In qua copioſiſſima di putatione nihil
iltarũ eſt regularum:vtiq; ⁊ res illic ob
ſcuriſſima queritur 2 exẽpli gratia ſatis
dictũ ſit.nam colligere omnia nimis lö
gum ⁊ nimis operoſum ẽ que obſcnra
ſunt in ſcripiuris canoniciſ vt nihil iſto
rum ſeptẽ ibi reqnirendũ ſit. Iſte auteʒ
cum bas velut regulas cõmendaret: tã

tum eis tribuit quaſi omnia que in lege
ideſt in diuinis libꝛis obſcura poſita in⸗

ne nremns his bene cognitis atc; adbi

bitis ifelligere valeamꝰ ita qnippe exoꝛ

ſus eſt eundẽ libꝛum cũ diceret. e⸗
ceſſariũ duri aut omnia que mihi vidẽ⸗
tur libellu regularũ ſcribere ⁊ ſecreto⸗
rum legis veluti claues 2 luminaria fa
bꝛicare: ſũt eniz quedã myſtice que oni
uerſe legis receſius obtinẽt= veritatis
theſauros aliquibus inuiſibiles faciunt
Quarũ ſi ratio regularũ ſine innidia vt
cõmunicamns acrepta fuerit clanſula
queq; patefient ⁊ obſcura dilncidahun
tur:vt quiſq; pphetie ĩmenſam ſalinaz

perambulãs his regnlis quodãmodo

quaſi lucis tramitibus ns ah er
ſoꝛe deſendatur. / Pic ſi dixiſſet. Süt

enim quedam regule myſtice que non
nullos legis receſſis obtinent:aut cer⸗
te que legis magnos ?eceſſus obtinent
non autem ꝙ ait vniuerſos legis receſ
89 neq; dixiſſet: clanſa queqʒ patefient
zelanſa multa pa tefiẽt: veꝑ dixiſſi: nec
1d laboꝛato:atqʒ vtili operi ſuo plus qᷓ;
res poſtulat odo ĩ ſpem falſã lectoꝛc

dd coꝛpoꝛi.i.qͥd xpᷣo:qͥd eccle

nõ ſolu ĩ eternũ:
nò ci illo eè dicèdi ſũt qᷓ;nis ĩ eins e vi

R ? ð

eius miſiſſet. Qò ideo dicẽũ putaui vt
⁊ liber iſte legat᷑ a ſtudioſiſ:qꝛ plurimũ
adiuuat ad cripturas itelligedaſ:⁊æ nõ
de illo ſperet᷑ tamũ quantũ nõ hʒ. Can
te ſane legẽdus ẽ nõ ſolum ppter illa
que ſicut donatiſtahereticꝰloqᷣt᷑. Quiꝗ
autẽ doceant vel admoneat iſte ſeptey

regule bꝛeuiter oſtẽdam Prima de
dñno ⁊ eiua coꝛpoꝛe ĩ qua ſciè es aliqũ

capit ⁊ coꝛpoꝛis.i.chꝛiſti 2 eccleſie vndã
pſonaʒ nobis ĩtimari.neqʒ.n. fruſtra di
ctũ fidelibus:ergo abꝛae ſemẽ eſtis.cuʒ
ſit ſemen vnu abꝛae qõ eſt chꝛiſtuſ.non
heſitemus quãdo a capite ad coꝛpꝰvel
ad caput.tranſit᷑ a coꝛpoꝛe:⁊ m no rece
dit᷑ abo na eadẽqʒ pſona.¶ na.n.perſo
na loqͥtur dicens:Sicut ſponſo ĩpoſuit
mibi mitrã ⁊ ſicut ſponſam oꝛnauit me
oꝛmamẽto:⁊ tamè qͥd hoꝝ dmini capiti
eſie oueni/
at: dtiqʒ intelligẽdũ eſt. ¶ Scᷣa de dnli
coꝛpoꝛe biptito quide nõ ita debuit
appellare.Mõ.n.reuera coꝛpus oñni eſt
ꝙ cũ llo nõ erit ĩ eternũ:ſj dicendũ fu⸗
it de dnñi coꝛpoꝛe vero atqʒ ꝑmixto: aut
vero atqʒ ſimulato vel quid alið: quia

veꝝ etiã nüc hipocrite

deant᷑ eccla. Unde poterat regulsa iſta

ſic appellari vt diceret de pmixta eccle

ſia. Qne regula lectoꝛc vigilantẽ requi
rit. quddo ſcriptura iam ad alios loqua
tur tdq; ad eoſipſos ad quos loqueba
tur videt᷑ loqui:uel de ipſis cum de ali
is iam loqtur tanqᷓ; vnũ ſit vtrũqʒ coꝛ
pus ꝓpter tẽpoꝛalẽ cõmirxtionẽ ? cõio
nẽ ſacramèroꝝ ad hoc ꝑtinet ĩ canticis
cant icoꝝ. Fuſca ſuʒ ⁊ ſpecioſa vt taber
nacula cedar ipecioſa ſum vt pelles ſa⸗
lomonis. lon.n.ait fuſca fui vt taber⸗

nacula cedar: ⁊ ſpecioſa ſuz: vt pelles ſa

lomonis.ſed vtrunqʒ ſe eſſe oicke Poter

ͦ? doctrina chꝛſſtiana

tempoꝛalem vnitatẽ intra vna retia pi⸗
cium bonoꝛũ : maloꝛu. Cabernacula
eniz cedar ad iſmaelein periinet: qui no
nerit bere s cum filio libere. Nacq; cum
de bona parie dicat deus ducã cecos ĩ
viam qua non noꝛũt calcabũt ⁊ facia
ulis tene bꝛas ĩ lucem ⁊ pꝛaua ĩdirectũ
¶ mec verba faciã ⁊ non dereliquam

eos mox de illa parte que mala ꝑmixta

dicit ipñ at ſlum cõuerſi retroꝛ um: q;
uis alij ſigmiicentur bis vᷣbis.ſqʒ quoniã
nunc ĩ vno ſunt tãq; de ipſis loquit᷑ de
qubꝰloquebat᷑:m in ſemꝑ in vno erũt.
Iple etiã quippe Ülle ſeruus cõmemoꝛa
lus in euangelio:cuiꝰ oñs cum venerit
dinidet eũ ⁊ partẽ ei cũ hipocrilis po /
nei. Lertia regula ẽ de pꝛomiſis ⁊ lege
que alo mmõ oxi põt de ſpiritu ⁊ lr̃a: ſi
cut nos eã appellauimus cuʒ ve bhac re
icriberemus.
gratia mãdato:bdec autẽ mibi magis
vr magna queſtio qᷓ; regula: que loluẽ
tis qutſtionibꝰadhibẽda ẽ: hec eſt quã
non intelligẽtee pelagiani vel condide
runt ſuã hereſim vel bau erũt. Laboꝛa
nit in ea diſſoluẽda Chiconius bñ: ſed
nõ plane.Diſpmãs.n. de fide ⁊ operibꝰ

