trẽ eſtꝛã: Ego ſilebã ⁊ fletũ frenabaʒ:
fr aũt meus quiddã lociius ẽ: ꝙ eã nõ

peregre:ſed i pr̃iam defungi felicius op

renerberãs eum oculis ꝙ talia ſaperet
atq; inde me intnẽs:vide ait quid dicit
Et mox ãabobus ponite inquit hoc coꝛ⸗
pus vbicũq;:nibil vos eius cura cõtur⸗
bet:tantũ illud vos rogo:vt ad onialia
re memineritis mei vbi ibi fueritis.Cun
qʒ hanc ſniam verbis quibꝰ poterat ex
plicaſſet.cõticuit:⁊ ingraueſcente moꝛ
bo exercebat᷑.Ego vero cogitans dona
tua deus inuiſibil que imittis in coꝛda
ſideliũ tuoꝑ:⁊ ꝓueniunt ide fruges ad
mirabiles gatideba ? gracias agebam

tibi recolens qð nouera: quata cura ſe

rtuſtoeſ
etotpnentn
Ountucecocon

(ntiung

Kantügü
fumnmnn
lirine

hdatervord

eur ſittinn
dohſtansecene

abitlendr
Muſſtenüi
beioricioren

nocſtnnti
iolrugiücio
tiuncs neam
ſcht aotide
otbonomane
Pattwpäen
Udeieneee
mionge
luneendtn
udrcheneit
iſhemen
Pgienchizin
Moennoſce
eeniallar,
mmident⸗
Nrnprrorc
hnſfrni
nioeto⸗
wiſüiſth
Enlkmte
fummi
Utnnin

Nlerewenrag
taheint
dedurstaldi
ndafiriigii
dig etiniat
Snere n
aeriurerrat
mumen ſnicr
t Whri
tuncünm
uönlos
Nndgnug
ieſhetprin
õ
ik tittſant

iNe n

uraln
Entn
mnenitd
öH
aig ufl
argtiſi⸗
Gmumi
wwonmni

giuh

öLiber

per eſtuaſſet de ſepulchꝛo qð ſibi pul/
Aerat ⁊ pꝛeꝑauerat iuxta coꝛpui viri ſui

Quia.n.valde cõcoꝛditer vixerãt:id etiã
volebat:vt ẽ aimus humanus minꝰ ca

pax diuiuoꝛũ.adiũgi ad illd felicitatem
⁊ cõmemoꝛari ab hoibus:ↄceſſũ ſibi eè
poſt traãſmarinã peregrinationè᷑:vt con
ncta terra amboꝛũ cõiugũ terra tege⸗
retur. Qñ aũt iſta inanitas plenitudine
bonitatis tue ceperat ĩ ei coꝛde nõ eſſe
neſciebã ⁊ letabar admirãs ꝙ ſic mihi

appuiſſet:quãcq; ⁊ illo ſermone nr̃o ad

ſeneſtrã cũ dixit: lã qͥd hic facio: nõ ap
paruit deſiderare in pria moꝛi. Audiui
et poſtea ꝙ iã cũ oſtijs eẽmus cũ qͥbuſ

dã amicis meis. materna fiducia collo

quebat᷑ quodã die oe cõtẽptu vite hu⸗

ius ⁊ bono moꝛtis:vbi ipſe nõ aderam

Iliſq; ſtupẽtibus virinte femine quaʒ
tu dederas ei querẽtibus vtrũne foꝛmi
daret tã longc a ſua ciuitate coꝛpus re
linquere.nihil inquit longe ẽ deo. nec;
timendu ẽ ne ille nõ agnoſcat in fine ſe
culi vnde me reſuſcitet. Ergo die nono
egritudinis ſue.quĩquageſtmo ⁊ ſexto
ãano etatis ſue.trigeſtmo ⁊ tertio etatis
mee:aia illa religioſa ⁊ pia coꝛpoꝛe ſo/
Inta ẽ. Pꝛemebã oculos eins:⁊ conflue
bat in pꝛecoꝛdia mea meſtitudo ingẽs:
⁊ tranſfluebat in lachꝛias. Ihpideq; ocu
li mei violento ammi ĩꝑio reſoꝛbebant
fontẽ ſnũ vſq; ad ſiccitatẽ: ⁊ ĩ tali lucta
mie valde male mibi erat. Lũc vero vbi

effanit extremũ ſpiritũ:puer adeo datꝰ

exclamauit in planctũ:atq; ab oĩbꝰ no

bis coercitus tacuit. Poc mõ etiã meuʒ
quiddã puerile qð labebat᷑ in fletꝰ iuue
nili voce coꝛdis coercebat᷑ ⁊ tacebat.ne
q;.n. decere arbitrabamur funus illud

queſtibus lachꝛioſis gemitibuiq; cele⸗/

bꝛare: qꝛ his plerũq; ſolet deploꝛari q́
dã miſeria moꝛiẽtiũ aut quan oimoda

lix.

extinctio.At iſlla nec miſere moꝛiebat᷑:
nec oino moꝛiebatur. Poc ⁊ documèd
moꝛũ eius ⁊ fide nõ ficta rõibulq; cer⸗
tis tenebamꝰ. Quid erat ergo ꝙ intus
mihi grauiter dolebat niſi ex cõſuetudi
ne ſimul viuendidulciſſima ⁊ cariſſima
repẽte ſiml oirupta:vuln recẽs:gratu
labar qͥdẽ teſtionio eiꝰ qð ĩ ea ipᷣa vltia
egritudine obſedis meis ĩterblãdiẽs ap

pellabat me piũ:⁊ cõmemoꝛabat grãdi

dilectõis affectu. nũqᷓ; ſe audiſſe ex oꝛe
meo iaculatũ in ſe durũ aui cõtumelio
ſũ ſermonẽ.Sʒ iñ qͥd tale deus meꝰqui
feciſti nos:Quid ↄꝑabile hẽbat honoꝛ
a me delatus illi: ⁊ ſeruitꝰ ab illa mibi:
Qm itaq; delerebar tã magno eius ſola
tio ſauciebat᷑ aia mea:⁊ quañ dilaiaba
tur vita q̃ vna fcã erat ex mea ⁊ illius.

