ſed potius veberent victũ neers em bat
in ſuma ↄfeſſoꝛũ.li.ij.ti.v.q.lxviij. Quid ergo faciet
et ſpecialit᷑ vbi ꝑ talẽ participatõnẽ pncipalis fit nõ
ſoluendo:aliqualit x taliba ꝑmixtis ↄmedeꝛe poteſt
quilibet:dũmõ intẽtionẽ habeat viu ere v licite ac/
quiſitis:ſicut habet᷑ ibidẽ.Excuſant᷑ etiã illi qui vti
lit᷑ gerũt negocia ſpoliatoꝛũ:eos ad reſtitutionẽ mo
nẽdo. Et hoc deberẽt omnes qͥ iuxta eos ſunt facere
Exemplo vxoꝛis cuiuſdã militis.v quo fert᷑:q cum
placitaret ↄtra quendã abbatẽ clareuallenſẽ ꝓ q̃dã
poſſeſſione.Abbas nolẽs circa terrena tantũ ſollici
taridixitmiliti:dicĩ verbo veritatis ꝙ tua ſint illa
bona et ea habeas.Et ſic ea adeptꝰ eſt.qð cũ iocũde
narraret vxoꝛi ſue:Ait illa. Male xpᷣiane wloſe egi⸗
ſti ↄtra abbatẽ:vltio diuina appᷣhendʒ te.⁊ niſi reſti
tuas:ſocietate mea carebis.quo audito ↄpũctꝰ reſti
ruit Et ſic ſaluatꝰ eſt vir infidelis ꝑ mulierẽ fidelem
Si ſic repꝛehẽderent᷑ tales vel ſaltẽ ↄfuſione vel cõ/
punctione citiꝰ ceſſarẽt patet ꝑ factuũ.qð accidit ʒe⸗
nonis in francia:ſicut ſancto viro mihinarrãte didi
ci.quidẽ vſurariꝰ audiẽs ꝙ fratrũ ↄuentꝰ panem nõ
haberet:miſit eis ſpoꝛtã plenã quã pꝛioꝛ loci eidẽ re
miſit ꝑ eoſdẽ dicens:q dicerent wmino ſuo: ꝙ nihil
haberet ſuum:⁊ alieno nihil dare poſſet.quod cũ
ille audiret:omnia reſtituit vſq; ad mendicitatẽ cũ
ſacco in wꝛſo. Fertur etiam ve quodã ſancto/qui in-
uitatus a quodam vſurario ad pꝛandium benedixit
menſã dicens:ſi hicappoſita ſint bene acquiſita:ſint
benedicta:et comedentibo pꝛoficient.ſi vero male:re
cedant.quo dicto: nihil inueniebatur ſuꝑ mẽſa quo
facto:foꝛtiter compũctus reſtituit.Melius eſſet ve⸗
ritatem dicendo.tales ſaluare:qᷓ participando.et a⸗
dulando cum eis damnari.
¶ Quantum ad quintuʒ:quale videlicet damnum
tales acquiſitoꝛes incurrunt.Eſt ſciendum ꝙ incur
runt et damnum rempoꝛale et eternum.qꝙ autem dã
num inferant tempoꝛale male acquiſita:patet. Ex/
emplis hyſtoꝛijs.et auctoꝛitate. Sicut enim vna fal
ſa peca in opere/ vel fundamento/ vel vna columna

.ix.

Exem.

Exemp

xij.
Exem.

Arꝰ. v.

. unctüfalin
falitiens

ſolintinnoneiäclict hen
mmelmmaillunisnbniuend
nſtnung ecknniig dmnale cgui
eötbong opangenopoteſtatbo⸗ mala bono
(oftore Nios figem uigrangus inpler:
liogelit ſtcani tns apet nt n en
iſſunttAios ilin gruit iir fllſond
Gthnectinfinedſo initehat naleplacenrin
uteiqd vſo toti:ngnobi reddidit vor
Nunmutenimn. ARli reroogregitſemnis geywee

mun poſtenacapiunt ilosinmantos. Liüfani

ocditalitrcogtanticnd futura eſſent hona in
ciuit eidleitenoflardi Ilenorlarc ⸗
ltimierinachnuſna gne ponpoſtmani eh⸗
Aimariigs aprii Thalaunzataignor⸗
it regeſlabenit 1nceri Na Tert
lunnl ſtisctoſiltoquid eſtnililabor rafi
uin dllltiecogregete inmal diiſl. Etit

2

lſlant neincegencet. Batarnne

mbnaigiala iſpncet anetlünde⸗
Mnolpicula. emediixidcllanr
enhunmniſcns metliue⸗
latentas nogo: ſic gnigin ci
üpßngnſufn tgc n
Nncphpanctchsgo rnN
Nfancit Aetini

ullotpeet nnin n Claͤhoſſſn

biurncanonna
ttenet ventate inguirere. Mo nj
beriteſegni eg in tali afſ⸗
teacqniſita abalijs diſceni no poßſut
berent victüoſtigtimijfere ſiant bei
nilijtlv qlppi. denwoſnn,
biptale pamtcipatone pncipalisfini
iqualit wtalitvpminis meceee ole
mo intenonẽ habeat piuerevliategc⸗
thabet ibigẽ Ercuſant eni illiquiti
oaua ſooliatoꝛzi eos ad reſtimnonẽmo
iberet omnes qiuna eos ſunt facere
is cuiuſda militis wnofert: ,cun
zaoaaſetber tralat i
lbbas nolis arca terrena tantü ſolli
ini: dici verbo venitatis gtua ſintil
beas. Et ſicea adept eſt. qo cñ iocht.
iſue⸗ Aitilla. Malepplane wloſeeg⸗
bvltio dinina apßbenczte. Tniſiff,l
emen carebis qlo audito uͦch ini
finfiäelisg mullereficlen ⸗
nar eſt virinfidelispmulie
ederent tales velſalte ofuſione elai⸗
itoceſſnetpatetg faai. garlif 4
a ſicutſancto viro mibi ätedn 14
gii, fomi uont/oanen i
ſaft an gicuinin locieiden

xiiij.

xv.

Exem.

xvj.

Exem.