oꝑa nobis dixit daria deo merito fidei

ipiã vero fidè ſic eẽ ⁊ nobis vt nobis ñ
nt a deo. Nec attẽdit apoſtolũ dicenteʒ
pax fratribꝰ⁊ charitas cum fide a do pa

ire ⁊ vomino ieſu xpᷣo:ſed nõ erat exx

tus hane bereſim:que noſtro tẽpoꝛe ex
oꝛta multũ nos vt gloꝛiam dei que per

dominum noſtrũ ieſũ chꝛiſtũ ẽ aduer/

ſus eã defenderem exercuit: ſecundũ
id ꝙ ait apoſtolus: Opoꝛtet hereſes eẽ
vI ꝓbati manifenti fiant in nobis. mul⸗
10 vigila ni ꝛes dil gentioꝛeſq; reſdi/
dit:vi animaduerteremꝰ in ſcripturis ſa
cil ꝙ iſtũ thiconiũ min attẽtũ ſollicitũ

qʒ minus ſine hoſte ſollicuũ fugit etiaʒ

„
7

Põt etiam ſic dici de

ip ſ ſcilicet ſidẽ domim illius eè aͤ mè⸗
ſurã vnicuiq; partitur:ex qua ſententia
quibuſdã dictũ ẽ. Uobis datum ẽ pꝛo
chꝛiſto non ſolũ vt in e credatis: verũ
ẽt vt pꝛo eo patiamini. Unde quis du/

bitet vtrũq; eẽ dei donũ qui fideliterat

q; intelligẽter audit vtrũq; donaiũ pła
lunt ⁊ alia teſtimonia quibꝰid onñiurd
ſi hoc nũc nõ agimus:alibi at atq; alibi
ſepiſſime egimꝰ iſta. Quarta thiconij re
gula ẽ de ſpecie ⁊ genere:ſc eniʒ eẽ vo⸗
cat volens ĩtelligi ſpeciẽ partẽ:gen at
totũ:cuins ea pars ẽ quã nũcupat ſpẽʒ
ſicut vnaqueq; ciuitas pars ẽ vtiq; vni

nerſitatis gentiũ:hac ille vocat ſpeciem
genus at oes gentes. Neq; hic ea diſſe

rendi ſubtilitas adhibẽèda ẽ que a diale

cticis irabit᷑:qui ĩter partẽ ⁊ ſpeciẽ quid

interſit acutiſſime oi putat. Eadẽ ratio

ẽ m non de vnaquaq; ciuitate:ſdð vna

quaq; pꝛouincia vel geme vel regno tia

le aliquid in diuuus reꝑiat᷑ cloquiis: n

ſe lũ enim. verbi gratia:de hiernſalẽ vel
de aliqua gẽetiũ ciuitate:ſiue tyro ſiue

babylonia:liue aliqua qualibet dicitux

aliquid inacripturis ſanctis qð moduʒ

eius excedat ⁊ conueniat potiꝰ oĩb ge

tibꝰ:verũ eniam de iudea de egypto de

aſſyria ⁊ quacũq; alia gente ĩ qua ſunt
plumrime ciuitates:nõ tamẽ ſorus oꝛ
bis:ſed pars eius dicit᷑ ꝙ tranſeat eiue
modũ congruat ⁊ potins vniuerſo cui

h pars eſt: vel ficut iſte appeilat generi

cui B ſpẽs Unde ⁊ in noticiã eulgi d⸗

ba iſta venerũt: vt etiam idiote itelligat
quid ſpecialit᷑ qͥd generaliter ĩ quocun

qʒ pꝛecepto ĩperiali ſit conſtitutu. Fit

tius ad chꝛiſtũ vel eccleſiam euius ille
pars ẽ relata clareſcunt. Nec ſpecies ſẽ

etiã boc oe hoĩib' ſicu: ea que de ſalooℳñ ſochtizrf

mone dicuntur excedũt eiꝰ mediũ ⁊ po

per excedit᷑.ſepe emim talia dicunt que

gtt
Vilinecc

oroogens e

Dirſiinn

iſpneqgen
Cportkeliu

(onnaiſe
itiläidint
Hisſeisßmni
igpieopar
eImnnei ipen
Amiceze
Minzfuntan
(liccerſecle

ſlooroiſue
(aeifaats
elspoorlus
ſireüüctens

ychoora

(ikccdo
Ppolaan

ſioimede

cgo ſüdeſ⸗
admodü⸗

(turn

anteochi

lert ogn

hci po⸗
ſogaquan
de ſmula
nhovobis
Moipobi
ſegeſnet
fitinoti
fiene

Aipurbe

ünrgte
wi

'ndnt

Etcce
* . . 4

unigtii

Ngamnmmi
üdiltgt
Gnn he
nus oiti
mir miiſts
gaat
AA
elniil
ianer
oendd
nmiN,
um
lin
Gſt

gtung

öLiber

vel ei quoq; vel ei foꝛtaſſe tantũmodo
apertiſſime cõgruat:ſed cũ a ſpecie trãſi

tur ad genus quaſi adbuc de ſpecie lo⸗
quẽte ſcriptura ibi vigilare dʒ ſcriptor
intẽtio ne querat in ſpecie qð in gene⸗
re poteſt melius ⁊ certins inueniri:faci⸗

le quippe ẽ illud qo ait ppheta eʒechi⸗

luerũt illã ĩ via ſua ⁊ ĩ idolis ſuis:⁊ pec⸗

catis ſuis.ᷣm ĩmundicia mẽſtruate:fa⸗
cta ẽ via eoꝝ ante faciem meã: æ effudi

iram meã ſuper illos 1 diſperſi illos in⸗
cer nationes ⁊ ventillaui eos iĩter regio⸗

nes fᷣm vias eoꝛũ.ſᷣm peccata eoꝛũ iudi

caui eos: facile ẽ inq; hoc itelligere de
illa domo iſrael: de qna dicit apoſtolui

QUigdete iſrael:pᷣm carnẽ:qꝛ bec oĩa car⸗

nalis populus iſrael ⁊ fecit ⁊ paſſus eſt
alia etiã que ſequũtur eidẽ intelligũtur

pPopulo ↄuenire:ſz cũ ceperit dicere ⁊ ſã
ctificabo nomẽ meũ ſanctũ illð magnũ

ꝓpollutum ẽ inter nationes ꝙ pollui⸗

ſtis ĩ medio earũ:⁊ ſciẽt gẽres quoniam
ego ſũ oñns.iaʒ intẽtus dʒ eẽ qͥ legit quẽ

admodũ ſpẽs excedat᷑ ⁊ adiugat᷑ genꝰ:

ſedtur. n. ⁊ dicit: Cũ ſãctifſiaboꝛ ĩ vobis

ante oculos eoꝝ:⁊ accipiã vos de genti

bbvus:⁊ ↄgregabo vos ex omnibꝰterris:⁊

inducã vos in terrã veſtrã:⁊ aſpergam
vVos aqua muda:z mundabimini aboĩ

bus ſimulacris veſtris. ⁊ mũdabo voſ:?
dabo vobis coꝛ nouũ ⁊ ſpiritũ nouum

dabo ĩ vobiſ.⁊ auferã coꝛ lapideũ ð car
ne veſtra.⁊ dabo vobis coꝛ carneum: ⁊

ſpiritũ nouũ ponã in vos.⁊ faciã vt ĩ iu

ſticijs meis ambuletis.⁊ iudicia mea cu

ſtodiatis ⁊ faciatis ⁊ hĩtetis ĩ terra quaz
dedi patribus veſtris. ⁊ eritis mibiĩ po

pulũ: ⁊ ego ero vobis in deũ.⁊ munda⸗
bo vos ex omnibus ĩmuudicijs veſtris

boc de nono teſtamẽto eẽ ꝓphetarum

ad qð ꝑtinet nõ ſoli illa yna gens in re

M .81.

liquijs ſuis:de quibus alibi ſcriptuʒ eſt.
Si fuerit numerui ſilioꝝ iſrael:quaſñ ha
rena maris reliquie ſalue fient. Uerum
etiã cetere gẽtes que ꝓmiſie ſunt patri

bus eoe qui etiã veſtri ſunt:non ambi⸗

git quiſqꝗs intuetur ? lauacrũ regenera
tionis huic eẽ ꝓmiſſũ qð nũc videmus
omnibus gẽtibus redditũ. Et illud go
ait apoſtolus:cũ nouiteſtamẽti gratiã
cõmendaret:vt in cõparatione veteris
emineret.epiſtola noſtra vos eſtis ſcri⸗
pta:nõ atremẽto:ſʒ ſpiritu dei viui non
v lapideis tabulis:ſʒ ĩ tabulis coꝛdis car
nalibus.hinc eẽ reſpicit ⁊ pꝑſpicit ductuʒ
vbi iſte ꝓpheta dicit: ⁊ dabo vobis coꝛ
nouũ:⁊ ſpiritũ nouũ ponã in vos.⁊ au⸗
feram coꝛ lapideũ de carne veſtra ⁊ da⸗
bo vobiſ coꝛ carneũ.Coꝛ quippe carne
um. Unde ait apoſtolus:tabulis coꝛdii
carnalib a coꝛde lapideo voluit vita ſẽ
tiete diſcerni ⁊ ꝑ vità ſẽtiẽtẽ ſignificauit
ĩtelligẽteʒ.ſic fit irael ſpnalis nõ vni ge
tis:ſʒ omniũ que ꝓmiſſe ſunt patribus
in eoꝝ ſemine qð eſt chꝛiſtus. Dic ergo
iſrael ſpualis ab illo iſraele carnali: qui
eſt vnius gẽtis nouitate gratie nõ nobi
litate patrie ⁊ mẽte nõ genere diſtingut
tur:ſed altitudo ꝓphetica dum de iũllo
vel ad illũ loquitur latenter tranſit ad
hunc.Et cũ iam de iſto vel ad iſtũ loqᷣ/

tur. adhuc de illovel ad illũ qui videtur
nõ intellectũ ſcripturaꝑ nobiſ quaſi bo

ſtiliter inuidẽs:ſed exercẽs medicinali⸗
ter veſtruũ. Unde ⁊ illud qð ait: Et ĩdu⸗
cam vos ĩ terraʒ veſtra. ⁊ paulo peſt tä
q; idipſũ repetẽs: ⁊ habitetis inquit in
terra quã dedi patribus veſtris. nõ car
naliter. ſicut carnalis iſrael:ſed ſpiritua⸗
liter ſicut ſpirituales debemus accipere

—

AlEccleſie quippe ſine macula = ruga
ex omnibus gentibus cõgregata: atq; i

eternü regnatura cuʒ chꝛiſto ex ipſa eſt
A 3

2ð

terra beatoꝑ terra viuentiũ ipſa intelli⸗
gẽda patribus data: quãdo eis cetera ĩ
mutabili dei uolũtate pꝛomiſia e: quo⸗
niam ipſa ꝓmiſſionis uel pꝛedeſtina io
nis firmitate iam data ẽ que vda ſuo
tẽpoꝛe a patriibus credita eit. ſcut de ip
ſa que ſãciis dat ſcribes ad timoteum
apoſtolus ait: Nõ fᷣm oꝑa nra: ſed ſᷣm
ſuum ꝓpoſitũ ⁊ gratiã que data eſt no
bis in ieſu chꝛiſto an ſecula eterna: ma
nifeſtata at nunc ꝑ aduentũ ſalnato⸗
ris noſtri. Datâ Dixit gratid: quado nec
erat adbuc qbus daret᷑: quoniã ĩ diſpo
ſitione ac pꝛedeſtinatione dei iaʒ factuʒ
erat qðò ſuo tempoꝛe futurũ erat: quod
ipie dicu manifeſtatũ:qᷓ;uis hec poſſint
ĩtelligi: ⁊ oe futura eccleſia ⁊ ðᷣ terra fu⸗
turi ſeculi quãdo erit celũ nouum ⁊ ter
ra nona iĩi qua iniuſti habitare non po⸗
terũt. Et ideo dicit᷑ recte pijs ꝙ ipſa ſit
terra eoꝛum:que vlla ex parte non erit
ipioꝛum: qa ⁊ ipſa fimiliter data eſt: qn
do danda firmata eſt uintam thi⸗

conius regulã ponit quã de tempoꝛibꝰ

appellat qua regula plerũq; iueniri vel

conijci poſſit latens ĩ ſcripturis ſanctis

quantuas tempoꝛũ.Duobus auteʒ mo
dis vigere dicit hanc regulã: aut tropo
ſinedoche aut legitimis numeris.Cro⸗
pus ſinedoche aut a ꝑte totum:aut a to

to ꝑtem facit ĩtelligiſcut vnus euãge/

uſta poſt dies octo ſactum dicit qd ali

us poſt dies ſex.quando i monte diſci/

pulis tantũ tribus pᷣſentibus facies do
mini ſulſit ut ſol ⁊ ueſtimẽta eius ſicut
nix. Utrunq; enim ueꝝ eſſe non poſſet
qð de numero dictum eſt:niñ ille qͥ di/
xit poſt dies octo itelligat partem no/
niſſimam dici ex quo idchꝛiſtus pꝛedi
xit futurum:⁊ partem pꝛimaʒ diei que
mihi oſtendit impletum pꝛo totis die⸗
bus duobus atq; integris poſuiſſe. JS

