viderãt:flebãt voce magna. Sic in ꝓpoſito:lʒ leues
iunenes in ruina ſtatꝰ ſui nõ wolear/ h̊ porꝰ gaudeat
m maturi ↄſiderãtes ruinã cuiuſcũq; ſtatꝰxpᷣianira⸗
nis:ad fletũ magis ꝓuocant᷑ cũ xpᷣo:qͥ ſuꝑ oẽm talem

xxj.

Arꝰ. v.

Arꝰ. vj.

mii.

LCiuitas.

eiuitatem figuratiue fleuit. Ance.rix. Videns inqt·
ihus ciuitatẽ:fleuit ⁊c.qꝛ mutatꝰ eſt coloꝛ optimus:

viſperſi ſũt lapides ſanctuarij.Eʒ ech.yxxv. euge euge
ſup ſanctuariu meu:qꝛ pollurũ eſt et ſuꝑ terrã iſrael
gquia væſolata eſt ⁊c. 2ð
Conditiones vo ciuiũ ciuitatis babilonice: ſcri⸗
bit Pſal.liiij. dicẽs vidiiniqtatẽ.i.crudelitatem et
tyrannidẽ dnoꝝ et ↄtradictonẽ coꝛdiũ:qꝛ nullꝰ aliũ

Diligit:vel linguaru:ſcʒ; inter aduocatos et legiſtas:
et int nationes diuerſaꝑꝝ plagarũ: vel operũ: qꝛ qli⸗
et niti aliũ vepꝛimere et ſpecialit᷑ aduentantes et

Panesi4 vellẽt int eos viuere: In cuitate ſq; dya⸗

oh. Elidiiterũ guloſitatẽ et luxuriamſdie acnocte

circũdabit eã negligẽtia etiã et oaũ 5ziatok et cle⸗
ricoꝝ ſuꝑ muros ei iniquitas: crudeliũ et fa ſoꝝ exe

cutoꝝꝑ er laboꝛ in medio eius ſupple viq? et falſꝰ oim

artificũ et oꝑarioꝝ.et iniuſticia iudicũ et balliuoꝛũ
er teſti et duodenarũ⸗Et ñ vᷣfecit e plateis eiꝰ vſu
ra et vlus.quin omni ↄtractu mutui ſeu venditiõis
et emptionis.ve aiuitas ſãguinũ: Maũ.iij.

Zua bꝰ q vijs elici pr ſextũ pꝛincipale:videlʒ ꝙ; tał

ſte quidẽ ſicut pʒ.C.ij.xvj.Et.D.yxj.xix. AMaioꝛẽ em̃
abundãtia/ diuitiaꝝꝑ/ vlitiaꝝ et honoꝝ ↄtulit vl mu
tuauit auibo vt ↄomunit᷑: ꝙᷓ villanis vel habitatibus
in capeſtrito:tñ ipſi ſt eimagĩgrati:plꝰeũ falſitatibo
ebrietatib/et luxuruslet ceteris vicijs ꝓuocãtes.vt
eis verificet illud Actuũ.iiij. Couenerũt in ciui
tate ac aduerſus puerũ Ihm. Sicut em̃ tũc ↄuenert
aduerſus xpᷣm in ciuitatẽ. Ita nũc adueꝛſus mẽbꝛa.i.
ſimplices / eos circũueniẽdo ꝑiurijs et falſis mẽſuris
et ponderibo/et multis œceptionibo. Inyta illud.ij.
Coꝛin.xj.piculis in ciuitate.te talib loquit Augꝰ
⁊Tæ ci.i li.ij.c.xuiij.dicẽs qꝙ talis ciuitas que ſuꝑ bie
et ceteris vicijs vacat:eſt ſicut umꝰ ſardanapalli re

gis qͥ oꝛdinauit ſcnbere ſr tum bã ſuã:tatũ ſe habere
quãtũ dũ viueret libido ſua ↄſũpſit/tles inqͥt/ ibidẽ

xxj.c.non curãt qᷓ ſoꝛdida ſit reſpublica:niſi ꝙ ſit du
rabilis.qð eſſe no ptſſic dicit ibidẽ.c.ij.qꝛ inqͥt mo⸗

ribo antiqᷣs ſtat res romana: viriſq;.ñ aũt cũ talibꝰ

moꝛibo.qꝛ deus ab ingratis retrahit qpo ædit.talibꝰ
Dici pt᷑ ilud.uij.Re.ij.Eece habitano huiꝰciuitatis
optima eſt.ſed aque.i.coctrina et moꝛes peſſimi ſunt
Jadeo ↄcludit Ps.liiij.dicẽs. Veniat moꝛs ſuꝑ illos
ct veſcendãt in infernũ ⁊c.¶ Alia via et euidẽtia il
lud elici pt. Videlicet ex ↄaditione ciuiũ iſnius baby-
lonice ciuitatis inter ſe:que eſt diuiſio et diſicoꝛdia.

Et hoc ẽ qð ſupꝛa dicit᷑. Et ↄtradictionẽ in ciuitate

Ey iſta em ↄditione.neceſſe eſt ſeqq cõitas talis nõ
ſit ſtabilis.qꝛ ſicut oĩs virtus vnita opus foꝛtificat ⁊
ſtabile facit.ſicut pʒ.C.j.x. Ita a ↄtrario ſenſu/ vtus
diuiſa / facit opꝰ bilelet inſtabile / et coõitatẽ minus
clecrabilẽ. Iterũ ſicut ↄditio ciuiũ ciuitatis veijeſt

oibo charitate ligari.ſicut pʒ.C.j.xj.et q̃i ꝑ totũ illꝰ

caplm. Ipſi em̃ a nilis ſe diuidũtivel rone patrie vł
plage/vel lingue vel ↄtrarietateſniſiſolũ rone pecca
ti et incoꝛrigibilitatis /quã diuiſionem diligit eus
HBeñ/ j. Qui diuiſit lucem a tenebꝛis Mali vo ciues
videlicet ciuitatis dyabolijalios ab eis diuidũti rõe
pat rie/ gentis/ vel lingue. Irã et ↄmotionẽ atra eos
habentes:et ꝓuocantes.qᷓꝛ e alia ꝑte terreſũt/ dicẽ
tes:tu boꝛialis es:tn auſtralis vel talis nationis es:
ad modũ ülius maledicte ancille hoſtiarie.qᷓad Pe
trũ exclamauit dicẽs:tu galyleus es.nã ⁊ lingua ⁊c.
et ad modu illoꝝ maledictoꝝ iudeoꝝ. Judicu. xij.qꝗ
iugulabãt omnẽ qͥ neſciuit dicere ſe boleth:ſᷣm ꝗꝓpꝛi
etatẽ lingue illoꝝ. Ita iſti ↄmotionẽ faciũtlet e fini
bus ſuis eijcient omes nõ hñtes ꝓpꝛietatẽ lingue il⸗

loꝝ Ad modũ illoꝝ maloꝝ quos repꝛehendit Panlꝰ

omumitas vel auitas nõ erit ꝓſpera:nec diu abudãas
et durabilis. Una via reſpicit ei iuſticiã:qua ꝓpter
eoꝝ ingraruudinẽ ꝙ eis mutuguit:ſpᷣtrahit.æt iu⸗

T. iiij.

j. Coꝑ.iij.qꝛ tłes diuiſiones faciebãt dicẽtes. Ego
quideʒ ſũ auliego vo apollo.quibo ait paulłꝰ ibi⸗

