dei nuam yle is videli us vo cupidi:ii ivetat bit. qo upioꝛ quo tñ f. bis oſtẽ amur: la int ſe
ni itnna ſtbilisnoſi merc lelicet qui matrem :ꝛinuicem in dicẽs: nõ ſed 27 Pfectio acto eſt Edatur riteiurerpo⸗
— ation-:w. Lalijen n habet muicen 5 ſed ecõuerſo i ꝛet clari acuerte ad tem po⸗
Minlibeo tl ꝙ alioꝛu . Aali Rnigent: cupidit ntes rat ſupioꝛẽ inferi⸗ oꝛ pla ndũ: mpus im
1t Seu ad mocunlibt cut m lucr nito ſuo :quia ditatem: uß pſe loꝛẽ. Si oꝛ et def. meta ecl Ny vicʒ n II
. oinn patet um ill lucr alij in in ſat ſed icut ectuoſi⸗ vpſati unc
riͦpenngoftao mngan muhare o pon õ artev birkunzerſnaun patet e erdee
fungent: wnum ab ei⸗ abolo la ucri ſit i ibus vi⸗ el tlumẽ: ſi erſo ipᷣm luna eclypſa erioꝛẽ
Nandolibaiſanptiirtott muigent: is ſit abla tron impedi detur et obſe ꝛſua interpe ſolem: quenũq; t obſc
4 . qui tum.ſi. e.. xxj. rx imentũ: ſi tobſcurat.. erpoſitiõ a qu nuca ſol
Andtſuntoeli porum libnv⸗ illis enteguig winti ſicut rj.xvj. E i: ſi⸗ cidit:quiob Re⸗ tiõe qu ototu e ech
„ luen, ueni ur. vel nno ꝗq . patet i J.4 t ali e qui ob cteſic ij odam um ſun y
chicurir nhnnt ſhtn⸗ uenmnt: q el quia luibus ſe in his qᷣ 0τπ ccleſie: gratia in non modo z reci-
E uunt: ue vt mi maioꝛ eruin q̊ ſocij ceat: quoꝛu iaꝝ claritai nullis efoꝛ
üntmnoneni latetpo⸗ 3 T: ill muanti em co int plur. Cs ceat:qua m ſi v tatem frequ mat
cghorl amiuſtinen g mrſtis deraimn, ra ꝙᷓin t⸗Onando ſen abeneiene el enter
ialtunlua ij. aff. uſtinet q; ꝓſperi etrah o gratiã i ctis illi illa emi⸗ inenteri e ne pr en
ſne a ) i⸗ itat unt:i iã in- oꝑa. is clari⸗ inenti. er in alii⸗ e vident
Hiiogmnmt Non kodlu ger mlſer etantur: ite wole ꝛipſoſe .Alisq i lanis vel tia fi iqua gr
nt mi AQuo maio nt: et qʒ pſe⸗ opa bo qᷣ in illa gr. ectant᷑: fit ſeruus 8 gra lu⸗ Ul
janibarelali ateni et i iſeri ꝛum letici ꝛem aduerſi opa bona rep gra em : einſe s gb bi⸗ n⸗ d.
iint wmirbehe ünn a/ ciem m apud iſcoꝛdia i n hoc itateʒ ei acta i ndo: vel tere cupit ſi da amẽ ui
ſi 4 quem a interi ÿ e ali eis cto:etiã qñ. nterptã loimi pit ſin mẽdãt
un gli iſun nn e⸗ diſc aloꝛum ach gratia erillum c aliena ga re aqnq; a tãdo ipᷣm nuedo gularit ipſiꝰ
aſtrainc ſraigeno let⸗ irmit alis medi. n: qui væ vici ilis eſt . S occult . us l t: nõ di utit: J ₰ tẽ
engſuni nfniune⸗ etantur m ate:et fact icis: qui de icinoꝛuʒ leti riba fit m ari. A .α ucernaz ſi din ſolẽ o nqfa⸗
munlliunil Mii Se e ee. planera ”MBV
cceſtit⸗ Nr ꝛedictii antu . alis ſ. i:qui n⸗ ectioꝛ; ꝗ ecl taremi uog uDmO. 10
. 5 . ta ctis le tur funeri acerdoti ioui m ioꝛ cui eclypſat nõ enitit claris
raſenuncten eihabet ntes lu tant mi erihus otibo: qꝗ inz aculo nius cõ tnõ ta IE Dici ope⸗
ſnſnnldat eni M bus Blomngachen Bnerſatio eſt nen ni poſſet: nũc
inin ninr i NSeBNAREa Ad n hoc do gm ſaena i lune: inteſd ſed aſuperio⸗
nn ian la ee Llucri oꝛtui⸗ atẽ veli qꝙ; maioꝛ u⸗ icut l ꝛzam m midie ſu. rena ſia erioꝛ et
Exem mila oſequa is plus h ipſaz aff⸗ loꝛem en qu una ſol aculam rſſe ap er
p. ſis nt᷑ in ca nt in aff⸗ onoꝛis/ fe ectant! 15 luandoc il em: aqu contiahn urgr aui
ſis qui du rcere cle affectu. cui /fauois / le moꝛ lia: velt illiqur ab totum ſi it ni oxima
occidit: os quos ricoꝛum nidã incar laudis ſequ palia: ve ab aliom uum h edinis. Et
sripſorem oernrer⸗ ſepileonrren 1 E Tunlen ecloird lans
aret an carcer en⸗ eipos tene er totu elt obſ. abedo: a ſpũa
nonamane ſocios eoſtenan eſnt wi Seqd r bleurat ſkur⸗ factis ꝑ
per coꝛ Pobij 4 unt: quia bſcurioꝛ eg⸗ Fortt⸗ ʒ. B. S.
emu .in quo f obteneb rccge ſoe PS
nde in oſ/ acto inn ꝛant ſtel ectuoſio P
oſpectu ei oteſcũt: elle caligi⸗ ꝛes ſe
aeet elnl gine ein
eſt i: non ſu 8

jolrligat lte i
en o geii ic⸗
gam
ei .
s in puteum vepo
pon .
1 ebatur ipſis pꝛius
vita K
dictũ in
tellectũ
u lo rur
qtur ſapiẽs Ecces.iii
iiij.dicẽ
8: om
v.

vj.

V ij.

viij.

