ſemontiamigetop wieclamis ecell.
tternariufill Jo. i. Madatiͦ tuun
cuſtoctßcepta einsat;z madatad
Nbiſtnbiſ ai none imorte rpyn

ii (Quiticiqg doobſenͤrama⸗

lsiſitßinttü eit dificlis
berecclondillonn Wilad
Nullng abillopercuſak obſernant
ne Mucetaelus gania no ſunt
tateduo oñirobeciecincaitz
RAwi inpſal avii. Tu mͤa
oilinimg. Etpficlenl facll

nͤſo
ereninelen⸗ . ſ
eire nin n
nammncitüſgs gedam
Da ginlntaugen b 4
Pa ereldpltati mnie⸗
uinen ondecſierennnes
lennſhmenemitnan
tentic uniterrininlittdn
denti e.
duͦ rel⸗ anunznnn

eerr deglerinhin⸗
eſupſebibir nhii gfrn
tieres
mobacſ , maledlendning
uincitini .
oſpeclalteruogg eis ha, Oil
nisanbneſiinn menn
ncoſunpti e verbis Nugeſi
nz dicens:g dnoiinletict n
narcnimaledicik, iniam onit
falirneggqvelitis ecegti t,
homo voqjbor ſaremanne
entiyaffeani no pota nlai⸗
umplozmopbonnsgniandi 7
Iſefat tmoldiaſtimalentcere
nmnere. Glouteroasnoytma
torengentitogfem abent:
etiß aim canſecognitöneret
offao nfolectcere Gictptz
to yltionis ſed er zelo inſt⸗
Niiizq ti. uſanct ſunpti;
moutll ij. az ſanctifi
pferuntnoinbancertiniͦs
mine prumpont intusſtttt
.rmalaentenus ſurgentiuß
ent:c Oſcunt rcomalti
abinferno udieenon icn⸗
Aiemgnonk nilati

oroei amno
numinurſli unni
5Land limm Quun
nuglaiun inoſe 1
untteenl,le a,
ntiöoſtndann nult

Arti.ij.

Exemp.

Arti.iij.

Arti.iiij
uij.

Mandata

ua inquit mãdata: eo mõ quo a weo veterminatapᷣ-
cipit᷑: Leui.xxv. acite inqͥt pcepta mea.⁊ cuſtodite
⁊ implete ea. Facite inqͥt exope.ſ.illa oñdentes. Cu
ſtodite.ſ.ex coꝛde ea diligentes:vt nõ q̃i coacti: vo
luntanie ea faciatis. Implete ex charitate vt ſint in
intelligentia ꝑ meditatioem.in mem oꝛia per reten⸗
tõem:in voluntateꝑ veuotõem.in manibo ꝑ opatõ⸗
nem. Bic ergo obſerua vt cuſtodias mandata wvmi
ni.iij. Reg. ij.
Huius ant obſeruantie rõnẽ quilibet recolligere
põt ex cõſideratõe ꝓpꝛie voluntatis:cogitãdo vicʒ
quõ vellet ꝙ madatis ſuis ſubditi obedirent:ſi ſub-
ditos haberet. Si em̃ cogitatio ſecreta cuilibet di⸗
ctor vellet ꝙ mãdata ſua cuſtodirent᷑ ſi eẽt in ma
gno ſtatu poſitus:cogitet ꝙ a foꝛtioꝛi rõne mãdata
⁊i ſunt tenẽda.Cpoc ergo faciat in tenẽdo.⁊ obediẽ⸗
v mãdatis vi:qð vellet ſibi fieri qᷓtum ad mãdatra
ſua a ſibi ſubditis. Sic.n.rñdiſſe legit᷑ quidaʒ in vi⸗
taſpatrũ: Cuidã querẽti.quõ cæ placeret. Cogita
inquit te eẽ veũ:⁊ qdvelles tibi fieri:in illo ſtatu:fac
ei. Et q noles tibi fii: ne facias ei. Si velles q; mã
datis tuis hylariter ꝓmpte ⁊ reuerẽter parerẽt oẽs
atq; tibi obedirent:⁊ nullã tibi irreuerẽtiã facerẽt:
vade ⁊ tu fac ſiłiter:Luc.x.vt ſerues mandatuʒ ſine
macula.j. Thimo. vj.
Baltem ꝓpter triplicẽ vtilitatẽ tibi puenientẽ.ſ.
ante moꝛtẽ.in moꝛte.⁊ poſtmoꝛtẽ. Pnimũ ptʒ:quia
qð dictum eſt e coꝛpe 1pᷣi.E. vj.xxxix.æ màdat i
etiã põt dici: ſicut ſe hʒ coꝛpꝰ xpᷣi:vł caſtruʒ ad cu⸗
ſtodẽ ſuũ:qð vicʒ cuſtodit cuſtodẽ ſuũ:dũ obſidet᷑.
Et nõ cuſtodientẽ nõ cuſto dit. Yta ſi volueris mã
dats vei ſeruare:ↄſeruabunt te ⁊c. Ecci xv.¶ BGecũ
do in moꝛte etiã cuſtodit a nimio timoꝛe:minus em
timet ire ad curiã:qn citat᷑ regis.qui mandatis eiꝰ
ſꝑ o bediẽs fuit:qꝛ talis literas meret ꝓtectõis ꝙ ni
hil mali ei in via fiat. Sic in via ad moꝛtẽ:qui cuſto⸗
Dit pᷣceptũ:nõ exꝑiet᷑ quicqᷓ mali:Eccls.viij: Beatꝰ
ergo qui in moꝛte dicere põt illud plal. cxviij. Vide
qm mandata tua dilexi dne: in miſcõia tua viuifica
me. Qa vitas ei ꝓmittit dicẽs: Joh.viij. Siquis
ſermonẽ meũ ſeruauerit:moꝛtẽ nõ guſtabit:ad eius
ſupple dãnũ.¶ Tercio pꝰmoꝛtẽ celũ apꝑit. Quia ob
ſeruantia mãdatoꝝ vi:clauis ẽ celi.⁊ cauſalit vita
eterna:iur illð Jo.xij. Mãdatũ tuũvita eterna eſt.
gcuſtodi pᷣceptãa eius:atʒ mãdata:qᷓ ego pᷣcipio tibi
vt bñ ſit tibi.ſ.añ moꝛtẽ:ĩ moꝛte⸗ pꝰmoꝛtẽ:cæut᷑.iiij.
Ouãtũcũq; vo obſeruãtia madatoꝝ ci eet vti⸗
lis:ſi tũmłtũ eet difficilis:poſſent hoĩes aliquẽ ha/
bere coloꝛẽ: illoꝝ nõ obſeruãtia. Gʒ qꝛ facilima ẽ
nullus ab illoꝝ excuſat᷑ obſeruantia.Teſte.n. iohã.
ne.mãdata eius grauia nõ ſunt.j. Yo. v. In q aucto
ritate duo oñdit:obediẽdi nccita tẽ:qꝛ mãdata eius
quo ðꝛ in pſal.xviij. Zu mãdaſti:mãdata tua cu
ſtodiri nimis. Et pficiendi facilitatẽ:qꝛ grauia nõ
ſunt.qͥa nihil dulcius ꝙᷓ reſpicere in mandatis dñi:
Ec. xxiij. Quid.n. dulciꝰhoĩ nobili:⁊ curiali: qfa⸗
cere oꝑa nobilia curialia:⁊ decliare a ſuis ↄtrarijs
Sʒ tenere vei mãdata:ad maximã pꝑtinet curialita
tẽ:nõ ſolũ apud veũ ſ etiã apud hotes. urialeẽ di
ligere dñm diligentẽ eñ:atq; ipᷣm in reuerentia bre.
eiq; ſeruire.quaãtomagis ẽ curiale xæo credere:quia
hocẽ mandatũ eius vt credamus ei.j. YJoh.iij. iuſ
65 nomen in reuerentis habere. atq; ei ſeruire. diebn
pecialiter ei putatis. Curiale eſt etiam honoꝛare
parentes.non occidere.non mechari.nõ furari.⁊ ſic
æ alijs. Omnia vo mãdatis ↄtraria:ad magnã pti
nent ruſticitatẽ:⁊ inciuilitatẽ.ſicut pʒ inductiue in-
tuenti:qꝛ inhonoꝛatio vei.⁊ parentũ.furtũ.homici
diñ.⁊ oĩa hmõi ad inciuilitatẽ ꝑtinẽt.q̃ oĩa ↄtẽnit

