ſcebãt nec ipſi oĩa:ſed q̃ illis etiam reue
lãda dei ꝓuidẽtia indicabat.Mitti qꝰ

q; ad viuos aliquos ex moꝛtuiſ:ſicut eʒ

rio paulus ꝙ ex viuis ĩ paradiſuʒ raptꝰ
ẽ diuina ſcriptura teſtat᷑. Nã ⁊ ſamuel
ꝓpheta defunctus viuo ſauli regi ſutu
ra pꝛedixit:qᷓ;uis nõnulli nõ ipſuʒ fuiſ⸗
ſe qͥ potuiſſet magicis artibꝰeuocari: iʒ

aliquẽ ſpm̃ tam malis opibus ↄgruẽtẽ

illius exiſtimẽt ſilitudinẽ figuraſſe: cuʒ
liber eccłiaſticns:quẽ ihs filins ſirach
ſcripſiſſe tradit.⁊ ppter eloquij nõnul⸗
lã ſimilitudinè ſalomonis ꝓnüciat: ati

net in laude patrũ ꝙ ſamuel etià moꝛ⸗

tuus ꝓphetauit. Sed huic libꝛo erx be⸗
bꝛeoꝝ:qꝛ ĩ eo nõ ẽ canone ↄtradicitur:
qd de moyſe dictun ſumus:q certe ⁊ i
deutronomio moꝛtuus: ⁊ ĩ euangelio
cũ helia qͥ moꝛtuus nõ eſt legit᷑ apparu
iſſe viuẽtibus/Hic ⁊ illa ſoluit᷑ qp:quo
martyres ipſis beneficijs que dant᷑ oꝛ⸗
tibus ĩdicant ſe intereſſe reb pũanis:ſ
neſciunt moꝛtui qd agũt viui. Nõ emiʒ
anfactoꝝ ſolũ affectibus:verũetid ipſis
hoĩum aſpectibꝰofeſſoꝛẽ apparuiſſe fe

licẽ ciuibꝰ: vel inquilinis pie a ſe dilect

cũ a barbaris nola oppugnaret audiui
mus: nõ ĩcertis rumoꝛib ſed teſtibccr
tis. Ueꝝ iſta diuinitus exbibent longe

aliter q; ſeſe bʒ viſitatus oꝛdo ſingulis

ftnun

E

Cttmmum
Nlnglin
ſhetteconn
Ginnene
Mtotbiſin
tefnene
Gpnoftin
tſergte
ſegodae
taczfmnt
Mdvi
iymnneln
ſemueme
nine
ſuorbee

fn
(Wicdn

iclcetü

icionm
ſheſäird
ſemee
matnri

micc

feunt
Atncin
Menori
ace
ſibtneni
mmcorpe
ſwonnn
innſwe
igfong

iczum

itſtiemn
ſicherot

nimn ſüie⸗

rn

utn lit
emmntet
Neiibeihe
legey
niümmn
mſinent
ürcgone
wbedidru
atilon
wwemii
rainimni
Ninett NRt
cuwiligt

gninliſg

gunden
nnihluſ⸗
umtin

Grmutr

4pninuſi

ereaturarum generibus attributuſ. Nõ

enim qꝛ in vinũ aqua cnʒ voluerit oñs

repente conuerſa ẽ: ideo nõ debemus

qͥd aqua valeat in elemẽtoꝝ oꝛdine ꝓ/
pꝛio ab iſtius dinini oꝑis vnitate vl po/
tius ſingularitate diſcernere. Neq; qm̃
laʒarus reſurrexit: ideo moꝛtnꝰ ois:qñ

¶De cura agenda pro moꝛtuis.

am bic nonit expedire nobis ad edifi⸗
cãdũ fidẽ chꝛiſti pꝛo cuius illi confeſſio
ne paſſi mirabili atq; ineffabili poreſta
te ac bonitate commend t. Res hec al⸗
tioꝛ eſt:qᷓ; vt a me poſſit attigi: ⁊ abſtru

ſioꝛ qᷓ; vt a me valeat perſcrutari. Et iõö

qͥd hoꝝꝑ onoꝝ ſit an non foꝛtaſſis ſit vtꝝ

vult ſurgit:aut eo mõ exanim a viuen. q; vt aliqñ iſta fiant ꝑ iſtam pꝛeſentiam

te:quõ a vigilãte doꝛmiẽs excitat᷑:Alij
itaq; ſunt humanarum limites rerum
alia diuinarum figna rrumdali ſũt
q̃ naturaliter:alia q̃ mirabiliter fiũt:qᷓ;/

uiſ⁊ nature ðs aſſit vt ſi? miracuh na

martyrum:aliquando per ãgelos ſuſci
pientes perſonas martyrum: diffinire
non audeo:mallem a ſcientihbus iſta ꝑ⸗
quirere.neq; enim nemo eſt qui bec ſci
at non qui ſibi ſcire videatur ⁊ neſciat.

tura nõ veſit. Nõ igit᷑ purandũ ẽ ideo. Dona enim dei ſunt his alia: æ illis

viuoꝝ rebus: quoſlibet iteteſſe poſſe de

functos:quoniã quibulſdã ſanaãdis vel
adiuuãdis martyres aſſũt: ſed iõ potiꝰ
itelligẽdũ ẽ ꝙ ꝑ diuinã potẽtiã martp⸗

res vinoꝛum rebus interſunt: quoniaʒ
ðᷣfũcti ꝑ naturã ꝓpꝛiã viuoꝝ rebꝰ ĩteſſe

ñ poſſũtMuãqᷓ; iſta qſtio vires ĩtelligẽ
tie mee vincit:quẽadmodũ opitulèrur
martyres his quos ꝑ eos certũ ẽ adiu⸗
nari:vtrũ ipſi ꝑ ſeipſos aſſint vno tẽpo⸗
re tam diuerſis locis:⁊ tanta inter ſe lõ
gitudine diſcretis,ſiue vbi ſunt eoꝛum
memoꝛie:ſiue pᷣter ſnas memoꝛias vbi
cũq; adeſſe ſentiuntur:an in loco ipſie
ſuis meritis congruo ab omni moꝛtali
um conuerſatione remotis:⁊ tñ genera
liter oꝛantibꝰ ꝓ ĩdulgẽtia ſupplicãtiuʒ
ſicut nos oꝛamus pꝛo moꝛtnis:quibus
vtiq; non pꝛeſentamur:neq; vbi ſint:vł
quid agant neſcimus. Deus oĩpotẽs qͥ
eſt vbiq; pꝛeſens: neq; concretꝰ nobis

neq; remotus a nobis:exaudiens mar

tyrum pꝛeces per angelica miniſteria
vſq; quaqʒ diffuſa pꝛebet hominibus
iſta ſolatia:quibus ĩ huius vite miſeria
indicat eẽ pꝛebenda: ⁊ ſuoꝛum merita
martyrum:vbi vult:quando vult: quõ
vult:maxumeqʒ ꝑ eoꝝ memoꝛiaſ:quoni

alia largientis fm apoſtolum qui dicit
vnicuiqʒ dari manifeſtationes ſpiritus
ad vtilitatem. Alij quidem inqnit dat᷑
per ſpiritum ſermo ſapientie.alij ſermo
ſcientie ſecundum eundem ſpiritum.

