⁊ in illis per plures annos habitamt. et
multos fratres in illis congregauitt.
Eonira iſta etiam falia ẽ: vt er pꝛma
concluſione ⁊ ex ſequentibꝰ ad illam
deductum c.nec auguſtinus edificauit
niſi dup loca. In oꝝo pꝛimũ.In epiſco
po ſecundum. Nec curabat implicare
animum in edificando nec habitauit
plures nec paucos annos in monaſteri
is niſi i bypone ⁊ i locis diccis
Quinta veritas. Uos canonici aſſet
ti regulares qui nunc vaditis cuʒ roehe
to ſiue camiſia ⁊ capas nigras ſicut fra
tres predicatoꝛes non fuiſtis inſtiinti a
ſancto auguſtino licet eius regnlan
ſmitemini. Nec vnquam Auguſtinus
fuit canonicus regularis quamnuis fae
rit epiſcoꝛus.

*

¶ůContra. Iſta concluſio eſt falſa:re/
pꝛobata in noſtro libello reſpõſali diſ
fuſe. Contra libꝛum generalis heremi/
tarum ad litteram repꝛobatum. Ubi2
ſtat rationibus ⁊ ſanctoꝛum auctoꝛita⸗

tibus. Qð oẽs clerici regulariter viuẽteſ

ſecundum pꝛimaʒ inſtieutionẽ apoſto
licã: ex inſtitutionibus ſancti auguſtini
rememoꝛatã ad pꝛiſtinũ ſtatum reuo /
catam ſunt dicti canonici ſeu clerici re⸗
gulares. Et ꝙ ſanctus Auguſtinus fue
rit canonicus ſeu clericus regularis vi
nens moꝛe apoſtolico ⁊ habitu clerica
li pꝛofeſſus ẽt votu clericatum ⁊ vitam
apoſtolica pꝛobatum eſt ex ſermonib?
tribus:de moꝛibus ⁊ vita clericoꝛum.et

ex vita eius quam ſanctns poſſidiꝰſcri⸗

pſit chalamẽſis epiſcopus.
4 exta veritas ẽ: oꝛdo iratrum here⸗
ſitarum ſancti auguſtini è fere appꝛo

datus ⁊ confirmat cẽt anteq; aliquiſ ali

us oꝛdo medicatiũip̃ᷣter oꝛdinẽ ſci bañ

lij. /Contra iſta cõcluſio ẽ falſa:qꝛ qõ
non ẽ adpꝛobari nõ põt.tempoꝛe autẽ
auguſtini vt ſatis ſupꝛa dictũ ⁊ pꝛobatũ
C. Oꝛdo heremirarum inſtitutus ab Au
guſtino nõ fuit ergo nõ potuit appꝛo/
bari: vt patet in ſecunda parte pꝛime cõ

cluſonfe. Et in his que coꝝelarie de /

ducte ſunt ex puma: ⁊ iſta concluſio v
dictũ ẽ cõtra tertià veritatẽ:non ſolum
filſa ſʒ heretica:quia cõtra cõmunt opi
nionẽ ⁊ determinationem ecclene que
ponit pꝛimos inter mẽdicantes: fratres
icatoꝛes oeide minoꝛes ⁊c.

2

intitulãtur ſancti auguſtini ad heremni⸗
tas vere ſunt cõpoſitia beato Auguſti
no./Contra iſta concluſo ẽ falſa con
tra ooctrinam catholicâ. Nã ſi eẽnt ſa
cti auguſtini contradicerent ſibi:in eo
quod dicitur in ſermone ad beremitas

qui intitulatur ſpecislixer:de filio pꝛodi
go:quod fuit baptiʒatuſ anno.·ʒo.etatis
ſue Auguſtinus.Et idẽ facit dicere ſan
ctum Ambꝛoſium in quodã ſermone ð

baptiſmo falſo illi artributo:⁊ in fmo⸗

ne ad heremitas:de eena domini repli
cat ꝙ fuit ine ttus nigro babitn a ſancto
ambꝛono:⁊ ſic pꝛeclari duo iſti ſanti do
ctoꝛes eccleſie:non ſoluʒ inuicẽ:led cõ
tra ſe ipſos mentirentur:qꝛ vt dictum ẽ
augnſtinus cathecuminus erat ano eta
tis ſue. ʒ3ʒ. Sunt pꝛeter dicta in illis ſfmo
nibus alia plura mendacia ⁊ falſitates

partim repꝛobata in noſtro libꝛo reſpõ
ſali ad libꝛum fratris ambꝛoſii coꝛiola
ni generalis beremitarum: partiʒ repꝛo
banda ſed alio opuſculo:ſñi vita comes

fuerit: vt nõ tã falſa vogmata mentibꝰ
fidelium ⁊ ſimplicium bominum inſe/
rantur aut ſi inſerta fuerint extirpẽtur.
Adde quod ſunt pꝛeter iſtas ſeptem

concluſiones aſia dicta in libꝛis fratris
ambꝛoſij ſupꝛa dicti: ⁊ fratris pauli ber

gomenſis eiuſdem oꝛdinis heremitaru
Sparſa non minus quadraginta parti
apocripha:vurtim contra clericos ſecu
lares ⁊ regulares ⁊ religioſos alios ob
pꝛobrioſa ⁊ falſa:partim ſcandaloſa 7
in malum exemplum chꝛiſti ſidelib:?

ex q;pluribus falfis vnum dictum iter
cetera falſa hic pono exempli cauſa: vt

cetera intelligaatur t falſa Dicit frater

ambꝛaſius in ſecunda parte liaꝛi ſui: in
ſecundo folio: ⁊ in.xuii. Qð ſanctus au

guſtinus nat?ẽ idibꝰ vecembꝛis aſino

ccclxxvii. Uixit at annis. lxxvi. moꝛitur
qt anno oni. ccccrxxvi. Iſta conelnſia e
falſa ⁊ impoſſibilis. SFalſa: qꝛnat eſt
idibus nonẽébꝛis ? non decẽbꝛis aa ha
betur in libꝛo ſuo de beata vita. Er im/

poſſibilis. Tlã ſitanto in nato vomun
cccixxxii. addat᷑ vita annoꝛum.ixxvi.ne

Lelene

aſeeg
nüdomm
ne anno
mnle
non xi
pba tfa
lis cauſa
cenditf
guocili
neibin

fates ſ

glioope
Suffich
malum
pten cc
noſoloe
fariatio
alig ſn
necod

(Se
1 n

Hline
uru⸗
datus
Cerbe
Credi
dbap
Quam
Uerbi
erroꝛis
Fima
legee

minne

nen
Hoo

Mung
ENeig

“
MLN.

