eã ſũmoꝑe ↄſerudãtes:vt cũ de hac vita

exhibimꝰad eũ qui mũdiſſimꝰeſt mũdi

ꝑuieniamus: ⁊ ſine moꝛa ab eo ſuſcipia
mur. Doleameſſe exules a pr̃ia:dolea

4

mꝰoiuere ĩ coꝛuptibili mꝗ. Pic doloꝛ
magis ex ðſiderio qᷓ; ex vindicta ſit. vñ

—

diſtfert a pnĩia Penſtẽtia enĩ q̃daʒ do⸗
lentis vindicta:puniẽs ĩ ſe qð volet cõ⸗
minſſe.Qn aũt volet qð detinet᷑ ĩ moꝛ
tali coꝛpoꝛe:deſiderat qõ amat:ploꝛãs
qðõ tardat.Ois pnĩa ẽ ð mala vſa liber
tate. Jite vero doloꝛmagis ẽ ĩ neceſſita
te. Nallũ enĩ pctm̃ ẽ neceſſariũ. Ipʒʒ au
tẽ pctm̃ oꝛiginis ob H̊ malum:qꝛ fuit in
ada ſpontaneũ. Illiꝰ eni voluptas ma
le vſe libertatis punit᷑ i nobis:nõ qꝛ ne
ceſſariũ:ſi qꝛ fuit ſpõtaneũ. Nihil eniʒa
nobis q̃rit᷑ qð cõmiñſſemus nibil an
bis exigit᷑ nuc qð feciſſemꝰ. Relinqᷣtur
in filis opꝰ paterne voluptatis. Redqrit
diabolus filios ĩ ſeruitute quoꝝ patris
emit libertatẽ. Iſte doloꝛ factus ẽ non

ex cõceſſa peccatrice:ſed ex oꝑàte cha

ritate:nõ puniẽs malũ:ſed augmẽtans

bonũ:nõ ĩpatient᷑ habitus:ſi ex deſide

rio ſuſceptus/In h̊ deñderio erat An⸗
dreas qui in cruce poſtus a ono reqͥ
rebat: tpᷣs eſt:vt cõmẽdes terre coꝛpus

meũ. Uolebat eni eũ plebs oe crnuce ð⸗/

poneĩr̃:ipᷣe aũt cepit oñʒ rogare. Ne me
pmittas one deſcendere viuũ.Sed tpᷣs
E ot cõmẽdes terre coꝛpꝰmeũ:tam viu
enĩ iã poꝛtaui:cã dia ſuꝑ cõmẽdatũ vi⸗
gilaui ⁊ laboꝛaui:ꝙ vellẽ iã ab ipi obe
diẽtia liberari ⁊ iſto grauiſſimo idumẽ
to expoliari. Recoꝛdoꝛ quatuʒii poꝛtã⸗
do oneroſuũ: fouẽdo ĩfirmũ:ĩ coercen⸗

do letũ:ĩ domãdo ſuꝑbum laboꝛaui.

Scis one quotiens a puritate ↄtẽplati
onis me retrabere conabat᷑: quotiẽs a
dulciſſimo qᷣetis tue ſomno me excitar
cõtendebat:qᷓ;tuʒ ⁊ quotiẽs doloꝛẽ in/⸗
gerebat. Qðò igit᷑ tãdiu pr benigniſſime
pugnãti reſtiti. ⁊ tua ope ſuꝑaui ⁊ vici:
a te pio iuſto remuneratoꝛe poſco: ne
mibi oltra cõmẽdes:ſed depoſienʒ red⸗
do Cõmẽda alij quẽ vltra ille nõ impe
die t:⁊ reſurreciuꝑꝝ ſeruet ⁊ reddat: vt ⁊

ipᷣm quoqʒ meritũ ſiui laboꝛis recipiat:
terre me cõmèda: et vigilare me apliuſ
nõ opoꝛteat:⁊ libere ad te fontẽ idefici
entis gaudij tendere anxiatẽ iã non re⸗
trahat:nec ĩpediat. Hic dolebat iã non
eſſe cũ dũo.Sic i ö oĩſ doloꝛ ẽ pe
nitẽtia. De dꝛĩa dere ⁊ falſe peni⸗
tẽtie:⁊ quod de omnibus pctis penitẽ
dumefft. ü¶ Ca. ir.
Unt etiã peccata alia q enipiũ=t
vitã niſi ſuccurrat pnia. Non
oĩs.n.qui dixerit dũe dñe itrra
it in regnũ celoꝛũ:quare agenda ẽ pe
nitẽtia:vt deleant᷑ crimina. Sed quoni
am pnĩa omnis nõ eſt bona:dicamus
aliqua que ſeparant verã a falſa: ſteri⸗
lẽ a fructifera. Sunt enĩ quos peccaſſe
penitet ppter pꝛeſentia ſapplicia diſpli
cẽt latroni peccata quando operantur
penam:deñt vindicta reuertit᷑ ad crimi
na. Iſta eſt pnĩa non ex fide ꝓcedens:
nec cbaritate munita: ſterilis manet et

ſine miſericoꝛdia. Pec non purgat con

ſcientiam:nec ſanat crimina In bac
nulla fit ſpes venie:nulla expectatio in

dulgentie. DHuic cõcoꝛdant q confiten⸗

tur inuiti nõ amoꝛe boni:ſed vt fugiat

dãnũ ⁊ incõmodũ ſeculi. Seruiũt mun

do quẽ amãt:querũt ſuã gloꝛiam quaʒ
anbelãt:rec p:unt mercedẽ quaʒ expe⸗
ctant. Siqus tali penitentia ſecuruſ ex
titerit:⁊ ad veram pniam de iſta nõ cõ
ſcenderit deceptus ⁊ miſer miſerabilit

peribit. Utilis ergo er t ñ ſpõtanea do

minum querẽs quẽ amiſiſſe doleat ad

illũ anxians pᷣter quẽ nõ eſt vita. Sunt

plures quos penitet peccaſſe: ſed non
oĩno:reſeruantes ſibi quedam in qᷣbus
delectent᷑: non aĩaduertentes dñʒ ſimt
ſurqũ ⁊ mmnutũ a demonio liberaſſe per
hoc oocens nõ vnq; niñ ð oĩbus ſana
ri. Si enĩ vellet ex parte pctã reſeruarn.

—

Uuſperare

.

Nimmd
Nbihnli
onnin ain
Ncelſegi⸗
ead
tmmpoſic
rilech
odendii
Gonnnan
grintcop
Popnnin
loncponer

ſkooin

ifſirinicn

gicinente
ſihfneame
faneſnegg
funhoſtu⸗
lntaſchne
Plloari

ſaprini

Wadbe

nnlpe
Peerpa
Cltanh
oéuin
equevnt
erkonm
honte mie
imnoſcit⸗
nſone
Cpigon

(Me verg et falla penitentia.

