atenutn RaRnnaderne d⸗ illicita mutu⸗ clerici vei vouentes matrimonium contraperepol. bidened in Poſttoͤter
em ohh rir. in A hnul menan mng e ad miſeri ſunt caplo. rurſus:vbi papa dicit. ꝙ apud rum no unſllnſie bbefun. Au
tum vel homicidium H obegt⸗ ſt. ſicut fur minus obligat votum ſimpler e ſolenne. Bed foꝛ⸗ onnidend n LVelltzeſtrpli
megtens moeln iert Ae becltens. Etisn tevicent ſicobligartad ſeliglonit moreſſano⸗ lus llaſre elcet daren
tus. ſicut platus vel ſepnoe dalwdens Rro e ſunt epecrare vſchad moem vel vlriinem lenen⸗ „* gaunn rt
ricum.⁊ nõ impediens.eandem ſi beutere cle ctutem. et tunc votum ſuum implere quando vl⸗ unlag fn banniädennn
catõis incurrit. extra livti wſen ereb c mnt⸗ im te amerinteh, Et hac cautela nonnulli contra Nnunq wdet nadnig A
tu glo. Sic voluntas enn incibit infenoꝛa reger fFm wctoꝛes vbi nnlo vonie Rne lrdo danto aia laieentetei⸗
e quis vouit ſine aliqua conditione nbiſalandemneriltanis r,
pꝛia reſennge, Atm o dar.
danonelat orſtne⸗ wi⸗ vo⸗
Aemnplij n ettla ſt

Pru pclantit Tadh;
ictioncsci olnroninſ⸗
topetetiumfucnonnnn
.

iaullntim an hii⸗ Ani
macnttwco. Lonteng ,
ubſurlinni
t, arpatr vnl
ſimeinnnimri
Slminnzirgte.
Lahligadts wnind:
Werenſöcgracdi
t.ecnhns te
igineingretiencnete⸗
ge rworunſuuminpte
,nüi. Toronrotire⸗
Un ntnmniß
emenoute tſeleil
g,got oechhelin⸗
te unt inme gln⸗
Nueſnt alhrte in⸗
—
Vereetfenclen
ofac n
Grn ſolenn e⸗

*

i.

tatis anteq;

et cõtinentie.e
pᷣdictam. eque
vt ar xxiij.q.vlti.c.
æo animas
cimus. Q
tum adh

Wotum

et tẽpoꝛis pᷣfixione tenet᷑
ſi in vouendo aliud in m
patet: eutro.xxiij. Ci
xo tuo.nõ tardabis re
cæus tuus.⁊ ſi moꝛatus
catum. Mecobſtat pᷣdi
us mutant᷑. qꝛ voti fra
in melius.extra.li.iij
ptione.c. ſcripture.Se
tio ne ſunt tria attend
quid vœceat ᷣ̃m honeſt
tatem.ex.li.⁊ ti.pᷣdict
circumſtantijs cõſid
poſſunt
lare. pᷣte

ſtoꝛum placabilia.

EEt ſicut ſunt o
Arti.ij. mini vtilia facien

rationes adducent᷑

facere cũ voto ꝙᷓ ſi
exemplis.ſecũdor
emplis pꝛimo ⁊ve
ꝙ; dñns curialis magi
Tæt᷑ ſibi terra ? tenementa. id eſt.
ꝙᷓ redditus ſoli.
e redditu bonoꝝo
eſt Anſelmi ſic. Meli
omni bono centuplũ redde
et plus ꝓ illo facit ꝙᷓ qui dat
bi arboꝛem ad faciendũ œ e
luntas.fructus eſtopus bo
vtrunq; teo dat.qꝛ ⁊ voluntatẽ ſuã
illius qui locũ vi tenet in terris.⁊0
it. vbi ſecularis opa tm̃ cæo dat ⁊ v
ꝓpꝛia reſeruat poteſtate. etiã i
pꝛimo patet ꝑ exemplũ vnaui fluc

in

„

exequi ſtatim cum põt:ni⸗
ente habuerit. ſicut exp̃ſſe
voueris inquit votum dño
ddere. qꝛ requiret illud dñs
fueris.reputabit᷑ tibi in pec⸗
ctis ꝙ aliquãdo vota in meli
ctoꝛ nõ eſt qui illud cõmutet
xxxiiij.x voto ⁊ voti redem
d in cõmutatiõe ſe
quid liceat ſᷣ
atem. quid expediat. pᷣm vtili
18. . magne vuotiõis.
oſideratis 7 inuentis.
epiſcopi in omnibo votis tem
rꝙᷓ in voto terre ſa
ſonaꝝ ? neceſſitate vel vti
Tcretalis.extra d voto.
pᷣſidet pendet arbitrio
litatem pſone ⁊ cauſa
tio vel repenſatio me
et ᷣm hoc vebet exinde d
ptuꝛa cõcoꝛdare videt᷑
cæ illo qui vouit anima
quis veo vouerit adduce
Ticans vtꝑ bonuman mal
Item ibidem ſequit᷑. Hom
et ſanctificauite
bona ſit an mala
matum venundabit᷑. Siautẽ i
erit redimereeam. d
nis.Ex quibus oſte
et hinogi poſſunt elem
pontificis. In votis a

u diſpenſa
m equitatẽ

bᷣm wetoꝛes.
poꝛalibo diſpẽ
ta qualitate ꝑ
ibus cõcoꝛdat
c.j. vbi ſic dici᷑. Ab eiꝰ qui
ligentius qua
is:2 ſi pegrina⸗
agis eo accepta
uibo ſacra ſcri
eui. xxvij.vbi pꝛimo vicit
uod ĩmolari veo nõ põt ſi
nte ſacerdotem qui duiu
ſit. ⁊ ſic ſtatue pꝛecium.
o ſi vouerit wmũ ſuam
dño. cõſiderabit ſacerdos: vj
o ab eo fuerit eſti⸗
equi vonerat nolu
abit quintam ꝑtem eſtimatio/
*,vota pegrinationis
oſynis redimi ad arbitrium
tuis. ſiue ſint neceſſi
m baptiſmi ⁊ articu
ſup.c. vnuſquiſ.
s ſicut religionis
qꝛ ſᷣm glo.
rinõ poteſt
ſt que poteſt
onibo. 5. ſan
õfirmãtur. qᷓ
poſſunt:Aeui.xxvij. Ani⸗
poteſt dño: ſi
m erit mutari nõ poterit. Et
Bi quis viroꝝ votum voueritnõ faciet
bum ſuũ.In quibus oſtendit᷑ talium v
tudo.qꝛ cum in melius vel maius mut
ſequit᷑ ꝙ ipſa ſunt maxunũ
re poterunt.

