hebꝛeos:qua teſte vñi ſunt illuſtres ca
tholice regule defenſoꝛes:fides eẽ dcã
ẽ cognitio reꝑ qͥ nõ vident᷑ quis qñ ſe

Iſcqq; nõ verbis: nõ teſtib: nõ deniq; vl

lis argumẽtis ſed pn‚tium reꝝ euidẽtie
credidiſſe. G ẽ fideʒ accõmodaſſe dicit.
Et nõ ita videt᷑ abſurdũ:vt recte rep:e⸗
hẽdebat᷑ in vbo eiq; oicat᷑. Uidiſti? Er

(Enchiridiõ.

Paulus ſidem que per – ope

iꝛĩa. Nlam qò⸗ ttinet
ad nõ videre ſine qᷓ credunt᷑ ſine qͥ ſpãt

ratur: appꝛobat atqʒ commendat: que
vtiqʒ ſine ſpe eſſe non poteſt. Pꝛoin de.
nec amoꝛ fine ſpe ẽ:nec ſine amoꝛe ſped
nec vtruũq; fint ſile.
AUQM1⁵ credlins fidei cbꝛiſtiane nõ
in naturis reꝑꝝ ſed in creatoꝛis boni
confittart. KCa. vu/
Uʒ ergo queritur qnid credi.⸗
duin fit ad quod religionem ꝑA
uineat: non rerum natura ira
nda eſt qu ũ ab eis quos
phyſicos greci vocant.
eſt quemadgmodum ab eiſdem: ſi ali
quid de vi et nmmero elementoꝛum de
motu atqʒ oꝛdine ⁊ deſectibus iy derũ
de figura celi de genenbus et naturis
animalium: frueticum: lapidum: fomi
um. fluminum: monnum:oe ſpatiis lo
coꝛum ⁊ tempomm:ve Fgnis imminé
tium tempeſtatum: ⁊2 alia texcenta te
bis rebus:quas illi inuenerunt vel iue
niſſe ſe exiſtimant: chꝛiſtianus ignozet

ſine amoꝛe eſſe non poteſt. Denidqʒ ait

apoſtolus ucobus. Et demones ce⸗ genitum: 2 ſpiruum ſanctum ab eedez
dunt ⁊ contremiſcũt:mec tamen ſperãt patre pꝛocedentem ſed vnuʒ eufidem

gonõ qedidiſi. In pntari põt nõ eſſe
cõſeqͥns: vt nõ videat᷑ res quecũqʒ cre

gnuia nec ipſ omnia inuenerunt tanto
excellentes ingenio,flagrantes ſtudio:
ditur. Sed melins hunc appellamus fi abundantes ocio:⁊ quædam bumana
dem quam oiuina eloquia vocuerunt coniectura inueftigantes: quedam ve
earum.ſ.rerum que non videntur. De ro biſtoꝛica experientia perſerutantes
ſpe quoqʒ ait apoſtolus. Spes que nõ et in eis que ſe inneniſſe gloꝛiantur:plu
videtur:non eſt ſpes:Quod enim videt ra opinantes potius q; cientes. Saſis
quis quid ſperatar. Si autem qò non eſt chꝛiſtiano rerum creataruʒ càs hue/
videmus:ſperamus per paiientiam ex celeſtium ⁊ terreſtrium: fine viſibilum
pectamus. Cum ergo bona futursa eẽe = inmi bilium: non ni bonitatem iĩtel

creduntur a nobis: nibil aliud: q́; ꝙ ligere creatoꝛis qui vnus ? verus ẽ de

ſperantur. Jam oe amoꝛe quid dicam] us: nullamqʒ eſſe naturam: que non
ſine quo fides nibil poteſt: Spes vero ant ipſe ſit ant ab ipſio: enm qʒ eſſe trini
tatem: patrem cilicet 2 filium a pare

del amant:ſed potius quod amamus qʒ ſpirunm patris 7 filj. :
vel ſperamus credendo vemurum efſſe Qualia bona ſint que a ſumms
foꝛmidant. Pꝛopter quod apoſtolus trinitate crenta ſunt. KKLap-ir.

B hac ſume ⁊ eilit᷑ et ĩmuta⸗
biliter bona trinitate creata ẽt
4 dia: 2 nec ſüme: nec eqliter nec
imutabilit bona:ſj iñ bona ét ſingula.
Simul vo vniuerſa valde bona: qꝛ ex
“ oibus cõſiſtit vniuerſitatis admirabiliſ
pulchatudo. Qualiter deus ma
la oꝛdinet:⁊ q̃ ſit diffinitio mali. Ca.x.
7 [ꝗqᷓ etiaʒ illud qo malũ or bñ
oꝛdinatũ ⁊ loco ſuo poſitum
eminẽtiꝰↄmẽdat bona: vt ma
gis placeàt ⁊ laudabilioꝛa ſint: oñ ↄpa

rant malis. Neq; eni deꝰ ops qðò etiaz

ifideles fatent᷑:rerũ cui ſũma ptãs: cuʒ
ſume bonus ſit. vllo modo ſineret mali
aliqᷣd cſſe ĩ ogibꝰſuis:niñ vlq; adeo eẽt
opᷣs ⁊ bonus: vt hbene facere ⁊ de malo
poſſet. Quid ẽ aũt aliud qð malũ dicit
niſi pꝛiuatio boni: Nã ſicut coꝛpoꝛibꝰ
aĩaliũ nibil ẽ aliud moꝛbis ⁊ vulneri
be affici:qᷓ; ſanitate pꝛiuari:neq; id agi
tur cũ adhibet᷑ curatio:vt mala illa q ĩ
erant.i.moꝛbi ac vulnera recedãt hĩc ⁊

alibi ſint:ſed vtiq; vt nõ ſint.nõ enĩ vl⸗

la ſubſtãtia:ſed carnalis ſubſtatie vitiũ
E vuln aut moꝛbi. Cuũ caro ſit ipſa ſub⸗
ſtatia: ꝓfecto aliquod bonũ ẽ:cui acci/
uut iſta mala.i pꝛiuatiões eins bõi:qðᷣ

dicit᷑ ſanitas/Ita etii ⁊ aĩaꝝ qᷣcũq; ſũt
vitia:natura liũ ſunt pꝛiuatões bonoꝝ.

Que cũ ſanaãtur nõ aliquo trãſferũtur
ſed ea qͥ ibi erãt nuſq; ñ in illa
ſanitate nõ erůt. G
naturas ſũmo bono factas: qͥbuſq; ex

cauũis et qualiter coꝛꝛuptio noceat inti

matur. Ga. xj.

