Egiſti ᷓͦ mecũ vt mibi pſuaderet᷑ romã
pergere: ⁊ potius ibi docere qd docebã
carthagine.Et h̊ mibi vnde pſuaſum ẽ
non pꝛeteribo cofiteri tibi:qim ⁊ in his
altiſſimi tui receſſus 2 pꝛeſentiſſima in
nos mificoꝛdia tua cogitanda ⁊z pᷣdic
da ẽ. Nõ iõ romam pgere volui:q ma
loꝛes queſtus:maioꝛq; mihi dignitaſab
amicis qᷣ h ꝑſuadebat ꝓmutebatur:qᷓ;⸗
q; ⁊ iſta ducebãt animũ tũc meũ ſʒ illa
erat tunt c maxie ⁊ pene ſola:q audi
ebã qetius ibi ſindere adoleſcẽtes: ⁊ oꝛ
dinatioꝛe diſcipline coertione ſedari: ne

in eins ſcholam quo magiſtro nõ du
tin paſſim ⁊ pterue irruãt: nec eos ada
mitti oĩno niſ ille ꝑmiſerit. Cõtra:apo
carthaginẽ feda eſt intemperãs licen
tia ſcholaſticoꝝ:irrũpunt ipudenter: et
pꝛope furioſa fronte ꝑturbant oꝛdineʒ
quẽ qſq; diſcipulis ad pficidü inſti ue
rit. Multa iniurioſa faciũt mira ebeti
dine ⁊ puniẽda legibus:niñ conſnetu⸗
do patrona ſit:hoc miſerioꝛes eos oſtẽ
dens:quo iam quaſ liceat faciũt quod
per tudã eternã legẽ nũquã licebit:⁊ im
pnne ſe facere arbitrantur:cũ ipſa ſaciẽ
di cecitate puniant᷑:⁊ ĩcompabiliter pa
tiant᷑ peioꝛa qᷓ; faciũt Ergo quos mo⸗
res cũ ſtuderẽ meos eẽ nolui:eos cum
docerẽ cogebar ppeti alienos:⁊ iõ pla
cebat ire vbi talia nõ fieri omnes qͥ¶ no⸗
uerãt indicabãt Ueꝝ autẽ tu ſpes mea
⁊ poꝛtio mea in terra vinentiũ ad mu⸗
tandũ terrarũ locũ p ſalnte anime mee
2 carthagine ſtimulos quibꝰinde auelo
lerer admouebas: ⁊ rome illecetꝛas „
bus attraherer ꝓponebas mibhi p hoieſ
qui diligebàt vitã moꝛtuà:binc inſans
facientes inde vana pollicentes: 2⁊ ad
coꝛꝛigendos greſſus meos vtebaris oc
culte ⁊ illoꝑ ? mea puerſñtate. Naʒ ⁊ qᷓ
ꝑturbabãt ocium meũ feda rabie ceci
erant:⁊ q inuitabãt ad aliund terrã ſapi
ebant.Ego aũt qui dereſtabar hic veroᷣ?
miſerià illic falſam felicitatem appete
bã.Sed quare binc abirem ⁊ illuc ireʒ
tu ſciebas deus:nec indicebas mibi nec
matri:que me ꝓfectum atrociter plan⸗
xit: ⁊ vſq; ad mare ſecuta ẽ:ſʒ fefelli eaz
violenter me tenentẽ: vt aut reuocaret
aut mecum ꝑgẽt:⁊ finxi me amicũ nol

le deſerere donec ꝛẽto facto nauigaret

2 mentitus ſuʒ matri ⁊ illi matri: ⁊ ena
ſi. u ⁊ boc dimiſſti mibi miſericoꝛdit
ſeruans me ab aqs mani plenũ execrã

2

dis ſoꝛdibus:vſq; ad aquã gratie tue:ꝗ
me abluto ſiccarent᷑ flumina mai noꝛũ
oculoꝝ:qͥbꝰ ꝓ me quotidie ubi rigabat
terrã ſub vultu ſuo: ⁊ tũ recuſanti ſine
me redire:vix ꝑſuaſi vt ĩ loco qui pꝛoxi
mus nr̃e na ui erat memoꝛle btĩ Lipꝛia
ni maneret ea nocte: ſzi ea nocte clacu
lo ego ꝓfectus ſuʒ:illa aũt maſit oꝛãdo
2 flendo. Et quid a te petebat meuſtan
tis lachꝛymis:niſi vt nauigare me non
ſine res? Sed tu alte cõſulẽs ⁊ exaudi⸗
ens cardinẽ oſiderij eius:nõ curaſti qõ
tũc petebat:vt me faceres qo ſẽt pete⸗

bat. Flauit ventus ⁊ ipleuit vella nr̃a:

2 litius ſubtraxit aſpectibꝰnr̃is: in quo
mane illa inſamebat doloꝛe: ⁊ querelis
ac gemitu iplebat aures iuas cõtẽnen
tes iſta cũ ⁊ me cupiditatibus meis ra⸗
peres ad finiendas ipſas cupiditates:⁊
illius carnale denderiũ iuſto doloꝛum
flagello vapularet. Amabãt enĩ ſecum
prnitiã mea moꝛe matrũ: ſʒ multis mlto
ampliꝰ: 2 neſciebat q tu illi gaudio:ũ

facturus eẽs de abſentia mea. Neſcie⸗

bai:iõ flebat ⁊ eiulabat atq; illiſ crucia
tibus arguebat in ea relidaruũ eue cum
gemitu querens quod cũ gemun pepe

rerat: ⁊ iñ poit accuſationẽ fallaciaruy

⁊ crudelitatis mee:cõuerſa rurſus ad ð
pꝛecandũ te ꝓ me abijt ad ſolita: ⁊ ego

romã. Et ecce excipioꝛ ibi flagello egri⸗

tudinis coꝛpoꝛalis: 2 ibã iam ad iferos
porans oia mala que cõmiſerã ⁊ in te

₰

2 in me: ⁊ in alos multa ⁊ grauia ſuꝑ

oꝛiginalis peccati vinculũ quo oẽs in

2

adam moꝛimur. Nõ eni quicq; eoꝛuʒ
mihi vonaueras ĩ xpo: nec ſoluerat ille
in cruce ſua inimicutias quas tecũ ↄtra⸗
xerã peccatis meis. Quomodo enĩ eas
ſolueret in cruce fantaſmatis:ꝙ de iüllo
crediderã: Quã ꝗ̊ᷓ falla mihi videbatur

moꝛs carnis eius: tam falſa vita anime

falleres eam ĩ illis viſionib

EConfeſſionum

mee que id nõ credebat. Et ingraueſcẽ⸗

tibus febꝛib iam ibam ⁊ ꝑibam. Quo
eni irẽ ſi hinc tũc abirẽ niñ in ignẽ atq;
toꝛmenta digna factis meis in veritate
oꝛdinis tui: Et hoc illa neſciebat: ⁊ in
pꝛo me oꝛabat abſens: tu autẽ vbiq; pᷣ⸗

