tam crebꝛa ⁊ tam aſpera vocis teſtatur
muta ione: Quid ẽ poſtremo ꝙ ð rebꝰ
minimis tam grãditer dicit. Lantuʒ ne
de illo negocia ſecularia mernerũt: abe⸗
ſit. Sʒ hoc facit ppter iuſticiã charitatẽ

— .

Im.
pietatẽ: qua nulla ſobꝛia mente dubità⸗
te etia ĩ rebus quatũlibet paruulis ma⸗
gna ſũt. Sane ſi moneremus homines
queadmodaũ ipſa negocia ſecularia vel
ꝓ ſe vel ꝓ ſuis apò eccleſiaſticos iudi⸗
tancq; parua ſumiſſe. Cũ vo de illins vi⸗
ri diſſeram eloquio quẽ volumꝰ earuʒ
rerũ eẽ doctoꝛẽ qᷣbus liberamur ab eter
nis malis atq; ad eterna ꝑuenimus bo
na vbicũq; agutur hec ſiue ad populuʒ
ſiue ad pᷣnatu ſiue ad plureſ fiue ad ami
cos ſiue ad inimicos ſiue ĩ ꝑpetua dicti⸗
one ſiue i collocutionibus ſiue ĩ tracta
tionibus ſiue ĩ epiſtolis longiſſimis vel
bꝛeuiſſimis magna ſũt:vbi foꝛte quonia
calix aque frigide res minima atq; vilii
ſima ẽ: õ tninimũ atq; viliſſimũ onſ aut
ꝙ eü qui dederit oiſcipulo eius nõ per/
det mercedẽ ſuã.autvere qñ iſte doctoꝛ
ĩ eccleſia facit inde ſermonẽ parũ debet
aliqͥd exiſtimare ſe dicere:⁊ iõ nõ tèpe⸗
rate nõ grãditer:ſʒ ſũmiſſe ſibi eẽ docen
dum.nõne qñ accidit vt de hac re loqᷣre
mur ad populũ ⁊ deus affuit et cògrue
diceremus tanqᷓ; de illa aqua frigida q̃ᷓ
dam flama ſurrexit que etiã frigida ho⸗
m nũ pectoꝛa ad miſericoꝛdie oꝑa faciè
dga ſpe mercedis accẽ eret: mer
cũ doctoꝛ iſte debeat reru doctoꝛ eẽ ma
gnarã nõ ſempꝑ debet eas graditer dice⸗
re:ſʒ ſũmiſſe cu aliqd docet᷑:tẽperate cũ
aliqd vituperat᷑ vel laudat᷑. Cum vo ali
quid agendũ eſt ⁊ ad eos loqᷣmur qͥ B
agere debẽt: nec tamẽ volũt tuc ea que
magna ſut.dicẽda ſut graditer ? ad fle
ctẽdos aĩios ↄgruẽter. Et aliqũ õ vna ea
dẽc; re magna ⁊ ſimiſſe dicit᷑ R vocet᷑:
2 tẽperate ſi pᷣdicaf: ⁊ gràditer ſi aduer
ſus ide animꝰxt cõuertat᷑ ĩpellit. Quid
eniʒdeo ipſo maius ẽ. nunqᷣd ideo nõ di
cit᷑.aut qui docet vnicate kuntaris oza

De doctrina chꝛiſtlana

ſſmiſſa diſputatione agere: vt res ad
noſcẽdũ diflicilis quatũ dat᷑ poſſit ĩtel/
ligi Nũquid hic oꝛnameta ⁊ non docu
mẽta querunt᷑ nuqd vt aliud agaé fle/
ctẽdus auditoꝛ ⁊ nõ porius vt diſcat in
ſtruẽdus? Poꝛꝛo cũ laudat̃ veꝰ ſine de

cit atq; ait velut interrogas Qnid ergo
lex: deinde rñdit. LCrãſgreſſionis gratia
poſita ẽ:nec veniret ſemè cui pmiſſij eſt
diſpoſita ꝑ angelos i mann mecdiatorſ.
Moegdiatoꝛ auũt vnius nõ è: deꝰ vo vn ẽ

ex illa nõ eſt hereditas ipſeſbi obier

leipſo ſue de operib ſuis quanta facies

pulchꝛe ac ſplẽdide dictionis oboꝛitur

ei:qui põt quatũ põt laudare:quoniam
nemo ↄueniẽter landat:nemo quõcun

q; laudat nõ.At ſi nõ colat᷑ aut cũ illo

vel etiã pꝛe illo colant idola ſue demo

nia ſiue quecũq; creature quantuʒ hoc
malü ſit atq; vt ab hoc malo auertan
boies debet vtiq; graͤditer vici. S
miſſe dictionis exẽplũ eſt apud apoſto
lum panlũ vt planins aliqd cõmemoꝛè
vbi ait: Dicite mibi ſub lege volẽtes eſſe
legẽ nõ legiſtis: Scriptũ eſt.n. ꝙ abꝛa⸗
am duos ſilios habuit. vnũ de ancillaz
vnũ de libera.ſ ille qui de ancilla fʒ car

nẽ natus eſt. Qui aut ve liberat ꝑ repꝛo

miſſioné: que ſũt p allegoꝛiã dicta. Dec

enim ono ſut teſtamẽta. vnũ quidem ĩ

mõte ſynai ĩ ſeruitutẽ generans que eſt

agar:ſyna.n.mõs eſt ĩ arabia qui ↄiun⸗

ctus ẽ ei que nüc ẽ iheruſa lẽ:⁊ ſeruit cũ
filijs ſuis. Que aut ſurſũ eſt libera ẽ ihe⸗
ruſalẽ que ẽ mater nr̃a ⁊c̃. Itẽcq; ibi ra⸗
tiocinat᷑ ⁊ vicit: Fratres.ſᷣm hominem
dico:tamè hominis ↄfirmatũ teſtamè⸗
ium nemo irritũ facit:aut ſuperoꝛdinat

Abꝛae dicie lũt ꝓmiſſiones ⁊ ſemini eiꝰ

Nõ dicit ĩ ſeminibus tanqᷓ; i multis ſed
tanqᷓ; ĩ vno ſemine tuo qð eſt chꝛiſtus.
PHoc aũt dico teſtamẽtũ ↄfirmatũ a ðo
que poſt.ccccxxx.annos facta ẽ lex.nõ
iſirmat ad euacuadas ꝓmiſſiones. Si
enim ex lege hereditas iam nõ er ꝓpmiſ⸗
ſione:abꝛae aut ꝑ repꝛomiſſionẽ vona⸗
uit deus: ⁊ qꝛ occurrere poterit audien⸗
tis cogitationi:vt qͥd ergo data ẽ lex: ſi

