tibus ꝑ os: ꝑ linguã: ꝑ oculos: ⁊? mille
moius gratiſſimos qñ fomitibus cõſla
re aĩos:⁊ ex pluribꝰvnũ facere. Hoc eſt
qð oiligitur ĩ amicis: æ ſic diligitur vt
rea ſit fibi bumana cõſcia n nõ amaue
rit redamãtẽ:aut ni amâteʒ nõ redama
uerit nihil qͥrẽs ex ei coꝛpoꝛe pꝛeter in

dicia beniuoletie. Pinc ille luctus ſi qs

moꝛiat᷑ ⁊ tenebꝛe doloꝝ: ⁊ verſa dulee
dine in amaꝛitudine coꝛ madidum ⁊ ex

amiſſa vita moꝛientiũ moꝛs viuẽtium.
Btüs qui amat te ⁊ amicũ ĩ te ⁊ inimi

cũ ppter te. Solus enĩ nullum earum
amittit cui oẽs in llo cari ſunt qui non
amittitur.Et quii eſt iſte niñ deꝰnoſter
deus qui fecit celuʒ ⁊ terram ⁊ implet
ea:quia implendo ea fecit ea.Le nemo

Confeſſionun.

amittit niſi qui dimittit. Et qui amittit
quo it aut quo fugit: niſi a te placido
ad te iratum: Nam vbi non inuenit le
gem tuam in pena ſua: Et lex tua veri
tas ⁊ veritas tu. Deus virtutum cõuer
te nos: ⁊ oſtende faciem tuam ⁊ ſalun
erimus. Nam quoquo verſum ſe ver⸗
terit anima hominis ad voloꝛes figit

alibi pꝛeterq;ᷓ in te:tametñ figitur i pul
chꝛis extra te ⁊ extra ſe:que tamẽ nul
la eſſent niñ eſſent abs te:que oꝛiũtur
⁊ occidunt:⁊ oꝛiendo quaſ eſſe incipi⸗
unt: ⁊ creſcunt vt perficiantur: ⁊ perte
cta ſeneſcũt ⁊ intereunt:⁊ non omnia
ſeneſcunt ⁊ intereũt.Ergo cum oꝛiũtur
2 tendunt eſſe quo magis creſcunt ce
leriter vt ſint:eo magis feſtinant vt non
ſint. Sic eſt modus earum. Lantũ de
diſti eis:qꝛ partes ſunt rerum que non
ſunt omnes ſimul:ſed decedẽdo ac ſuc
cedendo agunt omnes vniuerſuʒ cuiui
partes ſunt.Ecce ſic peragitur ⁊ ſermo

noſter ꝑ ſigna ſonantia. Non eniʒ erit
totus ſermo ſi vnumverbum non dece

dat cum ſonuerit per partes fuaſ vt ſue
cedat aliud. Laudet te ex illis aĩia mes
Deꝰcreatoꝛ omniũ:ſed nõ iſigat᷑ in eis
glutino amoꝛis per ſenſus coꝛpoꝛis.
Eunt enim quo ibant vt non ſint: ⁊ cõ
ſcendũt eam denderijs peſtilentioſis:
qm ipſa eẽ vult ⁊ requieſcere amat i ei
que amat. In illis auteʒ non eſt vbi: qa

non ſtant. Fugiunt: ⁊ quis ea ſequitur

ſenſu carnis:aut quis ea compꝛebẽdit
vel cum pꝛeſto ſunt. Lardus eſt enim
ſenſus carnis:qm ſenſus carnis ẽ T ipſe
eſt modus eius Surfficit ad illud ad
quod factus eſt: ad aliud autem nõ ſuſ
ficit vt teneat tranſcurrentia ab initio
debito vſq; ad finem debitũ. In verbo
enim tuo per quod creãtur: ibi audiũt
binc ⁊ buc vſq;. Noli eſſe vana anima

(L?

i ichicto
ltlcantatis in

lbencamn
Ngitns inper
Mnnt amon
lladicedi
rſcis partit
ſtel Nugnid
ſtidei bifi
fendauicddin

ekeagatafal

cticatbie⸗

Aitnntri

Wrayliuns
ninan
ktnöteden
ftttittcitg
fignnene
drucnpenn
ſicin
artotüc
enSad

(inentnt

engemin
iſfünatü

gitenrfri
cht, in

tünemin

=

=

gllrie
4

=

=-

B
lcſurni
ſtnpn
e inſeri
ictir
Nggnöͤſ
kiaid
alfran
Kennen
rien
ſhkei
Gndi

iann

E⸗
e
=—à

4

—
—
S

—
=S

==
S
☛
☛

=
S=
=. =
= —

tinisg⸗
fint titet
MNunſhmni

Denſnnn

m dans mumg
nde icen

gnoſnn .

nienunatf
tanlegen
ſertegrt
nchauii

INpwtfrunn

udemtt
mi Sgoent
gonmge
mwnenn
mnm
imntludt
nontinf
ak
4onunuſ
Samme

Giſget
Aucetal

witit⸗
Mbid
obentirt

hrkeneun⸗

lanmmzutt

—L

ll
iemin
uni
ni/
NAen
ſalcin

=

—☛

☛

mea: ⁊ obſurdeſcere in aure coꝛdis tu/
multn vanitatis tue. Audi ⁊ tu. Uer/
bü ipſum clamat vt redeas:⁊ ibi eſt lo⸗
cus quietis imperturbabilis vbi non
deſeritur amoꝛ ſi ipe non deſerat.
Ecce illa diſcedũt vt alia ſuccedant: ⁊
oĩbus ſuis partibus cõſtet infima vni

uerſitaſ. Nuũquid ego aliq diſcedoꝛ ait

D verbü dei. IJbi fige manſionẽ tuãa ibi cõ
menda quicqͥd inde habes anima mea

ſaltẽ fatigata fallacijs. Ueritati cõmen
da quicqd tibiẽ a veritate: ⁊ non ꝑdes
aliquid: ? refloꝛeſcẽt putrida tua e ſana

büut oes lãguoꝛes tui ⁊ fluxa tua refoꝛ

mabuũtur: æ renouabũtur:⁊ cõſtringen
tur ad te:⁊ nõ te deponẽt quo ðſcẽdũt
ſed ſtabũt tecũ ⁊ ꝑma nebũt ad ſemper
ſtatẽ ac ꝑmanentẽ deũ. Ut qᷣd ꝑuerſã
ſequeris carnem tuã: Jpſa te ſequetur
cõuerſa Quicqͥd ꝑ illa ſentis in ꝑte eſt:
⁊ ignoꝛas totũ cui he ꝑtes ſunt:⁊ dele⸗
ctat te tñ. Sed ſi ad totũ cõpꝛebẽdẽdũ
eſſet igoneus ſenſus carnis tue:ac non
⁊ ipe in pte vniuerſ accepiſſet ꝓ pena
tua iuſtũ modũ:velles vr trañret quic/⸗
quid ex:at in pᷣſentia: vt magis tibi oĩa
placerẽt. Naʒ ? q loquimur ꝑ eundẽ
ſenſum carnis audis:⁊ nõ vis vtiq; ſtar
ſyllabas: ſed traſuolare: vt alie veniãt 2
totũ audias. Ita ſemꝑ oĩa quibus vnũ
aliqtid cõſtat: æ nõ ſunt oĩa ſimul ea
quibꝰ cõſtat. Plus delectãt oĩa qᷓ; ſin⸗
gula: ni poſſint ſentiri oĩa: ſed lõge his
melioꝛ qui fecit oĩa: ⁊ ipſeẽ deus nr̃: ⸗
nõ diſcedit:qꝛ nõ ſuccedit᷑ ei. Si placẽt

copoꝛa: deũ ex illis lauda: ⁊ in artificẽ

teoꝛu retoꝛque amoꝛẽ:ne in his que tihi
placẽt tu diſpliceas. Si placẽt aĩe ĩ deo
amenk: qꝛ ⁊ ipe minabiles ſunt: ⁊ ĩ illo
fixe ſtabiliunt᷑:alioqͥn irẽt ⁊ perirẽt. In
llo ergo ament᷑ ⁊ rape ad eũ tecũ quos
potes ⁊ dic eis. Hũc amem:ipe fecit h

