rioſitate aut inani iactantia ipediantur

quo minꝰ cognoſcant qtid interſtt ink
paucoꝝ tumidas ↄiecturas ⁊ maÄifeſtaʒ
ſalutem coꝛꝛcpꝑtionẽqʒ populoꝝ:illin.
R reminiſcerent᷑ quoꝝ iſti noibꝰ gloꝛia
tur ⁊ iuenirt refertas eccleſias:tẽplaqʒ
deterta ⁊ a cupiduate bonoꝝ tꝑaliũ ad
ſopẽ vite et᷑ne ⁊ bona ſpiritnalia ⁊ itelligi
bilia vocari:⁊ currere humanũgenꝰ:oi
cerẽt ſoaſſe ſi tales eſſeut quales fuiſ/
ſe memoꝛantur.hec ſunt que nos ꝑſua
dere popuł᷑ nõ auſ ſumꝰ: ⁊ eoꝑ potins
oſuetudini ceſſimꝰ q; illos i nraʒ fidem
volũtatẽqʒ traduximꝰ.itaqʒ ſi haãc vitap
illi viri nobiſcum rurſum agere potuiſ:
ſet.viderẽt ꝓfecto cuiꝰ anctoꝛitate faci
lius ↄſuleret᷑ hoĩbus ⁊ pancis mutat v
bis atqʒ ſẽtẽtüs chꝛiſtiani fierẽt: ſẽ ple
riq recẽtiũ nr̃oꝑqʒ; tẽpoꝝ platonici fe
cerũt aut ſi ̊ nõ faterent᷑:neqʒ facerẽ:. i
ſuꝑbia ⁊ ĩuidia remanẽtes:neſcio vtras
poſſet ad ea ipſa qᷓ appeteda ⁊ deſiderã
da eẽ dixerãt cũ iſtl ſoꝛdibne viſcoqʒ re
nolare. a tertio vitio cnrioſitatt ĩ prr
cũctãdis vemonib:quo iſti maxie cnz
quibnũc agit᷑ pagani a chſtiana ſalꝝ
te reuocant᷑ qðò minꝰ puerile ᷑. Neſcio
vtꝝ tales illi pᷣdedirẽt᷑ viri.ſʒ hèat quo
quo modo ſe philoſophopꝑ iactãtia illð
cui vis ĩtelleger facile ẽ religionẽ nõ ab
eis eſſe querẽdã: qui eadè ſacrcamenta
ſuſcipiebat cõ popul ⁊ de ſuoꝑ deoꝛuʒ
natura ac ſũmo bono: diuerſa vriaſqʒ
ſẽtẽtias ĩ ſcol ſuis eadẽ teſte multitudi
ne perſonabant. ꝙ ſi ̊ enũ tantum vi
cium chꝛiſtiana diſciplina ſanatum viõ

remꝰĩefabili lanõ pꝛedicãdã eẽ neminẽ

negare opoꝛteret. Pereſes nàque tam
inuumearabiles a regula chꝛiſiianitat
auerſe:teſtes ſunt n admittẽdi ad com
municãda ſacramenta eos qui de patre
deo et ſapientia eius:et ſpiritu ſãcto mu
nere oiuino:aliter ſentiũt 2 boibe ꝑſua
K

dere conàt quà veritas poſtulat: fiẽ. n. Judeis ad opationẽ puilcritudinis ſue.

credit᷑ ⁊ docet᷑:quod eſt hũane ſalutis
taput nò aliã eẽ ꝓphetiã.i.ſapiẽtie ſtu⸗
diũ ⁊ ali religionem cũ hi quoꝛũ doc⸗
grinã non appꝛobamꝰ nec ſacramenta

nobiſcũ cõicant:quod in ilł minꝰ mirã

dũ eſt qui eoꝝꝑ quoq; ſacramentoꝝ ritu
iſpars eẽ voluerũt:ſcut neſcio qni ſer
pẽtini appellant᷑:ſcut manichei: f̃ alij
nõ nulli:ſʒ ĩ illa magis aĩaduertendũ G

magiſq; pꝛedicandũ:qui paria ſacramẽ

ta celebꝛãtes tũ qꝛ ſẽtẽtia diſpares ſunt

⁊ erroꝛes ſuos aĩoſius defẽdere quaʒ

camius conigere maluerũt:exclu a ca
tolica ↄmuniõe ⁊ participatione pariũ
ſacramentoꝝ ꝓpꝛia vocabula.ppꝛioſq;
ↄuentus non in ſermone tm̃:ſed ẽt ĩ ſu
ꝓſtuione meruerũt vt photiniani Arria
ni multiq; pꝛeterea. Nam de his qui ſiſ⸗/

mata fecerũt.alia queſtio ᷑:poſſet enim

cos area dominica vſq; ad tpᷣns vltime
entilationis vt paleas ſuſtinere:niſi ſu
PYbie nimia lenitate ceſſiſſẽt ⁊ ſe ſe a no
bis vltro ſeparaſſent. Indei vo.q. oĩpo

tenti deo ſupplicẽt ſola tũ tẽpoꝛalia ⁊ i

niſibilia bona de illo expectantes rudi
menta noui populi ab humilitate ſur⸗

gentia ĩ ipſis ſuis ſcripturis nimia ſecu⸗

ritate voluerunt anertere atq; ita ĩ veti
hoĩe remàſerũt.Que cũ ita ſint neq; in
vſuſione paganoꝛum: neq; in langoꝛe

ſciſmaticoꝝ neqʒ in cecitate iudeoꝝ q̃/

rẽda eſt religio.ſcd apud eos ſolos qui
chꝛiſtia ni ſũt catholici:vel oꝛtodoxi no
mindt᷑.i.integritail cuſtodes:⁊ recta ſec
tantes. PHoc.n. eccleſia catholica ꝑ totũ
oꝛbẽ valde lateqʒ diffuſa oĩbus errdti⸗

bus etitur ad ꝓuectus ſnos ad eornz

cxconection cum vigilare voluerit. Uti
tur. n. gẽtibus ad numerũ oꝑatiõis ſue.
ine hereticis ad pꝛobationẽ doctrie ſue
ſciſmaticio a documẽtis ſtabilitail ſue.

Alios ergo ĩuitat alioſ excludit: alioſ re
linqutt:alios ancedit:omnibus aũt gre
dei participãde dat poteſtatem:ſue illi

