rariſſime confitendo. Utinam ad animarum
in illis pulchꝛitudinẽ augmentandam quo ad pul⸗
chꝛitudinem coꝛꝑis eſſet miniſtratũ. Sicut fert᷑ cui
Dam factũ fuiſſe mulieri:que ve ꝓꝛio nõ cõtenta co
loꝛe:quẽ ei qus derat:cuidã loquebat᷑. q; coloꝛeʒ
eius mutaret.qui pᷣcio accepto ꝓmiſit:⁊ quoddã ap
ponens ſabꝛaciũ pellẽ abſtulit.dimittens faciẽ qua
ſi lepꝛoſam.qð factũ iudex appꝛobauit:eo ꝙ pactuʒ
tenuiſſet.Cui dicere potuit illud: Yere.xxxj.GOñdi
cat tibi dñs pulchꝛitudo iuſticie. Hoc nõ ideo dicit᷑:
ꝙ coꝛꝑisſpulchꝛitudo ſit mala:nam ipſa wnũ ⁊ei.2
nature eſt. Sed abuſus nimius eius appetitus ma
lus eſt:qꝛ ſᷣm Augꝰ.v ciui.xeili.xv.c.xxij. Sic pec⸗
cat hõ inoꝛdinate.pulchꝛitudinẽ coꝛpis amõs.ſicut
auarus amans auꝝ væſerta iuſticia.¶ Gimus ergo
ſicut dicit Ecẽ xliiij.in virtute pulchꝛitudinis.i.in
pulchꝛitudine anime:in qua cõoſiſtit virtus. ſtudi⸗
um habentes.
In quo quartus oſtendit᷑ articulus.ꝙ videlicet
ſpũalis pulchꝛitudo eſt appetẽda ⁊ ſtudioſe requirẽ
da vt habeat᷑. Pꝛimo in cõſcientia ⁊ in coꝛde. Secũ
v in vYꝓbis.Tercio in ſignis.Quarto in factis.Zld
pꝛimꝗ habendã pulchꝛitudinẽ. vebemus niti ꝓpter
duo.nmo:qꝛ pluribo oſtendet᷑ ⁊ a pluribo appciat᷑
Pꝛo quo eſt aduertendũ.ꝙ cõiter hoĩes plus appe⸗
tunt apparere pulchꝛi de die ꝙᷓ ve nocte: qꝛ pluribo
apparent:⁊ in die ſolẽni.pluſꝙ; alijs:qꝛ a pluribo vi⸗
bunt᷑:ergo ꝑ iſtam rõnem plus pulchꝛitudinẽ aĩe
appetere veberẽt. que in die ſolenni oſtendet᷑ moꝛtis
oꝛãꝗ amicis ⁊ inimicis.i.coꝛam tota celeſti curia:et
etiam coꝛã multis vmonibus. Qui ergo audiũt nõ
habentẽ veſtem nuptialẽ id eſt. pulchꝛitudinẽ ſpũa
le: oꝛnatũ anime de nuprijs cei eiectũ. ⁊ fatuis vir
ginibo que lãpades habuerũt ſine oleo. id eſt. coꝛpa
clara exterius ad modũ lampadaꝑ vacuaꝑ: qne cla
rioꝛes ſunt plenis.ianuã clauſam: qꝛ nõ habent ole
um miſericoꝛdie.⁊ alioꝝ bonoꝛum opeꝝ. timeant. 2
nitantur veſtimentũ habere ſalutis: 6leñ interio⸗
ris leticie in cõſcientia.⁊ quiſe tam pulchꝛe in coꝛpe

P xiiij.
in die ſolenni:quando cõparere veberet coꝛã quinq;
vel ſex milibus homninũ oꝛnaret:oꝛnet ⁊ in ↄfeſſione

pulchꝛã faciat animã:que in die moꝛtis apparebit

coꝛam illo: cui milia miliũ miniſtrant angeloꝝ.e

quo in ꝑs.xcv.Confeſſio ⁊ pulchꝛitudo in cõſpectu

eius. ¶ Secũdo:qꝛ eus cũ tota ſua ſocietate ſicut
illam intuet᷑ ita illam plus amat:qꝛ ſicut honeſtus
homo ⁊ diues amat pulchꝛitudinẽ in camera ſua:et
ſpõſus in ſponſa ſua.Sic veus dicẽs illud ps.xliiij.
ſponſe ſue.i.aĩe fideli.Specie tua exterioꝛi ſcʒ:⁊ pul⸗
chꝛitudine interioꝛi ſq;: intende ꝓſpere ꝓcede ⁊ reo.
Hanc pulchꝛirudinẽ duo cauſant. Amotio cul⸗
pe tanqꝙᷓ; macule vefoꝛmantis:qua amota dicet vus
illud: Canti. iiij. Cota pulchꝛa es amica mea: ma
cula nõ eſt in te. ¶ Secundo infuſio gratie ſicut pul
chꝛitudo lune cauſaf ex infuſiõe luminis ſolaris: æ
qua Canti.vj. Pulchꝛa vt luna.¶ Ad ſecundã ha
bendã.i. in verbis ebemus niti:qꝛ etiam ills mul⸗
tum placent cæo:qꝛ ſicut multilibenter audiunt. et
appᷣciant᷑ pulchꝛitudinẽ in voce cantantiũ. Ita de⸗
us cũ ſocietate ſua.ſanctitatem in voce loquentium
dicens illud:Sañ.iiij. Folia eius pulcherrima.i.ver
ba:⁊ fructus eius nimius:qꝛ ex talibo verbis oen
ſequit᷑ bonoꝝ opeꝑ augmẽtatio:ſicut patet e chꝛi⸗
ſto ⁊ eius diſcipulis:⁊ pᷣdicatoꝛibus:ex quoꝝ verbis
magnus ſequit᷑ fructus:ſcʒ in illis: quibus verifi
cat᷑ dictum chꝛiſti:quo dicit. Yam vos mundl eſtis
Ppter ſermonem quẽ locutus ſum vobis. HDHanc pul⸗
chꝛitudinẽ cauſant duo.Pꝛimo nanq; ſiẽ pulchꝛitu
wv wmus cõſurgit ex bonitate ⁊ pulchꝛitudine me⸗
remij de qua eſt.Sic pᷣdicta pulchꝛitudo in edifica⸗
tione mmus eccleſie:ex bonitate ⁊ efficatia ſermõis
loquẽtis: Pꝛouer.xv. Sermo purus pulcherrimus
firmabit᷑.¶ Gecundo ſicut pulchꝛitudo wmus can
ſatur ex œæbita diſpoſitõe.⁊ ꝑtium oꝛdinatione:⁊ xe
bita ꝓ oꝛtione:vtpote ꝙ nõ ſit nimis longa vel bꝛe
uis. Bic in ꝓpoſito.etpatet. Vnde omni tali poſ
ſet veraciter dici:quod dicit᷑ Judith.xj.xvæipſa Ju⸗
dith. Mõ eſt talis mulier ſuꝝ terrã in aſpectu.et pul
chꝛitudine:et ſenſu verboꝑ. ¶ Ad terciã pulchꝛitu
inẽ.i.in ſignis et exterioꝛi geſtu habendã:niti ebe
remus. ſicut hoies nituntur pulchꝛitudinẽ habere
in veſtibus coꝛpalem et vanã. Ita vos ſpũalem et
edificatoꝛiꝗ:vt v tali ꝑſona verificet᷑ illud: Canti.
vij. O qᷓpulchꝛa es:et dvecoꝛa. ¶ Hãc ſpũalem ⁊ edi
ficatoꝛiam pulchꝛitudinẽ cauſant duo. ¶ Pꝛimo
humilis et pudicus aſpectus. Nam oculus ſimplex
i. intentio bona:opus ſequens reddit bonũ: Juxta
illud. Si oculus tuꝰ fuerit ſimplex ⁊c. Ita talis ocu