Cohibitio ga fletu illo puero pſalteriũ

aperuit enodius:⁊ catare cepit pſalmũ

cui rñdebamus ois vomus. miſericoꝛ⸗

diã ⁊ iudicium cãtabo tibi one.Audito
aũt quid ageret᷑ cõuenerunt multifr̃es
ac religioſe femĩe:⁊ de moꝛe illiꝰ quoꝝ
officiũ erat funus curatibus ego ĩ par⸗
te vbi decenter poterã cũ eis qui me nõ
deſerendũ eẽ cenſebam:qð erat tẽpo/
ri cõgruũ oiſputabã eoq; fomento ve⸗
ritatis mitigabam cruciatum tibi notũù
illis ignoꝛantibuſ et intente audientibꝰ
⁊ ſine ſenſu doloꝛis me eſſe arbitranti⸗
tibus. At ego in auribus tuis vbi eoꝛu;
nullus audiebat.increpabam mollici⸗/
em affectus mei:⁊ conſtringebam flu⸗

xum meroꝛis. cedebatq; mibi paululu⸗

nmnſaſq; impetu ſuo ferebatur non vl⸗
que ad eruptionem lachrimarum nee

viqʒ ad vultus mutationem: ſed ego ſeii

ebam quid enim coꝛde pꝛemerem⸗ Et
quia mibi vehementer oiſplicebat tan
tum in me poſſe bec humana que or/
dine debito ⁊ ſoꝛte conditionis noſtre
V4

Confeſſionum.

vecidere neceſſe eſt:alio doloꝛe dolebã

voloꝛẽ meũ:⁊ duplici miſticis macera⸗
bar:cũ ecce coꝛpus elatũ eſt. Imns ⁊ re
Eimus ſine lachꝛymios. Nlã neq; in eis pᷣ
tibus quas tibi fudimns: cũ offeret᷑ ꝓ
ta ſacrifecciũ pcij noſtri:ia inxta ſeplchꝝ
poſito cadauere pꝛiuſqᷓ; deponeret᷑: ſ?
ullic fieri ſolet:nec ĩ eis ergo pꝛecibꝰ fle⸗
mi:led toꝛo die grauiter ĩ occulto meſtꝰ
erã ⁊ mẽte turbata. Rogabã te vt pote
yã quo ſanares doloꝛẽ meũ nec facie/
bas.credo cõmẽdans memoꝛie mee:vł
boc vno documẽto oĩs coninetudinis
vinculũ etiã aduerſus mentẽ:q̃ iaʒ non
fallaci verbo paſcit᷑. Uiſuʒ etiã mihi eſt
Ft irẽ lautũ:q; audiera ide balneis no⸗
tmmen inditũ:qꝛ greci balamõ dixerint:
quod anxietatẽ pellat ex aĩo. Ecce ⁊ B
conſiteoꝛ:mificoꝛdie tue pat᷑ oꝛphano⸗
rũ:quoniã laui:⁊ talis erã qualis pꝛiuſ⸗
ᷓ lauiſſeʒ.neq; enĩ exudanit de coꝛde
meo meroꝛis amaritudo. Deide doꝛmi
m ⁊ vigilatn:⁊ nõ ex parua ꝑte mitiga⸗
tũ inueni voloꝛeʒ meũ:atq; vt erã in le
cto mo:ſolus recoꝛdatus ſuʒ veridicos
verſus dbꝛoſij tui. Lu es enĩ dens crea⸗
oꝛ oĩuʒ poliq; rectoꝛ:veſtiens diẽ ᷣco
ro lnie noctẽ ſopoꝛiſ gra:artus ſolntoſ
Vt quies reddat laboꝛis vſni: menteſq;
ſeſſas alleuet: luctuſq; ſoluat anxios.
Aꝛq; inde panlati reducebã in pꝛiſtinũ
ſenſiʒ anculã mmã:cõnerſationẽq; eius
pia ĩ te: ⁊ ſancie in nos blãdã atq; mo⸗
nigerã qua ſnbuo deſtitntus ſuʒ: ⁊ libu
K flere in cõſpecin tuo de illa ⁊ pꝛo illa
no me ⁊ pꝛo me. Et dimiſi lachꝛymas
quas ↄtineba vt efflurent quatũ vellẽt
ſubſternẽs eas coꝛdi meo: ⁊ requieuit ĩ
cis: qm ibi erat aures tue:nõ cmuſquaʒ
dois ſupde intpꝛetantis ploꝛatũ meuʒ.
Et nuc one cõfiteoꝛ tibiin lr̃is legat qͥ
volet: mter pꝛetetur vt volet: 2 ſ pecca⸗/

tum inuenerit fleuiſſe me matrem eri⸗
gua parte boꝛe: matkem oculis meis
ĩterim moꝛtuã:q̃ me multos annos ſfie

nerat vt oculis ttiis viuerẽ:nò irrideat:

ſed potins ſi eſt grandi charitate ꝓ pee

catis meis fleat ipſe ad te patrẽ omniuʒ

fratrũ vrpᷣi tui.Ego aũt iam ſanato coꝛ⸗
de ab illo vulnere ĩ quo poterat redar

gui carnalis affectus:fundo tibi deus
noſter de illa famula tua longe aliò la
chꝛymarũ genus:quod manat de ↄcuſ
ſo ſpũ ↄſideratione pericnloꝛuʒ omnis
aĩe que in adam moꝛit᷑:qᷓ;q; illa in xpo
viuificata etiam carne nõdum reſoluta

ſic virxerit vt laudet᷑ nomè tuum in fide

moꝛbuſq; eius. Non tamẽ audeo dice⸗
re ex quo eã ꝑ baptiſmum regeneraſti
nullum verbũ exiſſe ab oꝛe eius contra
pᷣceptũ tuum:⁊ dictũ ẽ a vitate filio tuo

ſi qͥ dixerit fratri ſuo fatue:reus erit ge

bẽne ignis.Et ne etiã laudabili vite he
minũ. Si remota mificoꝛdia diſcutias
eam. vero non exqᷣris delicta vehe⸗
mẽter: fiducialiter ſperamus aliquem
apud te locnz ĩuenire indulgẽtie. Quiſi
ds aũt tibi enumerat vera merita ſua:
Quid tibi enumerat niſi munera tua:
O ñ cognoſcant ſe hoĩes:⁊ qui gloꝛiat

in dno gloꝛietur. Ego itaq; laus ſnea ?

vita mea deus coꝛdis mei ſepoſitis pan
liſp bonis eius actibus:pꝛo quibus nibi
gandens gratias ago:nũc ꝓ peccai ma
tris mee depꝛecoꝛ te:exaudi me ꝑ medi
cinã vulneꝑ noſtroꝝ que pependit ĩ li
gno:⁊ ſedens ad dexteram tuam ie in
pellat ꝓ nobis. Scio mificoꝛditer oꝑa
tã: ⁊ ex coꝛde vimiſiſſe debita debitoꝛi⸗
bus ſuis:dimitte illi ⁊ tn debita ſua Si
qua etiã cõtraxit ꝑ tot ànos poſtaquã
ſalutis:dimitte dne dimitte obſecro ne
intres cũ ea in iudiciũ. Supꝑexaltet mi⸗

ſericoꝛdia iudiciuʒ:qm eloquia tua ve⸗/

*

Pelrihii
gulnittſe
itnennie
cpun eſtcdo⸗
rtüſraneet
GDtiamneiarpt⸗
Heedeeteccn⸗
tücopmnſhen
kaninen
dopinruvren
ſlifumman⸗
Ulnenoii ie⸗
Mhrurimll
ſyrtinneſſeret⸗
rgudelei
Gtntcnrriino
nitoſfircöen⸗
ceneclcbica
oncrocinn
Kldenlangunnd
nai onosenit
ſlaivptcinoſtr
Umtinninirin
Peinenudirin⸗
ennee inecii
eurickbeſl
ſeneni r0deinen
lennicchnden
lalnenorece
neſecict r⸗
Etlirpoton⸗
frautbiafſ⸗
fiſtoglucaret
ine daneti
gettoeer fi
Gntnenine
maſmnietren
gedanmgenn
nſtigtinne
aiſun ſior
unmid

enigon
Kengſehbt
mmabyt
metd
Konearee
Amnoriln
nerdant
uct wrime
a. onmiah
1ninm inr
ieſeteranen
rtdriitiinitn
miwiremg
tükiliſt
—

