dens: qui ſolus viuificas omnia:qͥ crea
ſti omnia:qui vbiq; es ⁊ vbiq; totus:qͥ
ſentiri potes videri non potes:qui nuſ⸗
quam dees ⁊ tamẽ ab miquoꝛum cogi
tationibus longe es. Qui nec tibi dees
vbi longe es:quia ibi non es per grau⸗
am ades per vindictam. Quod omnia
tangis:nec tamen omnia equaliter tã
gis:quedam enim tangis vt ſint:nec ta⸗
men vt viuant ⁊ ſentiant quedam vero
tangis vt ſint viuant ⁊ ſentiant nec ta⸗
men vt diſcernãt: quedam vero tãgis
vt ſint vinant ⁊ ſentiant et diſceruant.
Et cum tibi metipſi nunquam diſimiliſ
ſis:diſſimiliter tamen tãgis diſſimilia:
qui vbiq; pꝛeſens es ⁊ inueniri vix po⸗
tes quem ſtantem ſequimur ⁊ appꝛehẽ
dere non valemus qui teneſ omnia im
ples omnia:circumplecteris omnia:ſu
ꝑ excedis omnia ſuſtineſomnia. Neq;
enim ex alia parte ſumꝰ atq; ex alia ꝑte

excedis:neque ex alia parte imples: et

ex alia circun plecteris:ſed circumple⸗
ctendo imples ⁊ implendo circunple

cteris: ſuſtinẽdo ſuperexcedis:⁊ ſuꝑ ex

b 4

cuius velle poſſe ẽ. Qò oĩa q̃ de nibilo⸗

cedendo ſuſtines. Quod doces coꝛda

fideliũ ſine ſtrepitu verboꝝ.Quod at/

tigiſa fine vſq; ad finẽ foꝛtiter ⁊ diſpo

nis oĩa ſuaniter:qð locis nõ diſtende
ris:nec tꝑibuſ variaris:neq; habes ac

ceſſus ⁊ receſſus:ſed habitas lucẽ ĩac

ceſſibilẽ: qua nullus hoĩum vidit nec
videre põt. In te manes quietus:vbiq;

circuiſ totũ vbiq; ꝓꝛſus totꝰ.Nõ.n.ſci
di vel oiuidi poteris qꝛ vere vnus es:

nec ĩ partes efficeris:qꝛ totns totũ te
nes:totũ ĩples:totuʒ illuſtras ⁊ poſſi⸗
des. Huius videlicet myſterij imẽſam
ꝓfunditatẽ mens humana concipere

nõ põt. Nec oꝛatoꝛia lingua enarra⸗

re neq; diffuſi ſermones nec bibliothe
caꝝ volumina qunt explicare:ſi totuʒ

mũdum libꝛi repleant: tua ſcia inenar

rabilis nõ põt enarrari:qm vere idici
bil es:nullo mõ ſcribi potes neq; ↄclu
di:qͥ es fons lucis diuine ⁊ ſol claritat
eterne:magnus eni es ſine quãtitate:
7 iõ ĩmẽſus:bonus es ſine qualitate:
⁊ iõ vere ⁊ ſumme bonus ⁊ nemo bo
nus niſi tu ſolus cuius volũtas ẽ opꝰ

creaſti ſola volũtate feciſti. Q omnè
creaturã tuã abſq; indigẽtia aliq̃ poſſi
des:⁊ ſine laboꝛe gubernas ⁊ abſqʒ te
dio regis.Et nihil ẽ qð ꝑturbet oꝛdinẽ
iperij tui vel ĩ ſũmis vel ĩ imis.Qõ ĩ oĩ

bus locis ſine loco haberis ⁊ oĩa con

tines ſine ambitu:⁊ vbiqʒ pꝛeſens es ſi
ne ſitu ⁊ motu.Qõ nec mali auctor es
qðq; facere nõ potes:qð nibil non po
tes:neqʒ vnq;ᷓ te aliquid feciſſe penitu

it: nec vllius cõmotiõis animi tẽpeſta

te turbaris:nec totius terre pericula re
gnũ tuum ẽ. Nulla flagitia vel ſcele
ra ꝓbas aut ĩperas. Nũquã mentiris:
ꝛ eterna veritas es:cuius vnius boni
tate facti ſumus ⁊ iuſticia pẽas luimꝰ

⁊ clementia liberamur. aʒ nihil cele
ſte nihil igneũ nihil terrenũ: nibilque
qð coꝛpoꝛis ſpũs attĩgat ꝓ te colẽduʒ
eſt qui vere es qð es ⁊ nõ mutarl.Cui
maxime ſpuũalr cõuenit illud qð greci
dicũt atine eſt:qꝛ qõ ſemꝑ idem
ipſe es ⁊ anni tui nõ deficient. Hec et
alia multa docnit me ſcã mater eccła
cuius factus ſuʒ membꝝ ꝑ gräãm tuam
Docuit me ſane te ſolũ viuũ ⁊ verum
deũ:nõ eſſe coꝛpoꝛeũ ⁊ paſſibileʒ. Ni
bilqʒ de ſubſtãtia tua vel natura vllo
mõ eſſe violabile aut cõ nutabile aut
cõpoſitũ vel factũ.Et iõ certũ ẽ coꝛpo
reis oculis te nõ poſſe ſentiri: ſed nec
ab vllo moꝛtaliũ ĩ pꝛopꝛia eſſentia ali
quãdo potuiſſe videri. Hinc eteniʒ pa
tenter dat᷑ iutelligi ꝙ vnde angel ite
intuent᷑ ide ⁊ nos poſt hãc vitaʒ vide
bimus.Sed nec ipſi ꝓfecto te vidẽ pñt “
ſicuti es Nulli oeniqʒ alij tota niſi tibi
ſoli nota eſt omnipotẽes trinitas.
¶De vnitate ꝑſonaꝑ ⁊ pluralitate in
deo. Cap. xxix.
V vero vnitas diuinitatis per
ſonaruʒ pluralitate multiplex
numerabiliter es inumerabil:
ccirco mẽſurabilr ĩmẽſurabilis et
põderabilr ĩponderabilis. Nõ eniʒ ſũ⸗
me bonitatis q̃ tu ipſe es pfitemur oꝝ
ginẽ:ex qua oĩa:per quã oĩa:in qᷓ oĩa:
ſed eius participatõe dicimꝰ bona oia
Nã tua diuina eſſentia ſemꝑ caruit ac 2
caret materia:licet non careat foꝛma:
foꝛma ĩfoꝛmata:foꝛma foꝛmarum:foꝛ
ma foꝛmoſiſſima:quã dũ impᷣmis qua
ſi figulũ rebus ſingulis eas ſine tui au⸗
gmẽti aut tui detrimẽti mutabilitate ꝓ
culdubio a te facis differri:qͥcqd autes
in natura creaturaꝝ ẽ creatura tua eſt
O vna trinitas ⁊ trina vntas deus:cu⸗
ius oĩpotentia oĩa poſſidet ⁊ regit et ĩ⸗

plet qᷓ creauit. Nec iõ te iplere oĩa dici
mus vt te cõtinedt:ſed vt ipſa potius a
te ↄtineant᷑. Nec particulatiʒ iples oĩa

