in iudeoꝛũ populo longe a ceterarũ gẽ
tium moꝛe viſtabat: quandoquideʒ re
bus tẽpoꝛalibus ita ſubiugati erant:vt
vnus eis in omnibus cõòmendaretur
deus ⁊ qqᷓ; ſigna reꝑ ſpualiũ pꝛo ipñis
rebus obſeruarent neicientes quo re⸗
feretur:id tamẽ inſtũ habebãt ꝙ vnio
nem quam non videbant placere deo.
Quã cuſtodiã taq; ſub pedagogo par⸗
uuloꝛõ fuiſſe ſcribit apoſtolus.Et ideo
qui talibꝰ ſignis pertinaciter inheſerũt
contẽnentẽ iſta vominũ cũ iam tempꝰ
reuelationis eoꝝ inueniſſet:ferre nõ po
tuerunt:atq; inde calünias ꝙ ſabbato
curaret: moiliti ſunt pꝛincipes eoꝛũ po
puluſq; ſignis illis tantis rebus aſtru⸗/
ctus non credebat deum eeë: vel a do ve
niſſe: quia ea ſũt ſicut a iudeis obſerua
bantur nollet altẽdere:ſed qui credide
runt ex quibus facta ẽ pᷣma eceleſia hie
roſolymitana ſatis oſtenderunt quan
ta vtuitas fuerit: eo modo ſub pedago
go cuſtodiri vt ſigna que tẽpoꝛaliter ĩ
poſita erant ſeruientibus ad vnius vei
cultum:qui fecit celum ⁊ terram opini
onem obpudtiũ religarent nãq; illi qꝛ
ꝓrimi ſpintualibus ⁊? carnalibus votis
atq; ſignis:quomõ ſpiritualiter eẽnt in
telligenda neſcirent:quia vnum didice
raut venerari eternũ deum tam capa⸗
ces extiterunt ſpũs ſancti vt omnnia ſua
venderent eoꝛuq; pꝛeciũ indigentibus
diſtribuerent: ⁊ ante apoſtoloꝛum pe/
des ponerent:ſeq; totos dedicarent ðo
tanq; tẽplum nouuʒ: cnius terrene ima
gini:hoc ẽ templo veteri ſeruiebat:non
hoc vllas eccleſias gentium feciſſe ſcri
prũ c: quia non tam pꝛope inuenti erãt

gqui ſimulacra manifeſta deos habebäat

Et ni quãdo aliqui eoꝑ illa tanq; ſigna
interpꝛetari conabantur: ad creaturaʒ

DOe doctrina chꝛiſtiana

enim mibi pꝛodeſt ſimulacra: verbi gra

neptunni non ipſu habẽdũ oeuʒ ſed eo
ſignificani vniuerſũ mare vel etiam oes
aquas cetera queq; fontibuſ pꝛoꝛuunt
ſicut a poeta quodam illoꝛum deſcnibi
turiſi bene recolo ita dicẽte: Lu neptuũ
ne pater cui tempoꝛa cana crepati. Ci
cta ſalo reſonant: magnus cin perpete
mento. Pꝛofluit occeanus ⁊ flumina
crinibus errant. Dec ſiliqua intra dul⸗
ce tectoꝛum ſonanteg capillos:non eſt
hominum ſed poꝛcoꝛũ cibus:nonit qᷣd

dicam qui euangelium nonuit. quid er/

go mihi ꝓdeſt ꝙ neptunni ſimulacri
ad illã ſigniſicationẽ refertur niſi foꝛte
vt neutꝑ cola?: La. n. ſtatuaqlibʒ q; ma
e vniuerſũ:ñ ẽ deꝰ fateoꝛ tñ altiꝰ ömer
ſos eẽ d opera hoiuʒ deos putãt q;ᷓ; hos
quoꝛtum illi hec ſimulacra venerantur
vel tanq; deos vel tanq; ſigna ? imagi
nes deoꝛum. Si ergo ſignũ vtiliter inſti
tutũ ꝓ ipia re ſeqin cuʒ ſignificde inſti
tutũ c arn alis eſt ſeruitus. Quato ma
gis inutliu reru ſigna inſtitma pꝛo rebꝰ
accipere:qui ſi rettuleris ad ea ipſa que
his ſignificantur eiſq; colendis animũ
obligaueris: nibhilominus ſeruili carna

liq; onere atq; velamine non carebis.

Quãobꝛẽ xpᷣiana libertas eoſq; quos ĩ⸗
uenit ſub ſignis vtilibꝰtaq; ꝓpe inuen

tos interpꝛetatis ſignis quibus ſubditi

erant eleuatos eos ad eas fes quarum

illa ſigna ſunt liberauit. Et his facte ſũt
eccleſie ſanctoꝛum iſraelitarũ. Quos t
inuenit ſub ſignis inutilibus non ſoluz
ſeruilem operationẽ ſub falibus ſignis
ſed etiam ipſa ſignã fruſtratit remouit
q; oia vt a coꝛuptione multitudinem
ſimulacroꝛum deozum quam ſepe ac

pꝛopꝛie ſcriptura foꝛnicationem vocat
ad vnius dei cultum gentes conuerte⸗
retur. nec ſubipſis iam ſignis vtilib ſer

2 . .

ichetſstrer
necͤmelge
Gocnmnſu

rtiniſci,
ſviferauin
nur lner
gibfinſigni
edeneratur
Npotiusquo

k Tonsaut

eangtempone

Sanümisne

lnigvommi
acar ſintu⸗

eonmne

tenobisſpi⸗

plitt ſolach

pponoſte⸗
femaniefnan
Pollurinne
Centminteit
Aceveni
Wiswd⸗
pglſcne
Hediste
naſcarien
lheoco
Olemia
fArrimbn
nelilenuir
Uneeneret
porebroae
ſpgeſeni
Naſrep
ſeſnie
utn
Monnikſe
lntefne
Mliitre
elut
Pllrer
Wuns!

