euadit: qꝛ ex hoc ꝙ alijs nocet. frequenter cõtingit an nõ:ipſum pꝛimo in illo toꝛquẽdo ⁊ occidẽdo. Et E ihſum difamant. vep diamt.
ip omnes illos timer. quibus nocuit: quia aliquan⸗ iuſte quidem:qꝛ nõ eſt lex equioꝛ illa.ꝙᷓ necis aucto opus ülnd iderunt tno palie:
v cõtingit ꝙ totum regnum ⁊totus populus cõrra rem arte pire ſua Et hoc frequẽter accidit. ꝙ idem binſmndifmmirungpena
Ialem ſur git tyrannum: vel omnes ſubditi cõtra ra vamnum qo wmini v coſilio talium alijs faciunt. iann cthomnatns geu
lem balliuum: ipſum maledicẽtes. ⁊ de eo coõqueren idẽ poſtmodũ ipſis faciant cõſiliarijs. Nec hoc ali⸗ tet⸗ ee de d ggnu
tes.Ey quo accidit: ꝙ tot timent quot nocuerunt. enn min eſſe ebet: qe tora eccleſia o omni tali oꝛat: ſontun rann Bahag tmmnn
de Geneca in epiſtols. xvj. Gecuritatis magna ÿ̈tαcιπcotingat dicens. Conuerter wloꝛ eins in ca oldinto —
poꝛtio eſt nihil inique facere. Confuſam vita m et put eius.⁊ in verticẽ ipſins Ziitgs eius veſcẽdet. amento mihir po nunh .
pturbatam porentes agunt:qui tanrũ meruunt q̃n in ps · vij. Apoſtolus etizs ad ppilemonem. quaſi in ſumiſenꝛd am guu fta nhi aa
tum nocent. Idem in ꝓpuerbijs. Mex vo quia mul⸗ Pſona talis oꝛat dicẽs. Di aliquid nocuit aut vebet lilus veratus oadens.Gen n
tis timetur.multos nimet. Et ideo regibus peius ẽ. ſcʒ vns talis.hoc mihiĩputa.ad Phile. c. vnico. No
ꝙ ſernientibus:qꝛ iſti ſingulos.illi vniuerſos timẽt ta v iſta materia.i.xæœ pena aſiliarioꝑ malog. C. xj.
Bingulans enim pſona vnum dñm vel balliuũ foꝛ arti.ix.ꝑ totum. di 78
te timet. ſed tyrannus oẽs e wminio ſuo.⸗ e fami Ded ſicut pᷣdicti tripliciter nocẽt. tnipliciter ſe er s riij Be⸗ Lele.
lia ſua. Bicut patet re hoc qo refert. Tullius. ij. x cſant. Cõmuniter naq;:qui alijs nocẽt. aut nocẽt Ar.uij. Oſtendck diſnmcrio,
officijs.c.vij.xæ dyoniſio tyranno: quinõ aundebat rebus.aut pſone.aut fame.res auferendo. pſonã le⸗ Tardomdc O
Exemp. alt uem pmittere barbam radere. Etiam quando ndo vel occidẽdo. fam venigrãdo. ¶ Pꝛimi o 1d tilitas
q; Kos qœ alio regno ⁊ wminio tuͤnẽt. quia omnes inferentes nocumentũ vt frequẽter. vel ſunt dni in⸗ viij. i. C Otumnadpumum obediunt
cõtra illum ſurgunt. Mõne ergo in maioꝛi miſeria. iuſti. vel eoꝑ miniſtri. Oꝛimiin vno moꝛãtes loco ſe Ddam bene eleohentiütgei
timoꝛe eſt rex: vel magnus tyrannus qui multa mi⸗ excuſant æ dãnis ꝑ mĩſtros ſuos illatis:qꝛ hoc igno nationem rumf. Nand⸗
lia timet qui vitam erauferre nitunt᷑. Ideo dicit be rant. ¶ Gcodi ſe excuſant dño ſuoꝝꝑ p̃ceptis. Sʒ iſti dinnominih ntran rp
atus Gregoꝛius. xij. moꝝ. qꝙ nihil ſimplici coꝛde fe⸗ molares inferni. ita imunes funt vera caitera nocu⸗ nangtalob. mommima
liaus:qꝛ exquo innocen tiam erga alios exhibet. ni mentis talibo.⸗ panpeꝑ fractio nib:ſicut ſunt mola öniunſan ſip lunt dñio: auinso
hil ab Aaduc foꝛmidat.habet enim quaſi turrim res a fractõe grani.⁊ nõ plus:qꝛ ſicut vnus de lapi⸗ naleogul bendium pene eſti
quãdam ſimplicitetem ſnam. nec ſuſpectus eſt pa⸗ dibo illis: in pace iacẽs. alius currens grana minn dint n lla acclcla iurmn⸗
ti quod ſe feciſſe nõ meminit. At cõtra ſemper mẽs unt. Yta in ꝓpoſito:iſti quibi loquit᷑ us: Eſa.iij. etm ſaluplſenrtis Tales mal
pꝛaua in laboꝛibus eſt.qꝛ molitur mala que inferat Rapina panpis in wmo vra: quare atteritis pplłin nin ckoingannt annsobel
aut timet. ne hocſibi ab alijs inferat᷑. ſic talem ſe⸗ meũ:⁊ faciem paupeꝝ cõmolitis:Quibo dicit᷑: Eſa. n nanotam cdegibcheit. Po
qnunt veſidenia multa inutilia nociua.j. Thi. vj. xiij. Vequi pᷣdaris:nõne ipſe pᷣdabens. Ey quo lendoctak icens R regnüper
. Et ſi nec ſimile ſuſtineant damnũ ab homine il⸗ fine ⁊ effegtu ptz: ſtulti es que ſibi ſunt noxia cupi W Obeciatis dcupiſ de
v · latum cũ pꝛimis. nec ſuſtinere timeant cum ſcois. unt: Pꝛoũ.j. Mõ. F.xiij. Cupiũt inquit ſibinoxta acliuſcten terln u⸗
NMunq tamen vindictaʒ 72 damnũ quod eus eis ſu ualioꝝ bons:que in fine erũt eis noria:v nocina. Et W an
ſtinendum imponit euadent. Mitumcunq; em̃ dam cũ ꝓter taliñ cupiditatẽ miniſtris lupinis ſubdi⸗ liſ obecit. eüma uin
num occulte inferant ? ſic nec ab homine puniant᷑: tos ſuos tradũt regendos:qũo ergo apud dñm oum llitimindatſien necicef
nec puniri timeant. ille tamẽ iuſtus iudex:qui talia rapud vei excuſabunt᷑ vel rradẽtes vel euoꝛante⸗ arlitnnälnannin naln
damna fieri ꝓhibet totum videt. et in fine. quor la⸗ quibus oues apud ceñ lamentabiliter cõquerun etiamtecioſa le tusſypllip
cheymas quot ſuſpiria. quot woloꝛes iniurijs ſibi tur dicentes Dedutt nos tanq; oues eſcaꝑ:et in gen di Et ialaſ ouoſe ſari
illatis habuerint:vel oſtenderũt:tot teſtes atra in/ tibus diſperſiſti nos.in po. xliij. Habendo inſuper llsin talito ohegueklinn⸗ hn

