coꝛde:⁊ oĩ qua valeo virtute
ffinite miſericoꝛdie tue domĩe

deus noſter ꝓ omnibus miſerationibꝰ
tuis quibus mirabiliter nobis perditis
ſubuenire dignatus es per eundẽ filiũ
tuũ ſalnatoꝛẽ ⁊ recuperatoꝛẽ noſtrum
qui moꝛtuus eſt ꝑpꝑ peccata noſtra:⁊ re
ſurrexit ꝑꝑ iuſtiſicationem noſtram et
nunc vuuẽs ſine fine ſedet ad dexteram
tuã ⁊ interpellat ꝓ nobis:⁊ ſimul tecũ
miſeretur qꝛ deus ex te patre coeternꝰ
⁊ cõſubſtantialiſ ibi ꝑ oĩa vnde poteſt
in pꝑpetuum nos ſalnare:ſed ſecũduʒ id
dqðò hõ ex qua parte minoꝛ te ẽ: data eſt
ei oĩs poteſtas ĩ celo ⁊ in terra:vt in no
mine ieſu omne genu flectatur:celeſtiũ
terreſtriũ ⁊ infernoꝝ:⁊ omnis ligua cõ
fiteatur qꝛ dñs ieſus xpᷣs in gloꝛia tua
deus pater oĩpotens.Ipſe quidem cõ
ſtitutus eſt a te iudex viuoꝝ ⁊ moꝛtuo
rũ:tu vero non iudicas quequã:ſed oẽ
iudiciũ dediſti filio tno ĩ cuius pectoꝛe
recondit ſũt oẽs theſauri ſcientie ⁊ ſapi
entie. Ipſe aũt teſtis ⁊ iudex eſt:iudex
2 teſtiſ quẽ nulla peccatrix ↄſcientia efᷣ
fugere poterit.Oĩa enĩ nuda ⁊ aꝑta ſũ
oculis eius ipſe ſane qͥ iniuſte iudicatꝰ
eſt iudicabit oꝛbẽ terre ĩ equitate ⁊ po
pulos in iuſticia/Genedico ego nomẽ
ſanctü tuuʒ in eternuʒ ⁊ gloꝛiſlico ex to

¶MBVeditatões.

to coꝛde meo oĩpotens ⁊ miſericoꝛſ de
mine ꝓ illa inenarrabili ⁊ mirabili cõ
iunctione diuinitatis ⁊ humanitatiſ in
vnitate ꝑſone ⁊ nõ alter deus:alter hõ
eſſet:ſed vnus idẽq; deus ⁊ hõ: homo

⁊ deus.Sed lʒ mirabili dignatione ver

bum caro factũ ſi::neutra tñ ex duabꝰ
naturis in aliã mutata eſt ſubſtantiaʒ:
trinitatis myſterio quarta nõ eſt addi
ta ꝑpſona:vnita quippe ẽ nõ cõſuſa der
bi oei hoĩſq; ſubſtantia:vt in deũ qð ex

nobis ſuſceptũ fuerat ꝑueniret:⁊ illud

qð nũqᷓ; fuerat idẽ ſemꝑ qð fuerat per

maneret.O mirabile myſteꝛiũ.O ienar

rabile cõmerciũ:o mira ſemꝑq; miran
da diuine ꝓpitiationis benignitas: ſer
ui digni non fuimus: ⁊ ecce filij dei fa
cti ſumꝰ:heredes quidẽ dei coheredes
aũt xpᷣi. Unde hoc nobiſ:⁊ quid noſad
hoc:ſed rogo te clemẽtiſſime pater per
hãc ĩeſtimabilẽ pietatẽ bõitatẽ ⁊ chari

tatẽ tuã vt dignos nos facias multis ⁊

magnis pmiſſionbus eiuſdẽ filij tui do
mini nr̃i ieſu xpi. Maãda virtuti tue 2
ↄfirma HG̊ qð oꝑatꝰes in nobis perfice
quod cepiſti vt ad plenam tue pietatis

gram mereamur puenire. Fac nos ꝑ

ſpm̃ ſanctum intelligere ⁊ mereri ⁊ de

bito ſemper honoꝛe venerari hoc mas

—

gnũ pietatis myſteriũ qõ manifeſtatũ
eſt in carne iuſtificatum eſt in ſpiritu:

apparuit angelis:pᷣdicatũ eſt gentibus

Flci mundo:aſſumptũ ẽ ĩ glia.
De gr̃a quam habere debet hõ deo

ꝓ bñficio redẽptõöis. ꝙ Cap. xvi.
Uantum ſumus tibi debitoꝛes
dñe deꝰnoſter tanto redẽpti pᷣ
cio:tãto ſaluati dono ⁊ tã glo
ioſo adiuti bñficio:q;dtum a nobis mi

ſeris es timẽdus amandus benedicen⸗
dus latidãdꝰ honoꝛãdus ⁊ glificãduſ qͥ
noſ ſic amaſti ſic ſaluaſti ſic ſcificaſti ſic

—

fublimaſti. Eibi nempe debemus oõ ;

poſſumus: oẽ ꝙ viuimus: omne ꝙ ſa

pimus:ſed quis bʒ quid; nõ tunʒ. Tu
oñne deus noſter a quo bona cũcta ꝓce
duũt. ppter te ⁊ nomẽ ſanctũ tuũ.da no
bis ð bonis tuis vt ð boniſ ac datis ſer
uiamus tibi: ⁊ ĩ veritate placeamꝰ:atq;

debitas quotidie laudeſ repẽdamꝰtibi

ꝓ tãtis bñficijs mi ſericoꝛdie tue. Non
enim aliũde poſſumuſ tibi ſeruire neq;
placere niſi de tuo munere. Omne da
tũ optimũ ⁊ oẽ donũ perfectũ ð ſurſũ
eſt oeſcendens a te patre luminũ.Apõ
quem non eſt tranſmutatio nec viciſſi
tudinis obumbꝛatio. Domine deꝰ no⸗
ſter: deus pie deus bone:oeuſ omnipo
tenſ.:deus ineffabilis ⁊ ĩcircũſcripte na
ture:inſtitutoꝛ omniũ reꝝ: ⁊ dũi noſtri
ieſu xp̃i pater: qui eũdẽ dilectũ filiũ tu
uʒ miſiſti de ſinu tuo ad publicũ pꝛofi
cnũ noſtrũ ſuſcipere vitã noſtrã vt no
bis vonaret ſuã:eẽtq; ꝑfectus deus ex
te patre:⁊ ꝑfectus hõ ex matre:tot de
us ⁊ totus homo:vnus idẽq; chꝛiſtus
Eternus ⁊ temporal imoꝛtalis ⁊ moꝛ

