ta quibus fatendũ eſt/ꝙ iſta ẽ arta via q ducit ad vi
tam/ꝑ quam difficilimũ eſt multos ducere. Sed ſo⸗
lum euntes ꝑ illam ad vitã perueniunt.quia qui nõ
diligit:manet in moꝛte ſupple hic:ſicut coꝛpꝰmanet
in moꝛte ſine anima. Et in futuro ſine glo:ia.j. Jo.
iij.qꝛ nulla alia via ẽ certa ad gloꝛiã niſtula ig⸗ge
nec xps/ vel martyvres/vł ſancti quicunq;.nec aliquis
qui modo in cele eſt:ꝑ aliaʒ viã iuit.Ad hoc ̊ ꝙ ali
quis cuʒ odio inimicoꝝ illuc veniret/opoꝛteret ꝓ eo
nouã viam fieri.que nõ eſt:nec imꝑpetuũ erit facts
AQui g̊ ad vitã ſideratis pertingere:ambulateĩdi
lectõe quo ad oẽs:ſic xpᷣs dilexit vos om̃es: Ephe.v.
Bicut inquit xpᷣs:qui dilectõem oꝑe oſtendit: aĩam
ꝙ amicis et inimicis ponẽdo: Jo.xv.maioꝛẽ dilectõ
nẽ nẽo habet. ¶ Beg heu multoꝝ dilectio erga pau
peres ſpecialiter ⁊ inimicos/eſt huic diſſimilis.quia
nõ eſt in opando/ſed in optãdo/et loquẽdoet eſt ſi⸗
milis dilectõiquã habuit quidã erga pꝛiuignũ ſuũ
T quo fert q dicere ſo lebat:ꝙ plꝰi dil exit:qᷓ; om⸗
nes filios ſuos:et pluſqꝙᷓ ſeipᷣm.⁊ cuidã ſemel querẽti
quõ hoc poſſet eſſe:reſpondit.vellẽ illũ mõ eſſe in ce
lo. me aũt et filios meos nollẽ adhuc ibi eẽ. Ita nõ⸗
nulli paupibus perẽtibus reſpõdẽt: vus te adiunet
cæus cæt tibi celũ. Inimicis etiã maledicũt:dicẽtes.
dyabolus cõfundat coꝛpus ita q; aĩa ſaluer᷑ bene in
quiũt eos diligunus:qꝛ vellemus ꝙ eẽnt ĩ celo.Iſti
cœficiunt multiplr.qꝛ v alieno coꝛio faciunt largas
coꝛrigias.celũ qð nõ hñt nec hẽbũt alijs dãt.⁊qð fa
ce et dare pñt:nolũt ↄtra ſacrã ſeripturã que dicit. v
vꝛa ſubſtatia wnate Job.vj.¶ Quia etiã nõ ſoluʒ

aĩaʒ: nec etiꝗ ꝓ vita fũtura:ſed etiaʒ coꝛpdiligẽ/ er ꝓ

vita pñti:eiq; optare bona et facere tenent. qꝛ ſi x⸗
rit hõ oẽm ſubſtantiã wmus ſue ꝓ dilectõe:quaſi

nihil veſpiciet: ſupple reſpectu vite eterne: quã inde
mercat᷑: Cañ.viij.

n . Terco diligite inunicos nõ ſo
lũ qꝛ vobis ꝓſunt:et ꝓpter mercedẽ vt dictũ eſt:ſvt

ipᷣiꝓ dilectòe et beniuolẽtia eis oſtenſa/ad bonã vi⸗

tã et amicitiã cei et veſtrã reuocent᷑: et occaſione ve

ſtri nõ ꝑdant᷑. Exemplũ ad hoc ĩ natura. Gicut em̃

aĩialiaſilueſtria/ p beneficioꝝ exhibitõʒ wvmeſticant᷑.
Ita inimici melius ꝙᷓ ꝑ auſteritatẽ. SHiſtoꝛia ẽ ad h̊
in vitaſpatrũ.vbi tres homines leguntur veniſſe ad
abbatem Acbillem: idẽ negociũ ab eo poſtulantes.

.x.

Exẽplũ.

namni,
nnercxepitel⸗
ſecpiropenioß

daren

2

Etliutbi emuncnmni
ſitooli. geimotter
ſernannecpmna darecten

pmnagis dberentniti eü diligere quioese

lntociü ab

ctotrani videm
ſobit zzmanias Gen heuffequiter icc
Moctatemorcarnaketamor cupicitar

gmmatoꝛido ſuis: g vir de diepe

cniunkocoſi dir eſcüt ſeng nra llude
Gtediligüt,mecitant ,ſolliatant. Ran⸗
lliarudo nidet iamatoꝛido ol i tato ſa
noteltünoni ghiber di g dilecnos hr
ſuntipis qſunt ad mundis abilezi
NI i di elrij oie. (Morinu vo 0 ollen
Iitiamiacjinimiai Pterilla gue dicta ſd
Nplenitodo. Na ſiat multiradiji rmalu.
Inuutiirnofonteꝛetmultiramii vna rad
lunibrg 10 06 in na vitacontinent. Ita

Nupinpletoi dilectoe⸗
ſtprini lege impleuit. Na
tes n furabenis noͤfalin
Apiſcts: Tſigd alind en
egppinunüfiteßn⸗
1 iiitaltnig 6
ont: a lignaßterülague⸗
j xvj Et. A W
Intenozesagff

Aij nij Et. 8
monapergne

n

tinckprimi. Bo⸗p
öadulterad
ſüteſtimoni die
adarüſthedoin
Plätucog leg
dus

agn

Di wii
hectioneset
Auiapſeintillas

lht. ula annd
tin morte ſvpplehlcſint orni
anuma Etin foturo ſine er
nutanai laünitlete
uunreſtes kſanctininngg neraliis
cal et dll nüͦiui Dubeci il
oinimicop illuc eniret porant ha
ien ne oͦeſtnetingpetuß ent iinr
timigentis pertingereambulateide
ſois ſic io dlnt ofen Ephet
s ul dilenbem opeoſtanclt:aian
imias ponego Jo, vmnaioti dllec
Beu beu mulioy alecno aga gan
rT inunico eſt huicdiſſimnlis. gun⸗
ofſe in optädo etloquedo et eſti /
lnä babutquici priuignu ſni
lcereſolebat gplelliſ dleritchon⸗
et pluſcy ſeipm.ꝛcuid ſemel uerin
eſtereſpondit velle llü noͤeftene⸗
ios meds nolliadhucthbiei Yuni⸗
virbtee ocin ulgtrid ue
eli. nimiczenuſnn
mndutcanng luug i elllie
gunna gelmm n l ,
Vlr.e raleno clo dunt
tol,n huͤtalis dor lſ
nienniuenii⸗

munbeun, ſiepollecbͤe u
plenß n uitnn li 6
lr rnilie nn ni f
ſal boni

Artiiij.