lus cauſat et oſtendit opus caſtitatis bonũ et aiam

mundã. Et ſicut macula in oculo magis hominẽ æ
turpat.et turpioꝛẽ eſſe oſtendit:qᷓ in alia ꝑte vel mẽ
bꝛo coꝛꝑis. Et ecõuer ſo: decoꝛ magis vecoꝛat. et v⸗
coꝛum eſſe oſtendit. Ita talis aſpectus ſi ſit inoꝛdi⸗

natus nimis:totum hominẽ.tam coꝛpus q;animaʒ

cturpat.cauſando ſpũalem turpitudinẽ. et oſten-
ndo:ſicut patet e auid.quiqꝛ inoꝛdinate vidit
Berſabee:poſtmodũ intantũ turpis effectus.⁊oſtẽ
ſus eſt.ꝙ adulterium cõmiſit et homicidiũ.Et ecõ⸗
uerſo.ſi ſit pudicus.totum hominẽ vecoꝛat ſpũali⸗
ter. Vnde tali ꝑſone loquitur ſacra ſcniptura: Can

t j. dicẽs. Ecce tu pulchꝛa es. Et quaſi cauſam pul

chꝛitudinis aſſignans adiungit. dicẽs. Oculi tui co
lum baꝑ. ¶ Secundo maturus inceſſus et rectus.
Sicut nanq; inceſſus claudi nõ eſt coꝛpoꝛaliter ita
pulcher:ſicut recte ambulantis. Ita nec diſſolute

et ſupbe ambulantis.eſt ſpiritualiter ita pulcher ſi

cut illius.qui mature incedit: ve quo dici poteſt il⸗
lud Canti.vij· Gpulcher greſſus tuus.¶¶ Quartã

ſpiritualem pulchꝛitudinem in factis videlicet æ⸗

ix.

Dium

Giantſolnanchz canſatpolchett
nen gennſchiintinencl
ſilebuntfegiin echeſto JNa
I. Eccetu pulcher es dilegem. C
fiazetems poſſeſſioone. Bicut nan
nem cantus ? ſocetatis facit chcoꝛ⸗
ſtiae olurumitas. Italbipulchen
hecduo. ilius popylietloa æ ⸗
vhttpoppiꝰmeus n polchꝛitucine,
ualls fiducenn reguuie opylenta

NVeretes d

)) Dum duo attendered

gneſund dülgenterg
nenncnat
fugtenda. Et vtnune
lusad Cokii dicns. QOueſurſum
guelupertenam. Ad aius wct
nen, tmnaſintoſtendenda. Primo
inſpecelignic guerre wbente
an Becunco gnoldotidorert

lant dud Prino ang it ollchein
nntqnte uigllilt
icögictapulchtincolnenſfich⸗
cleiere bonttute efintuſemnts
an Fmnaßimarlihanme
Becundoſiattpulchumnce winnsen
tadiſpoſitoe ptinnorcinatioerd
nerptpotegno ſitnimno longa relbe
doſto apatet. Gnce womnitgliorl
bia:gvod diar Jvoith /j igho zu,
alis mullierſuptemi nolean etpol
ſſu nrboy. ¶A tai puſehnin
ctencnori eſt, ubtnginlt abe
denuripvcintat aree
alemct vanas. Ita hos ſolalenet
Erlgſmmehfirkilul En.
esꝛet deonu. (Huͤcſpuͤglem reii
utudime canſant duo. C Huind
icns aſpectns Namdcllneſinple
1opus egnens edtbon in
ſtencito anbaace nnir
atmacn riin glingtepelni
inntſtaſe npgistcut l
taͤnaſen⸗ ſectuſſt an ⸗

xij.

Querere

beremus affectare. ſicut cõiuges affectant pulchꝛi⸗
tudinem in liberis ſuis. Liberi nanq; noſtri ſunt a/
ctus noſtri meritoꝛij.ex ſpiritu tanqꝙᷓ ex viro. coꝛpo
re tanꝙ; ex mulierecharitate ↄiunctis. ꝓducti. De il
lis qui multa talia habẽt opera.põt dici illud: Ecẽ.
xliiij. Homines in vrute diuites pulchꝛitu dinis ſtu
dium habentes. ¶ Ianc autẽ pulchꝛitudinem cau
ſant ? oſtendũt duo.Peimo diligens occupatio cir-
ca vtilia:qꝛ ſicut diligentia agricole in arando ⁊ſe⸗
minando:⁊ hoꝛtolani circa arboꝛẽ facit pulchꝛitu⸗
dinem agri? arboꝛis. Ita diligentia in ſpũalibus
operibus. magnã cauſat et oſtendit fructuum vber
tatem et pulchꝛitudinem. VUnde ve omnitali dicit᷑:
JYere xj. Oliuam vberem pulchꝛã fructiferam ſpõ
ſam vocauit wminus nomen tuum. ( Gecundo ſe⸗
minatoꝛum et multiplicatoꝝ cauta cõoſeruatio: qꝛ
ſicut cauta cõſeruatio lilij. ponendo videlicer ſtipi⸗
tem eius in terra:vel luto:oiu eius cõſeruat pulchei
tudinem. Ita humilitas bona opera. ⁊ virtutes ce
teras:ſicut᷑ oſtẽſum eſt in.c.de humilitate. Pꝛopter
quod ſcriptura quemlibet hoꝛtatur. dicens: Pꝛo⸗
uer. xxij. Appone coꝛ tuum ad woctrinam meã: que
pulchꝛa erit cum ſeruaueris eam:ſq; in humilitate.
¶ Talis dicere poteſt illud põ. xlix. Pulchꝛitudo
agri mecum eſt. ¶ Unde et quilibet talis qui pꝛedi
ctas quatuoꝛ habet pulchꝛitudines ꝓ pꝛemio ſum⸗
mam habebit pulchꝛitudinem: ſicut agricola ꝓ la-
boꝛe pulchꝛam habebit menſam in loco celeſtiin ta
bernaculis vi: SDe quibus Numeri.xxiiij. Epul/
chꝛa tabernacula tua YJacob. ¶¶ Que pulchꝛitudo
ey duobus cauſatur ⁊ oſtenditur. Pꝛimo ex vi viſi⸗
one. Sicut ſol nanq; cauſat pulchꝛitudinem mũdi.
Ita ſol iuſticie pulchꝛitudinem celi. et illoꝛum qui
videbunt regẽ in œcoꝛe ſuo: Iſa.xxxiij.de quo cãt.
I. Ecce tu pulcher es dilecte mi. ¶ Gecundo ex paci
fica ⁊ eterna poſſeſſione. Sicut nanq; pulchꝛitudi⸗
nem cantus ⁊ ſocietatis facit cõcoꝛdia: et cuiuſcũq;
leticie diuturnitas. Ita ibi pulchꝛitudinẽ cauſant
hec duo.illius populi et loci:æ quo Yſa.xxxij. Se⸗
ebit populꝰ meus in pulchꝛitudine pacis: in taber
naculis fiducie:in requie opulenta ⁊c.

