ri occupari nitunt᷑:finaliter confuſionẽ repoꝛtant

2 malas grates:Ecce qũo ſequentẽ fugit.a econuer

ſo:illi qͥ negocia fugiũt ſecularia ⁊ officia qͥ e ſuo fi⸗
eliter viuere vellet:lʒ tales pauci inueniant᷑: qñqʒ ĩ
officijs ⁊ occupatõnib qua ſi inuiti ponunt᷑: fugiẽ⸗
tes ſeqͥtur. YJdeo congrue fert᷑ quendã dixiſſe qͥ cũ ð
heremo ad epᷣatum eẽt electus ait:O mũde immũde
qᷓdiu teſecutꝰſum et fugiſti:p nũc fugientẽ ſequeris.

vigde. R. v.xxxviij. Secudo ad modũ callidi tabna/

rij qͥ oĩia veſiderata tribuit et nihil petit anteqᷓ rece

Dant. Et tũc ſi plus expendiderũt ꝙᷓ ſoluere pñt:eos

veſtibo ſpoliat:ita mũdus.Cercio av modũ nebula

rie:que videt᷑ hoſtias ſuas gratis dare:ß tñ chariſſi⸗

AVrꝰ. iiij.

me eas vendere intẽdit: Ita mũdus videt᷑ honores

⁊ hmõigratis dare:tñ in fine inueniẽt: chariſſime
illa emerũt:qñ inueniũt ꝓ illis aĩas ſuas ederũt
in penis inferni cruciãdas. Propt᷑ hec⁊ his ſilia xpᷣs

reſtimoniũ ꝓhibet e mũdo ꝙ opa iltius mala ſũt di

cens Joh.vij. Mon põtmundus odiſſe vos:me autẽ
odit:qꝛ ego teſtimoniũ perhibeo veillo:qꝛ oꝑa eius
mala ſũt. Propt᷑ hmõi veceptõnes mũdus ſatis con
grue ſcacario:⁊ hoĩes mũdialiter viuẽtes.i.ſᷣm mo⸗
res mundi puerſos ſcacario compant᷑ familie.

Glpᷣs 1 ſcacario cõparipõt: quia ſicut ĩ ſcacanio

te ꝗq

ſunt diuerſa pũcta:in quibꝰ vna pars ꝗᷓ videlʒ plus
ſcit ve eceptõne ⁊ cautelis:q ĩillo ludo exercẽt aliã
ccipit:ita in mũdo iſto diuerſa ſũt peccata ⁊ perieu
la in quibo vyabolus qͥ multũ ſcit veceptõne: pec-
catores vecipit capit. Muũdo inſuꝑ in malis ↄditio
nibo ſe confoꝛmãtes:ideo ſcacarij familie compant᷑:
qꝛ ſicut illa familia ve vno ſacculo trahit ⁊? in diuer⸗
ſis locis et pũ ctis collocat᷑ diuerſa hñs noĩa ⁊ diuet
ſa officia:ad hoc tñ oꝛdinata vt qlibet ſeipᷣm enſto/
diat ⁊ aliũ capiat.Et poſtꝙᷓ ludu compleuerint: ſic
æe vno ſacculo exierũt:ita in cũdem iteꝝ reponũtuꝛ.
In q; nõ eſt differentia inter regem ⁊ pedinũ:niſi foꝛ
Janausdo accidit:q rex vel ille ꝗin luw maioꝛ
fuit raptor:⁊ maioꝛem locũ occupauit:poſtqᷓ in ſac-
culo vtrudũtuꝛ inferioꝛẽ obtinet locũ:ita ſpũa liteꝛ
homines huius mũdi:omn es ⁊ vna terra fiuntz ex⸗
eunt:⁊ ha bent diuerſa nomina:⁊ collocãtur ĩ diuer
ſis locis et officijs:ſed illa officia vt cõmuniter reci⸗
piunt vt ſeipſos ditent:et vtilitatem potius propꝛiã
ꝙᷓ cõmunem faciant.Circa quam dum cupide proce
vũt alios vecipiunt:ipᷣoſq; atq; ipoꝛum bona diuer⸗
ſis modia ⁊ cõtractibus et cautelis capiunt. Sed in
fine ludi ſcilicʒ ĩ moꝛte:ſicut e vna terra exierũt ita
in vnam redeunt terram:vt impleaturillud Ecci. xl

DHmnia que æ terra ſunt:in terram conuertẽtur.in

quo terre ſacculo intruſi:frequenter accidit:qtum
ad corpus ꝙ maioꝛes reuolutores inferioꝛem obti⸗
nent locum: Sicut patet. M. xj. cvj. Et qtum etiam
ad animam ꝙ inferiorem obtineant locum in infer
no: vt iuxta dictum veritatis: omnis qui ſe exaltat
humiliabitur.¶ Et vt iſta ↄparatio inter mundi⸗
ales et familiam ſcacarij:in ſpeciali manifeſtius ap/
pareat:videnda eſt ſimilitudo:in ſpeciali: compa⸗
rando ſingulos ſingulis. In qua comparationea ſi/
militudine quanq; inueniri poteſt:ꝙ ſicut ille qui
vocatur rex in ſeacario vadit directe et oblique:⁊ ca
e vndiq; ad tres videlicet partes:ante et retro:⁊ a
tere:quod quidem latus in duas ſubdiuiditurꝑ/
tes:deyxtram videlicet et ſiniſtram. Er quo patet:D
ad omnem partem capit:in qua capere poteſt:nihil

