ctus:neq; gloꝛiet᷑ ante te oĩs caro: ſed

paueicat ⁊ ↄtremiſcat a facie tua: cum

ignoꝛet hõ vtrü amoꝛe an odio dignus
ſit: ſed ĩ futurũ oĩa reſernant᷑ incerta.
Uidimus eni de multis dne ⁊ audiui⸗
mus a patrib noſtris: qð vtiq; fine ma
gno tremoꝛe nõ recolo:ſne multo tio
re nõ ↄfiteoꝛ:aſcẽdiſſe pꝛimitus qᷣc vſʒ
ad celos: 2 int ſidera nidũ ſuũ collocaſ
ſe:poſtmodũ aut cecidiſſe vſq; ad abyſ
ſos: ⁊ aias eoꝑ i malis obſtupuiſſe. Ui
dimus ſtellas de celo cecidiſſe ab ĩpe⸗
tu feriẽtis caude dꝛaconis ⁊ eos qᷣ iace
pat ĩ puluere terre a facie ſubleuantis
manus tue mirabilit᷑ aſcẽdiſſe. Uidimꝰ
diuos moꝛietes ⁊ moꝛtuos a moꝛte ſur
gẽtes: ⁊ eos qͥ inter filios dei aàbulãt in
medio lapidũ ignitoꝝ:quaſi lutũ ad ni
hilũ defluxiſſe. Uidimus lucez obtene⸗
bꝛeſſe ⁊ de tenebꝛis lume ꝓceſſiſſe: qͥa

publicani ⁊ meretrices pꝛecedũt: ĩcolas
ĩ regno celoꝝ:filij aut regni eijciũtur in
tenebꝛas exterioꝛes.Quare aut iſta oĩa
niſi qꝛ ĩ mõtemilluʒ aſcẽderũt in quẽ pᷣ
mus aſcẽdit ãgelus:⁊ deſcẽdit diabo⸗
lus:quos aũt pᷣdeſtinaſti ipſos ⁊ voca
ſti:⁊ ſcificaſti ⁊ mũdaſti:vt dignũ hita
culũ ſint tue maieſtatis:cũ quibꝰ⁊ in qͥ
bus ſunt tibi delicie ſcẽ ⁊ mũde:in qui
bus tu delectaris ⁊ letificas iuuẽtuteʒ
eoꝛũ habitãs cũ eis ĩ memoꝛia eoꝝ. Si
cut ipſi tẽplũ ſem̃ tuũ ſunt qð magne
dignitatis cõmẽdatio ẽ humanitatſ no

ſtre. ¶¶ Qðõ aĩa ſidelis ſit uariũ
Atltat abi dii. Capi.xxx.
lia facis ⁊ płunda:q̃ cũ cõſidero cõtre⸗/

uNima eiʒ quã creaſti nõ de te
ſIſed ꝑ verbũ tuuʒ:nõ ex qualibʒ

elementoꝝ materia ſed ex nihi

lumie vultus tui:⁊ ↄſecraſti vtute laua
cri tui:ita facta ẽ capax maieſtatis tue
ꝙ a te ſolo ⁊ a nullo alio poſſit ipleri.
OQnñ aũt te hʒ plenũ eſt deſideriũ eius:⁊
iã nihil aliud qõ deſideref exterius re
ſtat.Dũ aũt aliquid exteriui deſiderat.
manifeſtũ ẽ ꝙ te nõ hʒ iterius quo ha

bito nihil ẽ qð vltra deñderet.Cũ eĩm

ſis ſũmuʒ ⁊ oẽ bonũ:nõ hʒ qð deſiderʒ
amplius:ſed poſſidet oẽ bonũ:ꝙ ſi non
deſiderat oẽ bonuz:reſtat vt veſideret

aliquid qõ nõ ẽ oẽ bonũ:ergo nec ſum

mũ bonũ:nec ergo oeũ:ſed potius crea

turã.Cũ aũt creaturã deſiderat cõtinu

aʒ famẽ hʒ:qꝛ lʒ quod denderat de cre
aturis adipiſcat᷑:vacua tñ remanet: qꝛ
nihil ẽ qð eã ipleat niſi tu ad cuiꝰ ima

ginẽ̃ ẽ creata.Imples aũt tu eos qui ni

hil aliud deſiderãt pꝛeter te:⁊ fac eos
dignos te:ſcõs:btõs:ĩmacłatos: ⁊ anu
cos dei:qui oĩa reputãt vt ſtercoꝛa vt
lucrifaciãt te ſolũ. Hec ẽ eiʒ beatitudo

o:q̃ àdeʒ rõnalis:intellectualis: ſpũał
ſemꝑ viuẽs:ſemꝑ ĩ motu:quã ſignaſti

7

quam homini ↄtuliſti:hic ẽ honoꝛ quo
eũ iter oẽs creaturas ⁊ ſnꝑ oẽs honoꝛi⸗
ficaſti vt ſit admirabile nomè tuũ i vni
uerſa terra.Ecce dñe deus meus ſũme f4
oĩpotentiſſime:ĩueni locũ vbi tu habi⸗

militudinẽ tuã:que te ſolũ querit ⁊ ðſi

oliloquia.

oẽm vocẽc:qnã nò capit auris:quèdam
odoꝛẽ ſuꝑ oẽm odo.è quẽ nõ naris ca
put quẽdã oulcoꝛẽ ſug oèm dulcoꝛeʒ
quem nõ ſapit guſtus: quẽdã amplexũ
ſuꝑ oẽm amplexũ quẽ tactꝰ nõ tangit

fulget:vbi locus ñ capit: iſta vox ſonat

tas:qꝛ ĩ aia quã creaſti ad imaginẽ ⁊ ſi exterioꝛis quiaẽ hominis.Iſta eniʒ lux

derat:qꝛ nõ ĩ illa q̃te nõ querit nec deſẽ

Go errani ſicut ouis q̃ perie⸗
rat:q̃rẽs te exteriꝰ qͥ es interiꝰ
um laboꝛam querens
extra me: ⁊? tu habitas ĩ me:ſi tamen
ego deſiderem te.Circuiui vicos ⁊ pla⸗
teas ciuitatis huius mũdi: qrẽs te ⁊ nõ
iueni:qꝛ male qᷓrebã foꝛis qͥ eras intus.
Miñi nücios meos ſcilicet oẽs ſẽſuſ ex
terioꝛes vt q̃rerẽ te:⁊ nõ iueni qꝛ male
q̃rebã. Ulideo enim lux mea ðvᷣs q illu⸗
minaſti me qꝛ male te ꝑ illos q̃rebã:q;
tu es intus:⁊ t ipſi vnde ĩtraueris ne⸗
ſciuerũt. Nã oculi dicũt:ſi coloꝛatꝰ nõ

fuit ꝑ nos nõ ĩtrauit.aures dicũt:

nitũ nõ fecit ꝑ nos nõ trãſiuit/ſlaſus
dicu: ſi nõ oluit ꝑ me nõ venit:dicit gu
ſtus:ſi nõ ſapuit ꝑ me nõ ĩtroinit:tactꝰ

etiã addit:ſi copulẽtus non ẽ nibil me

de hac re ĩterroges nõ iſta ſũt ĩ te deus
meus:nõ enim ſpeciẽ coꝛpoꝛis:non de
cus temporis:nõ cãdoꝛẽ lucis vel colo
rẽ:nõ oulciũ melodiaꝑ cãtus: ⁊ queq;
dulce ſonatia: nõ floꝝ ⁊ vnguẽtoꝝ vel
aromatũ odoꝛes: ñ mella vel mana gu
ſti delectabilia:nõ cetera q̃ ad tagẽéduz
vel amplexãdũ amabilia: nec oĩa alia
ſenſibus his ſubiecta q̃ro:cũ deũ menz
quero. Abſit vt iſta crediderim deũ me
um:que etiã a bꝛutaliũ ſenſibns cõpꝛe⸗
bendunt᷑.Et tñ cũ deũ meũ q̃ro:quero
nihilominus quàdã lucẽ ſuꝑ oẽm lucẽ
quã ñ capit oculus: quãdã vocẽ ſuper