Werẽtes dominũ

Teum duo attendere debent. Pꝛimo

Arti. j.

que ſunt diligenter querẽda. Secũ⸗
w que ſunt nõ quereda. ſed foꝛtiter
☛☚ fugienda. Et vtrunc wcet apoſto⸗
lus ad Cobł.iij.dicens.Que ſurſum ſunt querite:nõ
que ſuper terram ¶ ¶ Ad cuius woctrine veclaratio⸗
nem. tria ſunt oſtendenda. Pꝛimo nanq; oſtendet᷑
in ſpeciali.quid querere debent: ⁊ ꝓpter quam can⸗
ſam. Gecundo quo loco tẽpoꝛe ⁊ modo.et ꝑ queme
dia:queſitum inuemire porerũt.Tercio oſtendetur
que nõ ſunt querẽda ita ſollicite ſicut a multis que⸗
runtur.
Mitum ad pꝛimum quid in ſpecialiꝙ noſtra ſalu
te querendũ ſit:mcet nos exemplum ſanctaꝑꝝ mulie
rum:qmibus dixit angelus Math.xxviij. Jeſum qui
crucifiyus eſt queritis. Cauſam vo quare ille querẽ
dus eſt:wcet nos. Pꝛimo exemplũ infirmi:qui dili⸗
genter querit medicũ. Sic nos infirmi: quia Luce.
vj.omnis turba querebat eum tangere:qꝛ virtus de
illo exibat: ſanabat omnes. ¶ BGecundo exemplũ
obſeſſi qui ſollicite qᷓrit auxiliũ foꝛtis amici. Vnde
pſalł.ps.ix. Sperent in te: qui nouerunt nomen tuũ
quoniã nõ verelinquis querentes te wmine. ¶ Ter
cio exemplum pauperũ.qui querunt ſeruire alicui
omino:ꝗ quo certam ſperant ꝓmotionem:tali em

2 .

diligẽter ſeruire querunt vt ꝓmoueantur: Ita nos
querere œberemus: quo modo chꝛiſto oigne ſeruire
poſſimus:vt nos ſemꝑ in celo pꝓmoneret ſcientes:
quoniã inuenit᷑ ab his qui querunt: Sp.vj. ca pło
DQui em querunt:quomodo hic ſeruiedo vel iner
cando vel laboꝛando ſic viuere poſſint. ꝓ ꝓmotio⸗
nem. ⁊ ſuſtentationem habeant tempoꝛalem. et nõ
Aueryne quomodo ꝓmotionem habeant eternam:
ultioꝛes ſunt. ab omnibus ſtultioꝛes reputari e
berent:qꝙ; illi.qui plus ſollicitãtur ad edificandum
et ditandum:locũ eis ad bꝛeue tempus cõceſſum: qỹ
locum hereditatis.¶ Quoꝝ ſtulticiaʒ. Pꝛimo quo
tidiana repꝛehendit cõſuetudo: in qua videmus. ꝙ
qui cogitat in aliquo loco vel citra vel vltra mare
poſt bꝛeue tempus ꝓ ſuo perpetuo moꝛari:querit.
quomodo poſſit ad locũ illum bona ſua tranſmitte
re:⁊ quomodo poſſit ibi bene viuere:puidet:nec di⸗
mitteret ꝓ amoꝛe vel clamoꝛe vxoꝛis: vel filioꝛũ:vel
amicoꝛum:quin bona ſua ꝓ ꝓpꝛia ſuſtentatione:vel
vᷣmitteret vel ſecum poꝛtaret: ſi talia quereret et fa
ceret tranſiturus ad locum vbi ꝑuo reſpectiue ma⸗
nebit tempoꝛe:qꝙᷓto magis hoc facere ꝛiquerere tebʒ
quicito tranſiturꝰ eſt ad locũ:vbi ſine fine manebit
et moꝛabitur. Non ergo dimittat ꝓpter quoſcunq;
liuuandos:velꝓmouẽdos.vel ditandos:quin ꝓmo/
tionem querat ꝓꝛiam:nec de remanentibus cõfi⸗
Dat:quia aut falſiſunt.⁊ tunc veciepiet᷑ aut fideles:
et adhuc melius eſſet inuenire wmum vel cameram
paratam.ꝙᷓ ſedere in penis dum paratur: ſicut patʒ
E. iij. xliiij. ¶ Mec ve wei vel cuiuſcunq; cõfidat ꝓui
Tentia:niſi ad quam ipſemet iuuit. Inaniter em di
cunt quidam.ꝙ vus fecit celum ꝓ animabus. et ꝓ⸗
uidit nobis loco ꝓ animabus in eternum ſuſclpi
endis. Ad quid ergo vebemus illud querere vel la⸗
boꝛare.vt illud inueniamus quod certitudinaliter
Pnobi factum eſt: quia ſicut fecit celum ꝓ anima⸗
us:ita fecit mundum ꝓ coꝛpoꝛibus ⁊ anunabus ſi⸗
mul:non tamen vt inde viuant ſine ꝓpꝛio adiutoꝛio
vel laboꝛe. vel expenſis. Quare ergo non iacent om
nes ocioſi dicentes.Reus fecit mundum pꝛo nobis:
quare ergo vebemus victum noſtrum querere:nun⸗
quit ſicdicentes:nõ moꝛerentur fame ⁊ mundum ꝓ
eis creatum amitterent.SGicin ꝓpoſito. Ideo ſignã
ter dicitur in ps.lxix. Exultent et letentur in te. om
nes qui querunt te: et non ocioſi.quinolunt quere
re:nec cooperari ad ꝓpnam in celo ꝓmotionem.⸗
Quoꝛum ſtulticiam ſecundo repꝛehendit Cry⸗
ſoſt. ſuper YJohannem omeł lvj. Si inquit tm expẽ
Ditis in edificando wmos pꝛeclaras in hac luce:vbi
bella et nixe:et multe expenſe fiunt:qᷓto magis.vbi
perpetua eſt pax:et vbi duobus edificatur minu⸗
tis:ſicut patet œ vidua. Vbi libentius haberes ꝛo
mum vel locum quereres ad manendum in vxſerto:
an in regalibus locis. Si aliquis te illuc duceret:
et oſtenderet tibi locum:nõne libenter ibi edifica⸗/
res. Iſtam enim aliquando vimittes.illic autem ti
biimmobilis eſt poſſeſſio. vllic vus eſt ꝓcuratoꝛ
tuus:qui melius lei eam facere tibi.qᷓ tu noueris.
Optimus eſt enim artifey: ſicut patet ey geſtis ſan⸗
cti Thome apoſtoli. et e rege qui wmum habere
voluit:ſequitur:et ſi volueris eam habere pulchꝛaʒ
nullus inuidebit.Ergo pꝛimum querite regnũ vi:
LZuce duodecimo. Et Math.ſexto.¶ Hoc enim ſu
auiſſimum eſt conſilium:vt regnum illud:locumq;
ad manendum in regno illo queras: ibiq; theſau/
rum ſuum quilibet pꝛemittat et ꝓuidentiam faci⸗
at:vbi nihil amittere poteſt:et vbi fures non effo⸗
diunt. neq; farantur: et non vbi omnes anteceſſo⸗
res ſui theſauros ſuos.et oĩa que ha buerunt:vel di⸗