Liber

fa funt. e pmiſiſii miicoꝛdiaʒ mificoꝛ
dibus. Quod vt eſſent tu dediſti eiſ qui
miſereberis emi miſertns eris: ⁊ miſeri/
goꝛdiam pꝛeſtabis cti miicoꝛs fueris
Et eredo iĩ feceris qðᷣ te rogo ſed volũ
taria oꝛis mei appꝛoba dne. Nãq; illa
Iminẽte die reſolntionis ſue:nõ cogita
nit ſuũ coꝛpus ſũptnoſe contegi:aut cõ
diri aromatibus:aut monumẽtum ele
xiũ cõcnpiuit:ant curauit ſepulchꝝ pa
triũ. Nõ iſta mandauit nobis:ſed tãtũ
modo memoꝛiaã ſni ad altare tuum fie⸗
ri deſiderauit:cini nullius diei: pꝛet᷑miſ⸗
ſtone ᷣmerat vñ ſciret diſpenſari vicri/
mam ſcãm:qua deletũ ẽ cyrographuʒ
quod erat contrariũ nobis:qua trium⸗
phatns ẽ hoſtis:cõputans delicta nr̃a
2 querens ᷣd obijciat: ⁊ nibil inneniẽſ
in ülo in quo vincimus. Quis ei refun⸗
det ĩnocẽtem ſanguinẽ᷑: Quis ei reſtitu
et pꝛeciũ quo nos emit: vt nos offerat
ei ad cuius pꝛecij noſtri ſacr̃ʒ liganit an
cilla tua aiam ſuà vinculo fidei. nemo
a ptectione tua dirũpat eam. Non ſe iĩ
terponat nec vi nec iſidijs leo ⁊ dꝛaco.
neq; enĩ rñdebit illa nihil ſe debere ne
cõnincat᷑ ⁊ obtineat᷑ ab accnſatoꝛe cal
lido:ſed rñũdebit dimiſſa debita ſua ab
eo cui nemo reddet quod ꝓ nobis ñ de
bens reddidit. Sic ̊ in pace cũ viro añ
quẽ nulli ⁊ poſt quẽ nulli nupta ẽ: cui
fuinit fructũ nibi afferens cũ tollerãtia
vt eũ quoq; lucraret᷑ tibi.Et inſpira oo
mine me oeus meꝰ:iſpira ᷣuis tuis fra
tribus meis filijs tnis:dñis meis: quibꝰ
coꝛde ⁊ voce ⁊ l̃is ᷣuio:vt quotquot
hec legerint meminerit ad altare tuum
monice famule tue cũ patricio quõdaʒ
eiꝰninge:ꝑ quoꝝ carnẽ ĩtroduxiſti me ĩ
banc vitã:quẽadmodũ neſcio. Memi
neri cũ affectu pio parentũ meoꝛiʒ in

bac luce tranſitoꝛia: 2 frata meox ſud

te patre in mr̃e eatholies: 7 ciuiũ mes⸗

rũ in eterna hieruſalẽ:cui ſuſpirat pers

grinatio populi tui ab exitu vſq; ad re

ditũ:dt qdð a me illa popoſcit exiremnʒ
oberius ei pꝛeſtet᷑ in multox oꝛõib ta,
ꝑofeſſiões qᷓ; ꝑ oꝛõnes meas.
Erplicit liber nonus.
Incipit decimus.
PPodgnoſcd te cognitoꝛ me
us:cognoſcam te ſicut ⁊
a te cognitns ſum virtus
aie mee. Intra in eã ⁊ co
apta tibi vt heas ⁊ poſſi⸗
deas ſine macula ⁊ ruga. DPec eſt mea
ſpes:iõ loquoꝛ:⁊ ĩ ea ſpe gaudeo:qũ ſa
nũ gaudeo.Cetera vo vite hꝰtanto mi
nus flenda q;to magis fletur: ⁊ tanto
magis flẽda q;to minus fletur i eis.Ec
ce enĩ veritatẽ dilexiſti:qm̃ q̃ facit eam
venit ad lucẽ. Uolo eã facere in coꝛde
meo coꝛã te ĩ cõfeſſione:in ſtilo autem
meo coꝛã multis teſtibus.Et tibi qͥde⸗
dñe euius oculis nuda ẽ abyſſus hũᷣa⸗
ne cõſcĩe qͥd oceultũ eẽt erià ĩ me ſi noł
lẽ cõfueri tibi.Le enĩ mibi abſcõderem
non me tibi.nũc aũt qꝙ gemitus meus
teſtis ẽ diſplicere me mibi. Lu refulges
7 places:⁊ amaris ⁊ deſideraris:vt eru
beſcà de me ⁊ abijciam me atq; eligam
te:⁊ nec ribi nec mibi placeã niſi de te.
Tibi ergo dñe manifeſtus ſuʒ qcũq; fiʒ
⁊ quo fructu tibi conlitear dixi. neq;.n.
id ago vdis carniſ ⁊ vocibꝰ:ſed vᷣbis aĩe
⁊ clamoꝛe cogitatõis:quẽ nonit auris
tua. Cum eni malus ſuʒ nibil ẽ aliõ cõ
fiteri tibi qᷓ; diſplicere mibi.Cũ vᷣo pins
nihil ẽ aliud ↄfiteri tibi qᷓ; hoc non tri⸗
bnere mibi:qi tu dñe bñdicis inſtũ: ſʒ
pꝛius eũ iuſtificas ĩpiuʒ. Cõfeſſio itaq;
mea deus meus iĩ ↄſpectu mo nbi taci⸗
te fit: ⁊ non tacite. Lacet eniʒ ſtrepitu:
clamat affectu. Neq; eni dico recti ali

Conteſſionum

gquid hoſbus qð non a me tu pꝛius au⸗
dieris: aut etiã tu aliquid taie audies a
me qõ non mihi tu pꝛius dixerl. Quid
mihig ẽ cũ hoibꝰ vt audiãt ↄfeſſiones
meas:quaſñi ipſi ſanaturi ſint oẽs lägo⸗
res meos.Curioſuʒ genuſ ad cognoſcè
dã vità aliena: defichoſuʒ ad coꝝꝛigẽd
ſua. Quid a me querant audire qͥ; fun: q
voliüt a te audire qui ſint.Et vnde ſciũt
cu a meipſo oe meipſo audiũt:an veruʒ
dicã:qnquidẽ nemo ſcit bominũ q̃ ſũt
ĩ hoie:nĩ ſpũs bois qui ĩ ipſo ẽ. Si aũt
a te audiũt de ſeipſis:nõ poterunt dice
re mentit᷑ ons.Quid eſt eni a te audire
de ſe niſ cognoſcere ſe:Quis poꝛo co
gnoſcit ⁊ dicit falſuʒ ẽ:niñ ipſe mentia
tur:Sed qꝛ charitas oĩa credit int᷑ eos
vtiq; quos ↄnexos ſibimet vnũ fac:ego
quoq; dne etiaʒ ſic tibi cõficeoꝛ dt audi
ant hoĩes qiibus demõſtrare nõ poſ⸗
mz an vera ↄfitear:ſʒ credũt mihi: quo⸗
rü mihbi aures charitas aꝑit. Uerum tu
medice meus intime quo fructu iſta fa
ciaʒ aliqua mibi.nam cõfeſſiones pᷣteri
toꝝ maloꝝ meoꝝ que remiñſti ⁊ texiſti
vt beares me ĩ te:mutãs aiam meà fide
2 lacramẽto tuo cu legunt ⁊ audiunt
excitant coꝛ ne doꝛmiat ĩ deſpatiõe et