⁊ bic occurrebat ꝙ ſipiipe ppoſuit.Lex
ergo adnerſus ꝓmiſia dei: Et reſpõdit:

abntt. redditcq; rationẽ dicẽs: Si.n. data

eèt lex que poſſet viuiſicare omnino ex
lege eèt iuſticia ſz ↄcluſt ſcriptura om⸗
mia ſub peccato vt ꝓmiſſio ex fide ieſu
chꝛiſti daret credẽtibꝰ⁊c̃.vel ſiqd bunſi

moch é. Pertinet ergo ad vocẽdi curaʒ
nõ ſolũ aperire claula ⁊ nodos ſoluere

queſtioniũ:ſʒ et dũ hic agit alijs queſtio
nibus que foꝛte iciderint ne id qð dici⸗
mus ĩpꝛobet᷑ ꝑ illas aut refellat᷑ occur/
rere.Si tamẽ ipſa eoꝝ ſolutio parit᷑ oc⸗
rerit:nec moueamqð auferre nõ poſ⸗
ſumus. Fit.n.vt cũ incidẽtes queſtiõeʒ
alie queſtiones.⁊ alie rurſus incidenti
bus icidetes ptractant᷑ atq; ſoluunt᷑ i
eam longitudinẽ ratiocinationis exten
dat oꝛatio vt niſi memoꝛia plurimũ va
leat atq; vigeat ad caput vñ agebat di/
ſputatoꝛ rede nõ poſſit. Ualde ãt bo⸗
nũ ẽ vt qcqd ↄtradici põt occurrerit ſe
futet᷑: ne ibi occurrat vbi nõ erit qui rmmn
deat.aut pnti quidẽ ſz tacẽti occurrat:⁊

minus ſanatus abſcedat. /In illis au

tẽ apoſtoli vbis dictio tẽperata c.ſenio⸗

rè ne increpaueris ſzj obſecra vt patrem

iunioꝛes vt fratres:anus ot matres. ado
leſcẽtnlas vt ſoꝛoꝛes.Et in illis obſecro

aũt vos fratres ꝑ miſericoꝛdiã dei vꝛ ex
hibeatis coꝛpoꝛa veſtra hoſtid viua ſan
ctam deo placẽtẽ.Et totꝰ ipſius exhoꝛ/
tationis locꝰtẽperatũ bʒ elocutionis ge
niuis vbi illa puichꝛioꝛa ſũt ĩ dbus ꝓpꝛia
pꝓpoꝛiis tanq; debita reddita decẽter ex⸗/
currũt.ſcuti ẽ habẽtes vona oiuerſa ,

.

ſgſiein
ſitu
ſ

anad
nandi

Uuiumni
ifrernuan
6eltnopken
hyrtaſeruen
dnterä
ſſt ſle
iicintes o

cle nollen
Gungeridror
ſentes. Et;
dinebiictn
ſüerſabn
Gchoti
Minc⸗
rpri
emnnd
mednti
aitun
nignici
tint
appꝛop
tenebꝛa
ſdieho
lonibn
ticfe
ſtßich
ni
lioßner
bemnt
Unem
Mige⸗
Mela
ſoe
NN
i n
ahe

tkbtitk
nastret
rirgii
Mnn
Kerbarg
mpur
rmie
wg
intcin
iuſn
Aanis
N
itm
L
3
tn,
uſinn
tii
GliG
hon

gratiaͤ que data ẽ nobis ſue pphetia fʒ
regulã fidei ſue myſteriũ i miniſtrado:
ſue qͥ vocet ĩ doctrina. Qai exhoꝛtatur
i expoꝛtaiione:qui tribuit i ſimplicuate
Qui pꝛeeſt ĩ ſollicitudine. Qni miſeret
in hilaritate. Dilectio ſine ſmulatione.
Odiẽtes malũ adberẽtes bono.Chari⸗
tatẽ fraternitatis inuicẽ diligẽtes.bono
re mutuo pꝛeueniẽtes:ſtudio nõ pigri:
ſpiritu feruẽtes. Dño ſeruiẽtes:ſpe gau⸗
dentes:ĩ tribn latione patit᷑tes:oꝛationi
inſtãtes. Necefſitatibus ſanctoꝝ còmn
nicantes. Hoſpitalitatẽ ſectates:benedi
cite ⁊ nolite maledicere. Gaudete cum
gaudẽtibus:flete cũ flẽtibus:idipſũ ſen
tientes. Et q; pulchꝛe iſta oĩa ſic effuſa
bimẽbꝛi c.rcuitu terminant᷑:nõ alta ſa⸗
piẽtes:ſed humilibus ↄſentietes Et ali⸗
quãto poſt.i hoc ipſo iquit ꝑſenerãtes:
HBeddite oĩbus tributũ debitũ:cni tribu
tũ tributũ:cui vectigal vectigal:cui tio/
rem timoꝛẽ: cni hbonoꝛẽ bonoꝛem. Que
mẽbꝛatim fuſa claudütur etiã ipſa cir⸗
cuitu quẽ duo mẽbꝛa ↄtexerũt. Nemi
ni qnicqᷓ; debeatis:niſi vt inuicẽ diliga⸗
tis ⁊ poſt paulũ. Nox pꝛweſſit:dies aũt
appꝛopinquauit. Abijciamus ergo oꝑa
tenebꝛarũ ⁊ ĩiduamur arma lucis:ſic vt
ĩ die honeſte ambulemus.nõ ĩ cõmeſſa
tionibus ⁊ ebꝛietatibus.nõ in cubilibꝰ
⁊ ĩpudicitijo.nõ i ↄtentione ⁊ emnlatio
ne:ſʒ iduimini dominũ ieſũ xpᷣm ⁊ car/⸗
nis ꝓuidentiã ne feceritl in cõcupiſcen⸗
tijs ſine dubio aures clanſula nwnmero⸗
fioꝛe mulceret:ſʒ granioꝛ iterpꝛes etiam
oꝛdinẽ malnit tenere verboꝑ. Quõ aũt
boc ĩ greco eloquio ſonet ꝙ ẽ locutus
apoſtalus viderint eius eloquij vſq; ad

iſta doctioꝛes:mihi tamẽ q nobis codẽ
Vrbox oꝛdine ĩterpꝛetatij :ner ibi vi⸗

det᷑ currere mimeroſe. EGane hüc elo
cutiõis omatũ qͥ numeroſis fu clauſut

H . lii⸗

de eſſe fatendũ eſt auctoꝛibus nris. Qð
vtrũ ꝑ ĩterpꝛetes factũ ſi.an qò magis
arbitroꝛ ↄſulto illi bec plaubula deui
tauerũt affirmare nõ audeo qm me fa⸗
teoꝛ ignoꝛare. Illud tamẽ ſcio q ſi qſqᷓ;
buinſmodi numeroſitatis peruus illoꝝ
clauſulas eoꝛüdẽ numeroꝝ lege cõpo/
nat ꝙ facillime fit mutatis quibuſd am
verbis que tantüdẽ ſigniſicatione valẽt
vel mutato eoꝑ que inenerit oꝛdine: ni
bil eoꝑ que velin magna i ſcholis grã
matiroꝑꝝ ſhetoꝝ vidicit i illis iuinis vi
ris defuiſſe cognoſcit. Et muita reperi
et locutionis genera tãti decoꝛis:que qͥᷣ
dem in noſtra: ſa maxime i ſua lingua
coꝛa ſũt.quoꝝ nullũ ĩ eis qͥpus iſti inflã
tur litteris iuenitur. Sed cauẽdũ eſt ne
diuinis granibuſq; ſentẽtijs dũ additur
numerus põdus detrabat᷑. Na illa mu