lens vbi erat exaudiebas eâ: ⁊ vbieram

miſeraberis mei:vt recuꝑarẽ ſalutẽ coꝛ
poꝛs mei:adhuc inſanns coꝛde ſacrile⸗
go:neq; eni deſideraba ĩ illo tanto pe⸗
riculo baptiſmũ tuũ: ⁊ melioꝛ erã puer
qüllü de maina pietate flagitaun: ſicut
iã recoꝛdatꝰatq; cõfeſſus ſum:ſed ĩ de⸗
decus meũ creuerã ⁊ conſilia medicine
tue demẽs irridebã:qui nõ me ſciniſti
talẽ vis moꝛi:quo vulnere ſi feriret coꝛ
matriſ: nunq; ſanaref. Non ei ſatis elo
quoꝛ quid erga me bẽret animi: 2 ;iuũ
maioꝛe ſollicitudie me parturiebat ſpi⸗
ritu qᷓ; carne pepererat. Nõueq; video
quomõ ſanaret:ſi mea talis ilia moꝛs
trãſuerberaſſet viſcera dilectionis eius
Et vbi eſſent tante pꝛeces ⁊ t crebꝛe ſi
ne inemiſſione. Nuſq; niſ ad te. An ve
ro tu de miſericoꝛdiarũ ſꝑneres coꝛco
tritũ ⁊ humiliatũ vidue caſte ac ſobꝛie

freqntantis elemoſynas obſequentis
atq; ſeruientis ſanctis tuis: nullum diẽ
ptermutetis oblationẽ ad aliare iuum
bis in die mane ⁊ veſpe ad ecclłlam tusʒ

ſine vlla intermiſſione venietis: non ad
vanas fabulas 2 aniles loquacuateſ. ſʒ

vt te audiret ĩ tuis ſermombus: ⁊ tu illäͤ

in ſuis pꝛecibꝰ: Pui ne tu lachꝛymas:
quibꝰnõ a te auru ⁊ argetu petebat nee
aliqd mutabile ant volubile bonũ: 3 ſa

lurẽ aĩe filij ſui: vt cuius munere talis
erat: cõtẽneres ⁊ repelleres ab auxilio
tuo: Nequaqᷓ; dne. Immo ve0 aderaſ

7 exaudiebas ⁊ faciebas oꝛdine qi
deſtinaueras eẽ facienduũ ſAb⸗

I

ſrircreüne

cncörenouun

Prboreſenp

Peuſgerch

(wonnſeel

Crcindepin
Cicenisdente
Plegitmn

(cllewetien

ſltemmeion
Ktüngebaren
ig ſeltts⸗
Oucloltvzeor
Cumnianaun⸗

(lluenmtes
W Abace

ſeogeipeccamt

ſheperenen
büreiextra
Mliſeſenno⸗
(unatumme

MAlralire
ſgudai

(ercri

gnegr

nrebrn

(ongnocke

iqlitsled

Upenniien
hnmnleit⸗

tuclt
ontecre

ahnenn

Ugnin
eneb

Clikbane
WN
inai

cenc

Attane

(uünſtben

Mhene

atahetstire⸗

meentbnte

tiningi⸗
gſagünznin
hocll chett
2bſenenn wite
nciebestünn
Enſeogniti
cinannsccct
erhiiluin
iniütnttin
1nicefthn
cöſeisſaft
ri tcdnfun
chii in
Noſunttitit
mut.vitn:
mediumf
Nienenmh
mtſtig
Nudi 14 8

4
7

nrgntlin
ſucin
mumißme
incnraſen
ofta is
arluni,
ini⸗
ent,
ſnein,

ſis tuis:que iam commemoꝛaui ⁊ que
non cõmemoꝛaui que illa fideli pecto⸗
re tenebat:⁊ ſemper oꝛãs tqᷓ; cyrogra⸗
pha tua igerebat tibi Dignaris enim:

quoniam in ſeculũ miſericoꝛdia tua:eiſ

qbus oĩa debita dimittis etiam ꝓmiſſi
omibꝰtuis debitoꝛ fieri. Recreaſti g̊ me

ab illa egritudine:⁊ ſaluum feciſti filiũ

ancille tue tũc interiʒ coꝛꝑe: vt eſſet cui
ſalutem melioꝛem atq; certioꝛeʒ dares

Et iungebar etiã tunc rome falſis illis

atq; fallẽtibus ſanctis:non enĩ tantuʒ

auditoꝛibus eoꝝ quoꝛũ ĩ numero erat

etiam is:in ciuus domo egrotaueraʒ et
conualueram: ſed eis etiã quos electoſ
vocant. Adhuc eni mihi videbat᷑ nõ eẽ

nos qui peccamus ſed neſcio qudã aliaʒ
i nobis peccare naturã:⁊ delectabat ſu

perbiã meã extra culpã eſſe:⁊ cũ aliqᷣd
mali feciſſem non cõfiteri me feciſſe:vt
ſanares aiam meã:quoniam peccabat
tibi: ſed excuſare me amabam ⁊ accuſa
re neſeio quid aliud ꝙ mecũ eſſſ: ⁊ ego
nõ eſſem. Uerũ aũt totũ ego erã:⁊ ad⸗
uerſuʒ me ipietas mea me diuiſerat: et
id erat peccatuʒ iſanabiliꝰ quo me pec
catoꝛeʒ nõ eſſe arbitrabar: ⁊ execrabilis
iniquitas te deus omnipotens tea me
ad pernitiem meam qᷓ; me a te ad ſalu⸗/
tem malle ſuperari. Nondum ergo po
ſueras cuſtodiam oꝛi meo ⁊ oſtium cõ
tinentie circa labia mea: vt non declia
ret coꝛ meuʒ in verba maligna ad excu⸗
ſandas excuſationes in peccatis cũ hoĩ
bus operantibuſ iniquitatẽ:⁊ iõ adhuc
conuiuebam cũ electis eoꝛum. Sed tñ
iam deſpans in ea falſa doctria me poſ
ſe pficere: ea ipſa quibus ſi nibil meliuſ
reperirem contentus eſſe decreueraʒ:iã

remiſſius:negligentiuſq; retinebaʒ. Et

enim ſuboꝛta eſt etiam mihi cogitatio
pꝛudentioꝛes illos ceteris fuiſſe philo⸗

J.

