mẽ grecũ hʒ phiaʒ:quo me accẽdebãt

ille re. Sũt qͥ ſeducãt p phiaʒ magno ⁊
blãdo ⁊ hõeſto noĩe coloꝛates ⁊ fuccã
tes erroꝛes ſuos. Et ꝓpe oẽs d ex illis ⁊
ſupꝛa tpibꝰtales erat notãt᷑ ĩ eo libꝛo ⁊
demöſtrantf: ⁊ manikfeſtaf ibi ſalutife⸗

ra illa admonitio ſpũs tui ꝑ uũ tuum

bonũ ⁊ piu. Uidete ne qͥs vos decipiat
Ppphᷣiaʒ ⁊ ianẽ ſeductionẽ fʒ traditõnẽ
hoiuʒ m elemẽta hꝰmudi ⁊ nõ ſ̃ʒ xpᷣʒʒ
qꝛ in ipᷣo ihitat oĩs plenitudo diuinita

ns coꝛpalit Et ego illo tꝑe ſcis tu lumẽ

coꝛdis mei:qĩ nõdũ mihi hec apoſtoli
ca nota erãt. DPoc iñ ſolo delectabar in
illa exhoꝛtatõe ꝙ nõ illã aut illã ſectaʒ

ſed ipſaʒ q̃cũq; eẽt ſapia vt diligerẽ ⁊ q;

rferẽ a aſſeqᷓrer ⁊ tenerẽ atq; ãpiexarer

foꝛtit᷑ excitabar ſermone illo ⁊ accẽde⸗
bar: ⁊ ardebã:⁊ ̊ ſolũ me in tanta fla⸗
grãtia refrãgebat: ꝙ nomẽ xpᷣi nõ erat
ibi: qin h̊ nomẽ fᷣm miſericoꝛdiã tuam
dñe: nomẽ ſaluatoꝛis mei filij tui in
ipo adhuc lacte mris teneꝝ coꝛ meum

pie biberat ⁊ alte retinebat ⁊ qᷣcq̃ͥd ſine
h noĩe fuiſſet q;uis litteratũ ⁊ expollia
tũ ⁊ vidicũ nõ me totũ rapiebat. Itaq;
inſtitui aĩuʒ intédere ĩ ſcriptaras ſcãs:

yt viderẽ quales eẽnt.Et ecce video reʒ

nõ ↄptã ſuꝑbis neq; nudatã puer:: ſed

iceſiu humilé: ſucceſſu excelſam ⁊ vela

ta miſterijs: ⁊ nõ erã ego talł vt intrare

i eã poſſeʒ aut ĩclinare ceruicẽ ad eus

greſſus. Ilõ n. ſicut mõ loquoꝛ ita ſen
ſi cũ attẽdi ad illã ſcripturã:ſed viſa mi

hi eſt ĩdigna quã tulliane dignitati cõ

pararez. LCumoꝛ eiʒ meꝰrefugiebat mo
dũ eiꝰ:⁊ acies mea nõ penetrabat iteri

oꝛa eiꝰ. Uerũtũ illa erat q creſceret cuʒ

paruulis: ſed ego dedignabar eẽ cũ par

unlis: ⁊ turgiduslfaſtu mibi grandis vi
debar. Incidi itaq; in hoĩes ſuꝑbe del i

rãtes carnales nimis ⁊ loquaces:ĩ quo
rũ oꝛe laqi diaboli:⁊ viſcũ ↄfectũ ↄmix
nõe ſyllabarũ noĩs tui:ſʒ ⁊ dñi ihu xpi
⁊ pꝛeliti ↄſolator nr̃i ſpũs ſci. Pec enĩ
oĩa ũ recedebãt oe oꝛe eoꝝ:ſʒ ſonotenꝰ
2 ſtrepita ligue ceteꝝ coꝛ ĩane vi: ⁊ dis
cebãt vtas ⁊ veritas ⁊ inłti eã dicebãt
mihi ⁊ nuſqᷓ; erat ĩ eis ſ falſa loqbat ñ
de te tm qͥ ve vitas es:ſʒ et ð iſtis elntis
pꝰmũdi creatur tuis. ð dbꝰẽt va dicen
teſphᷣoſtrãſgredi ðbui pᷣ amoꝛe tuo mi
pf̃ ſãme bõe plchꝛitudo płchꝛoꝑꝝ oium
O vnas. vitas qᷓ; time ẽt vẽ medulle aĩ
mei ſuſpirabãt tibi:cũ te illi ſonarẽt mi
pi freqnt ⁊ młtiplr voce ſola ⁊ libri mł
t! ⁊ ĩgẽtibꝰ: ⁊ illa eꝛãt fercula ĩ qᷣbꝰmibi
eſuriẽti te ĩferebat᷑ ꝓ te ſol ⁊ luna pul⸗
chꝛa opꝑa tua:ſj tñ oꝑa tua ñ tu:nec ißa

pꝛima poꝛa. n. ſpũalia opera tua:q; iſta

coꝛpea: qʒuis lucida ⁊ celeſtias At ego
nec pꝛioꝛi illa: ſed teipſam:te veritas in
qua nõ ẽ commutatio:nec mom̃ti obũ
bꝛatio eſuriebam ⁊ ſitiebam: ⁊ appone
bant᷑ adhuc mihi ĩ illis ſerculiſ phãtaſ
3q 4

mata ſplèdida qbꝰiaʒ melius erat ama
fe iſtuʒ ſolè ſalteʒ iſtis oculis veꝝ qᷓ; il⸗

la ſalſa aio decepto ꝑ oculos.Et tũ qͥa

te potabã mãducabã nõ auide quideʒ
q nec ſapiebas ĩ oꝛe meo ſicuti es:neq;
eni tu eras illa figmẽta inania:nec nu⸗
triebar ex eis:ſed exauriebar magis. C
bus ĩ ſõnis ſimillim eſt cibis vigilãtiũ
quo tũ doꝛmit᷑tes nõ alunt᷑:doꝛmiunt
eni.At illa nec ſilia erãt vllo modo tibi

neut nüc mihi lociiꝰes:qꝛ illa erãt coꝛ

poꝛalia phãtaſmata falſa coꝛpea qᷣbus
certioꝛa ſunt vera coꝛpa iſta q̃ videmuſ
viſu carneo ſiue celeſtia ſiue terreſtria.
Cũ pecudibꝰ⁊ volatilibꝰ videmus bec
⁊ certioꝛa ſunt:qᷓ; cũ imaginamur ea.⁊
rur ſus certins imaginamur ea:qᷓ; ex eis
ſuſpicamur alia grandioꝛa ⁊ ifinita: qᷓ
oiĩo nulla ſunt:q̃libꝰego nũc paſcebar
inanibus ⁊ non paſcebar. At tu amoꝛ
meꝰin quẽ defieio vt foꝛtis ſiʒ: nec iſta
coꝛpoꝛa eſ q̃ videmꝰqᷓ;q; in celo:nec ea
es q̃ͥ nõ videmꝰ ibi:qꝛ tu iſta cõdidiſti:
nec i ſũmis tuis coditõibus abes. Qu
to g lõge es a phantaſmatibꝰillis meis
phataſmatibꝰ coꝛꝑũ qͥ oĩno nõ ſunt:qͥ
us certioꝛeſ ſunt phantaſie coꝛpoꝝ eo
rũ que ſunt ⁊ eis cerrioꝛa coꝛꝑa:quę tñ
nõ es ſed nec aĩa es que vita ẽ coꝛpoꝝ.
Jõ melioꝛ vita coꝛpoꝝ certioꝛq; q̃; coꝛʒ
poꝛa. Sed tu vita es aĩarũ: vita vitaruʒ
viues teipſa ⁊ nõ mutaris vita aĩe mee
Ubig mihi tunc eras:⁊ q̃; longe: Et lõ
ge ꝑegrinabar abs te excluſus ⁊ a ſiliqᷣſ
Poꝛcoꝝ quos de ſiliqs paſcebaʒ. Quan
to enĩ melioꝛes grammaticoꝝ ⁊ poeta
rũ fabelle q̃ʒ illa decipła. Naʒ verſus ⁊
carmen ⁊ medea volans vtilioꝛes certe
ꝗʒ quinq; elemẽta varie fuccara ppter

