vitaté ego vanitatẽ:tu mũdiciã ego im ill.qᷣd ite ego abyſſui tenebroſa:terra
miuditiaʒ ſequoꝛ.Muid plura one: Tu misa: fili ire: vas aptü i ↄtumeliã: geni

tus per ĩmunditiamn: viuens in miſeria:

moꝛiturus in anguſtia. Heu miſer quid
ſu:heu quid futurus ſũ: ⁊ quid ſũ: vas
ſterquilinij vas putredinil:plenus feto
re boꝝoꝛe. cecus. pauper. nudus. plu
rimis neceſſitatibus ſubditus:ignorãs
introitũ ⁊ exitũ meũ: miſeꝛ ⁊ moꝛtalis
cuius dies fieut vmbꝛa pꝛetereunt cu⸗

ius vita ſicut vmbra lunatica euane⸗

ſcit:ſcut flos in arboꝛe creſcit ⁊ ſta

marceſcit: nunc floꝛet 2 ſtatim aret. Cli

ta inq; mea vita fragilis: vita caduca:

Vtta que q;dto magis creſcit tato magis

Secrſcit:q;to magl ꝓcedit tato mag ad
amoꝛẽ accedit:vua fallax ? vmbꝛatica
plena laqis młtis:nũc gaudeo ſtati tri
ſtoꝛ nüc vigeo ſepe infirmoꝛ: nũc viuo
ſtati morioꝛ. Nuũc felix appareo ſẽper
miſer nunc rideo iã fleo:ſicq; oĩa muta
bilitati ſubiacẽt vt nihil vix vna boꝛa ĩ
vno ſtatu ꝑmaneat.Hic timoꝛ binc tre
moꝛ bic fame:hic ſitis:hic caloꝛ:binc
frigus:binc languoꝛ inde doloꝛ exube⸗
rat.ſubſequitur his impoꝛtuna moꝛs qᷓ
mille modis miſeros homines cõtinue
rapit:hunc nãq; febꝛibus illũ oppꝛimit
doloꝛibus:hũc cõſumit fames:illũ ſitis
extinguit:bũc ſuffocat aquis:illũ interi
mit laqueo. Illũ perimit flãmis: alium
dentibus beſtiaꝝ ferociũ voꝛat:hũc tru
cidatf erro:illũ veneno conũpit: alteꝝ
tantũ repentino terrore miſeram vitaʒ
finire compellit. Et nunc ſuper hec oĩa
magna miſeria: qꝛ cum nihil ſit certius
morte:ignorat tñ homo finem ſuum.
Et cũ nò putat tollit᷑ ⁊ perit ſpes eius.
MNelſcit.n.hõ qñũ vel vbi vel quomodo
moꝛiat: tantũ certum ẽ moꝛi oporte
at. Ecce dñe q; magna miſeria hominiſ
ĩ qua ſũ:nec timeo:qᷓ; grãdis calamitaſ
q; patioꝛ: nec doleo:⁊ ad te nõ clamo.
Clamabo oñne añ qᷓ traſeã:ſi foꝛte ñ trã

ſeã ſz ĩ te maneã:dicà g dicã mifia me

am cõfitear: nec erubeicã añ te vilitatẽ

meam. Adiuua me foꝛtitudo mea per
quã ſubleuoꝛ ⁊ ſuccurre mibi. Succur
re õtꝰ ꝑ quam ſuſtẽtoꝛ. Ueni lux ꝑ quã
video appare ĩ gloꝛia ꝑ quam gaudeo.
Appare inq; ⁊ viuã o dñe deus meus.
De mirabili lumine dei.
Lux quã videbat thobias quã
o oculiſ clauſis docebat filiũ
ſuum viam vite. Lux quam vi
at iſaac interius:quando caliganti⸗

bus oculis exterius filio futura narra⸗

bat. Lux inqᷓ; iuiſibilis cui omnis abyſ⸗
ſus huani cordis eſt viſibilis. Lux quã
iacob videbat quando ſicut tu ĩtus do
cebas:filijs ventura pꝛedicebat.Ecce te
nebꝛe ſunt ſuper faciem abyſſutu es lu
men. Ecce caligo tenebꝛoſa ſuꝑ aquas
coꝛdis merntu es veritas. O verbum ꝑ
quod facta ſunt omnia:ſine quo factuʒ
eſt nihil verbum quod es ante omnia:
ante quod nihil:verbum creãs omnia:
ſine quo omnia nihil: verbum regens
omnia:ſine quo nihil ſunt om nia:ver⸗
bum quod dixiſti fiat lux ⁊ facia ẽ lux
Dic etiam nunc fiat lux ⁊ facta ſit lux:
vt videam lumen: ⁊ cognoſcam quic⸗
quid non eſt lumen:quia ſine te mihi te
nebꝛe lumen: c lumẽ tenebꝛe ponũt᷑ Et
ſic ſine tua luce nõ eſt vertas:ñ ẽ diſcre

tio:adeſt erroꝛ adeſt vanitas: ñ ẽ vitas

MNon eſt diſcretio:adeſt confuſio:adeſt
ignoꝛantia non eſt ſcientia: adeſt cecis
tas:non eſt viſo:adeſt innium:non eſt
via:adeſt moꝛs: ⁊ vbi ẽ moꝛs nõ ẽ vita.
emortalitate hũane nature.ca.iiij

(moꝛe. Moꝛs. n. pᷣuatio vite.
Tã pp ipſã ad nihilũ tẽdimꝰ oũ nos ni

hil facere ꝑ peccatũ nõ foꝛmidamꝰ t in

EEce oñne qꝛ lux nõ ẽ: moꝛs eſt:
imo nec moꝛs eſt: quia nihil ẽ

— ðð —, — 0—ðũ

ſtee quidẽ h oñe:nã digna factis recipi
mꝰ: oũ ad nibilũ deuenimuſ tãq; aqua
decurrẽs:qꝛ ſine te factũ ẽ nibil:⁊ nos

faciẽdo peccata facti ſumꝰnihil:qꝛ ſine
te facimus ꝑ quẽ facta ſunt oĩa ſine qꝰ
factũ ẽ nihil.O dñe vᷣbũ:o de verbum
ꝑ qð fcã ſunt oĩa:ſine quo factũ eſt ni⸗

hil. Ueb mihi miſero toniẽs obcecato:
qꝛ tu lux:⁊ ego ſine te.veh mihi miſero

totiẽs vulnerato:qꝛ tu ſalus ⁊ ego ſine
te. Ueh mihi miſero totiẽs ifatuato:qꝛ

tu es vitas ⁊ ego ſine te.Ueh mihi mi⸗

ſero ⁊ ſine te totiẽs moꝛtuo:qꝛ tu vita
⁊ ego ſine te.Ueh mibi miſero totiens

adnihilato:qꝛ tu vbũ:ꝑ qð facta ſunt

oĩa:⁊ ego ſine te:ſine quo factũ ẽ nibil
O dñe vbũ:ooeꝰ vᷣbũ:q es lux ꝑ quẽ fa
cta eſt lux:qͥ es via vitas ⁊ vita:via in q̃
nõ ſũt tenebꝛe erroꝛ vanitas neq; moꝛs
Lux ſine q̃ tenebꝛe:via ſine q̃ erroꝛ:veri
tas ſine q̃ vanitas:vita ſine q̃ moꝛs.dic

