28. ſupple ſcriptas in carne mea.in coꝛda eoꝛum peꝛ
fidem et amoꝛem. Cercio pꝛopter nouum ius conſe⸗
quendi hereditatem per chꝛiſtimoꝛtem Etꝑ quez
modum hoc fiat poteſtis videre per exemplum rati
onis antiquoꝛum.Pꝛo quo eſt ſdendum.qꝙ pater fi⸗

lium pupillum heredem inſtituendo. et erſeruũ ſb⸗
ſtituendo.ſic videlicet ꝙ ſi filius moꝛiatur.ſeruus ei
ſuccedat.filio moꝛtuo.ſeruus ſuccedit.ſicut patet.

C. li.vj.ti æe neceſſarijs ſeruis heredibus inſtituen⸗
dis.l.cum quidam. vbi pꝛedicto caſu poſito.cuʒ ta⸗
men inter antiquos pꝛudentes quondaʒ hoc ma
gna fulſſet altercatio:in fine imperatoꝛ wcidit di/
cens. Oit itaq; vni pupillo liber et moꝛtuo pupillo
neceſſarius heres. Gic in pꝛopoſito.ð wo patre ⁊ fi
lio eius ? nobis.ſi tamen neceſſarij ſerui fuerimus.
erimus.heredes quidem i.coheredes autem chꝛi
ſti. Roma. viij.quia ſicut dicit᷑.j.Coꝝ.iij. Nos chꝛi
ſti ſumus heredes.chꝛiſtus autem ei.(¶ NQuarto ꝓ
pternoua legata nouos diſpenſatoꝛes.⁊ teſtamen
ti vei diſpoſitores ⁊ diuiſioꝛes. Pro quo eſt aduertẽ
dum. ꝙ chꝛiſtus moꝛiens non ſolum legauit nob he

reditatem.ſed etiam omnes actus virtutuʒ Pquos

hereditatem conſequi õ 5 omnibus
virtutihus intelligi voluit quod væ vna dixit: Pacẽ

meaʒ relinquo vobis. Judeis vo in veteri teſtamen

to pꝛecepit pugnare ⁊ aduerſarios gladio pcutere.
In nouo pꝛecepit gladio in vagino ponere.DRuiſo⸗
rem autem huluſmodi legatoꝛum pꝛincipalem vo⸗
luit eſſe ſpiritũſanctũ.qui diuidit ſingulis.j. Cox.
xij.⁊ ſecundarios pᷣlatos RleoErerdtes. Bpiritus
vo ſanctus ita legata diuidit. Nam vni daturmo
ſaprentie alteri gratia ſanitatum. alteri ꝓgpia.ꝛ ſic
⁊ alijs. Et in hoc ſe hʒ ſiẽ vᷣtus viuiſiua in coꝛpo⸗
re naturali.que diuidit ſingulis mẽbꝛis ſituʒ ⁊ actũ
ei conuenientẽ.Et hoc eſt qð ait aplus Roma. rij.
Coꝛpus vnum eſt ⁊ membꝛa habet multa chꝛiſtus.
Et ſicut inconueniens efſet ꝙ vnum membꝛũ ſitum
vel actuʒ vendicaret auctoꝛitate pꝛopꝛia.qpð natura
diuiſiua increata vel creata non vediſſet: Ita in ꝓ⸗

poſito.ꝙ aliquis intromittat ſe de officio vel opati⸗

one ad que nec ſpirituſſanctus nec pᷣlatus ipſuʒ tã⸗
qᷓ; dignũ exponitvel e⸗ auctoꝛitate tribuit.ſicut fa
ciunt qui anctoꝛitatẽ pꝛopꝛia pꝛedicant. RKoma. x.
Quomodo pꝛedicabuntniſi mittantur: 7 qui ꝗphe-
tiʒant vel e gratia ſanitatum voluntate pꝛopꝛia ſe
intromittũt:ſicut ſoꝛtilegi.⁊ ſic æ alijs. qui omnes
merentur totum amittere.quod ſic vſurpãt.per le⸗

gem. C. li.vj.ti.xæ legatis.l.non eſt dubium:vbi ha⸗

X* J.

betur ꝙ legatarius tãtũ ðᷣ ſibi legat amittere xehʒ
quatũ pꝛia auctoꝛtateſi ubtraxit. Sic in pꝛopoſito
pꝛopter quod Heh.v. Nemo ſibi ſumat honoꝛeʒ ſed
ui vocatura cæo tanqꝙ; .aron. 7 tunc tenebit chꝛi⸗
ſtus.quod pꝛomiſit dicens. neq; pꝛophana bo.i.fru-
ſtrabo teſtamentum meñ. in ps. Ergo wminũ chꝛi⸗
ſtum ſanctifieate in coꝛdibus veſtris. j. Petri.iij.vt
nec intentio veſtra nec operatio eius excedat volun
tatem.nec executoꝛis eius ſpirituſſancti diſtributio

nem. ¶ Gil vo aliteꝛ feceritis. qᷓtum ad quartam ꝑ-

tem huius articuli. v effectu teſtamenti tam legep⸗
dicta ꝙᷓ etiam legibus ſequentito excludemini.Pꝛo
Ei aduertendum. ꝙ antiquoꝛum pꝛudentium
ententia fuit. ſicut patʒ in. ff.i..in in foꝛtiato li. v.ti.
ſi quis amiſſa cauſa teſtam̃ti ⁊c.l.ſi quis ſub oaditõe.
vbi habetur ꝙ ſi quis eſt ſub conditione fact⸗ heres
in teſtamento.ſi per legatarium ſtet.quo minus cõ-
ditio impleatur. hereditatem non conſequatur: ꝗqa
Aficit in conditione.cui parere potuit ſi voluiſſet.
Igem patet per aliam legem. C. li.vj. ti. e ſeruis ne
ceſſarijs l.filioli. In qua œ tali dicitur. Qui heres
fnit inſtitutus ſimpliciter libertatimnatꝰ. ſub cõ
ditione.ſi autem eam ideſt conditionem neglexerit
minimeq; compleuerit libertate eum 2 hereditate
ſua culpa volumꝰ vfraudari. Sic in pꝛopoſito:nos