⁊ nõ eſt lõge.lõ.n.fecit at; abijt:ſed
ex illo in illo ſunt. Ecce vbi ẽ vbi ſapit
veritas. Intimus coꝛdit eſt ſyxoꝛ errauit
ab eo. Reddite puaricatoꝛes ad coꝛ:⁊ ſ
herere illi qui fecit nos. State cũ eo æ
ſtabitl. Redeſcite ĩ eo ⁊ qeti eriil.Qꝰitis
ĩ aſpa: Quo itis: Bonũ qc amatis ab
illo eſt. Sed q;tũ eſt ad illum:bonũ ẽ ⁊
ſuaue.ſʒ amaꝝ erit iuſte qꝛ ĩ iuſte amat
deſerto illo quicquid ab illo ẽ. Quo vo
bis adhuc ⁊ adbuc ambulare vias difff
ciles ⁊ laboꝛioſas. Nõ eſt reqes vbi q̃ri
tis eã. Querite qc q̃ritis:ſʒ ibi nõ ẽ vbi
queritis. HBeatà vitã queritis in regiõe
moꝛtis. Nõ eſt illie. Quomõ.n.beata
vita:vbi nec vita. Et deſcẽdit huc ipa vi
ta nr̃a:⁊ tulit moꝛtẽ nr̃aʒ:⁊ occidit eam
de abũdãtia vite ſue:⁊ tontit clamans
vt redeamus hinc ad eũ in illud ſecretũ
vnde ꝓceſſit ad nos: in ipſuʒ pᷣmũ virgi
nalẽ vteꝑ vbi ei nupſit huana creatura
caro moꝛtał nec ſemꝑ moꝛtal: inde ve
lut ſpyonſus ꝓcedẽs de thalamo ſuo:ex
ultrauit: vt gigas ad currẽdã vidã. õ.n.
tardauit:ſʒ cucurrit clamãſ dictis factis
moꝛte vita deſcẽſu aſcẽſu clamãs vt re/
deamus ad eũ: ⁊ diſceſſit a poculis: vt
redeamꝰ ad coꝛ ⁊ inueniam eũ. Abſceſ
ſit.n. ⁊ ecce hic ẽ. Noluit nobiſcũ diu eẽ
⁊ dereliqnit nos.IJlluc.n.abſceſſit vnde
nunq; receſſi:qꝛ mũdus p eü factus eſt
⁊ in hoc mũdo erat:⁊ venit in hũc mun
dũ peccatoꝛes ſaluos facere: cui cõfitet᷑
anima mea vt ſanet eã qꝛ peccauit illi.

Filij hominũ vſquequo graues coꝛde:

Nunquid ⁊ poſt deſcenſum vite non

vltis aſcendere ⁊ viuere. Sʒ quo aſcen

ditis qñ in alto eſtis ⁊ poſuiſtis in celũ
os veſtꝝ:deſcendite vt aſcẽdatis ⁊ aſcẽ
datis ad deũ. Cecidiſtis.n. aſcendendo
cõtra deũ.Dic eis iſta vt ploꝛẽt ĩ cõual
le ploꝛationis:⁊ ſic eos rape tecum ad
r

.

