gem terre ꝙ ſe habeant.⁊ iudiciũ ſeu ſententiã:quia
tñ legem ſuꝑioꝛis curie iꝓ ſenõ ha bent. ſnĩa data
in inferioꝛi curia. in ſupioꝝ reuocabit᷑. AMiniſtri vo
ꝑtem penarum poꝛta bũt: quia talibo medijs ⁊ falſi
tatibo ⁊ magnis ⁊ malis ꝑquiſitis cupidis dñis pla
cere nitunt᷑. Sciunt nanq; ꝙ dñi tales amant mini.
ſtros.qui plus repoꝛtare ſciut. Et ideo intantũ qͥti
die in falſitatibo.et cautelis.et bonis cõſuetudinib-
epꝛimendis.⁊ malis inueniendis ſubtiliant᷑ vt plu
ra repoꝛtare.⁊ dños ſuos plura lucrari faciãt:ꝙᷓ alij
qui fuerüt ante eos ꝙ vix põt ſimplex vel fidelis ter
rã habere iuxta illos:quin caurelas inueniãt.i dñm
infoꝛmẽt:quo ipſam acquirere poſſit:q iteꝝ vix po
teſt quis elinquere:quin vltra iuſticiã pumiat᷑non
cõſiderãtes: ad reſtiturionem tenent᷑: omniũ que
oñs vel dña p eos male acquirit:qᷓuis œ hocnulluʒ
habeant emolimentũ. ſicut ꝑ pᷣdictos patet verſus
S.e.c.iiij. Juſſio ⁊c. Quand ergo eis in foꝛo penuẽ
tie reſtitutio iniuncta fuerit:ſicut veberet.ſi veraci
ter⁊ diſcrete cõfiterent᷑: vadant ad dños illos.⁊ vi⸗
cant ꝙ bꝛeueab eis habebut reſponſum:⁊ finaliter
inuenient: ꝙ alia reſpõſio vel reſtitutio nõ erit:niſi
ꝙ dni rapaces cum talibus miniſtris ſuis eternali⸗

ter damnabunt᷑:ſemꝑ ſibi mutuo maledicẽtes. Si⸗

cut patet.A.xxvij.xlij.quia rapinas meditat᷑ mens
eoꝛum:Pꝛouer.xxiiij.
In quibo nõ m aſſimilatio vel cõparatio.ſed etiam
peioꝛ cõditio:quã in multis alijs reb habentibo cõ
ditiones malas inuenit. Pꝛimo nanq; inter feras
aues pᷣdales leoni in aliqno aſſimilant᷑ aquile.r in
bligua cõditione illoꝝ excedunt rapacitate. Aſſimi
lant em eis in hoc:qꝛ ſicut ðꝛ.iſti pᷣſam rapiũt:⁊ ſaci
ati alijs aĩalibo ⁊ auiba rapacibo.ꝑtem viuidũt reſi⸗
duam ſeu verelinquũt. nullã vo pdam appᷣpenden⸗
tes: ve aĩalibo et auibo ſequentiba pᷣdam ſuã faciunt.
Sic iſti multis modis pᷣdã rapiut a panꝑib. et ab
alijs quibuſcũq; nihil dimittẽtes v cõtingentito ꝓ
Pphas vel nephas. pꝑ infamiã vel bonam famã bre
poſſunt.æ 2 pᷣda cubile ſuũ replent ad modũ leo
nis:æ quo MNau.ij.Leo cepit ⁊ ipleuit cubile ſuum
rapina.Quia ſicut leo cubile ſuũ replet rapina ꝓ ſe.
et leena:⁊ leuncułita iſti inſtaurãt maneria auro et
argẽto.equis ⁊ rob.et vaſoꝝ varietate.edificis alta
eleust. poſſeſſiones multas acquirũt. ꝓſe ⁊ vxoꝛibo.
et filijs nepotibo:quib cũ hec oĩs ondunt 2 ontãt
gloaͤres H ꝙ ſunt ð numero illoꝝ. v quibo in ps
xxij. Pctõꝛes Z abũdantes in ſcło obtinuerũt diui
tias:va citer reſpõderi poſſet dicẽdo illud: Eſa.iij.
Rapina paupꝑis in wmo vr̃a. Iſtã vero pᷣdã inter fe
ras ⁊ aues pᷣdales ſequẽtes ꝑticipãt:qñ diuitibo ma
lis ⁊ mĩſtris ⁊ alijs rapacibo feſta faciunt. ⁊ munera
arch mercedes dãt v talibo ꝑquiſitis. Suꝑ iſta vo
aĩialia aues ſequẽtes tũc redeunt.⁊ œ eis pᷣdã faci-
unt.⁊ cochlear panis ſeu paneũ:ꝑ qð pꝛius alia ve⸗
uoꝛauerũt vuoꝛãt.qñ q̊ balliuos ahos mĩſtros bi
las accipiũt.⁊ eos incarcerãt vel duriſſimemulctãt
q̃ mulctanunqᷓ ſvoliaris vbia dantih obolü re
ſtituent. Vel qñ p ſenectute vel moꝛte vel alio ipedi
mẽto amplius villicare nõ poterũt:tũc ꝓpter copu⸗
tum nõ datũ vel cũ multis arreragijs male datu.vł
Iter aliã occaſionẽ excogitatã:oĩa capiunt᷑ in ma⸗
nu dni. Elide.. viij. xxxviij.æ quibo verificat᷑ illõ
Eſa.xxxiij. Ve quipdaris.nõne ⁊ ipſe pCᷣdaberis:
Eiiſo in quibo coditõibo ſunt leoniz aquile ſiles
videre reſtat in quibo ferocitatẽ ⁊ rapacitateʒ illoꝝ
excedunt.ꝛo quo eſt aduertendum. O= pꝛimo pꝛo

nn ſobulo: necnnet lup

apine
nl ſehnai
cünn

ne orcu ſimin
nn ingu atn cancn
Gigenminane chleuanenn
e i ocorod conocandum
nneng fmusan
ſrunzandlunniuildornn
ſtuent Itarugtusinl elane
iteſ hlgtntotd chſnnrrni
mnodonotincmibus. iercltſießdic⸗
amquoipſgaſtonuo in oinmnior
noco oues ad modĩ ſpinsrum lan
oſtenſum ett F,lr. Gicerpo vlulan
ocadant yel ſpollet: quando em ynn
elqaiſcunq falſus duodenarius v⸗
Hlouitur ci alio:vt innocentes op
uibus damui inferat yel ot nocente
horet None lypus lypo ylulat: vt ſn
acant velſpolient allum lupum aue
Ntad ampliusnocendum. Dic will
Inqzeguſa alii nfoꝛmst w falſitater
nercedem ei pmittit. Lalis eñn dinlan
ſitatpaſtoniqgidiotſe diam er verin
mercatorlus:ni cöneniunt de vnd
Bic ductoudas datnte gichnen
luciptiapatone Onmnes it rhisi
ii vocant lupiyeſpererguinireling
ne Auplingut reſpgte geſin up
nbantinabſeoncitin peſgeres
dam llant ttaiſtiſengfaneſenn

inmene. Ac anus veidi dclamnti⸗

cun tulbus ninſns insermal
Kimneſbinnmonilttn g
ntinungiusntinim

ſafimlano delcihuntihſeetimn
gnaiu maltsalis tenhabentivej ?

