topen
gleiſu
icſpt
Galare
N
ſracd
fhe
pin
nai
qui
tren

rne
ni
i
mign
Wenn
Wde
mc
Btanh
Nig
agf
nu
mngt
Gent
Nloten
trenr’
e
nt
ſf
tr
Hu
H
en

laboꝛat ſub ſole: Neq; enim fruſtra ẽ

agditum vanitatum: quia ſi vanitates

detahat.qui ianq; pꝛima ſectãtur ex⸗

trema nõ erit coꝛpus vanitas ſed ĩ ſuo

genere:quãuis extremã pulchꝛitudineʒ
ſine vllo erroꝛe monſtrabit. Tẽpoꝛaliũ

enim ſpecierũ multiſoꝛmitas ab vnitate

deuhominẽ lapſũ per carnales ſenſus
diuerberauit ⁊ mutabili varietate ĩpli⸗

auit eius affectũ. Ita factũ ẽ abundan
tia labo:ioſa ⁊? ſi dici pẽt copioſa ege
ſtas vũ aliud ⁊ aliud ſequit᷑: ⁊ nihil enʒ
eo permanet:ſic a tẽpoꝛe frumẽti uini ?⁊

olei ſui mul:iplicatus ẽ vt non inueni
at idipſũ.i.in veritatẽ cõmutabilè ⁊ ſin
gularẽ:qua ſecutus nõ erret ⁊ aſſecutꝰ
nõ doleat. Habebit enim etiã conſeq̃n

tẽ redéptionẽ coꝛpoꝛis ſui ꝙ idã nõ coꝛ

rũpetur. Nunc vero coꝛpus ꝙ coꝛnum
pitur aggrauat animã:⁊ depꝛimit terre
na inhabitatio ſenſũ multa cogitanteʒ:
quia rapitur in oꝛdinè ſucceſſionis: ex⸗
trema.coꝛpoꝛũ pulchꝛitudo. Nã ideo

extrema ẽ quia ſimul non poteſt habe

re omnia ſed alia cedii::alia ſuccedũt
tẽpoꝛaliũ foꝛmarũ numeros ĩ vndã pul

chꝛitudinẽ cõpleuit. ⁊ hoc totum nõ ꝓ⸗

pterea malũ quia trãſit. Sic ⁊ verſus ĩ
ſuo genere pulcher ẽ qᷓ;uis due ſyllabe

ſimul oici nullo mõ poſſint. Nec.n.ſe⸗
cũdà ãnunciat:niſi pꝛima tranſeat: atʒ

ita per oꝛdinẽ peruemit᷑ ad finẽ: ⁊ cum
ſola ultima ſonat:non ſecũ ſonãtibus

ſuperioꝛibꝰ. foꝛmã tamẽ ⁊ decus metri

cũ pꝛeteritis contexta perficiat: nec iõ

tamẽ ars ipſa q̃ verſus fabꝛicat᷑ ſic tẽpo
ri obnoxia ẽ ut pulchꝛitudo eiꝰ ꝑ mẽſu
ras moꝛarũ digerat᷑:ſʒ ſimul hʒ oĩa qui

bus efficit uerſũiñ habẽtẽ ſimul omnia:

ſeæd poſterioꝛibus poꝛa tollentẽ: pꝛopt/

.

rum 1 omnia vanitae que abundanti 6
bomini in omni laboꝛe eius quem.ipſe

ea tamẽ pulchꝛum qꝛ exterma ueſtigia
eius pulchꝛitudinis oſtẽdit: quà conſtã
ter atq; ĩicõmutãbiliter ars ipſa cuſto/
dit. Itaq; ut nõnulli ꝑuerſi magii amat
nerſũ qᷓ; artẽ ipſam qua conficitur uer⸗

ſus:qꝛ plus ſe auribꝰq; itelligẽtie dede

rũt. Ita multi tẽpoꝛalia diligũt cõditri

ceʒ nero ac moderatricẽ tpoꝛũ diuinãꝗ

ꝓnidentiã nõ requirũt:atq; in ipſa dile
ttione tẽpoꝛaliũ nolunt tranſire:quod
amat ⁊ tã ſũt abſurdi qᷓ; ſi qſ;ᷓ ĩ recitati
one pꝛeclari carminis unã aliqua ſyllia
bã ſolam perpetuo uellet audire:ſed ia
men auditoꝛes carminũ nõ inueniunt
talibus autem rerum auditoꝛibus ple⸗

na ſunt omnia:pꝛopterea qꝛ nemo ef᷑

qui non facile non modo totum ueriũ
ſed etiam totũ carmẽ poſſit audire.Co
tum ãt oꝛdinem ſeculoꝛum ſentire nul
lus hominũ poteſt. Huc accedit ꝙ car

minis nõ ſum partes: ſeculoꝛum uero
partes damnatione ſancti ſumꝰ. Illud

ergo canitur ſub iudicio noſtro:tranſe
unt iſta de laboꝛe noſtro. Nulli autem
uicto ludi agoniſtici placẽt:ſʒ tamẽ cũ
eius dedecoꝛe decoꝛi ſunt. Et ꝑ hoc.n.
quedam mutatio ueritatis ẽ:nec ob ali
nd a talibue pꝛobibemur ſpectaculis ni
ſi ne umbꝛis rerum deceptiab his rebꝰ
quarũ ille umbꝛe ſunt aberremus. Ita
miuerſitatis huius ↄditio atq; admini⸗
ſtratio ſolis impiis animis: dãnatiſq;
non placet:ſed etiam animabus ſanctii
cũ miſeria earũ:multiſq; in terra uictri
cibꝰ:uel in celo ſine pericalo ſpectanti
bus placet.nihil enim iuſtũ diſplicet iu
ſto. Quocirca cũ omnis anima rõnaliſi
aut peccatis ſuis miſera ſit:aut recte fa
ctis beata. Ois ãt irrational aut cedat
potentioꝛi:ai pareat melioꝛi:aut com
paretur equali aut ceetantem exerceat
aut dãnata noceat:⁊ omne coꝛpus ſue

ununc ſeruiat quatũ pꝛo eius meritis:⁊
ꝓ rerũ oꝛdine ſinitur:nnllũ malù ẽẽ na

iure vniuerſe:ſed ſua culpa cuiq; ſt ma

lum. Pouo cu aia perdei gratià rege
nerata: ⁊ in integrũ reſtituta: ? illi ſus
dita uni a quo ẽ creata. Inſtaurato ẽt
coꝛpoꝛe in pꝛiſtinã firmitatẽ nõ cũ mũ

do poſſideri:ſed mũdũ poſſidere ceperit

nullũ enim malũ erit: quia iſta infima
pulchꝛitndo tꝑaliũ uiciſſimdinuʒ: qᷣcũ
ipſa ꝑagebat᷑:ſub ipa ꝑaget᷑ ⁊ erit ut ſcri
ptũ cẽ᷑: celinouũ ⁊ tra noua: nõ ĩ ꝑte la
boꝛãtibꝰ animis:ſʒ ĩi nniuerſtate regnã
tibus. Omnia enim inquit nr̃a apoſto
lus:uos ãt xpᷣi.chꝛiſtꝰãt dei: caput mu
lieris uir:caput uiri xpᷣs.caput ãt chꝛiſti
deus.Quoniam igit᷑ nitium aie ĩtatuʒ
nõ natura eiꝰ:ſed cõtra naturẽ eius eſt
nibil aliud eſt qᷓ; peccatũ t pena pecca
ti. Indc ĩtelligitur nullã naturã: uel ſi
melius ita dicit᷑ nullã ſubſtãtia ſiue eſ
ſentidã malũ eẽ. Nʒ oe peccatis peniſq;

