oĩa nouit ĩ ſeſe:nec imaginatur erxtra ſe

illa q̃ aliquo ſenſn coꝛpiſ tetigit. Sic coꝛ
poꝛalia ansch tangunt᷑ ex quoꝛũ cogi/

tatiõbus ſibi nil ſibi aſurgat.vbi tale qᷣd
ſe eſſe putet. Quiequid ei de ſe remanet

boc ſolum ipſa eſt.nihil eniʒ tã in mẽte

C qᷓ; ia mẽo.nec quicq̃ʒ ſic mentẽ agno
ſcit quadmodũ mẽs cũ eni q̃rit mens
quid ſit mẽs.pꝛofecto nouit ꝙ ſe ipſa q̃̊
rit:⁊ nouit ꝙ ipa ſit mẽs qͥ ſeipſã querit
nec eni aliud de ſe qᷓ it qᷓ; ſeipſt. Cũ gqͥ
rentem ſe nonit ſe utique.Et oẽ ꝙ no/
uit tota nouit. Atque ita totã ſe nonit.
Et ſi parte inneta nõ ſe totã querit:to/⸗
ta ſibi pꝛeſto cẽ.nihil.n.ſe ipſa pᷣſtantius
eſſe põt ꝙ aũt querit de ſe ꝙ aneavł qͥd
vVẽtura ſit vel qual nõ ſit qu.i:qᷓ; ſimilis/

ſtatuat in ſeipſa ⁊ ſe cogitet ut ſeipſũ co

del diſſimilis deo: ß bumſlis e deuota
q̃ʒ pura q; ſanta.ſed qꝛ in iſtis ẽ coꝛpali
bus q̃ rũ amoꝛe cogitat:Et cũ quibusa

moꝛe a ſuefacta ẽ nõ valet ſine magini

bus eorum videre ſemetipſam.nã tto
glutinio amoꝛis ei coheſerunt h̊ qͥ ſoꝛiſ/
ſunt coꝛpa lia vt etiã cũ obſũ iſta pꝛeſto
ſũt imagines eoꝝ cogitanti. Qua ꝓpter
ſe cernere ea a ſe ipſa nõ põt nit ſeipſam

ſuſcipiat ⁊ videat.reddeat ergo ad ſe et

? ſtet in ſe nec ſicut abſentẽ ſe querat. ſʒ
ut pñtẽ ſecuret ⁊ cernere ⁊ diſcernere.⁊
inrẽtisne voluntatis que ꝑ alia vagat.

anoſcat ⁊ errigat.Et ita videbit ꝙ nun⸗/

qz ſe nõ amauerit nuqne ſcierit. ſz alis

ſecũ amãdo cũ eis ſe ↄfudit. Ita ui ſine
magno laboꝛe ab eis ſepari nõ poſſit qᷣ
bus cũ amoꝛe coheſit. Pꝛeterea fataſiis
alias fãtaſmatibus coꝛpaliũ defoꝛmat᷑
Eiſdemq; alte impẽſis etiã ſoluſa a coꝛ

poꝛe nõ exiũt. ſi eni a coworaliũ affecti

One coꝛuptione h ñ mũdaf coꝛpe ern
ta coꝛpoꝛalibus tenere paſſionibꝰ. Siu
deat ergo in hac vita ſe mudare ab eiuſ/
mod fedantiqꝙ łs petultia quattenus
cũ exierit bine nibil coꝛpeum ſecũ tra⸗
hat:⁊ a coꝛpoꝛali paſſione imennis per⸗
ſiſtat viuificatione ⁊ ſenſificatione acci⸗
dit ania ad coꝛpus. Pñtia nãq; ſna il/
lũ viuificat.Colligit in vnũ atq; iyno te
net defluere atq; tabeſcere nõ ſinit. con
gruẽtiã einsq; moꝰ fuat.nec tñ in pu/
critudine.ſed etiã ĩ creſcẽdo atqʒ gignẽ
do. intẽdit ẽt aĩa ſe itact ⁊ eo calida et
frigida. aſpera leuis dura: molia grauia
ſẽtit atqʒ diſcernit deinde inumerabis
difras ſapoꝛũ odoꝛũ ſonoꝝ atqʒ foꝛma
rü guſtãndo olphando audiendo: vide
do diindicat. Atqʒ ĩ bijs oĩbus eagꝗʒ ſine.
coꝛpoꝛis n ſunt appetit fugitqʒ ꝛia re⸗

