neutia eſce ⁊ potus quantum ualitudo
Emittit:qñ aũt aliquis nõ põt ieinnare
non tñ extra hoꝛã pꝛddii aliquid alimè
toꝛum ſumat niſi cum egrotat. Cum ac
ceditis ad menſam donec inde ſurgatis
qð nobis ſᷣm conſuetudinẽ legitur ſine
tumultu ⁊ contentione audite:ne ſole
dobis ſauces ſumant cibum:ſed ⁊ aureſ
eſuriant dei verbũ qui infirmi ſunt ex pᷣ
ſtina conſuetudine ſi aliter tractantur
in victu nõ debet alijs moleſtũ eè nec in
inſtum videri eis quos fecit aliqua cõ⸗
ſuetudo foꝛtioꝛeſ:nec illos felicioꝛeſ pu

tent:quia ſumunt quod non ſumũt ipi

fed ſibi potius gratulentur:quia valent
quod nõ ualent illi. Et ſi eis qui uene/
runt ex moꝛibus delicatõꝛibus admõa
ſterium aliquid veſtimentoꝑ alimẽtoꝛũ
operimentoꝛũue datur qð aliis foꝛlio/
ribus ⁊ iõ felicioꝛibus nõ datur: cogita
re debẽt quibus nõ dat᷑ quantũ de ſua
ſeculari uita illi ad iſtam deſcenderint:
qᷓ;uis nſq; ad alioꝛũ qui ſunt coꝛpor̃ fr
mioꝛes:frugalitatẽ peruenire nõ potue
rint n. c debem velle ocs qò paucos ui

dent ampiius:non quia bonoꝛantur: ſ⸗

quia tollerantur accipere ne contingta
deteſtandi perueñtas ut in monaſterio
ubi quantum poſſunt fiunt diuites la/
boꝛioſi: fiãt pauperes delicati. ſane quẽ

admodum egrotantes: neceſſe habent
minus accipere ne grauentur ua 2 poſt
egritudinẽ ne trac:andi ſunt ut citiuſre
creentur etiaʒ ſi ð humilima ſeculi pan⸗
pertate uenerint: tanqᷓ; hoc illis contu⸗
lerit recentioꝛ egritudo quod oiuitibuſ
anterioꝛ conſuetudo:⁊ con vires pꝛiſti⸗
nas reparauerint redeant ad felicioꝛem
conſuetudinẽ ſuam que famulos deitꝗ
to amplius decet:quãto minus indigẽt
ne cibi eos teneat uoluptas iam vegeta
tos:quos neceſſuas leuaret infirmos:il
los ſane exiſtient ditioꝛes qui in ſuſtinẽ
da parcitate fuerint foꝛtioꝛes. Melius
eſt enim minus egere q; plures habere.
Non ſit notabilis habitus veſter nec af
fectetis veſtibus placere ſed moꝛibꝰ.qñn
pꝛoceditis ſimul ambulate: cum nenere
ritis quo itis ſimul ſtate: in inceſſu ſta⸗
tu habitu ⁊ in omnibus motibus vjris
nihil fiat qd cniuſq; offendat aſpectum
ſed quod veſtſum deceat ſanctitatẽ.O⸗
culi ueſtri ⁊ ſt iactantur in aliquà fem⸗
narum in nullam fingantur.neq; enim
qn ꝓcedetis femias videre ꝓhibemini

ſed appettere uel ab ipſis appeti uelle

criminoſum ẽ:nec ſolo tacito affectu:ſʒ
affectu ⁊ aſpeciu quoq; appetitur ⁊ ap
petit concupiſcentia feminarum:nec oi
catis nos babere animoſpudicos:ſi ha
beatis oculos impudicos: qꝛ impucic“
oculus iĩpndici coꝛdis ẽ nũcius. ⁊ cũ ſe
lĩuicẽ ſbĩmet ẽt tacẽte lingua cõſpectu
mutuo coꝛda nũciant impudica. ⁊ ſcoʒ
ↄcupiſcetiã carnis alterutro delectant

ardoꝛe ét itact abimõda violatiõe coꝛ/

c

pordn
becpan
aul
fenon

nemin

anio
naden
n
ac⸗
ſeni
dae
tie⸗
lon.
ſuen
zucic
inuo
r
lhe
mug
ner⸗
lue

ii

muhnmn
Geſetgun
Enunnt
iren
tantſt

Eimins
Enune
muin
Vri
ul
rir
ene
rwe
i
un,
ä
ung

poꝛibus ſugit caſtitas ipſa de moꝛibuis:
nec putare debet qui i ſemind figit ocu⸗
lũ ⁊ illiꝰ in ſe ipſũ diligit fixyum ab aluis
fe nõ uideri cũ h̊ facit vr oĩno ⁊ a qᷣbus

ſe videri ñ arbitratur:ſed ⁊ ſi lateat et a

nemine hoĩuʒvideat᷑:quid faciet de illo
in ſpecioꝛe:qnẽ latere nihbil põt

an iõ putãdus è nõ uidere qꝛ tm uidet

pacientius:qᷓ;to ſapientius. Illi g vir ſã

ctꝰ timeat diſplicẽ ne uelit femie male

placere. Illũ cogitet oĩa videre ne velit

femindà male videre. Illius nanque ⁊ i

bac cauſa cõmendatẽ timoꝛ ubi ſcrip
tũ c. Abhominatio ẽdño defigens ocu
lum.Quando e go ſimul eſtis in eccle⸗
ſia et vbicunq; femine ſunt inuicẽ vr̃aʒ
pudiciam cuſtodite.deuſ eni qui hĩtat
in uobis ẽtia iſto modo cuſtodiet uos

ex vobis.Et ſi hanc de qua loquoꝛ ocu.

li petulantiam in aliquo veſtꝝ aduerte
ritl ſtati admonete.ne male cepta ꝓgre
diant᷑ ſed oe pꝛoximo conigatur. Si ã
pꝰ admonitionẽ iteꝑꝝ vel alio quoc die
ad ipiũ facere eum videruis iã velut vnl
neratum ſanãdũ pꝛobat.quicũq; h̊ po
tuerit inuenire. Prius ei eſt alteri vel
Certio demõſtrdadũ:ut duoꝝ vel triũ poſ
ſit ore ↄuĩci:⁊ ↄpetẽti ſeueritate coerce
ri nec indicetl uos eſſe maliuolos qs
iudicat:magis quippe innocẽtes nõe⸗
ſtis.ñ fratres vr̃os quos indicado coꝛꝛi
gere poteſtis tacẽdo perire ꝑmittis. Si
.n.fr̃ tuꝰ vulnus bʒ in coꝛꝑe qð velit o⸗
cultari oũ nimet ſecari:nõne crudeliter
a te ſtleretur z miſicoꝛditer idicaretur.
Qudto g potiꝰ debes mãifeſtare ne de
terius putreſcat in coꝛde? Sʒ anqᷓ; aliis
demonſtretur ꝑ quos ↄuicẽdus ẽ ñ ne⸗
gauerit pᷣus ppoñito debʒ ondi:ñ admõi
tus neglexerit coꝛꝛigi ne foꝛte poſſit ſe⸗
cetius coꝛectus nõ innoteſcer̃ tetis.ſi.