habemus ius in hereditate celeſti.ſi tamen ſicut di/

citur Deutro.rix. Si cuſtodieris mandata eius 7 fe
ceris que ego pꝛecipio tibi hodievt diligas mminũ
um tuum er ambu les in vijs eius.ſi iſtam conditi
onem non impleuerimus torum ius amittimꝰ. Ex⸗
emplo angeloꝛum cadentium. espꝛimoꝛum paren⸗
tum.qui pꝛo vefectu impletionis tacite conditionis
perdiderunt ius in hereditate paradyſi celeſtis et
terreſtris.quia non cuſtodierunt teſtamentum tei.
et in lege eius noluerunt ambulare.in pſal. Mota.
Z.tercio.quinto.ergo diuiſus eſt chꝛiſtꝰ. abſit. j. Co
rinthio.j.vt teſtamentum non teneat vel legatum
non ſoluat. ſed ipſi ſunt diuiſi a chꝛiſto.i fruſtra no
men perferunt chꝛiſtianitatis iterum chꝛiſtum cru
afigentes.
MWAd hoc ꝙ æ effectu teſtamẽti chꝛiſti gaudeamꝰ.
opoꝛtet ꝙ vicem ⁊ gratitudinem ex pendamus. ca-
paces eius teſtamenti efficiamur. Ad cuius intelle⸗
ctum tria ſunt dicenda. Pꝛimo oſtẽditur quid ei ⁊æ
beamus. Secundo ꝙ'ſihocnon reddimus. legatum
reuocabitur.Tercio ꝙ e tali reuocatione ſeu exhe⸗
redatione. nullus iuſte conqueri poreſt. Etum ad
pꝛimum. Pꝛimo vbemus el fidem vt ipſum firmi⸗

ter credamus.quia non credentes in ipſum. non re-

1

putamus ipſum celi teſtatoꝛem.⁊ ſicteſtamentũ eiꝰ
impugnan tes legato carebimus.per legem. P.iiij.
xxvij. Secundo ipſum viligere ratiõe bonitatis ſueæ
ratione firmitatis pꝛopꝛie.quia ſicut mulluz inſta
bile poteſt firmiter ſtabiliri niſi firmo ⁊ ſtabili ad⸗
hereat: Ita necnos niſi amoꝛe ei adhereamus. qu
ſtabilis manet.ve quo Johᷣ.xij. Chꝛiſtus manet in
eternumn. Ei ergo finmmiter acherenquz eſt: exemplo
illoꝛuʒ qui dicunt Roma.viij. Quis nos ſ. epera bit
a charitate chꝛiſti. Cribnlatio/an anguſtia/an fa⸗
mesan nuditas/an periculam/an perſecutõ/an gla
dius: Tercio omnia opers noſtra qtum ad intentõ
onem ⁊? operis executioneʒ ſunt ſuper ipſum fundan
da.vt ipſius voluntatem et gloꝛiam in omnibo tan⸗
ꝙᷓ fundamentum ſtabile attendamus. quia funda-
mentum aliud nemo poreſt ponere pꝛeter id quod
poſituʒ eſt quod eſt chꝛiſtus Hieſi us. j. Coꝛinthi. iij.
Quarto ipſum pꝛedicare mitas aĩas ei acquirere.
atq; opera virtuoſa tanqꝙᷓ ſerui vtiles. Quiquicqͥᷣd
ciquirunt.xvmino acquirũt. C. libro quarto titu.

Arꝰ.iij
xv.

pxviij.

Xpus

per quas pſonas nobis acqᷣritur.l.j. Yta nos q lega
Ren pꝛo xpᷣo fungimur.ij. Coꝝ.v.quicqͥd pᷣdicãdo
vel bene oꝑando ⁊ viu endo acquirimus.xpᷣo cuiꝰ ſer
ui ſumus acquirimꝰ. vt quilibet vicere poſſit illud:
Gal.ij. Viuo ego bene operãdo.iã nõ ego.viuit vxo
in me ypᷣs.cũ hoc acquiro.⁊ ꝑ quem hec oꝑa vite ſpi⸗
ritualis facio ¶ Sʒ ponam?, pꝛelatꝰ vel oñs terre⸗
nus ſubdito ſuo pᷣcipiat.ꝙ aliquid opet᷑ ad eius vti-
litatem.⁊ ipᷣe hoc faciendo intendit honoꝛẽ xpᷣi.cui
acquirit᷑illud opꝰ vel cui potiꝰ fit.certe ipᷣi veo.qui
potius attendit coꝛdis intentionẽ ꝙᷓ opis execuniõʒ
Nõ vt melius videat᷑ ponamꝰ caſum legis qͥ habet
C. li.iiij.ti.p quas pſonas nobis acquirit᷑.l.ſi duo.
Caſus eſt iſte.Duo ſeruũ cõmunem habeant.vnus
iuſſit ꝙ aliquid ſibi acqreret ꝑ alterius ſtipulatõnẽ
ideſt ꝓmiſſionem. ipſe vo ſeruuꝰfacit quod alteri v
mino illud pꝛomiſit dubium fuit inter antiquos ſa/
pientes.cui illud acquint᷑ vel mittenti vel illi cuiꝓ⸗
miſit.⁊ vterminat᷑ in lege pᷣdicta ꝙ in aliquo caſuil.
li acquiritur lucrũ.quod in hac accidit cauſa.cuius
mentionẽ ſeruus fecit ſub his verbis.multo etenim

ampliꝰ opoꝛtet valere dñici noĩis mentionẽ ꝙᷓ heri⸗
lem iuſſionẽ. Sic in ꝓoſito ꝙᷓtum ad illos qui com-

munibo opibo ſuis mentionẽ in coꝛdis intentione fa
ciunt v xpᷣo:ergo dñm rpᷣm ſanctificate in coꝛdibus
veſtris.j. Pe.iij. Nota.A.j.v. ¶ Quinto oĩa tene⸗
na vebemus ꝓpter xpᷣm contẽnere:⁊ in militia ad ipʒ
ꝑtinente totaliter occupari:exemplo militũ impera
toꝛis.quibo pꝛecipit lex.c.li.iiij.ti.locati.⁊ ↄducti.
l.milites.dicens:Milites noſtros alienaꝝ reꝑ adu⸗
ctoꝛes:aut fideiurſoꝛes:aut mandatoꝛes ↄductoꝛuʒ
fieri pꝛo hibemus:ne omiſſo armoꝝ vſu ad opus ter-
reſtre ſe conferant:armis autem ⁊ nõ pꝛiuatis nego⸗

cijs occupentur:vt meritis⁊ ſignis ſuis iugiter inhe

rentes.rem publicã a qua aluntur ab ommi bellato⸗
rum neceſſitate vfendant.Hec ibi.Ouãtomag ne⸗

mo militans eo implicat ſe negocijs ſeculanibus.ij.

