hẽs ⁊ da pauꝑibꝰ:⁊ hẽbis theſaurum ĩ
celis:⁊ veni ſequere me:⁊ tali oꝛaculo
confeſtim ad te eſſe conuerſum. Itaq;
concitus redij ad eum locum vbi ſede⸗
bat alipius:ibi enim poſueram codiceʒ
apoſtoli cũ inde ſurrexeram. Arripui:
aperi ⁊ legi in ſilentio capitulũ quo pꝛi
mum coniecti ſunt oculi mei. Non in

commeſſationibus ⁊? ebꝛetatibuos:non

in cubilibus ⁊ impudicitijs:non in cõ⸗
tentione ⁊ emulatione:ſed induite do⸗
minum noſtrum ieſum xpᷣm:⁊ carniſ ꝓ
uidentiam ne feceritis in concupiſcen⸗
tijs. Nec vltra volui legere nec opꝰerat
Statim quippe cum ſine huiuſce ſen⸗
tentie quaſi luce ſecuritatis ĩfuſa: coꝛdi
meo omnis dubitationis tenebꝛe diffu
gerunt. Cum interiecto aut digito aut
neſcio quo alio ſigno: codicem clauſt:
⁊ tranquillo iam vultu iĩdicaui alipio
At ille quid in ſe ageꝛetur quod ego ne
ſciebam ſic ĩdicauit. Petit videre qͥd le
giſſem:oſtẽdi:⁊ attendit etiam vltra qᷓ
ego legerà ⁊ ignoꝛabam quid ſequere
tur. Seqbat᷑ vero ĩfirmum aũtĩ fide re
cipite.Qõ ille ad ſe rettulit:mihiq; ape
ruit. Sed tali admonitione firmatus ẽ
placitoq; ac ꝓpoſito bono ⁊ cõgruen⸗
tiſſimo ſuis moꝛibus quibus a me ĩ me

lius iam oliz valde longeq; diſtabat:
fine vlla turbulenta cõctatiõe coniũctꝰ
?. Inde ad matrem ingredimur: indica
mus: gaudet: narramus: quẽadmoduʒ
geſuzʒ ſit: exultat ⁊ triũphat: ⁊ bndice/
bat twi q potes es vltra qᷓ; petimuſ aut
itelligimus facere: qꝛ tato aplius ſibi a
te cõceſſum de me videbat:qᷓ;to petere
ſolebat miſerabilibus eiulatibus flebi/
libuſq; gemuibus. Conuertiſti eniʒ ita
me ad te:vt nec vxoꝛẽ quererẽ:nec ali⸗
quã ſpẽ ſeculi bꝰ:ſtans ĩ ea regula fidei
in qua me an tot anos ei renelaueras.
Et cõuertiſti luctũ eius ĩ gaudiũ multo
vberius qᷓ; voluerat: ⁊ multo cariꝰ aiq;
caſtius qᷓ; de nepotibus carnis mee re

drebee.
Evlici liber. vij.
. ncipit nonus.
Omine ego fuus tu ego
ſeruus tuus ⁊ filius ancil
le tue. Dirupiſti vineula
mea:tibi ſacrificabo ho⸗
ſtiã landis. Landet te coꝛ
meũ ⁊ lingua mea: ⁊ oĩa oſſa mea di⸗
cant:iie qꝗs ſimilis tibi: dicat ⁊ reſpõde
mihi: ⁊ dic aie mee:ſalus tua ego ſum.
Quis ego ⁊ qualis ego: Quid nõ mali
ego:aut facta mea aut ſi nõ facta dicta
mea:aut ſi nõ dicta volũtas mea fuit:
Tu aũt one bonus ⁊ miſericoꝛs: ⁊ dex⸗
tera tua reſpiciens ꝓfanditatẽ moꝛtis
mee: ⁊ a fundo coꝛdis mei exbauriens
abyſſum conuptõis. Et hoc erat totum
nolle qð voleba . ⁊ velle qõ volebas.
Sed vbi erat tã anoſo tge ⁊ de qꝰvno
altocq; ſecreto euacuatũù ẽ in momẽto
liberũ arbitriũ meũ:quo ſubderẽ cerui
cẽ leni iugo tuo:⁊ humerol leui ſarcine
tue xpᷣe ieſu adiutoꝛ meꝰ ⁊ redemptoꝛ

meus. Quã ſuaue mihi ſubito factum ẽ
careie ſuauitatibus nugarũ:⁊ qs amit⸗

Confe fuonum

tere metus fuerat:ia dimittere gandinʒ
erat.Eijciebas eni eas a me vera tu ⁊ ſũ
ma ſuauitas:eijciebas ⁊ itrabaſ ꝓ eis oĩ
voluptate dulcioꝛ:ſed nõ carni ⁊ ſãgui

ni:oĩ luce clarioꝛ ſed oĩ ſecreto interioꝛ

omni bonoꝛe ſublimioꝛ:ſed nõ ſublimi
bus ĩ ſe. Jã liber erat aĩus meus a curii
moꝛdacibꝰambiendi ⁊ acrendi ⁊ vo⸗
lutandi atq; ſcalpẽdi ſcabiẽ libidinum
⁊ garriebaʒ tibi claritati mee ⁊ diuitijs
meis ⁊ ſaluti mee dño deo meo.Et pla
cuit mihi ĩ cõſpectu tuo non tumultu⸗
oſe abꝛipere.ſed leniter ſubtrabere mi⸗
niſt eriũ lingue mee nundinis loqcitati
ne vlterius pueri meditãtes nõ legem

tuã:nõ paceʒ tuaʒ: ſed iſanias mẽdaces
2 bella foꝛenſia mercarent᷑ ex oꝛe meo

arma furoꝛi ſuo.Et oppoꝛtune iaʒ pau⸗
ciſſimi dies ſupererdt ad vindemiales
ferias: ⁊ ſtatui tollerare illos vt ſolẽnit᷑
abſcederẽ: ⁊ redẽptus a te iã nõ redireʒ
venalis.Cõſñiliũ ergo nrm erat coꝛaʒ te:
coꝛã hoĩbus autem niſi nr̃is non erat.
Et conue nerat iter nos ne paſſiʒ cu
effunderet᷑:q;qᷓ; tu nobis a cõualle plo
rationis aſceẽdentibus ⁊ cantdãtibus ca

ticũ graduum dederas ſagittas acutas

7 carbones vaſtatoꝛes aduerſus ligus
ſubdolam velut conſulendo contradi
centẽè:⁊ ſicut cibũ aſſolet amando con

