LCõpleni ergo ttiuʒ qᷣ ſcriptꝰ

fuerat vſq; ad en locũ vbi cõmemoꝛatũ

E ex euagelio teſtimoniũ de mliere que
abicõdit fermẽtuʒ ĩ tribus mẽſuris fari

ne donec fermẽtaret totũ. Addidi ẽt no

uiſſimũ libꝝ:⁊ quatuoꝛ libꝛis illud cõ/
pleui. Quoꝝ pᷣmi tres adiuudât: vt crpᷣtu
re intelligant. Quartꝰaũt quõ que ĩtel
ligimus ꝓferenda ſũüt. In ſecundo ſane

libꝛo ð actoꝛe libꝛi quẽ plures vocãt ſa

pientiã ſalomonis.i.ipſũ ſicut eccleſia/
ſticũ ieſus filius ſirach ſcripſit:nõ ita cõ
ſtare vt a me dictũ eſt:poſtea didici: =
omnino ꝓbabilius cõperi nõ eſſe hbunc
eius libꝛi auctoꝛc. Ubi aũt dixi his qua
draginta quatuoꝛ libꝛis teſtamẽti vete⸗

ris terminat auctoꝛitas ex cõluetudine

qua loquitur eccleſia vetus teſtametuʒ
appellaui:apoſtolus auũt nõ videtur ap
pellare vetus teſtamẽtũ ni qð datuʒ ẽ
inmõte ſyna Et i eo ꝙ dixi de tẽpoꝛuʒ
biſtoꝛia ſanctũ Ambꝛoſiũ ſoluiſſe que/
ſtionẽ tanqᷓ; coetanei fuerit plato ⁊ hie
remias:me fefellit memoꝛia. Na qͥd il⸗
le epᷣs oe hac re léſerit ĩ libꝛo eiꝰ legit᷑ q̃
de ſacr̃is ſiue ð phia ſcripſit. Poc opus

ſic incipit. Sunt pꝛecepta quedam.
Anreli, Auguhin doctoꝛis ĩ libꝛos
tuos õ ooctria xppiana. Pꝛologꝰ icipit
—UUUnt pcepta quedam tra
ctãdaruũ ſcripturarũ: que
ſtudioſis carũ video non
incõmode poſſe tradi:vt
nõ ſolũ legendo alios: qᷓ
diuinarü luteraꝑ operta
aperuerut: ſed ⁊ alijs aperiẽdo ꝓficiant
Btradere inſtitui voletibus ⁊ valetibꝰ

diſcere ſi deus ac dominus noſter ea q̊ͥ
de hac re cogitat ſolet ſuggerere eniam
ſcribẽn mibinõ deneget Qò anteq; ex⸗

oꝛdiar:videt᷑ mihi reſpondenquũ ee bis

qui hec repꝛehẽſui ſut aut repꝛehe mi

ſaltẽ alios nõ mouebũut nec ab vtili ſiu
dio ad imperitie pigrinam reuocabunt
quos mouere poſſent niſ pᷣmonitos pᷣ⸗
paratoſq; ineniſſent. Quid.n. repꝛebẽ
ſuri ſũt hoc opus noſtrũ cuũ ea que pce⸗
pturi ſumus nõ itellexerint. Quidaʒ vo
cũ iĩtellectis vti no luerint conanq; fue⸗
rint ſcripturas diuinas ſʒ hec pꝛecepts
tractare:neq; valuerint aꝑire aſq; expli
care que cupiũt: ianuer me laboꝛaſie ar
bitrã: ur. Et qꝛ ipſi nõ adiunabunt hoc
opere:nullũ adiunari poſſe cenſebunt.

Tertiũ genus c repꝛeheſox:qui diuinaſ

ſcripiuras:vel re vera bñ tractat vel b
tractare ſibi vident Qu om nullis hiꝰ
obſeruationibꝰlectis:quales nũc trade
re ĩſtitui:facultatẽ exponedoꝝ ſanctoꝝ
libꝛoꝑ ſe aſſecutos vel vidẽt vel putant
nemini eè iſta pcepta neceſſaria: ſ poti⸗
us totũ:qð de illarũ litterarũ obicurita
te laudabiliter aperit᷑ dinino munẽ fie⸗
ri poſſe clamitabũt: dbus oibus bꝛeuit
rñdens.illis qͥ H que ſcribimꝰnõ intelli⸗
guũt.G̊ dico me nò ita eẽ repꝛebendẽdũ:
qꝛ nõ h intelligũt: tanq; ſi lunÄ veterẽ

vel nouà ſyduſve aliquod minime cla/

rũ vellent videre: qð ego intẽdo digito

demonſtrare: llis autem nec ad ipſum
digitü meũ videndũ ſufſiciẽs eſſei acies

oculoꝝ.nõ ꝓpterea mihi ſuccẽlere dbe
rẽt. Illi vo ꝗᷣ et iſtis pᷣceptis cognitis at

q́; ꝑceptis ea q̃ i diuinii ſcripturis obſcu

ra ſũt ĩtueri nequerint:arbitrent᷑ ſe di/

gitũ:qͥdẽ meu ĩtueri poſſe: ſydera vo q/

bus demõſtrdis itedit videre ñ poſſe.

Alinptlinen

uneoatcoint

ctnoͤntooli ni
Notiti noneten
ſiͦtrinnelhed
vident᷑: ſi eos nõ ante placaremus Qdö
ſi nõnulli eri pᷣmo iſta repꝛebendenint

ltod olode
ſſroeopmd

(ſwerunid heen
(tniſeſcöslo⸗

Mglonank d ppe

Eeſenbeenti
mnorr inis de
Ubinereconen⸗

cheflnmanec,
Mobet ao eiro

(pſllmidedͤt

iſcperesdiuine

ichtnieapru
lchteltant
dihinagorg
gllſgigftanan
ociſuſclod
tcioridon
incungih
Lblnüſtupete
moek Afbͤen
Popognaier .
unobere
eboiegnnci
enekocncance
igtiregenſe
acrlin
liliniſtgee
Kkafianrhn
feniee
hfnnthezfüizne
ugnine
ſiitein
incin
4 ſent tichiſe
intng
Aenene

Mun

idennn
ndnönd
Ncdibrn
ſceningen
Rianizoien,
nhanepegun
atſeſantin
Gimir
rope onid
GENlri
mrdiusß N
tetnrin
Sagtniune
Nidm i
õ

nölnen

aluiggnt
ſnsſ ii⸗
tinn
unmim,
mutitdni
ibgtin
Apin ufbi
Niriigen,
rtihin
liunn
uifin
rufni
ſnfecn

