mopñi ſederunt. Illa ergo cathedra nõ
eoꝝ ſed moyſi cogebat eos bona dicere

etiã nõ bona faciẽtes. Agebat ergo ſua

in vita ſua:docere àt ſua cathed ra illos
nõ permittebat:ſed aliena. Multis ita⸗
q; ꝓſunt dicèdo que nõ faciũt:ſed lon⸗
ge plurib pꝛodeſſent faciẽdo q̃ dicunt.
Abundant eninyqui male vite lue olẽ⸗

ſionẽ ex ipſis ſuppoſitis ?⁊ voctoꝛibus

querũt re pondentes coꝛde ſuo: aut eti
am ſi ad hec erũpũt oꝛe ſuo atq; dicen⸗
tes. Quod mihi pꝛecipis cur ipſe non fa

cis: Ita fit vt eũ nõ obediẽter non au /

diant qui ſe ipſe nõ audit: ⁊ dei verbuʒ

quod eis pᷣdicat᷑.ſimul cũ ipſo pꝛedica/
toꝛe cõtẽnãt:deniq; apoſtolus ſcribẽs

ad timoteum cum dixiſſet:nemo ado/
leſcentiã tuam contẽnat: ſubiecit vnde
n ↄtẽneret᷑ atʒ ait: Sʒ foꝛma eſto figeli
uʒz ĩ fmone:ĩ ↄuerſatiõe:i dilectiõe:ĩ fi⸗
de:ĩ caſtitate. ¶ Lalis voctoꝛ vt obedit

ter andiat᷑ ñ ĩpꝛudẽter:ñ ſolũ ſũmiſſe ac

tpate. Uerũ ẽt grddit᷑ dicit qꝛ ñj ↄtẽpti
biliter yinit. ſic naãq; eligi. bona vitam:

(bonäf

nucorido

(hoo
ſiſep'la

.nelnik
ſbis fuian

itnöinſ

Ppiadpo
ſolisbi
niſadtr
dictüe

tnchi

Pcio
leteran
rraclcen
ſarre.
lun dicti
focnoͤßd
Nerueſ
Nhomn
ſiorp⸗
förec
Gaat
deſon
deſom
laiſal
öfuls⸗
ſlücloe
ſbriſn
lolhlece
ſchrie
ſihn.
loche
Nkiſp
lacönen
uga
Gud
igti
an⸗
ſcei
e
li⸗

tent

mimnit
an
mi
Anaetie
miſen
ſtuſßt
Miſti
ardr
miumnne
d
rtticn
NAin
“
Vapconi
ummim
nt.
tuattnd
encM!
niͤſärtt
ineſar⸗
s:
gctrt
gii⸗
,

e
intil

entic

iber

vt bonã ũ negligat famã:ſʒ ꝓuideat bo

na coꝛã ðo ⁊ hoĩb q;tũ põt illũ timen⸗
do:his ↄſulẽdo. In ipſo ẽt ſmone ma⸗
lit reb placere q; vbis:nec exiſtimet di
ci mel niſ ꝙ er̃ vins. Nec

Vbis uiat:ſʒ vba doctoꝛi. B n. æ apls

ait no in ſapiẽtia vbi ne euacuetur crux
xpᷣi.ad hoc valet ẽt qð ait ad timoteum

Moli vᷣbis otẽdere.ad nihil.n. vtile eſt.

niſi ad ſubuerſionẽ audiẽtiũ. Neq;.n. B

Dictũ ẽ:vt adueriarijs oppugnãtibꝰvita

tctẽ nihil nos ꝓ veritate dicamꝰ ⁊ vbi erit

ꝙ cũ oñderet q̃lis eẽ epᷣs beat.ait ĩter
cetera vt potẽs ſit i doctrina ſana:⁊ cõ
tradicẽtes redarguere. vbis. n. ↄtẽdere ẽ

ñ curare quõ erroꝛ vitate vicat᷑: ſʒ quõö

tua dictio dictiõi pꝛeferaf᷑ alteriꝰ. Poꝛ
ro qͥ nõ vbis ↄtẽdit ſiue ſũmiſſe ſiue tem
perate fiue grãdit᷑ dicat id agit vbis vt
veritas moueat.qũ nec ipſa q̃ pcepti fi⸗
nis ⁊ plenitudo ẽ legis: charitas nullo
mõ recta eẽ põt:ſi ea qᷓ diligũtur nõ vᷣa
ſz falſa ſũt. Sicut ãt cuiꝰ pulehbꝝ ẽ coꝛpꝰ
2⁊ defo:mis ẽ aius magis dolèdũ è:qᷓ; ſi
Deſoꝛme hẽret coꝛpꝰ:ita qui eloquẽter
ea q̃ falſa ſũt dicit maga miſerãdus eſt
i; ſi talia defoꝛmit᷑ diceret.Qnid ẽ g nõ
ſolũ eloquẽter verũ ſapiẽter dicere niſt
vba ĩ ſũmiſſo genere ſufficiẽtia: in tẽpa
to ſplẽdẽtia:ĩ grãdi vehemetia veris tn
rebꝰ q̃s audiri opoꝛteat adbibere.Sʒ qᷣ
vtrucd; nõ põt dicat ſapiẽter ꝙ nõ dicit
eloquẽter potiqᷓ; dicat eloquenter qõ
Dicit iſipienter. Si at nec hoc qͥdẽ põt

ita cõuerſet᷑ vt nõ ſolũ ſibi pᷣmiũ cõpa/

ret:ſʒ ẽt pᷣbeat alijs exẽplũ:⁊ ſit ei quaſi
copia dicẽdi foꝛma viuẽdi. Süt ſane qͥꝑ
da qͥ bñ pnüciare pñt:qͥd ãt ꝓnũciẽt ex
cogitate nõ pñt. Qò ſi ab alijs ſinnant
eloquẽter:ſapiẽterq; cõſcriptũ: memo
rieq; ↄmẽdãt at ʒ ad populũ ꝓferũt: ſed

eã ꝑſonã gerunt nõ ip:obe faciũt. Sic

eniʒ qð ꝓfecio dtile ẽ multi pᷣdicatoꝛes
fiunt:nec młti magr̃i:ſj vniꝰ veri magti
ad iplũ dicẽt oẽs ⁊ nõ ſint in eis ſciſina

ta:nec deterrẽdi ſũt iſti voce hieremie ꝓ

pheteꝑ quã ons arguit eos qͥ furdt᷑ ver

ba erꝰ vnuſquuqʒ ꝓxio ſuo. Qui.n. furã
tur alienũ auſerũt.vbũ at dei nõ ẽ alie
nũ ab eis q obtẽpert ei.potiuſc; ille di
cit aliena qͥ cum vicat bene viuit male.
Quecũqʒ .n.bona dicit ei excogitari vi
dęẽt᷑ ĩigenio:ſʒ ab ei motibꝰ aliena ſunt
Eoſitaqʒ dicit ðs furari vba ſua qͥ boni
volũt videri loquẽdo qᷓ di ſut cũ ſinn ma
li faciẽdo q̃ ſua ſũt nec ſane ipſi dicũt
ſi diligent᷑ attẽdaa. Quõ.n. dicũt vbis ꝙ
negãt factis.nõ.n. fruſtra ð talibus ait
apls: Cõfuẽt᷑ ie noſſe duʒ. ſactis it ne

