inenmrcuntgiflourrinait
ntes ſoſtinere Giciſtionnn⸗
1vinez ccleſa. El p un⸗
plentus urelluen rhiant.
n. ulolatchul Crer⸗
1 o os Oido rechn⸗
WandNGONonun
daddodr n ditent.
Wrnimariſmt Etatüib⸗
rPtog dingiehans geßen.
Oats tbeends glactdhl
bediteinsines Lctioſft
landituncͦininſttgagn .
nealedcali tfthhl ite
ile persbunt gbinniffiſ ⸗
Gir gairhiinib
n en ſcbſtuntiͦtil 1n
n nimiruen

vij.

Exemp.

Arꝰ.iiij.
vlij.

¶ Quoꝝ inta ſit malitia.

WBſura

tionales. Pꝛimo aſſimilantur ha bentib infirmita⸗
tes ſpũales. Gecundo coꝛꝑales. Inter habẽtes ſpi⸗
rituales æfectus:pꝛimo cõpanturlatronibus. ſoꝛi
mo ꝓpter ſimilitudinẽ quã habent cuʒ eis.R.j.xxvj.
Secundo quia frequentervtuntur reobligata.2 ſic
vſum furantur: no cõputãt qõ eſt peccatu. m ſan-
ctũ Tho. in ſi vmma. gelrarvii artt ar vj.nin foꝛ⸗
te talis res eſſer:cuius vſus ſine pᷣcio ſoleat concedi
inter amicos:ſicut ptʒ x libꝛo cõmodato.Siẽ nan⸗
qᷓ; mutuum reſiſtit in his que conſiſtunt in numero
7 pondeꝛe. menſura.in quibo non opoꝛtet ꝙ redda
tur idem numero:h ſine vterioꝛatõe reddere opo:
tet:ſicut ptʒ ve equo libꝛo.⁊ hmõi vtendo.ergo ⁊ dve
terioꝛandoveſtes.⁊ hmõi eis impignoꝛata:quis eos
a ꝑiculo furti excuſabit. Vno ergo vſurario vel fal⸗
ſo hoĩe.aliũ talẽ vecipiẽte.ſicut frequenter ↄtingit.
eceptus ↄgrue dicere poſſet.ſicut Tuliꝰ refert quẽ
dam magiſtrũ dixiſſe latronũ. In wmo enĩ in q; fu⸗
rabant᷑ vnũ pᷣcioſum vidẽs iocale.dixit ꝙ illud ſpeci
aliter cuſtodirẽt. in nemoꝛe vero qñ pꝛedã duiſei⸗ .
illud non inueniẽs.dixit:mibi videt᷑ ꝙ ſunt latrões
inter nos. XFit latro ad latronẽ: q̃ſi ſic loquunt᷑.qñ
latro latronẽ:vel falſus falſuʒ vel vſurariꝰ vſurariũ
accuſat:vel cũ eo ↄtendit dicẽs. Vſuram ⁊ ſuꝑabun
dantiam a Piat Eʒ ech.xxij. Scoo aſſimilant᷑ ra
ptoꝛibo. Vñ Ambꝛoſiꝰ ææ bono moꝛtis. Et haber.
xiiij.qiiij.ſi qs. Si quis inqͥt vſurã accipit:rapinã
facit vita non viuet. Cercio aſſimilant᷑ homicidis:
ſicut colligit᷑ ex verbis Auf.ad macedomiũ. Et ha⸗
bent. xiiij.q.iiij.qᷣd diraz. Quid dicã inquit ve vſu-
ris:crudelioꝛ qui trucidat pauperem fenoꝛe ⁊c. vult
eni dicere ꝙ nõ minꝰ crudelis eſt:qͥ trucidat paupe⸗
rem vſuris.q; qui diuiti aliqͥd eripit. Sʒ tales cona
rent᷑ diuites ſuſpẽdere.vel emẽdare.qᷓre ergo nõ co⸗
nant᷑ idẽ facere vſurarijs. ¶ Inter patiẽtes xefectꝰ
coꝛpales. Pꝛimo aſſimilant᷑ litargicis.quia ſicut illi
ita ꝓfunde wꝛmiũt:ꝙ excitani vixy poterũt.ĩmo wꝛ⸗
miedo moꝛiunt᷑. Ita iſti ic wmiũt:q nullo clamo
re pᷣdicatõis.vel ᷣ miſſionis vel cõminatõis euigila
re.nec aliena reſtituẽ volũt.nec aliquo excitari poſ⸗
ſunt:niſi igne infernali:⁊ tũc inueniẽt.ꝙ nimis pꝛo/
funde wꝛmierunt.p̃s. lxxv. voꝛmierunt ſomnũ ſu⸗
um. æ. Sapientie. v. Tranſierunt omnia c. Gecũ
v freneticis:quia ſicut illi infirmitatem ſuam nõ
ſentientes. in illa ludũt. et volentes eos iuuare.æ-
ri dent: Ita iſti. Sicut patet v illo ve quo refert
Odo. epᷣus pariſienſis:ꝙ cum vſurariꝰ eſſet.e mi/
nis inferni moꝛtis.que eiin ſᷣmonibo alijs rephẽ/
ſionibo fiebãt:ludẽs:ſeruũ ſuũ infernũ vocabat.qui
ſubito moꝛtuꝰ fuit:et aliũ ĩu enit infernũ.in quo nõ
habuit trufadi voluntat s: necↄgregat diuitias vſu
ris. ⁊ fenoꝛe liberali. Pꝛoũ.xxviiſj.
kug. cõpatiõe ad diuer⸗
ſas malas res:qᷓrum tñ malitiã excedũt. Sicut ptʒ
pᷣmo ⁊ve furib. In pcedẽti nanq; articulo oſtenſum
eſt:ꝙ ſunt eis ſimiles.qð etiã ſatis innuit xp̃s. Mat.
xxj.vbi eiecit nũmularios templo dicẽs. Somus
mea ⁊c.vos aũt feciſtis illam ſpeluncã latronũ.Hic
vero oſtẽdere reſtat:ꝙ ſunt illis peioꝛes:quia fur cõ
mũiter nocte furat.vñ dicit᷑a furno.i.a noctis ni⸗
gredĩe. Vſurariꝰ vo furat᷑ nocte dieq;. nulli parcẽs
Tpi.vel ſolẽnitati.nã quo ad illud qð ſibi accreſcit
ex mutuo:nũqᷓ wꝛmit.qꝛ illud ſemꝑ creſcit: et dũ il⸗
lud ſꝑ creſcit. ſemꝑ creſcit pctm in aĩa. Hoc ergo pec
catũꝙ tãto oĩa alia excedit pct̃a.q;ꝛ ab alijs qnq; ſal⸗
teʒ du pctõꝛes wvꝛmiũt.ceſſat᷑:ab iſto vo nũqᷓ. Et ſic
vſurariꝰ ſimilis eſt dyabolo.quia ſicut iſte ſemꝑ vi⸗
gilat ad male faciendũ. Ita iſte ſiue wꝛmiat ſiue vi
gilet: qꝙtũ tn ad aĩam in qua ſꝑ pcr̃m currit ⁊ creſcit
ſicut tpᷣs currit.extra:⁊ creſcũt vſure:ſemꝑ ci dya bo