Ature igit oẽs: qm naturaruʒ

Pꝛlus oium ſũme cõdito? bo⸗
7 nus e. bone ſüt. Sʒ qꝛ nõ ſicut
eaꝝ cõditoꝛ ſũme atq; ĩcõmutabiliter

bone ſunt: iõ ĩ eis ⁊ minui bonũ 2 au⸗
geri põt. Sed bonũ minni malũ ẽ:q;uiſ

Bonas eſſe oẽs

q;tũcunq; minuat: remaneat aliqd ne
ceſſe ẽ:ñ adhuc nutura cẽ:vñ nã ſit. Ne
q; eni ſi q̃liſcũq; aut q;tulacũq; nã ẽ cõ
ſumi bonũ:qð nã ẽ:ni ⁊ ipſa cõſuma–᷑
põt. Merito qppe nã ĩcoꝛꝛupta lauda
tur. Poꝝo ſi icoꝛꝛuptibilis ſit q̃ coꝛũ⸗
pi oĩo nõ poſſit:mlto ẽ pculdubio lau⸗
dabilioꝛ.Cũ vo conũpit᷑:iõ malũ ẽ eiuſ
coꝛuptõ: qꝛ eã q̃licũq; pᷣuat bono.Tã
ſi nullo bono pᷣuat nõ nocet:nocʒ aũt
agdimẽdo bonũ.Quadiu itaq; nã coꝛũ
pit ineſt ei bonũ qò pᷣnet. Ac ꝑ H̊ n na⸗
ture aliqd remanebit qð iã coꝛꝛũpi ne⸗
q̃at: ꝓfecto natura ĩcoꝝuptibilis erit: ?
ad hoc tã magnũ bonũ coꝛuptio non
pueniat. At ſi coꝝũpi non veſinet: nec
bonũ vtiq; bẽre oeñnet:quo eã poſſit
pꝛiuare coꝛuptio. Quam ſi penitus o
nq nulla erit. Quo circa bonum coꝛu
ptio cõſumere nõ põt:niſi ↄſumẽdo na
tura. Ois g natura bonũ ẽ magnum ſi
coꝛꝛupi nõ põc paruũ ſi põt.Negari tñ
bonũ es:niñ ſtulte atq; iperite pꝛſuſ nõ
põt:q̃ i coꝛuptõe ↄ umit᷑:nec ipa con⸗
ruptio remanebit nulla vbi eſſe poſſit
ſubſiſtente natura. 5 nullu poſ
ſit eẽ malũ:ſi nullũ ſit bonum:⁊ q: hBaſ
ſertio ſnie ꝓphetice nõ ſit ZↄꝛiaCa. xij
7LEꝑboc nullu ẽ qò dr maluz
ſi nullũ ſit bonũ:ſed bonn: oi
Lnmalo carẽs:ĩtegrũ ẽ. Cui vero
Hieſt malũ vitiatũ vel vitioſu, bonum ẽ
nec malũ vnq; põt eſſe vllũ:niſi vbi bo
nũ ẽ vllüũ. Un res mira cõficit᷑:vt qꝛ oia

.

—

natura inq;tuʒ natura: bonum ẽ nibil
aliud dici vi deat᷑: cũ vitioſa natura ma
la eſſe nꝗ or̃ niſ malũ eſſe:qð bonuʒ ẽ
nec malũ eẽ niñ qð bonũ eſi:qꝛ oĩs na
tura bonũ e: nec res aliqua mala eſſet
ſi res ipla q̃ͥ mala ẽ naura nõ eẽt. Nõ
igit᷑ põt eẽ malũ.nin aliqõ bonum:qð

tãqʒ cõſũpſerit:iõ nulluʒ bonũ lerit: ꝛ =

eum ðdici videatur abſurde:connexio tũ

ratiocinationis huiꝰ venit ĩeuitabiliter

nos cõpellit hec dicere. Et cauendum
ẽ ne ĩcidamꝰ ĩ illã ſniam ꝓpheticã:vbi
legit᷑. Ueh his qͥ dicũt ꝙ bonũ ẽ maluʒ
⁊T: ꝙ malũ ẽ bonũ:qͥ dicũt dulce amaꝝ
⁊ amaꝑꝝ oulce:q oñt tenebꝛas lucẽ:⁊ lu
cẽ tenebꝛas.Qò dñs ait. Malus hõ de
malo theſauro coꝛdis ſni pꝛofen mala.
Quid ẽ autem malus hõ niſi mala na⸗

tura:qꝛ hõ natura eſt: Pono ſi bõ ali

quod bonũ ẽ: qꝛ natura ẽ qͥd ẽ malꝰpõ
niſi malũ bonũ:Lamẽ cũ ouo iſta diſ⸗

cernimus:inuenimꝰ nec iõ malũ:qꝛ hõ

E: nec iõ bonũ:qꝛ iniquꝰ ẽ:ſed bonuʒ qꝛ
bõ maluʒ quia iniquus. Quiſquis igit
dicit malũ ẽ hominem eè:aut bonum ẽ
iniquũ eẽ ipſe ĩcidit ĩ ppheticã illam ſẽ
tentiã. Ueh his qui oicũt ꝙ bonũ ẽ ma
lũ:⁊ ꝙ malũ ẽ bonũ.oꝑ eni dei culpat
qð ẽ hõ:⁊ vitiũ hois laudat qðẽ iniqͥ
tas:ois ndq; nã et ſi vitioſa iquãtum
nã e.bona iquatũ vitioſa ẽ: mala eſt.
Mð i bonis ac malis ſibimet orijs dia
ecticoꝝ regula ðficiat: ⁊ quid ſit coꝛꝛu
ptio: ⁊ ꝙ ex bonis mala oꝛta ſint.C. xiij
Uapꝛopter ĩ his cõtrarijs que

ticoꝝ regula oficit: qua oicut nulli rei
duo ſimul ineſſe cõtraria. Nullus eniʒ
aer ſimul ⁊ tenebioſus ẽ ⁊ lucidus:nul
lus cibus aut potus ſimul dulcis eſt ⁊
amarus. lullum coꝛpſimul vbi albũ:
ibi ⁊ nigrũ. Nullũ ſimul vbi defoꝛme:
ibi ⁊ foꝛmoſũ.Et hoc ĩ multis ac pene ĩ
oĩbꝰ cõtrariis reperit᷑:vt in vna re ſunł
eẽ nõ poſſint.Cuũ aũt bona ⁊ mala nul
lus ambigat eſſe ↄtraria:nõ ſolũ ſimul
eẽ poſſũt:ſed ecia mala oĩno ſine bonis
⁊ niſi i bonis eẽ nõ poſſut: q;uis bona
ſine malis poſſint. Põt.n homo vel an

gelus non eſſe iniuſtus:iniuſtus autem

Enchiridion.

la ⁊ bona vocant᷑:illa diale

non poteſt eſſe niſ bomo vel angelus
Et bonum ꝙ homo: bonũ ꝙ angelus:

malum iniuſtus. Et hec duo cõtraria

ita ſimuil ſunt:vt ſi bonum nõ eſſet:ĩ qꝰ
malũ eſſet pꝛoꝛſus nec malũ eẽ potuiſſʒ
Quia nõ mõ vbi cõſiſteret:ſʒ vnde oꝛi⸗
ret᷑ coꝛuptio nõ haberet:niñ eſſʒ quod
coꝛũperet᷑.Qð niſ bonũ eẽt: nec coꝛũ
peret᷑:qm̃ nibil eſt alið coꝛuptio qᷓ; bo
ni exterminatio.Ex bonis igit᷑ mala oꝛ⸗
ta ſũt ⁊ niſ ĩ aliquibꝰ boms nõ ſüũt:nec
erat aliaſ vñ oꝛiret᷑ vlla mala natura:nã
ſi eẽt inq;tũ nã eẽt ꝓfecto bõa eẽt ⁊ aut
ĩcoꝛꝛuptibilis nã magnũ eẽt bonũ aut
natura etiã coꝛuptibilis nullo modo
eſſet niñ aliquod bonum:qð bonũ coꝛ
rumpendo:poſſet ei nocere coꝛꝛuptio.
Quõ ñ ſit Sriũ dnice ſnĩe:q̃ dicit ñ põt
arboꝛ bona fructus malos facere cum
onr mala ex bonis eẽ oꝛta /Cap.xiuiij.
Ed cum mala erx bonis oꝛta eẽ
dicim?: nõ putet᷑ hoc dñice ſẽ⸗
tẽtie refragrari q̃ dicit. Nõ po
oꝛ bona fructus malos facere.
nõ põt enim ſicut veritas dicit: colligi
vna de ſpinis:qꝛ non põt vna naſci de
ſpinis. Sed ex bona terra ⁊ vites naſci
poſſe videmus ⁊ ſpinas: ⁊ eodẽ modo
tãq; arboꝛ mala fructus bonoſ.i.opera
bona nõ põt facere voluntas mala. Sʒ
ex bona hominis natura oꝛiri volun⸗
tas ⁊ bona põt ⁊ mala. Nec fuit pꝛoꝛ⸗

