oꝛ eſſe perturbationes animi: cupidita
tem:letitiam:metum:triſticiã:⁊ qcquid
de his diſputare potero diuidendo ſin
guila per ſpecies ſui cuiuſq; generis: et
diffiniendo. Ibi inuenio quid dicaʒ at
q; inde pꝛofero. Nec tamen vlla earuʒ
perturbatione perturboꝛ:cuʒ eas remi
niſcendo commemoꝛo:⁊ antequam re
colerentur a me ⁊ retractarentur: ibi
erant pꝛopterea ĩde per recoꝛdationem
potuere depꝛomi. Foꝛte ergo ſicut
de ventre cibus ruminando: ſic iſta de
memoꝛia recoꝛdando pꝛoferuntur
Cur igitur in oꝛe cogitationis non ſen
titur a diſputante:hoc eſt a reminiſcen
te letitie dulcedo vel amaritudo me⸗
ſticie: An in hoc diſſimile eſt quod nõ
vndique ſimile eſt. Quis enim taliavo
lẽs loqueret᷑ ſi quotiẽs triſticiã metũue
noĩamꝰ:totiẽs merẽ vl tiere cogẽmur⸗

Et tamen non ea loqueremur niſñ ĩ me
moꝛia noſtra nõ tantũ ſonos nominuʒ
ſᷣm imagines impꝛeſſas ſenſibꝰ coꝛꝑis:
ſed ẽt rerum iplaꝝ notiones iueniremꝰ
quas nulla ianua carnis accepim: ſed
eas ipſe aĩius ꝑ experiẽtiã paſſionũ ſua⸗
rü ſentiens memoꝛie cõmendauit: aut
ipſa ſibi hec etiã nõ cõmẽdata retinut.
Sed vtꝝ ꝑ imagines an nõ quis facile
dixert: Nomino quippe lapidem no⸗
mino ſolẽ cũ res ipſe non adſunt ſenſi⸗
bmeis in nremoꝛie ſane mea pᷣſto ſũt
imagines earũ.nomino doloꝛe coꝛpo/
ris nec mihi adeſt du nibil volet. Iuñ
tamen adeſſet imago eius in memoꝛia
mea neſcirem quid oicerẽ:nec eũ in vi⸗
ſputando a voluptate diſcernerẽ. No⸗
mino ſalutẽ coꝛpoꝛis:cuʒ ſaluo ſuʒ coꝛ
poꝛe adeſt mihi quidẽ res ipſa: verũta⸗
men niñ ⁊ imago ineſſet in memoꝛia
mea nullo modo recoꝛdarer quid buiꝰ
nominis ſignificaret ſonus.nec egrotã
tes agnoſcerent ſalute noĩata quid eẽt
dictuũ niſ eadẽ imago vi memoꝛie tene
ret᷑:q;uis ipſa res abeſſet a coꝛpoꝛe.no
mino numeros qbus numeramus; en
adſunt in memoꝛia mea nõ imagieſ eo
ruʒ led ipſ.nomino imaginé ſolis: 2 B
adeſt in memoꝛia mea. neq; enim ima⸗
ginem imaginis eius: ſed iplam reco/
lo: ipia nubi reminiſcenti pꝛeſto eſt.
nomino memoꝛiam: ⁊ agnoſco qò no
mino.Et vbi agnoſco niñ in ipſa memo
ria? nũ ⁊ ipſa per imaginem ſud ſibi ad

eſt:ac nõ ꝑ ieipſaʒ. Quid cũ obliuionem

nomino atq; uidẽ agnoſco qð nomio.
vnde agnoſcerẽ niſ meminiſſeʒ.nõ eũ⸗
dem ſonũ nois dico:ſed rem quã ſigni
ficat. Quam ſi oblitus eſſes quid ille va
leret ſonus agnoſcere vtiq; nõ valereʒ
Ergo cũ memoꝛiam memini ꝑ ſeipſam
ſibi pꝛeſto ẽ ipſa memoꝛia:cuʒ vero me

Conkfeſnonum

mini obliuionem ⁊ memoꝛia pꝛeſto è
obliuio. Memoꝛia qua memineriʒ: ob

liuio quam meminenzʒ. Sʒ qd eſt obli⸗
uio miij pꝛiuatio memoꝛie. Quomodo
ergo adeſt vt eam memineri quãdo cuʒ
adeſt meminiſſe nõ poſſum Aut ſi qð
meminimus memoꝛia retinemus: obli
uionẽ aũt niſi meminiſſemus nequaqᷓ;
poſſemus audito iſto noie reʒ qᷣ illo ſi

gnificat᷑ ſono agnoſcere memoꝛia reti⸗/

net᷑ obliuio.Adeſt ne obliuiſcamur
q̃ cum adeſt obliuiſcimur. An ex hoc iĩ
telligitur nõ ꝑ ſeipſam ineſſe memoꝛie
cũ eaʒ meminimus:ſed per imaginẽ ſua

q ſi ꝑ ſeipſam pꝛeſto eẽt obliuio:nõ vt
meminiſſemus.:ſʒ vt obliuiſceremur ef

ficeret.Et hoc qͥs tadẽ indagabit Quis
cõpꝛehendet quo mihi ſit.Ego certe do
mine laboꝛo hic ⁊ laboꝛe i meipſo: ſa⸗

ctus ſuʒ mihi terra oifficultatis ⁊ ſudo⸗

ris nimij. Neq; eiʒ nunc ſcrutamur pla
gas celi aut ſiderũ intualla dimetimur

vel terre libꝛamẽta querimus. Ego ſuzʒ

q memini ego aĩus:nõ taʒ mirũſi a me
lõge ẽ quicqd ego nõ ſuʒ. Quid autẽ ꝓ
pinqus meipſo mibi. Et ecce memone
mee vis nõ cõpꝛebendit᷑ a me cuʒ ipſuʒ
me non dicã pter illa Quid eni dictu⸗
rus ſuʒ:quãdo mibi certũ eſt memini⸗
ſe me obliuionẽ. An dicturus ſuʒ non
eẽ in memoꝛia mea quod memini.An

dicturus ſuʒ ad h̊ ieſſe obliuionẽ i me/

moꝛia mea: vt nõ obliuiſcar. Utruz ab
ſurdiſſimũ eſt. Quid illud iertiũ. Quo
pacto dicã imaginẽ obliuionis teneri

memotia mea non ipſa oblimonẽ cum
eã memini. Quo pacto ⁊ hoc dicò qũu
quidẽ cũ ipꝛimit᷑ rei cuiuſq; imago in

memoꝛia: pꝛius neceſſe è vt adit res ip
ſa vñ illa imago poſſit ĩpꝛimi. Sic eniʒ
carthaginis memini:ſic oĩium locop aͤ⸗
bus ĩterfui: ſic facies boĩuʒ quas vidi⸗

cter oauinüc̃

Unitrmoone⸗,
(cetesinagn⸗
utgtentes el

beruremminiſce

linoͤp epte⸗

Mioſpa ciczoor
el Kaair aui
Gäinnendiamedeh

(Gäncrünneit
(lugtanignr
Heiripubenſhii
incinonin
ſngritcneni

Mylninen
Umnlibaenen,

Mltolcinethoce

ſeinchicepodis
unſimumt
itdoinnaei
Mumetaneni
igmmnhinn,

ütigthn

finghitnn

foneoſerrtſigiet
nnninnn,
ſoſtgigiigfn
ſiganornli
upgiigtii,
ecfrenmtemn
☛
ſe ſuder

