Sic in ꝓpoſito.qui igne peccatiquẽ in ſe et in alios
accendit.⁊ malo exẽplo ⁊ ↄuerſatõne alios õburit.
Te dãno reſpõdebit. Et ena non ſolũ pꝛo peccato:
ſeo etiã ꝓ ꝓuerſo ſuſtinebit exẽplo. Nota dłe hacma
teria.E.vij.vj.(¶ Cũ ergo iuris ꝓhibitio ſit neĩ ali
qua aqua quea populo potari œæbet.aliquid fedita
tis ponat᷑.quod guſtuʒ vel viſum coꝛpoꝛeũ inficere
poſſit:ſicut ptʒ.C.li.xij.ti.d re militari.l.cũ ſupꝛa.
vbi ↄtinet᷑ qð ſequi᷑. Cum ſupꝛa virentes fluminũ
ripas omnis legionũ multitudo cõſiſtat puida au⸗
ctoꝛitate œcernimꝰ:vt nullus oino ĩmũdo fimo cõe
poculũ polluat:vel ꝓpꝛios publicos oculos nudatꝰ
inceſtet.inec ad balneandũ.vel alia e cauſa coꝛam
alijs nudus incedat: ne alios ad libidinẽ ꝓuocet in⸗
tuentes. ¶ Huic etiã legi ꝙᷓtuʒ ad pꝛimã eius partẽ
ꝓut ad pᷣſens ꝑtinet ꝓpoſitũ:lex ꝓhibet in.ff. nouo.
li.v. ti. fluminibo.⁊ ne qᷣd in flumine publico ripa
ue eius fiat quo minꝰnauiget᷑ ꝑ totuʒ. Nota plures
leges ad hoc.T.j.xvj.¶ ¶ Di em coꝛpoꝝ cuſtodes cũ
tanta curarũt diligẽtia.ne quecũq; infectio eſſet in
aqua qua coꝛpoꝛa potant᷑ ? abluant᷑. Me etiã nudꝰ
ſua inhoneſta ouerſatõe et exẽplo alijs occaſionẽ pᷣ⸗
beret peccãdi Me etiã quibuſcũq; impedimẽtis na

uigantes quo minꝰ ad poꝛtũ ꝑuenire poſſent opta⸗

tum impedirent᷑. Quãato magis cuſtodes aĩaꝝ dili⸗
genter obſeruare veberẽt. ne ipᷣi vel alij aquas infice
rent.que oꝛdinant panimab potandis ⁊ abluẽdis:
que ſunt exẽpla verba⁊ ſancta ↄuerſatio.quas tunc
inficiunt ⁊ infici ꝑmittũt qn male viuunt.vel alios
male viu ere ꝓmittũt:quibo aĩa reficit᷑ qñ bona ſunt
⁊ inficit᷑ oefenpik gamal ſunt. Oe etiaʒ nec ipſi
nec alij inoꝛdinate vel laſciue ambulãtes intuẽtes
ad libidinẽ.vel ad q;cũq; ꝓuocent diſſolutionẽ.⁊ na
uigãtes impediãt a poꝛtu ſalutis. Quia ſi hoc fece⸗
rint veriſiłr foꝛmidare illam poterũt ſniam Eʒech.

xxxiiij. Vepaſtoꝛibo.Et.j. Cum puriſſimã qquã.i.

verba i ſanctoꝝ exẽpla in eccleſijs audiẽdo.⁊ in

libꝛis legẽdo Nenlis Teliaugauiede fuit in oꝑe
cæ reſiduo poſt auditũ vel lectionẽ pedib veſtris.i.
molis affectionibo quas ſeqbamimi turbaſtis male

viuendo et mala exẽpla dando. Et ones mee in bis
que ↄculcata pedibo veſtris fuerãt paſcebant᷑:et que
pedes veſtri turbauerũt hec bibebãt:quibi ſpua lit
intoxicabant᷑. mala exẽpla veſtra ſequẽdo ad in⸗
teritũ ducebant᷑.Et ſic ptʒ illud beati Brego. in pa
ſtoꝛali. dum paſtoꝛ ꝑ abꝛupta gradit᷑ ſepe ↄtingit
ꝓ3d pᷣcpitiũ grey ſequat.¶ Eſt ergo in hoc caſu x
cuſtode aiaꝑ ⁊ ſubditis:ſicut dłe cancere⸗ pꝛole ſua.
Fa bule nãq; ↄtinent ꝙ cancer cuiꝰnatura eſſe dicit
ꝙ væ loco ad locũ tranſit retrocedendoſfiliũ ſuũ w⸗
cuit dicẽs. NMolifili ambulãdo retrocederelſed po-/
tius vade directe ſicut alia aĩalia gradiũt᷑: cui i.
quare non vadis tu ſicut me ire wceslſicut video te
ire ita vadã:teq; gud Prexeris ⁊ in ꝓgendi modo ſe⸗
quar.qꝛ plus exẽpla tna me mouẽt ꝙ;ᷓ verba. Sic in

Aoſito:licet paſtoꝛ bene wceat quomõ oẽs adð celũ

via directa tẽdere vebeãt:ſi ipᷣe a termino illo retro
cedẽdo ſe elonget:ipᷣm frequẽter ad pᷣcipitiũ grey ſe⸗
quitur. qꝛ teſte beato Grego. exẽpla plus mouẽt qᷓ
verba. Et h aperte oſtẽdunt dicẽtes. Erquo viri ta
les lr̃ati talia faciunt: quare nõ poſſumꝰ nos: Ecce
qꝛ cancer ſic vadit.ipii ſic illũ ſequi volunt:ↄtra w⸗
ctrinã apli dicentis. Cuſtodite vos ab omni fratre
ambu late inoꝛdinate.ij. Theſſał iij. ¶ NDuarta cõ⸗
ditio iſtiꝰarticuli eſt.q recte wceãt:qꝛ ſᷣm Criſo.ni
ſi omnẽ veritatẽ manifeſtauerint in populo.dabũt
rationẽ in die iudicii.nõ põt eis eſſe excuſatio verita
tis et vctrine ignoꝛãtia:quibo fuit inueniẽdi facul⸗
tas ſi fuiſſet querẽdi volũtas.Oꝛ aũt in eis querẽdi
ſit facultas in nõnullis oſtẽdit᷑ ciuitatibo ⁊ villis.· in
quibo theologia et iura legũtur canonica. O. inſuꝑ
in eis veſit querẽdi volũtas.patʒ.qꝛ pauci vel nulli
illoꝝ qui in ſacris ↄſtituti ſunt oꝛdinibo ad ſcolas ve
miunt:qꝛ exquo paſſuʒ trãſierũt oꝛdinis ſacerdota⸗
lis nec ampliꝰexaminari timent.habẽtes capã ⁊ ca⸗
putiũ.ſdam ⁊æi aperte repellũt.illã neſciũt.qua ra⸗
tione nõ timẽtes examinatõeʒ.in qua eis deꝰ dictu⸗
rus eſt. illud Oſee. iiij. qꝛ tu ſciaʒ repuliſti.ego repel
lam te ne ſacerdotio fungaris mihi⁊ qꝛoblita es le⸗
gis xi tui. obliuiſcar filioꝝ rnoꝑ.iopeꝑ tuoꝝ ⁊ ego
quãdo dabis ratõeʒ diſtrictifſimã. nõ ſolũ factis