W Lrij.

lo ad infernu ambulat.qo ergo mirum eſt: ſi cito ad
infernũ veniat:qui cõtinue verſus illũ currit. Cum
vnus vetulus citiꝰ ad vnũ locũ vemire poſſet: conti-
nue eundo.ꝙᷓ vnꝰ curſoꝛ. qͥ multas faceret pauſatio-
nes. Gic iſti tãtũ feſtinãt. tot dietas añ moꝛteʒ fa
ciũt: in moꝛte ĩ pũcto ad inferna eſcẽdent: Job.
xxj. ¶ Gcdo maliciã excedũt iudeoꝝ: quia ipinõ ac
cipiũt vſurã v fratribo ſuis iudeis. falſi vo xpᷣianis
fratribo ſuis accipiũt xpᷣianis. cõtra illud eutro.
xxiij. Mon fenerabis fratri tuo ad vſurã. ¶ Tercio
peioꝛes ſunt iuda ꝓditoꝛe.qꝛ ſicut legi᷑ Mat.xxvij.
Judas pniĩa ductus retulit triginta argenteos:qo
iſti facẽ nolũt. ¶ Quarto peioꝛes ſunt᷑ inferno:qꝛ
infernꝰ quos incarceratos vætinuit: legitimo dnño ĩ
paſſione reſtituii:qð nõ facit vſurariꝰ vel aliena in-
luſte detinẽs.¶ Quiĩto peioꝛes ſũt demõib. Pꝛimo
quia vemon vnꝰ in vno loco:ꝓ vno tꝑe nocet.vſura⸗
rius vero ſimul et ſemel mitis nocet:quoꝝ bona ad
vſuras currẽ facit.vñ nomẽ eiꝰ põt dici legio.i.mul/
titudo vemonũ: Luc.viij. Gcðo qꝛ vemõ ⁊e vlitijs
illicitis ⁊ lucris turpib:⁊ alijs peccatis.q̃ qðãmo⸗
pctõꝛibmutuat maioꝛẽ dat terminuʒ: qꝛ vſq; ad
moꝛtẽ:vſurariꝰ vero vix dat annũ:ſᷣ cito repetit di/
cens. Quare nõ dediſti pecuniã meã ad menſam. et
ego cum vᷣſuris vtiq; exegiſſem illã.Luc.xix.
Hoꝑ p̃mo patet ſtulticia. Scdo vilitas. Lercio
Piculũ.ꝛimũ ptʒ pimd in hoc: pociꝰ fenerat᷑ hoĩ
ꝓ minimo lucro:qð veraciter eſt dãnuʒ. quã wo in
mẽbꝛis ſuis.ſicut dicit Pꝛoũ xix.enerat᷑ dño:qui

milſeret᷑ pauꝑis: ꝓ maxio lucro regni celoꝝ ſub car⸗

ta vi:in qua ſcribit centuplũ aceipiet.beani miſeri
coꝛdes:qm̃ miſcoiam ↄſequent᷑. Mat.v. Scðo quia
plus dat pꝛo vſuris:q ille caimutuat ꝓtoto mutua
to:quia ponamꝰ: ille cni muruafr᷑ dat cenariũ. vel
valoꝛẽ venarij in ſeptimana. Alius vo qͥ illũ dena⸗
riũ recipit. ꝓ illo aĩiam dat æ regnum celoꝝ:⁊ peneſe
obligat infernali.ergo eſt ſtultus mercatoꝛ. Tercio
quia nõ vult reſtituere venariũ vt habeat veũ.⁊ re⸗
gnũ celoꝝ. Sic ſtulti ſũt:qꝛ reſtituẽdo nõ vepaupã:
tur. ̊ dit ant᷑:qꝛ vũ acquirũt.⁊ gram in pnti.⁊ glo⸗
riã in futuro. Venerũt mihi oĩa bona parit᷑ cũ illa.
Beg foꝛte ſperãt ꝙ filij vel alij reſtituẽt ꝓ eis. Sed
videat ipi qtũ ꝓ ſuis fecerũt vel reſtituerũt. et minꝰ
ſibi fieni putent. quia quotidie refrigeſcit charitas
multoꝝ. Gcom eriã ptʒ in hoc: ꝙ officiũ illoꝝ viliꝰ
eſt o fficio cuiuſcũq; laboꝛatoꝛis.vel artificis:qꝛ int
dẽs artifices.ipᷣi ĩtãtũ ſub terfugia qrunt:q vix eſt
aliqᷣs.qui ſe vſurariũ pfitet᷑.Ad quoꝝ cõfuſionẽ fer

tur:q quidãà pᷣdicãs ſciẽs ibi multos adeſſe vſurari⸗

os.qᷓſiuit:ſi aliqͥs eſſet vſurariꝰ.⁊ oĩbus tacẽtibo.qᷣſi⸗
uit: ſialiqͥs eſſet ibicloacarius.⁊ vno rñdente ꝙ ſic:
Intnlit pꝛedicatoꝛ: ecce videtis qᷓ vile ſit officium
vſurarioꝛum.vilius videlicet officio cuiuſcunq; ar⸗
tis.quia cum alius pꝛo arte ſua viliſſima reſpõdeat.
ipſi pꝛo arte ſua loqui erubeſcunt.quid ergo faciẽt.
vel quomõ erubeſcẽt in die iudicij.vhi non poterũt
ſe occultare.nec vitia ſua palliare vel excuſare.ſ̊ om
nit nuda erunt.⁊ aperta toti mundo.De quodã etiã
alio fingitur vel fertur. quaſi per iſtum modum.
in quadam patria pꝛedicans.in fine dixit:ꝙ voluit
ſeꝑatim homines abſoluere eiuſdem artis. Dirxit er
go ſurga nt homines talis artis.a ſimul benedictio.
nem accipiãt.quod cum plures feciſfent. vltimo ait
ſurgant vſurarij.quod cũ facere nollent ait: exquo
non vultis ſurgere vt habeatis ben edictionẽ:ſedea
tis ⁊ habeatis maledictionẽ. Gi ergo in die iudicij
tocius mundi confuſione.⁊ wi maledictionẽ vitare
vultis. vſuras ne ſingulia fratribus veſtris exiga-
tis. Meemie.v. ¶ Hoꝛum periculum patet pꝛimo.
quia nunꝙᷓ reſtituent. R.vj.riij. Gcðo in hoc ꝙ om

2„

xjI.

Exemp.

Exemp.

xij.

Arti. vj.
xiij.

riiij.