rnlremin
rudreſriictt
gemmnütümg
dedoltri
noͤibi⸗
nirt
nmiduscike

emiͤfni
umtzu,
m⸗
igntt
cinn
pöcknen
Kitt
ndimit
Kmnifun

gndge

cuemiN
weſtyen
nir e!
um
Lemii
nfe
Rl
tiiſtun⸗

=

ð

——
—

re:laudatus eſt dominus quoniam eie
cto demonio locutus eſt miius: nun⸗/
quam aliquem ſanauit nin in ſabbato:

niaʒ: ſine amoꝛe dei cõſequet᷑ indulgen

bñti ſeptem demonia pꝛoficere potue⸗
rat ſex expulſis:expulit autem ſeptem:
vt omnia crimina: ſimul emendanda
doceret legionem antem ab illo eijciẽ⸗
neminem reliquit de omnibuſ qui libe
ratum poſſideret oſtendens ſi peccata
ñſint mille opoꝛtere de omnibus penite⸗

quia ⁊ coꝛpnus ab infirmitate:⁊ animã
ab omni contagione:indicans peniten
tem opoꝛtere ſimul dolere de omm cri
mine oꝛto in anima ⁊ coꝛpoꝛeiScio.n.
odnm inimicum omni criminoſo:qũo G
qui crimen reſeruet de illo recipiet ve⸗

tiam rſine quo nemo vnquã iuenit gra
tiam hoſtis e i oei ẽ dũ offendit pleue⸗
ranter Qued ipietas ⁊ infidelitas eſt

ab üllo qui iuſtus et iuſticia eſt dimidi⸗
am ſperare miſericoꝛdiam/Jã eiʒ foꝛet
ſine pnĩa inuenire grDam. Peni ẽtia eiz
vera ad baptiſmi puritatem cõſitentem
conat᷑ ꝑducere. Recte. n. penitẽs qᷣcqᷣd
pꝛeter purificationẽ ↄtraxit: vt abluat
ſaltem lachꝛymis mentis/Sed ſatiſ du
rus ẽ cuius mentis doloꝛzẽ oculi carnia
nequeunt declarare. Sed ſciat culpabi
liter ſe durũ:qui deflet damna tꝑis vel
moꝛtẽ amici:⁊ doloꝛẽ pcii lachꝛymis
non oñdit. Nõ itaq; vr quis ercuſet nõ
bre fontẽ lacbꝛyma: ũ:niſi qꝗ nunqᷓ; la⸗
chꝛymis oſtendit doloꝛem tempoꝛaleʒ
De frucin erubeſcentie 2 vtilitate
cõteſſionis:⁊ quibus ⁊ qualiter cõfitẽé⸗
duin eſt. . Caprr.
Uem g penitet oĩno peniteat:
doloꝛẽ peccati lachꝛymis oñ
at pꝛgęueniat iudicium dei peꝛ
lone p pu dñs mundatis vt oñ
le laceraotibus: docẽs coꝛpoꝛali

pnia confitèda pctã:nõ per nũciũ:non
ſctiptũ manifeſtaãda ſunt.Dixit enĩ irte
mõſtrate: ⁊ oẽs nõ vnns ꝓ oĩbꝰ:ñ qliu,
ſtatuatis nũciũ q̊ p vobis offerat munꝰ
a mopſe ſtatutũ. Sed qui ꝑ vos pecca
ſtis ꝑ vos erubeſcatis:erubeſcẽtia eniʒ
ipſa partẽ bʒ remiſſõis:ex miſericoꝛdia
eni hoc pꝛecepit oñs vt neminẽ penite
ret ĩ occulto.In h̊ enĩ qð ꝑ ſeivᷣm dicit
ſacerdotihus ⁊ erubeſcẽtia vincitur tio

re offenſ: fit venia remiſſionis: fit. n. per

cõfeſſionẽ veniale qð criminale erat 9
opationẽ:⁊ ſi non ſtatim purgat᷑:fit tñ

veniale qpð cõmiſat moꝛtale. Multnʒ

enĩ ſatiſfſactionis obtulit qͥ erubeſcẽtie

onans: nipil eoꝑ qui cõmiñt nũcio dei
neganit. Deeni qui miſericoꝛs ⁊ iuſtui
eſt:icut cõſernat miſericoꝛdiã ĩ iuſticia

ita ⁊ iuſticid ĩ miſericoꝛdia.opꝰenim eſt
miſericoꝛdie pᷣcãti pctã dimittere. Sed
oʒ vt iuſtus miſereat᷑ iuſte.oʒ enĩ vti nõö
ſolũ qnid.ſed ĩ quo doleat ↄſideraret:ſſ
dignus nõ dico iuſticia ſ miſericoꝛdis
JIuſticia eniĩ ſola dãnat: ſed dignꝰ miſe
ricoꝛdia ẽ qui ſpũali laboꝛe petit gräm
Laboꝛat enĩ menſ patiẽdo erubelcẽtiã
2 qm verecũdia magna eſt pena qͥ eru
beſcit ꝓ xpᷣo fit dignꝰmiſericoꝛdia. Unñ
pʒ qð q;to plib ↄfitebitur ĩ ſpe vsie tur
pitudinẽ criminis:tãto facilius cõſeqt᷑
venid remiſſonis. Joſ enqʒD ſacerdotes
plus iam poſſun: ꝓficere:plus ↄfitenti
bus parcere: quibꝰcrimen remittit do
nis. Laʒarũ enĩ de monumeto iaz ſuſci
tatũ obtulit diſcipulis ſoluendum p B

oñdens ptãtem ſoluendi cõceſſaꝭ ſacex

dotibus. dixit. n. qõcũqʒ ſolueritis ſup
terra ſoluet᷑ ⁊ in celis:hoc eſt: ego deꝰ
⁊ oẽs oꝛdines celeſtis militie ⁊ oẽs ſcĩ ’i-

mea glia landat ⁊ ↄfirmãt/ qnos liga⸗

112 ſoluitj. Nõ dirit quos puta:j ligare
⁊ ſoluere:ſʒjĩ quos exercet op? iuſtic e

aut mitericoꝛdie. Alia anteʒ opera xr=a
in peccatoꝛe nõ cognoſco: ; qui cõſi⸗
teni vult peccata: vt iueniat gratiaà qrat
ſacerdote ſcientẽ ligare ⁊ ſoluere:ne cũ
negligens circa ſe extiterit negligat ab
illo q eũ muericoꝛaiter monet 2 petit:
ne ambdo ĩ toueà cadãt qua ſtultꝰ euita
re noluit. Lata itaq; vis cõfeſſiõis E vt
ſi deeſt ſacerdos cõfueat᷑ ꝓximo. Se⸗/
pe.n. cõtingit qð penitẽs ñᷣ põt verecõ⸗
dari coꝛã ſacerdote:quẽ deniderãti nec
tẽpus nec locus offert.Et ſi ille cui con
fuebit᷑ poteſtatẽ ſoluendinõ habet: ſit
tñ dignꝰ ex denderio ſacerdotis qui ei
coufuet᷑ turpitudinẽ criminis:munda⸗
ti ſũt.n.lepꝛoũñ dũ irẽt oſtẽdere ſe coꝛaʒ
ſacerdotibꝰ anteqᷓ; ad eos guenirent.
Vnge patet oñm ad coꝛ reſpicere:dum
ex necenuate ꝓhibet᷑ ad ſacerdotẽ per ⸗
nenire. Sed quidã eos qrũt ſani ⁊ leti:
2 dũ qrũt anteq; pueniat moꝛiunt᷑. S
dei miiericoꝛoia ẽ vbicq; qͥ ⁊ iuſtis no/
uit parcere:⁊ ſi nõ tam cito ſicut ſolue⸗
rent᷑ a ſacerdote.Qui igit᷑ oino cõfitef:
ſacerdoti melioꝛiq; põt cõfueat᷑.qſ De
buata 2 puolica?
Capitulum.xvij. =è
J pctm̃ occultũ ẽ ſufficiat reſer
Are in notitid ſacerdotis: vt gra
ta ſit oblati ris: nã ĩ reſtitutiõe
filie pꝛincipis pauci fuerũt qͥ viderẽt nõ
dũ erat ſepulia nõdũ extra poꝛtas ciui⸗
tatis oe latamoõdũ extra vomũ i notuiã
poꝛata:intus reſuſctauit quà intus i⸗
nenit reiicus ſolis petro ⁊ incobo ⁊ ioã

ne ⁊ pre ⁊ mr̃e puelle. In quoꝝ figura

cõtinet ſacerdotes ecchie:quos aut ex/
tra iuenit aĩ aduertẽdũ ẽ quõ ſuſcitauit·
flebat auũt turba poſt filiũ vidue: flenit
martha ⁊ maria ſupplicãs ꝓ fratre: fle
bat ⁊ turba qͥ mariam fuerat ſecuta la-⸗

cꝛymis marie admonita. In quo vo/

leſſiõe ⁊ ſatiſſactiõe.

