qui dixiſti:pulſate ⁊ aperietur vobis.
Pulſant eniʒ ad oſtiuʒ tunʒ pater mi⸗
ſericoꝛdiſſime deſideria rugientiũ pᷣcoꝛ
dioꝝ meoꝛuʒ: ⁊ clamoꝛes lachꝛymaruz
oculoꝛu; meoꝛu 3. Ante te eſt omne de
ſderiuʒ meũ ⁊ gemitus meus a te non
eſt abſconditus:Et tu domine ne auer
tas faciẽ tuaʒ amplius a me:nec decli⸗
nes ĩ ira a ſeruo tuoꝙ Pater miſericoꝛ
diaruʒ audi eiulatuʒ pupilli tui: ⁊ poꝛꝛi
ge manuʒz tuam optimdà adiutricem: vt
retrabat me de pꝛofundis aquarum et
de lacu milerie ⁊ de luto fecis:ne pere
azʒ vidente miſericoꝛdia oculoꝛuʒ tuoꝛũ
alſpiciente clementia viſcerum tuoꝛum
ſed euadaʒ ad te dvũm deum meum: xt
videaʒ diuitias regni tui et intuear fa
cieʒ tuaʒ ſemper: ⁊ laudeʒ dicaʒ nomini
tuo domine qui facis mirabilia:qui coꝛ
meuzz letuz facis memoꝛia tua. Qui illu
minas inuentutez meaz ne veſpicias ſe

hec poꝛta domini: iuſtiingredientur ꝑ

gu

nectutem meaz: ſed lubilare facias ofla

mea: ⁊ reuiuiſcere facias vt aquile ca⸗
nos meos.

Finie Sol loanom Diui Aun
ini Epiſcopi Pipponenſtis.

Biui Auguſnni Epiſcopi Pippo
nenſis Manuale de verbo dei:quo ſo
pita celeſtis deſiderij memoꝛia renoue

UVoniaʒ in mecho laque
oꝛuʒ poſiti ſũme facile a
celeſti denderio frigeſci
m. Quapꝛopter aſſiduo
indigemus munimento

Ht erpergefacti ad veũ noſtrũ verum æ

ſummuz bonuz cuz defluimus recurra
mus. Iccirco non pꝛeſumptionis teme
ritate ſz magna dei mei vilectõne: buit
opuſculo ad laudeʒ eius operam dedi
vt ex el gantioꝛibus dictis ſanctoꝛum
patrũ bꝛeue ⁊ manuale verbũ de deo
meo mecũ ſemper babereʒ:ex cuius le
ctionis igne quotiens tepeſco in eiꝰ ac
cendar amoꝛem. Nunc adeſto mibi de
us meꝰquẽ quero quem diligo quem
coꝛde ⁊ Oꝛe: ⁊ qua valeo vircute laudo
atq; adoꝛo. Mẽs mea deuota tibi tuo
amoꝛe ſuccenſa:tibi ſuſpirans tibi inhi
ans: te ſolum videre deſiderans: nihil
habet dulce niſ de te loqui:de te audi
re: de te ſcribere:de ie conferre tuam
gloꝛiam frequenteꝛ ſub coꝛde renolue
re:vt tua ſuauis memoꝛia ſit inter hos
turbines aliqua repauſatio mea¶ Te
ergo inuoco deſideratiſſume: ad te cla⸗
mo clamoꝛe magno ĩ toto coꝛde meo:
et cum te inuoco: vtiq; in meipſum vo
co: vtiq; inuoco quoniam omninonoᷣ
eſſez niſi tu eſſes in me: ⁊ niſ ego eſſem

4

— .

—

—

— ——.—

+☛
—

ᷣ

n1
m
ht
ed
n
de

in tenon eſſes inme. Inme es quan
do in memoꝛia mea manes: ex quo.

cognonite: ⁊ in ea inuenio te cum re
miniſcoꝛ tui:⁊ delectoꝛ in ie et de te ex
quo omnia per quem omnias ⁊ in quo
omnauhhhh“
dDe mirabili eſſentia dii.
oomine celum ⁊ꝛ terraʒ im⸗
Nanni poꝛtans ſine one

C Are: omnia implens ſine inclu⸗
fone: ſemper agens ſemper quietus:
colligens ⁊ non egens: querens cuʒ ni

hil oeſit tibi:amans nec eſtuans.ʒelãs

2 ſecurus es: penitet te ⁊ non doles:
itaſceris et tranquillus es: opera mu⸗
tas: ſed non mutas conſilium. Beci

pis quod inuenis et nunquam amiſiſti

Nunquam inops ⁊ gaudes lucris:nun
gquam auarus vſuras exigis. Super

erogas cui non dbes: vel ſemper ero
gatur tibivt debeas:⁊ quis babet quic
quam non tuuʒ? Beddis debita nul
li debens: donas debita nihil perdẽs.
Qui vbique es ⁊ vbiq; totus qui ſenti

ti potes: videri non potes:qui nuſquã

ores:et tamen ab iniquoꝛum cogitati
onibus longe es: qui nec ibi dees: vbi
longe es: quia vbi non es per gratiaʒ
ades per vindictam. Qui vbiq; es et
vix inueniri potes. Quem ſtantem ſe
quimur et appꝛehendere vix valemus.

Auni tenes omnia: qui imples omnia:
circumplecteris omnia: ſuperexcedis
oinnia: ſuſtines omnia:qui coꝛda fide
lium doces ſine ſtrepitu verboꝛum: qᷓ
locis non diſtenderis nec tempoꝛibus

variaris: nec habes acceſſus ⁊ receſſus

qui habitas lucem inacceſſibilem quaʒ

nullus bominum vidit nec videre po
teſt. In te manens. In te quietus: vbi
Pcircuis totum: non enim ſcindi vel
diuidi potes: quia vere vnus es: nec in

AAWanuale.

partes efficenis: ſed totus totum tenee
totum imples:totum illuſtras ⁊ poſſ
De indicibili ſcientia dei.

Jtotum mundum libi reple

non poteſt enarrari quoniam
vere indicibilis es: nullo modo ſcribi

poteris nec concludi. Tu es fons lu

cis diuine:⁊ ſol claritatis eterne. Ma

gnus enim es ſine quantitate: ? ideo
immenſus:bonuſſine qualitate:⁊ ideo
vere ⁊ ſumme bonus:et nemo bonnus
niñ tu ſolus: cuius voluntas opus eſt

cuius velle poſſe en: qui omnia ex ni
bilo creaſti: ſola voluntate feciſti.Qui
omnem creaturam tuam abiq; indigẽ
tia aliqua poſſides ⁊ ſine laboꝛe guber
nas:⁊ abſq; tedio regis:⁊ nibil ẽ quod
conturbet vel perturbet oꝛdinem tuuʒ
vel in ſummis vel in imis qui in omni

b locis ſine loco haberis:⁊ oinnia cõ

tines ſine babitu:et vbiq; pꝛeſens es ſi
ne ſiiu ⁊ motu: qui nec mali actoꝛ es:
quod facere non potes: qui nibil non
potes nec vnquam quicquam te feciſ
ſe penituit.Cuiuſbonitate facti ſumuſ
⁊ iuſticia penas luimus:et clememia li
beramur. Cuius omnipotentia omnia

gubernat: regit ⁊ implet q creanit. Nec
ideo te inplere omnia dicimus vt te cõ

tineant:ſed ipſa potius a te continen⸗
tur:nec particulatiʒ imples omnia: nec
Vllatenus ita putanduʒ eſt: vt vnaque
q; res pꝛo magnitudine ſue poꝛtionis
capiat te ideſt maxima mams:minima

minus: duʒ ſis potius ipſe in omnibus
et ommia in te. Cuius omnipotentia
omnia concludit:nec euadendi poten
tiam tuam quis aditum inuenire pote
rit. Qui enim te non habet placatuʒ:

nequaquam euadet ratum.

ant: tua ſcientia inenarrabilii

—Rʒʒõ
—– 7

e deliderio anime lentientis deũ.