ſint foꝛmãdi adhuc ſiue refoꝛmadi:ſiue

recolligèdi:ſiue admittẽdi. Carnales at
ſuos i.vinentes aut ſentientes carnalit
tanq; paleas tollerat:quibꝰ i archa fru
mẽta tutioꝛa ſunt oonec talibus tegmi
nibus exuant᷑: ſed quia in hac area pꝛo
volũtate qᷣlibet vel palea vel frnentuʒ
eſt:tã diu ſuſtinetur pccũʒ ant erroꝛ cu
inſlibet:onec aut accuſatoꝛẽ iueniat:
aut pꝛauã opinionẽ ꝑtinaci animoſita⸗

te defendat.Excluſi aũt aut penitẽdo re

deunt:aut nequitie male liberi defluũt
ad admonitioné noſtre diligentie: aut
ſciſma faciũt ad exercitationẽ nr̃e paciẽ
tie aut hereſim aliq; gignuut ad exam⸗
ſiue occupationẽ nr̃e intelligẽtie.hi ſũt
exitus chꝛiſtianoꝛũ carnaliũ qͥ nõ pote⸗
rũt coꝛꝛigi ant ſuſtineri: Sepe eti ſinit
diuina pꝛouidẽtia:p nonnullas nimiũ
turbulẽtas carnaliũ hõinum ſeditioneſ
expelli de congregatione xpᷣiana etiam
bonos viros qui contumeliã vel iniuri
ſuã ↄpacienilſime pꝛo eccleſie pace tu⸗
lerunt:neqʒ vllas nonitates vel ſciſma
tis vel hereſis molliti fuerũt docebunt
homines q;to affectu ⁊ quanta ſinceri
tate caritatis deo ſeruidu ſit. Lalium ꝗ
viroꝝ pꝛopoſitũ eſt aut ſedatis remeare
turbinibus: aut ſi id nõ ſintur vel eað
tẽpeſtate perſẽerante:vel ne ſuo reditu
talis aut ſeuioꝛ oꝛiatur: tenent volun
tatem couſulendi etiam ipſis quoꝛum
motibns perturvationibuſ que ceſſerüt
ſine vlla conuenticulorum ſegregatioe
vſq; ad moꝛteʒ defendentes: teſtimo
nio adiuuantes eam fidem:quam in et
cleſa catholici pꝛedicare ſciunt hos co

ronat ĩ oculto pr: in oculto vides: Hax

ſee ficen
ſenimon
dibus ge
ſuepcunn
naliopo⸗
Ouiobꝛi
ſeintbil

Mnune⸗
onüce
Krriſnas
(fnefin

ſticnns!
ſum e⸗
lnſacis
pbaoſ⸗
Monepe
egnia
ledeclin⸗
maplun
Gndan
lvenit
ſtineirt
ligo⸗r
tholie
lüaſi

is.Oe

bereie
cext
aline
luntint
iond
elgon
dbeliz
liceniep
nihlin
Uechta
Enoche

mticon

ugte ſe
Go

ichen
häi

zmii
imti
mnemet
S
ſndiget
unt

71 Je
iit

e
ni

De

boc videtur genus:ſed tñ exẽpla nò de/⸗/
ſunt ĩmo plnra ſunt qᷓ; credi põt. Ita
oĩbus generibus bõlum ⁊ exẽplorũ ad
aiaꝝ curationẽ ⁊ ad inſtitiniones ſpiri⸗
tualis popul vtitur. diuina pꝛouidetia.
Qudobꝛẽ cũ ante paucos annos ꝓmiiſ⸗
ſerim tibi ſcribere chariſſime mihi. Ro⸗
moniane quid de vera rcligione ſentirẽ
tpᷣus nũc eẽ arbitratꝰ ſũ. Poſtq; tuas a
cerrimas interrogationes fine vllo cer⸗
to fine fluctuare:ea caritate qua tibi ob
ſtrictus ſum.diutius ſuſtinere non poſ⸗
ſum. Repudiatis igitur oĩbus qtn neq;
in ſacris philoſophantur nec ĩ philoſo/
phia ↄſecrãtur ⁊ his qm uel pꝛaua opi/
nione:vel aliqua ſimulatione ſuꝑbiẽteſ
s regula ⁊ ↄmunione eccleſie catholi /
ce declinarũt ⁊ his qui ſanctarum ſcrip
turaꝝ lumen ⁊ ſpiritualis populi gram
ꝙ nouum teſtamẽtum vocat᷑ habẽ no⸗
luerũt quos quãta vt potui bꝛeuitate ꝑ
ſtrinxi:tenẽda eſt a nobis chꝛiſtiana re
ligio ⁊ eius eccleſie cõmunicatio q̃ ca⸗
tholice eſt ⁊ catholica nominat᷑:nõ ſo⸗/
lü a ſuis:veꝑ etiam ab hominibuſ inimi
cis. Uelint enim nolintue ipſi quoq; et

beretici ⁊ ſciſmatici quãdo nõ cũ ſuis ſu

cũ extraneis loquuntur catholicã nihil
aliud qᷓ; catholicã vocant:nõ enim poſ
lunt inteligi niñ hoc eaʒ noĩe diſcernãt
quo ab vniuerſo oꝛbe nũcupatur.huiuſ
religionis ſectãde caput ẽ hiſtoꝛia ⁊ pꝛo
phetis diſpẽſationis tẽpoꝛalis dinie p⸗
uidẽtie pꝛo ſalute generis humani ĩ et᷑⸗
nꝗ vitã refoꝛmãdi atq; reparandi. Que
cũ credita fuerint mentem purgabit vi
te modus: de dininis pꝛeceptis conſilia
tus ⁊ idoneà faciet ſpiritualibus ꝑcipiẽ
dis:que nec pꝛeterita ſunt nec futura: ſi
codẽ mõ ſẽper manẽ᷑tia nulli mutabil.
tati obnoxia.i.vni ipſi deo pr̃i ⁊ fulio e
ſpũi ſcõ.Qua trinitare quÄtũ ĩ bac vitat

datũ è cognita:oĩs intellectual ⁊ alał
⁊ coꝛpoꝛalis creatura:ab eadem trinita
tę creatrice eẽ in quatũ ẽ ⁊ ſpetiẽ ſuam
habẽ ⁊ oꝛdinatiſſime adminiſtrari ſine
vlla dubitatione perſpici: vt alia parteʒs
totius creature feciſſe intelligatur pr et
aliã filius:⁊ alid ſpiritus ſanctus:ſed et
ſimul oia ⁊ vnaqᷓ;que naturã pr̃em ſe/
ciſſe per filium in dono ſpiritus ſancti.
Qmnis.n.res vel ſubſtantia vel eſſentia
vel natura:vel ſi quo alio verbo meliuin
enũciat᷑ ſimul hec tria habet:vt ⁊ vnuʒ
aliquid ſit ⁊ ſpecie pꝛopꝛie diſcernatur
a ceteris ⁊ reꝝ oꝛdinẽ nõ excedat.Quo
cognito ſatis apparebit:quãtũ hõ aſſe⸗
qui põt quã neceſſarijs ⁊ ĩuictis ⁊ iuſtili
legibus deo ⁊ dño ſuo ↄcta fubiecta ſit
ex q illa omnia qͥ pꝛimo credimꝰ nibil
niſi auctoꝛitatẽ ſicmi parti ſic intelligũ
tur:vt videam eẽ certiſſima parti ſic vt
videamus fieri poſſe:atq; ita fieri opoꝛ⸗
tuiſſe.Delemuiq; illos nõ credẽtes hee
qui nos ante credẽtes irridere qᷓ; nobiſ⸗
cũ credere maluerũt. Nõ emim iam illa
hominis ſaeroſancta ſuſceptio:⁊ virgi⸗
nis partus ⁊ moꝛs filij ði pꝛo nobiſ ⁊ re
ſurrectio a moꝛtiis:⁊ in celũ aſcẽlio:et
confeſſus ad dextera pr̃is ⁊ peccatoꝛuj
abolitio:⁊ inditij dies:⁊ coꝛpoꝝ reſuſci⸗
tatio:cognita eternitate trinitat:t mu
tabilitate creature creduntur tatũ: ⁊ ñ
ẽt iudicant᷑ ad ſũmi dei miſericoꝛdiam
quaʒ generi humano exhibet pertinere
Sed quoniã veriſſime dictum ẽ opoꝛi
multas hereſes eſſe:nt pꝛobati manike⸗
ſti fiant inter vos. Utamur etiaʒ iſto di
uine pꝛouidentie benefitio.Ex his enim
hominibus hererici fiunt qui etiã ſi eſ⸗
ſent in eccleſia nibilominus errarẽt euʒ
aũt foꝛis ſũt plurimũ pꝛoſũt:nõ deꝑ do
cendo ꝙ nec ſciunt:ſed ad veꝝ queren
dũ carnales ⁊ ad verum aher ghhuͤͦa

