cẽſa ᷓ hndi deſiderio:ↄuertit ſe ad Oa

entiamus. DHuc cõſenſu; exige

dar

— ,

fon⸗
n

=-
— —

ſcen
liut
hotr
lgio⸗
toc

W

= ——
— S=S

Pe
dd⸗

l

u

ſen

Ml
1

le
ſein
nlbe
en

lenpe

Ce
en
laff
ne

ie⸗
le

Cn
il

u

nund
Ntttich
iteing
Cre
mann

Ricean—

oſignto
nada
nintſe

Ninen

Ctti,
imn ken
ich lus
riem ii
ugi
Uen god
Cidhens
erutl

um

R
oniin
g1N
ünfit
nfiilt
nit,
ugnmn,
inids
niiſt

aut miraculoſa. Deus enim cuiꝰ poten

temprtaãdo diuina pꝛeſumere:ſed facere ra humana cõdi

„ .

celoꝛum vim patitur 2 violenti rapi/ paucis eſſemꝰ.
unt illud. Ecce ſi gratis diſtinctionibuſ ¶ nos ab ijs quiq; gradibus.
perfici poſſunt pᷣdictoꝝ graduũ ꝓpꝛie⸗

Et ita quaſi pꝛodigus vt vulgo dici ſo/ atim m
let: bouem coꝛnu trahit qñ nõ vocat iam ĩ alio ſecundum metum liberi arbi

(Seala paraidiſi.

tionem dicens. Domine da mihi hanc ſinguli in nobis efficlant. Beatus ho⸗
aquam vt non ſitiam neq; veniaʒ vnq;ᷓ mo cuius animus a ceteris negocijſ v
baurire aquã.Ecce auditus derbi oni ? cuꝰ bis quatuoꝛ gradibus verſari ſemp

ſequens ſuꝑ eo meditatio ĩcitauerunt deſiderat qui vẽditis vniuerſis q̃ habu
tã ad oꝛãdũ.Quõ nãq; eẽt ſollicita ad it emit agrũ illum ĩ quo latet theſauruſ

poſtulãdũ niſ pꝛius eã accẽdiſſet medi Deñiderabilis.ſ. qꝛ notate ⁊ videte qꝛ ſii
tatio: Aut quid enĩ pꝛecedens meditas auis ẽ ons:qͥ ĩ pᷣmo gradu exercitatus:
tio cõtuliſſet niſi q̃ appetẽda monſtra/ ĩ ſecũdo circũſpectus:ĩ tertio deuotꝰ in
bat ſequens oro impetraſſet: Ad hoc g quarto ſi upꝛa ſe leuatus ꝑ has aſcẽſlõeſ

ot fructuoſa ſit meditatio opoꝛtet ſeq=t quas ĩ coꝛde ſuo diſpoſuit accendet de

oꝛationis deuotio:cuius quaſi effectus virtute ĩ virtutẽ:donec videat᷑ dñs do⸗

eſt contemplationis dulcedo. Hic oſtẽ miuoꝝ ĩ ſyon. Beatꝰ qͥ ĩ hoc ſupꝛemo

duntur omnes hi gradus ita eſſe ſimul gradu vel modico ipᷣe cõcedit᷑ manere.

iuncti vt ſint inſeparabile. N vere pot dicere. Ecce ſẽtio grẽazʒ dni

EEhbhis poſſumꝰ colligere ꝙ le⸗ ecce cũ petro ⁊ ioãne cõtẽplando:ecce

— ctio ſine medttatiõe arida eſt. cũ iacob pleꝛũq; rachel amplexibus de

Meditatio ſine lectiõe erro, lectoꝛ. Sed caueat ſi ibi iſte ne poſt con⸗
ea ẽ. Oro ſine meditatiõe ẽ tepida. templationem iſtam qua eleuatus fue⸗
Mecitatio ſine orone ĩfructuoſa.Or̃o rat vſque ad celos inoꝛdinato caſu coꝛ
cũ deuotiòe cõtẽplatiõis acquiſita. Cõ ruat vſq; ad abyſſos nec poſt facta viſi
tẽplatiõis adeptio ſine orone aut rara tatione ad laſciuos mũdi actue ⁊ car⸗

ut min . en, nis illecebꝛas cõuertat᷑ cũ vero mentis
tie noe numerus vel terminus ⁊? cuius bumane acies infirma veri luminis illu

miſericoꝛdia ſuꝑ oĩa opera eiꝰ quãdoq; ſtratione diutius ſuſtinere non poterit
ex lapidibꝰ ſuſcitat filios abꝛabe dũ du ad aliquem trium graduum per quos
ros ⁊ noletes acquieſcere cogit vt velit aſcenderat leuiter ⁊ oꝛdinate deſcẽdat

⁊ alternatim modo ĩ vno mõ Ialtero:

ſe infundit. Qð ⁊ ſi qñ aliquibus legi trij pꝛo ratiõe loci⸗ tempoꝛis demoꝛet
mus contigiſſe vt paulo ⁊ quibuſdam tanto iam deo vicinioꝛ quanto a pᷣmo
Mijs: nõ ti ideo debemꝰ nos quaſ deũ gradu remotioꝛ. Sʒ heu fragilis ⁊ miſe
facer tio.Ecce ductu rõniſ ⁊
gð ad nos ꝑtinet legere.ſ.⁊ meditari in ſcripturaꝑ teſtimonijs aperte videmꝰ
lege dei. Oꝛare vel amare ipm vt adiu⸗/ ibis q̃tuoꝛ gradibꝰbone vite perfectio⸗
net ifirmitatẽ nr̃am ⁊ videat ĩ pfectum nem contineri ? ĩ his ſpiritualibꝰbonis
nr̃um:qð ipſe docet nos facere dicens: hoĩs exercitiũ debere verſari. Sʒ qᷣs ẽ 50
petite ⁊ accipietis:querite ⁊ inuenietis: æ laudabimꝰ eũ:.Uelle multis adiacet
pulſate ⁊ aperiet᷑ vobis.Nũc enĩ regnũ ſz pꝛoficere paucis. Et vtinam de inis
Quatuoꝛ cae retrahbunt

toꝝ: Unt auteʒ quatuoꝛ cauſe que
tates quo modo ſibi cohereant ⁊ quid — etrahunt nos plerũq; ab iſtis
H K

