tũümõ c.nec fuit.quaſi iam non ſit. nec
erit quaſi adbuc nõ ſit. Quare ſola ipſa

veriſſime dicere potuit humane menti.
ego ſũ qmi ſũ:s ð illa viſſime dici pote

rat. Qui e miſit me:Cni ſi nõdũ poſſu

mueſinherere. obiurgemur ſaltẽ nr̃a fã

taſmata ⁊ ta nugatoꝛios ⁊ deceptoꝛios
ludos de ſpectaculo mẽtis eijciamns.
Utamur gradibꝰ quos nobis dina ꝓ
nidẽtia fabꝛicare dignata c.cũ.n.figmẽ
tis ludicris nimiũ delectati euaneſcere
mus in cagitationibꝰ noſtris:⁊ totaʒ vi
ta noſtrã ĩ quedã vana ſõnia verteremꝰ
rõnali creatura ſerniẽte legibꝰ ſuis per
ſonos ac litieras ignẽ fumns nubẽ co
lünas q̃ſi q̃dd vba viſibilia cũ ĩfãtia no
ſtra paboł ac ſimilitudibꝰ quodãm mo
do luderc ⁊ ĩterioꝛes oculos nr̃os luto
buieſcemõi curare ñ aſꝑnata ẽ ieffabił
miſicoꝛdie ði.Diſtiguamꝰg quã fidẽ de
beamꝰbiſtoꝛie qua fidẽ obeamꝰiteiligẽ
tie:qͥd madem memoꝛie vuʒ eẽ neſcien
tes ſʒ credẽtes.tñ ⁊ vbi ſit verũ qð ñ ve
ni ⁊ traſu ſzʒ ſẽꝑ eodẽ mõ manet.Quid
ſu mod ĩterpᷣtãde allegoꝛie q̃ ꝑ ſapiaʒ
dicia credit᷑ ĩ ſpu ſcõ:viꝝ a viſibilibꝰan
tiquioꝛibꝰ ad viſibilia recentioꝛe.eã ꝑ
ducere ſufficiat an vᷣſeʒ ad aie affectio⸗

fuet:alie motus aioꝝ:alie lege eiernita⸗
us: an aliqᷓ inueniatur: in quibꝰ hec oĩa
inueſtigada ſut: Que ſit ſtabilis fides:ſi
ue biſtonca ⁊ tẽpoꝛalis: nue ſpualis c ct᷑
na:ad quà ois interpꝛetatio auctoꝛitat
Ditigẽda ẽ: ⁊ quio pꝛoſit ad intelligeda
⁊ obtinẽda eterna:vbi finis ẽ oium bo⸗
narũ actionũ:fides rerũ tẽpoꝛaliũ: æ qͥd

internt inter allegoꝛia hiſtoꝛie ? allego

riã facti:⁊ allegoꝛiã ſermonis:allegoꝛiã
ſacramẽti.Et quõ ipia locutio diuinaꝑ
ſcripturarũ ſecnauũ cuiniq; lingue pꝛo⸗
pꝛietatẽ aciipienea ſit. Habet.n. oĩs lin
gua ſua queda pꝛopꝛia genera locutio
nũ:que cũ ĩ alia linguam tranſferũtur:
Videntur abſurda Quid pꝛoſit tanta lo
quẽdi bumiluas vt nõ ſoſũ ira oei ⁊ tri
ſtitia:⁊ a ſõno exꝑgefactio:⁊ memoꝛia
obliuio:⁊ alia nõnulla que in bonos
boies cadere peſſut: ſed eria penitẽtie ʒe
li:crapule noia:⁊ alia biꝰin ſacris libꝛis
inu.niantur.Et vtrũ oculi dei æ manus
⁊ pedes ⁊ alia hi generis mẽbꝛa:que in
ſcripturis nominatur ad vinbilẽ foꝛmã
bumani coꝛpous referenda ſint:an ad
ſignificationes itelligibiliũ ⁊ ſpũalmũ po
tẽtiarũ:hᷣcut galea ⁊ ſcutũ ⁊ gladius et
cigulũ ⁊ cetera talia.Et quod maxime
querẽdũ ẽ q pꝛoſu generni binnano:qꝛ
ſic nobis per rõnalẽ ⁊ genitalem: ⁊ coꝛ
poꝛalẽ creaturã ſbi ſeruietẽ dina pui/
dentia locuta c. Quo vno cognito: oĩs
ab aĩo pꝛotertutas puerilis excludit᷑ ⁊ i⸗
troducitur ſacroſcã religio. Omiſis igi
tur ⁊ repudiatis nugis theatricis ⁊ poe
ticis dinarũ ſcripturarũ cõſideratione:
⁊ tractatione paſcamꝰ aiuʒ: atq; pote/
mus vane curioſitatis ſame ac ſiti: feſ⸗
lũ ⁊ eſtuantẽ ⁊ ianib ſataſmatibꝰ:tãcq;
pictis epul:⁊ fruſtra refici ſaciariq; cupi

nes atq; natura: an vſq; ad ĩicõmutabi
le eternitaté: an alie vinbilia gena egni

etem. Doc dero liberali :? igenuo Inde
falubꝛiter erudiamur: ſi nos miracule

ſpeataculoꝛũ ⁊ pulchꝛitudo deleciat: i

la venderam videre ſapientiam: que pᷣ⸗
tedn a fine vſq; ad finẽ foꝛtiter ⁊ dupo

nit oia luauſter. Quid.n. mirabilius: vi
incopoꝛea iuudu coꝛpoꝛeuù fabꝛicame
2 adminiſtrante Aut qd pulchꝛiꝰoꝛdid

te ⁊ oꝛnate: Si qt hoĩes fateétur ꝑcoꝛ
pus iſta ſetiri ⁊ anima melioꝛe? eẽ q;ᷓ coꝛ
pus:uihil ne per ſe animꝰipſe cõſpiciet

aut qð cõſpiciet: põt ec: niſi multo excel
letius lõgeq; pᷣſtatiꝰ: JImmo vero cõ/

memoꝛati ab his que iudicam intueri

artiũ cõuerſi ad legè artiũ eã ſpeciẽ mẽé
te cõtuebimur:cuiꝰcõparatiõe feda ſũt
q ipſius benignitate ſunt pulcbꝛa. Inii
ſibilia. n. i a creatura mudtꝑ ea qͥ facta
ſunt itellecta ↄſpiciũt᷑:⁊ ſempiterna eiꝰ
virtꝰ⁊ dĩnitas:hoc ẽ a tꝑalib ad eterna
regreſſio: ⁊ ex vita veteris hois ĩ nouuz
bominé refoꝛmatio. Quid ẽ at vnde bõö
cõmemoꝛan nõ poſſit ad vtutes cape⸗
ſcẽdas:quddo de vitis põt. Quid.n. a p
petit curioſitas niſi cognuionẽ que cer
ta e nõ põt nᷣ reru eternarũ ⁊ eodem
mõ ſe ſeper habẽtiũ. Quid appetu ſup⸗
pia niſi potẽtiã:que refertur ad agendi
faciluatẽ:quã no iuenit: niſi anuns ꝑfe

cta ⁊ deo ſubdita: ⁊ ad eiꝰ regnü ſuͦma

charitate conuerſa. QOuid appetit volu⸗

ptas coꝛꝑis niſi quietẽ: que nõ eſt: niſi
vbi nulla é indigentia ? nulla coꝛꝛuptio
LCauẽdi ſunt ergo iſerioꝛes inferi i.poſt
banc vitã pene gramoꝛes: vbi nulls põt
eẽ cõmemoꝛatio vitatis: qꝛ nulla roci
natio. Jõ nulla rõcinatio:qꝛ nõ e per
fudit lumẽ verũ:qð illuminat oẽm ho⸗
minẽ venientẽ ĩ hũc mudũ Quare ſeſti
nem?⁊ abulem cũ dies pꝛeſto e:ne nol
tenebꝛe cõpꝛebẽdãt. Feſtinemn a ſecun