òͦYc

⁊ lumẽ oculoꝑꝝ diuinit ſibi pperi depꝛe
cent᷑:nõ.n.ſi poſſũ mẽbꝝ meũ ad aliqᷣd
demõſtrãdu mouere:poſſũ ẽt oclłos at
tẽ ere:qͥbus vel ipſa demõſtratio mea
vel et illud qð volo demõſtrare cernat᷑
ã vero eoꝝ qui oinio munere exul
tãt: ⁊ ſine talib pceptis q̃lia nũc trade⸗
re iſtitui ſe ſcõs libꝛos itelligere atq; tra
ctare gloꝛiant᷑: ? ppterea ſuꝑpflua volu
iſſe me ſcribere exiſtimat:ſic ẽ lenienda
cõmotio:vt qᷓ;uis dei magno munere
iure letẽtur:recoꝛdent᷑ ſe tñ ꝑ hoĩes di⸗
diciſſe vl literas:nec ꝓpterea ſibi aban
tonio ſcõ ⁊ pfecto viro egyptio mona⸗
cho iſultari debere:q ſine vlla ſcia litte
rarũ ſcripturas diuinas ⁊ memoꝛit᷑ au⸗
diẽdo tenuiſſe ⁊ pꝛudẽter cogirãdo ĩitel
lexiſſe pdicat᷑:aut ab illo ſeruo barbaro
chꝛiſtiano de quo a grauiſſimis: fideq;

digniſſimis viris nup accepimꝰqᷣ littas

quoq; ipſas nullo docẽte hoĩe ĩ plenaʒ
noticiã oꝛãdo vt ſibi reuelarentur acce
pit triduanis pᷣcibus ipetrãs vt ẽt codi⸗
cẽ oblatũ ſtupẽtibꝰqͥ aderãt legendo p
curreret. At ſi H̊ quiſq; falſa arbitref:nõ
ago pugnaciter. Certe.n. cuʒ chꝛiſtianis
qm nobis res c:ꝗq ſe ſcripturas ſcãs ſine
duce hoĩe gaudẽt noſce:⁊ ſi ſta ẽ vero ⁊

nõ mediocri gaudet bono ↄcedãt neceſ

ſe ẽ vnũquẽq; niʒ vt ab ineũte pueritia
2ſuetudine audiẽdi linguã ſuã didiciſſe
⁊ aliq aliquã vł grecã vel hebꝛeã vel qᷓ;
libet ceterarũ aut fimiliter audiedo aut
ꝑ boĩeʒ pceptoꝛẽ accepiſſe. Jã g ſi placʒ
moneamꝰoẽs frẽs ne ꝑuulos ſuos iſia
docedt: ꝗ? momẽto vno tꝑis aduenien
te ſpnᷣ ſcõ repleti aph oĩuʒ gentiuũ liguis
locuti ſũt:aut cui tal a nõ ꝓuenerit nõ
ſe arbitret es chꝛiſtianũ aut ſem̃ ſpũʒ ac
cepiſſe ſe dubitet. Immo vero ⁊ p bo
minẽ diſcenduʒ ẽ ſine ſuꝑbia diſcat ⁊ ꝑ

. S”M .
1. . 1 n

Et illli ergo ⁊ iſti me repꝛehedere ðſinãt

quẽ docet᷑ alius ſine ſuꝑbia ⁊ ſine inni⸗
dia tradat qð accepit. Nec tẽtem enm
cui credimꝰ:ne talib inimici verſutijs ⁊
ꝑuerſitate decepti ad ipſũ quoq; enãge
liũ audiẽdũ atq; diſcèdũ nolumꝰire in
eccleſias ant codicẽ legere:aut docẽteʒ
pᷣdicantẽq; hoĩeʒ audire:⁊ expectemꝰra
pi vſʒ ĩ tertiũ celũ ſiue ĩ coꝛpe ſiue extra
coꝛpꝰſicut dicit apłs: a ibi audire ĩeffa⸗
bilia verba q̃ nõ licet hõi loqͥ aut ibi vi⸗
dere oñnʒ ieſum xpᷣʒʒ ⁊ ab illo pati ſ; ab
hoĩbꝰ audire euãgeliũCaueamꝰta⸗
les tẽtationes ſuphiſſin ⁊ piculoſiſſi
mas: magiſq; cogitemꝰ: ipſũ aplj pau⸗
lũ lʒ dinia ⁊ celeſti voce pſtratũ ⁊ ĩſtru⸗
ctũ ad hoĩeʒ tñ miſſũ es: vt ſacr̃a ꝑcipet
⁊ copularet᷑ eccłie:⁊ cẽturionẽ coꝛneli

um q;uis exauditas oꝛatiões eiꝰz ecclłi⸗

as reſpectas ei angelus nũciauerit: pe⸗
tro t traditũ imbuẽdu:p quẽ nõ ſoluʒ
ſacrameta ꝑciperet:ſʒ etiã quid creden⸗
dũ qͥd ſperãdũ qͥd olligẽdũ eẽt audiret.
Et poterãt vtiq; oiĩa geri per angelum:
ſz adiecta eét humana ↄditio:ſi ꝑ hoĩes
bcibꝰverbũ ſuũ deus miſtrare nolle vi
deret᷑. Quõ.n. veꝑꝝ eẽt qo dictũ eſt:tem⸗
plũ.n. dei factũ ẽ: qð eſtis vos:ſi deus õᷣ
bumano tẽplo reſponſa nõ redderet: =
totũ qð diſcẽdũ hoĩbus tradi vellet de
celo atq; per angelos pſonaret: Deĩde
ipſa charitas q̃ ſibi hoĩes inuicẽ modo
vnitatis aſtringit:non haberet aditum
refundendoꝛũ: ⁊ quaſi miſcendoꝛũ ſibi
met animoꝛũ:ſi homines per homines
nihil diſcererent. Et certe ſpadonẽ illuʒ
qui eſaiam pphetam legẽs nõ itellige
bat neq; ad apoſtolum angelus miſit:
nec p angelũ eiꝙ nõ itelligebat expoſi

tum: aut viuinitus in mete ſine bomis

miniſterio reuelatũ é: ſz potius ſuggeſti
one dinina miſſus ẽ ad eum: ſeditq; cuʒ
eo philippus qui nouerat eſaiaʒ pphe⸗
4.

De doctrina chꝛiſtiana

tã:eic;ʒ humanis vbis ⁊ in ligua ⁊i ſcri⸗
ptura ila qð tecũ erat aꝑnu. Nõne cũ
mopie ons loquebat᷑.Et tñ cõſiliũ regẽ
di at q; adminiſtrandi t magnũ popu
lũ a ſocero ſuo alienigena.ſ.hoĩe: ⁊ mia
ime ꝓuidus ⁊ minime ſuꝑbus accepit
Nouerat.n ille vir ex quacũq; anima
verũ cõſiliũ ꝓceſſiſſet nõ ei:iʒ ũlli qni eſt
veritas icomutabili deo tribuedũu eſſe.
[Poſtremo qſqs ſe nullis pꝛeceptis i⸗

ſtructũ diuino munere quecũq; in ſcri

pturis ſãctis obſcura ſũt itelligẽ gloꝛia
tur bñ qͥdẽ credit ⁊ verũ e nõ eẽ illaʒ iu
am facultatẽ quaſi a ſeipſo exiſtẽ e: ed
diuino munere traditã. Jta. n. dei gloꝛi
am qrit ⁊ ſi ſuã:ſed cũ legi ⁊ nullo ſibi
bominũ exponęete itelligit:cur ipſe alijs
affectat exponere:ac ñ pouꝰeoſremiitit
ðo vt ipſi quoq; ñ ꝑ hoĩeʒ: ſj illo intus
docẽte itelligat:ſx videlicet timet ne au
diat a ono. Serue neq; oares pecuniaʒ
meã nũmulanijs. Sic g hi ea q itelligũt
ꝓdũt ceteris vel loquẽdo vel ſcrihedo
ita ego quoq; ſi nõ ſolũ ea qͥ intelligo:
ſed ẽt itelligẽdo ea que oopᷣuẽt ꝓdide

ro culpan ab eis ꝓ ecto nõ debeo q; q;