dicat:non poſſum:ſed euigilet ĩ amoꝛe

miſericoꝛie tue ⁊ dulcedine gre tue: q̃
potẽes eſt oĩs iĩfirmus qͥ ſbi ꝑ ipſam fit
cõſeius ifirmitatl ſue ⁊ delectat bonos
audire pꝛet᷑ita mala eoꝛũ qui iam carẽt
eis. nec i0 delectat qꝛ mala ſunt:ſed qᷣa
fuerũt ⁊ non ſunt.Quo itaq; fructu do
mine deus meus cui quotidie confitet
cõſcia mea:ſpe mĩicoꝛdie tue ſecurioꝛ
qᷓ; inocẽtia ſua:quo fructu queſo etiaʒ
hoibꝰcoꝛd te cõfiteoꝛ ꝑ baſ lr̃aſ adhuc
qs ego ſim:nõ qͥs fuerim: nam illũ fru
ctũ vidi ⁊ cõmemoꝛani. Sed qͥs adhuc
ſim ecce in ipſo tꝑeofeſſionü mearum

et multi boc noſce cupinnt qui me no
uerunt ⁊ nõ me noueruũt:q ex me vlde
me aliquid audierũt:ſed auri eoꝑ nõ ?
ad coꝛmeu:vbi ego ſum quicũq; ſum.

Uolüt ergo audire cõfitent me quid

pſe ĩtus fim:qui nec oculũ:necaurem:
nec mentẽ pñt intẽdere:credituri tamẽ

volüt: nũquid cognituri: Dicit eniʒ eis
charitas qua boni ſunt nõ mentinime:
de me confitentẽ:⁊ ipſa in eiſ credit mi

hi. Sed quo fructu id volũt:An ↄgra⸗
tlari mibi cupiut cũ audierit qtuʒ ad
te acceda munere tuo:⁊ oꝛare ꝓ me cũ

audierit q;tũ retarder põdere meo.In

dicabo talibus. Nõ eni paru eſt fruct?
dñe de me: vt a multis tibi gratie aga

tur de nobis: ⁊ a multis rogerie ꝓno/
bis. Amet in me frat᷑nus aĩus qò ama⸗
dũ doces:⁊ doleat in me quod dolẽdũ

doces.Animus ille hoc faciat frat᷑nus

nõ extraneus: nõ filioꝝ alienoꝑ:quoꝛũ
os locutũ ẽ vanitatẽ:⁊ dextera eoꝝ dex

tera iniquitatis:ſea fratnus ille qui cuʒ
appꝛobat me gaudet de me.Cũi aũt im
pꝛobat me non triſtatur pꝛo me: qꝛſi⸗
ne appꝛobet ſiue ipꝛobet:diligit me. In
dicabo me talibꝰ:reſpirent i bonis me⸗/
is:ſuſpirent i malis meis. HBona mea in
ſtituta tua ſunt: æ dona tna:mala mea
delicta mea ſũt:⁊ iudicia tua. Beſpirẽt
in illis ſuſpirẽt i his.Et hymnꝰ ⁊ fletus

aſcendant in ↄſpectũ tuum de frat᷑nis

coꝛdibus thunibulis tuis. Cu aũt dſe

delectatus odoꝛe ſci tẽpli tui miſerere
mei ſᷣm magnam misicoꝛdiã tuã ꝓpter
nomẽ tuum:⁊ nequaq; deſerens cepta
tua ↄſuma ĩperſecta mea. Picẽ fructꝰ
cõfeſſionũ meaꝑ:nõ qualis fuerim:ſed

qualis ſim: vt hoc confitear: nõ tantuʒ
coꝛã te ſecreta exultatione cũ tremoꝛe
⁊ ſecreto meroꝛe cũ ſpe:ſʒ etiã i auribus

credentiũ filioꝝ hoĩum: ſocioꝝ gaudij

uitclei

.

ſecktnen,
anin

eetſoenen

Mmiſnouit

Hinudiſfue
ſetotbiſbetn
fnrinementhite

dfinm enpoote

cyjbirtorre

nenettuernet

iſn ae
ehe
6beſghneg n
gmumn ue
ole tnenoſe
Mitſhisbois n
iſvigönecip
ſßgin eſt.
lbchvonninqen
gunnepretuo
iſtinanme
mnlignadele i
pktenenoney

nn gnigrauen
ae
rct ſemprreer

Mlerorialiono
Penguhuten
Mlantibuige
ubfentngfic
gingnfcon
iganinan
nſſeſinneft
ncdenelen
h inn gui
hlenee⸗

mna ͤfüit
mengtamgt
nce odt
Micir
umaluchge⸗

uflee

nefmmnzindt

Nlerndeget

le ialin
gnötigtineeg
Muittanmt
wetfumlee
untdeli

nisnuh
etrn
rtan ,
inan,
Nd
umi
eitſilien
mninnii
mmiune
l
zniitn
4 anhhminn
—
iſeel
inn be

meit cõſoꝛtiũ moꝛtalitatis mee: ciuiuz

meop r mecũ peregrinoꝝ pꝛecedentiu

c conſequentiu: ⁊ comituʒ vie mee. Di

ſunt ſerui tui fres mei quos filioe tuos
c&ẽ volniſti dnos meos:quibus inſſiſti:

vt ſerniã ſi volo tecũ de te vinere. Et H
mihi vbũ tuum parum erat ſi loquẽdo

pꝛeciperet: ⁊ niñ ⁊ faciẽdo puet.Et ego
id ago factis ⁊ dictis:id ago ſub alis tu

is nimis cũ ingenn periculo:niñ qꝛ ſub
alis t uis tibi lubdita eſt anima mea: et

ifirmitas mea tibi nota ẽ Paruulus ſ
ſed viuit ſemꝑ pater mens:⁊ idoneus ẽ

mihi tutoꝛ meꝰ. Idem ipſe eſt eni oͤ ge⸗
nuit me ⁊ tuetur me:⁊ tu ipſe ęs oĩa bo
na mea:tu oĩpotens qni mecũ es:⁊ pꝝ
nſq;ᷓ tecũ ſin. Indicabo g talib qlivus

iubes vt puiã: nõ qs fueri ſʒ qͥ; iã ſim: -
qs adhuc ſiʒ: ſ n

. meipᷣm vijndico.
Sic itaq; audiar. Cu enim oñe dijudi/
cas me: qꝛ ⁊ſi nemo ſcit hominũ qͥ ſunt

pois:niſi ſpũs hoĩs qui in ipo eſt: tamẽ

c aliqᷣd boĩs qð nec ipfe ſcit ſpirius ho
minis qui in ipſo eſt. Lu autem domi⸗

ne ſcis eins omnia qut feciſti eum. Ego

vero quamuis pꝛe tuo conſpectu me ðᷣ
ſpiciam ? eſtimem me terram ⁊ cinereʒ
tamen aliquid de te ſcio quod ve me
neſcio. Et certe nunc videmus per ſpe/
culum in enigmate nondum facie ad
ſaciem. Et ideo quamdiu peregrinoꝛ
abs te mibi ſum pꝛeſentioꝛ q;ᷓ tibi:⁊ ta⸗
men te noui nullo modo poſſe violari.
Esgo vero quibus tentationibus reſiſte
re valeam: quibuſue non valeam ne/
ſcio. Et ſpes es:qꝛ fidelis es:qui noſnõ
ſnis tentari ſupꝛa q; poſſumus ferre:
ſed facis cum tentatione etia 6
tum:vt poſſimus ſuſtinere onkiten
ergo quid de me ſciam: confitear æ qd