ncte. penſa
litate. Ou

vVt cõſideret di
m cõmutation
lioꝛ fuerit 2m
iſpenſare.

am 1
7 iuxta pᷣcium

utem ppe
teqꝙ; voueant᷑ ſicut votu
loꝝ fidei.quos pᷣm glo. e ve vot
vouit in baptiſmo. ſiue voluntat
Pr diſpenſare nõ p
vel maius bonum
Vlti.c.vlti.qꝛ caſtitas ſola e
pᷣſentare. vt in auten. æ len
ue omnia in ſacra ſcriptura c
oc ꝙ mutarinõ
mal auteʒ quod ĩmolari

uis vouerit
ſunctum erit z

umeri. xxx.
irritum ver
otoꝑ magni
ari nõ poſſũt
quod væo dare vel offe⸗
Pꝛouer.xv. Vota iu⸗

placabilia ſuſcipiẽti:ita ſunt bo
Ad cuius œclaratõem. Pꝛimo
ad hoc ꝙ melius eſt bonaꝗ opera
ne voto. Et hoc oſtendit pꝛimo
ationitv. tercio auctoꝛitatit. Ex
cõditione.in quibo videmus
lus remunerat q
olum cũ redditibo
Bic in ꝓpoſito ð terra coꝛdis noſtri
bperum. Aliud exemplũ ad idẽ
vtilius largo dño quip
dare arboꝛẽ ⁊ fructum
fructũ tm et reſeruat ſi
a ꝙ vult. Arboꝛ eſt vo⸗
ns religionem
ponit in manu
pa etiã co red⸗
oluntatẽ liberzg
ſtud ſecurius ſit
tibo ſactata quẽ

ter quod dici

ti.

dDño
s acceptat 7

nũ. Intra

ſecurius eſt ad anchoꝛã in poꝛtu ligare. du tempe⸗
ſtates nimie durant q; ꝓmittere ꝙ ad oẽm ventu ſu
per mare exponat᷑. Gecũdo p exemplũ e arboꝛe ſen
plantula tenera que ventis fere ꝓſternit. vel cui ven
toꝝ iminent inpulſus piculoſi. cũ ſit in natura ſua
fragilis.ſecurius eſt ꝙ ſtipiti ſeu palo liget. Sic pa⸗
lo crucis chꝛiſti ꝑ votũ religionis cõtinentie Lelpe
grinationis terre ſancte ꝓ amoꝛe crucifixi. Mis igit᷑
exemplis infoꝛmati.offeretis ono in ſoleẽnitatibo ve
ſtris vota ⁊ oblatões: Nume. xxix. Rönes inſuꝑ
multe idẽ cõcludunt.quaꝝ tres tãgit ſanctus Tho
mas in ſumma q.lxxxviij.arti.vj. Pꝛumo qꝛ vouere
eſt actus latrie.que eſt nobiliſſima virtus.illud añt
q eſtimꝑatuʒ a nobilioꝛi vtute melius eſt magis
meritoꝛiũ. Secũdo qꝛ qui vouet plus ſe deo ſubijcit
ꝙ quinõ vouet. ſicut qui daret arboꝛem cũ tructibi
ꝙ qui daret tm̃ fructũ. Tercio qꝛ ꝑ votũ voluntas
imobiliter firmatad bonũ.facere aũt aliquid ex vo
luntate firmata ad bonũ Ptinet.ad ꝑfectionẽ virtu
tis. vt patet ꝑ phᷣm. ij ethicoꝝ. Pꝛeterea melius eſt
haberetria bona ꝙᷓ duo.ſed oꝑans ex voto hẽt tria.
qꝛ votũ ? bonam voluntatẽ⁊ opus bonũ. vbi alius
habet tm̃ voluntatẽ bonã ⸗ opus. Itẽ melioꝛ eſtobe
dientia ꝙᷓ ꝓꝛia volũtas ſeu etiã victuna ex ꝓpꝛia ꝓ⸗
cedens voluitate.⁊ opus obediẽtie eſt maioꝛis meri
tiqꝙ ꝗpꝛie voluntatis.ipterqð qñq; iniungit᷑ penitẽ
tibo ꝙ pnias que ex ꝓpꝛia faciũt auctoꝛitate.faciant
tanq; eis iniunctas.ſed opus ꝓcedẽs ex voto ẽ opus
obediẽtie. ergo 27. YItem ſi maloꝛis meriti eſſet ſine
voto pegrinani vel cõtinere vel religioſam vitã duce
re.ſancta eccleſia multos cipet eis ſuadẽdo ꝙ boc
votũ faciant ꝓmiſſo.ſi em hocſine voto facere maio
ris eſſet meriti.ſaltẽ q incipent hocfacere. eberet
cos a voto abſoluere. Iteʒ ſi ſit magni meriti apud
eũ dimittere agy vel bmõi ext erioꝛa ppter amoꝛeʒ
ei.ſicut patet atchᷣ irx. Oĩs inquit qui reliquerit
Vmũ vel fratres aut ſoꝛoꝛes aut patrẽ aut matrem
aut vxoꝛẽ aut filios aut agros pꝓpter nomen menm.
centuplũ accipiet. vitã eternaʒ poſſidebit. quima
ſe⸗ ereliquit magis meret᷑. 7 qui marimũ maxime:
ed vouens ꝑpetuam obedientiã in religione inaxi⸗
mũ cæreliquit.quo maius dimittere nõ poteſt. qꝛſe
ipſum. vi ſe totaliter alteri ꝓpter amoꝛem Ti ſubij
cit. ſi ergo alius in ſeculo eandem vel maioꝛẽ faciat
penitentia. nõ tñ ꝓ veo tm dimittit. ſic nõ tm̃ mere
tur.qꝛ nõ ſolum facere ꝓpter uʒ ſed etiam wrelin
quere ꝓ cæo ab ipſo vo remunerabit ergo iſtiꝰ ope⸗
ra que cõſiſtunt in faciendo v obediẽdo ſunt melio⸗
ra.q;ꝛ ſunt quaſi holocanſtum.ſicut oſtenſum eſt. Z.
ij.j. Vnde beatus Grego.ſuꝑ Eʒech. Sicut illi qui
ex poſſeſſis re ſubſidia egentibo miniſtrant. in bo/
nis que facinnt ſacrificiũ tro offerũt. ꝙ aliquid veo
imolant? aliquid ſibi reſeruãt. Qui vo nihil ſibi re
ſeruant offerut holocauſtũ qð maius eſt ſacrificio.
Itẽ brũs Greg. Melioꝛ eſt obediẽtia ꝙᷓ victima:qꝛ
P victimã aliena.ꝑ obedientiã ꝓpꝛia caro mactatur
Cuiacoꝛdat ieronymus epka.lix.cõtra vigilatiũ
diſputãs. Aſſeris inquit eos melius facere qui vtũ
tur reb ſuis ⁊ paulatim fructus poſſefſionũ paupi
bus diuidunt ꝙᷓ iilos qui poſſeſſionibo venundatis
ſemel omnia largiunt᷑nõ a metibi ſed a wmino re⸗
ſpondebit. qui dicit. Si vis perfectus eſſe. vade et
vende omnia 7c. AOathei. xix. Sed obijcis ſi omnes
ſe recluſerint in ſolitudine: quis celebꝛabit eccleſi⸗
26. Cui Hieronymus. Gi omnes fuerint tecum
fatui quis erit ſapiens: rara eſt virtus et a paucis
appetitur.et vtinam omnes eſſent quod pauci ſunt
quibus. Aulti ſun yocati :pauci vero electi:
Mat hei. xx. caplo. ¶ IJtem c ꝛiſtus voluit ma⸗
trem ſuã ad opers caſtitatis voto obligari.ergo ſic

iiij.

vV.

vj.

vij.