nemo debeat aliq ſic habere: quan. p⸗
pꝛiũ niñ foꝛte mẽdaciũ.Nã oẽ verũ ab

illo ẽ qͥ ait. Ego ſũ vitas.Quid.n.habe/

mus qð nõ accepimꝰ: Er ſi accepimns
qd gloꝛiamur:q̃n nõ acceꝑimꝰ: Qui le⸗
git audiẽtibꝰ lr̃as vriq; quas agnoſcit
enũciat. Qui at ipſas lras tradit: h̊ agit
vt alij quoqʒ legere nouerint: vterq; tn
boc iſinnat qð accepit. Sic etiã qͥ ea qͥ i
ſcripturis ĩtelligit exponu audietibꝰtd⸗
qi; lras quas agnoſcit: ꝓnũciat lectoꝛis
officio. Qui ãt pᷣcipit quõ ĩteiligẽdũ ſit
ſimilis ẽ tradẽti lras:hoc ẽ pꝛecipienti

quõ ſit legẽdũ:vt quõ ille q legere no⸗/

nit alio lectoꝛe nõ indiget:cũ codicem
tuenerit a quo audiat qͥd ibi ſeripta ii

ſic iſte qui pcepta q conamur tradere ae
ceꝑit:cũ i libꝛis aliqͥd obſcuritatis iue⸗
nerit qſdã lr̃as velut reglas tenẽs itel
lectoꝛẽ aliũ nõ reqrat:ꝑ quẽ ſini qoꝑ/

tũ ẽ detegat: ſz quibuſca veſtigis ida⸗ ſchbäiſen

gatis ad occultũ ſenſuʒ ſine vllo erroꝛe
ipſe ꝑpueniat: aut certe ĩ abſurditatẽ pꝛa
ue ſentẽtie nõ icidat. Quaꝑpꝑ q;q; ⁊t in
ipſo ope ſatis apparere poſſa buc offi⸗

cioſo laboꝛi nr̃o nõ recte aliquẽ cõ:radi

cere tamẽ ſi hiꝰ pemio quibuilibet obſi
ſtentibꝰ cõneniẽter vr eẽ ruſũ hu vie
quã ĩ h̊ libꝛo ĩigredi volum? tale nobis
orccurrit exoꝛcdiX. ¶Explicit pꝛo/
logus. Incipit liber pᷣm beati Auguſti
ni ve ooctrina xpiana.
Ae ſut res qͥbus inuit᷑ oĩs tra⸗
ctatio ſenipturarũ mod iueni
endi qᷓ itelligeda ſũt: ?⁊ modus ꝓferèdi

ferẽdo poſtea diſſeramꝰ. Magnũop'
7 arduũ: 2 i ad ſuſtinẽdũ difficile. veoꝛ
ne ad ſuſcipiẽdũ temerariũ. Ita ſane ſi

de nobis ipſis plumeremꝰ. Nũc vo cumn

illo ſit ſpes ꝑagẽdi hi opis a quo no⸗
his ĩ cogitatione multa de hac re ia tra

dita tememꝰnõ ẽ metuẽdus ne dare de

ſinat cetera: cũ ea que oaia ſut cepim-
ipẽdere. Oĩs.n.res q̃ dãdo non deficit

dũ habet᷑ ⁊ nõ dat᷑:nec dũ habet᷑ quõ
babẽda ẽ. Ille.n. ait: qͥ hʒ dabit ei Dabit

ergo habẽtib.i. cũ benegnitate vtètib
eo qð acceperũt. adiplebit atq; cimnnla

biit qð oedit. Illi nq; t illi ſeptẽ erant
panes anteq;ᷓ incipem dan eſuriẽtibus
OQð vbi fieri cepit cophinos et ſpoꝛtas
ſatiatis tot hominũ milibus ipleuerũt.
Sicut ergo ille panis o frageret acere
uit: ſic ea qᷓ ad hoc op'agsredidũ iam
oñs pbuit cũ diſpẽſari ceꝑit eoiplo ſug
gerete multiplicabũtur vt in ipſo boc
nro miſterio nõ ſoluʒ nullã patiamnute

O yron e grae ſ- 1

ſenfiſßl
niſinuegr
neenee
birdchindo⸗
ſtoimolam

(ſtyt oluruͦ

ſtnu uo⸗
aniſit we⸗
iincſenie
ſiyneleſe
8tpicicüel

breddrgde

que ĩtellecta ſũt.de iĩueniẽdo pᷣus:dep / cüne

ctarchbe
ſpezäripre
deſigisd
uno Nr
nöͤgali
Er⸗
gaibte
Jle 6bſ
Tiecb'r
nesdiunan
Allasgue
iinbisinh
funmre
ſltescber

lfanin

chborch
Cucenar
nmenih
ſäiinhe
fimeen
Gnfmen
ſalle

tin

Ainie

nneeni
rnöſa
Ihrinidnͤtt
timiin fii
Arii
inhe
kündun
nwnin

lenſtnid.
wirdis N

itiniinii
Nüäünmm

mnniinni

6
inopiãâ: ſed de mirabili èt abũdãtia gan
deamꝰ. Ois doctrina vł rerũ ẽ vł ſigno
rũ:ſj res p ſigna diſcũtur ꝓoꝛie ãt nunc
res appellannq̃ nõ ad ſignificandũ ali

q́d adpibef᷑: ſiemi ẽ lignũ lapis: pec atʒ

biocet᷑a:ſʒ ñ illõ lianũ qõ ĩ aqᷓs amaras
immiſſimuylegimꝰa moyſe vt amarifu
dine carerẽt. nec ille lapis qnẽ iacob ſi⸗
bi ad caput poſuerat.nʒ illud pecꝰ qð ꝓ
filio imolauit abꝛaaʒ Pec nãq; ita res
ſit vt aliarũ ẽt ſigna fint rerũ. Sũt autẽ
alia ſigna quoꝝ oĩs vſus i ſignificãdo

: Reuti ſũt verba. Tlemo.n. vrit᷑ obis ni

ſi aliquid ſignificãdi gra. Ex quo ſtelli/
g ꝙ appellẽ ſigna: res eas videlicet qᷓ
ad ſignificãdũ aliqd adhibẽt᷑.Quãobꝛẽ
oẽ ſignũ ẽt res aliq̃ ẽ Qõ.n. nulla res
oĩno nihil ẽ. Nõ.n ois res ẽt ſignũ ẽ.et
iõ ĩ hac diuinõe rerũ atq; ſignoꝛũ:cũ de
rebꝰloqui nur:ita loqmur: vt ẽt ſi earũ
aliqua adhpiberi ad ſignificadũ pnt nõ
ĩpediaãt ipartitionẽ q̃ pꝛi de rebꝰpoſtea
de ſignis diſſeremꝰ:memoꝛitercq; tenea

mus.Id nũc ĩ reb còſideràdũ eẽ ꝙ ſũt

nõ ꝙ aliud et pᷣter ſeipſas ſignificant.
Res ergo alie ſut quibfruẽdũ ẽ: alie
quibꝰ otẽdũ:alie que fruũtur ⁊ vtuntur

Ille qbꝰirnédũ ẽ beatos nos faciunt.