Timoth.ij. Sed hen.ſicut milites mũdi:d quibus
tactum eſt. N.iij xv.nũc ad illa ↄuertũtur facta ne⸗
handa: v quibo dicit. C.li.iiij.ti.locati.⁊ cõducti.
.liq;. Milites inquit ĩmemoꝛes ad hmõi ſoꝛdida au
deant venire miniſteria:⁊ relictis ſtudijs public ſi-
gniſq; victricibbad ↄductiones aliaꝑ reꝝ pꝛoſilire:⁊
armoꝛum auſteritatẽ nõ in hoſtes ond ere:ſed circa
vicinos foꝛſitan aduerſos ipᷣos miſeros colonos qͥs

efendendos ſuſceperũt cõuertere. Sic de militibꝰ

xp̃ᷣi fere oẽs que ſua ſunt qrũt:⁊ inique.q hieſu chꝛi⸗
ſti:Phił ij.miſtũ ↄtra illius exẽpluʒ qui dicit:Phitł.
iij. Dĩa arbitratꝰ ſũ:vt ſtercoꝛa.vt chꝛiſtũ lucri face
rem: Et qui wcet.ij. Chimoth̊.ij. Certa vt bonꝰmi
les xpᷣi:Et magnã amittunt ingratitudinẽ ↄtra il⸗
lum:e quo dicit Phil.ij.Hoc.n. ſentite in vobis:qð
in xpo hieſu.qͥ cũ in foꝛma vi eſſet v. ¶ Pꝛopt᷑ qd
merentur vei legatũ amittere.ꝑ legem que ẽ. S.viij.
vj. Mec mirũ:qꝛ noie chꝛſti abutunt᷑ nomẽ xpᷣiani
tatis male poꝛtãt.dicẽtes ſe eſſe chꝛiſtianos:cũ chꝛi-
ſtianoꝝ oꝑa nõ faciant.Et iſte erꝛoꝛ plꝰ in arte chꝛi
ſtianitatis.ꝙᷓ in quacũq; alia regnat: Nõ me:h Au⸗
guſtinũ audite:li.de vi.chꝛiſtia.c.vij. Quis inqͥt taʒ

vanus miſer eſt.qui aduocatũ ſe cũ lr̃as neſciat:an

deat ꝓfiteri:quis tamuanus ⁊ excoꝛs ẽ vt ꝓfireat᷑ ſe
militẽ. cũ arma gerere neſciat:nemo q́; nomẽ ſine cã
ſoꝛtit᷑:ſutoꝛ vt ita dicã:neceſſe eſt vt calciamẽta cõ⸗
ficiat: ſi vult vt talis vocetur: aut faber: aut artifex
quilibet artis ꝑitia facit:vt ve negocijs nũcupetur.
Hmõi exemplis agnoſcimꝰ nullũ ſine actu nomẽ:ſᷣ
omne nomẽ ex actu:Tu vo quõ chꝛiſtianus diceris

in quo nullus actus chꝛiſti apparet: certead damna

tionem tuã fruſtra tibi nomenvendicas alienũ. Si
vo hocnegare velis.operibo credite:cõſiderãdo que

ſunt opers chꝛiſti.q̃ enumerat Auguſtinus ibidẽ:p̃⸗
mittendo qͥd impoꝛtet nomẽ chꝛiſtiani. Chꝛiſtianꝰ
inquit iuſticie.bonitatis. integritatis. humanitat:
innocẽtie.patientie.caſtitatꝭ pꝛu dẽtie.hũilitatis.
pietatis.ẽ nomẽ:Quõ g̊ vẽdicat ſibi nomẽ chꝛiſti⸗

ani.qͥ ve tamplurib reb necpauca habet. Di ergo

velitis ſcire quis eſt iſte verus chꝛiſtianꝰ audite
guſtinũ ibide. Chꝛiſtianꝰ inquit ille eſt.qͥ nõ nomi⸗
ne tm̃: in opere eſt chꝛiſtianus:ille quixpᷣm in om/
nibus imitatur.quiſanctus. inno cens eſt: in cuius
pectoꝛe malicia non habet locuuu:in cuius pectoꝛe
ſola pietas cõſiſtit ⁊ bonitas:qui neminẽ nouit no/
cere vel ledere:ß omnibo opem ferre:Chꝛiſtianꝰ ille
eſt.qui exemplo chaſti:nec inimicos nouit odire:ᷣ
magis aduerſantib ſibi benefacere:⁊ pꝛo pſecutoꝛi-
bus ſuis.⁊ hoſtibo exoꝛare: Mã qui aliquẽ ledere vł
nocere paratus eſt:ille mẽtit᷑ ſe eſſe chꝛiſtianũ.Chꝛi
ſtianus eſt qui poteſt iuſta voce dicere:Neminino⸗
cui hoĩm.iuſte vixi cũ omnibo:Tm̃ ergo credamꝰ il⸗
luũ chꝛiſtianũ eſſe.in quo hec videmꝰ:⁊ nõ qui ſe xpᷣia
nũ dicit.⁊ hoc nõ facit: Naʒ ſicut ſigno ſeu ſigillo ſi⸗
ue verbis:⁊ non vba ſine ſigno:⁊ fructui ſine folijs:
⁊ non folijs ſine fructu: Ita operibo ⁊ nõ verbis cre
dite:Sic ergo luceat luy veſtra:vt videant opa ve⸗
ſtra bona: ⁊ illa nos exiſtimet hõvt miniſtros chꝛi
ſti.j. Coꝝ.iiij.Aliter legatum reuocabit᷑.¶ Etuʒ
ad terciam ꝑtem huius articuli.nullus delegati re⸗
uocatione:vel ſua in teſtamẽto chꝛiſti exheredatõe
nec videlicet ſaracenus:nec iudeus:nec malus chꝛi-
ſtianus:iuſte conqueri vel querelã in officioſi teſta-
menti rationabiliter pꝛoponere poterit: Dꝛimo ꝙ
nõ ſarracenus:ptʒ pꝑ legẽ:quia ſi filia exheredata in

teſtam̃to patris.eo ꝙ impudicevixit.iuſtenõ habet

querelã. Ergo a foꝛtioꝛi.nec ſaraceni.qui ſᷣm legem
nam machometi.impudicã ducũt vitã.qꝙᷓtũ ad vxo
res ⁊ ↄcubinas:quas vᷣm legẽ illoꝛũ habent:ſicut pʒ
intuenti:Alchoꝛanum: Oed filia talis iuſtã nõ ha⸗
bet querelam:nec aliqiuid ð hereditate recuꝑat.per
legẽ. C. li.iij.ti. inoffic teſta.l.ſi filiã. Ergoꝛc. Cni
ↄcoꝛdat lex vi dicens:Ephᷣ.v. Foꝛnicatoꝛ autĩmũ⸗
dus non habet hereditatẽ in regno xpᷣi. Gcoo ꝙ nõ
iudea.patet:quia iudea fuit mater xpᷣi qᷓtum ad car
nis ꝓpagationẽ:⁊ inimica eius ꝙᷓtum ad moꝛtalem
ꝑſecutionẽ:talis vꝓᷣo mater nullã actionẽ inofficioſi
teſtamenti ↄtra filiũ pꝛoponere poteſt:ſicut ptʒ.C.
li. eo. ti.l.liberi. In qua talis eſt tenoꝛ:Gin aũt ma⸗