Inq; antra tenebꝛaꝝ: q̃ omnino nulla

ſunt ⁊ occidunt credenteʒ. Naʒ verſuz

⁊ carmen etià ad vera pulmẽeta tranſfe

. ſionum. JM H“W

ro. Uolãtem aũt Medesz ? ſi catabaʒ

nõ aſſerebã: æ ſi cantari audiebaʒ non
credebã:illa aũt credidi Ueh veb:qbu
gradibꝰ dednctus ſuʒ in ꝓfunda inferi·

qppe laboꝛãs ? eſtuans lopia veri: cuʒ
re de me.tibi eni cõfiteoꝛ qui me miſe⸗
ratus es:⁊ nondũ confitentẽ:cũ te nõ

fʒ mentis ĩtellectuʒ:quo me pꝛeſtatf o
luiſti belluis: ſed ſecundũ ſenſuʒ carnis

quererem. Lu aũt eras interioꝛ intimo
meo: ⁊ ſuperioꝛ ſummo meo: offendi ĩ
illaʒ muliereʒ audacẽ inopes pꝛudẽtie:

enigma Salomonis ſedentẽ ſuper ſel⸗

laʒ in foꝛibꝰ⁊ dicẽteʒ:panes occultos li
benter edite:⁊ aquã dulcem furtiuam
dibite Que me ſeduxit:qꝛ inuenit foꝛis
hĩtantẽ in oculo carnis mee:⁊ talia ru
minantè apud me:qualia ꝑ illum vo⸗
raſſeʒ. Neſciebã eniʒ aliud vere quodè
⁊ quaſi acutule mouebar vt ſuffraga⸗
rer ſtultis deceptoꝛibꝰ:cuʒ a me quere⸗
rẽt:vñ malũ ⁊ vtruʒ foꝛma coꝛpoꝛea ðᷣ
us finiret᷑ ⁊ haberet capillos 7 vngnes
7 vtruʒ iuſti exiſtimandi eſſent qi pa⸗
berent multaſ vxoꝛes ſimul ⁊ occiderẽt
boies:⁊ ſacrificarẽt de aĩalibꝰ:quibus
rebus ignarus ꝑturbabar:⁊ recedens a

veritate ire ĩ eã mihi videbar:qꝛ nõÄno

nerã malũ nõ eẽ niſi pꝛiuationem bo⸗
in vſque ad quod omnino uon eſt.
Quod vnde videreʒ: cuius videre vſq;
ad coꝛpus erat oculis: ⁊ animo vſque
ad phantaſma. Et non nouera oeũ eſ⸗
ſe ſpirium:non cui membꝛa eſſent per
longuʒ ⁊ latum:nec cui moles eſſet:q̃ͥa

melos in parte minoꝛ eſt q̃; in toto ſuo

⁊ ſi infinita ſit minoꝛ eſt in aliqua par⸗
te certo ſpatio definita q̃; per inf nituʒ
⁊ nõ eſt tota vbique ſicut ſpiritus ſicut
deus.Et quid ĩ nobis eſſet ſecunduʒ q;
eſſemus ſimiles deo.Et recte in ſcriptu

ris diceremur ad imagineʒ oei pꝛoꝛſue

(oubunton
(Acieigeen n
euniſcerle
lihnningnuſ
engtderm
emipardigne
ſiclunnerdlin
ieſemebmnn
Poſles dand
oediſedeosc
Aacinlentbn
Alieros moxv
Epotio i noni
(lseieonen

Gecchooecconn

Aagntteoteg⸗
unnnetcrodno

uinodenci
Pbiſticbani⸗
Monedcritre

ueceſict:

(Wticninen
oſenocnate
Plunriira
Güfeicoden
ürticpene
ſizcentmi

—
Pnmranecen

1

ſintſgita
irgiſſetin

Hluivim

ſhimeng

uuietngode

ſenintln

ilzann

fullereic
lintkrigt
liler n

= n£i

eMnian
enege

Dgſen

umidehnn
igninhiſ

quonertf
amndükenigenn.

Giemin dn

month tfit

islecntiinndn

ezpanezaale
jorlgeninn
irginmiſ
Ensmetdh
galug lunn
aucrg
ehr bſt
eaztntan
emCn

piloen

mncichentin
sfnnltone
Netinſb aein
Nbuntutn
cehrii
nimnmm-
nnino v 4

Nins ſaneh

et mine in
Nonemgi
enbuthet
inrlaith
Könpin
niigt
zeerfun

ſataun
jrgeitlnnl

zoiel⸗

tumigiſnn

ſgnoꝛabam:⁊ non noueras iuſticià ve⸗
ram interioꝛem non ex conſnetudine
indicantẽ:ſed ex lege rectiſſima dei om
nipotentis:qua foꝛmarentur moꝛes re

slibi alia:nec alias alirer:ſecundũ quaʒ
inſti eſſent abꝛaam ⁊ Jſaac ? Jacob ⁊=
Moyſes ⁊ Dauid:⁊ illi omnes lauda⸗/
ti oꝛe ðᷣi ſed eos ab ĩperitis iudicari ini
quos iudicantibus ex humano die: 2=

vVninerſos moꝛes humani generis ex ꝑ/

te moꝛis ſui mentientibus.Canquaʒ ſi
quis neſciens in armamentis quid cui
que mẽébꝛo accommodatum ſit: ocrea
velit capnt contegi ⁊ galea calciari: et
murmuret quod non apte conueniat:
aut i vno die indicto a pꝛomeridianis
boꝛis iuſticio quiſquaʒ ſtomachet᷑: nõ
ſibi concedi quid venale pꝛoponere:qꝛ
mane conceſſuʒ eſt: aut in vna domo

videat aliquiſ tractari manibus a quo

quaʒ ſeruo quod facere non finatur qͥ
pocula miniſtrat. Aut aliqnid poſt pre

ſepia fieri quod ante menſam pꝛohibe⸗
atur ⁊ indignetur cuʒ ſit vnum habita

enluz et vna famili biq; atq; oĩ
bus idem ebn Sir ſunt iſti qui indi
gnantur ci aucdhlerint illo ſeculo licuiſ
ſe iuſtis: aliquid quo iſto non licet in