ſumentẽ. Sagittaueras tu coꝛ noſtruʒ

charitate tua: æ geſtabamꝰ vba tua tra
ſfixa viſceribus ⁊ exẽpla ſeruoꝝ tuoꝛu
quos de nigris lucidos:de moꝛtuis vi⸗
uos feceras. Cõgeſta in ſignum cogita
tionis noſtre vꝛebãt:⁊ aſſumebant gra
ueʒ toꝛpoꝛẽ:ne i ima vergeremur:⁊ ac⸗

cendebãt nos valde: vt oĩs ex ligua ſub
dola ↄtradictiõis flatus iſlamare nos

acrius poſſet: nõ extiguere.Clerütamẽ
qꝛ ꝓpter nomen tuum quod ſanctifica

ſti per terras etiam laudatoes vtique

h⸗

detwemtp⸗s
ctetnleice
nfrunum imnn

ſirengmntt⸗
illenſettoe
Moncicoüne

nillmdien)
tlidontpen
Picleiktann

empt letnen
munpheſ⸗
iinioprinomte

Zſolerrttoria

Mtüttri ein

Cenooleciorenn
Prdnertwegen

igeeinnneten

Wermeſtanie
nenonein
MWmngeen
Nmnmegdonn
Ofimmuneſine

tchiden

irantmn
nprmnrgr⸗
ſonneſenne
WN

immnmmn

Gönnmc
Nlarin
ihſätngnne

wrücng
Gaitutnemt
trchutinithe

ſbüindriliti
aäintni
nbiendi tumni,
bicmiaine
eediddered
eannommmn
Neneeſncin
i Maütti
iunz kiinumne
EmANAN
S
prri iin

ulenlutſ

Nchmmkiinn

umniiſiſg
nirmuſt⸗

f
larrittini ti⸗
nteiimnoan.

—r .
„*

haberet votum ⁊ pꝛopoſitum noſtrum
iactantie ſimile videbat᷑: non opperiri
tam pꝛoximum feriarũ tempus:ſed de
pꝛofeſſione atq; ante oculos omnium
ſcita ante diſcederẽ:vt cõuerſa in factũ
meũ oꝛa cũctoꝛũ intuentium qᷓ; vicinũ
vindemialium diem pꝛeuenire voluerĩ
mulrti dicerent ꝙ quaſi appetiſſem ma
gnuſ videri.Et quo mibi erat iſtð vt pu
taretur ⁊ diſputaretur de aĩio meo: et
blaſphemaretur bonum noſtrum. Qui
etiam quod ipſa eſtate litterario laboꝛi
nimio pulmo meus cedere ceperat: et
difficulter trahere ſuſpiria doloꝛibuſq;
pectoꝛis teſtari ſe ſanciũ:docemq; clari
oꝛem pꝛoductioꝛemue recuſare:pꝛimo
ꝑturbauerat me:qꝛ mag ſterij illius ſar
cinã pene iam neceſſitate deponere co⸗
gebar:aut ſi curari ⁊ conualeſcere po⸗
tuiſſem certe intermittere. Sed vbi ple
na voluntas vacandi ⁊ videndi: quo⸗
niam tu es dominus:oboꝛta mihi ẽ at⸗
q; firmata:noſti deus meus etiam gan⸗
dere cepi:ꝙ hec quoq; ſuberat nõ mẽ/
dax excuſatio que offenſtonem hoĩum

temperaret:qui ppter liberos ſuos me

liberum eſſe nunquãà volebant. Plenꝰ
igitur tali gaudio tollerabam illud ini
nallũ tempoꝛis:oonec decurreret. Ne
ſcio vtrum vel viginti dies erant:ſed ta

men foꝛtiter tollerabantur:qꝛ receſſe/

rat cupiditas que mecum ſolebat ferre
graue negocium ⁊ ego pꝛimẽdus remaã
ſeram niſi patientia ſuccederet. Peccaſ
ſe me in hoc qniſq; ſeruoꝛum tnoꝛũ fra
tru meoꝛum dirxerit:ꝙ iam pleno coꝛoð
militia tua paſſus me fueriʒ vel vna bo
ra ſedere in cathedra mendacij. At ego
non contendo. Sed tu domine miſeri⸗
coꝛdiſſime nonne ⁊ hoc peccatum cuʒ
ceteris hoꝛendis ⁊ funereiſ in aqua ſcã
ignouiſti ⁊ remiñſti mibi: Macerabat

anxietudine verecũdus de iſto noſtre
bono:ꝙ pꝛopter vincula ſua quibus te
naciſſime tenebatur deſeri ſe noſtro cõ
ſoꝛtio videbat nondũ xpᷣianuſ coninge
fideli: eaipſa tamẽ artioꝛe pꝛe ceteriſcõ
pede ab itinere quod aggreſſi eramus
retardabatur. Nec chꝛiſtianuʒ eſſe aho
modo ſe velle dicebat:qᷓ; illo quo non
poterat. Benigne ſane obtulit: vt i;⸗
diu ibi eſſemus in re eiuseſſemus. Re⸗
tribues illi domine in reſurrectione in⸗

ſtoꝛum: qꝛ iam ipſam ſoꝛtem retribui⸗
ſti uanm enim abſentibus no⸗
bis cum Rome iam eſſemus:coꝛpoꝛa⸗
li egritudine coꝛeptus ⁊ in ea chꝛiſtia⸗
nus ⁊ fidelis factus ex bac vita migra
uit. Ita miſertus es non ſolum eius:
ſed etiam noſtri: ne cogitantes egregi⸗
am circa nos amici humanitatem: neec
eum in grege tuo numerantes: dolo⸗
re intollerabili cruciaremus. Gratias
tibi domine deus noſter tui ſumus.
Indicant hoꝛtationes ⁊ conſolationes
tue fidelis pꝛomiſſoꝛ reddes verecune
do pꝛo rure illo eius caſſiaco: vbi ab
eſtu ſeculi requieuimus in te: ameni
tatem ſempiterne virentis para diſi tui
quoniam dimiſiſti ei peccata ſuper ter
ram in monte incaſeato: monte tuo:
monte vberi. Angebatur ergo tunc ipᷣe:
nebꝛidius autem colletabatur. Quam
nis enim ⁊ ipſe nondum chꝛiſtianus in
illam foneam pernitioſiſſimi erroꝛis in
ciderat:vt veritatis filij tui carnem phã
taſma crederet: tamen inde emergens
ſic ſibi erat nondum imbutus vllis ec
cleſie tue ſacramentis: ſed inquiſitoꝛ
ardentiſſumus veritatis.Quem nõ mul
to poſt conuerſionem noſtram ⁊ rege
nerationem per baptiſmum tuum: ipᷣʒ
etiam fidelem catholicum caſtitate ꝑfe
cta atq; ↄtinentia tibi ſeruientẽ: in afri