Aſotelb

mdeiſtt

echur de⸗
ufleſcüts
isceruunt
certich
Mnnelirr
Hitiſt,
echnor
(htatisſn
deſckt
ſelangue
derantprt
(cles ei
ètaper
l itence
licacado
Rncgei
Auinſ.
Umſende
poꝛis ad
uri
ise ojf
waätan
rüatent
Miop
t venen
Poxois
meigrep
bitnos
bieſirß⸗
odan⸗
in
llſfari
ii
Coaamie
ſüͤnti
fomſo
zndi
lca
Nlonr

n
wiͤſtr

re

ea 4
HDſũZ

14
. TNE

din
Mo
iiſti
onn
Liinͤ
ae
hig
mitct

religione

da mo ⁊te liberarui:vbi nemo ẽ qui me⸗
moꝛ dei ſit: ⁊ ab inferno vbi nemo cõſi
tebitur deo. Sʒ miieri hoĩes: qͥb cogni
ta vileſcũt:s nouitatibꝰ gaudent: liben
tius certant qᷓ; vincunt.cũ victoꝛia ſit fi
nis certãdi.Et quibus vilis ẽ coꝛꝑis ſa

lus:malũt veſci qᷓ; ſatian:⁊ malum frui

genitalibꝰ mẽbꝛis qᷓ; nullã talẽ cõmoti
onẽ pati. Inueniũtnr ⁊? qui malũt doꝛ
Mire qᷓ; nõ doꝛmitare.cũ oĩs illius vo /
luptatis ſit finis: nõ eſurue ac ſitire et
nõ veſiderare cõcubitũ: ⁊ nõ ec coꝛpo
re fatigato.Quare qui fines ipſos deſi/
derant pꝛius curioſitate caret:recogno
ſcẽtes eã eẽ certã cognitionẽ que intus

c:⁊ ea perfruẽtes quatũ ĩ bac vita que⸗

ant.ĩde accipiunt actionis facilitatẽ ꝑ⸗

uicacia poſita. ſcientes maioꝛc eẽ facui
oꝛemq; victoꝛiã nõ reſiſtere animoſita⸗
ti cuiuſqᷓ;. Et boc quãtũ in hac vita que

unt ſentiunt. Poſtremo ẽt quietẽ coꝛ
poꝛis abſtinẽdo ab his rebus:ſme qui⸗
bus agi hec vuia põt. Ita guſtat qᷓ; iua
uis ẽ ons.nec ẽ eis dubiũ qͥd poſt hanc
vitã futuꝝ ſit.q prectiõis ſue fide.ſpe ca
ritate nuiriũt᷑. Poſt hac ãt gitam ⁊ co
gnicio ꝑficiet᷑:qꝛ ex ꝑte nũc ſcimꝰ.Cum
qt venerit qð ꝑfectũ eſt nõ erit ex ꝑte ꝛ
pPax oĩs aderii.nũc at alia lex i membꝛiſ
meis repugnat᷑ legi mẽtis mee: ſʒ libera
bit nos õ coꝛpoꝛe moꝛtis hmꝰ gra oei
Pieſũ xpᷣjjͥ dnʒ nĩ ʒ qa ex nagna pte con⸗
coꝛdamꝰcũ aduer ſario:oũ cũ illo ſumꝰ
à via. ⁊ tota ſanitas ⁊ nulla idigẽtia: et
nulla fatigatio aderit coꝛꝑi:qꝛ coꝛꝛupti
bile H̊ tpe atq; oꝛdine ſuo:quo reſurre⸗
ctio carnis futura ẽ iduet᷑ ĩ coꝛꝛuptiõe
Nõ mirũ ſi cũ hec dabũt᷑ his qͥ ĩ cogni
tione ſolã vitatẽ amãt:⁊ ĩ actiõe ſolam
pacẽ:⁊ ĩ coꝛꝑe ſolà ſanitatẽ:hoc ĩ eis ꝑ

ſciet poſt hac vita im qõ i bac vita pkᷣ

diligũt. Qui g male vruũt᷑:tato mẽetis bo
no vt extra eã viſihilia magis appetat.qͥ

bꝰ ad ↄcupiſcèda ⁊ diligẽda ĩtelligibi/
lia cõmemoꝛan debuerũt:dabũt᷑ eis ex
terioꝛes tenebꝛe. Hoꝝ qppe initiuʒ ẽ᷑: et
carmis pꝛudẽtia:⁊ ſeſuũ corporeoꝝ tbe
cillitas.⁊ qͥ certaminib oelectat᷑.altena
bũt᷑ a pace:⁊ ſũmis difficultatib iplica
buũt᷑. Intiũ.n.ſũme oifficułtatis eſt bei
lũ atq; cõtẽtio: ⁊ h ſignari arbitros

ligãt᷑ ei manꝰ⁊ pedes.i.facilitas oĩs au

feret᷑ oꝑãdi:⁊ q ſitire ⁊ eſurire volũt ⁊ ĩ
libidinẽ ardeſcere ⁊ delatigari vt liben
ter edãt ⁊ bibit ⁊? ↄcubẽt ⁊ doꝛmiant.
amãt ĩdigẽtiã:qð ẽ initiũ ſũmoꝝ doloꝝ
Perficiet᷑ ergo i eis qdᷣ amat vt eis ibi
ſit ploꝛat t ſtridor oetiũ. Plures enim
ſũt qͥ hec oĩa ſimł vitia ouligũt ⁊ quorũ

vita ſpectare.cõtẽdere:maducare:bis

bere:cõcubere:doꝛmire ⁊ in cogiatiõe
ſua nibil alið q; fãtaſmata ꝗͥ ð tali vita
coligit aplexari ⁊ ad eoꝑ fallacia ſuꝑſti
tiõis: vł ipietat reglas fingẽ:qb Ocipui

tur:⁊ qb ierẽet ẽt ſi ob ilecebris carnis

abſtier gen t᷑ qꝛ ũ bñ vtũt᷑ taleto ſibi cõ
miſſo.i.mentj acie q̃ vidẽt᷑ oẽs qͥ docti:

aut v bãi:aut faceti noiant᷑ exceller̃ ſed

bñt eã iĩ ſudario ligatd aut i tra obrutã
.i.licatl ⁊ ſuꝑfimis rebꝰ:aut trenis cu⸗