Dilectio.
0.
Er quibus vnus quaſi inimicus ſunus male de eo cõ
cipiens et loquens:tamen nefaunt alijs. et illi qo pe
tebat conceſſit.in quoꝛũ receſſu diſcipulis cauſaʒ qꝗᷓ
rentibus:reſponditq hocfecit ne eü ſcãdaliʒaret:⁊
vt ad amicitiã eũ reuocaret. Scriptura eſtaq B Ro.
xij. Si inquit eſurierit inimicus tuus:ciba illuz. ſi ſi
tit potum da illi.moc em̃ faciens carbones ignis cõ

geres ſuper capur eius accẽdens. Sit ergo dilectõ ſi

ne ſimulatione: Ro.xij. Mon ſicut falſoꝝ hominuz.

qui oꝛe ſuo benedicebant:et coꝛde maledicebãt: In

põ.lxj. Ged vera in coꝛde ſine ſimulatione erga ocs.

Erxemplo ci qui ꝓditoeis ſui pedes lauit.de quo di
atur Bap. xj. Giligis ommia que ſunt: et nibil odi⸗
ſti. Nota.P.iiij.xx.
Materia aũt ad diligendũ vũ inueniri põt ĩom
nibus illis allegatõibus que notant᷑ ſupꝛa circa pꝛi⸗
mũ capitulũ.vbi oſtendit᷑ ꝙ nihil iuſtius ꝙᷓ xeũ dili
ere. ¶ Scom motiuũ ad h ẽ dilectiõis facilitas.qꝛ
icet ab alijs opibus poterint ſe multi excuſare miti⸗
plicit. Dicut pʒ. A. xx. l rer loci/ vel tpis vel ſta
tus/vel oꝑis/ifficultatẽ ſeu umpedimẽtũ. A dilecti
one aũt nullꝰſe excuſare põt:q̃ͥn in oĩ loco/ſiueĩ terra
ſiue ĩ mari:ſici omni ſtatu ſiue infirmꝰ/ſiue ſanus ſit
ſiue pauꝑ / ſiue diues/ſiue foꝛtis/vel vebihſiue pulcer
ſiue turpis:diligere ũ poffit ſi velit. ¶ Terciũ mo
tiuũ eſt gaudiũ quod pꝛeparauit diligenribus ſe. j.
ad Coꝛinth.ij.Si em ſerui dñoꝛum tãtũ nitũtur eis
ſeruire: dilectõem q; eis oſtendere a quibus tñ male
aliqñ remunerant᷑. Et licet bñ remunerent᷑:tñ nullã
mercedẽ pñt eis dare niſi tꝑalẽ.qꝛĩmoꝛte væficiunt
nec pñt a penis pᷣſernari:nec pᷣmia dare eterna. Ml⸗
to magis deberent niti eũ diligere:qui oẽs cõditiões
habẽt ↄtrarias. Sed heu frequẽter videmꝰ ꝙ tanta
velocitate amoꝛ carnał et amoꝛ cupiditatis excuti⸗
unt ociũ ab amatoꝛib ſuis:ꝙ vix e die vel nocte in
ueniunt᷑ ocioſi vix qͥeſcũt.ſempꝑ cura illud qð inoꝛdi⸗
nate diligũt:meditant᷑: ſollicitant᷑. Raro aũt ralis
ſollicitudo videt᷑ ĩ amatoꝛibo ði cũ tãto fauoꝛe.huic
canõ teſtimoniũ pꝑhibet di. ꝙ dilectiões huiꝰſcli foꝛ⸗
tes ſunt ĩ his q ſunt ad mundũ ſ vebiles ĩ his qͥ ſunt
ad vũ.di.xlvij oẽs.¶ ARotinũ vo ad leroenn ogt
mi.tã amiciq inimici ꝓter illa que dicta ſunt:eſt le
gis plenitudo. Mã ſicut multiradij ĩ vna luce: mul
tinuuliĩ vno fonte: et multi ramiĩ vna radice: mi-
ta mẽbꝛa opa in vna vita continent᷑. Ita oĩm pce⸗
ptoꝝ impletõ ĩ dilectõe ↄtinet ꝓximi: Ro.xiij.qꝗᷓ dili
git ꝓnimũ:legẽ impleuit. Mã nõ adulterabis:nõ oc
cides/ nõ furaberis / nõ falſũ teſtimoniũ dices/nõ cõ⸗
cupiſces: ⁊ ſiqð aliud ẽ mãdatũ/ſi hᷣxbo inſtaurar di
liges ꝓximũ tuũ ſiẽ teipm. Pleĩtudo qᷓ legis ẽ dilcõ.
Bec qꝛ difficileẽ ſcire viꝑ veus et ꝓximus dchne
diligant: reſtat aliqua ſigna per illa queoſtẽſa ſunt
A. ij.xiij. Et.X.xxj.xvj.Et.Axxiij.viij.oſtẽdere ex⸗
terioꝛa:per que intenioꝛes a ffectiones et dilectõnes
cognoſci poterunt. ¶ Quia p ſcintillas et fumũ exe
untẽ pꝑ feneſtras v camino: coniecturatignis eſſe in
wvmo. Bicut etiã pꝑ guttas ſtillãtes ve vaſeſſciqua⸗
lis liquoꝛ interius continet᷑. Ita p ſcintillas et gut⸗
tas ſignoꝝ et opationũ exterioꝝ/ cognoſcit᷑ ignisx q
lis liquoꝛ ſit in vaſe coꝛdis. Rõne cuius eſt ſciẽdũq;
eypcepto vei ignis dilectõis ſemꝑ vebet eſſe in wmo
coꝛdis.Qð pulcre figurat᷑ Aeui.vj. IJgnis inqᷣt ſꝑ in
altari ardebit.quẽ nutniet ſacerdos ſubijciẽs mane
ligna ꝓ ſinglos dies. Sve lignis aũt que iſtũ ignẽ nu⸗

trire vebent dictũ eſt.D.v.vj. Si aut ĩ coꝛdis wumo

ſic nutritus fuerit:locutões et opatões exterioꝛes il
luũ in coꝛde eſſe oſtendũt.qꝛ licet ignis ſine fumo foꝛ⸗
te eẽ poſſit: dilectõ aũt ſine onſione eẽ nõ põt. VlInde
Pꝛouer.vj. Nũquid põt hõ abſcõdere ignẽ/ ſupple
dilectõis:in ſinu ſuol vt nõ ardeat: quaſi diceret nõ.

£☚

ximi ꝓpter veũ Tc.

Oerr.