anime efficit᷑ ut uninerſitas nulla ofoꝛ

mitate turpet᷑. Quia rõnalis ſubſtãtia
que ab omni peccato mũda ẽ oeo ſubie
cta:ſubiectis ſibi ceteris dominat᷑. Ea
vero que peccauit:ibi oꝛdinata ẽ:vbi eẽ
tales oecet:vt deo cõditoꝛe acq; rectoꝛe
vniuerſitatis:decoꝛa ſint oia ⁊ eſt ptil/
chꝛitudo vniuerſe creatiie:per bec tria
iculpabilis dãnatione peccatoꝛũ.exerci
tatione iuſtoꝛũ:perfectione beatoꝛum.
Quàobꝛẽ ipſa quoq; anime medicina:
ane oiuina puidẽtia:⁊ ieffabili benefi /

cetia geritur:gradati viſticteq; pulcher

rima ẽ. Diſtribuif.n.i auctoꝛnatẽ atq; ĩ
rõut᷑:auctoꝛitas fidẽ flagitat:⁊ rõni p/⸗
parat boĩeʒ.Ratio ad itellectũ cognitio

nẽq; ꝓducit. Quqᷓ; neq; auctoꝛitatem

rõ penitus deſerat: cũ cõſiderat᷑ cui ſit
crededũ:⁊ certe ſũma ẽ ipſius iã cogni/⸗
te acq; perſpicue verittatis auctontas.

religione

ſed qꝛ ĩ tẽpoꝛalia deueniinꝰ:? eox amo

re ab eternis ipedimur qͥdaà tꝑalis me⸗

dicina:q nõ ſciẽtes iʒ credẽtes ad ſalu

tẽ vccat nõ nature excellẽtia.ſʒ ipf tẽ

ponso oꝛdine pꝛioꝛ c. Nã i quècũqʒ lo⸗
cũ qͥſq; inciderit:ibi dʒ icũbere:vt reſur
gat.Ergo ipſis carnalibꝰfoꝛmis qᷣb de
tinemur vtdu ẽ ad eas agnoſcẽdas qᷣs
caro nõ nüciat. Eas enim carnales vo
co q per carnẽ ſentiri poſſunt.i per ocu
los:per aures:ceteroſq; coꝛpoꝛis ſẽſus.
in his ergo carnalibꝰvł coꝛpoꝛalibꝰ foꝛ
mis inberere amoꝛe pueros neceſſe ẽ:
adoleſcentes vero ppꝛie neceſſe ẽ. Hic
lã ꝓcedẽte etate nõ ẽ neceſſe. Quoniaʒ
igit᷑ dĩna ꝓuidẽtia nõ ſolũ ſingulis ho⸗
minib quaſi pᷣuatiʒ: ſʒ vninerſo generi

bumano tq; publice cõſulit. Quid cuʒ

ſingulis agat᷑:de ſcit qͥ agit:atʒ ipſi cuʒ
quibꝰ agit᷑ ſciũt. Quid at agatur cũ ge⸗
nere bumano per biſtoꝛiã cõmendari
dolnit:⁊ per pphetiã.Lẽpoꝛaliũ at rerũ
fides ſiue pteritaꝝ:ſiue futurarũ magis
credẽdo q́; intelligẽdo valet:ſj noſtmʒ
ẽ cõſiderare:quibnsvel hoĩbvel libꝛis
credẽdũ ſit:ad colẽdũ recte deũ: q̃ vna
ſalus ẽ huius tłi pꝛima diſceptatio eſt.
vtrũ his poti credamꝰq admultos doſ
an his qui ad vnũ deũ colẽdũ nos vo⸗
cãt:quis dubitet eos potiſſimũ ſequen
dos:qͥ ad vnũ vocãàt pꝛeſertim cum illi
multoꝛũ cultoꝛes:de hoc vno deo cun⸗
ctoꝛũ: ⁊ rectoꝛe cõſentienti: ⁊ certe ab
vno numerus ĩcipit pᷣus ergo iſti ſequẽ
di ſunt:qui vnũ deũ ſũmũ ⁊ verũ ſoluʒ
deũ ⁊ ſolũ colẽdũ eẽ dicũt ſt apud hos
veritas nõ eluxerit tũ demũ migrãdũ
ſicut enim in ipſa rerũ natura maio⸗ eſt
auctoꝛitas vnius ad vnũ oĩa redigetis:
nec iĩ genere bumano: mltitndinis nul
la potentia ẽ nin conſentientis.i. vnum
ſẽtiẽtis ita ĩ religione qui ad vnũ vocat

ton mi
ontn
zdemn
ſCaten
n qoo⸗
t vinb
ſetͤrſee
eteſin
ſaueathe
naſtt
darare
fuene
mser
ine
lecea
tün
ſepotn
Eenn
ſch.
p⸗
noll
ſine
nec⸗
ſac
pert
vo
nio
nis⸗
ti
hois
atio
mnmn
oblin
ncei
ſcae
Nn
ſoece
ani
vo
lonn

5

Kſtte
mluff
hnid
At
mnge⸗
inr
W
üigen
iN

eoꝝ maioꝛ t fide dignioꝛ eẽ oebet au /

etoꝛitas.altera cõſideratio ẽ diſſennõis
q̃ de vnius dei cultu iter holes oꝛta eſt
ſed accipim naioꝛes noſtros: eo gra⸗
du quo a tẽpoꝛalibus ad eterna cõſcẽ/⸗
dit.vinbilia miracula:nõ enim alit᷑ po⸗
terũt:ſecutos eẽ per quos id actũ t᷑: vt
neceſſaria nõ eẽnt poſteris.Cũ.n.eccle
ſia catholica ꝑ totũ oꝛbẽ diſſuſſa atʒ fũ
data ſit nec miracula illa in nr̃a tẽpoꝛa
Durare permiſſa ſũt:nec aĩa ſemꝑ viſibi
lia quereret:eoꝛũ cõſuetudine frigeſce/⸗
ret gen Pumanũ quoꝝꝑ nonitate flagra
nit. nec iã nobis dubiu eẽ debet:his eſſe
rxredẽdo qui cũ ea pᷣdicent qᷓ pauci aſſe/
quũtur:ſe tñ ſequẽdos populis ꝑſuade
ẽ potuerũt. Nüc enim agit᷑ qᷣbue cre⸗
dẽdũ ſit:aut qᷓ; quiſq; ſit idoneus ineũ⸗
de rationi:ve diuinis ⁊ de inuiſibilibꝰ