Confeſſionumnm a
deum quia de ſpiritu eius hoc dicis eis: ⁊ me laudari vellè. Nõ at vellè ita 1
ſi dicis ardẽs igne charitatis. Pec tunc dari ⁊ ainari me vt makhnenchcheo⸗ en gur
nõ nouerã: amabã pulchꝛa ĩferioꝛa: ? 2⁊ ipᷣe laudarẽ ⁊ amarem:ſe eliges lati itwic
ibã ĩ ꝓfũdũ ⁊ dicebã amicis meis. Nũ req;ita not ee:⁊ velle beri bodio ih mii 8
amamus aliquid niſ pulchꝛum. Quid amari. UVbi diſtribuunt iſta psaena ds Parehe
eſt ergo pulcbꝛum aut d ẽ pulchꝛitu/ riop ⁊ diuerſoꝝ amoꝛũ ĩ aĩa vna: Quid an
do: Quid' quod nos allicit æ cõciliat ẽ qdamo ĩ alio:að anin ieefeng mamtme
reb quas amamꝰ: Niſ.n. eẽt ĩ eis de / a me deteſtaret ⁊ repellerẽ:cũ ſit Ntercn Nun
eus ⁊ ſpecies:nullo mõ nos ad ſe moue nrm hõ: Mõ. n. ſicut equus bon ama⸗ unncht
rent. Et aĩaduertebã ⁊ videbã ĩ ipſis coꝛ tur ab eo qͥ nollet eẽ et ſi poſſet: ⁊ ð inetdnni
porib aliud et quaſi totũ: iõ pulcbꝝ hyſtrie dicẽdu e:q nature nie sd elnnn
aliud aũt qð iõ deceret: qm apte accõ/ Ene amo i hoie q odi eẽ cũ ſim bö. Mrchenhn
modaret᷑ alicui ſcut pars coꝛpoꝛis ad Srãde ꝓlfũdũ ẽ ipᷣe hõ cui et capillos nie
vniuer ſũ ſuũ:aut calciamẽtũ ad pedem tu dñe numeratos bẽs: æ nõminunnti lutün
Tſimilia. Et iſta cõſideratio ſcaturiuit ĩ te:⁊ tñ capilli eius magis numerabiles auuknnin
aĩo meo ex intimo coꝛde meo: ⁊ ſcripſi qᷓ affect ei: ⁊ mot coꝛdis eiꝰ. At ile inimmi
libꝛos de plchꝛo ⁊ apto:puto duos aut rhetoꝛ ex eo erat genere quẽ ſic amab munn
tres tu ſcis de. Nã excidit mihi. ſNlon vr vellẽ me eẽ talẽ: ⁊ errabã typo ⁊ cir/ neini
eni babemꝰeos:q̊ aberrauerut a nobis cuũſerebar oĩ vẽto:⁊ nimis occlte guber e Aamtu
neſcio quomodo. Quid ẽ aũt quod me nabar abs te. Et vñ ſcio:⁊ vñ cert nfite ri
monit oñe ðs me: vt ad icheriũ roma oꝛ tidi: willü ĩ amor laudatium magis anaen
ne yrbis oꝛatoꝛeʒ ſcriberẽ illos libꝛos: amauera: qᷓ ĩ rebꝰ ipſis de qbꝰlaudaba/ ltei
quẽ nõ nouerã facie z amauerã homi tur:Qꝛ ſi non laudatum vituparent: cůä nll
nẽ ex doctrine fama que illi claꝛa erat: 7 idẽ ipſi ⁊ vituperãdo atq; ſpernẽdo eas ſuall
q̃dã vba eiꝰ andierã ⁊ placuerat mibi: ipᷣa narrarẽét: nõ accẽderer ĩ eũ et nõ ex tagn
Sed magis qꝛ placebat alijs: ⁊ eũ effe / citaſer T cente res nõ alie forẽt: nec bs Me⸗ en
rebãt laudib ſtupentes ꝙ ex boie ſyro ipᷣe aliꝰ: ſg tãtümodo affectus aliꝰ nar/ Wnen
docto pꝛiꝰ grece facũdie poſtea ĩ latina rãtiũ.Ecce vbi iacet aĩa ifirma:nõdum —
èt doctoꝛ mirabilis extitiſſz eẽt ſciẽtiſj herens ſoliditati veritatis. Sicut aure miſgun
ſimus reꝑ ad ſtudiũ ſapiẽtie ptinẽtium: linguarũ flauerint a pectoꝛibꝰ opinanꝰ iamal
mihi placebat. Laudat᷑ hõ t amat᷑ ab⸗ tium:ita fertur 2 vertitur: torquef ac cll Hſalen
ſens. Vtꝝ nã ab oꝛe laudãtl ĩtrat ĩ coꝛ retoꝛquetur ⁊ obnubilatur ei lumen: nlhn
audientis amoꝛ ile: Abñit:ſed ex ama⸗ 2 non cernitur veritas ? ecce eſt ante inmntl
te alio accẽdit᷑ aliꝰ. Pinc.n. amat qͥ lau nos.Et magnum quiddam mibi erat: umntttp
dat᷑: oũ nõ fallaci coꝛde laudatoꝛis pᷣdi ſi ſermo meꝰ ⁊ ſtudia mea illi viro inno ꝓg ſfiir
cari credit᷑:ideſt cũ amſ eũ laudat. Sic teſcerẽt. Que ſi ꝓbaret flagrarem mag ukin
n. tũc amabã hoĩes ex hoĩʒ indicio. öõ ſRiauteʒ impꝛobaret ſauciaretur coꝛ a⸗ R—R e
enĩ ex tuo ðs meus ĩ quo nemo fallit: ſſy num ⁊ inane ſoliditatis tue. Et tñ pul/ imn neſt
t cur nõ ſiẽ auriga nobilis ſicut vena⸗/ chꝛum illud atq; aptũ vnde ad eũ ſcri/ W
toꝛ ſtudijs popularibꝰ diffamat?. Sʒ lõ pſera:libter aĩo verſaba magio Ob o mngi
ge aliter ⁊ grauiter: ⁊ ita quẽadmodum cõtẽplationis mee: ? nullo collaudato Nen
nereeen

Knmmtiti
et liii
diſrdantiki
ormwi und
logo rn it

eltſepeigtn

nkntuir
volaheittt
tiidni
etcbditit
ihöt
ihiel
nge
aſihe
neipmgtl
ienim
stini

re mirabar. Sʒ tãte rei cardinem ? arte
tua nõdũ videbã oĩpotẽs qͥ facis mira⸗
bilia ſolus:⁊ ibat animus meus ꝑ foꝛ⸗
mas coꝛpoꝛeas:⁊ pulchꝛũ qð ꝑ ſeipſum
aptum: aut quod ad alidd accõmoda /
tum deceret definiebã ⁊ diſtinguebam
⁊ exemplis coꝛpoꝛeis aſtruebam. Et cõ

gerti me ad animi naturã:⁊ nõ me ſine

bat falſa opinio:quã de ſpiritalibꝰ hẽbã
verũ cernere.Et irruebat ĩ ocłos ipᷣa vis
veri:⁊ auertebã palpitãtẽ mẽetẽ ab ĩcoꝛ
poꝛea re ad liniamenta ⁊ coloꝛes:⁊ tu⸗
mẽtes magnitudines.Et qꝛ non poterã
ea videre ĩ animo:putabã me nò poſſe
videre aium meũ.Et cũ ĩ virtute pacem
amarem:in vitioſitate autem odiſſẽ di⸗
ſcoꝛdia: ĩ illã vnitatẽ:in iſta quãdã diui
ſtone notatã. JInq; illa vnitate mẽs ra/
tionalis ⁊ natura veritatis ac ſũmi bo/
ni mibi eẽ videbat᷑: ĩ iſta vero diuiſione
irrationalis vite neſcio quã ſubſtãtiã ⁊
naturã ſũmi mali:que nõ ſolũ eẽt ſub/
ſtatia: ſ omnino vita eſſet:æ tamen abs
te nõ eẽt deus meus: ex quo ſũt omnia
Miler opinabar: ⁊ tamẽ illã monaden
appellabã:tãqᷓ; ſine vllo ſexu mẽtẽ: bac
vero diadẽ:iram in facinoꝛibus: libidi/

„

nem in flagitijs: neſciens quid loquerer

Nõ enim noueram neque didiceram

nec vllam ſubſtantiam malum eſſe: nec

ipſam mentem noſtram ſummum atq;
incommutabile bonum. Sicut enim fa
cinoꝛa ſunt:ſi vitioſus eſt ille animi mo
tus:in quo eſt impetue: ⁊ ſe iactat inſo/

lenter acturbide: ? flagiri:ſi ẽ imodera⸗

ta illa anime affectio:qua carnaleſ hau
riuntur voluptates: ita erroꝛes ⁊ falſe
opiniones vitã contaminant:ſt rationa
lis mens ipſa vitioſa eſt: qualis in me
tunc erat:neſciente alio lumine illã illu

ſtrandam eſſe:vt ſit particeps veritatis

in me neque in coꝛpoꝛe⸗

quia non eſt ipſa natura veritatis:quo/
niam tu illuminabis lucernam meam:
domine deus meus: illuminabis tene⸗
bꝛas meas: ⁊ de plenitudine tua nos
om nes accepimus.Es enim lumen ve⸗
rum quod illuminat omneʒ hominem
venientem in hunc mundum: quia in
te non eſt tranſmutatio nec momenti
obumbꝛatio.Sed ego conabar ad te ⁊
repellebar abs te: vt ſaperem moꝛtem:
quomam ſuperbis reſiſtis. Quid auteʒ
ſuperbius qᷓ; vt aſſererem mira demen
tia me id eſſe naturaliter quod tu es?
Cum enim ego eſſem mutabilis: ⁊ eo
mihi manifeſtum eſſet:ꝙ vtiq; ideo ſa⸗
piens eſſe cupiebam:vt ex deterioꝛe me
lioꝛ fierem: malebam tamen etiam te
opinari mutabilem:qᷓ; me non hoc eſſe
quod tu eo. Itaq; repellebar: ⁊ reſſte⸗
bas ventoſe ceruici mee: 2 imaginabar
foꝛmas coꝛpoꝛeas:⁊ caro carnem accu
ſabam:⁊ ſpiritus ⁊ ambulãs nondum
reuertebar adte:⁊ ambulãdo ambula⸗
bam in ea que non ſunt:nie in te:neq;
i keaue nnn.
creabantur a veritate tua:ſed a mea vas
nitate fingebantur ex coꝛpoꝛe: ⁊ dice⸗
bam paruulis fidelibus tuis ciuibꝰ me⸗
is:a quibus neſciens exulabam: dice⸗
bam illis garrulus et ineptus. Cur er⸗
go errat anima quam fecit deus: ⁊ mi⸗
hi nolebam dici cur ergo errat deus?
Et contendebam magis incommntaz

