Vide.A.vij.xx. .
Agd hoc aut ꝙ quis iſtos penitẽtie fructꝰad matu
ritatẽ nutriat/opoꝛtet ꝙ occaſiones et moꝛas fugi⸗
at ad peccatũ trahentes:ſicut notatũ eſt.A. vij.art.
ix.Et officia:æ quibo pʒ ſupꝛa.e.arti.iij. Et ꝙ moꝛã
et vmiciliũ mutet ĩ quibus ſine peccato moꝛari nõ
põt. Sane hoc libẽten facere veberet/vt de illo anti⸗
quũ verificet᷑ dictũ quo dicit᷑:q malũ vmiciliuʒ/et
mala vicinitas/ſeu ſocietas mutare faciunt moꝛaʒ:
ſeruitiũ ſeu wmiciliuʒ:quia in malo wminio fiſcus
omnia rapit. Mala vo ſocietas ↄtinue grauat. Aſda⸗
lus ſocius oĩa furat᷑. Sicut ergo pauꝑ ð loco moꝛe fu

giensnõ multa amittit pᷣdicta ſentiens incõmoda/

videnſq; locũ aptioꝛẽ et vtilioꝛẽ/ magis quietũ ſerui
tiũ/libẽter ce loco et ſeruitio pꝛioꝛiĩ quo ↄmoda ſen
tiens atra oĩa pᷣdicta nocumenta/ nõ libẽter ad locũ
redit pꝛioꝛẽ mſi inſanus ſit ſed oĩa loca fugit ĩ qui⸗
bus capi poſſit/et ad pᷣdictũ reduci dñiumſet ab om
nmi pᷣdicta ſe elõgat ſocietace.Sic opoꝛtet eſſe ĩ ꝓpoſi
to illo q ſecurã vult agè penitentiã. Ille nãq; dũñ
pctoꝛ fuit ſub malo fuit dño/videlicet dyabolo/qui

oĩa bona abſtulit /ĩ ꝑiculoſo loco moꝛã traxit/ ĩ qus

ſi fuiſſet moꝛtuus/ſſtatim fuiſſet in infernomalã ha
buit ſocietatẽ pcti vel peccatoꝛis/vel peccatricis/vł
oĩm ſimul. Sane peccatoꝛ hec vidẽs incõmoda/per
pnĩam ſe a pᷣdictis elongauit/dicẽsvel ope complẽs

illud Eciui Elongaii fugiẽs et manſi ĩ ſolirudi⸗
6

ne.Elõgaui et hoc ſapiẽterſſicut a wmo inflãmata
fugiẽs:nec ſegniter/ſ ſicut qͥ fugit latrones vł homi
cidã foꝛtiter inſequentẽ ad occidendũ. Iteꝝ elõga⸗
ui me ſicut ſe elõgãt nõnulli q lepꝛoſos abhoĩant/a
ſocietate lepꝛoſoꝝ. Intãtũ em tales a lepꝛoſis ſe elõ
gãt ne inficiant᷑ ꝙ bñ cauẽt/nõ ſolũ ne wmũ illoꝛuʒ
intrẽt:vel cũ eis vꝛmiãt:vel eos tangãt:vł cũ eis lo
quan᷑:ſed etiã viſum auertũt/ne eos videãt: et ſi il⸗
los viderint ex vna ꝑte vie ſe elongãt ad aliã. Ita ne
ceſſe eſt ꝗ penitẽs ſe elõget ab omibo S et ſpe⸗
cialiter ab illis cñ qͥb aliqñ fuit ſpũali lepꝛa infectꝰ:
et maneat ĩ ſolitudineet ĩ ſtatu gre ſtabilit᷑. Nec ad
locũ vbioĩa pᷣdicta inueniet incõmoda aliq̃tenꝰ re-
cæat:qꝛ dicit cretũ ſumptũ ex vbis Klug.e pe.di.
iij. .ſatiſfactio.q; ſatiſfactio pnĩe eſt pctoꝛũ canſas
excidere:nec eaꝝ ſuggeſtionibo aditñ indulgere. Ne
eis cõtingat qð cõtigit niniuitis œ quoꝝ piculo pa
tebit ꝑ decretũ.infra arti.xj.de quibo tamè dicit᷑ Zu
ce.i.ꝙ pniam egerunt in pdicatione Jone.
Licet nõ bñ pleuerantẽ tñ bñ feſtinatã:qꝛ pniam

nõ diſtulerũt:ſed ſtatim vt vocẽ audierunt ꝓPpphbete.

magna cũ feſtinatõe pniam egerũt. Mãſip quadra-
ginta dies pniaʒ diſtuliſſent fuiſſent ſubmerſi. Ho⸗
ruũ g̊ exemplo ẽ ſtatim penitendu et nullo mõ pnia ẽ
multos dies vel annos differẽda. Or em iſtis ma⸗

vij.

