bndatia iocũditatis ſue. Sed mũdꝰ iſie
exterioꝛ:eus ãt interioꝛ Nibil ẽ eo i⸗
timꝰ.mihil pꝛeſẽtiꝰeo. Interioꝛ c᷑.n.oĩ ſe
qꝛ in ipo ſuui oĩa.Exterioꝛ dei re c᷑:quia
ipie ẽ ſtiper oia. Ab hoc ergo mudo ad
deũ rduertẽres quaſi ab imo ſurium
aſcẽdẽtes per nos metipſos tamẽ ſcen⸗
dere debemꝰ. Aſcẽde:n. ad deũ hoc eſt
mittere ſeipſũ: ⁊ nõ ſolũ ad ſe mittere:i
mirabili quodãmõ i itimis leipſũtranſ
ferre Qò.nĩterius mittens ⁊ int inſecꝰ
penetranſtrãſcẽdit ille veraciter aſcen
dit. Ab his ergo mũdi diſtractionib coꝛ

noſtru colligamꝰ: ⁊ adi terioꝛa gaudia

reuscemꝰ. Et ſi coꝛ noſiru ſemper tene/

re nõ poſſum ſaltẽ ab illicitis ⁊ vanis

cogitationib retangamꝰ: vt aliqn in di
uine cõtẽplationisl umine ſigere vale⸗
mus hoc ẽ reqes coꝛdis nr̃i Cũ di amo
re per deſderiũ figit᷑: hoc ẽ vita coꝛdis
noſtricũ oeu ſun cõtẽplat: ⁊ pſa ſui cõ

ſwite

dand
blen
Lelun
ſen
ſpt

eſtee
lnra
nad

ll
poꝛe
pio
wie

moN

füüt
nen
ſane
gue
ſcen
er
terr
Re
va⸗
ſti
mel
elen

h⸗

con

10
ni:
cot
dens
Mel
ns

infi
Nibiaen
uüin
ukfinit
linon

kaunic:

aſun
Nhinng,
inti,
Alni
RZ
nutn
ggiut

4

teẽplatione ſuaniter reficit᷑.Et dulce eſt
ſbi ſemper ad deſiderãdũ quod ad lau

dandũ ⁊ amandũ ſemper ẽ ſuaue. Ni/
hil eniʒ ad beatã vitã pᷣſtaͤtiꝰ videt᷑ quã
Selut clauſis carnalibꝰ ſẽ ſib extra car⸗
nẽ mũduq; affectũ quẽpiã intra ſemet
ipſa conuerti.alieneq; affectũ a moꝛa⸗
hu cupiditatib ſoli iſti ⁊ deo lod.⁊ bec
eſt conſciẽ na nr̃a que nibil aliudẽ quã
intrare ad ſe Bſte E titulus libelli huiꝰ
tractatu.

Um aia ſit ĩcoꝛpea ꝑ ſubtilem
naturã coꝛꝑis ſui i.per ignẽ et
Aaer᷑ q̃ ĩ iſto quoq; mundo pꝛe
ellẽtia ſt coꝛꝑa nõ magis ſpualia coꝛ
poꝛea coꝛpus adminiſtrat. Iſta ſiqdem
pꝛioꝛas excipiũt nutu aie viniſicãtis eo
ꝙ ĩ coꝛꝑe nature ſũt ꝓpinquioꝛa qᷓ; hu

moꝛ ⁊ terravt ad eoꝛũ pꝛoximũ miniſte

riũ tota moles adminiſtret᷑. Nullus ſi
ne his duobꝰ.ſ.igne ⁊ aere ĩcoꝛpoꝛee ſẽ
ſus ẽ:qꝛ leuia ſũt mouẽt aquã ⁊ terram
que grauia ſunt. Quapꝑp coꝛpa poſt aĩe
aſceniũ moueri nõ videmꝰ quia ignis ⁊
aer q̊ duo ꝑ aĩe pꝛeſẽtiã tenẽtur ĩ coꝛpe
terreno ⁊ bumido vt Aum qnatnoꝛ fi
at conteꝑãtia poſt aie aſcẽſũ ad ſuꝑna
vadũt ac ſeſe expediũt.Coꝛꝑis ãt cõpo
ſtio ſic fit.Coꝛpus cõſtat ex officialibꝰ
mẽbꝛis.Officialia ex cõſimilibꝰ: ſmmilia
ex humoꝛibꝰ Humoꝛes ex cibis.Cibi ex
elemẽtis ⁊ nihil hoꝝ ẽ aĩa:ſed ĩ iſtis tã:

oꝛganis agit aĩa vl agitat᷑ ⁊ per hoc

coꝛpi cõſulit ⁊ huic viie iu qua factus ẽ
bõ ĩ animã viuetẽ que cõiẽ̃pata ⁊ vnita
oꝛdinats fuerũt ⁊ cõgruũt vinĩficatio
ni ⁊ nũqᷓ; recedit aĩa. Si vero diſ uncta
⁊ cõfula fuerit ĩ vita recedit aĩa ſecũ tra
bens oĩa lſũ ᷣm imaginationẽ rõnem

intellectionẽ itelligenttã cõcupiſcibili/

tatẽ ⁊ iraſcibilitatẽ ⁊ rönabilitatẽ ⁊ ex
bis lecũdũ merua afficit᷑ ad delectatio/

niè ſue ooloꝛc᷑. Conpus ãt ꝙ pꝛius inte
grũ raqᷓ; oꝛganũ cõtẽperatũ ⁊ diſpoſi⸗
tũ vt melos mã ſſiõʒ ĩ ſe ↄtinẽt:⁊ tactũ
cõſonaret.nũc cõſfractũ ⁊ inutile è regi
one iacet aĩa vero recurrẽribꝰ ad regio
nes ſuas elemètoꝛũ partib nõ habens
vbi vires ſuas exerceat:reqͥeſcat ab his

renia tamẽ motibꝰ qᷣbus cõꝛpꝰper tẽpꝰ

⁊ locũ mouebat ipſa ꝑ tẽpꝰ in localiter
mota qm ⁊ ſi. Oꝛganũ ⁊ melos pijt:nee
qꝛ oꝛganũ mouebat.ãnima vero ĩter oe
um ⁊ coꝛpus poſita p tẽpns mouet vel
reminiſcẽdo ꝙ obli:a fuerat vel diſcen
do ꝙ ignoꝛabat:vel volẽdo qðvolebat
ꝑ locũ vero nihil monet᷑ qꝛ ꝑ loci ſpa⸗
cia nõ diſtẽditur. Deꝰãt coꝛꝑe nõ eget:
vt ſit nec loco:vt alicubi nec tẽpoꝛe vt
aliqn.nec aliquo genere ſubiecto iiquo
ſubſiſtat vel circõſtat. Pʒ aia qudam
ꝓpꝛiã naturã oĩbꝰhis mundane molis
elemẽtis excellentioꝛe m q̃ ueraciter ñ
poſſit ĩ aliqua fantaſia coꝛpoꝛaliũ ima
ginũ quas ꝑ ſenſũ carnis pcipimus co
gitari:ſed nec mente ĩtelligi põt.Senti

ri nõ põt.nõ.n eſt corpꝰnec ðs nec uita

ſine ſenfu.qual eſt ĩ arboribꝰ: nec uiia
ſine rönali mente q̃lis eſt ĩ aĩalibꝰ ſi ni
ta ⁊ vita ꝑpetna nec qͥdeʒ minoꝛ qᷓ; ĩge
loꝝ eſt factura ſi ex pcepto ſui crcatorl
uixerit. pᷣceptũ ãt ciiꝰẽvt ĩ dilectiõe ma
neamꝰ. Manete ĩ dilectione mea ait.
apud dilectioneʒ naq; ſibi rõnaleʒ crea
turã copulauit ut euʒ ſẽꝑ haberet ⁊ in
ipſo manefr̃t.Et ĩ eo ſe ðlectàs gaudenſ
exultãs ꝑꝓ dilectioneʒ creatoꝛi ſuo ⁊ iui
ceʒ ſibi rõnalis creatnra copulatina eſt
ſolũ nãq; ex dilectiõis viculum ꝙ ligat
utroſq; i idipʒ ꝑ amorẽ ði oẽs.n.ei ad⸗
herem p dilectõʒ ꝓxĩ oẽs ac ĩiuicẽ unꝰ
ſumꝰut bõuʒz oiuʒ f at ſingloꝝ ⁊ ꝙ qſq;
ĩ ſe ndn bʒ i altey poſſideat. Charitas
eſt via dei ad homines ⁊ via bominiin