ſoae⸗
ſotpor?
feparan
ſecu cate
Cumer
deür
ſtrabitt

WwNNd
cvoel
cciſpi

niones
helatio
deſcen
ititis
guicee
ſtigatic
helario
dinina
corp'i

pNs

ler coͤni
eteè
colore⸗
lesign
ſueri⸗
Dued'
Acejel
Mionf
Cchlos.
ſenſu
kerionſe
ſand
tigece

uIte en
iepa

epper
N
Nera

rhe
tanitg
mrent
D
RZZ
ichende
jitiin
poiitn

N

mann
mi
Kegni
bt
ürui 4
tris 4
am
nt N
Gticel

colore cõſumetur coꝛ 2 0

monet ſe ab bijs ſenſibuſ certo internal
lo tꝑoꝝ ⁊ eoꝝ motꝰ qſiꝑ qſoa feneſtras
re parans rex imagines qᷓs ꝑ eas anxit
ſecũ cateruatim ⁊ multiplicicer verſat.
Cum ergo vult intelligere vel diuinavł
deũ vł ſeipſũ ſuiſq; ↄſiderare vtutes ab/
ſtrahit ſe ab oĩbꝰcoꝛpoꝛeis ſenſibnꝰqͥbꝰ
non adinuatur niſi ad coꝛpeas ſormas
coloreſq; ſentiendos ſpiritu ac ratione
ſe cõſpicit inrelligẽtia vo atqʒ templa
tione ad denʒ aſcendit: Deus i igitur re⸗
uelatione atqʒ oiuina inſpirstiõe ad ed
deſcendit. Contẽplatio.n. perſpicue ve⸗
ritatis iocõda adm ratio: Meditatio ſi
quidẽ eſt oculte veritatis ſtudioſa inne
ſtigatio. Iſta nanqʒ dinina iluminat re
uelatio ut veritatẽ cognoſcat.illã vero
diuina inſpiratio infl mat ui eã diligat
corpꝰ at ſẽſu ⁊ imaginatione ad ſpiritũ
aſcendit. De corporis mã.

Lean ſi qͥdẽ 5 ex fuor elem̃t

ↄpolnõʒ ẽ ſʒi carne ⁊ oſſibꝰmaxiĩe apet
ppꝑ trenã ſoliditatẽ:aqua in humoꝛibal
aer cõ inet᷑ ĩ pulmone. Jdcinco ſẽper ĩ i
mẽte :qꝛ nentilabꝛũ coꝛdis ẽ:ne nimio
Gln f. Se⸗
des ignea ẽ ĩ coꝛde ⁊ iõ ĩfernꝰẽ latum ⁊
ſuweriꝰ acutũ.qm̃ foꝛmam ignis tener.
Quedã uis ignea aere teperata a coꝛde
ad cerebꝛium ãſcẽdit taquã in celũ coꝛ
poꝛis nr̃i. Ihiq; puriſicata ⁊ eollata per
oculos aures nares cetera iſtrumeèta
ſenſaũ foꝛis pꝛogredit᷑ ⁊ ex cõactu ex⸗
terioꝛ foꝛmata qnq; ſenſns facit uiſum
ſed audim guſtu: odoꝛatuʒ 2 tactus pe
tãgẽdi als agentis ſenſus ab antcrioei

parte cerebri ad poſteriorem tranſieni

⁊ide ꝑ ceruicẽ ⁊ medullà ſpine deſcen
dens per tatũ coꝛpus diffuditur: porro
ipſa iis ignea qᷓ exteriꝰ formata ſenſus

dicitur. Eadẽ ſonmata n ſ⸗ Efuu iſtru

mẽta que gegredit i ĩqbꝰformat. nam
operãte itrorſũ aꝗq cella fantaſtic uſq;
retrahat: 2 reducit᷑ atq; imago efficit ⁊
poſtea eade imago ab ateriori pte cor
poris ad mediũ uel mepiũ tranſiens:⁊
ipſa aĩe rõnalis ſubſtãtiã cõtigit: ⁊ exci
tat deſcriptiouẽ ĩtãtũ iam puriſicata ⁊
ſubtilis affecta ut tipſi ſpũi ĩ mediate coö
iũgaf᷑. ueraciter tñ naturã corpoꝛis reti
nẽs ⁊ pꝛoprietatẽ. Que qͥdei imago ĩ bꝛu
tis aialibus fataſticã cellã nõ tfãſcẽdit
In ronalibus ãt purior fit ⁊ uſq; ad rõ
nalem ⁊ icorpoream aĩie ſubſtãtiã cõtĩ
gendaʒ defert᷑ 2 progreditur. Eſt iraq;
imaginatiua ſimilitudo coꝛꝑis. Per ſẽ
ſus quidẽ corpeos ex corꝑuʒ cõtactuʒ
cõcepra extrinl. ecꝰ atcq; per eoſdẽ ſẽſus
introrſũ ad ꝑtẽ pnriorẽ corꝑei ſpũs ꝑ
ducta eiq; ĩpreſſa ĩ i ſũmo.ſ.corporis ſpi

