ctu legũ ſuꝑ mercedẽ ſalaria decernen
tiũ:⁊ ſaxa tua pcutis ⁊ ſonas dicẽs. Hiĩc
vba diſcũtur:hic acqͥrit᷑ eloquẽtia rebꝰ
ꝑſuadendis ſentẽtijſq; explicãdis maxi
me neceſſaria. Ita vero nõ cogqſceremꝰ
verba hec:ĩbꝛẽ aureũ ⁊ gremium ⁊ fuc⸗
cũ ⁊ tẽpla celi: ⁊ alia verba q̃ in eo loco
ſcr pta ſunt niſi terẽtius ĩduceret neq;
agdoleſcẽtẽ ꝓponẽtẽ ſibi iouẽ ad exem/

plü ſtupꝛi du ſpectat tabulã quãdã pi⸗

ctã ĩ pariete:vbi ĩerat pictura hec:ioueʒ
quo pacto Dane miſiſſe aiũt in gremiũ

quẽdã ĩbꝛeʒ aureũ fuccũ factũ mulieri.

2 vide quẽadmodũ ſe cõcitat ad libidi

nẽ quañ celeſti magiſterio.At quẽ deũ

inqͥt.Qui celi ſũmo ſonitu cõcutit: ego
homücio id nõ facerẽ: Ego vero illo fe
ci ac libẽs. Nõ oĩno ꝑ hãc turpitudinẽ
verba iſta cõmodius diſcũtur:ſed ꝑ hec
verba turpitudo iſta ↄfidẽtiꝰ ꝑpetratur

Mõ accuſo verba q̃ſi vaſa electa atq; p

ciola: ſed vinũ erroꝛis ꝙ ĩ eis nobis ꝓpi
nabat ab ebꝛijs doctoꝛibus:⁊ niſi bibe
remuſcedebamur:nec appellare ad ali

quẽ iudicẽ ſobꝛiũ licebat.Et tñ ego deꝰ

me ĩ cuius cõ peciu iaʒ ſecura ẽ recoꝛ⸗

appellabar.

Confeſſonum

datio mea libenter hec didici:? eis de⸗
lectabar miſer: ⁊ ob hoc bone ſpei puer

Ine me de me dicere aliquid
2 de igenio meo munere tuo:
in quib'a me deliramẽtis atte
rebat᷑. onebat᷑ enĩ mihi negociuʒ

.
aĩe mee ſatis ĩquietũ:pᷣmio laudis ⁊ de

decoꝛis vel plagarũ metuivt dicerẽ ver
ba iunonis iraſcentis ⁊ dolẽtis: ꝙ non
poſſet italia teucroꝛuʒ auertere regem.

Que nunquã iunonẽ dixiſſe audieram

z figmẽtoꝝ poeticoꝝ veſtigia errates ſe
qui cogebamur:⁊ tale aliquid dicẽ ſo⸗
lutis verbis:quale poeta dixiſſet vſibuſ
⁊ ille dicebat laudabiliꝰ:in quo ꝓ digni

tate adũbꝛate ꝑſone ire ac doloꝛis ſimi

lioꝛ affectus eminebat:verbis ſnĩa con
gruẽteſ veſtiẽtibꝰ. Ut qͥd mihi illõ o ve
ra vita mea deꝰ meꝰquid mihi recitanti
acclamabat pᷣ multis coetaneis ⁊ col⸗
lectoꝛibꝰmeis: Nonne ecce illa oĩa fu⸗
mus ⁊ vẽtus: Ita ne aliud nõ erat vbi

exerceret᷑ ĩgeniũ ⁊ ligua mea: Laudes

tue dñe:laudes tue ꝑ ſcripturas tuas ſu
ſpenderẽt palmitẽ coꝛdis mei:⁊ non ra
peret᷑ ꝑ inania nugaꝝ turpis pꝛeda vo/

latilibus. Nõ enĩ vno modo ſacrificat᷑

traſgreſſoꝛibus angelis. Quid aũt mirũ
ſin vanitates ita ferebar: ⁊ a te de me
us ibã foꝛus:qn mihi imitadi ꝓpõebãt᷑
boĩes qui aliqua facta ſua non mala ſi
cũ barbariſmo aut ſoloeciſmo enũcia⸗
rent rephẽñ cõfundebant᷑:ſi aut libidi⸗
nes ſuas integris ⁊ rite ↄſeq̃ntibus ver
bis copioſe oꝛnateq; narrarent lauda⸗
ti gloꝛiabant᷑: Uides hec dñe ⁊ taces:
lõganimis ⁊ multũ miſericoꝛs ⁊ verax.

Nuũquid ſꝑ tacebis: Et nũc eruis de öẽ5

imaniſſimo ꝓfundo querentẽ te aiam
⁊ ſitiẽtẽ delectatõnes tuas:⁊ cuius coꝛ
dicit tibi:q̃ſiui vultũ tuũ vultum tuum

Ct

dſeeem ſͤii

anenchoſe

—

eofüsle
karrus delnan

iponuyiſhli
Eegilöknäne

Ntonacdde
Pengedecenit
Gr afraug
choſetqit⸗
Uletfedenaeg

Crocpdlen

Peuluengal
ſbadlacrand

ſM anectn
orbeonpln

ſtün dicpin
intorepine

gsdiplcard

apoienocen
ocrlbririri

ininöpe

Nlaneſag
Dliurchecn
rane heſt,
ich n

voo noltp
ktumnt
Aumuglba e
nllvcerines
n lunbone
Mutuſenoene
inttoinnn
Inſmganen
unppninen
mant .
ichiniſre
Fllrting
mztihi

ein ehdet

ſgenonone
nbneen
Nedniaini
iamenüßnnn
Uagrünantr
ũ
ucorhamm
jimnonediſtee
rceſeiten
mtukeigin
Aunieoerni
tladkin
egorntunn
eninAs
aiDinnh
NNiulinn
jnniscend
MAmnli
nihun
Gn,inn
niictpi

SSS
iuſetmt,

jnbiniſi
ntus

die reäͤram. Nã iui longe a vultu tuo:

ĩ affectu tenebꝛoſo.nõ enĩ pedibꝰ aut
Karn locoꝝ itur abs te:aut redit᷑ a te.
Aut vero filius ule tuus minoꝛ equos

aut currus vel naues q̃ſtuit:aut auola⸗

nit penna viſibili:aut moto poplite iter
agit:vt ĩ lõginq̃ regione viuens ꝓdige
diſſiparet qð dederas ꝓficiſcẽti dulcis
pater:qꝛ dederaſ ⁊ egeno redeunti dul
cioꝛ In affectu g libidinoſo:id enim ẽ
tenebꝛoſo:atq; id eſt longe a vultu tuo
Uide dñe deus:⁊ patiẽter vtvides vide
quomodo diligenter obruẽt filij hoĩnʒ
pacta litteraꝝ ⁊ ſyllabaꝝ accepta a pᷣo⸗
ribus locutionibꝰ:⁊ a te accepta eterna
pacta ꝑpetue ſaluti negligài vt qui illa
ſonoꝝ ve era placita teneat aut doceat
ſt cötra diſciplinã grammaticam ſine
aſpiratione pꝛime ſyllabe hoĩeʒ dixeru
magis diſpliceat hoiĩbus:qᷓ; ſi ð tua pꝛe
cepta hoĩem oderit cũ ſit hõ. Quaſi ve⸗