bilem tuam ſubſtantiam coactam er⸗

rare: q́; meã mutabilem ſponte deui
aſſe: ⁊ pene errare confitebar ℳ
enim eram etate annoꝛum ſoꝛtaſſe vi⸗
gintiſex aut ſeprem cum illa volmni
na ſcripn: voluens apud me coꝛpoꝛa⸗
lia figmenta obſtrepentia coꝛdi meo
⁊ auribus quas intendebam: dulcis

*

öj

Eonfeſſionum

beritas in interioꝛem melodiam tuam
cogitãs de pulchꝛo a apto:⁊ ſtare cupi⸗
ens ⁊ audire te:⁊ gaudio gaudere ꝓpt
vocẽ ſpõſi ⁊ nõ poterã:qꝛ vocibꝰ erro/
ris mei rapiebar foꝛas:⁊ põdere ſuꝑbie
mee ĩ ima decidebam. Non enĩ dabas
auditui meo gaudiũ ⁊ letitiã: aut exul⸗
tabunt oſſa que humiliata non erãt.Et
q̃d mibi ꝓderat quod annos natus fer
me viginti:cũ ĩ manus meas veniſſent
ariſtotelica quedã quas appellant decẽ
cathegoꝛias: quaꝝ noĩa cũ eas rhetoꝛ
cariaginenſis magiſter meus buccis ty
po crepãtibꝰ cõmemoꝛaret:⁊ aliiqͥ do
cti habebantur:tãq; in neſcio quid ma

gnũ ⁊ diuinũ ſuſpẽſus ĩhiabat: legi eas
ſolus ⁊ ĩtellexi: Quas cũ cõtuliſſeʒ cuzʒ

eis qͥ ſe dicebant vix eas magiſtris eru⸗/
ditiſſunis nõ loquẽtibꝰ tm: ſi mulra in
puluere depingẽtibꝰiĩtellexiſſe:nihil in
de aliud mihi dicer̃᷑ potuerũt:qᷓ; ego ſo
lus apud meipᷣm legens cognoueram
Et ſatis aꝑte mihbi videbãt᷑ loquẽtes de

ſubſtãtijs ficutiẽ hõ:⁊ q̃ ĩ illis eẽnt ſicu

ti ẽ figura hoĩs q̃lis ſit: ⁊ ſtatura quot
pedũ ſit:⁊ cognatio cuius fr̃ ſit:aut vbi
ſit cõſtitutus:aut qñ natus:aut ſtet an
ſedeat:aut calciatꝰ vel armatus ſit:aut
aliquid faciat: aut patiatur aliquid:
⁊c quecunq; in bis nouem generibus

quoꝛum exẽpli gr̃a quedam gratis po

ſui vł i ipᷣo ſubſtãtie genere ĩnumerabi
lia reꝑiut. Quid hoc mihi ꝓderat qñ ⁊
oberat cũ ẽt te deus meꝰ mirabilit᷑ ſim⸗
plicẽ atq; ĩcõmutabilẽ illis decẽ pᷣdica
mẽtis putãs qᷣcqͥd eẽt oĩno compꝛehẽ
ſum ſic itellgere conarer:quaſi tu ſub/
jectus eſſes magnitudini tue aut pul⸗
chꝛitudini:vt illa eſſent inte quaſi ĩ ſub
iecto ſicut ĩ coꝛpoꝛe:cũ tua magnitudo
⁊ pulchꝛitudo tu ipe ſis: coꝛpꝰ nõ eo ſit
magnü ⁊ pulchꝑꝝ quo coꝛpꝰẽ:qꝛ ⁊ ſi mi

nus magnũ ⁊ minꝰ pulchꝝ eèt: nibils

minꝰ coꝛpꝰ eẽt. Falſitas eni erat quaʒ
ð te cogitabã:nõ deritas: ⁊ figmẽta mi

ſerie mee nõ firmamẽta btitudinis tue.

Juſſeras.n.⁊ ita fiebat ĩ me vt fra ſpi⸗

nas ⁊ tribulos pareret mihi: ⁊ cũ laborꝛ
puenireʒ ad panẽ meũ.Et qd mihi pꝛo⸗
derat ꝙ oẽs libꝛos artium qs liberales

vocãt:tũc neqſſimꝰ malaꝝ cupiditatuʒ
hᷣuꝰ ꝑ meipᷣʒʒ legi:⁊ itellexi quoſcũq; le⸗
gere potui:Et gaudebã ĩ eis:⁊ neſciebã
vñ eẽt qͥcqͥd ibi veꝝ ⁊ certũ eẽt. Doꝛſuʒ
enĩ hẽbã ad lumèẽ ⁊ ad ea qᷓ illuminant
faciẽ:vñ ipᷣa facies mea qua illnminata

cernebã:nõ illuminabat. Quicqd dear

te loqnẽdi ⁊ diſſerẽdi:qͥcqͥd de dimẽſo
nihꝰfiguraꝝ ⁊ de muſicis ⁊ de numen
ſine magna difficultate nullo hoĩum

tradẽte ĩtellexi:ſcis tu dñe ðs meꝰ:qꝛ ⁊
celeritas iĩtelligẽdi ⁊ diſpntadi acumẽ
donũ tuũ ẽ:ſDãnõ ĩde ſacrificabam tibi.
Itaq; mihi nõ ad vſũ:ſʒ ad pniti ma /
gis valebat: qꝛ tã bonã partẽ ſubſtaͤtie

mee ſatagi br̃e ĩ ptate:et foꝛtitudinem

meã nõ ad te cuſtodiebã: q̊ ꝓfectꝰ ſuAũa
te ĩ lõginquã regionẽ vt eã diſſiparẽ in
meretrices cupiditate mea. Nũqd mihi
ꝓderat bona res nõ vtẽti bene:no eni

ſetiebã illas artes ẽt ab ſtudioſis in⸗
genioſis difficillime ĩtelligi: niſt cũ eis
eadẽ conaba: exponẽ: ⁊ erat ille excellẽ