1,geee

sEu

ptem conclnſionibus falſis veluti ĩ are

ceſſe è Augnſtinns dixerit eſq; adan
nũ domini.ccccliij.Et ideo nõ ẽ moꝛin

ns anno domini.ccccxxxvi. vt dicebat
⁊ male ⁊ impoſſibiliter:eẽt differẽtia an
noꝝ. xvij.vt patet.Alia vo q;pła apocꝛi
pha ⁊ falſa ſcribere pꝛetermitto bꝛeuita

tis cauſa ne pꝛomiſſum cõpendium di/

quod ĩ libꝛo nr̃o reſpõlali poſita ſũt mł
ta ⁊ ibi repꝛobata. ſũt repꝛobãde ẽt fal

ſiates ſermonum ad heremitas:ſj egẽt

alio opuſculo ad ſingula reſponſali.
Sufficiat vidiſſe qᷓ; compendioſe füda⸗
mẽium libꝛi dicti fratris ambꝛoſij in ſe⸗

noſo loco ſuper ſeptẽ ligneis columnis
variatis ruinam minans poſitum ⁊ ſti⸗

pulis ſuperedificatum ⁊ dillatum:a ad

ignẽ cõburrẽtẽ oigniſſime pᷣparatũ.

Sequentia in ſolenitate ſanctiſſmi

auguſtitii pr̃is canonicoꝝꝑ regulariũ6.
Epꝛofundis tenebꝛarum
undo lumẽ exit clarum.
rſcintillat bodie.
Olim quidem vas erroꝛis
Auxuſt inus vas honoꝛis.

BSatus eſt eccleſie.

Uerbo dei dũ obedit
Credit errans ⁊ accedit
ad baptiſmi gratiam.
Quam in pꝛimis tuebatur
Uerbis ſcriptis execratur
erroꝛis fallaciam.
Firmans fidẽ foꝛmãs moꝛes
Legis ſacre peruerſoꝛes
verbi necat gladio.
Obmuteſcit foꝛtunatus
Cedunt manus ⁊ oonatus.

tante lucis radio.

Mundus marceno ⁊ inanis
Ei oocirinis doctus vanis

per peſtem heretieel.
Maltum cepit fruetum fertke·
Dum in finis oꝛbis tere.
fidẽ ſparſit vnic.
Clericalis vite foꝛmam
Conquadrauit iuxta nonmam
cetus apoſtolic6.
Sui quippe nil habebant
Lanquam ſuñ ſed oiuidebant
in commune cleric.
Sic multoꝛum pꝛo ſalute
Diu viuens in virtute.
Bona tandem ſenectute.
doꝛmiuit cum patribus.
In extremis nil legauit
Quia nil ſuum exiſtimauit
Imo totnm reputauit
Commune cum fratribus
Salue gemma confeſſoꝛum
Lumen chꝛiſti vox celoꝛum

CTuba vite lux doctoꝛum

preſal beatiſſime. Qu te atré venerat
Te doctoꝛe conſequantur·e½
Uitam in qua gloꝛiantur.

bearoꝛuz anin
ercanaenen

De ſpiritu et aia. Auguſtinns
cognoſcam me ipſum ſu
Rſtinere non poſſuʒ ut me
dabeam incognitum: ma
gna nãq; ẽ negligẽtia nes

f(ſceire qᷣd illud ſit quo celeſtia tãcq; pfũ⸗
de cogitam quo nalia tã ſubtili ĩidaga
uniũõe iueſtigam ð ipo quoqᷓ; creatoꝛe tã
ſublimia ſcire ðſideramꝰ. on ẽ res ꝑe
grianec lõge qrẽda:a nobis aĩius ẽ quo

ipſa ſapimus. Sed ẽ ſemper nobiſcum.
Adeſt:tractat:loquitur ⁊ internoſcitut

Datum ẽ illi tã ingentiũ ſecreta ſcire et
ſe ipſũ cognoſeere nõ põe: paucis ſiqdẽ

licet ipᷣo aĩo aĩium cernere ideſt ur ole

WWS
—
—

alus ſe nideat.fieriattè põt qnadà dini
na pꝛonidentia iiu iueiendi ſacultas ad
ſt del deñt religionis aĩs ſe ipſas ⁊ deũ.
ſuũ pie caſte ac diligatur querentibus.
Jd circo reddã me mibi vno deo meo
cui maxime me debeo ⁊ uidebo qᷣd ſit a

mumue t pꝛincipia eius.

Quidéanims
Himus eſt ſubſtãtia qued ra
8 tionis particeps regnãdo coꝛ/⸗

poꝛi accõdata.animus ſapictia
Hlnſtratas ⁊ ſuũ pꝛincipiũ reſpicit et ſe/
ipſũ eognoſcit ⁊ q; ſit peccator ũ extra

telligi Coꝛpoꝛabilibus vero paſſiõibuſ
ↄſuptus ⁊ per ſenſibiles fonnas erxtra ſe

iplũ aductus obliius eſt quid ſit ⁊ quid

fuit ⁊ quia nib l aliud ſe eſie meminit pᷣ
ter ꝙ vr ſe eẽ credit.Et imaginatiõe cir⸗
ca coꝛpoꝛum ſimilitudines. ⁊ locoꝛum

pver ſatur. ⁊ in hac diſtractione eius:ſiue

vigilando ſiue doꝛmiendo diſtrabilur
Cum vero ab hac diſſtractiene per pu⸗
ram intelligentiam aſcendens in vin ſe
coligit rationalis dr̃. Ratio ſi quidẽ

animi aſpectus quo per ſe plũ veꝑ irue

tur ratiotinatio eſt rõnie inquiſtio. qᷓ/
re illa optis eſt ad uidendum iſta ad in
Maaliter alus ẽ iuiſibi
Nimus inuiſbilis ẽ. Neq; eni
a aliquis inuiſibilia cerneret: U

Aſibilia per coꝛpus videntur iui
r ſe. qꝛ in eo ſe videt ꝙ inuiſibi⸗

nonta

libus ſe vider. Uidetur tñ in coꝛpoꝛe ꝑ
coꝛptis:ſicut ſenſus in lutera manet.Et

littera vr. Animus coꝛpoꝛis dſiatoꝛ rec
toꝛ habitatoꝛ videt ſeipſũ per ſemtipſuʒ

nõ querit auxiliũ oculoꝛũ iĩmo ne ab oĩ
bus tanqᷓ; impedientibus et per ſtrepã:
tibus abſtrabit ſe a ſe. lõ nouit ſe apo
e. Et quuʒ vult veum cognoſcer eleuat

ſe querat ꝙ in ſe ipſo poſſit inueuire.in

le ſuum tene

ſe laper ſe mentis acie: õ niquidtale
eſt deus qualis ẽ animus. nõ tamen ui
deri niñ aĩo põt uec ita videri ut animꝰ

põt. Jucõmuta bilis ſiquidẽ eſt neritas

ſine defeciu ſubſtantie: nõ taleſt eim
Sed defficit ⁊ perficit: nouit ⁊ ignoꝛat

meminit ⁊ obliuiſcitur. modo vult mõ

nõ vult Diffuſis cogitationbus atq; cõ/
ſliis: huc atque illuc vagat.Conſiderꝭ
do ſpectat omuia. Uidet abſentia. traͤſ⸗
maria viſu ambit: percurrit aſpectu ab/
dicta ſcrutatur. Et vno momẽto deſcẽ/
dit ad inferioꝛa aſcendu inde. per ſen
ſus ſuos per totius oꝛbis fines mũdi ſe⸗
creta circontfert. aſcendit ad celum ⁊ he

ret xpᷣo cõiungitur deo iple ſi qndeẽ eſt
eins patria ⁊ babitatio ad cuius ſimili/
tudinẽ factus ẽ Quis quis ſe talẽ red

di deſiderat reddeat ad ſe ⁊ ſtet in ſe et
ſic intra ſemetipſũ ⁊ apud ſemetipſum
querat ⁊ videat vnde ↄſtet bomo ter
quas ſua parte factus ſit ãd imaginẽ dei.
— — inis 29poſitiõée.

