bo mis ĩalijs viſis modicũ enit reſpe⸗
ctiue:ita ꝙ gaudiũ æ ꝓpꝛijs bonis/⁊ x viſu vei ag
augmẽtabit. Sʒ iſti iſta ↄfiderarõe ⁊ rũſione a imi
lant᷑ illis qĩ vita iſta res amãt vel vereh gaudẽet/nõ
m bonitatẽ vel dignitatẽ/vel valoꝛẽ qꝗᷓĩ rebus illis

rin ur ſed Fm ꝙ ſunt eis vtiles vł velectabiles. Ca

es plus diligũt venariũ argẽteñ ĩ burſa ppꝛia q; au⸗
ren in burſa aliena: nõ qꝛ plus valeat: ſed plus ad lu
crũ ⁊ cõmodu ꝓpꝛiũ tẽdit. In celo vo vbi eſt chari⸗
tas oꝛdinata alie erũt affectões.qꝛ ibi diligẽt gau
bunt e reb ꝓut digne ſunt. ita ; plꝰmelioꝛa dili
gẽt: pluſq; æ eis gaudebunt oꝛdine quodam:ita ⸗
Tes ſup om̃ia quilibet gaudebit:⁊ de melioꝛe ſe:qꝛ
plus dininã pticipãt bonitatẽ:et æ equali mer
æminon minꝰ.hoc em̃ neceſſario ſequi vide Ppter
maximã confoꝛmitatẽ que erit inter voluntat di⸗
uinã et beatoꝝ. viuina em̃ volũtas oꝛdine pꝛedicto
oĩa diligit. igitur opoꝛtet ꝙ illiquoꝝ volũtas ĩ om̃i⸗
bus volutati diuine conferat᷑ ſic omnia diligant: ſic
q; de eis gaudeãt. Mõ ſ paꝝ x alioꝝ gaudebit felici
tate.h̊ ſi maio, ſit gaudebit magis ſup eã AMat. xviij
His vo obijcit᷑.qꝛ p dicta videt q tãtũ gaudiũ intẽ
ſine hebit mimus ſanctꝰĩ celo quãtũ maximus.q; di
ctũ eſt ꝙ oẽs fruunt vo:⁊ gaudẽt cæ reb ſ̃m ipiarũ
valoꝛẽ.h̊ valoꝛ illaꝝ in certo⸗ vno ſiſtit pũcto. ergo
oẽs erũt equaliter beati. uicrũdet᷑ pamoꝙ nõ tã-
tũ v veo gaudebũt quãtũ valoꝛ eius eſt/ et dignitas
valet:qꝛ infinitus ⁊ immẽſus ẽ ĩ bomitate.nec a quo
cũq; ſancto totaliter cõpꝛehẽdi põt. Jõ ĩ illiꝰ immẽ
ſitate diuerſi diu erſitate gaudebũt/ipoq; fruunt᷑ ̃ᷣm
dinerſitatẽ operꝝ et meritoꝝ ⁊ vtutũ ſpaliter theolo
gicaꝑ.l.fidei ſpeii charitatiũ pcedẽtiũ.ſᷣm em illa
int ẽtõnũ:int᷑ioꝛa ĩ puma ſuccedũt gaundia. hñti em̃
intẽtioꝛẽ fidẽ cũ ↄditõibo ſuis vtermĩatis.s.c.xe fi⸗
e,ſuccedet intẽtioꝛ⁊ clarioꝛ viſio. qꝛ viſio ẽ gaudiuʒ
ſuccedẽs fidei: hñti foꝛtioꝛẽ et fernioꝛẽ ſpeʒ vicinioꝛ
ſuccedit ⁊ ĩtimioꝛ adheſio:maioꝛẽ hñti charitatẽ/ ve
lectabilioꝛ ſuccedet fruitõ. Et eſt de cxo:qui quideʒ
ſpeculũ vocatur volũtaniũ ĩ hoc caſn:ſicut eſpeclo

xij.

xitj.

xiiij.

xv.

Exẽplũ.