ð

ecclene ſufficere meritũ. Sic itaq; moꝛ⸗
tuus iacet:ſicq; ſe moꝛtuũ oſtẽdat pu/

blice moꝛtẽ ſuã pᷣdicãdo publice fructꝰ
pnie oſtẽdẽdo vt turba ploꝛet amiſſujʒ

7 deſleat quẽ dolet moꝛtuu. Iſtis la/
chꝛymis mouebit᷑ oñs qͥ reddet mri vni

cũ iliũ. Si numis pleuerauerit ſi ſe moꝛ⸗
tuũ ꝑ fructus pnĩe non declarauerit tů

to plus oʒ addere:vñ lachꝛymas excitet

nõ ſolũ marthe:ſed etiã marie tatum ſe
affligat taͤrum ſe dolere:⁊ ſe monuũ ſẽ
tire oſtẽdat. vt audiẽtes ⁊ cõtẽplantes
ploꝛando oꝛet veniam quorum fletum
miret᷑ eccleſia. Qui enim multos offen
dit peccãdo:placare multos O; ſatiſfa⸗
ciendo:vt eccłia pᷣus offenſa ꝑ culpam
ĩ cõuerſione flectat᷑ ꝑ miſericoꝛdiã: oꝛal
ꝓ ipo qᷣ pꝛius adhibuit miſericoꝛdiam

quẽ defunctũ dolebat:vnde deus fle⸗/
ctetur ad miſericoꝛdiã.õ extra vin

6. 2 „

tatẽ eccłie nemo põt digne penuẽ:⁊ ;

.

tũ penitẽti pſũt ſuffragia ecclie. Ca. xil.
Aboꝛet itaq; penitens in ec⸗

clena eſſe:⁊ ad eccleſe vnita/

nibus inimici non eripitur anima moæ
tui.Credendum eſt enim: a pietas ſidei
expoſtulat credere:ꝙ omnes elemoſy⸗
ne totius eccleſie ⁊ oꝛationes ⁊ opera
iuſticie ⁊ miſericoꝛdie ſuccurrant reco/

gnoſcenti moꝛtem ſuam ad conuerſio⸗

nem. IJdeoq; nemo digne penitere po⸗

deo non petas ſacerdotes per aliquaʒ
culpam ab vnitate eccleſie diuiſoe.

. „

JIugcas enim penitens iuit ad phariſeos .
reliquit apoſtolos:nihil inuenit auxi /

lij nin augmentum odeſperationis: dixe
runt enim: quid ad. nos tu videris:

tem tendere: niſ enim vmmntas
eccleſie ſuccurrat: niſi quod deeſt pecca
toꝛi ſua opitulatione compleat de ma /

teſt quem non ſuſtineat vnitas ecclefe

S .
H“
.

ſechithiſt
Polnnuſn
Ftſennenögen
Oucainobi⸗
Gnnriuſtiae
lloogonn
dictiedcn
Gheodectri
Ghchenn
fürmund⸗
älatwdi
tticne
Mecontl
ſchuoznie
Mlozeechin
Ponnrin
Mnabcogr

eldhonge

ſnenöe
fülnedant
Wähen
nd⸗
ſhens
heniren
fli 10
lſuurl
lrſih

e⸗ Mle
Uiſterbr
ſnhe
Nle 1
gun
Roftn
N Kü
Piceg
ſi

NGtüiie
Emomnigittn
Nckricbtliaf
tm
a nomi
fdisettin
ienondae
lginmit
Gaüttdi
wungn
Micinming
Cnemunſin
Mi nirih
cre Enl
Olcrne

itogee

.

Me vera et falſa

peccata tua ſuſcipimꝰ: nõ cõpoꝛtddo
mittimꝰ:nõ qualit᷑ ponas onꝰ oocemꝰ

peccaſti tibiſit nõ tibi ſuccurrimus:

Quid enĩ nobis ⁊ mificoꝛdie qͥ nec oꝑa
ſeqmur iuſticie: Si iſſet ad frẽs: ſi iſſet
ad illos qͥ oꝛauerãt p ſocru ſymonia fe
bꝛicitãte:qͥ cananeã ĩpꝛobã miſericoꝛdi
mie obtulerũt. Interrogaſſet petruʒ p

ſe lachey nas effudentẽ nõ fugiſſet ma

riã ⁊ marthꝗ q̃ vit laʒaro ſpetrauerũt
adiſſet turbã ploꝛãtẽè:q̃ vnicũ filiũ acqᷣſt

erat vidue. Juit ad oiuiſos:⁊ diniſus pe

rijt/NPanc vnitatẽ ols boni ſentit opera
tricẽ qꝗ dxit. Uiue ſni pacifico ĩ ea q̃ hʒ

populos:niſi eni in eccla vniuerſali po

pulos ſe cõtinẽtes cogſceret:ſe veniam

iĩpetraturũ nõ pᷣſumeret.Scit enĩ ⁊ ex⸗

ꝑimẽto cognoſcit:vtpote qͥ p oĩi ſalu⸗/

te labo:auerat: ſe abſq; aurxilio ecclie
ſtare nõ poſſe. Nõ eĩʒ parũ cui oẽ bo

nũ ſuccurrit:ſue ĩ celo ſine in terra ↄſti
tutũ: q̊ amitiẽs ꝑ excõicationẽ niſi recu
pet ꝑ ſcẽ matris pietatẽ:qũo vnqᷓ; pote
rit penitẽ:qũo deũ beninolũ poterit in⸗
nenire: qͥ eiꝰ ſciſſimà ſpõſaʒ t matrẽ:et
filiã ⁊ ſoꝛoꝛc nõ oubitauit offendere:⁊
eiꝰauxiliũ oĩno ↄtẽnere: ¶ Dð ſemper

er fide penitẽs doleat: ⁊ de doloꝛe gau

—

C

deat.
medicinã:oẽs fructuſ ſue pnie
pꝑnoſ hẽat:nuncq; credat ſuffice
re:ſp doleat:ſemꝑ de dño añ qᷓ; pecca/
uerit erubeſcat:ooloꝛc cũ vita finiat.uã
⁊ ſi aplłs t peccata ꝑ baptiſmũ remiſſa
ↄtinue ploꝛat:nobis ſuꝑ fundamẽtum
apłoꝝ poſitis quid pꝛet᷑ ploꝛare reſtat:⸗
Quid niſi ſemꝑ dolere ĩ vita:vbi enim
doloꝛ finit᷑ deficit pnia. Si aũt pnia fi
nit qᷣd relinquit᷑ de venia:taʒ diu enim
gandeat ⁊ ſpet oe gra: qᷓ;diu ſuſtentat
a pnia. Dixu eni oñs. Uade ⁊ amplius

