mur filij:quotquot eni ſpũ dei agũtur:
bi filij ſunt dei:hecẽ gra dei

naturis ĩ vna dei filij derond Aen
bus. Ca. xxxiiij.
Roide xpᷣs ihs dei filius ẽ: ⁊ ðᷣſ
⁊ hõ cẽ.Deꝰante oĩa ſcla:hõ in
nr̃o ſeculo De?qꝛ dei vbũ:deꝰ
enĩ erat verbũ:hõ aũt qꝛ in vnitate per
ſone acceſſit verbo aia rõnalis ⁊ caro.
Quo circa inquãtũ ðs ẽ:ipᷣe ⁊ pr̃ vnuʒ
ſũt:inquàtũ aũt hõ ẽ:pr̃ maioꝛ eſt illo.
Cui eni eſſet vnic dei filius nõ gra:ſed
nã: vt eſſz plenꝰ ẽt gra fcũs ẽ ⁊ hois fili

us. Idẽq; ipſe vtrũq; ex vtroq; vnꝰ xpᷣa

dim nĩm. qꝛ cũ in foꝛma dei eẽt:nõ rapinam arbi
to mediatoꝛis. tratꝰ ẽ:qð nature erat.ĩ.eè ſe eq̃lẽ deo.

N E quo mediatoꝛe lõgũ ẽ xt qᷓ;
ta dignũ eſt tãta dicant᷑ Sue
ab hoĩe dici digne nõ poſſint.

mis eni h̊ ſolũ ↄgruẽtibꝰexplicet ver
bis:ꝙ vbũ caro fœm ẽ: z hĩtauit ĩ nobis
vt crederemꝰ vei pr̃is oĩpõtẽtis vnicũ

Exinaninit aũt ſe foꝛmã ſerui accipiẽs
nõ amittẽs vel minuẽs foꝛmaʒ dei. Ac
ꝑ ᷓ̊ ⁊ minoꝛ ẽ factꝰ? mãſit equalis vtꝑʒ
q; vnus:ſicut dem̃ ẽ:ſʒ aliud ꝑꝑ verbuʒ
aliõ ꝑꝑ hoĩeʒ. Pꝛopt᷑ eni verbũ equaliiſ
pr̃i:ppt᷑ hoĩeʒ minoꝛ:vn dei filiꝰ: idẽq;

filiũ natũ de ſpũ ſcõ ⁊ maria vgie. Ita bois filiꝰ:vnus hois filiꝰ:idẽq; dei filiꝰ
n qppe verbũ caro factũ ẽ a dĩnitate car non douo filij dei ðs ⁊ hõ:ſʒ vn dei fili
i ne ſuſcepta nõ ĩ carnẽ dinitate mutata De ſine initio: hõ accepto initio: dens
* Carnẽ poꝝo hic hoĩes debemꝰacciꝑe a mn ielus xps. ¶¶ Quã euidẽs ĩdicium
⸗ ꝑte totũ ſignificate locutõe ſcut dem ſit abũdãatiſgre dei ꝙ ĩ hoĩe xꝓpo huma
8 ẽ: qm ex opibus legis nõ iuſtificabitur na nã pmerut. !Ka. xxxv.
6 oiĩs caro.i.oĩs hõ. Nã nihil nature bu⸗/ c oĩno grãditer ⁊ euidenter
1 mane i illa ſuſceptée fas ẽ dicere defu⸗ oei gra ↄmendaf. Quid.n. na
t iſſe: ſed nature ab oĩ pctĩ nexu oĩmodo Aura bjana ĩ hoie xpo meruit
libere:⁊ nõ q̃lis de vtroq; ſexu naſcit᷑ Tvnitate pſone nnici filij dei ſingu

ei

per concupiſcentiam carnis cum obli⸗
gatione delicti:cuiꝰreatꝰ ꝑ regnãtioneʒ
diluit:ſʒ q̃lẽ de vᷣgine naſci opoꝛtebat:
quẽ fides mr̃is nõ libido cõceꝑat.Qð
ſi vel ꝑ naſcetẽ coꝝꝛũpet eiꝰ integritas:
nõ iã ille de vᷣgine naſceret᷑: eũq; falſo:
qð abſit:de virgine maria naiũ:tota cõ
fiteret᷑ ecclia:q imitans eiꝰmatrẽ quoti

die parit mẽbꝛa eiꝰ ⁊ vgo c. Lege:ſi pla

cet de vginitate ſcẽ marie meas littas
ad illuſtrẽ virũ:quẽ cũ honoꝛe ac dile⸗
ctione noĩo voluſanũ.De duabus

Cn. .₰ herf 5%

larit᷑ eſſet aſſũpta:Que bona uolũtas:
cuiꝰboni ꝓpoſiti ſtudiũ:q̃ͥ bona opa pᷣ
ceſſere:qbꝰmereret᷑ iſte hõ:ut nna fierz
ꝑſona cũ deo. Nũqᷣd añ fuit hõ: ⁊ hoc
ei ſingulare bñnficiũ pᷣſtitũ ẽ:ut ſingulaꝛi
ter ꝓmereret᷑ deũ: Nẽpe ex quo bõ eẽ
cepit:nõ aliud cepit eẽ hõ qᷓ; filius dei
idẽq; hois ſiliꝰ:⁊ H̊ unicꝰ⁊ ꝑꝑ deu uer
buʒ:qð illo ſuſcepto:caro factũ ẽ:utiq;
deus:ut quẽadmoduʒ ĩ una ꝑpſona qui

libet hõ:aĩa,.ſ.rõnalis ⁊ caro ita ſit xꝑs

una ꝑſona vbũ ⁊ hõ:unde nẽ hbumane

Lauurn 7* 6 1, “

tata gloꝛia nullis pᷣcedentib meritis: ſi
ne oubitatõe gratuita:ni qꝛ magna h
2 ſola dei gratia fidelit᷑ ⁊ ſobꝛie ↄſiderã
tibus euideter oñdit᷑:vt ĩitelligat ꝑ ean
qẽ gr ʒ ſe hoĩes luſtificaris pctis: per
qua factũ e: v hõ xpᷣs nullũ bere poſſʒ

peccatũ: Sic ⁊ ei mrem ãgelus ſaluta

mit: qn ei futurum ãnuciauit hũc ꝑtum
Aue inqt gra plena. Et paulopoſt. In⸗
neniſti ait grãz apðõ veũ:⁊ hec qdẽ gra
plen⸗: ⁊ iueniſſe graʒ apõ deũ or:vt oo
mini ſui ĩmo oĩuʒ din mai eet. De ipio
aut xpᷣo ioanes euãgeliſta cu diceret.⁊
verbuũ caro fſcm̃ ẽ: ⁊ hitauit ĩ nobis.Et
vidimus inqᷣt gliaʒ eiꝰ:gloꝛiã q̃ñ vnige⸗
niti a pr̃e plenũ gĩe ⁊ vitatis. Qðõ ãt ait
verbũ caro factũ hoc ẽ plenũ gre.Qõ
ait gloꝛiaz vnigeniti a pre:hoc plenum

E vitatis. Ueritas qtippe ipia vnigeni
t dei filius:nõ gr a:ſed nã:gratia ſuſce

pit hoĩeʒ tãta vnitate pione:vt idẽ etidã
ipſe eèt hoĩs fili“. ¶Nõ gr̃a demon
ſtrat in B ꝙ ſpũ ſcõ natꝰ dr. Ca.xxxvi.