gradibus ſcilicet inenitabilis neceſſitas
boneſte actionis vtilitas: bumana ĩfir
mitas: mundialis vanitas. Pꝛima ex⸗
cuſabilis:ſecũda tollerabilis:tertia miſe
rabilis:quarta culpabilis.Cur culpabi
lis: Illis.n.quos huiuſmodi cã a ſcõ ꝓ
poſito retrahit: melius erat gloꝛiã dei
non cognoſcere q; poſt agnitam retro
ire. Quã ſibi exculationẽ habebit ð pec
cato: Nã iuſte põt dicere oñſ. Quid de
bui tibi facere:⁊ nõ feci:nõ eras ⁊ crea⸗
ni te:peccaſti ⁊ diaboli ſeruum te fece⸗
ras ⁊ redemi te:ĩ mũdi circuitu cũ ipijs
currebas: ⁊ elegi te: deberã tibi gram in
conſpectu meo:a volebam facere apðᷣ
te maàſionem: iu vo deſpexiſti me: ⁊ nõ
ſolũ ſermones meos ſʒ meipᷣm pieciſti
retroꝛſũ ⁊ ambulaſti pↄcupiſcetias tu
as. Sʒ o deꝰ bene ſuauis ⁊ mitis amicꝰ
ulcis:cõſiliarius pꝛudens:adiutoꝛ ſoꝛ

tiſ:qᷓ; inanis:qᷓ; temerarius ẽ qͥ te abijcit

q̃ taã bumilẽ tã màſuetũ hoſpitẽ a ſuo
coꝛde repellit.O qᷓ; infelix ⁊ danoſa cõ
mutatio creatoꝛẽ ſuũ abijcere ⁊ pꝛauas

noxiaſq; cogitatiões recipere. Illð etiã

ſecretũ cubile ſpũs ſciĩ ſecretũ coꝛdis qðᷣ

pauloante celeſtibꝰ gaudijs intẽdebat

tã ſubito' ĩmũdis cogitationibꝰ ⁊ pec⸗

catis tradere conculcãdũ.adhuc ĩ eodẽ

calẽt ſponſi veſtigia ⁊ iam intromutüt
adultera deſideria. Male cõneniens i⸗
decoꝝ:aures que mõ audierunt verba

q̃ nõ licet hoĩ loqui tã cito inclinari ad

fabulas ⁊ detractiones audiendas. O
dñe qͥᷣ ſacris lachꝛymis modo baptiʒati
erant repẽte cõuerti ad videndas vani⸗
tates: ligua que mõ vulce epithalami
um decãtauerat:que ignitis ꝑſuaſionis
eloquiis ſuis cũ ſpõſo reconciliauerat

ſponſam: ⁊ introduxerat eã 1 kellã vina
ria. ieꝝ tõuerti ad vana elodqa:ad ſcur/⸗

Sener

rilitates:ad còcindũ dolos: ad detra⸗

ctiones. Abſit a nobis dñe.Sed ñ fo:te

ex humana infirmitate ad talia oilabi⸗
mur nõ iõ deſperemus: ſ iteꝑ recurra
mus ad clementẽ medicũ qͥ ſuſcitat de

terra ĩopem ⁊ errigit ð ſtercore paupe
rem.Et qͥ nõ vult moꝛtẽ peccatoꝛis ite

rum curabit ⁊ ſanabit nos. Jãtẽpꝰ eſt
vt eplłe finẽ ĩponamus.Oꝛemꝰ ergo de
um vt impedimenta que nos ab ei cõ

tẽplatiõe retrabũt ĩ pꝛeſẽti nobis mitti

get:i futuro nobis penitꝰ auferat qui xꝑ

pdictos gradus de virtute ĩ virtutẽ nos
pducat: donec videamꝰ deũ deoꝝ i ſyõ.

Ubi elecii nõ guttatim nõ interpolla
tim pciperent electi diuine ↄtẽplatiõis

dulcedinem: ſʒ toꝛente voluptatis ĩde
ſinenter repleti habebũt gandiũ quod
nemo tollet ab eis ⁊ pacem incommu
tabilem:pacem in idipſum.

ð

Dii Auguſtini epiſcopi hipponen⸗

ſcale paradi’. Finis.

ſSancti Auguſtini epiſcopi bipponẽ

s de duodecim abuſonum gradibus
libellus. Aut beati Ugonis de ſanco
¶Uictoꝛe vt verius. Cu=r irn

E

oc eſt.
Sapiens ſine operibus.
ſine religione.
Adoleſcens ſine obedientia.
Diues ſine elemoſyna. .
Femina ſine pudicitin. 7
Dominus ſine virtute. .
Chꝛiſtianns contemioſus.

Uodecim abuſiua ſunt ſeculi .

Hippe
ei
Po⸗
Pe
Poul

delre
ſſor⸗
dlibi
lun
n de
hum
niste
ode
bed

Ni.

gi)

feos⸗

iſſ⸗
pol
lls
ſgic⸗
Gnod

Nen

cr
c

Am

eci

De duod ecim

Pauper ſuperbuos.
Rex iniquus.

Epiſcopus negligene.

Plebs ſine oiſciplina.
Populus ſine lege.

toꝛ fuerit:quidem ſermo
ne docet: actibus explere
nnegligit. Auditoꝛes enim
doctrine dcã cõtẽnunt: cum pꝛedicato
ris opera p:ecicationis vrbis diſcrepa⸗
re conſpiciunt. Nunq; enim fit efficax
pꝛedicantis auctoꝛitas:nin eam effectu
operis coꝛdi affixerit audientis: pꝛeſer⸗
tim cum ipſe doctoꝛ ſii vitioꝛum amo
rem dilapius fuerit: alterius doctoꝛis
medicamentum ſuis vulneribus adbi/
beri paruipendat. Unde ⁊ ipſe dominꝰ
in euangelio de doctrina pariter ⁊ bo⸗
no opere diſcipulos inſtruere volens
qualem in his cautelam baberent ad/
monebat dicens. Si fal euanuerit in
quo ſalietur: Hoc eſt ſi doctoꝛ errane/
rit a quo iterum doctoꝛe emendabit᷑:
Et ſi lumen quod in te eſt ienebꝛe ſunt:
ipſe tenebꝛe quante erunt: Sinãque
oculus videndi officium deſeruerit:qᷣs
a manuaut a peð vel a reliquo coꝛpoꝛe
illud miniſterium exiget: Quapꝛopter
lectoꝛes cogitent ne amplioꝛi iniuſticie
ſubiaceant: ſ plurimis perditionis oc/
caſionem abundantius pꝛeſtent. Nam
2 Salomon dum multe ſapientie trãſ⸗
greſſionẽ incurrit:totius iſraelitice ple⸗
bis ⁊ regni diſperſonem ſolo ſuo meri⸗
to pꝛeſtitit, Quibus ergo committunt᷑
multa:maioꝛa perdunt:ſi non recte dii
penſauerint rectoꝛis ſui munera que ꝑ

ceperunt. Cui enim plus committitur
plus ab eo exigitur. Et ſeruus qui volũ
tatem domini ſui intelligens non facit
artioꝛibus ⁊ grauioꝛibus flagris vapu⸗
labit. — .