ſophos:quos achademicos appellant
ꝙ de omnibus dubitandum eſſe cẽſue
rant:nec alidd veri ab homine depᷣhen
di poſſe decreuerant. Ita enim ⁊ mihi
liquido ſenſiſſe videbãtur vt vulgo ha
bentur etiam illoꝛum itentionem non
dũ intelligẽti.nec diſſimulaui eundem
hoſpitem meũ repꝛimere a nimia fidu⸗
cia:quam ſenſi eum hẽre de rebus fa/
buloſis:quibus manichei libꝛi pleni ſt.
Amicita tñ eoꝛum familiarius vtebar:
q; ceteroꝛum hominum q in illa hereſi
non fuiſſent. nec eam defendebam pᷣſt i
na animoſitate:ſed tamen familiaritas
eoꝛum. Plures enim eos roma occul⸗
tat:pigrius me faciebat aliud querere:
pꝛeſertim deſperantem in eccleſia tus
domine celi ⁊ terre creatoꝛ omnium vi
ſibilium ⁊ inuiſibilium:poſſe inueniri
verum vnde me ũlli auerterãt:multum
que mihi turpe videbatur credere te fi⸗
guram habere humane carnis: ⁊ mem
bꝛoꝛum noſtroꝛum liniamentis coꝛpo
ralibus terminarig Et quoniam cum
de deo meo cogitare vellem: cogitare
niſi moles coꝛpoꝛum non noueraʒ:nes
q; enim videbatur mihi eſſe quicquam
quod tale non eſſet: ⁊ ea maxima ⁊ p⸗
pe ſola cauſa erat ineuitabilis erroꝛis
meiHiuc enim ⁊ mali ſubſtantiam
quandam credebam eſſe talem: æ ha⸗
bere ſuam molem tetram ⁊ defoꝛmem
ſiue craſſam quam terraʒ dicebãt: ſiue
tenuẽ atq; ſubtilem:ſicuti eſt aeris coꝛ
pus:quã malignã mentem ꝑ illam ter⸗
ram repentẽ imaginant᷑.Et qꝛ deũ bo
num nullam malam natura m cr eaſt
qualiſcũq; me pietas credẽ cogebat:cõ
ſtituebam ex aduerſo ſibi duas moles
vtrãq; infinitaʒ:ſed malam anguſtius
bonam grandius:⁊ ex hoc initio peſti⸗
.ctioſo me cetera ſacrilegia ſeqbantur.

Conteſſonum.

7

CLum enim conaretur aius meꝰrecurre
re ĩ catholicã fidem:reꝑcuciebar:qꝛ nõ
erat catholica fides quã eẽ arbitrabar.
Et magis pius mibi videbar ſi te os
meus cui cõſitẽtur ex me miſeratiões
tue:vel ex ceteris partibꝰ ĩfinitũ crede/
rem. q;uis ex vna qua tibi moles mali
opponebat᷑ cogerer finitũ fateri:qᷓ; ſi ex
oibꝰ partibꝰ ĩ coꝛpoꝛis bumani foꝛma
te opinarer finiri. Et melius mihi vide⸗
bar credere nullũ malũ te creaſſe:quod
mibi neſcienti nõ ſolũ aliqua ſubſtatia
ſz etiã coꝛpoꝛea videbat᷑:qꝛ ⁊ mẽte co⸗
gitare nõ nouerã niñ eã ſubtile coꝛpꝰ
eẽ:qð tñꝑ loci ſpatia diffunderet᷑ abs
te quã crederẽ abs ie eẽ: qualẽ putab
naturã mali. Ihm quoq; ſaluatoꝛem
nr̃um vnigenuu tuũ taq; de maſſa lu/
cidiſſima molis tue poꝛꝛectũ ad nr̃am
alutẽ ita putabã:vt aliud de illo ñ cre
derẽ:nini qð poſſe vanuate imaginari.
Talem itaq; naturã naſcinõ poſſe de
maria virgine arbi rabar:niñ carni con
cerneret᷑.Cõcerm aũt ⁊ ñ coiquinariñ
videbaã qò mihi tale figura ba Metue⸗
bã itaq; creder̃ ĩ carne natu ne credẽ co
gerer ex carne inquinatũ. Nuc ſpnᷣales
tui blãde ⁊ amãter ridebũt mern has cõ
feſſiões meas legerint. Sʒ eñ talis eram
Deinde q̃ ili ĩ ſcripturis cins repᷣhende
rant defẽdi poſſe nõ exiſtimaba: ed ali
quãdo ſane cnpiebã cũ aliquo illoꝛum
hbꝛoꝛum ooctiſſimo conkferre ſingula:
⁊ experiri qͥd inde ſentiret. Jã n. helpi⸗
dij cuiuſdã aduerſus eoſdẽ manicbeos
coꝛã loquẽtis ⁊ diſſeretis ſermones ẽt
apud carthaginẽ mouere me ceperant:
cũ talia de ſcripturis pꝛoferret quibus
reniti facile nõ poſſet: ⁊ ĩbecilla mibi re
ſpõſio videbat᷑ iſtoꝑ:quã qnidẽ nõ fa⸗
cile palà ꝓmebat: ſʒ nobis ſecretiꝰ:cum
Dicerẽt ſeripturas noui teſtamẽeti falſa⸗/

tas fuiſſe a netcio quibꝰ: qui indeoꝛum
legẽ in gerere xpiane fid ei voluerut:at⸗
q; ipſi icoꝛꝛupta exẽplaria nilla ꝓferrẽt

Sed me maxime captũ ⁊ effocatũ quo

daãmodo depꝛimebt coꝛpoꝛalia cogita
tẽ moles ille ſub qͥbꝰ anhelans ĩ aurem

tue veritatis liqdã ⁊? ſimplicẽ reſpirare

nõ poteram. Sedulo ergo agere ceperã
ꝓpter qð venerã vt docerẽ rome arteʒ
rhetoꝛicã:⁊ pꝛius domi cõgregare ali⸗
quos qᷣbꝰ ⁊ ꝑ quos ĩnoteſcere ceperam
⁊ ecce cognoſco alia rome fieri qͥ nõ pa
tiebar ĩ africa. Nã reuera illas euerſio⸗

nes a ꝑditis adoleſcẽtib ibi nõ fierima
męfeſtu ẽ mihi:ſed ſubito ĩquiũt ne mer

cedem magiſtro reddãt: cõ pirt multi
adoleſcẽtes:⁊ trãſſerũt ſe ad alios de/

ſertoꝛes fidei:⁊ qͥbus pꝛe pecunie chan⸗
tate iuſtitia vilis ẽ. Oderat ẽt iſtos coꝛ
meu qᷓ;ms nõ ꝑfecto odio.Qð enimab
eis paſſur erã magis odera foꝛtaſſe q;ᷓ
eo ꝙ cuilibʒ illicita faciebant. Certe ta⸗

me turpes ſut tales ⁊ foꝛnicãtur abe te
amddo volatica ludibꝛia tempoꝝ ⁊ lij
chꝛu luteũ:qð cũ appꝛehendit manum

inquinat: ⁊ amplectẽdo mũdu fugietè:

cõtẽnẽdo te manetẽ ⁊ renocàtẽ:⁊ igno
ſcẽtẽ redeũti ad te meretrici aie huane.
Et nunc tales odi prauos ⁊ diſtonos:
qᷓ;ins eos coꝝigẽdos diligã:vt pecunie

ooctrinã ipſã quã diſcũt pferat: ei vo te

deũ vᷣitatẽ ⁊ vbertatẽ certi boni ⁊ paceʒ
caſtiſimã.Sed tũc magis eos pati no⸗
lebã malos ꝓpter me: qᷓ; fien ꝓpter te
bonos volebã. Itaq; poſtea q; miſſum

eſt a mediolano romam ad pꝛefectuin
vVrbis: vt illi cinitati rhetoꝛice magiſter
pꝛouideret᷑: ĩpartita ⁊ ià euectione pu/
blica: ego ipſe ambiui per eo ſdem ipſos
manicheis vanitatibus ebꝛios qui⸗
bus vt carerem ibam. Sed vtriq; nelcie

bamus:vt dictione pꝛopoſita me pꝛo/

— .

