de oia crearet. Non eni oĩpotens: fi cõ
gere nõ poilet aliquid boni:niſ ea qua

ipſe nõ cõdiderat adinuaret᷑ matia.La
lia volueba pector̃ mio ĩgrauidato cu
ris moꝛdacifſimis ð timoꝛe moꝛtl:⁊ nõ
iuenta veritate:ſtabilr tũ heredebat in
coꝛde meo:in catholica eccla fides x-pi
tui dñi ⁊ ſaluatoꝛis nriin multi qdem
adhuc ĩfoꝛmis:⁊ pᷣter doctrine noꝛmaʒ
fluctuãs:ſed tñ nõ eã relinquebat ains
imo ĩ dies magis magiſq; inbibebat.
Jam etiam mathematicoꝛũ fallaces di
uinatiões ⁊ ĩpia deliramẽta reiceram:

Cõſiteant᷑ ẽt hinc tibi de intimis viſce⸗

ribꝰaĩe mee miſeratões tue deus meꝰ.
Lu enĩ:tu oino:nam quis alius a moꝛ
te oĩs erroꝛis reuocat nos: niſi vita q́ᷓ
moꝛi neſcit:⁊ ſapia mẽtes indigentes
illuminans nullo indigens lumie: qua
mundus adminiſtrat᷑ vſq; ad arboꝛum
volatica folia. Tu pꝛocuraſti peruicas
cie mee qua obluctatus ſum vindicia⸗
no acuto ſeni: ⁊ nebꝛidio adoleſcenti
mirabilis aĩe:illi vehementer affirmati:
huic cum dubitatione quidẽ aliqua: ſʒ
iñ crebꝛo dicenti:nõ eẽ illã artem ſntus
ra pᷣuidendi:cõiecturas autem homini⸗
hẽre ſepe vim ſoꝛtis:⁊ multa dicẽdo di
ci pleraq; ventura neſcientibus eis qͥq
dicerent:ſed ĩ ea nõ tacendo incurrenti

bus. Pꝛocuraſti ergo tn bominẽ ami⸗

cũ nõ quidẽ ſegnẽ ↄſultoꝛẽ matbema⸗
ticoꝛum:nec eas litteras bñ calenteʒꝝ ſꝗʒ

vt dixi cõſultoꝛẽ curioſum:et tñ ſcientẽ

aliqͥd qð a patre ſuo ſe audiſſe dicebat:
qð q;tũ valeret ad illius art opionem
euertẽdà igrabat. IJs & vir noĩe firminꝰ
liberalr ĩſtitutꝰ⁊ excultus eloqo:cũ me
tanqᷓ; cariſſimũ de qͥbuſdã ſuis rebꝰ in
q̃s ſecularis ſpes ei intumuerat conſu
lerũt quid mihi ſ̃ᷣm ſuas quas cõſtella
tiones appellant videretur:ego autem
qui iam de hac re in nebꝛidij ſententiaʒ
flecti ceperam. Nõ quidem abnuer.m

rebat: ſed tamen ſubijcerem pꝛope iam
eſſe mihi perſuaſum ridicula eſſe illa et
mania:tum ille mibi narrauit patrẽ ſuũ

fuiſſie libꝛoꝛum talium curioſiſimum:

⁊ habuiſſe amicum eque illa ſimulq;
ſectantem: qui pari ſtudio ⁊ collatiõe
flagrabant ĩ eas nugas igne coꝛdis ſui
ita vt mutoꝛum quoq; animalium ſi q̃ᷓ
Domi parerent obſeruarent momenta
naſcentiuim:atq ad ea celi pontionem
notarent:vnde illius artis experimen/
ta colligerent. Itaq; dicebat audiſſe ſe
a patre: quod cum de eodem fumino
pꝛegnans mater eſſet:etiam illius pa/
terni amici famula quedam pariter vte
ro grandeſcebat:quod latere non potu
it dominum:qui etiam canum ſuarum
partus examinatiſſima diligentia noſſe
curabat:atq; ita factum eſſe vt cum iſte
coniugis ille autem ancille dies ⁊ ho/
ras minutioꝛeſq; hoꝛarũ articulos cau
tiſſima obſernatione numerarent:eni/

xe eſſent ambe ſimul ita vt eaſdem con

ſtellationes: vſq; ad eaſdem minutias
ctriq; naſcenti facere cogerentur:iſte fi
lio ille ſernulo. Nã cum mulieres par⸗
turire cepiſſent indicauernnt ſibi ambo
quid ſua cuiuſq; domo ageretur: ⁊ pa⸗

rauerunt quos ad ſe inuicem mutterent

ſimul vt natuʒ quod partin iebatur eẽt
cuiq; nunciatum:quod tamen vt conti⸗

nuo nunciaretur:tãq; in regno ſuo fa-/

cile effecerãt. Atq; ita qui ab alterutro
miſſ. ſunt tam ex paribus domoꝛum in
teruallis ſibi obuiaʒ factos eſſe dicebat
xt aliam poſitionẽ ſiderũ alaſq; parti⸗
culas momẽtoꝑꝝ:neuter eoꝛum notare

ſineret᷑.Et tamen firminus amplo apõ

ſuos loco natꝰ dealbatioꝛes vias ſeculi
curũtabat:augebat᷑ diuitijs:iublimaba
tur ibonoꝛibus:ſeruus auũt ille cõditio⸗

Confeſſionun.

coniſcere ac dicere quod nutanti occur

nio ingo nullatenus relaxato dominis

ſeruiebat:ipᷣo idicãte qui nouerat eum.
Dis itaq; auditie ⁊ creditis: talis quib⸗
pe narrauerat: ois illa reluctatio mea

reſoluta cõcidit:⁊ pᷣmo firminũ ipᷣm co
natus ſũ ab illa curioſitate reuocare:cũ
dicerẽ cõſtellationibꝰ eiꝰ iſpectis vt ve
ra ꝓnũciarẽ:debuiſſe me vtiq; vider ibi
paretes inter ſuos eẽ pꝛimarios:nobilẽ

familiã ꝓpꝛie ciuitatis:natales ingenus

os:honeſtã educationẽ:liberaleſq; do⸗
ctrinas.At ſi me ille ſeruus ex eiſdẽ cõ/
ſtellationibꝰ:qꝛ ⁊ illiꝰ ipᷣe eſſent cõſulu⸗

iſſet: vt eidẽ quoq; vera ꝓferrem: debu⸗

iſſe me rurſũ ibi videre abiectiſſimã fa/
miliã ↄditionẽ ſeruilẽ:⁊ cetera longe a
pꝛioꝛibus aliena longeq; diſtaotia. Un

de aũt fieret vt eadẽ inſpiciens diuerſa

dicerem:ſi vera dicerè:ſi aut eadẽ dice⸗
rem falſa vicerem:inde certiſſime colle
gi ea que vera cõſideratis cõſtellationi
be dicerẽt᷑ non arte dici ſed ſoꝛte:q aũt

falſa nõ artis imperitia ſʒ fonis menda

*

cio. Hinc autem accepto aditu: ipſe me
cum talia ruminando ne quis eoꝛũdez
oeliroꝑ qui talem queſtum ſequerent
quos iã iãq; inuadere atq; irniſos refel⸗

lere cupiebã:mihi ita reſſterʒ quaſi aut

firminus mihi aut illi pr falſa narraue/
rit:intendi cõſiderationẽ ĩ eos qui gem

ni naſcuntur: quoꝛum pleriq; ita poſt
inuicem funduntur ex vtero vt paruuʒ
ipſum tempoꝛis interuallimn quãtũlibʒ

vim ĩ reru natnra br̃e cõtendant: colli⸗

gi tamen humana obſernatione non
poſſit:litteriſq; ſignari omnino non va
leat: quas mathematicus inſpecturus

eſt vt vera pꝛonunciet. Et non erunt ve

ra: quia eaſdẽ lĩas ĩ piciẽs: eadẽ debu /
it dicere de eſau ⁊ iacob: ſed nõ eadem
vtriq; acciderũt. SFalſa ergo diceret aut