sinnenit. Prinonancginterfenno
onlinelignoafimiint agnleni
pneilopenetint apreinte Ain
bocqeſiantör iſtöcamraplütrſea
Nravih wpnclv. gten diungir ni⸗
inquur nulli vopam apobenden⸗
aulko /eguentivpan iſftaunt.
mocs pi vpiutoponpi etab
nlbiloumitites wcötnigentio
1s. giutamii vel honantanhe
da ablleſnireplentac nocileo
i Leo ceptt ripleuit abileſvum
grleo ublleſnürepletraping e.
Litaihtiinttaurärtmanenganroet
obet valop varietate. dcfuiui
lesnutugaclliit hſennenun
: aiocibero⸗ nnd
pſunrömumaoilipnrguin N

Rapina

tantocrudelioꝛes ſunt:ꝙ leo dicit᷑ ꝑcere ꝓſtratis ſi⸗
cut oſtenſum eſt. C.xvj.xviij. Et ſanctis viris ſicut
patet e Saniele. et in miraculis ſanctoꝝ:quod iſti
nõ faciunt. Ideo ad veſignandũ maioꝛem in leone
gentium crudelitatem.et maliciam:qᷓ in leone beſti
arum: ſignanter ꝓpheta quẽlibet raptoꝛem aſſimi⸗
lat dicens: Eʒech.xxxij. eoni gentium aſſimilatus
es. ¶ Secundo.qꝛ leo magnis animalilo ⁊ repaci
bus pᷣqam ſuam facit:ſicut ð vrſo ⁊ huiuſmodi. Iſti
vo ecõuerſo libentius ſimplices inuadũt:⁊ ce eis Pp⸗
vam cõmunius faciunt.æ potentibo rapacibo qui
reſiſtere ſciut ⁊ poſſunt nihil faciũt:quod ramẽ cru
xlius ⁊ grauius eſt peccatum. Pꝛopter quod væ eis
verificat ⁊ poteſt dici illud.ij. Reg.j.Leonibo foꝛti-
oꝛ es.nõ in vera ſed in crudeli foꝛtitudine.¶ Ter⸗
ao qꝛ leo ⁊ aquila ⁊ huiuſmodi anialia rapacia ali⸗
quando pᷣda ſatiant ꝓtunc quieſcunt.et pᷣſam nõ
copiunt.nec venant᷑. YJiti vo diuitijs ⁊ rapinis nun
q;ᷓ ſatiant᷑:quin ſemp coꝛda cupidoꝝ plura cupiant
et querant.Et ꝙᷓnto plura capiunt ⁊ rapiunt:tan⸗
to plura cõcupiicunt.⁊ in maioꝛ vel ſunt. vel ſe elſe
opinant᷑ egeſtate.x quibus Pꝛouer.xj. Alij rapiũt
nõſua:⁊ ſemꝑ in egeftate ſunt:Cuius rei ronem vi⸗
.AA. xxvij.iij.¶ Gecũdo lupis in aliquibo aſſimi
lant᷑ coditionibus et in aliquibus eoꝝ excedunt feri
tatem.¶ Pꝛimo in hoc eis aſſimilant᷑:qꝛ ſicut lupi
mõ ⁊ natura ſua:quandã atra canes ⁊ oues faciunt
cõfederationem et cõſpirationem: dũ ſero vlulant
in aliquo certo loco:ad cõuocandum plures:vt mul
titudine ⁊ foꝛtitudine foꝛtius canibus reſiſtant pa
ſtoꝛum: ⁊ crudelius ⁊ audacius oues innadant.⁊ væ
ſtruant. Ita raptoꝛes iniuſti adulteri: QLuce. xviij.
inter ſe atederationes ⁊ cõſpirationes faciunt quo
modo nõ tm̃ canibus.i.eccleſie pᷣdicatoꝛibus ſed eti
am qũo ipſis paſtoꝛibus in omnib reſiſtant: ⁊ quo⸗
modo oues ad modũ ſpinarum lana ſpoliant ſicut
oſtenſum eſt. F.j.ix. Gic ergo vlulant vt reſiſtant et
occidant vel ſpoliẽt:quando em̃ vnus patrie ductoꝛ
vel quiſcunq; falſus duodenarius:vel alius quiſcũ
qʒ loquitur cũ alio:vt innocentes oppꝛimat. vel ali
quibus damnũ inferat.vel vt nocentes liberet ⁊ ſup
poꝛtet. Mõne lupus lupo vlulat:vt ſimul ouem oc⸗
cidant vel ſpolient:⁊ alium lupum audatioꝛem faci
ant.ad amplius nocendum. Sic v illo qui eqqua⸗
cunq; cauſa aliũ infoꝛmat ⁊væ falſitate vel rogat vel
mercedem ei ꝓmittit. Lalis em̃ vlulat vt ſummo re
ſiſtat paſton:qui dicit ſe viam et veritatem. Sic de
mercatoꝛibus:qui cõueniunt ve vno pᷣcio vendẽdo.
SBic ⁊ ductoꝛibus patrie:qui cõueniunt inter ſe *
lucri ꝑticipatõne.Omnes iſti ⁊ his ſimiles: Soph̊.
iij.vocant᷑ lupi veſpere:quinõ relinquebant in ma⸗
ne. Lupi inquit veſpere.qꝛ ſicut lupi: qui e die lati
tabant in abſconditis:in veſpere fameſcunt:et ad pᷣ

dam vlulant. ita iſti ſemꝑ fameſcuut.⁊ nõ relinquũt

in mane.Ad cuius verbi veclaratõnem eſt notanda
fabula:que cõtinet ꝙ lupi ſero in vnum locum cõ
uenientes:⁊ ad quoddam ouile ꝓperantes: oꝛdina/
uerunt inter ſe in eundo: qũo oues omnes uoꝛa⸗
rent:ita ꝙ nullum reſiduũ carnis vel pellis vel lane
crelinquerent:quoꝝ vnius dixit: ꝙ ipſe voluit la⸗
nam. alius ꝙ ipſe voſuit pellem: alius ꝙ ipſe voluit
camem:quibus dictis ⁊ factis de qnto rape ⁊ ſpolia
re potuerunt:nullũ reſiduum dimiſerunt vſq; mane
Bic magnis raptoꝛibo ꝑ patriã trãſeuntibo vel in
aliquo loco cũ familia ſua rapaci moꝛantibo: dum
quilibet illoꝝ qui vult ⁊ poteſt:ab omnibus capit.
Inter quos dũ aliqui multa capiunt:nihil ſoluunt

niſi tallias.dũ alij ſicut hauenarij:⁊ alij ꝓuiſoꝛes ꝛn

na capiunt:ab vno duos ſolidos. ab alio duodecim
narios:⁊ ſica ceteris: q̃ntũ a ſingulis capere poſ⸗