Tem.Cũ em ſit int᷑ vos ʒelus et ↄtẽtio.nõne carnales

eſtis. Sic tales nõ ſolũ carnales:ſed et crudeles ſũt:
uꝛ xpi coꝛpus mẽbꝛatim diuidũt. e quo coꝛpe loqͥ-
tur.j.Coꝝ.xij. Vos autẽ eſtis coꝛpꝰ xpi:et mebꝛa de
mẽbꝛis.q ergo iſios diuidit:mẽbꝛa ppᷣi diuidit. Pꝛo
quo incõueniẽti logar aplus.dicẽs nunquid chꝛiſtꝰ
diuiſus eſt? Ideo iſte aplus q.j.Coꝛin.xij.fecit diui
ſiones miniſtrationũ et giaꝑ:et diuiſiones oꝑatõnũ
ſicut in coꝛpe vno diuerſa mẽbꝛaſdiuerſa hñt officia
ſicut ibidẽ exemplificat/diuiſiões vo nationũ/vł ho
minũ viuerſarũ terraꝝ/ nunqꝙᷓ admiſit ſed atrariũ qa

cuit dicens:nõ eſſe diſtinctionẽ iudei et greci.et q̃ſi

cauſã aſſignans.j.Coꝝ.xij.ait.Etem̃ in vno ſpn oẽs
nos in vnuũ coꝛpus baptiʒati ſumꝰ: ſiue iudei ſiue gẽ

tiles/ ſiue ſeruiſine liberi. Et ad Ephe.iiij.ſuppoꝛ⸗

tãtes inuicẽ in charitate: ſollicitiſeruare vnitatem
ſpũs in vinculo pacis vnũ coꝛpus et vnꝰ ſpũs:ſiẽ vo⸗
cati eſtis in vna ſpe vocationis veſtre:viꝰ dñs:vna
fides:vnũ baptiſma:vnus deꝰ.¶ Eyquo pꝛedicatoꝛ

i egregius ſita ſollicitus fuit om̃es vocare ad vni⸗

tatẽ cuiuſcũq; plage vel terre eſſent:pʒq illi ſũt pꝛe/
dicatoꝛes et aplłi dyaboli:qͥ nitunt᷑ viuiſiones facere
inter hoĩes diuerſaꝝ ꝑtiũ:crucifixoꝛibo xpᷣi peioꝛes:qͥ
diuidũt tunicã i incõſutile:charitatẽ. Videliʒ et

oceꝛdiã.loquentẽ ergo væ tali diuiſione:om̃es repel⸗

lere veberẽt dicẽtes. Vach qͥ veſtruis templuʒ xei:⁊
nꝛecipitas ciuitatẽ dni.ij. Re.xx.¶ Lalis em̃ diuiſio
initiuʒ eſt oĩim ruinarũ.et infidelitatũ.qꝛ ſicut inui⸗
dus mercatoꝛ. vel ciuis in ciuitate qͥ nollʒ ꝙ aliquis
lucraret᷑.niſi ipſe:quãtũ in eo ẽ/ om̃eʒ ciuitatẽ veſtru
it ad minꝰ volũtate/quia ſi nullꝰ alius lucraret᷑: ciui
tas bñ ſtare nõ poſſet. Ita iſti qͥ alijs inuidẽt nolen
tes ꝙ a lij et ſpẽalit extranei eſſent gratioſi niſi ipſi.
cõitatẽ illam quãtum in eis eſt vſtruũt. qꝛ ſine alijs
ſtare nõ poſſet. ĩmo audacter dico: ꝙ tales ⁊e coꝛpꝑe
xrpᷣi nõ ſũt.qꝛ quãtũ in eis eſt coꝛpꝰxpᷣi veſtruũt. VIñ
aplus. j Top xi. Si totũ coꝛpꝰ oculꝰ eſt/ vbi eſt au⸗
ditꝰ:et ſi totꝰ auditꝰ:vbi ẽ odoꝛatꝰ:q̃i diceret ſi totuʒ
eſſet oculꝰvł manꝰ:nõ eſſet coꝛpꝰ.Sed ipſi ita vellẽt
eſſeſ qi mẽbꝛũ ſolũ/ergo coꝛpꝰ veſtrunnt.¶ Iterũ in
coꝛꝑe xpᷣi.ſicut ait Apłus ibidẽ/non pᷣt dicere manui
oculusoꝑa tua nõ indigeo:Aut iterũ caput pedibo
nõ eſtis mihi neceſſarij p̊ tñ ipᷣi dicũt extraneis.ergo
nõ ſũt v coꝛpe xpᷣi.¶ Iterũ in coꝛpe ypi ſic ait Apis
ibidẽ/ſi patit᷑ vnũ mebrũ.ↄpatiunt᷑ ola mẽbꝛa.quaʒ
ↄditionẽ ipſi nõ obſeruãt. ergo nõ ſunt de coꝛꝑeypᷣi.
Giẽ em̃ mẽbꝛa coꝛꝑi xpᷣi ꝛiũcta et in charitate et con

coꝛdia et moꝛiho antiqs /ſine ptiũ et plagaꝝ diuiſiõe

copulata felicit᷑ abũdabãt. Et fuit tałvnitas cã cu⸗
iuſcũqʒ feliciratis. Ita nũc ꝑtiũ et coꝛdiũ diuiſioſeſt
cã oĩm ruinaꝝ et infidelitatũ Et hec coꝛdiũ diuiſio
eſt a diuiſione linguaꝝ.qꝛ nõ ſũt vmiꝰ lingue ſiẽ tota
cã ruine illi cuitatis.eñ xj. Faciamꝰ nobᷣ cĩtateʒ
⁊c̃.et fuit diuiſio linguaꝝ.Jta in ꝓpoſito er B ꝙ au-⸗
dit q̃s aliũ ñ ↄcoꝛdare ſecũ in lingua:minꝰ eũñ diligit
vel ve eo ↄcipit. Ecce initiũ demonis linguan diuer-
ſitas.ſic ergo int illos ſupbos circa babekllun initinʒ
impedimẽtijet oꝑis vſtructõis/diuiſio lignaꝝ. Ita
int᷑ ciues babiloniead h̊ diuiſio linguaꝝ eſt cà diuiſi
onis affectõis:⁊ diuiſio affectionũ/ẽ cã totiꝰ ruineꝛ
paupꝑtatis:eo ꝙ vnꝰaliũ nõ iunatſiẽ mẽbꝛa in coꝛꝑe
Gᷣa pꝛimo ad vltimũ:diuiſio linguaꝝ int malos/ẽ cã
oĩm miſeriaꝑ.Et ſicẽ ex h ſeq bat᷑ ve in illa ciuitate:ſiẽ
habet᷑ Apo.xviij.ve/vel ciuitas illa maſᷓ babilõ. Jta
in iſta ciuitate dya boli initiũ wloꝝ et guerraꝑ/ di
uiſio. Et q; oẽ regnũ in ſe diuiſũ veſolabit᷑: neceſſe ẽ
cõitatẽ illã væſolutionẽ pati œſtructõzʒ. Et qũ ꝑ ta⸗
les vmones væſolata fuerit dicet᷑ illud AIpo. xviij. ce
cidit/cecidit babi.⁊c̃.quis ſetẽtia ẽ ↄ tales. Maqł.ij.

xxviij.

xxiy.