gãt. Mõ g qn ipſi dicunt: ⁊ rurſus alio

mõ ipſi nõ dicũt:qm̃ vtrũq; verũ eſt qð

ait vuas. De talibꝰ.n. loquẽs q̃ dicũt in
qt facite:q̃ ãt faciũt facere nolite: h eſt
quod ex oꝛe illoꝛũ auditis.facite: qð ex
ope videtis facere nolite dicũt.n.⁊ non

faciũt. Inqᷣt g qᷓ;nis ũ faciat dicũt iñ: ſʒ
alio loco taleſ arguẽs. PHipocrite inqᷣt ũᷣ

poteſtis bona loq cũ ſitis mali:ac ꝑ boc

ea q̃ dicũt nõ ipſi dicut volũtate.ſ.atqʒ
ope negãdo qð dicũt. Un ↄligit vi hõ
diſertus ⁊ malus ſermonẽ quo vitas pᷣ
dicet dicẽdũ ab alio nõ difto ſ̊ bono
ipſe cõponat. Quod cüũ fit ipſe a ſeipſo
tradit alienũ: ille ab alio accipit ſuũ.Cũ
vero boni fideleſ bonie fidelibꝰhãc ope
rã ↄmẽdãt vtriſqʒ ſna dicunt: qꝛ ⁊ deꝰ
ipſoꝛũ ẽ cuiꝰſũt illa q̃ dicũt ⁊ ea q̃ faciũſt

q̃ nõ ipſi cõponere poterũt: qͥ ſconrilla
cõpoſite viuũt.¶ Siue at apud popu
lũ vel apud quollibet iã iaqʒ dicturuo:

ſiue ꝙ apud populũ dicẽdu uel ab eis
qui noluerũt:aut potuerũt legẽdũ ẽ di
cturus:oꝛet deum ui ſermonẽ bonũ do
net in os eiꝰ. Si enim regina oꝛauit be

WOe

ſter ꝓ ſue gentis tpali ſalute locutura
apud regẽ vt ĩ os eius deus ↄgruũ ſer⸗
mont daret.q;to magis oꝛare dʒ vt ta⸗
le munꝰaccipiat qͥ p eterna boiuʒ ſalute
ĩ vbo ⁊ doctrina laboꝛat: Illi vo qͥ ea
dDicturi ſũt q̃ ab alijs acceperũt ⁊ anteq;
accipiãt oꝛẽt ꝓ eis a qͥbꝰ accipiũt vt eis

det᷑ qð ꝑ eos acciꝑe volũt.⁊ cũ accepe⸗

rint oꝛẽt vt bene ⁊ ipſi ꝓfuerãt: ⁊ illi ad
quos pꝓferũt ſumat. ⁊ de ꝓſpo exitu di⸗

ctionis eidẽ gras agt:a quo ſe id acce/
piſſe nõ oubitãt:vt qͥ nõ gliat᷑ ĩ illo glo

riet ĩ cui manu füt ⁊ nos ⁊ ᷣmões njr̃i.
6 Lõgioꝛ enaſit liber bic qᷓ; volebã quã

q; putauerã:ſʒ legẽti:vel audieti cui gra

te lõg nõ ẽ. Cuiat lõgꝰe ꝑ pꝑtes eũ le⸗
gat:qͥ habere vult cognitũ. Quẽ vo eins
co gnitiõis piget oe lõgitudie nõ q̃rat᷑.
Ego iñ ono niĩo ieſu xpᷣo gr̃as ago ꝙ in
pis q̃tuoꝛ libꝛis nõ qlis ego cui młta de
ſũt eẽʒ:iʒ qlis eẽ debeat qͥ ĩ voctrina ſa⸗
na.i.ĩ chꝛiſiiana nõ ſolũ ſibi:ſʒ alijs etiã
laboꝛare ſtudet quantulacũq; potui fa

cniltate diſſerui.

Anrelij auguſtmi egregij doctoꝛis de
rina chꝛiſtiana liber q̃rtus qͥẽ vln⸗
mus libꝛoꝑ iſtoꝝ feliciter expletꝰ. Amè

Pin aurelij Auguſtini Dipponẽſis
epi de fide ad petrũ liber incipu. Capi.
iſt la fili petre tue chari /
tatis accepi. In qua te ſigni
ficaſti velle hieroſolymaʒ ꝑ⸗
gere:⁊ poſtulaſti te litteris
O noſtris iſtrui quã debeas in
ulis partibus vere fidei regulaʒ tenere:
ot te uullus poſſit ſenſus hereticis ſurri
pere falntatibus.¶ Gaudeo quidem ꝙ
pꝓ fide vera ſine vllo ꝑfidie vicio cuſto/

diẽda ſollicitudinẽ geris:ſine qua nulla
per ꝓdeſſe ĩmo nec eẽ ↄuerſio. Apoſto

. *
= .
.
2 .

liea quippe dicit auctoꝛitas ꝙ ſine fide
impoſſibile ẽ placere deo. Fides nq; ẽ
bonoꝝ omniũ füdamẽtũ. I ides eſt htu
mane ſalutis initium. Sine hac ſide ne⸗
mo ad filioꝝ dei numerũ põt pertinere
Quia ſiue ipſa nec ĩ hoc ſeculo qᷣſq; iu⸗/

ſtificationiſ gratiã ↄſequit᷑:nec ĩ ſnturo

vitã poſſidebit eternã.Et ſiqͥs hic ñ am⸗

bulauerit ꝑ fidẽ nõ ꝑueniet ad ſpeciem

Sine fide omnis laboꝛ hominis vacuꝰ
eſt. Lalle quippe ẽ: vt ſine vera fide qſ/
q velit oeo ꝑ contemptũ ſeculi placere
quale ſi quiſqᷓ; tendẽs ad patri:in qua
ſe ſcit beate victurũ:relinquat itinerl re
ctitudinẽ ⁊ ipꝛouide ſectet᷑ erroꝛẽ quo
nõ ad beatã ciuitatẽ pueniat:ſedi pcipi
tium cadat:vbi nõ gaudiũ ꝑueniẽti da⸗
tur:ſed cadẽti ĩteriuſ inferat᷑.verũtũ vt
de fide ſufficiẽs ſermo ꝓmatur:nec tem

poꝛis ſuffragatur ſpatiũ:qꝛ celeriter me

um cupis habere reſponſum. Et tã ma⸗

gnũ eſt huius diſputationis opus: vt a
magnis vix poſſu impleri. Neq; n. po /

poſciſti ſic e debere ð ſide iſtrui:vt vnã
gqudlibet hereſim deſignares ↄtra quaʒ

ſpecialiter noſige diſputatiõis vigilaret

intẽtio. Sed cũ indefinite diffinitioneʒ

fidei petis eãq; cupis ſub bꝛeuitate con
clndi. Uides ꝓculdubio q; ſit nobis im

poſſibile: vt rem tantam in bꝛeui plene
cõpꝛehẽdamus. Kui ſufficientes eẽ nõ

poſſumus:etiã ſi tamũ ſpatiũ tempoꝛis
tale nobis eẽt ingeniũ vt multa volu
mina de hoc qð a nobis expetis facere

valeremus. Sʒ qꝛ deus ppe eſt omnibꝰ

2 — . .