7 dimittit:q mãdatoꝝ wireſp icit curialitatẽ Erxẽ⸗/

plo pᷣs.exviij.q ait. Amãdatis tuis ĩtellexi:ꝓpterea
odiui oẽʒ viã iniqᷣtatis. Sʒ ſiẽ ſt facilia hoĩ pñti ſpi
ritualr: ⁊ curialit nobilẽ animũ. Ita ſr difficilia nõ
hñti:ſic ⁊ alia opa mũdialia:qꝛ ſicut difficileẽ ruſti
o natura.⁊ educatõe alia ꝙᷓ ruralia tractare.Tra⸗
ctant nanq; fabꝛilia fabꝛi: ita etiã ruſtico in moꝛiba:
ꝗtumad æum. Zalis. n.mandatis reluctatur:nõ
telectat᷑:quia nõ hbʒ vſum vel educatõem mandato⸗-
rum vi.deo ſicut pꝛimi ꝓmpte agunt ⁊ facilit᷑:tã⸗
qᷓ;habentes vſum. educatõnem:ita iſti difficiliter
agunt. Iſtis ergo duob cõpantur mandata ei: ſic
choꝛda qua anumalia vucunt᷑:qꝛ ſicut aĩal qð relu⸗/
ctatur.2 trahit contra choꝛdã ipᷣm trahente:ledet᷑.
gð vVo tramentem ꝓmpte ſequitun:ſe a leſione cuſto
dit.ſic ⁊ xe omnib funibus mandatoꝝ xei. aAdanda
ta nanq; vi funes ſunt.quo hoĩes ad væum trabuũt᷑
quibo qui reluctar᷑ ſtrangulat᷑:.qui vo ꝓmpte ⁊ obe⸗

dlenter ſᷣm mandata incedit:animam ſuam a leſio⸗

ne cuſtodit. Et ſic qui cuſtodit mandatuʒ: cuſtodit
animã ſuam: Pꝛouer.xix. Aãdatũ dicit in ſingula⸗
ruiqꝛ qui vnũ cuſtodit.væ dilectõne vicʒ cei:vt ebe⸗

ret:omnia cuſtodit.

Mui vo nec còmodo vtilitatis. nec amoꝛe curiali
tatis vel faclitat: ad mãdatoꝝ vei inclino Pobſeruã
tiã:ſaltẽ piculi ad hãctrahãt᷑ timoꝛe. Pericula vo
q timoꝛẽ incutere veberẽt:nõ tenentib mãdata væi
ſunt tria. vnum ante moꝛtẽ. aliud in moꝛte. terciuʒ
poſt moꝛtẽ.Pericula vo que ante moꝛtẽ contingũt

tacta ſunt in parte.C. v.xvj. cum ſrqnetibs ſum⸗

matim perſtringit ſacra ſcriptura: ob. iij. dicens.
NQuia nõ obediuimus pceptis tuis:traditi ſumusĩ
direptõem:quo ad ꝓditõeʒ rerum:a in captiuitatẽ.
quo ad copa. in moꝛtem quo ad animas.a in fabu-
lam quo ad ꝑditõem fame. impꝛoperium ommiba
nationibus. quo ad blaſphemiã ſidei z legis noſtre

Mam alie infideles nationes: ꝓpter noſtram pꝛaui⸗

tatem.⁊ mandatoꝝ vei tranſgreſſionẽ. fidem noſtrã
perfidiam. legem noſtram nullam reputant:ſicut
patet.F. iij.xvij. In moꝛte etiam tranſgreſſoꝛes mã
datoꝛum dei inuemient ſe incidiſſe in illam ſententi⸗
am:qua dicitur in pſal.cxviij. Aaledicti qui vcli⸗
nant a mãdatis tuis. Et quia maledicti in moꝛte:re
Snumn vinon poſſidebunt poſt moꝛtẽ:Cerciũ picu
um habebũut poſt moꝛtẽ:qn eis dicet᷑ Ite maledi-
cti in ignem eternum: Math. xxv. Cuiũs rei rõ æ iu⸗
ſticia ꝑ exemplum ptʒ recipiendoꝝ vel expellendoꝝ
inter religioſos:inter quos ſicut modus eſt: ꝙ reci⸗

piendis vel expellendis annus vætur ꝓbatiomis: in

quo n ouicij ꝓbentur: ſi velint mandara. regulas:et

conſuetudines tenere religionis vel non:que omnia
ſi humiliter tenuerint:ad ppetuam fratrũ recipiũt

ſocietatẽ:ſi vo hec obſeruare noluerint:cæ religione

eijciunt᷑. Sic ſpiritualiter:dum hic viuimus.habe⸗
mus quaſi annum ꝓbationis: in quo exammamur
vꝓbamur. an ad eternam viz angeloꝛum. ſancto
rum recipi vebeamus religionẽ: vel ſocietatem. vel
non:que quid ꝓbatio ꝑ mandatoꝝ ei fitobſeruã-
tiam:quia ſi illa humiliter ↄpleuerimus:ſine dubio
ad illam religionem recipiemur. Mam in cuſtodiẽ⸗
dis illis:retributio multa.ab illo qui retributionẽ
magnam ꝓmittit dicens:Serua mandata mea vi
ues Pꝛou er.vij. m vᷣo illa nõ tenuerit:tanq; ma-
lus nouicius ad religionem inabilis:ve religione ex
pellet in tenebꝛas exterioꝛes illipmiſſas:⁊ ſictrant-
grediens mandatum wminiincider in ꝓmiſſionem
nequs: E&α.Xxxx.
Ex qͥb ptʒ ꝙ multũ neceſſitamur magnã in cu⸗
ſtodiendis diuinis mandatis:adhibere diligentiã:
Moõ ſolũ ad ꝑicula euitanda pꝛedicta:ſed etiã plu⸗
ribus alijs exemplis illius dil

gentie neceſſitas per-

V.

