diã nemo liberat᷑: ⁊ niñ ꝑ debituʒ iudi⸗

UVnc nõ latebit qð nunc latet
cuʒ de duobus paruulis vnus
ſiumẽdus ꝑ dei miſericoꝛdiaʒ
alius ꝑ indiciũ relinqnduſ. In quo qui
aſſumeret agnoſceret quid ſibi ꝑ iudi
cium deberet᷑:niſ miſericoꝛdia ſubue⸗
niret. Cur ille potius q; iſte fuerit aſſũ⸗
ptus:cũ cã vna eẽt ãbobus.Cur apud
quoſdã non ſacte ſunt virtutes: q̃ſi ſcẽ
fuiſſent egiſſent illi hoĩes pnĩam:⁊ fcẽ
ſunt apnd eos qui non fueràt crdituri.
Aptiſſime nãq; vñs dicit. Ueb ubi co
roʒaiʒ:⁊ veh tibi betſaida:qꝛ ſi in tyro
ſydone facte fuiſſent virtutei qͥ facte ſt
i vobis:oliʒ ĩ cilicio ⁊ cinere pnĩam egiſ
ſent. Nec vtiq; de iiuſte noluit ſaluos
fieri:cũ poſſent ſalui eẽ ſi vellẽt. Lunc ĩ
clariſſima ſapiĩe luce videbit᷑:qð nũc pi
oꝛũ fides hʒ anq; manifeſta cognitione
dideat᷑:qᷓ; certa ⁊ ĩmutabilis ⁊ efficaciſ
ſima ſit voluntas dei: q; multa poſſit ⁊
nõ velit:nibil aũt velit qo nõ poſſit: qᷓ;
q; ſit veꝝ qð ĩ pſalmo canit.De aũt nĩ
i celo ſurſuʒ ⁊ in terra oĩa q̃cũq; voluit
fecit. Qð nõ ẽ verũ:ſi aliqua voluit ⁊ ñ
fecit.Et qð ẽ ĩdignius:iõ n fecit: qm ne
fieret qð volebat opᷣs de volũtas hoĩs
ipediuit. Nõ ꝗ̊ fit aliqd niſi ops fieri ve
lit:vel ſinẽdo vt fiat vel ipſe faciẽdo.
Oo recta ↄfeſſione credamoĩpo

tentem bñnfacere etiam cum ſinit mala
fieri. CLa. xcv.

Ecj dubitandũ ẽ deũ bene facẽ.
eceetiã ſinẽdo fieri qcũq; fiũt ma⸗

le.Nõ enĩ h̊ niſ iuſto iudicio
ſinit Et ꝓfecto bonũ oẽ qð iuſtum eſt.
Quãuios ergo eaq̃ mala ſunt: inquãtũ

ðDò . A2 f

mala ſunt:nõ fint bona: tuᷣ vt nõ ſoln, Pe rrnlt
bona:ſed etiã ſint ⁊ mala bonũ eſt. naz
niſ eſſet H̊ bonuʒ vt eſſent ⁊ malamnid
lo modo eẽ ſinerent᷑ ab oĩpotẽte bono
Cui pculdubio qᷓ; facile ẽ quodvult fa
cere:tã facile ẽ qðò nõ vult eẽ nõ ſinere.
Poc niñ credamꝰ:ꝑiclitat᷑ ipſuʒ noſtr e
fidei ↄfeſſionis initiũ:quo nos ĩ deũ pa
trẽ oĩpotentẽ credere cõfitemur. Neq;
enĩ veraciter ob aliud vocat᷑ opᷣſiniſi qꝛ
q̃cqͥd vult põt.nec volũtate cuiuſpiam
creature oĩpotẽtis ĩpeditur effectus.
Queſtio de dicto apli: ꝙ os vult
hoĩes ſaluos fieri. Ca. xcvi
Haãobꝛem videndũ eſt quẽad⸗
odũ ſit de deo dictuʒ:qꝛ ⁊ B
Napls veriſſime dirxit: qui omnel
les vult ſaluos fieri Cũ non oẽs:ſed
multo plures nõ fiũt ſalui: videt᷑ vtiq;
nõ fieri:qð deꝰ vult fieri:.humana.ſ.vo⸗
lũtate impediẽte volũtatẽ dei. Qñ eĩm
q̃ritur cà cur nõ oẽs ſalui fiant rũderi
ſolet:qꝛ ̊ ipſi volunt.Qð qͥdẽ de ꝑuu⸗
lis dici nõ põt:quoꝝ nõdũ eſt velle ſeu
nolle. Nã qð ifantili motu faciũt: ſi eo
rũ voluntati iudicaret᷑ eẽ tribuẽdũ: qñ
baptiʒant᷑:cũ reſiſtũt quàtuʒ pñt:ẽt no
lentes ſaluos eos fieri diceremus.Sed
aptius dñs ĩ euãgelio ↄpellas ĩpiã ciuni
tatẽ. Quotiẽs inqd volui ↄgregare fili
os tuos:ſicut gallina pullos ſuos ⁊ no
luiſti. Canq; dei volũtas ſuꝑata ſit ho
minũ volũtate:⁊ infirmiſſimis volẽdo ⸗
ipediẽtibus:nõ potuerit facere potẽtii/
ſimꝰqð volebat.Et vbi ẽ illa oĩiputẽtia
q̃ in celo ⁊ in terra oĩa q̃cũq; voluit feẽ
ſicut colligẽ filios hierłʒ volnit ⁊ nõ fe
cit: An potius ⁊ illa qͥdem ſilios ſuos
ab ipſo colligi noluit:ſʒ ea quoqʒ volen
te filios eius collegit ipſe quos voluit:
qi in celo ⁊ ĩ tra ñ qdã voluit.⁊ fec qdã
vo voluit⁊ ñ fecit:ſq oia qcunq; voluit