ſus vnde pꝛimitꝰ oꝛiret᷑ volütas mala:

niſi ex angeli ⁊ hoĩs natura bona.Qõ
⁊ ipſe dñs eodem loco:vbi de arboꝛe:⁊
fructibus loquebat᷑ apertiſſime oſten⸗
dit. Ait enim aut facite arboꝛem bonaz
⁊ fructum eius bonum:aut facite arbo
rem malam ⁊ fructum eius malum.
Satis admonens ex arboꝛe quideʒz bo⸗
na malos aut ex mala bonos naſci fru
ctus non poſſe:ex ipa tñn tra cui loq̃bat᷑
6

„ 4 .
7 Aa ſen e „7 12* D „
5

traq; arboꝛ omripoſſe. Motine remum:?: nõ iremꝰ heũ̃ locũ vbi opiens
re ad beatitudinẽ ↄſequẽdã ſcire cãs in trãſnũ nr̃um donatiſtaꝝ manꝰ armata 1
mũdo coꝛpoꝛaliũ motionũ. ap.xv. ſubſedera:atq; ita factũ ẽ vt eo qno tẽ⸗ i
ANe cũ ita fint:qñ nobis maro debamꝰ ꝑ demũ circuitũ veniremꝰ: co⸗ hi
tmMnis ille oſus placet. SFelix qͥ po gnitiſq; indijs illoꝑ nos gratularemur n
Miuit reru cognoſcere cãs:ñ no⸗ erraſſe:atq; ĩde gras agerem do.Quis gi
is videat᷑ ad felicitatè cõſequẽdã per⸗ 5Oviatoꝛc ſic errãtẽ: ſic nõ errãti latrõi 6
tinere ſi ſciam cſs magnaꝝ ĩ mido coꝛ pponer dubitauerit:Et fotaſſe iõ apö ſt
poꝛaliũ motionũ:q̃ abditiſſimis nẽ ſini illũ ſũmũ poetã loquẽſ qͥda miſer ama 6
bus occultãt: vñ tremoꝛ terris: qua vi toꝛvt vidi ĩqt: v perij vt me malus ab n
maria alta tumeſcũt:obicibꝰruptis:rur ſtulit erroꝛ qiẽ erroꝛ bonꝰ qͥ nõ ſolnʒ
ſuſq; ĩ ſe pᷣa reſidãt:⁊ ceta biꝰ ſed bona nihil obſit veꝝ ẽt ꝓſit aliqd: ſʒ viligẽtiꝰ P
rũ ⁊ malaꝝ rex cãs noſce öbemꝰ. Et id oↄſiderata vitate: ũ nibil ſit alið errare:
pactenꝰ q̃tenꝰ eas boĩĩ hac vita erro⸗ qᷓ; ꝑ putare quod falſuʒ: falſũq; aõ
ribꝰ erũni q; pleniſſimaad eoſdẽ erroe veꝝ e: vl certũ hre ꝓ ĩcento icertũ ve ꝓ
res ? erũnas euadẽdas noſce concedi᷑ certo:ſiue falſũ ſiue ſit ver:id tã ſit in ſo⸗
Ad illꝗ qppe felicitatẽ tẽdẽdum ẽ: vbi aĩo defoꝛme atq; ĩdecẽs: qᷓ; pulchꝑ ac i
nulla qtiamur erũna nullo errore fal⸗ decop eẽ ſẽtim vł ĩ loquẽdo vł ĩ aſſen 66
lamur. lã ſi cẽe coꝛpoꝛaliũ motionuʒ tiẽdo: ẽ:nõ nõ: ꝓfecto 2 ob hoc ipʒe i⸗
noſrẽde nobis eènt: nullas magis no⸗ vita misa iſta qua viuimꝰ: ꝙ ei nõnũc̃ Hit
ſce qᷓ nre valitndinis deberemꝰ. um vt nõ amittaf: erroꝛ ẽ nrccſſe 200. Abſit i
eas vero ignoꝛãtes medicos q̃rimꝰ: qs ot tal ſit illa vita:vbi ẽ aĩe nfe ipa veri⸗
nõ videat: qð de ſecretis celi ⁊ fre nos tas vita:vbi nemo fallit: fallitur nemo. iĩ
latet q;ta ſit patiẽtia neſciẽdũ¶Diſpu Pic aüũt hoĩes fallũt atq; fallũt᷑:miſeri di
tatio qli᷑ erroꝛ caueri poſſit. ¶ Ca. xvj oꝛeſq; ſũt cũ mẽtiedo fallüt:q; cũ men⸗ ii
]ANM⅛htuies. n. erroꝛ qᷓ;ta poſſumus tiẽtibꝰ credẽdo fallüt: vſq;adeo tñ rõ⸗ S
Ntcura cauẽd ſit: nõ ſolũ ĩ maio nabilis nã refugit falſitatẽ:⁊ quatu põt
ibse ver èt ĩ minoꝛibꝰrebꝰnec deutat erroꝛes. vt falli nolint ẽt qci oͤ
ni rer norãtia poſſit errarinõ eſt tñ̃ amat fallere. Nõ.n. ſibi qͥ mẽtit ̃ era uu
ðſequẽs: vt cõtinuo erret qſqs alidd ne re: ſ aliũ ĩ erroꝛẽ mittere credẽtẽ ſbi: 2 uf
ſcit. ſz ql qs ſe etiſtimat ſcrre qð neſcit p ĩ ea qdẽ re ñ errat: quà medacio ↄtegit fin
vo dͤppe appꝛobat ſalſũ: q ẽ erroꝛie p⸗ ſi nouit ipe qͥd vep ſit: ſ in hoc fallit: w n
pꝛiũ. Ulerũtñ ĩ q̃ re qſq; erret inteſt plu putat ſibi ſuũ nõ obeſſe mẽdaciũ: cum i⸗
rimũ. Nã ĩ vna eadẽq; re ⁊ neſciẽti ſei magis facicti. q; patiẽti obſit oẽ peim.
ens: ? errãti nõ errãs recta rõe ppomt ¶Utrũ ad officiu hoĩs iuſtiſit aliqua/ de
In diuerſis aũt rebꝰ.i.cũ iſte ſciat alia: do mentiri. Lap.xvi. g
Iile alia ꝛ iſte vtilioꝛa ille minns vtilia. Erũ difficillima 2 latebꝛofſſi⸗ ſin
vłẽt noria: qs ſĩ eis q ille ſcit: ei pferat ma bic gig it qo: qua ia gra fan
neſciẽtẽ: St᷑ n.q̃dã q̃ neſcire: qᷓᷓ ſcire ſit dẽ libꝛũ cũ reſpondẽdi neceſſi⸗ n
meliꝰ. Itẽq; nõnullis errare ꝓfuit alis tas nos vrgeret abſoluimꝰ. Utx ad offi nn
quãdo:ſʒĩ via pedũ nã ĩ via meor. Na ciũ hoĩs iuſti ptineat aliqn mẽtiri: no⸗ in
nobiſipſio accidit vt ĩ quodã biuio falle nulli.n. eo vſq; ꝓgrediũt: vt ⁊ peierare: N
6 ᷑? 7◻ ſAre 73 rnle aA. F. s Alre
Cer gAE. , : = ſi S 24. S 1„ , 6 z n rrizabz 2.
r E u⸗ . ſnes re ſadn rnd
Gras ag“* fretr