dimittens de contingentibus:Sic illi malilet cupi⸗

di:qui habent alios regere:accipiunt contra deum

et iuſticiam:quicquid poſſunt ex omni parte:nihil

dimittentes quod capere poſſunt. Quia tamen mo
di et media per que capiunt ad tres reducuntuꝛ cau
ſas.Qnarum prima eſt intrinſeca: proprij videli⸗
cet cordis cupiditas:due vo alie ſunt extrinſece:pla
cidi videlicet conſiliariũ et cupidi:atq; iniuſti mini⸗
ſtri. Modi et vie per quas iniuſte capiunt:congrue
ſignificantur per fuſcinulam illã tridentem: ꝓꝑ quaʒ
rectores po puli Offni et Phinees carnes capiebãt
immolantium.j.Regum.ij.capitulo. Ibi nanq; ha
betur:ꝙ omne quod leuabat fuſcinula tollebat ſa⸗
cerdos. Quia ſiẽ illi cum inſtrumento illo trixenta
to bona aliorum rapiebant: Ita iſti: quaſi ꝑer tres
dentes ideſt mediantibus tribus cauſis predictis:
aliorum bona ex omni parte capiunt. Dentis ſcili⸗
cet aculei:locum tenet pꝛoprij cordis cupiditas que
ſatiari non poreſt:quia ſi habeat vnam terre caru⸗
cam:cupit aliam:et ſic terciam et quartam: habens
etiam fendum militis: cupit baroniã:et ſicvſqʒ ad
ſummum aſcendendo:habens etiam vnam preben⸗
dam:aliam cupit vſq; ad papatuʒ incluſiue. Cuius
cauſaʒ quere.A.xxvij.v.et.C.xiiij.xxiiij. Nota ali⸗
ter de iſta fuſcinula ſermone.centeſimoquadrageſi-
moquarto.iij. Mon dico ꝙ habere diuitiasvel pre⸗
dictos ſtatus ſit peccatuʒ:ſed ꝙ in magna cupidita⸗
te:et intenſo ha bendi deſiderio: Et in magna acq⸗
ſitiõe:et diuitiaꝝ accumulatõe:et ſtatuũ et bonoꝝ
augmentatiõe: vix vel nunqᷓ eſſe poteſt quin ſit gli⸗

vij

viij.

7

ln uotinattmelinst anius⸗
orvoſint ,ihſlucenter
gficüturerquaſiinlucotllo rſ
Gerdoipſilogetes: velimn pung
Cbiacerſano eing nocerepot
Wwrita iſticontcliari miniſtrichn
nis dſis iuis aſſiſtüt dſeruiüͤt:
in qua excelletes apporerenitüt
7tctus idet rinentütquids
perepoterut wqua inſup capto
hütlnfoemare G; hec ſapia hom

Mi..Cox ij. (Devoſtmtinl

ſonp apltobliqverita gudelis d
laumocuenengu ſiutnon
niſcdie compaſſois:cymulier b⸗
ſſbrcialqntalis empaffliens c⸗
tiſnirmniſtrop ad ietaen ſie
0lslogvens .Con Niait: Ban
Urinficclisper nulierem fitla
Cnogelioripſamalnſianintert
tur E ndelionihds ad endclit
altondobiſineiatſi ſpoliarer
huͦ fumllam ademdeltate
unco pciofn eurandouia
nenbannlt tiauſene ſtat
0b Jonbel wreſa
nnlhci auitnon Ra
Nidi meisften Itiſidiizdi
denſin mmick alni
Penranit morte
trocts ſolumincere .
gvoshabe arceranerat
dlehi agranonn
ſena ſua nutkienaca

