chuacen
Uegnunn
mn
Z
tgint
Wtonitzoß⸗
Cigund
Chrglhr
Zſün
muhrd
egen
nl
ditcc
etlemn⸗
nnd
Gticnn

rnum oeducũt ad moꝛteʒ Qne vtiq; m
te ꝑditionis vie ſunc icendũt᷑ cum vna

HAAbuſionum grachbus.

eſt. Qui aũt extra diſciplinam eſt: alie⸗
nus eſt a coꝛpoꝛe xppᷣi. Non ſcindamus
igitur illã:ſed ſoꝛiamur de illa cuiꝰ ſit.
Ren ſoluamꝰ quicqᷓ; oe mãdat

xrpᷣi ſz vnuſqᷣſq; in quo vocateſt in eo x
maneat apud onñm.

Codecimꝰ abuſionis gradus
ſt populus ſine lege:qui dum
oei dicta ⁊ legum ſcita contem
nit: p diuerſas erroꝝ vias eũdem ꝑditõ
nis la queũ incurrit. De quibus vijs ſub

ꝓſona puaricatoꝛis populi humanũ ge

nus ita deplgit. Nos aut ſicut oueſ er
rauimus vnuſquiſq; in via ſua declina
uit. De quibus etiam eadem ſapientia

loquuur per Salomonez. Multe vie

vidẽtur hominis recte:⁊ nouiſſima eo

regalis via:lex dei:videlicʒ que neq; ad
dexteram neq; ad finiſtram declinat:
negligẽtiã deſerit᷑ De qua.i.via dñjs ie⸗
ſus xpᷣs qui ẽ fiuis legis ad iuſticiaʒ oĩ

credenti denüciat Ego ſum via: veritas

7 vita: æ nemo venit ad patrem niſ per
me. Ad quã viã omnes communiter ĩ⸗
uitat dicẽs. Uenite ad me oẽs qͥ laboꝛa
tis ⁊ onerati eſtis ⁊ ego vos reficiã.
nõ eſt pſonaꝝ acceptio apud deum:ibi
nõ eſt iudeus:neq; grecus maſculus: ⁊
fe mina: ſeruus ⁊ liber:barbarꝰ⁊ ſcytha
ſed oĩa in ommibus vpᷣs. Oẽs ergo vnũ
ſunt in xpo ieſu Dum ergo xpᷣs finis ẽ
legis:qͥ ine lege ſunt:ſine xpᷣo fiũt.Igit
populus ſine lege:populus ſine xpᷣo ẽ:
abuſue vero in tẽpibus euangelij po⸗
pulum fieri ſine xpo:quãdo apoſtolus
in cuncas gentes licencia pᷣdicationis

Data eſt: quando tonitruum euãgelij ꝑ

cuũctas ſeculi ꝑtes intonuit: quando gẽ
tes nõ ſectabant᷑ iniuſticiam appᷣhede
ruin iuſticiam. Quando qui longe fue

rant facti ſunt pꝛope in ſanguine cbꝛi
ſti:qui aliquando non populus: nune
autem populus ſanctuſ in chꝛiſto:qu
do eſt tempus acceptabile: ⁊ dies ſalu⸗
tis ⁊ tempoꝛa refrigeri in conſpectu al

tiſſimi: quando vnaqueq; gens babʒ te
ſtem reſurrecti

is quando pꝛoteſtat᷑
dominns. Ecce enim vobiſcum ſum

omnibus diebus vſque ad conſumari⸗
onem ſeculi Non fiamus ergo ſine
chꝛiſto in hoc tempoꝛe tranſitoꝛio: ne

ſine nobis chꝛiſtus eſſe incipiat in fu⸗

Fini ouodecim gradnũ abuſionũ.

Sancti Auguſtini. . .
¶ Ex libꝛo retractionuũ beati Auguſti
ni in libꝛũ de beata vitra.

*„

IJbꝛũ de beata vita non poſt li
bꝛos de achademicis: ſed ĩter
illos:vt ſcriberem contigit. Ex
occaſione quippe oꝛtus natalis mei ẽ:
⁊ tridui diſputatione completus ſicut
ſatis ipſe iu ſicat:in quo libꝛo conſtuit
inter nos qni ſimul querebamuſ:nõ eẽ
btãm vitẽ: niſi ꝑfectã cognitionem dei
diſplicet tamen illic:ꝙ mallio theodo⸗
ro:ad quẽ libꝛũ ipᷣm ſcripſi q;uis vocto
⁊ chꝛiſtiano viro plus iribui: qᷓ; debe⸗
rem.Et ꝙ foꝛtunam etiam illic ſepe no
minani:⁊ ꝙ tẽpe vite huius in ſolo ani
mo ſapiẽtis dixi habitare vitã bealam:
qũolibet ſe hẽat coꝛpus ei:cũ ꝑfectam
cognitionem dei:h̊ ẽ:qua hoi maio: eẽ
nõ poſſi::ĩ fſutura vita ſget apoſtoluſqᷓ
ſola btã vita dicẽda ẽ vbi ⁊ coꝛpus ĩcoꝛ
ruptibile:atq; ĩmoꝛtale ſpũi ſuo ſine vl
la moleſtia: vel reluctatione ſubdetur.
Sane iſtũ libꝛuʒ in nr̃o codice interru⸗
ptum reppi ⁊ nõ parum minns babẽ: z
ſic a fribus quibnuidà deſcriptus ẽ:nec
apð aliquẽ adhuc ĩtegrũ ĩnenerã: ex qꝰ
emẽdarem:qñ hec retractaui. hic liber

ſic incipit. Si ad philoſopbie poꝛtum.

GHeati Auguſtini epi: de beata vita
liber incidit. Pꝛoemium.

Jad philoſophie poꝛtũ: e quo

llili ĩ brẽ vite regionẽ ſolũq; pꝛo
it vir humaniſſime atq; ma
gne theodoꝛe:rõne iſtitutꝰ:curſus ⁊ vo
lũtas ipᷣa ꝑducet᷑. Neſcio vtrũ temere
dixeri:młto minoꝛis numeri hoĩes:ad
eũ ꝑuẽturos fuiſſe:qᷓ;ᷓuis nũc quoq; vt
videmꝰ:rari admoduũ pauciq; ꝑurniant
Cu.n.ĩ hũc mũdũ:ſiue ðs ſiue natura:
ſiue neceſſitas ſiue volũtas nr̃a:fiue cõ
iuncta hoꝝ aliqᷓ:ſiue ſil oĩa:res.n. młtũ
obſcura e:ſ tñ a te ia illuſtrada ſuſcep/
ta veluti ĩ qõda ꝓcelloſũ ſolũ:nos q̃ñ te
mere paſſunq; ꝓiecerit quotus qͥſq; co
gnoſceret quo ſibi nitẽdũ eẽt:quaue re
deũdũ:niñ aliqñ ⁊ iuitos cõtraq; obni
tẽtes aliqua tẽpeſtas:que ſtuluis videt᷑
aduerſa ĩ optatiſſimã terrà neſciẽtes:er