Iſtie qͥbꝰ vtẽdũ ẽ tẽdẽtes ad beatitudi
nè adiun amur: ⁊ qᷓſi adminiculamur vt
ad illas que nos beatos faciũt puenire
atq; his inherere poſſimꝰ. Nos vero q
fruimur ⁊ vtimur inter vtraſq; cõſtitu
ti ſi eis qbus vtẽdũ ẽ frui volnerimꝰ im
pedit᷑ curſns nr̃:⁊ aliqũ ẽt deflectitur:

vt ab his reb qbꝰfruẽdũ è obtinẽdis vt
emur: inferioꝝ

retardemur vel ẽt re
amoꝛe pꝛepediti. ¶ SFrui.n.ẽ amoꝛe ali
eni rei inherere pp ſeipſã. Uti ãt quod
i vſum venerit ad id qõ amas obtinen⸗
dũ referre: ſ tamen amandum c᷑. Nam/

vſus illicitus abuſus poti vel abuſo

iber pꝛimus

. .
nominanda eſt Qnomodo ergo ſi eſſe
mus peregrini qͥ beate viuere niſi in pa

tria ñ poſſemꝰ: eaq; peregrinatiõe vtiq/

miſeri: 2 mi eriã finire cupicẽtes ĩ patriãẽ

redire vellemꝰ: opus eẽt vel terreſtribꝰ

vel marinis vehicolis: quibꝰ vtendum
eẽt ot ad patriam qua fruendũ erat per
uenire valeremus & ſi a nenitates iti⸗
neris: ⁊t ipſa geſtatio vebiculoꝛũ nos de
lectaret:conuerſiad fruendũ his qbua

vti debuimus nollemꝰcito viam finiꝛe

? peruerſa ſaauitate implicati alienare
mur a patria:cnius ſuauitas faceret bes

+„

tos. Sic ĩ hꝰvita imoꝛtalitatis peregris

nãtes a domino ſi redire in patrid volis D
mus:vbi beati eẽ poſſumꝰ: vtẽdum eſt

hboc mũdo nõ fruẽ dũ: vt inuiſibilia dei

per ea que facta ſũt intellecta cõſpician

tur:hoc ẽ de coꝛpoꝛalib tẽpoꝛalibuſqʒ
rebus eterna ſpiritualia comparemus.
es igitur quibfruẽdũ ẽ pr̃ ⁊ filius
? ſpiritus ſanctꝰẽ:eadẽq; trinitas vnæ
quedã ſũma res comuniſq; oĩbus fruẽ
tibus ea:ſi tamẽ res ⁊ non omniũ rernʒ
cauſe. Si tamẽ ⁊ cauſa. Nõ.n.facile no
men q tãte excellẽtie cõneniat põt ĩue
niri:niſi ; melioita dicit. Lrinitas bec

vnꝰ ðs ex quo oĩa per quem omnia in
quo ommaghrr pale⸗ X filius ⁊ ſpus
ſanctus:⁊ ſingularis qͥſq; eoꝝ oeꝰ ⁊ ſi⸗
mul oĩs vnꝰoeus:a ſungulus quidẽ ho
rum plena ſubſtãtia: ſumal omnis vna
ſubſſantia. Pater nec filius eſt nec ſpi
ritus lanctus: filins nec pr̃ ẽ nec ſpũs
ſanctus ẽ. Spiritus ſanctus nec pater
ẽ nec filius:iſʒ pr tatũ pater: ⁊ filins tinᷣ
filiꝰ: ⁊ ſpiritus ſanc.ꝰtm ſpiritus ſanciꝰ
Eadem tribus erernit as eadem ĩicõmu⸗
tabilitas eadẽ maieſtaa ea dẽ poteſtas.
In patre vnitas:in filio equalitas:ĩ ſpi
fitu ſãcto eternitas:equalitatis itaqʒ cõ
coꝛdia.Et tria h vnũ oĩa ꝑꝑ patrẽ.equa

Me doctrina chꝛiſtiana

bus t⁊ coꝛhoꝛalibe intelligibilbb 't e ſpn

lia ola pꝛopter filiũ cõnexa omnia ꝑꝑ
ſpiritũ ſanctum. Diximulne aliqͥd ⁊ i0

nuimꝰaliqd oignũ deo. Immo vo me

nihil aliud q; vicere voluiſſe ſentio. Si
At dixi nõ ẽ hoc qðò dicere volui:B vnũ
ſcio:qꝛ deꝰ ineffabilis ẽ᷑: ꝙ aut a me di
ctũ e:ſi ineffabile eẽt dictũ nõ eet.Ac ꝑ
boc nec ĩeffabilis quidẽ dicẽdus ẽ ðus
qꝛ ⁊ hoc cũ or̃ aliqd dr̃.Et ſic neſcio q̃
pugna vboꝛũ:qm ſi illudẽ ĩeffabile qð
Dici nõ põt:nõ ẽ᷑ ieffabile:qð vel ieffa⸗
bile põt.Que pugna vboꝝ ſilẽtio cauẽ
da potiꝰ:qᷓ; voce pacada ẽ.Et tñ ðs: cũ
Sillo nihil digne dici poſſit:admint hu
mane vocis obſequiũ ⁊ vbis nr̃is ĩ lau

de ſua gaudere nos voluit. Nã ide eſt

gõ or deꝰ. Nõ.n.re vera in ſtrepitu iſta
ru ouarũ ſyllabarũ ipſe cognoſcit᷑: ſed
tñ oẽs latine lingue ſocios cũ aures eo
rũ ſoniſte tetigerit mouet ad cogitãdã

quãdã excellẽtiã imoꝛtaleq; naturam.

Nã cũ ille vnꝰcogitat᷑ deoꝝ deus ⁊ ab
bis ẽt qͥ alios ſuſpicãt᷑ ⁊ vocat ⁊ colunt
ðos ſiue ĩ celo ſiue ĩ terra ita cogitatur
vt aliquid quo nihil meliꝰſit atq; ſubti
liꝰ: illa cogitatio cauet᷑ attingere: ſane
qm diuerſis bvonis mouẽt᷑:partiʒ eis q̃
ad coꝛpoꝛis ſẽſũ parti eis que ad aĩ itel
ligẽtiã pertinẽt.Illi qui dediti ſunt coꝛ
poꝛis ſeſibus aut ipſuũ celũ aut qð ĩ celo
fulgẽtiſſimũ vr:aut ipſũ mudũ deũ deo
rũ eẽ arbitrant᷑.&t ſi extra mũdũ ire cõ
tẽduũt aliqd lucidu imaginat:idq; cł ifi
nitũ vel ei ſoꝛmã qͥ optima vr inani ſu⸗/
ſpitione cõſtituũt: aut humani coꝛpis
figurã co gitãt:ñ eã ceteris anteponũt.
Qò ſi vnũ deũ deoꝝ eẽ nõ putat vel po
tius inltos aut inumerabiles eqlis oꝛ/
dinis deos:ct eos tũ ꝓut cuiq; aliquid
coꝛpoꝛis vr excellere ita ſiguratos aĩo
tenẽt:illi ãt qui ꝑ intelligẽtia pergũt vi
dere ꝙ oeus oibꝰ eum naturis viſbili