Alii fides ĩ eodẽ ſpũ. Alt᷑i gra curatio⸗

nũ ĩ vno ſpũ.Alij oꝑatiões vtutũ. Alij
ꝓphetie. Alij dijudicatio ſpũuz. Alij ge
ra linguarum. Alij interpꝛetatio ſermo
num. Omnia autem hec operatur vnꝰ
atqʒ idem ſpiritus:diuidens vnicuique
pꝛout vult. Poꝛum omnium ſpiritaliuʒ
donoꝛum que memoꝛanit apoſtolus:
cui data eſt dijudicatio ſpirituũ ipſe ſcit
iſta ſicut ſcienda ſunt. Lalem finſſe cre
denduʒ eſt ioneʒ monachũ:quẽ ðᷣ bel⸗
li ciuilis euentu maioꝛ theodoſius ↄſu
luit impatoꝛ. PHabebat quippe ẽt pphe
tid. Neq;.n. ſingulos ſingula numerũ
iſtoꝝ:ſed ẽt plura vnũ hrepoſſe nõ am
bigo. Joãnes g iſte cuidà rligioſſſime
ipatiẽter videre eũ cnpiẽti:atqʒ vt Bi/
petraret ꝑ maritũ ſuſ vehemẽter inſtã
ti:cũ ille nollet:qi id nũqᷓ; pꝑmiſerat fe
minis:vade inqqnit vic vxoꝛi tue.Uide
bit me nocte pꝛoxima:ſed in ſomnis:⁊
cm̃ c. Monuitqʒ illã qcqd cõiugatam
idelẽ moneri opoꝛtebat.Que cũ euigi

* 1,

laſſet:talè ſe vidiſſe hoĩem dei viro ſuo xt ſibi parceret obſecrabant illo aliunid Aittiul
Alẽ ille eũ nouerat: ⁊ qd ab illo audie/ agente atq; boc cũ ageret᷑ oĩno neſcien W
rat indicauit. Qui hec ab eis comperit te/An fotte aliqñ ꝑ ipaʒ pꝛeſentid mar⸗ Ugrgeh
retulit mihi. Uir grauis ⁊ nobilis ⁊ di tyrum fiant iſta:p angeloꝝ aliquado:ꝛ rinnmme
gniſſimus credi. Sed a ilũ ſãcrum mo vtrũ poſſint vel quibus ſignis poſſint Aſng
nachũ ppe vidiſſem: qꝛ fcut fert: panctiſ a nobis ono iſta diſcerni: an ea ſentiie Mlimi
ſime interrogabat᷑: ⁊ ſapientiſſne reſpõ ac dijudicare valeant niſi qui habʒiſtꝰ mniſroiſ⸗
debat:queſ ſſeʒ ab eo qð ad iſtã ptinet donum ꝑ dei ſpm̃ diuidentem pꝛopꝛis ſphtnh
qõnem vtrũ ad ill feminã veniſſet in pꝓut vnlt vnicuiq;. Diſſereret mibi ꝓut ſſchmme
ſomnis.i ſpiritꝰ eiꝰ ĩ effigie coꝛpoꝛis ſui arbitroꝛ bec cũ ſicut vellẽ ipe ioãnes: vt mtiͤn
ſcut noñpos in effigie coꝛpoꝛs noſtri aut eo docente diſcerem: ? ea qᷓ aucirez Milu
ſõniamꝰ:an ipo alid agente: vel ſ ooꝛ Va ꝛ certa eſſe cognoſcerè: ant ego re (upll
miebat aliud ſõniante:ſiue ꝑ ãgelũ ſfiue derem que neſcirem illo oocẽte qͥ ſciret hontgt⸗
quocũcq; alio mõ ĩ mulieris ſõnium ta⸗/Qui ſi mibi foꝛſttan de ſancta ſcriptu ult
lis facta eſt viño: atq; id futuꝑ vt ipe ꝓ reſponderet: ac diceret. Altioꝛa te ned.· lii
mitteret ꝓphetie ſpũ reuelate pᷣſciuerit ſieris:⁊ foꝛtioꝛa te ne ſcrutaueris:ſed q̃ ucraln
Si enim ipe ĩterfuerit ſõniàti mirabil i pꝛecepit tibi dñs cogita ſemper:id etiaʒ ligti⸗
gra vtiqʒ id potuit nõ natura:⁊ dei mu gratanter acciperem. Non enim par⸗ uandd
nere nõ ꝓpꝛia facultate.Si aũt ipᷣo aliõ nuus eſt fructus ſi aliqua obſcura ⁊ ice ſhhelve⸗
agẽte ſiue doꝛmiente ⁊ viſis alijs occu⸗ ta q̃ cõpꝛebendere non valemus:clarũ inlit
pato eũ mulier vidit ĩ ſomnis: pꝛofecto ſaltem certũq; ſit nobis nõ eẽ querẽda Kgnuns
tale aliquid fcm ẽ quale illudẽ qòĩ ac Et qõ vnnſquiſq; vult piſcere: putans ichin
tionibꝰ apoſtoloꝝ legimꝰ vbi dñs ieſuſ ꝓgeſſe ſi ſciat:diſcere nõ obeſſe ſi neſci⸗ ſcim
loquitur ananie de ſaulo:⁊ indicauit ei at/ Que cũ ita ſint nõ exiſtimemus ad Pitii
ꝙ ſaulus vidit ad ſe venieniẽ ananiam moꝛtnos ꝓ qtibus curam gerimus ꝑ⸗/ e
cũ boc ananias ipſe neſciret. Quodlibʒ uenire niſi qy p eis ſine altaris ſiue oaa ſichi
hox mihi rñderet ille hõ dei:⁊ de mar/ tionũ:ſine elemoſynarum ſacrificijs ſo ſaoit
tyrib ab illo ꝑgerʒ qrere:vtrũ ipſi aſſine lẽniter ſupplicamꝰ:qᷓ;uis nõ his ꝓ qbꝰ neiſt.
i ſõnis:vel quocũqʒ alio mõ vidẽtibus fiunt oĩbus ꝓſint:ſed his tantum:qbuſ er⸗
eos ĩ qua figura voluerit:⁊ maxime qñ oum viuunt operant᷑ vt pꝛoſint. Sʒ qꝛ (baar

ab eis toꝛqueri demones ĩ hoĩbus con non diſcernimus qui ſint opoꝛtet ea ꝓ llo⸗p
fitentur ⁊ rogant eos vt parcant ſibi. regeneratis omnibus facere:vt nullus
An iſta fiani dei num ꝑ angelicas pote pꝛetermittat᷑ ad quos bec bñſicia poß
ſtates ĩ honoꝛẽ comẽdationẽqʒ ſcõꝛunz ſint ⁊ debeant peruenire. Melius eniʒ;
ad hoĩum vtilitatẽ illis ĩ ſũma quiete ſupererunt eis iſta qiibus neq; obſunt
poſitis: ⁊ ad alia longe melioꝛa viſa va neq; ꝓſunt:qᷓ; eis veerũt quibus plũt

cantibꝰ ſeoꝛſum a nobis oꝛãtibuſqʒ ꝓ Diiigentius famen facit quiſq; hec ꝓ ner
nobis. Nã mediolani apud ſcõs pꝛoia neceſſarijs ſuis quo pꝛo illo fiant ſimi aeonn
ſium ⁊ geruaſium martyres expᷣſſo no luer a ſuis. Coꝛpoꝛi aũt hbumano quiie nrütſm
mine ſicut defunctoꝝ quos eodẽ mo / quid impendirur non ẽ pꝛeſidium ſaln Aen
do cõmemoꝛabãt adhuc viuum demo tis:ſed humanitatis officium ſecunduz Uulegn⸗
nes epᷣm confuebantur ambꝛoſiũ atqʒ affectũ. quo nemo vncq;ᷓ carnem ſuam Nſis

cimtänt
ieögnttnn
ni ſuit
enenet
lentniſgit
üdicenng
3 em
dr liirt⸗
icnnttit
oing
Gmlocit
audtas
er un
erNN
Nmn cc
iiente