talis creatoꝛ ⁊ creatus:foꝛtis ⁊ ifirmuſ

nutritoꝛ ⁊ nutrit:paſtoꝛ ⁊ ouis: tẽpo/⸗
raliter moꝛtuus ⁊ tecuʒ viuens in eter

nũ:ſuis dilectoꝛibus vite municipatuʒ

pꝓmittẽs de diſcipuliſ dixit. Quodcũqʒ;
petieritis patreʒ in nomine meo dabi
vobis:ꝑ ipʒ ſũmũ ſacerdotẽ ⁊ veꝝ põti
ſficẽ ⁊ bonum paſtoꝛẽ ꝗ ſe tibi obtulit ĩ
ſacriliciũ:ponẽs aĩam ſuã ꝓ grege ſuo
te rogo per ipſũ qui ſedet ad dexteram
tuam ⁊ interpellat te ꝓ nobis:redẽpto
rem ⁊ aduocatuʒ noſtꝝ pietati ⁊ boni
tati tue ſupplieo clemtiſſime ⁊ bẽigniſ
ſime amatoꝛ hominuʒ deus vt oes mi
bi cum filio tuo ⁊ ſancto tuo ſpiritu.te

in omnibꝰ benedicere ⁊ glorificare: cũ

—

—
= Sèðð e,: — O

4

multa coꝛdis contritõe ⁊ lachrymarũ
fonte:cum multa reuerentia ⁊ tremore
Quia quoꝛum vna eſt ſubſtantia. vnũ
eſt datũ. Sed quoniam coꝛpus qð coꝛ
rumpitur aggrauat animaz. excita que
ſo toꝛpoꝛẽ meuʒ tuis ſtimuliſ ⁊ fac me
ſtrenue perſeuerare ĩ pꝛeceptis ⁊ laudi
bus tuis die ac nocte. Tribue vt conca
leat coꝛ meum intra me: ⁊ in meditatõ
ne mea exardeſcat ignilſ.et quia ipᷣe tuꝰ
vnicus natus dixit. Nemovenit ad me
niſi pater qui miſit me traxerit eum Et
nemo venit ad patreʒ niſi per me:obſe
cro ⁊ ſuppliciter rogo.trabe me tu ſem
per ad ipſũ:⁊ ipſe me tandem perducat
ad te illuc:vbi ille eſt ĩ xtergꝗ tua ſedẽs
QUAbi eſt ſempiterna vita: ⁊ ſẽpiterne be
ata:vbi eſt amoꝛ perfectꝰ ⁊ timoꝛ nul
lus.vbi eſt dies eternus:⁊vnus omniũ
ſpũs: dbi ſumma ⁊ certa ſecuritas ⁊ ſe
cura tranquullitas:⁊ tranquilla iocũdi
tas ⁊ iocũda felicitas:⁊ felix eternitas
⁊ eterna beatitudo ⁊ beata tui ſine fine
viſio atq; laudatio.Ubi tu cuʒ illo ⁊ il
le tecum in cõmuniõe ſancti ſpiri us et᷑
naliter ac ſempiternalit᷑ vinis ⁊ regnas
deus per omnia ſeculs ſeculoꝛum.
Or̃o deuotiſſima ad xpᷣm. (ap.xvij.

tu dulcis amatoꝛ lux. via. vita
ſalus.⁊ decus omne tuoꝛũ oĩia

cla crucẽ vulnus moꝛtemq; ſepulchrũ
poſt tres inde dies de victa moꝛte reſur
gens. Diſcipulis viſus nutantiaʒ coꝛda
refoꝛmans:luce quaterdena celoꝛuʒ ſũ
ma petiſti.viuis in eternum nunc ⁊ per
ſecula regnas. Cu es deus meus viuꝰ ?
verus: pr meꝰ:ſcũs oñs meꝰ:piꝰrex me
us:magnꝰ paſtoꝛ meꝰ:bonꝰ magf̃ meꝰ
vndadiutoꝛ meus: optimꝰ oilectꝰ meꝰ

8 õs E⸗

Pes mea xpᷣe deus:hominnz

uoꝛũ voluiſti ferre ſalute. Cerne vi

—

pulcherrimus panis mens: viuuſ ſacer
dos meus:in eternuʒ dux meus: ad pa
triâ lux mea vera dulcedo mea ſcã via

mea:recta ſapientia mea:pꝛeclara ſim

plicitas mea:pura cõcoꝛdia mea pacifi

rxa cuſtodia mea: tuta poꝛtio mea bona
ſalus mea:ſẽpiterna miſericoꝛdia mea

magna patientia mea: robuſtiſſima vi
ctima mea:ĩmaculata redẽptio mea:ſã
cta ſpes mea: firma charitas mea pfcã
reſurrectio mea vera vita mea eterna
exultatio ⁊ viſo mea: beatiſſima ⁊? ſne
fine menſura. Le depꝛecoꝛ ſupplico et
rogo vt per te ambulẽ:ad te veniã te re
qnieſcã:qͥ es via:veritaſ ⁊ vita:ſine qua
nemo denit ad patrẽ. Te eniʒ dendero
dulciſſimũte pulcherrimũ onñm o ſplẽ
doꝛ paterne gloꝛie qͥ ſedes ſuꝑ cherubi
⁊ intueriſabyſſos:lumẽ veridicũ:lumẽ
illuminãs: lumẽ indeficiens in quẽ de
ſiderant angeli pſpicere. Ecce coꝛ meũ
coꝛã te ẽ: diſcute tenebꝛas eiꝰ vt amo
ris tui claritate plenius perfundar Da
mihi deuſ mete:reade mihi teren amo
te.Et ſi paꝑ ẽ amẽ validins. Nõ poſũ
metiri vt ſciã quantũ deſi mih amorf]
tui:ad id qð ſat ẽ: vi curat vita mea:
amplexus tuos nec auertatnr oor ec
abſcondat᷑ iĩ abſcõdito vultꝰ tui. Poc
tantũ ſcio qꝛ male mibi ẽ pꝛeter te nõ
ſolũ extra te ſed in meipſo.Et oĩs mihi
copia q̃ dens meus nõ ẽ egeſtas C. Bo
nũ nãq; qð neq; ĩ melius neq; in dete

rius cõmutari põt:tu ſolus es qͥᷣ ſolus

ſimplex es: cui nõ ẽ aliud viuere:2 aliö

btẽ viuere:qꝛ tua beatitudo tu es. Cre
atura vo tua cuiẽ aliud viuere 2 aliud
btẽ viuere. Omne qðo vinit ⁊ btẽ viuit
nõ dʒ niſ gratie tue:nos egemuite:nõ
tu nobis:q;ꝛ ſi omnino nõ eſſemꝰ ni
tibi deeſſet ad bonũ q tu es Tibi ita

dñno deo nro ſemper adherere neceſi.