„ .

onkitear

K.ib 2 *

tamdiu neſcio donec fiant tenebꝛe met
ſicut meridies in vultu tno:non dubia
ſed certa conſcientia. Domine amo te.
Presſſiſti coꝛ meuʒ verbo tuo ⁊ ama
ni te. Sed et celum ⁊ terra ⁊? omnia qᷓ
in eis ſunt:ecce vndic; mibi vicunt: vi
te amem bec ceſſant dicere omnibnſ vt
ſint ĩexcuſabiles. Altius autẽ tu miſere
beris em miſertus eris: ⁊ miſercoꝛdiam
pꝛeſtabiſ cni miſertꝰ fueris.Alioqn ce⸗
lñ ⁊ terra ſurdis loquunt᷑ laudes tuas
Quid autem amo cum te amo? Non
ſpeciem coꝛpoꝛis nee decus tempoꝛis:
nec candoꝛem lucis: ecce iſtis amicum
oculia: non dulces melodias ſuauium
cantilenarum omnimodarum:non flo
rum ⁊ vnguentoꝛum ⁊ aromatum ſua
ue olentium:non manna ⁊ mella:non
membꝛa acceptabilia carnis amplexi/
bus:non hec amo cum amo deum me
um:a tamen amo quandam lIucem ?
quandam vocem:⁊ quendam odoꝛem
2 quendam cibum ⁊? quendam ample
xum cum amo deum meum:luceʒ: vo⸗
cem:odoꝛem:cibum amplexum interi⸗
oꝛis hominis mei:vbi fulget anime mee
quod nõ capit locus:⁊ vbi ſonat quod
non rapit tempue: ⁊ vbi olet quod nò
ſpargit flatus:⁊ vbi ſapit quod non mi
nuit edacitas:⁊ vbi beret quod non di
nellit ſatietas. DHoc eſt quod amo cum
deü meum amo:Et quid eſt boc: Int/
rogaui terrã ⁊ dixit nõ ſum:⁊ quecũq;
in eadem ſunt:idem confeſſa ſunt. In⸗
terrogani mare ⁊ abyſſoſ:⁊ reptilia aia
rum vinarum: ? reſponderunt. Nõ ſus
mus deus tuus:quere ſuper nos. In/⸗

errogaui auras flabiles: ⁊ inquit vm⸗

uerſus aer cum iĩcolis ſuis.ſallitur ana
xumenes:non ſum deꝰ. Interiogaui ce

e me neſciam: quid ? quodo meſcio l: ſolẽlunaà: ſtellae:neq; nos ſum de
te mibi lucente cio: 2 dd de me neſcio quẽ qris inauiunt. Et diri omnid/bis 4

.

rcũſtant foꝛes carnis mee. dicite mibi

de deo meo.qð vos nõ eſtiſ dcite mibi

dDe ilo aliqu. E& exclamauerut voce ma
una.ipie fecit nos. interrogatio mea:ĩ
tentio mea. ⁊ miio eoꝝ ſpẽs eoꝝ.⁊ dire
rũñch.homo.Et ecce coꝛpus ⁊ aiam ĩ me
mihi pᷣſto iunt.vnũ exterius ⁊ alterũ in
terius. Quid hboꝛũ ẽ vnde querere ðbui
vnm meu que ia qſ uerã ꝑ coꝛpus a ter
ra vſqʒ ad celũ:quouiq; potin mittẽ nũ
cios radios oculoꝛi meoꝝ: Sed meliꝰ
qovinterius.El quippe renüciabat oes

nuncij coꝛpoꝛales pnidẽti ⁊ iudicàti de

reſpõnionidus celi ⁊ terre:⁊ oĩium que ĩ
cis ſunt dicentiũ:nõ ſumus dens:⁊ ipᷣe
fecit nos. PHõ inerioꝛ cognouit bec ꝑ
exterioꝛis miniſteriũ ego itenoꝛ cogno
ni hec: ego animꝰ per ſenſum coꝛpoꝛis

mei. Interrogaui mũdi molem de deo
meo:⁊ reſpõdit mihi. Nõ ego ſlum ſed

ipie me fecn.nõne oibus quibus inte/
ger ſenſus ẽ apꝑet hec ſpecies: Cur nõ
Oibus eadẽ loquntur:? Aialia puſilla ?z
magna videt ea ſed interrogare neqũt.
nõ.n.pponia ẽ in eis nüciatibꝰ ſenſibꝰ
iudex ro. Poĩes aũt poſſũt interrogare
Vt ĩumbilia dei ꝑ ea qͥ facta ſunt intelle
cta cõſpiciantur:ſed amoꝛe ſubdũt᷑ eis
⁊ ſuodui iudicar nõ poſſunt: nec rũdet
uta interrogatibus niſi indicatib. nec

cocẽ ſua mutat. i.ſpeciẽ ſuã: ſi alius tiñ

Videat:alius antẽ videns interroget:vt
aliter uli appareat.aliter hbnic:ſed eodẽ
mõ vtriſq; apparẽs:illi muta ẽ huic lo

quił᷑:imo vero oibuſ loquit᷑:ſed illi itel

ligut qui eius vocẽ acceptà foꝛis intus
cu veritate cõferunt. Ueritas. n. Dicit
mihi nõ e deus tuus terra ⁊ celũ neq;
omne coꝛpus.Hoc dicit eoꝝꝑ nã videnſ
mole mioꝛè ee ĩ ꝑte q; in toto. Jã tũ me
es libi dco aia qm iu vegetas mo⸗

ki me ad me ⁊ dixi mibi. Lu do es: Et

Confeſſionum

l coꝛpis tui: pꝛebens el vità qð nullimn
coꝛpu spꝛeſtat coꝛꝑi Deus auũt tuus:et
lbi vita e. Quid ergo amo cũ den meu
amo:qͥd ẽ ille ſuꝑ caput aie mee: Per
ipſã aiam me aſcẽda adillũ. Traſido
vi meàù qᷓ hereo coꝛꝑi ⁊ vitaliter cõpa⸗
gẽ ei repleo.nõ ea vi reꝑio deu meum
Naã reꝑtret equus ⁊ mulus qᷣbꝰ nõ iĩ