IJInuidia

nes inquit laboꝛes hominum:atq; induſtrias anim
aduerti patere inuidie pꝛoximi.¶ VBecundo int᷑ res
inanimatas vicioſas ha bent es cõditioes:monticõ/
ue aſſimilantur ethne:qui eſtmons partium cici⸗
ie ve quo ignis eructuans ſeipᷣm cõſumit ſibiq; ipſi
plus ꝙ alijs igneʒ ſpirando nocet.ſicut patʒ. A. vxv.
xxij. Vnde vus. Mil aliud niſi ſe valet ardẽs ethna
cremare. Sic ſenon alios inuidus igne coquit.qbus
congrue dicitur Eſa.xxxiij. Gpũs cei vt ignis voꝛa⸗
bir vos inuidos. Inuidos enim plus voꝛat ignis dũ
ſua inuidia ſpirirualiter interius conſumantuꝛ illo
igne vel putredine:æ quo Pꝛouer.xiiij. putredo oſ/
ſium eſt inuidia.¶ LZercio in rebus inanimatis fa/
ni ſequuntur cõditiões:ſicut oſtenſum eſt.A.xxv.et
xxiij. Becundo quomodo coõditionem crudeliuʒ ſe
quũtur aĩalium. Matura pꝛimo wcet cuiuſdaʒ ſer⸗
pẽtis:qui aſpis vocatur a veneni aſꝑſiõe:qꝛ aſpis q̃ſi
aſpgẽs dicitur venenũ ſᷣm nchoeun erhy. libꝛo.xij.
Inter quos ſerpentes ̃m Auicennã libꝛo ſuo æ ve⸗
nenis venenũ ↄmoꝛãtiũ in ſiluis eſt acutius ꝙᷓ habi⸗
tãtiũ in pꝛatis. Gic inuidi venenum ſuuʒ ſpargũt in
uidie:inter quos tamen inuidia magnoꝝ viroꝝ ⁊ po

tentium plus nocet ꝙᷓ ſimplitiũ qꝛ in eispiũcta ſunt

velle et poſſe nocere:tales ergo inuiderunt qᷓtum ad
voluntatem interius habẽtes iacula qᷓtũ ad opꝰ ex⸗
terius:Geñ.xlix. ¶ Gcdo idem natura ccet reguli:
qᷓ alio nomĩe baſiliſcus vocatur dictus regulus:quia
om̃es ſerpentes vel animalia venenoſa in malicia ex
cedit de quo dicit plinius.l.iiij. eſt ſerpens ſemipe
dalis:tanteq; malicie ꝙ in circuitu cauerne in qua
moꝛatur nihil vireſcit:quia veneno ſuo omnia infi⸗
cit.aues etiã volãtes flatu ſuo vel viſu occidit. Quo
rum quidam conditõ:licet trannis ⁊ cupidis potẽ
tibuſq; vicinis applicari poſſet:dũ om̃ia in circuitu
cupiũt.ſicut patet.A.xxvij.v.et.xvij. MNihil niſi ſuuʒ
quantuʒ in eis eſt vireſcere pmittũt vel creſcere: vo⸗
lenteſq; ad alta ↄſcẽdere impediũt ⁊ pſternũt. Cam̃
inuidis nõ incõgrue applicat᷑: qui volẽtes ſoli vire⸗
ſcere.i.virtuoſi apparere oẽm a lioꝛuʒviroꝛem.i.vir⸗
tuoſa op era impedire nitũt᷑ ſuoq; vtractionis fla/
tu:tã ſuꝑioꝛes q; pares inferius trahũt ⁊ decoloꝛant
qꝛ oĩs inuidus eſt vtractoꝛ.¶ Inuidia.n.mater eſt
Ttractiõis cæ iſtis dr Diere.viij.mittaʒ inqͥt eis ſer⸗
pẽtes peſſimos:alia lr̃a dicit regulos:glo.qbo nõ eſt
incãtatio:qꝛ dũ avicijs abſtinet carnalibo et ſpũalia
vicia nõ ꝓcipiũt:ſeipos ſpũales reputãai:necpᷣdicato
res audiunt:ſed magis verident:⁊æ iſto ſerpẽte nota
D. vj.vij.nec mens ⁊e illoꝝ inuidia grauẽt᷑: qͥ circa il
loꝝ habitãt cauernã:ſ patiet expectẽt qꝛ ĩ hꝛeui eis

ↄſolatio ꝓmittit᷑ in ps.xc.Gupꝑ aſpidẽ et baſiliſcum

am bulabis coꝛꝑaliter.iſ.ipᷣis in cimiterio ſepultis et
ſpũaliter ipᷣis in iudicio in infernũ ꝓiectis: ꝗpter in⸗
uidiã ⁊ ↄtẽtiões:Philip.j.¶¶ Tercio idẽ in natura
oñcdit᷑ oim ſerpentiũ 7 araneaꝝ:qͥ qcqͥd comedũt q̃n
tũcũq; dulce:in venenũ tñ illud ↄuertunt cuius cau⸗
ſa eſt. qꝛ coꝛ illoꝛũ ⁊ venter ſunt quaſi vaſa fellis? ve
neni.que unmiſſum vel tactũ intoxicãt.ſic in ꝓoſito
illi qui licet bona videãt:mala tñ ſuſpicant᷑: et mala
eſſe indicant:cuius cq eſt:qꝛ coꝛ eoꝝ plenũ eſt veneno
inuidie. ides tãq; vas peſſimũ oĩa ↄuertit in amari
tudinẽ ad minus ſerpentis:qꝛ om̃e receptũ eſt in reci
piente ꝑ moduʒ recipientis ⁊ non rei recepte. Cum
ergo ipᷣi ſint inuidi amari etiaʒ dulcia ↄuertunt in
amaritudinẽ ſaltẽ ſibipᷣis. Vñ btũs grego.in paſto⸗
rali inuidi inqͥt dũ augmenta ꝓſperitatis aſpiciunt
apud ſemetipſos anxie affligunt.¶ Buarto idẽ na⸗
tura qꝛ vocet vꝛſoꝝꝑꝗpt᷑ duo. Primo ſicutvrſus in ma
loꝛibus ⁊ feſtis melioꝛibus plus a cambo laceratur ⁊
toꝛquet᷑:ita iuidus qᷓnto maioꝛes et melioꝛes in alijs
videt gras.ideo Geneca ait:vtinã inuidus in omni⸗

bus ciuitatibo oculos haberet:vt oĩm ꝓfectibo toꝛ
queret᷑ Scðo ſicut vrſus ad aſpectuʒ excecat᷑ peluis
candentis ita inuidus ad aſpectũ operum lucidoꝛũ
et charitatis caloꝛe calidoꝛu:æ quo cc. xxv. Exce
cauit vultum ſuũ taꝙᷓ vrſus.Et nota ꝙ iſta non ſũt
oĩno interius in anima excecati:ß ſicut illi qui in te⸗
nebꝛis ſedẽt vel in loco tenebꝛoſo ꝗͥ turpiſſimas ima
gines ꝗ circa ſeipos ſunt novicet. imagines claras
qᷓ in loco alio lumĩoſo ſt vidẽt. Sic inuidi imagines
turpiſſimas in aĩabo ꝓpꝛijs nõ vidẽt:ſ pulcras in ali
is vident wlent:oculos hñtes plenos inuidia hõi⸗
cidio otẽtioneſwlo/malignitate ⁊c. Ro.j.¶Muin⸗
to idẽ wocet natura ſyrene:q tꝑeſereno dicit triſtari:
⁊ wlere:tꝑe vo tẽpeſtuoſo dr gaudere:ſic inuidi quo
rũ ꝓſpitas ẽ ve alioꝝ wolore ? gaudereðᷣ alioꝝꝑ aduer
ſita te.¶ Gexto idẽ wocet natura lupoꝝ ⁊ vulpinʒ: qᷣ
ouile vel vmũ intrantes gallinaꝝꝑ multas occidũt:
⁊e qᷣbo nullũ hñt ↄmodum:qꝛ eas comedere mnõ ꝓnt.
Ita inuidi multis vetrahũt multoſq; ſpũaliter occi