les catholicos excitàdo.ſũt eni in eccle
ſia ſancta deo pꝛobati viri: ſed manife⸗
ti viri non ſunt inter nos qᷓ; din ĩperitie
noſtre tenebꝛie delectati doꝛmire ma/
lInimus q; lucẽ veritatis itueri. Quaꝑꝑ
multi vt dieʒ dei videant ⁊ gaudeant ꝑ
bereticos de ſomno excitàt᷑. tamur
igitur ẽt hereticis n vt eoꝝꝑ appꝛobemꝰ
erroꝛes: ſed vi catholicã diſciplinam ad
uerſus eoꝝ inſidias afferentes vigilãtio
res ⁊ cautioꝛes ſcimus ẽt ſi eos ad ſalu
tẽ reuocare nõ poſſumus.Credo aũt af

futuꝝ deũ.ut ipſa ſeripiura pꝛecedẽte pi

etate legentibus bonis.nõ adueriꝰvnaʒ
aliq;: ſed aduerius ocẽs pꝛauas ⁊ falſas

opiniões poſſit valere.Cõtra eoſ iñ po

tiſſimũ ẽ inſtituta:qui duas nãs:vł ſub
ſtantias ſinguł pꝛincipijs aduerſus ĩui⸗
cem rebelles eẽ arbitrant᷑.Oſtẽſi enĩ qͥ⸗
buſdã delectati nõ earũ quibus offeu/
duntur:ſed eaꝑ quibꝰdelectãt᷑ volũt eẽ
auctoꝛẽ deũ.Et cũ ↄſuetudinẽ ſuà vin/
cere nequeat iã carnalibus laqueis irre
titi:duas aĩas eẽ invno coꝛpoꝛe c exiſti
maàt. Unã oe deo que naturaliter h̊ ſit
gð ipſe alterã de gente tenebꝛaꝑ quam
deus nec genuent nec fecerit nec pꝛotu
lent nec abiecerit ſed que ſuã vitã: ſuaʒ
terrã:ſuos fetus ⁊ aĩalia: ſuũ poſtremo
dabuerit regnũ ingenitũq; pꝛincipium
ſed quodam tẽpoꝛe aduerſus deũ rebel
laſſe.Deũ aũt qui aliõ qð faceret ñ hr̃t
2 quõ alit᷑ poſiet hoſti reſſtere nõ iue⸗
niret:ueceſſitate oppꝛeſſũ miſſiſſe hue a
nimã bonã ⁊ quadã particulã ſue ſub/
ſtatie: cuius ↄmiſtione atque miſeria:
hoſte ſẽperatũ eẽ ſomniãt ⁊ mũdũ fa/
bꝛicatũ:neq; nüc opiniões eoꝝ refelimꝰ
qð parti iã fecinꝰ:parti q;tũ deuꝰ ſiue⸗
rit faciemus:ſed in h oꝑe quõ aduerſu s
eos fides catholica tuta ſit: ?⁊ quomõ n
ꝑturbent animũ ea quibꝰ ↄmoti hoĩes

religione

ſtégere vel

in eoꝝ cedũt ſententia roͤnibꝰ quas dñe
donare dignatur quãtũ poſſumꝰ ömo
ſtramus illis ſane in pꝛimis tenẽ te vol
lo qui bene noſti aium meũ nò h̊ fugi?
de arrogãtie gra q̃ñ ſolẽniter dicere qͥe
quid in his litteris erroꝛis inueniri pote

rit h̊ ſolũ mibi eè tribuẽdũ.quicquid ãt

venꝝ ⁊ ↄgruenter expoſitũ:vni oĩu bono
rũ munerũ largitoꝝ deo.Qudobꝛẽ ſit ti
bi mãĩfeſtũ atq; ꝑceptũ nuilũ erroꝛẽ in
religione ee potuiſſe.ſ aia pꝛo deo ſuo
nõ coleret aiam aut coꝛpus aut fantaſ
mata ſua aut boꝝ alqᷓ duo ↄiũcta: aut
certe ſimul oĩa:ſed in hac vita ſocietati
generis humãiſine oolo tẽpoꝛalit con
gruẽs eterna meditaretur. vnũ deũ co/
lens qui niſt permaneret icõmutabilis:
nullã mutabilis natura remaneret.mu

tare aũt aĩaʒ poſſe nõ quidẽ localii:ſed

tñ tꝑaliter ſaio affectionibus quiſq; co⸗
gnoſcit.Coꝛpus aũt ⁊ tẽpoꝛibuſ ⁊ locis
eẽ mutabile cernis aduertere facile ẽ fa

taſmata pono nihil ſi alið q; de ſpecie

coꝛꝑis coꝛpoꝛeo ſenſu attracta figmẽta

gque memoꝛie mãdare vt accepta ſüt vel

partiri vel multiplicare vel Zhere vel oꝛ
inare vel perturbare: vt
quolibet mò figurare cogitãdo facilli/
mũ eſt. Sed cũ veꝑ queni᷑ cauere ⁊ vi⸗
tare difficile.nõ gᷓ creature poti qᷓ crea
toꝛi fuiamus nec euaneſcam i cogita⸗
tionibꝰ nr̃is ⁊ hec perfecta religio c: Et
no eni creatoꝛi adherẽtes: ⁊ nos eterni
tate afficiamur neceſſe ẽ. Sʒ quia h̊ aĩa
peccatl ſuis obꝛuta ⁊ iplicata ꝑſe ipᷣaʒ
videre ac tenere nõ poſſet nullo in rebꝰ
bumanis ad oiuina capeſcẽda intpoſi⸗
to gradu per quẽ ad dei ſimilitudinem
a trena vita hõ mitteret᷑: inefabili mifi⸗
coꝛdia dei ⁊ tẽpoꝛali di pẽſatiõe ꝑ crea
rurã mutabilẽ: ſz tñ eternis legibus vᷣi

ctẽ:ad ꝑmemoꝛationẽ pꝛime ſue ꝑfecte

etere
ſoihde
oſtriste
cognoen
ſhnate
taces
lowocks
denöſtt
clapern

onos

unes
Congen
dinnn
leot g.
eai
Noͤnh
en ecc
ſrehpe⸗
dohec⸗
Wi
eat
inße
GGpo
larit
cn
noe
ĩſt
bib
eſſent
fuice