ubegtſoligi,
mannin W
Oabien ellrdanpet⸗
luc triin irnn
ictia

.
W le, 3 Rundns
micnintinnanerzn ic. nr plearins v vun vun Ao pſindunt aimn: ſuntinx X..
nn enſſinlieeolt cundi: ventiolcemmtener infh ſ Nnn. AWe⸗- ſumt in vala teſtea:qꝛ ſicutvala tef
alatcalndiienen maledictõne õ conſiliũ:cuius os are cn pMonRsmmengn es- fracta ad igne
ſoer. Arſndiues, gua elus laboꝛ ei aritudie wlo:ct ſub li bunkadi⸗ ſnſty uũ ẽ ꝙ tal
ſorginat W el us laboꝛ et wlor: ſedet cũ diuitibo i et ſublio ſed gnẽ eternũ ſuſtinendũ: ÿ tales eputa⸗
Et ann Niib . urdine vt interficiat innocentem: cũ diuitib in occultis: edeo regina 7 vidua non ſũ: u: qꝛ in coꝛde ſuo dicit
Erpoſtihlun n ſenlnanſt gallo ſuper ca ntem: In p̈s. ix. Quod quidem in vna die veniẽ ſũ: luctũ non videbo: i.
nütitan ndi conl ſo, . ampanile compatur: qꝛ ſi. gquidem giani chiẽt plage eius mor ebo:iðo
tiltaiheügemn r Veſihtſſe vertit os ſun ad oem ventuͦn ur: qꝛ ſicut gallus ill igni comburet᷑:qꝛ foꝛtis sa luctus: 2 fame
nriaint anlteyn nſe tunt: oẽm ventũ venrentem: ira liſe le 4. buret: qꝛ foꝛtis eſt vus qͥ iudicabi ames:
etern ſeponii nt:et os et verb S5 lentem: ita ip̃i ſe ve Apoca. xviij. Q¶ Milites vo in i udicabit illam:
icltn igem zpegini nn. omni um ſuũ: vel ſilentiu V P ptranſeüt dire⸗ ites vo in illo lud lame
1Peelimnu niif, omm verboꝝ vento: ðo ſilentiuz confonrmant nſeüt directe:? terci punctũ obliqanezcla
um ſein ele lnlu in nientis:vt illii. re wmini:vel wmine ſue ꝓꝙ milite yy ciũ punctũ obliquãt:ĩ ſianũ xj.
ichocc wmna e illis ſe confoꝛme el omne lue ve⸗ s et dñ̃ terreni et eccleſi⸗ Dliq gat:ĩ ſignũ
ſeiiohen Ooult voſti, aſiliũ dando: i ꝛment:vel loquẽdo accipe redditus eis vebi cleſiaſtici pofſunt i
ſiniobtiget gerne hin. onlin dando: illos ſciunt dili⸗ lẽdo et maluʒ tcepe redditus eis vebitos:æ iuſt poſſunt iuſte
nüirdrn eklociſtaſy⸗ ſgl⸗ quid pꝛincipipi int diligere: dicẽtes:Qui ditis delinq̃ntiip:ſᷣm exigẽtiã uſtas emendasa ſi
enie Piiglit, ſimi pi placet legis habet vigoꝛẽ: et m uic- rti. mantb: m exigẽtiã loci:tpis:pſone: ub⸗
neſan Matenaft 66 imilia verba adul vigoꝛẽ: et multa cõ i. Bʒ in kcio H tpis:pſone:⁊z xeli
Kilacfiin ii r⸗ w.:nevidelicet veritate dñ eptibilia vel tacen⸗ licet tallagia ⁊ iniuſt t et obliquat:cum vi⸗
ig Ncd Pldiner inueniũtu deritate onm offendant. R r⸗ nes abuſiuas:a num as exactiones:a conſuetudi
Nitmnatinn, d untternen niũtur conſiliarij:quin in aliquop aro einm uſiuas: ænimis graues netudi⸗
nt ee rdmn anigonee copꝑ:qñq; weplant. Cang ae ao pct toꝛquẽt: malt les emendas a ſubditis e
uunt. Ciree hpotinoprongfz q; cipiant. Cuius cãm vi oꝝ; pun⸗ glos amore odio:vel 33 ſubditis ex
NN ſequenti. Et wœipi s cãm vide. Zl. xv. xix. cuʒ 7 bonos veprimũt. Er qnplura munere ſuppoꝛtãt:
uunttoſggataß WE b cipiantur:ſicut .xyv. xix. enz cun t. Et qñ plura cõcupiſcũ at:
Göunnden ne beo capello. l. vij. xx. Gr nũ. patet p illum cuʒ ru⸗ cunq; modo vel titulo caplũt q; cope te. cũt: vel quo
sctaanteiscin dien⸗ haberẽt capellos: r. Di nüc omes tales huiuſmodi tes regulam els dara ut ꝙᷓ cape veberẽt: excegẽ
imorteſiarenne dett Tercij ænti⸗ ps: cént multi mirabiles cardinals Pail. Alfinis m: Zuce ij. dequa babef. d.
matengeneneen ereij ventis locũ tenent: abiles cardinales feribres 5 nmivo coꝛnuti epos ſignit᷑i. M.
ttenumpri⸗ gepienitita les:et crud u tenent:tam ⁊o qᷓ; hoĩbus infide eriores p̃latos qͥ ſi boni ſint: ſignificant: alio- ⸗
mnnimenmiinsi Sndeleninſiianornal cewlnenndta ſuch⸗ elengauneaeiſſennoenn bbai,lier er i.
Apfmolltrv ihfnien, n ano ſint quaſiludetes pri 4 modi Pent: ita æ in er abere debeꝛet:et q ee ſa cã
tpumt A enobni⸗ liꝰcom pari pñt pdicti ↄſiliarij: pricipales: qb me⸗ licety a ꝙ in eis eſt ſignũ er ſignati qo ſacto ha
r NEtitunn ſeſſonbo er nſpeev. ii. miſtri qᷓ luderi af licetnouiet vetens teſtamentiet o llto orniim
morem obtineont o nltian gli et inſpectoribo. Quia ſicut illi i pugnabüut errã sO teſtamenti:et ꝙ illis cormib
Mobtiyeantlocumin inf. quotiens:et meli 3 illi inſpectores but errãtes:et veſtruẽ ꝙ illis cormmw erx⸗
nentit:Omnisgllſeerite vel anr voſenrm thgfz t farias videt vbir teſtamẽta inſurgereo. Gr vom l. en alla dnc
Etwtiſtaaparari anlleeniltat afficii poſſent:qᷓ ipſi ludentes: quo vi a here ce vel indi rgẽtes. Si vo mali fueri a dno
Et iſtazparaniointer nunti⸗ iciutur: et quafi m lndofllo weſ o viſo partẽ cui evelindigne pꝛomotupce videlicet vel pi ſymonia⸗
Gcarizin ſpecislimanſkeſing verbo ipſi lonnẽres: o illo veleruiũt: vel ſi gio impenio:vel magnon mi lelicet vel preci⸗
ngolis Yn guaomparationerſi ita iſti conſiliarij ⁊ miniſtriX⸗ hoĩes eius capieé⸗ onis:ſed potiꝰ illorũ coꝛ uio orationis
ſnmnin nerſß ilta iIt conſiliarij 7 miniſtri qui in capie⸗ duo:que ad literam orũ coꝛnua ſignitfic 5
wginneninpoteſtig ſiattlett nis dñis ſuis aſſiſtũt ⁊ vſeruiũ n ludo vpdatio no: que ad literam in eis innueniũ ſignificare pñt
Nſalehe cck h in qua 5re eruiũt:p mundi ſapiẽti ſciam habent teſtamentoꝝ neniũtur: videli
aneſuckrdiimtciahlgnen qua excellẽtes apparere nitũtur apiẽtiam inſi ent teſtamentoꝑ: nec bonita iq; nec
nd Ariherigteerdmnrre Thrur mltos e inſuper nec lupos ey mnec honitatem moꝛuʒz ꝗ
vigeliarpantnuntretſeno⸗ vldẽt 7 inueniũt:quito ali aurelas ſra oring nfad Gnant hel 1 G
1palres vnkett reno pere poterũt: æe qua i quiin alioꝑ bona dñi ed potius defendi vel a gregibus arce
mlawusin duas inboiniirur) gürin ũt: w qua inſuꝑ captõ ong dntca- expugnant unt et canes: id eſtꝛedieatoren
Wis ũt infoꝛma . captõne eoſdem nõ negli pugnant:artant:et e eſt pꝛedicatores
rat iniſtnunm Erquoparen gur infoꝛmaꝛe G ec ſopia he mũdi ſtulticia gi ant:vel ſinn ezen ſaellunt negregem cuſtoat
19 Tcũ.j. Coꝝ.iij. ia . ultici t: vel ſignific ie egem cuſto
Centbus: Grelllimallet pi⸗ lectum aaͤuertenguͤerc⸗ crudelis dña.Ad cuiꝰintel⸗ et veum in moribo puerſis et zind e pꝛemoti ſunt:
agere:ucchiunt onmn denn mnilcie, oHmsHi i Duenit qsmatozs Et tales alfinitnia punctaoblig ꝛis ſuis expugnat
ppofſuntexomniparte:nihil ricoꝛdia:qꝛ ri bis: q; mulier bona r plena miſe⸗ uia illoꝑ opera triplerm. Jblignand0 ptranſeũt:
perepoſſunt. Qniatamennd riti ſura mlinſt ⸗ enbafflictis cpatit: animi ma elicet o iuer enlaunetgma üznrc Baan l ⸗
apiuntadtresredncuntmcan apls Haavenoſ wiained flectere nitit: qua potius amore foclunt carnaliq Pirien i. Wend i
eſtintrinſeca: propi nidal⸗ vir infidelis: per mali ij. ait: Sanctificatus ẽ enim vo aſpere coꝛigunt vel puniu zinſtuali. Gique;
durio dle ſuntentniſſeee crudelior ipſa malgeg ſien fidelem :ita non ẽ beſtia ropter odiumperſone peccar hoc potius faciũt
nendeimemntnd, rn eEc deſtorvoogs andellt ter Romtigime ncnn npuntevo humubrelvun oiri⸗
en e. citanwo:vbi ſine ipᷣa tm̃ Ctrn omicidia e dignu puniunt: et puniendos impunn 8 vltra
rqnasinilſtechiunt: ngn ſuñ 2 fumli e ipᷣa tm̃ ſpoliarẽt:ita eti dle e tunt. jemi puniendos impunitos dimi
lg ,gan ũ? familiam e iita etiaʒ talis dñm 1iquem inſu er in co punitos dimit⸗
ſcnolam ils mncgenken. bac J—NVncko gben að crudelitatẽ excitat maioꝛẽ muneu cupidi ſ in corpore punire œæberent:
r dbi 7 peiora pcurando:quia ſi dñ aloꝛẽ Pſua⸗ muneꝝ cupiditate ſeducti in durſa puniunt: rent:
fie Phinetz aninchii rapenß ꝓcurando:quia ſi dñs vult accidit: peccata ſie . a puniunt: ex
capi 1 ape:ipᷣavult vitã auferre:ſi exterioꝛa. Beccata ſub annuo cenſu ad firmãꝗ quo
e apinle oſnuſß ⸗ Achab 7 Je re:ſicut pʒ.iij. Reg.xxj vt pecuniam non habi adð firmã tradũt:
ſuuanttfſimni nlihnͤ am: 7 ʒabel vxoꝛe ſua. Ype achab voluit vi ennarij lupum coꝛꝛige ant: vel ꝙ q̃ſi mer
,Rant. Yta ſtuquslpen Ei EIt. yret icit verberetis vel i cunias collu⸗ . . udent ditatio
piebont Pr lomit: carceretis:ipᷣa dicit ſi vel in⸗ ecunias colligendo:dyabolum etiam dirãt:q
s pricſetio: 4 . dicit occidat᷑: ſicut patet Luce.iij. vbi mas perdenw. Et qui ex offici. m etiam ditãt:ani
nbus tnbe anl lil Derodias ꝓcurauit moꝛtẽ Yohãni nce. iij. vbi Hõõ t qui ex officio æb ani⸗
t. Dennsſali P uit moꝛtẽ Yohãanis baptiſt i:et vicioꝝ expu . erent eſſe dyabo
mmiparteulon egsaue erodes ſolum incarcer . aptiter queʒ dyaboli gnatores:iam per cupiditatẽ fu
apicitvs obli m incarcerauerat. Mec ſic tm̃ tr dyaboli procuratoꝛes:et vicio piditatẽ fiunt
t rapni nci⸗ quos habẽt:h etiam obli echic tm tractus cogi ocuratoꝛes:et viciorum .
1i⸗ mn tene cann/ ra ꝓſi . m oblique? iniurioſe mun gitet quiſq;ᷓ ad inciuilitat. promotores. nec
niaſibabet nin haͤbene ꝓ ſuperbia ſua nutrienda capiũt:⁊ talli e⸗ vllteclen e eatem pertinere ꝙg predicti
n guoltam: lectas gra da capiũt: 7 tallias ſeu col⸗ eccleſiaſtici in iſto ſcacarii ꝙꝓ predicti
ſenneimnet ai, aſieyſcen tas graues leuant: qꝛ ſi dñs væ patria capiat q obtinent poſteri cario locum poſt mili
ni:etſicvſq⸗ emẽdas:illa reſiduũ capienv patria cnpiat gues nent poſteriorem:quia no milites
” emẽdas: illa reſiduũ capien w nudos dimittit: quia malis:qui pei 7 ia non eſt locutum: niſi
nc rgttinn Mampſen⸗ ipſiauferẽti palliũ ipᷣa aut. . ittit:quia peiores ſunt laicis malis:qui niſi de
oehubeltt nſte Luin oſtendit: añ ofi pᷣa aufert tunicam. Qnodĩh ens voluntatem wmini ſui:et no is: quia ſeruus ſa
at zinchnſce. ,, tendit: ꝙ qñ dñi emenda ſatis alte ta ibdoc pwlabiemnlrio: Eucce-nfehmtme ene blagi .
Pmwh⸗ li mii Vatnn, zrõnem ⁊ forte vltra ratõnem: axat ſm veum ultia: Auce. nj capitulo. Rocus o arnz Ti⸗
et ocnocriei habeat ꝓ auro ſuo: noportet ꝗ; dña aliqᷣd perambulans ſcacarium lij Rocus vo totuʒz
7Ernteſinonn n, uro ſuo: p libꝛa videlʒ quaʒ dñ conſiliaꝛium ſeu ſen nea recta:iuſticiariũ
ſemonceh iruont oportet ꝙ illa habeat ſolidũ quaʒ vñs accipit: liaꝛium ſeu ſeneſcallum pꝛedictoꝛ ariũ vel
e here dilt ſ, la habeat ſolidũ. Ged qꝛ ill wminoꝛum:quii pꝛedictoꝛum ſignifi
co haben acneait⸗/ ohiratalnem capr anogotirer⸗ ud oblique mqui ideo poſt alios ponitur: qdta en
, MaCM 3 apit: quãdo ite eſt ſeruus maior domi s ponitur:
n,ig Erulhu latezrelnv aue fiz non alrgk reanieitn, innuſlo obliquan where Yoban v. lpirulo⸗
ſide Chn ca bit illud Treñ.uij. Amicti verifi⸗ propt quari vberera wytns vel fini 5
tam viam tenere venitatis Deo ben eroͤnenlo n⸗
1 Beo heu ecõuerſo nue