rebꝰ. Nã ipſ rõni purgatioꝛis aĩe: que

ad perſpicuã veritatẽ puenit:nullo mò
auctoꝛitas humana pᷣponitur:ſʒ ad hãc
nullã ſuperbia humana perducit. Que
ſi nõ eẽt:nõ eẽnt heretici: nʒ ſciſmatici:

nec carne circũciſ nec creaturarũ ſim-

ſacroꝛũq; cultoꝛes:hij ſi nõ eẽnt ãte
perfectionẽ populique ꝓmittitur: mul
to pihrius veritas quereret᷑. Diſpenſa⸗
tio ergo tẽpoꝛalis ⁊ medieina diuine ꝓ
nidẽenie: erga illos qui peccato monali
tatẽ meruerunt ſic tradit᷑
boĩs cuiuſlihet naſcẽtis naturarũ eru
ditio cogitat᷑. Pꝛima huius etas ĩfãtia
in nutrimẽtis coꝛpoꝛalibꝰagit᷑:penitus
obliuiſcẽda creſcẽti.Eã puer ita ſeqᷣtur:
vnde incipimꝰ alidd meminiſſe. Duic
ſnccedit adoleſcẽtia:cui iã pꝛopagatiõe
ꝓlis natura pꝛomittit: ⁊ patrẽ ſacit:poꝛ
ro adoleſcẽtiã iunẽtus excipit ia exercẽ
da muneribꝰ publicis:⁊ domanda ſub
legibꝰ:ĩ qua vehemẽtioꝛ phibitio pecca

toꝛum ⁊ pena peccantiũ ſeruilite r coer

n 74

cens carnalibus animis attrociotes ii
petus libidinis gignit:⁊ oĩa cõmiſia cõ
geminat:nõ enim ſimplex peceatũ è ſo
lam malinn: ſed etid vetitum admitte
re. Poſt laboꝛes autẽ iuuètunis ſenioꝛi
pax nünulla cõcedit᷑. Inde vſq; ad moꝛ
tẽ deterioꝛ etas ac decoloꝛ decrepitas:
⁊ moꝛbbus ſubieciloꝛ debiliſq; perdu⸗
cit. Pec ẽ vita bommis viuẽtis ex coꝛpo
re:⁊ enpiditatib rerũ tẽpoꝛaliũ colligas
ti. Hic or̃ vetus hõ exterioꝝ ⁊ terrenus
etiã ſi obtineat eã quã vnlgus vocat fe
licitatẽ:in bene cõſtituta terrena einita⸗
te:ſiue ſub regib ſiue ſub pꝛincipibſine
ſub legibꝰſine ſub his oĩbꝰ.Aliter.n.be
ne conſtitui popolus nõ põt etiã qͥ ter
rena ſectat᷑.habet quippe ⁊ ipſe modiũ
quẽdà pulcꝛitudinis ſne. Hunc at hoĩ ⸗

. .⸗ . .

nẽ quem veterem ⁊ exterioꝛem ⁊ terre
num oeſcripſimꝰ:ſiue i ſuo genere mo
deratum:ſiue etiam ſeruilis inſtine mo
dum excedentem:nonnulli agunt totũ
ab iſtius vite oꝛtu: vſq etiam ad occa⸗
ſum. Non nulli autè iſtam vita neceſſa
rio ab illo incipiunt:ſed renaſcũt᷑ iteriꝰ
⁊ ceteras ei ptes ſuo roboꝛe ſpũali:⁊ in
cremẽtis ſapiẽtie coꝛũput ⁊ necãt:⁊ in
celeſtes leges donec poſt viſibilẽ legeʒ
mente totum reſtaureiur aſtringunt.
Iſte dicitur nouus hõ ⁊ iterioꝛ ⁊ cele
ſtis babẽs ⁊ ipſe ꝓpoꝛtiones nõ annis
ſed ꝓlectibus diſtinctas:quaſdà ſ pũa⸗
les etates ſuas:pꝛimà ĩ vberibus vtilis
biſtoꝛie que nutritur exemplis: lecũd
iam obliuiſcẽtẽ hbumana ⁊ ad diuma tẽ
dentem. In qua nò auctontatis buaue
ſinu cõtinet᷑:ſj ad ſũmã ⁊ icõmntabilẽ
legem paſſibus rationis innituur. Cer
tiam iam fidentioꝛc᷑: ⁊ carnalẽ appeti/
tum rationis roboꝛe maritantem: gau
dẽtẽq; it iſecꝰ in quadã oulcedine ↄiu
gali eum anima meti copulatur ⁊ vels

religione

mẽeto pudoꝛis obnubit᷑:vt ĩa rectẽ viue
re nõ cogat᷑ ſſed ẽt ſi oẽs cõcedãt pecca
re nõ llbeat. Quartã iã multo firmius
oꝛdinatiuſq; faciẽtẽ ⁊ emicãtẽ in viruʒ
per fectũ atq; aptã ⁊ idoneã oĩbẽt per
ſecunonibꝰ⁊ mũdi huiꝰtẽpeſtatibꝰ ac
fluctibꝰſuſtinẽdis atq; fragẽdis.Quiĩ
tã pacatã atcq; ex oĩ parte trãqnillã vi
uẽtẽ ĩ operibꝰ⁊ abũdãtiã ĩcõmutabilis
regni:ſumme atq; ineffabilis ſapientie.
Sextà oĩmode mutatiõis in eternam
vitã ⁊ vſq; ad totã oblinionẽ vite tẽpo

ralis tràſeũtẽ iperfectã foꝛmã: que fa⸗

cta ẽ ad imaginẽ ⁊ ſimilundinẽ dei.Se
ptima. n. iã quies: quies eterna ẽ: ⁊ nul
lis etatibus diſtinguẽda beatitudo per
petua. Ut eniʒ finis veteris bois moꝛs
E:ſic finis hominis noui vita eterna.Il
le hõ peccati ẽ: iſte iuſticie. Sicut ãt iſti
abo nullo oubitãte:ita ſunt:vt vnuʒeo
rũ.i.veterẽ atq; terrenũ poſſu ĩ bac tota
vita vnus hõ agere:nouũ vero ⁊ celeſte
nemo ĩ hac vita poſſit niñ cũ vetere:naʒ

⁊ ab ipſo icipiat neceſſe ẽ: ⁊ vſq; ad viſi
bilẽ moꝛtẽ cũ illo:qᷓ;uis eo deficiẽte: ſe