Nidntngti
☛
☛
Pmnononr u
nenmnſenirh
kowzwirt
mnn uffut
mnöͦcgirit⸗
nenminkkükN
igemſnnt
iſnnagch
nbimtitn
miiynenc
AmirinnN
ihin⸗
BNpoNtN

Gniiſtnt
1uifni,

eeteroꝝ ſenſuũ nũciata:ſic ipſius coꝛpii

ſalutẽ ſiue doloꝛc.Cuʒ pꝛeſto eent iſta.

cepit ab eis imagines fmemoꝛia quas ĩ
tuerẽ pꝛeſentes ⁊ retractarẽ aio cũ illa
⁊abſentia reminiſcerer. Si ergo ꝑ ima
ginẽ ſuà nõ ꝑ ſeipſaʒ in memoꝛia tenet
obliuio ipſa vtiq; aderat vt eius imago
caperet᷑.Cũ aũr adect quomõ imagiezʒ
ſuã in memoꝛia ſcribebat quã do id etiã
qð iã notatũ innenit pꝛeſentia ſua delet
obliuio: Et tñ qnocũq; mõ lʒſit modꝰ
iſte incõpꝛehenſibilis ⁊ inexplicabil eti
am ipſaʒ oblinionẽ meminiſie me certꝰ
ſum. qua id qd meminerimꝰ obruitur.
Magna iſta vis ẽ memoꝛie.elſcio qᷣd

bonendũ deus meus pfunda ⁊ infinita

muitiplicitas. ⁊ boc animꝰ ẽ:⁊ hoc ego
ipſe ſuʒ. Quid ergo ſũ vens meno: Oue
natura ſũ.: Uaria multimoda vita ⁊ im
mẽſa vehenẽter.ecce ĩ memoꝛie mee cã

pies ⁊ antris ⁊ cauernis inumerabilibꝰ

atq; innumerabiliter pleniſ inumerabi
liñ rerü generibus ſiue p imagines ſicut
oĩum coꝛpoꝛũ ſiue ꝑ pñti ſicut artiuʒ.
ſiue per neſcio quas notiones vel nota
tiones ſicut affectionũ animi qnas ⁊ cũ
ammis no patitur memoꝛia tenet:cũ in
aĩo ſit quicquid eſt in mẽéoꝛia. Der hec
oĩa diicurro ⁊ volito hac atq; illac:pe⸗/
neiro etiã quqtũ poſſi: ⁊ finis nnſq:tã
ta vis eſt memoꝛie:tanta vite vis ẽ ĩ ho⸗
mune viuente motaliter. Quid igit aga
vera mea vita dens meus. Cranſi
bo ⁊ bane vim meã que memoꝛia voca
tur: traſibo eã vt ꝑuenidã ad te dulce lu⸗
men. Qud dicis mihi: Ecce ego aſcen⸗
dens per animũ meũ ad te qui deſuper
mihi manes:trannbo ⁊ iſtã vim meã qᷓ
memoꝛia vocat᷑:volẽs te attigere vnde

attingi potes.⁊ inherere tibi vnde inbe

reri tibi põt. Habẽt.n. memoꝛiã 2 peco

r2 2 aues.Alioquĩ non cubilia nidoſue

2* X.
repeterent.non alia multa qmibꝰ aſſueſi
cunt:neq;ʒ.n.et aſſueſcere valerent ollis
rẽbus niñ ꝑ memoꝛiã.Lrãſibo ergo et
memoꝛiã vt attingã enʒ qui ſepamt me
a quadrupedibus: ⁊ volatilibꝰ celi ſapi
entoꝛẽ me fecit. Lrãſbo ⁊ memoꝛiam
Et vbi te inueniaʒ verba bona ⁊ ſecura
ſuauitas:et vbi te inueniã? Si pꝛet᷑ me
moꝛiã meã te inuenio:ĩmemoꝛ tui ſum
⁊ qũo iã ĩueniã te:ſi memoꝛ nõ ſuʒz tui.
Perdiderat.n.mulier dꝛagmã ⁊ q̃ſiuit
ed cũ lucerna:⁊ niſi memoꝛ eius eẽt nõ
inueniſſet eã:cũ.n. eẽt inuenta vnde ſci
ret vrrũ ipſa eet:ñ memoꝛ eius nõ eſſet?:
Multa memini me ꝑdita queſiſſe atcq;
iueniſſe. Inde iſtud ſcio:quia cũ quere⸗
rerẽ aliquid eoꝝ et diceret᷑ mibi: nũ foꝛ
te hoc ẽ nũ foꝛte illud:tã diu dicebam
nõ eſt:donec id offerretur qð q̃rebã.cu
ius niſi memoꝛ eẽm:quicquid illud eẽt
etiã ſi mihi offerret᷑ no inuenirẽ qꝛ non
agnoſcerẽ.Et ſemꝑ ita fit cũ aliquid ꝑ
ditũ querimus ⁊ inuenimus. Uerũpta
men ſi foꝛte aliquid ab oculis perit.nõ
a memoꝛia veluti coꝛpus qolibet viſibi
le tenet᷑ imago eius: ⁊ queritur vonec
reddat᷑ aſpectui. Quod cũ inuentũ fſne
rit ex imagine que intus eſt recognoſci
tur. Nec inueniſſe nos dicimus qõ pe/
rierat ſi non agnoſcimꝰ: nec agnoſcere
poſſumuſſi nõ meminimꝰ. Sed boc pe
rierat quidẽ oculis: memoꝛia tenebaf᷑.