arſcend einih
eetſunli i ee,
mltmni

Mundus

æmultis verificatur illud Amos.vj capitulo.Cõ⸗

uertiſti in amaritudinem iudicium:quia ſub colo⸗

re iuſticiemultos amaricant:⁊ wlere faciuut:⁊ cum
multis ſe intromittent ⁊ inuoluãt:⁊ excludãt quos
voluerint:ſicut in lude ĩ fine vite:neſciũt facẽ vnuʒ
bonũ argumentum ꝙ ſaluabũtur: Mota contra ta⸗
les.T. xvj xlij. Pedinus vo qui vnuʒ tm pertranſit
punctum:eſt ſimplicianus vel pauper:qui in h mũ⸗

6½

ſolam querit vite ſuſtentatonem. Iſte ſempꝑ dire⸗
cte vadit niſi quãdo capit:quia dũ permanet in ſim
licitate ⁊ veritate:directe ⁊ ſecure viuit:qꝛ qui am-

bulat ſim pliciter ambulat cõfidenter: Proner.x. c.
Ged qnñinordinate aliquod querũt tꝑale lucrũ vi⸗
licet vel honoꝛẽ:ꝓiurijs adulatõibo vel furtis ob⸗/

lIiquãt:̊ aliquãdo pedinus aꝰ ſummũ ſcacarij gra

dum puemit: ⁊ tũc ve pedino fit regina:⁊ tria ptrãſit
puũcta:ſi voluerit obliquãdo: Ita nõnulli paruiſta
tus:duʒ ad loca aſeẽdũt alta:mali oſtẽdũtur ⁊ cru⸗

Xles:qͥ in paruo ſtatu boni videbant᷑:qꝛ aſperiꝰ ni⸗

xiiij

Ad. y.
xv.