ſi vera diceret non eadem diceret E

ietkiotrſ
nnemkuent
tonunftatis

ikteoccut
iihonuleb

ueggllione
(ociccin

Kögteeenon
riugneren
hammign

Müins Gnn
(hucrnoie
(Adlittit⸗
ſtttnünite
oiumtnn
fongnicyer
Autchſctcon
Wle onieſ

umgvepokb⸗

Mlngines
htionedce
(ninetCue
chlenerd
üfciumnn
ſiſertoſotte

Göhüdeni
ſoneveninine
Cantntirehe
ſit otſcet
Mtiftamezn
Eunngucoeren

hedeeeſte

äſbrnn
Kovtencord
mekel
lmcig⸗
Mſeeilccen
hactebe⸗
Giociac
Menelcann
gedinigck
Uſeg

S= -

==
E

E = =
=
==
===

. —

tmnuſinntn
tirginant
mtaüisnin
oislanimm
Eioſmiß
1cunefttende
Koni'g itun
chiſeneſhui
Hostienndrt
l
cncrelbeti
geileſamugcit
Btuiieni⸗
g ent

itarticſn

uerunt
ugktſni
ai nn
1dogifütt
mikmnin!

Keenuflin

modetlint

riuſian

nutneins
nmntontcut⸗
ncrekwn t

iuſcte
ih⸗

cadẽ inſpiceret. Nõ g arte ſed foꝛte ve⸗
ra diceret.Tu enĩ dne iuſtiſſime mode
rato:vniuerſitatis ↄſulẽtibus ↄſultiſoq;
neſcitibus occulto inſtinctu agis: vt

dũ qſq; conſulit:H̊ audiat quod eũ ops

auchire occultis meritis aiarum ex abyſ
ſo iuſri iudictj tui:cui nõ dicat hõ quid
eſt h:vt qͥd hoc non dicat homo eſt eiʒ
Jam itaq; me adiutoꝛ meꝰ illis viculis

ſolueras ⁊ querebam vnde malũ:⁊ nõ

erat exitus.Sʒ me nõ ſinebas vllis flu⸗

ctibus cogitatõiſ auſferri ab ea fide qua

credebã ⁊ eẽ te ⁊ eẽ incommutabilem
ſubſtantià tuã:⁊ eẽ de hoibus curaʒ et

iudiciũ tuum:⁊ in xpᷣo filio tuo vño no

ſtro atq; in ſcripturis ſcis quas eccleſie
tue catholice commẽèdaret auctoꝛitas:
diam te poſuiſſe ſalutis humane ad eã
vitam que poſt hanc moꝛtẽ futura eſt.
Pis itaq; ſalms atq; incõcuſſe roboꝛa
tis in aio meo:querebam eſtuans vnõ
ſit malum. Que illa toꝛmẽta parturien

tis coꝛdis mei:qͥ gemuus deꝰmeus: Et

ibi erãt aures tue neſciente me.Et cum
ĩ ſilentio ſoꝛtiter quererem magne vo/
ces erãt ad mĩicoꝛdiã tuã:tacite cõtri⸗
tiones animi mei. Cu ſciebas quid pati
ebar:⁊ nullus hoium Quantum enim
erat quod ide digerebat᷑ per linguam

medà in aures familiariſſimoꝛum meo⸗
rũ nũquid totus tumultus aie mee:cui

nec tꝑa nec os ſufficiebat ſonabat eis:
Totu tñ ibat in auditũ tuum quod ru⸗
gieba gemitu coꝛdis mei:⁊ an te erat ð
ſiderium meũ:⁊ lumen oculoꝝ meo:ũ
non erat mecũ. Intus enĩ erat:ego aũt
foꝛis.Neci loco illud.At ego intende⸗

ba in ea que locis cõtinent᷑: ⁊ non ibiĩ

ueniebã locũ ad reqeſcendũ:nec recipi
ebant me iſta vt dicerem:ſat eſt ⁊ bene
eſt: nec vimittebãt redire vbi mihi ſatis
ellet ⁊ bene. Superioꝛ enim erat iſtis:

te vero inferioꝛ.Et tu gaudium derim
mihi ſubito tibi::⁊ tu mibi ſubieceraſq̃
infra me creaſti.Et hoc erat rectũ tem
peramentum ⁊ media regio ſaluij mee:
vt manerè ad imaginẽ tuam ⁊ tibi ſer/
niens dominarer coꝛpoꝛi. Sed cum ſu
perbe contra te ſurgerem ⁊ currerẽ ad⸗
uerſus dominum in ceruice craſſa ſcuti
mei etiam iſta infima ſupꝛa me feà ſunt
2 pꝛemebãt:⁊ nuſquam erat laxamen
tuʒ ⁊ reſpiramentum. Ipſa occurrebãt
vndiq; aceruatim ⁊ conglobatim cer⸗
nenti:cogitanti aũt imagines coꝛpoꝛũ
ipſe opponebant᷑ redeunti quaſi dice⸗
rent.Quo is indigne ⁊ ſoꝛdide: Et hee
de dulnere meo creuerant:qꝛ hbumilia⸗
ſti tanqᷓ; vulneratum ſuperbũ ⁊ tumo
re meo ſeparabat abs te:⁊ nimis ĩflats
facies claudebat oculos meos. Tu vo
domine in eternum manes:⁊ nõ ĩ eter
nuʒ iraſceris nobis:quoniaʒ miſeratus
es terram ⁊ cinereʒ.Et placuit in cõſpe
ctu tuo refoꝛmare defoꝛmia mea: ⁊ ſti⸗
mulis internis agitabas me vt ĩpatiens
eſſem donec mibi per interioꝛẽ aſpectũ

certus eſſes.Et reſidebat tumoꝛ meꝰ ex

occulta manu medicine tue:acieſq; cõ
turbata ⁊ ↄtenebꝛata mentis mee acri
collirio ſalubꝛiuʒ doloꝛuʒ meoꝛũ ð die
in diẽ ſanabatur.Et pꝛimo volens oſtẽ
dere mihi qᷓ; reſiſtas ſuperbis: humilibꝰ
autẽ des graʒ:⁊ quanta mificoꝛdia tua
demonſtrata ſit hoĩbus via bumilitatj:
quod verbuʒ tuuʒ caro factuʒ eſt:⁊ ha⸗
bitauit inter hoĩes:pꝛocuraſti mihi per
q̃ndaʒ boĩeʒ ĩmaniſſimo typo turgidũ
quoſdaʒ platonicoꝛuʒ libꝛoꝛnʒ ex greca
lingna in latinã verſos:⁊ ibi legi non qͥ
deʒ his verbis:ſed hec ides oino multios
⁊ multiplicibꝰ ſuaderi rationibus:ꝙ in
pꝛincipio erat verbuʒ ⁊ cerbuʒ erat apð
deum:⁊ deus erat verb um:bhoc erat in