nec vllatanus ita putãduʒ eſt vt vnaq̃⸗

q; res ꝓ magnitudine poꝛtiõis ſue ca⸗
piat te maxia maius ⁊ minima minus:
dũ ſis potius ipſe in oĩbus ſiue oĩa ĩ te:
cuius oĩpotentia ↄcludit vniuerſa:nec
euadendi potentiã tuã qͥs aditũ iueni
re poterit.Qni enĩ te nõ hʒ placatuʒ ne
quaq; euadet iratũ:hcut ſcriptũ ẽ:neq;
ab oꝛiente nʒ ab occidẽte neqʒ a deſer⸗/
tis montibus qm̃ deus iudex ẽ.Et alibi
quo ibo a ſpiritu tuo ⁊ quo a facie tna
fngidã:ĩmenſitas diuine magnitudinis
tue iſta ẽ:vt intelligamus te intra oĩa
ſed nõ ĩcluſum:extra omnia ſed nõ ex
cluſum.Et iõ interioꝛ es vt oĩa cõtine/
as:⁊ iõ exterioꝛ es vt ĩ circũ ſcripte ma
gnitueſinis tue ĩimẽſitate oĩa cõcludas
per illud ergo qð interioꝛ es:oſtẽderis
eẽ creatoꝛ:per id vo qð exterioꝛ es:gu/⸗
bernare oĩa demõſtraris:ac ne ea que
creata ſunt ſine te eſſent:ĩterioꝛ es ex⸗
terioꝛ vero vt oĩa cõcludãt a te:non lo
cali magnitudine:ſed poxẽtiali pᷣſẽtia:
q vbiq; pñs es: ⁊ oĩa tibi pꝛeſentia:qᷓ;
uis quidã hec ĩtelligãt:quidã vero nõ
intelligãt. Inſeparabilis g nature tue
vnitas ſeparabiles nõ põt habere per⸗
ſonas: qꝛ ſicut es trinitas in vnitate
vnitas ĩ trinitate:ſic ſeparationem non

quidẽ ille ꝑſone aliquàdo ſingule ſed
lta te voluiſti deus trinitas inſeparabi
lẽ oſtẽdere ĩ ꝑſonis:vt nullum tibi no
mẽ ſit in q̃libet ꝑſona:qð nõ ad aliam
ſecũdum relatiõis regulam referat ſiẽ
pater ad filium filius ad patrem: ſtcut

ſpũs ſcũs ad patrem ⁊ filium veriſime

refert. Es vero noĩna q̃ ſubiectum vel
ꝑſonã vel potentiã vel eſſentiam tuam

editationes.

ſignificant:vel quicquid ꝓpꝛie dicitur
deus:oĩbus ꝑſonis equaliter ↄueniũt
vt deus magnus oĩpotẽs eternꝰ ⁊ oĩa
que naturalr de te deo deum. Non eſt
aliquod nature nomẽ:quod ſic tibi
deo patri cõuenire valeat:vt aut filio

tuo aut ſpũ ſcõ cõuenire nequeat. Dici
mMus te patrem naturalr eſſe deum ſed

naturalit ẽ filius deus:naturalr eſt et
ſpũs ſcũs. Nõ tñ tres dij ſed vnus na⸗
turaliter deus pater ⁊ filiuſ ⁊ ſpũs ſan

ctus. Iccirco inſeparabilis es ſcã trini

tas:deus ĩ pſonis ſenſu intelligenda.
qᷓ;uis voce ſeparabilia habeas nomiĩa:
qꝛ pluralẽ numerũ ĩ nature noĩbꝰ nui
latenus recipis. In boc enĩ oſtendit᷑ ꝑ
ſonas nõ poſie diuidi in ſancta trinita
te q̃ vnue ðs ver es:qꝛ cuilibet nomen
ſemper ad alteram reſpicit pſonã. Si
patrem dico filium oſtendo:ſi ſiliũůũ no
mino pᷣdico patrẽ:ſi ſpũm ſanctum ag

pello alicnius eẽ ſpũm: neceſſe ẽ intelli

gi. ſ. patris ⁊ filij. Pec ẽ eniʒ fides va de
ſana doctrina:hec certe ẽ fides catholi
ca ⁊ oꝛthodoxa:quã me wocuitindna.
matris eccle tue de gr̃a tua. Or̃o
ad ſcãm trinitatẽ. Cap. xxx.
uocat itaq; domine te fides
mea quam dediſti mihi:pꝛopi
nitatem tuam ad ſaluatio/

nem meam. Fidelis autem anima ex
81 er fige viuit: tenet in ſpe quod videbit in
potes habere perſonaꝝꝑ. Nominãtur

re.Inuocat te deus meus caſta cõſciẽ
tia ⁊ ſuanis amoꝛ fidei mee:quam con
cuſſis ignoꝛani ie tenebꝛis ad veritatis
intelligentiam perduxiſti: quã a ſtul
ta ſeculi vita amaritudine eruiſti: atq;
adhibita tne dulcedinis charitate io⸗
cundam mihi ⁊ mellifluam redidiſti.
Inuocat te trinitas beata vox clara et
ſincerus amoꝛ fidei mee:quam ab ipᷣis
enutriẽs cunabulis:illuminaſti ſemp

per illuſtrationem gratie tue: 2 ;ᷓ ad/
augẽs ⁊ confirmaſti in me per docu⸗
menta matris eccleſie. Le iuoco beata
2 benedicta ⁊ gloꝛooſa trinitas:pater ⁊
filius ⁊ ſpũs ſanctus:deus dñs:paradi
ſi charitas:gratia:communicatio:geni
toꝛ genitus regeneras verum lumen:⁊
ltumine vera illuminatio:fſons flumen
irrigatio:ab vno omnia. per vnum oĩa
in vno omnia:a quo:per quem:in quo
oĩa:diuens vita:vita a iuuẽtute viuẽti⸗
um viuificatoꝛ: vnns a ſe vnus ab vno
ynus ab ambobus:on a ſe:on ab alio:
on ab vtroq;:verax pat᷑ veritas filius:
veritas ſpũs ſanctus: vna ergo pater lo
gos paraclitus eſſentia: vna virt*: vna
bonitas:vna beatitudo:a quo:ꝑ quem

⁊ quo btã ſt oĩa quecũq; bta ſunt.

