vos moueat:qð iã ſuꝑius conceſſera/ rit Quid.n.ait.Lrigetiꝰ nõ põt ex eo iã Mln
mus miſerũ eẽ quiſquis biũs nõ eẽt cni cõſici:oẽm nõ egẽtẽ beatũ ec᷑:quo ma⸗ Men
conſequens erit eẽ miſerũ hoĩem:qͥ p⸗ mifeſtũ ẽ:oẽm q egeat eẽ miſeru. Nam ri
piium tenet deũ: quem adhuc deum qᷓ cõcefſſe nos memini nibil eẽ medinz imf
rentem nondum diximus eẽ btũm. An inter miſerum ⁊ beatum: alidd ne inq; e
vero qõ ait Tullius. multoꝛum ĩ tris p iter moꝛtuũ ⁊ vimum tibi mediũ vidctt M
dioꝛum onos diuites appellamuſ:oĩuz ec᷑: Nõne oĩs hõ aut vnnus aui moꝛtu nocp
virtutũ poſſeſſoꝛes paupes nominabi- us e: SYateoꝛ inquit:neq; bic eè aliqd nlblae
mus: Sed illud videte vtrum quomo/ mediũ:ſʒ curſũ irtuc. Qꝛ inqᷓ; etid iſtud linuen
do veꝝ eſt:ꝙ oĩs egens milſer ſu. Ita ſiꝭ te ſateri credo:oẽm qui ante annu ſepk Alep.
verũ:qꝙ oĩs miſer egeat.Ita erit verum tus e:eẽ moꝛtnũ nõ negabat.Quid oĩs uunee
nihil aliud eẽ miſeriam q; egeſtateʒ: qd q ante annũ ſepuliꝰ nõ ẽ: viuit: Non une
me nũc cũ diceret᷑ laudare ſenſſtis. P ait. Sequit᷑ g inq;:non ſequit᷑ vt ſi oĩs emne
antem hodie lõgũs:vt q̃ramꝰ:quare pe qui eget miſer ẽ oĩs quinon eget fſit be Mhgnp
to:ne faſtidio nobis ſit ad iſtã menſam atus.Quauis inter miſerum ⁊ beatum Mumet
cras ẽt ↄuenire.Qð cũ oẽs ſe libẽtiſſi/ oet inter viuum ⁊ moꝛtuum mecdinʒ ni Nlnb
me habere dixiſſent ſurreximus. hil inueniri queat.Qð cum aliqui eoꝑ Claeni
Incipit viſputatio tertie diei. paulo tardius intellexiſſent me id qui⸗ Nuſage
Ertius autem dies diſputatios bus potui verbis ad eoꝛum ſenſnm ac nihe
nis noſtre matutinas nubes: comodatis aperiente. Ergo inq; miſerũ Cnunnn
Anos cogebant in balneas dii eſſe omnem qui egeat oubitat neino: ehe
YS

ümma
oiupu
gcnnke
nck cnſn
gammeiht
mindide
Alentoen
inns icgee
Goitntn
nblmutin
Plitwsſene
monapd
tenetin
tmiersee
ininghſe
ama
inienm

ue e ſald

iniuiͤ
inatl
einti
nblint
Wnlten
ii ntitt

nec nos terrent quedam ſapientiuʒz coꝛ
poꝛi neceſſaria. Non enim eis eget ipᷣe
aius in quo poſita ẽ vita beata. Ipe eni
pfectus ẽ:nullus aũt ꝑfectꝰaliquo eget
⁊ qõ videt᷑ coꝛꝑi neceſſariũ ſumet: ſi af
fuerit:ſi nõ affuerit:nõ eũ iſtaꝑ reꝝ frã/
git ĩopia.Ois nãq; ſapiẽs foꝛtis ẽ: nillos

autem foꝛtis aliquid metuit. Non igit

metuit ſapiens:aut moꝝẽ coꝛpoꝛis aut
doloꝛes:quibus pellendis vel vitãdis
vel differendis: ſunt neceſſaria illa:quo

rum ei poteſt contingere inopia. Sʒ tñ
non deſinit eis bene vti ſi ipſa non de⸗

ſũt.Ueriſſima eſt enim illa ſẽtentia:nã
tu quod vitare poſſis ſtultum admitte
re eſt. Uitabit ergo moꝛtem ac doloꝛeʒ
q;tum poteſt ⁊ quãtũ decet:ne ſi mini⸗
me vitauerit:non ex eo miſer ſit: qꝛ hec

accidunt:ſed quia vitare cum poſſiet no

luit: qõ manifeſtum ſtulutie ſignum ẽ.
Erit iſta g non vitans: non earum rerũ
ppeſſione: ſed ſtultitia miſer. Si aũt nõ

valuerit vitare: cum id ſedulo ac decen

ter egerit:non eum iſta irruentia mile/
rinm facient.Etenim ⁊ illa eiuldẽ comi
ci lententia non minus vera eſt:quoni

am non poteſt id fieri quod vis:id veliſ

quod poſſis. Quomodo erit miſer: cui
nihil accidit pꝛeter voluntatem: qꝛ qð

ſbi videt non poſie peruenire:nonpõt

velle. Habet enim rerum certiſſimarũ

voluntatem:ideſt vt qnicquid agit nõ

agat: niſi ex virtutis quod ʒ pꝛeſcripto
diuina lege ſapiẽtie:que nullo ab eo
pacto eripi poſſunt. Jam nunc videte
vrum etiam omnis qni miſer eſt ege⸗
at. Nam huic ſententie concedẽde diffi
cultatem illa res facit quod multuʒ ma

gna foꝛtuitarum rerum copia conſtitu

tiquibus ita facilia ſunt omnia: vt ad

toꝛum nutum pꝛeſto ſit:quicquid cupi

citas poſcu.Difficilis quidem iſta vua

De beara utt.

eſt. Sed fingamus aliquem:tamè qua
lem tullius fuiſſe dicit Oꝛatam. Quis
enim facile dicat oꝛatam egeſtate labo
raſſe:hoĩem ditiſſumum:ameniſſimum
delitioſſſimum: cui neq; ad volupta⸗
tum quicqʒ defuit:neq; ad gratiã:neq;
ad bonã integraq; valitudine?: Na et
pꝛedijs queſtuoſiſſimis ⁊ amicis iocũ⸗
diſſimis:q̃tum libuit abundauit:⁊ illis
omnibus aptiſſime ad ſalutem coꝛpo⸗
ris vſus eſt:eiuſq; vt bꝛeuiter totuʒ ex⸗
plicem omne inſtitutuʒvolũtatẽq; oẽʒ
ſucceſſio pꝛoſpera conſecuta eſt. Sʒ foꝛ
taſſe inquit aliquis vrjm. Plus illuʒ qʒ
habebat habere voluiſſe. Hoc ignoꝛa⸗
mus:ſed qð ſatis ẽ q̃ſtiomi faciamꝰ euʒ
nõ deſideraſſe ampliꝰ q́ᷓ; tenebat. Uide
tur ne vobis eguiſſe:etiã ſi cõcedã inqᷣt
licentius nihil eum plus deſideraſſe qð
ĩ hoie nõ lapie᷑te neſcio quõ accipiam.