—

4 . Ecundus abuſtonis gradus

— ſi ſine religione ſenex eſſe inue
niatur:cui cuʒ multa membꝛa
exterioꝛis hominis veteraſcut vires ani
mi.i.interioꝛis hois mẽbꝛa ĩcremẽta ro
boꝛis non capiunt. Plus enim omni/
bus religioni operam dare ſenibus cõ
uenit:quos pꝛeſentis ſeculi floꝛida etaſ
tranſacta deſerit. Liquet naq; in lignis
Ipſa repꝛoba arboꝛ comparet: qͥ poſt
floꝛes fructus optimos cultoꝛi ſuo non
exhibet. Sic ⁊ in omnibus. Ipſe repio
bus eſt quem flos iuuentutis deſerit:⁊
tamen in ſui coꝛpoꝛis ſenectute bonoꝝ
operum maturos fructus pꝛoferre par
uipendet. Quid enim ſtolidius poteſt
fieri ſi mens ad perfectionem feſtinare
non contendat quando totius coꝛpo
ris habitus ſenectute confectus ad inte
ritum pꝛoperat: Dum oculi caligant:
aures grauiter audiunt: capilli fluunt:
facies in palloꝛem mutatur: dentes la
pñi naumero minuuntur: cutis areſcit
flatus non ſuauiter olet:pectus ſuffoca
tur: tuſcis cachinnat:genua trepidant:
talos ⁊ pedes tumoꝛ inflat. Pomo inte
rioꝛ qui non ſeneſcit his omnibus ag
grauatur.Et hec omnia ruituram iam
iamq; domum coꝛpoꝛis cito pꝛenunci
ant.Quid ergo ſupereſt niũ dum huius
vite defectus appꝛopiat: nil aut nihil
aliud cogitare niſi quomõ future vite
aditum pꝛoſpere compꝛehendat:quiſq;
ſenex appetat. Junenibus enim incertꝰ
huius vite terminis ĩſtat. Senibus ve⸗

1 aͤARN4)

0 cũctis maturioꝛ ex hac luce exceſſus
Cauende ergo ſũt homini oue particu⸗
le que ⁊ ĩ illius carne nõ vetereſcunt: ⁊
totũ hoĩem ad peccãdũ ꝑtrahũt:coꝛ vi
delicet ⁊ lingua. Oꝛ coꝛ nouas ſemꝑ co
gitatiões machinari nõ ðſinit. Lingna
impigre loquit᷑ quodcũq; coꝛ machi⸗
nari ſẽſerit. Caueat ergo ſenilis etas ne
iſte iuueneſcẽtes particule totã ſibi ar⸗
moniã decipiãt: ⁊ ꝑ res ĩeptas reliqui
coꝛpoꝛis grauitatẽ illudant. Unicuiq;
nãq; cõnderãdũ ẽ qͥd etate ⁊ eminẽtia
dignũ ẽ:ĩ hoc agat:qð nec vitã:nec eta⸗/

tem nec miniſterium vile reddat.
4 Ertius abuſiõis gradus ẽ ado

leſcens ſine obediẽtia:quo mũ
= iga recto rõnis oꝛdine depꝛa
uat᷑.Qualiter naq; i ſenectute ille mini

ſtrari ſibi ſperabu qͥ i adoleſcẽtia ſenio⸗
rib obediẽtiã exhibere cõtemnit: Un⸗
ge ⁊ in ꝓuerbio apud veteres habetnr.
Qð ſeruiri nequeat qui pꝛius alicui ſer
uitutẽ pꝛebere denegat.ꝓpier qð ⁊ do
minus ieſus ĩ tẽpoꝛibus ſue carnis:onʒ
adhuc ad legitimã etatem doctoꝛis nõ
ꝑueniret:obedienter miniſtrationẽ ſuis
parẽtibus exhibuit. Sicut ĩ ſenibus ſo⸗
bꝛietas ⁊ moꝝ ꝑfectio requirit᷑: ita ⁊ in

adoleſcentibꝰobſequium ⁊ ſubiectio ?
obedientia rite debet᷑. Qua pꝛopter ⁊ i

mandatis legis pꝛimũ iĩ his q́̃ ad hoĩes
ptinẽt pr̃is ⁊ matris honoꝛ imperatur
qꝛ cuius carnalis pr̃ nõ ſuꝑuixerit: ant
idignus fuerit:alicui tamẽ pr̃i digno et
viuenti paternus honoꝛ vſq; ad dignaʒ
etatem a filijs pꝛebendus eſſe oſtendit᷑.
Quatuoꝛ eniʒ modis per ſcripturas di⸗
uinas patres vocant᷑ hoc eſt natura:gẽ
te:admonitiõe ⁊ etate. De pr̃e ndq; na
turalier iacob ad laban loquit᷑ niſi ti⸗
moꝛ patris mei Iſaac affuiſſet: tuliſſes
omnia que mea ſunt. Gente uero pater
2 S 9 r eH⸗

.
1

dicit᷑.Qũ oũs ad Moyſen de rubo lo⸗
quebat᷑.Ego ſũ inquies de prum tuoꝝ
deꝰ Abꝛaam:ðs IJſaac:ðs iacob. Etate
aũt ⁊ monitione pater dicitur cuʒ moy
ſes in cantico deuteronomio loquitur
Interroga patrem tuũ:⁊ annũciabit ti
bi:maioꝛes tuos ⁊ dicẽt tibi.ð ſi ergo
naturalis pr̃ ſuꝑſtes nõ fuerit aut indi⸗
gnus fuerit:admonẽti tñ aut ſenioꝛi ab
adoleſcentibus obediẽtia pꝛebẽda erit
Quomodo, enim honoꝛatus in ſene⸗
ctute apparebit:qui diſcipline laboꝛeʒ i
adoleſcentia nõ ſuſtinuerit: Quodeuq;
etenim homo laboꝛauerit:hoc ⁊ metet
Oiĩis nãq; diſciplina in pꝛeſentinon vi
detur eẽ gaudii ſed meroꝛis: poſtea aut
fructum pacatiſſimum exercitatis ꝑ ea
reddit inſticie. Sicut ergo fruct in ar⸗
boꝛe nõ inuenit᷑ ĩ qua pãpinus aut flos
pꝛius non apparuerit: ſic ⁊ i ſenectute
honoꝛẽ legitimũ cõſequi non poterit:
qui ĩ adoleſcentia diſcipline alicin ex
ercitationibus non laboꝛauerit. Diſci⸗
plina igif abſq; obediẽtia qualiter fieri
põt: Adoleſcens ergo ſine obedientia
adoleſcens ſine diſciplina eſt. Quoniaʒ
⁊ ipſa obedientia que omnium diſcipli
narum mater eſt magna exercitatione
indiget ⁊ ſui noꝛmam ſtudij xpo donm
no exhiheat qui obediens patri vſq; a4
moꝛtem:moꝛtem autem crucis ignoim
niam libenter ſuſtinuit.