J peccatis ꝓpꝛijs ſeo etiã ſubditoꝝ ⁊ alioꝝ qͥ tuo pec

cauerũt exemplo.¶ Quã ſniam tũc aggrauabit. q;
non ſolũ ſcientiã a ſeipis repulerũt ſe inſufficientes
pꝛo alioꝝ infoꝛmatõe reddẽtes:ſed etiã illos repule
runt qui ſubditos ſuos infoꝛmare ſciuerũt volue⸗
runt.dũ volẽti videlicet pᷣdicare ⁊ ↄfeſſare pꝛo viri⸗
bus reſtiterũt. Quoꝝ factũ ſequẽti oſtendit᷑ para/
bola.qua fingit᷑ duos habitaſſe in vna ciuitate vici
nos ſub vna wmo ⁊ vno tecto:inter quos ſoliꝰparie
tis erat diuiſio ita tñ ꝙ panetis ſũmitas ad tectum
vmus oĩno nõ aſcẽdit. Vnꝰ ergo illoꝝ in wmo ſua
ſupꝛa parietis altitudinẽ aues in quibuſdaʒ caueis

as ⁊ accidioſas in mane voluptates ⁊ turpes cogita
tiones in lecto ſuo diligẽs.auibo illis inquietabat᷑
vnde ad quẽdã ↄfugit ſapientẽ.qui ei catũ tradidit
in cauea. vcens:ꝙ ipᷣm iuxta aues ex pte ſua ſuſt pe⸗
Teret:vt catũ timẽtes a cantu ⁊ inqetatõne ceſſarẽt
qð cum factũ fuiſſet nõ ita libere ſicut ante cantaue
runt:cantabãt.nec ipᷣm inqetabant.Moꝛaliter In
wmo eccleſie multi habitat parietibo diuerſoꝝ oꝛdi
num ⁊ ſtatuũ drlincti⸗Yn vna vo parte poſite fue⸗
rant aues a wo.illi videlicet qͥ oꝛdinati fuerũt ad pᷣ⸗
dicandũ ⁊ ad ↄfeſſandũ. In alia vo parte fu ert mul

ti in peccatis ſuis wꝛmitãtes ⁊ laſciuiẽtes.qui cãtu

illoꝝ grauabant᷑: cũ vo neſcirẽt quomõ ſilentiũ eis
imponere poſſent:ſupꝛemã xpᷣianitatis adierũt cu⸗
riã.⁊ ↄſuluerũt pᷣſidẽtes:qͥ eis catũ in cauea.i.caplin
in carta tradiderũt.capitulũ videlicq; ſeu ↄſtitutõeʒ

lvj.

lvij.

Exemp.

habebat altiſſime cantãtes. Alius vo wꝛmitões ſu

lviij.

Nꝛdoclericalis

que in ſexto incipit:ſuper cathedrã. In ſeptumo vo
vbicatus ad tempꝰ epo
Incipit.dudũ.quo oſtẽſo volucres celia cantu arce

ant ne eos ⁊ ſubditos ſuos in peccatis ſuis vꝛmien

tes inquietẽt.nec dyabolũ væ lecto ſuo ſurgere faci⸗
ant.Ex quo ſecutuʒ eſt.ꝙ nec ita libere ipᷣm poſtea
x locis ſuis.i.aĩab peccatoꝝ.in quip ad modũ ſuũ
quieſcit fugare poſſunt. ꝓpter diuerſa impedimeta
in pᷣdictis caplis.ↄtenta.quoꝝ vnũ vt alia ta ceã eſt
epiſcopis faciẽda pᷣſentatio.er cui pᷣſentatõnis cefe
ctu multi ĩ peccatis ſuis diutiꝰ wꝛmiũt.qui ce ipſis
pꝛius aſſurgerẽt ſi ipos audire poſſent quib deuo⸗
tionẽ ſciũt ↄfitẽdi.Eſt ̊ oꝛdo retrogradꝰ.ſed nõ ne
ceſſario ↄmutatꝰ ꝙ ſcientibo ⁊ potentibo ⁊ volentibo
licẽtia v᷑ loquẽdi ⁊ audiẽdi:hec em̃ eſt vmbꝛa moꝛ
tis nullus oꝛdo:ſſſem piternꝰ hoꝛroꝛ: Job.x. No⸗

ta atra tales.P. xij.viij. YOtẽ.C.iiij.xvj. ¶ NMech̊ ſo

la in eis inuenit ꝑuerſitãs.ꝙ ſufficiẽtioꝛes artant᷑
inſufficiẽtioꝛes tolerãt exponũt.Ged etiã cũ inſuf
ficiẽtioꝛibo ſufficiẽtioꝛesvt pᷣdictũ eſt ꝑſequũt᷑. Qui
in hoc caſu cuidã militiaſſilan᷑ Noꝛmãnie.⁊ quo
fertur.ꝙ cũ rex anglie in noꝛmaãnia venatõni in ſiſte
ret.ſurrexit quida lupꝰ coꝛã canibo.quẽ in captõnis
piculo miles õ canes iuuit ⁊ liberauit. Regi vᷣo ad⸗

mirãti 1 cauſam querẽti.reſpõdit.q plus dilexit lu⸗

Art᷑. vij.
lix.