miſerũt vel amiſerũt. Et qͥ amiſerũt.aqui illicnul⸗

iij.

Rremp.

niij.

V.

vj.

Guerere

lam ꝓuidentiã pꝛius fecerunt:mihil ibi inuenerunt.
niſi ſempiternam miſeriã ⁊ pauꝑtatem. Sicut oſtẽ
vitur⁊ ſignificat ꝑ egyptios:Geñ.xlj.c.qui poſt ſe e⸗
Ptem annos fertilitatis in quibo nullã fecerunt ꝓui
centiã: ſterilitate ſequẽti ſubleuanda:maxumã in⸗
uenerunt pauptatem. Et ꝓ illos reges in Garlaam
qui omni anno eligi vebuerũt:a ꝑ vnum annũ wmi
nari: ⁊poſtea omnib ſpoliari.⁊ in exiliũ mitti. Sic
in ꝓpoſito omnia iſta mala inuenerũt qui nõ queſie
runt me Iſa. lxv. Nota. A.xj. lix. Hec miꝑ: qꝛ bic
aliquãdo wmini ſatis exiliter eſſent hoſpitari: niſi
ſummarios ſuos pᷣmitterent: qui vo pᷣmittunt. ibi
viuere querũt.illic ſatis inueniẽt:ſic Joſeph: Geñ.
xlj. Et ſicut quidã rex ſapiens:quiin p̃dicta byſto⸗
ria de Barlaam cõtinet᷑. Ibi nanq; quilibet talis
accipiet benedictionẽ ⁊ miſericoꝛdiã a ceo ſalutari
ſuo:qꝛ hec eſt generatio querentiũ dñmn:in ps.xxiij.
Pꝛimo in loco cõgruo.id eſt.in coꝛde mũdo in ec
cleſia ſancta. Mõ in coꝛde ſoꝛdido:necin lecto laſci⸗
nie.et carnalis cõcupiſcentie:qꝛ ibi nõ eſt ſpeculum
ſine macula:Canti.iij. In lectulo meo queſiui:quẽ
diligit anima mea:queſiui⁊ nõ inueni.¶ Mõ in fo⸗
ro.in quo fuerit æceptio.⁊ cõcupiſcentia oculoꝛum
et vbi quilibet nitituralium væcipere: Oſee. v. In
gregibus ſins ibunt ad querendũ wminum. ⁊ nõ in
ueniẽt. Sed in omni loco.tam in foꝛo.qᷓ in curia:in
qua viget iuſticia iuſtus iudex inuemit᷑: Yſa.lj. Au⸗
diteme:qui ſequimini quod iuſtũ eſt:⁊ queritis w⸗
minum. MNon in oſtenſioe nouitatis ⁊ vanitatis: in

qua omnis querit᷑ ſuꝑbia. ⁊ vana reputatio. inuenit
is qui eſt humilis ⁊ mitis. Sed in ſocietate humili⸗

tatis ⁊ veritatis inuenit᷑ is qui eſt veritas ⁊ vita Zu
ce.ij. Ynuenerunt eũ in medio wctoꝝ. ¶ Becundo
in tempoꝛe apto: Inuenit᷑ nanq;: pꝛimo ab his qui
querunt illũ in die claro.gratie ⁊ bone vite: non ab
his qui querunt illũ in nocte ⁊ tenebꝛis zulpe⸗ Cãt.
iij. Per noctes.id eſt.exiſtens in tenebꝛis cu
et voluntate queſiui:quẽ diligit anima mea: qu eſi⸗
ui 2nõ inueni: Yſa. xxj. Si queritis.ᷣ id eſt. querere
vultis querite:ſcʒ in die gratie.⁊ bone vite¶ Gecũ
w inuenit᷑ ab his quiquerunt illũ dum ꝓpe eſt. Sic
nanq; ipſum querũt.qui dum ſani.⁊foꝛtes.et iuue⸗
nes ſunt: cõfitentur:⁊ peccata ſua dimittunt:a⸗ ideo
ab illis faciliter inuenit᷑: qꝛ tunc omnis qui querit
inuenit: Math.vij. Et Zuẽ.xj. Et nõ faciliter inue
nitur ab his. quiquerunt illũ dum moꝛi debent: ge
difficile eſt. ꝙ eñ tune querant ſicut querere veberet
ſicut oſtenſum eſt. C. v.xuiij. cum cõcoꝛdantijs et re⸗
miſſionibus ſuis. MNec eſt rõnabile ꝙ tunc faciliter
inueniatur:qꝛ illud eſt tempus iudicãdi: nunc vero
eſt tempus miſerẽdi. ergo querite wminũ teñ dum
inueniri põt: Iſa.lx.¶ Tercio ꝑ modos rarionabi
les. Requiri nanq; ad hoc ꝙ chꝛiſtus hic inueniat᷑
gratiam. in futuro ꝑ gloꝛiam. ꝙ querens pꝛimo
modũ habeat rsntee nr le nanq; qui ſim
plex. ? rectus eſt. nõ inuenit᷑ ab illo.qui duplici vel
falſa intentione:vel falſo coꝛde querit illũ. Ergo in
ſimplicitate coꝛdis.querite illũ:Gap.j. qjm̃ inuenit
ab his ⁊c. ¶ Gecundo ꝙ modũ habeat veuoreoꝛa⸗
tionis:quẽ modũ diſcere poſſumus ab illis:qui que
runt quod diligũt. Ypſi nanq; libenter œ tali re lo
quuntur.ꝛ linguã multum mouẽt ad querendũ:vbi
et quo inueniri poſſit. Sicnos oꝛando:Ecẽi.vlti.
Aueſiui palã ſapientiã in oꝛatõe. ¶ Tercio ꝙꝓ mo⸗
dum ſeu pedes ad ambulandũ habeat ꝑ feruentem
affectõem. quem diſcere põta quolibet multũ dili⸗
gente: ⁊ ſpecialiter a Oagdalena. cui dicit Joh. xx.
Mulier quid ploꝛas:quẽ queris.¶ Quarto vir⸗
tutẽ ⁊ modũ habeat pſeuerantie. videlicet a que