ranteſq; cõpigeret.Igit᷑ boium quos

phia põt acciꝑe:tria qn nauigãtiũ gene
ra mihi videoꝛ videre:vnũ e eoꝝ: quos
vbi etas cõpos rõnis aſſũpſerit: paruo
ĩpetu pulſuq; remoꝝ de ꝓxmo fugiut
feſeq; cõdũt i illa traquillitate. Unde
ceteris ciuibꝰ qͥbꝰ poſiũt quo admoni⸗

nitis conẽt᷑ ad ſe lucidiſſimũ nignũ ſui

alicuius oꝑis erigere Alteꝝ vo ẽ eoꝛuʒ
ſuꝑioꝛiq; contrariũ qͥ fallaciſſima facie
maris decepti:elegerũt ĩ mediũ ꝓgredi
lõgeq; a ſua pria ꝑegrinari andet:⁊ eiꝰ
ſpe obliuiſcũt᷑. Hos ñi neſcio qꝰ ⁊ nimis
latẽte mõ a puppi vetꝰ:quẽ ꝓſꝑu putãt
fuerit ꝓſecutꝰ:penetrãt ĩ altiſima miſe
riaꝑꝝ elati atq; gaudẽtes ꝙ eis vſq;qᷣq;
fallaciſſima ſe renitas voluptatũ:bono
rũq; blãdit᷑. Pis ꝓſecto qͥd aliud optã⸗

duũ e: q; qdã i illis rebꝰ a quibus licet hi

excipinntur in ꝓſpera:etſi paꝝ ẽ:ieuieſ

AMe beata virra.

oĩno tempeſtas:contrarieq; flans ven⸗
tus: qui eos ad certa ⁊ ſolida gaudia vł

flentes gementeſq; ꝑducat: Huius ge⸗

neris tamen pleriq; nondum longius

euagati:quibuſdã non ita grauibꝰ mo⸗
leſtüs reducunt᷑.hHi ſũt homines:quos
cum vel lachꝛymabiles tragedie foꝛtu⸗

naꝝ luaꝑ:vel ianes negocioꝝ anxie di

ficultates:quaſi nihil aliud habẽtes qð
agant in libꝛos doctoꝛum ſapientiſſi⸗

moꝛũq; hbominum traxerit:in iſo qu.,s

dammodo euigilant. Unde illos nul⸗
la maris illius pꝛomiſſa nimium falſo
ridentis excludantEſt autem genus i
ter hec tertium eoꝝꝑ:qui vel in ipſo ado
leſcentie limine:vel iam diu multũq; ia
ctati:tũ quedam ſigna reſpiciunt: ⁊ ſue
dulciſſime pr̃ie q;uis in ipis fluctibus
recoꝛdantur ⁊ aut recto curſu in nullo
falſi ⁊ nibil moꝛati eã repetunt:aut ple
rũq; vel inter nubila deuiantes:vl mer
gentia contuentes ſidera:vel nonnul/
lis illecebꝛis capti: bone nauigationis

tꝑa vifferentes: errant oiutius: quos

item ſepe nonnulla in fluxis foꝛtunis
calamit as:quaſi conatibus eoꝛum ad

uerſa tempeſtas in optatiſſimam vitaz

quietãq; compellitis autem omni/
bus qui quocũq; modo ad beate vite
regionem feruntur: vnus immaniſſimꝰ

mons ante ipſum poꝛtum conſtitutus

qui etiam magnas ingredientibus gi/
gnit anguſtias vehementiſſime foꝛmi⸗
dandus cautiſſimeqʒ vitandus eſt. NHãͤä
ita fulget ita mentiente illa luce veſtit:
vt non ſolum ꝑuenientibus nõdũq; ĩi⸗
greſſis incolenduʒ ſe offerat: ⁊ eoꝛũ vo
luntatibus pꝛo ipa beata terra ſatiſfa/
cturum pollice t᷑. Sed pleꝑqʒ de ipſo
poꝛtu ad ſeſe ho nines inuſtat:eoſqʒnõ
nunq; detinet ipᷣa altitudine velecta⸗
toos: vnde ceteros deſpicere libeat.

4

Hi
bal
gaſen
eiel
(nitn
toinn
ſurt
Bu
Ap
n
ſun

eßt
gun

ni

ecd

Clend
ete⸗
ſeige
enb
lere
hee
ſbi
c
ſ

ned

ſni

H
Aüuuu

Nto⸗
(on
dillie
Redoe
cen
eoe
(ar
nee

rl
dhds
m ſhrnm⸗
Nrnfoge
lhenn
Hinun il

—

umngeone
npotd
dunnlig
Hemn tie
jin tate
orunal
Pammuſt
nunssſ
Aonk,
nuugtt
dinus g
mns bonn
samt
ſnn ſ
enen
Abanſt
gimmit
mom
llis
ſott/
*RK
lagi
Puͤ ſoi
Griult
n i
ueſt
it
rnii
e

Hi tamẽ admonèt ſepe venièteſ:ne ant

occultis ſubter ſcopulis decipiant᷑:aut
ad ſe aſcẽdere facile putent:⁊ quaſi ne
periculo ĩgrediantur ppter illiꝰterre vi
cinitatẽ beniuolẽtiſſime docẽt. Ita cuʒ
eis inuident vaniſſimã gloꝛiam:locum
ſecuritatis oñdũt. Naʒ quem montem
alium vult intelligi rõ ppinquantibus
ad philoſophiam ingreſſiſue metuẽdũ
niſi ſupbũ ſtudiũ inaniſſime gloꝛie: qð
ita nibil ĩtus plenũ atq; ſolidũ habʒ: vt

inſflatos ſibi ſuꝑ ambulãtes ſub crepan

te fragili ſolo demergat ac ſoꝛbeat: eiſ⸗
q; in tenebꝛas reuolutis eripiat luculẽ
tiſſim ĩ vomum:quam pene iaʒ viderãt
Que cũ ita ſint:accipe mi theodoꝛe.Na
que ad id qð deſidero: te vnum itueoꝛ
teque aptiſſimum admiroꝛ ſemper: acci

pe ĩquã ⁊ qð illoꝛum triũ genus hoĩuʒ

me tibi dederit ⁊ quo loco mihi eẽ vi⸗
dear ⁊ abſq; cuiuſmodi auxilium ceriꝰ
expectẽ. Ego ab vſq; vndeuigeſimo an
no etatis mee poſtq; in ſchola rhetoꝛiſ
libꝛũ illum ciceronis qui hoꝛtẽſius vo⸗

catur: accepi tanto amoꝛe philoſophie

ſuccẽſus ſum:vt ſtatim ad eaʒ me ferre

meditarer. Sed neq; mibi tenebꝛe de⸗/

fuerũt: qͥbus confunderet curſus meꝰ:
2 diu fateoꝛ:qbus ĩ erroꝛem ducerer la

pstia in oceanũ aſtra ſuſpexi. Naʒ ⁊ ſu

pſtitio quedam puerilis me ab ipſa in⸗
qſtione terrebat. Et vbi factus erecti⸗

oniillã caliginẽ diſcipuli:mihiq; perſu⸗

aſt: docẽtibus potius qᷓ; iubẽtibus eſſe
cedendũ:incidi ĩ bomines:qbuſlux iſta
que oculis cernit᷑ inter ſũme diuina co