lrs Ouimtden obnink nnn
li San i anſeſt oit en
Segglinin inh Eienhlog
Puinigi z imitn
ren nameofiſietinn nt mmni
ctſidantoreſelge t
iininnt ienec iant mane
eto pönnit ofinli lactnömmlil
telio ſignis a S
ſſilnannin ie li ncn
icſteineniodſcun . nckeli,
Pinoinfinntati llglagi urccki
itſcho luͦmeticdonat. tera i⸗
cpponat Scſgialtiufims vllplar
ormoplagiſenin etqrene glagi corcdist
crdis rntone ſco necic ondk cioens
tercoo fſoemediani apponat a ogio in
Nvarerlin ionicn⸗
hgit ſinne fiameto eſſenõ ort quaro e⸗
Dooqjt iiguri. , ſirantagun wbeat ner⸗
Mlar qeſewlorreiigtnoßt. Itupctor
nſy pl Icepzfheq dicat ged no guo⸗
Onittingipenttenns Dpercanun tntoma
RDrüni n. Ded gidice Geritnadu⸗
Oigſſe ma generg ermo Mäopinapäüt
0luenta Ergdinſtücht gciseniſio n
odis Mtint nfn nini üigi nt:
mod, Dalnd n Andiuns ddiciti do
Vertünſad mein totocorde did⸗ etüün
ochrce Poͤgitſ cthülls pü inene⸗
ii . llesſpüſaluabtr
. ereſonnntinlte tccitf
uggeſaitinkſe his in
Pliint

ut. Bilteri

disigi ne
nigeineiimmen
itmniſ nlti re ge Kiſihiw e
enſintitzin cto E r
. An tal e N☛ 3
bq gguſicogttarie
nblitee 16 enam
ditaienamra
Petar.ſ

ipſegngniineodofig nttte uihe

wluͤtareſquia ſinulldali ui
a lla ſinull alins lucraret aini
rend gaſee Iaiſt alis Mniitnolen

etſpealitenraneie ent gratioſiniſiipſie⸗
naninminasckoſtult nii
oſſt. ino utacterdich: tales dcnhe
haͤtu mn eg eſt wps ni inwit, G
dem gimüaenal cte⸗
avcite bi car? idieeretiiton
Hman n eſſctcop? Ged ioſitta vellet
iſoliergo cop' wſtwunt. terüln
ntalt Bolius ibidenon t dicefemanni
nanineßerbe iricirſenin
neceſani btm iß dicüt enranets ero
epßi Zterũ in cope pi ſe at Ane
vnu mebru. 5patunt ola mebꝛ glg
inooblert. ergo no ſunt de corbeyß:
du corpiphi aicta etinchantitateeteon
dei annas ineptiͦ et glgep dillit
liat hicthit Etfuttiknnindi
itats. Ianiͦ ni ct nünl d
ap et inficelitum Ete tign 1

Arꝰ.ij.

liij.

= Mn 2
Tontritio
vbi ꝓheta ſictles repꝛehẽdit Nunqͥd nõ pꝛ vnꝰ om
miũ vim eſt nũqᷣd nõ ceꝰ vnus creauit vos q̃re ergo
⁊ſpicitis vnuſqͥq; vim fratrẽ ſuũ violans pactũ pa
tru noſtroꝑ: ſuppleqͥ a talib mõib voluerũt nos
eſſe alienos. Dequit᷑ cito pꝰ ſentẽtiã ↄtra tales diui-
ſoꝛes fratrũ: ꝓpter diuiſiones terraꝝ. Diſꝑdat inqͥt
dñs virſj:qͥᷣ fecerit h:. mgrmet diſcipuiũ e taberna⸗
culo Yacob. Mõ. C. j. vij. xæe iſta vnitate. Et. E. xij.
vij.Mec mirũ ſi mita mala tã coꝛpalia qᷓſpiritualia
ex tali ↄtingãt ciuiũ diuiſione:quia tales diuiſiones
cauſates / vel vt dictũ eſt extraneis expꝛobꝛãtes: faci⸗
unt ↄtra vi pᷣceptũ.Aeuit᷑.rix.eLbi ce ſic loquit᷑ Si
habitauerit aduena in tra vꝛa:et moꝛatꝰ fuerit inteꝛ
vos:nõ expꝛobꝛetis ei: ſed ſit int vos.q̃i indigena:et
diligetis eñ qi voſmetipſos. Re materia huiꝰ vobuli
nota.G.j.ꝓrij. Nota. tali periculo. P.iiij.arti.vij
viij. et. ix. ”8
ntritõnis in pecca
4 toꝛe. Pꝛimo ponenda eſt neceſſitas. Gcoðo
XN multiplex câlitas. Tercio q̃litas. Quaꝛto
vtilitas. Quinto Gent, nõ hñs tales ↄditões ñ dʒ
abſolui. Sexto quõ dyabolꝰ nitit᷑ otritõnẽ impediẽ
Beptio exꝑimẽtũ qͥ cognoſcipᷣt qͥs ſit vereↄtritꝰ.
¶ Pꝛimũ pʒ exẽplis et rõnib.Exemplis qꝛ dñs ter-
renꝰgrauẽ offẽſã et iniuriã nõ remitteret miſi atrito.