Eeigitur clementiſſime deus i⸗
Nuoco ĩ anima meam qu pꝛe/
Pparas ad capiendũ te ex dende
rio qð in ſpiras ei. Intra rogo ĩ eam et
coapta eam tibi vt poſſideas illaʒ quã
feciſti ⁊ refeciſti ⁊ vt babeã te velut ſi⸗

gnaculum iuper coꝛ meum. Queſo pi⸗

iſime inuocantem te nõ deſeras quia
pꝛiuſq; te vocarẽ me vocaſti ⁊ queñiti:
vt ego leruus tuus ſe quererem:queren
do inuenirem: ⁊ inuentum amarem.
Queñnui ⁊ iueni te domine:⁊ amare de
ſidero. Auge deſñderium ⁊ da quod pe
to:quoniam ſi cuncta que feciſti mihi
degeriſ non ſufficit ſeruo tuo niſ te ipʒ
dederis.Da ergo te ipſum mibi deus:

redde te mibi. En amo te: ⁊ ſi parum eſt

amẽ validius. Lu ergo amoꝛe teneoꝛ:
tuo ðſiderio flagro tua dulcimemoꝛia
delectoꝛ Ecce dum tibi mens mea ſuſpi
rat: ⁊ tuã ineffabilem pietatem medita
tur ipſa carnis ſarcina minꝰ grauat co

girationũ tumultaus ceſſat.põdus moꝛ

talitatis ⁊ miſeriaꝑ moꝛe ſolito non be
betat:ſlent cuncia:tranquilla ſũt oĩa.
coꝛ ardet:animas gaudet memoꝛia vi⸗
get: intellectus lucet: ⁊ totus ſpiritus
ex deſiderio viſionis tue accenſus iuiſi
biliuʒ amoꝛe rapi ſe videt. Aſſũmat ſpi/
ritus meus penas vt aquile volet ⁊ nõ
deficiat: volet vt ꝑueniat vſq; ad deco
rem dom“ tue: ⁊ tbꝛonum gloꝛie tue:
vt ibi ſuper menſam refectionis ciuium
ſupernoꝛum paſcatur de occultis tuis:

in loco paſcue iuxta fluẽta pleniſſima.

Tu eſto exultatio noſtra qͥ es ſpes no⸗/

ſtra:ſalus atq; redemptio. u eſto no⸗
ſtrum gaudium qui es futurus pꝛemiu

te ſemper querit anima mea: ? tu pꝛe⸗

ſta vt querendo non deficiat.
De mileria anime aue dominum

noſtrum ieſum chꝛiſtim non amat
nee queru.

Sb miſere anime quechꝛiſtum
C Ns qunerit nec amat: arida ma⸗
Anet ⁊ miſera. Perdit quod vi⸗

uit qui deum non diligit. Qui curat vi
uere niſi pꝛopter te domine:nibil eſt ⁊
pꝛo nihilo eſt. Qui iibi viuere recuſat
moꝛtuus eſt. Qui tibi non ſapit deſipit
Milericoꝛdiſſune tibi me comẽdo.red
do ⁊ concedo per quem ſum viuo ⁊ ſa
pio. In te confido ſpero ⁊ totam ſpem
meam pono per quem reſurgam viuaʒ
2 requieſcam. Ce cupio diligo ⁊ adoro

cum quo manebo regnabo ⁊ beatus
ero. Anima que te non querit nec dilis⸗

git mundum diligit ⁊ peccatis ſernit: et

vitijs ſubiecta eſt: nũq; quieta: nũq; ſes⸗

eura eſt. Famuletur tibi ſemper mens

mea pijſſime ſuſpiret tibi ſemper pere⸗
grinatio mea ardeat in amoꝛe tuo coꝛ

meum:requieſcat in te deus meus ani⸗

ma mea: contempletur te in mentis ex
ceſſu:cantet laudes tuas in iubilatione

⁊ hec ſit in hoc exilio meo conſolatio
mea. Confugiat mens mea ſub vmbꝛa
allarum tuarum ab eſtibus cogitatio⸗
num ſeculi huius. Repauſet in te coꝛ
meum coꝛ mare magnum tumens flu⸗

cnbus. O oiues ommnium bonarum da
pum ſuperne ſatietatis opulentiſſine

larguoꝛ veus:da laſſo cibum: collige di
ſperſum libera captiuũ: ⁊ redĩtegra ſciſi⸗
ſum. En ſtat ad oſtium ⁊ pulſat. Obſe⸗

cro mi per viſcera miſericoꝛdie tue qui⸗
bus viſitaſti nos oꝛiens ex alto: iube
pulſanii miſero aperiri: vt liberis greſſi

bus ingrediatur ad te: æ requieſcat ĩ te:
⁊ reficiatur de te pane celeſti.u enin
es panis ⁊ fons vite: tu lumen clarita⸗

tis eterne:tu omnia ex quibus viunt

recti qui diligunt te.