Arti. v.

vj.

Exemp

vij.

Arti. vj

piij.
Exemp.

ix.

Mandata

ipõt. ¶ Quoꝝ pꝛimũ a iudicis vel mmini ter⸗
endthor tvla⸗ Dl mindici vel pᷣlati mandata
diligenter cuſtodiunt᷑:dum pñs eſt. eadem rõne ei
mandata:ſemꝑ ſunt diligenter dnde ſemg pᷣ⸗
ſens eſt. Iſta ve cauſa wcuit heremita mals mulie⸗
rem veiobſeruare mandata.ſic oñſum ẽ..vij.xlvj.
Dic et᷑ loqᷣr pſal.cxviij.dicẽs:heruaui mãdata tua
⁊ teſtionia tua orsdie mee ĩ cõſpectu tuo.¶ Secũ
dum exemplũ iſtius viligentis neceſſitatis: accipit
penes cõmodum:vel damnum tꝑale:vbi nanq; iſta
imminere ſolent:homiĩes diligentioꝛes reddere ſeſo
lebant:vt cõmodũ haberent:⁊ damnũ fugerent.In
cuiꝰſignũ ææus volens pplin ſuũ quondam diligetẽ
reddere in eius mandatoꝝ cuſtodia. cum terram in
trarẽt ꝓmiſſiõis:pꝛedixit eis:veuter.xj.ꝙ ñ erat ter
ra ſicut terra que fluminis beneficio fecundat᷑: vbi
p hoꝛtos aque riuant᷑ irrigue.ſed erat mõtuoſa et
campeſtris væ celo pluuiam expectans:⁊ iðo ibi eis
mayxima neceſſitas colere ũ:atq; mandata eius te-/
nere:vt daret eis pluuias tꝑibus ſuis tꝑaneam.ſ.in
autumno ⁊ hyeme in iactis ſeminibo nutriendis: et
alendis.⁊ ſerotinꝗ in vere ad creſcẽdũ.⁊ad incremẽ
tum dandum. ¶ Iſtam cãm motiuam obſernantie
mandatoꝝ cæi: recitat œus: νι eutero. xxviij. dicẽs.
Si cuſtodieris mandata vñi vi tui: ambulaueris
in vnjs eius:videbunt om̃es terraꝝ populi:q nomẽ
vmini inuocatum ſit ſuꝑ te:⁊ timebunt te.aAbun/
dare te faciet vminus omnibus bonis:fructu vteri
tui:v fructu iumentoꝝ tuoꝝꝑ:⁊ fructu terre tue.Ape
riet dñs theſaurum ſuum optimũ celum:vt tribuat
pluuiam terre tue in tempoꝛe ſuo:benedicetq; cun⸗
ctis operibus manuũ tuaruʒ:benedictus eris in ci-
uitate.in agro:⁊ benedicta hoꝛrea tua.Et bñdictus
eris in grediens:⁊ egrediens:dabit tibi wminus ini
micos:qui cõſurgunt aduerſum te:ꝑ vnam viam ve⸗
nient contra te:⁊ ꝑ ſeptem fugient a te. ¶ Quod ſi
audire nolueris vocem dei:vt cuſtodias oĩa manda
ta eius:⁊ ceremonias venient ſuꝑ te.omnes iſte ma⸗
ledictões.ARaledictꝰeris in ciuitate.in agro.in hoꝛ
reis.in fructu vteri.⁊ terre tue.⁊ zuinenrok⸗ ouium
tuarũ.Mittet ſuꝑ te wvminus famẽ ⁊ peſtilentiam
wnec perdat.⁊ conſumat:percutiat te dvminus ege
ſtate febꝛi⁊ frigoꝛe.Celuʒ ſuꝑ te erit eneum:⁊ terra
ferrea.ymber terretue erit puluis: ꝑ viam vnã egre
Dienis cõtra hoſtes tuos:⁊p ſeptẽ fugies.vnec diſꝑ⸗
garis ꝑ omnia regna terre.vxoꝛem accipies.⁊ alius
vꝛmiet cum ea.ſementẽ multam iacies in terram ⁊
modicum congregabis:vineam plantabis ⁊ fodies
vinũ non bibes:qm̃ vaſtabit᷑ vermi: oliuas ha⸗/
bebis in omnibus terris tuis non vngeris oleo:qꝛ
⁊cvxfluent ⁊ peribunt.Sequitur ibidem. Venient ſu
per te omnes maledictões iſte:quia nõ audiiti vocẽ
vmini.nec ſeruaſti mandata eius.¶ Iſta eadẽ ne⸗
ceſſitas:qua vus eos ꝓmiſſis ⁊ minis artare voluit
ad diligentem mandatoꝝ vi cuſtodiam: Mos etiã
ad ideʒ compellere betelge ꝙ eis ꝓmiſit in nobis
etiã coplet:in quibo om̃ia pᷣdicta mala:⁊ vindictas
implet ꝓpter mandatoꝝ vi fractõem.ſicut ptʒ.T.
vV.arti.j.quia receſſimus ⁊ vclinauimus a mandati
tuis.Et cito poſt.oẽ malũ hoc venit ſuꝑ nos: Dañ.
ix. Sicut expꝛeſſe iterü patetꝑ veum dicentem: Eſa.
xlviij. tinam attendiſſes mandata mea facta fuiſ-
ſet quaſi flumen pax tua. ¶Zerci exemplum ad h̊ͥ
habemus ey factis pharileoꝝ rechabitaꝝ.quoꝛuʒ
pꝛimi ſᷣm magiſtrum in hyſtoꝛia ſcolaſtica ſup euan
gelia. pictatia cartarum in fronte gerebant: in ſi-
niſtro bꝛachio circũligata:quibus veimandata in⸗
ſcripta erant:pꝛopter hoc qð dixit dñs Seutero.xj.
Ponite hec verba in coꝛdibo veſtris:⁊ ſuſpend ſrenl.
la ꝓ ſigno in manibo veſtris.⁊ interoculos collocate

MW ‚.