verbũ dic dũe fiat lux:vt videã luceʒ ⁊

vitẽ tenebꝛas.videã viã ⁊ vitẽ inuiiũ.vi

⁊ vitẽ moꝛtẽ. Aluminare oñe lux mea:
illuminatio mea: ⁊ ſaluſ mea quẽ time

ho.: deus meus quem laudabo. Deus

meus quem honoꝛabo. Pater meus
quẽ amabo:ſpõſe meꝰ cui me ſeruabo.
Illuminare lux illuminare inq; buic
ceco tuo:qꝛ ĩ tenebꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtis
ſedet.Et dirige pedes eius ĩ viã pacis ꝑ

quã ingrediar in locũ tabernaculi ad⸗
mirabilis vſq; ad domũ deiĩ voce exul
tatiõis ⁊ feſſionis.Uera.n. cõfeſſio ẽ

via ꝑ quã ingredioꝛ ad te:via ꝑ quam
egrediar ab inuio ⁊ rede ad te viã: qͥa
tu es va via vite. O Quid ſit nihil ſie
ri.
Onfitear Sconfite tibi one
pat᷑ celi ⁊ terre miſeriam meã
t me venire liceat ad mĩicoꝛ

?U O

diã tuã:miſer quippe factus ſum ⁊ ad

nihilum redactus ſum: ⁊ neſcim quia

tu es veritas ⁊ ego nõ eram tecũ. Uul
nerauerũt me ⁊ nõ dolui qꝛ ti es vita:
⁊ ego nõ eram tecum.Ad nibilũ duxe
rüt me qꝛ tu es verbũ:⁊ ego nõ eraʒ te/
cũ ꝑ quẽ facta ſunt oĩa:ſine quo factũ
ẽ nibil:⁊ ſine te ego factus ſum nihil.
Quid ẽ nihil qð ad nibilũ ducit.Oĩa ꝑ
ipᷣm facta ſunt quecũq; facta ſunt.Et q̃
lia facta ſunt: Uidit de cũcta que fece
rat:⁊ erãt valde bona.Oĩa quecũqʒ ſt᷑
ꝑ verbũ facta ſunt:⁊ quecũq; facta fũt
valde bona ſunt:quare bona ſunt: qͥa
oĩa per verbuʒ facta ſunt:⁊ ſine ipᷣo fa

ctũ ẽ nihil:qꝛ nihil bonũ ſine ſũmo bo

noẽ. Sed malũ ẽ vbinon eſt illud bo
num:quod vtiq; nibil ẽ:qꝛ nibil aliõ ẽ
malum qᷓ; pꝛiuatio boni:ncut nihil ali
ud ẽ cecitas qᷓ; puatio luminis. Malũ
veiq; nihil ẽ:qꝛ vtiq; ſine vbo factũ eſt

nihil. Illud aũt malũ ẽ quod pꝛiuat il⸗
nebꝛas. vided viã ⁊ vitẽ in lo bono:per qð facta ſunt oĩa bona.ſ.
ded vitatẽ ⁊ vitẽ vanitatẽ.videã vitam

verbo ꝑ quod omnia ſunt ⁊ quecũque
ſunt. At que non ſunt:per ipſum facta
nõ ſũt:⁊ iõ nihil ſũt: ⁊ iõ mala ſunt:qꝛ

facta nõ ſunt:qꝛ oĩa quecũq; facta ſũt

ꝑ verbum facta ſunt:⁊ ideo omnia bo

na ſunt. Beſtat igitur ꝙ oĩa que facta

nõ ſunt bona nõ ſunt:qꝛ oĩa quecũq;

facta ſuüc bona ſũt:ideo mala ſunt que
facta nõ ſũt:⁊ iõ nihil ſunt qꝛ ſine vbo

factum ẽ nihil. Malum igitur nihil ẽ
qꝛ factum nõ eſt. Sed qualiter malum
eſt ſi faciũ nõ eſt.Quia malũ pꝛiuatio
boni eſt per quod bonum factum eſt.
Eſſe ergo ſine verbo maluʒẽ quod eẽ
nõ eſt qꝛ ſine ipſo factum nihil eſt. Sʒ
quid eſt ſeparari a verbo:Si hoc que⸗
ris ſcire:audi quidẽ verbum: verbum
dei dicit. Ego ſum via veritas ⁊ vita: ſe
parari ergo a verbo eſt eſſe ſine via ſine

.

deritate ſine vita. æ ideo ſine ipſo nihil

⁊ ideo malum qꝛ ſeparatur a bono ꝑ

quod facta ſunt oĩavalde bona. Sepa
rari an a verbo per qð oĩa facta ſunt

nihil aliud ẽ ꝙ; deficere ab effeciu ⁊ trã

gꝛ ſine verbo es:ſine quo factũ ẽ nibil.
MNuüc dũᷣe illuminaſti me lux vt viderẽ

ſire ĩ oefectũ:q; ſine ipᷣo nihil. Quoniẽs
ergo a bono deuias:a verbo te ſeparas

qꝛ iplũ eſt bonũ:⁊ ideo nihil efficeris:

te vidi ⁊ cognoui me qꝛ illummaſti me

qꝛ totiẽs nibil factus ſum:quotiẽſ ate
ſeparatꝰ ſum: ⁊ iõ mai effeci ſuʒ Ueb

mihi miſero vt quid hoc nõ cognoſce⸗

bã qꝛ te deſerens nihil fiebã: Sʒ quid
hoc quero ſi nihil erã:quõ cognoſcere

valebà: Scimus qꝛ nihil ẽ:⁊ quod ni⸗
il eſt non : ⁊ qð nõ ẽ bonũ nõ eſt:qꝛ

nihil ẽ: ſi ergo nihil fui cũ ſine te fui:q̃ſ

nihil fui ⁊ velut idolũ qð nibil ẽ᷑:quod
guidẽ aures hʒ ⁊ nõ audit: nares hẽt et

nõ odoꝛat oculos hʒ ⁊t nõ videt:os hẽt
nõ loquitur: manus hʒ 2 nõ palpat:

pedes bʒ 2 nõ ambulat: ⁊ ommia linia

mẽta habet membꝛorũ ſine ſenſu eoꝝ.
De caſu aiĩe ĩ peccatis.