—

cConfeſſionum

pꝛincipio apud deuʒ:omnia per ipſum
facta ſunt:⁊ ſine iplo factũ eſt nihil:qð

factũ eſt in eo vita eſt. Et vita erat lux

hoĩum:⁊ lux ĩ tenebꝛis lucet:⁊ tenebꝛe
eã non ↄphenderũt.Et qꝛ hoĩs aĩa q;
uis teſtimoniũ perbibeat de lumie: nõ
eſt tamẽ ipſa lumen ſed verbũ dei.Deꝰ
eſt enĩ lumè verũ quod illuminat oẽm
hoĩeʒ veniẽtẽ in hc mũdũ.Et qꝛ ĩ hboc
mũdo erat:⁊ mundus ꝑ ipᷣm factus eſt
2 mundus eũ non coguit. Quia vero in
ſua ppꝛia venit ⁊ ſui eũ nõ receperunt
quotquot aũt eum receperũt dedit eis
ptãteʒ filios dei fieri credẽtibꝰin nomie
eiꝰ:nõ ibi legi. Itẽ ibi legi:qꝛ deꝰ verbũ
nõ ex carne nõ ex ſanguine nõ ex volũ
tate viri neq; ex volutate carnis:ſed ex
deo natus eſt. Sed qꝛ verbũ caro fem̃
eſt ⁊ habitanit ĩ nobis.nõ ibi legi. In⸗
dagaui quippe in illis litteris varie di⸗
ctum: ⁊ multis modis ꝙ ſit filius in foꝛ
ma patris: nõ rapinam arbitratus eſſe
equalis deo:qꝛ naturaliter idipſum eſt
ſz qꝛ ſemetipm exinaniuit foꝛmam fᷣui
sccipiens in fimiluudinem hominum
factus:⁊ habitu iuentꝰ vt homo:humi
liauit ſe factus obediẽs vſq; ad moꝛteʒ:
moꝛtẽ aũt crucis:ꝓpter qò deus eum
exaltauit a moꝛtuis:⁊ donauu ei nom̃
quod eſt ſuper omne nomen:vt ĩ noĩe
ieſu omne genu flectatur celeſtium ter
reſtrium ⁊ ifernoꝛum:⁊ omnis lingua
confiteatur:quia dominus ieſas in glo
ria eſt dei patris:nõ habẽt illi libꝛi. Qð
enim ante omnia tempoꝛa: ⁊ ſupꝛa oĩa
tempoꝛa incommutabiliter manet vni
genitus filius tuus coeternus tibi:⁊ qꝛ
de plenitudine eius accipinnt anime vt
beate ſint: ⁊ qꝛ participatione manent
in ſe ſapientie renouant᷑ vt ſapiẽteſ ſint
eſt ibi:quod autem. Secundum tẽpus
pꝛo ipijs moꝛtuus eſt:⁊ filio tuo vnico

non peperciſti ſed pꝛo nobis omnibus
tradidiſti eum:non eſt ibi. Abſcondiſti
enim hec a ſapientibus:⁊ reuelaſti ea ꝑ.
uulis:vt venirent ad eum laboꝛantes
⁊ onerati ⁊ reficeret eos:quoniam mi⸗
tis eſt ⁊ humilis coꝛde:⁊ dirigit mites ĩ

iudicio:⁊ docet manſuetos vias ſuaſ:vi

dens humilitatem noſtram ⁊ laboꝛem
noſtrum ⁊ dimittẽs omnia peccata no
ſtra. Qui aũt coturno tanquam doctri
ne ſublimioꝛis elati non audiunt dicẽ/
tem.Diſcite a me quia mitis ſum ⁊ hun’⸗
milis coꝛde ⁊ inuenietis requieʒ anima
bus veſtris:⁊ ſi cognoſcũt deum non ſi
cut deum gloꝛificant aut gratias:ſj eua
neſcunt ĩ cogitationibus ſuis ⁊ obſcu⸗
ratur inſpiens coꝛ eoꝛum: dicentes ſe
eſſe ſapientes ſtulti fiunt.Et ideo lege⸗
bam ibi etiam immutatam gloꝛiam in
coꝛꝛuptionis tue in idola ⁊ varia ſimu⸗
lacra in ſimilitudinem imaginis coꝛꝛu⸗
ptibilis hominis ⁊ dolucruʒ ⁊ quadru⸗
pedum ⁊ ſerpentum:videlicet egyptiuʒ
cibum quo Eſau perdidit pꝛimogenua
ſua:quoniam caput quadrupedis pꝛo
te bonoꝛauit populus pꝛimogenitꝰcon
nerſus coꝛde in egyptum:⁊ curudſima
ginem tuam animaʒ ſuam ante imagi⸗
nem vituli manducantis fenuʒ: inuens
hec ibi ⁊ non manducani. Placuit eiʒ
tibi domine auferre oppꝛobꝛium dam/⸗
nationis ab Jacob vt maioꝛ ſeruirʒ mi

noꝛi: ⁊ vocaſti gentes in bereditatẽ tuã
Et ego ad te veneram ex gentibus: ⁊ in
tendi in aurum quod ab egypto volui

ſti vt auferret populus tuus:quoniam
tuum erat vbicũq; erat.Et dixiſti athe
nienſibus per apoſtolum tuuʒ ꝙ in te
viuimus ? mouemur ⁊ ſumus: ſicut et
quidam ſecũdum eos dixerunt.Et vti⸗/
q; vnde erant illi libꝛi:Et non attendiiĩ
idola egyptioꝛum:quibus oe auro tuo

4t

gcktorgui
unoeinmmens.
cinmatune

iikudnoritt

ſenimentin inii
rconiamfun

(nltmdigtlie
Avrionencen
rnenennn

irthiennd

iſtunmd

Aunpntönnh
fuotnorce
mgaprenag
Neluerecttia
bls ſetger
fanſororͤſc⸗
thrtrnnſad
ſanetagonteo⸗
Aintider
(ſittcemmnwti
fſſätemder
cerwicnee
nbitcndä
Chphncpvi
ffſcbenceur
eegihre
mmninithnn
hntum
Eetklonirelree
tintin;
hlacbes⸗
nctabene⸗
ſiinchi
ruinest
fueriſid
nmmein
tnihlctte
futei