õ

De doct rina chꝛſtian:

vero qᷣ dixit poſt dies ſex itegros oẽs ⁊
totos ſed ſolos medios cõputaſſe: hoe
modo locutiõis quo ſignificatur a par

ie totum eti illa de reſurrectione chꝛi⸗
ſti ſoluit᷑ quenio pars eni nouiſſima di

cipianmir ideſt adinncta eti nocte pꝛete
rita ⁊ nox in cuius parte vltima reſur/
rexiſſet ni totus vies accipiatur adiun
cto.lſ.die illuceſcẽte dominico non poſ⸗
ſunt eſſe tres dies ⁊ ires noctes quibus
ſe ĩ coꝛde terre pꝛedixit futurũ.Legiti/
mos aut numeros dicit quos eminen
tiꝰ dinina icriptura cõmendat:ſicut ſep

tẽnarium vel venarium vel ouodenari
um ⁊ quicũq; alij ſint quos le
dioſi libẽter agnoſcũt.a
numeri hmuſmodi ꝓ o ter
ponũütur.ſicut ſepties in die laudeʒ dixi

ſPleruũch eniz
iuerſo tepoꝛe

tibi: nibil eſt aliud q; ſꝑ laus eiꝰ in oꝛe

meo. Lantũdem enim valẽt ⁊t cũ multi

plicãtur ſicut per denariũ ſicut ſeptua⸗
ginta ⁊ ſeptingenti:vnde pnt c ſeptua/
ginta anni PHieremie ꝓ vniuerſo tẽpoꝛe
ſpãliter acciꝑi quo ẽ apud alienos eccle
ſia ſuie ꝑ ieipſos ſicut x. ꝓ. x. centũ ſunt.
xii ꝓ. xii. centũ.xliii ĩ apo alipſi. Unde
apparet non ſolas tempoꝝ que ſtiones
iſtis numeris eſſe ſoluẽdas:ſed laic pa
tere ſigmficationes eoꝛũ ⁊ in multa ꝓ⸗
ſerpere. Neq; enim numerus iſte i apo/

calipſi ad tempoꝛa ꝑtinet: led ad bomi⸗

nes. Sextam regul thicomus reca⸗

pitulationẽ vocat in obſcuritate ſeptu⸗

rarũ vigilanter ſatis innentã. Scut en li

icũtur quedã quaſi ſequãâtur ĩ oꝛdine

tẽpoꝛis vel rerũ continuatione narfen

tur cũ ad pꝛioꝛa pꝛetermmiſſa fueraͤt latẽ

ter narratõ reuocetur. Qõ niſ ex bac ſe
gula itelligatur erratur ſicut in geneſt.
Et plãtaint inquit dominue deus para
diſum ĩ eden ad oꝛientẽ ⁊ poſuit ibi ho

quo die paſſus eſt niſi ꝓ toto die ac/

Edo ſtu⸗

1

ilzeniſom
becdetentonn
tmüͤncſen))
Gſeniftpofe⸗
ſrtiſaectoci
Pentoigplite
Puirhomn
lncdoredent
Copolo/pere
Gaplopnden
ſpüͤpeciofen
Peoumwsscinn
Pmniſte lni
“ Minan
gunnzrchi
Clurgotorie
gic
andumore
unrgars
Mnmilͤſe
ebſh⸗
hofenni
ſonooſthonin
ſüfenden
lidttapenn
Glerqnare
Perniſn⸗
nancguen
Noneſth
ſiguoe
fbipſtis

ſotdaigin,
weuopigiin
–
ſarcküz
eiü
dict

teig
arrdi

wndtid
wmin
wiflinz
ninin⸗

zMirie

mineʒ quẽ foꝛmauit: ? ꝓduxit deus ad
buc de terra omnè lignum pecioſus et
bonũ in eſcam. Ita videtur vict tanc;

id factũ ſit poſſea q; homninẽ factũ po⸗

ſint ĩ paradiſo cũ bꝛeuiter viroq; cõme
moꝛato.i ꝙ plàtauit deus paradiſum?
poſint ibi hominẽ quẽè foꝛmanuit recapi
tulando redeat ⁊ di at qð p:etermipat:

quomodo.ſ.paradiſus fuerat platatus

quia ꝓduxit deus adhuc ð terra omne
lignũ ſpecioſinn ⁊ bonũ in eſcam. Deni
q; ſecutus adiunxit lignũ vite in medio
para diſi:⁊ lignũ ſciẽtie voni ? mali. De

inde flumen quo paradiſus oiuiſam in
Anatnoꝛ pncipia fluuioꝑ quatuo: expli

catur: qð totũ pertinet ad unſtitutioneʒ
paradiſi.Qõ vbi terminauit repetiuit il
lud qð iam dixerat:⁊ reuera hec ſeque
batur atq; ait:Et ſumpſit dominus deꝰ

bominẽ qué fecit ⁊ poluit eu in paradi

ſo ⁊c Poñt iſta enim facia ibi eſt poſitꝰ
homo ſicut nüc oꝛdo ipe demonitrauit
non poſt hominẽé factum ſibi facta ſunt
iſta ſicut pus oictum eſt vi teri poteſt:
niſi recapitulatio illic vigilanter in telli⸗

gatur qua reditum eſt ad eg que fuerat

peetermiſſa. Itẽq; in eodem libꝛo cum
memoꝛarcét ur generationes filioꝛü noe

dicium eſt:hi filij cham i tribubus ſuis
pm linguas ſuas in regionibus ⁊ in gẽ⸗
tibuis ſuis. ¶Et numeratis quoq; filijs
lein dictum ehi filii ſem ĩtnibubus ᷣm
linguas ſuas i regionibus ⁊ in gentib⸗
ſuis. Et annectitur oe omnibus. He tri
bus filioꝛum noe m generanones eo⸗
rum pm gentes eoꝛum: ab his diſperſe
ſunt inſule gentiu n ſuper terram poſt
dilnu ium. Et erat omnis terra labium
vnuʒ ⁊ vox vna omnibus Hoc itaq; ꝙ
adiunctum eſt: z erat omnis terra labi
eim vnum ⁊ vox vna omnibuſ.i. lingua
vomnium:ita oictum videtur tauq;ᷓ

lI.
eoetiam tempoꝛe quo diſperſi fuerunt
ſuper terram:etiam pᷣm inſulas gentiuz
Vna fuerit omnibus ligua cõmunis qo
ꝓculaudio repugnat ſuperioꝛibus ver⸗