Wotum

facta ſunt maioꝛis meriti.Cõſequẽtia patet.qꝛ cre
endũ eſt ꝙ filius vi ſicmatrem ſuã gubernauit. ꝙ;
opera ſua ageret.ꝓut eſſent maioꝛis meriti.Antece
ns ꝓbat᷑ tam er dictis wctoꝝ dicentiũ ꝙ caſtitatẽ
vouerat ↄditionaliter:niſi æus aliter oꝛdinaret.qð
ideo dicunt ad ſaluandũ veꝝ matrimoniũ interip
ſam et Yoſeph.ꝙᷓ etiam ey dicto ꝓpꝛio:Luce.j. Vi⸗
rum inquit nõ cognoſco: voui nõ cognoſcere:ideo
quero qũuo fiet illud. Queſtio nanq; admiranda. ſu
per aliqua admirationis cauſa fundani vebet. cum
ergo maritum haberet.ſi cogitaſſet cũ ipſo ſocieta⸗
tem habuiſſe.quare admirando queſiſſet.qũo filiũ
cõciperet:cum hoc ſit naturale ⁊ qe cõmuniteracci⸗
entibus. Tota ergo queſtionis cauſa ſuꝑ votũ fun
dari videtur cõditionale:quaſi diceret:exquo ſic vo
ui qũo oꝛdinauit ceus ꝙ ego filium cõciperem ⁊c.
Cui angelus ꝓter iſtam cõceptionem ↄtra votum
vel volũtatem tuam nõ facies:quia ſpũſſanctus ſu⸗
perueniet in te ⁊c. Si quis dicere velit ꝙ queſtio fun
datur ſuꝑ verbo angeli.quo dixit:filius altiſſimivo
cabitur:nõ videtur verum.quia quare tũc reſpon⸗
diſſet: virum nõ cognoſco.cum viri ſocietas non re⸗
quiratur ad hoc ꝙ filius vei ſit vbicunq; voluerit.
Magis ergo videt᷑ turbatio eius qua dicit᷑:turbata
eſt in ſermone eius.et admiratio eius mouere ani⸗
mum ne a voto quod fecerat recederet. anteqꝙ;ᷓ oꝛdi⸗

nationis diuine ſub qua cõditione vouerat: expᷣſſe

intelligeret. Nectamen poſtmodũ a voto reſilijt.qꝛ
oꝛdinatio nõ væfuit.ꝙ a ꝓpoſito reſiliret.que dixit:
reddam tibi vota mea. que væſtinyxerunt labia mea
in ps. Item ſi nõ ᷑ſſet maioꝛis meriti facere eum vo

to. Jacoh priarcha dei erraſſet.de quo Geñ.xxviij.

Votum vouit dicens. Si fuerit wminus mecũ ⁊c.

Et ꝗꝓpheta auid quidicit. In meſunt œus vota

tua.Et irerũ. Sic pſalmum dicã nomini tuo in ſecu
lum ſeculi.vt reddã vota mea væ die in diem. Et.ij.
Eſdre.viij. Vouiilluc ieiunium in cõſpectu wmini
vt quererem ab eo bonũ iter nobis.et qui nobiſcum
erant filij iſrael.Et.ij. Parał.xxxj. Filij iſrael obtu⸗
lerant cimas ſanctoꝛũ q̃ vouerant veo ſuo.¶ Ob
lectiones vo cõtra pᷣdicta. Non obligatus ad vota
liberam habet voluntatẽ ad vnum vel plura libere
faciendum vel nõ faciendum. obligatus vo ad vnũ
vel tenetur ex xebito ad ieiuniũ vel actum aliũ vir⸗
tutis fa ciendũ.ſed plus allocatur opus bonum vel

22

wnũ illiqui libere dat.ꝙᷓ illi qui vebitum reddit. er

go v. Becundo ſic:duobus ꝗꝓpoſitis quoꝝ vnus vo
uit cõtinentiã. alius nõ:ſi vt erq; peccet.pꝛimus gra
uius Sugnd in eo eſt qðammodo ſacrilegium

ſicut patet.X.vij.arti.ij. Tercio dicũt ꝙ vouens tẽ

pta bit᷑:iuxta illud.ps. Quãta maligtus eſt inimi⸗

cus in ſancto. Quarto dicũt ꝙ wlet ſe voniſſe vlre
ligionem intraſſe.⁊ ſic meritum amittit et pᷣmium.
Quinto dicunt ꝙ bona que facit.facit timoꝛe pᷣlati
vel etiam pene quã ſuſtineret voti fractoꝛ. ⁊ſic etiã
meritũ euacuat.Sexto dicũt votum eſt neceſſariũ.
ergo inuoluntariũ et cõpulſiuum.ergo ⁊c.Ad pᷣmũ
quando dicit᷑ in maioꝛi.nõ vouens poteſt libere fa⸗
cere quod faciendũ eſt vel dimittere. Reſpondet᷑ ꝙ
ſi iſta cõditio libertatis ad faciendũ bonum vel ma
lũ faceret vota maioꝛis bonitatis ⁊ laudis.opa no⸗
ſtra maions eſſent laudis ⁊ bonitatis q; opera æi.
matrig eius.a ſanctoꝝ angeloꝛũ.qui fuerunt et ſunt
ad vnũ vererminatiq; nõ potuerunt bonũ vimitte
re⁊ malũ facere.necetiam poſſunt bonũ quod faciẽ
dum eſt nõ facere. Sicut ergo votũ ad faciendũ ma
lum.vł quecunq; foꝛtis obligatio ſicut in demonibo
et pharaone⁊ alijs obſtinatis nõ tollit vmeritum
Ita nec obligatio vel veterminatio ad faciendũ bo
num tollit meritũ. Quando iteꝝ dicunt in minoꝛi.