–—
.ͤ.
ſunt: vt de reb in wmibo dantium inuentis nullaʒ
uiſionem faciant. ſed ad vicinos tranſeant: di ri⸗
aldi alij malendrini in wmib in quibus vel iu⸗
xta quas hoſpitant᷑ vel tranſeunt:gaſilinas et quic⸗
quid vaſtare poſſunt: vaſtant. dum itex magni bal
liui:et eoꝝ vxoꝛes⁊ filij 2 familia quilibet vice ſua.
et mõ ſuo colligit: ⁊ capit quicquid cage põt.quid
oteſt ouibo remanere:niſi miſeria et pauꝑtas. Et
ic ſunt lupi veſpere fameſcentes: nibil quod cape⸗
re poſſunt verelinquentes:dũ maioꝛ maioꝛa et mi⸗
noꝛminoꝛa. abe qntũ malicia ſua inuoluere
poteſt capit.Quoꝝ tam factum nephariũ ꝙᷓ iudici
um iuſtum recitat᷑: Mich.iij. Audite inquit pꝛinci⸗
pes Jacob ⁊ duces wvmus iſrael.qui violenter tol⸗
litis pelles eoꝝ vſuꝑ eis.⁊ carnem eoꝝ. cœſuꝑ oſſiln
eoꝝ:tunc clamabunt ad vñm. et nõ exaudiet eos:et
abſcondet faciem ſuã ab eis in temꝑe illo: ſicut ne-
quiter egerũt in adinuentõnibus ſuis.qꝛ ſicut dici᷑
Sech.xxij. Rapiebant violenter egenu⸗ pauperẽ
ad modum vt pᷣdictum eſt lupoꝝ.⁊æ quibus pᷣdictũ
eſt: Act᷑ ꝓx. Intrabunt in vos lupi rapaces qui nõ

tm vt pᷣdictum eſt.ſed quod peius eſt lupoꝝ excedũt .

in damno faciendo poteſtatẽ.⁊ damniillati magni
tudinem:qꝛ lupus foꝛax ad ouile veniens vnã ouem
vel magnam ꝑtem vnius ouis comedit. Alias licet
plures ſtrangulauerit.ibi tñ coꝛpoꝛa eaꝝ dño dimit
tit. Iſti vo non tm̃ vnam: ſed foꝛte væcè vel viginti
rapiunt. vel ſaltem valoꝛẽ:nullam dño dimittentes
ſicut ptʒ in regia pꝛiſa.q victuslia capiunt ꝓ wvmo
pꝛincipis:⁊ non tm̃ oues vel alia animalla minoꝛa:
que lupi caꝑe ſolebant rapiunt.ſed etiã maioꝛa.ſiẽ
equos ⁊ boues vniuerſas inſuꝑ ⁊ pecoꝛs cãpi. Pꝛe
terea lupi hominibo nocent.ſi pecoꝛa illoꝝ negligẽ⸗
ter cuſtodiant᷑. vſti vo illis nocẽt:qui hmõi habẽt
animalia qtumcunq; diligẽter cuſtodiant᷑: etiam
illis qui hnõi nõ habent aialia.vũmodo aliquas
habeãt poſſeſſiones.vel alia bona que amittere poſ
ſunt. ¶ Quoꝝꝑ raptoꝝ iuſta damnatio oſtendit.ij.
Reg.xij.p iudiciũ quod Sanid rex vedit ve vno ſce⸗
leroſo:cuius culpã oſtendit Mathan ꝓpheta in hoc
ꝙ cũ bones ⁊ oues haberet plurimas:vnam ſolam
qquã vicinus ſuus habuit abſtulit. ꝓpter quod rexad
IW ham diyit. eum eſſe viꝝ moꝛtis.Qui ergo h vixit:
diuina illuminatus intelligẽtia e illo:qui vnã ab⸗
ſtulit ouẽ:cũ multas haberet.quale putatis iudiciũ
us da bit:qui tale tũc vedit iudiciũ ꝑ ꝓphetam ſu
um.æ his qui multas habent terras ⁊ redditus.et
multa caſtra ⁊ maneria:⁊ qui veberẽt multas habe
re diuitias ⁊ theſauros niſi illoꝝ ſtulticia:⁊ ſuꝑflue
obſiſterẽt expenſe et a pauperibo oues vel boues vel
quecũq; alia auferũt vel capiunt.⁊ nõ ſoluunt. Mõ
ne tales dicet ⁊ iudicabit eſſe dignos moꝛte:qꝛ ſicut
dicit Pꝛouer.j.aĩas poſſidentium rapiunt. Se pᷣdi
ctis leõibo? lupis ſimul dici᷑ Sopv.iij. Pꝛincipes
in medio eius: quaſi leones rugiẽtes:qꝛ rugiũt ſi uꝑ
miniſtros:qui magnã nõ repoꝛtant pᷣdam:⁊ ſuꝑ ali

os: qui larga eis nõ dant munera vel encenia rugi

unt. vel ſaltem multũ oſtendunt rugitum. Sequit᷑
Judices lupi veſpere nõ relinquebant in mane.
Tercio licet in aditõnibo pluribo aſſimilant᷑ piſci
bus ⁊ illos excedunt in voꝛacitate.ſicut põt oſtendi
ꝑ dicta.l.xij.v.tamẽ inter illos ſpecialiter lucio aſ
ſimilant᷑:qui lupus vocat᷑ aquaꝑ:⁊ ipſo minus ha⸗
bent vel oſtendut in factis ſcʒ rõnis:ſicut eleganter
oſtendit ꝑ quoſdam verſus factos æ quodã rapto⸗
re:qui Lucius vocabat᷑.Lucius eſt piſcis rex ⁊ tyrã
nus aquarum. A quo diſcoꝛdat lucius iſte parum.
Hic homines vuoꝛat hic piſcibus inſidiatur. æſu
rit hic ſemꝑ:hic aliquãdo ſatiat᷑. Amboꝝ merita:
ſi lanx equata libꝛaret. lus ratõnis habet qui ra

x.

Arti.iij.