pe:actu

ſendo vſq; ad moꝛtem nõ vrſiſtat. Exemplo chꝛiſti
et omnium ſanctoꝝ:ps.cuij. Querite wininũ et cõ
firmamini:querite faciem eius ſemꝑ. Muarto p
media cõuenientia que ſunt tria. Pꝛimò coꝛdis me-
ditatio ſeu aperitio. Sicut nanq; querẽs videre cre
atum lumẽ oculos aperit. tanq medium pꝑ qð opoꝛ
tet ꝙ lumen recipiat. Sic volens videre lumen in⸗
creatũ hic in gratia.⁊ in futuro in gloꝛia: opoꝛtet
coꝛdis oculos a culpa mũdatos ei aperiat.⁊ wetri⸗
nam ſuã coꝛdis amoꝛe querat. Exemplo ſapientis:
Pꝛouer.xv. Coꝛ ſapientis querit wctrinã.¶ Sc⸗
cundo oꝛis mendicatio. Exemplo paupeꝑꝝ:in quib-
mendicatio eſt mediũ: ꝓ quod obtinent inod que⸗
runt. Dic ſpũaliter pauperes: ve quibo Yia.xlj. Ege
m pauperes querũt aquas.id eſt. gratiã mundan⸗
tem: gloꝛiã fecundantem. ¶ Zercio operis pſeue⸗
rans cõtinuatio. æremplo pugilis vel militis. qui
mediante pſeuerantia in bekliche operibo obtinet vꝛ
ctoꝛnam.quã querit. Sic ergo querite bonũ.et non
malũ: Amos.v.id eſt.cõtra temptationes pugnan⸗
w. et in bo nis operib ꝑſeuerando:quod notatur in
hocꝙ dicit:querite bofn.
In hoc vero ꝙ addit: nõ malũ: tercius notatur
articulus.que videlicet nõ ſunt querenda.ſed fugiẽ
da.⁊ hec ſunt tria. ¶ Pꝛimo mũdi gloꝛia. honoꝛ.al
titudo.ſeu poteſtas:qꝛ hec vel ſunt quaſi vmbꝛa fu⸗
gitiua que querentẽ fugit:vel ſunt ita alta ꝙ nullus
querens ea:ad libitũ inuenire vel attingere põt.Er⸗
go altioꝛa te ne queſieris:Ecc.iij. Yoh.v. Qũo po⸗
teſtis credere.qui gloꝛiã ab inuicem accipitis:ꝛ glo⸗
riam que a ſolo v eſt nõ queritis:id eſt gloꝛiã. que
eſt ꝓfectu virtutum:⁊ æ teſtimonio bone cõſcien
tie.ij. Coꝝ.j. Gloꝛia em̃ hec eſt teſtimomiũ cõſcien⸗
tie noſtre.Qui vo talia querunt: et quilibet qui in
talibo ꝓficit exemplo Gamuelis.j. Keg.ij. Puer an
tem Bamuel ꝓficiebatæ placebat tã ceo:qᷓ; homini
bus.Et eyẽplo chꝛiſti:Auce.ij.qui ꝓficiebat ſapien
tia ſua experimentali. ſᷣm ſanctum Thomã tercis
pte: chꝛiſto.quaſi ĩ noctemoꝛtis gloꝛiari poſſunt
ſicut oꝑarij vel mercatoꝛes:qui re die multa lucrati
ſunt. Tunc em̃ exultent ⁊ letent᷑ in te: omnes qui qᷓ⸗
runt te:in ps.lxix.¶ Becũdo abundantia tpꝑalium
que ꝑ mimiam ſollicitudinẽ: vel diuerſas vias. que⸗
ritur cupiditatis:qꝛ talibus modis illã querere: eſt
facere⁊ illam querere cõtra ver voluntatem. 7oꝛdi⸗
nationem. Seus nanq; voluit oꝛdinauit. ꝙ homo
viueret laboꝛando in ſudoꝛe vultus ſui:G en.iij.ſoi
aũt qui in laboꝛe hoĩm nõ ſunt:ſicut vſurarij.latro
nes.raptoꝛes.⁊ qui viuunt v turpi lucro.⁊ hmõi:et
alium modũ viuere querunt:nam vſurarij nõ ſu⸗
ꝛe:ſed vſura.⁊ ſic v alijs: et mentiunt᷑ talia licita
eſſe.⁊ a veo cõceſſa. Quos oẽs pſał po.iiij. repᷣhen⸗
dit dicens. Filij hoĩm vſq;quo graui coꝛde:vt quid
diligitis vanitatem ⁊ queritis mendaciũ. ¶ ZYer⸗
cio carnalis voluptas in gula.z luxuria.⁊ huiuſmo⸗
di:qꝛ qui talem querit vmbꝛam.lumẽ gratie impe⸗
dit. vecreſcere in eo facit:qꝛ ſicut videmus vecre
ſcentibus nu bibo ⁊ vmbꝛis.caloꝛ creſcit ſolis. ⁊ clart
tas augmentatur. Et ecõuerſo ipſis creſcentibus.et
inter nos et ſolem ſe interponentibo. vcreſeit ⁊ mi⸗
nuitur. Ita œcreſcentibo nubibus carnalitatis. et
cupiditatis:creſcit augmentatur caloꝛ charitatis
et claritas gratie:et ipſis creſcentibus minurtur et
obumbꝛat᷑: Jere. vj. Ve vobis:qꝛ æclinauit dies:
⁊ ꝓlixioꝛes facte ſunt vmbꝛe veſperi:quia Prer hec
abundauit iniquitas ? refriguit charitas. Math.
xxiiij.q; omnes que ſua ſunt.i.eis ſcõm carnem vele
ctabilia querunt: Ad Ohil.ij.

vij.

viij.

ix.