dicit:qm id verum putat:qᷓ; qui mentie

⁊ de rebꝰad dei cultũ ꝑtinẽtibus ac de
nſa oei natura falſũ aliquid dicere nõ
nũqᷓ; bonũ piũq; opꝰ eẽ cõtẽdãt. Mi⸗
biat vr pctm eẽ quidẽ oẽ mẽdaciũ: ſed
multũ ĩtereſſe quo aĩo ⁊ quibꝰ de rebꝰ
quiſq; mẽtlat.Nõ n. ſic peccat ille qui
cõſulẽdi quõ ille qͥ nocedi volũtate mẽ
tit᷑. Paud vo im nocet:qͥ viatoꝛẽ mẽtiẽ
do ĩ diuerſũ iter mittit:qᷓtũ is qᷣ viã vite
mẽdacio fallẽdi deprauat. nemo ſane
mẽtiẽs iudicãdus ẽ:qui diẽ falſũ quod
putat veꝑ:qm̃ quatũ ĩ ipo e:ñ fallit ipe
ſz fallik. no itaq; mẽdacij: ſʒ aliqñ teme
ritatis arguẽdus é: qui falſa ĩcautiꝰcre
gita ꝓ veris hʒ. Potiuſq; eõrio q;tuʒ in
ipo ẽ:mẽtit᷑ ille:qͥ dic veꝑ:qð putat fal⸗
ſũ. Quãtũ.n. ad aĩum eiꝰ attinet: qꝛnõ
qað ſetit hoc dicit:nõ veꝝ diẽ q̃ʒuis veꝝ
ĩuẽiat᷑ eẽ qð dicit.nec vllo mõ liber ẽ a
mẽdacio: iés veꝑ loqᷣtſciẽs ãt
volũtate mẽtit᷑.non ↄſideratis itacq; re
bus ipſis de quibꝰ aliquid dr̃ ſed ſola ĩ⸗
tetiõe dicẽtis: melioꝛ qui neſciẽs falſũ

di aium ſciẽs gerit neſciẽs veꝝ eẽ qõ di
cit. Ille nãq; aliud nõ hʒ ĩ aio aliud in
vbo:huicvo qualecũq; per ſeipᷣm ſir qð
ab eo of̃ aliud tũ clauſũ ĩ pectoꝛe aliò ĩ
ligua pꝓmptũẽ: qð malũ ẽ ppꝛi mẽtiẽ
tis. In ipſaꝑ auũt qͥ dñ̃r ↄſideratiõe reꝑ:

tm̃ intereſt qna ĩ re quiſq; fallatur ſiue

mentiat᷑: vt cũ falliq; mẽt iri minus ſit
malu quãtum ptmet ad hoĩes volunta
tẽ. Ln lõge tollerabiliꝰ ſi ĩ his qͥa reli⸗
glõe ſunt ſe iuncta mentiri:qᷓ; in his ſi⸗
ne quoꝝ fide vel noticia deꝰ coliñ põt
fallivt i pluribꝰa pquirẽte lucidius iue
ſtigabit.Qõð vt illuſtret exemplis:intu

eamur quale ſit. Si quiſpiam dum mẽ
tuur: viuere nunciat aliquem moꝛtuuz f.

⁊ alius dum fallitur: credat iterum ipᷣʒ
poſt quelibet longa tempoꝛa moꝛitug

irmr, nrE he, sn, en

Cerce 11

nonne illo modo mentiri:q; iſto modo
falli incomparabiliter pꝛeſtat: Multo
q; miuoꝛis mali eſt nullum erroreʒ ali
quem inducere: q; in iſtum ab aliquo
iduci: Quibꝰi rebꝰfallamur.C. xvuij
quibuſdam ergo rebus ina
gno:in quibuſdà paruo:ĩ quio
buſdam nullo malo: in quibuſ
dam etirm non nullo bono fallimur:
nam magno malo fallitur homo: cum/
hoc non credit:qð ad vitam ducit eier

nam:vel credit:qð ad moꝛtem ducit et᷑

nam. Paruo autem malo falluur: qui
falſum pꝛo vo appꝛobãdo incidit in ali
quas moleſtias tempoꝛales: quibus tũ
adhibita fideli patiẽtia couuertit eas in
vſũ bonuʒ veluti ſi quiſqᷓ; bonuʒ boĩem
putãdo qui malꝰ ẽ:aliquid ab eo patia
tur mali.Qui vo malum hoĩem ita bo⸗
num credu vt nil ab eo patiatur mali:
nullo mõ fallit᷑:nec ĩ eo cadit illa pphe
tica deteſtatio. Ueh his qui dñt ꝙ ma
lum ẽ bonum. Ipſis.n.de rebus quibꝰ
bies mali ſunt:nõ de hoibꝰ dem intel
ligẽdum ẽ:vñ qui adulterium dicit bo⸗
num:recte arguit᷑ illa voce ꝓpphetica.
Qui vo ipᷣm hoiem oicit bonum:quem
putat caſtum ⁊ neſcit adulterum nõ in
doctria reꝑ bonaꝑ ⁊ malaꝑ:ied ioccul
tis humanoꝝ fallit moꝑ:vocas hoiem
bonum:in quo putaeſſe quod eſſe no
uit bonum: ⁊ dicens malum adulterũ
⁊ bonũ caſtum. Sed hũc bonũ dicena
neſciẽdo adulterum eſſe illum malum
neſciẽdo caſtũ. Poꝛꝛo ſi ꝑ erroꝛẽ euas
dit quiſq; ꝑnitiẽ:ſiẽ ſupꝑiꝰ dixi nobis in
itinere ↄtigiſſe:ẽt aliquid boni hoĩ erro
re ↄfert᷑: ied cũ dico ĩ quibuſda rebus

nllo malo aliquẽ velnõnullo ẽt bono

alli: nõ ipᷣm errorẽ dico nullũ malum
vel non nullum bonüũ:ſed malum quo
nõ venit᷑ vel bonum quo venit erran⸗
8 ¹

7 . , 46 — 64 Arrn*
*

Enchiridiõ

do.i.ex ipᷣo erroꝛe qͥd non eneniat vel
quid ꝓueniat. Nã ipᷣe ꝑ ſeipʒ erroꝛ aut
magnũ i re magna:aut paruũ i re par⸗
ua:iñ ſꝑ ẽ malu.Quis.n.niſi errãs ma⸗
lũ neget appꝛobare falſa ꝓ veris: aut ĩ⸗
pꝛobare vera ꝓ falſis:aut hĩe ĩcerta ꝓ
certis vel certa pꝛo incertis: Sed aliud
ẽ malũ hoiem putare qͥ bonuſ ẽ:qð eſt
erroꝛis:⁊ aliud ẽ ex hoc malo aliud ma
lũ nõ pati:ſi nihil noceat hõ malus qui
eſſe putatur bonuſ.Itẽq; aliud ẽ ipam
viã putare q̃ͥ nõ ẽ ipa:⁊ aliud ẽ ex h er
roris malo aliquid boni conſequi: ve⸗
lut ẽ ab ĩſidijs maloꝝ hoĩum liberari.