xrimũ fuiſſet periculũ expectaſſe ꝑ quadraginta dies

quale ꝑiculu imminet chꝛiſtianis qui maioꝛẽ de o
habẽt cognitõem ꝙᷓ ſaraceni illi:et tñ ꝑ multos expe
ctãt dies et annos ꝙ ĩe pctis ſuis nec bñ penitẽt:nec
aliena reſtituũt. uoꝝ pfidia ꝙ; ſit dãna biłoĩm fe⸗
re reꝝ et ſpãliter factoꝝꝑ ꝓpꝛioꝛu oſtendũt exempla.
Vulneribo nãq; coꝛpꝑis ſtatim medicinaʒ apponut:
nec quadrageſimã eypectãt/vel ſenectutẽ/⁊ ignẽ ſta
tim qñ incipit nocẽ ſine expectatõne tali extinguũt.
Et habẽtes cãm põderis i curia regisſĩ q moꝛa tra⸗
hit periculũ/illuc feſtinãter ꝓperat/ er mane venire
ſatagũt/etĩ lutũ cadẽtes feſtinãt ſurgere/ et dñm ſuũ
terrenũ offenſũ vbi ſciũt ꝙ manꝰeius fugere nõ pñt
feſtinãt placare:timẽtes ꝙ niſi cũ eo pacẽ faceretil⸗
los damnificaret:vel ſaltẽ in aliquod incõueniẽs ra
tõe illius inimicitie caderẽt: et ſciẽtes ꝙ venia cito
petita citiꝰobtinet᷑. Sic in ꝓpoſito facere veberẽt in
his ꝗ ꝑiculũ tangũt aĩlaꝝꝑ. Cõſiderãtes pꝛimo ꝙ eſt
maiꝰ mirabile mũdi ꝙ pctoꝛ audet ĩ ſtatu aliquo vi
uere ĩ quo nõ audet monſet magis pꝑiculoſũ. & hoc
aduerrẽ poterũt ſi mũdi mirabilia adinuicẽ comꝑa
uerint.Cõſiderãtes ſcõo ꝙ pctm cõſuetudinariũ et
induratũ væ difficili abluit:ſicut vas ĩ rubigine anti
quatũ/ fere ita cito frãgit᷑ ſicut mũdat᷑. Cõſiderã⸗
tes tercio:quõ antiqua pctᷣa nouas inducut culpas
et cõfuſiones:ſicut oſtenſũ eſt. P.v.xix. Conſideran⸗
tes quarto:quomõ omniaſbona opera ꝑdũt quein⸗
terim faciunt anteqꝙᷓ penitentiã agant:et quo inte/
rim nõ ſunt ꝓticipes bonoꝝ eccleſie. Conſiderantes
quinto:ꝙ ad nũdinas foꝛũ/et om̃ia mũdialia nego⸗
cia nitunt᷑ cito venireſi opinent᷑ ꝙ cito veniẽdo auã
tagiũ ꝓpꝛiũ plus facere poterũt. Sic faciendũ eſſet
vbi de lucro agi aĩaꝝ et bonoꝝ ſpũaliũ/vt in iuuen⸗
tute et foꝛtitudine pnĩam agerẽt:ieiunãdo et oꝛan⸗
w/et carnis delicias ſubtrahẽdo.moc em̃ eſſet rõna
bilius:ſicut patet tã exemplo ꝙᷓ; hyſtoꝛia.¶ Exẽplũ
em̃ oſtenditq magis cõn eniẽs et rõna biliꝰẽ tũc ini
micis rebellãtibus victnalia ſubtrahere qñ iniuſte
rebellare et nocere intẽdũt et pñt:ꝙᷓ qñ nõ intẽdũt
vel ſaltẽ nõ pñt. Sic in ꝓpoſito.¶ Myſtoꝛia etiã ad
hocin vi.pa. abbate Yohane bꝛeuis ſtature qͥ di
xiſſe fert: qͥ voluerit ciuitatẽ inimicoꝝ tenere/ pꝛi
us eſcas illoꝝ tenet/et aquã:vt dũ bellare nitunt᷑ fa⸗
me piclitãtes ſe dño ſuo ſubijciãt. rs du ĩ ieiu nio
et fame verſat᷑/hoc inimici eius qͥ ſollicitãt eũ qͥ pꝛi⸗-
ns erãt foꝛtes infirmant᷑ Cõſiderãtes ſexto: ſenti⸗
enres equũ ſuũ claudicareſſtatim querut in q ꝑtele
dat᷑ et quõ pot᷑it ſanariſmenſẽ vel dimidiũ nõ expe/
ctãtes.Et grauẽ leſionẽ hñtes ĩ aĩa odij vel alterlus
pct᷑iſillud poꝛtãt ꝑ annũ/vel multis annis/plꝰſentiẽ
tes eqͥ ꝙᷓ coꝛdis oloꝛẽ et ꝑiculũ/et ãpliꝰcæ eqͥ qᷓ aĩe ſa
lute ſollicitãtes. Mota ad h̊ pla exẽpla.C. vj. ij.ꝛ.iij
et.A.xvj.iij. Que cũ his pᷣdictis nos mouẽ veberẽt
vt peccatis dimiſſis ſtatim quo ad tps/⁊ quo ad foꝛ
tẽ etatẽ qñ peccauimus pnĩam agamus ad quod de
bitũ ſoluendũ licet oẽs teneant᷑ tamẽ illi qui aliqñ
boni exiſtẽtes guſtauerũt dulcedinẽ œnotiõis et di
uine bonitatis/ citius ſe ab iſto vebito vobligant.
Hec em̃ ſnĩa eſt Cryſ.ſuꝑ Math. ꝙ illi qui bone vi
te ignoꝛant dulcedinẽ/nõ faciliter peccato ad ve⸗
um p pniam redeũt:qꝛ bonũ neſciũt qð nõ guſtaue
rũt. Sed qui guſtauerũt ſi peccãtes cadant/efacili
pniam güntorarf habẽtes exꝑientiaʒ/ſeruitij
videlicet cei et dyaboliirecoꝛdantes bonã dei amici
tiã quã ꝑdiderunt et peſſimã dyaboli ſeruitutẽ quã
incurrerũtad vei amicitiã rehabendã cuʒ gemitib
anhelant. Et ẽ væ eis ĩ hoc caſu/ſicut de amico/qͥ ali
cuiꝰamicitiã gratã pꝛiꝰexpiebat᷑⁊ dulceʒ /talis citiꝰ
ad amicitiã redit ꝙᷓ aliꝰqͥ fãlẽ cũ eodẽ nũq; pꝛiꝰ ami
citie habuit iocunditatẽ. De om̃i ergo tali põt dici

p

Exem.

xxiiij.

ttant tum 4 nunis rfuntu
tungtinitielainunir
itſ camne dilgüt fletüg ni⸗
ridetalindyaboli nuncizs latt
Ns ureligone quandz inoreffu
ſuadentiet ſiincoſolabiliter w
ctalis rogatilvq matre ſic moꝛin
git dlcis: Nißfultfillius pl di
ehenma fuitalis plus veltan
mnaterpotylus wlere yla iurtae
It Cuius alom gloc ptr anſit pa
Nitetia nenn ceſault vſq; ad mo
i gran eſabo. Cui? aſtantiä man
Cictoneei data iyn wentuno amp
(Mrüodſcöm gienlünootinuant
nnereplo oſdik niniuntani de qin di
Ptüer verbis hiero depe. di i .nd
ſcturtencre Demnninitisautking
ſaidit hiend Gicntait Erodot n
ickſucſed emate pul beme
anerzanapuinnan
rexits diſubnen
rſe Mu. Mau Phazaſiad

ireſtopinent, to enlilo n,
Nerepoterüt, Afanwan
ſan Etbonopſhüilliütinünn,
epniam Ageretneinnaceton,
1 nbmahicd hoefͦeſt n
täggenplocybyſtonn, Elili
ſischnenlezer nahietii
nictnaluſuht uhene gſ hilfe
regit eroñt gi no itigit
In poſito. htorlgetiind

te Yohiyebiaus ſotnreq di n

tauitartinnmtcopterere, pei
alua vt diͦ bellarenitunt lo⸗
o ſubiciit. enr leiuni⸗
mici eins qſolliatitein ri⸗
ni Cöſiderütesſeng ſent⸗
icare ſtatin gverütinaore
nimenſeeldnigiüno ene⸗
Nhebittsizinoci nlglun⸗
nnuſel nulnvannisgſeni
it hialiſetini Na ii
tuauboicinl
Puzlnunmnui ici ⸗
fnir niß lnuui
, nimunng ilii
taneni Milligui
itnulacin muſlen
ubin riipeh n
Artglutnn
belinenn n
Nni nihni n
nnngini

tes Nens,
techd gultniii

entnüchenih
lcnin gleatte .
Agehat e jiiyni
ilichcotiſlc in
ii⸗ ſictottinn

Exemp.