bis. Neq; enim dicereniur habuiſſe iay

linguas inas ſingule tribus que gentef
ſingulas fecerant: quando erat omni/
bus vox vna comunis:ac per hoc reca
pitulando adiunctum eſt:a erat omnii
terra labiũ vnum ⁊ vox vna omnibus
latenter narratione redeunte:vt dicere
tur quomodo factum ſit:vt ex vna oĩuʒ
lingua fuerint diuiſ per multas.Et cõ⸗
tinuo illa curris ediſicatione narrat᷑ vbi
h eis iudicio diuino ĩgeſta eſt pena ſuꝑ
bie:per qð factum diiperſi ſunt ſuꝑ ter
ram pᷣm linguas ſuas. Fit iſta recapitu
latio etiam obſcuriꝰ ſicut ĩ euãgelio di
cit dominas:die quo exiit loth a ſodo
mis pluit de celo ignem ⁊ perdidit om
nes.ſcõʒ h erit dies filu hominis quo re
uelabitur ⁊ illa hoꝛa que erit in tecto ⁊
vaſa eius ĩ vomo non deſcendat tolle
re illa. Et qui ĩ agro ſimiliter non reuer
tatur retro:meminerit vxoꝛis loth. Nũ
quid cũ dominus fuerit reuelatus tunc
ſunt iſta ſeruanda ne qᷣſqs retro reſpici
at.i.vłtam pᷣteritam cui renüciauit inqͥ⸗
rat: ⁊ potius iſto tꝑe:vt cũ onsfuerit re
uelatꝰretributionè ꝓ eis q ipſe ſeruauit
vel contempñt iueniat᷑ Et tamen qꝛ di
ctum eſt in ala hoꝛa tunc puiantur iſta
ſeruanda:cũ fuerit dominus reuelatus
niſ ad intelligendam recapitulationeʒ
ſen ſus legentis innigi let adiunante il/
la ſcriptura que ipſoꝛum apoſtoloꝛum
udhuc tempoꝛe clamabat: filij nouiſſi⸗
ma hoꝛa eſt. tempus ergo ipſum quo

enangelium pꝛedicatur: quouſq; domi

nus reueletur:hoꝛa eſt: in qua opoꝛtet

.

itta ſeruari quia T ipſi reueſatio out alf

eandem boꝛam pertinet que die indicij
A 4

terminabitur. Septima thiconij regu
la ẽ eadẽq; poſtrema de diabolo ⁊ eiui
coꝛpoꝛe.Ecce enim ⁊ ipſe caput impioꝝ
qui eius ſunt quodamodo coꝛpus ituri
cum ulo in ſuppliciũ eterni ignis:ſicut
chꝛiſtus caput ẽ eccleſie quod ẽ coꝛpuſ
eius fnturũ cũ illo in regno ⁊ gloꝛia ſẽ
piterna. Sicut ergo in pꝛima quà vocat
ð dño ⁊ eiꝰ coꝛpoꝛe vigilandũ ẽ:vt itel
ligatur quãdo de vna eadẽq; perſona
ſcriptura loquit:quid conueniat capiti
quid coꝛpoꝛi:ſic ⁊ in iſta nouiſſima ali
quado in diabolũ dicit:ꝙ non in ipo ſʒ
potius in eiꝰ coꝛpoꝛe poſſit agnoſci qð
babet nõ ſolũ in eis qui manifeſtiſſime
foꝛis ſunt:ſed in eis etiam qui cũ a d ipʒʒ
m ad tẽpus pmiſcentur eccleſe donec
vnuſquiſq; de hac vua exeat:vel a fru⸗
mẽto palea ventilabꝛo vltimo ſeparet᷑.
Qõ.n.ſcriptũ ẽ apud eſaiam quomõ ce
cidit de celo lucifer mane oꝛiſ ⁊ cetera
que ſub figura regis babylonie de eadẽ
perſona vel ad eandẽ perſonã dicta ſũt
in ipſa cõtexione ſermonis de diabolo
vtics intelligutur: ⁊ tů c ibi dictuͦ cõ⸗
tritꝰ ẽ in terra qui mittit ad oẽo gentes:
nõ totũ ipſi capiti congruit. Na ⁊ ſi mit
tit ad omnes gentes diabolus angel
ſuos:nõ in terra coꝛpus eius nõ ipſe cõ
teritur:niſi qꝛ ipſe i coꝛpoꝛe ſuo ꝙ cõ⸗
tritum ſit vt puluis quẽ ꝓuciat ventus
a facie terre. ¶ He ãt oes regule exce/⸗
pta dna que vocatur oe pꝛomiſſis ⁊ le
ge: aliud ex alio faciunt intelligi. Quod
pꝛopꝛiũ tropice locutiõis que lati pa
tet quõ vt poſſit:vt mihi videtur abali⸗
quo vniuerſa compꝛebẽdi. Na vbicun
q; aliud dicit᷑:vt aliud itelligat: ⁊ ſi no/
mẽ ipſius tropi loquẽdi arte nõ inueni
tur tropica locutio ẽ Que cum ſit vbi fi
eri ſolet ſine laboꝛe ſequitur intellectꝰ
cũ vo ybi nõ ſolet laboꝛat᷑ vt intelligat

doctrina chꝛſtiana

ab alijs magis ab alijs minꝰ: ſié magis
minuſue vona dei ſut ĩigenijs bo minu
velł adiutoꝛia tribuũtur. Pꝛoindgeſeni
in verbis ppꝛiis de quibus ſuperius di
ſputauim vbi res vt dicunt᷑ intelligede
ſunt:ſic in tranſlatis que faciunt tropi
cas locutões vbi aliud ex alio intelligs
dũ de quibus hucuſq; quatũ viſũ eſt ſa
tis egimus nõ ſolum adinonendi ſunt
ſtudioſi venerabilium litterarũ:vt ĩ ſer i
pturis ſanctis genera locutionũ ſciant:
7 quõ apud eas aliquid dici ſoleat vigi
lanter aduertãr memoꝛiterq; retineant
derũ etiaʒ: quod eſt pꝛecipuũ ⁊ neceſſa
riũ:oꝛent ot intelligãt. In eis quippe lit
teris quarũ ſtudioſi ſunt legant qm do
minꝰ dat ſapientiã ⁊ a facie eius ſciẽtia
z intellectꝰa quo ⁊ ipſũ ſtudium ſi pie⸗
tate pꝛedictũ ẽ acceperũt. Sed hoc ſatis
etiam de ſignis quatũ ad vba pertinet
dicta ſunt. Reſtat vt de pꝛoſerendis eis
que ſentim ſequẽti volumine que do/
minus donauit diſſeramus.
ncipit liber quartus.
Oorc opus noſtrum quod in⸗
gribitur de doctrina chꝛſſti
ana in ouo quedam fueram
piꝛima diſtributione partitꝰ.
MNam poſt pꝛoemiũ quo reſpondi eis
qui hot opus fuerãt repꝛehẽſuri: due ſt
reſin quã quibꝰvtitur oĩs trartstio ſeri
pturarũ modus inueniẽdi que itellige/
da ſunt æ modus pferẽdi que iĩtellecta
ſunt. De inneniẽdo pꝛius ve vifferendo
poſtea diſſerem. Qnia ergo de inuene
do multa iam dixim: æ tria de hac vng
parte volumina abſoluimus: adiuuãte
dno deo ꝓferẽda pauca dicemus: t
fieri poterit vno libꝛo cũcta claudam
totũ hoc opus quatuoꝛ volumninibus
terminetur. Pꝛimo itaq; expectationeʒ