inuocãtibus eũ in veritaie:qui vbuʒ cõ
ſumans ⁊ abbꝛeuids fecit ſuper terram
ſpero qꝛ ſicut tibi dedit huius fidei ſan⸗
ctam ſollicitudinẽé: ſfic etiaʒ mibi vt tuo
tam bono tanq; laudabili ſeruiã deſtè
derio: ſufficientẽ tribuet facultatẽ:vt et
ſi nõ potuero cucta dicere:qbuſ omnis

mieberiat⸗
aconeidle
gedunvtol

(lotderns 1

ibusbleenag

utnicecöſti
iecctnerii

lubepehede
gend ient
gitane erdi
biolmepon

leedoiese

imno rexnl
negtinbüini
licigit loo
Glinoſtriſa
finoſtitein
ſuncibꝛodi
WowWoc

Wrſpünd

bienie
uoider
deustu⸗
naonbi
gtiſtüyn
llerde
neq ſoli
hz lieti
pſezt flli
unälee
licpr
ſicſſpis
ſedfrko
legecere
Angai
Gangfone
liaipet
ndͤoli
lſtun
ſchſi
Emii

i⸗

ni eroꝛ bereticui poſſit agnoſci ⁊ agnitus Sʒtrinitas vera nõ eèt: ſ vna eadẽq;
1 vel cõuinci valeat vel vitari: in i nomie ſona diceret᷑ pr ⁊ fulꝰ? ſpũs ſcũs. Si.n.
niſS atcq; adiutozio ſãcte trinitatis: que vn ſicut ẽ pris ⁊ filii ⁊ ſpirit ſci vna ſubſta⸗
nnnsii Plus ⁊ verus ⁊ bon?ẽ deus:ea dicant᷑ ĩ tia ſic et ena ꝑſona:nihil oĩio eẽt ĩ quo
in bus ſalté magna ex parte rõnem fidei veraciter trinitas diceret. Rurſus qdes
iitt catholice cõſtet ſine aliqua erroꝛis cali trinitas eẽt vera:ſʒ vn de ꝰtrinltas ipa ñ
iid gine cõtineri. Quibus retẽtis poteris et eé᷑t ſi quẽadmodũ pr æ filiꝰ: ſpus ſactꝰ
kamictn illa depꝛebẽdere atq; fugere q̃ͥ ⁊ ſ i boc plſonaꝑ ſüt ab iuicẽ ppᷣetate diſticti: ſic
Ie oneno vident ſpali biſputatione ↄuin fuiſſet quoq; naturaꝑ oiuerſitatediſcre
e Q.⅜.q tamé ex bio que bic generaliter aiq; ti. Sʒ qꝛ i illo vno vero oeo trinitate nõ
RMN abſolute ponẽtur apparedt illa que ĩſia ſolũ ꝙ vnꝰẽ deꝰ:ſz ẽt ꝙ trinitas ẽ natu⸗
umiHH deleo hoies aurib volũt ſuſurare fidelis raliter veꝑẽ: ppterea ipſe verꝰ de ĩ ꝑio
dtütti uim nõ regula oiuine vitatis tradita: ſj nis trinitas e: ⁊ i vna natura vnꝰ é. Per
m neqtia huͦani erroꝛis inuéta. i/Quo/Poc vnitaté naturalé tot pf ĩ filio ⁊ ſpi
wuctetigit ecũq; igit᷑ loco fueris ↄſtitutus:qꝛ ſᷣm re ritu ſcõ ẽᷣ:totꝰfiliꝰi pr̃e ⁊ ſpᷣ ſcõ:totui/
i Sula noſtri ſaluatoꝛis iperio pmulga⸗ q; ſpus ſcus ĩ pre ⁊ filio . Nullus boꝝ
R tq noſti te ĩ nomine patis ⁊ filij ⁊ ſũe extra quelibʒ ipſoꝝ : qꝛ nemo aliũ aut
nnititi ſancti baptiʒatũ:pᷣncipaliter atq; ĩidubi⸗ pcedit eternitate.aut excedit magnitudi
— tater toto coꝛde retine patrẽ oeu:filium ne: aut ſupat ptãte: qꝛ nec filio nec ſpiri
Nien. deũ:ſpũm ſanctũ deũ.i.ſanctd atq; ieffa tu ſcõ quãtũ ad nature diuine vnitatez
NNfotns bilẽ trinitatẽ vnũ eẽ deu naturaliter: de tinel:aut anterioꝛ aut maioꝛ pater eſt.
– quo i deutronomio dicit᷑. Audi iſl. ons nec filii eternitas atq; imenſitas: velut
nnſ deus tu deus vnns ẽ: ⁊ dũm deu tuunz anterioꝛ aut maioꝛ ſpuͦs ſci imẽeſtatem
elr adoꝛabis ⁊ illi ſoli ſeruies. erütamen eternitatẽq; aut pcedere ant excedẽ na⸗
Nin q: iſtũ vnũ deũ:qͥ ſolus ẽ verus natura⸗ turaliter pot. Sicut nec filius poſteri⸗
eiah, liter deꝰ:nõ patrẽ ſolũ:neg filiũ ſolum oꝛ aut minoꝛẽ patre: ita nec ſpus ſactꝰ
niutuf neq; ſoli ſpũʒ ſanctũ:ſʒ ſil pĩeʒ ⁊ filiũ ? poſterioꝛ aut minoꝛẽ filio.Eternũ qͥp/
ini . ſpũʒ ſãctũ dicimꝰec.Cauẽdũ ẽ ne ſicut pe ⁊ ſine initio ẽ:q ſpũs ſcũs de natura
gulbftnn preʒ ⁊ filiũ ⁊ ſpũʒ ſcm̃ vnũ deũ eẽ quatũ patris filiiq; ꝓcedit. Ob boc g tres vnũ
lngin ad naleʒ attinet vnitatẽ vacit᷑ dicimꝰ:ſic recte credimꝰꝛ dicimꝰdeũ:qꝛ vna pꝛoꝛ
nun eũ qͥ p e: eũdẽ vel filiũ vel ſpũʒ ſem:aut ſus eternitas vna ĩmẽſitas:t vna ẽ nali
S eũ qͥ ſpũs ſãctꝰ ꝓpᷣe ĩ ↄfeſſione hꝰtrinita ter triũ pſonarũ dimnitas. Teneamigi
S tis or:vl patrẽ vl filiũ ꝑſonalit᷑ dicere ſi tur patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpũʒ ſem̃ vnũ eẽ natui⸗
mitui ne credere qõ oĩo nefas ẽ audeamꝰ*. SFi raliter deũ: neq; tñ ipſũ patrẽ eẽ qᷣfiliꝰ
in deſ.n.quã ſci patriarche atq; pphete an neq; filiũ eè ipfũ qͥ pater ẽ:nec ſpm̃ ſemm
„ icarnationẽ filij dei diuinit acceperunt ipſũ es qͥ pater aut filiꝰ vna.n. è patris
cueg quã ẽt ipſ apli ab ipſo ono ĩ carne poñ ¶⁊᷑ filii ⁊ ſpũs ſci eẽntia:quã greci bomo
inn to audierũt: ⁊ ſpũs ſcĩ magiſterio ĩſtru/ ſion vocãt ĩ q̃ͥ nõ e aliud pater: alið fili
D eti:nõ ſolũ ſermone pᷣdicauerũt: verũ ẽt us:alið ſpũs ſanctꝰ:qᷓ;nis pſonaliter ſit
ne, adiſtructionẽ ſaluberrimã poſteroꝛnz ali⸗ pater aliꝰfiliꝰali ſpũs ſcũs.Qõð no/
ſcriptis ſuis iditã reliquerũt:vnũ deũ pᷣ biso maxime iĩ ipſo ſanctarũ ſcripiuraru ʒ
dicat trinitatẽ.i.patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpum ſcem̃ initio demõſtrat:vbi ons dicit: Facia⸗