6—

.
⸗
⸗ —
Ee è.
4

MMAHDeditationes.

tatis tu

habem vt ꝑ ↄtinuũ auxiliũ gratie tue
ſãcte ⁊ pie ac recte viuere valeamꝰ: põ
dere ſi quide fragilitatis noſtre deoꝛſũ
trabimur dono autem tuo accendi⸗
mur: æ ſurſum ferimur:inardeſcimur ⁊
imus:aſcendimus: aſcẽſones in coꝛde
facimus:⁊ cantamus canticũ graduũ
igne tuo:bono tuo:igne inardeſcimus
2 imus/Quo iã ſurſũ imus. Ad pacem
hieruſalẽ quoniã iocũdatus ſum ĩ his
q dicta ſũt mibi· In domũ omi ibimus
Illic collocatit nos volütas bona: vt
nihil velim ꝰaliõ qᷓ; ꝑmanere illic ĩ eter
nũ/ſſed qꝛ dũ ſumus in coꝛpoꝛe peregri
namur a te dne:nõ babemuſ hic ciuita
tẽ manentẽ: ſed futura inquirim us:no
ſter aſt municipatus ĩ celis eſt Ideo
duce gratia ingredioꝛ in cubile coꝛdis
mei:⁊ canto tibi amatoꝛa rer meus et
deus meus gemens ĩenarrabilis gemi
tus ĩ loco peregrinatiõis mee. Vbi cãa
tabiles mihi facte ſũt iuſtificatiões tue.
Et recoꝛdãs hieruſalẽ extẽdoꝛ in eam:
ſurſũ coꝛde hieruſalẽ patriã mes hiert
ſalẽ matrem meã. Teq; ſi uꝑ eã regnato
rẽ :illuſtratoꝛcẽ patrẽ: tutoꝛt᷑:patronũ:
rectoꝛc᷑:caſtas ⁊ foꝛtes delitias: ⁊ ſoli
q gaudiũ:⁊ oĩa bona ĩeffabilia ſimul
oia.a vnũ ſũmũ ⁊ verũ bonum ⁊ non
auertar donec ĩ eiꝰ pacẽ matris chariſ
ſime vbi ſũt pꝛimitie ſpititus mei colli
gas totũ ꝙ ſü a diſpernõe ⁊ difoꝛmita
te bac ⁊ cõfoꝛmes atq; cõfirmes ĩ eter
num deus meus miſericoꝛdia meaan.
Hic diſtiguit ĩter ſapiẽtiq q domns
dei ẽ ⁊ ſapiẽtiam q̃ diuia ẽ. ¶ Ca. xviij.
Ec domus tua deus non ter⸗
rena: neq; vlia celeſti mole
corpoꝛea: ſed particeps eterni
e:quia ſine labe manet in eter
num:ſtatuiſti ſeam in ſeculum ſeculi

preceptum poſuiſti 2 non pꝛeteribit.

c

Nõ tñ tibi deo coeterna q; nõ ſine ini⸗
tio facta ẽ:pꝛioꝛ quippe oĩium creata E
ſapiẽna patris deo plane coet᷑na ⁊ co⸗
eqᷣlis:x quã creata ſunt oĩa ⁊ ĩ quo pᷣn
cipio faciũ ẽ celũ ⁊ terrã:ſed ꝓfecto ſa⸗
piẽtia ſpuᷣalis n atura. ſ. q̊ cõtẽplatione
luminis lumèẽ dicitur ⁊ ipſa quis crea⸗
ta ſapiẽtia. Sed qᷓ;tũ diſtat inter lumèẽ
illuminãs 2 lumẽ qo illuminat᷑ tãtum
differt inter te ſũma ſapiam q̃ creas: et
iſtã qͥ creata ẽ: ſcut inter iuſticiã iuſtilfi
cãtẽ:q̃ tu deus meus es:⁊ iuſticiã q̃ iu⸗
ſtificatõe fcã ẽ.Nã ⁊ nos ſumus dicti
iuſticia dei pris ĩ te filio eius dño nr̃o:
teſtãte apło.Ergo q; pꝛioꝛ oĩuʒ creata
ẽ quedã ſapia mẽs rõnalis ⁊ ĩtellectu
alis:caſte.i.ciuitatis tue matriſ nr̃e que
ſurſum eſt ⁊ libera eſt ⁊ eterna in celis.
Quibus celis: Niñ qͥte laudãat celi ce⸗
loꝝ qꝛ boc ẽ celũ celi ono.Et ſi nõ inue
nimus tps ante üllam q̃ creaturã tẽpo⸗
xris antecedit: qꝛ; pꝛioꝛ oĩium creata E:an
te illã tñ es tu de eternus creatoꝛ oĩuʒ
a quo ẽ ipſ creatoꝛis eternitas a quo
facta ſũpſit exoꝛdium:q;uis nõ tẽpoꝛis
qꝛ nundũ erat tẽpus:ipſius tñ ↄditõis
ſue vnde ita eſt abſte domino deo nr̃o
dt aliud ſit plane qᷓ; tu:licet nec ante il⸗
lã inueniamus tempus enim 0
nea faciem tuã ſemper videræ nec vſpi
am deflectit ab ea quo ſ vt nulla mu
tatione variet. Inent tñ ipſ mutabili⸗

tas qua tenebꝛeſceret 2 frigeſceret niſt

amoꝛe grãdi coherens tibi tanq; ſuper
meridiẽ luceret ⁊ ferueret ex te. Deni⸗
q; cauſa caſto amoꝛe coheret tibi deo
gero ⁊ vere eterno:vt q;uis tibi non ſit
coeterna ꝑ nullius tẽpoꝛis varietates ?
viciſſitudines a te reſoluat᷑ vefluat: ſʒ
in tui ſolius veriſſima ↄtẽplatione reqᷣe
ſcat. Qm tu deus diligenti te ;tuʒ pꝛe⸗
cipis oſtendis te:⁊ ſufficit ei vñ nõ de⸗

—

4 * X 7 4

. R
= EEe
TSre

clinat a te nec a ſe: ſed ſemp in eodẽ ſta

tu manet te indeſinẽter vidẽdo te inde
ficiẽter amãdo:veꝑ lumẽ ⁊ caſtũ amo⸗
rẽ. O btã iſta ſublimis creatura creatu
rarũ maxie btã iberendo ſemꝑ htĩtudi
ni tue felix h̊ ⁊ nimiũ felix te ſẽpitno ĩ⸗
piĩitatoꝛe atq; illuſtratoꝛe ſuo:nec iuẽio
qͥd licẽtius appellãdũ extimẽ celũ celi
dño qᷓ; domũ tuã cõtẽplatẽ delectatio
nẽ tuã ſine defectu ⁊ abſq; affectu egre
diẽdi ĩ aliõ mẽetẽ purã ↄcoꝛdiſſime vVnd
ſtabilimẽétũ pacis: btõꝝ ſpuuz i celeſti⸗

bus ſumit iſta celeſtia. Un itelligat aia

cuiuſ pegrinatio lõginꝗᷓ facta Eſi iaz ſi
tit tibi ſi iã facte ſt ei lachꝛyine ſue paes
ſui:ſi iã petit vnã:⁊ bac requirit vt ĩha
bitet ĩ domo tua ꝑ oes dies vite ſue. Et
vita ei niſ tu: Et q dies ſui niſi eterni
tas tua: Sicut ani tui qui nõ veficiun:

Pic g itelligat aia qͥ põt quẽ lõs- ſup
oĩa tꝑa ſis etern añ don⸗ cua qᷣ pegri
nata nõ ẽ q;uis tibi no ſit coeterna ide

ſinẽter iñ ⁊ ĩdefi«lenter coherendo tibi

nullã tꝑis pacit varietatẽ: teq; ſemp p⸗
ſeueratiema caſtitate hauriẽs mutabi
litat ſnã nuſquã ⁊ nuuqᷓ; exierit:⁊ te ſi
pe pñte ad quẽ toto affectu ſe tenet nõ
bñs futuꝝ qð expectet nec ĩ pᷣteritum
traijciens ꝙ meminerit per nullas vi⸗
ces variat᷑ ⁊ ĩ nulla tꝑa extenditur.

