dñno vnicuiq; ſecũdũ opa eiꝰ. Ut.n.hoc
qð ipẽd᷑ poſſit ei ꝓdeſſe poſt coꝛpus
I ea vita acquiſtũ eſt quã geſſit ĩ coꝛpo⸗

re/Poterat inqniſitioni tue ſufficc mea

breuis iſta reſpõſio: ſʒ qꝛ talia monent
bꝰ reſpõdẽdũ eẽ exiſtimo parũper at⸗
tẽde.In machabeoꝝ libꝛis legim obla
tũ ꝓ moꝛtuis ſacrificiũ:ſed ⁊ ſt nuſq; in
ſcripturis veteribꝰ omnino legeret᷑:nõ
parua tñ ẽ vniuerſe eccleſe que in hac

conſuetudine claret aucioꝛitas:vbi ĩ pᷣ⸗

cibus ſacerdotique domino deo ad eiꝰ

cundum religionis noſtre ſacras litte⸗
ras eſt videndum. Neq; enim creden⸗
dum ẽ ſicut apud Maronẽ legit᷑ inſe⸗
pultos a natigãdo atq; traſeundo ĩfer
no aĩe ꝓhiberi.quia.ſ.neq; ripas datur
boꝛẽdas ⁊ rauca fluẽta trãſpoꝛtare pxᷣ
uſq; ſedibꝰ oſſa deuerint/Quis coꝛ xppia
num inclinet bis poeticis fabuliſq; fig⸗
mentis:cum dominus ieſus vt inter ini
micoꝛum manus qui eoꝝ coꝛpoꝛa ĩ eo⸗
rum poteſtate haberent ſecuri occũbe/

rent chꝛiſtiani: neq; capillum capitis

eoꝛum aſſerat perirurum exhoꝛtans ne
timeat eos qui cum coꝛpus occiderint
amplius nan habent quid faciant:vnõ
in pꝛimo libꝛo de ciuitate dei ſatis qtũ
exiſtimo:ſum locutus vt eoꝛum denteʒ
retunderem:qui barbaricam vaſtitatẽ:

pꝛecipne quam nuper roma perpeſſa

eſt chꝛiſtianis tempoꝛibus imputan⸗
do etiam id obijcinnt illic quid ſuis ſub
uenerit chꝛiſtus Quibus cum reſpon⸗
ſum fuerit animas fidelium pꝛo fidei
ſue meritis ab illo fuiſſe ſuſceptas:inſul
tant de cadaueribus inſepultis. Lotũ
itaq; iſtum de ſepultura locum verbis
talibus explicaui. At enim ĩ tanta inq;
ſtrage cadauerum ne ſepeliri potuerat
neq; iſtud pia fides reſoꝛmidat tenens
pꝛedictum:neq; aſſumentes beſtiasre
ſurrecturis coꝛpoꝛibus obfuturas quo
rum capillus capitis non peribit.nullo
modo diceret vitas. Nolite timere eos

altare fũdũ:ur:locũ ſuũ habet etiaʒ cõ qui occidunt coꝛpus: animam autem

8

mendatio moꝛtuoꝝ. Sed vtrũ aliquid

pꝛoſit anime moꝛtui locus coꝛpoꝛis ſui

operioſius inquirendum eſt. At pᷣmum
vtrum interſit aliquid ad inferendam
vel augendam miſeriam poſt hanc vi/
tam ſpiritibꝰ hoĩum ſi eoꝛum coꝛpoꝛa
ſepulta non fuerintinon ſecunduʒ opi⸗

nionem vtcũq; vul gatam:ſed pouiꝰ ſe⸗

non poſſunt occidere.Si quicqᷓ; obeſ⸗
ſet vite future quicquid inimici oe coꝛ
poꝛibus occiſoꝛum facere voluiſſent:
niñ foꝛte quiſpiam ſic abſurdus eſt vt
contendat eos qui coꝛpus occidunt:
non debere timeri ante moꝛtem:ne coꝛ
pus occidant:⁊ timeri debere poſt moꝛ
tem ne coꝛpꝰ occiſi ſepeliri non ſinant:
m iin

Falſinz eſt ergo ad ait: qͥ coꝛpꝰ occidũt

⁊ poſtea nõ bñt quid faciat:ſñi hñt tãta

que de cadauerib faciãt/ Abſit vt falſũ
ſit qð veritas dixit.Dcm̃ eſt enĩ aliquid
eos facere vt occidãt:qꝛ in coꝛpoꝛe ſen
ſus ẽ occidẽdo poſtea vero nihil habe⸗
re qͥq facit: qꝛ nullus ſenſus eſt in coꝛ
poꝛe occiſo. Multa quoq; coꝛpoꝛa xpᷣi

anop terra nõ texit:ſed nullũ eoꝝ qᷣſq;

a celo ⁊ terra ſeꝑauit:quã totã implet

ſua pñtia qui nouit vñ reſuſcitet quod

creauit.Dr quidẽ in pſalmo poſueruut
moꝛtalia ſeru ꝝ tuoꝝ eſcam volatilibꝰ
celi:carnes ſcõꝝ tuoꝝ beſtijs terre: effu
derũt ſanguinẽ eoꝑ tanq; aquà in circu

itu hierlʒ ⁊ nõ erat qͥ ſepeliret/Sed ma⸗

+—
—

—

ex terra derũ ? aliop elemètoꝛum ſecre
tiſſimo ſinu qno dilapſa cadanera re⸗
ceſſerũt ĩ tpis pũcto reddẽda ⁊ reĩtegrã

da ꝓmittit/ Nec iõ tñ ↄdẽnanda ⁊ abij
ciẽda ſunt coꝛpoꝛa defunctoꝝ maxime

qʒ iuſtoꝛũ ac fideliũ quibus tanq; oꝛga

nis ⁊ vaſis ad oĩa bona oꝑa ſcũs vſus ẽ

ſpus. Si enĩ pat᷑na veſtis ⁊ annnlus ac
ſi dd biꝰtanto carius poſteris quato er
ga parentes maioꝛ affectꝰ:nullo modo

ipſa ſpynẽda ſunt coꝛpoꝛa q̃ vtiq; mito
familiariꝰatq; cõiuncti qᷓ; quelibet ĩdu
menta geſtamus Pec eni non ad oꝛna
mẽtum vel adiutoꝛium qoð adhibet᷑ ex⸗
triſecus: ſed ad ipſam nãm boĩis ptinẽt
Unde ⁊ antiqnoꝛũ iuſtoꝛũ funera cuʒ

gis ad exagerãda crudelitatẽ eoꝝ:qͥ iſta / pietate curata ſunt ⁊ exequie celebꝛate

