talis nec ſeipſum diligit.quia qͥ dingi⸗ iniquitateʒ
odit animã ſuaʒ:in pᷣs.x.Et quõ po ſ
cunq; alium vere diligere:qui ſeipſum nõ diligit.Et
quõ poſſet quẽcunq; bonum virum diligere:q um
non diligit. qui enim coꝛpusvel caput nõ diligitnec
membꝝ diligit:⁊ qui caput odit membꝝ odit:ð hoc
em̃ ideo wocuit nos nõ mirari vicens. Molite mirari
ſiodit vos mundus.j.YJo.iij. Et xpᷣc.YJo.xv. Si odit
vos mundꝰ ſcitote qm̃ prius me odio habuit.Etre/
uera tale odium eſt mirabile.qꝛ odio habent illos ꝑ
Aos ineſſe ↄſiſtunt.(¶ Sine em̃ bonis mundus hic
are nõ poſſet. nec ꝑ ↄſequens ſine illis mali viuere
poſſunt:ſed veſtruerent᷑ ſicut in diluuio NMoe ⁊ ĩ in⸗
fernum vemergerent᷑:ſicut ciuitates ſodomoꝝ.Tali
um odiũ odio aſſimilat᷑ dyaboli qui veum odit ⁊ dei
mem bꝛa:ſic iſti ſicut ex verbis pʒ Criſo.ſuꝑ Math.
xxij.ſicut inquit rex in imagine honoꝛat᷑:ſic veꝰ in ho
mine diligit et oditur. Non poteſt hoĩem odire qui
eum amat:nec poteſt eum amare qui hominẽ odit

7 cetera.
NHerationuʒ ſeu ope/

rarioꝝ. Primo oſtendetur diuerſitas ſeu
diuiſio. Mam ⁊ diuiſiones opeꝛationũ ſũt
j.Coꝝ.xij. Scðo bonoꝝ operũ ⁊ oꝑarioꝝ onñdentur
modi/? neceſſarie ↄditònes.Tercio maloꝝ oꝑario/
rum oñdere reſtabit moꝛes ⁊ affectõnes. Quarto oñ
dentur motiua/quare maloꝛum moꝛes ſunt fugien⸗
di: bonoꝛum ↄditõnes ſunt ſequende.
Mtum ad prumuʒ talis eſt diuerſitas. In his qui
opant᷑ opera ad vei honsꝛẽ ⁊ animaꝝ ſalutem perti⸗
nentia qualis eſt inter operarios ↄductos ad quãti-
tatem tem ꝑis ⁊ alios ↄductos ad guãtitatẽ operis.
qꝛ ſiẽ freq̃nter videt᷑/q pꝛimi ſegniꝰ: pigrius agunt
⁊oꝑant᷑:⁊ ſpãliter vbi nõ ſunt omnino fideles. Se⸗
cundi vo ſcientes ꝙ vnuſquiſq; ſuã mercedem reci⸗
piet ſᷣm ꝓrium laboꝛem diligentius opant᷑. Sic in
oſito.in ieiunijs/vigilſijs pᷣdicatõniboĩ oꝛonibo/⁊qͥᷣ
uſcũq; alijs laboꝛibo vrilibo ſiue coꝛpa lib ſine ſpini
tualibo multi primis aſſimilant᷑:⁊ ſpaliter illi quix
videt᷑ ꝙ ſint aducti ad quantitatem tpis.i.ad tenmi
nũ vite.h̊ eſt illi qͥ cogitãt ſe dinites eẽ ⁊ ſatis hꝛe vſ/
q; ad quantitatem tpio vite illoꝝ. Illi muniter in

et leũ vel quẽ⸗

vij.

Viij.

Arꝰ. j.

unt carnisſmund .
Enr w ſnnent qi nor nortu⸗
otenteo facitt QUius otranlu pe
luquiitnecporttopernlotz⸗
Pnecditseſt Yo.ig Erpectantiü)
iungt dicns enntnar nando n
Etharlus vo dicens Dum tempin
vemurbonumad omnes: Oal 4
iuſnociopariones opanoo miſe
liofortuna gerpcr apkiſuiopend
1vtilia: inimid amme weentott
cguleſajt ilis ſecugis Et ghoel
betin coꝛgeſno ingicet. Quis eñy
ſoiudlcoretialiqnis libentus o⸗
Iuiparnã miſemam daret merede⸗
nunnpoſtfine openis tottoꝛmenta
lanpus ſuſtinere voſſetecj um üllo
tutmelioꝛe; matoꝛem dat mercede
oPersregnum Jelherecitate mag
nemwapimazetotumtemdus vue
Auis geſtwumtalon ſralriſtumä non
Vltamn veſtra diligeter ſideranent
neceſſanio indian; Nhrs,
excecatl niginimick anime nitun
opereſuoft dus etiß in opereſuo
ſaleim intan mei Aath.rj.

uini nalioparſin daciſopoi
nangprini parent ge di
1f titric Arehoſukin t⸗

ulagite , W Wigitis in
naninmdlin ded
14Oröeßigriggeten dtnn

al Etauopofir i tt gui⸗
igereqnehſun ödligitt
5bonumtinmdiigeriden
m Cpusdelcaputn digitne⸗
Micapuroditmenbpdditohoe
üginin. Nüril
6,.Yo ii Etrc goy. Doctt
eun
kmmmbhile roclohabent lloo⸗
.(Biyean bonomunohie
Meuens ſne /lis moll noere
t outin allauio Nocriin⸗
datchlun ech ell
jt oyoboltqui wum odſit
Ren nib ſub Aath.
inaginebonorat ie d inbde
. Ponpoteſthoienocikeggi
iwumenmaenibominigcit

gtionnzſevope⸗

Ninooſincenn diveſineſi

lſenereſtrin nrpſtgilſ i.

iij.

fii

iiij.