Becundi nec ad dictũ Hiere.ꝗphete vinũ bibere x.

vYoluerunt.ſicut ptʒ hiexe.xxxv. Reſpondentes.nõ
bibemus:quia ionadab filius rechab.pater noſter
pꝛecepit nobis dicens: Non bibetis vinum vos.et
vrxoꝛes veſtre.⁊ filij vri:vſq; in ſempiternuʒ:quos ex
eepto cei adduxit hieremias in exemplũ contra ha
bitatoꝛes hieriin dicens. Exoꝛe vi nunquid nõ ac/
cipietis diſplicinã:vi obediatis mihi ſicut rechabi
teobediunt patri ſuo: ꝓpterea inducam ſuꝑvos ma
la:que locutus ſum. ¶ Exempla iſtoꝝ magnã cõfu⸗
ſionem inferre veberẽt xpᷣianis:qui magnam nõ hñt
in cuſtodiendis i mandatis diligentiã: quia ex qͥ
pꝛimi tantã habu erunt diligentiã de mandatis:ſe/
cundiſe mandatis patris ſuunos magnam habere
Tebemus diligentiam: æ obſeruatõe mandatoꝝ vei
7 patnis noſtri. Aliter nõ ſolum erunt contra nos ex
empla. 2 vita oĩm pᷣdictoꝛum. Ged etiã generaliter
oĩm iudeoꝝ.inter quos vixita ſimplex vel laicus in-
uenitur.quin coꝛdetenus ſciat er mandata cõputa
re:que etiam ad literam ſtrictiſſime tenent.ſicut pʒ
F. uiij x. Inter nos vo pauci inueniunt᷑ œ laicis:qui
coꝛdetenus illa ſciant recitare.ſed multo paucioꝛes
tam inter clericos:qꝙᷓ laicos.qui illa ope oſtendant:
⁊ ſic nec illa habemus inter oculos meditatõne.nec
in mamb oꝑatione.nec alijs modis a veoo vetermi⸗
nat.A.xxvj.ix.quibus loquit᷑ xpᷣc Math.xv.dicens
Irritũ feciſtis mandatuʒ dei.¶ Quartũ exemplũ
ad ꝓpoſitum oſtendendũ:accipitur a ſimilitudie po
tentie.⁊ duricie punientis.qꝛ ſi homines multũ ni⸗
tunt᷑ mandata pꝛincipum ſeruare:ne amittant coꝛ⸗
poꝛs vel cadalla.a foꝛtioꝛi rone vei mãdata ſunt di⸗
ligenten cuſtodiẽda:ne amittãt anima coꝛpus bo⸗
na tempalia eterna. Ergo audiiſrael mandata vi
te:⁊ gauribo ꝓcipe diligẽter:vt ſcias facias:MHaruch
iij. ¶ Muintum exemplum ad hoc:eſt timoꝛ pene.qᷓ
alios videmus puniri tꝑaliter eternaliter:qui vi
mandata non cuſtodiunt. Videant ergo ſupbi ca⸗
ſum luciferi inuidi duri wminiſubmerſionẽ pha⸗
raonis:⁊ exercitus ſui.Auari damnatõem diuitis.
Iracundi repꝛobatõem ſeruinequã nolentis miſe⸗
reri.Accidioſi.cõdemnatõem ſerui pigri:qui abſcõ
dit pecuniam vñi ſui.Luxurioſi.inundatõem dilu⸗
uij:⁊ incendiũ ſodomoꝝ.Guloſi.incendium populi
iudaici:petentis carnes: Qui omnes ſił dicere pnt
illud Thobie. iij. Magna iudicia tua: quia nõ egi/
mus ᷣm pꝛeceptum tuum. ¶ Gextuʒ eſt amoꝛ lucri
ſi.n. homo hominis obedit mandato: ꝓpter lucrum
tpale:multomagis ve ẽ obediẽdũ ꝓpter lucrũ eter
nuũ.ad qo nõ ꝑuenitur ſine obſeruantia mandaroꝛũ
cæi quia illa eſt carta:⁊ ſigillum ⁊ ſignũ.quo heredi
tas celeſtis vendicet᷑.⁊ adipiſcit᷑: clauis ſine qua ce
lum nõ apitur.⁊ cũ qua aꝑit. Si inquit pᷣc:Aath.
x. vis ad vitã ingredi:ſerua mãdata r hec ſunt
diligenter ſeruanda. gili ergo neo bliuiſcanis legeʒ
mea ⁊ pᷣcepta mea:Pꝛouer.iij. Pꝛopter pᷣcipiẽtis re
uerentiã? dilectõem. ꝓpter etiã lucrũ tpale eternũ
⁊qpter timoꝛẽ damni tꝑalis eterni. Om̃e manda
tum:qð ego pcipio tibi hodie:caue diligenter: vt fa
cias:veutero.viij.
Et veum time: mãdata eius obſerua:hocẽ oĩs
homo:Eccls.vlti.¶ Bed heu iſti generalimanda⸗
to generaliter quaſi ab omnibo xpᷣianis cõtradicit᷑
quaſi omnes væclinauerunt æ. in pſal.xiij. Sic ptʒ
inductiue qi in omnibb mandatis vei. ¶ Quia con⸗
tra pꝛimũ mandatũ de covno habẽdo:tot eis oos
faciunt:quot res quaſcunq; plus ꝙᷓ; æum diligũt: ſi
cut ptʒ.A. xxvij.xxxviiijj. ecundũ vo non ſolum
frangunt iurando in vanum:ſed fractõnem aggra⸗
nant:quaſi ad omne verbũ vouendo. Iterum etiaʒ
illud aggrauant:quia nõ ſolum inaniter:ſed quod

xij.

ömodotum non ſolgen
rdebanenton nobis mondato

eſtma⸗
Ixd Roff vh⸗Juventum
cn ociſeal mortemqun

finanonnnetn Qubuecnge⸗
lud Ela vin. Aaͤcsremancs.
ehectareetpegn eppecta vecſhech⸗
ndciciſhl ngtiricich enkan
cunt. (Dobendd ergoreſpectum
nus. mandata wi tranſgredlendorn
le mala ſuſtinemus: ſupꝛa eo cac
nspenmiſit arocenos omultis ten
upaulmuo:nos ciſgre ſicnt r ten
is wqutbus nonnullimimntun
ſtllos infigeles in multispamibus Y
niperin weis ibelloyictoꝛlas obnna
nlitrteaninolium ſcut boum 1 buin
ſirlitutesgroum quia ſint dus in
uomnoſpertatem conceſſtt ſicntpa t
Umi nb conditioneita icg, mand
Uuremus:quia ſicnr ſiob üla ondinion
Utapomiſitindeis dicens Omnis
aueritpes veſter deſter erit Deuter
deutand wcii faeitte dminns
ctis gentilv gue erſankintena:r
non in cnde. Qnibustiͦ di maͤa

