rer:⁊ ego illũ ꝓpter magnam virtutis
indolem:que ĩ non magna etate ſatis
eminebat. Surges in moꝛum carthagi
nenſium quibus nugatoꝛia feruent ſpe
ctacula abſoꝛbuerat eũ ĩ inſaniam cir ⸗
cẽſium. Sed cũ ĩ eo miſerabiliter volue
ret᷑:ego aũt rhetoꝛicã ibi ꝓfeſſus publi
ca ſchola vterer nõdũ me audiebat vt
magiſtrũ: ꝓpter quãdã ſimultatẽ que
int᷑ me ⁊ prem eius erat exoꝛta ⁊ cõpe⸗
rerã ꝙ circũ exitiabilit᷑ amaret ⁊ grauit
angebar ꝙ tãtã ſpẽ ꝑditurus vel etiam
ꝑdidiſſe mibi videbat. Sed monẽdi eu
7 aliqua coertiõe reuocadi nulla erat
copia vel amicitie beniuolentia:vl iure
magiſterij. Putabã.n.eum de me cu pa
tre ſentire ille vero nõ ſicut erat. Itaq;

poſtpoſita in hac re patris voluntatie:

ſalutare me ceperat venies ĩ adiutoꝛiũ
meũ:⁊ audire aliquid atq; abiere. Sed
enim de memoꝛia mihi lapſũ erat age⸗
re cum illo ne vanoꝛum ludox ceco et
pꝛecipiti ſtudio tam bonum interimerꝭ
ingenium. Uerum autem domine tu q
pꝛeſides gubernaculis oĩum qᷓ creaſti
nõ eũ oblitus eras futurũ ini filios tu⸗
os antiſtitẽ ſacramẽti tui. Et vt aperte
tibi tribueret᷑ eiꝰ coꝛectio ꝑ me qᷣdem
illã:ſp neſciẽte me oꝑatꝰ es. Nã quod
die cũ ſedereʒ loco ſolito:⁊ coꝛã me ad⸗

eſſet diſcipuli:venit ſalutauit ſedit atq;

ĩ ea que agebant᷑ animũ ĩtendit.Et foꝛ
te lectio ĩ manibꝰ erat: quà dum expo⸗

4

crinnmeni
uſrlnnctii

bhntiotütls⸗

nrinpoicß,
crlmn Luſcs

elhbtpllrpet

cwn Abeiemn
ſinchtreduſt

ſioncheitti
Cpentporeins

(ireüſteti
In Dyrmsenin
(coloenstnlaar
WeNglnn
rokonnber
ſbvoktnecon

ſtct. decorce⸗
Moencenesopen

hiborenme
(Woellranoneo

linucin

cerupen
Mlaglhun
Uynutinr

tſſtenmme

flaitcnnec
Oonpltirlir

nunnnin
ſromnen,
itzunenen
iſpefinen
inlihetſene
enſlaen
blihtchen
tkdif
ſnuſmnien
thgneei
ummmn

Niudiage

Pineqiniti
Emmreiſmlirtn
coiſuchlgt
tdegge
emidomider
mnornenſit
cünn wtdr
Kacrhprnt
abunnm
irngnn

Niſwn petrt

Mprfinun
rsugnmuſn
weeiiitann
ciiooniintüin
bermib iſ
ntöcüne nd
macut;
ißegtnnn:
iſctn AI
niieſmoͤitd
Buttboidhe
utinnit
emoniint
brend,
liuun⸗
wüphigin
munmmnit
iun moi
nmmu
n

nerẽ oppoꝛtune mibi videret᷑ adhiben⸗

da fimilitudo circẽſũ quo illud qõ inſ
nuabam ⁊ iocũdius ⁊ planius fieret: cũ
irriſione moꝛdaci eoꝛũ quos illa capti
naſſet ĩſania. Lu ſcis deꝰ noſter ꝙ tũc
De alipio ab illa peſte ſanãdo nõ cogi

taueriʒ. At ille i ſe rapuit:meq; illudnõ
niſi pꝛopter ſe dixiſſe credidit.Et quod

alius acceperit ad ſuccenſẽdum mihi:
acceperit honeſtus adoleſcens ad ſuc⸗
cenſendũ ſibi: ⁊ ad me ardẽtius diligen
dum. Dixeras enĩ tu iã olim ⁊ innexue
ras litteris tui:coꝛꝛipe ſapientẽ ⁊ ama
bit te.At ego illum nõ coꝛꝛipueraʒ: ſed
vteris tu omnibꝰ⁊ ſcientibus ⁊ neſci /
entibus oꝛdine quo noſti: ⁊ ille oꝛdo
iuſtus eſt. De coꝛ de ⁊ lingua mea car
bones ardentes operatus es:quibꝰ mẽ
tem ſpei bone adureres tabeſcenteʒ: ac
ſanares. Laceat laudes tuas qui miſe⸗
rationes tuas non eonſiderat: que tibi

de medulis meis cõfitentur. Etenim il⸗

le poſt illa verba pꝛoripuit ſe ex ſouea
tam alta:qua libenter demergebatur:⁊
cum mirabili voluptate cecabatur: et
exc uſſit animum foꝛti temperantia: ⁊?
reſiluerũt omnes circenſium ſoꝛdes ab
co.ampliuſq; illuc non acceſſit: ſed de⸗
inde patrem reluctanem euicit: vt me
magiſtro vteretur.Ceſſit ille atq; con⸗
ceſſiit:⁊ audire me rurſus incipiens illa
mecũ ſuperſtitione inuolutus eſt amãs
in manicheis oſtentationeʒ continen/
tie:quam veram ⁊ germanaʒ putabat.
Erat autem illa vecoꝛs ⁊ ſeductoꝛia: p/⸗
cioſas animas captiuans nonduʒ vir/
tutis altitudinem ſcientes tangere: et
ſuperficie decipi faciles: ſed tamen ad
umbꝛate ſimulateq; virtutis. Non ſa⸗
ne relinquens incantatam ſibi a paren
tibus terrenam viam romam pꝛeceſſe⸗
eat:vt ius diſceret:⁊ ibi gladiatoꝛij ſpe