Bperatio

pꝛedictis operiba tepidius operant immo ꝙ peiꝰeſt
qui dum paupes erant ⁊ quaſi ſtipendium et ſalaꝛiũ
nullũ a vo acceperant:p̃dicta opera operabant᷑ fer⸗
Brucsien ann a o accepta ceũ expugnant
pꝛedictis oꝑibo ↄtraria facientes:quos notat apfus
olcens: vldete malos oparios ⁊c. Phił iij. Et eſt de
iſtis ſicut oꝑarijs qui totã mercedem openis pre
manibo ante opus inceptũ vel finirum accipiũt.qui
quia nullã aliꝗ mercedem in fineexpectant opis:mi
nus curant qñ finiat. Conſimilem cogitatõnem iſti
habere vident᷑:qꝛſi aliam poſt vitã iſtam ſperarent
operis mercedem/virilius oparentur/a foꝛtius dura
rent ? ꝑſeuerarent ad opus ſnum:⁊ ad opationẽ ſu⸗
am vſq; ad veſperam:pᷣs.ciij. ¶ Scdᷣis vo pauciaſ⸗
ſimilant᷑:æ quo aↄqueri᷑ ſaluatoꝛ noſter dicẽs. Hpe
rarij ant pauci:Lucex. Cuius auctoꝛitatis veritas
quotidie ad oculũ oſtendit. qꝛ omuniter omnes ope
rarij anime duas habent ↄditones:quas nulli boni
oparij in coꝛpalib operibo habent.. Vnã:qꝛ opꝰ
inceptum anteqꝙᷓ ad finẽ bonum ducat. In quo mer
cedem ꝓ opere reapere veberent dimittüt. ſicut illi
qui bene incipiũt in iuuentute/vel in quadrageſima
vel in aliqua infirmitate:⁊ poſtea opera bona tuc ꝓ⸗
miſſa vel incepta dimittũt. ¶ Aliaʒ: qꝛ nimis tarde
ad opus veniut.veſperam ad hoc erpectanres: ſicut
illi qui opera inuentutis ⁊ foꝛtitudinis in pᷣuitio ex⸗
pendunt carnis/mundi/a dya boliſa pſumunt: qĩ fi⸗
ne vite ceo ſeruient:qñ nox moꝛtis ipſos ad hoc im⸗
potentes faciet. Cuius ↄtrariũ rpᷣc wcuit ſuo exem⸗
plo:qui ait me opoꝛtet operari opa eiꝰ qui miſit me:
Vnee dies eſt: YJo. ix. Expectantiũ vo periculũ ſub⸗
iungit vicens:venit nox quando nemo pot eſt opari
Et paulus vo dicens.vum tempus habemns ope⸗
remur bonum ad omnes:ałl vj. ¶ Et eſt circa bu⸗
iuſmodi oꝑationes ⁊ oparios miſerabilis 1 mira bi⸗
lia foꝛtuna.qꝛ xpᷣc ⁊ apli ſui opani weent tempeſtiue
vtilia:⁊ inimici amime wcent ↄtraninʒ. Et plures
acquieſcũt iſtis ſecũdis.Et ꝙ hoc ſit mirabile/quili
bet in coꝛde ſuo indicet. Quis em veſtrum mirabile
nõ iudicaret/q aliquis libentius oꝑareturcum illo
qui paruã ⁊ miſeram daret mercedem dum operare
tur:⁊ poſt finẽ operis tot toꝛm enta quot ad certum
tempus ſuſtinere poſſet:qᷓ; cum illo qui dum opꝰ du⸗
rat melioꝛeʒ ⁊ maioꝛem dat mercedem: ⁊ poſt finem
operis regnum:vel hereditatẽ magnam: ⁊ ꝓmotio⸗
nem maximaʒ:ꝑ totum tempus vite ſue duraturam.
quis veſtrum talem ſtultiſſimũ non iudicaret. Et ſi
vitam veſtrã diligẽter ↄſideraueritis ↄtra voſipſos
neceſſario iudicinʒ dabitis:ꝙ eſtis maiori ſtulticia
excecati.quia inimici anime nituntuꝛvos ponere in
opere ſuoſa veus etiã in opereſuo dicens. Vade ope
rare in vineam meꝗ: Math. xxj. In ſanctã eccleſiaʒ
ruinã mali oꝑarij in ꝓꝑadiſo poſiti emendando. vus
nanq; primũ Barere poſuit in padiſo vt operaret᷑
⁊ cuſtodiret illũ:Geñ.ij. Ded qꝛ male operabatur⸗
totũ opusviolauit.xæus admodũ diſcreti priffamili
as/qni videns in oꝑe ſuo malos opanios illos amo⸗
uet ⁊ punit:⁊x alios eligit ſa pientes:qͥ opꝰmelius faci
ant ?⁊ fectũ alioꝝ coꝛnigãt.¶ llo ð padiſo eiecto ⁊
mutato alios ſapiẽtes oꝑariõs elegit/q cefectuʒ ꝑ
eum factũ emendarẽt om̃s.ſ.ſanctos electos a pn-
cipio mũdi.e quibo.iij. Reg. v. Elegit rex ſalomon
ofenor ð om̃i iſrłirey nr ype rex pacificꝰ vt templũ
gloꝛie in celo ꝓficiat᷑: impleat᷑. Ynimici vo breuẽ et
paruã offerũt mercedę:tm̃ dum opꝰ durat.qꝛmũdꝰ
cupidis oparijs ſuis:ſicut raptoꝛibolatronibj/ vſu⸗
rarijs⁊ hmõi:paruas ꝓ mercede⁊ breues dat diuiti
as. Caro operarijs ſuis guloſis/accidioſis ⁊ luxunio
ſis/ paruos ⁊ bꝛeues:qꝛ dnʒ opꝰurat offert velicias.
SBEyabolus etiã operarijs ſuis.i.ſuperbis:paruẽ dat