Metuebat tn.Erat.n.vt or̃ ingenij nõ

mali: ne illo oĩa ſibi vel vno aduerſo ĩ⸗
petu raperenf. Nõ.n. magnũ erat itel
ligere talia cũcta q̃;ʒtacũqʒ eent eẽ ſub
caſibus conſtituta. Tum egoarridẽa
vides inquit licenti foꝛtunatiſſimũ iſtũ
boiem a btã vita ingenij bonitate im⸗
peditũ:quo enim erat acutioꝛ eo vide⸗
bat illa oĩa ſe poſſe amittere:quo metu

frangebatur: illudqʒ vulgare ſatis aſſe⸗

rebat in fidem:pominem malo ſuo eẽ
coꝛdatũ. Hic cum ⁊ ille ⁊ ceteri arriſiſ⸗
ſent:illud tamen inquã oiligentius at⸗
tendamus:quia ⁊ ſi timuit iſte nõ egu
it:’vnde queſtio eſt. Egere eſt enim ĩ nõ
habendo:non in timoꝛe amittenai que
habeas. Erat autem iſte miſer quia me
tuebat:quãuis non egeret. Non igitur
omnis qui miſer eſt eget. Quod cuʒ ap
pꝛobauiſſet cum ceteris etiam ipſa cu

ius ſententiam defendebam aliquatũ

tamen addubitano. leſcio mauiit ta⸗
. 1i

mẽè ⁊ nõdũ plene intelligo quò ab eſta
te poſſit miſeria:aut egeſtas a mifia ſe⸗
parari. Nà ⁊ iſte qui diues ⁊ locuples
crat:⁊ nihil vt dicitis amplius deſidera
bat:iñ qꝛ metuebat ne amittere egebat
ſapientia. Ergo ne hũc egẽtem dicere⸗
mus:ſi egeret argento ⁊ pecunia: cum
egeret ſapientia: non dicemus: Ubi
vũ oẽs mirãdo exclamaſſent:meipᷣo ẽt
nõ mediocruter alacri atq; leto: qo ab
a potiſſimũ dictũ eẽt:qð ꝓ magno de
philoſophoꝝ libꝛis:atq; vltimũ ꝓferre
parauerã. Uidetis ne ĩq; alind ec: mul

tas variaſq; doctrinas:aliud animum

attentiſſimũ ĩ deuʒ: Nã vnde iſta que
miramur:niſi ĩide pcedũt: Pic licẽtius
leiꝰ exclamãs ꝓꝛſus inqᷣt.miil vi nibil

Dĩnius dici potuit:nã ⁊ maioꝛ ⁊ miſera

bilioꝛ egeſtas nulla ẽ qᷓ; egere ſapiẽtia
2 qui ſapiẽtia nõ eget:nilla re oino ege
re põt.Eſt ergo ai egeſtas inq; nihil ali
uid qᷓ; ſtultitia. Pec ẽ enim cõtraria ſa⸗
piẽtie:⁊ ita cõtraria vt moꝛs vite:vt be
ata vita mife:bocẽ ſine aliquo medio.
HNã vt oĩs non btũs homo miſer ẽ:oiſi
qʒ hõ nõ moꝛtuus viuit:ſic oẽm ñ ſtul⸗
tum manifeſtum ẽ eẽ ſapiẽtẽ.Ex quo ⁊
illud iam licet dicere:nõ ex eo tm̃ ſergi⸗
um oꝛatam fuiſſe miſeruʒ: qui timebat
ne foꝛtune illa munera amitteret: ſed
qꝛ ſtultus erat:quo fit vt miſerioꝛ eẽt:ſñ
tam pendulis mutantibuſqʒ bie:q̃ bo/
na putabat:nihil omnino metuiſſet.
Eſt etiam enim non foꝛtitudinis excu⸗
bijs:ſed mentis ſopoꝛe ſecurioꝛ:⁊ altio
re ſtulticia ömerſus miſer. At ſi omnis

q caret ſapientia magnã patitur egeſta
tem: omniſq; compos ſapientie nibilo

indiget:ſeqiutur vt ſtultitia ſit egeſtas
vt autem omnis ſtultus miſer:ita om/
nis miſer ſtultus c. Ergo vt omnis ege⸗

ſtas miſeria: ita ommnis miſeria egeſtas

eſſe conuincitur. Quam concluſonem

trigetius cum ſe parmm intellexiſſie dice

ret. Quid inq; inter nos ratione ↄuenit.
Eũ egẽ inquit qͥ ⁊ ſapientiam nõ babe/

at. Quid eſt ergo inq; egere. Sapiam i/
quit non hr̃e. Quid eſt inq; ſlapictia nõ
hĩ̃e: Hic cũ taceret. Nonne hoc ẽ iquã

hfe ſtultitiam: Poc inqtit. Nibil en g

aliud inquã habere egeſtatem qᷓ; babeæ

re ſtultitiam. Ex quo iam neceſſe ẽ ege⸗

ſtatem alio verbo nominan qñ ulti⸗
cia nominatur. Qnàq; neſcio quomo⸗/

do dicamus. Habet egeſtatem ant ba/

bet ſtulticiam.tale eſt enim ac ſ loum
aliquem qui lumine careat dicamꝰ bz
bere tenebꝛas: quod nihil eſt alind iG5 ucg
umſt

lumen non habere. Non enim tenebꝛe
quaſi veniunt aut recedunt: ſed carere

lumine hocipſum eſt iam tenebꝛoſun
eſſe: vt carere veſte:hoc eſt eſſe nucdiin
Non enim veſte accedente veluti alii
res mobilis:nuditas fugii. Sic ergo di /
cimus aliquem habere egeſtatem: l
dicamus habere nuditatem. Egeſtas
enim verbum eſt non habenci: qu⸗/
obꝛem vt quod volo explicem ſfieant
poſſum ita dicitur: babet egeſtaten
quaſ dicatur habet non habere itaq;Bd m
ſinltitiam ipſam veram certam egeſta⸗

tem eſſe monſtratum eſt. vide iam que
ſtio nem:quam ſuſceperamꝰ vnũ ſolu⸗
ta ſit. Dubitabatur enum inter nos vtp

cum appellaremus miſeriam nihil ali⸗
ud qᷓ; egeſtatem nominaremus. Dedi⸗/

mus autem ratione: recte ſtulticiam vo
cari egeſtates. Sicut ergo ⁊ omnis ſtul
tus miſer omnis miſer ſtulius ẽ. Ia

neceſſe eſt non ſolum omnem qͥ egeat
miſerum:ſed etiam om nis qtu miler ſit
egeſtatez eſſe lateamur. At ſ ex eo er