ro qnélibet inimicũ bominẽ pernitioſt
oꝛ?ẽ ſentiat: qᷓ; ipſuʒ odiũ quo in eũ irri⸗

tatf:ant vaſtet quiſqᷓ; perſequẽdo aliuz

grauius:qᷓ; coꝛ ſuũ vaſtat inimicando.
⁊ certe nõ eſt interioꝛ litterarum ſcien⸗
tia qᷓ; ſcripta cõſcientia id ſe alteri face
re quod nolit pati. Quam tu ſecretꝰ es
habitans in excelſis in ſlentio deus ſo
lus magnus:lege infatigabili ſpargens
penales cecitates ſupꝛa illicitas cupidi

tates. Cum homo eloqnentie famam

quert aſtans ante hominẽ iudicem cir
cũſtantie hominũ multitudine:inimicũ
ſuum odio immaniſſimo inſectãs: vigi

lantiſſime cauet: ne ꝑ lingue erroꝛeʒ di⸗

cat inter homines:⁊ ne per mentis fu⸗
roꝛem hominem auferat ex bominibꝰ
non canet. Hoꝛũ ego puer moꝝ in limi
ne iacebã miſer:⁊ bui harene paleſtra
erat illa vbi magis timebã barbariſmũ
facere:qᷓ; caueba ſi facerem nõ ſacienti

prꝛ:imus

bus inidere Dieo enim hec ⁊ confitreꝰ
tibi deus meus in quibus laudabar ab
eis quibus placere:tũc mihi erat bont
ſte viuere.non enim videbaʒ voꝛagines
turpitudinis inquam pꝓiectus eram ab
oculis tuis.nam in illis iam quid me fe
dius fuit:vbi etiam talibꝰ diſplicebam
fallẽdo innumerabilibus mendacijs ⁊
pedagogum:⁊ magiſtros ? parentes
amoꝛe ludẽdi:ſtudio ſpectadi nugato⸗
ria:⁊ imitandi ludrica inqetudiĩe. Fur
ta etiã faciebã de cellario pentũ meoꝛũ

⁊ de mẽſa:vel gulla ĩperitàte:vel vt ha

berẽ quod darẽ pueris:ludũ ſunʒ mihi
qua pariter vtiq; delectabant᷑ tñ vẽdẽ
tibus. In quo etiã ludo fraudulẽtas vi
ctoꝛias:ipſe vane excellẽtie cupiditate
victua ſepe aucupabam. Quid aũt taʒ
nolebã pati:atq; atrociter ſi depꝛehen
derem arguehã:qᷓ; id quod alijs facie⸗
bam:⁊ ſi depꝛehenſus arguerer: ſeuire
magis qᷓ; cedere libebat. Iſta ne inocẽ
tia puerilis. Nõ eſt dñe nõ ẽ:oꝛo te deꝰ

meus.nam hec ipſa ſuut q̃ a pedagogis
2 magiſtris:a nucibꝰ pillulis ⁊ paſſeri

bus:ad pꝛefectos ⁊ reges:auruʒ pꝛedia
mcipia: hec ipſa oĩno ſuccedentibus:
maioꝛibus etatibus tranſeunt:ſecuti fe
rulis maioꝛa ſupplicia ſuccedunt. PHu
militatis ergo ſignum in ſtatura pueri
cie rex noſter ꝓbaſti cum iſti:talium re
gnum celoꝛum. Sed tamen domine ti
bi excellentiſſimo atq; optimo ↄditoꝛi
⁊ rectoꝛi vniuerſitalis deo noſtro gra
tias:etiam ſi me puerum tantum eſſe
voluiſſes. Eram enim etiam tunc vine
bam atq; ſentiebam: meãq; incolumi
tatem veſtigium ſecretiſſime vnitatiſ ex
qua eram cure habebar. cuſiodiebam
interioꝛe ſenſu integriatẽ ſenſuũ meo
rum:m queʒ ipſis paruis:paruarũq; re
rũ cogitationibus veritate delectabar.

Falli nolebà:memoꝛia vigebam: locu
nione inſtruerar:amicitia mulcebar:fu
giebã doloꝛẽ:abiectionẽ: ignoꝛantiam
Quid ĩ tali aiante nõ mirabile atq; lau
dabile. At iſta oĩa dei mei dona ſut:nõ
mibi ego dedi hec:⁊ bona ſũt:⁊ bec oia
ego. Bonus g eſt q fecit me:⁊ ipe bonũ

meũu:⁊ illi exulto vonis oĩbus quibus

eiiã puer erã. DPoc.n. peccabã ꝙ non in
ipſo ſed ĩ creatur eiꝰ me aiq; ceteras vo
luptates. ſublimitates:veritates qrebã

atq; ita irruebã ĩ voloꝛes ↄfuſiones er/

roꝛes. Gras tibi dulcedo mea ⁊ honoꝛ

meꝰa fiqucia mea deus meꝰ.Gratias ti

bi de donis tuis:ſed tu mihi ea fua. Ita
enĩ ſeruabis me:⁊ augebũtur ⁊ perficiẽ
tur q̃ dediſti mihi:⁊ ero ipſe tecuʒ q; et
vt ſim tu oediſti mihi.
Explicit liber pꝛimus.
ncipit ſecũdus.

feditates meas: ⁊ carna⸗
les coꝛuptiones anime
mee:non ꝙ eas amẽ: ſed
vt amem te oe meꝰ. amo
re amoꝛs tui facio utud:re ias

meas neqſſimas ĩ amaritudie recogia

tionis mee:vt tu dulceſcas mibi dulce⸗
do nõ fallax: ouicedo felix ⁊ ſecura: et
colligens me a diſꝑſione in qua fruſta
tim olſciſſus ſuʒ:dũ ab vno te aue:ſas ĩ

malta euanui. Exarlſi.n. aliqñ ſatiari in

inferis i adoleſcẽtia: ⁊ ſilueſcere auſus
ſuʒ varus ⁊ vmbꝛoſis amoꝛibꝰ:⁊ conta

buit ipecies mea: ⁊ cõputrui coꝛã ocu

tuis placẽs mihi: ⁊ placere cupiẽs ocu
lis homuunm. Et quid erat qð me dele⸗
ctabat:niſi amare ⁊ amari:ſed nõ tene⸗
batur modus ab aĩo vſq; ad aĩuʒ: qua⸗
tenꝰ ẽ luminoſus limes amicitie:ſʒ exa
labant᷑ nebule de limoſa cõcupiſcentia
carnis ⁊ ſcatebꝛa pubertatis:⁊ obnubi

(Confeſſionum.

lant atq; offuſcabant cor meum:vt no

diſcerneret᷑ ſerenitas dilectionis a cali
gine libidinis vtrũq; ĩcõfuſo eſtuabat:
⁊ rapiebat ĩbecillẽ etatẽ ꝑ abꝛupta cu⸗
piditatũ:atq; merſabat gurgite flagirio
rũ.ĩnaluerat ſuꝑ me ira tua ⁊ neſciebã.