totumn ctunum acigit Ita ſube

tchuſtanis wmnini
Nlanns cminium tereſ⸗
unerumqnus iifileſtsocapant
Otiooneſtante gralbil

tun dedifſet munſj⸗ .
Plſniinen anti enoͤeſtveni

cMofeeomnittant
Mionl öne wima d

ne Nlmmaggtu ſuntdi⸗
kamttrütanlngredno,,

Eigoangiiftne nancgtn⸗
fnmſtmin hme
hplunacboccſttinorpenen
italterzttenaltengin
tunt Gigeantapo inbi,
un wminiſubnenſioni ghn,
Wyon domnuroͦmn iintz.
nſerui egus nolabͤmſe⸗
glöemſemi oinlobſci
unoſi tnundotöan diln⸗
Guloli mcenclumpopuli
Alomnes ſil dicere oft
gludicis ma: quis noͤegi⸗
((Bertuzeſt amor lucri
itmandato: Pter luawm
obecticiͦ Pkerlucni eter
neobſeruantis manderoni
igillume ſignii quohonl
Glpilciiclanis ſineguce
Aplt Glinquit icath.
ſerus nidtta Mhici ſut
liao noblinſan it
rii Peooter apletiö /
eni ni ileteni
lsrammi Oftmand
ſieu’niginteerh⸗

eipehſinn acleh
enikienerlimae,
iyinsinnnllelk i.
nlel ni. Benn
lina (Ainton

——

Mandata

peius eſt. frequentermendaciter iurant: ſolẽniter

ſuper libꝛum:⁊ fidem. vel male dantvel nõ tenẽt be
ne datam. Tercium vo quo pꝛohibentur opera:
que ſunt væ ſua natura bona:ſi bito tempoꝛe fiant
ſicut arare.⁊ hmõi fieri in diebus feſtiuis:non ſoluz
frangunt hoc faciẽdo:ſed peius illud ĩſtruũt:ope⸗
ra que ſemper mala dnteikles diebus pluſqꝙᷓ; alijs fa.
ciendo. ſicut patet. F. iij.vY-. Muartum vo de ho⸗
noꝛatione parentum in quo non ſolum intelligitur
pater ⁊ mater ſed etiam alij parentes:non ſolũ frã:
gunt non honoꝛando. ſed penis illud contemnunt
multis tedijs verbis ⁊ factis ipſos perſequendo.

Duintum vo multipliciter tranſgrediunt: tam
occidendo actiue:qꝙ;ᷓ permiſſiue permittendo videlz

multos fame moꝛi:q etiam vtrabendo odiẽdo ẽ.
Bextum vo non ſolum tranſgrediuntur foꝛnica
. vxel adulterando: ſed multo turpioꝛa cõmitten⸗
w. (¶ Beptimo vo e furto non faciendo: per aper⸗
tas qaggrauant rapinas. Octauum vo non ſolum
frangunt:falſum teſtimonium dicendo: ſed aggra⸗
uant falſum teſtimonium falſo iuramento confir⸗
mando:a alios ad falſum teſtificandum iurandũ:
ꝛece vel pꝛecio.care conducendo.⁊ minis ⁊ fraudu⸗
entijs inducendo. Duo vo reſidua o non concupi⸗
ſcendo rem mobilem. vel imobilem pꝛoyimi:aggra⸗
nant furando.⁊ vi auferendo.⁊ vſuras exercendo.et

accõmodatum non ſoluendo.a multis alijs modis.

Et ſic loquendo ve quouis mandato:cæ eo verifica
turillud Rom̃.vij. Inuentum eſt mandatuʒ. quod
erat ad vitam:hocẽeſſe ad moꝛtem quia a falſis chꝛi
ſtianis non tenetur. Quibus competit dicere æo.

illud Eſa. xxviij. O da remanda. manda remãda.

eyxpecta reexpecta. expecta reexpecta modicum:ibi.
modicũ ibi.qꝛ quãtũcũq; deꝰmłta mãdet pauca fa⸗
ciunt.
mus. mandata vi tranſgrediendo:non eſt mirabi-
le:ꝙ mala ſuſtinemus: ſupꝛa eo.ca.enumerata: vl ꝙ

cus permiſit ſaracenos ðᷣ multis terris:quas olim

occupauimus:nos eijcere:ſicut de terra ſancta et e
alijs.e quibus nonnulli mirantur:ꝙ etiam permi⸗
ſit illos infideles in multis partibus chꝛiſtianis ᷣ
minari:⁊ æ eis ĩ bellovictoꝛias obtinere:nec ð moꝛ
talitate animalium ſicut boum ⁊ huiuſmodi:nec x
ſterilitate agroꝛum:quia ſicut deus in omnibus tali
bus pꝛoſperitatem con ceſſit. ſicut pa tet Reuteroñ.
xxviij.ſub conditione:ita vicꝭʒ ꝙ; mandata eius ſer/

ugaremus:quia ſicut ſub illa conditione quondã di/

xit:⁊ pꝛomiſit iudeis dicens:Omnis locus quẽ cal⸗
cauerit pes veſter. veſter erit: eutero.xj. Et iteruz
Beutero.xxviij. Faciet te wminus excellentioꝛẽ cũ⸗
ctis gentibo:que verſant᷑ in terra:⁊ eris in capite: et
non in cauda. Quibus tñ vi mãdata nõ tenentibo:

totum cõtrarium accidit. Ita ſub eadem conditõe

ædit chꝛiſtianis wminium terre ſancte: multarũ
terrarum:quas infideles occupant. Et eadem con⸗
ditione ſtante credibile eſt ꝙ ante iſtuʒ diem eis to⸗
tum ceædiſſet mundũ:qꝛ nõ eſt veriſimile: ꝙ minoꝛeʒ
vel ſtrictioꝛem eis vediſſet cõmiſſionẽ.ᷣm euangelij
veritatem ambulantibus:q olim vedit iudeis am⸗
bulantibus in vmbꝛa ⁊ figura futuroꝝ bonoꝝ qui⸗
bus vixit: Omnis locus quem calcau erit pes vi ⁊c.
Bicut ergo illis contrarium accidit:quia a cõdi
tione reſilierunt. Ita non eſt mirabile ꝙ wminium
terrarum illarum ablatum eſt a nobis: quia pactuʒ
non tenuimus. Moc. n. omni ranioni cõſonũ ẽ:a le-
ge cinili veciſuʒ. ⁊ diffinitũq; qn aliquid datur ſub
ↄoditõe ita vicʒ ꝙ aditõe illa ſtãte:ex pte illiꝰcui dat

gaudeat ille ve dato. Conditione vo illa expteilliꝰ
Teficiente.datoꝛi competit repetitio. Sicut verbi⸗

gratia: tibi cem:vt manumittas ſeruum vnuz:

Haben do ergo reſpectum ad ea:quefaci-/

M eEi).

tenon manumittente:mihi competit repetitio ð xe
cem. ſicut patet in digeſto veteri.li.xij.titu.ve condi
tione cauſa data cauſa non ſecuta.l.j.et per totum.
Nota. M. ix. xv. ¶¶. Cum ergo. vt pᷣdictum eſt wmi⸗
nium illarum terrarum ? gentium ⸗ pꝛoſperitas in
omnibus agendis noſtris. ſub conditione obſeruan
tie mandatoꝛum vi conceſſa:⁊ data fuerint:non eſt
mirum ꝙconditione illa ex ꝑte noſtra veficiente: re
uocata ſit wnatio.iĩmo plus mirandum eſt. ꝙ in qᷓ⸗
cunq; mundi parte quantumcunq; miſerrime habi
tare vel wminari permiſſi ſumus:⁊ ꝙ non abſtulit
Vminium a chꝛiſtianis vbiq; terrarum.gentibus ⁊
infidelibus illud dando. non ꝓpter illoꝛum merita:
ſed pꝛopter noſtra merita:ſicut regnare facit hy⸗
pocritam ꝗꝓpter peccata populi: Job.xxxuiij. Et ſi⸗
cut ꝑmiſit genus hũanũ in pꝛimis pentibo:2 quoti⸗
die ꝑꝓmittit cadere in ſeruitutem dyaboli: nõ ꝓpter
dya boli merita:ſ̊ ꝓpter noſtra peccata.Et qꝛ iufide
les minus mali ſunt ſicut oñſum E. C.xvij.xxxiij. Et
F.iiij.xj. Et iõ luſtum eſt:ꝙ ſicut nos in malis.i.mã
vatoꝝ cæi creſcimus trangreſſionib. ꝙ noſtrũ wmi
nium.⁊omnis exterioꝛ pꝛoſpitas væcreſcat.⁊ vindi⸗
cte mala:que toleramus creſcant:quia peccatũ ꝓ⸗
pter mandatum oꝑatum eſt: Rom̃.vij.ideſt.contra
mandatum. ¶ Cuius trangreſſionis cauſa ẽ. ex ma
gna parte ſolo nomine regentium negligẽtia.⁊ aua⸗
ricia. ꝑ quos fere omnis lex cretum væcretalis con
ſtitutio eſt abrogata:niſi lucratiua pecuniaruzʒ. Et
quia in multis caſibus diligẽtia we obſeruatõe mã⸗
datoꝛum væi:non eſt lucratiua:ſi ea obſeruare face⸗
rent.per penas coꝛpales:ſicut veberent:ideo illo

rum obſeruatione minus curant vel quarumcunq;
legum non lu cratiua ꝝ. verbigratia. Eſt conceſſum

epis ꝙ in vedicationib ecciarum poſſunt pcuratio
nes ſuas accipere:vbi vnqᷓ; viſum eſt: ꝙ legem illam
negligerent: imo ſi illud diſſimularent. reputarent
lura eccleſie ſue deperire. Ex alia ꝑte eſt decretalis:

que pietatem charitatem:⁊ curam continet anĩa/

rum:ꝙ vicʒ in omni cathedrali eccleſia.⁊ alia etiam
cuius ſufficere poterunt facultates.oꝛdineturma⸗
giſter:qui ſcolares in grãmatica infoꝛmet:cui ec⸗
cleſia ꝓuideatur:q; etiam in omni metropolitana
eccleſia theologus legat:⁊ ſacerdotes ⁊ alios ĩ ſacra
pagina wceat:cuia capitulo vmius pᷣbende pꝛouen
tus aſſignent. Pꝛobant᷑ hec om̃ia in wcœetali.li. vj.
ti. œ magiſtris.ca.qꝛ nõnullis.¶ Ged de pena que
eſt pecuniaria:magnam habent diligentiam: eam⸗
q; executioniſemꝑ vemandant:v ſecunda vo qualẽ
habeant diligentiam:vel qualiter executioni vemꝗ
tur: clarius eyperientia: q; ſcriptura oſtenditur.
Et ſicut ve his duabo legib:que gratia exempli ad-
ducuntur:dictum eſt:ita ð omnidus alijs que inter
libꝛoꝝ pꝛincipia ⁊ fines cõrinentur vere dici poteſt
quia quando cõmittitur contra vecretum vel vecre
talem vel legem velſtatutum vel conſi uetudinem:ex
quo cõmiſſo.ille cui coꝛrectio incumbit:⁊ punitio.
ſiue regimen habeat eccleſiaſticum ſiue ſeculare:vi⸗
et ꝙ lucrum eminere põt pecuniarũ:diligenter le⸗
ges:que in illo ꝓpoſito valere poſſunt ſcrutatur:et
eas operi mandat.vt ptʒ. C. xvj.xlvij. Et. H.iiij.

riiij.Et intantũ tales coꝛdi habent ꝙ vix eſt ſacer⸗

s quin ſciat allegare vecretalem:ve canonica poꝛ⸗
tione habenda. Leges vo que ſacrilegiũ: ⁊ cõcubi⸗
natũ ꝓhibent. negligit.ſicut ⁊ alij quimandatuʒ il⸗
lud:Ecci.xvij.vnicuiq; mandauit xe ꝓximo ſuo.qð
ſeaaliu⸗ eis couenit:quia mandatũ hoc ad voso
acerdotes: Malach. ij. in cauſa pecuniaꝑ:a nõ ani⸗
maꝝ intelligere videntur:qui ſine cauſa colunt me
vcetes wctrinã. mãdata hoĩm: Aath. xv. Quo⸗

rũ ꝑiculum in ꝑte ptʒ..iijxx.

xiiij.

Arti j.

Exemp.

S

Exemp.