ſtis: et qnia illis alind precepit dens:

iſtis aliud pro temporulibus cauſie: cũ
eideʒ iuſticie vtriq; ſeruierint:cũ in vno
omine 2 in vno die:et in imis edibus
videant alind alij mẽbro congruere: et
aliud iaʒ duduʒ licuiſſe:et poſt horam
non licere: quiddam in illo angulo per
mitti aut inberi:quod in iſto iuſte vete
tur et vidicetur. Nũquid iuſticia varia
eſt ⁊ mutabilis: Sed tẽpora quibus pᷣ
ſidʒ non pariter eunt tempa eniʒ ſunt.
Homines autẽ quoruʒ vita ſaper traʒ

bꝛeuis eſt:qnia ſenſu non valent cau⸗
ſas contexere ſeculoꝛum pꝛioꝛuʒ aliarũ
qʒ gentium:quas experti non ſunt cuʒ
his quas experti ſunt. In ono auiem tẽ
poꝛe vel die vel domo facile poſſunt vi
dere quid cuique membꝛo:quibus mo
mentis:quibus partibus perſoniiue cõ
gruat. In illis offenduntur: hic ſerniũt
Pec ego tunc neſciebã ⁊ non aduerte⸗
bam:⁊ feriebant vndiq; iſta oculoſ me
os ⁊ non videbam.Et cantabaʒ carmi
na:⁊ non mihi licebat ponere pedem:
quèlibet vbilibet ſed in alio atque alio
merro aliter:aliterq; ⁊ in vno aliquo
verſu:non omnibus locis eundem pe
dem.Et ars ipſa qua canebam non ba
bebat aliud alibi:ſed omnia ſimul. Et
non intuebar iuſticiaʒ cui ſeruirent bo
ni ⁊ ſancti homines:longe excellẽtius
atq; ſublimius habere ſimul omnia q́ᷓ
pꝛecepit dens:⁊ nulla ex parte variari:
⁊ tamen varijs tempoꝛibus nõ omnia
ſimul:ſed pꝛopꝛia diſtribuentem ac pꝛe
cipiẽtem.Et repꝛehendebam cecꝰ pios
paſtoꝛes:non ſolum ſicut deus iuberet
atq; inſpiraret vtentes pꝛeſentibus: ve
rum quoq; ſicut deus renelarʒ futura
pꝛenunciantes. Nunquid aliquando
aut alicui iniuſtuʒ eſt diligere deum ex
toto coꝛde:ex tota anima: ex tota men
te:⁊ diligere pꝛoximum tanqᷓ; teipſum.
Itaq; flagitia que ſunt contra natur
vbiq; ac ſemper deteſtanda atq; puni
enga ſunt:qualia ſodomitarum fuerãt
Que ſi omnes gentes facerẽt eodeʒ cri
minis reatu diuina:lege tenerent᷑: qne
nõ ſic fecit hoĩs:vt ſe ilo vierent᷑ mõ.
Uiolat᷑ qppe ipſa ſocietas q̃ cũ deo no
bis eẽ dʒ:cũ eadẽ na:cuiꝰille auctoꝛ eſt
libidinis ꝑuerſitate polluit᷑ Que aũtõꝰ
moꝛes hoĩum ſunt flagitia ꝓ moꝛuʒ vi
uerſitate vitãda ſũt:vt pactu ĩter ſe ciui

Eonfeſſiondum (b

tatis ant gẽtis oſuetudie vel lege firma rei tenent᷑ aĩo ⁊ verbis ſenientes aduex
tũ uulla ciuis aut pegrini libidine viole ſus te ⁊ aduerſus ſtimulũ calcitrãte: ji aren⸗
tur. Turpis. n. oĩs pſ eſt vniuerſo ſuo ñ ain cuʒ diruptis limitibꝰ humane locie uigſſn⸗
2ↄgruẽs. Kũ autẽ do aliqd ↄ moꝛez aut tatis letant audaces pꝛiuatis cõciliati de
poaciũ quoꝛũlibet inbet: ⁊ ſi nũqᷓʒ ibi ſa onibus aut direptiõibꝰ: put qdq; dele ſnlinnin
ciũ e:faciẽdũ ẽ: ⁊ ſi omuſſuʒ. iſtauraduʒ ctauerit aut offenderit: ⁊ ea fiut cum tun ungtin
ſi inſtitutũ nõ erat iRtituédũ ẽ. Si eiʒ derelinqris fons vite:qᷣ es vnus ⁊? ver tn tdalennn
regi iicet ĩ ciunate cui regnat iubẽ ali· creatoꝛ ⁊ rectoꝛ vniuerſitatis: ⁊ pꝛiuata imne d
quic. qd neq; an illũ quiſqʒ: nec ipe vn ſupbia diligit ĩ parte vnũ falſuʒ. Jtac fnnddan
az iuſſerat: nõ ỹ ſocictatẽ ciuitat eius pietate bumili redit᷑ in te ⁊ purgas noſ aambinn
obtépat imo s ſocietatẽ nõ obtempat᷑ a ↄſuetudine mala: ? ꝓpitius es peccanl ita
Gnãle qppe pactũ eſt ſocietatis hbuma cõfitentiũ ⁊ exaudis gemit ↄpeditoꝛuz Coecanglini
ne obedire regibus ſuis: quato magis ⁊ ſolmes a vĩculis qᷓ nobis fecimus: ſiiã W
deo regnatoꝛi vniuerſe creature ſue ad non erigam aduerſuste corams faſſe menenen
ea q̃ iuſſerit ſine oubitatõe ſeruiéduzẽ. libertaus auaricia plus hndi:2 damno cſunnin
Sicut eni iĩ ptatibus ſocietat bumane totũ amittẽdi:amplius amado ppꝛinz ſnſlonmnil
maioꝛ poteſtas minoꝛi ad obediẽdum nimz te oium bonũ. Sed inter flagi⸗ minalde
pponit᷑:ita de oĩbꝰ. Itẽ in facinoꝛibus tia ⁊ facinoꝛa ⁊ tam multas in qtates lnioͤf
vbi libido ẽ nocendi nue ꝑ otũeli ſiue ſunt petã pficiẽtiũ:qᷓ a bene iudicitilꝰ ſiſcd mun
ꝑiniuriã: ⁊ vtrũq; vel vlciſcẽdi cã ſecut ⁊ vitupant᷑ ex regula pfectõis: lauda Pbſcinisſdl
mimico inimicus: vel adipiſcẽdi alicui tur ſpe frugis ſicut herba ſegetis. Et ſit ſitäſahtiü
extra cõmodiſicut latro viatoꝛi: cł eni qda ſilia vel flagitio vel facinoꝛi:⁊ non Uärcrin