22
mus holeʒ ad imaginè᷑ ⁊ fimilitudinem
noſtrã.Cũ.n.ĩ ſingulari numero dicit
imagint᷑: ondit vnã natirâ eẽ:ad cuius
umaginc hõ fieret.Cũ vo dicit plit nrᷣaʒ
onidit eũdẽ deũ ad cui imaginẽ hõ fie⸗
bat:nõ vn eẽ ꝑſionò. Si.n. in illa vna
natura pria ⁊ filij ⁊ ſpuũs ſacii vna eſſet
piona:nõ diceretur ad imaginẽ nr̃am:
ſz ad imaginẽ meã. Nec dixiſſi faciamꝰ
HB; facid. Si vo ĩ illis tribꝰ pſonis: tres eſ
ſẽt itelligẽde vł credẽde lubſtaàtie: non
Diceret ad imaginè nr̃aʒ:ſʒ ad imagines
noſtras. Una.n. imago triũ naturaruʒ
lequaliũ eẽ nõ poſſʒ. Sʒ dũ ad vnã ima
ginẽ vniꝰ di hõ factꝰ dr̃. vna ſcẽ trinita
tis eẽntialr diuinitas ĩtimat. Deniq; et
paulo poſt ꝓ eo qð ſuꝑiꝰ dixerat: facia
mus boĩcʒ ad imagint ⁊ ſunilitudinem
nr̃aʒ:ſic hoĩeʒ factũ ſcriptura narrauit
vt diceret.Et fecit ðöͤs hominẽ adimagi
nẽ dei fecit illũ. PHãc trinitatẽ ꝑſonarũ
2 vnitatẽ nature ꝓphᷣa eſaias reuelatã
ſibi nõ tacuit:cum ſe dicit ſerapbin vi⸗
diſſe clamatia.ſcũs ſcũs ſcũs dñs ðs ſa
baoth. Ubi pꝛoꝛſus ĩ eo qð dicit᷑ tertio
ſanctꝰ ꝑſonaꝝx trinitatẽ:in eo vo qð dici
tur dñs ðs ſabaoth dine nature cogno
ſcim vnitatẽ: In illa igit᷑ ſacta trinitate
q̃ iõ a nobis repetit᷑:vt nr̃o coꝛdi tena⸗
tins inſigat᷑ vnẽ ðᷣn pr:q ſolus eẽntiali
ter de ſeipſo vnũ ſiliũ genuit:⁊ vnus fili
us qͥ de vno patre ſolus ẽ eẽntialr natꝰ
et vnꝰ.ſ.ſ.qͥ ſolus eẽntialr de pr̃e filio⸗
qᷓ; ꝓcedit. Poc ãt totũ vna ꝑlona non
poſſet.ſ.⁊ gignere ſe:⁊ naſci de ſe Pre
dere de ſe. Quia igit᷑ aliud ẽ genuiſſe qᷓ;
natũ ee᷑: aliudq; ẽ ꝓcedere qᷓ; genuiſſe
vel natũ es:manifeſtũ ẽ:qm̃ alius ẽ pat

aliꝰfiliꝰaliꝰſpũs ſãctꝰ. Crinitas itaq; ad

perſonas pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũᷣs ſcĩ reuertit᷑:
vnitas ad natura ſic ergo vm illa oini⸗
tatẽ.q̃ vnũ ſuũt pr̃ ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũs ſcũs neq;

„ =è

patrè natũ credim nʒ ſpiritũ ſcũʒ:ſj ſo⸗
lu filiũ ſic etiam ſecundum carnem ſolũ
filium natũ catholica fides ? credit et
pᷣdicat.Nʒ.n.in illa trinitate ꝓpꝛiũ ect
ſolius pr̃is:qꝛ nõ ẽ nat ipſe:iʒ vnu fuin
genunt:nʒ ꝓpꝛiu ſoliꝰfilij:qꝛ non genuit
ipſe: ſed de pr̃is eẽntia genitꝰ c: nz ꝓpꝛi
nʒ ſpũs ſci:qꝛ nec natꝰẽ ipſe nec genuit
ſʒ ſolus de pr̃e filioq; pꝛocedit. Si ſerui
qdẽ naturã diuinã ðs pat᷑ de nullo na
ſceret᷑ deo:ſecũdũ carnẽ tñ ipſe naſcere
tur de virgine:vna ꝑſona ect pr ⁊ filius
Ipla ãt vna ꝑpſona ꝓ eo nõ de do: ſʒ
nii ð vᷣgie naſceret: n di filiꝰ:iz im bois
filiꝰ veraciter diceret᷑. Ipſe ãt dei filius
dicit: qꝛ ſic dilexit ðs mũdũ: vt filiü ſuus
vnigenitũ daret. Et iterũlõ. n. miſt
Denus filiũ ſuũ i mũdũ:vt i dicet mũdũ:

ſed vt ſaluet᷑ mũd pipſu. lec biũs di/

xiſſet ioãnes. Qui oiligit genitoꝛc: dili⸗
git 2 eũ qui genite eſt ex eo. Nec ipſeff
liꝰ oixiſſet. Pr me vſq; mõ operatu ?
⁊ pr nõ veraciter ði filiꝰ dicetet:qi non
de deo::ſed de lola vgie naſceret/Ad
extremũ vogec ipſe pr de celo tel et
2 ſuũ coꝛpo? ali voce filiiũ demoõſtraſſet
dicens: Dic ẽ fili me dilectꝰ ĩ quomi
hi bene cõplacui. Aplłs quod; nõ dixiſ/
ſet ð ðo pre qͥ poꝛio filio ſuo ñ peꝑem
ſz ꝓ nobis oĩbꝰtradidit illu. Sʒ qm oia
iſta oiĩnit ad nraʒ doctrind vicia ſunt:
2 qꝛ dĩna dicta ſũt: v tiq; va ſun: veruj

qð fides catholica pᷣdicai: 2 m dini/
tatẽ de pr̃e natũ eẽ ſol̃ ſili eternũ en
pre:imoꝛtalẽ atʒ ipaſſibilẽ atʒ ĩcõmuta

bilẽ: æ m carnẽ nõ prem: ſed vnigeni⸗

tũ eius filium:ſalua eternitate ſua tpal·
natũ: ſalua ĩpaſſibilitate ſua paſſumm: ſal
uaſimoꝛtalitate ſua moꝛtui:ſalna ĩcõ/
mutabilitate ſna qᷓ ðs verus ⁊ vita eter
na ẽ vaciter luicitatũ.Qui totum bʒ coe

iſftgtine⸗
nbi ycoeel
ilaragbl

nit Kurin

.

ienisdl?
eſhiſic
keuifi
Mordepeite
ttcendſl
nn Giſnen
hiefomißi
eſigſepud
Peitcätan
ulocnde
Neintogenn
ißeuen
leniGedi
eeeaaifie
ſechafng⸗
Nhrhe
tanr
fiitone
ſuſcecpttn
ſitus öoſc
ſeneerni
lalusede
feacgid⸗
luenat
goefliſei
pms dei
giſeneti⸗
neſt
binfi en
naſih
twioeh
ſchiche
wneiifen
udef
iniriktd
Gbiaitd
pinog

eirfiee

üng
wiuſe,
irhen
S
Widet
Niiiti
gon pgit

.