et ſi diceret oꝛe ſe volere et dñs ſciret ↄtrariũ eſſe veꝝ

nõ rmitteret. Ita nec vꝰ:qo pʒ Mat.xxvj. Vbi nec
Petro dimiſit offenſã:añqꝙ ſieret amare.et ſi fleuiſſz
et dixiſſet ſe fuiſſe otritũ medacit᷑:nõ remiſiſſet qꝛ hõ
taliip ſignis vecipi pᷣt:nõ aũt ꝰ nnercoꝛ nouit
abſcõdita coꝛdiũ. In pᷣs.xliij.⸗ m eremoig ad
idẽ eſt. æ vulnerato ſeu infirmoſin quo neceſte eſt/q
pꝛumo infirmitatẽ vel plagã ſẽtiat/qꝛ alit᷑ remediũ ñ
qrit.ſcðo illã medico ondat.tercio medicꝰ medicinã
apponat. Gic ſpũalit᷑ infirmus vel plagatꝰ neceſſe hʒ
prumo plagã ſetireſet qrere plagã coꝛdis et pcti cum
coꝛdis ↄtritione.ſco medico ondit᷑ cũ ous ↄfeſſione
tercio lenoechicin apponat.cũ opis ſatiſfactõe.
tercio h d⸗Azrzleio in edificio penitẽtie eſt fũdata
opꝰ aũt ſine füdamẽto eſſe nõ pt.quarto idẽ pʒ dłdemẽ
bꝛo ext᷑ iũcturã. ꝙ ſi reintegrari vebeat: neceſſe ẽ
leat.qꝛ ſine wloꝛe reiũgi nõ pᷣt. Ita pcxoꝛ qͥ eſt ext
coꝛpꝰ xpi. Idẽ pʒ rõe qᷓ dictat/ co mo quo peccata
omittumꝰ:peniteamꝰ. Sʒ peccauimꝰ tribb modis.ſiẽ
pʒ. A.xiij.xxj.⁊c. Sed pʒ ibidẽ. Sʒ vltra aduertat᷑:q
ola iſta tria genera et modi pctoꝝ incipiũt a coꝛdis
oplacentia.Ergo iuſtũ eſt/ ꝙ oĩs remiſſio incipiat a
coꝛdis ↄtritione.q; ſjm mẽſurã vælicti erit plagaꝝ
modꝰ:eutro.xxv.Fudiamꝰ g̊ dicẽtẽ Yoek.ij. Con⸗
uertimĩ ad mein toto coꝛde vio: qꝛ tmmõ ſanat ↄtri
tos coꝛde.Pðs.cxlvj.et hũiles ſpũ ſaluabit. In pᷣs.xxx
iij. Patet eſo contritionis neceſſitas.
¶ BVʒ heu aliqͥ neſciũt int ſe ve pct᷑is ſuis dolere.Et
ſi foꝛte sliqᷓ leuẽ habeãt v ilłoiſplicẽriaʒ:qͥ tñ ſi oẽs
vloꝛis cqs aduerterẽt bñ hĩnt materiã in tra ſe wlẽ
di. Si diligent᷑ cogitarẽt quo ceũ et Mariã/ et ange⸗
los et totã curiã celeſtẽ offẽderũt:et dñm celia głiaʒ
illã et ſocietatẽ amiſerũt:et in carcerẽ infernimuta-
uerũt:ſic hꝛent materiã wolẽdi ex his q ſupꝛa ſeſũt:q̃
peccãdo pdiderũt.Si iterũ cogitarẽt/qͥd amiſert in-
tra ſe:ſcʒ aĩam.q incõꝑabilit᷑ plus valet ꝙᷓ totꝰ mũdꝰ:
et ſihitudinẽ vi et gram mutauert in ſilitudinẽ dya⸗
boli:et ꝑ graʒ mercati ſũt petm̃:⁊ male mutãt.qꝛ int
oẽs creatas qs vnqꝙᷓ vidim nũꝙ; vidiꝰ ita pulchꝛãa/ſiẽ
E aĩaĩ gra.nꝰmirũ:qꝛ ẽ ad ci ſilitudinẽ.eñ.j. Nec
ita turpẽ ſicut ẽ aĩa in pcto.Eſt em̃ turpioꝛ bufone.
nec mirũ:qꝛ eſt ad dyaboli ſilitudinẽ. Et cã et modꝰ
pʒ. Zl.xx.ij. ¶ Iterũ ſi cogitarẽt qͥd lucrati ſũt/et qͥd
eos expectat ſbtꝰ/ſcʒ infernꝰ cũ varietate et penaruʒ
vnrabilitate.¶teꝝ qͥd añ eos expectat:ſq; moꝛs et

X .

iuiciũ hoꝛrẽdũ.in quo oĩa pcta ⁊ furta habebũt in
collo ſuo.nec iudexaut patria ibi mũeribo/ pᷣce amoẽ
vel timoꝛe/ vel fauoꝛe flectit. ¶ Iterum q̃d a vxtris
amiſerũt.i.oia bona et ſacramẽta eccie: et q ipſi etiã
fecerũt.¶ Iteꝝ qd a ſiniſtris:ſq; mala mũdi et wmi
gera et oiffamationes/et multas ſeruitutes: q̃s pec-
cãdo incurrũt. ¶ Iterũ qͥq retro ſeqᷣt:ſʒ pcta q cõ⸗
miſerũt:q oim iſtoꝝ maloꝝ cauſe ſüt:q io ſequnt᷑/ vt
petoꝛes accuſent ingratitudĩe erga cũ et quõ oĩa
bona et naturelet foꝛtunelet grejmale expẽderũt. Si
cut & ille qᷓ fuit pꝛiꝰ diues in theſauro infmnito in ter
ris/in wmibo / in poſſeſſionib/ĩ oib boms: ſi aliqͥ in⸗
foꝛtumio ſhiito oĩa amittat:a ducat᷑ad patibulũ: ma
teriã hʒ wloꝛis: wolet. Sicpctoꝛ oĩa amittẽs ſupꝛa
ſelet intra ſe a vxtris/ et a ſiniſtris:et oĩa bona:a the⸗/
ſauros natureſfoꝛtunel et gre/ ductꝰ ad patibulũ in⸗
ferni:hʒ materiã loꝛis:et tñ in ſenõ wlet. Et h int
oĩa mirabilia videt᷑ malꝰ. ſi cẽtũ libꝛaſ tibi traditas
ad negociãdũ amitteres:multũ woleꝛes.Et xeꝰ cædit
oĩa bona nature/foꝛtunejet ge: ꝑ q̃ poſſẽt lucrari vi
tam exernã:et iſta amittũt. Sicutpʒ. H. iij. vj. et tñ
nõ wvlẽt.i nõ ſolũ hec eis tradita et amiſla flẽda ſũt:
Hizplus wlẽgu:ꝙ eoꝝʒ amiſſioneſp dãnabunt᷑: et tñ
no volẽt. ¶ Iteru ſi qs eſſet certꝰ amitteret vłami
ſiſſet aliqð coꝛpis mẽbꝛũ:vel. ꝙ cito eſſet excoꝛiãdꝰ 2
oburendꝰ. Et ꝙ oĩa pcta ſua veberẽt coꝛã tota młti⸗
tudine recitari:wleret.et ꝓcerto niſi wleãt mõ fũt et

. 2

nalit᷑ ↄburẽdi:et pctã ſũt coꝛã toto mũdo recitanda

¶ Iten ſi hr̃et magna hereditatẽ/ vel gratioſũ filiũ

pulchꝛũ moꝛigeratũ et amabilẽ: et eſſet certꝰ ꝙ non
poſſet plures hꝛe:ꝙ etiã ſtatũ magnũ et magnã bere
ditatẽ eſſet hĩturꝰ:vtputa regnũ/ſi viueret:et q; eſſet
ꝓmoturꝰ pentes et ad gloꝛiq totiꝰ generis ſui ſi bene
eſſzʒ cuſtoditꝰ:ſi iſte moꝛeret᷑ ꝑ vefectũ cuſtodie:vel ſi
pat᷑ vel mat᷑ p̃ ebꝛietate vel alia fatuitate eũ occide⸗
rẽt:vix nuq occurreret eis moꝛs ſine woloꝛe:qꝛ videt᷑
eis/ꝙ; magnã hꝛent woloꝛis cãm:ergo a ſili qñ ꝓ bꝛeui
pcti fatuitate amittũt aĩaʒ:q eſt vnica/ et heres rgni
celeſtis:p quã etiã coꝛpꝰ eternalĩ ꝓmouebit᷑ ſi bene
cuſtodiat᷑:qre nõ toties cogitãt cũ wloẽ quos ꝓphe⸗
ta ad plãctũ hoꝛtat Mier.vi. Plãctũ inqt vnigeniti
fac tibi.Et bñ dicit vnigeniti:qꝛ ſi mat᷑ hꝛet plures
ſilios:vno moꝛtuo/poſſet e alijs ↄſolari. Ita pctoꝛ
ſi hꝛet plures aĩas.¶ Ged heu terrã pdũt poſſeſſio⸗/
nes pdut amicũ ꝑdũt:equũ:vel boue vel pecuniã vł
acũ pdũt et wlet.Et eu et alaʒ et oĩa bona pᷣdicta ⁊
celũ ꝑdũt:q valẽt millemũdos:⁊ nõ wlẽt. Et reua
lm bim Grego.in omel. væ angelis:plãgendi er wolẽ⸗
di ſũt:qͥ nõ wolẽt nec plãgunt.Pemiteamꝰ igit / et in⸗
dulgent:ã cũ lachꝛvymis poſtulemꝰ: Judit.viij.
Hnſa ↄtritõis neceſſitate et cauſis nu c oñdere re
ſtat qlis eſſe beat:et q̃les oditiones reqͥrat ↄtritio:
q̃ pcti venia impetrat᷑.¶ Ad h at q ſit pctoꝛi vtit᷑
ad ſalutẽ:tres reqrunt᷑ aditõnes.videlicʒ ꝙ ſit vxa in
coꝛde ſicut pᷣtẽdit in oꝛe. Ocðo ꝙ ſit integra ſeu vni⸗
uerſal. Tercio: ſit ſtabilis/ſine ꝓpoſito recidiuãdi
Pꝛimũ pʒ:qꝛ ſi ↄfiteat᷑ mũdiſſune oĩa peccara oꝛe
nominãdo:ſi agat oẽm penitẽtiã mũdi: niſi cõtritio
ſit in coꝛde:eſt qi imago hoĩs:vbi vita nulla eſt.quia
imaginẽ hʒ penitẽtie et remiſſionis:̊ nõ verã remiſ
ſionẽ. Hoc pʒ de rege Anthiocho.j. Mach. vj. qͥ vide
bat᷑ pcrtis ſuis minltũ wolere.⁊ mita væo ꝓmiſit. SGi
cut pʒ.ij. Mach.ix.Et tũ qꝛ nõ erat in coꝛde:ſiẽ pᷣten
debat in oꝛe:veniã nõ ↄſeqbat.Sic ſaul.j. Re.xv.xæ
peccato ſuoa Damule repꝛehenſus:videbatr᷑ penitẽ
et volere:dicens:peccaui et tũ veniam non obtinuit:
quia non erat in coꝛde quod pꝛotulit in oꝛe. Svanid
a nathan ꝓpheta œpꝛehenſus.ij. Re. xij. Jdem di⸗
xit ꝙ Saul:ſcilicet peccaui:et veniam obrinuit.q cã
diuerſitatis:niſi q Eauid contritionem quam oꝛe
pꝛotulit coꝛde conceperat. Sic adhuc duo poſſunt