at negauerit tũc negati adbibẽedi ſe alu
ẽt coꝛã oibꝰ ut poſſi ñ ſolũ ab nno te⸗

ſte argti ſz a dnobꝰ vł a trib ↄuici Cõᷣ
nictus vo ſᷣm arbitriũ pᷣpoſii vlł ẽt pᷣſbi⸗/

teri.ad cuius diſpenſationeʒ pertinet ar
bitriũ:debet emendatoꝛiã ſubire vindie
tam:qud ſibi ferre recuſauerit etià ſi ipᷣe
nõ abſceſſerit de veſtra ſocietate prouci
atur. Nõ eni ⁊ hͥ fit crudeliter ſed miſis
coꝛditer:ne contagione peſtifera pluri⸗
mos perdat.Et hoc qð dixi de oculo ñ
figendo eti in ceteris ĩueniẽdis phibẽ
dis:indicandis:conuincendis:indiccan
diſque peccatis diligenter et fideliterc
obſeruet᷑:cõ dilectione hominũ ⁊ odio
vitioꝑ. Quicũq; aũt in tm ꝓgreſſus fue
rit malũ ut oculte ab aliquo litteras vł
qðlibet munus acceꝑint:ſi h̊ vltro ↄf te

tur parcat᷑ illi ⁊ oꝛet᷑ p eo:Si aũt depᷣ/

hẽditur atq; cõuincit᷑ ſ̃m arbitriũ.pᷣſbi⸗
teri uel pꝛepoſiti graui emẽdetur. Ue⸗
ſtes veſtras in unum habeatis ſub vno
cuſtode vel duobus nel quot ſufficere
poſſint ad eas excuciendaſ ne a tinea le
dantnr: Et ſicut paſcimini ex vno cella⸗

rio ſic induamini ex uno veſtuario. Et

ſi fieri põt ad uos ñ peineat quodvobii
indumentum pꝛo tempo: um congruẽ
tia pꝛoferatur.vtrum hoc recipiat unui
quiſq; quod depoſuerat an aliud quod
alter habuerat:vũ tamen vnicuiq; ꝓut
cuiq; opus eſt non negetur. Si aũt bic
inter uos contẽtiones ⁊ murmura oꝝ
untur cum conqueritur aliquis ſe dete
rius accepiſſe quam pꝛins habuerat ⁊ -
dignum ſe eſſe quod non ita ueſtiatur.
ſicut alius ſrater veſtitur. hinc uos pꝛo
bate quantuʒ vobis deſit in illo ſancto
interioꝛe habitu coꝛdis qui pꝛo habitu
coꝛpoꝛis litigatis. Lamèẽ ſi vra tollerat
infirmitas ui Hrecipiatis qõᷣ opoineri
D 2

tis ĩ vnüũ tn locũ ſub coĩbenttodibꝰha
beee qð ponit:ita ſane vt nnlluſ ſibi ali
qͥd oꝑet᷑:ſg oia oꝑa vr̃a ĩ cõi fiãt: maioꝛ
Rudio atʒ frequẽtioꝛi alacritate q; ſ vo
his ſinguli pꝛopꝛia faceritis. Caritas. n.

Dde q̊ cripiuù ẽ ꝙ nõ querit q̃ ſna ſin: ſic

intelligitiua qꝗᷓ cõia pꝛopꝛijs nõ pꝛopꝛia
coĩbꝰ anponit.Et iõ quãto ãpliꝰ rẽ cõ⸗

muné qᷓ; pꝛopᷣa vr̃a curaneri:]: tãto ama
plius vos pꝛoficere noueritis:vt oibus

qbus vtitur trãſitoꝛia neceſſitas ſuper
emineat que ꝑmanet caritas. Cõſeq̃ns
ergo ẽ vt et cuʒ quis ſuis filijs aut aliq̃
neceſſitudine ad ſe pertinentibus ĩ mo
naſterio conſtitmus aliqᷓ; cõtulerit ve⸗
ſtẽ ſiue qðlibet aliõ int᷑ necia putãdũ
nõ oculte accipiatur: ſed ſit in poteſta⸗
tve ꝓpoñiti vti rẽ cõeʒ r̃dactũ cui neceſſe
fuerit pᷣbef.Qð ſi aliquiſ rẽ ſibi collatã
celauerit furti iudicio condẽnet᷑. Indu
mẽta veſtra ſecũdũ arbitriũ pꝛepoſiti la
uentur:ſiue a uobis:ſiue a fullonib ne
interioꝛes aie ſoꝛdes cõtrahãt munde
deſtis nimius appetitꝰ. Lauacrũ ct coꝛ
poꝛi cũ ifirmitatis neceſſitas cogit mini

me deneget᷑ fiat ſine murmure oe cõſt

lio medicine:ita vt ẽt ſi nolit iubẽte pꝛe
poſno faciat qð faciendũ ẽ ꝓ ſalute. Si
at velit ⁊ foꝛte nõ expedit ſue cupiditati
nõ obediaf. Aliqñ ẽt ſi noceat ꝓdeſſe
credit᷑ quod oelectat. Deniq; ſi latens ẽ
voloꝛ in coꝛpoꝛe famulo dei dicenti:q;
Ibi ooleat ſine oubitatiõe credat᷑. Sed
inñ virũ ſanddo illi ooloꝛi:qð dlectat ex
pediat:ſ nõ ẽ ceritũ medicꝰↄſulat᷑: neq;
cant ad balnea ſiue quocũq; ire neceſ
c fnerit min qᷓ; ouo vel tres.Et ille qui
bʒ aliquo enndi neceſſitatẽ cũ quibꝰp/
pe ſit iuſſerit ire dʒ. Egrotantũ cura ſi⸗
ue poſt egritudinẽ reficiẽdoꝝ: ſine aliqᷓ
idbe cillitate etiâ ſine febꝛibꝰ laboꝛatiuʒ:
vni alicui oebet iniũgi:vt ipſe õ celario

petat qð enie; op eè ꝓpſpexerit. Siue d⸗
qͥ celario ſiue qͥ ſiue qͥ veſtib codicibꝰpᷣ
ponnut᷑:ſine murmure fmãt fribꝰſuis.
Codices certa hoꝛa ſingulis diebꝰ petã
tur:extra hoꝛã ꝗͥ petierit nõ accipiat: ve
ſtimẽta vero ⁊ calciamẽta qñ fnerint i
digentibꝰ neceſſsria dare nõ differant
ſub quoꝝ cuſtodia ſũt que poſcunt᷑.Li
tes t nullas babeatis aut quà celerri/
me finitatis:ne ira creſcat ĩ odiũ ⁊ tra⸗
bẽ ⁊ faciat de feſtuca ⁊ aĩsʒ faclat hbo/
micidaã. ſic.n. legitis qꝗͥ odit fratrẽ ſuum
— S. Quicũq; ẽt conuitio vl ma

ledicto vel ẽt criminis obiectu aliquem

leſerit meminerit ſatiſfactione quà to⸗
tius curare quod fecit:⁊ ille qͥ leius eſt