Nimn ntgt
Pummiini
itinn it
ntncſhe
Amitti
innerniſ⸗
timen

nsu

phütlen
Gus in
Irſien,er
Uabus
Gkatti
nins numn
nint mat

tneng O

ni
vune
leſu
i
Amie
bunte
nimete
Hni
jilncd
ntd

uiture: ſed exercitature potius atimuʒ
in eoꝛu intelligentia ſpirituali. Subſi⸗

gno enim ſeuit qui operat᷑ aut venera

tur aliquã ſignificationẽ neſciens quid

ſignificet. Qui vero aut oꝑatur aut ve⸗
neratur vtiliter ſignũ dininit inſtirutũ

cuius vim ſignificationẽq; intulit: non
boc veneratur qð videt᷑ ⁊ tranſi: ſʒ il⸗
lud potius quo talia cuncta referenda

ſunt. Lalis autem ſpiritualis ⁊ liber eſt
eiam tempoꝛe ſeruuutis: quo carnali⸗
bus animis nondũ opoꝛtet ſigna reue⸗

lari:quoꝛum iugo edomanda ſunt.La
les aut ſpirituales erant patriarche et

pꝛophete omneſq; in populo iſrael per

quos nobis ſpiritus.ſ.ipſa ſcripturaru ʒ
auxilia ⁊ ſolacia miniſtrauit. hoc vero
tempoꝛe poſteaqᷓ; reſurrectione dñi no
ſtri manifeſtiſſimũ iudiciuz noſire liber

tatis illuxit: ne eoꝛum quidẽ ſignoꝛum

que iam intelligimus operatione gra⸗
ui onerati ſumꝰ: ſed quedam pauca ꝓp
multis eadẽq; factu facillima:ĩtellectu

anguſtiſſima ⁊ obſeruatione caſtiſſima

*

ipſe oñs ⁊ apoſtolica tradidit diſcp li/
na. ſicuti eſt baptiſmi ſacramentũ ⁊? ce⸗
lebꝛatio coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis domini.
Que vnuſquiſq; cum percipit quo refe
ratur imbutus agnoſcit vt ea non car/
nali ſeruitute:ſed ſpirituali potius liber
tate veneret᷑. Ut at litterã ſequi ⁊ ſigna

pꝛo rebus que his que ſignificantur ac

cipere ſeruilis infirmitatis ẽ:ita inurilit᷑
ſigna interpꝛetari male vagantis erro⸗
ris eſt. Qui qt intelligit quid ſignificet
ſignũ ⁊ tamẽ eẽ ſignũ intelligit nec ipᷣe
pꝛemittit᷑ ſeruitute. Melius ẽ:antẽ vel
pꝛimis incognitis ſed vtilibus ſignis q;
inutiliter ea interpꝛetando a iugo ſerui
tutis eductam ſeruitutem laqueis erro

rio inſcrere. PHnic ãt oblernationi qua
cluemus figur atã locutionẽ ideſt tran

ſlatã: quaſi pꝛopꝛiam ſequi: adiugenda

eſt etiam illa ne pꝛopꝛiam quaſi figura
tam velimuo accipere. Demõſtrãduſ
ẽ igitur pꝛimus modus inueniende lo⸗/
cutionis pꝛopꝛia ne an figurata fit. Et

iſte ideo modus ẽ vt quicquid in ſermo
ne dinino neq; ad moꝛum honeſtatem
neq; ad fidei veritatem pꝛopꝛie referri
poteſt figuratũ eẽ cognoſcas. Moꝛuʒ
boneſtas ad diligendum deuʒ ⁊ pꝛoxi
mum. Fidei veritas ad cognoſcẽdum

deum ⁊ pꝛoximũ pertinet. Spes auteʒ
ſua cuiq; eſt in conſcientia pꝛopꝛia:quẽ

admodu ſeſentit ad dilectionẽ dei ⁊ ꝓ
ximi cognitionẽq; pꝛoficere de quibus
oĩbus pꝛimo libꝛo oictũ ẽ:ſed qm ꝓcli
ue ẽ humanũ genꝰ nõ ex mom ẽtis ipſꝰ
libidinis ſʒ potius ſue cõſuetudinis eſti
mare peccata.fit plerüq; vt quiſq; hoĩ⸗
nũ ea tantum culpanda arburetur que
ſue regionis ⁊ tempoꝛis hoĩes vitupera

re atq; donare conſueuerunt. Et ea tm

pꝛobanda atq; laudàda: que conſuetu⸗
do eoꝛum cũ quibus viuu admittit. Eo

q; cõtigit: vt ſi quid ſcriptura vel pꝛece

perit qð abboꝛꝛet a cõſuetudie audiẽ᷑ti
um: xel qð abhoꝛꝛet culpauerit: ſʒ ani⸗
mum eoꝛum iam verbi iunvit auctoꝛi
tas figuratam locntionẽ putẽt. Nõ at
pᷣcipit ſcriptura niſi charitatẽ neq; cul
pat niſi cupiditatẽ:⁊ eo modo iĩfoꝛmat
moꝛeſ hominũ. Iẽ ſt animum pꝛeoccu

pauit alicuius erroꝛis opinio quicqᷣd

aliter afferuerit ſcripiura figuratuʒ bo
mines arbitrantur.Mõ autem aſſerit
niſi catholicã fidem rebus pꝛeteritis pᷣ
ſentibus ⁊ futuris. Pꝛeterritoꝛum nar
ratio: eſt futuꝛoꝛum pꝛenunciatio: et
pꝛeſentium demonſtratio:ſed hec oĩa

ad eandem charitatem nutriendam at

q; fouendam ⁊ cupiditatem vitandam

atq; extinguẽdim valent: baritate vo

De doctrina chꝛſt. ana

cõmotum animi ad fruẽdũ deo ꝓpter
ſeiplũ: ⁊ ſe atq; ꝓximo ꝓpter deuʒ. Ku
piditatem aute motũ animi ad fruẽduʒ
ſe ⁊ ꝓximo ⁊ quolibet coꝛpoꝛe nõ pꝛo⸗
pter deum. Quod auteʒ agit indomita
cupiditas ad coꝛumpẽdum coꝛpus
animũ ſuum flagitium vocatur Quod
autem agit vt alteri noceat facinus oi/
citur:⁊ bec ſũt duo genera omniũ pec/
catoꝛum: ſed flagii ia pꝛioꝛa ſunt. Que
cum exinanierint animũ eſt in quandã
egeſtatem perduxerint in facinoꝛa pꝛo
filitur quibus remouedtur impedimẽ⸗
ta flagitioꝛum aut adiumẽéta queran/
aur. Item qð agit charitas ꝙ ſibi pꝛoſit
vt ilitas vocatur. Quod autem agit vi P
ſit ꝓxuno beneficentia nominatur. Et
pꝛecedit vtilitas:qꝛ nemo poteſt ex eo

quod non habet pꝛecedeſe alteri. Quaͤ⸗
to autem magis regnuũ cupiditatis de/

ſtruitur tanto charialis augetur. Quic

quid ergo aſperum ⁊ quaſi ſeuuʒ faciu

dictuq; in ſanctis ſcripturis legitur ex
perſona dei vel ſanctoꝛumn eius ad cuè⸗
piditatis regnum diſtribuẽdum valet.
Quod non perſpicue lonat non eſt ad
aliud referendum: quaſ figurate dictũ
ſit: ſicut eſt illud apoſtoli: Lbeſauriʒas
tibi ir in die ire ⁊ reuelationis iuſti iu
dicij oei: qui reddet vnicuiq; m opera
ſua:his quidem qui ᷣm ſuſtinentia bo⸗
ni operis gloꝛiam ⁊ honoꝛeʒ ? incoꝝu⸗
ptionem querentibus vitam eternam:
bis qui ex cõtentione ſunt ⁊ diffidunt
veritati: credunt autem iniquitati: ira ⁊
indignatio:tribulatio ⁊ anguſtia i om
nem animam bominis operantis malũ
iudei pᷣmum ⁊ greci: ſed hoc ad eos cuʒ
quibus euertuiur ipſa cupiditas qui eti