—

An peccata dicenda ſint cum quis

de malo homine bene ſentit: vel veriſ⸗

milibus fallitrr. (Tap. xix
Eſcio ſane:vtrũ etiaʒ eiuſmodi
erroꝛ ſii: cũ bõ de malo homie

aut ꝓ eis q ꝑ ſẽſus coꝛpoꝛis capimꝰ oc
currunt fimilia: q̃ ſpũ taq; coꝛpoꝛe: aut
coꝛpoꝛe tãq; ſpũ ſetiunt᷑. Qualẽ ſe pu⸗
tabat eẽ apoſtolus petrus:qñn exiſtima
bat ſe viſũ videre repẽte de clauſtris et
Finculis ꝑ angelum liberatus. Aut in
ipfis rebus cõꝛpoꝛeis leue putat᷑ eẽ qð
aſpeꝑ ẽ:aut olłce qð amaꝑ:bñn olere qð
putridũ ẽ:auitonare cũ rheda tranſit:
aut illũ eẽ hoĩem cũ alius ſit: qñ douo ſi
bi ſimillimi ſunt:qð ĩ geminis ſepe con
ringit. Un au ille. Gratuſq; parẽtibus
error: ⁊ cetera:talia ẽt peccata dicenda
ſunt:/Hec qõ nodoſiſſina:q̃ hoĩies acu
tiſſimos achademicos toꝛſi:: nüc mihi
enodãda ſuſpecta ẽ:vtꝝ eliqͥd ðbeat ſa

piẽs appꝛobare ne icidat ĩ erroꝛẽ ſi pꝛo

veris appꝛobauerit falſa cũ oĩa ſiẽ̃ affir
mãt: vel occulta ſint vel incerta. Unde
tria ↄfeci volumina ĩ initio ↄuerſonis
mce: ne ipedimẽto nobis eẽnt:q̃ tãq; ĩ
Ooſtio ↄdicebãt.Et vliq; fuerat remouẽ

4

bene ſentit: qualis ſit neſciens

da lueniẽde deſperatio veritatiſ:q illoꝝ
videt᷑ argumẽtationibꝰ roboꝛari.Ap
illos g erroꝛ oĩs putat᷑ eẽ pctm qð vita
ri nõ poſſit cõtẽdũt:niſi oĩs uſpedatur
aſſeno. Errare qppe dicut cũ qſde aſſe

tit ĩcertis: nibilq; certũ ee i bolum viſu

ꝓpter ĩdiſcretã nimilitudint᷑. Salſi eti
ſi qͥd videt᷑ foꝛte ſit veꝝ. Accutiſſimis ꝗͥ
dẽ ſi ĩpudẽtiſſimis cõflictationib diſ⸗
putãt. Apud nos aũt iuſtus ex fide vi⸗
uit. At ſi tollat᷑ aſſẽſio ⁊ fides tollitur:

qꝛ ſine aſſenõe nipil credit᷑.Et ſũt vera

q́;uis nõ videãt: q niſ credât᷑ ad vitam

beata:qͥ nõ niſ eterna e:nõ põt ꝑueniri
Cũ iſtis vo viꝑ loqͥ debem ignoro qͥñ

victuros ĩ eternũ:ſj ĩ pntia ſe viuere ne⸗

ſciut: Immo neſcire le dicũt qð ſe ſcire
negare nõ poſſut. Neq;.n.qſq; ſinit᷑ ne
ſcire ſe uinere:qñũ quidẽ ſi viuu nõ põt
aliqd vel neſcire qi non ſolum ſcire
veruʒ etiã neicire nin viuẽtis ẽ. Sʒ vide
licet nõ aſſentiẽdo ꝙ viuãt: cauere ſibi
videt erroré: cũ eti errãdo cõuincant

viuere: qm nõ põt qñ viuit errare. Siẽ
ergo nos viuere nõ ſolũ veꝑ:ſz et certu
&ta vera ⁊ certa ſũt multa:qᷣbꝰnõ aſſe
tiri abſit:vt ſapia potiꝰ qᷓ; demẽtia no⸗
mindãda fit. ¶¶ Qmb i reb errãtes nõ

peccemus:quãuis ad bui virg miſenias

Erroꝛ pertineat. & Cap xx.
q̃buſdã at rebꝰ nihil inteſt

ne putẽt᷑:an falſa. In his errare.i.aliud
ꝓ alio putare:nõ arbitradũ ẽ eẽ pctim.
Aut ſi ẽ nimiũ ẽ atq; leuiſſimũ.Poſtre
mo q̃lecũq; illò ⁊ q;tũq; ſit ad illã vis
nõ ꝑꝛinet:q imꝰad deu. Que via fides ẽ
xpi: q̃ ꝑ dilectionẽ oꝑat᷑: neq; enim ab
hac via deuiabat apoſtolus petrus:qn
ſe exiſtimans viſum videre aliud ꝓ alio

ſic putabat. Ut a coꝛpoꝛum imaginib⸗

— — —

d capeſẽdũ dei regnũ:vtru m
credãt᷑ an nõ: vel vtrũ vera ſiue ſint ſi⸗

—— ——— —

——

lr

P
drin
ur
ie
ſteii
nnid
Ne
ſnn
Ann
a
kam
en
coc
ge ne
deſen
ſin⸗
Nno
nn ſ

ĩ quib ſe eſſe arbitrabatur:vera in qᷣbꝰ
erat:coꝛpoꝛa non dignoſceret niſ cuʒ
ab illo angelus ꝑ quẽ fuerat liberatus
abſceſſit. Ab hac via nõ deuiabat iacob
patriarcha:qñ viuẽtẽ filiũ a beſtia cre⸗
debat occiſũ.In his atq; brꝰ falſitatibꝰ
ſalua fiõ q̃ ĩ deũ nobis ẽ fallimur ⁊ via
nõ relicta q̃ ad illũ nos ducit erramus.
Qui erroꝛes ẽt ñ pctã nõ ſũt:tñ ĩ malis
huiꝰ vite depntãdi ſũt.Que ita ſubiecta
ẽ vanitati:vt appꝛobẽtur hic falſa ꝓ ve
ris:reſpuant᷑ vera ꝓ falſis:incerta tene

Enchiridion.

ganda: nec ideo peccatum negabitur ta
le adulteriũ. Si aũt merito nobis placʒ
caſtitas:quid queſo offendit veritas: vt

ꝓpter alienam vtilitatẽ illa nõ violetur
adulterãdo:⁊ violet᷑ iſta mẽtiẽdo⸗ſNõ

iõ mendaciũ poterit aliquãdo laudani:
2 nõnũqᷓ; ꝓ ſalute quoꝛũdã mẽtimur
Peccatũ ergo e:ſʒ veniale:qð beniuolẽ
tia excuſat: ⁊ iõ fallacia dãnat. Pluri⸗
mũ quippe ad bonũ ꝓfeciſſe hoĩes qͥũ
niſi ꝓ ſalute hoĩs mẽtiũt᷑:nõ ẽ negãdũ
ſed i eoꝝ tali ꝓfectu merito laudat᷑ vel

ant pꝛo certis.Quãauis n.hec ab ea fide etiã tẽpoꝛalit᷑ remunerat᷑ beniuolẽtia
abſint:ꝑ quã ad verã certãq; atq; etera nõ fallacia:q̃ vt agnoſcat᷑ ſatis ẽ:nõ vt

nã bitudinẽ tẽdimꝰ:ab ea tñ miſeria ñ

abſũ:ĩ qua adhuc ſumꝰnullomõ quip
pe falleremur ĩ aliquo vel aĩ vel coꝛpo/
risſe ſu:ſi iã vera illa atq; pfecta felicita
¶ Nuaõ ſit pctm oẽ mẽda

te frueremur

nõ niſ ꝓ ſalute hoĩuʒ mẽtiũt. Cap.xxj.