2

*

Mle
fehmmn

an
luocke
ſumu
niente
Aludm
ſanns
lerentun
mnn
ſcen⸗
lcgeg
ſterin
gule
an⸗

ſereſeri
ulunt

Finigi
hr
ſonoß

dd

fonfn

ðð “

emnis ſtultus miſer ẽ:⁊ oĩs miſer ſtul⸗
tus eſt:conficitur ſtulticiam eſſe mile⸗
riam:cur non ex eo qð ⁊ quiſquis eget
miſer:⁊ quiſquis miler eſt egeat: nibil
aliud miſeriam qᷓ; egeſtatem eſſe con⸗
ficimus: Quod cum omnes ita eſſe fa⸗
terentur:illud iam inqua ſequitur vt vi
deamus quis non egeat. Js enim erit
ſapiens ⁊ beatus.Egeſtas autem ẽ ſtul
ticia egeſtatiſq; nomẽ. Hoc aũt verbuʒ
ſteriliiatem quãdam ⁊ inopiam ſolet ſi
giuficare. Attendite queſo altius q̃ʒta
cura pꝛiſcoꝝ hoĩum:ſiue oĩa ſiue quod
manifeſtũ ẽ qdã vba creata ſunt earuʒ
rerum maxime quarum erat noticia ꝑ
neceſſaria. Jam enim conceduis omnẽ
ſtultum egere ⁊ omnem qui egeat ſtul
tum eſſe.Credo vos etiã concedere ani
mum ſtultum eſſe vitioſum: omniaq;
animi vitia vno ſtultitie nomine inclu⸗
di. Pꝛimo autem die huius diſputatio
nis noſtre nequitiam dixeramus eſſe

ab eo dictam:ꝙ nequicq̃ʒ ſit cui cõtra⸗

riam frugalitatem:a fruge fuiſſe nomi⸗
natam.Ergo in his duobus contrarijs
Hoc eſt frugaliate: atq; nequitia: illa
duo videntur eminere: eſſe ⁊ non eſſe.
Egeſtati autem ð qua fit queſtio: quid

hutamus eſſe cõtrariu: Dic cũ aliqua/

tuũ cũctarẽt᷑. Si dic inquit Trigetius
diuitias:video his paupertatem eè cõ/

trarid. Eſft quidem inq́; vicinum. Nam

paupertas ⁊ egeſtas: vnum atq; idem
accipi ſolet.Cñ alið vbũ ĩueniẽdũ ẽ: ne
melioꝛi parni deſit vnum vocabulũ: vt

cũ illa pars paupꝑtatis ⁊ egeſtatis noĩie

abũdet:ex hac parte ſolũ opinat᷑ diuitia
rũ nomẽ. Nihil.n. abſurdiꝰ: q̃ʒ vt bic ſit
egeſtas vocabuii:vbi ẽ oria pars egeſta
ti. Plenitudo ĩquit licẽtiꝰ ſi dici põt vi
detur mihi recte opponi egeſtati. Oo/⸗
ſtea inquã de vbo qremꝰ.vFoꝛtaſſe di⸗/

ligẽtius.õ.n.obſcrutadũ è in inquiſi⸗
tiõe vitatis.Quãuis.n. Saluſtiꝰ lectiſſi
mus penſatoꝛ verboꝛum egeſtati oppo
ſuerit opulentiam:tñ accipio iſtaʒ ple.
nitudinẽ.nõ.n.nec h̊ gràmaticoꝝ foꝛ/⸗
midine liberabimur aut metnẽdũ ẽ ne
ab eis caſtigemur ꝙ incurioſe vtimur
vbis qui res ſuas nobis ad vtendũ de⸗
derunt: vbi cũ arriſiſſent. Ergo qꝛ men

tes veſtras ĩquã:cũ intenti eſtis in deũ

velut quedã oꝛacula:nõ ↄtẽnere ſtatui
dideamus quid ſibi velit boc nomẽ.nã
nullum accomodacius eẽ arbitroꝛ veri
tati. Plenitudo igit᷑ ⁊æ egeſtas cõtraria
ſũt:at etiã hic ſimilitxer:vt in nequitia et
frugalitate apparent:illa duo eẽ ⁊ nõ
eẽ.Et ſi egeſtas eſt ipſa ſtultitia:plenitu
do erit ſapientia. Merito etiam virtu⸗
tum omnium matrem multi frugalita⸗

tem eẽ oixerũt:quibus cõſentiens Cul

lius etiam in populari oꝛatione ait: vt
volet quiſq; accipiet.Ego tamen fruga
luatem:ideſt modeſtiam ⁊ temperanti
am:virtutem maximam iudico:pꝛoꝛſui
doctiſſme ac decentiſñũme. Conſidera
uit enim frugem:ideſt illud quod eè di
cimus cui eſt:non eẽ contrarium: ſed

pꝛopter vulgarem loquendi conſuetu
dinem: qua frugalitas: quaſi parſumo⸗

nia dici ſolet ouobus conſequentibus
quid ſenſerit illuſtranit ſubijciẽdo mo⸗
deſtiam ⁊ temperantiaʒ: ⁊ hec ouo ver
ba diligenti attendamus. Mogeſtia
vtique dicta eſt a modo: ⁊ a temperie
temperantia:vbi auteʒ modus eſt atq;
temperies:nec plus ẽ quicquã: nec mi
nus. pla eſt igitur plenitudo:quam
egeſtati contrariam poſueramus: mul
tum melius: quã ſi ibi abundantiam
poneremus. In abundantia enim in/
telligitur affluentia:et quaſi rei nuni/
um exuperantis effuſio: quod rnu
1 i

eyxenit vltra q; ſatis è etià ibi deſiderat
modus:⁊ reſq nimia ẽ modo eget:ergo
ne ab ipᷣa redũdantia egeſtas aliena eſt
Amodo aũt ⁊ plus ⁊ minꝰ aliena ſunt
Iplam ẽt opuletiã:ſi diſcutias iuenies
eã nihil aliud tenere q; modũ. Na non
niſi ab ope dicta ẽ opulẽtia: qũo auteʒ
opitulat᷑ qo nmmiũ ẽ cũ icõmodius ſit
ſepe qᷓ; parũ:Quicqͥd igit᷑ vel parũ vel
nimiũ ẽ:qꝛ modo eget:obnoxium ẽ ege
ſtati. Modus g̊ ammi ſapia:ẽ enĩ ſapi
entia ↄꝛia ſtultitie. Non negat᷑ ⁊ ſtulti
tia egeſtas:egeſtati aũt ↄꝛia plenitudo
Sapia igitur plenitudo. In plenitudie
aũt modus. Modus igit᷑ animi ĩ ſapia
S.Un illud pꝛeclarũ ẽ ⁊ nõ ĩmerito diſ
famat᷑ HG̊ pꝛimũ in vita eſſe vtile: vt ne
quid nimis.Dixeramꝰaũt ĩ exoꝛdio ho
dierne diſputatõiſ nr̃e: ſi inueniremꝰ
nihil aliud miſeriã:qᷓ; egeſtatẽ: eũ btũʒ
eſſe fateremur:qͥ nõ egeret.Eſt aũt iuẽ⸗
tum.Ergo btm eẽ nihil ẽ aliud: qᷓ; non
egere:B eſt eẽ ſapiẽtẽ.Si aũt queritis:
qd ſit ſapia iã ⁊ ipᷣa rõ quantũ ĩ pᷣſentia
potuit:⁊ voluit atqʒ eruit. Nihil ẽ eniʒ
aliud q; modus aĩ:hoc cẽ:a quo ſeſe ani
mus libꝛat:vt neq; excurrat in nimiuʒ
neq; infra:qᷓ; plenũ ẽ coartet᷑.Excurrit
at i luxurias:dnatiões:ſuꝑbias: cete⸗
raq; id genus:qᷣbus ĩmoderatoꝛũ mir̃o
rũq; aĩ ſibi leticias atq; potẽtias ↄpara
ri putãt. Coartat᷑ aũt ſoꝛdibꝰ:timonbꝰ
meroꝛe:cupiditate:atq; alijs qcũq; ſunt
quibne hoĩes miſeros:etiã miſeri conſi
tentur. Cũ vo ſapiam cõtemplatur inè
td:cũq; vt hꝰpueri verbo vtar:ad ipſam
ſe tenet:nec ſe ad ſmulacroꝝꝑ fallaciam
quoꝝ pondus ãplexus a deo ſuo cade⸗
re atq; demergi ſolet vlla: cõmotus in
anitate ↄuertit:nihil imoderatõis: ⁊ iõ
nibil egeſtatis pertimeſcit. PH ergo mo