nãq; ieſus xpᷣs filiꝰdei vni⸗
genitꝰ:idẽ vnic de ꝰnr̃ natus ẽ
ſpu icõ ⁊ maria virgine. Et
vtiq; ſpũs ſcũs dei vonũ ẽ᷑:qð quideʒ.⁊
ipſu; ẽ eqnale oonãti.Et iõ oeꝰ ẽ etiam
ſpũs ſcũs pre filioq; nõ minoꝛ.Et B er
ge pi & Fu oiem natinitas
xpᷣi: qd alind q; ipa gra demoſtrat᷑. Cu
eni virgo qſiuiſſet ab ãgelo qũo fieret:
qð ei nüciabat:qnquidẽ illa virum nõ
cognouiſſet.rñdu angelus. Spũs ſcũs
ſuꝑueniet ĩ te::⁊ virtus altiſſimi obum
bꝛabit nibi. Jõq; ⁊ qð naſcet᷑ ex te ſcũʒ:
vocabit᷑ filius dei.Et ioſeph cũ vellʒ eã
dimittere ſuſpicãs adulteriuʒ:quã ſcie
bat nõ eẽ de ſe grauidã:tale rñium ab
ãgelo accepit. Noli timere acciꝑe ma⸗
riã cõlugẽ tuã:qð eni in ea natũ eſt:de
ſpũ ſcõ ẽ. Ideſt quod tu eẽ oe alio viro

– . l

ri trinitas itelligit᷑: Ita vero ẽ

ſuſpicaris de ſpũ ſcò eſt. s qnis
nõ ſit cõſeq̃ns pĩ em boĩs xpᷣi dici ſpũs
ſcũs:modus tñ ipᷣe quo de illo ⁊ maria
vir gie natꝰeſt ſit iexplicabil.Ca. xxxvij.
Undd iñ iõ dicturi ſumꝰ hoĩs 9 :
xpᷣi eẽ ſpũʒ ſcũʒ:vt de pat᷑ vbuz
genuerit: ſpũs ſcũs hoĩem ex qᷓ
traq; ſubitatia xpᷣa vnꝰeẽt:et dei pr̃is
filiꝰ ᷣm verbũ:⁊ ſpũſſci filius ᷣm hoĩeʒ
ꝙ quaſi eũ ſpũs ſcũs tanq; pat r eꝰ e
matre virgine genuiſſet: Quis H̊ dicere
audebit: Nec opeſt onñdere diſputans?⸗
do quãta alia ſequãt᷑ abſurda:cũ Bipᷣʒ
iaʒ ita ſit abſurdũ:vt nulle fideles aureſ/
id valeãt ſuſtinere. Pꝛoide ſicut cõfite
mur vñns nĩ ieſus xpᷣs qui de deo deus
hõ aũt natꝰ eſt oe ſpũ ſcõ ⁊ maria virgi
ne ex vtraqʒ ſubſt ia diuina.ſ.atq; his
mana fili E vnicus dei pris oĩpotẽtis:
de quo ꝓcedit ſpũs ſcũs.Qio g oicimꝰ
xpʒ natũ de ſpũ ſcõ.ſ nõ eũ genuit ſpuũi
ſcũs: An q; fecit eũ:iqm ons nr̃ ihs xvõᷣs
inqnãtũ de eſt: ĩa ꝑ ipᷣm facta ſunt.in
quãtũ aũt hõ ᷑:⁊ ipſe ſcũs ẽ:vt apłs di
cit. Yactus ẽ ex ſeĩie dauid ſᷣm carnem.
S8Sʒ cu illã creaturã quã virgo ↄcepit ?·
peꝑit:qᷓ;uis ad ſolã ꝑſonã filij ꝑtinentẽ
tota trinitas fecerit:neq; eĩm ſeꝑabilia
„ ſunt oꝑa trinitatis: cur ĩ ea facienda ſo
lus ſpus ſcũs noĩatꝰeſt:An ⁊ qi vnua
triũ in aliquo opꝑe noĩat᷑ vninerſa oꝑa/j
tel 6 exẽplii/
doceri põt:ſed nõ ẽ ĩ ᷓ piutius ĩmoꝛaʒ
dũ.Illud enĩ manet.quo dictũ ſit nat⸗
de ſpũ ſcõ:cũ filius nullo mõ ſi ſpirit⸗
ſci. Neq; enĩ qꝛ mũdũ iſtũ fecẽ ðus:dici
eũ fas ẽ dei filiũ:aut eũ natuʒ de oeo: ſʒ
factuʒ vel creatũ:vel ↄditũ:vel ĩſtitutuʒ
ab illo: vel ſ qͥd hiꝰrecte poſſumus di⸗
cere.Hũc g cũ ↄfiteamur natũ de ſpiris
tu ſcõ ⁊ maria virgine:qũo nõ ſit filins
ſpus ſcũet fili virginis marie:explicare

4 A4 i. l. 7 „ .
E

— — —

dis
be⸗
pfis
wie
e

Nene

(Enchiridion.

diff.n⸗ eſt. Pꝛoculdubio appe non ſic
de illo vt oe patre: ſc at oe illa vt de
matre nal“. ¶ Erepla qbus ondit nõ
ſemꝑ dici filiũ qᷣcqd de re aliqua naſci
tur:⁊ dici fiũ de qꝰnaſcit᷑.Ca. xxxviij.
O0In igitur ↄcedendũ ẽ quicqᷣd
oe aliqna re naſcit᷑: otido eiuſ
dẽ rei filiũ nuůcupadũ. Ut eniʒ
omittaʒ alia:aliter de hoĩe naſi fili
alixer capillũ:pediculu:lũbꝛicũ:quoꝛuʒ
nihil ẽ filius. Ut g bec omittã:q tante
rei deſoꝛmiter ↄꝑant᷑:cerie qᷓ naſcunt
ex aqua ⁊ ſpũ ſcõ nõ aque filios eos ri
te dixerit qſpiã:ſed plane dicunt᷑ filij di
patris ⁊ matris ecclłe non ſpũᷣs ſci. Sic
ergo de ſpũ ſcõ natus ẽ ilius dei patriſ
nõ ſpũs ici.Nã ⁊ illud qð ð capillo et
de ceteris diximus:ad h tin valet vt ad
moneamur:nõ oẽ qð de aliquo naſcit
etiam filium eius ð quo naſcuur poſſe
dici:ſicut nõ oẽs qui dicunt᷑ aliciius fi
lij: conſequens eſt, vt de illo etiam nati

eſſe dicantur ſicut ſunt qui adoptant᷑.

Dicuntur etiam filij gehenne:non ex il

la naii: ſed in illam pꝛeparati: ſicut filij
rregni preparantur in regnum.
odus ſignificans chꝛiſtum ihözʒ

de ſpirun ſancto ita natum vt inſinuet
gratiam qua eius humanitas nullis pᷣ⸗

cedentibus meruis in ipſa cõce tione
deo copulata c. CLa. xxxix.