Acquiſitio.

putrida.totum opus væcipit? cadere facit.Et ꝗter
vnũ latrociniũ latronẽ dns ſuſpẽdit/ omnia alia qᷓ
etiã iuſte poſſedit aufert. Ita veus aufert et auferri
mitrit.ſicut patet Ser.lxxuiij.iij. Et ꝓpter vnũ ver
bu falſum vel male ſcriptuũ in carta tua/potes totaʒ
ꝓdere hereditateʒ: Sic ꝓpter rem male acqͥ ſitã tota

alia mercatio minꝰ ꝓſperat᷑:vel ĩ mari vel terra po⸗

riclitat. Et etiã illa que bñ habuit cuʒ ea ꝓdunt.ſiẽ

boni ratõne ſocietatis ſuſpẽdunt᷑ Et ꝓter manerin

vel terr male lucratã:moꝛit᷑ ſine herede x coꝛpe vel
imittit poſt ſe fatuũ/q omnia q pater acqſiuit pꝛo
ſe et heredibo ſuis/ alienat a ſe et heredibꝰ ſuis.Ecce
quõ falſũ füdamentuʒ omnia cadere facit/qᷓtum ad
mercatoꝛes ⁊ falſũ punctũ hereditatẽ mutat et ꝑdit
qꝙᷓtum ad omnes alios falſos acquiſitoꝛes. Mota. D.
xij.xxxvij. Qui vero tales foꝛtunas in mercatoꝛibus
vel alijs vident ⁊ mirant᷑:eis reſpoderi poteſt: qͥ pꝛo
vno puncto ꝑdit ⁊c̃. SGi em̃ ꝓpter vnũ punctũ falſita
tum in bulla papali excomunicet᷑ eam falſitãs:nõ ẽ
mirabile ſi falſitans bullã vi/ aiam rõnalẽ in qua ẽ

impꝛeſſa ſimilitudo væiꝑ male acquiſita et alia pec

cataſi multa cadat incoueniẽtia.nõ ẽ ergo mirabile
ꝙ bona mercatoꝛũ tot malis iuramẽtis ⁊ falſitatibꝰ
acquiſitaſnõ ſunt durabilia.Exempla etiã exꝑimẽ⸗
talia/tota die videmꝰ ad oculũ ⁊ talibo ꝙ videlicet
aliqui tota vita ſua laboꝛantlet parcã ⁊ miſerã du-
cunt vitã vt ditent᷑ et hereditatẽ magnaʒ et multas
diuitias poſſint filijs dimittere:⁊ filius totũ vendit
et totũ patris laboꝛẽ et ſudoꝛẽ et ꝓcitatẽ in taberna
aſumit et meretricibo diuidit.AAlios videmꝰ tota vi
ta ſua diuitias ↄgregare:nihil bene de eis comedere
nec elemoſynas facere:etiã ſi pauꝑes fame moꝛi vide
ant et aliqn a latronibo in vita ſpoliant᷑ et ligant᷑ et
occidunt᷑ ꝓpter diuitias ſuas.liqñ vero a latroni/
bus ſpoliant᷑ in moꝛte:videlicet ab executonbo:Et ſi
pꝛimos latrones aliquotiẽs euadant:ſecũdarios tñ

raro vł nunqꝙᷓ;. nec eſt mirũ ꝙ ve male acquiſitis non

faciũt bona oꝑa:qꝛ nõ poteſt arboꝛ mala/bonos fru
ctus facere.Alios videmꝰ qui grangias implẽt ⁊ cu
mulis exaltãt:vt carũ tpᷣus expectent et qnq; ignis
totũ ↄſumit.Alios videmꝰ q credũt ſibi⁊ filus mita
ogregare:et in fine dñs cui nitebat᷑ male placere:im-
ponit eijqð cæ ſuo ẽ totũ:⁊ ꝙ nõ bñ reddidit ↄpotũ:
et omnia aufert.Alij vero ↄgregãt ſeruis: qꝛ vxoꝛes

eoꝛum poſtea accipiunt illos in maritos. Vñfert᷑ de

quodã taliter cogitanti/ cuiꝰ futura eſſent bona ſua
Audiuit vocẽ dicẽtẽ:troylardi.lle troylarqꝰ erat
quidẽ miſer in coqna ſua:quẽ vxoꝛ poſt moꝛtẽ eiꝰ ac
cepit ĩ maritũ.ps.xxxviij. Zheſauriʒat et ignoꝛat ⁊c.
MQue aut ↄgregaſti cuierũt:Luce.xij. Mo.T. v.xlix.
in omnibo iſtis et ↄſilibo quid eſt niſi laboꝛ afflictõ
ſpũs:⁊ diuitie cõgregate/in malũ dñiſui.Et qͥ plus
inde ſollicitat᷑ minꝰ inde gaudet. Gicut ergo multi
ↄtra hmõi pꝑicula.bñ ꝓuidẽt remediũ:videlicet libe⸗
ratã emendo in mo naſterijs.⁊ mobilia ↄmutãdo in
immobilia:terras emẽdo:ſic ꝓuidẽduʒ eſſet in celo
vbi nõ poſſʒ e pteſua vefraudari. Sene. em epiſtola
xix. rephendit eos qͥ omnia alijs dimittunt: æ ſeipos
efraudãt. Quãta inqͥt vemẽtia eſt heredi ſuo ꝓcu/
rare:et ſibi oĩa negare:Aſagna em hereditꝗs ex am
co inumicũ facit. quo em płꝰ accipiet:ampliꝰ ð moꝛte

gaudebit: Si illi vituꝑat᷑ qͥ ſcipſos cipiũt/vt here

des ditent foꝛtioꝛi vituꝑabiles ſutſqͥ theſauriʒãt
latronibo et executoꝛbo ⁊ filijs potius q aĩe ꝓpꝛievł
chꝛiſto. Sic ergo exẽplis oſtenſu eſt ꝙ mala acqᷣſitõ
acqͥrẽti nõ ꝓdeſt:nectalit᷑ acquiſitũ bonũ habʒ finẽ

Ad boc fert de quodam /qͥ pegrinabat᷑:pecuniq ꝓ cx

pẽſis ab vxoꝛe accepta.qui cñ eſſz in mari: ſymia bur

ſam incaute iacent em accepit:et ſuꝑ malũ aſcendẽs/
ↄuos vena rios ꝓiecit in nauim.quos ille collegit: et

terciũ in mari vſq; eſſet tota pecunia ↄſumpta.in re

uerſione vo inuenit ꝗꝙ; vxoꝛ pecumam illam lucrara
fuerat le venditione lactis: in quo poſuerat terciam
ꝓtem ⁊ aqua:et ſic ementẽ ⁊e tercia pte œcipiendo:
terciũ dvenariũ male lucrata fuẽat. Caueãt ergo qui
miſcent mala bonis in vẽditione vini vel frumẽtivł
ceruiſie.vł cuiuſcũq; mercationis.Ad idẽ in vitaſpa

xviij.

trum ſicut patet ſer.l.ix.Pater ⁊ mat᷑ cuiuſdã inſam

duxerunt eũ ad ammonẽ virũ vei/ ꝓ ſanitate haben
da.qͥ bo ait vir xei:voſipſi poteſtis eũ curare:ſi vultis
quia inquit vetinetis iniuſte talẽ bouẽ/quẽ male ac
quiſiuiſtis:ideo filiꝰ veſter male vexat᷑.reſtituatis q̊:
et ſaluabit᷑ filius veſter.⁊ illo reſtituto:filiꝰ ſanabat᷑.
ſicut habet᷑ pꝛimo libꝛo hyſtoꝛie tiriptite. Ex iſto pʒ
quare multi et ſpecialit᷑ nobiles imiuſtilet raptoꝛes
et adulteri/vel ꝓle carent:vel malam habẽt. vtpote