ſica diſciplina vbi numerus iſte pleniſ

ſime oiſcit᷑ adeo nõ defuit auctoꝛib/ ve
ſtris.vt vir doct Heronymꝰ quoꝛũdaʒ
etiã metra cõmemoꝛat i hebꝛea dimta
xat lingna: cui vt veritatẽ ſeruaret in ð
bis Hhĩide nõ traſtulit.Ego at vt de ſẽſu
meo loũᷣr qͥ mihi q; aliis ⁊ qᷓ alioꝝ vti
qʒ notiõ.ſiẽ ĩ meo eloqòo qᷓ; modeſte fie
ri arbitroꝛ.ñ pᷣtemitto iſtoſ nũeros cłaꝑ
ita ĩ auctoꝛib vr̃is h̊ mihi pluſ plʒ ibi
eos rariſſune luaniERaace n diligẽ
di gen boc maxime oiſtat ab iſto genẽ
tẽperato:ꝙ nõ tã verboꝝ oꝛnatib acce
ptũ q; violẽtis aĩ affectibꝰ. Nã capit ẽt
illa oꝛnamẽta pene ola:ſ ea ſi bůu nõ
reqᷣrit.Yert᷑ qppe ipeiu ſuo ⁊ elocutio
nis pulchꝛitudiĩieʒ ſi occurrerit iteꝑ capit
ñ cura decoꝛis aſſumit. Satis c.n.ei ꝑꝑ
qð agit᷑ vt vba ↄgr nẽtiia nõ oꝛis eligan
tur iduſtria:ſj pectoꝛis ſequant᷑ ardoꝛẽ
nã ſi adiücto geminatoq; feno vir ſoꝛ
tis armet᷑ intentiſſimus pugne agit qui
dem illis armis agit:non quia Preri⸗
£

ſa:ſed quia arma ſunt:idẽ ipſe eſt tamè
ẽ ⁊ valet plurimuʒ ẽt cũ rimati telo mi
ra facit. ¶igi aponolus vt p enan ge
lico miniſterio patiéter mala hiuuſmo
di ſempoꝛis ſolatio donoꝛũ dei oĩa tol
lerentur. Magna res ẽ ⁊ graãditer agit
nec deſunt oꝛnamẽta d icedi Ecce int
nunc tepus acceptabile:ecce nunc dies
ſalutis. lemini in quoq; oantes offen

ſonẽ vt nõ repꝛehendat᷑ miniſteriũ no

ſtr ſed ĩ oĩbꝰcomẽdãtes noſmetipſos
ſcut dei mimſtros in multa patientia
in tribulationibꝰ: in anguſtije: i plagis:
in carceribꝰ: in ſeditionibus: i laboꝛibꝰ:
in ieiun ijo: i vigilijs: i caſtita te: i ſciẽtia in
lõganimitate: in beni nitate:in tpiritui
ſancto:in charitate n oficta:i verbo vi⸗
latis: in vmtute dei: per arma iufticie a
dexteris t a ſiniſtris per gloꝛiã 2 igno/
buluatẽ: per infamid ⁊ bonã famaͤ: vt ſe
Gucteꝛes a veraces: vt qui ignoꝛatur ?
dgnoſcũtur: quaſi moꝛites ? ecce vi/⸗
uim⸗: vt coerciti ? no indꝛtificati vi tri
ſtes lemp at gatitctes: ſicut egent miil⸗
tos at oudtes:taz nibil babetes 2 oia
poſſidentes. ꝙCide adbuc ardentem
Ds noſnꝑ patei ad voſo coꝛithi coꝛ no
ſirũ vilatatũ é. æceta qᷓ ꝑpſeq lõgu ẽ. Itẽ
ad rom anos agit vt perſecunões hu
iuſnodi tẽpoꝛis charitate vicanrur ſpe
circa in adiutoꝛio dei. agit dt granditer
omate. Scim ꝰmquit qth diligetibus
deu oĩa cooperatur ĩ bonũ bis qͥ ſm ꝓp/
poñntũ vocati funt ſancti:qm quos pꝛe⸗
iciuit ⁊ pᷣdeſtinauit cõfoꝛmes fieri ima
ginis filij ſunvt ſit pſe pꝛimogenitus in
mnitis fratrib. Quos àt pꝛedeſtinauit
illos ? vocauit. Et quos vocauit ipſos ⁊=
iuſtificauit Quoſat iuſtificauit ipſos ?

gloꝛificauit Quid ergo oicem a boc.

Si deus pꝛo nobis qs cõtra nes: Qui
hlio pꝛopo nõ peperci: ſed pꝛo nobis

De doctrina chꝛiſtlang

omnibus iradiditilũ. Quõ nõ cũ illo
nobis ola donauit: Quis aecuſabit ad
nerſus electos dei: Deus qn iuſtificat

„*

Quis Equi cõdenet

nobis moꝛtuue ẽ magis ſt qui reſur
rexit quiẽ in vextera dei? q iterpellat
ꝓ nobis.· Qui nos ſeparabit a chariate

„„

cntio:an fa mes: an nuditas:an pericu⸗
lũ:an glad us: ſicut icriptũ ẽ. Quia ꝑꝑ

chꝛiſti: Lnbulatio an anguſtia an pſe⸗

le moꝛte afficimur tota die eſtimati ſu⸗
mus vt oues occiſionis:ſj ĩ his oĩib ſup

enim quia neqʒ moꝛs neq; vita ny pᷣſen

tia nʒ futura nʒ virtus nz altitudonzp/
fundũ nʒ crearura aliqua nos poterit

ſeparare a charitate dei q in chꝛiſto ie

ſu dno nr̃o. Ad galathas t q;uis tota

ipſa epiſtola ſũnnſſo dicẽdi genere ſ cr
pta ſit niſ in extremis partib xbi ẽ elo
quiũ tẽperatũ:tamẽ ipon t quèda loci
eo mon animi vt ſine vllis quide tali/
bns oꝛnamẽétis qualia ſunt in illis que
mõ poſuim nõ poſſet tñ niñ gradier

ent ⁊ ego:qꝛ ⁊ ego ficut vos fratres pꝛe
coꝛ vos:nihil me leſiſtis. Scitis qꝛ ꝑifir
mitatẽ carnis ipꝛidẽ euangeliʒaui vo
bis ⁊ tentat ones noſtras i carne mes
nõ ſpreuiſtis nʒ reſpinſtis: ſed ſicut an⸗

gelũ dei me accepiſtis ſicut chꝛiſum ie

ſuʒ. Que ergo fuit beatitudo noſtra:te
ſtimoniũ vobis phibeo quoniã ſi fieri
poſſet oculos veſtros eruiſſetis ⁊ dedii
ſetis mibi: g inimicfactus ſũ vobis ve⸗
pꝛedicans: Emulant᷑ vos non bene: ed

excludere vos volunt: vt eos emulemv

ni. Bonũu ẽ aͤt emulari in bono ſeẽper ⁊
non ſolũ cũ pꝛeſens ſũ apud vos. filioli

mei quos iterũ parturio vonec foꝛmet

rchꝛiſtus ie ns qui

2 menſes ⁊ tepoꝛa:timeo vos ne foꝛte
ſine cã laboꝛqueris; in vobie. Eſtote ſi/

cikelrot
wotmun
fobig,
Genſoruba
noneſtnk

ſoꝛtehri

4 Umfruereter

ſoncanaſn
ſcihtawenr
ſectore d
recpusb
fͤce otett
Adumnne
fſorüleie
beius do⸗
deſeminit
ſnidodi⸗
Weſan
ürö
crdr
Kiamde
ſgepon
epiſtol
ſtionẽ
Ntic
ſernet
dnsp⸗
onẽ ei
dicate
chiiſtin
eſtvi
ſcatiſ⸗
liqno
iin ſal
Pnent
unoeb
ſepaſl
Ulanue
fütre⸗
Pnnd
lane⸗

