cognitione
Purarunſol
gnibuſcifn
nnecdia pelmi
Uuins fläril
Ppboclietot
indiceretniri
no volebit⸗
Miolofſu
n buery
ſpſenoſoe
fftihanonen
btonöſire
gedligee:
firitdtg⸗
heche⸗
lipce
hckhac⸗

((„5a6 „
„P
4

mnini

modaicktun⸗
unginderni
nungtacſ

Gan

mnaden n
Ginge
ocitgſutf
idimnte
ACi vNYN
mmintun
magi

Ko

ſtun

mlbum

goꝛas fuit:a eni poſteris platonẽ theo
logiã didiciſſe iſti aſſerũt:ita ↄſideratis
tẽpoꝛibus fuit multo credibilius iſtos

potiꝰ de lr̃is noſtris habuiſſe quecunqʒ

bona ⁊ vera dixerũt:qᷓ; de platonis do

minũ nr̃m ieſũ xpᷣm qð demẽtiſſimũ eſt

dicere. Narratione aũt hiſtoꝛica cũ pꝛe

terita etiãà hominũ iſtituta narranf: nõ
iter humana iſtituta ipa hiſtoꝛia nume
rãda eſt:qꝛ que iã trãſierũt: nec infecta
fieri pñt: nec i oꝛdine ſẽpoꝝ habẽda ſüt
quoꝑé cõditoꝛ 2 adminiſtratoꝛ deus.
Aliud eſt.n. ſacta narrare: aliud oocere
faciẽ da hiſtoꝛia facta narrat fidelit᷑ atʒ

vtiliter. Libꝛi aũt auruſpicũ ⁊ quecunqʒ
ſimiles Ir̃e faciẽda atq; obſerudãda intẽ
duũt docere monitoꝛis audacia nõ iudi⸗

cis fide. Eſt etiã ratio demõſtrationi

ſimilis:qua nõ pᷣterita ſʒ pꝛeſẽtia ĩdican
tur ignaris. In quo genere ſũt quecũqʒ
de locoꝝ fitu naturiſq; animaliũ: ligno
rũ:herbarũ:lapidũ:alioꝛũve coꝛꝑa ſcri⸗

pta ſut. de quo genere ſupius egimꝰeã /

q; cognitionẽ valere ad enigmata ſcri⸗
pturarum ſoluẽda docuimus: nõ vt ꝓ
quibuſdã fignis adhibeant᷑:tanq; ad re
media vel machinamẽta ſuꝑſtitiõis ali

cuius. Nꝗ ⁊ illud genus lã diſtractum

ab hoc licito ⁊ libero ſupauimus. Alið
c. n.dicere:trità iſtã herbã ſi biberis vẽ⸗
ter nõ dolebit.⁊ aliud ẽ dicere:iſtã her⸗
bã collo ſi ſuſpèderis vẽter nõ dolebit.

AIbi.n. pbatur ↄtẽperatio ſalubꝛis hic
ſgniſicatio ſuꝑſtitioſa dänatur. Quã

qᷓ; obi pcationes ⁊ inuocationes ⁊ cha⸗

racteres nõ ſũt.plerüq; dubiũ ẽ vtrum

res que alligat᷑ aut quodãmodo adiun
git:ſanãdo coꝛpoꝛa in vi nature valeat
ꝙ libere adherẽdũ eſt: an ſignificatiua

quadã obligtione pueniat. Qõ tanto

pꝛudẽtins opoꝛteat canere chꝛiſtianuʒ.
quto efficacius ꝓdeſſe videbit᷑:ſed vbi

C nan 7* . † 4 — lere * 6 A c „

latet: qua cauſa qd valeat: quo aĩo quii
q; vtat᷑ ĩtereſt.idẽ ẽ dũtaxat ĩ ſanandis
vel tẽperãdis coꝛꝑibus ſiue ĩ medicina

quoꝑ ppauca ſcriptura cõmemoꝛat. Si
cut aũt płimis not ẽ lune curſuſ ꝗq etiã
ad paſſionẽ dñi anniuerſarie cel bꝛãdã
ſolẽniter adhibet᷑:ſic pauciſſunis quoꝝ

ceteroꝝ ſyderũ:vel oꝛtꝰvel occaſus: vel
alia qlibet momẽta ſine vllo erroꝛe ſũt

notiſſima:ꝗq̃ ꝑ ſeipa cognitio q;q; ſuꝑſti
tioſe nõ alleget:nõ multũ tñ ac ꝓpe ni⸗
bil adiuuat tractationẽ oinarũ ſcriptu
rarũ:⁊ ifructuoſa ĩtẽtione plus ĩpedit.

tna fata cãtãtiũ:cõmodiꝰhoneſtiuſq; ↄ
tẽnit᷑. hʒ ãt pᷣter demõſtrationẽ pñtiuʒ
Et pᷣteritoꝝ narrationi ſile aliqᷣd:qò a pᷣ
ſẽti poſitiõe motuq; ſyderũ ĩter pᷣterita
eoꝝ veſtigia regularit᷑ licʒ recurrẽ. PHʒ =
futuroꝝ regulares ↄiecturas nõ luꝑſtia⸗
tioſas:ſʒ ratas ⁊ certas nõ vt ex eis ali⸗
qͥd trahẽ ĩ nr̃a facultate ⁊ euẽta tẽtemꝰ
qlia genthliacoꝝ deliramẽta ſũt:ſʒ quã
tũ ad ipſa ptinet ſecła. Na ſicut is qͥ cõs
putat lunã cũ hodie iſpexerit quota ſu
⁊ añ quoſlibʒ annos quota fuerit: ⁊ pꝰ
quoſlibet annos futura ſit.põt dict᷑ ſie
de vnoquocq; ſyderũ qͥ ea ꝑite còputat

rñdere ↄſueuerũt:ðᷣ q̃ tota cognitiõe qᷓ;

tũ ad ei vſũ attiet qͥd mihi videbat ape
rui. Artiũ ẽt ceterarũ vł qͥbꝰaliqͥd ſabꝛi⸗
caf᷑: vel qoò remaneat p'opationẽ artiſi

cis effectũ:ſicut dom = ſcãnũ ⁊ vas ali
qò huiuſcemodi:vel q myſteriũ qdaʒ

exhibẽt oꝑanti ðo:ſic medicina ⁊ agri/
cultura ⁊ gubernatio:vel q̃ꝝ oĩno effe⸗
ctꝰẽ actio:ſiẽ ſaltationũ ⁊ curſionũ ⁊ lu
ctaminũ.haꝝ gᷓ cũctaꝝ artiũ de pᷣteritis
exꝑimẽta faciũt ẽt ſutura ↄijci.nã nul⸗
luo earũ artiſex mẽbꝛa mouet ĩ oꝑãdo

ſue ĩ agricultura. Spderũ aũt cogno/ edla
ſcẽdoꝝ nõ narratio:ſj demõſtratio eſt:

—

Et qꝛ familiar ẽ ꝑnitioſſſimo erroꝛi fa

aliquas figurationes iſerit.