— —

— —☛

A cogitationum te querẽtiũ: da rente voluptati tue potas eum. Felix
et ſcõ tno amoꝛi inbereã. Uem ergo in ſocietas ſuꝑnoꝝ ciuiũ: ⁊ gloꝛioſa ſolẽ⸗
coꝛ meũ ⁊ ab vbertate voluptatis tue nitas oĩum ad te redeũtinʒ: ab hui nr̃e
lebꝛia llud vt obliuiſcar iſta tẽpoꝛalia pegrinatõis triſti laboꝛe ad amen itatẽ
Pudet ac ligerme talia pati qlia mũ pulchꝛuudinis: ad foꝛmoſitateʒ totius
dns iſte agit. Criſte ẽ mibi quod cideo ſplẽdoꝛis: atq; dignitatẽ totius elegan
graue ẽ oẽ qõ de trãntoꝛ js audio ad/ tie: vbi te iugiter one tui ciues cernunt.
R inua me dne oeus meꝰ.da letitiã ĩ coꝛ Nibil oĩno ꝙ ↄturbet mentẽ ibi auri⸗
de meo:veni ad me vt videaʒ te. Sʒ an bus audire dat᷑. Que cãtica: q̃ oꝛgana
guſtẽ eſt mihi dvomus aĩie mee: quonſ- q̃ cãtilene: q̃ melodie ibi ſine fine deca
6 q; venias ad eã ⁊ dilatet᷑ a te. Ruinoſa tant: Sondt ſꝑ melliſtua hymnoꝛum
E refice eã:hʒ q̃ offẽdant oculoſ tuoſ.:fa oꝛgana ſuauiſiuna ageloꝝ melodia cã
4 teoꝛ ⁊ ſcio: ſed qͥs mudabit eã: Aut cui tica cãticoꝝꝑ mira q̃ ad laudẽ ⁊ gloꝛiaʒ
alteri pꝛeter te clamobo: Ab occultis tuã a ſuꝑmis ciuib decatant᷑. Amaritu
4 meis mũda me dne:⁊ ab alienis paree do ⁊ oia fellis aſperitas in regione tus
4 ſeruo tuo. Yac me oulcis xpᷣe bone ie- locũ nõ bñt.Nõ enĩ ẽ ibi malignuſ ne
ſu fac me rogo:amoꝛe ⁊ deſiderio tuo q; malicia nõ ẽ aduerſarius ⁊ ipugnãs
n deponere onus carnaliuʒ deſiderioꝛuj nec vlla peccati illecebꝛa: nulla ẽ ibi in
⁊ terrenaꝝ ↄcupiſcentiaꝝ. Dnetur car/ digẽtia:dedecus nullüũ:nulla dubietas
ni aĩa:aĩe ratio:ratõni gratia tua:⁊ tue nulla violẽtia:nulla diſeoꝛdia:led ẽ ibi
d me interius ⁊ exterius ſubde volũtati. pax ſũma:charitas plena: iubilatio et
Tribue mihi vt laudet ie coꝛ meũ:⁊ lin laus dei eterna: ſine fine ſecura reqes:
1i⸗ gua mea ⁊ oĩa oſſa mea. Dilata mentẽ ⁊ gaudiũ ſemꝑ ĩ ſpiritu ſcõ.O qᷓ; foꝛtu
tn meã ⁊ attolle ĩtuitũ coꝛdis meis vt vel natuſ ero ſi audiuero iocũdiſſimaſ ciui
40 rapida cogitatõe ſpũs meuſ attingat te um tuoꝝ cãtilenas:carmina melliflua
eternã ſapĩaʒ ſuꝑ oĩa manentẽ.Diſſol- laudes ſũme trinitatis obiio honoꝛe
6 ue me oꝛo a vĩculis quibus ↄſtrictꝰ te mẽtia:ſed nimiũ felix ſi ego ipſe merue
0 neoꝛ:vt reliquẽs oĩa iſta tibi feſtines:ti ro cãtare cãticũ dño ieſu x pᷣo de dulci
O bi ſoli ĩpereã:tibi ſoli intẽdã./ De feli bus canticis ſyon. /De gaudio pa
69 citate aĩe a terreno carcere reuolute. vradiſi.
ſAüH FElir aia que terreno reſoluta Ita vitalis:vita ſempiterna: ⁊
carcere libera celum petit:q̃ t e Nennin btã:vbi gaudiuʒ ſine
ℳ% — Ddulciſſimu onm facie ad faciẽ meroꝛe:reqᷣes ſine labor:digni
cernit:q malo metu moꝛtis afficit᷑: ſed tas ſine tremoꝛe: opes ſine amiſſõe:ſa⸗
i de icoꝛuptione perpetue gloꝛie letat᷑. nitas ſine lãguoꝛe:abũdantia ſine defe
Uit Trãquilla eſt ⁊ ſecura:nõ timet hoſteʒ ctõe:vua ſine moꝛte:ꝑpetuitas ſine coꝛ
n nõ moꝛtẽ. Habet iã te piũ dm quem ruptione:btĩtudo ſine calamitate: vbi
ri diu ſiuit ſempq; amauit bymnidicis oĩs bona ĩ charitate ꝑfecta:vbi. ſpes et
wt ſociata choꝛis:melliſlua ꝑpetue feſtiui vino facie ad faciẽ:vbi plena ſcĩa ĩ oibꝰ

de deſiderio anime.
Eus lumen coꝛdiũ te videntiũ
vita aĩ arũ te amantiũ:⁊ vtuſ

AWDanuale.

tatis carmina ad laudẽ gloꝛie tue: rex
xpᷣe bone ieſu in eternũ cõcinit. Inebꝛi
atur enĩ ab vbertate domus tue:⁊ toꝝ⸗

. —

c oĩa: bi ſma dei deitas cernit᷑:⁊ lu
mẽ illumindãs a ſcĩs gloꝛiſicat: vbi pꝛe
ſens maieſtas dei conſpicit: ⁊ B vite ci
bo ſine defectu mens ituentiũ ſatiatur
Uidẽt ſemꝑ ⁊ videre deſiderãt:ſinc an
xietate deſiderãt ⁊ ſine faſtidio ſatiant
vbi verꝰ ſol iuſticie:mira ſue pulchꝛitu
dinis viſione oẽs reficit:⁊ ita vniuerſoſ
celeſtis patrie ciueſ illuminat:vt luceat
idi lumẽ videlz illuiatũ ꝑ diuinũ lumè

illuians vltra oẽʒ ſolis nr̃i ſplédoꝛẽ:at

; cũctaꝝ ſtellaꝝ claritatẽ:ĩmoꝛtali ad
berẽtes deitati ac ꝑ hoc imoxales ⁊ in
coꝛuptibiles facti iuxta ꝓmiſſionẽ oni
ſaluatoꝛis. Pat᷑ quos dediſti mihi vo/
lo ⁊ vbi ego ſum ⁊ illi ſint mecũ:vt vi⸗
deant claritatẽ meã:⁊ oẽs vnuʒ ſint ſiẽ
tu pater ĩ me ⁊ egoĩ te:⁊ ipſi in nobis
vnüu ſint. & De regno celo.
Egnü celoꝝ:regnuʒ feliciſſimũ
regnũ carẽs moꝛte ⁊ vacans fi
ne: cui nulla tꝑa ſuccedũt per
euũ vbi ↄtinuus ſine nocte dies neſcit
hẽre tpᷣs:vbi victor miles donis ĩeffabi
libꝰ cumnlat᷑:nobile ꝑpetua caput am
plectẽte coꝛona.Utinã repꝛomiſſa pec
catoꝝ mole me vltimũ ſeruoꝝ xpᷣi iube
ret diuina pietas hãc carnis ſarcinã de
ponere:vt ĩ tue cuntatis gaudia eterna
repauſandũ ſeu repſentandũ traſirẽ: ſã
ctiſſimis ſupernoꝝ choꝛis iĩterreſſeʒ:cũ
btiſſimis ſpiritibus glle ↄditoꝛis aſſiſte
rẽ pꝛeſẽtẽ dei vultũ cernerẽ:nullo moꝛ

tis metutãgerer:: de ꝑpetue ĩmoꝛtali/
tatis i coꝛuptione ſecurus gauderem:

? ſciẽti oĩa ↄiunctus:oẽm ignoꝛãtie ce
citatẽ amittereʒ:terrena cũcta paruipẽ
derẽ:cõuallẽ lachꝛymarũ iſtarũ itueri
vel reminiſci vlterius nõ dignarer:vbi
dpita laboꝛioſa: vita coꝝꝛuptibilis: vita oĩ
amaritudine:plena vita vnña maloꝛuʒ:

ancilla ĩfernoꝝ: qua bumoꝛes tumidats

75

doloꝛes extentt:ardoꝛes exiccat:⁊ ae

ra moꝛbidãt: eſce iflãt: ieiunia macerãt
ioci ſoluunt:triſticie cõſumũt: ſollicitu

do coartat. ſecuritas hebetat: diuitie ia
ctãt:paupꝑtas deijcit:iuuẽtus extollit:ſe

nectus ĩcuruat:ĩfirmitas frãgit: meroꝛ

depꝛimit:diabolus iſidiat᷑:mũdus adu
lat᷑:caro delectat᷑:aĩa excecatur: totus
bõ cõturbat᷑:⁊ in his tãtis malis moꝛo
furibunda ſuccedit: vaniſq; gaudijs ita

ſinẽ iĩponit: vt cũ eſſe deſerit nec fuiſſe

putẽtur. oſt nimios ploꝛatus
meſtã aiam ↄſolat᷑ veus.

SEga quas laudes quaſue grfarũ

tiones tibi referre valeamus
Deus noſter: qͥ nos eti int᷑ haſ
sO moꝛtalitatis nr̃e erũnas nõ deſi⸗
nis ↄſolari mira viſitatione gratie tue:
Ecce me miſerũ multis meroꝛbꝰ plenũ

dũ vite mee timeo:dũ pctã mea cõſide
ro:dũ iudiciũ foꝛmidoꝛ: oũ moꝛtis boꝛ

rã cogito:dũ ſupplicia tanari boꝝeo:
dũ opera mea qͥ diſcretõe ⁊ diſcufſione
a te pẽſent᷑ ignoꝛo:dũ quo fine illa cla

uſurus ſim penitus neſcio:dũq; hec et

——

alia multa mecũ ſub coꝛde retracto:cõ
ſolaturus adeo ſolita pietate one deus

7 iter has q̃relas nimioſq; ploꝛatus ac

ꝓfunda coꝛdis ſuſplria:aſſumis meſta
⁊ anxiã mentẽ ſuper alta iuga motium
ad areolas vſq; aromatu;: ⁊ collocas

me in loco paſcue ſecus riuulos dulci⸗

um aquarũ:vbi pparas ĩ cõſpectu tuo
menſaʒ multiplicis apparatꝰ: que fati⸗
gatum ſpũm repauſen: ⁊ coꝛ triſte letifi
cet qbꝰtãdẽ refocilatus delitus multa⸗

altitudinẽ terre i te va pace qᷣeſeo.

Mo te de meꝰ amote:⁊ ma⸗
gis atq; magis amare volo oa

rũ miſeriax meaꝝ: oblit lenat ſuper

e dulcedie oiuini amorl. Ca. iiij

Imibi one de me ſpecioſe pfiꝰ

8 lijs holuʒ et deſiderẽ te:vt amẽ te: quà
1 tü volo ⁊ quantũ debeo. Immẽlus es
1 ⁊ ſine mẽſura debes amari:pſertiʒ a no
bis quos ſic amaſti:fic ſaluaſti ꝓ quibꝰ
ſ talia ⁊ tanta feciſti.O amoꝛ qᷓ iemꝑ ar
des ⁊ nu q; extingueris:dulcis xpᷣe et
n bone ileſu: charitas deus meꝰ: accende
u me totum igne tuo: amoꝛe tuo dulcedi
ne tua:dilectõne tua:deſiderio tuo tua
in charitate iocũditate ⁊ exultatõe tua: pi
ſt etate ⁊ ſuauuate tua:voluptate ⁊ ↄcu⸗
e piſcẽtia tua qᷓ ſcã eſt ⁊ bona: q̃ caſta ẽ 2

mũda:vt totus dulcedie amoꝛis tui ple

i: nus:tot flãma tue charitatis vapoꝛa⸗
tus diligà te dñʒ meũ dulciſſimũ ⁊ pul⸗
cherrimum ex toto coꝛde meo:ex tota
6 aia mea:ex totis viſceribꝰmeis:⁊ ex oĩi i
4 tẽtiõe mea:cũ multa coꝛdis cõtritione
⁊ lachꝛymaꝑ fonte:cũ multa reuerẽtia
⁊ tremoꝛe:his te in oꝛe ⁊ ĩ coꝛde: ⁊ pꝛe

„ dorculis meis ſemꝑ ⁊ vbiq;: ita vt nullus
4 ime adulterinis amoꝛib pateat locus
De pppatiõe nĩe redemptionis.

¶ Ulcherrime ieſu xpe ꝑ illà ſan
tiſſimã effuſionẽ pcioſi ſãgui
Inis tui quo redẽpti ſimus:da

mihi coꝛdis contnitionẽ ⁊ lachꝛymarũ
lfontẽ: pcipue ouʒ pꝛeces ⁊ orõnes tibi

offero:dũ tue laudis tibi pſalmodiam
n decato: dũ myſteriũ nr̃e redẽptõis ma
4 ifeſtũ miſericoꝛdie tue indiciũ recolo
66 vel ꝓfero:oũ ſacris altaribꝰ licʒ idignꝰ

alſuto: cupiss illud offerre mirabiie 2
celeſte ſacrificiũ:oĩ reueꝛẽtia ⁊ denotõe

dignũ:qð tu dne deꝰme ꝰ ſacerdos im⸗
in maculate ĩſtituiſti ⁊ offerre pꝛecipiſtiĩ
nt cõmemoꝛationẽ tue charuatis: moꝛtis

ſ.?⁊ paſſiõis:ꝓ ſalute nr̃a ꝓ quotidiana
iͤ nr̃e fragiluatis reꝑatõe.Cõſirmet mẽſ
mea iter tãta myſteria dulcedine pnitie
60 tue ſentiat te ſibi adeſſe.⁊ leiet᷑ coꝛaʒ te
ignis qᷣ ſꝑ luces:amoꝛ ꝗᷣ ſꝑ ardes:olłcis

MÆM anuale.