Maria
Arie pꝛimooſtendet

nominis moꝛalis expoſitio.quo ad om̃es
liiiteras.in nomine eius cõtentas. Secun⸗
w ipᷣius vite oſtendet᷑ progatiua ſingularis.Cercio
ipᷣius ad diuerſas creaturas fiet comꝑatio. Quar⸗
to themata ad eius feſta oſtendent ꝑtinentia.Quĩ⸗
to cõputatio fiet graduũ cõſanguĩtatis inter ip̃am
2 JYoſeph: z inter ipam elizabeltt. .
Ratione pꝛimi eſt ſcienduʒ: quinq; litere eius
nomen. quo Zuc.j.Nomen virginis mana.com
ponentes. pulcerrime eiuſdem non ſolum videntur
ſignificare:ſed etiam oñdere ꝗꝓpꝛietates.⁊ cõditões.
Huid nanq; videt᷑ literapꝛima huius benedicti
nominis:maria vicʒ congruentius ſignificare:q; me
diatricem:⁊ matrẽ miſericoꝛdie:⁊ miſeroꝝ. Ipᷣa nã⸗
q; medium ⁊ mediatrix fuit inter antiquu teſtamẽ⸗/
tũ ⁊ nouum:inter œæum ⁊ hominem: ⁊ inter peccato-
rem ⁊ veniaʒ:⁊ quies media inter motus cõtrarios
culpe ſcʒ ⁊ gratie.que vicʒ morum terminat pꝛioꝛeʒ
2 ſequentem initiat.Hanc nanq; quietis medie con
oitoem ei cõuenire oſtendit miraculum:qo factum
fertur:circa quandã religioſam mulierẽ:que ex cõ/
ſuetudine genu flectendo coꝛam imagine beste vir
ginis: anglice dicere ſolebat: wmina ꝓ tuis quinq;
gaudijs:duc me ꝑ viam recte vite.hec poſtmodũ de
exitu temptata:cum duabus noctib:anteqᷓ ad poꝛ⸗
tam veniret:hoc diceret:ad poꝛtam veniẽs:nec poꝛ
tam nec aperturam:ſed murum integrum:inuenire
potuit.Tercia ergo nocte ⁊æ cõſilio illius ad quem
ire voluit:cum ſalutatõʒ illam dimitteret.poꝛtam
aperiens imaginẽ illã:vt ſibi videbat᷑ loquentẽ au/
Dinit:⁊ dicentẽ:ꝑ mea quinq; gaudia hec nõ ẽ recta
via vite:que cõpuncta rediens malũ motũ illum:⁊
viam ꝓ ſuo ꝓoſito vereliquit:⁊ bonam pſeuerãter
initiauit:a hoc ꝑ mediatõnẽ illius:que eſt oꝛdinata
angelos in mann mediatoꝛis:Gał.iij. Que medi-
atoꝛem peperit i ⁊ hominum.j.CThi.ij. Pec illam
peccatricem media charitate cõſtrauit:Can ti.iij.
Becundo litera hec. M. viq; matrẽ monſtrat mi
ſericoꝛdie ⁊ miſeroꝝ.Miſericoꝛdie mater ꝓ tanto di
cipõt.⁊ choꝛda:quia ipᷣm cõcepit:⁊ peperit:qui eſt
pat᷑ miſericoꝛdiaꝝ:ipᷣam quaſi mediãtẽ q̃dã choꝛda
lampas illa æ celo ad terrã trahebatur:illuminare
his:qui ĩ tenebꝛis ⁊ in vm bꝛa moꝛtis ſedent.Mater
inſuꝑ miſeroꝝꝓ tanto dicipõt:quia miſeros de bo⸗
nis ſuis pauit᷑:ad modũ matris.Sicut.E.iij.iij. Et
choꝛda.quia ſicut infirmi ⁊ impotentes:qui viribo
ꝓpꝛijs ð ſtratu miſerie in quo iacẽt aſſurgere nõ pñt
qñq; choꝛde adiutoꝛio vepen dentis:quaʒ manu te⸗
nent erigunt᷑. Sic miſeri in haclachꝛymax valle:qᷣ-
bus vires ſurſum aſcendendi vefuerunt hanc choꝛ⸗
dam fide ⁊ amoꝛe tenentes.vſq; ad celos eleuantur.
Velideo mater ⁊ factrix choꝛde dici põt miſeroꝛũ:
quia choꝛdam illaʒ xpᷣm formauit:ꝑ quã ab hac mi
ſeria omnes ſaluandi ſurſum ad celos tra hunt᷑:ipſo
hoc ꝓmittente:vbi ait:GOmnia traham ad meipᷣm:
Johxij. Ergo voca nomen eius accelera:Eſa.viij.
quia ipᷣa ſalutem nr̃am accelerauit.¶ Per ſecundã
vo literã huius benedictinoĩs — aduo cataʒ
adiutricẽ ſeu auxiliatricẽ intelligere poſſumus.Gi
cut ptʒ pꝛimo ꝑ miraculum:qðð ea legitur:quomõ
iumit Maſilium epᷣm ceſarienſem:⁊ ciuitatẽ ⁊ popu
lum ſibi ſubiectum:contra Julianuʒ apoſtatã im⸗
patoꝛem:qui ad bellũ cõtra regnum Perſaꝝ. ꝓ ceſa
ream tranſiens quia a xpᷣianis vtpote apoſtata xpia
nitatis:non honoꝛifice:vt voluit receptus fuerat mi
nabat᷑ ſe velle ciuitatem illam:in reditu ſuo funditꝰ
eſtruere.Epiſcopo ergo ⁊ pplo beatam virginẽ cũ
ieiunijs ⁊ elemoſynis oꝛantibo.apparuit hecvna no

cte.epiſco po in eccia oꝛanti:⁊ militem quendã mer⸗

curium nomine:in eadem eccia pꝛius ſepultum reſu/

ſcitauit:⁊ diligenter armatũ ⁊ dextrario impoſitum
iuffit vt populũ ſuum ⁊ ſeruos ſuos a iuliano vefen⸗
ceret:qui ipᷣim exercitu ſuo vallatũ lancea ꝑfoꝛauit.
dicentem: viciſti galylee.ſicn.xpᷣm deriſoꝛie vocare
cõſueuerat.aercurio igit᷑ ad quieteʒ ſuã in eccleſia
ſtatim redeunte:Epiſcopus pplło viſionẽ ⁊ rem ge/

Exemp.

ſtam oñdit:qui laudes beate marie reddiderũt ad⸗

iutrici. ¶ Becundo idem onditur: p aliud miracu⸗
lum:quod ⁊æ ea legit᷑: quomodo videlicet quendã fi
elem ad terram a quodam latrone:qui euʒ occide⸗
re voluit ꝓſtratum ad ipᷣam cõtinue clamantẽ iuuit
Cum. n.latro ille quaſi v eo ſecurus:eius clamoꝛeʒ
audiẽs diceret ſcito nimis tarde veniet.ſtatim bea
ta virgo in foꝛma coꝛꝑali apparuit:fidelem erexit.
latrone ſub eo ꝓſtrato. Percio idez oñdit᷑: ꝓ aliõ
miraculum qð tæ ea legitur:quõ videlicet clericum
quendã a iudeis occiſum reſuicitauit.Hic nanq; cle
ricus in villa quadam moꝛam traxiſſe dicit᷑: in qua
multihabitabant iudei:in quoꝛum infidelitatis te⸗
ſtimomum cum ꝑ vicum in quo moꝛabantur tranſ/
iret:ſepius aliquam cantilenã de beata virgine cã/
tare ſolebat.d quo iudeioffenſi:tempus aptum ex-
pectantes ipᷣm vno die occulte acceptũ occiderunt:
in cloacam ꝓiecerunt.Cito poſt.cuʒ ſacerdos ad
ecciam veniret:⁊ clericum non inuentum quereret:
audiuit ipᷣm de cloaca cantilenam beate virginis al
te clamantem:qui xpᷣianos ſecum adducens:ipſum
loco illo eduxerunt:narrantem quomodo ꝑ bea/
tam virginem vite reſuſcitatus fuerat.Et ſic illa