Um itaq; de aliquo naſcatur
aliquid etiaʒ non eo modo: vt
Mi filius:nec rurſus omniſ qui
ur filius: de illo ſit natus:cuius cr
filius:pꝛofecto modus iſte quo natus
eſt chꝛiſtus de ſpiritu ſancto: non ficut
filius:⁊ de maria ſicut filius innuat no
bis gr̃am dei qin bomo nulſis pcedẽti
bꝰ meriil ĩ ipſo exoꝛdio nature ſue quo
eẽ cepit vbo dei copularet᷑ ĩ fatam ꝑſo⸗
ne vnitatem:vt ideʒ ipſe eſſet filius oei

qui filius hoĩs: ⁊ filius hois qui filius
dei Ac ſi in nature humane ſuſceptiõe
fieret quodammodo ipſa gratia illi bo
mini naturalis: qui nullum peccatum
poſſet committere. Que gratia pꝛopte
rea per ſpiritum ſanctum fuerat ſignifi
canda:qꝛ ipſe pꝛopꝛie ſic eſt deus vt ſit i
dei donum. Unde ſufficienter loquiiſi
tamẽ id fieri poteſt alde pꝛoliſe diſpu
tatum eſt. Qũo xpᷣs nec oꝛiginale

nec pꝛopꝛiuʒ hũᷣs pcim fcũs ſit ꝓ nobie

ipſe petm. La. xl
Ulla igitur voluptate carnaliſ
toncupiſcentie ſeminatus eſt:
iue cõceptuſ:⁊ ideo nullũ pec
catum dꝛiginaliter trabens:dei quoqʒ
gratia verbo patris vnigenito non gra
tia filio:ſed na in vnitate ꝑſone, mõ mi
rabili ⁊ ĩeffabili adiũctus atqʒ ↄcretus
⁊ iõ nulluʒ pctm ⁊ ipſe ↄmitiẽs:tñ ꝓppt᷑
ſilitudinẽ carnis peccau:i qua venerat/

—

dicteſt:⁊ ipe peccatuʒ ſacrificãduſ ad
diluẽda pctà. In ueteri qͥ pe lege pec
cata vocabant᷑ lacrificia ꝓ peccatis.
Qð vere iſte factꝰeſt:cuius erãt vmbꝛe

illa. Pinc apon olus cum dixiſſet obſe

cramus per chꝛiſtum reconciliari deo:

cõtinuo ſubiunxit atqʒ ait. Eum qͥ non

nouerat peccatum:pꝛo nobis peccatuʒ
fecit. vt nos ſimus iuſticia dei in ipſo.
Non ait vtin quibuſdam mendoſiſ co
dicibus legiiur is qui nõ nouerat pec
catum pꝛo nobis peccatuʒ fecit tanqᷓ; ꝓ
nobis chꝛiſtus ipſe peccauerit: ſed au.
Eum qui non nonerit peccatum: ideſt
chꝛiſtum:pꝛo nobis peccatum faci us ẽ
deo:vel pꝛo nobis peccatum fecit deꝰ:
cui reconciliati ſumus: hoc eſt ſacriſi
cium pꝛo peccatis: per quod r conci
liari valeremus peo: ipſe ergo peca
tum: vt uos iuſticia:nec noſtra:ſed dei

/.

nec in nobio: ſed in ipſo. Sicut ipſe

4 —
7 42 9 3 „ . —

peecatnm non fuum: ſed noſtrum: nec
in ſe ſed ĩ nobis conſtitutum: ſimilitudi
ne carnis peccati: in qua crucifixus eſt
demonſtrauit. Ut quoniam peccatuʒ
ei non inherat ita quodammodo peto
moreretur:duʒ moꝛitur carni:in ꝗᷓ erat
ſimilitudo peccati: ⁊ cum ſecundum ve
tuſtatem peccati nũq;ᷓ ipe vixiſſet: nr̃aʒ
ex moꝛte veteri qua in peccalo moꝛtui
fueramus reuitiſcentem vitꝗ noua ſua
reſurrectiõe ſignaret. Qò moꝛs ⁊ re⸗
ſurrectio chꝛiſti ſacramentu; bapꝑtiſini

ſignificet.
Pſum eſt qð in nobis celebꝛa
r magnuʒ baptiſmatis ſacra
mentum:vt quicũq; ad iſtam pertinẽt
gratiam moꝛiantur peccato: ſicut iple
peccato moꝛtuus dicitur:. quia moꝛtuꝰ
eſt carni:hoc eſt peccati ſimilitudini.Et
viuant de lauacro renaſcendo. Siẽ ipe
aà ſepulchꝛo reſurgendo: quãlibet coꝛ⸗
poꝛs etatem geranta/ Qð generalit oĩ
etati neceſſariũ ſit xpᷣi baptiſmũ. C. xlij.
aꝛuulo eni recens natu vſq;

tta null

ginali: maioꝛes autem etiam his om⸗
nibus moꝛiuntur peccatis: quecunq;
male viuendo addiderun 5

7

rũq; maioꝛes ſingulariter moꝛi peccato
dicuntur in baptiſmo:cum habeant ꝓ⸗
pꝛia plura peccata: econtrario paruuli
in remiſſionem peccatoꝛnm oicantur
zari. Cap.xliij.
NEd ideo etiam ipſi peccato mo
ri plerũqʒ dicuntur: cum pꝓcul
ubio non vni.ſed multis peccatis om
nibuſq; moꝛiantur: quecũqʒ iã ppᷣa cõ
miſerut vel cogitatiõe vel locutioõe vel

— —
8 .— 5 4 r40
/12 SI
*
7

—* „„
P ſe-

6
OðDO —

8 ad oecrepitum ſenẽ: ſicut nul⸗
lus pꝛohibendus ẽ a baptimmo

Aita nullus eit: qui non peccato moꝛiat᷑ 1 mi
in bapnimo. Sed paruuli tantum rdumer loẽs homines ꝑtrãſijt

naſcendo traxerunt. ¶ Quomodo ple

opere quia etiam per ſingulareʒ nume
ruʒ pluralis numerus ſignificari ſolet.
Siẽ ait ille. Uterũqʒ armato milite cõ⸗
plent:qᷓ;uis hoc multis militibus fece⸗
rint.Et in noſtris litteris legitur. Oꝛa er
go ad dvominum vt auferat a nobis ſer
pentem. Mon ait ſerpẽtes quos patie⸗
batur populus: vt hoc docetet ⁊ innu⸗
merabilia ralia. Quum vero ⁊ illud oꝛi
ginale unũ płali numero ſignificat᷑:qñ
dicimus in peccatoꝛum remiſſionẽ ba⸗
ptiʒari paruulos:nec dicimus in remiſ⸗
ſionem peccati:illa eſt econtrario locu

Rr

tio: quia per pluralem locutionẽ ſigni⸗

ficatur nimnerus ſingularis. Sicut de
herode moꝛtuo in euangelio dictumẽ.
Woꝛtui ſunt enim qui querebant ani⸗
mam pueri. Non dictum eſt:moꝛtuꝰẽ.
Et in exodo. Fecerunt inquit ſibi deõſ
aureos:cum unum uitultun fecerint tẽ
tum de quo dixerunt. Hi ſũt dij tui iſr

q̃ eduxerũt te ð tra egypti.Et hic ponẽ/

pluralẽ ꝓ ſingulari uõ illo ns
qð ꝑ unũ hoĩeʒ ĩtrauit ĩ mi ſ: iueniã
plura peccata. rh.

ALaãnuis ⁊ ĩ illo pctõ uno qõ ꝑ
mum hominem intrauit i mu

Pꝛopter ð etiam paruuli baptiʒantur
poſſint intelligi pla paccata: ſi unu ipʒ
in ſua quaſi membꝛa diuiditur ſingula.

Nam ⁊ ſuꝑbia ẽ illic: qnia bomo ĩ ſua

potius eſſe:q; in dei poteſtate dilexit.