40 ſuum.i.ſapiam:qᷣſqᷣs btũs eſt.Que ẽ

aũt dicẽda ſapĩa niſi dei que ſapiẽtia è.
Accepimus aũt etiam auctoꝛitate diui
na:dei filiũ nihil eſſe aliud:qᷓ; ei ſapiaʒ
⁊ eſt dei filius pfecto deus.eũ hʒ igit᷑
qſqͥs btũs ẽ:qð oĩbus nobis iaʒ an pla⸗
cuit:cũ hoc conuiuiũ ingreſſi ſumus.ſʒ
quid putatis eẽ ſapiam mii veritatem?
Etiam eni hoc dcm̃ eſt. Ego ſum vitas.
Ueritas aũt vt ſu:fit ꝑ aliquẽ ſummuʒ
modũ:a quo ꝓcedit:⁊ in quẽ ſe ꝑfecta
ↄuertit. Ipſi añt ſummo mõ nullus ali
us modus ĩponit᷑.Si eni ſummus mo
dus ꝑ ſũmũ modũ modus e: ꝑ ſeipſum
modus cẽ.Sed etiam ſũmuſ modns ne
ceſſe ẽ vt verꝰmodus ſit. Ut igitur veri
tas mõ gignit᷑ita modus vitate cogno
ſci᷑. Neq; igit᷑ veritas ſine modo neq;
modus ſine vitate vnq; fuit Quis ẽ dei
filiꝰ: dictũ ẽ veritas.Quns eſt quinõ bʒ

patrẽ: Quis aliꝰ qᷓ; ſmꝰ modus:Quiſ

ds ig tur ad ſũmũ modũ ꝑ veritateʒ ve⸗
nerit:btũs eſt. Poc animis deũ habere
ideſt deo ꝑfrui. Cetera eniʒ qᷓʒuis a deo
babeãtur non bñt den.Admonuio au
teʒ quedã que vobiſcũ agit:vt deum re

coꝛdemur:vt eũ queramus:vt eũ pnlſo

oĩ ſaſtidio ftiamus de ipſo ad nos fon

te veritatis emanat hoc interioꝛibus lu

minibnoſtris iubar ſol ille ſecretus i⸗
fundit:huins ẽ veꝝ oẽ qð loquimur:ẽt
qñ adhuc vel minus ſanis:vel repetea
pertis oculis audacter cõuerti ⁊ fotuʒ
ĩtueri trepidamꝰ:nibilq; aliud ẽt B ap⸗
paret eſie q̊; deũ:nulla de gnatione im

pediẽte ꝑfectũ. Nã ibi totũ atq; ꝑfectuʒ

eſt: ſimul eſt oĩpotentiſſimus ðs. Sed
tamẽ q̃zdin querimus:nõdum ipſo fõ⸗
te:atq; vt illo verbo vtar: plenitudine
ſaturati:nõdum ad nm modqduʒ nos ꝑ⸗
neniſſe fateamur. Et ideo qzmis deo ad
iuuãte:nõqũ iñ ſapientes ac bii ſumus
Illa e igit plena ſatietas aios:boe ẽ be

tyi ata vita pie pfecteq; cognoſcere a quo
nndi iducaris in veritaté: q̃ veritate pfruariſ
delſgig p quà ↄnecteris ſũmo modo.Que tria
Nine vnum deũ iteligẽtibus vnãq; ſubſtan⸗
gian tiam excluſis vanitatibꝰvarie ſuꝑſtitio
ſun nis oñdut. Pic mater recognitis vbis:
mnnen que ſue memoꝛie penitus iberebãt ⁊ q̃
mnfin ſi euigilãs ĩ fideʒ ſu:vbũ illud ſacerdo
lunnn tis nr̃i. Vone pꝛecantes trinitas: leta ef
gin fudit:atq; ſubiecit. Pec ẽ nullo ãbigen
Uulltei te btã vita q vita ꝑfcà ẽ ad quà noſ feſti
NndsO nãter poſſe ꝑduci:ſolida fide:alacri ſpe
in· fagrati charitate pꝛeſumẽdũ eſt. Ergo
hochſe inquã:qin modus ipſe nos admonet:⁊
lur ↄuiuiũ aliquo iteruallo dieꝝ diſtingue
nece re:quãtas ꝓ viribus poſſum: gr̃as ago
ooo teg ſũmo ⁊ vero deo patri dſo: liberatoꝛi
uoed aĩarũ.Deide vobis qͥ concoꝛdit iuitati.
ginon Multis etiã mecũ cumulaſtis muneri
o bꝰ. Naã tm̃ ĩ nr̃jm ſermonèẽz cõtuliſtis:vt
— me negare,nõ poſſim:ab iuitatis meis
ien eſſe ſatiatũ. Pic oĩbꝰgaudentibnſ ⁊ lau
140 datibꝰ oeũ:q̃ʒ vellẽ:ĩquit trigetius:hoc

ſpitn
11
äben
ſorenn

.
. –——

De aſſumptiõe uirginis marie

quã ille vbiq; ſeruãdus ẽ:vbiq; amadꝰ
ſi vobis ad deũ coꝛdi eſt reditus noſter
Pis dictis facto diſputatõis fine diſceſ
ſmus. Deo gfas. Amen.
Explicit liber de beata vita.
Diui Aurelij auguſtini hipponen
ſis epᷣi de aſſumptõe biẽ virgis Marie
i coꝛpoꝛe ⁊ aia. Liber icipit. Solutio ⁊
nſio oium pꝛeclariſſima.
W D introgata ð vᷣginis ma
tris oni reſolutõe tꝑali ⁊
aſſumptõe ꝑeni:qᷣd itelli
gã rnſurꝰ:te dus ops pai
voto ſupplici exoꝛo: vt qͥ
nädas nubibꝰz pluũt ibꝛes: qͥ tangis
q̃d ꝓferã pꝛebeas:ad qͥd pᷣmonẽ dirigaz

apias. Uenerabile ẽ. n. mihi dñe ⁊ pcoꝛ
dijs meis reuerediſſmnũ. de matre fili

mõ nos quotidie paſceres. Modus in

tni loqui:⁊ de ſciſſimo coꝛpoꝛe eius lin
guã ᷣmonibus occupare.Qne ſola me
ruit deuʒ haĩem pitura ſuſcipere: facta
thꝛonus dei:⁊ aula regis eterni:ſᷣm qð