Exemp.

ag vomitũ re

Penit entia

illud Ro. ij. Benignitas vi.i. recoꝛdatio benigni⸗
tatis viad penitentiã te adduxit.
Duem pmns hm iuſticie exigentiã cõtinua et
ppetua eſſe bet:ñ homo vinit:ſicut et recoꝛdatio
benignitatis.Ad quã ↄtinuationẽ et Ppetuitatem
abſq; recidiuo habendã nos mouere vebẽt tria:cõ⸗
ſideratio exempli. periculi rationis. tum ad
pꝛimũ ꝙ penitentiã ſemel inceptã iBad moꝛtẽ cõ⸗
tinuare beamus. Exemplũ nos infoꝛmat chriſti.
q̃ pnĩam inceptã in cruce nõ dimiſit:nec ꝓpter iude
oꝝ veriſiones nec ꝓpter pꝛomiſſuʒ cũ dicerent:ſe cre⸗
dituros in eũ:ſi veſcenderet:nec ꝓpter pene magni⸗
tudinẽ vel diuturnitatẽ: nec ꝓpter charoꝝ fletuʒ: vel
triſticiã vel laboꝛẽ ⁊ wloꝛẽ:ſicut patʒ de Adaria ma
tre ei er Yohanne flentiin iurta crucẽ 2 Magda
lena. Et Aaria et JYoſeph:q wlentes queſierũt eũ:
qpterquoꝝ wloꝛẽ necpniam:ſicut necactũ bonum
¶. ctrine ſeu pᷣdicationis dimittere voluit dicens:
VHeſciebatis q in his q patris mei ſunt opoꝛtet me
eẽ:Luce.ij. In qᷣb oĩbo nobis eximiũ imitãdi⸗ pſe⸗
uerãdi dat xemplũ ⁊nõ ceſſandi a pniĩia incepta:vl
alüs bonis operibo:nec ꝗpter ꝑfidoꝝ veriſiones qs
emõ pꝰ paſca. vel pniaʒ alio tpe inceptã ad penitẽ⸗
tes mittit:ꝑ qᷣs illos ad peccata ſollicltat: ipſi nãq;
illos rogãt vt ad ſpectacula tabernas:⁊⸗ alias illi⸗
eitꝗs vadant ſocietates:qͥs vridebũt niſi eis aſſen⸗

tiant. Sed exemplo chꝛiſti nec ꝓpter huiuſmodi de-

riſiones nec ꝗpter ꝓmiſſa que ꝓmittũt vt illicita cõ
mittant qᷓtum ad luxuriã ⁊ furtũ et hmõi: necꝓpter
hnie magnitudinẽ: vł diuturnitatẽ:nec ꝓpt charoꝝ:
q tm carnẽ diligũt fletũ a pnĩa veſiſias inchoata· ſ
rñde taliba dyaboli nuncijs ſicut rñdiſſe legit᷑ pariſi
us qdã religionẽ quandã ingreſſus.mr̃i ſue de exitu

ſuadenti et q̃ſi incoſola biliter wlenti et flenti. Cui

et alijs rogatib ꝙ matrẽ ſic moꝛinõ pmitteret. Iñ
dit dicẽs: Nũq; fuit filius qͥ pl⸗ dileyit matrẽ ſuã ꝙᷓ
xpᷣs:qꝛ nunꝙ fuit alia plus vel tantũ diligenda:nec
mater põt plus wolere ꝙᷓ ipᷣa iuxta crucẽ ſtans wlu⸗
it. Cuius aĩam glaqiꝰptranſijt paſſiõis:nec tñ ꝗ pe
nitẽtia incepta ceſſauit vſq; ad moꝛtẽ: Nec ego per
vei graãm ceſſabo:Cuiꝰↄſtantiã mater audiẽs bene
dictione ei data ipᷣm ⁊æ exitu nõ ampliusvexauit.
¶ EEtũ ad ſcoõm piculũ nõ ↄtinuantiũ penitẽtiam
in exẽplo oñdit᷑ niniuitarũ:æ qͥb dicit vcretũ ſum
ptũ ex verbis hiero.⁊e pe.di.iij..niniuite.ſub eo 4
ſeqtur tenoꝛe: e niniuitis aulonn pꝛincipio YJone.
ſcribit Hiero. Sicut ait Erodotꝰ niniue a regeme⸗
doꝝ ſbuerſa ẽ.regnãte apud hebꝛeos Joſia. Vñ pʒ
illa pꝛedicãte n expnĩa meruiſſe veniã:ſed quia
it ex ira vei ſubuerſaʒ fuiſſe: Iteʒ in
pꝛincipio Maũ: Naũ ꝓphaʒ añ aduentũ regis aſſy⸗
rioꝝ:q pplim iſrł captiuũ in ſuas regiões v᷑nſtulerat
fuiſſe hebreoꝝ traditio ↄfirmat. ſiqͥdẽ in fine huius
lectionis pᷣdicti regis aduentũ idẽ ꝓpha annũciare

mõſtrat᷑. Sed cũ ha bitatoꝛes niniue Yona interitũ

ciuitatis pᷣdicãte:ne diuina ira venũciatũ interituʒ
ſuſtin erẽt pctõꝝ ⁊ ĩpietat pniaʒz egiſt. ẽt. accepta der
miſcõia grauioꝛib ſe criminib implicuerũt:q̃ e cãẽ
memoꝛatꝰ ꝓpha ſpũſancto plenꝰiudiciũ vi annũci/
2ps. Ita eſt locutꝰ: ve'ʒelans ⁊ vlciſcẽs dñs:hecibi.
Ex qb aꝑte dar᷑ intelligi: ẽ væ incipiẽte:hᷣ nõ fi
niete vitã in bona vita et pnĩa:ſic ð illo qꝗ potiꝰqᷓ cer

tã ſummã darcet dño ſuo elegit. l. comedere cepas:e

inde.l.ſuſtinẽ ictꝰ.vIn qͥb duobo dũ mltũ fu ifſz vexa
tus v pecunia petita. vltimũ exoluit quadrantem.
BDic eus in noſtra libera pomit electione vel reſiſte⸗
re tentationibo:illarũq; ſuſtinere imperus ⁊ reſiſte⸗
re⁊ nõ peccare:vel ſi hoc facere noluerimꝰ ſaltem x
peccatis pnĩaʒ in hoc ſeculo agamꝰ: quã ſi facere cõ⸗
tẽnimꝰ: eternaz ſuſtineamꝰ penã. Gunt nonnulli

vij.
in pꝛimis duobus p multa tpa multipliciterafflicti
in qb qꝛ vſq; ad finẽ nõ pſeuerant. mdirecte eligüt

eternã ſuſtinere penã:qꝛ tm̃ ille q pſeuerauerit vſq;
ad finẽ:hic ſaluus erit: Math.x. Et ſic patʒ om̃es

quidẽ curꝛũt:ſed vnus accipit bꝛauinñ.j.Coꝝ.ix. glo

ſa.i.pſeuerans.¶¶ Mtũ ad terciũ.tã ratio noſtre ne
ceſſitatis:qᷓ rõ noĩs qᷓ etiã rõ offenſe. indicãt pnĩam
ſemp eſſe faciendã ? tenẽdã.ſic vicq; ꝙ peccatũ ſemel
omiſſuʒ ſempꝑ diſpliceat:qn mẽti occurrit qðqʒ ſem