rpe bone ieſu: lumè eternũ ⁊ ĩdeficiens

panis vite qͥ nos reficis:⁊ ĩ te nõ ðficis
quotidie cõederl ⁊ iꝑ iteger manes: re⸗
ſplẽde mihi:accẽde me:illuia ⁊ ſciſica
vas tuũ:de malicia euacua:ĩple de gra
tia:⁊ plenũ ↄſerua:vt ad ſalnte aie mee
mãducẽè cibũ carniſ tue:qtenꝰ maancã

do te:viua de te:viuaʒ ꝑ te:ꝑueniã ad te
2 repauſeʒ ĩ te. . gaudio.
Diaulcedo amoꝛis 2 amoꝛ dul
edinis:comedat te vent meus
⁊ nectare tui amoꝛis repleant
cera mea:⁊ eructei mẽs mea vbũ bo
nũ:charitaſ de meꝰmel olce:lac niueũ
cib es grãdium:fac me creſcere in te:vt
ſano palato poſſis mãducari a me.Lu
es vita mea q̃ viuo:ſpes cui ihereo: glo
ria quã adipiici deſidero:tu mihi coꝛ ie
ne.ĩtellectu dirige:amoꝛẽ erige:animũ
ſuſpende: ⁊ ſuꝑna fluẽta os ntientis te
ſpus trabe.Laceat q̃ſo tumultꝰ carnis
ↄticeſcat phãtaſie traꝝ ⁊ aqꝑ aerl ⁊1 po
li. Laceat lõnia ⁊ imagmarie reuelatio
nes ois ligua oẽ ſignuũ ⁊ qcqͥd trateun

do fit. Sileat ſibi ⁊ ipᷣa aia ⁊ tranſeat ſe

nõ cogitãdo ſe:ſʒ te de meꝰqm tu es re
nera tota ſpes ⁊ fiducia mea.En.n.ĩ te
deo meo ⁊ dño ieſn xpᷣo dulciſſimo et
benigniſſimo atq; clemetiſſimo vniuſ
cuiuſq; nrjm ⁊ ponio ⁊ ſanguis ⁊ caro
VUdbi g poꝛtio mea regnat ⁊ regre me
credo vbi ſãguis me vnat᷑ ⁊ dniari mer
ↄfido vbi caro mea glincat᷑ glioſnʒ me
eẽ cogſco q;uis pctõꝛ ſiʒ de bac iñ cõio
ne gre nõ diffido ⁊ ſi pctã mea ꝓbibẽt
ſubſtatia mea reqrit ſi delicta pꝛopꝛia
me excludunt nature communio non
repellit Uerbum incarnatũ eſt cã

*

ſpei noſtre.

On eiʒ tã inimicuſẽ dñs vt nõ
diligat carnẽ ſuã membꝛa ſus
⁊ viſcera ſua. Deſperare vtic;

potuiflem ꝓpter nimia peccata mea et
Vitia culpas ⁊ infinitas negligentias
meas qᷣ egi: ⁊ quotidie indeſinent᷑ ago
coꝛde oꝛe ⁊ oꝑe:⁊ oĩpus modis quidul
humana fragilitas peccare põt:niſi ver
bu tuũ deꝰ caro fieret ⁊ habitaret in no
bis:ſed deiꝑare ia nõ audeo qm ſubdi
tus ille tibi eſq; ad moꝛtẽ:motẽ auteʒ
crutis tulu chirographũ peccatoꝝ no⸗
ſtroꝝ ⁊ affigẽs illud cruci peccatũ cru⸗
cifixit ⁊ moꝛtẽ. In ipſo aũt ſecurius re
ſpi ro qui ſedet ad oexterã tuam: ⁊ iter
pellat ꝓ nobis in ipio cõfuus ad te ꝑue
nire deñdero:ĩ quo iã reſurreximꝰ iam

I celũ ↄſcendimus ⁊ in celeſtibus ↄſice⸗

mus. Libi laus:tibi gloꝛia: tibi bono:

io tato dulcioꝛ.
Ziſſime oñie qͥ ſic nos amaſti ⁊
ſaluaſti: ſic iuſtiſicaſti:ſic ſubli
miſti pijſſime dne q;ᷓ oulcis ẽ
memoꝛiã tua: q; o magis i te meditoꝛ
tãto es mipi oulcioꝛ ⁊ amabilioꝛ. Iccir
co delecant me valde bona tua puro
mẽetis intuitu: ⁊ oulcſſſimo pij amoꝛis
aſfectu ĩ loco ꝑegrinatõnis mee iuxta
modulũ meu uteri q;diu bis fragilibꝰ
fubſiſto mẽbꝛis:mira tuã oilectionem
pulchut ainẽ ideſinenter cupio deſi
derare ⁊ 2ↄſderare. Lue eniʒ charitatis
vel dilectiõis aculo vulneratꝰ ſuʒ:tuo
vehemẽt᷑ deſiderio flagro:ad te ꝑuẽire
cupio:te vider̃ ðſidero. Iccirco ſuꝑ cu⸗
ſtodiã meã ſtabo ⁊vigilãtibꝰocułpſal
lã ſpu:pſallã ⁊ mente:⁊ totiis viribꝰ me
ia:te factoꝛẽ:te refoꝛmatoꝛẽ meum col
laudabo:polũ penetrabo mente:⁊ deſi
derio tecũ ero:vt ĩ pꝛeſenti quidẽ miſe
ria ſolo coꝛpoꝛe tenear:tecũ aut cogita
tione ⁊ auiditate:atq; oĩ deſiderio ſim
ſemꝑ:quatenus ibi ſit coꝛ meuʒ: vbi tu

anto maioꝛ ẽ de deo medita⸗

es theſaurus deſiderabilis ⁊ lcõparabi

lis multũq; amabilia. Sʒ ecce deꝰ meꝰ

pijſſime ac miſericoꝛdiſſime duʒ tue ĩ⸗
menſe bonitatis ⁊ pietatis gloꝛiam ↄſi
derare volo:coꝛ meũ nõ ſufficit:excedit
enĩ oẽm ſenſuʒ humane mẽt tuũ decꝰ

tua pulchꝛitudo: tua virtus:tua gloꝛia
tua magnificentia tua maieſtas ⁊ tua

charitas:ſicut ĩextimabil ẽ tue glie ſplẽ
doꝛ:ita ĩeffabilis ẽ eterne charitatis be

nignitas:qua illos quos de nihilo cre⸗

aſti adoptas ĩ filios ⁊ tibi ↄiungis.
BSenderade ſunt ꝓ xpᷣo tribulatio
nes in hac vita.···
Nima mea ſi quotidie opoete
ret nos toꝛmenta pꝑferre:ſñi ipſã
ehénam lõgo tpe tolerare vt
xpᷣm ĩ glłia ſua videre poſſemꝰ:⁊ ſanct

eiꝰſociari:nõne dignũ eſſz pati qᷣcquid
triſte eſt:vt tãti boni tateq; glie partici
pes hẽremur: JIuſidient᷑ g demões:pa
rẽt ſuas tẽptationes frãgãt coꝛpieiũia

pmãt carnẽ veſli nẽta:laboꝛes grauẽt

vigilie exiccẽt clamet ĩ me iſte iquietet

me ille vel ille:frig' icuruet:ↄſcia mur
muret:caloꝛ vꝛat:caput doleat:pectus

ardeat: ĩfletur ſtomachꝰ: palleſcat vul?⸗
tus:ĩfirmet᷑ totũ coꝛpus:deficiat in oo

loꝛe vita mea:⁊ auni mei ĩ gemitibꝰ: in

grediat᷑ putredo in oſſibꝰmeis ⁊ ſubter

me ſcateat vt redeſcam in die tiibula
tõis ⁊ aſcẽdã ad pplm accictũ noſtrũ.
Que eni erit iuſtoꝝ gloꝛia: qua grãdis

ſcõꝝ letici a: cũ vnaqueq; facies fulge
bit ſicut ſol:cũ oꝛdinibus diſtictis po
pulũ ſuũ dñs ĩ regno patris ſui ceperit

recẽſere: ⁊ meritis atq; oꝑibus ſingulo
rũ ꝓmiſſa pᷣmia reſtituet: ꝓ terrenis ce
leſtia:ꝓ tꝑalibus ſempiterna:ꝓ modi⸗
cis magna. Beuera cumulus felicita tiſ
erit cũ dñs adducet ſcõs ſuos ĩ viſione
paterne glie:⁊ faciet ĩ celeſtibꝰ cõſide⸗

ririiee dt ſi deus oĩa in omnibus.

