nſniga hennule, M
t Scgrvi⸗ Hotdha

aſſunſlorek ſin

ii.

Ao ſ
nij

muhütßcaili ſugli i⸗ “

I/
3etrobataffictio gue⸗⸗
vͤnnn omtuttn ,6

gnennaiitini
rollung ing
täͤtüſacan ſlatit,
tane alt ſuſ

mnnhal⸗ N aſtepe
onühbant icio h/

.

xvj.

xviij.

Gula

cti cibi ⁊ potus wlet vel ſacculi. Habz etiã penãa

pcomitãtem: qꝛ dũ in comedẽdo vel bibẽdo ſunt: ſi
mimis paꝑ hit:wlent:qꝛ weſt cib pꝛo ſacci Tpletio
ne iuxta ilo.ps. lviij. Si vo nõ fuerit ſaturati mur-
murabũ ſi vo plus habeãt q; wuoꝛare poterũt: w⸗
lent: qꝛ veſt ſaccus: ſicut ille qñ cibũ habuit: quem
mltũ dilexit:wluit:dicens heu te comedere nõ poſ⸗

ſuʒ:qꝛ plenꝰſuʒ:nmec te da revolo:qꝛ te tm̃ diligo. Cõ/

ſimiliter etiã quidã adhuc in oſimili caſu gemũt:di
centes.q;honꝰ cib eſt iſte:ſi quis eũ com edere poſſet
Veſideriũ ergo taliñ ſimile ẽ veſiderio vemonũ ſeu
inferni:qꝛ ſicut infernꝰmultos veuoꝛãdo oↄſumit:ve
ſideriũ tñ ſemꝑ manet inſaciabile:wletq;: q; ples xæ
noꝛare nõ põt: ⁊ iõ vias modos inferni miniſtri e
cogitãt: quiba plures vuoꝛare poterũt: ita guloſũli
cet multa vuoꝛẽt vſideriñ tñ nõ ſaturat᷑:quibo di/
cit Agg ei.j.Comediſti:⁊ nõ eſtis ſaturarxi.ſ q̈tum
ad vſideni quo wlẽt:qꝛ plura wuoꝛare nõ poſſũt.
⁊iõ modosſ viasſa diuerſos exqᷣrũt Icibarijs ⁊ pota
tõibo coloꝛesꝛ ſapoꝛes/⁊ feꝛculoꝝdiũſitate:vt ſapoꝛ
odoꝛaꝰ coloꝛ ⁊ diũſitasviſa:appetitũ ꝓuocẽt:vt ad
pla veuoꝛadũ ꝓuocẽt᷑. Jñ ẽᷣm Vern. in Apologia
ꝙ grãdia carniũ fercula duplicãt᷑:qͥ totalit intẽ⸗
ti modũ neſciũt in edẽdo.nẽepe cũ pꝛioꝛibo fuerĩt ſa⸗
ciatu:ſi ſcᷣos attingerint:videbũtur nec dũ guſtaſſe
cibosſfitq; vt nec pᷣma ipediũt nouiſſima nec ſatia⸗
tas minuat appetitũ:palatũ quippe dñ nouellis ſe⸗
duci ↄdimentis:paulatim diſſu eſcere cognita/⁊ad
cibos extraneos veluti ad huc ieiuniũ reuocat in de-
ſideria venter quidẽ onerat᷑:ſ varitas tollit faſtidi⸗
um. Sic inſuꝑ vt dũ gula varijs ꝓnocat᷑coloꝛib:ſu⸗
auibuſq; ælectat᷑odoꝛib trãſitur nimiũ meta neceſ
ſitatis.¶ Habet etiã guloſus penã ſequẽtẽ duplicẽ
Pꝛunã inferius in ſtomacho pnñ̃cturã ⁊ amaritudi⸗-
nem. Scoam in toto coꝛpe infirmmitatẽ. væ pᷣmo loqͥ
tur Her.in apolo.dicens infelix inqͥt ſtomachꝰ cre⸗
bꝛis ructib ſe repletũ iudicãs:cui nec coloꝛes lucẽt:
nec ſapoꝛes vmulcẽt:vũ oĩa ſuſciꝑe eogir⸗ oppᷣſſus
magis ob ruit ꝙᷓ reficit. tam inſuꝑ neceſſariñ apli ve
vtendovino ↄſiliũ merito ñ negligũt: modico tñqð
ipſe ꝓmiſit.neſcio eur pᷣtermiffo:hᷣ cũ bñ vino fuerit
ingurgitate toto capite palpitãtes.ſic ſurgẽtia mẽ-
ſa qͥd aliud libet ꝙᷓ wꝛmie.cũ vo poſt pᷣmu ſomnuʒ
excitando mẽbꝛa extẽderit:⁊ miſeri ſtomachi incom
modũ ſenſerit crapuleñ plãgũt peccatũ:ſ timẽt:
neĩ craſtino mãducare queat ⁊ ſic ſymbolo ſuo w/
lẽtes vfraudent᷑ pᷣcedentiſq; diei cogitãtes pecuni-
am eypenſam ⁊ gulã ↄmiſſaʒ:plꝰ wlet ce expenß pe⸗
cunie:ꝙᷓ v amiſſione aĩe. Si aũt ad vigilias vel quẽ
cũq; negocia indigeſiꝰ ſurgere cogit᷑:nõ cantũ:ſ plã
crũ potius extoꝛquebis.E etiã ſcdᷣo infirmitatẽ ad
ducit:quotidiano pᷣmo pʒ exꝑimẽto. Mõnulli eniz
quotidie exꝑiunt᷑: in multis eſcis erit infirmitas
Ecci. xxxvij.vñ ⁊ dicũt ibi comedi talẽ vel talẽ cibũ
vel talem potũ bibi ⁊ poſtea nõ ſenſi me bñ diſpoſi⸗
tũ.exceſſum tñ mendacit᷑ negãt:imponẽtes aboꝝ et
potuũ qualitati vtpote dicentes ꝙ ſanꝰ nõ fuit: qð
imponere væberẽt quantitati cũ nõ q̃litas ſ̊ quãti⸗
tas eos infirmauenit.¶ Gcdo idẽ patʒ rõne ſumpta
ꝑ locũ a atrarijs. Si. n. abſtinẽtia eſt cauſa ſanitatꝭ
recuꝑande ⁊ ↄſeruãde.ↄcedere opoꝛtet: gula ſit cã
infirmitatis: ⁊ cauſa ſanitatis veſtruende. Sed ab/
ſtinẽtis eſt cauſa ſanitatis recuꝑande:ſiẽ patet tam
ex medicoꝝ ↄſilijs:qͥ vidẽtes hoĩem ꝓpter exceſſum
diſtẽperati.pᷣmo ei abſtinẽtiam imponũt:q; etiã ex
verbis Hieronymiin epla ad Youinianũ. egimꝰ
inquit quoſds moꝛbo articulari:⁊ podagre bumo⸗
ribo laboꝛãtes ꝓſcriptiõe bonoꝝ ad ſunplicẽ menſaʒ
⁊ pauꝑes cihos redactos cõualuiſſe caruer̃t.n.ſoli⸗
citudine diſpenſande umꝰ: z epulaꝝ largitate que

G pp.