ctatione ↄtexat: Parũ aũt cognitio te/
nuiter inter ipla bumana vicia: curſũc;
vſurpaÄda ẽ:nõ ad operãdũ niñ ſoꝛte of
fxiũ aliqð cogat de quo nũc agimus:ſʒ
ad iudicandũ:ne oĩno neſciamus quid
ſcriptura velit ĩſinuare cũ de hi 2

ea que nõ ad coꝛpoꝛis ſẽſus:ſʒ ad röneʒ

„
4

aĩ ꝑtinẽt:vbi diſciplina regnat diſputa
tionis ⁊ numeri:ſʒ diſpntatiõi s diſcipli
na ad oia genera queſtionũ: que ĩ l̃is

ſanctis ſũt penetrãda ⁊ diſſoluẽda plu
rimũ valet:ti canẽda eſt libido rixadi.
2⁊? puerilis quedã oſtẽtatio decipiendi
aduerſariũ:ſicut.n. multa que appella/
tur ſophiſmata falſe ↄcluſones rõnuʒ
2 plerũq; ita verũ imutãtes:vt nõ ſolũ

tardos:q igenioſos etiã minus dilig n
ter attẽtos decipiãt. Pꝛopoſuit.n.qda⸗ʒ
dicẽs ei cũ quno loquebat᷑. Qð ego ſum
tu nõ es: at ille cõſenſit. Ueru.n. erat ex
pte vel eoipſo ꝙ iſte iſidioſus:ille ſim/
plex erat. Lũc iſte addidit: Ego auiẽ bõ
lum:boc quoq; cũ ab illo accepiſſi clau
ſit dicẽs:iu igit᷑ nõ es hõ.Qð genus ca⸗
ptioſarũ cõcluſionũ ſcriptura quantuʒ

exiſtimo deteſat᷑ illo loco:vbi dictuẽ.
Qui ſophꝛiſtice loqᷣtur odibiliſẽ:quãq;
Et ſe mo nõ captioſuſ.ſz tũ bũdantius
ʒ grauitatẽ decet vboꝛũ oꝛnamẽeta cõ
ſectas ſophiſticus dicit᷑. ¶ Süt ẽt vere
cõnexiones rõcinationis falias haben⸗
tes ſnias:que cõſequunt᷑ ertoꝛẽ illiꝰ cũ
quo agit Que tamen adbuc iferunt᷑ a
bono ⁊ docto bomie:vt ĩ bis erubeſca
mns:cuius erroꝛẽ cõſequunt᷑:eundẽ re
linquat erroꝛẽ ꝗ ſi in eodẽ manẽ volue
rit: neceſſe ẽ vt ẽt illa que danat tene⸗
re cogat᷑:nõ.n.vera ĩferebat apoſtolus
cũ dicebat: neq; 2 chꝛiſtus ſurrexit: 2 il

We doctrina chriſtiana

niſi pteritoꝝ memoꝛiã cũ futuroꝝ expe

mierũt ĩ chꝛiſto pierunt:⁊ deiceps alia

que omnino falſa ſunt: qꝛ ⁊ chꝛiſtus re

ſurrexit: ⁊ nõ erat inanis pdicatio eoꝑ
qui hoc annũciabàt:nec fides eoꝑ qui

hoc crediderũt:ſ iſta falſa veriſſime cõ

iectabant᷑ illi ſnie qua dicebat noò eè re

ſurrectioné moꝛtuox. Iſtis auteʒ falſis

repudia tis quoniã vera erat ſi moꝛtui
nõ reſurgũt:conſequẽs erit reſurrectio

moꝛtnoꝝ. Cũ vere ergo fint ↄnexiones

nõ ſolũ verarũ:ſed etiã falſarũ ſentẽtia
frum facile ẽ veritatẽ cõnexionũ:etias in
ſcholis illis diſcere: que pᷣter eccleſiam
ſũt.ſentẽtiarũ aut veritas in ſanctis li⸗
bꝛis eccleſiaſticis inueſtigda ẽ ipſa ta⸗
men veritas ↄnexionũ nõ inſtituta ſed
lanimaduerſa ẽ ab hominibuſ ⁊ notata
vt eã poſſent vel diſcere vel docere.naʒ
en in rerũ ꝑpetua ⁊ diuiniius inſtituta
kentn auif narrat oꝛdinẽ tẽpoꝝ: nõn.
ipſe cõponit ⁊ locoꝝ ant naturas eiali⸗
um vel ſtirpiũ vel lapidũ qui oſtendit:
nõ oſtendit ab hominibus iſtitutas: 2
ille qni demõſtrat: ſydera eoꝛiq; mot
nõ ſe vel ab bomine aliquo rem iſtitu⸗
tam demõſtrat ſic etiã qui dicii ꝙ falſũ
eſt qð ſeqtur neceſſe ẽ vt falſũ ſit qð p/

cedit.veriſſime dicit:neq; ipe facit vi ita

ſit:ſed tamẽ illa eſſe demonſtrat.¶Ex

hac regula illud ẽ qð de apoſtolo com

memoꝛauimus. pcedit. n. nõ e reſume
ctionẽ moꝛtuoꝝ ꝙ dicebãàt illi: quoꝛuʒ
erroꝛẽ deſtruere volebat aplus. Pono
illã ſentẽtiam pꝛecedẽtẽ: qua dicebant
nõ eſſe reſurrectionè moꝛtuoꝝ: neceſſa
rio ſequit᷑:neq; chꝛiſtus reſurrexit: hoc
autẽ qð ſequitur fallũ eſt. chꝛiſtus eniʒ
reſurrexit falſũ ergo ⁊ qõ pcedit. Pꝛe/

cedit autẽ nõ eſſe reſurrectionem moꝛ/

tuoꝝ. Eſt ergo reſurrectio moꝛuoꝛum.
Qõò totũ ita bꝛeuiter dicitur.ſi nõ eſt re

ſurrectio moꝛtuoꝝ neq; chꝛiſtus reſun/

2

tchiſnenneſe
inetionotton
etaridltbimen
ſocogerdtnon

(oitrun E

M

töneucnun d
nletentiruſs
ſeionechagerh
Gnetribſaind
ſlitsamteſenten

iſtomodoin

ſſletaninalen

Vcetſpn
Voclei ohutet

obluoitd

(Mturnöcſan

cliotifeit
Nlſonis cſerio
epſeplitale
ſonetedcügno
coeſenecöſtat⸗
lbigfert vern
Kctcücunen⸗
ntenſeſiſſe
erniaree⸗
llgereizcle
fioeſeiperisſe
eb eipoſe
ſuſuoeileb
cenſſipſſſen
Geſointulie
MloOrerſ
regalacoͤc
oconeit⸗

Mtitaetam

enrnacegane

(fädomtaße

Apolkonen
futorno e
fwacſtigin
llkrofere
hurcurin

fſein

ieine⸗
nmeſludtet
miönini
Nmchtrit
kicgitfftie
ürcntenan!

glüeen

imiitail
hiinichnn

attn tn.

tmin mui
Ns niſiin
ſr annt
niemtins
trAt
tübiwnuhef
ruciſi
ſmnutg/

.