Et quid cũ ipſa memoꝛia ꝑdit aliquid:

ſicut fit cñ obliuiſcimur ⁊ querimus ut
recoꝛdemur: vbi tandẽ querimꝰ niſi in
ipſa memoꝛia. Et ibi ſi aliud pꝛo alio foꝛ
te offerat᷑ reſpuimus donec illud occut
rat qð querimuſ.⁊ cũ occurrerit:dicimꝰ
hocẽ quod nõ diceremus niſi agnoſce
remus:nec agnoſceremus niñ meminiſ
ſemus. Certe ergo obliti fneramus. an
non totuʒ exciderat:ſed ex parte qua te
. x*

nebatur pars alia querebatur quia ſen
tiebat ſe memoꝛia nõ ſimul voluere qõ
ſimul ſolsbat:et quaſi detruncata ↄ ue
tudine claudicãs reddi qõ deerat flagi

tabat:tanqᷓ; ſi bõ notuſ ſiue cõſpiciatur

oculis ſiue cogitetur ⁊ nomẽ eius obli⸗
ti requiramus quicquid aliud occurre⸗

rit nõ cõnectit᷑:quia nõ cũ illo cogita

cõ ſueuit ideoq; reſpuitur donec illud
aſſit vbi ſimul aſſuefacta notitia nõ eqᷓ
liter acquieſcat.Et vnde adeſt niſi ex ip
ſa memoꝛia: Nã ⁊ cũ ab alio cõmoniti
recognoſcimus ide adeſt. Nõ eni qua⸗
ſi nouũ credius ſed recoꝛdantes appꝛo
bamus hoc eẽ qð dictũ ẽ. Si aũt peni
tus aboleatur ex aĩo:nec admoniti re/⸗
miniſcimur. Neq;.n. oĩmõ adhuc obli
ti lumus qð vel oblitos nos eẽ memini
mus.Hoc ergo nec amiſſũ querere po/
terius qð oĩno obliti ſuerius. Quũo er
go te q̃ro onñe. Cũ eni te deu meuʒ qͥro
vitã beatã quero. querã te vt viuat ani
ma mea. Uiuit eni coꝛpus meu de aĩa
mea:⁊ viuit aia mea de te. Quũo ergo ꝗ

ro vitã beatà:quia nõ ẽ mihi donec di

cã ſat ẽ illic vbi ceʒ vt dicã. Qũo eã qͥro
vtrũ ꝑ recoꝛdationẽ tanq; eã oblitꝰ ſim
oblituùq; me eẽ adhuc teneã an ꝑ appe
tũ diſcẽdi incognitã:ſiue qᷓ; nũqᷓ;ᷓ ſcieriĩ
ſiue quã ſic oblitus fueriʒ vt me nec ob⸗
litũ eẽ memineri.nonne ipſa c beata vi
ta quà oẽs volũt ⁊ oino qui nolit nẽo
E vbi nouerũt eã quod ſic volũt eã.vbi
viderunt vt amarent eà.nimirũ hẽmus
eꝗò neſcio quomõ.Et ẽ alius quidã ino
dus quo quiſq; cũ habʒ eã tũc beatus ẽ
Ert ſunt qui ſpe beati ſunt. In feridꝛe
mõ iſti habẽt eà q; ülli qui i re ipſa bea
ti unt: led tñ melioꝛes ; illi qui nec re
ncc ſpe beati ſunt.Qui iñ etiam ipnñ niſi
aliquo modo haberẽt eã nõ ua vellent
veati eẽ ꝗð eos velle certiſſimũ ẽ. Neſ⸗

Conie ſſionum

cio qũo nouerũt e ideoq; habẽt e nei
cio qua notitia de qua ſatago vtruʒz in
memoꝛia ſit. Qma ſi ibi ẽ iã beati fnimꝰ

aliqn.Utrũ ſingillati oẽs an in illo bo-

mine qui pꝛius peccauit in quo ⁊ oẽs
moꝛtui ſumꝰ ⁊ de quo oẽs euʒ miſeria
nati ſumus nõ quero nũc: ſʒ quero vtꝝ
in memoꝛia fit beata vita. Ie.n. ama
remus eã:niſi noſcem*. Andinuimꝰ no⸗
men hoc ⁊ rem ipſam oẽs nos appete⸗
re fatemur.non.n.ſono delectamur.nã
boc cũ latine audit grecus nõ deleciat

qꝛ ignoꝛat qð dictũ ſt:nos aũt delects

mur.ſicut etia; ille fni grece hoc audierit
qm̃ res ipſa nec greca nec latina eſt:cui
adipiſcende greci latiniq; inhia
rũq; lingnar ũ boie

lota é igit oĩb

qᷣ vna voce ſi interrogani poſſent vtniʒ
beati eẽ vellent:ſme vlla dubitatõe vel

le rñderẽt:qð nõ fieret niñ res ipſa ciiꝰ

boc nomẽ ẽ eoꝛuʒ memoꝛia teneretur.

Nunquid ita vt meminit carthagineʒ

qui vidit:non.Uita eniʒ beata non vᷣ⸗

detur oculis:quia non eſt coꝛpus.nun
quid ſicut meminius numneros: non.
Pos eniʒ qui habet in noticia non ad⸗
buc querit adipiſci. Uitam vero beata
habemus in notitia: ideoq; amamꝰ eaʒ
⁊ tamen adhuc adip ſci eam volumns
vt beati ſimus.nunquid ſicut memin⸗/

mus eloquentiã: non. Quauis enim et

boc nomine audito recoꝛdentur ipſar⸗
qui etiam nonduʒ ſunt eloquemtes. m
tiq; eẽ cupiant vnde apparet eaʒ ee in

eoꝛum notitia:tamen per coꝛpoꝛs ſen
ſus alios eloquentes animaduerterunt

2 delectati ſunt:⁊ hoc eẽ deſideram in
ſi ex iiterioꝛe notitia non delectarent.
neq; hoc e vellent niſñ delectarentur.
beataʒ v. ro vitam nullo ſenſu coꝛpoꝛiſ
in alijs expeꝛimur. nunquid ſicut mem

mus gaudiu: SFoꝛtaſſe ula. naz gaudiuz

4

citiunnfime
Vnirtegnienn

türeivelvich⸗

eökgoſtirel
Wpinnmno meo gt

chet auanolt

enicſarreinig

tOnealcundd

Munſriidbeſt
Wmtineeniini
cvoiperfuſn⸗

(hrgereſtoran
Ndisthoen
lhnmt fſonen
ſopnüpuiſtni

guncepetusin
otfecodenenm⸗

figotentünntcen

üfkonntsei
ſicrunontino,
RWnarfelenn
WNN
ſinteinfip⸗
leſeümncer
enipengmtn
ſerg ſuineere
ckoptneneche
eenerobalͤiſe⸗
hunſmegnin
Lanntiubn
tnr gin
ginchnitr
ſchnnuc ni
NN
WN
nez inmnn
hanne
zſnopird
nnennti ne
Kuftenne

cence

=

☛ =

☛
— —

—
S=

=

vmn

unitiie⸗

ir uftiide
DZD
ias eenitne
tdeghinn⸗
Nowonirie

ungee
wüboiezſſis
ttimane ta
nitini
Simm mun
HurmmitNN
wlhefttun
Kmann
mübns
ſcgitan
1we / .