ſine diſceptatiõe dimittere. Si at iuicẽ

ſe leſerint.inui cẽ ſibi debita relaxare de
bebũt ꝑꝑ oꝛationes veſtras:quas vtiqᷓ
quãto crebꝛioꝛes babetis tanto ſancti
oꝛes habere debetis. Melioꝛ ẽ at qui
quaduis ira ſepe tẽtetur in ĩperrare feſti
nat vt ſibi dimittat cui ſe feciſſe agno/
ſcit iniuriã q; qni tardiꝰ iraſcit᷑ ⁊ ad pe
tẽdã veniã tardiꝰiĩclinaf᷑ Qui ãt nunq;
vult petere vmiã aut nõ ex aio petit. ſi

ne eauſa ẽ ĩ monaſterro: etia ſtinde nõ

pijciat᷑. Pꝛoĩde vobis a verbis dinrioꝛi
bus parcite:que ſi emiſſa fuerint ex oꝛe

veſtro nõ pigeat ex ipſo oꝛe pferre me⸗

dicamẽta vnde facta ſũt vulnera. Qu
do ãt neceſſitas diſcipline ĩ moꝛib co⸗
berendis dicere vos dura verba cõpel⸗
lit ſi ẽt ipſi modũ nos exceſſiſſe ſentitis
nõ a dobis erigitur vt a vobis ſubditis
veniã poſtuletis:ne apnd eos quns oʒ
eẽ ſubiectos dũ nimiũ ſeruat᷑ humilitaſ
regendi frãgatur auctoꝛitas:ſʒ tñ petẽ/
da ẽ vcnia ab oium ono qui nouit eos
quos plus iuſto foꝛte conipiiis: qutò
beniuolẽtia diligatis. nõ ãt carnalis: i
ſpiritualis inter uos oebet eẽ Oileclis.

Pupe
uuito⸗
ftrumn
ſeruen
kran
mencd
6
plote
gucto
feben
nont
ſer
non
wo⸗
ſeſ
ope
nngg
ſcpi
die

hentt
lſetenf
ſtiſht
iglent
mnngitn
zmiin
Ke
än
arn
GaI
Ee
ute
e
n
S

Pꝛepoſtto tanquam patri obediatur.
multo magis pꝛeſbitero qui omniuʒ ve

Poſlidius ealamenſis eps ð vita 2mo

ribus ſancti Auguſtini hyponenſis epᷣi

ſtrum curam gerit: ut ergo concta iſta quo cum annis fere quadraginta vixit.

ſeruentur:⁊ ſi qnid ſeruatum minus fu
erit non negligenter pᷣtereatur: ſed vt:e⸗

mendandum: coꝛꝛigendumq; curetur

ad pꝛepoſituʒ pꝛecipue pertinebit ut ad
pᷣſbiteꝝ cuius eſt apud uos maloꝛ au⸗
auctoꝛitas refferat:quod modum vl vi
res eius excedit:ipſe vero qui vobiſ peſt
non ſe exiſtimet poteſtate dominante:
ſed potius charitate ſeruiente feliceʒ.ho
noꝛe coꝛam nobis pꝛelatus ſit vobis.ti⸗
moꝛe coꝛam deo ſubſtratus ſit pedibuſ
veſtris. Circa omnes ſeipſum bonoruʒ
operum pꝛebeat exemplum. Coꝛipiat
inqnietos:conſoletur puſillanimes:ſu⸗
ſcipiat infirmos patiens fit ad omnes:
diſciplinam libens habeat metuendus
imponat:⁊ q;uis vtrunꝙ ſit neceſſariuʒ

tñ plꝰ a nobis amari appetat qᷓ; timeri

ſẽꝑ cogitãs deo ſe pꝛo vobis reddituꝑꝝ
eſſe rationem:vnde vos magis obedien
do ñ ſolũ veſtri ſed etiam ipnus mileri

mini qui inter uos quanto in loco ſupi
oꝛi tanto in periculo maioꝛi uerſat᷑:do⸗/

nec deus vt obſeruetisec omnia tan⸗

q;ᷓ ſpiritualis pulchꝛitudinis amatoꝛes:

2 bono chꝛiſti odoꝛe de bona conueria

tione fragrantes non ſicut ſerui ſub le/
ge:ſed ſicut liberi ſub gratia conſtituti:
ut aũt vos in libello hoc tanqᷓ; i ſpeculo

poſitis inſpicere ne per oblinionem ali⸗

quid negligatur ſemel in ſeptimana vo⸗

dis legatur: ⁊ vbi uos inueneritis ea q́ᷓ

ſcripta ſunt facientes.agite gratias dño
bonoꝛum omniũ largitoꝛi: vbi aũt qui⸗
cunque veſtrum viderit aliquid ſibi de⸗
eſſe doleat de pꝛeterito caueat:de fuin⸗

ro:oꝛans ut ſibi debituʒdimittarur ⁊ i
tentationem non inducatur. Amen.

Incipit Ozologis.
Iſpirante rerum omnium
factoꝛe 2 gubernafoꝛe deo
mei memoꝛ pꝛopoſiti quo ꝑ
gFratiam ſaluatoꝛis omnipo
89 diuine per fidem trinitatis ſeruir

decreui ⁊ antea in uica laicoꝛum ⁊ nüc

in officio epiſcopoꝛum ſtudens ex qua
licunq; accepto ingenio ⁊ ſermone e/
dificationis pꝛodeſſe ſancte ac vere xpᷣi

dñi catholice eccleſie de nita ac moꝛibꝰ

pꝛedeſtinati ⁊ ſuo tempoꝛe pñtati ſacer
dotis optimi Auguſtini que in eodè vi⸗
di:ab eodemq; audini minime reticere.
Igd enim etia ante nos factitatũ fuiſſe a
religioſiſſimis fancte matris eccleſie ca⸗