yexit:chꝛiſtus autẽ reſurrexit.Eſt ergo
reſurrectio moꝛtuoꝛũ. PHoc ergo vt cõ⸗
ſequẽti ablato auferatur etiam neceſſa
rio qõ pꝛecedit nõ inſtituerunt bomiĩeſ

ſed oſtẽderunt. Et hec regula pertinet
ad cõnexionum veritatẽ nõ ad verita/

tem ſententiarũ: ſed hoc in loco ð reſur

rectione cũ ageretur: ⁊ regula ↄnexiõ

vera eſt ⁊ ipſa incluſione ſentẽtia. In

falſis autè ſententijs ↄnexionis veritas
eſt iſto modo.ſaciamus aliquẽ conceſ⸗
ſiſſe: ſi animal eſt cloclea vocem habet.
Poc cõceſſo cum ꝓbatum fuerit voceʒ
cocleã nõ habere:quoniam cõſequen⸗/
ti ablato illud qoð pꝛecedit auferetur.9

cluditur nõ eſſe animal cocleam. Que

cõtluſio falſa ẽ: ſed cõceſſo falſo vera ẽ
ↄcluſionis cõnexio. Ueritas itaq; ſen⸗

tentie ꝑ ſeipſa valet. veritas auũt conne⸗

rionis ⁊ eiꝰ cũ quo agitur opinione vtł
cõceſſione cõſtat. Ideo aũt vt ſupꝛa di
ximus infert᷑ vera cõnexione qò falſuʒ

eſt. vt cũ cuiuſ erroꝛẽ coꝛꝛigere volumꝰ
peniteat ſenſiſſe pꝛecedẽtia quoꝛũ cõſe

quẽtia videt eẽ reſpuẽda. Jam binc in⸗

telligere facile ẽ: ſicut ĩ falſis ſẽtẽtijs ve⸗

ras: ſic ĩ veris ſentẽtijs falſas cõcluſio/

nes eẽ poſſe.FYac.n.aliquẽ pꝓpoſuiſſe.
ſiiuſtus ẽ ille bonꝰ ẽ ⁊ eẽ cõceſſum.De
inde aſſũpſſſe nõ ẽ aũt iuſtus Quo itẽ
cöceſſo intuliſſe cõcluſiont᷑:nõ eſt igit
bvonus. Que ⁊ ſi vera ſũt omnia:nõ tiñĩ
vera regula cõcluſonis. Nõ.n.ſicut ab
llato conſequẽti:auferet᷑ neceſſario qðᷣ

pꝓcedit:ita etiam ablato pꝛecedenti au⸗

feretur neceſſario qð ſequitur: qꝛ veruʒ
eſt cũ dicimus ſi oꝛato: eſt:homo c.Ex
gqqua pꝓpoſitione ſi aſſumamus:nõ ẽ au

tem oꝛatoꝛ nõ eſt conſequens cũ intu⸗

leris:nõ eſt igitur homo. Quapꝛopter

aliud eſt noſſe regulas cõnexionuʒ:ali⸗
ud ſententiarum veritatem. In illis di,

— *

eſt ſi oꝛatoꝛ eſt.homo eſt. Incõſequẽs:
ſi bomo eſt oꝛatoꝛ eſt. Repugnans. Si
homo eſt quadrupes eſt:hic ergo de ip
ſa cõnerxione iudicatur. In veritate aũt
ſententiarũ ipſe per ſe ſententie nõ eaꝝ
önexio conſideranda eſt. Sed ven cer
tiſq; ſententijs cũ incerte vera cõnexio⸗
ne iunguntur etiam ipſe certe fiant ne⸗
ceſſe eſt. Quidam autẽ ſic ſe iactant cuʒ
veritatẽ connexionũ didicerunt: quaſi
ipſa ſit ſententiarum veritas.Et rurſus
plerũq; retinẽtes veram ſententiam. et
male ſe contẽnunt:quia leges conclu/
ſionis ignoꝛant. Cum melioꝛ ſit qui no
nit eſſe reſurrectionẽ moꝛtuoꝛuʒ qᷓ; ille
qui nouit cõſequens eſſe:vt ſi reſurre/⸗
ctio moꝛtuoꝛum nõ eſt nec chꝛiſtus re
ſurrexit. Itẽ ſcientia diffiniendi.i.diui/
dendi atq; partiendi q;q; rebus falſis
plerũq; adhibeatur.ipſa tamẽ ſalſa nõ
eſt:neq; ab hominibus inſtieuta: ſed in
rerum ratione comꝑta ion eniʒ qꝛ t
fabulis ſuis eam poete ⁊ opinionibꝰ er
roꝛis ſui vel falſi phi vel etiam heretici
boc eſt falſi chꝛiſtiani adhibere conſue
uer̃t: ꝓpterea falſum eſt:neq; in diffini
endo neqʒ in diuidendo aut partiendo
aliquid complectendo eẽ qð ad reʒ ip⸗
ſam non ptinet aut aliquid quod perti
net pꝛetereundum:hoc verum etiam ſi
ea que diffiniuntur aut oiſtribnuntur
vera non ſunt. Nam ⁊ ipſum falſum
diffini ur cum dicimns:falſum eſſe ſo
gnificationem rei non ita ſe habentis
vt ſignificatur ſiue aliquo alio modo.
Que diffinitio vera eſt:quanuis falſuʒ
verum eſſe non poſſit. Poſſumns eti⸗

am diuidere dicentes:ouo eſſe genera

falſi vnum eoꝛuʒ que omnino eſſe nõ
poſſunt:alterum eoꝛum que non ſunt

2

eitur quicqᷣd fit conſequẽs:quid nõ coᷣ
ſequẽs:quid repugnans. Conſequens

itis eẽ poſſit. Nam qui dicit ſeptez et
iria vndecim eẽ id dicit qð oĩno eẽ nõ
põt.Qui vero ca ẽdis. dicit verbi gratia
ianuatriũ pluiſſe in ⁊ ſi factũ nõ ſii:id ta

mẽ dicit qð fieri potuit. Diffinitio igitur

⁊ diuiſo falſoꝛũ poteſt eẽ veriſſima qᷓ;
uis falſa ipſa vtiq; vera nõ ſint. Sunt et
queda pᷣcepta vberioꝝs di putationis
que iq eloqnentia nominatur que nibi
lominus vera ſũt qᷓ;uis eius poſſint ẽt
falſa perſuaderi.ſed quia vera eẽ poſ
ſunt non facultas ipſa culpabilis: ſed
ea male vtẽtiũ peruerſitas. Nam neq;

boc ab hominibinſtiutũ E vt charita
tis axpꝛeſſio conciliet auditoꝛc aut vt fa

cile qõ intendit inſinuet bꝛeuis ⁊ aper⸗
ta narratio: 2 veritas eius ſine faſtidio
teneat attẽtos: ⁊ certe huiuſcemodi ob
ſeruationes que ſiue in falſis ſiue in ve