A 2Rl ſide peniteat:credat hãc es

Cap.xiij

;ðè
RM

penitentia.
noli peccare:nõ dixit ne pecces:ſed nee
volũtas peccãdiĩ te oꝛiat᷑. Qð qũo ſer
uabit᷑:niſi doloꝛ ↄtinue ĩ pnia cuſtodi
atf: Sic ſemꝑ doleat:⁊ ð doloꝛe gaude
at:⁊ de doloꝛs pnia ſi ↄtigerit ſemp do
leat:⁊ non ſit ſatis qð doleat ⁊ ex fide
doleat: ⁊ nõ p doluiſſe dolaar.
5 nõ ſolũ pctã:ſʒ oẽs circũſtantiaſ
pe

tõꝝ pctõꝛ ðflẽ ⁊ ↄfiteri dʒ
Onſideret q̃litatẽ criminis ĩ lo
co:in tpe:in ꝑſeuerãtia: ĩ varie
tate pſone:⁊ quali h̊ feceꝛit ten
tatiõe:⁊ ipſi vitij multiplici executiõe.
Oʒ enĩ penitere foꝛnicãtẽ:vᷣm excellen
tiã ſui ſtatꝰ aut officij:⁊ ſᷣm modũ mere
tricis: ⁊ 'm modũ opis:⁊ q̃li᷑ turpitudi
nẽ ſuã pegit:ſ ĩ loco ſacro:aut cui ðbu
it excellẽtiã fidei:vt ſunt domus dnoꝝ
⁊ alioꝛũ multoꝝ.Si ĩ tꝑe oꝛõni cõſtitu
to:aut ĩ feſtiuitate ſcõꝝ ⁊ in tꝑe ieiunij.
Cõſideret quãtũ pſeuerauerit ⁊ ðfleat
q ꝑſeuerant᷑ peccauerit: quãta vicius
fuerit ĩpugnatiõe. Sũt eĩʒ ꝗ nõ ſolnʒ ñ
vicunt᷑:ſj vltro ſe pctõ offerũt nee expe
ctãt tẽtationẽ:ſj pueniũt volũtatẽ/⁊ ꝑ
tractãt ſecũ qᷓ; multiplicit᷑ ĩ actiõe viti
delectabilit᷑ peccẽt:oĩs iſta varietas ↄfi
tẽda ẽ ⁊ deflenda:vt cũ cognouerit ꝙ
peccet multü cito ĩueniat deũ pptium.

In cognoſcẽdo augmẽtũ pctĩ: ineniat

ſe cuiꝰſuerit etatis: cuiꝰſapie ⁊ oꝛdis:et
ſtatũ oẽʒ alteriꝰ nõ peccãtis:ĩmoꝛet᷑ iu
ſingulis iſtis:⁊ ſentiat moduʒ crĩis pur
gãs lachꝛymis oẽm qualitatẽ vitij ðfle
at virtutẽ:q̃ ĩteri caruit.Dolẽdũ ẽ eniʒ
? dolere purgãdũ:nõ ſolũ q;ꝛ peccauit:
ſz ẽt ꝙ ſe vtute pᷣuanit. Nã lʒ ſpet ſe ↄſe
cutuꝑ veniaʒ:dolẽ tñ põt:qꝛ nõ mernit

vñn remunerari ↄfidat. Anxiet᷑ ⁊ doleat
ꝓꝙ mõ effugiẽs de pꝛetitis penq miſer ñn
expectat graʒ:cuius oẽ tpᷣs: qm̃ bꝛeniſſi

mũ ẽ oebuit decertauiſſie ad ↄſeq̃nduz

La. xiiij

M

a
8

NN oſbus ðolẽs: aut ſeculů d
reliq̃t:aut ſaltẽ illa q̃ ſine admi

.

pSmiũ Deſleat ẽt qm in vno offendene
fcuũs oĩnʒ ꝑ igratuuudinẽ re igratꝰ exti
tit:q plenus vᷣtutib deũ nõ oĩio timui ctione mali nõ ſunt admiſtra
EA ſy eni qᷣqʒ pctõꝛ ſit culpabilioꝛ quo ta:vt mercatura 7 militia:⁊ alia q̃ vten
deo acceptioꝛ. J eni adã plus peccaa tibꝰſunt nociua.Et admiſtranões ſcła
uit:qꝛ oĩ bono abũdauit: ⁊ iaʒ alio mõ riuʒ ptãtũ:niſi bis vtat ex obediẽtie licẽ
offendẽs in vno re eſt oĩuʒ:qꝛ oĩs v᷑tus tia. Ponat ſe oĩo ĩ ptãte iudicis:in iudi
patit᷑ detrimẽtũ ab vno vitio. Nã ſi ds cio ſacerdot nihil ſibi re uãs ſui:⁊ oĩa
cadit ĩ auaritid: largitatẽ deſtruit ⁊ caa eo iubẽte patus ſit facẽ p repada aĩe vi
ſtitatẽ minoꝛauit. amoꝛe. n pecunie vel ta:q̃cũq; facẽt ꝓ vitanda coꝛpis moꝛte.
violaret caſtitatẽ: vel ſaltẽ min amarʒ. Et h̊ cũ oeſiderio: qꝛ vitã recupat infini
SBi eiʒ ꝑpꝑ deũ tãta adhuc caſtitas ineſt

tã vt ðs. Cũ gandio eni oʒ facẽ ĩmoꝛtalł
ot nolit eã ꝑderelt ñ ſaltẽ mĩoꝛi gaudio futur qᷓ faceret ꝓ differẽda moꝛte mo
m noꝛi affectiõe tuet᷑ eã vbi videt ĩde ꝓ riturus. Sẽꝑ depꝛecet᷑ oñm certꝰ de de
cedẽ oãnũ pecunie. Sicqʒ ⁊ ĩ alijs: q ẽét nia: oĩbꝰmodis ⁊ ſine tedio dubiuſro
ſi nõ expellant᷑:tñ ꝑ cõcepiionẽ vniꝰ vi ſgaret otãtẽ terrenã. Abſtineat a multiſ
tij vel ſatis vel paꝑ minuunt᷑:vl intẽtio licit:qͥ ĩ libertate arbitrij cõmiſit illici⸗
ne detioꝛant: vñ ois vtus cuicũq; crie ta. Sep offerat oeo mete cosdis cõtri⸗
5 deflẽda: 2 de oĩib indulgẽtia ẽ petẽda tionẽ: ⁊ deĩde qð põt de poſſeſſiõe:tũe
,Aladuertere ẽt oʒ: ⁊ aiaduertẽdo defle qð offert ſecurus offerat. Reſpexit eniʒ
re aĩam pximi:quã foꝛnicatoꝛ dei eripu dñs ad abel ⁊ ad munera er:ſed pꝛius
it vel ereptã ĩ malo ↄfi mauit. Exẽpluʒ reſperit ad abel qᷓ; ad munera. Sumẽs
eriã ꝙ ertitit mali ĩ oꝑatõe ſui crimĩis: eni mẽetẽ quã coguit bumilẽ ⁊ puram
cui magis ꝓfuiſſet:ſi alijs fuiſſet c con remuncra uit eiꝰ largitatl munera. Ad
nerflöis. gemat itaq; vita alienam ĩ ſu cayn vo nõ reſpexit: nec ad eiꝰ munera
conuptã vł coꝛuptã ↄſeruatã: ⁊22 no · Mentẽ. n. quã viderat qm non coguit
dã pximi qð dediſſet exẽplis boni/ HDo humilẽ:eiꝰmunera nõ recepit. In iudi
leat de triſticia:quã peccãdo bonis itu cio.n coꝛdis ↄſiderdda ẽ elyna tribuen
lit:⁊ de leticia quã eis nõ adhibuit/⁊ nõ tis:nõ iã cõſiderãdũ ẽ qð dat᷑:ſed qͥᷣ mé
ſolũ cogitet qͥd ⁊ qtr fecerit:ſed q iniu te q̃ affectõe dat qð põt. Ulidua eiʒ ou⸗
ſte oeũ: vt dixim : offenderit. Limeat il ob q̃ habnit minutſlarga plus oĩbus
lã vitatis ſnĩam: nõ poteſtis onobꝰoo⸗ miſt. Qui igit vult pctã ſua redimẽ.: tpa
minis pᷣnire Limeat ̊ ne oĩa bona q̃ fe oblatõe caueat vt offerat meteʒ pu⸗