am vincere voluerunt. Cum autem in
bomine cui dominabantur regna cupi

ditatis ſubuertutur illa aperta eſt locu

tio.qui autẽ ieſu chꝛiſti ſunt carnè ſuaʒ

crucitixerut cum paſſionibus ⁊ cõcupi

ſcetijs niſ qꝛ ⁊ B quedã verba tranſla⸗

ta tractâtur ficuti eſt ira dei ⁊ crucinxe
runt: ſed nõ tam multa ſunt vel ta poſi
ta ſunt vt ottegant ſenſum ⁊ allegoꝛiaʒ
vel enigma faciant quaã ꝓpꝛie figurata
locutionem voco. Quod autẽ bieremie
dicit: Ecce ↄſtitun te bodie ſupꝛa genteſ
2 regna vt euellas 2 deſtruas ? diſper⸗
das ⁊ diſſipes. nõ dubiũ qͥjn figurata lo
cutio tota ſit ad eũ fine referẽda:quem
diximus. Que auté: quaſi flagitioſa im
peritis videntur ſiue tatũ dicta: fiuue eti⸗
am facta ſint vel ex dei perſona vel ex
bominũ quoꝛum ſanctitas nobis con⸗

dẽénatur tota figurata ſunt quoꝛum ad

2

cbaritatis paſtum enucledda ſecreta ſt.
¶Quiſqͥs autẽ rebus pꝛeiereũtibue re
ſtrictius vtuur q; ſeſe habent moꝛes eo
rum cũ quibus vunt ant intemperans
aut ſuperſiuioſus eſt. Quiiquis vo eis
ſic vticur vt metas cõſuetudinis bono⸗
rum iter quos verſatur excedat: aut ali
quid ſignificat aut flagitioſus eſt. n
bominibus enim talibus nõ vſus rerũ
ſed libido vtentis in culpa eſt. neq; vl/
lo modo quii qᷓ; ſobꝛius credideru oo/
min pedes ita vnguẽto pꝛecioſo a muè⸗
liere ꝑſuſos:vt luxurioſoꝑ: vt nequam
hominu ſolent: quoꝝ talia cõuiia de/
teſtamur Odoꝛ emim bonus fama bo⸗
na elt Quam qaiſquis bone vite ope ri
bus baduerit dum veſtigia chꝛiſti ſequi
tur: quaſi pedes eius iĩ pcioſiſſimo odo
re ꝑudiu. Ita ꝙ ĩ alijs ꝑſonis pl runq;
flagitiũ eſt ĩ oiuma vel ꝓphecica perio
na magne cuiuſd rei ngnũ ẽ. Alia p⸗
pe ẽ in ꝑditis moꝛibus. alia in olee pꝛo⸗

pheie vaticinatione cõiunctio meretti⸗

cis. Nec n flagitioſe in 2nui s temu
lentoꝝ ⁊ lacunoꝛu nudanè co?ea: p0

(.

Krtantenti

(ltirrloc
iscotrnin diigt

lengeftgrüſef
poteſrealn

nſucs preco

mrilin
ninfllcimume
cticzlerums

ölnicdamor
ſatordedmon⸗
hrerencontnn

eſte glunf

flaminonnib

fonerearumte

mnorſekercaut⸗
lencirelrobar
ſnus. egn
(eregnuin
ciekſce
füparernde
incolpedi
femninamm
neſtünöͤe⸗
fecunckor⸗

llo eſt vel
lloꝛumten

bitqnänis
Niſ per libi
alpat ſoi
enarratnre
letumnfi
Müitepet⸗
ſintsfiner
Efcutenin
ſaepeben
Utüeretl
lacuntun
dco

—

iene nar
tummuitt
nentni
oomaie
ſrunhuan
Algtetu
miguifegtt
Witinidt
wadſent
Mun Ctah
ieuwtan
lehsfanin
ls oe

7

“
atpii

. NN

ðẽ
——

öLiber

pterea in balneis nudũ eẽ flagitioſum
c. Quid igitur locis ſẽpoꝛibus ⁊ perſo/
nis cõueniat diligenter atiẽdendu ẽ:ne
temere flagiti repꝛebendamus.fieri.n.
poteſt ot ſine aliquo vicio cupidinis vł
voꝛacitatis pꝛecioſiſſimo cibo ſapiens
dratur inlpiane autẽè fediſſima gule flã
ma in viliſſimum olus ardeſcat: ⁊ ſanꝰ
quiſq; malerit moꝛe domini piſce veſci
qᷓ; lenticula moꝛe eſau nepotis abꝛaaʒ
aut oꝛdeo moꝛum iumentoꝛũ. Non.n.
ꝓpterea continẽtioꝛes nobis ſũt plere/⸗
q; beſtie quia vilioꝛibus aluntur eſcis.
Nam in omnibus huiuſcemodirebus
non ex earum rerũ natura quibus vti/
mur:ſed ex cauſa otendi æ modo appe
tendi vel pꝛobandum vel ĩpꝛobãdũ qð
facimus. Regno terreno veteres iuſti:

celeſte regnũ imaginabantur ⁊ pꝛenun

ciabat:ſufficiente pꝛolis cauſa erat vxo
rũ plurium ſimul cum viro haben darũ
inculpabilis conſuetudo. Et ideo vnaʒ
feminam maritos habere plurimos ho
neſtũ nõ erat. Non enim mulier eo eſt
fecundioꝛ:ſed meretrica potius turpun
do eſt vel queſtũ vel libergs vulgo que
rere. ¶In huiuſcemodi moꝛibus qcqd
illoꝛum tempoꝛum nõ libidinoſe facie⸗
bãt quãuis ea facerent que hoc tẽpoꝛe
niſi per libidinẽ fieri non poſſunt non
culpat ſcriptura etiam quicquid ibi ta
le narratur nõ ſolũ hiſtoꝛice ac pꝛopꝛie
ſed etiam figurate ac pꝛophetice acce/
ptũ iterpꝛetãdũ ẽ:vſq; in finẽ illum cha
ritatis ſiue dei ſiue pꝛoximi:ſiue viriuſ⸗
q;:ſicut enim callares ac manicatas tu
nicas habere apud romanos vcteres fla
gitiũ erat. Nunc autẽ honeſto loco na
tis cum tunicati ſunt nõ eas habere fla
gitiũ ẽ.ſic animaduertendũ eſt in cete/
ro quoq; vſu rerũ abeſſe opoꝛtere libi⸗