ꝓficiẽte perduret. Ita ppoꝛtione vni/⸗
nerſũ genus'pumanũ: cuiꝰ taqᷓ; vni bo
minis vita ẽ: ab adãà vſq; ad finẽ hui ſe
culi ſub diuine puidẽtie legibꝰadmini/
ſtrat᷑:vt in duo genera diſtributũ appa
reat. Quoꝛũ ĩ vno ẽ turba ipioꝛũ terre
ni hois imaginem ab initio ſeculi: vſq;
ad tinẽ gerentiũ. In altero ſeries popu
li: vni deo dediti:ſed ab adã vſq; ad ioã
nẽ baptiſtã terreni hoĩs vitã gerẽtis ſer
tili quadã iuſticia. Cui iſtoꝛia vet te
ſtametũ vocat᷑:ꝙ quaſñ terrenum polli
cẽs regnũ:tota nihil ẽ aliud: q; imago
noui populi ⁊ noui teſtamẽeti pollicẽtis
regnũ celoꝛũ.Cuiꝰpopuli vitã interi tẽ
poꝛalis icipit a vi aduẽtu ĩ bumilita/
te: vſq; ad diẽ iudicii quãdo ĩ claritate

vẽtueus ẽ. Poſt qð indiciũ vetere hoie
exticto:erit illa mutatio que angelicã
vitã pollicet᷑. Oẽs.n.reſurgemꝰ: ſed nõ
oẽs ĩmutabimur.Reſurget ergo p po
pulus vt veteris hoĩs ſui reliquias tran
ſfoꝛmet ĩ nouũ. Reſurget ãt ipſius po⸗
pulis qui ab initio vſq; ad finẽ veterem
bominẽ geſſerit:vt ĩ ſecũdã moꝛtẽ pꝛe⸗
cipitetur.Etatũ at articulos qui diligẽ
ter legũt inueniũt nec ʒiʒania nec pale
as perrhoneſcũt. Impius nãq; pio vi⸗

nit ⁊ peccatoꝛ iuſto:vt eoꝛũ cõparatio
ne alacrius donec perficiat᷑ aſſurgant.

Quiſqᷣs at populi terreni tẽpoꝛibꝰ vſq;
ad illuminationẽ ĩterioꝛis hoĩs meruit
peruenire:gen humanũ ꝓ tẽpoꝛe adiu
nit:exhibẽs ei ꝙ etas illa poſcebat.⁊ ꝑ

ꝓphetidà intimãs id quod exbibere op⸗

poꝛtunũ erat:quales pr̃iarche ac ꝓphe
te ĩueniũtur ab his qui nõ pueriliter iñ
liũt: ſes pie diligẽterq; pertractãt diui⸗
narũ ⁊ humanarũ rerũ:tã bonũ ⁊ tam
grande ſecretũ. Quod etiã tẽpoꝛibꝰ no

ui populi a magnis ⁊ ſpiritualibꝰ viris

eccleſe catholice alũnis video cautiſſi
me pꝛonideri:se quid populariter agdt

ꝙ; nõdũ eẽ tẽpoꝛis:vt cũ populo agat:

itelligũt alimẽta lactea large auidis: in⸗

firmioꝛib plurib atq; inſtater ifüdunt
¶VUalidioꝛib ãt cibis cũ ſapiẽtib paucis
veſcũtur. ſapientiã eni loquũtur inter ꝑ

fectos:carnalibus vero ⁊ animalibq;⸗

uis nouis hominibꝰ:adbuc tamẽ par/

uutis: nonnulla obtegũt: ſed nulla mè/
tiuntur. Non enim bononbus ſuis va
nis conſulunt: æ inanibus laudibꝰ: ſed

tilitati eoꝛum cũ quibus ſocietatem vi

te buius inire meruerunt. Dec enim lex
6 diuine pꝛonidentie vt nemo a ſuperio
ribus adiuuetur ad cognoſcendam ⁊ ꝑ
cipiendam gratiam dei: qui nõ ad ean⸗

dem puro affectu inſerioꝛes adiunerit.

atoelp

.

geanshie

pafnentün

ineponi

ſtraoturv

ſcoꝛund

fupoelche
(ollatur
tisriſan
Agattenn
fasad

nacon⸗
intuerie
neſoen
pictlludi
cntai
iscogen
ungol
fGo
fioßta
tglig⸗
müen
tonct
dat ce
Non
diſbil
gnie
ſtitia
legey
guo
Imnbig
Rmnuè
ludcat
eigco
miga
ſedece
ſlite
M
ſli
nnen

m

Ge
ſtüin⸗
Sõl
mune
it
wo
ging
rn
lcin⸗
tic
in,
,

4
4
4

Ita de peecato noſtro:qð in hoie pec/
catoꝛe: ipſa natura noſtra commiſi et
genus huanũu factũ ẽ magnũ decus oꝛ/
namentumq; terraꝝ tan vecenter di
nine pꝛouidentie pꝛocuratiõe admini/
ſtrantur vt ars in efabilis mediciĩe ipaʒ

RKrð

vicioꝛum feditatẽ ĩ neſcio qua ſui geue⸗

ris pulchꝛitudinẽ vertat.Et qm de auc
toꝛitatis beneficẽtia q;ium in pꝛeſentia
ſatis viſum eſt:locnti ſumus videamuſ
quattenus ratio poſſu ꝓgredi: a vifiibi
libus ad inuiſibilia ⁊ a teépoꝛalibꝰ ad et
na conſcendens nõ eni fruſtra ? inamit᷑

intueri opoꝛtet pulcritudinẽ celi:oꝛdi/

nẽ ſiderũ candoꝛẽ lucis: dieꝑ ⁊ noctiuʒ
vicintudies lune meſtrua curicula anut
q̃drifariã tẽperationẽ qdripari] elemẽ/

tis cõgruentẽ tantã viʒ ſeminũ ſpecies

numeroſq; gignẽtiũ ⁊ oĩa in ſuo gener
modũ ꝓpꝛi naturãq; fuaãtia. In quo
rũ ↄnñd eratione nõ vana ⁊ peruura cu⸗
rioſitas exercenda ẽ: ſed graduſ adimoꝛ
talia ⁊ permanẽtia ſemꝑ faciẽdus ꝓxi/
mũ enĩ ẽ attẽdere que iſta ſit nã uual q̃
concta iſta ſentit. que pꝛofecto qm vitaã
dat coꝛpoꝛi pꝛeſtannoꝛ eo ſit neceſſe c.
Mon enim qualiſcuq; bles q;; iſta
viſibili luce pꝛefulgeat ſi vita careat:ma
gni eſtimãda ẽ. Quelibet naq; vina lub
ſtãtia cuilibet nõ viue ſubſtãtie: nature
lege pꝛeponitur: Sed qꝛ irrationabilia
quoq; aiantia viu ere atq; ſẽtire nemo
ambigit. Illud in aio hbumano pꝛeſtãtiſ
fimũ ẽ non quo ſentit ſẽſibilia ſed quo
iudicat ſẽnbilibꝰ: nã ⁊ vidʒ acutiꝰ⁊ ce
teris coꝛpoꝛis ſenſbus acrius coꝛpoꝛa
attiĩ gũt plereq; beſtie q; hoĩes.ſʒ iudica
re de coꝛpoꝛibus non ſentientis tin vite
ſed etiam ratiocinãtis eſt qua ille carẽt
nos ercellimus. Jam vero illud videre
facillimum eſt pꝛeſtantioꝛem eſſe iudi/
santem; quam ulla res oe qua iudica

De uera reugione

tur. Non ſolum autem rationalis vita
de ſennbilib iʒ: de ipis quoq; ſenſibue
iudicat. Cur in aqua remũ fractũ opoꝛ⸗

teat apparere cum rectus ſit ⁊ cur ita ꝑ

oculos ſentire neceſſe ſit. Nam ipſe al/
pectus oculoꝛum renüciare id põt iudi
care aũt nullo mõ quare maifeſtũ ẽ vt