dũt ⁊ accuſant.⁊ in corpoꝛe ⁊ in reb damnificari fa⸗

ciunt:a ſua amittere:œ quibo ipᷣi nullũ habẽt emolu
mentũ:niſi dyabolicum qꝛ alieno gaudent malo:
ſicut dyabolus.¶ Beptimo idem oñndit natura ca/
nũ:qꝛ ſicut canis qui ꝓpter ſatietatem panẽ comedẽ
vel os roderenõ valet vel nõ poteſt:grauat᷑ hoc ꝙ
alteri dat᷑:et ꝙ alteri ꝓdeſt qð ſibi ꝓdeſſe nõ poteſt:
vel ꝙ alteri dat᷑:qð datoꝛ ei cõferꝛe nõ vult:vel cuiꝰ
vni capay nõ eſt:vel quo vti neſcit.Sic inuidi ſe ha
bent qnq; in his reb:quaꝝ habent wminium: ſicut
in libꝛis et alijs rebo quas ipſimet vłoccupare neſci⸗
unt vel v facto nõ faciũt nolunt tñ ꝙ alij in his pꝛo⸗
ficiant anteqᷓ ipᷣi moꝛtui fuerint qñ eis grates neſci⸗
ent. Melius gᷣ eſſet ꝙ ante moꝛteʒ dicere poſſent: ſine
inuidia ↄmunico ⁊ honeſtatem illius nõ abſcõdo:ſa
ientie.vij.¶ Quandoq; in his rebb quarũ wminiũ
abere nõ pñt:ſicut patet tam in rehb ſpũalibop qͥ
bus aliquando alijs inuident:nec tñ ipſi illas habe
re poſſunt/ vel quia diſtributoꝛ teus eas illis dareñ
vult:qꝛ foꝛte nõ ſunt diſpoſiti vel qꝛ foꝛte non plaq;
eis tantum dare nec tñ eis facit iniuriam.ſicut oſtẽ/
ſum eſt. G.iij.xvj.vel quia non laboꝛantvt illas gra
tias habeant. In omnibus iſtis caſibus ſpirituali-
bus inanis eſt inuidia:qua vvlet ꝙ alius habʒ quod
ipſe haberenon poteſt:qua wlet ꝙ alius emolumen
tum habet:quod ipſe non põt habere. Et ſtulte qͥ⸗
dem qͥ ſi illas in alio diligeret:gratias ipſas haberet
ſicut oſtenſum eſt.C.j.xij.Et ſiccharitas ei cõferꝛet
qð nec deus nec alius modus eiſine charitate offer⸗
re vult:tam in coꝛpoꝛalibo ſicut patet in multis qui
ex inuidia et odio wolent ꝙ religioſi in ciuitatibo vel
locis eoꝛum locum accipiant:et inhabitent:queʒ ta⸗
men ipſi nec poſſident nec inhabitant nec aliquaʒ ex
illo vtilitatem habent. Ex quorum tamen moꝛa ali
quam ſaltem ſpiritualem ha bere poſſent vtilitatem
Dm̃es iſti ſunt œ ꝓfeſſione legis fuſie camine.Il⸗
le enim fuſius inuentoꝛ fuit illius legis cuiꝰ exẽplum
ſeu caſus eſt iſte. Quidã habet fontem quo non po⸗
teſt pꝛopꝛium hoꝛtum irrigare:vel nõ vult:quia nõ
indiget nec inde aliquam querit vtilitateʒ. poſſet ta
men alteri valere ſine illius nocumento ipſe tñ im⸗
pedit ne alteri pꝛoſit quod ſibi pꝛodeſſe nõ poteſtad
modũ canis ſicut pꝛedictum eſt a cuius cõditõne lex
camina vocata eſt inter leges.xij. tabulaꝝ.que quia
iniqua fuit:in alijs legibo coꝛrecta eſt.ſicut pʒ Ynſti
tu.li.j.de lege fuſia camina collenda.S.vnico.Giilla
lex inuida de libꝛis ablata eſt mundialium. A foꝛtio
ri ratione omnis ler inuida et camina coꝛdibo au⸗
ferri veberet fideliũ. Et maxime inuidia illa que ex
hoc oꝛitur:quod alteri prodeſt qõ ei ꝓdeſſe no põt⸗
illi ꝓo xe quibus dictum eſt ſupꝛa.e.cap.ij. pter ali⸗

xj.

n pſis ſoũa
tamitnt wlent iſi⸗ 5
Hinunmihni tiliglſchl
tudlſapul drabollinnidu cohni⸗
Coiuſtieſt mnembun ſint vum capl
uſ ailanngid eüuſun
cum dfabolo mins nidumoril
tenarumDapiain.
Hon ſoli eriam dictis: edttio⸗
Comum multipter oſtendtur ſtulti
perditmolta pbi multa lgan pe
hö diceret etai gtuman mynduiqen
ſiteltatepoſſetmulta uann rnol
undu ſtultus oicenet, mylto ſtulne
nens eſtqiobſc; laboꝛerct amf
umno cuiuſciqgpoſſetbona lugen
iseligttbong amittere infintta un
tudine rſolietuctnegi terbo
Dedtali Kinnigusaipie inbibe
Noſunssotcſteſdainsin ſpüali
Niczmoremercatonguidno de
teroſhes uctani ticrho ſocinsfi
um üinlucginquo ſoactate
ſualim boſopffriptlifllt
cunpothicgtum ad meniti i

xiij.

xiiij.

guap habent wnnnium ſian
W Ppſinert Ocauporeneſci⸗
ncür nalunttiggeliinbison
dennifuenitiͦes gurts neſcͤh
oneſtaten lirs noabſcöcotſ
mndoqzinbisretognari wnnii
tpotettam inrelo ſoualllyn ⸗
inuldent:nectioſi ilos abe xv.
diſtniburor wuo enollis doref
tolſpoſir pelge fortenon glag
tias faat iniunom. Nattoſte⸗
uianon abontytillis gra
lbusiſtis caſibus ſpirituali/
anlteliinen
qus Dletalinsemo
hot der Etſtlltez
lligerergatiasihlghabele
i. Etſicchalitas eicofene
mocnsciſinecharitae efin⸗
mliw ſicntpate uati gni
entq lgaſi ncinnind n
cc nnt ctilbabltan uo
nneihubit l rtlͤ
it Erquoruntumenn

Anhuunn iern
oneless fuſee nne⸗
ſinl culscriplum

llius auncnn Poteſe

lſtnöſ itir
nocſbiß iusccniohel
engni niek
a ) lic in
inn dnmnaialin
lu⸗ tanind ge⸗
in ime inniciu e
mieſt ſgi
Getink1

xvj.