tãdi mali:ſicut ei qui timet᷑:vel inuidẽs ſunt pctã:qꝛ nec te offendut oñz ⁊ den ada
do: ſcut felicioꝛi miſerioraut in aliqus nim. nec ſociale ↄſoꝛtiũ cũ ciliant ai Gallon
pꝛoſpatꝰ ei quem ſibi equari timet:ant qus vſum vite ↄgrue tẽpoꝛi:ꝛ incertũ Kacdlan
equalẽ dolet. vel ſola voluptate alieni é an libdine hñdi aut puniuntur coꝛꝛ/ H
mali: ſicut ſpectatoꝛes gladiatoꝝ aut ir gendi ſtudio poteſtate oꝛdinata: ? in⸗ ſnaa
riſoꝛes vel illuſoꝛes quoꝛũlʒ. Hec ſũt ca certum eſt an libidine nocendi. Mul üinge⸗
pita iniqtail:qᷓ pullulãt pꝛĩcipãdi ⁊ ſpe ta itaq; facta que hominibus impꝛoba rckrn
ctãdi ⁊ ſentiẽdi lidbidie:ant vna aut du da viderentur teſtimonio tuo appꝛobꝛ nwalin
abus earü aut ſunul oĩbꝰ. Et viuit᷑ ma⸗ ta ſunt:æ multa laudata ab hominibu benhurt
le aduer us tria ⁊ ſeptẽ: pſalreriũ deceʒ: te teſte damnantur: cum ſepe ſe aliter arauli
choꝛdaꝝ decalogũ tuũ de⸗ altiſſme er babet ſpecies facti:⁊ aliter facieni ani bnnungid
ulciſſime. Sed qᷣ flagitia ĩ te q̊ͥ nõ coꝛ mus:atq; articulus occulti tꝑis. Cum nurmtm.
rũpis: Aut ꝗᷓ aduerſus te facinoꝛa: cui vero aliquid tu repente inuſitatũ ꝛ in ½ N
nocen no põ:: Sed h̊ vidicas qð in ſe ꝓuiſum imperas: etiam ſi boc aliquan geacutine
boies ꝑpetrãt:qꝛ etiã cũ in te peccãt ĩ⸗ do vetuiſti: qʒuis cm imperij tui p tpe nluimiene
pie faciut ĩ aĩas ſuas:2 mẽtit᷑ iniqtas ſi occulteo: ⁊ ʒuis contra pacium ſit ali 4 Cinn
bi:Rue conũpẽdo ac puertẽdo nãʒ ſuaz quoꝛum bominum ſocietatis: quis du lntſeten
quã tufciſti ⁊ oꝛdinaſti: vel ĩimodera⸗ bitet eſſe faciendum quando ea uuſta⸗ nlgeten
te vtẽdo cõceſſis rebꝰ:vel ĩ non ↄceſſa ſocietaſhominum que ſeruit tibi: See nmn
oler

flagrado in eũ vſuʒ qai ẽ cõtra nãʒ: aut beati qui te imperaſſe ſciũt:fiunt emm eien
WWnan

drepno icn
ofndenmnniüs
ns eitn
Renineinn
kiheemih
ilirecinnte
emalrt Pont
ludegen
uisiwſen
adnmistn
micuplonitt
ramglun
iun igin
nalmde
fcüüiimt
negergtn
G ete
Prxchinf
Glertil
eyprien/
hiium
nlbiiri
e Minn⸗
Emuncn
“
ilsn,
ummumn
ngliuili
Göni
n

==

S==

=

—=
=ι)

nꝰ
S=
=

—

iun cunt
Ann ,
. tnnc

=

?

omnia a ſeruientibus tibi:vel ad expi/

bendũ qð ad pꝛeſens opꝰ ẽ vel ad fuiu
ra pꝛenũciãda. Hec ego neſciẽs irride/

d illos ſanctos ſeruos ⁊ ꝓphas tuos
Et quid agebã cũ irridebã eos:niſi vt ir

ductus ad eꝛs nugas:vt crederè ficum

plorare cũ decerpit᷑ ⁊ marrẽ eiꝰ arboꝛẽ
lꝛchꝛymis lacteis: Quã tñ ficũ ſi come
diſſet aliquis ſcũs alieno ſane non ſuo

ſcelere oecerptà miſceret viſceribꝰ ⁊ ha

n llaret de illa angnlos:ĩmo vero par
ticulas dei gemẽdo ĩ orone atq; ructã⸗
do:q̃ particule ſũmi ⁊ veri oei ligate fu
iſſent ĩ illo pomo:niſ elecii ſci dente ac
ventre ſoluerent᷑.Et credidi miſer ma⸗
gis eẽ miſericoꝛdiã pᷣtãdã fruciibꝰ ter

re qᷓ; hoibꝰ ꝓpter quos naſcerent. Si
quis enĩ eſuriẽs peteret qui manicheꝰ

nõ eẽt q̃i capitali ſupplicio dãnãda bu
ella videretur ſi ei daret᷑: ⁊ miſiſti ma⸗
nũ muã ex alto: ⁊ de hac ꝓfunda caligi
ne eruiſti animam meam cum pꝛo me

ploꝛaret ad te mea mat᷑ fidelis tua am⸗

plius q; ſlent matres coꝛpoꝛea funera.
Uidebat enim illa moꝛtem meam ex⸗/
fide ⁊ ſpiritn quem hẽbat ex te:⁊ exau/

diſti eã one.Exaudiſti eã nec deſpexiſti

lachꝛymas ei cũ ꝓfluentes rigarent ter

rã ſub oculis eius in niasa e
nis eius ⁊ exaudiſli eamꝗſſlam vnde
illud ſomnium quo eam conſolatus es

vt viuere me ſecum crederet ⁊ haberet
mecum eandem menſa; i domo: quod
nolle ceperat aduerſäs ⁊ ðteſtans blaſ
phemias erroꝛis mei: Uidit enim ſe ſtã

tem in quadam regula lignea ⁊ adue/
nientem ad ſe iuuenem ſplendidum by
larem atq; arridentem ſibi cum illa eẽt
mMmerens ⁊ meroꝛe cõſecta.Qui cuʒ cau
ſas ab ea queſiſſet meſtitie ſue quotidia
naruq; lachꝛymarum docẽdi vt aſſolet

gfon diſcendi gra:atq; illa rũdiſſet ꝑdi⸗
tionem meãd ſe plãgere:iuſſiſie iltũ quo
ſecura eſſet atq; admonuiſſe vt attẽde⸗
ret ⁊ videret vbi eẽt illa ibi eſſe ⁊ me.
Qð illa vbi attendit vidit me iuxta ſei
eadẽ regula ſtãtem. Unde hoc:niſi qiꝛ
erant aures tne ad cor eiꝰ: O tu bone
omnipotẽs qui ſic curas vnuquẽque
nr̃m tãq; ſolũ cures:⁊ ſic oẽs taq; ſin⸗
gulos. Unde illud etiam ꝙ; cum mibi
narraſſet ipſum viſuʒ ⁊ ego adid trabe
re conarer:vt illa ſe potiꝰ nõ deſperarʒ
futurã eẽ qð eraã:ↄtinuo ſine aliqua he
ſitatione nõ ĩquit:nõ eni mihi dictum
eſt vbi ille ibi ⁊ tu:ſed vbi tu ibi ⁊ ile.
Confiteoꝛ tibi dñe recoꝛdationem meãâ
quantum recolo ꝙ ſepe nõ tacui:ãpliꝰ
me iſto ꝑ matrem vigilãtem reſponſio
tuo:qꝙ tã vicina ĩterpꝛetationis falſitas
te turbata nõ cẽ:⁊ ta ciro vidit qð viden
dũ fuit:qð ego certe anteqᷓ; dixiſſet nõ
viderã ẽt tum fuiſſe cõmotũ qᷓ; ipᷣo ſõ⸗
nio:quo femine pie gaudium tato poſt
futurum ad cõſolationẽ tũc pᷣſẽtis ſolli
citudinis:tãto aũ pᷣdictũ ẽ. Nã nouem
ferme anni ſecuti ſũt:quibꝰ ego in illo li
mo ꝓfundi ac tenebꝛis falſitatis: cũ ſe
pe ſurgere conarer: ⁊ grauius alliderer
volutatꝰ ſũ:cũ tñ illa vidua caſta pia ⁊