— * 4 2 „

tellectus:⁊ ẽ eadẽ vis q̃ viuit ẽt eoꝛum

co:ꝑa. Eſt alia vis nõ lolũ qua viuifico
Gſhẽt qua cenſifico carnẽ meà qua mibi

fabꝛulicauit vñs iubeni ocnlo vt nõ au
diat: æ⁊ ami vt non videat: ſed illi per q;
videa:huic pex quà audiã ⁊ ꝓpꝛa ſin⸗
guilati ceteris ſenſib ſedibus ſuis ⁊ off
cijs ſuis qꝗᷓ oiuerſa ꝑ eos ago: vnus ego

animꝰ. Crãſibo ⁊ iſt vi meâ. na ⁊ bac

bʒ equus ⁊ mul. Sẽtiũt.n.?᷑t ipſi ꝑcoꝛ
pus.Lrãſibo g iſta vi nature mee gra⸗
dibus aſcendẽes ad eũ qui fecit me:⁊ ve
nio ĩ cãpos a lata pꝛetoꝛia mẽoꝝe mee
vbi ſuni theſaun innumer. bili imagi
num de huiuſcemoch rebue ſennbus in
nentarum vbi reconditum eſt quicqᷣd
etiam cogitamus:vel augendo vel mi⸗
nuendo:vel vt cunq; vanando ea que
ſenſus attigerit. Ei ſi quid aliud com
mendatum ⁊ repoſtum eſt: qò nõdũ

abſoꝛbuit ⁊ ſepeliuit obliuio ibi quado

ſum poſco vt ꝓferatur quicquid volo.
Et quedã ſtati ꝓdeunt quedã requi⸗
runt᷑ diutius ⁊ tanqᷓ; de abſtrunoꝛibꝰ
quibuſdãa receptaculis eruũt᷑ quedã ca
teruati pꝛoruunt ⁊ dum aliud petitur
⁊ queritur:pꝛoſiniunt in medium quaſi
dicentia. ¶Me foꝛte nos ſumus: Et
abigo ea manu coꝛdis a facie recoꝛda⸗
tionis mee:donec enubiletur illud qd
volo atq; in conſpectum pꝛodeat ex ab
ditis. Alia faciliter atqʒ imperturbata

ſerie ſicut poſcuntur ſuggeruntur ⁊ ce
dut pꝛecedẽtia conſequentibu.: ceche

40

ndntirci
m ihtoiadin
.

cai

b

iftcisla
ſͤcga
togtschlerenf
egouresal
ſeantsperzgl

ceng etciiͤn

Plinigtigoen
Alüftcürele
glerireniee
Ceceet Deroian
ngbtſtfeme
pitttot eſi⸗
eſtälgfrnseims
phiritadeirc⸗

ſmnitſeürent

ſoſuntlecodn
eecdoicdde

„huerräenſen

cgednätenn
fleniodidoin
wocoloenrd
tnigprinrar⸗
nnit ſonietqgn
hunſtumcoſten
ſeorſmnpoſti,
Pſeofplaceretg
ſitentelinguu⸗
nßuntoloin

ebloninneſbi
ſlicgiremipi
memegriſſin
tmirſeſe
ſchlyeneete
linſtenoeti
Aufmolere
hligcanmee
ntinnd ginn
Ainenonemen
ſemtmmene
aetieſani

17

üptherie
eg

(utgpmein
elkinenien
iiitütli,
whet
cononnſi
tm
iceſſoinin

ladsnötie

Nicncmin
1disbenenin
Nnon ſnti

er grinti

nseni en
erpengn
dt ifnin
wöktiſiunn
ces Naigur
iluugmmuni

fönmntunttt

mneenend
ugfniu
en. ctt

1

Nomng
ai n bi
nirtn
ginnnit

iber
do reeodunt᷑ iteꝑ cũ doluero pꝛoceſſu⸗
ra.Qõ totũ fit cũ aliquid narro memo
riter. Ibi ſunt oĩa diſticte generatimqʒ;
ſeruata:q̃ ſuꝰ q̃q; aditu ĩgeſta ſunt: ſiẽ
lux atq; oẽs coloꝛes fonmneq; coꝛpoꝛnʒ
ꝑ oculos:ꝑ aures aũt oĩa genera ſuoꝛũ

oẽſq; odoꝛes per adituʒ nariũ: oẽs ſa /

poꝛes per ons aditũ:ad ſenſum aũt to/
tins coꝛpoꝛis quid durum:quid mole:
q́̃d calidũ frigidũue:lene aut aſpeꝝ gra
ne ſeu leue ſiue exirĩſecus ſiue intrinſe

cus coꝛpoꝛi. Dec oĩa recipit recolenda

cum opus eſt:⁊ retraetãda grãdis me⸗
moꝛie receſſus ⁊ neſcio qui ſecreti atq;
ineffabiles ſinus eius:q̃ oĩa ſuis q̃q; fo

ribus ĩtrãt ad ea ⁊ reponũt᷑ in ea. Nec

ipᷣa iñ intrãt:ſed reꝝ ſenſataꝑ imagĩes
pſto ſunt illic cogitationi reminiſcenti
eas.Que qũo fabꝛicate ſint qͥs dicit cuʒ
appareat:qͥbus ſenſibus rapte ſunt ite⸗
riuſq; recondite:nà ⁊ ĩtenebꝛis atq; in
ſilentio dũ hĩto ĩ memoꝛiã meaʒ ꝓfero
ſ volo coloꝛes ⁊ diſcerno inter album
? nigꝝ:⁊ inter quos alios volo.nec in
currũt ſoni atq; ꝑturbãt qð ꝑ oculos

hanſtum cõſidero:cũ ⁊ ipſi ibi ſunt ⁊ ̃̊

ſi ſeoꝛſum repoſiti lateãt. nam ⁊ ipſos
poſco ſi placet atq; adſunt illico.Et re
quieſcente lingua ac ſilente gutture cã
to qᷓ;tum volo:imagineſq; ille coloꝛuzʒ:
q̃ nibilominus ibi ſunt:non ſe interpo⸗
nũt neq; interrũpũt:cũ theſanrus aliuſ
retractatur qui ĩfluxit ab auribus. Ita

cetera q̃ per ſenſus ceteros ĩgeſta ate;ʒ

cõgeſta ſunt recoꝛdoꝛ put libet:⁊ aulaʒ
lilioꝛũ diſcerno a violis nihil olfaciens
⁊ mel de fruto lene aſꝑo nibil tum gu⸗

ſtãdo neq; contractãdo ſed reminiſcẽ⸗

do antepono. Intus bec ago ĩ aula in
genti memoꝛie mee. Ibi eni mihi celuz
⁊ terra:⁊ mare pꝛeſto ſunt cũ oĩbus q̃
in eis ſentire potui:pꝛeter illa q̃ obluus