cio idẽ patet ꝑ hoc ꝙ in ſecret legit ſecretoꝝ ariſto⸗
telis ad Alexandrũ equibuſdã phis a quodã re⸗
eogregatis:vt. œ ſanitatis ↄſeruatiõe:ſanioꝛẽa me
ioꝛẽ ꝓferẽt ſententiã: Plurib vo ſententiaã intelle⸗
ctã ꝓferentibo. vnus ſuã ꝓtulit:dicẽsꝙ meli⸗ oſer⸗
nare nõ põt: qᷓ ꝙ digeſt⸗ comedat. Tales. n. qͥ ſeipos
eioꝛis nõ facint aditiõis: ꝙᷓ falcones vel accipitres
uos facerẽt: quibo cibũ nõ darẽt: niſi digeſtis. Qui
etiã ſeip̃os ꝙᷓaĩalia ſua nõ minꝰ viligũt:ſententiam
ſequunt᷑ ſapientis:qͥ dicit nõ viuo vt comedã:ſ co⸗
medo:vt viuã.Habendo igitur reſpectũ ad oĩa pᷣdi⸗
us etiã gula infirmitates:⁊ penas adducit coꝛ
poꝛales ⁊ ſpiritualesæ quõ ᷣm Hiero.⁊ hẽ in vcreto
voſe. di. v.c. ne tales craſſus vẽter groſſuʒ ſenſuʒ fa⸗
cit.quõ etiam diuites plus crapula ante cedũt con⸗
comitãter ⁊ ↄſeq̃nter ꝙᷓ pupes inedia toꝛqueant᷑.ſiẽ
oſtenſuʒ eſt ꝑ Ber. D. xj.xxviij.quõ etiã ᷣm Eriſo.ĩ
li. ꝙ nullꝰledit᷑ niſia ſeipo in mẽſa diuitis guloſi. vẽ
ter creſcere põt/⁊ infirmitas occurrit: 3 gula ẽ fu
gienda: ꝙ melio⸗/ſecurioꝛ/a ſanioꝛ eſt abſtinẽtia et
buccella panis cũ gaudio ſanitate qᷓ; maxĩa ↄuiuia
cũ infirmitate:⁊ oĩb malis pꝛedictis.

¶¶Qui vo oĩbus pᷣdictis nõ retrahũtur tribulatio⸗/

nibo ⁊ pſuaſionib/ſaltẽ moꝛtis cogitatione qles vi
delicet erũt poſt moꝛtẽ retrahũt᷑ timoꝛe moꝛtẽ eniz
loſi:⁊ oẽs generalr peccatoꝛes mayime timere ſo⸗
ent quã gula miſi euitet᷑ velocit᷑ introducit.¶ Hoc
em̃ oñdunt tã ratio qꝙᷓ exẽpla auctoꝛitates.¶ Nõ⸗
ni nãq; ↄſonũ eſſe videt: ꝙ illi quib ꝓ vire ſuſtenta⸗
tione victus eſt ad certũ oꝛdinatꝰ terminuʒ: ab illo
o quioĩa diſponit in numero/pondere/ ⁊ menſura
illũ nõ attingãt terminũ:ſi totũ victũ qͥ vſq; ad ter
minũ duraret vñ diſpenſatꝰ ante illũ terminũ volu
ptuoſe viuẽtes expendãt.verbi gratia. A wo curin
Job. xuiij.dicit᷑ poſuiſti terminos eiꝰ quipᷣteriri nõ
poterũt quo etiã dicit᷑ Ecci. xvij. ꝙ creauit hoĩeʒ
⁊ numeꝑꝝ dieꝝ ⁊ tpᷣs vedit illi:vnicuiq; viuenti dæter
minata ? aſſignata eſt meta:a methadꝰ ſi ſue oꝛdina
tioniſubditus viuat illũ attinget terminũ: ̊ vltra
nõ pꝛocedet:põt tñ illũ terminũ pᷣuenire:⁊ moꝛtẽ ſu
am feſtinare:ſi voluerit:ſiẽ patet in hboꝛologio de ca
nilla:que labiũ mobile in certo expectat loco quem
p̃terire nõ poterit quin ibi cadat ⁊ ſonitũ faciat po
teſt tñ multis modis anqꝙ; cauillam illam artingat
cad ereꝑ aliquẽ qͥ illud tangit: cadere facit pᷣter po
nẽtis intentionẽ.ſic in ꝓoſito ⁊ patet. ¶ Er qua æ
ductione ſequi videt ꝙ ille qui in p̃s.clvj.dat eſcam
omni carniſ⁊ qᷣ dat eſcã illoꝝ in tꝑe opoꝛtũo ꝙ ſuſtẽ⸗
tatione ad certã metã veterminatã oꝛdinauit eſcã:
ſicut dñs in caſtro obſeſſo: ꝓ eterminato tpe ⁊erer⸗
minata ponitvictualia:q tñ ſi voluptuoſe expẽdant
victualia tni annoꝝ in vno eypendẽtes anno/vſq;
ad triũ annoꝝ finẽ nec caſtrũ nec vitã ſuaʒ in caſtro
cuſtodiũt. ita ĩ ꝓoſito ðᷣ illis quibb ꝰ oꝛdinauit vi
ctualia ſufficientia vſq; ad metã ſexaginta annoꝛuʒ
ſi ſobꝛie expendant᷑. Si vo victualia iĩlla voluptuo/
ſe expẽdãt in viginti annis veq viuere deberẽt ſexa⸗
ginta:ꝙ mirabile eſt ꝙ vſq; ad medietatẽ vite ſuea
xo oꝛdinate ipᷣam nõ cuſtodiãt qͥ ante medietatem
vite ſue victualib carẽt oꝛdinatisſ⁊ hoꝛo logiũ vite
pᷣter vi intentionẽ cadere faciũt. Et hac de cã teſte
pſalmiſta viri ſangninũ ⁊ wloſinõ dimidiabunt di
es ſuos:ps.liiij. Exempla ſt ad q̊ plura. vita ĩ coꝛꝑe
moꝛtali cibarijs nutrit᷑:quẽadmodũ lumẽ ĩ lãpade
nutrit oleo:.n.oleũ lumĩ h̊ nutrimẽtũ facit coꝛpo
ri.Siẽ.n.oleũ oꝛdinate et mõ vebito lampadi infu⸗
ſuʒ lumẽ nutrit.impetuoſe vᷣo et nimis abunganter
inoꝛdinate infuſuʒ:lumẽ extinguit.ſic in ꝓoſito et
pʒ iteꝑꝝ ſicut aq̃ in nima quãtitate vino mixta:vir⸗

⁊ coꝛpꝛ frangũt:⁊ aĩam ſicutoñſuʒ ẽ. D.v.iij. ¶ Cer

.xix.
Exempl

Artiꝰ.x.
Yxj.

riij.

Erempl.