ſobꝛia qles amas:iã qͥdẽ ſpe alachꝛioꝛ:

ſed fletu ⁊ gemitu non ſegnioꝛ non de⸗
ſineret hoꝛis oĩibꝰ oꝛationũ ſuaꝝꝑ de me
plãgere ad te:⁊ ĩtrabãt ĩ ↄſpertũ tuumm
pꝛeces eiꝰ⁊ iñ me dimittebas adhbuc vo
lui ⁊ inuolui in illa caligine:⁊ dediſti al
terum reſponſum interiʒ qð recolo. nẽõ
⁊2 mła pᷣtereo ꝓpt᷑ qð ꝓpero ad ea me
magis vrgẽt ↄfiteri tibi ⁊ mita ñ memi
ni. Dediſti g alteꝝ ꝑ ſacerdotem tuum
quendam epiſicopum nutritum in ecele
ſia ⁊ exercitatum in libꝛis tuis. Quẽ cũ

illa femina rogaſſet vt dignaref meci

colloqtn ⁊ refellere erroꝛes meos: et

dedeceret me mala ac doceret bona:
facievat enim hoc ſi quos foꝛe idone
os iuenuſſʒ:noluit ille pꝛudẽter ſane qᷓ;
tũ ienn poſtea. Reipõcht enim me ad h̊
cẽ idociie:eo ꝙ iſlatꝰ eſſẽ nouitate he/
rens illiꝰ:⁊ nõnullis q̃ſtiunculis ià mul
tos iperitos exagitaſſet ſicut illa idica/
nerat tei:ieed ſine inqᷣt illũ ibi:⁊ tamẽ ro⸗
ga ꝓ eo oñm: ipie legẽdo reperiet qᷣs
iile nt erroꝛ ⁊ q;ta impietaſ.Sumul etiã

narrauit ſe quoq; paruulum a ſeducta

matre ſua datũ fuiſſe manicheis:⁊ oẽs
pene nõ legiſſe tatũ:verũetia ſcriptitaſ/
le libꝛos eoꝝ ſibiq; apparuiſſe nullo cõ
tra oiſputanie ⁊ cõumcẽte qᷓ; eẽt illa ſe/
cia fugiẽda:itaq; fugiſſe.Que cũ ille di⸗
xiſſet:atq; illa nollet acquieſcere:ſed in
ſtaret magis depcãdo ⁊ vbertim flẽdo
vt me videret ⁊ mecũ diſſereret: ille iaʒ
ſubſtomacãs tedio:vade ĩquit a me: ita

viuas.:fieri.n. non poteſt vt filꝰ tãtarũ

lachꝛyinaꝝ pereat. Quod illa ita ſe acce
piſſe ĩter colloquia iua mecũ ſepe recoꝛ
dabatur:ac ſi de celo ſomuiſſet.
Explicit liber t᷑tius. Incipit q̃rtus.
. Er idem tempus annoꝛum
nouez ab vndeuigeſimo an
no etatis mee vſq; ad duo⸗
detrigeſimuʒ ſeducebamur

7
varijs cupiditatibꝰ: ⁊ palã per doctri/
nas quas liberales vocant:occulte aũt
falſo nomine religionis:bic ſuperbi:ibi
ſuperſtitioñ:vbiq; vani ac popłar glo⸗
rie ſectantes inanitatem vſqʒ ad thea⸗
tricos plauſus ⁊ contentioſa certamia
? agonem coꝛonaꝛum feneaꝝ ⁊ ſpecta
culoꝝ nug as: ⁊ ĩtẽperantiã libidinum

Illic autem purgari nos ab iſtis ſoꝛdi

bus expetantes cum eis qui appellarẽ
tur electi ⁊ ſancii afferemus eſcas de qͥᷣ

ducebamus: falſi atq; fallentes in

Confeſſionum

bus nobis in officina aqualinculi ſui ſa
bꝛicarent angelos ⁊ deos per quos li/
beraremur:⁊ ſectabar iſta atqʒ faceba
cũ amicis meis per me ac mecum dece
ptis. Irrideant me arrogantes ⁊ nonduũ

ſalubꝛiter ꝓſtrati ⁊ eliſ a te deꝰ meus:

ego tamen confitear tibi ðdecoꝛa mea
in laude tua. Sine me obſecro:⁊ da mi
hi circuire pᷣſẽti moꝛia pᷣteritos circui⸗
tus erroꝛis mei:⁊ immolare tibi hoſtis
iubilationis. Quid eni ſũ ego mihi ſine
te:niſi dux in pꝛeceps: Aut qͥd ſum cuʒ
mihi bene eſt:niſi ſugens lac tuum aut
fruens te cibo qui non conumpit᷑: Et
qͥs hõ ẽ qᷣlibet hõ cũ ſit hõ: Sed irride⸗
ant nos foxes ⁊ potentes: nos autem
infirmi ⁊ inopes confiteamur tibi. Do⸗
cebam in illis annis artẽ rhetoꝛicim:⁊
victoꝛioſà loquacitatẽ vu tus cupidita⸗
te vẽdebã. Malebã tũ domine tu ſcis
bonos habere diſcipulos ſicut appella⸗
tur boni ⁊ eos ſine dolo docebam do/
los:non in quibus contra caput inno⸗
centis agerent:ſed aliquando pꝛo capi⸗
te nocentis.Et oeus vidiſti oe longin⸗
quo lapſantem in lubꝛico: ⁊ in multo
fumo ſcintillantem fidem meam quam

exhibebam ĩ illo magiſterio oiligetibꝰ
vanitatẽ: ⁊ qrentibꝰ mẽdaciũ ſoci eoꝑ.

In ülis annis vnam habebam non eo
q legiimum vocatur coniugio cogni
tam: is quã idagauerat vagus ardoꝛ in⸗
ops pꝛudẽtie:ſj vnã tñ ei quoqʒ jnans
thoꝛi fidẽ:ĩ q̃ ſane experirer exeplo mo

quid diſtaret int᷑ ↄiugał placiti modũ

qð federatũ eẽt generadi gra: ⁊ pactuʒ

lbidinoſi amoꝛis: obi pꝛoles etiam cõ/

tra votũ naſcif q;is i nata cogat ſe di

ligi. Recolo ẽt cũ mihi theairici carmi⸗
nis certamẽé inire placuiſſz madaſſe mi
hi neſcio quem auruſpicem quid ei o⸗
re vellem mercedis vt vincerẽ:me aute

ſrbatmin

(öͤlſenetton
truntuntſtip
eßtee ſietn
(iztisginnte
erbifffne
SAnog
maetepnganii

mttematgii
cogtrenn

isſtihririi
Elkätiſiiſgt

atherkennon⸗

lometpet

Olticniluntet

rhitnmnc
(rii gclos

ſtonatcosvoc

ſſcigtcten
(llehegadalig
(iorgent
ſehtzelt

nümmign
ſaüeatin
Henpienſre
ggiitolee
ſoritd

ttonnntidi
lciperic
loacrimurs,/

Mliphiel

beſtuütclie
nsanie
nlipulfceg
ſnchecn⸗

4 1

hnien
khiffpene⸗
iſtennnn
ſolenntͤ
rinni

ſſigcpee

tfininin
lest dangnin
1abrhut
nesentnne
menemhten
Kratanterr
Gnfttrtdiddrn
1Snenechent
Kineuſene
meitnnoe
Cuteiie
np
ſtniibea
doqie
ba boci tni
t ng
esciem
ls mnsnin
owairidnd