ctaculi inhiatu incredibili ⁊ ineredibili
ter abrebtus eſt. Cum eniʒ auerſaretur
⁊ deteſtaretur talia:quidaʒ eius amici ⁊
cũdiſcipuli cum foꝛte de pꝛandio re⸗
deuntibus obuius eſſet:recuſantem ve⸗
hementer ⁊ reſiſtentem familiari violẽ
tia duxerut ĩ amphiteatꝝ crudeliũ ⁊ fu⸗
neſtoꝝ ludoꝝ diebꝰ hec dicẽtẽ. Si coꝛi
pꝰ me ũ ĩ locũ illũ trahitis ⁊ ibiↄſtitui⸗
tis nũqͥd ⁊ aluʒ ⁊ oculos meos illa ſpe
ctacula poteſtis iĩtẽdere adero itaq; ab
ſens ac ſic ⁊ voſ ⁊ illa ſuꝑabo.Quibꝰau
ditis illi nibilo ſeciꝰ eo adduxerũt ſecuʒ
id ipᷣm foꝛte exploꝛare cupiẽtes vtrum
poſſet efficere. Quo vbi ventuʒ ẽ ⁊ ſedi⸗
bus quibꝰ potuerunt locati ſunt ferue⸗
bant omnia iĩmaniſſimis voluptatibus:
ille cluſis foꝛibus oculoꝝ interdixit aio
ne ĩ tata mala ꝓcederet:atq; vtina ⁊ au
res obturauiſſet. Nã quodã pugne ca⸗
ſu cũ clamoꝛ ingens totius populi vehe
menter eum pulſaſſet:curioſitate victuſ
⁊2 quaſi paratus quicquid illud eſſet ẽt
viſũ contẽnere ⁊ vincere aperuit oculoſ
⁊ percuſſus eſt grauioꝛe vulncre ĩ ani⸗
ma:quã ille in coꝛpoꝛe quem cernere
concupiuit:ceciditq; miſerabilius qᷓ; il⸗
le q cadẽte fcũs ẽ clamoꝛ qui per eius
aures intraui ⁊ reſerauit eius lumina:
vt eſſet qua feriretur ⁊ dijceret᷑: auda?ꝝ
adhuc potius qᷓ; foꝛtis animus: ⁊ eo in
firmioꝛ quo de ſe pꝛeſũpſerat qͥ debuit
ð te. Ut.n.vidit illũ ſãguinẽ imanitatẽ
ſil ebibit:⁊ nõ ſeauertit: ſʒ fixit aſpectuʒ
2 hauriebat furias ⁊ neſciebat⁊ ðlecta
bat᷑ ſcelẽ certaminis ⁊ cruèta volupta
te ĩebꝛiabat᷑.Et non erat ia ille qui vene
rat:ſed vnus de turba ad quam vene⸗
rat: ⁊ verus eoꝛum ſocius a quibus ad
ductus erat. Quid plura. Spectauit cla
mauit exarſit:abſtulit ĩde ſexũ inſaniã q̃
ſtimularetur redire non tatum cũ illis
8 ij

Conkeſſionum

a quibus pꝛins abſtractus eſt:ſed etiam
pꝛe ullis ⁊ alios trahẽs.Et ide iñ mann
validiſſima ⁊ mipᷣicoꝛdiſſima eruiſti eũ
tu:⁊ docniſti nõ ſui hre ſed tui fiduciaʒ
ſed lõge poſtea. Ueꝝ iñ iã hoc ad medi
cinã futurã i eius memoꝛia reponebat
Nã ⁊ illudꝙ cũ adhuc ſtunderet iaʒ me
audiẽs apud carthaginẽ ⁊ meridie co⸗
gitaret ĩ foꝛo qð recitaturus erat ſicut
exerceri ſcholaſtici ſolẽt ſciuiſti eũ cõ/
pꝛehẽdi ab edituis foꝛi taq; furè. Non
arbitroꝛ aliam ob cam te ꝑmiſiſſe òs nr
niſi vt ille vir tãtus fnturus iã inciperet
Diſcere qᷓ; ñ facile ĩ cognoſcẽdis cauſis
hõ ab hoĩe damnandus eẽt temeraria
redulitate. Quippe ante tribunal deã⸗
bulabat ſolus cũ tabulis ac ſtilo:cũ ec⸗
ce adoleſcẽs quidã ex numero ſchola⸗
ſticoꝝ fur verus:ſecurẽ clãculo appoꝛ/
tãs illo nõ ſẽtiẽte ĩigreſſus ẽ ad cãcelloſ
plumbeos qui vico argẽtario deſuper
pꝛeminent:⁊ pꝛecidere plumbũ cepit.
Sono aũt ſecuris audito:ſubmurmura
uerunt argẽtarij qͥ ſubter erant:⁊ miſe⸗
runt qͥ appꝛehẽderent quẽ foꝛte inueniſ
ſent.Quoꝝ vocibꝰ auditis relicto ĩſtru
mẽto ille diſceſſit timẽs ne eo teneretur
Alipius aũt q nõ viderat itrãtẽ exeuntẽ
ſenſit:⁊ celeriter vidit abeuntè:⁊ cauſã
ſcire cupiens ingreſſus ẽ locũ: ⁊ iuẽtaʒ
ſecurim ſtãs atq; admirdãs cõſiderabat
cũ ecce illi q mimi erãt reperiũt eũ ſoluʒ
ferentè ferrũ:cuius ſonitu excitati vene
rant:tenẽt attrahũt:cõgregatis inquili⸗
nis foꝛi tãqᷓ; furẽ manifeſtum ſe cõpꝛe/
bendiſſe gloꝛiant᷑: æ inde offerẽdus iu⸗
dicijs ducebat᷑ ſ actenus ducendus fu
it. Statim.n. one ſubueniſti innocentie:
cuius teſtis eras tu ſolus. Cũ.n.vucere
tur vel ad cuſtod q vel ad ſuppliciũ: fit
eis obuiã qͥdã architectus cui maxima
erat cura publica ? labꝛicaꝑ. Saudent

illi eum potiſſunum occurriſſe cui ſole
bant in ſuſpitionem venire ablatarum
reꝝ que piſſent de foꝛo:vt q̃ñ tãdẽ iam
ille cognoſceret a qͥdꝰ hec fierent. Ueꝑ
aũt viderat hõ ſepe alipium ĩ domo cu
inſdam ſenatoꝛis ad quẽ ſalutãdũ ven⸗
titabat:ſtatiq; cognitũ manu appꝛebẽ⸗
ſa ſe mouit a turbis:⁊ tãti mali cauſam
querens:quid geſtũ eẽt andiun:oẽſque
tumultudates qͥ aderant ⁊ minaciter fre
mentes iuſſit venire ſecũ.Et venerũt ad
domũ illiꝰadoleſcẽtis qui rẽ cõmiſerat
Puer vero erat añ oſtium:⁊ ta paruus
erat:vt nihil d’no ſuo metuès cũ facile

poſſet totũ ĩdicaret:cũ eo ppe in foꝛo

fuit pediſſequus.Quẽ poſtea qᷓ; recoln
it alipius architecto intimauit.At ille ſe
curim ömõſtrauit puero querẽs ab eo
cuius eẽt. Qui cõfeſtim nr̃a inqnit.De⸗
inde iterrogatꝰ aperuit cetera. Sic illa
domũ trãſſata c cõfuſiſq; turbis qᷓ de
illo triüphare ià ceperãt:futurus diſpẽ⸗
ſatoꝛ verbi tui:⁊ multaꝝ in eccleſia tua
cãꝝ examinatoꝛ experientioꝛ iſtructioꝛ
que di ceſſi⸗ Püc ergo rome ĩueneraʒ