Homo

tutẽ eius veſtruit.ita in ꝓpoſito ⁊ patet. Item ſicut
aqua vel pluuia terre moderate infuſa ipſius virtu⸗
tem nutrit: ⁊ ↄfoꝛtat ipamq; germinare facit dat
ſemen ſerentiſa panẽ ad manducandũ pᷣſtabit: in ni
mia vo qntitate data ipᷣaʒ veſtruit/⁊ ola ſubmergit
ſic nutrunẽtũ facit coꝛꝑi.Exceſſiue.n.datũ ſangui-
nẽ corũpit:mẽbꝛa væbilitat:vitã abbꝛeuiat:⁊ velut
alið Moe diluuiũ:oĩa ſbᷣmergit. Iteꝝ ſic pinguedo
in quodã medico exñs terrã fertilẽ ⁊ fugu ad vbi⸗
rã ꝓductiuã facit maturitatẽ piguedo vo exceſſiua
fruges ante maturitatẽ capita terre inclinare/ cade⸗
reterreq; adherere putreſcere facit.ſic in ꝗpoſito:
ꝙ pinguedo fre h̊ͥ nutrimẽtũ coꝛꝑi:moderatiũ.n.nu
trimẽtũ vitã ad vebitã inducit ⁊ nutrit maturitate
Exceſſiuũ vᷣo coꝛꝑa fre adherere:ipᷣaꝙ; in tra añ ve-
bitã maturitatẽ putreſcẽ factt.qꝛ teſte ſeneca epła.
vij. multos moꝛbos fercula młta fecert. maioꝛq; ꝑs
hoĩm pit. Et teſte auicẽna/płes moꝛiunt᷑ cibo ꝙgla.
dio.in fine q̊ moꝛtis qntũ gula adducit patebir illᷣ
Senece epła.lxxv.ꝙ videlicet q̃ fuit ebꝛietas factaẽ
crudelitas. Mota d hac materia. D. iiij.v. Et nõ ſo
lũ coꝛꝑis moꝛs:quã gula accelerat ſ etiã cogitatio:
quale illð coꝛpꝰ qð ita diligẽter nutrit/ impinguat
poſt moꝛtẽ erit mitũ quẽcuũq; a carnis ſue ſequela re
trahere veberet/qñ ille qui carnis ſue inoꝛdinata ſe-
quit᷑ œſideria:guloſã ⁊ luxurioſam vitã ducẽdo vi⸗
det aliquẽ moꝝ/vel moꝛtuũ aliquẽ audit/vł cogitat
ↄſilia vtebat᷑ vſideria pñs videns/⁊ abſens cogi-
tãs:q; fetidũ illð coꝛpꝰ qð ita diligẽter ⁊ celicate ci⸗
bauit/emittit fetoꝛẽ ⁊ tato maioꝛẽ q̃nto carnem ha

buit pinguioꝛẽ qᷓq; œfoꝛm᷑ oñdit coloꝛẽ nõne ipſuʒ

iudicat vel ſaltem rõnaliter iudicare poſſet ſtultum
arguẽs:qͥ ad fetoꝛis ⁊ putridi ſqualoꝛis augmẽtum
ita ſollicite carni ſue ſeruiuit ipam ↄ veũ ⁊ ronem in
pinguẽdo/a licate nutriẽdo.Cogitet ergo in coꝛ/
de ſuo dicẽs: Mõne iſte ẽ qͥ ita velicate comedebat⁊
bibebat ⁊ coꝛpꝰ induebat quõ a vermibo comedit᷑:⁊
terra induit᷑ vltraq; cogitationẽ in ſeipᷣm reducat:
dicẽs ſibi q; eandẽ futurã eſſe foꝛtunã/⁊ ꝙĩ alio ſtul
te factũ arguit:in ſeipſo non diligat ne ei ĩpꝛoperan
poterit qð in alienis vidẽs ⁊ in ꝓpꝛijs cecus eſt:vł in
alienis argꝰ:⁊ in pꝛopꝛijs polifemꝰ.v qͥbus dictũ ẽ.
C. xvj.v.qð ergo i alio arguit:m ſe veſtruit cogitãs
ſicut modo videt alioꝝ coꝛpoꝝ moꝛtuoꝝ miſeriaʒ:
ipſoſq; qð cariꝰſeqbãt᷑ veſideris tacita cogitatõe re-
pꝛehẽdit:ita aliqñ ſpũs coꝛpꝰ videbit ꝓpꝛiũ:ſeibmq;
ꝙ eiꝰ ſequebat᷑ vſideria rephendet ſiẽ onſum eſt.C.
ij.x. Mõ ergo qſquis ſic carnẽ ſuã hic diligat:vt ſem-
per odio hẽat:hᷣ ſic eã hic odio hẽat:in ᷣuitutẽq; eaʒ
ſicr̃digat:vt ſemꝑ diligat liberãq; hẽat:ſciẽs:quia
qͥ odit aĩam ſuã.i.vitã carnalẽ hic imũdo in vitã et⸗
nam cuſtodit eã. Jo.xij. Nota veiſta materia. G.ij.
xii.cũ młtis ſeqntibi.

Pminis conditio

eſt duplex. Vna nobilis:quã cogita⸗-
tare debet ne peccatis vileſcat.Alia
fragilis quã cogitare debeat ne ſuꝑ⸗
biat. ¶ irca quaꝑ ↄditõeʒ vclara
tionẽ. Pꝛimo oñdere reſtat ꝙ hoĩs naturalis digni
tas ↄſiſtit in natura rõnali libera:in q̃ ↄditiões oim
excedit aĩalium. Scpo oſtendet᷑: oẽ peccatuʒ ↄtra
naturã ẽ humanã.Cercio oñdet᷑:quare deꝰ fecit ho
minẽ arbitrio libeꝝ.Quarto:qre fecit quos pᷣſciuit
finalit᷑ eſſe damnaãdos.Quito:qre illos a dãnatõis
cauſa nõ cuſtodiuit. Sexto quare vno cadẽte:cecide
rũt oẽs. SGeptĩo:qualis ſit hoĩs ↄditio miſera: qͥ ad
aĩe ignoꝛãtiã.Octauo:qͥ ad coꝛꝑalẽ ſᷣuitutẽ.Mono
auo ad totiꝰ cõputi timoꝛẽ.

¶ Pꝛimũ oñit ſeneca epła. lxxvij.ad lucillũ dicẽs. Artiꝰ.j.