2

E

Nißeenetme
i
nuobit
ginirtlogui⸗
Chefunertu
Gichienipo⸗
acbnctene
Naduaae S
Wregnas
onteäanen
Unihdogor
ſudeenbil

iebrendoe⸗
nlonuͦien

ſeblorigensf
ſpreſpennnun
Mücbetnpe
e geeir

bir dde

Ponllceni

Mtiden
Macchei

Dclbttſtl
loſtu
ynui
nöͤbtuerm
ſicringno⸗a
cheiive
nmam
inimif
ſeiigire
ſbiſuni
Kitiizdie
ſeni
Rgceie
D
ſbengtn
ſcſindde

luntinn

idd gn
emeftant
hniunl
nechitii
Z
bc'ndlnin
tit innin
ulochotgng
rindorminng
usdonicinin
Nowinotelaec
oaluſoneſtnit
Nitwonlluen
iip diiſtn

Witudicttiòfn

hNatiecihttn
iſmieadinn
duftinit
i Ctate

ſodedte

notin
nſran

Gr in

uunn
is
Cinmnti,
—R
olkinte
litſtui
Nicnin
R
nrhen⸗
l
Gine
htuin
Pos
tn
piun

=

—

=

=

— Se

=

—

—

=

—

batũ pᷣfeetus tunc ſimacus mitteret.Et
veni mediolanũ ad ainbꝛoſiũ epᷣm ĩ op
timis notũ oꝛbi terre:piũ cultoꝛẽ tuum
cuius tũc eloquia ſtrenue miniſtrbant
adipẽ frumti tui ⁊ leticia olei ⁊ ſobꝛiã
vini ebꝛetatẽ populo tuo. Ad eũ auteʒ

ducebar abs te neſciẽs:vt ꝑ eũ ad te ſci⸗

ens ducerer. Suſcepit me pat᷑ne ille hõ
dei:⁊ pegrinationẽ meã ſatl epᷣaliter di
lexit:⁊ eũ amare cepi:pꝛimo qͥdeʒ non
ta nq; doctoꝛem veri:ꝙ in eccla tua pꝛ
ſus deſperabã ſed tanqᷓ; hoĩeʒ benignũ

ĩ me.Et ſtudioſe audiebã diſputantem

Ipopulo:nõ itentiõe qua debui:ſed q̃/
ſi exploꝛãs eius facundiã:vtrũ ↄueniret
fame ſue:an maioꝛ minoꝛue ꝓfluerʒ qᷓ;
pꝛedicabat᷑:⁊ verbis eiꝰ ſuſpendebar in
tentꝰ. Reꝝ aũt incurioſus ⁊ contẽptoꝛ

aſtabã:⁊ delectabar ſuauitate ſermõis:

qᷓ;q̃̊s eruditioꝛis minus tñ hilareſcẽtis

atq; mulcentis qᷓ́ʒ fauſti erat: quod atti

net ad dicendi modũ. Ceteꝝ rerũ ipᷣaꝝ
nulla cõꝑatio. Nã ille ꝑx manicheas fal
lacias aberrabat. Iſte aũt ſaluberrime
docebat ſalutem. Sed lõge ẽ a peccato

ribus ſalus qualis ego tunc ader:⁊ tñ

ꝓpinquabà ſenſim ⁊ neſciebã.Cũ eĩm

nõ ſatagerem diſcere que dicebat: ſʒ tã

tũ quẽadmodum dicebat audire:ea mi
hi qppe iã deſpãti ad te viã patere hoĩ
inanis cura remàſerat. Sed veniebat ĩ
animũ meu ſimul cũ verbis q̃ diligeb
res etiã quã negligebã.Neq; enĩ ea di
rimere poterã. Et duʒ coꝛ aperirẽ ad ex
cipiẽdũ q̃ʒ diſerte diceret pariter intra⸗
bat ⁊ q; vere diceret gradatim qdem.
Nãa pꝛimo ẽt ipſa defendi poſſe mihi iaã
ceꝑãt videri:⁊ fidẽ catholicã ꝓ qua ni⸗

hil poſſe dici aduerſus oppugnãteſma

nicheos putauerã:iã nõ ipudenter aſſe
ri exiſtimabã: maxime audito vno atq;
altero:⁊ ſepius enigmate ſoluto de ſcri

ð R
„ 4 4 1 ,„
7 6 èð”èͤ
3 7

pturis veteribus. Ubi cũ ad lſ̃am acci
perẽ occidebar ſpũalit᷑. Itaq; pleriſque
illoꝝ libꝛoꝝ expoſitis locis:iã repᷣbẽde⸗
bam deſpationẽ medã:illã dũtaxat qua
credidera legẽ ⁊ ꝓphetas deteſtãtibns
atq; irridẽtibꝰreſiſti omnino nõ poſſe.
nec tñ iã iõ mibi catholicã viã tenendã

eẽ ſentiebã:qꝛ ⁊ ipſa poterat habere do
ctos aſſertoꝛes ſuos:qͥ copioſe ⁊ nõ ab

ſurde obiecta refellerẽt:nec iõ iã dãnã
dũ illud qð teneba:qꝛ defenſtõis ꝑtes
equabãt᷑.Ita enĩ catholica nõ mihi vi
cta videbatur:vt nõdũ etiaʒ victrix ap
pareret.Lũc vo foꝛtiter intẽdi aium: ſi
quomodo poſſem certis aliquibus do
cumentis manicheos ↄuicere falſitatis
Quod ſi poſſem ſpũalem ſubſtantiam
cogitare:ſtatim machinamẽta illa oĩa
ſoluerentur ⁊ abijcerẽt᷑ ex animo meo:
z non poteram. Uerumtamen de ipſo
mundi huius coꝛpoꝛe omniq; natura
quam ſenſus carnis attingeret multo
ꝓbabilioꝛa pleroſque ſenſiſſe philoſo
phos magis:magiſq; conſiderans atq;
com parãs iudicabaʒ. Itaq; achademi
choꝛum moꝛe:ſicut exiſtimant:dubitãſ
de omnibus:atq; inter omnia fluctuãs
manicheos quidem relinquendos eſſe
decreui:non arbitrans eoipo tempoꝛe
dubutationis mee ĩ illa ſecta mihi per
manendũ eſſe:cui iã nonnullos philo

ſophos pꝛeponebam quibus tamẽ phi

loſophis ꝙ ſine nomine ſalutaris chꝛi
ſti eſſent:curationem languoꝛiſ anime

mee cõmittere omnino recuſabã. Sta

tui ergo tã diu eẽ cathecuminꝰ ĩ catho
lica eccła mihi a parentibus cõmenda
ta:donec aliqᷣd certi eluceret q curſum
dirigerem:

xplicit liber quintus.
ncipit ſextus.