Onlnl dchſliotelium iß .
nan Ncdſllotulium alio ein⸗
lipſoftaunt iſlianſg Nugtil
her etnn eultizgonn nlent

uluchi aopllono en gufi
diec, Gialiid on ou wber
mthiipurnag Pblec vnico, Ho
.Eepena aſlunogmelop &. j

ti mioliaternocet tnolictterſen

erngegni alis nocit, ant oti

autfame. res auferengo. Ponu⸗

Go. fams vnigrad. Piinfe
nentü vtfrequeter velſunt ii,

niſin Priniin mo norita ha
bpmniſtrs ſucstllts ge oc
aenmnilidtein
itaimunes unt ervater ol/
auy icinnih atſn na
iroplus: mrſan mMus dr oͤ/
ckialinannnnhan
Oſnquib oguif vle: i
wmno fu ua e attan tia

ncönelit, Oll ial El

noner pleßobens Odl
ſltagei Pfimmnitr,

Pbegientia

reſpectũ ad hoc:quod fre
illis:qui diu illis ſe
ve l no fun
ij.viij. Poteſt ta
Vendidiſti
genti. Cuiu

quenter faciũt tradentes
ruierũt talia officia:
t certa bona annexa. ſi
loño vel dñe vici ill
populũ tuum ſinepcio. ſe
a pena in lege vœterminar᷑ wi.
Qui furatus fuerit hoiem:
noxe moꝛte moꝛiat ¶ Gecu
aliquem verb

72 populi re
cut ptz. D.
ud qo ſequit᷑
ſq auni vel ar⸗
at᷑ vi. Exo. xxj.
vendiderit. cõuictus
inſidiantes ad
multis annis
nt. neſcio qua
uẽ odio habe⸗
tempus requi
ſaltem qñn caſus
lus nocuit. vidẽtes po
tanqꝙ; latrones æ cauernis
crudeliter ſe vindicant: quod
bꝛius ha buerũt
ignis odij ⁊ vindicte
bſcõditus fuiſſet.
7 alteri nocẽs oſten
tignis: ſibipſi nocens:
fuit: 9 ad damnatiõem
tali ergo poteſt
pꝛius. ſcʒ ſibipſi
i.nocebit adhuc
¶Tercij nociui
in peccato cõpꝛe⸗
quẽ vep̃henſum: niſi
dicẽtes:ꝙ nos nõ dif
i ſi aliquid

erandũ vel occidendũ
ionem. 7 comunionem vadu
quibo ſi requirat᷑: ſi aliq
ꝙ nõ:⁊ t diu expectant⸗
runt nocendi.vel ſi hocnõ querant.
mopinate occurrit:
ſtatem illoꝑ ma
ſuis in illũ inſiliunt.⸗
quidẽ opus ſequẽs oſt
chantatem:quo enim
ce ſinu ſuo

cõſcientia.a
ant. dicent

qui eis pꝛius no

ndit: qualẽ

exiſſet: niſi pꝛius ibi a
vlle ergo ignis tãſubito exiens
uit: ꝙ pꝛins in anima ſua fuit
quifecit: nec abſolutus
AWPꝛiama

Niam ad cõmunioneʒ acceſſit. e
dic illud:

Apoca.xxij. Q
Rignem odij.no ceat adhuc.
qñ tempus captauerit opoꝛ
nocentes in fama:
hendere nitunt᷑ ei
aliquid eis væderit diffamant.
i: ſed oꝑa ſua:qu
t. tãluſte illud accipiunt. ſi
ꝛvt ſinat aliquẽ viuere. Si vo mihil ac⸗
eo peccatũ publicant dicentes:
veꝑ dicunt. tantũ ꝓ illis: qui
1nõp alijs: quib ipſi ætrahẽ
quoꝝ pena ꝑ cõparationem pa
qꝛ quod pcioſius eſt fu⸗
vij. in fine. ergo ne noce⸗
ꝛaam timenti ſibi æe no⸗
meis ſtirpiq; mee. ſed iu⸗
ci tibi: facies mihi et terre
na. Geñ. xxj.

Bedliẽtie
oſtendet᷑ diſtinctio. j
Tercio modꝰ.Quarto ratio.Quin
to vtilitas.
nimum. obediunt quidã male. qui-
le obediũt pꝛimo auari:quiad dam⸗
Apꝛiam fenerando. rapiẽdo. pecunie obe⸗
viunt omnia.id eſt. in omnibo malis:
nanq; tali obediunt oño:

qui licet aliquẽ
inſidiantes:

famamus ill
ne diffamen
quid accipi
cipiant.⁊ id
ſua ipſum diffamant.
opus illud viderunt:
tes ipſum diffamãt:
tet adifures et homi
rantur ſicut
as(dixit ac

recipiant:
cut latro ali

patet. . vj. xx
himelech ad ab
cumento)mihi⁊ poſteris
xta miſericoꝛdiam quã fe
in qua verſatus es adue

ꝛimo

ecũdo virtus.