0

fecit. Qò oĩpotẽtia dei malas ho⸗
minũ volũtates i bonũ ↄuertat.c.xcvii.
AVUls poꝛo tã ĩpie ðſipiat vt di
at deuü malas hoiuʒ volunta
tes: quas voluerit:qñ voluerit
vbi voluerit ĩ bonũ non poſſe ↄuertere
Sed cũ facit ꝑ mificoꝛdiã facit:cũ autẽè
nõ facit:ꝑ indiciũ ñ facit. Qm cuiꝰ
miieret᷑: ⁊ què vult idurat. CKomẽ
datio gre iuxta apłin q̃ Jacob ab Eſau
diſcret eſt. Ka. xcviij.
QQQog vt ciceret apls: gram cõ
ẽdabat. Ad cuius ↄmẽdatio
E de illii ĩ rebecce vrero gemi
nis fuerat i locutus:qbus nõödum na
tis nec aliqͥd agẽtibus boni ſeu mali:vt
Fm electionẽ ꝓpoſitũ dei maneret:non
ex oꝑibꝰ:ſed ex vocatõe dictũ ẽ ei: quia
maio: ſuiet minoꝛi. Pꝛopter qð adhi⸗
buit alteꝑ ppheticũ teſtimoniũ:vbi ſcri
ptũ ẽ. Jacob dilexi.Eſau aüt odio hũi.
Senties at h̊ qð demẽ quẽadmodum
poſſet ꝑmonere eos q penetrare intelli
geẽdo nõ pñt hãc altitudinẽ gre. Quid
dicemait: Nũquid iniqtaſẽ apð de
uʒ: Abñt.Iniquũ eniĩ vr vt fine vlliſ bo
noꝝꝑ maloꝛũue oꝑuʒ meritis vnuʒ deuſ
Diligat odiatq; alterũ. Qua in re ſi futu
ra oꝑa vel bona huiꝰvel mala illiꝰ:que
deus vtiq; pꝛeſciebat:vellet ĩtel ligi ne⸗
quaq; diceret nõ ex oꝑibs:ſʒ diceret ex
futuris oꝑibꝰ:eoq; mõ iſta ſolueret qõ
nẽ:ĩmo nullã:quã ſolui opꝰeẽt faceret
qõnc. Nüuc ergo cũ rñdiſſet:abſit.i. ab⸗
ſit vt ſi iniqtas apõ deũ:mox vt pbaret
nulla h iniquitate dei fieri iquit. Moy
ſi eni dicit. Miſereboꝛ cui miſertuſ ero
⁊ miicoꝛdiaʒ pᷣſtabo cui miſertꝰ fuero.
Quis.n.niſi inũpiẽs deũ iniquũ puret:
lue iudiciũ pẽale igerat digno:ſiue mi⸗
ſericoꝛdiã pᷣſtet ĩidigno Denic ifert et
dicit. Igit nõ voletis neq; currentis: ſz

—

miſerẽtis ẽ dei. Ambo itaq; gemini na⸗
tura filii ire naſcebant᷑.Nuilis qͥdẽ oꝑi
bus ꝓpꝛijs:ſed oꝛiginaliter ex adaã vicu
lo dãnatõis obſtricti. Sed quid dixit:
Miſereboꝛ cui miptus ero. Jacob dile

habui ꝑ iudiciuʒ debitũ. Qõð cũ debere

xiꝑ miſicoꝛdiã gratuitũ. Eſau te

ãbobus ĩ alto alter agnouit nõ de ſus

diſtãtibꝰmeritis ſibi eẽ głiandũ: ꝙ ĩ ea
dẽ cã idẽ ſuppliciũ nõ incurrit:ſ-p᷑ diuie
gre largitate:qꝛ nõ volẽtis neq; currè⸗
tis ſed miſerẽtis eſt dei: altiſſimo qppe
ac ſaluberrimo ſacr̃o vniuerſa faciens:
atq; vt ita dixeriʒ: vultꝰ ſcarũ ſcriptura
rũ bñ intuẽs id admonere ĩueni vt qᷣ
gloꝛiat ĩ oño gloꝛiek. S
tio iudicij dei ̃m apłm ĩ obduratione
pharaonis. (¶ Cap. xcix.
H m aũt miicoꝛdia dei vmen
daſſet ĩ eo qð ait:nõ volẽtiſ ne
q currẽtis:ſ.z mibẽtisẽ dei.de⸗
evt etiã indiciũ ↄmẽdaꝛet:qm ĩ qꝰnõ
ſit miſericoꝛdia nõ iniqtas ſit: ſz iundiciũ
nõ ẽ ꝗppe inidtas apnd deũ: ſubiec ↄti
nuo atq; ait. Dicit eni ſcriptura phara⸗
om:qꝛ ad h̊ te excitani:vt onderem ĩ te
potẽtiã meã:⁊ anüciet᷑ nomẽ meuz in
vniuerſa terra. Quibꝰdictis ad vtrunq;
cõcludẽs.i.⁊ ad miſicoꝛdiã ⁊ ad iudici⸗
uʒ inqᷣt. Ergo cinꝰ pult mifet᷑ ðs:⁊ queʒ
vult idurat. Miſeret᷑.ſ.magna bonita⸗
te ⁊ obdurat nulla iniqtate. Ut nec li⸗
berat de ſuis merit gloꝛiet᷑:nec dãna⸗
tus niſi oe ſuis meritl ↄq̃rat᷑. Sola eniʒ
gr̃a redeptos diſcernit a ꝑditis: quos i
vnã ꝑditionis cõcreuerat maſſaʒ ab oꝛi
gine ducta cã cõis. Poc autẽ q̃ eo mõ
audit:vt dicat qͥd adhuc conquerimur.
nã voluntati eius qs reſiſtit: Laqᷓ; ma⸗
lus nõ dideat᷑ eẽ culpãdus:qꝛ deꝰ cuiꝰ
vult miſeret᷑: ⁊ quẽ vult ĩdurat. Abſit ?
pudeat nos rũdere:qð rũdiſſe videmus

Lömenda

N

apliu. O hõ tu qᷣs es qͥ reſpõdeas deo:
Nũquid dicit figmẽtũ ei qͥ ſe finxit qᷣd
me feciſti ſic. An nõ hʒ ptateʒ figuluſ lu
ti ex eadẽ maſſa facere:aliud quidẽ vaſ
i honoꝛẽ: aliud vo in ↄtumeliam: Hoc
eĩʒ loco qᷣda ſtulti putãt aplm in rũſio
ne defeciſſe: ⁊ ĩopia reddẽde ratiõis re⸗
pſſiſſe ↄᷣdictoꝛibꝰaudaciã.Sed magnũ
hi pondus qð dem̃ cẽ.O hõ tu quis es:
Et vt ĩ talibꝰ qõnibꝰad ſue capacitatis
cõſiderationẽ reuocet hoĩem:vbo qd
bꝛeui: ſʒ re ipſa magna ẽ redditio rõis.
Si eniʒ nõ capit hec:qͥs ẽ qͥ rũdeat eo)
Si aũt capit:magis nõ ĩuenit qͥd rñde⸗/
at. Uidet eni ſt capit:vniuerſuʒ genꝰhu
manũ tã iuſto iudicio diuio in apoſta⸗
tica radicc dãnatũ:vt etiã ſi nullus inð
liberaret᷑: nemo recte poſſit dei vitupꝑp
re iuſticiã:⁊ qͥ liberant᷑:ſic opoꝛtuiſſe li
berari:vt ex pluribus nõ liberatl: atqʒ i
Dãnatione iuſtiſſima derelict:oñdere/
tur qͥd meruiſſet vniuerſa ↄſpſio:⁊ quo
Et iſtos debitũ iudiciũ dei duceret: niſi
eiꝰindebita miſericoꝛdia ſubuenirʒ. Ut
volétiũ de ſuis meritis gliari oẽ os ob⸗
ſtruaf: 2 qͥ gloꝛiat᷑ in ono gloꝛiet᷑.
lAdmiratio opeꝝ dei quo fit vt de
malis hoium volũtatibꝰ bonã ipſe ĩple
at voluũtatẽ ſuuũd. Ca. xcix.
MEEc ſt magna opa dni exqſita ĩ
. oẽs volũtates eius Et tà ſapiẽ
kter exqſita: vt cu angelica ⁊ hu
mana creatura peccaſſet.i.nõ qð ille:ſiz
qð voluit ipᷣa feciſſet:etiã ꝑ eãdẽ creatu
re volũtatẽ:q̃ factũ ẽ qð creatoꝛ voluit
ipleret ipſe qð voluit:bñ vtens ⁊ malis
tanqᷓ; ſumme bonus:ad eoꝛũ dnatio⸗
nẽ:quos iuſte pᷣdeſtinauit ad penaʒ: et
ad eoꝝ ſalutẽ quos benigne pᷣdeſtina⸗
uit ad grãz Quatũ eni ad ipſos attinet
qð voluit fecrrũt:quãtũ vero ad oĩpo⸗/
tẽtiã dei:nullo mõ id efficere valuerũt