4 2 2, 2 *£ 6
tiſſimꝰin eis qme exponẽtẽ ⁊ nõ tardi⸗

ſeärek. Sʒ qd g; mihi H ꝓderat putaͤti

ꝙ tu dñe ðs veritas coꝛpꝰ eẽs lucidum

2 imẽſum ⁊ ego fruſtũ de illo coꝛpoꝛe
Nimia puerſitas. Sʒ ſic era: nec erube

ſco ðs me ↄfiteri tibi ĩ me mificoꝛdiaſ
tuas ⁊ iuocare te:qᷣ nõ erubui tuc pfi ⸗
teri hoĩbꝰ hlaſphemias meas.? latrar

aduerſũ te. Qnid o; mihi tũc ꝓderat ige

niũ p illas doctrinas agile: nullo ad
miniculo hua ni magiſterij tot nodo/

4

ſnilbienos
ſolegreurpitu
Gme At dan
geurchi⸗
Arenin

ecerert alese

ſefceinunnen
pübelartun
Iorande a

idcmnet
fcſimestn

freifmmene
Nifuntgin
lnes Rven
nungkerd
erbonüfnn
olgnenöſt

Mnimnane
Whrurdonn
orſtr

ſchreit iti
kus nientgr
nstfgniun
enbiinanene
gtinengint
tmdicälte
iEtdanbin
fnmislbei
Nlugapin

len groſigt

häiegt tan
lenite d
leäiilumm
1 ra llunn
Ni icftt
ceitdenni
ſes tte m
Al milo hen
irient
dirticm

6a4 iit
ipntitii

eetfolimd.

biſ nn
teüaſni
nerſlute
taibonenin

bſveſt

lg in
nmntn
Nititi,
zocn .
iͤun
ſlo
ſitu

mnitn

l
.
.

ſimm ni libꝛi enodati:cum befoꝛmiter et

ſacrilega turpitudine ĩ doctrina pietat!
errarẽ: Aut qd tm̃ oberat paruuliſtuis
longe tardiꝰ ĩgeniũ:cũ a te lõge nõ re⸗
tederent vt in nido eccleſe tue tuti plu
meſcerẽt: ⁊ alas charitatis alimeto ſa⸗
ne fidei nutrirent:? O one ðs nr ĩ vela⸗
mẽto allaꝑ tuaꝝ ſperemꝰ: ⁊ ꝓtege noo
⁊ poꝛta nos.Lu poꝛtabis ⁊ paruulos:⁊
vᷣſq; ad canos tu poꝛtabis:qm firmitas
nr̃a qñ tu es tũc ẽ firmitas:cum autem
nrᷣa e ifirmuas c. Uiuit apud te ſꝑ bo⸗
nũ nr̃um: ⁊ qꝛ inde auerſ ſumus: puer⸗
ñi ſumus. Reuertamur iam one vt non
euertamur: qꝛ viuit apud ie ſne vllo de
fectu bonũ nrum ꝙtu ipe es:⁊ nõ time
bimus ne nõ ſit quo redeamus: qꝛ nos
mide ruimus:nobis autem abſcentibus
non ruu domus noſtra eternitas tua.
Erxplicit liber.iiij. incipit quintus.
NALipe ſacrificiü cõfeſſionuʒ
meaz de manu lingue mee
gqud foꝛmaſti ⁊ excitaſti vt
„ cöfiteat᷑ noi tuo: 7 ſana oĩa
ſia mea dixãt. Dne qs ſimilis tibi:
eq; n. docet te qͥd i ſe agat᷑ qꝗ nibi cõ⸗
Ket᷑:qꝛ oculũ tuũ nõ excludit coꝛ clau
ſu:nec manũ tnã repellit duritia hoiuz
ſz ſoluiſ eã cu voles aut miſerãs aut vin
dicds: 2 nõ e ꝗ ſe abſcõdat a caloꝛe tuo
Sed te laudet aĩa mea vt amer te:ꝛ cõ⸗/
fiteat tibi miſerationes tuas vt lauget

te. Nõ ceſſat nec tacet laudes tnas vni

uerſa creatura tua: nec ſpus omnis ho⸗

minis per os cõuerſũ ad te:nec anima⸗

lia nec co:poꝛalia p os conſiderãtium
es vt exurgat ĩ te a laſſitudine aĩa nr̃a
mnites eis q feciſti ⁊ trãſiens ad te qui

ſeciſt hec mirabilit: ibi refectio ⁊ ve⸗

ra fonitudo. Eant fuglat a re inqeti et

iiqul ⁊ tu vides eos diſt ĩignis vmbꝛae

⁊ ece pulchꝛa ſũt cũ eis oĩ : ipi tur/

* V.

pes ſunt.Et quid nocuerunt tibi:aut mi
quo ĩgiũ tuũ dehoneſtauerũt a celis vſ⸗
ꝙ ĩ nouiſſima iuſtu ⁊ itegrüũ: Quo eni
fugert cũ fugerẽt a facie tua: aut vbi ñi
uenis eos: Sʒ fugerũt vt nõ viderent te
vidẽtẽ ſe:atcq; excecati ĩ te offẽderèt qꝛ
nõ deſeris aliq eoꝑ q̃ feciſti. In te offẽ
derũt iniuſti vt iuſte vexarẽt ubtrabeé⸗
tes ſe lenitati tue: ⁊ offedetes ĩ rectitu⸗
dinem tuã ? cadẽtes ĩ aſꝑitatẽ tuã. ¶i
delicet neſciũt ꝙ vbiq; ſis qnẽ nuillus
circũicribit loc ⁊ ſolꝰ es pᷣſens etiã his
q lõge ſũt a te. Cõuertat᷑ t qat te: qꝛ
nõ ſicut ipſi deſeruerũt te creatoꝛc ſunz
ita tn deſeruiſti creaturã tuã. Jpſi con⸗
uertant᷑ ⁊ qrãt te:⁊ ecce ibi es ĩ coꝛde eo
rum ĩ coꝛde ↄfitẽtiũ tibi ⁊ pijciẽtium ſe
ĩte ⁊ ploꝛãtiũ ĩ ſinu tuo poſt vias ſuas
difficiles: ⁊ tu facilis terges lachꝛymas
eoꝑ:vt mag ploꝛẽt ⁊ gaudeãdt ĩ fletibꝰ

qm̃ tu dne nõ aliqͥs hõ caro ⁊ ſaguis: ſʒ

tu dne qͥ feciſti reficis ⁊ conſolaris eos.
Et vbi ego erã qñ te qrebã:⁊ tu eras an
me:ego aũt ⁊ a me di ceſſerã nec me in

veniebã: qñ minus te: Pꝛoloquar ĩ cõ

ſpectu dei mei annũ illu vndetrigeſinũ

etatis mee. Jã venerat carthaginè qͥdã

manicheoꝝꝑ epᷣs fauſtus noie magnus
laqus diaboli: ⁊ multi iplicaba: i eo

illecebꝛà ſuauis eloquẽtie:quã ego iam

tdetſi laudabã:diſcernebã tamè a veri

tate reũ quaꝑ diſcẽdaꝝ auidus era: nec
quali vaſculo ſermonis:ſ qͥa mihi ſcien
ſie comededũ apponeret nominatus
apud eos ille fanſtꝰ ituebar. Fama. n.
ð llo pᷣlocuta mihi erat ꝙ eet honeſta

rum oĩum doctrinaꝑ pitiſſimꝰ 2 appꝛi⸗
me diſciplinis liberalibꝰeruditꝰ. Et om̃
multa philoſophoꝝ legerã memoꝛieq;

