olenti ergo ad vita ingredi:ambulandũ ẽ poſt
aliquem trium pꝛedictoꝛum ſtatuum. Et non poſt

. 42 qui ambulauerunt in luxurijs ſuis.j. Pe.iiij.

In quibo diſtinctio eſt infirmitatũ ſpiritualiuʒ:
ſicũt in infirmitate coꝛꝑaliter eſt diſtinctõ infinmi⸗-
tatũ coꝛpoꝛaliũ.Quia ſic vna febꝛis:vel q̃cũq; alia
infirmitas grauioꝛ⁊ ꝓiculoſioꝛ eſt in vno ꝙᷓ in alio.
ſcòm diuerſitatẽ ↄplexionũ qualitatũ:tempoꝝ regi
onũ.etatũ ⁊ ſimiliũ circũſtantium. Sic infirmitas
luxurie ꝑiculoſioꝛ ⁊ grauioꝛ ẽ in vno ꝙ in alio.ſcõᷣm
diuerſitatẽ ſtatuũ peccantiũ:⁊ tempoꝝ ⁊ modoꝝ.et
ſpecierũ.que quidẽ ↄpatio vel poteſt freri ĩ ſpeciebo
vel in modis ↄꝑatis ad ſpecies.Si vo fiat ſpecierũ
adinuicẽ ſicoputando a foꝛnicatione tãq; a minoꝛi
ſpecie vſq; ad vitiũ ↄtra naturã pꝛimũ locũ poſt foꝛ
nicationẽ tenet ſtupꝝ:quod ideo eſt grauiꝰ ꝙᷓ foꝛni⸗/
catõ:qꝛ cũ hoc quod peccat᷑ moꝛta liter:ſiẽ in foꝛmi⸗
catione irrecuꝑabile inſuꝑ bonũ amittit quod non
fit in foꝛnicatiõe.¶ Gcom locũ poſt ſtupꝛum tenet
adulteriũ:qð ideo grauiꝰ ẽ ꝙᷓ ſtupꝛũ.Pꝛimo qꝛma⸗
ioꝛ ẽ iniuria q̃ fit in muliere alteriꝰ poteſtati ſubie⸗
cte:qᷓtum ad cuſtodiã ⁊ vſum generatiõis ꝙᷓ illa que
fit mulieri alteriꝰ poteſtati ſpiecte:qtũ ad cuſtodiã
ſolam. Sco quia ex adulterio falſoꝝ heredũ.homi
cidioꝝ.⁊alioꝝ maloꝝ.frequentia ⁊ piculoſioꝛa oc-
currũt ꝑicula.¶ Mꝛoximũ vo locũ poſt adulteriũ
tenet raptꝰ:quia ommia pꝛedicta aggrauat ꝑ violẽ⸗

xiij.

N

gagdtehatit uinenüͦd
nin obat Caſtitas nugal
geidotiogue in matnimoniohon
emottuotllomantto:a oto ll⸗
nnuderepotelt Voni Fono
ge wotinentiaſer uanda incluct.
nmeobligat Ai eoomne pomm
ins : magisobliganui it in be⸗
cica ſche ybi wreligioſis tructis
Netanges ptrum votü religiomspe
eerlröfeieſtchr
anobfnenti;boni obiigat. Giant
trita trenſgreſtiopeidr. Cuzen⸗
Miarinendegdperpernü eldmato
Dendonmgigs Pianäzinfranged
Oakin ſacllegid chaculteno.
gravione penitentiüimponütis
flloecfacultens ſint Pinmd
laguibaber diſlnn cöſbſter
nitcictan vo ventate ided r
ſnü pigekige mit n gte wlin
ereſtlen acultnügaulnsel
gleyt toli oniciols men aci
lopnalng nclinet voliſtaree⸗
Eini,.Cdſophiſtenen⸗
Wſophiſtici vogn

blinilagfſtunt Erztiens u,⸗
uanipoteſteuſlin pno wtrivſe
eliat pirginitatis ftmigiman⸗
nris Gtal npenlteteeſt iweſ
Is Mtud ni o vſensſtoti⸗
ſinitcti noei Ejech in. Gi
nin Miimcloeiuszi hoe qſi⸗
Danuelp us irgines. Jobper
ſtlöilibembut annmnao ſugs,
itäingreduambulanpot
ctozumſtatuum. Et nonpoſt

untinlururns ſuns j. Heiij. Ai

ioeſtinfinmitatüſointtnalig:

corpalitereſtdlſtimnetöinfinn⸗
nia ſe na tebns: elicigeli
1 hiculoſioꝛeſtin oc;nalt
plerionigvaltari tenportin
Tarcäſtantium. Bichfümmltn
. miorein tMoginalio ,n
uamhiimſlk nulle
mani te olal n iſhtutch
s peis Ol fo in hecleii

Fuiij.