Gheſier

ficczpſthuin
nnonctii Rin
Penrbiematlei
im Amn he
faminmnin
ZM
Amaniurdrne
gemn noſnn n
mnitivonnun
ð
elgtinon utnnt
neqruniwint
eniensſnen
ſcogotitnnn
jicmaugtiut
icnisftiſtß
Meonm dra

ſnhifmine
inmurungnn

weiihtnmunn
mueeN
Gttlmmntgut
miid ih
Ncc gn
ugutni)
Nnsſn
nnztuntiſl
entpſfnn
Nchun /
vanuhin
esnetunl
1 ctn
oder 4
lumngin
nutemnt
onm
remntit
Ammnl
trso

miniſtrabant qui tranſmutauerunt de
ritatem dei in mendacium:⁊ colluerũt
⁊ ſeruierunt creature potius qᷓ; creato
ri.Et inde admonitus redire ad memet
ipſum:intraui in intima mea duce te et
potui:quoniam factus es adiutoꝛ meꝰ
Intraui ⁊ vidi qualecunq; oculo ani⸗
me mee:ſupꝛa enndem oculum anime
mee:ſupꝛa mentem meam lucẽ domi⸗
ni incõmutabilem:nõ hanc vulgarem
⁊ conſpicuam omni carni:nec quaſi ex
eodem genere. GSrandioꝛ erat tanquaʒ
ſi iſta multo que clarius clareſceret to
tumq; occuparet magnitudine. Non
hoc illa erat ſed aliud:aliõ valde ab iſt
omnibus. Nec ita erat ſupꝛa mentem
meam ſicut oleũ ſupeꝛ aquam nec ſicit
celũ ſuper terram ſed ſnperioꝛ: qꝛ ipſa
fecit me:⁊ ego inferioꝛ qꝛ factus ſuʒ ab
ea.Qui nouit veritatem nouit eam. Et

qui nouit eam:nonit eternitateʒ. Cha⸗

ritas nouit eam. O eterna veritas ⁊ ve⸗
ra charitas ⁊ cara eternitas. Lu es deꝰ
meus:tibi ſuſpiro die ac nocte.Et cum
te pꝛimum cognoui:tu aſſumpſiſti me
vt viderem eſſe quod viderem: ⁊ nõdũ
me eſſe qui viderem.Et reuerberaſti in
firmitat aſpectus mei radians ĩ me ve
bemẽter:⁊ contremni amoꝛe ⁊ hoꝛo⸗
re: ⁊ iueni me lõge eẽ a te ĩ regione diſ
ſimilitudinis:tanqᷓ; audirem vocẽ tuaʒ
de excelſo. Cibus ſum gradiũ: creſce et
manducabis me. Nec tu me in te mu⸗
tabis ſicut cibũ carnis tue:ſed tu muta
beris ĩ me.Et cognoui quoniam ꝓ ini⸗
quitate erudiſti hoĩem ⁊ tabeſcere feci⸗
ſti ſicut araneã aiam meam:⁊ dixi.Nũ
quid nihil eſt veritas:quoniam neq; ꝓ
finita neqʒ per ĩfinita locoꝛũ ſpatia dif
fuſa ẽ᷑: Et clamaſti de lõgiquo. Jmmo
Fo ego ſuʒ q̃ ſuʒ Et audiui ſicut audit᷑
coꝛde:⁊ nõ erat ꝓꝛſus vñ oubitarem,

vVii.

Faciliuſq; dubitarẽ viuere me q; nõ eẽ
veritatè q̃ ꝑ ea q̃ fcà ſũt ĩtellecta ↄſpici
tur.Et ĩſpexi cetera infra te.Et vidi nec
oĩno eẽ nec oĩno nõ eẽ.Eſſe qdem qmᷣ
abs te ſunt:nõ aũt qm id qð es nõ ſunt
Id enĩ ve ẽ qð icõmutabiliter manet.

Mihi auũt iherere deo bonũ ẽ: qꝛſi nõ
manebo ĩ illo:nec in me potero.Ille ãt

ĩ ſe manẽs inouat oĩa:⁊ de me es:qim̃
bonoꝝ meoꝝ nõ eges.Et manifeſtatuʒ
ẽ mihi qm̃ bona ſunt q̃ conumpuntur
qm̃ neq; in ſumma bona eſſent:neq; ni
ſi bona eſſent:coꝛꝛumpi poſſent. Quia
ſi ſumma bona eſſent: incoꝛꝛuptibilia
eſſent:ñi aũt nulla bona eſſent:q uid in
eis coꝛumperetur non eſſet. Nocet.n.
coꝛuptio. Et niſi bonum minueret nõ
noceret.Ant igit᷑ nibil nocet coꝛuptio
qð fieri non poteſt:aut qð certiſſimuʒ
eſt oĩa que coꝛꝛũpunt᷑ pꝛiuantur bono
Si aũt omni bono pꝛiuabuntur omni
no nõ erunt.Si aũt erunt ⁊ coꝛũpi iã
nõ poterũt:melioꝛa erunt:qꝛ incoꝛiup⸗
tibilier permanebuni.Et quid mõſtru
oſiuſ:qᷓ; ea dicere omni bono amiſſo fa
cta melioꝛa.Ergo ſi omni bono pᷣnabũ
tur:omnino nulla erunt. Ergo qᷓ; diu
ſunt bona ſunt.Ergo quecũqᷓ; ſunt bo⸗
na ſunt. Malũq; illud quod querebaʒ
vnde eſſe nõ eſt ſubſtannia:qꝛ ũ ſubſtã
tia eſſet bonũ eẽt. Aut eiʒ eẽt ĩcoꝛꝛupti
bilis ſubſtantia magnũ vtiq; bonum:
aut ſubſtantia coꝛuptibilis eſſʒ que ni
ſi bona eſſet coꝛumpi non poſſet. Ita
q; vidi ⁊ manifeſtatũ ẽ mihi:quia om⸗
nia bona tu feciſti: ⁊ pꝛoꝛſus nulle ſub
ſtantie ſunt quaſ tu non feciſti.Et quo
niam non equalia omnia feciſti: ideo
ſunt omnia:quia ſingula bona ſunt et
ſimul omnia valde bona:quoniam fe⸗
ciſti deus nr omnia bona valde.Et tibi
omnino nõ eſt maluũ:nõ ſolum tibi ſed

nec vniuerſe creature tue:qꝛ extra te nõ
eſt aliqͥd qð irrũpat ⁊ coꝛũpat oꝛdineʒ
quẽ ĩpoſuiſti ei ĩ partibus aũt eius que
dã qͥbuſdã:qꝛ nõ ↄueniũt mala putãt᷑
Et eadẽ ipſa ↄueniũt alijs ex bona ſũt:
⁊ in ſemetipſis bona ſunt.Et oĩa hecq̃ᷣ
ſibimet inuicẽ non cõueniũt: cõueniũt