ris cauſis vere ſũt:tamẽ inquãtuʒ ſciri

xvel credi aliud faciunt aut appetenduʒ
fugiendũue animos monent: ⁊ innen/
te potius ꝙ ita ſe habeant quoniam vt
ipſa ſe bẽrent inſtitute. Sed hic arguaſ
cum dicitur magis vt ꝓferamus ea que
intellecta ſunt q; vot inelligamus adhi
benda c̃.Illa vero conclatton m: 2 dif
finitionũ ⁊ diſtributionnm plurimum
itellectoꝛeʒ adiuuat: tm abſit erroꝛ quo
videntur homines ſibi ipſam beate vite
venitatẽ didiciſſe cũ iſta didicerint qᷓ;q;
plerũq; accidat:vt faciliꝰ poĩes res eas
aſſequatur ꝓpter quas aſſequẽdas iſta
diſcũtur:qᷓ; taliũ pꝛeceptoꝛum nodoſii
ſimas ⁊ aſpinociſſimas diſciplinas. La
qᷓ; quiſpiã dare volẽs pꝛecepta ambnlã
di moneat nõ eẽ leuãdũ peaẽ poſterio
rẽ niſi cum poſueris pꝛioꝛẽ:deinde mi⸗
nutatim quẽadmodu articuloꝝ 2 po/
pluũ cardines opoꝛteat mouere deſcri
bat. Uera enim dicit nec aliter ambula
ri põt:ſed ſacilius bomines hoc faciẽdo

De doctnina chꝛiſtlanag

ambulant:q; animaduertunt cũ faciũt
aut intelligunt cum audiunt. Qiu aut
ambulare non poſſut multo minus ea
nõ curant que nec experiẽdo poſſunt
attendere. Ita plerũq; cinus ingenioſt
us videt nõ eẽ ratam concluſione qᷓ; 5
cepta eiꝰcapit.tardus ãt nõ eam videt:

ſed multo minus qð de illa pꝛecipitur

ſmagil; in bis oĩbſpectacula veritaiiſ
ſepe delectant:qᷓ; ex eis in diſputando
aut iudicando adiunamur: niſi foꝛe

exercitatioꝛa reddut ingenia.ſi etiã ma

lignioꝛa atq; inflatioꝛa no reddũt: hoe
e vt aut decipere veriſmili ſermone atʒ

interrogatiõibus amét: aut aliqui ma

gnũ:quo ſe bonis atq; innocetibus an
teponant ſe aſſecutos patẽet qui iſta d‚
dicerũt.¶ Jam vero numen diſciplina
cuilibet tardiſſimo clarum ẽ ꝙ non ſit
ab hoĩbꝰiſtituta ſed potius idagata et
inuẽta.nõ enim ſicut pꝛima ſpllaba ita
lie quã bꝛeue pꝛonunciauerũt veteres.
nouit virgiliꝰ ⁊ longa facta ẽ: ita quiſqᷓ;
põt efficere voluerit: vt ter tria aut non
ſint noue aut non poſſint efficere qua⸗
dr atũ figuram: aut non ad ter arium
numeꝑ tripla ſint:aut ad ſenariũ ſexcu
pla nõ ad ternariũ numerũ tripla ſint qͥ
ad nullũ dupla:qꝛ intelligibilis nume
ri ſemiſſẽ nõ bñt:ſiue ergo in ſeipſis con

ſiderẽtur ſiue ad figuraꝑꝝ aut ad ſonoꝝ

aliarũne motionũ leges numeri adhibe
ant᷑ ĩcõmutabiles leges habet regulas
Neq; vllo mõ ab hoibꝰ iſtitutas. ſz ige
nioꝛu ſagacitate cõꝑtas.Que tñ oĩa qᷣiſ

quis ita dilexerit vt iactare ſe inter ipe⸗

nitos velit:⁊ nõ potiꝰquerere vnde ſũt
vera que tãtũmodo vera eẽ perſenſerit:
⁊ vnde quedã nõ ſolũ vera:ſʒ ct incom
mutabilia:que ĩcõmutabilia eẽ cõpꝛe/
henderit:ac ſi ſpecie coꝛpoꝛum vſq; ad
humanã mentem perueniens cũ ⁊ ipᷣaʒ

ehheintenent

ſtocaſtoiutn⸗

ntekenueti
unmt tißd
(Mecicnolefte
cCtdoc
6öbtlomedod
Mioſstigeni
girhnedtuden
(ubiterpro
öterecheſiich
lelti ni chhe
enoſobiedli
(useinenenn⸗
VAruo gnieroi
müt ous ,
utiun i
Muenininmarn
onbreint ſoce
Gthtonucͤſtor
nöarchalitpent
etäſchrgait
oinzitteigchn
Winitumorn
MMlind vilenetek
(gtnsaitdoen
Eueniütorpterd
ſltteponbeelof
Mhetumnc⸗
pllierpennen.
threrfatone
fiblanleced
linectnine⸗
Kholsſelegen
fietninenr⸗
ſuoſernoſd
hniſinirie
nnfhriiesf
Mſernderen
Mhelſvnefe
Prminonlde
fühehhd

rain

anegcne

N
Ninpün
ugei

ne

S

mnwdih
nbecen
Mötinte
ine
n äii
.
Awetcninlen

õ

tmutgin

Inonr
un

Fntan

twekn.
uplt
muMr
GmudK
mmimig

iſgenin
dulguin
zoen
⸗
diut
imiſent
rnen⸗
cikti
emtiii
crhmnſe
cumd

Liber

mutabilé inuenerit: nuc docta nune

indocta ſit ↄſti uta: tamẽ mutabilem

ſupꝛa ſe veritatẽ ⁊ iter mutabilia infra

ſe cetera ad vnius dei laudẽ atq; dile⸗

ctionẽ cũcta ↄuertere:a quo cũcia eſſe
cognoſcit:doctus videri põt: ſapiẽs au

tẽ nullo modo. Quàobꝛẽ videntur tria
ſtudioſis ⁊ igenioſis adoleſcẽtibus ⁊ ti
mẽtibus deũ beatãq; vitã querẽtibus
ſalubꝛiter pꝛe cipi vt nullas voctrinas
q̃ pter eccleſiã chꝛiſti exercẽtur tãq; ad
beatã vitã capeſcẽdam ſequi audeant:
ſz eas ſobꝛie diligẽterq; diiudicent: ⁊ fl
quas ĩuenerint ab hominibꝰ inſtitutas

varias ꝓpter diuerſd volũtatẽ inſtituẽ
riũ ⁊ ignotas ꝓpier diuerſa volũtatem
inſtituẽtium ⁊ ignotas ꝓpter ſuſpitio⸗

nes errãtiũ:maxime ſi habẽt etiã cũ de
monibus initã ſocietatẽ ꝑ quarũdaʒ ſi/

gnificationũ q̃ſ quedà pacta atq; con

uẽta:repudiẽt penitus deteſtẽtur:alie/
nẽt etiã ſtudinʒ a ſuꝑfims ⁊ luxurioſis

boiuʒ iſtitutis. Illa vo iſtituta hoĩuz qᷓ
ad ↄtinẽtiam ↄuiuẽtium valẽt pꝛo ipſa
buius vite neceſſitate nõ negligat. Jn
ceteris aũt doctrinis que apud gentes
inueniũtur pᷣter hiſtoꝛià rerũ vel pꝛete/
riti tẽpoꝛis vel pñtis ad ſenſus coꝛpor
ꝑtinẽtium qbus etiã vtiliũ artiũ coꝛpo
raliũ experimẽta ⁊ ↄiectare annumerã
tur ⁊ pᷣter rationè diſputatiõis ⁊ nume
ri nihil otile eẽ arbitroꝛ. In qbus tenen
dũ ẽ neqͥd nimis ⁊ maxime in his qͥ ad
coꝛpoꝛis ſẽſus ꝑtinẽtia voluũ
ribus ⁊ ↄtinẽtur locis.