RR

meũ etiam triſtis memini ſicut ditaʒ be
atam miſer., neque vnq; coꝛpoꝛis ſenſu
gaudiũ meũ vel vidi vel audini vel odo
ratꝰ ſũ vł guſtaui vel tetigi: ſed expertꝰ
ſum in animo meo quando letatus ſuʒ
⁊ adheſit eius notitia memoꝛie mee vt
id reminiſci valeã aliquando cũᷣ aſper/⸗
natione.aliquando cũ deſiderio pꝛo ea
rum rerũ oiuerſtate de quibus me ga⸗
niſum eẽ memini nã ⁊ de turpibꝰ gau
dio quodãà perfuſus ſuʒ:quod nunc re⸗
coꝛdans oeteſtoꝛ atq; execroꝛ aliquan
do de bonis ⁊ honeſiis.quod deſiderãſ

recolo:tam ⁊ ſi foꝛte non adſunt:⁊ iõo

triſtis gaudiũ. pꝛiſtinũ recolo. vbi ergo
⁊ quando expertus ſum vitaʒ meaʒ bea
tam:vt recoꝛdeꝛ eam 2 ameʒ : etere
nec ego tantũ aut cum paucis ſed beati
pꝛoꝛſus omnes eẽ volumus. ꝗ Quod
niſi certa notitia noſceremua: nã tã ce
ta voluntate vellemus./ le
doc: Quod ſi qratur duobus vt ruʒ mi
litare velint: fieri poſſit vt alter eoꝛum
velle ſe: alter nolle reſpondeat.Si au/
tem ab eis queratur vtrũ beati eẽ velint
vterq; ſtatim ſe ſine vlla oubitatõne di
cat optare.nec ob aliud velit ille milita
re:nec ob alið iſte nolit: niſi vt beati ſint
num foꝛte quoniam alius hinc alius in
le gandet: ita ſe omnes beatos eſſe vel
le cõſonãt quẽadmodũ cõſonarent ſi
boc interrogarẽtur ſe velle gaudere at
q; ipſu ium vitam beatam vo 7
cnnt Quod ⁊ ſi alius hinc alius illinc
aſſequitur:vnum eſt tamen quo perue
nire omnes nitumur vt gaudeant.
Que quoniam res eſt quã ſe expertum
non es nemo põr dicere: pꝛopterea re/
herta in memoꝛia recognoſcitur:quan⸗
do beate vite nomen auditur. Abſit oo

mine abſut a coꝛde ſerui tni qui cõfitet᷑

„X,

tibi:abſit vt quocunq; gaudio gaudeat
beatum me putem. Eſt enim gaudium
quod non datur impfis: ſed eis qui te
gratis colunt: quoꝛum gaudiuʒ tu ipſe
es.Et ipſa eſt beata vita gaudere adte õ
le pꝛopier te:ipſa eſt ⁊ non eſt altera.
Qui aũt aliã putant eẽ: aliud ſectantur
gaudiũ:neque ipſuʒ veruũ. Ab aliqua ta
mẽ imagine gaudij volũtas eoꝛuʒ non
auertit᷑.non ergo certum eſt ꝙ omnes
eẽ beati volunt: quoniam qui non de
te gaudere volunt que ſola vita beata
eſt.nõ vtique vitam beatã nolunt. An
omnes hoc uolũt: Sed quoniam caro
cõcupiſcit aduerſus ſpiritũ:⁊ ſpiritꝰ ad
uerſus carnẽ. ut nõ faciãt quod nolunt
cadẽt in id qð nalent:eoq; contẽti ſunt

gnia illud quod nõ valẽnnõ tantuʒ uo

lut quãtũ ſat eſt ut ualeãt. nã quero ab
omuibus vtrum malint de veritate qᷓ;
de falſtate gaudere. amen non du
bitant dicere de veritate ſe male quam
non dubitant dicere beatos eſſe velle.
ta qtuiippe vita eſt gaudium de
c eſt enim gaudium de te
qui veritas es:deus illuminatio mea ſa
lus facieimee deus meus. / Hanc vi/
tam beatam omnes volnnt.hanc vitaʒ
que ſola beata eſt omnes volunt. Sau
dium de veritate omnes volunt: Mul⸗
tos expertus ſum qui vellent fallere: qͥ
autem falli:neminem. Ubi ergo noue
runt hanc vitam beatam niñ vbi noue
runt etiam veritatem: Amant enim ?
ipſam: quia falli nolunt. Et cum amt
beatã vitaʒ qnod nõ eſt aliud qᷓ; de ue

„

ritate gaudium:vtiq; amant etiam ueri

tatem necamarent niſi eſſz aliqua noti

tia eius in memoꝛia eoꝛum ur ergo
non de illa gandẽet: Cur non beati fũt
Quia foꝛius occupantur in alijs que
x* 2

.

— ä

potins eos faciũt miſeros:q; illud bea⸗
toos qð tenuiter meminerũt. Aabuc eni
modicũ lumẽ ẽ in hoĩbus aãbulẽt.abu⸗
lent ne eos tenebꝛc cõpꝛebẽdaãt.Cur ãt
VYeritas parit odiũ ⁊ micus eis facus ẽ
bõ tuus verũ pꝛedicans:cũ amet beata
Vita q̃ͥ non ẽ niſi gaudiũ oe veritate:niſi
quia ſic amat᷑ veritas vt quicũq; aliud
amãt hoc qð amãt velint eẽ veritatem
Et quia falli nolut:nolũt cõninci ꝙ fal
ſi ſint. Itaq; ꝓpter eã rẽ oderũt verita⸗
tem qᷓ; ꝓ veritate amat. Amãt eã lucen
tẽ oderũt eã redarguentẽ. Quia.n.falli
nolũt:⁊ fallere volũt: amãt eã cũ ſeipᷣaʒ
indicat:⁊ oderũt eã cũ eoſipſos indicat
Znds retribuit eis vt qui ſe ad ea mani
eſtari nolũt ⁊ eos nolentes manieſtet
⁊ eis ipſa non ſit manifeſta. Sic ſic etid
ſic animns hmmanus ẽt ſic cecus.⁊ lã⸗
guidus turpis atq; indecẽa latere vult:
ſe aũt vt lateat aliquid nõ vult.Lontra
illi redditur vt ipſe nõ lateat veritatem
ipſum aũt veritas lateat.Lñ ẽt ſc dum
miſer ẽ:veris mauult gaudere qᷓ; falſis.
Beatus ergo erit:ſñi nulla interpellaute
moleſtia de ipſa per quã vera ſunt oĩa
ſola veritate gaudebit.Ecce quãtũ ſpa⸗
ciatus ſum in memoꝛia mea querẽs te
domine:⁊ non te inueni extra eã. Neq;
enĩ aliquid de te inneni ꝙ nõ meminiſ
ſeʒ ex quo didici te. Nam ex quo didici
te non ſuʒ oblitus tui. Ubi.n. inueni ve

ritatẽ ibi inueni deũ meũ:ipſam verita⸗

tẽ quã ex quo didici nõ ſuʒ oblitus:ita
q; ex quo didici te manes in memoꝛia
mea:⁊ illic ie inuenio cũ reminiſcoꝛ tui
⁊ delecioꝛ in te. HPe ſunt ſancte delicie
mee quas dõaſti mibi:miſericoꝛdia tua
reſpiciens pauꝑtatẽ meã. Sʒ vbi maes
in memoꝛia mea onje: vbi illic manes:
Quale cub le fabꝛicaſti illic tibi: quale
ſanctuarium edificaſti tibi?. Tu dedi

Confeſſionum.