Cap. vj.
Um igit᷑ ſui ſine te: nõ fuiſſet
nihil fui:⁊ iõ cecus erã ſurduſ
⁊ ĩſenſibilis:qꝛ nec bonum di

ernebã nec malũ ſugiebaʒ nec dolo
rẽ vulneꝝ ſentiebã:nec tenebꝛas meas
oidebam qꝛ erã ſine te vera luce:que il
luminas oẽm hoĩem veniẽtem in hũc

mũdu. Ueb mibi vulneranerüt me et
no oolui:traxerũt me ⁊ nõ ſenſi:qꝛ ni/

hil erã qꝛ ſine vita erã:que eſt vbuʒ per
quod facta ſunt oĩa. Jõ dne lux mea

nimici mei pe me fecerũt quecũq; vo⸗

lInerũt: pcuſſerũt: nudauerũt:polluerũt

conuperũt:vulnerauerũt: ⁊ occiderũt
me:qꝛ receſſi a te:⁊ factus ſum nihil ſi⸗
ne te:heu one vita mea qᷣ feciſti me lux

mea qͥ dilexiſtime Deſenſoꝛ vite mee

miſerere mei ⁊ reſuſcita me: oñe deus

meus ſpes mea virtus mea fonitudo
mea ↄſolatio mea in die tribulationis
mee:reſpice inimicos meos ⁊ eripe me
fugiant a facie tua qui oderunt me ⁊
ego viudã ĩ te per te. Ipſi eim one ↄſide

rauerũt me ⁊ vidẽteſ me ſine te ðſpexe
rũt me.Diu ierũt ſibi veſtimenta mea
virtutũ quibus oꝛnaneras me:fecerũt
ſibi vias ꝑ me ſub pedibus ſuis ↄculca
uerũt me fecibus peccatoꝝ polluerũt
tẽplum ſcũʒ tuũ:poſuerũt me deſolatũ

⁊ meroꝛe cõfectũ.Iba poſt eos cecuſ ⁊

nudus ⁊ illaqueatus funib peccatoꝛũ

trahbebãt me poſt ſe in circuuu de vitio

ĩ vitiũ ⁊ de luto ĩ lutũ:⁊ iba abſq; foꝛti
tudine ante faciem ſubſeqntis. Seruuſ
erã ⁊ ſeruitutẽ amabã.Cecus erã ⁊ ce
citatẽ deſiderabã:vinctus eram ⁊ vicu
la nõ hoꝛꝛebam:amarũ oulce ⁊ vulce
amaruʒ credebã. Miſer eꝛã nec cogno
ſcebã:⁊ hoc qꝛ ſine verbo erã ſine quo
factũ eſt nibil per quod oĩa ↄſeruãtur
ſine quo oĩa adnihilãtur. Sicut.n. oĩa
per ipᷣm facta ſunt ⁊ ſine ipſo factum ẽ
nihil:ſic ꝑ ipᷣm oĩa cõſeruant᷑:quecũq;
ſunt ſiue ĩ celo ſiue ĩ terra ſiue in mari:

2⁊ ĩ oibus abyſſis. Nec ꝑs parti ĩ lapiõ

adheret nec ĩ aliquo creatoꝝ nin quia
ꝑ verbũ ↄſeruãtin ꝑ quod oĩa fcã ſũt.

Adheream ergo tibi verbũ vt ↄſerues

me qꝛvbi a te ꝛeceſſi peꝛij ĩ me niñ qꝛ tu
qui me feceras refeciſti me.Ego pecca

ui:tu me diſtaſti. Ego cecidi tu mie ere

xiſti. Ego ignoꝛaui tu me docuiſti. ego

nõ vidi tu me illuminaſti. He inni
tiplicibus bñſiciis dei. Ca. vij.

Ilſer ego de meus:qtuʒ tene
oꝛ diligere te oſtẽde mihi q;tũ

.— ebeo laudare te: demonſtra
mihi qtum debeo placere tibi inotelce

— — —-—

—— — — EEaas 0 —-0 — —

1†

mihi ;tum debeo diligere te. JIgnoſce
mihi. Intona dñne voce grãdi ⁊ foꝛti in

*
r 95
Soliloquia.

iterioꝛẽ aurem coꝛdis mei:doce me et

ſalua me: ⁊ collaudabo te qui creaſti
me cũ nihil eèm qui illuminaſti me cũ
tenebꝛis eſſem:qui reſuſcitaſti me cuʒ
moꝛtuus eſiem:q paſcis me a inuẽtute
mea oĩbus boms tuis:⁊ hũc ĩurilẽ ver
mẽ fetentẽ peccatis nutris optimis bo
nis tuis. Apeti mihi o clauis dauid: qͥ
aꝑpis ⁊ nemo claudit illi cui iu aperis:
claudis:⁊ nemo apit illi cui tu claudis
aꝑi mibi hoſtiũ luminis tui vt ĩgrediar
videã ⁊ cognoſcã ⁊ ↄfitear tibi in toto
coꝛde meo:qꝛ miſericoꝛdia tua magna
E ſug me:⁊ eruiſti aiam meà ex ĩferno

iferioꝛi. Dñe deꝰnoſter q; admirabile 2

laudabile ẽ nomẽ tnũ ĩ oniuerſa terra.
Et qͥd ẽ hõ quod memoꝛ es eius:aut fi
lius hoĩs qm vintas eũ.Dñe ſpes ſcõꝝ
⁊ turris foꝛtitudinis eoꝝ:deꝰ vita aime
mee ꝑ quã viuo:ſine q̃ moꝛioꝛ: lumen
oculoꝝ meoꝝ ꝑ quod video: ſine quo
oꝛboꝛ:gaudiũ coꝛdis mei ⁊ letitia ſpũs

mei: diligã te toto coꝛde meo ⁊ toto a⸗

nimo meo:⁊ totis medullis ⁊ viſceribꝰ

meis qꝛ tu pꝛioꝛ dilexiſti me.Et vnde
B mihi o creatoꝛ celi ⁊ terre ⁊ abyſſi
bonoꝝ meoꝝ nõ idiges.Unde h mibi

qꝛ duexiſti me.O ſapientia que aꝑis os
mutoꝝ:o vpũ per quod facta ſunt oĩa:
aꝑioſ meũ:da mihivocè laudiſ vt enar
rẽ oĩa bñficia tua:q̃ mihi oñe a pꝛinci⸗
pio ↄtuliſti. Ecce eĩʒ ſum qꝛ tu creaſti
me: ⁊ qð me creares ⁊ in numero crea
turaꝑꝝ tuaꝑ numerares ab eterno tu pᷣ⸗
oꝛdinaſti anteqᷓ; quicq; faceres a pꝛĩci
pio anqᷓ; excederes celos: nec duʒ erãt
abyſſi:adhuc trã nõ feceras:nec mõteſ
fundaueras:nec dũ fſontes eruꝑãt: an/⸗
q́; hec oia q̃ feciſti ꝑ verbũ faceres:me
creaturã tuã ſoꝛe certiſſima vitatiſ tue

parte.

7 5 ν ⏑ „ T5 4 *

ꝓuidẽtia pᷣuidiſti:⁊ eẽ me creaturaʒ tu
aʒ voluiſti.Et h̊ͥ vñ mihi one benigniſi⸗
ſime deus altiſſime:pr̃ miſercoꝛdiſſime
o creatoꝛ potẽtiſſune ⁊ ſemꝑ mitiſſime
q̃ mea merita:q̃ mea gra:vt ↄplaceret
añ ↄſpectum tue magnitfice maieſtatis
creare me nõ erã ⁊ creaſti me. Nihil fu
erã ⁊ de nihilo me aliqͥd feciſti. Quale
aũt aliquid:nõ ſtillã aq̃ nõ ignẽ ñ auẽ
vel piſcem vel ſerpẽtẽ vel aliqd ex bꝛu
tis aĩalibus:nõ lapidẽ vel lignũ:nõ ex
eoꝝ genere q̃ tantũ hũt eſſe:vel ex eoꝛũ
q̃ tãtum eẽ pñt ⁊ cteſcere.Nõ ex eoꝛuzʒz
genere que tãtum ⁊ eſſe ⁊ creſcere ⁊ ſẽ
tire pñt:ſed ſuꝑ oĩa hec voluiſti me eſſe
ex his q̃ tãtum hñt eſſe:qꝛ ſuʒ: ⁊ ex his