“ð

Enchiridiõ

Hoc quippe ipſo quod ʒ volũtatẽ dei
fecere:de ipſis facta ẽ volutas dei. Pꝛo
pterea nãq; magna oꝑa dni exqſta in
omnes voluntates eins. Ut miro ⁊ in
effabili modo non fiat pꝛeter eius vo⸗
luutatem:quod etiam cõtra eius fit vo
luntatem:quia non fieret ſi non ſineret
nec utiqʒ nolens ſinit:ſed volens. Nec
Rneret bonos fieri male niſ omnipo-:
tens de malo facere poſſet bene.
De bonis voluntatibus hominuz
que plerũq; voluntati dei nõ ↄueniut:
7 de malis que ↄueniut. Ka. c.
1.Liqñn auũt bona voluntate hõ
vult aliqd qð òs nõ eult: etiã
iſe bona multo apliuſ multo
q; certiꝰvolũtate. Nã illius mala volũ
tas eẽ nuqᷓ; põt.Lãqᷓ; ſi bonꝰ filiꝰ prem
velit viuere quẽ deꝰbona volũtate vlłt
moꝛi.Et rurſus fieri põt vt hoc velit hõ
voluntate mala qð ðs uult bona. Ue
lut ſi malus filius uelit moꝛi preʒ: uelit
hẽt ðs. Nẽpe ille qoò nõ uult deus.iſte
uero uult quod uult ⁊ deus.Et tamen
bone uoluntati dei pietas illius potiuſ
ↄſonat:q̃ʒuis aliud uolẽtis:q̃ʒ huiꝰ idẽ
nolẽtis iĩpietatis. LCm̃ intereſt qͥd uelle
hoĩ qͥd deo cõgruat:⁊ ad quẽè finẽ ſuaʒ
qſqʒ referat uolũtates:ut aut ꝓbet᷑ aut
ipꝛobetur. Nã de? quaſdã uoluntates
ſuas utiqʒ bonas iplet per maloꝛuʒ ho
minum uoluntates malas. Sicut per
indeos maliuolos bona uoluntate pa⸗
tris chꝛiſtus pꝛo nobis occiſus eſt. Dõ
tam bonum factum eſt: ut apoſtolus
Petrus quando id fierni nolebat: ſa⸗
thanas ab ipſo qui occidi uenerat di
ereur Kadam bone spparebant uo
luntates pioꝛum fidelium:qui nole⸗
bant apoſtolum paulum hieruſalem ꝑ
gere ne ibi pateretur mala que ꝓpheta
agabus pꝛedixerat: æ tamen deus hec

2 1* X. 4 ——* 1. to ertr 2 N O

boies ſaluos lieri.

7
—–

Vis nõ oẽs hoies ſaluos fieri:non tñ iõ

illum pati volebat pꝛo änunciãda fide
xpᷣi exercens martyrẽ xpᷣi:Neq; iſtã bo
nã voluntatẽ ſu ĩpleui:i ꝑ xpianoꝛum
volũtates bonas:ſed ꝑ iudeoꝝ malas.
Et ad eũ potius pertinebant q nolebãt
quod volebat q; illi ꝑ quos volẽtes fa
ctuʒ ẽ quod volebat. idipᷣin quidẽ ẽ
ſed ipie ꝑ eos bona:illi aũt mala uolũ
tate fecere. ¶ Q quatelibet ſint vo
luũtates qᷓ ↄueniãt aut nõ cõueniãt dei
volütati:iuicta ſꝑ ſit dei volũtas. ca.ci.
d quatelibet ſint voluntates
vel angeloꝝ vel hoiuʒ vł bono
rũ vel maloꝝ:vel illud qoò deꝰ
pel aliud volẽtes ꝙ deus oĩpotẽtis vo
luntaſ oei ſemꝑ iuicta eſt:q̃ mala eẽ nũ
qᷓ; põt.ꝛ etiã cũ mala ir ogat iuſta eſt
⁊2 ꝓfecto que iuſta ẽ mala nõ eſt. Deus
igit᷑ opᷣs ſiue per miſericoꝛdiam cuiꝰ vlt
miſeret᷑:ſiue ꝑ iudiciũ quem vult obdu
rat.nec inique aliquid facit nec niſi vo

lẽs quicqᷓ; facit ⁊ oĩa q̃cunq; vult facit.
Aalrimelligat de uelle omneſ

Quiomnes hoĩes vnlt ſaluos fien. nõ
ꝙ nullus hoium eſſet quẽ ſaluuʒ fieri

nollet qui virtutes miraculoꝝ facẽ no

luit apud eos quos dicit acturos fuiſſe
pniam ſi feciſſet:ſed vt oẽs boĩeſ omne
genꝰhumanũ ĩtelligamus ꝑ quaſcu iq;
dꝛĩas diſtributuʒ:reges pꝛiuatos nobi
les ſublimes humiles doctos indoctoſ
itegri coꝛpoꝛis debiles ĩgenioſos tardi

coꝛdes fatuos diuites pauperes medio

cres mares feminas infantes pueros a

doleſcẽtes iuuenes ſenioꝛes ſenes ĩ lin

guis:oibus ĩ moꝛibus:oibus in artibui
oĩbus in pfeſſionibus:oĩbus in volũta

tum ⁊ ↄſciarum varietate ĩnumerabili

ↄſtitutos ⁊ ſiquid aliud differentiaruʒ
eſt ĩ hoibus.Quid ẽ enim eoꝛum vnde
nõ deꝰ per vnigenitum ſuum dñm no
ſtrum per oẽs gentes ſaluos fieri hoĩeſ
nelit: Et iõ facit qꝛ oĩpotens velle ĩani
ter nõ põt qocunq; voluerit. Pꝛecepe
rat enim apoſtolas vt oꝛaretur pꝛo ſin
gulis hominibus:⁊ ſpecialiter addide

La. cn.
CꝑB cu audimus: ⁊ in ſacris
lr̃is legimus ꝙ velit oẽs hoies
ſaluos fieri:qᷓʒuis certuʒ ſit no

debemus oĩpotentiſſime dei voluntati

aliqd derogare:ſed ita itelligere quod
ſeriptũ ẽ:qͥ vult oẽs hoĩes ſaluos fieri:
tanqᷓʒ oiceret᷑ nullum hoieʒ fieri ſaluũ
niſi quẽ ſalu fieri ipſe noluerit Nõ ꝙq
nullus hoiuʒ ſaluus ſit: ſed ꝙ nullus fi

at niſi quẽ velit:qꝛ neceſſe eſt fieri ſi vo
luerit:⁊ iõ ſic rogãdaus ut uelit. De oꝛã
do qppe deo agebat apls vt hoc dicerʒ
Sic eiʒ intelligimus ⁊ quod in euange
lio ſcriptũ eſt.Qui iluminat omnẽ ho
minem. nõ q; nullus ẽ bominum qui
xõ illuminetur: ſed qꝛ niſi ab ipſo nul

lus illuminetur aut certe ſic dictum ẽ.