¶ Etumadp
dam bene. Ada
nationem

ccs. x. Abale
cuius obediẽtia eſt fames
pᷣmium ſen ſtipendium.pena eſt inferni. Gcdo car⸗
nales: qui in gula. accidia. luxuria. et hmor ſuis obe
diunt cõcupiſcentijs. Lales malo obediunt pᷣlato.
et maledicto impanti cuius obediẽtia eſt peccatũ:=
Gꝙᷓ aĩe. Pꝛopter que mala apłs
6 regnũ peccatũ in vro moꝛta
piſcẽtijs vris: Ro.vj. Ter
ibuſcũq; temptatõibo. 7 mẽdacib ꝓmiſſis dy
i. vel miniſtroꝝ eius æ quibo habet. Al. ix xlv⸗
iijobedit. Tales em̃ maledicto pᷣlato obediunt: qꝛ
viliſſima inpat.ſicut magna iuramẽta. Et quema
ioꝛ vilitas vel inauilitas ꝙᷓ vilipendere veũ ſuũ. Et
etiam tedioſa alaboꝛioſa. ſcut irã.odiũ.⁊ puiuſmo
di. Et piculoſa. ſicut ꝑiuria.⁊ hmõt.⁊ tamen multi
quoꝝ quolibet:Pꝛoũ. xvij.
ique.⁊ fallax obedit labijs

Txſtructio tam coꝛpis
nos hoꝛtat᷑ dicens. M
li coꝛꝑe:vt obediatis ↄcu

eis in talib obediunt:æ
AMalus obedit lingue in

mendacidus. Omnes pᷣqicti malo obediunt ducto-
ri:quem ſequendo in infernũ ſubmergent᷑: ſicut eg
ptij ſequentes pharaonẽ.vbi moyſi obediẽtes illeſi
euaſerunt. Gi vo dicere voluerint: peccando Dya
bolo.et pᷣdictis malis nõ obediunt. et ſiſic obedien
tiam quam ope oſtendunt. oꝛe negauerint. eos ↄuin
cit apoſtolus dicens. Melcitis cui exhibetis vos ſer
uos ad obediendũ ſerui eſtis eins: Ro. vj. ¶ Wene .
obediunt. Pꝛimo generaliter oes vo: qui eius cu⸗
ſtodiunt mandata ſcientes quia obedire optet œo
magis q hominibus:Act᷑.v. Gecũdo omnes humi
liter qui eius obediũt miniſtris:ſicut diſcipuli ma⸗
giſtris. ? filij patribus:ammonitioni nellneſcentes
apoſtoli:qui dicit. Filij obedite parentibo in wmi⸗
no:Eph.vj.Et licet pꝛima ommibi ſit neceſſaria ad
ſalutem: mayime tamen: qui alijs pᷣſunt.alioꝛum
obedientiam requirũt. illa indigent: vt ſuo exemplo
ſubditiad obediendũ eis ꝓuocentur: ex hoc ꝓ tam
humiliter illos vo vident obedire:velſi intantum
ad malum nrnanren ſuo exemplo ad obedien
dum ꝓuocan noluerint:ſaltem ſine ſcrupulo macu
le:⁊ ſine obediẽtie ꝓpꝛie remoꝛſu.vel unpꝛoperio in⸗
obedientiam poſſit ſubditoꝝ vindicare. eos piſci⸗
pline ſtimulis ad obedientiam inclinare. Sic nan⸗
qᷓ; infoꝛmat eos apoſtolus. dicens. In captiuitateʒ
redigentes omnem intellectũ.in obſequio cheiſti. et
inqmptu habentes vlciſci omnem inobedienniam
cum copleta fuerit veſtra obediẽtia. ij Coꝑꝝ.ix. PHoc
tamen aduertant. qui iſta vti voluerint apoſtolica
wetrina:er cautela: homines ad bonũ diſpoſitos
melius vultu placido:2⸗ quaſi ex charitate rogando
et ſanctitatem ⁊ obedientiã æo oſtendendo. in his
que ratio dictat eis cõdeſcendẽdo. ad obediẽdũ eis
inclinabunt:qᷓ ey timoꝛe iubendo. et auctoꝛitatem
ſuam oſtendendo. Gubditis ergo aliquid rationa⸗
biliter petentibus vebet pᷣlatus eis quodammodo
obedire.vt ſua obedientia ipſiad obedien dum ei in
alijs ꝓpuocentur. Sic enim ſenioꝛes 7 ſanioꝛes wcue
runt roboam ſubditos ſuos ad obediendũ ei incli⸗
nare: dicẽtes. Bi hodie obedieris populo huic vlſer
uieris. et petitioni eoꝝ ceſſeris:locutuſq; fueris ad
eos verba lenia:erunt tibi ſerui cunctis diebus.iij.
Reg.xij. Quod quia facerenoluit:necpopulus obe
diuit ei.¶ Gecunda vo illis eſt neceſſaria:qui alio/
rum regimini ſubduntur: et ſpecialiter in regimine
animarum:q; ſi ſubditimmiſtris regis:qui ſolam
habent cuſtodiam coꝛpoꝛum et rerum:eis obediũt
qui a rege mittuntur.in his que ad regimen ꝑtinent
coꝛpoꝛum vel rerum.nõ ſolum moꝛigeratis: et bene
viuentibus et bonis:ſed enam pᷣm Petri apoſtoli
ctrinam. diſcolis.j. Petri.ij maxime hoc facere xe
bent ſubditi quicunq; his qui regimen habent ani⸗
marum:quod regimen:quia nobilius et digmus eſt
ꝓmptioꝛem requirit:et humilioꝛem obedientiam:
vt nõ ſolum illis obediatur qui æo obediunt:2 qo
imperant implẽt:et quod wcent operantur. ſed eti-
am alijs.Hoc nanq; wcuit chꝛiſtus: Mat h.xxiij.di
cens. Sup carhedꝛam moyſi ſederunt ſcribe et pha
riſei. omnia que direrint vobis facite. ſcõm vo ope⸗
ra illoꝛum:nolite facere.Et eſt wctrina mimis aper
tam habens rationem:quia ſicut mancus bene po⸗/⸗
teſt loqui:et wcere.et tranſeuntibus rectam oſten⸗
ære viam:ita nõ operans viam celi. Et pictoꝛ tur⸗

pis pulcram facere imaginem:z alterum wecere quo

modo pulcram faciat imaginem:nec peregrinus wo
ctrinã de via recta ↄtemnit:quia a manco vel impo
tenti ad ambulandum vcet nec diſcipulus pulcraʒ
ↄtemnit wctrinam fedi pictoꝛis. Ita nec nos otem
nere vebemꝰ viã celi.qꝛ a nõ ambulantib p eã wcet
nec negligere pulcras in aĩa vtutũ epingere imagi

nij.

Arti.ij.

Exemp.

Vj.

Exemp.