5é exed cũ ſatis ſit boe
üce apnd 27. que neceſſe n u futmre verita
is. Uellẽ ãt nüceẽ apund. ⁊c.ꝗ õplectiqꝙ noe typu inu biberit:
ſtust dobis. De quia cSfuͦdor Wodcncen aquã cus erpꝛeſſe⸗
vos 2 morar⸗ uid bic ant cõtraria vſeunagine ve⸗ melchiſechech domi
Wl noi. verba ſüt Ftdditaaur alide Sn rit. ze⸗ unlcer pfiguratũ wicem . n
i htvneſiniubnera raraneng grdonamcaſenruna Sechalu ganen e
en iceon tepuit grdis a ſtolica iſa melchiſe
inr ideo ⁊ tepuit grad Szʒ apoſto
Alrpni um fruere ſe

Snden

pum
aã Qõ aũt melchiſedech typun
5 ſolũ xit abꝛad Qõ aut melch ipſalmo ſoũe
iapii ſeripta mem itoꝛe:ſed etiam expoſite ſanct? ex pſona pfr̃is ſacerdoſ ĩ eternũ
R krare debaechr ſamionnd PSoart ciſemsunten ledhech, r alia d.
wintſ z õ ſecũdũ crainemelcht dictiõis moars
almfas er ficie otetus alt a dictionũ ine ut bi ep HS legẽtibus.
R icie c nus iſa gener dlernor mels d ſeche ile exploꝛare legẽtil
re vicdea eeeerbaſincharu dech 8 ſerua t: qõ mrle er Aoaruc N agatr. 3
D iſtoꝛũ lectione⸗ ä pꝛoſecerat ea PE anctus quocq; pri ⁊ filio dem
imnin lubꝛius doctrinã pꝛoſecerne janns Sa puͦ ſcõ vt eũ pr̃i ⁊ fili i
ubꝛius doctrinäp cat cypaantte na oe ſpũ ſcõ vt eů p édi genere vti
mügut eſie miniſtrarũt. itnr i eo liho magnaͤ de ſpuͦ⸗ iſſo tũ dicẽdi genere
i cleſte miniſtn i genere vtitur ĩ eo ret eqlẽ:ſũmiſſo tũ amẽta ver
S iſſo dicendi genere vtitur t. Sol ſtra E. ta no armamels ve
umiſſo dicendi licis diſputat. Se m̃ res ſuſcepta nõ ömonitio
alhniß⸗ n ſacramẽto ca querit viy tur: g ectecdos aioe comost1:0
e vbi oe ſacramẽto io ĩ qua querit᷑ vty boꝛiũ ant ad flectẽ êta ðſiderat
Eninin uitur qppe ibi queſtio ĩ qua que mi, Donn aut dd fle vocumera dſider3
Lirbeilrg aanni i en tnan ne egrüͤſes ertoole n⸗ aie: 5mne
xtam debeat habere: ſzve tipium ergo Ergoi! lo gedeõ cũ audiſiʒ ꝙ dſ le
trle ide ponedũ ẽ. ¶ Poſt pne oſitã que tus on loꝛũ milibꝰ ĩ vn ulit edũ
Kund epiſtole ia ſoluer at vos ſciatis inqu iẽ ſuã ab hoſtib? liberare pcepta ãgeli
Cii ionẽ. ãmonitos at vos ſci⸗ traditio biẽ ſud ab ho : ſecũdũ pᷣcepta ãg
iie ſtioné. ãmonit — inica tra 1 pꝛaru cui carné: it 7 eã iure pfu
voric ĩ calice offerẽdo dominica obis capꝛarũ c poſuit ⁊ ed iure
ndſ et ĩ calice off⸗ d fiat a võbis qᷓ; ꝓ vobis a ſupꝛa petrã p ie qua ge
umeſ ſernet nʒ aliu lix qͥ ĩ cõmemoꝛa it. Que ſimnl vt vge cacu tra ignis
nythd oñns pꝛio fecit: vr c⸗ o offerat᷑. Nã ci bat agelus dei cõtig ebat aſſũ
rrnt ei;fert mirt' vino o ſangnis ſebat aͤgeln ificiũ offerebatf aſſů
rinnt onẽ eifer ſu vitis vera ſa ipit atz ita ſacri tum vr ꝙ pe
i , dicat chꝛ ſtus ego ſu ſed vinũ: nec pe i 6. Quo iudicio de is xpᷣi qꝛ ſcri
* chꝛiſti nõ aqua eiꝰquo redẽpti ? vini/ a illa ypũ babuerit coꝛp etra: petra
atreic ideri ſaͤguis ei qu vnũ deſt ca trailla: 34 22lequenti pe
otrric teſt videri ſe 6 ĩ calice qñ vjnũ tü ẽᷣ bibebaãt ve⸗ n ad diuinitatem
anetr icati ſumus eẽ ĩ calice c : qſcripturag p t Tos h wti nõ ad diuinitat
n ſedei ſn rpi ſanguis oñdit: 6 ſrin at. ãat erat Enr carne lael E qͥ ſcientiũ en
mt oiuz laer ameto zaraenrier⸗ ſacramẽ⸗ a oltoten perenni riuo ſun angiufs ,
i Inuenimus. n. in geneſt ſignü domini nu. Jam tüc ergo i ſna to
e i noe boc idẽ pᷣc mnü bibit ine 6: qꝛ vomin ieſus ĩ cat et:
Mati unnoe Hoc xtitiſſe: vinu bi Eq claratũ ẽ: qꝛ vominꝰ cifirus aboleret:
eht aſſionis ext itiſſt⸗ datus ẽ:ꝙ ſdi peccata cru upiditates
iin ce paſſion n domo ſua nud ib?“ tus müuc pe toꝑ: G et cupiditates
cun hꝛigtus i n do 1 aratibeſenlodt nec ſolũ let ſactafel; facti refet k.
ceu fuit recũbẽs pris a medio filio vdeno ĩoꝝ.Caro.n. edi ad cin
it ealwnlert ſero vnerom eofeta gione
* tata e. à maidꝛe vero mmi