Pic oꝛat hõ vt ipia quoq; domꝰoeꝛ

oꝛet ꝓ eo. ap. xviiij.
Oomus dei lumioſa ⁊ ſpecioſa
ilexi oecoꝛẽ tuũ:⁊ locũ hĩtati
Honis glie oñi oei nin poſſeſſoꝛ
abꝛicatoꝛis tui tibi ſuſpiret pegriatõ
mea nocte ac die tibi ĩpiet coꝛ meuz ti
bi ĩtẽdat mens mea:ad ſocietatẽ biitu⸗
dinis tue puenire deſderet aĩa mea. di
co ei q fecit te vt poſſideat me ĩte:q ip
ſe fecit me ⁊ te imo tu dic:tu roga eũ vt
dignũ me faciat participatione gloꝛie

— ðõß

tue:ſanct.n.ſocietatẽ tuã ⁊ mirabileʒ

pulchꝛitudinẽ tuã nõ ꝑ meritũ requiro

ſed ꝑ ſanguinẽ eius quo redẽptus ſum
adipiſci nõ deſpero:tñ adiuuẽt me me⸗

rita tua:ſubueniãt paruitati mee ſãcte
⁊ puriſſime oꝛationes tue:que ineffica
ces apud deũ nullatenus eſſe poſſunt.
Errani fateoꝛ ſicut ouis perdita:⁊ inco⸗
latus meus ꝓplongatus eſt:atq; ꝓcul, ꝓ
iectus ſũ a facie dñi dei mei ĩ hac exilij
cecitate.Ubi expulſus a ꝑadiñ gaudijs
deploꝛo quotidie mecũ ſuꝑ miſeriaſ ca

¶ÆQeditatöes.

mutabilitat defectꝰ: diuerſis generibꝰ
moꝛtiü. Nũquid ergo hoc ꝙ viuimꝰin
hoc mundo dicere poſſumꝰ vitã: quaʒ
humeros tumidãt:doloꝛes extenuant
⁊ aꝛdoꝛes exiccant:aera moꝛbidãt:eſce
inflãt:ieiunia macerãt:ioci diſſoluũt tri
ſticie cõſumũt:ſollicitado coarctat: ſe⸗
curitaſ hebetat.diuitie iactãt: pauꝑtas
deijcit:iuuẽtus extollit:ſenectus ĩcur⸗

uat:infirmitas frangit:meroꝛ opꝛimit:

Et his malis oĩbꝰ moꝛs furibũda ſucce
dit: ſmulqʒ cuctis gaudijs iſtius miſere

ptiuitatis mee lugubꝛe carmẽ ĩgẽteſq;
lamẽtatões cũ recoꝛdoꝛ tui mater hie/
ruſalẽ:oũ ſtant pedes mei ĩ atrijs tuis
ſancta ⁊ decoꝛa ſyon:nec dũ interioꝛa
tua ↄſpicere ĩ ꝓpatulo valẽs:ſed in hu

vite ita ſinẽ ĩponit:vt cũ eſſe deſierit nõ
fuiſſe putetur. oꝛs iſta vitglis ⁊ vita
moꝛtalis:lʒ hiſ alijſq; fit reſꝑſa amaritru
dinibus: ꝓh ooloꝛ q; plurimos ſuis ca
pit illecebꝛis:⁊ q; multos ſuis falſis p⸗

meris paſtoꝛis mei ſtructoꝛis tui ſpero
me repoꝛtari:tibi vt tripudiẽ tecũ illo ĩ
enarrabili.gaudio quo letãt᷑ illi qͥ tecũ
ſũt coꝛã ipſo deo ⁊ ſaluatoꝛe noſtro: qͥ

miſſionibus decipit. Et cũ ita ꝑ ſe ſu fal
ſa ⁊ amara vt etiã ſuos cecoſ amatoꝛeſ

latere nõ valeat:tñ ĩfinitã ſtultoꝝ mul⸗
titudinẽ aureo cali ce queʒ in manu hʒ

diſſoluit inimicitias ĩ carne ſua ⁊ paci⸗
ficauit oĩa qᷓ in celis ſũt ⁊ q̃ in terra ſan
guine ſuo.Ipſe.n.ẽ pax noſtra:qͥ fecit
vtraq; vnũ.Qui duos ex aduerſo veni
entes parietes ↄiugẽs ĩ ſe:beatitudinis
tue ꝑmanẽtẽ felicitatẽ pari mõ ⁊ eadẽ
menſura ſe nobis daturũ ꝓmiſit dicẽs.
Erüt equales angelis vei ĩ celis.O hie
ruſalẽ domꝰdei eterna:poſt xpᷣi dilecti⸗
onẽ tu eſto leticia ⁊ ↄſolatio mea: dul⸗
ceiis memoꝛia tui btĩ noĩs ſit releuatio
meroꝛis tediorũq; meoꝛũ. Quan
tis gamaritudinibꝰ vita iſta ſit re —
Edet.n. me oñne val: Ca.xx.
de vite huius:⁊ iſtius erũnoſe
peregrinationis. Uita hec vita

potat:⁊ pꝛoꝛſus inebꝛiat. Felices illi et
ipſi rari qui familiaritatẽ eiꝰ refugiũt:
perfunctoꝛia gaudia ſpnunt:ſocietatẽ
abijciunt:ne cũ deunte enere qnq;
perire cogantur. & De felicitate vite
pparauit oeꝰ diligẽtibꝰ ſe. Ca. xxj.
Uvita quã pᷣparauit ðus his
qui diligũt eũ:vita vitalis: vita
Vota: vita ſecura:vita trãquilla:
Vita pulchꝛa:vita munda:vita caſta:vi⸗
ta ſãcta:vita ignara moꝛtiſ:neſcia triſti
tie:vita ſine labe:ſine dolore:ſine anxie
tate:ſine coꝛꝛuptione: ſine ꝑturbatiõe:
ſine varietate ⁊ mutatiõe:vita totiꝰ ele
gantie:⁊ dignitatis pleniſſima:vbi nõ
ẽ aduerſarius ⁊ ĩpugnãs vbi nulla pcti

ifera:vita caduca:vita incerta: vita la
boꝛioſa:vita ĩmunda:vita dña maloꝝ:
regina ſuꝑboꝝ:plena miſerijs ⁊ erꝛoꝛi/
bus: q̃ nõ ẽ vita dicẽda:ſed moꝛs ĩ qua

illecebꝛa: vbi ẽ amoꝛ ꝑfectus: ⁊ timoꝛ
nullus:vbi dies eternus:⁊ vnus omniũ
ſpiritus:vbi oeus facie ad faciẽ cernit᷑:
⁊ hoc vite cibo mens ſine defectu ſatia

tur. Libet me tue intendere claritati:

R— b —

5 — .
214 1 1A 1— „ ,

momentis lingulis moꝛimur ꝑ varios

45
1 7
, 4 7 4
. . „ „ V 2 4

K wes 1

potuiſſem ſine fine. & De felicitate
aĩe ſancte hinc exeuntis. ¶ Ca. xxij.
an ix aia que terrenò reſoluta
cCarcer libera celũ petit ſecura