WB x..

iſte eſt obligatus ad certũ.⁊ benefaciendo vebitum
ſuũ reddit.quis eſt ita inſanꝰ qui vult dicere ꝙ oꝑa
illius peioꝛis cõditionis ſunt qꝛ obligauit ſe ad bo
num reddendũ 7 malum fugiendũ.quod facit dum
cõtinentiam vouet.quia ſicut ꝑ bonam voluntatez
intrinſecam fugant᷑ emones. Ita ꝑ votum cõtinẽ
tie fugant᷑ homines dyaboli miniſtri. ne mulierem
vouentem ad matrimoniũ? carnalia deſideris ſolli
citent. Si ergo bonũ eſt fugere occaſiones tẽptatio
num ⁊ ſollicitationũ bonũ eſt von ere. ¶tum ad
ſecundũ argumentũ:pꝛimo ponitur inſtantia in foꝛ
ma.Plus peccat homo ſane mentis eodẽ genere pec
cati qᷓ;amens.⁊ tamen ſtultus diceret᷑ qui vellet eſſe
am ens.vt peccatum ſuũ leuius eſſet. Secũdo reſpõ

ctur ꝑ Anſelmum.li.v ſimilitudinib.in quo vnlt

ꝙ; religioſus eodẽ genere peccati grauius peccet. et
tamen citius ha bebit remiſſionem penes exemplũ
duobus:quoꝝ vnus alicui wumino dat ſe⁊ ſua to
taliter.Aliꝰ vo ſe ⁊ ſua.ſed nõ totaliter.ambo poſt⸗
modum vvminũ offendunt eodem genere vlici. et
Benmnodn veniam poſtulant.pꝛimus citius obtine
it.qꝛ gratus wminus recoꝛdabit᷑ pcedentis wni2
feruentioꝛis amoꝛis ⁊ longioꝛis beneficij.qũo etiaʒ
impoſteꝝ ſe ⁊ ſua totaliter dãdo gratitudinẽ pꝛimã
cõtinuabit.⁊ ꝙ poſt inimicitias inſuper clarioꝛ erit
amoꝛ.vbi maioꝛ pceſſit offenſio.ſicut patet e petro
qui plus peccauit negando. qᷓ; alij quinõ fuerunt de

religione apoſtoloꝝ.a tamen citius veniã inueniẽs
a chꝛiſto poſtmodũ plus amabatur. Exr quo patʒ q;

licet fractoꝛ voti in hoc peioꝛis ſit cõditionis.ꝙ gra

nius peccat.tñ cõtra iſtam cõditionem que reddit

ſtatũ ſuũ ſecurioꝛ eſt. Quarum pꝛima attendit᷑ pe⸗
nes ſubleuantes. Habet em̃ talis ⁊ ſpãliter religio⸗
ſus plures increpantes accuſantes ⁊ a malo etiã ſub

leuantes ꝙᷓ alij.i ſic licet in puteũ cadat ꝓfundius.p

tanto minus damnũ ſuſtinet.qꝛ citius extrahit᷑. Se
cunda attendit᷑ penes veniam quã a eo citius obti
nebit.ex his nanq; quepꝛius do vedit. habet maio
rem diſpoſitõem ⁊ habilitatẽ vt citius veniã inue⸗
niat.qꝛ illa bona opera que pꝛius fecit redqunt veũ
Anprin: vt largiat᷑: ſicut ptʒ in pᷣdicto exẽplo An
elmi. Tercia qꝛ poſtea maioꝛ erit cũ eo ꝙᷓ alius qͥ
ſimiliter peccauit ⁊ penituit: ſicut ptʒ ꝑ exemplũ ve
Betro.Ad terciũ patet in.c. x temptatiõe.ꝙ nõ eſt

malũ temptari. n cheiſtus temptabata dyabolo:

Math. iinj. Sed eſt bonũ 1 maximi meriti tempta/
tõem vincereę.quã vt vincat.vouẽs ponit ſe in mam
bus ĩei ⁊ vicarij chꝛiſtt.·ſicut miles in ꝓtectõe regis

et philomena in ſpinis vt cuſtodiata bubone:ſicut

ptʒ.C. xvij.xxvj.Exẽplo pauli qui ait:Galij. Chꝛi
ſto cõ fiyus ſum cruci.Sic vouẽs ſpãliter religioſus
ſciens ſe plantnlã tenellã ne cadat vento tẽptatõis
ligat ſe cruci trib clauis.ſc; obedientie ↄtinentie et
pauꝑtatis.¶ Ad quartũ reſpondet᷑:ꝙ ſi wolet ſe vo
uiſſe. hoc eſt ꝓpter aliquã temptatõeʒ. ↄtra quã ſapi
entiſſime ſibi ꝓuidit:ne ab illa vin ceret. ipſam ſeqn
W. q voto ſe liganit.⁊ ↄtra oẽs tales quas pᷣcogita
nit futuras ſe anchoꝛa voti ſtabiliuit.⁊ ſic e maxiĩa
et optima ꝓuidentia a voo remunerabit᷑: qꝛ maluit
malũ tẽptatõis pᷣuenire qꝙᷓ; pueniri.⁊ ſic fecitad mo⸗
dum ſapientis ꝓuiſoꝛis. qui nõ ꝓ vno tm̃ anno. ſed
etiam ꝓ tota vita ſua ſibi ve victualibo ⁊ ſpñalibus
ꝓuidit armis:optime ſauit ꝙ; natura ſua fuit incli-
nata ad malũ.et ideo cõtra motum ſenſualitatis ꝑ

rationis actum. id eſt. p votum ſe armauit ? religio

ni ſe ligauit. Gicut ergo infirmꝰ ꝑꝓmittit ſeligari vt
ſecet᷑ 1 ſanet᷑ſictalis.⁊ licet qñq; dum ſecat᷑ murmu⸗
ret.eſt tñ voluntarius qꝛ etiz ad hoc ſe ligari ꝑmiſit
Dic licet religioſus vel voto aſtricrus: quandoq;
murmuret.ex carnis infirmitate qᷓndo dura ſuſtinet

viij.

Ix.

cſilire
ſcte vnnneilie duit erß
ofacereillucqu
ono ſunpllatter ab
ſllunaſminninnn
tem annexam. gtnet
er wumoffendere.7Uchoneit
ſrt euumafmrtn ur
ſcvora vouebut dio ſolbent.