uid deus va ? ſũma dita c. Ca. xxxj
Eus vera ⁊ ſumma vita:a quo
Pquem:⁊ in quo viuunt om
Jnia quecunq; vere ⁊ beate vi⸗
uunt Deus bonum ⁊ pulchꝛũ a qno ꝑ
quem ⁊ in quo bona ⁊ pulchꝛa ſt᷑ oĩa
quecũq; bona ⁊ pulchꝛa ſunt. Deuſ cu
ius nos fides excitat: ſpes erigit: clari⸗
tas iũgit. Deus qui peti iubes ⁊ iueni⸗
ri facis: pulſantibus aperis. Deus a
quo auerti cadere eſt:ad quem conuer
ti reſurgere eſt i
ſiſtere ei eus quem nemo ami
ni oeceptus:nemo querit niſi admoni

n

tus: nemo innenit niñ purgatus. Deus

quẽ noſce viuere eſt: cui ſeruire regna⸗

re eſt quẽ laudare ſalus ⁊ gaudium E

alme te labijs ⁊ coꝛde omniq; qua va
leo virtute laudo benedico atq; adoꝛo
tueq; clementie ⁊ bonitati pꝛo vn iner
gs beneficiis tuis gras refero:⁊ hym⸗
num gloꝛie tue cano: ſanctus ſanctus
ſauctus te innoco o beata trinitas: vt
venias in me:⁊ templum facias dignuʒ

in quo manere con⸗

“c

gloꝛie tue. Rogo patrem per filiũ. Ro⸗
go filium per patrem. Rogo ſpũm ſan
ctum per patrem ⁊ filium:vt omnia vi
tia elongentnr a me: ⁊ omnes ſancte
virtutes plantentur in me:deus imen
ſe a quo omnia:per quem omnia: in
quo omnia facta ſunt viſibilia ⁊ inui⸗
ſibilia. Qui opera tua extra circũdas:ĩ⸗
tra reples:ſupꝛa tegis: ⁊ infra fers.u
ſtodi me opus manuũ tuaruʒ in te ſpe⸗
rantem:in tua ſolummodo miſericoꝛ⸗
dia cõfidentem:cuſtodi me queſo hic
⁊ vbiq;:nũc ⁊ ſemper:intus ⁊ foꝛis:an

te ⁊ retro:ſupꝛa infra circum circa: ita
dt in me nullus pateat locus inſidijs

inimicoꝛuʒ. Lu es deus omnipotẽs cu
ſtos ⁊ pꝛotectoꝛ omnium in te ſperan
tium:ſine quo nemo eſt tutus:nemo ð
periculis liberatus: tu es deus ⁊ nõ eſt
alius deus pꝛeter te:neq; in celo ſurſũ
neq; in terra veoꝛſuʒ:qui facis magna
lia ⁊ mirabilia ⁊ inſcrutabilia: quoꝛuʒ
nõ eſt numerus:te vecet laus te decet
honoꝛ te decet hymnus:tibi omnes an
geli: tibi celi ⁊ vninerſe poteſtateſ bym
nos dicũt ⁊ laudes indeſinenter conci
nũt:vtpote creatoꝛi creatura: onño fui
regi milites:te ſcãʒ ⁊ ĩdiuiduã trinitatẽ
oĩs creatura magnifieat:oĩs ſpũs lau⸗
dat. 1 Laus ageloꝝ ⁊ hoĩuʒ. Ca. xxxij
Ibi ſancti ⁊ bumiles coꝛde: ti
bi ſpuſ ⁊ anime iuſtoꝝ:tibi oẽſ
uperne cines ⁊ cũcti btõꝝ ſpi
ũ oꝛdines:głiaʒ ⁊ honoꝛẽ ſupplicit

ritu

adoꝛãtes cõcinũt:ſine fine laudant: te

dñne illi ſuꝑni ciues magnifice ⁊ lauda
bilit. Laudat te hõ magna poꝛtio crea
ture tue:ſed ⁊ ego peccatoꝛ homũcio:
ſteſiderio magno cupio te laudare
amare te opto amoꝛe pꝛecipuo: deus
meuſ vita mea foꝛtitudo mea ⁊ lauda
tio mea dignare me laudare te. Da mi

— —ððð

— --—

bi lumè in coꝛde:verbum in oꝛe:vt coꝛ
meũ meditet głiaʒ tuã:⁊ ligua mea to
ta die cãtet laudes tuas:ſed qꝛ non eſt
pulchꝛa laus ĩ oꝛe peccatoꝛis:⁊ qꝛ vir
pollutus labijs ego ſuʒ mũda obſecro
os meũ ab oi ĩiquĩamẽto:lſcifica me ſci
ficatoꝛ opᷣs interiꝰ⁊ exteri:⁊ fac me di
gnũ laudibus tuis. Suſcipe benigne ⁊
acceptabiłr de manu coꝛdis ⁊ ð mẽtis
amoꝛe:ſuſcipe ſacrificiũ labioꝝ meoꝝ:
fiatqʒ acceptabile ĩ ↄſpcũ tuo ⁊ alcẽdat
ad te ĩ odoꝛẽ ſuauitatis: memoꝛia tua
ſancta ⁊ dulcedo tua biiſſima poſſide
at totã aĩiam meam atq; ĩ iuiſibilium
aoreʒ rapiat eã. Lrãſeat de vinbilibꝰ
ad ĩuiſibilia:oe terrenis ad celeſtia:oe
tꝑalibuſ ad eterna traſeat:vt videat vi
ſionẽ mira bilẽ.o eterna vitas: o vera
charitas:o cara eternitas:tu es deꝰ me
us ad te ſuſpiro nocte ac die:tibi ĩhio
tibi ĩtendo ad te ꝑuenire deſidero qui
nouit te nouit dei vitatẽ et᷑nitateʒ. Lu
vVitas ſuꝑ oĩa pᷣſides quẽ videbimꝰ ſicu
ti es cũ ꝑtrdſierit hecvita ceca ⁊ moꝛta
lis:in q̃ dr nobis vbi eſt deus tuus: Et
ego dico deꝰmeus vbi es:reſpiro in te
paululũ cũ effundo ſuper te aiaʒ meaʒ
ĩ voce exultatõis ⁊ ↄfeſſionis ſoni ſeſti

uitatẽ celebꝛatis ⁊ adhuc triſtis eſt· qꝛ
relabit᷑ ⁊ fit abyſſus:vel quin potiꝰſen

tit ſe adhuc eſſe abyſſim: dicit ei fides
mea quã accẽdiſti ĩ nocte ante pedes
meos:qre triſtis es aĩa mea et q̃re con

turbas me:ſpera ĩ deo lucerna pedibꝰ

meis vbum tuuʒ. Spera ⁊ ꝑleuera do
nec trãſeat nox mater iniquoꝝ: donec
traſeat ira dni:cuius fuimus aliqñ filij:
fuim enĩ aliqũ tenebꝛe:donec ꝑtrãſeat
iſte ĩpetus aqrum reſidua adhuc trahi
mꝰ ĩ coꝛpoꝛe moꝛtuo ꝑꝑ pctům donec
aſpiret dies ⁊ remoueâtuꝛ vmbꝛe. Spe
rabo ĩ dno:mane aſtabo ei ⁊ cõtempla

MR editatões.

l

boꝛ:ſemꝑq; ↄfiteboꝛ ei:mane aſtabo ⁊
videbo ſalutare vultus mei deum me
um:q viuificabit moꝛtalia coꝛpoꝛa no
ſtra:pꝑ ihabitantem ſpuũm eius in no
bis:vi iã ſimus lux:dum adbuc ſpe ſal
ui facti ſumuſ ⁊ filij lucis ⁊ filij diei:nõ
noctis neq; tenebꝛarum. SFtumus ali
quando tenebꝛe nũc aũt lux in te deus
noſter:⁊ tñ adhbuc per fidem necduʒ ꝑ