Dtad

Che
n
nöpe

Mlci

en
ur
ee
n

wüie

Mägtt
W
nhiiſn
N
Witir
Aiwe
elinn
mnr!
ntne
iii⸗
t

ſa reſpuere ⁊ mibi qui hõ ſuʒ ignoſce. q̃
dubis crede:donec aut reſpuẽda eẽ aut
vera eẽ aut ſemꝑ credẽda eẽ del rõ do⸗
ceat vł pꝛecipiai auctoꝛitas. Intẽde igr
in h̊ que ſequunt᷑ dili

q nature partiʒ ſingulis boibus:partiʒ
So ipſi bomunũ generi ſubuenit᷑. Ea eſt
noſtris tẽpoꝛib chꝛiſtiana religio quã
cognoſcere aut ſequi ſecuriſſima ⁊ cer⸗
tiſſima ſalus eſt. Deffendi aũt aduerſus
loquaces ⁊ apperiri querentibus mul⸗
tis modis põt oĩpotẽti deo ipſo ꝑ ſe ipʒ
demõſtrãte:que va ſunt ⁊ ad h̊ intuen
da ⁊ percipienda:⁊ bonas volũtates et
vonos angelos:⁊ quoſiibet hoĩeſ adiu
Rante. Eo mõ auũt quiſq; vtit᷑ quẽ videt
congruere his cũ quibus agit.ego itac;
diu multũq; ↄſiderãs quales oblatran
tes ⁊ quales querẽtes exꝑtus ſũ vł qᷣlis
ipſe cũ latrate ſine ↄquererẽ ſueri. Hoc

mõ mihi putaui. Que va ecẽ ꝑſpexeris te
ne:⁊ ecc leſie catholice tribue. Que fal/

1 ter ⁊ pie qua:
t potes: Lales enĩ adinuat deus. Nul
la vita eſt que nõ ſit ex deo: qꝛ deus vti

gqua vita in quaniũ vita omalũ ẽ. ſed in

qhtum vergit ad moꝛtẽ. Moꝛs aut vite

nõ eſt niſ nequitia que ab eo ꝙ nec qſ⸗
q; ſit dicta ẽ.Et iõ nequiſſimi hoĩes ni/⸗
bil hoiĩes appallat᷑. Uita g volutario ðᷣ
ſfectu deficies: ⁊ ab eo qui eà fecit:⁊ cuiꝰ
eſſentis fruebatur:⁊ volẽs ) dei legem
frui coꝛpoꝛibus quibꝰ eã deꝰ pfecit:ver⸗
git ad nihilũ ⁊ H̊ eſt nequitia. Nõ quia

coꝛpus iã nihil ẽ.nã ⁊ ipſũ hẽt aliquam

cõcoꝛdiã partiũ ſuaꝑ ſine qua oĩno eſſe

nõ poſſet.Ergo ab eo factum ẽ ⁊ coꝛpꝰ
gqui oĩs concoꝛdie caput eſt. habet coꝛ⸗

ſus nihil eẽt. gille ẽ et coꝛpoꝛis cõduoꝛ

a quo pax oĩs ?᷑ ⁊ qui foꝛma ẽ ĩ fabꝛica
ia ai q; omniũ foꝛmoſiſſmma.bẽt aliquã

uera

ſpeciem ſine qua coꝛpus nõ coꝛpus. ſi
g queritur quis inſtituerit coꝛpus: ille
queratur.qui eſt oium ſpecioſuſſimus.
Omnis.n.ſpecies ab illo ẽ. Quis ẽ autẽ
H niſ deus vnus vna veritas:vna ſalus
omniũ:⁊ pꝛima atq; ſumma eſſẽtia exqᷓ
eſt omne quicquid è in quatũ ẽ bonuʒ
c.Et ideo ex deo nõ ẽ moꝛs:nõ enim de
us moꝛtẽ fecit nee letatur in ꝑditiõe vi⸗
noꝝ quoniã ſumma eentia fecit eſſe oẽ
qð vnde ⁊ eſſentia dicitur: Moꝛs auteʒ
nõ eẽ cogit quicquid moꝛitur in quãtuũ
moꝛitur. Nã ſi ea que moꝛiunt penitꝰ
moꝛerẽtur:ad nihilu ſine dubio peruẽi⸗
rent.ſed tantum moꝛiuntur quantum
minus eẽ participãt:Quod bꝛenius ita
dici põt.tanto magis mo.iuntur quãto
minus ſunt.Coꝛpus aũt minus è quaʒ
dita quelibet: qm q;tulũcũq; manet in
ſpecie:per vitã manʒ:ſine qua vnũquoʒ
aĩal:ſine qua vninerſa mũdi natura ad

miniſtratur. Coꝛpus ꝗᷓ magis ſubiacet

moꝛti ⁊ ideo viciniꝰ eſt nibilo. Quaꝑp
vita que fructu coꝛpoꝛis delectata ne
gligit deù inclinatur ad nihilũ ⁊ iſta eſt
nequitia. hoc autẽ ſacto vita carnalis ⁊
terrena efficitur ⁊ ob h̊ ẽt caro ⁊ terra
nominatur:⁊ q;diu ita ẽ regnũ dei non
poſſidebit ⁊ eripiet᷑ ei qð amat.Id eniʒ
amat qd ⁊ minꝰ eſt qᷓ; vita qꝛ coꝛpus ẽ
⁊ ꝓpt ipſũ peccatũ qð amat᷑ fit coꝛupꝑ

tibile vt fluèdo de ſerat amatoꝛẽ ſuũ:qꝛ

⁊ ille h amãdo deſeruenit deũ. Pꝛecep⸗
ta eni eiꝰ neglexit dicẽtis.hoe mandu⸗
ca ⁊ hoc noli.trahitur ergo ad penaſqꝛ
inferioꝛa diligendo in egeſtate volupta
tum ſuarum ⁊ in dolonbue apud infe⸗
ros oꝛdinatur¶ Quid eſt enim doloꝛ qͥ
dicitur coꝛpoꝛis:niſi coꝛꝛuptio repẽtia
ſalutis ei us rei quã male vtẽdo anima
lia coꝛuptionibus obnoxiauit: Quid
eſt ait dolo 2 qui vicitur. antmi uſ ca⸗

öWe vera.

citenim eẽntia nihilũ: ? ſic abſoꝛbetur

ere mutabilibꝰrebꝰ:quibus frueba tur

aut frui ſe poſſe ſperabat:Ex hoc ẽ tutũ

dguod oicit᷑ malũ. i. peccatũ ⁊ pena pec/⸗

cati. Si at dũ ĩ hoc ſtadio vite bumane
anima degit: vincat eas quas aduerſaz
ſe nutrinit cupiditates:fruẽdo moꝛtali F
bus: ⁊ ad eas vincèdas gratia dei ſe ad/