Ar?. iij.

Inunidia

quã vtilitatem:quam querũt inuident. iſtis vo dici
põt illud Ya.iiij ad inuidiã ſupple nudã oↄcu piſcitis
¶ In quo facto tercia ꝑs oñditur iſtius articuli:qꝛ
in hocaditoeʒ ſpãliter ſequunt᷑ vemonũ:qꝛ ſicut in⸗
uidet:ꝙ homo q inferioꝛis eſt nature celüͦ abere
beret:qð tñ ipſe habere nõ põt. Et cum ei ꝓdeſſe nõ
põt:qð hom im ꝓdeſſet nollet. ita inuidi: qͥ dyaboli
ſunt mẽbꝛa ſocij ⁊ diſcipuli. ſꝛimũ patet quia ſiẽ
membꝛa nature ⁊ xpᷣi mutuo ſe diligunt et e bonis
mutuis gaudent. JIta mẽbꝛa dyaboli mutuo ſibi in-
uident. ¶ Mcom eriam videlʒ ꝙ ſocij ſunt dyaboliĩ
opere: ꝑticipes in lucro ⁊ damno:patet:qꝛ ſicut dy
abolus mmuidet homini:qui ad maioꝛa aſcendæ vult
ſcʒ ad gaudia celeſtia ad que aſcendere non vuit:.ita
ipſi aſcendentibo vel maioꝛa ? rarioꝛa attẽptantibo
inuident:nec tñ ipſi talia attẽptare volũt. Iterũ ſic
oya bolus innidet ꝙ illi q ſunt inferioꝛis nature ſu⸗
perioꝛẽ locum tenere vebeant italipſi ſicut oſtenſum
eſt. C. xj.xvij. Et ſicut etiã quotidiana wcetur expe⸗

niẽtia qua videt᷑:ꝙ illi qui maioꝛem obtinent ſtatrũ

vel maius nomen:inuidẽt alijs qui minoꝛẽ obtinẽt
gratiam. Sic inuidit Cayn fratri ſuo abel. Sic ra⸗
chel inuidit ſoꝛoꝛi ſue:Gen xxx. Et ſic patet:ꝙ ſunt
ſocij dyaboli in oꝑe. Iterum pʒ ꝙ ſunt ſocij in dam
no ⁊ lucro in gaudio ? triſticia/qꝛ ſi dyabolus p pec-
catum vel infoꝛtuniũ:vel malã moꝛtem gaudẽeter il-

lum cui inuidẽt lucrat᷑:ipſi gaudent qnñ ipſe eos tri-

ſte amittit:wlent:ipſis puͦ aliter ꝓſpeꝛe agentibus:

ipſi etiam triſtant᷑. Et ſicut diſcipuli xpᷣi dilectione
ita diſcipuli dyaboli inuidia cognoſcunt᷑ Sicut er⸗
go luſtũ eſt:q membꝛa ſint cum capite:ꝛ ſocij cuʒ ſo⸗
cio:⁊ diſcipuli cum mgr̃o:ita iuſtum eſt ꝙ inuidi ſint
cum dyabolo cuius inuidia moꝛs intromuit in oꝛbeʒ
terꝛarum: SGapi. j. .
on ſolu ex iam dictis:ſed etiã ex dicendis inui⸗
oꝛum multipiex oſtenditur ſtulticia. ¶ Primo: qᷣa
perdit multa:vbi multa lucrari poſſet.quis ſtultum
nõ diceret etiã qᷓtum ad mundu qui ſine laboꝛe ⁊ cũ
fidelitate poſſet multa lucrari: nollet:ſi talis apud
mundũ ſtultus diceret᷑ multo ſtultioꝛ apud deũ: di⸗

cendus eſt:qui abſq; laboꝛe:et cum fidelitate et ſine

damno cuiuſcũq;: poſſet bona lucrari infinita:⁊ po⸗
tius eligit bona amittere infinita cum laboꝛe ama
ritudine ⁊ ſolicitudine:quã ꝓpter hoc hʒ in ꝑdendo.

BDed talis eſt inuidus:qͥa ipſe in libertate talia væo

poſitus ẽ:ꝙ põt eſſe ſocius in ſpuali eccũe mercatõe:
vt vicqʒ moꝛe mercatoꝝ:qui vno ⁊æ ſocietate lucran⸗
te: om̃es lucrant᷑ ꝑticeps ⁊ ſocius ſit omniũ timenti⸗
um ⁊ũ in lucra in quoꝝ ſocietate pticeps omnium
ſpũalium bonoꝝ fieri põt ſi vult.inter quos młta lu
craripõt:hic ꝙᷓtum ad meritũ ⁊ infinita quo ad fu⸗
turum pꝛemin.Qui caritas omniũ bonoꝝ meretur
Pticipationẽ. En aug.ſup Johannẽ.Zolle inuidi⸗
am:? tuũ eſt qð habeo.tollam inuidiam:⁊ meum eſt
qõ ha bes.ſicut patet.C.j xij.et hoc ſine laboꝛe ma⸗
gno er expenſis:qꝛ facile eſt diligere.Cum j talis po
tius eligat cum laboꝛe ⁊ anxietate ſom̃ia iſta amitte
re:bñ ſe ſtultũ eſſe oſtendit. ¶ Quia ſiille ſtultꝰdici⸗
tur:q rne caret:inuidus potiſſime ſtultus dicit᷑: qꝛ
eius oloꝛ/⁊ cogitatio/⁊ actio multipliciter rõne ca/
ret ¶ Pꝛimo ꝗꝛ ↄtra rõnem eſt:⁊ omnẽ ſocietateʒ et
humanũ intellectũ:q ille qui in ſocietate ↄſtituitur
mercatoꝝꝑ:cui lucrũ equaliter cum lucrante:⁊ labo/
rante continget væ lucro illo ſcilicet ſocij ſui: wleat.
Dev ſic eſt in ꝓoſito quia ponat᷑ ꝙ ille agat ꝙ mer⸗
catõnes rerum coꝛpoꝛalium vel ſpuũalium: et lucret᷑

in gaudendo lucratis in caſu plus ꝙᷓ ipſe.qꝛ ipſefoꝛ⸗
ſitan pecuniã lucratur: tu o gratie caritan lucra

nis augmenti? vite eterne capacitatem: wlendo vo
om̃ia perdis.¶ Vterum ſi ce damno ſcilicet coꝛꝑali