cit dũ i pctõ ꝑſeuerauerit a ↄtamiatõe Cautus ſit ne vecũdia ductus diuidat:
mali ꝑdiderit: vt qͥ puiuit diabolo ꝑ cri apud ſe cõfeſſionẽ: ⁊ diuerſa diuerſis
mẽ dei quã obtulit amifit pᷣuitutẽ. piiũ ſacerdotibvelit manifeſtare. Quidam
eſt tñc redere vt recepta vei gra in eo eni vni celãt q̃ alij manifeſtãda conſer
deſtruet mala pꝛioꝛa ẽt remuneret bba nãt: ꝙ eſt ſe laudare:?7 ad byppocreſim
ot cũ deſtruxerit quod ſuũ non iuenit: tẽdere:⁊ ſemꝑ venia carere: quam perx·
amet e viligat bonũ qõ i pctõꝛe plãta fruſta tota putat inuenire.Caueat pes
nit me plenaria ſatiſfactõe ꝑ iudiciũ rita quẽ vera delectat pnia. Non pri·
ſaverdoi ⁊ ð dignis fructibꝰ pnie.c.xxv. ead veu accedat q;ᷓ ſe confouet bona eo

4

ſde

Cerautind
ſnupecch
ſlonociͦe
gifnam
ientnlbe
(Alpdstaß
giraltoen
dineſſeco⸗
man⸗
ſoſgt ngs
licteſpen
hetnteri
outtce⸗
Aufninms
Auitneby
lucettin
(ign
tinddin
Cndigri
poſw
ndde
ſtun,
lehchi

.
n

stt iat
lsliinen
Unöͤbrti
tmünetſu
Wiknil
ſtatarctit
igräeindtan
ſhinfuii
ignggii
ſumcceger

eigiii
gnini wn
ufina
tceri
tumniin
Nonircic
rplin
wndalf
jumn
imin
imNd
rmrut
tdin,
ni nniß⸗
ititfn .
Gipͤttt/
—
rinn
S

— -
—

moglis fieri ſolet.

–C

D pliando crimen culpando vxoꝛeʒ ⁊ cul

De vera et falſa penitentia.

eſieutia:ſed in hac repatione tremendũ
dei iudieiũ cogitet:vbi magis terribilis
ſententia peccãtes ſeꝑabit in ignem: ge
mat ꝙ nõdũ audet ſumere: quem mul
tũ deſñderauit cibũ ſalurare. Iſti ſunt
digni fructus pnĩe:aĩam captiuã elaq̃⸗/

antes: ⁊ in libertate ſeruãtes/Cobibeat

ſe a ludis ⁊ a ſpectaculis ſeculi:qni pfe
ctã vult ↄſequi gr̃am remiſſionis. laʒ
dina ſi ſe cohibuiſſet:ſi inter ſuos remã
ſiſſet:ab extraneo rapta nõ fuiſſet/Lan
to igit᷑ magis ſibi caueat ⁊ cohibeat ſe
aĩa que ſepe vel ſemel coꝛupta eſt: vel
rapta:timeat iam docta expimèto/qðᷣ
ignoꝛat virgo:eligat queʒ imitef᷑:
qnat animus damna ſua.BSi eni iudi
cat qͥ fruerꝰ pnie nõ hnt:⁊ aᷣ ſe elongat:

laudat tũ ⁊ amat quoſ digne fructifica

re non ignoꝛat. Querat fruct oignos:
⁊2 flnõ dignos penitentie.Sũt eniʒ fru⸗
ctus digni fructus qui nõ ſufficiunt pe
nitẽtibus. Penitentibus eĩʒ grauioꝛes
expoſtulat dt ſic pacet᷑ eccleña:vt paca
ta doloꝛe ⁊ gemitibus moꝛtuis ĩpetret
vitam. ¶Quod penitens non ercu
ſer pom ſuũ nec defendat quod multis

Ca. xvi.
Entiat culpã nec velit excuſare
ne ageat crimen:vt adam: cui
non ſufficiebat peccaſſe: ſʒ am

pam traſferẽs in auctoꝛẽ. Itud pctũm
multotiens ĩcurrit᷑:ſed neglectuʒ igno
rat᷑.Non itaqʒ pecctes dicamus:non
aliud potui:cur me conſtituiſti furẽ:qꝛ
deus fecit me pauperem. Nec miruʒ ſi
deditus ſum foꝛnicationi:qꝛ talis crea⸗
tus ſum nature ⁊ fragilitatis. Fragili⸗
tas enĩ vi cogit vt volũtas cõmittat cri
minalia. Errat qui fallit᷑.nã enim talis

eſt vt quiſq; poſſit reſſtere malo: ecui ſe
ſubijcit ex arburio. Süt aut qui defen/

Quid itaq;

dũt cnlpã ĩ dei puidentia:reputates dᷣi
oꝛdinatõi ⁊ neceſſitati qð relictũ ẽ vo⸗
lũtati ⁊ arbitrii libertati Sciuit.n.deui
q̃d facturus eẽt à peccat:ſed nõ oꝛdina
nit peccatũ qͥ nullũ relinqt ipunitum.
Oꝛdinanit penã amàtibus culpã ignis
eniʒ opꝰeſt inſticie:vt hẽant vñ doleãt:
qui gaudẽ nõ amãt. Nõ oꝛdinanit pee
care qͥ pem̃ voluit curare:ſed ꝑpmini li⸗
bertati qð peccatoꝛ donauit neceſſitati
Si eniĩ nõ poſſet peccare:nõ deberet qͥ
totus eſt iuſticia remunerare.Jõ nõ ſcĩ
ficat aĩalia muta:qͥa nulla pnt cõmitte
re crimina. Angeli quoq; qͥ pſtiterunt
ſi liberi nõ fuſſent:vnde coꝛonaꝛentur
Potuerunt eniʒ peccare quoꝝ ſimiles
ceciderunt Licet miſericoꝛditer cũcta

crearet.Juſticiã tñ nimiã q inſtus ẽè cauu

ſtodire opoꝛtnit/Sed dvicit qͥ non ſentit
culpã ſuã:nihil bom poſſum habere:ni

ſi ĩſpirate gratia:nihil enis ſine ea poſſũ.G

facere.Si ipſe itac; me nõ ↄſeruat:ego
qui ex me nihil poſſuʒ qũo babeo cłpã
Di ego ſine eo poſſeʒ vitare crimen me
ſentirem enlpabilẽ. Adhuc omnia que
cũq; voluit dñs fecit in celo ⁊ in terra.
culpe ĩ me eſt ſi nõ vult ſal
nare: Multũ inqᷓ;:licet enim nil cõſeqͥ
poſſis:ſine mificoꝛdia illa quã repellis