inuari credat:mente illli ſeruiẽs:⁊ bona

voluntate ſine vlla dubitatione repara

bitur:⁊ a multis mutabilibꝰad vnũ cõ⸗

mutadile reuertet᷑:refoꝛmata per ſapiẽ

tiã nõ foꝛmatã:ſed per quã foꝛmatur
vniuerſa:frueturq; deo per ſpiritũ ſan⸗
ctũ:qui ẽ donũ dei. Ita fit bõ ſpiritnał
omuia indicãs:vt ipſe a nemine indicet
diligens dominũ deũ ſnũ in toto coꝛde
ſuo ⁊ ĩ tota aĩa ſua ĩ tota m̃te ſua ⁊ dili
gens ꝓximũ ſuũ nõ carnaliter:ſed tãqᷓ;
ſeipſũ:ſe ãt ſpiritualiter diligit:qͥ ex toto
qud in eo viuu deũ diligit. In his enĩ
duobꝰpꝛeceptis tota lex pẽdet⁊ pꝛophe
te inde iã erit cõſequẽs vt poſt moꝛtem
tẽpoꝛelẽ quà debemꝰ pꝛimo peccato tẽ
poꝛe ſuo atʒ oꝛdine ſuo hoc coꝛpus re⸗
ſtituat᷑ pꝛiſtine ſtabilitati quà nõ per ſe
bẽbit ſʒ ꝑ animã ſtabilitã i ðo q̃ rurſus
nõ per ſe ſtabilitur: ſed per deũ quo fru
ſtur. IJdeoq; amplius qᷓ; coꝛpus vigebit
coꝛpus enĩ ꝑ ipſà vigebit:⁊ ipſa per ĩcõ
mutabilem veritatẽ qͥ filius dei vnicus
t᷑:atq; ita ⁊ coꝛpus per ipſũfiliũ dei vige
bat:qꝛ oĩa per ipſũ.Dono ẽt eius q aĩie
dDdati.i.ſcõ ſpũi:nõ ſolũ aĩa cni dat᷑ vt
hlua: ⁊ pacata ⁊ ſcã fit:ſed ipſũ ẽt coꝛ/
pus vinificabit᷑:eritq; in natura ſua mũ
diſſimũ. Ipſe.n.dixit mũdate que imntus
ſunt:⁊ ea que foꝛis ſunt mũda erũt.Di⸗
cit ⁊ apoſtolus:viuificabit ⁊ moꝛtalia
coꝛꝑa veſtra per ſpiritũ manẽtẽ ĩ vobis
Ablato ergo peccato auferetur ⁊ pena
peccati: ⁊ vbi ẽ malũ:vbiẽ moꝛs cõten
tio tua: dbi ẽ moꝛs aculeus tuuo. Uin

moꝛs in victoꝛia: nec aliquid ſcificatis
malus angelus oberi.qui diabolus dĩ
qꝛ ⁊ ipſe ĩquatũ angelus e:nõ ẽ malue:
ſed iquãtũ peruerſus pꝓpꝛia voluntate.
atẽdũ ẽ enim angelos natura eè mu
tabiles:ſi ſolus de c ĩcõmutabilis:ſʒ ea
volũtate qua magis deũ qᷓ ſe diligunt:
firmi ⁊ ſtabiles manẽt ĩ eo ⁊ frnũt ma⸗
ieſtate illiꝰ:ei vni libẽtiſſime ſubchti. l
le at angelus magios ſeipſũ qᷓ; deũ dili⸗

gẽdo:ſubditus ei eẽ noluit ⁊ intumuit

per ſuperbiã:⁊ a füma eèntia defecit et
lapſus t.Et oa hoc minꝰẽ qᷓ; fuit.qꝛ es
quo min erat frui noluit:cũ magis vo⸗
luit ſua potẽtia ſui qᷓ; dei. Quẽqᷓ; enim
nõ ſũme tamẽ apliꝰerat:qñ eo qð ſum
me ẽ fruebat᷑ qm deꝰſolus ſũme ẽ. Quic
q̃d ãt minꝰẽ qᷓ; erat:nõ inqudtũ ẽ: ſʒ in
quãtũ minꝰẽ:malũ ẽ.o n.q minusẽ
qᷓ; erat:tẽdit ad moꝛtẽ. Quid t mirũ
ex ðfectu ĩopia ⁊ex iopia ĩnidẽtia:q̃ di
abolꝰ: vtiq; olabolꝰc᷑. Defect at iſte qᷓ
peccatũ vocat᷑:ñ tãq; febꝛis innitũ oc⸗
cuparet:recte iniuſta pena videret᷑:que
peccatẽ cõſeqnn:⁊ que danatio nũcu
pat. Nüc vero vſq; adeo ita peccatum
voluntariũ ẽ molimn:vt nullo modo ſit
peccatũ ſi nò ſit volũtariũ.Et B qdè ita
manifeſtũ ẽ:vt nulla hic doctoꝛũ pau
citas:nulla illinc ĩ doctoꝛũ turba diſſen
tiat. Quare ant negddũ è peccatũ com
mitti:aut fatẽdũ ẽ voluutate committi
Nõ at recte negat peccaſſe animã: qui
⁊ penitẽdo ed coꝛngi fatetur: ⁊ veniam
penitẽti dari:⁊ perſeuertẽ ĩ peccatis:iu
ſta lege dei daànari. Poſtremo ſi nõ vo
lũtate male facimus: nemo obiurgan
dus ẽ oĩno:aut monẽdꝰ. Quib ſublat
chꝛiſtiana lex ⁊ diſciplina oĩs religiõis
anferatur neceſſe ẽ: Uolũtate ergo pec
catur:⁊ quoniam peccari nõ dubiuʒ ẽ.

geche
moli

ſenos
ſeiſen
ſoipe
ſaeſe
ſrrinn
deuse
lſept
ſ
dero⸗
ſime
nnss
inn
ſyrri
Pon
itſpaee
ngeop
lonaee
ſſetnu
Oeo
üſs⸗
ſoſtpee
ſinat
ſiust
ie
fisyol
latis
tein
fogen
nommm
mhnaen
ſliien
nec
N
li
nien
Hode

tt
rigti
ngh
guein
git
wiofig
AEn.
A

8

religione

Rec B qdẽ onbitàdũ video:habere ani

Inas liberũ volüratis arbitriũ. Lales.n.
feruos ſuos melioꝛes eẽ deus iudicauit

n ei ſertirent liberaliter. Qòͤnullo mõ
fieri poſſet:ſi non volimtate: ſʒ neceſſi
tate ſeruirẽt:liberaliter igitur deo ãgeli
ſeruiunt.nec hoc deo:ſed ipns ꝓdeſt.
Deus enim bono alterins nõ ĩdiget: qꝛ

à ſeipſo ẽ:ꝙ autẽ ab ipſo genitum è id
ipſũ ẽ qꝛ nou factũ ſed genitum. Illa

dero que facta ſunt:eius bono indigẽt

ſũmo.ſ.bono ideſt ſnmma eẽntia. Mi

nus ãt ſunt qᷓ; erãt:cũ per aĩe peccatuʒ
minus ad illũ mouet᷑:nec tamè penitꝰ
fſepardãtur:nã oĩno nulla eẽnt:qð autẽ
affectibus cõtingit anime hoc locis coꝛ
poꝛi, Nà illa motiet᷑ voluntate: coꝛpns

d]dt ſpacio. Qõ autẽ homini a peruerſo

angelo perſua um dr̃:⁊ ad hoc vtiq; vo
luntate conſenſi. Nãa ſi neceſſ tate id ſe

eiſſet nullo peccati crimine teneretur.
Oðò vero coꝛpus hominis cnʒ ante pec

catũ factũ eẽt:in ſuo genere optimum:
poſt peccatũ factũ ẽ ibecilloſũ: ⁊ moꝛti
ðõſtinatũ:qᷓ;qᷓ; iuſta vindicta peccat ſiti
plus tamè clemẽtie dei ;ʒ ſeueritatj on
dit. Ita enim nobis ſuadetur a coꝛpo
ris voluptatibꝰad eternam eẽntiã veri
tatis amoꝛè noſtrũ opoꝛtere conuerti.
⁊ iuſticie pnlchꝛitudo cum benignita
tis gratia concoꝛdans:vt quoniam bo
noꝛum inferioꝛũ dnlcedine decepti ſu

mus:amaritudine penarũ erudiamur.