H.

vj.

.vVij.

Arb.iij.

viij.

.ix.

ij.

Contritio

confiteri:eandem penitentiam agere:et tamen vnus
veniã peccatoꝝ et regnũ lucrat᷑ celoꝛũ:et aliꝰ łe hoc
mipil lucrat.Ex tali radice in coꝛde diuerſa.ſicut pa
tuit in duobo latronibo qui in cruce cũ xpᷣo eandẽ pe

—.L. =-

nã ſuſtinuerũt:ſed nõ endẽ finẽ et vtilitatẽ.cuiꝰ diñ⸗

ſitatis cã pᷣtacta eſt. Bebet ergo ↄtritio eſſe vera ⁊ tẽ
impetrat vitã.Exẽplo Eʒechie.iuij. Re.xx. Et Iſa.
xxxviij. qͥ fleuit fletu maſ et vita ei mnata fuit. Dic
Petrꝰ:ſic a gdalena:ſic Suſanna.aii.xiij.flens
aſp exit in celi.Erat em̃ coꝛ eius fiduciã hñs in umi
no. ¶ Scdo dʒ eſſe generalis ex togo coꝛde:et e om̃i
bus pctis. Exemplo illiꝰ qͥ ꝓpꝛia negligẽtia amittit
rẽ magni pcij:cũ wloꝛe cogitat oĩa ↄmoda rei amiſ⸗
ſe:et ꝓ oĩ eiꝰ bonitate aggrauat in cogitatõne ſua no
uũ voloꝛẽ:oↄſiderãdo.qꝙ illo qð amiſit peccãdo ſit in/
finite bonitatis.⁊ in infinituũ ſi poſſet:wlere veberet
Et hoc eſt ex toro coꝛde. Se oĩbo etiã pctis fieri dʒ co
gitatõ:ↄtritionis:ſicut qͥ expẽdit pecuniã dñi ſq; vbi
et q̃lit᷑et ex quo loco et quatũ.et ſi amiſit:eodem mõ
cogitat quare been d5 vbu vel factũ amiſit:⸗
let ꝙ tale vbu vel factñ dixit. Sicpʒ v philoſopho
q offẽdit matrẽ ſuaʒ vbo:et pᷣ vloꝛe cetero noluit
loqͥ. Dic ſpiritualit᷑:qͥd diximꝰ:qͥd fecimꝰin ↄcupiſcẽ
tijs et cupiditatibo/in luxurijs et alijs peccatis:et in
quo loco et tꝑe: Juxta illud Yſa.xxxviij. Recogita/
bo tibi omes ãnos meo. Sed heu pauci ſũt qͥ nõ plꝰ
vlẽt ve amiſſione ſex vnarioꝝ:q; e amiſſione veijet
aĩe et celeſtis et eterni gaudu. Si aũt aliqñ wlet qͥ
peccauit/vt frequent᷑ h̊ͥ nõ eſt qꝛ peccauit vel veũ of⸗

fẽædit:ſed ꝓpter infamiã vel amiſſionẽ honoꝛis vł ali

cuiꝰ terrem ↄmodi.et hec non eſt penitẽtia digna.ſic

zin canone vii.l. vt ↄſtitueret᷑ qꝛ requirit vt ideo w
leat qꝛ vũ offendit/ſicut pʒ ꝑ Innocentiũ v peni.et

remij.ſuꝑ.c.om̃is vtriuſq; ſexus.¶ Tercio vebet eſſe
cũ firmo et puro ꝓpoſito a pctõ ceſſãdi Quia ᷣm be
atũ Grego. Pemitetia eſt peccata pᷣterita plãgere:et
Bl end iterũ nõ ↄmittere.i.firmũ ꝓpoſitũ hꝛelite
rũ ülla nec alia amittẽ. Sicut pʒ v peni.diſ.j.c. peni⸗
tentia.S.nõ pt. Si aũt nõ fuerit ſicſtabilis vel aliẽa
reſtituere nolueꝛit ſine dilatione/ poſſibilitate hita:
vel rancoꝛẽ et irã noluerit ve coꝛde dimitterel nec ex⸗
cõmunicatoꝝ ſocietatẽ vitare:ↄfeſſoꝛ ei manũ poꝛri
gere nõ dʒ ad abſoluẽdũ.Et ſi ſit ita fatuꝰ ꝙ extẽdat
nihil eſt qð facit:qꝛ eũ non abſoluit exterius:quẽ xxꝰ
ñnabſoluit interiꝰ. Sʒ veꝰ qͥ videt illã volũtate iſtabi
litatẽ ei ñ remittit interiꝰ:igit ⁊c.ꝙ aũt væꝰ ñr̃mittit
poteſtis videre in aꝑto Acelo. Ho eſt aliqͥs rex vł ali
qs vim ↄtra quẽ ſi qͥs feciſſet grauẽ iniuriã:et veniẽt
et diceret/ vel fa ctũ ſibi recognoſceret:et veniã petẽt
dicẽdo dñe offẽdi:ſed remittemihi rogo: ſed ſcias ꝓ
certo ꝙ nõ woleo:nec diſplicʒ mihi factũ illud qð feci
ↄtra te/ nec reſtituere volo 365 abſtulia te: vł ſi diſpli
cet:tñ intẽdo iterũ facere ſile factũ/vel ſi nõ intendo
iterũ facè ſile:tñ nõ ſũ ſtabilit᷑ excogitatꝰ vel vrmina
tus/ vtꝝ iteꝝ ſiłe faciã vel nõ. Munqᷓ remitteret ali-