¶Aad hocautẽ ghec ots ſint dñ

Aeim cdtriones equitunt Quarum

ſctntins vota infstnonturff⸗
tesperichlamincorrund animap.
Tmmelionbono.⸗ amßmſancti
mna lapyii antig. non abetfie
Inaiferenti ed tm debono quo
tutis. et quod in aliquo cuentu el
nolym noobligat niſi p euentu b
te vquo Judle j. Votum fonn
occymiſſeronimalirunonale ab
nuiſſeet aliterno. Contra iſtamco
buogenera homini pꝛino pernit.
llur roumtiy woluntaliemo⸗
berare pelalini gſe al pallos dann
uocunchmoco ſe inclcare rel aln
tumcOnittere talia wtano untten
etum Toletanicdclii i guih
eoqunſegutttenore. Di pudis i
hsuo uue nenete quibuſube
ongenigſſetcltioallegatn guen

Wotum

. ₰
anhrnn X ).
nalunfint llgneen vdluntarie tamẽ ſuſtinet. ꝓtanto voluntarie ad ta votoꝝꝑ receptoꝛ non eſt. ſed dya bolo fit: Pꝛouer.xx.
go ſar Egnbcfig bo lia obligari voluit. obedie do ſacre ſcripture qua dꝛ Kuina eſt homini æuotare ſantos. Scðo qꝛ ſunt
tne AUmanſon dun Ecẽ. vj. Inijce pedem tuũ in cõpedes illius. in toꝛ ſtulta: quibus oueit ſanctus Thomas in queſtio
dpuhof It Nmncleth ques illius collum tuũ.vincula em illius alligatura ne ⁊ arti.pᷣallega. Vora inquit ſtutra. vt væ no pecti-
monii, ninrſn nemſin ſalutis. ¶Ad quintũ dici poteſt ꝙ licet timoꝛe pᷣla nando caput⸗ ſimilia. potius ſunt ceridenda ꝙᷓ ob⸗
ckfi cannali 4 iren . ti vel pene faciat.tamen adhuc põt eſſe meritoꝛiu ex ſeruanda. quia nõ ve melioꝛi. Si vo tale votum ali
raeocnſon beſleſtli pꝛima radice.q; amoꝛe iuſticie tali ſeruituti ſe ſub⸗ quam includat inhoneſtatẽ. ſeu turpitudinem.ſicut
nneſt onen⸗ r tigkn⸗ iecit:vt penã talem timeret.qꝛ niſi voluiſſet nõ timu herodis ve regno dando ſaltatrici. æ hboc dicit ⸗
opontn, 9 Aune iſſet ⁊ niſi voluiſſet nõ vouiſtet. cum ergo ex volun⸗ cretum.xxij.q.iiij.vnuſquiſq;.ꝙ tolerabrilius eſt iu⸗
ndiveneneb lſtmnruift tate ꝓcedit votum.⁊ ey voto talis timoꝛ et ex tali ti ramentum no adimplere qᷓ ꝙ turpe ett cõmittere. et
halſdidrn genan n moꝛe opus bonũ:videtur ꝙ e tali radice ſit merito ponit pᷣdictum exemplum væ herode. Bup quo di⸗
hſtülnimani roeli , rium:qꝛ ſi radir ſancta et rami: Roma.xj. Et ſi de⸗ cit glo. Non ſolũ ergo iuramentum rei ülicite non
idimind rc npj libatio ſancta ⁊ maſſa.Ad ſextum nõ ſe- equit eſt ne eſtiſeruandum.ſed et inhoneſte. licet poſſit ſeruariſi

ceſſariu. ergo innoluntariũ vel coõpulſiuum. qꝛ fide
li neceſſariu eſt reſdere vebitum pmiſſum. ⁊ chꝛi⸗