Delectat me bõa tua audio coꝛde qu
tum plus valeo mecũ ↄſiderare:tuo.n.
amoꝛe langueo:tuo vehemẽter deſide
rio tuaq; dulci memoꝛia admodũ dele
xtoꝛ. Libet itac; libet in te oculos coꝛ⸗ tranquilla:nõ timet hoſtè:
dis attollere:ſtatũ mentis erigere:afſe neq; moꝛtẽ:habet enĩ ſemꝑ pꝛeſentẽ:
ctũ animi cõſoꝛtare:libet ſane de te lo cernitq; indeſinenter pulcherrimũ do
ui de te audire:de te ſcribere:de te cõ minũ:cui ſeruiuit:quẽ dilexit:⁊ ad quẽ
ſoꝛtare:de tua beatitudine ⁊ glia quos tandẽ leta ⁊ glioſa puenit:hãc vo tãte
tidie legere:⁊ lecta ſepins ſub coꝛde re beatitudinis gloꝛiã nulla dies ĩmĩuet:

noluere: vt vel ſic poſſim ab huiuſmoꝛ
talis periturec; vite ardoꝛibus: piculł:

2 ſudoꝛibus:ſub tue vitalis aure dulci

refrigerio traſire:⁊ tranſiene ĩ ſinu tuo
ſeſſum caput doꝛmiturus vel paululũ

nullus ipꝛobꝰ poterit auferre:viderũt
eã filie ſyon:⁊ beatiſſim pᷣdicauerunt
regine:⁊ ↄcubine laudauerũt eã dicen⸗
tes.Que ẽ iſta q̃ aſcẽdit de deſerto de⸗
litijs affluens inixa ſuꝑ dilectuʒ ſuum?⸗

reclinare: hui rei gratiã ſcripturarum Que èé iſta q pꝛogredit᷑ ſicut auroꝛa cõ
ſanctaꝝ amena pꝛata ingredioꝛ:viridiſ ſurgens pulchꝛa vt lũa electa vt ſol ter⸗

ſfimas ſententiaꝝ herbas exarddo car
po:legendo comedo:frequẽtãdo rumi
no atq; cõgregãdo tandẽ in alta me⸗
moꝛie ſede repono:vt tali mõ lua dul⸗
cedine deguſtata:minus iſtius milſere
vite amaritudines ſentiã. O tu vita fe⸗
liciſſima:o regnũ vere beatum: carens
moꝛte vacans fine:cui nulla tꝑa ſucce

ribilis vt caſtroꝛũ acies oꝛdinata: q; le
ta exit:feſtinat:currit cũ dilectũ ſuuʒ ſi⸗
bi dicentẽ attõitiſ auribꝰaudit. Surge
ꝓpera amica mea ſpecioſa mea:⁊ veni

iã n. hyems trãſit iber abijt ⁊ receſſit:
floꝛes apparuerũt in terra nr̃a:tpᷣs pu⸗

tationis aduenit:vox turturis audita ẽ
ĩ terra noſtra:ficꝰ ꝓtulit groſſos ſuos:

dunt ꝑ eũ:vbi cõtinuus ſine nocte dieſ floꝛẽtes vinee dederũt odoꝛẽ ſun. Sur

neſcit habere tpᷣs:vbi victoꝛ miles illis
bymnidicis angeloꝝ ſociatꝰchoꝛis:ca⸗
tat deo ſine ceſſatione:canticũ de cãti⸗
cis ſyon:nobile ꝑpetue caput aplectẽ/
te coꝛona. Utinã cõceſſa mibi peccato
rũ venia:moxq; hac carnis ſarcina de⸗
poſita in tua gaudia verà requiẽ habi⸗
turꝰ itrarc.Et tue ciuitatis pᷣclara atq;
ſpecioſa menia:coꝛonaʒ vite de manu
ni accepturꝰ igrederer:vt illis ſanctiſ⸗
ſmis choꝛis intereſſeʒ ⁊ cũ beatiſſimis
ſpiritibus gloꝛie cõditoꝛis aſſiſtereʒ vt
pñitẽ xpᷣi vultũ cernerẽ:vt illud ſũmũ ⁊
ineffabile ⁊ incircũſcriptü lumẽ ſemꝑ

aſpiceré:ſicq; nullo metu moꝛtis affici Elices ſcei dei oẽs:qui ia ꝑtranſtiſ
Ked de ĩcoꝛꝛuptiõe ꝑpetue gloꝛie letsri . uius moꝛtalitatis pelagus ⁊ per

ge ꝓpera amica mea foꝛmola mea:co⸗
lumba mea ĩ foꝛaminibꝰ petreiĩ cauer

nis macerie. Oſtende mihi faciẽ tuam:
ſonet vox tua in auribꝰmeis.Uox eniʒ

tua dulcis: ⁊ facies tua coꝛa. Ueni ele
cta mea:ſpecioſa mea colũba mea:im⸗
maculata mea: ſponſa mea:veni ⁊ po⸗
nã in te tbꝛonũ meũ:qꝛ concupiui ſpe⸗

ciẽ tuã. Ueni ⁊ leteris in cõſpectu meo

cũ ãgelis meis:quoꝝ ſocietas tibi a me
repꝛomiſſa ẽ. Ueni poſt multa pericła
2 laboꝛes:intra ĩ gaudiũ pũi lui qð ne
mo tolleta te. ro ad ſanctoſvt
nobis ſuccurrãt periculiſ. Ca. xxiij.

fffff — — — — — —

de vobis :ſolliciti eſtote de nobis. Se⸗

Mecditationes

nenire meruiſtis ad poꝛuũ ꝑpetue qᷣetis
ſecuritatis ⁊ pacis ſecuri ⁊ trãquilli:ſẽ
perq; feſtiui atq; gaudentes eſtis obſe
cro vos ꝑ veſtrã charitatẽ:qᷣ ſecuri eſtiſ

curi eſtis ð vr̃a ĩmarceſcibili gloꝛia ſo

liciti eſtote de nr̃a multiplici miſeria.

Per ipᷣm vos rogo: qui vos elegit: qui
vos tales fecit:oe cuius pulchꝛitudine
iam ſariamini ð cuius imoꝛtalitate im
moꝛtales facti eſtis:de cuiꝰ beatiſſima
viſione ſemꝑ gaudetis:eſtote iugit᷑ me
moꝛes nr̃i. Subuenite nobis mileriſ qᷣ
adhuc in ſolo huius vite circũflantibꝰ
agitamur ꝓcellis. Uos poꝛte pulcher
rime que in magnÄÜ ſurrexiſtis altitudi⸗
nẽ adiuuate nos vile pauimẽiũ longe
inferius iacẽtes.Date manuʒ ⁊ erigite
iacentes ſuꝑ pedes:vt ↄnaleſcẽtes de ĩ
firmitate: foꝛtes efficiamur i bello iĩter
cedite ⁊ oꝛate ↄſtanter atq; ideſinẽter
ꝓ nobis miſeris: multũq; negligentibꝰ
peccatoꝛibꝰ:vt ꝑ vras orones vro ſcõ
cõſoꝛtio ↄiungamur qꝛ alit᷑ ſalui eẽ nõ
poſſumus:ſumus nãq; valde fragileſ ⁊
nullius virtutiſ homũciones:animalia
ventris ⁊ carnis:mancipia in qᷣbus vix
aliqð vᷣtutis veſtigiũ apparet.Et tũ ſub
xpᷣi ↄfeſſõe poſiti:ligno crucis ferimur
nauigantes ꝑ hoc mare magnuʒ ⁊ ſpa⸗