Nã ita etiam noſtra ſupplicia diuina

ꝓuideutia moderata ſunt:vt in hoc coꝛ

poꝛe coꝛꝛuptibili ad inſticiã tẽdere lice
ret ⁊ depoſita oĩ ſuꝑbia:vni deo vero
collũ ſubdere:nihil de ſeipſo fidere: ilii.
vyni ſe regẽdũ tuendũqᷓ; cõmittere. Ita
ipſo duce hõ bone volũtatis moleſtias

buius vite in vſum foꝛtitudinis vertit.

In copia vo voluptatũ pꝛoſperiſq; ſue

ceſſibꝰ tpoꝛalium tperdtid ſud ꝓbat
⁊ roboꝛat:acuit in tẽptationibꝰ pꝛudẽ
tiam:vt non ſolum in eas nõ inducatur
ſed fiat etiam vigilantioꝛ æ in amoꝛem
veritatis que ſola non fallit ardẽètioꝛ.
Sed cũ oĩbue modis m̃deatti animis
deus ꝓ tẽpoꝛũ opoꝛtunitatibus que mi

ra ſapientia eius oꝛdinantur. De qinbꝰ
ãt non eſt tractãdũ aut inter pios per

fectoſq; tractdũ ẽ:nullo mõ beneficẽ
tins conſuluit generi hbumano qᷓ; cum

ipſa ſapientia dei.i. vnicfiliꝰ cõſubſt
tialis patri:⁊ coeternꝰtotũ hominẽè ſu

ſcipere dignat ẽ:⁊ verbũ caro faciuʒ ẽ:

⁊ habitauit in nobis. Ita enim demon
ſtrauit carnalibus ⁊ nõ valẽtibus itue

ri mente ueritatem:coꝛpoꝛeiſq; ſenſibꝰ
deditis:qᷓ; excelſũ locũ inter creaturas
hẽbat humana natura ꝙ non ſolũ niſi
biliter:nã id poterat:⁊ ĩ aliquo ethereo
coꝛpoꝛe ad noſtrorũ aſpectuũ tolleran
tia temperato:ſed hoĩbꝰ ĩ vo hoĩe appa
ruit. Ipſa enim natura ſuſcipiẽda erat:
que liberanda Et nequis foꝛte ſexus a
ſuo creatoꝛe ſe cõceptũ putaret nirim
ſuſcepit natũ ex femĩa. Nihil egit ui: ſʒ
oĩa ſuadẽdo ⁊ monendo. Ueteri quip
pe ſeruitute traàſacta tẽpꝰ libertatis illu
xerat:⁊ oppoꝛtune ià boĩ ſuadebat᷑: atʒ
ſalubꝛiter qᷓ; libero creatus eẽ arbitrio
miraculis concilianit fidẽ doeo:qui ĩ eo
erat paſſione hominis quem gerebat.
Itaq; loquẽs ad turbas ut dens:nunci
atam ſibi matrem negauiiſꝛ tamẽ ĩ ena
gelium loquit᷑. Puer parẽtibus ſnbdi
tus erat. Doctrina enim veꝰapparebat
etatibus homo.Idẽ aeuã in ninũ con

nerſurus nt ðs dicit. Recede a me muli

er inquit:qͥd mihi ⁊ tibi ẽ᷑: nõdũ uenit
hoꝛa mea. Cũ ãt neniſſet hoꝛa:qua uit
bõ moꝛeret᷑: de cruce cognita matrè cõ
mẽdauit diſcipulo quẽ pꝛe ceteris dul

reiigione

gedat:fatellites voluptatũ diuitias:ꝑni
ciole populi appetebant:pauꝑ eẽ volu
itibononbus ⁊ imperijs inbiabant. rex
hieri voluit. Carnales ſuos filios ma/
gnũ bonũ ptnabat:talẽ cõiugiũ pꝛolẽ⸗
eʒ contẽpſit: cõtumeli is ſuperbiſſune
bonebãt: omne genus cõtumeliarũ iu
ſtinuu. Initnias iutollerabiles eẽ arbi⸗
trãtur. Que maioꝛ ĩiuria ẽ qᷓ; uſtũ inno
cẽtẽ dãnari: ooloꝛes coꝛpoꝛiſ execrabã
tut:flagellatus atʒ crucia tus cẽ. Moꝛi
metuebant: moꝛte mactatꝰ EIgnomi⸗
nioſſſunũ moꝛtis genus crucẽ putabat
crucifixus ẽ. Omniaq; habere cupiẽtes
nõ recte viuebamꝰ: carẽdo vilia fecit:
Omniaq; vitare cupiẽtes:a ſtudio de/
niabam veritatis:perpeciendo deiecit.
Põ enum vllũ peccatu cõmitti põt niſt
ũ appetũtur ea que ille ↄtẽpſu: aut fu
giunt que ille ſluſtinui. Lota itaq; vita
eius in terris per bominẽ quẽ ſulcipere
dignatus ẽ diſciplina nobis moꝛuʒ fuit
NReſurrectio eius vero a mortuis: nihil
boĩs perire nature:cũ oĩa ſalua ſini 50
ſatis indicauit vt quẽadmodũ cũctaſſer
niant ſuo creatoꝛi niue ad vindictà pec⸗
catoꝛũ:ſiue ab bominis liberationem:
q;q; facile coꝛpus aĩe Fuiat cũ ipſe ſubij
citur oeo. Quib perfeciis nõ ſolu nulla
ſubſtãtia malũ e: fieri nuncq; põt: ſed
&t nullo malo afficit. Qd fien per pec/
catu:⁊ vindictà potuit.Et hec E dilcipli
na naturalis xpianis min? itelligẽtidꝰ
plena fide digna: inteligẽtib at oiuz er
rorẽ purgata. Ja vero ipſius totius OoO
ctrine modue: partim apertiſſimis rõ/
nibus partim nimiluucdinib:i dictis: in
factis: in ſacramẽtio: ad ocʒ aie iſtructi
onẽ:exerciationẽq; accõmodatꝰ:quid
aliua q; rõnalis oilcipline regula iple/
ait? Nã a myſterioꝝ expoſitio: ad ea oi
girur: que apertiſſune viets ſunt. Et ſi

ea tiñ̃ eènt que facile itelligantur nee
Rudioſe querererea:net᷑ ſuauiter iueni⸗
ret᷑ veritas. Neqʒ ſi eẽnt in ſcripturis ſia
cramẽta: ⁊ in ſacramẽtis nõ eent ſigna
cula verit atis:ſatis cũ cognitione actio

conueniret. Nunc vero qm pietatis ti⸗

moꝛe inchoatur charitate perficit᷑: po /
pulus timoꝛe conſtrictꝰ tẽpoꝛe ſeruitu
tis in ve:eri lege:multis ſacramtis one
rabatur. Poc.n.ilalibvtile eratad deñ
derãd gratiam dei:que per pꝛopheias
ventura canebat᷑.Que vt venit ab ipſa
dei ſapiẽtia:boĩe aſſũpto:a quoi liber⸗