pomo. anima im.
rarne: ? caro cum ſenſibus ſuiſ
ios ti ſei ſuo nõ monet caro abſch a⸗
nime ſocietate. Anima vero rationabi⸗
De potètiis anim.
Tſi qnidẽ rõnabilis cõcupiſci
pilio ? iraſcibilis per rônabili/
tatẽ habilis nature illuminar
ad aliquid cognoſcẽdũ ſupꝛa ſe inxta ſe

2 infra ſe. Cognoſcit eũ ſi quidẽ ſupꝛ⸗

ſe ⁊ ſe in ſe: ⁊ angeluʒ iuxta ſe quicqund
ccli ambitu continetur infra ſe p Nußt
ſcibilitatẽ ⁊ irraſcibilitatẽ habiliſe affici
ad aliquid apetẽdũ vł fugiẽdũ ad amd⸗

dũ vł odiẽdũ.⁊ iõ ò röabilitate ols ſeſ

oꝛit᷑ aĩe Et oe aliſs oĩs affect affect;
qdrugru eẽ dignoſci oũ d eo ꝙ ama

ouabas ſubſtantijs conſtat
Et anima cuʒ

ns gan
ocho
imd 8
ſpes t
feaan
coris
figaffe
ſponitl
dicpot
Cinädi
gided
guni
gente
ei
ſtiti⸗
Frutiͤ
91
ſame

nom
Le
pus

viſus diumnitatis ẽ 2 numé. Quodã mõ
nNach pꝛioꝛ videt᷑ nobis eẽ ſpiritus.ſ.i

de ſupplieiis ? doloꝛ de peccatiſ ſuerüt
conteptu mundi ⁊ ſuiui tamen cum v⸗

tutibus faciat miracula: et cum poteſia
tibus expellat demonia: Spes de pꝛox

mis ? gaudium de pꝛemujs facit amoꝛẽ
Poxumis veil. WπAnime difinitio.

ſimilitudinẽ totiꝰ ſa
pientiefacta. Omniũ in ſe gerit
Rmilitudiné i 2 primi. vnde a
nit ẽ omniũ ſimilitu/
idem in ſe vires quibꝰoia

. . 7

Rmilis aſſiſtit rũ ſit una. Similis é ter/

te per ſenſum. Aque per imaginationeʒ
Aeii per rationẽ. Fumamẽto per intel

lectum. Celoꝛum celo per intelligẽtia

Similis ẽ lapidibus ꝑ eſſeti. Arboꝛib

Per uita. Animalibus per ſenſum 2 ima
ginatione. Hominibus pet rationeʒ. An
gelis per intellectũ.dDeo ꝑ. intelligẽtiazʒ:
Et ncut dens ẽ omninm capax ⁊ omni
bus participabilis Sic anima capax ⁊
participabilis Captibilis eſt deus et
Participabilis omnibꝰ:qꝛ naturali ſuo
munere ⁊ uſu Ex munere participatur
ab omuibus ad eſſentiam qua ſunt. Et
m illa ad idoneã ſpẽm qua ab alijs dif
ſerunt.Et ſecundũ ut runq; quo ad con
grnum viſum quo perficiunt.Tria hec

omm hoini exiſtenti inſunt q̃ſi quedaʒ

veſtigia ſũme eſſennie imaginis ⁊ mune
ris.i.trinitatis patris a filiij ⁊ ſpũs ſdcti.
Eternitas quideʒ ẽ in pfe. Species ima
gina ion. Uiſusi numẽ. nobis aũt oĩs

Hote patris ⁊ fili munus. Ex ſpᷣo numè
c oĩs viſus gratie: cũ patre ⁊ filio. Joſe
eni regit ⁊ erudit. Conſolatur 2 pducit
eccleniam ad decimuʒ quia ipſe ſimmul

ſine macula ⁊ eruga tradet regendũ re⸗/

Enu ? deo ⁊ patri. Sica patre ꝑ filium

compꝛehẽdit ſiue inueſtigat. Rationibꝰ

? ſpiritu ſanetum uel porins in ſpui diu
na ad nos deſcendunt pater ſi quidem

tradidit filiũ ſuũ qꝰredimẽt ſeruoſ. Mi

ſit ſpiritum ſanctu in pꝛiuilegumm adop
tioni.Se deniq; totũ ſeruat in adoptio

nieberede. nemo ergo de dei pietate de

ſiciat. qin maioꝛ ens milericoꝛdia q; no
ſtra miſeria. ⁊ qniſquis ad eũ toio coꝛ

de clamauerit exaudlet illü qm miſeni/
coꝛe c. Lardius ſi quidẽ ei vñ peccatoꝛi
veniã oare quam ipſi peccatoꝛi acciper
SDic eni feſtinat abſoluere reuma toꝛ⸗
mẽto ↄſcie ſue q̃ñ plus e cruciet com⸗
paſſio miſeri:q;; ipſü miſeꝑ cõpaſſio ſui
— Kndme. capacitas.
Abpax eſt ommiũ aia oſi ꝑ ratio
c Analẽ ad cognitionè per cõcupi
Rbilẽ ad vilectione uniuernta⸗
tẽ capax muenitur. Sunt duo in aia. Et
id quo ipſa naturalis ſenſus cognoſcèſ
oĩa. Et diiudicans inter omnia natural

effectus quo ſuo oꝛdine ⁊ gradu dilli/

gat oĩa verutũ ſacultates ⁊ quaſi iſtru⸗
ta cognoſcendi ⁊ dilligẽdi habet ex nꝗ
Cognitionũ tñ venitatſ ⁊ oꝛdinẽ nequa
quaʒ heèt niſ ex gratia facta non a deo
mens rõnalis ficut imaginationẽ ſuſc⸗
pit ita cognitionẽ ⁊ amoꝛc. Uacua na⸗

q; creatur.Sapiẽtia foꝛmat ut ſicut ad

iutrix gratia replet ne uacua ſint. Sic ex
tra. Strenuũ operarium innenitur.
Quid ſit amma.
— Nima eſt ſubſtãtia rõnaliſitel
4 lectuulis adeo facta ſpir tualiſ
nunsõ ex dei natura: ſed potiuſ cre
atura ex nihilo facta:iĩ bonũ malũq; cũ/
uertibilis. Et ideo aliquatenus ẽ moꝛta
lis in quàtũ oeterius mutari.Et a voli
late dei cuius participatione bona fit a
lienari põt. Et aliquatenꝰ imoꝛtal am
ſubſtãtiã qua ei poſt hanc vita vel bñe