qͥs vim iniuriã. tali ſic loquẽti.imo plus offẽderetuꝛ

MOmnino ſile eſt ve eo qͥ ve offẽdit peccãdo: et venit
ad ↄfeſſoꝛẽ qͥ eſt in loco vi: et recognoſcit factũ ſuuʒ
T quo nõ vlet:vel ſi wleat wlet foꝛte ꝓpter aliquẽ
cam pꝛetactã ſupꝛa.e.c.x.vel ſi vere wleat.ꝓponit tñ
poſt oſe vel alio tꝑe idẽ facere/qn occurrerint eedẽ
occaſiones que qñ pꝛiꝰ peccauit occurrerũt:vel nõ ẽ
ſta bilitus in ꝓpoſito ceſſãdi a peccato: deꝰ ſic cogitã
ti nõ remittit:iĩmo plꝰ offedet᷑. ñ Criſoſtomꝰ omeł
xxiij.nõ wlere ce pctis magis iraſci facit wũ: q; ipſuʒ
. añ peccaſti. q; equalit᷑ videt veꝰtales cogitationes
icut nos audiuimꝰ ſupꝛadictas locutiones. YFd hoc
valent illa exempla ſacre ſcripture.ſupꝛa.e.c.viij. vbi
Gaul et Anthiochꝰ faſſi ſũt dvelictũ:et tñ veniã non
habuerũt. ꝓpter iſta vle aliqð iſtoꝝ impedimẽtoꝛũ

X p.

Beberet ůᷣ ſacerdos diligent᷑ inqͥrere q ſtatu vo/
lutatis ſue.et ſi in tali diſpoſitõe eu inuenerit: cre
dit veriſilłr ꝙ eus eũ abſoluit:eſt malꝰciruꝛgicꝰ:qui
emplaſtrũ ponit ad ſanationẽ plage dimittes ferrũ
interiꝰ/vel vulneris radicẽ nõ querit.et ẽ malꝰ hoꝛtu

lanꝰ/qꝛ ra dicẽ vrticaꝝ/vłmalaꝝ herbaꝝ nõ extrabit

ideo iterũ creſcit. Sic ex talibo cogitationibus facta
iterũ ꝓdeũt.vn beatꝰ Gꝛego.ĩmoꝛ.ſr illo Job.xviij.

KRadices veoꝛſũ ſiccent᷑.i.cogitationes in coꝛde q ſt·

ſicut ra dices viſibilia oꝑa ꝓducũt. ¶ Patet ergo ꝙ
nõ ſufficit illud qo ↄmunit dicũt ↄfitẽtes: dñne nõ ⸗
pono nocere alicui:vel nõ ꝓpono peccare:vel cũ gra
i bñfaciã. v talibo ſic indifferẽtibb NMota.A.xvj. v
Sed dʒ eſſe vterminatꝰ.ita ꝙ negatio nõ vetermi⸗
nat liꝓpono: ſic:nõ ꝓpono peccare.nec tñ bñ penitʒ
Bed ⁊ebet veterminare li peccare:ſic:ꝓpono nunq;
peccare.¶ Bed foꝛte cogitant aliqͥ:in moꝛte vłſene⸗
ctute qñ ſentiemꝰmoꝛtẽ appꝛopinquare:ſic erimꝰ⸗
terminati.Et ſic cogitabimꝰ dimittere ꝓ ſp peccata
nr᷑̃a et reſtituere. Sed ꝓcerto qñ timoꝛe moꝛtis vłpe
naꝝ dimittit:vel cogitat pctã dimittere: vel oblata
reſtituere:nõ mutãdo iſtã cogitationẽ et volũtatem
timoꝛis in volũtatẽ amoꝛis:nõ ſaluabit᷑ qꝛ tal timoꝛ
nõ eſt in charitate. Nota..xxvij.xlvij. Quia ta
liſequit᷑ in bona ↄſequẽtia dimittit timoꝛe pene:q̊
ſi ꝓpenã ñ timẽt:ñ dimittẽt.qꝛ a veſtructõe cãe:ſequit
ſtructio effectꝰ. Si ergo ſemꝑ ſine moꝛte et ſinepe
na viuere poſſet:nũq; dimitteret peccatũ.⁊ hec eſt cã
q̃e ſine fine punient᷑: quia ſine fine voluiſſẽt peccaſſe
vel aliena bona retinuiſſe ſi potuiſſent:ſicut patebit
infra. D.j.arti.iij. Et. P.vij.l.¶ Pʒ ergo ꝙ mlti dã-
nant᷑ ſi nõ verba ſed oꝑa reſpiciant᷑. Omnes vidẽtuꝛ
ſaluari:qꝛ dicũt dñe miſerere.Et dñe dñe apen nobis

xiiij.

dñne da no bis celũ. Sed videsmꝰ quid faciunt etiam

tũc qñ oꝑe oꝛdinãt /et in teſtamẽto ſuo ſcribũt ꝙ re
ſtituant᷑ oĩa vebita:⁊ ſi q habeãt aliena ꝓmittit etiã
fe velle pct̃a dimittere pꝛo ſuo ꝓpetuo: ſed nõ ſtatim
nec etiã ↄualeſcens oꝛdinationẽ ſuã implet nec pec⸗
cata dimittit.ergo nõ bene penituit.ſicut. dicit bea⸗
tus Gregoꝛius.qui poſtqꝙᷓ; cõualuerint ⁊c̃. Sed dicẽt
voluntatem habuit pꝛo tunc: ergo fuiſſet ſaluatus.
Contra factum ſequens oſtendit ꝙ non habuit vo⸗
luntatem abſoluta:ſed ↄditionatam. quia ſi fuiſſet
voluntas abſoluta et vere penitens:ſtatim reſtituiſ⸗
ſet. ergo a veſtructione conſequentis.Exquo nõ ſta/
tim reſtituit:non habuit voluntatem determinataʒ
hoc enim factum oſtendit iniquitatem retentionis.
quia ſicutnilo tempoꝛe poteſt aliena imuſto modo
capere. Ita nullo tempoꝛe retinere.r ſicut captio nõ
eſt ſine peccato:ita nec vetentio.qui ergo Geß pꝰmoꝛ
tem aliena vætinere voluit ſine peccato non fuit moꝛ
tali in caſu vbi talis vetentio fuit contra ꝓxuni cha⸗
ritatem. Sed quiin peccato moꝛtali moꝛitur:dam⸗
natur.ergo ille qui oꝛdinat qð fiat poſt moꝛteʒ quod
non faceret:ſi viueret:cum teuetur de neceſſitatelpꝛo
pter illam oꝛdinationem/non ſaluatur.¶ Patet eti

am ꝙ multi male abſoluũtur: quia videmus mitos

ſimul ſtare in luxurijs.ſiue in peccato luxurie.Erxer⸗
ceꝛe facta vſureſſymonie/ et falſe mercationis et hu⸗
iuſmodi ſimilia per viginti annos/et foꝛte quaſi tota
vVita ſua:et omni anno confitentur abſoluuntnr/cõ
municantur:et pꝛo bonis chꝛiſtianis habentur. Et
extaliabſolutione et communione et hominum ſo⸗
cietate et opinione habent magnam peccandi auda
ciã.que ſi eis negarentur:ex wloꝛe et confuſione pec⸗
care ceſſarent quod expertum eſt.¶¶ Et nõ ſolum ab
ſoluẽtibo:vbi nõ deberent abſoluere.ſed etiã abſolu
tis nocʒ. ſicut patet.. vij.xxij. Et ẽ alijs exẽplũ ac
cipiẽtibo ab eis et dicẽtibo ↄfeſſoꝛib:quare nos non

xvij.