*

Uarius abuſionis gradus eſt
iues ſine elemoſyna:qui ſuꝑ⸗
fina vſus ſui cuſtodienda ĩ po
m kecondit: indigentib 2 nibil ba
bentibus non diſtribuit. Pꝛopter ꝙ el
ficitur vt dum in terra queſita: diligenti
cura cnſtodit: celeſtis patrie perennem
theſaurũ amittat. De quo theſauro 00
minus adoleſcenti diuiti qui illum de
perfectione interrogauerat ita reſpon⸗

De duodecim Abuſionũ gradibus.

nden
Eimnn
inctd
nraßnn
molaen
amiclt!
ſbite
fatmnid
imtrit
pie
Wütt
GGmriten

eH

Etürtnt
emg
mublutt
AEN
Pr
imuſt
i tt
ena

dit. Si vis perfectus eſſe: vade ⁊ vende
omnia que habes ⁊ da pauperibus: et
veni ſequere me ⁊ babebis theſaurum
in celo:quẽ theſanrum nullus vnq; ho
minum habere poteſt niñ qui pauperi⸗
bus ſolatia pꝛeſtat aut ꝑ emeripſũ pau
per eſt. Non ergo doꝛmiat in theſauriſ
ſuis qui pauperi pꝛodeſſe poteſt. nã di⸗
ues que cõgregauit his frui ſolus neq̃/
q;ᷓ poterit.Quid ergo ſtultius ẽ qᷓ; pꝛo⸗
pter vnius hoĩs victum ⁊ veſtitum totã
regni celeſtis perdere iocunditatem⸗ 2
eternos inferni cruciatus abſq; conſo⸗
go aliquando per neceſſitatem amittẽ⸗
dum eſt pꝛo eterna remuneratione ſpõ
te viſtribuendum eſt. Omnia enim que

videntur tempoꝛalia ſunt que autẽ n5

vidgentur eterna. Quddiu nãq; tempo⸗
rales ſumus tempoꝛalibus tempoꝛalia
deſeruiant ⁊ cum hinc tranſierimus:et᷑
nis eterna ſolatia pꝛeſtabũtur. Iccirco
diligere non debemus ea que non lep
habebimus:pꝛeſertim cũ expertem ra/
tionis auaruʒ vinitẽ theſauri ſui agri
⁊ oĩa que habebat:oſtendant ſe vicem
amoꝛis ei rependere nõ poſſe. Quid at
a ratione longius eſt qᷓ; oiligere qð te

amare non valet: ⁊ negligere illum qui

tue oitioni cum delectatione omnia p⸗
bet: Pꝛopter hoc igitur mon oiligere
mundum ſed diligere pꝛoximum a do⸗
mino pꝛecipimur: quia pꝛoximus vice 3ʒ
ſui amotis poteſt rependere:quod mũ⸗
dus minime poſſe non dubitatur. Licʒ
enim inimicum eſſe diligendum domi
nus imperet:vt illa dilectio amicum il
lum ex inimico efficiat. Quiſquis ergo
diues cupidus ſi vult eternas habere di
nitias diſtribuendo egenis: perdat inte
rim non menſuras.Si enim quod dili⸗
git non vendiu:nemo emere poteſt qd

lationis pꝛeſtolatione ſubire:Quod er

cupit. Anari nãq; ideo in iudicio a re⸗
ctiſſimo iudice nuncupant maledicti:
quia qui pꝛeteribant eoꝛum habitacula
non dicebant. Benedictio domini ſuꝑ
vos:benedicimus vobis in nomine oo
mini. Infelices ergo ſunt auari diuites
qui ꝓpter res tranſitoꝛias ⁊ in eterna
damnatione dilabuntur.Et econtrario
Beati miſericoꝛdes quoniam ipſñ miſe
ricoꝛdiam conſequentur. Felix eſt miſe
ricoꝛs dum in hac virtute non ſubſtan
tiam ſed affectum dominus requirit.
. Uintus abuſionis gradus é.
Femina ſine pudicicia. Sicut
eniz oës moꝛes bonos pꝛocu⸗
rat ⁊ cuſtodit in viris pꝛudentia:ſic ĩ fe
minis cũctos honeſtos actus nutrit ⁊
ouet et cuſtodit pudicicia. Pudicicia
nãq; caſtitatem babet:auariciam refre
nat: lites deuitat: iras mitigat: libidineʒ
occupat:cupiditatẽ tẽperat: laſciuiam
caſtigat:ebꝛietate cauet:verba nõ mul⸗ J
tiplicat:gulle cõcupiſcẽtias oppugnat
fraudem omnino damuat. Quid plura
Omnia vitia conſtringit:?⁊ omnes vir⸗
tutes:⁊ quicquid coꝛam deo ⁊ bomini
bus bonis laudabile eſt: nutrit. Imnpu⸗
dica vita nec laudari ab hominibus in
pꝛeſenti ſeculo: nec remunerationem a

deo expectat in futuro. Pudica vero vi

ta famam bonam inter homines poſſis
det ⁊ de ſpe futura remuneratiõis gau
det. Pꝛeſentibus ſemetipſam imit abilẽ

facit:poſteris memoꝛiam amabilem re

linquit. Bonis ſemper moꝛibus dele⸗

ctatur ⁊ conſentit: ⁊ aſſiduis ſcripturas
rum meditationibus ⁊? eloquijs animãa
vegetat. Bonoꝛum pꝛecedentium:exẽ⸗
pla cuſtodit ⁊ inſeparabilia perfecij cõ
tuberina nectit. Duobꝰ ergo modis cõ

ſtat vere pudicicie exercitatio:ideſt coꝛ⸗
poꝛis habitu ⁊ ſuperficie ⁊ animi affe/