2

Et ſacrilegium:qui
Et homicidium:quia ſemetipſum pꝛeci
pitauit ĩ moꝛtem. Et foꝛnicatio ſpirita⸗
lis:quia integritas mentis bumane ſer
pentina ſuaſione coꝛꝛupta eſt. Et furtü

q; cibus pꝛobibitus vſurpatus eſt. E

auaritia:quia pluſq; illi ſufficere obuit
appetiuit: et ſi qd alið ĩ bᷣ vno admiſſo
diligẽti Hſideratiõe inueniri poteſt.
mr r 3 FPr t 5.

n
Cc. DW —. E eet 6
X

a deo non credidit

quo naſcit᷑. Nã pctã q̃ male agẽdo po nõ audeo affirmare. O Nullü ab oꝛi

Ac ꝑ h̊ non obaliud ẽ iſtituta regene-

* . „ ℳ
unchiridiõ.

— 4 . ⸗ » ₰ 7„ „ 2
¶ Qõ nõ ianiter dicat᷑ peccatis pa ſuccedit:nõ ĩ merito diſceptari poteſft
rentũ filios obligari niſ gra diuina vtrũ oiĩuʒ malis actibus ⁊ multiplicatt⸗
ilericoꝛdia ſuccurrat. Ca rlv. delictis oꝛiginalibꝰ qᷓ naſcutur iplicẽt᷑:

Alrentũ quoq; peccatl paruu/ vt tãto peius q;to poſterius qque na⸗

los obligari:nõ ſoluʒ pꝛimoꝛũ ſcant᷑:an ꝓpterea ðs in tertiã ⁊ quartã

hoiuʒ:ſed etiaʒ ſuoꝝ:oe qͥbꝰ ipi generãtionẽ de pctĩs parẽtũ eoꝝ poſte
Rati ſunt: nõ ipꝛobabiliter dr. Illa qp ris cõmiĩat᷑: qꝛ irã ſuã ad quatũ ꝓgene
pe diuina ſnĩa reddã peccata patrũ in ratoꝝ ſuoꝛũ culpas nõ extẽdit vlerius
filios:tenet eos vtiq; anteqᷓ; per regnã mogeratõe miſeratiõis ſue: Ne illi qui
tionẽ ad teſtamẽtuʒ nouum incipiat ꝑ bus regnãtiõis gra nõ ↄfert᷑:nimia ſar
tinere.Qõð teſtamẽtuʒ pphetabat᷑ cum cina aie ĩ ipſa ſua eterna dãnatõe pᷣme
diceret᷑ ꝑ Eʒechielẽ nõ accepturos fili rẽtur:ſi cogerent᷑ ab initio generis bũa
os peccata parẽtum ſuoꝝ:nec vlterius ni oiuʒ pᷣcedentiũ parẽtuʒ ſuoꝝ oꝛigina
futurã in iſrael parabola illaʒ. Patres liter pctã here:⁊ penas ꝓ eis debitas
manducauerũt vuã acerbã:⁊ dẽtes fili pẽdere.An aliud aliqͥd ĩ re tata de ſcri⸗
oꝛũ obſtupeſcũt. Ideo eĩiʒ quiſq; rena pturis ſciſſ diligẽtius ꝑſcrutãs aiq; tra
ſcit vt ſoluat in eo:qᷣcqᷣd peccati ẽ cum ctãs:valeat vel nõ valeat repiri: temere ⸗
ſtea cõmittũtur:pñt ⁊ penitẽdo ſanari ginali pctõ poſſe ſaluari niñ ꝑ media⸗ 4
ſicut etiã poſt baptiſmũ fieri videmus. toꝛẽ dei ⁊ hoĩuʒ ihᷣm xpᷣm. ca xlvij.
Llud tñ vnũ peim̃:qð tam ma
ratio:niſi quia vitioſa ẽ generatio vſq; gnũ ĩ loco ⁊ hĩtain tãte felici⸗
adeo vt etiã de legitimo matrimonio Mtatis ↄmiſſuʒ è:vt ĩ vno homĩe
ꝓcreatus dicat.In iniqᷣtatibus ↄcept oꝛiginalit᷑:atq;:vt ua dixeri:radicabilit
ſum:⁊ ĩ peccatis mater mea me in vio totũ genus humanũ dãnaret᷑:nõ ſolui
aluit:neq; hic dixit.In iniqate vel pec tur ac diluit᷑:niſ ꝑ mediatoꝛẽ dei ⁊ ho
cato:cũ ⁊ hoc recte dici poſſet:ſed iniid minũ xpᷣm ih̊ m:qui ſolus potuit ita na

tates ⁊ pctã dicere maluit. Qꝛ etiã ĩ illo ſci:vt ei opꝰnõ eẽt renaſe. Hemi

vno:quod ĩ oẽs boĩes ꝑtranjt:atq; taz nẽ renaſci ĩ baptiſmate ioànis: qð xpᷣs
magnũ e:vt ĩ eo mutaret᷑ ⁊ ↄuerteret᷑ ĩ humilitatis cã ſicut moꝛtis diſpẽſatõʒ

neceſſitatẽ moꝛtis humana nã: reꝑiun ſuſcipere voluit. 7 CLa. xlviij
tur: ſicut ſupꝛa diſſerui:plura peccata On eʒ renaſcebant᷑: qͥ baptiſ-
⁊ alia ꝑẽtuʒ:que ⁊ſi nõ ira pñt mutare mate iohis baptizabãt᷑: a quo
natura reatu:tñ obligat filios:niſi gra⸗ ¶ et ipe baptiʒatus ẽ:ſed quodaʒ

tuita gratia ⁊ miſericoꝛdia diuĩa ſubue pcurſoꝛis illius miniſterio:qui dicebat
niat. O lõ eẽ temere diffiniendum parate viã dño:buic vno ĩ quo ſolo re
vtrũ pcta parentũ viq; ad patrẽ vniuſ naſci poterãt parabãtur. PHuius eĩʒ ba
cuiuſq; an ĩ tertiã ⁊ quartã generatõʒ ptiſma eſt: nõ ĩ aqͥ tm ſi fuit iohis. veꝝ
an alio aliquo mõ ĩputet᷑ a. rlo. etia ĩ ſpũ ſcõ:⁊ de illo ſpũ ſcõ regnẽtur
Ed ð peccatis alioꝝ parentũ:qᷓ qſdqs ĩ xppʒ credit:de quo xpᷣs generatus
bus ab ipſo adã vſq; ad patrez regeneratõe nõ egnit. Un vox illa pr̃i
ſuũ. ꝓ generatoꝛibuos ſuis qᷣ'q;ʒ q̃ ſuꝑ baptiſmũ ſacta ẽ:ego hodie gẽui

ir* l —* P 1 SLeos

4 ðð
A SAGrr. bapiß .K. -

te nõ vnũ illũ tꝑis diẽ:quo baptiʒatus
E:ſed inumerabilis eternitatis:vt illum
hoiem ad vnigeniti ꝑſonã ꝑtinere mõ⸗
AAtraret. Ubr eniʒ dies nec heſterni fine
iinchogtur nec initio craſtini terminatf:
ſemꝑ hodiernꝰ ẽ. In aq̃ gᷓ voluit bapti⸗
gari a ioâne:nõ vt eiꝰ iniqtas vlla oilue
ret᷑:ſed vt magna cõmnẽdaret hũilitas
Ita qppe nihil in eo baptiſmꝰ qõ ablu
eret:ſicut moꝛs nihil qð puniret:ĩuenit
vt diabolus vitate iuſticie: nõ violẽtia
ptiatis oppꝛeſſus ⁊ victus:qm ipᷣm ſine
ullo peccati merito iniqͥſſime occiðrat

te:ſatis ĩdicat ex ada neminè nattiʒ niſj⸗
dãnatõe detineri: ⁊ neminẽ niſ in xꝰbo
renatuʒ a oànatione liberari.
li᷑ myſteriũ baptiſmi ĩ cruce xpᷣs aplu.
cõmẽdauerit:in quo maioꝛes n =
ſaluantur. SBSBSVopi. li.
E qua re.i.ꝑ vnũ hoĩeʒ pena:et
ꝑ vnũ hoĩeʒ gra:cũ locutꝰſuiſ⸗
ſet:qᷓ;tum illi epiſtole ſue loco
ſufficere iudicauit:⁊ deiñ ſacri baptiſmi
in cruce xpᷣi grãde myſteriũ ↄmẽdauit
eo modo ĩtelligamus. Nihil aliud ecẽ ĩ
xpᷣo baptiſmũ:niſi moꝛtis xpᷣi ſimilitudi