Quia ſicut ignis nnnqꝙ eſt ocioſus in materia diſpo
ſita. Ita amoꝛ dei nunqꝙᷓ; eſt ocioſus. m btẽ̃m BGBꝛeg
omelia væ ſancto ſpũ. Operat᷑ e magna ſi eſt. ſi aũt
operan renuit: amoꝛ nõ eſt. Et hoc eſt quod chꝛiſtꝰ
vult Luce.rij. dicens. Ygnẽ veni mitterein terraʒ.
quid volo niſi vt ardeat. Mota. G. vj. vij Ad ſciẽ
duz ergo ſi ignis cei in coꝛde ardeat:reſpice ad fene-
ſtras omniũ ſenſuũ:et ad manus/ſi iibeter vides vti
lia ad ſalutẽ:et oculos declinas a vanitateſſi libẽter
e veo loqueris:et audis dæ eo loqͥ ſi ſuos diligis iu⸗
uas: et pꝛo ſuo amoꝛe recipis:et veniẽtes ĩ noꝛe eiꝰho
noꝛas:et in iſtis et in omnib alus veiſermões ⁊ mã⸗
data ſeruas. Per iſtas ſcitillas ſcire pot᷑is ignẽ dile⸗
ctõis ei eſſe in coꝛde tuo.aliter non. YJpſo teſte qui
ait Yoh.xinj. Si quis diligit meſſermonẽ meũ ſerua
bit. Duper quo dicit beatus Gꝛegoꝛius in omeł. ce
ſanctoſpiritu. Si inquitvnuſquiiq; noſtrũ requira
tur an diligat veum:tota fiducia et ſecura mente re
ſpondet:diligo.ſed certe in iſto caſu plus opibus qꝙ
bis credendu eſt.quia qui dicit/ qe viligo veũ: 1 man
data eius nõ ſeruat: mendax eſt.j. YJo. ij. De dilectõ
ne cõditoꝛis/manus et oꝑa requirant.qꝛ ꝓbatõ di
lectõis ẽ exhibitõ oꝑis. Si aũt viſus ſit ad vana: lo⸗
cutõ turpibotra honoꝛẽ vei:vel ꝓpꝛiã ſaluté: ſeu
rimichanitate: opa mala: qꝛ iurametis et falſitati
us ꝓ lucro vłfauoꝛe ce vẽdis. Iſte fumoñdit coꝛ
Ptgner eẽ igne infernali. Mã fumꝰq videbat᷑: æclara
at qð factũ ẽ.j. Mach.iiij.¶ Sicut ergo p pirideʒ

xv.

exterius cognoſcit᷑ cuiſit nücius. Et ſigno exrerioꝛi XVj.

cuius ſit ouis. Vñ Aug.ſuꝑ illud.j. Jo.iij.ĩ hocma
mifeſti ſunt filij vi.⁊ filij dyaboli ⁊ Rilectõ inquit
ſola diſcernit int filios ceiet filios dyaboli. ſignent
ſeoẽs ſigno crucis. Reſpõd eãt oẽs amẽ. Cãtẽt oẽs
alla:oẽs baptiſent᷑:ecchias intrẽt:pietes impleãt ba
ſilicaꝑ:nõ diſcernũt᷑ filij eia filijs dyabolij niſi cha
ritate. quicquid vis habeſhocſolũ miſ habeas:nihil

ꝓeſt.ſicut patet.C.j.xij.xv. Sequit᷑ alia ſinõ habe

as / hoc habe:et legẽ impleſti. Huic cõcoꝛdat illo qp
ipſemet ⸗ dicit Yo. riij. In hoc inquit cognoſcent
oẽs qꝛ diſcipuli mei eſtis:ſi dilectiõe habueritis ad
inuicẽ. Adinuicẽ inquit:qnia quecũq; vni ⁊ eidẽ
ſunt eadẽ:ipſa inter ſe ſunt eadem ᷣm phm̃. Quicũ/⸗
c; ergo deo ſunt eagem p dilectõem / ſicut ipſe ait. vo
lo pater vt ſint vnũ nobiſcum.ipſi inter ſe ſuntideʒ.
et quicunq; eſt vnũ cum vo:eſt vnũ cum omnib ſu⸗
16. Breut patet. C. j.x. Et a væſtructione conſequen⸗
tis/quecũq; interſenõ ſũt idẽ idẽptitate dilectõis:
nõ ſunt idẽ cũ vo:qꝛ nec ipᷣm diligũt. Eñ.j. Jo. uiij.
Bi quis nõ diligit fratrẽ ſuuʒ quẽ videt quõmõ po
teſt veñ diligere:quẽ non videt. Vnde HBeda. Neq;
us ſine homine: neq; homo ſine vo niligi poteſt.
Ergo ſola mutua frat erne dilectõis oſtenſione oſtẽ
dit cei dilectio/ et vi filiatõ. Vñ Chꝛyß. ſup Aſdath.
omek.iiij. Oẽs ſpẽs iuſticie quas hñt ſerui vi in ve
ritate:pñt habere ſerui dyaboli in ſimulatõe.habet
em/ fictos mãſuetosſcaſtos/elemoſynanios/ieiunos
Et oẽm ſpeciẽ boni quã creauit væus ad hoĩm ſalu⸗
tẽ. Introduxit dyabolus ad hoĩm ꝑditionẽ: vt int
ven et ſimulatũ/cõfuſio fiat.ſolã aũt charitatẽ ſpũſ⸗
ſanctijnõ põt immũdus ſpũs imitari. Ideo aũt hãc
iuatã ſpeciẽ ſibi ſoli ſpuſſanctꝰ ſeruauit: vt p nul⸗
fins inſticiã et teſtimoniũ/ſic cognoſcat᷑.vbi ſpũſſan
ctus ẽ:quẽadmodũ ꝓ gratiã charitatis. Hec at cha
ritas vt ait Aug.ẽ dilectõ vei ppter ſemetipᷣme et ꝓp⸗
„Q¶VUt g6 videat᷑ quał qſq; ppłs ſit
intuẽda ſunt q diligit ſm Auguſ.xe cimi.cei. Ii. xix.c.
xxiiij.ꝗꝛ tanto melioꝛ eſt:quanto melioꝛa dil igit.
Aliud expimentũ ad idẽ accipit ex ſilitudie cibo⸗
rũ coꝛpaliũ.quan do em cibus pcioſus ⁊ vælicatꝰ ali⸗
cui quiſcit eu talẽ eſſe offertur: cui non ſapit: pot eſt

—

Evij.

xviij.

rix.

Arti.iiij.

Fabula.

rius opinionis.
iet venatoꝛ inferni.et patet.
ei pꝛius materia velectationis:erũt materia triſticie
ñ illi in quibus leus p. dilectionẽ ? gratiaʒ habita⸗

„ –

Dilectio.