tépo
icut ãt qͥdã
de vbis oibꝰ noĩbꝰ hebꝛeis ſyris ⁊ egy
ptijs: vel ſq̃ alia lĩgua ĩ ſcripturis ſãcij
iueniri põt:qĩ eis ſine ĩterpᷣtatione ſũt

poſita fecerũt: vt ea ſeꝑatim iterpꝛetarẽ

tur ⁊ ꝙ euſebius fecit de tẽpoꝝ hiſtoꝛia
ꝓpter oninoꝝ lib:ox qones q̃ vſu eius
flagitaͤt. ergo hi fecerũt de his rebus

1.

pter pauca laboꝛare ſic video poſſe fie

et nõ ſit neceſſe chꝛutiano ĩ multis pꝛo
riſi quẽ eoꝝ qͥ poſſũt benignã ſane ope

rã fraterne vtilitati delectet ipẽdere vt

quoſcũq; locos terrarũq; vel animalia
4

vel herbas atq; arboꝛes ſiue lapides vł
metalla icognita:ſpecieſqʒ quaſiibet qꝗᷓ
ſcriptura cõmemoꝛat ea generatim di⸗
gerẽs ſola expoſita litteris mãdet. Põt
etiã de numeris fieri ut eoꝛũ tantũmo
do numeroꝝ expoſita ratio cõſcribatux
quos oiuina ſcriptura meminit. Quoꝛũ
aliqua ant omnia foꝛte id facta ſũt: fiẽ

multa que a bonis doctiſqʒ chꝛiſtianis

elaboꝛata atqʒ ↄſcripta nõ aſbitramur

iuenimus:ſʒ ſine ppter turbas neglig

tiũ ſiue ꝓpter ĩuidoꝝ occultatioues la⸗

tẽt. Qð utrum de ratione diſputatiõis

fieri poſſit ignoꝛo.Et uidetur mihi non
poſſe:qꝛ ꝑ totũ textũ ſcripturaꝝ colliga

ta ẽ nernoꝝ uice: ⁊ ideo magis ad am
bigua ⁊ explicãda de qͥbus pᷣmo loqai
mur legẽtes adiuuat q; ad incogni:a fi
gna de qbus nüc agimus cognoſcẽda.
loſophi aũt qui uocanf ſiq̃ foꝛ
te uera ũ fidei noſtre accõmoda dixer̃t.
marime platonici nõ ſolũ foꝛmidanda
nõ ſũt:ſʒ ab eis etiã tanq; Mniuſtis poſ⸗
ſeſſoꝛibus ĩ uſũ noſtꝝ nẽdicaãda. Sicut
enim egyptij nõ ſolũ idola habebant ⁊
onera grauia que populus iſrael dete
ſtaret᷑ ⁊ fugeret:ſed etiã uaſa ⁊ oꝛnam̃
ta de auro atqʒ argẽto ⁊ ueſtẽ q ule po

pulus exiẽs de egypto ſ bi porius tanq;

ad uſũ melioꝛẽ clãculo uindicauit:non
auctoꝛitate ppᷣa:ſʒ pcepto dei ipſis egy
pt js neſciẽter cõmodatibꝰ:qͥbꝰnon bñ
utebant᷑. Sic doctrine oẽs gẽtil ũ non
ſolũ ſfimulata ⁊ ſuꝑſtitioſa figmẽta:gra
ueſqʒ ſarcinas ſuꝑpuacanei laboꝛis hũt
q̃ unuſqͥᷣſqʒ noſtrũ duce xpᷣo de ſocieta

te gẽtiliũ exiẽs dʒ ⁊ abbomiari atq; des

0 D 6 Nat — “ .W , 1 1.4
*. 3 .

. —
— 1114420

7

P+ .

uitare: ſʒ etia liberales diſciplinas vſui
veritatis aptioꝛeſ.⁊ quedã moꝝꝑ pᷣcepta
vtiliſſima ↄtinẽt:deq; ipſo vno deo co⸗/
lẽdo nõnulla vera inueniũtur apõ eos:
qꝛ certũ tanq; aurũ ⁊ argẽiũ ꝙ nõ ipſi K
ſtituerũt:ſʒ de qbuiſdã quaſi metalliſ di
uine ꝓuidẽtie que vbiq; ifuſa ẽ eruerũt
⁊ quo ꝑue ſe atq; iniurioſe ad obſeqͥa
demonũ abutũtuncũ ab eoꝝ mileria ſo
cietaie ſe ſeparat. Debʒ ⁊ ab eis auferre
chꝛiſtianꝰ ad vſum iuſtũ pꝛed icãdi euã
geliũ.veſtẽ quoq; illoꝑi hominuʒ qui

dẽ ĩſtituta:ſj tamẽ sccõmodata buma

ne ſocietati:qua ĩ hac eua carere ñ poſ
ſumus: accipere atq; habere licnit ĩ vſũ
cõuertenda chꝛiſtianũ. Nam quid alid

fecerũt multi boni ⁊ fidelesviri: Nõne

aſpicimus quãto auro ⁊ argẽto ⁊ veſte
ſuffarcinatus exierit de egypto.Cypꝛia
nus doctoꝛ ſuauiſſimuſ ⁊ martyr beatiſ
ſimus.quto lactantius.luaãto victoꝛi
nus:Optatus hplarius.vt de vinis ta⸗/
ceã qudto ĩnumerabiles greci: Qõ poꝛ
ille fideliſſimus vei ſamulus moyles fe
cerat de quo ſcripiũ eſt: eruditus fuit
omni ſapiẽtia egyptioꝛũ. Quibus omni
bus viris ſuꝑſtitioſa ĩgentiũ cõſuetudo
⁊ maxime illis iꝑibus cũ chꝛiſti iugũ re⸗
eutiẽs chꝛiſtianos ꝑſequebatur.dilcipli
nas quas vtiles hbabebat. nunqᷓ; cõmo
daret:ſi eas ĩ vſuʒ co lẽdi dei vnius:quo
vanus idoloꝝ cultus excideret᷑:ↄuerſuʒ
iri ſuſpicaret᷑. Sʒ dederũt aurũ 2 argen
tũ ⁊ veſtẽ uã exeuũi populo de egypto
neſciẽtes quẽadmodũ illa que dabant
ĩ chꝛiſti obſequiũ redderetur. Illud.n.
ĩ exodo factũ ſine dubio figuratũ eſt vt
hoc pᷣſgnaret ꝙ ſine pᷣiudicio alterius
aut paris aut melioꝛis ĩtelligẽtie dixerĩ
ſ hoc modo ĩſtructus diuinarũ ſcriptu
raꝝ ſtudioſus cũ ad eas ꝑſcrurãdas ac:
cedere ceꝑit illud apoſiolicũ cogitare ñ

ceſſet: Sciẽtia inflat: charitas edificat.