per peniteat eũ illud ↄmiſiſſe.¶¶Pꝛimo.n. ̊ rò oñ⸗

dit neceſſitatis p exẽplũ æ naufrago qͥ neceſſe habʒ
tabulã ſemel acceptã ꝑ quã ſaluari poterit manibo
foꝛtiter tenere vſq; ad poꝛtũ venerit.ſi ꝑ illãſ. alua⸗
rni voluerit.Cũ q̊ pnĩa ſit ſcda tabula poſt naufragi⸗
um: ſicut patet ꝑ lecretũ væ pe.dil.j.ſcdᷣa poſt. et. cg.
medicina.que ſecũda dicit᷑ ꝑ reſpectũ ad Japtiſmuũ.
q eſt pꝛima:patet ꝓpoſitũ. ¶ Gcdo hoc rõ mõſtrat

nois pnie: qua dicit œcretũ ſumptũ ex verbis au

guſt. in libꝛo ve peni.⁊ habet᷑ e pe.diſ.iij. circa pꝛin⸗
cipiũ.Continne inquit wlenduʒ eſt ve peccato. qo
cæclarat ipa dilectionis.Slo.interlinearnis .dictio
nis virtus:enitere em eſt penã tenere.vt ſemꝑ pu⸗
niat in ſe vlciſcẽdo qð ↄmiſit peccando. Et cito ptꝰ
ocludit dicẽs:cenitẽtia eſt itaq; vindicta ſemꝑ pu
niens in ſe qõ cõmiſiſſe wlet.¶ Tercio idẽ oſtẽdit

roõ enlei em̃ offendit vũ eternũ:ratõnabile vi

detur ꝙ in ſuo eterno.i.dñ viuit peniteat ad hoc
veniã obtineat.Et h̊ eſt neceſſariuʒ qꝛ ſub hoc fede⸗
rex pacto:tm̃ a veo vemiã obtinebunt: In qᷣ caſu deꝰ
in ſcripturis loquendo penitẽtibo diclit. ſicut dixiſſe
fert᷑ quidꝗ rex cuidaʒ ſi dbano ei prius rebellanti:et
poſtmodũ miſericoꝛdiã petenti:et ꝙ iniurie ſibi fa⸗
ctenõ memoꝛaret᷑ Ego inquit nunqꝙ; cogitabo tali
federe qð tñ tu ſemꝑ wleas qñ cogitas.Tale pactũ
facit nobiſcũ us.et tale fedus opoꝛtʒ ꝙ peutiam⸗
cũ eo: Sic põt intelligi illud.j.Eſdre.x. Sr eſt pnĩa
in iſr ꝑcutiamꝰfedus coꝛã dno. Et qꝛ raro muenit
q talẽ agat pnĩiam:maxime de his quoꝝ pctã fuerũt
lucratina:ſicut vſurarioꝝ.furũ.ra ptoꝝ. pinrato:ũ.
et hmõi:vel e his qͥ pctis pcedentibo mediantibo ꝓp⸗
lẽ habẽt quã diligunt. Jdeo cõgrue diẽ: Giẽ pnia.
Vbi tn penitentia inuenitur que ↄditiones ha⸗
bet in pꝛedictis ſex articulis immediatepᷣcedentibo:
triplicẽ in generali ↄfert penitenti vtilitatẽ: quarũ
prima attẽdit᷑ penes terminũ a quo.ſcoa penes me⸗
dqiũ.tercia penes terminũ ad quẽ vucit. Wtuz ad
terminũ a qͥ: penitentia eſt funiculus triplexqͥ xpᷣus
templũ tũc mũdauit materiale.⁊ nunc mũdat ſpiri
tuale:pctm̃ qð eſt terminꝰp accidens:a quo gra inci

pit expellẽdo:ſicut õ tenebras ex⸗

pellit lumẽ introducẽdo:Et ad iſtũ intellectuʒ põt
intelligi ulud.ij. Parabyxxvj. Gcoõm bonitatẽ tuaz;
dñec ꝓmiſiſti penitẽtiã in remiſſionẽ pctõꝝ. ¶ Etũ

ad mediũ dũ nũc viuimus pnia.¶ Wꝛimo homineʒ

gratie reſtituit ⁊ refoꝛmat.et ſpintũſanctũ ab eo fu
gatũ reducit: Gicut patet ꝓ hy ſtoꝛiã qua fertur q̃ſi
ꝓ iſtum modũ: quidã xpᷣianus petiuit in vxoꝛẽ fili
am cniuſdã ſaraceni quã carnaliter diligebat car-
naliter ↄcupiuit: aliter habere nõ potuit ꝙᷓ; ꝑ mr̃i
moniuʒ: pater vo diſtulit vſq; rñũſum haberet a vo

ſuo. i.dyabolo queʒ in ydolo colebat: q̃ rñdit ꝙ; da⸗

ret.ſi xpᷣianꝰ chꝛiſtũ negaret:qð cũ faceret: ſpirituſ⸗
ſanctus am bobo videntibo in ſpecie columbe de oꝛe
eius egreſſus:parum vltra caput ſuũ circũquaq; vo
lando moꝛabat᷑ q cũ ille ydolo admirãs narraret:
ait ydolũ: Adhuc ꝓpe eſt:paratus eſt redire: nõ ves
qð petit niſi iuret ſe nolle penitere:q cũ facẽt:auo⸗
lauit ita alte ꝙ vix videri potuit. Saneptꝰ aliq uos
dies miſer xpᷣianus penitẽtia ductꝰ quendã adut cõ

feſſoꝛẽ qͥ ei iniunxit ꝙ heremũ quereret et in eo du⸗

xxvi.

Exemp.

Arꝰ. xij.
xxviij.

Exeip.

KxIx.