tholice iuris legimus ⁊ comꝑimus q di
uino afflati ſpiritu ſermone pꝛopꝛio at⸗

q; ſtilo ⁊ auribus ⁊ ocalis ſcire nolẽtiũ
dicendo ⁊ ſcribendo ſimilia ſtudioſoꝛũ
noticie intullerunt:quales quantiq; vi⸗/
ri ex còi domini gratia in rebus huma⸗
nis: 2 niuere ⁊ vſq; in finem ohitus pſe:
uerare meruerunt.id circo ipᷣe quoque
oiſpenſatoꝛum omniuʒ minimꝰ:fide ñ
ficta:qua domino donnuantium omie
buſq; bonis ſeruiendum ⁊ placeudum.
eſt fidelibus: ⁊ de pꝛedicti venerabilis
tiri ⁊ exoꝛtu ⁊ pꝛocuſſu: ⁊ debito fine:
Qua per eum didici ⁊ expertus ſum
quam plurimis annis eius iuberens ca⸗
ritati:vt dominus donauerit explicans
dum ſuſcepi. Nerum ſumã queio maie
ſtatem quo mnnus buiuſmodi a me
arreptum ita geram ⁊ peragam ut nec
patris luminum offendam ueritatẽ:nec
bonorum eccleſie filiorum ulla e? ꝑte
fraudare videat charitatem.nec ariigaz

ea omnia inſinuare que ideʒ beatiſſimꝰ
Auguſtinns in ſuis confeſſionum libꝛis
de ſemetipſo. qualie ante perceptam
gratiam fuerit qualis iam ſumpta vint᷑
deſignauit. Hoc enini facere voluit ut
ait apoſtolus:ne de ſe quiſquam hoiuʒ
ſupꝛa quem ſe eſſe nouerat:aut de ſe ꝙ
a uditum fuiſſet crederzʒ uel putaret hũi
litatis ſancte moꝛe utens ⁊? iam nullum
fallens ſed laudem nõ ſuam ſed ſui vni
de pꝛopꝛa liberatione ac munere arẽs
ex bis videlicet que iam perceperat et
fraternas pꝛeces poſcẽs de his que ac/
cipere cupichat: Sacramentum igitur
regis qð angelica auctoꝛitate pꝛolatuʒ
eſt:bonum eſt ab condere.opera auteʒ
domini reuelare ⁊ ↄfiteri bononificũ ẽ.
SS itur beatiſſimus Augu
ſtiinꝰ ex ꝓuicia aphꝛicana
ciltate thagaſtẽſi ꝑpentibꝰ
vonellis ⁊ chꝛiſtianis p⸗
geunit erat alitu q; ac nu
tus eoꝛum cura ac diligentia: impẽeſiſ
cq ſecularibus litteris eruditus. appme

omnibus videlicet diſciplinis imbutus
quas liberales vocant: nam æ gramati
cam pꝛius ut ſua cinitate:⁊ rethoꝛicam

in aphace capite. Carihagie poſtea do
cnit:conſequenti etiã tempoꝛe tranſma
re in urbe Roma:⁊ apud Mediolanũ
vbi tunc imperatoꝛis. Ualentilani mi⸗
noꝛis comitatu fuerat conſtitutus in q̃
vrbe tunc epiſcopatum adminiſtrabat

acceptiſſimus deo ⁊ in optimis uiris p⸗

clariſſimis ſacerdos. Ambꝛoxius huius
interea verbi dei pꝛedicatoꝛis freqnen⸗
iiſſimus in eccleſia diſputationibꝰ aſtaſ
in populo intedebat: ſuſpenſus atq; at
fixus.verum aliquando manicheoꝛum
apud cartbagin adoleſcens fnerat er/
roꝛe ſeductus: ⁊ ideo ceteris ſuſpenſioꝛ
aderat ne quid uel pꝛo ipſavel ↄtra ipᷣaʒ

bereſim diceretur. ⁊ peruenit deilibera

toꝛis clementia ſui ſacerdotis. Ambꝛoſj

coꝛ pertractas:ut contra illum erroꝛeʒ

incidenica legis reſolłuerentur queſtio

nes arc; ita edoctus ſenſui paulatiʒ be⸗
rens illa miſeratione diuina eius ex aĩo
pulſa eſt:pꝛotinuſq; in fide catholica⸗

firmatus pꝛoficiendo in religione eidẽ

amoꝛis ardoꝛ mihi natꝰẽ quo pꝛopiqᷓ;
tibus diebus ſanctis paſce:ſalutis aquã
perciperet ⁊ factũ ẽ diuina pñite opitu⸗
latone ut per illũ talẽ ac tantum anti⸗
ſtiem ambꝛoſium ⁊ doctrinã ſalutareʒ
⁊ eccleſie catholice diuina.auguſtinus
perciperet ſacramenta. Moxc ex inti⸗
mis coꝛdis medullis ad deum conuer/
ſus:ſpem oẽm quã habebat in ſeculo ðᷣ

reliquit.iam nõ vxoꝛem non filios car/
nis non diuitias non honoꝛes ſeculi q/
rens:ſed ſoli deo cum ſuis ſeruire ſtatu⸗

⁊ in illo ⁊ ex illo grege eſſe ſtudenſ quẽ

dominus alloquitur dicens. Noliteti/
mere puſilius gres:qi oplacuit patrive

ſtro dare uobis regnum. Uendite que

poſſidetis:⁊ date elemoſinꝗ. Facite vo

bis ſaculos non veteraſcentes: thelau/

ros non deffcignteu in celis.Et illnd G
iternm dicit dominus idẽ vir ſanctꝰ fa/
cerecupiens: Si vis eſſe perfectus vẽde
omnia que habes ⁊ da pauperibꝰ ⁊ hba
bebis theſaurum in eccleſijs:⁊ veni ſeq⸗
re me: ⁊ ſuper fidei fundamẽtum edifi/
care deſiderans non ligna fenum ſtipu

lam ſed aurum argentum ⁊ lapides pci

oſos.erat tunc annus maioꝛ triginta ſo
la ſuꝑſtite matre nomine Monicha ſi⸗

biq; adherente ⁊ de ſuſcepto eius ꝓpo
ſito ſeruiendi deo: amplis q; de carnis
nepotibus exultante: nam ei? pater pa⸗
tricius nomine iam antea deſuncterat
renunciauit etiam ſcholaſticis quos re

thoꝛ docebat ui ſbi magiſtruʒ aliũ pui

nitͤr
Wle⸗
lngn
ungt,
günti
Lahe
Khnt
nin
i

8en

7
nine

derent èo ꝙ ſeruire deo ipſe decreniſſet
ac placuit ei percepta baptiſimi gratia
cum aliis ciuibus ⁊ amicis ſuis deo pa
riter ſeruientibus ad aphꝛicam 2 ppaʒ
domũ agroſq; remeare ad quos veniẽi
⁊ in quibnus conſtitutus ferme triennio
? a ſe iã alienatis ſuis:cum hia que idẽ
adberebãt deo viuebat ieiunijs ⁊ oronj
bus boniſq; operibus in lege dni medi
tans die ac nocte. Et de his que ſibi de
us cogitanti atq; oꝛanti intellecta reue
labat:⁊ pñites ⁊ abſẽtes ſermonibus ac
libꝛis docebat. Contingit foꝝe eodẽ tẽ
poꝛe vt quidã ex his quos dicunt agen
tes in rebus apud bypoñ.regium ↄſtitu
tus bene rpᷣanus deunq; timẽs.Cõꝑta
aũt eius bona fama atq; doctrina den
deraret atq; optaret enʒ videre pꝛomit
tens ſe poſſe mundi huins oẽſ contẽne
re cupiditates atʒ ilecebꝛas:ſi aliquãdo