ſti hane dignationem memoꝛie mee ee
maneas in ea: ſed in qua ꝑpte maeas B
cõſidero.tranſcendi.n partes eins qnaſ
habent ⁊ beſtie cũ te recoꝛdarer: qꝛ nõ
ibi te innenieba inter imagines rernm
coꝛpoꝛaliũ:⁊ veni ad pꝑtes eins vbicom
mẽdaui affectiões animi meinec illic ᷣ
ueni te:⁊ intrani ad ipſins animi mei ſe
dẽ que illi eſt in memoꝛia mea:quoniaʒ

ſui quoq; meminit aĩmus:nec vbi eras

tu:quia ſicut nõ eſimago coꝛpoꝛlł nec
affectio viuentis qlis eſt cũ letamur cõ
triſtamur cupimꝰ metmimus oblimſci⸗

mur ⁊ quicquid huiuſmõi ẽ:ita nec ipᷣe

animus es:quia oñs deus animi tu es.
Et cõmutãt᷑ hec oĩa tu aũt ĩcõmutabilł
manes ſuper oĩa:⁊ oignat es hitare in
mẽoꝛia mea ex quo te didici.Et qͥd que
ro quo loco eius bites quaſi vero loca
vbi ſint: Habitas certe in es qm̃ tui me

mini ex quo te didici: ⁊ in ea te inuenio
cũ recoꝛdoꝛ te. Ubiergo te iueni ot diſ

cerem te: Neq; enĩ iã eras in memoꝛia
mea pꝛius qᷓ; te diſcerẽ. Ubi ergo in ue⸗

ni te ot diſeerẽ te niñ in te ſupra me:Et

nuſq; locus et recedimus ⁊ accedimus
2 nuſqᷓ; locus. Ueritas vbiqe pſides oĩ
bus cõſuſẽtibus te ſimulq; rũdes oĩb/
t diuerſa cõſulẽtibus. Liquide tu rm⸗

des:ſed nõ liquide oẽs audiũt. Oẽs vñ

volũt cõſulũt:ſed nõ ſẽper qð volũt au
diũt: Optius miniſter tuus ẽ qii ñ ma⸗
gis intuet᷑ hoc a te audire qð ipſe volue
rit: ſed potiꝰ hoc velle qð a te audierit.
Sero te amauipulchꝛitudo tã antiqua
⁊ tã noua:ſero te amatii.Et ecce intus
eras ⁊ ego foꝛis.Et ibi te querebaʒ: ⁊ in
iſta foꝛmoſa que feciſti deſoꝛmis irrue
bã. Mecũ eras ⁊ tecũ nõ erea me te⸗
nebãt lõge a te:que ſi in te nõ eent:non
eẽnt. Uocaſti ⁊ clamaſti ⁊ rupiſti ſurdi
tatẽ meã. Coruſcaſti ſplẽduiſti ⁊ ſuss

(i

ſainini l

itotbibuſt

lnuntcuri
entieroime
lltnn diner
Neſiüceinqn
Geägvonttui⸗
Giſumm. Kontend
aandonenor

„ .

n nelo i
enei Contedurt

iiͤtni

binegeruinen

ainsertger
Ekiriun nügnd
Ntmmaſigteni⸗
fordſfonensn

(Wandemminene

tiftnnnenn
Wenenarutt
necdaikrun
iiginnhahei
unikin
tienpenod
linlun
Gaptieli
talimn tini
Nrint in
ſiaſt nfehrt:

uroenden
AKene
tan
enräinun;
Niinn per
wind aufin
dedende
rmi diinnn
Anmwnnumner
NitiNe
1nöcimdent
scsctilen
vin menm
Md bainindint
s disdenn
deroinnluin
irt digen
rquo ſettdn
vruNA5NR
leoddt thatNe
eDepgient
gniituin
oicicheß⸗
rikuinuiin
Aninat
ulhns ;
wannl)ſit
tn iue⸗
atanii
ttninſn⸗

—
f

üEXiber
ſi cecitatẽ meã. Slagraſti ⁊ vuxi ſpiri
mũ ⁊ ahelo tibi.Suſtani ⁊ eſurio ⁊ ſitio.
Tetigiſti me ⁊ exarſi in pacẽ tuã.Cum
iheſero tibi ex oĩ me nuſq; erit mibi do
loꝛ ⁊ laboꝛ ⁊ viua erit vita mea tota ple
na te. Nüc aũt qm quẽ tu iples ſuble⸗
uas eũ:quoniã tui plenꝰ nõ ſim oneri
mibi ſum.Contendũt letitie mee flẽde
ci letandis memoꝛibꝰ: z ex qua pte ſtet
victoꝛia neſcioHei mihi domine miſe
rere mei.Contẽdũt memoꝛes mei mali
cũ gaudijs honiſ:⁊ ex qua ꝑte ſtet victo
ria neſcio¶ Hei mibi one miſerere mei.
Pei mihi:ecce vulnera mea nõ abicon
do. Medicus es:eger ſuʒ. Miſericoꝛa
es miſer ſum.nũquid nõ tẽptatio eſt vi
ta humana ſuꝑ terrã: Quis velit mole
ſtias ⁊ difficultates pati: Tollerare iu
bes ea nõ amari.nemo qð tolẽat amat
etid ſitolerare amat. Qnauiſ enĩ gaude
at ſe tolerare:mauult tamẽ nõ eẽ qð to
leret. ¶Oꝛoſpera in aduerſis deſiderio.
aduerſa in pꝛoſperis timeo. Quis inter
bec medius locus vbi non ſit bumane
vite temptatio: Ueh pꝛoſperitatibus ſe
culi ſemel ⁊ iterũ a timoꝛe aduerſitatis
⁊ a coꝝuptõe letitie. veh aduerſitatibꝰ
ſeculi ſemel ⁊ iterũ ⁊ tertio a deſiderio
ꝓſperitatis. Et quia ipſa aduerſitas ou
ra eſt ⁊ naufragat tollerantia: nũquid
non temptatio ẽ vita hũana ſuꝑ terraʒ
ſine vllo interſtitio. Et tota ſpes mea ñ
niſi i magna valde milſericoꝛdia tna Da
qð iubes ⁊ iube qð vis. Imperas nobiſ
cotinetiã.Et cũ ſcirẽ ait qdã qꝛ nẽo po
teſt eẽ continens niſ deus oet. Et boc
ipſi erat ſapiẽtie ſcire cuiꝰ eẽt hoc do⸗
mũ. Per cõtinẽtiã quippe colligimur?
fedigimur ĩ vnü a quo ĩ multa deſtaxi⸗
mus. Mirnus eni te amat quid tecum
aliqd amat qð nõ ppt᷑ te amat. O amoꝛ
qui ſemꝑ ardes ⁊ nuqᷓ; extingueris: ca