Rapina

tione caret.¶ Quarto aſſimilant᷑:⁊ excedunt cõdi⸗
rionem ſpongie:qꝛ ſicut ſpongia ex omni ꝑte aquas
trahit et recipit: quas coõpꝛeſſa emittit. Sta iſti ex
omni pꝑte:que poſſunt ra piũt recipiunt.ſed nec in
fininitate cõpꝛeſſi illa reſtituunt. ergo qne in moꝛte
ſqʒ eſt ſpes hypocnite:ſi auare rapiat: Job. xvij.
AQuinto illi ſtulto aſſimilant et in fatuitate exce
dunt. æ quo dictum eſt. P. vij. xxj. qui ſemꝑ accipe⸗
re voluit v panello. Ita iſtip omni negocio ſiueꝓ
ꝓꝛijs et ſupꝑſluis expenſis:ſiue ꝓ filij milicia:ſiueꝓ
filie matrimomo: ſiue ꝓ quibuſcunq; alijs expenſis
faciendis. ſemꝑ accipiunt ve panello pauperũ ſub⸗
ditoꝛum.ipſoſq; cũ omnibus alijs agendis:ſicut cũ
alijs cibarijs panem cõſumunt. Ende ps. xiij. e-
uoꝛant plebem meam ſicut eſcã panis.i¶ Sexto aſſi
milantur belligerantibus. ſicut patet. M. viij. xviij.
ipſoꝛumq; excedunt pꝛauitatem: quia ſicut dicitur
Judic.xxj. Non rapiũt eas iure bellantium:ꝗpter
uod in moꝛte væ quolibet illoꝝ verificatur ulud:
ob. v. IJIpſum rapiet armatus.i.ↄva bolus qui eſt
armatus malicia ſeu armis malicie ſub quo militãt
Beptumo ipſis aſſimilant᷑ vmomibus: ipſoꝛum
qᷓ; ſnperant maliciam.¶ Pꝛimũñ patet:qꝛ ſicut ip ſe
pꝛimus vmon vitatis raptoꝛ:atq; oꝛdinis raptoꝝ
fundatoꝛ ⁊ inſtitutoꝛ.cum cõplicibꝰ ſuis rapere vo⸗
luit in celo diuinitatem ſeu vitatẽ. vt eſſet ſumilis
altiſſimo.ſicut patet Eſa.xiij.vt videlicet maioꝛis
gquam vens oꝛdinauerat eſſet potentie: maioꝛemq;
hab eret honoꝛem et gloꝛiã. Gic iſti: qui de oꝛdine
regula et fundationeſua ſunt:atq; ꝓfeſſione. mul⸗

ta rapiunt.cõgregant.atq; varijs ac ſcrupuloſis mo

dis acquirunt᷑.vt maioꝛem habeant in hocmundo
potentiam. gloꝛiam.et honoꝛem. ꝙ veus oꝛdinauit:
quoꝛum regula ad quam ꝓfitentur ſcribitur. A. xij.
iiij.Et incipit. bona gente ⁊c. Ad quam plures re⸗
cipiutur plureſq; ꝓfitentur: ⁊ ꝙᷓdiu bechnr vſq; ad
moꝛtem tenẽt:quã regulã ꝙᷓcunq; ab eccleſia appꝛo
batam. Nec mirum: quia iſta regula ſiue raptoꝛum

oꝛdo: fuit pꝛimo inuentus in celo.ſ.in nobiliſſimo

loco:et a nobiliſſima creatura.ſ.a lucifero ſummo

angeloꝛum ac ſupᷣmo. Sed hen ꝗpter finem mirum:

eſtiq tot habet ſequaces: nain tinis totum afundet
quado quilibet raptoꝛ ab ipſo rapietur: vt ſemꝑ cũ
ipſo ſit in wmo ſua inferni: v cuius oꝛdine hic ſem
per fuit dum vixit: Job. xxvij. Tollet eum ventus
vrens. I. infirmitas et moꝛs: et velut turbo rapiat
eum ve loco ſuo.ſ.dyabolus. Gecundũ ꝙ videlicet
monum excedũt pꝛauitatem oſtenditur. Pꝛimo:
ꝙ ipſi quos af fligunt:in loco toꝛmentoꝝ affuigunt.
i.in inferno qui vocat᷑ locus toꝛmẽtoꝛum: Luc. xvj.
Secũdo quia ipſinõ toꝛquent:niſi malos. Ipſi vo
hic homines toꝛquent: vbi non eſt ita cõgruus lo⸗
cusqꝙ toꝛmentis. ſicut infernus. et plus frequenter
bonos ꝙᷓ malos. ¶ Tercio quia ipſoꝝ puuitio ve⸗
merita nõ excedit punitoꝛum:qꝛ in inferno nulla eſt
imiuſticia:nullus enim ibi iniuſte punit Iſti vo fre
quenter plus reſpiciũt ad pecunias colligendas. iỹ
ad culpas coꝛrigendas. Semones puniunt culpas:
ſti ex culpis colligunt pecunias: ꝓter quas da⸗
tas eos frequenter punire diſſimulant. ve pꝛopter
quas nõ datas frequenter vltra rationem pumiunt:
et vltra vmerita velinquentiũ: etꝙ tanto illoꝛum
curia peioꝛ eſt inferno. Nota.S. xij. xxvj. Sed om⸗
ma iſta redimere inaniter credunt oblatiomibus. et
elemoſynis: quas repᷣhendit us: Malach. j. Intu
liſtis inquit e rapinis claudum. et languidũ. Mõ.
plures aſſimilatões illoꝝ.AI. xiiij. xvij.
Qui pꝛimo ruſticitatem comittunt:q-um ad xe
um:quem ꝙtum in eis eſt furti vel rapine faciũt re⸗
ceptatoꝛem:dũ ei talis dant vel offerunt: que reſti⸗

Secũdo in ciuilitatẽ cõ

R

tuere leberẽt ſpoliatis.

mittunt apud mũdum:et apud omnium venatoꝛũ:

et apud ilioꝝ qui in auibus celi ludunt educationẽ.

xi

Nam ſicut cõtra omnium iſtoꝝ artem ⁊ edncatio⸗

nem eſſet:aſſuefacere nobiles canes vel falcones. ſ.

ad capiendum animalia wmeſtica:ſicut oues et bo

ues.vel gallinas vel caponcs qꝛ ars illoꝛum et edu⸗

catio vult ꝙ indomita capiant atq; ſilueſtria. Jta

cõtra no bilium ſtatum:⁊ cõtra omnem bonumſta⸗
tum:⁊ omnem bonã educationem eſt:ꝙ nobiles et

potentes:qui gladiũ poteſtatem atq; terras ⁊ reddi

tus quaſi ſtipendia accipiũt ad vindictam maloꝛũ.
i. ad venandum malefactoꝛes. et capiendũ et puni⸗
endum reos:quaſi animalia ſilueſtria. intendant ca