b

Ita. n. ſetiet ;uis de egypto diues ere Piiacpennotuni
at tamẽe niſi paſca egerit:ialuũ ſe cẽ nõ5 eneiccriopot
poſie. Paſca autẽ noſix imolatꝰ e chꝛi ſetnniden
ſtꝰ. Nihilq; magis imolatio chꝛiſti nos nhegecüͤtleie
docei q; ilud quod ipſe clamat ad eos ſenn ſtoſtece
quos ĩ egypto ſub pharaõe videt laboꝛ ſeſcrkcanic⸗
raret. Uenie ad me qͥ laboꝛatis 2 one / llgſ
rati eſtis ⁊ ego reficia. Collite iugüu me eideſtſchcopin
uum ſuper vos 2 diſcitea me omnes. Pveruat

quonia mitis ſum ⁊ humilis coꝛde:⁊ in
uenielis requiẽ animabnus ueſtris: Ju/
gu.n. meũ ſuaue eſt: ⁊ onus meiz leue.
Quibus nin muibus ⁊ humilibꝰcoꝛ/

de quos nõ inflat ſcientia: ſed charits c n 3
edificat Meminenint ergo eoꝑ qui pa mmentcidhn

ſca illo iẽpoꝛe per vmbꝛarum imagina⸗/

ria celebꝛabat:cum ſignari poſtes ſan/

guine agni iuberẽtur iſopo fuiſſe ſigna
tos. Pec herba humilis ⁊ muis eſt: ni/

pil foꝛtius ⁊ penetrabilius eius radici⸗
bus:vt ĩ charitate radicati ⁊ füdati poſſ/
ſimus cõpꝛehendere cũ omnibus ſacteis
que ſit latitudo ⁊ lõgitudo ⁊ altitudo

ꝓfnndum. ⁊ crucẽ domini cuius latitu
do dicitur ĩ traſuerſo ligno quo exten⸗
duntur manus. longitudo a terra vſq;
ad ipſ latiudinẽ quo a manibus ⁊ in⸗
fra totũ coꝛpus affligiiur.altitudo a la
titudine ſurſũ vſq; ad ſümum quo ad/
heret coꝛpus.ꝓfundum vo qð terre inꝰ

nis actio chꝛiſtiana deſcnibitur bñ ope
rari in chꝛiſto:⁊ ei perſeuerãter inhere⸗

re. ſperare:celeſtia ſacrameta non peo
phanare ꝑ hanc actionẽ purgati vale⸗/

bimus cognoſcere etiã ſupeminẽteʒ ſci
entiam charitatis chꝛiſti qua equalis ẽ
patri per quẽ facta ſũt omnia vt imple
atur ĩ omnẽ plenitudinẽ dei.Eſt etiam

in iſopo vis purgatoꝛia ne inflte ſcien

tia de diuitijo ab egypto ſublatis: ſupeæ

turügnasgot

wi gnenapime
unt larafteie

tilscclleavel⸗

Murtſ teleeibiin
tcin tetliter
aböchatuſbiin
ſüoilaſckiilm
Muurmrünioil

Uuiſtnedicirn
ſepuectücinis
fibecierenmir
ntilenierch
ifuncntütren
hunrneegnec
ettaanbig
ſtrich edſſen

„ lir gleregg
fixuʒ abſcõditur. Quo ſigno crucis onm M. n⸗

ſulemit

— = =
E
☛nrRrvę

ri
niteg

=S,.

tri
dig N

er ite

S

ekr inage.
mnoinottt

=S

Necem

gbenieſte

etſtentn
iiolri
Ntesnecn
tbenleee
Netwsuſ

btenenmt

pburunng
unpoſet
ſcro iſf
lstnnid
lscen

nwotiin

minicin

ngtiaA

Pnit

iber

de alidd pulmo tumidus anhelet. Aſp⸗

ges ine inqᷣt iſopo ⁊ mũdaboꝛ: lauabis
me: ⁊ ſuꝑ niuẽ dealbaboꝛ. Anditui meo
dabis gaudiũ ⁊ leticiã. Deinde annectit
oſequẽter vt oſtẽdat purgationẽ a ſuꝑ⸗
dia ſignificari iſopo, ⁊ exultabunt oſſa
bumitiata Da
gẽti veſtiſq; copia quã de egypto ſecuz
ille populus abſtulit ĩ cõparatione di⸗
uitiarũ quas poſtea hieroſolyme ↄſecu
tus ẽ que maxime ĩ ſalomone rege on⸗/
dunt᷑.tãra fit cũcta ſciẽtia que quideʒ ẽ
vtilis co llecta de libꝛis gentiũ ſi diuina
riũ ſcripturaruʒ ſcia cõparef. Nã qᷣcqᷣd

Domo ertra didicerit ſi noxiũ ibi da/

uãtũ aũt minoꝛ auri ar

natur:ſi vtile ẽ ibi inuenit᷑.Et cũ ibi iue
nerit oĩa que vtiliter alibi didicit mul⸗

to abũdantiua ibi iueniet ea que nuſq;

oĩno alibi: ſed ĩ illarũ tantumodo ſcri/
pturaru mirabili altitudine ? mirabili

hbuiuilitate viſcũtur. Dac igit᷑ inſtructõ
ne pꝛeditũ cuiuis ſigna lcognita lecto
rẽ ipedierint miteʒ ⁊ humilẽ coꝛde ſub
iugatũu leniter chꝛiſto ⁊ oꝛnatũ ſarcina
leui fundatũ ⁊ radicatũ: ⁊ ediicatuʒ in

charitate quẽ ſcia inflare nõ poſſit:ac/

cedat ad ambigua ſigna ĩ ſcripturis cõ

ſiderada ⁊ diſcutiẽda de qᷣbꝰi ttio vo⸗/

lumine dicere aggrediar:ꝙ dñs digna
bitt᷑ donare. Men

Incipit liber tertius.
Omo timẽs deũ qͥ volitatẽ
dei ĩ cripturis ſcĩs diligẽter
iquirit. ⁊ amat certamia pie
tate mſuetus. p̃mitus etiaʒ