Luxuria

tiã:ideo grauioꝛ eſt raptus mulieris ſolute:qꝙ; foꝛni⸗
catio. virginum ꝙᷓ ſtupꝛũ: ⁊ vxoꝛum ꝙᷓ adulteriuʒ.
Poſtraptũ vo vxoꝝ: pximũ locũ tenet ſacrilegi/
um:q multis euidentijs graui effe adulterio diffi
nit. ¶ Pꝛimo qꝛ ſacrilegꝰ auferẽs ſacũ a ſacro.i.ſe⸗
ipſum vel aliã ꝑſonã que voto ſolenni vłoꝛdinis ſu⸗
ſceptione que votũ ſolẽne ↄtinentie habet annexuz:
xo ↄſecratu:a vo auferẽs vł ſeipſum vel aliam vel
vtruũq; in ſimili foꝛma meretricio: dyabolo dans:
nõ vxoꝛe vel ſpõſa abutit᷑ hoĩs ſed vei: quia ipſa vel
alia in oꝛdinis ſuſceptione vel voti emiſſione. ſpon⸗
ſa cei ſpecialiter efficiebatur. Quanto ergo mrimo
mum inter vũ ⁊ hoĩem:altioꝛis ⁊2 dignioꝛis ẽ natu⸗
re:⁊ ditionis:q; matnmomiũ inter hoĩem ⁊ mulie⸗
rem:tanto caſus ⁊ fractio eius grauioꝛ eſt⸗ pericu⸗
loſioꝛ:pbatur ſcõm ſanctũ Thomã in quadã qſtio⸗
ne ve quolibet. Periunũ grauiꝰ peccatu eſt:qᷓ; homi
cidiũ:qꝛ illud ↄtra cæxũ:iſtud otra ꝓximũ ↄmittitur:
peccata grauitatẽ ſoꝛtiũtur ab obiecti. Oe vo ho/
mines homicidas grauiꝰ pumũt qꝙᷓ; ꝑiuros nõ eſt:qꝛ
peccatũ in ſe grauiꝰ ſit:h quia hoibo videtui magis
nociuum. In alio loco vult qꝙ; fractio voti ſolennis
ſit grauiꝰ:q; fractio iuramẽti. Ged ᷣm oẽs wctoꝛes
votum ſoleniʒatur per ſacri oꝛdinis ſuſceptõʒ. Cuʒ
ergo talis cũ muliere peccat: frangit votu ſolẽne:⁊
Poſequens grauiꝰ peccat qꝙᷓ; homicida vel periurus.
¶ Ex quo ſequit᷑ ꝙ grauiꝰetiã peccat:qꝙ adulter:qꝛ
peccatũ homicidij maius eſt q peccatum adulterij.
Bicut pʒ p vecretũ ſumptũ ey verbis quguſtini li.
ij. adulter.cõiugijs.yxxxiij.q.ij. Si qð veriꝰ. Qõð
ergo excedit peccatũ quod grauiꝰ eſt:excedit illõqp
minus graue ẽ:ſ̊ ſacruũlegiũ excedit homicidiũ vt ex
dictis pʒ:ergo excedit adulteriũ:qð minus ẽ homi⸗
cidio. ¶ Pꝛobat᷑:Caſtitas ↄiugalis:vel votũ ſeu fi⸗
dei datio:que in matrimonio homini fit:eſt tpalis:
qꝛ moꝛtuo illo marito:a voto illo abſoluitur:⁊ alte
ri nubere poteſt. Votũ vᷣo quod in oꝛdinis ſuſceptõ
ne v ↄtinentia ſeruanda includit᷑ eternũ:⁊ ſemꝑ ho
miẽ obligat. Cũ ergo omne votũ ꝑpetuum ſolen⸗
mus ⁊ magis obligatiuũ ſit. m beatuʒ Thomã ſe/
cũda ſcde:vbi væ religioſis tractãs.ſpecialiter q̃ſtio-
nẽ tangẽs.vtrum votũ religionis potiꝰ ſit ꝙᷓ tre ſan
cte:⁊ veterminat q; ſcig eſt perpetuũ:⁊ ad perpetu
am obſᷣuantiã bonã obligat.Gicut q̊ tale meliꝰẽ vo
tij:ita eiꝰ tranſgreſſio peioꝛ.Cuʒ ergo in voto ſolen⸗
ni atinentie qð perpetuũ eſt:maioꝛ ſit pcioſitas ĩ te-
nendo:maius ẽ piculũ in frangẽdo:ergo grauiꝰ pec.
cat᷑ in ſa crilegio q adulterio. ꝛobatur. DRecreta
grauioꝛẽ penitentiã imponũt ſacerdotibo incõtinẽ-
fibo:ꝙ adulteris:ſicut pʒ in pᷣmo canone penitentia
li:qui habet᷑.diſ.lxxxij.c.pᷣibyter ſi foꝛnicationẽ fece
rit. pdictam vo venitatẽ ideo rõnibo roboꝛare neceſ
ſariũ videt᷑:qꝛ młti in ꝑte velinquẽtes ↄtrariũ aſſe/
rere ſolent.adulteriũ grauius eſſe aſſerentes ſacrile
gio: vt talibo ꝓnicioſis mendacijs mulieres citiꝰ ad
illoꝝ malas inclinẽt volũtates:ↄtra quos vide. Po.
xiij.viij.¶ Ad ſophiſticũ vo argumẽtũ qð ꝓ eis int
ↄuiuaãtes ⁊ potãtes ⁊ inter mulierculas philoſophã
tes faciunt:ꝙ videlicet caſtitas oiugal:⁊ ſacẽ̃m ma/
trimonij:pᷣmũ inter oĩa ſacramẽta fuit inſtitutũ in
paradiſo videlicet ⁊ a dignioꝛi:qꝛa vo. Cõtinẽtia
vo clericalis ab hoĩbo:a ideo aſſerunt fractionẽ pᷣmi
magis eſſe piculoſam. Mõ videt᷑ difficilis eſſe reſpõ
ſio.Pꝛimo qꝛ ſi tꝑis pꝛioꝛitas: vel loci dignitas fa⸗
ceretvotũ magis obligatoꝛiũ:⁊ fractionẽ peioꝛẽ:me
lius eſſet votũ abſtinentie vnius diei:⁊in loco ſacro
ſancto.ſ.in ecclia factũ:q votũ terre ſancte vel cuiuſ
cũq; religionis.poſtea ⁊ in mõtibo vel campis factũ:
⁊ fractio eius peioꝛ eẽt.qð eſt falſum. ¶ Scdðo quia
ſicut illud fuit a vo ↄſtitutũ:ita omne bonũ votuʒ

A vij.