ptioni vel venationi vomeſticoꝝ.⁊ afflictioni ⁊ rapi

ne ſimplicium. Tales non tm̃ cõtra educationem:
ſed etiam cõtra Johannis baptiſte pᷣdicatõem mul
tum cõmittunt:Luce.iij. Neminem inquit cõcucia
tis neq; calumniam faciatis.ſed cõtenti eſtote ſtipẽ
dijs veitris.¶ OGe quibus ſi nõ ſint cõtenti.ſed alie/
na ꝑ rapinam vſuram vel dceptionem vel qᷓcunq;
falſitatem acquiſierint. quis illos a ꝓditionis picu
lo poterit excuſare. Di enim rex alicui filioꝝ ſuoꝛuʒ
cõmiſiſſet cuſtodiam:ſtipendia dans ei cõgrua ꝙꝓ ta
li cuſtodia:⁊ filijs etiam aliqua ꝓ ſuſtentatiõe ilioꝝ
minus tamen ꝙᷓ cuſtodi:ſi ille cuſtos ſuis ſtultis ey⸗
penſis ſtipendijs filios regis xe ſuſtentatõe ſua ſpo
liaret:quis a ꝓditionis ingratitudimis vitio illuʒ
poterit excuſare:⁊ q̃nto plura recepiſſet ſtipẽdia:tã
to maioꝛem hoc faciendo cõmitteret ingratitudinẽ
faliitatem ruſticitatem atq; ꝓditionem. ¶ Dic in
qpoſito filij regis celi ſunt populares.et alij ſumpli/
ces poteſtatibus ſublimioꝛibo ſubiecti.de quibus in
ps.lxxxj. Filij excelſi omnes. Maioꝛes vo dni: ſunt
eis ad cuſtodiam veputati. eccleſiaſtici ad anima Z.
et ſeculares ad cuſtodiam coꝛpoꝑ. Filus vo ſimpli⸗
cem ſuſtentationẽ. Iſtis vo maioꝛem terraꝝ et red
duuum vedit ꝓmoñonem et poreſtatem ꝓ ſnpẽdio
cuſtodie:⁊ laboꝛis. Si ergo iſti ſtipẽdia ſua ſuꝑflue
expendant vel auare vetineant:et ſi ubiectoꝝ filioꝛũ
ſuſtentationem. ꝑ q̃ncunq; viam malam acquirãt:
none ingrati ſunt ꝓditoꝛes:⁊ ꝙᷓto plura quaſi ſtipen
dium a vo receperũt: tanto maioꝛem cõmittunt in
gratitudinem atq; ꝓditionem. Caueãt ergo ⁊ dili⸗
genter excogitent quid vo reſpõſuri ſint: qui plura
a vo acceperũt. et largioꝛa dnia atq; terras 1 reddi
tus.⁊ plus viuunt ve bonis alienis: ꝓluſq; populuʒ
Ti.imo veum in populo ſuo:a quo oia que habẽt re
ceperunt rapinis et duro dnio atq; grauiſſimo iugo
et egyptiaca affligũt ſeruitute: ad modum ludeoꝝꝑ
7 Pylati qui foꝛtitudine 7 poteſtate a cæo acceptis
um crucifixerunt. In quo facto ſatis plane oſten⸗
ditur:q illi qui plus a wo acceperũt: quiq; plus ha
bent terra. plus æum cõtemnunt: minus v ce⸗
lo curant.iĩmo nõ videntur credere:ꝙ ſint eo ſubie⸗
cti vel ad celum oꝛdinati:vel ꝙ; ſubditoꝛuʒ data ſit
eis poteſtas.nõ ad gubernationem:ſed ad ſpoliati⸗
onem:qua q; abutunf᷑ cõtra veum er ſubditos illa
pꝛiuabunt᷑. Et erunt ſine omni porteſtate œbiles in
moꝛte: ⁊ vſq; in eternũ ⁊ vltra. In moꝛte nanq; erũt
ſicut dicit: Oſee.xiij.quaſi nubes matutina:qꝛ ſicut
nubes matutina ſolio ardoꝛe adueniente diſſoluit᷑:

ita iſti ſupuemiẽte ardoꝛe moꝛtalis infirmitatis. De

quit᷑.Et quaſi huluts turbine raptus ex area. Ecce
illoꝝ tunc vbilitas:⁊ nõ reſiſtendi imporẽtia:qꝛ ſiẽ
puluis ð area rapit᷑ ? in lacũ ꝓijcit᷑. Ita illi qui alia
rapuerũt:væ lecto moꝛtis rapient᷑ ad ꝓfundũ laci.
Et iuſte quidẽ.qꝛ multa ſunt:que m nonullis i⸗

loꝛum peccatũ rapine aggrauant. et illud graue eſſe

oſtendunt.⁊ que in omnil raptoꝛibo ſtatum illoꝛũ

rii

Anti iii.
xiiij.

ſiivo fiummt hnſtun i
nſmnit Ylipnc a lacidpie
hr noc lakzelolan⸗ ſufienai
ios enocterapuiſſent. o ſul n
timhoncerlict nc in
natdecti digfinotenn
tc lclunor Reñinendel
riii. Pants inguitegentiü vit i⸗
utilli virſanguinis eſ Et Ec. n
imtin ſudoꝛepane quaſiquiocaat
i gladiatoꝛocadot, qnondianu v
Eo diuerſimoeocndat poten gey
glocio. Einſup raptogoceiſo gwt
Nt Cref ii vbi diat. A melius fun⸗
dioſjnoxtuis fame. qnilliſtatim moꝛ
mmboerit oſumpnia ſtenlitateteme.
Pecgri rapineinoiotam in painappit
isaggraat eſtdiuinupceptii cötrn⸗
ſatpatt dancri in uo cöninct
lcküßethto deſundndiacienddege
nlirifunti ghibnit wii g n hena
Gbpatutſ liopageuar iſtalderat
ns. Horoei velnunc viſum cab
rgho and lmunc nſſumeſtin
Muniſſa. geno Dimitti pecatum e
ſemmonſtkniͦt dic vötiluc cii

tecuaſinis winittonpns

nnu gteniſtins mienli maoſte,
mi tmao
mnganlattinr debiileime⸗
uingendn Fberet eſtci
erelum ſan no vident Gen⸗
ſiounggi ſillioh
anllsceidlamnt⸗ umä
nuenehelchlumnſöfl . 3
eneel dnibinz nn de
. irindne indiiße
genn ſeguid maii
Uencleit Saneſian

latatematgg pdltonen, Bicin
ocllſunr apllans taliſingl
uublimiondpſndiemn weagihsn
Ncelliomnes. Maidus dodinfn
un putatn ecckeſaſtic ed anini
cuſtoclamcmnpop Fihs oſinli⸗
one Iſtis ſo moioren ten aptttel
Mottonenetpoteſtatem tgecto
s. Gierpoikiſtipe o iu fue
vare ntineantet ſbieaopfiloꝛn
pqnaunq; nam melam ocquirt:
ltoꝛ:, cto plurs gvoliſtipen
rüt: tanto moloꝛumcmittuntin
Bpditonem. Caueitergo dili⸗
auid doreſpoſariſun: uiplunn
tlargion diia atchtentnsrlegti
te donis alimis gluſczpopalnz
Poprloſuo:godi ur abitt⸗
c durd flo at ögauiſſino i
igütſeninne 0 nocn inlgl
1poteſtates do geligti
n Inl l ſiro lt ſcn

lusa Moacaeperüt: lch Pn
Is um unnnd ninlſi,,,
ntenmrenene it nn
ſube torn i

Kvy.

xvj.