Obſurduerã ſtridoꝛe catene moꝛtalittia
tl mee pẽa ſuꝑbie aĩe mee: ⁊ ibà lõgi a

te:⁊ ſinebas ⁊ iactabar ⁊ effũðbar ⁊ dil
fluebã ⁊ ebuliebà ꝑ foꝛnicatões meas ⁊
tacebas.O tarduʒ gaudiũ meũ tacebas
tũc ⁊ ego ibã poꝛio lõge a te ĩ plurima
⁊ plura ſterilia ſemina doloꝝ ſuꝑba de
iectõe ⁊ iquieta laſſitudine.Quis mihi
moderaret᷑ erũnã meã ⁊ nouiſſimaruʒ
rerũ fugaces pulchꝛitudines ĩ vſuʒ ver
teret:earũq; ſuauitatibꝰmetas pꝛefige⸗

ret: ⁊ vſq; ad ↄiugale littus exeſtuaret

fluctus etatis mee:ſi tranqͥllitas in eis ñ

.B DpPppoterat eſſe fine pꝛocreddoꝝ liberoꝛuʒ
Ecoꝛdari volo trãſactas

cõtẽta ſicut pᷣſcribit lex iua oñe: qͥ foꝝ
mas ẽt ꝓpaginẽ moꝛtalitatis nr̃e potẽſ
ĩponere leuẽ manũ ad tẽpamẽtũ ſpina
rũ a paradiſo tuo ſecluſarũ: Nõ eni lõ

ge eſt a nobis oĩpotentia tua etiã cum
lõge ſumus a te. Aut certe ſonitũ nunbi⸗

um tuax vigilantius aduertereʒ. Lribu

lationé aũt carnis bẽbunt hniuſmodi:

ego autẽ vobis parco.Et bonũẽ bomi
ni mulierẽ nõ tagere.Et qͥ ſine vxoꝛe e
cogitat q ſũt dei qũo placeat deo.Qui
aũt matrimonio iũctus ẽ cogitat ea
ſunt mũdi quomõ placeat vxoꝛi. Das

g voces exaudire vigilatioꝛ: 2 abſciſſus

pꝛopter regnũ celoꝝ felicioꝛ expectarẽ
amplexus tuos. Sed efferbui miler ſe⸗
quens ĩpetũ fluxus mei relicto te:⁊ ex

ceſſi oĩa legitima tua:nec euaſi flagella

tua. Quis enĩ bec moꝛtaliũ: Nam ſem
per aderas miſericoꝛdit᷑ ſeuiens ⁊ ama
riſſimiſ aſꝑgenſ offenſõiboẽs illicitas
iocũditates meas: vt ita quererem ſine

ſotedei⸗

ſoͦſleniein

eciingsol

(cttlanes:

ntlte Vbi
Nedeltisdon
Commoetatoca
lemeſceprun
Mmnialcbcäins
hannnaile
ſutcnnmtor
inoriaſesen

mcmnore
mrhcinekt

huntvcune
Nadntiäti
ſtnencond
Uhnniongnan

Miatoniſt
eſtnemags

ſelbrgegii⸗
obeerhe
dtenane
hinmöntin
e otcſiſcr
her ticl
Rraugienn

fugle
Eſtenoeni
Mlhrlnnub
Ppn ſitnn

tflogectir
mmacnne⸗
mngſeg
famgolder

„
* „ 2 *

etenn
ſmtudlechi,

Sigiciicnen

Nleizin

Bnaſtngnt

meint
nceann
gdenienaeli
tugsr tüe
Alchigſontie
wen gatünir
diavligttit
rubnnde
aiinit win
Ecinini

gtuinNee

time
töneinin
eingpgict
rdentns
huf
Namin in
Gmmtlin⸗
chlumnt
ie ante
Chnirenn
Gmzlin
ami
miſen
Nirinnich

offenſione iocũdari: ⁊ vbi hec poſſem
nõ inuenirẽ quicqᷓ;: pᷣter te dne:pꝛeter
te qui fingis doloꝛem in pꝛecepto:⁊ ꝑ⸗
cutis vt ſanes:⁊ occidis nos nemoꝛia⸗
mur abi te. Abi eram ⁊ qᷓ; lõge exula/
bã a delitijs domꝰ tue anno illo ſexto/

decimo etatis carnis mee cum accepit
in me ſceptrum ⁊ totas manus ei dedi
veſania libidinis licentioſe per dedecus
hbumanũ:illicite ãt per leges tuas: Nõ

fuit cura meoꝝ ruenteʒ excipere me ma⸗

trimonio: ſed cura fuit tantum vt diſce
rem ſermon facere qᷓ; optimũ ⁊ ꝑſua⸗

dere dictione.Et anno qᷣdẽ illo ĩtermiiſ/⸗

ſa erant ſtudia mea dũ mibi reducto a
madauris ĩ q vicina vrbe iã ceperã litte
rature atq; oꝛatoꝛie ꝑcipiẽde gr̃a pere⸗

grinari longinquioꝛis apõ cartbagineʒ

pegrinationis ſumptus pᷣparabant᷑ ani

moſitate magis q; opibus pr̃is munici

pis thagaſtẽſis ad modum tenuis. Cui
narro hec: Neq; enim tibi deꝰ meꝰ:ſed

apud te narro hec generi meo generi
hũano qᷓ;tulacũq; ex particula incide⸗

re poteſt ĩ iſtas meas litteras.Et vt qͥd
hec: Ut videlicet ego ⁊ quiſquis hec le
git cogitemus de q́; pfundo clamãdũ
ſit ad te.Et qͥd ꝓpius auribꝰ tuis ſi coꝛ

confitens ⁊ vita ex fide eſt. Quis.n.ex⸗

tollebat laudibꝰ tũc hoĩum patrẽ meũ

qð vltra vires rei familiaris ſue ĩpende

ret filio qcqd ẽt longe pegrinãti ſtudio

rum cauſa opus eſſet: Multoꝝ eni ci⸗

nium longe opulentioꝝ nulluʒ tale ne⸗

gocium pꝛo liberis erat:cuʒ interea nõ
ſatageret idẽ pr̃ qualis creſcerẽ tibi aut
qᷓ; caſtꝰeſſeʒ dũ mõ eẽsz diſertꝰvel deftꝰ

potius a cultura tua ðs qui es vnus ve

rus et bonus dominus agri tui coꝛdis
mei. Sed vbi ſexto illo ?ꝛ decimo anno
interpoſito ocio ex neceſſitate domeſti
ca feriatus ab omni ſchola cuʒ paꝛenti⸗

èèD

bus eſſe cepiexceſſerunt caput meũ ve
pꝛes libidinum: ⁊ nulla erat eradicans
manus.Quiniĩmo vbi me ille pr̃ in bal
neis vidit pubeſcentem ⁊ inquieta idu⸗
tum adoleſcentia:quaſi iã ex hoc in ne⸗
potes geſtiret gaudens matri indicauit
gaudens vinolentia:inqua te iſte mũ/
dus oblitus eſt creatoꝛem ſuum:⁊ crea
turam tuam:pꝛo te amauit de vino in
uiſibili peruerſe atq; inclinate in ima
voluntatis ſue. Sed mat ris in pectoꝛe
iam inchoaueras tẽplũ tuũ et exoꝛdiũ
ſancte habitationis tue. Nã ille adhuc
chatecuminuſ:⁊ hoc recens erat. Itaq;
illa exiliuit pia trepidatione ac tremo⸗
re: ⁊ q;uis mihi nondum fideli: timuit
tñ vias diſtoꝛtas: in quibus ambulant
qui ponunt ad te tergum:⁊ non facieʒ.
Pec mihi ⁊ audeo dicere tacuiſſe te de

us meus cum irem abs te longius. Ita

ne tu tacebas tunc mibi: Et cuius erãt
niſi ſua vet ba illa per matrem meã fide

lem tuam que cantaſti in aures meas.