K¶ Quõ regnum celoꝛũ poſſit acqniri.
Felix iocunditas ⁊ iocunda fe
licitas ſanctos videre ⁊ cũ ſcis
eẽ ⁊ ee ſcũm deũ videre ⁊ deuʒ
babere in eternum ⁊ vltra. Poc ſedula
mẽte cogitemus:hoc toto deſñderio de
ſideremus:vt ad eos cito ꝑuenire valea
mus.Si queras quõ iſtud põt fieri:vel
quibꝰ meritis quibuſq; auxilijs. Auch
res iſta poſita ẽ in poteſtate facientis:
qm̃ regnũ celoꝝ viʒ patit. Regnũ celo⸗
rũ o hbomo aliid nõ querit pᷣciũ niſi te

ipᷣi tantũ eni valet quãtũ es: te da:⁊ ha
bebis illud. uid turbaris de pꝛecio:
xpᷣs ſemetipſuʒ tradidit vt acquireret te

regnũ deo patri ita tu temetipſum da:
vt ſis regnũ eiꝰac nõ regnet pctm̃ ĩ tuo
moꝛ:ali coꝛpoꝛe:ſʒ ſpũs in acqſitionem

yite. Quid ſit ⁊ qd hẽat paradiſus.

nima mea reuertamur ad ci⸗
uit atẽ celeſtem ĩ qua ſcripti ſu
mus ⁊ cines decreti. Sicut enĩ
ciues ſcõꝝ ⁊ domeſtici dei:⁊ ſicut here
des dei ⁊ coheredes xpᷣi cõſideremus ĩ
clitã noſtre vrbis felicitatẽ inq;tũ cõſi

derare poſſibile ẽ. Dicamꝰ ergo cũ pꝛo
pheta.O q; gloꝛioſa dicta ſũt de te ciui

tas dei ſicut letãtiũ oĩum habitatio eſt
in te. Fundaris enĩ exultatiõe vniuerſe
terre:nõ e ĩ te ſenectus: nec ſenectutis
miſeria:nõ ẽ ĩ te mancus: nec claudus:
neq; gibboſus neq; defoꝛmis dum oẽs
occurrũt ĩ virũ perfectũ:ĩ menſura eta
tis plenitudinis chꝛiſti. Quid hac vita
beatius. Ubi nõ ẽ pauꝑtatis metus:nõ
egritudinis ĩbecilliras: ibi nemo ledit᷑
nemo iraſcitur nemo inuidet cupiditaſ
nulla ecardeſcit:nullũ cibi deſiderium:
nulla honoꝛis ⁊ poteſtatis pulſat ãbi⸗

tio:nullus ibi oiaboli metus: inſidie de
mones nulle terroꝛ gehẽne ꝓcul moꝛ

.
7

neq; coꝛpoꝛis neq; anime:ſed immoꝛta
litatis munere iocnnda vita nulla erũt
tunc mala nuſq; diſcoꝛdia: ſed cuncta
conſona:cũcta cõuenietia qꝛ oĩum ſan
ctoꝝ vna erit cõcoꝛdia:pax cũcta ⁊ leti
tia cõtinet tranquilla ſũt oĩa ?⁊ quieta
iugis ſplẽdoꝛ:nõ vt ẽ ille qͥ nuc ẽ ſol: ſ
tãto clarioꝛ:qᷓ;to felicioꝛ:qꝛ cinitas illa
vt legit᷑ nõ egebit ſole neq; luna:ſi eñi
oĩpotens illumina bit eã: ⁊ lucerna eiꝰ
erit agnus. Ubi ſci fulgebunt vt ſtelle ĩ
perpetuas eternitates:⁊ ficut ſplendoꝛ
firmamẽti qͥ erudiũt multos. Quapꝛo
pter nox ibi nulla:nulle tenebꝛe: cõcur
ſus nubiũ nullus:nec frigoꝛis ardoꝛiſa⸗
ue aſperitas vlla: ſed talis erit rerũ tẽ⸗
peries quã nec oculus vidit: nec auris
audiuit:nec ĩ coꝛ hoĩs aſcẽdit:niſi illoꝝ
qui ea ꝑfrui digni iueniunt᷑: quoꝝ no⸗
mina ſcripta ſuũt ĩ libꝛo vite. Ueꝝ ſuper
hec oĩa ẽ cõſociari choꝛis ãgeloꝝ ⁊ ar⸗
changeloꝛũ atq; oĩum celeſtiũ virtutũ
intueri patriarchas ⁊ pꝛophetas: vide⸗
re apoſtolos atq; oẽs ſcõs:videre etia,ʒ
parẽtes nr̃os.Gloꝛioſa ſũt hec:ſed mul
to gloꝛioſius ẽ pᷣſẽtẽ dei vultũ cernere
ĩ circũſcriptũ lumẽ videre:ſuꝑexcellens
gloꝛia erit cũ deũ videbimus ĩ ſeipſo vi
Ldebimꝰ ⁊ babebimꝰ ĩ nobis quẽ cerne
re finis non erit. Mon valet bomo
deo vicem redderè niñſ per amoꝛm.
Mima inſignis: dei imagine il
luſtris:ſimilitudinem hñs in ſe
ex deo quo aio verſabit᷑ ſemꝑ
ant ſtafe cũ eo aut redire ſi mota cũ ſuii
affectibꝰ imo defectibꝰ fuerit: Et nõ ſio
lũ hẽt vñ reſpirare qat ĩ ſpe venie ⁊ mi⸗
ſericoꝛdie:ſj ẽt vt audeat aſpirare ad nu
ptias:vbi erit cũ deo inire fedus ſocieta
tis atq; cuʒ rege angeloꝝ oucere ſuaue
ingu amoꝛis. Hec oĩa facit amoꝛ ſi aĩa
exhibeat ſe ſimilẽ deo ꝑ volütatẽ ſt

milis eſt per naturam diligens ſicut di

lecta eſt. Solns.n.ẽ amoꝛ ex oĩbus aĩe
motibꝰ: ſeſibꝰ atq; affectibus ĩ que p̈⸗
ter creaturã ⁊? R non ex equo reſpõdet
auctoꝛi: cel de ſili vita repẽdere. Amoꝛ
Vbi iuenit cecos oẽës i ſe traducit 2 ca⸗
ptiuat affectꝰ. Amoꝛ ꝑ ſe ſufficit: per ſe
placet ⁊ ꝓpter ſe. Ipſe meritũ.ipſe pꝛe⸗
miũ:ipᷣe cauſa:ipᷣe fructꝰ:ipe vſus. Per