—

G ciũ vx q̃lit᷑ ẽt illi licet venialit᷑ peccẽt:qͥ

OQuo aũt oẽ mẽdaciũ iõ

— -—

dũ ẽ eẽ pcim qꝛ hõ nõ ſolũ qñ

veꝝ ſit ſiue putet᷑ ⁊ ñ ſi.Oĩs qui nititur

—.—

ʒ id qð aĩo ſentit:loquit᷑ volũtate fallẽ

di.Et vtiq; vᷣba ꝓpterea ſũt ĩſtituta: nõ
ꝑ que ſe iuicẽ hoĩes fallãt: ſed ꝑ que in
alteriꝰ quiſq; notitiã cogitatiões ſuas

ꝑferat. Uerbis igit᷑ vti ad fallaciã n adpoſteay
qð inſtituta ſũt peccatũ ẽ ꝙlec iõ vllu, vl q bic mala ſequuta ſunt. axrii.
ia b

mẽdaciũ putãdũ ẽ nõ eẽ peccatũ:quia

poſſumuſ aliqñ alicui pdeſſe mẽtiẽdo.
Poſſumꝰ.n.⁊ furãdo aliqũ pꝛodeſſe:’n..

pauꝑ cui palã oat᷑ ſẽtit cõmodum:⁊ di
ues cui clam tollit᷑ nõ ſẽtit ĩcõmodum
Nec iõ tale furtũ quiſqᷓ; dixerit non eẽ
peccatũ Poſſumꝰ⁊ adulterãdo:ſi aliq̃
niſi ad hoc ei cõſẽtiat᷑ appareat aman
do moꝛitura:⁊ ni vixerit penitẽdo pur⸗

rerum

ſcit qͥd veꝝ ſit:ſʒ et ſi q errat ꝰ
allit: ſicut hõ hoc debet loqui. Sẽpꝑ.n.
hõ debet loqui ſicut aĩo gerit:ſiue ilõ

2

1

Et pᷣdicet᷑. Maxime ĩ heredibꝰ teſtamẽ
ti noui:quibꝰor.Sit ĩ oꝛe vro:ẽ ẽ᷑:nõ ñ.
Qð.n.ampliꝰ ẽ a malo ẽ:ꝑꝑ qð malũ:
Qꝛ ſubꝛiꝑe ĩ hac moꝛtalitate nõ deſinit
Etiã ipſi coheredes xpᷣi di i
nobis ðbita nr̃a. ebona
⁊ qui malarum. ap. xxij.
JIs itaq; ꝓ hui bꝛeuitatis necei
tate tractatis: quoniã cãe co
gnoſcẽde ſũt re bonaꝝ ⁊ ma
lax: qu ia q̃ nos ꝑducat ad regnuʒ
vbi erit vita ſine moꝛte:ſine erroꝛe veru⸗
tas:ſine pturbatiõe felicitas neqᷓ; ou⸗
bitare debemꝰ rerũ que ad nos ꝑtinent

HS

bonaꝑ cam nõ eẽ:niñ bonitatẽ dei: ma

—

ni mutabilis volũtatẽ:pᷣus angeli:hoĩs
ſit creature rõnabil malũ

Oc pᷣmũ eſt creature rõnabilis
malũ.i.pᷣma pᷣuatio boni: dein
e etiam iam volentibus ſubi⸗
noꝛantia rerum agendarum ?
concupiſcentia noxiarum:quibꝰ comi⸗

tes ſubitrarũt erroꝛ ⁊ doloꝛ:q̃ duo mas?⸗

la qñ ĩminentia ſentiuntur: ea fugiẽtis
animi motus vocatur metꝰ. Poꝛꝛo ani
mus cum adipiſcitur concupita: q;uis

.
l f mieſ 4
iEE
„ S G . al „2 .

2

—2

pernitioſa ⁊ inania:qm̃ id erroꝛe nõ ſè⸗
tit vel delectatione moꝛbida vincit᷑:vel
vana ẽt letitia vẽtillat᷑.Ex his moꝛboꝝ
nõ vbertatis ſʒ ĩdigẽtie tãq; fõtibꝰ ois

miſeria nature rationalis emanat.
8 ſuis malis rõnał nã btitudinis
titũ nõ amiſerit: ⁊ bõ hẽat penã
TPpꝛnam

coꝛpoꝛis moꝛtem.Cap. xxuij.
Ue tñ natura ĩ malis ſuis ñ po
nit amittere beatuudinis ape
Litũ. Ueꝑx hec oĩa mala ſunt et
ium ? angeloꝑ: ꝓ ſua malicia domi
ni iuſticia danatoꝝ. Sʒ bõ hʒ ⁊ penam
ꝓpꝛiam:q̃ ẽt coꝛpoꝛiſmoꝛte puniuꝰ eſt.
Moꝛtis qiuppe ſuppliciũ oñs ei cõmi⸗
natus fuerat ſi peccaret:ſic eũ remune⸗
rãs libero arbitrio:vt mũ regeret ĩperio
terreret exitio. Atq; ĩ paradiſi felicitate
tacz ombe vite: vñ iuſticia cuſtodita
i melioꝛa cõſcẽderet collocanit.
OQ peccatum adam oꝛiginaliter in
poſleros tranſierit.
Inc poſt petm̃ exu

ect Rir⸗

ſfle:tdãq; ĩ radice viciauerat: pe/
la moꝛtis ⁊ dãnatiõiſ obſtrinxit: vt qͥc
d ꝓlis ex illo ⁊ ſimul dãnata ꝑ quaʒ
peccauerat cõiuge ꝑ carnalẽ ↄcupiſcẽ/
tiã:ĩ qua ĩobediẽtie pena ſimul retribu
ta ẽ naſceref᷑ traheret oꝛiginale peccatũ,
quo traheret᷑ ꝑ errores doloꝛeſq; diuer
ſos ad illud extremũ cũ deſertoꝛibꝰ an⸗/
gelis viciatoꝛibꝰ ⁊ poſſeſſoꝛibꝰ ⁊ cõloꝛ
tibꝰ ſuis ſine fine ſuppliciũ:ſic punum
boĩem peccatũ itrauit ĩ mũdũ:⁊ ꝑ bec
catũ moꝛ ĩ oẽs hoĩes ptraſiuit:in quo
oẽs peccanerũt. Muũdu quippe appel/
lauit e apls vniuerſũ gen huma
nũQualr huũani gener maſſa ex ira
dei iacebat i malis:luẽs cũ deſertoꝛibꝰ
angelis iuſtiſſimas penae manente in
eis bonitate creatoꝛis. ¶Eap. xxvj. .

Htg, pens per antos neles

pẽ quoq; ſuã:quã peccãdo in

ſtraret.

La ergo res ſe hʒ. Jacebat ĩ ma
lis:vlł ẽt voluebat᷑: ⁊ de malis
i mala, pꝛecipitabat᷑ totiꝰ hũa⸗
ni generis maſſa danata ⁊ adiũcta par
ti eoꝝ qͥ peccauerãt angeloꝝ:luebat im
pie deſertionis vigniſſimas penas. Ad
irã qppe ði ꝑtinet iuſtã qᷣcqͥd ceca ⁊ in⸗
domita ↄcupiſcẽtia faciũt libeter mali⸗
⁊ qcqd manifeſtis aptiſq; penis patiũt᷑
inuiti. Nõ ſane creatoꝛis deſiſtẽte bo⸗
nitate ⁊ malis ãgelis ſubminiſtrare ni⸗
tã viuacẽq; potẽtiã. Que ſubminiſtra⸗
tio ſi auferat᷑ ĩteribũt:⁊ boiuʒ q;uis de
ꝓpagine viciata naſcẽtiũ:foꝛmare ſemi
na ⁊ aĩare ac oꝛdinare mẽbꝛa ꝑ ipᷣoruʒ

etates:pꝑ locoꝝ ſpacia: vegetare ſenſus:
alimẽta dona:e. Meliꝰ.n.iudicauit de

malis bona facere:q; mala nulla eẽ ꝑ⸗
mittere. Et ſiqdẽ ĩ meliꝰ hoĩum refoꝛ/
mationẽ nullã ꝓrſus eẽ voluiſſet:ſ im
pioꝝ nulla ẽ ãgeloꝝ nõne merito fieret