ter ↄtra filij teſtamentũ inofficioſum actionẽ inſti⸗

taat:inquiri diligenter iubemꝰ:vtrũ filiꝰ natura ex
iuſta cauſa leſus: matrẽ nouiſſima leſerit volũtate.
ꝙꝙ nec luctuoſam ei⁊ legitimã reliquerit poꝛtionem
ey teſtamento.ſi tñ mater in honeſtis factis atq; in-
decẽtibꝛ machinatõiha filiũ foꝛte obſedit: inſidujſq;
clamdeſtinis vł manifeſt appetijt vł inimicis ſuas
amicitias copulauit:atq; ĩ alijs ſic verſata ẽ:vt ini/
mica eius potiuſqᷓ; mater credit᷑:hoc ꝓbato inuita fi
lij acquieſcat voluntati.¶ Cercio:necmalus chꝛi⸗
ſtianus per legem eiuſdem libꝛi.a tituli.qui incipit
fratres. In qua ↄtinerur.ꝙ heredes in teſtam̃to ſcri
pti.exheredari poterunt ꝓprer malã vitã:vel ingra⸗
titudinẽ.ſub his verbis:Si ſcripti heredes infamie
vel turpitudinis:vel leuis note macula aſpergunt᷑:
vel liberti.qui perperam ⁊nõ bene merentes:maxi⸗
miſq; beneficijs.Slo.i.maleficijs ſuũpatronũ aſſe
cuti.inſtituti ſunt: Sic in pꝛopoſito.dæ chꝛiſtianis.
ui poſt teſtamentum chꝛiſti:in quo quãtũ ex parte
chꝛiſti eſt ſunt heredes inſtituti.grandia cõmittũt
peccata:⁊ ingrati ceo exiſtunt.operibus ipᷣm negan
tes:Nam negatio chꝛiſti nõ tm̃ fit verbis ſed etiã fa
ctis.ꝑ ðᷣcretũ ſumptũ ex verbis ioieronymi.xj.q.iij.
eſtimant:ſub tenoꝛe ſequenti.Eſtimant quidam in

erix. .*

510ie ctemnas. L quin⸗
madherens Mtis lnded
udointer ſponſuz manale⸗
Con. rj. Eini inqqt apnt,
risvir: Et Epb. v. Uh capt
eſticckie.¶ Gicut eo bons
nimeret Mẽ: Ytaetͤbone
retr wptepereditans p
dpatrioſui pmeruit hered
tretaleeremplũ poteritis e
filios:quop pꝛobare voln

fectionẽ voluntatis:vt ſaßi

ni⸗ cllſti

rem hñfem volitate berege
q; gmmelius ag hmorei vent
iiu⸗ reſponſiöes: ad aliquã
queſitoʒige intalilo reſpoſio
iclectus ỹoppetit ndition
ſunmagregatls u luitqna
lent ce oſndg doſſent!
velente na gna otaret
teret uidinhoccaſnoptar
tens eiqmeld diceret ſnaͤhe
gihe vellet auni r argentͤ.
fe Decic dint enil
nii., Tercius dirit. malnn⸗
reſſe aboſvpareniv viai

ſueligere

—ð =

ann
nt
mnnone Aurſin 7
mineltntg
ärſunee V
lun nungfune
peeeucite hii Xxpũ
liriiueline pus
nheher g ro tĩ wü negare:ſi in .
, Is K gare:ſi in perſecuti. £ “
compb n in perſecutio
dðððð ].
factis que ꝑuerſa ſu uʒ eſſe: Ecce apo ab eis veſiderata:ſũj
m. 7 hmõi: 7 pot infirmit oſſent
7 poſſet mltis c atem. famem. vel
nltis carereqn appetit .
na