ſcire ꝙ nõ ẽ bene diſpoſitꝰ: xlłꝙ ẽ alijs plenꝰ JIta gñ

offert in pᷣdicatõe vel cõfeſſione ſeu qᷓcũqʒ collatõne
alicuicibus pᷣcioſus.qꝛ hoꝛtat᷑ vt vũ diligat: ꝓxi⸗
mũ tã amicũ q; inimcũ:q etiã ceſſz peccare:⁊ ieiu-
net. ⁊ oꝛet/⁊ pnĩaz agat. Et ille qͥ audit/ſcit qͥdẽ ꝙ bo
na verba ſunt:⁊ bonũ eſſet ſic facere. Vñ ⁊ frequẽ/
ter dicũt. felix qͥ ſic facere poſſet:ſicut dicũt alij/hic ẽ
bonus cibus:ſi quis comedere poſſet: nec tñ ſapoꝛeʒ
ĩuemiũt ſic facere/vt eis dici᷑. Vñ ſcire pñt ꝙno ſũt
bñ diſpoſiti in aĩa:⁊ ; ſunt alijs malbumonbus ple
ni. Si vo bonũ ſapoꝛẽ iueniũt: exillo cibo ſpũaliter
viuũt:⁊ roboꝛant᷑. dilige ꝗᷓ ſapiẽtiã:⁊ conſeruabiit te
Pꝛouer.iiij.ſupple ad qtuoꝛ effectus: ad bñ operan
du:ad malũ pene ſuſtinendũ: ad malo culpe reſiſtẽ⸗
Dũ:ad in bono Verie pſeuerãdũ. Se his quatuoꝛ ſi-
mul in põ. xvij. viligam te wminefoꝛtitudo meaſin
operãdo.firmamentũ meũ:in ſuſtinẽdo.⁊ refngium
reſiſtẽtibus.et liberatoꝛ ꝑſeuerantibus.¶ Texrciuʒ
experimentũ.nõ ſolum de charitate:ſed ð charitatis
gradu:videlicet an feruentioꝛ et maioꝛ vel minoꝛ ſit
in coꝛde:eſt ſicut ve lumine candele:queĩ paruo ven
to extinguit: vbi magnus ignis plus inflãmat᷑. Ita
magna dilectõ nunqꝙ tedio vel aduerſitate extiquit.
qꝛ omi tpe diligit:qui amicus ẽ:. Pꝛouer.xvij. Nota
erperimentũ huic ſile C.j. xx. Mota etiã plura ð iſta
materia. Zl. xxvij. xxxviij.et.C. xiiij.xiij.2.B.ij.ij.
Mõ habẽtiũ vo pᷣdicrũ ſignuʒ nuũcioꝝ ⁊ ouiũ xpᷣi:
nec nõ inuenientiũ ſapoꝛeʒ in ſpñalibus cibis in his
videlicet que viſunt:maxima eſt fatuitas:⁊ piculũ
moꝛtis. Oue maioꝛ fatuitas in ſitiente:q; plus dili⸗
gere riuulũ ꝙᷓ fontẽ:plus adulteꝝ ꝙᷓ maritũ:plus w-
na mariti:ꝙᷓ ipᷣim dantẽ:plus ipſam carnẽ ⁊ munduʒ
ſeducentẽ:⁊ dyabolũ ſine fine pumientẽ:qᷓ; æum eter
naliter remunerantẽ: cuʒ illis qui dilexerunt magis
tenebꝛas ꝙᷓ lucem: Joh.iij. ¶ Cuius rei cauſa in au/
ctoꝛitate innuit hõmines em̃ ĩ tenebꝛis cũ paruo lu
mine mixtis melius vident ꝓpinqᷓ: ꝙᷓ diſtantia. Ita
carnales cupidi⁊ mundi ſapientes:quibus dici põt
Adhuc modicũ lumen in vobis eſt: Jo.xij. Clare vi
Tnt ſenſibilia ⁊ carnalia.⁊ quia plus appꝛopinquãt
⁊plus velectãt:plus ea appꝛeciant᷑⁊ diligũt:· Gpũa.
lia vo et vitaʒ eternam:ſicut vmũ magnã admagnãꝗ
diſtantiã paruam iudicant:et parum diligũt.tamẽ
in moꝛte quando alteri ſeculo/ ⁊ ſpiritualibus appꝛo
manat vig t⸗ quantũ ea que hic dilexerunt ab il
is eos impedierunt ⁊ retraxerunt:fatuitatẽ ſuã ⁊ pe
riculũ intelligent. Et erit c eis ſicut ̃m fabulas fu
w eemno. an videns cornua ſua in aqua/ multũ ĩ eo
rum vxlectabatur pulcritudine.pedũ vo velocitateʒ
contempſit:ſed cum eũ venatoꝛ cuʒ canibus ſequere/
tur:⁊ coꝛnua inter frondes ne fugeret/ et piculũ eua⸗
xeret impedirent: ⁊ pedes iuuarent/ incepit eſſe alte⸗
yta in ꝓoſito quando in moꝛte ve⸗
Tunc illa que fuer̃t

bat:v quibus YJohᷣ xiiij. Si quis diligit me.Et cito
poſt:pater meus diliget eũ:et ad eũ veniemꝰ etman
ſionẽ apud eũ faciemus. Ad manſionẽ recipient᷑ et⸗
nã:ſed illi ꝓijcientur in tenebꝛas exterioꝛes.qꝛ tene/
bꝛas vt dictũ ẽ dilexerũt. Et vt rovtriuſq; ptis cla
rius videat᷑:notate oꝛdinẽ verboꝝxpᷣi. ante em̃ man

ſionẽ quã ꝓmittit:duo pꝛemittit:videlicet dilectio

nẽ:et ſermonũ obſeruatõeʒ. Ac ſi diceret. Ad hoc q;

cũ hominead tempus manſionẽ faciã:et ipſe mecuʒ

ineternum duo becrequirunt necmiꝑ œæ dilectione
quia non eſt aliquis noſtꝝ qui libenter hoſpitat᷑ vbi
odio habet᷑. Mec mirũ etiã ve ſecũdo:quia rex in ca⸗
ſtro ſubditi ſuimanſionẽ capiendo:dũ ibi moꝛatur/
officiales et ianitoꝛes ſuos in ommibus locis ponit:⁊

ſua pᷣcepta ab oĩbus tenent᷑:dũ ibi habitat.ſic iuſtuʒ
eſt vt wo obediat᷑:dum in caſtro moꝛat᷑ anime. Et ſi
cut iſta duo faciunt vũ ſemꝑ in caſtro anime mane⸗
re:et ad manſionẽ ducũt eternã. Ita his cõtrarialvi
clicet odiũ vei et ꝓximi:et fractò mandatoꝝ cæi:eũ
mãſione aĩe fugant.nec miꝝ:qꝛ mũdus no liben-
ter cum immudo et luxurioſo:nec pacificus cum inui
vjet iracũdo:nec luy cũ tenebꝛis:nec largus cũ aua-
ro:nec vigil et laboꝛioſus cuʒ pigro oꝑario:nec verꝰ
cũ falſo. Ita xpᷣs cũ belial. LRefectus tamẽ nõ eſt ĩeo
ſed in illis qui eũ eijciunt ve mãſione aĩeſet nõ ſolum
eciunt:ſed quod peius eſt:aliqui eoꝛum turpiter ꝓ
vunt et vendunt.ſicut multi qui oꝛe dicũt ſe ce di⸗
ligere:ſed tamẽ ꝓ minoꝛi qꝙ dumidia marca eum ꝑ-
iurijs et malis acquiſitõibus et falſis mercatiõibus
vendũt. Iſti cæo eiecto ve caſtro anime.locũ ⁊ caſtꝝ
illud ꝓ modico locant dyabolo. Quis ergo illoꝝ cre
eret verbis:quibus dicunt ſe veum diligere:cũ ſcri
ptura dicat:operibus credite:et quis mirabit᷑ ð hoc
Frale eijcient᷑ e manſione wieterna cũ fardelłet
urtis ſuis ad colla illoꝝ:p quibus deũ vendiderũt.
qui turpiter eũ eiecerunt hic et vendiderũt:et nõ di
lexerunt animas ſuas vſq; ad moꝛteʒ:Apo.xij.Quo
mõ ergo moꝛerent᷑ tales in perſecutõe antixpᷣi ꝓ fide
qui eum ſic negant:vel qui modicã ꝓ iuſticia ſuſtine
re nolũt perſecutionem.