Kk üj

En interno. Per exterioꝛem modum
iuxta apoſtolum. Coꝛam bominibexẽ
plla Per interioꝛeim coꝛa deo ꝓuidemꝰ
. 1 6 7 S 446 opera bona Pu dicicia nacq; eſt coꝛ po .
äs ris: alienas res non appetere: ⁊ omnem
4 imund ciam deuitare. Ante hoꝛã con⸗
gruam nõ guſtare velle. Rium nõ ex//
citare. Uerba vana ⁊ falla non loqui:
babitum ꝑ omnia oꝛdinatum ꝓpoſuo
q; cõuemientẽ tam capilloꝛum q; veſti-
um ſicut decet habere:cũ indignis con
tuberina non inire. Supercilioſo intui
au neminem aſpicere. Uagari oculos ñj
Pmittere. Põpatico ⁊ illecebꝛoſo greſ⸗
ſn non incedere. Nuilo inferior ĩcepto
bono opere apparere:nulli contumeli
am aut ruboꝛem incutere. Neminem
dlaſobemare: ſenex non irridere. Meli
oꝛi non ↄtrouerſari.De ijs que ignoꝛas
non tractare. Etiam q̃ ſcis nõ oĩa ꝓfer
re. Hec.n. ꝓxunis amabilẽ boĩem red-⸗
AAdunt: 2 deo acceptabilem faciũt. Puch
Deicia vero animiẽ plus ꝓpter dei ocu⸗
4 los qᷓ; hoĩs: bona oĩa facere. Appetiti⸗
ones turpiũ cogitationũ ↄpeſcere Oẽs
melioꝛes ſe exumare. Nemini iuidere.
De lemetipſo nihil ↄfidere.Dei ſemper
anxilio res oẽs cõmittere. Ante ði ocu⸗
los ſemetipᷣm cõſtuuere. Peretica pꝛa⸗⸗
uitate ſenſũ nõ maculare. Catholicis
pomnia conſentire.Deo ſoli adperere
caſtitatẽ interne mentis dno ieſu chꝛi
ſto offen e. Oĩa cepta bona opera moꝛ
tis tantũ termino finire. Pꝛeſentes tri/
bulationes animi foꝛtitudine paruipẽ
dere. In terra pᷣter ꝓximos nibil amarß.
Cuncti amoꝛis ſiui theſaurũ i celo con
ſtituere:⁊ ꝓ omni bono actu mercedẽe
in celeſtibus a deo ſperare. Pudicicia
oꝛnamẽtũ nobiliũ ẽ:exaltatio bumilũ
nobiluas ignobilinm pulchꝛitudo vili
am: ꝓſperitas laboꝛantium: ſolamen

Me triplici

merẽtiũ:angumẽtũ oĩs pulchꝛitudinis
decꝰ religionis:deſenno criminuʒ:mul
tiplicatio meritoꝛum: creatoꝛis omniũ

Dei ami OWDUW
FErtus abuſionis gradus oo

minus ſine virtute. ꝛ nibil ꝓ
fficit vominddi babere poteſta
tem: ſi ñs ipᷣe nõ habeat ⁊ virtuil rigo
rem. Sʒ hic virtuns rigoꝛ ñ tã exercnio
foꝛtitudinis q in ipſis ſecularibus dñis
neceſſaria eſt indiget:q;ᷓ animiĩterioꝛc

foꝛtitudinẽ ꝑ bonos moꝛes exercere dʒ

Sepe.n. dominãdi virtins per animi e
gligentiã pdit᷑. Sicnt ĩ beli ſacerdote
faciũ fuiſſe cõpꝛobat. Qui vũ ꝑ ſeueri⸗
tatẽ iudicii peccãtes filios non coercu
it ĩ eoꝝꝑ vindictã dñs velut cõſentienti
nõ pepercit. Tria ergo neceſſaria his qᷣ

dominãt᷑ hr̃e opoꝛtet:terroꝛẽ ſ ocdina

tionẽ ⁊ amoꝛc̃. Niñ n. amef dñs ⁊ me⸗
tuat:oꝛdinatio illius minime conſtare
poterit. Per bnficia ergo ⁊ affa bilitatẽ
penret vt diligat᷑: ⁊ ꝑ iuſtas vindlictas
nõ ꝓpꝛie ininrie iʒ legis dei:ſtudeat vt
metuatur. Pꝛopterea quoq; dũ multi
pẽdẽt ĩ eo:ipᷣe deo adherere debʒ ⸗ illü

*

ĩducatũ conſtituit:qui ad poꝛtãda mul

toꝝ onera ipᷣm veluti fonioꝛc ſolidanit
Par. n. ill us niſi bnſicꝰ firmiter alicui
foꝛtioꝛi ac hereat: oẽ qð ĩ eo pẽdet cito
dilabit: ⁊ ipe ſolutus a rigoꝛe ſue firmi⸗

tatis cũ oneribꝰ ad terram dilabit. Sic

⁊ pᷣnceps ſi ſuo creditoꝛi xtinacit᷑ adhe
ſerit: z oĩs ꝗ ei cõſẽtit cito deperit.
Quidã nãq; dominãdo ſolidiꝰ deo ap
pꝛopinquãt:quidã ĩ poſito.ſbi dignuia
tis honoꝛe ðterioꝛes fiũt. Moyſes eni
accepto ducatu familiariꝰ dei lociiio
nibus vtebat. Sanl vo filꝰeius poſtẽi;
ſceptra regni ſuſcepit:p ĩo bec ientie ſu⸗
perbiã deum offẽdt. Bex Salomon

poſtq; dñi ſui pris ſedẽ obtinuit: veus

Giniin
wumni

Grchit
.Cnd
barſort
1n
jligon
Uünhoti⸗
Vmiimm
Gnomtg

6mmnt

Nitan
Moigten
GnC
n Gt
inn
milem
ttin
irofn
pfeinn
ihnaf
fnm
i
obene
Gils
imun
e
in
Gſien

Abuſionũ gradibus.

etum vltra omnes moꝛtales velut ad

innumeroſi populi gubernationẽ ſapi

entie munere donauit. Ecõtrario vero
bieroboã ſeruꝰ Salomonis poſtq; re⸗
gni domꝰ oni partẽ accepi:ad idoloꝝ
cultũ tribꝰ iſrael q erat ĩi pattes Sama
rie attraxit. Per q exẽpla euidet᷑ oſtẽdi
tar:quoſdã ſublimioꝛi ſtatu ad maio/
rem ꝑfectionẽ creſcere:quoſda vo ꝑ ſu⸗

percilium onatiõis ad oeterioꝛa deſlue

re. Per qõ vtrũq; itelligit᷑ eos qꝗͥ ad me
lioꝛa cõſcẽdũt ꝑ virtutẽ anim ⁊ dei au
xilium poſſe id facere.Et eos q ad dete
gioꝛa diuertũt ꝑ metis ibeccillitatẽ pari
ter ⁊ negligetià errare. Unde oñs abſq;
virtute feri nõ oebet: quã virtutẽ ſine
dei auxilio nemo hʒ Qui eni mlta tuet᷑
ſi nõ hʒ foꝛtitudinem er id agere
qm magna magnis ifeſtationibꝰ z ad⸗
uerſitatibꝰ ſolẽt laboꝛare. Ois igit qui
pꝛeeſt:hoc pᷣmit tota animi ĩtẽtiõe ꝓ/

curet:vt per oĩa de dñi adintoꝛio oino

nõ oubi:et. Si nãq; ceperit ĩ actibꝰ ſu/

18 auxiliatoꝛẽ eẽ veu nullus hoĩum cõ
tẽéptum poteru br̃e eiꝰ onatũ. Nõ eniʒ

ẽ poteſtas niſi a deo. Jpᷣe eleuat ð ſter⸗
coꝛe egenũ vt ſedeat cũ pꝛincipioꝰ po/
pꝓuli ſui. Deponit potẽtes de iede ⁊ ex⸗

altat bumiles vt ſubditꝰ fiat ois mun⸗

o ⁊ egeat głia eius dei.
NEptimus abuſionis gradus ẽ
Nrpianꝰ cõtentioſus. Qui cum
participationem nois xpi ꝑ fi/