ritualib oĩbus mutabilibuſq; pferunt.
Oẽs tñ pꝓ excelletia dei certatiʒ dimcãt
Nec qiqᷓ; mnueniri põt q boc deum cre
dat eẽ quo meli aliquid eſt. Itaq; hoe
oẽs deũ cõſẽtiüt eẽ qð ceteris reb oibꝰ
anteponũt. Et qm oes qui de deo cogi
tãt vnũ aliquid cogitat:illi ſoli pnt non
abſurda ⁊ idigna exiſtiare de deo qͥ vi⸗
tã ipſa cogitãt ⁊ quecũq; illis foꝛma oc
currerit coꝛꝑis eã vita viuere vel nõ vi⸗
uere ſtatuũt:⁊ viuẽtẽ non viuẽti atepo
nũt.eamq; ipſa viuentem coꝛpoꝛis foꝛ⸗
mã q;talibet luce perfulgeat: q;talibet
magnitudine pᷣmineat:q;talibꝰ pulchꝛi
tudine oꝛnet᷑ aliud eẽ ipſã: aliud vitam
q̃ vegetat itelligunt:eaqʒ illi moli que
abilla vegetaf᷑: ⁊ animat᷑ dignitate in⸗
cõparabili pᷣferũt᷑.Deide ipſa vita ꝑgũt
iſpicere:⁊ ſi e ſine ſeniu vegetatẽ iuene
rit: qualis ẽ arboꝝ:pponũt ei ſẽtietẽ: q̃⸗
lis ẽ pecoꝛũ:⁊ huic rurſus itelligetè: qᷣ
lis ẽ hominũ.Qua cũ adbuc mutabile
viderit:etiã buic aliq; icõmutabilẽ co⸗
gũtur pᷣponere.illã ſcilicet vitã q nõ ali
quãdo deſipit aliqn ſapu:ſj ẽt potiꝰipᷣa
ſipiẽtia. Sapics.n.niẽs.i.ãdepta ſapiaʒ
anteqᷓ; adipiſceret᷑ nõ erat ſapiẽs. At vo
ipſa ſapiẽt ia nec fuit vnq; iſpiẽs nec eẽ
vnq; põt. Qud ſi nõ videret nullo mõ
plena fiducia vitã icõmutabilit᷑ apien
tẽ cõmutabili vite anteponerẽet. Ipſam
qppe regulà vitatis q̃ illã clamat eẽ me

lioꝛẽ incõmutabilẽ vident. Nec vſpiaʒ

niſi ſupꝛa ſuã naturà vidẽt:qm̃ quidem
ſe oident mutabiles. Nemo.n.&c ta ipꝛu
dẽter iſulſus qͥ dicat:vñ ſcis ĩcõmuta/⸗
biliter ſapiẽtẽ vitã mutabili eẽ pferẽdã
Idipſũ.n.qð iterrogat vñ ſciã oĩbꝰ ad
ↄtẽplãdũ coĩter atqʒ icõmutabilit᷑ pᷣſto
E.Et hoc ꝗ nõ videt ita quaſi cecus in
ſole cui nihil ꝓdeſt ipnis locis oculoꝛu

Plückreerft

Cliitetee
baniannlif
Pproniigi
bobebihlahe
ſerionn aicg
geimelate
ciilave
Mutadili vn
coͤdtoꝛn
(öularpur
rellälle
purgarone
ſnuniprton
Nanauai⸗
ur/o
ſo oſom ni

fmmiaicögn
öſberererept

(utnosboies

ſcünſſpie

chſei epbe
ſeſepnmni⸗

Winiczi
fitguſſſima
ida ſpieſke

ſebob Kie
t og nobe
fnitpuoont
ſcenlilniifn
gilcnnupenn

Maudeno

ficgoerd
Ahelcnonis
kboen
heſnctelin
leknoe di,
mnitoern
aictnr
(huradot
rniinoi
(Wphori

S

ie hang
giagnin
dcgiiilli
Wüſaſun

diſimii

Engs iüiſf

rSmgtk
iideidi
iiäcen
nelicicgti
S
unäi
ntl tienti
etungi
iniſttid
tiidantii
lemthurtf
4slilnii⸗
“
miſchtißt
s ſonnnibſ
Arilo inn

Qui at videt ac refugit cõſuetudine vm
bꝛarũ carnaliũ iualidã aciẽ mẽtis ge rit

Pꝛauoꝛũ igi᷑ moꝛũ:quaſi cõtrari flati
bus ab ipſa patria reꝑcutiũf hoĩes po/
ſterioꝛa aiq; iferioꝛa ſectãtes: q; illud
ꝙ eẽ meliꝰ atq; pꝛeſtã ti cõfitẽtur/Qua

po cũ illa veritate pfruẽdũ ſit qne incõ
mutabilit᷑ viuit ⁊ i ea trinitas ðs auctoꝛ
2 cõditoꝛ vniuerſtatis rebꝰ q̊s cõdidit
cõſulat:purgãdus ẽ aius: vt ⁊ pꝛoſpice

re illã lucè valeat ⁊ iherere ꝑfecte.Quà

purgationẽ quaſi ãbulationẽ q; da:⁊ q̃
ſi nauigationẽ ad patriam arbitremur.
MNõ.n.ad eũ qͥ vbiq; pñs ẽ: locis moue
mur:ſʒ bono ſtudio boniſq; moꝛibꝰ ꝙ;
nõ poſſemꝰ niſñ ipſa ſapiẽtia tãte noſtre
ifirmitati cõgruẽ dignaret᷑:⁊ viuẽdi no
bis pᷣberet exeplũ:nõ aliter qᷓ; ĩ bomine
qm̃ ⁊ nos hoies ſumꝰ:ſʒ qꝛ nos cũ ad il
lã venimſa piẽter fſacimꝰ:ipſa cum ad

nos venit ab hoĩbꝰſuꝑbis quaſi ſtulte

feciſſe putata c.Et qm nos cũ ad illam
venimcõualeſcimꝰ:ipſa cũ ad nos ve⸗/
nit quaſi ifirma exiſtimata ẽ:ſi ꝙ ſtultũ
E dei ſapiẽtiẽ hoĩbꝰ⁊ ꝙ ifirmũ ẽ di foꝛ
tiꝰẽ hoĩbꝰ.Cũ ergo ipſa ſit pr̃ia viã ſe fe
cit quoq; nobis ad pr̃iaʒ.Et cũ ſano ite
rioꝛi ⁊ puro oculo vbiq; ſit pꝛeſens eoꝝ
q̃ oculũ illũ ifirmũ mũdũq; habẽt ocuł
etiã carneis apparere:dignata c.Qꝛ.n.
iſpietia dei nõ poterat mũdus ꝑ ſapiẽ

tiã cognoſcere deũ:placuit deo ꝑ ſtulti

tiã pꝛedicationis ſaluos facere credẽteſ

Mon igit᷑ ꝑ locoꝛũ ſpacia veniẽdo: ſʒ in

carne moꝛtali moꝛtalibꝰ apparado ves

niſſe ad nos or̃. Aluc g venit vbi erat:

qꝛ i ð mũ do erat ⁊ mũdus ꝑ eũ facieſt
ſz qm cupiditate fruẽdi pꝛo ipſo creato
re:creatura hoĩes cõfigurati buic mũ⸗

Wiber primus

eiꝰ tã clare:ac piitis lncis fulgoꝛ ĩfuſus

do:⁊ mũdi noie cõgruẽtiſſime vocatiñ

eũ cognouerũt: ꝓpteres dixit euageli⸗

—

ſta:⁊ mundus eũ nõ cognonit. Itaq; is

ſipiẽtia dei non poterat mũdus per ſa
piẽtiã cognoſcere deuʒ. Cur ergo venit
cũ hic eẽt:niſi qꝛ placuit ðo ꝑ ſtultitiaʒ

pdicatiõis ſaluos facere credẽtes: Quõ

venit niſi ꝙ voũ caro factũ ẽ ⁊ habita⸗
nit ĩ nobis: Sicuti cũ loqmur ad id qð
ĩ aĩo gerim inaudiẽtes animũ ꝑ aures
carneas illabatf᷑.fit ſonus verbũ qð coꝛ
de geſtamꝰ ⁊ locntio vocat᷑.nec iñ ĩ eũ
dẽ ſonũ cogitatio nr̃ᷣa cõuertit᷑:ſj apud
ſe manene ĩtegra:foꝛmã vocis qua ſe ĩ⸗
finuat auribꝰ ſine aliqua labe ſue mus
tatiõis aſſumit ita verbũ dei nõ cõmu:
tatũ caro tñ factũ ẽ vt habiaret i nobis