Mbegientia

nes:que a turpi cent᷑ pictoꝛe.¶ ALicet ergo penale
ſit: qammodo cõtra voluntatis inclinationem:
melancolicis:⁊ moꝛdacibo obedire ſuperioꝛibo:eiſq;
ſubeſſe.Auia ſicut eſt gue ⁊ penale radi a raſoꝛe ma
lo:⁊ cũ no uacula obtuſa:vel dentata.vel vbi nõ pᷣce
dit vebita madefactio. Ita vbi eſt ſuꝑioꝛ malus ha
hens coꝛrectões moꝛdaces:⁊ ↄtentioſas: quas nõ le
nit benignitatis ⁊ cõpaſſionis.⁊ dulcedinis madefa
ctio.tamen oĩbo eſt obediendũ in his:que rõnabili⸗
ter unpant.Et reuera qñq; obedientis ſub diſcolis
eſt patiẽtius tolerãda:qᷓ ſub modeſtis ⁊ Ytuoſis:qꝛ
qni radit᷑ ſub oĩ raſoꝛe.patienter ſuſtinet:tñ patiẽti
us ⁊ quietius ſub manu maliraſoꝛis:qꝛ ipſe citius
ledere poſſet. YIta in ꝓpoſito.volũtarius ⁊ feſtinus:
et melãcolicus ſuꝑioꝛ:citius faciet vnã verecundiã
ſubdito:nõ ſtatim obediẽti:q bñ oꝛdinatus.Eſt er
go omnibpobediendũ ad vitondum damnũ ꝓpꝛium
qꝛ ſicut ſub omni raſoꝛe plus patit᷑: qui pilos habet
rigidos:aiquaſi nonacule cõtrarios. Ita ſub omni
pᷣlato vel ſuꝑioꝛi.plus patit᷑:qui voluntatẽ hʒ durã
et coꝛrectioni cõtrariã:qua culpam væfendit.⁊ coꝛri
pientem cõtemnit:qꝛ qui dura ceruice coꝛripienteʒ
cõtemnit:repẽte ſupueniet ei interitus.⁊ eũ ſanitas
nõ ſequ et. Pꝛouer.xxix.Ergo obedias voci eius:et
illi aahereas:eutro. xxx.
Dõ ſi feceris: tanta erit obediẽtie tue virtus.et
poteſtas: ꝙ pꝛimo aiam tuam omnibo virtutibo re⸗
plebit. Gcõo oĩa tibi obedientia faciet. Pꝛimũ ptʒz
qꝛ ſicut ino bediẽtia fundameutũ eſt:⁊ radixcui oĩa
innitunt᷑: ⁊ &e qua omnia pullulant vicia: ſicut ptʒ
Heñ.iij.vbi adã vxoꝛi ſueobediẽs:⁊ co inobediẽs
cui a veo dictuʒ fuit:qꝛ obediſti voci vxoꝛis tue 7c.
Kadiy incepit eſſe omniũ peccatoꝝ vſq; in pᷣſentem
diem. Ro. v. Per inobedientiã vuius hoĩs: peccato
res cõſtituti ſunt multi.Sic eius cõtrariũ.ſq; obedi
entia radix eſt: fundamentũ omniũ virtutũ:quas
ſecum ducit:et mentibo ſanctis inſerit:inſertaſq; cu
ſtodit. Vn beatus Gregoꝛius.ixv.moꝝ. allegans
illud: Pꝛouer.xxj. Obediens loquet᷑ victoꝛiã. dicit:
ꝙ obediẽtia virtus eſt:que virtutes mẽti inſerit:in
ſertaſq; cuſtodit.Qui ergo mentẽ vel voluntatẽ ari
Dam ⁊ rigidam.⁊ infructuoſam vireſcere.⁊ fructifi⸗
care veſiderat facere. modũ teneat boni hoꝛtulani.
qui ramuſculũ arboꝛis nobilis. arboꝛi inſerit agre⸗
ſti:ex quo que fructũ agreſtem vel nulluʒ poꝛtareſo
lebat.nobilem poꝛtat ⁊ vberẽ. Ita talis ramuſculũ
menti ſue inſerat obediẽtie.⁊ incipiet fructum face
re copioſum.¶¶ Quod eleganter in vitis ſignificatũ
eſt patꝝ.in quibus cõtinetur: ꝙ arboꝛ totaliter de⸗
ſiccata:poſtꝙᷓ quidam diſcipulus ad magiſtri ſuip/
ceptũ ꝑ tres annos omni die v lõginquo aqua poꝛ
tata irrigata fuiſſet. vt tali laboꝛe ociũ a diſcipulo
fugaret.⁊ obediẽtiam ꝓbaret: arboꝛ refloꝛuit.⁊fru
ctum attulit:quem magiſter ꝑ cellas fratꝑ poꝛtans
eis fructũ oſtendit obedientie.Ex cuius quidẽ mira
culi euidentia aperte dat᷑ intelligi:ꝙ ſicut arboꝛẽ ex
terius. Ita aĩlam interius virtutiba obediẽtis vires
refloꝛere facit:⁊ fructificare. Pꝛopter qð petrus om
nes hoꝛtat᷑ dicẽs. Animas vras caſtificãtes.in obe
dientia charitatis:⁊ fraternitatis amoꝛe ⁊c.j. Pe.j.
Mõ ſi feceritis:ommia erũt vobis obedientia:qᷓtũ
ad ſcõam huius articuli ꝑticulã.¶ Cuius pticule
veritas. Pꝛimo ptʒz in natura rõali:tã inlangelis bo
ms:q qui in hoim ceo obedientibo humiliter cuſto
diendo. ſeruiẽdo obediũt.ſicut ptʒ.X. xxij.v.qᷓ eti
am in angelis malis:pꝑ hocꝙ diſcipuli veo obediẽ-
tes dixerũt.vemoma nobis ſubijciunt᷑ in noĩe tuo.
Tuce.x. Dcdo idem ptʒ in natura irrationali. p exẽ
plum q in vi.pa. legit: ve quodã patre: qui abbas
paulus dicebat᷑:qui volens diſcipulo ſuo Johanni