ſecerũt nõ ad ifelicitatẽ eoꝑ: qͥ iſta per⸗
peſſi ſunt quis h̊ in conſpectu homini
dura ⁊ dira videant᷑:ſed pᷣcioſa ĩ cõi
ctu domini moꝛs ſcõꝝ eius
iſta oĩa.i. curatio funeris:conditio ſepl
ture:pompa exequiarũ magis viunoꝛuʒ
ſolatia ſunt qᷓ; ſubſidia moꝛtuoꝝ. Si a
liquid ꝓdeſt ipio ſepulrura pᷣcioſa obe
rit pio vilis aut nulla. Pꝛeclaras exeq⸗
as ĩ cõſpectu hoĩ purpurato illi diuiti
turba exhibuit famuloꝝ:ſed multo cla
rioꝛes ĩ cõſpectu dni vlceꝛo o illi pauꝑi
miniſter ũ pᷣbuit angeloꝝ qͥ eũ nõ extu
lerũt ĩ marmoꝛeo tumulo ſedĩ abꝛahbe
ſinũ ſuſtulerũt Rideãt hec illi ð quos
defendendã ſuſcepimus ciuitatem dei.
Uerũtn ſepulture curã etiam eoꝝ phi⸗
loſophi cõtẽpſerũt:⁊ vniuerũ exercitus
du ꝓ terrena patria moꝛerent᷑: vbi po⸗
ſtea iacerẽt:vel quibꝰ beſtijs eſca fierẽt
nõ curauerũt.licuitq; poetis de hac re
plauſabiliter dicere. Celo tegitur: ꝗᷓͥ nõ
bʒ vꝛn , q;to de coꝛꝑibꝰ in ſepultis ĩſul
tare xpᷣia nis:qᷓbus ⁊ ipſius carnis mem
bꝛoꝛũq; oĩum refoꝛmatio non ſolum

ꝛ0ide

⁊ ſepultura ꝓniſa:ipſiq; cũ viuerẽt ðõ ſe

peliẽdis vel ẽt trãſferẽdis ſuis coꝛpibuſ

filiis mandauerunt:⁊ tobias ſepeliẽdo

monuoſ deũ ꝓmeriunſſe teſte angelo cõ

mẽdat᷑. Ipſeq; oñſ die tertio re ſurrectu
rus religioſe mulieris bonũ opꝰpᷣdicat
pᷣdicandũq; cõmẽdat:q vngnẽtũ pᷣcio
ſuʒ ſuper mẽbꝛa eius effuderit atq; hoc
ad eũ ſepeliendum fecerit ⁊ laudabilit
cõmemoꝛant᷑ in endagelio:q coꝛpꝰ eius
de cruce acceptũ diligẽter atq; honoꝛi⸗
fſice tegendum ſepeliẽdũq; curarũt/vẽ
iſte anctoꝛitates nõ H̊ admonẽt ꝙ iſit

vllus cadaueribus ſenſus:ſed ad dei ꝓ

uidẽtiamcui placẽt etiam talia pietatj
officia coꝛpoꝛa quoq; moꝛtuoꝛũ ptine
re ſignificãt ppter fidem reſurrectõnis
aſtruẽdã vbi ⁊ illud ſalubꝛit᷑ diſcit᷑ quã
ta poſſit eẽ remuneratio ꝓ elemoſynis
quas viuẽtibꝰ ⁊ ſentientibꝰexhibemus
Sed neq; h̊ apud deũ pereumt q̃ ex ani

mis hoĩum mẽbꝛis officia diligentieq;

pſoluũtur. Sunt quidẽ ⁊ alia que ſan⸗
cti patriaſche de coꝛpoꝛibus ſuis ↄdien
dis vel trãſferẽdis pphetico ſpũ dicta ĩ

. Grdia

—

yli

lgwi

mumn
Nrinm

Pcne

geihis

ſtie
ſei

ſiocd

dii cdſbe

ad
worc

Ueitrürn

miti
MNlie
erde

Ciper⸗

ſirſi

utch⸗
ficdo

nd

Akre
inſ

ſoluti
Npoiſo
ichn
ſiſin,
popeick
ſcczen
füne
faltele
Aſi
fon⸗
ſglcnn
fiocſen
ſunten
fün
Un/f
i

De cura agenda pꝛo moꝛtuis.

nimn telligi voluerũt. Nõ aũt hic locuſ vt ea moneat mẽteʒ i admoneat nunenpa?
Nctumn ꝑptractemus iutèdit cum ſufficiat iſta qᷓ ꝓpter qð greci mẽnemion vocant qdᷣ
ütnin diximus. Sed ſi ea q̃ ſuſtẽtãdis viuen⸗ nos memoꝛiã ſeu monumẽti appella
Z tibꝰſunt neceſſaria ſient victuſ ⁊ amictꝰ mus quã lingua eoꝛũ memoria ipſa j
einannm que qᷓ; is cũ gr aui afflictione deſint ñn meminim mèneme dicit. En ſtac; re
nbneng frangut ĩ bonis pferẽdi tolerandiq; vir colit aĩus vbi ſepultũ ſit chariſſimi coꝛ
nogtſit tutẽ:ſed excitatà faciũt fecũdioꝛes: q;dto pus:⁊ occurrit locus noĩe martyris ve
Hrm magis cũ deſunt ea q̃ curadis funeribꝰ nerabilis eidẽ martyri aiam dilectam
otrtuI cöcendiſq; coꝛpibꝰoefunctoꝛũ adbibe cömẽdat recoꝛdã is ? pꝛecãtis affect“.
fcsniem ri ſolẽt nõ efficiunt miſeros ĩ occult Qui cuʒ defunctus a fidelibus chariſſi
mö ei N oꝛũ ſedibus iam Niierocf aub hoc qñũ mid exhibef eũ pdeſſe nõ dubiũ eſt his
aißtu iſta cadauerib'rpianoꝛũ in illa magne q cũ in coꝛpoꝛe viuerẽt talia ſibi pꝰ hae
Naiworetent vꝛhis vel ẽt alioꝛũ oppidoꝛũ vaſtatione vitã pdeſſe mernerũt. Uerũ ⁊ fi aliquas
maörbbt defuerũt:neq; viuoꝛũ culpa eſt qui nõ neceſſitas vel bumari coꝛpoꝛa del in ta
iemn potuerũt iſta pꝛebere nec moꝛtuoꝛum libꝰ locis humari nulla docta faculta
friſneng pena qui nõ potuerũt iſta ſentire. Pec te pmittat:nõ ſunt pꝛetermittende ſup
Cnidtr eſt mea de ſepulture cã atq; rõne ſnia plicatões ꝓ ſpiritibꝰmoꝛtuoꝛũ qnas fa
ai 4· Quã pterea ex alio libꝛo meo in iſtum ciẽdas pꝛo oĩbus ĩ xpᷣiana ⁊ catholica
tu tranſtuli:qꝛ facilius hic a me recenſeri ſocietate defũctis etiã tacit noĩb quos
lbix el potuit q; ad iᷣm alio modo eloquẽduʒ ſub gnãli ↄmemoꝛatõne ſuſcepit eccle
enkmti fuit/Quod ñi verũ ꝓfecto ⁊ ꝓniſus ſe ſia:vt quibꝰad iſta deſunt parẽtes aut
mrmg peliẽdis coꝛpoꝛibꝰapud memoꝛiã ſcõx filij aut quicũqʒ cognati vel amici: ab
miß ite locus bone affeclionis ẽ:⁊ humane er vna eis exhibeat᷑ matre cõi· Si autẽ de
eiäife ga fanera ſuoꝛũ:qi 1 nönulla religio eſſent iſte ſupplicatões que fiũt recta fi
IHExvt ſepeliant non põt nulla eẽ qñ vbi deac pietate ꝓ moꝛtuie: pnto nihil p
ertloti ſepeliant᷑ attendit Sed ci talia vinoꝝ deſſet ſpiritibꝰeoꝛũ quatũlibei ĩ loc lſã
lvici ſolatia reqiurũtur quibꝰeoꝛũ pius ĩ ſu⸗ cis exanimata coꝛpoꝛa ponũturCcum
RK os alus appareat: nõ video qᷓ̃ ſũt adiu fidelis mater fidelis filij defuncti coꝛ
— ſ mẽda moꝛtuoꝛũ niſi ad h̊ vt dũ recolũt pus deſiderauit in baſilic martyris po
umwig vbi ſunt poſita eoꝛũ quos diligunt coꝛ ni: ſed qdeʒ credidit ei aiam merit mar
ſsu poꝛa eiſdẽ ſcĩs illos tanq; patron s ſu tyris adiunari B qõ ita credidit ſuppli-
inthftl ſeeptos apo de ediuuãdo ⁊ oꝛudo cõ catio qᷓd fuit Et hoc pfuit ſiqd pfuit
pomrütt mẽdant: qõ quidẽ facere poſſent etimm ⁊ qð ad idẽ ſepulchꝛnʒ recnrrit aĩo 2 fi
n eiretin ſitalibꝰ locis eos humare non poſſent deliũ pꝛecibꝰmagis: magiiqʒ cõmẽdat
r Sec nõ ob alimd vel memoꝛie oicutur 2 adinuat defuncti ſpm nõ moꝛtui coꝛ
nec vel monumẽta eoꝛũ eaq; inngnita fiũt poꝛis locꝰ:ſed ex loci memoꝛia viuꝰma
pti ſepulchꝛa moꝛtuoꝛũ: niſi qꝛ es qͥ viuen tris affectus. Simul enĩ ⁊ qͥ ⁊ cui com
ime tiũ oclis moꝛte ſubtracti ſunt: ſc ne ob mẽdatus ſit nõ vtiqʒ infructuoſe religi
n liuione eniã coꝛdibꝰ ſubtrahant᷑ in me oſam matrem pꝛecantis attingit. Naʒ
= moꝛiã reuocãt ⁊ faciunt admonendo ⁊ oꝛãtes de mẽbꝛis ſui coꝛpoꝛii faciunt
inn cogitari/Naʒ ⁊ memoꝛie nomen id apꝑ qð ſupplicãtibꝰↄgruit:cũ genua fugũt
S tiſſime oñdit. Monumentü cniʒ eo ci extendũt manꝰvel etiã ꝓſternuntur