ſpẽʒ. Spes que videt᷑ nõ eſt ſpes/Lat P ASP

dãat te domine illi populi angeloꝝ tuo
rum imo:tales:⁊ gloꝛificat nomẽ tuũ
celeſtes viꝛtutes q̃ nõ habẽt opus lege
re ſcripturam hãc noſtraʒ:⁊ cognoſce
re te ſcam ⁊ indiuiduam trinitateʒ.Ui
dẽt eĩm faciem tuam ſemꝑ:⁊ ibi legũt
ſine ſyllabis tpoꝝ:quid velit eterna vo
lũtas tua:legũt eligũt ⁊ diligũt ſemper
q; legũt ⁊ nunq; pꝛeterijt quod legunt
eligẽdo ⁊ diligendo:legũt ipſam ĩcom
mutabilitatẽ cõſilij tui nõ clauditur co
dex eoꝝ:nec plicabit᷑ liber eoꝝ:qm tui
illis Hh es ⁊ eris ĩ eternuũ. O bte nimiʒ
ille celoꝝ virtutes que laudare te pnt

ſancte ⁊ puriſſime: cũ nimta dulcedi

ne ⁊ ineffabili exultatione: ĩde landãt

vnde gaudẽt:qꝛ ſemper vident vñ gau

dere valeant ⁊ Hudate tlos vero mo
le carnis pꝛeſſi ⁊ pꝛoci
bac peregriatione poſitiatq; per mun
danas varietates diſtẽti: digne lauda

re nequimꝰ laudamꝰi ꝑ fidẽ ñ ꝑ ſpẽʒ

llli vo ãgelici ſpᷣs ꝑ ſpẽʒ ñ ꝑfidẽ. Pec
eĩʒ cauſa facit vt multo aliter laudemꝰ

q; illi. Sed lʒ diuerſis modis landeſ di

camus:tu tñ vnus es deꝰcreatoꝛ oĩium
cui ſacrificium laudis ĩ celo ⁊ in terra
offertur:peruẽturi tamen ſumus miſe
ricoꝛdia tua ad eoꝛum cõſoꝛtium cum
quibꝰ te ſemper videbimus ⁊ ſine fine
laudabimus.Cribue dñe vt donec in
hoc fragili coꝛpoꝛe poſiꝰ ſuʒ laudet te

a vultu tuo in

2ea O

geli qu

coꝛ menz: laudet te lingua mea ? oĩa
oſſa mea:vicãt one quis ſimilis tui:tu
es deus opᷣs quẽ trinũ ĩ perſoniſ ⁊ vnũ
in ſubſtantia deitatis colimus ⁊ adoꝛa
mus patrẽ ingenitũ:filiũ da patre vni⸗
genitũ: ſpintũ ſcũʒ de vtroq; ꝓcedẽteʒ:

⁊ ĩ vtroq; pmanætẽ:ſanctã ⁊ idiuidua,ʒ

trinitatẽ:vnũ deũ oipotentẽ:qui cũ nõ
eſſemus potẽter feciſti nos:⁊ cuʒ ꝑditi
fuiſſemus culpa nr̃a:pietate ⁊ bonita⸗

te tua mirabiliter recuperaſti nos:ne ſi
nas nos eſſe ingrato obſecro tantis be

neficijs ⁊ indignos tã multiſ miſeratio
nibus. Le depꝛecoꝛ ſupplico ⁊ rogo au
ge fidẽ auge ſpẽ auge charitatẽ:fac noſ
p ipſaʒz gratiã tuã ſemꝑ ⁊ ĩ fide ſtabileſ:

⁊ ĩ opere efficaceſ.vt per fidẽ rectã:⁊ cõ

digna fidei opera ad vitam te miſerate
ꝑueniamus eternũ:vt ibi vidẽtes głiaʒ
tuã ſicuti ẽ᷑: adoꝛemꝰ maieſtatẽ tuaʒ.⁊
dicamꝰparit᷑ quos dignos feceris vidẽ
iĩmẽſã pulchꝛitudinẽ tuã. SGloꝛia pr̃i qᷣ
creauit nos:glia filio qui redemit nos:
glia ſpiritui ſancto qui ſactificauit nos
glia ſũne ⁊ indiuidue trinitati cuiꝰ oꝑa
inſepabilia ſunt: cuius iperiuʒ ſine fune
manet:te vecet laus:te decet hymnus:
tibi debet᷑ oĩs honoꝛ:tibi benedictio ⁊
claritas tibi gratiaruʒz actio:tibi honoꝛ
virtas ⁊ foꝛtitudo Fo in ſecula ſe⸗
culoꝑ amẽ. ic cõquerit᷑ homo
ꝙ nò cũpungit᷑ ĩ ↄtẽplatione ex qꝰ an
tremuũt deũ vidẽtel.C.xxxii⸗
Bnoſce vñ̃e: ignoſce pie: igno⸗
ſce ⁊ miſerere:parce ignoꝛatie
mee: ⁊ multe iperfectioni mee.
Noli me tanq; temerariũũ repꝛobare:
ꝙ audeã ſeruꝰvtinã vel bonꝰ:⁊ nõ etiã

inutilis ⁊ malus.Et iõ valde mmalus:qꝛ
te oiĩpotentè oeũ noſtrũ:terribilẽ ⁊ ni⸗
mis metuendũ ſine coꝛdis contritiõe ⁊
lachꝛyman foͤte:ſine reuerentia debita

⁊ tremoꝛe laudo benedico atq; adoꝛo:
Si enĩ angeli te adoꝛates ⁊ laudantes

tremũt mira exultatõe repleti:ego pec⸗ 4

catoꝛ oũ tibi aſſiſto:laudes dico:ſacriſi
ciũ offero:cur non coꝛde paueo: vultu
paleo:labijs tremo:toto coꝛpoꝛe ĩhoꝛe
ſco:ſicq; aboꝛiis lachꝛymis coꝛã te ide
ſinenter lugeo. Uolo ſed non valeo:qꝛ
nequeo ꝙ deſidero. Hinc enĩ mecũ ve
hemẽter admiroꝛ:dũ te nimis terribilẽ
oculiſ fidei cerno. Sed qͥs hoc ſine ope
gratie tue:vniuerſa eni ſalus nr̃a ma⸗
gna miſericoꝛdia tua. Miſerũ me:quõ
ſic inſenſata facia ẽ aĩa mea vt non ter
reatur terroꝛe nimio:dũ ſtat ante deũ:
⁊ ſuas illi laudes decantat miſernʒ me
quõ ſic induruit coꝛ meũ:vt oculi mei ĩ
deſinẽter nõ pꝛoducant flumia lachꝛy
maruʒ:vũ conſeruus ſermocinatur co⸗
ram domino ſuo:homo cũ deo:creatu
ra cũ creatoꝛe:qui factus ẽ ex limo cũ
eo qui omnia fecit ex nibilo.Ecce oñe
pono me ante te:⁊ quid ĩ ſecretis ð me
ſentio fraternis auribus non taceo: tu
diues ĩ mipᷣicoꝛdia:⁊ larguſĩ pᷣmijs:da
mibi de bonis tuis vt ex eis ſeruia tibi.
Non enim aliunde poſſumus ſeruire:
neq; tibi placere niſ de tuo mũere con
fige queſo timoꝛe tuo carnes meas:lete
tur coꝛ meuʒ vt timeat nomen tuũ:vti⸗
nã ſic te timeret peccatrix anima: quo

mõ ille vir ſanctus qui dixit. Semꝑ.n.