2

vt natura q̃ deũ deſeruit:q̃ pceptum ſui

creatoꝛis qð cuſtodire facillime poſſet:
ſua male vtẽs ptãte calcauit atq; tran⸗
ſgreſſa ẽ:que ſui ĩ ſe creatoꝛis imaginè
ab eiꝰ lumine cõtumacit᷑ auerſa viola⸗
uit:q̃ ſalubꝛẽ ſeruitutẽ ab ei legibꝰ ma
le vtẽs libero abrupit arbitrio:vniuer⸗

ſa ĩ eternũ deſereret᷑:⁊ ꝓ ſuo merito pe

nã pẽderet ſẽpiternã: Plane ita face⸗
ret ſi tm iuſtus nõ etiã miſericoꝛs eſſet

ſuãq; idebitã miſericoꝛdiã multo eui⸗/
otiꝰ liberatione mõ/⸗

dentiꝰ i igign

. ð qbuſdã angel cadẽtibus
p ſuꝑbia reſidui certiſſimã ꝑpetue bea⸗
itudinis ſtabilitatẽ acceperũt. C. xxvij.
INgelis igit᷑ aliqbꝰ ipia ſuꝑbia
de lerẽtibꝰ den: 2 ĩ huius aeris
imaã caligineʒ de ſupna celeſti
itatiõe deiectis:reſiduꝰ numer ange

oꝝ ĩ eterna cũ deo biĩtudine ⁊ ſcĩtate
ꝑmanſit. Necq;.n.ex vno angelo lapſo

, . e-Arer t

Dð Enchiridiõ

atq; dãnato ceteri ꝓpagati ſũt: vt eos /
ſicut poĩes oꝛiginale malũ obnoxie ſuc⸗

ceſſiõis vinculis obligaret:atq; vniuer⸗
ſos traheret ad debitas penas:ſed eo qͥ

diabolus fcũs ẽ: cũ iocijs ĩpietatis ela⸗

to ⁊ ipᷣa cũ eis elatiõe ꝓſtrato:cet᷑i pia

obediẽtia dño coheſerut:accipiẽteſ etiãſ

qð illi nõ babuerũt:certà ſciẽtiã q eſſet
de ſua ſempit᷑na ⁊ nũqᷓ; caſura ſtabili⸗
tate ſecuri. Placuit itaq; vniuerſitatis
creatoꝛi atq; moderatoꝛi deo: vt qm̃ ñ
tota multitudo ageloꝝ deũ deſerendo
ꝑierat:eaq; ꝑierat ĩ ꝑpetua dãnatiõe re

maneret:q̃ aũt cũ deo illa deſerete ꝑſti/

ra felicitate ſecura gauderetQò nu⸗

mDer bonoꝝ angeloꝝ qͥ diminut pꝰ
ruinã maloꝝ ex hoĩb ſuppleat᷑: ⁊ l h
numerus deo ſit notus.i Cap. xxviij.

Lia vo creatura rõnalis q̃ ho
minib“ erat, qm̃ peccatis atc;
ſuppliciis ⁊ oꝛiginalibꝰ 2 ꝓppis
ota pierat:ex eiꝰ parte reparata: ꝙ an⸗
gelice ſocietati ruina illa diabolica mi⸗
nuerat:ſupplerʒ. HPHoc ꝓmiſſũ ẽ reſurgẽ
tipꝰ ſcĩs:ꝙ erũt eq̃les ãgelis dei. Jtaq;
ſupꝑna illa hierm mater nr̃a ciuitas i
nulla ciuiũ ſuoꝝ numeroſitate frauda⸗

bit᷑: j vberioꝛe et copia foꝛſan regnabit
Necq;. n. numeꝝ aut ſcõꝝ hoium aut ĩ⸗

mũdoꝝ demonũ nouimꝰ: ĩ quoꝝ locuʒ
ſuccedẽtes filij ſcẽ mr̃is q̃ ſterilis appa⸗
rebat ĩ fris ea pace de q̃ illi ceciderant:
ſine vllo tẽpoꝛis termino pmanebunt.

Sʒ illoꝝꝑ ciuiũ numerꝰ:ſiue qͥẽ ſiue qui

futurꝰ ẽ ĩ cõtẽplatiõe ẽ eiꝰ artificis:qu
vocat ea qͥ ñ ſũt tãqᷓ; ea qͥ ſũt:atq; ĩ mẽ/
ſura ⁊ numero ⁊ pondere cuncta diſ/
ponit. ¶ Hõ nõ ꝓpis meritis nec per
liberum arbitrium:ſed per filium dei li
berari poſſit bumanum.
KLapitulum. xxix.

— 4 . ’: d e
„* . 2
( 5 ae& „, ——— * * —22 ?
.
4 4

terent fi

vlr⸗ . ——— 44. ja .
1

Frum hec pars generis huma
n cui liberationeʒ ðs regnũq;
ꝓmiſit eternũ:nũquid meruis

ũ ſuoꝝ reparari põt: Abſit. Quid.n.

oꝑat᷑ ꝑditꝰ:niñi qn fuerit a ꝑditiõe libe⸗
ratus? Nũquid libero volũtatis arbi⸗

trio: Abſit. Nam libero arbitrio male
vtens homo ⁊ ſe perdidi ⁊ ipſum. Si⸗
cut enim qui ſe occidit vtiq; viuendo
le occidit: ſed ſe occidendo non viuit
nec ſeipᷣm poterit reſuſcitare:ita cum li
bero peccaret᷑ arbitrio:victoꝛe pecca o
amiſſũ ẽ et libeꝝ arbitriũ. A quo.n. qͥs
deuict :huic ⁊ ᷣuꝰ addictus ẽ᷑. Petri
certe apliẽ iſta ſnĩa: q̃ cũ vera ſi::qualii
queſo põt ſerui addicti eẽ libertas: niſ

R

qn eũ peccare ðᷣlectat: liberalit᷑.n. Snit

q̃ ſui oni volũtatẽ libent᷑ faẽ. Ac ꝑ Hͥ ad
peccãdũ liber ẽ:dq pcti fuꝰc᷑. Unde ad
iuſte ſaciẽdũ liber nõ erit: niñ a pecca⸗
to liberatꝰ eẽ iuſticie ceperit uus. JPha

—

ẽ vera libertas ꝑp recti faciendi letici

ed iſta libertas ad benefaciédũ: vnõᷣ
erit hboĩ addicto ⁊ vẽdito: niñ redimat
ille cuiꝰ illa vox ẽ. Si vos filiꝰ liberaue

rit:tunc vere liberi eritis: Qð anteqᷓ fis⸗

eri ĩ hoĩe incipiat:quõ qᷣſq; de libero ar
bitrio ĩ bono gliabit᷑ oꝑe: q nõdũ liber
eſt ad oꝑãdũ bene: niſi ſe vana ſuꝑbia

2*

ſalui facti eſtis per fidem.

A ? pia ſeruit ꝑp pcepti obediẽtis

ertollat: quã cohibet apłs dicens. Gfa

Q etiam fidem a qua bona opera

cipiunt gratia tribuat. ¶/Cap. xxx.

ne ipſã ſibi ſalteʒ fidem ſic

rrogarent: vt nõ intelligerẽt

miĩaʒ ↄſecutũ:

dininit? eſſe vonatã:ſicut iſdeʒ
alio loco ſe dicit: vt fidelis eſſet
B quoqᷓ; adinxit arq; ait.