ca apud fuos. Poſtq; tota domus eius
per eũ xpᷣiana facta eẽt:carne loluiſti:⁊
nüc ille viuit in ſinu habꝛaam quicquid
illud ẽ qð illo ſignificat᷑ ninu:ibi nebꝛi
dius meꝰ viuit: dulcis amicus meꝰ: tuꝰ
aũt dñe adoptiuus ex liberto filius ibi
Fimit. Nam quis ali tali aie locus. Ibi
vinit vn me multa mterrogabat bomũ
cionẽ ĩexꝑtũ. Jam nõ ponu aurẽ ad os
meũ:ſed ipnale os ad fontè tuũ: ⁊ bibit
quãatuũ poõt ſapiaʒ ꝓ auiditate ſua ſine fi
ne felix.nec eũ nc arbitroꝛ iebꝛiari ex ea
vt obliaucat᷑ mei:cũ tu dne:quẽ potat
ille: nri ſis memoꝛ. Sic g eramus vere
cũdum cõſolantes triſtẽ: ſalua amicitia
de tali cõnerſione nr̃a:exhoꝛtantes ad
fidẽ gradus ſui: vite.ſ.coniugalis: nebꝛi
diũ aut opperiẽtes quando ſequeretur
quod ve tam ꝓxuno poterat: ⁊ erat jaz
iaq; facturus: cum ecce euoluti ſunt di
es illi tandẽ q iam longi multi vide⸗
bant᷑ pꝛe amoꝛe libertatis ocioſe ad cã
tandũ de medullis oĩbus.Libi dixi coꝛ
meũ quefiui vultũ tuum:vultũ tuũ do
mine reqraʒ. Et venit dies ĩ quo etià ac
tu ſoluerer a ꝓfeſſione rhetouca: vnde
iã cogitatu ſolutus erã: ⁊ factum eſt: 2
eruiti lingnã meã vñn iam erueras coꝛ
metm: 1 bndicebã tio: gaudẽs ꝓfectus
in villã cũ eis oibꝰ. Ibi quid egerim in
lr̃is iam quidem ſeruient bꝰtibi:ſed ad

huc in ſupbie ſcholã tanq; in pauſatio⸗

nẽ anbelãtibus:teſtant᷑ lioꝛi diſputati:
cũ pꝛeſentibꝰ⁊ cũ ipſo me ſolo coꝛaʒ te
Que aũt cũ abſente nebꝛidio teſtantur
epiſtole.Et quando mibi ſufficiat tem
pus cõòmemoꝛãdi oĩa magna erga nos
bnficia tua in illo tꝑe:plerti ad alia ma
ioꝛa pꝛoꝑàti. Reuocat eni me recoꝛda⸗
tio mea:⁊ dulce mihi fit dne cõſiteri ti⸗
bi:quibus iternis me ſtimulis ꝑdomu/
eris: 2 quẽéadmodu mne cõplanaueris:

Conteſſionum.

be

dumiliatis mötibus ? collibtss cogits nininliil
tionü meap: 1 turtuoſa mea direxeri. :· aſiinin
aſpera lenieris:quoque modo ipᷣm etia nglinnn
alipiũ fratrẽ coꝛdis mei ſubegeris no/ ikonnuepn
mini vnigeniti tui oni ⁊ ſaluatoꝛis nrſi Eniiche⸗
ieſu xpi:qð pꝛimo dedignabat inſeri lit ſphnutnſtul,
teris nr̃is. Magis eni eas volebat re⸗ iiſlggnete
dolere gymnaſyoꝛũ cedros quas ia; cG mmitgumn
triuit dñs:qᷓ; ſalubꝛes berbas eccleſia⸗ Vmmwmmtudk
ſticas aduerſas ſerpẽtibꝰ Quas tibi ds Mi liiinn
meus voces dedi cũ legerem pſalmos liſiiuin
dauid:cãtica fidelia ⁊ ſoaos pietat ex⸗ tidangin
cludẽtes turgidũ ſpm̃ rudis ĩ germano urtinenin
amoꝛe tuo cathecuminus in villa cmmm AVkthintii
cathecumino alipio feriatus:matre ad Mriiguü
perente nobis muliebꝛi hĩtu:virili fide: ipctunngutt
anili ſecuritate:materna charitate:xpi⸗ ritnni
ana pietate. Quas tibi voces dabam in efilimmin
pſalmis ulis: ⁊ quomodo ĩ te iflamma nghguch
bar ex eiſ ⁊ accẽdebar eos recitar̃ fipon Mlgfnn
ſem toto oꝛbe terraꝝ aduerſus typuʒge Wbſihtn
neris bumani. Et tñ toto oꝛbe cantant uiiſmn
2 nõ ẽ qͥ ſe abſcõdat a caloꝛe tuo.Quaʒ AGN
vehemẽti ⁊ acri doloꝛe ĩidignabar ma⸗ (cttnite
nicheis: ⁊ miſerabar eos rurſus: ꝗ illa ainintdin
ſacr̃a: illa medicamẽta neſcirẽt ⁊ inſani lnneſſem
eſſent aduerfus antidotũ quo ſani eſſe ſpenmngnun
potuiſſent. Uellẽ vt alicubi iuxta eſſet mbolin
tũc igrante me vtrũ audirent: ⁊ me ne/ Nnegeunrti
ſciente ꝙ ibi eẽnt intuerent faciem mne Canoniznreg
am: ⁊ audirẽt voces meas quando legi ſhialgolen
quartũ pſalmum in illo tunc ocio: qd inienen
de me fecerit ille pſalmus. Cum iuoca⸗ tllttaucn
reʒ te:exandiſti me deus iuſtitie mee in egifnmen
tribulatõe dilataſti mibi. Milſerere m PKogirnen
domine: ⁊ exaudi oꝛõnem meam. Au⸗ nninii:
dirent ignoꝛãte me vtrum audirent ne lmhnalcn
me pꝛopter ſe illa dicere putarẽt: q iter Miiiſanh
bec verba oixerim: quia ⁊ reuera necea mieeni⸗
dicerem nec ſic ea dicerem ſi me ab eis limnmg
audiri videriq; ſentirem: nec ſi dicerem ſechnſcn
ſic acciperent quomodo mecu t mibi Mnn be

1

chetelm

denaiheut⸗
mdiit nwi,
modecgehiinn
Mgöenitt ſern
ori cers
ſarders detttit
1hiic Cuuni
dea ci grm ſin
ſicklat pe
uhintrigenn
aminuit

ioſfnunetden n.

Eemuamdoies
Auunwnntn
cirwtii
nuriu,
ttirne
ttante

iworiinn
nrse

Aniuſeii

eoꝛã te de familiari affectu animi mei.