=
=

—☛

De urea et ſalſa pnia.

odio habet. Unde opoꝛtet vt qtũ põt

pꝛo carne ꝓcimicurã gerat:cũ ille receſ
lit qui gerebat.Et ſi hec faciũt ꝗͥ carnis

reiurrectionẽ nõ credũt:q;to magis de
beni facere qui creaut:vt coꝛpoꝛi moꝛ/

tuo:ſed tamẽ reſurrecturo ⁊ ĩ eternita⸗
te mãſuro ĩpẽſũ eiuſmodi:ſit ẽt quodã⸗
modo eiuſdem fidei teſtimoniũ: Quod
vo qᷣſq; apud memoꝛi martyꝝ ſepelit᷑
hoc tatũ mihi videt᷑ ꝓdeſſe defũcto: vt
cõmẽdãaãs eũ ẽt martyꝑ patrocinio affe⸗

ctus ꝓ illo ſupplicationis augeat᷑. DHa

bes ad ea q̃ a me putaſti eẽ q̃rẽda: q̃leʒ

potni reddere reſpõſionẽ meã: q̃ ſi vl⸗

tra qᷓ; ſatis plixa ẽ da veniã.Id.n.factũ
ẽ amoꝛe diutius loquẽdi tecũ. Pũc er⸗
go libꝛũ quẽadmoduʒ axcepꝑit dilectio
tua:peto reſcriptis tuis nouerim quem

lHibi perlatoꝛ faciet ſine dubio gratioꝛeʒ

Frater.ſ.⁊ cõpꝛeſbyter nr cãdidianus:
quẽ ꝑ tuas litteras cognitũ toto coꝛde

ſuſcepi:inuituſq; oimiſi. Multüũ.n.nos

ĩ charitate xpᷣi ſua pñtia ↄſolatus eſt: ⁊

dqg fatẽ dũ ẽ eius inſtantia tibi parui.

Nã coꝛ meũ tãta diſtẽdũt:vt niñ ipo aſ
ſiduo cõmonete nõ fineret obliuiſci: ꝓ

fecto ĩterrogationi tue mea reſponſo
defuiſſet. xplicit auguſtinus de
cura pꝛo moꝛtuis agenda.

¶ Deatiſſumi aurelij auguſtini de ve
ta ¾ falla pnia ad xpi deuotam.

VUantum ſit appetenda gr̃a
nĩe oĩs auctoꝛtas clamat
ĩis btõꝝ conat᷑ oſtendere.
dgoꝛes eniʒ ſanat:lepꝛoſos

Claudis greſſu:aridis copiã: cecis re
tuit viſuũ:iẽperat ſucceſſus:cõſtringit im

curat moꝛtuos ſuſcitat:vicia fugat: vir
tntes exoꝛnat:mentem munit ⁊ robo/
rat:oĩa ſatiat:omnia reintegrat:omnia/
letificat:ſanitatem auget quã cõſeruat

petus: moderat᷑ exceſſus. JIgnoꝛãs ſe ꝑ
banc ſerecognoſcit querens ſe per hac
ſe inuenit: hec ẽ que homines ad an/
gelos ducit:⁊ creaturã reddit creatoꝛi
Iſta ouem pꝑditã mõſtrauit querẽeti: et
decimã oragmã obtulit anxianti. Hech
diſſipatoꝛem fuliũ ad patrem reduxit:⁊

vulneratũ a latronibꝰ cuſtodi curàduʒ

Et reſeruauit.In hãc oẽ bonũ ĩnitit:per
hãc oẽ bonũ ↄſeruat᷑:fugat tenebꝛas:iĩ⸗
dacit lucẽ:excoquit oĩai pſa ignis con⸗
ſumẽs. Hec oĩa ꝓuida virago ſẽſiſti: q
hoc bonũ tãiũ dilexiſti. Uix.n. diligit᷑
qðò omnino ignoꝛatur:Suꝑ boc bonuʒ
innixa ſecura eſſe poteris ad oĩa bona.

taq; volũtatẽ tuã quã ſuper hoc bo⸗

no hõ cognoui libẽter adinuo: ⁊ ſuauẽ
laboꝛẽ vt rogaſti:ſuper bac re deñderã
ter ſuſcipio:ſperans dei adiutoꝛiũ ĩ tuo

merito:ſcio enim ĩtẽtionẽ tuã nũqᷓ; fru
ſtrãdã:ſed ĩ oĩbus q̃ deſiderat ditãdam

Nã cũ eſſes diues pauperẽ te xpᷣo reds
didiſti:⁊ ĩ aia diues eris ſci commertij.
VUñ felix ego ſi qð auxilij ad veras tuas
oiuitias adhibere potero.Tue itaq; tra
do dilectioni: quicquid de penitentia
ſentio auctoꝛitate patrum ⁊ illuſtratio
ne ſcĩ ſpũs:nec modo huius tempoꝛis
tãtum impugnamus erroꝛes:ſed etiam

de impugnatis per copiam rationum
conamur tibi addere oulcedinem ſua⸗
uitatis:vt integritas tue mentis: q̃ oeo

dante omnes repulit falſitates ſuperfu

gatis ratiocinando letetur.
5 Qualiter fides eſt penitentie funda⸗
mentũ:⁊ ꝙ ꝑ laboꝛẽ ⁊ doloꝛ i
itur vonum indulgentie:

ap. ij.

Ifides fundamentũ eſt penitẽ
iie:pꝛeter quam nihil ẽ qð bo⸗

num ſit appetẽda ẽ penitentia
õſtat in fide füdatam. Nõ eniʒ

pt arboꝛ bona fructus malos facere.

n ö

3s
1
7

Penſtentia itac; que ex fide nõ pcedit eaſti qᷣeſce. Quo.n. qeſceret: niſt qꝛ ma/ (hetftt

vtilis nõ ẽ:oʒ aũt credi remediũ penitẽ lũ ẽ ſi peccaret:Quõ diligi ⁊ ñ odio hri acnmpoſ⸗
tie a ſaluatoꝛe ↄcẽdi.Si.n.oĩs peniten⸗j põt qð retẽtũ dãnat ⁊ fugatũ ſalutt Nhrmadn
tia ſterilis eẽt pctõꝛibꝰ:nequaq; ad pe Quig nic qᷣeſcit dolere oʒ ꝙ nõ pꝰ de-· ttſti
nitẽniã renocarẽt᷑ xpᷣi ĩterfectoꝛes: quã it. Sicq; ſaluat qꝛ dolet:ſicq; liberat ſoonnigpen
pᷣdicauit oñs mitis ⁊ màſuetꝰ: ⁊ eiꝰ pꝛe qꝛ penitet.Ex doloꝛe.n.ocm̃ ẽ peccani: Ornacni
curſoꝛ. dixit.n. fructꝰ facite dignos pe/ qd faciã tibi q̃ſ dicat a deo doleo pec figeftzſn
nitẽtie: oſtẽdẽs penitẽtiã nõ ſterilẽ:ſed caſſe ꝙ mihi tã graue qõ nõ velim o me Aneiga
digne fructificare Qò.n. dixit malo mi te nõ vindicare. Quero. n. ùd ſupplic, ſchl⸗
ſericoꝛdiam qᷓ; ſacrificiũ.nõ expectabat ĩ me poſſiʒ excogitare qð tibi poſſit ſu⸗ Nteine
moꝛẽ pctõꝛis:ſʒ vt cõnerſus vineret,. ficere. Nil mibi graue ſi me a pctõ põt Wün