iferioꝛi parti rex:qua terrã dicimus hñ

tẽ celum ſuum nubiloſum atq; vẽtoſũ
ↄgruũ ſibi.Et abſit iã vt dicerẽ nõ eſſe
iſta:qꝛ ⁊ ſi ſola iſta cernerẽ: deſiderareʒ
q̃dem melioꝛa:ſed iam etiã de ſolis iſtiſ
laudare te deberẽ:quoniam laudandũ

te ondũt de terra dꝛacones ⁊ oẽs abyſ

n:ignis grãdo nix glaties ſpũs tempe/
ſtatis que faciũt verbũ tuum:monteſ ⁊
oẽs colles ligna fructifera ⁊ oẽs cedri
beſtie ⁊ vniuerſa pecoꝛa reptilia ⁊ vola
tilia pẽnata:reges terre ⁊ oẽs populi:
pꝛincipes ⁊ oẽs iudices terre:iuuenes ⁊
Virgines ſenioꝛes cũ iumoꝛibꝰ laudent:
nomẽ tuum. Cũ vero ẽt de celis te lau⸗
dant:laudent te deus noſter ĩ excelſis
omnes angeli tui:omnes virtutes tue:
ſol ⁊ luna oẽs ſtelle ⁊ lumen celi celo⸗
rum ⁊ aque que ſuper celos ſunt lau⸗
dẽt nomẽ tuum. Non iam deſiderabã
melioꝛa:qꝛ omnia cogitabam:⁊ melio/
ra quidem ſuperioꝛa q; inferioꝛa: ſʒ me
lioꝛa omnia q; ſola ſuperioꝛa iudicio ſa
no rependeba. Non eſt ſanitas eis qui
bus diſplicet aliquid creature tue:ſicut
tmihi nõ erat cũ diſplicerẽt multa q̃ fe⸗
ciſti. Et qꝛ non audabat anima mea vt

ei diſpliceret de meus nolebat eſſe tuũ

quicqᷣd ei diſplicebat.Et ide inberat in
opionẽ duaꝝ ſubſtãtiarum:⁊ non redqᷣ⸗
eſcebat:⁊ aliena loquebat᷑: ⁊ inde redi⸗
ens fecerat ſibi veũ ꝑ infinita ſpatia lo
coꝝ oĩum:⁊ eũ putauerat eẽ te:⁊ eũ col
locauerat in coꝛde ſuo:⁊ facta erat rur⸗
ſus templũ idoli ſui abboĩandũ tibi.Sʒ

Confeſſionum. ”MD H

poſtea qᷓ; fouiſti caput neſciẽtis:⁊ clan
ſiſti oculos meos ne viderẽt vanitatem
ceſſaui de me paululum:⁊ ↄſopita ẽ iſa
nia mea.Et euigilaui in te:⁊ vidi te infi⸗
nitũ aliter:⁊ viſus iſte non a carne tra⸗

hebat᷑.Et reſpexi alia ⁊ alia:⁊ vidi tibi

bere qꝛ ſunt ⁊ in te cũcta finita:ſed alit
non q̃ſi in loco:ſed qꝛtu es oĩtenẽſ ma
nu:veritate:aut oĩa vera ſunt inq;tum
ſunt:nec qᷣcqᷓ; eſt falſitas:niſi cum puta
tur eẽ qð non c.Et vidi qꝛ nõ ſolũ locj

ſua queq; ſuis eueniunt:ſed etiã tꝑibꝰ:.

2 qꝛ tu qͥ ſolus eternus es non poſt inn
merabilia ſpatia tẽpoꝝ cepiſti operari:
qꝛ ommia ſpatia tẽpoꝝ:⁊ que pꝛeteriert
⁊ que pꝛeteribũt:nec abirẽt nec venirẽt
niſi te operãte ⁊ manẽte.Et ſenſi ⁊ exꝑ
tus ſum non eſſe miꝝ qðo palato nõ ſa⸗
no pena ẽ panis qͥ ſano ſuauis cẽ:⁊ ocu⸗

lis egris odioſa lux que puris amabilis

E: ⁊ inſtitia tua diſplicet iniquis ne duʒ
vipera ⁊ vermiculus qͥ bona creaſti ap
ta iferioꝛibus creature tue parnbꝰ:qui⸗

bus: ⁊ ipſi iniqͥ apti ſunt quato diſſimi⸗
lioꝛes ſunt tibi:apti aũt ſuperioꝛibꝰquã

to ſimilioꝛes fiunt tibi.Et q̃ſui qͥd eſſet
iniquitas ⁊ nõ ĩueni ſubſtàtia:ſed a ſũ⸗
ma ſubſtantia te deo detoꝛte in infima
volũtat ꝑuerſtatẽ: pijcient intima ſua
⁊ tumeſcẽtis foꝛas.Et mirabar ꝙ iam
te amabam non pꝛoe phãtaſma: ⁊ nõ
ſtabã frui deo meo:ſed rapiebar ad te
decoꝛe tuo:moxq; diripiebar abs te põ
dẽ meo:⁊ ruebã ĩ iſta cũ gemitu:⁊ pon
dus h̊ͥ ↄſuetudo camal.Sʒ mecuʒ erat
memoꝛia tui:neq; vllo mõ dubitabam
eẽ cuicohererẽ:ſed nõdũ eſſe qui cohe⸗

rerem:quoniam coꝛpus quod coꝝꝛum

pitur aggrauat animam:⁊ depmit ter⸗
rena habuatio ſenſum multa cogitte.
Erãq; certiſſimus ꝙ inuiſibilia tua aco
ſtitutione mundi per ea que facta ſunt

uAtnſiam

gfemttunntas

iimntunin

ectſüfteirin
fingrdenttd
(ibintedpls

ciänicin
Gnnidlerin

unäi meichnn

Aumacchenb'

ſanncikndt!
copolettrt
cypoſetbſeng
Gbnntzenp'
tcenigmattd
Küiſeinthnrt
utneſcordi⸗
Woſbitifnntn
hetgrekcä
maraigehnen

Fdler dnoc
(ciggon
uuitlond
(eiſaunne

uſiuntupen
ſhliſeniſe
mnlurmini⸗
miſanitine
iezconen
ichpnrici,⸗
ſitienrin
Urwlitoe
inſiigtu
imzeen
ſüathin
nimnin

N in
im t
glmmnetirt
siſtenentcnen
naluttinan

ntecice
ſdgssdrin

teinſenſn
Kialäanie
Emamnilin
Wenumeiteig
ssſoſget
tiorchiign
tihor tgiſnf
enecabiitun
mme
ni gnltn
anſtuttt
ltenen
dihlcdnget
Ulrämng
amt tent
Ningint⸗
ni ein
1itiktint
Z
wertun

n
Ren .