ecü omne bonũ a patre ſit luminũ: Ja.j. Et ille ideʒ
qui obligauitvxoꝛatos ad tenenduũ fidẽ ad inuicem
obligauit ↄtinentiã vouentes ad tenendũ qð voue
rt. dicens: Gouete reddite.¶¶ Quoꝝ voti tranſ
greſſio:nõ ſolum in ꝓpꝛiũ.ſed etiã in maximũ illarũ
mulieꝑ cũ qbus peccãt redũdat piculuʒ quaꝝ qͥdẽ
piculn:nõ ſolũ pꝛedictis ratõnibo:ſ etiã ſeqntibus
oſtendet hyſtoꝛijs. QOuaꝝ pꝛima ↄtinet:œ quadam
eccleſiaſtici viri amaſia moꝛtua:quã oẽs viri de vil⸗
la foꝛtifſimi leuare nõ potuerũt tanto eam pondere
fixit ſpũs immũdus: wonec aſilio cuiuſdã ꝓuidi:foꝛ
te dicentis:ꝙ ↄſuetudo illiꝰ ciuitatis erat: oẽs ad
terram poꝛtant᷑ ꝑ hoĩes artis ſue.Cũ alie tales ad
eꝗ poꝛtandã adducte eſſent:facillime eã poꝛtauer̃t.
Se alia tali etiã fert᷑: ꝙ vemones viſibiliter corã
vigilãtibo:circa coꝛpꝰ eiꝰ frenũ ĩ er oꝛeponẽtes:ipᷣaʒ
ad modũ iumenti ad infernũ equitauerũt. PYtez
e duabus talibus fertur ꝙꝑ viã tranſeũtes currũ⸗
q; iuxta viã videntes:loquebãt᷑: ꝙ hic vel ĩ inferno
eas currum trahere opoꝛtuit:quia audierant q tali
officio in inferno fungerẽtur e ↄmuni ergo cõſilio
ſe ſub curru poſueĩ̃t inaniter eſtunãtes:q' ꝑ hocali⸗
biofficiũ illð euaderẽt:que ſtatim ictu fuiminis oc-
cidebãt᷑:a ad infernũ ꝓ officio ſuo faciẽdo mittebã⸗
tur. ¶ Ad idem vo fertur de quodã necromantico
aiurante diuerſos vemones: vt quendam dyaboluʒ
eypellerent:quivnũ hoĩem verauit:æ quibo cũ duo
vel tres illũ expellere nõ poſſent:aſſerẽtes illũ eẽ po
tẽtioꝛẽ eis. In fine veĩt vnꝰ terribił:qͥ nolentrexire
minatꝰ ẽ ꝙniſi ſtati exiret mitteret eũ ad balneãduʒ
ĩ balneo vbi ↄcubĩe ſacerdotũ balneãt᷑:qͥ audito ſta
tim e coꝛpe fugit obſeſſo. Nota exemplũ concu⸗
bina ſacerdotis in ceſaria:quam miles quidam ceæ⸗
fenderevolens:liganſq; crines mulieris ad bꝛachiũ
ſuum poꝛtauit crines ⁊c. ¶ ꝗd idẽ a fidedigno nar⸗
rari ſolet:ꝙ in villa ſatis nota.Cũ quidaʒ ſacerdos
in crepuſculo rediret œ focaria ſua: audiret quan-
dam vocẽ lamentabilẽ in quadã wmo diruta. 2 pꝛo
pinquius accederet:⁊ quereret:quis eſſet qui ibicla
maret queſiuit:voxilla:quis ille eſſet qui quereret.
qui rũdit:Ego ſum ſacerdos quidaʒ. Et voyx cũ ma
yima admiratõe altiſſime clamauit:nomen ſacerdo
tis admirando:bis vel ter replicãdo qͥ querẽte:q̃re
ſic admirãdo clamaret:rñdit vox.ĩ tãta multitudĩe
ad nos in infernũ veſcẽdũt:ꝙ credidi ꝙ nullꝰ ſacer-
dos in terra remanſiſſet &t ego admirãdo clamaui
audiens vnũ in terra eſſe:eſtimans oẽs ad infernuʒ
ſcẽdiſſe. Mec miꝝ qꝛ nõ ſolum dãnabũt᷑ ꝓ pecca⸗
tis ꝗꝓpꝛijs:̊ꝙ alijs q eoꝛũ luxuriãt᷑ exemplo:qꝛ teſte
ſacra ſcriptura miłti ſequẽt᷑ eoꝝ luxurias ꝑ quos via
veritatis blaſphemabit.ij.Pe.ij.¶ Modi vo luxu⸗
rie quibo dictũ eſt ſupꝛa.e.c.iiij. ad ſpecies ↄpate:
maioꝛis ſunt periculi:licet nõ maioꝛis crimis. Ma⸗
ioꝛis ergo piculi ſunt:nõ in natura:̊ in euẽtu: quia
minꝰ ſeſibiles:⁊ raro væ eis pura fit ↄfeſſio. Sic ergo
illa infirmitas coꝛꝑalis eſt ꝑiculoſioꝛ ꝗᷓ minꝰ pcipitr̃
⁊ planta putrida:vel foꝛamẽ quod neſcit᷑:quia q cõ
tra aptos vefectus vel manifeſtas tẽptatones reme⸗
dia adhibent᷑: euadunt᷑:ab illis occultis ꝓ vfectu
remedij:pduntur quis ignorat qui ſacram legit ſcri
pturã:quin luxuria coꝛde cõmittat᷑ ſicut patet œæil-
lis quibo loquit᷑ Jacoho dicẽs: in luxurijs enutriſt.
coꝛda veſtra Yac.v. ¶ Quis inſup ignoꝛet:qͥn ocu⸗
lis vanis cõmittat᷑: ꝓ illos videlicʒ qui teſte ꝓpheta:
oculos eoꝝ foꝛnicãtes:Eʒech.vj.Et foꝛnicatio mu
lieris in cxtollentia oculoꝝ c &cci.xxvj. Sic ðᷣoꝛ⸗
natu:qꝛ mlier occurrit eis ĩ oꝛnatu meretricio: Pꝛo⸗
uer.vij.Sic in loquela.ſic in tactu.ſic in oĩbus lenſi
bus coꝛpoꝛis peccatũ ⁊ ſpecialiter cõmittit᷑ luxuria.
Et ta men vix inuenit qui luxuria illa vel ſuꝑbia

xvij.

Exemp.

Exemp.

Exemp.

xviij.

xix.

Artiꝰ. v.

Ak.

.xxj.

Luxuria

leu pctõ qð ĩſpẽali ꝑ tales motꝰ ↄmittit ĩ ſpẽaliofi-
teat᷑:niſi foꝛte ĩ generali dicẽdo:ꝑ oꝛis loqls:ꝑ viſuʒ
ocłoꝝ ⁊c. Que afeſſio generał:vbi pctm̃ ẽ ſpẽale:nõ
ne⸗Pec qð videt᷑ piculũ iſtius grauius:q tali⸗
bus ↄgmeſſationibo vacat atq; luxurie.Beut.xxj.
Euiꝰofficiũ cũ ceter talibo luxrurioſ atq; luxuꝛie
ſigno:vel vꝓbo ꝓ ſeipſis:vel alijs mediatoꝛib ĩmũ⸗
diciã ſuadentibo in natura dyabolieſt multiplex:et
magnũ. Pꝛimo nanq; ſũt wmꝰ accenſe: ꝓ quas alie
accẽdũt᷑:qui.n.vult villã vłmaneriũ vel curiã quã-
cũq; ↄoburere:nõ ponit pᷣmo ignẽ in oẽs wmos: h̊ in
vna: p illã alias ↄburit. Sic dyabolꝰ volẽs plures
igne infernali.i.luxurie vel cuiuſcũq; peccati moꝛta
lis in ſãamare:pmo illũ ignẽ ponit in coꝛde vniꝰ:q;⸗
tum ad ↄcup Käriam malã vel in coꝛpe:qtũ ad ſuꝑ/
bũ oꝛnatũ:qð ẽ ſignũ illiꝰignis interioꝛis.Et ſicm
tos ꝑ vnũ accẽdit:qꝛ pᷣus p oꝛis flatũ ignẽ quẽ ĩ coꝛ
de habet in alio accendit:dũ ad peccãdũ illũ verbis
attrahit:ꝑ oculos in ignẽ inſpirat:⁊ ſcintillare facit
dũ impudice oculos dirigit. ¶ Gcdᷣo vo ẽ carbo to⸗/
tus ignitꝰ:imo veriꝰ magnꝰ ignis inferiꝰ:mſtos igni
tos hñs carbones:in muliere nãq; inpudicesꝛnata
ad capiẽdas aĩas ſertũ in capite eſt:quaſi vnus car⸗
bo veltitlo inferniꝓ igne illo accendẽdo.ſic comua
alteriꝰ.ſic collũ nudatũ.ſic firmaculũ in pectoꝛe:ſic
⁊æ oĩb curioſitatibo totius coꝛpis:quid aliud videt
vel dici poterit:qꝙᷓ ꝙ quilibetilloꝝ ſcintilla ſit:igneʒ
ſpirans infernalẽ:quẽ ita ſpirat effectuoſeilla miſe
ra dyaboli incendiaria:in qua a planta pedis: vſq;
od verticem capitis nõ ẽ ſanitas:ꝙ vno die choꝛiʒã⸗
do vel pꝑ villã tranſeundo foꝛſitã.xx.æ aſpicientibo:
q́s væꝰ creauit:⁊ tam chare redemit vt ſaluarentur.
igne ↄcupiſcẽtie inflãmat:⁊ aĩias dãnat. SGic dyabo⸗
lus eas ad hoc oꝛnat:⁊ ꝓ villã tanq; apłos ſuos mit-
tit repletos oĩ iniqtate. malicia. foꝛnicatiõe ⁊c. Ro.
j. Nota. C. xv.v. ¶¶ cõdo ſũt rbetia dyaboli ꝑ que
piſcatur in viuarnio cæi:trãſmittere piſces ad ſtagnũ
inferni:ð quo Apo.xxj. Pars illoꝝ in ſtagno ignis 2
ſulfuris:a loqmit ibi ð foꝛnicatoꝛibo ⁊ adulteris vnã
Pſonã talẽ trahit ꝑ villã vład wmũ mittit:vbi ſcit
piſces eſſe capiẽdos:⁊ multos ples capit ꝙᷓ piſcatoꝛ
aĩaꝑ:ad vũ oꝛe ſuggerẽdo vel oꝛnatu ꝓuocando:qꝛ
vnus piſcatoꝛ.i.pᷣdicatoꝛ ci etiã vnꝰ de piſcatoꝛib-
illis:quibo veritas dixit:venite baſtme aciavos pi⸗
ſcatoꝛes hoĩm.i.vnus apls:ſi pᷣſens eſſet:poſſet tota
die pꝛedicare.⁊ frangendo caput ſuum: clamare. et
vix vnũ ad veũ auerteret. evno nanq; apoſto/
lo ſcribit᷑ circũenndo multa terraꝝ ſpacia:ſolum
vnũ ↄuertit diſcipulũ.Ged vna ꝑſona in qua aduer
ſanius noſter circuit:querẽs quẽ veuoꝛer:p quã mł⸗
tis loquit᷑:ſic eue loquebat᷑ ꝑ ſerpentẽ:quiipᷣm in o⸗
pꝛia foꝛma nõ audirẽet ꝑ vnã ꝑſuaſionẽ:⁊ ꝑ vnũ cir-
cuitũ ꝑ villã.vel ꝑ vnũ fatuũ aſpectũ ꝑ feneſtrã:mł
tos ↄuertit ad dyabolũ.Ex quo Raner ; ſeruitꝰ illo
rũ mayĩe monib placet:qꝛ nullũ ſacrificium: vel
opꝰ maioꝛis gre ẽ:vłmag deo placet:ſiẽ pʒ ꝑ auctoꝛi
tatẽ beati Gregoꝛij in ꝓlo.iſtius tractatꝰ in fi qᷓ ſa⸗
lus aĩaꝝ ita nulluũ ſacrificin:vel peccatũ plꝰinimico
placet:qꝙᷓ ꝓditõ aiaꝝ.Quiqd.n.grauiꝰ eſſe poſſet q x
filijs cæi filios facere dyaboli? Taʒ. n. graue illõ ha-
benti rõnẽ videri aet P nõ pderet:niſi vnã ſo⸗/
lã:ꝑ totã vitã ſuã wolere dx eret:quãt omagis qͥ mł-
tas pdis:ſi plures haberet vitas.quõ ſufficienter
lere. vel ſatis facere poſſet: ꝓ re infiniti pcij:que reſti
tui vel veinferno redimi nõ poteſt.i p aĩa illiꝰ:qͥ diſ
ſipauit ſubſtantiã ſuã.i.vitã ſuã añ moꝛtem:⁊ aĩiam
ſuã in moꝛte ꝑdidit: ꝓ meretricibo. cuʒ meretricibi
viuẽdo luxurioſe.Luc.xv.¶ Terxcio q verbo vel ſi⸗
o alios ad luxunandũ cũ eis. vłcũ alijs inducũt:
imiles ſũt falſis mercatoꝛibo:ꝛ falſis hoib:⁊ q̃cũq;