ſcia linguarũ: ne in vbis ⁊ locutionibuſ
ignotis hereat.pᷣmitus etiã cognitione

quarudã rerũ neceſſariarũ:ne inde na⸗
turã que earũ que ppter ſimilitudineʒ
adhibẽtur ignoꝛet.adiuuante etiã codi
cum veritate quã ſolers emẽdatiõis di

ligétia ꝓcurauit. Ueniat aũt iſtructus

ad ambigua ſcripturarũ diſcutiẽda atʒ

. * ℳ .
DZ „ „% 1. 6 14 2 . „
1 „ —K r 7 „ M

ſoluẽda. Ut ãt ſignis ambiguis nõ de2.
cipiant᷑ q;tũ ꝑ nos ĩſtrui pot:fieri ãt po
teſt vt iſtas vias qᷓs ondere volumꝰtan
qᷓ; pueriles vel magnitudie ĩgenij ł ſub⸗
limioꝛis illumiationis claritate deride
at:ſʒ tñ vt dicere ceperã ꝑ nos ĩſtitui va
let: ſciat ambiguitatẽ ſcripture aut i ver
bis ꝓpꝛijs ee: aut ĩ traſlatis:qͥ genera ĩ
ſcðo libꝛo demõſtrauimꝰ. Sʒ cũ vᷣba
pa faciũt ambiguitatẽ ſcripture. pᷣmo p
uidẽdũ ẽ ne tale diſtinxerimꝰaut pnun
ciauerimꝰ.Cũ ergo adhibita ĩtẽtio icex
tũ eẽ ꝓuiderit quõ diſtĩguẽdũ ant quõ

ꝓnũciandũ ſit. ↄſulat regulã quã ðᷣ ſcri

pturaꝑ planioꝛibꝰlocis ⁊ eccłie auxtaꝛi
tate ꝑcepit de q̃ ſatis egimꝰcũ de rebꝰ ĩ
libio loqueremur. Qò ſi ambe vel etiaʒ
oẽs ſi plures fuerint ꝑtes ambiguitateʒ
fim fidẽ ſonuerũt:ipſe ſermonis a pꝛece
dẽtibꝰ ⁊ ↄſequẽnbꝰpartibus que ambi
guitatẽ illã ĩ medio poſuerũt:reſtat cõ
ſulẽdus:vt videamus cui nã ſnie õ plu

ribus que ſe oſtendũt ferat ſuffragium

eiq; ſibi ↄtexi patiat᷑:iq nüc exepla ↄſi
dera.Illa heretica diſtinctio. In pꝛinci

pio erat verbum ⁊ verbum erat apud

deu. 2 deus erat vbuz. vt alius ſẽſus ſit
verbum hoc erat in p̃ᷣncipio apud deuz

non vult uerbũ deum confueri. Sʒ hec
regula fidei refellenda eſt: quia nobis

de trinitatis equalitate pꝛeſcribitur: ut
dicamus: ⁊ deus erat uerbum deinde

ſubiungamus:hoc erat in pncipio apõᷣ
deũu. Illa vo oiſtinctionis ambiguitas.

neutra parte reſiſtit fidei: ⁊ ideo textu
ipſo ſermonis diiudicanda eſt: ubi ait
apoſtolus:Et quid eligam ignoꝛo. Cõ
pelloꝛ autem ex ouobus concupiſcen⸗
tiam habens oiſſolui et eſſe cum chꝛi⸗
ſto: multo enim magis optimum ma
nere in carne neceſſarium pꝛopter uos
lucrum eſt enim. ntrum ex duobus

24

De doctrina chꝛſtina

Nam ⁊ ipſe vbi nimia lectoꝛis vincien E

eoncupiſcẽtiã habens:an cõpelloꝛ aut
ex duobue. vi illud adingatur concupi
ſcẽtiam babens diſſolui ⁊ eẽ cum chꝛi⸗
ſto:ſed quonia ita ſequitur:multo eniʒ
magis optimũ apparet cum eius opti /
mi cicere ſe babere concupiſcẽtiam vt
cũ ex duobꝰcõpellatur alteri iñ babe/⸗
at concupiſcẽtiã alterius neceſſiatem.
Concupiſcẽtià ſcilicei eẽ cũ chꝛiſto:ne⸗
ceſſitatẽ manere in carne:que am bigui
tas vno conuærti verbo diiudicatur: qð
cõpoſitum enim. Quam particulam
qui abſtulerint ĩterpꝛetes illa potius ſẽ
tentia ducti ſunt vt nõ ſolũ cõpelli ex
duobus:ſed etiã duoꝛũ habere concu⸗
piſcentiã videretur. Sic ergo diſtinguẽ
dũu ẽ.Et quid eligã ignoꝛo. Compelloꝛ
Ait ex ouobꝰ. Quã diſtinctionẽ ſequitur
concupicẽtiã habens diſſolui eẽ cum
chꝛiſto. Et tanq; quereret᷑ quare hiꝰrei
potius habeat cõcupiſcẽtiã.multo eniʒ
magis optimũ inquit: cur ergo ex ouo
pus cõpellit᷑. Quia ẽ naſcẽdi neceſſitas
quã ita ſubiecit. Manere in carneʒ ne
ceſſariũ pꝛopter vos. Ubi ãt neq; pꝛe⸗
ſcriptio fidei neq; ipſius ſermonis textu
ambignitas:explicari põt.nibil obeſt fʒ
Hqlibet earum que oſtenduntur ſenten
tiam diſtinguere: veluti eſt illa ad coꝛin
thios:has ergo pꝛomiſſiones habentes
char iſſimi mundemus nos ab omni in
quinamẽto carnis ⁊ ſpiritus. Per ficite
ſanctificationẽ in timoꝛe domini capi/
te nos nemini nocuimus. Dubiũ ẽ qp⸗
pe vtrũ mudemus nos ab omni coinqᷣ
natione carnis:vt alius ſit ſenſus: ⁊ ſpi
ritus perficientes ſanctificationẽ in ui⸗
moꝛe domini capite nos.tales igit di/
Ninctionũ ambiguitates in poteſtate le
gętis ſun: Ouecũq; at de ambiguis di
ſtinctionibus diximꝰ eadẽ obſernanda
ſunt:⁊ in ambiguis pꝛonunciatioibuſ

ſus electos dei: vt banc interrogatiöczʒ

„

tur in curia aut regulis fider coꝛigun? nin
aut pcedẽtis vel conſequẽtis coutexio eaiene
ne ſermonis:aut ſi neutrũ hoꝛum adbi ngicn

betur ad conec ionem nibilominou
bie remanebũt: vt quolibet mõ pnũcia ſi

nerit lectoꝛ non ſit in culpa. Nineim menn
fides reuocet qua credunus deũ nõ ac⸗ nage
cuſaturũ aduer us electos ſuos chꝛiſti ti

cõdẽnaturũ electos ſuos: poteſt illud econe
ſic pꝛenunciari. Quis accuſabit aduer /

quaſi reſponſio ſubſequatur: Dens qui gae⸗
iuſtificat. 2 iterũ interrogaretur. Quis te n
qui cõdẽénet:Et reſpõdeatur:ieſus xr D
qui moꝛtuus è: ꝙ credere demẽniſſimũ ſſc 4
E: ita pꝛonunciabitur vt pꝛecedat percu gicocſe
ctatio:ſequat interrogatio. Inter pꝑcin Moun.
ctationẽ autẽ ⁊ interrogationẽ hoc ve⸗ Matir
teres intereſſe dixerũt ad percũctati mere
onẽ multa reſponderi poſſunt ad intte Mil
rogationẽ vero: aut nõ etiam pꝛonuns n
ciabitur ua:vt poſt percũctationeʒ qua ſic
dicim: quis accuſabit aduerſus electol (id
dei: Illud ꝙ ſequitur ſono iterrogatis ln
enũciet᷑: s qui iuſtificat:vt tacite reſpö uunn

deatur non. Et idẽ percũctemur. Quis Po
E qui cõdẽnet:rurſuſq; interrogemus cne⸗
ieſus xpᷣs qui moꝛtuus ẽ magis t qre⸗ ſtüe