Põt iñ libere tenere gram: quã retin⸗⸗

do potes. Si tamẽ placeat deuitaꝛe cul
pã.Deus eniʒ qͥ ſemel ĩcepit bene facer̃
iſqõ oĩo nr̃m eſt: derelinquamꝰeiui
beneficium:qui pꝛius ĩſpirãdo cogitur
ex neceſſuate iuſte miſericoꝛdie nemi⸗
nẽ pꝛi poſſe relinqre niſ reliqntẽ iccir⸗
co clpa nr̃a ẽ:qꝛ fugim gr̃aʒ quã poſſe
mꝰ hr̃e ꝑpetuà.Spꝑ ĩuita rcedit:⁊ nũqᷓ;
aliquẽ ſpõtanea defit/q tñ ſnie ñ qdiẽ:
ſz oĩa qcũq; volnit fec. Creatiit.n.qcd

voliit: nec pꝛiꝰ creauit q; voluit quoq;
bonuz ⁊ in nullo malum. Et ſic vult vt

ℳ

„

.
“

domo què nõ oult peccare nõ deſft eẽ t va pnia q̊ ſicẽ fructifera:qu nobileh brn
a. e Cirbnſie

bõ:ñ iñ vult ita boĩeʒ nõ peccare vt eũ cedat qͥẽ totꝰ va miſericoꝛdia. aſäl
velit bouẽ ſtatuere. Nõ eni hret quem differat ofeſſio vſq; ad moꝛte:? wihnoln
remuneret: nec cui fulgoꝛẽ ſue clarita⸗ riculo dilatöoss. ui,ledde
tis ifunderet nec quẽ coheredẽ ſtatite- Vllus ꝗᷓ expectet qn ia nõ poſ nͤſunche
ret: nec ĩ quo imaginẽ 2 ſlitudinẽ ſuaz ſit peccare Arbitri eniz arit li inennre
lueniretnec illiꝰ ꝗͥ totꝰ iuſticia eſt: fuit bertatẽ: vt dolere poſſit cõmil rdi
aliquẽ ſic creare vt nõᷣ poſſit peccare: ſan nec ſſitate: qͥ pꝛi itaqʒa pctie relin fmnti de
nin ho pmereret᷑ ĩ buana libertate: vlt uit᷑:q; ipſe relinqt ea nõ libere: ſz qua Ghuninmen
itaqʒ fieri bonꝰ ſaluo vm iuſqʒ eẽ vt ipe ſi neceſſtate ↄdẽnat᷑.Licet eni latro ve funſätil
remaneat: T iſte bõ. Si eni foꝛmarzʒ bo/ niã meruiſſz in fine de oĩ ſuo crie:nõ tñ einnigl
minẽ ſine libertate iuſticia facerʒ qͥ ð dedit baptiʒatis peccãdi ⁊ ꝑpſeuerãdi au W
us . Si auferret libertatẽ humana vi ctoꝛitaté. Luc. n. pᷣmũ ĩ cruce xpᷣm cõfeſ yitiſi
gnitas nõ remaneret. Uoluit itaqz nõ ſus ẽ. Dnia. n. ſ ĩ extrẽo byatu vite ad/ ilshiß
peccare boĩeʒ.ſpumanà nãm nõ amit uenerit: ſanat ? liberat ĩ ablutõe bapt —
tere Sic itaqʒ pius qͥ nr̃am vult ſalutẽ mi. Itaq; nec purgatoꝛiũ ſentiũt qᷣĩ fiñ 4 ſun
2n65 ipotens:qͥ vult ſaluo vtriuſqʒ baptiʒãtur. Sʒ ipſi ditati bonis ſce mfi,Gi uſk lol
iune Juſtul eni eſt res cui cueri oz:pſto eccle: ſ exceptun multiplex bonũ iĩ va aen
ſp ẽ gra:q nunq; defuit niſ pꝛiꝰ expłſa btĩtudine. Illi aũt qͥ cũ potuerũt: n q; iſie
6tinne ⁊ neceſſario qð ſuũ ẽ inſpirat 2uerti volnerũt:ↄfitẽteſ cũ iã peccar̃ ne NE
ſi eſt ꝗrecipiat: ⸗ expulſa reuertit ꝑ pe qnnt: nõ ſic facile acqrũt qad volũt 0z dR nd
aucri Rna peat creatura quã pietate eĩiʒ peccatoꝛẽ vt ĩ pnia fructificet: ad in i
ſua creatiit: liberauit: ex libertate ditatẽã vt moꝛtuo vitã ipetret. Scriptuʒ ſine me
i auxiliũ gre retinẽde qui ſopcedi/oẽʒ ccaritate neminẽ ſaluũ eſſe. Nõ uaq;di run
creatur ſecit vt libere ſeruiret. Ad hae ſolo timoꝛe viuit hõ Quẽ g ſero peitet na
ꝓtegendã: ad hãc nõ expellenda addi oz nõ ſolũ timẽ eũ iudicẽ: ſʒ ⁊ iuſtũ di nagn
dit angelos 0ẽs ſpũs btõs:addidit ci ligẽ.nõ timeat ꝓ pena:ſed amet ꝓ glia Rign,
ues ĩ eterua vita collocatos: addidit in Dzʒ eni dolere de crĩe:⁊ de oĩ eiꝰ pdicta hhlin
carne viuos: ? totã ſcãm ecclłam: oĩbꝰ varietate:qo qm̃ vir tzð eidlalute angu Krun
ĩoĩ ſuo bono ſnccurrẽtẽ: 2 qõ maximũ ſtin potuit dubitare: credo q ille ů die⸗ nfh
& ſiliũ ſnũ ĩ auxiliũ:quẽ tata ꝓ nobiſ pa rit q̃cũq; boꝛa pctõꝛ ĩgemuerit ⁊ 2uer/ kennn
ti decreuit: ? interpellatoc cõſtituit cõ ſus fuerit vita viuet vixit ↄuerſuz nõ iñ i M
rinuũ que dilexit:vt iſpirationẽ ſne fie vſuz vitn niuere Cerni; puto qͥ volet „
tatis pter quà nibil creauit nõ erpella⸗ crie: ouer ſuʒ ͥ dolet de eiꝰ quã erpoſuni Ueachn
mus: nõ fugiamus: nõ faſtidiamꝰ: ſʒ oi? mus darietate/ Uertit a petõ qᷓ iã vlt di . hafe
bas admiratib⸗ firmit: ⁊ cũ grarũ actio mittere pen Löͤnenti i. totꝰ ? oĩo ia vti winin
m teneam ſic culpa nr̃a nõ creatura tur: qͥ iã nõ penas tin timet:ſʒ ad bonuz nlnn
rũ nobis ĩ auxiliũ tributaꝝ nõ auctor! dñni ĩtẽdere feſtinat. Que ↄuerſio ſi cõti onc
nihil iniuſte ſed pie volẽtis: ⁊ oĩ volun gerit alicni ĩ fine deſpdũ nõ ẽ de eiꝰ re lcn
tate ſua oĩpotẽtisq itach in cõfeſſione miſſiõe. Sʒ qm̃ vix vel raro eſt tã iuſta geri
aiaduertit: aut ſalt iſtaz enlpã ſuã nñ̃ 2uerno timẽdu de penit te ſero Quem Kad

defenderite pniĩaʒ cõſeq̃ ur venia. Pec n moꝛb vꝛget pena terret ad veram vix ilne

fucingt
ſAnre
ſaungin
eoniag,
Koaen ei⸗
Wirggrſen
nirarölbnf
D
ine
ieniggu
lberitliig
äütui
gatril
nmprini
Sl