:
D liij.
vanam gloꝛiam. Jnuidis v odientit paruam letici
am.:quã habent cẽ malo ⁊ damno alrerius:vel quan
do v inimicis ſuis ſe vindicant. Sed operibus iſtis
finitis pena oparijs dat eterna. ꝗqꝛ teſte euangeliſta
ſic eis loqueret᷑ xpc in iudicio. iſcedites me omnes
oꝑarij iniquitatis:Luce.xiij. ¶ Geus vo qui veſide⸗
rat vos ponere in bonis oꝑibꝰ et melioꝛa vobis dat
dum invita opamini.qꝛ bona nature⸗ foꝛtune:que
iuſte habetis/⸗ greg idem veus q operat᷑ oĩa in oĩ⸗
bus.j.Coꝝ.xij.⁊ poſt finẽ operis vitã eternam:qus⸗
do teſte euãgeliſta dicet. Voca oparios:ꝛ redde eis
mercedem: Aath.xx. Pꝛimi ↄductoꝛes oparios ad
hoc ↄducunt ⁊ in opereſuo ponũt vt infernũ imple⸗
ant. eus vo vt celum impleãt.ad hoc em̃ exijt ↄdu⸗
cere oparios in vineam ſuã: Math. xx. &t tñ quo
wlendũ eſt plures pꝛumos ſequunt᷑ oↄductoꝛes/qͥ iðo
ſtultioꝛes ſeipſos indicare neceſſe eſt:illo q̃ primꝰ
caſus poſitꝰeſt.qꝛ ille paruã mercedem in opere rece
pit/ et poſt opus ad certum tempus:puta ꝑ diem vel
menſem incarcerabar᷑ et toꝛquebat᷑. Iſti vo cũ hoc
ꝙ paruã ſi cut illi recipiũt dum opant mercedẽ:ptꝰ
opus ſemꝑ incarcerant᷑? toꝛquent᷑/ vbi erit his ſem⸗-
piternus pauoꝛ:qui opant᷑ malũ: Pꝛouerb.x. Rivo
coꝛde vel oꝛe negare volueritis ꝙ; pᷣdictos inimicos
nõ ſequiminiin opibs ſuis. Et ſi coꝛde vel oꝛe hocne
gau eritis ſi oꝑa veſtra ↄſideraueritis: hoc negaren
poteſtis. Et vt hclarius videatis opa vra ↄſiderate
xpc vellet ꝙ opamini in dieb ſanctis ſancta opa ĩ vi
nea ſua.i.in getella. Fupiane⸗ vra vel magiſiri ve⸗
ſtri quib in h caſu no veberetis obedire: ſicut ner ſi
vobis dicerẽt/ ꝙ hoĩem occideretis.qꝛ per pᷣceptũ il-
loꝝ iudex non haberet vos de homicidio excuſatos:
volunt ꝙ ſitis in alijs occupationib:vtputa in foꝛo
vel alibi illis dieb.per opa ergoveſtra poteſtis vide
re cum quo ↄductoꝛe remanetis ꝓ illis dieb. h etiã
P paucietatẽ in eccleſia: multitudinẽ in foꝛo omni⸗-
us aparet. ¶ Iterũ rpc vellet ꝙ om̃ibo dreb om̃ia
opa vra eſſent mũda caſta.caro vult ꝙ ſint immũ⸗
da.qꝛ immũdicie ſpaliter ſunt opa carnis. teſte apło
Gal. v. Manifeſta inquit ſũt opa carnis:q ſunt foꝛ⸗
nicatio/ĩmũditia/impudicitiaſlnxuria 7c. Tot g foꝛ
nicatoꝛes et adulteri/ quibb mũqus nũc eſt plenus
infernus poſtea replebit᷑.oñdunt ꝙ pauci cum vxo
in ope ſuo remanẽt. ¶ Ieerũ ceꝰ wecet ꝙ opemur fi⸗
deliter/⁊ erga ipᷣm ⁊ ꝓrimũ:q nulla ſit in opibo nris
infidelitas: fides qñ caritatem opatur: Gal. v. Alij
aũt alia wcẽt opa in fidelitatis.Muot cũ iſtis ſecun
dis dya boli miniſtris in opꝑe remanſerunt. wcet car
minatricũ ? ſoꝛtilegarum frequentia. ¶¶ Iterum de⸗
vellet ꝙ om̃s iuſte ⁊ ſuo viuerent.qꝛ qui operatur
iuſticiam acceptus eſt illi:Act.x. Pyabolus vo ⁊ cn
piditas volũt ↄtraꝛium:quot vo cum iſtis ſecundis
opꝑarij remanſerunt: wcet iniuſtoꝝ num eroſa multi
tudo. ¶ Itẽ veus wecet oꝑarios ſuos nõ iurare om̃i
no: Math. v. dyabolus vo wcet ↄtrarium:quõ plu⸗
res remanſerunt qᷣtidie wlentes:audire poterimus.
Iterum dens operarios ſuos ducit per vlam pacis:
7 ſalutis:dyabolus operarios ſuos per viam odij et
inuidie: cum qͥ ͥ remanſiſtis ſcrutate coꝛda veſtra.
ſic æ omnibe alijs operibus virtuoſis et vicioſis po⸗
teſt vobis dici id qð chriſtus dixit iudeis: Johan. x.
Bi mihi nõ vultis credere:operibus credite. Et ſal-
tem pꝛopter opera ipſa credite: Yo.xiiij. Et ex operi
bus ſcitote cuius operarij et filij ſitis:et a q æbeatis
operis expectare mercedem. Sic enim chꝛiſtus wen
it nos erperimentum quãdo JYo.viij. dixit quibnſ⸗
dam qui ſe diy erunt eſſe filios abꝛahe.Si inquit fi⸗
lij Abꝛahe eſtis:opera abꝛahe facite quaſi diceret.
non ex ver bis ſed ex ſimilitudine operum cognoſci⸗/
te cuius filij ſitis.Et adiecit dicens:vos facitis oꝑa

Arꝰ.ij.
VI.

viij.

VBperatio

patris veſtri:ſuple dyaboli.Ex quibe verbis eis cõ
cludebat dicẽs:vos ex pꝛe dya eſti:⁊ ab eo opis mer-
cedem pꝓ ↄſequ ens expectabitis.Cuiꝰmercedis qua/
liratem taxat.⁊ oñdit apls Ro.ij.dicens. Ira et in⸗
dignatio rribulatio anguſtia in omnẽ anumaʒ ho-
minis opantis malum. Operarioꝝ inſuꝑ vei merce⸗
dem adiungit dicens:gloꝛia autem et honoꝛ et pax,
omni operanti bonum. .
Ald hoc aũt ꝙ bec merces operibe noſtris redda-
turſmultas requirũt ↄditõnes: quag pꝛima eſt ꝙ in
om̃ib operibo noſtris attendamꝰ/ꝙ ſint vo placen⸗
tia ſicut oparius quicũq; nitit opa ſua illi place⸗

ant:a quo mercedem operũ expectat vñ ECriſoſ.ſuꝑ

AMath. pꝛimo vebem? aſpicere qͥ ad gloꝛiã vei ptinẽt.
einde que ad nr̃am ſalutẽ ⁊ vtilitatem. Et ſic mer⸗
cẽnarius totã diẽ circa opus dñi expendit:vnaʒ aũt
hoꝛã circa cibum ſuũ.Sic⁊ nos ome tempꝰ vite nr̃e
ebemꝰ impendere circa gloꝛiã vi:modicã aũt par⸗
tem cirea vſus nr̃os terꝛenos Et ſicut mercẽnarius
qua die opus nõ fecerit erubeſcit intrare in vmum
7 panẽ petere:quõ tu nõ ↄfunderis intrare ĩ eccleſiã
ciſti:hec ille.Sicut q̊ cum verecundia ⁊ timoꝛe vebe
retis coꝛã dño apparere et ve leo cogitare:cuiꝰopera

2 ſtare in ineci. ei:qñ in ↄſpectu ⁊ei nihil boni fe⸗

To nõ placent.Et ſicut econuerſo ſeruus coꝛã wvmi⸗

no ſuo aparens letat᷑ qũ oꝑa ſua ei placent. Ita tu
vade ⁊ comede cum leticia panem tuũ:⁊ bibe cũ gau
dio vinum tuum.qꝛ c placent oꝑa tua: Eccẽs.ix.
Bcoo requirit᷑ ꝙ ſint ꝓximo patientia ad edifica⸗
tionem:hoc eniʒ in om̃ib oꝑibus noſtris attendere
⁊eberemꝰ.qꝛ et hoc pᷣcipit ille qͥ mercedem ꝓ operibo
reddet dicens:ſic luceat luy veſtra ⁊c.Math.v.Siẽ
ergo oꝑsrius nõ ſolum nititur ꝙ opꝰſuuʒ edificet et
placeat illi cui opus fit ⁊ qͥ ſtivendiũ reddet:h̊ etiaʒ
illis quibo ipſe vult ꝙ opus ſuũ oſtendat ⁊ ad viden
dum eos ducit vel mittit. Ita nec nos ſolũ attende-
re vebemus ꝙ opa noſtra tm̃ ve placeaut:ſed etiam
ꝙ; ꝓximum edificent/quos veus mittit ad videnduʒ
opa noſtra. Sicut volens filiũ ſuum artem addiſce⸗