WBſura

nem viã celi eis obſtruũt. NMam vniuerſe vie dũ mi
ſericoꝛdia ⁊ veritas. Viam miſcoie obſtruũt in hoc

nihil faciũt ꝓ miſcoia.̊ ꝓ pecunia ſen lucro quo/

cunq; terreno. Viam veritatis in hoc:ꝙ oꝛe vnum
dicit.et opꝑe aliud faeit. Zicit nanq; oꝛe: ꝙꝙ amoꝛe
ci ei inutuat.ipᷣmq; ↄpaſſione iuuat.̊ ꝙ mẽtit opꝰ
ſequẽs oũdit.qũ plus petit:qᷓ tradidit. Nam aufer
ab eo ſpem lucriterreni:⁊nõ mutuabit: ergo ſpes il
la dat cauſam ↄtractui:qꝛ ſine ipᷣa nõ eſſet mutuatu
rus:⁊ om̃e ꝓpter qð et illud magis.ergo magis facit
poꝛ amoꝛe lucri.qꝙᷓ æi. Eis ergo dicturuseſt veus.
Amen dico vobis. recepiſtis mercedem veſtram.
Et ꝙgraue peccatum ſit ꝓximum opprimere vſuris
et mutuare ſub ſpe lucri.⁊ nõ amoꝛe dei:patet tã ſa⸗
cre ſcriprure ꝙᷓ leguʒ auctoꝛitate pluribus locis. Et
talibu dicit apoſtolus. Qui volunt viuites fieri in-
ciduũt ĩ laqueũ dyaboli.ex ſic acqſitis iniuſte. Ergo
nullum vſuris oppꝛimes. Exodi.xxij.
Sed heu cũ innumerabiles ſint. nullus ſe vſura
riũ fatet ͥ oẽs vſuras ſuas abſcondũt ſub falſis re⸗
ſpõſionibi:⁊ palliatiomi. Nam qͥdam illoꝑꝝ vſurã
allit:ſub ſpecie locati ⁊ cõducti. contra legẽ coll.
ku Gieut illi e quibo tactũ eſt. V.viij. xlj.qui bo⸗
uem vel aliud anunmal realiter vendũt. ſ̊qꝛ emptoꝛ
ſtat im ſoluere nõ põt:ei alal locant: ad certũ diem:
aquo.ꝓmittit ſe ſoluturũ.dicẽtes: Tantũ ꝓ boue ad
talem terminũ reciꝑe poſſumꝰ. verũ eſt.⁊ licitũ eſſet
ſi bos illoꝝ eſſet:nũcaut:quia iilliꝰ eſt:qui .ipᷣm emit:
nõ bouẽ: dilationẽ vendut ſolutõis. v illud eſt vſu
ra.ſicut ⁊ quecũq; vẽditio charioꝛ ꝗpter termini di
lationẽ.Alij dicunt᷑ placet partib.ns m tam ſibi qᷓ
mihifacio auãta giũ: quia v vœcẽ ſolidis quos ego
mutuaui lucratꝰ eſt duos vel tres:ex qno lucrat᷑ qle
eſt petm ꝙ mihi væt partẽ lucriſuiin pecunia vel in
pane vel carnibo vel in huiuſmodi rebo.in quibo pe
cuniam ſibi mutuatã expẽdit.⁊ mercat᷑vel q̃re non
poſſum ad menſam kane tali pacto comedere: Re⸗
ſponder᷑ ꝙnon galeg acet partit. vel vtraq; ps
lucrat᷑.ergo eſt licitũ Mam foꝛnicatio placet parti/
bus.⁊ tamẽ peccãt ↄtra vei pceptũ faciẽtes. Si ergo
auãtagiũ querũt: mutuent ꝓ amoꝛe illiꝰ: qui dicit.
Luc.vj.vate mutuũ nihil inqe ſperãtes.vt lucrent᷑
regnũ celoꝝꝑ. Vnde glo.ſuꝑ ilud. Mõ in hoĩe ſpem
mercedis ponatis:ſed ĩ xeo.quo iubẽte hec feciſtis.
7 hereditas veſtra in eternũ erit. Aliter vo nõ lucra
tur:quia qv lucrari eſtimat ſuũ nõ eſt. ¶ Beg foꝛte
dicent.q ille a quo lucratꝰ eſt:illud qð lucrat᷑ ei da⸗
re poſſet cum ſuũ ſit:⁊ veſuo licitum eſt ei facere qo.
vult. Sicut ergo libero wno facere poſſet. ita etiam
ey libero pactõ. Rñdet᷑ pᷣmo p rationẽ.qꝛ non eſt ſic
ſuũ qͥn pᷣncipalius fuit i:quia ſui vt balliui vel di
ſtributõis.qꝛ de omni minuto duriſſimã reddet ra⸗
tionẽ. œi aut vt oñi.cuius eſt terra ⁊ plenitudo eiꝰ.
ſicut dñi pncipalis:⁊ oꝛdinatio ⸗ pᷣceptũ ⁊ ꝓhibitio
eius potiꝰ tenẽda eſt e rebo ꝓpꝛijs qꝙ̃ᷓ pacta ᷣui.ĩmo
pacta ſuoꝝ in hoc caſu tenẽda nõ ſi unt. ſicut patʒ ex
pſſe ꝑ legẽ ciuilẽ.C. li.ij.ti. pactis. l.pacta. ſb hoc
tenoꝛe. ſdacta que ↄtra leges ↄſtitutõeſq;. vel cõtra
bonos moꝛes fiunt:nullã vim hze. indubitatiiuris
eſt. Ged talſia pacta ſunt cõtra leges diuinas:ſicut
oſtenſum eſt ſuß. e. c. arti. ij. Et otra leges ciuiles. qꝛ
in iure ciuili appꝛobãtur quatuoꝛ concilia:ſicut pa
tet per gloſam. C. li.iiij.ti.de vſuris ſub his ver bis.
Jure nouo ex toto tollantur vſure: vt in autenti⸗
co v eccleſiaſticis titulis. colł.ix. S. j. vbi dicit:ſer⸗
nandas regulas ſanctoꝛũ qnatuoꝛ concilioꝑ: Ged
in niceno concilio ſunt pꝛohibite. vt diſ. xlvij .c.qm̃.
Sequitur ibiin gloſa. Item ſi nulla lex diceret ad-
buc non valent:cum ſint contra legem vei. Et infe⸗
rioꝛ nõ poteſt tollere legem ſuperioꝛis. vt.ff. ad tre⸗