pos Moꝛmãanie:qᷓ canes Anglie. Ita iſti in ꝓpoſito
⁊patʒ.quic;tũ ad h canes eſſe veberẽt ꝙ oues cuſto⸗
Dlre tenent᷑:tñ ad modũ canũ quiin aula ⁊ curijs de
licate nutriunt᷑ potiꝰoues ledunt et ſpũaliter occi-
dunt ꝙᷓ cuſtodiaãt:⁊ eccleſie ⁊ ouibo ingrati exiſtẽtes
Xinanlcge habẽt accipiũt.neccirca illaꝝ cuſto⸗
Diam viligentis apponũt quaʒ veberẽt. Vn erñ.
ſuꝑ Cantica:ſermòe.lxxvin. Vñ inqͥt clericis exube
rare eſtimas rerũ affluentiã. veſtiũ ſplendoꝛẽ:mẽſa⸗
rũ luxuriã. cõgeriẽ vaſoꝝ argẽteoꝝ ⁊ aureoꝝ.niſi ve
bonis eccleſie. Inde ẽ ꝙ illa pauꝑ inops ⁊ nuda relĩ
quit᷑ facie miſerãda inculta hiſpida ꝓpter qõ nõ eſt
eccleſiã oꝛnare ſed ſpoliare.nõ eſt cuſtodire:ſed ꝓde
re.nõ eſt vefendẽ⁊ inſtruere:ſed ꝓſtituẽ.nõ eſt paſce⸗
re gregẽ.ſed mactare ⁊ uoꝛare: dicẽte illis dño.
Deuoꝛant plebẽ meam ſicut eſcam panis.in pᷣs.xiij.
¶ Vãc ecckie miſeriã ⁊ iloꝝ qui eccleſiaʒ vefendere
⁊eberẽt ingratitudinẽ ⁊ crudelitatẽ plangit. HPerñ.
ſuꝑ Cantica. ſᷣmone.xxxiij.dicẽs. Olim pᷣdictũ eſt
nũc tempꝰ impletõnis aduenit. Ecce in pace amari
tudo mea amariſſima. amara pꝛiꝰ in nece martyrũ.
amarioꝛ poſt in pAnern hereticoꝝ.amariſſima nunc
in moꝛib wmeſticoꝝ.nõ fugare nec fugere eos põt:
ita inualuerũt ⁊ multiplicati ſunt ſuꝑ numeruʒ. Et
inſanabilis ẽ plaga eccłie:⁊ ideo in pace amaritudo
eiꝰamariſſima.Sed in q̃ pace:⁊ pax eſt.⁊ pax nõ eſt:
pax a paganis.payx ab hereticis:ᷣ nõ ꝓfecto a filijs.
Vox plangẽtis ecclie in tꝑe iſto:filios enutriui⸗ ex
altaui:ipiaũt ſpꝛeuerũt me maculauerũt me a tur
pivita a turpi qſtu:ſicut ptʒ.H. iiij xvj.ſeqͥtur.a tur
pi cõmertio.a negocio veniq; ꝑãbulãte in tenebꝛis.
ſuꝑeſt vtiã fiat wmoniũ v medio meridianũ.
¶Extalibo vo dlerids ſeu eccłie cuſtodibmagnuʒ
iminet periculũ.tam ſibipᷣis qᷓ; ſubditis ꝙᷓ etiaʒ toti
eccleſie.¶ ꝛimũ patet:qꝛ in bello ſpũali a dyabo⸗
lo vincũtur.ipᷣe em ſpaliter ipos impugnat:ſicut pa
tet. F. iiij.xxxij. Ide etiã patet ꝑ hocqð dicit Aug.
li. ſingularitate dericoꝝ.Acriꝰinquit tam paupi
bus ꝙ; diuitid inuidetur:⁊ nõ inopes ſed locupletes
infeſtant latrones.⁊ pancipes pluſqᷓ; milites ab ho
ſtibus appetũtur in pugna.et violẽtius ꝓpulſantur
ventis ⁊ turbinibo culmina quecũq; ſunt altioꝛa:ſic
quãto malignatꝰ eſt inimicꝰin ſancto malignatꝰeſt
inquit ⁊ apud nõnullos in multis malignãtibo ſuis
pꝛeua luit.¶ Pꝛimo em̃ in hoc cõtra eos pꝛeualet ꝙ;

oſitꝰ iterũ ſuſpendit᷑ in alto.

pj.

ſpiritualibo minus curãt ꝙᷓ berẽt:negocijs ſecula⸗

ribus.eos ſe ĩmiſcere facit.ↄtra exempla naturalia.
leges ciuiles.⁊ ſanctoꝝ auctoꝛitates. ¶ Pꝛimũ pa⸗
tet:quia cũ œæus a pncipio feciſſet duo lumĩaria lu⸗
minare maius.Geñ.j.vt pᷣeſſet diei.i.ſtatũ eccleſia⸗
ſticum vt pꝛeſit ſpalibo:⁊ luminareminꝰ.i.ſtatum
ſeculariũ vt pꝛeſit tempoꝛalibo. Sicut atra naturã
eſſet ꝙ ſol ſuas exerceret opationes ⁊ claras oſtende
ret illumiationes tpenocturno.qð natura lune tri
buit adminiſtratõni illuſtratõni. Ita ↄtra ratio⸗
nem ⁊ exemplũ eſt naturale ꝙ ſtatꝰ vel oꝛdo eccleſia
ſticus ad tꝑaliũ rerũ ſe tranſferat adminiſtratõneʒ
ſpũalibo curis neglectis.e quoꝝ numero ſunt cleri
ci qui xæ crucifixi ꝓmoti hereditate: curijs et cauſis
ſeruiũt ſecularib: e quibo dicitur.ij. Machab.iiij.
Sacerdotes inquit iam nõ circa altaris officia xæ⸗
diti erãt:ſed ↄtempto templo ⁊ ſacrificijs neglectis
feſtinabant fieri pꝛincipes paleſtre.i.illius ludiqui
fit in lucta a luctãdo.¶¶ Lalium em̃ periculũ. Pꝛi⸗
mo oſtẽditur in magis qͥ in curia amiſerũt ſtellam.
dum vigelicet in curia fuerũt herodis regis.Sic il⸗
li ſtellaʒ oꝛtã iacob xpᷣm. ¶ Gecũdo in petro qui

in wvmo pꝛincipis xpᷣm negauit:queʒ pꝛus dilexit.

Bi ergo velint cũ magis ſtella inuenire:⁊ cuʒ petro
xpᷣo recõciliari.curias exeant cũ magis.⁊ cũ petro pᷣ⸗
terita foꝛefacta lacrimẽtur ⁊ cum magis in eccleſijs
ſuis vo offerant aurũ mũde vite:thus oꝛonis.mir
ram penitẽtie et ſatiſfactionis. ¶ Quia ꝙ in curijs
⁊in alijs locis ſint occupati.⁊ ꝙ in eccleſijs ve quiba
ſtipendia recipiũt nõ militent nec reſideãt. ↄtra ra
tionem videt᷑ etiam legũ ciuiliũ.que volunt ꝙ mili
tes qui ve republica alũtur in publicis vtilitatibꝰ
tm̃ occupẽtur:ſicut patʒ.C.li.xij.ti.œ re militari.l.
milites. Qui ve republica armãtur? aluntur.ſolis
berent publicis vtilitatib occupari.necagroꝝ de
bent cuſtodie:nec aĩaliũ vel mercimonioꝝ queſtui.
ſed ꝓꝛie inſudare militie.¶ Contra vo diſpenſan⸗
tes cũ eis venõ reſidentia.eſt illud qð imꝑatoꝛ indi
ci magnanumo ſub eo ↄſequẽter in eadeʒ lege ſcribit
dicens. Mullũ pᷣterea inquit ex militib poſt hãcpᷣ⸗
dijs obſequijs vacare magnitudo tua patiat᷑: ſ̊ fre⸗
quẽter eſſe in nũero ſuo iubeat.vt armoꝝ quotidia
no exercitio ad bella ſe pᷣpararẽt.Huic etiã lex cõcoꝛ
dat que ibidẽ ĩmediate ſeqᷣtur ſub his verbis. Mili
rares viros ciuiles curas arripere ꝓhibemus.Autſi
aliquã hmõi ſollicitudinẽ foꝛte ſuſceperint.etmili⸗
tia ſtatim ⁊ pꝛiuilegis omnibo enudari pꝛecipimꝰ.