Exem.

homicidã/ latronẽ/ furem/ et peſſimos leccatoꝛes et

hereditatis vẽditoꝛes.vel etiã bonã habẽt:ſed moꝛ⸗
te cito ſubtrahit᷑. Vtrũq; vero rationabilit᷑ ↄtingit.
ꝙ; em̃ heredes taliũ verſus bonũ finẽ nõ tendunt:nõ
eſt mirabile.quõ em̃ in bono creſcerent:onerati et xe
pꝛeſſi ſub iugo maloꝛũ acquiſitoꝝ ꝙ vel ꝓle carẽt/ vł
cito ſubtrahit᷑:us miſericoꝛdit᷑ agit:ꝓlem vel poſſi
bilẽ/ vel iam natã a xiculis eeſerua 45 vero infir
matur vel inſanit:vt exem
in ꝓle pꝛemunit᷑.ſicut ſcindẽtes burſam. Pꝛimo pꝛe⸗
muniunt᷑ vniꝰ auris abſciſſione poſtea alteriꝰ:tercõ
incoꝛrigibiles ſuſpendunt᷑. ſic tales pꝛemumiũt᷑ ſuoꝝ
caroꝛũ infirmitate etiã ꝓpꝛiaſet alijs tedijs multis.⁊
incoꝛrigibiles finalit ſuſpendunt᷑. ſic ergo acquiſita
vertunt᷑ in damnũ ꝓpꝛium jet etiã ſuoꝝ nec ꝓſperant

quia radicem bonã nõ habent.Ad idẽ/quaſi ſic nar-

ratur:qꝙ in vna villa erant duo artifices eiuſdẽ artis
vnus expertꝰ valde.Aliꝰ inſciꝰ:ſicut patet SGer.xvj.
viij. Pꝛimꝰ ſemꝑ laboꝛabatlet nunꝙᷓ ditabat᷑. Gcos

ũ pꝛecedẽs ↄtinet:pater

xix.

.x.
Eyemp.

minꝰ laboꝛãs ꝓſperabat᷑.Pꝛioꝛ ergo vno die aliũ al

loqbat᷑ dicens:q mirabat᷑ e pꝛedicta foꝛtuna. Cui
alius reſpondit:nõ eſt inqͥt mirũ: qꝛille inſciꝰ habet
theſaurũ in quo reꝑit omnia que haber:omni dieil⸗

lũ adeũdo. Pꝛimꝰ ergo ad eũ veniẽs rogauit euʒ/vt

theſaurũ ſuũ ei oſtẽderet:quo ipſe etiã ditani poſſet.

Di vis inqͥt fidelis ſocius eſſe:oſtendã ⁊ mane duxit
eũ ad eccleſiã.Hic eſt inqͥt theſaurꝰ meꝰ et coꝛ meũ.h
omni die venio:et huic obedio: et que teneoꝛ reddo
⁊ poſtea oĩa mihiꝓſpantur:iuxta wctrinã chꝛiſtil qͥ
alt: Pꝛimũ querite regnũ deijet iuſtitiaʒ eius et hec

omnia adijcient᷑ vobis:Math. vj. Sed tu nec curas
eccleſiã querere:nec iuſticiã facere:nec feſta eiꝰ fua?

ſed ĩ cupiditate⁊ falſitate ↄfidẽs: œcipieris.Ad idẽ
fert ꝙ i colonia gud⸗ mercatoꝛ erat qͥ ſemꝑ laboꝛa
bat ĩ mercãdo:⁊ lucrũ nõ repoꝛtabat:h̊ infoꝛtuniũ:

et ſemꝑ miſer erat/ indigẽs. Et cũ v h̊ a quoda di/

ſcreto in ↄfefſione ↄſiliũ qreret:ↄfeſſoꝛ veritatẽ infe/⸗

Exem.
xxj.

ſtigãs:inuenit ꝙ erat frater cuiuſdã religioſe pſone/

a qua vona acceꝑat pecuniã œæ q̃ mercabat᷑.ðet ſciens

ꝙ religioſi hmõi dare nõ poſſint: qꝛ bona oꝛdinis ſt

conſuluit eidem ꝙ; totuʒ repoꝛtaret.quod et fecit.et
factus eſt impoſterũ mercatoꝛ foꝛtunatus.Mec ceſa
rius. Hoc eſt ↄtra multos eccleſie pꝛepoſitos.qui xe
bonis eccleſie terras emunt:et dant alijs ↄſãguineis
et quibo volunt:ↄtra iura eccleſie:que volunt:q im⸗

mobilia de pecunia eccleſia empta. ab eccleſia alie⸗

nari non poſſunt.ſicut patet.xij.q.iij.c.j.et q.v.fixuʒ
et patet infra. ¶ Item ad dãnum tempale inducũt
videlicet nimam ſollicitudinẽ. Qui enim talibo eſt
æditus:vix vnqꝙᷓ coꝛde quieſcit/ſed ad multiplicãdũ
acquiſita anhelat:q nunqꝙᷓ ſtatu ſuo contentat᷑ ſic
habens vnam carutatam terraʒ:anhelat ad duas et
habens vnũ maneriũ: et ſic eincepslet habens vnũ
feudũ:vult hĩe baromã. et habẽs vnã pbendã:vult

Fabul.

Exem.