(npömn)
L 5

-

Pelſmea a inuẽtute mea
vvbi mihi eras: 2 quo res
cſſeras: An vero nõ tu
feceras me: ⁊ viſcreueraſ

mme a quadrupedibꝰ ? vo
latilibceli? Sapiẽtioꝛẽ me feceras: et
aãdbulabã ꝑ tenebꝛas ⁊ lubꝛicũ ⁊ quere
bã re foꝛis a me:⁊ nõ inueniebã deum
coꝛdis mei:⁊ veneram ĩ pfundũ maris
diffidebã:⁊ deſpabã de inuẽtiõe veri
Jam venerat ad me mater pietate foꝛ
tis terra mariq; me ſeãns ⁊ in periculi
oĩbus de te ſecura. Nã ⁊ per marina
diſcrimina ipſos nautas ↄſolabat᷑:a qͥ
bus rudes abyſſi viatoꝛes cũ ꝑturbant
cõſolari ſolẽt:pollicẽs eis peruẽtioneʒ
cũ ſalute:qꝛ hec ei tu per viſum pollici⸗
tus eras.Et iuenit me periclitantẽ qᷣdẽ
grauiter deſperatiõe ĩdagãte veritatis.
Sed tñ ei cũ idicaſſeʒ nõ me quidẽ iam
eẽ manicheũ:ſʒ neq; catholicũ xpᷣianuʒ
nõ quaſi inopinatũ aliquid audierit ex
iliuit letitia:cũ iã ſecura fieret ex ea ꝑte
miſerie mee:ĩ qua me tanq; moꝛtuum:
ſed reſuſcitãdũ me tibi flebat: ⁊ feretro
cogitationis efferebat vt diceres filio vi
due:iuuenis tibi dico ſurge:⁊ reuiuiſce
ret ⁊ inciperet loqui:⁊ redderes illũ ma
tri ſue. Nulla g̊ tuꝛbulẽta exultatõe tre
pidauit coꝛ eiꝰcũ audiſſet ex tãta parte
iaʒ factũ:quod tibi quotidie plãgebat:
vt fieret:veritatem me nondum adep/
tum:ſe d falſitati iam ereptum. Inmo
vero quia certa erat ⁊ quod reſtabat te
daturum qui totum pꝛomiſeras: placi
diſſme ⁊ pectoꝛe pleno fiducie reſpon:
dit mihi credere ſe in chꝛiſto:ꝙ pꝛiuſ q;
de hac dita emigraret me viſura eſſet fi
delẽ catholicũ.Et h̊ quidẽ mihi:tibi au
tẽ fons miſericoꝛdiarũ pꝛeces ⁊ lachꝛy
mas denſioꝛes: vt accellerares adiuto
riũ tuuʒ:⁊ illnminares tenebꝛas meas:

Conſfeſſionum

2 ſtudioſius ad eccłam eurrerè: ꝛ I m
bꝛoſij oꝛa ſuſpenderer ad fontẽ ſaliẽtis
aque in vitaʒ eternà.Diligebar aũt illuʒ
viꝝ ſicut angelũ dei:ꝙ per illũ cogno/
neꝛat me ĩterim ad illã ancipitè fluctu⸗
ationẽ ia eſſe ꝑductũ:per quã tranſitu
rũ me ab egritudine ad ſanitatẽ inter⸗

currẽte artioꝛe ꝑiculo:quaſi ꝑ acceſſio⸗

nẽ quà ereticã medici vocãt certa pᷣſu⸗/

mebat. Itaq; cũ ad memoꝛia ſcõꝝ ſicut

ĩ afriea ſolebat:pultes ⁊ panẽ ⁊ meruʒ

attuliſſet: ⁊ ob oſtiario ꝓhiberet᷑ vbi B
epᷣm vetuiſſe cognouit:taʒ pie atq; obe
diẽter amplexa eſt vt ipſe miraretur: ꝙ

tam facile accuſatrix potius conſuetu⸗

dinis ſue qᷓ; diſceptatrix illius ꝓhibitio
nis effecta ſit. Non enim obſidebat ſpi
ritum eius dinolentia:camq; ſtimula/
bat in odium veri amoꝛ vini: ſicut ple⸗
roſq; mares ⁊ feminas: qui ad canticũ
ſobꝛietatis ſicut ad potionem aqua taʒ
madidi nauſeant:ſed illa cum attuliſſʒ

caniſtrum cum ſolẽnibus epulis pᷣgus
ſtandis atque largiendis:pluſ etiam qᷓ;
vnum pocillum pꝛo ſuo palato ſatis
ſobꝛio temperatum vnde dignationem
ſumeret non ponebat.Et ſi multa eẽnt
que illo modo videbantur honoꝛande

memoꝛie defunctoꝛum:idem ipſuʒ vnũ

quod vbiq; poneret circũferebat:quod

iam nõ ſolum aquatiſſimo:ſed etiaꝭ te⸗

pidiſſimo cum ſuis pꝛeſentibus per ſoꝛ
bitiones exiguas partiretur:quia pieta
tem ibi querebat non voluntatem. Ita

q́; vbi comperit a pꝛeclaro pꝛedicatoꝛe

atq; antiſtite pietatis pꝛeceptuʒ eſſe iſta

non fieri nec ab eis qui ſobꝛie facerent

ne vlla occaſio ſe ingurgitandi daretur

ebꝛioſis: ⁊ quia illa quañ parentalia ſu

perſtitioni gentiliũ eſſent ſimillima:ab

ſtinuit ſe libẽtiſſime: ⁊ pꝛo caniſtro ple⸗
no terrenis fructibus:purgatioꝛib vo/⸗

ſoetwaen

Eetiendtſte
Patſcommt

pilecledn
ineneimmo
nſndẽi
ſedaanen
depecrecaen

MAmbrine
mſaleccfn⸗

Ceonnolſer

Vipoyeril

ſpbereiſon
onconett
otmntonor⸗

(imiunt
kneief
ſinghnem

mälamefti
Obert inuen
aben ſte
ſcruntesm
eadi⸗
RN
eunde
Ginckrot
ſorneerel
ylotck
Nrgcven
nmneguil
flnnnn⸗
goten
fhladeun
Whenonenn
ſheckn
iſione
WMobe
tunetbe
ſagonmm
flubosce
mnen

emant
en ſli
n immih
derg licge
llingti
ndergine
eidninn
nogi u
Kcai weitani⸗
Aerculit
Nltes tme tl
me Pbeti
ouiti ein⸗
tipſemearer
1 Mins oonſt
muni ingt
nenim citetr
momi iu⸗
—
potoen
Au 4
inbapglif
mdegen
vlogun
mkeoyn
rKtinm
Punmw
ridmie
Gtinttt
ſmiti