piditatibꝰiuolutd:⁊ oppia. Ligabür g

bis manꝰz pedes:⁊ mittet᷑ ĩ tebꝛas ext᷑i
oꝛes.:ibi erit ploratus ⁊ ſtridor vẽtiũ.ẽi
qꝛ ipa dilixer̃t.Quis.n.h̊ diligat: ij qꝛ il
la q uti oileceruũt ũtia ſut iſtoꝝ ⁊ neceſſia
rio dilectores ſuos ad iſta ꝑducũt.q.n.
magl amut ire q; redire:aut ꝑueire:i iõ
gĩqora mittẽdi fut qꝛ caro ſt ſpus ãbu⸗
lãs ⁊ ñ reuertẽs.Qui vo bñ vtit᷑ vł ipᷣis
qnq; ſẽſioꝰcorꝑis ad crededa vł pᷣdicã
da oꝑa ði:⁊ nuiriẽdã caritatẽ ipſius vel
actiõe vlłl cognitiõe ad pacificãdã nãʒ ſu
SR83 ad conogſcẽdũ deũ i rat ĩ gaudiũ onꝛ
ſui: ꝓpterea talẽtũ qð male vceti aufer
tur:illi dat᷑:q talẽt quiq; bn vſulẽ ñqʒ
trãſferri põt acumẽ intellgentie: G

ſed ſta ſignificatũẽ poſſe hoc amittere
negligetes:⁊ impios ingenioſos: 2 ad
eam peruenire diligentes ⁊ pios q;uis
ingenio tardioꝛes. Nõ eniʒ datũ ẽ illõ
talẽtũ ei qui accepat duo.habet eni ⁊ B
dGid in actione ⁊ cognitiòe bñ viuit: ſed
ei qui accepat qͥnq;.nõdũ.n. hʒ.ad eter⸗
na cõtẽplãda:idoneã mentis acic᷑:qui
viſibilib tatũ.i.tẽpoꝛalibꝰ credit:ſj ha/
vere põt:qui hoꝛũ oĩuʒ ſenſibilin deum
artificẽ laudat: æ eũ perſuadẽte fide: et
expectat ſpe ⁊ querit charitate:que cuʒ

ita ſint oꝛtoꝛ vos oẽs hoĩes cariſſimi ?

ꝓximi mei meq; ipſũ hoꝛtoꝛ vobiſcum
yt ad id quo nos per ſapiẽtiã ſuã deus
hoꝛtatut:q;ta poſſum celeritate curra⸗

mus nõ oiligamꝰ mũdũ qm̃ oĩa que in

mũdo ſũt cõcupiſcẽtia carnis: ⁊ concu

piſcẽtia oculoꝛũ cẽ:⁊ arbitrio ſeculi: nõᷣ

diligamꝰ per carnis voluptatẽ coꝛꝛum
pere atq; conũpi:ne ad miſerabilioꝛem
coꝝꝛuptionẽ doloꝛũ tonnẽtoꝛumcq; ve⸗

niamꝰ: nõ diligam certamina ne ange

lis qͥ talib gaudent i poteſtatẽ demur
bumiliandi vincẽdi.verberãdi:nũ dili/
gamus viſibilia ſpectacula: ne ab ipſa
veritate aberrãdo ? amandoe vmbꝛas
in tenebꝛas pꝛoiſciamur: nõ ſit nobiſ re
igio i fantamanbus nr̃is. Melius eſt

.n.q̃lecũq; verũ:qᷓ́; oẽ qcqͥd ꝓ arbitrio
ſingi põt.Et m aĩaʒ ipſa q;uis eia vera

ſit:cũ falila imaginat᷑:colere ñ debemꝰ
Welioꝛ eſt vera ſtipula,q;ᷓ lux inanico
gitatione ꝓ ſuſpicàtis volũtate foꝛma⸗
tꝛa: ⁊ tñ ſtipulã quà ſentimꝰz tangimus
Deimẽtis ẽ credere colẽdã. Nõ ſt nobis
religio bumanorũ operũ cultus: Meli
oꝛes.n. ſũt ipſi artifices qui talia fabꝛi/
cant quoa tñ colere nõ debemꝰ. Non

Et nobis religio hmuanoꝝ oꝑuʒ cultus

Mehlioꝛes.n. ſũt ipſi artifices qui talis
labꝛicant quos iñ colere nõ debemus

.
.
De ʒ—ʒ— ZMõ

Non ſit nbis religio cultꝰ beſtiax We

=

lioꝛes.n.ſunt extrenn hoĩes quos in co
lere ñ bemꝰ.Hõ ſit nobi religio cultꝰ
bhominũ moꝛtuoꝛũ:qꝛ ſi pie vxerint:nõ
ſie habẽt᷑ vt tales querdt honoꝛes. ſed
a nobis illũ coli volunt:quo illuminan
te letãtur meriti ſui nos eẽ cõſeruos.bo
noꝛãdi ergo ſunt pꝛopter imitationeʒ;
nõ adoꝛddi pꝛopter religionẽ. Si autẽ
male vixerint:vbicũq; ſint nõ ſũt colen
di. Non ſit nobis religio cultꝰ demõuʒ
qꝛ oĩs ſupſtitio:cu ſit magna pena ho/
minũ:⁊ piculoſiſſima turpitudo bono:
c ac triũphus iloꝛũ nõ ſit nobis religio

terrare cultꝰ aq̃ꝑ:qꝛ iſtis lucidioꝛ ⁊ pu
rioꝛ e: aer ẽt caliginoſus.quẽ iñ colere

ñ dẽmꝰ.ñ ſit nobis religio purioris ae/
ris: ⁊ ſenioꝛis cultꝰ: qꝛ lnce abſẽte ium
bꝛat:⁊ purioꝛ illo ẽ fulgoꝛignis:⁊ bui
quẽ qm ꝓ volũtate accẽdim? extigin
mns:colere vtiq; nõ debemꝰ:nõ uobie
religio cultꝰcoꝛꝑnz ethereoꝝ atz celeſti
uʒ q q;uis oĩbceteris coꝛpib recte pꝛe
ponãt᷑ melioꝛ m ipna ẽ quecunq; vila.

Qunappꝑ ſi aiata lũt: melioꝛ ẽ queuis aid

pꝑ ſeipſã q̃ncoꝛp qdðibet aiatũ ⁊ iñ diaꝭ
Laad ſã nemo colẽdã eẽ cẽſnerit. Non
ſit nobis religio cultꝰilliꝰ vite qua dir
arboꝛes viuere: qm nullꝰſẽſus i ea ẽ: ⁊
ex eo genere è iſta:qua nr̃iẽt coꝛpis nu
meroſtas agit᷑: qꝛ et capilli: oſſa viuut
que ſine ſẽſu pꝛecidũt᷑. Hac at melioꝛ?
vita ſentiẽs: ⁊ tu vua beſtiarũ colerenõ
debem:nõ ſit nobis religio:vł ipſa per
ſecta ⁊ ſapicẽs aĩa rõnalis ſine in mini
ſterio vnmerſitatis: ſiue in miniſterio

partiũ ſtabilita fiue que ĩ ſũmis hoibꝰ

expectat cõmutatione refoꝛmationẽq;
poꝛtionis ſue.Qm oĩs vita ronal: ſipfe
cta ẽ incõmutabili veritati lecũ itrinſe

cus ſine ſtrepimi loquèti obtẽꝑſ nõ ob
tempeeans autem yitio ſa fu: õ ergo E

acllrſe
nag ago

mebonne
ab
te Naäich
ine 6d
E
(ͤnnnad
enaſaſc
cergide⸗
ninclie
boice
lelie
taceleit
Cumnuoet
öeplaie⸗
ecoe
Kaquiin
rawule
ODeb N
4 noot⸗
oiuſ
ſitaten
Munsn
Renofi
dei nos
hoieza
Pet ſed
ſeruns
1anq
enen
ſolonnſ
ſocole
nüdss
ſnini
um
Rnan
ſe

alſc
nndeuge
dügiun
Ucrü
nſcre
ſht: .
ütre
gagf

MW,
ien
Carg
nnng

NGH. .