ad deus per caritateg enim nenit deꝰ ab
hõ es facius eſt homo per caritaieʒ ho
mi es oilligũt ðuʒ. Elligunt duʒad duʒ
Currũt:ad deũ ꝑnentũt:ſic familiaris ẽ
deo caritas:ut ipſe manſionẽ br̃e nolit
vbi caritas ñ fuerit.ſi ᷓ caritatẽ bẽs deũ
bẽs Qꝛ deus ẽ cartitas
4 Iſer g quatũ deberem diligere
eũ meũ qui me fecit cũ nõ erã
redeunt cum perierã.nõ eram
ex nihilo me fecit.nõ lapidẽ:nõ arbo
rem nõ auẽ uel aliqð ð aialiba. ſʒ hoĩeʒ
me voluit eẽ.dedit mihi viuer̃.ſtire diſ/
cernere. Perierã: ad moꝛtalẽ deſcedit.
moꝛtalitatẽ luſcepit paſſionẽ ubſtinnit

moꝛ:tẽ vicit ⁊ ſic me reſtaurauit. Penie⸗

rã:⁊ abierã qm ĩ peccat] meis erã venũ

datus. veit ille pꝰme ut redim etiam me ſſe

et¶ Creatoꝛ tantum dilexit me ut ſan/
g is ſui ũ appẽderet ꝓ me taliq; pac

to reduxit m̃ ð exilio ⁊ redemit me ð ſai

tio.⁊ noĩe.n. iuo vocauit m nt mmoꝛia
le ſuũ ſemꝑ eẽt apᷣ me v xit me oleo l⸗
ticie.quo ipſe erat vnciꝰ vt ab vncto eẽʒ
vnctus ⁊ a xpᷣo dicerer xpᷣanus ſic gra e
ius ⁊ miſicoꝛdia ſemꝑ puenerũt me. de
młlil nãq; picuil ſepe liberauit me libera
toꝛ meus.qñ oꝛabã rednx t me.qñ igno
rabã docuit me.qñ triſtabaꝛ ↄſolatus ẽ
me.qn diſpabã ↄtfoꝛtanit me.qñ cecidi
crexit me.qñ iui duxit me.qñ iuerat ſu/
ſcepit me. Hec ⁊ młta alia fecii ðus me⸗
us de qͥbus oulce eſſet mi i ſẽꝑ loq. ſẽꝑ
cogitare.ſemꝑ gras agere ut ꝓ oĩbus be
neficijs eius poſſiz ſemꝑ eũ laud are ⁊ a⸗
mare cũ.n. ↄcil fit pſidẽs. Singlos iplẽſ
vbiq; pñsvniuerſoꝛũ curã agẽs:⁊ tñ ſin
guł qĩ oĩbus ꝓuidẽs.ita totũ ad cuſto⸗

dià manz occupatũ: video ut ſi ego ſu-

cuſtodià meà ſtabo:ut ſi oĩuʒ oblituiſ ſit
me ⁊ mibi ſoli itender̃ uelit. Semꝑ inue
iit quocũq; vterè ñ me defit in pꝛius ꝰ

deſera bicůq; fuero i recedit. vbicickh
ẽ vt quociq; iero iuenià eũ cũ quo poſ
ſũ eẽ àcquid fecero ꝑiter aſſtit: in pote

pe uꝰ inſpectoꝛ õiuʒ cogitationũ inté
tionũ ⁊ actionuʒ meaꝑ.Cuʒ h diligeni
ↄfidero timoꝛe pariter ⁊ ingenti ruboꝛe