¶ Biad tam diſtrictã otinuã reſidentiã ⁊ ad tãtũ

armoꝝ milites exercitiũ tenebãtur qͥ ao militiã de⸗
putanfrurcozDoszſe⸗ quãto magis ̊ obſeruare de⸗
erent hiquiad militia putãtur ſpũalẽ. Quia ſi⸗
cut mõſtruoſuʒ eſſet ꝙ celũ vel oculi ſuũ locũ muta⸗
rent et in alio ponerẽtur. Ita in ꝓpoſito. Ideo Je⸗
ro.omnes ad oꝛdinẽ ꝑtinentes ad militiãq; ſpũaleʒ
hoꝛtatur in epła.xxxiiij.dicens. Me lucra ſeculi cuʒ
xpᷣi militia queras. Seqͥtur. ꝓcuratoꝛes diſpẽſato
res vomoꝝ alienarũ quõ poſſunt eſſe clerici.qui pꝛo
pꝛias iubẽtur ↄtẽnere facultates. Amico rapere fur
tum eſt. eccleſiã fraudare ſacrilegiũ eſt:accepiſſe pau
perib eroganduʒ aptiſſimi ſceleris eſt. Aliquid vo
inde ſubtrahere omniũ pꝛedonũ crudelitatè ſuꝑat.
Huic etiã cõcoꝛdat vecretũ.xvj.q.j.c.vlti.ſumptuʒ
ex verbis Jero.quiad Samaſuʒ papã ſcribit dicẽs.
OQni bonis parentũ operib ſuſtentari poſſunt. ſi
qð pauperũ eſt accipiũt.ſacrileginʒ pꝛofecto incur/
runt ⁊ cõmittũt.⁊ ꝑ abuſionẽ taliũ iudiciũ ſibi mã/
ducãt ⁊ bibũt.¶ Ex qua ſeqͥtur auctoꝛitate ꝙ mul⸗
ti iudiciũ ſibi manducãt ⁊ bibũt. MNon ſolũ illi qui
ſufficiẽter ſine bonis eccleſie viuere poſſent ⁊ illa re⸗
cipiunt ſed etiã illiqui peiꝰ faciũt.qͥ videlicet tãtũ s

lx.

lxj.

, ahis,
porlle cenunicntiil
ſhmt oliteſt

iſem wipfluo oenat

en tolſuſticiſß⸗ illnot

icit honbfiasluffenoln
bliuscamikin ancocfin
nmnunhu tmeeunan
at lettſfana no tume fumes.
quomo nid perctii n
peccatoti mſidenis ae ſuczn
manttamnudi Clamtfan
pontifcesin ſfeno qofuta
niohecinfrenoffigus epelll
ſnrrfiigen mierhlit
totmuratonia velextentaing
mitias noſtrüͦeſt go vſurpan
ſubtrabiris goinanitererpe⸗
peſtnizplaſnatio wi ppi ſa
Videte qualeſit enoſtna po
ſere noſtns wmabitis necff
cedit vonitativ. duo wniqn
dice cpictano:dumz pos ii
poliigo gunitis Hincaccedan
cotönns ſtucto:nec priamann
elbonnſho ſedner ure herelt
ſotrin orcdiwyfisdipenini.
meſanctuani l. Etbocyen
rumm Totſilocgont. nd audeta
hinttrinneceſſehabet fn
hfurm ſadürinmagta
ſenngnſtuuerütſtante peis
Ncnanu Onnes uiöcia
ſoſzſimt inlin l i
geglenn ten
luhubirnagni⸗dac,
Enn ocnliintellectoh
6.U Mtellecto habent

lciuliü gnepolunt eni⸗
imnigahanftlind⸗
X Hiridremilitn!.
Niaamnäturzaluntunſols
tathpocnpeni neeegern⸗
ininmunaningiin
ne(Konm oniſnenen⸗
vtllud göinurtwing
iterin ucz iyelnbit
urermllnivgaf huͤci⸗
ltudo wearuk ßffe⸗
her Wanantgungi
nrit Hulcetiä ercochꝛ
turſubhis velbis Miͤi
mipereypiems Autſt
aneſcſchhein mi
Dnin vnndariprecinz.
Nrinnsreſienni adtiti
tenebätur qad müiti⸗
Vötomagis obſemanen⸗,
rnltit ſpile Aliiſ⸗
ei deloouliſnüloc; nnte⸗
r Ituingoſin ir z
nammz tpnlliicil
diems Neluas ſeal ich⸗
eun anitnls , diheit⸗
efntefecena dnipn⸗

onne noo opgefur
alures Anon fepan

xliij.