ach

cũ pre qeinus naturalit᷑ ſine litio hũit

r nipil bʒ cõe eũ pĩe eoꝝ qͥ i ſus pſona
tpaliter atʒ hũiliter ille e᷑nꝰ ⁊ excelſus

accepit. Rurſus ſi ñ ille qͥ ppꝛius atq;

vnigenitꝰ di filiꝰ c: ſ.ſ.ſ. naſceret᷑ de vir
ine ñ ipſũ qͥ fact ex muliere faciꝰſub
ege:natũ ð ſpũ ſcõ ex maria vᷣgie ĩ ſym
bolo acceptũ ⁊ coꝛde ad iuſticiã crede
ret: ⁊ oꝛe ad ſalutẽ ſancta eccłia cõfitere
tnr. Sʒ ⁊ ſi ipſe ſpũs ſanctꝰ q pr̃is filij
ſpnᷣs ẽ: foꝛmà pᷣui acciꝑet:nõ ipſe ſpiritꝰ

ſcũs ſuꝑ ſeipſũ hominẽ factũ in colũbe

ſpecie celit adueniret. Pr̃ ergo ðus de

nullo genit* deo ſemel de ſua natura ſi

ne initio genuit filiũ deũ ſbi equalè:et

cadẽ q̃ ipſe naturalr etern eſt dinitate

coeternũ. Sed idẽ ðt fili cũ ſit eternus

?⁊ verꝰ:⁊ cũ pr̃e naturalit᷑ ᷣm dinitatem

vn dus:ſᷣm ꝙ vicit ego ⁊ pr unũ ſumꝰ
idẽq; ꝓ nobis ẽ hõ fact vert plenꝰ: in
co ver qꝛ verã hʒ ðs ille humanã natu

ra:ĩ eo vero plen:qꝛ ⁊ carnẽ humanã
ſuſcepit ⁊ animã rõnalẽ. Idẽ tů vnige⸗

nitus òs ſolũmõ natꝰ ẽ ſemel ex patre
ſemel er mĩe.nat c.n.de pfe dei vpum

natus c:de matre vᷣbũ cans factũ. Unꝰ
g ẽ atq; idẽ de ði filius natꝰante ſecu⸗/
la ⁊ nat ĩ ſeculo:⁊ vtraq; natiuitas vni
ns ẽ filij dei. Dinina ſecũdũ quã creatoꝛ
ſoꝛma dei coetern pr̃i ðs ẽ:hũana:ſʒ
gquã ſemetipſũ dũ hõ fieret eadẽ pᷣuilis
ſoꝛme ſuſceptiòe formauit: veꝑ ẽt ð eo
dẽ mr̃is vtero idẽ ðs hõ factꝰ exiuit: ⁊ ĩ
ruc idẽ ðs hõ factꝰ pepẽdit: ⁊ i ſepul/
chꝛo idẽ ðs hõ factꝰiacuit:⁊ ab inferis

idẽ ðs hõ ſacttertia die reſurrexit: ſed
i ſepulchꝛo ſecũdũ ſol carnẽ idẽ deus
iacuit: ⁊ ĩ ifernũ ſecũdũ ſolã aiam ðſcẽ
dit. Qua de ĩferis ad carnẽ die tertio re

gertcte:idẽ oeus ſecũdũ carnẽ qᷓ iĩ ſepul
cbꝛo iacuit.de ſepulchꝛo reſurrexit:⁊ qᷓ

crageſimo poſi reſurrectionẽ die idein

petrum

os hõ factus: ĩ celũ aſcẽds dextera ði
ſedit. Inde in fine ſeculi ad iudicadum
viuoſ ⁊ moꝛtuoſq; venturꝰ. Uerhũ gᷣca
ro factũ vnꝰẽ filiꝰoei dñs ieſus vxpᷣo me
diatoꝛ dei ⁊ hominũ. Iccirco ãt media
toꝛ:quia idẽ ẽ deꝰatq; hõ ver habẽs cũ
pr̃e vnã diuinitatis naturã: ⁊ humani⸗
tatis vnã cũ matre ſubſtãtiã: habẽs ex
nobis vſq; ad moꝛtẽ ĩiqtatis nr̃e penã
habẽs ĩcõmutabilẽ de deo patre iuſti⸗
ciã ꝑꝑ mniqtatẽ noſtrã tẽpoꝛaliter moꝛ
tuus.ꝑꝑ inſticiã ſuã ⁊ ipſe viuus ſẽper
7 imoꝛtalitatẽ moꝛtalibus largiturus
Qin pꝛofectà dem humanitatẽ ſinam

tr ipſa diuinitatis ſue pfectiõe ſernauit
Uenitate vero moꝛtalitatis ſne pꝑ ſuſce
ptionẽ moꝛtis veritate atq; icõmutabi
litate ſue ĩmoꝛtalitatis abſoꝛbuit. Poc
qð teſtat᷑ btũs petrus:qꝛ xpᷣe deglnti⸗
nit moꝛtẽ: vt vite eterne heredes effice

remur. Beat quocq; paulus docet: qꝛ

xp̃s moté deglutiuit: il luminauit aut

tẽ guſtatit:qꝛ verus hõ è. idem qnoq;
moꝛté deglutinit: qꝛ derus ðᷣs c. Idem
qppe ſicut dicit apis crucifix ẽex ĩfir /
mitate: ſz vinit ex virtute dei unus atqs
idẽ· Qui ſᷣm pphiã bti oauid ⁊ hõ factꝰ
in ſpon:ipſe fundauit eam altiſſimus.
Itaq; nec dinitas xpi aliena c anatura
hatris: ſecundnm id qð in pᷣncipio erat
vbum ⁊ verbũ erat apud deum: ⁊ deus
erat vbũ. Hoc erat i pᷣncipio apud deuʒ
Omnia ꝑ ipſum facta ſũt: ⁊ ſine ipſo fa
ctum ẽ nibil. Nec humanitas eius alie
na è a natura matris ſecundum id qꝗð

vitã t icoꝛuptionc᷑. Chiiſtꝰ ergo mo⸗

Svbuz caro ſactuʒ ᷑: ⁊ habitauit ĩ nobis

Illa.n. natura q̃ ſeinp genita manet ex

patre noſtra naturã ſine peccato ſuſce

9

pit ut naſceret᷑ ex uirgie. leq; enim na

tura eterna atq; oiuina tempozaliter

cõͤcipi:⁊
2

mana ellatenus poſſet:niſi ſecũdum ſu
ſceptionẽ nature humane veritatis ve⸗
rã tẽpoꝛaliier cõceptionẽ atʒ natiuita /
tẽ ineffabilis in ſe oiuinitas accepiſſet:
ſic ẽ deus eternus atʒ verꝰ: veraciter ᷣʒ
tẽpus ⁊ cõceptꝰ? natus ex virgine.Dũ
enim venit plenitudo ẽpoꝛis miñt deꝰ
filiũ ſaum natũ ex muliere:faciũ ſub ſo
le:vt eos qui ſub lege erãt redimeret:vt
adoptionẽ filioꝛũ reciperemꝰ. Illo.i.ðo
naturaliter facto filio bominis qui vnꝰ
ẽ naturaliter filiue dei pr̃is vnigenitus.
Poc viiq; ioãnes euangeliſta cõfirmaſ
poſtq; dixit:⁊ verbũ caro factũ ẽ:⁊ ba/
bitauit in nobis:ſubſequẽter ait.⁊ vidi⸗

tmus gloꝛid ei gloꝛiã quaſi vnigeniti a

patre plenũ gratie ⁊ vitatis Sic ille oĩ/
um ſpirituũ:oĩtinq; coꝛpoꝛũ.i.omniuʒ
naturarũ creatoꝛ ⁊ dominꝰ.creanit dir
inẽ creandus erx dirgine: 2 cuius ipſe
actoꝛ ẽ matrè ſibi fecit quãdo de eius
carne cõcipiẽdus alq; pariendus:verã
naturã carnis deus immẽſus ac ſempi
ternus accepit vt ⁊ ſecũdũ veritatẽ foꝛ
me ſeruilis ðs bõ miſericoꝛditer fieret:

⁊ ſecũdu foꝛmã dei naturali deitatis vi

tate idẽ de hõ permanẽs nõ careret.
Sic igitur rpᷣm dei filiũ.i.vnã ex trinita
te ꝑſonã deũ verũ crede: vt dinitatẽ eiꝰ

de natura patris natura eẽ nõ dubites.
Et ſiec eũ verü hoĩem crede:vt ei carnz

nõ celeſtis nõ aeree:nõ alteriꝰ cuinſq;
putes eẽ nature: ſʒ eiꝰ cuiꝰ ẽ oiuʒ boinʒ

ꝓpagatiõe erbaſt erar Ss caroxpi
⁊ oĩuʒ hoĩuʒ vnius eiuſdeq; nature ſit:

bec iñ quã de vbũ ex maria virgine ſi⸗

bi vnire dignat cẽ ſine peccato cõcepta
ſne peccato nata E vtpote z qua ds et
nus 2 iuſt miricoꝛduer 2 cõceptꝰ na

tusé,: oomin glonecrucfknae Qin

fide
bus t vbis explicabit᷑ camis illius e/
cellentia ſingularis cni diuina ẽ ex ipſs

ſui cõceptiõe perſona:cuius oꝛigo nati

nitatis inſolita:q̃ ſic vpũ caro factũ è: vt

vna pſona eèt cũ carne ſua vnigenit'dt,z
ſẽpiternꝰ ðsipſa ſue carnis conceptne
conceptione. Iſtã vo cereroꝑ hoĩu; car

nẽ:ꝑ humanũ certũ è naſci cõcubitũ: vi
ro ſeminante:ſemina vero concipiente
atq; pariẽte.Et qꝛ dũ ſibi inuicẽ virmu
lierq; miſcẽtur vt filios generẽt:ſine li⸗
bidine nõ ẽ par᷑tũ cõcubitꝰ:ob boc fili

oꝛum ex eoꝛũ carne naſcẽ᷑tiũ:nõ põt ſi
ne peccato eẽ cõceptꝰ vbipeccatũ ĩ par
mulos nõ traſmittit ꝓpagatio: ſz libido.

Nec fecũditas humane nature fecit ho

mines cũ peccato naſci:ſed feditas libi-/

dinis quã hoĩes babet ex illius pᷣmi iu

ſtiſſima cõdẽnatione peccati. Jò beat*
ðð q;uis de legitimo naſceretur inſto/

q; coniugio in quo.ſ.non inſidelitatis
culpa:no ſoꝛnicationiſmacula poterat
quo naturaliter obſiricti ſunt filiſirenf
ſolũ ĩpioꝛum filij:ſed omnes etiam quai
de iuſtoꝛũ ſauctificata carne naſcuntux·

.₰ „

exclamat ⁊ dicit: Ecce in iniqnitatib cõ
ceptus ſũ: ⁊ in peccatis concepit me ma

ter mea. Sanctus etiam iob dicit: nun
dũ a ſoꝛde nõ eẽ bominẽ nec ſi vni di⸗
ei ſit vita ei ſuper terrã. Dei ergo filius
vnigenitus quiè in finu patris vt carſ/

E emne oinz né animãq; muũdaret ſuſceptione car,/
caro.i.quã ipſe dðs hoĩ pᷣmo de fra plaſ⸗
manit: ⁊ ceteris hoib plaſmat quos eſt

nis atq; aĩe rönalis icarnatus ẽ: 1 qui
é verus deus verus hõ factus ẽnõ vt a i
ter deus ect alter hõ: ſed idẽ deus idem

hõ. Qui vt illud peccatũ quod in cõocua

bitu moꝛtalis carnis genus bumanum

contraxit auferret conceptus eſt nouo

moꝛe de incarnatus in matre vugines
ſine coitu viri:ſine libidine cõcipienti⸗

virginis: vt per deũ hominẽ quẽ abſ

dichecceptn

Ginens terug⸗
ſulenreotribi
bueincopore
ſenci codtio⸗
ſopuoinpler
Gniatecanis
wſlipeccand
inis baman
domconoper
Niter egne⸗
lem rirpinita
auſa gurd
munir hgo⸗⸗
gipaterge
ſhoeoneep
linicgctpi⸗

lſctaru

Rencrepe⸗
üirnonna
tnsdanr
leniateſtn
ſubſtitien
creaturae

Eerfgo pecca

conupten
inniolarer
ktqꝛinco
mller

ſcyne

ſtictboe
ſtbininabo
flieenat⸗
naninan
hdbolne

S = Se

eſſchitg

nfüudi
htien⸗
hlanin
hſcebii
lunehiede

kriiie
Häücnan
ie ten
Pitene
inentir
Etnu
grinin⸗
WNig
wii
iannti
i
N.
anntrtth
udait
n,
–
—R
lt
mnans
ir ſuß
NMnit

bidine cõceptum inuiol atus edidit vir/
gineus vterus:ablueret᷑ peccatũ:quod
naſcentes trabũt omnes homines:qui⸗
bus in coꝛpoꝛe moꝛtis huius talis ẽ na
ſcendi cõditio:vt matres eoꝝ fecũdita
tis opus implere nõ poſſint:niſi pᷣus v⸗
ginitatẽ carnis amiſerint. Solus igitur
abſtulit peccatũ conceptionis atq; nati
uitatis humane deus vnigenitus qui
dum conciperetur:veritatè carnis acce
pit ex virgine:⁊ cũ naſceretur:integrita
tem virginitatis ſeruauit in matre. Iſta
cauſa ẽ qua deus factus ẽ filius vᷣginis
⁊ maria vgo facta ẽ mater vnigeniti di:
vt quẽ pater genuit ex eternitate:ipſum
dirgo conceptũ pferret ex tempoꝛe. Il⸗
la vtiq; eſt virgo quã deus qᷣ de ea fue⸗
rat naſciturus:ita ſingulari gratia pᷣue⸗
nit atq; repleuit:vt ipſũ haberet ventris
ſui fructũ:quẽ ab initio habuit vniuerſt
tas dnm:⁊ ipſũ ſibi videret naſcẽdi ſo/
lẽnitate ſubditũ quẽ in vnit ate paterne
ſubſtãtie.ñ ſolũ humanaꝛ:z ẽt angelica

creatura cognoſcit⁊ oꝛat altiſſimũ. Sic

ergo peccatũ ⁊ pena peccati q̃ ꝑ ſcelus

conupte mulieris ĩtranit ĩ niindũ: per
inuiolate vᷣginis partũ aufert᷑ a mũdo.