legetiũ qui me foꝛte putt thetoꝛica da

deiten

1

ſhstdidc
Drbeon
anoneonon
infanch
6eHionore
ſaendicnen
retnh
ſicierar
nſelidan
ündeie
tconſctere
ſalasper
ctoneel
Nweepwe,
riuta
1ioenſe
Wigren
Ra

wv

end
cLLEA
neres

Fi⸗
Oie
goſt
que⸗
halet
comp
si
uci.
W
Murin
disli
fun
mi
Ado⸗
mnie

Ge

ndem

ma
Ntblüumin.

Eigt

Winmwände
lcck rchritt
wthüttn
Kii
Nnwn
ilents

enS
wermne
gnifbnng⸗
mü
nimti
mnihe
miiie

*
Mutn
len
lim!
,
/,
S

i D

=

—

1
1
1

—

=
de⸗

1

–

=

—
=

4

murũ eẽ pꝛecepta:que in ſcholis ſchola⸗

ribus ⁊ didici ⁊ docui iſta pꝛelocutione

pꝓbibeo atq; vt a me non expectentur
admoneo:non ꝙ nihil habedt vtilitatiſ
ſed ꝙ ſiquid habeant ſeoꝛſũ dicendum

eẽ. Sicui foꝛtaſſis bono viro etiam hoc

vacat diſcere non autẽ a me vel in hoc

opere:vel in aliquo alio requirendum.

Tlã cũ per artẽ rhetoꝛicã ⁊ vera ſuadeã
tur falſa:q audeat dicere aduerſus mẽ⸗
daciũ in defenſoꝛibꝰ ſuis in crimè debe
re conſiſtere veritatẽ:vt videlicet illi qͥ

res falſas perſuadere conanf nouerint

auditoꝛẽ vel beniuolum vel intẽtuʒ vel
docilẽ pꝛoemio facere:iſti aũt nõ noue
rint:illi falſa bꝛeuiter aꝑte veriſmilit er
⁊ iſti vera ſic narrãt:vt audire tedeat:in
telligere nõ pateat:credere poſtremo ñ
lib at. Illi fallacibus argumẽtis verita

tem oppugnẽt:aſſerũt falſitatẽ: iſti nec

dera defendere nec falſa valeant refuta
re.Illi animos audiẽtiũ in erroꝛem mo

unẽtes impellenteſq; dicẽdo terret con

triſtẽt exhilarẽt exhoꝛtẽtur ardenter.
Iſti pꝛo veritate lẽti frigidiq; doꝛmitẽt.
Quis ita deſipiat vt hoc ſapiat.Cum er
go ſit in medio poſita facultas eloquij

qque ad perſuadẽda ſeu parua ſeu recta

valet plurimũ:cur non bonoꝛũ ſtudio
comparat᷑:vt militant veritati:ſi eã ma
li ob tenẽdas ꝑuerſas variaſq; cauſas ĩ
vſus iniquitatis ⁊ erroꝛis vſurpant. Sʒ
quecũqᷓ; ſunt de hac re obſeruationes

atq; pꝛecepta:quibꝰ cũ accidit in verbis

plurimis oꝛnamẽtiſq; vboꝛũ exercitati
onis lingue ſolertiſſima conſuetudo fit
illa:que facuncdha vel eloquẽtia nomia
tur extra litteras iſtas noſtras ſepoſito
ad hoc cõgeuo tẽpoꝛis ſpacio apta ⁊ cõ
uenienti etate diſcẽda ſunt eis qui boc
celeriter poſſunt. Nã ⁊ ipſos romane
pꝛincipes eloquẽtie nõ piguit dicere ꝙ

hãc artẽ niſi cito quis poſſit nunq; oĩo
poſſit perdiſcere. Qð vtrũ verũ ſit quid

opus ẽ querere? Non eniʒ ⁊ ſi poſſunt
bec a tardioꝛibꝰ tandẽ aliquãdo perdi
ſci.nos ea tanti pendimꝰ vt eis diſcen
dis natura vel etiam graues hominum
etatee velimus impendi ſatis eſt ut ado
leſcentioꝛũ iſta ſint ſtudia.nec ipſoꝛum
omniũ quos utilitati cupimꝰ erudiri: ſʒ
eoꝝ quos nõdũ magis urgẽs: ⁊ huic ſi⸗
ne dubio rei pponẽda neceſſitas occu/⸗
panit: quomã ſi acutũ ⁊ feruens aſſit in
geniũ facili adheret eloquẽtia legenti
bus eloquẽtes:qᷓ; eloquẽtie pꝛecepta ſe
ctantibꝰ. ¶Nec deſunt eccleſlaſtice lit
tere etiam pꝛeter canonẽ in auctoꝛitat
arte ſalubꝛiter collocatũ:quas legendo
homo capax: ⁊ ſi id nõ agit ſed tatũmõ

rebus que ibi dicuntur intẽtus ſit: etiaʒ
eloquio quo dicũtur uerũ in his uerſa⸗

tur imbuit᷑ accedente: uel maxime exer
citatione ſiue ſcribendi ſiue dictãdi.po
ſtremo etiam diuina ſecũdũ pietatis ac

fidei regulã ſentit. Si at tale deſit inge

niũ:nec illa rhetoꝛica pꝛecepta capiunt
nec ſi magno laboꝛe inculcata q;tula⸗
cũq; ex parte capiãtur aliquid pꝛoſint
quãdoquidẽ ⁊ ipſi ea que didicerũt: co
pioſe oꝛnateq; dicunt. Non oẽs ut ſe/
cũdũ ipſa dicant poſtea cogitare cum
dicunt:ſi non de bis diſputant. Immo
uero uix illos eꝛouʒ eẽ exiſtio qͥ utrũqʒ
poſſint ⁊ dicere bene. Et ad hoc facien
dũ pꝛecepta illa dicèdi cogitare cuʒ di
cunt. Cauendum enim eſt ne refugiant
ex animo que dicenda ſunt dum atten
ditur ut arte dicantur. Et tñ in ſermoni
bus atq; dictionibus eloquentium im
pleta reperiunt᷑ pꝛecepta eloquentie:ð
quibus illi ut eloquerentur vel cuʒ elo
querentur non cogitauerunt: ſiue illa

didiciſſent ſiue ne atigiſſent quidem.