Mꝛdoclericalis

dya bole excecant᷑ ⁊ vxcipiunt᷑ q poſtꝙᷓ pꝛo vita ho⸗
neſta ſufficiẽter œ primonio habẽet xpi. reliqua nõ
in vſus pauperũ.ſeo in vanitatibꝰ expendũt volu-
ptatibo. Quos pꝛimo repᷣhendit Berñ. ſup Cant.
ſermone xxxiij.dicens. A miſtri xpᷣi ſunt ſeruiunt
antiypᷣo:oꝛnati incedũt. bonis dni.⸗ dñno honoꝛẽ
nõ veferũt. VUnde is quẽ quotidie vides meretriciꝰ
nitoꝛ. hiſtrionicus habitus. regius apparatus. plꝰ
fulgent calcaria ꝙ;ᷓ altaria:indemenſe ſplendide ci-
phis ⁊ cibis.inde omeffarõnes et ebꝛietates:inde ci
thara ⁊ lyra:inde redũdantia toꝛcularia 7 mptua⸗
ria plena:p hmõi volũt eſſe ⁊ fiunt eccleſi laꝝ ppoſiti
xcani archidvyaconi.epii. archiepi: quo facto citi
inuemt᷑ in ſtabulo q; in tẽplo. Currũt velociꝰad co⸗
quinam ꝙad miſſam:plus reſpiciunt piſcẽ aſſum qᷓ;
xpᷣm paſſum:plus agnũ elixum ꝙ; xpᷣm crucifixũ.pl
ſtudet in ſalmone ꝙᷓ; in ſalomone. Et ſequit᷑. Quic⸗
quid pᷣter victũ neceſſariũ ⁊ veſtem ſimplicẽ v alta
rio retines.nõ tuũ eſt.rapina ẽ.ſ- acrilegiũ eſt. ¶ Be⸗
cundo idem Berñ. tales repᷣbendit ad epᷣm ſcribens
Benonẽſem ve ſup fluo oꝛnatuj epiſcopoꝝ. Mõ quiiſ⸗
ien eccleſiaſticũ ſed illud tm gentiliũ ingerat qᷣs.
icite. pontifices in freno quid facit auꝑꝝ. ꝙᷓtolera/
bilius cernit᷑ in ſancto qᷓ in freno.hec me tacẽte et ſi
nõ curia regũ tamẽ penuria pauperũ clamat. Gile⸗
at licet fama. nõ tamẽ fames:fama quidẽ ſilet. Ma
quomõ mũdus peccatuʒ arguer a guo potiꝰlaudat
peccatoꝛ ĩ vſiderijs aĩe ſue ⁊ iniqu benedicit. Cla⸗
mant tamẽnudi. Clamãt famelici⸗ dicunt. Bicite
pontifices in freno qͥd facit aurũ vel argentũ. Mũ⸗
uid hec in freno frigus repelluntvel eſuriem nobis
ame? frigoꝛe miſera bilit laboꝛantibo: uid oferũt
tot mutatoꝛia vel extenta in particis vel plicata in
mãatics. noſtrũ eſt qð vſurpatis. a nobis crudeliter
ſubtrahitis qð inaniter expẽditis. Mos em̃ fratres
veſtri ⁊ plaſmatio wi ⁊ xpᷣRi. ſanguine redẽpti ſumus
Videte quale ſit qe noſtra poꝛtõne oculos vros pa-
ſcere noſtris vtrahitis neceſſitatiba quicq̃d vꝛis ac
cedit vanitatib.vuo deniq; mala Te vna ꝓdeũt ra-
dice cupiditatis:dum ⁊ vos vanitãdo peritis.⁊ nos
ſpoliãdo pimitis. Hincaccedat ꝙ hec oĩa necnego⸗
ciatõnis ſtudio:nec ꝓpꝛia manu.nec exercitio vobis
elaboꝛaſtis:ſed nec iure hereditario poſſidet:. Miſi
foꝛte in coꝛdibo vris doixeritis. Pereditate poſſidea⸗
mus ſanctuaniũ vi.Et hoc paupes modo quidẽ co
ram xo tm loquur᷑. nõ audet apte cauſari ↄtra vos
qui interim neceſſe habẽt ꝓ ſua vita ſupplicare. Dʒ
in futuro ſtabũt in magna ↄſtantia aduerſus eos qᷣ
ſe anguſtiauerũt ſtante ꝓ eis pr̃e oꝛphanoꝝ iudice
viduarũ. Omnes quipᷣdictarũ ſunt ↄditionũ mon/
ſtruoſa ſunt aĩalia. ¶ Mꝛimo qꝛ oculũ vertrũ ad ſpi
ritualia habẽt paruũ:? ſiniſtru ad vana ⁊ mundia⸗
lia babẽt magnũ..¶Becũdo quia qnq; aliqui illo/
rum oculũ intellectꝰ habent magnũ: ſed effectus ad
bonũ paruũ. In quo caſu ſunt quaſi paralitici vnn
latus habẽtes moꝛtuũ:⁊ quaſi alijs mẽbꝛis otracti
qui ſolã linguã habẽt ad 1ognfiin: Ount etiã e
ingrati:ſicut patet ꝑ dicta. G.iiij ij. ¶ Et in omni
bus pᷣdictis clericis malis illoꝛuʒ periculũ m⸗ xime
9 ran⸗ Jo in malo obſtinatio.⁊ incoꝛrigibili
tas: æ qua Criſo.ſuꝑ math. Omeł xxix. Becularis
inquit hõ poſt peccatũ cito ⁊ facile ad penitentiã ve
nit. Nam occupatꝰnegligẽtia ſeculari.dum ſcriptu
ris nõ attendit in quito ſempꝑ ſuntnoua. dum audtie
rit aliquio væ gloꝛia beatoꝝ.aut ve pena malox. q̃ſi
nouſ aliquid audiẽs expaueſcit:aut dum bona co⸗

cupiſcit. ant mala timet. ↄpunctus ad penitentiã ci

to currit. Sev clerici oĩa que in ſcripturis ſunt pꝛo-
pter quotidianã meditationẽ ante oculos inuete⸗
rata ⁊ vilia eſtimant᷑. Nam quicqd ſit illud ibiter⸗

ribile vſu vileſcit. Et fiunt ſicut catuli

rugitum eius nõ terrent᷑ gpterea cleri

meditatur ſcripruras. Aut eas oino ſeruaturꝰeſt et
erit ꝑfectus.Aut ſi ſemel c

ꝙᷓ excitatur in illis vt time
clenicũ cito penitentiã ag
miliauerit ſe.nõ ideo vol

eperit eas contenere. nun
at. Quis aliquãdo vidit
entẽ. Et ſi vephenſus hu/
et:quia peccauit.ſed cõfun⸗

ditur: quia pdidit gloꝛiã ſuam. Huic ↄcoꝛdat ecre
tum dicens: ꝙ clerici peius agũt penitentiã ꝙᷓ layci.

x pe. dl. j. menſurã.

Berũdo

vincit ⁊ œcipit.dum eos facit i

tionibus occupani et
runt: quib ſeneca
componis.nõ eſt io
es:opẽ te laturuʒ naufra
pollicitus es:quid ergo
met ſuccurre:omnes vti
te vite pariterq; aliqð a
am rephendit HMerñ.xæ
pam. li.ij.cxj. Inter ſec

contra eos pꝛeualet
leuitatibo ? diſſolu

pacta nõ ſeruare que vo fece-⸗
epla.l. Quio mihi luſoꝛia iſta

candi locus. ad miſeros vocatꝰ

ge. In oꝛe vo ſacerdotis nuge ſi
ſecraſti os tnũ euangelio talib

eſt. aſſurſcere ſacrilegiuz.
diunt ſcientiã ⁊ legem æc.

B

uz. la bia e

gis captis egris egentibus
agis hic:cũ quo ludis tibi⸗
qꝙᷓ; ad te manꝰtendunt ꝑdi⸗
uxiliũ imploꝛãt. Tales eti⸗
oſideratõe ad Eugeniũ pa⸗
ulares inquit nuge ſunt nu⸗

unt blaſphemie. Cõ
iam apire illicitum
m ſacerdotis cuſto⸗

Tercio a dyabolo ceci

piunt᷑ ſicut ſymia a vulpe: quib fingit ꝙ ve diui⸗
ſione pꝛede contẽdentes.ſymia a vulpe edocta ocu⸗

los clauſis.quibo clauſis
dam. Ita dyabolus clau
eccleſiaſticoꝝ diuerſis x

la dantibo.pꝛedã x

inoꝛdinatio mechie.⁊ cupidit

ubditis

vulpes totã aſpoꝛtauit pᷣ⸗
dit oculos mẽtales viroꝛũ
ſis velecrationibo cupiditatibo
et alijs peccatis. vt ipᷣis Bedr enriln exempla ma⸗
aciat. duz in clericis ẽ
atis. Bap. xiiij. ¶ Yn

quo exèplo patet ſecũda pars huiꝰarticuli.ꝙ videli

cet tales ſunt periculoſi ſubditis.