ſenſualé vitã coꝛpoꝛi ita rénalẽ vt iq; P

ſtare. Itaq; ſi rõnalis vita per ſe ipſam
iudicat iã nulla ẽ natura pᷣſtantioꝛ: ſed

quia clarum eſt eã eẽ mutablẽ nũc pes

rita nũc ĩperita inuenitur tanto at meli
us iudicat quanto ẽ peri ioꝛ ⁊ tãto peri
tioꝛ q;to alicuius artis vel diſcipline et
ſapitie ꝑriceps ẽ ipſius artis natura q

renda c. Neq; nunc artẽ intellig volo

que vocatur experiendo:ſed que ratioti
nando indagat᷑.Qò eni pꝛeclarum no⸗
nit qui nouit ea impẽla que calce ⁊ are⸗

na conficitur tenacius lapides coherer

q; luto: aut qͥ tã eleganter edificatvt q̃

pilura ſunt:paria paribꝰ reſpõdeâ que

autẽ fingula mediũ locũ teneant. Quaʒ
qʒ iſte ſenſus iã ſit rationi veritatiq; vi⸗
cinioꝛ:ſed certe querẽdũ ẽ cur nos offẽ
dat n ouabus feneſtris collocatj nõ ſu⸗
pꝛa inuicé ſed iuſta inuicẽ vna eaꝑ maès
ioꝛ minoꝛue ſit: cum equales eẽ potue⸗
rint:ſi vero ſupra inuicẽ fuerint ambe⸗

q; dimidio qʒuis impares non ita offen

dat illa inequalitas ⁊ cur nõ multũ cu⸗
remus quãto ſit vna eaꝑ aut maioꝛ aul
minoꝛ quia oue ſunt: In tribus aunt ſen⸗
ſus ipſe vr̃ expetere vt aut ipares nõ ſit
aut intrs maximã ⁊ minimd ita ſit me⸗

dia: vt tanto pꝛecedat minoꝛes quãto a

maioꝛe pꝛecedit᷑. Ita.n.pᷣmo qſi natura
ipſa ↄſuluur quid pꝛobet. Ubi notàduʒ;

potiſſimũ queadmodũ qð ſolum iſpec
rtũ min oiſplicuerit:iĩ melioꝛis ↄpatiõe
reſpuatur: Ita reperitur nihil eẽ aliõ ar

tem vulgarem. niſi reru expertaꝑ N aci⸗

tarũq; memoꝛia uſu qnoda coꝛpoꝛiſat
q; oꝑationis adiunco:quo ſi careas iu
dicare oe oꝑibus poſſis. qð multo ẽ ex
cellentius q;uis operari artificioſa non
poſſis:ſed cu ĩ oibꝰ artibꝰ conueniétia
placest: qua vna ſalua pulchꝛa ſüt oĩa.
Zola vero conueniẽtia equalitaté vni/
tatẽq; appetat vel fimilitudine parium
vel gradatione oiſpariũ: Quis ẽ qui ſũ/
mã eqlitateʒ vel ſimilitudinẽ ĩ coꝛpoꝛi⸗/
bus ineniat: audeatq; dicere cũ diligẽt
cõſiderauerit quodlibet coꝛpus vere ac
ſimpliciter vnũ eẽ:cũ oĩa vel de ſpecie ĩ
ſpeciem vel de loco ĩ locum tranſeü‚do
mutẽtur ⁊ partibus cõſtẽt ſua loca ob
tineutibus per que in ſpacia dinerſa di

niduntur. Poꝛo ipſa vera equalitaſ ac

ſimilitudo atq; ipſa vera ⁊ pꝛima vnitaſ
non oculis carneis neq; vllo iali ſenſu:
z mente intellecta conſpicit᷑. Unde enĩ
qualiſcũq; in coꝛpoꝛibus appeiteret eq̃
litas aut vnde conuinceret᷑ longe pluri
mü differre a perfecta:niſi ea que pfec/⸗
ta eſt mente videret᷑ ſi iñ que facta non
c pfecta dicẽda eſt.Et cũ oia qͥ in ſenſi/
bilit᷑ pulchꝛa ſũt:ſiue natura edicta:ſtue

artibus elaboꝛata:locis ⁊ tẽpoꝛibus ſit

pulchꝛa:vt coꝛpus ⁊ coꝛꝑis motus.Illa
equalitaſ ⁊ vnitaſ mẽtti immõ cognita
ſᷣm quã de coꝛpoꝛea pulcritudie ſenſu
mnter nũcio iudicat᷑: nec loco tumida ẽ.
nec mutabil tꝑe.Nõ eni recte dici põt:
m eã iudicari rotundũ cãtũ:⁊ nõ fſʒ eã
rotundũ uaſculũ aut ſecundum eam ro
tundum denariũ:ſimiliter in tẽpoꝛibat
q; in motibus coꝛpop:ridicule dr:ſcòm
eã iudicati eqles ãnos ⁊ ñ ̃ᷣm eã eq̃les
mẽlſes aut pᷣm eã eq̃les mẽeſeſ ⁊ ñ pʒ eã e
qles dies: ſed ſiue ꝑ hec ſpacia:ſtue per
hoꝛas:ſiue per bꝛenioꝛa momẽta:cõue⸗
nienter moueatur aliquid eadẽ vna ĩcõ
mutabili equalitate iudicatur. Quod ſi

4
* K .

mioꝛa ⁊ maioꝛa ſpacia figuraꝑ atq; mo
tionu ſim eandem legè parilitatis vel ſi⸗

militudinis vl cõgruentie iudicãt᷑. Ipa

lex maioꝛ oĩbas his.ſʒ potẽtia. Ceteꝝ

ſpacio aut loci aut tempoꝛis nec ma⸗
102 nec minor quia ſ maior eſſet nõ ſᷣm
eam iudicaremus minoꝛa. Si aute; mi
noꝛ eſſet nõ ſecundum eã iudicaremus
maioꝛa. Nũc vo cũ ſm totam quadra/
ture legẽ iudicetur 2 foꝛum quadratuʒ

⁊ lapis quadratus:⁊ tabella: 2 gẽma qᷓ

drata: rurſus m totã equalitatis legeʒ

iudicentur conuenire ſibi motus pedũ
cnrrẽtis foꝛmice. ? ſm eã gradientis e-
lephantis Qnis ea dubitet locorũ ĩter⸗

uallis ac tẽpoꝝ:nec maioꝛẽ eẽ uec mio

rẽ cum polẽtia ſupet oia. H aut lex oim
artiu cum ſiit oio incõmutabilis:mens

vero hũana cui talẽ legẽ videre concelj
ſum eſt: mutabilitatẽ pati poſſit erroꝛis
ſatis apparet ſupꝛa mentẽ nram eſſe le

gem:que veritas dicitur nec ià ilud am

bigendũ ẽ ĩcõmutabilẽ naturã que ſu⸗

pꝛa rönalẽ anim ſcit.deum eẽ:⁊ ibi eẽ

pꝛimà vitã ⁊ pꝛimã eſſẽtiã: vbi ẽ pꝛima

ſapictia. Nã hec eſt illa ĩOcommutabilis
veritas que Ex oiuʒ arciũ recie dicitur.