vel male ſit amictere nõ põt.nõ actis

Ste es
dudete
oͤhoͤte
aſpoft
gia ven
mercee
ate ig

4 onte carnẽ geſtis mernerit ut im carne
0 cludet etur: ut quidã voluerũt. S nec
iõ põt eẽ in hov ſine ſoꝛde peccati: niin
4 a xpᷣo fuit liberata Dei.n. niuu ad coꝛpꝰ
aia ven it ut ſifm ei' pc: ptũ ager vellz
A. mercedẽ acciperet vite et᷑ne aiq ſocie⸗/
tatẽ ãgeloꝝ. Si at ↄtẽpneret penas iu/
ſtiſſimas amariſſimaſ lucret᷑. Siue vo
ſn oꝛis ↄtinini ſiue extremi ignis.
u 4 MHimn ex eo dicta caiet coꝛ/
pus ad viuẽdũ:B ẽ viuificet.ſpi
X nits ipſa aĩa p ſimplici natura
el p: eo qõ ſpiret ĩ coꝛpe appellatꝰ e.
)Aſpũs:⁊ aĩa ſpũs idẽ lũt ĩ hoĩe q;nis alið
fnotet ſpũs alið aĩa. Spũs nãq; ad ſub
11 ſtã iã or.⁊ aia ad viuificationẽ. Eadẽ ẽ
eẽntia:ſjʒ ꝓpᷣetas diuerſa.nã vnꝰ ⁊ ideʒ
ſpũs ad ſeipſũ dr ſpũs ad coꝛp aia:ſpũſ
6 t᷑ ĩ qᷓtũ ẽ rõne pᷣdicta ſubſtãtia rõnalis.
Aia ĩqᷓtũ ẽ vita coꝛis de qua dictũ c.q;
paiderit aĩazs ſuã ſaluã faciet eã i.qͥſquii
apnd deũ vuã hãc q̃ nũc coꝛpꝑis viuifica
n tione ex aĩa coꝛpoꝛalit᷑ ↄſtat libẽter deſ⸗
pexerit ĩ futuro eãdẽ coꝛpiſ ñ olũ aĩe vi
u tã eternã ⁊ imoꝛtalitatẽ recipiet hũana
dd aia ꝗᷓ in eoꝛpe bẽt eẽ extra coꝛpus
pariter aĩa ⁊ ſpuᷣs vocari põt.nõ dne aie
ſeſual ⁊ rõnal. Atera ut hõ viuat:⁊ al/
4 tera uit qdã putãt: ut ſapiat. S vna atʒ
4 eadẽ ĩ ſemetipſa uiuit ⁊ coꝛpi vitã pᷣbet
H ꝑx ſubſtatiã.hũanũ nãq; coꝛꝑꝰ nec viuer̃
nec naſci põt ſine aĩa rõnali. vegetat᷑ iñ
A ⁊ mouet᷑:creſcit ⁊ hũanã foꝛmã ĩ vtero
recipit pꝛinſq; aĩaʒ rõnalẽ reccipiat. Si
cut.n.virgulta ⁊ herbas manefr ⁊ icrem
ta hr̃e videmꝰ.Duplex ẽ qͥdẽ nita aie.a⸗
lia qᷓ viuit ĩ carne:⁊ alia qua viuit ĩ deo.
Duo ſiquidẽ ĩ hoĩe ſẽſus:vnus interioꝛ
1 ⁊ aliꝰ exterioꝛ.⁊ uterq; bonñ ſuũ hʒĩ qꝰ
reficit᷑. ſenſus ĩterioꝛ reficit᷑ ĩ ↄtẽplatiõe
dininiiat..ſẽſus exterior ĩ ↄtẽplatiõe hbu
mãitat.ꝑꝑea de hõ fctũs ẽ vt totũ bo
——

minéi ſe beatif earet ? tota hois eèr ad
ipſũ cõuerſio:⁊ tota dilectio eèt in ipſo
cũ a ſubſtãtia carnis videret᷑ p carnẽ.et
a ſubſtatia mèn videret᷑ ꝑ ↄtẽplationẽ⸗

initatis. B at totũ eẽt bonũ hõis ut ſi

ne igrederet᷑ ſiue egrederet᷑ paſcua iuẽi
ret: paſcua ĩ factor̃ ſno ĩueuiret:paſcua
foꝛis in carne ſaluatoꝛis paſcua intꝰ idi
uinitate creatoꝛis. ̊ bonũ magnũ ſecu⸗
tũ è malũ qm̃ pꝑdito bono intus erat
Egreſſa è aĩs ad bõa aliena ꝗᷓ foꝛis erãt

⁊ pactũ fecit cũ delectationibꝰ ſeculi re

qmieſcẽs ſupꝑ illas nõ attendẽs abſcẽtiã
bõi ſui interioꝛis eo ꝙ ↄſolationes ſuas
ceꝛnẽt ĩ bõis alienis. nã cũ exterioꝛ ſeſꝰ

carnal bono ſuo vteret᷑ iterioꝛ ſenſꝰmẽ

tis q̊ñ obdoꝛmit᷑.Nõ.n.cognoſcit bõöa
iterioꝛ ſẽſus qͥ iocunditate bonoꝝ exte/
rioꝝ capit᷑ nã qͥ i carñ viun ĩ carn ſẽit ⁊
doloꝛes cãnis fugit ĩ q;tũ põt.vnlnera
ãt aĩe pꝛſus ignoꝛat.nec medicina q̃rit ĩ
eis. Cũ aũt moꝛtunꝰ fuerit ſẽſus aĩe qꝰ
viuit ĩ carne:tũc viuificari incipit ſẽſꝰ il
le qᷣ ſetiet ſemetipſũ ⁊ tũc ſciet doloꝛes
ſuos ⁊ incipiet ſentire vulnera ſua tãto
grauius q;to magie ei obeſt malũ ꝙ eſt
magis intimã ? magis ꝓdeſt bonum.
Piritus multl mõis or. nãque
deus ſps aer iſte.Et ſtatꝰ aeris
ꝗq́ᷓa coꝛde receptꝰ ẽ ꝑ totũ cop*
emiſſuſ moꝛtaliũ vitdà flatu neceſſaria ꝰ
tinz. Iſte t ſpus vite aĩia dici ũ põt qꝛ
aer varietate diſolmit᷑.dr ãt ſpũſmẽs rõ
nał ubi ẽ quedã ſẽtilla tãq; oculus aĩe
ad quẽ ꝑtinet imaginatio ⁊ cognitio di
oculus aĩe ẽ mes ab oĩ coꝛpis labe pu/
ra ment] aſpectꝰ rõ.ĩtellectꝰ viſio.tria
hec cũ aie neceſſaria,ſũt.i.ut ſanos ocu⸗
los bũt ⁊ aſpiciat ut videat ſãos oculos
habʒ.cũ amortaliũ cupiditatibns ẽ pur⸗
gata at que remota aſpiẽ cũ indei lumie
2tẽplatiõis ocnloo figit.vidiʒ cũ n illa
5