Et qꝛ in cõduione generis humani per
mulierẽ q̃ de ſolo hoiĩe vel viro facta é:

factum ẽ vt moꝛtis vinculo teneremur

aſtricti hoc ĩ regẽptione generis huma
ni oiuina honitas egit:vt ꝑ virũ qð ſola
mliere natꝰẽ vita hoibꝰredderet᷑. Illic

bu manã naturã neqſſima deceptione
ſi diabolus ĩ peccati ſilitudinẽ ſocia⸗

nit. hic de humand naturã ĩ vnitate pſo

ne ſuſcepit. Jbi femina decepta ẽ vt fie⸗
ret filia diaboli: hic vᷣgo gratia repleta
eſt vt fieret mater ſũmi atq; incõmuta⸗

bilis vnigeniti dei. Ibi angelua deiectꝰ

ꝑ ſuperbiã ſeducte mmulieris animũ ob
tinuit:bic deus humilias ſe ꝑ miſericoꝛ

pet rum
diam icoꝛꝛupte mulieris vginis verum
ex ea naſciturus ipleuit. Dei.n. filius ie⸗
ſus chꝛiſtuſ qͥ i ſoꝛma dei qð erat niñ ex
nã patris nat eẽt:ẽt non poſſet ipſe fm
aplicam doctrinã ſemetipſũ exinanire:
foꝛm ſᷣui accipiẽs. foꝛmã igit ſerui .i.
naturã ſerui ĩ ſuã accepit ille de pſona
atq; ita hominũ factoꝛ i ſlitudinẽ ho/
minũ faxt dabitu ẽ inuẽtus vt hõ. Ipe
humiliauit ſemetipſũ factus obediès vſ
ꝙ; ad moꝛtẽ: moꝛtẽ autẽ crucis. Inten
te igit᷑ hãc apli ſniam cogita:⁊ in ea co
gnoſces quõ oñm ieſũ chꝛiſtũ eüdẽ de⸗
um atq; hominé᷑ credas. Nec tñ ĩ eo ve
ritatẽ vtriuſq; nãe ĩ vna pſona aut ↄfũ⸗
das aut diuidas. Cũ ergo pᷣmo addis õᷣ
dno ieſu xpᷣo ꝙ ĩ foꝛma dei erat opoꝛtet
te agnoſcere frmiſſimeq; tenere in illo
foꝛme noĩe naturalẽ plenitudinẽ oebe

re ĩtelligi. In foꝛma igitur dei oñus ie/

ſus erat qͥ in natura dei patris ſemper
erat:de quo natus c. Umus ergo natis
re cũ patre c᷑: equaliter ĩmoꝛtalis ⁊ incõ
mutabilis equaliter iuiſibilis ⁊ inenar⸗
rabilis:equaliter bonus ⁊ iuſtus. equa
liter miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛs paties ⁊ mt
tũ miſericoꝛs 2 verax:equaliter foꝛtis vx
ſuauis:equaliter ſapiẽs atq; oĩpotens.

miſſima fide retine:qͥ H vtiq; oĩa i vnita
te nature habẽs cũ patre ſine dubio ech
lis patri: ppter q z aplus ↄtinno ad
iungẽſait: õ rapinqᷓ arbitratꝰẽ eſſe ſe
equalẽ deo. Non.n. rapina fuit illa filij
cũ pr̃e diuinitatis equalitas:ſed nature
ẽt illa que ↄſequẽter ſubiũgit aplus oi
cẽs: ꝙ ſemetipſũ exinaniuit foꝛmã fſᷣui
aecipiẽs ĩ ſilitudinẽ hominũ factꝰ:⁊ ha

bitn ĩuẽtus vt hõ: humilianit ſemetipʒ

fact obedies vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtẽ aũt
cnucis. Oĩa hec ð illo deo vnigenito ðᷣt

filio de illo verbo deo de quo diẽ euan

e,

9

De

geliſta: In pᷣncipio erat verbũ ⁊ derbuzʒ
erat apõ deũ ⁊ deus erat verbũ: de illa
dei vtute deiq; ſapiẽtia:de quo dicitur
Oiĩa ĩ ſapiẽtia feciſti de illo pꝛicipio cũ
quo vnu ẽ pater ipe pꝛincipiũ ⁊ ĩ quo ſi
bi coeterno fecit celũ ⁊ terrã.i.oẽʒ ſpũa
lem coꝛpoꝛalẽq; natura:de veo vnige⸗
nito:q ẽ i ſinu patris vt dixi:oĩa bec ꝑ/
ſonaliter accipe:ſalua tamẽ eternitate:
imẽſitate: ĩmoꝛtalitate:ĩcõmutabilita⸗
te:ĩuiſibilitate deitatis eiꝰ. Que ita na/
turaliter atq; eqliter:ĩ cõe cũ deo patre
bʒ dei filius:vt lʒ ꝓ nobis fueri hõ vera
citer faciꝰ:pmãalerit tñ equalis vero ðo
patri:de quo natꝰẽ verus:⁊ ueritas de
us. Semetipſũ igit᷑ exinaniuit:ſz de ple
nitudine eius nos oẽs accepimꝰ. Quaʒ
plenitudinẽ: ⁊ ſi exinanitꝰ amitteret. ꝙ
de ea nobis daret.vtiq; nõ haberet.Eo
dẽ aut nõ hnte nos vtiq; nibil poſſemꝰ
accipere:de plenitudine aũt ei ꝰnos oẽs
accepimꝰ.Ex eo aũt ꝙ nobis de pleni/

tudine ſua dedit ondit etiã cũ ſe exina⸗

niuit plenitudinẽ nõ amiſiſſe quã bũit
qꝛ ſi plenitudinẽ ſuã amiteret dare de
illa nullatenus poſſet:foꝛmã ergo ſer⸗
ni accepit. Neq;. n. aliud fuit illa ſũmi
dei exinanitio niñ foꝛme ſeruilis.i.hũa⸗/
ne nature acceptio. Utraq; igit᷑ ẽ ĩ xpᷣo
foꝛma: qꝛ vtraq; ⁊ uera ⁊ plena ẽ ĩ xpᷣo
ſubſtãtia. Ideo ſanctꝰ euageliſta plenũ
eũ gratie ⁊ veritatis pᷣdicat:qꝛ ĩ diuina
natura i qua deꝰ veritas ẽ plenns ẽ ⁊ ĩ
bhumana natura i qua hõ uerus gra fa
ctus ẽ plenus ẽ. Oan illa plenitudine
oeus ẽĩ foꝛma veiequaliſ deo.In iſta
plenitudine ſeruus ĩ foꝛma ſerui: qꝛ i ſi
militudinẽ bominũ factus:habitu ẽ in
nẽtus vt bomo. Exinaniens ergo ſeipᷣʒ

foꝛmã ſerui accepit vt fieret ſeruus: ſed

foꝛme dei plenitudinẽ nõ amiſit in qua
ſemꝑ ẽ eternus atq; incõmutabilis ve⸗

3

7

Mmſeet /nc

ſaetus ſᷣm foꝝmaͤ ſerui homo verus eiuſ
deʒ nature cuius ẽ ancilla mater: æ ma
nẽs ĩ foꝛma dei deus uerus eiuſdẽ na/
ture cuius ẽ etiã deus pater ĩ ſoꝛma di

cũ patre ⁊ ſpũ ſãcto. Unus ẽ ſolus foꝛ

matoꝛ omniũ deus:fm foꝛmã ſerui ſo/
lus ipſe ſua ⁊ patris ⁊ ſpũs ſancti ope⸗
ratione foꝛmatꝰ.Qõ creatoꝛ ẽ: cõe bñs
naturaliter cũ pre ⁊ ſpũ ſcõ.Qõ auteʒ
creatus ẽ hñs ſolus pſonaliter ĩ ſeipſo:
cuius ⁊ natiuitatè futurã fᷣm carnem ⁊
moꝛtẽ ⁊ reſurrectionẽ:atq; ĩ celo aſcen
ſionẽ:lex ⁊ ꝓphete pᷣnciare nunq; de
ſtiterũt: ꝓut ipſe pᷣcipiebat obediẽtes
bis ⁊ factis.Nã ⁊ ĩ ſacriſicijs carnali⸗
um victimarũ que ſibiipᷣa ſãcta trinitaſ

que vnus ẽ oeus noui ⁊ neteris teſſa⸗

mẽtia partibus noſtris pᷣcipiebat offer
riillius ſacrificiũ ſignificabat gratiſſi/
mũ munus qð ꝓ nobis ſeipſũ dei filiꝰ
ſm carnẽ eẽt miſericoꝛditer oblaturus
Jpſe.n.ſm apoſtolicã doctrina obtu/
lit ſemetipſũ ꝓ nobis oblationẽ ⁊ ho⸗
ſtiã deo in odotẽ ſuanitatis. Ypſe ver
deus ⁊ põtifex:qui ꝓ nobis nõ iĩ ſagui⸗

ne tanroꝝ ? hyrcoꝝ: ſzi ſanguine ſuo i

troiuit ĩ ſancta. Qð tuc pontikfer ille ſi⸗
gnificabat:qͥ cũ ſägmine i ſancta ſancto
rũ ꝑ annos ſingulos iĩtroibat. Iſte igit
qie vno totũ exhibuit qð eẽ neceſſa
riũ ad redẽptionis nr̃e ſciebat effectum
dẽ.ſ. ſcerdos ⁊ ſacrificiũ:idẽ de t te⸗
plũ. Sacerdos p quẽ ſumus recociliati
ſacrificiũ quo recõciliati tẽplũ i quore
cõciliati:deꝰcui recciliati. Soluſ tñ ſa
cerdos:ſacriticiũ ⁊ ꝑplũ:⁊ bec oia de
Fm foꝛmã ſerni.
filius:qꝛ hoc cũ patre ⁊ ſpuᷣ ſancto fm
foꝛmã dei. Recõciliati igit ſumus p lo/
lum filiũ ᷣm carnẽ: ſz no ſoli ſilio Fʒ di
uinitatẽ. trinitas. n. nos ſibi res cilianiit
ꝑ hoc qð ſolum verbu carne ipſa trimi

lõ anté ſolus deni

diismanetbu
ſtfenweaſe
eſareincön
rczicön
iſkiontil
epguce
Alst dens⸗

iueliho
ſücder
e credere

Cplteritag
inimitas det
sdens et
gndlo Aet

chla riui,

puatoneg,
Glangen
eippns
Wettamne
Minwte
chrpoſ
Nͤtſin
lisRünk
Cne
idns
(reataſt
itoip⸗
nöͤtam
ommii
Nuoſed
ngbilebe
habens
nlllam
Miniti
Epfie
Wore
lonen⸗
ſame
ig
me
r

ſ

mitnünn tas verite ceperint:tamẽ nõ eſſe aliquando non
minlim, bilis manet humane dinineq; nature: poſſint.in eo vo eius omnipotẽtia itel
R vt ſicut vera ſemꝑ ẽ eius diuinitas quã ligitur: qꝛ omnèé creaturã viſibilẽ atq;
krümmntin de patre incõmutabilẽ babet:ita va ſẽ⸗ inuiſbilẽ: ideſt coꝛpoꝛaleʒ atq; ſpiritua
idnis per atq; ĩcõmutabiliſ ſit ei bumanitas lem de nihilo fecit ĩ quibus ipſa rerum
— gqua ſibi a dĩnitas gerit. ꝛiii. Diuerſitas multo magis cõmendat bo
— Dec pauca de fide ſancte trinitatl qᷓ nitatẽ atq; omnipotẽtid creatoꝛis. Ni
m ſolus ⁊ verns ẽ naturaliter de' quantũ ſi enim omnipotens eẽt nõ vna ⁊ eadẽ
Kannel baeaitas tẽpoꝛis ⁊ ſermonis ꝑmiſit ĩſer facilitate ſũma atq; ima feciſſet.Et niſt
eitl ui. Nuc de creatura que abſq; dubitas ſũme bonus eẽt:nõ ſe guberndadis rebꝰ
buzi tione credere debeas intimabo. Pꝛin quocq; infimis pᷣſtitiſſet. Igitur tã ĩ ma
Mmtiiunſ cipaliter itaq; tene oẽz naturã que nõ gnis q; in parnis quibuſcũq; rebus cõ
mmrit c trinitas deus ab ipſa ſcã trinitate: qᷓ ditis magna ẽ bonitas atq; omniporẽ
anan ſolus deus eternus ⁊ verus ẽ:creatam tia cõditoꝛis.Omnia enim ſapiẽter feẽ
emm ex nibilo. Ac ſi vniuerſa ĩ celis ⁊ ĩ terra ſũma veraqʒ ſapiẽtia:cui naturaliter H;
jſiiimins vliſibilia ⁊ iuiſibilia:ſiue tbꝛoni: ſiue do eſt eſſe ꝙ ſapientẽ eſſe:hoc facere qð ſa
iintn⸗ minationes: ſiue p̃ncipatꝰ:ſiue ptates: pienter facere.Sumplicitas itaqʒ mł
SS opus atq; creaturà eẽ ſancte trinitatis tiplicis ſapientie dei magnitudineʒ cel
S gque ẽ vnus dens rerũ omniũ creatoꝛ ? ſitudinis ſue:non ſolum i magnitudie
ritit oñs eternus ompᷣs ⁊ bonus bñs natu⸗/ ſablimium creaturarũ:verum etiam i ĩ
/Na raliter vt ſemꝑ ſit:⁊ vt mutari aliquan fimarũ parni:ate cõmendat:onʒ bona
naun do nõ poſſit.Et hic deꝰ qᷣ ſine initio ſẽ/ omnia que creauit:nõ ſolũ inferius diſ
l per ẽ:qꝛ ſũme eſt: vedit rebus a ſe crea ſimiliuſq; ſuo creatoꝛe ſũt. vtpote non
enc is vt fint:nõ tamẽ ſine initio: qꝛ nulla ꝓlata de ipſo:ſʒ facta pꝛſus ex nihilo:
nitin creatura eiuſdẽ nature eſt. cuius eſt tri verum etiã inter ſe non equaliter ſunt
tn nitas vnus verus ⁊ bonus deus: a quo ſed vnaqueq; res ta permanet ſicur a
SH creata ſut oĩa. Et qꝛ ſũme bonus eſt: de deo vt eſſet accepit:alia quideʒ ſic: alia
ut dit oĩbꝰnaturis quas fecit vt bone ſint aũt ſic. Neq; enim ſic datũ eſt coꝛpoꝝ
R nõ tamẽ tantũ longe quantuʒ creatoꝛ bus vt ſint: ſicut ſpũs acceperunt: cum
gbim omniũ bonoꝝ. Qui non ſolũ ſũme bo/ ipſa quoq; coꝛpoꝛꝝa non equaliter ſint