re pingendiſipſum mittit ad pictoꝛes:vt ab eis pin-

gere diſcat. Pꝛopter illos ̊ Kenar foꝛis opus tuuʒ
Pꝛouer. xxiiij.¶¶ Exemplo illius ſancte mnlieris vel
anime ⁊e qua dici Pꝛouer.xxxj. Laudent eaʒ in poꝛ
tis op era eius. ¶ ercio requirit ꝙ ſint oꝑanti pꝛo
ficientia:hoc em̃ attendere æbet oꝑans/ vt ad modũ
foꝛmice que operat᷑ in eſtate vñ viuat in hyeme: ope
retur. In vita iſta opera ꝓtinentia tam ad vitã acti
uam:ſicut paſcere famelicos:et ſua in Banperte ex⸗
pendere.Exemplo magdalene/que e hoc ↄmendat᷑
a xpᷣo dicente:bonum opus opꝑata eſt in me: Math.
xxvj.qꝙᷓ etiam ad vitã ↄtemplatiuã:ſicut oꝛaꝛe.vvce/

relpdicarela hmõi/exemplo illius e quo dr. Abijt:

qui quinq; talẽta acceꝑar.⁊ operatꝰẽ in eis ⁊c. Mat.
xxv. Illa eĩ opa lʒ qñq; ſint leuioꝛa ⁊ facilioꝛaq; aꝛa
re ⁊ alia oꝑa ſeruilia:nõ tñ minoꝛis meriti ſed maio
ris.qꝛ illi qͥ ſic wvcent.q.mgr̃i oꝑis ſunt.Sic q̊ magi⸗
ſter oꝑis/qui virgã in manu poꝛtat/⁊ alios wvcʒ quõ
operari debeãt:minꝰcoꝛꝑe grauat᷑ vel laboꝛat/et tñ
plus honoꝛat᷑:⸗ ampliꝰremunerat᷑.Sic in ꝓpoſito in
opꝑe ipſiꝰexiguũ laboꝛa bis:⁊ cito edes de generatõni
bus illiꝰ:Ecci.vj. ¶ Quarto reqͥrit᷑ ſint tempeſti
ua.ſicut eger añ moꝛtem dat oꝑaʒ medicine:⁊ homo
ante lationẽ ſententie nititur ſe vefendere:ſic añ obi
tum operare iuſticiam: Ecci.xiiij.Et quodcũq; po⸗
teſt manus tua inſtanter opꝑare.qͥa nec opus necra⸗
tio ⁊c.Eccẽs.ix.(¶ ¶ Quinto requirit᷑ ꝙ fiant humili
ter/qͥa ſicut operarius coꝛam pꝛincipe flectit genua:
ita cum timoꝛe⁊ tremoꝛe ſalutem veſtram operami⸗
ni: Phil. ij.

D iiij.

Poſitis bonoꝛum operarioꝝ aditõniba quoꝛum Arꝰ. iij.

merces a æo expectat᷑:vt ↄtraria iur̃ ſe poſita clari
appareant. ¶ Nuncoſtenderereſtat maloꝝ operari
oꝛum. ideſt ꝓpuerſoꝝ hominum:quoꝝ merces a dya⸗
bolo expectat᷑ nditõnes. ¶ Inter quos magnũ ⁊ q̃ſi
pꝛimum locũ occupant/⁊ tenent cupidi:qui ideo ma
li dicunt᷑ operarij:qͥa ſicut ille eſt malus et infidelis
operarius/qͥ fideli dño ⁊ bene ſoluenti ſeruit:⁊ tamẽ
plus accipit q beret:⁊ ↄtra voluntatem womiĩ ſui.
Bic oꝑantur cupidi ſub væo aliena ↄtra vei volũta⸗
tẽ occupantes:⁊ hoc opus iniqᷣtatis in manibo eoꝝ:
ſa. lix. ¶ Gecundus locus eſt accidioſoꝝ: qͥ ivᷣoma
idicunt᷑ oparij/ quia ſicut illi in operibo coꝛpoꝛalibo
mali dicunt᷑/qui qð poſſent facere vno dievix faciũt
in duobus:nõ curantes qtepide ⁊ parum operis fa-
ciantiniſi ꝙ ſalarium habeant optatũ.Yta ⁊ in ope/
ribus ſpũalibꝰ accidioſi.ꝓpter qð ſcriptura wocet ta
les excitare ꝑ hoc qð wcet tractare cum ſeruo pigro
multa operatõne:Eccĩ.xxxvij.¶ ¶ Zercium locuʒ
tenent ſuꝑbi.qꝛ ſicut ſunt mali oꝑarij in operibo coꝛ
poralibo:qui ꝓpter curioſitates/⁊ oſtentatõnes di⸗
mittunt oꝑa que facere veberent ꝓ auxilio coꝛpoꝛũ.
Ita iſti qͥ curioſe induti ad ſpectacula ⁊ alia loca di
ſcurꝛũt/vt videant᷑:⁊ oꝑa dimittũt que in eccleſijs ⁊
alijs locis facere veberent ꝓ auxilio animaꝑ. veqrũ
quolibet dicit᷑: ſoꝛouer.xviij.ꝙ qui diſſolutus eſt in
opere ſuo:frater eſt ſua opera diſſipantis.¶ Quar⸗
tum locum tenent inuidi.qꝛ ſicut in operatõnib illi
ſunt mali operarij/qͥ ſocijs in oꝑe iuuantibo inuidẽt
ſic in ſpũalibus illi de quihbus:in pſal.lvij. In coꝛde
iniquitates oꝑamini.¶¶ Quintũ locũ tenent luyxuri
oſi.qꝛ ſicut ille eſt malus oparius qͥ ꝓ aliquo oꝑe cõ/
ducit᷑:vł ĩ aliqͥ ope ponit vt opꝰad finẽ ducat quã
aducens intendit ſi ↄtrariũ oꝑetur. Ita illi qͥs veus
in ope poſuit vinee eccłiaſtice.vt ruinã reſtaurẽt an