arte vel negocio.qꝛ ſicut tales cõiter pulchꝛius lo⸗
quunt᷑ ꝙᷓ vera ces:⁊ vcoꝛẽ quem in rei veritate: in re
⁊equa agit᷑ interiꝰ nõ hnt oꝛe vel ſigno exterius mẽ
tiunt᷑:ita iſti qͥ ad modu falſoꝝ pelliparioꝝ:antiq̃s
vl turpes:quas hñt pelles.⁊ turpia opa oꝛnatu ver
boꝝ: 7 veſtimẽtoꝝ albant. oꝛnãt:vt appareantno

ua:⁊ alios vecipiant.moꝛe amicoꝝ vefucti:qͥ funꝰ il⸗

lud moꝛtuũ diligentiꝰ oꝛnãt moꝛiuum: q; oꝛnatũ ſit
coꝛpꝰ mulier poꝛtate ve ciuitate viuũ æ&ιt moꝛe au-
cupis: ibi płes laqueos.i.verba⁊ ſigna luxurie oſtẽ⸗
dut:vbi plures aues:quas capere intẽdũt:venire in
telligũt. Et moꝛe ſepelientiũ moꝛtuos: oiligentius
coꝛpꝰ moꝛtuũ ſepulchꝛo claudũt foꝛti:2 operiũt:ſeu
oꝛnãt picto:dũ qͥcquid rugoſũ ⁊ fetidũ ẽ:quãtũ poſ-
ſibile eſt albiſſimis capitegijs tegũt:⁊ pulchꝛis colo
ribo pingunt:vt nihil pᷣter oculos quos pulchꝛos re
putat a ppareãt:vt ſic totũ exteriꝰ omamẽtũ:⁊ ocu⸗
loꝝ:⁊ qcquid extenius pʒ onſionis quaſilapis ẽ ſuꝑ
cæfuncti coꝛpꝰ poſitꝰ:qꝛ ſicut lapis ille exteriꝰ politꝰ
pulcher ⁊ pictꝰ:interiꝰ plenus ẽ fetoꝛibo:ita luxurio
ſoꝝ verba. oꝛnamenta. partes coꝛpoꝛis:que exte⸗
rius oſtendunt᷑interius plena ſunt wloꝛib.peccat?
miſerijs.⁊ ſpiritualibo feditatib. malis cogitatio⸗

mb. æſiderijs ⁊ voluntatibo coꝛam o. 7 tota cu⸗

ria celeſtiabomina bilibo.Et ſicut pictoꝛes volẽres
picturaꝝ addiſcere experientiam alioꝝ reſpiciũt pi
cturas: Ita iſti dum quilibet ab alio in arte dyabo
li experto modum ⁊œceptibilius loquendi:z laſciui-
us ſe diſcet oꝛnandi. W moꝛe inſuper luſoꝝ:qui
oĩa amiſerũt:⁊ taxillos ſuos alijs mutuant.Et mo⸗
re ſacerdotum:qui feſtis ſuis ceſſantibb:oꝛnamenta
ſua vicinis ſuis mutuant feſtiuãtibo:vũ pulchꝛitu⸗
dine ⁊ alijs luxurie occaſionibo pꝛe ſenectute.⁊ infoꝛ
tunio vficientibo.iunioꝛibo oꝛnamenta ſua accõmo
dãt vel eos oꝛnant. nundinis dyaboli.venales ex-
ponunt:illis qui in vmo meretricis luxuriabãtur:
Jere. v.
¶QOQuox piculũ:⁊ ſtulticia multis oñditur eniden
tijs. ¶ Pꝛimo quia ſtatꝰ ꝓpꝛij tantam habet obliui
onem: inconſiderationem:ꝙ animam ſuã ꝓ nihilo
dat:ſicut oſtenſum eſt.A. xxiij.xxij.Et nõ ſoluʒ ani⸗
mam ſed æum regnum celoꝝ:⁊ omnia bona ⁊ pꝛo
eodeʒ pꝛecio omnib penis ſe obligant qui ꝓ nihilo
habuerunt terrã vxſid erabilẽ.in ps.cx. Quiiõ ſtul⸗
ti dicendiſunt:quia xpᷣm vi ſapientiã. ſtultũ repu-
tant: ve quibo ait Augꝰ.in quodam ſermõe.Quiin
quit dat pꝛo modica vlectatione:illud pꝛo quo xpᷣs
ſe tradidit.xpᷣm ſtultum reputat. In hoc ergo facto
ſpiritus immũdus fugat ſpiritum ſapientie. ¶ Be⸗
cũdo illoꝝ oſtendit᷑ ſtulticia: periculũ: q maximo
inimico ſuo.i.dvyabolo illo peccato multuʒ placent:
ſpecialius illo ꝙᷓ alijs.vt ex duab apparer euiden/
tijs. Mꝛimo qꝛ plus ꝓcurat:qꝙ hõ wꝛmiẽdo hui⸗
peccatihabeat imagines vlectatões:ð alijs nãq;
peccatis temptat vigilantes. Iſto vo tã vigilantes
q; w?mientes:plus ꝙ; alijs temptat peccatis.¶ Be⸗
cundo quia alia peccata poſſunt ab vno ſolo cõmit
tiiiſtud vo vt frequentius cõmittitura duobo:? ſic