D cia veritas:ſanctitas foꝛti oꝛdi 2
egit oẽs carnis habere œlitias ad

lti
ſnnnlcieiim .
Nt oaruin n Wau cia. ePien iẽtia: p inranj.
teni, naiugn nem nenc getn ventasegtnepiru ane ubncg,
r enthenon eer nem ſanctitas. p imbecillitatẽ. i rpitudinẽ ⁊ libidi tatẽ oꝛdinatam ij
N. ennitn, vonſtantia ninrſoetitn ratetuinpatientaveiin⸗ omnes ginatam moꝛdinanter
Meelhinicd Manslle H ijs cũ negamꝰ. :quotiẽſcũ per iſ⸗ mi erũt in vno Quintus vid
dencſnn blk oi 3ss i; vincimur inec wmm ſchreos hberare d ens.
en oije ; . tm̃a wi filio eſſe ãdũ eſt in die iudicij etiã oẽ⸗ u ſcoͤleos liber qꝛ nec argentuũ pꝛi
uni erddſeaneny, * vos. qͥ in martyri le venegandos. qñ di udicij. ha oẽs amici eů rare potuit in di pꝛi⸗-
„lelign cchtorj⸗ 2 martyrio xpᷣmn los.qñ dicet: Meſci s moꝛtis:ſi. ns ſpꝛeuefr̃t quẽ in die moꝛt
nitkſeeſee t rum ope vel ſe egauer̃t:ßᷣ eriã oẽs i cio nas moꝛtis: ſicut prʒ. A. xxj. quecunq; i 1
eſechtſctuc t Wnonb:vet mten oEillos. tienmuntuni ve. . . & ; inter angu⸗
nſado tchtſnni hn, . tus negat:vel ofeſſi lcogitatione chꝛi .⸗ e finiuntur in pena. 7 vj. Et ꝙ etiaʒ oẽs væli
eneeckk nm er el ofeſſus ↄfitet: Juxi ꝛiſtus nega⸗ cis ſuis:neq; i 7 ,chꝛiſtus non efi oẽs deli⸗
mni⸗Ti 6 eniino . 5 ubuenit ſermones . ur illud Zuc.ij . bonã vitã 1 . oc ſeculo.n n veficiet ami
. of meos. hüc fili .ix. Qui onsg vitã eſſe cũ wo:z bur⸗ eq; in futu ami⸗
obertic ro rceme erit.eiꝰ ppls qͥ eũ ũc filiꝰh dita o: hui turo. ele⸗
nprnie acoꝛdantẽ. negaturus eſt. . oĩs erubu tem. Iſta eſt ic pater adiudi⸗ git per
Nſ ndqiepͤ⸗ dantẽ. G. v. x eſt. Mota legeʒ pᷣdicti Tæus eſt pabola in ſtanti. udicauit h
zſiautſignot eſhin ter licite In qua oñdit᷑ ex 3 p̃dictis s pater creatio n ſtantis fempoen. le-
ſeſinonf dſillt . ill poteſt exheredare filiũ rquibo cauſis xxxij. Monnei nemultos babet filio oꝛis: nam
lgnoerffuctniſineſclfg ud ꝓpoſitũ. C. li. v. ti efiliũ. Mora ctiã legeg ad b me ipſe eſt pat et filios: D
Ntropenin Nlhefälig⸗ bem⸗ .C. li.v.ti.xe repudij ã leges ad ene elegit? bene vinin ertnus RraTo⸗
nöperhieen, Inter culpas gi pudijs. l. ↄſenſuʒ. 7.l. i Inte⸗ ene viuit ſua e quibo ille tm qᷓ
fhechati arbisae bus culois vx. pas gũt vxoꝛis in quib oñ 3.7.l. iu⸗ Inter quos tam lam hereditat 4
Kellkg. pileonro⸗ it pis vxoꝛ wre quib oñdu . nimis . en multi:pꝛii . tem habebi⸗
iſimerbötnin ba pe⸗ alijs peccatis ibi m amittit:ſi qui cupiunt aur pꝛimo aſſimil eolt
nirirug ee atis ibi enumeratis: cut ꝓ adulterio cut mercat um: argentum ant᷑ filio:qꝛ
utumreuocabſt Gchi tanto faciũt ad woſitũ atis: Quequi et . oꝛes.et vſurarij bona mobilia:ſi
umfaoab Ane n ad ꝓoſitũ ſi equideʒz leges qui multa vſurarij.et mu ilia:ſi
Aicylinullns e ↄiniſſum ↄtra maritũ q; ſicut mulier sc te: vi sO pecumias colli nerum recept
nncnl uullus legen ta aĩ maritũ moꝛtalẽ:wtẽ qpter velictũ te: videntes ſe . igunt ex vſun eproꝛes:
ametochriſtigh , Ita aĩa que eſt ſpõſa xpᷣi e: wvtẽ amittitt iſtum omnia poſſe cũ unis 2 iniquit
erecor 1 17 fidei xp̃iani a xp̃i effecta inſſi it tpalem mundum cũ cuũ pecuma habere cij 3
eciudensneena 4 . anz, xpᷣiani Oſee ij. B n uſceptõe ba til⸗ elemoſyni K & uũ muneribo z e Ha bere circa
igueniii WW cliquẽs ↄtra ſpo ſüin ponſabo te mihii ptil⸗ contr. s: ß cõmuniter i rpenſis: 7 futu
nnoffcoſtetr ſis Taice et ponſũ ĩmoꝛtalẽ.vvt ibi in fide. contra pꝛiã vetine n vtroq; vficiu uꝑ cuz
Ponerogtgit Pn 1 eternas. ve quibo. R Wres a mittit coꝛpo in elemoſyni⸗ nt ſalutem:qꝛn nt: ⁊ illas
onſere tent. Dumno er adherens. wtes illas .vVij. arti. vj. Et ei 20: ſit oſynis largiunt i e nec bene acquiſi
iquns ſiflg gberecatan tudo i dtes illas habebu .vj. Et ei fideli ta reſtituunt. Alij vi n chariſtia: dgunna
ulfllg peredatain tudo inter ſponſu abebit. Oe. n. iſta ſimili tis modis talr⸗ ij vident nec male acqui
udicepittilſenoh j. Con. rj. Tirii. z moꝛtalẽ n. iſta ſimili⸗ tis modis talia amn es. ꝙ tales fr. quiz.
lend paber .ↄG Con.xj. Viri in ⁊ĩmoꝛtalẽ ſit b immobilia:ſi amittunt:c equenter
Hecſarucmiqnuifnl .„ů ris vir: Et E q̃t caput xpᷣs eſt:ca bona: ptz mobilia: ſicut pate cum ſecundo fili mk
eclaracch,, . Vir: 4 . 6 . CWm ilio emi
lici ucit ,tti jti igmn eſt eccki Eph. v. Vir caput ſt put aut mulie⸗ quiſitoꝛibus.⁊ꝛ pꝛelati. lercatoꝛibu nunt
duclt ſti itüsct yj. eſtecclie. ¶ Bicut e eſt mulieris:ſic xpᷣ lijs 7 . pꝛelatis.qui talia ſibi 87 malis per
ſegellloüdab ti meret᷑ — rgo bona m lĩ ginc xpus nepotibus: S ii talia ſibi 7 ſun 8 P
jtſiatg; i meret wtẽ: Yta etiã nulier pꝰ moꝛtẽ mari tur de us: Bed quia ſic uis emũut fi⸗
e fu tlo i retur wtẽ heredi lã bona aia poſt moꝛtẽ Emari pecunia vſuraria: empta freq 5
lite etur wrẽ hereditatis xpᷣi:Si⸗ poſt moꝛtẽ pi pecuma ecchi aria: vel alite qnter emũ/
köhartitetertager dã patris ſuii. is ꝓpᷣi: Sicut qntus fili me⸗ ccleſi⸗ a ecclie. cum qua quii rmale acqſita:
Citatereglother ꝓmeruit heredi. s filiusquon eccleſie acquiri qua quicquidi ita: vel
ſſul ſifli Eintei . re tale exemplũ bereditatem. Be illo nꝗ le acquiritur. ſm iu id immobile er
l.Nlii ori C . fili ũ poteritis excogi naq; pa ; quicquid empfũ fu ira eccleſiaſtica:que emit
p,, Fonntcgtorantin R ilios:quoꝝ pꝛobare volun gitare. ꝙ habui q reuertatur.xj ptũ fuerit ve pecuni. ca:que volunt .
o; eatrali ectionẽ vol voluit peudentiã animt 7af l terur .q·iſ.c. decumia ecckie ad ip
inregno 5. Gdg rem bi untatis: vt ſapientioꝛẽ ã anuntz af id clericoꝛum. c. v ſrnen ad ipam
er n⸗ ntem volũtatẽ: lentioꝛẽ ⁊ rati i; aſſignati Im. c.j. talia m. 7 extra. œ
it matericunagar q; meliu ſtatẽ:hered lonabilio⸗ aſſignatis cito la a perquiſit bPecu⸗
ne melius ad hmõi rei inſtitueret: intelligẽ natis cito elabunt oꝛibus: vel a ſui.
ansinnc, nunien ſiEn 1hmõi rei veritatẽ t: intelligeſ⸗ ꝙᷓ alij malefact ur. Quod vid a luis
G, eſ eſponſiões: veritatẽ veuenir vi oꝛes. ꝙ ſine ſi entes tam illi.
ulli cnini oflahi queſitaz: qꝛ es: ad aliquã bonã epoſſet per nerenecchadene onnt e roe illi.
iraʒ: qꝛ in talib- quã bonã queſtionẽ aba 7fautoꝛi lere poſſunt atoꝛibus. nec di
neregoteſtſicnt . tellectus q; appeti reſpõſionibus freqᷓ ab as toꝛibus. nitu confuſionem ſine in
. Qmnci⸗ . i appetitꝰ oditi. us freqnter tam ij malignitate: ntur amicos h ine amic .
sAner neſtna⸗ ſimul ogregatt itio manifeſt am in⸗ gnitate: cuʒ tercio fili. abere? f. W
rid grega tis queſiuit:quã vi eſtat. Ab ei wvmini falſi. ercio filio:Et h autoꝛes in
oficdiumsctuneinſti lent ducere. poſi iuit:quã virã ĩ h 8 ergo alſis patrie ductoꝛi ac e cauſe⸗ .
AG poſito. ꝙ poſſe ĩ hoc ſeculo mal⸗ nes potenti ductoꝛibus: aà magm
bemevrüͤfi natuts wellentep vin 4 poſſent habere oĩ 4 potentibus amicirti⸗ 7 econuerſo. l
ſrhhhüfll ho⸗ vellent: p vita quã optarẽt ere oiĩa que habe ꝙ in omnibo tali ia copulantur. Alij zlatro⸗-
ouiſinaleſert litut cerẽt quid in hoc caſ Err pꝛecipir indulis. gt. d bo ralim multa ſut tedi r. Alij vidẽt.
H luid in hoc caſu optarẽt ſingulis. ꝙ di⸗ ant carnis wſiderijs i üut tedia ſe quãti ponſt
rimartiventporinen tens erqqͥ meliꝰ diceret ſuã vel deſiderarẽt: pmi. quarto filii igerijs in ociũ quatũ poſſũt
märelan i⸗ perecltare s Pnt rto filio.Alij vi. i gulam lurxuri ut
rinboneſtofictogten . q; ipe vellet aurũ ⁊ argentũ itatẽ. Mꝛimꝰ dixi bunt i ij videntes.ꝙ omni luxuriaʒ. cum
inonee re. Secũdꝰ dixit: irgentũ: quantũ dilt: ent. n notr. er q omnia iſta finẽ
lüfontobſti iſci 2 dixit: ꝙ ipſe vellet ex ciunt:in hoc vi. ; om nes iſti inẽ habe⸗
oane, niũ. Tercius dixit: mallet magnũ penge⸗ hoc videlicet ti in puncto v
appetjt tl inczlti Yeſt. ius dixit: ꝙ maluit ſ terraꝝ wmi timent vt veberẽt ſi ꝙ eo nõ cona no defi⸗-
ſisſicrenimirin eſſe ab oib parẽti uit mltos habere ami aaantfn e oſtent nt placere: nec
gitligſe aſnin yit: ꝙ ipe in h vicinus dilect amicos: 5 antijs. Oe etiam iſum eſt. F. irij. xxvij ec
nrtitboehunhſlln Nrahliger hoc caſu eligeret oĩa h us. Quartdi us. wus non xefici. omnibo pꝛedrcti. rxvij. cũ
ice⸗ t :7 nihil pati toĩa habere carni P am eficiet omnibo:pꝛedi is vficienti⸗
guonaniluh ipᷣe maluit pati aduerſitati⸗. e carni vele⸗ amoꝛem ? bonã vi pꝛedicti tenti⸗
e maluit eſſe bene cñ wo: is. Ouintꝰ dixit: dic 7 bonä vitam a lictis ſpꝛetis:
diſtis rñſi ionesraarcr orr hocpor vollgerer A t 1e are mapto Phil. eeran; quinto filro⸗
e rõnes. Oꝛimꝰ vigit 4 ali: e git Piemnept. echaiſt⸗ Et
qur ad noſtranftn eſtis p finem p giabone nfri. z nõ
ctrinã oſtendit rem e ſequenti: .