ↄfundoꝛ: qꝛ illuʒ vbiq; mihi pnᷣtẽ ⁊ oia

oculta mea videteʒ intueoꝛ. Multa.n.
ſũt in me ð qᷣbus coꝛã ocul eiꝰerubeſco
Et ꝓ qͥbꝰ ei valde oeſpicere timeo Nec
ꝓ hijs omnibus quid rependã nõ inue⸗

nio. Oꝛo niſi tm̃ vt diligaʒ.nõ.n.melius

nec decẽtius qᷓ; ꝑ dillectionem nependi
põt ꝙ ꝑ dilectiõi datui eſt: hec pᷣter rẽ
ixiſſe videoꝛ:ſʒ nõ ferme pꝛeter vtilita
teʒ mihi ⁊ his qͥ mecũ ſẽtiũt qͥ ego ſẽtio

⁊ ſic colligata eſt ei vt nec cum
evelit inde ſegregare ſe poſſit. H
etinen euʒ creatoꝛis iuſſioneʒ andierit
Inuita ſiquidem anime ↄſiſtit uita coꝛ
Joꝛis. De moꝛte qdem coꝛpis veſcendit
moꝛs aĩme: ſicut. n. anima nita ſua ſacit
carneʒ uiuenteʒ: ⁊ defũcto nature ſue ir
rig t animãdo.ſic caro pconumpenda
naẽ̃ ſne.ſ cupiqmribus illicitis animaʒ
alliganit occidit: Et cuʒ aliera nã natur

14

vnit᷑ alteriꝰ:ita tranſit vna queq; in ui/

tricis naturã.i. aut carneʒ ſpudleʒ aia v⸗
tutibus ſuis pꝛeſtet. Aut animaʒ carna

lem caro vitrirx einſ efficiat. anima tamẽé

nihil de morte habere pot niſi per uitia
fiunt ppinata. Hec caro aliquid oe vita
etinere põt niſ in anima fiunt irriga⸗
ta. nec in alterius naturã altera tranſire
põt niſ aut viciis infecta aut vir utbuſ

ðterſa fiunt rõne inſignata eſt anima qͥ

ertibus docet᷑ egregijs ⁊ diſciplinis in⸗
ſtriutur eximijs vt omuina ſaplat ? piraæ
tet hũana atʒ ſic cera aiaſia decẽt excel
lat nit potẽtialis ſvã in H̊ n. ppᷣe eſt aia

„

ſbãlis.i..rõnal.iſpus rõnal ummoꝛtalis

ma pſñiria ſua coꝛpuſ viuificat

ſnir
noco
dieqn
talis⸗
te gas
falis 3
perdit

1ſpiri
nmnniſib
tuoe:
ſuffciẽ
inſeme
tedig
kacoy
poꝛer
Fel
dicimn
elber
eirca
Pode
enor
nem
tope
Ppi
local
pusc
aſſign
poꝛee
toꝛpo
diamt
decj up
geſt
Pitier
Nami
buam
iſſin
dn

Miicigg
gbate
mugin
Gnnntt
d
tintn
HZõZ
en
metr
uchi

grii

unnt
u

t

N

mis
htn
wigin

ningen

tpincn
ninin
lgn
gtnt
Pumif
ul
hn
A
4 N
ii

f—
=

—
—

S

8

=
=

cg anim nea creatorie ſui ſinilitudine totomũdo ⁊ in oĩ creatura fna. Sic ala

piſceptare vid eaf᷑. Nõ enim poterat es
ſimilirudo ⁊ ymago dei ſi mortis termi
no cõcludẽtur. Secundũ quẽdã mõuʒ

talis ẽ. Secũdũ vero quaãd miabilita
tẽ qua põt me lior vel deterior fieri moꝛ

vite quã nnllo mõ põt amittere immoꝛ —

—

tota vbiq; tota in toto coꝛpoꝛe ſuo tan

ꝛ2poꝛea eẽt ꝑtibilis eẽt.