quaſi tumẽtes ſuper me fluctus timui
deũ Datoꝛ enĩ oĩum bonoꝛum ðus da
mihi iter laudes tuas fontẽ lachꝛymaꝑ
ſimul cum cordis puritate ⁊ mentis in
bilatione:vt perfecte te diligẽs ⁊ digne
te laudans:ipſo coꝛdis palato ſentiam
guſtem ⁊ ſapiam:qᷓ; oulcis ⁊ ſuauis es
oñie ſicut ſcriptum eſt:guſtate ⁊ videte
quoniam ſuauis eſt dominus: beatus
vir qui ſperat in eo:beatus pplła ꝗᷣ ſcit

——

iubilationẽ.btũs vir cnius auxilium

abſte:aſcẽſiões in coꝛde ſuo: diſpoſuit

I valle lachꝛymaꝝꝑ: in loco quẽ poſuit:

btĩ mũdo coꝛde qm̃ ipſi deũ videbunt

bti qͥ hitant ĩ domo tua dne ĩ ſclła ſecu
loꝝ laudãt te ꝛatio coꝛ multũ mo
nẽs ad deuotionem ⁊ diuinum amo⸗
rem. ap.xxxiiij.
Eſu nr̃a redẽptio:amoꝛ ⁊ deſi
derium:deꝰoe deo adeſto mi⸗
bi fuo tuo:te ĩuoco:ad te clamo clão
re magno ĩ toto coꝛde meo te inuoco
ĩ aiam meã:ĩtra ĩ eã:⁊ coapta eaʒ tibi
vt poſſideas eã ſine ruga ⁊ ſine macu⸗
la Mũdiſſimo nãq; dno mũdiſſima
debet habitatio:ſcifica g me vas tuuʒ
qõ feciſti de malicia euacna ⁊ iple de
gra:⁊ plenũ ↄſerua ita vt dignũ habita
tiõis tue efficiar tẽplũ bic ⁊ ĩ ꝑpetuum
Dulciſſime.benigniſſine: amãtiſſime:

cariſſime:potentiſſime:deſideratiſſime
pcioſiſſime:amabiliſſime: pulcherrime
tu melle dulcioꝛ lacte ⁊ niue candidi⸗

oꝛ:nectare ſuauioꝛ:gẽmis ⁊ auro pcio⸗
ſioꝛ:cũctiſq; terrarũ diuitiis ⁊ honoꝛi⸗
bus mihi carioꝛ.Quid dico deuſ meus

vna ſpes mea:tam grãdis miſeria mea

q̃d dico dulcedo mea:nõ fallax dulce⸗

do mea:felix ⁊ ſecura. Quid dico duʒ
talia dico: Dico qð valeo:ſed nõ dico
ð debeo:vtinã poſſem talia q̃lia illi
bymnidici angeloꝝ choꝛi:o q́; libẽter
me ĩ tuis laudibus totũ effunderem:o
qᷓ; deuotiſſime illa celeſtis melodie cã/
tica ad laudẽ ⁊ gloꝛiã noĩs tui ĩ medio
eccle ifatigabilis poꝛarẽ. Sed qꝛ talia
nõ poſſuʒ nunquid tacebo: veb tacen⸗

tibus ꝓ te:q oꝛa mutoꝝ reſoluis: ⁊ lin

guas ĩfantiuʒ ſufficienter facis diftas.
Ueh tacẽ tibus de te:qm ipſi loquaces
muti ſunt:cũ nõ tuas laudes dicunt.

Quis digne te laudare põt.O ĩeffabił

70 Wme S1 .

dirtus ⁊ ſapia pfis:⁊ qm̃ nulla ĩuenio
verba qᷣbꝰte valeã explicare:cũciipotẽi
⁊ oĩ lciens vbũ:dicã ĩterĩ qð valeo: do
nec iubeas me venire ad te vbi poſſim
dicere qð te decet:⁊ me oʒ. Et iõ ſup⸗/
pliciter rogo vt nõ reſpicias tantuʒ ad
id qð modo dico:ſed quatuʒ ad id qð
dicere opto. Cupio eni deſderio ma⸗
gno de te eloqui qð oʒ ⁊ decet:qꝛ te de
cet laus:te oecet hymnus:tibiq; debet
oĩs honoꝛ. Scis g occultoꝝ cognitoꝛ
deus:ꝙ nõ ſolũ terra ⁊ oĩbus q̃ ĩ ea ſt
tu mihi carioꝛ es:ſed etiã ipſo celo ⁊ oĩ
bus q̃ ĩ eo ſuni:tu mihi acceptabilioꝛ:
tu mihi amabilioꝛ es.oiligo.n. te ſupꝛa
celũ ⁊ terrã:⁊ cctera oĩa q̃ in eis ſunt.i
mo niſi amoꝛe noiĩs tui q̃ trãſittoꝛia ſũt
ꝓculdubio amãda non ſunt. Amo te
deus meus amoꝛe magno magiſq; te
amare cupio.Da mihi vt amè te ſemꝑ
qᷓ;tuʒ volo:qᷓ;tuʒ debeo:vt tu ſolus ſcii
tota ĩtentio ⁊ oĩs meditatio mea:te me

ditoꝛ ꝑ dies ſine ceſſatiõe:te ſentiam .

ſopoꝛẽ ĩ nocte:te alloq̃tur ſpũs mens:
tecũ fabulet᷑ mens mea lumẽ ſancte vi
ſitatiõis tue:illuſtret᷑ coꝛ meũ vt te re⸗
ctoꝛe:te duce ambulẽ de virtute ĩ vᷣtu⸗
tẽ.Lãdẽq; videã te deuʒ deoꝝ in ſyon.
Nũc quidẽ ꝑ ſpeculũ ⁊ in enygmate:
tũc aũt facie ad faciẽ:vt cognoſcã te ſiẽ
⁊ cognitus ſum. Btĩ mũdo coꝛde: qm̃
ipſi deuʒ videbũt. Bti qui bĩitant ĩ do⸗
mo tua one ĩ ſecula ſeculoꝝ laudabüt
te. Rogo itaqʒ te dñe ꝑ oẽs miſeratões
tuas:qbus de moꝛte eterna liberati ſus
mus:mollifica coꝛ men durũ ⁊ lapide
uʒ: ſaxeu ⁊ ferreũ:tua ſacratiſſima ⁊ po

tẽéti vnctione: ⁊ fac me ꝑ ignẽ cõpũctõ

nis coꝛã te oĩ hoꝛa hoſtiã viuã fieri:fac
me ĩ tuo ↄſpectu coꝛ cõtritũ ⁊ humilia
tũ ſemꝑ babere:fac me ex tuo ðſiderio
huic mũdo funditus extingui:⁊ trãſen

¶MQMeditationes.