ex eius oꝛe dei verbum audire meruiſſʒ:

cũ ad ſe fidei fuiſſet relatione delatnʒ
liberare aĩaʒ cupiens ab huius vite pe/
riculiſ moꝛteq; eina ad memoꝛatã vl/
tro atq; confeſtin venit ciuitatẽ ⁊ hoieʒ

viſum allocutus frequntibꝰatq; exhoꝛ

tatus ẽ quantũ deꝰ donabat:vt qð deo
vouerat reddiſſet.at ſe ille facturũ ð die
in diẽ polliceba ur:nec tñ in eius tuũcĩ/
pleuit pñtia:ſed vacare vtiq; ⁊ mane eẽ
nõ potuit:qð per tale vas mundũ i ho
noꝛe vtile:dño ad oẽ opus bonum pa⸗

ratum in omni loco diuuina gerebat ꝓ⸗
nidẽtia. eodẽ itaq; tꝑe i eccleſa byponẽ

ſi catholica. Ualerius ſactus epᷣatũ ge
rebat qui cũ flagitante eccleſiaſtica ne
ceſſitate de pꝛondẽdo ⁊ oꝛdinãdo pᷣſ⸗
bitero ciiitati:⁊ plebẽ dei aloqueretur

⁊ exhoꝛtaret iã ſciẽtes catholici ſancti

auguſtini ꝓpoſitũ ⁊ doctrinã manu in
iecta quomam ⁊ illis in popaio ſeciꝰ
ignarus quid futurũ eẽ aſtabat:Sole
bat aute laicus ut nobis dicebat ab e.s

tim eccleſijs que no babetent epos ſua⸗
abſtinere pntiã:eũ ergo tenuerũt: ⁊ uti
talibus còſuetudo ẽ. opo oꝛdinandũ in
tulerũt.oĩbus id vno conſenin ⁊ deſiõ
rio fieri perficiq; petẽtibꝰ: magnoq; ſtu
dio ⁊ clamoꝛe flagitantibꝰ vberrim eo
flente:nõnullis quidẽ lachꝛimas eiꝰ vt
nobis ipſe retulit:tũc ſupꝑbe interpꝛetan
tibus:⁊ tanqᷓ; eum ↄſolantibus ac dicè
tibus:qꝛ locus pꝛeſbyteri licet ipſe ma⸗
loꝛi dignus eẽt:appꝛopinquaret tñ epiſ
catui cũ illle bõ dei vt nobis retulit ma
ioꝛi conſideratiõe intelligeret ⁊ igemii
ſet tan multa q; magna ue vite picula:
de regimine ? gubernatione eccleſe im
pẽdere ac ꝓuenire ſpectaret: atq; iõ fle
ret eoꝛũ tunc ut voluerũt cõpletum ẽ ꝙ
ſideriũ.factuſq; pꝛeſ pyter monaſterium
intra eccleſià mox inſtituit. ⁊ enʒ dei
uis uiuere cepit m modũ ⁊ regulã ſub
ſanctis aplis cõſtituta: maxie ut nemo
qcq; pꝛopᷣuʒ in illa ſocietate haberet: ſʒ
eis eſſent oĩa coia ⁊ diſtribneret᷑ vmcui
q; ꝓut cuiq; opus erat:qð iã ipſe pꝛio⸗
fecerat:dũ de tranſmarinis ad ſna rem̃
aſſet. Sanctus vo valeriꝰ oꝛdinatoꝛ eiꝰ
ut erat vir pijſſimuſ ⁊ deũ timẽs exulta
bat: ⁊ deo gr̃as agebat:ſuas exauditas
a oũᷣo fuiſſe pꝛeces qs ſe frequentiſſm
fudiſſe narrabat:ut ſibi diuinit hõ con
cederet᷑ talis qui poſſʒ verbo dei ⁊ oc
trina ſalnbꝛi eccleſiam dei edificare. cui
rei cum hõ grecus nã: minuſq; latina
lingua ⁊ litteris inſtructꝰminuſq; vtilẽ
pꝛouidebat:eidẽ pꝛeſbitero poteſtateʒ
dedit ſe coꝛa ĩ eccleſia euangelium pꝛe
dicandi ac frequẽtiſſime ttactãdi ð uſũ
quidẽ ⁊ cõſuetudinẽ aphꝛicanoꝝ eccle
ſiaꝑ vñ ẽt ei nõ nulli epᷣi. detrahebat. ſʒ
ille nir uenerabilis ac pꝛouidus in oꝛi
entalibus ecclenis id ex moꝛe feri ſciẽs
utilitati eccleſie cõſulẽs obirecsto n

”c ”l

—

curabat linguas důmodo factitaref a
pꝛeiby tero quod a ſe epo impleri mini
me poſſe cernebat. vn accenſa 1 ardẽs
eleuata ſuper candelabꝛu lucerna:oĩbꝰ
qͥ in domo erant lucebat: ⁊ poſtea cur
rente ⁊ volante huiuſmodi fſama bono
pꝛecedente exẽplo acccepta ab epis po
teſtate:pꝛeſbyteri nõnuilli coꝛã epiſco/
pis populis tractare ceperunt verbũ vi

te:ſane tunc in illa byponenſi vꝛbe ma

nicheoꝛum peſtilentia q;plurimos ci/
nes ⁊ peregrinos infecerat ⁊ penetraue
rat ſeducẽte ⁊ decipiente eiuſdẽ hereſs
quoda pꝛeſpytero nomine Foꝛtunato

ibidẽ cõuerſante atq; moꝛante. Inter/

ea bhyponẽ ſes ciues vel peregrini chꝛi/
ſtiani tã catholici qᷓ; etiã oonatiſte ade⸗
unt Auguſtinũ pꝛeſbpterũ atq; oepo/
fſcunt: ut illũ bominẽ manicheoꝛũ pꝛe/
ibyterũ quẽ doctũ credebant videret: 2
cũ eodẽ de lege tractaret quod idẽe vt