ita con
ſicut clara ſunt vt ꝓpfũda ſint atʒi

rdos dei ſũmi ⁊ bñdi
vinũ.fuit enĩ ſacerdos dei ſũmi

NNNDe doctrina chrifriana

ius ad illecebꝛas cupiditatũ.ſc ſcriptuʒ
C:qꝛ cõcupiuit populus cupiditatẽ peſũ
ma:⁊ dixerũi: Quis nos cibabit pane:
Qðò igit extenait angelus virgã ⁊ teti⸗
git pecrã de qua ignis exut: oſtendit ꝙ
caro vi ipintu repleta viuino peccata
ola huane cõditionis exueret. Unde et
dñns ait: Ignẽ veni mittere in terrã. Et
terra i quibrei docẽde ac ꝓbade maxi
me ĩcubit.De genere tẽꝑato ẽ apud cp/
pꝛianui virginitatis illa laudatio. Nunc
nobis ad vir gnes ᷣmo ẽ quarum quo
ſublimioꝛ gloꝛia ẽ:maioꝛ ⁊ cura cẽ: flos
Cille ecclenaſtici germinis decꝰ atq; oꝛ
namẽetũ gr̃e ſpiritualis leta idolis lau/
dis ⁊ honoꝛio:opꝰ itegrũ atʒ icoꝛuptũ
dei imago rũdens ad ſcimoniã oni illu
ſtrioꝛ poꝛtio gregis chꝛiſti. Saudet per
ipſas atqʒ in ipas:largiter floꝛet eccleſe
matris gioꝛioſa fecũditas:quãtocq; pluſ
copioſa vᷣginitas numero ſuo addidit
tãto gatdiũ mris angeſcit.Et alio loco
i fine epłe.Quõ iquu poꝛtauimꝰ imagi
nẽ terreni q de limo ẽ poꝛtemꝰ⁊ imagi/
nẽ eiꝰ qͥ de celo ẽ.hãc imaginem poꝛtat
vginitas:poꝛtat itegritas: ſãctitas poꝛ
lat ⁊ vitas:poꝛtãt diſcipline dei memo
res iuſticia cũ re ligione retinẽtes ſtabi⸗

les in fide.bumiles in timoꝛe:ad oẽs tol
lerantias foꝛtes:ad ſuſtinẽdas iniutias

mites: ad faciẽdã miſericoꝛdià faciles:
fraterna pace vnanimes atʒ cõcoꝛdes.
Que vos ningula o bone vᷣgines obſer⸗
nare:diligere:implere debetis que ðᷣo ⁊
xpᷣo vocãtes ad oñʒ cui vos dicaſtis ma
ioꝛe: ⁊ melioꝛe ꝑte pᷣceditis puecte an/
nis iunioꝛib magiſteriũ facite. Mioꝛes
natu pᷣbete cõparibicitamẽtũ hoꝛtam̃
tis vos mutuis excitate emulis de vtute
documẽtis ad gliã ꝓpnocate durate foꝛ
titer: ſpualt ꝑgite:pernenite felicu: tãtũ
memtote tuc vri cu icipiet ĩ vobis vgi/

nitas honoꝛari. Ambꝛonñiét dicèdi ge

nere tẽpato ⁊ oꝛnato pfeſſis oginib p
ponit tq; ſub expli ſomna ꝙ moꝛibus

muteret᷑ ⁊ dicit. Uirgo erat nõ ſolum
coꝛꝑe:ſz ẽt mẽte q̃ nullo doli ãbitu ſin/

cerũ adulteraret affectũ:coꝛde hinlis:

bis grauis:ai pꝛudẽs:loquẽdi parcioꝛ:

legẽdi ſtudioſioꝛ:nõ ĩ incerto dininarũ

ſzi pce paupis ſpeʒ pones itẽta opi: fe⸗/

cũda ſermoni:arbitriuʒ mẽtis nõ hois

ſed deũ querere:nullũ ledere bñ velle:

oĩbꝰ aſſurgere maioꝛib natu:eq̃libꝰnõ
ituidere:fugere iactãtiã:rõne ſequi:ama
re vtutẽ. Qm iſta vultu lent paretes:qñ
diſſenſit a ꝓpiquis:qñn faſtidiuit hbumi
l:qñ irriñt oebilẽ:qn vitauit inopem.

Eos ſolos ſollicita cetꝰ hominũ ĩuiſere

quos miſericoꝛdia nõ eri
pꝛeteriret verecũdia.

inerecũdu:nõ geſi fractioꝛ nõ iceſſus
ſolutioꝛ nʒ vox petulãtioꝛ:vt ipſa coꝛ⸗

poꝛis ſpecies ſimnlacrũ fuerit mẽtis ⁊ fi

gura pbitatis. Bonã qᷣppe domuli ipo

veſtibulo oʒ agnoſciae pmo pᷣtédit in⸗

greſlu nibil ĩt atere tenebꝛapꝑ: tacq; lu⸗
cerne lux it ponta foꝛis luceat. Quid g
exeqᷣtur ciboꝛũ parſimonia officoꝛü re
dũdãtiã alterũ vltra naturã ſupfuiſſe:al
terũ ipſi nature peneefuiſſe. Illic nul
la itermiſſa tẽpoꝛa hic cõgeminati ieiu
nio dies.Et ſi qn reficiẽdi ſucceſſiſlet vo

luntas cibꝰplerũq; obui qui moꝛt ar

☛G „

ꝑpea ĩ exẽplo buiꝰtẽꝑati generis poſui:

qꝛ hic nõ agit vt vginitatẽ vouedt qͥ nõ
vouerũt:ſʒ quales eẽ debeãt qͥ iam vote
ſunt.nã vt aggrediat᷑ aius tatũ ac tale
ꝓpoſitum grandi vtiq; oicendi genere
debet excitari:⁊ acccdi ſed mattyr cypuꝝ
anus de bitu vginũ nõ ve ſuſcipiendo
vVirginitatis ppoito ſcribit. Inte vero

Ifie

riret Niil toꝛuu in
oculis:nihil ĩ vbis pꝛocax:nihil in actu

nichuei
dtiogiol

eöbllii

Zwocpel
ninchl
Cetatüne
Gounionn
s gnaltate
ſgnnoic
Unealueie
uſſhaini

ret ALu
tiipeobete
ſcboſſenin
ninest ine
oconuptis
Arlterade
Wo
Ronshen
GRRMd
tüs
mmi Ser
rpe
mento
quitie
nie
veritas:
colo⸗
medacit
noͤpot!
Nu tu
ſisteee
legocon
P pelig
moſaut
ſcnünmr
Mereteb⸗
Ron
ſgird
ltere
cGSſknä

lnn

—
Kginen
alnit
wüͤrirti
nnltxer
RZ”ZZ
Neiſai
ua eni
nighn

ſurd⸗

frienit
münft
irn
S
Nnnd
büskun⸗

Dictiõis grãdis exẽplo

eriſcopus etiã ad hoc eas magno aecẽ
dit eloquio. Uerũ ex eo Fan egerunt
Ambo dope inuecti ſũt cãs que foꝛmã