ritus Et ĩ imo rõnalis corporales ĩ foꝛ

mãs.i.rõnalẽ cõtigẽs. Spiritũ corpo⸗

reũ uoco gerem uel potins ignem qui

pre ſui ſubtilitaſe nideri non poteſt. Et
corpora interius uegetando uinificat.
Quedã at negetat tantũ ⁊ nõ ſenſificat
ſicut arbores herbas ⁊ uniuerſa ĩ terra
germinantia. Quedã ſenſiſica ⁊ nuege
tat. In quibꝰ queda! tantũ ſenſum hnt
2 imaginationem nõ ut bruta habent
Quiedã uero ſenſũ ⁊ imaginationeʒ ut
bõ..Cũ itaq; magis ſit ſenſiſicari qᷓ; ue
gefari tantum. Koͤſtat ꝓfecto hanc niz
fubtiliorẽ: vbi magis ſubtilis eſt magis
ſpũs ẽ. Magis ſi qdẽ ĩ corpore nec ap⸗
propiquat᷑ cũ imaginationẽ format q̊ʒ
cũ ſenſu preſtat.Nibil.a. incorpore alti
us atqʒ ſpiritualius vel vicinius nature
eẽ põt qñ vhbi poſt ſèſũ ⁊ ſupra ſenſum
imaginandi concipitur:qñ quideꝭ in tã
tũ ſublime eſt ut qcqᷣd ſupra ideſt alꝰ

nõ ſu qᷓ earo:t is heinſe aiae Sun.

regiſtrun l.
a l dbic negle t latitudinem
Sacat ligeremus iee 8
Meditationes. tria ſunt manunm marallen edent
Quot lb nerem opoxnune. uiture neſt.
candet b tione biene omnibus 4 neteen
b pauper lupbues vinculo. uspd
tue: ſanctä chtn. n.
venire illü vltra intellecta del ei leſſeeſt
agnus eſt quo peccatoti minem ..
mine placere Amicos Emlicit
satiore lelicio non docem relggon
ingtuſſt imü nec nos iſc abſitt mme
aciam omnis coꝛam tte ſeceternã inſcam
et cetera ſium perſeque gratom ttanim
cue:et doꝛum a ſe nentur⸗
d quos et per eſtuaſſet erroꝛ Anren
que dolunuit· habitantes cum p atre input
a facie ta ita ſoluitur ceteroꝛum bicdne hinem
conſigngas meum tas fecit accoln
contra nos ereaturarum ce cicitatem “
A? ogio habet vis fuit tan dicit
quam ſcriberet y miſſime
per incoͤmu. quem paius di dene nullatenus
ſua:quam rent non quererebam
tue üllumim. eeniet ſunt
kde multio coꝛpus o Incipit lidber
re vt ſi * animi W ſanguinem
cũ amoꝛ ſedin tum ex hoc videtur
efficimur “ p ſe moyſem q; nature
pter p¹e. foꝛmidat iſta coꝛpoꝛa
8 Paliucx eſt ut Ita de
eum dici. lamen q; ſobꝛie
et de rebus ipſum tire dicka pus verum
in quibus ani mus taculi
atq; damnato offenſione dum .
cuius illoꝛum Et illi da moꝛtẽ
ceretur lus non ſe excellit
ge illis tato iam 2 in itum
let q; ſine codicibus ſtremo
renati maea et vbi dictum poꝛibus
i remnfabar bi met pꝛepoſito
genne ſiſſimi derent

E
frequentes
nec extinctos
mus pꝛo

ceſſe eſt

mus
ante carnem
lantaſmata:
1

genere

ab bis

Explicit liber ſancti Auguſtini de dera
religione:et de clericoꝝ vita:moꝛibuſq;
vna cum vita ſcti Auguſtini.necnõ cu/
iuſdam digniſſimi tractatus de ſpiritu
et anima.Que omnia in iſto libꝛo conti
nentur:⁊ cum ſũma diligentia per. M.
Andream de bonetis de papia venetijs
impꝛeſſa fuerunt.Inclito pꝛincipe Jo/
hãne mocenico venetiarum once. M.
cccc.lxxxiiij.die xxiij.Menſis Julij.

4

* 6

4

—
7

4
2
4

—TL2ff ̃
.
.