ſcriptũ ẽ: patat ad confeſſionè oĩ poſcẽ

ti ſe rõné ð fide ⁊ ſpe que ĩ deo ẽ potẽſ
q; exhoꝛtari ĩ doctrina ſana 2 cõtradi
centes redarguere minime renuit: ſed
vtru etid hoc Foꝛtunatus fieri vellet ſci
ſcitatus ẽ. At illi confeſti ad ipſũ foꝛiu⸗
natum id vetulerunt: 2 petẽtes ⁊ exoꝛ/
tantes ac flagitantes ne recuſare veni⸗
re quod id mi ime recuſaret. Sane qm
foꝛtunatus iam apud cantbaginé ſan⸗
ctũ nouerat auguſtinũ:adhuc ĩ eodem
ſecuʒ erroꝛe ↄſtitutũ cũ eodẽ ↄgredi pa
nitabat:verũ tamẽ ſuoꝛũ naxune inſta
cia coactꝰ ac verecũdatꝰ ꝓpmint comi⸗
nus le eẽ venturũ:certamẽq; oiſpntãdi
ſubiturũ: vnde cõdicto die 2 loco cõue
nerũt in vnũ cõcurrẽtib q;plurimis vi
ris ſtudioñis turbiſq; curioſis:⁊ apertis
notarioꝝ tabulis oupntatio ẽ cepta pꝛi
ma: ? ſecunda ẽ die finita:in que ille ma
nicheus pꝛeceptoꝛ vt ſegeſtoꝝ continet

.

fides:nec eatholicà aſſertion᷑ potuit e⸗
nacnare:nec manicheoꝛũ ſectam verita
ti ſubnixã valuit cõpꝛobare:ſed reſpon
Rone deſiciens.vltimo collaturũ ſè cũ
ſuis maioꝛibꝰ:ea que refellere nõ pom
it pꝛoſecntus : ⁊ ſi ſibi foꝛte de his ſatis

minime feciſſent ſue anime conſulturũ

atq; ia omnibus apud quos magnus
⁊ doctus videbatur:nihil valuiſſ in ſue
ſecte aſſertione iudicatus eſt¶Qua il

le conſuſione affectꝰ: a ſequenti tẽpoꝛre
de hyponenſi ciuitate ꝓfectus ad ean⸗

dem amplius nõ remeauit ac ſi per me
moꝛatũ dei hominẽ oiuʒ coꝛdibuſ Rei
aderant vel qͥ ablentes illa que geſta ſi
cognouerãt:erroꝛ ille ablatꝰ⁊ catholi⸗
ca ẽ intimata ac cõperta ſincera religio
tüc tẽpoꝛis cepit pᷣdicare beatꝰ auguſti
nus pꝛinati ⁊ publice i domo ⁊ i eccle
ſia ſalutis verbũ cũ oĩ fiducia aduerſus
aphꝛicanas hereſes maxime cõtra do/

natiſtas:manicbeos 2 paganos: libꝛis

confectis ⁊ repetitis ſermonibus ineffa
biliter admirantibus chꝛiſtianis t col
laudantibus:⁊ hoc ipiũ vbi potert nõ
tacentibꝰ:⁊ diſtvomantibꝰ:ſicq; adinnã
te domino leuare in aphꝛica eccleſia ca

tholica exoꝛta ẽ capud:que mnlio iem

poꝛe illi conualeſcẽtib herrticis pcipue

rebaptiʒatis dõatiſtis:pie maioꝛe mi

tudinis aphacanop ſeducta ⁊ oppꝛeſſa

iacebat. Libꝛos vero eiſdẽ ſiue tracteiꝰ
mirabili dei gr̃a pcedẽtes ac ꝓfluẽtes
inſtructos oĩ rõnis copia atq; auctozi⸗
tate ſanctarũ ſcripturarũ ipſi quoq; be
retici concnrrẽtes cũ catholicis ingenti
ardoꝛe audiebãat: qſquis vt voluit et
potuit notarios adbibẽs etiam ea que
diccbantur excepta deſcripſit: ⁊ inde iaã
per totũ aphꝛice coꝛpui pꝛeclara docin

na odoꝛq; ſus uiſſimus chꝛiſti diffuſa ?

manifeſtata eſt: congaudente quoc;in

poc etiam comperto eccleſia oei tràſmia

rina:quoniam ſicut dum patitur vnuz

membꝛum:compaciuntur omnia mem

bꝛa:ita cum glorificatur vnum mẽbꝛuʒ

congau dent omnia meébꝛa per idem tẽ

pus coꝛam epiſcopis hoc uli iubentibꝰ

qui plenarium to:ius aphꝛice conciliũ
hipone agebant de fide ⁊ ſimbolo pꝛe⸗

ſbiter adbuc Auguſtinus diſputauit. il
le vero beatus ſenex Ualerius ceteris
ex hoc amplus erultans ⁊ deo gratias
agens de cõceſſo ſpeciali beneficio me
tuere cepit et bumanus anim? ne ab
alia eccleſia ſacerdote pꝛiuata ad epiſco

patum quereretur ⁊ ſibi auferetur. naʒ

⁊ id pꝛoueniſſet niſi ⁊ hoc idẽ epiſcopꝰ
cognito ad locũ ſecretũ eũ tranſire cu⸗
raſſet:ocultatũq; a querentibꝰ minime
inueniri feciſſet. vnde amplinſ foꝛmidãſ
idẽ venerabilis ſenex: ⁊ ſciens ſe coꝛpo⸗/
rz 2 et ate infirmiſſimũ egit ſecretis litte

ris apud pꝛimatẽ epiſcopũ carthaginẽ

ſem allegans imbecillitatem coꝛpoꝛis
ſui:etatiſq; grauitatem ⁊ obſecrans vt
biponẽñ ecclene oꝛdinaretur epiſcopꝰ
qui ſue cathedre nõ ias ſuccederet ſed
conſacerdos accederet auguſtinus.
Que igitur beaiꝰ valerius optauit ⁊ ro
ganit ſatagens reſcripto impetrauit.