. .A. ,r 0 Sone
6 . .

derat. Q neq; ꝑ ſẽſus Stcrigreane!⸗
8 iferioꝛes ĩueniri põt ðs. ¶Cap.iij.

vbi tẽpus non rapit. Odoꝛ iſte redolet
vbi flatus nõ ſpargit. Sapoꝛ iſte ſapit
vbi nõ ẽ edacitas:amplexuiſ ute tãgitur
vbi nõ diuellit᷑:hicẽ deꝰ meꝰ ⁊ nò exti
mabit᷑ alius ad illum:hoc q̃ro cũ deuʒ
meũ quero:iſtud amo cum deum me⸗
um amo. Sero te amani pulchꝛitudo
tã antiqua:⁊ tam noua: ſero te amaui:
⁊ tu ĩtus eras ⁊ ego foꝛis ⁊ ibi te quere
bam ⁊ ĩ iſta foꝛmoſa q̃ feciſti defoꝛmis

irruebam. Mecũ eras ⁊ tecũ nõ eram

⁊ ea me tenebãt lõge a te:que eſſe non
poterant niſ in te.Circuibam oĩa que
rens te ⁊ pꝛopter oĩa derelĩquẽs me.
Interrogaui terrã ſi eſſet deꝰ meꝰ: ⁊ di
xit mihi ꝙ nõ:⁊ oĩa quo ĩ ea ſũt hoc idẽ
cõfeſſa ſut. Int᷑rogaui mare ⁊ abyſſos
⁊ reptilia q̃ ĩ eis ſũt:⁊ reſpõderũt nõ ſu
mus deꝰ tuꝰ quere ſuper nos eũ.Inter
rogaui flbilẽ aerem:⁊ inquit vnuierſus
aer cũ oĩbꝰ ĩcolis ſuis:fallit᷑ Anaxime⸗
nes nõ ſum ego deus tuus. Interroga
ui celuʒ ſolem lunã ⁊ ſtellas neq; nos
ſumꝰ deꝰ tuus inquiunt. Et dixi oĩbus

his qui circunſtant foꝛes carnis mee:di

cite mihi de deo meo:ꝙ voſ nõ eſtis de
us meꝰ:dicite mihi aliquid ð illo.Et ex
clamauerũt oẽs voce grandi ipſe fecit
noo. Interrogaui pinde munci moleʒ:
dic mibi inquã ſi es deus meꝰ an non.
Et reſpondit voce foꝛti nõ ſũ inqͥd ego
ſed ꝑ ipᷣm ſũ ego:quem queris ĩ me ipᷣe
fecit me: ſuper me quere qni regit me:
qui fecit ⁊ te. Interrogatio creaturarũ
pꝛofunda ẽ cõſideratſo ipſarum atte⸗
e

ſtatio ipſarum de deo meo:quoniã oĩa
clamant deus noſter nos fecit:quoniã
t ait apoſtolus inuiſibilia dei per ea qᷓ
facta ſunt a creatura mundi intellecta
conſpiciuntur. Et redij ad me ⁊ interro
gaui ĩ me ⁊ aio ad me.Tu quis es: ⁊ re
ſpõdi mibi hõ rationalis ? moꝛalis:⁊
ĩcepi diſcutere quid hoc eſſet ⁊ dixi:vñ
Pꝰ tale aĩal oñe ðs meꝰ: vñ niſ abſte:
tu eniʒ feciſti me ⁊ nõ ipſe me.Quid tu
ꝑ qð viuo ego tu ꝑ qð viuimus ⁊ nos
u ꝑ qð viuunt omnia quid tu: Tu do
mine deus meus verꝰ⁊ ſolus oĩpotens
et eternꝰ:et ĩ cõpꝛchenſibilis:et imẽſus
qui ſẽper viuis et nihil moꝛitur in te im
moꝛtalis habitãs eternitatẽ: mirabilis
ocuł ãgeloꝝ:ĩenarrabilis:perſcrutabil

2 innominabilis ðs viuus et verus:ter

ribilis ⁊ foꝛtis:neſciẽs pꝛincipiunʒ neq;
finẽ: pꝛincipiuʒ oĩum atq; finis:qui an
te pꝛimoꝛdia ſeculoꝛuʒ ⁊ añ oẽs ſcloꝝ
oungines tu es de et dñs oĩum que cre
aſti:et apnd te oĩum ſtabiliũ ſtant cau
ſe ĩmutabiles:pmanẽt oꝛigines et oĩuʒ
rationabiliũ et irrationabiliũ atq; tẽpo
raliũ ſẽpiterne viuunt rationes. Dic mi
bi ſupplici tuo deus meus: dic mileri
coꝛs miſero tuo: dic queſo ꝑ miſeratio
nes tuas vnde hoc tale animal niſi abſ
te:an qui qᷓ; ſeſe faciẽdi erit artifex an
gliunde q; a te trahitur eſſe et viuere:
nõne tu es ſummum eẽ a quo oẽ eẽ.
Quicqͥd enĩ ẽ a te ẽ qꝛ ſine te nihil eſt.
Nonne tu es fons vite:a quo ſiuit oĩs
nita. Quu quid. n. viuit ꝑ te viuit:qꝛ ſine
te nihil viuit. Lu ergo one feciſti me:
quero quis fecit me:tu dñe feciſti: ſine
quo factumeſt nihil. Cu factoꝛ meus:
ego opꝰ tuũ:gratias tibi deꝰ me ꝑ quẽ
vino ego:⁊ ꝑ quẽ oĩa viuunt: qm feci⸗
ſti me:gratias tibi plaſmatoꝛ meus:qꝛ
manus tue fecerut me ⁊ plaſmauerũt
me:gratias tibi lux mea quoniam illu⸗

minaſti me T inueni me: vbi iueni me:

vbi cognoui me: vbi inueni te: vbi co⸗
gnoui te: vbi autem cognoni te:vbi illu
minaſti me. Gratias tibi lux mea qm il
lumiaſti me.Quid ẽ qð dixi cognoui te
nonne tu es de ĩcõpꝛehẽñibilis ⁊ imẽ

ſus: rex regũ:⁊ vñs dominantiũ qᷣ ſolꝰ

habes ĩ noꝛtalitatẽ ⁊ lucẽ habitas iac⸗
ceſſibilẽ:quã nullus hominũ vidit ſed
nec videre poteſt. Nõne tu es deꝰ ab⸗