Ciber

lis pectns ad memoꝛias martyrũ affer
re didicerat:⁊ vt quod poſſet daret egẽ
eibus:⁊ fi communicatio dominici coꝛ
poꝛis:illic celebꝛaretur:cuius paſſionis
imitatione immolati ? coꝛonati iunt
martyres. Sed tamen videtur mihi do
mine deus meꝰ:⁊ ita eſt:in ↄſpectu tuo
de hac re coꝛ meũ:nõ facile foꝛtaſſe de

bac amputãda ↄſuetudine matreʒ me⸗
am fuiſſe ceſſuram:ſñi ab alio phibere

quem non ſicut ambꝛoſium diligeret:
quẽ pꝛopter ſalutem meam maxime di
ligebat:eã vo ille ppter eins religioſiſſi

mam conuerſationeʒ qua in bonis oꝑi

bus tam feruens ſpiritu frequentabat
eccleſam:ita vt ſepe erumperet cuʒ me
videret in eius pꝛedicatione gratulans
mihi ꝙ talẽ matrem hẽrem:neſciens q̃

lem illa me filiũ qui dubitabam de illis

oĩbus:⁊ inueniri poſſe viã vite minime
putabam. Nec iã ĩigemiſcebã oꝛãdo vt
ſubuenires mihi:ſed ad querendũ intẽ
tus:⁊ ad diſſerendũ inquietus erat ani

mus meꝰ. Ipſumq; ambꝛoſiuʒ felicem

quendam hominem ſecũdum ſecnluʒ
opinabar:quẽ ſic tante poteſtates ho⸗
noꝛarent:celibatus tamen eius mihi la
boꝛioſus videbat᷑.Quid aurem ille ſpei
gereret aduerſus ipſius excellẽtie tẽpta
menta:quid luctaminis haberʒ quidue
ſolaminis in aduerſis: ⁊ occultum os
eius quod erat in coꝛde eius qᷓ; ſapida
gaudia de pane tuo ruminaret:nec cõ⸗
iſcere noueram nec expertus erã:nec il
le ſciebat eſtus meos nec foueã pericu
li mei. Non enĩ querere ab eo poteraʒ
quod volebam ſicut volebã:ſecludẽii⸗
bus me ab eiꝰaure atq; oꝛe caternis ne
gocioſoꝛum hominum quoꝛum infir⸗
mitatibus ſeruiebat.Cum quibus qua
do non erat: ꝙ per exiguum tempoꝛis

GVI.
erat: ant coꝛpue reficiebat neceſſariũs
ſuſtẽtaculis:aut lectiõe aĩum.Sed cuʒ
legebat oculi ducebantur per paginas
⁊ coꝛ intellectum rimabatur: vox au⸗
tem ⁊ lingua quieſcebant. Sepe cum
adeſſemus:non enim detabatur quil⸗
quam ingredi:aut ei denientem nunci⸗
ari mos erat:ſic eum legentem vidi⸗
mus tacite:⁊ aliter nunquam. Seden
teſque in diuturno ſilentio:quis enim

tam intento eſſe oneri auderet: diceba

mus ⁊ coniectabamus eum parno ipᷣo
tempoꝛe quod reparande menti ſue
nanciſcebatur feꝛiatum ab ſtrepitu cau
ſarum alienaꝝ nolle in alið auocari: et
cauere foꝛtaſſe ne auditoꝛe ſuſpenſo et
intento ſi qua obſcurius poſuiſſet ille
quem legeret etiam exponere eſſet ne⸗
ceſſe: aut de quibus oifficilioꝛibus di
ſceptare queſtionibus:atq; huic operi
tempoꝛibus impenſis minus qᷓ; vellet
voluminum volueret: qᷓ;qᷓ; ⁊ cauſa ſer
uande vocis que illi facillime obtunõ
batur: poterat eſſe iuſtioꝛ tacite legẽ⸗
ch. Quolibet tamen animo id agerzʒ bo⸗
no vtique ille vir agebat. Sed certe
mihi nulla dabatur copie ſciſcitandiq;
cupiebam de tam ſancto oꝛaculo tuo
pectoꝛe illius: nin cum aliquid bꝛeui⸗
ter eſſet audiendum. Eſtus autem illi
mei ocioſuʒ enʒ valde cui refũderent᷑ re
qrebãt:nec vnqᷓ; iueniebat.Et eũ qᷣdeʒ
in populo verbum veritatis recte tra⸗
cetantem omni die dominico audie⸗
bam: magis magiſque mibi confir⸗
mabatur: omnes verſutarum calum
niarum nodos quos illi deceptoꝛes
noſtri aduerſos diumos libꝛos inne⸗
ctababant poſſe diſſolui / Ubi ve⸗
ro etiam comperi ad imaginem tuam
bominẽ a te factum a ſpiritalibus filijs

tuis:quos de matre catholica ꝑ gràm
regeneraſti:nõ ſic ĩtelligi vt humanite
coꝛpoꝛis foꝛma determinatũ crederẽt
atq; cogitarẽt:qzq̃ʒ quomodo ſe babe
ret ſpũalis ſubſtãtia ne quidẽ tenuiter
atq; ĩ enigmate ſuſpicabar:tñ gaudens
erubui nõ me tot anoſ aduerſus catho
licam fidẽ:ſed cõtra carnaliũ cogitatõ
nü figmẽta latraſſe.Eo quippe temera
rius ⁊ ĩpius fueram ꝙ ea qͥ öbebã q̃rẽ
do diſcẽ accuſlando dixerã. Lu enim al
tiſſime ⁊ ꝓxime ſecretiſſime ⁊ pᷣſentiſſi
me:cui membꝛa non ſunt alia maioꝛa
⁊ alia minoꝛa:ſed vbiq; totus es ⁊ nuſ
q; locoꝝ es:nõ es vtiq; foꝛms iſta coꝛ/
poꝛea:tamen feciſti bominẽ ad imagi⸗/
nẽ tuam:⁊ ecce ipſe a capite vſq; ad pe
deſĩ loco ẽ.Cũ g neſcirẽ qũo h̊ ſubſiſte

rei imago tua:pulſanſq; pponerẽ quo⸗/

modo credendũ eẽt:nõ inſultãs oppo
nerem quaſi ita creditum ect. Cãto igi
tur acrioꝛ cura rodebat ĩtima mea qᷣd
certi retinerẽ᷑: quanto me magis pude⸗
bat tãdiu illuſuʒ ⁊ ceptũ ꝓmiſſiõe cer/
toꝝ puerili erroꝛe ⁊ aioſitate tã multa
icerta quaſi certa garriſſe.Qð eni falſa
eſſent:poſtea mibi claruit.Certũ tamẽ
erat ꝙ icerta eẽnt:⁊ a me aliquando ꝓ
certis habita fuiſſent:cũ catholicã tuaʒ
cecis cõtẽtionibus accuſarẽ:⁊ ſi nõduʒ
cõꝑta vera docẽtem:non tñ ea docẽteʒ
que grauiter accuſabam. Itaq; cõfüde
bar ⁊ onertebar: ⁊ gaudebam deꝰ meꝰ
ꝙ eccleſia vnica coꝛpus vnici tui ĩ qua
mihi nomẽ xpᷣi ifanti ẽ inditum:nõ ſa⸗
peret infantiles nugas:neq; bic haberʒ
in doctrina ſua ſana ꝙ te creatoꝛẽ om
niũ ĩ ſpatiũ loci q;uis ſummũ ⁊ amplũ
tamen vndiq; terminatũ membꝛoꝛum
hbumanoꝝ figura ↄtruderet. Saudebaʒ
etiã ꝙ vetera ſcripta legis ⁊ ꝓp harum
am nõ illo oculo mibi legenda ꝓpone