bellianum.l.illea quo.id eſt. in infoꝛciato. li.xiij §H.
tẽpeſtiuum.ꝛ.ff. e arbitris.l.nam magiſtratꝰ ideſt.
in. ff. vet eri.li.nij. YJtem contra naturam eſt. vt ſer-
uus tollat lege; wmini ſui. C. li.ij.ti. e pactis.l.ſer-
uus. vbi w ſeruo ſic dicitur. In vterius autem no⸗
uo pacto refoemare non poteſt obligationem recte
cõſtitutam. Mon ergo ſtipulatio:non pignus. non
uuramentum æ his pꝛeſtandis tenet. vt patet. C. li.
len. vlegibus ⁊ conſtitutionibus.l.non dubium. i.
i.j. vbiſicſcribitur. Nullum enim pactum.nullam
conuentionem. nullum contractum. inter eos vide-
ri volumus ſubſecutum quam coutrabunt lege cõ⸗
trahere pꝛohibente: quod ad omnes etiam legum
interpꝛetationes. tam veteres. ꝙ; nouellas. trahi
generaliter imperamus. Et parum infra ſequitur:
ſcom pꝛedictam itaq; regulam. nec ſtipulationem
huiuſmodi tenere.necmandatum vllius eſſe momẽ
ti. ⁊c. Actu. v. Opoꝛtet obedire veo magis q; ho/⸗
minibus. Oec ſunt multuʒ contra illos. cõtra quos
diſputatur. . viij. articu. vj. ¶ Gi vero querere ve
lint.quare lex i vſuras pꝛohibuit.⁊ quare ſine vſu
ris mutuare pꝛecepit indigenti:et quare fructus re
rum inpignoꝛatarum. computare vebent. cum poſ⸗
ſint res ſuas tenere.bladum in grangijs. pecuniaʒ
in burſis. quare ergo lex i pꝛecepit.qꝙ ita mutuent
niſi aliquid inde reci ere poſſint aunantagium. Pꝛi-⸗
mo reſponde li ciuilis. C. legibus et conſtitu/
tiomibus. li.j. l.non dubium. Xegis inquit latoꝛi
quod fieni non vult lex tm̃ pꝛohibuiſſe ſufſiciat. Se-
cundo reſpondetur ꝙ ſic querentes parum habent
rationis. Si enim eis videtur ꝙ ipſi vebeant oꝛdi⸗
nare v rebus ſuis.ſicut placet eis: quare nolunt:
dens habeat eãdem libertatem.qui nobis rradidit
bona. non pꝛo nobis tm̃. quia nec pꝛo diuitibus tm
iſta creauit. ſed vt voſipſos et pauperes illos ſuſti⸗
netis. eis dando. et mutuando. vt illis rebus vo bis
vitam acquiratis eternam. Qui ergo queris quare
deus talia te facere pꝛecepit: ita inſipiẽs eſt queſtio
ac ſi quereres.quare voluit te eſſechꝛiſtianum.⁊ ire
ad eccleſiam: et ieiunare: elemoſynã et alia chari/
tatis opera facere: qꝛ ſicut iſta te vult facere. vt pe⸗
nas euadas eternas:æ amimam ſalues. regnũ eter-
num acquiras. Ita vult te indigẽti mutuare:quia
in aliquo caſu tanti meriti eſtiſtud: ſicut aliquod
pꝛedictoꝛuʒ. Et ad hoc ꝙ dicis ꝙ interim poſſis de
rebus rins mutuatis lucrari. et auantagium tuum
facere. Reſpondetur ꝙ illud auantagium non ha⸗
bent:necſunt certi habete:quia interim totũ amit-
tere poſſint: et incertum pꝛo certo vendere iuſticie
videtur obuiare. SDicit ergo:non mutuabo. Reſpo
tur minus maluʒ ſeu periculoſum videtur eſſe nõ
mutuare. q; ſic mutuare:qꝛ difficilius eſt aliena re⸗
ſtituere ꝙᷓ æ pꝛopꝛia crudelitate penitere. Dicunt
ergo:moꝛitur fame indigens. Reſpondetur minus
malum eſt:q; coꝛpus ſuum moꝛiatur fame:qᷓ; anima
tua vſura. Et tamen medium eſſet eli⸗ endum mu⸗
tuare videlicet ſine vſura: quia exquo ſufficiens pi-
gnus habes nunqꝙᷓ; tuum amittere potes. SGed or 8
cunt. conſuetudo eſt:et iura regni permittuntꝙ fru
ctus nõ computentur agro vel pꝛato. vel molen⸗
dino vel wmo impignoꝛata. Reſpouſio iſta patet
ex legibus pꝛecedentibus. Si enim omnes leges et
conſuetudines hoc permittant. vel hoc habeãt. ni⸗

hil valet contra regem wum et legem eius:quiait.

Teuiti.xxv. Computabuntur fructus:et quod reli⸗
quum fuerit reddat. ideſt rem impignoꝛatam. cum
tãtũ v pignoꝛe leuauerit:quanti mutuauit: ædu⸗
ctis erpenſis pignus reddat. Etiam ponamꝰ:q ma⸗
lum non eſſet e ſe. eſt tũ malum.qꝛ a veo ꝓbibitum.

xv.

xvj ·

wih

ſnũ vel quu men⸗
nſimg mumdi⸗
tali coloꝛes oabo
ni vengüͤtſicutchan
rerooſſint aligiit
rus augmẽtont. ſicy
nicytunc valeat bladt
dunt chan:uig em⸗
ſoꝛte animal quodtñ
enios tales vinrari⸗
ſuns coſoluit. Aele
tur arcafeſtũ Johãn
minũ in quo weamun
us editur. Bienve
no vtſeiyma peric
git er muriu oſumpt
tuitis caſipꝛcum bae
turus blad ſuumte
ret geitantü dare
mẽſura:qñreſiduũ y
temredgedibladu g
reſiduu veneret pꝛal
¶ Alijſub coloꝛe loc
emuntouem yel bon⸗
nulli oial habet 7 bo
Vnenan⸗ yenitadeũ.
talanimali ſed locab⸗
taſetamimi- Indoe
higanimel vocat.
losuippeanniamt
Non mutuabotibip⸗
Hoͤlenti gPenunin
dpecunia nbimutn
repoſſums iced el
lir uer yelbone

rgiplt Nbeantoꝛal⸗
teis anorenbunn g
Wn, unnobis tradicit
2nec prodiuttibnoti
t panperesllos ſuſi⸗
do r loreuo ohe⸗
Anieroq tens gune
talnſſpiiz eſt netin
eſechꝛitumun tie⸗
moſſnutelüchun⸗
ltepultfacene re⸗
ſolurs zmmunr.
vin numunn,uu
ut,iantalided
aucNagontdn
mantagiumnonbu⸗
inintenntotſant⸗
Ceno pencere iſtlde

Ponmutnabo Pehh ⸗

loſumtidergreſend
ſfilius ſ alcu/
ne enitne Dicht
Peponter mind⸗
iarturſemieſjonin
cſit apencunnn⸗
acrgnoſpfinlii ⸗
nme orn Glil
gieminn .
elgun, lno
chenib labe
in oneslete ,
gAdocdilein
nert ili
nn Gtum c