virtutemjoſtendere obediente: pᷣcepit ꝙ ad nemus
iret.⁊ fimũ boum ſibi poꝛtaret.in talibo em̃ vilibus
expiri voluit an ꝓmpte obecdire vellet:qui cũ ſe excn
ſaret:⁊ nõ audebat:qꝛ leena in loco illo moꝛabat᷑. 5
cepit:q illam etiã adduceret: ad quam cũ diſcipułꝰ
tanqꝙ; pfecte vſq; ad moꝛtẽ obediẽs veniret:⁊ ex ꝑte
magiſtri ſui pᷣciperet:q; ſecum veniret.ſtatim ad mo
dum canis ipſum quo voluit ſequebat᷑. Ex quo ptʒ
qꝙ; maioꝛẽ obtinuit diſcipulus ille victoꝛiq median⸗
te virtute obediẽtie:ꝙᷓ foꝛtiſſimus pugil feciſſet:me
diante foꝛtitudine ſua:cũ qua leenam aggredi au⸗-
ſus nõ fuiſſet.nec ſuꝑaſſet.vel ei obedire feciſſet. Ex
quo palam oſtendit᷑ miraculo: in diſcipulo illo ve
rificatum fuit:quod pᷣdictum fuit ꝑ Salomonem.
Vir obediens loquet᷑ victoꝛiam: Pꝛoner. xxj. Que
quidẽ auctoꝛitas:licet de illo:qui carnem ſeu volun
tatem vincit ꝓgꝛiam intelligi poſſit:p expoſitõnem
beati Greg.xxxv.moꝝ.dicentis. Vir inquit obedi
ens loquet᷑ victoꝛiam:qꝛ dum alieni volũtati humi
liter ſubdimur:moſmetipſos in coꝛde ſupamꝰ.⁊ vo
et ſuꝑioꝛilobedienter ⁊ laboꝛioſe ſeruiẽdo:noſip⸗
ſos quodãmodo mactamus. Pꝛopter quꝗ mactati
onem dicit᷑:ꝙ melioꝛ eſt obediẽtia ꝙᷓ victime.j. RBe.
xv. Per beatũ Grego.ibidẽ.iure inquit obediẽtia:
victumis pᷣponitur:qꝛ ꝑ victimas aliens caro ꝑ obe
dientiã ꝓpꝛia caro mactatur. Poteſt tamen nõ incõ
grue ce pdicto dici diſcipulo.qui magnã loqui potn
it victoꝛiam:quã ⁊ leena obediẽdo obtinuit:vt ve
illo merito dicat᷑:vir obediens ⁊c. ¶ Tercio idẽ ptʒz
in natura inſenſibili. Pꝛimo in aqua:ꝑ hoc qð ſcri⸗
bit beatus Greg.ij.dyalogoꝝ.c.vij.e mauro beati
Hñdicti diſcipulo:quiad parris pᷣceptũ frequẽter
currens:cũ plus intẽderet patris implere pᷣceptũ.2⸗
minus pedis vel coꝛpis aduerteret picula:ſuꝑ aquã
ambulamt.aqua illi obediẽs:ipſum poꝛtauit. ſicut
et petꝑ:quimagiſtro ſuo obediẽs v nani exiẽs ſuꝑ
anes ambulauit: Math.xiiij. ¶ Scdo ꝑ hoc qð in
collationibo ebupar diſcipulo abbatis Co⸗
lũbani.qui cũ e olio potũ traheret.ab abbate vo
catꝰ:tm̃ feſtinauit obedire.q; clepſedrã in manu ſua
poꝛtauit:nec tamen gutta exiuit de wlio. Tercio
ſol obedinit voci:Eʒechie regl.iiij. Reg.xx.Et etiã
ſcribit᷑ ve Yoſue. Joſue.x. Nec miꝝ: ſi omnia inſen
ſibilia veo obedientibo obediunt qꝛ hanc poteſtatẽ
eis vedit deus:Luce.xvij.vbi talibo ait. Si habueri
tis fidem:vt granũ ſinapis:dicetis huicarboꝛi mo
ro eradicare.⁊ tranſplantare in mare:⁊ obediet vo⸗
bis. Mec putãdũ eſt: ꝓpter illos tm̃:qui huiuſmo
di obediẽtie viderũt miracula:tales tanq; magnas
obedientie euidentias:in omni natura:et creatura
oſtendere dignatus eſt us:ſed etiam ꝓpter nos.vt
ſicut legimus ꝙ oĩs creatura eis obediens fuit: nec
poteſtatem habuit eis nocẽdi: dum ipſi obediẽtes
fuerunt vo:atq; eius miniſtris. Ita credamus per
exempla e obediẽtia rationalis creature:ꝙ nec de⸗
mones nobis nocere poſſent.ad noſtrũ damnum fi
nale:ſi ceo eccleſie:et eoꝑ miniſtris obedientes fue⸗
rimus.Ex ſecundo vo ve exemplis ſcʒ natura irrati
onali.æ leena datur intelligi:q; nec beſtie nec feree
qꝙᷓtumcunq; nociue no bis nocendi haberẽt poteſts
tem: ſi boni emulatoꝛes fuerimus. Ex tercio.ſcʒ ex
creaturis inſenſibilibus dat᷑ intelligi:ꝙ nec aque
nec pluuie vel ſiccitates:vel quecunq; tempeſtates
nobis nocerent:ſed potius obedirẽt:ſi eo obedien
tes fuerimus:cui ventus mare obediunt: Math.
viij.qꝛ omnia pᷣdicta voci.i.oꝛationi obedirent ho⸗
minis. Necmiꝝ:quia ipſe omniũ pᷣdictoꝛuʒ anctoꝛ
voci obediuit hoĩs obedientis.ſicut ꝑ hoc.qð il
lo ſcribit᷑: Joſue.x. Mõ fuit inquit antenec poſtes.
tãlonga dies obediẽte cæo voq hoĩs.

Exemp.

itparata. Adonmneteps n
iimtnamm Enoe
uſtun ſel nonen Man⸗
tmncnt itanti ſcm egnlan
bmepliul inpoſibleiie⸗
bitſipetentacinplere Etlicte
alitrad omniaſecntendentnot
Necitaqycbecienduſit alianchtt
Intulicñ cſingoiidet epempli
lius biadoleſcentis . Macha.
oneſoſegongbſei faepdol
bis. Quienimno eneraliten ſec
õ
õ d vol
quid yis yt faaanbi ſimt guido.
n n iuzat Baſoen
ſeſtna Cokii. ¶Tauo hylantr
entii hec araiſtanna ſupꝛa dunt
tis:tonullivident inplereobech
ndindten rimglinmnn
notame facithlanter nobedie
cntehollann guidd cötingttſie e
Odecletieſicut dones ant aln tit
onereſibiinpoſitd giliderer ir⸗
lionöandentreſiter ſin licit
poſitb.nihl diniteredd nte

uterporit:gglac ho g
4, ( nn
erſnalltror nit cute u⸗

nunkulnnogateduegro
mnnchonere talipongeroſoe
undorſicntd *

Obeientia

eũ abba
et. . .
reliquit lr̃am incho
atã imꝑ
fectã
4

.
.