Confeſſionum.

rent: quo antea didebant abſurda: cũ
arguebam tanq; ita ſentiẽtes ſcõs tuos
Ueꝝ aũt nõ ita ſentiebant:⁊ tanqᷓ; re⸗

gulam diligentiſſime ↄmẽdaret: ſepei
popularibꝰ ſermonibus ſuis dicentem
ambꝛoſiũ letꝰaudiebaʒ: littera occidit:
ſpũuũs aũt viuificat:cũ ea que ad littera⸗

peruerſitatẽ docere videbant᷑: remoto

miſticovelamẽto ſpũaliter aperiret:nõ
dicens qð me offengeret:q;uis ea dice

ret que vtrũ vera eſſent adhuc ignoꝛa⸗
rẽ. Lenebam enĩ coꝛ meũ ab oi aſcẽſo

ne timens pꝛecipitiũ:⁊ ſuſpendio mag

necabat. Uolebam eni eoꝝ que non vi
derẽ ita me certũ fieri:dt certus eèm ꝙ;
ſeptẽ ⁊ tria deceʒ ſunt. Neq;.n.tam iſa
nus erã:vt ne B quidẽ putarem poſſe
cõpꝛehendi:ſed ſicut h̊ ita cetera cupie⸗

bã ſiue coꝛpoꝛalia q̃ coꝛà ſenſbꝰ meis
nõ adeſſent:hue ſpũalia de quibꝰ cogi⸗

tare niſ coꝛpoꝛaliter neſcieb 7 ſanari
credẽdo poterã:vt purgatioꝛ acies mè⸗

tis mee oirigeret᷑ aliquo modo in veri⸗

tatẽ tuã ſemper manentẽ ⁊ ex nullo de
ficiẽtẽ. Sed ſicut euenire aſſolet dt ma
lũ medicũ expertus etiam bono timeat
ſe committere:ita erat valitudo anime
mee:que vtiq; niñ credendo ſanari nõ

poterat ⁊ ne falſa crederet curari recu

ſabat:reſiſtẽs manibus tuiſ qui medica
mẽta fidei ↄfeciſti:⁊ ſparſiſti ſup moꝛ⸗
bos oꝛbis terrarum:⁊ tantam illis au⸗

ctoꝛitatem tribuiſti. Ex hoc tamẽ quo
q; iã pponẽs doctrinã catholicã: mo⸗

deſtiꝰ ibi minimeq; fallaciter ſentiebã

iuberi. vt crederet᷑ qõ non demonſtra⸗
bat:ſiue eſſet quid: ſed cui foꝛte nõ eſſʒ

ſiue nec quid eſſz: q;ᷓ illictemeraria pol
licitatione ſcie credulitatem irrideri: ?
poſtea tam multa fabuloſiſſima ⁊ ab⸗
ſurdiſſima que demõſtrari nõ poterãt

credẽda imꝑari. Deide paulatiʒ tu dne

„ —
—
. 4

naumtccholesl
R(öintlue

heſanet fn

ublangnnüni

Iſtoninogite
pulamelcgtl
ſpdiarenict

Wnblagren'
Melrüferetnen
Heenndeengd⸗
ciͤtceüitiſege
Cutnetibugtmug

Cvengmetnef
Celnon ei loic

ſfenennhideen

(orwräun Kn

füähmnogenn
cunmunmnecti
UnNdupegnote
bpinunde
(plooſwrer
anucordͤ⸗
(acdecprein
Piſerdinnn
iuttittin

Morgitete

henicte
uncecgrn
ſile egci⸗
niclgia
lugiuſ
grüantee
ltbenti
ülſmnsen
nſcicri
llznei
nllelnre
niſteris R
aclimmn
ſcpnd
rſcevg

ſtent iit
urtäutin
ſnnitntn ni
ondwpiunen
aedtni
Acäagene
NNeicchrin
oferceröztn
cchntun
nicniidat
htütſini
enanit
nüferttanm
in ſgtu
bcitirnn
diabnanen
ieu
inugngi
tugntin
Pnnmtittn

tractans ⁊ cõponẽs coꝛ meũ:cõſiderã⸗
ti qᷓ; inumerabilia crederẽ q̃ nõ viderẽ:

neq; cũ gererent᷑ affuiſſeʒ ſicut tã mul⸗
ta ĩ biſtoꝛia gentiũ:tã multa de locis at
q; vrbibus q̃ nõ viderà tã multa amicis
tã multa medicis: taà multa hoĩbꝰ alijs

atq; aliis:que niſi crederẽt᷑: oĩno ĩ hac

vita nibil agerem poſtremo qᷓ; incon/
cuſſe fixũ fide retinerẽ de qbus parenti
bue oꝛus eẽm qð ſcire nõ poſſẽ niſi au
diẽdo credidiſſẽ: ꝑſuaſiſti mihi nõ qui
crederẽt libꝛis tuis:quos tãta ĩ oĩbꝰ fe⸗
re gẽtibꝰ auctoꝛitate fundaſti: ſed qͥ nõ
crederent eẽ culpãdos nec audiẽdos
eẽ ſi qͥ foꝛte mihi dicerent. Unde ſcis il⸗
los libꝛos vnius veri ⁊ veraciſſimi dei
ſpũ eẽ bumano generi miniſtratos: Id
ipᷣm.n.maxime credendum erat:quoni
um nulla pugnacitas calünioſaꝝ qſtio⸗
num ꝑ tã multa qͥ legerẽ inter ſe cõfligẽ
tiũ philoſophoꝝ extoꝛquere mihi potu⸗
it vt aliquado nõ crederẽ te eẽ qcquid
eſſes qð ego neſcirem:aut adminiſtra/
tionẽ reꝝ bũanarũ ad te perunere. Sed
ad credebã aliqñ robuſtiꝰ aliqñexilius
ſꝑ tñ credidi ⁊ eẽ te:⁊ curã nr̃i gerere:ẽt
ſi ignoꝛabã vel qᷣd ſẽtiẽdũ eẽt de ſubſtã
tia tua:vel que via duceret aut reduce:
ret ad te.deoq; cũ eſſemꝰ ĩfirmi ad in⸗
uenienduũ liquida rõne veritatem: ⁊ ob
hoc nobis opus eſſet auctoꝛitate ſcarũ
litteraꝑ:ia credere ceperã nullo mõ te
fuiſſe iribmiuꝝ tà excellẽter illi ſeriptu⸗
re ꝑ oẽs ia terras auctoꝛitatẽ:niſi ⁊ per
ipſam tibi credi ⁊ per ipſam te queri
voluiſſes. Jam enim abſurditatem que
me in illis litteris ſolebat offendere:
cũ multa ex eis ꝓbabiliter expoñta au⸗
diſſem: ad ſacramẽtoꝝ altitudinẽ refe⸗
rebà:eoq; mibi illa venerabilioꝛ ⁊ ſacro
ſancta fide dignioꝛ apparebat anctoꝛi⸗