Dia inqͥt ſuo bono ↄſtãt viteʒ vertilitas ↄmẽdatſa
poꝛ vinu/velocitas ceruũ ꝙᷓ foꝛtia wꝛſo ſũt iumẽta
queeris in cane ſagacitas.(¶ Pꝛima ẽ illð cuiq; opti⸗
mũ eſſe ðʒ cui naſcit cui cenſet᷑ ĩ hoĩe quidẽ optimuʒ
ratõ:hac antecedit aĩalia.in alijs nãq; młt aĩalia
ipᷣm antecedũt/ſiẽ leoneſ in foꝛtitudine/pauones in
pulchꝛitudie fere in motu Cũ igit᷑ oĩs res cuʒ bona
ſua ꝑfecerit/finẽ ſuũ attigerit laudabilis ẽ: pʒ: ꝙ rõ
ſola hoĩs bona ẽ:ipᷣmq; ſola ꝓficit laudabileq; red⸗
dit.Si.n. oĩa alia habeat valitudinem/pulchꝛitu⸗
dinẽ/ diuitiasvelicias ⁊ honoꝛes ⁊c̃.⁊ malus ſit:im/
ꝛoba bit illũ.ſi Yo alijs careat pecunia.ſ.nobilita⸗
te clientũ turbal hmoi⁊ bonꝰ ſit:pꝓhabit illu.Cuʒ
ergo vera hoĩs queris eſtimationẽ ⁊ ſaire velis:qua⸗
lis ſit:nudũ inſpice veponat primoniũ/ eponat ho⸗
noꝛes/⁊ alia foꝛtune mẽdacia coꝛpꝰ etiã ipᷣm exuati
anumũ intuere q̃lis quantuſqʒ ſit:ſuo auũt ⁊ no alie⸗
no magnꝰ ſit.qꝛ q ↄditio ẽ reꝝ eadẽ hoĩm cẽ. Mauis
nãq; bona dicit᷑:nõ q pcioſis coloꝛib picta ẽ. Mecq;
argenteũ aut aureũ roſtrũ eſt.nec q̃ opibo regijs pᷣi⸗
ſa eſt.ſ̊ que ſtabilis ⁊ firma ⁊ iuncturi aquam exclu
dentibo ſpiſſa:ad ferendũ incurſum mans ſolida.et
velox eſt. nec gladiũ bonũ dices cui vauratꝰ ẽ bal⸗
terus cuius vagina gemmis diſtinguit᷑: ̊ qui ad ſe⸗
candũ ẽ ſubtilis.⁊ regula nõ qfoꝛmoſa: ſed ꝙᷓre-
cta ſit querit. Sic in homine quoq; nihil ad rem ꝑ/
tinet:quantum haberet quantum feneret a qmitis
ſalutetur:qᷓ pꝛecioſo incũbit lecto:qᷓ; ꝑlucido pocu-
lo bibat/ſed ꝙᷓ; bonus ſit.Honus autem eſt:cui ratõ
explicita ⁊ recta eſt.hoc eſt honeſtum ⁊ vnicum ho⸗/
minis bonum. Gicut ergo famoſa pictura eſt: cum
nulla ꝑs errat:ſic ⁊ famoſus hõ in quo nulla pecca/
ti feditas eſt.
Exy quibo Senece vbis patet: ꝙ hoĩs ſpecifica
diſtinctiua bonitas natura ꝑ qua ab oĩb aialibo ⁊
rebus alijs diſtinguit᷑ eſt ipa rõ.Ex quo ſequitur ꝙ;
omne quod eſt contra rõnem:eſt ↄtra naturã homi⸗-
nis inqꝙ;tum hõ:qñ.n.d inqᷓtuʒ hõ:nõ fit replicatio
ratõe nature ſenſualitatis:quã communem habet
cum bꝛutis ̊ rõe nature rationalis:ꝑ quã ab omni
alia natura ſpeciuoca differt:differentia cui contra⸗
riũ eſt eſſe qð rõni cõtrariat᷑. Cũ ergo peccatũ moꝛ⸗
tale rationi cõtrariet᷑ ptʒ ꝙ omne peccatũ moꝛtale
contra naturã ẽ hominis inquãtũ hõ.qꝛ ſicut dicit
Eccłs.vij.œus fecit hominem rectũ. Veni alia vo
potius pᷣter ꝙᷓ contra naturam dicenda ſunt:Nota
L. vij.xxvij.pdictis concoꝛdat Auguſtinus libꝛo dve
libero arbitrio.⁊ ſanctus thomas pꝛima ſecũde.q.
lxxi.arti.ij.¶ Euobus enim coloꝛibus vno videlicet
foꝛmoſo:vtputa albedine:altero vefoꝛmi:vtputa ni
gredine.quis iſtos cõtrarios eſſe negaret. Jllos nã-
q; dicere nõ eẽ ↄtrarioſ:omnẽ eſt phᷣiam nẽgare. Cũ
ergo ſicut ex pᷣdictis ptʒ ſenece verbis: ratio ſit ho
minis foꝛmoſitas:peccatum vo hominis ſit defoꝛ⸗
mitas.iſta dicere non eſſe contraria omnem eſt ne/
gare rationem.nec tamen tanta otrarie vefoꝛmitat
potentia:vel pᷣdominiũ qð rõnalem naturã ſuꝑare
poſſit:vel ei ↄditionẽ ſeu qualitatẽ ſuã impᷣmere:ſiẽ
calidum ex natura ↄtraria pᷣdominante:qualitareʒ
ſuam umpꝛimit frigido vel econuerſo:niſi ipſa aſſen
ſum pꝛebente ſicut dictum eſt. E.ij.ij.quia libertas
arbitrij foꝛtiſſima eſt creaturaꝝ:intantũ:ꝙ nec vx⸗
mones nec eoꝝ miniſtri vel creature quecũq; illam
mutare ꝓhibere / cogere vel frangere poterunt:qᷓtuʒ
ad actum interioꝛem elicitum: qui dicitur velle vel
nolle quin liber poſſit nolle ⁊ velle niſi ipſa murati⸗
oni vel ꝓhibitioni aſſentiat: licʒ illõ velle intrinſe⸗
ci oꝑis executõiſemꝑ vemãdarenõ poterit:vt actũ
illũ hẽat ꝙ exercitꝰ vocat᷑.¶ Ex iſt dict duplexeli⸗

litſemntt Sln inte hanin
Numdilgn viciinuite ganſicvacen
eciprlinsſenrigt del uiad eiſerniend
Ctrel ltſernir retaleel faceret yl
5 dlliert dus E) greeno noſtra cog
lbereſimus voluntotis Pelmoad deng
foꝛmãduinos loco in gyo ſumns. Zoan
ſumns: medius eſtinter bonu malimnn
liq rinferni cogrwuũeno vider gſcut
ſutn mundialemſrertenort poſirtustinn
Mngtumad ſtetum mentals interioꝛemg
nociolbenans poneftkinterbonu rmal
7pltam rinterhoisſtari erterioꝛeinuen
nitas. (Deauno ad Npuimenda noſtre
tioſupbiam raderctanci nfefragilitatt
Hamcögbeinmecid voſiriſumns Nvi
teyfefragllitans ad malij Pnitaterad
hafimnshunteracdlienn sn
nſe nelozunoſhtldenenn ſomte
feſi mugzomiobonisopidinfinnit
nun uteeanns ſatlsaſtein n
I itpisagkemmina gialit hun
unhulnptfonnterage 6.6
UÜnfmangmentongi

iij.

i honine ug hlan n

hoſit Bonloonten .ſtuiroto
hocethoneſtum mianm ho⸗
urerpo fumolnpieemn et an
moſishoin vonullaperee⸗

bispotet: yboisſpecfic
ZMaturapqus aboilvaiolin
itaſtia io Er iolegninn
aronemeſtanm natri bon,⸗
dilncftm bini ft nul ano
totis: gväcommunen heber
rermunonalisus ab omni
ifertdlfenentu alcontna⸗
mat Ciago peccatümoy⸗
tzgomne peclati, nortle
isinquatu ho g ſian dieſt
minemrecti. Venilig o
gturam dicendaſun⸗ Kots
crgat Vogaſtmwelihnd
tus thomas peing ſecſe ⸗
tnimcdiorbus Mo niclict
ginealtero eformuprporan
tmummoeſengant zloyn,
omneeſtoblamntre,e l

ro utio itho
8ſentcerefblo l
ſ hommims ſt wtoi⸗

net lontmn ſenanr acnſe⸗
bini tlun im⸗

Atb

ij.

Arti. iij.

iiij.

v.