Pteohege
n lail ällne
ann inm noui Arti ii
e⸗ e diſe viij. .
0 nnge 4 dus Du vor
ſſa itſannetlnt te vide⸗ cutoſtẽ pſa virtuti
ſnunſeenn nace amenmne eſt Es circu
nege ina aren erutis mogliolien wkancls ſe n
ſſet halery ſeiſan⸗ unt obe⸗ a que du e:atq; eo dere vt culo vtile aur
. pela ang etme w er⸗ ediẽtie uo ſunt or = obedi⸗ omne tile qui ad .
inanle d belt lhrtl valij adädendeſn abedtendu s eqli quradlibyredi
roclo⸗n lrekean gll⸗ erñ. ij ddendi eu da. q lũ eſt mi 5 e. Dui ediens:lr
iann ntg e E fadaur: vecnon rigogerrg no ponẽdi luntat go exem mauro
Ricone ltoal ollore ter. v vt ſc ewe vla vite. WRr erñ. G eh wells obe fi d 5 lo cñ pfect
veloci 3 obedi a vite: um ad Becu elis obedi. m cũ maxi am ferk u
awl n Don onanm uer citer. viri lat li :ſeptẽ pꝛimũ n⸗ tẽ pᷣnipi iens neſci erñ. i rima r᷑ inueni
mreve e yi . anter. .vrrili ibenter. ſü ſunt mu f nipit. neſcit .in ſer obedi eniſ
mlelnanmn Ale lunratis. Pꝛi iter. h ter. ſimpli⸗ obedi⸗ m volt, mmuſalat inorabr ennſlyn lengu
intatis. cõ ꝛimo li umili⸗ ſünplici lienti man oenlog uſt. 110 ne ve vi⸗ du eſt
de hoſſitg ſen toln ci. j. D Cotr. o libent ter. ind iter. h le vt vol us ope 4 s viſui: ſtinũ f⸗ a vite 1
ng Te ehoſto Bpus 1 a murm er. g eſinẽ lari- m oluntate i ri. ped n: aure ugit p te. fi-
mdd Virin lltönem Et M 9 imm uran ꝙtum a eter ſeu arinar Eunpl les itin es audi pcipi⸗
dmneſ quit ohec Mar. 1 undu tes. ſil daffectõ pſe nari⸗ rioꝝ: pleat im eri. 7 itui: li en
mneni Aimtig obech ſti ær x. E s9 exclamᷓ es e ectõ ariolen. Bhr unpera toru ſe cnlen⸗
doc olutori 1 ed cũ mon xclamã amãs moni ez vo celeri em. pc. his ntis: n u ſe colli 13
n rlimntee buunm ed cũ cl es obedi 8.7 m is voce ibo. A. eritat epton ueadn :moꝛen igit:
n. lis ſui amo edieru nultũ di magn Dar quir e. Ergo naucleri auis nauta .
camn hlaeſenle, „1 s ſuis. Di. ꝛe 2im nt p̃cipi⸗ iſcerpẽ a exiun gul nauem a foꝛti⸗ ri cum n ptinen Eſeu
nlanmli, noſi ribu icnõ pꝛoperi pienti. pẽs eu it Ditus eccleſi. ioꝛi rati naxi t gut
ieeunagi ſſp⸗ s. ſcʒ cũ onulli erijs exi .ſed noõ im exij ob eſſe veb ie hab tione er ſoni. ob⸗ner
Rarclimactarn dum cũ mu obedi rxierun nõ lib t echenti eret: et gub .ei faci edrun
aetläufnne ri ⁊ fructifi rmure: luntt. t vh enter audi ntia ve ſuperi ernare endanen.
Geluren cunej e⸗ m diſe ificandũ 7 & en egetſone ſh uditu auri raciter di rioꝛ de ei .Tali n eſt.
tinne aitetglint . mmn cerpti⸗ enne le, vlto ſan ſun n- ned Gnn opaͤ direre ponſen il ergo
nasgll clit ix. mones p̃ ptionibo m cla ſuis is ſuꝑi iIxy. odũ ediui re poſſet i gubernato B
am gntii j. ſu pᷣdicti qui 2 etr moꝛibo ad lab 10 aurpetcliti dol it mihi. C. illud p atöni.
Poreſtt dpode 1. pple lib quinõ o actioni T1 ſuperi oꝛan⸗ tum icet vi ꝛnõnullif ontra ps. xxij s
nlorn henn er 7 vni enter. bedi ib exe rioꝝ ſi ad dei vite ſue i faci quẽ ob „Jn
enahe uniilil ic exc niuerſaliten Decc mn bfn unt. ſtegt inplegg ggzun enenten edien
Ahetſiſpeninn eptio ſaliter: nnlsiongelro.nj cut re⸗ ulers guer ſtꝑ: qin lncnyiſfenne, 16
obegien ihoobrintt oꝑpa ſi ne ſim Keit obeqhe plicite o.ij. h tes. finge ut occaſi ne ein differn un
lchs n. Ulbptir ba ſit par. plicite iẽtia r ſeu eß. ij. p t ntes. 7 lones s mand nt. Et qᷓ;
nn hii. gon pſrentin ew ne generali⸗ I btorum. Et glleRts. ſtenen, ato parcant.
Agla 4 ceſſ. bfitent di⸗ omnetẽ omn a interu gli⸗ abentis le fin gantes: ſi. ficta areant.
ſalogop⸗ Uarphocgöͤfan oꝛibo Dicent etepu etẽp eniẽt. Teb 18 leſ 4 aliter u lcut s, excogi
õ N—— es E amigene geſt. te et. Foantnti. unntaſt, patet. J togitan.
niac atiss nunten irintantriec ſo en rodbeckengenid a Rl ber yter tih u: quiq tentig aa Re oltl
old N . . 11. Fr. quand adm 1. Arti.
Aahanaſegnigaen ntiſg alig tu: , ſc Ad om ens tibi ꝛſic reli⸗ div sliguid e claudicarri o odue
whlereß r it: ſi uid im m regul nia Yy tuiſq; ſi el agg quod eſt icat rigidu tabul qui
lsadenn epeepti rali poterit poſſibil nlam Peot; E er ſuc vel im keul Ebegt aſdi liatem egredi
lichedii napalafnnagi terad o agunple⸗ epcipia eat Balctut õ õõä .Bicilli in
isin upaans nec ita mnia ſa re Eth t: ſubdi icti:ſi p nhacnts yter audos diſe olüta q̃n
mſpoobecii enpeltmnik 5 a ꝙ obedi eext Eſcer obedeen ſip nera una ginll aſſi enlencdos Drſtanler teme
ecies . .lucnt n tali — edien 2 enderi . et obediẽ s obtẽpꝑ rii que in iſti⸗ 4 imi ne rigidi ciato ., gre
Kath nii Tnaniepiͤst liu iem̃ ca dũu ſit ali t: nõ t iẽtia ſi 3 iunt:7 is m llant itaten s fingũ
atb in Dann in rplhragaleamn ltentra n e 2 vultun õ m. Tales te