maãdata retineba.e eis qͥda cõparabaʒ
illis manicheoꝝ longis fabulis: æ mibi

ꝓbabilia iſta videbant que dixerũt illi:
1i

gri tantum potuerunt dalere: vt poſſẽt
eſtimare ſeculũ:q;q; eiꝰ dñm minime i⸗
uenerint: qm magn es dne ⁊ humilia
reſpicis:excelſa aùt a lõge cognoſcis.
Mec ꝓpinquas niſi obtritis coꝛde: nec
zueniris a ſuphis:nec ſi illi curiaſa peri
tia numerẽt ſtellas ⁊ arenũ: ⁊ dimetiã⸗
tur ſideras plagas 2 inueſtigent vias
aſtroꝝ. Mẽte enim ſus qrut iſta ⁊ ĩge⸗
nio qð tn dediſti eis:⁊ multa iuenerũt
2æ pᷣnüciauerũt ante multos annos ve⸗
fectus luminariũ ſolis ⁊ lune: quo die
qua hoꝛa quãta ex parte futuri eeẽnt:et
nõ eos fefellit numerni.Et ita fem̃ ẽ vt
pnũciauerũt: ⁊ ſctipſerũt regulas ida/

gatas: ⁊ legũt᷑ hodie:atq; ex eis pnüũcia

tur quo anno ⁊ quo mẽſe anni 2 quo
die mẽſis ⁊ qua hoꝛa diei ⁊ quota par⸗
te luminis ſui defectura ſit luna vel ſol
ita fiet vt pnũciat᷑.Et mirat᷑ hec hoĩeſ
⁊ ſtupẽt qᷣ neſciũt ea: ⁊ exultãt atq; ex
tollũt᷑ qͥ ſciũt:⁊ ꝑ ipiã ſuꝑbiã receden⸗
tes ⁊ deficiẽtes a lumine tuo:tanto ate
ſolis defectũ futun pnident: ⁊ ĩ pᷣſentia
ſuum non vident. Non enim religio⸗
ſe querunt: vnde babeant ingenium
quo iſta qnerunt. Et inuenientes quia
tu feciſti eos: non ipſi dan tibi ſe vt

ferues quod ſeciſti: ⁊ quales ſe ipi fece⸗

rant: occidunt ſe tibi 2 trucidât exal⸗
tationes ſuas ſicut volatilia: ⁊æ curioſi
tates ſuas ſicut piſces maris:qͥbꝰ pam⸗
bulãt ſecretas ſemitas abyſſi: ⁊ luxuriaſ
ſnas ſicnt pecoꝛa cãpi:vt tu deus igmis

edar cõſumas moꝛtuas curas eoꝝ re⸗

creãs eos imoꝛtaliter. Sed nõ louerũt
diã verbũ tuum ꝑ qð feciſti ea qͥ nume
rãt: ⁊ ipſos qͥ numerãt: ⁊ ſe ſũ quo cer⸗
nunt qᷓ numerat: mẽtẽ de qua nume
rãt: ⁊ ſapie tue nõ ẽ numerus. Jpe antẽ
vnigenitus factus ẽ nobis ſapia ⁊ iuſti
cia ⁊ ſanctifuatio: ⁊ numeratus ẽ inter

EConfeſſionum

nos:⁊ ſoluit tributũ ceſari.Nõ noueĩt
hanc viam qua deſcẽdant adullum aſe
2 eum aſcendant ad eum non noue⸗

runt hãc viã:⁊ putãt ſe excelſos eẽ cum

ſideribꝰ ⁊ lucidos: ⁊ ecce ruerũt ĩ terraʒ

7 obſcuratũ ẽ ĩſipiẽs coꝛ eoꝝ.Et multa

vera de creatura dicũt: ⁊ veritatẽ crea/

ture artilicẽ nõ pie querũt: ⁊ ideo non
inuemũt: aut ſi iueniũt:cognoſcẽtes de

um: nõ ſicut deũ honoꝛãt aut graſagũt

ſed euaneſcũt ĩ cogitatiomibꝰ ſins: ⁊ di⸗

cũt ſe eẽ ſapiẽtes ſibi tribuedo qͥ tua ſũt

ac ꝑ Bᷓ̊ ſtudẽt puernſſima cecitate etiaʒ

tibi tribuere que ſua ſut: mẽdacia ſcilicʒ

in te cõferẽtes qͥ veritias es: ⁊ imuttes

gloꝛiã iĩcoꝛꝛupti dei ĩ ſimilitudinẽ ima/

ginis c onuptibilis bomims a volucrũ
⁊ quadrupedũ ⁊ ſerpẽtiũ:⁊ coõuertut ve
ritatẽ tuã ĩ mẽdaciũ:⁊ colũt ⁊ leruiunt

.——

creature potius ; creatoꝛi. Multa iñ
ab eis ex ipa creatura vera dicta retine⸗
bã:⁊ occurrebat mibi rõ ꝑ numeros ?

oꝛdinẽ tẽpoꝛũ: ⁊ vinbiles atteſtationes

ſiderũ: ⁊ cõferebã cũ oictis manichei: q

de his rebꝰ multa ita ſcripſit copioſiſſi/
me delirãs ⁊ n mihi occurrebat rõ nec
ſolſtitiox: ⁊ equinocioꝝ:nec defectũ lu/
minariu: nec quicqᷣd tale ĩ libꝛis ſecula
ris lapie dicerd. Ibi at credere iubebar
2 ad illas rõnes numeris ⁊ oculis meis
exploꝛatas nõ occurrebat lõge diuer
ſum erat. Nũquid dne deus veritatis:
qſquis nouit iſta ià placat tibi. Infelix
enĩ homo qti ſcit illa oĩa:te aut neſcit.
HBeatus aüt dq te ſcit etiaʒ ſi illa neſciat.
Qui vero ⁊ te ⁊ illa nouit nõ ꝓpter illa
beatioꝛ. ſed ꝓpter te ſolũ beatus e: ſi co
gnolcens te ſicut deũ gloꝛificet 7 grati⸗
as agat: 1 euaneſcat ĩ cogitatiõib ſu
is. Sicuit. n. melioꝛ ẽ qͥ nouit poſſidere
arboꝛẽ: ⁊ de vſu ei tibi gras agit: q;;uis
neſciat yl quot cubiis alta ſii: vel qua

4

hicitiſ,

cihnnorelin
Ceinegene
ictieſtelbo
ſingeräflni
ſnnmcotbian
onſohennron
Gereſtenickan
Ge ewon
denaoran
ontnoned!
ſicircprie⸗

ſodtilu
Mrnole
ſicae itvei⸗
poletäfitap⸗
Cloͦporenttn
Moepecritsi
ſiunseenimmn
Poltengiens
elledenn
lolmng
ſaderdd

—

–
—

mincekes

Weopoon

fſtimariſe
onoltore
ſum auaon
lecleper
iqbecclo⸗
blpllia
buddoon
nenren
Phunſcen
fhegnnta
ete
Utochitin
Ullem
Polotere⸗
unende