Adem ⁊ baptiſmnu ſuſceperit:cõtra chꝛi/
ſti dicta ⁊ ꝓpoſitũ mudi caduca dele⸗

ctamẽta diligit Oẽ enim qð cõtẽditur
aut ꝑpꝑ ꝓpᷣaʒ ei dilectionẽ rei de qᷓ agit

aut ꝓpter alterius amoꝛẽ qo ſub odio
ſa ſpecie latʒ appetit᷑. Quẽadmodũ ver

bi gra:bdellũ animoſum pugnantiuʒ cõ

Ritciu:cum odiola res ſit: pꝛopter amo

tem victoꝛie libertatis peragitur:2 mul

te alie dilecte ſpecies ſub odioſo labo
re vel foꝛmidine ſatis contentioſe expe
tuntur. Unde petenter intelligitur ni⸗
bil contendere poſſe pꝛopter oilectio
nem ſublequentem: ſcilicet amabilem
reinunerationem. Qui igirur mundum
pꝛeſentem ex quacuq; cauſa contendit
perſpicue oſtendit mundum oiligere:
quod per Joannem ſpiritus ſancti ſer
mones interdicunt quibus ait. Nolite
diligere mundum neq; ea que in mun
do ſunt. Mundi enim amoꝛ ⁊ dei:pari
ter in vno coꝛde cohabitare nõ poſſuũt
Quemadmodum oculi celum paritet
⁊ terram nequaq; reſpiciunt. Sed re ⸗
quirendum eit ſi vere in mundo aliqᷣd

ſit quod amari debeat: ⁊ qd ſit ille mũ
dus quem diligi oiuina eloquia vetãt.

LCerra vero cum naſcentibus ex ea: et
metalluʒ ⁊ ammãtia: ⁊ pulchꝛitudo ve
ſtium ⁊ oblectationes ciboꝛum ⁊ ea q̃ᷓ
ad bhec pertinent non diligi pꝛecipiunt
ſed pꝛoximus per quem hec omnia fa

cta ſunt amari iubetur. Pec enim oĩa

pꝛedicta velut non manſura:ad celeſtẽ
patriam pergentes concomitari neque
unt. Pꝛoximi vero velut manſuri regii
coperedes:ſemetipſos licenter inuicem
diligunt.Quod ergo ſemper in mundo
non maner ⁊ cum mundo pariter defi
ciet. Ipſe mundus non amari imperat

pꝛoximus autem qui eſt pars reguice/

leſtis in terra interim a regni celoꝛum
petioꝛibuſ non incongrue amatur:oũ

in ſumma illa patria in eternũ coberes

habebitur. Pꝛopterea vero mundus

pꝛeſens non diligi imperatur: ne a dei
Dilectiõe alienꝰ ſeculi dilectoꝛ qͥſq; effi

ciat᷑. Nõ g oʒ ↄtẽdi qð nõ licet amari.

Igit chꝛiſtianus qui nominis xpᷣi ſimili

tudinem tenet:moꝛum quodqʒ ſimilitu

dinem habere debet. Chꝛiſtianꝰnemo

recte dicitur niſi qui xpCᷣo moꝛibus coe⸗
quatur.De xpᷣo vo per ppbetã ita ðſcri
bitur. Ecce puer meꝰquẽ elegi: electus
meus ↄplacuit ſibi in illo anima mea.
Ponam ſpm̃ meũ ſuper eũ.Nõ contè
det neq; clamabit:neq; audiet aliquis
in plateis vocẽ eiꝰ.Ecce xpᷣs non contẽ
dit neq; clamanit: ⁊ tu ſi moꝛũ xpᷣi ſimi
litudinẽ retinere cupis ne ↄtendas ne
abuſiuus ĩ eccla xpᷣiana exiſtas. Suis
enĩ ſectatoꝛibꝰ xpᷣs pꝛecepit. Nolite vo⸗
cari rabi Unus ẽ enĩ magiſter veſter qͥ
E xpᷣs:⁊ patrẽ nolite vocare ſuper terrã
Unus eſt eni pater veſter qͥ in celis eſt
Oẽs eni vos frẽs eſtis:quibus ad ſup⸗/
plicandũ imperauit dicẽs. Sic aũt oꝛa

bitis. Pater noſtr qͥ es in celis: ſcifice

nomẽ tuum. Fruſtra enĩ patrẽ conten
dit in terra qui patrẽ ⁊ patriã pꝓfitetur
ſe habere ĩ celo. Cuius poſſeſſoꝛ nemo
efficit᷑ niñ q de terrene patrie ↄtentõne
Ecurus habetur.
CLCiauus abuſionis gradus eſt
auper ſuꝑbus:qui nihil hẽns
in ſuꝑpbiam extollitur:cũ econ

pere per aplm impeꝛat᷑.Quid g ſtolidiꝰ
põt fieri qᷓ; illi qui ꝑ ĩfimam miſeriam
velut in terra abiectus:extremus ⁊ bu
milis incedere ⁊ cõtriſtari debuerat ſu

percilioſo ſuperbie tumoꝛe inflataʒ mẽ
tem cõtra dñm erigere: Per quod viti

um lapſi conuerũ qui in ſũmo celicon

diti erãt culmine. Quid ergo vult quaſi

potẽs in terra ſuperbire:qui pꝛe oĩbus
bominibus debnerat bumilis appare⸗
re: Sed ne de paupertate ſua triſticiaʒ
bẽant:quod a ono recepturi ſunt pau⸗
peres attendãt. Ipſe etenim vixit. Bii
pauperes ſpiritu qm ipſoꝛum eſt regnũ
celoꝛũ.GRecta nãq; oiſpẽſatione mileri⸗
coꝛs regnũ celoꝛu illis committit:qbus

rio diuitibus ſeculi non ſuperbe ſa⸗

regni terrarũ participationẽ abſtulit:?