nſlanſnnn
ltaorte nec artince ne nc
rac ͤbitcalüiniti tuse i
Migälorcſtrc incdne hmol. hec ſacr
Punenſet nendiſdnd Ana tungu⸗
Onij Et Si uiznfine ecoftſe ye
frillor hereſtſsqfeplurts inſuſfiite
ſantes ſeinnomitrit iniſa ate inalin
lir nicet asforteno. ghoſttänagnü gi
rontemin llaarte ſtut moliis ſecinn
ultonar ent ñ ngnoꝛis noiabika/p
erij Quia ty aeti puiili egorepall
lcercotofügans mibi inetemi. Necafen

i eccaceco dyat et igcoin fonea aadet

NGarpz dvodi dqno ſet g futchfeſtn
nliciſtninemems alpaffnatia,
tniensͤſetſedinati. Ettho dmirin erdi
ieſiſinibseftnſllguirſldehe
mneſetitesipaiſtgierepaſſe diͤfinitſten
oſialig honits ingitininn ai usan⸗
ſtynn ſinott örteergdins itiatd
innonni rngtſrticumt oinch
letz jtag infemii dſcigſnit hogen
l emi dſeidert oſtmon
uabvelhedlene un ah Nmr
uſmpannim wlomnann er

ſenn aNnonds ltßtein iſtotenii

edinät et inteſtameto ino ſſbii
2Nbiturſig Nirielen mundi
9dunttereoſno ppetlo: ſei öſttin
leſcens oedinanione ſu inpletnecpec,
it apo noͦ beneenitmit int diatben⸗
lus.i poſtĩ caluennt Ge dleit
habutpiotunc: gofnſetſilnam.
m uens oſtencit non habuit vo⸗
lutirſel dltionatam. guua ifhiſſct „ en
lutact verepenitens tatinteſtitul⸗ rem.
uchoneconſequentis Erquonoſta⸗
von babult voluntatem dtenninata;
umoſtendit iniquitatem retentionis,
dtemporepoteſtgliena imuſto noce
nlotempcnererinete ,ſiatcanioi
eita nec Ntentio quiergo ſccene⸗
tinere woluit ſinepeccatononfutnne⸗
bitalisdtennoflitvn gninich,⸗
Iquiin peccato nonalt ——
e uiorcinatqofur ol non u⸗
eretnm tenn ntueſikae Arti iiij.
viueret:umtun
onem non illamn Horttetl .

Exem.

Tontritio.

abſolutis:et quare nõ communicatis nos: Videmꝰ
aliquos młtis annis in peccatis ꝑſeuerare vt pᷣdictũ
eſ:et tñ ſacramẽta eis nõ negant. Ouilło rñdendũ ẽ
ꝙ illud factũ accidit.vel ex defectu ↄfitẽtis:vl ↄofeſſo-
ris.Ex ꝑte afitẽtis pt᷑ eſſe duplex ææfectus:videlicet
imẽdaciuũ qñ dicit q vult a pctõ cefſare:ſed h̊ coꝛdeñ
intẽdit.Et ſic cũ pctõ mẽdacij alia augmẽtat:et pe⸗
ioꝛ recedit qꝙᷓad ↄfeſſoꝛẽ venerit:⁊ ſeipſũ veæcipit. Vł
inſtabilitas/qñn ꝓmittit: et coꝛde intẽdit: tanq in-
ſtabilis cito recidiuat.Gicut ille in euãgelio.quicuʒ
gaudio vbũ audit. Sed tꝑe tentationis recedit. Vtł
eſt æfectꝰ ofeſſoꝛis.qͥ eũ non bñinfoꝛmatũ abſoluit.
Et h̊qꝛ nõ vult diſplicere:vel qꝛ neſcit ꝓpter pᷣ cu⸗
rauerut ↄtritionẽ filie populimeiſcũ ofuſione ⁊ igno
rãtia:dicẽtes/pax:pax:et nõ eſt pax:Hiere.vj. Nota
infra.e.xxvij.Et in iſtis caſib nec vnꝰ nec aliꝰ excu⸗
ſat᷑. Sicut pʒ.A.vij.xxij. Confeſſor nõ excuſat᷑:qꝛ in⸗
tromittit ſe ve bello ſpirituali ⁊ xpᷣi vbinõ eſt audax
miles. Intromittit ſe etiã væ cura filij regis:cũ nõ ſit
exptus medicꝰ/ atra wctrinã brĩ Gꝛegoꝛij.in paſto⸗
rali. Nulla inqͥt ars wceripᷣſumit᷑:niſi pꝛius intenta
meditatione diſcat᷑. In alus em artib neceſſitantur
artes pꝛiꝰ ad diſcere/q ex eis viuãt:q; niſi eas pꝛiꝰ ad-
Diſcãt ex eis viuere nõ pñt:qꝛ tãqꝙ; imꝑiti œrelinquũ
tur:et a nemine ↄducunt᷑.̊ in arte officioꝝ eccĩaſtico
rũ ſiue pᷣlaturaꝝ/ſiue inferioꝝ: cũ ſit ars nobiliſſima
in natura:et piculoſiſſima in exercitio:a paucis ad⸗
diſcit/anteq exerceat et peſſendo/ celebꝛãdo/a abſol⸗
uẽdo/et magna cã eſt:qꝛ pᷣdicta ↄditio in alijs artibo
reqͥſita:in iſta moderno tꝑe nõ qrit qꝛ inſufficientia
in iſta arte/ nec artificẽ repellit: qꝛ inſufficiẽtẽ q̃rũt:
nec ad h̊ hñt oculũ vt ſit pᷣlatus q eſt ſufficiẽtioꝛ: ᷣ qꝗʒ
ꝓdigalioꝛ eſt vel ꝓpinqͥoꝛſet hmoi.nec ſacerdos/ qui
purioꝛ:ſed qͥ melioꝛi foꝛo ↄduci pt ↄtra quos. Mota
A.xiij. Et.D.j.iuiij.in fine. Mec afeſſoꝛ ꝗ veratioꝛ:h
q facilioꝛ. ⁊ hec eſt cq qre plures inſuffioẽtes/⁊ igno⸗
rantes ſeintromittũt in iſta arte:qᷓ in aliq arte mũ-
di.⁊ videt᷑ eis foꝛtemõ. 7 nõ ſit tãmagnũ piculũ eſſe
ignoꝛantem in illa arte ſicut in alijs: ſed inueniẽt ꝙ;
multo maiꝰ erit qñ ingnoꝛãs ignoꝛa bit᷑ a xpo dicẽte
Oſee.iiij.Quia tu ſciẽtiã rpuliſti.ego repellã te.ne
ſacerdotio fügaris mihi ineternũ.i¶ Nec ↄfeſſus ex
cuſat᷑ qꝛ cecꝰ a ceco ducit᷑.et ideo in foneã cadet infer
ni. Bicut pʒ ve quodã vequo fert᷑ ꝙ fuit cõfeſſus epo
ſuo oĩa pctã ſua in extremis. cui poſt moꝛtẽ apparu⸗
it dicens ſe eſſe danatũ. Et epᷣo admirãti et dicenti:
nõne fuiſti ve oĩbus afeſſus:fui inqᷣt: ſed habui volũ
tatẽ redire ad pctã:ſi viuere poſſẽ.hᷣ qſiuit ſtatim ab
epo.ſi aliqͥ homĩes viuerẽt in fra:cuiepus.pauci dies
ſut ꝙ tu fuiſti moꝛtuꝰ/qre ergo qris.ſi tãdto omnes
ſint moꝛtui: qꝛ inqͥt ñ credidi tot hoĩes eſſe in tra cũñ
vluereʒ: q̃t 24 infernũ veſcẽderũt/ poſtq moꝛtuꝰ fui
Eligat ergo qᷣlibet dicere cum Job.x.dimitte me vt
plangam paululum wloꝛem meum.
Hñſa ↄtritionis qlitate in iſto tercio articlo. Re⸗
ſtat oñdere in ſequẽti q̃ in hñtibo iſtas q̃litates ſeqͥt
vtilitas. Talis aũt ↄtritionis vtilitas pʒ ex trib: ex
facilitate:ex effectu:ex iocũditate. ¶ Facilitas autẽ
pʒ ex ↄpatione dñoꝝ terrenoꝝ ad dñm celi dñi enim
terreni offẽſi grauit᷑ vix placãt᷑ pꝛecibo/cnis et obſe⸗
quijs. Dñs celi offẽſus:placat᷑ ↄtritione cũ ↄfeſſiõe
et trihp ↄditioniboſupꝛa. e.viij.¶ Gcðo ex effectu.
q̃ multiplex eſt. Primꝰeuacuatio pctoꝝ.qꝛ ſiẽ mare
oĩa moꝛticina et putrida expellit. Ita timoꝛ dñi ex-
pellit pctm̃. Ideo dicit᷑ Treñ ij. AMagna velut maẽ
ↄtritio tua. Hec patuit in vitaſpa.vbi habet.qſi ſic
ꝙꝙ qͥdã heremita Paulꝰ nomĩe.Ex gĩa ſibia ceo da/
ta/aliqñ videre potuit ſtatũ hoĩs interiꝰ qᷓtũ ad aĩaʒ
hic ergo ſemel pctõꝛẽ vidit eccĩiam intrare:et angłm
bonũ qi alonge ſequẽtẽ:malũ vo ꝓpe eũ gaudentem