Quis aũt ↄuerti põt vt viuat niſi qͥ erat liberare.Reliqᷣt᷑.n.penitere veniq volẽ/ ſinuin
i regiõe lõgiqua: In iniqtatibꝰ ſe me⸗ tib iuenire.¶ Lõtra eos ꝗ dicũt ſi va⸗ tyiin
minit cõceptũ dauid:⁊ ĩ delictis a ma/ lere pnĩaʒ:niſi oſq; ad baptiſmũ:poſtea tenti

tre ſua genirrice:cui oñs teſtimoniũ pꝑhi ñ młiſq; ꝓpbat exẽpł:ẽt lapſis pꝰ baptiſ kn

bet. Inueni hoĩem ᷣ̃m coꝛ meũ:hic ideẽᷓ mũ pniaʒ pficere ad ſalutẽ. ⸗ ap. iij. Mn
a ono laudat pᷣſumens de dnño dicit. Unt ãat qͥ credut vich ad bap/ Mütfe
Pꝛopiti eris pciõ meo:multũ c.n.nõ tiſmũ pnĩaʒ pficere:nãq; ſyrus föeni
qꝛ muliũ erat ſii,]ùa? id vanid multũ re erat naam:dq p aqnã ꝑdidit le Ktpnſwn
putabat. Sicut q iã ſatur erat ⁊ faſtidio pꝛã:ſʒ poſtea peccãtibꝰ caſſa ꝑſeuerare mreind
ſus. Nõ.n.laboꝛat exonorari pctõ: eui gaudét.n. Ingularitate arrogates ex 5 dn
nõ videt᷑ nimiũ.Quõ ergo młtũ videre qð nõ hũt iactaãtes ſe mũdos:vtpote q̃ſi Ttnöbe
tur: ſi adhuc ĩ illo delectaret᷑: Quõ ro⸗ nõ poſt baptiſmũ cõmiſerit rñ mere do littde
garet ꝑdere:niſi dolerer hr̃e:Si.n.non lere poſſint. Pi ſiniſtre oĩa ĩtelligẽtes ſüfi⸗
doleret hre gauderet cõminſſe. Scim vires ex ſcõꝝ auctoꝛitate ſumétes: 2 ſe / ili
q; deleuit ons pctũʒ dauid:aut qꝛ dole quẽtes pr̃eʒ mẽdacii mẽdacit᷑ exponũt bftrt
bat peccaſſe:aut qꝛ gemebat:⁊ ſiratum qð cõcoꝛdat veritati. Legãt iĩ aplo qdi wanfl
ſuũ lachꝛymis rigabat:⁊ tãqᷓ; panẽ cine telligẽ volũt. Impoſſibile ẽ eos ſemelh un
rẽ mãducabat:ſi aũt gauderet: non ma illuminati ſunt 1 guſtanerunt donum aimil
gnũ:ſʒ paruũ pcti ſuũ diceret/æSFallun celeſtem ⁊ participes effecti ſunt ſpiri⸗ ni
tur itaq; qᷓ obiciẽtes pniam aplo: ⁊ eũ tns ſancti ⁊ guſtauerũt bonum vbum uſoetk
irridẽtes dicũt ðᷣ eũ:peccabimꝰxt gratia dei. Uirtuteſqʒ ſeculi futuri iteꝑ reno⸗ ſtngn⸗
abudet dicebat. n. Eõuertimini ꝑ pniaʒ narippnĩaʒ. Rurſũ cruc figetes filuum uſian
ſpate ð venia:ẽt ſi maxima iniqtas: qꝛ dei:⁊ oſtẽtatui hntes. Sʒ ſ ſuphia eos tüife
vbiabũdauit pctm̃: ſupabũdabit ibi et nõ excecaſſz: viderʒ aplm nõ ita eẽ de Geßciune
gra:poterit remanere ſi añ pniam pᷣdi/ ſtructoꝛẽ ſui laboꝛis atq; ſui gaudij. ielihs .
cat eũ cõuerti. Sed vñ ſe ↄuerteret᷑ ali ꝓg Quos n. ꝑ epłas coꝛexit:nſi q pꝰ bap/ ſepnin
quis: cui poꝛ ſtatꝰ placẽt: Q itaq; cõ⸗ tiſmũ ceciderãt: ⁊ ĩ pctõ pſeuerabant: ltini
nertit᷑: neceſſario dolet hĩe qõ gandet gęẽtiles.n. vifntabat coꝛpoꝛali pnftia:210 upſan
pdere: Penitẽtia itaq; acqrit ĩdulgẽtiäs nibꝰ⁊ miracnł eos ↄfutãs Quõ ſcribe/⸗ nldhi
ſine qua nemo ꝑuenit ad veniã Si eniʒ ret ifidelibꝰ ipis eidẽ multiplicii ↄdicẽti here⸗

ſine ea aĩa ſaluaret non viceret pec / b: huc lapidabãt:virgs cedebãt:⁊ eis ſiſrie

”ÿ”ÿMVM

ongtin
intigilr
deleeggiif
fadolrigir
dcun doden
necdſſb
gerint
n ünnis

eren

Ned /
—
Nin ieri
mit,ri
cit A
Amtnſin
iotnürg
itüntiiin
in ii
anintß
Hei ritac
1i ii
tatomn

4
3

ſcriberet vt ſe coꝛꝛigerẽt. Cur aũt ſcribe
ret coꝛꝛectionẽ fidelibꝰ: ſi de eoꝝ ſalute
Deſperaret:Quõ ſcriberet qᷣ ſciẽter oĩo
⁊ neceſſario nihil pꝛoficeret: ſi nõ poſſü0
renouari ꝑ penitẽtiã cũ pᷣdicaret eam:
Pꝛeterea coꝛinthum reuocat pꝰbaptiſ
mũ:pctm̃ ⁊ foꝛnicationẽ gẽtiũ ſuꝑantẽ
Quõ reciꝑet penitẽtẽ ſi ſc õ ſuũ pᷣdica⸗
ret pceptũ: Sʒ de baptiſmo h̊ itellexit:
dirit enim eos renouari ꝑ pnĩaʒ ĩpoſſi⸗
bile eẽ vt rurſũ crucifigãt filium oei: ?Z
oſtẽtatni habeãt.i.vt baptiʒent᷑.Qui.n.
baptiʒat᷑: moꝛtẽ crucis ⁊ ſepulturã dni
repꝛeſentat iĩ imerſiõe ſua. In ſigno.n.
crucl q̃ſq; ĩ aqua ſubmergit᷑: ⁊ ſubmer
ſus ſeppltus oſtẽdi:ur. Nõ enĩ qͥ pꝛo⸗/