ſcõditꝰ ⁊ ĩperſcrutabilis maieſtatis:ſo⸗

lus tui iprus maximus cognitor ⁊ mi⸗
rabilis contẽplatoꝛ. Quis ergo cogno⸗
uit quẽ nũq; vidit: Dixiſtin. ꝑ veritatẽ
tuã non videbit me bomo ⁊ viuet. Di⸗
xit ⁊ pꝛeco tuꝰ ꝑ veriiatẽ tnã:deum ne⸗
mo vidit vnqᷓ; Quis g cognouit quem
nũqᷓ; vidit: Dixit ergo veritas tua. Ne⸗
mo nouit filiũ nin pater:neq; patrẽ qᷣs
nouit niſi filius. Sola trinitas tua ſoli
ſibi itegre nota e:q̃ exuperat omneʒ ſẽ⸗

ſum. Qnuid ẽ ergo quod dixii homo va⸗

nitati ſimilis qꝛ cognouit te: Quis co⸗
gnouit te nin tu te: Lu quippe de oĩi⸗
potẽs ſuꝑlaudabilis ⁊ ſuꝑ gloꝛioſus ⁊
ſuperexaltatus ⁊ altuſimus ⁊ ſuꝑeſſen⸗
tialis ĩ ſactiſſimis ⁊ dininiſſimis eloqis
nominaris: quoniam ſuꝑ omnem eſſẽ⸗
tiam intelligibilem: Rue intellectualem
atq; ſenſibile ⁊ ſuper omne nomẽ qoõ
nominatur non ſolum in hoc ſeculo:
ſed etiam in futuro:ſupereſſennaliter
ſaperintelligibiliter eſſe dignoſceris:
quoniam ſupereſſentiali ⁊ occulta di⸗
ninitate ſuper omnem rationem: intel
lectum ⁊ eſſentiam inacceſſibiliter ⁊ ĩ/
perſcrutabiliter babitas in ie ipſo: vbi
lux inacceſſibilis ⁊ lumen imperſcruia
bile: ⁊ incõpꝛebenſibile: ⁊ ienarrabile:
ad qð nõ attingit aliquod lumen quo⸗
niam incõtemplabile inumbile ⁊ ſu
perrationale ⁊ ſuperintelligibile ⁊ ſuꝑ
inacceſſibile:⁊ ſuperincõmutabile ⁊ ſun

5 =

s

—=

liloquia.

—- —— —

— —

—w

—

pericõmunicabile creditur: qð nullus

vnqᷓ; angeloꝛum vel hominũ vidit nec
videre poteſt. Hoc eſt celum tuuʒ one
celum celans ſuperarcanũ:ſuperintelli
glbile ſuperrationale ⁊ ſupereſſentiale
lumen oe quo dicitur celum celi ono:
celum celi cui terra eſt omne celum:qꝛ
ſupermirabiliter: exaltatuʒ eſt ſuper oẽ
celum:ad qð etiam terra eſt celum em
pyreum:hoc enim eſt celum celi domi
no quia nulli niñ domino ad quod ne
mo aſcendit niſi qui de celo deſcendit:
quia nemo nouit patrem niſi filius et
eoꝛum ſpiritus:⁊ nemoinonit filium ni
ſi pater ⁊ eoꝛum ſpiruus.Soli quidem
tibi trinitas integre nota es trinitas ſã

cta trinitas ſupermirabilis ⁊ ſuperine

narrabilis ⁊ ſuperinſcrutabilis ⁊ ſuper
inacceſſibilis ſuperincõpꝛehenſibilis ſu
perintelligibilis ſuper ſſentialis ſuper
eſſentialiter exuperans omnem ſenſuʒ
omnem rationem omnem intellectum
omnem intelligentiam omnem eſſenti
am ſuperceleſtium animoꝛum: quam
neque dicere neq; cogitare neq; intelli
gere neq; cognoſcere poſſibile eſt etiaʒ
oculis angeloꝛum. Unde ergo cognoui
te one deus altiſſime ſuper omne celuʒ
quem neq; cherubin perfecte cogno
ſcunt:neq; ſeraphin:ſed alis contẽpla
tionum ſuaꝝ velatur facies ſedenti ſuꝑ
ſolium excelſum ⁊ eleuatum:clamãtes
⁊ dicentes.Sanctus ſcũs ſcũs dñs ðs
exercituum plena ẽ omnio terra gloꝛia
tua.Expauit pꝛopheta:⁊ dixit veh mihi
quia tacui:qnia vir pollutuſ labijs ego
ſum: ⁊ expauit coꝛ meuʒ ⁊ dixi:ve mibi
quia non tacui quia vir pollutus labiji
ego ſum ſed dixi cognonui te: verũtamẽ
domine veh tacentibus de te quoniam
loquaces muti fiunt ſine te. Et ego one
deus meus non tacebo qm̃ ſeciſti me:

⁊ illuminaſti me ⁊ inueni me:⁊ cogno
ni te quoniam illuminaſti me. Sʒ qua
liter cognoui te:cognoui te ĩ te.Ccogno
ui te non ſicut tibi es:ſed cognoui te ſ
cut mihi es:⁊ non ſine te ſed in te: quia
tu es lux que illuminaſti me. Sicut.n.
tibi es ſoli tibi cognitus es:ſicut mihi es
ſecundum gratiam tnà ⁊ mihi cognitꝰ
es:ſed quid mihi es:Dic mihi mificoꝛs
famulo tuo miſero:dic mihi per miſera
tiones tuas quid mihi es? Dic aie mee
ſalus tua ego ſuʒ.noli abſcõdere a me
faciẽ tnã ne moꝛiar vt eã videã ſine me
loqui apud miſericoꝛdiam tuã: me ter
ram ⁊ cinerem ſine loqui apud miſeri
coꝛdiam tuam quoniam miſericoꝛdia
tua magna eſt ſuper me: loquar.n.ad
deum meũ cum ſim puluie ⁊ cinis. Dic
mihi ſupplici tuo:dic miſericoꝛs miero

tuo. Dic per miſerationes tuas qͥ mibi

es ⁊ itonaſti deſuper voce grandi ĩ in
terioꝛem aurem coꝛdis mei et rupiſti
ſurditatem meã et audiui vocẽ tuam:
⁊ illuminaſti cecitatẽ meã ⁊ vidi lucẽ
tuaͤ et cognoui qm̃ deꝰ meꝰ es tu pꝛo⸗
pterea dixi ꝙ cognoui te. Cognoui enĩ
te quoniam deus meus es tu. Cogno⸗
ui te ſolum verum deum er quem miſi
ſti ieſum chꝛiſtum. Erat enim tempus

quando non cognocebam te veh tem

poꝛi illi quando non cognoſcebam te
ve cecitati illi quando non videbant te
veh ſurditati illi quando non aud ebã
te. Cecus et ſurdus per fſoꝛmoſa que fe
ciſti defoꝛmis irruebam.Et mecuʒ eras
et tecum non eram et ea me tenebant