Inbonui timẽdo ibidẽq; iferbui ſperã
do ⁊ exultãdo in tua miſericoꝛdia pa⸗
ter: ⁊ hec omnia exibãt per oculos me⸗
os ⁊ vocẽ meã cũ cõuerſus ad nos ſpi
ruus tuus bonus ait nobis. Filij homi
nũ quouſq; graues coꝛde: vt quid dili⸗

gitis vanitatẽ ⁊ queritis mendaciũ: Di
ſexeram enim vanitatẽ: ⁊ queſierã men

daciũ: ⁊ tu one iã magnificaueras ſan
ctũ tuũ ſuſcitãs eũ a moꝛtuis ⁊ collo/⸗

cans ad dexterã tuaʒ vñ mitteret ex al

to pmiſſionẽ tuã paraclitũ ſpiritũ veri
tatis:⁊ miſerat iᷣ eũ:ſed ego neſciebam
Miſerat eũ:quia iã magmiſicatus erat

reſurgẽs a moꝛtuis ⁊ aſcẽdens ĩ celum

Ante aũt ſpiritus nõduʒ erat datus:qꝛ
ieſus nõdũ erat clarificatus.Et clamat
pꝛophetia. Quouſq; graues coꝛde: Ut
quid diligitis vanitatẽ ⁊ queruis men

daciũ: Et ſcitote quoniaʒ dũs magnifi

cauit ſãciũ ſuum. Clamat quouſq; cla
mat ſcitote.Et ego neſciẽs tãdiu vanita
tẽ dilexi ⁊ mẽdaciũ queſiui:⁊ iõ audiui
2 cõtremui: quoniã talibus dicit᷑ qua
lem me fuiſſe reminiſcebar. In phanta
ſijs enim quas pꝛo veritate tenueram
vanitas erat ⁊ mendacium.Et inſonui
multa grauiter ⁊ foꝛtiter in doloꝛe re⸗
coꝛdationis inee que vtinã audiſſent qͥ
adhucuſq; diligunt vanitatẽ ⁊ querũt
mẽdaciũ. Yoꝛte ↄturbarent᷑ ⁊ euomuiſ
ſent illud:⁊ exaudires eos cũ clamarẽt
ad te:qm vera moꝛte carnis moꝛtuus ẽ
ꝓ nobis qui te interpellat ꝓ nobis. Le
gebam: iraſcimini ⁊ nolite peccaꝛe.Et
quomodo mouebar deus meus qui iã
didicerã iraſci mihi de pꝛeteritis: vt de
cetero nõ peccarẽ:Et merito iraſci: qᷣa
non alia natura gentis tenebꝛarum de
me peccabat:ſicut dicunt qui ſibi non
iraſcuntur ⁊ theſauriʒant ſibi irã in die

iX.

ire 2 reuelationis iuſti iudicij tui. Nee
iã bona mea foꝛis erat nec oculis cat⸗
neis in iſto ſole querebãt᷑. Uolẽteſeniʒ

gaudere foꝛinſecus facile euaneſennt

⁊ effũdũt᷑ in ea q̃ vidẽtur ⁊ tꝑalia ſunt:
⁊ imagines eoꝛũ famelica cogitatione
lambunt.Et o ſi fatigemur inedia ⁊ di
cant quis oſtendit nobis bona.Et di⸗/
camus ⁊ audiant ſignatũ ẽ in nobis lu
men vultus tui domine.Nõ enĩ lumẽ
nos ſumus quod illuminat omnẽ ho⸗
minẽ ſed illuminamur a te:vt qui fui/
mus aliqñ tenebꝛe ſimus lux ĩ te.O ſi
viderent iternum lumẽ eternũ qð ego
quia guſtauerã frẽdebã:quoniã nõ eiſ
poterã oſtẽdere ſi afferrent ad me coꝛ
in oculis ſuis foꝛis a te: ⁊ dicẽnt quis
oſtẽdit nobis bona. Ibi enim:ibi mihi

iratus eram intus in cubili ibi cõpun

ctus eram ibi ſacrificauerã mactãs ve
tuſtatẽ meã: ⁊ inchoata meditatione
renouationis mee ſperãs in te ibi mihi
dulceſcere ceperas ⁊ dederas letitiã in
coꝛde meo.Et exclamabam legẽs hec
foꝛis ⁊ agnoſcenſ intus. lec volebam
multiplicari terrenis bonis deuoꝛãs tẽ
poꝛa ⁊ deuoꝛans tẽpoꝛalibus cum ha

berẽ in eterna ſimplicitate aliud frumẽ

tum ⁊ vinum ⁊ oleum. Et clamaba in
cõſequenti verſu clamoꝛe alto coꝛdis
mei.O ĩ pace.O ĩ id ipſũ. Oquid dixit

obdoꝛmi ⁊ ſõnum capiã:quoniã quii

reſiſtet nobis:cum fiet ſermo qui ſcrip
tus eſt abſoꝛpta eſt moꝛs in victoꝛia.⁊
tu es in idipſũ valde qui nõ mutaris
⁊ in te requieſ obliuiſcẽs laboꝛum om
niũ quoniaʒ nullus aliuſ tecũ: ſed nec
ad alia multa adipiſcẽda que nõ ſunt
gqò tu: ſed tu domine ſingulariter ĩ pe
cõſtituiſti me. Legebã ⁊ ardebã:nec in
ueniebà quid facerẽ ſurdis moꝛtuis ex
quibus fuerà peſtis latratoꝛ amarus ⁊
V

Eonfeſnonum

cecꝰaduerſuſ litteras de melle celi mel
leas ⁊ de lumie tuo luminoſas 2 ſuꝑ in
imicis ſcripturis ſcripture huius tabeſ⸗
cebã quãdo recoꝛdabar oĩa dierũ illo
rũ feriatoꝛu. Sed nec oblitus ſuz nec ſi
lebo flagelli tui aſperitatẽ ⁊ milericoꝛ
die tue mirabilẽ celeritatẽ. Doloꝛe den
tiũ tunc excruciabas me: ⁊ cũ in tan tü
ingraueſceret vt nõ valerẽ loqui:aſcen
dit in coꝛ meü admonere oẽs meoſ qui
aderant vt depꝛecarẽt᷑ te p me deũ ſa
lutis oĩmode.Et ſcripſi hoc ĩ ſera.2 de⸗
di eis vt legeret. Mox vt genua ſimpli
ci affectu fiximus:fugit doloꝛ ille. Sed
quis doloꝛ:aut qũo fugit: Expaui fate
oꝛ donine meus ⁊ deus me*: nihil eniz
tale ab ineunte etate expertus fueram
Et inſinuatus ſunt mibiĩ pfundo nutꝰ

tui: 2 gaudẽs ĩ fide laudaui nomẽ tunʒ

Et ea fides me ſecurũ eẽ nõ ſinebat de
pᷣteritis peccatis meis q̃ mihi per baptiſ
mũ tuũ remiſſa nõdũ erãt. Renũciaui
peractis vindemialibus vt ſcholaſticis
ſuis mediolanenſes venditoꝛc verboꝝ

aliü Puiderent:qðᷣ ⁊ tibi ego ſeruire te
legiſſem: ⁊ illi pfemioni pꝛe difficul tate

ſuſpirandi ac doloꝛe pectoꝛis nõ ſuffi
cerẽ. Et ĩſinuaui ꝑ litteras antiſtiti tuo
viro ſancto ambꝛoſio pꝛiſtinos erroꝛes
meos ⁊ pꝛeſens votũ meũ:vt moneret
quid mihi potiſſimũ de libꝛis tuis legẽ
dqum eẽt: quo ꝑcipiẽde tante gratie pa/

ratioꝛ apt ioꝛq; fierẽ. At ille imſit Elſaid

ꝓphetam:credo ꝙ pꝛe ceteris euaͤgel
vocationiſqʒ gentiũ ſit pnũciatoꝛ apti
oꝛ. eruũtamẽ ego pꝛim huius lectõeʒ
non intelligens: totũq; talẽ asbitrans
diſtuli repetendũ exercitatioꝛ in dom

nico eloquio. Inde vbi tempus aduẽit

quo me nomen dare opoꝛteret relicto
fure mediolanũ remeauimns. Placuit
⁊ alipio renaſci in te mecũ iaʒ iduto hus
militate ſacramètis tuiſ cõgrua ⁊ foꝛtiſ