WBſura

Pꝛimoꝛũ enĩ parentũ comeſtio te ſe malũ non fuit.
niſi quia ꝓhibitũ.Picẽt foꝛte: quarenõ poſſumꝰ xe
re impignoꝛata interi auãtagiũ ſumere:ſicut poſſe-
mus v pecunia interim lu crari. Reſpondet᷑ ꝙ cum
nulla pecunia poſſes tibi tãtũ interim lucrari.ſicut
lucraris ꝓ amoꝛe vei mutuando:qꝛlucraris celum.
Ded dicent:hic etiã viuere opoꝛtet.⁊ lucrũ querere
pꝛo nobis ⁊ noſtris:verũ eſt:ſed nõ ↄtra pᷣceptũ ⁊ le⸗
gem ⁊æi.quia talis nõ viuit.ſed moꝛit᷑.nec vitã que⸗
rit.ſed moꝛtẽ eternã Gicergo opoꝛtet hic viuere.vt
ſemꝑ viuãt: quia quid valet hic viuere. niſi vet ſem
per viuere.Et quid ꝓdeſt homini ſi mun dũ vniuer
ſum lucret anime vo ſue vetrimentũ patiat᷑. Meliꝰ
eſſet iread celũ cum pauptate:qᷓ ad infernũ cũ om⸗

xvij. mibo diuitijs mũdi.¶¶ Aſij vſurarũ turpitudinẽ pal

liant ⁊ a bſcõderenitunt᷑ ſub ſpecie emptiouis ⁊ vẽ/

6

ditionis. Gicut fert feciſſe qͥdam de quo fert᷑ꝙ vo⸗

Exemp. lenti habere pecuniã ab aliquo ſub conditione mu/

xviij

tui.tũdit dicens:non mutuabo tibi pecuniã.ſ̊ eme
aſinũ vel equũ meũ ꝓ.xx.ſolidis.qui videlʒ nõ valet
niſi œcẽ. mutuabo tibi tãtũ ad talẽ tminũ. Sub⸗
tali coloꝛe a dyabolo vcipiunt᷑ termĩarij illi videlʒ
qui vendũt ſicut chariꝰ vadit in anno:⁊ ſi tũc ſolue
renõ poſſint: aliquiꝓ tꝑis plõgatione adhuc vſu/
ras augmẽtant. ſic videlic; ꝙplus volũt ãno ſequẽ⸗
ci. ꝙᷓ tunc valeat bladũ.vel qui bladũ vel bouẽ ven⸗
dunt chariꝰ:quia emens nõ põt ſtatim ſoluere.ideo
foꝛte animal quod tm̃ valet veceʒ vẽdunt adxij. O⸗
enĩ oẽs tales vſurarij ſint ptʒ expᷣſſe.er.li.v.ti.xviij.ð
vſuris.cõſuluit. Vel qui biaa vendũt:ſicut vendi
tur circa feſtũ Johãnis baptiſte.vel quẽcunq; ter/
minũ in quo v ↄmuniter accidẽtibo bladum chari
us vẽditur. Si enĩ venderet ꝓpter ꝓximi ↄpaſſionẽ:
⁊ nõ vt ſeipᷣm a periculo cuſtodie liberaret:qð cõti-
git ex muriũ ↄſumptõe vel putrifactõe.vel alijs foꝛ
tuitis caſib:cum hac ꝓteſtatione:ꝙ nõ eſſet vendi⸗
turus bladũ ſuum temꝑe illo. ſedꝙ tantũ ei mutua
ret.⁊ ꝙ ei tantũ daret ꝓillo quantũ reciꝑet pꝛo tali
mẽſura:qñ reſiduũ vẽderet.qꝙ etiã daret ei liberta⸗
tem reddẽdi bladũ ꝓ blado vſq; ad tenininũ.in quo
reſiduũ venderet piculũ non incurreret vſurarum.
¶ Alij ſub coloꝛe locationis œcipiunt᷑.qui videlicʒ
emunt ouem vel boueʒ vel aliud animal ab illo dur
nullũ aĩal habet.⁊ hoc ſciẽs dicit illi qui p neceſſita
te aeunie venit ad eũ.trado tibi tantã pecuniam ꝓ
tali animali. ſed locabo tibi illud animal ꝓ tãto ad
talẽ terminũ. In hoc enĩ caſu vt veũ vecipiãt.pecu-⸗
niã animal vocãt.Cõſinilit᷑ eccipiunt᷑ illi quiad il
los quioꝓ pecunia mutuanda ad eos veniũt.Ricunt:
non mutuabo tibi pecuniã. ſed aĩalia. Alio vero re-
ſpõdenti.qꝙ pecunia plus ꝙᷓ aĩalibus indiget.dicũt:
pecuuia tibi mutuata nullũ emolumentũ habe/
re poſſumꝰ:ideo accipe hãc pecuniã.⁊ emas tot aĩa⸗
lia.oues:vel bones:pꝛo tanta pecunia:⁊ redde mihi
in ãno tãtũ ꝓ locatione cuiuſſibet aĩalis:⁊ ſimul cũ
boc redde mihi in fine aĩalia in foꝛma qua tibi tra
duntur. Si enim in hoc caſu vſuram no cõmittunt
nec iudei vſurã nõ ↄmitterẽt:vocãtes pecuniã: bo⸗
ue m vel equũ:qͥ bꝰ illos.xij.denarios.quos ꝓ obulo
ad ſeptimanã mutabũt equũ vocare poſſent. Sic ⁊
chꝛiſtianꝰ falſus.qui cũ hoc.pecuniã noĩe aĩalis lo-
cat.naturã nõ tenet locationis:quia in locatõe ani-
maliũ.ſi aĩalia moꝛiant᷑ ſine defectu illiꝰ cui locant
moꝛiunt᷑ dño ſuo:qꝛ locatio nõ trãſfert dñiũ in illũ
cui locant᷑: In pᷣdicta vo locatione pecunie trãſfer-
tur wminiũ. E mutuãs vult ĩtegrũ habere: Sʒ cũ
certũ ſit.ꝙ falſa noĩario naturã nõ mutet ↄtractus
Plons ẽ.ꝙ ↄtractoꝛ ille.⁊ apud vũ:et apud homĩes
onos. eſt vſurariꝰ. Idẽ ẽ e illo.qͥ dicit.ꝙ nõ vult
mutuare frumẽtũ:ſed dicit ꝓtãto vendit᷑bladum:

S „
W ij..
nũc. habeas tãtũ de pecunia. emas tibi tot menſu⸗
ras bladi.⁊ reddas mihiꝓ qualibet tantũ uantuz
valet in eſtate.¶ Alij œcipiunt᷑ ſub ſpecie falſe ſoci
etatis.quin olũt eſſe ſocij periculi:h̊ lucri. Alij ſub
vmbꝛa maioꝝ. dicẽtes: ꝙ magni ⁊ diuites ⁊ pꝛelati.
in manerujs ſuis mutuãt ⁊ vendũt ꝓut canius vendi
tur in anno:Rñdetur pꝛimo.ꝙ foꝛte dñi illoꝝ illud
ignoꝛant. ¶ Scdo ꝙ licet ipſi vadãt ad infernũ.nõ
opoꝛtet ꝙ alij vadant.niſi voluerint: quia licetĩ na
turalibo hoc verũ ſit: ꝙ ſupioꝛibo eclipſatis. neceſſe
eſt inferiora eclipſari.⁊ obſcurari:nõ tm̃ in volunta-
rijs.Alij ſub ſpecie dãni⁊ falſitatis vebitoꝝ. dicen⸗
tes:ꝙ diuites vebitoꝛes ſunt ita falſi.ꝙopoꝛtet eos
carius vendere ꝓpter dãnũ quod habẽt:qꝛ non ſol⸗
uunt fideliter nec ad terminũ: vnde vellẽt.ꝙ p̃dica/
ret᷑ ita bene cõrra malos cebitoꝛes: quibo ſi veritas
dicat᷑.veriꝰ dici nõ põt.niſi ꝙ ipſi ex vna parte ſint
cupidi vſurarij:⁊ alij ex alia parte falſi er œceptoꝛij
ebitoꝛes. Alij vo ſe abſcõdunt ſub vfectu ꝓbatio
nis: ſicut illi qͥ nunꝙᷓ mutuãt:niſi ſoli qui faciet eis
obligationẽ cæ.xxx. vbinõ recipiunt nili.xx.timent
enĩ ſi plurib ſimul veniẽtib mutuarẽt:ne vſurarij
apud mundũ ꝓbarent᷑:⁊ nõ timẽt ne apud cuʒ qui
ſemꝑ eſt pᷣſens qñ mutuãt.eternaliter cõdemnentur
Nunq enĩ ſolo pᷣſente mutuant:vbi tam veus qᷓan⸗
geli ⁊ tota curia adeſt celeſtis.ſicut ptʒ.A. xxv. xvij.
multi œmones nes ad intuitũ ſunt pᷣſentes:⁊ tñ
ipᷣi vident᷑ eſſe ce illis.qui dixerũt:nõ videbit wmi⸗
nus:nec intelliget vns Jacob: ntelligite in ſipiẽ⸗
tes ⁊ ſtulti aliqñ ſapite: nũquid qui plaãtauit aureʒ
non audiet:ant qui finxit oculũ nõ aſiderat. Alij
vero vſuras abſcondere nitunt᷑ ſub ſpecie curialita/
tis. nolẽtes pecuniã habere ꝓ pecunia mutuata:ſed
e pane cũ piſtoꝛib:æ carne cũ carnificiv: potu
cum põderatoꝛibo.⁊ ſic œe alijs: habẽdo cõueniũt
nõ attẽdentes pᷣceptũ chꝛiſti:Lu.vj. Sate mutuum
nihil inde ſperãtes. Alij vſuras ſuas abſcõdereni⸗
tunt᷑ ſub pacto penarũ:ſeu ſub pacto legis cõmiſſo⸗/
rie Eſt aũt illud pactum tale: Obligo tibi pignus
tale.i.rem mobilẽ:vłhypothecã.i.rem imobilẽ: vel
pꝛo tanta pecunia ad taleʒ diem:hoc adiecto.ꝙ niſi
ſoluã tibi illã pecuniã ad talem diem. pignꝰ ſeu hy⸗
potheca.tibi ſemꝑ remaneat: Iſtud fa cieẽtes ĩ frau⸗

Tem vſurarũ.vt pꝛo pecunia ad terminũ talẽ mutu-

ata habeãt pignꝰ.multo maioꝛis valoꝛis:quia ĩ ſpe
illud habẽdimutuãt. male vſuras ſuas abſcõdunt:
asie vſurarum ↄtractũ in omni iure pꝛohibitũ ab⸗
cõdere nitunt᷑ſub alio atractu. equaliter phibito:

NMam pactũ legis cõmiſſoꝛie. ꝗꝓpter inopiam vebito

ris eſt inhibitũ in iure canonico:extra.li.iij.ti.e pi
gnoꝛibus.c.ſignificãte.Et in.l.ciuili.C.li.viij.ti.de
pactis pignoꝝ.l.j.nõ tm̃ in foꝛo ↄſciẽtie:h in foꝛo iu
diciali:intm̃.ꝙ mihi ſoluẽti tibi ratã.i.qð mihi mu
tuaſti:mihi apetit ↄtra te pignoꝛaticia actio. Vult
tñ lex pᷣdicta.ꝙ pignꝰ in die vendat᷑qñ debitoꝛ ĩ die
non ſoluit:a creditoꝛ tantũ accipiat quantũ mutu/
auit:⁊ reſiduũ ſoluat debitoꝛi.Aliqui vo in fraudẽ
iſtius ꝓhibitõis non dicũt:Obligo nibi tale nego⸗
cium:⁊ niſi illud redemeris tali die ſit tuũ:ſᷣ verba
habẽt vẽditõis ĩ fraudẽ pᷣdicte legis dicẽtes.ꝛ Emã
illud a te:⁊ niſi redimas illud ad talem diẽ amittas
illud:et fit charta ſimplicis vẽditionis cũ ſcripto a
latere ꝙ illud redimere poſſet: realit᷑ eſt pactũ legis
cõmiſſoꝛie:licet verba ſint venditõis. Seatꝰergo de
quo verificat᷑ illud:Eʒechieł.xvriij. Pi nꝰ œbitoꝛi
reddiderit:⁊ ꝑ vim nihil rapuerit:ad vſurã non cõ⸗
modauerit. =S
Cõtrariũ faciẽtes dãnificant᷑.qñq; in reb:in filijs
7 in ꝓꝛijs ſubiectis. ¶ Pꝛimũ oſteſum eſt per exem
plũ fabule.M.ix.ij.G̊ tñ talibb mutuant:qꝛ pulchꝛe

ir.

Ani vij
XXI.

xxij.

bat: Oꝛa

WBſura

ꝛomittũt:et ꝙ lanã ⁊ hmõi: in melioꝛi foꝛo habere
perant.ratione mutui:⁊ quia etiam carius eis ven-
dunt.ratione termini:⁊ hec eſt cauſa qre falſus pꝛo⸗
miſſoꝛ.⁊ cupidꝰ mercatoꝛ ad dãnum ꝓpꝛium frequẽ
rer cõcoꝛdãt.¶ Secundũ ſepiꝰ videt᷑.ꝙ videlicet le
filijs vſurarioꝛũ verificat illud pᷣs.cvii tranſferent
filij eius ⁊ mẽdicẽt:⁊ eijciant᷑ e ha bitatiomibo ſins:
quia ſepe terras ⁊ wmos:que patres eoꝛum vſuris
acqᷣſierunt:alijs vſurarijs obligant. et cum illis dũ
durant luyxuriantur: ⁊ de patrio incendio nihil cogi
tant. Juxra illud Job.xviij. Ron habebñt filij eiꝰ
memõꝛiam illius:nec miſerebuntur incendij eius.ſᷣ
poſtmodum cum ipſi ad idem incendium venerint:
⁊cæ eius malicia cõqueruntur:qnia ſicut dicit᷑ Ecci.
xlj. De patre impio conquerent᷑ filij:quia per ipſum
ſunt in obpꝛobꝛio.¶ Tercium patet:quia coꝛpus ⁊
animã obligat ad gehennam: Nam celum iuſte pe-
tere non poteſt:nam ad eandem legem ⁊ iudiciũ ob/
ligat ſe:quo alijs menſurat. Math.vij. Eodem iudi