tioſũ vbi ſũt reptilia quoꝝ non ẽ nume

rus vbi ſunt aialia puſilla cũ magnis:
vbi eſt draco ſeuiſſimus ſemꝑ paratus
ad deuoꝛandũ. Ubi ſunt loca ꝑiculoſa
ſylla æ carybdis ⁊ alia ĩnũerabilia:vbi
naufragant᷑ incauti ⁊ ĩ fide dubij. Oꝛa

te oñm oꝛate pijſimi:oꝛate oĩa agmina

ſanctoꝝ ⁊ vniuerſos cetus beatoꝛuʒ vt
veſtris pᷣcibꝰ meritiſq; adiuti ſalua na
ne ⁊ integris mercibus ꝑpuenire merea
mur ad poꝛtũ ꝑpetue qetis ⁊ cõtiue

me deſiderium ad ciuitatem ſupernam
hieruſalem. La. xxiiij.
Atlter hieruſalẽ ciuitaſ ſãcta dei
chariſſima ſponſa xpᷣi:te amat
ocoꝛ meũ:pulchꝛitudinẽ tuã ni⸗
miũ deſiderat mens mea q; decoꝛa:qᷓ;
glioſa qᷓ; generoſa tu es.Lota pulchꝛa
es ⁊ macula nõ eſt in te:exulta ⁊ leta⸗
re foꝛmoſa filia pꝛincipis:qꝛ cõcupiuit
rex ſpeciẽ tuã:⁊ amauit oocoꝛẽ tuum:
ſpecioſus foꝛma pᷣ filijs hoiuʒ Sʒ qua⸗
lis ẽ dilectꝰ tuꝰ ex dilecto o pulcherri
ma dilectꝰ meꝰ candidus ⁊ rubicũdꝰ
electus ex milibus.Sicut malus inter
ligna ſiluaꝑ:ſic dilectus tuꝰinter filios.
Sub vmbꝛa illius quẽ deſideraui: ecce
letus ſedeo:⁊ fructus eiꝰ dulcis guttu
ri meo.Dilectus tuus miſit manuʒ ſuã
ꝑfoꝛamen: ⁊ venter meus interemuit
ad tactũ eius. In lectnlo meo ꝑ nocteſ
queſiui quẽ diligit aia mea: queſiui et
inueni eũ:teneo nec dimittam illuʒ:do
nec introducat me in domũ tuam:ĩ cu
bpiculũ tuuʒ:gloꝛioſa genitrix mea. Ibi
eni dabiſ mihi dulciſſima vba tua abũ⸗
dãtius ⁊ pfectius:⁊ ſatiabis me ſatieta
te merifica:ita vt neq; eſuriam neq; ſi⸗
tiam in ceterum: felix anima mea ſem
perq; felix in ſecula:ñi intueri meruero
gloꝛiam tuam: beatitudinem tuaʒ:pul
chꝛitudinem tuam:poꝛtas ⁊ muros tu
os:⁊ plateas tuas:⁊ maſiões tuas mul
tas. Nobiliſſimos ciues tuos ⁊ foꝛtiſſi
muʒ regẽ tuum dominum noſtrum in
decoꝛe ſuo. Muri namq; tui ex lapidi
bus pꝛecioſis:ipoꝛte tue ex margaritis
optimis: platee tue ex auro puriſſimo
in quibus iocundũ alleluya ſine inter
miſſione concinitur:manſiõis tue mul
te quadris lapidibus fundate:ſaphiris

. poꝛtu ꝑ tis? 1cöſtructe: laterculis coopꝑte aureis: qᷓs
cis: ⁊ nuqᷓ; finiẽde ſecuritatis. / Ani

nullus ĩgredit᷑ imũdus: nullus habitat

E

inquinatꝰ. Specioſa facta es ⁊ ſuauis:
in delitijs tuis mr hieruſalẽ. Nihil ĩ te
tale q̃le H patimur qlia ĩ hac miſeria vi
ta cernimus. Nõ ſũt in te tenebꝛe neq;
nox:aut q̃libʒ diuerſitas tẽpoꝝ. Nõ lu⸗
cet ĩ te lux lucerne aut ſpledoꝛ lune:vł
iubar ſtellaꝝ:ſed deus de deo lux de lu
ce: ſol iuſticie ſemꝑ illuminat te agnus
cãdidus ⁊ ĩmacłlatꝰlucidus ⁊ pulcher
rimus ẽ lumẽ tuũ. Sol tuus ⁊ claritas
tua ⁊ oẽ bonũ tuũ hui pulcherrimi re

gis ideficiẽſ cõtẽplatio. Zpe rer regum

i medio tui:⁊ pueri eius ĩ circuitu eius.

Ibi hymnidici angeloꝝ choꝛi: ibi ſocie-

tas ſuꝑnoꝛũ ciuiũ. Ibi dulcis ſolẽnitas
oĩuʒ ab hac triſti peregrinatiõe ad tua
gaudia redeũtiũ. Ibi ꝓphetaꝑ puidus
choꝛus:ibi index apoſtoloꝝ numerus:
ibi inumerabiliũ martyꝝ victoꝛ exerci⸗
tus:ibi ſanctoꝝ ↄfeſſoꝝ ſacer ↄuentus:
ibi veri ⁊ pfecti monachi.ibi ſcẽ mulie⸗
res qͥ voluptateſ ſeculi ⁊ ſexũ infirmita
tis vicerũt:ibi pueri ⁊ puelle qͥ ãnos ſu
os ſuctis moꝛibꝰ trãſcenderũt:ibi ſunt
oues ⁊ agni qᷣ iã hui voluptatis laq̃os
euaxerũt exultãt oẽs in ꝓpꝛijs manſio
nibus:diſpar gloꝛia ſinguloꝑ:ſʒ coĩs ẽ
leticia oium plena ⁊ ꝑfecta. Ibi regnat
charitas:qꝛ deus ẽ oĩa in oĩbus queʒ ſi
ne fine vidẽt:⁊ ſꝑ videndo ĩ eius amo⸗
re ardẽt:amãt ⁊ laudãt:laudãt ⁊ amãt
ot opus eoꝝ laus dei ſine defectiõe:ſi⸗
ne laboꝛe. Felix ego ⁊ vere ĩ ꝑperuum
felix ſi poſt reſurrectionẽ huius coꝛpuſ
culi udire meruero illa cãtica celeſtis

melodie q̃ cãtant᷑ ad laudẽ regis eterni

ab illis ſuꝑne patrie ciuibꝰ beatoꝛũq;

ſpũum agminibus. Foꝛtunat ego ni⸗

miũq; beatus ſi ⁊ ego ipſe meruero cã⸗
tare ea ⁊ aſſiſtẽ regi meo deo meo:du
ci meo:⁊ cernẽ e ĩ głia ſua ſẽ ipe pol
liceri dignatus ẽ dicẽs. Pater volo vt

quos dediſti mihi ſint mecũ vt videant
claritatẽ meã quã habui apud te añ cõ
ſtitutionẽ mũdi.Et alibi qui mihi mini

ſtrat me ſequat᷑: ⁊ vbi ſũ ego illic ⁊ mini

ſter meus erit. Et iteꝑ qui diligit me di

liget᷑ a patre meo:⁊ ego diligã eum æ
manifeſtabo ei meiſm. O Pymnus
De gloꝛia paradiſi. Ca.xxv.
perẽnis vite fontẽ mens ſiti
uit arida. .
lauſtra carnis pꝛeſto frangi
clauſa querit anima.
Sliſcit: ambit: eluctat᷑ exul frui pr̃ia.
Dum pſᷣſſuris hac erumnie ſe gemit ob
noxiam.
Quã amiſit cũ deliquit contemplatur
gloꝛiam.
Pꝛeſens maluʒ auget boni perditi me
moꝛiam. .
Nã qᷣs ꝓmat ſũme pacis q;ta ſit leticia

AUbi viuis margaritis ſurgunt edificia.