HM

8 X.

ritas deus me accède me. Cõtinètias
iubes.Da qð iubeſ ⁊ iube qð vis. Jubeſ
certe vt cõtineã a cõcupiſcẽtia carnis ⁊
cõcupiſcẽtia oculoꝛũ ⁊ ãbitione ſeculi.
Juſſſti a cõcubitu.⁊ de ipſo ↄingio me
lius aliqͥd qᷓ; cõceſſiſti monuiſti.Et qin
dediſti:factũ ẽ ⁊ anteqᷓ; diſpenſatoꝛ ſa⸗
cramenti tui fierẽ. Sed adhuc viuũt in
memoꝛia mea:de qua multa locutꝰſuʒ
taliũ rerũ imagines quas ibi cõſuetudo
mea fluxit:⁊ occurſant mihi vigilati qͥ/
dẽ carentes viribus:iĩ ſõnijs aüt nõ ſo⸗
lũ vſq; ad delectationẽ ſz ẽt vſq; ad con
ſenſionẽ factüũq; ſimilimũ.Et tãtũ valet
imaginis illuſio in anima mea ⁊ in car
ne mea:vt doꝛmienti falſa viſa ꝑſuade⸗
ant qð vigilãti vera ñ poſſũt. Nũqͥd tũc
ego nõ ſum domine deus meus: Et ta
mẽ tantũ iutereſt inter meipſuʒ: ⁊ me⸗
ipſum intra momẽtũ quo binc ad ſopo
rẽ tranſeo vel huc inde retranſeo. Ubi
eſt tunic rõ qua talibus ſuggeſtiõibꝰ re
ſiſtit vigilãs:Et ſi res ipſe ingerãt᷑ ĩcon
enſſus maneo nunquid claudit᷑ cũ ocu
lis. Nunquid ſopitur cum ſenſibus coꝛ
poꝛis:Et vñ ſepe etiã in ſõnijs reſiſtius
noſtriq; ꝓpoſiti memoꝛes atq; in eo ca
ſtiſſine pmanẽtes nullũ talibus illece
bꝛis adhibemus aſſenſũ: Et tamẽ in tã
tum intereſt vt cũ aliter accidit euigila⸗
tes ad cõſcientte requiẽ redeamꝰ: ipſa
q; diſtantia reperiamus nos nõ feciſſe
quod tñ in nobia quoquo modo facti
eſſe doleamus. Nuquid non potẽs eſt
manus tua deus oipotens ſanare oẽs
lãguoꝛes anime mee: atq; abũdantioꝛe
gratia tua laſciuos motus etiã meis ſo
poꝛibus extiguere.Augebis dñe magiſ
magiſq; ĩme munera tua: vt aĩa mea ſe
quat᷑ me ad te cõcupiſcẽtie viſco exp e⸗
dita:vt non ſit rebellus ſibi: atq; vt ĩ ſõ
nis ẽt nõ ſolũ nõ ꝑpetrʒ iſtas conupte

(Eonieſſionum

larũ turpitudies ꝑ imagineſ aĩales vſq;
ad carnis fluxũ led ne cõſentiat quideʒ.
Nã vtn hil tale vel tantulũ libeat quã
tulũ poſſt nutu cohiberi ẽt ĩ caſto voꝛ
miẽtis affectu nõ im̃ in bat vua ſed eti
am in hac etate:non magnũ ẽ oĩpoten
ii qui vales facere ſupꝛa quã petimus ⁊
itelligimus.nunc tamẽ quid adhuc ſiʒ
in hoc genere mali mei dixi vono domi
no meo exuſtas cũ tremoꝛe i eo qð do
naſti mibi:⁊ lugẽs in eo qð incõſumatꝰ
ſuʒ: ſperdàs perfeciurũ ie ĩ me muiſericoꝛ
dias tuas viq; ad pacẽ plenaridã: quã iej
cũ habebu: ĩterioꝛa ⁊ exterioꝛa mea cũ
abſoꝛia fuerit moꝛa in vicroꝛd.Eſt al ia
malitia diei que otinã ſufſæiat ei. Re fi⸗
cin: us.n.quetidianas ruimas coꝛpoꝛi 9

edendo ⁊ bibẽdo prius q; eſcas ⁊ vẽtrẽ
deſtruas cũ occideris indigentiã meam
ſatietate mirifica ⁊ coꝛuptibile boc in

dueris in conuptiõe ſempuerna. nunc
aũt ſuauis eſt mihi neceſſitas: ⁊ aduer⸗
ſus iſtã ſuauitatem pugno ne capiat:et
quoridianũ bellũ gero in ieiunijs ſepiꝰ
in ſeruitutẽ redigens coꝛpus meu ⁊ do
loꝛes mei voluptate pellutur.nã fames
⁊ fitis quidã doloꝛes ſũt.Urunt ⁊ ſicut
febꝛis necãt niſi alimẽtoꝛũ medicia fuc
currat Que quoniã pꝛeſto ẽ ex cõſola/
tione munerũ tuoꝛũ in quibus noſtre ĩ
ſirmitati terra ⁊ aqua ⁊ celũ ſeruiũt:ca
lamitateſ delitie vocãt. Hoc me docui
ſti vt quẽadmodũ medicamẽta ſic ali⸗
mẽta ſumpturus accedà. Sed duᷣ adqᷣ
etẽ ſacietatis ex indigentie moleſtia trã
ſeo:in iplſo trãſitu inſdiat᷑ mibi laque
us cõcupiſcẽtie.Ipſe.n.trã ſitus volup
tas ẽ ⁊ nõ ẽ aliꝰ qua trãſeat q; quo trã
ſire cogit neceſſuas.Et cũ ſalus ſit cau
ſa edendi ⁊ bibẽdi: adiũgit ſe tanq; pe
diſſequa periculoſa iocuditas: ⁊ plerũ
q; pꝛeire conatur vt eius cauſa fiat qð
lalutio caula me facere vel oico vel vo

lo:nec idẽ mod dvtriuſq; ẽ.n qð ſaluti
ſat ẽ: delectanoni parũ e. Et ſepe incerr
tũ fii virũ achuc neteſſaria coꝛpoꝛil ez-
ra iubſidiũ petat:an voluptaria cupidi
tatis fallacia miniſteriuʒ iuppetat. Ad

hoc incertũ hilareicit inielix amma: ⁊ ĩ

eo pꝛeparat excuſationis patrocinium
gaudens non appar ere qð ſans ſit mo
derat ioni valitudinis: vt obtentu ſaln

tis obi bret negociũ volupistis.Dis iẽ
piationibus quotidie conoꝛ res ſtere et
inoco dexterã tna ad ſalmẽ mea ⁊ ad

te reſero eſtus meos qꝛ cõnliũ mibi de
hac re nõeñ ſtat. Andio vocem iubẽtis

dei mei: nõ granẽtur coꝛda vr̃a in cra⸗
pula ⁊ ebetate. Ebꝛietas lõge ẽ a me:
miſereberis ne app:opiquei mihbi. Cra