Rapina
multis alijs malefactoꝛibo monſtrant eſſe piculoſi/
oꝛem. Circa queʒ articulũ. Pꝛimo oſtendi?᷑ quid in
inagnis regibus vel pꝛincipibo ſecundo quid in om
nibus raptoꝛibus culpam aggrauat atq; alijs pec-
catis grauioꝛẽ eſſe oſtedit. Tercio quare peccati ſui
periculum nõ ſentiunt neq; vident.Pꝛimũ patet
er ꝑiurio quod rapiendo incurrũt. Rexr nanq; rapi
nas cohibere tenet:⁊ ad hoc in coꝛonatione iurat:vt
cuſtodiat pacem ⁊ cõcoꝛdiam in populo:⸗ leges et

cõſuetudines bonas cõſeruet.⁊ vt miſericoꝛdiã ⁊ iu

ſticiam: ꝙtum põt faciar:quod iuramentũ nõ tenet
niſi rapinas cohibeat et raptoꝛes puniat. qꝛ aliter
iuſticiã nõ exercet: nec ad illius ptinet ſocieratẽ.æ
quo Hiere.xxiij. Regna bit rex ⁊ ſapiẽs erit ⁊ faciet
ludiciũ ⁊ iuſticiã in terra.ᷣſi ipſe vel ſua familia. ſua
negligentia vel voluũtare ſubditoꝝ bona tollat. Gr
cut dicit Ecc.xlj. Auferendo ptem ⁊ nõ reſtituẽdo.
Eui nõ ſolũ impꝛoperari põt illud ad Roma. ij.
OQuipdicas i.qui cohibere vebes nõ furari: furans.
Jmmo qõ peius eſt:qui iuratus es nõ furari.fura⸗
is.qꝛ dicit lex:q;nullus impꝛobioꝛ fur:ꝙᷓ qui rapit
Inſti.ti.iij. ve vi bo. rap.S.queres.li.iiij. Datet ergo
xiurium illoꝝ aggrauat velictũ. Gcdo iſtius cul
pe grauitas in õib raptoꝛibo: nõ tm̃ ex pdicte legis
oſtendit᷑ verbis. veꝝ etiam ex raptoꝝ factis in quiba
graunius peccare monſtrant᷑ ꝙᷓ fures:qꝛ illi mo bilia:
iſti vo ꝑ falſitates ⁊ poteſtates ⁊ vſuras immobilia
auferũt. Ylliꝓ indigentia. iſmi p ſupfluitate rapiũt
ꝓpter quod dicit᷑ vel dici põt illud:viere. xlix. Si fu
res nocte rapuiſſent: q ſufficeret ſibi ⁊c᷑. Grauiꝰ
etiam q homicide:qꝛ licet vterq; tam raptoꝛ ꝙᷓ gla⸗
diatoꝛ occidãt. diuerſimode tñ ⁊ cũ maioꝛi pena ra-
ptoꝛ ꝙᷓ gladiatoꝛ:e em̃ raptoꝛ occidat patet Ecẽ.
Hxuij. Pams inquit egentiñ vita ipſoꝝ.qui vefrau
dat illij.vir ſanguinis eſt. Et Ecẽ.xxxiiij. Quiau⸗
fert in ſudoꝛe panẽ quaſi qui occidit ꝓximũ ſuũ. O⸗
etiã gladiatoꝛ occidat:qnotidianũ vcet exꝑimẽtũ
Fo diuerſimode occidãt. patet.qꝛ vnus fame.ali

us gladio. inſuꝑ raptoꝝ occiſio granioꝛ ſit. oſten

dit Rreñ.iiij. vbi dicit᷑. ꝛ melius fuit occiſis gla⸗
vio.q;; moꝛtuis fame.qm̃ illi ſtatun moꝛtui ſunt:iſti
extabuerũt ↄſumpti a ſterilitate terre.(¶ Scom qõ
peccatũ rapine in oĩb tam in pꝛincipibo ꝙᷓ etiam in
alus aggrauat eſt diuinñ pceptũ:cõtra quod faciũt
ſicut patet ꝑ vecretũ.in quo cõtinet ꝙ rapina ꝓhi⸗
ber in pcepto ⁊æ furto nõ faciendo:qꝛ rapinã no per
miſit:qͥ furtij ꝓhibnit.xxuij.q.v.penale.¶ Terciũ
qð peccatũ illoꝝ aggquat:eſt culpe raptoꝝ indelibili
tas. Raro em̃ vel nunꝙᷓ viſum eſt:q; ablata reſtitue⸗
rent ergo raro vel nunc viſum eſt: ꝙ culpa illoꝝ eẽt
dumiſſa.qꝛ nõ dimittit᷑ peccatum ⁊c. SDe illis võò qui
foꝛte raro reſtitunt dici põt illud::Amos.iiij. facti
eſtis quaſi toꝛris incẽdio raptus./Etum vo ad
terciã ꝑtem iſtius articuli tria oſtendere reſtat. Pꝛi
mo ꝙ cupiditas plura habẽdi vel retinẽdi vel habe

re velretinere vltra ꝙᷓ æberẽt.eſt cã quare raptoꝛes

et auani piculum ſuũ nõ vident. Gcdo ꝙ cecitatem
ſua oꝛe negãt. ſed illã opeoſtendũt. Zercio quo du⸗
ce tales ceci vucunt᷑.¶¶ Pꝛimũ ptʒ.qꝛ ſicut cecus pi
culũ ante pedes latens nõ videt᷑. Ita igne cupiditę
tis excecati. v quibo in ps.lvij.ſupcecidit ignis.nõ
viderũt. piculũ ſun nõ vident. Exqua cecitate vnũ
magnũ ſequi᷑ malũ: ꝙ videlicet ad modũ cecioĩa
vendicãt. Sane ſicut cecus a ſeipſo vel alio ceco du⸗
ctus oẽm vie vendicat ꝑtem.⁊ nuncad vnꝗ nuncad
aliã ptẽ indirecte:⁊ nunqꝙᷓ vel raro directe pedes ver
tit. pluraq; pedibo quꝗ videns inuenit. Ita iſti cupi
Ditate excecati.nũcqd vnãꝗ. nucad aliã ptem terraꝝ
et rex ꝓxĩoꝝ ſuoꝝ cõpiſcenda ſe diuertũt.⁊ quot
pedibo affectionũ ſe obijciũt vel occurrũt vel oſten⸗

dũt quaſi ſua inuemiũt vel inuenire acupiſcũt. En
ſi ſtatum ſuũ bene cõſiderarent opponenti te coꝛũ
rapaditate reſpõdere poſſent. Sieut reſpondiſſe fer
tur quidã mimus quioptimus fuiſſe fertur dicto
elegatium ⁊ nichmoꝝ pulcerrimoꝑ inuentoꝛ.a quò
cũ poſtmodum cecus ⁊ antiquus effectus eſſet:qui⸗
dam no bilis ad cuius cunis moꝛe mimoꝝ ducatu æ
clinauit.queſiuit ſi eſſet ita bonus inuentoꝛ ſicut eſ
ſe ſolebat:intelligẽs querere v inuentione dictoꝛuʒ
richmoꝛum ⁊ taliũ que ad mimoꝝ pertinent leuita
tem. Qui ſtatim reſpondit:q mulſto melioꝛ innen⸗
toꝛ fuit cecus ꝙᷓ videns.qꝛ nunc inquit cecus ollas
pelium:⁊ quecunq; ſunt ante pedes meos muenio.
Ita iſti cupiditate et rapina excecati multo plura