MMeditationes

(MWeditationes Diui Auguſtini
epiſcopi Pipponenſis.

nuocatio vei omnipotẽtis ad mo
⁊ vite reparationem. Capitulũ.j.

eſiderãdo querere: qrẽdo
Hinuenire inueniendo ama
nando mala mea redimere redem
pta non iterare.Da domine coꝛdi meo
ſpũſↄtritõnẽe: ocłiſ lachrymaꝑꝝ fõtẽ ma
nibꝰ elemoſyne largitatẽ. Rex meꝰ extĩ
gue ĩ me deſideria carnis ⁊ accẽde vim
tui amoꝛis:redẽptoꝛ meꝰ expelle a me

ſpum ſuꝑbie: ⁊ ocede ꝓpitius theſaux
humilitatis tue. Saluatoꝛ meꝰ amoue

a me furoꝛẽ ire. ⁊ idulge mihi benign

ſerenum patiẽtie. Creatoꝛ meꝰeuellea es
mihi erquiſita ſupplicia. animãt me pu

me animi rãcoꝛẽ ⁊ largire mihi mentis

dulcedinẽ. Da clemẽtiſſime pater mihi
ſolidã fidẽ: ſpẽ ↄgꝛuã: charitatẽ ↄtinuã
Rectoꝛ me auerte a me vanitatẽ men

tis ĩcõſtãtiã:coꝛdis vagationẽ: oꝛis ſcu
rilitatẽ: oculoꝝ elationẽ vẽtris ĩgluuiẽ

oppꝛobꝛia ꝓximoꝝ: ſcelera ptractionũ
curioſitat pꝛuriginẽ diuitiaꝑ cupidinẽ

potẽtatuũ rapinã: inanis glie appetitũ
hypocreſis malũ:adulatiõis vermẽ:cõ

tẽptũ ĩopũ: oppᷣſſionẽ obiliũ: auaricie
anrdoꝛc: inuidie rubiginem:blaſphemie
moꝛtẽ. Reſeca in me factoꝛ meus teme

ritatẽ iniquã: ꝑtinaciã:inquietudinem
ocioſitatẽ:ſomnolẽtiã:pigriciã:mentis
hebetudinẽ:coꝛdis cecitate:ſẽſus obſti
nationẽ: moꝝ truculentiã:boni inobe
diètiã ↄſilij repugnationẽ:lingue effre
nationeʒ: pauperũ pᷣdã:ĩpotentũ violẽ
tiã: ĩ noccẽtũ caluniã:ſubditoꝝ negligẽ
ti. Circa domeſticos ſeueritatẽ:aduer

ſus familiares ĩpietatẽ.Deus meus mi

ſericoꝛdia mea. Oꝛo per dilectũ filiumn
tuuʒ oa mihi miſericoꝛdie oꝑa pietatis
ſtudia: ↄpati aff. lictis:ſuccurrere miſe⸗
ris:ſubuenire egenis:ↄſolari meſtos.re

mine deuſ leuare oppᷣſſos: pauperes recreare: fle⸗

biles refouere: oimittere öbitoꝛibꝰ. par

a coꝛdi meo te deſt iderare cere ĩ me peccantibꝰ odiẽtes me diligẽ

ꝓ malis bona reddere:neminẽ ðſpicer
ſed honoꝛare:bonos imitaꝛi:malos ca
uere:virtutes amplecti:vitia reijcere in
aduerſis patientiã: cuſtodiaʒ oꝛis ⁊ ho
ſti circũſtatie labijs meis: terrena cal
care celeſtia ſitier.

diuine.

blicani:mererrices: ⁊ latrões qui a fau
cibus hoſtis momentanee eruti.ſinibꝰ
excipiunt᷑ paſtoꝛis. Cu eniʒ factoꝛ om
niũ deus:licet in cunctis oꝑibus ſis mi
rabilis. mirabilioꝛ tamen crederis in vi
ſceribus pietatis. Unde de temetipo ꝑ
quendã tuũ ſeruũ dixiſti. Miſeratões
eius ſuper omnia oꝑa eiuſ.Et quaſi de
ſingulo loquẽte vniuerſo populo tuo
te dixiſſe confidimus miſericoꝛdiã au
tẽ meà nõ diſpergam ab eo. Nullum
enim ſpernis:neminẽ abijcis: nemineʒ
perhoneſcis:niſi foꝛte qui amens te ex
hoꝛruerit.Ergo modo iratus nõ percu
tis:ſed te irritãtibus dona ſi quieuerit
tribuis: deus meus coꝛnu ſalutis mee:
⁊ ſuſceptoꝛ meꝰ: ego ĩfelix:ego te irrita
ui:ego malũ coꝛam te feci furoꝛem tuũ
pꝛouocaui:irã ꝓmoueri. Pꝛouocaui
⁊ paſſus es: loquioꝛ ⁊ adhuc ſuſtines.
Si peniteo ꝑcis:ñi reuertoꝛ ſuſcipil. ĩſu
zz

J — Pominis
accuſatio ⁊ commendatõ miſericoꝛdie

V

0

S

R

15

Balance

1

Focus

N

1

10

.

K

J

G H

F

E

10

Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard-

Copyright 4/1999 VxyVMaster GmbH WwwW.yxymaster. com