J. ,„vwelt 26 lons aletns ß, o

——————

rat pꝛo regibuſ ⁊ his qui in ſublimitate

ſunt:qͥ putari poterãt faſtu ⁊ ſuperbia
ſeculari a fidei xpiae bumilitate abboꝛ

rere:pꝛoinde dicens.Hoc enim bonuʒz
eſt coꝛaʒ ſaluatoꝛe noſtro deo.i.vt etiã
pꝛo talibus oꝛetur. Statim vt deſpera
tioneʒ tolleret addidit.Qui omnes ho

mines vult ſaluos ſieri ⁊ agnitionez ne

ritatis venire. HPoc quippe deus bonũ
iudicauit:vt oꝛationibus humilium di
gnaretur ſaltem pꝛeſtare ſublimium.
Quod utiq; etiam uidemus impletum
Iſto locutionis modo ⁊ dominus eſt
uſus in euangelio ubi ait phariſeis.De
cimatis mentam ⁊ rutaʒ ⁊ omne olus.

Neq; enim phariſei ⁊ quicunq; alieni

gena ⁊ omnium per omnes terras ali
enigenarum omnia olera oecimabant
Sicut ergo hic omne olus omne olexꝝ

ſc

ſe
P

efent

lun ſe

Nſaci.

wafuit

Nitoe

ricag
os

vincen
NNSi.
Gesetn
BD

wiln
nmh
zn win
nti
ſming
nun ne
noin
zwri
leir,
ben

p.

t
Plniat
ſpern
et
in n
gigtecn
o
mne
ſnoe⸗
eu nl
nlnd
Mnim
e
inucl
reos⸗
ece

lapꝛopter etiam pꝛimum bo
M minem deus in ea ſalute ĩ qua

ſt ea futurus ſit.

–

Enchiridion:
genꝰ:ita ⁊ illicomnes bomines oẽ ho/ etiam anima noſtra nolle infelicitateʒ
minum genus intelligere poſſumus. ita nolle iniquitatẽ ſemper habitura ẽ.
Et quocũq; alio mõ intelligi poteſt:ꝛdũ Sed oꝛdo pꝛetermittendus non fuit in
tamẽ credere nõ cogamur aliqauid om/ quo deus voluit oſtendere q; bonum
nipotentem deuʒ voluiſſe feri factũq; ſit animal rationale:qõ etiam: peccare
non eſſe. Qui ſine vllis ambiguitatibus poſſit:q;uis ſit meliꝰ ꝙ peccare ñ poſſit.

ſi in celo ⁊ in terra:ſicut eum veritas ca De immoꝛtalitate quam perdidit ho
nit:oĩa quecũq; voluit fecit:pꝛofecto fa mo per liberum arbitrium: ⁊ quam eſt

cere voluit qðcũc; nõ fecit. ¶Qõð pꝛe⸗ accepturu gratiamn. G Cap. cv.
ſcius deus pꝛimũ hominem eccatuꝑ e e mind

Sc minoꝛ fuit imoꝛtalitas:ſed
tamen fuit: in qua potuit etiaʒ
Nnõõ mon q;uis maioꝛ futura ſit
in qna non poſſit moꝛi. Illam natura
perdidit per liberum arbitrium:hanc ẽ
conclitus erat:hi cuſtodire volu acceptura per gratiam:quam fuerat: ſi

.

pꝛedeſtinauit benefacere de malo ciꝰ.

ſſet: eũq; oppoꝛtuno tempoꝛe poſt ge / non peccaſſet: acceptura per meritum:

itos filios ſine interpontione moꝛtis q;uis ſine gratia nec tunc vllum meri⸗
elioꝛa perducere: vbi iaʒ non ſolũ tum eſſe potuiſſet. Quia ⁊ ſi peccatum ĩ
atum committere: ſed nec volunta ſolo erat libero arbitrio conſtitutum:ñ
poſſet habere peccandi: ſed ad per tamen iuſticie retinende ſufficiebat li⸗
uʒ ſine peccato: ſicut fact'erat berum arbitrium: niñ participatione ĩ⸗
am voluntateʒ etiã habiturum mutabilis boni diuinum adiutoꝛium pᷣ
t. Quia vero eum male vſurum beretur. Sicut enim moꝛi eſt in homi⸗
bero arbitrio: hoc eſt peccatum eẽ pꝛe nis poteſtate cum velit: nemo eſt enim
ſciebat ad hoc potius pꝛeparauit volũ⸗ qui non ſeipſum vt nibil aliud dicam:
tatem ſuamot bene ipſe faceret etiamm vel non yveſcendo poſſit occidere:ad vi
de malefaciente. Ac ſic hominis volũ⸗ tam vero tenendam voluntas ſatis nõ
tas mala nõ euacuaret᷑ ſed nibilominꝰ e: fiue adiutoꝛia ſiue alimentoꝛum:ſiue

iĩpleret oĩpotẽtis bona./ Qnualẽ opo? quoꝛũcũq; tutaminũ deſint:ſic bomo ĩ
tuit pꝛius hominem ſetiv Attalis o? paradiſo ad ſe occidendum relinquen⸗
2 Kaber ij. do iuſticiam idoneus erat per volunta⸗
VIc enim opoꝛtebat pꝛiuſ homi tem:vt autem ab eo teneretur vita iuſti
nem fieri. vt ⁊ bene velle poſſjʒ cie parum erat velle:niñ ille qui eum fe
cẽ: male: poſtea vo ſic erit:vt ma cerat adiuuaret. Sed poſt illam ruinaʒ

le velle non poſſit. Nec libero ideo caa maioꝛ eſt miſericoꝛdia dei: quando et
rebit arbitrio. Multo quippe liberius ipſum liberum arbitrium liberandium

erit arbitrium:qð omnino non poterit eſta ſeruitute:cui dominaiur cum moꝛ
lſeruire peccato. Neq; enim culpanda ẽ te peccatum. Nec omnino per ſeipſum
volũtas aut volũtas ſñi ᷑:ant libera dicẽ ſed per ſolam dei gratiam: que in fide

din cẽ:q beati eſſe ſic volumus vt eẽ mi chꝛſſti poſia eſt liberatur. Ut volũtas

ſeri non ſolum nolimus ſed nequaquã ipſa ſicut ſcriptuʒ eſt: a domino pꝛepa⸗
pꝛoꝛſus velle poſſunus.Sicut ergo nũc retur:qua cetera dei munera capiatur

en Wrree W 4 a*

T nmaſ a ga P jnn
(ℳ⁸⁰ aaslannn 5„ . Aa SHe R. ₰ ₰RD l errrr =

S

per que veniatur ⁊ ad munus eternũ.
Qsõ gratia oei ſit vita eterna ſecũdũ

mana ſuperbia per humilitatem dei ar
gueretur ac ſanaret᷑:⁊ demõſtraret᷑ hbo

apluʒ ſtipẽdiũ vo pcti moꝛs:⁊ ꝙ pᷣmus miniq; lõge a deo receſſerat:cũ ꝑ incar
hõ ſuã potiꝰ qᷓ; dði faciẽs volũtatẽ õ imfo natũ deũ reuocaret᷑:⁊ ꝑ deũ boĩeʒ exẽ⸗