contemplatiòe aſpicit ᷓta ſint gnadia
ſta letitia:quãta ſecnritas:quãta ioců
ditas. Sanitas facit illã ſecurã: Aſpec/
tus rectà viſio beata. Cuũ.n.fiũt ab oĩ ſe
ce liberata maculq; dillota: tũc deniq;
in ſe ipſa liberaliſſime tenz. nibil ſibi me
tnit aut a nulla culpa qcqᷓ; agit vl agit
ut att igit ⁊ tũc ingẽti quadã ⁊ incredi/
bili letitia ꝑ fidutia pgit videũt ⁊ ĩ ipfa
tẽplatiõe vitat] aſpectꝰ.ſic aĩa pᷣus ſana
mur. ſanata ĩtrod ucit᷑. introducta reffici
tur. Spᷣs ẽ quedà ius aĩe mẽte iferioꝛ v
bi coꝛpoꝛaliũ reꝝ ſimilitndies expꝛimũ⸗
tur.nec ipſe ſps coꝛpus ẽ ſʒ coꝛpi ſilis. qᷓ
m. ſpiritu vident᷑ nõ ſũt coꝛpalia vxł coꝛ⸗
ruptibilia ſeq coꝛpoꝛibus ſimilia faciet
ſi quidẽ hois ⁊ nobis foꝛniſcaris Nota
eni Et ĩ memoꝛia nr̃a imaginationẽ ſu
aʒ in coꝛpoꝛalẽ quidẽ. ſed coꝛꝑi ſiłitu/⸗
Qinè ad quã recurrimus cũ clauſs ocu
is eꝗ cogit mꝰ. ꝙ. n. ad coꝛpis ſenſũ a⸗
tiqð coꝛpꝰ ĩ loco h̊ aboĩ aere ſimilitu
do coꝛpis.ſimulitudo coꝛpis ĩ memoria
C qẽ intẽtio volũtaij ad coꝛpis viſũ viſ
onẽq; ↄtẽplatiuaʒ.̊ ẽ eadẽ itectio vo⸗

luutatj ad ↄcplãdã imaginẽ coꝛpis:q̃

Cc iĩ mmoꝛia ⁊ iuinoe cognitiõis. ſiue ille
ſpũs ofr̃ ſcũs ad imaginationẽ ⁊ ſi tudi
nẽ dei ĩ qno ẽ cognitio vitatis ⁊ amoꝛ:
Vitas ſi qdè imago als imaginatio ẽ in
cognitiõe Et ſimilitudo ĩ dilectioñ ĩmo
qꝛ rõnal ⁊ ſimili.udo:qꝛ ſpuÄlis ſiqͥdes
Vitati nulla retraheret põita ſpã ẽ rõna
le nrjm quo roõcinamur iĩtelligimꝰ ſapi
mꝰ ſpũʒ dicimꝰ hũc at ſpũʒ apls mẽtem
vocat cũ diẽ: Renonamini ſpũm mẽetis
vfr̃e.i.mẽte. Nihil ãt ẽ alið ſpũs mẽet qᷓ
mẽs ſicut coꝛpꝰ meij nibil ali q́; caro.
PYęés ãt of à mẽte. mene àt grece la
tine dr̃ luna.Et ſic luna creſcit ⁊ deficit
Txcvaria viciſitudie comitaf.aĩ id tñ ꝙ ſu
it qdã gfecta nouuate le rſtituit.ſic meſ

me caß ſimio niſerit niſe cipitk fina

nũc ſe ſe referẽs ſe cõpit falſa redarguitt

mõ ad coꝛꝑalia redarguẽda regèda de
flectif᷑. mõ er nis ronibꝰ iſpiciédis ad he
rere ſcit.rõ ẽ mẽtis aſpectꝰ quo bonũ et
malũ diſcernit. vtuteſ eligit:deũ diligit.
Mẽs vniuerſal capas ẽ oiuʒ reꝝ nlitu⸗
die reſignita oĩa ec dĩ q̃dã ntnra pofè/
tia ⁊ naturali dignitate. Idcirco iuiſibj
les reꝝ cãs ꝑ ĩtelligẽtiã ↄpᷣhẽdit.⁊ viſi/
biles actua liũ foꝝſ = paſſiões ꝑ ſẽſũ col
ligit.Et ſiue ꝑ ſẽſ ad ſẽſibilia exeat:ſiue
p itelligẽtiã ad ĩuinbilia aſcẽdeat rerrũ

fintudiuè᷑ ad ſe ipſã ↄöhit pñtia cogſct.

abſẽtia ĩtelligit. Ignota ĩqrit:: inèt v⸗
ſatur. rõnale ⁊ ĩ rõnale lumẽ quo rõcia
mus tintelligimꝰ ⁊ ſapimꝰ mẽetè dicimꝰ
ꝗᷓ ita facta ẽ ad imaginem dei: vt nulla
ĩterpoſita natura ab ipſa vitate ſe cerna
tur. Mẽs eni ex eo dicta ẽ ꝙ emineat i
aĩia pᷣſtãtioꝛ.ſ.vis aie c.a q̃ pcedit itelli⸗
gẽtia.pꝑ intelligeti vbiq; ppſã vitatẽ ſtel
ligit ꝑ ſapiẽtiã diligit. Sapientia ndq; ẽ
amoꝛ bõi ſeu ſapoꝛ boni.a ſapoꝛe ſiqde⸗
dr mẽtis: viſio ẽ itelligẽtia. Guſtu ſapie
iſta ↄtẽplat iua velectat᷑.cũ ab oib ĩſe

rioꝛibꝰ ad ſuperioꝛa volum aſcẽdere jꝭ
us occurrit nobis ſenſue. Deiñ vo ratio

Intellectꝰ⁊ ĩtelligẽtia.⁊ ĩ ſũmo ẽ᷑ ſapia
Sũmã nq; ſapia ipſe deus eſt. Sapiè
tia hoiĩis eſt pietas ⁊ culiꝰ dei. Senſꝰ ea

vis anime eſt que rerum cõperatarum

coꝛpoꝛeas reſpicit foꝛmas pntes. Ima⸗
ginatio eſt ea vis aie coꝛporaꝑ rerũ coꝛ⸗
poꝛeas reſpicit formas. Sed abſentes.
Senſus nãq; foꝛmas ĩ materia pcipit.
imaginatio extra materia et ea vis que
exterius foꝛmata ſenſus oicitur eadem
traducta vſq; ad intimũ imaginatio vo
cat᷑: maginatio nãq;ʒ de ſenſu oꝛit᷑ et ʒ
eius diu rſitates ipſiusq; variatiões int
ta videt. Anima carneis oculis multa et

Plaftt
gaſtdir

ſuuaware
ia ſemen
ano
(twus
deminſ
eltuucin
fationen
ation
(pioN
Alluten
Mur
ſunt4
gis gie
furab.
Pus. .
(oraibt
tonſide
Pllur
ſisgi
nnge
Nuc
gei
ſiqun