Penitentia

riſſimã vitam duceret:vſq; videret ſpiritumſanctuʒ
in eadem foꝛma eideʒ redire. Poſt pꝛimã ergo ſepti
manaʒ videbafr᷑ ei ꝙ colũba illa ppinquius ĩ aere cæ-
ſcendẽt. Poſt ſcam adhuc ꝓpinquiꝰ. Poſt terciam
vo in im intrauit. Iſte vo tres ſeptiane tres ſigni-
ſicant partes penitentie.que faciũt ſy nitũſanctum
Epeccatũ expulſum ad penitentẽ redire. Et tres di
es poſt quos penitentes qͥ vicere poterũt wolentes:
Querebamus te chꝛiſtũ in tẽplo aie.inuenerũt.Et
poſt tres dies qͥs fugiẽtes egypto peccati? ſerui⸗
tute dyaboli væo ſacrificiũ offerunt ſalutis: In qͥ fa
cto veritas ſcripture oſtendit᷑:qua dꝛ.ij. Parał.vij.
Sieegerint pniam a vijs ſuis peſſimis: ꝓpicius ero
pctĩs eoꝑ ⁊c. Secundo a pena liberat tẽpoꝛali ⁊ ho
minẽ qͥ peccando ſtatum ſeu dignitatẽ amiſit tꝑalẽ
penitendo ad ſtatũ ſuũ reducit: ſicut patet ꝑ exem-
plũ vmanaſſe.T. v.xl. ¶ Tercio penã infinitã mu⸗
tat in finitã. et moꝛti adiudicatũ reuocat ad vitam
hereditatẽ celeſtẽꝓ ſemꝑ amiſſaʒ recupat.tnõ nã⸗
q; peccando lʒ actus peccati cito trãſeat:tñ ad ꝓditi
onẽ ſuꝑ ne hereditatis ꝓ ſemꝑ ⁊ ad penã eternã ſe ob
ligat: Sicut ꝑ venditionẽ breuẽ qͥs hereditatẽ ſuaʒ
ꝓ ſemꝑ a ſe alienat:⁊ ſicut ꝑ plaga ei illatã ſemꝑ duʒ
viuit wlet:nec ita facilit᷑ hẽditas ⁊ ſaĩtas recupant
ſicut amittũt᷑:nec ita bꝛeuis eſt ↄtractus recuperati
onis ſicut alienationis:qꝛ vbi ↄtractus alienatiõis
aliqũñ eſt bꝛeuis recuꝑato qñq; ẽ impoſſibił: Ita oĩ⸗
no eſt in ↄtractu peccati. NMam ↄtractus ſeũ factuʒ
pct bꝛeue eſt. Recuꝑatio vᷣo illius qð pctõ amittit
eſſet nh perra niſi veus ex ſua maxima cn⸗
rialitate viã oꝛdinaſſet pnie.p quã hereditatẽ cele⸗
ſtem ꝓ ſꝑ amiſſamjrecupat ⁊ pena infinita cõmutat᷑
in finitã.¶ Ex qua re duo elicere eberemꝰ. vnuz q
cberemꝰ pnĩaʒ iniũctã libenter ſuſcipere⁊ ꝓ ficere:
grãs agendo:tã ceo ⁊æ via ꝓnie ꝓuidẽti.qᷓ etiãẽ peni⸗
tentiã loco vei imponenti.Adiudicatus nanq; mor
ti coꝛꝑali ⁊ tpali vel ad faciendã pnĩam et peregri⸗
nationẽ longa ⁊ ↄfuſibilẽ in magna ciuitate ⁊ coꝛaʒ
multis:et hõc iuſte.magnas ſciret ãtes pꝛincipi ter
reno:qui illam cõmutaret incom ꝑabiliter in mino⸗
rẽ.et moꝛtẽ quã meruit remitteret.Sic deberet eſſe

oſrs ꝙ̃tũ ad veũ ⁊ locũ eius ten entẽ:quoꝝ qᷣli⸗
et

oquit᷑: Eʒech.xxxiij. Si dixero impio moꝛtemo
rieris ⁊ ille egerit pniaʒ:viuet ⁊ non moꝛiet᷑. Sed tñ
ecõuerſo ẽ:quia iuſtas penitẽtias eis imponendo et
Em leges eccleſie ætermĩatas.qñq; malas repoꝛtãt
grates. SGcom qð elicit᷑ eſt ꝙ penitentes nõ vberẽt
velle vel petere ꝙ ꝑna eis imponeret᷑ pnĩa. Or em̃ an
tementis oculos ducerent.quãtũ eſſet hic pati ignẽ
terrenũ ꝑ vnũ diẽ:⁊ penã illius diei cõparent ad et⸗
nam:vel ſaltẽ ad longã quã in purgatono ſi illuc ve
nire poterũt patient᷑:in qͥ totũ ſupplebũt qpð hic mi
nus factũ eſt:nõ eligerẽt hic ꝑuam facere.Sicut fa⸗
ciunt nonnulli vulpinã faciẽtes ↄfeſſionẽ:qꝛ ad mo⸗
dum vulpis qͥ anꝙᷓ ↄfiteret ſacerdoti ancaʒ poꝛtaſſe
legit. confeſſoꝛib ſuis qñ ↄfiterivolũt blande loquũ
tar. aliqua dantes vel promittentes vt facilioe et

minus iuſtã eis imponãt pnĩam vel ſaltẽ vbis ↄten

dunt? Mradicũt:ꝙ tantã reciꝑe nõ veberẽt. Sʒ to⸗
tã hic libenter facerẽt:ſicut pʒ ꝑ arti.infra.e.ca.lxv.
Immo ſi vnũ diẽ ve penis alten ſeculi guſtaſſent p
omni die a gfeſſoꝛe impoſito libentifacerẽt centuʒ:
ꝙᷓ vnũ iterũ ſuſtinerẽt in alio ſeclo: Sicut pʒ ve lan
guido qͥ elegit duos dies in purgatoꝛio. Audite q̃ſo
ſermones meos z agite pnĩaʒ: Yob. xxj. ⁊ bonas faci-
te vias vras 2 penit ebit dñm mali qð cogitauitad⸗
nerſus vos.ſ.in alio ſ eculo: Hiere. xxvj. Mtuʒ ad
terciũ ad quẽ ducit eſt aduertendũ: ꝙ pnia eſt ſcala
Jacob: ve qua ha bet᷑.A.xxv.xiiij. p quã ad regnum
aſcendit᷑ celoꝝ.Cuius latera ſunt woloꝛ v cõmiſſo:

Ppiſj.
ꝓoſitum enõ cõmittendo. Gradus vo ſunt con
tritio.ofeſſio.ſatiſfactio.Que hʒ adhuctres gradꝰ:
ieiuniũ.elemoſynã ⁊ oꝛationem. Angeli aſcẽdũt vt
bpoꝛtant penitentium oꝛõnes:Cob.xij. Qñ oꝛabas
cũ lachꝛymis:ego obtuli oꝛõnẽ tuã vño.SDeſcẽdunt
vt repoꝛtẽt penitẽtibo ↄſolationes.iij. n .
Feins poꝛtauit cibũ ⁊ afoꝛtabat helyam. Hiero.nul
us veſperet: qꝛ vidit aſcendẽtes nullus pᷣſumat: qᷣa
vidit eſcẽdentes ⁊ cacumen eius celũ tangit:qꝛ con
ſummata pnĩa.ſtatim celũ ingredit᷑.et dñs ſcale cer-
nit eãq; tenet penitentes inuando.a exhoꝛtãs dicẽ
do:Agite penitentiã:appropinquabit.n. regnũ co⸗
loꝑ: dath. iij. .
Ded ſicut tactũ eſt.A. xxv.xv.multa ſunt que liſti
us ſcale aſcenſum impediunt:penitenteſq; retrahũt
7 retardant. ¶ Quoꝝ pꝛimũ eſt mala ſocietas:que
penitentẽ veridet.er a penitẽtia ⁊ vita bona.ſiẽ ami
ci Job et vxoꝛ tobie. vel blanditijs.vel veriſiõibo ni
tunt᷑ retrahere verbis:ſicut qͥ manifeſte malum ſua
dent:⁊ ſignis:ſiẽ fatueſe ꝑantes:vel ſigna leuia oſtẽ
dentes:vt eis penitẽs ſilłis efficiat᷑ moꝛẽ habẽtes de
monũ:q omnes vellent malos eſſe.ſicut ipſimaliſt.
Kontra iſtos habetis remedia ſupra arti. xj. ꝑ to
tu. Multũ eſt talium ſocietas ⁊ dilectõ diuerſa a di⸗
lectione matris ſeptẽ filioꝑ.j. Macha. vij. qꝛ ipa ſic
hiſios dilexit ⁊ in pnĩa ↄfoꝛtauit. ꝙ non curauit a⸗
miſſione coꝛpoꝝ:ita ꝙ alas ſaluarent. Iſti vo 2tra
nio modo ſe habent.(¶¶ Secundũ eſt mimia carnis di
lectio. Sunt.n. nonnulii qͥ tantũ carnẽ ſuã diligunt
intantuʒ ꝙ ſunt fragiles ſicut dicũt ꝙ non poſiunt
tentationibo reſiſtere. intantũq; velicati ꝙ videt᷑ eis
ꝙᷓ parũ vel nihil poſſunt ieiunare. vel linea dimitte
re:qͥ et ꝓ modico ieiunio q capitis 2querũt᷑ wloꝛe.
Tales cogitare væberẽt. ꝛimo:quõ multi ita nobi
les:ita delicate nutriti:ſicut ipᷣi. unt⸗gagranan
xpo oĩb dimiſſis artiſſimã duxerũt vitaʒ. Et ꝙ fuit
eis durũ in pꝛincipio amoꝛ chriſti. ꝓpꝛie ſalutis xæ
ſiderium ⁊ ↄſuetudo.fecerũt leue ꝑ ꝓceſſum. Secun
do:quõ tales aliquando ꝓ foꝛe factis.qͥ ad munduʒ
capiunt᷑ ⁊ incarcerant᷑: et duriſſimã ducunt vitam.
Et illoꝝ exemplo qͥ tot ſuſtinent que et ipſi ſuſtine-
rent ſi in caſu illoꝝ eſſent ꝓ velictis ↄmiſſis ↄtra ho
mines ⁊ ↄtra mũ ũ:aliqua dura ſuſtineãtp vælictis
ſuis contra cũ et ſalutẽ ꝓpꝛiam vt ſalutẽ oↄſequant᷑
aĩaꝑꝝ.Tercio cũ ſit neceſſe ꝙ hic vel alibip peccatis
ſuis patiant᷑ cogitẽt:quõ alibi penas duriſſimas ſu
ſtinebũt.qᷓ hic nec pñt ſuſtinere leues. Et ideo bene
reſpondiſſe legit᷑ quidã a quo cũ qu ereret᷑q̃re viam
religioſam ⁊ vitã durã inciperet:cũ eã ſuſtinere non
poſſet:qꝛ tenere fint ↄplexionis:ideo inquit hec ſu⸗
ſtinere nde ꝓgpter teneritudinẽ penas alte
rius ſeculi ſuſtinere nõ poſſem. Cũ jᷓ nõ ſit vfectus
ex parte coꝛpoꝛis:ſed ex parte timidicoꝛdis: Siẽ pʒ
pꝛedicto ⁊ ve magdalena:que poſt tot vlicias tã⸗
longum ſuſtinuit heremum.multis alijs conſulo ꝙ
anima que iuranit:Et infra.penitentiã agat de pec
cato ſuo:Aeuitici.ꝰ ¶ Tercium eſttedium: quod
quandoq; in via penitentie et bone vite contingit ſi
cut maloꝛum odium vel perſecutio:e hoc ꝙ cũ eis
iterum periurare non vult:vel v hoc ꝙ verum dice
re vult.et hoc ꝙ eis in illicitis non conſentit. vel

Arꝰ.xiij.
Nyij.

Exemp.

eoꝛum fugit ſocietatem. vel huiuſmodi. ¶ Remedi rxxiij.

um contra hoc in exemplo habetur marinanoꝛum:
qui ſi poſtqᷓ inceperint ad poꝛtum tẽdere optatuʒ:ſi
omni tempeſtate. vel contrarietate que jeis occur
rit redirenollent vel a nauigatione cefſare nunqᷓad
poꝛtum ptingerent optatũ. Idem pat; æe peregri⸗
ns ⁊ ommih alijs artificii taʒ in ſpeculatiuis: q; in
pꝛacticis. In omni nanq; arte malus artifey eſſet qͥ
bꝛo omni tedio ab arte ceſſaret.¶ Quartü eſt tẽta

enp

nij.

ſeut nifierbn uche
iſicutpeimo rel
ſinenſerſciſeh ln⸗
ns fuiſe molicus. ſat
niepoſtnociad dſaboll⸗
Uermsc m iunllitee ann
ts: Act., Pota dhacmaten
ti et Ap nni ciſeguent
Beptüeſtpndoutä fitendi
cinereputenttales äles lunte
cti. ¶ Contra qopꝛimũ remech
um r quontũ otru ron ſit natul
areq iniquu eſtrerubeſcere
ſſt. Gl.n. no erubuiſti peccare pe
no olmiſiſtipeccare ꝛ facereqon
homminitv,qfe ceſſns ter ubon⸗
ſeſtür vtiliſtnũ eſtniſiqedabe
fenetneteddat qo abſtulitſicutp
leſtißiverceuncant pniaz cüpe
Decaatoꝛes ſint chriſtus nöfugn
asſoccrepnigz ci getornͤit ⸗
renedtüeſt wircimſmncop v
ennserubuiſtipenitnumilie
natione:cniomnianunda rapta
eti ſnctiz eins i dia icitſi
ſyſſenbeſaspan tuüoſtengl