⸗

cõgrue dici põt illud Sap.x. Hec venditũ iuſtũ nõ

ereliquit:ſed a ꝑpeccatoꝛibus liberauit eum:eſcen
ditq; cum illo in foueam:⁊ in vinculis nõ vereliquit
eum.Ergo in quacunq; neceſſitate fuerimus:tm̃ in
te recoꝛdabimur nominis tui:Eſa.xxvj. Per ter⸗
ciam inſuper literam. R.videlicʒ intelligere poſſiu⸗

mus pꝛopꝛietatem refugij:⁊ reconciliatõis.quaʒ in

ipſa ſpecialiter eſſe miracula oſtendunt:æ ea ſcpta.
n ipa nanq; ↄoſolatõis eẽ refugium:qtü ad meſtos
⁊ moꝛtẽ time᷑tes.Ondit pꝛimo miraculũ æ ea lectũ
in legenda ſanctoꝛum in feſto aſſumptõnis: væ quo⸗/
Dam qui eaʒ ſepius ꝑ quinq; ſalutatoes conſolari ſo
lebat: contra quinq; wo loꝛes quos habuit e qͥnq;
vulneribus filij ſui.huic ergo moꝛiẽti ⁊ trepidanti.
apparuit hec dicẽs:Cur filitat times q mihi gau
dia totiẽs nũciaſti:gaude ⁊ tu:⁊ vt e᷑nalr gaudeas
mecũ venias.¶ ¶ Scvo idẽ oñdit᷑ ꝑ alið miraculũ x
q̃dã puella:q ipᷣaʒ ſepius veuote ſalutaſſe fert ñ ob⸗
ſtãte quacũq; occupatõe.Huic ſ̊ moꝛiẽti ⁊ trepidã
ti: hoc ꝙ wmũ plenã vidit vmonibo.̊ appuit ⁊
oẽs fugauit:hoc aſt magna cũ veuotõe dicẽdũ ẽ fre
quẽter. Cu nos ab hoſteꝓtege:⁊ in hoꝛa moꝛtis ſu⸗
ſcipe:qꝛ hec.hos q ſe obſeruant a voloꝛibo liberabit:
Baß. x. Nota ad B. . xj. xxxix. ¶ uõ ẽ ctiã lapſo
rũ recõciliatrix.ptʒ ꝑ miraculũ: theophilo qo hr
in legẽda ſcõꝝ in feſto natiuitatis virginis gloꝛioſe
Que eũ ñ vreliqͥt:wnec recõciliaret᷑ ĩ grãʒ.ij. Eſd.
uiij. Jõ oleũ effuſum nomẽ tuũ:Canti.j.(¶ Mer q̃r-
tꝗ eriã lr̃am. J.viq; intelligere poſſumꝰilluminatri
cẽ illã clariſſunã:q̃ in h tꝑe tenebꝛoſo ad modũ ſtel⸗
le maris lumẽ pᷣbet oĩb nauigãtib:ꝑ mare hꝰmũdi
qꝛ ſicut illa maris ſtella:q pobarticus vocat᷑:queoc
caſuʒ ſic alie ſtelle neſcit: ſpiin altũ ſe tenet:⁊ quãtũ
in ea ẽ᷑:oĩm nauigãtiũ:vł alit᷑ indigẽtiũ:aſpectibo ſe
oñdit.oĩmq;viã mõſtrat:eoſqʒ ad poꝛtũ dinigit ⁊ du
cit optatũ:niſi nebula int᷑poſita:eiꝰĩpediat ducatũ
Sic h̊ ꝗ occaſũ dũ e neſciuit vlicti: qᷓ in die aſ⸗
ſumptois eiuſdẽ in altiſſime celoꝝ loco ſituataſfuit.
vt ſciãt oẽs pplłli tre nomẽ tuũ.ij. Paral.vj.Et vt in

liij.

Exemp. n

Exemp .

Exemp 5

V.

eipalchufnfilln that⸗

Eudcamtli ien agnuͤcich
an oeaho ue nnnn

orioſa copotiene.no

ino gonola ce n neon
rre vreſtebll iclſtſian

fͦcit. onpotensmo.
ſenn nnlſmone⸗
tibilnolen duceere
ſum tmus vanitatenteſmaͤer
dienoreſtücintoͦtu llaßcrcesen
togoiollchrituco d lamen
nurpitudo Necmimzee detale
diclpot. Lotapulchra coamlcan
lite Cini lij. ¶ Gcdo e cfii⸗
rgunigalfanen antee
cſpoſum abangelo bobuiſe lgit:
nnti viſöem an aldemocvkallqns
m. Vi queſiuttſilibiter um.
citonemg illividerepoſi; Quim.
ſoneto ergo dieqilla videre debuit
unq wuͦdanderetoculi:quo vict
qarck qochfeoſſettata lectaton
Ndoipamch vnd dcnlog gaaſi
luit i roqgeafiſeritdauld:
Penunncribaduiſſdleann
lam vidiſet. Poitep rogieg
ipan videre oſſet guelibeter i
gnnlttetſter eiapparuitneceun
Pnauinßlllique Pter dftenit
tere nerult: in bocqy paratus e
1tiſöeytrogcarereoagloreſtr
Antoqz nfepanato Ptzergo
Trmncecibilipulchntntne
amablkvigebat⸗ eſt.i. (Meer

i en
rſanmefnr Eſtnl,

90,,. hec vencitü inſtiinz
euatonluslhetalttenm in
benmnrin incrlisnb Kreigi
cunch neceſttare ferimnorfif
nomimstun Eſaprſſ. Perte, i
tam. . lgeliginteligerepoſi,
nrefwoiir reconaglotts lezin
emnmall, oſtngunt enſchfn
töͦbves tfigiumgti ggneſte⸗
intpuinomiocii wes lectj
min feſtooſſumpronis wqno⸗
quinq ſolutotoes conſolaiſo
loꝛes quos hobuit de qnq
icergomoꝛleti trepidanti.
Curflititütines mihigin
aude tuin yt etnalr geuens
0ici ofͦdit alid mirali n 4n
pins Nuoteſalutaſſefank io⸗
atöe Hhieg morieti tnpci
mni vidit wmonito hepou
nagnaci auotbedleclift
oſte ngerinbau nan i
Ohleruonta wloiv benbit
rinnr uöctͦpe
mminmmli tpet,l l en

untuleii ſin
cöallaret gri, E
e KoUt/Aer

elli crepoſiun lnmnaf

.Vij.
Exemp.

Arxr. j.

Maria