pigmẽtis coloꝛdt:quoꝝ pᷣoꝛ ille cũ bo

ageret ait inter cetera. Siquis pingẽ
do artifexvultũ alicui ⁊ ſpeciẽ ⁊ coꝛpo
ris qualitatẽ emulo coloꝛe ſignaſſet: ⁊
ſignato iã cõſumatoc; Rimulacro ma⸗
nus alius iferret vt iã foꝛmata iã picta
quaſi peritioꝛ refoꝛmaret grauis pꝛioꝛii
artificig iniuria 2 inſta indignatio vide
ret᷑ & Lute exiſtimas impune laturaʒ
tã ĩpꝛobe temeritatis audaciã: dei arti⸗
ficis offenſam: Et ſi impudica circa ho⸗
mines ⁊ inceſta fucis lenocinantibꝰnõ
ſis coꝛꝛuptis violatiſq; qͥ dei ſunt peioꝛ
adultera detineris. Quod oꝛnari te pu
tas:qꝙ putas comi:iĩpugnatio ẽ iſta dini
ni oꝑis pᷣuaricatio ẽ veritatis: monẽtis

apoſtoli vox ẽ. Expurgate vetus fermẽ

tũ vt fitis noua cõſperſio ſicut eſtis aʒi⸗
mi. Et enim paſca noſtrũ imolatus eſt
xpᷣs. Itach feſta celebꝛemꝰnõ ĩ fer⸗
mento veteri nʒ i fermẽto malicie ⁊ ne
quitie:ſed in aʒimis finceritatis ⁊ verita
tis. Iluquid ſincerite perſeuerat et
veritas:qñ que ſincera ſunt polluũtur
coloꝛũ adulteriis:medicaminũ fucis:in
mẽedaciũ vera mutãtur. Dñs tuus dicit
nõ põt facere capillũ vnũ albũ aut ni⸗
grü: ⁊ tu ad vincendã domini tui vocẽ
vis te eẽ ponioꝛ: Audaci conatu ⁊ ſacri

lego con:ẽptu.crines tuos inficis: ma⸗

lo pꝛeſagio futuroꝝ capillos iã tibi flã
meoſauſpiraris:lõgũ ẽ inſerere oĩa que
ſequũtur. Olle vo poſterioꝛ vt ĩ tales
diceret:huic illa inquit naſcũtur in tẽti
ua vicioꝛũ:aut queſitis coloꝛibꝰ oꝛa de
pingãt vu viris deſpicere foꝛmidãt ⁊ de
adulterio vultꝰ medicãtur adulterium
caſtuatis. Quãte boc amdÜt iã effigiem

—— = . 1
—– . . „
er
.

verent᷑ maritale iudiciũ ꝑdidere ſuum.
pꝛioꝛ enim de ſe ꝓnũciat quẽ cupit mui
tare ꝙ nata c. Ita dũ alij ſtudet placere
pꝛius ipſa ſibi diſplicet. Qm̃ indicẽ mu
lier pꝛioꝛẽ reqᷣrimꝰoefoꝛmita is tue qᷓ;
teip ſã que videri times. Si pulchꝛa es
qd abſconderis ſi defoꝛmis cur ſe foꝛ
moſã eẽ mẽtiris nec tue conſciẽtie nec
alieni erroꝛis gratias habiturd. Ille.n,
alterã diligit. tu alteri vis placere: ⁊ ira
ſceris ſi amet alterã q adulterare inde
docet᷑. Mala magiſtra es iniurie tue le
nocinari: refugit ẽt q̃ paſſa ẽ lenonẽ:ac
licet vilis mulier nõ alteri tñ: ſed ſi pec
cãt tollerabilioꝛa ꝓpemodũ iĩ adalterio
crimĩa ſũt. Ibi.n.pudicitia hic nã adul
terat. Satis vt exiſtĩo apparet ſeminas
ne ſuã adulterẽt foꝛmã ⁊ ad pudoꝛem ⁊
ad timoꝛẽ bac facũdia vebemẽter ĩpel
li. Pꝛo ide nec ſũmiſſũ nʒ tẽꝑatum: ſed
grãde oĩno genꝰ boc elocutiõis agno
ſcimꝰ. In his t quos duos ex oĩbꝰpꝛo
ponere volui ⁊ ĩ alijs eccłiaſticis viris

2⁊ bono ⁊ bñ iſicut res poſtulat:acute:

oꝛnate:ardẽterq; dicẽtibꝰ ꝑmłta eoꝛuʒ
ſcripta poſt hec tria reꝑiri ⁊ aſſidua le
ctiõe vlł auditione admixta exercitatiõe
ſtudẽtibꝰinoleſcereNec qᷣſq; pꝛeter
diſciplinã eẽ exiſtimet iſta miſcere: im
mo q;tũ cõgrue fieri põt oĩbꝰ generibꝰ
dictio varianda ẽ᷑. Nã quando ꝓlixa ẽ
in vno genere minꝰ detinet auditoꝛem
Cũ vero fit in aliud ab alio trãſitus ẽt
ſi lõgiꝰ eat decẽtius ꝓcedit oꝛatio:q;uiſ
hẽant ſingula genera varietates ſuas ĩ
ſermone eloquiũ quibꝰnõ ſinũtur i eo
rum qui audiũt frigeſcere vel tepeſcere
ſenſibus.verũtñ ſaciliꝰ ſumiſſuʒ ſolũ qᷓ;
ſolũ grande tollerari põt.Cõmotio p
pe animi quãto magis excitanda eſt vt
a nobis aſſentiatur auditoꝛ: tanto mi⸗

1
R

mutare nature picturã querere:æ dimm

De doctrina chaſtiana

nus in ea diu teneri põt cũ fuerit quan⸗
tum ſatis ẽ excitata:⁊ ideo cauẽdũ ẽ ne
dũ volumus alti erigere ꝙ erectũ ẽ eti⸗
am ide oecidat quo fuerat excitatiõe ꝑ
ductũ. Interpoſitis vo q̃ ſũt decidenda
ſũmiſſus ad ea q̃ opꝰẽ granditer dici bñ
redit᷑.vt dictionis ĩpetus ſicui mar eſtꝰ
alternet.Ex quo fit vt grãdis dictionis

NS 2 ——

genꝰſi diutiꝰẽ dicẽdũ.ñ debeat eẽ ſoluʒ

iʒ alioꝝ generũ dictiõe variet᷑ Et tam̃ ei

generi dictio ta tribuit᷑ cniꝰ copia pꝛe
naluerit. Intereſt.n.ꝙ gen?cui generi ĩ
terponat᷑ vł adhibeat᷑ certis ⁊ neceſſari
is locl. Nã ⁊ ĩ gradi genere ſꝑ aut pene
ſꝑ tẽperata debẽt eẽ pᷣncipia.Et ĩ ptate
eloquetis vt dicant᷑ nõnulla ſũnuiſſe
t qͥ poſſẽt dici grãditer:vt ea q̃ dicũtur
grãditer ex illoꝝ fiàt cõparatione gran⸗
dioꝛa ⁊ eoꝝ tanq; vbis lumioſioꝛa red/
danf. In quocũq; ãt genere aliq̃ qõnũ
vĩcula ſoluẽda ſũt a cacumie opꝰẽ ꝙ ſi