4 .
4
l
4 . .
4 .

tip/
H

religione

ſe excellit:ſed ꝑ illà cui libter obtẽꝑaat
Quod ergo colit ſõmus ägelus id co
lendũ è ẽt ab boie vltimo:quia ipſa ho⸗
minis natura iĩ id nõ colẽdo facta c. vl
tima. Nõ ergo aliũde ſapiẽs ãgelus ali
unde homo:aliunde ille verax:aliunde
bhõ:ſʒ ab vna icõmutabili ſapiẽtia ⁊ veri
tate. Nã idipſũ actũ ẽ tẽpoꝛali diſpẽſa⸗
tione ad ſalutẽ noſtram ? naturã bu⸗
mand. Ipſa.n.dei virtꝰ⁊ dei ſapiẽtia in
cõmutabilis ⁊ cõſubſtatialis pri ⁊ coe
terna ſuſciꝑe dignaret᷑:per quẽ nos do
ceret id eẽ hoĩ colẽdũ:qð ab oĩ creatu⸗
ra intellectuali ⁊ rõnali colẽdũ: quod
ab oi creatura intellectuãli ⁊ rõnali co
ledũ ẽ:⁊ hoc ẽt ipſos optimos angelos
⁊ excellẽtiſſima dei miniſteria velle cre

damus.vt vnũ cũ ipſis colamꝰoeũ: cuiꝰ

cõtẽplatione btĩ ſũt. Neqd;.n.⁊ nos vi⸗
dẽdo dãgelos beati ſumꝰ: iʒ vidẽdo vita

tẽ: qua ipſos ẽt diligim âgelos: ⁊ bis 2
gra ulamur: nec inuidem ea parati

oꝛes:vł nullis mleſtijs interpediẽtibꝰ

perkfruunt᷑: ſed magis eos diligimꝰ: qm
2 nos tale aliqͥ ſperare a comuni vomi

no iuſſi ſumꝰ. Qnare honoꝛamꝰ eos ca

ritate:nõ ſeruitute:nec eis tſpla cõſtru
iuus:nolũt.n. ſe ſic honoꝛari a nobis:
qꝛ noſupſos cũ boni ſumꝰ:tẽpla ſumm
Dei nos eẽ nouerũt. Becte itaq; ſcribi
hoieʒ ab angelo pꝛohibitũ ne ſe adoꝛa

ret:ſed vnũ deũ ſub quo ei eẽt ille con
ſeruus Qui ãt nos iuudãt vt ibi fuiamꝰ:
⁊ tanqᷓ; deo colamꝰ:ſimiles ſunt ſuper
bia hominibꝰ:qͥbꝰſ liceat ſmiliter coli
volunt:ſed iſtos hoĩes ppeti minꝰ:illoſ
vero colere magis ꝑieuloſũ cẽ.Ois.n.ho
minũ onat ĩ hoĩes:sut domindãtiũ:aut
ſeruiẽtiũ moꝛte finit᷑:ſᷣnit ãt ſub ange⸗
loꝛũ maloꝛñ ſuꝑbia:ꝑꝑ ipiũ tẽpꝰ qð eſt
poſt moꝛiẽ mahis metuẽda ẽ. Illud eſt

cui vis coguoſcere facile ẽ:ꝙ ſub homi

ne dominante liberas cogitationes he

re conceſſũ ẽ. Illos ãt dos i mẽtibus
ipſis foꝛmidemꝰ:qꝛ vn ẽ oculus ituen
de ac percipiẽde ventatis: quare ſi oĩibꝰ
poteſtatibus q̃ datur boib ad regẽdaʒ
rẽ publicà:ꝓ noſtro dinculo ſubditi ſu
mus:reddetes ceſari qð ceſaris ẽ᷑: ⁊ veo
quod deic:nò ẽ metuẽdũ:ne boc poſt
moꝛtẽ noſtrà alids exigat.Et alind ẽ ſer
uitus aĩe:aliud ſeruit coꝛꝑis. Juſti aũt
bomines:⁊ in vno deo hnᷣtes oia gan⸗
dia ſua qni ꝑ eoꝛũ facta deus bidicitur
congratnlantur laudatibꝰ. Cuᷣ vero ipᷣi

taqᷓᷓ ipſi laudit᷑: coꝛꝛigut quos poſſunrt

quos ãt nõ poſſũt nõ eis gratultur. e

ab eo vitio coꝛꝛigi volũt:quibui ſimiles

vel ẽt mũdioꝛes atq; ſanctioꝛes ſi ſunt
boni angcli:⁊ oĩa ſancta dei miniſteria
qͥd metuimne aliquẽ illoꝛũ offendamꝰ
nõ ſuperſtitioſi fuerimꝰ:cũ ipſis adinus
tibꝰ:ad vnũ deũ tẽdẽtes:⁊ ei vni religã
tes aias noſtras:vñ religio dicta credit᷑

oi ſuperſtitione careamꝰ. Ecce vnũ deũ

colo:vnũ oĩum pᷣncipiũ ⁊ vnd lſapiẽtis
qua ſapiẽs ẽ qnecũq; ala ſapiès c: ⁊ ipʒ
munꝰ:quo beata ſũt quecũq; beata ſũt
qſqs angeloꝛũ oiligit hunc deũ cert ſũ
ꝙ et me diligit: qſqs ĩ illo manet:⁊ põt

bu manas pꝛeces ſentire:ĩ illo me cxau

dit. Quiſqᷣs ĩ ipſo habet bonũ ſuũ ĩ ipſo
me adiunat:nec mihi eius participatio

nẽ põt iuidere dicãt:ergo mibi adoꝛato

res:aut adulatoꝛes partiũ mũqᷣ qͥd nõ
optimũ ſibi conciliat:qui boc vnũ coli
quod ois optim diligit.⁊ cnius cogiti
one gaudet: ⁊ ad qð pꝛicipiũ recurren
do fit optimꝰ.Quiſqꝗs vo agelus excei⸗
ſus ſuos diligit ⁊ veritati eẽ ſubditꝰ nõ
vult ⁊ puato ſuo letari:cupiẽs a comu⸗
ni oĩuz bono ⁊ va btitudine lapſus eſt