dine.Que non ſolum ipſa eoꝛum inter

quos viuit conſuetudine nequiter abu
titur:ſed etiaà ſuper fines eius egreſſa fe

ditatem ſuam que inter clauſtra moꝛũ
ſolennium latitabat flagitioſiſſima erus
ptione manifeſtat. Quicquid autes cõ
gruit conſuetudini eoꝛum cum quibus

vita eſſe regenda vel necemſtate imponi

tur vel offic io ſuſcipitur a bonis ?⁊ mal

hominibus ad vtilitatẽ ? bnſicentiam
referẽdũ eſt:vel pꝛopꝛie ſicut ⁊ nos de⸗
bemus:vel etiam figurate ſicut pꝛophe
tis licet.In que facta legenda cum icu
runt indocti alrerius cõſuetudinis:niſt
auctoꝛitate repꝛimantur flagitia putt:
nec poſſunt animaduertere totam con
nerſationẽ ſuã vel in coniugijs:vel ĩ cõ
uiuijs vel in veſtitu: ceteroq; humano
victu atqʒ cultu alijs gentibus ⁊ alijs
tẽpoꝛibus flagitioſũ videri Qua varie⸗

tate innumerabiliũ conſuetudinũ com
moti quidam doꝛmitantes: vt ita dicaʒ

qui neq; ſtultitie ſomno ſopiebantur:
nec in ſapientie lucem poterant enigi⸗
lare:putanerunt nullã eſſe iuſticiam ꝑ
ſeipſam:ſed vnicuiq; genti eonſuetudi⸗
nem ſuam inſtã videri Que cum ſit di
nerſa ommbus gentibus. debeat auteʒ
incõmutabilis manere iuſticia: manifſe
ſtum eſt nullam vnq; eſſe iuſticiam:nõ
intellexerunt ne multa commemoꝛem
Quod tibi fieri non vis alijs ne feceris
nullo mõ poſſe vlla eoꝛum gentili di/
uerſitate variari Que ſententia cum re
fertur ad dilectionem dei:omnia flagi⸗
tia moꝛiuntur cuʒ ad pꝛoximi omnia fa
cinoꝛa:nemo enim vult coꝛumpi babi
taculum ſuum:non ergo debet coꝛum
pere dei ſeipſum.ſ.Et nemo vult ſibi a
quoqᷓ; noceri.nec ipſe igitur cuiq; no⸗
cuerit. Sic eueria tyrãnide cupiditatis
charitas r̃gnat iuſtiſſimis legib dilecti
omis vei: a pꝛopter dei ⁊ ſui z pꝛoximi

De doctrina chꝛſtiana

*
4

pꝛopter deũ. Seruabie ergo ĩ locuti Sepe at accidit ut qſᷣs ĩ melioꝛe gre mn mheub
onibus figuratis regula buiuimoch: vt du ipiritualis nite uel uel eẽ ſe putat lau eoii
tã viu verſetur diligeti cõſderatiõe qd figurate dict eẽ arbitratur que ifero ſetgeete
legi: vonec ad regnũ charitatis ĩterpta ribus grachbus pꝛecipiuntur. Ut verdbi Awoferocunne
tio ꝑducat. Si ãt Bꝓpe is ſonat nulla Gaiis. Sicsie amplexus eſt vitam cugtuenſn,
putet᷑ figurata locuiõ ſipeeptia locutõ le caſtrauit pꝛopter regnũc cloꝛum dc Mnin eolc
Cc:auiflagitiũ aut facin vetas: aut vtilita qd de vxoꝛe diligẽda ⁊ regẽda ſanctili Clanbebgenl
tẽ aut bnficiẽtiã iubens nõ ẽ figurata bꝛi pꝛecipiũt: non pꝛopꝛie ſed tranſlstte ſotnennifſcn
Si at flagitiuʒ aut facinꝰ videt iubere: accipi opoꝛ ere contẽdat.Et quicqd ſta chmmnöniäp
aut vtilitatẽ aut beneficẽtià vetare figu tuit ſeruare innupta virginem ſuam tia hntur Ine
rata ẽ. Niſi manducaueritis inquit car q́; figuratã locutionẽ conetur interpꝛe ſt adinncir
nẽ filij bominis ⁊ ſanguinẽ biberitis ſi. tari: quia dictũ ẽ: Lrade filiam tuam et Gmmnonmine
babebitis vitã i vobis. acinus vel flagi magnũ opues perfeceris. Erit etiam titbii lücitliß
tiũ videt᷑ iubere. YFigura ẽ ergo pꝛecipi hoc in obſeruationibus intelligendarũ ctPpterftg
ens paſſioni deũ eẽ cõmunicadũ:⁊ ſani ſcripturarũ vt ſciamus alia oib/cõmu⸗ Pbatntooff
ter atq; vtiliter recõdẽdũ ĩ memoꝛia qð niter: pꝛecipi alia ſingulis:quibus gene Cenokkcul
pꝛo nobis caro eius crucifixa ⁊ vulne ribus perſonarũ vt nõ ſolũ ad vniuer / lu ſale
rata ſit. Ait ſcriptura: Si eſurierit inimi ſu ſtatũ valitudinis: ſed etiam ad ſuum (ißſpfſethin
cus tuus ciba illuʒ. Si ſitit da potũ illi. cuiuſq; mẽbꝛi pꝛopꝛid infirmitatẽ me⸗ nncedr
poc nullo dubitãte beneficẽtiam pꝛece dicina pertineat:iĩ uo quippe genere cu ſocſnicc
pit: ſed ꝙ ſequit᷑.hoc enim faciens car⸗ rãdũ ẽ: ꝙ ad melius genus non poteſt ſederage
bones ignis cõgeres ſuꝑ caput eius ma exigi. Icẽ cauendu ẽ ne foꝛte ꝙ in ſcri⸗ boRdCun
liuolẽtie facimus putes iuberi.nõ igik pturis vetenbus pꝛo illoꝛũ tẽpoꝝ cõdi⸗ Calonden
dubitaueris figurate dictũ: ⁊ cu poſſit tione etiam ſi non figurare: ſed ꝓpꝛie i⸗ Ualuſeeſt
dupliciter ĩterpꝛetari: vno modo adno telligat nõ flagitiũ neq; facinus: ad cnankin
cẽdũ altero ad pꝛeſtandũ ad beneficẽ iſta etiã tepa quis putet in vſum vile lonmneci⸗
tſtiã te potius charitas reuocet: vt intelli poſſe tranſierriꝙ niſi vominate cupidi ſpa ſlte
gas carbones ignis eẽ vrentes peniten tate? ipſarũ quoq; ſcripturaru euerte/ Leccric
nie gemitus quibꝰ ſupbia ſanat᷑ eius: q da eſt latellitũ querete non faciet. Nec fuond
dolet ſe inimicũ fuiſſe hoĩs a quo ei mi intelligit miſer ad hanc vtilitatẽ illa ee aconu
ſerie ſubuenit. Itẽ cũ ait dñs:qui amat poſita vt ſpei hene homines ſalubꝛiter fihogen
animã ſuã ꝑdit eam nõ vtilitatẽ vetare videant ⁊ conſuetudinẽ quà aſpernan nnniotsi
putandus ẽ qua debet qᷣſq; conſeruare tur poſſe babere vſum bonu:2 eaz qua inote
animã ſuã.i.perimat arqʒ amittat vſum amplexantur ec poſſe dnabilé:ſi bi Cnlinns
eius quẽ nüc habet peruerſũ atq; ppo cbaritas vtenun: hic cupiditas atten/ Mikrnen
ſteꝝ ꝙ inclinat palibvt etna no que datur. N ſi multis vxoꝛibus caſte vti fſinbiſe
rat. Scriptũ é: oa miſericoꝛdiã ⁊ ne ſu⸗ quiſq; pꝛo tempoꝛe potuit:poteſt aliue merde
ſcipias peccatoꝛeʒ. Poſterioꝛ pars ſen⸗ vna libidinoſe magis enim pꝛobo mul N
tentie buiꝰ uidef᷑ netare beneficentiam taru fecunditate vtente pꝛoptet aliud: n
Ait enim ſuſcipias peccatoꝛem. Intel⸗ qᷓ; vnius carne fruente pꝛopter ipſam. ſheſen
ligas enim peccatoꝛem figurate poſuu ¶ Ibi enim queritur venitas tempoꝛu Ndon
ꝓ peccato:vt peccatũ eius nõ ſuſcipiag Opoꝛtunitatibus congi ua bi latiat en W