Non ſoluʒ hec mala habet dilectio ſi imulata: ſed Arti. x.

et magnã habet falſitateʒ: ſicut patet.. xxj.vij.per
totum. Hoc etiam quotidiano patet experimento.
Quia vix modo diligt filius paxrem/vel filia matrẽ
vel ille qui amicus vocat᷑ amicũ ſuum:niſi ſicut mu⸗
ſca vas lactis vłymellł:et ſicut canes os. Nota.E.viij

Exu.

xix. Vnde Tullius ð amicitia. Sic inquit mutuo ſe

diligunt homines ſicut homo diligit vaccam ſuam.
ſcʒ ꝓpter cõmodñ et lucium ꝓpꝛium:vel ſi vllgs pl
in homie diligunt qᷓ; ĩ boueillud plus raro ad ani⸗
mã extendit᷑:ſed circa coꝛpus mercat moꝛat᷑ et nego
ciatur.quia raro inuenitur:qui nõ diligat ꝓptervti
le vł velectabile. Ideo vix inuenit᷑ qui ſit amicꝰ moꝛ
tuo:quia animã nõ diligũt.qꝛ ſic dilectiõeʒ erga coꝛ
pus oſtendũt ꝓpter vtile vel velectabile:quibo ceſſã
tibus:paupertate vel moꝛte ceſſat dilectõ. Vñ dici
tur ꝙ pauper et moꝛtuus nõ ha bẽt amicũ ̊ ſi ſince⸗
re aĩam diligerent que nõ ceſſat:nunqᷓ ceſſaret dile
crio.quia cauſa nunqꝙᷓ ceſſat. Ope ergo oſtendunt.q
nõ animas:hᷣ coꝛpus et coꝛpoꝛalia diligũt. YJõ poſt
moꝛtis moꝛſũ vertit dilectõ wꝛſũ. Et finita vita:fi⸗
nit amicꝰita. Mota.E.viij.iij. ¶ Dʒ nõne multũ di⸗
ligũt:quos ſic moꝛtuos plãgũt:quos etiã tot expen
ſis et põpis ad puteũ veducũt.Se multis reſponde
ri poteſt: ꝙ plus Plagärpropain q; moꝛtui incõmo/
Dũ. Vlxoꝛlqꝛ nõ erit in tato honoꝛe vel reꝝ copiaſfi
lij:qꝛ nõ habent conſuetã ſuſtentatõʒ:ſerui qꝛ; ſerui⸗
tiũ amiſerũt.amici:qꝛ nõ habẽt ſolita feſta ⁊ cõmo/
Dda. Et ſic de alijs.vel qꝛ ſolaciũ a viuo habuit ĩ re vł
in ſpe:vel in vtroq; nec ẽ multũ mirandũ:qꝛ qui nõ
diligunt aĩas ꝓpꝛias:quomõ viligere poterunt alie
nas.Oꝛ autẽnõ diligunt ꝓpꝛias patet:quia qui dili
git iniquitatẽ:odit aĩaʒ ſus: In ps.x. Mõ.E. viij xx
Ad aliud etiã qð obijcit᷑ v expenſis circa funera
amicoꝝ et feſta in die ſepulture. reſponderi poteſt q;
multi in talibus expenſis plus intendũt ꝓpꝛiã oſte⸗
tatõem qᷓ moꝛtui vtilitatem vel redemptiõʒ.Cuius
rei ſigna duo ſunt/vnuʒ videlicet:q; vbi multas mar
cas expendunt circa feſta et pompas in pannis et ce
reis.et huiuſmodi:vix volunt vnũ ſolidum reſtitue
re de debitis vel male ablatis æfuncti: vel vix tot xe
narios dabunt ꝓ aĩa: quot ſolidos expẽdũtĩ mundi
põpa.¶ Aliud etiã ſignũ ẽ ꝙ cera et equis/et pã⸗
nis et oĩbus que apud mundũ circa vfunctũ oſten-

xxiij.

xxiiij.

i ecltoſt
niakſeliin i en
tcionme Otun

oſtererrueumgteſcat Die pe
mumalai gilſencnenn
gritdis dustuls iots lotts lin⸗
teoſatlead nstriblstionidd enipp⸗
levera hfaciendo.etſiſſoꝛe: opetne
„Imik minat Sſtlegiturquanämul
ſiſt aniſuüpaſtnor iſtö faruri
auirer ientlutctenn
voll dunit yroꝛem. Cuiaparens ⸗
ſz inarpons alt Oingrateatoobl
coteita perabo wnode rpoternc
telocnouiamois. Gic wrotaguen
Prploritomingt perarein futuror a
Uuttinnobiseſſeloc fatui anoꝛs. Ett
Ullanotamin diepiris vite nobis etbib
ſtemontisniſſaneinnobis locus amo
ur dumm iſtas aduerſitates thales nor
nunmint infunmannnommnet. .
ii fnnculiiulnewenniil
Geremſdunmneqzeaddin

Imiſſioms P

ofdetur nod? Ocz au
Irmoc? Scdo aule.
,„, kurmm dimlttentiü.
Quano
arceponenceſunt eſpöſionth an
Eullohena oſcetur oꝛunem
1GH usaüt duo rerit. ,i

Nerent talesi

W dundilgerech in
rtiranintee
Adalula emam cifnt
ridun idedinalilnii
imnasſugs ſſchg tnnrnn,
Geantphiofi

hermala hober dllacho ſinplorarſed

tt lalitntt ir ant 7 mtize
Aeninento.

lamguorictuno gatet
bodiligt ſilusporrem nefllu matre
us vocgkamlciſtum niſſientmn,
Enellctſiutcaness Natn Eri
ins amicina Oicingit mumole
mnes ſiuthomo MMigt accan ſumn,
Aüctlucnmm ppuum dalſialiih⸗
gunthi boneillodplns Pugea
Aarca conpus mercat nonef etnere
Bminuenitur: uino olltgor votern
Aer Nrünanilkenten
Ino dilgit ge icdlenoz erga coꝛ
ernlle ral alecabiler uivceſſi
ryel morte ceſtat oilecto. On dicd
nottuus no habetanicl ſiſince/
itqueno ceſſatnunchcefſaret die⸗
unfctſet Otagdaſenkn
puset chpotglin dilüt. Yoe

I. Et finita vſtuſß
rut dllegd ſü. Etfinitatſtuf.
Nta E Nii ii. (Bnönemultin gi
ornos gluͦguͤt l10s etii tor nin

Demultis repponee
incät. Demultis feſhon
hunhuin täcjnortn cön,

lu gon Nllhei
nlimmt inneut di Lli
raingſl uin
bͤoblic ſcn⸗ 1
nrſlune n git hriiſt

splus lis
genan iſan
videliceti igee
iuf utnüſoliun rtorn
lini ans nimr ſl
iſtlid expe⸗ luthi⸗
1, ſoſtey⸗
iſfi iuin

Arꝰ. vxj.