ſimo domitoꝛi coꝛpis: vſqʒ ad italicum

ſolũ glaciale nudo pede obterendũ in

ſolito auſu. Adiũxmus etiã nobis pue

rũ a deo datũ ex me natũ carnaliter de

peccato meo. Lu bene feceraſeũ.anno
rũ erat ferme quĩdeci ⁊ ingenio pueni

ebat mlos graueſ ⁊ doctos viroſ. Mu

nera tua tibi confiteoꝛ domine deꝰ me

us cre atoꝛ omniũ ⁊ multũ potens re⸗
foꝛmare noſtra defoꝛmia. Nam ego ĩ
illo puero preter delictum nihil habe⸗
bam. Quod eniʒ ⁊ nutriebatur a nobis

in diſciplina tua:tu inſpiraueras nobif

nullus alius Munera tua tibi confite
oꝛ: Eſt liber noſter qui inſcribitnr ò ma

giſtro. Ipſe ihi mecuzʒ loquitur. Tu ſcis
illius eẽ ſenſa omnia que inſerũtur ibj

ex perſona collocutoꝛis mei. Quʒ eſſet
in annis ſerdeci multa eius alia mira/
bilioꝛa expertua ſu. Poꝛꝛoꝛi mibi erat
illud ingeniũ. Et quis pꝛeter te talium
miraculoꝛum artifex: Cito de terra ab
ſtuliſti vitã eius ⁊ ſecurioꝛ euʒ recoꝛdoꝛ
non timens quicqᷓ;ᷓ puericie nec adolef
centie nec omnino homini ſociauiꝰ eü
coeuũ nobis in gratia tua educãdi in
diſplina tua ⁊ baptiʒati ſumus: ⁊⸗ fugit
a nobis ſollicitudo vite pꝛeterite. Nec
ſatiabar illis diebus dulcedine mirabi
li conſiderare altitn dineʒ cõſilij tni ſup
ſalutẽ generis himani. Quantũ fleuiĩ
bimnis ⁊ canticis tuis:ſuaue ſonantis
eccleſie tue vocibcõmotuſ acriter. ¶o
ces ille influebant auribus meis:⁊ eliq̃
bat᷑ veritas tna in coꝛ meũ ⁊ ex ea eſtu
abat. Inde affectus pietatis:⁊ currebaͤt
lachꝛie ⁊ bene mibi erat cũ eis. Mõ lõ
ge ceperat mediolanenſis eccleſia genꝰ
hoc cõſolationis ⁊ exhoꝛtationis cele⸗
bꝛare magno ſtudio fratrũ concinẽtiũ
vocibꝰ ⁊ coꝛdibns.nimirũ annus erat
ant nõ multo ãpiius cũ inſtina valenti
niani regis pueri mater hoĩeʒ tuũ abꝛo

nintaroſene
inh

=e

ectinmonpori

luginnermetan

iuttiglurüpi

inimtuehn

clciſionun erd
toctzacuran

ſnignaviſc

mmmünep⸗
ubecentüſturüd⸗
cüfkentüntſis
phnutpen
Licnenonnoone

1,

lihigolot

plitgnuſti⸗
Adecponm o
ifmnieiſedn
ſſchroigoi
Aunnibrii
ltrhitſizne
ſbgnhämeis
Unchganansan.
hchlioninit
upninie
Eſüitnt
ilktulnmncrch
ſlthigveinenie
unnmni di
atſecötfii
Wiginklunten
Mlllminirii
nihönplcn

HD

=
2
2=
=2
—
=
—
—

en Phce rt
kirnricni

Tibnini

Lanititieif
nſtenn

nnii tmntiine
neiemi ſn
furdelmmele
gtmmiumn
engru
Drmchit
Girrintobine
tinmbgrim
miaeintein
mniani.
Kimitandhn
icepertd
nmi Cve
ri mruni
mminobonn a
nimn wtetni⸗
zbwpit innt
ndoteem
õ

Inindindi
Drnmi Olnde
Gs nisl
Prönen ru
mmtunin
tnnmith
loilisti
bientein
lnenſottti
tttonn⸗
o fani than
niniime
ciiſttcn

7

Uur o

5
1

☛ =

.

–

fu pſequeret᷑ hereſis ſue cauſa q̃ fuerat
ſeducta ab arriãis. Excubabat pia plebi

in ecclaſia moꝛi parata cũ epᷣo ſuo buo
tuo. Ibi mater mea ancilla tua ſollici/
tudinis ⁊ vigiliarũ pꝛimas ꝑtes tenens
oꝛationibus viuebat. Nos adhuc frigi
di a calor̃ ſpũs tui.excitabãur iñ ciuita
te attonita arqʒ turbata: Tüc bymni ⁊z
pſalmi vt canerent᷑ F moꝛẽ oꝛientali
um partiũ.ne populꝰ meroꝛis tedio cõ
tabeſceret inſtututũ ẽ:⁊ ex illo in bodi⸗
ernũ retentũ:muiltis iã ac pene oĩbus
gregibuſ tuis ⁊ ꝑ cetera oꝛbis imitatibꝰ
Luũc memoꝛato antiſtui tup ꝑ viſuʒ ap⸗
paruiſti quo loco latẽt martirũ coꝛpo⸗
ra ptaſij ⁊ geruaſij:q̃ per tot ãnos icoꝛ⸗
rupta iu theſauro ſecreti tui recõdide⸗
ras:vnde opoꝛtune ꝓmeres ad coercẽ
dã rabiẽ femineã:ſed regiã. Cuũ.n.ꝓpa
lata ⁊ effoſſa digno cũ honoꝛe traſferẽ
tur ad aãbꝛoſianã baſñilicã:nõ ſolũ quoſ
imũdi vexabãt ſpũs ↄfeſſis eiſdẽ demo
nibus ſanabãtur:verũ ẽt quidã plures
annos cecus ciuis ciuitatiqʒ; notiſſimꝰ:
cũ populi tumuiltudtiſ leticie cauſã que
ſiſſet atq;ʒ audiſſet exiliuit:eoqʒ ſe vt du
ceret ſuũ ducẽ rogauit.Quo ꝑductus ĩ
peirauit admitti vt ſudario tàgeret fe⸗/
retrũ pꝛecioſe in conſpectu tuo moꝛtis
ſanctoꝝ tuoꝛũ. Qõ vbi fecit atqʒ admo
uit oculis cõfeſtĩ aꝑti ſunt. Inde fama
diſcurrẽs:inde laudes tue feruẽteſ lucẽ
tes.inde illius iimice aimꝰ ⁊ ſi ad credẽ
di ſanitatẽ nõ applicatus: a ꝑſequendi

tamen furoꝛe cõpꝛeſſus ẽ. Gratias tibi

dens meꝰ. Uñ ⁊ quo eduxiſti recoꝛda⸗
tione med: vt hec etiã cõfiterer tibi que
migna oblitus pꝛeterierã: Et tamẽ tũc
cu ua flagraret odoꝛ vngentoꝛũ tuoꝛuʒ
non currebam poſt te: ⁊ iõ plus flebã
inter cãtica bymnoꝑ tuoꝛũ oli ſuſpirãs
tibi ⁊ tandẽ reſpirãs q;tũ patet aura in