cui oẽs mali ſubiuga di ⁊ pᷣmẽedi ſũt.nul

lus ãt bon niſi exercẽd i ptatẽ denr

ſninllo oubitàte nõ ẽ colẽd: cui letitia
nær̃a ẽ mifia ⁊ cui dãnũè nr̃a reuerſio.
Beliget g uos religio oiĩpotẽeti veo: qꝛ
ſter mete nraʒ q illu itelligum preʒ 2 vi
tatẽc.i. lucẽ interioꝛẽ ꝑ qua illu intelligi

mus nullã iterpoſua creotura c᷑. Quare

ip a quoc veritatẽ nulla ex parte onſi
milem: mn ipſo ⁊ cu pio veneremur:que
foꝛma ẽ omniu que ab vno facta ſüt et
ad vnum nitunt᷑. Un apparet ſpũalibꝰ
atui is pꝑ hac foꝛmà eẽ facta oia qͥ ſo/
la implet: qd appetut oia: qᷓ tñ oia neq;
herẽt a pre ꝑ ciliũ:nʒ ſuis finibꝰ ſalna eſ
let:niſi de ume bon ?eſſet. Qui ⁊ nulli
nat ura:q ab ipſo bona eẽ põt: muidit: 2
in bono ꝓpſo alia qtũ vellẽt:alia quan
tuʒ poſſent t manerãt dedit:quare ipʒ
Donũ dei cũ pr̃e ⁊ filio eque icõmutabi
le colere ⁊ tenere nos cõuenĩt:vni ſub
ſtantie trinitatẽ.vnũ deũ a quo ſumus

pquẽ ſum:in quo luma quo diſceſſi ⸗/

mꝰ: cni diſſimiles facti ſum:a quo ꝑire
nõ pmiſſi ſumꝰ. Pꝛicipiũ ad qo recur
rimꝰ.foꝛmã qua ſequimur: 2 gratiam
ua reconciliamur vnũ deũ quo aucto
re cõditi ſumꝰ:⁊ ſmilitudinẽ eiꝰ:ꝑ quã
ad vnitatẽ refoꝛmamur:pacẽ. q̃ vnitati
adberem.Deũ qͥᷣ dixit:fiat vbu: ꝑ qoò ſa
ctũ ẽ oẽ qð ſubſtatialiter ⁊ natnralites
factũẽ donũ benegnitatis eiꝰ quo plar
cuit ⁊ reconciliatũ ẽ auctoꝛi ſuo:vt non
interirret:dcquid ab eo per verbum fa/
rtum ẽ: vnum deũ quo creatoꝛe viuimꝰ
perquè refoꝛmati ſapienter viuimus:

quem diligentes et quo fruentẽs beaie

viuimus:vnũ deum ex quo oĩa:per quẽ
omnia:in quo omnia:ipſi gloaia i ſecu⸗
la ſeculoꝛum Amen.

Explicit liber Auguſtini
de vera Helisone,

Tabula⸗

Tabula ĩ meditationes per capitula,

Moeditationes diui Auguſtini epi co/

pi Pipponenſis.

JInmoatio dei omnipotentis ad mor

2 viter epar ationem.
Hominies accuſatio 2 commedatio mi
ſericoꝛdie diunune.
Pominis coqueſtio qui ppter inobecl
entiam a domino non andlitur. .
Jucdicij timoꝛ.

Innocatur pater per filium.

Hic repꝛeſentat homo prf̃i paſſiõeʒ fſij
Hic recoſcit hõ ſe cauſaʒ eẽ paſſiõis.
Pic exponit homo deo patri paſſioneʒ
filij in ſnam reconciliation.
De inuocatione ſpiritus ſancti.
Oꝛatio ſerui dei de ſe bũiliter ſetiètis.
Oꝛanio ad ſanctam trintatem.
Cõnkeſſio ommpotentis dei maieſta
ſtatis einſdem.
Qualiter generi butnen dignat ſub
nenire deus pater ⁊ de verbi incarnati
one ⁊ gratiarnum actine
De fiducia quam habere debet anima
in domino ieiu atq; eiꝰ paſſione.
De immẽnla charuate patnis etermi a
genus humianum.
De duplici chꝛiſti natma qͥ pꝛo nobis
miſeretut ⁊ pꝛo nobis interpellat.
De grytia qnam debet hõ deo pro bů
fcio.redẽptionis.
Oꝛatio deuotiſſima ad chꝛiſtum.
VPic diſtinguit inter ſapientiam que de
mus dei eſt: ⁊ ſapientiam que domus
dei ẽ:ſapientiam que diuina eſt. .
Pic oꝛat homo vt ipſa quoq; dom di
oꝛet pꝛo eo.

NQuantu amaritudinibus vita iſta ſit

de felicitate vite qua pipofdds dent
diligentibus ſe.

De felicitate ale ſancte binc exeuntis.
Oꝛatio ad ſanctos ut nobis mccurrãt
in periculis.

Anime deſiderium ad eiuitatẽ ſupemã

iberuſalem.

Pimnus de gloꝛia par adiſfit.

Laus continua quã facit aĩa ex cõtem

platione ſuperne diuinitatis:
Quid ſit quodãmõ deum ceruere t q̃li
ſit de deo ſentiendum.

ODꝛatio explicans plurimas deitatis pè

prietates.
De vnitate perſonaruʒ ? pluritate ĩ do.
Oꝛatio ad ſanctam trinitatem.
Quod oeus vera ⁊ ſumma vita F.
Laus angeloꝛum 7 bominumn.
Pic conqueritur homo qòñn opungit.
in contemplatione ageli quoq; tremũt
veum videntes.

Oꝛatio coꝛ multum monens ad duotio

nem ⁊ diuinum amoꝛꝛm.
Oiatio deuotiſſima ad landes habẽdaſ

In iſta oꝛatione mens bumana copio⸗
De antiquis beneficiis.

ſins ↄpungitti ſt in quiete dickur.
Dꝛatio in tribulatione.
Oꝛatio multum peuota ad filium.

Oiꝛatio vtilis ⁊ dirigigir ad patrem.

Ootatio deuota de rccoꝛdatione epaſſ/
onis chꝛiſti.

Dini Auguſtini cpiktogi ivoneſiaſo

liloquioꝛum.
De milſeria ⁊ fragilitate bominis·

De mirabili lumine dei.
De moꝛalitate humane nature.
Quid ſit nihil fieri. .
De caſu aie in peccatis.
De multiplicibus beneficijs dei. .

De dignitate homiuis futura. .
De omnipotentia dei.
Qe laupe dei.
De ſpe engenc ad deum.

„

de laqneis concupiſcentiarum.
De miſeria hominis ⁊ beneficijs dei
Quod deus perpetua in ſpectione 955
rat opera ⁊ intẽtiones hominũ.
Quod homo per ſe nibil poteſt! ſine di
uina gratia.
De diabolo ⁊ multiplicibuus eptanio
nibus eius.
Quod deus eſt lux inſtoꝛ.
Iterum de beneficijs dei.
De feruoꝛe dilectionis vel charitatis.
Quod dens ſubijciat omnia leruituti
hominum.
Quod ex eonſi deratione bonoꝛum. tẽ⸗
poꝛaliuʒz colligitur magnitudo celeſtis
conſilij.
Quod diuiua dulcedo omnẽ pꝛeſentes
amaritudinem tollit.
Quod tota ſpes denderium eoꝛdlis nẽi.

debet eſte in deum.