Didn

Nrniguri
—Rʒ—LZü
Grtticen
SNaustaſtt/
nliun
ſlpngti⸗
S

nsi

ſeda illa ſacramẽta deteſtatũ ? abhoĩa
tũ rũdiſſe:nec ſi coꝛona illa eẽt ĩmoꝛta/⸗
liter aurea:muſcã ꝓ victoꝛia mea neca⸗

ri me ſinere. Necatur eniĩ erat ille in ſa

crificijs ſuis aĩantia:⁊ ill honoꝛibꝰ inni
taturꝰmibi ſuffragatura demonia vide
bat᷑. Sed hq̊ quoq; malũ nõ ex tua cha
ritate repudiani ðs coꝛdis mei. Nõ.n.
amare te nouera:ꝗ̊ niſi fulgoꝛes coꝛpo
reos cogitare nõ nouerã.Lalibeni fi⸗
gmẽtis ſuſpirãs aĩa:nõne foꝛnicat᷑ abs
te: ⁊ fidit ĩ falñs:⁊ paſcit vẽtos.Sʒ vide
licet ſacrificari ꝓ me nollẽ demonibus
qͥbus me illa ſuꝑſtitõe ipſe ſacrificabaʒ
Quid ẽ en aliud vẽtos paſcere qᷓ; iſjos
placare:hᷣ ẽ errando eis eẽ voluptati at
q; deriſui. Jõc; illos planetarioſ:quos
mathematicos vocãt plane ↄſulere nõ
deſiſtebã:ꝙ qſ eis nullũ eẽt ſacrificiuʒ

⁊ nulle pᷣces ad aliquẽ ſpm̃ ob diuina/⸗
tionẽ dirigerent᷑:qð tñ xpᷣiana ⁊ va pie

ias cõſeqnt᷑ repellit ⁊ danat. Sonuʒ ẽ
eni ↄfiteri tibi vñe:⁊ dicere miere mei
cura aĩam meã q peccaui tibi:neq; ad
licẽtiã peccàdi abuti ĩdulgẽtia tua: ſed
meminiſſe dnice vocis:ecce ſanꝰ factus
es:ià noli peccare:ne qͥd tibi oeteriꝰ cõ
tingat. Quã tot illi ſalubꝛitatè intfice⸗
re conant᷑ cũ dicũt.de celo tibi è ienita
bilis cã peccãdi:⁊ venꝰ G fac aut ſatur

nus aut mars.ſ.vt hõ ſiue culpa ſit caa

ro ⁊ ſanguis:⁊ ſupba putredo: culpan⸗
dus ſit aũt celi ac ſyderũ creatoꝛ ⁊ oꝛdi
natoꝛ. Et quis eſt hic niſi ðs nr:ſuauitaſ
⁊ oꝛigo iuſticie:qͥ reddis vnicuiqʒ ſecũ⸗

dũ oꝑa eiꝰ:⁊ coꝛ ↄtritũ ⁊ humiliatũnõ

ſonis:Erat eo tpe vir ſagar medicie ar
tis pitifſimꝰatq; i eo nobiliſſimus:qͥ ꝓ
cõſule manu ſna coꝛonã illã agoniſti⸗

cã ĩpoſuerat nõ ſano capiti meo: ſj nõ

vt medicus.nã illiꝰ moꝛbi tu ſanatoꝛ dqᷣ

reſiſtis ſupbis:humilibꝰaũt das grãm.

nũquid tñ ẽt ꝑ illũ ſeneʒ defuiſti mipi:
aut deſtitiſti mederi aĩie mee. Qꝛ eni fa
ctus ei erã familialioꝛ: ⁊ eiꝰ ſermonibꝰ
erãt enim ſine verboꝝ cultu viuacitate
ſnĩarũ iocũdi ⁊ graues:aſſiduus ⁊ fixꝰ
iherebã. Ubi coguit ex colloquio meo
libꝛis genethlyacoꝝ eẽ me deditũ:beni
gne ac pat᷑ne monuit: vt eos abijcereʒ
neq; curã ⁊ opa rebus vtilibꝰ neceſſari
aʒ illi vanitati fruſtra ipẽdereʒ: dicens
ita ſe illã didiciſſe vt eiꝰ ꝓſeſſionẽ pᷣmis
Inis etatis ſue deferre voluiſſet qᷓ vita,z
degeret: ⁊ ſ hyppocratẽ ĩtellexiſſet: ⁊ il
las vtiq; lras potuiſſet itelligere: ⁊ tññ
ob aliã cãm ſe poſtea illis relictis medi
cinã aſſecutũ:niſi ꝙ eas falſiſſimas cõ
piſſet:⁊ nolet vir grauis decipiẽdis hoĩ
bus victũ q̃rere. At tu iquit quo te in
hoĩbus ſuſtentãs rhetoꝛicã tenes.hãc
aũñt fallaciã libero ſtudio nõ neceſſita
te rei familiaris ſectaris:quo magis mi
hi te oʒ de illa credere:qͥ ea tã pfecte di
ſcere elaboꝛani q; ex ea ſola viuẽ volui.
A quo ego cum q̃ſiſſeʒ qᷓ cã g̊ faceret vt
multa ide vera pnũciarent᷑. Rñdit ille
vt potuit vim ſoꝛtis h̊ facere in rerũ nã
vſq; quaq; diffuſazʒ. Si. n. ð paginis poe
te cuiuſpiã lõge aliud canẽtis atq; ĩtẽ⸗
dẽtis cũ foꝛte qͥs cõſulit mirabilr cõſo⸗
nus negocio ſepe verſus exiret:mirãdũ
nõ eẽ dicebat:ſñi ex aĩia humanna ſuꝑio
re aliquo inſtictu neſciẽte qͥd ĩ ſe fieret
nõ arte:ſʒ ſoꝛte ſonaret aliqᷣd qð inrer⸗
rogãtis rebꝰ factiſq; cõcineret. Et 6 4
dẽ ab illo vel p illũ ꝑcuraſti mihi:? qͥd
ipſe poſtea p meipᷣm qrerẽ ĩ memoꝛia
mea deliuiaſti. Lũc aũt nec ipᷣe nec cha
riſſimus meꝰ nebꝛidiꝰ adoleſcẽs valde
bonꝰ valde cautꝰirridens totuʒ illud
oiuinatõis gen pſuadere mił i potue⸗
rũt vt H̊ abicerẽ:qm me ãpliꝰipſoꝝ au
ctoꝝ monebat auctoꝛitas: ⁊ nilʒ certũ