Nec inde quicqᷓ; deſcendit in coꝛ vt fa⸗

cerem illud. Uolebat enim illa ⁊ ſecre
to memini vt monuerit cum ſollicitudi
ne ingenti ne foꝛnicarer maximeq; ne

adulterem cuiuſq; vxoꝛem Qui mihi
monitus muliebꝛes videbantur: quibꝰ
obtemperare erudeſcerem. Alli autem
tui erant ⁊ neſciebam:⁊ te tacere puta⸗
bam atq; illam loqui per quaʒ mihi tu
non tacebas ⁊ in illa contemnebaris a
me filio eius:filio ancille tue ſeruo tuo
Sed neſciebam ⁊ pꝛeceps ibam tanta
cecitate:vt inter coetaneos meos pude
ret me minoꝛis dedecoꝛis:q; audiebam
eos iactantes flagitia ſua:⁊ tanto glo/
riantes magis quanto magis turpes eſ
ſent: ⁊ libebat malum facere non ſolũ
libidine facti:verum etiaʒ laudis.Quid
dignum eſt vituperatione:niſi vitium.
4

N(Confeſſionum

Ego ne vituperarer vitioſioꝛ fiebam: ⁊
vVbi nõ ſuberat quo admiſſo equarer ꝑ
Qitisfſingeba me feciſſe ꝙ nõ fecerã: ne

vigerer abiectioꝛ q;ᷓ erà ĩnocẽtioꝛ: ⁊ ne

vilioꝛ bẽrer quo era caſtioꝛ.Ecce cũ qͥ
be comitibꝰ iter ageba plateaꝑ babylo
nie:⁊ volutabar ĩ ceno eiꝰ tãq; ĩ cina⸗/
tmomis ⁊ vnguẽtis pcioſis:⁊ ĩ vmbili/
co eiꝰ quo tenaciꝰhererẽ.Calcabat me
inimicus inuiſibilis ⁊ ſe ſeducebai me:
q; ego ſeductilis erã. Nõ.n.⁊ illa q̃ iam
dDe medio babylonis fugerat: ſʒ ibat in
ceteris eiꝰtardioꝛ mr carnis mee:ſic mo
nuit me puchicitiã ita curauit qð de me
a viro ſuo audierat. Jãq; peſtilẽtioſum
⁊ ĩ poſteꝑ ꝑiculoſũ ſẽtiebat coercere ter
mino cõiugalis affectꝰ ſi reſecari ad vi/
uũ nõ poterat. Nõ curauit h̊ qꝛ metus
erat ne ipediret᷑ ſpyes mea cõpede vxo⸗
ria. Nõ ſpes illa quã iĩte futuri ſecłi ha
bebat mr.ſjj ſpea litteraꝝ quas vt noſcẽ
nimis volebat parẽs vterq;. Ille qꝛ de
te ꝓpe nihil cogitabat:de me aũt iania
illa at qꝛ nõ ſolũ nullo vetrimẽto: ſj ẽt
nõnullo adiumẽto ad te adipiſcèdũ ꝓ
futura exiſtimabat vſitata illa ſtudia
doctrine. Ita.n.conijcio recolẽs vt poſ
ſũ moꝛes parẽtũ meoꝝ. Belaxabãt᷑ etia
mihi ad ludẽdũ babent vltra tẽperamè
tũ ſeueritatis ĩ diſſolutionẽ affectioneʒ
variaꝝ:⁊ ĩ oĩbꝰ erat caligo ĩtercludens
mibi ðᷣs me ſerenitatẽ veritatis tue:? ꝓ
dibat tq; ex adipe iniqtas mea. Furtũ
certe punit lex tua dne ⁊ lex ſcripta in
coꝛdibꝰ hoĩuʒ quã ne ipᷣa qͥdẽ delet ini
quitas. Quis.n. fur equo aĩo furẽ pati
tur. Nec copioſus ad actũ ĩiopia. Et ego

ipᷣo furto ⁊ pctõ. Arboꝛ erat pirꝰ in ei,/
cinia vinee nr̃e pomis onuſta nec foꝛ/

ma nec ſapoꝛe illecebꝛoſis. Ad haͤc ex/

cutiẽdã atq; aſpoꝛtãdã neqſſimi ado⸗
leſcẽtnli ꝑꝛeximꝰ nocte ĩ tẽpeſta:quo/
uſq; ludũ ð peſtilẽtie moꝛe ĩ areis pꝓdu

xeramꝰ: ⁊ abſtulimꝰ ide onera igẽtia:ſ
ad nr̃as epnlas: ſʒ vel pijcienda poꝛcis

Et ſi aliqᷣd ĩde comedimꝰ:ũ tamẽ firet
a nobis ꝙ eo liberet quo nõ liceret.Ec

ce coꝛ meũ ðs meꝰ ecce coꝛ meũ qð mi
ſeratꝰ es ĩ imo abyſſi:oicat tibi nũc coꝛ

meũ qᷣd ibi q̃rebat vt eẽm gratis malus

2 malicie mee cã nulla eẽt niſi malitia.
Feda erat ⁊ amaui eam. Amani perire
ctum meum nõ illõ ad qoᷣ
deficiebã:ſʒ defectũ meũ ipᷣm amaui tur

amani defe

pis aĩa ⁊ diſſiliẽs a firmamẽto tuoĩ ex

terminiũ nõ de decoꝛe aliqd ſʒ dedecus
appetẽs.Et n.ſpecies ẽ pulchꝛis coꝛpo
ribꝰ ⁊ auro ⁊ argẽto ⁊ oibꝰ ⁊ ĩ cõtactu
carnis cõgruẽtia valet plurimũ:ceteriſ⸗

q; ſẽſibꝰ ẽ ſua cuiq; accõmodata modi
ficatio coꝛpoꝝ: PH; ẽt honoꝛ tẽpoꝛalis

⁊ ĩperitãdi atq; ſuperãdi potẽtia ſuum
decꝰ:vñ ẽt vĩdicte auiditas oꝛit᷑. Et tũi
cũcta hec adipiſcẽda nõ ẽ egrediẽdum
abs te dnñe neq; deuiãdũ a lege tua.Et

vita qᷓ bic viuimꝰ hʒ illecebꝛã ꝓpter q̃n
dã modũ decoꝛis ſui ⁊ cõueniẽtid cum

bis oĩbꝰ ĩfimis pulchꝛis. Amicicia quo

qʒ hoium caro mõ oulcis ẽ ꝓpter vni⸗
tatẽ de mulnis animis. Pꝛopter vniuer
ſa hec atq; buiuſmodi petm admittitur

dũ imoderata ĩ iſta ĩclinatiõe cũ exire/
ma bona fint melioꝛa ⁊ ſũma deſerunf

tu one ös nr̃ ⁊ veritas tua ⁊? lex tua.