D
gielakiten
rmnn
iſnnluii
—
mniimt
aipe
uli
ne

ſtrutni⸗
Mopniin
Snnd
amn
uuſt
ſe
eiſe
him
u

piditas tempoꝛalibus voluptatibus i/
plicata. Infe rioꝛiſq; gradus apud deuũ

ſunt quibus ſecundum veniam conce⸗
dit apoſtolus carnalem cum ſingulis
coniugibus conſuetudinẽ pꝛopter intẽ
perantiam eoꝛũ quã illi qui plures ſin⸗
guli cum haberent ſicut ſapiẽs in cibo
7 potu non niſi ſalutem coꝛpoꝛis:ſed in
cõcubitu nõ niſi pꝛocreationẽ filioꝛum

intuebantur. Itaq; ſi eos in hac vita in
ueniſſet adiunctus domini aduentus
cũ iam non mittendi ſes colligendi la/

pides etiã eẽt tẽpus ſta im ſeipſos ca⸗
ſtrarent ppter regnu celoꝛũ. Non è er
go in carendo difficultas niſi cum ẽ in
carendo difficultas niñ cũ ẽ in habẽdo
cupiditas. Nouerat quippe illi bomiĩes
etiã in ipns coniugibus luxuriã eẽ in/
temperatiã abutẽdi ꝙ tobie teſiat᷑ oꝛa
tio:quâdo ẽ copulatꝰvxoꝛi. Ait eniʒ: be
nedictus es domine s patrũ noſtro
⁊ benedictũ nomẽ tuũ ſactũ i ſecula le
culoꝛu. Benedicant te celi ⁊ oĩs creatu
ra: tu feciſti adã ⁊ dediſti illi adiutoꝛiũ
euam. Et nũc dñᷣe iu ſcis quoniam non
luxurie cà accipio ſoꝛoꝛqn meam: ſed
ipſa vitate vt miſerearis noſtri domine
Sed,qui effrenata libidine vel per mul
ta ſſupra diffluẽtes euagantur:vel ĩ ipᷣa
vna coniuge nõ ſolũ excedut ad libero

Frũ pꝛocreationem pertinẽtẽ modũ:ſj ẽt

in maioꝛis intẽperatie ſoꝛdes inuerecũ
dia oĩno ſeruilis culuſdà libertatis ac⸗
cumulãt:nõ credüt fieri potuiſie: vt tẽ/
perãter multis feminis antiqui vterent
viri: nihil ſeruantes in uſu illo niſi ↄgru
um tempoꝛa ꝓpagande ꝓlis officium:
Et ꝙ ipſi laqueis libidis obſtricti uel ĩ
una non faciuũt nullo mõ in multis fie
ri poſſe arbitrant᷑: ſed ipſi poſſũt dicere
nec honoꝛari qdẽ atq; laudari opoꝛtę

se uiros bonos ⁊ ſanctos qui ipſi cum

.
4 8*
ͦǴ.8l RRM *
* ⸗ —

bonoꝛantur atq;; laudant᷑ intumeſrũt
ſuperbia tãto auidioꝛes inaniſſime glo
rie. quãto eos frequẽtius atq; latius li
gua blandioꝛ uentilauerit. Qua ita le⸗
ues fiunt:vt eos rumoꝛis aura ſiue qne
pꝛoſpera ſiue que aduerſa exiſtimant᷑ I
qualibet inuenit noꝛaginer fla gitioꝛuʒ
aut in facinoꝛũ etiaʒs ſaxa collidat: uide
ant ergo qᷓ; ibi arduũ ſit atq; difficile.
nec landis eſca illici:nec cõtumeliarum
acculeis penetrari: ⁊ nõ ex ſe alios men
tiant. Credant potius apoſtolos nr̃os
nec cũ ſuſciperẽtur ab hominibus ifla
tos fuiſſe nec cum deſpicerẽtur eliſos.
Mentra quippe tentatio defuit illis ui
ris.nã ⁊ credẽtiũ celebꝛamur pꝛeconio
2 perſequẽtiũ maledictis infamabarur
ſicut ergo iſti pꝛo tempoꝛe utebant᷑: ſic
illi uetes uſũ feminaꝝ ad ſui tẽpoꝛis cõ
uenientià referentes nõ patiebant eaʒ
dominationem libidinis cin ſeruiunt
qui iſta non credunt Et ideo iſti nullo
modo cobiberent ab inexpiabili filioꝛũ
odio a quibus uel uxoꝛes uel concubi
nas ſuas attentaras ain attractatas eè

cognoſcerent: ſi eis foꝛte tale accidiſſet

Rex antem dauid cuʒ hoc ab ĩpio atqʒ
immani filio paſſus eſſet non ſolum fe
rocientem tolerauit:ſed etiam planxit
extinctum. Non enim carnali ʒelo irre
titus tenebatur quem nullo modo iĩiu⸗
rie ſue:ſed peccata filij commouebant.