Vj.

tas:quo ⁊ oĩbꝰ ad legẽdũ eèt in pꝛopti
⁊ lecreti ſui dignitatatem in intellectu
ꝓfundioꝛe ſeruaret verbis apertiſſimis
⁊ humillimo genere loquèdi ſe cunctis
pꝛebẽs:⁊ exercẽs itẽtionẽ eoꝝ qui non
ſunt leues coꝛde:vt excideret oẽs popu
lari ſinu:⁊ ꝑ anguſta foꝛamina paucos
ad te traijceret. Multo tñ plures: qᷓ; ſi
nec tãto apice auctoꝛitat emineret:nec
turmas gremio ſcẽ humilitatis haurirʒ
Cogitabã h̊ ⁊ aderas mihi.Suſpirabã
⁊ a udiebas me.Fluctuabã:⁊ guberna
bas me. Ibã ꝑ viã ſeculi latã:nec deſe⸗

rebas me. Inhiabà honoꝛibꝰ lucris cõ⸗

ingio:⁊ tu irridebas. Patiebar ĩ eis cu
piditatibꝰ amariſſimas difficultates:te
ꝓpicio tãto magis:qᷓ;to minus ſinebas
mihi dulceſcer̃ qð nõ eras tu. Uide coꝛ
meũ dñne q̃ voluiſti vt hoc recoꝛdarer:⁊
ↄfiterer tibi: nũc tibi inhereat aĩia mea
quã de viſco tam tenaci moꝛtis exuiſti:
q́; miſera erat:⁊ ſenſum vulneris ami/
ſerat tu pungebas:vt relictis omnibus
cõuerteret᷑ad te qui es ſuꝑ oĩa:cõuerte
ret᷑ ⁊ ſanaret᷑ Quã ergo miſer eram:⁊
quõ egiſti vt ſentirem mif̃iam medà die

illo quo cũ pararè r̃citare imꝑatoꝛi lau

des quib plura mentirer: ⁊ mentienti
faueret᷑ ab ſcientibꝰ:eaſq; cuꝛas anhe⸗

laret coꝛ meũ ⁊ cogitationũ tabificaꝑ ſe
bꝛibus eſtuaret:tꝛaſiens ꝑ quendã vicũ
mediolanẽſem:animadueꝛi pauꝑẽ mè

dicum iam cꝛedo ſatuꝑ iocantem atq;
letantem:⁊ ingemui: ⁊ locutus ſum cũᷣ
amicis qui mecum eꝛant multos dolo
res inſaniaꝝ nr̃aꝑ:quia omnibus tali/
bus conatibus nr̃is qualibus tũc labo
rabd ſub ſtimulis cupiditatũ trabens ĩ
felicitatis mee ſarcind:⁊ trabẽdo exag⸗
gerãs:nibil vellemus aliud niſ ad ſecu
rã letitiã puenire:quo nos mendicus il
le iam pꝛeceſſiſſet:nũqʒ illõ foꝛtaſſe vẽ
S

tuꝛos. Quod enim iam ille pauculis ?
emendicatis nümulis adeptus erat: ad
B ego tã erũnoſis anfractibꝰ ⁊ circniti⸗
bus ambiebã ad letitiã.i.tẽpoꝛalis feli⸗
citatis. Nõ.n.veꝝ gaudiũ hẽbat: ſed et
ego illis ambitionibꝰ multo falſius q̃re
bã.Et certe ille letabat᷑ ego anxius erã.
ſecurus ille:ego trepidus.Et ſi quiſqᷓ; ꝑp⸗
cuctaret᷑ me vtꝝ mallem exultar̃ an me
tuere:reſpõderẽ exultar̃. Rurſus ſi iter⸗
rogaret vtꝝ me talẽ mallẽ q̃lis ille an
lis ego:tũc eẽm meipᷣm curis timoꝛi/
buſq; cõfectũ eligerẽ:ſi ꝑuerſitate. Nũ⸗
quid veritate: Neq;.n. eo me pᷣponere
illi debebã quo doctioꝛ erã:qm̃ nõ ĩde
gaudebam: ſed placere inde querebã
hominibus: nõ vt eos docerem:ſed tm̃
vt placerẽ. Pꝛopterea ⁊ tu baculo diſci
pline tue cõfringebas oſſa mea. Rece⸗
dant g ab aĩa mea qͥ dicũt ei. Intereſt
vñ qͥs gaudeat. Saudebat mẽdicus ille
vinolẽtia:tu gaudere cupiebas gloꝛia.
Qua glia dñe: Que nõ ẽ ĩ te. Nãa ſicut
illud veꝝ gaudiũ nõ erat:ita nec illa ve
ra gloꝛia:⁊ amplius vertebat mẽtẽ me⸗
am.Et ille ipᷣa nocte digeſtur erat ebꝛie

tatẽ ſuã:ego cũ mea doꝛmierã ⁊ ſurrexe

rã:⁊ doꝛmiturus ⁊ ſurrecturꝰ eram ĩde
quot diebꝰ.Intereſt vero:vñ qͥs gaude
at. Scio ⁊ gaudiũ ſpei fidelis. Incõpa/
rabiliter diſtat ab illa vanitate: ſſj ⁊ tũc
diſtabat int᷑ nos. Nimiꝝ qᷣppe ille felici
oꝛ erat:nõ tm ꝙ hilaritate ꝑfundebatur
cũ ego curis euiſcerare:veꝝ etiam ꝙ il⸗
le bene optãdo acquiſiuerat vinũ: ego
autem mentiendo querebam typum.
Dixi tunc multa ĩ hac ſẽtentia caris me
is:⁊ ſepe aduertebã ĩ bis quomodo mi
bi eẽt:⁊ ĩueniebã male mihi et:⁊ dole/
bã ⁊ cõduplicabã ipᷣm male:⁊ ſi qͥd ar⸗
riſiſſet ꝓſperũ te debeat appꝛehẽdere:
Aꝛpene pꝛius ꝙ; teneret᷑ auolabat.Cõ⸗

–

gemiſcebam ĩ his qͥ ſimul amice diue/
bamus:⁊ maxime ac familiariſſime cũ
alipio ⁊ nebꝛidio iſta colloquebar:quo
rum alipius ex eodẽ quo ego erà oꝛtus
municipio pentibus pꝛimatibus muni
cipalibꝰ me minoꝛ natu.Naã ⁊ ſtudue/
rat apud me: cũ in noſtro docere cepi

oppido:⁊ poſtea carthagine ⁊ diligebat

me multũ qð ei bonus ⁊ doctus vide/