gelicã:ſi viuendo luxurioſe ↄtrariũ agant/aĩas per/

dendo. Mõne tales adducet dñs cum oꝑantibo iniqͥ
tatẽ: pᷣs.cxxiiij.¶ Bextũ locũ tenẽt guloſi.qꝛ ſic ma
lus opariꝰdiceret᷑ qͥ plꝰ occupat᷑ circa cibũ ꝓpriuʒ/qᷓ
circa opus in qͥ dñs ſuus eũ poſuit:vel qui totũ qð in
ſeptimana lucrat᷑ in die feſto voluptuoſe expendit.
Sic guloſi/qͥ plus circa cibũ potum/quid in wumo
q̃d in camera occupantur:vł in taberna coꝛpꝑis qᷓ in
ope dei vel circa cibatõeʒ aĩe:⁊ teſte ꝓpheta oꝑa illo⸗
rum inutilia:vſa.lix.¶ Geptimũ locũ tenent inran/
tes ⁊ turpia loquẽtes.qꝛ ſicut ille eſt malus operari
us qͥ gratis inhonoꝛat dñmſuuʒ. Ita iſti quibo non
ſufficit antiq̃ iuramẽta iurare:h̊ vota et nona adin⸗
ueniũt iuramenta/ꝓ quibe oꝛat pᷣs.xxvij.⁊ tota eccle⸗
ſia dicẽs.Bva illis ſᷣm oꝑa illoꝛum ⁊ ſᷣm nequitiã ad⸗
inuentionũ ipſoꝝ tribueillis.¶ Octauũ locum te/
nent feſta frangentes.qꝛ ſicut malus oparius ẽ/qui
opari nõ ceſſat:qñ ſapiens dñs eius eũ ceſſare pꝛeci⸗
pit. Ita ille cuipᷣcipit œus:Exo.xx.dicens. Sex di
ebus oꝑaberis/⁊ facies omia oꝑa tua:ſeptimo auteʒ
die nõ facies om̃e opus:tu ⁊ filius tuus/⁊ filig tuaſet
ſeruus tuus ⁊ ancilla tua:⁊ iumentũ tuũ..¶ In no/
no loco ↄputari pñt generaliter ſpãliter quicunq;
peccatoꝛes:qͥ primo generaliter malis oꝑarijs ſunt
ſiłes.ſcõo quibuſcũq; coꝛpali oꝑarijs malis ſũt au
dacioꝛes ⁊c.¶Pꝛimũ pʒ.qꝛ ſic in oꝑiba coꝛpalibꝰilli
ſt mali operarijqͥ exemplũ oꝑandi accipiũt a peioꝛi
bus operarijs:vel qui neceſſaria et ſalaria ſpãlia ab
vno recipiũt wmino:vt ei ſeruiantet eius ſeruiunt
inimico. Gic in ſpiritualib illi quos deus deſtruet
illuſtratõne aduentus ſui ̃m oꝑatõnes ſathane.ij.
Theſſ.ij. Scom etiam pʒ.qͥa quantumcunq; opeꝛe⸗
rij mundialiũ wminoꝝ intantuʒ mali ſint q velint
abſente dño ſegniter opeꝛaꝛi:ipſo tñ pñte foꝛtiꝰope⸗

ix.

Cupict.

Accidia.

Suꝑbia

Inuicdia

Luxuria

x.
Bula

Jurare.

Frangẽ⸗
tes feſta.

Peccato
res.

3

bona opo antu veſtri vocztione
ibej⸗ npatraeti bonopope
1ns . Daimonang bonisogar
fegntesebomnimiſen labo
adlocum natuelem adeptote
henmurii Naſtradan⸗
AAicſcanta aborlo ſnis:oha⸗
illos: Apoc riij. Bedo eis de
glouie geſict boperans apud
eſtrefectone. Jta apud wũ algn
ercede, oionus eſtmercinantt
Eoopamminõ abũquipent.
magane hi LTerao gpen
Ohorius multületaken . nihll re
looptentosqiſmagnu habet luch
Etſicntoperaruz wlenterettniſ
ſpemercecis fortat Yta dus n
ten. Onieſen dortugaploratn
azhatnenarſaind
nglopobariopeſt dupler vnat
(Tholisinfllgita wo ad moe
niomalo ſubtrabit victualia
le rvoaſnotnalsdn
peſcgtſiefeat in abunant

cfiptura: Ecci rniij.
eteſninellöme Sanon

Ncentia 1ziui

Anſfumentm ie

roni ſojelnogeiiant hintit

billegliueingllei Itanie Vnnu

damin. Ouintülocite .
Reepanittaadfine wncgtgni
nditſotfaniddenn Iuiliemne
tyinerteckunſice vt uina eſtantitan
ndolummnoſe nani agant ainshe⸗
etalcggcdnat discumn pantipinie ,
i(Bani loc̃ tmnit nloſieſem
etpbocpat orsabi priiz /
is usei goſunt tel ul totigoln
tin due fcſo tolupruoſe pendtt.
gaabi potumiudin wn
upantunpkintoberna corpio in
abatöczierteſte Pbetgopallſo⸗
lrr(Geptimüͤlocitenentiutan,
lites ge icut leeſtmalvs opern
Morat dmſung Iaiſtiqulpnn
mminimmnt , otutnoueti⸗
tupqib utfo irtoue⸗
fmoga lorum ?fmnnegoini fi
,6Detanu loount,

entes. eſt nolib opornuoiol

tucſ
fnunea e

u
Tiummenti tni A,
letinn n thilr inun
gſtgen gliternolis oparlſe .
nogene a gig helisſtan

iincaleilpehaſ anglib lin

. opllee⸗
nmiͦg; ge n i tnüraſen,

Ara.iiij.

xij.

xuiij.

xVv.

Pbperatio

rant᷑:quã quidem ↄſideratõneʒ operarij cei.i. xpiam
Beneraliter nõ habent. Ita male opantes acſi œus
pñs nõ eſſet:in qua ↄſideratõne vel oſtendũt ſe eẽ in
fideles/ œum pntem minime credentesvel ſunt qui⸗
buſcunq; dnoꝝ ſeruis zoperarijs audacioꝛes 7 inue⸗
recundioꝛes/reuerentiaʒy diuine nõ exbibentes pee⸗
ſentieꝑ fidem operatõnis vei: Colj.
¶De aut pdictoꝝ bonoꝝ operarioꝝ oditiones ſunt
ſequende:⁊ maloꝝ fugiende: due ſunt cauſe motiue:
vtilitas 1 penalitas / vtilitas appetenda:⸗ penalitas
fugienda. Utilitas vo appetenda eſt duplex: vna in
via:alia in patria. In via vo bonoꝝ operũ triplex ẽ
vtilttas. Pꝛima nanq; vel vindictas q́s p peccatino-
ſtris meruimꝰ:aliq̃liter mitigat/ impeditjvel rerar⸗
dat. Sicut em memoꝛia bonoꝝ fructuũ⸗ quos pr̃fa⸗
iilias te agro ſuo aliqñ habuit eius m itigat iraʒz de
hoc ꝙ qñq; veficit. Sic in Poſito: ꝙ eleganter oſten
ditur p hoc qd ꝓpheta dixit ad ioſephat regẽ iuda.ij.
Parab xix. IJram dii merebaris ſᷣ bona opa inuen⸗
ta ſunt in tẽ ⁊c. ¶ Gcðo aĩe moꝛtue ꝑ peccatũ citius
viuificatõeʒ impetrant:ſicut encenia/vel wona vlope
ra prius facta ꝓ aliqͥ vnño:offendentẽ citius reconci⸗
liant. qð pulcre oſtenſum eſt: Act.ix. vbi legit/ ꝙ ta⸗
bita plena operibo bonis reſuſcitara fuit. ¶ Zercio
cpdeſtinatõne aliqualẽ certitudineʒ dant. quia ſicẽ
motus hoiĩs certitudinẽ facit e vita naturali:ſic a⸗
liqnalſter motus bonoꝝ operũ ⁊æ vita ſpuali. ꝓoter
qð petrus oms hoꝛtat᷑ dicens.ratres ſatagite:vt ꝑ.
bona opa certã veſtrã vocationẽ ⁊ electionẽ faciatĩ.
ij. Pe.j. In patria etiã bonoꝝ operũ triplex eſtvtili⸗
tas.¶ Pꝛimo nanq; bonis oparijs in patria dabit
requies ab omni miſeria ⁊ laboꝛe.qꝛ ſicut qð mouet᷑
ad locum naturalem/adepto termino quieſcit. Ita