öni
aanng,
oaen ahupdd
in ul ae enitentia
lid Trö j itütet .
ncob e
EN niocrnio 1eccatirleo
funndi crlurunit habent lerratio qus ſpecialiter 2
umenei nire Dirden et neciſtltaeraro atowerm norhat 17 lam moꝛtu
agenel liun dl nce ſean ilt Grone vK vebelinaen zne⸗ tmia eſſer alclmto falſue o
N ncunttntn a ratio et in actu vi teia eſſer aliqna ſalſ nem. Dienim i
nllhrenik azbel et liqu mgul tione carẽt: Qualẽ vita tes turpiter⸗ us homo: im in vna
Ntegiynan erdſeſan b atiões ſuas a⁊ luxuria habit. ualẽ vit in eod apte decepiſſe :q multos i à
epprpi go. ,n Aale us 7 2cupi. nasſequunt: qꝛ ſiẽ abita opo az eodem poſtea mul piſſet: valde f. neoꝛficle
ngn abon;er ſenõ upiſcibilibo en⸗ egꝛ ſiẽ brut ꝛtunita mis negocijs:ſi ultum ↄfid atuus eſſet qui
abit ered nõ retrah oblrio vpelelnc delectabili peri⸗ ocijs: ſicut vbi ofiderermantegit dlit
1 nngnin, hono⸗ unt: YIta nec i 8 vel eisocc abili ericu ſũ moꝛti ĩex xception arime in maxi
An la, deſendreen pen rſnal e mrenreer emi, vel beredatiom ie n er
rümewenul⸗ Eontr tellexit: co po. xlviij. cuʒ in i negocijs ationoſuerer ſhelaltf
Ntenetſi 1 ra que eſt ſ⸗ mꝑatus eſt i ij. cuz in luuentus et ſ multos alu ſuet et ſpecialit
dunt enitene tqyeiſti nitas: e e eſt ſcõo peccati eſt iumentis z ntus et ſpes diu vi alios pecialit᷑
Upini ntent ein Ultrcag if õ euments in his cõfid iu viuend im hlus vecepiſſet: B
teunitmaeſiene W⸗ ud qo dele atigzreng., el arlonis v uhis eoligentes:erin h intmöt. Linz haſt
Tapenttiti luſoaggn. tentati ctat eternũ go. Mom bꝛe⸗ nturpiter vecepti oꝝ ↄfidenti i. Maz multi
edabimurninb gorgne M Exemp. tit: tio væmonis ij qd cruciat entaneũ eſt raleʒ qᷓ et cepti ſunt: ' h entia male neilri.
bior liiee aſitani p. tit᷑: Gicut pat cq penitentes muj Muint S terna amiſerũt: : hereditater viuẽtes
ſiantin dadl dnſ mi in regiſt et hyſtoꝛiã es multũ retr uz eſt Bea ſi hec vecepti tet moꝛtẽ et em tã tempo
geanumnfe llon bea ro. e quodã ſe iã que legit ahere ni diales am eptio:qꝛ a mũdi ternã incurr 02
weſegantegdaeenaln eatus Er a ſenato eẽ beati G ræ emoꝛata nõ ſidialibo nõ vi erüt.
Noeree llignil imſua bilẽ regoꝛinullo toꝛe romane reg. rahat vecepti õ retrahit cõfi nõ videt᷑:mũ
enſocfiici ni aneeit Bii o peris ſyls a indanamicne oa e ti nangzdenllanmorenrede röficentialalte eos
nalds ſe gennde maſtenoobdeie ene re potuit vt rõ nenc vcu lis is cernu otidie vide⸗ tẽ eos
raneciaſn Ar eingliſe oꝑ:ſolus i. Ivſq; ad pꝛi. undẽ roganit ꝙ i rũ de a ps puenit eis q naſcu ridie
ſenntaſhnnan nit rer ci ſacereaf e en ima in remſſion pee äs int vrme
nſogeng, dienin et:qd cũ facere aſſenti sä nectutẽ: ⁊ ñ ꝛole hoĩs vi quadragint.
lop lecß ine eũ quidã reaſſentiret i t vita ſu Pe tioni. tñ quilibet i õ
.A lberſaodi⸗ pd emõ info t incipet:pꝛii a cogita⸗/⸗ lonis ſperab et illoꝝ qͥ ad pars expect
rn cha pl 1ad ones irruiſſeĩ ꝛma balliui ꝛpꝛimo veni ſper . at lon bab gaannos! . at ſe⸗
utanleg n Nl vrbẽ iſſeĩ quod iui vulner nit ad eratis: ſtult habuiſſe vitã buemt diſe
giaoſol Gn haravtt .Ad cuius inci d maneriũ atus: afferẽ vViu ere.cũ um F in lo itã ſicut rolſce
Uanat NgA exitu incitationẽ cũ ũ qdð habun es re. cñ tam expimenti nga vita cõfi. om̃s vos
Denm lingle i Prer penitentiã poein aſtenſh; nahe. eag. Ha rig eil a cofide
Beani eeni, e vmon redu nitentiã ſuſc aſſenſuʒ nõ pᷣb xtra toꝛitate: Jaco. iiij tis euidentiſſimi⸗ ndo mal
bungicſil,annin em eſp äe dentiſſimis chetia au⸗
tuntü Mnngcnnin õ eptaz nochcoent eret e parẽs 7 ceince ta noſtra vapo? qᷓ etiã au⸗
ſemman iſi launt iat väfßdones ba Beſpatli utegenei Fn mo natus ve ps erterminabit poꝛ eſt ad modi
riciteenan nof lſicut pꝛi. ona ſua et hoĩ 8: vecoꝛdiã eẽ onnee wn Aiee hꝛem vin t: Job · xiiij nogt
miglen fen ſeiariſene Prrne reſin boĩes ſuos ſpoliarer: is milerijs. ¶ De ban winen⸗ iij. Ho
nticg dllcarigz diccke :ſane omes pdi nec exiui s ſpoliarẽt: lis timiditas & ptimu impe ns tépoꝛer 5
ieinnare ic picekeis ens fuiſſe s dictas it vſʒ ad pꝛimꝗ tt timiditas ꝗᷓ expe impedimontũ epler mil⸗
ricumge Nlinerdinin s fuiſſe malicia pſuaſion pꝛimã pul Paruniniggtn enkOnderf: pni mi eſtirronabi⸗
io aapitis Nea dinitte pnĩe:poſtmodũ 8. qᷓ eius eti es emo nis i aginata: pnie et reſiſtẽti. rroõnabi⸗
dAapitisgueriſt etiaz puiſſime i inueni graue pond IAmaginat em̃ ẽtie peccati
tpeine Nalerüt wlore paratus ũ ad dyabol buiſſime inu ſ. us eſt. ie t em guloſus peccatis xxi
feindegnönult ttunrbi d nar enageinrellige⸗ iↄfuſionẽ mai idebat um eſta talibus e lunare Erfalf oſus ꝙ durũ xxxvj⸗
iſtcutliſunt. gltiltanobi 4: Act. xj. Mota ligẽs ꝙ ei pnĩ maioꝛes facer tis maledi ibus ceſſare. E t falſo et gin zer
nannt alifſgn⸗ ra: TWex ere ad e i nam wedlt wrdaho nenl edictiontwroſtlci duntins u nſo onero⸗
Urefut pita; Et 4 xxxiiij D .j. cxxxij. cũ ſe ateria. C. vj 5 s ad vi ne videt᷑ ciliciũ ꝛofficiũ dimitts officiũ cũ
nnnrge⸗ giut riiji. &* extũ eſt pud ñ ſequenti. Et vj. arti. xij. to mirtere: ſe iñ poꝛtare. et ꝙ mi e. Et celic mul