furtũ facere volui ⁊ feci nulla cõpulſuſ Dabẽt. n. ⁊ hec ima delectatiões:ſj nõ ſi

egeſtate:niñi penuria ⁊ faſtidio iuſticie
2 ſagina iniqtatig. Nã id furatꝰ ſũ qd
mibi abudabat ⁊ multo meliꝰ. Nec ea

re volebã frui quã furto appetebã: ſed

cut deꝰ meꝰ:qꝗ ſecit oĩa:qꝛ; ĩ io delecta
tur iuſtꝰ a ipe ẽ delicie rectoꝝ coꝛde.Cũ
itaq; de facinoꝛe qrit᷑ q̃ cà fan ſit:credi

. .

nõ ſolet niñ cũ appetitꝰ adipiſcẽdi ali /

t

clrdon⸗
UIſetppavenina

Puchnſärnet

uiuhſptbie
Hontcdiüfecit,

Gkpingeamß
ffifomenmrn
Kaninaeaut

(fponatüſn

(Codeletatel
ecodene
Meg uve
Cbenköene⸗
Ctopecrern

(Egneet

ſieſencp
Nuligſehe
Ktoſctalaen
nlinotene

egkarlin

ſigiuntauns
nceinne

(anniled

mnenismen
Cmnfini ee
uradte:
lle ,hnng in

mert puc

Aſinn dene

ll tboniic⸗
liomen
tigblagen
llſancr dee
N
nalurg
nirmiio,
ndtnir
ſtnnglkrn
ſenidtoſ
ſefagin
WN
tſti

—

ninern
epontonnſun
dllehekll

riti ſi
ny'roteilietn

tlinenorin
min'itronm
K nn
Comtdin hitan
ldergorile
e eatcnnis
oefſonrtii
DErünün
tti leitni
mncn Nni
mmmn döli
Ainiinmna

Dimmin

enaunrtiitft
eininen
gintchtiin
nipd
niginnu
Ditmi
=S
u ſigni⸗
icti
itdinin
cn ne
inahn
innitnn
utbun
—W
R
gicr V

E

eniꝰ illoꝝ; bonoꝝ q nfima dixim eé po

tuiſſe apparuetit:aut metus amittendi.
Pulchꝛa ſũt.n.et decoꝛa qᷓqᷓ; p bonis
ſupꝑioꝛibus ⁊ btificis abiecta ⁊ iacẽtia.
PHomicidiũ fecit. Cur fecit: Adamauit
eius ↄiugẽ aut pᷣdiũ:aut voluit depᷣda⸗
ri vñ viueret:aut timuit ab illo tale ali⸗
qd amittere:aut leſus vlciſci ſe exarũt.
Nũ homicidiũ ſine ca faceret ipo homi
cidio delectat: Quis crediderit: nam ⁊=
de quo dcm̃ ẽ vecoꝛdi ⁊ nimis crudeli
hoĩe ꝙ gratuito potiꝰ malus atq; cru⸗
delis erat.pᷣdicta ẽ tamẽ cã ne ꝑ ociũ in
quit toꝛpeſceret manꝰ aut animꝰ. Qua
re id quoq;: Cur ita: Ut.ſ.illa exercita⸗
tiõe ſceleꝝ capta vrbe honoꝛes imperia
diuitias aſſequeret᷑: ⁊ careret metu le⸗
gu ⁊ vifficultate rex ppter iopiam rei
familiaris ⁊ conſcientiã ſcelerum. nec
ipſe igit᷑ catilina amauit facinoꝛa ſua: ſʒ
vtiq; aliud:cuius cã illa faciebat. Quid
ego miſer in te amani o furtum meum
o facinus illud nocturnuʒ ſextidecimi
anni etatis mee:non enĩ pulchꝛuʒ eras
cum furtũ eſſes. Aut vo aliqͥd es vt lo
quar ad te? Pulchꝛa erant poma illa
que furati ſumus: quoniam creatura
tua err pulcherrime omnium creato:
ommum deus bone deus ſummum
bonu ⁊? bonũ ven meũ. Pulchꝛa erant
illa poma ſed nõ ipa cũcupiuit aia mea
miſerabilis. Erat enim mihbi melioꝝ co⸗
pia: illa aũt decerpſi tm vt furarer. nam
rpta ꝓieci epulatꝰ:ĩde ſola iniquita
te qua letabar fruẽs. nã ⁊ ſi qͥd illoꝝ po
moꝑ itrauit ĩ os men cõdimetũ ibi faci
nus erat. Et nũc one õs meꝰ q̃ro quid ĩ
me furto delectauerit:⁊ ecce ſpecies nil⸗
la e. nõ dico ſicut i eqᷣtate atq; pꝛuden⸗
tia:ʒ neq; ſicut ĩ mẽte hoĩs atq; memo
ria ⁊ ſeſibus ⁊ vegetãte vita. neq; ſicut

ſpecioſa ſũt ſidera ⁊? oecoꝛa locis ſuis ⁊=

4

terta ? mare plena fetibꝰqͥ ſuccedũt na
ſcendo decedentibus non ſaltem vt eſt
quedam oefectiua ſpecies ? vmbꝛatica
vitijs fallentibꝰ.nam ⁊ ſuꝑbia celmudi

nem imitat᷑ cũ tu ſcis vnus ſuꝑ oĩa oeꝰ

excelſus.Et ambitio qͥd niſi bonoꝛes q⸗
rit ⁊ gloꝛiã:cũ tu ſcis pᷣ cũctis bonoꝛan
dus vnꝰ ⁊? gloꝛioſus ĩ eternũ: Et ſeui/
cia poteſtatũ timeri vult. Quis ãt timẽ⸗
dus niſi vnus deus:cuiꝰ poteſtati eripi

aut ſubtrabi qd poteſt qñ: ? vbi:aut qꝰ

vel a quo poteſt: Et blanditie laſciui⸗

tium amari volunt: ſed neq; blandius

E aliquid tua charitate: nec amat qcqᷓ;
ſalubꝛius q; illa pꝛe cunctis foꝛmoſa ⁊
luminoſa vitas tua. Et curioñtas aſſe⸗
ctare videtur ſtudium ſcientie: cum tu
omnia ſumme noueris. Ignoꝛãtia quo
q; ipla atq; ſtultitia ſimplicitatis ⁊ ino
centie nomine tegitur:quia te ſimpliciꝰ
quicqᷓ; non reperitur. Quid autem teĩ⸗
nocentius quandoquidem opera ſua
malis inimica ſunt: Et ignauia quaſi q
etem appetit. Que vero quies certa pꝛe
ter dominum. Luxuria ſatietatem atq;
abundantiamſe cnpit vocari. tu aũt es
plenitudo ⁊ indeficiens copia incoꝛꝛu
ptibilis ſiiauitatis. Effuſio liberalitatis

obtendit vmbꝛam:ſed bonoꝝꝑ omnium

largitoꝛ affluentiſſimus tu eſ. Auaritia
multa poſſidere vult ⁊ tu poſſides oĩa.
Inuidia de excellẽtia litigat:quid te ex
cellentius. Ira vindictam querit: te iu⸗
ſtius quis vindicat. Cimoꝛ inſolita ⁊ re
pentina exhoꝛꝛeſcit rebns que aman⸗

tar: aduerſantia dum pꝛecauet ſecurita

ti:tibi enim quid inſolidum quig repe⸗
tinum. Aut quis a te ſeparat quos dili
gis. Aut vbi niſ apõ te firma ſecuritas.
Triſtitia rebus amiſſis contabeſcit.

quibus ſe oblectabat cupiditas:qꝛ itxa

ſibi nollet ſient tibi auferri nibil pot.