„Mute

reai
öͤne
pomm
Hii
Cpit
mtell
lonè
ge
1 uIna
gnit
Un
ain

chier
iii
ins

glicnen
Ctent⸗
iri
unnr
v

gitt⸗
—
“
2
mnn

ſi quidem ipſũ ſũmu veri⁊ uere incom

Antaſmata imagine concipit. Et vdich
quaſi oifundiur mouetur errigitur et

fluctuare videtur non a ſe egrediens. ſʒ

in iemetipſa tauq; in magno percudiẽs
ſpatio qvagatur. Non exit ab ula. tra
ctibus ſuis ſibi illa repas ſentat. habt ſidqᷣ
dem in ſe quaſi quenddâ latuucinem et
oltiudinem. NHam per coritatem deu;
rationes fideles ſibi cõplecutur per me

ditationem rerum vniuer a que a pꝛin

cipio mundi vſq; ad finem deus ꝓpter
ſalutem noſt ram operatus eſt. Medi
tatur per contemplationen que ſurſuʒ
ſunt. eleſtia contemplatur. Rõ eſt es
nis gie que rerum coꝛpo:eaꝝ fſoꝛmaſ na
guras. Differentias pꝛopꝛia accidẽtia ꝑ
æipit. Omnia incoꝛpoꝛca:ſed ñ exira coꝛ
pus. JIdeʒ ſubſiſtentia abſtrabitur. n. a
coꝛdibus vel a coꝛpoꝛbus nõ actione ſʒ

conſideranone. nam nempe ipſius coꝛ/
poꝛis fm quũ. omne coꝛpus coꝛpus eſt
nullum vtiq; coꝛpus eſt. intellectus ea

vVis aĩe eſt que inmſb la perc pit. Sicent
angelos Demones animas 1 omnẽ ſpi
ritũ creatur intelligentia ea viſ anime ẽ
que iumediate ſupponitur deo. Cernit

mutabiliẽ: ncut aĩa ſenſu ꝑcipit coꝛpo⸗

rea imaginatione coꝛpunt ſimilitudieeg
gõne comporuʒ naturas. Intellectu co

ſpiritũ increaiũ. Et quicquid ſenſus cõ
cipit imaginatio repꝛeſentat ⁊ conſde/

ratio fermat ⁊ ingenium inueſtigat rõ

iudicat: mnemoꝛia fuat: intellectui ſepat
intelligentia conpꝛehendit t ad mecdiita
tionẽ ſiue ad cõtemplationem ad ducit

Ingenü ea vas aie: fiue intenſo qua a
nitma ſe extendit ⁊t exercet ad cognitoꝝ
cognitionem. Jngemũ nõ exquirit ico⸗

gnita. rõ decernit inuẽta memoꝛis recõ
dit iudicata et os fert adbuc iudicanda

ſic fit aſcenſus ab inferioꝛibus ad ſupio
ra.Et vna a ſummnis dependet intellec
tus nanqʒ qnedam imago ? ſimilitu/
do intelligentie eſt ratio intellectus ra
tionis. Yantaſticus ſpᷣs cui etiam ſupre
mũ corpis coꝛpꝰ.i.ignis qdã ſimil rudi
ne iungitur ⁊ igni aer: ⁊ aeri aqna:⁊ aq;
terra. Senſus informat imaginationes;
imaginatio rationeʒ; Et facit formà ſiue
prudentiã. rurſuũ rationi occurrensdi
nina pru dentia alia: informat eam ⁊ fa
cit intelligentiam vel ſapientiã. Eſt itaʒ
in ratione quedaʒ ad ſuperna ⁊ celeſtis
intendens ⁊ dicitur ſperica: ⁊ eſt quedã
ad tranſitoria ⁊ caduca reſpiciens ⁊ id
vocatur prudentia h̊ duo in ra ione ſũt

2⁊ in ratione conſiſtunt:Et diuidit ſe rõ

in duo:ſurium ⁊ deorſũ:ſurſum in ſapi⸗
entiam:deorſum in prudentiã quaſ in
virum ⁊ muliereʒ:vir ſit ſugior ut regat
mulier inferior ut regat᷑ vt dictũ eſt me
lior eſt iniqnitas viri qua ʒ bene faciens
mulier. Melior ſiquideʒ eſt per celeſte
deſ derium accenſus carneʒ neceſſariaʒ
ei ſubtrahendo afligit q; qui per carna
lem reſolutus ꝑ omnia que cõmoda ſt
ei ſatiſfa cẽ 2endit. ¶ Senſ ⁊ eius opꝰ
ſus iuuat exterius:quia ocu
lus carnis q;uis ex natura fa⸗
cuultatem uiuendihabeat nun⸗
q; tamen per ſ uitur diſionem.
MNec auris auditur niſi ex benefitio ex⸗
terioris lncis ⁊ ſoni imaginatio iuuat᷑
exterius:quia ex ſenſibilibus concipitur
rõ inuat᷑ iteriꝰ qꝛ ſps rõnal ex dono cẽ
atoris eſt habilis ad cognoſcendũ veꝑ
⁊ ad diligendũ bonũ niſt ĩiterioris lucis
ratio fiũt ꝑfuxa ⁊ calore ſuccenſa nũqs
ↄſedtur ꝑ ſe ſapĩie cognitioneʒ vł carita
tis effectũ. intellectꝰ ⁊ irelligẽtia:iunãt
ſupius: da deus ignis ⁊ lux eſt. Lux 3
ſplendoreʒ emittens ex ſe qmem gFelinet

in ſe. IAluminat itelligetia 14 cognitie

né ver itatis. Ignis vero caloꝛẽ emittẽs
ſed nõ amittene inflamat effectum ad
moꝛem virtutis. Et ſicut ſolẽ non videt
oculus niſ i lumie ſolis. Sic verũ ac di
uinũ lund nò poterit itelligẽtiã videre
niſ in ipſius lumine. Unde bñn ĩqnit ps
pheta.Et ĩ lumie tuo videbimꝰ vnũ.ũ
.n. moꝛtale hoc induerit imoꝛtalitatem

Et coꝛꝑale boc ĩduerit ĩconuptionem

tũc mẽte ꝑiter ⁊ coꝛpe ſpũales affecti ſʒ

modũ noſtrũ ꝑ mẽtis illuminationem

oĩa ſciemꝰ: ⁊ ꝑ coꝛpis incoꝛuptibilis le
uitatẽ vbiq; eè poterimꝰ. Uidebimꝰmẽ
te ꝑ cõtẽplationẽ. Uolabuu corpoꝛe p
inconꝛuptionẽ᷑.Diſcernem mẽte. Diſcer
nemus coꝛꝑe cũ ſenſus noſtri corporiſ
vVertet᷑ ĩ rònt᷑:rõ intellectũ:iutellect iĩ in
telligẽtid:intelligẽtia ĩ deũ imitabitur.
ſenſu viſibilia peꝛc piuũt᷑.in ymaginatiõe
cõtinẽtur viñbiliũ ymagines:alias ima
ginationes: ⁊ ſimilitudines ad rönẽ pti

net viſibiliũ rõnes ⁊ diffinitiões: ⁊ i vii

bilũ iueſtigationẽ ad ĩtellectũ. Ad ĩtel
ligẽtia ſpectat ſpualiũ ⁊ dinoꝑ cõphe ſi
ones.Sc ſus vero ⁊ ymaginatio ad rõ
nẽ aſcẽdũt:ſʒ itra remaneres eã aliq̃te/
nus actꝰ educere poſſunt:⁊ q̃ñn a lõge q̃
d ondere ad qͥ nõ põt ꝑuenire ſine q̃⸗
dã. ppoꝛtione:intellect?⁊ iĩtelligẽtiã rõ
inuare põt:ſʒ ad ſtatũ eoꝝ nõ valet aſcẽ
dere:qm̃ metas ſuas:⁊ ꝓpꝛios fines hẽt
quos trãſcẽdere nõ pot. Sẽſũ ⁊ imagi⸗
natioac cũ cetis aialibꝰcoia hem vidẽt
Rqᷣdé viſibilia ? viſorũ recoꝛdat. In qui
bnſdã ẽt ſẽſibus nos ſupãt qm̃ iuſtũ fu
iit / vt bꝛinis aialibꝰ ob mi oãdũ ĩ itelle
ctu erat aliqd apliꝰ daref ĩ ſẽſn. Ex con
trario tato magis neceſſitas ĩducit hoĩ
exercẽde rõnis: quàto defectũ maioꝛeʒ
patit᷑. Senſualitatis rõ ãt ĩde ĩcipit. ¶n
de aliqd occurru ꝙ nobiu cu aialibꝰnõ