J .vp.
vel ſpirituali gaudes:wle:quia plus ꝑdis:qꝛ gratiã
Tcaritatẽ c aĩaʒ a vitã eternã:Gic roõnem ẽ ꝙ hõ
tot damms gaudeat:ita ↄtra ronem eſt: de ma⸗
lo gaudeat ꝓrimi. ¶ terum tantũ eſt otra ratõneʒ
loꝛ ⁊ gaudiũ inuidi:quantũ eſt ↄtra naturã:qꝙ mẽ
brum æ bono vel ſanitate wleat alteriꝰmebri eiuſ⸗
dem coꝛpis vel v infirmitate ⁊ plaga ſcilicet gaugde⸗
at. ¶Iterum tales quantum in eis eſt omnẽ væſtru
unt ↄmunitatẽ et mundũ: quia ſi om̃s alij ſpnaliter
et temꝑaliter ꝑderent:a œcreſcerẽt:⁊ ipſi ſoli lucra⸗
rentur? creſcerẽt:mundus ſtare nõ poſſet.ſicut dciñ
eſt. C. iiij xxvij. YInuidi ergo patet ſtultigia ex hocq;
lucrari refutat ⁊ ꝑdere vult ⁊ mundũ x rnere: quia
ſicut qualitates in coꝛpoꝛenõ ↄcoꝛdantes:corpꝰ xæ⸗
ſtruunt infirmitatib:ita ipſiquantũ in eis eſt totũ
coꝛpus eccleſie inuicem inuidentes: Salł. vj. ¶ Be⸗
cundo idem patet in hoc: ſibipſi nocet pꝛius: vt al
teri noceat. Quis ſtultum non diceꝛet illum qui ita
foꝛtiter ſe de muſca:que caput ſuũ moꝛderet: niteret
vindicare ꝙ ſeipſum ꝑcutiendo excerebꝛaret:etmu⸗
ſcam vel paruʒ vel nihil lederet æc. ¶ Yterum quis

illum ſtultum non viceret qui venenum biberet Vt

alio hoc ꝓinaret:qui foꝛſitan illud vitaret. ¶ Ite⸗
rum quis illum ſtultum nõ diceret:qui gladio pro/
pꝛio ſeipſum occideret vel lancea pfoꝛaꝛet vt ſup lã⸗
ceam illam ꝑfoꝛatus ad alium occidenduʒ a pꝛoxi⸗
maret. ¶Sicin ꝓpoſito:primo ſi muſca infernupec
catoꝛ eis in aliqͥ noceat: intantũ ſe v illo inuidivin⸗
dicare nitunt᷑ ꝙ animã ꝓpriam pdunt ⁊ foꝛte ipſi pa
rum vel nihil nocent. tem ipſi inuidie veneno
potato:ſeipſos interimũt:quo foꝛte alijs nõ nocent
in hocpeioꝝ exiſtentes ↄditioms: quibuſ. cũq; ſerpẽ
tip:qui venenu in alios tranſmittut:quo alujs 7 nõ
ſibipſis nocent. Vnde ſeneca in quadam epła. vene
num qð ſerpentes in alienam pniciem fundunt: ſine
ſua ↄtinent.nõ ita viciũ innidie ↄtinet᷑. Nam ipſum
primo toꝛquet ⁊ macerat inuidum:male ergo ſevin⸗
dicat:qui bona attenuat:iniurias vo dilatat et au⸗
gmentat. Item ſupꝑ lanceam inuidie ſemꝑ ſeipᷣm oc⸗
cidit.j. YJõ.iij. Qui odit fratrẽ ſuum:homicida eſt:
⁊æ facto ſuipſius:⁊ voluntate alterius: tamen fa
cto frequenter alteri non nocet. Contingere quippe
poteſt ꝙ conatus inuidi fratrem nõ ledat: ꝙ autem
ſeipſum ledat fieri nõ poteſt:quo in facto ſigmifica⸗
tum eſt factũ Saulis inuidi:quia danidi inuidebat
nec audire potuit cantilenas in eius laudem factas
j. Reg.xviij.quiin gladium ꝓpriuʒ irꝛuit. j. Reg. vl.
qui etiam niſus eſt lancea ꝑcutere danid ⁊ ↄfigeꝛe in
parietẽ.j.Reg.xix.quibe tñ factis dauidi nõ nocuit
quia ſequitur. lancea autem caſſo vulnere:perlata ẽ
in parietem. Oladiusvel lancea Saulis inuidia eſt
que vaginam ſuam anteq extrahatur ſemper ſcĩdit
ad modum pꝛolis vipere:que ſemper anteq; palam
exeat matrem in pariendo occidit. vnde Auguſtinꝰ
ſuper illo pſal.xxxvj. gladius eoꝛum intret in corda
ipſoꝛum:qui alteri inquit nocere veſiderat.ſimilis E
ei:qui ſeipſum gladio tranſuerebatvt alterius tuni⸗
cam ſcindat. Item Caſſiodoꝛꝰ ſuper illud p̃s.xxxvj.
Gladium euaginauerũtpeccatoꝛes. gladius pecca
toꝛum quilibet wlus eſt alterius ap etens leſioneʒ.
Ey iam dictis colligitur:ꝙ inuidi moderni ſtultio/
res ſunt:qilli antiqui.de quoꝛum vno fertur cum
ſibi et ſocio ſuo cupido:a wmino oblatum eẽt: q; ab
eo pꝛo dintino ſeruitio:ſalarium quod vellent pete⸗
rent:conditõnem gunbendeſp gnicmis eſſet a pꝛi
mo petitum et obtentũ:ſecundo duplicaretur. Aua
rus i pꝛimo petere nolait:ſᷣ ex cupiditate ſocium ex⸗
pectauit: vt poꝛtõ ſua duplicaret᷑:nec inuidꝰinuidia
ductus: ne alterius creſceret emolumentũ:ipᷣis ſic al
tercãtibo cogitauit ĩuidꝰꝙ eliget:ꝙ eiꝰ electio alteri

xvij.

xviij.

Exemp.

xix.

Exembp.

Arꝰ.iiij.
Xx.