Auro celſa micãt tecta:radiãt triclinia
Solis gẽmis pꝛecioſil hec ſtructura ne
ctitur.
Auro mũdo tanqᷓ; vitro: vrbis via ſter
nitur.
Abeſt limꝰ deeſt fimus:lues nulla cer
nitur. .
Pyems hoꝛꝛens:eſtas toꝛ:ẽs illic nũqᷓ;
ſeuiunt. .
Flos perpetuus roſaruʒ:ver agit per
petuum.
Candent lilia rubeſcit crocꝰſubdat bal
ſamum.
Uirent pꝛata:vernant ſata:rui mellis
fluunt. .
Pigmẽtoꝛuʒ ſpirat odoꝛ:liquoꝛ ⁊ aro
matunmnm.
Pendent poma floꝛidoꝛuʒ nõ lapſura
nemoꝛzum. ZUVB
Non alternat luna vices ſol vl curſus
ſiderum.

,

Agnus eſt felicis vrbis lumẽ ĩ occiduũ.
Nox ⁊ tempus veiunt ei dieʒ fert con⸗
¶tinuum. .
Nam ꝛ⁊ ſancti quique velut ſol pᷣclarꝰ
rinillant. . .
Poſt triumphum coꝛonati mutuo cõ
iubilant. W
Ec pꝛoſtrati pugnas boſtis iam ſecuri
numerant.
Oi labe defecati:carnis bella neſciunt.
Caro facta ſpiritalis ⁊ mẽs vnũ ſẽtiũt
Pace multa perfruentes ſcandala nõ
perferunt. . .
Mutabilibꝰ exuti repetũt oꝛiginẽ.
Et pꝛeſentem veritatis contemplantur
Pinc vitalem viui fontis hauriũt dul⸗
cedinẽc. .
Inde ſtatum ſemper idem exeũtes ca⸗
piunt.
Clari viuidi iocundi nullis petant ca⸗
ſibus.
Abſunt moꝛbi ſemper ſanis ſenectus
iunenibus.
Pinc perẽne tenent eſſe nam tranſire
tranſijt.
Inde virent vigent floꝛent coꝛꝛuptela
coꝛꝛuit.
Immoꝛtalitatis vigoꝛ moꝛtis ius ab⸗
ſoꝛbuit. .
Qui ſcientẽ cuncta ſciunt quid neſcire
nequeüt.

Nam ⁊ pectoꝛis arcana penetrãt alte

rutrum.
Unum volũt vnum nolunt vnitas eſt
mentiuz.
Ticet cuiq; ſit diuerſii pꝛo laboꝛe me⸗
rituz.
Charitas hec ſuum facit ꝙ dum amat
alteruz.
Pꝛopꝛium ſic ſinguloꝛum cõmune fu
ommnz.

Heditatões.

Ubi coꝛpus illic iure congregantur æ
aquile.
Quo cum angelis ⁊ ſancte recreentur
anime.
Uno pane viuũt eiues vtriuſq; patrie.
Audi ⁊ ſemper pleniquod habent de
ſiderat.
Nõ ſatietaſ faſtidit nec; fameſ cruciat
Inbiantes ſemper edũt ⁊ edẽteſ ihiãt.
Nouas ſemper armoniaſ vox meloda
concrepat. B
Et in iubiluʒ pꝛolata mulcès aures oꝛ
gana.
Ligna per quem ſunt victoꝛes regidãt
pꝛeconia.
Felix celi que pꝛeſentẽ regẽ cernit aĩa.
Et ſ ſede ſpectat alta oꝛbis volui ma
china. J
Solem lunam ⁊ globoſa cuʒ planetis
ſidera.
Chꝛiſte palma bellatoꝛum hoc in mui
nicipium.
Introduc me ſolutũ militare cingulũ.
Fac conſoꝛtẽ donatiui beatoꝛũ ciuiuʒ.
Pꝛobes vires ĩ exauſto laboꝛãtipᷣlio.
Ut quietem poſt pꝛecinctum debeas
emerito. .—-
Teq; merear potiri ſine fine pꝛemio.
Amen.
¶Laus ↄtinna quã facit aĩaʒ ex cõ
tẽplatione ſuꝑne oiuinitatis. Ca.xxvi.
Enedic anima mea dnio ⁊ oĩa
que intra me ſunt nomini ſcõ
Beius: benedic anima mea ono
⁊„ noli obliuiſci oẽs retributiões eius:
benedicite oño omnia opera eius in oĩ
loco dominationis eiꝰ:benedic anima
mea domino: laudemus vominuʒ quẽ

laudant angeli adoꝛant oominatiões:

tremunt poteſtates:cui cherubin ⁊ ſe⸗
raphin iceſſabili voce ꝓclamant. San
ctus:ſanctue:ſanctus mngams voceſ
3

=

noſtras vocibus angeloꝛum ſanctoꝛuʒ
⁊ cõmunẽ diʒ landemus pꝛo modulo
noſtro. Illi eni ladant onñm puriſſune
⁊ inculpabiliter:qꝛ ſemper inherẽt cõ
templatiõi diuine. Non per ſpeculum
⁊ in enygmate:ſed facie ad faciẽ:ſed qͥs
dicere vel cogitare ſuffciat qualis ſit ĩ
conſpectu dñi dei oĩpotẽtis illa beato
rum ſpirituũ celeſtiũq; virtutũ:inume
ra bilis multitudo. Que ſit in eis ſine fi
ne feſtiuitas viſiõis dei:que leticia fine
Defectu: Quis amoꝛis ardoꝛ non cruci
ans:ſed delectans. Qõ ſit in eis dende
rium viſionis dei cũ ſatietate ⁊ ſatietas
cũ deſiderio. In quibus nec deſideriuʒ
pen generat nec ſatietas faſtidium pa
rit.Quomoda ĩherẽdo ſũme beatitudi
ni ſint beati. Quomodo cõiuncti vero

lumini facti ſũt lux:quõ ſemper aſpiciẽ

teſ ĩcõmutabilẽ tꝛinitatẽ mutati ſũt in

icõmutabilitatẽé: ſed qũ illam angelice
Dignitatis celſitudinẽ ↄpꝛehẽdere pote
rimus qui nec ipſius aĩie nr̃e natura in⸗

ueſtigare valemus:qualis ẽ iſta q car⸗

nem vinificare põt:ſe aũt in ſanctis co

gitationibus vt volet conſtringere nõ

poteſt qualis ẽ iſta tã foꝛtis tã infirma

tã tã paꝛua tã magna que tanta rimat
ſecreta ⁊ celeſtia cõtẽplat᷑ atq; humãiſ
cõmodis multarũ artiũ peritiã perſpi⸗
caci ingenio adinueniſſe ꝓbatur:Qua
lis ergo iſta ẽ q̃ tammita de ceteris no
uit ⁊ ſe qualit᷑ facta ſit pꝛſus ignoꝛat:
let eni nõnulla ãbigua a quibuidaʒ