cio ⁊c.et eadem menſura ⁊c. Sed ipſe nihil dare vel

mutuare vult.niſi vetur ſibi melius ꝙ; illud quod
tradit:ergo nec celuʒ alio pacto tradetur ſibi.quia
ipſe melius dare non poteſt:neceſſario ergo illo ca-⸗
rebit. Iſte pꝛoceſſus ꝙ ad paria iudicabuntun con
firmatur per vcretalẽ.li.v.ti.œ vſuris.c.quia fru⸗
ſtra. Vbi ſic dicitur.quia fruſtra legis auxiliũ inuo
cat:qui cõmittit in legem:ſtatuimus.vt ſiquis vſu⸗
rarius a nobis literas impetrauerit ſuꝑ reſtituẽdis
vſuris vel fructibꝰ computandis in ſoꝛtem:niſi pꝛi-
us ipᷣe reſtituerit vſuras:quas ab alijs noſcitur rece
piſſe:auctoꝛitas literarum nullatenus audiat᷑. Ita
nec in curia vei aliquid impetrabit.quod ei valebit
niſi pꝛius reſtitutis vſuris:⁊ niſi ab hoc erroꝛe ceſſa
uerit:quia iudiciũ ſine miſcia his ⁊c̃. Jac̃.ij.¶ In
quo iudicio tanto alijs peccatoꝛibus granius puni⸗-
etur:quanto plures eius vſuris coꝛrupit.illos vide
licet ad quoꝛum manus uenerũt:qui ⁊ in illis pec
cata augmentant:Et ſᷣ̃m vecretalem pᷣdictam talis
dum viuit:et alij pꝛo ipſo poſt moꝛtem fruſtra legeʒ
muocant miſcðie:vel pacis:vel requiei:vel adiuto
rij cuiuſcunq; ſancti:quia legem miſcpie nõ tenuit:
quia non pꝛo miſcðia.ſed pꝛo pecunia vel lucro ter⸗
reno mutuauit:qui etiam nunqꝙᷓ a peccato quieuit:
fruſtra auxilium inuocat quietis.per dicentes:reqͥ⸗
em etemam. cc. Poterunt angeli optime reſpõdere
legem non tenuit᷑ quietis in gratia. ideo quietẽ non
inueniet in gloꝛia: Yꝓmmo væum ⁊ ſanctos:per quo
rum feſta vſure ſue creſcebant ⁊ currebãt.ſemꝑ ꝓno
cauit in culpa:ipſoꝝ iudicio ſemꝑ inquietabit᷑ in pe
na:Et ſi ille in libꝛo: Numeri.xv.væ pꝛecepto cæi ſe
gitur lapidatus R ligna collegit in ſabbato
uale iudiciũ dabit willo cuius vſure per oẽs dies
anctoꝝ tocius anni currunt ⁊ cõtinuant᷑:quia etiã
in ſanctiſſimis diebo illas colligit ſibi poꝛtatas. Di
iterum nullũ tenß iurequis petere poſſit.qð volũ
tarie vẽdidit:quali inre poſſint ipſi petere:vel alijp
eis poſt moꝛtem lucẽ vel requiẽ celi: Nam dum vi⸗
xerunt.vendiderũt dilationẽ ſolutionis:quia caniꝰ
ꝓter üllam vendiderũt: in dilatione aũt illa nullũ
tempus eſt niſi dies cum luce:a nox pꝛo requie.Er/
ſo vtrd vendidit tam tempꝰ lucis. ꝙᷓ quietis. Fru
tra ergo petit vel pꝛo eo petit᷑ lux vel qͥes celi: tũ qͥa
cõtra legẽ peccauit lucis et quietis:dum vtroq; tpe
vſure ſue currebãt:tũ quis ſentẽtia data eſt:Eʒech.
xij. ꝙ qui vẽdidit ad id quod vẽdidit.non reuertet᷑.
Ey quibo motinis fertur quendã ſacerdotẽ motũ:
qui dum Barcheno ſuos qmoneret. dicere ſole⸗
itis ꝓ oĩbo alabo excepta aĩa pꝛis mei. pꝛo
qua nõ oꝛabitis:quia fuit vſq; ad moꝛtẽ vſurarius.
quẽ ideo dñs nõ recipiet:quia ſicut dicit᷑.ij. Parał.

rix. Mon eſtapud dñm iniqtas:necmunerũ cupido
Bigna aũt dãn atõis vſurarij.deꝰ Fecer ns⸗
ere dignatꝰ eſt:ſicut patʒ pᷣmo ꝑ exemplũ.M.ix.xl.

Ar. viij.

xxiij.

Secũdo per exemplũ de quodã alio.x quo fer.

cum moꝛtuus ab omnibo vicinis.fidelibo et iuſtis
non poſſet lenari: vt ad eccleſiaʒ poꝛtaret᷑: occurrit
cuidã inter eos ꝙ cõſuetudo illius ciuitatis erat:

quilibet ad terrã poꝛtabat᷑ ꝑ hoĩes artis ſue.qð cuũ

Exemp.

alijs intimaſſet:⁊ ipſi caute feciſſent.q̃tuoꝛ vſurari⸗

os venire. faciliter ipᷣm leuauer̃t: Mec miꝝ qꝛ q̃tuoꝛ
cemones poꝛtauerũt quintũ:vt eus oñderet.q aĩs
a vemonih poꝛtabat᷑ ad infernũ:per hoc ꝙ coꝛpus

ſine mĩſterio dya holi ad terrã poꝛtari nõ poterant.·

ſed ab his qͥ ſicut ipᷣe veſcẽdunt in lacũ. Eʒech.xxvj.
¶ertio idẽ alio oñdit᷑ exemplo.væquodã. æquo
fert᷑ qiſic cũ ſacerdos bonꝰ illũ in eccleſiaſtica ſe⸗
pultura.nollet ſepelire ſicut nec vebuit:ſicut patʒ ꝑ
ↄſtitntionẽ Oꝛeg.x.in cõcilio lugdonẽſi.Et ex.li.v.
ti. v vſuris.c.quia in omnibo.aſſerẽs ꝙ hec tra ci
eſt:ideo in illa hõ dyaboli nõ ſepeliet᷑:amicis vo vo
lentibo ipᷣm in via ſepelire:reſtitit miniſter regis di-
cens:hec terra regis eſt:h̊ nõ ſepeliet᷑: ꝓYpᷣis vo alter
catibo.affuit dyabolꝰ aſſerẽs q; tãtũ faceret pꝛo eis
ipᷣm poꝛtaret ad locũ ſepulture ſibi vebitũ:⁊ tol⸗
ens ipᷣm poꝛtauit ad infernũ:vt ibi ſepeliret᷑ ſepul/

Exemp.

tura illa:de q̃ ¶Lu.xvj.Moꝛtuꝰ eſt diues ⁊ ſapultꝰ eſt

in inferno. ¶ Quarto idẽ oñdit᷑ exẽplo cuiuſdã ta⸗
lis. x qͥ fert.q cũ bꝛiga fieret de eiꝰ ſepultura. alijs
aſſerẽtii ꝙ nõ tebuit ſepeliri ſepultura eccleſiaſti⸗
ca:alijs dicẽtibo ↄtra.v cõi ↄſenſu in hoc cõſenſerũt
ꝙ coꝛpꝰ poneret᷑ ſuꝑ alalia.rogantes:ꝙ deus aĩalia
diriget ad locũ vbi vellet ipᷣm ſepeliri: ſicut direxit
aĩalia ð aʒoto cũ archa teſtamẽti.j.pReg.vj.Arialia
vero directe ſine oĩ humano cõductu illud poꝛtaue
runt ad furcas ibi ſtãtes:nec vltra illud poꝛtare vo
lebant:vt qui latronũ vitã vnxerat:ſicut habet᷑ſupᷣ
eo.c.vj.cũ latronil ſepeliret᷑ et ibi pijceret᷑.vbi ca⸗
dauera putrida ꝓijciunt᷑. Gic ille Yoachim: Jere.