pula aũt nõnuũq; ſurrepit ſeruo tuo: mi

ſereberis vt longe fiat a me. nemo eniʒ
põt eẽ contines niſi iu des. Mulia no
bis oꝛaribus tribuis ⁊ quicqd bonian
teqᷓ; oꝛemus accipimꝰ: ⁊ Vl boc poſtea
cognoſceremus a te accepimꝰ. Ebꝛioſꝰ
nuũqᷓᷓ fui: ſed ebꝛioſos a te factos ſobꝛioſ
ego noui. Ergo a te faciũ eſt vt pec nõ
cẽnt qui nũqᷓ; fuetũt a quo faciũ eſt vt
hoc non ſemper eent qui fuerũt a quo
etiã factum ẽ vl ſc irent viriq; a quo fa
ctũ ẽ Audiui ⁊ aliã vocẽ tuò poſt cõeu

piſcẽtias tuaſ nõ eas: ⁊ a voluptate iua

auertere. Andiui ⁊ illd ex munere tuo
quã muliũ amani:neq; ſi maducaueri⸗
mus habũdabimꝰ neq; ſi nõ maduca/
uerimus veerit nobil. Poc ẽ dicere. nec
illa res me copioſum faciet nec illa
erumnoſuʒ. Audiui ⁊ alterâ. Ego enim
didici in quibuſdã ſufficiẽs eẽ: ⁊ abun
dare noui: ⁊ penuriã pati noin oiĩs po
ſum in eo qui me cõfoꝛꝝat. Ecce miles
caſtroꝛũ celeſtiũ non puluis qõ nos ſu
mus. Sʒz memẽéto one qꝛ puluis ſum'

de puiuere feciſti boiem: pierat ⁊ in

uentus ẽ. nec ille in ſe potuit qꝛ idẽ pul

uttitdi
niiumn Cif

geyeröoten
ſigtttegdes

ichgoinl i

ſicgire acah⸗
apicentus pen

e deus nes

Efenidoruſtine
idr müͦdiees na

(cone mädncan

lonicdnhilgz⸗

Haitioneor

ſclwecttdeo e

yctomrinpotr

(yenntidacamen
ſoynnütucn mücu

ideg tutd

ſagſnonen
Wlccernwüc
Cnpnionene
punmengini
ſecemniͤgen
nnuncduenepnin
ſteani oiſennn
Gi minbehn
tuo non ſuſe
nalecäapice
Mrigedeigei
ivoſtüinöe⸗
ginhnni öe
nganngdeit
madtninn
neniinnbr
behroppſcn⸗
ahiniin
numtdun
G ain
hnntilhen

hemg
unniu⸗

um

aroniſrie gi

aduſige
füanngtnng
Buumnfotn,

hlnänim

Nacctetonun

wnapprorteg

D

Unepei un
ds cenaſ
A Nust
Nit Keva
nöninccnin
mn hrn i
iieln
noniiau
Alrgitenn

twta ltt
im l
nmmikn
arnaͤnio⸗
iirini⸗
nreingi
nintinng,
nittliwine
tr i⸗
nantu ſi
hn aen i

nis fuit: quẽ talia dicẽtẽ afflatu tue iſpi
ratõiſadamaui.Oiĩia poſſũ iquit in eo qͥ
me ↄloꝛtat.Cõfoꝛta me vt poſſiʒ da qð
inbes ⁊ iube qð vis Iſte ſe accepiſſe ↄfi
tet᷑ vt qð gloꝛiat ĩ dño gloꝛiet᷑. audiui
aliũ rogatẽ vt accipiat.aufer a me inqᷣt
concupiſcentias ventris. Uñ apparet
ſancte deus meus te dare cũ fit qð ĩpe
ras fieri.Docuiſti me pater bone omnia
mũda mũdis:ſed malũ eẽ homini qui ꝑ
offenſion mãducat:⁊ oẽm creaturam
tuã bonã ee:nihilq; abijciẽdũ qð cum
gratiarũ actione percipit᷑:⁊ qꝛ eſca nos
non cõmẽdat deo: ⁊ vt nemo nos iudi
cet in cibo aut in potu:⁊ vt qui mandu
cat non mäducantem non ſpernat:⁊ q
non maducat mãducaàtem nõ iudicet
Didici hec:gratias tibi: laudes tibi deo
meo magiſtro meo pulſatoꝛi auriũ me
arũ:illuſtratoꝛi coꝛdiſ mei. Eripe me ab

ditempꝛatione. non ego imũdiciaʒ; ob⸗

ſonuitimeo:ſʒ mũdiciã cupiditatii.ſcio
noe oẽ carnis genus qð cibo eſſet vſui
manducare pmiſſuʒ beliã cibo carnis

reſectü:ioãnem mirabili abſtinẽtia pꝛe

ditũ animalibꝰ hoc ẽ locuſtis in eſcà ce
dẽtibus non fuiſſe pollutũ: ⁊ ſcio eſau
lenticule cõcupiſcẽtia deceptũ:⁊ dauid
Ppter aque deſñderiũ a ſeipſo fpꝛehbẽſuʒ
⁊ regẽ noſtrũ nõ de carne ſed de pane
eẽ temp:atũ. Jõq; ⁊ populꝰ in heremo
non qꝛ carnes deſiderauit:ſed qꝛ eſce ð
ſideno aduerſus dominium murmura
uit:meruit ipꝛobari. In his ergo tẽpta
tionibus poſitus certo quotidie aduer

ſus cõcupiſcentiã mãducãdi ⁊ bibendi

non enim eſt quod ſemel pꝛecidere ⁊ vl
terius non attingere decern am ſicut
de concubitu potui. Itaq;ʒ freni guttu
ris temperata relaxatione ⁊ conſtricti
one tenendi ſunt. Et quis eſt domine
qui non rapiatur aliquantulum extra

iber

dX.

metas neceſſitatis. Quis eſt magn?
eſt:magnificet nomen tuũ.Ego aut na
ſuʒ quia peccatoꝛ hõ ſum ſed ⁊ ego ma
gnifico nomè tuũ:⁊ interpellat te pꝛo
peccatis meis qui vicit ſeculũ numerãſ
me inter firma mẽbꝛa coꝛpoꝛiſ ſui:quia
⁊ iperfectũ meũ viderunt oculi tui ⁊ in
libꝛo tuo oẽs ſcribentur. De illacebꝛa
odoꝛũ non ſatago nimis cum abſunt
non requiro cũ adſunt non reſpuo:pa
ratus eis t ſeper carere. Ita mihi vicde⸗
oꝛ foꝛtaſſe falloꝛ. Sunt enim ⁊ iſte plã
genge tenebꝛe in quibus me latet facul
tas mea que in me eſt: vt animns meꝰ
de viribus ſuis ipſe ſe interrogãs nõ fa
cile ſibi credẽdũ exiſtimet: quia ⁊ quid
ineſt plerũq; occultum ẽ niſi experien⸗