odio:qꝛilla oꝛtum hñt ex alieno malo:illiꝰvicʒ qͥ of/

Innidia

ↄmodum nõ faceret ⁊ elegu:vt vnus ci oculus eruet᷑
vt alius duos amitteret. Oe alteꝛo fertur ꝙ ad impe
ratoꝛem fridericuʒ veniens cum fructibo quos mul⸗
tum dilexit:ingreſſuʒ hre nõ potuit:niſi ianitoꝛi lu⸗
cri ꝓmitteret medietatẽ. Imꝑatoꝛ vo in fructib il⸗
lis velectatus:euʒ coegit:vt a iquid peteret: ꝗ petijt
vt ſibi centũ ictus dari pciperet cuius cãm cũ impe⸗
ratoꝛ cognouiſſet ſuos ictus leuiter.alteriꝰ vo graui
ter ſolui iuſſit. Gſtis vo moderni inuidi ſtultioẽs
ſunt:qꝛ iſti vniꝰoculi amiſſionem ⁊ ictus ſuſtinuert:
vt alij etiã ſuſtinerent. Moderni vo grauioꝛa ſuſti-
nẽt damna.ſiẽ pʒ S.e.c.xvj.Alijs qnq; nihil ſuſtinẽ/
tibo.qñq; vo ⁊ ſi aliquid ſuſtineãt: tñ inde plus ꝓfici⸗
unt ꝙᷓ vficiant:ita ꝙ inuidi ſuſtinẽt:vt illi quivin/
uident:ꝓficiant:licet nõ intendant vo æ illoꝝ inui
dia iſtoꝝ ordinate ꝓfectũ. Vñ petrus rauẽnas Ja⸗
cob qͥ in baculo ſuo ioꝛdanem tranſierat:nõ rediſſet
cum duabo turmis: niſi eũ mmuidia eſau agitaſſet: Jo
ſeph in egypto nõ impera ſſet.niſi fratrũ inindia euʒ
vendidiſſet. Abel quippe efſe nõ poteſt:q; Cayn ma
licia nõ exercet..¶¶ Omnibo iſtis venenũ non nocuit
ſicut nec bñdicto in.ij.dyalogoꝝ.nec alteri epo væqͥ
beatus Greg.ſcribit in dicto li.qui venenũ eimiſſuʒ
ſine nocum entro bibit:qui tñ illud miſit eodem mo⸗
mento fuit moꝛtuꝰ. Sũuũt em̃ ce illis e quibb Marci
vltimo. Si moꝛtiferuʒ quid biberint eis nõ nocebit
ſicut nec filijs iſrael:qͥ ſub egyptioꝝ ĩuidia ⁊ pſecuti
one plus creſcebant:⁊ mulniplicabant.Et tñ egyptij
finaliter ſubmerſi ſunt:quieos affligebant illuden⸗
tes eis atq; inuidentes:Eyo.j.
um vVo ĩuidentia fraterne gratie.vnũ ſit de ma-
ximis peccatis:apparet ꝙ inuides nõ ſoluʒ ſtulticia
apud mundũ:ſed etiã peccatimagnitudo ſequit᷑ co
ram ⁊vo. Siaũt de maximis ſit peccatoꝛũ:ex eius ad
alia peccata ꝑtʒ ↄpatione. Peius nanq; videt᷑ ira et

fendit quã quid offenſam iraſcentes excuſant᷑ in
aliquo:qꝛ om̃i iraſcenti videt᷑ ira ſua iuſta. Inuidia

Vo ex a malicia:⁊ e vei bonitate ⁊ largitate⁊ di

uine gratie multiplicatõne et ex hoc bono oꝛit᷑ al te/
rius/que quidã nullã habet excuſatõeʒ ſicut nec ali
quem iuſticie hʒ coloꝛẽ:quõ facta ſua iuſtificare poſ
ſit inuidus:qui vellet ei infinitam artare bonit atẽ

dũ eũ ſibi largum eſſevellet:⁊ oĩbꝰalijs parcũ.iqͥ xeſi
derio miſeris aſſimilat᷑ mendicãtibo:q vellent ꝙ ele⸗

moſynariꝰeis largus eẽt:⁊ om̃ibo alijs parcꝰ/quoꝛuʒ
inſaniã repᷣhendit xpᷣc:dicẽs.an oculus tuus nequaʒ

eſt:qꝛ ego bonus ſuʒ aut nõ licet mihi qõ volo fa ce/

re:AMath.xx.Mõ verbum optime inuidis ↄuenit:qꝛ
ipſi nequã hñt oculũ:qꝛ ſic oculus bñ diceret᷑ nequã
q liben tiꝰ tenebras ⁊ feda reſpiceret qᷓ pulcra/qñ em
tenebꝛoſa petit:⁊ luminoſa fugit: ſignu eſt ꝙ oculus
ille nõ eſt bñ ſanus qꝛ dculis egris odioſa eſt lux que
puris eſt amabilis ᷣm Aug.in ↄfeſ.ſic nequã eſt ocu
lus inuidi:Ecci. xiiij. Qui libentius aſpicit in alijs
oꝑa tenebꝛoſa:qꝙ;ᷓ clara ⁊ pulcra in tenebꝛoſiſq; cle⸗
ctatur:in luminoſis vo triſtat᷑ oculus ille inuidum
ſcandaliʒat:⁊ iõ eruendꝰẽ. Item peioꝛes vident᷑ cu⸗
pidis:qꝛ illi multa hñtes:que care vendere cupiunt
e vono ci.i.x bono foꝛo triſtant᷑ qꝛ eſt lucri eoꝛum
impedimentũ.iſti vo de wono ci:qð in alijs vident:
triſtanr iꝛatõnabilius: qꝛ non eſt lucriilloꝝ vt fre⸗
quẽter impedim entũ:ſ̊ magis expedim entũ ſiẽ vir/
tus vniꝰmem bꝛiexpedit alteri. Item peioꝛes eẽ vi⸗
dentur guloſis: quibuſcunq; alijs qui ↄtra ſeipſos
vel ↄtraꝓrimum immedietate peccant:quia contra
xcæum inꝙtum contra eius murmurant wnum qui⸗/
bus ab illis:quibus inuident congrue dici poſſet q;
Moyſes peſſimis diyit iudeis: Exo.xvj. Mon cõtra
nos eſt murmur veſt er ſed contra wminũ. Item pe⸗

3 p
„ . . 5 „
ioꝛis ſunt aditionis bꝛutis crudelibus anunahbo:
quia bꝛuta v aliaꝝ nõ letantur malis:ſed magq̃ͥn⸗
dam atflictis oſtendũt ↄpaſſionem.ſicut patʒ.C.xij
vj .¶ Qupi etiam et ſerpentes nõ comedũt animalia xxj.
eiuſdem nature:nec eis inuidẽt:ſed ſocialiter ad illa
ſe habent. Fenis etiaʒ crudelioꝛiba ᷣm Criſoſt.ſuper
Joh.om eł xxxvij.peioꝛes ſunt quia ille niſi famelice
vel ꝓuocate ledũt.uribus etiam·quia illi ꝓpter in-
opia furant᷑iſti vo de copia triſtant᷑.Comicidis eti
am:quia illi ꝓuocati:occidunt:inuidi vo volũtarie
occiduũt:a nullo niſi a ꝓpria malicia ꝓuocati.¶ Po⸗
ſtremo peioꝛes ſunt ipſis emonibo ꝓ tanto:quia ipᷣi
quodãmodo letantur:ꝙ alij multas lucrantur ani/
mas ⁊ in hoc mutuo ſe iuuant:ſicut oſtenſum eſt.A.
xiiij.xxxiiij. Iſti So alioꝝ lucro triſtanturilludq;
impediũt:qui ergo ſibi.ideſt ꝓximo inuidet:nibi i⸗

lo nequius: Ecci. xiiij. Quõ nequius inuenire poſſʒ

illo qun om̃ia pᷣdicta in nequicia excedit.qui inſupeꝛ
ita plenus eſt malicia. ſicut vas põt plenum eſſe liq́