dya bolꝰ duos ſimul lucrat᷑: ſic ſpũs ĩmũdus ſpiri⸗

tum fugat intellectꝰ. ¶ Cercõ idẽ oñdit᷑:qꝛ plꝰ alijs
peccatis rationem abſoꝛbet:pluſq; per iſtò amoꝛ in⸗
ducitur: vælectatio pꝛeſentis ſeculi:a negligẽtia fu-
turi.Et intantũ hoĩem excecat:ꝙ turpiſſima:⁊ que
mayxime nõ excecatus execrabat᷑ ? væteſtabat᷑:exceca
tus operatur. Sicut pʒ x Salomõe:qui rõne vtẽs:
xo templum conſtruxerat:ſed luxuria excecatus:tẽ
pla ydolis fabꝛicauit.Et ſic ſpiritus ĩmundus ſpiri
tum fugat conſilij:quia ſic infatuatus nullt nilt ⸗
pꝛium vult ſequi aiann n rto pꝛomptiſſi-
mos ad opera ſpiritualia tepidos quaſi inhabiles

Ani vj.
xxiij.

.

huſccz li dunitren foln
kntmnitlic Aliau pelu f 6
cens. Eut deepit omni hoiem n
tmeſicen. ocgbakillg malenlet
ſisinuͦcs tunpinsſpirti abi
ſactqgner dſeihd ain vel oe
Pietatehebent vorempietgticrt
calane. eſter j.Etnoͤſoln
uosgleretenent.Glant patetp
viij t. epatna poteſtate bnecf
fom abijcerefaat: dum ſonslllei
herorefaat fillos extra matnimo⸗
Ouram habent. exqvo menglcl.
hel homicige. Geptino hopity/
dan eekarg ikhalm
Nereeccie Ehien fies et wenn
lupuriemogni ſitrmorrale ſicutp
pertoti.Qub otrarium multiiſto
Gentur gegere Etaliqi bocapent
ludlenereputät. Cn epntari⸗
Aſtcanſa uins viri communitss
titudo Dinrani tſet adomina
XCneſnone amiin nacrag
iückiſtovttioin qugcunggt
Nesinquocugeling comegeret
ſeigyſun.ill iqu peccat.
Ne armtiſecfet facfanö⸗
ntcote nofr haſoiluc g
r oigeciker fi leuiſſim