bi ſũmiſſũ genꝰ ꝓpᷣe mẽdicat.Ac ꝑ h̊ eo

genere vtẽdũ cẽ.⁊ ĩ alijs duobꝰgeneribꝰ
qñ eis iſta icidũt ſic laudandũ aliqd vł
vituperãdũ vbi nec dãnatio nec cuiuſq;
liberatio nec ad actionẽ qualibet aſſen
ſo reqrit᷑ ĩ quocũq; alio genere occurre
rit genꝰadhibẽdũ ⁊ ĩterponẽdũ ẽ tẽpe/
ratum. Ja grãdi.n.ĩueniũt locos ſuos:
duo cet᷑a e ĩ ſũmiſſo ſiłr. Cẽ peratũ autẽ
genꝰnõ qͥdẽ ſꝑ iz tñ aliqñ ſũmiſſo indi⸗
get.ſi vt dixi qõ cuiꝰ nodus ẽ ſoluẽdus
icurrat ł qñ nõnulla q̃ oꝛnari poſſẽt:iõ
nRõ oꝛnant᷑:ſʒ ſũmiſſo ſermone dicunt.
vt qbuſdã q̃ſi thoꝛis omamẽtoꝝ pᷣbeãt
eminetioꝛẽ locũ.Gꝛãde ãt genꝰ tẽpata
dictio nõ reqͥrit.Ad delectãdos quippe
aĩos nõ ad monẽ dos ipſa ſuſcipit᷑: ñ ſa⸗
ne ſi dicẽti crebꝛiꝰ⁊ vehemẽtiꝰ acclame
t ur iõ grãditer putãduſẽ dicere:hoc.n.

accumine end 2 oꝛnatmta

fa ciũt tẽperati.¶ Sꝛãde aut gen plerũ

& poõdere ſuo voces emit iz lachꝛymas
expmit. Geniq; cũ arnaceatserglrtg

tanie diſſuaderẽ populo pugnam ciui⸗
lem vel potius pfaleialle ug eanm⸗

nam vocabãt.neq; enim ciues taãtümo
do verũ etiam ꝓpinqui fratres. Poſtre
mo parẽtes ac filij lapidibus ĩter ſe ĩ du
as partes oiuiſ per aliquos dies conti⸗
nuos certo tẽpoꝛe anni ſolẽniter dimi⸗
cabãt ⁊ quiſq; vt quẽq; poterat occide⸗
bat.Egi quidẽ granditer quantũ valui:

vt tam crudele ⁊ inueteratũ malũ ð coꝛ

dibus ⁊ moꝛibus auellerem pellerenq;
dicẽdo.nõ tamẽ egiſſe aliqͥd me putaui
cũ eos audirẽ acclamates:ſz cũ ſentes
viderẽ.Acclamationibus quippe ſedo
ceri ⁊ delectari:fiecti aũt lach:imis indi
cabãt.Quas niñ aſpere ĩmanem illã cõ
ſuetudinẽ a patribꝰ ⁊ auis lõgeq; a ma
ioꝛibus traditã.que pectoꝛa eoꝝ hoſtili
ter obſidebat: vel potius poſſidebat ini⸗
tam anteq; re ipſa id oſtenderẽt credi/
di hoſtiliter obndebat. Moxq; ſerno⸗
ne finito adagẽdas deo gratias coꝛda
atq; oꝛa cõuerti.Et ecce iam ferme octo
vel amplius anni ſũt ꝓpitio chꝛiſto ex⸗
quo illic nihil ele tentatũ eſt. Sunt et

alia experimenta multa quibus didici ꝭ/
mas homines quid ĩ eis ſapientis gran
ditas dictiõis nõ clamoꝛe potius q; ge-

mitu: aliquãdo etiã cum lachꝛymis pa⸗
ſtremo vite mutatione moͤſtraſſe Bu
miſſo etiã dicèdi genere ſũt pleriq; mu⸗

tati:ſʒ vt qõ nõ ſciebãt ſcirẽt:aut gqð eis
videbatur ĩcredibile crederẽt.nõ autem

ut agerent agendũ iam nouerũt ⁊ age⸗
re nolebant.Ad huiuſmodi nanq; duri
tiam flectendã debet graditer dici. Naʒ

⁊ laudes ⁊ vituperationes quando elo⸗

quter dicũtur.cũ ſint i genere tempe/

rato ſic afficiũt quoſdam vt non ſolũi

laudibus ⁊ vituperationibus eloquen⸗

ſedcleten

(fieropyeti

numtcut
ſuoiner .
ſteen
ſerecariut
diere lud
igttlogn
hiſpi
Hoeſtecd
Nogionee
Noggandu
rer delec
lechtdte
ſdoe
ſaaociczi
Poekons
Kd
Dta
ſed w
iͤntie.
rae
tur an
ſuade
led
pr
ſemmp
ſactit
tliqun
tͤdelet
fnere
ſeger
tiami
wont
ſabde
inen
dee⸗
ag
ſae

aiinni
fihrirmi
wtmin
AMugt
teterie
M
N
lninin
tiiti
L
liaſent/
anlan
ninf
nüt
uim⸗
mii
N

tie delectentur. verũ etiam ipſi velecta

biliter appetãt fugiãtq; vituperablliter

vinere:ſed nunqd oẽs qui delectt᷑ imi
tantur: ficut in grandi genere. Oès qui
flectũtur agũt ⁊ in ſũmiſſo genere oẽs
ꝗ docẽtur ſciũt:aut credunt verũ eẽ qð
neſciũt. Unde colligit᷑ illa duo genera
gqð efficere intẽdũt hoc eis eẽ maximuʒ
neceſſariũ qui ſapiẽter ⁊ eloquẽt᷑ volũt
Dicere. Illud vo qð agit᷑ genere tèpera
to.i.vt eloquẽtia ipſa delectet: nõ ẽ ꝑꝑ
ſeipſũ vſurpãdũ:ſed vt rebꝰ que vtiliter
bhoneſteq; dicũt᷑.ſi nec docẽte indigent
eloquio nec mouẽte:qꝛ ⁊ ſcientes ⁊ fa⸗
uẽtes auditoꝛes babèt aliquãto ꝓmpti
us ex delectatione ipſa elocutionis ac
cedat vel tenacius adhereat aſſenſus.
Nã cũ eloquẽètie ſit dniuerſale officiuʒ
quocũq; iſtoꝛũ triũ geneꝝ dicere apte
ꝑſuaſionẽ.finis ãt id qð ĩtẽdis pſuade
re dicẽdo.in quocũq; iſtoꝛũ triũ geneꝝ
Dicit quidẽ eloquẽs apte ad ꝑſuaſionẽ
ſed vbi perſuadet ad finẽ nõ venit elo⸗
qntie. Perſuadet ãt ĩ ſũmiſſo genere ve
ra eẽ qui dicit:pſuadet in grãdi vt agã
tur que agẽda eẽ ſciũgir:nec agũtur. ꝑ
ſuadet in genere tèperato pulchꝛe oꝛna
teq; dicere.Quo fine nobis quid opus
. Appetant eũ qui lingua gloꝛiantur ⁊