RW

tiũ reruʒ obliuiſci pꝛe magnitudine ti⸗

moꝛis ⁊ amoꝛis tui:vſq; adeo vt ð tꝑa

libus nec lugeã nec gaudea:nec metu
am alidqd tꝑale nec diligã:nec blandis
coꝛupar: nec aduerſis ↄcutiar: quia
tua valida ẽ vt moꝛs dilectio: abſoꝛbe
at queſo mentẽ meà ab oĩbus que ſub

celo ſunt ignita ⁊ malliflua vis amoꝛil

tui: vt tibi ſoli ibereã: ſolaq; tue ſuaui⸗
tatis memoꝛia paſcar: deſcẽdat dñe ðᷣ⸗
ſcendat pꝛecoꝛ:deſcendat ĩ coꝛ meum
odoꝛ tuus ſuauiſſimus:ĩgrediat᷑ amoꝛ
tuus mellifluus. Ueniat mihi tui ſapo
ris mira ⁊ inenarrabilis fragrãtia qᷓ ſẽ
piternas ĩ me ſuſcitet ↄcupiſcentias:et
ex coꝛde meo pducat venas ſaliẽtis aqᷣ
in vita eternã. Imnmẽſus es one ⁊ ſine
mẽſura debes amari ⁊ laudari ab bis
quos tuo pꝛecioſo ſanguine redemiſti

Aqmatoꝛ hominũ benigniſſune clemẽ⸗

tiſſime ⁊ eqᷣſſime iudex cui oẽ iudiciuʒ
dedit pat᷑ ſapientiſſimo tue equitatis
iudicio. Diſcernis hoc rectũ ⁊ iuſtũ eẽ:
ot filij huius ſeculi noctis ⁊ tenebꝛaꝑꝝ

pſtãtioꝛi deſiderio viriute atq; ſtudio

diligãt ⁊ q̃rat ꝑituras diuitias ⁊ fugiti
uos honoꝛes q; nos ſerui tui diligam?
te deꝰnoſter ꝑ quẽ facti ⁊ redempti ſu
mus. Si enĩ hõ hoiĩeʒ tanta diligit dile
ctione: vt alter alteꝝ vix patiat᷑ abeſſe:
ſi ſpõſa ſpõſo tãto ↄglutinant᷑ mẽtis
ardoꝛe:vt p magnitudie amoꝛis nulla
pfrui valeat reqᷣe: chari ſui abſentiã nõ
ſine magno meroꝛe ferens ꝗ ergo dile
ctõe quo ſtudio:quo ſeruoꝛe aia quã
deſpõlaſti tibi ĩ iuſticia ⁊ fide ⁊ miſera
tiõibns dʒ diligere te de verum ⁊ pul
cherrimũ ſpõſuʒ:qui nos ſic amaſti et
ſaluaſti:qui ꝓ nobis tot tanta et talia
feciſti: Quãcq; aũt hec ifima habedt ſu
as oelectationes ſuoſq; amoꝛes: nõ ta
mẽ tali mõ velectant ſicut tu deus no

ſter. In te eĩʒz delectat iuſtus:qꝛ amoꝛ
tuus ſuauis ẽ ⁊ quietꝰ.nã pectoꝛa que

poſſides dulcedine ⁊ ſuauitate ⁊? tran

quillitate replet. Ecõtra amoꝛ ſeculi æ
carnis: anxins ⁊ pturbat aias certe qſ
igredit᷑ quietas eẽ nõ patit᷑. Semꝑ eni

ſuſpitõibus ⁊ pturbationibus vaniſcq

timoꝛib ſollicitat eas Tu itaq; es de
lectatio rectoꝝ ⁊ merito:qᷣes enĩ opud
te valida ⁊ ĩpturbabilis vita. Qui itcrat
in te intrat in gaudiũ dñi ſui et non ti⸗

mebit amplius: ſed bẽbit ſe optime in

optimo loco oicẽs. Hec redes mea in
ſeculũ ſeculi:hic hĩtabo qm eligi eam:
z illud. Dñs regit me ⁊ nibil mihi dee⸗
rit: in loco paſcue ibi me collocauit.
Dulcis xpᷣe bone ieſu:reple ſemꝑ que⸗
ſo coꝛ meuũ inextinguibili dilectõe tua
tua ↄtinua recoꝛdatiõe:adeo vt ſiẽ flaã⸗
ma vꝛens tot ardeã in tui amoꝛis dul⸗
cedine:quẽ ⁊ aque multe in me nunqᷓ;
poſſint extinguere. Yac me dulciſſime
amatoꝛ amaꝛe: ⁊ deſiderio tuo depõe⸗
re pondus oĩuʒ carnaliũ deſiderioꝛuʒ:
2 terrenaꝝ cõcupiſcẽtiaꝝ grauiſſimam
ſarcinã: que ĩpugnat ⁊ ipediũt miſeras
aĩas: vt poſt te expeditus in odoꝛẽ vn⸗
guẽtoꝛũ tuoꝝ currens vſq; ad tne pul⸗

chꝛitudinis viſionẽ efficaciter ſatiãduſ
ᷓm, totius:te quoq; ouce merear perueę

nire. Duo eni amoꝛes:alter bonus alt᷑
malus: alter oulcis:alter amarꝰ.non ſe
ſimul ĩ vno capiũt pectoꝛe.Et iõ ſiqs pᷣ
ter te aliud diligit nõ ẽ charitas tua de
us in eo. amoꝛ dulcedinis ? dulcedo

amoꝛis:amoꝛ non crucians ſed dele⸗
ctans:amoꝛ ſincere ⁊ caſte ꝑymanensi

ſeculũ ſeculi:amoꝛ q ſempꝑ ardes ⁊ nũ
qᷓ; extigueriſidulcis xpᷣe bone ieſu cha

ritas de meus: accẽde me totum igne

tuo:amoꝛe tuo ſuauitate ⁊ deleccatõe
tua:iocũditate ⁊ exultatione tua:volu

X

nitrice tua maria:oñ

*

ptate ⁊ ↄcupiſcentia tua que ſãcta ẽ ⁊
bona:caſta ⁊ mũda:trãquilla ⁊ ſecura

vt totus dulcedine amoꝛis tui plenus
totꝰ flãma charitatis tue ſuccẽſus:dili

gã te deũ meũ:ex toto coꝛde tuo:totiſ⸗

q; medullis pᷣcoꝛdioꝝ meoꝝ: hñs te in
coꝛde in oꝛe ⁊ pꝛe oculis meis ſemꝑet
vbiq; ita dt nullus pateat in me locus
adulterinis amoꝛibus.Audi deꝰ meus
audi lumẽ oculoꝝ meoꝝ:andi que pe
to ⁊ da q̃ petaʒ vt audias me:pie ⁊ exo
rabilis domie ne efficiaris mihi in exo
rabilis pꝓpter peccata mea:ſed ꝓpt᷑ bo

nitatẽ tuã ſuſcipe pꝛeces ſerui tui: ⁊ da

mihi effectũ petitõis ⁊ deſiderij mei: ĩ
tercedẽte et ĩpetrãte gloꝛioſa virgĩe ge
a cũ oibꝰlan

ctis tuis. Amẽ. Oꝛatio deuotiſſi

MHDeditationes.