= –

clanſa reſerat: frigida i flãmat: moͤtem
aſperã ⁊ iraſcibilẽ ⁊ ĩpatiẽtẽ mirigat: vi
tia fugat: carnales affeciꝰ cõpꝛimit:mo

res emẽdat:refoꝛmet a inoua ſom lua⸗⸗
bꝛice etatis:mot actuſq; ke ues coercet

Pec oĩa facit amoꝛ cũ pꝛeſens è: cũ vo
abſceſſerit ita ĩcipit aia iacere lãguidas
ac ſi cacabo baliẽti ſubtraxeris ignem.
De cõfidentia anime amâtis deum.

amoꝛẽ enim cõiungif᷑ deo. Amor facit / Agna res amoꝝ quo aiĩa p ſe
vnũ ſpm̃ b duobꝰ. Amoꝛ facit idẽ velle

õ e metipam fiducialit᷑ accedu ad
2 idẽ nolle. Amoꝛ facit pꝛius moꝛes coõ Deũ deo cõſtter iberet:eũ fa

ponere:poſtmodũ oĩa que adſũt: tãq; miliarit᷑ ꝑcũtat᷑: ↄſultatq; de oĩ re. Aia

nõ adunt conſiderare.tertio vero loco
mũda cordis acie ſuꝑna ⁊ iterna cõſpi

runt boneſta poſtmodũ:iboneſta ſecu

q̃ amat deu nil alið põt cogitare nil lo⸗

qui:cetera cõtẽnit:oĩa faſtidit. Quicqᷣd

meditaſ qcqᷣd loquit᷑: amoꝛẽ ſapit:amo
rẽ redolet ita amoꝛ dei eã ſibi vedica⸗

cere. Per amoꝛcẽ pᷣmũ i ſeculo bona ge

nit. Qui vult hr̃e notitiã dei amet. Fru
ſtra accedit ad legendm ad meditãduʒ:
ad pᷣdicãdũ:⁊ ad oꝛãdũ qui non amat.
Amoꝛ dci amoꝛẽ aile perit: ⁊ edã ĩtẽdere
ſibi facit. Amat òs vt amet᷑:cũ amatni
MUutris 1 filij ẽ: bec charitas ⁊ bec aliud vnlt q́; amari: ſciens amoꝛe ec be⸗ =
aritas aliquid ſmile qrit ĩ nobis ſcili atos qui ie amauerit. Hia ams cũclis

li deſpiciunt᷑:ad extremn etiam dei inti
ma conſpiciuntur. SAnd in nobis
Dens requirat ſibi ſimile.
Eus pater é charitas: de filius
aritas e: ſpirit ſcũs amoꝛ pa

cet charitatem qua veluti quadã affini
tate cõſãgninitatis ei ſociemur ⁊ cõiũ⸗
gatmur. Amoꝛ dignuatis reuerẽtiam ne
cit: ſed qͥ amat per ſemetipm fiducialit

ſuis renũciat affectibꝰ: ⁊ tota ſibi incũ⸗
bit amoꝛi:vt poſſu reſpõdere amoꝛi in
redimẽdo amoꝛe.Et cum ſe tot effude
rit ĩi amoꝛc: q;tu ẽ ad illudfõtis penne

accedit: nibil timẽs nibil heſtas ꝑdit ꝓfiuninm nõ pari vbertate currunt ?

q5 viuit qꝗᷣ no diligit ꝗᷣ aüut diligit ocu 5 .
los ſnos ſꝑ bʒ ad deũ quẽ diligit:quem

venderat:ĩ quo meditat᷑ ⁊ ipinguatu.
Iſte talis ſic denot ita ctat: ita legit: ?=-

I oibꝰ oꝑib ſuis ſic ẽ ꝓundus rcican,

ſpectuo quaſi de adiit pꝛeſens añ ocu

amãs aĩa ⁊ dens creatoꝛ ? creatura:tñj
ſi ex toto ſe diligit:mibi deeſt vbi totuʒ

cg: nõ timet aĩa qͥ amat:pauet qᷓn amat.

Aia amãs fert᷑ votis: trabit᷑ oeſiderijs:
diſſimulat merita maieſtan ocło clan
dit:aperit volũtati: ponẽs ſe i ſalutart

los eius: ſicut reuera adeſt. Ita oꝛat ůfn 2⁊ fiducialit᷑ agẽs ĩ eo. Amoꝛe aia ſece⸗

ſit aſſũptuſ ⁊ pꝛeſẽtatꝰ anñ faciẽ maieſta
kis ĩ excelſo thiono: vbi milia miliũ mi⸗

niſtrãt ei:2 occies cẽtena milia aſiſtüůt J
daãmodo ſeſe ſibi furat᷑: imo rapit atqs
elabit᷑:a ſapiẽtia vt deo fruat᷑ ad iocũ⸗

ei. Animam quã viſiigt amoꝛ experge⸗
facit doꝛmiètté: mouet 2? mollit eam et
vulnerat coꝛ ei: tenebꝛoſa illummat:

dit 2 excedit a coꝛpoꝛeis ſenſbꝰ vt ſeſe

nõ ſentiat q̃ͥ deum ſentit. Doc fit enm
mẽés ĩeffabili vei illecta onlcedine:quo

ditate. Nihil t iocuduũ niſ eet ta modi

eum. Amoꝛ dat familiaritatẽ dei:fami⸗

liaritas anſũ: auſus guſtu: guſtꝰ famẽ.

Aia quã tãgit amoꝛ oei nihil aliud poõt
cogitare nil deſiderare: ſed frequenter

ſuſpirat dicẽs: ſicut ceru oeſiderat ad

fontes aquaꝝ ita deſiderat aĩa mea ad

Quid fecit deus pꝛopter bominem.
Eus amoꝛe venit ad hoĩes:ve⸗
nit ĩ hoĩes: factꝰ ẽ hõ. Amoꝛe
ðs iniſibilis ſeruis ſuis factꝰ ẽ
Rmilis. Amoꝛe vulnerat? é ppter deli
cta noſtra:tuta ⁊ firma reqmies ẽ infir⸗
mis ⁊ peccatoꝛibꝰ ĩ vulneribus ſaluato
ris. Securuſillic habito:patent mihi vi
ſcera per vulnera:qcqd ex me mihi de⸗
eſt vſurpo mihi ex viſceribus vni mei:
qm̃ miſericoꝛdia affluũt:nec deſũt foꝛa
mina ꝑ q̃ afflaant. Per foꝛamina coꝛ⸗
poꝛis patent mihi archana coꝛdis ꝑ ma
gnum pietatis ſacramentinn patẽt mi⸗
hi viſcera miſericoꝛdie dei noſtri ĩ qui
bus viſtauit nos oꝛiens ex alto. Uulne

ra ieſu chꝛiſti plena ſũt miſicoꝛdia: ple⸗
na pietate: plena dulcedine ? charitate

Foderũt man eius ⁊ pedes eiꝰ: 2 la

ſancea pforauerũt: per bas rimas licet

mihi guſtare q;ᷓ ſuauis ẽ s mens:q; re
uera ſuauis 2 mitis 2 multe mificoꝛdie
c oĩbus eũ inuocantibꝰ ĩ veritate: oĩbꝰ
inquirentibus 2 marime diligentibus.
Lopioſa redemptio data eſt nobis in
vulneribꝰ ieſu chꝛiſti ſaluatoꝛis noſtri.