facta ſit voluntas dei. ¶ Cap. cvi.
Nde ⁊ ipᷣam vitã eternam que
erte merces ẽ opeꝝ bonoꝛum
Agram vei appellat apls. Stipẽ
um.n. inquit peccati moꝛs ẽ: gra aũt
Dei vita eterna ĩ xpᷣo ieſu oño nr̃o. Sti⸗
pendiũ ꝓ opere militie debitũ redditur
nõ donatur:ideo dixi:ſependium pcti
moꝛs:vt moꝛtẽ pctõ nõ ĩmerito illataʒ
ſed debuam demonſtraret. SGra vo niſi
gratis ẽ gra nõ ẽ. Intelligẽdũ ẽ igitur
etiam ipa hoĩs bona merita eẽ dei mu⸗
nera quibus cũ vita eterna reddit᷑: qͥd
niſi gratia ꝓgr̃a reddit᷑: Sic ergo fcũ
ẽ hõ rectus:vt ⁊ manere in ea rectitudi
ne poſſet:non ſine adiutoꝛio diuino: et
ſuo fieri peruerſus arbitrio:vtrũlibʒ ho
rum elegiſſet:ði voluntas fieret:aut ẽt
ab illa aut certe de illo pꝛeuaricante.
Pꝛoinde qꝛ ſuam maluit facere qᷓ; dei
de illo fcã ẽ volũtas dei:q ex eadẽ maſ⸗
ſa ꝑditionis: q̃ de illius ſtirpe ꝓfluxit:

liam. In honoꝛc ꝑ miſericoꝛdiam:ĩc õ⸗

plum obedietie cõtumaci bõi pᷣberetur
vt ꝑ vnigeni:ũ ſuſcipietem foꝛma ᷣui:
que nihil ante meruerat:fons gr̃e pan⸗
deret᷑:⁊ carnis etiam in reiurrectioneʒ
redẽptis ꝓmiſſa ĩ ipo redẽptoꝛe pꝛemõ
ſtraret᷑:ac ꝑ eãdẽ naturam:quã ſe dece
piſſe letabat᷑: diabolus vinceret᷑. Nec
tũ hõ glłiaret᷑:ne iteꝝ ſuꝑbia naſceretur
Et ſi quid de tãto mediatoꝛis ſacramé⸗

to a ꝓficiennbꝰvideri ⁊ dici põt:ant timn
vidderi etiam ſi dici nõ poteſt . Hag,
ai

liter ſe babeant anime defunctoꝛnz an
vltimam reſurrectionem. ſſcan⸗ cviſj.
Empꝰ aũt qð in is moꝛtẽ

⁊ vltimã reſurrectionem inter
Npoſitum é: aias abditis recep⸗
taculis cõtinet qò pꝛoſi defunctis ſi ꝓ
eis deo ſacrificiuʒ offerat᷑: ncut vnaqᷣq;
digna eft vel requie vel erũna ꝓ eo qaI.
ſoꝛtita eſt in carne dum viueret. De

ſacrificiis ⁊ elemoſynis que pꝛo bapti⸗
zatis deſunctis Kuntnreg, Lapelr.

animas pietate ſuoꝛum viuen⸗

facit aliud vas ĩ honoꝛẽ aliud i cõtume 4 Eq; negandum eſt defunctoꝝ

tumeliã ꝑ iudiciũ:vt nemo gloꝛie Atium releuari: eum pꝛo illis ſa⸗
mine:ac per hoc nec in ſe:¶ Per qua⸗ crificium mediatoꝛis offert: vel elemo⸗

lem mediatoꝛem reconciliari opoꝛte/
bat genus humanum do rcn rd
TY Am necq per ip̃m liberaremur
1 vnum mediatoꝛem dei ⁊ homi
–—R mm homine xpᷣm ieſum: niſ
eſſet ⁊ deus. Sed cũ factus eſt adaz bö
ſ.rectus mediatoꝛe nõ opus erat.Cũ vo
genus humanũ peccata ſeparauerunt
a deo:ꝑ mediatoꝛem qui ſolus ſine pec
cato natus:vixit ⁊ occiſus :recõciliari
nos opoꝛtebat deo: vſq; ad carnis re⸗
ſurrectionem in vitam eternam:vt ⁊ hu

8
S .— . 4
V.rt. e ar rn e 6 aeer r

ſyne ĩ ecelena fiũt. Sed eis hec pꝛoſunt
qui cum viuerent vt bec ſibi poſtea ꝓ⸗
deſie poſſent meruerũt.Eſt enim qindã
viuendi modus:nec tam bonꝰ:vt nõ re
quirat iſta poſt moꝛtẽ:nec tam malus:
vt ei nõ pꝛoſint iſta poſt moꝛtẽ.Eſt vo
talis in bono vt iſta non requirat:⁊ eſt
rurſus talis in malo:vt nec is non vale
at eum hec vita tranſierit adinuari.
Quocirca hic omne meritũ cõparatur:
quo poſſit poſt hãc vitã releuari quiſ⸗
piã vel grauari. Nemo aũt ſe ſperet qð

C&-h sforts ver la yfe

Ner⸗
ofe
Nler
ime
ſcee
hn
iarn
Nore
ſoc
gen
ſen
oſe⸗
eni
hefi
loni⸗
emne
nlse
Cun
ſtn

ſſtg
i
4
na⸗

han

n der
urid⸗
ahire
dioen
ſmiſt
Egen
megien
egeni
ete
n.
nſcn
lo

hmi
wecti

Gummi
a
ſmeg
fiape

Enchiridion.

hie necglexit:cũ obierit deum ꝓmere⸗
ri. Nõ igit᷑ iſta q̃ ꝓ defunctis cõmẽdãa⸗
dis frequẽtat eccleſia:illi apoſtolice ſũt
aduerſa ſententie:qua dictũ ẽ. Omnes
enim aſtabimus ante tribunal chꝛiſti vt
referat vnnſquiſq; ſecundũ ea que per
coꝛpus geſſit:fiue bonuʒ ſiue maluũ. Qꝛ
etiam hoc meritũ ſibi quiſq; dum ĩ coꝛ
poꝛe viueret cõparauit:vt ei poſſẽt iſta
pꝛodeſſe. Non enim oĩbus pꝛoſunt.Et
quare nõ omnibus pꝛoſunt: niſi ob dif
ferentiam vite:quas quiſq; geſſit ĩ coꝛ⸗
pore: Cũ erga ſacrifica ſiue altaris:ſiue
quarũcũq; elemoſynaruʒ ꝓ baptiʒans
defũctis omnibus offerũtur:pꝛo valde
bonis gratiaꝝ actiones ſunt.pꝛo nõ val

de malis pꝛopitiatiões ſunt: pꝛo valde

malis etñ nulla ſunt adinmenta moꝛtu
oꝛum: qualeſcũq; viuoꝝ cõſolationes
ſũt:quibus aũt pꝛoſũt:aut ad hoc ꝓſũt
vt ſit plena remiſſio:aut certe vt tolle⸗
rabilioꝛ fiat ipa damnatio.
Quos fines habiture ſint bono uʒ
maloꝝc; due ciuitates poſt reſurrectio
nem.
— Oſt reſurrecſionẽ vo facto vni
uerſo completoq; iudicio:ſuoſ
uꝰfines habebunt ciuitates oue:
Ina chꝛiſti: altera diaboli:vna bonoꝛuʒ
altera maloꝛimn:vtraq; tamen ⁊ ange⸗
loꝛum ⁊ bominnm. Iſtis volũtas:illis

facultas non poterit vlla eſſe peccen⸗

di vel vlla conditio moꝛiendi.Iſtis
in eterna vita vere feliciterq; vinenti⸗
bus: illis infeliciter in eterna nocte ſi⸗
ne moꝛiendi poteſtate duratibus:quo⸗
niam vtriq; ſine fine. Sed in beatitu/
dine iſti alius alio pꝛeſtabilius: in mi/
ſera vero illi aliꝰalio tollerabilius per/
manebunt. ſSe hin⸗ qui humana mi/
ſeratione commoti non credunt eter/
nas eſſe penas impioꝛum.