⁊ adheſit mihi ſoꝛtiſſimo vinculo: me-

cũq; mediolanũ pfectusẽ: vt nec me
deſereret:⁊ de iure qð dicerat aliqᷣd age
ret:ſecũdũ votũ magis parẽtũ q; ſuum
Et interim aſſererat mirabili cõt inẽtia
ceteris:cum ille magis miraretur eos qͥ
aurũ inocentie pponerent.Lẽptata eſt
quoq; eiꝰ idoles nõ ſolũ illecebꝛa cupi
ditatis: ſed eriã ſtimulo timoꝛis. Rome
aſſidebat comiti largitionũ italicarum.
Erat eo tempoꝛe quidam potentiſſimꝰ
ſenatoꝛ:cuiuſ ⁊ beneficijs obſtricti mull

ti ⁊ terroꝛi ſubditi erant. Uoluit ſibi li⸗

cere neſcio quid ex moꝛe potentie ſue
qð eſſet per leges illicitum. Beſtitit ali
pius. Pꝛomiſſum eſt pꝛemiũ irrint aĩio
Pꝛotente mine calcauit mirautibus

mouiminm
entmitim
4tethgnoceit

itmnci nd
nttinti /e⸗

Penrchiotihe
D
ſiscdeolenoßs

uknfheeene
(Womnenpenein

lnatrioctön
ſicheitpene
ſiaotenone
Oeictireguta
Cktuncraſnchel
pnoftiserin
Peflonocder
ſe ecſt Si⸗
loröfutuc
us glliete
SWrüchs

chucnm

ſiocgisnäͤed
ſchicda
tngmnny⸗
ihnscrtee

hooreligton

fanellioven
Uobnigtenne
foſetoet
indren
inkonarcene
ntauen
Prin tino
ſpclnte
oseaiti
nann
Veniccran

nonen ſite
riefmnßi
nnuchſrin
örimien
Ggnittti
mdistliiie
tgtitnn
mn
tmnteiße
erins ici
reimntti
inanu
mraitbrn
inö
Nroitnn1
runn gogrit
icätſtn im
enian
Ncicinn
tüchritimn
tinnluith
Dirapim

uani,
initii
nunmn
men,lin
jnbüilten

omnibus inuſitatam animam:que ho⸗
minem tantũ ⁊ innumerabilibus pᷣſtã⸗
di nocẽdiq; modie ĩigenti fama celebꝛa
tũ:vel amicũ non optaret vel nõ foꝛmi
daret inimicũ. Ipe aũt iudex cui cõſilia⸗
riꝰ erat:qᷓ;uis ⁊ ipe fieri nollet:nõ tamẽ
aperte recuſabat:ſed i iuſtũ cauſaʒ traſ⸗
ferẽs ab eo ſe nõ ꝑmitti aſſerebat:quis
reuera ſi ipᷣe faceret:iſte diſcederʒ. Poe
ſolo autem pene iam illectus erat ſtu⸗

dio litterario:vt pᷣcijs pᷣtoꝛianis codices

ſibi cõficiẽdos curaret.Sed conſulta iu
ſtitia deliberationẽ ĩ melins vertit:vtili
oꝛẽ iudicãs equitatẽ q̃ ꝓbibebat᷑ qᷓ; po
teſtatem qua ſinebat᷑. Parũ ẽ G̊: ſed qͥ
ĩ paruo fidelis ẽ ⁊ ĩ magno fidells eſt.
Nec vllo modo erit iane qð tue verita
tis oꝛe ꝓceſſit.Si in ininſto mãmona fi

deles nõ fuiſtis qõ veſtrũ ẽ: qͥs credet
vobis: Et ſi ĩ alieno fideles non fuiſtis:

qðõ deſtrũ eſt: às dabit vobis: Lalis ille
tũc iherebat mibi:mecũqʒ nutabat ĩ cõ
ſilio quis nã eẽt tenendus vite modus.

Mebꝛidiꝰ ẽt qͥ relicta patria vicina car⸗

thagini atq; ipa carthagine vbi frequen
tiſſimus erat:relicto paterno rure opti⸗

mo:relicta vomo:⁊ non ſecurura ma⸗

tre:nullã ob aliam cm mediolanũ ve⸗
nerat:niſi vt mecũ viueret ĩ flagratiſſi
mo ſtudio veritatis atqʒ ſapientie:parit
ſuſpirabat parit᷑qʒ fluctuabat btẽ vite ĩ⸗
quintoꝛ ardens:⁊ q̃ſtionũ d fficillimaꝝ
ſcrutatoꝛ acerrimus.Et erant oꝛa trium
egentium ⁊ inopiam ſuam ſibimet inui
cem anhelantiũ ⁊ a te expectãtiũ vt da⸗
fes eis eſca i tẽpoꝛe oppoꝛtuno: ⁊ in oĩ
amaritudine q̃ noſtros ſeculares actus
de mipicoꝛdla tua ſequebat᷑:ĩtuentibus
nobis finem cur ea pateremur:occurre

bãt tenebꝛe ⁊ auerſabamur gemẽtes: ?æ?-

dicebamus.Quã diu hec: Et h̊ crebro
dic ebamns: ⁊ dicentes non reliqueba⸗

VI.

tmus ea:qtia non elucebat certum al/
quid qð illis relictis apppenderemus.
Et ego maxime mirabar ſatagens ⁊ re⸗
colens qᷓ; lõgum tempus eẽt ab vnde⸗
nigeſimo ãno etatis mee: quo feruere
ceperà ſtudio ſapiẽtie:diſponens ea in⸗
nenta reliquere oẽs vanaꝝ cupiditatuʒ
ſpes inanes ⁊ iſanias mendaces: ⁊ ecce
id trecinariã etatẽ gerebà in eodẽ luto
beſitans auiditate fruẽdi pᷣſẽtibus fugi⸗
entibus ⁊ diſſipantibus me: dum dico
cras inueniam ecce manifeſtum appa⸗

rebit ⁊ tenebo ⁊ ecce fauſtus veniet et

exponet omnia masgni viri achede⸗

mici:nibil ad degendam vitam certi cõ

pꝛehendi poteſt. Immo queramus dili
entius ⁊ non deſperemus. Ecce ià nõ
unt abſur da in libꝛis eccleſiaſticis que
abſurda videbantur:⁊ poſſunt aliter at
qʒ honeſte intelligi. Figam pedes in eo
gradu in quo puer a parentibus poſi⸗
tus eram donec inueniat᷑ ꝑſpicua vitaſ
Sed vbi queret᷑ quando queret᷑. Non
vacat ambꝛoſio non vacat leger̃. Ubi
ipſos codices querimus? vnde aut quã
do comparamus?: a quibus ſumimus?
Deputent᷑ tempoꝛa:diſtribuant᷑ hoꝛe ꝓ.
ſalute anime. Magna ſpes oboꝛta eſt.
Non docet catholica fides qõ putaba
mus ⁊ vani accuſabamus. Nefas hñt
docti eins credere deum figura huma⸗
ni coꝛpoꝛis terminatum:⁊ dubitamue
pulſare quo aperiantur cetera? Añ me
ridia nas hoꝛas diſcipuli occupÄt.Cete
ris qͥd facimus:cur nõ id agimꝰ. Sʒ qñ
ſalutamꝰ amicos maioꝛes:quoꝝ ſuffra
gijs op hẽmus? Qn pꝛeparamus qo
emant ſcholaſtici ¶ Quando repara/
mus noſipos:laxando aium ab ĩtentio
ne curarũ: Pereant omnia ⁊ dimitta/
mus hec vana ⁊ inania: conferamus
nos ad ſolam inquiſitionem Trüari⸗
“ „