ſit eòe. Queda vero ſut itra rõnẽ qdã in
rxta roõnc:quedã ſupꝛs rõnem ifra ron⸗
ſut qᷓ ſenſu percipimꝰ ſicut dura: moliq
calida ⁊ frigida: cadida ⁊ nigra. Juſta
rõnẽ ſũt ⁊ parnia rõi q̃röne percipimꝰ:
ſicut cõmoda ⁊ icõmoda vera ⁊ falſa:
iuſta ⁊ iniuſta.eu ſiqdẽ ẽ qͥdã ai motus
viſũ mẽetis acnẽs:veraq; a falſis diſtigu
ens: ſupꝛa rönẽ ſunt q̃ nec ſenſus docet
nec perſuadet:ſʒ ant diuina cõpꝛehedũ
tur reuelatione. Ant dininarũi ſcriptura
rũ auctoꝛis credũt᷑:ſcut deũ ĩ vna ſubã
trinũ ⁊ in trib perſõis ſnbãliter vnum
Deus ſiq̃de ẽ rerñ vnluerſitas:i qo nul
la ſingnloꝛũ:⁊ iò motib rõnis nõ ſubia
cet quia rõ nõ ẽ niſ de re aliq̃ alia. Aia
ſpũs intellenrualis ſẽper viuẽs. Sem
ĩ motu bone maleq; volũtatis capar:le
cũdũ bũgnitatem crestoꝛis atq; fm ſui
opis officiũ.als affectũ:uarijs nucupa
tur nominibꝰ. ODr nãq; aia ou vegetat
Spũs dũ cõtẽplat᷑:ſenſus dũ ſẽtit.aius
dũ ſapit. Dũ itelligit mẽs:ouʒ diſcernit
rõ:dũ recoꝛdat᷑ memoꝛia: dũ vult volũ
tas. Ita t nõ differr i ſubã quẽadmõʒ

i noĩbꝰ Qum oĩa iſta vna aĩia e. ꝓpꝛieta

tes qͥdẽ dinuee:ſʒ vna eentia. In ſpu in
⁊ aia põt ec dr̃a:qꝛ oĩs aia ẽ ſpũs: ſed
nõ oĩs ſpũs ẽ aĩ a. Aie onplicee mihi ſüt
actiões.Alio nãq; conſcilio arigere i de
1ij. Alio iclinat᷑ ad canex iclinatur autẽ
ſic.Cũ ſit ſubtilis ⁊ iuiſibi/is videri non
põt:ſj per potẽtias ſuas ſe extẽdit ⁊ on/
dit: per ↄcupiicẽtiã nãq; appetit per ira
ſcibilitatẽ cõtẽpnit per rõnalẽ iter vtrũ

q; diſcernit. Lota eentia aie hijs poten
tijs ſuis exiſtit. Nec per partes diuidi⸗/
tur cũ ſimplerx ſit ⁊ indinidẽ ia. Et ſiali
oñ partes hẽre or roͤnejpotvſillitudis
qᷓ; veritate cõpoſitionis imelligéai eſt.
Enplexr ſubſtdtia ẽ aĩa: neq; maius nz
minus c rõ in ſubſtãtia q; anima i aia:

ſz ona eadẽ ſubſtantia ſecdũ diuerſas

potentias diuerſa ſoꝛtitur vocabula.

Has potẽtias bhʒ anteq; coꝛpori miſcea
tur. Naturales liqͥdẽ ſũt ei nec alið ſũt
q; ipfa. Lota nãqᷓ; aĩe ſubſtatia ĩ his tri
bus plene ? verecte coiſtn in rönabili
tate cõcupiſcibilitate ⁊ iraſcibilitate q̃ſi
quada ſui ttinitate ⁊ tota hec lrinitas ẽ
quedã anime vnitas:⁊ ipſa anima deuſ
eſt.Oĩa ſua ⁊ oĩa ſua ⁊ anima q̃dã ſua

bʒ. habet iqdẽ vuinerſalia ⁊ ipſa omnia

c.potentie nãqʒ ⁊ vires ei ideʒ ſunt ꝙ

ipſa. habet accidentialia ⁊ ipſa non eſt

ſue vires ſũt. Sue virtutes nõ ſũt. Non
n.eſt ſua pꝛudẽtia:ſua tẽperãtia:lua foꝛ
titudo ſua iuſtitia potentie anime ſunt
rõnabilitas concupifcibilitas ⁊ irraſcibi
litas: ⁊ vires fũt ſenſus imaginatio rõ
memoꝛia intellect intelligentia. poten
tie ãt poſſũt dici vires ⁊ vires potentie.
Qunbuſdã effectibꝰ⁊ quadam amicitia

gia coꝛpoꝛi cõiũgitur. Secũdũ qᷓ; amici

tiã nemo carneʒ ſuã hʒ. Sociata nãqᷓ;
coꝛpoꝛibꝰeius focietate pᷣgrauet᷑ inef⸗
fab.li tũ rõditione diligit illud. Animd
carcerem ſuũ ⁊ lõ libera eẽ nõ põt. Do⸗
loꝛibus eius vehemefter afficiaf᷑. Foꝛ
midat interitũ ⁊ moꝛi nõ põt.Limet de
fectũ que per na urã nõ põt deficere.
¶ Oculoꝛũ paſcit᷑ ſpecnlatione. Sonoꝝ
delectatur: auditibus ſInauiſſimis locũ
datur odoꝛib larga epulatione reficit᷑.
Et licet his rebus nullatenꝰ ipſa vtatur
BGraui tñ meroꝛe ⁊ timoꝛe affligitur: ſi

ſubtrabaãtur. Puicẽt nõnũqᷓ; fubrepꝛe

ſentat vicia cõtraria rõni: on anima di⸗
lecio coꝛpoꝛi idulgens remittendo:lo/
cũ noſcit᷑ pᷣbere peccato per ſenſus quo

q; pergredit᷑ aia ad coꝛpꝰ mouendum:

vel viuificãdũ. Noueʒ quoq; ſnnt foꝛa
mina in humano coꝛpoꝛe:que fʒ natu⸗
ralem ↄtemperãtiã influit ⁊ oef luit oẽ

quo ides eoꝛp vegetat 7 negetur. Sin
etiã vtriuſq; q̃dã ⁊ filia corpoꝛis.ſ.ſup
mũ ⁊ ſpũ: ilirmũ ĩ ꝗbus ſine naturaruz
eõfuſione perſonali:tñ vnione facili cõ
uerti pñt. Similia.n.ſenſibus gauden :
Itaq; aia que vere ſpũs eſt ⁊ caro qne
vere coꝛpus eſt inſus extremitatibꝰ fas⸗
cile ⁊ cõuenient᷑ vniũtnr.i.in faãtaſtico
aĩe ꝙ coꝛpus nõ eſt. Sed ſimile coꝛpo
ri ⁊ ſenſualitate carnis que fere ſpiritꝰ
eſt qꝛ ſine aĩa fierĩ nõ põt. Sicut.n.ſupᷣ
mũ aie ſed inrelligentia ſine mens ĩi ima