6

. 2 . —
. P. 1 S E n er

— 6. . 1, den⸗ .

tio tas etiam ulo⸗
CT apitulum.cx.

ſic quippe intelligi poteſt manere ĩ illis

Capitulum. cxj.
Ruſtra ita q; nõnulli immo q;
plurimi: 2 eternam damnato⸗
rum pena: ⁊ cruciatus ſine intermiſſio
ne perpetuos humano miſerantur affe
ctu:atqʒ ita futurũ non credunt. Non
qu idem ſcripturis aduerſando dininis
ſed pꝛo ſuo motu dura queqʒ mollien
do:⁊ in lenioꝛum flectendo ſententiam
que putant in eis terribilius eſſe dcã qᷓ;
verius./Non enim obliuiſcet᷑ inquiunt

miſereri deus:aut continebit in a mi
ſericoꝛdias Gasſoe quippe ĩ pſalnmuo
legitur ſancto. Sed de bhis ſine vllo ſeru
pulo intelligitur:qui uaſa miſericoꝛdie
nũcupantur. Quia ⁊ ipſi non pꝛo meri
tis ſuis:ſʒ deo miſerante de miſeria libe
rantur/Aut ſi hoc ad omnes exiſtimãt
pertinere:non ideo neceſſe eſt ut dam
nationem opinentur poſſe finiri eoꝛuz
de quibus dictum eſt Et ibunt bi in
ſupplicium eternum:ue iſto modo pu
tetur habitura finem: quandoqʒ felici
de qmbus ecõtrario
dictum uſti antem in vitam eter
nam. Sed penas damnatoꝛum certis
tempo uuʒ nteruallis exiſtiment:ſihoc
eis placet:aliquatenus mitigari. Etiam

ira vei:hoc eſt ipa damnatio. Hec enim
vocatur iꝛa dei: non diuini animi per⸗
turbatio:vt in ira ſua: hoc eſt manente
ira ſua:non tamen contineat miſeratio
nes ſuas:non eterno ſupplicio ſtnrin
dando:ſed leuamen adhibendo vel in
terponendo cruciãtibus/Quia nec pſal
mus: ait ad finiendam iram ſuam: vel
poſt iram ſuam. Sed in ira ſua: que ii
ſola eſſet quanta ibi minima cogita⸗

ri poteſt: perire a regno dei: exulare

a ciuitate dei: alienari a vita dei: ca/
rere tam magna multitudine dulce/

. — saprar Lez ert 2 l 4

Na . 2, 1. IPn„ „ L .

dinis dei:quam abſcondit timentibſe: nomẽ tuũ:aduẽiat regnũ tuũ:fiat volũ

perfecit autem ſperantibus in ſe:tã gräã t

Icdis ẽ pena vt einulla poſſint toꝛmenta

1

cõparari que nouimus:ſi illa ſit eterna
iſta aut ſint q;tũlibet multis ſeculis lõ⸗
ga./Q ꝑpetua ſit pena oanatoꝝ q;/
uis diuerſa qlitate factoꝑ:ſicuit ⁊ iuſto
rũ btitudo meritis iter ſe differt.C.cxij.

Anebit ergo ſine fine moꝛs illa
5 perpetua dãnatoꝝ. i.alienatio
a vita dei: ⁊ oibꝰ ipa cõmunis
G;tũlibet hoĩes de varietate penaꝑꝝ: de
doloꝝ releuatiõe vel ĩtermiſſõe ꝓ ſnis
humanis motibꝰ ſuſpicẽt᷑: ſicut mane⸗
bit cõmuniter oĩum vita eterna ſcõ:uʒ
i;tũlibet honoꝝ diſtãtia cõcoꝛditer ful
geant. ꝙ Rualis ex cõſeſſione fidei na⸗

ſcatur ſpes fidelium: ne quis in ſeib-ſo

ſpem habat. Lap. cxiij.
XR iſta fidei cõfeſſone que bꝛe
uiter ſymbolo cõtinet᷑ hec car

Maliter cogitata lac eſt parnu⸗
oꝛzum. Spirituà liter aũt cõſiderata at⸗
q; tractata cibꝰ eſt foꝛtium:naſcit᷑ ſpes
bona fideliũ:cui charitas ſcã comitat᷑.
Sed de his oĩb ꝙ fidelit᷑ ſũt credẽda ea
tm̃ ad ſpem ꝑtinet:q̃ i orone onica con
tinentur. Maledictꝰ ẽ eniʒ oĩs:ſcut vi
nina teſtant᷑ eloquia:qui ſpem ponit in
boiĩe:ac ꝑ hoc ⁊ ĩ ſemenppᷣo qᷣ ſpeʒ ponit
huiꝰ maledicti vinculo inectit᷑. Jõ ñ ni
ſi a dño vo petere debemꝰ qᷣcqᷣd ſpera/
mꝰnos.vl bñ oꝑaturos:vl ꝓ bonis oꝝ
bus adepturos. Quomodo oñica

ofo ſeptem petitiones contineat apid
euangeliſtam matheum. ¶¶ Cap. cxiiij.

Beoinde apud enãgeliſta ma⸗
theum ſeptẽ petitiones coni i⸗
nere dñica videt᷑ or̃o:quarum
in tribus eterna poſcunt᷑: ĩ relquis qᷓ⸗
tuo: tẽpoꝛalia:q̃ m ꝑꝑ eterna cõſequẽ
☚0 it neceſſaria. Nã qð dicim.ſciti cet

„ .