ij

p⸗ .
ſeimlane n uh Z
onöreipublicevellult.
ain rdn eis llats vel leſt c⸗

luus ſo
Zaanſaeſtinter onas elnitod
mltueenteiͦt delnugnu uſtne
pii geſt bene öputanetcftür guotn
inſupfo magnopegnop roapa
neamẽtis ? haſtiludis in Ceeſtinis
tiv in magna rennetiz abenda t
xillis qui nuncjeos belloinuabu
tnolllon auriliü requireret in wnns
hiquianca eos ſunt inuenirit /oꝛſ
uuptatis / upocitotis illox malo⸗
Pidſeneſr aſſten⸗ li teng
lalieno eſſent. g iuſtis apenſis no⸗
luiniuſts aceret Call ho vel tal
boduuroniſperüt imopotius rtorg
Int end ad voluntate dantiij mecloe
lntmti guiinagna geamieſummh
un ab vna Nila vel vicd eis odiati
futis ſomſſtok ſiop itioſtnäik n
Mvescmidas damerciameta inöna
ingnirto avo gul detinſinin;

here. Jnpz ix Gcdo Eentemtta cap

oblcitaegnlerir ginigelin g
rrgcggletät, n videliczutl
is „d. Neps poſtnlat iud
dlcd noteneifn nterligenns ,
woiatgaengirenen
yltaudet e itap

dmpld Bamnels, Regi⸗ dung
Pfiatbatrplaccbar ti Noranin
bchꝛiſt. Auce ini gfiaebatlupin
nentali fmſancuumn Thomi nn
Naſtinogemomos gioꝛian pofiunt
mercatoꝛegiui wodlemultalucti
rultentzletentinte omneoquiq⸗
(Becigoabundontutpolium
liatuoiné veldiuerſis vias gue⸗
getalibus noclaillz guererereſt
rerechtra di voluntatem 10rdl⸗
nanqg voluitodinanit hond
oin ſodore ultusſi: Gß ii i
boimno ſunt ſicnt viurani, lnn⸗
nivuum unmhilan nlie
inereberunt: nan vſnrani tb u
ſic rglis: Ftalia lian⸗
jſic dslis:et mentluntta Ra
ſa. Quosisil⸗ Ern 1 .
boin vihro Gganlchege ſtat

tem 0ento nindtdii ar,

f09
uptzll ln: unnnn⸗ i
irvmbram. ume utt
e t deſiar ihenlo n
ns, Cloꝛcfe Citſolis. clan

Papina
Apine pꝛimo ali/

qui oſtendent᷑ modi ⁊ modoꝝ diuer
ſitas. Gecundo raptoꝝ afſimilatio

oſtendit᷑ atq; cõparatio ⁊ exceſſus 5

. uitatis. CTercio ingratitudo ruſtici
tas ⁊ ꝓditio.Quarto culpe aggrauatio.Quinto fal
ſa excuſatio. Sexto pene inflictio. Septimo familie
inuolutio. Octauo ve moꝛte raptoꝝ tyrãnoꝝ ina⸗-
nis populi oſtendit᷑ exultatio.
tum ad pꝛimũ.modi quib raptoꝛes et tyrãmi
rapiunt nõ ſna ſunt plurimi. quoꝝ tres oſtendunt᷑
ulam raptoꝛum fuſcinulã tridentem. qua habe
tur.j. Reg.ij. Dabebat inquit fuſcinulã tridentem
in manu ſua. ponebat eã in caldario vel in cacabo
et oẽ go leuabat fuſcinula ⁊c. Mõnullinãq; raptoꝝ
liõ fuſcinulã dicunt᷑ imanu hpr̃e tridentẽ.qꝛ trib mo
dis qi trib ventib aliena iniuſte occupãt.⁊ vetinẽt
occupata.que dñium habẽdo qᷓtũ ad ſubditos. mu
tuũ nõ reddendo. qtũ ad vicinos. munera cupide v
ſiderãdo.qᷓtũ ad vtroſq;. Graue vo illoꝝ onium on
dit᷑. tã in factis ꝓpꝛijs.q in factis miĩſtroꝝ ſuoꝑ. In
factis ꝓpꝛijs exercet᷑ ⁊ oſtendit᷑ in extoꝛſiõe quã faci
unt collectas ſeu talliatões vel taxatões a ſubditis
directe vł indirecte petẽdo. Sirecte. qũ vocatis ma
ioꝛibo ve patria exponũt eis magnas q̃s fecerũt expẽ
ſas pᷣtendentes cam. vel que nõ eſt cauſa.videlicʒ de
fenſionẽ reipublice vel iuſtũ bellũ in quo fuerũt. vel
iniuſtã vexatõem eis illatã. vel ſi eſt cauſa frequẽter
cõcauſa eſt inter duas vel tres alias foꝛte minoꝛ. q̃re
multa exp enderũt vel magnã ſuſtinent pecunie ino
piã.qꝛ ſi bene cõputarẽt ꝙtũ ⁊ quotiẽs expenderũt
in ſuꝑfluo magnoꝝ equoꝝ ⁊ ro baꝑx gonararn in toꝛ
neamẽtis ⁊ haſtiludijs.in exceſſiuis feſtis.in nouita
tibo. in magna rerinẽtia habenda ꝓtꝑe pacis ⁊ belli
⁊æ illis.qui nunꝙ; eos ĩ bello iuuabũt.etiã ſineceſſi⸗
tas illoꝝ auxiliũ requireret. in wnis magnis dãdis
his qui circa eos ſunt inuenirẽt foꝛſitan ꝙ alie ſunt
pauꝑtatis ⁊ rapacitatis illoꝝ maioꝛes cauſe ꝙᷓ illa
uã oſtendũt. vel ſaltẽ illa quã pᷣtendũt nulla foꝛet
lalie nõ eſſent.qꝛ ꝓ iuſtis expenſis nõ egerẽt.ſi nul-
las iniuſtas facerẽt. Tali ergo vel talibn cauſis oſtẽ
ſis adiutoꝛiũ petũt.ĩmo potius extoꝛquẽt vel rapi⸗
unt.qꝛ nõ ad voluntatẽ dantiũ mediocrẽ.ſed ad vo
luntatẽ ꝗꝓpꝛiã magnã pecunie ſummã hr̃e volũt.par
uam ab vna villa vel vico eis oblatã refutãtes. In
factis vo mĩſtroꝝ ſuoꝝ idẽ oſtendit᷑ in hoc q nimis
graues emẽdas ⁊ amerciamẽta irrõnabilia ĩponunt
⁊elinquẽtibo.quoꝝ quilibet inſidiat vt rapiat pau⸗
perẽ. In põᷣ.ix. Scðo vente mita capiũt mutuant᷑
ꝙ quibo qnq; tallias.ſicut ptʒ. H.ij.xxuij qnq; fidẽ.
qñq; falſum ipignoꝛãt ꝓmiſſum.que oĩa eqliter te⸗
obligãt ⁊ acquietãt.qn videliq; quilibet alteri debi
ta holt, pögnxtj dannunbea peccatoꝛ ⁊ nõ ſoluet:
Mich.vij. Pꝛinceps poſtulat ⁊ iudex in reddẽdo eſt
dicẽs. ꝙ nõ tenerm interlinearẽ. Et tq toꝛuo vul⸗
tuſcebita petẽtes reſpiciũr.⁊ tãduris vᷣbis inuadũt
ꝙ vix audẽt æbita petere.que ſi petierint iraſcũtur
et ad inimicitias ↄuertunt᷑. malũ ꝓ bono etodiũ ꝙ
dilectõe reddẽtes.q vidẽtes creditoꝛes finaliter pꝰ
multa tedia ⁊ laboꝛes leti erũt medietatẽ remitte⸗
re vel dare vt aliã habeant medietatẽ.ſiue xe boc
eis vendiderũt vel mutuauerũt.ſiue ve quocunq; cõ
tractu vebitoꝛes ſint. Si emãt aĩalia vel alia victua
lia ita ea ad regias pᷣſas habere volunt ꝙ ꝙ aĩali q
valet vcẽ. vix dabũt Hõ inſuꝑ eis mutuat
videt᷑ eis ꝙ ſit datũ vel totũ vel medietas.⁊ ſialiter
viderint rem ſe habere ad inimicitias ↄuertunt᷑.qð
pulchꝛe oſtẽſum eſt quo ad oẽs iſtius ꝓceſſus pꝑtes:
Ecẽ. xxix. Solidi inquit vix reddet dimidiũ ⁊ cõpu⸗