tia manifeſtetur. Et nemo ſecurus eſſe

debet ĩ iſta vita que tota temptatio no

minatur: vtrũ qui fieri potuit ex deteri⸗

oꝛe melioꝛ non fiat etiam ex melioꝛe de
terioꝛ. Una ſpeſ vna fiducia vna firma
ꝓmiſſio miſericoꝛdia tua. Uoluptates
auriũ tenaciuſ me implicauerant ⁊ ſub
iugauerant:ſed reſoluiſti ⁊ liberaſti me
nunc in ſonis quoſ animãt eloquia tua
cum ſuaui ⁊ artificioſa voce cantant᷑ fa
teoꝛ aliquarulo acquieſco: nõ quidem
vt heream ſed vt ſurgà cũ volo.Attamẽ
cũ ipſis ſnijs quibus viuũt vt admi:tan
tur ad me quert in coꝛde meo nõnul⸗
lius dignitatis locũ:⁊ vix eis pꝛebeo cõ
gruẽtẽ.Aliquando eniʒ amplius mihi
videoꝛ honoꝛis eiſ tribuere qᷓ; decet. dũ
ipſis ſanctis dictis religioſius ⁊ arden
tius ſentio moueri animos noſtros in
flãma pietatis cũ ita cata tur qᷓ; ſi non
ita cantarétur ⁊ omnes affectus ſpiri /
tus noſtri non pꝛo ſui diuerſitate habe
re pꝛopꝛios modos in voce atq; cantu⸗
quoꝛũ neſcio qua occulta familiarita⸗
te excitent᷑. Sed oelectatio carnis mee

x 4

ui mẽtem eneruandaà non opoet da
ri ſepe me fallit:dũ rõne ſenſus non ita
comitat᷑ vt patienter ſit poſterioꝛ ſʒ tan
tũ qꝛ ꝓpter illã meruit admitti etiam pᷣ
xurrere ac ducere conat᷑. Ita ĩ bis pec⸗
to non ſentiens ſed poſtea ſentio.Ali⸗
qnando aũt hanc ipſam fallaciaʒ imos
deratiuſ canès erroꝛ nimia ſeueritate.ſʒ
Valde ĩterdũ vt melos omne cantilena
rũ ſuauiũ quib dauiticũ pſalterium fre
quẽtat᷑ ab aurib meis remoueri velim
atq; ipſius eccleſie:tutiuſq; mibhi videt
qð de alexandrino epᷣo athanaſio ſepe
mihi dictũ cõmemini:qui tam modico
Nexu vocis faciebat ſonare lectoꝛẽ pſal
mi:vt ꝓnunciãti vicinioꝛ eſſet qᷓ; canen
bi.Uerũtñũ cum reminiſcoꝛ lachꝛymas
mMeas quas fudi ad cãtus eccle tue in pᷣ
moꝛdijs recuꝑate fidei mee:⁊ nũc ipᷣm
cõmoneoꝛ nõ cãtu ſed rebꝰque cantan
tur cũ liqda voce ⁊ ↄueniẽtiſſima mo/
dulatione cãtant᷑: magnã inſtituti bꝰ

vtilitatẽ rurſus agſco. Ita fluctno inter

periculũ voluptatis ⁊ exꝑimẽtũ ſalubꝛi
tatis:magiſq; adducoꝛ nõ quidem ĩ re
tractabilẽ ſniam ꝓferens caàtãdi cõſue⸗
tudinè appꝛobare ĩ eccla vt per oble/
ttamẽta auriũ infirmioꝛ aĩns ĩ affectuʒ
pietatis aſſurgat.Lamẽ cum midi acci
dit vt me ãplius cãtus qᷓ; res que canit
moneat:penaliter me peccare cõfiteoꝛ:
⁊ tũc mallẽ nõ audi:e cantãtẽ.Ecce vbi
ſuʒ. Flete mecũ ⁊ ꝓ me flete qui aliquid
boni nobiſcum ĩtus agitis vñ facta ꝓce
dũt. Nã qui nõ agitis nõ vos hec mo/
nent. Lu aũt dñe deꝰ meꝰ exaudi reſpi⸗
ce ⁊ vide ⁊ miſerere ⁊ ſana me:ĩ cnius
oculis mihi queſtio factus ſuʒ:⁊ ipſe eſt
languoꝛ meꝰ. BReſtai voluptas oculoꝝ
iſtoꝝ carnis mee:de qua loqr cõfeſſio⸗
nes q́s audient aures templi tui aures
fraterne ac pie:xct cõcludamꝰtẽptatões

concnpiſcẽtie carniſ que me adbue pni᷑

ſanti gemiſcentè ⁊ babitaculũ meũ qðᷣ

de celis eſt ſuꝑindui capiẽtẽ. Pulchꝛas

ſoꝛmas ⁊ varias nitidos ⁊ amenos co⸗

loꝛes amant oculi. Non teneant h ani
mã meã:teneat eã de qni hec fecit. Bo
na quidẽ valde:ſed ipſe eſt bonũ meuʒ
non bec.Et tangũt me vigilatẽ tonj die
bus:nec redes ab eis dat᷑ mibi ſcnt da
tur a vocibus canoꝛis aliquãdo ab oi⸗
bug ĩ filẽtio Ipſa eniĩ regina celoꝛũ li
iſta perfundẽs cũcta que cernimꝰ vbi⸗
ubi per dieʒ fuero multimodo allapſu
blãdit mibi aliud agenti ⁊ eã nõ aduer
tenti. Inſinuat aũt ſe ita vehemẽter vt
ſi repẽte ſubtrahat᷑ cũ deſiderio reqᷣrat
⁊ ſi diu abſit ↄtriſtat animũ.O lux qua
didebat tobias cũ clauſis iſtis oculis ſi
lium docebat vite viã ⁊ ei pꝛeibat pede
charitatis nuſquà erras:aut quã vide⸗
bat Iſaac pᷣgranatis ⁊ opꝑtis ſenectute
carneis luminibꝰ:cũ filioſ non agnoſcẽ

do benedicere:ſed bñdicẽdo agnoſcere

meruit:aut quà videbat Jacob cũ ⁊ ipe
pꝛegrãdi etate captus oculis in filijs pſ

gnata futuri populi genera luminoſo

coꝛde radiauit: ⁊ nepotibꝰ ſuis ex Jo⸗
ſeph dinexas myſtice manus nõ ſi pa⸗
ter eoꝝ foꝛis coꝝigebat:ſed fiẽ ipſe intꝰ
diſcernebat ĩpoſuit. Ipſa ẽ lux. vna ẽ?
alia nõ e: ⁊ vnũ omnes qͥ vidẽt ⁊ amat
eã.Et iſta corpoꝛalis de qua loquebar
illecebꝛoſa ac periculoſa vulcedine con
dit vitã ſeculi cecis amatoꝛibus.Quiãt
⁊ de ipſa landare te noꝛunt de creatoꝛ
oĩum aſſumũt eà ĩ hymno tuo:nõ aſſu
mũtur ab ea ĩ ſõno ſuo.Sic eſſe cupio.
Beſiſto ſeductionibꝰ ocnloꝝ ne iplicen
tur pedes mei quibus igredioꝛ viaʒ tua
2 erigo ad te ĩmſibiles ocłos:vt tu euel