longe a te que non eſſent niſ eſſent in

te. Iiluminaſti me lux mundi et vidi te

et amaui te. Nemo quippe te amat ni

ſi qui te videt et nemo te videt niſi qui
te amat.Sero te amaui pulchꝛitudo tã

Atiqua:ſero te amaui veh iẽpoꝛ illi quᷣ

*£ h

nõ amani te. Gratias tibi lux mea que
illuminaſti me ⁊ cognoui te. Qualiter
cognou te:cognoui te ſolũ deũ viuũ ⁊ꝛ
veꝝ creatoꝛẽ meũ:cognoui te creatoꝛc
celi ⁊ tre vinbiliũ oĩnzʒ ⁊ inuiſibiliũ:deũ
derũ oĩpotẽtẽ ĩmoꝛalẽ: ⁊ inuiabilem:
incircunſcriptibilẽ:interminabilẽ eter⸗

num:inceſſabilem:ĩcõpꝛehbẽſibilẽ:ĩper
fſfſIcrutabilẽ:icõmntabilẽ:imenſũ:ifinitũ

pꝛincipiũ oĩuʒ vinbiliũ ⁊ ĩuiñbiliũ crea⸗
turaru:pꝑ quẽ oĩa facta ſũt: ꝑ quẽ cũcta

ſubſiſtunt elementa. Cuius maieſtas R

cut pꝛincpium nũqᷓ; habuit ſic nec de⸗
ſinet ĩ eternũ.Cognoui te vnũ ſolũ ve⸗
rũ deũ eternũ deuù patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpiritũ
ſãctũ:tres qͥdẽ ꝑſonas ſed vndã eſſetiaʒ
omnino ſimplicẽ:ĩdiuiſãq; naturam:⁊
patrẽ a nullo:filiũ a patre ſolo: ⁊ ſpiri⸗
tũ ſcũm pariter ab vtroq;: abſq; initio
ſp:⁊ ſine fine deũ trinũ:⁊ vnũ ſolũ: ⁊ ve
rũ deu oĩpotẽtẽ vnũ uniuerſoꝝ pꝛinci⸗
piũ creatoꝛẽ oĩum viſibiliũ: ⁊ imſibiliũ
ſpiritualiũ:⁊ tẽpoꝛaliũ qͥ tua oĩpotenti
virtute ſimul ab initio tempoꝛii vtrãq;

de nihilo cõ didiſti creaturã ſpiritualẽ

⁊ coꝛpoꝛalẽ angelicà uidelicet ac dein⸗
de humanaʒ q̃n cõmunẽ ex coꝛpoꝛe:⁊
ſpiritu cõſtitutã.Cognoui te:⁊ cõſueoꝛ
te deũ patrẽ ĩgenitũ te filiũ a patre ge⸗
nitũ:te ſpm ſãctũ paraclitũ neq; gẽituʒ
neq; ĩgẽitũ ſancta ⁊ indiuiduãa trinita⸗

tẽ ĩ tribꝰ coeq̃libꝰ ꝑſonis cõſubſtatiali

*: 2 coeternis: trinitatẽ ĩ vnitate: ⁊ vni
tatẽ ĩ trinitate coꝛde credẽs ad iuſtuiã:

2 Ooꝛe cõfitẽs ad ſalutẽ.Cognoui te veꝝ

deũ ⁊ onm ieſũ chꝛſtũ filiũ oei vnigeni
tum creatoꝛẽ ſaluatoꝛem ⁊ redẽptoꝛeʒ
meũ: ⁊ totiꝰ humani generis quẽ cofite
oꝛ ex patre genitũ ante ſecula deuʒ de
deo:lumẽ oe lumine deũ verũ de veo
vero:nõ factũ ſed genitũ cõſubſtãtialẽ
⁊ coeternũ pr̃i et ſpiruui ccõ:ꝑ quẽ oĩa

-=

facta ſũt a pꝛincipio firmiter credẽs et
veraciter confitens te deum vnigenita

ieſum chꝛiſtum ꝓpter ſalutem boĩium

a tota trinitate cõmuniter incamatum
ex maria ꝑpetua virgine:ſpũs ſci coope

ratione cõceptũ:veꝝ hominẽ factuʒ ex

anima rationali ⁊ humana carne ſubſt
ſtentem. Qui cũ ᷣm diuinitatem vnige
nitꝰ oei ĩpaſſibilis ſis pariter ⁊ imoꝛtał
ꝓpter nimiã dilectionẽ tuã qua dilexi

ſti nos:idẽ ipſe deifili ſecũdũ bumani

tatẽ factꝰ es paſſibilis ⁊ moꝛtalis Qui
ꝓpter ſalutẽ humani generiſ vnice filij
dei in ligno crucis pati voluiſti: paſſio⸗
nem ⁊ mo᷑:vt nos a moꝛte ꝑpetua li
berares:atq; ad inferos: vbi ſedebant ĩ
tenebꝛis patres noſtri: auctoꝛ luminis
deſcẽdiſti:⁊ die tertia gloꝛioſus victoꝛ

ab ĩferis ad ſuꝑos reſurtexiſti: reſumẽés

ſacrũ coꝛpꝰ qð peccatis nr̃is moꝛtunʒ

iacuerat ſepulchꝛo: ⁊ viuificans ſecũduũa

ſcripturas die tertia:vt ipſũ ĩ pr̃is dexte
ra collocares. Aſſupta nãq; tecũ ex ĩfe
ris captiuitate quã captiuauerat anti
quꝰ humani generis mimicꝰ:ver dei ſi
lins cũ nr̃e carnis ſubſtãtia.i.cum aia ⁊
carne humana ex virgine gloꝛoſa aſſũ
pta:ſuꝑ oẽs celos aſcẽdiſti traãſcẽdens
oꝛdines angeloꝝ: vbi ſedes ad dexteraʒ

dei patris:vbi ẽ ſpũs vite ⁊ lumèẽ iacceſ

ſibile:⁊ pax dei qͥ exuperat oẽm ſèſum
Ibi te deũ veꝑ ⁊ hoĩem ieſũ xpᷣim adoꝛa
mus ⁊ credimꝰ: cõfuetes te patrẽ hẽre
deũ. Indeq; te vẽtuꝝ iudicẽ ĩ fine ſecu
li expectamꝰ:vt iudices viuos ⁊ moꝛtu
os:⁊ reddas omnibus bonis ⁊ mali ſe
cundum opera ſua:que operati ſunt in
hac vita:vel pꝛemium vel ſupplicium:
pꝛout vnuſquiſq; dignus fuerit requie
vel erumna. Reſurgent enim in illa die
a voce virtut tue oẽs hoĩes: quotquot
bumanam animam acceperuũt ĩ carne

— — =

— —

— — — —— — — — —

——

11
H
s
e
el
un
ſecu
on

n

WWoliloquia.

fua: quam bic habnerunt: vbi totus bo

mo pꝛo meritis vel gloꝛiam ſuſcipiat

vel gehennã. Cu es ipſe vita ⁊ reſurre⸗

ctio noſtra quem ſaluatoꝛẽ expectamꝰ
dominũ ieſum chꝛiſtũ: qui refoꝛmabit
coꝛpus humanitatis noſtre configura
tuʒ coꝛpoꝛi claritatis ſue. Cognoui te
deũ verũ ⁊ vnũ ſpiritũ ſci patris ⁊ filij
ab vtroq; pariter pꝛocedentẽè:cõſubſtã
tialeʒ ⁊ coeternũ patri ⁊ filio:paraclitũ
⁊ aduocatũ noſtruʒ: qui ſuper eundeʒ