nos docuiſti ꝑ ſcõs patriarchas 2 pꝛo⸗

phetas:⁊ aplos:figuris ⁊ ſermonibꝰ qe
bus credidimus ⁊ certi ſumus: qꝛ nũq
fefelliſti:qͥ nec fallere nec falli nouiſti:·
oñdens filiũ tuũ coeternũ nbi ⁊ cõſub
ſtantialẽ ĩcarnãdum ⁊ ĩcarnatũ ꝑ virgi
nis vterũ de quo carnẽ aſſumpſit qͥ coꝛ
poꝛalia cũcta tecũ creauit auctoꝛ vł ad
miniſtratrix: ⁊ ðs ab hoĩe fcũs hõ ab ea
natura ſimens nõ oꝛigin ſcificate ſpũ
ſcõ tuo ĩ ea vterũ humanũ ⁊ purificate
atq; mũdante ad ↄceptionẽ filij tui: cu
ius dignitatis ⁊ gre effectũ nec coꝛ con
cipere nec lingua valet expᷣmere. Non
eni talis ↄceptꝰtaliſq; partus:niſi deũ
decuerat:qͥ venerat redimere quos vo⸗
luit creare:creare ꝓfecto ptãte:redime⸗
re humilitate:humilitatis nam ſumenſ
ſcãm de ſcificato coꝛpoꝛe: ⁊ ĩmaculatd
de imaculato. Ine ffabilẽ enĩ ſcĩſicatio
nis gram quà cõcipiendus pᷣbuit:cõce⸗
ptus ⁊ natꝰnõ abſtulit. Que q̃tũ in coꝛ
poꝛe valuerit vᷣgis illi ſoli notiſſmuʒ ẽ:
q de eiꝰnatura nãʒ ſuſcepit quã ↄdidit.
Per quẽ te q̃ſo dne qꝛ ꝑilluʒ cũcta tri⸗
buis:quos vt tribuas eligis ĩio ffenſe de
tdãta ſcitate loqui tribuas:⁊ ſi nõ totuz
vt eſt:qð ipoſſibile lingue hnumane eſt
tn ipʒ ex ꝑie qð ẽ dicat᷑ vt eſt. Sonet er
go pᷣcioſuʒ natura pcioſitate:ſciſſmum
certa ſcĩtate:inextimabilifſimũ fideliſſi⸗
ma venitate.Que qꝛ humanã rõneʒ ex⸗
cedunt ſpũs tuus aſſit:q ſuo ſacro ſpira
mine inducat ĩ oẽm dicẽdoꝝ veritatem
Et qꝛ ð coꝛpoꝛe ⁊ aĩa loq̃ndũ eſt: quod
ipe pᷣter nalẽ vſuʒ ſcificauit ⁊ gram 2tin
lit nõ aliena dic re patiaf᷑: ſed ppꝛia ad
laudẽ ⁊ gliaʒ tuà s ope pr: ⁊ ad bono

rè filij tui ꝑ vᷣginẽ nati:⁊ eiuſdẽ ſpũs ſci
dei ⁊ oni nri cũ quo eſt tibi regnũ ⁊ im
periu i ſecula ſeculaꝝ. Amẽ.
AEaplicit pemium. Incipit liber.
Aia ꝓfüdiſſime ⁊ ſua digni
tate altiſſime ſum rnſurus
gqoni lectoꝛe meuʒ obſecro:
VVip me depꝛecet: ſi qua a
me pleni dicta cogueru oonis dei gra
tus exiſtat:n aũt minꝰnr̃e cõpatiat᷑ hu⸗
miilitaci. Q licet minꝰvaleamus vicere
vera tũ ꝓculdubio volumus. De ſcĩſſi⸗
mo igit᷑ coꝛꝑe ꝑpetue vgis. Marie eiuſ
q; ſacre aie aſſumpnõe:q;tũ ons vocu

erit loqͥᷣ bie rert pᷣmũ dicim : qin
ioiuinis ſcripturis poſtqᷓʒ ons in cruce
matrẽ diſcipulo cõmẽdauit:vt caſtitas
caſtis tueret᷑ obſeqᷣis: nibil reꝑit᷑ de ea
pterqᷓ; qð lucas ↄmemoꝛat ĩ actib apo
ſtoloꝝ:cõ memoꝛat eiſdẽ aplis noiĩatiʒ
dicẽs. Hi oes erãt ꝑſeuerãtes vnammi

ter ĩ oꝛone cũ munerioꝰ ⁊ Maria infe

leſu ⁊ frivus eiꝰ:h̊ oicimus: q tanto E
magna exiſtüt cautiuſiractàda ſunt:q;

to ſpãlius auctoꝛitatu; tel timonijs no

ppi ad liqaum roboꝛariSed qꝛ qdam
icriptura ſcã veris indagationũ ſtudijs
q̃rendãa reliqᷣt: nõ ſũt ſuꝑflua eximàda
vũ va indagatione fuerit patefacta. eſt
eni veritatis auctoꝛitas: ⁊ dũ viligeter
diſcutit de ſe gignere qo ipa ẽ cogſcit᷑.
Sepe eni diſcuſſa verã ↄueniẽtiam pa
rit quã manifeſtis ſmonibꝰ abſcondit.
Et ſepe aꝑtis ſermonibus ĩſinuat i qui
benibil pter id qð onat querendũ inui

tat. Ut eſt illud qð abꝛaã genuit iſaac:

iſaac genuit iacob:iacob genuit iudam
⁊ frẽs eius ⁊ cetera alia ĩ quibꝰ ſola te
nẽda ẽ la. Quedãà aũt ſic cõmẽdat: vt
parriter lr̃am ⁊ myſticũ itellectũ iſinuet
vt ĩ trãſitu maris rubꝛi:mãna celeſti:et
tabernaculo dei:atq; archa teſtameti:

nin futurop figura: baptiſmmi. vz rpi ?

eccłie oñſa ẽ pꝛerogatiua.Quedã tatuʒ

mypſtice vt cu deuũ oicit ĩſufflaſſe ĩ faciẽ

Ade ſpiraculũ vite:qͥ tñ os ad ĩſpiradũ
nõ bʒ:nec manus ad operãduʒ:lʒ dicat
ꝓpha. Man? tue fecerũt me ⁊ plaſina
uerüt me. Süut etiã quedã que q;uis cõ
memoꝛari omiſſa ſint:vera tñ rõne cre
duntur:atq; ipſa ↄueniẽtia rei:quẽad⸗
modẽ dux ⁊ puia credit᷑.Nihil eniʒ de
melchiſedech ſacerdotis dei excelñ iu⸗
ſticia loquit᷑ cũ ea pꝛeceſſiſſe tante lau
dis cognoſcat᷑. Nihil oe helye ⁊ enoch
poſtq; rapti ſnnt vite felicitate commẽ
dat cũctis liqͥdo ſciẽtibꝰeos btẽ viuere:
quos oñs hic ⁊ ĩ futuro ſeruãdos volu
it rapere. Quid gᷓ de marie moꝛte: qd ᷣ
eias aſſũptiõe dicẽdũ c.vñ oiuina ſcrip
tura nihil ↄmemoꝛat niſi querendũ rõ
ne qð ↄueniat veritati: Yiatq; ipſa veri

tas auctoꝛitas ſine q̃ necẽ nec valet au

ctoꝛtas. Memoꝛes. n. ↄditiõis buane
moꝛtẽ illa ſubiſſe tꝑalẽ oicere non me⸗
tuimꝰ:qua idẽ certe eiꝰ fili qui õs ⁊ bõö
E lege ſoꝛtis humane ſuſtinuit:⁊ boc qꝛ
hõ de eiꝰ luſcept ẽ ⁊ ꝓfuſus vtero. Sʒ
ſi dicim ea moꝛtis teneri viculis:⁊ rſo⸗
lutã ĩ cõem putredinẽ vermẽ cinerẽ:la
boꝛãdũ ẽ videre ſi boc ↄueniat tate ſci
tati tãte pꝛerogatiue. Aule dei. Scimuſ
eĩʒ dcm pᷣmo parẽti:qꝛ puluiſ es ⁊ ĩpul