= =

berieiniſik
itnngla
Entkanimn
miinlvie
e: anmiin
pisctn dt
1dicittetin
iumnitchotn
ptaninin
erfſümant
eſun ſitnitl
jennscrti
daiinnlom
lodoniß fu
Cpanittin;
cen
Uunttende
ndiſi,
ſcitcind
inin
i ontt,
waipttit⸗
uteite⸗
mmint/
antuien⸗

iber

ta latitudine diffuſa: qᷓ; ille qͥeà metit

oẽs ramos ei numerat:⁊ neq; poſſi/

det eã neq; creatoꝛẽ eius nouit aut di/
dicit:ſũc fidelis hõ cuius totus müdus
diuitiaꝝ ẽ:⁊ q̃ſi nihil habẽs oĩa poſſidet
inherendo tibi cui uiũt oĩa:qᷓ;uis nec
ſaltem ſeptentrioneʒ giros nouerit:du⸗
bitare ſtultü eſt quin vtiq; melioꝛ ſit q;
mẽſoꝛ celi ⁊ numeratoꝛ ſiderum ⁊ pen
ſoꝛ elemẽtoꝝ:⁊ negligẽs tui qͥ oĩa ĩ mẽ⸗
ſura ⁊ numero ⁊ põdere diſpoſuiſti.Sʒ
tñ qͥs qrebat id dicebat.manicheum ne
ſcio quẽ ct iſta ſcribere:ſine quoꝝ peri⸗
tia pietas diſci poterat.Dixiſti.n. homi⸗
ni ecce pietas ẽ ſapiẽtia:qᷓ; ille ignoꝛar
poſſet ẽt ſi iſta ꝑfecte noſcet: iſta vero
qꝛ nõ nouerat: impudentiſſime audẽs
docere pꝛoꝛſus illã noſce nõ poſſʒ. Ua
nitas ẽ enim mundana iſta etiam nota
pꝛoſfiteri:pietas autem tibi confiteri.

Unge ille deuius ad bec iſta multum

locutus eſt: vt cum victus ab eis qui

iſta yere didiciſſent:quis eſſet eius ſen/
ſus in ceteris que abditioꝛa ſunt:mani⸗
feſte cognoſceretur. Non enim parni

exiſimari ſe voluit:ſʒ ſpiritum ſanctum
conſolatoꝛem ⁊ ditatoꝛem fidelinʒ tuo

rum auctoꝛitate plenaria perſonaliter

in ſe eſſe perſuadere conatus eſt. Ita q̃

cũuq; oe celo ac ſtellis ⁊ de ſolis ac lune
motibus falſa dixiſſe depꝛehenderetur

q́;uis ad vocirinam religionis iſta non
pertineant:tamen auſus eius ſacrilegoſ
fuiſſe ſatis emineret:cum ea non ſolum
ignoꝛata ſed etiam falſa tam veſana ſu

per hie vanitate diceret:vt ea taq; diuĩe

perſoue tribuere ſibi nitererur. Cum.n.

audio chꝛiſtianum aliquem frarrem ü/
lum aut illum iſta neſcientem 2 aliud

pꝛo alio ſentientem: patienter intueoꝛ

opinantem bominem: nec illli obeſſe
video cum oe te domine creatoꝛ omni⸗

d P „
um non credat indigna:ſi foꝛte ſitus ?
babitus creature coꝛpoꝛalis ignoꝛet:
obeſt autem ſi hoc ad ipſam doctrine
pietatis foꝛmam pertinere arbitretur:⁊
pertinatius affirmare audeat qð igno⸗
rat. Sed etiam talis infirmiras in fidei
cunabulis a charitate matre ſuſtinef᷑:
donec aſſurgat nouus homo in virum
pfectum:⁊ circunferri non poſſit omni
vento doctrine. In illo autem qui oo⸗
ctoꝛ qui auctoꝛ qui dux ⁊ pꝛinceps eo⸗
rum quibus illa ſuaderet ita fieri auſus
eſt:vt qui eum ſequerentur:non quẽli⸗
bet hominem ſed ſpiritum ſanctum tus
um ſe ſequi arbitrarentur. Quis tantaʒ
clementiam ſicubi falſa dixiſſe conuin
ceretur:non deteſtandam longeq; abij
ciendam eſſe iudicaret: Sed tamen nõ
dum liqdo compereram: vtrum e iam
ſecundũ eiꝰverba viciſſitudies longio⸗
rum ⁊ bꝛeuioꝛum dierum atq; noctiuʒ
⁊ ipſiꝰnoctis ⁊ diei ⁊ deliquia luminuʒ
⁊ ſiquid eiuſmod in alijs libꝛis lege/
ram poſſet exponi:vt ſi foꝛte poſſet in⸗
certum quidem mihi fieret: vtrum ita
ſe res haberet an non ita:ſed ad fidem
meam illius auctoꝛitatem pꝛopter cre⸗
ditam ſanctitatem pꝛoponerem.Et per
annos fermeipſos nouem quibus eos
animo vagabundus audiui nimis ex⸗
tento deſiderio venturum expecta /
bam iſtum fauſtum. Ceteri enim eoꝛuʒ
in quos foꝛte incurriſſem qui talium
rerum queſtionibus a me obiectis de
ficiebant: illum mibi pꝛomittebant:
cuius aduentu collatoque colloquio
facillime mihi per hec ⁊ ſi qua foꝛte
maioꝛa quererem enodatiſſime expedi⸗
rentur. Ergo vbi venit: expertus ſum
hominem gratum z iocundum ver⸗
dis ⁊ ea ipſa que ulli ſolent dicere mul
to ſuauius garrientem. Sed quid ad
r mij

meam ſitim pꝛecioſoꝝ poculoꝛũ: decen
tiſſimus miniſtratoꝛ: Jaʒg rebus talibꝰ
ſatiate erant aures mee: nec ideo mihi
melioꝛa videbanf᷑: qᷓ melius dicebatur
nec ideo vera qꝛ diſerta: nec ideo ſapi⸗
ens anima qꝛ vultꝰↄgruus ⁊ decoꝛum
eloqum.Illi antem qni eũ mibi pmn⸗

tebant nõ boni reꝝ exiſtimatoꝛes erãt:

2 ideo illis videbatur pꝛudẽs ⁊ ſapiens

qꝛ delectabat eos loquens. Senſi aut

aliud genus hominũ etiã veritatẽ hère
ſuſpectã:⁊ ei nolle acquieſcer̃: ſi cõpto
atq; vberi ſermone ꝓmeret᷑.Me aüt ia
docueras deus meꝰmiris ⁊ occult mo
dis ⁊ ppterea credo ꝙ tu me vocuerios
qm̃ verũ ẽ: nec quiiqᷓ; pᷣter te alius do⸗
ctoꝛ eſt veri:vbicũq; ⁊ vndecũq; claru⸗
erit. Jam ergo abs te didiceraʒ: nec eo
Debere videri aliquid veꝝ dici:qꝛ eloq̃n
ter dicit᷑:nec eo falſuʒ:qꝛ icompoſite ſo
nãt ſigna labioꝛũ:nec iõ verũ qꝛ ĩpoli⸗
te renunciate:nec iõ falſuʒ qꝛ ſplẽdiduiſ
ſermo ẽ ſed ꝑĩde eſſe ſapiam ⁊ ſtultitiã
ſicut ſunt cib vtiles ⁊ inutiles. Uerbis
aũt oꝛnatis ⁊ ĩoꝛnatis:ſicut vaſis viba⸗
nis ⁊ ruſticanis:vtroſq; cibos poſſe nn
niſtrari. Igitur mea qua illũ tantopere
expectauerã hoĩem delectabatur qͥdeʒ