reilluccom t. Etextali

3 dſarn .
1dan dlter
1 öhihn lun anlchtie
dabrunnutnrepanmge zump xuria
nt n Oitr s otẽtes facit „
ngnoramiannn otutn orreo zinckkeſt,⸗ dopꝑa ſpñalia:⁊ ſic ſpũs immũñ
WNNN lugar ortitndis. hn Baſone. rſic pͤm: mm 1 lepotelt Vij.
necs Ultate n bil, õ 5 Juito intaͤn h c eſſe poteſt: nõ aũt ſinecn
dol perha, gilii üſit uros facit largos s pꝛo qualitat. t ſine cibo. Et tñ
t: ugcnerſiuln na oos rindularto⸗ 8. Ocioſos 1 iegroeſneig pcos ptatem ſuete wl tpe phiten comedere cibuzqᷣ
ppelentij; elnrici ntaſti, aſſequant᷑:ꝛ ſic d epatietes: vt ea volt acit laboꝛi kecginegn eR s ab ecclia ad vol
Huant: tiẽtes: vt ea boꝛi carnes ndã peccat. Si a ad volu
ane nonn irfmnin penlis:nece ice dum ſpuũs imũ q voluptatis ſũ cib ee l. xl. ꝛ tn iſtud g Dicut pʒ ve
Nocancitoe lganin de a nec coꝛpoꝛi pa choeenhonere · i venenol; motre leozmteie⸗ comegen
Uiann gütfo., Ahenti eexcludit: Ppꝛio parcit:vnũ hõ nec ꝓhibito: 3 moꝛtẽ ĩcurri inſuꝑ t 5
oiee doerropenie xxv. mala:qᷓ t: qꝛ ſupceciditi it: wnũ ſpiritũ er⸗ ibito: vene rrit coꝛpi tomedẽs
S ſo Urferai; beniitſen * mala: ꝗᷓ atiunt ecidit ignis lu pmitu ſcien ſolũ qui fa en oſo peccat: 7 3 is. Ya ĩ act 1
apt etigi snze . 5 . nisl IEI EEIY- FS beceat: motẽe i actu illo
lrtotgcͤ enan ingegliger it. Mota. . uij.. urie: 7n vider cũ illud i ciũt.ſed dñs ⁊ dna:⁊ qui ncurrit aĩe. Mõ
ledenilöt gnlcnt h rabaenece ito d lit .lij. ¶ Bexto faci t erlluc in ſhditis ſins a: ? qui reſiſt e. Mõ
W us ol ãt nole:iſto viti. illi q pᷣu exto facit fa- cendãt in infejr ſuis regnare ſciũ ere deberẽ
ſenti n dnos lch en⸗ Bi ꝛiſto vitio excecati. s multu v bon lis es in infernũ viuẽtes reſciũt:⁊ nõ faciũ ret
tans gtenog llcho cut patuit w illo ecati: famꝗ bono cu is eog. inps. Iuiij viuẽtes:qm̃ 2nõ faciũt
Poiſin. Mamethi ore ſteri de illo rectoꝛe:quẽ a totalit᷑ negligũ faciut: np̃s. Iuiij. Quia nõ nequiciei tide⸗
dp W S ter in theologia vni oꝛe:quẽ famoſi negligut aciũth qui oſe Quia nõ ſolũ di le in habitac
gſiat Aaſllapis⸗ remp. lierẽ œceptũ: ninerſitati lamoſifſim? magi aũt:qͥ nõ reſi ſentiunt facienti igni ſũt mo
mad nelleen lbe ſ rẽ œæceptũ: modo ſeqnti ipꝛedicã magi⸗ q nõ reſiſtũ acientibv: Ro. j noꝛte qui
lenafeelbene oli⸗ quõ ab iilo ntt. Wiiche an n AN eltuüt cunn poſſent. ſi⸗ Mo. j. Coͤſentiu
amenta efarſni bolits me liden⸗ rectoꝛe neceſſari. icina qᷓda mu Et ſi in tali ꝑiculo ſũ ent. ſicut pt entiñt
nentarpants dalopun⸗ e aſiderans:q tora fa ariaaheran co bit as talia peccata diſin oſut:q in prʒ. C. xvj. xlvj.
intenin 18 nee. Auri goci ρ tota famili⸗ abere poſſet: ata diſſimulãt:i. vmib vl famili⸗ vI.
8dien N js occupata:filii milia eſſet 11. ſet: quodaʒ quler poſi diſſumulãt:in quali pic amilia ſi
Nalibte ntigin gent⸗ goRaccnpara füiama extra in diuerß n Buchts i n quali piculo dicedi ſür:
1 bfeit nmund aen 0 nmiſit. vicẽs: , veltes uam oꝛnauit: 7 diuerß ne 4 nil 8 dmonlandg in villis v dicec ſur:
tubumeene Podnaſmin ſte ren peteret ad uſi eaneteistdeertlen dt
hobiliko. Etſi n do. zlatae⸗ t rectoꝛẽ illũ:qui 89 ingreſſa:obuiũ i ij. ipſa er⸗ reꝓitoꝛes: b ſuis regis nõ ima viuũ
W jer ũ: qui videns a: obuiiũ i g e gitoꝛes wmos ſi egis no auderẽ uũt
reapenie ſicnt pictoreooſg⸗ plexans:oſcula videns oppoꝛtuni naula ha⸗ pmiiinfernũ eſcẽ uas i ꝓditoꝛi derẽt recept
nentiam o olres mat ſculatus fnit.qð cũ poꝛtunitatẽe eaʒ ai dos iſt ũ veſcẽdẽt:vbi itoꝛibo locãt. Si 32
umgunli⸗ or nſplci er totũ lucratũ ẽ q cũ matri narra eaz am⸗ iſtos ſcõos: ¶⸗ t: vbi puras loc Bi ergo
crobaſo, bl tunitatẽ i tu ẽ. Alia vice ſi i narraſſet. dixi füralitare: ve⸗ Adiſtäs ocãdos 7
apthil lothon iteꝝ miſit cũ qᷓ vice ſimilẽ vidẽ dixit turalitate:vide pleniſ ſta vYo ſcoan ponen⸗
ayn blino on keboneful ame nl tctaul: ilẽ vidẽs op Per dicta nã Pꝓlenioꝛzẽ rmſionẽ n excuſatõʒ ð
.Cui gnencirigtin⸗ fuit fame.intantũ auit: ille qui Po:⸗ dicia naq; ibi pʒ ꝗ ionẽ. H. j ulatoz na
¶Wuimoreinſier ſn neglexit: .intantũ fu ille gui ſemp an. ratõnabilẽ iᷣ Ppʒ ꝙ natu M. .arti.ij.ꝑ totũ
losſnogfi nſyperiuſoregnn H ꝙ nec pꝛo citationi it famã ſi n⸗ ilẽ int ſe hũt ſocij rale ẽ int vx Ptotu
doolio ntan aill cis quibuſcũq; i citationibo:vel cẽ uã poſtmodũ natura accipi⸗ nt ſocietatẽ:nõ nt vrozatos:qui
ſus ceſt nnant Etno tem tenuit: q; illã dimittere v cẽſuris eccleſiaſti dicut: oes ſie at Put habet ſe ni aüt int ali ie
Gntoe nit:licet welictũ ere voluit: H iaſti dicut: oẽs ſic faciut: bet lentire cũ los: niſi
nantfeſtuiſtin n ewent tens ng c Rrgmn Mri ſieq ß vſq; ad moꝛ⸗ cüdo ſicea g a it at pmo ſi ecũ bꝛutis. ¶ Alij
ntunindinlcun, ncrraatii rrad nter emererdr zslolai natelt ſaik tnnf, irihr ge vviij.
uniortorn uteinſo⸗ ũs imũdus zimpi maledi nrum ꝙ ſedu abebüut in infern. ur ehoc ilis audaci⸗
nndalddmmament naac⸗ facit runpino ſorrtrit hlie: r. i Si quit n inferno. Exq ꝙ; mlros hit ſoclos er