tatẽ liberati ſumꝰ:pauca ſacramẽta ſa⸗/

luberrima conſtituta ſunt que ſocieta⸗
tẽ xpᷣiani populi:hoc ẽ ſunbvno deo li /
dere multitudinis contiuerent. Multa
vero que populo bebꝛaico:boc eſt ſub
vno eodẽ deo ↄpedite multitudini erat
ipoſita ab actiõe remota ſũt ĩ fide atq;
interpꝛetatione rema ſerũt. Ita nüc nec
ſeruiliter alligat ſed exercẽt liberaliter
animũ. Quiſquis at ideo negat virucq;
ſacramẽtũ ab vno deo eẽ poſſe:qꝛ non
eiſdẽ ſacramẽtis tenet᷑ populus noſter
quibꝰ iudei te ſbatur:vel adbuctenen

tur pòt dicere nõ poſſe fieri:vt vnus pi

familias iuſtiſſim :aliud iperet his: qui

bus ſeruitutẽ durioꝛ ẽ vtiiẽ iudicat. Ali
ud eis quos in filioꝛũ gradũ adoptare
dignatur: Si at pcepta vue monel:qna
ſi in veteri lege minoꝛa lüt: i enangelio
maioꝛa: ? ideo putdtur nõ ad vnu veuʒ
viraq; pertinere põt qui boc putat per/
turbari: ſi vnus medicue: alia per ſnin

ſtrooſuos ibecellionb:alia p ſemetipſu

dalẽtioꝛibꝰ pꝛecipiat ad reparand vel
obtinẽdã ſalutem. Ut enim ara medici
ne: cũ eadẽ maneat: ner vllo pacto iyſa
mutet: mutat tñ ptecepta lguẽtib iqʒ
zmntabilis é noſtra valitudo. Ita vina

puidentia:cũ ſit ipſa omnino incomm⸗/

ehlkre
tmrn
nbnt
niaf
icgint
giſn
mt;
win
uen
uſtn
ußih
in
utun
nins:

mut abili tũ creature varie ſubuenit: et

ꝓ diuerſitate moꝛboꝛum:alijs alia iuet

aut vetat: vt a vitio vnde moꝛs ĩcipit: ⁊
ab ipſa moꝛte ad naturà ſuã:⁊ eẽntiam

ea que deficlũt ⁊ ad nibilũ tẽdũt redu/
cat ⁊ firmet. Sed dicis mihi. Quare de
ficiunt:quia mutabilia ſunt:quare min
tabilia ſuut:qꝛ nõ ſũma ſunt.Quare nõ

ſüma ſũt:qꝛ inferioꝛa ſunt eo a quo fa

cta ſant. Quis ea ſcit:qui ſume t᷑.Quis
bic ẽ: Deus icũmutabilie trinitas: quo
niã ⁊ per ſũiuã ſapiẽtiã ea fecit:⁊ ſũma
benignitate conſeruat. Cur ea fecit: vt
eſſent. Ipſũ enim quatulũcũq; eſſe bo
num eſt quia ſũmũ bobũ ẽ ſume eẽ.
Unge fecit ex nibilo quonia quicqᷣd ẽ
qᷓ;tulacũq; ſpecie vt ſit:neceſſe ẽ. Na et
ſi minimũ bonũ tamẽ bonũ erit:⁊ ex ðo
erit. Nã qm̃ ſũma ſpecies ſummũ bo
nũ :minima ſpecie minimũ bonũ eſt.
Omne ãt bonũ:aut deus aut eſt deo ẽ.
ergo ex deo ẽ minima ſpecis etiã. Sane
ãt quod de ſpecie:hoc etiam de foꝛma
dici poteſt:neq; enim fruſtra tã ſpecio
ſiſſimũ:qᷓ; etiã foꝛmoſiſſimũ i laude po
nitur. Id ergo ẽ vnde fecit deus oĩn:ꝙ;
nullã ſpeciem habet:nallamq; foꝛmaʒ
ep nihil ẽ:ẽ aliud q; nihil. Naʒ ulud qð
i cõ paratione perfectoꝛum infoꝛme di
citnr ſi habet aliquid foꝛme:quãuis exi
gnũ:quãuis inchoatum mundũ ẽ nihil
ac per hoc id quoq; inquatũẽ noẽ niñ

ex deo. Quapꝛopter etiam ſi oe alqua

ifoꝛmi materia factus eſt mundus:hec

ipſalfacta ẽ de omnio nibilo. Naʒ ⁊ qõ
mundum foꝛmatum eſt:tamen aliquo

modo vt foꝛmari poſſit inchoatum eſt
dei beneſi io foꝛmabile ᷑. Bonnmẽt.n.

eẽ foꝛmatum. Nullum ergo bonũẽ et

capacitas ſoꝛme:⁊ ideo bonoꝛum oĩiuʒ

actoꝛ qui pꝛeſtitit foꝛmam:ipſe ſecit eti
am poſſe fomari. Ia omne quod eſt

inquantnm ẽ: ⁊ omne quod nõdum ẽ

—

inquantum eſie poteſt:ex deo hẽt.Qd
alio mõ ſic dicitur.omne foꝛmatũ inq;
tum foꝛmatum eſt. ⁊ omne quod non
dũ foꝛmatum eſt: inquantum foꝛmari
poteſt ex deo babct. Nulla at res obti
uet integritatem nature ſue nin in ſuo
genere ſalua ſit: Ab eo autem oĩs ſalus
a quo ẽ omue bonũ:⁊ oẽ bonũẽ deo ẽ.
ſalus igitur oĩs ex deo. HPinc autemcui
oculi mentis patent nec pernitioſo ſtu
dio varie victoꝛie caligat:atq; turbant
facile ĩtelligit oĩs que viciantur ⁊ moꝛi
unt᷑:bona eẽ:qᷓ;q; ioſum vicium ⁊ ipſa
moꝛs malũ ſit. iſ enim ſalute aliqᷓ pꝛi
narẽt᷑.non eis nocere viciũ vel moꝛs: ſʒ
ſi nõ noceret viciũ vel moꝛs nullo mõ
eẽt vitiũ. Si ergo ſaluti aduerſat᷑ vitiu⸗
⁊= nullo dubitãte ſalus bonũ eſt bona
omnia ſunt qͥbus aduerſat᷑ vitũ: ⁊ niuul
lo dubitãte ſalus bonũ ẽ bona oĩa ſũt
qbus aduerſat᷑ vitiu Qnibꝰãt adnerſat
nitiũ iĩtãtũ ipſa viciãt᷑. bona ſũt g q̃ vici
ant: ſʒ iõ viciat᷑ qꝛ nõ ſũma bonaſunt.
Que igr bona ſũt ex ðo ſũt Q nõ ſũma
bona ſũt nõ ſũt ðs.bonũ g qð viciari ñ

põt ðs c. Ceta ãt bõa ex ipio ſũt:q̃ ꝑ ſe

ipſa pnit viciari:qꝛ ꝑ ſeipia mihil ſũt.per

ipſũ ãt ꝑti nõ viciat᷑.pᷣtiʒ viciata ſanãt᷑.