Pꝛimo quia ſi⸗

cut pꝛetactũ eſt.ſicut ſymia claudẽte oculos.vulpes
aedam aſpoꝛtauit. Ita in ꝓpoſito. Vnde legit pᷣ
atis clericis negligentibp in quodã regno ſunul cõ

7

gregatis. emones eos ſalutauerũt dicentes. Pꝛin⸗
ceps tenebꝛarũ pꝛincipibo eccleſiarũ ſaluteʒ. Quas
igitur gras vobis referimꝰ:quia

ſi.tot ſunt nobis miſſi. Mota. F.

qꝛe ſunt mali medici:⁊ hocq; .
potõnem bm artem non dant. ¶¶ Zercio vel qꝛ ſunt

ductoꝛes ceci:vel quia licet wceãt vi

quot vobis cõmiſ⸗
uiij.xxxij.(¶ Gecun

gnari ſunt vel quia

am bonã. nõ ta

men ducit. ⁊ hoc nõ ſufficit:quia ſicut nõ ſufficit eis
ardere niſi etiã luceant p bona exempla. Ita nõ ſuf-

ficit eis wcere niſi etia
cantibus cecis ? contra
tatum aſſimilat᷑.qui viam

non vadunt. Aſſimilant᷑ etiam

cruci. Et vtinam illo
nerent: ita ꝙ peius non facerent. Seo hen peioꝛem
quia illi ꝑ viam qua wcent non
Iſti veꝛo a via quã wcent retrocedunt.

et via vadunt contraria:⁊ ideo populus eis nõ cre/

habent conditionẽ:
pꝛecedunt.

m ducant. Aliter em mendi⸗
ctis in poꝛnis ſedentibo ciui-
wcent tranſeuntiba quꝗ

mann in binio fixe

1in omnibo ſimilitudinem te

dit. Mecmirũ:quia ſi uis diceret ſe ſcire viã ad ali
caet en

quã ciuitatẽ.a

at etia dicẽdo ſe velle illic pficiſci

vel ſe verſus illã viam tenere.⸗ petenti viã:vnam di

cat oꝛe ⁊ aliam pedibo vadat
eret.ĩmo verba illa veriſoꝛii
crederet.⁊ pedes ĩ hoc caſu p
Bic in pꝛopoſito.illi qui teſt
ſtoꝛali.ſpiritualia pꝛecepta p
telligendo penetrat. viuenq
cent que nõ opere ſed medit
verbis pꝛedicant moꝛib in
les nõ ſolum ſunt vitupera
y populi ducatũ ⁊ nauicul
bus chare cõducunt᷑ non f-

viã:quis verbis eiꝰcre
e vel luſoꝛie potiꝰ dicta
otius ſequeret᷑ ꝙᷓ verba
ebeato Grego. in pa-
erſcrutant᷑. ſed que in⸗
o cõculcant. repente w⸗
atione didicerant. et q
npugnant. Et reuera ta⸗
biles cu lpabiles æe hoc
egubernationẽ᷑ pꝛo qui⸗
aciũt ad terrã ſanctã.ter

ramq; viuentiuʒ in celo.ſed qð peius eſt ipſos quos

leonũ quiad
cus qui ſemꝑ

lxiiij.

lxv.

lxvj.

lxvij.

Hꝛdo clericalis

vucere veberẽt ꝓdunt.lad inimicos inferni ipᷣos ſuis
exemplis ꝑuerſis ducẽdo.Et ſic eadem illoꝝ erit pe
na ⁊ culpa apud veuʒ.qualem apud imꝑatoꝛem vel
iudicem terrenũ meretur qui ꝑegrinos pꝛo quoꝛum
conductu cõducitur. ducit gratis ad ſpoliatoꝛes.et
nauem quã ducere vberet ad terrã ſanctã. ducit ad
ſaracenos inferni.ad illoꝝ perpetuã captiuitatem.
¶ Quarto qꝛ ſunt ſicut ſtomachꝰindiſpoſitꝰ.et coꝛ
vulneratũ.⁊ radix infecta. Ex quibo ſequit᷑ totiꝰcoꝛ
poꝛis moꝛs.⁊ totius arboꝛis ariditas ⁊ infructuoſi-
tas. ¶ Hoc em̃ natura habet ꝙ ex ſtomacho cibad
omnia diriuet᷑ membꝛa.⁊ ex coꝛde vita. et ex radice
bumoꝛ 7 viroꝛ ad omnes ramos:dũ ſtomachus. coꝛ
7 radix bene diſponũtur.ſequit᷑ bonꝰeffectus.Con⸗
tria vo diſpoſitione in illis accidẽte.cõtraria in mẽ
bꝛis accidit diſpoſitio.His ve cauſis riſoꝰ.ſuper
Adath.operis impfecti comꝑatviros eccleſiaſticos
ſtomocho: quia ipis infirmantibo.totus populus in
firmatur Et arboꝛũ radicibo:quia ipᷣis vficientibo

tota arboꝛ væficit. Vnde ſi videris vfectũ in ramis

cõmuniter arguis væfectũ in radice. Yta zc. Et pꝛo
tanto inſuꝑ ↄueniens videt᷑ cõparatio:qꝛ ſicut ſto⸗
machus ⁊ radix ꝓ toto coꝛpoꝛe ⁊ arboꝛe nutrimẽtũ
accipiunt. Ita viri eccleſiaſtici nutrimentũ coꝛpa⸗
le pꝛo indigentibo accipiũt:⁊ ſpiritualeꝓ omnibo ac
cipere veberẽt. Quinto qꝛ ſicut fleubotomatoꝛes ce
ci:quia nec venã feriunt quã ferire veberẽt.necſan⸗
guinem emittũt putridũ.i.peccatum.ſed potius ve
nam ſcindũt ⁊ ſanguinẽ putridum augmẽtantvnde
moꝛs ſequit᷑.Exquibo patet.ꝙ viri eccleſiaſtici ma⸗

li. ſunt ſicut ceci duces cecoꝝ ⁊ ſicut ſol eclipſatus.qͥ

vt dicit᷑ ſcᷣm naturales nunqꝙᷓ eclipſat᷑ ſine dãno ter
re ⁊ fructuũ.Et ſicut fumꝰ candele extincte.cuiꝰfu⸗
mus aſtantib nocet.⁊ quãto maioꝛfuerit tanto ma
ioꝛem emittit fumũ.⁊ tanto plus nocet.Et ſicut li/
gnum ſciẽtie in paradiſo a quo pꝛimi parẽtes moꝛ-
tis acceperũt occaſionẽ. Quia ſicut illi in ligno ſciẽ
tie. Ita nũc populꝰab illis qui lignũ eſſe veberẽt ſci
entie.maloꝝ exemploꝝ occaſione moꝛtem incurrũt
Et ſicut filij ſoeli:q; nurzpte peccata filioꝝ He⸗
li populꝰ a vi ſeruitio retrahebat᷑:ſicut pater ꝑ ve⸗
cretum ſumptũ ex verbis Rabani.cuidã ſcribentis
archiepᷣo. di.l.c.æ his. SGic pꝛauis exẽplis eoꝛũ qui
ſacros oꝛdines ſuſceperũt populꝰ a vi ſeruitõ retra
hitur.⁊ peioꝛ quotidie efficitur. Et ſicut filijs Heli
peccantiba populłꝰcoꝛruit:ſicut patet ꝓ vecretũ ſum
ptuʒ.ex vbis heati Erego.j.q.uij.eccłia Sic plebs
peccata luit clericoꝝ. Totũ iſtuo confirmat᷑ Treñ.
iiij. vbi ꝓpheta plangendo recitat miſerã populi ca⸗
ptiuitatẽ.⁊ cauſam tangẽs adiungit.Pꝛopter pec-
cata ꝓphetaꝝ eius et iniquitates ſacerdotũ eius ⁊c.
EEt non ſolũ ſubdit. ſed eriã toti eccleſie ex malo
clero ĩminet periculũ panꝑtas et vilipenſio.¶ Moc
naq; ad oculũ quotidiana volẽda vocet exꝑpientia.
In qua rei oſtedit euidẽtia.qꝙ infideles quoꝝ con/
uerſio totã quondã honoꝛahat eccleſiã. Nũcxpᷣia-⸗
nitatis ⁊ legis cei ſpãliter in his qui populũ regere
berẽt videntes ſcãdaloſas trãſgreſſiones:ſcanda⸗
liʒant᷑a fidem contẽnunt catholicã.Alij etiã xpᷣia⸗
ni pꝛincipes ⁊ dñi eccleſiaſtici ſtatus miſerabilẽ vi/
ntes diſſolutionẽ ⁊ apertiſſimã ruinam atq; infa
miã intãtũ ſtatũ vilipendũt eccłiaſticũ ꝙ illiquoꝝ
ꝓgenitoꝛes eccleſiã magnifice wtabãt pꝛo eminẽti
quam in eccleſia videbãt wuotione. ad tyrãnidem
conuerſi.eccleſiam ſatagũt pꝛo viribo ſ oſeare. Ya
ꝙ dum ecclia habuit viles parietes.⁊ viros virtuo⸗
ſos ⁊ oꝛnatos.viri miſericoꝛdiaꝝ viles ecclie parie⸗
tes nobilitabãt ⁊ munerib wtabãt. Quẽadmodũ
illa regina Gaba.iij. Reg.x.que videns oꝛdinẽ mi-
niſtrantiũ in vmo ſalomonis vedit ei munera ma⸗