re:quia ſicut ſignum plenitudinis vaſis eſt:quando

nõ agitatum a ſuꝑioꝛe parte liquoꝛem erectuat:ita
ſignum plenitudinis nequicie et malicie inuidie eſt:
ꝙ in omibo ſupioꝛibo ſenſibo:in aunibus videlʒ liben
ter alioꝝ mala v quibo inuidet audiendo/in oꝛe ma-
le loquẽdoſin oculis vo ipſos qñ ⁊æ illis bona loquũ
tur vepꝛimendo: quaſi ſibpᷣſi iniuria fieret: hoc q;
alij ↄomendãaãt inuidie venenũ a nullo niſi a ꝓpꝛia ma- xxij.
licia agitatus eructuat.¶ Quid g̊ dicere ꝓdeſt vel
qualis erit nõnulloꝝ apud veum iuſtificatio dicen.
tiumꝙ nõ ſunt fures/latrones homicide/ adulterii
hmõi:cuʒ ĩ illis potens regnet inuidia. Vñ Aug.
li.j.de dvoctrina xpiana. Non em̃ dyabolo dicitur vt

damnet᷑/ adulteriũ omiſiſtiſfurtum feciſti/ villã ra⸗

puiſti:ſed homini ſtanti induiſti. Ex quibe patʒ ver-
bis ꝙ nõ eſt alia iuidia q; æmonis excuſatio. Jnui-
die ergo peccatũ nõ tm̃ ꝓpter ſui magnitudinẽ?:verũ
etiã ꝓpter multiplicia que induxit et qtidie inducit
pericula fugiendu eſt.
Fuit em̃ introductrix et oſtiaria moꝛtis. dyabol⸗
em̃ ex inuidia pꝛimis ꝑentibus ſuggerendo moꝛtem iij
in mũdũ introduxit: Sapiẽ. ij. Ynuidia ↄyaboli c. Fiij.

Arꝰ. v.

uit etiam ꝓditrix ſaluatoꝛis.teſte pylato: Math.

xxvij.qui ſciebat:ꝙ ꝑ inuidiaʒ tradidiſfſent eum.
Poſſeſſoꝛẽ exiã ſuũ ſen hoſpitem pauꝑat:qꝛ ca⸗
ritas ditat vt pᷣdictũ eſt:qꝛ meret᷑ ommñ bonoꝝ pti
cipationeʒ:ita hec om̃ia ꝑꝓdit. Qui g feſtinat ditan
alijs inuidet:ignoꝛat ꝙ egeſtas ſupueniet ei:Pꝛo/
uer. xxviij. Yteʒ eſt ex cecatrix rõnis ⁊ veſtructrix fra
trũ amoꝛis:ꝗꝓpter q om̃ia:nec tu inuidus ſis:nec co/
medas cũ homine inuido:nec væſideres cibos illius
comede⁊ bibe dicet tibi:⁊ coꝛ eius nõ enit tecũ: Pro
uer.xxii.Ceipſum q̊ ⁊ etiã aliũ inuidũ fuge: exeplo
ſapiẽtis:qui ait:Gapi.vj. Neq; cũ inuidia rabei n
te iter habebo.qm talis homo nõ erit particeps ſa⸗
pientie. Ar vj
¶ Illis vo qui ſeipſos inuidos nõ abhoꝛrent: nec . vj.
emendant duplex unminet punitio. Vna temꝑpalis
Alia eterna.Tꝑalis vo eſt duplex.vna ſpũalis.alia T.
coꝛpꝑalis:¶ Pꝛima ipᷣm petm̃ ſemꝑ ↄcomitat᷑.⁊ aſſo
ciat qꝛ ſicut cupidus nunꝙᷓ eſt ſine fame:nec latro ſi

ne timoꝛe:nec in infernus ſine igne:ita nec inuidꝰfoꝛ

nax ⁊ atriũ ignis inferni:ſine pena ⁊ tedio ðᷣ auditis
viſis ⁊ łe oĩb ꝓſperis ipſe toꝛquet᷑cx qͥ ptʒ:œ ſi ali⸗
qð pctm̃ poſſet dici inſtũ h̊ mayime ĩuidie ↄueniret.
qꝛ auctoꝛẽ ſuũ nunqꝙ; dimittit impunitũ. Eñ hugo.
Inuidia nihil iuſtiꝰeſt q̃ ſtatim actoꝛẽ ſuum punit:
roditq;:⁊ excruciat. Hãc iuſtã penꝗ inidis appetit ſe
neca epla. xvij.vtinã inuidi oculos haberẽt in oĩbus
ciuitatib: vt ommium felicitatib toꝛqrent᷑. nam
quantum felicia ſunt gaudia:tanti inuidoꝛum ſunt

humarchdantethocie
nunaun tinm predio noceret Cl.

citquiavic liet ſolun ſchad
lenenl arborveledificiͦfigt
jumamouerepoterd. Aplicatiol
uituſehzad moci ardoß heneneſe
lcieſt A. rv nii. Quis ſiantarbo
ſcendit: vnbua ſua ifenioꝛa ? pin
nesſcendstinpeclti lta innidiinalt
iunt,omfs slios obumnbre r obſan
enoſisfacnorofiby piciniv nocere ni
ltutorpuplllop xpiqgul poteſtagen
liſciiz poſſetacultus in cauſa pn
rlegoorminuidum cui dict in Pil
fiaverdapaapitatiois erqulo.ſ. dam
Dränorannsipoligbit ramos nanchß
Maltumaſcencätimpttin gnädogrn
ſngtlanter bundaralns innicetde
tent,ngcicicdedanfen tineding
Nisturt finalitrin mont iözradien
1hoccſtqöſeqnikinis Pptertn dn⸗
rulenen ſeriinentn
itöfeifniden gen,
neniſicrfnaibani ratcin
faj ums elus inpegitnl

epenennianulomi

Nullonile punmne⸗
ryot. Aude en nn,

Lepod dunilſtſfaati
esſlotrones homade Certen
Neng egnet innlgin i Ang
na. Hon ei dſabolo dicitarir
Omtiſtifurtum feaſti ili n,
tantiincuiſt Erquib ate⸗
iciacdnonnis eralſand. Zm⸗
oti Prer ſimagnimcin eni
ugirnamte inigieindat

nreroſhana nonns dobol⸗

lvatorls, tſtepylato: Aath.
innictaz tradidifſenteum.
ſuboſpiten wpanpateqtea⸗
eſtqrmerckomm bonopptl
ia gdit. Oum fſtinat ditan
tgegeſtas iguenittti o⸗
cccanntrönie ? aſucntfi
ianectu inidus ſo: ner /
uido: nec Aſicerochosllin
nibu⸗ arns iſklai
retialii mnidi fge ipi⸗

.

iſ ic citundith ie
lisbonon tpoltiage 7

gosno obhorrcnt:ntc
icosno ebhonnt:nec.
ounitlo. Cns tanki i

ſos in

Ppennbus ſuggernco nonen
Sapi Ynuicig drubolig.

N.

yrv.

yxvj.

Exemp.

xxvij.