ginat ionem ſiue ſimilitud ineʒ gerit ſui

ſuperioꝛis.ſ.dei vñ ⁊ eius ſuſceptura eſ
fe potuit:⁊ ad vnionem perſonalem eti
am onñ iſte uoluit abſq; vlla diminniõe
ſeu ðfectione nec fuit:ſic ſupꝛemuʒ car

nis ideſt ſenſualitas aĩe gerentem ſimi

litndineʒ perſonaleʒ vnionem ei deſſenꝛ
tiam ſuſcipere põt. Nec iſtud mirũ eſt

cũ etiã ĩ ſenſu ⁊ memoꝛa pecudis que

dã imitatio rõnabilſtatis ⁊ in appetitu
uoluntatis ⁊ ĩ his q̃ refugit repꝛobatio
nis. Spũs nãq; coꝛpoꝛeus qᷣ ntiq; uere
eſt coꝛpus ⁊ ſenſu naturali iter multaz
diſcernit ⁊ ui cõcupiſcibilitatis eligere
⁊ nã iraſcibilitatis repꝛobat.hʒ ſiqdeʒ
coꝛporea uita quoſdã gradꝰicremento
rũ qᷣbꝰad imagineʒ ſũme uite perficit h
mus.n. gradus coꝛpoꝛe uite eſt ſenſili

ficatiõe ſcimꝰper ſenſũ igrediẽs imagi

natio.rertiꝰ p imaginatiõeʒ ↄceptoꝑ me
moꝛia qrt pʒ ſenſũ paſſiões qdã ſine di
ſcretiòe itelligentie ꝓuidentia in qᷓ qᷣd
q̃ſi rõis eſt ⁊ nulla rõne eſt. In bis oĩbꝰ
corpoꝛa nita ſpualem vitã imitat᷑ pᷣmũ
in eo ꝙ ſentit. ʒ in eo ꝙ ſenſũ ↄcipit.ter
tiũ in eo ꝙ concepta retinet.qriũ en in

eo ꝙ ſiue in imaginatis ſiue in ſenſibꝰ

ſecũdũ quanda rõnis ſimilitudinemſi
ue ad ppetendu ſiue ad fugiendum ſe
in ſe flectit᷑.Cõuenientiſſima tñ media

MU

funt carnis ⁊ tutie ſenſualitas carnis q́
maxune ignis ẽ ⁊ fantaſticus ſpũs qiu
igneus vigore or̃. bene ⁊ quidẽ loquẽs
de animalibus ai igneus eſt illis vigoꝛ
⁊ celeſtis oꝛigo. Mira ſocietate carnis
Tanime:⁊ aie pũs vite ⁊ limij terre.ſic
eni ſcriptũ ẽ fecit deus houiinẽ de limo
terre ⁊ ſpirauit faciẽ eius ſpiraculũ vire
Oans ei ſenſũ ⁊ intellectu:vt per ſẽſum
lutũ ei ſociatũ vimficaret:⁊ ꝑ intellecrũ
regeret:⁊ per ielleetũ intus ingrederet
Et per cõtẽplationẽ dei ſapiãt:⁊ per ſẽ⸗
ſu foꝛas egrederet ⁊ coatẽplaretur ope
ra ſapientie intellecrũ intus illuſtrauit
Cenſũq; foꝛes decoꝛauit:vt in vtroq;
refectionè inueuiret intus ad felicitatẽ
Foꝛis aũ iocũditatẽ.Sed q; bona cete
rioꝛa diu ſtare nõ poſſũt:iuſſus hõ ab

exterioꝛibꝰ ad iterioꝛa redire z ab iufe

rioꝛibꝰad ſuperioꝛa aſcẽdere.Lanto ſi⸗

quidẽ dignitatis hũana cõdi io vt bo

nũ pꝛeter ſũmũ eꝰ ſufficere poſſit. Ani⸗
ma media eſt iter deũ ⁊ creaturã qu cõ
iungendo ꝙ cognuionẽ vel cogitatio
nẽ ⁊ dilectionẽ illuminat melioratur =z
petficit᷑.Qñ vero coiungit᷑ inferioꝛi al/
licit᷑.obtenebꝛat᷑ ⁊ coꝛꝛũpit᷑ pleno fuit
miraculo ꝙ tã diuerſa ⁊ diuerſã ab inii

eæẽ ad inuicẽ poruerũt ↄiũgi. Nec minꝰ
mirabile fuit ꝙ limo noſtro deus ſeipſũ
couiunxit vt ſibi iuicẽ vniref᷑ deus ⁊ li
mus. Lanta lublimitas tanta vilita s

Nihil.n.ẽ dᷣo ſublimiꝰ:⁊ nibil limo vi i

us. Mirabilis fuit cõclnſio pꝛima mira
Dlilis ſecũda. nec minꝰ mirabilis erit ter

tia. Cũ hõ ãgelus ⁊ ðs vnus erit ſpiritꝰ

Sedẽenãq; bono bonꝰẽ hõ quo bonus

angelus.Eodẽ nãq; bono ẽ oterq; be
atus.Sic iñ ambo idipſũ eadẽvolũtate
eodẽq; ſpũ capiũt.Si.n.tã oiſparẽ na⸗/
tura carnis ⁊ aie ad vnà federationem
atq; amicitiã de cõiũgere potuit neqj⸗

i; erat ipoſſihile roͤnalem ſpiritũ qᷣ vſme
ad conſoꝛtiũ terreni coꝛpis bumiliatus
eſt.Cuũ eodẽ coꝛpoꝛe gloꝛificato:vt ſit ei
glorꝛie ꝙ knit lerena ad cõſoꝛtiũ beatoꝝ
ſpiritũ q in ſua ꝑuritate pᷣſuterũt. Erxal
tant atq; ad ſue głlie ꝑticipatione ſubli⸗
mare. Ad hoc ſiquicè illu ſola charua⸗
te:nulla neceſſitate creauit altiſſimꝰ: vt
ſue beatitndinis participẽ fateret. Si g
tatũ gaudiũ: tanta letitia in vita iſta tẽ
poꝛali. Qudta letitia quàtũ gauqũ erit
in vita eterna que conſtat ex diuinitaij
pñtia in ſp rõnali. Subiciat᷑ ergo coꝛ
pus aio: aĩus do: ⁊ vnus ſpiritus erit cũ
deo. Ita tamẽ ſi in vtilitate ꝑmaſerit:⁊

grati als gloꝛia ſui creatoꝛis ꝑ qu ex⸗

altddus 2 gloꝛificãdus é agnonerit. Ex
carne ⁊ anima cõſtat hõ vt vtruq; bo/
nũ ſuum hẽéat ĩ quo haudet ⁊ exultat.
Bonũ aiĩe ẽ deus:cu affluẽtia dulcedi
nis ſue. Bonũ carnia mundus cũ ha⸗