Exv.

Exemp.

rxvij.

Dimittere

tant:minus qð pñt ꝓ vefunctis gr locuʒz ſepultu
re / vel quẽcunqʒ dumirtũt: torũ ſipᷣ verecundia poſ
ſent: repoꝛtarẽt. hoc q̊ factũ oſtendit/quid intende⸗
bant. e omibo iſtis ̊ verificat᷑ illud Apo. xij. Non
dilexerũt hoĩes aiĩas. Pꝛedictis etiã ↄcoꝛdat canõ di

cens:qꝙ exequie pompatice plus ſunt ſolatia viuoꝛij

ſtas aũt malas dilectõnes/omnes aduerſitates
uunt᷑:tam vite pñtis:q; future.qꝛ nulla wmina:e
tur aduerſitas:ſi nulla eſſet iniquitas. Sʒ aufer fa⸗
tuum amoꝛẽ:⁊ nulla erit iniquitas.qꝛ totius ciuita
tis babylonice fundamentũ eſt inoꝛdinatꝰamoꝛ. Sr
cut pʒ per Aug.C.iiij.j.Cui etiã ↄcoꝛdat ſcts Tho.
prime ſcde.qvxv.Arti.ij.Aſſerens amoꝛẽ eſſe pmaʒ
ommiũ paſſionuʒ aĩe.qꝛ quedam oↄplacentia qᷓ amor
dicit pcedit ome vſiderii. patet q dilectio inoꝛdi
nata/eſt cᷓ omniũ peccatoꝝ.Et ꝑ ons omniñ tribu⸗
lationũ ex partenr̃a. ¶ Oetum vo ad crũ/cãõ omniũ
aduerſitatũ eſt ſincera ⁊ 3elotipa dilectio: qua aĩas
noſtras ad moũ viri ʒelotipi vxoꝛẽ ſuã diligẽtis di
ligit. Ille etem vxoꝛem ſuã alienũ diligentẽ: multis
modis/⁊ flagellis/2 verbis/⁊ verberibi ⁊ neceſſarioꝝ
ſubtractõnib affligit:vt ad amoꝛẽ ſui eam renocet.
⁊ huũ quẽ ſic diligit fugat:vt tota male dilectõis oc
caſio ſubtrahat᷑. Dic vus xe qͥ Exo. xxxiiij. Eñs ʒe⸗
lotes nomẽ eiꝰ. videns nos alia inoꝛdinate diligere:
⁊ in illis reb⁊ in alijs ⁊ tempeſtatib ⁊ pluuijs et in⸗
firmitatiba nos multipliciter affligit. Qñ eriã ſicdi
lectũ moꝛte ſubtrahit:ſeruũ fugat:⁊ torum vt amoꝛ
noſter erga eum creſcat Gic pʒ. M.xx x. et mala dile⸗
ctio eradicet᷑. Sic ipſemet dicit Exo.xx Ego ſuʒ in⸗
quit dñs œus tuus/foꝛtis ʒelotes/viſirans ini nita
tes ſupple ad eas tribulationib- extirpandas. Et
reuera h̊ faciendo.et ſi ñoꝛe: oꝑe tñ ⁊ effectu nobᷣ lo⸗
ur 7 minat᷑. Siẽ legitur quandã mulierẽ allocurã
uiſſe virũ ſuũ poſt moꝛtẽ ſuã:fertur em quidã rex
accepit in vroꝛẽ filiã cuiuſdã potentis:qᷓ moꝛtua ci⸗
to aliꝗ duxit vxoꝛem. Cui aparens vxo: vefunctaz
ipſuʒ increpans ait:O ingrate cito oblitꝰ es mei:ſed
ego te ita vexabo e nocte⁊ pater meꝰe die: ꝙ ñ erit
in te locꝰnoui amoꝛis. Sic veꝰtot aduerſis nos h ve⸗
xat ⁊ plurib minat᷑ vexare in futuro:q vᷣ iurenõ de
beret in nobis eſſe locꝰfatui amoꝛis. Et tota iſta tri
bulatio tam in die pñtis vite nobis exhibita:qᷓĩ no⸗
cte moꝛtis ꝓmiſſa:ne in nobis locus amoꝛis inuenia
tur.q; dum iſtas aduerſitates tꝑales nobis in pᷣſen⸗
ti immittit ⁊ in futuro eternas S aliud no
bis loqtur:quid aliud nos wcet:niſi illð prim aJo.
ij. Molite diligere mũdum neq; ea qᷓ in mũdo ſunt.

—— —

ꝙſubdia moꝛtuoꝝ.xiij.q.j. anime.
eq

2miſſionis Pꝛimo
. ondetur modꝰ. Scðdo cauſe. Tercio meri

Arꝰ.j.
.j.

tuum dimittentiũ. Quarto nolentium vi-
mittere ponende ſunt reſpõſiones cum repꝛobatõe.
Quinto pena ondetur eoꝛundem . =
¶ Mogdus aũt duo reqrit.vicʒ; totalitatẽ/⁊ frequen
tiã. Lotalitas aũt dimiſſionis ſic fiat: tota offen-
ſaltota ira ſeu vindicte appetitꝰex coꝛde dimittatur:
ſic vicʒ ꝙ de alteri aqu erſitate nõ gaudett nec vep⸗
ſperitate wleat:nec malũ eiꝰapp etat:nec vindictã ꝑ
ſe loquẽdo vel opando:vel ꝑ aliũ ꝓcurando querar.
Ita ꝙ ſemp duo a o ꝓhibent. vicʒ ira coꝛdis inte⸗
rius:⁊vindicta manꝰ lingue exterius.Terciũ vYo ꝙ
viqʒ iuſta fiat emenda ſm leges vi:nõ ꝓhiber. ſic er⸗
o dimitte: dimittimini: Quce. vj. ꝙᷓtum ad licti
ken offenſe totalitatẽ. Scdo qᷓtum ad offenſe frequẽ
tiam dimittite:quotiens in vobis velinqͥᷣtur:ſicẽ vul⸗
tis ꝙ vus quotiẽs ei peccatis: dimittat. Vnde Pe⸗
trus rauẽnas.ſermone.lxvij.ſuꝑ illo Raraune⸗
te nohis ⁊e bita noſtra:ſicut et nos di.x.no.hic inqᷣt

D X.