. 1X

domo fenea. Qui hſtare facis vnanimef
in domo: conſociaſti nobis ⁊ enodiuʒ
iuuenẽ ex nr̃o mũicipio. Qui cũ agẽs ĩ

rebus militaret:pꝛioꝛ nobis ad te cõöuz

ſus ẽ ⁊ baptiſatus:⁊ relicta militia ſecu
lari:cõiunctꝰ in tuo ſimul eramꝰ ſimul
habitabamns placito ſancto. Quere⸗
bamus quiſnã locus nos vtilius hẽret
⁊ ſeruiẽtes tibi ꝑiter remeabamꝰ in af/
fricã.Et cũ apud oſtia tiberina eſſemns
mater defuncta c. Multa pᷣtereo quia
multü feſtino. Accipe ↄfeſiones meas
⁊ gratiarũ actiones veꝰ meꝰ ve reb in
nu merabilibꝰ etiã in ſilẽtio. Sed nõ pᷣ
teribo quicquid mihi aia ꝑturit de illa
famula tua que me ꝑuriuit ⁊ carne vt
in hanc tẽpoꝛalẽ ⁊ coꝛde vt in eternam
lucẽ renaſcerer.nõ eiꝰ ſ tua dicã dona
in ea.neqʒ.n.ſeipam fecerat aut educa/
uerat ſeipam.Lu creaſti eam:nec pater
nec m ſciebat q̃lis ex eis fieret. Et eru
dinit eã in timoꝛe tuo virga xpᷣi tui regi
mẽ vnici filij tui ĩi domo fideli bono mẽ
bꝛo eccleſie tue.Nec tatã erga ſuã diſci
plinã diligẽtiã mr̃is pꝛedicabat:qᷓ;tam
famule cuiuidã decrepite:q̃ prem eius
ĩfantẽ poꝛtauẽat:ſic doꝛſo grãdiuſcula
rũ puellarũ ꝑnuli poꝛtari ſolẽt.cuiꝰ rei.
gra ⁊ ꝓpt᷑ ſenectã ac moꝛes optios ĩ do
mo rpiana ſat a vnñis honoꝛabat.vnðõ
t curã dnicarũ filiarũ ↄmiſſa ſibi dili⸗
gẽt᷑ gerbat ⁊ erat ĩ eis coercẽdis cũ opꝰ
eẽt ſcã ſeuerirate vebemſatqʒ ĩ docẽdii
ſobꝛia pꝛudẽtia.nã eas pᷣ illas hoꝛas qͥ
bus ad mẽſã ꝑẽtũ adoꝛuatiſſie alebat᷑:
Et ſi exardeſcerẽt ſiti nec aquã bibere ſi
nebat: pᷣcauẽs cõſuetudinẽ malã ⁊ ad/
dẽs verbum ſanuʒ. Modo aquam bi
bitis quia in poteſtate vinum nõ habe
tis. Cum autẽ ad maritos veneritis: fa
cte domine apothecarum ⁊ celarioꝛũ ⁊
aqua ſoꝛdebit:ſʒ mos potã di pualebit.
2

Pac rõne pᷣcipiẽdi ⁊ auctoꝛitate ĩpan

di frenabar auiditatẽ tenerioꝛis etatis
⁊ ipſaʒ puellarũ ſiti foꝛmabat ad hone

ſtũ modũ:vt vid nec liberet qð non de

ceret.Et ſubrepſerat tñ: ſicut mibi filio

famula tna narrabat:ſubrepſerat ei vi
nolẽtia. Nã cũ de.moꝛe tãq;ᷓ puella ſo
bꝛia uuberet᷑ a parẽtibus de cupa vinũ
depꝛomere:ſũmiſſo poculo qua deſuꝑ

patet pꝛiuſqᷓ; in laguculã funderet me

rũ primoꝛibꝰ labꝛis ſoꝛbebat exiguuz:
nõ poterat amplius ſenſu recuſante
Nõ.n.vlla temulẽta cupidie faciebat

hoc:ſj quibuſdà ſuꝑfluẽtibus etatis ex

ceſſibus:que ludicris motibus ebuliũt
⁊ in puerilibus animis maioꝝ pondere
pꝛemi.ſolẽt. Itaqʒ ad illð modicũ quo
tidiana modica addẽdo: qm qui modi
ca ſpnit paulati decidit:in ea cõſuetu⸗

dine lapſa erat:vt ppe iã plenos mero

caliculos inhiauter hauriret. Ubi tunc

ſagax anus ⁊ vehemẽs illa phibitio:

nunquid valebat aliquid aduerſus la
tentẽ moꝛbuʒ niſi tua medicina dñe vi
gilaret ſuꝑ nosꝭg Abſente pr̃e ⁊ mre?
nutrioꝛibus:tu pꝛeſens:qui creaſti:qui
vocas:qui etiã per pꝛepoſitos hoĩeſ bo
ni aliquid agis ad aniarũ ſaluteʒ: quid
tunc egiſti deus meus: Unde curaſti:
Unde ſanaſti:nõne ꝓtuliſti duꝑꝝ ⁊ acu
lũ ex altera aĩa cõuictũ tanqᷓ; medicĩa
le ferrũ ex ocultis puiſionibus tuis.2

vno ictn putredinẽ illã pᷣcidiſti: Ancil

la enĩ cũ qua ſolebat accedere ad cupã
litigãs cũ dna minoꝛe vt fit:ſola cũ ſo⸗
la obiecit hoc crimẽ amariſſnna inſul
tatione vocàſ meri bibulã. Quo illa ſti
mulo pꝑcuſſa reſpexit feditarẽ ſuã:cõfe
ſtiqʒ damnauit atqʒ exinit:ſicut amici
adulãtes ꝑuertũt:ſic inimici litigantes
plerũqʒ coꝛꝛigũt. Nec tu qð ꝑ eos agiſ
ſed qð ipſi voluerũt retribuis eis. Illa

Confeſſionum.