nam ideo ſi ninceretur euʒ occidi pꝛ'o

hibuerat:vt edomico ſeruaret᷑ penitẽdi
locꝰ.Et quia non potuit non oꝛbuateʒ
doluit in eius intitu: ſed quia nouerat
i quas penas tã ĩpia ⁊ adultera ? pari
cidalis aĩa raperetur.ndq; alio pꝛius fi
lio qui ĩnocens erat: pꝛo quo egrotatę.
affligebatur moziente letatus eſte Et
boc maxime apparet qua inoderaſio

ne ac temperauria li mini femuns ute

N QV⅛.äe doctrina chꝛiſtianag

dantt: ep ců in vnaͤ illicite irruiſſet rex
idẽ en u quodaã etatis ⁊ tẽpoꝛaliũ rernʒ
ꝓſperitatibus arrepius. Cuius ẽt mari
tũ occidẽduʒ pꝛeceperat accuſat eſt ꝑ
ꝓpheta. Qui cũ ad eũ veniſſet cõnincè⸗
duʒ de peccato: ꝓpoſuit ei ſimilitudieʒ
de paupere qͥ habebat ouẽ vnd cuiꝰ vi/
cinus multas cũ haberet ad aduẽtũ ho
ſpitis ſui.vnicã potius vicini ſui pauꝑis

ouiculã exhibuit epulãdã. In quẽ com

motus dauid occidi eũ inſſit ?⁊ quadru
plicari onẽ pauperi:vt ſeſe neſciẽs ↄdẽ
naret:qui peccauerat ſciẽi. Qõ cũ ei ma
nifeſtatũ eẽt:⁊ diuinitus denũciata vin
dicta dilnit penitẽdo peccatũ:ſʒ tamè ĩ
bae ſimilitudine ſtupꝛũ tantümodo de
ſignatũ ẽ de oue vicini pauꝑis.De mari
to aüt mulieris:bhoc ẽ de ipſo pauꝑe: qᷣ
vnã ouẽ babebat:occiſo nõ ẽ ꝑ ſimilitu
dinẽ iterrogatus dauid vt ĩ ſolũ adulte
riũ diceret ſniam dãnatiõis ſue.Ex quo
itelligit᷑ quãta tẽperantia multas mu/
lieres babuerit:qñ de vna ĩ qua exceſſit
modũ a ſeipſo puniri coactus ẽ: ſʒ ĩ iſto
viro imoderate hinus libidinis nõ per⸗
mãſio ſʒ traſitus fuit. Pꝛopterea. n.
ab arguẽte ꝓpbeta ille illicitus appeti⸗
tus hoſpes vocatus c. Nõ.n.eũ dixit re
gi ſuo ſʒ hoſpiti ſuo:vicini paugis oueʒ
ad epulandu exbibuiſſe. At vo in eius fi
liũ ſalomonẽ nõ quaſi hoſpes tranſitũ
habuit:ſʒ regnũ iſta libido poſſedit. De
quo ſcriptura nõ tacuit culpãs eũ fuiſ/
ſe amatoꝛe mulierũ. Cuius tii initia de
ſiderio ſapitie fragrauerũt:quam cum
amoꝛe ſpirituali adeptus eét amoꝛe car
nali amiſit. Ergo q;q; oĩa que ĩ vete
ris teſtamẽti libꝛis geſta ↄtinẽtur:nõ ſo
lu ꝓpꝛie: ſ etid figurate accipienda ſint
tamé etiã illa que ꝓp:ie lectoꝛ accepit:

iz laudati ſũt qui ea feceriſt: ſj tamen en

abboꝛꝛent a ↄſuetudine bonoꝝ qui pꝛi⸗

mo aduentũ dñi dinina pcepta cuſtodi

unt figurà ad intelligẽtiaʒ referat: factũ
vo ipſũ ad moꝛes traſferat. Multa eni
ſũt que illo tẽpoꝛe officioſe facta ſũt: q̃

modo nisſ libidinoſe fieri non pñt.Siq̃

vo peccata magnoꝝ viroꝝ legerit: iñ et
ſi in aliquã figura rerũ futurarum aiad
nertere atq; idagare poterini:rei tamen

geſte ꝓpꝛietatẽ ad hũc vſum aſſumant

vt ſe nequaq; recte ſuis factiſ iactare au
deãt: ⁊ pꝛe ſua iuſticia ceteros tcq;ᷓ pec⸗
catoꝛes ↄtemnant:cũ videdt tantoꝛũ vi

reꝝ cauédas tépeſtates 2 flenda nau
fragia. Ad boc.n. etid ipſa peccata il⸗

loꝝ hominũ ſcripta ſũt:vt apoſtolica il⸗
la ſnia vbiq; tremenda ſit qua ait. Qum
ꝓpter qui videt᷑ ſtare videat ne cadat.
Tulla.n.fere pagina ẽ ſanctoꝝ libꝛo:ũ
in qua nõ ſonet ꝙ ſupbis reſſtit deꝰ:hu
milibus aũt dat gratiäã. Maxime ita
q; inueſtigadũ ẽ vtrũ pꝓpᷣa ſit an figurs
ta locutio qua itelligere condtur. Naʒ
cõperto ꝙ figurata ſit adhibitiſregulis
rerũ quas i pᷣmo libꝛo digeſſimus faci⸗
le ẽ eam verſare oĩbus modis donec ꝑè⸗
ueniam ad ſuiam veritatis: pᷣſertim cũ

vſus acceſſerit pietatis exercitatione ro

boꝛatus. Inuenimus aũt vtrũ ꝓpꝛia ſit
an figurata locutio illa intuẽtes que ſu
pꝛadicta ſũt Qò cũ apparuerit vba qui
bus ↄtinẽtur aut a fimilibuſ rebꝰducta
inueniũtur: aut ab aliqua vicinitate at
tingẽtibus Sʒ qm multis modis res
ſimiles rebus apparẽt nõ putemus eè
pꝛeſcriptũ:vt ꝙ i aliquo loco reſ aliqua
p Rimilitudinẽ ſigniſicauerit hoc eã ſem

per ſignificare credamus. Nam ⁊ in vi⸗

tuperationẽ poſuit fermẽtũ domincũ

laudẽ cũ diceret: Simile ẽ regnũ celoꝝ

mnlieri que abſcõdit fermẽruʒ iĩ tribus

meiuris farine donec fermetaret totuͤ.

gfmuf.