ihimm

3

.

ſolo:⁊ ſi qind aliud diſibiliter faciũt: ;

uis eoꝝ inuiſibilis volũtatis vt coꝛdis ĩ
tẽtio deo nota ſit:nec ille ĩdigeat his in
dicijs vt humanus ei pandat᷑ aĩuſ:ſj hĩc
magil ſeipᷣm excitat hõ ad oꝛãdũ gemẽ
dũq; humili atq; feruẽtius. Et neſcio
qũo hi motuſcoꝛꝑis fieri niñ motu ani
mi non pñt.Eiſdẽq; rurſus exteriꝰviſibi
liter factis ille interioꝛ ĩuiſibilis qui eos
facit auget.Ac ꝑ hoc coꝛdis affectus qͥ
vt fierẽt iſta pꝛeceſſit:qꝛ facta ſunt cre/
ſcit:veꝑramen ſi eo modo quiſqʒ tenea
tur vel etiã liget᷑:vt hec de ſuis mẽbꝛis
facere neqᷓ̃at:nõ ideo nõ oꝛat intioꝛ ho
mo:⁊ ante oculos dei ĩ ſecretiſſimo cu
bili vbi cõpungit᷑:ſternit ita etiã cũ plu
rimũ interſit vbi ponat coꝛpus moꝛtui
ſui qui ꝓ ſpũ eius deo ſupplicat:qꝛ ⁊ P
cedens affectꝰ locũ eligit ſem̃:⁊ illic coꝛ
poꝛe poſito recoꝛdatꝰ locus ſanctꝰ eum
qui pꝛeceſſerat renuat ⁊ anget affectꝰ.
Tamen ⁊ ſi ñ poſſit:vbi religioſus ami⸗
cuſ elegit bumare quẽ oiligii nullo mo
do dʒ a ſupplicationibus neceſſarijs in

eius cõ nẽdationẽ ceſſare. bicũqʒ.n.
iaceat vel nõ iaceat defuncti caro: ſpũi
reqes acquirenda ẽ. Qui cũ inde exiret
ſecum abſtalit ſenſuʒ: quo intereſſe poſ

ſit quomodo quiſqʒ ſit ſiue in bonis ſi
ne ĩ malis:neq; ab ea carne expectat ad
iunari vitam ſuã cui pꝛebebat ipſe vitaʒ
quã oetraxit excedens ⁊ redditurus eſt
rediẽs:quoniam nõ caro ſpiritui: ſʒ ſpi
ritus carni etiã ipſius reſurrectõnis me
ritũ cõparat:vtrũ ad penã an ad gloꝛiã
reuiuiſcant Legimua in ecclenaſtica
hiſtoꝛia quam grece ſcripſñit euſebius:⁊
n latinam linguaz vertit ruffinus: mar

tyrum coꝛpoꝛa in gallia canihus expo⸗

ta cſianũq; reliquias atqʒ oſſa moꝛtiuo
rum viqʒ ad exremam conſumptioneʒ
ignibus cõcremata:eos deniq; cineres

fluuio rodani:ne quid ad me mmoꝛiam

qualencunqʒ relinqueretur inſperſos.
Quod non ob aliud credendum eſt oi
uinitus fuiſſe permiſſum: niſi vt diſce⸗

rẽt chꝛiſtiani in confuẽdo chꝛiſtum dũ

contemnerent hanc vitam: multo ma
gis contemnere ſepulturam. Poc eniʒ
quod ingenti ſeuitia de coꝛpoꝛibꝰ mar
tyrũ factũ eſt:ſñi eis quicq; noceret ꝙ mi
nus beati requieſcerent:eoꝛum victoꝛi
oſiſſumi ſpũs non vtiqʒ fieri ſinerentur