eniz irata exagitare appetiuit minoꝛez
onam non ſanare.Et iõ clãculo:aut q2

ita eas inuenerat locus ⁊ tempus liis:
aut ne foꝛte ⁊ ipᷣa ꝑiclitaret᷑ qð tã ſero
ꝓdidiſſet. At tu oñe rectoꝛ celitũ ⁊ ter⸗
renoꝝ ad vſus tuos cõtoꝛquẽs ꝓfun⸗

da toꝛꝛẽtis fluxũ ſeculoꝝ oꝛdinate tur
bulẽta etiã de alteriꝰaĩe inſania ſanaſti

alterã. Nec quiſqᷓ; cũ hoc aduertit: po
tentie ſue tribuat ſi verbo eius aliꝰ coꝛ

rigatur quẽ vult coꝛꝛigi. Educata itaqʒ
pudice ac ſobꝛie potiuſq; a te ſubdita

parẽtibus q; a parẽtibus tibi vbi plẽis
annis nubilis facta ẽ᷑:tradita viro ſerui
uit veluti dno:⁊ ſategit eũ lucrari tibi:

loquẽs te illi moꝛibꝰ ſuis:quibus eam
pulchꝛã faciebas: ⁊ reuerẽter amabileʒ
atq; mirabilẽ viro.¶Ita aũt tollerauit

cubilis ĩiurias vt nullã de hac re cum
marito haberet vnq; ſimultatẽ. Expe
ctabat enĩ miſericoꝛdid tud ſuꝑ eũ vt ĩ

te credẽs caſtificaretur. Erat vero ille

pꝛeterea ſicut beniuolẽtia pꝛecipuus:
ita ira feruidus:ſʒ nouerat hec nõ reſi⸗
ſtere irato viro:non im̃ facto ſed nev/⸗

bo quidẽ. Jã vero refractũ ⁊ quietũ cũ

opoꝛtunũ viderat rõem facti ſui redde
bat ſi foꝛte ille ĩconſideratius cõmotui

fuerat.Deniqʒ cũ matrone multe:qua

rũ viri mãſuetioꝛes erant plagarũ veſti

gia etiã dehoneſtata facie gererẽt: iter

amica colloquia ille argnebat marito
rũ vitã:bhec earũ linguà veluti ꝑ iocum

grauiter admonẽs:ex quo illaſ tabulaſ

que matrimoniales vocant᷑ recitari au
diſſent tanqᷓ; inſtrumẽta: quibꝰ ancil⸗
le facte eſſent deputare debiuſſent: pin
de memoꝛes cõditiõis ſupbire adueri
dnos nõ opoꝛtere.Cũq; mirarẽtur ille
ſciẽtes qᷓ; ferocẽ cõiugẽ ſuſtineret nun
qᷓ; fuiſſe auditũ:aut aliquo indicio cla⸗

ruiſſe ꝙ patricius cecideret vxoꝛẽ: aut

nn
gtisebenn
Luaneſtuit,
Poensfampluri

geniperoonet

nnlai
ihungt n
iichloce iwr

fülnuden

ſchrigzdeſtann
luiocloauen
Ebencublima⸗
ſunſigii deg

(ononnnupcn

Wnigtcaadan
umognav

iguſtninn

Mpheine
flcutnen
(MNetmpi
—
Clogru
Unblcfanen⸗
Nakiecdcti
nims
huilemits
ſicieune
woür
ſinanen
inau
imemelce
Netbenſan
lndee

trimmtizte
nnmsiicn
mmenlenemn
ethegeint i
Amdiemi
itini
mnüſtaintet,

dealm itia

cgnicheiretr
nbuuiedint,
die wigti
amiuhie
intinnt
limond'lungn;
e /Müd

Knnli Nde

n ie/
inmunithit
fhann bu
tbeiminſag
u went en
oronmifrot
leccitſi
nartöon iit

nidrnid

dinmunn
anin
ſuilrrpn,
zlle agttin
ngintinn
mndin

umtli/

pa fe inuicẽ vel vnũ diẽ domeſtica li⸗/
te oiſſenſerint: ⁊ cãm familiariter quere
rent docebat illa inſtitutũ fuũ qð ſupꝛa
memoꝛaui.Que obſcruabãt ex ꝑte gra
tulabat᷑:qq nõ obleruabãt ſubiecte vexa

batur. Socrũ ẽt ſuã pꝛio ſuſurris mala

rũ ancillarũ aduerſus ſe irritatẽ ſic vicit
obſequijs ꝑienerans tolleratia ⁊ man⸗
ſuetudine:vt illa vltro filio ſuo medias

inguas famularũ pderet qinb inter ſe
⁊ nurũ pax vomeſtica turbabat᷑:expe/

teretq; vindictã. Itaqʒ poſtea qᷓ; ille et
nir obtẽꝑans ⁊ curãs ſamilie oiſcipli⸗
n.⁊ concoꝛdie ſuoꝑ cõſulẽs ꝓditai ad
ꝓdentis arbitriũ verberibꝰ coercuit: ꝓ
mint illa talia ð ſe pꝛemia ſperare debe
re quecũqʒ de ſua nuru ſibi quo placẽt
mali aliquid loqueret᷑ nulla q̃ iã aude
te memoꝛabili inter ſe beniuoletie ſua⸗
uitate vixerũt.hoc quoqʒ illi bono maã
cipio tuo in cuius vtero me creaſti deꝰ
meus miſericoꝛdia mea munꝰ grdð do
naueras ꝙ inter oiſſidentes atqʒ diſcoꝛ

Aes quallibet aias vbi poterat t ſe pꝛe

bebat pacificà:vt cũ ab vtraqʒ multa ð
inuicẽ audiret amariſſima qualia ſolet
eructare turgẽs atq; indigeſta diſcoꝛ⸗
dia:qñ onti amice de abſente ĩimica
accida colloquia crudelitas exalat᷑ odi
oꝛuũ:nihil tn alteni de altera ꝓderet:niſt
ꝙ ad eas recõnliadas valeret. Parnũ
boc bonũ mihbi videret᷑ niñ turbas inu

merabiles triſtis experirer neſcio q̃ boꝛ

nda peſtilẽtia peccatoꝝ latiſſime ꝑua:
hante nõ ſolũ iratoꝛũ inimicoꝛũ iratis ĩ
nicis dicta ꝓdere: ſed ẽt q̃ nõ dicta ſũt
addere: cũ contra aio humano parũ eẽ
debeat iimicitiaſ hoĩuʒ nec excitare nec
augere male loquẽdo:niſi eas etiã exti

guere bene loquẽdo ſtuduerit: ꝗllis illa
erat docete te magiſtro ĩtimo i ſchola

hectoꝛis. Deniqʒ etia virͦ ſuũ in exrrea

2ðð

tempdꝛali eius lucrata é tibl: nec in es
ià fideli plaãxit qð in nondu fideli tolle
rauerat. Erat et ſerua ſeruoꝛũ tuoꝛu. qᷣſ
quis eoꝛzu nouerat eã multuʒ in ea lau
dabat ⁊ honoꝛabat:⁊ diligebat te:quia
ſentiebat pꝛeſentià tuã in coꝛde eiꝰ ſan
cte cõueriationis frucub teſtibꝰ. Fue⸗
rat.ii.vnius viri vxoꝛ:minud vicẽ parẽ
uibus reddiderat:oomũ ſua pie tracta⸗
nerat:in operibns bonis teſtimoniũ hẽ
bat. Nutrierat filios totiẽs eos ꝑturiẽs
quotiẽs a te deuiare cernebat. Poſtre
mo nobis one oĩbus qui ex mũere tuo
ſinis loqui ſeruis iuis quia nõ doꝛmiti
onem eius in te iã cõmciati viuebamꝰ
ꝓcepta gra baptiſmi tui:ita cura geſſit
quaſi oes genuiſiʒ:ita ſeruiuit quaſi ab
oĩdus genita fuiſſet. Inminete autem
die quo ex hac vita erat exitura:quẽ diẽ
tu noueras ignoꝛãtibus nobis:ꝓuene⸗
rat vt credo:curãte te occuitis tuis mo
dis:vt ego ⁊ ipſa ſoli ſtaremus incũben
tes ad quãdã feneſtrã:vnde oꝛtus itra
domũ que nos hẽbat ꝓſpectabat᷑ illie
apud oſtia tiberina:vbi remoti a turbis
poſt longi itineris laboꝛẽ iſtaurabamꝰ

nos nauigatiõi. Colloquebamur ergo
ſoli valde oulciter: ⁊ pꝛeterita obliuiicẽ

tes:in ea que ante ſunt extẽti q̃rebamꝰ
uiter nos apud pñtẽ veruateʒ qð tu es
qualis ſutura eẽt vita eterna ſcõꝑ:quaʒ
nec oculus vidit nec auris aucdiuit necĩ
coꝛ hoĩs aſcẽdit. Sʒ inhiabamꝰ oꝛe coꝛ
dis ĩ luꝑna flueta fontis tui:ſontis vite
qui ẽ apud te.vt inde ꝓ captu nro aſꝑſ
quoquo mõ rẽ tatà cogitaremꝰ Cuq;
ad eũ finẽ ſermo ꝑducæt:vt carnaliũ ſẽ
ſuũ delectatio qtalibet.i qᷓ;ẽtalibʒ luce
coꝛpoꝛea pᷣ illius vite iocũditate nõ cõ⸗

peranione:ſed ne cõmemoꝛatõe quidẽ

vigna videret᷑ erigeẽtes nos ardentioꝛe
affectu in ichpſuʒ ꝑambulamimꝰ grada
1 Lendf „5

èè

tim cũcta coꝛpoꝛalia ⁊ idipſum celũ vũñ

ſol vluna ⁊ ſtelle lucent ſuper terram.
Et adhuc aſcẽd bamus interi cogitan
Q0 loquédo te 2 mirando opera tua
2 venimus in mẽetes nr as ⁊ traſcẽdius
eas vt attingeremus regioné ubertatis
inde ficietis:vbi patcis irael inerernum
veritatis pabulo: ⁊ ibi vita iapietia e:
quã fiunt oĩa iſta ⁊ qui fuerunt ⁊t qͥ fuꝝ
tura ſunt.Et ipia nõ fit:ſed ſic ẽ vt fuit

⁊ ſic erit ſemper quin potius fuiſje ⁊ fu

turũ eẽ nõ ẽ ĩ ea: ſed eẽ ſolũ qmi eterna
C. Mã fuiſſe ⁊ futurũ eẽ nõ ẽ ineternu
Et dũ loquit᷑ ⁊ inbiamus illi:atting ĩuſ
cã modice toto ictu coꝛdis:⁊ inſpiraui
mus ⁊ reliquimus ibi religatas pꝛi mi⸗/
tias ſpũs ⁊ remeauimꝰ ad ſtrepitũ oꝛis
nr̃i:vbi verbũ ⁊ incipit᷑ ⁊ finit᷑.Et quid
ſimile vbo tuo ono nr̃o ĩ ſe ꝑmanenti ſi
ne vetuſtate atq; oia innouati:Diceba

mus ergo.Si cin fileat tumultꝰ carnis.

ſileat phataſie terre ⁊ aquarũ ⁊ areis
ſileãt ⁊ poli:⁊ ipſa ſibi aia ſil eat ⁊ tran
ſeat ſe nõ ſe cogitã do: ſileat ſomnia ⁊
imaginarie renelationes:oĩs lingua et
oẽ ſignũ:⁊ quicquid tranſeũdo fit ſi cui
Kleant oino:qm̃ ſi quis audiat: oicunt
bec oiĩa nõ ipſa nos fecimꝰ: ſed qui feẽ
nos manet ineternũ:his dictis ſi iã tace

ant qm erexerut aurẽ in eum qui fecit

ca: ⁊ loquat᷑ ipſe ſolus nõ per ea: ſed ꝑ
ſeipſum:vt audiamus verbũ eius nõ ꝑ

lingua carnis neq; ꝑ vocẽ angeli neq;

ꝑ ſonitum nubis neq; ꝑ enigma ſimili⸗
tudinis:ſʒ ipſuʒ què in bis amamꝰ ipm
ſine his audiamꝰ: ſicut nũc extẽdimus
nos ⁊ rapida cogitatione attigimꝰ eter
nã ſapiẽtiã ſuꝑ oia manẽtẽ. Siꝰtinue
tur hoc ⁊ ſubtrahàtur alie viſones lõ
ge ĩparis generil:⁊ hec vna rapiat ⁊ ab
oꝛbeat ⁊ recõdat in iterioꝛa gaudia ſpe
ctatoꝛẽ ſuũivt talis ſit ſempiterna vita
quale luu boc momctuũ intelligẽtie cui

ſuſpiranimꝰ noͤne hoc eſt. intra in gau⸗
diu oni tui:Et iſtud quäàdo: An cũ oẽs

reſurgemꝰ. ſed nõ oes ĩmutabimur. Di

cebamus talia ⁊ ſi nõ iſto mõ ⁊ hie ver

bis tñ dñe tu ſcis illo die cũ talia loq

remur ⁊ minnndus iſte nobis inter verba

vileſceret eũ oĩhus delectanõibus ſuis
tunc ait illa. Fili quantũ ad me atunet.
nulla re iam oeleetoꝛ in hac vita Quid
hic facid adbuc ⁊ cur hic ſim neido iaʒ
conſumpta ſpe bums ſeculi. Unũ erat

pꝓpter quod in hac vita aliquatulũ im

moꝛari cupieba:vt te xpianu caibolicũ
viderẽ pꝛiuſq; moꝛerer. Cummilatius h̊
mihi veus meus pꝛeſtiiit: vt te et id con
tempta felicitate terrena ſeruũ eius vi⸗
deã Quid hic facio: Ad bec ei quid rn⸗
derim non ſatis recolo. Cũ interea vix
intra quiqʒ dies aut nõ multo ampliꝰ

vecubuit febribꝰ: cũ egrotaret quodã
die deſectu anie paſſa c ⁊ pauluiũ ſub⸗

tracta a pꝛeſentibus. los cõcirrimus

Sʒ cito reddita eſt ſenſui:⁊ aſpexitaſtã

tes me ⁊ fratrẽ meũ:⁊ ait nobis quaſt q
renti ſimiliv. Ubi erâ: Deide nos ituẽs
meroꝛe attoniros:ponetis bic ĩquii ma