.
.

oigt n

giegzlgtitrit

cMdterſ
dillindono⸗
Hlitudines ⸗
fmetoſupu
oſignifcar
etndnindaf
lieicl
.

ommgiisr

gaberpesit
Imalocut
i. boo⸗
Mmibeaobet
molthelbe
ntbeegui
nedebüfgn

ſicnacönen
fſchndenei⸗
ſtincnin⸗
kimmnden
Teertien

ſgodnoic

noriv
igeteztue
toeſemmnen
utotbzne
Uennoͤer
Eifironnr⸗
Weponke
hllüſgri
Ungtſortü
Mutgterine
gitiinkn
lurzgnfe
hikgſöͤſne

.

S=

nligie

iin

Anlkie

Rr
dantiint
itgnnmmn

4
4

niddie

eiti
mmraiſtin
Kirtrat
Nenaip
rwſrntit
modſt
Knnn
Lpiguntin
Ami De
jinihitn
umncin
mſtnii⸗
kwne
S
nwin
u,
¹ i

Rl
6 e

tit

“ .
*

DPnius igit᷑ darietatis obſer uatio dii⸗

s9 hʒ foꝛmas:ſic.n.aliud atq; alind res

queq; ſignificdt: vt ant ↄtraria aut tãtũ
modo diuerſa ſignificẽt. Cõtraria.ſ.
cũ ats in bono als ĩ malo res eadem ꝑ
ſimilitudines ponit᷑:ſcut hoc eſt qo de

fermẽto ſupꝛa diximus. Cale eſt etiã ꝙ
leo ſignificat chꝛiſtũ vbi dicit᷑: Uicit leo
de tribu iuda.ſigniſicat diabolũ vbi ſcri

tũ ẽ:aduerſarius veſter diabolus tãq;

eo rugits circuit querẽs quẽ deuoꝛet.

Jiaſerpés ĩ bono c aſtuti vt ſeventes
In malo aũt.ſerpẽs euã ſeduxit aſtutia

ſua. In bono panis.ego ſũ panis viuus
qui oe celo deſcẽdi. In malo paniſ.Pa

nes occltos libẽter edite. Sic ⁊ alia plu

rima.Et bec quidẽ que ↄmemoꝛam mi⸗
nime dubiã ſignification gerũt:qꝛ exẽᷣ
pli gratia cõmemoꝛaui:nõ niſi viã ma/
nifeſta debuerũt. ¶¶ Sũt autẽ que ĩcer/⸗

lix ĩ mann domini vini meri plenꝰ mix⸗
to. Incertũ eſt. n.vtrũ iram dei ſignificʒ
ſi vſ ad nouiſſimaà pena ideſt vſq; ad fe⸗

cem potius ſcripturarũ gratiaʒ a iudeis

ad gẽtes tranſiturã:qꝛ ĩclimauit ex boc
in hoc remanẽ᷑tibus apud iudeos obſer

uationibus quas carnaliter ſopiũt: quia
fex eius nõ eſt exinanita.

eadẽ ñi in ↄtraria:ſʒ tm̃ in diuerſa ſignifi
catõne ponit᷑illud eſt ĩ exẽplũ ꝙ aqua
⁊ populũ ſignificat.ſicut ĩ apocalipſi le⸗

gimus ⁊ ſpiritũ ſanctũ.ſicut ⁊ illud:flu⸗

mina aque viue fluent oe vẽtre eins. et
ſiquid aliud atq; alind ꝓ locis ĩ quibus

penitur aqua ſigmiſicare ĩtelligitur.ſic ?

alie res nõ ſingule:ſjj vnaqueq; earũ nõ
ſolũ ouo aliqua dinerſa: ſed etiã nõnũ⸗
; multa ſignificat ꝓ loco ſentẽtie ſicnt

poſita reperiũtur. vbi autẽ apertius re ⸗

periũtur ibi oiſcẽdũ eſt quomodo in lo
cis intelligãtur obſcuris. ¶ Neq; en iʒ

u vero reſ

.11).
melins põt intelligi ꝙ oeo dictũ eſt. ap
pꝛehẽde anma ⁊ ſcutũ:⁊ exurge in adiu
toꝛiũ mibi:qᷓ; ex illo loco dbi dictum eſt
Domine vt ſcuto bone volũtatis tue co
ronaſti nos. Nec tamè ita iam vt vbi⸗
cũq; ſcutũ ꝓ aliquo mnnimẽto legeri/
mus poſitũ nõ accipiamus niſ bonam
volũtatem dei.Dictũ eſt enim ⁊ ſcutum
fidei ĩ quo poñitis ſagittas maligni igni
tas extinguere.nec rurſũ ideo debemus
in armis huiuſcemodi ſpiritualibus ſc&
to tantũmodo fidẽ tribnere:cũ alio los
co etià loꝛica victa ſit fidei. induti iquit
loꝛica fidei ⁊ charitatis. Quado auté
ex eiſdẽ ſcripture cerbis nõ vnuʒ aliqd
ſed ouo vel plura ſequũtur eti ſi latet
quid ſenſerit ille qui ſcripſerit:nibil pe⸗

riculi eſt. ñ qðlibet eoꝝ cõgruere verita
ti.ex alijs locis ſanctarũ ſcripturarũ do
1 ceri poteſt. id tamè eo conante qui diui
tũ ſit in quà partẽ accipi debeãt ncut ca

na ſcrutatur eloquia: vt ad veritateʒ p⸗

ueniatur auctoꝛis:per quẽ ſcripturaʒ il⸗

lam ſanctus oꝑatus eſt ſpiritꝰ: ſiue hoe
aſſequat᷑ ſiue aliam ſentẽtiam de illis x
bis que fidei recte nõ refragatur excul
pat teſtimoniũ habẽs a quocunq; alio
loco diuinoꝝ eloquioꝝ.Ille quippe au

ctoꝛ ĩ eiſdẽ vbis que intelligere volumꝰ
2 ipſã ſententià foꝛñtan vidit.⁊ certe di