ipſe diueſin celi ſede appareat:qui ĩ ter
ra penitus nibil ꝓcurat. Cauẽdum ve⸗
ro pauperibusẽ:ne dũ per neceſſitate,ʒ

terrenà regnũ perdũt per mẽtis impꝛu
dentiam:etiam celoꝝ regna amittant.
Cũ enĩ dei viſpẽſatione paupertatem
neceſſariam acceperint:in ipſoꝛuʒ arbi⸗
trio pendet vtrũ pauperes ſpiritu ſint.
Nõ enĩ quibuſcũq; pauperibus celi re
gna ꝓmittũtur:ſed his tantũmodo qui
bus diuitiarũ inopiam animoꝝ humili
tas cõmittat᷑. Pauꝑ enim humilis pau
per ſpiritu appellat᷑:qui cũ egenus cer⸗
nitur nunq; in ſuperbiaʒ eleuatur. Qm
ad apperenda regna celoꝛuʒ plus valet

mẽtis humilitas q; pꝛeſentium diuitias

rum tẽpoꝛalis paupertas.Etenĩ bumiu⸗
les qͥ bene poſſeſſas diuitiaſ bñt:poſſũt
pauperes ſpũ appellari. Et ſuperbi ni

hil hnñtes haud oubiuʒ eſt beatitudine

paupertatis pꝛiuari De quibus vtriſq;
ſcã ſcriptura ita loqᷣtur. Eſt qñ diuei cũ
nibil habeat:⁊ iſte quaſi pauper cum i

muiltis dinitijs ſit. Quaſi diues eſt pau⸗

per ſuperbꝰmẽtis affectu:⁊ quaſi pauꝑ
ẽ dines humilitate.Diues ergo ĩopia ẽ
mẽtis humilitas: ⁊ inepte diuitie ſunt
aĩoꝑ enoꝛmitaſ.Pꝛonidendũ ergo pau
peribns t:vt ſemetipſos qles ſunt itel⸗
ligant:⁊ qõ rebꝰↄſequi nõ valẽt mẽtis
timoꝛe ſuꝑbire deſiſtãt.
Onus abuſionis gradus eſt.
Rer iniquus. Eteni regem nò
Liniquum ſed coꝛectox iniquo
Ingde in ſemetipſo nomis ſui

dignitatem cuſtodire oʒ. Non eniʒz rex
intellectu aliter boc retinet:niſ vt ſub⸗
iectis oĩbus rectoꝛis officiu ꝓcuret. Sʒ
qualiter alios coꝛꝛigere poterit qꝗͥ pꝛop

os moꝛes ne iniqͥ ſint non coꝛigit: Qin

Iuſticis regis exaltatur ſolium: ⁊ verita

wfr

eſlch
Miar

wni⸗

parüir

(e Nn

keſe
ſertigne
epen
ſneres

on
0in
yoon
lonche
tiut
fun de
ſelinn⸗
encnt
hoͤſnen
Uoin
ſecbi
lins
ſchin
Kcdl
ſoſe
kaon
Nei
toffe
Un
fupop

Mloe⸗
ſcme

ſnmd
ign
fmge
hend

ð

NA buſionim gradibus.

ii te ſolidont gubernacula popiloꝛum. pter piacnlum eniʒ Salomonis regnũ

n Iuſticia vero regis eſt nemine iniuſte ꝓ domus iſrael dominus de manibus fili
n potentiã oppꝛim ere ſine acceptione p· oꝛum ſuoꝛum diſpſit.Et ꝓpt iuſticiam
tufttirg ſonarü inter viꝑ 2 primum ſuum iudi Danid regis: lucernam de ſemine eius
ens M care. Aduenis ⁊ pupillis ⁊ viduis fen ſemp in hieruſalem reliquit Ecce quan
Mln ſoꝛẽ eſſe:furta cohibere:adulteria puni tum iuſticia regis ſeculo valet:intuenii
Eincnia re: iniquos nõ exaltare ĩpios de tra per bus pſpicue patet. Eſt enim pax popus . 1
Pouzef dere:parricidas ⁊ peierãtes:viuere non loꝛum:tutamen pr̃ie immunitaſ plebii
hrnf ſinere:eccleſias defendere paupereſ ele munimentum gentis:cura langnoꝛum
ctucn moſpnis alere. Juſtoſ ſuper regni nego gandium hominum: tempꝑies aeris: ſe
tno, cia ↄſtituere:ſenes ſapientes ⁊ ſobꝛios nitas maris:t᷑re fecunditas ſolatiũ pau
ngmi⸗ ↄſiliarios hr̃e:magnoꝛum ⁊ barioloꝛũ pum:hẽditas filioꝛum ⁊ ſibimetipᷣi ſpes
ddmnie phytoniſſarũq; ſuperſtitionibus non ĩ future beatitudinis. Attamen ſciat ꝙ f/
icnurn tendere iracũdiam differre:pr̃iam foꝛti cut in thiono bominum pꝛimus cõſti⸗
Aam ter ⁊ iuſte ð aduerſarios defendẽ:p om tutuſ eſt:ſic ⁊ in penis ſi iuſticia non ſe
Glinn nia in deo viuẽ: pꝛoſpitatibus nõ eleua cerit pᷣmatum habiturus eſt. Om
mdun re aium:cũcta aduerſa patient᷑ ferre fi nes nãq; quoſcunq; peccatoꝛes ſub ſe
Gi dem catholicam ĩ deum hr̃e:filios ſuoſ in pᷣſenti babuit ſupꝛa ſe modo plagali
n nö fſinere ipie agẽ: certis hoꝛis oꝛation in illa futura pena bẽbit.
Sient bus inſiſtẽ:ante hoꝛas ↄgruaſnõ guſta Ecimus abuſionis gradus eſt.
wumn re cibũ. Ueh enĩ t᷑re cuius rex eſt puer: Epiſcopus negligens qui gra⸗
ihu n ⁊ cuius pꝛinceps mane comedũt. Pec dus ſui hbonoꝛem requirit int
hon regni pꝛoſpitatem in pꝛeſenti faciunt ? homines ſed miniſterij ſui dignitatem
gami ad celeſtia regna melioꝛa pducũt.Qui coꝛam deo:ꝓ quo legatione fungit᷑ nõ
tsctn vo ſecudũ hãc legem nõ diſpenſat mul cuſtodit.nmo namq; ab epo qne ſui
pihun tas nimiꝝ aduerſitates imperij tolleꝛat nominis dignitas ſit inquirat᷑: quoniaʒ
gp ins Iccirco eni pax populoꝛum ſepe rüũpi᷑ epiſcopus cum grecum nomen ſit ſpe⸗