potp wole dhocgbll En obedio p oleſc libet e otra de peccatũ ſi poſſent. n triſte ificijs o cegarr es re
vtp rdllaglloobbe S⸗ bi⸗ opc entis. ij xempl um: 7 i tũ upponi .ſe oſt m. quaſi s quaſi ule vocã
ilimnr en s. OQnlemmn e . adocza pi anen 7 cilege Bhonur ſtendunt aſi onu ꝛaſi flẽdo c5
ingel erer abobbateto nõ ad ienim nõ .ſed pᷣc 2. vij re æberet i nſas all .q ſi os nõ .quibo t glimpoſttuͦ fente
gaiſenͦnmnſ m luerſis o 0gener ceptol .qui dixit til poſſun egantes aperir. amen nif itũ ferre xi
mn,anin vwmi nln⸗ evis fac Rabgerna gun. egis:que Mon Habunt⸗vaen HH itmiang
hlenn ieneer uid vn ere ſient panln⸗ ca in ben dataen ſane. . Ger rutnki Hott iſti os aperiüt
li en Eing cep is vr facar⸗ nnoec wohnn eneplaciti⸗ plus: qe ed tam tahrlutnein gnn periũt
er Narmiz ſomt an⸗ H 8. ſed vol vno. Emgaerzch xvij duplici en nihil inam. qu poꝛtare nõ
ſiomnla inſ. veſtris: qui bi.ſicut gui unt Bñe qui . Pꝛim otriti⸗ eis mi aſipl eno
vobechiuntaeb n X. is: okiij 1 Dicit. guido vt dñ id ne. 79 o dure en one c. inus i anget
z oht talhancpoteſtate endũ: .Iij. 4 Serui .RR. v. Ij s quer qua. i e eis lo 6tere unpo es
pi⸗vhitalibogit S te t hec 7 ¶ Terci⸗ ip om V. j. Co at quod f. .inponé quend eos wini nas. ſed
bitalinat Di ablen es: qꝛ nõ circũſt cio hyl mnia ob ontra p ſumi aciendu dao. dibln inme: ZBere.
apis dicttiͤhicardorl qend nonulli vi Fetia ge eg afredal⸗ mülentr u eſt o ſ Aihllocninge gg e: ZBere
untaremm udruo nacha act maentimlleoge⸗ Pꝛo quo nig ginta ce nſtico ſalure vr ſie m bce eis in pa⸗
geroeſitd Srome echcbnr. ri ibre oe mi eſt ſci gna cepas ꝙſt qui potiu el deic fatiant
rer Alostii gibn coꝛd aciũt hy implici bedie ſit pᷣced D m: quã uſtiner s elegiſt. ceſſu ſu ciant
anihltſſͤ e poꝛt ylari õ en⸗ 3 cũ mmino vonnn elegi o illi aſ⸗
miracula:taltstanh n obediẽti. ant:qui iter ꝗ qꝛ? nihil libenter: kor e inus po nquagi tur qui a1⸗
e. goes 0 Etie.ſii uibo cõti 2 obedli il oimi Te ꝙ plur epas co ſtula nta ictu inqua Exẽ.
sinomminnnnnarctaumn nereſibrimpontto⸗ iole enn ttunt. ictolere H gge —N—— velida
twneſelctun l lis nõ iimpoſi es. aut al ic tientia grauirerin t oluit pꝛi. medere õ ma
ſelaun gian poſi auden ito: qui li alia aĩalu⸗ iugo h ter cñ eo imo re e. nec ſuſti icus ſuſtinuiſter
Gtamnnnsobetiloflit ito. ni nt reſiſtere: ibẽter i a que her npen qui ſu niſitã. mnere p⸗ inuiſſer:
smin Itictlanllsn Fui nt. Sic i graui unt:no tñ wonerei bumili. qui largo⸗ uinto vi edir cſimili
perionolu⸗ in uiter :nõ ti h ere im f. iliter vt i argo ſe into virili eſace li
mtontlvd alien ir e⸗ ter pon Poſito poꝛtãt. ⁊l nylarit. ⸗ feceritis t iuxta eruiũt riliter rdotis
wſint ntaſni dennmnn vtu ter po lad ho is: qui er deo utiles ſi a que p ns veri⸗ erato . us
igheli mt: qui ꝛtarẽt: cꝙ iugũ onus nera pt umus: e pᷣcep ritatis: 2i. S
mpninſhintn l õä aureln ugu wmu obediẽti. imoꝓſ. 8: quod ta ſun 8: Au Sexto
. 3 6 gra ela ſen mini h retie nem eueranter. qᷓ ebui t vobis: Cxvij. Cũ
rammpluunne iin rotu q; onere tali ue du arte vti ylari vſq; ter. qt imus dici i
, . nda:ſi tali cere v vti leb iter obedi ad moꝛtẽ um ad facer cite. ſerui
nnlii nrleſt uſnn artifi la: ſicut pongeroſ Alnntch alhecr. .dd iens vſ. r rnan Oheqt efeclngo.
cbe⸗ ofe aera n roſo: d ac. fenderiti G ad remplo ch. rentie cõ us. B
nennli ahgni in au efacta: rotas i uo coꝛ er. Ta engen in moꝛtẽ. o chꝛiſti ie cõti e
ead ta: quibs in curr pa ſu a⸗ obedtiẽti vno: fa 6. Phi hꝛiſti. qui nuati
vimnnn E nt i eſentiũ ducẽdu ſup urru. vel pponũ m iẽtie modi ctus eſt bil. ij. Sciẽ ui fact 0
nraliei: ut 7 m vid poſitis f. el volut nut odi de dis tr. oim Dciẽtes us eſt
ni tinelli,g in onus ob ponderoſea ebat. Si faciliter abilia xi o mini es addedr ſngre qui
nei- iliter ducit᷑: iexpletõ iniſtris ei Ediſ . CDi rof⸗
Keigletlnihten⸗ aſtutt⸗ lo. du edlienti os ad icpdicti: ucit:c Tiepleroen'⸗ cin teden s ſe
hat. oheg ari itã: :que enã infini onerei cũ ſeptẽ pꝛi beqriẽti⸗ nẽ. tie m
niij. C dkofartemu ediẽti .7 fa et: 1 glo ei .tã videlii. ſtu ad re⸗ leliterſ. i: nece
jr. by äkauater isei fitudtinethrento geeſt
monacho executõi er. ſeu feſtin ediẽte . gue uris i ui mentẽ: 1s. vt intẽ 18: qỹᷓ etiã pᷣ tõis dn
qui inc is. Exe lin ater: es: Exro gis V n ſexto. cÿ verb Etio ſubdi pcipien 12
epta ha plum ad h Gtum . vba coõ deg cerruͦ en a imple itipoti tis
clra. O. i oc in vi ad gnu oplecte EE Nq; is cõ re:qꝛ diciᷣ tius ſi
o. in ſeribenot a Püte utat rchie e aurd mlege ula
ci itis m vb alij is. Eſt i untaté uil
lẽta: ꝗ unera. H bur za en até1slo o
liadmanen ehe aca Pncln detnen ne
E thant qᷓ neelplat elcl aecipiãt a ſſᷣ
tatẽ: Figenl, poci