Homo

citur concluſio. Pꝛima videlicet ꝙ bꝛutales ſequen⸗
tes moꝛes:quo ad coꝛꝑis laſciuiã ⁊ hmõi mendacit᷑
ſe excuſant:icẽtes:natura nr̃a talis E:ꝙ aliter face⸗
renõ poſſumus. In hoc nanq; dicta ſi dictũ ad na⸗
turã referant humanã ſpeciuocã dupliciter mẽtiũt᷑
Pꝛimo.qꝛ ꝙ tales bꝛutales cõtra ronẽ ſequãtur
motus nõ a natura habent hũana cui cõtrariant᷑ ſ
a natura animali quã ſequũt᷑:de quibo in pſal.xlviij
hõ ci in honoꝛc eẽt:nõ intellexit cõpatus ẽ iumẽtis
⁊c. ¶ Becundo ſicut expᷣdictis ptʒ aliter facere poſ⸗
ſent ſi vellent. ſeg heu miſeri ſuã pfidam excuſantvo
luntatẽ:moꝛe pꝛimi parentis:æ bonã quã a veo ac/
ceperunt: acculant naturã. ¶Gecũuda coõcluſio: q⸗
libet pot eẽ bonus ſi voluerit:ptʒ:qꝛ teſte ſacra ſcri
pturoccci. xv.eus ab initio cõſtituit hoĩem.⁊ re⸗
liquit eum in manu cõſilij ſui. Adiecitq; eipᷣcepta:⁊
mandata ſua:ſi volueris mandata cõſeruare.cõſer⸗
uabunt te imꝑpetui.appoſuit tibi aquam ⸗ ignẽ ad
qð volueris poꝛrige manũ tuam. Inte hoĩem vita
⁊ moꝛs.bonũ ⁊ malum qð placuerit ei dabit illi. Li
cet. u. ommia que bene agenda viderit:ſemꝑ imple⸗
re no poterit:ſi tñ voluntatẽ quantum poſſibile eſt
ope ſequenti pficit: a bonitate nõ vficit: necmerce
vfraudabit᷑ ab illo:qui volũtatẽ ſine opere qñ oꝑis
ceeſt facultas remunerat ⁊ ſic gratia ſibi aſſiſtente:
que nũq veeſt ſicut ptʒ in capitulo x gratia in liber
tate cuiuſcũq; eſt: ſit bonus vel malus.
Huius aũt libere voluntatis ogrua aſſignari po
terit cã:tam ex ꝑte drcſer Ete noſtra qtum ad ipᷣm
cũ cõgruum fuit:vt libere ei ⁊ nõ coacte.ſi icut bꝛu⸗
ta creatura qua ꝑticipem ſue beatitudinis eẽ volu
luit ſeruirer. Si. n. inter homĩes nõ inueniat᷑ qui ſer
uum diligat:qui ei inuite ⁊ quaſi coacte neceſſita⸗
te cõpulſus ſeruiat.vel quiad ei ſerniendũ taleʒ eli⸗
gat vel velit ſeruũ: qre talẽ ei faceret vel eligeret vkł
diligeret eus. ¶ Ex pte etiã noſtra cõgruum eſt ꝙ;
libere ſimus voluntatis. Pꝛimo ad eſignandũ ſeu
ↄfoꝛmãdũ nos loco in quo ſumus. Zocus.n. in quo
ſumus:medius eſt inter bonũ 2 malũ:inter celũ vi⸗
licʒ ⁊ infernũ.cõgruũ ergo videt: ſicut qtum ad
ſtatuʒ mundialem/z exterioꝛẽ poſitus ẽ in medio: et
etiã ꝙᷓtum ad ſtatum mentalẽ interioꝛemq; hoĩeʒ in
medſio libertatis poneret᷑ inter bonũ malũ moꝛtẽ
7 vitam.yt inter hoĩs ſtatũ exterioꝛẽ inueniat oↄfoꝛ⸗
mitas. ¶ Becundo ad vpꝛimendã noſtre pꝛauita-
tis ſupbiam ⁊ ad excitandũ nr̃e fra gilitatis diligen⸗
tiam cõgrue in medio poſiti ſumus. vt viſa ex vna p
te nr̃e fragilitatis ad malũ ꝓnitate:ad quaʒ cadere
poſſumus humiliter ac diligenter nos pabeamus.
viſa ex alia ꝓte noſtre libertatis foꝛtitudie/foꝛtiter
reſiſtamus/⁊ omib bonis oꝑilo infirmitatẽ munia
mus ⁊ caute agamus.ſtatus noſtre in medio libero
exiſtit/hñs a pte ſiniſtra ꝑiculũ vt humiliemura Pre
Txtra lucrũ:vt foꝛtiter agamus. ¶ Lercio ad meri
tu nĩim augmentandũ laudem verã acquirendam
Moõ.n. meritum æ hoc quis vel laudẽ acquirit ꝙne
ceſſitat⸗:ſᷣ qð libere agit.Calẽ.n. cõmẽdat ſcriptu⸗
ra:aeEccĩ xxxj. dicens.qui potuit traſgredi ⁊nõ ẽ trãſ
greſſus:⁊ facere malũ:2 nõ fecit.iõ ſtabilita ſunt bo
na illius ĩ vño.vide. P.xj.xij. ¶ OQuarto ad eſignã⸗
dum noſtre mercedis magnitudinẽ Ex hoc.n. q es
voluit nos nobilioꝛeʒ habere in opando modum qᷓ;
alia aĩalia que neceſſitate oꝑpantur nature: innuit
nobis maioꝛẽ reſtare oꝑis mercedẽ. Sicut. n.nõ vi⸗
Tetur iuſtũ illa que neceſſitate opant nature ſup⸗
naturalẽ habeant mercedẽ:nec etiã ꝙ coacte agen⸗
tibo merces mrre Can nec hoĩes tales
care cõducunt:ita cõgruũ vid ÿꝓpter mercedem
ſupnaturalẽ volũtarie agẽtibo merces ver ſupꝑnatu⸗
ralis:⁊ nõ alijs/ꝓpter has nãq; cãs ceus fecithoĩem