Acquiſitio.
habere duas:vel ſaltẽ eccleſiã cim pꝛebendajet ha⸗
bens vnũ officiuʒ in quo lucrat᷑ vnlt habere duo. et
habẽs viginti libꝛas in redditibo vłmerca tionibus:
non poteſt quieſcere anteq habeat.xl. et ſic xrinceps
aſcendẽdo: Auarꝰ nõ implebit᷑ ſilis inferno qͥ nuqᷓ
dicit ſufficit. ſic ergo oſtenſũ eſti mala acqͥſita in-
gucũt tꝑale exten in reblet interiꝰ in coꝛde vanum
Inducuit etiã damnũ illoꝝ qͥ talibo nõ ↄſentiũt:⁊ in
famiã totius patrie. Pꝛunn patet: qꝛ ꝓpter munera
male accepra et acquiſita/ſut in iſta terra tot latro⸗
nes et homicide: vix eſt aliq ſecurus væſtatu ſuo:
vl v bonis ſuis:quia quãtũcunq; ſit latro magnꝰ ſi
babeat amicũ qui velit ꝓ eo pecuniã dare quantum
oſtulakliberaket ſuppoꝛtat᷑.Larde acciditſꝙ qͥdẽ
oqueret᷑ cuidã ꝓ amico digno ſatis ſuſpendio: queʒ
habuit in carcere.cui aliꝰ:nõ timeas: ſi veniret coꝛaʒ
iudice cũ ſex bobus in manu ſua:ego facerẽ ꝗꝙ libera
ret᷑. Sic ergo ſuppoꝛtati et liberati homĩes q nõ ve-
merent apud eos audaqus ſpoliãt. Gcom patet ꝓpt᷑
hoc et ſiles falſitates que in omni arte inueniunt᷑in
tantũ/ꝙ ꝙ vno veraciinueniunt᷑ tres falſi:terra iſta
in alijs regnis ve falſitate diffamat᷑ e talibo intelli
git Iſa. v. Ve qui aiungitis wmuũ ad wmũſet agrũ
agrõ copulatis vſq; ad ferminũ loci.nũqͥd habirabi
tis ſoli vos in medio terre. Sed ve pꝛimu abijt qꝛ de
dano tꝑali dictũ. Gequit᷑ dãno erno:q incurrit!
qð oſtendit᷑ Exemplo/ Pxſo: us⸗ quctoꝛitate. Pꝛĩo
e lupo/e quo fabuloſe fert q omile intrauit cuiuſ⸗
dam paſtoꝝs et ſtrãgulauit agnos et oues multas:
ſaciatꝰ reſiduũ poꝛtauit ad nemꝰ pꝛo lupa lupulis
nutriendis ꝓ quibo eos occiderat paſtoꝛ ille ſe dãni⸗
ficatũ grauit inuemẽs:cũ ſecuri lupũ queſiuit / et eo
nõ inuẽto: lupam cũ catulis ſuis inuenit:et ſecurim
eleuauit vt eos mactaret. lupa ad eũ loquit᷑ dicens:
qre nos occidis: oues tuas nõ ſtrangulauumꝰ: ouile
tuũ neſcimꝰ: Quił paſtoꝛ:licet nõ occidiſtis:tñ car⸗
nes earũ comediſtis / et ſanguineʒ bibiſtis: et a lupo
occiſos recepiſtis. Ideo parẽ cũ eo iudicij ſententiaʒ
poꝛtabitis. Paſtoꝛ eſt xpᷣns.qͥ dicit ego ſũ paſtoꝛ bo⸗
nus: Johan. x. Oues ſimplices et rectijet luſti. lupus
vo vſurarij/ vceptoꝛes/falſi homĩes/et. tvꝛanni.Ru⸗
pa vxoꝛ/ Catuli nepotes / filij et filie et alij falſitaris
ſue p articipes dãtes ei auxiliũ/ conſiliũ vel fauoꝛem.
Cũ paſtoꝛ in vltimo iudicio venerit. ve lupis vltõeʒ
querẽs:et inceꝑit iſtos cũ tnpis a ſiniſtris ponere:po
terunt reclamareet ſe excuſare et iuſtificare dicẽtes
quare cũ banit iudicãdos eternis nos ponis:
qꝛ nos nulluũ vefraudauimꝰ:Ad vſurã nõ cõmodaui
mus:latrones ꝓmuneribo non liberauimꝰ: Alienas
terꝛas ingenio noſtro nõ occupauimꝰ: Et ſic de alijs
MQuibus reſpondebit paſtoꝛ:licʒ veſtro facto iſta fa
cta non ſint/ pꝛo vobis tamem facta ſt. qꝛ ſicut vna
ouis lupo ſuffeciſſet:vbi plures pꝛo alijs occidit:ita
modicũ ꝓ ipſo iniuſto ſu eciſſet: ſed ꝙ vxoꝛis pompa
nutrienda/ ꝓ filijs pmouẽdisjet filiab manitandls/
et alijs alẽdis:multas oues ſpoliauit:et vos ſcienter
vſi finſtis:laboꝛẽ pauperũ comedẽdoſ et bibendojet
veſtiendo. Ideo vos cũ lupo penã exoluetis /et ſuſti⸗
nebitis. Ite cũ lupis maledictis ĩ ignẽ eternũ. Oſee.
ix. Panis lugentiũ ſacrificiũ eoꝝ omnes qͥ comedũt
ex eo ↄtamĩabunt᷑. Mota..xxvij.liij. Mo etiã infra
pompa vxoꝛis.Zl.xij.xxxiij. Et hec ſententia iu-
ſta ſit: patʒ p hyſtoꝛiã in vitaſpa. VUbi habet ꝙ qdẽ
puer dixit abbatiabꝛaã Monẽti ꝙ mũdũ veſereret:
nolo ait puer: eo meliꝰ et ſecuriꝰẽ in ſeculo ꝙ; religio⸗
ne. cui vir ci: nõne letaris œ amicoꝝ ꝓſpitate in ſe⸗
culo/etiã qñũq; mala: et triſtaris de aduerſitate etiaʒ
iuſta: ſicait puer. Ergo inquit abbas in futuro iudi
cio cenſendꝰ es v foꝛo eoꝛũ quoꝝ vitam hic amas /et
moꝛes imitaris. Jᷓ inqͥtnos dimittiꝰ mũdũ ne cũ G̊

.

xjij. ugee,
uſmtrili m nin⸗
ſecho dãnemur du eim mis 2ſormamur Holite inqt aniin mtni naiu nin
apłus: ↄfoꝛmari huiciſet lo. Cales em q glant᷑ in pen nice nde. nde nrait ,
tibo.nobilibo ſeu diuitito/vt ui eoꝑ vanitatibo: vo0llen niuuntno n nentn nonant tl
tes ꝓ hoc eis glonoſiꝰ eſſe:fin ãt᷑y dola pꝛis ſui. Geñ. xyxvj. gürnoer ſhalt dee enultsl
rxxj. Ideo dicit bemardus ꝙ rligioſus dʒ eſſe ſicut lngonln ſt ee ſintns
melchiſedech/ſine patre et matre:ide ſine parentũ lNint ritas N omin
memonia. Re omnihy em predictis maiis acqſitoi- Cnaüttalog teintnnil
busſſuccedentib/vel vtentib/vel vicia drluigentibꝰ: Aaudiutonr mnz obille⸗ .
eſt ſicut equis ductis ad nũdinas:quoꝛũ q uilibet umantni n eni taqus in
alteri ligat᷑ Sic hic ducunt᷑ vinculis peccatoꝛtc:qli⸗ nu grtmni uini conccüͤtied ſun
bet poſt pꝛimũ acqſitoꝛẽ ad nüdinas inferni. Er ſic u i nli l n Sbene Yb
omnes illicite ꝑticipantes cathena ducunt᷑:quẽad⸗ di bwuctiffitiunn n amütr
modũ incarcerati in neapoli.videlicʒ ci vna cathe⸗ lbu arbett racttjt ſurchia
na ferrea circa collũ omniũ:itaq; vno pꝛecedẽte om . g. as miniſpiatis. c
nes ſic circa collũ ligati ſequant᷑. Plus ergo nocẽtſvij. lyüctep zbibantttlucanta 8
bipſis /et eis quos dicũt ſe marime diligere et quos tuung nsiuc Eo.
Xhererinnane ad aie ſalutem: q eis a quib bõ anfe ſollispeſin ſantpanitlucane Hort
runt.ſicut auis rapiẽdo granũ: ⁊ piſcis vermẽ. in ha gontct laborat? Pblcz inn
mo mocdica rapiũtet moꝛtis piculũ incurrũt. et ſic tüͤfonnicega mnipoteſt St
plus dãnificant᷑ ꝙᷓ damnificẽt aliũ. Gicin ꝓpoſito. Dicsmalos ginnd 9 vnlhu⸗ 4
Vn auguſtinꝰ. Res quã capis muſcipula eſt. et duʒ ſegontacace cre nunan etnu