4

Ita foꝛnicatur anima cũ auertitur abs
te: ⁊ querit extra te ea que pura ⁊ liqui
da nõ inuenit niñ cum redit ad te. Per⸗
uerle te imitãt᷑ oẽs qͥ lõge ſe a te faciũt
2 extollũt ſe aduerſũ te. Sʒ et ſic te im i
tãdo idicant creatoꝛem te eẽ oĩs natu

re:⁊ iõ ñ eẽ qa te oĩ mõ recedat᷑.Quid

ergo ĩ illo furto ego dilexi:⁊ ĩ quo dnñm
meũ vel vitioſe atc; ꝑuerſe imitatꝰ ſuʒ:
An libnit facere cõtra legẽ: ſaltẽ falla⸗
cia qꝛ potẽtatu non poterã:vt mane⸗
am libertate captiuꝰ imitarer fſaciẽdo ĩ
pune qð nõ liceret tenebroſa oĩpoten
tie tue ſimiliudine.Ecce ẽ ille ſᷣuꝰ fugi
ens oñm ſuũ:⁊ cõſecutꝰ vmbꝛã.O pu/
tredo. O mõſtruũ vite ⁊ moꝛtis ꝓfundi
tas. Potintne libere qð nõ licebat non
ob aliud niſi qꝛ nõ licebat: Quid retri⸗
buaʒ dño qð recolit hec memoꝛia mea
⁊æ aĩa mea nõ metuit inde: Diligã te do
mine:⁊ gras agã ⁊ ↄfitear nomini tuo:
qm̃ taãta dimiſiſti mihi mala ⁊ nefaria
opꝑa mea. Gfe tue deputo ⁊ miſericoꝛ/
die tue ꝙ pctã mea tãq; glaciem ſolui/
ſtigre tue deputo ⁊ quecũꝙ ñ feci ma
la. Quid enim nõ facere potui: qui etiã

gratuitũ facinꝰ amani:Et oĩa mibi di/

miſſa eẽ fateoꝛ ⁊ que mea ſpõte feci ma
la ⁊ que te ouce nõ feci. Quis ẽ homi/
num:qͥ ſuã cogitãs ifirmitatẽ:audet vi
ribus ſuis tribuere caſtitatẽ atq; inocè
tiam ſuã:dt minꝰ amet te:q̃ſi min eine
ceſſaria fuerit miſericoꝛdia tua:qua do
nas pctã cõuerſis ad te. Qui.n. vocatꝰ
a te ſecutꝰ ẽ vocẽ tuã:⁊ vitauit ea q̃ me
de meipo recoꝛdtẽ ⁊ fatentẽ legit: nõ
me derideat ab eo medico egrũ ſanari:
a quo ſibi pᷣſtitũ ẽ vt non egrotaret:vel
potius vt minus egrotaret:iõ te tãtũdẽ

imo vero amplius diligat:quia ꝑ queʒ

me videt tantis peccatoꝛum meoꝛum

languoꝛibus exui:per eum ſe videt tan

Confeſſionuum

tis peccatoꝛum languo: ibus nõ impli⸗
cari Quem fructum babui miſer aliqu
in bis que nunc recolens erubeſco:ma
xime in illo furto in quo illum furtum
amauin hil aliud cum ipſum eſſet ni
hil: Et eo ipſo ego miſerioꝛ.Et tamẽ ſo⸗
lus id non feciſſem:ſi recoꝛdoꝛ animuʒ
tunc meum:ſolus omnimodo id nõ fe
ciſſem. Ergo ibi amaui etiam conſoꝛtiũ
eoꝛum cum quibus id feci. Non ergo
nihil aliud qᷓ; furtum amaui: imo ve/

rg nibil aliud quia ⁊ illud nihil eſt.
£ℛ nid reuera? Quis eſt qui doceat me:
niſi qui illuminat coꝛ meum ⁊ diſcernit
vmbꝛas eius:? Quid eſt quod mihi de⸗/
nit in mentem querere ⁊ diſcutere ⁊ cõ
ſiderare. Quia ſi tunc amarem poma il
la que furatus ſum: ⁊ eis frui cuperem
poſſem etiam ſolus ſ ſatis eſſet cõmit/
tere illam iniquitatem:qua peruenirem
ad voluntatem meam: nec conſricati⸗/
one conſcioꝛum aĩom oꝛum accenderẽ
pruritum cupiditatis mee. Sed quoni
am in illis pomis voluptas mibi non

erat ea erat in ipſo facinoꝛe quam facie

bat conſoꝛtium ſimul peccantiũ Quid
erat ille affectus animi: Certe enim pla
ne turpis erat nimis:⁊ veh mihi erat 4

habebam illum. Sed tamen quid erat.

Delicta quis intelligit: Riſus erat qjſ
titellato coꝛde: ꝙ fallebamus tos:qui
bic a nobis fieri non putabant:⁊ vebe⸗

menter nolebãt. Cur ergo eo me dele/

ctabat: quo id non faciebamſolus: An
ia etiam nemo facile ſolus ridet:
Nflemo qdẽ facile:ſʒ tñ etiaʒ ſolos ⁊ ſin
gulos hoĩes:cum alius nemo pſens eſt
vincit riſus aliquando:ſi aliquid mimie

ridiculum vel ſenſibꝰ occurrerit vl aio

At ego illud ſolus non facerem:no a⸗

cerem omnino ſolus. Ecce eſt coꝛam te
deus meus viua recoꝛdatio aĩe mee: ſo

4

prentchen

onltehet

intrconen
ſuetnteſzen,
giſngione
Gr codei⸗
Ntappett'neie
Ccncilkiäne⸗
1hecanci
ſntornoſti
ſtni Fune
tinin Len
Plhutoeco
tibcibilten
Eetctierd
eringaudi
Nehrtbebed
Nanichete⸗
mmisdenins
Ctn gtci
ſcltſt

mmlwenabee

nctumdebninihe
meſecolenzeries

mon gwine
dam ne

conienn
ciſemkrecache
Osonmindt
bimmitine
Pbus uſti
1cnutAi
Osctglon
inatenemA
Qtkkpte
nqnaerinee
adimmum
n tafich