chniſtr prle lti dinerengeng aſee fi Et. P. viij. xxiiij.- tere: ſemel in ſeptim ꝙ minus eſt ato gra
enit aneg geeſt ne reputent tal a ofitendi:q; pni xuiij. a frigoꝛe. ¶ ſeptimana: camiſi 3
iin. Gea cti. ¶ Co es q̃les ſunt: pniaʒ ſequẽtẽ agẽ tas. Er ſi uxurioſo etiã qꝛ tener eſt et iam di
inſinn⸗ nn rna oelmnazenuth aeanzre go o⸗ Er ushondlren eſt et paſũbilis
efnchis oo nuncl um ⁊ quantũ pꝛimũ remediũ e habeant ſi m upbo huili eroſa et odi ibilis
tunifnina un cer antũ ↄtra rõnẽ ſi mecdiũ eſt cogi uſpe⸗ ane ſurge litas. Et pigro te loſa eſt caſti
N tan eqo iniquũ Sneni nmturale tnne 6 habere re. Et ira pigro tediũ caſti⸗
ſinentnrerihi mn. eſt: Gi. quũ eſt:⁊ turalẽ nõ er atu ere. Hab Hracundo 7ri diũ murmurẽ
ntqveetloſiſuſtine⸗ ſt: Gi. n. no erubeſcere ö erubeſcẽ f. Duro bes aliena ti oſo inſolitũ nure
rlictbomiſi⸗ no ommiſi erubuiſti quod honeſtũ a⸗ grauis eſte timer ſi reſti itũ eſt pacẽ
mniſisotra ho miſiſti pe eccare:vel ſaltẽ neſtũ ⁊ vtil benti ali elemoſ itueret c
hdura ſiſtnetp wlign Poinundo:cſ eſeng e, vel ſaltẽ ꝓt e benekellena omni 5
oliens ninibo: qjre ceſſ. ere qð tu ſch erruboꝛẽ T.. naro er vſurari
piam ttſallti ſi neſtu ? vriliſſimuͦ eſt hiſ irpe fuit coꝛã ſ cuq; eſt manoreft einiruno⸗ r
uont vtiliſſimũ ter rubo⸗ coꝛã vo uetus 7 ad luxuriã eſt reſtituti⸗
Mnnie tenet ne ñ eſt:niſi facere go m ſe ho etus 1 aſſuetus: riãvel quecũq; tio Et
du lato leverne regdar go qe dyabolnogutl in ſe ho er veltes antn itrte eeetibl cũq; peccata cõ
Aibipenas dutiſings in e eſt ipi verecu abſtulit:ſicu utz gutturtali enracloniilfi ſibi pec inleros
bſtulit: ſicut pʒ. C. vj aliuz ꝙ pauci reſiſtunt: ius peccati ccatuũ din
tngelelss Eindee Pecaatoro ſinn e ni aen pʒ. C. vjl. d Ghsrl eſnnt oesi eccatireſiſtere intantu;
lenes Etigeobene 7 cis f. s inne cherſtn F e I.l. Mlrabi moꝛe vbinõ oẽs iſti teſt. ere: intan
quo ciquerercketinmn . acere pnĩaʒ: cũ ꝛiſtus nõ fugit i oꝛib agere cũ plus tim erat timoꝛ:ſij e ꝓpha trepid ktus
D eneckic t plg h 10 fugit inter latr umet vmbꝛac bellu cut equu auerũt
perercheiſiſtngemn em̃ no ũ eſt vei 10. nõ eẽt vell Ges cru- poꝛalẽ ꝙᷓ eternã q; bellũm 3 vmbꝛatili⸗
enonis Replgt her⸗⸗ naronc,, liteterpie wirts myt Scöm nere: eternali⸗ poſſent ta iſtipenãtẽ
con ationẽ: cui pctm tuum illi s intuitiõis: enistſi. rnaliter:qͥ nõ penis reſiſtere i na tẽ⸗
tetmeniudihiſinutli etiã ſ⸗ :cui omnia nu illioſtender ls: Sl penis:ſicut ptʒ S :qᷣ nõ poſſunt tetati ere illaſe⸗
nle⸗ 5 . S. e. C. rrrij. in tte ſi
ſa fſ 1 vi Nniiten, qᷣ oĩa da. aſonr Torheeiem. n r rales 4 fiane mize⸗ R e. ean reſiſtere
uftetiniginu,, oli ſacerd petm̃ tuu oſten toñſum eſt. . ec . az inci pedire:ne peni rẽt cogi
D ,B oſtender eſt. A. xv plures rati. peret:vel nen mne penitentiã .
nnl, re ↄfuſio oti. ¶ Terciũ remedi ead tuã ſaluarõnẽ lures rationes l ne inceptã arii 47 bo⸗
zeliu Mañ · iij medi ſaluatõnẽ nia niſi in pꝛĩcipi⸗ Amo: otinuaret: ꝓ
n mnlnsaly ſi/ dsgenrilom Naũ.iij. R u eſt cogitati 16 lami in pꝛĩcipio qꝛ pꝛedicta nõ Opter
E nudit iij. Reuelabo pudẽ atio futu am inci io. Eſt. n. ve illi⸗ cta nõ ſunt
1enimnni al n remie.xx.C atẽ tuã re o pudẽda tua:voſtẽ nipoſs piunt vitã: ſicut ð illis qui bonꝗ t gra⸗
nmimaniur iu xerunt ob onfundentur gnis ignomini oſtẽ po to ad ſcolas cuiii puero indiſci poſt ma⸗
inrii ꝛobꝛiũ ir veßementer: iam: ie re:ſed cum s cui in pꝛinapio iſciplinat.
. Meritoonigtl xxxv Bextunr ꝛiũ ſempiternũ nter:qꝛnõ i m um bene fuerit f ncipio gr 07 le
eniecn Sextũ impedimẽti rnũ: q nuncj ntelle⸗ atus: velectabi r fangntams m eſt achn
ſunithorgadts HH imẽtũ eſt i unc welebi pabuit ectabile eſt ei tus 7 in ſcientia ĩ iſce
.Cogitãt. iuuentꝰzp̃ſie bitur. abuit ↄtra ei addiſcere: cientia inf.
rbeeg mondue re volunt:ſedi n. tales i pᷣſumptio lł . oſi a coꝛ eſtm ere: ſcientia 02-
iirheeh tan mnt:ſed illa eit pi⸗ ünlenertute ecne⸗ poſito. ¶ Eſt iterũ axime ab eo di ntia quã p?
Ponmihſett d 5 UPꝛimo piculo nte ſe coꝛri erit in tene iterũ de pꝛedi. eo dilecta: Bic i P
ni⸗ ent pꝛopter coꝛrecti a eypectatio rige⸗ in tenebꝛi⸗ pꝛedictis ſi a: Dic in
lunog neii nim parũ er ꝛrectionis diffi⸗ Apter plu mo egreſſe s carceris:qꝛ ſi icut ce illo npo⸗
anonun. ficult ꝛans a via: in pꝛij bifficultatez. Bi⸗ ng greſſu de carc qꝛ ſicut illi qᷣ diu fu xvi
enrnanummm nö tate ad viã ſuã :ꝛin pꝛinci ez. Dicut moduzʒ eſt cregrauis ius oculis in pꝛi
echtum Sberae n a, SP pio erroꝛis fine di merunri celectabil eſt ſolis clani 3 m pil.
nmntiltelrili põt:ſic in ꝓpoſij epõt:qð di ne dif⸗ uerunti 18. YJta claritas.
nu ceret maledi ito. ¶Beo iu errans f. cipi in tenebꝛis in ꝓpoſito ei q poſt
nnent eſud⸗ rer li edicta: irrõ coo: qꝛ ſicu facere pientibo ſanari pctõꝑ. Eſt terũ eillis di
4 celin rrõnabili cut terꝛa illa di ibieni anarl gutn Eſt iterũ we eis ſi⸗ q diu
ſtinecſin n uen quentes vel ſi s que tm̃ ſe di⸗ tionẽ infirmitaris: ſtatim ij eis ſicut ði
nen es. YIta illi q̃ tm̃ uſpenderet nes coꝛri⸗ nec lu nitaris:nec mmediat in