Sidcut at curatio via ẽ ad ſanitatem ſiec

iſta curatio peccatoꝛes ſanãdos ĩterfi⸗
ciẽdoſqʒ ſuſcepit:⁊ quẽadmodũ medici
cũ alligãt vulnera:nõ icõpoſite:ſʒ apte
id faciũt vt vinculi vrilitatẽ quedam ⁊
pulchꝛitudo conſequat᷑:ſic medicina ſa
piẽtie per hominis ſuſceptionẽ nr̃is eſt

accomodata vulneribꝰ de quibuſdam

cõtrarijs cnrans:⁊ de quibuſda ſimili/
bus ſicut ẽt ille qͥ medet᷑ vulnerib coꝛ⸗
poꝛis adhibet quedã cõtraria: ſicut fri⸗
gidũ calido vel humidũ ſicco: vel ſi qd

aliud hiꝰ. Adhibet ⁊ quedã ſimilia ſicut

lintheolũ:vel rotũdo vulneri rotũdum
vel oblungũ oblũgo: ligaturãq; ipſam
nõ eäàdẽ mẽbꝛis oĩbꝰſʒ ſimilẽ ſimilibꝰco

aptat/ſic ſapĩa dei hoĩeʒ curãs ſeipſam
exhibuit ad ſanãdũ: ipſa medicus ipſa
medicina. M ergo ꝑ ſuꝑbiã bõ lapſus
ẽ:humilitatem exbibuit ad ſanandum.
Serpẽtis ſapiẽtia ðcepti ſumꝰ: dei ſtul
titia liberamur. Quëadmodũ illa ſapit
tia vocabatur.erat ãt ſtultitia cõtẽnẽti
bus deũ:ſic iſta que vocat᷑ ſtultitia ſapĩa

E vicẽtibus diabolum. Nos imoꝛtalita

te vſi ſumus male: vt moꝛeremur: xpᷣs
moꝛtalitate bn vſus eſt vt viueremue

—
—–w+

via ſum nec via iſta locoꝝẽ:ſʒ affectuũ

duũ eſi:quas eternales ⁊ incõmutabiles

De doctrina chꝛiſtlana
eonupto aĩo femine igreſſus ẽ moꝛbꝰ: quã ĩtercludebat quaſi ſepta q̃dã ſpRKine Comumn 1
integro coꝛpoꝛe femine ꝓceſſu ſalns ad ſa pteruoꝝ malicia peccatoꝑ qᷣd libera Aeli fntone
tadẽ cõtraria pertinet:ꝙ enã exẽplo ꝰ liꝰ miſericoꝛdiP ſacere potuit qͥ ſeipuz omigcifuin
tutũ eius vicia noſtra curant᷑. Jam vo qredirem nobis ſubſtemnere voluit. ni/ heerticneſmt
ſimillima quaſi ligamẽta mẽbꝛis ⁊ vul vt oĩa donaret pcta ↄuerſis: ⁊ granit fi widoam
nenbus noſtris adhibita illa ſũt. ꝙ per xa ĩterdicta aditꝰ nr̃i ꝓp nobis cruciſixus chedeinoͤdi
feminã ðceptꝰ:ꝑ feminã nat:bõ boĩes euelleret᷑.¶ Has igit᷑ claues dedit ec/ änrgingrin
moꝛtalis moꝛtales moꝛte moꝛuos libe clie ſue vt qͥ ſolueret ĩ terra ſoluta eẽnt Veepeellt.
rauit. Multa quoc alia diligẽtius itu iĩ celo:q ligaret ĩ terra ligata eẽnt ĩ celo: gifriſedehein
entibꝰifiniti oꝑis ꝑagẽdi neceſſtaſ nos ſcqʒ vt qͥſqs ĩ eccleſia eius dimitti nbi pee gi rcepi
capit:vel a ↄtrarijs vel a ſlibus medicie cata nõ crederet:nõ ei dimitterẽtur: ſe —
xpᷣiane apparet ĩſtructio. Jam vo credi q; ab his conectus auenteret ĩ eiuſdè ec itolyenav
ia dñi a moꝛtuis reſurrectio ⁊ ĩ celuʒ aas cleſie gremio ↄſtitut eadẽ fide:atq; coꝛ ninureo
ſcẽſo magna ſpe fulſit fidẽ nr̃aʒ. ul rectione ſanaret᷑.Quiſq.n. nõ crecit di inbigal
tũ oſtẽdi enim quã voluntarie ꝓ ne bis mitti ſibi poſſe peccata fit deterioꝛ oſpe (lgetnieoe
aĩaʒ poſuit qͥ c eã habiit ĩ ptãte ſume rdo:quaſi nibil illi melius qᷓ; malũ e AEitbdäre
re. Quãta g fiducia ſe ſpes credẽtiũ ↄſo remanear.vbi de fructu ſue ↄuerſionis ſihrrchclt.
lat᷑ ↄnderàs quantꝰquata ꝓ nõdũ cre ifidus ẽ. J vo ſicut animi qued moꝛs (holtiddeß
dẽtibꝰpaſſuſ ſit.Cũ.n.iudex viuoꝝ atq; /eſt vite pᷣoꝛis moꝛũq; relictio.que fit pe MWaſeieo wn
moꝛuoꝝ expectat᷑ a celo magnũ timo nitẽdo:ſc etiã coꝛpoꝛis moꝛs ẽ aialiõis Wenledice
rẽ icutit negligẽtibꝰvt ſe ad idulgẽtia, pᷣſtie reſolutio.Et quõ anin p pniaʒ q Gieni
ↄuertãt:eũq; magiſ bñ agẽdo deſiderẽt poꝛes moꝛes pditos ĩterimit: refoꝛmat nn hugetichn
qᷓ; male agẽdo foꝛmicct.Quibus.n.der iĩ melius.ſic etiaʒ coꝛpus poſt iſtà moꝛ ſeeuinbanl
bis dici aut qua cogitatione capi põt pᷣ tẽ quã vinculo peccati oẽs debeinꝰ: cre ſereſetadde
miũ qꝗð ille in fine oaturus ẽ: qũ ad cõ dendũ ⁊ ſperaãdũ eſt reſurrecnonis tpꝑe Aſcöͤrtadi
ſolationẽ huius itineris tm dedit ò ſpi ĩ meliꝰcõmutari:vt nõ caro ⁊ ſaguis re niiicideſe
ritu ſancto: quo ĩ aduerſis vite hiꝰ fidu gnũ dei poſſideat qð fieri nõ põt. Sed ecütorde
ciam:charitatẽq; tantà eius: quẽ nõdũ coꝝuptibile hoc ĩduat iconuptioneꝝ? hilbonoja
videmꝰpabeamꝰ: ⁊ vona vnicuiq; poꝛa moꝛtale hoc ĩduat ĩmoꝛtalitatẽ: null Sienoleni
ad inſtructionẽ ecclie ſue:vt id qõ oſtẽ q; faciẽs moleſtiã:qꝛ null pati Anck. Ppptlug w
dit eẽ faciẽdũ nõ ſolũ ſine murmure: ſj gentiã a beata ꝑfectaq; aĩa / Cuiaũt ſnisenoͤſnne
etiã cũ delectatione faciamus. Eſt.n.ec coꝛpꝰnõ moꝛt᷑ huic ſeculo:neq; incipit Pbeioligel
cleſia coꝛpus eins:ſicut apoſtolica do/ oↄtfigurari veritati ĩ grauioꝛem moꝛtem iniccöſtnen
ctrina cõmendat: que etiã ↄiunx ei ꝰor. moꝛte copoꝛis trahit᷑:ne ad cõmutatõ ſortepiide⸗
Coꝛpus ergo ſuũ multis mẽbꝛis diuer nẽ celeſtis habitudinis:ſʒ ad luẽda ſup nnüeterto
ſa officia gerẽtibus nodo vnitat a cha plicia reuiuiſcit. hoc itaq; fides babʒ at ſeetungrden
ritatis tanq; ſanitatis aſtrigit. Exercet q; ita rem ſe habere credenduʒ eſt:neq; ſiäkenae
aũt hoc tꝑe ⁊ purgat.Quibuſdã mole/ animũ neq; coꝛpus humanũ oino inte nnliit
ſtijo vt erutã de hoc ſeculo ĩ eternũ ſibi ritũ pati ſz impios reſurgere ad penas i niͤnli⸗
copulet ↄiungẽ eccłiam nõ hũtes macu eſtimabiles:pios auteʒ ad vnt eternam nden
lã aut rugã aut aliqᷣd hiꝰ. Poꝝꝛo qm̃ in ¶ In his oĩbrebille im ſũt qbus fruẽ iennfni