—

inueniunt ꝙᷓ inuenirent ſi eſſent ſpiritualiter viden
tes. ꝙᷓ etiam alij mente videntes inueniant.qꝛ quic⸗
quid ante pedes affectionis vel veſiderij occurrit.vł
cupiditati illoꝝ ſe oſtendit. vel tanqꝙᷓ ſuum inueni⸗
unt vel innenire cõcupiſcunt. Et ſic ſicur cecus coꝛ⸗
poꝛe nuncad vnam ꝑtem.nunc ad aliam ſe mouẽdo
omnem pꝑtem vendicat ⁊ multa inuenit pedibo. Sic
cecus mente dicens illud Yob.xx. Mens mea in oi⸗

Exẽt᷑.

uerſa rapit᷑ Beg haccecitatẽ oꝛe negãt. ad modũ xvſ‚j.

cuiuſdã mulieris cece que Apexes vocabat᷑. xæ qua Exẽ

ſcribit Geneca ad Lucillum.qꝙ ſemꝑ negauit ſe eſſe
cecam. aſſerens alios qui ipſam dixerũt cecam eſſe
errare.⁊ obijcientibus ꝙ neſciuit recte ambulare:et
per hoc ſececam eſſe oſtendit. Reſpõdit cauſam eſſe
qꝛ wmus ſiue tempus obſcurũ erat. Ita iſti tor mo
vis cecitatem ſuã neg ant ⁊ alios qui illoꝛum repꝛe⸗
hendunt facta errare iudicant: quot modis rapinã
et cupiditatem ſuam excuſant. de qua excuſatione
habetur.j.articulo ꝓximo. Et ꝓ tanto oicit Sene⸗
ca ibidem:quod inquit in ipſa veridemus:in nobis
quotidie Rbengudne l ipſa ſe excuſabat.⁊ ce⸗
cam ſe eſſe negauit. Ita iſti ſpualiter cecos ſe eſſe ne
gant:aſſerẽtes ſe iuſtos:⁊ omnia que agunt iuſte fa
cere. Sed intrinſecus ſunt lupi rapaces:Math. vij.
Ergo licet oꝛe negant:tamẽ opere ſe cecos eſſe oſten

dunt. Dic vo excecati ductoꝛe ducuntur aureo vel Exẽ,

argenteo. Sicut oſtenditurꝑ exemplum v quodaʒ
potente:ad quem mulier quedã veniſſe fertur oſten
ns ei ius ſuum in vna re. qua iniuſte vexabarur
petens ꝙ ipſi iuſticiam faceret: qui reſpondiſſe fer⸗
tur ſe fuiſſe ſundum. Cuiilla. videas ergo chartam
meam:Cui ille.ſum cecus. Cui illa obtulit floꝛenos
quibus acceptis.ipſis quaſi ductoꝛe ad faciendum
quod mulier rogauit ducebat᷑. Sic in pꝛopoſito il⸗
li quibus ſaluatoꝛ loquit᷑ Mathᷣ xxiij. Intus ple⸗
ni eſtis rapina. & enim tali vncunt᷑ et reguntur re⸗
ctoꝛe et ꝙ nunꝙ ſunt ſurdi vel ceciin audiendo lu
cro ſuo: vel vbi wna eis offeruntur. patet. C. xvij.

xvj.cũ ſequen. Oe tali cecitate vide.P.v. ix.¶ Dz rviij,

vnum in eis videtur eſſe mirabile: ⁊ multum eſſe cõ
tra naturam:q videlicet excecati fiunt erudelioꝛes:
Peo tanto nanq; hoc cõtra naturam eſſe videtur qꝙ;
oc in natura R Greunnsfluit excecati vel
pᷣdam non capiunt: ſicut patet œ auibus rapacib-
vel minus ſunt crudeles et nociui. ſicut patet de vr⸗
ſis:qui ideo excecantur vt illoꝛum minuat᷑ ferocitas
LTeones vo et vrſi in effigie humana et in veſtimen/
tis chꝛiſtianoꝛum.æ quibo Prouer.xxviij. eo rugi
ens:et vrſus eſuriens:pꝛinceps impius ſuꝑ Vopufa
pauperem.fiunt erudelioꝛes ⁊ rapacioꝛes ſpirituali
ter excecati.œ quibo Amos.vj. Ue vobis qui opu
lenti eſtis:qui wꝛmitis in lectis eburneis et laſciui⸗
tis in ſtratisg veſtris. bibentes in phialis vinum. et
nihil cõpatiebant᷑ ſuꝑ atritione Joſeph. Ecce quo
modo coꝛdhum pᷣcedit cecitas ꝑ viuitiaꝝ opulenti⸗
am ⁊ vlitiarum copiam introqucta. Et ꝙmagnꝗ

Arti.v.
rix.

x.