ãt ĩtãtũ pᷣmũ aie rõnal volũtas ea ſaci
endi qͥ uetat ſũma ⁊ ĩtima vitas.Ita hõ
ð paradiſo ĩ ̊ ſeculũ expulſue c.i.ab et
nis ad tꝑalia ⁊ a coploſis ad egena:a ſu
mitate ad iferna. Nõ g a bono ſubſtan
tiali ad malũ ſubſtatiale qꝛ nulla ſub
ſtãtia malũ ẽ ſʒ a bono ct᷑no ad bonuz
tꝑale a bono ſpũalit ad bonũ carnale a
bono itelligibili.ad bonũ ſẽſibile a bo
no ſũmo ad bonũ ifimũ. Eſt igr̃ quod
dã honũ qð ſi oiligat aia ronal peccat.
qꝛ ĩfra illã oꝛdiatũ ẽ qre ipʒ pccm̃ malũ
Eñ ea ſubſtatia q̃ peccãdo diligit᷑nõ g
arboꝛ illa malũe.qͥ ĩ medio ꝑadiſi plan
tata ſcribitur: ſed diuini pꝛecepti trani⸗

grefio. Que eum conſequentẽ iuſtã bʒ
damnationẽ.ↄtingit ex illa arboꝛe que
contravetitum facia ẽ vignoſcẽtia bo⸗
ni ⁊ mali:quia cũ ſuo peccato aia fuerit
iplicata luẽdo pces viſcit:qͥd interſit ĩ⸗
ter pꝛecepta qo cuſtodire noluit.⁊ pec
catuʒ qð fecit:atq; H̊ͥ mõ malũ qð cauẽ
do no didicu. oiſcit ſentiẽdo ⁊ bonũ ꝙ
nõ obtẽperaãdo minus diligebat ardẽ/
tius diligit cõparãdo.Uiciũ g aie eſt ꝙ

fecit ⁊ difficultas pena ẽ ex vicio:quam

patitur ⁊ hoc ẽ totũ malũ.facere autem
⁊ pati nõ ẽ ſubſtatia. Quapꝛopter ſub/
ſtantia nõ ẽ malũ ſic enĩ nec aqua ma⸗
lũ ẽ nec aĩal qð viuit in aere nÄ iſte ſub

ſtantie ſunt ſʒ malũ ẽ pꝛecipitatio volũ

taria in aquã:⁊ ſuffocatio quã merſus
patit᷑. Stilus ferreꝰ alia parte qua ſcri/
bimus: alia qua deleamuſ a fabꝛo factꝰ
Eẽ ⁊ in ſuo genere pulcher ẽ:⁊i vſũ noſtꝝ
acõmodatus.ac ſi quiſpiã ea parte ſcri
bere qua oeletur ⁊ ea velit delere q̃ ſcri
bitur.nlło mõ ſtillũ malũ fecerit cũ ipᷣʒ
factũ iure vituperet᷑.Qo ſi coꝛꝛigat erit
malũ.Siqͥs repẽte meridianũ ſolẽ ĩtu⸗
eatur reꝑcuſi oculi turbabuntur. Non
ideo aũt ſol malus erit.aut oculi nullo
modo:ſunt enĩ ſubſtantie:ſed maluʒ ẽ
inoꝛdinatus aſpectus: ⁊ ipſa que ↄſeqᷣt᷑
perturbatio.Qð malũ non eri cũ oculi
fuerint recreati ⁊ lucẽ ſuã congruẽt᷑ aſ
pexerit. Neq; cũ eadẽ lus que ab ocu⸗
los ꝑtinet pꝛo lnce ſapientie que ad mẽ
tẽ ꝑtinet colitur ipſa fit malũ ſed ſuper
ſtitio malũ ẽ qua creature poti qᷓ; crea
toꝛi uitur. Quod malũ oino nullũ erit
cũ aĩa recognito creatoꝛe ipᷣi vni ſe ſub
iecerit:⁊c. xꝑ eũ ſubiecta ſibi eſſẽutia ſub
iẽta ꝑſẽſerit.ita oĩs coꝛꝑea creatura ſt
tmmõ poſſideat ab aĩa q diligi deuʒ bo
nũ ẽ infimũ:⁊ in genere ſuo pulerioꝛ:q;
foꝛma ⁊ ſpecie contineat᷑. Si aũt diliga

“

cio:fu oĩs natura coꝛpoꝛea. 2
lomonem dicitur ¶ Nanitas vanita⸗

tur ab aia que negligit deum: nec ſiqdẽ

malũ fit ipſa:ſed qin peccatũ malum ẽ

quo ita diligitur: nit penal dilectoꝛi ſuo.

⁊ eum implicat erumnis:⁊ paſcit falla

cibus voluptatibus:quia neque perma

nent:neq; ſaciant: ⁊ roꝛquẽt doloꝛibꝰ
Quia cum oꝛdinem ſuũ peragit pulcra
mutabilitas tempoꝛum deſerit amantẽ
ſpecie concupita:⁊ per cruciatũ ſentien
tis diſcedit a ſcennbus ⁊ erroꝛibus agi
tat:vt hãc eẽ pꝛimã ſpetiẽ putet que oiʒ
infima eſt natura.ſ. coꝛpoꝛea quaʒ per

lubꝛicos ſenſas caro male data nuncia

uerat:⁊ cum aliquid cogitat intelligere
ſe credat umbꝛis illuſus fantaſmatum.
quand o autem non tenens integre di/
uine pꝛouidentie diſciplinam ſed tener
ſe arbitrans:carui reſſtere conatdr vſ/

q; ad iuiſbiliũ rerum imagines ꝑuene

rit.⁊ lucis huins qua certis termiuiſ cir
conſcriptã videt:immẽſa ſpacia cogita⸗
tiõe ſoꝛmat inauiter:⁊ banc ſpecieʒ ſibi
future inbabitationis pollicet᷑: neſciẽs

oculoꝝ cõcupiſcẽtiam ſe trabere ⁊ cum
boc mundo ire velle extra mundu:quẽ

pꝛopterea ipſum eſſe non putat:qꝛ eiuſ

clarioꝛem parte per infitum falſa cofę
it

gitatione diſtẽdit Quod non ſolum de
bac luce:ſed eitam de aqua poſtremo
de vino:de melle:de argento:de auro ðᷣ

ipſis denique pulpis:vel ſanguine vł oſ

ſibus quoꝛunlibet animalium: ⁊ ceterii⸗

huiuſcemodi rebꝰ facillime fieri poteſt.

Nil enim eſt coꝛpoꝛis:quod non vel v⸗
nu viſum poſſit innnmerabiliter cogita
ri. vel iu paruo ſpacio viſum poſſit eadẽ
imaginandi facultate per ifinita difun

di: ſʒ facillimũ eſt execrari carnẽ.difficii

limũ aut:nõ carnalit᷑ ſapere. Pacꝗ per
uerſitate aĩe q̃ ↄtingit pccõ atq; ſuppli
illucd ꝑ ſa

—òèðõ
*

kxit

inn
poninin
ſebontl
1daitun
denbut
fenens
genereg
ſrepllo⸗
himnte
deihon
diuerde
calite
ta
ſtasd⸗