Cuüpül

iingin,
nlanumn,,
ſſnm
B
Arn

Arnötimn
uitet
Ceaeudnr
miorumzei
Arrimmmet
he aii
Nni len
1 rnen
niſtian
chtnii

5

cõmemoꝛanim. Keteris ât vtẽdũ vt
ad illã perfruitionẽ puenue poſſimns.
MNos itaq; qui fruimur ⁊ vtimur: alüs
reb res alique ſumns. Magna.n que

dã res ẽ bõ factus ad imaginẽ 2 ſimili⸗

tudinẽ dei:nõ quãtũ moꝛtali coꝛpoꝛe ĩ⸗/
cluditur:ſʒ inquãtũ beſtias rõnalis aie

pbonoꝛe pcellit. Jtaq; magna queſtio ẽ

ꝓtrũ frui ſe debeãt homines: an vti:an
vtrũq;. Pꝛeceptũ ẽ. n. nobis vt diliga⸗
mus iuuicẽe:ſʒ querit vtruʒ ꝑꝑ ſe hõ ab
hoĩe diligendus ſit:an pp aliud. Si.n.
pp ſe fruimur eo:ſi ꝑꝑ aliud vtimur eo
Vr ãt mibi ꝑꝑ ali oiligẽdus.Qõ.n.ꝑꝑ
ſe diligẽdus ẽ ĩ eo cõſtituit᷑ vita beata.
Cuiꝰ ẽt ſi nõdũ res tñ ſpes eiꝰ nos hoc
tẽpoꝛe cöſolat᷑. Maledictꝰ ãt qͥ ſpem
ſuã ponit ĩ hoĩe: ſʒ nec ſeipſo qͥſq; frui
debet ſi liqdo aduertas:qꝛ nec ſeipſum
debet pꝑꝑ ſe diligere:ſj ꝑꝑ illũ quo fruẽ
dũ ẽ.Luũc qͥppe ẽ optimꝰ hõ cũ tota vi⸗
ta ſua ꝑgit ĩcõmutabilẽ vità:⁊ toto af⸗
fectu inheret illi.Si aͤt ſe pꝑ ſe diligit: ñ
ſe refert ad deũ:ſʒ ad ſeipſũ cõuerſus nõ
ad ĩcõmutabile aliqͥd ↄuertit᷑.Et ꝓpter
ea iã cũ defectu aliquo ſe fruit᷑ qꝛ meli/
oꝛ ẽ cũ totꝰheret atq; ↄſtrigit᷑ icõmuta
bili bono:qʒ cũ vni vł ad ſeipſũ relaxat᷑.
Si ergo teipſũ nõ ꝑꝑ te debes diligere:
ſʒ ꝑp illud vbi dilectiõis tue rectiſſimꝰ
finis ẽ:nõ ſuccedat alius hõ ſi ẽt ipſum
pꝑ deũ diligis.hec.n.regula dileciionis
diĩnit cõſtituta ẽ. Diliges ꝓximũ tuum
ſicnt teipſũ.deũ vᷣo ex toto coꝛde ⁊ ex to
ta mẽte: ⁊ ex tot a aĩa:vt oẽs cogiratio
nes tuas ⁊ oẽm vità ⁊ oẽʒ itellectũ ĩ il/
lũ cõferas:a quo habelſ eaipſa ẽt que cõ
fers.Cũ t ait toto coꝛde:tota mẽte:to
ta aĩa:nullã vite nr̃e partem reliqᷣt que
vacare debeat:⁊ quaſi locũ oare vt alia
re velut frui:ſed dqcqͥd aliud venerit in
animũ illuc rapiat᷑.quo totiꝰ oilectiõis

”

lIpetns currit. Quiſquis ̊ recte primũ

diligit. bic cũ eo oʒ agere vt etiã ipe toro

coꝛde: tota aia: tota mẽte diligat deum

Sic. n. eu diligẽs tâq; ſeipſã totã dilecti
onẽ ſui ? illius refert ĩ illa dilectionem
dei. que nullũ a ſe riuulũ ouci extra ba
tit᷑ cui oeriuatiòe minuat᷑ õ at ciĩa
quib vtẽdũ ẽ diligẽda: ſedea ſola que
aut nobis cũ ſocietate quadã referutur
in deũ.ſicut ẽ bõ vel angelus. aut ad
nos relata beneficio dei per nos idigẽét
ſicuti ẽ coꝛpus. Nã vtiq; martpres non
dilexerunt ſcelus pſe quentiũ ſe:quo tn
vñ ſunt ad pmerẽdũ deũ.Cũ exgo qua
tuoꝛ ſũt diligẽda:vnũ qð ſupꝛa nos eſt
alterũ qð nos ſumꝰ:tertiũ qõ iuxta nos
E: quartũ qð intra nos c. de ſecũdo ⁊ qr
to nulla pꝛecepta dãda erãt. Quãtũ li⸗
bet. n. hõ excidat a veritate:remanet illi
dilectio ſui ⁊ dilectio coꝛpoꝛis ſui:fugax
eniʒ anim ab icõmutabili lumine oĩn 3
regnatoꝛe id agit vt ipſe fibi regnet ⁊?
coꝛpoꝛi ſuo:⁊ iõ nõ põt.niñ ⁊ ſe ⁊ coꝛ⸗
pus ſuũ diligere. Magnũ at aliqd a de
ptũ ſe putat:ſi ⁊ ſocijs.i.alijs hoĩbus do
minari potuerit. Ineſt. n. vitioſo aĩo id
magis appetere: ⁊ ſibi tãq; dbuũ vendi
care ꝙ vni ꝓpꝛio debet᷑ deo. Lalis autẽ
ſui dilectio meliꝰodiũ vocat. Iniqnum
c.n.qꝛ vult ſi bi ſeruire:⁊ ꝙ ifra ſe c:cuʒ
ipſe ſupᷣioꝛi ſeruire nolit. Recniſſunec;
dictũ ẽ. Qui ãt diligit iniqtatẽ odit aĩa⸗
ſuã: ⁊ iõ fit infirm us aius ⁊ de moꝛtali
coꝛpoꝛe cruciat᷑. Neceſſe ẽ.n.vt illud di
ligat:⁊ ei coꝛꝛuptionẽ pꝛegrauet᷑. Im
moꝛtalitas.n. ⁊ ĩcoꝛuptio coꝛpoꝛis de
ſanitate animi exiſtit: ſanitas at animi
ẽ firmiſſime in herere potioꝛi:boc ẽ ĩcõ/
mutabili deo. Cum vero ẽt eis qui ſbi
naturaliter pares ſunt:boc ẽ hoĩb dna
ri affectat. intollerabilis oĩino ſuperbia
c. Nemo ergo ſe odit.Et huic quidem