Uita hec miſera eſt: moꝛs incerta. Si
ſubiio ſubrepat:quõ binc exhibimus:
Et vbi nobis oiſcenda ſunt que bic ne⸗
gleximus: An non potius hui negligẽ
tie ſupplicia luẽda unt: Quid h moz s
ipa oẽm cu ã cu ſeſu amputabit 2 fini⸗
ct: Ergo ⁊ H̊ querẽdũ. Sed abñt vt ita
mu. Nõ vacat nõ e iane ꝙ ta eminẽs cul
inẽ autloꝛiiatis chꝛiſtiane fi ei toto oꝛ
be diffundit. Nuũq; taãta ⁊ talia ꝓ bobiſ
diuinitus agerent:ſi moꝛte coꝛpoꝛis ẽt
vita aie ↄſumaref.Quid cũctamur igit
relicta ſpe ſeculi ↄſerre nos totos ad q̃⸗

rẽdũ deũ ⁊ vtà beatã:Sed expecta.Jo

cunda ſut ẽt iſta:hbñt nõ parua vulcedi
nẽ ſuã. Nõ facile ab eis pcidenda ẽ itẽ⸗
tio qꝛ turpe eſt ad ea rurſũ redire. Ecce
iã q;tum ẽ vt impetret aliquis honoꝛ.
Et qd amplius i bis deſiderãdũ: Sup/⸗
petit amicoꝝ maioꝝ copia: vt nihil alið

⁊ multũ feſtinemꝰ:vel pſidatus vari po

teſt ⁊ ducẽda vxoꝛ cu aliqua pecunia
ne ſũptü nr̃m grauet: ⁊ ille erit modus
cupiditatis. Multi magni viri ⁊ imita
tiõe digniſſimi ſapie ſtudio cũ cicgib⸗
Dediti fuerũt. Cu hoc dicebã ⁊ alterna
bam hi veti ⁊ ipellebãt huc atqʒ illuc
coꝛ meũ: trãſibat tẽpoꝛa:⁊ tar dabã cõ
nerti ad deũ:⁊ differebã de die ĩ diẽ vi
nere ĩ te ⁊ n oifferebã quotidie ĩ memet
ipſo moꝛuamans btdm vità:timeba illã
i ede ſua:⁊ ab ea fugiens q̃rebã eam.
Putabã eni me miᷣum foꝛe nimis ſi fe
mine pꝛuarer amplexibus:⁊ medicinã
mĩicoꝛdie tue ad eãdem infirmitatem
ſanandam nõ cogitabã:qꝛ expertus nõ
erã.Et ꝓpꝛiaꝝ viriũ credebã eſſe cõtinẽ
tam:quaꝝ mihi non erã conſcius:cum
tã ſtultus eẽm vt neſcirem:ſicut ſcriptũ
eſt neminem eẽ poſſe continentem niſi
tu dederis. Uiqʒ dares: fi gemitu it er
no puliarẽ aures tuas:⁊ fide ſolida ĩ te

EConfeſſionum

iactarem curam meã. Pꝛohibebat me

ſane alipius ab vxoꝛe ducenda cantani

nullo modo nos poſſe ſecuro oc io ſil ᷣ᷑

amoꝛe ſapientie viuere:ſicut iam diu di

ſideraueramus ſi id feciſſè. Erat.n.ipſe
ĩ ea re etiam tũc caſtiſſimus:ita vt miꝝ
eſſet:qꝛ vel experientia cõcubituscepe
rat in igreſſu adoleſcente ſue: ſed non
beſerat:magis doluerat ⁊ ſpꝛenerat et

deinde iam ↄtinentiſſime viuebat. Ego

aũt renſtebaʒ illi exeplis eoꝝ qͥ ↄiugari

coluiſſent ſapientiã:⁊ pꝛomeruiſſet de⸗
um:⁊ habuiſſent fideluer ac dilexiſient

amicos. A quoꝑ qͥdem ego granduate
animi longe aberam: ⁊ delicatus moꝛ/
bo carnis moꝛtifera ſuauitate trahebaʒ
catenam meam ſoluitimẽs: ⁊ quaſi cõ
cuſſo vulnere repellens vba bene ſua/

dẽtis: tãqᷓ; manũ ſoluentis. Inſuꝑ etiä

per me ipñi quoq; alipio loquebat᷑ ſer/

pens: ⁊ innectabat atq; ſpargebat per

linguam meam doulces laqueos in via
eius quibꝰ illi honeſti ⁊ expediti pedes
iplicarent᷑.Cũ.n.me ille miraret᷑ quem

nõ paruipenderet ita herere viſco illiꝰ

voluptatis:vt me affirmarẽ:quotiẽſcũ⸗

q; inde in nos quereremꝰ: celibẽ vitaʒ
nullo mõ poſſe degere:atq; ua me defẽᷣ

derẽ cũ illũ mirantẽ videre:⁊ dicerẽ mł
tum inteſſe int᷑ illud qð ipᷣe raptim: et
furtim expertus eẽt qð pene ia nec me⸗

miniſſʒ quidẽ atq; iõ nulla moleſtia fa

cile cõtẽneret:⁊ delectatiões ↄſuetudi
nis mee ad quas ſi acceſſiſſet boneſtum
nomẽ matrimonii:nõ ei mirari opoꝛte⸗
re:cur ego illã vità nequirè ſpernere: ce
perat ⁊ ipᷣe deſiderare coniugiu:neqq;
victus libidine talis volupratis:ſed cu⸗
riontatis. Dicebatn.ſcire ſe cupere qd/
nã eẽt illud:ſine quo vita mea que illi

ſic placebat: nõ mihi vita ſed pena vi/

deretur. Stupebat eni ille liber ab illa

menmnnt
ebtienpene
nnuitnlepen

lmnenti
uigoniſone
iipene kitien

lod enpeni
leledee ioftee
1ſlepindenlbe

i-NMrguin

nciſrntſi
üs nenit
Mirniocpend

Ullgdoeraki

unnaſuinin
Nesnttoann
pigrgoucnt
Gptoninebrt n⸗
eiconeiͤch
ſorutlunr
ninmitwn

Mſcecnen
ſpeiagun
nencecchie

iknintt
Aeſeon

llgſter
anmen

ſen tini

uniiſtui
olmecon
ſinnetkin
giuem
ienenlmn
Wen ſmnedi
leligin
ünnnti
lnennt
inrfin
WNN

fäüſndn

nmi h
oedanchan
Noſeiandai⸗
eugeenumne
ſicdſeclt dnn
ktafiſingnfe
wennucicbing
lelceneinte
dolrenttent
nrſineſakr,
Naigls hien
itpnnenſtn
iulnrnigi
zitnggut

Gmt dedee n.