ſe impune gentis talibuſq; dictionibus

iactãt vbi nec docẽdus auditoꝛ:nec ad
aliquid agendũ mouẽdus: ſed tãtũmõ
F delectãdus auditoꝛ. Nos vero iſtum
finẽ referamus ad alterũ finẽ vt.ſ.qð ef
ficere volumꝰcũ granditer dicimꝰ: hoc
etiam iſto modo velimus idẽ vt bonoꝝ
moꝛũ diligantur vel deuitentur mala:
ſi ab bac actione non ſic alieni ſint ho⸗
mines:vt ad eam grandi genere dictiõis
videantur accendi:aut ſi iam id agunt
vt agant ſtudioſius atq; in eo firmiter
perſeuerenr. Ita fit etiam vt temꝑati ge

.II.

neris oꝛatu non iactanter:ſed pꝛudent
vtamur nõ eius fine contenti quo tan⸗
tũmõ delectatur auditoꝛ:ſed hoc potiꝰ
agentes vt etiam ipſo cum ad bon
perſuadere volumus adiuuetur. / Jl⸗
la itaq; tria que ſupꝛa poſuimus eum qͥ
ſapienter dicit: ſ eiam eloquenter vult
dicere id agere debere vt intelligẽter:vt
libẽter vt obedienter audiat:non ſic ac
cipienda ſũt tãq; fingula illis tribus di
cendi generibus ita tribuãtur vt ad ſũ⸗
miſſũ intelligenter:ad temperatum li⸗
benter:ad grande per tineat obediẽter
audiri:ſed ſic potius vt hec tria ſemper
intendat quãtũ poteſt ⁊ agat: etiam cũ
in illoꝛũ ſingulo quoq; verſatur. Uolu
mus enim faſtidiri ẽt cũ ſũmiſſe dicimꝰ
ac per hoc nõ ſolũ volumus intelligen
ter verũ etiam libeter audiri. Quid autẽ
agimus diuinis teftimonijs docẽdo ꝙ
dicimꝰ niſñ vt obediẽt r audiamur.i.vt
credamus eis: opitulante illo cui diciũ
è: Leſtimonia tua credibilia facta ſunt
valde.Qui etiã cupit niſi credi qui ali/
quid licet ſũmiſſo eloquio diſcentibus
narrat. Quis velit eum audire niſi aubi
toꝛem: uõnulla ẽt ſuauitate detineat:
Nã ſi nõ intelligatur quis neſciat nec
libẽter eũ poſſe nec obedie iter audiri:
Plerũq; dictio ipſa ſũmſſa diſſoluit diſ
ficilimas queſtiones:⁊ inopinata ma⸗
nife ſtatione demõſtrat dũ ſẽtẽtias acu
tiſſimas de neſcio quibuſdã cauernis
vnde non ſperabatur eruit ⁊ oſtendit:
de adnerſario conuincit erroꝛem ⁊ do⸗
cet falſum eẽ: quod ab illo dici videbat᷑
inuictuʒ maxime quãdo adeſt ei quod
dam decus nõ appetitũ: ſed quodaàmõ
naturale: æ qñ nõnulla iactaciuncula
ſʒ q̃n neceſſaria:atq; vt ita dicà ipſs re
bus exoꝛta numeroſitas clnuſulaꝑ tan
tas acclamatões excitat vt vix itelligat

.
2.

eẽ ſummiſſa.Non enim quia necꝑ ince
dit oꝛnata neq; armata:ſed tanq; nu⸗
da congreditur.ideo non aduerſarium
neruis lacertiſq; collidit:⁊ obſiſtentem
ſubꝛuit ac deſtruit membꝛis foꝛtiſſimis

falſtatẽ. Unde at multũ ⁊ crebꝛo accla

matur ita dicentibꝰ:niſi quia veritas ſic
ðmõſtrata ſic defẽſa ſic iuicta delectat.
Et in hoc igitur genere ſũmiſſo iſte do
ctoꝛ ⁊ dictoꝛ id agere deber:vt nõ ſolũ
i ntelligenter veꝝ etiã libenter ⁊ obediẽ
ter audiatur. Illa quoc; audientia ge/
neris temperati apud eloquẽtem eecle
ſiaſticũ nec inoꝛnata relinquit᷑ nec ide⸗
cruter oꝛnatur:nec ſoluũ hoc appetit vt
delectet qð ſolũ apud al os pꝛoticetur

verum etiam i bis que laudat ſiue viu

perat iſtis appetẽcdis vel firmins tenen
dis.illis autẽ deuitãdis vel reſpuendis
vult vtiq; obedienter audiri. Si qt non
audit᷑ intelligenter nec libẽter poteſt.
Pꝛoinde illa tria vt intelligat qui audi
unt vt velectẽtur vt obediat etia: ĩ boc
genere agẽdũ ẽ etiã vbi tenet ðlectatio
pꝛincipatũ. Jã vero vbi mouere ⁊ flecte
re gradi genere opus ẽ auditoꝛe:ꝙ tunc
ẽ opus quãdo ⁊ veraciter dicu:⁊ ſuaii
ter confitet᷑:⁊ lamẽ non vult facere qð
dicit᷑:dicẽdũ ẽ ꝓculdubio graduer: ſed
quis mouet᷑ ñ neſcu qð dicit᷑ aut quis:
te netur vt audiat ſi nõ delectat᷑: Unde
⁊ in iſto genere vbi ad obedientiã coꝛ
duꝝ granditate dictionis flectẽdũ e:nin
2 intelligenter ⁊ libẽ er qͥ dicit audiat᷑
nõ põt obediẽter audin. Habet aut vt
obediẽter audiat᷑ quatacũq; gracdltate
ictionis maiꝰ põdus uita oicẽtis: Nã
ſapiẽter ⁊ eloqueter vicit.niuit ãt ne
ꝗter:erndit qͥdẽ multos diſcẽdi ſtudio
ſos:qᷓ;uis anime ſue ſit inutilis ſicut ſcri
ptũ ẽ: Scribe ⁊ phariſei ĩ cathedra mop
ſi ederunt que vicut facite qᷓ at faciũt

facere nolite. Dicunt enim ⁊ nõ faciũt.
Unde ait apoſtolus:Sine occaſione ſ

ne veritate xpᷣs ãnunciet᷑. xpᷣs ãt vitas

c: ⁊ tamẽ etid nõ veritate annüciari ve
ritas põt:ideſt ut a pꝛauo ⁊ fallaci coꝝ
de que recta ⁊ vera ſunt pᷣdicentur. Si
qᷣppe annunciat᷑ ieſus xpᷣs ab eis qͥ que
runt nõ que ielu xpᷣi:ſed qm̃ boni fide⸗
les nõ quẽlibet hominũ ſed ipſũ deum
obedienter audiũt.qui au: Que dicunt
facite:que ãt faciunt facere nolite.diciit
enim ⁊ nõ faciũt ideo audiũtur vriliter
etiã qui vtiliter nõ agũt.ſua.n. querere
ſtudent:ſed docere ſua non audent.De
loco ſcilicet ſuperioꝛe ſedis eccleſiaſtice
quẽ ſana doctrina inſtituit: pꝛopter ꝙ
ipſe oñns pꝛius qᷓ; de talibue quos com
memoꝛani dicerer: pᷣmiſñt.ſuꝑ cathedrã