iber

intellecta conſpiciuntur:ſẽpiterna quo

c virtus ⁊ diuinitas tua.Querẽs eniʒ:

vñ appꝛobaꝛẽ pulchritudinẽ coꝛpoꝛuʒ
ſiue celeſtiũ ſiue treſtriũ ⁊ qͥd mibi pᷣſto
eẽt integre de mutabilibus udicanti ⁊
dicẽti:̊ᷣ ita eẽ dʒ:illud nõ ita. Hoc g qͥ/
rẽs vñ iudicarẽ cũ ita iudicarẽ:iĩuenerã
icòmutabilẽ ⁊ verã vitatis et᷑nitatẽ ſa/⸗
pꝛa mẽtẽ meà cõmutabilẽ:atq; ita gra⸗
datim a coꝛpoꝛib ad ſẽtietẽ ꝑ coꝛpus
aĩam:atq; ĩde ad eiꝰ ĩterioꝛẽ vim cui ſẽ⸗
ſus coꝛpoꝛis exterioꝛa nüciarei: quoui⸗
qʒ poſſũt beſtie atq;ʒ ide rurſus ad ratio
cinãtẽ potẽtiã:ad quã refert᷑ iudicduʒ

qð ſumit᷑ a ſenſipꝰ coꝛpoꝛis:q̃ ſe quoqʒ

i me cõperiẽs mutabilẽ:erexit ſe ad ĩtel
ligeẽtid ſuã:⁊ abduxit cogitationè a cõ/
ſuetudine:ſubtrabẽs ſe cõtradicẽtibus
turbis phataſmatũ:vt ĩueniret quo lu⸗

mine aſꝑgeret᷑:cũ ſine vlla dubitatione

clamaret: incõmutabile pᷣferendũ eſſe
mutabili: vñ noſſet ipᷣm ĩcõmutabile:
qð niñ aliquo mõ noſſet:nullo mõ illð
mutabili certo pponeret:⁊ ꝑueni adid
qð ẽ ĩ ictu trepidaãtis aſpectꝰ. Lũc vo ĩ⸗
niñbilia tua ꝑ ea q̃ facta ſüt itellecta cõ
ſpexi:ſjʒ aciẽ figere nõ valui:⁊ reꝑcuſſa iĩ
ſirmitate redditꝰ ſolitis: nõ mecũ fere⸗
bã niñ amãtẽ memoꝛiã ⁊ q̃ñ olfata de
ſiderãtẽ q̃ comedere nõdũ poſſet:⁊ q̃re
bã viã cõparãdi roboꝛis qð eẽt idoneũ
ad fruẽdu te nec iueniebã donec ample
cterer mediatoꝛẽ dei ⁊ hoĩuʒ hoiĩeʒ xpm
ieſum:q ẽ ſuꝑ oĩa ðs bñdictꝰ in ſecula:
vocãtẽ ⁊ dicẽtẽ:ego ſũ via vitas ⁊ vita:
⁊. cibu cui capiẽdo ſualidꝰ erã miſcẽèteʒ
carni:qm̃ verbũ caro factũ ẽ vt ifantie
nr̃e lacteſceret ſapia tua ꝑ quã creaſti
oĩia. Nõ.n. tenebã dñm meũ ieſũ xpᷣm

bumilis humilẽ:nec cuius rei magiſtra

eet eiꝰ iſirmitas nouerã. Uerbũ.n.tunʒ

./

Kna yeritas ſuꝑioꝛib creature tne par

tibus ſupereminens:ſubditos erigit ad
ſeip̃am m inferioꝛibus aũt edificauit ſi⸗/
bi humilẽ domũ de limo nr̃o: ꝑ quam
ſubdẽdos depᷣmeret a ſeipᷣis ⁊ ad ſe tra
ijceret:ſanãs tumoꝛẽ ⁊ nutriẽs amoꝛeʒ
ne liducia ſui ꝓgrederẽt᷑ lõgius:ſzʒ poti
us infirmarent videntes ante pedes ſu
os infirmam diuinitatẽ ex participatio
ne tunice pellicee nr̃e:⁊ laſſi ꝓſternerẽ
tur ĩ eã:illa autem ſurgẽs leuaret eos.
Ego vero aliud putabã:tãtũq; ſẽtiebaʒ
de dno xpᷣo meo:qᷓ;tum de excellentis
ſapientie viro:cui nullus poſſit equari:
pᷣſertim qꝛ mirabiliter natus ex virgine
ad exemplũ cõtẽnẽdoꝛum tẽpoꝛalium
ꝓ adipiſcenda imoꝛtalitate:diuina pꝛo
nobis cura tãtã auctoꝛitatẽ magiſterij
meruiſſe videbat᷑.Quid aũt ſacramenti
baberet:verbũ caro factũ eſt: ne ſuſpica
ri quidem poteram. Cantum cognoue
ram erx ijs que de illo ſcripta traderent
qꝛ manducauit ⁊ bibit doꝛmiuit ambu
lauit:exhilaratus eſt contriſtatus ẽ ſer⸗
mocinatus eſt non heſiſſe carnem illaʒ
verbo tuo niſi cum anima ⁊ mente hbu
mana. Nouit hoc omnis qui nouit in/
cõmutabilitatem verbi tui: quam ego
iam noueram q;tum poteram:nec om/
nino quicq; inde dubitabam. Etenim
nuc mouere mẽbꝛa coꝛpoꝛis ꝑ volunta
tem:nunc nõ mouere:nũc aliquo affe⸗
ctu affici:nunc non affici:nunc pꝛofer/
re ꝑ ſigna ſapientes ſententias:nunc eẽ
in ſilentio: ꝓpᷣa ſũt mutaailitatis aĩe et
mẽtis.Que ſi falſa de illo ſcripta eſſent
etiam oĩa ꝑiclitarent᷑ mendacio:neq; ĩ
illis litteris vlla fidei ſalus generi hua⸗
no remaneret. Quia itaq; va ſcripta ſũt
totũ hominem in xpᷣo agnoſcebam:nõ
coꝛpus tantuʒ hominis aut cũ coꝛpoꝛe
ſine mente animam:ſed ipſum hominè
non ꝑcona veritatis:ſed magna quads
”M

nature humane excellẽtia ⁊ perfectioꝛe
participatione ſapientie ꝓferri ceteris
arbitrabar. Alipiꝰ aũt deun carne ĩdutuʒ
ita putabat credi a catholicis: vt pꝛeter
Deum ⁊ carnẽ᷑ non ect in xpᷣo aĩa:mẽtẽ⸗
q; hoĩs nõ exiſtimabat ĩ eo pꝛedicari.
Et qm̃ bene pᷣſuaſũ tenebat:ea q̃ͥ de illo
memoꝛie màdata ſũt ſine vitali ⁊ rõna
li creatura nõ fieri:ad ipam xpᷣianã fidẽ
pigrius mouebat᷑.Sed poſtea heretico
rũ appollinari iſtaꝝ hũc erroꝛem eẽ co⸗/
gnoſcens:catholice fidei colletatꝰ cõ
tẽꝑatus cẽ.Ego aũt aliquãto poſteriu⸗
didiciſſe me fateoꝛ:in eo qð verbũ cars
factũ ẽ quõ catholica vitas a fotini falo
ſitate dirimat᷑. Impꝛobatio qppe here/
ticoꝝ facit eminere qͥd eccleſia tua ſen/
tiat ⁊ qͥd bẽat ſana doctrina. Opoꝛtuit
enim ⁊ hereſes et᷑:vt ꝓbati manifeſti fie
rẽt ĩter infirmos: ſed tũc lectis platoni
coꝝ illis libꝛis:poſtea qᷓ; ĩide admonitꝰ
qrerẽ ĩcoꝛpoꝛeã vitatẽ:inuiſibilia tua ꝑ
ea q̃ facta ſũt itellecta cõſpexi: ⁊ repul⸗
ſus ſenſi qð ꝑ tenebras aie mee cõtẽpla
ri nõ ſinerer certus eẽ te ⁊ ifinitum eẽ:
nec tũ ꝑ locos finitos infinitoſue diffũ
di ⁊ vere te eẽ qͥ ſemꝑ idẽ ipᷣe eẽs ex nul
la parte nulloq; motu alit᷑ ant alit᷑:ceta