imniamnett
uinis e
leniti⸗
nonts e
Nig ſn
leglakni
S
nulunute
gunſil
ſai

imenni
a goir
gnnien
mun
Nelean
auni,
eßiifne⸗
Neitiii

itnie

dinculo amimus ſeruitutem meã: ⁊ ſtu
pendo ibat ĩ experiendi cupidinem ven/⸗
turus in ipſã experientid:atq; inde foꝛ⸗

taſſe lapſurus in eã quã ſtupebat ſerui

tutẽ quoniã ſponſionẽ volebat facere
tũmoꝛte. Et qui amat periculũ:incidet
in illud. Neutꝝ eni noſtꝝ ſi qpð eſt con

iugale dec i officio regedi matrimonij

& ſuſcipiendoꝝ liberoꝛu ducebat niſi te⸗
nuit. Magna auũt ex parte atq; vehemè
ter cõſuetudo ſatiàde ĩſatiabilis cõcu/

piſcẽtie me captũ excruciabat:illũ autẽ

admiratio capiendũ trahebat. Sic era⸗
mus:donec tu altiſſune nõ deſerẽs hu⸗

muʒz noſtrã: miſeratus miſeros ſubue⸗

nires miris ⁊ occultis modis:⁊ inſtaba
tur ĩpigre vt ducerè vxoꝛc. Jã petebam
iaz pꝛomittebat᷑ maxime matre dante
operã quo me iã coniugatũ baptiſmus
ſalutaris ablueret:quo me ĩ dies gau⸗
debat aptari:⁊ vota ſua ac pmiſſa tua
in mea fide cõpleri animaduertebat:
cum ſane ⁊ rogain meo ⁊ deſiderio ſuo
foꝛti clamoꝛe coꝛdis abs te depcaretur
uotidie:vt ei per viſũ oſtenderes ali/
quid oe futuro matrimonio meo: nũqᷓ
voluiſti. Et videbat quedã vana ⁊ pha⸗
taſtica:pꝛout cogebat ipetus de hac re

ſatagentis hũani ſpirit: 2 narrabat mi

bi non cũ fiducia qua ſolebat cũ tiu de

monſtrares contenens ea Dicebat. n.

diſcernere ſe neſcio quo ſapoꝛe quẽ ver
bis explicare non poterat: quid interei⸗

ſet inter reuelantè te ⁊ aiam ſu ſõniã

tẽ:inſtabatur tamen: ⁊ puella petebat
cius etas ferme biennio minus qᷓ; nu⸗

bilis erat. Et quia ea placebat: expecta⸗

bat᷑.Et multa amici agitaueram aĩo:⁊
eolloquentes ac deteſtantes turbulen⸗
tas huane vite moleſtias:pene iã firma
geramꝰ remoti a turbis ocioſe viuere:

Rociũ ſie moliti yt iquid haber̃ poſſe⸗

8
MW „

mus:conkeretur in mediũ:vnaãcq; reʒ fa⸗
miliareʒ conflaremus ex omnibus vt ꝑ
amicicie ſinceritatẽ non eſſet aliud hi
ius ⁊ aliud illiꝰ:ſed quod ex cunctis fie
ret vnũ ⁊ vniuerſũ ſinguloꝛũ eẽt: ⁊ oĩa
omniũ: cũ videremur nobis eſſe poſſe
decẽ᷑ ferme homines in eadẽ ſocietate:
eſſentqʒ inter nos pꝛediuites. Romani
anus maxime cõmunicipes noſter:quẽ
tunc graues eſtus negocioꝛum ſuoꝛuʒ
ad comitatum actraxerant: ab ineunte
etate mihi familiariſſimus. Qui maxi⸗
me inſtabat huic rei:⁊ magnã in ſuadẽ
do habebat auctoꝛitatem:quod ampla
res eius multum ceteros anteibat.
Et placuerat nobis:vt bini ãnui tanqᷓ;
magiſtratus omnia neceſſaria curarẽet
ceteris quietis. Sed poſtea qᷓ; cepit co⸗/
guari vtrum boc muliercule ſinerent:
quas ⁊ alij nr̃ʒ ià hẽbãt: ⁊ nos hr̃e vo⸗
lebamus:totũ illud placitũ qð bene fir
mabamus diſſiluii in inanibus:atq; cõ
fractũ ⁊ abiectũ ẽ. Inde ad ſuſpiria ⁊ ge

mitꝰ ⁊ greſſus ad ſequẽdas latas ⁊ tri⸗

tas vias ſeculi:qm multe cogitationes
erãt ĩ coꝛde nr̃o:cõſiliũ aũt tuũ manet
i e᷑nũ. Ex quo conſilio deridebas nr̃a:⁊
tua pparabas:nobis daturus eſcãĩ op
poꝛtunitate:⁊ aꝑtu:ꝰ manũ tuã: atq; i⸗
pleturꝰaias nr̃as bncictiõe. Jutea pec
cata mea multiplicabant᷑: z auulſa a la
tere meo tãq; ipedimẽto cõiugii cũ quas
cubare ſolitui erã:coꝛ vbi adherebat cõ

ciſũ ⁊ vulneratuʒz mihi erat ⁊? trabebat

ſâguiné. Et illa ĩ africa redierat vonẽs
tibi aliuũ ſe viꝝ neſciturã:relicto apo me
näaili ex illa filio meo. At ego ĩfelix nec
femie imitatoꝛ oilatiõis ipatiẽs:tãqᷓ; pꝰ
bieniũ accepturꝰ eã quã petebã:qꝛ non
amatoꝛ cõiugij ſed libidinis ſeru eraʒ:
ꝓcuraui ali non vtiq; coniuges: quo
taq; ſuſtentaretur ⁊? perduceretur vel
8 U

meui quod pꝛioꝛis pᷣciſione factum fue

Confeſſionum *
integer del auctioꝛ moꝛbus aĩe mee ſa⸗ bilibus erroꝛibus: ? cöſtittis nos i dis

tellitio ꝑdurantis conſuetudinis in re ta: ⁊ cõſolaris ⁊ dicis.Currie ego fe⸗
gnũ vxoꝛiũ. Nec ſanabat᷑ vulnus illud ram ⁊ ego pducaʒ: ⁊ ego ibi feram.

rat:ſed poſt feruoꝛẽ voloꝛẽq; acerrinũ ncipit ſeptimums.