— — — —

— =

p ipᷣm iuſtiſſime amitteret quos pecca
ti merito oetinebat:vtrũq; igit᷑ ab illo
i. ⁊ baptiſma ⁊ moꝛs certe oiſpẽſationiſ
c.nõ miſerd da neceſſitate:ſed miſeran

—

te potius volũtate ſuſceptuʒ ẽ: vt vnus
pctm̃ tolleret mũdi:ſicut vnuſ peccatũ

miſit in mũdũ: ẽ in vniuerſum genus
hbumanũ. ¶ Qõ xpᷣi gratia nõ ſolum

griginale euikiz aicta imml atliulin
Qg addita inuemt. C

Cap. xlix.
AJſi ille vnus petũm miſit in
mũdũ:iſte vo vanus nõ ſolum
nũ illud:ſʒ cũcta ſimul abſtu⸗
it q̃̊ addita inuenit. Un dicit apłs. nõ

ſicut oinatio ꝑ vnũ peccàtẽ:ita ẽ ⁊ do

nũ. Nã iudiciũ qͥdẽ ex vno ĩ ↄdẽnatõʒ
gratia aũt ex multis oelictis ĩ inſtifica⸗
tionẽc.Quia vtiq; illud vnũ:qð oꝛigina

lit᷑ trahit᷑ et ſi ſolũ ſit:obnoxios danati

oni facit. Gratia vero ex multis delictis
iu tificat hoĩeʒ:qui pᷣter illud vnuʒ: qð
cõiter cũ oĩbus originalit᷑ traxit ſua qꝰ
q; ppꝛia multa ↄmiñt. Eʒ ex adã

natu ĩ adà oãnatiõe detineri:⁊ En-
Cap.l.

xpᷣo renatum a danatõe lib
SErũutñ qõ paulopoſt dicit:ſẽ ꝑ
J vnius oelictũ in oẽs hoĩes ad
Acõdẽnationem:ita ⁊ ꝑ vnius iu
ſticià in oẽs hoĩes ad iuſtificationeʒ vi⸗

. T— rr efer pLe

. 1
S r ape etie 2 g,a ette
*
A

2 , 0 ς en⸗ ae 7 1Ane

nẽ: ⁊ nihil aliõ moꝛtẽ xpᷣi niſ remiſſiõis

pcti nlitudint᷑:vt quẽadmodum in illio

moꝛs va ſcã ẽ ſic in nobis va remiſſio
pctõꝝ ⁊ quẽadmodũ ĩ illo va r̃ſurr̃ctõ
ita ĩ nobiiſ vᷣa iuſtificatio.Ait.qͥd g oice⸗
mꝰ: Permãebimꝰĩ pctõ vt gr̃a abũdʒ.
Dixerat.n.ſuꝑiꝰ:vbi abũdauit pctm ſuꝑ
abũdauit gra.Et iõ qõnẽ ſibüpſe ꝓpe⸗
ſuit:vtrũ ꝑꝑ abũdaãtiaʒ gre ↄſeqndam ĩ
pctõ ſit ꝑmanẽdũ.Sʒ rñdit.Abñit.Atq;
ſubiecit. Si moꝛtui ſum pctõ qũo viue
mus i illo:Deiñ vt oñderet noſ moꝛtu
os eẽ peccato:an ignoꝛatis ĩquit: quo
niã qᷣcũq; baptiʒati ſum ĩ xpᷣo ieſu: in
moꝛte ipniuſ baptiʒati ſumus: Si g hic
oñndimur moꝛtui eẽ peccato:qꝛ ĩ moꝛte

xpᷣi baptiʒati ſumꝰ: pfecto ⁊ ꝑuuli q bõ
ptiʒant᷑ in xpo pctõ moꝛiunt᷑:qꝛ ĩ moꝛ⸗

te ipſius baptiʒant᷑. Nullo enim exce⸗
pto ocm̃ ẽ:Quicũq; baptizamur ĩi xpᷣo
ieſu:ĩ moꝛte ipſius batiʒati ſumꝰ: ⁊ iðo
dictũ ẽ:vt ꝓbaret᷑ moꝛtuos nos eẽ pec
cato.Cui aũt ꝑuuli renaſcendo moꝛiũ⸗
tur:niſi qð naſcẽdo traxerũt: Ac ꝑ h̊ ẽt

ad ipſos ꝑtinet qõ ſeqtur dicens conſe

pulti.n.ſumꝰilli ꝑ baptiſmũ ĩ moꝛte:vt
quẽadmoduʒ ſurrexit xpᷣs a moꝛtuis ꝑ
gloꝛiã pr̃is:ita ĩ noſ ⁊ nouitate vite am
bulemꝰ. Si cõplatati facti ſumus ſilitu

nak nuemm“ bayrrſe A —

SDrm 2

ffh—— — —— ———

— — — = — — ———

—

nchiridion.