1

. Pe
ns hnu
niniſtnn

lus non facerem furtum illud: in quo
me non libebat id qð furabar:ſed quia
furabar qð me ſolũ facere pꝛoꝛſns nõ
liberet nec facerẽ.O nimis inimica ami
citia ſeductio mẽtis inueſtigabilis ex lu
do ⁊ ioco nocèdi auiditas ⁊ alieni dã⸗
ni appetitꝰ:nulla lueri mei nulla vlci⸗
ſcendi libidine. Sʒ cũ dr̃ eamꝰ faciamꝰ
⁊ pudet nõ eẽ ĩpudẽtem. Quis exaperit
iſta totuoſiſſimã ⁊ iplicatiſſnna nodo

ſitaté. Feda ẽ: nolo ĩ ea intẽdere:nolo

eã videre. Te volo iuſticia ⁊ ĩnocentia
pulchꝛa ⁊ decoꝛa:honeſtis luminibue
⁊ ĩ ſatiabili ſatietate:quies ẽ apð te val⸗
de ⁊ vita ĩꝑturbabilis. Qui intrat in te:

intrat in gaudium domini ſui:⁊ non ti

mebit:⁊ habebit ſe optime in op:imo.
Defluxi abs te ego:⁊ erraui deus meus
nimis ocuius ab ſtabiluate tua ĩ ado/
leſcẽtia: et fcũs ſũ mibi regio egeſtatis.
Explicit liber ſecũdus.icipii tertius.
‚REn cartaginẽ: a circũſtrepe
bat me vndiq; ſartago flagi
tioꝝ amoꝝ.Nõdũ amabam
⁊ amare amabã:⁊ ſecretioꝛe

indigen tia oderam me min indigẽtẽ.

Querebã qͥd amarem amans amari et

oderam ſecuritatem ⁊ viam ſine mu⸗

ſcipulis: quoniam fames mihi erat in⸗
tus ab interioꝛi cibo teipſo deus meus:
⁊ ea fame nõ eſuriebã:ſʒ erã ſine deſide
rio alimẽtoꝝ incoꝛꝛuptibiliũ:nõ qꝛ ple

nus eis era:ſʒ quo inanioꝛ: ⁊ faſtidioſi⸗

orꝝ ⁊ iõ nõ bene valebat aĩa mea: ⁊ vlce
roſa pꝛoijciebat ſe ſoꝛas miſerabilit᷑ ſcal
pi auida contactu ſenſibiliũ. Sed ſi nõ
haberẽt aiaʒ non vtiq; amarẽtur. Ama
re ⁊ amari dulce mihi erat:magiſ ſi etiã
amtis coꝛpoꝛe fruerer. Uenã igit᷑ ami
citie coinqͥ nabã ſoꝛdibꝰ cõcupiſcentie:
cãdoꝛẽq; eiꝰ obnubilabã de tartaro li/

bidunis: ⁊ iñ fed atqʒ iponeſtus elegãs

°æ °

⁊ vrbanus eſſe geſtiebã abundanti va

nitate. Riu ẽt in amoꝛẽ quo cupiebam

capi. Deus meus miſericoꝛdia mea quã
to felle mihi ꝑ ſuauitatè illã ⁊ qᷓ; bonꝰ
aſꝑſiſti:qꝛ ⁊ amatus ſũ ⁊ ꝑpuẽni occulte
ad vinculũ fruendi:⁊ colligabar letus
erumnoſs nexibꝰ ot cederer virgis fer
reis ardentibꝰ ʒeli ⁊ ſuſpitionũ ⁊ ſimoꝝ
⁊ iraꝑ atʒ rix./ꝝ. Rapiebant me ſpecia
cula theatrica plena imaginihꝰ mipiiꝝ

meaꝑ ⁊ fomitibꝰignis mei Quid ꝙ bo

ibi vlt dolere cũ ſpectat luctuoſa ⁊ tra
gica qᷣtñ ariſße nollet: Et tñ pati vlłt
ex eis doloꝛẽ ſpectatoꝛ:⁊ doloꝛ ipᷣe eſt
voluptas eiꝰ.Quid niſi miſerabilis ĩſa⸗
nia: qſſ lã eo magis eis mouet᷑ quiſqʒ:
quo mimꝰa talibꝰſanꝰeſt affectibꝰ:qᷓ;dq;
cũ ipſe patit᷑ mifia cũ alijs cõpatit᷑ mi⸗
ſericoꝛdia dici ſolet. Sed qualis tandeʒ
miſericoꝛdia in rebus fictis ⁊ ſcenicis:
Nõ enĩ ad ſubueniendum pꝛouocatur
au itoꝛ:ſed tantũ ad dolendũ inuitat
Et actori eaꝑ imaginũ amplius fauet:
cũ amplius dolet.Et ſi calamitates ille
hoĩum vel antique vel falſe ſc agantur
vt qui ſpectat nõ doleat: abſcedit inde
faſtidiẽs ⁊ rpꝛegẽdẽs.Si ãt doleat:ma

net intentus ⁊ gaudẽs. Lachꝛyme ergo

amdãt᷑ ⁊ doloꝛes.Certe ois hõ gaudere
vult.An cũ miſeꝝꝑ neminem eẽ libeat: li
bet tamen eẽ miſericoꝛdem:qꝛ non ſine
doloꝛe hac vna cauſa amantur dolo/
reo:⁊ hoc de illa vena amicitie eſt. Sed
quo vadit:quo fluit: Ut quid decurrit
in toꝛẽtẽ picis hullientis eſtaus: imina
nes tetraꝝ libidinũ:ĩ quos ipᷣa mutat᷑ ⁊
vertitur:per nutum pꝛopꝛium de cele⸗/
ſti ſerenitate detoꝛta atq; deiecta. Re/