putreſcebat:⁊ quaſi frigidius ſed deſꝑa RN Am moꝛtua erat adole/
tius dolebat. Libi laus tibi gloꝛia ſkons c(ccctia mea mala ? nefan⸗
Miſericoꝛdiaꝑꝝ.Ego fiebaʒ miſerioꝛ ⁊ lſliu da: ⁊ ibam in iunentuteʒ
ꝓpinqnioꝛ. Aderat iaʒ iãq; dextera tua quanto etate maioꝛ tto

ereptura me ð ceno ⁊ ablutura:⁊ isgnoa
rabam.nec me reuocabat a pfundioꝛe
doluptatũ carnaliũ gurgite:niſi metus
moꝛtis ⁊ futuri iudicij tui qͥ per varias
quidem opiones nnunq; tñ receſſit de
pectoꝛe meo.Et diſputabã cum amicis ſapia cepi ſemper hoc fugi:⁊ gaudebaʒ
meis Alipio ⁊ nebꝛidio de finibus ma hoc reperiſſe ĩ fide ſpũalis matris nre
loꝛũ ⁊ bonoꝝ epicurum acceptuꝑ fuiſ catholice tue:ſed quid te aliud cogita⸗
ſe palmam ĩ aio meo:niſt ego credidii reʒ non occurrebat: ⁊ cõabar cogitare
ſem poſt moꝛtẽ reſtare aie vitam:⁊ tra te bomo:⁊ taliſ bõ ſummũ ⁊ ſolũ ⁊ veꝝ
ctus meritoꝛũ:quod epicurus credere deũ:⁊ te ĩcoꝛuptibilẽ ⁊ iniolabilem ⁊ i
noluit. Et querebã ſi eſſemus immoꝛta commntabilẽ totis medullis credebd:
les ⁊ ĩ perpetua coꝛpoꝛis voluptate ſi qꝛ neſciẽs vnde ⁊ quomodo plane ta⸗
ne vllo amiſſionis terroꝛe vineremus:
cur nõ eſſemus beati aut qͥd aliud que
reremus:neſciens idipſum ad magnaʒ
miſeriam pertinere ꝙ ita demerſus et
cecus cogitare nõ poſſem lumẽ bone⸗
ſtatis:⁊ gratis amplectende pulchꝛitu⸗
Rinis quã nõ vidit oculus carnii ⁊ vide
tur ex itimo. Nec ↄſiderabà miſer ex q̃ᷓ
vena mihi ꝙ iſta ipſa feda manaret: tñ
cum amicis dulciter cõſerebaͤ:nec efle
KEne amicis poterã beatus etid ſecũduʒ urſus aderat 7
ſenſum:quẽ tũc bẽbam in quantalʒ aſi bat in aſpectum menm: ⁊ obnubilabat
Ruentia carnaliũ voluptatũ: quos Nis ceũ:⁊ q;uia non foꝛma humani coꝛpor
q; amicos gratis diligebam: viciſſimq; coꝛpoꝛeũ tñ aliquid cogitare cogeret
gabeis me dig. gratis ſentiebam. O toꝛ ſpatia locoꝑꝝ:ſine infuſũ mũdo:ſiue etia
moſas vias. Cleh aie audaci:que ſperas extra mundum per ifinita difſuſuz etia
nit ſi a te receſſiſſet ſe aliqd melius ha⸗ ipſuʒz incoꝛꝛuptibile inniolabile ⁊ ico
diturã. CUlerſa ? reuerſa mtergũ ⁊ in la taminabile: qd coꝛꝛuptibili ⁊ violabili
tera ⁊ in ventrẽ:⁊ dura ſunt oĩa.Et tu ⁊ cõmutabili pponebaͤ:qi qcqd prius
eqmies ⁊ ecce ades ⁊ liberas a miſera/ hã ſpatijo talib:nihil mibi eẽ videbat⸗

8 vanitate turpioꝛ:qͥ cogi/
tare aliqͥd ſubſtantie:niſ tale nò pote⸗
ram quale ꝑ bos oculos videri ſolet.
MNõ te cogitabam deus in figura coꝛpo
ris humani: ex quo audire aliquid de

rũpi poteſt deterius eſſe:qᷓ; id quod nõ
põt:⁊ quod diolari nõ poteſt incuctan
ter pꝛeponebam violabili:⁊ quod nul⸗
lã patitur pꝛomutationẽ melinſ eſſe q;
id qð mntari põt. lamabat violenter
coꝛ menm aduerſus oĩa phantaſmats
mea: ⁊ boc vno ictu conabar abiger cir
cũuolantem turbam ĩmũdicie ab acie
mentis mee: ⁊ vix dimota ĩ ictu oculi:

8 ſetbne
uali e⸗

mẽ videbam ⁊ certuis erã:id quod coꝛ

ecce conglobata rur ſus aderat ⁊ irrue/

ſianiinſe

lrenunmt

mntcieieh

rütnihonrog
enscodene
ſtonesedir⸗
tnceti d
Urekklltumen
tcdapereeſe
Thn begti
Nelinetiesn
Mmetutidi
gullopum
titleiigutii
ſieſemtünt
ſenegicgei
tpipenenurt
nntigtacen
ſſogbebeete
bentinrlltfin
hBorüttr

Amechem

beitn
ilunt

armtän
ſörinichne

igrohnnn
Mentklelche
Culeißni
ethirirci
Ppfrgeͤr⸗
tflignn ie
intminen
Ekniennt
ſwbnnicn
ſſhuenen
tenanhr

an

Rackuge

4

ettöfmg
etehite
aien

Ennormat

teinnanne
nerbennime
Pmoaur urt
mituretnpoe
ſtmientehin
s letir
ndebnien
1 ronmir
rigtt
ſck hühznntt
cenctenle⸗
Remi
tN⸗
enmtittni
nihif
unnipotn
nipltgt
niini

Sed pꝛſus nibil: ne lane quidẽ: tanqᷓ fl
coꝛpus auferat᷑ß loco ⁊ maneat locꝰ oi
coꝛpoꝛe vacuatus ⁊ terreno 2 humido

? gereo ⁊ celeſti:ſed tamen ſit locus in⸗

anis tanq; ſpatioſuʒ nihil. Ego itaq;din⸗/

craſſatus coꝛde nec mihimeripſi vel ipe
cõſpicuus:qͥcqͥd non per aliquanta ſpa
tia tenderet᷑ vel diffunderet: vel cõglo
baret᷑:vel tumeret vł tale aliquid cape
ret vel eapere poſſet:nihił ꝓꝛſus eẽ arbi
trabar. Der quales enĩ foꝛmas ire ſolẽt
oenli mei ꝑ tales imagines ibat coꝛ me

um:nec videbÄ hãc eadem intentione 5

qua illas ipſas imagines foꝛmabã non
eè tale aliquid:qᷓ ti ipſas non foꝛmarʒ
niſ eſſet magnũ aliqd. Ita etiã te vitaz
vite mee gràdeʒ ꝑ ifinita ſpatia vndiq;
cogitabã penetrare tantã mũdi molem

⁊ extra eà quaq̃uerſuʒ ꝑ imẽſa ſine ter⸗

mino:vt haberet te terra:haberet celuʒ

beèrent oĩa: ⁊ illa finirent᷑ ĩ te:tu aurem

nuſch. Sicut aüt luci ſolis non obſiſte⸗
ret aeris coꝛpus:aeris hꝰqui ſupꝛa traʒ

eſt quo min p eü traijceret᷑ penetraſ eũ

nõ dirũpẽdo aut ↄcidendo: ſed implen
go euʒ totũ:ſic tibi putabã nõ ſolũ celi

aeris ⁊ maris:ſed t terre coꝛpuſ puũ

ex oĩib maximis minimiſq; partibus

penetrabile ad capiendam pñjitiam tuà:

occulta ĩſpiratione ĩtriſecus ⁊ extrinſe/
cus admiſtrãte oĩa que creaſti. Ita ſu⸗