7

Ler⸗ Prbe ſorr⸗

==

de qdã itellexer̃t in pũ ⁊ coꝛpoꝛe oĩno
retinenda ſut ſine fine. Et hbic inchoata
q;tũcũq; ꝓficimus augẽetur ĩ nobis: pfe
cta vero:qð in alia viſa ſperadũ eſt ſem
per poſſidebuntur. Qò vero dicumꝰ:pa

nem nr̃um quotidianum da nobis bo

die:⁊ dimute nobis debita noſtra:hc ⁊
nos oimittimus debitoꝛbus noſtris: ?

ne nos inducas in tenationem: ſe libe-

ra nos a malo. quis non videat ad pꝛe
ſentis vite indigentiam pertinere? In
illa itaq; vita e᷑na vbi nos ſꝑ ſperamꝰ
ſuturos: ⁊ noĩs dei ſcificatio: ⁊ regnuʒ
eiꝰ voluntas eiꝰ ⁊ ĩ nro ſpũ ⁊ coꝛpoꝛe
ꝑfecie atq; ĩmoꝛtaliter ꝑmanebut. Pa⸗
nis vo quotidianꝰiõ dict e:qꝛ hic ẽ ne⸗
ceſſariꝰq;tus aĩe carniq; tribuedus eſt:

ſiue ſpiritualit᷑ ſiue carnalit:ſiue vtreq;

itelligat᷑ mõ. Hic ẽ ẽt quã poſcimꝰ re⸗
miſſio:vbi ẽ oĩs cõmiſſio peccatoꝝ.Hic
tẽtatiões qͥ nos ad peccdũ vel alliciũt
vel ĩpellũt. Pic deniq; malũ vnde cupi

mus liberari. Illicaut nibi ẽ iſtoꝛ-.
De qnq; petitiõibꝰ apõ lucã eudgeli

tã a matheo nõ oiſcrepatibꝰg Ca. cxvv.

Uaãgeliſta vo lucas ĩ crone do
Jminica petitiões qͥnq; non ſe
tem cõplexus c. Nec ab iſto

ſeptem ſint intelligenda:ipſa ſua bꝛeui
tate cõmonuit. Nomẽ quippe dei ſcifi
eat᷑ ĩ ſon:dei aũt regnũ ĩ carnis reſurre
liõe ventuꝑ.Oſtendẽs ergo lucas t er
tiam petitionem duarum ſuperiop eſſe
quodãmodo repetitiont᷑:magis eã pꝛe
termittendo fecit intelligi.Deinde tres
alias adiungit:e pane quotidiano:de
remiſſione peccatoꝛum:de tentatione.
At vero qð ille vltimo poſuit:ſed libe
a nos a malo:iſte non poſuit: vt intel

J Aazas a .ℛ

as tua:hẽ ĩ celo ⁊ in tra:qð non abſiur

ni ſed quẽadmodũ iſta

iindi

noncdee.

a in
Nenchert
incsß
ficictin
ooren
Nnon
oſrntt
Groſne
en ele
u
nnen
on
üthe
ninde
egeine
leidsc
ſete
en

Enchiridion.

ligeremus ad illud ſuperiꝰ qð de tẽtati
one dictũ ẽ ꝑtinere. Jõ quippe ait:ſed
libera:nõ ait:etiã libera:tãqᷓ; vnã peti⸗
tionem eẽ demõſtrãs. Noli hoc:ſj hoc
vt ſciat vnuſquiſq; ĩ eo ſe liberari

hominis. Deinde cũ ꝑ legè cognitio fue
rit facta pcti:ſi nõ diuinitꝰ adiuuet ſpi
ritus:ſecũdũ legẽ volẽs viuere vmcit᷑:
Et ſciens peccat:peccatoq; ſubditꝰ ſer⸗

nit. A quo.n.quis duictꝰ ẽ:huic ⁊ ſeruꝰ

lo qð nõ infert ĩ tentationem. De ex addictus ẽ id agẽte ſcientia mãdati: vt

cellẽtia charitatis: ſine qua etiaʒ qui re
cte credit ac ſperat ñ poteſt ad beatitu⸗

dinem per . G Lap.cxvj.
Am poꝛꝛo charitas quã oua⸗

ioꝛẽ:tãto melioꝛ ẽ ĩ quo c. Cũ enĩ q̃rit
virũ quiſq; ſit hõ bonꝰ:nõ querit᷑ quid
credat aut ſꝑet: ſʒ qͥd amet. Nã q recte
amat ꝓculdubio recte credit⁊ ſꝑat.Qui
vero nõ amat ĩaniter credit: etiã ſi ſint
vera que credit. Inaniter ſperat etiaʒ ſi
ad verã felicitatẽ doceãtur ꝑtinere que
ſperat:niſi ⁊ hoc credat ac ſperet: qð ſi⸗
bi petenti poſſu donari vt amet.Quã⸗
uis.n.ſperare ſine amoꝛe nõ poſſit: fie⸗

ri tñ põt vt idñ amet:ſine quo ad id qð

ſperat nõ põt ꝑuenire.Lãqᷓ; ſ ſperet di
tã eternã quã amat:⁊ nõ amet iuſticiã
ſine qua nemo ad illã ꝑuenit. Ipſa ẽ ãt
fides xpᷣi:qu cõmẽdat apłs q ꝑ dilecti
onẽ᷑ oꝑat᷑.Et qð ĩ dilectiõe nõ hʒ: petit
vt accipiat:querit vt inueniat:pulſat vt
aꝑiat᷑ ei. YFides nãq; ĩpetrat qð lex ĩpe

rat. Nã ſine dei dono.i.ſpũ ſcõ ꝑ quem

diffũdit᷑ charitas ĩ coꝛdibꝰ nr̃is: iubere

bus iſtis.i.fide ac ſpe maioꝛem
ixit apłs: q;to ĩ quocũqᷓ; ma⸗

petm̃ operet᷑ ĩ hoĩem cõcupiſcẽtiam cu
mulo pᷣuaricationis adiecto atq; ita qd

ſcriptũ ẽ iplet᷑. Lex ſubintrauit vt abũ

daret delictũ.HPec ſt ſecũda hoĩs.Si ãt
reſpexerit deus vt ad implẽda q̃ mãdat
ipſe adiuuare credat᷑:⁊ agi hõ cepit dei
ſpũ:cõcupiſcit aduerſus carnẽ foꝛtioꝛe
roboꝛe charitatis:vt q;uis ſit adhuc qd
hoĩ repugnet ex hoĩe:nõdũ tota ĩfirmi
tate ſanata:ex fide in iuſtus viuat iuſte
q; vinat ĩqnãtũ nõ cedit male cõcupi⸗
ſcẽtie vincere delectatione iuſticie. Pec
ſüt tertia bone ſpei hominis.In quibꝰ
ſi pia pſeneꝛãtia qͥſqʒ ꝓficiat:poſtrema
pars reſtat:que poſt hãc vitã ĩ reqᷣe ſpi
ritus deinde ĩ reſurrectiõe etiã carnis