Quod laus nr̃a ex deo eſt.
Qu od uoluntas in efficas fit ad dona
oꝑa ſine diuina gratia.

De angelis deputatiſ ad caſtodiam bo
minum.
De antiqua pꝛedeſtinatione⸗ 7 pꝛelcieni
de illis qui pꝛins ſunt inſti ?⁊ poſtea i⸗
piu efficiuntur ⁊ e connerſſo.
Quod aĩa fidelis ſit ſanctuarinm dei
Quod ueq; per ſenſus exterioꝛeſ neq; ꝑ
ferioꝛes iuueniri põt deus.
de deſiderio u ſui eins in en eum.
de vita eterna.
Item de nita eterna.
Oꝛatio ad ſanctam trinitatem.

Diui Augnſti i epiſcopi Pipponenſis

NMWanuale de verbo dei quo ſopita ce⸗

lceſtis deſderu memoꝛia renouetur
De muabili eſſentia dei.

–

De indicibili ſcientia dei.
De denderio aie ſẽtiẽtis deaum.

De miſeria aĩe que dnñm ntm ieſum s

ſtum nõ amet nec querit.
De deſiderio aie.
De felicitate aĩe a freno carcẽ Eremolate te
De gaudio paradiſt.
De regno celoꝝ.
Poſt nimios ploꝛatus meſtam animaz
conſolatur deus.
De vulcedine diuini amoꝛis.
De pꝛeparatione noſtre regemptiõis.
De gaudio.
Verbũ ĩcarnatũ ẽ cauſa ſpei noſtre.
Quanto maioꝛ eſt de deo meditatio taͤ⸗
to iocundio.
Deſiderande ſunt pꝛo chꝛiſto mibutati,
ones in hac vita.
Quomõ regnum celoꝛum poſſit acqᷣri.
Quid ſit ⁊ quid hẽat paradiſus.
Non valet hõ deo vicẽ redddere niſ 1
umoꝛem.
Quid in nobis deus reqtirat ſibi ſimile
De coufidentia aie amantis deum.
Quid fecit deus pꝛopter bominem.
De recoꝛdatione vulnerum ieſu xpᷣi oni
noſtꝛi.
Recoꝛdatio vulnerum xpi eſt efficax
remedium conrra omnes aduerſitates
Mecdduatio aie ad amoꝛem chaſſti.

Nihil põt aie ſufficere pᷣter ſũmũ bouʒ

Quid ſit cognitio ueritatis.
Quid in nobis operet᷑ miſſio ſpũs ſci.
De operatione eius qui diligit deum.
De vera coꝛdis requie.
Uiſio dei perdita pꝛopter peecatum et
miſeria inuenta ẽ.
De delectabili fruitiõe dei.
Summum bonum appetendum eſt.
De mutua charitate ſancłoꝛum in celil
oe pleno gaudio vite eterne.
Diui Ansiiſttunnigpil copi biponenſie

feale paradiſfi.
Deicriptio officioꝝ quattuoꝛ gncnum
Officinm meditationis
Officium oꝛations.
Officium contẽplationis.
Signa ſpiritus ſaucti ad aĩam deniẽtis
Quõ remaneat aĩia ſpiritus ſancti fer/
uor oiſcẽdẽte.
VPic reditur cauſa quare ſpiritus ſancſi
faruoꝛ animꝗ aliquantulũ deſerit.
Cura ⁊ diligẽtiã aĩe ne oĩa a deo ðfat᷑
Officia ⁊ effectus ſinguloꝛũ graduumn
per repetitionem.

Hic oñduntur omnes bi gradus ita es

ſimul iuncti vt fint inſeperabiles.
Quattuoꝛ cãe retrabunt nos s ab bie an
q; gradibus.

Saneti Anguſtini epiſcopi biponeßs.

de duodecim abuſionũ gradib libell.
Duodeci abuſiua ſunt ſeculi: hoc eſt.
Sapiens ſine operibus
Senex ſine religione.
Adoleſcens ſine obedientis.

Dines ſine elimoſina.

Femina ſine pudicitia.
Dominus ſine vigute.
Chꝛiſtianus contentioſus.
Pauper ſuperbus
Rex iniquus.
Epiſcopus negligens.
Plebs ſine diſcipligg.
Populus ſine lege.

Tabulain libꝛum de vera rlalla peni
tentia ad chꝛiſti deuotã.

Qualiter fides ẽ penitẽtie fundamẽtuʒ

2 per laboꝛem ⁊ doloꝛem acquirit

odnum indulgentie. c. ij.
Contra eos qui dicunt nõ ualere peni⸗
tẽtiã niſi uſq; ad baptiſſimũ. poſtea nõ
multiſc; probatur cremplis etiam lap

lis poſt batiſmum penitentiam pꝛoſice

Conira eos qui i dicunt nõ ualere
tentiam lapſis poſt baptiſmum ⁊ quali
ter intelligendum ſit peccatum in ſpir ⸗
tum ⁊ ad moꝛtem. C. 4.
Contra eos qui dicunt ſemel tantũ ↄ ñ
amplius deum peccata dimittere lapſiſ
poñi buptiſmũ. Sed econtra totienſ ap
paret diuina miſeratio quotieni fit a pe
nitentie confeſſio. c. V.
Contra qui audaciter peccant nimispᷣ
ſumentes de dei miſericoꝛdia. ca. 6.
Adhuc contra pꝛeſumetea. .C. 7.
Que ſuut peccata vemalia ⁊ ꝙ in hiſ aſ
ſade peccantibꝰ aſſidue penitedu⁊ ↄfi⸗
tẽaũ ẽ: ⁊ ð doloꝛe ꝓ dilatiõe pnie. c.8S.
Pf oifferentia ⁊ falſe penitẽtie: ⁊ ꝙ de
omnibus peccatis penitẽdũ ẽ. cap.9.

De fruciu erubeſcẽtie ⁊ utilitate confeſ

ſionis ⁊ qbus ⁊ qualiter ↄfitendũ t.c.x.
De pꝛiuata ⁊ publica conkeſſione X las
tiſfatiõe. (c. xi
Quod exira vnitatẽ eecleſie nemo põt
digne penitere ⁊ quatũ penuẽti pꝛoſũt

ſuffragia eccleſi. „⸗g .c. 2.
Quod ſemꝑ ex fide penitẽs doleat ⁊
dolo:e gaudeat. c. iz.

Qaod nõ ſolum peccata ſz oẽs circõſta
tias pccõꝝ deflere ⁊ ↄfiteri dʒ. c. iq.
De plenaria ſatiſfactione ꝑ iuchcũ ſacer
dotis:⁊ de dignis fuctuibꝰ pñtie. c.xv.
Qð penitẽs nõ excuſet petm̃ ſuũ nec de
fẽdat ꝙ miłtis modis fieri ſolet. .c.ib.
Ne differatur ↄfeſſio vſq; ad moꝛẽ: et
d perieulo dilatiöĩis. cc. xvii.
De duritia ignis purgatoꝛij ⁊ pena ge/
bẽne in pemtentbus debia. .c xvuij:
Repicatio de continno ooloꝛ⸗ penitet
⁊ erubeſcẽtia ↄleſſiõis. .c. i9.