capis: caperis. dũ alienũ tenes: teneris a dyabolo. den en
ſicut qᷓdin piſcis tenet hamũ: ab eodẽ tenet᷑ ipᷣe ſicut eſt niifſti etiocns e tnonoll ⸗
patet..xj.v.et Ser.xxxiij. vj Eccl. ix. Gic capiunt᷑
piſces hamo et aues laqueo:ſit capiunt᷑ hoĩes tempe
malo. Et reuera tpᷣus mali etcarũ eſt:quãdo ꝓ reqᷓ
nõ valet vnũ denariũ dant᷑ vecem venarij. Et mala
patnia eſt/et malũ ibimoꝛani. Sed certeꝓ vno ena
rio male acqſito/plus datur ꝙᷓ viginti ſolidi:immo
plus ꝙᷓ mille libꝛe: quia aĩa ꝓillo datur:que plꝰ valʒ
qꝙᷓ totus mumdꝰ.et omne aurũ et argentũ nõ valeter
bargn Bianantergo dicit᷑ tempꝰ taliũ malũ. Za/.xxviij.
es affimilant᷑ latronibo q vitã vãt ꝓ modicofurto.
et lecatoꝛibo:qui animã eternis ignib obligant pꝛo
bꝛeui vlectatione. ſicut iſti Et ꝓ hoc patet ꝙ liq; di
tiſſimi reputent᷑ quo ad mundũ:et qcſiq; gaudeant ſiiſrũnn iuctcio cilupis rad loci bo
dignitatis:vel nobilitatis excellentia ſũt in in rei ve mm,. lati, Hagyonni,o rno n
ritate pauprimi vin maxima egeſtate. Quia in maſ̃ np. dediilna Uagam. Gl fut nutarn
egeſtate diceret eſſe:qui manũ vl pedẽ daret ꝓreme⸗ lio vqrofnigui ic Quici namse

Aueenj Ee wbis unli
nt linmit wl
ol li fehins Llncet diliti penhen
ſorekl, cötigri Quando duonriſcute
nus ocitacloci vqno glins en ce
llefuura vmnsillius coru uo räſen
Niſrisrteconuenſo. Bec diuts etpango
untconm do etin morteſtbimutvo
Dilitesergo bicfuenüt ad dre it
greckinlocopeſcuer aſolanonis tran

dio paruo:pauperioꝛ/qui vtrũq; daret:pauprimus: a
qui ſetotũ daret occidendũ / poſiqᷓ ſaturatus fuiſſet. ar –— nagnizſn
yn tali fame ſunt cupidi acqſitoꝛes. immo illis ſunt Ganiann en ond gnäpatni
ultioꝛes et pauperioꝛes:qꝛ ſeipſos tradũt eternalr da tig; biinueniam bonn iſtge
damnãdos: qð peius eſtq manuʒ amttere ꝓpuare min dgn Aagtlle nann
que eos nõ ſatiat. IMa xxriij. Ve qmi pdaris c. Rõ xnx. echͤtahrntma Aſnuntarv
iſtius. Ve patet p opinionẽ vulgi dicentis: ꝙ Ai⸗ odlni⸗ mamenth, Nagni eenn
chael archangelꝰ pond erabit in ſtatera ſua. nias pꝰ- niiſachligenet ens lanslien
moꝛtẽ:ponẽdo omnia bona in vno latere et mala in Nlteiſcihigiitgi üſchcliiet gin
alio. qui igitur habent theſaurũ/ vel poſſeſſiones vł binimmmeni arnii e göeni
alia maneria vel bona male acquiſita: valde ponde⸗ Noͦiuraneft incet agbennchllog
roſa erit illa pars ſtatere vbi illa ponent᷑ et multum yeruut prej ngt ind Udllarnt kza
trahent voꝛſũ verſus infemũ.et dyabolꝰ aĩam vᷣſus enit nonni . ernent Etigon
ptem ſuã inchinãtem rapiet. Sic ergo ve quipdatur R monlh ndinbinn Mai
qmia tũcpꝛedabitur. necmirũ ſi in infernũ mergo⸗ errtitcg rinehanii mi .
tur.qꝛ illud piculũ euadere nõ poterũt: necad celuʒ iſtinſen dr fun⸗ dſoageniin
tranſire niñ p ponteʒ miſericoꝛdie quẽ ipſi ante eos tinmali iiuale feſtui fagiansn sf
frangũt. Ideo vemer ſiſti eos in ꝓfundũ quaſilapis tifi luspenigſr nins nitehern
Exo.· iij.et.xv. Et qui ꝓſequebant᷑ pplm tuum oñe iit iitmoseiigri, en
emerſiſti eos in ꝓfundũ. Eyemplũ ad ideʒ legiẽ᷑ Exem. 4 nnir glagchlſit no pereangg
in vita beate beatricis virginis ꝙ lucrecius iniuſte WN lalaninis) oneinegun
poſſidẽs ensgreckiin as intrauit cũ gaudio factu W lgar fnaen
rus ibidem feſtũ amicis ſuis in quo erat młiertenẽs W mpottſtfalitag
infentem in gremio. qui ommib audientibo dixit: iu Ngterin i lentlam bie 1
creti occidiſti: et inualuiſti et ſtatim arreptus a dya WN lcutgr elillng doc
bolo:cito moꝛtuꝰeſtjet dvemerſus in ꝓfundũ. Simił yxx. mnedtih frumcig –
fuit hec vox infantis voci melve.iij. Reguʒ. xyj. Ad lſeihctin- ligatm. nfinen che⸗
Acha b cui ait occidiſti et poſſediſti ⁊c. Et iuſte qͥqẽ Dbeanee Ergo 4 d neſimltin
in pꝛofundiſſimo loco erũt ſub iuda/ vt videt᷑ et mul nrun unlsnan guikni ze
tis vmonibo. qꝛ iudas videns erroꝛem ſuũi ? male Aceunore Zmſe
pecuniãillã accepit:eã reiecit et reſtitut: qdð iſti nõ ifmem guſ 4 miſim
nindlip utunetd ſe ſeni in
unnd immeigib⸗ loftrl
l lnnehe Anondn udſ
ncnt s