Et hoc nõ ex nobiſ:ſed dei donũ ẽ.Nõ

ex oꝑib:ne foꝛte q extollat.Et ne pu
libusbona oe futura opera
. g üif

rurſus adiecit. Ipſi.n. ſumus figmètuʒ
creati ĩ rpᷣo ieſu ĩ oꝑibus bonis:qͥ pᷣpa⸗
rauit ðs: vt ĩ illis äbulemꝰ.Lũc g effici
murr ve liberi: cũ deus nos fingit.i. foꝛ⸗
mat ⁊ creat:nõ vt hoĩes:qð iã fecit:ſed
vt boni boĩes ſimus:qð nũc gra ſua fa
cit:vt ſimꝰ ĩ xpo ieſu noua creatura:ſᷣm
gõ dcm c. Coꝛ mũduʒ crea ĩme deus.
Neq; enĩ coꝛ eiꝰ quatũ ꝑtinet ad nãm
coꝛdis humani:nõ iã creauerat deus.
Qõ de opat᷑ ĩ nobis velle ⁊ pfice
re ſicut apłs pꝛedicat ⁊ oĩs diuina ſcri⸗
tur. Lap. xxxi.
Tem ne qſqᷓ; ⁊ ſi non de operi

trio: volũtatis tanq; ab ipſo in
cipiat meritũ:cui tanq; öpuũ reddatur
pꝛemiũ bñ oꝑandiipſa libertas:audiat
eũdeʒ gre pꝛeconẽ dicẽtẽ. Deꝰ ẽ enĩ qui
opat᷑ in nobis: ⁊ velle ⁊ opari ꝓ bona

volũtate.Et alio loco. Igit᷑ nõ volentiſ

necq; currentis: ſed miſerentis ẽ dei. dũ
ꝓculdubio ſi hõ eius etatis ẽ:vt rõe iaʒ
vtatur:nõ poſſit credere:ſpare:diligere
niſi vellet:nec ꝑuenire ad palmã ſuꝑne
vocatiõis:niſ voluntate cucurrerit.Et
qũo g nõ volẽtis neq; currentiſ:ſed mi
ſerẽtis dei:niñi qꝛ ⁊ ipſa volũtas: ſic ſcri
ptũ ẽ:a deo pparat᷑: Alioquin ſi ꝓpter

ea dictũ ẽ nõ volẽtis neq; currẽtis: ſed

miſerẽtis ẽ dei:qꝛ ex vtraqʒ fit ⁊ volun
tate hoĩs:⁊ mif̃icoꝛdia dei.Et ſic dictũ
accipiamꝰnõ volẽtis neqʒ currẽtis:ſed
miſerẽtis ẽ dei tanqᷓ; diceret᷑: nõ ſuffiẽ
ſola volũtas hoĩs:ſi nõ ſit etiã mificoꝛ
dia ði. Nõ g ſufficit ſola mif̃icoꝛdia dði
ſi nõ ſit ẽt volũtas boĩs.Ac ꝑ hoc.ſire⸗/
cte dictũ ẽ nõ volẽtis hoĩs:ſed miſeren
tis dei:qꝛ id volũtas hoĩs ſola nõ iĩplet
cur nõ ecõtrario recte or̃: nõ miſereni
Dei eſt:ſʒ volentis hoĩs:qꝛ milericoꝛdia
dei id ſola ñ ĩplet. Poꝛꝛo ſi nullus xpᷣi

J. Ver. 5 . r ns!

bus:de ipᷣo gloꝛiet᷑ libero arbi

anus dicere audebit:nõ mifẽtis ẽ dei:
ſed volẽtis hoĩs ẽ:ne aplło aꝑtiſſime 2⸗
dicat. Reſtat ppterea recte dictũ ĩtelli
gat᷑ nõ volẽtj neq; currẽtl:ſed mientiſ
ẽ dei:vt totũ deo det᷑ qͥ bois volütateʒ
bonã ⁊ pꝑat adiuuãdã:⁊ adiuuat pꝑa
tã.pcedit eiʒ bona volũtas hoĩs multa
dei dona:ſed nõ oĩa:q̃ aũt non pcedit:
ipa ĩ eiſ ẽ ⁊ ipſa.nã vtrũq; legit᷑ ĩ ſanct

elodis:⁊ mificoꝛdia eiꝰ puẽiet me ⁊ mi

ſericoꝛdia eiꝰſubſeãtur me: Noleteꝛ ꝰ

nenit: vt velit voletẽ ſubſeqᷣne fruſtra

velit. Cur eniʒ admonemur oꝛare ꝓ ini
micis nr̃iſ vtiq; nolẽtibꝰ pie viuẽ: niſi vt

ðs ĩ illis oꝑet᷑ ⁊ velle.Cur itẽ admone
mur petẽ vt accipiamꝰ*:niſi vt ab illo fi⸗

at qð volumꝰ:a quo fcm̃ ẽ vt velimus
Oꝛamꝰ g pꝓ inimicis nr̃is vt mificoꝛdia
dei pueniat eos ſiẽ puenit ⁊ noſ.oꝛamꝰ
ꝓ nobis vt mĩicoꝛdia ei ſubſeqt nos.

A ilaoinatic ſub ira dei tene
bat᷑ genꝰbũanũ donec vẽiret mediatoꝛ
iunos ab bac ira liberaret. Ca. xxrij.
Enebat itaq; iuſta damnatõe
genꝰhumanũ: ⁊ oẽs erãt ire fi⸗
Ali:oe q̃ ſcriptuʒ ẽ. Qm̃ omnes
dies nĩi defecerũt:⁊ ĩ ira tua defecimꝰ
Anni nr̃i ſicut aranea meditabũtur de
q̃ ita dicit etiĩ iob. Hõ.n. nat' ex mulie
re bꝛeuis vite ⁊ plenꝰ ire.De qᷓ ita dic ẽt
dñs ieſuſ.Qui credit ĩ filiũ dei hʒ vitam
eternã:qͥ aũt nõ credit ĩ filiũ dei non bʒ
vitã eternã:ſʒ ira dei manet ſuꝑ euʒ:nõ
ait veniet:ſʒ manet ſuꝑ eũ.Cũ hac qᷣp⸗
pe oĩs hõ naſcit᷑:pꝑ qð dicit apłs. Fui

—

my'eni ⁊ nos nã filii ire ſcut ⁊ ceti. In
hac ira cũ eẽnt hoĩes ꝑ oꝛiginale petm

tãto grauiꝰ⁊ ꝑnitioſius:quãto maioꝛa
vel plura ĩſuꝑ addiderunt: neceſſarius
erat mediatoꝛ H ẽ recõciliatoꝛ:q hacirã
ſacrificij ingularis cuius erant vmbre
oĩa ſacrificia legis ⁊ ꝓphetarũ oblatio
* r . D 16 . 6 r
bies e 7271. .

f— — — — — ——— ——

(Enchiridiö

ne placaret. Uñ dicit apłs. Si aũt cum
inimici eẽmꝰ:reconciliati ſum deo per

moꝛtẽ eiꝰ:multo magis recõciliati nüe

ĩ ſanguine eiꝰ ſalui erim ab ira p ipʒ.c
aũt de iraſci drñ eiꝰſigniſicat᷑ ꝑrurba⸗
tio q̃lis eſt ĩ aĩo irãſcẽtis hoĩs:ſʒ ex hũa

nis motibꝰtrãſiato vocabulo vindicta

ei:qͥ nõ niſi iuſta ẽ: ire nomen accepit.

Q g̊ꝑ mediatoꝛẽ recõciliamnr deo et

accipimꝰſpm̃ ſcm:vt er inimicis efficia