lapſi ſũt ꝑ iteratũ baptiſmũ ↄſequi veę

niã poterũt ſicut ſemel xpᷣes crucifixꝰ ẽ
ſic baptiſmus iterãdus nõ eſt. Tana.n.
moꝛte ſua oẽs redemit:vt amplins mo
ri nõ opoꝛteat:ꝗqð vidẽs eccleña ĩtelle⸗/
xit nõ iterãdũ baptiſmũ:ꝑ fructus itaq;
pnie ⁊ baptiʒatis adhibet᷑ ſpes venie.
Mã filius erat qͥ receſſerat a pr̃e ĩ regi
onẽ lõginquã:⁊ ſuſceptꝰ ẽ ꝑ penitẽtiaʒ
cõf tẽtẽ.Dixit.n.patri. Jã nõ ſũ dignus
vocari fuius tuus. Nõ.n.iſta a te didici
iſta apud te reputo. Hunc ſuſcepit pa /
terfamilias: ⁊ ſtola ⁊ annulo induit.
Stolam ĩduit eũ:qꝛ ĩ eo ĩtegritatẽ cha⸗
ritatis reſtaurauit: atq; annulũ ĩ manu
poſuit:qꝛ arratꝰ ex fide fecit oꝑari: per
ſpũs ſcĩi dona.n.ſubarrauit: ⁊ calciamẽ
ta pedũ reddidit:qꝛ eccłiam eiꝰ pᷣdicati
one pᷣditauit. In cuiꝰ cõuiuio occiſus
E vitulus ſaginatus: qꝛ in quo habitat
oĩs plenitudo diuinitatis coꝛpoꝛaliter
illi fcũs ẽ cibꝰ:ꝑ hoc oñdẽs ẽt ſacramẽ/
ta dnici coꝛpoꝛis ꝑ penitẽtiã ⁊ ↄfeſſiõeʒ
reddi pctõꝛibꝰbaptiʒatis/Si eni aliter
eẽt:petrꝰ pꝰ oni aſcẽſionẽ caput eccłie
nõ perſuaſiſſet ſymoni ĩ emptione ſpũs

.

De uera et ſalſa penitentia.

ſancti ſpem habenti:vt penitentam ſu⸗
meret inde:cui pecuniam ditauerat in
maledictionẽ. Ille quoq; qui ĩcidit in
latrones:ab hierlm oeſcẽdebat. Nõ in
egyptũ ad tenebꝛas:nõ ad idumeos ſã
uineos ⁊ ſãguine ſperſos:ſjʒ ad hieri⸗
co qͥ ĩcidit ĩ latrones nõ habitauerat cũ
eis.Sed licet iciderit qͥ pus latro ñ erat
nõ ẽ relictꝰ a ſamaritano. Sed adiutuſ
⁊ curare factꝰqð nõ fuiſſʒ ſi ſolũ nõ ba
ptiʒatis ſpem venie reliqſſj. Amicꝰ vo -

catꝰ ẽ laʒar ⁊ poſtea reſuſcitatꝰ ẽ feti/
dus ⁊ quatriduanꝰ a moꝛtuis:oſtẽdẽs

quãtũcũq; peccatoꝛ etiaʒ poſtq; fnerit
amicus dei:viuere poterit gra ſpũs ſci
Sed valitudo dei clamoꝛe ⁊ multoꝛuʒ
fletu foꝛas a pctõ vocabit᷑ pᷣus tolletur
lapis deſnꝑ ab ipᷣo:qᷣͥ a coꝛde duritiam
pꝓijciet:ex aĩo quã tollẽt iterceſſoꝛes et
⁊ pᷣdicatoꝛes laboꝛe ſuo:filiaʒ habꝛahe
quaʒ alligauerat ſathanas: ſoluit dñs
reclamãtibꝰ iudeis: Iʒ erit filia 2 ligata
⁊ ſoluta ĩ ſabbato.Cõtra eos qͥ dicũt
n valere pnĩaʒ lapſis pꝰ baptiſmũ ⁊ qᷣli
ter itxelligẽdũ ſit pctm ĩ ſpm ⁊ ad moꝛtẽ
Dyouc ſut q reclamãt Ca. üiij.
nõ eẽ remiſſiõeʒ baptiʒatis per
Bopniĩam dicẽétes petiñ ĩ pr̃em ?
iliũ remitti: ĩ ſom ſcuʒ oĩo ñ remittipu
tãtes peccare ĩ pꝛẽm ⁊ filiũ eẽ ĩfidelium·

hfe remiſſionẽ ꝑ baptiſmũ. Iſti peccãt

abſq; ſpũ quẽ nõ acceperũrt.Illi ãt ĩ ſboi
ritũ ſcm peccãt quẽ acceper̃t ꝑ baptiſ⸗
mũ:qͥ eiꝰ dona nõ retinẽt:⁊ diaboli ve⸗
nena eligũt. Iſtos ĩtelligũt nec hic nec
ĩ futuro miſericoꝛdiã ↄſequi poſſe. S
iſte ĩtellectꝰanag ẽ erroꝛis qᷓ; fidei ſcẽ.
Si.n.ꝝ. baptiſmũ qð iterãdũ nõ eſt: fit
pctõꝝ remiſſio:cur adderet oñs: neq; i
futuro: Cõſtat qͥdà futuro remitti vbi
nõ ẽ oꝑatio baptiſmi. In futuro ãt ne
mo baptizabit᷑ ⁊ a pctõ liberabitur.
n ijz

Siccʒ falſa è ĩterpꝛetatio que remiſſio

nem cõcedit ſoli baptiſmo. Hlõ itacꝑ Io
li ifideles pecct ĩ prem ⁊ filiũ: ſ qᷣcuq;
petã cõmittũt. S; ſoli peccant ĩ ſpm̃ ſa⸗
ctum qĩpenitẽtes exiſtũt vſq; ad moꝛ/
ſte. Syu .n. ſcũs charitas oĩnitatl: amoꝛ
ẽ genitoꝛis ⁊ genite veritatis:qͥ ſuã graʒ
nobis iribuit ſuijpnꝰ arraʒ. Qui igit pec

nuq; curat ab eo diligi q totꝰ ẽ amoꝛ ⁊
charitas: nec ad illud tendit vnde ſum⸗

Sicq; nullus peccat ĩ ſpum ſcüm fu⸗.
git ad ipᷣin/Siqs lectiõis ſeriẽ ⁊ vbi hoc
legit᷑:⁊ vbi cãm cogitauerit:⁊ ſi alit ĩtel
ligat ſiniſtre ĩterptationibꝰ nõ cõcoꝛ⸗
dat.Dicebãt.n.iudei ĩ beelzebub eijcit
demonia:opꝰ ſpũs ſcĩ attribaẽtes dia⸗
bolice poteſtati. Dixit gᷓ ſũt pcta q̃ quo
quomodo ſũt ferẽda:ſunt blaſphemie
ꝑiequẽtes miſericoꝛdiam. Sʒ blaſphe /
mie i ſpum ſcm̃ vt incepiſtis ducẽt vos
ad moꝛtẽ. Unde poſtea dixit: non põt
arboꝛ mala fructꝰ bonos facere. Cõſili
um ẽ cõuertimini ĩ arboꝛẽ bonã trãſi/
te:qð iã nõ potens ð ſpũ ſcõ ſẽtireſobiuj
ciunt aliud dictũ ioãnis.Eſt peccatum
nõ ad moꝛtẽ ꝓ quo oꝛet qᷣs: qn ꝓ pctõ
ante haptiſmũ ẽ oꝛãdũ: p alijs nõ Fal
lunt qnc ĩtelligũt. Cõtrari.n. eẽt ſibi
ipſ ꝗ pniam admonnit ecclie ꝓgami.
Sed ſut qͥdã pctã venialia q̃ oꝛone do⸗
minica quotidie ſoluunf cũ or̃. oimitte
nobis debita nr̃a hec vt idem ait nõ ſüt
ad moꝛté: alia vo q̃ t ad moꝛè nõ ſic
ſed ꝑ fruciꝰ pnĩe ſoluunt Qui petrũ la
chꝛymãtẽ ſu cepit remiſſõem nönega
uu baptiʒatis: iaʒ.n. audierat: tibi dabo
claues regni cecoꝝ.Qui lʒ poſtes dñm
negauerit: ⁊ a ſe amicoſ xpᷣi exeõmuni
cauerit ꝑpniam ⁊ amaros fletꝰ veniaʒ

recuperauit. Egrũ̃ ſe dſs dicitreſpiciss
membꝛa ſibi vnita:q xpi membꝛa fũt ꝑ
baptiſmi ſacraméta deo vniti ſũt. In ꝗ

ne⸗ ſe egrũ cũ cõmemoꝛat ũ ab hoibꝰ

petã cõmitti negat: ne quotidie ꝑ pe⸗/
nitẽtià deſtruit. Böraeor olnnt

ſemel tm ⁊ n aplius deũ cta oimittere
1 uii- lapſio poſt baptiſmũ. Sed ecõtra to
cat:⁊ gram ſuã recuꝑare non amat: . apparʒ diuina miſ atio quotienæ

fit a penitente confeſſio.