6

ret ſꝑ peccaret:at dei ẽ miſerẽtis qͥ ope

rat᷑ finẽ peccatis:ob hẽt ſine fine toꝛq̃t
q vᷣtute pᷣuat᷑: ſẽꝑ plenꝰ iniqᷣtate: ſemꝑ
ſine charitate toꝛqt᷑ ſine fine. Omnia
nta mala deuitat penitentia qᷓ doloꝛeʒ

veniet ſatiſfactionem:maxime cũ filioo ſempe petit ĩ pena. , Replicatio de
quos illicite oilexerit nnt pntes. Uxoꝛ continuo doloꝛe penitentis ⁊ erubeſcẽ
⁊c mũdus ad ſe vocat multos ſolet ſe Nſtia confeſſionis. ¶Cap. xix.
tina pnia deciꝑe:ſẽd qm ðs ſꝑ potens Ontinne.n. oelenaũ ẽ de pec/
E⁊ ĩ moꝝe iuuare dqbus placet. Cũ ita Acato qoð declarat ipᷣa dictionis
qʒ; op ſt nõ hoĩſ: ſʒ dei fructi era pnia io. penitere. n. penitétia tenere: vt ſy
iſpirare eã põt:qũcũq; vult ſua miſeri / puniat ĩ ſe vlciſcẽdo:qð cõmiſt peccã
roꝛdia ⁊ munerar̃ ex miricoꝛdia quos do. Pena. n. ppᷣe dr leſo qͥ punit ⁊ vin⸗/
aãnare põt ex iuſtciaſʒ q̃ mlta ſut qgicat gð aͤſh comiſit. Ille igr pnĩam te
ipediũt: ⁊ lãguẽtẽ retrabũt:ꝑiculoſiſſi/ net qͥ ſꝑ punit qð cõmiñſſe dolʒ. Supꝛa
mũ ẽ ⁊ iteritui vicinũ ad moꝛtẽ pꝑtrahe chictis itaq; mõis reqrat ĩdulgẽtiãqͥ do
re pnie ẽt medii. Sʒ magnũ ẽ cni ðs tẽ let oe culpa. Nõ erubeſcat cõfiteri pctã
iſpirat.Siqs ẽ igr qͥ ver tũc qͥrat pniaz peccatoꝛi.Si.n.ſacerdos petm̃ nõ hahe
expectat dei meicoꝛdiã maioꝛẽ ſẽtiens reverubeſcere poſſ qͥ pctã ſnua ei mani/
Di bonitatẽ ſua neqtia. Ae daritia feftaret. R De ſcã ↄuerſatiõe ⁊ diſcreti
ignis purgatoꝛij ⁊ pena impe one ⁊ dviligenti iquiñtione ? beniuolen
nitentibꝰ debtia. a rol. tia:⁊ cõpaſſione ſacerdotum. ECLa. xx.
Ed ſi etiam cõuerſas euadat et Acerdos itaq; cui oĩs pfertur
vila viuat 2 non moꝛiatur: nõ — peccatoꝛ:an quẽ ſtatuit᷑ oĩs lã
– ꝓmittimꝰ ꝙ euadat oẽʒ pe guoꝛ:i nllo eoꝝ ſit iudicãdus:q̃
nam:n pnus purgãdus ẽ igne purga talio indicare ẽ pmptus: iudicãs. n. aliũ
tionis: qͥ ĩ alind ſeculũ oiſtulit fructuz qẽ iudicãdꝰ cõdẽnat ſeipᷣm:cognoſcat
cõuerſionis:hic aũt ignis ⁊ ſi einus nõ igr ⁊ purget alios qnos videt offerri ſi⸗
ſiti:miro tñ mõ ẽ grauis: excellit.n.oẽʒ bi.Caneat:vt a ſe ꝓiecerit/qͥcquid ĩ alio
penã q; vnq; paſſus aliqs ĩ hac vita. danoſũ videt ⁊ rephẽdit. Aiaduertat ꝙ
nũq; i hac carne tãta iuẽta ẽ pena: lichz quiſine pctõ ẽ pᷣmꝰ ĩ eã lapidẽ mittat.
mirabilia paſſi ſint toꝛmẽta:⁊ multi ne Jõ.n.liberanit peccatricẽ:qꝛ ñ erat qui
quiter iniqui tãta ſuſtinuerit ſupplicia inſte piiceret lapidẽ. Qnòõ lapidarʒ qui
Sindeat g qlibet ſic delicta coniger̃ vt ſe lapidãdã cognoſceret:nlls.n. erat ſi
poſt moꝝnẽ nõ opoꝛteat talẽ penã tole ne pctõ:i quo ĩtelligit᷑ oẽs fuiſſe crimẽ
rare. Quedaã. n. pctã ſũt ꝗᷓ ſut moꝛtalia qᷓ reos. Nã venialia ſp remittebãt᷑ ꝑ ceri⸗
i ꝓnia fiũt venialiaſnõ tñ ſtatim ſanara monias.Si qð igr pctm i eis erat crimi
Bepe. n. qd egri moꝛerétur: niſi medi nale erat deterioꝛes itaq; ĩ H ſũt ſacer/
carẽt:nec ſtati ſanat᷑: laguet victurus dotes ſeipᷣſus nõs edificates ilł qui onʒ
q̃ erat moꝛiturꝰ. Qui aut ĩpenitẽs moꝛi obſeruabàt iſdiis ĩ B uaq; potiſſimnʒ
tur:oĩno moꝛif᷑: ⁊ eternalit᷑ cruciaf. ẽ crimẽ ſacerdotũ:⁊ vltra modũ dete⸗
mat ipenitẽs moꝛit᷑ vl f nit᷑ ſ ſ vine ſtabile qni nõ pus ſe iudicãt ⁊ alios al⸗

lgat.Deber?t.n.i ſe timere crimẽ:qð in
alijs timuer̃t ⁊ deteſtabile ſẽſer̃t.
quidẽ adeo ceci erãt ꝙ ſũmã ſapietiam
ſperabant capere ſuis iſidijs: qð ilł pa⸗
tuit qð tcẽ quiſq; vitauit: vitet ſacerdos