iſ mni moꝛtis ei:ſimul ⁊ reſurrectõis enri runt cum vitijs ⁊ concupiſcentijs. Pꝛo
4 id. Hoc ſciẽtes:qꝛ vetꝰ hõ nr̃:ſimł cru pter ſepulturam:conſepulti enĩ ſumus
efixus ẽ cũ illo vt euacuef᷑ coꝛpꝰpecca cum chꝛiſto per baptilmum in moꝛteʒ.
n ti:vt vltra nõ ſeruiamꝰpeccato. Qui.n. Pꝛopter reſurrettionẽ᷑:vt quemadmo
i moꝛtuꝰ ẽ: iuſtificatuus ẽ a peccato. Si dum vxps reſurrexit a moꝛtuis ꝑ gloꝛiKãä
l aũt moꝛtui ſumꝰcũ xpᷣo:credimus qꝛ ſi patris:ita ⁊ nos ĩ nouitate vite ambu
n mul viuemus cũ illo.Sciẽteſ qꝛ xps re lemus. Pꝛopter aſcẽ ſionem in celum: 4
in ſurgẽs a moꝛtuis iã non moꝛit᷑:⁊ moꝛs ſedẽſq; ad dexteram patris. Si autẽ re
e Ulli vltra nõ dñabitur Quod eniʒ moꝛ⸗ ſurrexiſtis cum xpo:que ſurſum ſunt d
ini tuus eſt peccato moꝛtu ẽ ſemel: quod rite:vbi xpᷣs eſt in dexteram dei ſedens
tui autem viuit: viuit deo Ita ⁊ vos exiſti Que ſurſum ſunt ſapite:nõ q̃ ſnper ter
ſij mate moꝛtuos quidem vos eſſe peecaa⸗ rã. Moꝛtui enim eſtis ⁊ vita -
nei to:viuere aũt deo ĩ xpᷣo ieſu.Pinc enim ſcondita eſt cũ xpᷣo in deo. Gnõ g
ſi ꝓbare ceperat non eẽ nobis ꝑmanẽdũ tinere ad hanc vitam ꝙ xpᷣes ad viuos ⁊
il⸗ ĩ peccato vt gratia abũdaret ⁊ dixrerat moꝛtuos iudicãdos vẽturꝰcredit᷑c.liij.
in Si moꝛtui ſum peccato:qũo viuemui· ¶ Am vero quod de rpᷣo confite
fd in eo:Atq; vt onñderet moꝛtuos noſ eẽ mur futurum:qm̃ de celo ven
l peccato ſubiecit An ignoꝛatis qm̃ qͥcũ turus ẽ viuos iudicaturus ⁊»
ſc⸗ q; batiʒati ſumus ĩ xpᷣo ieſu:ĩ moꝛte ipiꝰ moꝛtuos:non pertinet ad vitam nr̃am
baptiʒati ſumus:Sic uaq; iotü locum que bic geritur. Quia nec in reb geſtis
N intũ clauſit vt cepit. Moꝛtẽ qppe chꝛi eius eſt:ſed in fine ſeculi gerendis. Ad
ni ſti ſic inſinuauit:vt etiam ipſum moꝛtu boc pertinet quod apoſtolus ſecutus
, E. um diceret peccato Cni peccato niſ adiunxit. Cum xpᷣs apparuerit vita ve
ie carnis: i qua erat non peccatũ:ſed ſimi ſtra:tunc ⁊ vos apparebitis cum ipſo ĩ
n litudo peccati: ⁊ iõ noĩe appellata pec· gloꝛia. , Daobe ſignificari modiſ
do cati: Baptiʒzatis itaq; ĩ moꝛte rpᷣi: in ᷓ ꝙ viuos ⁊ moꝛtuos iudicabit. Ca. liiij.
it nõ ſolũ maioꝛeſ verũetiã paruuli bapti VUobus aũt modis accipi põt
bi gãtur ait. Sic ⁊ vos:ideſt quẽadmoduʒ * viuos ⁊ moꝛtuos iudicabit.
ne xpᷣs Sic ⁊ vos exiſtimate moꝛtuos eẽ Siue vt viuoſ itelligamꝰquos
4ppeccato: viuentes auteʒ deo in chꝛiſto bie nodum moꝛtuos: ſed adbuc in iſta
ieſu. uid ſignificẽt ca que in cru carne viuẽtes iuenturus ẽ eius adnen
1 ce xpᷣi epultura leſunrertionp t alcena tus. Moꝛtuos aũt qͥ de coꝛpe pꝛiuſqᷓ;
ne geſta ſunt. Lap. lij. veniat exiere ad iudiciũ del extituri ſũt
tio AUicquid igitur geſtuʒ ẽ in cru Siue viuos iuſtos:moꝛtuoſ aüt ĩiuſtol
txe xpi:in ſepuleura:ĩ reſurrecti qm iuſti queq; iudicabunt᷑s Alioquin
gi⸗ one tertio vie:i aſcenſione ĩ ce enim iudiciũ vei ponit i malo:vñn illud
e lmm: 2 ſedere ad dexteram patriſ. ta ge c.Qui aut male egerũt: i reſurrectione
ſtum eſt: vt his rebus non myſtice tatü iudicij Aliqñ in bono ̃m ꝙ dictum ẽ.
es dictis. ſed etiam geſtis configuraretur Deus ĩ noie tuo ſalnnm me fac: ⁊ in iu
vita rpiana que hic geruur. Taʒ pꝛopt ſticia tua iudica me. Pꝛopter iudiciuʒ
en eius crucem dictum eſt. Qui autem ie qppe dei fit ipſa bonoꝛuʒ maloꝛũq; di

ſu chꝛinii unt:carnem ſuam crucifixe

AE
4*

ſcretio:vt liberandi a malo:non ꝑdẽdi

4

RZ

cũ malis bomi ad dexterà ſegregentur dðe quo dicit apluſ. Neſcitis:qꝛ coꝛpoꝛa
Pꝛopt qð ille clamabat. Judica me ðᷣſ veſtra tẽplũ ſunt ſpũs ſci:qͥ in vobis ẽ:
Et qͥd dixerat velut expones ⁊ diſcerne quẽ habetla deo:de qbꝰ alio loco diẽ
ĩquit cãm me de gẽte nõ ſcꝗ. ſeſcitis qꝛ coꝛpoꝛa vr̃a mẽebꝛa xpᷣi ſũt
Qõ noie ſpũs ſcĩ tota trinitas cõ Quo g de nõ ẽ qui tẽplũ hʒ:aut minoꝛ

q́; deo tẽplũ ſuũ. ę
z autem de ieſu xpᷣo
vnico dno nro:qð ad veritatẽ
cõfeſſionis ꝑtinet oixerimꝰ: ad
imus bis credere nos ⁊ i ſpũʒ ſãctũ:
vt illa trinitas ↄpleat᷑ qͥ oe ẽ. Deinde
ſcà cõmemoꝛat᷑ eccła. Un dat᷑ itelligi
rõnalẽ creaturã ad hierlʒ libere ꝑtinen
tẽ poſt ↄmemoꝛationẽ creatoꝛis.i.ſum
me iliꝰtrinitatis fuiſſe ſubdendu. Qm̃
q̃cqͥd de hoie xpo dem̃ẽ:ad vnitateʒ ꝑ
ſone vnigeniti ꝑtinet. Rectus itaq; con
feſſionis oꝛdo poſcebat:vt trinitati ſub
iugeret᷑ eccła.tan hitatori domꝰ ſua
2 deo tẽplu ſuũ.⁊ cõditoꝛi ciuitas ſua.
Que tota hic accipiẽda ẽ nõ ſolũ ex ꝑte
q̃ peregrinat᷑ ĩ terriſa ſolis oꝛtu vſq; ad
occaſuʒ laudãs nomẽ oni ⁊ poſt capti
uitatẽ vetuſtatis cantãs caticũ nouum
verũetiã ex illa qͥ ĩ celis ſemꝑ ex quo cõ
dita ẽ cohent oeo:nec vllum ſui caſus
malũ exꝑta eſt. Hec in ſcis ãgelis bea
ta ꝑuiſtit:⁊ ſue pari peregrinati ſẽ opoꝛ

ſit tan

tet opitulat᷑:qꝛ viraq; vna erit ↄſoꝛtio/

eternitatis: ⁊ nũc vna ẽ viculo cha ita
tis ꝗͥ tora iſtituta ẽ ad colẽdũ vnũ deũ.
Unñ nec tota nec vlla ꝑs eius vult ſe co
li ꝓ deo nec cuiqᷓ; eẽ e ꝑtinẽti ad tem
plũ oei qð edificat᷑ ex dijs:quos fec nõ

factꝰ* oeꝰ. Ac ꝑ B ſpũ˖s ſcũs:ſn creatura

non creatoꝛ eſſet ꝓfecto creatura rõna
lis eẽt. Ipſa enĩ eẽt ſumma creatura:⁊?
iõ ĩ regula fidei nõ poneret᷑ añ eccleſiã
qꝛ ⁊ ipſe ad ecclaʒ ꝑtineret in illa eius
ꝑte q̃ ĩ celis ẽ. Nec hẽret tẽplũ:ied etiã
ipſe tẽplu eſſet. Cemplũ autem habet:
*, ek, g.⸗,

.