Inuidia

gemuus. Munqꝙᷓ inuidos meliꝰtoꝛquebis ꝙᷓ virtu
ti gloꝛieq; ſeruiendo/⁊ alios omendãdo. nia dicit
Baan r vicijs ⁊ virtutiboꝙ tantos inuidꝰ ha⸗
et iuſte pene toꝛtoꝛes:quãtos alios habet laudato
res:hocnanq; facit inuido a laudatio: qð facit

poꝛcario apotece odoꝛatio.¶ SGcda tempalis ⁊ coꝛ/⸗

poꝛalis inuidoꝝ pena ipᷣm inuidie petm̃ ſequit᷑: quã⸗

do a vo qui v ipſo mirabiles quadoq; accipit vin-
dictas:moꝛte deijcient᷑ coꝛꝑali:alijs qui in ps.cxviij
vicũt me expectauerũt peccatoꝛes vt pderent me:il
leſis eusdentibo ipſis chaldeis ſuccẽſis: Qaañ.iij. Et
c ipſo etiã daniele leonũ oꝛa euadẽte:ipſis inuidis
accuſantibo.ſ.a leonib cuoꝛat:Oañ.vj.⁊.xiiij. Dic

inuidi:qui moꝛte latronũ ⁊ homicidaꝝ: tempus er-

ectant ⁊ occaſiones querũt nocendi Etideo moꝛe

atronum moꝛte plectendi ſunt a vo. Cuiꝰpumitio-

nis iuſticia ey lege elicitur ciuiii in digeſto nouo.li.
V.ti.æ arboꝛib cedendis.l.ait pᷣtoꝛ.Cuiꝰlegis caſuſ
talis ẽ: ponamꝰ. arboꝛ vicini ita ĩpẽdet ſuꝑ edes vel
oꝛtum alterius: ex illa arboꝛe veriſimiliter immi⸗
net ruina wmib alterius:vel eius vmbꝛa agro vici
ni nocet. In pꝛimo caſu:ſi ipſe cuiꝰ eſt arboꝛ eam nõ

vult adim ere:lex dat auctoꝛitatẽ illi cui nocet ipſaʒ

radicitus adimendi.ſicut pʒ.5.hoc interdictum. In
ſcõo caſu ſi poſſeſſoꝛ arboꝛis nõ vult ramo= ſcindge⸗
re:lex auctoꝛitateʒ dat illi cui nocet ipſos ſcindẽdi ſi

vltra quindecim pedes aſcẽdant.ſicut pʒ.S.q; ait pᷣ⸗

toꝛ.cuiꝰ.S.tenoꝛ eſt iſte.O aũt pꝛetoꝛ ⁊ lex tabulaꝝ

eſfficere voluit: vt quindecim pedes alicuiꝰ rami ar⸗
boꝛum circũdant᷑ et hoc idcirco effectum eſt ne vm⸗/
bꝛa arboꝛum vicino pꝛedio noceret. Cuiꝰ cauſaĩ glo

ſa tangit᷑ quia vicʒ licet ſolum vſq; an celi tuum ſit⸗

tamen ne in ülo arboꝛ vel edificiũ fiat in meñ dam⸗

num:amouere potero. Applicatio iſtoꝝ pʒ: qꝛin⸗

uidus ſe hʒ ado modũ arboꝝ venenoſe ⁊ vmbꝛoſe. de qᷓ
dictũ eſt.AA.xxv xxiij.Quia ſicut arboꝛ illa in altum

aſcendit: ⁊ vmbꝛa ſua inferioꝛa ⁊ ꝓinqua obũbrat
⁊ ne aſcendãt impediti.ita inuidi in altuʒ aſcendere

nitunt᷑:⁊ om̃s alios obumbꝛare obſcurare ſuiſq;ve

nenoſis factis:om̃ibo vicinibo nocere nitunt᷑iuſte igi
tur tutoꝛ pupilloꝝ.ſxpᷣi:qui poteſt agere in cauſa pu
pilli ſcilʒ ꝙ poſſet adultus in cauſa ꝓpꝛia auctoꝛita.
te legis ↄtra inuidum cui dicit᷑ in

ſingulariter abundat alijs inuidet:vel officia vłpo
tentiã nocẽdiab eo aufert:vt in eo in quo peccat pu⸗

niatur ⁊ finaliter in moꝛte ipʒ radicitus extirpabit
⁊ hoc eſt ſequit᷑ in pᷣs. vꝓpterea veus vſtruet te in
1

fineʒ euellet te ⁊c.q̃ eradicata in ignem mittet᷑: ſicut

arboꝛqꝗᷓ nõ facit fructũ bonũ: Math. viij. Omnis ar
boꝛ ꝗ nõ facit fructũ bonũ excidet᷑⁊ in igneʒ mittet᷑.

arboꝛ circũſtans pꝛius impedita:ipſa pciſa creſcet
oñdet: ſicut pʒ ꝓ hyſtoꝛiã in q̃ ↄatinet᷑ qͥdã inuido

qui iuuenẽ quidã inuidit:q tantã habuit graʒ coꝛãa

dno:cui ambo ſeruierũt qͥ puerũ infoꝛmauit: quã⸗
v dñno ſuo ciphũ poꝛrigeret:ab illo faciẽ diuertẽt:
qꝛ anhelitũ habuit fetidũ:dño vo dixit:q ideo faciẽ

ab eo diuertit:qꝛ dixerat dñi anhelitũ abominabilæ
ꝓ quo wvmino ſuaſit:q carbonarijs in nemoꝛe nocte

pꝛecedenti pꝛeciperet ꝙ pꝛimum in craſtino e wmo

illa ad eos venientem in ignem pꝛoijcerent:⁊ ĩ cra

ſtino mane inuenem illuc mitteret: cum factuʒ eſ/

ſet feſtinauit inuidus videre quomodo iuuenem oc

ciderent:quo tamen eccleſiam quandam iuxta quaʒ
tranſibat intrãte vt miſſam audiret: inuidus illum

pꝛeuenit: quem licet renitentem ? reclamantem et
dicentem:quia ſum ego:ad ignem trarxerunt:dicen/

tes feſtina obedire mminmi noſtri mandatis Ecce ar

ſal. lj. Bilexiſti
om̃ia verba pᷣcipitatiõis ex quib.ſ.damnuũ imminet
ꝓximo ramis ſpoliabit.ramos nanq; pᷣſcindit: et ne
in altum aſcendãt impedit: quãdo gratias ꝗꝓpter q̃s

boꝛ que dum in alterius pendebat ruinam preciſa:
in ignem Ealege eſt moꝛe pꝛedictoꝛum babyloni⸗
oꝛum in li. Aanielis:⁊ moꝛe amã tpeſter.vij. qllibʒ
dicẽ põt iſtud Yob.v. puulũ.ſ.ſenſu occidit inuidia.
AQuso occiſo arboꝛ vicia:q priꝰ impediebat᷑ liberata
eſt iuxta illud: ꝛouer.xj. Juſtus de anguſtia libera
tus eſt:? tradet᷑ impiꝰinuidus.ſ.ꝓ eo.⁊ non ſolũ libe
ratur:hᷣ etiã in altu creſcet ſic pʒ dxe mardocheo ⁊ da