De ſãcta ↄ uuerſatiõe ⁊ diſcretise 7 dil⸗

ligenti inquiſitione ⁊ beniuolẽtia:⁊ cõ⸗
paſſiõe ſacerdotũ. Cc. xx.

Ni ſunt libꝛi qui in hot volumine
continentur.
Dui anrelij Anguſtini.

Me ditationes.

Solliloquia.
Manuale

Encheridio.
De triplicici habuactſo.

Scala paradiñ.
De duodecin abuſionũ gradibus.
De beata diaa:·

De aſſumptione beate ͤginis.
De diuinatione demonum.
De honeſtate mulierum.

De cura agenda pꝛo moꝛtuis.
De vera ⁊ falſa penitentia.
De contrictione coꝛdis.
De contemptu mundi.
De conuenientia decẽ pꝛeceptoꝑ:⁊ de

cem plagarum egyptli.
De cognitione vere vite.
Confeſſionum libꝛi tregecim.

De docirina chꝛſſtiana libꝛi quattuoꝛ.
De fide ad petrum.
De moꝛib ⁊2 vita clericoꝝ fmones au⸗
De vera religione.

Liber ad lectoꝛem.

Barbara quid pꝛodeſt vel quid roma⸗
na troppa.
Noſce quid ethereas ſolis adire vias.
Qnid leges:qͥd iura imuat qͥd ↄcta tenẽ
Si tibi nulla aĩe cura ſalutis erit.
Mil facit ex iſtis ad verã crede ſalutem.
Nec ſapiũt aĩe noxia verba deo.
Qu ere igitur virtutis opus quod ad e⸗
thera ducat.
Quod doceat mãeant gandia qᷓta pijs
Iple ego lum qin te luperas comita boꝛ
ad arcos.
Me lege qͥ rectũ dirigo qua ſiter.
. Finis.

.

Euſebius Coꝛꝛad mediolanẽſis cano⸗
nicꝰregularl ↄgregatiõis lateranẽſis ad
ſactiſſimũ dñm noſtꝑ Sixtũ qrtũ põti⸗
ficẽ maximũ ꝓ auferẽdo ð eccleſia er/

roꝛe ſenbentiu: Sanctum auguſtinum

eccleſie doctoꝛem fuiſſe beremitam.

Dnmulaar
rmorf oi
cẽtiũ aut potiꝰ q̃dã dica⸗
citate loquẽtiũ oiffuſis v
me ut beniuolũ reddã illũ quẽ pꝰ iri/

põnonẽ eiuſq; imitationẽ ð ouiũ dilec⸗

tiõe pᷣmo q̊n ↄcriſtatũ ⁊ deiñ ↄſolatũ a⸗

poſtolica tdẽ ſedes ad põtificatũ ma/
imũ admitter̃ ↄlueuit.neq; eũ docilẽ
reddere debeo:quẽ int᷑ ceteras vtutes
Rngular ſciẽtia ⁊ ĩcredibil diuinaꝝ reꝝ
cognitio ad ſũmã dignitatẽ in terra xpᷣi
vicariatus atiraxir. Dicturo tñ mihi de
yebꝰ qͥ fundamẽta fidei ⁊ veritat extur
bãt ⁊ ð his q̃ ſpõle tue veſtimẽta ĩ ſpõſt
dedecꝰ polluerũt pꝛo qbꝰ ſinguł obſer
nãdis:ne fiàt:ſãctitas tua ẽt ſagninẽ el⸗
füdere nẽ martires ꝓ eccleſia xpᷣi fecere
Kũ opoꝛtueru debʒ. Nõ ſolũ nõ atten
dere ⁊ narratis ab oꝛe pẽdere ſʒ in illoſ
Kaſci ⁊ ñ peccare ſcitatẽ tna neqo dubi

tare Apparuit nr̃is diebus hõ qui craſ⸗

ſatꝰ otlatatꝰ recalcurauit ⁊ neſcio ſi di
reri de Jude vel xpᷣi catino repletꝰ qui
cruditates ſcriptnrarũ quas veluti grã⸗
des ⁊ nunios cibatꝰ inglutitos digerer
neqbat eructare cepit ĩ xpᷣi diſcipulos ĩ
clericos pᷣpti antiquo apoſtoloꝛũ moꝛe
viuetes libꝛũq; ↄpoluit tuo ſciſſimo no
mini dedicatũ:in quo fũt ſeptẽ ↄcluſio
nes falſiſſime: codice ĩ magno ĩuolute
atq; reſꝑſe.Quas pᷣmo apocryphis dei

de auteticis:ſj viciat] ⁊ imutatl ſcriptu

1ris poſtremo et trucat mulii in locis ni

tar ambagibus pr beatii

ã xpᷣi iterrogationẽ ac veluti petri reſ⸗/

tit᷑ appꝛobare ita et qñq; decẽ qne vi⸗

ginti:quãdoq; triginta linee ſcripte de

oꝛiginalibus nõ caſu:⁊ impᷣſſoꝛis igna⸗

nia:ſz falñgraphi ⁊ herefiarche hinꝰ ers
roꝛis pmi infradicẽdi dolo ⁊ caliditate

ſubtracie marfeſte videdt᷑ ⁊ dũ pꝛobare
nitit᷑ int cetera ſàctũ Auguſtinuʒ finſſe

heremit i alios plures varioſq; incidi

errores ita vt ſãctos Ambꝛoſiu ⁊ Augu
ſtinũ ĩ ſcripturis falſo illi attribuij men
dacia loquẽtes inducat. A veritate qͥdẽ
auditu auertit 2 ad fabulas cõueriſus.
Sedit inſidijs cum diuitibus in ocultis

⁊ ut int᷑ficeret ĩnocẽtes ⁊ trucidaret re

cios coꝛde: Mille ille volumina falſi
care nõ trepidauit. Nempe de ipſo dici

põt ꝙ pſaltniſta de ſimilib ait. Sub lin

gua eoꝛuʒ laboꝛ ⁊ voloꝛ ⁊ linguis ſuis
doloſe agebat.Et ſepulchrũ patens eſt
guttur eoꝛũ iudica eos deus.Igitur ne
feto buius ipꝛobe ⁊ deteſtabił ſcripture
obrpere poſſit ĩ oꝛbẽ:opus ẽ celeri ⁊ di

ligẽti antidoto: tua auctoꝛitate pat ſan

ctuſſime tẽꝑpato ⁊ meo ſtudio pparato.
Hoc nẽpe mibi mõ remediũ viſũ ẽ opti
mũ ac ſingulare.ꝛimo tres fᷣmões di
gnos ſãct Auguſtini de moꝛibus ⁊ vi/
ta clercoꝝ parii neglectos pari imuta

tos ⁊ male ab illo interpꝛetatos nouna

litterarũ ↄponitione ⁊ ĩpꝛeſſiõe ↄf cien⸗
dos:cũ aſſignatioe in margine libꝛi ubi
eaꝑ in decreto ꝑtes hẽant᷑.Deinde ſecũ
do loco vitã qᷓ; cripſit ſactus poſſidius
eps calamẽſñis de ſan ciiſſimo Anguſtio