Gaudium

naturali:ĩ quo clarius vidẽtiqͥ lippidioꝛẽ bñt ocu⸗
loꝝ diſpoſitõem. Yta ĩ illo ſpeculo volũtario.ĩ cuius
viſiõe ⁊ fruitõe noſtra cõſiſtit beatitudo:iuxta illud
Jo. xvij. Oec ẽ vita etna vt cogno.te.⁊ĩpſa xx. letifi
ca meĩ gaudio cũ vultu tuo.Im diuerſitatẽ diſpoſi⸗
tionũ pcedentiũ opeꝝ virtutũ:clarius vel minꝰcla
re videbũt.Oẽs tñ ve ꝑte ſua quam ſufficiente repu

tabũt letabũt᷑:qꝛ videbũt recti? letabunt᷑ĩpſal.cxj

GScdo reſpondet᷑ ꝙ mĩmus ſanctꝰ ĩ celo videdo ma⸗

rnimũ ſanctũ gaudere ve viſione intẽſa vei: eh q vi⸗
Tet eñ ſic gaudere:gaudet.nec tñ tantu audet quã/

tũ ipe qͥ intẽſius videt.qꝛ nõ videt ita clare:nec frui

tur eo equalit. Sicut q̊ ſimul ſtant ꝙ ego ſciaz quot

notas muſice alius ſcit:et ꝙ gaudeaʒ ꝗ tot ſcit: q rñ

ego ĩ arteilla ignarus neſcio:etideo nõ tãtũ gaudeo
quantũ ipᷣe.qꝛ ipe gaudet ⁊ venumero:qꝛ ſcz tot ſcit
2 væ ſcientia in ſe. ego tm ve hoc gaudeo:qꝛ ſcio ipſuʒ
quẽ diligo illa ſcire:et nõ qꝛ ſciõ ita ſimul ſtare vidẽ
tur ꝙ mimus celo ſciat quot gandia maximꝰ?habe⸗

at:⁊ gaudeat e hocꝙ tot Pabler g tãclare veũ vi⸗

vt: et tñ ꝙ nõ omnia ſciat vel ita clare videat ſicut
ipe.ſicut q̊ ſciens notas et numerũ de vtroch gaudet
plus ꝙᷓ; ille qui neſcit ſcam ſed ſcit numex. ita poſſi⸗
bile eſt ꝙ magnus ſanctus qui plus ceo appꝛopinq̃t
⁊æ duohp gandẽs: qꝛ videlicet tantũ viſiõi tei appꝛo
pin q̃t et 8 numeꝝ ſcit bonoꝝopeꝝ e quibo gaudet
plus gaudeat intenſiue qᷓ alius qui nõ tantũ appꝛo
binquorſen tñ numeꝝ bonoꝝ operũ et omnia gau⸗
dia illius magni ſancti: quibus omibus tantũ ſi⸗
cut ipᷣe gaudet extẽſiue. ſicut ille qui gaudet qꝛ ami⸗
cus tot notas ſcit:nõ qꝛ omnẽ modũ habeat in ſcien
v ⁊ videndo/vel fruendoſet adherẽdo: ſed quia ſcit
ipſuʒ tot modos habere.ſicut ergo amicꝰ gaudet qꝛ
ſcit amicũ habere bene:et multa bona habere. ita ĩ
celo qnilibet gaudet de hoc ꝙ ſcit alios gaudereEt
hoc ẽ ratonahile ꝙ videlicet æus cuio ẽdat quan-
tũ ꝓ ſingulis facit: vt qlibet e bonis altenus cæo re
gratiet. ſicut faceret mẽbꝝ ꝓ bonis alterimẽbꝛo da⸗
tis. Sic in ꝓpoſito iuſtus laudabitur atq; gaudebit
Pꝛouer.xxix. Gaudẽt ſ̊ mĩmi:quot gaudijs maximi
ſed nõ tantũi.ſed ille ſolum tantũ Se qui tantũ
eo appꝛopinquat. qᷣa teſte ſacra ſcriptura Pꝛouer.
xiuiij. In gaudio eius non miſcebit᷑ extraneus:qui ſq;
nõ tantũ æo appꝛopinq̃t. nec tamẽ de hoc grauant

quilibet ibi habet quicquid vult.et ideo ve parte
ua contentat᷑. Ey dictis ergo patʒ quõ intelligitur.