q̃̊ tãtuʒ hñt eſſe ⁊ creſcere qꝛ ſum ⁊ cre⸗

ſco:⁊ ex his q̃ ſũt ⁊ creſcunt ⁊ ſentiunt
qꝛ ſuʒ ⁊ ereſco ⁊ ſentio:⁊ paulominus
parẽ me creaſti ãgelis:qꝛ rõnem te co
gnoſcẽdi cũ ipſis a te accepi.Sed pau⸗
lominus vtiq; dixi. Nam illituam feli
cẽ noticiaʒ iã hnt per ſpẽm.Ego autẽ ꝑ
ſpeʒ.illi vero facie ad facit᷑:ego ꝑ ſpecu
lũ ĩ enigmate. Alli plene:ego autem ex
De oignitate hominis futu
—D. Eapi.viij.
Iea cũ venerit qð ꝑfcem̃ ẽ eua⸗
cuabit᷑ qo er ꝑtte ẽ:qñ iã reuela
ta facie tuà faciẽ videbimꝰ:qd
phibebit nos nõ eẽ mioꝛes paulomi
nab agelis:quos tu dũe coꝛona ſpei q̃

ra.

oꝛnata eſt glia ⁊ honoꝛe coꝛonaueris

uos tu nimis q̃ſi amicos tuos hono⸗
ificaueris: ĩmo ꝑ oĩa ges ⁊ eiles ãge⸗
lis. Nẽpe ⁊ h̊ veritas tua dic.eqles eni
agelis ⁊ filij oei ſ.Quidnã miꝝ ſi filij ſt
dei ſi ꝑes fiũt ãgelis. Uere qͥdẽ erũt filij
dei:qꝛ filiꝰ hoĩs fcũs ẽ filiꝰoei. Hoc vti

q; ↄſiderãti mihi fiducia ẽ dicẽ: nõ hõ

miĩoꝛ paulominꝰab ãgel:n vtiq; tm eq̃ᷓ
lis agel: ſʒ ſuꝑioꝛ ãgelis:qꝛ homo deus

= deus homo nõ angelus.Et dicam ꝓ
pter G̊ hoĩem eẽ creatura digniſſimaz
qꝛ vbũ qð erat in pꝛĩcipio dens apud
deũ:de vbũ per qð deus dixit:fiat lux
2 facra ẽ lux. Angelica.ſ.natura:verbũ
ꝑ quod dene creauit oĩa ĩ pꝛĩcipio. idẽ
erbũ caro factũ ẽ ⁊ habitauit ĩ nobis:

2 vidimꝰ głiaʒ eius.Ecce gloꝛia ꝑ quaz

gloꝛioꝛ quãdo ſane gloꝛioꝛ.Ecce gau⸗
dium ꝑ quod gaudeo quãdo ſane gau
deo:dñe deus meus vita ⁊ tota gloꝛia
aĩe mee. Cõfiteoꝛ gᷓ tibi oñe deus meuſ
qꝛ cũ me creaſti rõnis capacem: anget
quodãmodo parem creaſti qꝛ perfici

poſſum ꝑ verbum tuũ vt veniã ad eli

taté angeloꝝ: vt hẽam adoptionẽ filio
rum ꝑ vnigenitũ verbũ tuũ one:p filiuʒ
tuum dilectũ in quo tibi bene ↄplacu⸗
it: ꝑ viꝑ coheredẽ ⁊ ↄſubſttialem tibi
coeternũ ieſum xpᷣm vnicũ deuʒ ⁊ re
demptoꝛem noſtrum: illuminatoꝛem
2 cõſolatoꝛem noſtrũ:aduocatũ nrjm
apud te: ⁊ lumen oculox noſtroꝛuʒ: q
eſt vita ⁊ ſaluatoꝛ noſter:⁊ ſpes vnica
noſtra:qui nos dilexit magis qᷓᷓ ſe:per
quẽ habemus fiduciam repoñta: ⁊ fir

mãà apud te ſpem: ⁊ acceſum veniendi

ad te:quoniã dedit poteſtatẽ filios de
fieri:his qui credũt ĩ noĩe eius. Laude
tribnã nomini tuo dne qͥ me ad imagi
nẽ ⁊ ſimilitudinẽ tuã creãdo tte glo⸗
rie feciſti me foꝛe ſuſceptibilẽ:vt poſſiʒ
filius dei fieri. B̊ vtiq; nõ poſſunt arbo
res:nõ poſſunt lapides:nõ oĩa genera
liter q mouent᷑:vel creſcũt ĩ aere vel in
mari vel ĩ terra:qꝛ nõ dedit eis ptãtem
. verbũ tuũ filios dei fieri:qꝛ rõneʒ nõ
hiũt. Nam ⁊ hec poteſtas in rõne cõſi⸗
ſtit per quã cognoſcimꝰ deũ.Dedit aũt
hãc hoĩbus quos creauit rationabiles
ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ ſuaʒ.Et ego
tiq; oñe ꝑ tuã grm homo ſum ⁊ filiꝰ

—

tuus eſſe poſſum per gratiã: qð illi nõ
poſſunt. Unde hoc mihbi one veritas ſũ
ma:veraq; ſummitas: ⁊ pꝛicipiũ oium
creaturaꝝ: Uñn hoc mihi vne vt poſſiʒ
fieri filius dei quod illi nõ pñt: Tu es

qui manes ĩ eternum qui oĩa creaſti ſi

mul. Simul creaſti hoĩes ⁊ ĩuenta la
pides ⁊ virentia rerre.Nõ enĩ pꝛeceſſe
runt merita: nulla eoꝝ anteceſſit gras
tia:qꝛ oĩa tna tantũ bonitate creaſti: ⁊
pares oẽsεaure fuere ĩ meritiſ:quia
omniũ nulla fuere merita. Et vnde er⸗
go magis tua bonitas ĩ hac tua creatu
ra quam feciſti rõnalẽ:qᷓ; ĩ oĩbus alijs
que ſunt:ſine rõne apparuit.Quaꝛe nõ
ego ſient ⁊ oẽs ille:aut cur oẽs ille: ſiẽ
ego: aut ego ſolus ſicut ille: Que mea
merita:que mea gratia:vt me filiũ tuũ
poſſe fieri ſuſceptibilẽ creares:qð illis
oĩbus denegares: Abſit oñe vt h̊ ſenti
am. Lua tãtum gratia:tua tãtum bo⸗
nitas:hoc fecit vt eſſem particeps dul⸗
cedinis eius. Illa igitur gratia q̃ me de
nihilo creaſti illã queſo one da mihi:

vt tibi de hoc referam grati6. ¶ D.·

oĩpotẽtia dei. 4 ap. ix.
NMonipotẽs manus tua ſempꝑp
na ⁊ eadem:creauit ĩ celo an
hgelos: ⁊ in terra vermiculos:
ſuperioꝛ in illis nõ ĩferioꝛ in iſtis.ſi
cut enĩ nulla manus angelum:ita nul
la poſſet creare vermiculum:ſicut nuli
la celum:ita nulla minimũ arboꝛis fo
lium:ſicut nulla coꝛpus ita nulla vllũ
capillum albũ põt facere aut nigrum.
Sed opᷣe manus tua:cui oĩa pari mo⸗
do ſunt poſſibilia:nec eim poſſibilius
eſt ei creare vermiculũ qᷓ; angelũ:nec ĩ
poſſibilius ẽ extẽdere celum qᷓ; folium
nec leuius foꝛmare capillũ qᷓ; coꝛpus
nec difficilius fundare terram ſupe
aquas:qᷓ; aquas ſuper terrà ſʒ oĩa qᷣcũ