rNuncinisdzaboli e cit ꝙ nec e ſeipo. i ſpiritũ abijcit pi it. Sic quitur ꝙ infernꝰ erit xquo naq; miti ocios. et
olbvehol pietatẽh po. i. aia vel it pietatis Dchna amſeeſ leti młltrhoc faciut:.
1wmomeretnt kleser⸗ etatẽ habeat. vel coꝛpoꝛe dum 2 miſenia. E pletioꝛ: ſic mar aciüt: ſe
aslurynaber culans: O poꝛem pierarẽ vel fama ꝓpꝛi⸗ kere: miti aeig Ao ſic maioꝛ erit oĩ
Ur. . eſter. xvj E atẽ crudelitat Pꝛia . S: ti h̊ faciũt: pʒ ꝙ mirabitẽ nit oim
. rate comm re. ſicut alij ut: ſemꝑ fecerũ ilẽ aſolatio oi
ſtultiaam. ., F, quos alere tenent. Si t nõ ſoluʒ a ſe . na⸗ „ Ut9 ij faciũ *! cerũt.70 lo di⸗
VInsongltur ni vViij. ti. de Bicut pat eipſis:h a filij Verũ eſt ꝙ nõ tqꝛ nõ poſſi poꝛtet nos f.
ſuts gujt tur ongen patna poteſte et per legẽ i ins ꝗnõ po olumus oe s face
n S ram pote gte. l. SS gé illam. ſunt c 9 unt oe Es eſſe re ſy
Ami ni Erniſiltn ⸗ Avj. cuſain abent.orqno, matnmonti: w⸗ irdae ntudinis ſeqla Pnbee mitg ſ Aſrralng R
neeKrainnuin 7ro velleuleige. Beptunohed: velarer, benmn. naiandelt Phedunt eſin eralt⸗ r.
isſeobligontqun o uihilo cia in hoc apparet ꝙ faci vitij periculũ 1 id ly:nõ ducat. Rñ 5quã male renẽt ma
rabili inpocy. Quli nere ecclie. et ꝙ facit hoĩem fiaẽ ulũ: 27 ſtulti eo vxoꝛẽ habere t. Rudent alij ale tenẽt ma
leinpo cr. Onliſtul lurirt .Ecclie. n. fides ẽ dẽ wctrinã ↄtẽ amici illiꝰ ere nõ poſſü ij. , ſüt pa
n Niſapientiä ſtultün uxurie magnũ ſitz s ẽ et vctrina: inã otẽ amici illiꝰ: vellẽt b ſſut. ¶ Alij vo di upes: et
V nltünepn⸗ per toti it mortaicſtgrt yre ſnh Gz. mũ ad quã illã ona cũ illa ij vo vicunt ꝙ ſi
inquodamſennöe Quin ũ.Cuiꝰ atrariu e. ſicut ptʒ ſupꝛ tnn ſuſt nã illa ducere poſſe da re. vel ſi hab ſi
lecnoneiliudde . dentur credere.E im multi iſto vn upꝛa artt. ij. entare poſſem lib poſſem. bona cũ zabe w⸗
illudpro quorßs illud leue reputã t aliqñ hoc itio excecati: vi reſpodet m libent illa na cũ ꝗbus ill
eputãt. &ut aperte dicũ :V ,71 & meli? eſt illaꝗ ia ducerẽ us lilamn
— n . titudo: Si. n. rarũ õ APerranttüthn, 3 i cũ inferno. Et zilits bonis: Fegnatnznh⸗
bllope nd eun Tc comeſtione carniũ i abominabile vicerent ue⸗ du cu pauptatemn illafe eſtilla habere ple ſmne w
htunb nuli ln q; videt᷑ iſto vitio i n quadrageſima cgrei: gen; cere poſſit ad wmĩ oꝛma in q; poſt c. ſine wv
rter duutvopporetenigan⸗ nes in quadra eſi n quacunq; ſpecie .Graui nã ra viuentiũ:qꝙᷓ in M cele sd bona ſe moꝛtẽ illaʒ
um hho unlii TEocnn zilic g ima comedere.tũ get errarctar⸗ vucet ad wmũ infer foꝛma in qua aglenei ter
isr Mechtöts d li ne carniũ ſ. tnen n peccat:ꝛ pꝛolẽ.qð i euz 7 12 ſe excuſant ꝙ ſip nlerac gena⸗ ſine HH
nmu , otinglind ti citerng r gele l atingeret. Sicgmwelkis eezeteyerer Plechre⸗ . lo dimitterer:no lie xxix
vznmnpin euatd,(V. iitgwo ⸗Jecrie ä hrer lo iber velmuͤer 2 ſi hoĩes illos:q abe⸗
oſuntab to ſlocht illud cõmittũt.Et imu repurãt:ꝛ ſi aret aent e veficerẽt. Quibo eis dant. vreli. Sch⸗
gCnintn nnach⸗ r zuleleraiue ſpũs iſte rralt pinerucinen⸗ erengrich tente:ge ege eũ Sntece infidcitggnnagt
iriehhis nicle ſhic⸗ Rra lcgo:no ſit pꝛaru quocno pirti abtzelerund⸗ renteiꝛ nõ ſuffict ſeruis ſnn te:velmalu Jmpo⸗
nc nNogi ra: Sap. ij ũ quod nõ pꝑtrã cit timo⸗ ſicut oyabolꝰpõ is ſuis inn u. ympo/
nͦite iltl kra: Dap. ij. Mora e luxurn ptrãſeat luxuri ſer cul vrabol vot ſermns ſun eceſſarijs ſubnem
noe . niij. ¶ Ab iſtis ? uxuria pac xuria no⸗ ſeruis ſuis v ruis ſuis. Adalu: ſubneni
pluſa er norlu⸗ M. 1 b1 1s Vo . em tur . ie el anci Ralu: qꝛ 4
guſingliun anivi. E elerenu: Panaſter dterheiſen bnenzk
e rpiſing: e. ine en irüt: p li. ſcriptur Heo.n. mirn weronmuntennd
cdt/ iſtungrrve Mvij. vi dicenti⸗ ; dicht: q lice . criptura: cee⸗ nltũ cecipiu . vabol? ſer
. is. Geñ.. Crcſci ntia ↄmiſſi. ſertn nũqꝙᷓ vſerit ſperã nt:qꝛ us 4
fabatt huteti hocꝙ eis no agi .I· Creſcite ⁊ mripli. ione vtunt eruit ſemꝑ ſperãtes i perãtes in ſe. E teſte ſacra
zeoi ne rtit liter oiun 16 agit: quia illud di liplicamini ⁊c.ſed ꝙ victũ ſibi erates in ſe: 7 in fa e. Et dyabolꝰ v
ti iunctis 7 nõ alij ictũ fuit matri ſee lo ſeruiẽ quietius ⁊ del ctis ſuis. Et poſi .
ldlamnnnehnnliei ergo inqunt: volui. 8.¶Zllij dicũt rimonia ruiẽdo ꝙᷓ facerẽ electabiliſi Et poſito
tſeclunn⸗ . voluit lij dicũt na vom rao erẽt ᷣ ic lucr
nfa , t actus ille natur. Duibo rñ cii t: ſic patebit. arti.ĩ. ona: 7 .
iſi⸗ enaturabłeſt ad aſe nibo rñdetu dicut ꝙ; v tebit. arti. ĩ . 7quot
Vuane vonet etiã comeſtio ẽ naturali⸗ eruationẽ ur. ꝙ ſi ꝙ vi oppꝛimũt᷑: .imediate ſeqnti. penas
, . turali onẽ ſpeci quotiẽs falſitatẽ ũt:quaꝝ dictu: quat nti.
rrmuiinink NMaturaq; plus reqᷣrit cibii aruan einctuidet bmõi ta ſienre lit duag uiad: daatkanncarell
tcibi cactum illi gꝛ ſineillo ð qnel .
amia quã ſeci hebn tuit. iudex pcepi. I: qre nõ cla-
ẽbat:illã ĩ eodẽ epit cuidã ꝙ ð
leodẽ loco foꝛte ſ . be
ete ſpoligꝛet:

Luxuria

q cũ facẽ attẽptaret:tãtũ clamauit ꝙ mirxos adlo

cũ currere fec. Cui iudex:ſi ita alte clamaſſes ꝓ amiſ

ſione ↄtinẽtie: ſicut ꝓamiſſiõe pecunie:caſtitatẽnõ
amiſiſſes.¶ Alij dicũt ꝙ nõ poſſunt caſte viuere:p
pter nature ſue ↄplexionẽ ⁊ qlitatẽ. Sʒ iſtud repꝛo⸗
bant tã exẽpla qꝙ; auctoꝛitates:⁊ ratio. Pꝛimo quia
quãtũcũq; oplexio:⁊ appetitꝰ eſſet diſpoſitus ad co/
medendũ aliquẽ cibũ:ſi ſciret ꝙ coꝛpoꝛaliter more⸗
ret᷑:ſi illũ comederet.voluntatẽ ſuaʒ retraheret nec
imporẽtiã allegaret:qͥn illã retrahere poſſet: quare
ergo impotentiã allegat:ꝙ nõ põt appetitũ ſuũ re⸗
trahere:vbi moꝛs poſtimminet aie:et poſtea coꝛpis
⁊ aĩe eterna dãnato.Pꝛobat᷑ qui ꝓ pedis vel alteriꝰ
mẽbꝛi amiſſione ſe retrabere poſſet:q̃re ꝓgie amiſſi
one retrahere ſe nõ põt: Impotẽtia eẽ nõ põt:quias
ſi poſſet:ne amitteret minus.poſſet neamitteret ma
ius. Di tñ illud magis reputaret:vel illð plus dilige
ret tota ergo cauſa ẽ᷑:quia nec animã reputat meli⸗
oꝛẽ.ꝙᷓ pedẽ.nectantũ eius timet amiſſionẽ: qꝛ minꝰ
illã diligit. Gi nanq; homo aliquid dimittere poſ-
ſet:ne amitteret quinq; ſolidos:ergo illud dimitte-
re poſſet:ne amitteret centũ. Ita in ꝓoſito:ſi repu-
taret animã tantũ in pᷣcioſitate excedere mẽbꝛũ coꝛ
poꝛis:quãtũ centũ ſolidi excedũt qͥnq;. ¶ Pꝛeterea
quãtũcũq; eſſet temptatus.tñ ꝓpter verecudiam iu⸗
ſtoꝝ hoĩm intuentiũ:ſe retꝛahere poſſet ſemꝑ.ſi ſem
per eſſet in ↄſpectu vnius magne ⁊ honeſte multitu⸗
dinis:ergo ſemꝑ viuere caſte poſſet ſi vellet:qui ſem
per eſt in conſpectu totius multitudinis celeſtis: ſi-
cut patet.A.xxv.xvij. ¶ Pꝛeterea.ꝓ maximo lucro
terreno:te refrenare poſſes:quia ſi ſcires te lucratu
rum ciuitatem.quotiens reſiſteres tali temptatõni
vel bonam pꝛebendam.vel mille marchas:ſemꝑ re⸗
ſiſteres. Ergo reſiſtere poſſet:ſi vellet pꝛo regno ce/
leſti lucrando. ¶ Pꝛobat ſi reſiſtere poſſet per diem
vel hebdomadam.vel menſem:vel ſemel.poſſet ſem⸗
per reſiſtere:ſi vellet.qꝛ cũ in omni reſiſtentia augea⸗
tur ei gratia maioꝛem gratiã habet poſtq; ſemel re⸗
ſtitit vel ꝑ diem. vel menſem. ꝙᷓ; habuit in pᷣma reſi
ſtentia illius diei vel hedomade. Nui ergo cũ mino
ri gratia reſiſtere potuit:cũ maioꝛi reſiſtere poſſet:ſi
vellet. ¶ Pꝛobat᷑ tales magnũ vituperiũ dicũt eſe
ipᷣis:quia fatent᷑ ſeipſos veæbilior eſſe nature:⁊ ſtul⸗
tioꝛes bꝛutis:que rõne carent. Piſces.n.a cibo queʒ
appetunt:ſe retrabere poſſunt: quando hamuʒ ſub
eica æpꝛehendunt. Et aues qnñ laqueum ↄſiderant
Et iſti videntes laqueum peccati.⁊ lacum latere in
ferni ſub tali velectatione.⁊ dicũt ꝙ ſe retrabere nõ
poſſunt.mentientes contra paulũ.dicenteʒ. ꝙ fide⸗
lis veus non ſinit vos temptari vltra ꝙᷓ; poteſtis.j.
Coꝛꝝ.x.Et contra Hieronymum qui dicit Maledi
ctꝰ.qui dicit veũ aliquid pᷣcepiſſe ĩpoſſibile.¶ Pꝛo⸗
batur vicere ꝙ non poteſt reſiſtere. eſt dicere ꝙ non
poteſt ſaluari.quia ſi nõ potes modo anteqꝙᷓ lecta-
tionem diutius duxeris inconſuetudinem.et anteqᷓ
luriba peccatoꝝ vinculis fuenis alligatꝰ.pluſq; ⸗
ictoꝝ pondere grauatus:⁊ dyaboli wmigerio ſub⸗
lectus:quõ illud face re poſſes:poſtea cũ facilius ſit
ſeruitutem: ⁊ carcerẽ fugere cũ liber ſit.vel etiã mi⸗
noꝛa frangere vincula.qꝙ;ᷓ væ carcere fugere vel fran⸗
gere plura vincula ⁊ ſpecialiter vinculum conſuetu⸗
dinis:quod mayimum ⁊ foꝛtiſſimuʒ eſt.Concedere
ergo ꝙ ante celectationis vſum.vel conſuetudinem
reſiſtere nõ poſſunt:eſt concedere ꝙ neceſſarnio dam/
nabuntur. ¶ Alij excuſant ſe pꝛole dicẽtes:non eſt
peccatũ vbi puer generat᷑ ad honoꝛẽ ei:⁊ bona aĩa
pꝛoducitur: bonus homo qͥ multa bona facere po⸗
tuit:⁊ multos iuuare.¶ Etum ad illos reſpondet᷑
pꝛimo quaſi ita excuſantur iſtia malo opere pceden
ti:per bonum effectum ſequentẽ:ſicut excuſabãt᷑ iu⸗

A vij.

dei ⁊ pylatus a cruafixone chꝛiſti:exqua magnũ ſe⸗
quebatur bonũ.redemptio videlic; noſtra:quos ſi
excuſatos a pꝛecedenti peccato:pꝛopter talem vtili
ratem ſequentẽ nõ habent. necſeipſos incõſimili ca⸗
ſu excuſatos habeant ab opere contra i factumpᷣ⸗
ceptum. Quia nec ſicut redemptio bona crucifixo⸗
res.ita nec pꝛoles bonas foꝛnicatoꝛes excuſat a cæli⸗
cto.¶ Becundo reſpondetur ꝙ foꝛte frequentiꝰ ꝓ-
ducunt pꝛolem ad dyaboli ꝙᷓ;ad vei ſeruitiuʒ. ad dã
nationem ꝙ; ad ſaluationem:ꝓFrequenter.n. contin
git ꝙ ſunt imitatoꝛes paterni criminis.Et hocetiã
iura pꝛeſumũt que ideo eos pꝛohibent oꝛdinari.Se
pe etiam contingit ꝙ tales fures ſunt.⁊ latrones:qꝛ
ex parentum pꝛouidentia cõmuniter non habẽt:vñ
viu ere poſſint:ſicut filij legitimi. Nõ væbet ergo fa⸗
ctum cõmittere:de quo certũ eſt quod ẽ a v pꝛohbi
bitum:⁊ malum:vbi vtilitas eſt dubia:quia nec ibi

coõmittere vberet: vbi vtilitas eſſet certa: quia non

bent fieri mala:vt eueniãt bona.Sed querẽt foꝛ⸗/
te ex quo actus ille placet partibo:quare eſt malus ⁊
a veo pꝛohihitus:ſed iſta queſtio eſt nimis dyaboli⸗
ca ⁊ fatua.Quia nulli dubium eſſe tebet:quin deus
tam ſincero amoꝛe.omnes homines ⁊ mulieres dili⸗
gat.in omnibuſq; tantam iuſticiã iuſte vendicet: dũ
bonam ducant vitam:quantã rex in filijs⁊ filiabus
ſuis:quia ſi rex illos diligit regimenq; in eis vendi⸗
cet ⁊ vminium:quia camem pꝛolis ſue ad eſſe ꝓdu⸗
cit:per viam generationis.A foꝛtioꝛiratione œ*in
eis vminium vendicat ⁊ regimen:quia animaʒ que
plus valet in eſſe pꝛoducit per viam creationis. Si
ergo ſtultiſſimus repnutaret᷑:qui ad regeʒ veniens qᷓ⸗