quod pᷣdictũ eſt q omnes tantũ gaudẽt rebus tã
increatis ꝙᷓ creatis quantũ digne ſunt.qꝛ ſi dictũ ad
diuerſos referatur gaudentes:vel e pluribus gau⸗
entibus quoꝛum vnus altero maioꝛ eſt/ intelligat᷑:
falſum eſt.quia de eodẽ veo qui in ſe eque vignus eſt
vnus altero plus gaudet. Gl vo ve eodem intelliga⸗
tur gaudente:et ve diuerſis rebus in quibus gaudet
lie ver eſt. qꝛ ſic plus gaudet de vo: et vinde e his
que plus a deo diligũturet ve quibus veus plus gau
t Et ſᷣm hunc intellectũ fuit dictũ:omnes tamen
ſimul gaudent. implentes illud IJſa. lij. Gauete et
lerate ſimul. Si ergo teſte exemplo narratoꝛis tan⸗
ta eſt iocunditas ſocietatis ſeu melodie vnius onge
li vel gaudij:ꝙ cuidã religioſo cñ rogantiq; vnum
gaudiũ ei in hac vita ad eius veſideriũ inflamanqũ
oſtenderet:vnus angelus in foꝛma auis ei cantãs ap
paruit: et ita eum iocunditate et gandio repleuit:q;
trecenti annividebant᷑ ei quaſi vna hoꝛa viei:tãtũq;
in ilio ſolo gaudio ælectabatur ꝙ nec famẽ nec fri⸗
gus vel paſſionẽ quãcunq; ſenſit:nõ obſtãte ꝙ; ĩloco
vbi tales uſene paſſiones.i
to magis de

vmus angeli gaudebit.ſed te co et matre eius ⁊ om

ſiones. i. ĩ poꝛto quodã erat. quã
rxlectabit quiillã glonoſã ciuitatẽ attin⸗
gere poterit:vbi non ſolum væ ſocietate vel melodia

nibus angeliee ſanctis e loci amenitate puritate
largitatefpulcritudine et omnibus gaudijs pdi⸗
ctis que intra ſe inueniet: et v omnibus que in alijs
vt dictũ eſt videbit ⁊ audiet:nõ trecẽtis ſ̊ ſempiter⸗
nis annis:ipſo hoc largiente quiiocunditatem atq;
audiũ dabit in longitudineʒ dieꝑ: Ecẽi. j. Nota cæ
oc. M. j. articulo. ini. vſq; ad finẽ.

Tammagnũ ergo gaudiũ magno acquiri bet Arꝰ.iiij.

Alſiderio. Eirca quod eſt aduertendũ: q; ſideriuʒ

noſtꝝ d illo gaudio habẽdoſtria augmentare et in- xvj.

flamare deberent. Pꝛimo mala ꝗ; hic patimur. BSe⸗
cundo bona quibus bic vtimur. Tercõ bona qbus
illuc fruimur. ¶ tũ ad pꝛimũ: ſicut ſitis facit cer
uũñ veſiderare ad fontes aquaꝝ:et fames falconẽ fa⸗
cit vſiderare pꝛedã et ad manuʒ dñi ſui redire. Di/
cut etiã laboꝛ et Hantaez miſeria pegrinatõis ſeu
exilij vel carceris veſideriũ accẽdit ad patriã reuer⸗
tẽdi:ſic etiã ſpine extra viã faciunt viaʒ querẽ.ſicut
pʒ. A. xx. xij. Et ſicut ſeruꝰtedia inueniẽs cũ vno o⸗
mino qrit aliũ magis quietũ. Si vo pꝛioꝛe cum vno
Tefectu vel tedio verelicto cũ ſecundo centũ inueni⸗
Hõ redire ad pꝛimũ:dicẽdo. vemihiqꝛ illũ or
miſt. Jta in ꝓpoſito qui hic hñt famẽ ſiti: qbus hic
mũdũus carcer et ui eſt:qui ĩ ſeruitute carnis mũ
di et dyaboli multa inuemiũt tedia et fectus:æſi⸗
crare veberẽt tali ſeruitio verelictolhic deo ſeruire
⁊illic cuʒ eo regnare.Et ſiĩ dei ſeruitio vnũ vel duo