tabit illud quaſi inuentõem. ſinaũt:fraudabit illũ
pecunia ſua.? poſſidebit illũ inimicũ gratis ⁊ cõui⸗
tia ⁊ maledicta reddet illi.p honoꝛe ⁊ bificio red-
et illi cõtumeliam. ergo ne cõmiſceamini foꝛnica⸗
rijs aut auaris aut rapacibo.j. Coꝝꝑ. v. Sed heu ali⸗
qui cũ eis in pᷣdictis cõmiſcent ſocietatem inuiti. qꝛ
ipſis inuitis ⁊ nolentibo bona illoꝝ emunt ſicut pla
cet eis.¶Aliqui vo nolentes ſicut illi mercatoꝛes 2
hmõi qui eis multa vendũt charius rõe dilationis
qua cupiditate ducti frequẽter torũ amittũt:nã vi

olenti rapiũt illud: Math. xj. Et iſtis nõ eſt multũ

cõpatiendum: qꝛ vſure cupiditas. illoꝝ cauſat miſe
riam.¶ Alij ex euentu ↄtingenti. ſeu foꝛtuna cũ eis
ſocietatẽ habent ⁊ vicinitatem.⁊ pticipatiõem. Si
cut atingit qñq; in diuiſiõe alicuius hereditatis.vil
le vnij.vel manerij.qð diuidit᷑ inter filias:⁊ alia oc-
caſione q̃cunq;:ex q diuiſione poſtea ↄtingit tyran⸗
nũ vnã hr̃e poꝛtiõem:⁊ fidelem aliã. Vel ficut qnq;
cõtingit in emptõe⁊ venditõe.vel alia q̃ cunq; ꝓqui
ſitõe.qua tyrãnus iuxta terrã vel vmmiũ acquirit
Ex tali.n.foꝛtuna frequẽter fideli⁊ ſi impliciↄtingit
infoꝛtuniũ:qꝛ ex quo tyrannus tantã cũ eo habʒ vi
cinitatẽ ⁊ pticipatõem voluntas viſus et poſſe nucqᷓ
ceſſabũt.illũ æ pte ſua excludere.⁊ad hoc diuerſas
⁊ malicioſas excogitãt vias:qñq; nãq; vicinũ tantũ
vexant faciẽdo ipſum indictari vel accuſari.et ꝑ bi⸗
las dñis iudicibus væferri ⁊ atachiari z incarcera⸗
ri ꝙ opoꝛtebit illũ eis hereditatẽ vendere. quaſi
nihilo vel obligare:qua obligata.ſic malicia foꝛtiji
cabunt ꝑtem ſuã:ꝙ nunꝙᷓ illa recupabunt. Calinõ
da bit ceus ptem in celo:cũ ſanctis ſimplicibo⁊ fide
libo.ne foꝛte oẽs ꝑticipes ſuos æ celo cuꝑet excdlude
re. Sed in inferno cũ raptoꝛib ⁊ monibo dicẽs il⸗
lud Abacuch.ij. Suſcitabunt᷑ lacerãtes te.⁊ eris in
rapinã eis.¶ ¶Zercio vente munera penſiões. ence⸗
nia. wna. 7 curialitates. ab oĩbo cupide expectãt. pᷣ⸗
ſtolant᷑ recipiunt.atq; ꝑ nuncios mutos.i.tedia et
vexatiões.vel qnq; ꝑ mediatoꝛes loquentes.⁊ dicen
tes. Opoꝛtet ꝙ aliquid vætis annuã videlicet penſio
nem:tot ſolidoꝝ.vel aliquid hmõi extoꝛquẽet: qo ſi
facere noluerint᷑:cogitãt eos tãgere:qñ tpᷣs viderint
et locũ:⁊ hoc qũq; aperteſuis balliuis dicit atq; mi
niſtris.vt vid elicet oculũ ad talem habeãt in malũ
etnõ in bonum:occaſionẽ querentes:quũo ei nocere
potenint. Et ſic teſte co: Adich.iij. Siquis nõ vede
rit in oꝛe eoꝝ quippiã ſanctificãt ſuꝑ eũ pᷣliũ. ¶ Ta
les elegant᷑ ſignificant oſtendunt᷑ ꝑ NMabuchodo
noſoꝛ YJudith.j. .ij.qꝛ ſicut ipſe ↄtra multas gẽtes
bellũ ſeuanit.qꝛ ad eius requiſitõnem ei ſeruire vel

tributa ⁊ munera dare noluerũt:ſicut nec teneban⸗

tur. Ita vnus tyranus vel talis patrie ductoꝛ:mit⸗
tet ad aliquem fidelẽ vel alium: ꝙ; ſibi ſeruiat.i.
ſit ſecum talidie in comitatu vel curia ad iuuandũ
tem ſuam:in negocio vel dnodena.vel aſſiſa.vel in
pte:quam cõtra aliquem foꝛte vi⁊ armis.et multi⸗
tudine faciet.vel pᷣdicta munera ⁊ buiuſmodia vici
nis ſuis veſidera bit:ad que ipſi nõ tenentur. Si pꝛi
mi cõſcientiam v falſa ꝑte habentes:vel ꝑaliquem
aliuʒ timoꝛem ſe excuſauerint:⁊ ei ſeruire noluerint:
et ſecundi ei tributa darerefutauerint. ad modũ di
cti tyranni Mabuchodonoſoꝛ ſaraceni corra om-
nes apte vel occulte.tanqꝙ; cõtra hoſtes bella leua⸗
bunt:modis qmibus poterũt eis tedia inferendo.
theſauriʒãtes iniquitatẽ. ⁊rapinas in edibus ſuis:
Amos.ilj.¶ Ex qua cupida theſauriʒatõe ⁊ cõgre
gatõe vnũ notabile ⁊ danoſum ſequit malum illius
videlicet ꝓphetie impletio.qua dicit᷑ Eſa.j. Pꝛinci
pes tui infideles ſocij furũ:omnes diligunt munera
ꝓpter que tripliceʒ vel vnã de tribpjvt cõm uniter eis
exhibẽt ſocietatẽ.vel eos ve robis retinentia ⁊ fami

ui.