1. * 7* *,

„ —
Sy 2„ Nr .
37

5

—

„b.as 1. „ 2
Phe/

enĩ aliud tẽplũ eiꝰ:⁊ aliud tẽplũ dei ẽ:
cũ idẽ dicat apoſtolus. Neſcit qꝛ tem
pluʒ dei eſtis.Qõ v: ꝓbaret:adiecit. Et
ſpus dei hitat ĩ vobis Deꝰ ergo hitati
tẽplo ſuo.nõ ſolũ ſpũs ſcũs:ſed etiã pa
ter ⁊ filiꝰ.Qui etiã de coꝛpoꝛe ſuo: per
qð fcũs ẽ caput eccle:q̃ ĩ hoĩbus ẽ vt ſit
ipᷣe ĩ oibus pꝛimatuʒ tenẽſ ait. Solaite
tẽplũ h̊ ⁊ ĩ triduo ſuſcitabo illud.Lem
plũ g dei:h̊ eſt totius ſũme trinitatis ſã
cta ẽ a.ſ.vniuerſa ĩ celo ⁊ ĩ terra.
Qð ĩ eccleſia pᷣmitiuorũ:que ĩ ce
lis e:nullus ſit malus. Ka lwj.
Ed dilla q̃ in celis ẽ: affirmare
qͥd poſſumus:niſi ꝙ nullus in
ea malus ẽ:nec qͥſqᷓ; deinceps
cecidit aut caſurus ẽ:ex quo de angeliſ
peccãtibus nõ peꝑcit:ſicut ſcribit aplłs
petrus:ſed carceribus caliginis ĩ eri re
trudẽs tradidit in iudicium punituros
ſe ſentiendũ ſit de dif
ferẽtijs angeloꝝ: ⁊ vtrum ad eandem
ſocietatem pertineant ſol ⁊ luna et ſy
ANUUoomogdo auũt ſe habeat btiſſi
ma lülla ⁊ ſuperna ſocietaſ:que
ibi ſint oifferentie pſonaru; vt
eũ oẽs tanqᷓ; generali nomie angeli nũ
cupent᷑:ſicut ĩ epła ad hebꝛeos: legimꝰ
cui enĩ angeloꝛũ dixit aliqn:filimeus
es tu: Hoc dppe modo ſigniſicauit om
nes vniuerſaliter angelos dici. Sint tũ
illic archangeli:⁊ virum ijdem archan
geli nominentur virtutes:⁊ ita dictum
ſt: laudate onñm omnes angeli eiꝰ: lau
date eum omnes virtutes eius:ac ſi o

plet᷑ cui oꝛdinatiſſime ſcã ecclła aln⸗ xpᷣo ẽ cnius mẽbꝛa tẽplũ habet: Neq;
a. lv.
ilio dei

NEnchiridion.

ceretur:laudate eum omnes angeli eiꝰ
laudate eum oẽs archangeli: ⁊ qᷣd iter
ſe diſtent quatuoꝛ illa vocabula:quibꝰ
vniuerſam ipam celeſtem ſocietatẽ vi⸗
detur apls eẽ cõplexus dicendo. Siue
ſedes ſiue onatiões:ſiue pꝛincipatꝰſine

poteſtates:dicat qai poſſũt ſi tũ poſſũt

bare gð dicut:ego me iſta ignoꝛar̃ cõ
fiteoꝛ. Sed nec illud quidẽ certum hèo
vtrũ ad eãdẽ ſocietatẽ ꝑtineat ſol ⁊ lu⸗
na ⁊ cũcta ſydera: qᷓ;uis nõnullis luci⸗
da coꝛpoꝛa ee videant᷑:nõ cũ ſẽſu vel in

telligẽtia. &Utrü vel qualia coꝛpoꝛa
angeli habeant. Cap. lviij.

q; angeli qͥs explicet cum
dqbꝰ coꝛpoꝛibꝰ apparuerũt ho
minibꝰ:vt non ſolum cernerẽ⸗
tur:veꝑ ẽt tãgerẽt᷑:⁊ rurſus non ſolida
coꝛpulentia:ſed ſpiritali potentia quas
viſiones non oculis coꝛpoꝛis vel menti
bus ingerant:vel dicant aliquid nõ ad

aurem foꝛinſecus:ſed intus ĩ animo ho

minis:etiaʒ ibidem ipſi conſtituit: ſicut
ſcripium ẽ in ꝓphetarum libꝛo.⁊ dixit
mihi ãgelus:qui loquebatur ĩ me.Nõ
eni ait:qni loquebatur ad me: ſed ĩ me

Uel appareant ⁊ in ſõnis:⁊ quod lo/

quantur moꝛe ſomnioꝛum. DHabemus
quippe in euangelio.Ecce angelus dñi
apparuit illi in ſomnis dicens. His enĩ
modis velut indicant ſe angeli contre⸗
ctabilia coꝛpoꝛa non habere. Faciunt
q; difficillimam queſtionem quom
do patres eis pedes lauere quomodo
lacob cum angelo tam ſolida contre⸗/
ctatione luctatus ſit.Cum iſta querũt᷑:
⁊ ea ſicut poteſt quiſqʒ coniectat: non
inutiliter exercet᷑ ingenia: ſi adhibetur
diſputatio moderata: ⁊ abſit erroꝛ opi
nantium ſe ſcire qõ neſciunt.Quid enĩ
opus eſt vt hec atqʒ huiuſmodi affirmẽ
tur vel negentur vel diffiniantur cum

. . —
6 % 2 9 Ca. 1,„1 an a

diſcrimine:qun ſine crimine neſciũtur.

E

maxime per dei gratiam digno⸗
ſcendum ſit:cum ſe ſathanas tran
rat in angelum lucis. Ca. lix.
1 Aggis opus eſt dijudicare atqʒ;

lẽdo ad aliqua pernitioſa ſeducat. Nã
quando ſenſus coꝛpoꝛis fallit:ꝛmentem
vero nõ mouet a vera rectaqʒ ſenten⸗
tia:qua quiſqʒ vitam fidelem gerit:nul
lum eſt in religione periculum. Uel cũ

bonis angelis congruunt: etiam ſi cre⸗
datur bonus non eſt erroꝛ xpᷣiane fidei
periculoſus aut moꝛbidꝰ. Cum vero ꝑ.
hec aliena ad ſua incipit oucere tũc eũ
dignoſcere nec ire poſt eum:magna et
neceſſaria vigilantia eſt. Sed quomo⸗
do vnuſquiſqʒ hominum idoneus eſt
omnes mo:tiferos eius dolos euadere

dignoſcere:cũ ſe ſathanas trãſ
aaigurat in angeluʒ lucis:ne fal⸗

ſe bonum fingẽs ea facit ſiue dicit: que

2

2

niſi regat atqʒ tueatur deuſ:Et ipſa hbu

ius rei difficultas ad hoc eſt vtilis: ne

ſit ſpes ſibi qᷣſqʒ aut hõ alter alteri: ſed

deus ſuis omnibꝰ. Id.n.nobis potiꝰex
pedire pꝛoꝛſus pioꝛum ambigit nemo.
Qñ babebimꝰplenà noticiã celeſtis

eccleſie:vel qualiter moꝛs xpi etiam ꝓ

a fieri dicatur. ¶Cap. lx.
Etc ergo que in ſanctis ange⸗
lis ⁊ virtutibus dei eſt eccleſia:
tunc nobis ſicuti eſt in oteſcet
cum ei cdòniuncti fuerimusin fine ad ſſ
mul habendam beatitudinem ſempiter

nam. Iſta vero que ab illa peregrinat

in terris eo nobis notioꝛ eſt: ꝙ ĩ illa ſu

mus:⁊ quia hominum eſt qõ ⁊ nos ſu

mus.Hec ſanguine mediatoꝛis nulluʒ
habẽtis peccatum ab omni eſt redem/
pta peccato:eiuſqʒ vox eſt. Si deus ꝓ
nobis:quis cõ:ra nos: Qui filio ſuo ꝓ
pꝛio non pepercit:ſed pꝛo nobis onni