quale querebaã documentũ adhuc iue⸗
nerã:quo mihi ſine ãbiguitate apꝑeret
q̃ ab eis cõſultis vera diceret᷑ foꝛte vel
ſoꝛte.:nõ arte iſpectoꝝ ſiderũ dici. In il
lis anniiſ quo pꝛimũ tꝑe ĩ municipio q
natus ſuʒ docere cepera:ↄꝑauerã ami
cũ ſocietate ſtudioꝝ nimis carũ: coeuũ
mihi ⁊ cõfloꝛẽetẽ floꝛe adoleſcẽtie. Me
cũ puer creuerat:⁊ parit᷑ ĩ ſcholam iera
mꝰ:pariterq; luſeramus. Sed nõdum
erat ſic amicus qᷓ;qᷓ; ne tũc qͥdem ſicuti
Eẽ vera amicitia qꝛ nõ ẽ vera.niſi cũ eaʒ
tu agglutinas int᷑ ĩherenteſtibi charita
te diffuſa ĩ coꝛdibꝰnr̃is ꝑ ſpm̃ ſcm̃ qͥ da
tus ẽ nobis.Sʒ tñ dulcis erat nimis co
acto feruoꝛe pariliũ ſtudioꝝ. Tã ⁊ a fi

de vera quã nõ germanitus ?⁊ penitus

adoleſcens tenebat deflexerã eũ ĩ ſug⸗
ſtitioſas fabellas ⁊ ꝑnitioſas: ppt᷑ qs

plãgebat me mater mea:cũ iã errabat ĩ

aio ille hõ:⁊ nõ poterat aĩa mea ſine il⸗
lo.Et ecce tu ĩminẽs doꝛſo fugi:iuoꝛuʒ
tuoꝝ:de vltionũ ⁊ fons miſericoꝛdiaꝝ
ſimul q̃ᷓ ↄuertis nos ad te miris modis
ecce abſtuliſti hoĩes ab hac vita: cũ vix
expleuiſſet ãnũ in amicitia mea: ſuauis
mibi ſu oẽs ſuauitates illiꝰvite mee.
Quis laudes tuas enumerat: vnus ĩ ſe
vno q̊s exꝑtus e: Quid tũc feciſti deus
meꝰ: ⁊ q; inueſtigabilis abyſſus iudici
oꝛũ tuoꝝ: Cuũ eni laboꝛaret ille febꝛibꝰ
iacuit diu ſine ſenſu ĩ ſudoꝛe letali:⁊ cũ
deſparet᷑ baptiʒatus neſciẽs me ñ cn⸗
rãte ⁊ pꝛeſumẽte id retinere potiꝰaiam
eius qð s me acceꝑat:nõ ꝙ ĩ neſcietis
coꝛpe fiebat.Löge aũt aliter erat.nã re
creatus ẽ ⁊ ſaluus factus:ſtatimq; vt pᷣ
inũ cũ eo loqui potui:potui aũt mox vt
ille potuit:qũ nõ diſcedebã ⁊ nimis pẽ

debamus ex ĩuicẽ:tcẽptaui apud illũ irri

dere:tanq; ⁊ illo irriſuro mecũ baptiſ/

mũ quẽ acceꝑat mete atq; ſenſu abien

(Confeſſionum

tiſſimus:ſed tñ iã ſe accepiſſe didicerat.
At ille ita me exhoꝛuit vt inimcum:ad
monuitq; mirabili ⁊ repentina liberta
te:vt ñſi amicus eſſe vellẽ:talis ſibi dicer
deſinerẽ.Ego ant ſtupeſactus atq; tur
batus diſtuli oẽs motus meos vt cõna

leſceret pꝛius:ectq; idoneus viribꝰvali/

tudinis:cũ quo agere poſſem qð velleʒ
Sed ille abꝛeptus demẽetie mee vt apð
te ſeruaret᷑ cõſolatiõi mee poſt paucos

dies me abſente reperit᷑ febꝛibꝰ⁊ defu⸗
git. Qno doloꝛe cõtenebꝛatũ ẽ coꝛ me

um: ⁊ qᷣcqd aſpiciebã moꝛs erat.Et erat
mihi patria ſupplliciũ:? patna domus
mira ifelicitas: ⁊ quicquid cũ illo com
municauerã ſine illo ĩi cruciatũ ĩmaneʒ
verterat.Expectabãt eum vndiq; oculi
mei ⁊ nõ dabat᷑: ⁊ oderã oĩa qñ nõ ha⸗

berẽ eũ:nec mibi iã dicere poterãt: ecce
veniet: ſicut cũ viueret qũ abſens erat.
Et fcũs erà ipſe mihi magna queſtio: v

ĩiterrogabãt aiaʒ meà quare triſtis eet:

⁊ quare ↄturbaret me valde:⁊ nibil no

uerat rñũdere mihi.Et ſi vicebã ſpera in
deo:iuſte non obtcẽꝑaba:qꝛ verioꝛ erat
⁊ melioꝛ hõ quẽ cariſſimu amiſerã: q;
fantaſma iĩ eo ꝙ ſpare videbatur. Solꝰ
fletꝰ erat oulcis mihi ⁊ ſucceſſerat ami
co ĩ delitijſ animi mei.Et nũc dne ia illa
trãſierũt: ⁊ tꝑe lenitũ eſt vulnus meuʒ.
Poſſum ne audire ex te qui veritas es
⁊ admouere aurẽ coꝛdis mei oꝛi tuo:vt
dicas mihi cur fletus doulcis ſit niuſerie
An tu q;uis vbiq; adſis:longe abieciſti
a te miſeriã noſtra:Et tu in te manes:
nos aũt ĩ exꝑimẽtis voluimur. Et tñ ni

ſi ad aures tuas ploꝛaremus:nihil reſi⸗
dui de ſpe noſtra fieret. Unde igit᷑ ſus

uis fruct de amaritudine vite carpit᷑ ge
mere flere ⁊ ſuſpirare:⁊ ↄqueri.An hoc

tibi dulce ẽ ꝙ ſpxamus cxauchre te: Re

cte iſtud ĩ pꝛecibꝰ: q; oeſideriũ guenien

Opſeninctlo⸗
at giccheſeb
hi ninierili
Cfugettantüt
Fidit anten
efetmoresom
ip'pimffrer
Mrrmusdeleat

(NIENiortenm

ſtneet ded ntt

(ineamermice

Momicrtiaren
ige aietsamt

ſügnmiekt

Ncchena
nnſintanede
AAnitrait d

Mmioneortie

nmimneſlen
fezllüktnet⸗
fundalctet,
ikiwlapin
teſcbioet
ientcdisefe
Tnooreennree

lliſſnitfen
bſliamntit
üttktine
niotnirin
rfciidisn
1eioone
tſeetgein
ſmgiirni
ilanhi⸗

tuinttin
. hmgnene
inſlrilo
Gn Ttdem
miuſi

fienniti

dantdimgn

limemd
cſenklenüit

ütſfhinnn

Esnoceneti
eſgziconwii
agerepoſente
ms denittnen
Döinani
lerchen itie

Necöenehnieed.

thimwwint
Glcütinde
igindiſe
Nelinatiin
püemige
lnochiciin
biiidotnerit
und gi tnn

ebimgr

tneigunnt
uneitiii
ibfonſſen

niſinimnin

Secci.

ntittonn
maifnii
ecklegit
coteti
An

quo:

,ð

ZZiber

dihñt. Nunqͥd ĩ doloꝛe amiſſe rei et lu
ctu quo tũc operiebar: Neq; eni ſpera

bã reuiuiſcere illũ:aut B potebam la⸗
chꝛymis:ſed tantũ oolebã ⁊ flebãa. Mi

ter enĩ erã:⁊ amiſerã gaudium meum.

An 2 fletus res amare eſt: ⁊ p faſtidio

reꝝ qbꝰ pꝛius fruebamur:dũ ab eis ab
hoꝛemus delectat: Quid auteʒz iſta lo
on enim tempus ene
nunc eſt: ſed confuendi tibi / Miſer
enim eram:⁊ miſer eſt omnis animus
vinctus amicuia rerum moꝛtalium: ?z
dilaniaf cũ eas amittit:⁊ tunc ſẽtit mi⸗
ſeriã:qua miſer eſt ⁊ añ q; amittat eas.

Sic en ego eraʒ illo tẽpoꝛe: ⁊ flebam
amariſſime et redeſcebã ĩ amaritudine

Ita miſer erã ⁊ hẽbam carioꝛem illo

amico meo vitã ipſam miſerã.nã qᷓʒuiſ

eam mntare vellẽ:nollẽ tñ amittẽ ma⸗

gis qᷓʒ illũ. Et neſcio an vellẽ vel ꝓ illo

ſicut de boꝛeſte ⁊ pilade tradit᷑ ſi non
fingit᷑:q vellẽt ꝓ inuicẽ vel ſimł moꝛi:q̃
moꝛte peieis erat nõ ſimul viuere. Sʒ
i me neſcio qs affectuſ nimis huic ↄtra
rius oꝛt erat:⁊ tedinz viuẽdi erat i me
grauiſſimũ:⁊ moꝛiẽdi metꝰ.credo quo
magis illũ amaba:hͥ magis moꝛtẽ. que

mihi eũ abſtulerat tanq̃ʒ atrociſſimam

inimicã oderã ⁊ rimebã: ⁊ eã repẽte cõ
ſũpturq oẽs hoĩes putabã:qꝛ illum po
tuit.Sic erà oĩo memini.Ecce coꝛ me⸗

um de meꝰ: ecce intus vide qꝛ memini

ſpes mea qui me mũdas a taliũ affecii
onu imũqitia dirigens ocnloſmeoſad
te: ⁊ euellẽs de laq̃o pedes meos. Mi⸗
rabar eniʒ ceteros moꝛtales viuere: 92
illi quẽ quaſi nõ moꝛiturũ dilexeram:
moꝛtuns erat:⁊ me magis qꝛ ille alter
eram viuere illo moꝛtuo mirabar. Bñ
quidam dixit de amico ſuo dimidinm
anime lue. Nã ego ſenſ aiam meam ?

ini

alam ſllins vnam fuiſſe aiam i dnobus
coꝛpꝑibꝰ:⁊ iõ mibi hoꝛꝛoꝛi erat vita: qͥa
nolebã dimidius viuere:⁊ iõ foꝛte mo
ri metuebã:ne totꝰille moꝛeret᷑: quem
multũ amauerã.O oemẽtiã neſcientes
diligere hoĩes humanii:o ſtultũ hoĩeʒ
ĩmoderate humana patiẽtem: qð ego
tũc erã. Itaq; eſtuabã:ſuſpirabã flebã

rendi turbabar: nec reqes erat nec cõſilium.

Poꝛtabã enĩ ↄſciſſam ⁊ ceruentã aiam
ĩpatientẽ a me poꝛtari:⁊ vbi eã ponerẽ
nõ ĩueniebã.non in amenis nemoꝛibꝰ:

nõ ludis atq; cãtibꝰ:nec ĩ ſuane olenti⸗

bus locis:nec ĩ ↄuiuijs apparatis.neq;
I voluptate cubilis ⁊ lecti:nõ deniq; in
libꝛis atq; carminibꝰacquieſcebat. Hoꝛ
rebàt oĩa ⁊ ipᷣa lux:⁊ quicquid nõ erat
ipꝛobũ ⁊ odioſu: erat pᷣter gemitum et
lachꝛymas.nam ĩ eis ſolis aliquàtula
reqᷣes. Ubi aũt ide auferebat᷑ aia mea:
onerabat me grandi ſarcina miſrrie: qd
a te dñe leuanda erat ⁊ curãda. Scie⸗
bã:ſed nec volebã eo magis:qꝛ nõ mi⸗
hi eras aliquid ſolidũ ⁊ firmũ cũ de te
cogitabã. Non enĩ tu eras:ſed vanum

fantaſma ⁊ erroꝛ meus erat deus meꝰ.

Si conabar eam ibi ponere vt reqeſce⸗
rent:per inane labebatur:⁊ iteruʒ rue⸗
bat ſuper me.Et ego mihi remàſerã in⸗
felix locus:vbi nec eè poſſeʒ nec ĩde re
cedere.Quo enĩ coꝛ meuü fugeret a coꝛ⸗
de meo:Qno a meipſo fugerẽ: quo nõ
me ſequerer.Et tamen fugi de patria.
Minus enim eum querebant oculi
mei vbi videre non ſolebant: atque a
tagaſtenſi oppido veni carthaginc᷑.nõ
vacant tempoꝛa nec ocioſe volnunt᷑ ꝑ
ſenſus noſtros:ſaciunt in animo mira
opera.Ecce veniebant ⁊ pꝛeteribant ðᷣ
die ĩ diẽ:⁊ veniẽdo ⁊ pᷣtereũdo ⁊ iſeren
do parabãt mihi ſpẽs alias ⁊ alias ine

moꝛias: ? paulati reſartiebãt me pꝛiſti
nis generio delectationũ: quib cede/⸗
bat voloꝛ meꝰ ille:ſed ſuccedebat non
quidẽ doloꝛes alij cauſe iñ alioꝛum do
loꝛu. Nã vñ me facillime 2 i itina do⸗/
loꝛ ille penetrauerat: nin qꝛ fuderam iĩ
arenã aiam meaã: diligẽédo moꝛiturũ ac
nnõ moꝛituru: Maxime ꝗppe me re⸗
ꝑabat atqʒ recreabãt alioꝛu amicoꝛum
ſolatia cũ qbus amabam qòꝓ te ama
bã:⁊ B erat igẽs fabula ⁊ longũ mẽda
ciũ:cuius adulterina cõfricatõe coꝛꝛũ⸗
pebatur mẽs nr̃a pꝛuꝛiẽs in auribꝰ. Sʒ
illa mibi fabula nõ moꝛiebat᷑ ſids ami
coꝝ meoꝝ moꝛeret᷑. Alia erdt que ĩ eis
amplius capiebãt aium: colloqᷣ ⁊ coꝛꝛi
dere:⁊ viciſſiz beniuole obſeqᷣ ſimul le⸗
gere libꝛos oulciloquos:ſñl nugari ⁊ ſł
hõeſtari: diſſentiꝛe intdũ ſine odio taq;
ipſe hõ lecũ:atq; ipᷣa rariſſima diſſẽſõe
cõdire ↄſenſões plimas: docere aliqd
iuicẽ:aut viſcẽ aliqd ab iuicẽ ðſiderare

abſentes cũmodeſtia: ſuſcipere veniẽ

tes cũ letitia. PHis atq; huiuſmõi ſignis
a coꝛde amantiũ ⁊ redamq ium ꝓcedẽ