=

nulla cũ aliqᷓ ſecta qõ fuit: ſed nec coꝛpꝰ

ſuu q q; odi. Uerũ e eniʒ qð ait apoſio
lus. lemo vnq; carnẽ ſuò odio habuit
2 qõ nõnulli omũuũt male iſe eſſe ſine coꝛ
peze oino fallutur. lõ eniʒ coꝛpus iu
uʒ iz conuptiones eir? põdus oderunt
Nõ uaq; nullũ coꝛpus: ſs inconuptuʒ
celerrnimũ volui babere: ſz purat nui
lu coꝛpus ſi tale fuerit qꝛ tale aliqd eſſe
aĩ z putat. Qò àt cotintia ẽ qda ⁊ labo

ribꝰqñ piequi vidẽt᷑ coꝛpoꝛa lua:qͥ boc

certe vel recte faciũt:nõ id agũt vt habe
ant coꝛpꝰ:ſz vt habeant ſubiugatũ ⁊ pa
ratũ ad oꝑa neceſſaria. libidines. n. ma
le vtẽtes coꝛpoꝛe.i cõſuetudines ĩclina
tiõis aĩe ad fruẽdũ ĩferionbꝰ:ꝑ ipſi coꝛ
poꝛis laboꝛioſã q;dã militiã exiinguere

affeciãt. Nã nõ ſe iterimũt: ſʒ curã ſiue

valitudinis gerũt. Qui qt ꝑuerſe id agũt

quañn naturaliter inimico ſuo coꝛpi bel

lũ igerũt. In quo falli eos qð legut.ca
ro cõcupiicit aduerſus ſpũʒ:⁊ ſpũs ad/

uerſus carnẽ. Hec.n.ſbi iuicẽ aduerſat᷑
Dictũ cẽ.n.hoc ꝑꝑ idomitã carnalẽ con

ſuetudine aduerſus quà ſpus ↄcupiſcit

nõ vi iterimat coꝛpꝰ:ſʒ vt cõcupiicenti

aʒ eiꝰ.i.cõſuetudine male edomitã faci

at ſpuũi ſubiugatã.quod nà oꝛdo deſide

rat:qꝛ.n.erit ̊ pꝰ reſurrectionẽ᷑: vt coꝛ⸗
pus oino cũ quiete ſũma ſpũi ſubdituʒ
imoꝛtalit᷑ vigeat.hoc ẽt in hac vita me⸗
dud uũ c:vt cõſuetudo carnalis mutet
i melius:nec ioꝛdinatis motibꝰ reſiſtat

ſpiriuut. Qò vonec fiat caro cõcupiſcit

aauerſus ipũʒz ⁊ ſps aduerſus carnem
nõ ꝑ ocũ renſtete ſpiritu ſʒ ꝑ pᷣncipatũ
qꝛ magis qð diligit vnlt ſubditũ ee me⸗

lioꝛi:nec ꝑ odiũ reñſtẽte carne:ſʒ per cõ
ſuetudinis vinculũ:qu a parẽtũ etiam
pgenie iueteratũ nature lege inoleuit.

Igd ergo agit ſpũs in domãda carne:vt
ſoluat male cõſuetudinis quaſi pacta ꝑ
uerſa ⁊ fiat pax ↄſuetudis bone:cũ nec

iſti qui falſa opinione depꝛanati:cope

ra ina deteſtant᷑ paruti eẽnt vnu oculũ

vel ſine ſenſu voloꝛis ami tere eiiam ſi

in altero tatus cernédi ſeſus remaner
ſ;ins erat i ouob:miſi aliq̃ res que pꝛe

ponẽ baa tet vigeret. Iſto aiq; hi docu⸗
merts ſatis ondit᷑ eis qui ſine ptmacia
verſ requirũt q; certa ſit ſenteria apo⸗
ſtoli vbi ait: Nemo vnqᷓ; carnem ſuam
odio habuit. Addidit etia: ſed nutrit ſo
uet eà ſicnt xpᷣs eccleſtà. Modne g dili
gẽdi pcipiẽdus ẽ hoĩ.i.quomodo ſe dili
gat vt pſit ſibi Qm at ſe diligat 2 pdeſ
ſe ſibi velit dnbitare oemẽtis .· Pꝛecipi
endũ ẽ quõ coꝛp ſuũ diligat:vt ei oꝛdi
nate pꝛudẽterq; conſulat.nã ꝙ diligat
etiã coꝛpus ſuũ.idq; ſalnũ habere aiq;
ſtegrũ velit eque manifeſtũ ẽ. Aliquid

itaq; ampliꝰoiligere aliquis põt qᷓ; ſalu

tẽ atq; ĩtegritatẽ coꝛpoꝛis ſui.nã multi
⁊2 doloꝛes ⁊ amiſſiones nõnulloꝑ mem
bꝛoꝛũ volũtarias ſuſcepiſſe iueniũt:ſed
vt alia qᷓ ampli oiligebat ſaltẽ cõſeque
rent᷑.nõ ergo pꝛopterea dicẽdũ ẽ: qiqᷣs
nõ diligere ſaluẽ atqʒ incolumitatem
coꝛpoꝛis ſui qð pl aliqd diligit. nam ⁊?
auarus q;uis pecuniã diligat:tn emit ſ
bi panẽ:qð cũ facit dat pecuniã quam
muitũ amat ⁊ augere deſiderat. ſed qꝛ
pluris exiſtimat ſalutẽ coꝛpoꝛis ſui:qui
illo fulcit᷑ pꝛimo. Suꝑuacaneũ ẽ diuti⸗

us de re manifeſtiſſima oiſputare.Qð

tñ plerũq; nos facere cogit erroꝛ ipio
rũ.Ergo qm̃ pcepto nõ ẽ opꝰ vt ſe qᷣſq;
⁊ coꝛpſuũ viligat.i.qm id qð ſumꝰ: et
qð ĩfra nos ⁊ ad nos t ptinet:icõcuſſa
nature lege diligimꝰq ĩ beſtijs ẽt ꝓmul

gata . nd ⁊ beſtie ſe ati; coꝛpoꝛa ſua di

ligũt. Reſtabat vt ⁊ ð illo qð ſupꝛa nos

E:⁊ de illo qð iuxta nos ẽ pcepta ſume

rem. Diliges ĩquit onz veu tuũ er toto
coꝛde tuo:⁊ ex tota mẽte tua:⁊ ex tota

aĩa tna ⁊ diliges ꝓximũ tuũ ſicue teipj.

2*

3 0
gebe tvchhe
ßſp
gnnltdt
iloelanma

ligtagte

poreuclifen

ſerhanef
cunat biecno
ſok partppere⸗

(Ei deolection

ſinnienlige⸗
afaelttuns

ſiſkutert
hhenmntec
enetzneenn
(lüintno diz
(ellih d
diackecceddog

d e
irhiulgen
dlgece⸗

deiligt