beati iasriinn dno moꝛiunt᷑: amodo dicit ſpũs vt

quieſcant a laboꝛiho ſuis:oꝑa em illoꝛũ ſequuntur
iilos:Apoxc.xiiij.¶¶ Ecdo eis dabi refectio in cella
gloꝛie.qꝛ ſicut bñ operans apud terꝛenũ dñm dignꝰ
eſt refectõne. Ita apud vũ dignus eſt mercẽnarius
merecede: dignus eſt mercẽnarius cibo ſuo: Mat.xr.
Ergo oꝑamini nõ cibũ qui perit:ſed q pmmanet in vi
tam eternã: Jo. vj ¶¶Tercio ppetua leticia qꝛ ſicut
oparius multũ letat᷑:. q. nihil reputat om̃es labo⸗
res pᷣteritos qũmagnũ habet lucruʒ: ita in ꝓpoſito.
Et ſicut operariuʒ dolenter et triſte oꝑantẽ am icꝰex
ſpe mercedis ↄfoꝛtat. Ita wus nos ꝑ ꝓphetã dicen⸗
tem. Quieſcat vox tua a ploꝛatu tuo:⁊ oculi tuia la
chꝛymis.qꝛ eſt merees operi tuo: Jere.xxxj. Pena et
maloꝝ oꝑarioꝝ eſt vuplex. vna tpalis: alia eterna.
¶ Xpalis infligit᷑ a o ad modu dñi:qui ab opera⸗
rio malo ſuhtrahit victualia ⁊ aliqñ penis alus af⸗
fligit: vt poſtmoduʒ melius operet᷑:vel ne in miſeria
coꝛpeſcat:ſiẽ fecit in abundantia.Sic veꝰ.Cui dicit

ſcriptura:Ecci.xxxiij Beruo maliuolo toꝛtura. cõ
pedes/mitte illũ in operatõem: ne vacet. Eterna vo
eis væbita ſatis oñdit᷑ ĩ pꝛĩo ꝑente:qꝛ fuit poſitꝰĩ pa⸗

diſovt oparet᷑:geñ.ij.ð qͥ qꝛ male opabat᷑: fuit eiectꝰ
in ſignũ ꝙ malioparij illuc nõ attingent. Gi em̃ ma

le operans eiectus fuit: eũ difficilius videat᷑ illic per

uenire cum extra ſimꝰ ꝙᷓ fuerit illis illic ſtarej nõ vi-
detur ꝙ male oꝑantes illuc puenire porerũt. Ergo

ſicut ille male opando hereditatẽ ꝑdidit. Ita opoꝛ⸗
tet nos bene viuẽdo lucrari. aliter ille qui pꝛimum

æ padiſo viecit parentẽ nobis dicturus eſt illops.
vj. Biſcedite a me om̃s qui opamini iniqtateʒ. Nec
ſufficit vclinare a malo:niſi etiã fiat bonũ.qꝛ ſicut
ſm leges ciuiles/ſi alicui datũ ſit pꝛiuilegium pter
certa oꝑa:æ quo pꝛiuilegio multnuʒ gaudere in caſu

ſotent⸗ ſi oꝑa illa exerceat oꝑibo illis ceſſantibi: ille

icentia ⁊ pꝛiuilegio illo carebit:ſicut pʒ. C. li. vj.ti.

e teſtamento militis.l.milites.ꝭ.puide.vbi ↄcedit

militibo pꝛiuilegiũ ꝙ dum in plio ſunt / teſtamentuz

facere poſſunt ſub verbis que ſequunt᷑/ ꝓuide ſit iur:

ratpõnibo licnit ac ſempeꝛ licebitſſi qui in vagina aut
in clypeo lris ſuo ſanguine rutilantibo aduocauerit

aut in puluere inſcripſerint gladio ſub ipſo tpe quo
mprlio lure ſoꝛtem. i. vitam verelinquerint hꝰmõi
voluntatẽ ſtabilem eſſe opoꝛtet. alij vo qni cuʒ illis

in ptibus illis ſunt/ſed tñ cum illis nõ militãt.pmõi

pꝛiuilegio carebũt. Sicut pʒ ex lege immediate ſeq̃n

ti.qᷓ incipit ſcriniarios. Gic in ꝓpoſito:illi quiba cõ
ceſſum eſt pꝛiuilegiũ ve celo poſt moꝛtem habẽdo / ſõ
ↄditõne tñ bonoꝝ operũ:ſicut pʒ in ps. xuij.vbiha⸗
betur eꝙ ille habitabit in tabernaculo xeæi:qui opera
tur iuſticiã. Et eʒech.iij.⁊.xxxiij.vbi habe in iu⸗
ſticia quꝗ operatꝰeſt viuet. Et math.xv. vbi ille qui
opatus eſt alla quinq; ↄſtitutus eſt ſup bona multa
ↄditõne illa ſtanteſ⸗ eueniente illo gaudebũt puile⸗
gio: 2 nõ eueniente illo carebũt puilegio. Bicut ptʒ
eypꝛeſſe in pᷣdictis allegatõnibo ſpãliter Eʒechlel
xiij. qꝛ textus multũ pdicte ocoꝛdat legti.q; ſicutex
lege illa pʒ ad hoc ꝙ pꝛiuilegiñ illud militantibo da
tum ſoꝛtiat᷑ effectũ:opoꝛtet qꝙ in pᷣlio ſoꝛtẽ.i.vitã væ⸗

relinquat.Sic cui ↄceſſum eſt ꝙ in bonis opibo mi-

litando anne ſue teſtamentũ facere poſſit regni cele
ſtis:opoꝛtet ad h̊ ꝙ teſtamentuʒ illud væbitũ ſoꝛtiat᷑
effectu/ p pꝛiullegi eiin pdicto textu ↄceſſum: optet
y in vicioꝝ expugnatone/a bonoꝝ operũ militia mo
riat. Et vt hor mamifeſnꝰ appareat verba textꝰ ime⸗
dium vœæducant᷑. Si inquit vesdixero iuſto vita vi
uat/ecce pulcra licentia ſeu pꝛiuilegiuʒ vel oceſſio / et
fides in iuſticia ſua fecerir iniqᷣtateʒ: omes iuſticie
ſue obliuioni tradẽt᷑ in iniqᷣtate ſua quã opatus ẽ in
ipſa moꝛiet᷑: Eʒech.xxxiij. ecce amiſſio Pnilegij: qꝛ vſ