lẽda videretf᷑. Nõ aſſentiebaà: ſed puta⸗

bam eos magnum aliquid tegere illis ĩ

oolucris:quod eẽnt aliquãdo aperturi

At vbi diſcuſſos eos euaſi:maxime tra

iecto iſto mari:din gubernacla mea re

pugnãtia oĩdꝰventis ĩ mediji fluctibus

achademici tenuerũt. Deĩde veni ĩ has
terras:hic ſeptẽptrionẽ cui me crederẽ
didici. Animaduerti enĩ ⁊ ſepe in ſacer⸗
dotis noſtri: ⁊ aliquãdo in ſermonibꝰ
tuis:cũ de deo cogitaret᷑ nibil omnino
coꝛpoꝛis eẽ cogitandum:neq; cum de
aĩa.Nã idem vnũ in reb ꝓximuʒ deo.
Sed ne ĩ philoſophie gremium celerit᷑
aduolarem fateoꝛ:vxoꝛis honoꝛiſq; il

lecebꝛa detinebar: vt cum bec eẽm ↄle⸗

cutus:tum demũ me:qð paucis feliciſ⸗
ſimis licuit:totis velis oĩbuſq; remis ĩ
illũ ſinum raperẽ:ibiq; conqeſcerẽ. Le
ctis aũt plotini pauciſſimis libꝛis cuiuſ
te eẽ ſtudioſſſimũ accepi collatac; cuʒ
eis quantũ potuit: etiã illoꝝ auctoꝛita⸗
te:q diuina myſteria tradiderũt: ſic ex⸗
arſi: vt omnes illas vellem anchoꝛas rũ
pere:niſi me nõnulloꝛũ hoium exiſtia⸗
tio commoueret. Quid ergo reſtabat a
liud:niſi vt immoꝛanti mihi ſaperfluis:
tempeſtas q̃ putat᷑ aduerſa ſuccurreret
Itaq; tantum me arripuit pectoꝛis do

loꝛ: vt illius ꝓfeſſionis onus ſuſtinere

non valens:qua mihi velificabam: foꝛ
taſſe ad firenas abijcerem omnia: ⁊ op
tare tranqᷣllitati vel quaſſatam nauem
ſeſſamq; perducerem.Ergo vides in q̃ᷓ
philoſophia quaſi in poꝛtu nauigem.
Sed etiam ipᷣe late patet:eiuſq; magni
tudo:quãuis iam minus periculoſum:
non tamẽ penitus excludit erroꝛem.
Nã cui parti terre:que ꝓfecto vna be
ata eſt:me admoueam:eamq; cõtingã
ꝓꝛſus ignoꝛo.Quid enim ſoliduʒ tenu
dum adbuc de aĩa qõ nutat ⁊ fluctuat
Quare obſecro ie ꝑ virtutẽ tuam: ꝑ bu

manitatem: per aĩlarum inter ſe viculuʒ

atq; commercium:vt dexterã poꝛꝛigaſ
Poc aũt ẽ vi me ames ⁊ a me viciſſiʒ te
amari credas carũq; baberi. Quod ſiĩ
petrauero:ad ipſam beatam vitam cui

te iam herere pꝛeſumo: paruo conatu
facillime accedam.Quid aũt agaʒ:quo
ue modo ad iſtũ poꝛtũ neceſſarios me⸗
os cõgregem:vt cognoſcas ⁊ ex eo ani
mu meuũ neq; eni alia ſgna inuenio qᷣ⸗
bus me ondam:plenius intelligas diſ⸗
putationu mea:ꝛum quod mihi videtur
religioſ euanſſe:atq; tuo ti ulo digniꝰ

ad te ſcribendü putaui: ⁊ ipſo tuo nomi

ne dedicanduũ aꝑtiſſime ſane.nã de biã
vita queſiuimus inter nos:nihilq; aliõ
video:qð magis dei donũ vocanduʒ ſit
Eloqntia tua territus non ſuʒ Quicqͥd
enĩ amo:;uis nõ aſſequar: timere nõ

poſſuʒ:foꝛtune vo ſublimitatem multo

minꝰ: apud te eiʒ vere q;uis ſit magna:
ſecũda eſt.nam quib onat᷑:eoſdeʒ ipᷣoſ

fcũdos ſacit. Sʒ iam qͥd afferaʒ: queſo

gnitati tue notos interim nominibꝰſa⸗
cere. In pmis nr̃a mater cuiꝰmeriti cre

attende. ꝗ] Ticipit nurratio: que ad
diſputationẽ paratur.
PDibus nouẽbꝛis:mihi natalis
dies erat:poſt tam tenue pꝛaan
ium: vt ab eo nihil ingenioꝛũ
impediretur:oẽs qui ſimul:nõ modo il
lo die:ſed quotidie cõuiuabamur bal

neas ad ſedẽdũ vocaui.nam bis tempo
ribus apt loc ſecretꝰ occurrerat. Erãt

auũt.6. nõ enĩ vereoꝛ eos ſingulari beni⸗

do eẽ:oẽ qð viuoſnauigius frater meꝰ:
trigetius ⁊ licetiꝰciues ⁊ diſcipuli mei.

nec lartidianũ ⁊ ruſticũ ↄſobꝛinos me

os q;uis nullum vel grammaticũ paſſi
ſint:deeſie voluiipſumq; eoꝝ ſenſuʒ cõ

muneʒ ad rem quã molliebar: neceſſa

riũ putaui.Erat enĩ nobiſcũ etate mini/

mus oĩum:ſed cuius ĩgeniuʒ: ſi amoꝛe

nõ falloꝛmagnuʒ quoddaʒ pollicetur

2

ane ne akeur
ne cep. Incipit oiſputatio oe bt
Nüng. en ollheltatio dede

Kuũ oẽs ↄſentirent: nauigius ſe
zare rndit. Cui ego: nibhil ne omni

no ſcis in quã:an iter aliqua:q̃ ignoꝛas

etiã hoc numerandũ ẽ:nõ puto me in
qt omnia neſcire potes ne ĩquã:nobis
dicere aliqd eoꝝ ꝗ noſti:poſſum inqᷣt:
mniñſi moleſtũ eſi:inqua ꝓfer aliqᷣd: ⁊ cũ
dubitaret:ſcis ne inquam ſaltiʒ te viue
re:ſcio ĩquit.Scis ergo habere te vitaʒ
ſi qdem viuere nemo niſ vita poteſt:et

boc inqt ſcio. Scis etiã coꝛpns te babẽ

aſſentiebat᷑:g iam ſcis te cõſtare ex coꝛ

poꝛe ⁊ vita:ſcio interim:ſed vtrü hec ſo

la ſint:ĩcertus ſuʒ.Ergo duo iſta ĩquaʒ:
eẽ nõ oubitas coꝛpus ⁊ anima: ſed icer
tus es vtrũ ſit aliud qò ad complendũ