Dhnc iſtãt ꝑfidi qͥ ſapiũt pluſ⸗

mel ſt peccàtibꝰ pꝰ baptiſmũ valeat pe

caret ſi redire ſꝑ poſtet: Dicũt. n. oomi⸗
num incitatoꝛẽ mali ſi ſemꝑ penitetib

ſubueniret:⁊ et ei placere pctã qᷣpns ſ-

pᷣſto ẽ gracErrãt.n.ĩmo ei petã mulinʒ

diſplicet: q ſp pſto e:ſ.n. eaan
diſplicẽt: qͥ ſp pſto ẽ ea deſtruere:ſ.n.
ſamarenng ita ſpꝑ deſtrueret:ſj cõſeruas

ret atq; ſua munera foueret. Semꝑ de

ſtruit pctã q̃iuenit: ne ſolnat᷑ qdð cres⸗
uit: ne conüpat qð amauit Sumñt oc
caſio nñ hyppocrite imn ex faci oni. Quẽ?
enim bis illuminanit: quẽ lepꝛoſũ bis

mũdauit: quẽ moꝛtuũ bis ſuſcitanit?
Nõ laʒarũ quẽ dilexit:non ſiliũ vidue

quẽ miſertꝰ mri reddidit: nõ filiũ diſſi

atoꝛc lebit᷑ bis ſuſcepiſſe:nõ filiã abꝛa
be bis a demonio liberaſſe. In nulla ꝑ

ſona iteratũ ẽ factũ:docẽs vt aiũt nõ ſe

pe a oño ferri remediũ:dixit mulieri:va
de ⁊ amplius noli peccare:ne deterius

aliquid tibi cõtingat:pmitiẽs penam

nõ amplins veniam Qui auem mul/

tos cecos ⁊ dinerſo tẽpoꝛe illuminauit

⁊ multos debiles ↄfoꝛtauit ondit i di⸗

nerſis illis eidem ſepe paà dunuti: Nt

Capitulnm quinnnm.

qᷓ; opoꝛteat nõ ſobꝛij: ſed exeæ
dentes meſurã. Dicũt eniʒ ? ſes⸗

nitentia:non tamen ſepe peccantibus
ꝓgeſt iterata alioquin remiſſio adpec
catũ eẽt ĩuitatio:dicũt.n.qᷣs nõ ſ. pec⸗

Aeehitn

Alloninnit

lillutnce
Pruptiont
ulentue
rercdaee
cüa ſeli
igoeſehel
onmnſera

bihoin
Nlcetee
tcien
tbori

lliten

auncten
ſwonnen
bPpolliui
Mnciom

lavi

urgnos
fumtlis
Mednlen
Rin
cunp
nünonen
Nſgiceſeg
ncotnog
heſeczon
Unſarten
Gftent

giim
ſtaſconn
iuſiita
bbſin⸗

—

ieehds
a
ndaftſ

gncwt
niut
ndäiin

De uera et falſa pnia.

què Prine ſananit lepꝛoſũ:alio tempo⸗ eſt ſemper:peccata dmmittere: quam po

re illuminauit cecũ. Jõ enim tot ſaluaa teſtatem iſti ab eccleſia conantur au/
uit claudos cecos ⁊ aridos ne deſperet kerre:oʒ.n.ſic ecclid credere q̃ cõfitet ſe
peccatoꝛ:iõ nõ ſcribit᷑ aliqs nin ſemel ſepe peccare: negàt.n. veritatẽ ĩ ſeipnſis
ſanat:vt rimeat quiſq; iungi pctõ. Uis qͥ ſe abſq; pctõ audẽet iactare. In mul⸗

demꝰadbuc quotidie ĩ ecclia ſepe febꝛi tis enĩ offẽdimꝰ oẽs:nec infans vnius
citãtes: ſepe laguidos:ſepe paſſionibus ciei abſq; pctõ ſuꝑ trã eẽ põt. Quapꝛo⸗
captos:ſepe liberari:vt appareat tociẽs pter eleuãdus ẽ ab eccłlia iſte erroꝛ qui
opus miſerẽtis:quotiens cõſeſſio fit p· vnqᷓ; penitẽtibꝰ negat idulgẽtiã. Non
mtẽtis. Quõ eni coꝛpꝰ qð vilis res c et eniĩ inqrit qͥd apło ſe erit qͥ diẽ: nibil mi
abipo oiſſimilis ſepe ſanaret: ⁊ aiam di bi cõſcius ſũ:ſü nõ ĩ hoc iuſtificatꝰſum.

gnioꝛc ⁊ redẽptã nõ totiẽs liberaret: Scimꝰẽt ⁊ iuſtis pctã ſolere ↄtingere:

Megicũ ſe vocat:⁊ nõ ſanis: ſed male nõ ſecõfirmat abſq; pctõ:qͥ ſe cogno/
babẽtibꝰ oppoꝛtunũ: ſʒ qlis ẽ medicus uit ĩdiſſolupili vinculo charitatis xpᷣo
q malũ iteratũ neſciret curare: Media⸗ cõiunctũ qiliſ enim ſciret ſepe iuſtos
coꝝ.n.eſt centies infirmum viſitare:cẽ⸗ venia indigere:quõ dubitaret ſe pecca⸗
ties curare.Qui ceteris minoꝛ eſſe ſi ali re q ſe ſciebat ſpus dei hr̃e:⁊ ĩtẽtiòe mũ⸗