drürſt ⁊ offendicula etiam de regno ſuſcitan culatoꝛ interpᷣtat᷑s Quare vo ſpecula
Gcpin Terrax quoq; fruct'diminuunt᷑ ⁊ fui toꝛ ponit᷑: ⁊ qnid a ſpeculatoꝛe requi⸗
lutmtid tia populoꝛum ppediunt. Multi etiaz rit᷑:dominus ipe denunciat: cum ſub
gätis doloꝛes pꝛoſꝑitatem regni inſiciũt:cha Eʒechielis ꝓphete ꝑſona epiſcopo offi
roꝛum ⁊ liberoꝛum moꝛtes triſticiaʒ cõ cijſui rationem venunciat. Ita indens
ert, ferunt:hoſtium incurſus pꝛouĩcias vn ſpeculatoꝛem dedi te domui iſrael. Au
itenn diq; vaſtant beſtie armẽtoꝛum et peco diens ergo ex oꝛe meo ᷣmonem nũcia
Gnunin rum greges dilacert: tépeſtates vis et bis eis ex me. Si autem videris gladiuʒ
Ncbn byemis traꝝ fecunditatem ⁊ maris mi venientem ⁊ tu non aannunciaueris: vt
ſntee nincia phibent: aliquando fulminũ reuertat᷑ impius a dia ſna: ipe quidem
. ilicctus ſegetes ⁊ atboꝛum floꝛes panpi impiuſ in iniquitate ſua moꝛiet᷑. Sagui
t nos quoſq;ʒ exurit. Sup oĩa vo regis in nem aũt ei de manu tua reqrã. Si aut
1 iuſticia nõ ſolũ pntis impij faciẽ fuſcat tu ãnũciauer:⁊ ille fuerit reuerſus: ipe
mn ſed etid filios ſuos ⁊ nepotes:ne poſt ſe qͥdem in iniqᷣtate ſua moꝛet᷑:ſʒ tu aiam
regni hẽditatẽ teneant:obſcurat. Pꝛo tuã liberaſti. decet g epᷣm qͥ ciuʒ ſpecu

De duodecim

bone ⁊ ſidelis qꝛ ſupꝛa pauca fuiſti fið

latoꝛ poſitus eſt:peccata diligẽter intè
dere. Audiẽi ergo ⁊ poſtq; attẽderit ſer
monem: ni poteri actus oʒ coꝛꝛigere: et
n nõ poterit uixta euãgelij regulã ſcele
rũ oꝑarios veclinare.Si eiʒ inquit pec
cauerit frat tu : coꝛꝛipieſillũ int᷑ te ⁊ ipʒ

ſolüũ Si te audieri lucratus es fratruzʒ

tuu. Si te nõ audieru: adhibe tecuʒ ad
buc vnu vel ouos:vt in oꝛe duoꝝ vl tri
um ſtet omne vbu.Si illos nõ audierit
dic eccłe. Si eccłam nõ audierit ſit tibi
ſicut ethnichus ⁊ publicanꝰ. Cali oꝛdi
ne expellẽdus ẽ qͥ cuicunqʒ doctoꝛi vel
epo adherere noluerit:⁊ qui tali oꝛdie
expullus fuerit ab aliquo doctoꝛe vel
epo:alio nõ dʒ recipi De ſacerdote ĩ le
g e cribit᷑. Ui iuã aut repudiatam non
accipiat vxoꝛem. Qui g excõmunicatũ
a catholico illo nõ ꝑmutente:recipit iu
ra ſacri ſacerdotij:in qo chꝛiſtianoꝝ ge
nus electũ eſt:excedit. PHac rõne epico
pũ ad eos qͥbus ii ſpeculatõe pontus ẽ
eſſe oʒ.eteꝝ qualis in ſemetipᷣn eſſe
debeat. Paulus aplus exponit. Ut ad
gradum epi veniens ſit ſobꝛius:pꝛudẽs
caſtus:ſapiens:modeitus.hoſpitalis fi
lios babens ſubditos cu oĩ caſtuate: te
ſtimoniũ bñs boniũ ab ijs qui foꝛis ſũt:
ꝓferẽs doctrinarũ fidelem ſermonem

ante epatum:nõ plures hnñs vxoꝛes q;

vnã. Nõ ꝑcuſſoꝛ.nõ bilinguis:nõ ebꝛi

oſus:nõ neophitus. Ut ꝑ bec ipᷣe pꝛiuſ

ondat in oꝑe qð alios docet in ſmone

voctrine. Caueant g negligetes epi qõ
in teꝑe vindicte dominus ꝑ ꝓphetam

ita ↄquerit᷑. Paſtoꝛes multi oemolliti

ſant ppłʒ meũ ⁊ paſcebant paſtoꝛes ſe⸗

metipios. Sed potiꝰ ꝓcurẽt quos ↄſti⸗
tuit oñs ſuꝑ familiaʒ ſuam vare illis ci⸗
bũ in eꝑe ſuo menſurã tritici: puram. ſ.
⁊ Obatam doctrinam:quatenus veniẽ⸗

te dvomino mereant᷑ audæe. Euge fᷣue

is ſupꝛa multa te cõſtuuã:ĩtra ĩ gaudn
Ildecimus abuſionis gradus
ękeſt. Plebs ſine oiſciplina: que
um oiſcipline exercitatõibus

te diſciplinã ne qñn iraſcat᷑ doininꝰ. Di
ſciplina vo ẽ moꝛum oꝛdinata coꝛeciõ
⁊ maioꝛu pꝛecedentium regularum ob
ſeruatio.De qua diſciplina ¶/Paulus
apoſtolus ita loquit᷑ dicẽs.In diicipli

na perſeuerate tanq; filis vobis offert

dominus.Qõ ſi extra oiſciplinaʒ eſtis
cuius participes facti ſunt omnes:ergo
adulteri ⁊ nõ fuij eſtis Qu g adulti ſi
ne oiſciplina ſunt ⁊ celeſtis regni here
ditatem nõ capiunt. Si filij aut pat᷑ne
diſcipline coꝛꝛec õis fuerin:herecitatẽ
quẽq; recipere poſſe nõ de ſꝑant de q̃

etiã oiſciplina Eſaias eidem indiſciplia
te plebi pdicat dicens Quieſcite agere

puerſe: diſcite benefacere: ⁊ eidem pſal

miſta cõſona voce piallit dicens. Decli

na a malo ⁊ ſac bonum. Infelix ergo ẽ
qui abijcit diſciplinã.Agit enĩ exira mi
lites aliquid:qui deũ crucifigentes nõ
ſciderunt tunicam:qui eccle pi ſcindit

diſciplinam. Sicut eniĩ tunica totu coꝛ
pus pꝛeter caput tegit: ita diſciplina oli
eccle xpᷣo qͥ eccleſia ⁊ diſciplina eſt ꝓte
gitur ⁊ oꝛnaf. Ipſa enim tunica ↄtexta

ſuꝑfuerat per totum: ⁊ eadem ⁊ ecclie
dilcipline domino oe celo tribuitur ⁊ i
tegratur. De qua dominus cum ad pa/
trem aſcendit poſtqᷓ; reſurrexit a moꝝ

tuis ad apoſtolos ſuos loquuur dicẽs.

Uos aũt ſedete hic in ciuitate quoad⸗
uſq; induamini vi: tcute ex alto. Cunica

ergo coꝛpoꝛis chꝛiſtudiſciplina eccleſie

nõ vᷣuit: abſq; rigoꝛe diſcipline oni non
euadit.Atq; iccirco plalmiſte vocibus
indiſciplinate plebi pᷣdicat᷑. Appꝛehedi

—

n hiſiß
Eulnnigee

ignugee
Nhine
trercrnite
Ehuetiſe

lmiſeſcchn
, Ate

Gni donn)