pf.

gnifica. Nũc videntes viros mutatos.affectũ mu/
tant ⁊ parietes quos parẽtes deuotõnis cauſa ſtru⸗
xerunt.diſſolutonis cauſa nitunt᷑ vſtruere:oſtendẽ
tes ꝙ contrariaꝝ cauſarũ contrarij erũt effectꝰ. Et
qꝙ; ideo eccleſia calcat᷑:patet. ſicut in ſequẽtibo conti
netur verſib. Virtus.eccleſia.clerus.demon.ſymo
nia. Ceſſat.calcat᷑ errat.regnat.minat᷑.Et in his
omnibo licet ratio obuiet ⁊ ↄtradicat.qꝙ videlicet ꝓ
pter pſonarũ vlictuʒ eccleſia que ꝓpter veum vota⸗
ta eſt.ſpoliari vel grauarinõ vebeat:qꝛ dicit regula
iuris in.vj.qꝙ celictũ perſone in dãnum ecclie no re⸗
dundabit. tamẽ minus videt᷑ mirabile ꝙ potẽtes a
ſeculo virifamoſi qui ſunt vel ſaltẽ eſſe œberẽt ma⸗
nus eccleſie aꝰ nutritionẽ ⁊ tuitionẽ eccleſiam vt x
berent nõ cuſtodiũt:ſed a ſuis miniſtris grauari ꝑ/
mittũt:quia manꝰ iſte ab illis qui ecclie oculi eſſe de
berent nõ dirigũtur. Sicut nãq; in coꝛpoꝛe videt᷑ na
turali ꝙ manꝰpꝛo capite.oculis.⁊ toto coꝛꝑe ſe expo
nit.ictum in ſe ſuſtinẽdo. vt illa a dãno pꝛeſeruẽt.qᷓ;
diu að hoc faciẽdũ ab oculis qui pericula ĩminẽtia
vident wocent᷑⁊ dirigunt᷑. Sʒ oculis excecatis.⁊ ma
nus nõ wcentibo nec dirigentibo. manuũ ceſſat ma⸗
gna ex ꝑte adiutoꝛiũ:qꝛviſu amiſſo oꝛdinatenec ca⸗
put nec oculos poterũt cuſtodire. Ita in ꝓpoſito.et
patet:qꝛ ſicut magna vtilitas toti pꝛouenit coꝛpoꝛi
ex oculis claris ⁊ bonis.ita magnũ ꝓuenit periculũ
7 dãnũ ex cecis. Ouia ſi oculꝰ tuus fuerit ſunplex.i.
clerus bonus.qualis eſſe veberet. totũ coꝛpus eccle
ſie lucidũ erit. Si aũt nequã fuerit.etiã coꝛpus tuũ
tenebꝛoſum erit.¶ Et ꝙ in hoc infoꝛtunio maxime
eſt vlendũ.veriſimiliter timet᷑. ꝙ in hoceccłie pla/
ga incurabilis efficiat᷑. Quia ſᷣm HWerñ.ſuper Can⸗
tica ſermone.xxxiij.Si inſurgeret aꝑtus hereticus.
mitteret᷑ foꝛas ⁊ areſceret.ſi violentus inimicꝰfoꝛſi⸗
tan abſcõderet ſe ab eo. Mũc vo quẽ eccleſia eijciet.
aut quo ſe abſcõdet:qꝛ omnes amici ⁊ tamẽ inimici
omnes neceſſarij.⁊ omnes aduerſarij. Omnes vme
ſtici nulli pacifici. Omnes que ſua ſunt querũt.et
nõ que ihu xpᷣi.Et inimici homĩs womeſtici eiꝰ:Mi⸗
chee.vij. Mõ ſic faciãt vel tales ſint qui nũc oꝛdinã⸗
di ſunt:ſeo quẽadmodũ veri filij iſrael ꝑ loca ⁊ oꝛdi
nes ſuos ꝓficiſcant᷑. Mumeri.iij.
Bi vo aliter oꝛdinẽtur.vel oꝛdinibo acceptis ab⸗
utantur. maxima pena. tam tempoꝛali ꝙᷓ eterna di⸗
gni ſũt.¶ Pꝛimo.quia vefoꝛmiſſime culpe debetur
pena foꝛtiſſima:ſed culpa eſt in eig foꝛmiſſima.ſi⸗
cut macula in oculo:igitur cc Becuũdo quia rem
pꝛecioſiſſimam.i.eccleſiam.quã xpᷣc chariſſime emit
eoꝛum traditã cuſtodie nõ cuſtodiunt.quoꝝ quili⸗
bet dicere poteſt illud Cant᷑.j. Poſuerũt me cuſto⸗
em in vineis.vineam meã nõ cuſtodiui..¶ CTercio
quia ab altiſſimo loco cadũt. Tunc arguat᷑ ſic.qui
altiſſimũ locum aſcendũt.ſi illo vel in illo cadũt
periculoſiſſime cadunt:ſed illi quãdo oꝛdines acci⸗
piunt ſacros.altiſſimũ eccleſie aſcendunt locũ:quia
imediate ad vũ videlicet in altari aſcẽdunt:ipſum⸗
q; manibo tractant:vel tractantibo tangentibo aſ/
ſiſtunt.et verbis ab eis pꝛolatis veuʒ conſecrant:ad
quem ſtatũ nunqꝙᷓ angeli aſcenderũt.Si ergo in illo
ſtatu cadunt.periculoſiſſime cadũt ad moꝛtẽ ⁊ per-
ditionem ſuã et alioꝝ.ad modũ ſaulis.qui ad perdi
tionem ſuam ⁊ filioꝝ ſuoꝝ⁊ totius exercitus diſper
ſionem.in montẽ gelboe aſcendit male pugnaturꝰ.
et ad modũ illius pueri qui ad moꝛtẽ ſuam caſn ve/
nit in montẽ gelboe.ij. Reg.j.ꝓpter quẽ caſuʒ poſt⸗
modũ a dauið occidebat᷑. Sic iſti quoꝛuʒ aliqui in
montẽ aſcendũt eccleſie. caſu nomĩatiuo:qꝛ ad hoc
magnum ſcientie magiſterij vel alicuius alteniꝰoffi
cij habere nitũtur.⁊ per hoc montẽ aſcendũt eccle/
ſie.qð frequẽter faciut.Alij yo in montẽ aſcendũt

„

lxviij.