Jẽ

—

—

—

que voluit fecit ſicut voluit in celo ⁊ ĩ
terra ĩ mari ⁊ ĩ oĩbus abyſſis: ⁊ me in
ter oĩa ſicut voluit potuit ⁊ ſciuit. Po/
tuit quidẽ manus tua dne: me lapideʒ

vel auem:vel ſerpentẽ vel belluã aliq;
creare:⁊ ſciuit:ſed noluit ꝓpter ſuã bo
nitatẽ. Quare ergo ego nõ ſũ lapis vel

arboꝛ vel aliqua bellua: qꝛ ſic oꝛdina

uit bonitas tua. Et vt hoc oꝛdinaret nõ Eu lux ego .
pʒeceſſerunt meritama. ego mors:nũquid vanitas veritatẽ lau
De lau Cap. x.

Nade boc mihi dñe:vnde mihi
laudes ad laudaãdũ te:ſicut fe
iſti me ſine me: ſicut cõplacu
it ante te.ita laus tibi ẽ ſine me:ſicut cõ

placet ante te. Lans tua dne tu ipe es.
Laudẽt te oꝑa tua ſecũdũ młtitudinẽ

magnitudinis tue laus tua oñe icõpꝛe
henſibilis eſt. Coꝛde nõ cõpꝛehẽditur.

oꝛe nõ mẽſurat᷑:aure nõ ꝑcipit᷑ qꝛ iſta

trãſeũt ⁊ laus tua dñe manet ĩ eternuʒ

rogitatio incipit: ⁊ cogitatio finit᷑ Uox
ſonat ⁊ tranſit: auris audit ⁊ auditus

trãſit:lans vero tua ĩ eternũ ſtat.Quis
ergo ẽ qui te laudat: quis ergo hõ an
nüciat laudẽ tuã: laus tua ppetua eſt.
trãaſitoꝛia nõ ẽ hie te laudat q teipʒ lau
dẽ tuam credit:hic.n. te laudat q ſeipʒ

nolcit ĩ tua laude nõ poſſe pertingere:
laus ꝑpetua que nũqᷓ; trãſt. In te eſt
laus noſtra:ĩ te laudabit aia mea.õ
nos laudamꝰte:ſed tu te:2 ꝑ te ⁊ ĩ te ⁊
nobis etis laus ĩ te: ⁊ tũc veraʒ habe

mus laudẽ: qn a te habemꝰ laudẽ:qñ

lux approbat lucẽ:qꝛ tu vera lux tribu

is verã lucẽ. Quotiẽs ab alio aliquo q̃

rimus landẽ totiens tuam amittimus

laudem quia illa tꝛãſitoꝛia eſt ſed tua

eterna. Si trãſitoꝛiaʒ querimꝰ:eternam
amittimꝰ. Si eternà volumus: trãſto
rià nõ amemus.laus eterna dne deus
meus a quo oĩs laus ſine quo nulla ẽ

laus. Nõ.n. valeo laudare te ſine te ha
beam te:⁊ laudabo te. Quid.n.ego ſuʒ
dñe ꝑ me vt laudem te: puluis ⁊ cinis
ego ſũ canis moꝛtuus ⁊ fetens ego ſuʒ
vermis ⁊ putredo ego ſuʒ. Quis ego ſũ
vt laudẽ te dne de foꝛtiſſime ſpirituuʒ
vniuerſe carnis:qͥ habitaseternitatem?
Nüquid tenebꝛe laudabũt te lucẽ: aut
moꝛs vitã: Lu lux ego tenebꝛe:tu vita

abit: tu es veritas: ego hbomo ſimilia
factus vanitati:quid ergo oñie lauda⸗
bo te nũquid miſeria mea laudabit te?
nũquid fetoꝛ laudabit odoꝛẽ: nũquid
moꝛtalitas hoĩs que hodie ẽ ⁊ cras tol
lit᷑ laudabit te? Nunquid laudabit te
hõ puredo ⁊ filiꝰ hoĩs vermis: Nun⸗
quid laudabit te dne qͥ ĩ peccatis geni⸗
tus ẽ ⁊ natus ⁊ nutritus: Nõ ẽ.n.ſpe⸗
cioſa laus in oꝛe peccatoꝛis: laudet te
dñe dens meꝰ omnipotens potentis
tua:incircũſcriptibilis ſapientia tua:⁊ ĩ
effabilis bonitas tua:laudet te ſupere⸗
minena clemẽtia tua:ſuperabundana
miſericoꝛdia tua:ſempiterna quocq; ve⸗
ritat ? dininitas tua: laudet te oĩpotẽ⸗
tiſſima foꝛtitudo tua: ſũma quoq; be⸗
nignitas tua ⁊ charitas tua:pꝛopt᷑ quã
creaſti nos dñe ðs vita aie mee.

De ſpe erigẽda ad deũ. (a
So autẽ creatura tna ſub vm⸗

bꝛa allarum tuarum ſperabo ĩ
bonitate tua qua creaſti me.
Adhaua treaturam tuam quâ creauit
benignitas tua: non pereat in malicia
ſua qð oꝑata eſt bonitas tua:non pe⸗
reat in miſeria ſua qð fecit ſüma clemẽ
tia tua.Que eſt enim vtilitas in creatio
ne tua ſi deſcendam in coꝛuptionem
meam: Nunquid vane deus conſtitui
ſti filios hominum: Creaſti me vomi⸗
ne:rege qð creaſti:opera manun; tua⸗

num ne deſpicias dens. Me feeiſti de
nihilo:ſi me non regis dñe iterum re⸗
nertar ad nihilũ. Sicut eniʒ dne nõ eraʒ
de nibilo feciſti me:ſic ſi me nõ regis
adhuc ad nibilũ redigar. Adiuua me
dñe vita mea ne perea ĩ malicia mea:ſi
nõ creaſſes me one nõ eſſem qꝛ creaſti

me iam ſũ. Si nõ regis iã nõ ſũ. Nõ. n.

mea merita nõ mea gratia te coegerũt
vt creares me:led benigniſſima bonitaſ
tua ⁊ clemẽtia tua. Illa charitas tua
dñe deus meꝰ que te ad creationẽ coe
git:ipſa queio modo cogat te ad regen
dum. Quid.n. pꝛodeſt qò cõpulit chari
tas tua ad creäãdum ſi pereã in miſeria
mea ⁊ nõ me regat dextera tua:? Pec te
cogat dñe deꝰ meus clementii ad ſal
uandũ qð creatũ ẽ quete cõpulit crea
re qð creatũ ẽ.Ipſa te vincat charitas
ad ſaluandũ que te vicit ad creãduʒ qꝛ
nec nunc minoꝛ eſt qꝛ ipſa charitas tu
ipſe es qui ſemper idem es. Nõ eſt ab
bꝛeuiata manꝰ tua vt ſaluare nequeat
neq; aggrauata ẽ auris tua vt nõ audi
at:ſed pctã mea diuiſerũt ĩter me ⁊ te:ĩ
ter tenebras ⁊ lucem: inter imaginem

moꝛtis ⁊ vitã:int᷑ vanitatẽ ⁊ veritatem

naticã hãc vitã meã ⁊ ſẽpiteruaʒ

ligno:⁊ extollẽtià oculoꝝ meoꝝ ne de⸗
deris mihi. Aufer a me cõcupiſcẽtias:⁊
animo irreuerẽeti ⁊ ifrunito ne tradas
me:ſʒ poſſide coꝛ meũ vt te cogitet ſẽꝑ.
Illumina oculos meos: vt te videant:

2 nõ extollant ante te gloꝛia ſepiterna
Szʒ humiliter ſẽtiãt:nõ ĩ mira bilibꝰ ſluꝑ

ſe:⁊ q̃ a xtris ſũt videàt:nõ q̃ a ſiniſtrii
abſq; te ⁊ palpebre mee pꝛecedãat greſ⸗
ſus meos. ã ⁊ palpebꝛe tue iterrogãt
filios boĩum. Allide cõcupiſcẽtiã meã
dulcedine tua quã abſcõdiſti timẽtibꝰ

te:vt cõcupiſcã te cõcupiſcẽtüs ſẽpiter

ms:ne vanis illectus ⁊ deceptꝰ interioꝛ
guſtꝰ ponat amarũ oulce: ⁊ dulce ama
rum ne tenebꝛas lucem: ? lucem tene⸗
bꝛas in medio tot decipularum paſ⸗
ſim ab inimico ſuꝑ faciem vie buius ad
capiẽdas aĩas peccatoꝝ qᷣbus plenus ẽ
totus mũdus: vt is qͥ vidit ſub ſilẽtio ñ
trãſiret inquiẽs:qᷣcqd ẽ ĩ mũdo:aut eſt

cõcupiſcẽtia rarnis aut concupiſcentia

oculoꝝ aut ſuꝑbia vite.Ecce dñe ðs me
us mũdus tot plenus ẽ cõrupiſcẽtiaꝝ
laqueis:quos parauerũt pecibꝰ meis:
Et quis effugiet bos laqueos: ꝓfecto a
quo tu abſtuleris extollẽtiã oculoꝝ ſu
oꝑ: vt ñ eũ capiat cõcupiſcẽtia oculoꝝ

int lu

e

Cce vmbꝛe quibus opèrioꝛ in

ddnec àſpiret dies ⁊ inclinẽtur vmbꝛe
fiatq; lux ĩ firmamento vtuiis tue:vox
Dñi istute vox dni ĩ magniſicẽtia:dicat

q; fiat lux ⁊ effugẽtur tenebꝛe ⁊ appa⸗
reat arrida:germinetq; terra herbã vi/
rẽtẽ ⁊ faciẽẽ ſemẽ ⁊ fructũ bonũ iuſti
cie regni vei dñe pr̃ ⁊ deꝰ vita ꝑx quam

Ooĩa viuut:⁊ ſine qua oĩa moꝛtua cõpu

ꝛat:ne derelinquas me ĩ cogitatu ma⸗

Ede adisccupiſcetapEari,.

bac abyſſo caliginoſa carceris
buius i qu o pꝛoſtratus iaceoo

1 a quo tu abſtuleris carnis cõcupiſcẽ/

tiã:ne eũ capiat camnis cõcupiſcetia: ⁊ a
qꝰ tu abſtuleris aium irreuerẽtẽ ⁊ ifru
nitũ:ne eũ callide decipiat ſuꝑbia vite.
O q; felix cui hec tu facies:quippe tran

ſibu imunis. uũc te pꝛecoꝛ per te:adiua
ua me ne coꝛuã ĩ cõſpectu aduerſario

rum meoꝝ:captꝰ laqueis eoꝑ:quos pa
rauerũt pedibꝰ meis vt ĩicuruarẽt aiam
meã.Sed erue me virtus ſalutis mee:
ne ſibi riſũ expibeãt de me inimici tui qͥ

oder̃t te. Exurge dñe ðᷣſ meꝰſoꝛi meꝰꝛ

diſſipẽt᷑ inimici tui ⁊ fugiat qꝗͥ odeĩ̃t te.

—

— —

— — — — —

–—

pereãt pctõꝛes a facie dei: ⁊ ego abſcõ⸗
dar ĩ abſcõdito faciei tue:⁊ gaudebo cũ
filijs tuis ſatiatꝰ oĩbꝰ bonis tuis. Et tu
ðs pr̃ oꝛphanoꝝ:⁊ tu mat pupilloꝝ tu
oꝝ:audi eiulatũ filioꝝ tuoꝝ:⁊ extende
alas tuas:vt fugiamꝰ ſub eis a facie ini
mici:turris foꝛtitudinis iſrael:qui non
doꝛmitas neq; doꝛmies cuſtodiẽs iſra
el:qꝛ nõ doꝛmit neq; doꝛmitat boſtis
qimpugnat Grael Te mieria bor i⸗
nis ⁊ beneficijs vei. Cap.xiij.
Ux quã nõ videt alia lux:lu⸗

mẽés qs nõ videt aliõ lumẽ: lux
— q̃ obtenebꝛas oeʒ lucẽ: ⁊ lumẽ

ꝙ excecas oẽ extraneum lums:lux a q̃
oĩs lux: lumen a quo omne lumen: lu
men ad quod omne lumen ẽ tenebꝛe
ideſt ĩ eiꝰ cõparatiõe ad qð oĩs lux ob
ſcuritas:cui oẽs tenebꝛe lumẽ:cni oĩs
obſcuritas lumẽ:lux ſupꝛema qudã ceci
tas nõ obnubilat: quã caligo nõ habe
bat: quã tenebꝛe nõ obſcurãt:quã nul
la obſtãtia claudũt: quã nũq; ſeparat
aliqua vmbꝛa:lux q̃ illuminas oĩa to⸗
ta ſimul ⁊ ſemel ⁊ ſp:abſoꝛbe me ĩ clari
tatis abyſſum vt videã vndiq; te ĩ te: et
me ĩ te:⁊ cũcta ſubte. Ne derelinquas
imne ne ereſcãt vmbꝛe ignoꝛãtie mee: ⁊
multiplicent delicta mea. Sine te eniʒ
oĩa ſũt mihi tenebꝛe oĩa mala: qꝛ nihil
bonũ ſine te vero ⁊ ſolo ⁊ ſũmo bono.
Poc cõfiteoꝛ:hoc ſcio dũñe deus meus
qꝛ vbicũq; ſũ ſine te:male ẽ mihi pꝛeter
te nõ ſolũ extra me:ſed etiã ĩ me:qꝛ oĩs
copia q̃ nõ ẽ deus meus:mihi ẽ egeſtas
Satiaboꝛ tũc cũ apparuerit gloꝛia tua
Ecce enĩ dñe vita mea beata:ad mileri
am meam cõfiteoꝛ tibi:ex quo a boni⸗/
tate tua ſũmũ ⁊ vnũ bonũ tẽpoꝛaliuʒ
rerum multiformitas lapſum me per
carnales ſẽſus diſnerberauit:⁊ ab vno

m”
.;t ä ðð 2
D

Soluoquia.