ſpiritus qui ꝑ eũ hoc operatus eſt etiaʒ
ipſã occurſuram lectoꝛi vel auditoꝛi ſi/
ne onbitatione pᷣuidit: ĩmo vt occurre⸗
ret:qꝛ ⁊ ipſa ẽ veritate ſubnixa puidit:
nã quid in diuinis eloquijs largiꝰz vbe
rius potuit dininitus paideri q; vt ea/
cem vᷣba ꝓluribus intelligantur modis
quos alia nõ minus diuina conſtantia
faciat appꝛobari. Ubi auteʒ ſenſus erui

tur cuius incertũ certis ſanctarum ſeri

pturarũ locis nõ poſſit aperiri reſtat vt
reddita ratione manikeſt appareat eti
am ſ ille cuius vba intelligere q̃rimus

eũ fone nõ ſenſit.ſj hec còſuetudo peri
culoſa ẽ.per icripturas.n.diuinas mul
to rutius ambulat: quas verbis trãſla⸗
tis opacatas ↄſcrutari volumus.aut B;
inde exeat qð nõ bʒotrouerſiã aut ſibʒ
ex eadẽ ſcriptura vbiq; ex eiꝰinuẽtis aiʒ
adbibitis ieſtibꝰterminet᷑. Sciãt aut liĩa
ti modis omnibus locutiõis quos grã

matici greco nomine tropos vocã:: an⸗
ctoꝛes noſtros vſos fuiſſe ⁊ multiplici⸗
us atq; copioſius qᷓ; poſſit exiſtimare ł

credere qui neſciũt eos ⁊ ĩ alijs iſta di/
dicerũt. Quos tamẽ tropos qͥ nouerũt
agnoſcũt i litteris ſctis eoꝛũq; ſcientia
ad eas intelligẽdas aliquantu lũ adiu
uant᷑:ſed hoc eos ignariſ tradere nõ de

cet ne artẽ gramaticà docere vidcamur

Exera ſane vt diſcãtur admoneo nemo
q́;uis ſuꝑius id iam admonuerim.i.i ſe⸗
cũdo libꝛo.vbi de liguarũ neceſſaria co
gnitione oiſſerui:na littere a qͥbus ipſa

grũtnatica nomẽ accepit. grmatica.n.

greci litteras vocãt ngna vtiq; ſonoꝛuʒ
ſut ad articulatã vocẽ quã loqmur pti⸗
nẽtium. Iſtoꝝ aũt tẽpoꝝ nõ ſolũ exem
pla ſicut omniũ ſʒ quoꝛuũdã etiã nomia
ĩ diuinis libꝛis leguntur.ſicut allegoꝛia
enigma parabola QuÄauis pene omneſ

tropi q liberali dicutur arte cognoſci ẽt

in eoꝝ repiamur loquelis qͥ nullos grã
maticos audierũt:⁊ eo quo vulgus vii⸗
tur ſermone contẽti ſũt.Quis.n.nõ di/
cit ſic joꝛeas.q tropus metaphoꝛa no⸗/
minatur. Quis nõ vicit piſcinã eã que
nõ habʒ pices:nec facta ẽ ꝓpter piſces
Et tamẽ a piſcibus nomẽ acceꝑit:qͥ tro
pus caratreſis dicitur./.Lõgũ eſt ito
modo ceteros ꝑſequi.ſam vſq; ad illoſ
puenit vulgi locutio. Qui ꝓpterea mira
bilioꝛes ſũt:qꝛ circa quã vicitur ſignifi/

cãt.ſicuti ẽ que appellatur ironia vłlan

tifraſio.ſed ironia ꝓnũciatione indicat

De doct rina chriſtiang

quid velit intelligi: vt cũ dicimus bomi
ni mala facieti res bonas facis. Antifra
ſis vero vi cõtraria ſignificet non voce

ꝓnuaciantiſ efficitur: ſʒ aut vba aut ſua

qð loquimur:velut ñ dicamus caue il⸗
lu qꝛ bonus homo eſt.Et quis talis nõ
Dicit indoctus nec omnino ſciens quid

ſcit vł quid vocetur iropius. Quoꝑ co
gnitio ꝓpterea ſcripturaru ambiguita-⸗

tibus diſſoluẽdis eſt neceſiaria:q: cum

ſenſus ad ꝓpꝛietatem verboꝝ ſic aceipi
atur abſurdus eſt. Querendũ eſt vii;
ne foꝛte illo vel illo iropo vietum ſu ꝙ
non itelligimus: 2 ſie plieraq; inneta ſe
Lbicenius quida qui.
cõtra donatiſtas iuectiſſume ſcripſir ca

que latebant

fuerit donatiſta ⁊ illic innenitur abſur
diſſimi coꝛdis.vbi eos non ex omnipar

te relinquere voluu:ecit libꝛum quem
vocauit regi arum: qꝛ in eo quaſdam
ſeptem regulas execitus e quibus qua
ſi clauibus diiinarũ ſcripturarùa piren

tur occulta.quarũ pᷣnam ponit de vno

⁊ eius coꝛpoꝛe.icoaʒ de dñii coꝛpoꝛe bis⸗
partito. Lertiã oe ꝓmiſſis ⁊ lcge.Quar.

tam de ſpecie ⁊ genere.Quiniaã de tem

pe ꝛibno. Sextã de recapitulatione. Se
ptumam de diabolo ⁊ eiꝰR coꝛpoꝛe.Que
quidẽ cõſiderata ſicut ab lo aperiunt
parũ adiuuant ad penetradum que re⸗
cta ſunt diuinoꝛũ eloquioꝛũ: nec ſame.

omnia que ita ſcripta ſũt vt non facile

intelligantur: poſſunt bis regulis iue⸗
miri. Sʒ alijs modis plurimis quos nu⸗
mero ſepteno quo adeo nõẽ iſte com/
plexus:vt idẽ ipe mulia exponat obſen

n ltuhin
Ulitoniͤnee
eitetellie

ſenlutapocalipſt

quoꝑ oꝛigo ecõtrario eſt.ſicut appelltt cnoiinellge

lucus ꝙ minume luceat: aut ita dici con
ſueuit aliquid q;uis etiã non ecòtrario:
veluti cũ querunus accipere ꝙ ibi non
eſt:⁊ reipondetur abudat:aut adiũctis
Vbis facimus vt a cõtrario intelligatur

ſiſreqaibusſſ

Cnaurmoltilie
Nosongelosi
ancopoli⸗
eriettegolan

Cnlſuna gerte
iſ nam coll
ntnimisopen
mulonolr
Unſgibbiſegn
haeinte

mtertbunee

tndrinaſd
ennenedad
ſgeſtenceſk

(cſſanädatin

Irlbeling

um legnt

careſiten

ſelegite

Peſumoel
guriſnid
Unmicanine.
poneſten
nruſg p

nen
Mcdier
murz

En

WAia
MS

SnACNNr
duCPN

wit

Ahmar
in
reranm

mmien

4

¶iber

ra:in quibus harum regularũ adhibet
nuilã: quonid nec opus eſt. Neq; enim
aliquid tale illic verſatur aut queritur:
fſlcnit in apocalipſi ioannis querit quem
admodũ intelligẽdi ſũt angeli ecclefia/
rũ ſeptẽ quibus ſcribere iuberur:⁊ ratõ
ecinatur multipliciter: ⁊ ad boc puenit
xt ipios angelos ĩtelligamus eccleſias.