ſppicabar: qꝛ cogitare aliud nõ poteraʒ:

nam falſuʒ erat. Alo eim modo maioꝛ
pars terre maioꝛẽ tui ptem haberet: et
minoꝛt mĩoꝛ atq; ita te plena eẽnt oĩa:
vt amplius tui capget elephatis coꝛpus:

̃ᷓ paſſeris:quo eſſet iſto grãdius gran

dioꝛẽ que occuparet locum:atq; ita fru

ſtatim parnib mũdi magnis magnas:

breuib bꝛeues ꝑtes tuas pnñtes faceres

MNõ es aüt ita: ſed nüdum illuminane⸗
cas tentbꝛas meas. Sat erat mihi vñnes

aduerſus deceptos illos ? deceptoꝛes
⁊ loquaces multos:qm non ex eis ſona

bat verbũ tuum: ſat erat g illud qð iam

din abuſq; carthagine a nebꝛidio ppo⸗
ni ſolebat ⁊ omnes qui audieram con

cuſſi ſumus. Quid erat tibi factura ne⸗
ſcio q̊ gens tenebꝛarum:quã ex adueꝛſa
mole ſolẽt opponere:ſi tu cũ ea pugna

re voluiſſes. Si eni reſponderetur ali
qͥd fuiſſe nociturã:violabilis tu ⁊ coꝝꝛu

ptibilis foꝛes Si aũt nibil ea nocer oo
tuiſſe diceret᷑:nulla afferet᷑ cĩ pugnan

di ⁊ ita pugnandi:vt qued poꝛtio tua
⁊ mẽbꝛu tuum vel ꝓles de ipſa ſubſtan
tia tua miſeretur aduerſis poteſtatibus
2= nõ a te creatis naturis:atq; in tantuʒ
ab eis conumperet᷑ ⁊ commutaret᷑ in
eterius:vt a beatitudine in miſeriã ver
teretur: ⁊ ĩdigeret auxilio quo erui pur
gariq; poſſet: ⁊ bãc eſſe aĩaʒ cui tuꝰ ſer
mo ſerniẽti liber ⁊ cõtaminate purꝰ ⁊
coꝛupte integer ſubueniret: ſed ⁊ ipſe
conuptibilis: qꝛ ex vna eadẽq; ſubſtan
tia. Itaq; ſi te qcqᷣd es ideſt ſubſtantiaʒ
tuã:qua es:ĩco ꝛuptibilẽ dicerẽt: falſa
eẽ illa omnia ⁊ execrabilia. Si aũt co⸗
ruptibilem: idipſum iam falſaʒ ⁊ pᷣma
doce abboĩanduʒ. Sat g erat iſtud ad
uerſus eos oĩ mõ emouendos a pᷣſſura
pectoꝛis:qꝛ non bẽbant q̃ exirem ſme
hoꝛibili ſacrilegio coꝛdis ⁊ lingue ſenti
endo de te iſta ? loqndo. Sed ⁊ ego ad
puc q;uis incõtaminabilem ⁊ icõuerti
bilem ⁊ nullla ex ꝑte mutabilẽ dicẽt fir
meq; ſentirẽ dũʒ nĩm deũ veꝑ:qᷣ feciſti
nõ ſolũ aĩas nr̃as ſed ẽt coꝛꝑa:nec tatũ
aĩas nr̃as ⁊ coꝛꝑa:ſed oẽs ⁊ oĩa:nõ te
nebã explicitã ⁊ enodataʒ cam mali: ꝗ
cũq; tñ eẽt ſic eã querendà videbã:vt 3
ꝑ eã cõſtringerer deũ incõmutabilem
mutabilẽ credere:ne ipſe fieret qõ que
rebã. Itaq; ſecurus eã qrebã: ⁊ cercus

aò eè vep ꝙ illi dicerent quos toto aĩo
ſugiebd: qꝛ videba querendo vnde ma⸗
lu repletos malicia qua opinarent᷑ tua
potius ſubſtantiã eti male pati qᷓ; ſua
male facere:⁊ itẽdeba vt cernerẽ ꝙ au⸗
dieba. libeꝝ volũtatis arbitriũ cam eſſe
Vt malũ faceremꝰ:⁊ rectũ iudiciũ tuum
vIt pateremur: eaʒ liquide cernere nõ
Talebã. Itaq; acieʒ mentis de ꝓfundo
cuucere conatus:mergebar iteru:⁊ ſepe
tonatus mergebar iteꝝ atq; iteꝑ. Sub

leuabat eni me i lucẽ tua: ꝙ ſciebain tã

me here voluntatẽ qᷓ; me viuere.taq;
cũ aliquid vellẽ aut nolle:nõ alind q;
me velle ac nolle centiſſimns eraʒ: ⁊ ibi
eẽ cãm peccati mei ia idq; aiaduertebã
Qò aũt inuuꝰ facereʒ:pati me potiꝰ qᷓ;
facere videbã:⁊ id no culpã:ſed penam
eſſe iudicabaʒ:qua me nõ iniuſte plecti
te iuſtuʒ cogitãs cito fatebar: ſed rurſũ
dicebã.Quis fecit me nõne de meus:ñ
tantũ bonus ſed ipſũ bonũ. Unde igit
mihi male velle ⁊ bene nolle:vt eẽt cur
miſte penas luerẽ: Quis ĩ me h̊ poſuit ⁊
ĩſeruit mihi plantariũ amaritudinis:cũ
totus fiereʒ a dulciſſimo deo meo. Si
diabolus auctoꝝvñ ipſe diabolus. Qð
R ⁊ ipſe peruerſa voluũtate ex bono ãge
lo diabolns facins ẽ:vñ ⁊ ĩ ipſo volu⸗/
tas mala qua diabolus fieret: quãto to
tus angelus a cõdito:ꝛe optimo factus
eẽt bonus: His coguatioibꝰ depꝛime⸗

bar iteꝝ ⁊ ſuffocabar:ſed nõ vſq; ad il-

lũ ifernũ ſubducebar errous:vbi nemo
cõſiebit᷑ tibi:oũ tu potius mala pati:qᷓ;
bõò facere patat᷑. Sic eni nitebar inenir
eetera:vt ia iuenera meliuſ eẽ ĩcoꝛupti
bile:qᷓ; coꝛꝛuptibile:⁊ ideo te qcqᷣd eẽs
cee incouupuibilẽ ↄfuebar. Neq; enim
Olla aia vnc; potuit poteritue cogitare
aliquid qð nit te melius:qui ſũmu ⁊ op
tmu bonũ ei.cCu aut veriſſime atq; cer