Deũ ⁊ dñʒ noſtrũ ieſũ xpᷣʒĩ colũbe ſpe⸗

cie deſcẽdiſti:⁊ ſuꝑ apoſtolos in lignis
igneis apparuiſti. Qui omnes ſanctos
Ddei ⁊ electos dei a pꝛincipio tue gratie
munere docuiſti:⁊ oꝛa pꝛophetaruʒ vt
enarrarent mirabilia regni dei apperui
ſti:qui ab omnibus ſanctis dei cũ patre

2 filio ſimul adoꝛaris ⁊ gloꝛificaris: in

ter quos ⁊ ego filius ancille tue toto
coꝛde meo gloꝛifico nomen tuũ:quoni
am illuminaſti me. Cu eniqzʒ es vera lux
lumẽ veridicũ:ignis dei: ⁊ magiſter ſpi
rituũ:qui vnctiõe tua doces nos ⁊ om⸗
nem veritatẽ ſpiritus veritatis:ſine quo
ipoſũbile eſt placere deo:quoniã tu ipᷣe

deus es ex deo:⁊ lux de luce pꝛocedẽs

a patre luminũ ineffabiliter: ⁊ a ſuo fi⸗
lio oomino noſtro ieſu chꝛiſto: quibus

conſubſtantialis ⁊ coequalis ⁊ coeter

nus exiſtens in vnius trinitatis eſſentia

ſupereſſentialiter ⁊ gloꝛiaris ⁊ regnas.

Cognoui te vnũ deũ viuũ ⁊ verũ patrẽ
⁊ filiũ ⁊ ſpiritũ ſanctũ trinuʒ quidẽ in
perſonis ſed vnuʒ in eſſentia:quẽ confi

teoꝛ:adoꝛo ⁊ gloꝛifico toto coꝛde meo

verum deũ ſolũ ſanctuʒ imoꝛtalẽ inui⸗
ſibilem:incõmutabilẽ: inacceſſibilem:
iperſcruptabilẽ:vnũ lumen:vnũ iolem
vnũ panẽ:vnã vitã:vnũ bonũ:vnũ pꝛin
cipiũ:vnũ finẽ:vnũ creatoꝛẽ celi ⁊ terre

per quẽ omnia viuunt ꝑ quẽ oĩa ſubſi

–

ſtunt ꝑ queʒ oĩa gubernantur: regun
et viuifieantur que in celis ſunt ⁊ que
in terris:⁊ que ſub terra: pꝛeter quem
non eſt deus in celo ⁊ in terra. Sic co
gnoui te cognitoꝛ meus:ſic cognoui te
cognoui te per fideʒ tuã qua inſpiraſti
mibi lux mea lumen oculoꝛuʒ meoꝛuʒ
domine deus meus ſpes omnium fini
um terre:gaudiuʒ letificans iunentute,ʒ
meam ⁊ bonum ſuſtentans ſenectutẽ
meam. In te eniʒ domine iubilant om
nia oſſa mea dicentia: domine quis ſi
milis tibi in dijs? domine non quem fe
cit manus homims: ſed qui feciſti ma
nus hoĩuʒ. Simulacra gentiũ argẽtũ ⁊
aurũ opera manuũ hominũ. Non ſic
operatoꝛ hominuʒ omnes dij gentium
demonia:dominus antẽ celos fecit:do
minus ipſe ẽ deus.Dij qui non fecerũt
celum ⁊ terrã pereãt de celo ⁊ de terra
deus qui creauit celnʒ ⁊ terrã:celũ celi
⁊ terra benedicant eũ.Quis ſimilis tibi
etiam in diis dñe: quis ſimilis tibi ĩ ma
gnificẽtijs: in ſanctitate terribilis atq;
laudabilis ⁊ faciẽs mirabilia? Sero te
cognoni lumen verũ:ſero te cognoui.
Erat enĩ nubes magna ⁊ tenebꝛoſa an
te oculos vanitatis mee:ita vt videreñ
poſſem ſolẽ iuſticie ⁊ lumẽ veritatis.

Inuoluebar in tenebꝛis filius tenebꝛa

rũ: ſenebꝛas amabã quia lumen nõ co

glcebà. Cecꝰ erà ⁊ cecitatẽ amabã ⁊ ad
tenebꝛas ꝑ tenebꝛas dbulabã:qͥs inde

me eduxit vbi erã hõ cecus in tenebꝛis
⁊ vmbꝛa moꝛtis:quis accepit manum

meã vt inde educerer:quis ẽ ille illumi

natoꝛ meus: Nõ enĩ querebã eũ ⁊ ipe

queſiuit me:non inuocabã eũ ⁊ ipſe vo
cauie me:quis ẽ ille. Cu es dvñe deꝰmeꝰ
milſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ: pater miſericoꝛ
diaruz ⁊ deus totius conſolationis: tu
ſancte domine deus meus: queʒ confi

g ii

teoꝛ toto coꝛde meò gratias agene no⸗
mini tuo. Non te querebaʒ tu me que
Kuiſti: non te inuocabaʒ:tu me vocaſti.
Uocaſti enĩ me nomine tuo: intonaſti
e ſuper voce grandi in interioꝛẽ aureʒ
roꝛdis mei. Fiat lux ⁊ facta eſt lux: et
eceſſit nubes magna ⁊ liquefacta eſt
nubes tenebꝛola: que oꝑuerat oculos
meos:⁊ vidi lucẽ tunã: ⁊ cognoui voceʒ
tuã ⁊ dixi. Uere dñe tu es deus meꝰ ⁊
eduxiſti me ð enebꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtis
⁊vocaſti me ĩ ad nirabile lumen tuum
2 ecce video. Gratias tibi illuminatoꝛ
meus:⁊ conuerſus ſũ ⁊ vidi tenebꝛas ĩ
quibus fuerã:⁊ abyſſũ tenebꝛoſã ĩ qua

lfacueram ꝛ contremui ⁊ expani 2 dixi.

VUeh veh tenebꝛis meis in quibꝰ iacui.
¶VUlceh veh cecitati illi in qua videre non
poterã lumen celi. Ueh pꝛeterite igno⸗
rantie quando nõ cognoſcebã te dñe.
Gratias tibi illum inatoꝛ ⁊ liberatoꝛ
meus quoniã illuminaſti me ⁊ cogno
ni te. Sero cognoui te veritas antiqua
ſero te cognoui vitas eterna: ⁊ tu eras
in lumine: ⁊ ego ĩ tenebꝛis ⁊ nõ cogno
ſcebã te:qꝛ illuminari ñ potera ſine te
Lñ lux extra te. Scẽ ſcõꝝ ðs ĩextima
bilis maieſtatis ⁊ ös deoꝝ ⁊ oñs dñoꝝ
mirabil ĩenarrabił ĩexcogitabilis: queʒ

tremũt ĩ celo angelice poteſtates: quẽ

adoꝛãt dominationes ⁊ throni: ⁊ oẽs
virtues pauent a conſpectu tuo cinus

potentie ⁊ ſapiẽtie nõ eſt numerus:qui

fũdaſti mũdũ ſuper nibiluʒ: æ mare col
ligaſti in aere quaſi in vtre: omnipoten

tiſſime foꝛtiſſime de ſpirituũ vniuerſe

carnis cuiꝰↄ ſpectu fugit celũ ⁊ terrã:

ſi ad cuiꝰ nutũ oia ſe ſubijciunt clemẽ⸗

tia:te adoꝛant ⁊ gloꝛificant te omnes
creature tue.Et ego filius ancille tue ꝑ
idẽ tuã flect o ceruicem coꝛdis mei ſub
pedibus maieſtatis tue: gratias agens
quoniã dignat es ꝑ tuà miſericordiaʒ

illuminare me. Lumè verum:lumè ſa⸗

ctũ:lumen oelectabilem:lumen admi
rabile:lumen ſuperlaudabile:qui illu⸗
min is oculos angeloꝑꝝ.Ecce video gra
tias ago.Ecce video lumen celi interlu
cet oculis mentis mee radius deſuper
a facie luminis tui etletificat oĩa oſſa
mea.O ſi perficerẽtur in me auge que⸗
ſo luminis auctoꝛ. Auge queſo quod ĩ⸗
terlncet in me.Dilatetur obſe ro dila⸗
tetur ex te quid eſt boc quod ſentio:

quis ẽ ignis qui calefacit coꝛ meũ que

eſt lux que irradiat coꝛ meũ:O ignis qͥ
ſemper ardes ⁊ nũqᷓ; extingueris:accè⸗
de me.O lux que ſẽper luces:⁊ nõ extĩ
gueris illumina me.O vtinã ardereʒ ex
te. Ignis ſancte q; oulciter ardes: qᷓ;ᷓ ſe

crete luces:q; deſideranter aduris:veh

his qui nõ ardent ex te: veh illis qui

nõ ullluminantur ex te O lumẽ veridi

cũ illuminans omnẽ mundũ: cuiꝰ lux

iplet mũdũ. Uehceciſ oculis qui te nõ

vident ſol illuminans celũ ⁊ terram.
Ueh caligantibus ocu lis qui te videre
nõ poſſunt: veh auertentibus oculos

vt non videant vanitatẽ. Nequeunt.n.

oculi aſſaeti tenebꝛis:ſumme veritatis
radios intueri:nec ſciunt de lumine ali

gquid extimare: quoꝛum eſt in tenebꝛis
babitatio. Lenebꝛas vident: tenebras

diligunt:tenebꝛas appꝛobant:de tene⸗
bꝛis euntes in tenebꝛas:neſciũt vbi coꝛ
ruant. Miſeri neſciunt quid amittant

⁊ miſerioꝛes vtiq; qui ſciunt quod amit
tunt:qui caduni apertis oculis ⁊ deſcẽ

dunt in iufernum viuentes.O lux bea⸗

tiſſima que nõ niſi purgatiſſimis ocu

lis videri potes. Beati mundo coꝛde

quoniam ipſi deum videbunt. Mun⸗
da me mundans virtus: munda ocu/

los meos:vt ſanis oculis te cõtempler:

quem non niñ ſani oculi intuentur.

Aufer ſquamas caliginis ãtique radio

e⸗

nit
ſ

ſde
au/
en
,
di⸗

tte ütaeninationio:ſplendo: inacceſſa
bilis:vt te videre valeam irreuerbera⸗

tis obtutibus ⁊ in lumine tuo videam
lumẽ.Gratias tibi lux mea. Ecce video

ODilatetur obſecro viſus meus domine

ex te. Reuela oculos meos vt conſide/
rem mirabilia de lege tua qui es mira⸗
bilis in ſanctis tuis:gratias tibi lumen
meum.Ecce video: video ſed per ſpecu
lum in enigmate. Sed quãdo facie ad
faciem:quando vemet dies lericie ⁊ ex/
ultationis in qua ingrediar in locuʒ ta⸗
bernaculi admirabilis vſq; ad domum
dei · vt videam videntẽ me facie ad facẽ
neü. .
deſiderio 2 ſiti eius in eũ.
Uẽadmodũ deſiderat ceruus
ad fontes aquarnʒ ita dende⸗
rat aia mea ad te deus. Sitinit
anima mea ad deũ fonteʒ viuũ quãdo
veniã ⁊ apparebo ante faciem dei: O
fons vite vena aquarũ viuentiũ: quan
do veniam ad aquas dulcedinis tue: ðᷣ
terra deſerta inuia ⁊ inaquoſa vt vided
veritatẽ tuã:⁊ gloꝛid tuã ⁊ ſatiẽ ex aqᷣs
miſericoꝛdie tue fitim med: Sitio dñe
fons vite ſatia me:ſuio dñe ſitio deum
viuũ. O quando veniã ⁊ apparebo do
mine ante faciẽ tuã:putaſne videbo di
em illã die in quã iocunditatiſ ⁊ leticie

diẽ quã fecit dominus vt exultemus ⁊
letemur in ea. O dies pꝛeclara neſciens

veſperũ: non habens occaſum in qua

pauiaʒ vocem laudis:vocem exultatio
nis ⁊ confeſſiõis:intra in gaudium do⸗
mini tui: intra in gaudium ſempiternũ
in domum domini dei tui:vbi ſunt ma

gna: æ inſcrutabilia:⁊ mirabilia quoꝛũ
non ẽ numerꝰ. Intra ĩ gaudiũ ſine tri⸗

ſtitia quod continet eternam leritiam
vbi erit omne bonum:⁊ non erit aliqð
malum:vbi erit quicquid voles:vbi erit

vita vitalis dulcis et amabilis: ſẽpercq;
memorabilis: vbi non erit hoſtis ipu⸗

gnas: nec vlla illecebꝛa ſʒ ſũma ⁊ certa

ſecuritas:ſecura tranqllitas: traqllitas
⁊2z trãquilla iocũditas: iocunditas ⁊ io
cunda felicitas:felicitas ⁊ felix et᷑nitas:
et᷑nitas ⁊ eterna beatitudo:beatitudo ⁊
btã trinitas:trinitas ⁊ trinitatis vnitaſ.
vnitas ⁊ vnitatis veitas:oeitas ⁊ deita
tis beata viſio: que eſt gaudiũ domi⸗
ni dei mei.O gaudiũ ſuper gaudiũ:vin⸗
cens oẽ gau diũ:extra qõ non eſt gau/
diũ:quando intrabo in te vt videa deũ
meũ qui habuat in te. Job 2 videbo vi
ſionẽ hanc grãdẽ:quid ẽ quod me de⸗
tinet. Heu me quia incolatus meꝰ pꝛo⸗
longatus ẽ:bheu me q;diu dicetur mihi

vbi ẽ deus taus:q;diu dicetur expecta

expecta: ⁊ nũc qͥ expectatio mea r1n⸗
ne dnᷣs deus mens? Saluatoꝛc expe⸗
ctamus oñnʒ nruʒ ieſũ xpᷣm qui reforma

bit coꝛpus humilitatis noſtre.cõfigura

tũ coꝛpoꝛi clariratis ſue.Expectam oñʒ
qñ reuertat᷑ a nuptijs vt ĩducat nos ad
ſuas nuptias. Ueni oñe ⁊ nolitardare.