—

i

q̃i h peioꝛ ilł iudeis extitit. Caueat ſpi⸗
ritualis iudex:vt ſicut nõ cõmiſit crimẽ
nequitie: ita nõ careat munere ſciẽtie.
Opoꝛtet.n.vt ſciat cogſcere qͥd debeat
iudicare. Judiciaria.n. ptãs B expoſtu

lat:vt qð debʒ iudicare diſcernat Dili⸗

gẽs igr ĩquiſitoꝛ:ſubtilis iueſtigatoꝛ ſa⸗
pient᷑: ⁊ qſi aſtute introget a pctõꝛe qð
foꝛſitã ignoꝛat vl verecũdia velit occul
tare. Cognito itaq; crimine varietates
eiꝰ nõ dubitet iueſtigare: ⁊ locũ ⁊ tpᷣs
2 ceĩa q̃ ſupꝛa dixim ĩ exponẽdo eoꝛũ

qlitates. Quibꝰ cognitis adſit ben c⸗

lus paratꝰerigere ⁊ ſecũ onꝰ poꝛtare.
Pẽat dulcedinẽ ĩ affectiõe:pietatẽ ĩ al
teriꝰ crimine:diſcretionem ĩ varietate.
adiuuet ↄfitẽtẽ oꝛãdo: elynas faciẽdo
⁊ cetera bona ꝓ eo agẽdo. Sẽꝑ eum in
net leniẽdo cõſolãdo:ſpẽ ꝓmittẽdo et
cum opꝰ fuerit ẽt ĩcrepãdo:doceat lo/
quẽdo:ĩſtruat opando:ſit particeps la
boꝛis qͥ particeps vult fieri gaudij: do/⸗
ceat ꝑſeuerãtià:caueat ne iuſte ꝑdat po
teſtatẽ iudiciariã:lʒ.n pnĩa ei poſſit ac⸗
quirere gram:nõ tñ mox reſtituit ĩ po⸗
teſtatẽ pᷣmã.Lʒ.n. petrus pꝰ lapſũ reſti
tutꝰ fuerit:⁊ ſepe lapſs ſacerdotibꝰ red
dita ſit dignitatis ptãs:nõ ẽ ñ neceſſe

vt ĩ oĩbꝰ cõcedat᷑ q̃ſ ex auctoꝛitate.Iñn

nenit᷑ auctoꝛitas q̃ ↄcedit ⁊ qſi imꝑat.
Inuenit᷑ alia q̃ minime ↄcedit ſed ne/
gat:q̃ ſcripture nõ repugnãt:ſj ↄcoꝛdat.
Sitẽpus ⁊ locꝰ:⁊ modꝰ pnie pacẽ ad/
hibedt:cũ tot ſt᷑ qͥ labũt᷑: vt pᷣſtinã digni

tatem ex auctoꝛitate deffendant ? qua

ſi auſumpeccandi ſibi faciant reſtituẽ /
da eſt ſpes iſta. Si vero locus eſt vbi
iſta nõ eueniũt reſtitui poſſũt qͥ peccant
Itaq; põtifex iuſtꝰ atq; diſcret ñ cogit
ſacerdotes ſuos ſꝑ abijcere:nee mox re

ſtituere:niſñi tm fiat a romano põtifi e.

Ex ſupꝛadictis itaq; pstet ꝙ penitẽtia
oibꝰ vcilis ẽ:nec ſpem auferẽs nec teme

ritatẽ cõcedẽès. Sr digne ? ve ſuſcepta
ꝓmittit:ñ ſolũ ĩdulgẽtia:ſʒ certa pᷣmia.
Pec ſcribimꝰtibi ſtudioſa vitail ⁊ ama

trix certitudis ð va pnĩa vam a ⁊ fla ſe⸗
parãtes quã nobis det expimto cogſcẽ

⁊ vſq; ad finẽ dulced inẽ ſẽtire:qᷣ tidi il
luſtratiõe ſui luminis pꝛogamen ↄiu⸗
lit ſanitatis. Amẽ. ¶ Explicit Auguſti⸗
n*d ſa pnia.
Incipit de coꝛdis contritione eiuſ/
dẽ libellꝰ.
Ihil certius moꝛte vl incer⸗

2

Sqᷓ;ᷓ bꝛeuis ſit vita nra: q;

dia lubꝛica:q; moꝛs corta: ꝛhoꝛa moui

ĩcerta. Cogiiemꝰq;tis amaritudinibus
admixtũ ſit:ſiqͥd dulce aut iocũdũi me
dio huius vite occurſu nobis alludit.

—. —

Qõ fallax ⁊ ſuſpectũ qᷓ ĩſtabile tran⸗
fitoꝛiũ ẽ qͥcqͥd huiꝰ vite amoꝛ ꝑturbat:

q̃ͥcqᷣd ſpẽs aut pulchꝛ tudo tẽpoꝛalis ꝓ
mittit. Cõſñideremꝰ ẽt q̃ ſit prie celeſtis
ſuauitas aut dulcedo:⁊ attẽdamꝰ ⁊ ꝑ /
pẽdamꝰvñ cecidimꝰ ⁊ vbi iaceamꝰ: qᷣd
pꝑdidimꝰ ⁊ qͥd ĩuenimꝰ:⁊ ex vtroq; ſtel
ligamꝰ qᷓ;tũ nobis ĩ H̊ exilio lugẽdum

ſit. Pic. n. ſalomõ ait. Qui apponit lciaz

apponit laboꝛẽ:qꝛ qᷓ;to magis ds itelli
git mala ſua:tato amplius ſuſpirat ⁊ ge
mit. Meditatio ſiqdẽ parit ſciam: ſcia
cõpũctionẽ᷑:cõpũctio denotionẽ᷑: deuo
tio cõmẽdat oronẽ meditatiõe aſſidua
PHic ad cognitionẽ ſui illuminat᷑ cõpu⸗
ctiõe ex ↄſderatiõe maloꝝ ſuoꝝ coꝛ itẽ᷑
ſo ooloꝛe tãgit᷑. iſer ego inq;tu de/
berẽ diligere deũ meũ qͥ me ſecit cũno

erã:redemit cũ perierã/nõ.n.era:⁊ dem

bilo me nõ arboꝛé: nõ auẽ nec aliquid
de talibꝰ: ſz hoĩem me voluit eẽ: vedit
mihi viuere ſentire ⁊ diſerne pienn ad
moꝛtalè öſcẽdit imoꝛtal paſſionẽ ſuſ⸗
cepit:moꝛtẽ vicit: ⁊ ſic me reſtaurauit.
Sic gra eiꝰ ⁊ mificoꝛdia ſꝑ puenit me:

ius hoꝛa moꝛtis. Cogitem

.

epreain
henteneigfe
nthrne

Picornime

Ginonn
iciſece⸗
tnintont
eitget
Cpbifchtn
ate pden
MeonckKhn
Wei nne
pinhiniu
Gutcthi⸗
ſctchomen
nigitbent
ldntihüd
guilchncoi
hlechndlie
ſienchl
Npiorade
liſblesto
neſmnea
e eres
wehn
Cledl
Oſoch
deolüne
it chenn
deſirvi
icrpbe
lone
cheft
nlpof
Muſtn
nogede
lrnt
NRnoici
ſceliu
Winep
lene

A

Sgertte

beratoꝛ meꝰ qñ errabam coꝝipuit me: ꝓbibuiſti: ⁊ adpuc expectas vt ſequar
icigeing n otriſtabar ↄſolatꝰ ẽ me:qñ deſpera⸗ ⁊ vonas qð ꝓminſti/Cõ idera aia mea
tiſticen baã cõfoꝛtauit me: q cecidi errexit me: iĩtẽdite oĩa ĩtima mea:qᷓtũ illi öbeat to
zupinn mn ſteti tenuit me: qn iui duxit me. qñ ta ſubſtãtia mea. Certe oñe qꝛ me fecĩ⸗
otee ad eü veni ſuſcepit me. Dec 7 młia alia ſti debeo tibi meipm totu imo oebeo
alie fecit mibi ds me: quibꝰ oulce ẽ mibi amoꝛi tuo pluſq; ime qᷓ;to tu maioꝛ es
i ſp loqui o cogitatep gras agere:t p me-p quo oechiſti temeripn e Prniliſti.
r oid' buficijs luis poſſim eu laudare et teipm/Fac me peccatoꝛ? one guſtare
l aumare: p bis nõ oĩb'qilli repẽédã non amoꝛẽ: qð guſto ꝑ agnitioné: ſetiam p