ma ad laudes hñ dis. GEa. xxxv

ꝛiſte dñe verbuʒ patris: qͥ ve
iſti in hũc mũdũ peccatoꝛes
aluos facere: rogo te ꝑ indal
gẽtiſſima miſericoꝛdie tue viſcera: emẽ
da vitã med:melioꝛa actus: compone
moꝛes:tolle de me qð mihi nocet: ⁊ ti
bi diſplicet:⁊ da qð noſti tibi placere ⁊

mihi ꝓdeſſe. Quis poteſt facere mun

duʒ de ĩimundo conceptuʒ ſemine:niſi
tu ſolus:?Tu deus omnipotens infini
te pietatis:qui iuſtificas ĩpios ⁊ viuifi
cas moꝛtuos:q mutas peccatoꝛes non
ſunt.Colle ergo de me quicquid tibi
diſplicet in me: imperfecta mea pluri
ma vidẽt oculi tui:mitte queſo manuʒ
pietatis tue:⁊ tolle de me quicquid of
fendit oculos pietatis tue ĩ me.Coꝛaʒ
te domine eſt ſanitaſ mea et infirmit.
illam pꝛecoꝛ ſerua:iſtam ſana/Sana
me domine et ſanaboꝛ:ſaluum me fac
⁊ ſaluus ero tu qui infirma ſanas et ſa
nata cõſeruas qui ſolo nutu tuo reſta

*

uras viſſuta et collapſa. Si eniʒ cigna
ris ĩ agro tuo coꝛdi meo ſerere bonum
ſemen neceſſe eſt vt manu pietatis tue
pꝛius germina euellas vitioꝛum meo
ruʒ. Dulciſſime:benigniſſime: amantiſ
Rme:cariſſime:veſideratiſſime: amabi
liſſime:pulcherrime: infunde obſecro
multitudineʒ dulcedinis tue et chari
tatis tue pectoꝛi meo:vt nihil terrenuʒ
nihil carnale deſidereʒ vel cogiteʒ ſed
te ſoluʒ amẽ᷑:te ſolum habeam in cor
de et in oꝛe:ſcribe digito tuo in pecto
re meo dulcem memoꝛiaʒ iin melliflui
nominis:nulla vnqᷓ; oblinione delen

dam. Scribe in tabulis coꝛdis mei vo

luntateʒ tuam et iuſtificationes tuas:
vt te immenſe dulcedinis dominuʒ et

pꝛecepta tua ſemper ⁊ vbiq; habeã ꝑp:e

oculis meis. Succende menteʒ meam
igne illo tuo:queʒ miſiſti in terram et
voluiſti vehementer accendi:vt ſacriſi
ciuʒ ſpiritus contribnlati et coꝛdis cõ
trui aboꝛtis lachꝛymis quotidie offerã
tibi. Dulcis chꝛiſte bone ieſu:ſicut deſi
dero:ſẽ tota mẽte mea peto: da mihi
amorẽ tuuʒ ſanctuʒ et caſtu:qui me re
pleat teneat:totumq; poſſideat. Et da
mihi euidens ſignum amoꝛis tui: irri
guuʒ lachꝛymaruʒ fonteʒ iugiter ema
nantem:vt ipſe quoq; lachꝛyme tuuʒ
in me teſtentur amoꝛeʒ. Ipſe pꝛodant
ipſe loquantur:quantuʒ te diligit ani
ma mea: dũ pꝛe nimia dulcedine amo
ris tui:nequit ſe a lachꝛymis contine
re.Reminiſcoꝛ pie domĩe illius bone
mulieris anne:que ad tabernaculũ ro
gatura pꝛo filio venit:de qua ſcriptura

refert: quod vultus eius poſt lachꝛy
mas et pꝛeces: non ſunt amplius in di

nerſa mutati. Sed memoꝛ tante vir
tutis tanteque conſtantie: doloꝛe toꝛ
queoꝛ:et verecundia confundoꝛ:quis

6⁶

me miſeꝝ nimis deoꝛſuʒ iacere ĩtueor.

Si enĩ ita fleuit ⁊ in fletu perſeuerauit

mulier:q̃ qrebat filiũ:qũo plangere ⁊ ĩ

planctu perſiſtere dʒ aĩa mea qᷓ querit
amat deũ:⁊ ad eũ ꝑuenire daſiderat:
Quũo gemere ac flere dʒ talis aĩa die ac
nocte: q̃ pᷣter rpᷣm nil vult amare: Mi
rũ ꝗppe eſt:ſi iã non facte ſũt ei lachꝛy
me ſue panes die ac nocte. Reſpice g ⁊

miſerere mei:doloꝛes coꝛdis mei multi

plicati ſunt: da mihi cõſolationẽ tuam
celeſtẽ: ⁊ noli ſꝑnere peccatriceʒ aiam
ꝓ qua etiã moꝛtuus es.Da mihi queſo
lachꝛymas ex tuo affectu internas:
peccatoꝝ meoꝝ poſſint ſoluere vicula
⁊ celeſti iocũditate ſemper repleàt ani
mã meã. Si nõ cũ veris ⁊ ꝑfeciis mõa

chis quoꝝ veſtigia neqo imitari: ſaltez

cũ deuotis mulieribus quatuldcunq;
oꝛtionẽ in regno tuo merar adipiſci
Uenit quoq; mibi in mẽtẽ alteriuſ mu

lieris deuotio mira:q̃ te ĩ ſepulchꝛo ia ⸗

centẽ pio amoꝛe querebat:q̃ receden⸗
tibus diſcipulis de ſepulchꝛo non rece
debat triſtis ⁊ merens:⁊ diu multũq;
flebat. Que multis lachꝛymis: iterum
iterũq; antra ſepulchꝛi: vigilatib ocu⸗
lis exploꝛabat:ſi foꝛte alicubi te videre
poſſet:quẽ feruẽti deſiderio querebat:
lã certe ſemel ⁊ iterũ ingreſſa ſepulchꝝ
diderat:ſed nimiũ amanti nõ ſatis erat

Firtuu eni boni opis pſeuerãtia eſt. Et

qꝛ pꝛe ceteris dilexit ⁊ diligẽdo fleuit:
2 fiendo queſiuit:⁊ qredo ꝑſeuerauit:
iõ pᷣma oĩnʒ te inuenire:te videre: te al
loqui:ribi loqui meruit.Et nõ ſolũ hec
ſed etiã ipis diſcipulis gloꝛioſe reſurre
ctionis tue pᷣnũcia extitit:te pꝛecipiẽte

2 clemẽter monente. Uade dic fratri-

bus meis vt edt in galileã ibi me vide⸗
bũt. Si g ita fleuit ⁊ in fletu pſeuerauit
mulier qᷓ vuuẽtẽ cũ moꝛtuis querebat:

αD RAR
a L .8. 146 õ

. —

que te manu fidei nõ tãgebat:qũo pla
gere ⁊ ĩ plãctu ꝑſiſtere oʒ aĩa q te redẽ

ptoꝛẽ ſuũ iã celo pꝛeſidentẽ ⁊ vbiq; re
gnãtẽ coꝛde credit oꝛe ↄſitetur: Quo gᷣ

gemere ⁊ llere debet talis aĩa que te to
to coꝛde diligit:teq; toto deſiderio viõ

re ↄcupiſcit. Solũ ↄfugiũ:⁊ vnica ſpes

miſeroꝝ:cui nũq; ſine ſpe miſericoꝛdie

ſupplicat᷑:pꝛeſta mihi hãc grãs: ꝓpter
te ⁊ ꝓpter nomẽ ſem tuũ vt quotiens
de te cogito:de te loquoꝛ:de te ſcribo:

de te lego:de te confero: quotiens tui

reminiſcoꝛ: tibl aſſiſto: laudes pꝛeces ⁊
ſacrificiũ offero:totiens oboꝛtiſ lachꝛy
mis ĩ ↄſpectu tuo copioſe ⁊ dulciter fle

am::ita vt efficiant᷑ mihi lachꝛyme mee
panes die ac nocte. Cu quidẽ rex glo-

rie ⁊ oĩum virtutum magiſter docuiſti

nos vbo ⁊ exẽplo gemere ⁊ flere dicẽes

Btiĩ qui lugẽt qm ipſi ↄſolabũtur’l
fleuiſti defunctũ amicũ:⁊ lachꝛymatꝰ
es valde ſuꝑ perriturã ciuitatẽ. Rogo
te ꝑ illas btiſſimas lachꝛyinas tuas:et

P oẽs miſeratiões tuas quibꝰ mirabitr
nobis ꝑditis ſubuenire dignatꝰ es: da

mibi graʒ lachꝛymarũ quã multũ deſi
derat:⁊ a te petit aia mea:qꝛ ſine dono
tuo nõ poſſuʒ habere eã ſed ꝑ ſom ſcm̃
tuum:qͥ dura coꝛda pctõꝝ mollit ⁊ ad
fletũ ↄpũgit.Da mihi graʒ lachꝛymaꝝ
ſicut dediſti patribus nr̃is quoꝛuʒ ve⸗
ſtigia debeo imitari:vt plãgaʒ me in oĩ
vita mea:ncut ipſi ſe plãxerũt nocte ac
die: pꝛopter merita ⁊ oꝛatiões eoꝛtʒ qͥ
tibi placuerũt ⁊ deuotiſſime ſeruierũt

Miſerere mei ĩdigni ſerui tui:⁊ da mi

hi gram lachꝛymarũ:da mihi irriguuʒ
ſuperius ⁊ inferius:vt ſint mihi lachꝛy
me mee panes die ac nocte:efficiarq; ĩ
ↄſpectu tuo deus mens:ꝑ ignẽ ↄpüũcti
onis holocanſtũ pingue ⁊ medulatuʒ
macter totus in ara coꝛdis mei:⁊ taqᷓ;

*

pinguiſſimus holocauſtũ aſſumat tibi
in odoꝛem ſuauitatis. Da mihi fonteʒ
irriguñ fontẽq; perſpicuũ:in quo laue
tur aſſidue iſtud iquinatũ holocauſtũ.
Licet enĩ me totũ tibi obtulerim opitu

;;

lante gratia tua:in multis tamẽ quoti

die offendo ꝑ nimià fragilitatẽ meaʒ.
Da ergo mihi gratiã lachꝛymaruʒ bene
dicte ⁊ amabilis deus pꝛecipue ex mul
ta dulcedine amoꝛis tui ⁊ cõmemoꝛa⸗
tione miſericoꝛdiaꝝ tuaꝑ: pꝛepara hãc
menſa famulo tuo ĩ ↄſpectu tuo:⁊ da

miki eòᷣ in poteſtatẽ vt quotiẽs volo te

ſatier ex ea tribne ꝓ pietate ⁊ bonitate
tua vt iſte calix tuus inebꝛiãs q; pclarꝰ
ſatiet ſitim mea:⁊ inhiet tibi ſpirit meꝰ
⁊ ardeat mẽés mea amoꝛe tuo oblitus
vanitatis ⁊ miſerie. Audi deus meꝰau⸗
di lumè oculoꝝ meoꝝ:audi que peto:⁊
da que petã vt qð audias:pie ⁊ oxoꝛa⸗
bilis dñe:ne efficiaris mihi inexoꝛabil
pp peccata mea:ſed ꝑꝑ bonitatẽ tuam
ſuſcipe pᷣces ſerui tui ⁊ da mibi effectũ

petitionis ⁊ deſiderij mei pᷣcibꝰ ⁊ meri

tis oĩum ſanctoꝝ.Amẽ. In iſta oꝛa⸗

Meditationes.

defici:te trahente:te ducente:me cur
rente:trabe os ſitientis te anime:in ſu⸗
perna fluentia interne ſatietatis:immo
trahe me ad fontẽ viuũ:vt inde pꝛo ca⸗

ptu meo bibã. vñ ſemꝑ vinã ve meus

vita mea:tu eni dixiſti oꝛe tuo ſcõ ⁊ bñ
dicto:hñi quis ſitit veniat ad me ⁊ bibat.
Fons vite da ſitienti aĩe ſemper bibere
ex te vt ſecundũ ſãctã ⁊ veridicã pmiſ⸗
ſionẽ tuã de ventre meo fluãt aque vi⸗

ue. Sonſ vite reple mentẽ meã toꝛẽte

voluptatis tue:⁊ ĩebꝛia coꝛ meũ ſobꝛia
ebꝛietate amoꝛis tui vt obliuiſcar que
vana ſũt ⁊ terrena:⁊ te ſolũ iugiter ha
beam ĩ memoꝛia mea ſicut ſeriptuʒ eſt.
Memoꝛ fni dei ⁊ delectatus ſũ.Da mi
hi ſpiritũ ſanctũ tuũ quem ſignificabãt
ille aque quas ſitientibus daturũ te ꝓ
miſeras.Da queſo toto deſiderio ⁊ oĩ
ſtudio tẽdẽ q te ⁊ aſcendiſſe pꝰ eſurre
ctione die quadrageſimo credimnus:vt
in pꝛeſenti quidem miſeria ſolo tenear
coꝛpoꝛe:tecũ aũt ſim cogitatione ſemꝑ

erx auiditate:vt ibi ſit coꝛ meũ:vbi tu es

theſaurus meus deſiderabilis ⁊ incom

tione mens humana copioſius cõpũ/ parabilis multũq; amabilis. In hoc.n.
gitas ſi ĩ quiete dicat. 4 Ca:xxxvji. magno huius vite diluuio vbi circũflã⸗
Elſu one:ieſu pie:uſu bone:qui tibuſ agitamur pcellis ⁊ nõ inuenitur
moꝛi dignatus es:ꝑp peccata fida ſtatio: ⁊ locus eminẽtioꝛ ehi peos
nf̃a ⁊ reſurrexiſti ꝑꝑ iuſtifica columbe valeat aliquatenus requieſce
tionè noſtrã:rogo te ꝑ gloꝛioſ reſurre re nuſq; tuta pax nuſqᷓ; ſecura quies
ctionem tuã:reſuſcita me de ſepulchꝛso vbiqʒ bella ⁊ liteſ:vbiq; hoſtes foꝛi pu
vition ⁊ peccatoꝝ oĩum:⁊ da mihi quo gne:intus timoꝛes: ⁊ qꝛ altera pars ſa
tidie partẽ ĩ reſurrectione pꝛima:vt ĩ re mus celi: altera terre: coꝛpus qð coꝛ⸗