Exemp.

hil humili cũ ſurgit in altũ:tũc tria ꝑtranſit pun

cta:fidem ac wctrinã væſerens ⁊ ſaltans trinitatis.
In fine vo iſtius ludipᷣdictis in malo pſeuerantibꝰ:

d icet dyabolus:Eſceheke maat.quando in moꝛte

inſultãdo impꝛoperãdo ponet eos in inferno. Fre
quẽter em̃ peccatores Eſre lar auonne videlicʒ il
los ad aliquod peccatum mortale ducit. Sed pru⸗
TLns et cõſideratus luſoꝛ deberet citius dicere liue⸗
ret ad confeſſionẽ vel ad penitẽtiarium currẽdo:et
nõ recidiuare:nec illud vltimũ eſcheke expectare:pꝰ
quod nõ eſt liueret:qꝛ in inferno nulla eſt redemptõ
vbi nec credat:ꝙ aliquo pᷣcio redimendus ſit: Job
Xv. Iſto vo ludo ſic finito:ſimul in vno rerre ſaccu
lo corpoꝛa reponũtur: vbi non eſt diſtinctio iudei et
greciſ diuitis ⁊ pauꝑis:qꝛ ſimul in vnũ diues et pau⸗
per:in pᷣs.xlviij.qtum.iſ.ad corpoꝛa.Oed tñ quo ad
qaĩas magna ẽ locoꝝ differẽtia: quia diuites mali in
inferno ſepeliũtur:paupes boni in ſinũ abꝛabe ele⸗
nantur:et illi u⸗ fuerũt ſuꝑbia altiores:erũt ĩ pena
ꝓfundiores:⁊ ſic humiliabit᷑ altitudo viroꝝ:E ſa. ij

Et qͥ voluerit inter vos primus eẽ:erit oĩm nouiſſi⸗

mus:Adarci.ix.qñ.i.princeps huius mũdi eijcit᷑ fo/
chohrvin- .
Ex qua auctoꝛitate huius mũdi oſtẽdit᷑ finale pe
riculũ et pena. ¶ Pro quo ẽ aduertẽdum:ꝙ huius
mũdi pericula ex tribus cõtingũt et nocumentuʒ in⸗
gerũt:ſeu nocẽdi occaſionẽ accipiũt:ex dyaboli ſug⸗
geſtione:ex mũdi conditiõe:⁊ exr mũdialium conſide
ratiõe.Ad oñſionem primi ẽ conſiderandũ ꝙ eſt de
co ⁊ de dyabolo in hoc caſu:ſicut e impotẽte bellã⸗
te cõtra potẽtem:qͥ quidem potẽs duo habʒ loca vł
caſtra vel ciuitates quoꝛum vnũ eſt fortiffimũ:⁊ ali-
ud væbile.impotes vo videns ꝙ locum foꝛtiſſimũ in
uadere nõ poteſt:vebilem ſpoliare nitit᷑:ac igne im-
poſito cõcremare:Sic dyaholus ⁊æ ciuitate illa ſuꝑ⸗
na eiectus:ſe vindicare veſiderãs:bełlũ contra xeuʒ
7 ſuos mouit. Sed qꝛ veo compatus impotẽs inue⸗
nitur:nec poteſt locum illuʒ celi directe expugnare:
locum huius mũdi quaſi vebilioꝛem igne peccatiun
poſito:expugna re ⁊ inflamare nitit᷑:? intantũ ꝑ ꝓ⸗
ditoꝝ cei adiutorium in hoc pualuit:q fere totũ in-
flamauit mũdum:ſicut patet er dicto Johãnis apo
ſtoli dicentis: Omne quod ẽ in mũdo ꝛↄcupiſcentia
carmis ẽ ⁊ cõcupiſcentia oculoꝝ:⁊ ſupbia ie..Do.
ij. Ecce triplexignis qui totũ incendit:vel vcoloꝛa
uit mũduʒ. Pꝛimus ignis infernalis eſt: quaſi ignis
ſulphureus:luxuria videcliʒ coꝛaʒ tota curia celeſti
ad modũ ignis ſulphurei fetens:Sicut patet an/
gelo cum heremita ambulãte: tenente naſum cum
occurreret luxurioſo:v non propter cadauer moꝛtu
um. In ſignũ cuius ſimilitudinis ⁊ fetoris:congrue

m ri

ſuper huiuſmodi populum pluit wminus ſulphiꝛẽ
ignem: Geneſis xix.capitulo.Hocetiam ideo con/
grue factum eſt in ſignum:ꝙ in inferno pluet ſuper
peccatores laqu eos ignis:ſu lphur:ſpiritus procel⸗
larum:pars calicis eoruʒ: In pſalmo.x. Gecundus
igmis eit:quaſi ignis cui imponitur pinguedo:ſeu ſa
Gimen: quo quantoplus impoms: tantofoꝛtius
accenditur:ita ignis cupiditatis:ſicut patet.A.x⸗
vij. v. Et ideo illum non extinguerent omnia regna
mundi: Mathei.iiij.capitulo:ſicut patet de Alexã⸗

dro. ¶ Tercius ignis eſt quaſi ignis in ſtuppa:qͥ xvj.
cito in altum aſcendit et cito extinguitur: tamuelo/

citer mundus tranſibit et concupiſcentia eius:pmo
Johan.ij.capitulo.¶ Av vclarationem ſecundi
videlicet ꝙ mundi conditio eſt piculoſa: Eſt aduer
tendum:ꝙ mundi fortuna primo taxillis compara
tur:in quibus frequenter viſum eſt ꝙ að tempus to
taliter currunt pro vna parte:⁊ poitea quando ills
pars incipit perdere:totaliter contra illam ⁊ ꝓ alia

currunt:et primam plus perdere faciunt ꝙ; prius lu

crabatur:Gic in propoſito:frequenter vilum eſt:q;
mundi fortuna pro aliquo ad tempus foꝛtiter cur⸗
nitiin qua multa male lucratur:ſicut ille luſor cum
taxillis et cito poſt: tãtũ incipit contra illu currere:

cet tunc plus perdit ꝙᷓ prius in proſpera foꝛtuns:in⸗

iuſte lucrabatu r:quia quandoq; corpus et animaʒ
et quicquid habet. Sicut ergo periculoſum eſt con⸗
fidere in taxillis:ita inmundi fortuna.¶ Becundo
mundi foꝛtuna ſeu gloria vel proſperitas:temꝑi cõ⸗
paratur nebuloſo: quia ſicut in tempoꝛe nebuloſo:
am bulantes vident lumen et claritatem quandam
pꝛope eos:ſed ſi reſpiciant bene ante vel retro: totũ
vident tenebꝛoſum: Ita dum quis eſt in mũdi pro⸗
ſperitate:iuxta eum nihil vidit niſi proſpera et pla⸗
centia:ſed ſi reſpiciat retro ad illos qui ante eum fu
erunt in maiori honoꝛe et gloria:et diuitijsqᷓ ipᷣe ſit
mortui ſunt in mala vita:ibiinueniet totum tene⸗
bꝛoſumret quo ad coꝛpus:quod eſt in tenebꝛoſa fo/

uea:et quo ad animam:que eſt in tenebꝛis exterioni

bus: aMathei.xxij. Paruch.iij. Vbi ſunt principes
⁊c.ſicut patʒ.N.ij xlj.Si inſuper reſpiciat ante ad
mortem:que illum expectat:ibi ſunt tenebꝛe et ob/
ſcuritas:et via dubia:et multi latrones:tam corpo⸗
rales q ſpirituales ad ſpoliandum:cci xxiiij.capi.
HMebula terit omneʒ carnem: ſm ſeculum mũdi hu⸗
ius:Ephe.ij.capitulo.Ex iſta ſimilitudine duo eli⸗
ciuntur:vnum principaliter intentum: ꝙ videlicet
ſicut periculoſum eſt poꝛtantibus theſaurum ma⸗
gnum incaute in tempore progredi nebuloſo: quia
multe in eo latent inſidie: Ita periculoſum eſtĩ muũ
di progredi vel confidere foꝛtuna:vel glona. De
cundũ elicitur ꝙ videlicet nihil facit mũdũ vel mũ
Ddi gloriam ama bilem vel veſiderabilem: niſi ꝓnon
clare videt᷑ quo ad omnes eius partes qualis e. Duʒ
enim ſolũmodo appropinquantes eius intuentur *
tes:et conditiones in quibus floret:nihil glorioſius
vel melius reputant:verbi gratia: Sũ miles pſpeꝛa
tu circa mũdi vanitates:cupidus:diues:aduocatꝰ:
hmõi circa pecunias colligẽdas ⁊ res augmẽtan⸗
das: voluptuoſus: 1 delicatus circa vlitias:ꝛ ſic de
alijs:qͥd hoc credit᷑ iocũdiꝰ: ſ ſi extremas reſpicerẽt
ptes:videre poſſent qturpit᷑ decipiũtur.Tũc em̃ eſt
q̃ſi oiĩm vna cãtilena quã dicũt:heu ꝙ; tamdiu vdi
me mworr nũc iudiciũ ẽ moi:nũc pnceps huiꝰmoi
ecietur foras: Yoh. xij. Ecce forte cogitãt: ꝙ meliꝰ
etũc ce hoc wlere:qð nũq veꝝ ẽ:ſj meliꝰ ſecuriꝰfu⸗
iſſet prius wluiſſe:⁊ mũdu cognouiſſer vereliquiſſe:
qꝛ timendũ ẽ ꝙ tũc nõ wleant:qꝛ ſe mũdo numis de
rũt:vel peccata que in mũdo ſut nimis dilererũt:
ſed quia non poſſunt ſemundo plus dare: nec in eo

oric metil miorbs rns
Frlllcrsgli idcbani en
eepenuntgni fortunſin
ili gi noͤtifelce epataſten
nilri ſec hetitnnntn
queſiſer ctfelice r eſtinan
Gais guoſtamici apploudüt il
Aũ guoait gougebit Gel pi⸗
Hanb nciinurgetiwiqtotſit
oagi ep et ret tramn vor ſx
aums velopaboll. Quup muln
bat tunſeuntii ad poꝛtu qulenn
tiümoltitudolincluſs inauctebe
In mariinit marſſle wqnatno⸗
nalinmartbuinsmund uu⸗
Dit vna. Inmortis dlonin dar
üdemergund. Erilihoſtesti⸗
prins esapplaudere videdan,
ntgtq dendra cdrpales corn
ti Gibpeins öſideraſſent nd
reputaretenecitalecaderet gi
nnariſſtintottepeſtatibusn
bil ernane no eronerafetac
nulfne icart iiicfe⸗
ſulin altünöaſcencit yt
teritet meant velüad ſunm
Nauenimis onerit p npiq
t Pcupidite
alis cginteti nausſnil
Alountſt innultaczaiirgie
lta cadut pici
ihloceſtbonmiſinuncun
gentnimentüatigk Dath

irſ. Megnctorltas multl

Mii⸗

„IugIn
A

iri hmmc fonuna /De
englona el nhenlinnch,
egnularintnpgne hchllſ:
entlunenetclarteten quanden
ſeſpidantbeneante elterwetot,
um Ia dumn gulstſtimöcl ⸗
umnihl vidit niſihroſpen al⸗
Diciat ret ad lllos guianteeunft
honorett gloriner dlultiociieſt
mala itaiblinventettotuntane⸗
pus: vodeſtin tenebeoſſh,
mamiqueeſtin tenchas artenoni
Bamch.iij. Whbi ſint orincpes
rij Grünhperretpiautante ad
erpectotibi nttenehꝛeetob/
iatet multilatrones tamcorpo⸗
3d ſpoluanum Ec ii capt.
Bcamempnnſeculun müͤdihn⸗
Nlo. Exiſtaſimilitucinedoel⸗
ncigaliterintntum: iclin
at portantins thſanſun nu,
emporeprogtecineblloſ⸗rgii
iniidie: Iapenialounckini
nfigere ſoetunn re glonn
ritelictnbl tuet nuͤth ei ni

l idatahllonennignen
a imn ullli:

e perbigrutia:
nihiignunnuihin

xvij.

Art. vij.
xviij.