⁊ ars oĩpotẽtis artificis. IJtac; cu ſe aia

ſentiat nec coꝛpoꝛũ ſpẽʒ motũq; iudica

re ᷣm ſe ipſã ſimul.opoꝛtet agnoſcat pᷣ⸗

ſtare ſuã naturã ei nature de qua iudi⸗
cat:pꝛeſtare autẽ ſibi eã naturam ſcòm
quã iudicat: ⁊ de q̃ iudicar nullo modo
põt.poſſinn eni dicere:quare ſimilia ſi⸗
bi ex vtraq; parte reſpondere membꝛa
ciuuſq; coꝛpor oebeàt:qꝛ ſumma equa

litate delectoꝛ qud uõ oculis coꝛpoꝛeis
ſed mentis cõtueoꝛ:qua pꝛopter tanto

melioꝛa eſſe iudo que oculis cerno qᷓ

to pꝛo ſui natura vicimioꝛa ſunt his que
aio intelligo:quare ante illa ita ſũt.nul

lus põt dicere. Nec ita debere eſſe quiſ⸗

–

6

ichierte
guuegmenn
gantomeit
oligamu
1cnmnesonin
lideinfen
denobisqn⸗
ſhaperine
etinn
icarper
gueapperd
(lain del
liquoelio⸗
lam eubt
inplentt
penſgniic
gaignonde
moch pünc⸗
Mrates
Ppnerin
um det
ſoſe ame
dominel
icat oin
kopone
chꝛiſti
uidocl
puriſien
ligit oith
elti plef
2dequzi
tenpdult
idcetci⸗
lltirutean
pſoit
ſſenni
ülan
ehicznn
Khhgie

VNN

ers
rliſtin

mtii

wintl
ini
N5e
wiimg
witdl
gtnitnin
wrh

iaii.

Mnrint
Pnüriͤr
ikimm
mirihr
unmiitt
Nrini
dle;
ir
iſüin
i
Gmin

1

Imn
nümin

mtin
Gnn
ginr/
enc,
,
ueht
glii
o

q; ſobꝛie vixerint quaſi poſſint eẽ nõ ita
quare auiẽ nobis placeãt hec. ⁊ cur ea
quanto melius ſapimus:vehementiſſi
me diligamus: ne id quideʒ quiſq; fiita

rite intelligit dicere audebit. Ut.n. nos

⁊ onines anime rationales ſecũdũ veri
tatẽ de inferioꝛibus recte indicamui ſi
de uobis quantũ eiſdẽ coheremus. ſola
ipſa veritas iudicat.De ipſa vero nec pr
nec enim minus e qᷓ; ipſe:⁊ ideo que pr
iudicat per ipſam iudicat. Omnia enim
que appetunt vnitatem hanc habẽt re
gulam vel foꝛmã vel exemplum vel ſf a
liquo alio verbo dici ſe ſnit:quoniã ſo⸗
lam eius ſimilitudinẽ a quo eẽ accepit
impleuit:ſi tñ accepit nõ incõgrue dici
ꝓea ſigniſicatione qua filius appellaf᷑
quia non de ſe iſo eſt ſed de pꝛimo ſũ/
moq; pꝛincipio qui pater vr ex quo oii
paternitas in celo ⁊ in terra nominaf.
Pater ꝗ̊ nõ iudicat quẽqᷓ; ied oẽ iudici
um oedit filio ⁊ ſpiritual hõ iudicat oias
ipſe autẽ a nemine iudicatur i.a nullo
homine:ſed a lege ſola ipſa ᷣm quã in /

dicat oĩa:quonià ⁊ ulud veriſſine ocm̃

ẽ opoꝛtet nos oẽs exhiberi ante tribual
chꝛiſti Omnia ꝗ indicat.q;ꝛ flper oĩa eſt
quãdo cũ deo ẽ.Cum illo aũt ẽ: quãdo
puriſſie intelligit ⁊ tota caritate ꝙ intel

ligit oil hit. Ita etiã quatũ põt: lex ipſa

etiã pſe fit.ſecũdum quã iudicat omia.
⁊ de qua iudicare nullus põt.ſicut ĩ itii/
tempoꝛalibꝰ legibꝰ: quãqᷓ; de hbis hoĩeon
iu ſicẽt cũ eas inſtituant:tũ cum fuerint
iuſtitute atq; firmate:non licebit iudici

de ipſis iu dicare:ſed ſᷣm ipſas conditor

ti legum tẽpoꝛaliũ ſi vir bonus ẽ ⁊ ſa⸗
iẽs:illam ipſã ↄſulit eternã:de qua ni-⸗

li auime iudicare datum cẽ. Ut iecũdũ
eius icõ nuta biles regulas.quid ſit pꝛo
temode iubendumvetandumq; diſcer

nat: Eternamn igitur legem animio fal ẽ=
cognoſcere: iudicare aũt nõ ſas è: Hͥ aũt
intereſt ꝙ ad cognoſcendum ſatis è vt

videam ita eẽ:aliqͥd vel ñ ita:ad iudicã

dum vero addimus aliquid quo ſignifi
cemꝰ poſſe eẽ ⁊ aliter.velut cum dici/

mus.tta eſſe debet: aut ita eſſe debuit:
aut ita eſſe debebit vt in ſuis oꝑibus ar⸗

tifices faciũt ſʒ multis finis eſt humana

delectatio:necvolunt attendere ad ſuꝑ

ioꝛa vt iudicent: cur iſta viſibilia place/
ant.Itaq; ſiqueram ab artifice vno ar⸗

cu conſtructo enr alterum parem eon⸗
tra in alteram partem moliatur. Reſ/

pondebit credo vt paria paribus edifi⸗
cij mẽbꝛa reſpondeant:poꝛꝛo ſi pergam
querere idipſum cur eligat:dicet hoc eẽ
pulchꝛum hoc delectare cernentes. Ni
hil audebit amplius. Inclinatus euim
recũbpit oculis ⁊ vnde pendeat non itel
ligit At ego virum intrinſecus oculatũ
⁊ inuiſihiliter vi dentem:non deſinaʒ cõ
mouere:cur iſta placeant:vt iudex eſſe
audęæat ipſius delectationiſ humsene.ita
enim ſupꝛafertur illi nec ab ea tenetur:
dum non ſecundam ipfam iudicat. Et

ſi pꝛius queram vtrum ideo pulcra ſint

quia delecrant:an ideo delectent. quia
pulchra ſunt:hic mihi ſine dubitatione
reſpond:bitur: ideo delectare quia pul⸗
chra ſinr. Oueram ergo dei c pa qnar̃
ſunt pulchra.⁊ ſi titubahitur ſ ib jciam
vtrum iſeo quia ſimiles ſibi partes lũt.
⁊ in aliq̃ appellatione ad onam conue⸗
nientiam redigũtur. Quod cũ ita eẽ cõ
perit interrog bo vtrum hanc ipſâ vni
tatẽ quam conuincuntur appetere lũ⸗
me ipleent a lõge infra iaceàt ⁊ eã quo
dã mõ mẽtiat᷑ ꝙ ſi ita e.nã quis nõ ad⸗
monit uideat: neq; vllq ſpenmi: neq; vllũ
dino ec coꝛpus. qò nõ heat vnitat qus

Fꝛ

⸗

S ʒ

— .