nerẽ ibis. Qð ſi de moꝛte or̃ generalis
ditionẽ xpi caro euaſit de carne. Ma

rie ſũpta qͥ coꝛuptõcʒ nõ vidit.De quo
aũt ſcõ ociñ ſit angelus: ꝓdidit qui acd
mariã ait. Et quod naſcetur ex te ſcum
vocabit᷑ filius dei:vere ſcũm ⁊ ſcum lcõ
rũ.vñ ⁊ illa ſcã ſcõꝝ dicunt᷑ qui illa ſer
uabãt qᷣbus ille figurabat᷑: qͥ veraciter
ſcũs ſcõꝝ dr. Hic eſt eni de quo ideʒ ga
bꝛiel angelus oanieli loquit᷑ inter cet/

dtiinigni
uuQrditin
ilnfuſe ifai
ſosad ihri
Periclß goe
rutme ꝛpiin
di gue htii
era tiröneat
nitanti enn
di lenzs
is deeralſin
Ceſſcſetanen
deheketapd
felanne onn
nborosbefun
Noſenich
munenoredt
R
nignu
I
ndn
liocartn
fl ics
tnut
Nwis D
iſilaf
mti
oenuuit
Uleni
pinti

eci an
imtil

an
göͦan

Acrlel,
mt Gli⸗
4 ul

ra: q̃futura oftendit dicẽs: ꝛ ipleat᷑ vi⸗/
ho ⁊ pphetia:⁊ vnguat᷑ ſcũs ſcõꝛũ. PHic

eni ſcũs coꝛꝛuptionẽ non vidit:⁊ tertia
Die cũ triũpho:de inſeris rediens reſur/
rexit. Caro ei que de Maria ſumpta ẽ
⁊ ſi moꝛtua ẽ ex ĩfirmitate reuixit ex ðᷣi

xirtute. Sed h̊ ille:qui qñ voluit moꝛi:

qn voluit reſurgere potuit.excipit᷑ g ab
illa gnali ſnĩa de virgie ſumpta natura
Quod ſi nõ mane cogruit:cõgruit tñ fi
lio quẽ gennu. Poſt hec q ade ocà ſũt
de quib excipit᷑ marie filius ↄtẽnenda
ſunt q̃ etiã eue ocã ſunt:ñ cũctis femis
ſunt generalia:⁊ ſi ĩ aliquo excipiat ma
ria. Scriptũ qppe ẽ:mlieri quoq; dixit
deꝰ. Multiplicabo eruũnas tuas:⁊ oce

ptꝰtuos ĩ doloꝛe paries filios:⁊ ſub vie

ri poteſtate eris:⁊ ipſe dnabit᷑ iui.Erũ⸗
nam maria ſuſtintit:cuius aiam gladi
us paſſionis xpᷣi pertrant. Sed cõceptꝰ
non multiplicauit:nec ſub viri.i.mariti

bus de ſpiritu ſancto 1pᷣm ſuſcepit:⁊ vir
ginitatis itegritate permanẽte virgo x⸗
manſit.Quem qꝛ ſine peccati collunio

ne ⁊ ſine virilis aaumixtiomis detrimen

to ſuſcepu:ſme doloꝛe gennit:⁊ ſine in⸗
tegruatis violatione pudoꝛe virginua⸗
tis integra permanſit. Maiia ergo ⁊ ſi

municat pariendo cum doloꝛe Poc
enim potuit efficere de matre: qnia ſic

de elegit naſci de homine. Pꝛomeruit

eni hoc ſingularis ſanctitas ⁊ ſingula⸗
tris gratia: qua ſuſceptione dei ſingula⸗
riter exiſtimâda ẽ digna. Non immeri

to ergo excipitur a qiubuidam genera
libus natura ex intimatione qua tanta

fuat gratia: æ attollit dignitatis pꝛero⸗

gatiua.Quãatũ enʒ xpᷣi poteſas poſſit
mudi ondit vniuerſitas:qᷓ;tuʒ vero gra
tia:marie mõſtrat itegruas.Que ſicut

AX: 10 X„71 1 ,20 R.. 4 ſ. Alage.

5

— . ₰ õ „ —

ᷓ ioſeph iude cete
commumcat erumms eue: non comy qui dicebant

— — — — —
z0ee & M 45 1.. —ernR 1er. 12. y

¶De aſſumptione uirginis marie

diuerſa eſt a natura: ita diuerſa eſt ab
vſu.Quid ergo ſi in tata diuerſitate di⸗
cimus humane ſoꝛtis moꝛtem ſubiiſſe:
nec tamẽ eius vinculis denneri ꝑ quaʒ
deus voluit naſci:⁊ carmis ſubſtantiaʒ
communicare. Nunqͥd impium erit⸗

ait.Data ẽ mihi oĩs poteſtas in celo ⁊ ĩ

terra.Si g voluu integrã matre ĩ virgi⸗
nitatis ſernare pudoꝛe:cur non velit in

coꝛuptã a putredinis ſeruare fetoꝛe?

Dicat ergo qui cognouit ſenſuʒ domini

⁊ qui cõſiliarius eius fuit. Nũquid nõ

Scimus eni ieſuʒ oia poſſe:qͥ de ſeipſo

ꝑtinet ad benignitatẽ oni matris ſerus

re honoꝛẽ:qͥᷣ legẽ ſoluere nõ venerat:ſʒ

ad iplere. Lex eni ſicui honoꝛẽ matris
pꝛecipit:ita inbonoꝛationẽ danat/Qui

eni in vna pꝛe ceteris illã gra ſui conce⸗/
ptus honoꝛaint. Peride eſt credere ſin
gulari ſaluatione ea in moꝛte ⁊ ſpeciali
gratia honoꝛaſſe. Potuit enĩ eam a pu

tredine ⁊ puluere alienaʒ facere: qui ex

ea naſcẽs potuit dirginẽ reliquere/Pu

tredo naq; ⁊ vmis humane ẽ oppꝛobꝛi

um ↄduionie:a quo oppꝛobno cum ie
ſus ſit alienꝰ:natura marie excipit᷑:quã

—

ieſus de ea iuſcepiſſe ꝓbatur Laro eni

ielu caro eſt marie.Ei multo ſpecialius

rater emnim ⁊ caro no

ſira eſi. Caro enim chꝛiſti qʒuis gloꝛnia
reſurrectionis fuerit magmificata: ⁊ po

tenti ſuper omnes celoſ aſcenſone glo

rificata: eadem carnis manſit 2⁊ manet

natura:que ſuſcepta eſt de maria. Ipſe
enm qui conceptus ⁊ genituſ aiq; moꝛ
tuus ⁊ ſuſcitatus eſt per gloꝛiam pan

ſicut ipſe teſtatur poſt reſurrectionem

quando apoſtolis dicit ꝓ Clidete ma⸗

nus meas Q pedes meos: quia ego ipſe
um/⸗
niſ quia alter non ſum qᷓ tunc eraʒ qn

Quid enim eſt: ipſe ego ſum:

6

paſſus ſũ: Poe ſiquidẽ cognoſcere po/
teſtis qͥ ĩ manibꝰ⁊ pedibꝰmeis clauoꝝ

vulinera clare videtis. Ip eg idẽq; ce/

los aſcẽdit:⁊ carnẽ quã ð mr̃e ſuſcepit
ſuꝑ aſtra trãſuexit honoꝛãs oẽʒ buůanã
nam:ſʒ młto mag maternã. Si igr nã
mris ẽ filiꝰ:cõuemẽs ẽ vt ſit filij mater
n q;tü ꝑtinet ad equã adminiſtrationeʒ
ſʒ ;tũ ꝑtinet ad eàdẽ recipꝛocã ſubſtã
tiã vt hõ de hoĩe caro de caro:mr a fi⸗
lio:filiꝰ a mr̃e nõ ad vnitatẽ ꝑſone: ſed
ad vnitatẽ coꝛpoꝛalis nẽ.Si.n.vnitateʒ

põt facere gra ſine ꝓpᷣetate ſpal nẽ ;/
to magis vbi gre vnitas ⁊ coꝛpoꝛis eſt

ſpãl natiuitas: Unitas nãq; ẽ gre vt di
ſcipuloꝝ iĩ xpo:de qͥbꝰ diẽ.Pr ſcẽ ſerua
eos ĩ noie tuo.Quos dediſti mihi volo
vt ſint vnũ:ncut ⁊ nos.Eadẽ rõe de oĩ⸗
bus iuſtis:nõ ꝓ bis aũt rogo im: ſʒ ⁊ ꝓ
bis qͥ credituri ſt ꝑ vbũ eoꝝ ĩ me:vt oẽs
vnũ ſini:ſicut ⁊ tu pr ĩ me:⁊ ego ĩ te:bꝰ
E vt ipi ſint ꝑ gram qð nos ſumꝰ ꝑ oiui
nitatẽ. Pec qppe gre vnitas qͥ cũctis in
xpᷣm credẽtibſeruãt᷑.ſi Marie ẽt minꝰ
ſapiẽtiũ extimatiõe nõ tollit᷑ q;to ma⸗
gis cũ gr̃e vnitate ipᷣa ſpãlitas nẽ vnũ

filio honoꝛat᷑ poſſidẽs ĩ xpᷣo coꝛp ſuũ
qð genuit ⁊ quare non ſum per quod
genuit: Si. n.nõ obuiat nec dum ꝑſpe
cta auctoꝛitas vere credo:⁊ ꝑ qð genu
it: qm tãta ſcificatio dignioꝛ celo eſt q;
terra:qm thꝛonũ dei:thalamũ dñi:atqʒ
tabernaclłuʒ xpᷣi dignũ ẽ ibi eẽ vbi ẽ xpi
Tã pcioſũ.n. theſauꝝ digni ẽ celũ ̃ua
re qᷓ; fra. Latã ĩtegruatẽ merito ĩcoꝛu
ptibilitas nõ putredinis vlla reſolutio
ſeqt Iſtud g ſacratiſſimũ coꝛpus ð q
xpᷣs carnẽ aſſũpſit:cũ diuinà naturã bu
mane vniait: nõ amittẽs qð erat: ſj aſſu
mẽs qð nõ erat vt vbũ caro: hẽ o eus
bõ fieret eſcã vmib traditũ cõi ſoꝛde
putredinis ⁊ futuri de vmibꝰ pulueris
qꝛ ſẽtire non valeo dicere ꝑtimeſco. De
quo ſi nihil altiꝰ ſentirẽ:qᷓ; de ꝓpo:ni/
hil dicerẽ niñ quẽadmodũ de ꝓpo qõ
abſq; ambiguitate ſoluẽdũ ẽ in moꝛte:
poſt moꝛtem ẽ futurum putredo: poſt
putredinem vermis:poſt vermem vt di
gnum eſt: abiectiſſimus puluis. Qð de
Maria credendum non videtur: nee
extimabile:qꝛ extimationem pꝛocul ꝓ⸗
pellit incõparabile munus gre. Qð me

—

.N
—

efficit mrem ⁊ filiũ:⁊ filiũ ⁊ mrem,. i⸗ dicere maltaruʒ ↄſideratio reꝝ iĩuitat:

dẽdã ẽ ẽt qd de his quos ſecũ ꝑ gram
vnũ eẽ voluit:cõſequẽter adiungit. Ait
eni. Pr quos ðdiſti mibi volo vt vbi ſũ
ego ⁊ illi int mecũ: vt videãt claritateʒ
quã vediſti. O magnã ⁊ iextim abilem
bonitatẽ dei:qͥ hr̃e ſecũ ſuos ĩ głia vult
vt ſua claritate fruãt᷑:qᷣ hᷣ ſua fide iuncti
vnũ cũ eo eẽ oigni iudicãt᷑. Si igr eos

ſecũ bre vult:⁊ h̊ põt q oĩa põt qd exti

mãdũ ẽ de mre:vbi digna ſit hri niſi in
pntia filij: Quãtũ igr cõtueoꝛ: qtũ ĩtel⸗
io:qᷓ; um credo. Marie aia claritate
ruit᷑ xpi ⁊ glłioſis ↄ pectibꝰ eiꝰ ſp vidẽ
ſitiẽs:⁊ ſꝑ ↄſpic ẽs vũ ĩiexumabilit᷑ pa/
ſcit excellecioꝛi qdã:ſpaliq; pꝛogatiua a

qnaꝝ ⁊ vna qᷣdẽ ẽ quſ uis aliqn mini⸗
ſtris ipa veritas ait. Quimibi miniſtrat
me ſequatur:⁊ vbi ego ſum ibi ⁊ mini⸗
ſter meus erit. Si entz hec en generalr
ſnñia oĩum ꝑ fidẽ ⁊ piã oꝑationem m/⸗
niſtrantiũ q;to magis ⁊ q; ſpaliꝰ marie
Mariã nãq; oꝑis exbibiuõe ⁊ fidei ri/
gidiſſima veritate mimſtram xpᷣi fuuſſe:
oĩs qͥ ſane ſapit ĩtelligit. Abſq; vubio oĩ
opꝑe miniſtratrix extitu:que huc ĩ vtero
geſſu: partu ſẽſum aluit ⁊ fouit: atq; vt
endãgeliũ ait:in pꝛeſepe reclinaui:⁊ a fa
cie herodis in egyptum fugiens abſcõ⸗
dit:⁊ omnem infantiam eius pꝛo mmris
affeciu ua pꝛoſecuta e:vt vſq; ad eru⸗