. . W 2

ns
u nanii dayf rem
nl lbimoꝛan. ertep vno dn
teo glu damengini ſolidnimn
elt Negna aiapllodarun gnegbni

ncdcronne unictarganti noͤ nlee

Gank ergo diaktenpy taliümali
fflunondd intidir moctonn
aianimätemnsignivobligenten
amone ian iſt Eto pochatet lihn
ltent guogd munci:et jcſg gangent
pelnohiltansercellnna ſüt tiin ie
nmi inmanma cgeſtore Qna mmi
keſſegni mani vlpeni daret ormn⸗
upeno, qun yrniq; doret ponprunte
etocridendiͦ poſti'ſotmatus fuiſe
ſunt upidi acdſitores immoillisſunt
aupenoꝛes: qe ſeipſos tradüt etenegt
ð̈pemstſtymanuz amnttere ppnan
nat. Yla mni. Vequißdaris c o
tet gopinione vulgi dicentis:g A
geb ponderabit in ſtatera n. ohioz
pomnmabonuintnolmrer uii
rhaban theimi h gaſiſimt
valdananalr ccliſtanolertt
paroſtatere vhiill⸗ bnakamn
ſivensiſſeni etdubof in ſil
hinitemnpit Gogont unen
abhinr nermin immfni unanſ
mli nagert pottrüt nec

—

Exemp.

xxxiij.

Acquiſitio

faciũt. Sed aliqñ vix ad hoc volüt obediẽ:q; veniã
petant ſine reſtõne.ſti freqnter vendũt:et mino
re pꝛecio veritatẽ.iuũdas ſemel. Tales ergo ↄſpirato
res et ductoꝛes patne ad infernu/irrõna liter abho⸗
minant᷑ nomẽ inde. Demones etiã in inferno nõ pu⸗
nmiut reos vltra meritũ:qð iſti faciut: vñ ꝓ puo xæ⸗
licto grauiter ſubditos s exactionant: vt ipſi diten⸗
tir: vel vt iniuſtis dñis placeant:multa lucrando.
Ereduũt tales ꝙ deus ſit cecꝰ vłſurdus: nõ videat
vel audiat quõ pꝛopfr voluptates et vanitates ſuas
nutriendas in vino⸗ elitijs / ab illis crudelit᷑ accipi
uut qͥ vy habẽt panẽ fabarũ/ et aquã in copia nec ꝑ
dumidiu annũ ſemel bñ comedũt ſed ſunt in ↄtinuis
laboꝛibus et afflictionibus. bene pheta uit ta
libo. Iſa. v. cyt hara lyra et tympanũ ĩ ↄuiuijs viis.2
vVinij et opus væi nõ reſpicitis. ſed reſpiciũt vt come⸗
dant laute 2 bibant et ludant ad ſcacos / vel taxillos
ſiles illis peſſimis ludeis / Exo. xxxij. Qui comeder᷑̃t
et biberunt er ſurrexerũt ludere. Mon ſequunt᷑ pꝛu⸗
gentiã foꝛmice que laboꝛat ꝓuidʒ impoſterũ otra

les malos. qñ nemo opan poteſt. Ded locunditare

Ance. vj. Ue vobis diuitibo ſaturati eſtis
qui habetis hic aſolationẽ veſtrã. Ve vobis q nide

vnus vadit ad locũ æ quo alius venit/et ecõn ſo/7
ille qͥ fuit a vxtris illius coꝛã quo trãſeunt/erit a ſi⸗
niſtris:et econuerſo. Sed diues et pauꝑ omnes trãſ-
eunt coꝛam co: et in moꝛte ſibrmutuo obuiabunt.
Viuites ergo qͥ hic fuerũt ad exterã/ ideſt in ꝓſperi

nalitatis: Paupes omnino otrario mõ. Figura. Luc
xvj. De diuite et Aaʒaro. Gic fuit mutata foꝛtũa il⸗
lius e quo fert quaſi ſic. Quidẽ auarus cũ vrgeret
ad moꝛtẽ:le auit vxoꝛi et filijs magnaʒ ſummã pe⸗
cunie:et poſt aiehat: neſcio ad quã patriã vado: nec
Aus puidenriaʒ ibiinueniam: bonũ eſt ꝙ ego etiam

ſumam mecũ artẽ. quia gallice dicitur:qui non hʒ

argẽtũ nõ ha ebit amicũ. Aſtrinyit ergo vxoꝛẽ et fi⸗
lios diſtricto iuramento: ꝓÿmaꝗ pecunie ſũmam
quã in ſacco liganerat/circa colli eius ligarent: ⁊ in
puteũ ſecũ ponerẽt qñ eũ ſepelirẽt q etiã fecert: p⸗
pter iuramentũ. Nocte tñ ſequenti colloquebantuꝛ
nõ iurauert ꝙ inde eã nõ tollerent et ocilio inito:
veneruut vt eã inde auferrent. Et cũ appꝛopinq̃rẽt
viderũt mortuũ inmultitudinẽ monũ ⁊ volẽtes
fugere:a vmonib cetin ebant qͥ dixerũt: Eypecta⸗

te et vigete/ ꝙᷓleti fuimꝰ æœ ſocietate iſtius fidelis mi

niſtri noſtri:⁊ quale feſtũ ei faciemꝰ in cunia noſtra.
et inter alias penas/vt viuis videbat᷑/argentũ liq̃fa-
ctũ effuderut in os eius:vt in quo peccauerat nimia
cupiditateſet mala acquiſitione:in eo puniret᷑. Aa⸗
lum eſt ergo talia nimis diligere/ vl male acquirere.
qꝛ poſtq; acquiſitũ eſt:nõ poteſt faciliter dimitti: ſed
ita firmiter adheret: a cientiam hic quodã remoꝛ
ſu pungit et in fine ſicut graueillud cui alligat᷑ woꝛ
ſum trahit.et quãtumcũqʒ in conſciencia et cogita⸗
tione e talibi affligatur. In fine ſi vult ſaluari⸗ ne⸗
ceſſe eſt reſtituere. Ergo ↄſequit penã et penitentiaʒ
ꝙ peccato:et nullũ auantagiuũ. tem ſic acquiſita p
peccatũ faciũt in moꝛte æ pare ſiẽ patet Ser. lxxvij.
V. Vnge fert quaſi ſiciq cũ quidẽtalis ãmoneret᷑ ĩ
infirmitate teſtamẽto faciẽdo:fecit illud ſic. In
pꝛimis lego aĩam meãoĩbꝰ xmonib⸗ inferni. Et ipᷣis

credentibo eũ inſanire:hoc negauit dicẽs /ſe ill me⸗

A Lij.