De, , wm. e. .

2

ſario alibi atq; alibi eẽ bẽat n põt aſſeqͥ
eã quã ſequitur vn itatẽ quare ſi h̊ ita ẽ

fatigabo vt reſpondeat vbi videat ipſe
vnitatẽ bãc:aut vnde videat quã ſi non

Meret vnde cognoſceret.⁊ qnid imita
retur coꝛpoꝝ ſpẽs ⁊ quid implere non
poſſet.nunc vero cũ dicit coꝛpoꝛib vos

quidẽ niſi aliqua vnitas contineret ni
pil eſſetis:⁊ rurſus ſi vos eſſetis ipſa vni
tas coꝛpoꝛa nõ eſſetis. Recte illi dicitur
vñ noſti illa vnitatẽ: ̃ᷣm quam iudicas

coꝛpoꝛa quã niſi videres iudicare ñ poſ
ſes ꝙ eã non impleant.Si autè his coꝛ

poꝛeis oculis eam videres:nõ ve dicẽcs

quãqʒ eius veſt igio teneant᷑.lõge tñ ab
co diſtare:nã iſtis oculis coꝛpoꝛeis nõ
niſi coꝛpoꝛalia vides. Mẽéte igit᷑ eã vi⸗

demus.ſed vbi videm ſi h̊ loco cẽt vb
coꝛpus nẽm ẽ᷑:nõ eam videret qui hoc
mõò in oꝛiente de coꝛpoꝛibus iudicat. n

giſta continentur loco ⁊ cũ adẽ vbicũ⸗
q; iudicanti.nuſquã ẽ per ſpatia locoꝝ:

⁊ per potẽtiã nuſq̃ʒ nõ ẽ.Qð ſi ea coꝛ⸗

poꝛa mentiuntur. nõ credẽdũ mentiẽ
tibus:ne incidamus iu vanitatesvanit
tiũ.ſed querendum potius ẽ cũ iõ men

tiuntur q: eam videntur oſtendere ocu
lis carneis: cum illa mẽte pura videat᷑.
vtrũ in tantum mentiuntur in quatuʒ

ei ſimilia ſunt:in quãtũ ea nõ aſſequun
tur:nã ſi aſſequerentur ꝙ imitantur im
plerent.Si antẽ implerẽt oĩno eſſent ſi
milia:ſi omnino eſſem ſimilia nihil iter

illã naturam ⁊ iſtã intereſſet ꝙ ſi ita eẽt

non eam mentirent᷑ id eni eent ſi qð il⸗
la ẽ:nec iñ mentiunt᷑ diligẽtius ↄſiderã
tihus. Quia ille mentit᷑:qͥ vult videri id
qõ nõ ẽ Qò aũt nõ volẽs aliud putat

qʒ ẽ:nõ mentit᷑ ſed fallit im. Nã ita viſ
ceruitur mẽtiés a ſalẽte ꝙ inẽ oĩ mẽtiè

lecũque veftigiũ qꝛ qnatunis pulcherri
mũ coꝛpus cum interualis locoꝝ neceſ

ti voluntas fallendi:etià ſi nõ ei credat
fallens au:ẽ eẽ nõ põt qui nõ fallit:ſi ¶
coꝛporea ipẽs quia null volnntatẽ bʒ
nõ mentitur ſi ðo etiã nou putetur eſſe

qð non eſt non fallii ſed neipſi quideʒ
oculi fallunt.nõ eni renũciare poſſunt

aĩo niſi affectionem ſuaʒ Qð ſi non ſo⸗/
lũ ipſi ſed oẽs corꝑis ſenſus: ita nunci⸗
ant vt afficiantur quid ab eis amplius
exigẽ debeamus ignoro:Tolle itaq; va
nitantes ⁊ nulla erit vanitas:ſi qͥ remũ

frãgi in aqua opinatur.⁊ cũ inde aufer⸗

tur integrari nõ malũ hbʒ iuternũciuʒ:ſʒ
malus eſt iudex.nã ille pro ſua natura
nõ potuit aliter in aqua ſentire nec ali
ter debuit ſi eni aliud ẽ aer alind aqua
inſtũ ẽ vt aliter in aere aliter i aqua ſẽti
atur: quare oculus videt. Ad hᷣ eni fac⸗
tus eſt:vt tantum videat ſʒ aius peruer
ſe iudicat cum ad contemplàdà ſuma;
pulcritudinẽ mẽs nõ oculus factus eſt

Ille aut vult mẽtẽ cõnertere ad corpa⸗

oculos ad deũ.Querit aut intelligẽ car

nalia: ⁊ videre ſpiritu lia qð fieri non

põt:quare iſta peruerſitas coꝛrigẽda ẽ
quia nilſi fecerit qð ſurſum eſt oeorſum
2 qð deorſũ Rſurſũ regno celorũ aptus
nõ erit. non ergo ſũma queramusi infi
mis: nec ipſis infimis inhereamus: Ju⸗
dicemus ea:ne cum ipſis indicemur idẽ

tm̃ eis tribuamus quatũ ſpẽs meret᷑ ex

trema: ne cum in nouiſſimia prima que
rimus a primis inter nouiſſima nume

remur. Qò nihil ipſis nouiſſimis obeſt.

ſz nobis plurimũ.nec ideo diuine ꝓuii⸗
dentie adminiſtrãtia minus vecora fit.
quia ⁊ iniuſti iuſte: ⁊ fedi pnlchre.ordi
nantur. Et ſi pro pterea nos fallit reruʒ
viſibiliũ pulcritudo quiavnitate contie
tur ⁊ non implet unitatem. Intelliga /
mus ſi poſſumua non ex eo qð eſt nos
falli ſz ex eo qð nõ c. Omne qᷣqpe cor⸗

fmdei

Günſun
geittip
ſtciqg
nöplit
here
Cealine
nulüd⸗
pincpn
got
lenön
uiger⸗
N
plge
Ouin
lonpt
ſml
niake⸗
don
lid
wt⸗
gor
t⸗
lan
is

haiig
An
miait

tan
Nd
niſe

4
R 4

ptms verũͦ coꝛpus : ſed falſa dnitas:
enim ſumme vnü eſtiaut in tantu innu
tat᷑: ot ipleat: ⁊ tñ nec coꝛpipſũ etẽ:niſi

otcuq; vna eſſet. Poꝛꝛo utcũq; vnũ eẽ

nõ pſſet niñ ab eo qð ſũme vnũ ẽ id ha⸗
beret. O aĩe peruicaces date mihi qᷣ vi/
deat ſine vlla inaginatione viſoꝛuʒ car
naliũ. Date mibi qui videat omnis vniꝰ
pꝛincipium non eſſe niſ vnum ſolum a