Papina

ſequit᷑ crudelitas:qꝛ nõ cõpatiebant᷑ pauꝑibus. Si
em̃ qñ in lectis ſuis laſciuiut coꝛds ſua ceca apꝑirent
et miſerias inopũ:⁊ gemitum paupeꝝ pẽlare vellẽt:
qui miſeriã in victu ⁊ veſtitu die noctuq; laboꝛãdo
vitq ducunt: ⁊ ꝙᷓoiſſimilẽ in oĩbus ipſi habent foꝛ⸗
tunã. maioꝛẽ inuenirent matenã cæu laudandi:eiq;
regratiandi. ꝙᷓ; miſeroꝝ bona rapiendi vel tãauare
colligẽdi. Sed heu rapinis diuitijs vælitijs coꝛdib-
excecati:iſta nõ vident. Vos ergo quiadhuc exceca
tinõ eſtis:rapinas nolite acupilcere.diuitie ſi afflu⸗
ant:nolite coꝛ apponere:in ps.lxj. .
BSzʒ in illis vox quidã Yocob:qꝛ pulchꝛa vᷣba ha
bet ad excuſandas excuſatões in peccatis:quoꝝ qui
dam dicũt:oĩa bona ruſticoꝝ eſſe dñoꝝ ad voluᷣtatẽ
ſed hoc nõ eſt credibile:ꝙ ille eus qui poſuit oĩa in
pondere.numero.⁊ mẽſura:qui diſpoſuit oĩa etiã ip
ſa irrõuabilia.⁊ creaturas ſenſu ⁊ rõne carẽtes ſua⸗
uiter.nobiliſſimã creaturã rõnalem licet ruſticalem
eius creatõe redẽptõe adoptõe filios oꝛdinaret ſub
falſiſſims incertiſſims regula eſſe regendã. ſub vo⸗
lũtate vicq; peccatoꝛis.que infernũ replet: in qͥ nullꝰ
eſt oꝛdo.ſed hoꝛroꝛ.qu is vnqꝙᷓ ſapiẽs oꝛdinaret:ꝙ il
lud qo infernũ replet mundu regeret. Qui ergo ſic
aicũt ſunt væ lege ⁊ regula illoꝝ dicentiũ: Saß .ij.
Bit foꝛtitudo nr̃a lex iniuſticie. Et æ ꝑte illiꝰ A.
xv.iij. Alij ſe excuſant paupꝑtate ⁊ væbitis aſſerenres
ꝙ; intantũ ſunt obligati: ꝙ oʒ eos multa v hoĩbo ſu
is leuare:ſed hocnõ valet:qꝛ ad talẽ neceſſitatẽ ꝓpᷣa
ſunt ducti voluptate. ide z tales. Al.xij. xxxvij.
Alij malã allegãt ↄſuetudinẽ dicẽtes: ꝙ modus
eſt collectã æe hoĩb ſuis facere.qñ filias ſuas mari/
tat: ⁊ in hmõi negocijs vrgentib. Sed paꝝ vident᷑
filias diligerequĩ eñ tot maledictõibo ⁊ paupeꝝ la⸗
chꝛymis cas maritis tradũt. Etum cũq; em̃ ↄſuetu
dinẽ vel legẽ reqm vel coloꝛẽ in acquirendo vel reti
nendo habeãt. nõ valebit eis. vbi eſt cõtra legẽ vi.
qꝛ ſicut factũ erroneũ vel iudiciũ datũ vel aliqð fa-
ctũ vel regulatũ falſa lege in curia inferioꝛi.in ſuꝑio
ri ⁊ fidelioꝛi renocat? repꝛobat᷑. Ita ĩ ꝓpoſito.Alij
dicũt ꝙ e hoĩlo ꝓpꝛis:nõ eſt peccatũ acciꝑe:qð ha
bent qꝛ illa ſunt dnoꝝ.ſed ve boĩbo alienis eſſet pec-
catũ. dictũ multipliciter veficit. Pꝛimo:qꝛ qro
vtꝑiſtud dictũ fundet᷑ ſuꝑ voluntatẽ vel rõem. Si
pꝛimũ vet.illud eſt repꝛobatũ in pᷣncipio iſtius arti
culi. Sup rõem vo difficile vel potius ĩpoſſibile eſt
illud fundare:q; qũo cũ rone ſtare vel acoꝛdare poſ
let:ꝙ vnus in laboꝛe ⁊ ſudoꝛe magno die ⁊ nocte ꝑcũ
acquirat victũ.⁊ alius qui ocioſam ⁊ laſciuã et deli
catã vitã ducit:vſq; ad terciã in lecto laſciuiẽdo ꝓ li
bitu ſuo:illũ victu auferat: ꝙ vnus voluptuoſe vi⸗
uat.⁊ aliꝰ qui eſt ad imaginẽ vi ⁊ ſeruit wo:vix mi⸗
ſerabiliter viuat: ꝓ voluptuoſo cõuiuio filioꝑ dy
aboli galline auferant᷑ ð wmibo filioꝝ dei:ꝙ illi qui
q̃ſi tora vita vel ꝓ maioꝛi ꝑte vite ſue in luxurijs et
cupiditatibo ⁊ gulis dyabolo ſeruiũt.væ bonis illo
qui fideliter vo ſeruiut ꝓ poſſe ſuo.comedãat: et ipſi
vix panẽ habeant artũ ⁊ aquã bꝛeuẽ ad ſufficientiã
Vel quo cũ roe cõcoꝛdaret in ꝓpꝛios.in amicos in⸗
fideliter ſeruiẽtes crudeliter deſeuire: eo q; Apꝛij et
ſubditiſunt fideliterobediẽtes.ĩmo hoc videt᷑ cru
xelitatẽ augmẽtare: p eo ⁊ ex eo ꝙ faciũt cõtra natu
rale exẽplũ.ꝛ⁊ etiqatra leges ciuiles. Pꝛimũ patet
in natura accipitris ſeu niſi.x quo dicit᷑:ꝙ auẽ quã
nocte in vngelis tenet:vt a frigoꝛe pedes cuſtodi⸗
at mane auolare ꝑmittit. Ecce qui alias aues in
mane capit male tractat. illã wmeſticã q ei ꝓ vniꝰ
noctis tꝑe ſeruierat.illeſam abire pmittit. Iſti vo
ecõtrario dñatõem habentes:ſimilẽ dñatõq; habẽt
monis:qꝛ ſicut ipſe peius toꝛquet in fine illos wo⸗
meſti.os ſuos ⁊ qui ei diligẽtius ⁊ diutius ſeruierãt

R 1.

qꝛ loco retributõis infert ⁊ ſoluit fupplicia. Ita iſti
qui ↄtra pᷣdictũ exemplũ nõ extraneos:ſed qui einõ
vnius noctis tꝑe.ſed qui eitota vita ſua ſeruierunt.
dure tractare volũt exeplo emonis. Ideo tyranni
ridiculũ eius erũt: Abac.j.Ad lr̃am dicit᷑ e rapto
ribo. Sicut ptʒ ꝑ hocꝙ paꝝ ante pcedit:oẽs ad pdã
venient c. Scom etiã q dictũ ⁊ factũ illoꝝ eſt ↄtra
leges ciuiles:⁊ ſic cõtra iuſticiã. patet.qꝛ ꝑ illas qui
habet alios regere tyrannidẽ exercent in eos: quos
regere vebet. grauius peccat et durius pumiet᷑ ꝙ;ᷓ ex⸗
traneus:qꝛ dicit lex:ꝙ tutoꝛes pupillares cõſumẽs
diſſipans male cõtractans:grauius peccat:graui⸗
uſq; puniet᷑ qᷓextraneus hoc faciens.ff. e admi.tu⸗
to.l.tres tutoꝛes..ſi tutoꝛ.⁊.l.nõ exiſtimo.i. In in⸗
foꝛtiato. l.ij.ti. vj. Vide aliam legẽ his cõcõꝛdan⸗
õ Iterum dictũ et factum illoꝝ ꝓ tan
to veficiunt:qꝛ nõ ſunt ſic ſubditi illoꝝ.quin etiam
ſint ſubditi cei: et plus vi. Si ergo nõ timent eos