ſum. Ibi mihi ꝛ ipſe occurro mec; reco

lo:qͥd qñ ⁊ vbi egeri:quoq; modo cum
agerẽ affectus fuerim. IJbi ſunt oĩa q̃ ſt
ue expta a me ſiue credita memini ex ea
dẽ copia etiã ſimilitudines reꝝ vel exꝑ
taruʒ vel ex eis q́s exꝑtus ſuʒ creditarũ
alias atq; alias:⁊ ipſe cõtexo pᷣterit: at
q; ex his etiã futuras actiones: ⁊ euen⸗
ta ⁊ ſpes:⁊ hec oĩa rurſus quaſi pnᷣtia
meditoꝛ. SYaciã hoc aut illud:dico apð
me ĩ ipſo ingenti ſinu animi mei pleno
tot ⁊ tãtaꝝ reꝝ imaginibus:⁊ H̊ aut il/
lud ſeq̃tur.O ſi eẽt haut illud. Auertat᷑
ðs h̊ aut illud. Dico apud me iſta.Et cũ
dico:pꝛeſto ſunt imagines oĩuʒ q̃ dico
ex eodem theſauro memoꝛie: nec oino
aliqd eoꝛũ dicereʒ ſi defuiſſẽt. Magna
iſta vis ẽ memoꝛie:magna nimis deus
meus penetrale ãplũ ⁊ infinituʒ: qͥs ad
fundũ eius ꝑuenit: Et vis ẽ hec animi
mei atq; ad meã nãm ptinet: nec ego
ipſe capio totũ quod ſum. Ergo animꝰ
ad hñdũ ſeipſuʒ ãguſtus ẽ:vt ibi ſit qð
ſui nõ capiat. Nũquid extra ipſũ ac nõ
ĩ ipſo:Quũo ergo nõ capit. Multa mi/
hbi ſuꝑ h̊ oboꝛitur admiratio ſtupor ap
pꝛehẽdit me.Et eũt hoĩes admirari al⸗
ta mõtiuʒ:⁊ igentes fluctus maris ⁊ la⸗
tiſſimos lapſus fluminũ:⁊ oceani abi⸗
tũ:⁊ gyros ſideꝝ ⁊ reliquũt ſeipſos nec
mirant᷑.Qũo oĩa hec cũ dicerẽ: non ea
videbã oculis nec tũ dicerẽ niſi mõtes
fluctus ⁊ flumia ⁊ ſidera q̃ vidi ⁊ oce
anũ quẽ credidi:ĩtꝰ ĩi memoꝛia mea vi⸗
derem ſpatijs tñ ingentibꝰquaſi foꝛiſ vi
derem: Nec ea tñ vidẽdo abſoꝛbui qñ
vicdi oculis:nec ipſa ſunt apud me: ſed
imagines eoꝝ.Et noui quid ex quo ſen
ſu coꝛpoꝛis ĩpꝛeſſuʒ ſit mihi ſjͥ nõ ea ſo
la geſtat ĩmẽſa iſta capacitas memoꝛie
mee. Hinc ſunt ⁊ illa oĩa qͥ de doctri/
nis liberalib percepta nõdũ exciderũt

nec eoꝑ imagies ſed res ipſas gero.nã
qd ſit litteratura: qͥd peritia duputadi:
quot genera qõnũ:dqd hoꝝ ſcio ſic ẽ in
memoꝛia mea:vt nõ retenta imagie rẽ

foꝛis reliq̃riʒ:aut ſonuerit ⁊ pꝛeterierit

ſicut vox ipꝛeſſa ꝑ aures veſtigio quo
recoleret᷑:quaſi ſonaret:cũ iã nõ ſona⸗
ret aut ficut odoꝛ dũ trãſit ⁊ euaneſcit
i vẽtos olfatũ afficit:vñ traijcit in me/
moꝛiaʒ ĩ imaginẽ ſui: quã reminiſcẽdo
repetamus:aut ſicut cibꝰq certe in ven
tre iã nõ ſapit:⁊ tamen ĩ memoꝛia qua
ſi ſapit:aut ſicut aliqd qð coꝛpoꝛe tagẽ
do ſẽtit᷑ quod etiã ſeꝑatuũ a nobis ima
ginat᷑ memoꝛia. Iſte qppe res nõ ĩtro
mittũt᷑ ad eam: ſed eaꝑ ſole imagines
mira celerirate capiunt᷑:⁊ miris tanq;
cellis reponũtur:⁊ mirabiliter recoꝛdã
do ꝓferunt᷑.At vero cũ audio tria ge⸗
ra eẽ qõnũ:an ſit:qͥd ſit:quale ſi:ſono⸗
rũ qͥdẽ qᷣbus hec verba cõfecta ſũt ima
gines teneo:⁊ eas ꝑ auras cum ſtrepi/
tu trãſiſſe ac ia nõ eẽ ſcio. Res vo ipſas
que illis ſignificant᷑ ſonis neq; vllo ſẽ
ſu coꝛpoꝛie attigi:neq; vſpiam vidi pꝛe
ier animũ meũ:⁊ in memoꝛia recondi⸗
di nõ imagines earũ:led ipᷣas Que vn⸗
de ad me itrauerint dicãt ſi pnᷣt. Naʒ ꝑ
curro ianuas oĩs carnis mee: nec inue
nio q̃ earũ ingreſſa ſint. Quippe oculi
dicũt.Si coloꝛate ſunt nos eas nuncia
nimus. Aures dicũt. Si ſonuerüt a no
bis iudicate ſunt. Nares dicũt. Si olu
erũt ꝑ nos trãſerunt. Dicit etiã ſenſus
guſtãdi.Si ſapoꝛ non ẽ:nibil me ĩter⸗
roges.Lactus doicit. Si coꝛpulentũ nõ
eſt: nõ ↄtractaui.Si nõ ↄtractaui non
iudicaui.Uide vñ ⁊ qua hec ĩtrauerũt
ĩ memoꝛia meam neſcio quomodo.nã
cũ ea didici nõ credidi alieno coꝛdi: ſed
ĩ meo recognoui ⁊ vera eẽ appꝛobaui:

Conſeſſionum

quaſi remota ĩterioꝛe loco non loco:

⁊ commẽdaui ei tanqᷓ; reponens ende
ꝓferre eũ vellẽ. Ibi g erant:⁊ anteq; ea

didiciſſem:ſed ĩ memoꝛia nõ erãt. Ubi
g aut quare cũ dicerentur agnoui ⁊ di

xi ita eſt ⁊ veꝑ ẽ: niñ qꝛ iã erat ĩ memo⸗
ria:ſed tam remota ⁊ retruſa:quaſi i ca

uis abditiõibus:vt niſi admonẽte aliq

eruerent᷑ ea foꝛtaſſe cogitare non poſ⸗

ſem: Quo circa ĩuenimus nibil eẽ aliõ

diſcere iſta quoꝝ nõ per ſenſus hauri/
mus imagies:ſed ſine imaginibus ſicu
ti ſunt ꝑ leipſa intus cernumus:niſi ea q

paſſim atq; ĩidiſpoſite memoꝛia cõtine⸗

bat cogitando quaſi colligere atq; ani
maduertẽdo curarẽt:tanq; ad manum
poñta ĩ ipſa memoꝛia:vbi ſparſa pꝛius
⁊ necglecta latitabãt iam familiari in⸗
tẽtione facile occurrãt.Et qᷓ; multa bu
iuſmodi geſtat memoꝛia mea:que iã in
ueta ſunt:⁊ ſicut oixi quaſi ad manum

poſita:que ⁊ didiciſſe ⁊ noſce dicimur.

Que ſi modeſtis ꝑꝝ interuallis recole
re deſinero:ita rurſus demerget᷑:⁊ qua
ſi ĩ remotioꝛa penetralia dilavutur. vt
denuo velut noua excogitãda ſint ĩ idẽ
iteꝝ. Neq; eni ẽ alia regio eoꝑ:⁊ cogen

da rurſus ſciri poſſunt.i.velut ex qua/

dã diſpſione colligẽda:vñ dictü eſt co⸗
gitare. Na cogo ⁊ cogito ſicẽ vt ago⁊
actito:facio ⁊ factito.Ueiũtñ ſibi aius

B verbũ ꝓpꝛie vẽdicauii:vt nõ quod ali

bi.ſed qd iin aĩo colligit᷑.i.cogi ur:cogi
tari ꝓpꝛie iã dicat᷑. Itẽ cõtinet memo⸗
ria numeroꝑꝝ dimẽnonũq; rões ⁊ legel
inumerabiles:quarũ nui la coꝛpoꝛis ſe
ſus ipꝛeſſit:qꝛ nec ipſe coloꝛaie ſũt aut
ſonãt:aut olẽt:aut guſtate:aut contra⸗

ctate ſunt.Audiui ſonos verboꝝꝑ quibꝰ

ſignificant᷑.cũ de his diſſerit᷑:ſed illi alij
iſti aut alij ſunt. Nam illi aluer grece:
aliter latine ſonat:nec aliud elodoꝝ ge
nus. Nidi lineas fabꝛoꝛuʒ vel etiam te⸗

tſailnnrkar fin
ertbreniontie
(cſpiidntcanis
ſbe la coc
(Cimimsagnou
obas pon
AMſedilialit
fbnecimnagine⸗
Llam RKenne
ridertetode
ciamemonatene
Ddicein nonoi
ecoloſhe
AMrtmonvnrt
Merunorermen
iproicrauſenen
rconnachinn
hrneiceo
fE mton neniniſe
onenpecogtare
dptrſtimen
(ſtiiperon
huneruneintel
tſornennien
ooncheeſenini
nthurigpi
ulſniugng
Dnenniatotnen
ſaneinen
nlidurien
nſigelauang
intonlnerni
giſgcntnnini
Rrpoſteni⸗

ſife Chictete

K oher
hulrgſneen

— = —
=1 -

ES
=

BEẽ̃

SEe

=
E

n
—=

1
gltninnc
Ahiini
n

hnndadn
Mmmnian

E

in

auingn

epienen
dinri

—
Raenncgictnn
1ſoriſkecgnn
Grainenmntte
Gnornötr
edſen
Bichftenenui
Ncofelnt
armatrite
ncnonrſdiſei
Alrisditnisi
in ameuag
Ait nen
Airgule
uisk

tmugnpin⸗
miinunn

niut tut

.
lgiunin

Notatdtiſ

rnitatni⸗
voltin
ainetoligf i
uuninlic,
cuußt

47 4
augtalh

nuiſſimaos:ſicut filium aranee: ſed ille

alie ſunt:non ſunt imagines eaꝝꝑ quas
mihi nüciauit carnis oculus. Nouit eaſ
q̃ſqᷣs ſine vlla cogitatõe qualiſcũq; coꝛ
dis itnitus agnouit eas. Senſi ẽt ninne
ros oĩbus coꝛpoꝛis ſenſibus quos nüe⸗/
ramus: ſed illi alij ſunt quibus nminnera

mus:nec imagines iſtoꝝ ſunt:⁊ iõ val⸗

de ſunt. Rideat me iſta dicentẽ qui nõ
eos videt:⁊ ego doleã ridentẽ me. Hec
oĩa memoꝛia teneo: ⁊ quoquo mõ ea
didicerim memoꝛia teneo. Multa etiã
que aduerſus hec falſiſſime diſputant
audiui ⁊ memoꝛia teneo:que tãetñ fal
ſa ſunt:tamen ea meminiſſe me non eſt

falſuʒ: ⁊ diſcreuiſſe me iter illa vera ⁊ B

falſa que contradicũtur:⁊ hec memini.
Aliterq; nunc video diſcernere me iſta
aliter autem memini ſepe me diſcreuiſ⸗
ſe cum ea ſepe cogitarem Ergo ⁊ ĩtelle
xiſſe me ſepius iſta memini ⁊ qð nũc di
ſcerno ⁊ intelligo recondo in memoꝛia
vt poſtea me nunc intellexiſſe memine
rim. Ergo ⁊ meminiſſe me memini: ſiẽ
poſtea quod bec reminiſci nunc potui
ſi recoꝛdaboꝛ vtiq; ꝑ viʒz memoꝛie recoꝛ
daboꝛ. Affectiöes quoq; animi mei ea⸗
deʒ memoꝛia continet:nõ illo mõ quo
eas habet ipſe aĩus cum patitur eas: ſʒ
alio multũ diuerſo:ſicut ſeſe hʒ vis me⸗
moꝛie. Naʒ ⁊ letatum me fuiſſe remi/
niſcoꝛ non letus ⁊ triſticiam meaʒ pꝛe
teritã recoꝛdoꝛ nõ triſtis. Et me aliqũ
timuiſſe ꝛecolo ſine timoꝛe ⁊ pꝛiſtine cu
piditatis ſine cupiditate ſum memoꝛ a
liquando.Et econtrario triſticiam me⸗
am tranſactaʒ letus reminiſcoꝛ ⁊ triſtis
letitiam:quod mirandũ non eſt de coꝛ⸗
poꝛe. Aliud enĩ aĩus aliud coꝛpus. Ita
q; ſi pꝛeteritam doloꝛem coꝛpoꝛis gan

dens memini:non ita miruz eſt. Hic ve⸗

ro cum animus ſit etiam ipſa memoꝛia
Nã ⁊ cũ mandamus aliquid vt memo
riter habeatur:dicimus:vide vt illud in
animo habeas:⁊ cũ obliuiſcimur dici/
mus nõ fuit ĩ animo: ⁊ elapſum eſt ani
mo:ipſam memoꝛiam vocãtes animũ.
Cum ergo ita ſit:quid eſt hoc ꝙ cũ tri⸗
ſticiam meam pꝛeteritam letus memi⸗-
ni animus habet letitiaʒ ⁊ memoꝛia tri
ſtitiaʒ:letuſq; ẽ᷑ animus ex eo ieſt ei
letitia:memoꝛia vero ex eo ieſt ei tn
ſticia triſtis non ẽ? Nũ foꝛte non per⸗
tinet ad animũ quis hoc dixerit. Nimi
rũ ergo memoꝛia quaſi vẽter eſt animi:
letitia vero atq; triſticia quaſi cibꝰoul/
cis ⁊ amarus cum memoꝛie commen⸗
dant᷑:quaſi traiecta in ventrem recõdi
illic poſſunt ſapere non poſſunt. Ridi/
culũ eſt hec illis ſimilia putare: nec ta
mẽ ſunt omnimodo diſſimilia Sʒ ecce
de memoꝛia pꝛofero cum dico quattu