Implent quippe illa:quia eloquentes
ſunt non adbibent vt ſint eloquẽtes.
Quapꝛopter cum ex infatibꝰ loquẽtes
ne fiant mi locutiones oilcẽdo loque
tiuʒ cur fieri nõ poſſunt eloquẽtes nul
la eloquẽdi arte tradita.ſed elocuſiões
eloquetiũ legedo ⁊ audiẽdo:⁊ quaÄtuʒ
aſſequi ↄcedit᷑ imitado. Quid quod ia
fieri ipſis quoq; experimur exeplis.Nã

ſine pꝛecepiis rpetoꝛicis nouim pluri-

mos eloquentioꝛes plurimis qui iſta di
dicerunt:ſine lectis vero ⁊ auditis elo/
quentium diſputationibꝰ vel dictioni/
bus neminẽ.nã neq; ipſa arte grãmati
ca qua diſcit᷑ integritas locutionis idi
gerent pueri:ſi eis inter hoĩes qui inte/
gre loquerentur creſcere daret ⁊ viue/⸗
re. Neſcientes quippe nulla nomina vi
cioꝛũ moꝛe cuiuſq; loquẽtis audirent
ſana ſua conſuetudine repꝛehenderent
⁊ cauerent ſieut ruſticos vꝛbaui repꝛe⸗
henderunt etia qui littteras neſciut.

Debet igitur oiuina ũ cripturarum

tractatoꝛ ⁊ doctoꝛ defenſoꝛ recte fidei
ac vebellatoꝛ erroꝛis:⁊ mala dedocęre
⁊ bona docere:atq; in hoc opere ſermo
nis conciliare aduerſos:remiſſos erige
re neiciètibꝰ qð agit᷑ qͥd expectare debe
ant inti nare. Ubi autẽ ben uolos:intẽ
tos: dociles aut inuenerit aut ipſe fece
rit.cetera ꝑagenda ſunt ſicut poſtulat
cauſa.Si vocẽdi ſunt q audiunt narra
tione faciẽdũ c. Si tamè ĩdigeat ut reſ
de qua agit᷑ inoteſcai:vt autẽ que du/⸗
bia ſunt certa fiant documẽtis adhibi⸗
tis ratiocinandũ ẽ:ſi vero qui audiunt
monendi ſunt potius q; docendi ne in

eo quod iã ſciunt agendo non toꝛpeut

⁊ rebus aſſenſum quas veras eẽ fatent
accomodent maioꝛibus dicendi viribꝰ
opus eſt vt obſecrationes ⁊ increpatio
nes concitationes ⁊ coertiões ⁊ quecũ

q; alia valent ad cõmouedos animòs
neceſſaria ſunt. Et hec quidẽ cucta que
dixi oẽs fere hoies i his que loquendo
agunt facere nõ qeſcũt: nõ negligunt.
SDed cũ facit alij defoꝛmiter obteie ſn
gide:alij acute oꝛmate vehemeter illun
ad hoc opus vnde agimꝰ ia opoꝝet ac
cedere qͥ põt diſputare vel diſcere ſapiẽ
ter ẽt ſi nõ põt eloquẽter vt pꝛont audi
entibus ẽt ſi minus ẽ qᷓ; pdeſſet:⁊ ſi elo
quẽter poſſet dicere Qui vero affluu i⸗
ſipienti eloquẽtia tanto magis cauẽdui
ẽ quàto magis ab eo in his que maudi
re inutile ẽ delectat᷑ auditoꝛ: ⁊ cuᷣ diſce⸗
re dicere audit eã vere dicere exiſtimat.
Hec ãt ſententia nec illos fugit qui ar⸗

tẽ rhethoꝛicã docẽdã putarunt. Faſſi

ſunt enim ſapiẽtiã ſine eloquẽtia: par
tim pꝛodeſſe cinitatibus. eloquentiam
vero ſine ſapientia nimiũ ob ſſe plerũ⸗
q;:pꝛodeſſe nunq;. Si ergo boc illi qui
pꝛecepta eloquentie tradiderunt in eiſ
dem libꝛis in quibus id egerũt veritate
inſtigante coacti ſunt cõfuteri. Na boc
ẽ ſupernâ que a patre luminũ de ccdit
ſapiẽtiã neſciẽtes: quãto magis noonj
aliud ſentire de em :qui bin ſapientie
fulij ⁊ miniſtri ſumus. Sapieter autẽ di
cit tato magis ⁊ minꝰ hõ.cq;to ĩ ſeriptu
ris ſanctis magis minuſue pꝛoſecu:nõ
dico in eis multũ legendis: memoꝛieq;
mandandis: ſed bene intelligeois. Sut
enim qui eas legunt ⁊ negligunt:legüͦt
vt teneant:negligunt vt intelligat.Qui
bus longe ſine oubio pꝛeferendi ſunt qͥ

Verba earũ minꝰtenent:⁊ coꝛ earum ſui

coꝛdis oculis vidẽt. Sed vtriſq; ille me
lioꝝqͥ ⁊ cuʒ vult eas diſcit:⁊ ſcut opoꝛ
tet intelligit. Duic ergo qui ſapiter de
bet dicere: etiam quod non poteſt elo
quẽter verba ſcripturarũ tenere maxie

neceſſarium ẽ Quanto enim ſe poupe⸗

4

tkeemtn
ſpatiet
rbtelis
ſcrenn nugt
netonte
fifte⸗
Poroceint
Coanente
ſus hce
Cencda
fidoclon
agicris⸗
ohume
nonſlic⸗
dirſeſet
Gdumtur:n
tenggie
wher e
Goc
Sn
rdie
oadel
dulci
petit
tusp.
nid
ſed el
legen
eſſeip
bical
feo no
faaca
fiaten
ocne
ege
Mag
r-
hlest
flam
Aunee
lur
Nn

„

1 nete

annt
me.

=

—

E

=

☛,/G

niimiti
cſbni
tni
unen na
oguirtet
ngiit
ee
endd
Wauvrtin
Weatnk
ün ,
iiigint
bsdn
nnicd
epeg
EdN
töin. N
emidt
um
l

S=

4

dorreſcat. Pꝛobando eniz dele⸗
ctat minus poteſt velectare dicendo
Pono qui nõ ſolũ ſapienter:verũ etiaʒ
eloquenter vult dicere quem pꝛofecto
plus pꝛoderit ſi vtrũq; potuerit ad le/⸗
gendos vł andiẽdos: ? exercitatiõe imi

tido cloquemes mitto euz libemins i

magiſtris artis rheroꝛice vacare pꝛeci
pio ſi tamé bi qni leguntur ? audiunt
non ſolũ eloquẽter ſed etiã pꝛudenter
Dixiſſe vel dicere veraci pꝛedicatiõe lau
dantur: qui enim eloquẽter dicunt ſna
uiter: qui ſapiẽter ſalubꝛiter audiuntur
pꝛopter quod nõ ait ſcriptura:multitu
do eloquẽtiũ ſanitas eſt oꝛbis terrarũ.
Sicut aute ſepe ſumẽda ſunt ⁊ amara
ſalubꝛia:ita lemper vitanda eſt pernici
oſa dulcedo:ſed ſalubꝛi ſuauitate quid
Dulcius ẽ. Quanto enim magis illa ap
petit᷑ ſuauitas:tanto ſalubꝛius ſalubii
tas pꝛodeſt. Sunt ergo excleſiaſtici xiri
ggni diuina eloquia noſ ſo lũ ſapienter
ſed eloquẽter etiâ tractauerũt: quibus

legendis magis nõ ſufficit tẽpus qᷓ; de/

e ſſe ipſi ſtudentibus ⁊ vacantibꝰpoſſũt
Pic aliquis foꝛſitan querit virũ aucto
res noſtri:quoꝛum ſcripta diuinitꝰ ĩſpi
rata canonẽ nobis ſaluberrima aucto
ritate fecerunt:ſapientes tãtümodo an
eloquentes etiã nuncupandi ſunt. Que
qͥdẽ queſtio apud meipſũ ⁊ apud ecs qᷣ
mecũ quod oico ſentiunt: facillime ſol
uitur. Nã vbi eos intelligo:nõ ſolnʒ ni
hil eis ſapiẽtius verũ ẽt nihil eloquen/⸗
tius mibi videri poteſt.Et audeo dicere
omnes qui recte ĩtelligũt qð illi loquũ
tur ſimul intelligere nõ eos aliter loqᷣ
debuiſſe. Sicut enij quedã ẽ eloquẽtia

. . .
S * ðð „ .

rioꝛẽ cernit in ſuis: tanto eum opoꝛtet
mis eẽ ditioꝛem:vt qð dixerit ſuis vbis
pꝛobet er illis. Et qui pꝛopꝛij verbis mi
noꝛ erat magnoꝛum teſtimonio quo/
dãmodo rreſcat.

—

que magis efatem iuuenilem decet: eſt
que ſenilem:nec iã dicẽda ẽ eloquentia

ſi nerſone non congruat eloquẽtis:ifa

quedaã q̃ viros ſumma auctoꝛitate di

gniſſimos: planeq; dininos decet.
Pac illi locuti ſunt nec ipſis decet aliã
nec alias ipſa.ipſis enim cõgruit.alios
autẽ quãto videt᷑ humilioꝛ:tanto aliqͥs
non ventoſitare:⁊ ſoliditate tranſcẽdit.
Ubi vero non eos ĩtelligo:minus qui

dem mihi apparet eoꝛũ eloquẽtia: ſed

eam eẽ non oubito talem qualis eſt xbi
intelligo. Jpſa queq; obſcuritas diui

noꝛum ſalubꝛiumcq; dictoꝛum talis elo

quentie miſcenda fuerat:in qua pꝛofice
re videtur intellectus non ſolum inuẽ
tione:verum etiam exercitatione de be
ret. Ponem ſiquidem ſi vacare oẽs

virtutes 2 oꝛnamenta eloquentie: de

quibus inflantur iſti qui linguam ſuã

noſtroꝛim auctoꝛum lingue: non ma
gnitudine:ſed tumoꝛe pꝛeponunt. oſtẽ
dere in iſtoꝛũ litteris ſacris:quos no biſ

erudiendis ⁊ ab hoc paruo ſeculo in
beatum ſeculum tranſferendis pꝛouidẽ
tia diuina pꝛouidit:ſed nõ ipſa me plus

q; dici poteſt delectant in illa eloquen

tia:que ſunt bis viris cum oꝛatoꝛibus
gentilium poeſiſue communia. Illud
magl miroꝛ ⁊ ſtupeo œ iſta veſtra elo
quentia ita vſi ſunt per alterã qnandã
eloquentiam vt nec deeſſet eis nec emi
n eret in eis: quia eam nec impꝛobari
ab eis:nec oſtentari opoꝛtebit. Quoꝛũ
a lterum fieret ſi vitaretur. Alterum pu
t ari poſſet ſi facile agnoſceretur. Et in
quibus foꝛte locis agnoſcitur a doctis
tales res dicuntur vt verba quibus di
cuntur non adiacente adhibita:ſed ipᷣis
rebus velut ſponte ſubiuncta videan
tur: quaſi ſapientiam de vomo ſua:
ideſt de pectoꝛe ſapientis pꝛocedere

—

intelligas tanqᷓ; mieparabilẽ familia ẽt

nõ vocatà ſeqͥ eloquẽtiaʒ.ꝙ 8 en
nõ videat qͥd dicere voluerit:⁊ qᷓ; ſapiẽ
ter dixerit apoſtolus:Gloꝛiamur in tri⸗
bulationibus:ſciẽtes qꝛ tribulatio patiẽ
tiam oꝑatur.patiẽtia autẽ ꝓpbationem

ꝓbatio vo ſpem.ſpes autẽ non cõfun/

dit:qꝛ charitas dei diffuſa eſt in coꝛdibꝰ
noſtris per ſpiritũ ſanctũ qui datus eſt
nobis. Hic ſiquis:vt ita dixerim: imperi
te peritus artis eloquẽtie pꝛecepta apo
ſtolũ ſecutũ fuiſſe cõtẽdat.nõne a chꝛi⸗
ſtianis doctis indoctiſq; ridebitur: Et
tamẽ agnoſcitur huic figura que dimat
grece:latine vero a quibuſdà eſt appel⸗
lata gradatio:quoniã ſcalam dicere vo
luerũt: cum verba vel ſenſa cõnectunt.
ſicut alterũ ex altero:ſic bis ex tribulati
one patientiã.ex patientia ꝓbationem.
ex ꝓbatione ſpem cõnexam videmus.
Agnoſcitur ⁊ aliud genus:quoniã poſt
aliqua ꝓnunciationis voce ſingula fini
ta que noſtri membꝛa:⁊ ceſa.greci autẽ
cola ⁊ cõmata vocant. ſeqᷣtur ambitus
ſiue circuitus:quẽ periodõ illi appellãt
cuius mẽbꝛa ſuſpẽduntur voce dicẽtis
donec vltimo finiãtur. am eoꝛum
que pꝛecedũt circuitũ membꝛũ eſt illud
ꝓximum:quoniã tribulatio patientiaʒ
operatur. ſcõm.patiẽtia aũt ꝓbationeʒ
tertiũ vo.pꝛobatio ſpem. Deinde ſubiũ/
gitur iſte circuitus qͥ tribus pagitur mẽ
bꝛis:quoꝛũ pᷣmum eſt ſpes nõ auteʒ cõ⸗
fundit.ſcòm quoniã charitas dei diffu⸗