motu affectuc diſpntãtis:⁊ verbis cõᷣ

gruẽtibus atq; ad veſtiendas ſnĩas faci
le occurrentibus:delectabar aũt ⁊ enʒ
multis vel etiam pᷣ multis landabã ac
eflerebã:ſed moleſte hẽbaʒ ꝙ ĩ cetn an
dientiũ nõ ſinerer ingerere illi ⁊ partiri
cũ eo curas queſtionũ mearuũ conferẽ⸗
do familiariter: ⁊ accipiendo ac redden
do ſermonc.Qõ vbi potun⁊ aures eiꝰ
cum familiarib meis eo qnoq; tẽpoꝛe
occupare cepi:quo nõ dedeceret ale᷑nis
diſſerere ⁊ ꝓtuli quedã que me moue⸗
bant:exꝑtus ſum pꝛius hoĩem exꝑtem
liberaluã diſciplinarum niſ grãmatice

atq; ipſius vſitato mõ:⁊ qͥꝛ legerat ali⸗

quas tullianas oꝛõnes ⁊? pauciſſimos

ſenece libꝛos:⁊ nonnulla poetarum et
ſue ſecte:ſi qua volumia latine atq; cõ⸗

poſite cõſcripta erat.Et qꝛ aderat quo

tidiana mocinâdi exercitatio: ĩide ſup
petebat eloquiũ qõ fiebat acceptiꝰma⸗

giſq; ſeductoꝛiũ moderaiĩe igenij: ⁊ quo
dã lepoꝛe nãli. Ita ne ẽ vt recolo one
de me arbiter cõſcĩe mee: Coꝛã te coꝛ
meũ ⁊ recoꝛdatio mea:qͥ me tũc agebaſ

abdito ſecreto ꝓuidẽtie tue:⁊ ibõeſtos
erroꝛes meos iã ↄuertebas añ faciS⸗ me

am:vt viderẽ ⁊ odiſſem. Nã poſtes qᷓ;

ille mibi iperitus eaꝝ artium qbꝰ eũ ex

cellere putaueras ſatis appuit: deſpare
cepi poſſe mihi euʒ illa q me mouebant
aperire atq; diſſoluere: quoꝝ quidem
ignarus poſſet veritatè tenere pietatis

ſed ſt manicheus non ec᷑t. Libꝛi quip⸗

pe eoꝝ pleni ſunt longiſſimis fabulis ðᷣ
celo ⁊ ſideribꝰ⁊ ſole ⁊ luna:q̃ mihi eum
quod vtiq; cnpiebã collatis numeroꝛũ
rõnibꝰquos alibi ego legerã vtrũ potiꝰ

ita eẽnt vt manicheis libꝛis ↄtinebãtur

an certe vel par etiam inde rõ reddere⸗
tur ſubtiliter explicare poſſe iã nõ arbi
trabar. Que tñ vbi cõſideranda ⁊ diſcu
tienda ꝓtuli modeſte: ſane ille nec au⸗
ſus eſt ſimhire ipſam ſarcind:nouerat.n.
ſe iſta nõ noſſe:nec euʒ puduit cõfiteri
Nõ erat de talibus quales multos lo⸗
quaces paſſas erã conãtes ea me doce
re ⁊ dicentes nibil. Iſte vero coꝛ bẽbot
⁊ ſi nõ rectũ ad te:nec tamè nimis ican
tũ ad ſeipſuʒ. Non vſquequaq; iperirꝰ
erat imperitie ſue:⁊ noluit ſe temere dᷣ
ſputando ĩ en coartari:vñ nec exitus ei

vllus nec facilis eſſet rediius.Etiaʒ bĩic
mihi amplius placuit. Pulchꝛioꝛ ẽ eni

tẽperantia cõfitentis animi qᷓ; illa que

noſſe cupiebam: ⁊ eũ ĩ oipus difficilioꝛni

(

4 RHõ
rekin pefin

lotnminenie
Nepnedecetens
ſoltpcenem

ppurceh

ii noſheſe
Cegticiürpee

Edocdialen
undeſörmetſt
ilericiinaren
mng cropfen
ſheieocpnis

fobovonnm⸗
ſralicznoien
Corotmmei
Wonginfaion

früickchean.
Mlo zatetsect
(auscriſen
Whtecinl

opuien
inmeinnene
ikahtch
Hounſntie
ſitigniz

ernmnigin
Eneign
ingintthnn

Prötiler
Wmulrum

Atmintiriee

ni ag
cernantit;
Pfehnangen
nei
S
merintüͤg
nicärnetit
utvtitain
ſen Nite
rmnchei
H
glimnam
er g
atnimme
nonen litn
brrlnittd
Netlrrimma
clusmmn
wlwinit

Glrns itt
mnihittt
roünif⸗

Gitrnut
ebrehenan
Gocninn

mtiih

r
Nirsan
ſeſercnid
umtimn

Aurtln/
ininenn

ins
ſniöe
imnic

f .f ”Jͦ”JU ”“Mß
—
7

dus ? ſubtilionbus queſtionibns taleg

ſiueniebam. Refracto itac; ſtudio:quo

itenderam ĩ manichei litteras magiſq;
deſpans de ceteris eoꝝꝑ ooctoꝛibbs: qñ
imultis qne me mouebãt ita ille noĩa⸗
tus apparuit:cepi cũ eo ꝓ ſtndio eiꝰage
re vitã quo ipſe flagrabat: ĩ eas litteras
quas tũc iã rhetoꝛ carthagini adoleſcẽ
tes docebà ⁊ legere cũ eo ſiue q̃ ille au
dita deſðᷣraret ſiue qne ipſe tali ĩgenio
apta exiſtimarem. Ceterũ conatus oĩs
meus quo pꝓficere ĩ illa ſecta ſtatueram

illo hoĩe cognito pꝛoꝛſns ĩercidit: nõ

vt ab eis omnino ſeparer:ſed quaſ mel
lins quicqᷓ; nõ iueniẽs eo quo iam ana
quomodo irruerd cõtentna ĩterim eſſe
decreuerã:niñi aliqnid foꝛte ꝙ magl eli
genduũ eẽt eluceret. Ita ille fanſtus qui
multis laqueus extitir moꝛtis: meum
quo captus er relaxare iam cepat nec
valẽs nec ſciẽs. Manꝰeni tue deꝰ meꝰ
ĩabdito ꝓnidetie tue non deſerebant
aiam med: ⁊ de ſanguine coꝛdis mj̃is
mee ꝑ lachꝛymas eiꝰ diebꝰac noctibꝰ p
me ſacrificabat᷑ tibi:⁊ egiſti mecũ miris
⁊ occultis modis.Tu illud egiſti deus
meꝰ:nã a dno greſſus hoium dirigent
⁊ via eius volet. Aut que ꝓcuratio ſalu
tis pter manũ tua reficientẽ que fecini