ſine peccato eſſe nõ potes·ſi vis ergo ſemꝑ dimitti ti
bi:ſemꝑ dumitte.⁊ quotiens vis dimitti: totiens di-
mitte. imo qui vis totum tibi dimitti torũ: dimitte.
inſuꝑ hoc faciendo intellige:qꝛ alteri remittendo.
tui veniam tu vædiſti. Cauſe ant z ratõnes quare ſic
dimittendũ eſt:pꝛeter illas que tacte ſunt. B. vj. xxxj
Et. S.ix.viij.⁊.ix.multe adduci poſſunt.
¶ Mꝛimo chriſti wctrina qui hoc voculit. Sicut pa
tet. B. ix. viij. Gcðo xpᷣi exemplũ qui nõ ſolum hver⸗
bo wocuit:ſed ope ondit.in hoc ꝙ pꝛem oꝛauit:Auc.
xxiij.dicens:pater dimitte illis:qꝛ neſciũt quid faci⸗
unt. nõ ſic oꝛaſſet.ꝙ pater illis dimitteret qtum ad
ceita tem:niſi ipſe quantũ in eo fuit dimiſiſſet qtuʒ
ad humanitate. ¶ Exemplo diſcipuloꝝ xpᷣi qureti⸗
am hoc oꝛe wcuerũt ⁊ oꝑpe impleuerũt.nos dixerunt
dimiſimus om̃ia:⁊ ſecuti ſumus te: uc.xviij.quixo
hoꝛum exemplo non dimittũt xpᷣiani vel xpᷣi diſcipu
li ſolo nomine ſunt:necxpᷣm vel eius diſciplos ſequũ
tur re:ſedvoce/dicentes ſe xpᷣianos eſſe.Et ideo ſicut
qui dicunt ſe ꝑegrinos eſſe terꝛe ſancte: nunq tamẽ

vadũt:iniquã ad terꝛam illam puenient. Ita necta-

les ad terꝛã viuentiũ.quia nunq ad illam veniẽt:ni
ſi peccatis illoꝝ prius dimiſſis.ſed peccata non poſ⸗
ſunt eis dimitti a vo:niſi ipſi alijs dimittant. quia
ſi nõ dimiſeritis hominibo: nec pater noſter dimittʒ
vobis Math. vj.ergo niſi dimittant:terminũ pere-
grinatiõnis ⁊ ſocietatem xpᷣi⸗ diſcipuloꝝ eius nun⸗
q; attingent. ¶ Quarto vt damna tua fugias: vł mi
nuas:⁊ ne malũ tuuʒ duplices ⁊ Ne minoꝛlmalo ma⸗
ius facias. IJpſe em̃ quẽ odit:tibi vel tuis loquendo
vel opando:damnũ oꝛte intulit tempoꝛale/qð finez
habebit. Tu vo odiendo. vel te vindicando malum
tibi infers ſpũale ⁊ eternũ in moꝛtis euentu.quia de⸗
uma te fugas:⁊ pacem amittis coꝛdis:et animã per-⸗
dis:que valet millemũdos.Et ſic quaſi auferẽti e-
narium:infinitũ ex ira ꝓijcis ⁊ amittis thelauꝑ. Et
ſic eum odiendo/vel pſequendo/vel voluntatẽ habẽ
do/vt ei noceas:plus tibi noces q; ei.et plus tibi no⸗
ces:qꝙᷓ; ipſe tibi nocere poſſet.qꝛ ipſe damnũ ſpiritua⸗
le/ et aĩe tue ꝑditionem et penas eternas tibi inferꝛe
nõ põt.Aale ſe vindicat:qui tot modis damnum
aprium auget. Bicut pʒ. T. v. lxr. ¶ Quinto ne pe-
nas incurꝛas eternas: duro coꝛdi vebitas: Eccli.iij.
Eoꝛ durum male habebit in nouiſſimo. Sic pʒ. E.
1ix. v. ¶ BSexto vt mendaciuʒ oꝛando fugias.qn dicis
illud Aath. vj. dimitte nobis ⁊c. ſicut ⁊ nos di vebi.
noſtris. Si em̃ nõ dimittis:qliter tea falſa ſuggeſtio
ne ceo facta. mendacio ſaluabis. SGrcut ergo vera⸗
citer.⁊ cum coꝛde miſericoꝛdi oꝛando/2 oꝛatõneʒ wo-
minicã dicendo:xæum miſericoꝛdem nobis facimus.
Ita mendaciter ⁊ ſine miſericoꝛdia ⁊ remiſſione cũ
duno coꝛde.i immiſericoꝛdi hanc dicendo:quid alis

q; eum immiſericoꝛdem nobis facimus.quia eadem

menſura qua menſi fueritis:remetietur vobis:mat.
vij.et iudicium ſine miſericoꝛdia:ei qui non facit mi
ſericoꝛdiam Ja.ij. Mota.O.v.xiiij. Bi enim carens
operiby miſericoꝛdie damnabi?: Dicut patet Mat.
xxv. AMMaxime caꝛens iſto damnabit᷑:quia inter omia
miſericoꝛdie operaſiſtud eſt maximum. Vnde augu.
in enchiridiõ.multa inquit ſunt elemoſynaꝛũ gene⸗
ra.que cuʒ facimus adiuuamur vt nobis peccata di
mittant᷑:ſed ea mihil eſt maius:qᷓ cuʒ ex coꝛde dimit⸗
timus/q in nos quiſq; peccauit.qꝛ minus bonuʒ eſt
erga eum eſſe beniuolu:qui nibil mali tibi fecit. Il⸗
lud vꝓo grandius ⁊ mamifeſtiſſime bonitatis eſt indi

cium. Sicut ergo qui multa dat diuitibus panpe/
nibus in mundo iſto reputatur largus et curialis.
Ita qui libenter offenſas ꝓpter veum remittir/ in cu

ria ci largus reputatur et curialis.¶¶ Geptimo:vt
dyabolꝰ cõfudatur qui maxime nititur inter hoĩes

Arꝰ?.

iiij.

Viij·

V.

vYj.