Poſtqᷓ; petitionẽ ad viſitandũ adneniẽ
te ad eccleſam hiponẽſem tunc pꝛima

te nunmndie megalio calamenſn epiſco⸗
po ⁊ Ualerius antiſtes epiſcopis qͥ foꝛ
te tunc aderant:⁊ clericis oĩbus bipo
nenſibus:⁊ vniuerſa plebi inopinatem
cunctis ſuam inſinuat tunc volutatem
omnibuſqʒ audientibus: gratulantibꝰ
atq; id fieri perficiq; ingenti deſiderio
clamantibus epiſcopatum ſuſcipere cõ
tra moꝛem eccleſie ſuo viuẽ e epiſcopo

pꝛeſoyter Auguſtinus recuſabat.Duqʒ
id fieri ſolere ab oibus ſuaderetur atqʒ

ignaro tranſmarinis ⁊ affrica nis eccle
ſie exẽplis pꝛobaretur:cõpulſus atʒ cos
ctus ſuccubuit ⁊ epiſcopus cura ꝭ ⁊ ma
ioꝛis leci oꝛdinationẽ ſuſcepit. Quod
ipſe poſtea fieri nõ debuiſſet vt vino epi
ſcopo oꝛdinaretur ⁊ dixit ⁊ ſcripſit pꝛo
pter cõcilij vniuerſalis vetitum:quod iã
oꝛdinatus didicit:nec quod ſibi factum
doluit:alijũ fieri noluit. Unde ẽt ſatae⸗
git vt concilüs conſtitueret᷑ epiſcopo ⁊
ab oꝛdinatoꝛibus deberi de oꝛdinandis
vel oꝛdinatis omniũ ſtatuta ſacerdotũ

in notitia eẽ deferenda. atqʒ ita factum

ẽ: ot epiſcopatu ſuſcepto multo inſtan⸗
tius ac frequentius maioꝛi auctoꝛitate
non adbuc in vna tantñ regione:ſʒ vbi
cũqʒ rogants veniſſetꝛverbũ ſalutis etex
ne alacriter ac nauiter pnlulante atꝗs
creſcète in domini eccleſia pꝛ edicabat
paratus ſemper poſcentibus reddere

rationem de fide ⁊ ſpe que in deo ẽ cu

ius dicta atq; excepta ulaximeqʒ dona
tiſte in eadem hiponenſi vel vicina ma
nentes ciuitate ad ſuos epiſcopos defe
rebant:que cum audiſſent: ⁊ contra foꝛ
te aliquid dicerent ant a ſuis refelle ha
tur: aut eadem res ad ſanctum angu⸗
ſtinum deferebat᷑ eaqʒ cõperta patient᷑
ac leniter vt ſcriptum ẽ cum timoꝛe ⁊
tremoꝛe ſalntẽ omnium operabatur.
Oſtendens qᷓ; nil referre illi noluerunt
ac voluerint q;; verũ manifeſtumq;
ſit qð eccleſia ori ſides tenet ac dicit.Et
hec diebus ac noctibus ab eodẽ inguer
agebantur. Nam 2 epiſtolas pꝛiuatas
ad quoſcunqʒ eiuſdẽ erroꝛis epiſcopos
2 ẽminẽtes.i.laicos dedit rõne reddita
dmons atqʒ exhoꝝꝛans vt vel ab illa
ſe prauitate corrigerent vel cerie ad di
ſputatiões venirẽt. Illi vero cauſa diffi
dentie nihil vnq; reicribere voluerunt
ſz irati furioſa loquebàtur atq; ſeducto

rẽ oeceptoꝛcc; animarum auguſtinn bilitauerunt aliquibus ét calc cũ ace
cec t pꝛiualiun 7 publice conclamabant to in oculos miſcerunt: alioe oceiderũt
* velut lupu occidedu eẽ in defenſõe. Ungde etid iidẽ ſuis oonatiſte rebapti⸗
gregiv.i.iiui vicebat ⁊ tractabantꝗſQui zsatoꝛes in odii veniebant.pꝛoficientes
cia peccataa deo indubitanter eẽ crecẽ poꝛꝛo in doctrina diuina lub ſancto 7
du poſſe oimitti bis qui hoc facere at; cum ſancto Auguſtino in monaſterio

interficere als ac ꝑſicere potuiſſent:nec deo ſeruientes:⁊ eccleſie hipouẽſi cleri

deu timetes:nec hommẽ erubelcẽtes: ? ci oꝛdinari ceperunt. ac deinde innote⸗
vt eoꝝ cauie diffidentia cunciis innote ſcente ⁊ clareicente de die in diem ec
ſcerent ⁊ laboꝛauit ⁊ publicis geſtis cõ cleſie catholice pꝛedicationis veritate
uenti non ſunt auſi conferre. Habebãt ſanctoꝛũq; ſeruoꝛum dei pꝛopoñto cen
etiã idẽ donatiſte per ſuas pene oès ec⸗ tinentie ⁊ paupertate pꝛofnnda ex mo⸗
clenas inauditu hominũ genus ꝑuerlſũ naſterio quod per illũ mirabilẽ virum

ac violẽtũ velut ſub pꝛofeſſione cõtinẽ ⁊ eẽ ⁊ crelcere cepat magno deſderio

tin ambulantes qui circũcelliones dice poſcere atq; accipere epiſcopos ⁊ cleri
bantur. Et erât ĩ ingenti numero ⁊ tur cos pax eccleſie atq; vnitas: ⁊ ceplt pꝛi
bis per oẽs fere appꝛicanas regiones cõ mo ⁊ pdſtea cõſecuta ẽ:nã ferme decẽ
ſtituti:qni malis inibuti doctoꝛibꝰ au // quos ipſe noui ſanctos ac venerabiles

dacia ſuperba: ⁊ temerilate illicita: necviros continentes ⁊ doctiſſimos beatꝰ
ſuis nec alienis aliquãdo parcebant:cõ Auguſtinus oiuerſis eccleſiis nõnullof

tra ius faſq; in cauſis interdicentes ho/ quoqʒ eminentioꝛibus rogatus dedit.
minibus:⁊ niſi obediſient: danis grauii Similuerqʒ ⁊ ipſi ex illoꝛu ſanctoꝛim

ſimis ⁊ cedibus afſiciebant᷑ armati di/ pꝛopoſito venientes domini ecclenis p
nerũs telis bachantes per agros vilaſ⸗ pagatis: ⁊ monaſteria inſtituerũt ⁊ ſiun

q; vſq; ad ſanguinis effunone accede / dio creſcẽte edificationis verbi de cete
eno metuentes. Sed oũ verbũ dei ſe/ xis eccleſus pꝛcmctos fratres ad ſuſci⸗

dulo pꝛedicaretur: ⁊ cũ his qui oderüũt piédũ ſacerdotiũ pꝛeſtiterũt. Unde per
pacẽ pacis ratio haberet᷑: illi pacem lo multos ⁊ in muitis ſalubꝛis fide: ipei
quenies oebellabãt gratis. Cuq; aduer ⁊ charitatis eccleſie umoteſcete doct i