ne interitu ſalutis eterne.vt er e iureiurando.quẽ⸗

nice e treade . um. 7ch⸗ admoqu.¶ Gecunda cõditio eſt ꝙ fiat cum volun
salainnl annli ſtiano tenere fidem ſi vult ſaluari.et chꝛiſtũ pati et tate veliberata. cum reuerenti nominatione rei. ka⸗
luſeini Hin Uitſeiſio cñ hoc fecit voluntarie ſicut ꝛ martyres. licet cõtra ſancti cui ſit. Contra illud faciunt qui faciliter 2 q⸗ Ij.
nin torni nanirſf, inclinationem ſenſualitatis cũ voluntarie patieba ſi ex quadam vouent cõſuetudine qui pauca ſine vo
trt olengene dieig tur.talis ergo nõ ſimpliciter neceſſitat᷑ vel cõpellit᷑. to faciunt. Quoꝛum quantu ſit periculum patet.qe
r ginbatint quia ſicut antea fuit voluntariũ.ita ſemper poſt.qꝛ ſicut vltimu quod eccleſia poteſt facere animabus
entchgahſt, ianonn Poſſet a voto reſilire ⁊ religionem deſerere ſi vellet. celinquentiũ eſt excõmunicare.⁊ quod rey poreſt fa
klongions icj inn vel nõ facere illud quod vouit. ergo nõ obſtante ꝙ cere coꝛpoꝛibo eſtoccidere. Ita vltimũ maximum
linntgmnne m ſit voto obligatus remanet potentia ad vtrũliber. quod pꝛiuata ꝑſona poteſt facere veo bene vouẽdo.
mniantsitinnann n ergo nõ ſimpliciter ab extninſeco cõpellitur ad vnũ vel dyabolo male vouendo. eſt voto ſe eis obligare.
tafanſo ſargnn ent ſed illa neceſſitas extrinſeca habet interius volũta⸗ Bicut ergo piculoſum numis eſſet platis ſubditos
nch. Faii of Epen tem annexam.qua potius facere vult ꝙᷓ votum fran omni die.et faciliter ⁊ ſine cauſa excomunicare. re
unanatioyn ſefunt e . gere? eum offendere. ſic nõ neceſſitate ſed volun gibus occidere ſubditos. Ita ⁊c. Et ſi teſte chꝛiſto
hzanahann g linneniis rate.qꝛ veum offendere no vult.ſupionio obedit. et veommi verbo ocoſo reddẽt rationem. qualem cre⸗
gaolafth Cnchonmd ſic vota vouebũt oño ⁊ ſoluent:Eſa.xir. vitis reddituni ſunt ve talibus verbis computum:
mnͤi toinchnnn— Arti.iiij ¶ Ad hoc autẽ ꝙ hec vota ſint dño placabilia. tres Amos.v. Vota pinguium veſtroꝛum nõ ſuſcipiaz;
un cGcſtonen gue eicſt xj. cõditiones requirunt᷑ Quarum vna vel omnito re ¶ Cercia cõditio eſt ꝙ ulud quod vonẽt reddant. ã rFiiij.
urpwpainganmct e⸗ . ficientibus vota infatuantur ⁊ frangunt᷑. vouen⸗ quã faciunt.qui omnino nõ reddent. quoꝝ pericu-
entalis: ſültenrelgo⸗ tes periculum incurrunt animaꝝ. Pꝛimũ eſt ꝙ fiat lum patet in anania.et ſaphira.qui pᷣm Hieronimũ
calantzanaloeniſ e melioꝛibono. Nam ſᷣm ſanctũ Thomam ĩ ſum/ in actibus apoſtoloꝝ.a ceo percuſſi legunt᷑.qꝛ quod
einpotei cotpfundis, ma.q.lxxxviij.arti.jj.non cebet fieri wmalo. nec de cxo vouerant retraxerunt. Cales vũ et ſanctos gra
inet arinsenehi g indifferenti.ſed tm̃ ve bono quod pꝑtinet ad actũ vir tis inimicos faciunt.ſicut patet.P vij. lxxvj. Nec
Mniamuig oriſgufn tutis.et quod in aliquo euentu eſt bonũ.in aliquo mirum ꝙ offendunt᷑:nam et homines iuſte offendũ
uins o wdtt Pehetnio . malum no obligat niſi ꝓ euentu bono.vt votũ ep tur ꝙ pmiſſa eis facta nõ tenẽtur. ergo melius eſt nõ
tari ratis pani inne⸗ te. quo Judiſc. xj. Cotum vouit dicens ꝛc. Si ei vouere:qꝙᷓ poſt votuʒ nõ reddere: Eccs. v. qui nimis
be gusfet etintni, occunriſſet animal irrationale vebiiſſet votum te⸗ differunt. cõtra illud: Eccõ.v. Si quid vouiſti æo
ton inzcicoenlo nuiſſe et aliter nõ. Contra iſtam cõditionem faciũt nõ moꝛeris reddere.Talium periculum patet:Aa
natcin aſiuß duo genera hominũ.pꝛimo pernitioſi quales ſunt lach.j. Maledictus wloſus qni votum vouens dat
* n illi qui vouent ꝙ volunt aliquem occidere vel ver⸗ xo eebile. id eſt. ſenectutẽ. vel vltimã vite hoꝛam.
4 n⸗ gack berare. vel alicui ſe vel ꝑ alios damna inferre. vel Dicat ergo illud Yone.ij. Ego autẽ in voce laudis
Eent krdechaln⸗ quocunq; modo ſe vindicare.vel aliquod factũ illi immolabo tibi quecunq; voui reddam ꝓ ſalute w⸗
EH citum cõmittere.talia vota nõ ſunt tenenda:per ve⸗ mino⸗ H
Wepoekkärad cretum Toletani cõcilij xxij:q.iiij.ſi publicis: ſub .
nesdonitſeinni 6 eo qui ſequit tenoꝛe. Gr publucis ſacramentoꝑ ges ͤ2 L
rnlteingdeſt ſtis quod veus auertat a quibuſlibet illicita vel ns U . SSr 10 oſt 5/
uſtocint,bupont⸗ r bona extitiſſet ↄditio allegata.que aut iugulare ani . uraru Ppem E
nliguar glct mam patris aut gerere copelleret ſtupꝛuz ſacratiſſi ditur innentio. GSecundo ꝓhibitio. Ter
eovisſpülterralghit me virginis:nunquid nõ tolerabilius eſſet ſtulte N vſurarioꝛum cõparatio. Quarto ma-
neadnt tdtiſril miſſionis vota rei cere. id eſt. frãgere. ꝙᷓ . inutilium licia. Quinto ſtulticia. vilitas.⁊ periculum. Sexto
ſgobeciete gnftalet ꝓmiſſoꝝ cuſtodiam exhoꝛrendam criminũ implere reſponſio et palliatio. SGeptimo pena. Ocrauo dam
. Ganikiolgen menſaram. Yn. c. ſequenti pomitur exemplũ æ hero nationis ſignum. Mono culpa et periculum aliquo
tenpkatl,gtti iſni i æ qui inranit ſe daturũ herodiadis filie quicquid rum qui mutuo ab eis accipiunt: qui x eoꝝ bonis
Pilzſinartihen il eſſet penitura. Cito poſt allegat᷑ verbum Yyſio. dicẽ Eticipant:vel qui illos in ternis ſuis permittunt vel
i ngle oigine tis in ſynonimis.li.ij. In malis ꝓmiſſis reſcinde fi quocunq; modo vouent.
ihliut tieneri em. in turpi voto muta vcretũ. Impia ẽ ꝓmiſſio QEtum ad pꝛimum qnatuoꝛ genera hominum Ar.j.
ugili que ſcelere adimplet᷑. In.c.ſequenti quod incipit.ſi ue ſunt quaſi quatuoꝛ rote in curru iſrael.id eſt. in x.
ennennne nitn, aliquid. ponitur exemplũ æ dauid. qui iurauit ꝑ de ancta eccleſis ſunt a o oꝛdinata: et artes illoꝛum
enie enn ſl um ꝙ vo luit occidere Mabal.nec vituperat᷑ ꝙ illad et laboꝛes ſunt ab ipſo inuenti. Ipſe nanq; oꝛdina⸗
lltſ ivr hünins nõ adimpleuit.Gup illo.ᷣc.dicit glo.ꝙ ſiiurauime uit. ¶Hꝛimo pꝛelatos bonos. et viros eccleſiaſti
irnanall ſoſutici⸗ peccatuꝑ venialitentsle inramentũnõ æbeo adim cos ad ipſum laudandum. et ad regimen anima/
itgnarurt ſelttil plere:qꝛ adijcerem peccatum peccato. ¶ Etum vo rum. ¶Becundo pꝛincipes et milites. et alios
famorum ſn trrint xij. ſit pᷣnictoꝛum periculum:pꝛimo patet.qꝛ foꝛtiſſimo wminos et mmicellos ad pugnandum. pꝛo iuſticia
runſeinnn ſenft vinnculo quo ſe wo ligare veberent. ligant dyabolo. ettene vefenſione: et ad regimen coꝛpoꝛum
fimm'bninn n et vltimum ⁊ marimũ quod veo offerre poſſunt rea ¶Tercio fideles negociatoꝛes pꝛo vtilitate reipub
gigon ſe ibni liter offerunt dyabolo. licet veũ voce nominent in lice gubernanda/ ¶ Quarto omnes fideles ope⸗
al hacklnn vonendo:qꝛ tamen in ſe malũ eſt.nõ ceo qui maloꝝ rarios artifices: ſeu quoſcunq; laboꝛatoꝛes qui di
ſmnngil it
oto altn ſommmt
nirutec

lij.

WBſura

ligenter implẽt illud ad qõ nati ſunt. Job.v. Homo
ad la hoꝛẽ naſcit c. vyabolus vo oꝛdinauit: ⁊ inue
mit quintũ genus hoim. qui ſunt quaſi rota quinta
adcdita plauſtro.i.vſurarios.⁊ ideo nocent.Et qꝛ in
laboꝛe hoĩm a veo oꝛdinatoꝝ nõ ſunt. ſed ꝑ artem a
oyabolo innenta viuere et lucrari volunt. cũ hoĩbo
in purgatoꝛio non flagellabunt᷑.ſed cũ demonibo in
inferno. Mam ⁊ hoc iuſtuũ eſt: qꝛ vſure ſunt eius nun
dine.in quibo animas accipit tanqꝙ; ꝓꝛiũ teloneũ. ſi
cut oſtenſum eſt. S. ix. vij. Et qꝛ a veo nec oꝛdinati
ſunt: necars illoꝝ eſt ab ipſo inuenta. ideo a wmo
ſua celeſti in qua ſui recipient᷑ illos excludet.dicẽs .
pðõ.xiiij.Dñe quis habitat in tabernaculo tuo. Se⸗
quit. Qui pecuniã ſuã non vedit ad vſurã. ergo qui
pecuniã ſuã velalia que hic nomine pecunie intelli⸗
gunt᷑. in quibo vſura cõmitti poteſt. dat ad vſuram.
ibinõ habitabit:quia non habitabit iuxta te mali
gnus in pg. vj. . .—
Eſurarius vo eſt malignus ? iniuſtus. Pꝛimo qꝛ
facit cõtra legem cei in antiquo teſtamẽto:Seutro.
xxiij. Fratri tuo ſine vſura illud quo indiget cõmo⸗/
dabis. Et Zeui xxv. Di attenuatus fuerit frater tu
us:nõ accipies ab eo vſuras:necamplius:qꝙᷓ vdiſti.
Et in nouo teſtamento:A uc.vj.Date mutuũ:nihil
indeſperantes. SGcoõo facit cõtra legem nature.qᷓ
vult:ꝙ facias alteri:qð tibi vis fieri:ſed tu velles ÿ

I neceſſitate tua.alij nibi ſine vſura mutuarẽt. ergo

⁊c. Zercio cõtra leges ſancte matris eccleſie.ſiẽ ptz.

extra li.v. texviij. æ vſuris p totũ. Quarto cõtra le
gem ciuilẽ. C. li. iij. de vſur.l.j. in qua ſcribit ꝙ vſu⸗

re optimo iure væbentur. Glo.i.peſſimo. Et allegat
lo. ad hoc legẽ.C. li.ii.ti.veQ mmofficioſo teſtamẽto
fratres. Ad cuius tituli veclaratõem eſt aduerten
dũ ꝙ mofficioſum teſtamẽtũ eſt:qñ ille qui iure ſan
guinis veberet eſſe heres. eſt in teſtamẽto exhereda
tus.et alter heres inſtitutus.in titulo ſͦ illo. lex oſtẽ⸗

dit in quip caſibo experedatus põt habere actiõem
cõtra inſtitutũ. Quoꝝ caſuum vnus cõtinet᷑ in lege

pᷣdicta: liberto.quẽ dñs ſuus libeꝝ fecit:⁊ heredẽ

ſuũ inſtituit.ſi erheredatus poſſetoſ Edere:q ille le

gitimatus et heres inſtitutus fuit patrono ſuo. ip⸗
ſum legitimati ingratus. habet actõem cõtra eum.
Verba autẽ legis ſunt hec qᷓtum ad ꝓpoſitũ iſtud.
Ziberti qui ꝑperam.⁊nõ bene merẽtes maximiſq;
ben eficijs. ſuũ patronũ aſſecuti.inſtituti ſunt ⁊c̃. 4
verba glo. ſic exponit. beneficijs.i.maleficijs. ironi⸗
ce em loqmit᷑ Et allegat ad hoc leges in. ff. nouo li. j.
ti. dãno infecto. l.ex damni.ꝭ.quocũq;. et liixti.
Tæ furtis.l.inter oẽs.Aſſecuti.i.ꝑſecuti. Quibo cõ⸗
coꝛdat illud YJob.ij. Henedic.i.maledic veo.⁊ moꝛe
re. Quare ergo mirant᷑ legiſte:ꝙ ſacraſcri tura. que
nõ debet ſanctum dare canib tamſecrete oquit᷑.qñ
nõ totaliter negligẽtibo ſenſum ſuñ oſtendit: poſtqᷓ;

leges illoꝝ ramoculte impꝛopꝛie loquunt᷑ Uel

põt exponi ſicoptimo iure.i:iure diuino.quo aliqñ
cõceſſum fuit iudeis: ꝓpter certas cauſas a ſarace⸗
nis. ſed nõ a fratribo ſuis vſuras accipere potuerunt
vt quos bello ſepare nequibãt. vſunis ve pauparẽt:
qꝛ in terra eis data a wo habitabãt: Beutr.xj. Om
nis locꝰ quẽ calcat pes veſter. veſter erit. que ↄceſſio
cũ cauſis ſuis nunc ceſſat. Et ideo qð fuit tũc opti⸗
moiure cõceſſum. nunceſt optimo iure ꝓhibitum:
Veutro.xxiij. NMõ fenerabis fratri tuo ad vſuram.
¶ Quinto cõtra antiquã cõſuetudinẽ chꝛiſtiani
tatem. Nã in pᷣncipio chꝛiſtianitatis vt ſcribi. vix
inueniebat᷑ vnus vſuranius in ciuitate.et ipſe nõ fe⸗
nerabatr᷑. niſi data fide ꝙ ipſum nõ publicarent: tm̃
tunc enubuerũt: ꝓpter operis vilitatẽ. ⁊ ſocioꝝ pau⸗
citatem. qñ vero dæ illo vehemens oꝛiebat᷑ ſuſpitio
wmus eiꝰ vocabat᷑ umꝰ dyaboli.ꝛ ſicab alijs oſcu

WB xij.