⁊ de ſtata clericali ⁊ ð eꝰ moꝛibꝰ q̃ coꝛ

rupta fuit:⁊ rara inueniebat᷑.Et mõ trõ

cata viciata oĩnoq; coꝛupta vbiq; inne

nit᷑ venal ⁊ venata vendit᷑ ⁊ donat᷑ ĩte
gratã coꝛꝛectà ⁊ emẽdatã reddere ⁊ ꝓ⸗
palare. Nã nõ ſolu latind legere ſz etiaʒ
lougobardopꝑ litteris ſcripta videre ⁊ ꝑ
legere volui vt emẽdatio:ẽ babeam.po

emno
luerit
muin
ſaleq̃
dlligen
Fiderin
ſpfiue
oi
Cilin
bitur

wu
dect
ſent
moe
bioe
bun
mind
fatu
ſicen
neb
Ren
i

i

ſti
eN
tcin

nik

n
gn
uns
i
zni
atn
nbe
1

Nn

innd
apen
bien
ues

ſiik

ien
minn

ede

–

“

Ain

ſtremo libell pꝛoducà noſtrũ ſi opoꝛ⸗
tuerit 2 ſanetitati veſtre placuerit exa⸗
muſin ad illiꝰ obiecta falſiſſima reſpõ⸗
ſalẽ:qͥ quaſi ex ſe ſoluta patebunt his qͥ
Diligenter ſermones tres ſupꝛaſcriptoſ
viderint de vita ⁊ moꝛibus clericoꝛũ:cũ
ipfius ſanctiſſuni Auguſtini vita quam
Poſſidius ſcripſit eo tunc in libꝛo ſan⸗
ctiſſimũ nomẽ tuũ eterna laude dona/
bitur pꝛo commiſſione reuerendiſſimis
cardinalibus ſuis nominibus dignita⸗
tibus ⁊ uirtutibus declarandis facta p
deciſione pꝛo buius erroꝛiſ perpetuo ſi
lentio imponedo. pꝛoqʒ veritatc huiuſ⸗
modi declarata pꝛofecto ſerenabitur oꝛ
bis:quieſcent irreligioſoꝛum nuge Da⸗
buntur omniũ ſanetoꝝ ⁊ bonoꝛum ho/
minũ coꝛda quieti:benedicentnr tẽpo/
ra tua inſtabilia omnia te Sixto ponti

fice maximo iubẽte firmata fixaq; ma?:

nebunt.Accipe igitur pater ſanctiffime
de manu mea veteres:ſed modo inno/
uat as ſcripturas.nõ aurum ſapientie:ñ
arg entum pꝛudentie ſed capꝛarum pel
les ⁊ non adoꝛnamentum tabernaculi:
ſed ad pꝛotegendum illid a pluuiaruʒ
iniurijs que vtilioꝛes m o mibi eẽ vi⸗/
dentur auro ⁊ lapidibus pꝛecioſis: con
tra hereſm iſtã qᷓ; tũc fuerint illa pꝛeci⸗
oſſſima tẽpli antiqui vona: qualibus
tna:tu potẽtia ⁊ ſapiẽtia pꝛeſentem di⸗
tare potes eccleſtiam.

Nte omnia fratres
chariſſimi oiligat
deus:deinde pꝛoxi:
mus:quia iſta pꝛece
pta ſunt pꝛincipalit᷑
nobis dsta. DPec igi
— ſunt que ut obs
netis pꝛecipimus in monaſterio cõſti⸗
tui pꝛimũ pꝛopter qð in vnũ eſtie ↄgre⸗

gati ut enanimes babitetis in domo e
ſt uobis anima vna ⁊ coꝛ vnũ in deoe
non dicatis aliquid pꝛoꝛium ſp ſint uo
bis omnia comunia ⁊ diſtribuat᷑ vnicu
iq; neſtrũ appoſito veſtro uictus ⁊ tegu
mentũ nõ equaliter omnibus: quia nõ
equaliter valetis oẽs ſed potius vnicui
q; ſicut cuice; opus fuerit.Sic eni legic
i actibꝰ apoſtoloã. Qa erdât illiſ oĩa cõa
⁊ diſtribuebat᷑ unicuiq;ſẽ cuique opꝰi
ęrat.Qui vero aliquid habebãt in ſecu
lo qn ingreſſi ſunt monaſteriu.libenter
velit illud eẽ cõe.Qu aũt nõ hẽbant nõ
ea querant in monaſterio:que nec forl
habere potuerunt:ſed tñ eoꝝ infrrmita
ti qð opus eſt tribuatur etiam ſi pauꝑs
tas eoꝛum quãdo foꝛis erat nec ipſa ne
ceſſaria poterat iuenire.nõ tñ ideo pu⸗
tent ſe eſſe fclices: qꝛ interuenerũt vic⸗
tum ⁊? tegumentum:quale foꝛis inueni
re non poturrunt. nec erigat ceruicem
quia aſiociantur eis ad quos foꝛis acce
dere nõ audebant:ſed ſurſũ coꝛ hẽant ⁊
terrena nana nõ querant: ne incipiant
monaſteria diuitibus eẽ vtilia nõ pau⸗
peribꝰ.ſi diuites illic humiliantur: ⁊ pau
peres illic inflantur. Rurſus etiam illi
qui aliquid eſſe videbantur in ſeculo.ñ
habeant faſtidio fratres ſuos: qui ad
illam ſanctam ſocietatem ex paupertas
te venerũt:magis aũt ſtudeant nõ ð pa
rentũ diuitũ dignitate ſed de pauperuꝶ
fratrũ ſocietate gloꝛiari:nc extollantur
ſi cõi vite aliquid de ſuis facultatibꝰcõ:
tulerũt:nec de ſuis diuitijs magis ſuꝑ⸗
biant:qꝛ eas in monaſterio partiuntu
qᷓ; ſi eis in ſeculo fruerẽtur.Alia quippe
qcũq; iniquitas in malis operidus exer
cetur vt fiant. Superbia vero etiam bo
nis oꝑibus inſidiatur ut pereant.Et qͥd
ꝓdeſt oiſpergendo dare pauperibus:et
pauperẽ fieri cũ aĩa mivia lugbio⸗ effi

citur diuicias cõtẽnèdo q; fuerat poſſi
dendo:oẽs ergo vnanimuer ⁊ cõcoꝛdii
vinite ⁊ honoꝛate in uobis deũ inuiceʒ
cuius templa facti eſtis.oꝛõnibus inſta
te hoꝛis ⁊ tempoꝛibus conſtitutis. In o
ꝛatoꝛio nemo aliquid agat niſ ad quid
factum eſt:vnde ⁊ nomen accepit: ut ſi
foꝛte aliq n etiam pꝛeter hoꝛas conſtitu
tas ſi eis uacat ⁊ oꝛare noluerint nõ eis
ſint impedimento:qui ibi aliquid agen
dum putanerint.pſalmis ? Pymnis cũ
oꝛatis deum hoc uerſetur ĩ coꝛde qðò ꝓ
fertur in oꝛe:⁊ nolite cantare niſi qð le⸗
Sitis eẽ cantandum:quod autem nõ ita
ſcriptum eſt ut cantetur non cantetur.
Carnẽ veſtrã domate ieiunijs ⁊ abſti/