Re ipſa ergo declaratũ ẽ:non ideo dt⸗

xiſſe dñm. Nolite timere eos qui coꝛ⸗
pus occidũt ⁊ poſtea non habent quid
faciant: ꝙ nõ eſſet permiſſurus aliqᷣd
eos facere de ſuoꝛum coꝛpoꝛibus moꝛ

tuoꝛum. Sed quoniam quicquid face

re permiſſi eſſent nibil: quo minueret᷑

chꝛiſtiano defuncto felicitas fieret: ni⸗

hil inde ad ſenſum poſt moꝛtem viuen
tium pueniret: nibil ad deti imentum:
ſaltem ipſorum coꝛpoꝛum:quo minus
integra reſurgerẽt pertineret. Et tamen
ec illo humaui coꝛdis affectu:quo ne⸗
mo vnquã carnẽ ſuã odio habet: ſi co⸗
gnoſcant aliquid bomines poſt moꝛte
ſuis coꝛpoꝛibus defunctis obeſſe:qdð ĩ
ſua cuiuſq; gente vel patria poſcit ſolẽ
nitas ſepulture cõtriſtantur vt bomieſ
⁊æ quod ad eos poſt moꝛtem non perti
net ante moꝛtem ſuis coꝛpoꝛibuſ timet
ꝙ inuenitur in libꝛis regum deus ꝑ ꝓ
phetam minari alteri ꝓphete:q ei tran
ſgreſſus ẽ verbuʒ ꝙ nõ kerret cadauer

ei in ſepulchꝛũ patrũ eius. Qae ſeriptu

ra ſic ſe bʒ. DHec dicit dominus. Quia ᷑
obediens fuiſti oꝛi domini: ⁊ non cuſto
diſti mandatum quod pꝛecepit tibi oo
minus deus tuus: ? regreſſus es ⁊ co⸗
mediſti panem:⁊ bibiſti a quam in lo/⸗
co: in quo pꝛecepit tibi ne comederes

paneʒ neq; biberes aquã: nõ inferetur

–—

(

aertnn
ntont
Pden en
copen

(olden

Pinurn

ten den

Conſiere
eneeid
ſrusno
ton
lopoen
ordole⸗
doninst
nin c⸗
Dumen
Nefklac
obedi
Eiakan
ſe Nas
Wamg
nipen
enen
Phurer
ſen
hifnn
Ppre
tnogcan
ſſepot
no
muſet

nitdnetu
gmnrten
Waecune
iſmiüfin
giticotiin
cNum
iadecahen⸗
Gmttm
ſiqgtentmn
mmiimt
me)
umwnhin
rnſim
nohaer
nngini⸗
ntauft

õs

De cura agenda pro mortuis.

—
—

adauer tuum ĩ ſepulchꝛuʒ patruʒ tuo
um. Qu anti bec pena pendenda ſi ſe⸗
undum euangelium cogitemus: vbi
poſt coꝛpus occiſum nihil metuenduʒ
eſſe didicimus: ne membꝛa exanimata
patiantur:neque pena dicenda eſt. Si

autem humanum erga ſuam carnem

conſideremus affectum. Potuit inde
terreri vel eontriſtari viuus quod ſen⸗
ſurus non erat moꝛtuus:⁊ hec erat pe⸗

na:quoniaʒ dolebat animus id de ſno

coꝛpoꝛe futurum: quanuis cum fieret
non doleret.Hactenus enim noluit
dominus ſeruum ſuum plectere: qui
non ſua contumacia ſpꝛeuerat pꝛece⸗
ptum eius implere: ſed aliena decipi⸗
ente fallacia =

non obediuiteq; enim putandum
eſt ita fuiſſe interremptum moꝛſu be⸗
ſnie: vt ad ſupplicium tartareum eius
demum anima raperetur quandoqui⸗
dem ipſum coꝛpus idem leo qui occi⸗
derat cuſtodiuit iumento etiaʒ quo ve
hebatur illeſo:⁊ ſimul cum illa in ma⸗

nifeſta intrepida pꝛeſentia ad ſun domi

ni funus aſtante: quo mirabili ſigno

apparerethominem dei coercitum po-⸗

tius carnalit᷑ vſq; ad moꝛtem q; punitũ
eſſe poſt moꝛtem.De qua re apoſtolus
cum pꝛo quibuſdam offenſis comme⸗

moꝛaſſet infirmitates moꝛteſqʒ multo

Bann manſos iudicaremus
a domino non iudicaremur.Cum iudi

—

ſtoꝝ eruit oſſa moꝛtuox:eiſdẽq; oſſibus
acrilega que ſculptilibus ↄſtituta fue
rant funeſtauit. Pepercit qppe ili mo

numento vbi iacebat pꝛopheta qui an
te annos amplius q; trecentos iſta pᷣ⸗
dixerat ⁊ ꝓpter ipſum neque illius qui

qʒ illo quo nemo enquà carnem ſuam
odio habet pꝛouiderat cadaueri ſuo qͥ
occiderat mendacio animam ſuam.Ex
hoc igitur quo carnem ſuam quiſqʒ na
turaliter diligit ⁊ illi pena fuit addiſce⸗

eum ſeduxerat violata eſt. Affectu en

re non eum ſururum in ſepulchꝛo pas

trum ſuoꝛum:⁊ huic cura pꝛoſpicere vt
parceretur oſſibus ſnis ſi inxia eum ia⸗
ceret:cuius ſepulchrum nemo violaret

bunc affectum mar: yres c hriſti ꝓ ve

ritate certantes vicerunt. Nec mirum:
quia contempſerunt quod non fu erat
pro acta morte ſenſuri qni non potne

runt eis qnos viu entiebant cru⸗
ciatibus vin oterat vtique deus
qui leonem prõphete corpus quod ip

ſe occiderat vlterius non permiſit atti
gere ⁊ feeit de proemptore cuſtodem.
Poterat inqnam a ſuis ſuorum interſe
ctis corporibus carnes quibus fuerant

probibere. Poterat ⁊ ipſorum hoiuum
innumerabilibus modis tenere ſeuiti

am: ne cadauera incendere: ne cineres
diſpergcre auderent. Sed huic quoqʒ
experimento multiplex tẽptatio deeſſe

non debuit ne fortitudo confeſſionis

camur autem a domino coꝝꝛipimur: gque immanitati proſecutionis pro cor

ne cum hoc mundo damnetur ¶ Eum
ſane qurdeceperat in monumento pꝛo
pꝛio honoꝛifice ſepeliuit.ſeque ſepeliẽ⸗
dum iuxta oſſa eius curauit ita ſperãs
parci poſſe oſſibus ſuis cũ veniret tem
pus quando ſecũdum hominis illiuſꝓ
phetiã. Joſiaſ rex iuda in illa terra mul

poris ſalute non cederer pro ſepulchri
honore trepidaret. Poſtremo ne fides
reſurrectionis conſumationem corpo
rum formidaret. Debuerüt ergo ⁊ iſta
promitti vt etiam poſt bec tanti horro
ris exẽpla martyres in xpᷣi confeſſione

feruẽtes huiꝰqnoqʒ teſtes fierẽt vitatis

I
in qua oiſcerent eos a quibus ſua coꝛ⸗
poꝛa interficerentur poſtea nibil habe⸗

re qð facereni:quoniam quicquid moꝛ
tuis coꝛpoꝛibus facerent: vtiq; nihil fa

cerent: qm in carne omni vita carente
neq; aliquid ſẽtire poſſet qͥ ide migra/
uu:neq; aliquid inde pꝛodere qui crea

nit. Sed inter hec que nebant de coꝛpo

ribus occiſoꝛum cũ martyres nõ ea me
tuentes magna f

ꝙ nulla oabatur poteſtas ſanctoꝛũ fu⸗
neribus iuſta perſoluere: nam occulte
ſubtrabere aliquid ſicut eadem teſtat
hiſtoꝛia crudeliũ cuſtodũ vigilie ꝑmitte
bant. Itaq; cũ illos qui occiñ fuerant ĩ
dilaceratione membꝛoꝛum ſuoꝛum: in
cõfragratione oſſium in diſperſione ci
nerum:miſeria nulla cõtigeret:iſtos ta⸗
men qui nibil eoꝛum ſentire poterant:
magna miſeria cruciabat:qꝛ nullo mõ
ijs ſeuientibꝰ ipſi quodã modo ſẽtiebãt
⁊ vbi iam illoꝛuʒ nulla erat paſſio:erat
iſtoꝛum mira compaſſio ſecundum iſtꝗ
quã dixi mirã compaſſionem laudant
illi ⁊ a rege Dauid benedicuntur qͥ ſau
lis ⁊ ionatbe oſſibus aridis ſeplture mi
ſericoꝛdiam pꝛeſtiterant:que tamẽ mi⸗
ſericoꝛdia cum pꝛeſtatur nihil ſentienti
bus:multum pꝛodeſt mi ericoꝛditer eã
pꝛeſtantibus: An foꝛte hoc reuocandũ
ẽ ad illam opinionem ꝙ infernũ fluui⸗
um inſepulti nõ poterant tranſmeare:⸗
Abſit hoc a fiõ chꝛiſtiana:alioquin peſ
ſime actum ẽ cũ tãta martyrum multi⸗
tudinem quoꝝ nõ potuerunt coꝛpoꝛa
ſepeliri ⁊ fallaciter eis veritas dixit. No
lite timere eos qui coꝛpꝰ occidunt ⁊ po
ſtea non habent quid faciant ſi eis tan⸗

ta mala facere potuerunt quibus impe

direntur ad loca expectata tranſire/ Sʒ
quia hoc ſine vlla oubitatione falſiſſi⸗

5*

foꝛtitudine paterentur/
tamen apud fratres luctus ingens erat

4

mum eſt:neq; aliquid abeſt fidelibns
negata eoꝛum coꝛpoꝛibus ſepultura:
neq; aliquid ſi exhibeatur infidelibꝰ ꝓ⸗
deſt. Cur ergo illi qui iaul ⁊ filium eiuſ
ſepelierunt miſericoꝛdiam feciſſe dicut
2 ex hoc a rege pio benedicunt᷑: nin qꝛ
bene afficiunt᷑ coꝛda miierantiuʒ: quã
do ⁊ a volentibus pꝛo moꝛtuoꝛum coꝛ
poꝛibꝰ nondũq; aliem ulo affectu quo

nemo vnq; carnẽ ſuã odio hahet relicti

volũt fieri poſt moꝛtẽ ſu ĩ coꝛpoꝛibus
ſuis:⁊ qð ſibi exhiberi volunt: qn ſeiu⸗

ri nõ ſuũt: alijs nõ lẽtientibꝰ curat expi

—

bere oũ ipſi ſẽtiũt/Narrãt᷑ viſa qdam qᷣ
huic diſputationi nõ negligẽdã videan
tur inſerere qõnẽ. Ferũt᷑ quippe moꝛ⸗
tui nõ mali vel iſõnis vel in alio quo/
cũq; mõ apparuiſſe viuentib atq; vbi
eoꝝ coꝛpoꝛa iacerent ibumata neſcien
tibus locis monſtratis admonuiſſe vt
ſibi ſepultura que defuerat pꝛeberetur

Pec ſi falſa eſſe reſponderemus contra

quoꝛũdã ſcripta fideliũ:⁊ cõrra eoꝛum

ſenſus qͥ talia ſibi accidiſſe ↄfirmat ĩpu

dẽter videre videbimur. Sʒ re ponden
dum ẽ: nõ ideo putandumeẽ moꝛtuos
iſta ſentire:quia hoc dicere vel indicare
vel petere vident᷑ ĩ ſõnie / Nã viuentes
apparẽt ſepe viuẽtibꝰ dolmiẽtib vinm
ſeipñ neſciãt apparere ⁊ ab eis qun hec

ſommiauerint audiunt dicentibꝰ ꝙ eos

in ſomnis agentes aliquid vel loquen/
tes viderunt. Si ergo me poteſt aliquis
ĩ ſomnis videre ſibi aliquud quod fem
idicãtẽ:vł eẽ qð futuꝑ ẽ pᷣnũciatẽ:cum
id ego ꝓꝛſus ignoꝛẽ ⁊ oĩno ꝓꝛſus nõ cu
rem nõ ſolũ quidem ille ſomniat: ſj vtru
doꝛmiente me vigilet: an vigilante me
doꝛmiat: an vno eodemque tempoꝛe
vigilemus ambo ſiue doꝛmiamus:
quando ille ſomnium videt ⁊ in quo
me videt./Quid mirum ſi neſcientes

.

(tineg

ſmien
Gculits
uplol
ſtepriten

(foreed

ſertiſo
Corlhc⸗
ſtinene
Coosdirn
negnes
ſlöbnn⸗

„,

iltaslu

Olpüchtn
(Mitiſ

Ooonnrn
ückeel
ebdidil

nar

Pliopon
fnriin
iglau
ewe
uran⸗
öͤnar

itinn
niſo
ſiteee
frlee
mecb
mr
flinn
ſtſe
ſuup
Mlin
Acit
Pon
llin

iae

oihnenlan
denrial

nſeud on

un ſoſtad

Wecknti
Anncnan
ooro
enllonng
iocobet.
Niwwgi
ani
ögiſe
Fei aen
bnN
ſinki
nimnt
nummns
vint,e

S

=

—

WnntsEn

ütiünn
ſemi
naminu
R
—DRũ
t uf,
dd,
—R
ene
lcg/
gihiing
in en
kituig

„

mN,

e NoMum
t!/
min⸗

—

—

.

De cura agen da pꝛo moꝛtuis. D

moꝛtui:necq; iſta ſentites tamẽ a vinẽ
tibus vident᷑ in ſomnis: ⁊ aliqd audiũt:
að euigilãtes verũ eſſe cognoſct. An⸗
gelicis igit opantibus fieri crediderim
ſine pmittatur deſuper:ſue inbeat᷑ vt a
liqᷣd dicere de ſepeliẽdis coꝛpoꝛibꝰ ſuus
videant᷑ ĩ ſomnis cũ id peniue neſciät
qnuoxꝝ illa coꝛpoꝛ
fit ſiue ad viuoꝛũ qualecũq; ſolatiũ: ad
quos ꝑiinent illi moꝛtin quoꝝ appaꝛẽt
imagines ſõniatibus: ſiue vt his admo

ideo aũt aliqñ vtiliẽ

mirari ꝙ ei pater moꝛiens non dixerit
q̃d deberet:cũ feciſſet eni teſtamẽtum
Tunc nimis anrio apparuit idẽ pater
ei ĩ ſomnis: ⁊ vbi eẽt repoſituʒ qð illa
cautio vacuata fuerit indicanit. Quo ĩ
nẽto iunenis atq; mõſtrato: nõ ſolum
falſi debiti calũniam ꝓpulſanit:ſed etiã
recepit paternũ cirographũ qð pat᷑ nõ5
receperat qñ ẽ pſoluta pecunia. Hic ita
q; putaf aia hoĩs curã geſſiſſe ꝓ filio:ꝛ
ad eũ veniſſe doꝛmiẽteʒ vt doces quod

nitõꝛbus generi humano cõmẽdet bu i noꝛabat magna eü moleſtia liberarz.

manitas licet defunctis nõ opituletur.
culpãda tame irreligioſitate negligitur
Alian aũt fallacibus viſis hoĩes in ma

gnos mittunt᷑ erroꝛes quos talia ꝑpeti
iuſtũ eſt:velut ſi qͥq; videat ĩ ſomnis ꝙ;
eneas vidiſſe apud ĩferos poetice cã fal
ſitatis narrat᷑: ⁊ vt eius cuiuſpiã non ſe
pulti appareat imn ago ⁊ loquat᷑ qualia
fertur illi locut fuiſſe palinuruſ:⁊ cum
euigilauerit ibi coꝛpus ei inueniat vbi
laccre ucere ĩhumatũ cũ ſomniarʒ au⸗
diuit: admonitus ⁊ rogat vt ſepeliret i
nẽtũ. Et qꝛ id verũ eſſe cõperit/credat:
iõ moꝛtuuos ſepeliri:vt eoꝝ aĩe ad loca
trãſeant:vñ in ſepultoꝝ aĩas inferni ꝓ
biberi lege ſomniamt.Noõne ita credẽs
plurimũ a tramite vitatis exoꝛbitat. ſie
aüut infirmitas humana ſeſe hʒ: vt q̃ moꝛ
tuum i ſomnis quẽq; viderit:ipſi aĩam
ſe videre arbitret᷑. Cũ aũt ſomniauerit
ſimiliter viuum non ei aiam neq; coꝛ
pus. ſed hoĩe ſiltudinẽ ſibi apparuiſſe
non dubitet: q̃ñ non poſſint ⁊ moꝛiuo
rũboĩum eodem modo neſcientiũ non
aie:ſed ſimilitudines apparere doꝛmiẽ
tibus. Poꝛꝛo certe cũ mediolani eẽmꝰ
auditimus:qð cũ debitum repeteret᷑ a

quodã defuncti patris cautione ꝓlata

qyfuio neſciẽte a patre iaʒ fuerat perſo
lutum: cõtriſtari cepit bõ grauuſime 2

Sed eodẽ ipſo ferme tpe quo id audiui
mus nobis apud mediolanũ cõſtitutis
carihaginis rhetoꝛ eulogius:qͥ meus in
eadeʒ arte diſcipulus fuu:ſicit ipſe po
ſtea qᷓ; in affricaʒ remeauimues rettulit
cũ rhetoꝛicos ciceronis libꝛos diſcipul
meis tradidit recenſens lectionẽ quam
poſt diẽ fuerat traditurus quẽdd locũ
offendit obſcurũ quo nõ itellecio: vix
potuit doꝛmire ſollicitus. Qua nocte
ſomniari ego illi qð non itelligebat ex
poſui.iĩmo nõ ego:ſed imago mes me
neſciẽte ⁊ tamẽ longe ⁊ trans mare ali
quid aliud ſiue egente:ſine ſomniante
⁊ nihil de illius cur s omnino curante.
Quo fiant iſta neſcio. Sed quomodo
libet fiant:cur non eodem modo fieri
credimus:vt ĩ ſomnis qᷣſq; videat moꝛ
tuum qũo fit: vt videat eum ⁊ viuum?
Ambobus vticq; neſciẽtibꝰ neq; curan
tibue qs vel vbivel quando eoꝛnzima
gines ſomniet. Similia ſunt aut ſõnijs:
nönulla etiam viſa vigilantium q tur
batos hũt ſenſus:ſicut ſi renetici:vl quo
cũq; furẽtes mõ. Nam⸗ ipſ loqnũtur
ſecu quaſ vere pꝛeſentibꝰ:loquũt ẽt cũ
ablenndus quaſ pꝛeſentibꝰ:quoꝝ ima
gines cernũt ſiue viuoꝛũ ſiue moꝛtuoꝝ.
At quomodo hi qui viuunt ab eis ſe vi
deri et cum eis ſe loqui quos neſciunt

putãt. Neq; enĩ re vera ipſi aſſunt: aut
ipſi ſermocinant᷑: ſed turbati ſenſibus:

Comõ ⁊ hi qui hac vita migrarunt: ſic
affectis hoĩbꝰvidentur q̃ſ pnteſ cũ ſint
abſentes: ⁊ vtrũ aliquis eos imaginabi

c etiam illud:cũ hoĩes altiꝰ qᷓ; ſi doꝛmi
ant ſubtrahũtur coꝛꝑis ſenñbꝰ:⁊ occu⸗
pant᷑ talibꝰviſis.Et his.n. apparẽt ma
gines viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ.Sed cũ fuerit
ſenſibus redditi quoſcũq; moꝛtuos vi
diſſe ſe dixerit vere cũct credũtur.neq;
attendũt qͥ hec audiũt ſilr ab eis abſen⸗

liter videat oĩno neſciẽtes huic rei ſi le

tiũ atqʒ neſcientiũ quoꝛũdã ẽt imagies

viſas eẽ viuoꝝ/hõ eni quidaʒ Curina
noie municipijtuliẽñs:qð hipponi pxi
mũ eſt:curialis paupꝑ erat vix illius lo⸗
ci duũuiri alicuius ⁊ ſimplicit᷑ ruſtica⸗
nus:eũ egrotaret ablatis ſenſibns: pe⸗
ne moꝛtu iacuit aliquot diebus tenuiſ
ſimꝰ flatns ĩ naribꝰeius erat:qui manu
amota vix ſentiebat᷑.Exiguũ erat in eo
viuẽtis ĩdiciũ ꝙ illũ ſepeliri vt exãimẽ
nõ ſinebat:nullos artus mouebat nul⸗
la ſum ebat alimẽta: nihil oculis: nihil
vllo alio ſenſu coꝛpis qualibet ĩ pacta
moleſtia ſentiebat. Uidebat tñ multa
velut in ſomnis:q̃ tamẽ aliquãdo poſt
dies plurimos q̃ſ euigilans:viſa narra
uit: At pꝛimum mox vt appuit oculos:
eat aliquis ait:ad domuʒ curie fabꝛi fe
rarij vt videat qͥd ſibi agat᷑. Quo cũ itũ
eẽt ĩuẽtns ẽ moꝛtuus eo momẽto:quo
iſte fuerat ſennbꝰredditꝰ:et pene a moꝛ
te reuxerat.Lüc intẽtis qͥ aderãt dixit
illũ expiberi iuſſuʒ eẽ:qñ ipſe dimiſſus
eſt vt dicebat. Sicq; illic dnde redierat

dixit ſe audiſſe:ꝙ nõ curina curialis:ſ 3

curina ferarius ad loca illa inoꝛtuoꝝ

pꝛeceptꝰ fuiſſet adduci. In illis g̊ vinse

tanq;ᷓ ſomnijs ſuis fuit inter eos defun

nõ nouerat viuos. Ipſos aut vere foꝛſ
tan credidiſſeʒ ſi nõ ĩter illa:quaſi ſom
nia ſua vidiſſet ẽt quoſdã qui nũc vſq;
adhuc viuunt clericos: videlicet regio
nis ſue:a quoꝝ ibi pꝛeſbytero audiuit.
vt apõ bypponẽ baptiʒzaret᷑ a me: qd
ſcm̃ eſſe dicebat. Uideꝛat itaq; in illa vi
ſione pꝛeſbyteroꝝ:clericoꝑq; meipſum

noõdum.ſ.moꝛtuos: in qua poſtea vidit

⁊ moꝛtuoſ.Lur no etiaʒ illos ſicut nos
vidiſſe credat᷑ vtroq;.(.abſentes atq; ne
ſciẽtes:ac ꝑ boc nõ ipſos:ſed ſimilitudi
nes eoꝑ:ſicut etiã locoꝝ.Nã ⁊ funduʒ
vidit vbi erat ille cũ cliricis pꝛeſbyteris
⁊ hipponẽ vbia me quaſi baptiʒatus ẽ
In qbus locis pfecto nõ erat qñ illie n
bi eẽ videbat᷑.lã quid ibi ageret eo tẽ
poꝛe neſciebat qð ꝓclłdubio ſciret ſi ve⸗
re ibi eſſet. Uiſa ſunt igit᷑ que nõ pntã⸗
tur in ipſis rebus vt ſunt:ſʒ ĩ quibuſdaʒ
rerũ imaginibꝰadubꝛant᷑. Deniq; poſt
multa q̃ vidit:ẽt in pa radiſuʒ ſe ĩtrodu
ctũ eẽ narrauit:dcimnq; ſibi eſſe cuz inde
eniteret᷑ rediturꝰad ſuos. Uade bapti⸗
zari ñi vis eſſe in illo loco beatoꝑ Deide
vt a me baptiʒaret᷑ admonitus:ia factũ
eſt rndit.Cui rurſus ille qui cum eo loq̃
bat᷑.Uade inqᷣt vere baptiʒare.naʒ illõ
in viſione vidiſti. Poſt iſta conualuit:
prexit hipponẽ:paſca iã appꝛopinqbat.
Dedit nomẽ inter alios cõpetentes pa
riter cũ pluribꝰincognitꝰnobis:neq; il
lã mihi viſionẽ:neq; cuiq; nroꝑ ĩdaga⸗
re curauit. GBaptiʒatus ẽ ꝑactis diebu
ſcis remeauit ad ppꝛia:biẽnio vel apli
tranſacto. Ego cuncta hec cognout.
Pꝛimo ꝑ quẽdã meum eiuſq; amicuʒ

ĩ conuiuio meo dũ quedã ta lia loque⸗

remur. Deinde inſtiti ac feci:vt hec mi⸗

bi pns ipſe narraret atteſtaãtibus bone

ſ

ctos quos videbat p meritoꝝ dinerſta
inank: ſed turbati ſen te tractari. Agnouit ẽt nõnullos quos
hoĩes:talia viſa imaginaria patiuntur.

tuchefan
Eöntdi

ſucutſi
ſucertucue

agtmingt
eco
Pobeväcin

iloenaite⸗

unmnöint

—

Atucinions
eneſcin
(cpolntiio

twonoftien

Aiuvcrdn
flſfite eben

ttanabis

(ſteintrua

nſteiglane
muntſtat
ltitocind
hainnſeri
tleccla

=

Cdäir

feinmnar
lochntn
wepſemdn
etgnetn
ſuee Ae

Koncelsn

ſmnor⸗
nſcurae
Poolttmeſ
nnginne
unnne,
ſechtnnee
punncen
orotono
mugn
Caneven
nnnlrgg
nnſfi
Ment

bnaigit
Mäpnlo
Pümn
irlagei
goſigt it
1 n
utr
itime;
Ccenigi
acngn

denget
Veclsint

aeee
öͤpeabe
il itte
cüchnsen
neritnn
ſenöctg
egtce.
trt
“
ttndet
twea
Nbkur
Gluaidt
rte
eikken
Gainint
nen
gciifnie/
n ut
riint

aabuthu
ma ,ii
ttthi,
itſtin

—

ſtis eiuibus ſuis:⁊ de mirabili eiꝰ egri⸗
tudine:vt iacuerit pene moꝛtuus ꝑ di
es plurimos:⁊ ð illo alio curina fabꝛo
ferario qð commemoꝛaui ſuperiuſ:⁊ ð
bis oĩbus q̃ cum mihi vdiceret:ẽt ſe tunc
ab illo audiſſe recolebat atqʒ firmabãt
Quãobꝛẽ ficut vidit baptiſmũ ſuum et
meipᷣm ⁊ hipponẽ᷑: ⁊ baſilicà ⁊ baptiſ⸗
terium nõ in rebꝰipſis:ſed in qbuſdam
ſilitudinibus rerũ. Ita ⁊ alios quoſdazʒ

ergo ita ⁊ illos moꝛtuos eiſdẽ neſcienti
bus moꝛtuis:cur nõ iſtas oꝑatiões an
gelicas credimus per diſpenſationeʒ p
uidẽtie dei bene vtentis ⁊ bonis ⁊ mal:
ᷣmiinſci utabilẽ altitudinẽ iudicioꝝ ſu⸗
oꝛũ:ſiue inſtruãtur hic mentes moꝛtali
um:ſiue fallant᷑:ſiue conſolentur: ſiue
terreant᷑:ſcut vnicuiqʒ vel pꝛebẽda eſt
miſeticoꝛdia vel irrogãda vindicta ab
illo cui miſericoꝛdià ⁊ iudiciũ inaniter

viuos eiſdẽ neſciẽtibus vinio.Cur non

cãtat eccla. Ut volet accipiat quſque

qð dicã. Si rebus diuẽtibuiſ intereſſent
aie moꝛtuoꝝ:⁊ ipſi nos qñ eas videmꝰ

alloqrent᷑ in ſomnis:vt de alijs taceaʒ:

meipſum pia mater nulla nocte deſere
ret:que terra mariqʒ ſecuta ẽ:vt mecuʒ
viueret.Abſit enĩ vt facta ſit vita felici⸗
oꝛe crudelis vſqʒadeo: vt quando ali⸗

quid angit coꝛ meum:nec triſtem filiũ

conſoletur quem dilexit vnice:quẽ nũ
q;; voluit meſtum videre. Sed ꝓfcõ qð
ſacer pſalmus perſonat verum eſt: qm
pater meus ⁊ mater mea: dereliq̃runt

me:dominus autem aſſumpſit me. Si

ergo dereliquerunt nos patres noſtri:
quomodo noſtris curis ⁊ rebus inter
ſunt. Si auteʒ parentes non interſunt:
quomodo ſunt alij moꝛtuoꝛum qͥ non
nouerunt quid agamus:quidue patia⸗

mur:Eſaias pꝛopheta dicit.Cu es eniz

pater noſter:qꝛ abꝛaam neſciuit nos:⁊

De cura agench pro mortuis.

iſrael non cognotit nos. Sitanti pa
triarche:quid erga ppłm ex eiſ ꝓcreatũ
ageretur ignoꝛauerunt:quibuſ deo cre

dẽtibus populis ipſe de eoꝛuʒ ſtirpe
creatus ẽ: quomodo moꝛtui vinoꝛũ re

buns atqʒ actibus cognoſcendis adiunã
diſqʒ miſcentur:uomodo dicemꝰeis
fuiſſe conſultum qͥ obierunt anteqᷓ; ve⸗
nirent mala:qui illoꝝ moꝛte conſecuta
ſunt:ſi ⁊ poſt moꝛtem ſentiunt quecun
qʒ in vite humane calamitate cõtingũt

An foꝛte nos errando dicimus: ⁊ bos
putamus quietos quos inquieta via
viuoꝛum ſollicitat
iſſimo regi ioſie pio magno beneficio
Pꝓmiſit deꝰ ꝙ eſſʒ ante moꝛiturus:ne vi

uid eſt ergo ꝙ pi

deret mala que uẽtura illi loco ⁊ popu
lo minabantur.Que dei nerba ſũt.hec
dicit dominus deus iſrael. Uerba mea
que audiſti:⁊ veritas es a facie mea cuʒ
audiſti qui locutus ſum de loco iſto:et
qui commoꝛantur in eo vt deſeratur ⁊

in maledicto ſit: ⁊ conſcidiſti veſtimen

ta tua:⁊ fleuiſti in cõſpectu meo ⁊ ego
audiui dixit dominus deus ſabaoib.

Ecce ego apponam te ad patres tuos:

⁊ apponeris cum pace:⁊ nõ videbunt
oculi tui mala oĩa que iudicaui in locũd
hunc:⁊ qui commoꝛantur in eo/Terri

tus iſte dei damnationibus fleuerat:⁊æ

ſua veſtimẽta conſciderat:⁊ fu omniuʒ
maloꝛum futuroꝛum de ꝓperata moꝛ
te ſecurꝰ: quia ita requieturus eſiet in

pace:vt illa omnia non uideret. IJbi er

go ſuut ſpiritus defunctoꝛum: ubi non
uident quecunque aguntur: aut eue⸗
niunt in iſta nita hominibus Quomo
do ergo nident tumulos ſuos aut coꝛ⸗
poꝛa ſua utrum abiecta iaceant an ſe⸗
pulta:quomodo interſunt miſcrie ui⸗
uoꝛum: uel cum ſua ipſu mala patiun⸗
tur: ſi talia merita comraxerunt: uel

2

paee redeſcant cht huic ipſi pmiſſio

ne ↄfirmatũ ẽ:vbi mala vlla neq; pati

endo neq; cõpatido ſuſtineãt liberati

ab oibus malis q patiẽdo ⁊? ↄpatiẽdo

cũ bic viuerẽt ſuſtinebat: Dixerit aliqs
Si nulla ẽ moꝛtuis cura de viuis: qũo
ille oiues:qͥ apð inferos toꝛqᷣbat᷑ roga⸗
bat abꝛaã vt mitteret laʒarũ ad quinq;
frẽs ſuos nõdũ moꝛuos:⁊ ageret cum
eis ne venirẽt ⁊ ipſñi i eũde toꝛmẽtoꝝ lo

cũ: Sed nũquid qꝛ hec ille dixit: iõ di⸗

ues quid agerẽt vel qd paterẽtur ĩ illo
tꝑe ſciuit: Ita illi fuit cura de viuis q;⸗
nis qͥd agerent oĩo neieiret: quẽadmo⸗

dũ ẽ cura de moꝛtuis nobis:qᷓ;uis quid

agãt vtiq; neſciamꝰ. Na ñ nihil de moꝛ
tuis curaremꝰ:nõ vtiq; ꝓ ilł oeo ſuppli
caremꝰ.Deniq; neq; abꝛaà laʒarum mi
ſit:⁊ mopien ac ꝓphetas:hic eos hr̃e re
ſpõdit:quos audire oeberẽt: vt ad illa
ſupplicia nõ venirẽt. Ubi rurſus occur
rerit qũo qͥd bic ageret᷑ abꝛaam pat᷑ il⸗
le neſciebat vbi ſciebat eẽ moyſen ⁊ ꝓ⸗
phetas:ideſt lioꝛos eoꝝꝑ:qͥbꝰ hoĩes obe⸗
diẽdo toꝛmẽta ĩferni euitarent:vbi oe⸗
niq; nouerat diuitẽ ullũ ĩ delitijs:paupe
rẽ vero laʒaꝑ in laboꝛibꝰooloꝛibuſq; vi
xiſſe.Nã ⁊ Hᷣ illi ait. Memẽto fili quia
recipiſti bona in vita tua:laʒarus auteʒ
mala. Sciebat g bec que vtiq; apud vi⸗
uos:nõ apud moꝛtuos geſta fuerant.
Uerũ nõ cũ agerent᷑ in viuis: ſed e
moꝛtuis potuit laʒaro indicãte cogice
re ne falſuʒ ſit qð ait ppha. Abꝛaam ne

ſciuit nos. Pꝛoĩde fatendũ eſt neſcire qͥ

dẽ moꝛtuos qd bic agatur.ſ.ouʒ h̊ agit
Poſtea vero audire ab eis qͥ hĩc ad eoſ
moꝛiẽdo ꝑgũt.Non qͥdẽ oĩa:ſed q̃ iudi
care ſinũtur:qͥ ſinũtur etiam iſta memi
niſſe:⁊ qͥ ilos quibꝰ ĩdicãt opoꝛteat au

redeſn ãgelis qͥ rebꝰque aguntur
hic pꝛeſto ſũt audire aliqd moꝛtui: qõ

vnũq neq; il lox aulire debere indicat⸗

cui cũcta ſubiecta ſunt. Niñ eĩ eent an
geli qͥ pnñt ietereſſe ⁊ viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ

locis nõ dixiſſe dns ieſus.Cõtigit aut
moꝛi ĩopem illũ:⁊ referi ab angelis ĩ ſi

nũ abꝛahe. Nunc igit᷑ hic:nũc ibi eẽ po
tuerũt qui hinc illuc quẽ ðs voluit ab⸗
ſtulerũt. Pñt etiã ſpũs moꝛtuoꝛuʒ aliqᷓ
q̃ hie agũtur:q̃ neceſſariuʒ ẽ eos noſſe:
nõ ſolũ pꝛeterita ⁊ pntia:veꝝ ⁊ futura
ſpiritu dei reuelãte cognoſcere:ſicutñ
oẽs hoĩes:ſed ꝓphe du bic vinerẽt cog/⸗