a facie tua. ſiẽ fluit cera a facie ignis ſic

in multa oiuiſit:⁊ facta eſt mihi abun⸗/
dantia laboꝛioſa ⁊ egeſtas copioſa:oũ
aliud ⁊ aliud ſequebar:⁊ a nullo imple
bar:oum non te in me inueniebam te
incommutabileʒ: ⁊ ſingularem ⁊ indi⸗
uiſum vnum bonum quod conſecutꝰ
non erro:quod conſecutus non doleo
quod poſſidens ſatiatur totum deſide⸗
rium meum. Heu miſeria mea ⁊ tamẽę
domie mi miſera anima mea a te refu⸗

git cum quo ſemper gaudet ⁊ abũdat

⁊ ſequitur mundum cum quo ſemper
eget ⁊ dolet. Mũdus clamat: deficio:
tu doĩe clamas reficio: ⁊ miſeria mea
pꝛaua magis ſequirur deficienteʒ qᷓ; re
ficientem: plane infirmitas mea hec eſt
Medice ſpirituum ſana illam animaʒ
vt conſfitear tibi ſalus anime mee toto
coꝛde meo ſuper omnibꝰ beneficijs tu⸗
is:quibus paſcis me a iuuẽtute mea et
vſq; in ſenectam ⁊ ſenium te depꝛecoꝛ
per teipſum ne derelinquas me: feciſti
me cum non eſſem:redemiſti me cum
periſſem: perieram moꝛtuus fueram:
ad moꝛtuũ deſcendiſti: moꝛtem viciſti
moꝛtalem ſuſcepiſti:ad ſeruum rex de⸗
ſcendiſti:vt ſeruum redimeres teipſum
tradidiſti: vt ego uiuerem: tu moꝛtem
ſuſcepiſti:moꝛtẽ viciſti: me reſtauraſti
cum te humiliaſti: perieram: abieram ĩ
peccatis venundatus era:veniſti ꝓ me
vt redimeres me:⁊ tantũ me dilexiſti vt
ſanguinem tuũ ĩ pꝛecium dares ꝓ me.
dilexiſti me one pluſq; te:quia moꝛi vo
luiſti pꝛo me.tali pacto tam charo pᷣcio
reduxiſti me de exilio redemiſti me de
fuiuo retraxiſti me ð ſupplicio. Uoca
ſti me noĩe tuo ſignaſti me ſanguine
tuo:vt memoꝛiale tuum ſemper eſſet
apud me ⁊ nũqᷓ; recederet a coꝛde meo
qui pꝛo me non receſſit a cruce. Unxi⸗
ſti me oleo tuo:quo tu vnctus fuiſti:vt
ii

a te chriſto dicerer chꝛiſtianus.Eya ⁊ ĩ
manibus tis veſcripſiſti me:vt ſemper
ſit memoꝛia mea apud te:ſi tamen me⸗
moꝛia tua iugiter fuerit apud me. Sic
igitur gratia tua ſemper ⁊ miſericoꝛdia
pꝛeuenerũt me.De multis naq; ⁊ ma⸗
Gnis piculis ſepe liperaſti me liberatoꝛ
meus quãdo erraut ad viam reduxiſti
me:quãdo ignoraui docuiſti me quã⸗
peccaui coꝛꝛipuiſti me:quãdo fni tri
ſtis conſolatus es me:quaàdo deſpera⸗/
ni confoꝛtaſtime:qñ cecidi erexiſti me:
qñ ſteti tenuiſtime:qñ iui duxiſti me:
qñ veni ſuſcepiſti me: quãdo doꝛmiui
cuſtodiſti me:quãdo clamani exaudi⸗
ſti me ¶ Dð s ꝑpetua ĩſpectiõe ↄſide

re tue celi ⁊ terre oblitus tantuʒ me ſo
lum conſideres:⁊ nihil ſit tibi cure de
alijs. Neq; enim tibi creſcit lux incom⸗
mutabilis viſionis tue:ſi tm vnũ aſpici
as:neq; minuit᷑ ſiinumera videas ⁊ di
uerſa.Quia ſicut vnum totũ ſimul ꝑfe
cte cõſideras:ſic ſingula q̃libet licet di
neria ꝑfecte ſimul totaq; totꝰ cõſpicit
viſus tuꝰ.Sʒ ſicut oĩa ſic vnũ:⁊ ſic vnũ
ſic ſingula totũ ſimul ſine diuiſiõe vel
cõmutatiõe vel diminutiõe cõſideras
Itaq; totus tu ĩ toto tẽpoꝛe:ſine tẽpo
re:totũ me ſimul ſẽperq; conſideras:ac
ſa nihil aliõ cõſiderare habeas.Sic igit
ego ſuꝑ cuſtodiã meà ſtabo:ſicut ſi om
nium oblitus ſis ⁊ mihi ſoli itẽdere ve

rat oꝑa ⁊ ĩtẽtiões hoĩuʒ. Lap.xiiij.
. Ec eniʒ ⁊ multa alia beneficia

Vita anime mee: de quib dul
ee eſſz mihi ſemper loqui:ſemꝑ cogita
re:ſemper tibi gratias agere: vt poſſim

te ſemper pꝛo omnibus bonis tuis lau

dare:⁊ amare te toto coꝛde meo:⁊ tota

anima mea ⁊ tota mẽte mea:⁊ tota foꝛ

titudine mea ſimul ex omnibus medul

lis ⁊ intimis coꝛdis mei:⁊ ommium cõ⸗

pagum meaꝑ:beata oulcedo one deuſ
meus oium qui delectantur in te. Sed

dmperfectũ meũ viderunt oculi tui:ocu

li inqᷓ; tni młto lucidioꝛes ſuper ſolem:
⁊ circũſpiciẽtes oẽs vias boium ⁊ ꝓfũ/⸗
dum abpſſi:⁊ in omni loco contemplã

tur ſemper bonos ⁊ malos. Cum enizʒ

cunctis pꝛeſideas ſingula implens to
tus ſemper vbiq; pꝛeiens: cunctoꝛũq;
curam agens qu creaſti qui nihil odi
ſti eoꝛum que feciſti. Sicq; greſſas me
os ſemita ſq; cõſiderans: ⁊ die noctuq;

ſuper cnſtodiam meà vigians:omnes

ſemitas meas diligenter notans ſpecu

tcoꝛ perpetuus:veluti ſi totius creatu

feciſti mibi vomine de us meꝰ

lis. Semper quippe te pꝛeſentem exhi⸗
bes:ſemꝑ te paratum offers:ſi me para
tũ iuenis:quocũq; iero tu me vñe non
deſeris:niſi prioꝛ ego te deſerã: vbicũ⸗
q; fuero nõ recedis:qĩ vbiq; es:⁊ quo
cũq; iero ĩueniã te ꝑ quẽ poſſim eẽ: ne

pereã ſine te:cũ ſine te eẽ ñ poſſim. Fa⸗

teoꝛ qdem qꝛ quicquid facio ⁊ qcũq; fa
cio:ante te facio:⁊ illud qͥcquid eſt qð
facio melius tu vides qᷓ; ego qͥ facio.
Quicquid enĩ ſẽper operoꝛ tu pariter
ſemꝑ pꝛeſens aſſiſtis: vtpote ꝑpetuus
inſpectoꝛ oĩium cogitationũ ĩtẽtionum
delectationũ ⁊ oĩium operationũ mea
rum. Domine ante te eſt ſemper omne
deſiderium meum:ante te tota cogita
tio mea. Lu domine vides vnde veniat
ſpiritꝰ vnde ſit ⁊ quo vadat:quia tu es
oĩum ſpirituum ponderatoꝛ: ⁊ vtrum
radix ſit dulcis aut amara ò qua foꝛis
pulchꝛa foha emittũrur tn vides inter
us me melius ipſe noſti:⁊ etiaʒ medul
las radicum ſubtilius perſcrutaris: et
nõ ſolum intentionem ſed radicis eius
medullam imimam viſertiſſima tue lu
cis veritate colligis numeras intuerxis