fainul uii

Pcradezllt
bnnuiſin
c e heri z iii llla etiã
Giinnhall . cum illa etiã bo 2
otenmul helconi nenrorRrmg⸗ et. Becũdꝰ vidẽs ꝙ hñ
vginttsnnin / tuin: aliq pn lodis eos amittunt: s hñtes
nni mn i mniſ lnelen 145 incendiũ ignis: ali ttunt: aliqui p fur⸗ vt ſapientiã ill
iſiͦin ſun leceur bana abereimnohlttanch maris pericu- porinformareren heriterur zad hoc v
altinnoc. zlei micos qebm⸗ cos hirnt amicos: 4 pre ſua: Qurrũdi ũ de n P Aue
tunl dis ön s qꝛ pᷣmꝰ p latrões: icos: p inlłtos ini vo hoc fi ia: Quirũd uo nullus
ſtitun enl n ſet pdẽ: tũ es: 7 ics falſos polel cianol oc fit poteſt. videre in it hoc eſte viratẽ nd
oißnn :7 rc nullũ baberẽ alſos hoĩeſ. oĩ qͥs vebet mitis p videre in his qᷓ ceſi vitatẽ. Quõ
ſtraneni eten⸗ per ꝙmelius eſſè aberẽt refugiũ: I. oia poſ 5 mltis pᷣdicare: his qᷓ ſideratis:qñ 0
ſnnt oe us eſſet ꝑ latronũ glũ: cogitãs inſi eñ accuſãdo:vłei are: qꝛ ſi qͥs h ratis: qñ ali⸗
öiftſc⸗ 8 que babuit oſer tronũ ⁊ falſoꝛuʒ a Ntas inſu eu acculado:vł ei vtrahe habeat inimicũ qui
n igunſnite . uare. ꝙᷓ plura h micitiã. ſua pdicet õ tales vᷣitatẽ ahego leſit: o ich qui
obis hin n minus vellet amittere:taliũ abere 1 omnia tpe qᷓ qnõ reddi Vitatẽ dicẽdo: t: optat vel rogat
men⸗ zus videna g ee⸗ rretalinclegit ſoelerare Aabar⸗ erille wbnoe ira Dertemmutugtnt
iͦ oĩa haberẽt pᷣdii niovedit. rer wnenn pdi tz malos vebito⸗
pdicta it. Pptertermm aAa urari
mutuo: et ſic de oĩba nnrveld aliqd bbaajee⸗
ur non lentit

xxij.

videtur eis qͥ m
ultos h
erepoſſnt. nt venarios.q; oĩa cũ illi
ſiunt:adoptauit magna bahere perr lek⸗
uniã: vt

—

aliquando
contingere potuit. ¶ De ſeptẽ ſapi
apienti/

b G
.

ꝛxiij.