Mungus

amplins remanere.vamnemus ergo mundũ peius
du ſani ſumus:vt non cũ hoc mundo damnemur.cj.
Coꝝ xj. ¶ Tercia occaſio ex qua mũdi cõtingũt ꝑi-

cula/eſt mundialiũ cõſideratio:qui pᷣſentia etmũdt

alia diligẽter cuſtodiũt: v ſpiritualibus vo et futu⸗/
ris contingentibus parũ curant. VUnde Hhugo o va
mitate mundi.Pꝛimo imaginat᷑ quod eſt e eis ſicut
mercatoꝛibus:qui cũ equis et mulis ex om gene⸗
re diuitiaꝝ trãſeunt oneratis qui quidẽ multũ la⸗

boꝛantſſpe tñ lucri gaudent:hi poſtqᷓ ſua ĩ nũdinis

vendiderunt:et vnanios cõputauerunt multos/ve
licata comedũt et bibũt:et nõ cõſiderãt quomõ la⸗
trones eis inſidiant᷑.qui ipos ſubito inuadũt: quo⸗
rũ aliquos occidũt /aliquos ligant. Ita iſti qui cir⸗
ca vanitates/vel diuitias/vł vlicias/⁊ honoꝛes mul
tũ la boꝛãt:quibus habitis in eis quaſi leri et ſecuri
gaudent et nõ cõſiderant quomõ latrones illi infer
nales eis inſidiant᷑.ne quibus dictum eſt. E. viij.x.
quoꝛum aliquos in inferno occidunt:aliquos ĩ pur
gatoꝛio ligant:quibus in penis exiſtentibus/dici po

teſt ulud YJohãa.xv. Gi œ mũdo fuiſſetis/ſupple ad

huc munaus quod ſuũ erat diligeret:quia vo de mũ
v non eſtis:odit vos mundus. Secundo idem Hu⸗
go imaginatur et exemplificat e homimibus huius
mundi oſtendẽs:ꝙ eſt eis ſicut łe nauigantibus:
qui in tranquillo tempoꝛe comedunt et bibunt: et
quan doq; mimis ſecure wꝛmiunt/et piſces iuxta eos
quaſi eis applaudentes ludunt:ſed cito poſt tranſit

illud tempus/et venit aliud in quo venti aſcendunt

contra rij.Et qui pꝛius videbantur felicem vitã du

cereſclamãt in wloꝛibus:et quãdoq; ſubmergütur

Et illi piſces qui videbant᷑ eis applaudere/ foꝛſitan
eos veceperunt:quã foꝛtunã ſi pꝛius conſideraſſent
illã pꝛioꝛẽ nõ tãfelicẽ reputaſſent. Yta ĩ ꝓpoſito nõ⸗
nulli dũ ꝓſpeꝝ habẽt tepus comedunt et bibunt:et

quaſi ſecurã et felicẽ vt eſtimant ducunt vitã multi

q; eis quaſi amici applauduũtœ quibo ſił Johã. xvj.

Mudus aũt gaudebit. Sed vẽtis contrarijs ĩmari

huiꝰmũdi inſurgẽtiboſi q tot ſũt tẽpeſtates/ ſcopulii
voꝛaginesſet vẽti ↄtrarij:quot fũt tẽptatões mũdi

carnis vel dyaboli.Quaꝝ multitudinẽ et periculij
ꝓbat tranſeuntiũ ad poꝛtũ quietis raritas/ et peun⸗

tiũ multitudo/incluſa in aucte beati Berñ. dicẽtis
In mari inqͥt marſilie quatuoꝛ nauibus nõ perit
vnalin mari huius mundi v quatuoꝛ aĩab vix eua
dit vna. In moꝛtis voloꝛibo clamant/et qñq; infer⸗
nũ demergunt᷑. Er illi hoſtes tã coꝛꝑales ꝙᷓ ſpũgles
q; pꝛius eis applaudere videbant᷑ qᷓi amici eos ſpoli
ant:atq; veuoꝛãt:coꝛpales coꝛpꝑalia:⁊ ſpũales ſpiri⸗
tũ.Sih̊ pꝛius cõſideraſſent no tafelicẽ ĩ moi gloꝛiã
reputarẽet:nec ĩ tale caderẽt ꝑiculũ:qꝛ mali eſſẽtma

rinarij:ſi in tot tẽpeſtatibus velũ nõ veponerẽt ſuꝑ/

bieſet nauẽ nõ exonerarẽt a cupiditate:ſi ſaperẽt ac
nouiſſima ꝓuiderẽt. Mũc vo tanqꝙ peſſimi marina⸗
rij qui in altũ nõ aſcendũt:vt picula ingruentia cõ⸗
ſiderẽt et caueant/velũ ad ſummũ eleuant:pꝑ ſuꝑbiã

nauẽ nimis onerãt ꝓ cupiditateʒ gule et luxunie et

alijs vicijs intẽtijnauẽ ſuã.i.anime gubernatõeʒ ne
gliguntſet in multa cadũt ꝑicula/no cõſiderãtes:q;
nihil ꝓdeſt homĩi ſi mundu vniuerſũ lucret᷑:⁊ anime
ſue detrimentũ patiat᷑.Math. xvy. Z
OQne auctoꝛitas multipliceʒ mundialiũ oſtendit
ſtulticiã. Pꝛimo ĩ hoc ꝙ parua mobilia ad bꝛeue tẽ/
pus tenẽdaſhereditatẽ paruã et vilẽ quã habent erx
parte matris.i.terre/pꝛo qua maxime ſeruituti ſunt
aſtricti.Et mundi amicitiaʒ maxime appꝛeciant᷑:qᷓ
hereditatẽ maximã ex parte patris.i.xiꝓ qua et in
qua maximaʒ habebunt nobilitatẽ ⁊ wmimũ:et qᷓ;
amicitiã viſintantũ ꝙ ꝙ iſtiſ trãſitoꝛijs hereditatẽ
ulã totaliter negligunt:totaliter circa iſta ſolliciti.