Dimittere

piſcoꝛdias ſeminare:ſicut pʒ. D. viij.ix.qꝛ ſicut maxi
me œ tali diſcoꝛdia gaudet. Ita æ ↄcoꝛdia ↄfundi⸗
tur. ¶ Hctauo:vt nobis pimittat. felix qꝗͥ in paſ⸗
ſu moꝛtisqñ multa pctã ei obijcient᷑.ſicut ptʒ. S.ij.
v.⁊ qñ om̃ia vebita ab eo exigent᷑.ſicut pʒ ibideʒ/cæo
dicere cũ ſecura ↄſcia poſſert. Miſericoꝛs veꝰfrequen-
ter dimiſi ꝓ amoꝛe tuo peccãtibo in me:nunc rogo ꝓ
miſcoia tua:dimitte mihi ꝓpter bonitatẽ tuã deus.⁊
ſis ei miſericoꝛs qͥ tibi ⁊ tuis ⁊ malis ꝓpter te miſeri⸗
coꝛs fuit. Si ſuggeſtio eſſet vera:credo q; cito audi⸗
ret᷑Aliter ſiẽ pʒ. O.v.rxiiij.qꝛ ab illo petit:q or̃onem
illã foꝛm auit AMath.vj. Sic oꝛabitis ⁊c.dimitte no
bis ⁊c.⁊ nequaqꝙ hoĩes ſic oꝛare vcuiſſet:niſi ſicoꝛã/
tes audire vellet.¶ Qui g volunt tũc exaudiriquã
do petent remiſſionẽ multoꝝ væbitoꝝ: dimittãt nũc
paucioꝛa. Fatuus em̃ eſſet qͥ nollet vnũ venarium ei
æbitũ dimittere:vt ei dimitterẽtur mille: in quibj
ipſe obligat᷑ Sed iniuriã quã veo facimꝰ peccando:
plus excedit iniuriã nobis factam:qꝙᷓ mille venarios
excedãt vnũ.qꝛ ibi peccãdo ↄtra infinitũ:infinitam
iniuriã ↄmittimꝰ.Et ſi nõ dimittimꝰvnũ non dimit
tunt᷑ nobis mille. Vndo hiero.ſuꝑ illud: Math. vj.
Oi nõ dimiſeritis ⁊c.foꝛmidoloſa ſnĩa:ſi parna fra⸗
tribonõ dimittimꝰ:magna nobᷣ a vo nõ dimittunt᷑.
ptʒ pulcerꝛime: Adath. xviij. Vbi xpc talẽ rephen
it:q noluit mieri aſerui ſui:ſicut ⁊ ipᷣe dñs ſui miſ⸗
tus fuit:quẽ tradidit toꝛtoꝛiba dicẽs.Sic⁊ prĩ meus
celeſtis faciet vob:niſi remiſeritis vnuſqͥſq; fri ſuo
coꝛdib veſtris.¶ Motandum eſt diligenter ꝙ di
cit de coꝛdibus veſtris.Aulti em̃ oꝛe iniuriã potius
ad tpᷣs diſſimulãt:qᷓ; remittãt ꝓpter ↄgregatõeʒ ⁊ in-
ſtantiã bonoꝝ viroꝝ.qͥ ad faciendũ pacẽ int eos con
gregant᷑: ne eos offendãt:ficte moꝛe traditoꝛis:inde
mutuo ſe oſculant᷑dicẽtes:pax pax:⁊ nõ eſt pax:Je⸗
re.vj.qꝛ rancoꝛẽ in coꝛde retinẽt ⁊ tps vlciſcendĩ ex⸗
pectant:⁊ ſemꝑ minꝰ diligunt:⁊ faciliter culpaʒ pᷣte⸗
ritam impꝛoperãt. Cõtra qͥs Berñ.ſermone. lxxxix
Tam inq; t liberaliter dñs wonauit iniuriã:vt iã nec
dãnet vlciſcendo:nec ↄfundat impꝛope:ãdo:nec mi⸗
nus diligat imputando:vel cogitãdo.Qui vo ſicad
tempus diſſimulant:vt quando poſſent noceãt:deũ
inſtruunt.qualiter eos damnare debeat:et qualiter
ſe ad eos habere ebeat:vt vicʒ ad tpᷣus iniuriaʒ ſibi
factam peccãdo diſſimulet:⁊ in fine cũ tpᷣs accepta/
uerit:eos duriꝰiudicet.qꝛ ſic ante dictũ eſt:q̃li men⸗
ſura alijs menſura.⁊c.¶¶ Ey om̃iba pᷣmiſſis ptʒ/q cæꝰ
nõ exaudiet.nec dimittet añ moꝛtẽ/vel in moꝛtelilliſ
q̃ añ moꝛtẽ alijs nõ dimiſerũt. Nec hoc dʒ cnicun
videri mirabile:ſᷣ magis mirabile dʒ videri quõ ipſi
pᷣ verecũdia poſſenta deo ⁊ miſerijs ſuis añ moꝛtẽ vł
in moꝛte miſcoiam ⁊ adiutoꝛiuʒ petere de mabnneell
nolueruntꝙ vo miſcoiam facere in paruis quõ poſ-
ſent ab eo regnũ petere dicẽtes.Adueniat nobis re⸗
gnũ tuũ:vel rem iſſionẽ multoꝝ debitoꝝ:qͥ ꝓ eiꝰamo
re noluerũt paruuʒ debitũ dimittere.hoc em̃ q̃ſi riſu
dignũ recitat ſcriptura dicens. Hõ homini reſeruat
iram:⁊ a deo querit medelam. In hoĩem ſimileʒ ſibi.
nõ hʒ miſcoiam:⁊ d peccatis ſuis depᷣcat᷑ altiſſimũ.
Ipſe dum caro ſit reſeruat iram:⁊ ꝓpiciationem pe
rfit a ðo qͥs exoꝛabit ꝓ velictis illius:Ecci.xxviij. ve
HB Aug ꝛæ ſermõe dñi.ſermone.v.quã inqt frõtẽ hẽs
petẽdo ad veũ tuũ qͥ nõ coâſd pꝛeʒ tuũ.¶ Monoꝗpt
emẽdã/⁊ mercedẽ eternã. Qui em ꝓximo pacificari
vellet ꝓ regno vel ꝓ auri vel argenti theſauro imen
ſo pacificet ꝓ regno illo:qð dabitur pacificis: Mat.
.v. Bea ti pacifici: quoniam filij vei vocabuntur. ſi
autem filij:et heredes. Mon ergo ꝓpter meritavel de
merita inimici:ſed pꝛopter iſtas cauſas pᷣdictas ⁊ co
modum pꝛoprium dimittite:⁊ dimittemini: Zu.vj.
Et benefacite his qui vos oderunt:vt ſitis filij pris
veſtri:Math.v.Hoc eſt in remittendo:ei ſimiles iu⸗

xta ſignificationem nominis:qua filius cxi dicitu-
quia fit vt ille.

Quãtũ autem ſit meritum dimittentium:ptʒ ex Arꝰ.iij.

hoc ꝙ in geſtis antiquoꝛũ patrum legitur quaſi ſic:

quidam heremita requiſitus foꝛte in moꝛtis articu Exemp.

lo vt aliquod pᷣcipuuʒ factum/qð in vita ſua feciſſet

narꝛaret:vt poſſet remanere in exemplum:dixit nũ⸗ ix.

qꝙ; comediquicqꝙᷓ qpmoꝛtẽ paciebatur.Aliꝰ vo reqͥ
ſitus/reſpondit:ꝙ nunqꝙ;ᷓ wꝛmiuit habens aliquidĩ
coꝛde ſuo contra quẽcunq;:nec etiam ꝙ aliquis ha⸗-
beret aliquid contra me:quantũ mihi poſſibile fuit
Et vita iſtius ſecundi plus ↄmendat᷑. Ey quo patet
ꝙ melioꝛ eſt culparum dimiſſio:qᷓ; ciboꝛum abſtinẽ⸗

tia. Idem patet ꝑ hoc quod a multis narꝛatur ⁊ ſcri Exemp.

bitur:ꝙ cum quidã inimico ſuo cuʒ poteſtate obui⸗
aret:⁊ ipſuʒ ſtatim occid eret vellet.Alius ad pedes
eius ſe ꝓiecit miſericoꝛdiaʒ petens pro amoꝛe illius
quiꝓ eis in cruce moꝛtuꝰ fuit.qui ſtatim pro illius
amoꝛe ei remiſit:oſculatuſq; eſt eum hic ergo qui re/
miſit poſtnodũ cum alijs peregrinis hieruſalem ve
niens:cum ante crucifixi imaginem in templo veni⸗
ret:imago miraculoſe bꝛachia coꝛam omnibus pli⸗
cans amplexatus eſt eum.in ſignum ꝙ eus ſic filios