Xpũs

ſe culpabilẽ in tali vitio.qð videt in alio ſibinociuũ
rogat.qꝙ veritas hoc dicat᷑. Vidiſtis ergo ⁊ audi⸗
ſtis quõ veritas ab oĩb væſiderat᷑:ſ reuera ille q ſen
tit ſe imunẽ in illa culpa.ꝓ qua vellet ꝙp̃dicaret cõ⸗
alium:qñq; in alia eſt culpalis.dũ tangitur murmu
rat:Et ſic patet.qꝙ qñ culpe oĩm ſil ponunt᷑.⁊ vVitas
dicit᷑:tã ↄtra vnũ ꝙᷓ ↄtra aliũ.nullus otentatur vp-
te ſua:ſic pʒ.A. xxvj.xvj. Et ſic patetveritas rñſiõis
iſtius.⁊ tñ fatue faciunt:qꝛ ſicut quilibet appeteret
plus ꝙ; vulnus in coꝛpoꝛe ꝓpꝛio ſanaretur ꝙ alieno:
ta veberet de vulnere aĩe deſiderare. ſecundo ꝗᷓ⸗
luit:circa qð plꝰſollicitant᷑ ⁊ expendunt hoĩes qðẽ
magis ↄtra coꝛ in ſuo optimo eſſe ⁊ optima natura.
Qui reſpondit. ꝙ circa ſcam ⁊ ſapientiã:Et quõ h
fit videre poteſtis h̊ mõ:qm ſcitis ꝙ ſcientia artis li-
beralis ꝓ qua hõ honoꝛari põt: vel mechanice de q̃
viuere põt quo ad mũqũ bona eſt indigẽti.⁊ oẽs ſci-
re veberetis:ꝙ viu ere ̃m legem ver eſt optima ſcien
tia ⁊ ſapientia:ſine qua oẽs alie ĩ fine nihil valebũt
⁊ tñ videtis ꝙ multi q circa alias ſcias laboꝛãt ⁊ ex⸗
endãt.hanc ſapientiã ⁊ ſcientiã maxĩe hñt ↄtra coꝛ
icut patet inductiue.d ſuꝑbis.iracũdis auaris.gu
loſis.ocioſis.luxurioſis.⁊ x oĩb alijs:nã qpð hñt:ha
bẽt tm̃ ↄtra coꝛ:ſi peccatuʒ verelinqre.⁊ viuere ᷣm
legẽ eüg ſalia atq; vctrinã ſtulti ſpiciũt:Pꝛo/
Uer.j. tercõ queſiuit:que ſit maioꝛ iniqtas que
fit in terra:qͥ rũdit:male wcere. Et cãm afſignauit.
dicẽs: Si quis furat᷑ bona aufert exterioꝛa: ſi occi⸗
dat coꝛpꝰ vſtruit:̊ ſi male wcet.ꝙ quis luxurietur
vel malũ qðcũ q; faxit:aĩam oↄfũdit:que melioꝛ eſt qᷓ
bona exterioꝛa:vel coꝛpꝰ:⁊ ſic talis peioꝛ eſt latrone
homicida:⁊ etiã ↄbuſtoꝛe wmoꝝ ⁊ eccłiaꝑ:qꝛ tem
plũ vei ↄburit ſpũale:qð meliꝰ⁊ durabiliꝰ eſt. A
quarto q̃ſiuit q̃ fuit maioꝛ ſapientia quã xpᷣs feẽ no
uam legẽ ecclie nũciando:qui Ra- in hoc.ꝙ ſim
plices ⁊ illr̃atos elegit diſcipulos:qꝛ ſi ſapiẽtes mũ/
di:vel diuites:vel nobiles vel potentes elegiſſet:ini⸗
mici fidei infideles dixiſſent:q; tales voluiſſet habu
iſſe apłos.qͥ ꝑ potentiã vel parentelã: vel ſapientiaʒ
mũdanã eis mũdũ ſbiugarũt:⁊ nõ ꝑ graʒ vlł vtuteʒ
fidei.¶ Aqͥnto q̃ſiuit q eẽt maioꝛ mudi ſtulticia: qͥ
rñdit.qꝙ qͥs ſua ⁊ ꝗ ſemꝑ hꝛe poſſet negligeret:⁊ alie⸗
na ⁊ que neceſſariò amitteret. diligẽter curaret:⁊ tñ
in iſta multi implicati ſũt:nã bona oꝑpa ſua q̃ ſecum
poꝛtare pñt.negligũt:res vo mũdiales que ci ſunt
quib diſtrictũ reddẽt ↄputũ:nec illa ſecum ferre
porerũt.diligenter curãt:Si ergo ſcire vultis vtruʒ
in iſta fatuitate ſitis tẽti:videte circa q̃ plꝰcogita
tis vel laboꝛatis:vtꝝ ſitis citiꝰ.diutiꝰ.⁊ cælectabili
in diebo ferialibo circa ꝑtinẽtia ad coꝛpꝰ:vel in dieb
feſtiuis circa ea qᷓ ꝓꝑtinẽt ad ſaluteʒ aĩaꝝ:vtrũueplꝰ⸗
feſtinatis carnẽ curare infirmã vel alãm: ⁊ ſi inuene
ritis ita eſſe. ꝙ ſitis ſtultiſſimi certitudinaliter ſcix
oteſtꝭ.¶ Aſexto q̃ſiuit qð fuit maius ntüt ir,
ile:rũdit:ꝙ hoc ꝙ hõ potiꝰvult duci ab inimicõ ãd
moꝛtẽ.qᷓ ab amico ad vitã. Cui dñs:qͥ ducũt ab ini
micis. Cui ille:mũdus.caro. vmonia.ſũt inimici:q́⸗
rũ mũdꝰ ducit ad cupiditatẽ:caꝛo ad accidiã:gulaʒ:
lurxurii: vmon ad ſuꝑbiã:irã:⁊ inuidiã. Chriſtꝰ vo
eſt amicus. qͥ ducit ad oĩa ↄtraria.Et q; multiillos
inimicos:⁊ pauci amicũ ſequũt᷑:opa oñdũt.⁊ multi
tudo in nũdinis ĩ die feſto.⁊ paucitas ĩ eccfia.Doꝝ
ſtulticia patet. O.iiij.iij. Numerꝰ etiã peccantiũ et
tabnas.? alia mala freqntantiũ. illud oñdit: qͥb

Eccls.j. Stultoꝝ infinitus ẽ numerꝰ.Sed cauſa ẽ᷑⸗

qꝛ via inimicoꝝ eſt magis vlectabilis:inexpꝑtis.ſed
nolite cogitare:ꝓ quã viã:ſed quo ducit.¶ A ſepti⸗
mo qſiuit:quid eſſet mundi certiſſimũ: rñdit moꝛs:
ſicut ptʒ. M.xj.xriiij.⁊ tñ ve qͥ wlendũ eſt. q̃i oẽs ſic
viuũt acſi nũꝙᷓ moꝛi eeberent. Qðtamẽ eſt:q ſicut