„

rectũ:qñ in libera ⁊ recta volũtate eũ creauit. Ded
heu ipᷣe infinitis ſeĩmiſcuit qoõnibxEccĩ. vij. Oe. n.
ſe multis ĩmiſcet malis:nõ ex ſua bona hʒ creatõe ſ
ex puerſa volũtate.vyn Herñ in li. ve libe. arbi. poſſe
inquit peccare datũ ẽ hoĩ:nõ vt ꝓinde peccaret:ſed
vt gloꝛioſioꝛ apparet ſi nõ peccaret.
¶¶M. lʒ ↄgrue dcm ſit:qᷓtũ advolũtatẽ libertate bñ
vti.cõgruu nãq; fuit ꝙ illi talis eẽnt cõditiõ is qᷓ fa⸗
cta illoꝝ gloꝛioſioꝛa redderẽt tñ volẽtes illa liber
tate abuti: ex qͥ abuſu illoꝝ finalł ſequit᷑ dãnatõ illiꝰ
facti ſint cõditõis:q facta illoꝝ nõ gloꝛioſa:ß dãna⸗
bilia reddit.mirũ videt᷑:no ſolũ ꝙ libere facti ſint
coõditõis:̊ ꝙ ſimpłr in q̃cũq; cõditõe facti ſt:q fina⸗
liter dãnãdi ſt mirabilevidet᷑:quã q̃dẽ admiratõeʒ
auget pꝛiuatio ĩ ilł æœbite finis hñane creatõis. Cꝗᷓ
nanq; finat creatõis hũani generis ẽ angelice ruine
reꝑatio ⁊ diuie in celo bonitatis pticipatio:qᷓtuʒ q̊ᷓ
ad illos qͥs pᷣſciuit æaillos ñ eẽ cõſecuturos finẽ ef
fectũ ceſſare ebuiſſevidet᷑ creatõis effectꝰq ad illos
oꝛdinat᷑ fines:vt ceſſante creatõis cã:ceſſat creatõ
nis oꝑatio.Et qͥ ſua ſpõtanea volũtate illo fine ca⸗
rere voluerit ex vioꝛdiatõe:eẽ ſiła volũtate caruiſ⸗
ſent. ¶ pꝛioiſtud rõnabiliter vici videat᷑ exẽplo
oñdit᷑.cã etem̃ ſeminatõis frugũ:ẽ hũane vite ſuſtẽ⸗
tatio.vbi ergo ſcis: ſemĩatio illo carebit fine:ſemi
natõʒ ſubtrahis. necſemias:vbi ſcis te ſemẽ tuũ eſſe
amiſſurũ/q.n. talẽ ſemmare videret: qᷓ ſciret ſe ſemẽ
ſuũ ꝑdere:nõne rõnabilr ab eo qri poſſet:q̃re ſemĩa-
ret vel plãtas vłherbas vł arboꝛes creaui. Qui⸗
bus rñũdet᷑:ꝙ ſi qõnẽ dirigãt ad hoĩs ↄditõeʒ in qua
a o creatus ẽ irrõnabiłẽ qõ:qꝛ nõ hʒ dubitatiois
cãm vel materiã qꝛ in optia creatus ẽ oↄditõe:ſicut ex
toto pᷣcedentiptʒ articulo:oꝑa nanq; illiꝰnulla pot
cogitatõ melioꝛare/qvidit cucta q feccat ⁊ erãt val⸗
v bona: Geñ.j. Si So gonẽ intelligãt ꝓut fine ꝓqͥ
habẽdo creãt᷑:carẽt ꝓpter ꝑctõꝝ paleas:quas ſipᷣi ex
ſe ꝓducũt.qrẽdũ ẽ a eis:cqre ipi terrã ſua ſemĩe bo⸗
no ſem nar vite hũane ſuſtẽtatõe:de qͥ ſemie ſciunt
paleas eẽ ꝓqucẽdas:q vitã nõ ſuſterant hũanã. Sr
cut ̊ tu ſemĩas bonũ ſemẽ:v qͥ fructũ hie ſperas ad
vite hũane ſuſtẽtatõʒ directe oꝛdinatũ⸗ paleas ad
graui cuſtodiam ⁊ ad humane vite ſi uſtentationem
indirecteoꝛdinatas inquantũ ſunt animalium nu⸗
trimentũ:q vitã iuuãt hũanã:ita wus hũanã cõdi⸗

dit naturã ĩ qua ſciuit bonos eẽ vẽturos:qͥ angeli

ca reꝑarẽt ruinã directe &t malos quos lʒ ſciret nõ
eẽ angelicã directe repleturos ruinãa. ſciuit tñꝙ ad
illoꝝ valerẽt cuſtodia ſalutẽ:quiangeloꝝ eẽnt re⸗
ſtauraturi ruinã.Remões nãq; ad illoꝝ ſt exercitiũ
⁊ meriti augmẽtũ inquãtũ illoꝝ reſiſtũt tẽptatõibo
alak vo hoĩm qdã ſaluãdis multũ ꝓfuer̃t dũ
xpᷣm ad illoꝝ redẽptoʒ crucifixerũt. Alij vo ad ele⸗-
ctoꝝ ſunt purgatoʒ coꝛrectõʒ ſic tyrãni qͥ bonos af
fligunt. væ qᷣb hr̃.C. v. xl. Quis Manaſſem regẽ ad
cei reduxiſſet recognitõʒ ⁊ ſui coꝛrectõeʒ ſic ptʒ.iiij.
He. xxj.ſi babylonij nõ fuiſſent. ¶¶ Rilij vo ad electo
rũ ſunt examinatõʒ ſic peccatoꝛes quicũq;: qͥ dũ ele
ctis peccãdi pᷣbent exemplũ:eoſq; factis ſi uis repꝛo⸗
bis ad peccandũ quodãmõ inuitãt:illoꝝvita puer⸗
ſoꝝ electoꝝ ẽ ꝓbatio: examinatio ad eos examina-
du vtrũ vei vłilloꝝ ſeqꝗͥ voluerint exẽplũ. Per alios
vo ſic ꝓ ſars cenos:⁊ alies infideles electos ſuos ꝓ⸗

bat væꝰ. an ex toto coꝛde diligãt g illos 7 alios pciõ⸗

res vitã ſuã:vſq; ad moꝛtẽ epponẽdo. Dim vo dãna
toꝝ penas voſ electis onñdit vt terroꝛ illiꝰcẽt invob̃
nõ peccaretis:Exo.xx. Terroꝛe.n. penaꝝ pluſqſpe
gaudioꝝ maioꝛ hoĩm ps peccata vitat. Gi ergo oẽs
pdicti mali:qui vel electos vt pꝛedictum eſtad bo⸗
num exercent coꝛrigunt vel examinant finaliter ſal⸗

uati legerentur. Si inſuper nulla eẽt vel eſſe legere

Arti.i

vj.

vij.

viij.

XL⸗

Homo

tur peccatoꝝ iuſta damnatio nullaq; vera fieri poſ⸗
ſet peccatoꝛbo eterne damnatõis minatio.vbi inne
miret᷑ mali vitatio vel ad bonũ conuerſio. Gi.n. luci
fer ꝓ ſuꝑbia ⁊ diues epulo ꝓ diuitijs male retentis
7 gula ⁊ alij ꝓ alijs peccatis in diuerſis ſcripturaꝝ
ꝓtibo damnati minime legerent. Quis nunc ſupbiã
malas diuitiasſgulam/⁊ alia peccata vitaret.Et ſi
xpᷣc Math.xxv.peccatoꝛibo et quibuſcunq; in quibo
opa charitatis non inuenient᷑ duras ? eternas non
minaret᷑ penas:qꝛ opa faceret charitatis. ¶ Ey q/
bus ptʒ:niſi eſſent palee cõ buſtioni digne / pance vel
nulle eſſent meſſes in hoꝛreo recõdende. ꝙ etiã ſicut
grana nõ creſcunt ſine paleis ad vite ſuſtentatiõem
ita ſine damnatoꝝ paleis pauci vel nulli creſcerent

ad cœi laudatõem. Gi. n. nõ obſtante tanta dãnato

rũ certitudine et viuoꝝ tribuli minatiõe tampauci
inueniunt᷑ boni et iuſti:q in magna pptłi ↄgregatõe