—

q; ad moꝛtẽ in oꝑibo nõ ꝑſeuerauit q fuerũt pncipal

cS finalis:q̃re pauilegiũ illud ei ↄceſſum fuit. Ou⸗

ic ſnĩe multe ↄcoꝛdãt leges:ſicut ptʒ.j.C.li.iiij.ti.de
ↄditoõne ob cãm data.pꝓ totũ.Ey toto nanqʒ illo ti-
tulo pʒ/ꝙ qñn aliqͥd dat kl mrei⸗ alicui ob certam
cãm ⁊ ↄditõeʒ ↄditõneilla ſtante: ſtabit ꝓmiſſio / vel
datio:nõ ſtante reuocat᷑. vbigra:ꝓmmitto vel w tibi.
x.marcas vt mãumittas filiũ meũ:te nõ mãumitte-
te mihi ↄpetit repetitõ:ibidẽ.l.ſi liber. Fd ideʒ ẽ lex
in digeſto nouo ſi.j.ti. wnatõiby.l. ſi cuj.S.titio.qᷓ
otinet ꝙ qn aliqͥd dat᷑ finaliter ꝓpter aliquaʒ cãm:
nec eẽt aliter daturꝰtũc cq illa ſtante ⁊c. ſecꝰaliter ſi
eẽt daturꝰ:vt vᷣbigra. Si dicat qͥs/m tibi x. vt emas
tibi libꝝ ſi aliter eſſet daturꝰ:⁊ ſi inde libruʒ ñ emas
ſibi nõ ↄgetit repetitio: verba aũt illiꝰ.S. hec ſunt qᷓ
ſequũt᷑. Citio.x.wvnaui ea ↄditiõevt inde ſibi ſtichũ
emeret/qꝛo cũ hõ anteq; emerer̃moꝛtuꝰſit:an aliq̃ cõ
ditõne/x.recipiã. Rñdet dicẽs:ſi.x ticio in ̊ vdi vt

xvf.

ſtichũ em eret aliter nõ daturꝰmoꝛtuo ſticho ↄditio

ne repetã. hic anctes acoꝛdant legis diuine. O. viij.
nij Nora ples leges. R.v. lx. Er nota ꝓoẽs pᷣdicte
allegatõnes multũ eẽ vident᷑ illos cum qͥb epi di⸗
ſpenſant/q cã eruditõis ſcolas exercere poterut p ſe⸗
ptenniũ vel aliũ terminũ infra ſeptẽniũ ↄtentũ:poſt
ꝙᷓ ad ecchias curaʒ aiaꝑ hñtes ꝓmoti fuerint anteq;
ad ſacerdotiũ ꝓmoueant᷑ Siẽ patʒ li.vj.xæcre.ti.dæ

elec.c. cũ ex eo. niſi in ſcolis viriliter ad diſcãt.qꝛ illa

ẽ finalis cã:qre eis licentia ⁊ pꝛiuilegiũ ve nõ reſidẽ⸗

do ⁊ ad oꝛdines nõ ꝓmouẽdo datuʒ eſt:ſicut expꝛeſſe
pʒ ex illiꝰcapli tenoꝛ in qͥ pꝛiꝰoñdit:quõ eccłia viris

indiget lr̃atis: q; magnuũ damnu ex taliũ patit væfe

ctu. Deinde dat epis aucteʒ ſꝙ cñ volẽtibo in ſcĩa pfi
cere diſpenſare poter̃t:vt fructũ in vei ecckia ſuo tpe
afferꝛe valeãt opoꝛtunũ ¶ Ex qᷣ pʒ q;pfectꝰin ſcolis

cã eſt:qre papa cũ eis diſpẽſare voluit de nõ reſiden⸗

tia. Necalit᷑ eis talẽ vedit licẽtiã. Illa cã ceſſante
coꝛã ðᷣo iudicant᷑ ſine licẽtia:nõ reſidẽ ⁊ nõ oꝛdinar:

xvij.

Ar⸗.j.

Exemp.

Arꝰ.ij.
U. .

Oratio
malo titulo iudicant᷑ beneficia ſua poſſidere.p væcre
talem in.vj.v elec.c.licet. In qua pꝛiuant᷑ om̃s non
oꝛdinati ad oꝛdinẽ ſacerdotalẽ infra annũ.licet g̊nõ
oꝛdinati coꝛã mũdo titulo diſpenſatiõis excuſentur
ſi tñ viriliter nõ ſtuduerint:coꝛã veo excuſatinõ ſũt.
Morta ad hoclegem. F.iij.xxxiiij. Et.M.ix. xv. Sed
heu cum amoꝛ vñi:vel timoꝛ vel pꝛemiũ faciũt/ope⸗
ra coꝛꝑalia viriliter fieri:nihil iſtoꝝ locum habʒ in
oꝑibus anime:⁊ ideo coꝛam cæo culpabiles erũt.qᷣa
teſte Criſo.oparius ſi neglexerit/nõ ſoluʒ mercedem
ꝓdet:ſed etiã damnũ ⁊eſerte vinee exiget.

Hatõnis pꝛimooſtẽ/

C ditur neceſſitas. Scdo effectus ? vtilitas

Cercio ad hoc ꝙ oꝛatio ſit vtilis oſtendẽ

de ſunt oditõnes:que ipſam pᷣcedere ebent. Quar⸗

to ↄcomitantes. Quinto declarande ſunt ↄditõnes
ſequentes. Sexto quare veus oꝛantes ꝓ ſtatu ꝗpꝛio
nõ exaudit. Septimo quare oꝛantes ꝓ ſtatu nõ exan
q allen. dcraud ꝙ; tam en pꝛo omnibus eſt oꝛane
um.
Etum ad pꝛimuʒ ꝙ neceſſitas nobis indicta ſit
Wear nonnlig oſtendit᷑xemplis. Pꝛimo nanq; h̊
in natura wcet᷑ neceſſitas:tam ratõnabili qᷓ; irratio⸗
nabili. In quibo videmus/ꝙ infantibe ſeu pullisvel
fetiba nõ datur alimentũ/niſi oꝛa uberian qtumcũ⸗
fameſcunt. Sicut q̊ ad hocſꝙ infans a nutrice/ vel
etus a matre nutrimentũ recipiat: neceſſe eſt vt os
aperiat.Sic ad hoc ꝙ xpᷣianus a ve nutrice etma⸗
tre qð petit ad nutrimentũ coꝛpoꝛis vel anime reci-
piat:neceſſe eſt ꝙ; coꝛ ⁊ os vel ſaltem vnnm illoꝝ oꝛã
do aperiat:ſicut ſcniptũ eſt. Aperiet os ſuum in oꝛa⸗
tione:Ecci.xxxix.¶ Scðdo idem vcent a via veuiã⸗
tes qui orant vt d via inſtruant᷑. Et infirmioꝛant:
vt ſanent᷑. Et pugnantes qui oꝛant ꝓ victoꝛia habẽ
da.Et incarcerati qui oꝛant:ꝓ liberatõne ⁊ afflicti
ꝓ patientia/⁊ operantes ꝓ fine intento:pꝛoficientes
pſeuerantia:exules ꝓ reditu. Hoꝛuʒ ergo exemplo
itis in om̃i tepoꝛe oꝛantes:vt digni habeamini:AZu.
xxi. ¶ Semp em̃ et omni tpe neceſſe eſt oꝛate vel lau⸗
dare. Exemplo cuiuſdam ſancti virij ð quo fertur ꝙ;
moꝛiens iugiter dicebat:merci/ grãmerci.qui ð cau