quo ſit omne vnũ: fiue illud impleat ſi/

ue nõ impleat. Qui videat oate: nõ qui

litiget:nõ qui uideri velit ſe videre ꝙ nõ

videt. date qui reſiſſat ſenſibus carnis ⁊?
plagis quibui per illos in aia vae pulauit
Qaui reſiſtat conſuetudini hominũ:qui
compungatur in cubili ſuo qui reſpuat
ſuum ſpiritum:qui nos foꝛtis diligat va
nitates: ⁊ querat mendatia quia iam ſi⸗/
bi nouerit dicer̃. Si vna roma ẽ:que cir
ea tiberim ẽ neſcio quis Romulus dici
tur condidiſſe falſa ẽ iſta quã cogitãs fi
go:non enim ẽ ipla nec ibi ſum modo.
Nam qd ibi agatur modo utiq; ſcirem:
ſ vnus eſt ſol falſus eſt ite:quem cogi
tans fingo. Nam ille curricula ſua cer⸗
tis locis ⁊ tẽpoꝛibus peragit Iſtum vo
quando volo ⁊ vbi vołe conſtiuo. Si/
u :ius é ille amicus meus: falſus eſt iſte
quẽ cogitans fingo. Naʒ ille ubi ſcit ne
ſcio:ſte ſibi fingit᷑ ubi volo:ego ipſe cer
te vnus ſum ⁊ boc loco eſſe ſentio coꝛ/
pus meũ:⁊ tñ figmento cogitatiõis per
go quolibet ⁊ loquoꝛ cum quolibʒ fal⸗

.

fa ſunt bec nec quiſquam intelligit fal

ſa.nõ gᷓ intelligo cum iſta cõtemploꝛ ⁊

iſtis credo quia veꝝ eẽ opoꝛter ꝙ inte!⸗
lectum contemploꝛ nüquid foꝛte ſunt
iſta que fantaſmata dici ſolent. Unde
ergo impleta eſt anima mea illuſioni⸗
bna. Ubi eſt verum ꝙ mente conſpicit
Ita cogitanti iam oici poteſt: illa luxvs

ℳ

qua Hh̊ omnia nõ eſt uera cognoſcis i

Per hanc illud vnum vides quo iudi
cans vnum eiſe quicquid aliud vides.
nec tñ eẽ hoc qð illudẽ quicquid muta
bile vides. Quod ſi h itueri palpitat mẽ
tis aſpectus: quieſcite nolite certare niſt
cum conſuctudine coꝛpoꝝ. Jpam vin⸗
cite:victa erunt oĩa:vnum certe quera?ꝭ
mus quo ſimplicius nibil c. Ergo ĩ ſim
plicitate coꝛdis queramua illũ. Agite. n.
inquit ⁊ recognoſcite:qꝛ ego ſum onus
2 etiam vacate ⁊ videte qin ego ſũ deul
nõ ocium deſidie quero:ſed ocium cogi
tationis vt a locis ⁊ tẽponbus vaceci B
enim fantaſmata tumoꝛiſ ⁊ volubi ita⸗
tis cõſtãtẽ vnitatẽ videre nõ ſinunt:lo⸗
ca offerunt qò amamus tẽpoꝛa ſurripi
unt qð amemus ⁊ relinquut in aia tur
bas fantaſmatũ in aliud cupiditas inci
tetur: Ita fi i iquietus ⁊ erunoſus aius
fruſtra tenere a quibus tenet exoptãs
Uocatur g:ad ociũ.i.vt iſta nõ diligat:
que viligi iine laboꝛe non poſſunt Sic
enĩ eis oñabit᷑ ſic nõ tenebitur ſʒ tene⸗/
bit. Jugum eni meü leue huic iugo qui
ſubiectus eſt:ſubiecta bʒ ceta nõ g labo
rabit:nõ eni reſiſtit qð ſubieciũ c.ſʒ mis
ſeri amici huius mundi. cuius erat dii:
ſi filij dei eẽ nolnerit.qm dedit eis pote
ſtatẽ filios dei fieri. Amici gᷓ huins mũ⸗
di tã timèt ab huius amplexibus ſepꝑari
et nihil eis ſit laboꝛioſus quã nõ labo⸗
rare: ſed cui ſaltẽ illud manifeſtũ ẽ falſ
tatè eẽ qua id putat᷑ eẽ.qð nõ ẽ intellij
git ed eſſe venitatẽ que ondit id ꝗo c. at
ſi coꝛpoꝛa in tm falunt.iu quãtũ ñ ĩplẽt
illud vnũ qð ↄuincũt᷑ imitari a qun pn
cipio vnum ẽ quieqͥd ᷑. Ad cuius ſimili
tudinẽ quicqᷣd vtit᷑ naliter appꝛobamꝰ
qꝛ naturalit᷑ ipꝛobamus quicquid ab⸗
nitate diſcedit. atq; in eis diſſimilitud⸗
nem tedit dat᷑ g intellig eẽ aliquid qdᷣ
vnins ſolius.a quo pꝛincipio unum eſt

„

2=èð

ð, ðèð
*„

quicquid aliqno mõ vnũ è ita ſimile ſit
vt boc oĩno ipleat ac ſit id ipſũ Et h̊ eſt
Vritas ⁊ vbũ ĩ pꝛincipio 2 verbuz deus
apud deu. Si n. ſalſitas ex bis ẽ que imj
tantur vnü: no in q;tuͦ id imitantur. ſʒ

in quãtũ id implere nõ poſſũt illa ẽ veri

tas que id implere pottit ⁊ id eẽ qd iliõ
eſt. Jpſa eſt que illud ondit ſicut C. vnd
* verbũ eius:⁊ lux eius rectiſſime dicik
cetera vnius illius ſimilia dici poſſũt in
quãtũ ſunt in iantum enĩ ⁊ vera ſũt Hᷣ
ẽ ant ipſa eius ſimilitudo.a ideo veritaſ
vt eni veritate ſunt uera. que vera ſt ita
ſimilitudie ſimilia ſe quecũq; ſimilia ſi.
Ut gueritas ſoꝛma veroꝝ ẽ ita ſimilitu
do foꝛma ſimilẽ .OQua ꝑꝑ qm vera ĩ tã
tũ vera ſũt:in quatũ ſũt. In tm aũt ſunt
in quãtu pꝛincipaliꝰ unius ſimilia ſi ea
foꝛma ẽ oĩum que ſũnq̃ ẽ ſumma fimi⸗
litudo pꝛincipij.⁊ ver itas ẽ: quia ſine vl
la diſſimilitudie c.vñ falſitas oꝛitur nõ
rebus ipſis fallẽtibus que nibil ali o/
nedũt ſentieti q; ſpẽm Iſu:quã pꝛo ſue
pulcritudis acceperüt gradu: neq; ipſis
fenſibus fallẽtibus qui pꝛo natura ſui

coꝛpoꝛis affecii nõ aliud qᷓ; ſuas affecti

ones pꝛendẽti aĩo nũciani: ſed peccata
aĩas fallũt cũ neꝝ querũt relicta? negle

cta vitate:nã quoniã opera magis quũã

artificẽ atq; ipſa artẽ dilexerũt B̊ errore