Art.viij.
lxix.

fmnannz iariii ſrrtt

er
ngreſo oſli Almi cbbt.⸗
nitnuzumtn
nit dent ide dcretü in üima ,1
eny Etibi mneniet gpeniteti
gar
cum facere portet. tnidoprim
annis in quidpenitere Abet otn
iunãs ytatur erceptis onis die
qo quidẽ ieiunii inpane? aquaß
ſes tencre wbet omni ſeptimana
mianni tniv vieb ſin hebdoma
ſeptimi annia miſſax celebꝛatoe⸗
heutam hec ̈alie eccleſte leges o
tineg negligetes legi aeatoꝛes ⸗
lenciieſt ereit jtuz adexeanni
etgoantignoppatru; waneta 1lan
Oernas guend fiunt executdes. agr
hisgd dintantiqnomusmun d
rium redeüti Dehisnaqz fabule⸗
harlamentogregato. dochna⸗
ganöſet nantotneoſe
us parlamentioſenſu diffintü,
tonolaponeret od collum ptm
Nolamum ſonitcnentesadt
umina. Hocigt conſillo inito⸗
n locaſia ſeceet angenter,

t.Bochlstneggnt
nenchnmunene⸗
Nnlſtaniſooiinitnnn
raſoline Iinin oſiet
Fliasn nolentenin
. ltugni llanltpenan;
ocylous Mentt npler,.
eabenet toni lben⸗
gus fvent eni cpno ni
irbocinfonmnionanine
tünet gin bocecchepla⸗
uufmn Befiſter tan,
ſurgeretaptuserenans,
tſipiolentnsinimnofon/,
Hüc foquseecleſaejet.
nnesamiaztamitnima
Cerſanj Omnnez wne
Gogue ſua ſunt nter
honivcneſtaa ⸗
leſrui ic iͤ⸗
ifiliihyneloloazodi

ii. .
— Art hii.
tanponliq etena di lei.
micn calpe Werr
tines wiommicuna ſi⸗
BGecädo gliaren
guäppecharſtintentit
cuſtolunt guop guli
nt, Poſenitnechſtͤ
jnöcuſtociui (Tado
cüt Luncofſlek ſo i

Exemp.

———

Pꝛdoclericalis

datiuo.qui.ſ.muneribo datis vel ꝓmiſſis oꝛdinant᷑
vel ꝓmouent᷑.vel ad religioneʒ redpiunt᷑.¶ Alij in
montẽ eccleſie aſcendũt caſu accuſatiuo.qui ſins ac
cuſationibo ? cautelis alios impediũt qui aſcẽdere
vellent vt ipᷣi loco illoꝑ aſcẽdant:vel qui talibo ali⸗
os vijciunt ꝓmotionibo vel palacijs ſuis. vt ipſi
loca illa occupẽt mõtuoſa. Alij caſu aſcendũt vo
catiuo.quiqꝛ impotẽtes ſunt vt in montẽ aſcendãt
oꝛdinis vel ꝓmotionis ꝑ ſcalam meritoꝝ dæ virtute
in virtutẽ.illic aſcendũt auxilio dinitum inuocato.
ad modũ edere:v qua dictũ eſt.Axxv.xxvij.que li
cet in ſe ſit arboꝛ væbilis ſterilis ⁊ infructuoſa. citiꝰ
tamen ꝓ murũ aſcendit vſq; ad tectuʒ eccleſie ꝙᷓ ar⸗
boꝛ fructifera:ſed nõ virtute ꝓpꝛia. ſicut in.c. oſtẽdi
tur allegato. A. xxv.xxvij. Ita frequẽter otingit in
Apoſito. ¶¶Alij caſu aſcendũt ablatiuo: qꝛ ipſis p⸗
curantibo vel Ppse ſaltẽ occaſione bona eccleſiaſti⸗
ca ꝗ dignis auferũtur.et eis conferunt᷑ omnes tales
pueri ſenſu: pᷣdictipueri ſpũaliter timere habẽt foꝛ
tunam: qꝛ ſicut ipe ad moꝛtẽ ⁊ ꝑdirionẽ coꝛpoꝛalezʒ
in monte aſcendit gelboe. Ita iſtiad moꝛte ⁊ penã
ſpiritualẽ in montẽ aſcendut eccleſie. qð vult lex oꝛ
dinata ꝑ angelos. Gałiij.que tales in eccleſia mili
tante multipliciter punit.⁊ væ eccłia triũphante il⸗
los excludit. tum ad pꝛimũ vt w ceteris legibo
eccleſia ſticis taceã.que in diuerſis locis cretoꝝ et
œcretaliũ male oꝛdinatos.⁊ in oꝛdinibo male viuen
tes pumiunt.vnã legẽ que ſpaliter ſacerdotes punit
fornicarios.legere qͥ voluerit videat illud ecretuzʒ
gangrẽſis ↄſilij:di.lxxxijc.pᷣſbyt. Si foꝛnicatõeʒ fe⸗
cerit.væcẽ annis peniteat. Si vo vreta non habue
rit.videat idẽ cœcretũ in ſũma ↄfeſſoꝝ.li.iij.ti. xxxiiij
q.cxxv.Et ibi inueniet ꝙ penitẽtiã tamhoꝛribilem
eum facere opoꝛtet. ꝙ tribo pꝛimis mẽſibo ve vecem
annis in quib penitere væbet. ↄtinue pane⸗ aqua ie
iunãs vta tur:exceptis dñicis diebo ⁊ feſtis pcipuis.
qð quidẽ ieiuniũ in pane ⁊ qqua poſt illos tres men
ſes tencre vebet omni ſeptimana vſq; ad finẽ ſepti⸗
mianni.tribo diebo.ſ.in hebdomada. ? vſq; ad fineʒ
ſeptimi anni a miſſaꝝ celebꝛatõe abſtineat. ¶ Ged
heu tam hec ꝙᷓ alie eccleſie leges pecuniaꝝ nõ lucra
tiue ꝑ negligẽtes legũ executoꝛes fere v quo nimis
lendũ eſt pereũt qtuʒ ad executionẽ. Comparãs
ergo antiquoꝝ patruʒ œcreta ⁊ ſanctiones ao mo⸗
rnas que nõ fiunt executões.ↄgrue dici poteſt v
his.qð dixit antiquꝰmus muri œ parlamento mu⸗