ſa requiſitus dixit: æ tota vita mea non habeo niſi

bona vel mala que prius feci.de bonis vo veum lau⸗
do dicendo:grãmerci.œ malis oꝛo vt parcat:dicen/
do merci.Huius ꝗᷓ exemplo ce bonis nobis datisvel
factis ſemꝑ deum laudemus.exemplo ps.xxxiij.qͥ ait
Demꝑ laus eius in oꝛe meo. Et malis ſine inter⸗
miſſione oꝛate: Theſſa.v. QOuomodo autẽ hoc fieri
potuerit. Nota.E iij.xij. Mota etiam plura exem/
pla:in quibo oꝛare infoꝛmamur. Z. v.ij. De tali oꝛa⸗
tionis neceſſitate nota.L. j.xxix.
Talis vᷣo oꝛatõnis ↄtinuate ce bono coꝛde emiſſe
multipley eſt vtilitas:de bono coꝛde emiſſe ideo ad-
ditur: quia valoꝛ oꝛatõnis multum ſe tenet er parte
oꝛantis: ſicut oſtenſum eſt. M. x.j. Hoc etiam pʒ per
exemplum gladio vel ſagitta/ que licet in ſe bona
ſint:quando in manu ſunt vebilis ⁊ foꝛtis non tamẽ
eundem habent effectum memanu vnius et alterius
emiſſa: ſicut ergo magna eſt armoꝛum vtilitas:quã⸗
do fotes ſunt milites et validi: qui cum illis hoſtes
inuadũt. Ita oĩno ve armis ſentiendũ eſt oꝛatõnis.
Per ipſam nanq; pꝛimo dyabolus impedit᷑ et fuga-
tur. quia ſicut ad clamoꝛem paſtoꝛis ⁊ cuſtodis pe-
coꝛũ lupus fugatur/ impeditne oues wuoꝛet. Sic
ad clamoꝛem oꝛatõnis ille lupꝰinferni qui circuit q̃
rens quem ceuoꝛet. j. Petri. v. fugat᷑ impeditur. ne

tantũ quantũ veller malicias ſuas exercest. Siẽ pa
tet per hoc quod in geſtis legitur Juliani apoſtate

D .p.

et necromantici:a quo vemon pꝛo feſtinato negotò/
7 nuncius ad partes miſſus diſtantes: vltra rermi
num ſibi pᷣfixum per vecem dies rediens:rñdit quen
dam monachũ ipſum oꝛationibo ſuis pertantũ tem⸗
pus impediuiſſe.2vabolus vo vidẽs ſe tãtũ oratio/
nibus expugnari oꝛantibus innidet multum:et eos
quantũ poteſt ab oꝛatõnibus nititur impedire. Si
cut patet per hoc qð ſcribit beatus EGrego.li.ij.d ya
lo. ve beato Genedicto/ qui vidit dyabolum in foꝛ⸗
ma pueri nigri tempoꝛe oꝛatõnis monachũ w eccle⸗
ſia extrahere. Hec ergo audiẽtes reſiſtite foꝛtes in fi-
dela ↄſtantes in oꝛatõne ieſunio:ſcientesꝙ hocge
nus nõ eijcietur niſi in ieiunio 1 oꝛatõne: Mat. xvij.
Marci.ix. Sicut q̊ volentes latronem/qui hoſtiuʒ

vel murum frangerenititur: intrare ſpoliare:fu⸗

are clamant. clamoꝛe ſuo ipſum fugant. Ita dya
olum volentem per poꝛtam cuiuſcunq; ſenſus vel
voGeatome vel temptatõnis ad animam intrareet
ipſam ſpoliare/ clamanduʒ eſt in oꝛatõne.æxemplo
ipſoꝛum:qui exclamanerũt in oꝛatõne.j. Macha.v.
poſt quem clamoꝛem inimicos ſuos vicerunt. Mota
. vij. xlv. ¶ Becudo per ipſam hoſtes ſemel fugati
timidi efficiunt᷑:ipſos pꝛo quibo oꝛatur iterum inua
dere.quia ſicut multiplicato auxilio/ exercitꝰ timẽt
hoſtès eum inuadere.Sic multiplicatis adiutoꝛib
pꝓ oꝛatõnem timent temptatores anime. Sicut ergo

llli qui hoſtium timẽt inſultũ:adiutoꝛium armato⸗

rum ſibiꝓuident ſtipendiarioꝑ.Ita qui temptatõ
nis ſentiut vel timent inſultus/oꝛantes ꝓpulſare xe-
berent:vt ipſi oꝛatiõibo ſuis eos vfenderent.Zalis
nanq; ſpũalis cuſtodie cautela eleganter wocta fuit
j.Aacha.iiij.vbi indas timens ne hoſtesqui in ar⸗
ce erant:illos impedirent:qui circa templi erãt ſan
ctificationẽ/oꝛdinat armatos/qui illos hoſtes expu
arent/⁊ eis reſiſterent:ne alios in mundatione et
anctificatõne tem pli occupatos impedirent:exem⸗
plum derelinquens cuicunq; pꝛelatovel ſuperioꝛi oꝛ

dinandi aliquos oꝛatoꝛes:qui oꝛatõnibus ſuis ho⸗

ſtes expugnent/eoſq; impediantine eos qui extra cir
ca ſanctincatõnem inſiſtunt temploꝛum ſpirituali⸗
um/vel Juocunch fideles ⁊ ſpecialiter amicos:qͥ eos
ad oꝛanduʒ excitauerunt impediant in operibus in
quibus vtiliter occupantur: dicẽdo illud Yeremie.
xxxix.Querite pacem ciuitatis ⁊ oꝛate pro ea ad w⸗
minum. ¶Cercio ꝑ ipſam omnia acquirunt᷑ bona.
tam pꝛeſenti vite neceſſania:qᷓ future.Preſenti nan-
qʒ vite per ipſam acquiruntur tam bona ſpiritualia
ꝙᷓ coꝛpoꝛalia:de ſpiritualiba patet.qꝛ ſicutverbum
dulce multiplicat amicos ⁊ amoꝛem acquirit homi