Exem.

Obedientia

Sic qui menti nõ paret pᷣcipiẽtis quãdo veriſimili
rer coiecturat.ꝙ nõo ſic obedit ſicut pᷣcipiens ipſum
ad obediendũ obſigare intẽdebat.nõ fideliterobe⸗
dit:⁊ ſi faciat qð verbis expᷣſſum fuit. Eibi ergo lex
vł iudex quicũq; aliquid pᷣcipit in generali ſub quo
vel infra quod pceptum multi caſus cõtingere poſ-
ſunt:vt magna reꝝ ⁊ euentuũ varietas accidit: que
oĩs in ꝓriculari in legis datione.nec pᷣuidebant᷑.et ꝑ
cõſequens.nec de eis veclaratio legis. vel pᷣcepti fie⸗
ri potuit. Sicut verbigratia. Lex data eſt in aliqua
ciuitate ꝙ nullus pegrinus muꝝ aſcendat ciuitatis
ꝓprer timoꝛem ꝓditionis. Cõtingit poſtea: ꝙ pere⸗
grini infra muꝑꝝ ciuitatis obſeſſe vidẽt inimicosad
muꝝ aſcendere vt ciuitatem capiant. necaliquos vi
Tnt᷑ ad vefenſionẽ ciuitatis paratos.ipſi peregrini
aſcendũt. ipſis inimicis veiectis ciuitatem vefen⸗
ouũt. nũ quid iſti ꝑegrini repurari œbeãt legiinobe
dientes.videtur ꝙ nõ:qꝛ legis ⁊ iudicis obediũt mẽ
ti:etſi nõ verbis. ipſe em pᷣcipiens vel legem illã ſta/
ruẽs .ſi caſum illu puidiſier in ſingulani: vel pᷣſens fu
iſſet.factu appꝛobaſſet. Vide leges ↄcoꝛdantes.P.
ij.xxix. In omnibo ergo talb legib: 1 pceptis ⁊ cir⸗
cumitantijs cõringentibo.ſcom ph̊m.v.ethicoꝝ.Et
ſ̃m ſanctu CThomam ſcoa ſcoe.q.cx. arti.j.virtus
ſbdito ſeruire œbet:que greco vocabulo epikeia vo
cat᷑:que oꝛdinat nos circa ſingularia ĩ quib nõ poſ
ſumus verba legis ſequi que dat᷑ in generali ad hoc
qy cõueniens ſequatur effectus. Et dicit ibidẽ ar.ij.
ip hec virtus. ꝑs eſt iuſticie.et regula omniũ huma⸗
noꝝ actuum:qui fiunt vel fieri vebent in ſingulari:
ſub lege generali.Et ponit pᷣdictus wctoꝛ vbi ſupꝛa
exemplũ ad hoc ð veponẽte gladiũ ſuũ.apud aliquẽ
lex vepoſiti vult:q vœpoſitum reddatur œponenti:
quãdo illud petierit. Ponamus ꝙ poſtꝙ; poſuit.
furioſus efficit᷑: et in furia gladium ſuum no tenet᷑
reddere.nec ꝓter hoc fit legi de depoſito reddendo
inobediens. Mec eſt cõtra lud quod dicitur. J.uij
vj.licet in pꝛimo aſpectu videat᷑ iti ſententie multũ
cõtrarium:quia ibi pumiuntur inobedientes man⸗
dato in ſpeciali.tam ſcʒ menti mandantis:qᷓ etiam
verbis.Hic autem laudant᷑ inobedientes: verbis le
gis in generali.⁊ obedientes mentiillius in ſpeciali.
Ybi cm̃ dux ille ⁊ pꝛinceps pᷣuiderunt effectum bo⸗
num:qui foꝛte cõtingere potuit:⁊ tamen.quia nõ fn
erunt certi de illo effectu:ꝓpter periculum vitandũ:
etiam in ſpeciali talem ꝓhibuerunt cõgreſſionem:⁊
ne etiam hmõi factum a ſequentibo traheretur in ex
emplum:ab alijs pᷣſumptuoſis militib.qui quoti⸗
die hmoi facere poſſent inſultus:ſed nõ quotidie pᷣ⸗
ualere. Pꝛedicta vero lex æ peregrinis nõ aſcẽdenti

bus muꝝ.non fuit in ſpeciali data.ne aliquis inimi

cos muꝝ aſcendentes inuaderet.⁊ ꝗꝓpelleret.ſicut fu
it illa e toꝛquati filio ne inimicos inuaderet. Illis
enim pᷣceptum fuit in ſpeciali ne inimicos inuade⸗
rent. Iſtis autem muꝝ aſcendentibus in ſpeciali pᷣ

ceptum nõ fuit:ne inimicos ciuitatis pꝛopellerent:

ſed in generali: et in ſuo antecedente tantum. Mec
iſtud frequenter in exemplũ alus cõtingere poteſt.
Ille em inuaſit.iſti vero
mum fuit pᷣſumptionis.Scðm œfenſionis. Peꝛimũ
voluntatis.Scom neceſſitatis.Et ꝑ hoc reſponde

ri poteſt ad accuſatoꝛes illius. quo dicit Seneca
v.clamationũ:ꝙ bello oꝛto in quadam ciuitate.

æ ſepulcro viri foꝛtis.arma ſuſcepit.⁊ hoſtes eiecit
baſtes accuſatur ſepulcri violati.allegatur ꝓ eo: ꝗ;
ic neceſſitas fuit. que nauigia iactu exonerat: et
que ruinis incendia oppꝛimit ⁊ ꝙ necefſitas eſt lex
tẽpoꝛis:quando aliquid nõ fuit legitime cum legi⸗
bus. hoc eſt quãdo aliqua neceſſitate ſuꝑpueniente
lex ad verba teneri nõ põt.Sicut ergo lex in genera

tein in via gra.patria.⁊ gloꝛia oꝛnabit.

ulſauerũt inimicos. Pꝛi

1

li data. de vepoſito reddendo: nõ artat legis ſubdi-
tum ad reddeẽdum gladiũ furioſo.in ſpeciali:qꝛ ma
lum cũ illo facere poſſet.⁊ furia magnam dat pſum