1. e * . 21 „4
. eret 476*
1*

inht
fhi

ihöfl
ſaugeu
ſeuereti⸗
Pug
atbrsſ
hore
ſigkeſe
loebe
Nrliſe
Pinent
lpſen
Foppe

Phonene

ſie

Pina⸗
ilchi⸗
im
mmüͤli
ſſare
lelge
Gomn
ſchon
wofin
lic
hoon
hllip

hce

NS
finere
fübyr
lßrn
ffnnn
gtac
heue
donnns
taſe
lweſee
Me

epi
nan
Ang
1lcdeen
naockh
niditig
leiſheßj
bicdiin

natdian

W
iagnif
mninunih
Gori
webelc

i e

inelues
zuun
nnen
no⸗
inne
huntut
enndh
us
ann
nm),
B0
wwſgin
PiGN

Me aſſumpriõe

cè in qᷓ filiũ iã vixꝑ ꝑfectũ vidit pèdẽ ab

eiꝰ idubitãter miſterio nõ receſſeri cõ

ſecuta eũ nõ ſolũ greſſibꝰpedũ tanqᷓ; ꝓ
reuerẽtia deũ vexẽt imitatõis affectu.
Maria gꝗ miſtratrix xpᷣi ſpaliũ oꝑũ qli
tatibus ſic deuo:iſſima extitit:ita abſq;
dubio religiõii fide:⁊ ve credulitatcha
ritate ſecutrix fiit. Nõ.n. potnit dĩnita
tis eiꝰeẽ niſi cre dula qͥ ſe nouerat bũc ñ
virili ſeĩe fᷣm oꝛdinẽ nẽ:ſj diuino ſpira
mine nũcidte archãgelo ↄ epiſſe:vicẽs
iſuꝑ famulatiũ ageloꝝ ei adeẽ freqntiã
vt ↄcepto nato:qñ vʒ fcã ẽ cũ agelo mł
titudo celeſtis exercii clamãtiũ ⁊ dicẽ⸗
tiũ. Slia ĩ altiſſimis deo:⁊ ĩ fra pax hoĩ
b' bone volũtatl:⁊ ĩ egyptu ſuguuro:
atq; iñ iteꝑ redituro:qͥbꝰlido cogſcere
potuit: qꝛ talia obſeqᷣa ñ niñ deu dcue⸗
rãt. VUñn ⁊ ſtelle demr̃atio ⁊ magoꝛũ de
lõgiſſimis ꝑtibꝰ ĩiſpata adductio: q̃ ma
ximũ illi extitit ĩdiciũvitat.Silr ẽ ſime
onis atq; ane ꝓpphali dignitate iſolituſ
cetis ⁊ huic ſpal occurſus. Que oĩa ꝓfe
cto maria ↄfuãs his cũcij aln ad fideʒ
roboꝛata pio coꝛde ↄferebat intm̃ vt oĩ
no ñ mutabũda:ſʒ certa de filij ptãte:
tãq; de ði va vtute defi iẽte in nuptijs
vino dixerit. Oꝛ vinũ ñ hñt:ſciẽs plane
B illũ potuiſſe:ꝙ eũ mox cõtigit ditmio
miraculo cõpleuiſſe.Ecce igit᷑ maria fi
de ⁊ oꝑe xpᷣi miſtratrix:⁊ deuota vſʒ ad
eiꝰ moꝛtẽ ſecutrir:n plo greſſu qᷓ; imita
tiõis vt credẽdũ ẽ:affcũ:ſi ibi nõ fuerit:
vbixpᷣs miſtros ſuos vlt ee:vbi g erit. ?
ſi g erit:nũqd eli gra: ⁊ ſi eqli gra: vbi
eq̃ dei cẽſura qͥ vnicuiqʒ reddit fm ſua
merita. Si merito marie viuẽtiſpᷣ oĩbꝰ
donata ẽ gr̃a moꝛtne erit minuẽda:ab⸗
ſit.u ſi oĩuʒ ſcõꝝ moꝛs ẽ pcioſa:marie
ſane pcioſiſſima: q; fãta ↄmitata ẽ gr̃a:
vimr dei dicat᷑ ⁊ ſit Cöſiderat igf bis
vVmuerſis va rõe ↄfitẽdũ cẽieo mariam

d „ 2
ee 7. —

uirginis marie.

ĩ xpᷣo ⁊ apð xpʒ eẽ: qꝛ ĩ ipſo viuimꝰ mo
nemur ⁊ ſumꝰapõ xpʒʒ glioſe ad einua
tis gaudia aſſupt:bẽigni atẽ xpᷣi bono
ratiꝰ ſuſce piã cetis:nec vſq; ad cõeʒz vti
litatẽ eẽ adductà pꝰmoꝛtẽ putredis. vʒ
⁊ vmis ⁊ luer:q ſuũ ⁊ oĩuʒ genuit ſal
uatoꝛc.In c ſi ptãte è ſcõꝝ de capite ca
pillũ ñ ꝑire:ẽ illa ĩ aĩa ⁊ i coꝛpe itegraʒ

poſſe fnare:de c ptãte ſi nullne dubitzʒ

ecclaſ icoꝑ On poſſit mr̃eʒ ſiñ coꝛꝛupti
one ĩ ppe uuũ fuare:cur dubitãdũ ẽ: vo
luiſſe qð attinet ad tãt bẽignitar gr̃aʒ

ielegit dĩna volũtas ſola gr̃a int cres, IS n Ir.-
pittes ve hemẽtiũ igniũ flãmas nõ ſofs

lũ pueroꝝ coꝛpoꝛa fuare illeſa:veruʒ ⁊
ipſa veſtimẽta fnare iuſta cur abn nat
i mr̃e ꝓpᷣa qð elegit ĩ veſte aliena Jond
fuare in vẽtic ceti pꝛet᷑ nalẽ vſuʒ voluit

—

ĩcoꝛꝛupiũ ſola mificoꝛdia: icoꝛuptũ p̃ᷣ
1 . K. K..

ter nãm nõ fuauit ga Seruat c daie
ĩ iteꝑatiſſima fame leoni: nõ fuãda eſt
maria tatis merin dignitatũ: Pec ↄcta
q̃ diximꝰ:qꝛ nãm nõ pᷣuãtiũ cogſcimꝰ:
ĩ marie itegritate pls potuiſſe gram:q̃ʒ
nam nõ dubuam. Dinitat. n. ſt opa q̃ᷓ
dicimꝰ:⁊ iõ poſſibilia qꝛ ab oĩpotentia
xpᷣs g dei vtꝰ:⁊ dei ſopia:cui oĩa pr̃is
oia ſt q ſt ⁊ velle:velle at oĩa q ſt digna⸗
7 iuſta:ac ꝑp B vident᷑ digna ⁊ iuſta:
ac ꝑꝑ h̊ vident᷑ dignaiſletare mariã
leticia ienarrabiliĩ aĩa 2 coꝛpe:ĩ ppo fi⸗
lio:cũ ꝓpo filio:p ꝓpꝛiũ fliu.ec vllaz
ſeqͥ debẽ coꝛuptõis erũnam qua nulla
ſecuta ẽ tatũ filiũ pariẽdo itegritatlcoꝛ
ruptioꝛvt ſꝑ inconꝛupta qua tata pfu⸗⸗
dit gra: ſit ĩtegralii viuẽs: qᷓ oĩuʒ itegrã
pfcã:q; genuit vitã:ſit cũ illo quẽ ĩ ſuo
geſſit vtero:ſit apð illu illa q̃ genuit fo⸗
uit 2 alint illu: letare cetera maria di
genitrix cei nutrix dei miſ ratrix 2, dei
ſecutrix:de q̃ vt iã dixi:qꝛ alit ſentire ñ
audeo:alii ſentire ⁊ dicere nõ pᷣlumo.

15. f.

¶ο e diuinatiene
Suſcipiat igr hũc ſenſũ charitaſ vr̃a:ſʒ te ⁊ pꝛedcẽ potueritſtent alia mlta dfri