V.

Exemp.

PRapina

lia retinẽda.vel eos ſuppoꝛtãdo ⁊ iuuando:ne pnni
ant᷑ vel ſuſpendunt᷑:quis eſt tamfoꝛtis latro:vel vbi
inuenit᷑:qui ꝓpter munera a potentibo falſis nunc
iuuari no potenit. vel punitonem negligendo. In
quibo caſibus ve vniuerſo damno ꝑ malos illos fa⸗
cto:coꝛam væo reſpondebũt. =t tunc ſicut ſocij fue-
runt furum in culpa: ſic erunt in pena:qꝛ ſicut dicit
apoſtolus.j. Coꝝ. vj. Neq; auari qᷓtum ad pꝛinci⸗
pes infideles.vel alios falſos.munera a malis reci⸗
pientes. Meq; fures. qᷓtum ad munera talia dantes
æfurto ⁊ vemalo ꝑquiſito. Neq; maledici.i.taliũ
falſitatum ⁊ factoꝝ ⁊ mnoꝝ ꝓlocutoꝛes ⁊ mediato⸗
res neq; rapaces.regnũ vei poſſidebunt.et tuncſi⸗
cut dici Zach.v.Omnis fur ſicut ſcriptũ eſt: iudi⸗
cabit᷑.Glo.i.damnabit᷑.⁊ veniet ad wmũ iurantis

mendaciter.i.ad mmũ iurantis vel iuramentũ fal⸗

ſum ꝓcurantisꝙ furis liberatiõe.vel furẽ ſuppoꝛtã
tis.Etad mmũ furis. Glo.vindicta.¶ Qũo em tẽ
i.in moꝛte vindictã eternaʒ euadere poſſent qui oĩa
ablata ꝑ illos quos rerinuerũt vel inuerunt vel nõ
punierũt reſtituere.⁊ e ommibb dammis illatis ſa⸗
tiffacere tenent ⁊ nõ faciunt. em̃ adhuc oĩa tenẽ
tur patet.qꝛ ſi nõ reſiſtentes latronibo ⁊ alijs male⸗
factoꝛibo ad reſtitutionem tenent᷑:ſicut patet ꝑ rati
onabiles cõſuetudines et leges. P.xiij.l. Et ꝑ illos
verſus in quibus cõtin entur:qui reſtituere tenent᷑.
Juſſio.cõſilium.cõſenſus.palpo recurſus. Partici
pans.mutus.nõ obſtans.nõ manifeſtans. Aà multo
foꝛtioꝛi rõne ſuppoꝛtantes vel iuuantes vel nõ pu⸗
nientes cũ punire poſſent. O: autem nõ ſicreſtitu⸗
unt. nec ſatiſfaciunt notiſſimũ eſt. ergo illoꝝ dam⸗
natio iuſta eſt:quia nõ dimittitur peccatũ:niſi reſti
tuat᷑ablatum:q quia nõ faciunt: oñs cõteret Tn⸗
tes eoꝝ in oꝛe ipſoꝛuʒ.in ps.lvij. Patet ergo qũo ra
ptoꝛes ſunt fuſcinula dyaboli tridẽtata.ſignati er
vrſum.qi tres oꝛdines dentiũ habet in oꝛe ſuo a
niel. vi. Et oſtẽſi cũ factis ſuis et rapine ſue modis
pᷣdictos ophni ⁊ phinees:qꝛ ſicut ce illis ſeu de mi
niſtro illoꝝ dicit᷑j. Reg.ij.Omne qð leuabat fuſci⸗
nula tollebat:ſupple quaſi ſuũ. Ita cæ iſtis repu⸗
tatione illoꝝ dici poteſt illud Nume.xxxj. Vnuſqͥſ
qh em̃ quod in pᷣda rapuerat.ſuum erat.¶¶ Quia q̃ͥn
tum pᷣdictis modis.vel quibuſcunq; alijs modis:ſi⸗
cut rerum inuentaꝝ vetentione:quaꝝ tamen veten
toꝛ dicit᷑raptoꝛ.xiiij.q.v.ſi quid. vel reꝑ naufragan
tium occupatione.æ qua.C.viij.arti.v.⁊.vj. Vel
vſurarum feneratione. nam vſuraꝝ feneratoꝛ dicit
raptoꝛ.xiiij.q.iiij.ſiquis vſurã. Vel inferioꝝ cõten
tione.æ qua dictũ eſt.ꝗJ.vj.xxix. JIndex nanq; qui
alienum iurgiũ reputat pᷣdam ſuam. pᷣdo dicit᷑. S.
RB uibuſcunq; alijs
vijs vel maleficijs occupare poterũt:totum ſuum re
putant ſine culpa ⁊ ꝑiculo.dicentes.et allegantes.ſi
oñi ſint et ꝑ miniſtros ſuos vel patriã. aliqua occu⸗
pant. væ quibus cõmemoꝛant᷑: male illa acquiſie⸗
runt:bene cõueniat eis.qui me hoc habere fecerunt
ego habeo legẽ ꝓ me:ſi aliquod ſit piculum ipſoꝝ ſit
quid ad me. SDic ronde quidam dñs ſatis tarde
quem gulcs dines ecit heredem ſuũ:quia aliter eũ
ſuſpendiſſet: ꝗpter poꝛcum furtiuum:quẽ quidaʒ la
tro ad wmũ illius diuitis æ nocte adduxit: ad ꝓcu
rationem vnius balliui pᷣdicti wmini:qui ſciuit
oñs illius diuitis hereditatẽ œeſiderauit: quã mali
ciam idem latro ꝙ alio furto poſtea ſuſpendẽdus fa
tebatur. Mectamẽtyrannus: quod ſi ic acquiſiuit re
ſtituit: ſed modo p̃dicto reſpondit. Abdiniſtri vo et
alij rapinarum ⁊ falſitatũ mediatoꝛes ecõuerſo di⸗

cunt:allegantes ꝓ eis:ꝙ ipſi ſine ptculo ſunt:quia ſi

habent auantagiũ.ſ. oni quibus talia acquiruntur
habebunt ⁊ ꝑiculum:qꝛ qui habet honoꝛẽ habebit

et onus. ¶ Ded in curia vei in vltima ratõe redden
da: piculum ⁊ penã inter ſe diuident.i¶Oni rapaces
ptem ſuam habehũt:qꝛ tales miniſtros falſos dile⸗
rerunt:ꝑ quos talia acquirere cupierũt: qui licet le