vix inueniat᷑ vnus quin ſit in vis dãnatõis vel quin
frequenter damnatõem meruit moꝛtaliter peccãdo
vel quin maluʒ motale cõmitteret ſi adeſſet inulta
oppoꝛtunitas vbi inueniret᷑ bonus ſi nõ eẽt damna
tio vel minatio. Si.n. iſtis nõ obſtantibo ꝓpheta te⸗
ſte qui ait: Mich. vij. Rectus in hoĩbus nõ eſt peng
rũ terroꝛibo:a minaꝝ aſperitatib ſblatis.vbi rectũ
in homĩb inuenires. Si.n.in ſeculo qð mõ videtur
nõ obſtante latronũ frequenter incarceratõe et ſu⸗
ſpenſione:nõ obſtante etiã luxurioſoꝝ punitõne et
alioꝝ maloꝝ multiplici tãa veo ꝙᷓ ab hominib fla⸗
gellatõe:non obſtante etiã ꝙ frequẽter audiũt ⁊ ti⸗
ment penas eis ĩminere eternas:tanta inuenit᷑ bo/
noꝝ et fideliũ paucitas: vix inuenitur vnus: qͥ ali
ena nõ capiat vbi huius mũdi cõfuſionem euadere
ſperat:qð ptʒ qñ mari ex naufragio aliqͥd ad ter⸗
rã ꝓijcit.oẽs ad illnd currunt:ac ſi peccatuʒ nõ eſſet
aliena tollere.q inſuꝑ vix vnus inuenit᷑:qui nõ car-
nis ſue veſideria ⁊ alia mala:que in hoc mũdo impu
ne facere põt faciat.ſi ergo tam hic qᷓ alibi unpune
tranſire poſſent:quis a malo væclinaret vel bonum
maceref. Pater ergo ꝙ q vellet granũ purũ habere ſi
ne mala herba paleis nec aliter ſemiare vellet neu
trũ haberet:qꝛ nec ſemĩaret.Sic in ꝓpoſito ve deo et
hoĩb.( ¶XZl querenti ergo quare œeus fecit quos ſci⸗
ret eternalitereſſe damnãdos:queri põt ſi facere de
buit oẽs illos quos ſciuit eſſe ſaluandos:quibo rñdẽ
tiba ꝙ ſic inferat᷑ ꝙ ergo dãnandos facere de buit:qꝛ
ſicut ex pᷣdictis ptʒ.ſi nulli eẽnt damnati pauci eẽnt
qni ꝓ vonũ facerent qð⁊ ſine quo ſalutt᷑ illã nõ attin
gerent. JIp̃is ergo cõcedentibo:q; omnes ſaluandos
facere œæ buit/cõcedere etiã eos neceſſariũ ẽ damna/
tõem eẽ mal oꝑ:tanq; ſa lutis illoꝝ occaſionẽ.pᷣterea
ↄcedentibo p ꝛimũ:cõcedere neceſſe ẽ ſecundũ:quia
multi electoꝝ filij ſunt damnatoꝝ.frequenter.n. le⸗
gunt᷑ patres repꝛobi:filios habuiſſe ꝓbos:qui ergo
filiũ eẽ cõcedit ꝓducendũ patrẽ etiã eẽ cõced ere ne⸗
ceſſe habet.¶õtro hoc foꝛte inſtabũt:dicẽtes:q̃⸗
re nõ fecit ſolum illos:quos ſciuit amoꝛe ⁊ nõ dãna⸗
tõnis timoꝛe ei ſeruituros.Aliqui nãq; filiali ei ſer-
uiunt amoꝛe. Iteꝝ querere pñt quare nõ oꝛdina-
uit ſolos illos filios eẽ ꝓcreandos.qui a patribo v⸗
ſcenderẽt ꝓbis.uibo rñd et᷑:q iſte anes cõtradi⸗
ctõem umplicant cõtra pᷣcõceſſa ab eiſdẽ. Ipᷣi nanq;
cõceſſerunt:q omnes ult eẽ vebuerunt:qui finaliter
eẽnt ſaluandi.Cum ergo v ſalnandis nõnulli ſalu⸗
tis initiũ ⁊ introductõem a damnatoꝝ accipiãt ex⸗
emplo/⁊ a patriba damnatis.i.eſſe accipiant pncipi⸗
um ipᷣis damnanis ſubtra ctis:iſti nõ erunt ſaluati.
ponere ergo ꝙ illos ſolos vebuit ꝓduyiſſe:eſt ponere
ꝙ multi ſaluati nunqꝙᷓ in rerũ natura fuiſſent:quot⸗
quot.n.nunc boni ſunt ab aliquo vel aliquibo a pꝛĩ⸗
cipio mundi vſcenderunt patre vel patrib vãna⸗

H .

tis quibo ſubtractis:ipᷣi ab eis ꝓcreati nõ fuiſſent.⸗
ſic nec fuiſſent/ſicut nec eẽ põt effectus ſine cauſa.

GSi iterũ querũt:quare ñ ſolos illos eẽ oꝛdinauit: xj

quos ſciuit amoꝛe vel ſaltẽ timoꝛe eſſe ſaluandos:ð
amoꝛe rñſum ẽ: e timoꝛe rñdet᷑: iſta queſtio ex fal/
ſo ꝓcedit intellectu. Ponere.n ꝙ nulliſint vamnati
ẽ ponere ꝙ nulli ſint timoꝛe vel damnatoꝝ exemplo
ſaluati:qꝛ ſi nõ eẽt damnatio nõ eẽt verus damna⸗
tõis timoꝛ.⁊ ſic dim eccĩa que falſum vetat pdicare
talem nõ pdicaret timoꝛẽ nulli talem vel quẽcunq;
damnatõls haberet timoꝛẽ. Illi ergo qui timoꝛecò
uertunt᷑ ? ſalui fiunt ſublato tali timoꝛe: ſaluatinõ
fuifſent. Mec damnati ꝑ eos:qui volunt ꝙ nulli da-
nandi ſint ꝓducendi: nec in celo erunt: qꝛ nec bons
opa ſubtracto timoꝛe facient:ſine quibo ad celũ ve/⸗
nire nõ potuerunt nec in inferno ꝑ eos qui nec infer
nũꝓ hominib oꝛdinatũ eẽ ponunt⁊ ſic ex illoꝝ ſeqͥ
tur poſitõe:ꝙ nec gaudia habebunt:que nec merue
runt nec penas:quas nõ timuerunt ⁊ ſic dum eos eẽ
in gaudijs vel penis negant Mo eẽ totaliter œſtru
unt.⁊ ſic ex illoꝝ dicto ſequit᷑ tales eẽ ⁊ nõ eẽ ſaluan
wvs. ¶ Di vo inſiſtant qᷓrentes.quare deus omniuʒ
pᷣſcius euen auũ:naturã tam angeloꝝ qꝙᷓ hoĩm aliter
nõ oꝛdinauit:ſic ꝙ omnes:quos ab eterno ſue beati
tudinis:⁊ bonitatis ꝑticipes eſſe voluit/ſtatim feciſ
ſet beatos ⁊ ſine oĩ tali temptatõevel tribulatõne in
gloꝛia cõfirmatos/rñdet᷑: pñtis articuli intẽtio ẽ:
rõnes vel qualeſcũq; euidentias reddere contra fre⸗
quentes diſputatões:que circa hanc cõtingunt ma⸗
teriã ve ſtatu angeloꝝ ⁊ hoĩm qᷓtuʒ ad cõditiõem in
qua creati ſunt:quare viq; ſaluandos fecit:⁊ dãnã-
ws.⁊que ſit dãnatõis cã:⁊ que vtilitas ex dãnatis
ꝓueniat oſtendendo:⁊ nõ qᷓtum ad cõditõnem in q̃
cos feciſſe potuiſſet que nõ fecit qͥ ſibipᷣi ſicut faciẽ⸗
da ⁊ nõ facienda.ita ⁊ factõis vel nõ factõis qõ ⁊exter
minats derelinquenda eſt.nobis.n. his que facta
ſunt ſatis ẽ diſpurare lʒ dici poſſet ꝙ maximũ pᷣmiũ
ſine merito pꝛecedenti dari non deberet. Mota.T.
j.xj.⁊c.
Sic ꝙ; natura angelica ⁊ hũana in cõditiõe libe/
ra creari vebuerit/ꝙ etiaʒ mali ſeu repꝛobi angeli et
hoĩes pᷣter intentõem:electis multipliciter cooꝑen
tur ad ſalutẽ.CLñ cũ ſᷣm regulã iuris nemo debeat ð
aliena locupletari iactura/miruʒ videt᷑: ꝙ veus ele⸗
ctos ſuos ci illoꝝ vt pᷣdictũ ẽ in articulo pcedẽti di⸗
tare voluit.mirũ em̃ videt᷑: ꝙ c imponi vebeat: ꝗ
aliquos malos eẽ voluit:vt aliquos bonos fa ceret
Kõnabilius.n.vidtt᷑: vtroſq; a piculoſa tempta⸗