melius eẽt eiqͥ ligat ad arboꝛẽ.cui ſagittat vbivide
ret exoĩ ꝑte ſagittantiũ aliqͥs occidere.ſe diſponere
ſtatim ad moꝛtẽ.ꝙᷓ cogitare ꝙ longaʒ vitã duceret:
in illa ſpe multa mala interim facere: Ita nop qͥs
vita cuiuſcũq; nrm ẽ ligata ad coꝛpꝰ q̃ſi ad arboꝛem
quandã:ð qua euadere nõ põt añ ꝑ moꝛtis ſagittas
miltos exoĩ pꝑte occid. Tales ᷣ q ñ cogitãt.ſ̊ viuũt
q̃ſi eſſent ĩmoꝛtales optie rephẽdũt phiĩ ꝑſona :.le
randri. A. xj. lxxxvj. Talib ergo nõ dabit ve? here⸗
gitatẽ celi:qꝛ illã nõ vſiderãt vt vberent.qͥs nunc
flẽs dico inimicos crucis xpᷣi: Phił iij. cſ illos qͥ vera
citer dicerepoſſũt cũ aplło.Gabij. Viuo ego iaʒ. nõ
ego:viuit in mexpᷣs.¶ Et oẽs ſicviuere deberent.
patet ex rõe rñſionis pᷣme queſtiõis ſequẽtium.et ex
auctoꝛitate apli oẽs queſtiões ↄcludente. Pꝛima q̃
ſtio ẽ:q̃ ſit liberioꝛ res mũdi: Rñnſio.N.iij.x. Secun
da ẽ.qð mẽbꝛoꝝ coꝛpoꝛis ſit ſũptuoſiꝰ. Rnſio.M.iij
xiij.Lercia qð ẽ minꝰmirũ mũdi.Rnſio. M.iij.xv.
Quarta ꝗᷓ ſit vanioꝛ laus mũdi: Eñſio. M.iij. xv.S.
qd valet. Quinta qͥ hoĩes mũdi hñt bꝛeuioꝛẽ viſum
Rñſio. MN.iij xvij. Sexta qð ẽ bonũ qo hõ cõius vo
lens:amittit.Rñſio.2.iiij.j.Septiĩa qͥq eſtĩ quo fa
cere credit cõtra ꝓximũ:⁊ plus ⁊ citius facit atra ſe⸗
ipᷣm: Rñſio. M.iiij.iiij.Octaua q ſit maioꝛmũdiru⸗
ſticitaſ: Rñſio.O.j.j. Ytẽ. O.vj.xxuij. Nona qð eſt
iuſtipcto mundi: Alffto. M.i vij . ii de⸗
cima ꝗ maioꝛ mũdi irrõnabilitas: Rñnſio:odio ha
bere marimos ꝗmicos:ſicut pʒ.O.iij.iiij. Et.CT. v.
xl Et. O.iij.viij. Vndecima:qð ẽ peccatũ in qͥ ẽ mi
noꝛ duplicitas. ⁊ maioꝛ ↄcoꝛdia int pctm̃ interius ĩ
coꝛde.⁊exteriꝰ ĩ oꝑe:Rñnſio ſuꝑbia.D.vij.xvj.2no⸗
decima in quo pũcto minꝰ ꝓ ve faciũt mlti. ꝙᷓ ꝓ qͥ⸗
cunq; poĩe. M.iij.v.Et. O.iiijxj.Et quibo tales aſſi
milant᷑.O.iiij. j. Nec ſic vos:h ſicut dicitur.j. Coꝝ.
iiij. SZic vos exiſtimet hõ vt mĩſtros xpᷣi:Gꝛãs ago

xpᷣo.q hũc tractatuʒ in ſuo noĩie terminaui:et qͥ duce

hũclaboꝛẽ ꝑduxi vſq; ad xpᷣm ducẽ:Bañ.ix.
O₰

¶¶Finit opus putile curã aĩaꝝ gerẽtib.p venerabi⸗/

leʒ ⁊ uotũ Johãnẽ le Pꝛomyard ſancti Somini⸗-
ciſectatoꝛẽ p̃feſſum: Gũma pᷣdicantiũ vocitatũ.per
Anthoniũ Rkoberger incole Nurenbergk qᷓdiligent
ſic effigiatũ.Anno incarnate vitatꝭ.M.cccelxxxv.

ii. kl. Julij.
CKAaus vo.⸗- —ꝑ

A .

An ſuntag vñ montag voꝛ ſant
Ni nſtend derbtuch dirr i
ſacngiinenin ſohiotſi
CHarptag iſtd mon im waſſeunan
Nſinft nüm wirt uff des herlig
Vug vñ montag nach de nontag iſt
aßen Der bruch witt auf dornſta⸗
hützẽ iſt gut lo=fen An zinſtag ve
MUn ſamſtag noch vnſers hene frolie
Aea vſ.nüw wirt auf ſant Erſmue
. An freitag nach ſant Midharts t
er mon in ſchitzen iſ gut loſſen
Yvñ zinſtag voꝛ ſant egns tag ba
mnnnfſhn munſeſig An
s.vii nuw wirt auf vſtſer fraw
uluiſ.ſtund agaadeiſichme
natgareten tag iſt mon im ſedꝛpi⸗
iſcenſolntenftieſencsthüſfe
“ wirt auffſuntag noich
ſaten Der bruch pitt auff
ſider mon in fiſcheniſt nee iier⸗
nfiſchen iſt mittelleſſe
ndden tag da

zinſtag nach ſe

artholomeus tag v
4 *

Pe vnim wirt auff
n ſuntag na

8

Fiß Guůͦter Nach rat vnd beſchluß der meiſter des geſtirns vnd auch der artzney Oo 4 iren . . Jer
Eren lauff der ſunnen vnd des mones Mit abſcheydung der boͤſen planeten Caude draconis. vnd vie cõ buſte. Des ioꝛeg. Criſt. vnſers. ME
berꝛen geburt Viertzehenhundert vnd ſechßwndachtzig ioꝛ vnd iſt. A. ſuntag bůchſtab Vnd fünff die guldin zal.· Vnnd. vſ. wochen

N zwyſchen wy nacht vnd der pfaffen faſtnacht Genner . . . „ 6
S— As erſt nim wirt auffder heiligendrei hunig tag ſo es ii. N
GSE REE AENichlecht vnd xxxix. minuté voꝛ mittage vnd iſtder tag viu. MWi

ſtund lang vnnd. xxviiſ. minuten. An montag nach der heyligen drey künig tag iſt der mon in fiſchen ſ⸗
iſt mittelleſſig. An mit woch vñ doꝛnſtag darnach iſt der mon im wider iſt gůt loßen. An mitwoch/
y/ nach ſant Anthonien tag iſt der mon im krebs iſt mittelleßig. Der bruch wirt auff ſant Sebaſtianus tag
M)rů ſo es. i ij. ſchlecht vnd vliſ. minuten. Am ſamſtag nach ſant Paulus bekerung tag iſt der mon im ſcoꝛ⸗
pio iſt mittelleßig. An montag voꝛ vnſer frawen liechtmeß vnd zinſtag voꝛ mittag iſt der mon im ſchü
. tzen iſt gůt loſſen
Wals ander nüw wirt auff der pfaffen faſtnacht aben noch der veſper ſo es. vj. ſchlecht vnd. iſ. minuten. Vñ iſt der ta g· iv. ſtund lang vñ
lvij. minuten An zinſtag vñ mitwoch nach ſant Agathen tag iſt der mon im wider iſt gůt loßen. An mitwoch nach ſant Vel⸗ ⸗
tins tag iſt der mon im krebs iſt mittelleßig ¶ Der bruch wirt auff ſamſtag nach ſant Veltins tag nach mittag zůͦ. v. vñ. vl vi. mi⸗
enutẽ An mõotag voꝛ ſant Peters ſtülung noch mittag vñ zinſtag voꝛ mittag iſt ð mon in ð wog iſt gůt loßen An Sunta grñ
montag noch ſant Mathis tag iſt ð mon im ſchůtzen iſt gůt loßen Am freitag voꝛ mitfaſten iſt ð mon im waßermã iſt gůt loßẽ. MR
AVAs drit nüw wirt auff mõtag noch mitfaſt vo⸗ mittag zuůͦ. vſ. vñ. vxv. minuten. Vñ iſt der tag · x. ſtund lang. vñ. xliij. minutẽ An
ʒinſtag mitwoch noch halbfaſt iſt der mon im wider iſẽ gůr loßen An montag vñ ʒinſtag noch ſant Gregoꝛien tag iſt ð mon im