Ueni oñe ieſu:veni viſitare nos in pa⸗
ce:veni ⁊ educ vinctũ bunc de carcere:
letemur coꝛã te coꝛde ꝑfecto. Ueni ſal⸗
uatoꝛ noſter:veni deſideratus a cuntis
gentibꝰ: oſtende faciẽ tuã ⁊ ſalui erimꝰ
Ueni lux mearedẽptor meus:educ de
carcere aĩaʒ meã ad cõfitẽdum nomini
ſancto tuo: q;diu miſer iactaboꝛ in flu⸗
ctibus moꝛtalitatis mee:clamans ad te
oñne ⁊ non exaudis: Audi clamantem
de hoc mari magno ⁊ educ me ad poꝛ⸗
tum felicitatis eterne. Selices qui de
periculo maꝛis huius equcii ad te oeuʒ
portum:tutiſſimũ peruemre meruere.
O vere felices qui de pelago ad littus

de exilio ad patriam:de carcere ad pa⸗
latium peruenerant: optata ià felici io
eE iliz

cũditate adepti iã quiete btĩ:qͥ ad bꝛa
niuũ illud ꝑpetue gloꝛie qð hic ꝑ młtas
tribulatões queſierũt letant᷑ ĩ ꝑpetuũ
O de biĩ o terq; quatq; btĩ: qui iã oĩuʒ
maloꝝ exuti:ſecuri iã de ſua ĩmarceſſi⸗
bili gloꝛia:ad regnũ decoꝛis peruenire
meruerũt O eternũ regnũ: regnũ oĩuʒ
ſcłoꝝ vbi lum ĩdeficiẽs:⁊ pax dei q̃ exu
perat oẽʒz ſenſuʒ ĩ q̊ͥ ſcõꝝ aĩe requieſcũt
⁊ leticia ſempitna ſuꝑ capita ipſoꝝ gau
diũ ⁊ exultatonẽ obtinebunt: ⁊ fugiet

Doloꝛ ⁊ gemitꝰ.O qᷓ; gloꝛioſũ ẽ regnuz

i quo tecũ dãe regnãt oẽs ſci amicti lu

mine ſicut veſtimto hũnᷣtes ĩ capite ſuo

coꝛonã de lapide pꝛecioſo.O regnũ be

atitudinis eterne:vbi tu dñe ſpes ſcõꝛũ

4 diadema gloꝛie:facie ad faciẽ vider
a ſcis letificãs eos vndiq; in pace tua q̃
exupꝑat oẽʒ ſenſuʒ. Ibi gaudiũ ĩfſinitum
leticia ſine triſticia ſalꝰ ſine doloꝛe vita
ſin labor̃:lux ſine tenebꝛ:vita ſmne moꝛ
te:oẽ bonũ ſine oĩ malo:vbi iuuẽtꝰ nũ
quã ſeneſcit:vbi vita terminum neſcit:
vbi decoꝛ nũquã palleſcit:vbi amoꝛ nũ
quã tepeſcit:vbi ſanitas nüquã marce⸗
ſcit:vbi gaudiũ nũquã ðcreſcit:vbi nul
luſ doloꝛ ſentit᷑:cbi gemitꝰnũquã audi
ur.:vbi triſte nihil videt᷑:vbi leticia ſem
ꝓ hẽtur:vbi malũ nullũ timet᷑: qm̃ ibi
ſummũ bonũ poſſidet᷑:qð ẽ videre ſẽꝑ
faciẽ oñi vtutũ.F elices igit᷑ qͥ de nau⸗
fragsa vita pnñ'ti ad tãta gaudia iã pueni
re meruerũt:ĩfelices heu nos ⁊ miſeri qͥ
pꝑ hꝰmar] magm fluctꝰ ꝓcelloſaſq; vo
ragines:nauẽ trahimꝰ.ignoꝛãteſ an ad
poꝛtũ ſalutis puenire valeamꝰ. Infeli
ces ĩquã quoꝝ ẽ vita ĩ exilio:via ĩ ꝑicu
lo:finis i dubio:ne ciẽtes finẽ noſtruʒ
q oĩa ĩ futurũ reſeruant᷑ icerta: adhuc
in pelagi fluctibus verſamur ſu pirateſ
ad te poꝛtum maris.
vita eerna.

Kaplin.

Patria noſtꝛa pf̃ia ſecura a lõ
e te videmꝰ. Ab B;; mari te ſa⸗
lutamꝰab hac valle ad te ſuſ⸗
piramꝰ:⁊ nitimur cũ lachꝛymis ſi qũo
ad te perueniamꝰ. Spes humani gene
ris xpᷣe s de deo refugiũ nr̃m ⁊ virtus

cuius lumẽ a lõge int᷑ caliginoſas ne⸗

bulas ſuꝑ maris pcellas:q̃ſi ſtelle ma⸗
ris radius:oculos nr̃os irradiat vt diri
gamur adpoꝛtũ Guberna nauẽ nr̃am
tua dextra:clauis crucis lue:ne perea⸗
mꝰ ĩ fluctibus ne nos demergat tempe
ſtas aque neq; abſobeat nos ꝓ unduz
ſz vtute crucis tue trahe nos ad h pela
go ad te ſolamẽ vnicũ nr̃j m què a lõge
q̃ſ ſtellã matutinã ⁊ ſolẽ iuſticie vix la

chiymãtib oculis ĩ littoꝛe celeſtis pa⸗
trie nos expectaniẽ videmus. En ad te

clamamꝰcedẽpti tui:ſed ⁊ nunc exules
tin quos pᷣcioſo ſanguine redemiſti ex
audi nos oeꝰ ſalutaris noſter:ſpes om

niũ finiũ terre ⁊ in mari longe: ĩ mari

turbulẽto verſamur tu ĩ littoꝛe ſtas aſ
picis ꝑicula noſtra ſaluos nos fac ꝓpt

nomẽ tuũ. Da nobis one int ſyllã ⁊ ca
rybdin:ita tenere mediu:vt vtroq; pe⸗

riculo euitato:ſalua naue ⁊ mercibꝰ ſe
curi ꝑueniamꝰad poꝝũ. Zanis
Vitae 4 CLapitulũ
m g puenerim ad te ſapien
tie fontẽ:ad te lumẽ indeficiẽſ

L ad lucèé iextinguibilẽ:vt ie nõ
iã ꝑ ſpecũlũ ĩ enigmate:ſed facie ad fa⸗
ciẽ videamꝰ.tũc ſatiabit᷑ ĩ bonis deſide
riũ nrjm qꝛ nihil erit exterius qð deſide

ret᷑ niñ tu dñe ſũmuʒ bonũ qii erit pꝛe
miũ btõꝝ:⁊ diadema decoꝛis eoꝑ: ⁊ le⸗-

ticia ſempiterna ſuꝑ capita eoꝑ pacifi/
cãs eos intꝰ⁊ extra ĩ pace tua que exu⸗
perato oẽʒ ſenfuʒ. Ibi videbimꝰ amabi

mus ⁊ laudabimꝰ. Uidebimus i lumie
tuo lumẽ tuuʒ:qm apud te eſt fons vp

Soliloquia.