tõne:⁊ a malis pene ⁊ culpe pꝛiuaſſet. Ex quo.n.ſci⸗

uit eos caſuros ſi temptarent᷑:quare a temptõel ca/
ſu ſuã quã miſericoꝛditer creaturam fecerat: miſeri
coꝛditer nõ pᷣſeruauit.(¶ Nuibo pꝛĩo rñdet᷑: ꝙ ille
non vult moꝛtẽ vercat Air⸗ Ezech, xviij.⁊.xxxiij.ſe
qui vult oẽs hoĩes ſaluos fieri.j.Thi.ij.nõ vult ali
oe eẽ malos.Oe.n. mali ſunt pᷣrer vei intentõem:
non pᷣter ꝓpꝛiã ẽ volũtatẽ.Sʒ exquo oĩno mali eẽ
volunt.non eſtmalũ: us e illoꝝ malo bonũ eli⸗
ceat:electos ditando.¶ SGSecundo rmdet᷑:ꝙ eos a tẽ
ptatõe ⁊ caſu ꝓ quanto ad eũ pᷣſeruatio attinetpᷣſer
uat et cuſtodit. ¶ &ꝛ aũt dicunt. ꝙ deus hominem
a piculis pᷣſeruare vebuit põt intelligi:q; hoc facere
xæbuit ꝑ modum amicabilem/aut ꝑ modũ coactio⸗
nisꝑ modũ amicabilem:ſicut pater nititur filium
ad bonũ attrahere voctrinaſwnislet factis.Sic łe⸗
us v buit creaturam ſuam a malo pᷣſeruare et ad bo
nũ cõuertere:qð et fecit. Nam hoc wcuit in omni-
bus euangelijs:ceditq; ei intellectum quo ſcire po⸗
tuit:quid eẽt bonũ/a malum et voluntatem:qua po
tuit bonũ velle et malum fugereſmulta etismꝙ illa
fecit:ex quoꝝ cogitatõe peccatum fugere veberetlet

8
„

2
.

Arti. v.

.„—

xiij.

riiij.

nnnkli ucn ilommeſh n n
npſal. ii. Giaut ſic intellgant den ſu:
Uuplal.vin li buikſete
Auriſuama gianlisßſemare bulſet
cionis tiolntie dictüinon ſoott ventat
t gubemando illa . We
Rad⸗ ahmalömen⸗ ſtm
ſobet necgregturecnenitiglaude wb⸗
Nonbaberetqo cdacte faceret velmalü din
ſaatneclato d hocgnoͤfuratligatus.
Ccligpiceaderunt veldominesgulpeccan
tefttatenatureac Tum ie cönentiſtent ſi
neceſitatengturecaleincinuam andey
nm mereturho dlnng inmenta. (datet
Wetnecpdeſteyneceſſitate agant natur
unoͦeſtfis tertenns quiopantes dilig
lunten 1cogcteopantts nectiſtch
cngoniquni Tv,l grig drogi
llſntencütnbulatöiventar grtalid
ſb nec iolentum inplicter eis nfan
uun lorcticenntibſeſc non
ga enn habet roluntatis tepide
norpeniogffligt ptpoluntatem ci
nntilnenn imin
nalelſtigſepoluntatemſaamm⸗
echetrinalnecnis emale
nrendanüficgerolnentned e
nentni doſecſ

demſuamim
mingmet.
damatnalmne, Zoſinilonmgl

ainſinen e iuſiunis

chenigentug egere mnijaffe,
es ueann hanccitiiennt na⸗
lor rhoin tzac cgſtnnin
re nig ſluancob feet din ⸗
toisca. 1queytlitaos er danatis
corrno rumad ccttonen inq
etquend featqſbißi ſiantſnai⸗
ur factis elno factlsgo dier
enda eſt nobio n. This guefncta
etelneſeenunlk
Onti ari non wheret Hota .

M.
lar hünna mcdttelibt⸗

uzmalſeyunhnobianheliet f
clectio moltipliater coopen
negnliiuns nemo ubentd
tund mimnz rigek ns tle⸗
Cictüe in articnloßceditidi⸗
ideig Noimpon denn,
nirct alivos bonosſucn
g Nroſchs gicllaſstengtn/
alhepnluſft Erlonſc⸗
tannbcglattatenhticntc⸗
tereaturanſerenn: mien
.(Onvrionſcek
tonis Eth rii /n
luosfienj Lhli ih iil
nalſitinn minnni n:

Exemp.

Homo

omnia que cõtra veuʒ ſunt ⁊ odio habere. Sicutetʒ
pᷣmo in opꝑe creatõis in quo ẽ ad imaginẽ vi:Geñ.j.
Creauit deus ho.⁊c. Huius beneficij cogitatio nos
attrahbere veberet ad vite mundiciã:⁊ pᷣſeruare a vi/
litate peccati.ſicut pulcritudo vel dignitas imagĩs
beate virginis Marie eam ſaluat ne in luto ab inuẽ
toꝛe vel poſſeſſoꝛe ꝓijciat᷑.¶ Bed heu homo cuʒ in
honoꝛe eẽt ⁊c. In pſal.xlviij. Secũda in oꝑe re⸗
creatõis in quõ eius ſanguine redempti ſumusvt ei
⁊nõ peccato ſeruiamus. Pꝛinceps naq; xpᷣianus mi
litem ſuũ væ carcere redimit infideliũ:vt ſub eo mi⸗
litet ⁊ non ſaracenis ſeruiat. Sic teſte apłlo Ro. vj.
Vetus bomo noſter ſimul crucifixus t: vt œſtruat
coʒpus peccati:vt vltra nõ ſeruiamus peccato.