vo ex te eẽ oĩa:h ſolo firmiſſimo docu⸗

mẽto qꝛ ſũt. Certꝰ qͥdẽ ĩ iſtis eram: ni⸗
mis in infirmꝰ ad fruẽdũte garriebam
plane qſ peritus ⁊ miſi ĩi xpCo ſaluatoꝛe
noſtro viam tuam quererem:non peri⸗
tus:ſed periturus eẽm. Jam.n.ceperam
velle videri ſapiẽs:plenꝰ pena mea ⁊ nõ
fſebã:ĩſuꝑ ĩſabar ſcĩa. Ubi eni erat illa

edificâs charitas a füdameto humilitta

tis qõ ẽ xpᷣs ieſus: Aut qñ illi libri me

docerẽt eã:ĩ quos me ꝓpfes pᷣuſq;ᷓ ſcri
pturas tnas ↄſiderarẽ credo voluiſti ĩ⸗

currere:vt ĩpꝛimeret memoꝛie mee quõ
ex eis affeciꝰ eẽm: ⁊ cũ poſtea in libꝛis

EConfeſſionum “ „

tuis manſuetns eſſeʒ ⁊ curatibꝰ digitis

tuis ↄtractarèt᷑ vulnera mea: diſcerne⸗

rem atq; diſtinguerem quid intereſſet

inter pᷣſumptionem ⁊ confeſſionem:in
ter videntes quo eundem ſit:nec viden
tes qua:⁊ viam ducentem ad beatificà
patriam non tantum cernẽdam ſed in⸗
habitandam: Nam ſi pꝛimo ſanctis tu
is litteris ifoꝛmatus eſſem:⁊ ĩ eaꝝ ſami
liaritate obdulcuiſies mibi:⁊ poſtea in
illa volumina ĩcidiſſem:foꝛtaſſe aut ab

ripuiſſent me a ſolidamento pietatis:

aut ſrin affectu qnem ſalubꝛem inbibe

rã ꝑſtitiſſem:putarem etiam ex illis li/

bris eũ poſſe cõcipi:ñ eos ſolos quiſqᷓ
didiciſſet. Itaq; auidiſſime arripui vene
rabilẽ ſtilum ſpũs tui:⁊ pꝛe ceteris apo
ſtolum pauluʒ ⁊ perierunt ille queſtio
nes in quibus mibi aliquando viſus ẽ
aduerſari ſibi ⁊ non congruere teſtimo
nüjs legis ⁊ pꝛophetaꝝ textus ſermonis
eius.Et apparuit mibi vna facies eloqo
rum caſtoꝛum ⁊ exultare cum tremo⸗
re didici ⁊ cepi: ⁊ inneni quicquid il/
lac verũ legerã:ac cõmẽdatiõe gr̃e tue
didici:vt qui videt non ſic gloꝛietur q̃ñ
non acceperit non ſoluʒz id quod videt
ſed etiam vt videat ¶Muis enim habet
quod non accepit:Et vt te qui es ſemꝑ
idem non ſolum admoneatur vt vide⸗
at:ſed etiam ſanetur vt teneat:⁊ qui de

longinquo videre non poteſt viam: ta⸗
men ambulet q na veniat ⁊ videat ⁊ le

neat:quia etſi condelectetur homo le/
ge dei ſecundum interioꝛem hominem

quid faciet de alia lege in membris ſuis

repugnante legi mentis ſue ⁊ ſe capti⸗
num ducente in lege peccati que eſt in

membꝛis eins: Quomam iuſtus es dñe

nos autem peccauimus: inique fecimꝰ
impie geſſimus: æ grauata eſt ſuper noſ
manus tua:⁊ iuſte traditi ſumus anti⸗

2—

1epecrniſpo
uinri
pſegumnre
Nilutnie

ttecopoꝛ

gmmpg ein
Pfnungpenge
ſinpnehe
opinnnde
ſcicchnone
tuumnunt
Wccrerunm
ſſbetn
Mlunpenust
Mono boite
Crrlmne⸗
ſonpoprlict
Manmſprer
6eti ſueno
(heanertin
lbrewenm
nranen
Miung
Cnenpwin
hmmmd
bettbuni
Mſpinti
aſiapen
ficunnen
Mumorin
Künnzarun
ibueſigtin
Fioeoete
ſimilede
rcnomen
Mice
Ndinteni
Nhinte⸗
Ehnnnen
ne tonf

hem
Rn

vcgtanibet
fnlumnrdie
uemn gus iegt
onenctſe
ocondentnrd
1ocenenet etr
ntumanitnt
umfnunbte
nanseſtntig
aiſtentetſe
ſacſſennte
1ſolcnen i
grenſlnm
mmman
ichicea
sneten
nidiinh
moynnt
nhnntſind

dvoluntati noſtre fimilitudinem volun⸗

tatis ſae:qua in veritate t ua non ſtetit

Quid faciat miſer homo: Quis eum li
berabit de coꝛpoꝛe moꝛtis buius: niſi
gratia tua per ieſum chꝛiſtum dominũ
noſtrum:quem genuiſti coeternum ⁊
creaſti in pꝛincipio viarum tnarum: in
quo pꝛinceps huius mundi non inue⸗
nit quicqᷓ; moꝛte dignum:⁊ occidit euʒ

⁊ euacuatum eſt cyrographum quod

grat contrarium nobis: Hoc ille litte/

re non habent:non habent ille pagine

onltum pietatis:huius lachꝛymas con
feſſionis: ſacrificium tuum ſpiritum
contribulatum:coꝛ contritum ⁊ humi
liatum:populi ſalutem ſponſam cinita⸗
tem:arram ſpiritus ſancti poculum pꝛe
cij veſtri. Nemo ibi cantat:nonne deo
ſubiecta erit anima mea:? abipſo enim
ſalutare meum:⁊ enim ipſe deus meus
⁊ ſalutaris meus ſuſceptoꝛ meus non

moueboꝛ amplius. Nemo ibi audit vo

cantem:venite ad me qui laboꝛatis.De
dignantur ab eo diſcere quoniam mi/

tis eſt ⁊ humilis coꝛde. Abſcondiſti eniĩ

bec a ſapientibus ⁊ pꝛudentibus: ⁊ re⸗
uelaſti ea paruulis.Et alind eſt de ſilue

ſtri cacumine videre patriã pacis: ⁊ iter

ad eam non inuenire ⁊ fruſtra conari

per innia circumobſidentibus ⁊ inſidi⸗

antibus fugitiuis deſertoꝛibus cũ pꝛin
cipe ſuo leone ⁊ dꝛacone:⁊ aliud tene/

re viam illuc ducentem cura celeſtis
imperatoꝛis munitam:vbi non latroci⸗

nantur qui celeſtem militiam deſerue⸗

runt. Uitant enim eam ſicut ſuppliciũ

Hec mihi inuiſcerabantur miris modis
cum minimum apoſtoloꝛum tuoꝛum
legerem z conſideraneram opera tua

expaueram.
Erplicit liber ſeptimꝰ. Incipit octauꝰ.