tu ipſe coꝛonatoꝛ es ⁊ coꝛona: tu ipſe

te in lumine tuo videbimus lumen. z.
pꝛomiſſoꝛ es ⁊ pꝛomiſſio:tu remunera

Quale aüt lumè:lumẽ ĩmenſuʒ lumen
icoꝛpoꝛeũ incoꝛꝛuptibile iĩcõp:ehenſibi
le:lumẽ ĩdeficiẽſ.lumẽ ĩextinguibile:lu
mẽ iacceſſibile:lumè ĩcreatũ:lumẽ veri
dicũ.qð illuĩat oculos angeloꝝ: quod
letificat inuẽtutẽ ſcõꝑ:qð eſt lumè lu⸗

minũ ⁊ fons vite:qð es tu one deꝰ meꝰ

CTu es qppe lumẽ ĩ cuiꝰ luĩe videbimꝰ
lumẽ: te.ſ.in te:ĩ ſplẽdoꝛẽ vultꝰtui: qm̃
te videbimꝰ facie ad faciẽ. Quid ẽ vide
re facie ad faciẽ niñ qð ait apłs: cogno
ſcere ſicut ⁊ cognitꝰ ſuʒ:cognoſcere ve⸗
ritatẽ tnã ⁊ gloꝛiã tuã:hoc ẽ cognoſce
re faciẽ tuã. Cognoſcere patris poten⸗
tiã fili ſapiẽtiã ſpũs ſcĩ clemennaʒ:ipſiꝰ
ſũme trinitatis vnã ⁊ idiuiduaʒ eſſenti
aʒ:videre enĩ faciẽ dei viui:hoc ẽ ſũmuʒ

bonũ gaudiü angeloꝝ atq; oĩnʒ ſcõruʒ

pᷣmiuʒ vite eterne gloꝛia ſpũuʒ leticia ſẽ
piterna coꝛona decoꝛis:bꝛaniũ felicita
tis requies opulẽta. Pulchbꝛitudo paq
intimũ ⁊ externũ gaudiũ paradiſus dei
bieruſalem celeſt s:vita btã:plenitudo
btitudinis: gaudiũ eternitatis: pax dei
q̃ exuperat oẽʒ ſenſuʒ hec ẽ plena biĩtu
do ⁊ tota gloꝛificatio hoĩsvidere facieʒ
dei ſui videre q fecit celũ ⁊ terrã qui feẽ
euʒ qui ſaluauit eũ ⁊ qni gloꝛificauit eũ
Uidebit eũ cognoſcẽdo:amabit oiligẽ
do:laudabit poſſidẽdo. pᷣe enĩ erit he
reditas populi ſui populi ſcõꝛũ populi
queʒ redemit. Jpᷣe poſſeſſio felicitatj eo
rm ipſe pꝛemiũ ⁊ merces expectationis
Ero inq;ᷓ merces tua magna nimis.ma
gnũ eiʒ magna decèt. Uere oñe magnꝰ
es tu nimis ſuꝑ oẽs deos:⁊ merces tua
magna mmis. Neq; eni magnꝰes tu et
parua merces tua:ſed vt magnus es tu
magna merces tua:qm̃ non aliud eſ tu
⁊ aliud merces tua. Sʒ tu ipſe magnus
aimis; tu ipſe merces magna nimis

,

toꝛ ⁊ munus:tu pꝛemiatoꝛ ⁊ premiũ fe

licitatis eterne. Cu ergo coꝛonatoꝛ es
⁊ coꝛona deuſ meus et diadema ſpei qᷓ

oꝛnata eſt gloꝛia:lumẽ letificãs lux re
nonãs decoꝛ adoꝛnans:ſpes mea ma⸗
gna:deſideriuʒ coꝛdis ſcõꝝ ⁊ deſidera⸗
tus eoꝛũ. Uiſio ergo tua tota merces ẽ

totũ pꝛemiũ et totũ gaudiũ quod expe

ctamus.PHec cẽ enĩ vita eterna. Vec eſt

inq; ſapia tna. Dec ẽ vita eterna: vt co
gnoſcat te ſolũ verũ deuʒ ⁊ quẽ miſiſti
ieſuz xpᷣʒ. Cũ igit᷑ videbimus te ſolũ.de

uʒ: veũ verũ: veũ viuuʒ oĩpotentẽ inni
ſibileʒ incircũſcriptibilẽ incõpꝛehenſibi

lẽ: ⁊ filiuʒ tunʒ vnigenitũ:cõ ſubſtanti

alẽ et coeternũ tibi dñ: ieſuʒ xpᷣʒ quẽ p

ſalute noſtra miſiſti in mũduʒ in virtu

te ſpũs ſancti trinũ in perſonis vnu in
eſſentia deũ ſanctũ ſolũ extra queʒ non

eſt deꝰ:tüc habebimꝰqð querimuſ vitã

eternaʒ gloꝛia ſempiternã quaʒ pꝛepa
raſti diligentibꝰte:qua abſcõdiſti timẽ
tibus te:quã oaturus es querentibꝰ te
querentibus facieʒ tnã ſemper:et tu de
us meꝰfoꝛmatoꝛ meus ex vtero matris
mee:que me recõmendanit manni tne:
non me permittaſ aplius ex vno diſtra

hi in multa: ſed collige me de exterioꝛi

bus ad me:de me ad te:et dicat tibi ſẽp

coꝛ meuʒ exquiſiuit te facies mea facic

tuã dñe requiraʒ:faciẽ dñi virtutuʒ in
qua ſola conſiſiit tota gloꝛia ſẽpiterna
ſanctoꝛuʒ. Quã quideʒ videre vita eter
na eſt ⁊ gloꝛia ẽpiterna uſtoꝛuʒ. Lete
tur ergo coꝛ meuʒ vt tieat nomen tuuʒ

letetur coꝛ querentiuʒ dnʒ. Sed multo
magis coꝛ inuenientiuʒ. Si enizʒ leticia

eſt in querendo qualis erit etiaʒ in ĩue
niendo: Querà ergo ſẽper ardenter et

indeſinenter faciem tuã. Si quomodo

iuſticie: vt intrẽ ĩ gauciu domun mei

Oꝛatio ad ſanctam trinitatem.
LcLCapitulũ. xxxviij.
Rees coequales ⁊ coeterne per
. Rbeens venus ⁊ verus:pater
AEfilius ⁊ ſpũs lanctus:qui ſo⸗
lIus habitas eternitatẽ ? lucẽ inacceſſi⸗
bileʒ. Qui fundaſti terram in potentia
tua: ⁊ regis oꝛbeʒ pꝛadentia tua. Sanè⸗

ctus ſanctus ſanctꝰ oñs deus ſabaoth:

terribilis 2 foꝛtis iuſtus ⁊ miſericoꝛs
ad mirab ilis laundabilis ama bilis. Unꝰ
deus tres ꝑſone:vna eſſentia potentia
ſapientia bonitas. Una indiuiſa trini
tas. Aperi mibi clamanti poꝛtas liuſti⸗
cie ⁊ ingreſius in eas confiteboꝛ domi⸗
no.En ad oſtiuʒ tuuʒ ſuʒ paterfamilias
mẽdicus pulſo. Jube aperiri pulſanti:
