tanqᷓ ſtelle cõmemoꝛate ſũt:quatũ dij
ferũt ab illo cadoꝛe ſapiẽtie quo gau⸗
det pᷣdict dies:tanq; in pᷣncipia noctis

ſũt. His.n.ſũt neceſſaria qͥbille pꝛudẽ

tiſſimꝰ ſeruus nõ potuit loqᷣ q̃n ſpũali- .
ſequeremini oñm:ite poſt en ↄfundi⸗

bdus ſj qſ carnalibꝰ:ille qͥ ſapiẽtiã lo⸗
quit᷑ iter pfectos. Aĩalis aũt hõ tanq̃ᷓ
baruulus ĩ xpᷣo lacte potat donec ro⸗/
ꝛet᷑ ad ſolidũ cibũ:⁊ aciè firmet ad ſo
lis aſpectũ.nõ habeat deſertã vocẽ ſuã
iz luce lune ſtellarũe otẽtꝰ ſtt. Pec no
biſcũ diſputãs ſapiẽtiſſime deꝰ nr in li⸗
bꝛo tuo firmamẽto tuo:vt diſcernamꝰ
oĩa ↄtẽplatione mirabili:qᷓ;ᷓnis adhic ĩ
ſignis 2 itpibus ⁊ i dieb? z iannis. Sʒ
pᷣus lauamini:mũdi eſtote: auferte ne⸗
quitia ab animis veſtris atq; a ↄſpectii

occuloꝝ meoꝝꝑ:vt appareat arida. Di⸗
ſcite bonũ facere:iudicate pupillo ⁊ in⸗

ſtificate viduã:vt germinet terra herba
pabuli ⁊ lignũ fructiferũ:⁊ venite ⁊ diſ
putem dicit oñs vt fiãt luminaria ĩ fir
mamẽto celi ⁊ luceat ſuꝑ terrã Quere
bat diues ille a magiſtro bono qͥd face

ret vt vitã eternã ↄſeqͥret᷑. Dicat ei ma⸗

giſter bonꝰ quẽ putabat hoĩem ⁊ nibil
amplius. Bonus aũt qꝛ deus c.dicat
ei vt ſi vult venire ad vitã fuet mãdata
Separet a ſe amaritudinẽ malitie atq;
neqᷣtie:nõ occidat:nõ mechet᷑:nõ fure
tur:nõ falſũ teſtimoniũ dicat:vt appa⸗
reat arida ⁊ germinet honoꝛẽ patrĩis ⁊
m uris ⁊ o lectionẽ ꝓximi. Feci inqnit
bec oĩa. Unde ergo tãte ſpine ſi tra fru
ctifera ẽ: Uade extirpa ſilnoſa dumeta
anaritie: vende que poſſides ⁊ implere
frugibꝰ oãdo paupibus ⁊ habebis the⸗
ſaurũ ĩ celis:⁊ ſequere dnm ſi vis eẽ p.
ſectus eis ſociatꝰiter quos lodtur ſapi⸗
entiã ille qͥ nouit quid diſtribuat diei ⁊
nocti vt noꝛis ⁊ tu vi fiãt ⁊ tibi lumina
ria i ſirmamẽto celi:qð nõ fiet niſi fue/

riitalle eoꝛ tu: qðᷣ itẽ nõ fiet niſi fnerit

illie tbeſaur tuus ſicut audiſtia magr̃o

bono. S; ↄtriſtata ẽ terra ſterilis ⁊ ſpi

ne ſuffocanerũt vbũ. Uos autẽ genus
electũ ĩfirma mũdi qͥ dimiſiſtis oĩa vt

te ſoꝛtia:ite poſt eũ ſpecioſi pedes:⁊ lu⸗
cete ĩ firmamẽto:vt celi enarrẽt gloꝛià

eius diuidẽtes ĩter lucẽ pfectoꝝ ſed nõᷣ

dũ ſtent angelox: ⁊ tenebꝛas paruuloꝝ
ſʒ nõ deſpectoꝝ:lucete ſuꝑ oẽm terra⸗ʒ

⁊ dies ſole candẽs eructet diei vbũ ſapi

entie:⁊ nox luna lucẽs annüciet nocti
vbũ ſciẽtie. Lnna ⁊ ſtelle nocti lucẽt: ſz
nox nõ obſcurat eas:qm̃ ille illuminãt

teã ꝓ modulo eius.Ecce.n. tanq; deo di

cẽte fiãt luminaria ĩ fimamẽto celi.fa⸗
ctus ẽ ſubito de celo ſonus q̃ſ ferretur
flatus vehemẽs:⁊ viſe ſũt lingue diniſe
q̃ſ ignis:qui ⁊ ĩſedit ſup vnũquẽq; illo
rũ:⁊ lacta ſũt luminaria ĩ firmamento
celi verbũ vite habẽtia. Ubicq; diſcurri⸗
te ignes ſancti ignes decoꝛi: Uos enim
eſtis lumè mundi nec eſtis ſub modio.
Eraltatus eſt cni adheſſtis ⁊ exaltauit
vos. Diſcurrite ⁊ inoteſcite oĩbus gẽti⸗
bus.Cõtcipiat ⁊ mare ⁊ pariat opa vr̃a
2. ꝓducãt aque reptilia aĩaruʒ vinaruʒ.
Separãtes n.pcioſũ a vili facti eſtis os
dei p qð diceret:ꝓducãt aque: nõ aĩa⸗ʒ
diuã quã terra pꝛocit:ſi reptilia aĩiaruʒ
diuarũ ⁊ volatilia volãtia ſnper terraʒ.
Bepſerunt.n. ſacramẽta tua de pꝑ oxa
ſernoꝝ ſaãctoꝝ tuor ĩter medios fluctꝰ
tẽtationũ ſeculi ad ibuẽdas gẽtes ĩ no
mine tuo ĩ baptiſmo tno.Et iter bec fa⸗
cta ſũt magnalia mirabilia tãq; ceti gr
des ⁊ voces nücioꝝ tuoꝝ volitãtes ſuꝑ
terrã iuxta firmamẽtũ libꝛi tui ppoſiiio
illo ſibi ad anctoꝛitatẽ ſub quo voliraæ-
rẽt quocũq; irẽt. Neq.n.ſunt loqnele
neq; ſermoneſquoꝝ nõ audiant᷑ voces

Conieſſionum

eoꝝ:qñ ĩ oèz terra exijt ſonus eoꝝ ⁊ ĩ fi
nes oꝛbis terre vba eoꝝ:qm tu dñnie bñ/
dicẽdo multiplicaſti bec. Nuqͥd menti
oꝛ aut mixtioue miſceo neq; diſtinguo
lucidas cognitiones harũ rerũ ĩ firma
mẽto celi ⁊ oꝑa coꝛꝑalia ĩ vndoſo ma⸗
ri ⁊ ſub firmamẽto celi:Quarũ.n.rerũ
noticie ſũt ſolide ⁊ terminate ſine icre⸗
mẽtis generationũ tanq; lumina ſapiẽ
tie ⁊ ſcie:earũdẽ rerũ ſũt oꝑationes coꝛ
poꝛales multe ac varie:⁊ aliud ex alio
creſcẽdo multiplicat᷑ ĩ bnñdictione tua
deus qꝗᷓ ↄſolat es faſtidia ſenſuũ moꝛta
liũ.vt i cognitione animi res vna mul/
tis modis ꝑ coꝛpoꝛis motiones figuret
atch dicat. Atq; ꝓduxerũt hec ſʒ ĩ vbo
tuo neceſſitaleſalienatoꝝ ab eternitate
veritatis tue populoꝝ ꝓduxerũt hec: ſʒ
euãgelio tuo qm̃ ipſe aque iſta eiecer̃t
quarũ amarꝰlãguoꝛ fuit cauſa vt ĩ tuo
vbo iſta ꝓcederẽt.Et pulchꝛa ſũt oĩa fa
ciẽte te:⁊ ecce tu ienarrabiliter pulchꝛi
oꝛ qͥ feciſti oĩa.a quo ſi non eẽt lapſus
adã nõ diffuderet᷑ ex vtero ei ſalſugo
maris genꝰ bumanũ ꝓfunde curioſũ t
Pꝓcelloſe tumidũ iſtabiliter fluidũ:atq;

ita nõ opus eẽt vt in aquis multis coꝛ

poꝛabiliter ⁊ ſenſibiliter operarent᷑ diſ
pẽſatoꝛes tui myſtica facta ⁊ dicta.Sic
eniz mihi nũc occurrerũt reptilia ⁊ vo⸗
latilia:qͥbus ĩbuti ⁊ initiati homies coꝛ
poꝛalib ſacramẽtis ſubditi:nõ vltra ꝓ
ficerẽt niñ ſpualiter viueſceret aĩa gra/
du alio ⁊ poſt initij verbũ ĩ ↄſũmatõne
reſpiceret:ac ꝑ hoc ĩ verbo tuo nõ mar!
ꝓfũditas:ſʒ ab aquarũ amaritudie ter⸗
ra diſcreta eijcit nõ reptilia animarũ vi
narũ ⁊ volatilia:ſʒ aĩaʒ viud.necq;.n. iaz⸗
Opus hʒ baptiſmo quo gẽtibus opus ẽ

fcut opus habebat cũ aqs tegeret᷑:non

eniʒ itrat᷑ alit᷑ ĩi regnũ celoꝝ ex illo quo

ĩſtituiſtuvt ſc ĩtret᷑:nec magnalia mira

biliũ querit qbus fides fia t. nec.n. nis
ſigna ? ꝓdigia viderit non credit:cum
iam diſtincta ſit terra fidelis ab aquis
maris ifidelitate amaris:x lingue in ſi⸗
gno ſüt nõ fidelibꝰ ſz ifidelibꝰ.nec iſto
igit᷑ genere volatili qð verbo tuo ꝓdu⸗
xerũt aque opus hʒ terra quã fundaſti
ſuꝑ aquae. Immitte ĩ ea verbũ tuuʒ ꝑ
nuũcios tuos.oꝑa.n.eoꝝ narramꝰ: ſj tu
es qui oꝑaris ĩ eis vt operet᷑ aĩaʒ viuaʒ
Terra ꝓducit eã:qꝛ t᷑ra cauſa ẽ vt agat
T ea:ſicut mare fuit cauſa vi agerent re⸗
ptilia animaru viuarum ⁊ volatilia ſub
firmamẽto celi:qbus iã terra nõ idiget
quãnis piſcẽ maducet leuatũ de ꝓfun
do ĩ ea mẽſa quã paraſtiĩ ↄſpectu cre/⸗
dẽtiũ.Ideo.n.de ꝓfũdo lenat ẽ: vt alat
aridaà:⁊ aues marina ꝓgenies:ſʒ tñ ſuꝑ
terrã multiplicant᷑. Pꝛimarũ.n.vocuʒ
euãgeliʒantiũ ĩfidelitas hominũ cauſa
extitit:ſʒ ⁊ fideles exhoꝛtant ⁊ bñdieus
tur ab eis multipliciter de die ĩ diẽ. At
vero aĩa viua de terra ſũpſit exoꝛdiũ:qꝛ
nõ ꝓdeſt iã niſ fidelib cõtinere ſe ab
amoꝛe huiꝰ ſeculi:vt aĩa eoꝝ tibi viuat
que moꝛtua erat ĩ delitijs viuẽs delitijs
oñne moꝛtiferis.naʒ tu puri coꝛdis vita
les delitie.Operent᷑ ergo iã ĩ terra mi/

niſtri tui nec ſicut ĩ aquis ĩfidelitatj an

nũciando ⁊ loquẽdo ꝑ miracula ⁊ ſa⸗/
cramẽta ⁊ voces myſticas: vbi intenta
ſit ignoꝛãtia mater admirationis ĩ timo
re occultoꝝ ſignoꝝ. Calis.n. ĩtroitus
ad fidẽ filijs adã oblitis tui dũ abſcon⸗
dũt ſe a facie tua ⁊ fiũt abyſſus:ſj open
tur ẽt ſicut ĩ arida diſcreta a gurgitib⸗
abyſſi:⁊ ſint foꝛma fidelibꝰ viuẽdo co⸗/
rã eis ⁊ excitãdo ad imitationẽ. Sic eni
nõ tantũ ad audiẽdũ verbũ: ſed etiã ad
faciendũ audiũt.Querite dominu ⁊ N
uet anima deſtra:vt ꝓducat terra alaʒ

viuentẽ. Nolite ↄfoꝛmari huic ſeculo:

—

rertic ebet

ercpfritond

nteinteſap

elemieraſaͤn

fetiewäe

eiſfeſme

Pbütnis vene
liemoritureg
moin careat
norit Ncue
cilot ſom
tofons necn
giſoronoc
diciarvann
CNlaxr utt
fvagiwbotn
inemorinent
hutni ocee
(cünrieto⸗
Rhurharego
Ponticinvi
ſuetacmmagte
inniſterred
niboiedigt
mhächtanennen
cCbeenenttte
Ultioſednoci
tlantiapooi
umſcfſern⸗
Aohicui ne
ſbetnituci⸗
inſtittbo
Wiaenorne
fictoteriden
onmmnle
litfffniie⸗
nücznnnnn
nuhurſone
Ufinine
ſoiinemte
Ugnzinit

itin

l
lbgſtin
Alicöſent⸗
uhlengit
minia i
Kneognmn
ituſtopetän
ruiginaben
Nidt
iumm tſb
rütmni⸗
nitaniN
wiſriiuun
rfüiſtiii
nmn Mn
n. Denan
=
lun neid
eunſam
ſctiptinmn
l

ntinete voſ ab eo. Enitãdo dinit anima
que appetẽdo moꝛit᷑. Cõtinete vos ab
imani feritate ſuꝑbie:ab inerti dolupta

te luxurie:⁊ a fallaci nomine ſcicẽtie: vt

ſint beſtie mãſuete ⁊ pecoꝛa edomita ⁊ꝛ

inoxij ſerpẽtes. Motꝰ.n.aĩe ſũt iſti ĩ al
legoꝛia:ſʒ faſtus elationis ⁊ delectatio
libidinis ⁊ venenũ curioſtatis mot ſũt
aĩe moꝛiture:qꝛ nõ ita moꝛit᷑ vt omni
motu careat:qm diſcedẽdo a fonte vite
moꝛit᷑:atq; ita ſuſcipit᷑ a pꝛetereũte ſe⸗
culo ⁊ ↄfoꝛmatur ei.Uerbũ aũt tuũ de

Aus fons vite eterne eſt:⁊ nõ pꝛeterit:iõ⸗

q ĩ derbo tuo cohibet ille diſceſſus vũ
dicitur nobis:nolite cõſoꝛmari huic ſe⸗
culo:vt ꝓducat terra ĩ fonte vite aiam

viuẽteʒ ĩ verbo tuo ꝑ euãgeliſtas tuos

animam:ↄtinentẽ imitãdo imitatoꝛes
chꝛiſti tui. Poc ẽ enim ſecũdum genus
quoniã emulatio viri ab amico c.Eſto/⸗
te inquit ſicut ego:qꝛ ⁊ ego ſicut vos.
Ita erunt ĩ aia viua beſtie bone in mà
ſuetudine actionis. Mãdaſti.n. dicens
in mãſuetudine oꝑa tua pfice:⁊ ab om
ni hoie o ligeris.Et pecoꝛa bona neq; ſi
mãducauerint abũdãtia:neq; ſi nõ mã
ducauerint egẽtia:⁊ ſerpẽtes boni nõ ꝑ
nition ad nocẽdũ:ſ( aſtuti ad cauendũ
⁊ tantũ exploꝛãtes tẽpoꝛalẽ naturã qᷓ;
tum ſufficit vt ꝑ ea que facta ſũt ĩtelle⸗
cta ↄſpiciat᷑ ternitas. Seruuũt.n. ratio
ni hec alalia cũ a pgreſſu moꝛtifero co
bibita viuũt ⁊ bona ſũt. Ecce.n.dñe deꝰ
noſter creatot noſter cũ cohibite fuerit
affectiones ab amoꝛe ſeculi qbus moꝛi
ebamur male viuẽdo:⁊ cepit eẽ aĩa vi
uẽs bñ viuẽdo:cõpletũq; fuerit verbuʒ
tuũ qð ꝑ aplm tuũ vixiſti:nolite cõfoꝛ
mari huic ſeculo:ↄſeqᷣtur ⁊ illud qð ad
iũxiſti ſtatim ⁊ dixiſti.ſj refoꝛmaminiĩ
nouitate mẽtis veſtre:nõ iã ſecũdũ ge⸗

nus tanq; imitãtes pcedentẽ ꝓximum

nee ex hoĩs melion aũctoꝛitate diuẽtes
Neq;. n. dixiſti fiat hõ ſcõʒ gen: ſz lat
amꝰ hoieʒ ad imaginè a ſilitudinẽ no⸗
ſtrã:vt nos ꝓpbemus q̃ ſit volũtas tua:
Ad B.n.diſpẽſatoꝛ ille tuꝰ generãs per
euãgeliũ filios:ne ſpꝑ ꝑuulos br̃et quos
lacte nutriret ⁊ tanq; nutrix fouerenre
foꝛmaminiĩquit ĩ nouitate mẽtlvr̃e ad
ꝓbãdũ qͥ ſit volũtas dei qð bonũ ⁊ bñ⸗
placitũ ⁊ ꝑfectũ. Jöq; nõ dicis fiat hõ
z faciam hoiey: nec dicis ̃m genꝰ ſʒ ad
imaginẽ ⁊ fimilitudinẽ nr̃aʒ. Mete qᷣp
pe renouat?⁊ ↄſpiciẽs ĩtellectu verita⸗
tẽ tuã:hoĩe demõſtratoꝛe nõ idiget vt
ſuũ gen imitet᷑.ſʒ demõſtrante te ꝓbat
ipſe q̃ ſit volũtas tua qð bonũ ⁊ bñpla
citũ ⁊ ꝑfectũ:⁊ facis eũ iã capacẽ vide ⸗
re trinitatẽ vnitatis vel vnitatẽ trinita
tis. Jõq; pluralit᷑ dicto: faciam hoĩiem
ſingularit᷑ m̃ ifert᷑ ⁊ fecit de homieʒ: ⁊
pluraliter dicto ad imaginẽ nr̃aʒ:fingu
lariter ifert ad imaginẽ dei. Ita hõ re⸗
nonat᷑ ĩ agnuione dei pᷣʒ imaginẽ eiꝰ qͥ
creauit eũ.Et ſpũalis effectꝰiudicat oĩa

q̃ vtiq; indicãda ſũt:ipſe aũt a nemine

iudicat᷑.Qð aũt iudicat oĩa:h̊ eſt qð hʒ

ptãteʒ piſciũ maris ⁊ volatiliũ celi ⁊ oĩ⸗

uʒ pecoꝝ ⁊ feraꝝ ⁊ oĩs tᷣre ⁊ oĩuʒ repẽti
um q̃ repũt ſuꝑ terrã.Hoc.n.agit ꝑ mẽ
tis ĩtellectũ ꝑ quẽ ꝑcipit qͥ ſut ſpũs dei.
Alioqͥn hõ ĩ honoꝛe poſitꝰnõ ĩtellexit:
cõparat iumẽtis ĩſenſai ⁊ fil is factꝰẽ
eis.Ergo ĩ eccłia tua de nr̃ fßm gr̃aʒ tu⸗
am quã dediſti ei: qm tuũ ſumꝰ figmtũ
creati ĩ opibus bonis nõ ſolũ ſpũalr pᷣ
ſũt ſʒ etiã hi qͥ ſpũalł ſnbdunt᷑ eis qͥ pꝛe
ſũt:maſculũ.n.⁊ feminà feciſti hoĩeʒ q

modo ĩ gr̃a tua ſpirituali:vbi ᷣm ſexuʒ

coꝛpoꝛis nõ ẽ maſculus ⁊ femia:qꝛ nec
indeꝰneq; grecꝰneq; ſeruus neq; liber.
ſpũales ergo ſiue qꝗͥ pᷣſunt ſiue q obtẽpe

rt ſpiritualiter iudicãt nõ de cognitio

4
2

to:nñ.n. oponet de tà ſublimi auctoꝛita⸗
te iudicare neq; de ipio libꝛo tuo etiã ſi
q ibi nõ lucet qm n ĩmittun eint᷑ʒ in⸗
tellectu:certũq; babemꝰet qõ clauſum
C aſpectibꝰ nris recte veraciterqʒ diciu

ec.ſic.n. dõ licet iã ipũalis ⁊ renouatꝰ

ĩ agnitione dei ſecudu imaginẽ er q cre
auit eũ.facioꝛ iñ legis debet eẽ non iu⸗

dex nʒ de iulla diſtictione iudicare ſpiri⸗

tualin videlicet atq; carnaliũ hominuʒ
qᷣ tuis ðs nr̃ oculis noti ſũt ⁊ nullis ad
hac nobis apparuerũt oꝑibꝰ vt ex fru⸗
ctibus eoꝝ cognoſcamꝰ eos:ſʒ tu domi
ne iã ſcis ⁊ viuiſiſti eos ⁊ vocaſti in oc/
culto anqᷓ; fieret firmamẽtũ:nʒ oe tur⸗
bidis biꝰ ſeculi populis quẽq; ſpuᷣalis
bõ duudicat. Quid.n.ei de iis qͥ foꝛis ſi

iudicare ignoꝛanti:qs inde vẽturꝰ ſit in

dulcedinẽ gre tue:⁊ qs ĩ ꝑpetua ĩpieta
tis amaritudine remanſurus. Jõq; hõ

quẽ feciſti ad imaginẽ tuã non accepit

poteſtatẽ luminaru celi nz ipſ occulti
celi nʒ diei ⁊ noctis q̃ añ celi cõſtuutio

nẽ vocaſtinʒ cõgregationis aquaꝑ qõ

c mare: iʒ accepit ptatẽ piſciũ maris et
volatiliũ celi ⁊ oĩuʒ pecoꝝ ⁊ ois terre:
⁊ oĩuʒ repẽtiũ qͥ reput ſuper terrã. Judi

cat.n. ⁊ appꝛobat ꝙ recte:ipꝛobat autẽ

ꝙ ꝑperã ĩuenerit ſiue ĩ ea ſolẽnitate ſa
crametoꝝ quibꝰinitidãtur:quos ꝑueſti⸗/
gat in ads multis miſericoꝛdia tua ſiue
Iea q̃ ille piſcis exoibet᷑:quẽ leuatũ de
ꝓfu ao terra pia comedit ſiue verboꝛuʒ
ſignis vocibuſq; ſubiectis auctoꝛitate
libꝛi tui tãquã ſub firmamẽto volitati
bus interpꝛetãdo exponẽdo diſſerẽdo
diſputãdo benedicẽdo atq; ĩuocãdo te
oꝛe erupẽtib atq; ſonãtib ſignis vt ruũ⸗
deat populus amẽ. Quiboĩbꝰvocibꝰ
coꝛpoꝛalit᷑ enũciddis ca abyſſus ſeculi
cecitas carine q coguata nõ pũt vide

vibns ſpuͦalibns que lucẽt ĩ fimamen

ri vt opus ſit iſtregꝑe I aurib. Ita ;uis
mulnplicẽtur volatilia ſuper terra: ex

Aadᷣs tñᷣ oꝛiginẽ ducũt. Judicat et ſpuał

appꝛobado qð rectũ: ipꝛobando at qð
Ppera iuenerit in oꝑib moꝛibuſq; fide⸗
liũ ⁊ elemoſynis taq; terra frucufera ⁊

de aia viua maſuefactis affectiomibus
in caſtitate:in ieiunijs: ĩ cogitatiõtbus

pijs de ijs que ꝑ ſenſũ coꝛꝑis ꝑcipiunt᷑.

De bis.n.iudicare nüc dr̃ quib ⁊ pote

ſtatẽ coꝛigẽdi bʒ.Sed qͥd ẽ hͥ ⁊ qlemp

ſteriũ ẽ: Ecce benedicis hoĩes o dne vt
multiplicẽt᷑ ⁊ ipleãt terrã. Nibilne no

bis ex poc ĩnuis ⁊ itelligamꝰ aliqd cur
nõ ita bñdixeris lucẽ quã vocaſti diem

nec firmamẽtũ celi nec luminaria uec

ſydera nec terrã nec mare:dicerẽ te de

us nr̃ qͥ nos ad imaginẽ tuã creati:dice
rẽ te boc donũ bndictiõis homini ꝓpe

voluiſſe largiri niſ hoc mõ bñndixiſſes

piſces ⁊ cetos vt creſcerẽt ⁊ multiplica

rẽtur ⁊ iplerẽt aquas maris: volatilis
multiplicarent᷑ ſuꝑ terrã. Itẽ dicerẽ ad

ea rerü genera ꝑtinere bndictionẽ bůe

q̃ gignẽdo ex ſemetipſis ꝓpagantur: ſ
ea reꝑirẽ ĩ arbuſtis ⁊ fructetis ⁊ ĩ pecto
ribus terre. Nüc at nec berbis ⁊ lignis
dictũ ẽ nec beſtijs ⁊ ſerpẽiibus creſcue
⁊ multiplicamini:cũ h̊ quoqʒ oĩa ſici
piſces ⁊ aues ⁊ hoĩes gignẽdo augeat

genuſq; cuſtodiãt. Quid igit dicd luui⸗

meuũ vitas: Quia vacat hoc: Quia ina⸗

niter ita dictu ẽ: Nequaquà pf pietaud
abñit vt hoc dicat fuus vbi tui.Et ſi ego

nõ intelligo qͥd hoc ngnificet eloquiuʒ

vtãtur eo meli melioꝛes.i.itelligẽtioꝛeſ

q; ego ſũ vnicuiq; q;tü ſage vediſii ðs
meus. Placeat at ⁊ cõfeſſio mea coꝛaʒ
oculis tuis qᷓ tibi ↄfiteoꝛ credere me ðs

nõ incaſſuʒ te a locutü eẽ nʒ ſlebo cu
mibi lectiõis hui occaſio ſuggeri. Cle⸗
rũc᷑.n. nec video dd ĩpediai ua me len/

=

1

ſebäͤſnnit
eligrinican
iomerieligeen

ttonoc

frpirdlecnod
ipynefis : inum
abagtigun
cezenociscot

rwprlechacan
ſer aderegs
ſeonrnekkan
ſeetde'clian
ſce/ Noͤenor
Calnr genend⸗
lurſel hoimg /
Nindaleoler
ſoelonmib gyn
ſietneleplcn
Prſetrnaen
iſifcgeniir
ſclirdeinfent
Phrienin
gennnsfünl
ſchtinik

ckridencvin

bemnmin
ſciitrenn
finuinip⸗
iirpintn
leehnoftee
ttelgof⸗
ſk nſeſtnis⸗
rbcliefk

füünt nbin
Men So
fnni
nneric
ſhütin
WN
gucchäi⸗

Gc

us tialn

misligitenn

icinam
ninanrbin
Ninginienn
nini Nnin
Naunit
Sõ
tigmi e
.WG

ſcriptura effert: ⁊ vox ꝑſonat. i pᷣ

tire ocà figurata libꝛoꝝ tuoꝝ. Noui.n.
multiptr ſignificari ꝑ coꝛpꝰ qð vno mo
do mẽte itelligit᷑: æ multipir mẽte itelli
gi ꝙ vno modo ꝑcoꝛp ſignificat᷑. Ecce

Innmplex dilectio dei 2 pxumi q; mitipli
cib ſacr̃is ⁊ inumerabilibus linguis ⁊
lovnaquaq; lingua inumerabilibꝰ locu
nõnʒ modis coꝛpaliter enũciat. Ita cre

ſcut ⁊ multiplicant᷑ ferꝰaquarũ. Attẽde
iter qſqs bec legis Ecce qð vno modo
cipio
fecit oe celũ ⁊ terrã:none multſpi iedt
ligit᷑: lõ erroꝝ fallacia ſʒ verarũu itelli
getiaꝑ generib ita creſcũt ⁊ multiplicã
tur fetꝰboiuʒ. Itaq; ſi naturas ipſas re⸗
rũ nõ allegoꝛice ſj ppᷣe cogitem:ad oĩa
q de ſeminib gignunt ↄuenit vbuʒ. cre
ſcite ⁊ multiplicamini.ſi àt figurate po

ſita iſta tractemꝰ qð potiꝰ arbitroꝛ iten⸗

diſſe ſcripturã q̃ vtiq; nõ ſuꝑuacue ſoliſ

atiliũ 2 boĩuʒ fetibꝰiſtã bndictionè at

tribuit: iuenim qdẽ multitudines 2 in

ecreaturis ſpũalib atq; coꝛpoꝛalib taq;

ĩcelo ⁊ i ra ⁊ i ais iuſtis ⁊ iniqͥs tanq;
luce ⁊ ĩ tenebr ⁊ i ſciſ auctoꝛib p quos
lex miſtratꝗ ẽ tanq; i frmamẽto qo ſo⸗
lidatũ ẽ int᷑ aquã ⁊ aquã:⁊ ĩ ſocietatem
amaricãtiũ pplłoꝑ tãq; i mari: ꝛi ſtudio
aĩaꝑ piaꝝ tanq; iĩ arida:⁊ ĩ oꝑib miſeri⸗
coꝛdie ſᷣm pnitẽ oitã tanqᷓ; ĩ herbis ſemi⸗
nalibꝰ⁊ lignis fructiferiſ:⁊ ĩ ppnalibꝰdo

nis mãifeſtatis ad vtilitatẽ ſicut ĩ lumi⸗

narib'celi ⁊ ĩ affectibꝰfoꝛmatis ad tẽpe
rantià tanq; ĩ aia viua. In hoibus his

nãciſcunt᷑ multitudies ⁊? vbertates ⁊ ĩ

creméta. Sʒ ꝙ ita gaſese
vt vna res mulij modis ite

multiplicet
X vna uld modis itelligat᷑ 2 enũ⸗
ciet᷑ ⁊ vna enuciatio mnltis modis itel⸗

ligat᷑:nõ iuenimꝰniſi ĩ ſignis coꝛpaliter

editis ⁊ rebĩtelligibilr excogitatis. Si
Sna coꝛnaliter edita gnationes aquarũ

& neceſſarias cauſas carnal pfuditatis

2

ree aũt ĩtelligibilr ercogitatas gnãtòͤes

bumanà ꝑꝑ rõnis fecũditatẽ itelligimꝰ

Et iõ credim vtiq; hoꝝ generi dictũ eè
a te dne:creſcite ⁊ multiplicami.In hac
eni bndictione ↄceſſa nobis a te faculta

tẽ ac ptateʒ accipo ⁊ mult modis enũ

ciare qð vno moõ ĩtellectũ tenue: it ⁊ mł

tis modis intelligẽ qð obſcure vno mõ

enuciatũ legerim. Sic iplent aqᷓ mar

q́nõ mouẽt᷑ niſi a varijs ſignificatiõibꝰ

ſic ⁊ fetib bũanis ĩplet᷑ ⁊ tra cui aridi⸗
taſ apparet ĩ ſtudio ⁊ dnat᷑ ei rõ. Nolo
Eet oicẽ oñe de me qò me ↄſequẽs tua
ſcriptura cõmouet: 2æ dicã nec vereboꝛ.

Uera. n. dicà te mihi iſpirãte qð ex eii v

bis volniſti vt dicerẽ neq;.n. alio pter te

iſpirdte credo me vex dicere: cũ tn ſis vi
tas oĩs qt hò mẽdax. Et iõ qͥ loqtur mẽ
daciũ de ſuo loquit᷑.Ergo vt verũ loqr
de tuo loq̃r. Ecce ðdiſti nobis ĩ eſcà oc

fenũ ſatiuũ ſeminàs ſemẽ qð ẽ ſuꝑ oẽm

terrã:⁊ oẽ lignũ qð hʒi ſe fructuʒ ſemĩs
ſatiui: nec nobis ſolis ſʒ ⁊ oibꝰ auib ce
li 2 beſtijs terre atq; ſerpẽtibꝰ: piſcibꝰãt
⁊ cetis magnis.Dicebamꝰ.n. ex his fru
ctibterre ſignificari 2 ĩ allegoꝛia figura
ri cꝑa miſericoꝛdie qᷓ hui viue neceſſita
tibꝰexhibent᷑ ex terra fructiſera. Talis
terra erat pius oneſiphoꝛus cui domui
dediſti miſericoꝛdià:qͥ frequẽter pauluʒ
tuũ refrigeranit ⁊ cathenàã eiꝰ nõ erubu
it Poc fecerũt ⁊ frẽs ⁊ tali fruge fructi
ficauerũt:qᷣ qð ei deerat ſuppleuerũt erx
macedonia. Quò autẽ dolet q̃dã ligna
que fructum ei debitum nõ deder̃t:vbi
ait ĩ pᷣma mea defẽſiõe nemo mibi affu
it: ſz oẽs me oereliqrunt: nõ illis ĩputet᷑
Iſta. n. debent᷑ eis d᷑ miſtrãt doctrinaʒ
rõnaleʒ ꝑ ĩtelligẽtias: diuioꝝ myſterio
ruʒ: ita eis debẽtur tanq; hoibi s. Debẽ
tur autẽ eis ſicut anime viue pbẽtibus
ſe ad imitaãduʒ in oi ↄtinentia. Itẽ debẽ

tur eis tanq; volatilibꝰ ppter bndictio⸗
nes eoꝝ que multiplicant᷑ ſuꝑ oẽʒ ferrã
aut bis eſcis qͥ letant᷑ eis.nec illi le atur
eis quoꝑ de vẽter ẽ. Neq;. n. 2 iullis qᷣ
pbẽt iſta ea q̃ dat fruci c. ſʒquo aio dat
Itaq; ille qͥ deo ſeruiebat nõ ſuo ventri
video plane vñ gaudea: video ? cõgra
tuloꝛ ei valde. Acceꝑat.n. a phil ppenſi
bus q ꝑ eppaſioditũ miſerãt. Sʒ tñ vnd

gaudeat video Un aũt gaudet ide pa/
ſcit᷑:qꝛ ĩ vitate loquẽs gauiſus lũ iqiut

magnifice ĩ onño:qꝛ tãdẽ aliqn repullu⸗
laſtis ſape ꝓ me ĩ quo ⁊ ſopiebatis:iedi
um aüt habuiſtis. Iſti aut diutirno te⸗
dio marcuerãt:⁊ qñ exarueront ab iſto
fructu boni oꝑis ⁊ ga udet cis qꝛ repul⸗
lularũt nõ ſibi.qꝛ eius idigẽtie ſubuene
rũt. Ideo ſecutꝰait: Nõ qð deſit aliqd:
dico. Ego n. didici ĩ ous ſũ ſufficiẽs ec
Scio ⁊ minus habere ſcio ⁊ abundare
ĩ oĩbus ibutus ſaʒ. Et ſatiari ⁊ eſurire ⁊
abũdare ⁊ penuriã pati: oĩa poſſuʒ ĩ eo
gqui me ↄfotat. Un ergo gaudes o pau
le magne:vnde gau es:vñ paſceris hõ:
renouate i agnuione dei ſᷣm imaginem
eius q creauit te ⁊ aĩa viua tata ↄtinen/
tia ⁊ lingua volatilis loquẽs myſteria:
Lalibus qppe animdnbus eſca iſta de⸗
bet Quid ẽ qõ te paſcit᷑: Letitia.Qð ſe

quit audiamus. Uerũtamẽ iquit bñ fe

ciſtis cõicantes tribulationi mee. Dinc
gaudet ⁊ hinc paſcit᷑: qꝛ ille bene fece/
rũt nõ qꝛ eius anguſtia relaxata eſt qui
Dicit tibi.ĩ tribulatiõe dilatani mihi: qa
abũdare ⁊ penuriã pati nouit ĩ te qui
cõſoꝛtas eũ. Scitis.n.inquit etiã ⁊ vos
philippẽſes quonià in pᷣncipio euãgelij
cũ ex macedonia ſum pꝓfectus nulla mi
bi eccleſia cõmunicauit in ratione dati
⁊ accepti niñ vos ſoli: qꝛ ⁊ theſalonicã
ſemel ⁊ terũ vſibus meis minſtis. Ad

Conieſſionun

hec bona opa eos redijſſe nüc gandet?
repullulaſſe letat tanc; reireſcete fer
tilitate agri nuquid Opter vſs ſnos qi
dirxit vbus meis minſtis: nuquid ppte
rea gandet: nõ ppterea. Et p on ſcun?

Sequit dices. Ilõ qꝛ quero datu ſjre⸗
quiro fructũ. Didicia te deus meus inl
datü ⁊ fructu oiſcernere. Datu e res ip⸗

ſa que dat᷑ impartit᷑ bec neceſſaria velu
ti e nůmus cibus potus veſtimetum te
ctũ acunoꝛiũ. Fructꝰ aũt bona 2 recta
volitas vatons e.n. n. att: magi bon⸗
quiiuſcepit ppberaz tanti ſagſdldtin
nomine pppete: neq; ait tin qui ſuſcepe
rit iuſtu: ſʒ iddidit ĩ nomie iuſii. Ita do
pe ille mercedẽ ꝓphete:iſte mercedẽ in
ſti accipiet. nec ſolĩ ait qui calicẽ aque
frigide potũ dederit vni ex minimis me

is: ſz addidit tantũ in nomine diſcipuli⸗

⁊ ſic adiunxit:amẽ dico vobis nõ ꝑdit
mercedẽ ſuã. Datũẽ ſuſciꝑe ppbetam:
ſuſcipere iuſtũ:poꝛꝛigere calicẽ aque fri
gide diſcipulo: fructus aut in nomie ꝓp
phete ĩ nom ine iuſtiiĩ nomine diſeipuli
boc facere. Fructu paſeitur helias a vi⸗
dua ſciète ꝙ honunẽ dei paſceret: 1,
pter boc paſceret ꝑ ccꝛuu auũt pato pa⸗

ſcebat᷑.nec ĩerioꝛ belias Sertertofe⸗
ſta

ſcebat᷑: qui poſſet etia talis cibi egeſtate
conũpi Ideoq; dicã qo veꝑ eſt coꝛà te

one cu bomines idiote atq; ifideles qui

ſut ſacrameta initioꝑ ⁊ magnalia mina

cnloꝝ:que nomine piſciũ ⁊ ceteroꝛuʒ ſi

gnificari credidimus: ſuſcipiũt coꝛpoꝛa⸗
liner reficiẽdos:ant in aliquo pñins vite
vſu adiuuaãdos pueros tuos:cũ id qua
re facienduʒ ſit a quo ꝑtineat ignoꝛent:
nec illi iſtos paſcũt: nec iſti ab illis paſ/
cũtur. qꝛ nec illi boc ſacta t recta volũ⸗
tate operãtur: nec im eoꝝ datis vbi fru
ciũ nõdum videt letatur. Inde quippe

gimectänndnt

V

Pſces
cmnmnunifuin

fküſcr fnctud⸗

nutmntit

uepenitnorcion

ttſenllugerg⸗
icl epeesen
(Eriinlectinde
Wcrantgeſtee
hiteceenoͦſoi
Mtni;fnuloin
MWaräkfetlitdi⸗
Mevamiicpe
ſicklhemnlopei
Eniteoprichisc
Mkufngelaguen
Uunacchekr n
Kineſeigüe⸗
ſbcnedduſtd
ſirtitmie⸗
liggigwe⸗
bfidofenon
Crerpoumnh
ſoſeleou re
Mtpfunbod
ſigbouife⸗
migatenutde
ſintgdanne
D
tuitclmieh
fnnadctes
lnninn
ſicchanee
ſugeener
ebſhe

Wüiafeme N

chuggunt
mü in
Moeniex
gwegmni
Wengung
Aan
re Meen
nechinnat
tideeninin
Muminn
eniſn
tinmdl
õ
tiriſtiton!
Fmitſi
gca
nngſ
ltunic,
gnictt⸗
müngt⸗
1cgov
muglhl,
Nirſin

Aramn 4

Et ide

piſces 1 ceti nõ veſcutur eſcis: quas nõ

inar niſ iaz terra ab amarituchne
o ffuctuu diſtincta atq; oiſctera
eus omnia que feriſti: T ecce

=

ona valde qꝛ ? nos vidimns ea ? ecce
ommia bona valde. In ſingulis generi
bus operũ tuoꝝ cũ dixiſſes vt fierent et
facta eſſent:illud atq; illud vidiſti quia
bonũ eſt. Septies enumeraui ſcriptum
eſſe te vidiſſe quia bonum eſt qð feciſti

2 boe octauuzʒ eſt qꝛ vidiſti omnia qtre
feciſti: ⁊ ecce nõ ſolũ bona ſz etiaz valde

bona erat: ſimul at oia z⁊ bona a valde
Hoc dicũtur etiã quecq; pulchꝛa coꝛpo

fa: qꝛ lõge multo pulchꝛius ẽ coꝛp⸗ qõ
ex mẽbꝛis pulchꝛis oibus cõſtat q; pa

mebꝛa ſingula quoꝝ oꝛdinatiſſimo cõ⸗

nentu cõpletur vniuerſũ quauis ⁊ illa
etidã ſingulatim pulchꝛa ſint. Et attendi

vt inuenirẽ vtrü ſeptus vel octies vige/
ris que bona ſũt oꝑa tua cũ tibi placue

rt: 2 ĩ tua iuſſione nõ inueni tpa p que
irelligerẽ totiẽs videris que feciſti: =
diri: O one nõne iſta ſcriptura fua vera
E quomi tu verax ⁊ veritas edidiſti eaz.

Car ergo tu mihi dicis nõ eſſe ĩ tua vii

ſione tẽpoꝛa: ⁊ ecce ſcriptura tua mibi

dicit ꝑ ſingulos dies ea que feciſti te vi

diſſe qꝛ bona ſũt: Et cũ ea numerarẽè in

ueni quotiẽs ad hec tu dicis mibi:quo

niã tu es deus meus ⁊ dicis voce foꝛtii

aurẽ ĩterioꝛẽ ſeruo tuo prũpẽs meãà ſur
ditatẽ ⁊ clamãs. O homo nẽpe qo ſcri⸗
ptura mea dicit ego dico. Et tamen illa
tpaliter dicit:vbo ãt meo eterno tẽèpus
nõ accidit:qꝛ equali mecũ eternitate cõ
ſiſtit. Sic ea que vos ꝑ ſpiritũ meũ vide
tis ego video ſicut ea que vos pꝑ ſpirituʒ
meu oicitis ego dico.Atq; ira cũ vos tẽ⸗

poꝛaliter ea videatis non ego tẽpoꝛali

SS S

Xlii.

ter video qnẽadmoduʒ c dos tempoꝛa
liter ea dicatis nõ ego tẽpeꝛaliter ea di
co. Et audiui dne deus meus ⁊ eluri ſti⸗
la dulcedinis ex tua veritate ⁊ intellexi
quonia lũt quid qbas diſplicẽt opera
tna bona: ⁊ multa eoꝝ dicunt te feciſſe
neceſſitate cõpulſu; ſicut fabꝛicas celo⸗
rũ ⁊ cõpoſitiones ſyderũ.:⁊ hec ñ ð tuo
ſz ia fuiſſe alibi creata ⁊ aliunde que tu
otraperes ⁊ cõpaginares atq; ↄtexeres
cũ de hoſtibus victis mundana menia
mollireriſ:vt ea ↄſtructiõe ðnicti aduer
ſus te lek rebellare nõ poſſent. Alia vo
nec fecſſe te nec omnino ↄpegiſſe ficut
omnes carnes ⁊ i nitiſſima queq; am⸗
mãtia:⁊ quicquid radicibus terra tenet
ſʒ poſtilẽ mẽtem naturãq; aliã nõ abs

v 2

di locis iſta gignere atq; foꝛmare. Inſa
ni dicũt heciquonid noõ ꝑ ſpiriũ tuũ vi⸗
get opera tua nec re cognoſcunt in eis
Qui autẽ ꝑ ſpirituʒ tuu vident ea:tu vi⸗
des ĩ eis Ergo cum vidẽt qꝛ bona ſunt
tu vides quia bona ſũt: 2 quecunq; pꝛo
Pier te placẽt in ĩ eis cõplaces:? que ꝑ.
ſpũm tuũ placẽt nobis tibi placèt ĩ no
bis. ns. n. ſcit bominũ que ſũt bomĩs
niſi ſpiritus hominis q ĩ ipſo eſt: Sic et
gne dei ſunt nemo ſcit niſi ſpiritus dei.
Nos auteè inquit nõ ſpiritũ huius mun

di accepimus:ſ ſpiritu qni ex oeo eſt: xt

ſciamns que a oeo donata ſunt nobis.
Et admoneoꝛ vt dicaʒ. Certe nemo ſcit
que dei ſunt niñ ſpiritus dei. Quomo⸗
do ergo ſcimus ⁊ nos quea deo dona⸗
ta ſunt nobis: Reſpondetur mibi quo
niam que per eius ſpirituũ ſcimus etiam

ſic nemo ſcit niſ ſpiritus dei. Sicut eni

recte dictũ eſt:nõ enim vos eſtis qui lo
quimini eis qui ĩ ſpiritu dei loqueretur
ſic recte or̃ non vos eſtis qͥᷣ ſcitis eis qui
in dei lpiritu ſciũt. Nihilomin? igit re⸗

ete dicit nõ vos eſtis qui videtis eis q
in ſpiritu oet vidẽt. Ita qincquid ĩ ſpiri
tu dei vident:q; bonu ẽ nò ipſi ſed t e
vicdet qꝛ vonũ . Aliud ergo ẽ vt putet
qſq; malũ eſſe quod bonu ẽ qles ſupꝛa
dicti ſut. Aliud vt qð bonũ ẽ videat hõ
qꝛ bonũ ẽ ſicut multis tua creatura pla
cet quia bona ẽquibꝰ tñ nõ tu places ĩ
ea vñ frui magis ipſa qᷓ; te volut: aliud
ãt vt cũ aliquid videt homo qꝛ bonum
eſt: deus in illo videat quia bonnm eſt
vt.ſ.ille amet᷑ in eo qð fecit qͥ nõ ama⸗
retur niſi per ſpiritũ quẽ dedit: qꝛ chari
tas dei diffuſa ẽ ĩ coꝛdibꝰnoſtrii ꝑſpiri
tũ ſanctũ qͥ datꝰ ẽ nobis pꝑ quẽ videmꝰ
qꝛ bonũ ẽ qᷣcqd aliquo mõ eſt. 2ib illo
eni ẽ qui non aliquo mõẽ ſed còẽ eſt.
Gratias tibi one:videmꝰcelum ⁊ terraʒ
ſiue coꝛpoꝛalẽ partẽ ſuꝑioꝛem atq; infe
rioꝛẽ:ſiue ſpiritualẽ coꝛpoꝛalemq; crea
turã atqʒ In oꝛdinatu harũ partiũ qui⸗
bus cõſtat vel vniuerſa mundi moles
vel vniueria oĩno creatura videm lucẽ
fact diuiſamqʒ a tenebꝛis: videmꝰ fir⸗
mamẽétũ celi ſiue inter ſpirituales aqs
ſuꝑioꝛes ⁊ coꝛpoꝛales iferioꝛes pꝛimari
um coꝛpus mudi ſuꝑ hoc ſpacium aeris
quia ⁊ boc vocat᷑ celũ ꝑ qð vagantur
volatilia celi inter aquas que vapoꝛalit᷑
eis ſuꝑferũt᷑: ⁊ ſerenis ẽt noctibꝰrorãt
2 has que ĩ tris graues fluitt videmꝰ
cõgregatarũ aquaꝝ ſpeciẽ ꝑ cãpos ma
ris ⁊ aridã terrã vel nudata vel foꝛma⸗
tã vt eẽt viñbilis ⁊ icõpoſita berbar/⸗
qʒ atqʒ arboꝛũ materie:videm lumina
ria ſulgere deſuꝑ ſo lẽ ſufficere ojei:lu⸗
nã ⁊ ſtellas conſolari noctẽ aiq; his oĩ
bus notari ⁊ ſignificari tempoꝛa:vide/
mus humidà v q; quaqʒ natur piſcibꝰ
2 beluis ⁊ alitibꝰfecũdatà qð aeris co⸗
pulentia que volaiauiũ poꝛtat aquaꝝ
exalatione concreſcit videm terrenis

Confeſſionum

ac ſimilitudine boc ẽ rationis æ intelli

gẽtie virtute pponi:æ quẽadmodũ i eꝰ

aia aliud ẽ qð ↄſulẽdo dominat: alinc

quod ſubdit᷑ vt obtẽperent: ſcxiro fa
ctã ec etià coꝛpoꝛaliter feminàq; habe

beret quidẽ in mẽte rõnalis intelligen
tie parẽ naturaʒ:ſexu tamè coꝛpoꝛis itia
maſculino ſexui ſubijceret᷑ quẽadmo⸗
dũ ſubiicit᷑ appetitus actionis ad coci
piendà de rõne mẽtis recte agedi ſoler
tiam. Nidemus hec ⁊ ſingula bona et
ola boua valde. Laudẽt te opera tuaxt
amem te: æ amem te vt landent te opa
tua que habẽt initiũ ⁊ finẽ ex tempoꝛe
oꝛtum ⁊ occaſũ pꝛofectũ ⁊ defectũ ſpe
ciem ⁊ pꝛiuationt᷑. Habẽt ergo cõſequẽ
tia mane ⁊ ve ſperam partiz latẽter pat
tim euidẽter. De nihilo enum a te nõ de
te facta ſut. Ilõ de te aliqua nõ de tua
vel que antea fuerit ſed de concreta iſ
mula te creata materia: qͥ ei informiia
tem ſine vlla tempoꝛis literpoſtiõe foꝛ
maſti. Nam cũ ſit alind celi terrema
terieſ aliud celi ⁊ terre ſpecies materiaʒ
quidem de omnino nibilo mundi au⸗
tem ſpeciem de infoꝛmi materia: fimul
tamen vtrũq; feciſti vt materiam ſoꝛ/
ma nulla more intercapedine ſequeret
Inſpeximus etiam pꝛopter quoꝛum ſi
gurationem iſta vel tali oꝛdine fieni vel
tali oꝛdine ſcribi doluiſti:⁊ vidimus q;
bona ſũt ſingula ⁊ omnia: bona valde
in verbo tuo in vnico tuo celuz ꝛ terra

caput ⁊ coꝛpus eccleſie in pꝛedeſtinatio
ne ante omnia tempoꝛa ſine mane ⁊ ve
ſpera. Ubi autẽ cepiſti pꝛedeſtinaſa te

poꝛaliter exequi: vt occulia maniſeſta

res ⁊ incõpoſ ta noſtra cõponeres qm

ſuper nos erãt peccaia noſira ? in ꝓfũ

animalſb⸗ kacie terne decoꝛari hoine in
qʒ ad imaginẽ ⁊ ſinulitudinẽ tu cuctis
irrarionalib animatib? pſa tua imagie

tehwicben
rotnobonihe
enienun nobisi
ſotitfcaſtiipis
fictstloldaſu⸗
rlcnores anitid
ſrorsgieigik
gſilocerneinft
Prutone N apy⸗
ſttbioyperamiſe

ees ehi hanp
es ad acoguiren

Cenciſtl oeci n

oeri nietuben

Hinnuloooni

(oltnteſilentex⸗
(inſiccexgentes
uſpluweeig
dkunlbitei⸗

Ndeenrer
nnenondes
unpaiſtenc
reſomſten
nſcbatumere,

emetdinimtr

idinugene
Ueſumcinlen
entunitſoe
g monitſtei
hlluetſtnfen
nnlfntn
Hfanumopen
nninnt
Uuntetvinn
Panitenet
Angedeni
pnineinn
igi
dnnisd
nünitacede
eihnmnn

nni⸗

Pfrimte
W

1

l

.
4

neginn

riſengi
iin ciee

Gcpruümint
Winnänföntte
umaruunt
non dbint
iensne

Nur nügta

nnsAti

a Lurdie

etmm etck

Nbetmtiinigte

caüſcrit
imremmni
ndrntbhnn
4,aein
uitetet
nunmurni,
umunz
ndftiidd
Aitnt
omin il⸗
entoni
gſafnnm⸗,

dqum tenebꝛo ũ abieramus abs te ſpi⸗
ritus tuus bonꝰ ſuperferebatur ad ſub
neniendum nobis in tempoꝛe oppoꝛtu

no ⁊ iuſtificaſti ĩpios ⁊ diſtixiſti eoſab

iniquis ⁊ ſolidaſti auctoꝛitatẽ libꝛi tui ĩ
ter ſuꝑioꝛes qui tibi docibiles eſſent ⁊ ĩ

ferioꝛes qui eis ſubderentur ⁊ congre⸗
gaſti ſocietatẽ infidelium in vnam con
ſpirationẽ vt apparerent ſtudia fideliũ
vt tibi opera miſericoꝛdie parerẽt diſtri
buẽtes etiã pauperibus terrenas lacul⸗

tates ad acquirenda celeſtia: ⁊ inde ac⸗
cxendiſti quedã luminaria in fimamen⸗
to verbũ vite habentes ſanctos tuos et

ſpiritualibus donis pꝛelata ſublimi au
ctoꝛitate fulgentes:⁊ inde ad imbuen/
das infideles gentes ſacrameta ⁊ mira
cula viſibilia voceſq; verboꝛum ſᷣm fir⸗
mamentum libꝛi tui:quibus etiam fide

les benedicerentur ex materia coꝛpoꝛa

li ꝓduxiſti:⁊ deinde fideliũ animam vi
uam per affecius oꝛdinatos cõtinentie
vigoꝛe:foꝛmaſti atq; inde tibi ſoli men⸗
ltem ſubditam ⁊ nullius auctoꝛitat hu
mane ad imitandu; indigentẽ renona⸗

ſti ad imaginem ⁊ ſimilitudinem tuam
pꝛeſtantiq; intellectui rationabileʒ acti

onem tanqᷓ; viro feminam ſubdidiſti oĩ
buſq; tuis miniſterijs ad perficiẽdos fi
deles in hac vita neceſſarijs ab eiſdeʒ fi
de libus ad vſus tempoꝛales fructuoſa

in futurum opera pꝛeberi voluiſti. Dec

omnia videmus ⁊ bona ſũt valde:quo⸗

niam tu ea vides in nobis qui ſpiritum

quò ea videremus ⁊ in eis te amaremꝰ
dediſti nobis. Domine deus pacem da
nobis. omnia enim pꝛeſtitiſti nobis pa⸗

tem quietis pacẽ ⁊ ſabbati pacem ſine
deſpera Omnis qppe iſte oꝛdo pulcher
rimus rerũ valde bonarum modis ſuis
peractis trãſiturus eſt: ?ꝛ mane quippe
& eis factum ẽ ⁊ veſpera.Dies aũt ſepti

mus ſine veſpera ẽ nec hʒ occaſuʒ:qꝛ tâs
ccificaſti eũ ad permanſonẽ ſempiter/
nã:vt id qð tu poſt opera tua bona val

de quDnis ea quietus feceris: requienio
ſti ſeptimo die hoc pꝛeloquatur nobis
vox libꝛi tui:qð ⁊ nos poſt opera nr᷑̃a:
ideo bona valde:qꝛ tu nobis ea dona/
ſti ſabbato vite eterne. Reqieſcamus
in te etiam. Lunc emm ſic requieſces in
nobis quẽadmodum nunc operaris in
nobis:⁊ ita erit illa requies tua per nos
quẽadmodum ſunt iſta opera tua per
nos.Lu autem vomine ſemper opera⸗
ris ⁊ ſemper requieſcis nec videſad tem
pus:nec operaris ad tempuſ:nec moue

ris ad tempus:nec requieſcio ad tépus:

⁊ tamen facis ⁊ viſiones tempoꝛales ⁊
ipſa tempoꝛa ⁊ quieteʒs ex tẽpoꝛe. Nos

iracq; iſta que feciſti videmus quia ſunt

tu autem quia vides ea ſunt.Et nos ſo⸗
ris videmus quia ſunt ⁊ intus qꝛ bona
ſunt:tu autem ibi vidiſti facta vbi vidi⸗
ſti facienda.Et nos alio tempoꝛe moti

ſumus ad benefaciendum poſtea: quaꝶ

concepit de ſpiritu tuo coꝛ noſtrũ:pꝛio
ri autem tẽpoꝛe ad malefaciendũ moue
bamur delerentes ſe tn vero deus ſum
me bone nunq; ceſſaſti benefacere. Et
ſunt quedam opera noſtra ex munere
quidem tuo:ſed nõ ſempiterna Poſt il
la nos requieturos in tua grdãdi ſancti⸗
ficatione ſperamus:tu autẽ bonuʒ nul⸗
lo indigẽs bono ſemper quietus es qm̃
tua quies tuipſe es.Et hoc intelligẽ qͥs
hominũ dabit hominis: quis angelus
angelo:quis angeluſ homini: A te peta
tur i te querat᷑ ad te pulſet᷑: ſic ic accipi
etar:ſic inueniet᷑ ſic aperiet᷑. Amen.

aurelij Auguſtini Cõfeſſionũ tertiꝰ
decim atq; vltimus liber explicit.

NDeo gratias.

2 3

De doct rina chꝛiſtiana

Ex libꝛo retractatiõuʒ beati Auguſtini
Ibꝛos de doctrina chꝛiſtia⸗
na cũ impfectos cõperiſſẽ ꝑ
ficere malui qᷓ; eis ſic relictis

ad alia retractada tranhre.