ruiſſe:et illud habiturũ. quia inqͥt iudiciũ eſt da tnz.
poſt ait ſacerdos: et qͥd habebit: vxoꝛ tua: IApᷣa inqt
habebit patibulũ inferni. qꝛ? ꝗpter erꝰ pompã in tu⸗
nicis et coꝛnuis:et caudis nutriendã: hmoi incerta
acquiſiui in ꝑte:qꝛ paucioꝛa mihi ſuffeciſſent. Et ſa
cerdoti adhuc querẽti.qͥ filijs et filiab dimitteret
Reſpondit hereditarẽ meã/quã mihi cũ magno la⸗
boꝛe et expenſis acquiſiui:et etig eis infernũ.illð em
pallaciũ pulchꝛu. et illã cuniaʒ eis lego: qe ter eos
ditandos et maritandas/multa male acquiſiui: Et
ſacerdos/ quic mihi inquit legabis:cui ille. In vna
ſemꝑ menſa mecũ eris in penis.qꝛ dũ velicatẽ in mẽ⸗
ſa mea comediſti: noluiſti mihi dicere veritatem. nec
in quo fui piculo/ne me offenderes/ z cibũ amitteres
Et ſic adulatione et veritatis ſubtractione me xece
piſti. Conſencientes ergo et agentes pari pena pu⸗
niendi ſunt. Sic ergo Patet. ꝙ ſic acquiſita homineʒ
in moꝛte vſpare faciunt. et ꝓ certo inter omma pec⸗
cata foꝛtius hominẽ ligant / nea dyabolo rcedat. ſiẽ
patet Ser.lxxiiijiij. V

ꝙ vidit ibi quãdaʒ demomiacã P quã dyabolꝰ joque
batur/et reſpondit ad interrogata. qui oiurarꝰ ꝗ pꝛe
dicta ꝑſona/q diceret quo peccato ipſi libentius
bomines tentarent et tentant: Reſpondit de iniuſta
acquiſitione/et luxuria. De pꝛimo qꝛ qñ habent alie
na/ſumus q̃ſ ita certi de eisac ſi eos nohiſcũ in infer
no haberemꝰ:qꝛ raro reſtituũt. In ſcpᷣo etiã multos
inuoluit et faciliter:et raro Pfecte oimittũt quin co
gitatione vel locutione electent Ytẽ unient᷑ tꝑali
ter: etiã aliquotiens in coꝛpeſuo. Vñ kenr ſic: ꝙ in an
glia quidã moꝛtuo patre venit ad alioꝝ ſocietatem

in quadã duodena. Et cũ nõ poſſz ad faiſitatẽ flecti Exemp.

quia adhuc ↄſcientia erat tenerajnec fuit talibo falſi
tatibo aſſueta:ipſo dicente non audeo hoc facere qꝛ
pderẽ animã meã Ait quidã Raerie ſeductor/ inuete
ratus dierũ maloꝝ/nequaqꝙᷓ; aliquid Pdes:quia et pꝛ
tuus ante te ſic vixit:et ſic multa lucratus eſt:⁊ nihil
Pdidit.Et ſic optet ꝙ; tu facias:ſi vis in patria viuẽ
optet teipſũ et alios iuuare. Ego etiaʒ ralia feci a iu
uentute mea/et nunꝙ; aliquid amiſi:ſed multa ſic ac
quiſiui. Datim venit voxr omnibo audientid. vixit
Alentiris: p piurijs et falſitatib tuis / tunc amlſiſtt

filium:tunc vroꝛẽ:tunc oues:tunc boues:tunc vnuz
oculũ:nũc vo coꝛpus et animã.qui et moꝛtuꝰ eſt his

nde retulit quedaʒ religioſa xxruiij⸗
bſona que fuit inter fideles in trãmaninis partibus mp,

dictis Tales em̃ modo eſſent pauprimiſi qlibet ha v.

beret ſuũ. Et in fine erũt/qñ omnia amittent: qñ c᷑it

T eis ſicut fabule narrant cæ coꝛuo:ſicut bꝛeui tan Fabuf.

gitur Ser.liiij.xj.qͥ vocatus ad feſtũ aq iile cũ alijs
auibo / c eſſet niger et turpis: ſemꝑ tenuit in cõniuio
vltimũ locũ.qð cũ grauit᷑ ferret: caute et fraudulent᷑
cogitauit qualit᷑ poſſet alijs auibo pꝛeponi et ab ali⸗
quibo auibo pennas furãdo/ab alijs mutuãdo/ alias
circũueniendo multas et multoꝝ coloꝛũ pennas ac
uiſiuit: quas ſibi inſeruit. quo facto:erat auis pul⸗
cherrima:et omni di
ſuꝑbus et cupidus/inimicicias exercebat ↄtra alias
aues et nõ otentꝰ æ plumis qs ab eis pꝛius accepat:
voluit eas omnino enudare:omnes plumas accipiẽ
do et rapiendo.qd cũ alie aues viderẽt: inito aſiſio.
coꝛuũ in uaſerũt. et quilibet accepit pennã ſuã: et eũ
nigru et turpiſſimu dimittentes: qui ſtatim eiectus
eſta regis ſocietate. Sic młtij videtes diuites apug
potentes honoꝛatos/et ab oĩbo anteferricogitant ꝙ;
felices eſſent /ſi tales eſſe poſſent. et adſiſtũ ſtatũ obti
nendũ/ↄgregãt oĩ mõ falſitatis. Et reuera ſi quilibʒ
hꝛet ſua:ipſi pauprimi relinqᷓrent᷑. Sʒ in moꝛte oĩb
illis pẽnis ſpoliabunt᷑⸗ ipſi a regis eterne ſocietate

eijcient in tenebꝛas exterioꝛes. De talibo dicit᷑ Aba.
ij. Ve qͥ ↄgregat auariciã: vt ſit in excelſo mid⸗ erꝰ. vyt

e cũ rege reſidebat.et factꝰ in æ „

rxyj.

₰

Exemp.

Arxrꝰ. vj.

yxxxviij.

ix.