lũ pacis ei in eccleſig nõ dabat᷑ ignis a vicinis in
mo eius nõ ſumebat᷑. Dueri eũ expaneſcẽtes. digito
emõſtrabt. Nuncaur ꝓpter hinꝰ pecrari frequen
tiã:vix ab aliquo abhoꝛret᷑ ꝓpter qð nũc dicũt:ma
lũ bonũ.⁊ ecõuerſo:Eſa.v. Sicut ptʒ nõ tm̃ ve bis.
ſed etiã cœ alijs qͥ olim dicebant᷑ falſi aſſeſſoꝛes. nũc
vocant᷑ viri ſapiẽtes.h̊ ve qͥ dicũt:malũ bonũ: Eſa.
v. ¶ Bexto oẽm rõem faciũt.Si em̃ʒ rõem facere
diceret. ꝗᷓ millelibꝛas expẽderet circa vnũ obolũ iu
crandũ.imo circa choꝛdã ad ipſum ſi padenas. mk
to plus q oẽm faciũt rõnem qui aĩam ſnã expendũt
circa vſurã ꝓ qua ſemꝑ ſuſpendant᷑.⁊ ſemꝑ in ſuſpẽ
dio viuẽtes nunꝙᷓ œponent᷑. Qudacioꝛes ſunt oĩb⸗
furibo:qꝛ furtũ ſuũ ko aͤr ad locũ:vbi certi eſſe poſ⸗
ſent: ſi vellẽt ꝙ ſpoliabunt᷑ et vamnabunt᷑.qꝛ nõ xve
ficiẽt v plateis eins vſura ⁊ wolus in ps. luiij
¶ Pꝛopter qo nõ tm̃ in moꝛte damnabunt᷑.ſed etiã
antemoꝛtẽ quilibet illoꝝ cõpatus eſt. Pꝛimo rex
inſenſibilib. Scðᷣo aĩalim irrõnalib ⁊ vilibo. Ter⸗
cio hoĩbo malas aditões habentib.¶ .tũ ad pꝛi⸗
mũ inter creaturas inſenſibiles. Pꝛimo cõꝑat᷑ ixi⸗
di vel trũco.cuius clauis ẽ amiſſa.in qͥ eſt ꝑun de.
men ſuꝑius.ꝑ qð pecunia ĩmittit᷑ ſed qꝛ clauis amiſ
ſa eſt. extrahi no põt anteqᷓ frangat᷑. Sic vſurarius
et quicũq; aliena vtinet. eſt pixis ſen trũcus dyabo
li.in quo gregar illicita lucra.ſed qꝛ clauẽ.i.volun
tatẽ amiſit reſtitutõis.extrabinõ pñt:q male lucrã
tur:anteq; archa coꝛdis moꝛte frãgat᷑. Lũc dinitias
qs veuoꝛanit euomet: Job. xx. Gcvo ſpõgie quea⸗
quã recipit:ſed nõ emittit:niſi cõpꝛimatur. Sic nec
iſti:niſi moꝛte cõpꝛimant᷑ Nam ꝓpter infirmitatis
vel aduerſitatis cõpꝛeſſionẽ:nõ reſtituunt. quibo
in ps.xxxiiij.viſſipati ſunt necↄpuncti. Tercio bur
ſe.que qñq; ꝓpter pecuniã quã cõtinet ſcindit᷑ ⁊ ſic
pecuniã poꝛtat ad ꝓpꝛiam ⁊æſtructõem. Sic vſura⸗
rius.Pꝛopter hoc cuilibet ipſoꝝ dicet᷑: ilſud Actn.
viij.Pecunia tua ſit tecũ in ꝓditionem. ¶ Etum
ad ſcoᷣm inter creaturas irrationales. Pꝛimo cõpa⸗
rant᷑ et aſſimilant᷑ ſyitie.R.j. xxvj.in fine. Scõðᷣo bu
fonibo.qui vt dicit᷑ vineam exeunt:qñ floꝛere incipit
eius odoꝛem nõ valentes ſuſtinere.Bic iſti omnino
terre vediti exeunt dæ vinea eccleſia: Eſa. v. quando
ſeiunt ꝙ pᷣdicabit᷑:nolentes intelligere. vt bñ a gant.
ſumiles illis.A. xxvj.xx. de quibo dicit chꝛiſtꝰ. ppter⸗
ea vos nõ auditis:qꝛ ex vo nõ eſtis. Di vo verecun⸗
dia ducti in eccleſia remanent grauant᷑ obloquun
tur:Amos.v. Odio habuerũt in poꝛta coꝛripientẽ.
ct loquentẽ pfecte abommati ſunt. Et addit ꝓphe-
ta cãm ⁊ penã dicens:ꝙ eo ꝙ diripiebatis paupem:
et pᷣdam electã tollehatis ab eo:wmos quadro lapi
æ edifica bitis.⁊ nõ habitabitis in eis. Tercio vſu
rarij ⁊ quicunq; ꝓpter ꝓlem ditandã iniuſte acqui⸗
runt. ſunt ſiles vipere:que occidit᷑ ppter puilos.nec
filii vel filie in bonis illis ꝓſperabunt᷑:quia trfferẽ
tur fili eius. æ mendicẽt ⁊ eqjcient᷑ ve habiratõnib
ſuis.ſcrutet feneratoꝛ oẽm ſubſtantiã eius. vt ſicut
r dyabolo venit. ita ad dyabolũ vadat ſubſtantia
eius. Ad locũ vnde exeũt flumina. renertent᷑: Eccã.
I.Quarto aſſimilant᷑ equo vmbꝛatico.quia plus ti-
ment vmbꝛã. id eſt paupertatem tempoꝛalẽ ꝓ ſe et
ſuis.qᷓ bellum moꝛtis eterne. Et tamen in rei veri⸗
tate pauperes nõ eſſent reſtituendo.quia ininſte ab
lata reſtituendo. reſtituitur eis regnum celoꝝ.quo⸗
modo ergo pauper dicendus eſt. cui ius acquiritur
in tali regno cui angell ſeruiunt. qui habet haben⸗
tem omnmia. qui multa habet in re. et omnia in ſpe:
ergo trepidanerunt timoꝛe:vbinõ erat timoꝛ. Po⸗
tius ergo xberent illum timere qui ex vſuris et ini
quitate:redimet animas eoꝝ.in ps.lxxj. ¶ Gitum

8

ad terciam ꝑtem huius articuli inter creaturas ra⸗

Arti.iij.
uij.

H.

tonlv. Vi Ambooſi dr
ii gui ics Sgueinet
fictt vita non viuet. Lercio
ſcut colligt er verdis uge
bent iiſ g ili ,d din A
nt ndellrukmatete
cnidiccteq no min' audelis
ren vſuris aidiumialiq
rent diuites ſiſpeere yel an
hantide fcere ſuroniis (.
ij coꝛpales. Dꝛimo afiimilant lx
ia fundewimlüteraltar
mledo molunt. Jta Mibcdx
fepdicaruo. relmifoms ne
re necaliena reſtitẽ rolir nex
ſunt.niſi gneinfernalin tücin
ſunce wumlerunt e. jn do⸗
imj x. Gypiinne y Tmnſiem
, vffenenao: qun ſmwr Mi nfi,
ſntintes inilllcit er wlann
cl lsariſienſis gum din
nisinfemni, mortis. neeiimn pmo⸗
ſionito ſibatluhioſemu ſni inf
ſubito nom'fuiretali inenit
abuimfſcl folunteti nerag
lii. no zfence iberall Peoi, i⸗
i Drar mnſt niltuphga
goͤmalzs reg um tmalitiz

gramaininſte lumn

hüt ante⸗ ngr Anm

culibet pſo i lil en
ltteci in pdinonan. un .
wmms imatonals. Peinochhe,
Fite Rji uſtu Sen