X p.

cũ vero eyiret funit econuerſo.quod cũ ſocija retuliſſʒ.xxij.
ipſis qrẽtibo qͥd in eccia feciſſet Rñdit nihil. qͥd ergo
inquiut cogitaſti: quibo ipſe:cũ legerer᷑ illud Yſaie.j.
Lauaminu:mũdieſtote: cogitaui v feditate pctõꝛũ
meoꝝ.et &æ ſtatu piculoſo in qͥ erã ⁊ wlui.Ecce wloꝛ
æ pctis cũ ꝓpoſito ſatiſfactionis pctã lauit. vñ Ps.
xxxj.diyi ↄfiteboꝛ aduer.⁊c. ¶ qad idẽ fert᷑ œ quodaʒ
latrone/q ↄpunctꝰ veniẽdo verſus quẽdã ſãctũ virũ
vt a fiteret In via captꝰ œcapitabat᷑.et illi ſãcto pꝛo
ipio oꝛãte:reuelatũ fuit: otritio cij ꝓpoſito ſati fa⸗
ciendi eũ ſaluauit.¶ Jdem pʒ ve latronea Textris in
cruce xpᷣi.ſic ergo lachꝛyme ↄtritionis lauãt velictũ
et ſicſanat ↄtritos corde In Plal.cxlvj. ¶ Geous xxiij
effectꝰ eſt innocẽtie reſtitutio.ſicut pʒ v illo de qͥ fert Exem.
ꝙ; vouẽdo ↄtinẽtiã in ſignũ maioꝛis æuotionis.anu
lũ poſuit in digito cuiuſdã imaginis ſãcte marrie:q̃ſi
volẽs eã in vxoꝛẽ acciꝑe.Accidit poſimodũ ꝙ ina⸗
dit in foꝛnicationẽ:et reſpiciẽs vᷣſus anulũ illi/ q ad
caput eius pẽdebat:vidit eũ fractũ.et q̃i incõſolabi
lit᷑ wluit in camera ſua in carcere ſe includẽs:cũ Po
ſito ↄfeſſionis et ſatiſfactionis:et inuenit anulũ mi⸗
racłoſe nodatũ:in ſignu remiſſionis pcti. Flẽdo etiã
magdalena et maria egyptiaca: ſanctitati reſtitute
ſũt.Agit q̊ nic diuites. Gloſa ꝑ pemitẽtiam. ploꝛate i
vlulãtes in miſerijs viis:YJac.v. ¶ Terciꝰ effectꝰ eſt Niq.
oꝛti aĩe irrigatio.poſtꝙ; eĩt mũdatꝰ ⁊ repatꝰ/vt dictũ
eſt:dʒ poſtmodũ ↄtritionis ↄtinuatõe irrigari. Jux̃
illud pᷣs.xxxvij.Poloꝛ meꝰ in ↄſpectu meo ⁊c̃. Tre.j.
Ego ploꝛãs:et oculꝰmeꝰ vducẽs aquas.qꝛ aq lacri
maru et ↄtritionis eſt tãte vᷣtutig: ꝙ facit abũdãter
metere in celo. ps.xv. Qui ſemiat in lachꝛymis ⁊c.
Delet etiã lr̃as et cartã quã peccãdo in aĩa ſcripſiſti.
et dyabolo te obligaſti. Sicut pʒ e illo qui pctã ſua
ſcnipſit:⁊ c ad ↄfeſſoꝛẽ veniret vt pctã ſua legeret ni⸗
hil ſcriptũ inuenit.aq em̃ ↄtritõmis ea deleuerat. Et
ſic patet ꝙ conrritio eſtmare.in quo Pharao infer⸗
ni id eſt dyabolus ſubmergitur id eſt frangitur. q2
ſicut aqua calida ad canem pꝛoiecta eum e coqui⸗
na fugat. Ita H dvyabolũ eanima. YIterum eſt aq q̃
ignis peccati extinguit᷑ et ignis inferni.qð pʒ ꝑ argu
mentiũ a atrario ſeſu. ve quadãa muliere legit᷑:q poſt
moꝛtẽ ſuã ofeſſoꝛiapparẽs:dixit ſe dãnatã:q;ꝛ no w⸗
luit intime v pctis ſuis.et ſicaqua cõtritionis illum
ignẽ nõ eleuit. ideo eũ inuenit. Ergo a ↄtranio ſeſu:
et pʒ. YIterũ eſt mare ꝑ qð ad trã ſãctaʒ celiitur. Htĩ .
ergo quilugent. et lugendus eſt qui non luget. t VWv.
ait beatus Oꝛegoꝛius.¶¶ Tercia vtilitas e ſpũalis
leticia. Hec eſt em̃ differentia inter wloꝛem æ alijs
rebus/vbi multum vvlere non veberet: ſicut pꝛo mũ
di infoꝛtunijs.pꝛo gmicoꝝ moꝛtelet huiuſmodiet u
loꝛẽ qͥ eſt pꝛo peccatis: ꝙ depꝛimo nõ gaudet:necim
poſterũ letatur/ſed potius erubeſcit ſe wluiſſe et fle⸗