is poſſibilia ignoꝛaret:memoꝛ eſt ſui 4 diſſima ei puire: Cur dñs petri pedes

dicit nolo moꝛtem peccatoꝛis:ſed vt cõ lauiſſ: ⁊ eccłliam hoc idẽ docuiſſei: niſ

gertat᷑ ⁊ viuat.Quẽ.n.peccatoꝛẽ exclu qꝛ quotidiana ẽ offẽno:oʒ vt quotidia

dit: ⁊ qu od omnibus ꝓmiſit indulgen na ſit remiſſio: Cur docuiſſet oꝛãtes di
tiam alijs pmiſſionibus declarat/Ani cere:dimitte nobis ⁊c̃.niſi ipe qͥẽ mii⸗
me confeſſus fuerit coꝛã hominibꝰ oẽs coꝛs ꝑſeueraret:qͥ nos ab bac petitiõe
quãtũcũq; cuiuſcũq; oꝛdinis: etiam ſi non vult deficere: Nullus itaq; tm̃ on
fuerit ſacerdos:confiteboꝛ ⁊ ego eum qᷓ; poſſet peccare qð petẽs veniã velit
coꝛam patre meo. lum qui inuocaue ⸗/ deſpare.Quid.n.aliud eſt deſpare qᷓ; ð⸗
rit nomẽoñ.i.ſecũdum ꝙ nominatur um ſibi cõparare:nã qͥ de deo nõ pᷣlu
dñs:ideſt qͥ iuocanerit eum ad ſe:ſeruis mit veniã non aĩaduertit plus pctõ dei
endo ⁊ nõ contradicendo: vt foꝛſtan poſſe clemẽtiã. Si.n.ſẽtiret deũ magis
ſepe fecit:omnis quicũq; ſit ille pecca/ bonum qᷓ; ſe malum: quod in ſe iuſtis
toꝛ ſalaus erit:omnem eniʒ animã iſte cie nõ iueniret adeo magis bono expe
ꝓmiſſoꝛ ſaturabit honis:etiam ſeden⸗ ctaret:⁊ qdem diffidit: qꝛ ſummi boni
tes in tenebꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtis nulla, bonitatẽ maioꝛẽ ſua nedqtia nõ ſentit.
excipiẽs aiam. Hũc magiſtrũ ĩtellexe· Alle. n. ſolus diffidat qͥ un peccare põt
rat diſcipulus ille qͥ cboꝛintios ꝑx epy łkis q;tũ deꝰ bonꝰ ẽ: cũ ſit nullꝰqͥ poſſit:
ſuas voluit coꝛigere:vt ⁊ ipᷣe teſtat᷑ ter qui timet de ſe malo pꝛeſumat de meli
Hlitteris ſuis eos coꝛꝛerit. Opoꝛtebat. n. oꝛe. Diabolne.n. ? oĩs nequitia minoꝛ
vt quotiẽ videbat eos cadere totiens ẽ qᷓ; dei miſericoꝛdia. Ipe.n.ſi poſſifſpe
iuuaret eos ſurgere. Memoꝛ.n. erat il rare⁊ culpã ĩ ſe ſẽtire:qð non iuenit in
liꝰ ꝗͥ dixerat quoꝑ remiſeritis:⁊ cetera. ſe pᷣſumerʒ ĩ dei bonitate. Adbuc qui
Scim ãt ⁊ pᷣmos pf̃es ⁊ ĩ oĩ tpᷣe eccle⸗ diffidit ⁊ ſu neqtiã dei benignitati cõ/
hã dei ſʒ vſq; ĩ ſeptuagieſſepties:quod parai:finẽ ĩponit diuine veritati: dans
n iüi

finem ĩfinito ⁊ pfectionem diui itatis
auferens deo:cui nihil deeſt qo etiã co
gitari nõ põt. Non itaq; ẽt ſi lacerdos
peceauerit deſpare dʒ:licʒ ſcriptũ ſit:qͥs
oꝛabit ꝓ eo:tota nãq; eccła atq; aliꝰ ſa

cerdos:⁊ oĩum ſcõꝝ oꝛdo oꝛabit ꝓ eo:

⁊ ipſe xpᷣs:qͥ pꝑ nobis offert ſe deo. Se
B ↄſiderãdũ ẽ ſacerdoti ne facile cadat
euiĩ h̊ grauioꝛ notatf pena:dicat apud

ſe:ſi plebs ieiuna vbi ði peccanerit opoꝛ/

tebit me ferre partẽ põderis non ande
bo ĩpoꝛtabilia ĩponere ⁊ non digito ea

mouere.Sed ego ſi peccauero qͥ faciã

nõ ſic facile euadaʒ: me opoꝛtebit flere
miſeriã.nõ enĩ ẽ ſic ſtatutũ de me ſiẽ de
ſubiecta plebe. Sic ſacerdos ⁊ timeat
peccare: ſed magis timeat deſpare.
. i
pᷣſumẽetes de dei mificoꝛdia. ¶Ea. vi.
Alnt aũt inimici deſpatõnis qͥ
gdeo pᷣſumũt: ⁊ de eo cõfidũt:
p quãdã ſibi licẽ tiã acquiꝛunt
Peccãadi: 2 ſine pnia expectãt veniaʒ: qꝛ
credũt qm̃ xpᷣiani ſunt nõ poſſe dãnari
adulãtes ſibi eo ꝙ ſcriptũ ẽ: oĩs quicũ
q; iuocauerit nomen dñi ſaluꝰerit. Pu
tãt enĩ ſe nomẽ oñi ĩuocare qm pñit cre
re ⁊ ſacr̃a eccle ſumere:nõ verẽtes mul
tos eſſe vocatos:ſi paucos electos.pu

in multitudie gẽtiũ ⁊ iugeoꝝ. Quare
ſi oẽs ſaluantur credentes: paucoꝛum
tũ electio in tanta multitudine ſed ſids
aiaduertere voluerit decepios hos cuʒ
eccla dãnabit licet confidant in xpᷣi re/
dẽptionę. Dicũt eniʒ quid pdeſſet xpᷣm
veniſſe ſi mali tantũ ficut ante aduetũ
ſuũ adhuc perirent. Añ.n. qᷓ; fieret deꝰ
bõ mali ti danabant᷑: 2 ſt adhuc ideʒ
eſſet cũ veniſſet quia pdeſſet: Mulinʒ
i nq;:nam oĩs bonus ante aduentũ dñi
faluus lactus eſt guenturũ. lemo ĩfer

Aynoſis hoĩbus tam multipliciter: 2 fot⸗
ens penas ꝓmittüt. 4 Adhuc 3 eos

Kotra eos q́ audact peccauit nimis

nũ egredi poſſet:niſia x-pᷣo pueniète in

eũ extrabi meruiſſet:nec facultas bene
oꝑãdi ⁊ diabolo ↄᷣdicendi tanta oĩbui
ineſſet:niñ xpᷣs tanta pati ⁊ reſurgere ðᷣ
creuiſſet. Pi necapoſtolos nec eoꝑ ver
ba attẽdũt:qui foꝛnicatonbus ⁊ crimi

pᷣſumes. ap. vij.
Dhrnc additur iniquitas pꝛioꝛi
fcoõſimilis licet cõtraria. Deſpã
tes eĩʒ dei indicãt milerico:did

Hiↄdẽnãt iuſticiã iniuſium onm blaſ

phemãtes qui reddere mala malis ig⸗
rat:⁊ pcetã eoꝝ exaltat. Sed miroꝛ cur
credũt apoſtolo dicenti. Spes nõ ↄfũ⸗
dit:qͥ negãt penã quã idem criminoſis
ꝓmittit.Si.n.vbi minat verax non eſt
cur cõfidunt qð ſpantibus veruʒ dicat.
Sed qui verus eſi i pmittẽdo veruſ eſt
ĩ minãdo:ſed nõẽ ſꝑnere bonũ p malis
expectare:ĩmo temerarius eſt:qͥ pciům
nõ abhoꝛꝛeret. Sed ſi cũ peccat ad pe⸗
nitentiã.recurrat cõfidat in dño:quem
timeat z imunditiarum inimicum.
Qe ſint pctã venialia:⁊ ꝙ in bis
aſſidue peccãtibus aſſidue penitẽduʒ et

.