Si ardoꝛ libidinis mnoueat mẽbꝛa mea
recoꝛdatione vulnerum om̃ noſtri fili⸗
dei extiguitur. In oĩbus aduerſtanbꝰ

non inueni tã efficax remedium q; vul

nera xpi. In illis doꝛmid ſecurus: ⁊ re⸗
quieſco intrepidus. Chaſtus moꝛtuus
eſt pꝛo nobis. Nibil tam ad moꝛteʒ qõ
moꝛte chꝛiſti nõ ſanet᷑. Cota ſpes mea
in mo ꝛte domini mei. Moꝛs eius me⸗
rium menmm:refungium meũ ſaluns mea
⁊ reſurrectio mea:meritum meum miè⸗
ſerarcio domini. Non ſum meriti iops
qᷓ; ſiu ilie miſerationir oblitus non fue⸗
ru.Et ſi miicoꝛdie domini multe: mul
tus ego ſum in meritis.Quanto ille po
tentioꝛ eſt ag ſaluandum: tanto ego ſe
curior. ¶ Recoꝛdatio vulnerum chꝛi⸗
ſti eſt enicax remedium contra omnes
aduerſitates. —
Ecca ni peccatũ grande 1 mul
toꝛum ſum mihi conſcius deli
cctoꝛuʒ: nec ſc deſpero:quoniäã
vbi abundauerunt delicta ſuperabun⸗
dauit ⁊ gratia. Qui de venia peccatoꝛni

ricoꝛdem. Magnaminiuriam deo fas

cit qui oe eiꝰmiſericoꝛdia diffidit. Quâa⸗

tum in ſe eſt negat deum habere chari⸗
tatem: veritateʒ ⁊ poteſtatem: in quibꝰ
tota ſpes mea conſiſtit: ſcilicet in chari
tate adoptionis: in veritate pꝛomiſſio⸗
nis ⁊ in poteſtate redemptionis. Mur
muret uam q; tũ voluerit inſipiens co⸗

Magna multirudo oulcedinis pleni/ gitatio mea dicens. Quis eni es tn aut

tudo gratie ⁊ perſectio virtutun/¶De
recoꝛdatiõe vulnerũ ieſu xpᷣi oni mfi.
AUm me pulſat aliqua turpis
cogitario recurro ad vulnera
rpi.Cuʒ me pᷣmit caro mea: re⸗

xoꝛdatide vnlneꝝ oni mei reſurgo. Cuʒ

diabolus mihi parat iſdias:fugio ad vi
Kera mĩicordie oni mei: ⁊ recedit a me

cta gloꝛia illa quibulue meritis illam
obtinere ſperas: Et ego fiducia liter re⸗

ſpondebo. Scio cui credidi qina i cha⸗

ritate nimia adgoptauit me ĩ filiũ: qꝛ ve⸗
rar ẽ ĩ pꝛomiſſione potẽs ex inbibitiõe
⁊ licet ei acere qnod vult. Nõ poſſunt
terreri multitudine peccatoꝛuʒ ſi moꝛs
dvni i mẽtẽ meã veneritzauonian pec/

* 4

uoꝛum deſperat: negat denm eſſe miſe

cata mea illum vincere non poſſunt.
Claui ⁊ lancea clamãt mihi ꝙ vere re⸗
conciliatus ſũ chꝛiſto ſi eum amauero.
Longinus apperuit mihi latus xpᷣi lã⸗
cea: ⁊ ego ĩtraui ⁊ ibi requieſco ſecurꝰ.
Qui timet nõ amat: qm̃ charitas foꝛas
mittit timoꝛc. Nullũ tã potens ẽ ⁊ taʒ
efficax cõtra ardoꝛè libidinis medica⸗
mẽtũ:qᷓ; moꝛs redẽptoꝛis noſtri. Extẽ/⸗
Ait bꝛachia ſua ĩ cruce ⁊ extẽdit manns
ſuas paratas ĩ amplexus peccatoꝝ. In
ter bꝛachia ſaluatoꝛis mei ⁊ viuere vo/
lo ⁊ moꝛi cupio. Ibi ſecurus decanta⸗
bo.Exaltabo te one quoniam ſuſcepiſti
me:nec delectaſti inimicoſ meos ſuper
me. Saluatoꝛ noſter caput ĩclinanit ĩ
moꝛte:vt oſcula varet ſuis dilectis. Co
tiẽs deũ ⁊ oſculamur quotiẽs ĩ ei amo
te compungimur.
Medlitatio anime ad amoꝛem xp̃i.
Mima mea inſignita dei ima⸗
gine:redẽpta xpᷣi ſonguine: de⸗
onſata fide:dotata ſpiritu oꝛ

ge illum a quo tatũ dilecta es. Intede

amatoꝛ? tuũ a quo amaris:cnius amo
re pᷣuenta es qui eſt cauſa amoꝛis tui.
Ipſe ẽ meri ũ ipſe pꝛemiũ: ipſe fructus
ipſe vſus: ipſe finis.Eſto ſollicita cũ ſol
licito:⁊ cũ vacante vacãs:cũ mũdo mũ
da:cũ ſancto ſancta. Qualẽ te pꝛepara⸗
neris do:talis opoꝛtet appareat tibi de
ns. Suauis ⁊ mitis ⁊ multe mip coꝛdie
ſuaues mites vulces bumiles ⁊ miſeri⸗/
coꝛdes requirit:ama illũ qui eduxit te
de lacu miſerie ⁊ de luto fecis:elige illũ
amicũ tnũ pꝛe oĩbus amicis tuis:qi cũ
oĩa ſubtracta fuerint ſolus tib fidẽ ſer
nabit ĩ oie ſephure tue cũ oès amici tin
recedẽt a te ille te nõ relinquit:ſed tene
bit a rugiẽtibꝰ pparatis ad eſca:⁊ cõdu

nata virtutib deputata cũ angelis:ili/

illi qui ĩtẽdit tibi:quere querẽtẽ te:ama

cet te per ignota region: atq; pducet
ad plateas ſuperne ſyon:⁊ ibi colloea⸗
bit te cũ angelis ante faciem maieſta⸗

tis ſue:vbi audies iltud angelicũ melos

ſcũs ſcũs ſcũs ⁊c̃. Ibi ẽ canticũ letitie:
