Pooligicne

ditſeoie
höͤgffigon
Utäfrunor
dlliciſir ſe
bopoticlnu
ltipoprel
ubib ft
Ugülnſte
(niopore
Ullknenid
Magunünen
Pnleslia
uſinf
lditüeare
wab
ſuchzdeci⸗
6ia

Rg
ut ma
nuain

icanßtn
Nmpgihn
Auarniͤt
tihgalei
wihlgmnt
miitaig
win il
c tingrti
ngcnittiht
ſiig ir
Aenmitüi
Agrif⸗
rmiapenſiui
mlontel
min toſin
uiaßgiun
Guan
minlt/
jina
Aaniriut

1

Si

4

lunik i
—“

Lingaſin
niiger
mmni,
nnin
nugn

micmm,

—
—

ð

☛ ☛ =

=

⁊ ꝓpbete ſinis itaq; pcepti ẽ vilecnio:⁊

ca gemina. i, oei ? pxrim. Qd ſite totuʒ

intelligis i.anima ? coꝛp ? primü tunʒ
ii. aiuz 2 Coap ei. hô. n, ex aia conſtat ?7
coapoꝛe. nnllu reru diligédaru genus ĩ
bis puob pceptis pternuſſũ eſt. Ki.n.
pꝛecurrat dilectio di eiuſq; dilectionis
mod pſcu appareat: ita vt cetera ĩ ulũ
coſluãt oe oilectione tua nihil dictũ vr
ſz cu dictu ẽ: diliges pximũ tuũ ſicut te

ipſu. fimul 7 tuis oileciõ nõ pꝛetermii

iteger extimatoꝛ e. Iplẽ at ẽ qᷓ oꝛdinat

Dilectioné bʒ:ne aut diligat qð nõ ẽ dili

gedũ:aut nõ diligat quod ẽ mindiligẽ

dum: aut âpli viligat qo min ẽ otlige
dũ:ant eque diligat qð minꝰ vel aplius
o ligẽdũ ẽ: aut min vel apli qꝗð eque di
lige du ẽ. Oĩs peccatoꝛ ĩquatũ peccatoꝛ
c nõ ẽ cil gẽdus: ⁊ oĩs hõ ĩquãtũ ẽ bõ
viliged' pp duʒ. De vo pp ſeip ü. Etſi
Ss oĩ boĩe aplidiligẽdus éampliꝰqiq;
oz deuũ diligere q;ᷓ ſeip i. Ité ãpli alius
ia iſta diligẽda ſũt: ⁊ põt nobucu alꝰ
hõ pfrui:qð nõ põt coꝛpꝰ qð ꝑ aĩaʒ vi⸗

uit q̃ fruimur deo. Oẽs aũt boĩes eque

Diligẽi ſut ſed cũ oibꝰ ꝓdeſſe nõ poſſiſ
bis potiſſimu cõſulè du ẽ: vel ꝗ ꝓ locoꝝ
vel tẽpoꝝ:vel quoꝛũlibet rerũ opoꝛtu/
nitatihus cõſtrictiꝰtibi qn quadã ſoꝛte
iũgutur: ncut ii. ſi tibi abudaret aliquid
qðò dari opoꝛteret ei qͥnõ baberet: nec
duohus vari poſſes: ſi ibi occurrerent
duo:quoꝛũ neut᷑ aliũ vel indigentia vel
gratia ie aliqua neceſſitudine ſuꝑaret
n hil iuſtius faceres qᷓ; vt ſoꝛte legeres:
cui dãduũ eẽt qð dari vtriq; nõ poſſ:ſic
boĩb quib oibꝰcõſulere nequeas pꝛo
ſoꝛte babedũ ẽ ꝓut qq; uibi colligatus
tẽpoꝛaliter aaberere potueru. Qiuz at

Xiber primus

qͥ nobiſcũ fruũtur deo: partim eos dili⸗

gidioæ videt excitat eũ quatũ poteſt

gamꝰ quos ipſi adiuuamꝰ: partiʒ eos a
quibus adinuamur:parti quoꝝ ⁊ idige

tiz qb'nec alidd ipſi cõferimꝰ cõmodi:
nec ab eis vt nobis cõferat᷑ attẽdimus.

Uelle iñ debemꝰvt oẽs diligat nobiſcũ⸗

oeũ.⁊ totum quod vel eos adiuuamus

vel adiuuamur ab eis: ad vnum ilimn

finẽ reſereudũ. Si enim ĩ thearris nedq⸗

tie qui aliquẽ diligit hiſtrionem: ? tad;
magno velèt ſũmo bono eius arte per

fruit᷑: oẽs diligit qͥ eũ diligũt ſecũinõ ꝑꝑ

illos: ̊ pꝑ eũ quẽ pariter diligũt:⁊ quã
tũ ẽ in eiꝰ amoꝛe feruentioꝛ: rantũ agit

quibus põt modis:vt a pluriboiligat᷑:
2⁊ tm̃ pluribꝰ eũ cupit oñdere: ⁊ quẽ fri

laudibus illius. Si autẽ contraueniẽtẽ
iuenerit:odit in illo vehementer odiũ
oilecti ſui:⁊ quib valet ĩſtat vt auferat

quod nos ĩ ſocietate dilectionis dei age

re conuenit:quo perfrui beate viuere ẽ
⁊ a quo habent omnes qui emm diligũt
de quo nibil metuimus.ne cuiq; poſſit
cognitus diſpticere:⁊ qui ſe vult diligis
non vt ſibi aliquid:ſed vt eis qui diligũt
eternum pꝛemium conferatur. boc eſt
ipſe quem diligunt binc efficitur vt ini
micos etiam noſtros diligamns. lon
enim eos timemus:qꝛ nobis quod dili
gimꝰ poſſũt auferre ſed miſeramur po
tius qui tanto magis nos oderunt q;⸗
to ab illo quem diligimus ſeparati lũt
Ad quẽ ſ̊ conuerũſi fuerint: ⁊ illũ tanqᷓ
beatificũ bonum:⁊ nos tanqᷓ; ſocios t⸗
ti boni neceſſe ẽ vt diligant. Oꝛitur aũt
boc loco de angelis nonnulla queſtio
Illo enim fruentes etiam ipſi beati ſũt
quo ⁊ nos friu deſideramus. Et q;to in
bac vita fruimur. vel per ſpeculũ vel in
enigmate tato noſtram peregrinatio/

ſiem ⁊ tolerabilius ſnſtinemus:⁊ arden
tius finire cupimus. Sʒ viꝑ ad illa vuo
pcepta ẽt oilectio ꝑtineat angeloꝝ non
irationabiliter queri põt. Nã ꝙ nullũ
hoĩeʒ exceperit qͥ pcepit vt ꝓximum dili
gam. ? ipſe i euKtgelio dñs ondit ⁊ pau
lusa apts. Ndãq; ille cũ duo pᷣcepta ꝓtu⸗
lerat: atq; i eis pẽdere totã legẽ: ꝓpbe/
taſq; oẽs dixerat cũ iterrogaret eũ dicẽſ
Et ds ẽ meꝰ ꝓximus:hoĩeʒ quedã ꝓpo
ſuit deſcedẽtẽ ab iherlm ĩ hierico icidiſ
ſe ĩ latrones:⁊ ab eis graniter vulnera⸗
tũ ſauciũ ⁊ ſemianimẽ eẽ derelictũ.Cui
ꝓrximũ nõ eẽ docuit:niſñ qͥ erga illuʒz re⸗
creandũ atq; ſanãdũ miſericoꝛs extitit.
ita vt q hoc iterrogauerat iterrogat ip
ſe lateret. Cui vns ait: Uade ⁊ tu fac ſi
militer.vt videlʒ eũ eẽ ꝓximum itelliga
mus: cui vel exhibẽdũ ẽ officiũ mir̃icoꝛ
die ſi ĩdiget vel exbibẽdũ eèt ſi idigeret
Ex quo ẽ iã ↄſequens vt etiã ille a quo
nobis hoc viciſſim exhibẽdũ ẽ pxim vi⸗
det. Pꝛoximi.n. nomẽ ad aliquid ẽ: nec
qᷣ qᷓ; eẽ ꝓximus nin ꝓximo põt. Nullũ
auüt exceptũ eẽ cui muericoꝛdie denege⸗
tur officiũ:quis nõ videat qñ vſ ad ini⸗
micos ẽt poꝛectũ ẽ eodẽ dñno dicente:
Diligite inimicos veſtros:bñfacite hiſ qͥ

oderũt vos. Ita quoq; apłs paulus do

cet cũ dicit: Nã nõ adulterabis:nõ ho
micidiũ facies:nõ furaberis: nõ cõcupi
ſces.⁊ ſi qð ẽ aliud mãdatum ĩ hoc vbo
recapitulat᷑:diliges ꝓximũ tuũ ſicut te
ipſü.Dilectio pꝛoximi malũ nõ oꝑatur.
Quiſqs ergo arbitrat᷑ ñ de oĩ hoĩe aplʒ
pcepiſſe:coget᷑ fateri qð abſurdiſſimũ ẽ
ſceleratiſſimũ viſuʒ fuiſſe aplo nõ eſſe
peccatũ ſi qͥs aut non xpᷣiani aut ini nici
adulterauerit vxoꝛc᷑:aut eum occiderit
aut ei ꝛrẽ ↄcupierit.Qòð ſi dementis ẽ di
cere manifeſtũ ẽ oẽz hoĩeʒ ꝓximũ eè de
putãdũ:qꝛ erga neminẽ operãdũ ẽ ma⸗

lů. Ji voſt vel cui pᷣbendũ vel a quo ne
bis pbendũ ẽ officiũ miſericoꝛdie: recte
ꝓrximus dicit᷑:maniſeſtũ eſt boc pcepto

quo iubemur diligere ꝓximu tt ſactos
angelos ↄtineri:a qbus nobis tara mi/

ſericoꝛdie c fficia impdutur quata mi⸗

tis diuinarũ ſcripturarũ locis aiaduer⸗

tere facile e.Ex quo ⁊ ipie oñs noſter ꝓ
ximũ ſe noſtrũ dici voluit:nã ⁊ ſeipſum

ſigniſicat dñs ieſus rpᷣs opitulatũ eẽ ſe⸗
miniuo iacẽti afflicto ⁊ relicto a latroni
bus. Et ꝓpha i oꝛatione ait: Sicut pri⸗

mũ ſicut fratrẽ noſtru ita cõplacebam.
Sʒ qimm excellẽtioꝛ ac ſupꝛa naturà no/

ſtrã ẽ oiuina ſubſtãtia pceptũ quo dili⸗

gamꝰ deũ a pꝓrximi dilectione diſtinctu

c. Ille.n nobis pᷣbet miſericoꝛdiã ppter

ſuã bonitatẽ:nos aũt nobis inuice pꝛo
pter illius i.ille nobis miſeret᷑ vt illo ꝑ⸗

fruamur nos vo nr̃i inuicẽ miſeremur

vt illo ꝑfruamur. Quapꝛopt adhuc am
biguũ eẽ videt᷑.Cu dicimus ea re nos ꝑ
frui qnã diligimꝰ ꝓpter eipſam: ⁊ ea re

nobis fruédu eẽ tm qᷓ efficimur bii cete

ris vo vtẽdu.diligit. n. nos deus ⁊ mul

tũ nobis dilectionẽ eius erga nos diui⸗

na ſcriptura cõmendat. Quõ ergo dili⸗

git: vt nobis vtat᷑ aui fruat: ſz ſ fruitur
eget bono nr̃o:ꝙ nemo ſanus dixerit.

Omne.n.bonũ noſtrũ:vel ipſe vł ab ip⸗
ſo ẽ. Cui at obſcurũ vel dubiũ ẽ: nj ege
re lucẽ rerũ harũ nitoꝛe quas ipſe illu⸗
ſtrauerit? Dicit ⁊ apꝑtiſſime ẽt pꝛopha.

Dixi oño de meus es iu qm bonoꝝ me

orũ nõ eges.nõ ergo fruit᷑ nobis: ſz vti⸗
tur. nõ inuenio quẽadmoduam diligat.
Sʒ neq; ſic viit vt nos. Nã nos res qui
bus vtimur ad hec referimꝰ: vt dei boni
tate ꝑfruamur. De vo ad ſudã bonitateʒ

vſũ noſtrũ referret. Quia. n. bon deſt.ſu⸗
mus: ⁊ ĩqudtũ ſumus:boni ſum . Doꝛ
ro qꝛ ct uuſtus ẽ nõ ipune ſumus mali:

inatlümnlf

ſunn geengin

fronatihlt
Pornsktoſün
ſttnalvoeec
Pbtenoͤpoſin
guitͦ acceperin
dict deiuon⸗
dnoſtra Ntiit
larümodo bon

muar t cui con

lunkiſsain
ſco quonoat
tann mienurt
Hyemnmmoxnu,
imek reopf
fuinmnnobiye
nr ſifinobi⸗
ntutſebentn
Vkngkocolocan
Wipglert
gieimce⸗
ſthörſnchige

iſegtieterte

itpolkantr
tſatgianet⸗
Goſnongpui
ſchoſelucme
Nchuaneßnne
hiptietüsrne
WN
uugſiudige
finflücoref
cherade i
nechbeiefen
. ceibent
igaof
tn
Pefturndi⸗
hninrrfmn

tln

Nälnmtii
riini
efumhin
nopmmin
fnidaſelutne
dististpegin
aonen
jmintincht
letakrnue

unm Cuyn
,CNw
Giniftenn
idnc
cmndn
vynm
inne

N Liber pꝛimus

inquà ũ mali ſumus:intatũ minus ẽt
ſum·ꝰ. Ille eniʒ ſũme ac pᷣmit ẽ qͥ oino
incõmutabilis ⁊ qui pleniſſime dicere
potuit.Ego ſũ qui ſũ:⁊ dices ei qͥẽ mi
Rt mead vos:⁊ ceterea que ſũt ⁊ niñ ab
ipſo eẽ nõ poſſũt:⁊ intãtũ bona ſunt in
quãtũ acceperũt vt ſint. Ille igit᷑ vius qͥ
dicit᷑ dei quo nobis vtit᷑:nõ ad eius: ſʒ
ad noſtrã vtilitatẽ refertur:ad eius aũt
tãtũmodo bonitatẽ:cuiꝰ ãt nos miſere
mur ⁊ cui conſulimꝰad eius quidẽ vti
litatẽ id facimꝰ: eamq; intuemur: ſʒ ne
ſcio quomõ ẽt noſtra ſit cõſlequẽs:cum
eam miſericoꝛdiã quã iĩpẽdimꝰ egenti
ſine mercede nõ reliquit deꝰ. Hec auteʒ
ſũma eſt vt eo ꝑfruamur et oẽs qui eo
fruimur:nobis ẽt ĩuicem ĩ ipſo perfrua

mur. Nã ſi ĩ nobis id facim remanemꝰ

in via ⁊ ſpeʒ beatitudinis nr̃e ĩ hoĩe vel
in angelo collocamꝰ. Qõ ⁊ homo ſuꝑ
bus ⁊ angelus ſupbus arrogant ſibi at
q; in ſe alioꝝ ſpeʒ gaudęt cõſtitui:ſãctꝰ
at hõ ⁊ ſanct agelus ẽt feſſos nos atqʒ
in ſe quieſcere ⁊ remanere cupiẽteo refi
ciüt potiꝰ:aut eo ſũptu quẽ ꝑꝑ nos:aut
illo etidã quẽ ꝑꝑ ſe acceperũt: acceperũt
tñ atq; ita refectos in ilum ire cõpellũt
quo fruentes pariter beati ſumꝰ. Nam
⁊ apoſtolus clamat. Nũquid paulus
ꝓ vobis crucifixus eſt:ant ĩ noĩe pauli
baptiʒati eſtis.Et neq; qͥ pldãtat ẽ aliqᷣd
nʒ qui rigat:ſed qui incremẽtũ dat deꝰ.
Et angelus hoieʒ ſe adoꝛantẽ monet vt
potius illũ adoꝛet:ſub quo ono ei etiaʒ
ipſe cõſeruus c.Cũ ãt boie ĩ ðᷣo frueris
dðo potiꝰqᷓ; hoĩe frueris. Illo.n.frneris
quo efficieris beatꝰ:et ad eũ te ꝑpueniſſe
letaberis:ĩ quo ſpem ponis vt venias.
Inde ad philemonẽ paulus.Ita fertur
ego te fruar in oño.Quod ſi nõ addidiſ
ſet ĩ oño: ⁊ te fruar tãtum dixiſſzz in eo
cõſtuuiſſet ſpem beatitudinis ſue: qqᷓ;

Et dr viciniſſime frui cũ dilectione ꝰii
Cũ eniʒ adeſt qð diligit᷑ ẽt dilectionem
ſecum neceſſe ẽ gerat. Per quã ſi trãſie
ris:eãq; ad illud vbi permanẽdũ ẽ retu
leris:vteris ea ⁊ abuſiue:nõ pꝛopꝛie di
ceris frui. Si vero inheſeris atq; perina
ſeris:finẽ in ea ponẽs letitie tue: tũc ve
re ⁊ pꝛopꝛie frui dicẽdus es.Qò nõ ſaci
endũ ẽ:niſi in illa trinitate.i.ſũmo ⁊ icõ
mutabili bono. Uide quẽadmodũ cuʒ
ipſa vitas ⁊ vbũ per qð ſũt oĩa:caro fa⸗
ctũ ẽ vt hitaret in nobis:tñ ait apoſto
luo.Et ſi nonerimus ſecũdũ carnẽ xpᷣm
ſz iã nõ nouimꝰ. Ille quippe qͥ nõ ſoluʒ
perueniẽtibꝰ poſieſſionẽ:ſed ẽt vi pᷣbe
re ſe voluit veniẽtib ad pᷣncipiũ viaruʒ
doluit carnè aſſumere:vnde ẽ ẽt illud.
Dñs creauit me ĩ initio viarũ ſuaruʒ: vt
inde inciperẽt qͥ vellẽt venire. Apoſto
lus igit᷑ quãuis adhuc ambularet ĩ via
ad palmã ſuꝑne vocationis ſequeretur
vocãtẽ deũ:tñ ea que retro ſunt obliui
ſcẽs:⁊ ĩ ea q̃ ante ſũt extẽtus iã pᷣncipiũ
viarũ trãſierat:hoc ẽ eo non idigebat:a
quo aggrediẽdũ ⁊ exoꝛdiẽdũ iter ẽ oĩbꝰ
qui ad vitatẽ ꝑuenire:⁊ in vira eterna
ꝑmanere deſideràt.ſic.n.ait.Ego ſũ vis
veritas ⁊ vita.ho c ẽ ꝑ me venit᷑: ad me
peruenit᷑:in me ꝑmanet.Cum.n.ad ipᷣʒ
peruenitur:etiã ad ipſũ patrẽ peruenit᷑
quia per equalẽ ille cui eſt eq̃lis agno
ſcit᷑ vinciẽte:⁊ tãq; agglutinãte nos ſpi
ritu ſancto:quo ĩ ſũmo atq; icõmutabi
li bono permanere poſſmus.Ex quo ĩ
telligit᷑ qꝛ nulla res ĩ via tenere nos de
beret:quando nec ipſe dũs ĩquãtũ via
nr̃a eẽ dignatꝰẽ tenere nos uoluerit:ſʒ
trãſire ne rebꝰtꝑalibꝰqᷓ;uis ab illo ꝓ ſa
lute nr̃a ſuſceptis ⁊ geſtis hereamꝰifir
miter:ſed per eas potiꝰcuramalacriter
ut ad eũ ipſũ qui uiã noſtrã a tẽpoꝛali
bus liberauu ⁊ collocauit: ad dexteraʒ
9

Oiuʒz igit᷑ qͥ pdicta ſũt:exquo de rebꝰ
actamꝰ:hec ſuma ẽ: vt itelligat᷑ legis
2 oĩuʒ diumarũ ſcripturarũ plenitudo:
2 funs eè dilectio rei:qͥ fruèdu ẽ: ⁊ rei q̃
nobiſcũ ea frui põt:qꝛ vt ſe qͥſq; diligat
pᷣcepto nõ ẽ opus. Poc ergo vt noſcere
mus atq; poſſemfacta ẽ tota ꝓ ſalute
nr̃a ꝑ oiuinã ꝓuidentià diſpẽſatio tpa⸗

lio:qua debemꝰvti:nõ quaſi mãſerit q/

dã dilectione ⁊ delectaunone:ſʒ traſito
ria potius tanq; vie tanqᷓ; vehiculoꝛũ ⁊
alioꝝ quoꝛũlibei inſtrumẽtoꝑ aut ſiqᷣq
ↄgruẽtius dici põt:vt ea qᷣbus ferimur:

ꝓpter illud ad qo ferimur diligamus.

Quiſqs igit᷑ ſcriptnas ſacras:vel quali
bet earũ partẽ ĩtellexuſe ſibi videt᷑:itavt
o itellectu nõ ediſicet iſtã geminã cha

ritatẽ oei ⁊ ꝓximi nõdũ itellexit. Quiſ⸗

quis vᷣo talẽ inde ſniam dixerit: vi bnic
edificãde charitati ſit vtilis:nec tamẽ h̊
dixeri:ꝙ ille quẽ legit eo loco ſenſiſſe
ꝓbatur:nõ ꝑnitioſe fallit᷑:nec omnino

mẽtitur. Ineſt quippe in mẽtiète volũ⸗

tas falla dicẽdi. Et ideo multos inneni/
mus:qui mẽtiri velintqᷣ aũt falli nemi
nẽ.Cũ igit᷑ hec ſciẽs hõ faciat illò neſci
ens patiat᷑: ſatis ĩi vna eadẽq; appet illũ
q̊ fallit᷑ illo qͥ mẽtit᷑ eẽ melioꝛẽ:qn ddè
pati meli c iniqᷣtatẽ qᷓ; facẽ.Oiĩo aũt qͥ
młéent᷑ inique facit: ⁊ ſi cuiqᷓ; videt᷑ vtile
qnq; eẽ mẽdaciũ.põt videri vtilẽ alian
eẽ iniqatẽ:nemo.n.mẽtiẽs ĩ eo ꝙ mẽti
aur uat fidẽ. Nã vtiq; B̊ vult vt cui mẽ
it᷑ fidẽ ſibi habeat:quãà tn ei mẽtiẽdon
ſeruat.Ois qt fidei violatoꝛ iniquus eſt
Aut igit iniqtas ẽ vtilis aliqñ ꝙ fieri ñ
põt.aut mẽdaciũ ſemꝑ ĩutile t᷑:ſj ſi qͥs ĩ

Kripturis aliõ ſẽtit q; ille q ſcripſii: illis

nõ mẽetiẽtibus fallit᷑:ſj tñ vi dicere ce/
perã ſi ea ſnĩa fallit᷑:q̃ edificat charita/

E:q finis pcepti ẽ:ita kallit. at ſi qᷣſq; er

7*

pal ia puehi ate; pꝛouehi mereamurr.

Me doctrina chꝛiſritang t

roꝛe deſerẽs viã:eo tũ agrũ ꝑgat:quos
Et via illa ꝑducit.Conigẽdus ẽ m ⁊ qᷓ
ſit vtiliꝰvia nõ veſerere demõſtrãdũ eſt
ne 2 uetudine ðniadiẽt ĩ traàſuerſũ an
nuerſũ ire cogat: Aſſerẽdo.n. remere ꝙ
ille nõ ſẽtit᷑ qͥ legit:plerũq; icnrrit ĩ alia
q̃ illi ſnie ↄferre nequeat:q̃ ſ vera ⁊ cer
ta eẽ ↄſentit:illõ nõ poſſit veru eè qð ſẽ

ſerat. Fitq; i eo neſcio quõ et amando

ſnĩaʒ ſuã ſcripture ĩcipiat offeẽſoꝛ eè ſix
tii qᷓ; ſibi..lð malũ ſu ſerpꝑe qͥ ſciuerit e⸗
nertet᷑ ex eo. Per fidẽ ambulam nõ ꝑ
ſpẽm. Litubat aũt fides:ſi dininap ſcri⸗
pturarũ vacillat auctoꝛitas. Poꝝo fi /
de titubdãte charitas t ipſa langueſcit.
Nã ſia fide qᷣſq; cecidẽu:a charitate ẽt

neceſie ẽ cadat. Nõ.n. põt oiligere qõ
nõ credit.

oꝛo ⁊ ſi credit ⁊ diligit
bñ agẽdo:⁊ pᷣceptis bonoꝝ moꝝ obtè⸗
peràdo effi:it vt ẽt ſperet ſe ad id qð di⸗

ligit eẽ ventuꝑ Itaq; tria bee ſũt qͥdus

⁊ ſcia oĩs 2 pphia omis militat: fides:

videbimꝰ. Et pei ſuccedu biitudo ipſa
ad quã ꝑuẽturi ſumꝰ.Charitas aut iſtii

ſpes: charitas:ſʒ fidei ſuccedit an

decedẽtibꝰaugebit᷑ potiꝰ.Si.n. creden⸗

do diligim qò nõ videm: qᷓto magis
cũ videre cepimꝰ: Et ſic ſperado diligi⸗
mus quo nõdũ guenimq;to mag cuᷣ
ꝑuenerimꝰ: Inter tꝑalia qppe ⁊ eterna
lia h itereſt: tꝑale aliqd plus diligit᷑

anteqᷓ; habeat᷑. ileſcit aũt cũ aduene⸗

rit. Nõ. n. ſatiat aĩaʒ cin vaꝛ certa ſedei
einuas.Eternũ at ardẽti oiligit᷑ ade
piũ qᷓ; deſderatũ.nulli.n.deſiderati cõ⸗
cedit᷑ plus de illo exiſtimare q; ſe bʒ: vt
ei vileſcat cũ minꝰ iuenerit:ſʒ ;tuʒ qiq;

veniẽs exiſtimare potuerit:plus ꝑueni⸗
ens inuẽturus ẽ itach fide: ſpe ⁊

charitate ſubnixus:eaq; ĩcuſſe retinens

nõ ĩdiget ſcripturis: niſi ad alios iſtruè
dos. Itaq; multixꝑ hec tria i ſolitudine

ſechatbrutti
noruͤmnpaiei

Aunaunnli fne
nſtntſalt
ſfraciont

jitergenoͤn
hiidecrindo
pannörfunn
ſarſea Jon

churtasmade

nuagcicſg
dus iſisdarne
Gom in ſin
C ot Mubo
lagtüoirinani⸗
Füſclunrdade⸗
Aungscrru
ldöcdd⸗
wrin
Kiagdgecn
ginn
G Lorotſi⸗
Eunne
nhegon
bich

cpemmen
lat hennn
ii oſre
arſoſnigin
lhirgtcn
miihſfrii

Mguncie

o ien
iſeein
mmnti
rlnöſtg
Bieoneccogin
boſim
mriiita
WAEN
iginn
ſutni⸗
Pottaue
irifkti
murki
iuant
S
S
ſ
in
bli

Cus

—

õl

Ine rodicibus viuũt.dñ i illis etiaʒ arbi
troꝛ iã impleiũ eẽ qð dictũ ẽ᷑:ſue pphᷣie
euacuabunt᷑:ſiue ligue ceſſabũt: fiu ſci
entia deſtruet᷑. Qnibus in q̃ſ macbinis

tdta fides ⁊ ſpei ⁊ charitat ĩ eis ſurrexe

rie Rructio: vt pꝑfectüũ aliqd tenentes ea
i ſüt ex ꝑte nõ querant. Perfectũ ſane
qtũ ĩ bac vita põt minime repit᷑.nã ſi ĩ

cõparatiõe future vite nulliꝰiuſti ⁊ ſci ẽ
vita ꝑfecta. Jõ manẽt ĩquit fides: ſpes:

charitas: rria becmaioꝛ at hoꝝ ẽ chari
tas: qꝛ ⁊ cũ qſq; ad eina pnenerit duo/

bus iſſis decedetibcharitas anctioꝛ ⁊
certioꝛ ꝓmanebit. ꝓ Cluapꝑ cũ qᷣſq; co

gnouerit finè pᷣcepti eẽ charitatẽ de coꝛ
de puro ⁊ ↄſcia bona ⁊ fide ñ ficta oẽʒ
itellectũdiuinarũ ſcripturarum ad iſta

tria relatur ad tractationẽ libelloꝑ il/

loꝝ ſecurus accedat. Cũ.n.diceret chari
tas:addidit de coꝛde non puro:vt nihil
alið qᷓ; id qð diligẽdũ diligat. Cõſciaʒ
vo bonã ↄiunxit ꝓpter ſpem. Ille.n. ſe
ad id qð credit ⁊ diligit ꝑuenturum eẽ
deſperat:cui male ↄſciẽne ſcrupnlus in
eſt. Lertio ⁊ fide ĩqnit nõ ficta. Si.n. fi⸗
des nr̃a mẽdacio caruerit tũc ⁊ nõ dili
gimus qð nõ eſt diligẽdũ:⁊ recte vinẽ
do id opamur:vt nullo modo ſpes nr̃a
fallat᷑. Pꝛopterea de rebꝰotinẽtibus fi
dẽ quãtũ ꝓ tpe ſatis eè arbitratus ſum
dicere volui:qꝛ ĩ alis voluminibꝰ ſue ꝑ
alios ſiue ꝑx nos multa id dicta it. Mo⸗
dus itaqʒ ſit iſte libꝛi buius. Cetera ð ſi
gnis quantũ veus dederit viſſeremus.
Incipit liber ſecundnuns.
Voniã de reb cũ ſcriberè p̃
miſi cõmonẽs:ne qͥs ĩ eis at
tederet:niſi qð ſũt:nõ etiam
ſiquid alið pᷣter ſe ſignificãt:
iciſſim de ſignis diſſerens.

.

7R

Poe dico neqs ĩ eis attẽdat ꝙ ſũt:ſʒ po

ti ſigna ſüt. i ſignificãt. Dignũ ẽ.n.

notatũ eòe ſuffecerit.

olla cauſa ẽ nobis ſignificadi.rſigni dÜO⸗

res pᷣter ſpẽʒ quà iĩgerit ſẽſibꝰ alið aliqᷣd
ex ſe faciẽs ĩ cogitationẽ venire:ſiẽ veſti
gio viſo traſiſſe aial:cui veſtigiũ ẽ cogi⸗
tamꝰ:⁊ ſamo viſo:ignẽ ſubeẽ cogſcimꝰ
⁊ voce aĩantis audita affectionẽ ai eiꝰ
aduertimꝰ:⁊ tuba ſonate milites vel x*
gredi ſen egredi vł regredi:⁊ ſiqͥd aliucc
pugna poſtulat opoꝛtẽ nouerũt.Si
gnoꝝ igr qbiter ſie hoĩes ſua ſẽ ſata cõõũ
càt:alia ſũt nãlia:alia data.nãlia ſt qͥ ſi
ne vlla volütate atz vllo appetitu ſigni
ficãdi:pᷣter aliqᷣd alið ex ſe cogſci facnũt:
ſicuti ẽ fumꝰſigmificàs ignẽ.nõ.n.volẽſ

ſignificare id faẽ̃:ſʒ exꝑtaꝝ aiaduerſi

one notatione cogſcit᷑ ignẽ ſubec: ẽt
ſi ſumſolus apꝑeat. Sʒ ⁊ veſtigiũ trãie
unt adiundtis ad h̊ ꝑtinet. Et vultꝰ ira
ti ſeu triſtis afflictionẽ aĩ ↄſignificat:ẽt
nulla eiꝰvolũtate:qͥ aũt irat aut triſtis
eſt:aut fiqs alius mot aĩ vultu idice ꝑ
dit᷑ etiã nobis nõ id agẽtibus vt pdaẽ.
Sʒ de hoc toto genere nüc oiſſerere nõ

ꝓpoſuũ:ꝙ tamẽ ĩcidit ĩ partitionẽ no

ſtrã nõ oino potuit aiqʒ B id hactenꝰ
ata vero ſigna
ſũt que ſibi queqʒ vinetia inuicem dant
ad demõſtrandũ quatũ põt motus aĩ
ſui vel ſenſata aut itellecta quelibet.nõ

di:niſi ad depꝛomẽdũ ⁊ traijciendum ĩẽ

alteriꝰ animũ id qðõ animo gerit is qus

ſignũ SEiite ſignop gen ch;
tum ad homines attinet cõſiderare at⸗
q; tractare ſtatuimus: qꝛ ⁊ ſigna diuine
tus data que in ſcripturis ſanctis cõti
nentur per homines nobis indicata ſũt
qui ea cõſcripſerũt. Habent etiaʒ beſtie
quedam inter ſe ſigna quibus pꝛodunt
appetitũ animi ſui.naʒ ⁊ gallus gallina
tius reperto cibo dat ſignum vocis gal
line vt accurrat.⁊ columbuſ gemiiu co
lumbam vocat. vel ab eo viciſſim vo⸗/
292 3

De doctrina chꝛſtiana

tatur ⁊ multa hniuſmodi animaduerti
ſolẽt Que vtrum ſicut vultus aut oelẽ
tis clamoꝛ ſine ſignificandi volũtate ie
quãtur motũ anim an vere ad ſignifi⸗/
candũ dẽtur alia queſtio ẽ ⁊ ad reʒ que
nũc agitur nõ ꝑtinet. Quã partẽ ab hoc
opere tanqᷓ; nõ neceſſariã remouemus
Signoꝝ igit᷑ quibus ĩter ſe bomies
ſua ſigna cõmunicãt quedã ꝑtinent ad
oculoꝝ ſenſũ:quedã ad auriũ panciſſi⸗/
ma ad ceteros ſenſus nã cũ inuimꝰnon
damus fignũ:niſi oculis eius qnẽ volu
mus per hoc fignũ volũtatis noſtre par
ticipẽ ſacere.Et quidã ꝑ motus manuũ
pleraq; ſigniſicãt.Et hyſtriones omniũ
membꝛoꝑ motibus dàt ſigna quedã ſci
entibus:⁊ cuʒ oculis eoꝝꝑ quan fabulã⸗
tur. Et vexilla dꝛaconeſq; militares per
oculos inſinuãt volũtatẽ oucũ.Et ſunt
hH omnia quaſi vba viſibilia. Ad aures
aũt que ꝑtinent vt dixi plura ſũt ⁊ in v⸗
bis maxime.naʒ ⁊ tuba ⁊ tibia ⁊ cytha⸗
ra dant plerũq; nõ ſolũ ſuauẽ ſʒ etiaʒ ſi⸗
gnificantẽ ſonũ.i Sed omnia ſigna v
bis cõparata pauciſſima ſũt:vba.n. ꝓr⸗
ſus inter homines obtinuerũt pᷣncipa⸗
tũ ſigniſficãdi quecũqʒ animo ↄcipiunt
ſi ea ꝓdere quiſqʒ velit. Nam ⁊ odoꝛe
vnguęeti dominꝰquo perfuſi ſunt pedes
cius ſignũ aliqõ dedit:a ſacramẽto coꝛ
poꝛis ⁊ ſanguinis ſui ꝓꝑguſtato ſigniſi⸗
cauit qð voluit: ⁊ cũ mulier tangendo
ſimbꝛiã veſtimẽti eius:ſalua facta c᷑:nõ
nihil ſignificat:ſʒ innumerabilis multi⸗
tudo ſignoꝝ:quibus rudes cogitatiões
bomines exercẽèt in verbis ↄſtituta eſt.
Nam illa ſigna omniũ quoꝝ generatio

nem bꝛeniter attigi potui verbis enũcia

re:verba vero nullo modo poſſem. Sʒ
i ver berato aere ſtatim trãſeũt nec di⸗
ntius manẽi qᷓ; ſonãt:inſtituta ſunt per
luteras ſigna verboꝝ:⁊ ita voces oculis

oſtendũtur nõ per ſeipſas: ſʒ per ſigna

quedã ſua. Iſta iguur ſigna nõ poiues⸗

runt cõmunia eſſie omnibus gentibns
peccato quodã oiſſenſiõis bumane:cuʒ
ad ſe quiiq; pᷣncipatũ rapi.Cinus inp⸗
bie ſignũ eſt:erecta illa turris ĩ celũ xbi
bomines impij nõ ſolũ animũ:ſed etiaʒ
voces diſſonas habere meruerũt.i¶Ex
quo factũ eſt:vt etiam ſcripiura dinina
qua tatis moꝛbis hbumanarũ volũtatuʒ
ſubuenitur ab lingua vna ꝓfecta:qua⸗
ſi oppoꝛtune potuit ꝑ oꝛbem terrarum
diſſeminari ꝑ varias ĩterpꝛetũ linguas
lõge lateqʒ diffuſa ĩnoteſceret gẽetibus
ad ſalutẽ quã legẽtes nibil aliud appe
tunt qᷓ; cogitationẽ voluntatẽqʒ illoꝑ
a quibus ↄſcripta eſt inuenire:⁊ ꝑ illas
voluntatẽ dei:ſᷣm quà tales homines
locutos credimns.i Sz multis ⁊ mul
tiplicibus obicuritatibus ⁊ ambiguita⸗
tibus decipiunt᷑ qui temere legũt alidð
ꝓ alio ſentientes:quibuſdã auteʒ locis
quid vel falſo ſuſpicẽtur nõ inneniunt:
ita obſcura quedã dicta denſiſſim cali
ginẽ obducunt.Qð totuʒ puiſum diui
nitus eẽ nõ dubito:ad edomanda labo

re ſuꝑbiam: ⁊ intelleciũ a faſtidio reuo

candum: cni facile inueſtigata pleruqʒ
vileſcunt. Quid enim ẽ queſo:ꝙ ſi quii
qᷓ; dicat ſanctos eẽ bomines atqʒ perfe
ctos:quoꝝ vita ⁊ moꝛibus chuſti eccle
ſia de quibuſlibet ſupſtitionibus pꝛeci
dit eos:qui ad ſe veniunt: ⁊ imitatione
bonoꝝ ſibimet quodãmodo icoꝛpoꝛat

qui boni fideles ⁊ nere dei ſerni ðpon

tes onera ſeculi ad ſanctuʒ baptiſmmi la
nacrinn uenerunt atqʒ inde aſcenden
tes cõceptione ſancti ſpiritus dat gem
ne charitaris ideſt dei ⁊ ꝓximi. Quid ẽ

ergo ꝙꝙ ſi H quiſq; dicat minuſ delectat

audientẽ qᷓ; ſi ad eundem ſenſii locuʒ

illum exponat de canticis canticoꝛum

—

ſtickaglen

nznin luda
gitnincene
niwvcrittt
ſithnrodiin
ſtiotetüftzeſt

iccinauloand

uiginnet
ſolceſt ied⸗
uesaqzieius⸗
ſigraidenert
Ultseniaits

etsonentbuo

npoſtiste

chzoricnat

Nopepadlecn
ſoſncoftucn
ſeſtuinnsticki⸗
Ppianlsſnii
neadee
aetage
nhctanen
oſtont
Multosgun
nenintgoͤ
eritgein
hemareeci
nocbe/
nuoſzſen⸗
ſanonbuzi
lnredei
Prögniſt
lutuſgte
dkongoen
raihwi
Hünairſt
ſaltline

brſten

umgte
ant
nchie

ngrhnn

ickanmihm:
npinoſiiat
ſongdebeni
möhank
ummen.
winri
egrinienin
Mrn ſert
MNNc
nnſt
Gn im
nmunttin
uufinin
—
mMen;
6wrnen
nlch nts
rimt/

1
1

S6☛ 5

ebi dictũ eſt eccleſe:cũ tanq;ᷓ pulchꝛa qᷓ
daʒ femina laudaretur. Detes tui ſicut
rex tõſarü aſcendẽs de lauacro: q̃ͥ oẽs
Beminos creãt:⁊ nõ eſt ſteriliſi eis.Nõ
aliud homo oiſcernit qᷓ; cũ illud planiſ

ſi mis verbis:ſlue ſimilitudinis huiummo

di adminiculo audiret ⁊ tũ neſcio quõ
ſuauius intueoꝛ ſcõs cũ eos quaſi den⸗/
tes eccleſie video pᷣcidere ab erroꝛib ho
mines atq; ĩ eius coꝛpus emolita duri/
tia quañ demerſos màtoſq; tranfferre.
Oues etiã aĩas iocũdiſſime agnoſco de
tonſas oneribus ſecularibus tanqᷓ; vel⸗
leribus poſitis ⁊ aſcẽdentes de lauacro
ideſt de baptiſmate creare oẽs gemios
duo pᷣcepta dilectionis:⁊ nullã eſſe ab
iſto ſancto fructu ſterilẽ video:ſj qua/
re ſuauius videã qᷓ; ſi nulla de diuinis
libꝛis talis fimilitudo pmeret᷑:cum res
cadẽ ſit eadẽq; cognitio ſit difficile ẽ di
cere ⁊ alia queſtio ẽ. Nũc tamẽè nemo
ambigit ⁊ ꝑ fimilitudies libertius qᷓ; co
gnoſci ⁊ cuʒ aliqua difficultate queſita
multos gratius iueniri. Qui.n. pꝛſus ĩ⸗/
ueniũt qð querũt fame laboꝛat. Qui ãt
querũt:qꝛ in ꝓmptu habẽt faſtidio ſe
pe marceſcũt. In vtroq; aũt laguoꝛ ca

nẽdus ẽ. Magnifice igit᷑ ⁊ ſalubꝛit᷑ ſpi⸗

ritus ita ſcripturas ſactas modificauit
t locis aptioꝛibus ſami occurreret ob⸗/
ſcurioꝛibus aũt faſtidia detegeret. Ni/
bil.n. fere de illis obſcuritatibus eruit᷑:
ð nõ planiſſime dictũ alibi reperiatur
Ante oĩa igit᷑ opus ẽ dei timoꝛe cõuer⸗
ti ad cognoſcendà eius volũtateʒ:quid
nobis appetẽdum fugiendũq; pꝛecipi⸗/
at timoꝛ aũt iſte cogitationẽ de noſtra
moꝛtalitate: æ de futura moꝛte neceſſe
eſt incutiat ⁊ quaſi clauatiſ carnalibus
omnes ſuꝑbie motus ligno crucis affi
gat. Deinde mitiſcere opus ẽ pietate n-⸗
q; ↄtradicere viuine ſcripture:ſiue itel/

Tiber

H A1.

leete:ſi aliqua vicia noſtra ꝑcittit:ſiue ſᷣ
itellecte quaſi nos melius ſape meliuſ⸗
q; pꝛecipere poſſum ſʒ cogitare poſſu⸗
mus ⁊ credere id eẽ melius ⁊ veriꝰ qð
ibi ſcriptũ ẽ:etid ſi lateat:qᷓ; id qð ꝑ noi
ipſos ſapere poſſumꝰ. Poſt iſtos duos
gradus timoꝛis atq; pietatis:ad tertinz
venit᷑ ſciẽtie gradũ:de quo nũc agere ĩ⸗
ſtitui. nam ĩ eo ſe exercet oĩs diuinaruʒ
ſcripturarũ ſtudioſus:nihil aliud in eis
inuẽturus q; diligendũ eſſe deũ: ppter
deũ ⁊ ꝓximũ ꝓpter deũ:x illũ quidẽ ex
toto coꝛde:ex tota aĩa ex tota mente:

ꝓrimũ tanq; ſeipſũ.i. vt tota dilectio ꝓ
ximi:ſicut etiã noſtri referat᷑ in denʒ de

quibus duobus pceptis cũ oe rebꝰage⸗
remus in libꝛo ſuꝑioꝛe tractauimus: ne
ceſſe ẽ ergo vt pᷣmo ſe quiſq; ĩ ſcrip:uris
inueniat huius ſeculi hoc ẽ tpalium re⸗
rũ implicitũ lõge ſeiunctum eẽ a tanto
amoꝛe dei ⁊ tãto amoꝛe pximi:quantũ
ſcriptura ipſa pꝛeſcribit.Cum vo ille ti⸗
moꝛ dei qui cogitat de iudicio dei: ⁊ il⸗
la pietas qua nõ põt niſi credere:⁊ con
cedere anctoꝛitati ſanctoꝝ libꝛoꝝ. Co⸗
git. n. ſeipſũ lugere. ¶ Maʒ iſta ſcientia
bone ſpei hominè nõ ſe iactantẽ:ſed la
mentantẽ facit. Quo affectu ipetrat ſe⸗
dulis pꝛecibus ↄſolationem dinini ad⸗
iutoꝛij: ne deſperatione frangãtur: ⁊ eẽ
incipit quarto gradu hoc ẽ foꝛtitudinii
quo eſurit᷑ ⁊ ſiti᷑ iuſticia: hoc ẽ affectu
ab omni moꝛtifera iucũditate rerũ trã⸗
ſeuntiũ ſeſe extrahit:⁊ inde ſe auertena
ↄuertit ad dilectionẽ et᷑noꝑ ĩcõmutabi
lem.ſ.vnitatẽ eandẽq; trinitatẽ.Quam
vbi aſpexerit quantũ põt:in longinqua
radiãte:ſuiq; aſpectus infirmitate ſuſti⸗
nerẽ ſe illã lucẽ nõ poſſe perſenſerit: in
quinto gradu:boc ẽ ĩ ↄſilio mificoꝛdie
purgat animã tumnldãté quodãmodo
atq; obſtrepentẽ ſibi de appetitu iferio

mDe doctrina chriſtiana

rum ↄceptis ſoꝛdibus.bic vo ſi ſe in dile
ctione ꝓximi graniter excrcet i eaq; ꝑfi
cit ur. Et ſpe iam plenꝰ atq; iteger vi
ribus cu ꝑnenerit vſiqʒ ad immici dile⸗
ctionẽ aſcendit i ſexiũ gradũ:vbi iaʒ ip
ſutn oculũ purgat:quo videri deus po

teſt quantuʒ põt ab eis qui huic ſecalo

moꝛiũtur:quantũ pnᷣt. na intantũ videt
iuquatũ moꝛiũtur huic ſeculo. Inqua⸗
tum.n. bic viuũt nõ vidẽt.Et iõ quduis
certioꝛ nõ ſolũ tollerabilioꝛ ſʒ ẽt iucun

dioꝛ ſpẽs lucis illius icipiat apparere iĩ

enigmate tñ adbuc ⁊ p peculuʒ videri
dicit᷑:qꝛ magis ꝑ ſidẽ qᷓ; ꝑ ſpm ambu⸗/
lat᷑:cũ ĩ hac vita ꝑegrinainur q;uis ↄñi⸗
derationẽ habeam ĩ celis. In boc aut
gradu ita purgat oculũ coꝛdis vt verita
ti nec ipſũ quidẽ pꝛeſerat aut ↄlerat ꝓ⸗

ximũ:ergo nec ſeipſũ qꝛ nec illũ quẽ di

ligit:ſicut ſeipſũ.Erit ergo iſte ſanctꝰ ta
ſimplici coꝛde atqʒ mũdato:vt neqʒ bo
minib placẽdi ſtudio detoꝛqueat᷑ a ve
ro:nec reſpectu deuitãdoꝝ quoꝛuũlibet ĩ
cõmodoꝝ ſuoꝝ que aduer ſant᷑ huic vi/
te.Lalis filius aſcẽdit ad ſapiẽtiaʒ qͥ vl⸗
tima ⁊ ſeptima ẽ qua placatꝰ:tranquil/⸗
luſq; ꝑfruimur.Initium.n.ſapie timoꝛ
Dñi:ab illo.n.vſq; ad ipſũ ꝑ hos graduiſ
tendit᷑ ⁊ venit᷑. Sʒ nos ad tertiũ gradũ
illũ ↄſiderationẽ referamꝰ:de quo viiſſe
rere qð onſ inggeſſerit atq; tractare ſta
tuimus.Erit igit᷑ diuinarũ ſcripturaruʒ
ſolertiſſimus idagatoꝝ:qͥ pᷣmo totas le
gerit notaſq; babueru: ⁊ ſi nõdũu i elle⸗
ctu:iam tamẽ lectione vitaxat eas que
appellant᷑ canonice. Na ceteras ſecurnꝰ

leget fide veritatis iſtructus ne poccu/

pet imbecillẽ animũ ⁊ ꝑiculoſis mẽda⸗
cijs:atq; fantaſmaticis eludẽtes piudi⸗
cẽt aliquid ↄtra ſanã doctrinam. In ca
nonicis aut ſcripturis eccleſiaruũ catho
licaru plurimu. viuinaru ſcripturaruʒ

ſolertimimus indagatoꝛ auctoritate ſe
quit᷑ ſter quas ſane ille ſũt que apoſto⸗
licas ſedes habere ⁊ epiſtolas accipere

meruerũt. Lenebit igit hũc modu i ſcri⸗
ptunis canonicis:vt eas que ab omnib

aceipiũ/ur eccleſiis catholicis pꝛeponat
eis quas qͥdẽ nõ accipiũt In eis vo q̃ñ
accipiũtur ab oĩbus: pᷣponat eas quas
plures grauioꝛeſq; accipiũt eis q̃s pau⸗
cioꝛes minoꝛiſq; auctoꝛitatis eccleſie te
nẽt. Si aũt als iuenerit a pluribꝰ:ał at
a grauioꝛib haberi:qᷓq; hoc ineniri nõ
poſſit:equalis tñ auctoꝛitatis eas babẽ
das pnro. Lotus aũt canon ſcripturan
ĩ qᷣbus iſtã ↄſiderationè veriadam dici

mus his libꝛis ↄtinet᷑. Quinq; mopſeos

ideſt geneſi:exodo:leuitico:numeri:ðu

tronomio:⁊ vno libꝛo ieſu naue:vno iu

dicũ:vno libello qͥ appellat᷑ rutb qͥ ma⸗

gis ad regnoꝝ pᷣncipia videt᷑ pertinere.

Deinde quamuoꝛ regnoꝝ ⁊ ouobus pa⸗

ralipomenõ:nõ ↄſequẽtibus.:ſj quaſia

latere adiũctis ſimulq; ꝑgẽtibus:hec bi
ſtoꝛia qͥ ſbimet annexs iꝑa ↄtinet aiq;
oꝛdinẽ rerũ. Sunt alie tanqᷓ; ex dinerio

oꝛdine q̃ nüc huic oꝛdini:neq; iĩter ſe cò

nectũtur:fcut è iob ⁊ thobias ⁊ beſter

⁊ iudith ⁊ machabeoꝑ libꝛi duo:⁊ beſ⸗

dre duo qͥ magis ſubſequi videntur oꝝ

dinatã illa hiſioꝛiã:viqʒ ad regnoꝑ vel

paralipomenõ terminat Deĩde pphe⸗
te ĩ quibꝰoauid vnus liber pſialmoꝝ.⁊

ſalomonis tres: ꝓuerbioꝝ: catica canti/

coꝑ:⁊ eccleſiaſtes.na illi duo libꝛi vnus
q ſapiẽtia: ⁊ alius qui eccleſaſtic iſcri
bit᷑ oe qnadã ſimilitudine ſalomonis
eẽ dicũtur. Nam ieſus filius ſyrac eos
ſcripfſſe ↄſtantiſſime phibetur. Qui in
quonià in auctoꝛitatẽ recipi mernerut

inter ꝓpheticos numeradi ſüt. Reliqui
ſũt eoꝝ libꝛi qui ꝓpꝛie ꝓphete appellꝗ

tur. xij. pphetarũ libꝛi finguli qͥↄnexi ſ

4

ceriginmch
imlorft
dedOledn
hen flaum
mne geus zch
Diceconuor
Wägſausd

talhabgiine

uinarur auctont

Cigibnmart
äßmidanneg
Pukadtonane
as gelehre

iſenadtbrlion

lilocttinetd⸗
Polenonegben
Melviigyngin
donlinſto
füſbocnoen
Wſeguenri

idunenen

MIeNon
ſedeinteil
ſlßacptnen
rtiudiigi
tmnogſnn
PNciorihion,
4 kivin
heczeinic
rln
faigtifmn

nmiſoin
rlati
haloenin
fünnnn
fiſngnne
ſarerti
mlnd
henn

1. lren

rigihit
Nqgde
tibinneizr
Nzzrin
Sõ
Astian
Bnei u
Golkenmen
woldotum
Aoc rle
eiemuntif
mnngerten
viiin
uimmh
Smntinfte

weannd

iittiins
S
enslrßnd
etrtiinh
wüilighe⸗
aiulin
unmu,

ſun

pi nat ſit qm nunqᷓ; ſeiücti ſunt p ono

habetur. Quoꝝ ꝓpbetaru nomina ſunt

bec Oſee: Joei: Amos: Abdias: Jonas
Micheas: laum: Abacuch: Sopho/
mias: Aggeus: zacharias: ¶ Dalachias
Deinde quatuoꝛ ꝓphete ſũt maioꝝ vo
lu ninũ:Eſaias: Hieremias:Daniel: Eʒe
chiel.his. 6.. libꝛis veteris teſtamti ter
minatur auctoꝛitas. Noui aüt. iiij. livr
euãgelij ſᷣmn mattheũ:Fm marcũ:ſᷣm lu
cà.Fm ioannẽ quatuoꝛdecim epiſtolis
pauli ad romanos ad coꝛinthios oua/
bꝰ: ad galathas:ad epheſos:ad pbilip⸗
pẽſes:ad theſalonicẽſes ouabus: ad col
locẽſes:ad timotheũ duabꝰ:ad titũ: ad
poilemonẽ:ad hebꝛeos:petri duabꝰ: tri
bus ioãnis:vna iude ⁊ vna iacobi:acti⸗

bus aploxꝑ libꝛo vno:⁊ apocalipſi ioan

nis libꝛo vno. In bis oĩbꝰ libꝛiſ timetes
deũ ⁊ pietate mã ueti querũt volütateʒ
dei. Cuiopꝑis laboꝛis pᷣma obfuatio
ẽvt dixim: noſſe iſtos libꝛos ⁊ ſi nõdũ
ad intellectũ legẽdo tñ vel madare me⸗

moꝛie:vel omnino ĩcognitos nõ babe

re. Deinge illa que i eis agte poſita ſũt
vel pcepta viuẽdi vel regule crededi 05
lertius diligetiuſq; inueſtigada ſt. Que
tanto qq; inuenit qto ẽ itelligẽria ca/⸗
pacioꝛ.iĩ his.n. que apteiĩ ſcriptura poſi⸗
ta ſũt iueniutur illa oĩa q̃ cõtinẽt fidem
moꝛeſqʒ viuẽdi: ſpem.ſ.atqʒ charitatẽ 6
gquibꝰlibꝛo ſupioꝛe tractatumꝰ. Cugʒ vo
facta qda familiaritate cũ ipa lingua di
uigafũ ſcripturarũ ĩ ea q̃ obicura ſt᷑ ati
enda ⁊ diſcutiẽda pgẽdũ ẽ: ot ad obſcu

rioꝛes loctniones illuſtrãdas:de mani⸗

farũ ſeripturarü teſtimonia dubitatões
i ceteris auferãt. In qua re memoꝛia va
let plurimũ. Q ue ſi oefuerit nõ põt his
peeptis dari. Duabus aũt cauſis nõ itel⸗
ligutur que ſcripta ſt:ſi aut ignotis aut

feſtionbꝰſumant exẽpla:⁊ quedã cete⸗

UMDẽ uiui.

ambiguis ſignis obtegũtur: ſunt autes
ñgna vel ppꝛia vel tranſl t2. Pꝛopa di
cutur: cũ hio rebus ſignificdis adbibe⸗
tur ꝓpter qnas ſũt inſtituta:ſcut cũ di
cimus boué intelligimus pecus: quod
omnes nobilcũ latine lingue homines
boc nomine vocàt. Cranſlata ſũt ei, et
ipſe res quas ppꝛijs verbis ſignificamꝰ
ad aliqd aliud ſignificandum vſurpan⸗
tur:ſicut cũ dicimus bonẽ ⁊ per has d
as ſyllabas intelligimus pecus qð iſto
nomine appellari ſolet: ſed ppter illud
pecus rurſus intelligimus euangeliſtaʒ
quẽ ſiquit ſcriptura interpᷣtãte aplo di⸗
gens Douem triturantẽ non infrena⸗
bis. ¶ Contra ignora ſigna 2 ppria ma
gnum remedinm eſt linguarum cogni
tio. Et latine quidem lingue homines
quos nunc inſtituẽdos ſuſcepinꝰ dua
bus alijs ad ſcripturar diuinarum co

gnitionem habent opus: hebꝛea ſcilicet

7 greca: vt ad exemplaria pꝛeceaétia re
curratur. Sed quam vubitationem at-
tulerit latinoꝛum ⁊ interpꝛetum infini

ta vari tas q;qᷓ; ⁊ hebꝛea verba non in

terpꝛetata ſepe inueniamus in libꝛis:ſq̊ʒ

cnt amé: alla ? racha ⁊ oſanna ⁊ ſi qua

ſunt alia. Quoꝑ partim ꝓpter ſanctio⸗
rem anctoꝛitatem quãuis interpꝛetari
potuiſſent ſeruata eſt antiquitas: ſicut
amẽ: ⁊ alla:partim vero in aliaʒ linguã

trauſſerri nõ potuiſſe oicũtur: ſicut alia
duo que poluimus. Sunt enim que⸗
daim verba ceterarũ linguarum:que in

vſu alterius lingne p iterpꝛetationẽ tra
ſire nõ pñt.Et hboc maxime iteriectioni

dus accidit:que verba potius motũ aĩ

ſignificant:qᷓ; ſententie concepte vllaʒ
particulã.nam ⁊ hec ouo talia eſſe ꝑhi
bentur. Dicuntur enim racha indigna⸗

tionis eẽ vocè᷑: oſdna letãtis:ſʒ nõ ꝓpt᷑

bec pauca que notare aut intetroga⸗
2 4