xxij. Sepultura aſini ſepelłiet᷑: quo ad coꝛpꝰ:⁊ peius

quo ad aiam:nam ſicut aſinꝰ ꝑ pedes ita iſteꝑ aĩazʒ

trahit᷑ ad foueã inferni.ad modũ ꝓditoꝛis:qꝛ ꝓdi⸗

toꝛ vei eſt: cuiꝰ ſeruũ ſe dicit eſſe oꝛe: ⁊ occulte cõtra
ipᷣm runn quem ſub ſpecie vecipit pietatis.
Igeo legit᷑ qͥdã væ qdaʒ vſurario dixiſſe: æq fert.ꝙ
cũ quẽdã pᷣdicantẽ audiret.ꝙ mon oẽs vſurarios
ad infernũ poꝛtaret: ᷣmone cũ indignatione rece
dẽsxcuida vicino obuiauit:cui cũ cauſam ſue ire nar
raſſ queſiuit qͥd ei dare yellet.⁊ cum ipſo rediret.⁊
coꝛã omnib dictũ ſuũ repꝛobaret.ↄuentione facta.
abierunt. Pꝛedictꝰ vo vicinus queſiuit alta vocea
pꝛedicatoꝛe.ſi diyiſſet: ꝙ dyabolus om̃es vſurarios
ad infernũ poꝛtaret. Sixi inquit. Cui alius: Mon
dixiſti verũ:non faciet eis tantã reuerentiã:ſed tra⸗
het eos poſt ſe fuſcinulis ad infernũ:ſic vt pᷣdictũ ẽ.
tradi cadsuer moꝛtuũ.⁊ ꝓditoꝛ qͥ ꝓditoꝛie diuiti-
as congregat: Sic qui coaceruat diuitias vſuris:
Pꝛouer. xxviije·
UIlloꝝ vo qͥ mutuũ accipiũt ad vſuras in aliqͥ ca
ſu. magnũ eſt pctm.⁊ periculũ:ſicut oñſum ẽ.H. iij.
xvij. Et.M.ix.ij. ¶ Quãtũ vo ſit piculũ illoꝝ qͥ ve
bonis ſic acqͥſitis pticipãt.ptʒ ꝑ exeplũ v ſcto yfur
ſeo.æ qͥ ſcribit᷑.ꝙ cũ aliq rpe tunicã ab vſurario re⸗
cepiſſet.⁊ ꝓ eo ſpãliter nõ oꝛauerit.cũ eſſet ĩ infirmi
tate detentꝰ.poꝛta bat᷑ illa tunica coꝛã eo ardẽs ab
angelis. ꝓiecta ſuꝑ faciẽ ſuã: dixit ãgelꝰ.ab impio
recepiſti:p eo nõ oꝛaſti. Sanctꝰ vo ſanitati reſtitu-
tus.ſemꝑ maculã ↄbuſtionis ĩ facie geſſit:qꝛ in tãtil
lo cõica uit cũ vſurario.¶ Se talibo dicit vecretalis
extra. li.v.ti. æ vſuris.c.tua nos. Sictua nos duxit
fraternitas conſulendos:quid ve vſuranioꝛuʒ filijs

iiij.

Exemp.

Exemp.

Arti.
xxv

ix.

Dun Gic cogitattulis n
n ralteſ poſtnone
induat vel fili vñadtort
pelerecutoꝛes ſul ñlaute
jolcnaltcher a⸗
loꝛ gigm ua pdat. Erge
ret. quo iyi N bonis ab ee
cantãtib ?letos dies duu
gebit: ipſe olbus bonis
cõcedet Lu xvj. Ged di⸗
dum viuimꝰ laboꝛam?:
ri ereb tpalibus nimis
cuſant vecuptditateraua
ppꝛiam neceſſitatẽ diccetee
ideo talia inqrimꝰꝛ tenen
velcemũ vñ vinerepoſſum
ales erinus: Ettñ ſintai
ſadantp Priamnneceſſitate
excuſann danicd neceſit
tatechin diuitis ſemp ere
tüadtercispante bl

. rumn. q publicos vſuranio

vel wmos eis locant.
lugtonenſitiwnſine⸗
Gneccollegium necalia⸗
Pſona cuin chq ſitdignit
alienigenas valios noon
ce pecunla fenehꝛẽ exercet
ad ocwmos ſuas intern

taſcpulumn. Ais gi⸗
iſcprltun⸗ altilt⸗ Ennn

ſenſuin hoccölenſnit
Nganttsg seil
nſcpeln iat dingt
neni)⸗Beg d, Niain
GGducmlndponene
eVimailludporrareno
nxenatſicuthabekſiß
et ibi piſret bicn⸗
eille Yoschin ⸗
go danp' ,eis
Ppelles ſpein
cü pdttoiz ge⸗
tortr roecllttanni
ecte vantipenu
inſe ziini

4

mogoisirars Srend.

mdignawonetec
giNn
taChmiirediret
et menticneftch.
apeſiuitältaſoees
Polusofies hſuanids
gut. Clials Nn
Utinucrannͦſaln⸗
nfemüſe tßliche⸗
torq painhnedilln,
emat piultus ſono:

örad nsinsliſct ni.

iſarofſime
ceſtnali n

i. m.
2*

12

=

Nvj.

——

Wſura

obſeruandũ ſit.qui eis in crimine vſuraꝝ defunctis
ſuccedunt: aut extraneis.ad Ae⸗ bona vſurarioꝝ
aſſeris euoluta: tue igit᷑ queſtioni Ir̃is pᷣſentibv re⸗
ſpõdemꝰ. ꝙ filij ad reſtituẽdas vſuras ea ſunt diſtri
ctione cogendi:qua parẽtes ſi viuerẽt.cogerent᷑:hec
ibi.¶Becretũ vo ſumptũ ex verbis Augu.ad Ma
cedoniũ dicit:ꝙ niſi reſtituãt.penitẽtia nõ agit:ſed
ſimulat᷑.xiiij.q.vj.ſi res aliena.¶ Pꝛopter qð dicit
Hieronymꝰ.Cauendũ eſt nobis inquit maxime:ne
ab his accipiamꝰ munera quos nouimꝰviuere c la
chꝛymis paupum. Sʒ oicut.nobis nõ iminet peri⸗
culum:quia illa iiuſtenõ acqͥ ſiuimꝰ: ſed tali vel tali
titulo habemꝰ. Ged caueant:quia qlibet rñdebit.
non tm̃ v eo qð vt latro acqͥrit:ſed qð vt latro acci⸗
pit. Tales eni nõ m legẽ munditm̃: ſed etiã ſᷣm le⸗
gem dei veſcẽdent ad infernũ viuẽtes:nõ quia vſu⸗
ras acceperũt vel exercuerſit:ſed quia neqᷣtia in ha⸗