ↄfitendũ ẽ᷑: ⁊ de doloꝛe ꝓ dilatõe peiin
2 Vocate tentie. La. vui.
tãt. n. oẽs xpᷣianos pancos electos efſſen

Im itaqʒ penitentia efficax é:
⁊ fructifera neminẽ relinquẽs
Anſne venia moxuos reſuſcitans
⁊ veritate eiꝰ aſſeramus aliqua.
Penitẽtia enĩ baptiʒãdiſnon ẽ neceſſa
ria:ſed haptiʒatis de maioꝛibꝰ ⁊ mino⸗
ribus pctis penitendum eſt. Per ſigem
eni eccłe ſola remittunt᷑ peccata q pxit

hoõ in oꝛigine. Ut ſẽ a pfe peccàte dam

nationẽ accepit:ita ꝑ mr̃is fidẽ ↄſequa
tur remiſſiont. Sʒ qꝑ ſe peccanit p oo
loꝛẽ ꝓpꝛiũ ⁊ ꝑ idẽ ecchie idulgentiã ae
qnuit. Poc ẽ pꝰ baptiſmũ: ita remueat

*

*
8
S

6dbcipt

iwin

fhntin
ſcipenin
ſrchertt
ſoreoffn
clachin
Giͤrwhure
ſnitbeil
ſachven
Kenipnt
nluſtni
ſchonten
n gupta
Cnt wtier⸗
nallands
ſceropi⸗
ſbecche
lnereno⸗
enge
nicköbbu
Gin
Amikiu
negigen
Nelat
goͤſecen
borin,
cinent
chriab
tpeflii
Tleni
nini
fiup⸗
r
rine
fürin
Rdenn
Mligi
Rlarei
Wiitre
ſatke

nüiäſrn
ſenintet

nitnn

maitnn
Poſobent
micaottee

lmulplann.

Bleatimn
iccinn
dinanmn!
G
igicnann
Bnmuitr
rtdf
firipen
itrinn
Giciſetnt⸗

itunni
Wn NMNHS⅞

jmmulrei
um,

erniſ,
worus ſiin
. mun
n⸗
R

N

= S

—

— —
= S

nnt
nutun
ege

„N

õ

4

—

N ——
—
= 2
=

.

— —.
— =
— — —
—, ——
= —
— — — —
— = =

=

—
—

=

qð deo diſpliceat. Sine pnĩa nulli pfu
it bap:iſinꝰ q peccauit ſpõtaneus.Sids
aũt baptizaret᷑ iuitus:⁊ ĩ falſitate ↄfeſ⸗
ſus:cũ penituerit ſaluus erit adiuuante
fide ⁊ charitate totius mr̃is ecclie ꝑ to⸗
tũ oꝛhẽ diffuſe:ob ̊ ſůt catecumini ab
ecclia cõſtituti:vt duʒ baptiſmum expe
ctãt vñ iure peniteant doceant᷑.Hac re
ſtiuit hoĩ libertatẽ arbitrij pꝛimi parẽ
tis adbuc in abundãtia vtutũ cõſtituti
Eſt eniĩ pnia:aſſidue peccãtibꝰ: aſſidue
neceſſaria ĩ multis eni offendimuſ oẽs
q̃ quotidie remittunt᷑ ſicut ſemp ploꝛa⸗
tur. Ita ꝑ ſacra eccłe ⁊ oꝛõnes ſemꝑ fũ
gant᷑ vt inre audiãt:tota pulchꝛa es:
macula nõ ẽ in te nõ qn fiat dico:ſʒ ma
nere nõ põt tãta eſt petitiõis tue cõita⸗
tis ecclłie:vt qᷣcquid extraneuʒ acciderit
durare non poſſit:lʒ.n.ſpecioſi ſint pe
des euãgeliʒantiũ bona:lanatiſiñ in re
miſſõibus frugũ excutiendus ẽ puluis
qͥ ᷣhit᷑ in via/ Pec pctã ⁊ ſi ſint pna per

dei mificoꝛdiã fiunt magna ĩ pctõꝛibꝰ

negligẽtia.Nullũ pem̃ adeo ꝑnuʒ qðñ
creſcat ꝑ neglectũ:nõ enĩ ↄſiderãduʒ ẽ:
qð fecerit ſʒ quẽ offẽderit:qᷓ; bonꝰẽ q;/

benignꝰ: qᷓ; piꝰ: qᷓ; ppitiꝰ:qᷣ illũ ſua dul

ciſſima pietate creauit ex nihilo:qͥ eũ p
duxit ad baptiſmũ:⁊ educauit ⁊ nutri⸗
uit vt filiũ:ad cin cõmodũ creauit celũ
⁊ terrà:⁊ oĩa q in eis ſuni ex nihilo:cni
ſerujũt oĩa tãq; filio:i miſit angelnʒ in
auxiliũ:ꝑꝑ quẽ foꝛtẽ ⁊ calidu debilita
uit hoſtẽ ei antiquũ:pꝑ quẽ tam multi
plicit᷑ pati ſuſtinuit:vt eũ mereret᷑ habẽ
fuliũ:cũ quo dignat habere cõſoꝛtium.

Qui deꝰmanifeſte regit ⁊ gubernat oĩja

ꝑꝑ eũ ptãte ſua. Lal patrẽ offendere *
3 eius volũtatẽ aliquid ↄmittere: aiad
nertẽtibus ac ſe nõ igno:antibns q; eſt
crudele: Uñn q ſe cognoſcãt ſicut ſpꝑ pec

cãt:ita ſemꝑ ploꝛãt:vt tota vita ſua que

De uera et falſa penitentia

eſt tentatio ſuper terrã ploꝛet totà vitiã
ſuã/Iſta aũt ſunt:cũ aliquid citra vl vl
tra modũ agit. Jᷣa enĩ bona q̃ p ſe bo
na ſunt aliquid cõtrabũt cũ exceditur.
Quicquid deeſt a pfectione:qᷣcquid de
ficit ab hoĩe:quicquid ⁊ nr̃m eſt ploꝛã
do dolenqũ eſt. Quicquid aliquo mo⸗
do agit᷑: nõ recta ⁊ mũdiſſima ĩtentiõe
qnicquid oꝑamur:⁊ non tñũ puriſſimo
dei amoꝛe:nõ ẽ libeꝝ a fragilitatis oꝛ
tõe icũ tã miſerũ eẽ vt boĩs ẽ̊ dvie
xerit: ⁊ qui eiꝰ fragilitatẽ oio nõ abhoꝛ

ruerit:ſed ſibi rebßuauerit:⁊ ſuũ eẽ nun

qᷓ; niſi pot᷑ acquirendũ verũ eẽ qõ deꝰẽ

toleranerit:addit oꝑi diuĩo pculdubio

dolẽduʒs.Et qui ſe cognoſcit quid ẽ:dili

gat h̊ ſolũ qð ſpectat ad illũ qui eſt Si

quis enim ſapient᷑ cogitat quid turpiſi

me fragilitati ab ipſa ↄditione inhereat

lis ĩ mente:hᷣ ſolũ ĩ ſe diliget aꝛ talẽ eũ
ad deũ ducet. Quicquid eniʒ boni faci

mus ſi id meliꝰ facere poſſumusa no⸗

bis ẽ: ꝙ in culmine boni nõ ſumus. SS

quid boni nonerimus:⁊ minus aliquo

mõ oꝑamur:nõ oĩno a nr̃a opatõe eſt
alienũ/ Iſta ↄtinua ? aſſidua: ⁊ quoda

mõ nec?ſſaria quaſi aſſidua lauetur cõ
feſſione:aſſidua reſtaurẽtur cõpũctiõe
Surgamꝰpuriſſimi ad puriſſimã perfe
ctionẽ:ne iſtis q;;nis parua multiplica⸗
tis q qᷓdam ſcabie patiamur conũpi ?
collidi:ne pinguedine charitat ĩminu⸗

ta ſinamur ĩ acie affligi:⁊ toꝛmèta imim

—

de cõſcie macerari Sèp tendamꝰin me
lius: ſemꝑ ĩ puritatẽ baptiſmi tẽdẽtes: ⁊