ſus eoꝛu dogma veritas innoteſceret: q na:nõ ſolũ per omnes aphacanas pies

voiebant ⁊ poterant ſeie inde vel eripie veruʒ et in traſmarinis ⁊ libꝛos editos

bat vel lubducebãt: ⁊ pati atq; vnitati atqʒ in grecum ſermonẽ trã latos abil

ccclene cu ſluis:qinbꝰpoterant cohere/ lo vno homine ⁊ pet illü multis fauen

bant. vnde illi ſui erroꝛis minimi cõgre te deo:multa innoteſcere meruerut: atʒ
gationẽ videntes atq; augmẽtis eccle/ buic vt ſcriptum ẽ peccatoꝛ vides iraſce
ſie inuidẽtes acceſ exardeſcebt ira gra batur: detibus frẽdebat ⁊ tabeſcebat.
uiſſunat⁊ intollerabiles perſecutiones nui autem chriſti vt dictum eſt:cum his
vaiati eccleſie cõpacti faciebant. Ipſiſ qui oderunt pacem erãt pacifici:⁊ cum

q; catholicis ſacerdotibus ⁊ minſiris loquerentur debelabautur gratis alie

aggreſſiones diurnas atq; nocturnas quotiens vero etid vias armati idẽ cir
d repioneſq; rerũ omnium vi inferre: cũcelliones famulum deĩ auguſtinum
auc.iid ⁊ multos dei ſeruos cedibꝰoe obſederuiit:uvuũ foꝛte iet rogatus ad vi

ſtand
aho
ſane!
ſubee
dne.
cton
(um
deb⸗
cog
ſſſet
grat
lon
cac⸗
non
tin
un

ſeai
mon
cälnn
diie

iiine
halt
tant
inin
der
pen
ſei
Kii
lum.
Peec
ul
buoe
felal
Poce
onae
le h
fenr
ſeneg

lue

ecit
HZ
leſe
grſen
Alhſ
Nünene
etn
mür
He
il
Aut
Haute
Gin
Gun
uwr
nitct
nii
r
unee
pstu
ibet
lsſel

gnenqA

ſitandas inſtituendaſq; t exhoꝛtandas
catholicas plebes quod ipie frequentiſ
ſime faciebat.Et aliquãdo cõtigit vt illi
ſubcenturiati hactenus perderẽt capti
onc. Euenit quidem dei pꝛouidẽtia du
ctoꝛis hominis erroꝛe vt per aliam viaʒ
cum ſuis comuatibus ſacerdos quo tẽ
debat veniſſet atqʒ per hunc quẽ poſtea
cognouit rroꝛem: manus impias eua
ſiſſet ⁊ in quibꝰ omnibus liberatoꝛi ðo
gratias egiſſe illi oino ſuomoꝛe nec lai
cis nec clericis pepercerunt ſicut publi
ca conteſtatur geſta. Interea ſilendum
non eſt quod ad laudem doei per illius

tam egregii in eccleſia viri ſtudium do

mulſqʒ dei zelus aduerins pꝛedictos re
bapnatoꝛes donatiſtas geſtũ ẽ 2 per
fectũ cum ſoꝛte vnꝰex his quos de ſuo
monaſterio ⁊ clero epiſtopus eccleſie

ꝓpagauerat ad ſuam curam pertinẽtẽ
calamẽſis eccleſis dioceſiʒ viſitaret que
Didicerat pꝛo pace eccleſie contra ilam
bereſim pꝛedicaret factum ẽ vt medio
iiinere eoꝛum inſidias incurriſſet: ⁊ per
vaſum iüllius cum oinnibus illis comi

tantibus ſublatis animalibus ⁊ rebus
iniuriis ⁊ cede eam grauſſima affeciſſʒ
De qua re nc pacis ecclłeſie amplius im
penderetnur pꝛonectus: defenſoꝛ eccle
ſie inter leges nõ ſiluit ⁊ pꝛeceptus eſt.
Criſpinus qui biſdem donatiſtis in ca

limſi ciuitate ⁊ regione epiſcopus fuit

pꝛedicatus.l.⁊ multi tẽpoꝛis edoctꝰad
multam reneri auarariaʒ publicis legi
bus contra hereeicos conſtitutam qui
reſultans legibus pꝛeſentatus cũ apud
pꝛoconſulem ſe negaret bereticum ab
oꝛta neceſſitas vt illi recedente eccle
ſe vᷣfenſoꝛe a catholico epiſcopo reſiſte
retnr ⁊ conuinceretur eũ eẽ quo ſe ſuiſ
ſe negauerat:quonia ſ. ab eodẽ diſſimi

laretur foꝛte catbolicus epiſcopuo ab

ignoꝛantibus heretieus crederetur illo
ſe quod erat negante atqʒ ita ex bac de
ſidia ifirmis ſcandalũ naſceretur: ⁊ me
moꝛabili Auguſtino antiſtite oĩmodis

inſtante ad controuerſiã. Ambo ipſi ca

lamẽſes epiſcopi venerut ⁊ de ipſa die⸗
uerſa comnniõe tertio confllctum ſecũ
egerunt magna populoꝛũ chꝛiſtianoꝝ
multitudi ne cauſe exitum: ⁊ apud car⸗
thaginẽ ⁊ per totam aphꝛicam expectã
te. Atqʒ ilie criſpinꝰ qͥ ẽ ꝑ conſulari ⁊ li
bellari ſẽtẽtia ẽ ꝓnuciatꝰ heretlcꝰ. Pꝛo

q ꝗqʒ ulo apud cognitoꝛẽ catholic'eps in

terceſſit ne aurearia multa exigeret᷑ ⁊ ei
beneficiũ ipetratum. Uñ cũ igrat ad
piiſſimũ pꝛincipẽ ꝓuocaſſʒ ab impatote
relationi debitũ ẽ reſpõſũ ſolutũ ⁊ con
ſequẽter pꝛeceptũ.nullo ꝓꝛſus loco be

ret. cos donatiſtas eẽ öber̃ ⁊ eos ad vix

legũ oĩuʒ cõtra bereticos lataꝝ vbiqʒ te

nere oberet.Ex quo ⁊ iudex ⁊ officium
2 idẽ Criſpin ꝙ mime fuerat eraci pꝛe

cepti ſũt nas ari iibꝛas fiſci iurib ifer
re. Sʒ ꝓtin opa data ẽ ꝑ catholicoſ epi
ſcopos:pᷣcipue ꝑ ſcẽ memoꝛie auguſti

nũ vt illa oiuʒ ↄdẽnatio pᷣncipis dimit
teret᷑ idulgẽtia ⁊ vnño adiundate pfectũ

c.q̃ diligẽtia ⁊ cõ ſtudio młtũ cruit ec

cleſia ⁊ ð his oibꝰ ꝓ pace ecccleſie geſt

duguſtino dñs ⁊ hic palmã ðdit:⁊ apõ

ſe iuſtitie coronã reuauit ac magis mna

giſq; iubẽte xpᷣo ð die ĩ diẽ angebatur ⁊
multipiicabat᷑ pacis vnitas ecclie ði cõ
frar᷑nitos B̊ ⁊ id maxĩe fcũʒ ẽ poſt colla
tionẽ q̃ ab vninerſiſ epᷣis catholicis apõ
carthaginẽ cũ eiſdẽ oonatiſtaꝝ epis pꝰ
mõʒsʒ facta cẽ adiuuãte głoſ.ſſimo ĩpato