ſurrexit qui ẽ ĩ dextera vei:qui Et inter⸗ au

pellat ꝓ nobis: vt vbiq; tacite reſponde liit

af nõ aut voĩ illo loco. Quid ergo dier ditt
mus qꝛ gẽtes q̃ nõ ſectabtur inſticia,z af

niſi pꝛimo ꝑcũctationẽ qᷓ o. Quid ergo iiu
dicemꝰ. Rñſio ſubiiciat᷑: qꝛ gentes dqno n

ſectabãtur iuſticiã appᷣbẽderũt iuſticia,z mn
textꝰoſequẽs nõ coberebit. Qualibet aa ih
voce pnũciet᷑ qð nathanael dixit.a na⸗ a
zaret põt aliqd boni eẽ fiue affirmaltis
vt illud ſolũ ad interrogationem ptine
at ꝙ ait naʒaret ſiue cũ dubitatione in?ꝰ i

terrogãtis quõ non video diſcernatu.

ten

ethinltir
auungirſee
Bdonnis
Gmimide
hünenenn
mfinne!
Algrstanut
wriwingit
ian eet
Wihumn
NANbNNNN
ſoſbeeguen
miinenge
brchide
ubuurezte
tinmynn
PNuriigt
anr tinn

mc nn
ſrqgn
lmnde

ötttiun

—

8

oterch antem ſenſus fidem non ipedit
ambignitas in ſono dubio

Eſt etiaʒ

fſyllabarũ ⁊ hoc vtiq; ad pꝛonunciatio

r. – „ —w — — „
nẽ pertinens. Nã qè ſcriptũ ẽ: nõ ẽ ab⸗

ſconditũ os meũ: ꝙ feciſti in abſcõdito

nõ elucet legenii: vt conepta lr̃a os ꝓ
nunciet an pꝛoducta. Si eniʒ conipiat
ab eo ꝙ ſunt oſſa intelligitur numerus

ſingnlaris ſed talia lingue pꝛecedentis

iſpectione diindicant: Nam in grexo ñ
pooſitu ẽ. Unde plerũq; lo⸗
quẽdi conſuetudo vulgaris vtilioꝛ ſi
gnificãdis rebus qᷓ; integritas litterata.
Wallẽ qu ppe cũ barbaris modo dici
nõ eſt abſconditũ autẽ oſſum meuz: q;
vt ideo eſſet minus apertũ:quia magis
latinum ẽ. Sed aliqũ dubiꝰ ſyllabe ſo⸗
nus etiã vicino verbo ad eãde lententi
am ptinere diindicat᷑: ſcut eſt illud apo
ſtoli: Que pꝛedico vobis ſicut pꝛedxi:
quoniã qni talia agũt regnũ dei nõ poſ
ſidebũt.ſed tantũmodo ixiſſet que pꝛe
dico vobis:nec ſubium vſicut pꝛedi
xi: nõ niſi ad codicẽ pᷣcedẽ is lingue re
currẽdũ eẽt: vt cogndſcer vvtrũ in eo
ꝙ dirit pꝛedico:pꝛoducẽda an coꝛꝛipiẽ
da eẽt media ſyllaba. Nunc ãt manife
ſtũ eſt pꝛoducendã eẽ.non enim it. f
cut pᷣdicani:ſed ſicut pꝛedixi. on ſo
lũ ãt iſte:ſed ille ãbiguitates que nõ ad
oiſtinctionẽ vel ad pnunciationé perti
nẽt. fimiliter cõſiderãde ſũt: qualis illa

ẽ ad the ſalonicẽſes:pᷣterea conſ olati ſu

mus fratres in vobis. Dubiũ eſt enim
vtrum o fratres an vos fratr es.neutrũ

At boꝛũ ẽ cõtra fidé: i̊ greca lĩgua hos

caſus pares nõ hʒ. Et iõ illa iſpecta renu
ciat᷑ vocatiuus o fratres. Qõ ſi voluiſſz
interpꝛes dicere. Pꝛopterea conſolatio
nẽ habuimus fratres ĩ vobis min ſerni
tü eſſet verbis:ſed mieus de ſẽtẽtia du

2
lit. 2’
bitaretur:aut certe ſi adderet᷑.noſtrine
mo fere ambigeret vocatinum eẽ caſuʒ
cum audiret. pꝛopterea conſolati ſu⸗
mns fratres noſtri in vobis: R bociam
piculoſius permittit. Ita factũ in illa
ad coꝛin cum ait apoſtolus Quoridie
moꝛioꝛ ꝑ veſtrã gloꝛiã fratres quam ha
beo in chꝛiſto ieſu. Ait. n. quidẽ interp
Quotidie monoꝛ ꝑ veſtra iuro gloꝛiam
quia in greco vox iurãtis manifeſta eſt
ſine ambiguo ſono. Bariſſi ime igitur et
difficilime inueniri põt ambigtiitas in
pꝛopꝛijs verbis:quantũ ad libꝛos diui
naꝝ ſcripturaꝝ ptinet quam non ait cir
cũſtãti ipſa monis qua cognoſcit in
tentio ant intpꝛetũ collatio aut e⸗
dæetis lingue ſalua inſpectio. ¶ Sʒ vbo
rũ trãſlatoꝛum ambiguitates: de quid?
deinceps loquendum eſt: nõ mediocrè
curã induſtriãq; deſiderant. Nam ĩ pᷣn
cipio canendum eſt ne fignratam locu
tionẽ ad litteras accipias.Et ad hoc.n.
pertinet ꝙ ait apoſtolus: 1 a occidit:
ſpuũs auté viuificat. Cum enim figurate
dictum ſic accipit᷑ tanq; pꝛopꝛie dictuʒ
ſit carnalit᷑ ſapit᷑: nz vlla moꝛs aie con⸗
gruẽtiꝰ appellat q; eũ Et qð ĩ beſtijs an
tecellit: boc ẽ intelligentia carnis ſubij

cift ſequendo litteram. Qui enim ſequi

tur litteraʒ tranſlata verba ſicut pꝛc pa
tenet illud ꝙ pꝛopꝛio vbo ſignificatur
refert ad aliam ſignificationez: ſed ſi ſl
labaꝝ audierit: verbi gratia non intelli
git niſ vnum diem de ſeptem qui conti
nuo volumine repetunt. Et cumm audie
rit ſacrificium:non excedit cegitauone
illud quod fieri de victimis coꝛũ ter
reniſq; fructibus ſolet.i/Ea demum
miſerabilis anime ſeruitutis ſigna pꝛ?0
rebus accipe: ⁊ ſupꝛa creaturam coꝛpo
ream oculũ mẽtis ad hauriẽdũ eterunʒ
lum leuare nõ poſſe:que tamẽ veruit?