pudiet᷑ ergo miſericoꝛdia: Nequaquãa
Ergo amentur ooloꝛes ali quãdo. Sed

caue immũdiciam anima mea ſub tu/
toꝛe deo meo:deo patrũ noſtroꝝ ⁊t lau

ðð

—

dabili ? ſupereraltato in omnia ſecula

caue imundiciam. Neq; enim nũc non

miſereoꝛ:led tũc ĩ theatris cũ gaudebã
amãtibus:cũ ſeſe fruebãt᷑ ꝑ flagitia:qᷓ;⸗
nis hec imaginarie gererẽt ĩludo ipe/
ctaculi.Cũ aũt ſeſe amittebãt:q̃ſ miſe⸗/
ticoꝛs cõtriſtabar:⁊ vtrũq; me delecta
bat tamen. Nunc vero magis miſereoꝛ
gaudentẽ ĩ flagitio:qᷓ; velut dura pꝑpeſ
ſum detrimento pnitioſe voluptatis ⁊
amiſſiõe miſere felicitatis. Pec certe ve
rioꝛ miſericoꝛdia:ſed nõ in ea delectat
coꝛ. Nam ⁊ ſi appꝛobat᷑ officio chari⸗
tatis qͥ dolet miſerũ:mallet iñ vtiqʒ nõ
eẽ qð doleret germanitꝰ niuſericoꝛs ẽ
ſin maliuola beniuoletia qð fieri ñ põt
põt ⁊ ille qͥ veracit᷑ ſinceri᷑qʒ miſereiur
cupere eẽ miſeros vt milereat᷑. Nõ vllꝰ
ctaqʒ doloꝛ appꝛobãdus:nullus aman
dus ẽ. Poc.n.tu dũe deꝰ qͥ aĩas amas:
lõge alteqʒ puriꝰ qᷓ; nos ⁊ ĩcoꝛuptibi
lius milereris:ꝙ nullo doloꝛe ſauciarl.
Et ad hec quis idoneꝰ: At ego tũc mi⸗
ſer dolere amabam ⁊ q̃rebã vi eẽt quod
dolerẽ qñ mihi ĩ erumna aliena ⁊ falſa
4 ſaltatoꝛia ea magis placebat actio hy
ſtrionis:eqʒ alliciebat vehemẽtiꝰ:qua
mihpi lachꝛyme excuciebãt᷑. Quid auteʒ
mirum:cum infelix pecus aberras a gre
ge tuo:⁊ ĩpatiẽs cuſtodie tue turpi ſca⸗/
bie fedarer: Et inde erãt doloꝝꝑ amoꝛes
nõ quꝰ altius penetrarer: nõ eni ama⸗
bam talia perpeti qualia ſpectarem:
ſed quibus auduis ⁊ ſictis tanquam
in ſuperficie raderer: quos tamen qua
ſi. vngues ſcalpentiũ feruidus tumoꝛ
⁊tabes ⁊ ſanies boꝛꝛida cõſeq̃nat᷑. La⸗
lis vita mea:nũqͥd vua erat ðs meꝰ: Et

circũuolabat ſuꝑ me fidelis a lõge mi⸗

ſericoꝛdia tua. In quantas iniquitates
diſtabui:⁊ ſacrilega curioſitate ſecutꝰ
ſum. vt deſerẽtẽ te deducerʒ me ad ima

—

Confeſſionum

infida ⁊ circũuentoꝛia obſequia demo

nioꝛum:quibus imolabam facta mea
mala:⁊ ĩ omnibus flagellabas ine. Au⸗

ſus ſũ etiã in celebꝛitate ſolẽnitatũ tua
rum iter parietes eccleſie iue cõcupi/

ſcere ⁊ agere negociũ ꝓcurãdi fructus

moꝛtis. Unde me verberaſti grauibus

penis: ſʒ nibil ad culpã med. O tu pꝛe
grandis mi ericoꝛdia mea deus meus:

refugiũ meũ a terribilibus nocentbus
in quibus vagatus ſum pꝛefidentt col⸗

lo a lõge recededo a te:amans vias me
as ⁊ non tuas:amans fugitiuam liber⸗
tatem. Pabe bant ⁊ illa ſtudia que bo

neſia vocabatur ductůᷣ ſuu iiuetẽ foꝛa
litigioſa:vt excellerẽ ĩ eis:

hec laudabi/
anta eſt ceci

lioꝛ quo fraudulentio

tas bominum de cecitute etiam gloꝛ

tium:⁊ maioꝛ iam eram in ſchola rbe/
toꝛis: ⁊ gaudebam ſuperbe: ⁊ tume⸗
bam typo qᷓ;q; longe ſedacioꝛ:domine
tu ſcis:⁊ remotꝰ omnino ab euerſioni

bus quas faciebant euerſoꝛes. Doc.n.

ſceuum nomen ⁊ diabolicum velut iſt

gne vrbanitatis eſt: inter quos vieba
pudoꝛe impudenti: quia talis non etſâ
et cum eis eram.Et amiciuijs toꝛum de

lectabar aliquando a quoꝛum ſemper

faciis abhoꝛꝛebam: hoc eſt ab euerſo
nibus quibus pꝛoterue inſectabantur
ignotoꝛum verecundiaʒ: qnam pꝛotur
barent gratis illudẽdo:atq; ide paſcẽ⸗/
do maliuolas letitias ſuas. Ilibil ẽ ille

aciu ſimilius actibus demonioꝛum.

Quid itaq; verius qᷓ; euerſoꝛes vocan⸗

tur: Euerñ plane pꝛius ipſi atq; xuerſi

deridẽtibus eos ⁊ ſeducẽtibꝰ fallacibꝰ
occulte ſpiritibꝰ: in eoipſo quo alios i·
rideræ amãt a fallere.Inter bos ego in
becilla tũc etate diſcebã libꝛos eloquẽ/⸗
tie:ĩ q̃ eminere cupicba fine dãnabili ?
vẽtolo ꝑ gaudia vamtatis buane:⁊ vñ⸗

rZDZD W
D
2

ſbüddſeit
iti aindi
Geciomram.
Mrlerſae
funcoctb
ikaſſtctime
heesne!
ſtnaut
erainatin

Ancoksie

Kudterare
üconice
cicorin
deſivpreni
ſmuireinti
tonihzcio
Nihiözme
rongsdte
ndtrieni
Nigeibg
ſileitq
ebieto
enntetto
ganreue
Wörrker
nntrerin
wützün
Piptin
hoigfnet
Gilßphi
ſbchpene
tenei
glanein
liehenns
plude⸗
minſc
fnigein
Urindb
ligihre
Mron
Muchorl

nontzi
winolibanſat
dusfaglinrn
Alebutate öin
les eccleſe
egoci nin
emeudenſtge
ad aihii
ed
Ulembübunae
Gls ſon itnt
Cecoateamm

bam t lrirmeae.

lur dociſiuni
elkgiicen⸗
ulerie C
ndeaaltin
amemnd
chan
begettinn/
Nrommwin
Cebinil
tnunlant
tsctn i⸗
Gn:eubt
SL
ent i/
anrliſi

tato ia diſcẽdi oꝛdie ꝑpuenerã in libꝛum

quẽdã cuiuſdã ciceronis: cuiꝰ linguaʒ

fere oẽs mirant᷑: pectus nõ ita. Sed li.
der ille ipſius exhoꝛtationẽ cõtinet ad
phiaʒ: ⁊ vocat᷑ hoꝛtẽſi: ille vo liber mu

„

tauit affectũ meũ:⁊ ad teipʒ dne muta

nit pces meas ⁊ vota ac deſideria mea

fecit alia. Uiluit mibi repẽte oĩs vana
ſpes:⁊ ĩmoꝛtalitatẽ ſapĩe ↄcupiſcebam
eſtu coꝛdis ĩcredibili:⁊ ſurgere iã ceꝑã
vt ad te redirẽ.Nõ n. ad acuendam lin
guã: qð videbar emẽ matnis mercedi⸗

b: cũ agerẽ ãnũ etatis vñ vigeſimũ: iaʒ

defũcto pr̃e añ biẽniũ nõ ̊ ad acuẽdã
lingu referebà illũ libꝛũ:neq; mihi lo
cutionẽ: ſʒ qð loqbat᷑ pſuaſerat. Qũo
ardebã õs meꝰqũo ardebam reuolare
a trenis ad te:⁊ neſciebã qͥd ageres me

cũ apð te ẽ eni ſapia. Amoꝛ at ſapie no