ac ꝑficiẽdũ hoĩem valet. Ia inqͥt: boc

quale ſit:alias ſi poſſumus:qremus/uij

quam:nũc illud ia ex oĩbus qro:cuʒ fa

teamur cũcti:neq; ſine coꝛpoꝛe: neq; ſᷣ
ne aĩa eẽ poſſe hboĩem:cibos ꝓpt᷑ qͥd ho
rum appetamus: Pꝛopter coꝛpus iqᷣd
licẽtius.Ceteri aüt cũctabant᷑ varioqʒ
ſermone iter ſe agebant qũo poſſit pꝛo
pter coꝛpꝰcibꝰneceſſariꝰvideri cũ appe
teret ppter vitâ: ⁊ vita nõ niſ ad aiam

ptin eret:Luũ ego videt᷑ nquà vobiſ ad

eã partem cibum ꝑtinere: quã cibo cre
ſcere robuſtioꝛẽqʒ fieri videmus: Aſſẽ

tiebant᷑ pꝛeter trigetiũ.Ait eĩʒ. Cur ego
nõ ꝓ edacitate mea creui. Moduʒ inq;
ſuuũ a natura cõſtitutũ hñt oĩa coꝛpoꝛa
vltra quà mẽſura ꝓgredi nequea:iñ ea

mẽéſura minoꝛa eent ſi eis alimẽta defu
iſſẽt:qð ⁊ in pecoꝛibꝰfacilius animad

uertimꝰ⁊ nemo dubitat cibis ſubtraci1
oĩuʒ animãtiũ coꝛpoꝛa macreſcẽ. MHa
creſcẽ inqᷣt licẽtiꝰnõ decreſcẽ. Satis eſt

mibi inq;:ad id quod volo: ⁊ eiʒ qõ eſt.

Utrü ad coꝛpus cibus pertineat: ꝑtiet

Anikeſtũ vobiſ videt ex anima
⁊ coꝛpoꝛe nos eẽ cõpoſios?ꝰ

che

diue

llne
ſwori
oe
Eſein
ſcene
ſedoen
nipod
Eino
mnurg
menb
untv
uleoa
Ntenceb
Gllsan
Morie

hgeo

feheen
lüdo
nhente
dlsnng
ir
age
noe⸗
Glin
biror
tinge
ior
Ncnoen
Gnobbi
ſinn
linige⸗
nincn
Cſege
ſaaneg
ogne
Wwninn
ug
d

ten

einit
nmnncn
l eden
erigen
nönnr⸗
geignis
elnn
Ouickti
milgetn
Nbrettn
nugat
opnrt
ncöne
nAni
aniſd
unod
acN
migitrt
ſtumno
oge i
cteg
tc

=
=

+☛66
—
—
=S=

—
S
=
=

cio
rn
ide
natgen
tnm
Ll
tcdh.
lcteen
coune
ſchis
rchuin
nul

.

S=

—
—
——

4

4

——

.

2—
=

4

– =
=
= —

=

4
4

=2 = G
— =
=

=

=

——
=

—

—
=—
=

—
=
— =
= =

De beata vita.

aũt cũ eo ſubducto ad maciẽ deducitur
oẽs ita eẽ cenſuerũt. Quid g aĩa inquã
nulla ne hʒ alimẽta ꝓpa:an eiʒ eſca ſcĩia
vohis videtur:plane inqͥt mat᷑ nulla re
alia credo: ali aĩiam q; intellectu rerum
atq; ſcia:de qua re cũ trigetius oubiuʒ

ſe oſtenderet. hodie ĩquit illa:tuipſe nõ

ne docuiſti:vñ ant vbi anima paſcatur

nã poſt aliquanta pꝛandij parteʒ te di⸗
xiſti non adueriiſſe: quo vaſculo vtere⸗

mur: ꝙ alia neſcio:q̃ cogitaſſes nec ta⸗
men ab ipſa ciboꝛuʒ parte abſtinueras
manus atq; moꝛſus:vbi igit᷑ erat aĩus
tuus:quo tempoꝛe illud te veſcente:nõ
attendebat:inde mihi crede: ⁊ talibus

epulis animus paſcitur.i.curis: ⁊ cogi⸗

tationibus ſuis:ſi ſuper eas aliquid per

cipere poſſit.De qua re cum dubitãdter

ſtreperent nõne inquam conceditis bo
minũ doctiſſimoꝝ multo eẽ animos qᷓ;

imperitoꝛum quañ in ſuo genere pleni

oꝛes atq; maioꝛes: Maniſeſtum eẽ di
xerũt. Recte igitur dicimus eoꝛum ani
mos:qui nullis diſciplinis eruditi ſunt

nihilq; bonarum artium hanſerunt: ie

ℳe

iunos:⁊ quaſi famelicos eſſe plenos in
quit:trigetius ⁊ illoꝛum animos eẽ ar⸗
bitroꝛ:ſed vitijs atqʒ nequitia: iſta ipſa
eſt inquam crede mihi quedam ſterrili
tas ? quaſi fames animoꝛum. Nã quẽ
admodum coꝛpus detracto cibo plerũ
q; moꝛbis:atq; ſcabie repletur: que in
eo vitia iandicant famem ita ⁊ uloꝛum
animi pleni ſunt moꝛbis quibus ſua ie
iunia confitentur.Et enim ipſam nequi

tiam matrem omnium vitioꝛum: ex eo
ꝙ ne quicq; ſit:ideſt ex eo:ꝙ nihil ſit:

a nihilo nequitia nominata eſt. nibil ẽ&
enim oẽ qð flut:qð ſoluitur: qð hq̃ſcit
q̃ſ ſempꝑ perit. Ideo tales hoĩes etiaʒꝭ ꝑ⸗
ditos dicimus Eiſt aũt aliquid ſi manet

ſi cõſtat:ſi ſemꝑ tale:vt eſt virtus cnius

magna para eſt atq; pulcherrima: ꝗͥ tẽ
perantia ⁊ frugalitaſ dr. Sed ſi hoc ob
ſcurũ ẽ:q̃; dt id iam vos videre poſſitis
certe illud conceditis:qꝛ ſi animi ĩperi
toꝛum etiam ipſi pleni ſuat:vt coꝛpoꝛũ
ita aĩioꝛum. Duo alimentoꝛum genera
inueniuntur: vnum ſalubꝛe atqʒ vtile:
alterũ moꝛbidum atqʒ peſtiferum:que
cuʒ ita ſint. arbitroꝛ die narali meo: qiñm
duo q̃dam eẽ in hoĩe ↄuenit:inter nos
ideſt coꝛpus atqʒ aiam nõ me pꝛandiũu
paulo latius coꝛpoꝛib nr̃is ſolum: ſz ⁊
animis: etiam exhibere debere. Qõð aũt
hoc ſit pꝛandiũ:ſi eſnritis pferam:nam
ſi vos ĩuictos ⁊ faſtidientes alere cona
boꝛ fruſtra operã ↄſumã:magiſqʒ vota
facienda ſunt:vt tales epulas potiꝰ qzʒ
illas coꝛpoꝛis deſideretis:qð eueniet ſi
ſani animi veſtri fuerit.Egri enim ſiut
ĩ moꝛbis ipſius coꝛpoꝛis videmus. Ci⸗
bos ſuos recuſant ⁊ reſpuunt. Omnes
ſe vultu ⁊ conſentiente voce qͥcqd ppa
raſſem:iam ſumere ac voꝛare velle die⸗
xerunt. Ad q̃ ego rurſus exoꝛdieni btõs
eſſe nos volumus inquaʒ: vix hoc effu
deram occurrerũt vna voce conſentien
tes videt᷑.ne vobis inquã:btũs eſſe qui
qð vult nõ hʒ negauerũt.Quid oĩs qui
qð vult hʒ btũs ẽ. Lũ mater ni bona in⸗
quit velit ⁊ habeat btũs eſt. Si aũt ma

la velit:qᷓʒ iis habeat miſer eſt. Quni ego

arridens atqne geſtiens ipſam inquam

veteres dictam eſſe voluerunt ꝗſui vi

tio que contraria virtus eſt frugalitas

nominatur:vt igitur hec a fruge:ideſt a
fructu:pꝛopter quandam animoꝛu; fe⸗
cunditacem:ita illa ab ſtei ilitate bocẽ:

pꝛoꝛſus mater arcem ppiloſopbie ie⸗
nuiſti. Nã tibi pꝛoculdubio vba defue⸗
rũt:vt nõ ſicut tullius ter modo pande
res:cuiꝰ de hac inia verba iſta ſunt.naʒ
inhoꝛtẽſio:quẽ de laude ac defennõe

philoſophie libꝛum fecit. Ecce autẽ ait
Nõ philoſophi quidẽ:ſed ꝓmpti tamẽ

ad diſputandũ. Oẽs aiunt eſſe beatos

qui viuant:vt ipſi velint.Yalſuʒ id qͥdẽ

velle enĩ qð nõ deceat id ẽ ipᷣm miler⸗
rimũ:nec tã miſerũ ẽ nõ adipiſci qð ve
lis q; adipiſci velle quod nõ opoꝛteat.
Plus enĩ mali pꝛauitas voluntatis af

fert:qᷓ; foꝛtuna ciuq; boni. In quibus

verbis iũlla ſic exclamabat:vt obliti pe⸗

nitus ſexus eius magnũ aliquẽ virum

conſidere nobiſcũ crederemus:me inte
rim intelligẽte ex quo illa: ⁊ qʒ dinino
fonte manarent.Et licentiꝰ. Sʒ dicẽdũ

inquit tibi eſt: vt beatus ſit quiſqʒ quid
velle debeat:⁊ quarũ rerũ eũ opoꝛteat

habere deſideriũ. Inuita me inquã na
tali tuo quando oignaberis: quicquid

appoſueriſ libenter ſumã qua cõditiõe

hodie apud me vt epuleriſpeto:nec fla

gites quod foꝛtaſſe nõ ẽ paratũ Quem

cũuũ modeſte ac verecũde ↄmonitõis ſue

peniteret.Ergo illud inquã ↄuenit ĩter
nos:neq; quẽquã beatũ eſſe poſſe: qui

qð vult nõ hʒ:meq; oẽm qui qð vult hʒ

beatũ eſſe.Dederũt.Quid illud inquam
cõceditis oẽm qui btũs nõ ſit miſerum
cẽ: Nõ dubitauerũt.Ois igitur inquaʒ
qui qð vult nõ hʒ miier eſt. Placuit oĩ

bus Quid ergo ſibi hõ cõparare debet

vt btũs ſit inquã: Soꝛte enĩ etiaʒ iſti
noſtro ↄuiuio ſubminiſtrabit᷑:ne licen
tij auiditas negligatur.nã vt opinoꝛ: ei
cõparandũ eſt:qð cum vult hʒ. Mani

feſtũ eſt: dixerut. Jd eꝛgo inquam ſempꝑ

manẽs nec ex foꝛtuna pendulũ: nec vl
lis ſubiectũ caſibuos eſie debet. Naʒ qͥc⸗

qd moꝛtale ⁊ caducũ nõ poteſt a nobiſ
quãdo volumus: ⁊ q;diu volumus ha
berji. Aſſentiebant᷑ oẽs. Sed trigetius ĩ
quid.:ſunt multi foꝛtũati:qͥ eanpſas res

fragiles:caſibuſq; ſubiectas:tñ iocũdis

ꝓ hac dita cumulate largeq; poſſidedt

nec quicq; illoꝝ eis quod volunt deſit.

Cui ego.Qui timet inquã:videt᷑ ne ti⸗

bi btüs eſſe: Nõ videt᷑ inquit Ergo qd
amat quiſq; ſi amittere põt:poteſtneñ

timere:non põt inquit:? Amitti aũt pñnt

illa foꝛtuita. nõ igit᷑ hoc qͥ amat ⁊ poſſi
det:põt vllo modo btũs ee: nibil repu
gnauit. PHoc loco aũt mater etiam ſi ſe⸗

curus ſit:inquit ea ſe oĩa non eſſe amiſ
ſurum:iñ talibus ſatiari nõ poterit:g ?
eo miſer quo ſemper eſt indigens. Lui

ego.Quid ſi inquã his oibus abũdans

rebus atq; circũfluens:capiẽdi moduʒ
ſibi ſtatuat:eiſq; cõtentus:decẽter iocũ

deq; pfruat᷑:nonne tibi videtur beatꝰ.
MNõne ergo inquit illis rebꝰ: ſed animi
ſui moderatione btũs ẽ᷑. Optime iqua
nec huic interrogationi aliud:nec abſte

aliud debuit rñũderi. Ergo nullo modo

onbitamꝰ ſiquis btũs eẽ ſtatuit:id eum

ſibi comparare debere qð ſemper ma⸗

net nec vlla ſeuiente foꝛtuna eripi pot

Poc inqᷣt trigetius iam dudũ conſenſi

mus.Deus inquã nobis eternꝰ ⁊ ſemꝑ

manẽs videt: Hoc quidem inqᷣt licen

tius. Ita certũ eſt vt interrogatiõe non
egeret:ceteriq; oẽs pia deuotione con⸗
cinuerunt. Deum igitur inquâ qͥ habet

beatus ẽ.Qõð cum gaudentes libentiſſi

me accepiſſent: nihil ergo inqua nobis
iam querendũ arbitroꝛ ee:niſi quis ho

minũ habeat veũ. Btũs eniʒ ꝓfecto is
erit:oe quo quero qͥd vobis videatur.
Hic licentius deũ habet qui bene viuit.
Trigetius deũ bʒ inqᷣt qᷣ facit:q̃ deꝰvult
fieri:ĩ cuius ſnĩam lartidianus cõceſſit

Puer aut ille minimus oiuʒ:is hʒ deuʒ
ait qui ſpm immundum non hʒ. Mat᷑
vero omnia:ſed hoc maxime appꝛoba⸗
uit. Nauigius tacebat. Quẽ cũ interro

gaſſem quid ſentiret:illud vltimuʒ ſibi

E

ee

Contn
ſaoer
hinteb
Gpuc⸗
ſetir
ender
Uleie
ar
Kcne
li
ſun
me
Pan
len

lune
Muun⸗

mm

tort

ſn

ſinm⸗
ee
ſoſe⸗
eiene
Pane
lionni⸗
ſſahe
Co
leonot
Nrpn

en wun
Mlenn

Cne
doll
leie
Nnöſrn
Uin
iuet
W 4

Nhit
odwwin
Criſictitt
Nqinuig
tötänhin
innni

H
baur

niütuß⸗
prb

Nii ℳ

H

mngnun
datßnes
Nniſe
etutr⸗

placere reſpondit. Nec ruſticum per
contari viſum eſt: nec legendum q̃ naʒ
eſſet de re tanta eius ſententia: qui mi⸗
hi videbatur non deliberatione magis
qᷓ; pudoꝛe impeditus ſilere:trigetio cõ⸗
ſenſit. Cum ego teneo inqᷓ; omniũ pla⸗
cita de re magna ſane: ⁊ vltra quaʒ nec
queri quidem opoꝛtet: nec inueniri po
teſt:ſi mõ eam vti cepimus ſeremiſſime
ac ſinceriſſime inueſtigem. Quod ho⸗/
die quia longum ẽ: ⁊ habent in epulis
ſuis ⁊ animi quandam luxuriam: ſi vl⸗
tra modum in eas ⁊ voꝛaciter irruant.
Ita enim male quodammodo digerũt
vnde valitudini mentium non minns
qᷓ; ab illa ipa fame metuendum eſt:me
lius nos hec queſtio cras eſurientes ſi
videtur accipiet:illud modo libenter li
gurriatis volo:quod ſubito mihi mini
ſtratoꝛi noſtro in mentem ſuggeſtum
E:ĩferendum:⁊ eſt infalloꝛ:qualia ſolẽt
vltima apponi:quaſi ſcholaitico melle
confectum atq; conditum. Quo audi/
to ſeſe omnes quaſi ĩ alatum ferculum
te tenderunt:coagitaruntq; vt dicere ꝓ
perarem quid nam ect. Quid inq; puta
tis: niſſ cum achademicis totum quod
ſuſceperamus confectum eſſe negociũ.
Quo accepto nonnne tres illi quibus
res nota erat:ſeſe erexerunt alacrius: ⁊

velat poꝛꝛecils:vt fi:manibus inferen

tem miniſtrum adiuuerunt quibus
potuerunt verbis nihil ſe iocundiꝰ au

duuros eſſe monſtranteſ. Lum ego ita

rem polui. Si mamfenum ẽ ĩquò btüz
nõ eẽ:q qð vult nõbʒ: qð pauloañ rõ
demõſtrauit. Nemo aut querit gqð iae
nire nõ vult: ⁊ qrũt illi ſemꝑ veritatem.
Uolunt ergo inuenire:volut igitur ha⸗
bere iuetionẽ veritatl ⁊ nõ iueniũt. Se
quitur eos nõ hr̃e gð volüt. Et ex eo ſe

qulur eud bios nõ eẽ at nemo ſapiẽs

De beata vita.

niſi beatus. Sapiens igitur achademi/

cus non eſt:hic repente illi: quaſi totuz

ſapientes exclamauerunt. Sed l centiꝰ
attentius ⁊ cautius aduertẽs timuit aſ⸗
ſenfione: atq; ſubiecit. Rapui qnidẽ vo
biſcũ ſiquidem exclamaui illa cõcluſio
ne cõmotus ſed nihil hinc admittaʒ in
viſcera:⁊ partem meam pᷣuabo alipio.
Nã aut ſimul eam mecum lambet:aut
admonebit: cur non opoꝛteat attinge⸗
re. Dulcia inquã magis metuere nani⸗
gius deberet ſplene vitioſo. Hic ille ar⸗
ridens plane iquit me talia ſanabunt.
Naʒ neſcio quõ cũctoꝛü hoc ⁊ acculea
tum:qð poſuiſti:vt ait ille de melleſime
tio. Acriter dulce ẽ: nihilq; inflat viſce⸗
ra:quare totũ etiam palato aliquàtum
remoꝛſum:tñ vt poſſũ libentiſſimme ĩ me
dullas:traijcio. Non enim video quõö
redargui poſſit iſta concluſio: pꝛoꝛ/
ſus nullo modo poteſt inquit trigetiuſ
quare gaudeo iã diu:cu illis me inimi⸗
citias ſuſcepiſſe. Nã neſcio qua impel⸗
lente natura: vel vt veriꝰ dicam deo ẽt
neſcis quomodo refelledi eẽnt: tamè
animis aduerſabar. Hic licentius ergo
inquit illos nondum deſero. Ergo ait
trigetius:diſſentis a nobis: nuũquidnaʒ
ille inquit vos ab alipio diſſẽtitis:Cui
ego non dubito inq̃ʒ quin ſi adeſſet ali
abſurde ſentire poterat vt aut btüs illi
videret᷑:q tantũ bonũ animi qð arden
tiſſime vellet hr̃e non haberet:aut illoſ
nolle iuenire veritatẽ aut eũ qͥ btus nõ
ſit eẽ ſapiẽtẽ.nã his tribus quaſi melle

pius:huic ratiuncule cederet.nõ.n.taimm

farre atq; nucleis illud qð metuis gu⸗

ſtare cõfectum ẽ: Ille ne hnic ta parue
pueroꝝ illecebre cederʒ inqͥt achademi
coꝝ tata vbertate deſerta:qua iĩundãte
boc neſcio quid bꝛeue aut obꝛuet᷑ aut
pertrabetur. Quañ Vero iuchlongnm .

è

gliquid nos queramus: pꝛeſertim ad
uerſus alipium. Nã ñ mediocriter par
na iſta eſſe ſoꝛtia ⁊ viua ſatis ſibi ipe de
ſuo coꝛpoꝛe argumẽtat. Lu aũt qͥ elegi
ſti de abſentis auctoꝛitate pẽdere : d
boꝝ nõ ꝓbas vty btũm ñ eẽ qͥ qð vult
non bʒ:an illos negas velle habere iuè
tam veritatẽ:quã vehemeter inqnirunt
An videt᷑ tibi qſq; ſapiẽs nõ beatus:

Pꝛoꝛſus beatus ẽ inquit:qͥ qð vnlt nõ
pʒ:quaſi ſtomacani arridens.Qd cum
iuberem vt ſcriberet᷑:non dixi inquii ex

clamans.Qò itẽ cũ annuerẽ ſcribi: di⸗
xi inquit atq; ego iemel pꝛeceperaʒ: vt
nullum vbũu pter litteras funderet. Ita
adoleſcentem iĩter verecũdiã atq; con⸗
ſtantiam exagitatũ tencbã. Sed cũ bis
verbis eũ iocãtes:quaſi ad veſcẽda par
ticula ſuã puocamꝰ.Aĩaduerti ceteros

rei totiꝰ ignaros: ⁊ ſcire cupiẽtes quid

inter nos ſolos: tã iocũde agetet᷑ ſine
riſu nos intueri:qui mihi pꝛoꝛſus ſimi/

les viſi ſunt:qð plerũq; ſolet his ͥ cum
epulãt᷑ ĩiter auidiſſimos rapaciſſmoſq;

cõuiuas a rapiẽdo vel grauitate ſeſe ab

ſtinent vel pudoꝛe terrent᷑.Et qꝛ ego in

nitauerã: ⁊ magni cuiuſdà boĩs plonaʒ
atq; vt totũ explicẽ:veri hoĩs etia i ulis
epulis ĩutatoꝛẽ᷑:alias pſonã gerebam.
Suſtinere non potui. Cõmouit me illa
inequaluas mẽſe nr̃e:⁊ diſcrepatia.Ar
riſi matri. Atq; illa liberrime qo minꝰ
babebant: quañ de ſuo cellario ꝓmen
dum imperans. Jã dic nobis iĩquit qui
Ent iſti achadennci: ⁊ quid ſibi velint.

Cui bꝛeuit᷑ cũ expoſuiſſem:aperteq; ita

vt nemo illoꝝ ignarus abſcederet. Iſti
hoĩies ĩqᷓ; cadn arij ſi:quo noĩe vulgo
apð nos vocãt᷑ quos comitial moꝛbus
ſubu.rtit ⁊ nił ſurrexit vt abiret.

NOAOſtridie aũt cũ itẽ poſt pꝛadiũ
ęlcd aliq;to q; pꝛidie ſerius ijdẽ

. ) ſecunde diei Wrer Wi aia imũda qõ nihil ẽ alið qʒ vitus 7 er⸗

ſbie ↄꝓlediſſemuo. Tarde inq;́ veni⸗

ſti ad conuiuium:qð vobis nõ crudi⸗
tate accidiſſe arbitroꝛ ed paucitail fer⸗
culoꝝ ſecuritate:qð tã mature aggredi
endũ viſũ ẽ:qð ñ cito vos puſuros pu⸗
tatis.nõ multũ.n. reliqaꝝ credẽdũ erat
remãſiſſe:vbi die ipo atq; ſolẽnitate exi
guũ reꝑtũ erai. Soꝛtaſſe recte. Sed qd
vobis pparatũ ſi:ego quoq; vobiſcum

me tales epulas pbere non ceſſat. Sed

nec huic quiſq; vĩ um ſẽtẽtie reſtiiiſſet.

Queſitũ ẽ qͥ nã vobis videret᷑ deũ brĩe.

De qua re:ñ bene memini tres ſetenti?

dicte ſũt. Nã partim placuiu deũ habe
re ulũ qͥ ea faceret deꝰ vellet. Quidaʒ
aũt dixerãt ꝙ is deũ haberei:q bene vei
ueret. Reliquis vo ĩ eis ðs eẽ viſus ẽ: in
quibꝰ imũdus: q appellat᷑ ſpũs non t.

Szʒ foꝛtaſſe oẽs diuerſis vpis vnü idẽq;

ſenſiſtie. Nã ſi ouo pᷣma cõſideremue 2

oiĩs qͥ bñ viuit ea fac vult ds: d fac ꝗ

vli ðs bñ viuit. Nec qᷣcq; ẽ alid bene i

nere:q; ea facere qᷓ deo placedt: nin qᷣd

vobis aliud videt. Aſſetiebrur. Lernũ

vo ulud paulo diligetus cõſiderãdu e:

ꝓpterea ꝙ ritu caſtiſſimoꝑ ſacꝛoꝑ. ipi/

ruus imũdus qztũ ĩrelligo: vnobꝰ mo
dis appellari ſolet: vel ille d exirinſecuſ
aĩam inadit: ſẽſuſq; cõtii bat:⁊ quẽeda
poĩbꝰ ifert furoꝛẽ: cui excludẽdo qͥ pæe
ſunt manũ iponere vel exoꝛcizare dicu⸗
tur:B ẽ ꝑ diuina eũ adiurddo expelle/
re. Alit᷑ aũt dr ſpũs imudus. Ois oĩno

roribꝰ ĩqninata. Itaq; abi te qro: tu hnj
er: qͥ foꝛtaſſe aliquãto ſeremoꝛe ac pur⸗

neſcio.Alius ẽ.n.qͥ oĩbꝰcũ oẽs:tu maxi

nos ab edẽdo:vel ĩbeccillitate:vel latu
ritate: vel negocio plerumq; ceſſamus
quem manentem in hominibus bea /
tos eos facere:inter nos heri niñ falloꝛ
pie cõſtaterq; cõuenerat. l cũ rõ ve⸗
monſtraret eũ beaiũ eẽ:qͥ deũ hbaberet

glior
Glbis
ſectit
ſindt
boib
iat
uin.s
upil
deu
Mi
ſic
Nen
lan
eeh
llloe⸗
Cicee
ſtenn
altne
ſir
i
fubn
lnc⸗
ii

i
lib
an⸗
ohe
Meca⸗
Popf
fwpie
ſotien
at
ee

Lvierͤfe

Rönd cnn

HKZZ
inmnnge
oeing
rordig
Inbiu
ſeerd
oagtn
wäcenn
oeNch
Nluet
eugen
R
n ſii
iitne
werin

R
hmn
S
Nfſiu

qͥ tibi videat᷑ imũdũ ſpũm nõ hre. Ille

ne qui demonẽ nõ hʒ:quo veſani hoĩeſ
fi eri ſolẽt:an ille qͥ aiam ſua iam a viti

is oĩibꝰ peccatiſq; mũdauit: Js mihi vi

det᷑ ĩiquit ĩmũdũ ſpiritũ nõ bre: qͥ caſte
vinuit. Sed caſtũ ĩquã quẽ vocas eũ ne
nihil peccat:an eũ ti qͥ ab illicito ↄcu
bitu ſeſe abſtinẽs:ceteris pctis nõ deſi

nit iquinari. Ille ẽ ve caſtus:qui deũ at

tẽdit ⁊ ad ipᷣm ſolũ ſe tenet. Que verba

pueri ſicut dicta erant cũ cõſcribi mihi
placuiſſet hec vltima: is ergo inquam
neceſie ẽ bñ viuat:⁊ bñ viuit neceſſario

talis e: niſi qͥd tibi aliud videt᷑. Cõſenſit

cũ ceteris.Ergo vna c.Nic inquã dicta
ſẽtẽtia. Sed illud a vobis paulnlũ q̃ro:
velit ne deꝰ:vt hõ deũ q̃rat. Dederunt.

Itẽ qͥro nüquidna; poſſumꝰoiccẽ. Illũ
deũ q̃rit male viuere. Nullo mõ dixe

rũt.Etiã boc teriiũ reſpõdere. Spiritus
imũdꝰ põt ne deũ qͥrere. Negabãt ali/
quãatũ dubitãte nauigio ꝗͥ poſtea cete⸗
roꝝ voc bus ceſſu.Si igit᷑ inquã qͥ deũ
qrit id facit qð deꝰ vult ⁊ bene viuit: ⁊

ſiriũ imũdũ nõ hʒ:q aũt deũ q̃rit nõ/⸗
dũuũ hʒ den. Nõ igit᷑ q̃ſqͥs ant bene viuit:

ant qð vult de facit aut ſpũm ĩmũduʒ
nõ habet:cõtinuo deũ hr̃e dicẽdus eſt.
Pic cũ ſe ceteri cõceſſionibꝰ ſuis dece⸗

ptos riderẽt. Poſtulauit mater: cũ diu

ſtupida fuiſſet:vt ei hocipᷣm qõ cõclu/
fionis neceſſitate ĩtoꝛte dixerã explicã⸗
do relaxarẽ atq; ſoluerem:qð cũ factũ
eẽt. Sed nemo ĩquit põt ꝑuenire ad de
um:miſi deũ q̃ſierit. Optime ĩquã. Ta/

mẽ qͥ adhuc q̃rit nõdũ ad eũ puenit et

lã bñ viuit.nõ igit᷑ quiſquis bñ viuit de

um babet. Mihi inquit videt᷑ deũ oẽs
habere:ſed eũ qui bene viuũt:habent ꝓ
pitium:qui male:infeſtum. Male igi
imnqᷓʒ heſterno die cõceſſimꝰ eũ btũʒ eẽ

gatioꝛe ſpiritu iſtam ſententiã ptuliſti

qui deum habet. Siquidem omnis hõ

deum habet:nõ tũ oĩs homo beatus ẽ.
Adde ergo inquit pꝛopitium. Saltim

inq̃; hoc inter nos conſtat latis eũ bea
tum eſſequi habet pꝛopitium deũ. Uel
lem inquit nauigius conſentire. Sed il
lum vereoꝛ qui adhuc q̃rit pꝛeſertiʒ ne
concludas beatum eſſe achademicum
qui heſterno ſermone vulgari quidem
⁊ male latino:ſed aptiſſimo ſane vt mi
hi videtur verbo:caducarius nomina⸗
tus eſt. Non enim poſſuʒ oicere homiè⸗
ni deum querenti aduerſum deum eſſe:
quod ſi dici nefas eſt.pꝛopitius erit ⁊ q̃
ꝓpitium deum habet beatus eſt. Bea⸗
tus ergo erit ille qui querit.Omnis aũt
querens nondum habet quod vult.
Erit igitur beatꝰR homo:qui quod vule
non habet:quod heri nobis omnibus
videbat᷑ abſurdũ:vñn credebamꝰ acha⸗/
demicoꝝ tenebꝛas eẽ diſcuſſas. Quare
iam de nobis licẽtius triũphabit:mihi
que illa dulciaq; contra valitudinem
meam temere accepi has de me penas
exigere:quaſi pꝛudens medicus admo
nebit hic cum eti: m mater arriſiſſet.
Ego inquit trigetius non concedo con

tinuo deũ aduerſari cui non ſit ꝓpitius

ſed eẽ aliquid mediũ puto. Cui ego iſtũ
tamen hominem inqua mediũ cui nec
de ꝓpitius ẽ nec infeſtꝰ:oeũ quoquo⸗
modo habere concedis:hic cũ ille cun
ctaret᷑.Aliud eſt in quit mater deũ ha⸗
bere:alud nõ eẽ ſine deo. Quid ergo ĩ⸗
q́ʒ melius vtrü babere deum: an non
eſſe ſine deo: ¶ Quantum inquit poſ/
ſum intelligere:iſta eſt ſententia mea.
Qui bene viuit habet deum: ſed pꝛo/⸗
pitium:qui male habet deum:ſed ad/
uerſum. Qui aſt adhuc querit nõdũq;
inuenit:neque pꝛopitium neq; aduer⸗

ſum:ſed non eſt ſine deo. Hec ne inq;

dra etiam ſetentia eſt: Panc eè dixerũt parauit:tempuſq; ꝓmeridianum cãdi⸗ ſetſe⸗
Dicite mihi q̃ſo inq;: nõ vobis videtur diſſimum reddit: placuit ergo iu pꝛatu⸗ Müned
æẽẽ hoĩ deus pꝓpitius:cui faue: eẽ ↄfeſſi li ꝓpinqua deſcendere aiq; ommbus nanea
ſũt. Nõ ergo inq; fauet deꝰ qᷓrenti ſeſe nobis vbi cõmodũ viſum eſt conſiden hbet
bomini: Reſponderũt fauere. Habʒ igi tibue reliquꝰ ita ſermo paratus c. Oĩa 1cbnic
tur inq; qͥ deũ qᷣrit deũ ꝓpitiũ: ⁊ oĩis ᷣ pene inq; que interroganti mibi conce iftſt
bʒ deũ ꝓpitiũ:btũs ẽ. Beatus ẽ ergo: ?⁊ dia nobis volui habeo ac teneo:quare ſtſope
ille qui queru.Qui aut querit: nõdũ hbʒ hodierno die quo poſſimus tadeʒ hoc manf
quod vnlt.Erit igitur beatus qui quod noſtrum cõniuium aliquo iteruallo di mauit
vult ñ habet: pꝛoꝛſus inquit motet.nõ erum diſtinguere.aut nibil aut nõ mul he
mihi videt᷑ btũs eẽ qui qð vult nõ habz tum erit vt opinoꝛ:qð mihi vos reſpon oi
Ergo inq; nõ oĩs qͥ bʒ deum ꝓpitiũ bea dere neceſſe ſit. Dictũ eniz erat a matre nme
tus eſt. Si hoc cogit rõ inquit nõ poſſũ nidhil aliud eẽ mitſeri qᷓ; egeſtate:cõue⸗ de
negare. Iſta igit᷑: iq; diſtributio erit vt nitq; inter nos q egeant miſeros eẽ Sʒ ſiln
oĩs qui iam deũ inuenit:⁊ ꝓpitium veũ vtrũ oẽs etià miſeri eged:nõnulla q̃ſtio lugnol
babeat: ⁊ btũs ſit: oĩs aũt qui deuʒ qᷓrit cẽ:qu beſterno die nõ potuimexplica rct
Ppitiũ deũ hẽat.ſʒ nõdũ ſit beatus. Ja, re.Hoc aũt ita ſe hre:ſ rõ demõſtraue Gue
vero quiſquis vitijs atq; pctis a deo ſe rit pfectiſſime ĩuẽtũ ẽ: qͥ ſi biũs: erit.n. Megtmn
alienat nõ mõ btũs nõ ſit:ſed ne deo q ille qͥ nõ eget. Oie.n.nõ miſer beatus ẽ. acant
dem viuit pꝓpitio.Qð cũ placuiſſet oibꝰ* Beatus ẽ ergo qͥ egeſtate caret: ſ quã nncn
bene hʒ inq;: ſed adhuc illud vereoꝛ ne dicimꝰ egeſtatẽ: eacẽ miſer ã eẽ cõſtue iſe