4 „ RNMN
Aee S ,7 o⸗ „ð
7
5* „

*☚
ä

„ 4 õ F R Atie ir‚„

*

2 – U AEA . . = — , —

bus tradidit ill um. Non enim pꝛo an⸗
gelis moꝛtu eſt chꝛiſtus: ſed ideo etiã
ꝓ angelis fit quicquid hoium ꝑ eiꝰ moꝛ
tẽ redimit᷑ ⁊? liberat᷑ a malis: qm cũ eis
quodamodo redit in gratiam poſt ini⸗/
micitias quas inter homines ⁊ ſcõs an
gelos pctã fecerũt: ⁊ ex ipſa hoĩuʒ redẽ
ptiõe ruine illius angelice detrimenta
reparent᷑.¶¶ Q ſcĩ angeli docti de ðo
nouerint numerum qui ex hominibus
aſcẽſurus ẽ ad btitudinem. ¶ Cap.lxj.
LT vtiq; nouerũt ſancti angeli
docti de deo:cuius veritatis et᷑
na cõtẽplatiõe bti ſũt:quãti nu
ri ſupplemẽtü de genere humano ĩ
tegritas illius ciuitatis expectet. Pꝛopi
qð ait apoſtolus:ĩſtaurari oĩa ĩ xpᷣo qin
Ais ſũt ⁊ q ĩ terris.In ipo qppe iſtauran
tur q̃ ĩ celis ſũt:cũ id qð inde in angelis
lapſum ẽ:ex hoĩbus reddit᷑ Inſtauran
tur aũt qͥ ĩ terris ſũt cũ ipᷣi hoĩes:qͥ pꝛe⸗
deſtinati ſunt ad eternã vitam a coꝛꝛu⸗
ptionib vetuſtate reuocant᷑.Ac ſic per
illud ſingulare ſacrificiũ ĩ quo media⸗
toꝛ ẽ ĩmolatꝰ:qð vnũ multe ĩ lege victi
me figurabãt pacificàt᷑ celeſtia cũ terre
ſtribus ⁊ terreſtria cũ celeſtibus:quoni
am ſicut idẽ apłus dicit. In ipo cõpla⸗
cuit oẽm plenitudinẽ diuinitatis inha⸗
bitare:⁊ ꝑ eũ recõciliari oĩa:in ipᷣm pa⸗
cificans ꝑ ſãguinem crucis eius ſiue qͥ i
celis ſunt ſiue que ĩ terris. uò acci⸗

piat᷑ pax dei pcellere oẽm itellectũ? q
lẽ pacẽ hẽbimꝰ cũ angelis. an urn
Arx iſta pᷣcellit:ſcut ſcriptũ eſt:

osẽzʒ ĩtellectũ:neq; ſciri a nobis
niñ cũ ad eã venerimꝰ poteſt.
Quõ.n.pacificãtur celeſtia niſi ĩ nobis:
ideſt cõcoꝛdãdo nobiſcũ: Na ibi ſẽper
pax ⁊ iter ſe vniuerſis ĩtellectualibus
creaturis ⁊ cũ ſuo creatoꝛe.Que pax pᷣ/
cellit vt criptũ ẽ:oẽm ĩtellectũ:ſj vtiq;

—

„ 4.

Z riDn a, ne n Ir. 7
– — —
ren.
. 2 7

noſtrum:non eoꝛum qui ſemper vidẽt
faciem pr̃is. Nos aũt q;tuſcũq; ſit ĩ no⸗
bis ĩtellectus humanus: ex parte ſcimꝰ
⁊ videmꝰ nüc ꝑ ſpeculum in enigmate.

Cũ vero equales angelis dei fnerimus
tunc quẽadmodũ ⁊ ipſi videbimus fa⸗
cie ad faciem:tãtãq; pacẽ habebimꝰ er
ga eos quãtã ⁊ ipſi erga nos:qꝛ tm̃ eos
dilecturi ſumꝰ quãtũ ab eis oiligimur.
Itaq; pax eoꝝ nota nobis erit: quia no
ſtra ⁊ talis ac tanta erit. Re vero pax q
illic eſt erga eos? nrum ? illoꝝ intelle⸗
ctum ſine dubitatiõe pᷣcellet. De ipᷣo qᷣp
pe btã ẽ rõnalis creatura quecũq; btã
nõ ipᷣe de illa. Unde ſᷣm boc melius
accipit᷑ qð ſcriptũẽ:pax dei q̃ pꝛecellit
oẽm intellectũ:vt ĩ eo qð dixit omnem
nec ipſe intellectus ſcõꝝ exemptus ãge

loꝛum eſſe poſſit:ſed dei ſoliꝰ. Neq; n.

⁊ ipſiꝰ ĩtellectũ pax eiꝰ excellit.a Quõ
etiam nunc nobiſcum angeli cõcoꝛdaÄt:
⁊ ꝙ remiſſio peccatoꝛum etiam baptiʒa
tis eſt neceſſaria. ap. Ixiij.
Oncoꝛdant auten angeli no⸗
biſcum etiã nüc cũ remittunt
Anoſtra peccata. Ideo poſt cõ⸗
oꝛationem ſcẽ eccleſe ĩ oꝛdine cõ
feſſionis ponit᷑ remiſſio peccatoꝝ.Per
hanc enim ſtat eccleſia:qͥ in terris ẽ:per

banc nõ perit qð perierat: ⁊ ĩuentum ẽ

Excepto quippe baptiſmatl munere qð
cõtra oꝛiginale pctm̃ donatum ẽ:vt qõ
generatiõe attractũ ẽ regeneratione de
trabatur:⁊ tñ actina quoq; peccata ꝗ⸗
cũq; coꝛde:oꝛe:opere:cõmiſſa iuenerit
tollit. Pac ergo excepta magna indul⸗
gentia:vnde icipit hoĩs renouatio:in qᷣ
ſoluitur oĩs reatꝰ ⁊ ingeneratus ⁊ addi
tus:ipſa etiam vita cetera iã rõne vten⸗
tis etatii quãtalibet pᷣpolleat fecundita
te iuſticie nõ agit᷑.Qum filij ði q;diu moꝛ
taliter viuũt:cũ moꝛte ↄfligũt.Et q;uis

P m Oiri

1

ðẽ
4

Ench iridion.

de illis ſit veracit oem̃ quotquot ſpũ di vero pene in poſterum reſeruentur.
1 agunt:hi filij ſunt dei:ſic tiñ ſpu dei exci⸗ ¶Eapitulum. lxv. .
. tantur: ⁊ tãqᷓ; filij dei ꝓficiũt ad deum / Agis enim pꝛopter futuꝑ iuchi
hate vt ẽt ſpũ ſcõ maxime aggrauãte coꝛu ciu fit remiſſio peccatoꝑ:in hac
ne ptibili coꝛpoꝛe tacq; filij hoiuʒi quibuſ/⸗. ⸗lbhaüt vita vſq;adeo valet: qð ſcri