5*
4
D
4

Aꝰ peccatoꝛi pᷣpoſito moꝛtis:qꝛ pſuaſi:

N. YVinj.

Eus meus recoꝛder in gra⸗

iarum actione tibi:⁊ conli⸗
ear miſericoꝛdias tuas ſuꝑ
ʒme. Perfundãtur oſia mea
delectatione tua ⁊ dicant: domine qͥs

ſimilis tibi:Dirupiſti vincula mea: ſa⸗
crificem tibi ſacrificium laudis.Quõ di
rupiſti ea narrabo ⁊ dicent omnes qui
adoꝛant te cum audient hec. Benedi⸗
ctus dns in celo ⁊ i terra magnuʒ ⁊ mi⸗
rabile nomẽ eiuo. Inheſerant pꝛecoꝛdi
is meis verba tua ⁊ vndiq; circunualla
bar abs te:de vita tua eterna certꝰ eraʒ
qᷓ;uis eam in enigmate ⁊ quaſi per ſpe⸗
culum videram. Dubitatio tamen om⸗
nis de incoꝛꝛuptibili ſubſtantia qð ab
illa eſſet omnis ſubſtantia ablata mibi
erat:nec cereioꝛ oe te ſed ſtabilioꝛ in te
eſſe cupiebam. De mea vero tempoꝛali

vita nutabant omnia: ⁊ mundandum

erat coꝛ a fermento veteri: et placebat

via ipſe ſaluatoꝛ:⁊ ire per eius anguſti

as adbuc pigebat.Et immiſiſti in men⸗
tem meam viſũq; eſt bonum in conſpe
ctu meo ꝑgere ad ſimplicianũ qui mihi
bonus apparebat ſeruus tuus: ⁊ luce/
bat in eo gratia tua. Audieram etiaʒ ꝙ
a iuuẽtute ſua deuotiſſime tibi viueret
Jã vo tũc ſenuerat:⁊ longa etate in tã
bono ſtudio ſectãde vie tue:multa edo/
ctus:mlta exꝑtus mihi videbatur: ⁊ ve
re ſic erat. Unde mihi vt pꝛoferret vo⸗
lebam cõferenti ſecum eſtus meos: dqe
eſſet aptꝰ modus ſic affecto:vt ego eraʒ

ad ambulandum in via tua. Uidebd.n.

plenam eccleſiam:⁊ alius ſic ibat:alius
autem ſic. Mihi autem diſplicebat qð
agebam in ſeculo: ⁊ oneri mihi erat
valde:nõ iã ĩſläãmãtibꝰ cupiditatibꝰ:vt
ſolebãt ſpe honoꝛis ⁊ pecunie:ad tolle

rãdaã illã ſeruitutẽ tam grauemꝓ am

enim me illa nõ delectabat pꝛe dulcedi
t iz

ie tua:⁊ decoꝛe domus tue quam dile⸗
xi ſed adhuc tenaciter colligebar ex fe⸗
mina:nec me ꝓhibebat apoſtolus con
ingari:qᷓ;uis exhoꝛtaret᷑ ad melius:ma⸗

xime volẽs oẽs hoĩes ſic eẽ vt ipſe erat

ſed ego infirmioꝛ eligeba mollioꝛẽ lo/
cũ:⁊ pꝛopter boc vnum voluebar in ce⸗
teris lãguidus ⁊ tabeſcens curis marci
dis qð ⁊ ĩ alijs rebus quas nolebã pati

congruere cogebar vite cõiugali:cui de

ditus cõſtringebar. Audierã ex oꝛe ver i
tatis eẽ ſpadones qui ſeipſos abſcider̃t
ꝓpter regnũ celoꝝ: ſed qͥ poteſt inquit
capere capiat. Uani ſũt certe oẽs homi
nes quibus non eſt dei ſcientia: nec de
ijs que vident bona potuerunt inueni
re eum quic.At ego iam nõ erami illa
vanitate. Lranſcenderã eã:⁊ cõteſtan⸗
te vniuerſa creatura tua inueneram te
creatoꝛem nr̃um:⁊ vbũ tuũ apud te de
tim tecũq; cũ ſpũ ſcõ vnũ deũ ꝑ qð crea
ſti omnia.Et ẽ aliud genus ipioꝑ:qͥ co/
gnoſcẽtes deũ nõ ſicut deũ gloꝛificaue
runt aut gras egerũt. In hoc quoq; in
ciderã:⁊ dextera tua deꝰ ſuſcepit me: ⁊
inde ablatũ poſuiſti vbi cõualeſcerem:
qꝛ dixiſti bomini:ecce pietas ẽ ſapientia
⁊ noli velle videri ſapiens:qm̃ dicentes
ſe eſſe ſapientes:ſtulti facti ſunt.Et iue⸗
neram iã bonã margaritaʒ: ⁊ venditis
omnibus q̃ bẽrẽ emẽda erat:⁊ dubita/
bã. Perrexi ergo ad ſimplicianũ prem
ĩ accipiẽda tũc gra epᷣi ambꝛoſij: ⁊ queʒ
vere vt pr̃em diligebat. Narraui ei cir/
cuitus erroꝛis mei. Ubi aũt cõmemoꝛa
ui legiſſe me quoſdã libꝛos platonicoꝝ
quos victoꝛinꝰ quondã rhetoꝛ vrbis ro
me:quem xpianũ defunctum eſſe audi⸗
eram in latinam linguam tranſtuliſſet
gratulatus ẽ mibi ꝙ nõ in alioꝛum phi
oſophoꝝ ſcripta ĩcidiſſem plena ſalla⸗
ciaꝑ ⁊ deceptionũ ſecũdü elemẽta huiꝰ

Confeſſionun

mundi:in iſtis autem omnibus modis

inſinuari deum ⁊ eius verbũ.Deinde vt
me exhoꝛtaret ad humilitatem xpᷣi ſapi

entibus abſcõditã ⁊ reuelatam par uuł

victoꝛinũ ipſum recoꝛdatus ẽ: quẽ ro/

me cũ eẽt familiariſſime nouerat:de qꝰ
ille mihi narrauit qð nõ filebo. Pabet
enim magnam laudem gfe tue cofiten
dam tibi quẽadmodũ ille doctiſſim ſe⸗
nex ⁊ oĩum liberaliũ doctrinaꝝ peritiſ⸗
ſimus quippe ——— ta multa le