ſuꝑ eius oꝛigine ppherantur:inuenimꝰ

tñ eam eſſe quandã intellectualẽ ſpiri⸗
tum:pꝑ creatoꝛis potẽtiã factũ:ĩmoꝛtali
ter iuxta modũ ſuũ viuentem: moꝛtale
coꝛpus quẽ ſuſtinet viuificantẽ: muta
bilitati ſubiectũ:obliuioni deditu. Quẽ
timoꝛ lepe afficit: leticia extollit:o res

SS

mirabilis oĩq; ſtupoꝛe digniſſima. De
deo quidẽ creatoꝛeʒ oĩnʒ qͥ ẽ icõpꝛehẽ⸗
ſibilis ⁊ ineffabilis:excelſa ⁊ mirabilia
nimis oĩ remota ambiguitate legimus
loquimur ⁊ ſcribimus.De angelis aũt
⁊ animabus quicquid vicimus:nõ tam
euidẽter appꝛobare poſſumꝰ.Sed trã⸗
ſeat ab his animus:⁊ tranſcẽdat omne
qð creatũ eſt:currat ⁊ aſcẽdat: volitet
⁊ ꝑtranſeat:⁊ in eum qͥ creauit oĩa quã
tum põt oculos fidei dirigat:faciã gra
dus aſcẽſionis in coꝛde meo:⁊ ꝑ iplos
aſcendã animã meà:⁊ per ipſam mẽteʒ
meam:aſcendam ad onim meũ qui ca⸗
piti meo deſuper manet:quicquid viñ⸗
biliter cernirur:quicquid ſpiritalit᷑ ima
ginatur:foꝛti manu ab innuiu mentis
ꝓcul remoueatur. Solus intellectꝰpu
rus:⁊ ſimplex incedens:rapido volatu
ad ipſu perueniat:conditionè angeloꝝ:
7 aiarum oĩium rerum mens uüla beata
que ima deſerit ſũma petu:que ponit ĩ
arduis ſedẽ habitatiõis ſue: ⁊ de ſumis
rupibus contẽplatur ſolem iuſticie:adq

linis obtutibus. Nihil enĩ tam pulcbꝝ
atcq; iocuudũ q; ipſũ ſolum mẽtis intui

tu ⁊ coꝛdis auichtate contẽplari denʒz:
⁊ miro mõ ĩuiſibiliter cernere ĩuiſibilẽ:
ſicq; aliam non iſtam guſtare dulcedi
nẽ:⁊ inſpicere aliam nõ iſtam lucẽ:lux

enim iſta que loco clauditur: tẽpoꝛe fi

nitur:noctium interruptione variatur:
quam cõmunem cum vermiculis ⁊ pe
cudibus habemus: in cõparatione illiꝰ
ſũme lucis non ẽ lux dicenda ſed nox.
Quid ſit quodãmodo deum cer⸗
nere ⁊ tenere ⁊ qualiter ſit de deo ſen⸗
tiendum. VKa. xxvij.
Uaãqᷓ; autè illa ſũma ? inconmn
pmurabiliſ eſſentia lux vera lux
deficiens: lux angeloꝛum ane

AMeclitationes

mine conſpici valeat in hac vita: quod
ſolum pꝛemiũ ſanctis reſeruat᷑ in cele⸗
ſti gloꝛia:illud tamẽ credere ⁊ ĩtelliger
ſentire ⁊ ardẽter inhiare: quodãmodo
illum cernere eſt:atq; tẽere.Sõet itaq;
dox ſuper angelos ⁊ homo intẽta men
te completur deum:verbis quibus po⸗
teſt: ſuas illi dicat laudes. Juſtũ naq;

eſt vt creatura ſuum laudet creatoꝛeʒ:

ipſe enim ad laudãdum ſe nos creauit:
quãuis noſtris nõ ĩdigeat laudibꝰ. Eſt
auteʒ virtus ĩicompꝛehẽſibilis nullius
ĩdigens :ipſe ſibi ſufficiens:magnꝰ deꝰ
noſter:⁊ magna virtus eius ⁊ ſapientie
eius nõ eſt numerus:magnus domĩus
noſter ⁊ laudabilis valde. Punc itaq;
mens diligat:lingua canat: manus ſcri
bat:atq; in his ſactis ſtudijs fidelis ani
mus ſe totum exerceat. PHuius videlicʒ
celeſtis theoꝛice. Suauiſſimis dapibus
vir deſiderioꝛum:⁊ celeſtinʒ cõtempla
toꝛ:aſſidue reficiatur in hoc celeſti pa⸗
bulo ſagĩatuſ clamet clamoꝛe magno:
clamet totis medullis coꝛdis:clamet ĩ
iubilo ⁊ ardentiſſimo mẽtis deſiderio
diea
Oꝛatio explicans plurimas deita⸗
tis pꝛopꝛietates.
a.xxviij.

Same optime oipotentiſſime
lſericoꝛdiſſime ⁊ iuſtiſſime ſe

'rcretiſſime ⁊ pᷣſetiſſime:pulcher
rime ⁊ foꝛiiſſime ſtabil ⁊ icõpᷣhẽſibilis
iuiſibilis vidẽs omnia:immutabiliſ mu
tãs omnia:ĩmoꝛtalis illocalis intermi
nus ĩcircunſcriptus nuſe; finituſ mexti
mabilis ĩeffabilis inſcrutabilis immo⸗
tus:tãgens omnia:inueſtigabilis indi⸗
cibilis metuendus atq; terribiliſ hono
rãdus atq; hoꝛendus venerãdus atq;

reuerẽdus. Nunqᷓ; nouus nũq; verus
inouàſ omnia ⁊ in uetuſtatem perdu⸗
cens ſuperbos ⁊ neſciunt. Sẽper agẽs
ſemper quietus colligens ⁊ nõ egens:
omnia poꝛtans ſine onere: omnia im⸗
plẽs ſine incluſione omnia creans pꝛo
tegens nutriens ⁊ pꝛoficiẽs.Qnerẽs cũ
nihil ðſit tibi. Amans nec eſtuas:gelãs
⁊ ſecurus es penitet te ⁊ nõ doles:ira⸗
ſceris ⁊ tranquillus es: opera mutans
ſed non cõſilium. Recipis ꝙ non inue⸗
nis ⁊ nũqᷓ; amiſiſti. Nuũqᷓ; inops ⁊ gau⸗
des lucris:nũqᷓ; auarꝰ ⁊ vſuras exigis:
ſupererogatur tibi vt debeas ⁊ quis ha
bet quicq;ᷓ nõ tuum:Redcis debita
nulli debens: donas debita nihil per⸗