ſplebit᷑. haꝝꝑ quatuoꝛ differẽtiaꝑ pᷣma

ẽ ante legẽ:ſecũda ſub lege:t᷑tia ſub gra⸗

tia: quarta ĩ pace plena atq; ꝑfecta. Sie

ẽ ⁊ dei ppła oꝛdinat ꝑ tẽpoꝝ ĩterualla
ſicut deo placuit qͥ ĩ mẽſura ⁊ num ero
⁊ põdere cũcta diſponit. Na fuit pᷣmitꝰ
ante legẽ. deĩde ſecũdo ſub lege:que ꝑ
Moyſen data .ttio ſub gr̃a qͥ reuela
ta ẽ ꝑ pᷣmũ mediatoꝛis aduẽtum. Que
q̃dẽ gra nec an defnit qͥbꝰ ĩpartiri eam

lex põt. nõ adiunare:⁊ puaricatoꝛc ĩſu opoꝛtuit: qᷓuis p tpis diſpoſitiõe vela⸗
per facere: qð ignoꝛãtia ſe excuſare nõ ta ⁊ occulta eq;.n. antiquoꝝ qᷣcũq;
poſſit. Regnat.n. carnał cupiditas vbi iuſtoꝝ pᷣter xpi fidẽ ſalutẽ potuit ĩueni⸗
nẽ charitas di. ¶ De q̃tuoꝛ differẽtijs re. At vo niſi ⁊ ab illis cognitꝰ fuiſſet: ñ

boĩs quẽ ðs gr̃a ſua ð tenebꝛis ignoꝛãa⸗ potuiſſet nobis ꝑ eoꝝ miniſteriũ alias

tie ad ſe vocare dignat᷑: qb nei quoq; aptialias occult ꝓphetari. ꝗſi d⸗·

ppls oꝛdinatus d̃. Cap. cxeij.
Ed cũ in altiſſimis ignoꝛantie
tenebꝛis nulla reñſtẽte rõne vi

libʒ iſtaꝝ qᷓ̃tuoꝛ:velut etatũ gra regene
rationis hoĩem iĩuenerit: ibiremittunt᷑
cũcta pctã:⁊ ꝙ qͥbuſdã gr̃a tribuat: dt

nit᷑ ſecũdũ carnẽ hec ſũt pꝛima oino ſub lege nõ ſeruiat.¶ Cap.cxviij.
i en „†à. SS=S 5 li 92 4 2% = 922„

(r Sð Ksn 2 S „ 6 71 3 P1 Pof Aα ſ f.r

Neaquacq autẽ quatuoꝛ iſta
rum velut etatũ ſingulop quẽ⸗
cũq; hoium gra regeneratiõis

uenerit:ibi ei remittũtur pꝛeterita vni⸗

nerſa peccata:⁊ reatus ille naſcẽdo cõ/⸗

tractus: renaſcẽdo diſſoluitur. Lanqᷓ;

multũ valet ꝙ ſpũs vbi vult ſpirat: vt qᷣ
da ſecũdũ illã ſeruitutẽ ſub lege nõ no

nerint: ſed c mãdato incipiat adiuto⸗
riuũ habere diuinũ. ¶ Nõ obeſſe bis qᷣ

baptiſmũ iã regener ati ſũt ⁊ mũdati:

tis eũ ꝓ quo

nec dũ capaces ſi mox ex hac via diſce
carnẽ viuerẽt. ¶ Kap.cxix. ab ipſe
cupiditas charitate creſcẽte donec ve

t: vũ ſᷣm

te qᷓ; poſſit aũt hõ capax eẽ
madati ᷣm carnem viuat ne⸗
e ẽ:ſed ſi iã ſaramẽto rege
nerationis ĩbutꝰ ẽ:nihil ei moꝛs oberit
ſi tũc ex hac vita migrauerit. M iõ xpᷣs
moꝛtuꝰ ẽ ⁊ reſurrexit:vt ⁊ viuoꝝ ⁊ moꝛ
tuoꝝ dominef᷑.Nec tenebit regnũ moꝛ
oꝛtuꝰ ẽ ille liber in moꝛ/
De charitate dei ⁊ ꝓpximi:ad

*
*

tur:ſed ſpirituali conſilio monentur:ex
quibus vnum eſt: bonum eſt homims

mulierem non tagere:tũc recte fiũt cũ

referunt᷑ ad diligédũ deũ ⁊ pꝛoximũ ꝓ
pter deũ:⁊ in hot ſeculo ⁊ ĩ futuro.nũc
deũ ꝑ fidẽ tũc ꝑ ſpeciẽ:⁊ ipʒ ꝓrimũ nũc
p fidẽ.nũc enim neſcimuſ moꝛtales coꝛ
da moꝛtaliũ: tũc aũt illuminabit domi
nus abſcondua tenebꝛarum 2 manife
ſtabit cogitationes¶ Et tunc laus erit
vnicuicq; a deo. Mꝛid laudabit᷑ ⁊ vilige
tur in pꝛoximum ⁊ ꝓximo:qð ne lateat
ab ipio illuminabit᷑ deo. Minuit᷑ autẽ

niat ad tãtã magnitudinem qua maioꝛ
eſſe nõ poſſit. Maioꝛc aũt charitatem
nemo habʒ: qᷓ; vt aĩiam ſuã ponat quis

ꝓ amicis ſtis. Ibi ãt quis explicet q;ta

charitas erit:vbi cupiditas: quam vlł co
herendo ſuperet:nulla erit: Quam ſuũ/
ma charitas eri:quando cõtentio moꝛ
tis nulla eri?

ritas.i.ad charitatẽ refert᷑ oẽ pᷣceptum.

ximi. Et vtiq; in bis duobꝰ pceptis tota

quã oĩa pcepta rełerũt᷑ ⁊ ð ᷣlitate m B
ſcło ⁊ i futuro. LCap. cxr.
Mnia igit᷑ pcepta diuina reſe
runt᷑ ad charitatem:de q̃ dicit

(Finis libꝛi Enchiridion. 68

apls. Finis auteʒ pcepti ẽ cha⸗ ſit aliquando huius volumi
ntas de coꝛde puro ⁊ cõſciẽtia bona ⁊ nis finis:qõ ipᷣe videris virum
ſide ñ ficta.Ois itaq; pᷣcepti finis ẽ cha⸗ nchiridion vel appellare debe

as vel habere. Ego tamẽ cũ ſpernenda
tua ĩ xpo ieſu ſtudia non putarẽ: bona

Qð vo ita fit vel timoꝛe pene vł aliqua tudia non
de te credens in adiuioꝛio redempto/

tẽtatiõe carnali:vt nõ referat᷑ ad illam
charitatẽ quã diffũdit ſpiritꝰ ſãctus in ris confidens ac ſperans: teq; in eius
coꝛdibus noſtris: nondum fit quẽad membꝛis plurimum diligens: librum
modum fieri opoꝛtet qᷓ;uis fieri videa, ad te ſicut valui:vtinam tam commo/
iur. Charitas quippe iſta dei eſt ⁊ pꝛo⸗ dum qᷓ pꝛolixum: daꝭ ide ſpe ⁊ charita
te conſcripſi.
lex pẽdet ⁊ ꝓphete.Adde enãgeliũ:ad⸗
de ⁊ aplos. Nõ.n.aliũde vox iſta ẽ. YFYA·· — “RZW
nis pᷣcepti ẽ charitas: ⁊ ðs charitas eſt. Dini Auguſtini hipponenſis epiſco
Quecũq; ergo madauit ðs:ex qbꝰ vnũ pi de triplicihabitaculo libellus felici
eſt:nõ mechaberis:⁊ quecũq; nõ iubẽ/ ter incipit.·
W ◻. 4 Pre Pi⸗ WBrrz 1
S * 17 PA + F ss eb a Pane 3 .
2 M„½ ð 79) . e 955 „ 5

2„

etnn
Pbonn

Nm)
mmt
D
Motiscd
inhrww
Wpri
nlun
nte
Geltet
Cinini
ie dont
mauntn
ichmrn
ipas
Chd
Pgunt
vomt⸗
cöenone

efücd

Ria ſunt ſub omnipoten/