— — — —.— —,

— — — — —. — — —

ſolum modo ſecundum operã vel ĩten
tionem:ſed etiã ſecũdũ ipſa ĩterioꝛẽ ab⸗

ſcõditã medullã radicis:de qua ꝓcedit

itẽtio operãtis ad qð tendo cũ operoꝛ:
qcqͥd cogito ⁊ ĩ quocũq; delectoꝛ:tu vi
des:aures tue audiunt:oculi tui vident
⁊ cõſiderãt ſignas attẽdis notas ⁊ ſcri⸗
bis ĩ libꝛo tuo ſiue bonũ fuerit ſiue ma

lũ vt rẽddas poſtea ꝓ bono pꝛemia ex

ꝙꝓ malo ſupplicia quãdo aperiẽt᷑ libri:
⁊ indicabunt᷑ ᷣm hec q̃ fuerũt ſcripta in

libꝛis tuis hoc ẽ foꝛte qðo iã dixiſti no⸗

bios.Cõſiderabononiſſuna eoꝝ: ⁊ qð ð
te one dicit᷑: ſcilicet vniuerſoꝝ finẽ ipſe
ↄſiderat:qm̃ tu quidẽ ĩ oĩbꝰ qͥ agimꝰ fi
nem intẽtionis magis qᷓ; actum opera
tionis attẽdis.Cũq; hec diligẽter cõſi⸗/
dero dñe deus meꝰ terribilis ⁊ foꝛtis ti

moꝛe parit᷑ ⁊ ĩgẽti ruboꝛe cõfũdoꝛ:qm
nobis magna é indita neceſſitas recte

viuẽdi:qͥ cucta facimꝰ ante oculos iudi

cis cũcta cernẽtis. 5 hõ ꝑ ſe nibil
põt ſine diuina gratia.

Cap. xv.
Oꝛtuſine magnipotens deus
ſpirituũ vniuerſe carnis cuius
li ſunt ſuper omnes vias fi

lioꝛum adã a die natiuitatis eoꝝ vſq; in

diẽ exitus eoꝝ:vt reddas vnicuiq; ſecũ
dũ opera eoꝝ bona vel mala. Oſtende
mihi vt cõfitear tibi paupertatẽ meam

quoniã oixi ꝙ diues eſſem ⁊ nulliꝰege⸗

rem:⁊ neſciebã qin panper eram cecus
nudus miſer ⁊ miſerabilis:credebã enĩ
me foꝛe aliquid cũ nihil eſſem. Dixi ſa⸗
piens efficiar: ⁊ ſtultus factus ſü.ogi⸗
tabam eẽ cõtinẽs ſed veceptus ſũ:⁊ vi⸗

deo nũc qꝛ donũ tuum ẽ: ſine quo nihil
poſſumꝰ* facere:qꝛ niñ tu one cuſtodie

ris ciuitatem fruſtra vigilat qui cuſto⸗

dit eã. Sic docuiſti me vt cognoſcerem

me quia cerelinquiſti me ⁊2 ꝓbaſti me

Soliloquia.

⁊2 conſignas: t reddas vnictiq; non

nõ pꝛopter te:qꝛ nò cognoſceres me:ſʒ
pꝛo me vt cognoſcerẽ me: Naʒ vt dixi
dñe credebã me aliqͥd foꝛe ex me:exiſti⸗
mabã me ſufficere ꝓ me:nec ꝑcipiebaʒ
qm̃ tu regebas me donec aliquãtulum
elõgaſti a me ⁊ cecidi ſtati ĩ me:⁊vidi ⁊
cognoui qm tu regebas me: ⁊ ꝙ cecidi
fuit ex me:⁊ ꝙ ſurrexi fuit ex te.Aperui
ſti mihi oculos lux ⁊ excitaſti ⁊ illumi⸗
naſti me:⁊ vidi qm̃ tẽptatio ẽ vita hoĩſ
ſuꝑ terrã:⁊ ꝙ gloꝛiari nõ valeat ãte te
oĩs caro:nec iuſtificat᷑ oĩs viuẽs:qm̃ ſ
quid boni ẽ parui vel magni: donum
tuũ ẽ:⁊ nrum nõ niſi malù ẽ.Unde ig
gloꝛiabit᷑ oĩis caro: Nũquid de malo:-
Pec nõ ẽ gloꝛia ſʒ miſeria:ſed nũquid

gloꝛiabit᷑ de bono? nũquidde alieno?

Cuũ vñe ẽ bonũ:tua ẽ gloꝛia. Qui eniʒ

de bono tuo gloꝛiã ſibi querit:⁊ ñ tibi

qrit:hic fur ẽ ⁊ latro:⁊ ſimilis ẽ diabo⸗
lo:qͥ voluit furari gloꝛiam tuã. Qui.n.
laudari vult de tuo bono ⁊ nõ querit i.
illo gloꝛiã tuã:ſed ſuã hic licet pꝛopter

tuũ donũ laudet᷑ ab bominibꝰ: a te iñ
vituperabit᷑:qꝛ de dono tuo nõ tuã ſed

ſuã gloꝛiã q̃nuit Qui aũt ab hominibuſ
landat᷑ vituperdãte te:nõ defendet᷑ ab
hominibꝰ iudicãte te:nec liberabit᷑ cõ⸗
dẽnãte te.At tu dñe foꝛmatoꝛ meus ex
vtero matris mee nõ me ſinas cadere i
illã expꝛobꝛationẽ vt expꝛobꝛef mibi fu
rari voluiſſe gloꝛià tuã. Libi enĩ ſit glo
ria cuiꝰ ẽ oẽ bonũ:nobis aũt cõſuſio fa
ciei ⁊ mipia:quoꝝ ẽ oẽ malũ:niſi tu vo
lueris miſereri.Mireris qppe dñe: mi
ſereris oĩum qͥ feciſti.⁊ nihil odiſti eoꝛũ
que feciſti:⁊ das nobis de bonis tuis:⁊

Ditas nos vne inopes optimiſ vonis tu
is: q;tũ diligis pauges:diuites facis eos

dinitis tuis.Ecce nũc dñe pauges nos

filij tui ſun:ꝰ z puſllus grex tuus aperi

nobis ianuas tuas.Et edẽt pauperes ?Yj
. d iij

ſaturabuntur ⁊ laudabunt te qui requi
runt te.Scio ẽt dñe ⁊ cõfiteoꝛ dicẽte te

qm illi ſoli qͥ cognoſcũt ſe pauperes: et

ↄfitet᷑ tibi paupertatẽ ſuã ditabũt᷑ a te:
qm̃ qͥ ſe diuites exiſtimãt cũ ſint paupe