Acquiſitio.

videlicʒ ſedeat cũ pꝛĩcipibo et ſoliũ gloꝛie teneat.Et
ibidem. Ve qui multiplicat nõ ſua qꝛ hic ea ꝑvet:et
ad locũ vñ veniũt aque reuertẽt᷑: Eccłs.j.Et in alio
ſeculo bonis frauda bit᷑ eternis. Neq; ac uiratis p/
ditionẽ in oꝑib manuũ veſtraꝝ Sap.j. Gequit᷑ in-/
iuſtcia moꝛtis eſt acqͥſitio. Nota. E. v.v.Et. O. vij.
riiij. cũ ſequentib.Et. D.vij.lxxj.Ad oĩa iſta picula
euadẽda:vnũ remediũ reſtat. Reſtitutio ſq; cũ ↄtri
tioneſet confeſſione ⁊ ſatiſfactione.qð patet ex libꝛo
Petri cluniacen.q̃i ſic:. onachus qͥ in hoc ſeculo
erat miles:moꝛiens/ vidit runcinũ cũ calcibo et venti
bus eü impetentẽ et ꝑcutientẽ.Et cũ abbas eũ mo⸗
neret ad ↄfeſſionẽ: qꝛ vidit eũ in tioꝛe mad: ↄtinue di
uertebat abſcõdebat faciẽ q̃i fugiẽdo ictꝰ eq.Qni
dũ ↄfeſſꝰ eẽt lʒ ad vabolo diu ĩpeditꝰ eẽt q alia vba
ſo poſuit in oꝛe ſuoad eũ ĩpediẽdũ:⁊ ne mõ qͥ potuit
ſtitueret: viſio üla euanuit. Cau eãt illi ꝗͥ in tomes
mẽtis ⁊ alijs modis illicitis eqͥs lucrãt. Quidã ſcts
ſolebat vt diar᷑ pꝛedicare:ꝙ int pꝛẽdere⁊ pẽdere nõ
eſt niſi vna litera ⁊c᷑. YJdeo patet..ix.xxxvj. Et qꝛñ
eſt phas aliquẽ ſine audientis 2 emnare /vbi locꝰ pᷣt
eſſe iuſtificationis: Audiamꝰ mõ pꝛedictoꝝ reſpon⸗
ſiones et excuſationes quas inueniũt ad excuſandas
excuſationes in peccatis
Alcu ſe excuſãt legis titulo:dicẽtes ſe legẽ ꝓ eis
hãe.verbi gratia: Vna falſa duodena/pꝛece vel pcio/

amoꝛe/vel timoꝛe inducta:dicit aliqͥd eſſe talis:qð ĩ

veritate ſuũ nõ eſt.iudiciũ ꝓ eo dat᷑. Si talis poſtea
cæ iniuſta acqͥſitione repꝛehẽdat᷑ Reſpõdet:ſe legẽ
terre ſe habere.⁊ bñ dicit legẽ terre:qꝛꝓ certo legẽ
celi nõ habet. Zex em̃ dñi immaculata ↄuertens ho⸗
mines. Heclex fraus eſt væcipiẽs aĩas.Ley dico male
intellecta:in ſe tñ bona.Lex em̃ eſt in talibo ſicut om
ne receptũ per modũ recipientis recipitur. cũ ergo
ipᷣi falſi ſint: lex in eis falſiſicat᷑. Et ſi qu ereret quare
voco legẽ qꝗ bona eſt falſã. Reſpõderẽ ſicut rñũdetur
in grãmatica.qꝛ ſicut ille cui adiungitur:et ſicut ipſi
largas et. latas hñt ↄſcias. Ita late et om̃es falſita/

te s uas trahũt leges.qꝛ nõ eſt aliq falſitas vel iniu

ſticiaſꝙ ꝗᷓ nõ inueniãt aliquã legis coloꝛẽ. Sed intã/
tum dilatata totalit lacerat᷑ ſicut veſtis ꝗᷓ vlr vires
ſuas extẽdit᷑Aba.j. Popterea lacerata eſt lex Mõ.
A.xiuij.ij.et.xxx.⁊ lj. Et.C.iiij. v. IFtem C. vij xxv.
Itẽ. C. xvj.xlvj.Et.J.ixxxx. It. JJ.xiij.xvij .Aſſilãt
ergo tales iudeis qui dixerũt: Jo. xix. Nos legẽ ha/
bemꝰ. verũ dixerũt/bonã legẽ habuerũt:ſed malein-
tellectã ecappllicatã vtpotea malis qñ adiecerũt.⁊
ſcõm legẽ noſtrã vebet moꝛi. Mõ alia differẽtia /niſi
ꝙ lex illa male intellecta toꝛſit caput xpᷣm. Et lex ci/

ilis et canonica et quecũq; ſũt rigoꝛis toꝛquẽt mẽ⸗

bꝛa male applicata. Tales etiã quibo videt᷑ ſufficeꝛe
malus titulus einptionis vel legis /ſiłes ſunt pꝛinci-
pibo ſacerdotũ qui iude male vẽdẽti dixerũt: qᷣ ad
nos tu videris: q̃i dicerẽt culpa tua ſit:non nĩg Sic
etiã dicũt aduocati:ꝑiculũ ſit clientis. Et p iſtũ fal-
ſu legis coloꝛẽ multiin immẽeſũ ditati ſũt ad tempꝰ.
verbi gratia. Vnus falſus nõ hñs iuſticiã ad mane⸗
riũ vel terrã aliquã:hʒ tñ aliquẽ alonge inuentũ co
loꝛẽ veniet ad vnũ iuſticiariũ vel legi pitũ vel aliuʒ
patrie reuolutoꝛẽ/⁊ vẽdet ei totũ/ vt dicit ius qð hʒ:
cũ nullũ habeat. Vel alio mõ totũ ponit in maũil⸗
lius:modico pꝛecio accepto. et ipſe ſciens oẽs curie
cautelas et legũ ſubterfugia/cito acqͥrit qdð aliꝰ acqͥ
rere nõ poſſet nec ipſe veberet. Aliqñ etiam qͥ habẽt
iuſticiã tñ ab illis vel alijs magnis ius uloꝝ iniuſte
ctinet᷑:veniũt ad tales: et ipſi notabilit nimis citra
verũ pꝛeciũ illud emũt. et in neutro caſu bonũ finem
hẽbit. Et ideo ſicut tales velociſſime aſcẽdũt in acqͥ
rendo: Ita velociſſime deſcẽdũt in infernũ. Job.xxj
In puncto ad inferna vſcendẽt. Iſto ergo mõiſta

A Lij.
vox nos legem habemus:eſt falſoꝛum acquiſitoꝛum
Yterũ hec vox nos legẽ habemꝰ tyrãnoꝝ eſt/dicẽtiũ
lucrati ſumꝰ ullud gladio noſtro et lege belli ⁊ qcqd
equitauimus:noſtrũ erit:tales licitũ libito adeq̃nt
dicẽtes.quicqͥq pꝛincipib placet/ legis habʒ vigoꝛẽ
tales loquent ſicut uli Gapᷣ.ij. Sit foꝛtitudo noſtra
lex iniuſticie. Itẽ hec eſt vox infideliũ iudicũ dicen⸗
tiũ:nos legẽ habemus veru eſt bonã quidẽ in ſe: ſed
tn eã hñt ad colligẽdũ munera: ſicut meſſoꝛes falcẽ:
ad colligendũ manipulos. Vnñ lex in manibo eoꝝ eſt
ſicut volũt:ſtricta vł larga: Mibil tanti erit ſtricta
qꝛ nulla ꝓ eo inuenire poſſũt. Et q large dat: leges