„—

Et ꝙmũdi amicitia dei amicitiã ĩ ope cõtemnũtiil
lu ſequentes Cayn tæe quo dicit Aug.xv. we ciuitate
eiꝙ Cayn qu huius mũdi gloꝛiã pꝛimus queſiunt
pꝛimus cel amicitiã ꝑdidit/ciuitatẽ em̃ in terra iſta
pꝛimus cõſtruxit:eñ.iiij. Vñ btũs Gꝛego. Pꝛim?ꝰ
Cayn ciuitateʒ conſtruxiſſe veſcribit:vt agte mon⸗
ſtretur ꝙ ille pꝛimus in terra fundamentũ poſuit
a ſoliditate celeſtis patrie alienus fuit. Et ille pzi
mus celeſtia neglexit:circa terrena totaliter ſollici⸗
tabatur. Sicut patet ꝑ hoc qð dicit JYoſ. ephꝰ, Ca⸗
ynpꝛimus ſimplicitatẽ et vite hominũ menſuraruʒ.
et ponderũ inuentõe/et calliditate permutauit. Et
pꝛimus terminos terre poſuit:et ciuitateʒ murauit.
quia multos timuit:ſignificans q illi qui toraliter
circa iſta occupantur inferioꝛa:abillis cum Layn
ſunt vacui ſuperioꝛibus/pꝛo quibus et illa ſupioꝛa
cum Cayn væreliquerunt: et ꝙ qui circa iſta mul⸗
tũ ſollicitantur/multos cum Cayn timent/vel quia
multos iniuſticijs offendũt/ vel quia iſta inoꝛdina⸗
te diligunt / et ideo exceſſiuũ et inoꝛdinatũ habẽt ti
moꝛẽ ne illa amittãt:nõ intelligẽtes illo.j.ad Thi.
vj. Nipil inquit intulimus in hc mundũ:haud au
biũ:qꝛ nec auferre quid poſſumus.i¶¶ Ex qua auẽte
patet/ꝙ ſcpᷣo ĩ ſtulticia ſimiles ſunt camibus/qͥ tota
die circa pᷣdã laboꝛãt: qua ĩ nocte minꝰhabent:qͥa
alijs inde laute comedẽtibus ſipᷣi canes in vilitugu⸗
rio recludũt. Ita iſtiĩ moꝛte peius qᷓ canes illi qui⸗
bus ſaltẽ panis dat et aquaſq iſtis nõ dabũtur:qui⸗
bus aqua ſola negat᷑:Lu xvj. Lercio amatoꝛes mũ
diĩ hac ſtulticia ſimiles ſunt equis tota die theſau⸗
rũ poꝛtãtibus a quo in nocteſpoliant᷑:et panno vili
coopertiſin wmo fetida recludunt᷑. Sic iſti ð quib
nota.A xxvij.xlij.Quarto cuidã aſſimilant᷑ ĩ ſtulti
cia trufatoꝛi/ ex nimio potu ? ebꝛietateĩfirmato:cui
cũ medicus dixit:heu ciphus te occidit:ille fertunre
ſpondiſſe. Si hoc ſciuiſſẽ bibiſſem de diſco: cõtinẽs
videbat᷑ diſplicereſſed contentũ placuit: vñ et illud
habere voluit quouis mõſſiue in cipho ſiue ĩ ſcutel
la. Ita nõnulli qñ audiunt mũdi infoꝛtunia ⁊ falſi-
tates:ipᷣm cũ alijs epꝛauãt Dicrtrrten nihil vale⸗
re:ſed tñ oia que in mundo continent᷑ diuitie ſcʒ deli
cie et honoꝛes eis placẽt/ illaq; modis quibo poſſũt
aſſequi nitunt᷑ cõtra ſacre ſcripture wctrinã que di
cit. Nolite diligere mundũ/ neq; ea queĩ mũdo ſũt.
j. Jo.ij.¶ Quito illoꝝ ſtulticia erx opeꝝ illoꝝ oſten

dit᷑ conſideratione. Conſideranti em opera eoꝛuʒ et

ſtudia:et cogitatões mũdi ſapientũ inueniet ꝙ oẽs
in vno puncto væficiũt:qui quidẽ pũctꝰ ſolide ſapi-
ent ie maxime cõtrariat᷑. Quia ſicutĩ parte oſtẽſum
ẽ. F.iuij.xxvij.cũ ſequẽtib/oẽs cautelas ercogitãtqͥ

rix

Exem.

bus ſecure viuere porerunt:vno excepto ꝙ videlicet

cũ p oculis nõ ha bẽtin ec cogitare vidẽtur q; ipe dłe

us contra quẽ peccãdo viuũt:plures cautelas et vi⸗

as inuenire ſciat ad eos ceſtruendũ ſicut ſcriptũ eſt

perdã ſapientiã ſapientũ/ et Bn dentiã pꝛudentiuʒ

repꝛo babo:vbiẽ ſapies/ vbie ſcriba/vbi inquiſitoꝛ
huiꝰſeculi.j.Coꝝ.j.quã cogitare ſciãt ad euadendũ.
Joſis vo ĩ hoc pucto væficiẽtibusnõ ſapientesiſed
ſtultiſſimi dicedi ſunt:quia ſicut ſ̃ᷣm phm̃ ĩ ethicis/
ille nõ eſt dicendus virtuoſusſqui virtuti in potiſſi

mo ſuo eſſe et ſtatu et natura ↄtrariat᷑ contrariũ illi

virtuti agẽdo.Ita a ſiliſille nõ ẽ dicendus ſapiens:

qui ſapietie ꝓpꝛijſſime dicte atrariat᷑ ſapis autẽ ꝓ⸗

ꝛij ſſime dicta ẽ ſapiẽtia diuina quãipſi nõ cogno⸗
cũt:qꝛ in di ſapiẽtia nõ cognouit mũdus.j. Coꝑ.
j. Quãtũcunq; tales a ↄſitibus mũdialibus ſapiẽ
tes reputent᷑ dũ viuũt: qñ tamẽ in ſapĩa et diuitijs
ſuis inutilit afidẽtes /turpit etmala ⁊ ĩpꝛouiſa moꝛ
te moꝛiunt᷑ exꝑientes:qm ſa pientia carnis moꝛs eſt

Mo. viij. ſtulti reputãtur a dicẽtibus. Ecce hõ qͥnõ

Exem.

Art. vij.

Mundus

poſuit veum adiutoꝛem ſuum:in pſal.lj. Ecce ĩ quo
puncto væfieit: hoc videlicet ꝙ illũnõ poſuit adiu
toꝛẽ ſuũ/nec in illius cõfidebat ſapiẽtia:qꝛ ſtultã fe
cit ſapientiã huius mundi.j.Coꝝ.j.Expꝛedietis pʒ
ꝙ apud vũ ſapiẽtioꝛes ſunt quiminus mundũ appᷣ
ciant᷑:minuſq; in illius cõfidunt ſapiẽtia. Vnñ ptho
lomeus ĩ pꝛoſogo almageſti. Ille inter hoĩes altioꝛ
exiſtit qui minus curat in cuius manu mundusſit.
Exquo ſequit religioſus ille cõgrue reſpõdit cui
dã regi vequo fertur ꝙ cuʒ alijs eſſet electus et re
ꝛeſentatus:vt rexin illũ aſſentiret qnẽ ha bere vel⸗
et abbatẽ / ait rex iſte nõ erit:quia nihil ſcit æ mũ⸗
:vid ebatur em̃ regi ꝙ erat ſimplixianus.Cni ille.
plus ſcio vᷣ mundo:et melius eũ noui qᷓ vos: qͥa vos
creditis eũ multuʒ valere et eſtis vecepti. ego ſcio ꝙ;
nihil valet: et hec eſtfinis a quo vnũquodq; venomi
nandũ eſt oſtẽdit. Iſte & et ei ſimiles apud veũ ſapi
entioꝛes ideo dicẽdiſunt: qꝛ illius ſapietie increate
ſequunt᷑ ſapientiam que damnauit mundũ:Hebꝛe.