5* 9

tiſſime coꝛꝛuptibile lcoꝛꝛinptibilipoͦa

tur: ſicut iaʒ ego pꝛeponeba. Poteram
ia cogitatõe aliqd attingere qð eẽt me
lius deo meo:niſ tu eſſes icoꝛuptibil.
Ubi igit vide ba ĩcoꝛꝛuptibile coꝛupti
bili eẽ pferẽdũ:ibi te qͥere debeba:atq;
inde aduertere vbi ſit malũ:id eſt vñ nit

ipᷣa coꝛuptio:qua violani ſubſtatia tua

nullo mõ poteſt. Nullo eni pꝛſus mo⸗
do violat conuptio deum nrum: nulla
volũtate:nulla neceſſitate:nullo ipꝛo⸗
uiſo caſu:qmm ipſe ẽ ðs:⁊ qð ſibi vult bo
nũ c: ⁊ ipſe ẽ idẽ bonu.Coꝛũpi aũt nõ
eſt bonũ:nec cogeris iuitus ad aliquid
qꝛ volũtas tua non eſt maioꝛ qᷓ; poten
tia tua.Eẽt aũt maioꝛ: ſi teipo tn ipe ma
ioꝛ eſſes. Eteni volũtas ⁊æ potentia dei
de ipſe eſt. Et qͥd ipꝛomiſuʒ tibi: quino⸗
ſti oĩa: ⁊ nulla natura eſt niſ qꝛ noſti
eam:Et vt qͥd multa dicimus: cur non

ſit coꝛuptibilis ſubſtantia que deus eꝛ:

qñ ſi hoc eſſet non eſſet deꝰ: Et quere⸗
bam vñ malũ:⁊ male querebam: ⁊ i ip⸗

ſa in quiſitione mea nõ videbam maluũ:

⁊ cõſtitue bã in cõſpectu ſpũs mei vni⸗

uerſam creaturam qcqᷣd in ea cernere

poſſumus: ficuti eſt terra ? mare ⁊ aer
2 ſidera æ arboꝛes: ⁊ animalia moita⸗

lia: ⁊ quicqd in ea non videmus: ſicut
firmamẽtũ celi inſuper ⁊ oẽs angelos
⁊ cũcta ſpũalia eius:ſed ẽt ipſa q̃ſi coꝛ⸗

poꝛa eſſent locis: ⁊ locis oꝛdinauit ima
ginatio mea: ⁊ feci vnam maſſam gra/
dem diſtictam generib coꝛpoꝝ creaiu
rà tuã: ſine que vera coꝛpoꝛa erdt: ſiue
q̃ ipſe ꝓ ſpiritibus fixerã: ⁊ eà feci gran

dem:nõ quatũ erat qð ſcire nõ potera:
ſed q;tuʒ libnit:vndiq; verſuʒ ſane fini⸗

tã. Le aũt one ex oipante amb entem ?
penetrãtẽ eã:ſed vſqueq̃q; iſinitũ:taq;
ſi mare eſſet vbiq; ⁊ vndiq; ꝑ imẽſmm ĩ

finitü ſoli mare: ⁊ beret itra ſe ſpoͤgaz

-
==
—
—

. farant

ſiopnſegrin
ſiogeniputthi⸗
Plecäceuutde
bugticlſnl

nrebnidonmde
ſCordrngf⸗

ſucnctube
Utunsöenna

pfummetan
A fianirtnen
Vnliigpiant
Cneuffttuno
Cioniecdninen
omientlie
flieggänen'
ſcthecoindons
Etlanmädonin
ſuoennstcren
immm Ann
Focganefon
iiſſelraſgtcicS
Nöchenertt
atſoliſenmr⸗
Mullrapmnenta
nooricei
Ryonipenton
ſtonoAn
ſndinnintre

ſbuofinn

fonkesztan

mintdr
flunöcſe
ütſenn
Mende
Mererte⸗
eMlinta
nlgantb.
ucenan

nühan

=
=

—
= ☛ =
=-

— — ——
☛
E
—
—

S =
Se

e
——

.

=
—

4

=

— =
—.—
=ẽ

—

1
ükieni
Peſahentif
itimgntt
uinchient
düibt
ubirirhtti

erbiſtntütti

ngolnitir
.ſiulatgen
Modanfnn
mmaſinrme
zwiilizi
Wrzinne
Wckt mmiröſt
oritthofti
ins 1 en
Cipoatiztr
num NNN
lutaner
toſunngun
eſroee
negntii
nuniſchnd
n
nun
teantoandt
getmimel
1 iins
lntehte

=

ii

loci uli
munnle,

Se
—

runmn

9.
itlut
nin
Mrmmu,
igit/
nanten
gtint

Slibet magnã ſed finitâ:tũ plena eẽt
vndiq; ſpõgia illa ex oĩ ſua parte ex im

mẽèſo mari:ñc creatuta tua te finitã te ĩ
finito plenã putabã ⁊ dicebam.Ecce ðᷣ

us:⁊ ecce qᷓ creauit deus:⁊ bonus ẽ deꝰ

atq; bis validiſſime lõgiſſimeq; pᷣſtan⸗
lioꝛ:ſed tñ bonus bona creauit: ⁊ ecce
qũo ambit atq; ĩplet ea. Ubi ergo ma⸗

lu ⁊ vnde ⁊ qua huc irrepſit: Que ra⸗
dix eius:⁊ qõð ſemen eiꝰ: An oĩno nõ ẽ.

Cur g timemus:⁊ canemus qõ nõ eſt:
Aut ſi inaniter timemꝰ:certe vel timoꝛ
ipſe malũ ẽ quo icaſſuʒ ſtimulat᷑ ⁊ ex⸗
cruciat᷑ coꝛ Et tanto grauius malum:
quãto nõ ẽ qð timeamus ⁊ timemus.
Iccirco aũt ẽ malũ qð timemns:aut H
malũ ẽ qꝛ timemꝰ. Unde ẽ igit᷑.Qm̃ ðs
fecit hec oĩa bonus bona. Maius qui
dẽ ⁊ ſummũ bonũ minoꝛa fecit bona:ſʒ
tñ ⁊ creans ⁊ creata bona ſunt oĩa.Un
malum. An vnde fecit ea materies ali
q̃ mala erat:⁊ foꝛmauit atq; oꝛdinanit
eã:ſed reliqͥd aliqd ĩ ila qnod in bonũ
nõ cõuerieret: Cur ⁊ boc:An impoteſ
erat totã vertere ⁊ commutare vt nihil
mali remaneret:cũ ſit oia potens: Po/
ſtremo cnr ide aliquid facere voluit ae
nõ potius eadẽ oĩpotentis fecit vt nul⸗

la eſſet oĩno: Aut vero exiſtere poterat

cõtra ei voluntatẽ: Aut ſi eterna erat:
cur ſã diu ꝑ ifinita retro ſpatia tẽpoꝛnʒ
ſic eã ſcinit eẽ: ac tanto poſt placuit ali

quid ex ea facere. Aut i ſi aliquid ſubi

to voliut agere hoc potius ageret oĩpo
tens vt illa nõ eſſet atq; ioſe ſolus eſſzʒ
totũ verũ: ⁊ ſummũ ⁊ infinitũ bonum.
Aut ſi non erat bene vt non aliqᷣd bõi
etid fabꝛicaret ⁊ conderet qͥ bvonuſ erat
illa ſublata ⁊ ad nibilum redacta mate

rie q mala erat bona ipe inſtitueret: vn