—

perdit:licet miſere viuere amittere nõ Et partes haberet nec tota ſimnl ĩ nno

poſſit. Sic in reſpectu dei corporea eſt
Nibil è iuiſ bile ⁊ icoꝛporeum natura
eredendũ ẽ niſi ſolum deum patrẽ filiũ
⁊ ſpiritum ſanctũ. Qu ex eo corporeus

inuiſibilł dei qꝛ infinitus ⁊ in crcũſcriv

tus ẽ ⁊ ſimplex è ⁊ ſibi omnibus mõis
ſufficiẽs ẽ ſeipſũ ⁊ idipſũ.Et cũ vbiq; ſit
in ſemetipſo.Inuiſibilis ⁊ incoꝛpoꝛeus
eẽ dignoſcit᷑. Oĩs uero rationał creatu
ra coꝛpoꝛea e:angeli ⁊ oẽs vnitates coꝛ
poꝛee:licet nõ carne ſubſ ſtant.Et ex eo
Intellectuales naturas coꝛpoꝛeas eſſe
dicimus:qꝛ in loco circunſcribuntur.ſi⸗
ent humana aia que carne claudit᷑ q̃ id
circa ⁊ eẽ in loco ⁊ localis dici põt. In
loco quia illic ⁊ alibi pᷣſens totũ alibi ñ

:non habet in coꝛpopotlẽ dimenno

nem ner coꝛpoꝛalẽ circũſcriptionè qm̃
coꝛpoꝛalis quãtitatis exps ẽ. Sed quia
ꝑ pnuam ⁊ opationẽ᷑ in loco ↄcluditur
localis ⁊ ipa dicitur verũñ nõ ſicut coꝛ
pus cui ̃ʒ locũ pꝛincipiũ mediũ ⁊ finis
aſſignatur. Reſpectu vero nature icoꝛ⸗
poꝛee que ſũme icõmutabilis eſt nbiq;
coꝛpoꝛea c aĩa. Lñ tale aliquid non eſt
aĩa nit maioꝛi ſni partẽ maioꝛẽ ſibi ptes
occupet:nec bꝛemnoꝛe bꝛeuioꝛẽ minoꝛ/
q e ſit in parte qᷓ; in toto aꝑtiõis quidẽ
pirticularis coꝛpoꝛis tota ſimnl adeſt.
nec minoꝛ in minoꝛ bus nec in maioꝛi⸗

bus maioꝛ. Sed alicui itẽſius alicni re

loco eẽt. nullũ n. coꝛpus totu ſimul ian
gi põt. aut ſimul tangere põt totũ. ania
vero ĩ quibꝰ ſuis motibus vel actibꝰ to

fa adeſt. Lota videt ⁊ tota viſoꝛum me

minit: Lota audit ⁊ tota ſonoꝛũ remini
ſcitur. Lota odoꝛat.Et tota odores res

colit. Lota per linguã ⁊ palatuʒ ſapoꝛe

ſentit ⁊ diſcernit.tota tagit dura ⁊ mol

lia. tota ſimul approbat uel impꝛobat

calida vel frigida ſummmo digito tota

Ooecernit. tota é uiſus. tota eſt anditus.

tota meminit:fota eſt i memoꝛia.Cum
tota vult tota ẽ voluntas.Cũ tota cogi

tat tota ẽ cogitatio.cuʒ tota diligit tota

ẽ dilectio.pòt nãq; ex parte cogitare ⁊
ex parte diligere. ¶ Anime paſſiões.
Abet naͤ aia affecilones qui
bus exercetur aduirtutes do/

ſupplitiõis.Deſideriũ depꝛomiſſis gau
diũ de pꝛemiis.Queda exercitia ſunt uir
tutũ: Habet.n.vtutes qᷣbꝰinſtruit᷑ ⁊ ani
matf vl armatur 3 uitia. a prudẽtia nãzʒ
ſcit qͥq dẽat facer̃.tẽꝑãtiẽ hʒ ð ꝓſpa.foꝛ
titudi ẽ g aduerſa. iuſticiã qᷓ; ſcit quid
cuiq; debeat redder. Pꝛudẽtria ẽ ſcir̃ qͥd
poſſit. Foꝛtitudo facere ꝗ poſſu.Cẽpe⸗
rãtia ñ pſũmere:qð ñ poſſit. Juſtina eſt
n velle ꝙ ñ poſſit. Pꝛudætia ẽ ĩ eligẽdis
Tẽꝑantia i vtendis. Foꝛitudo ĩtolle
rãdis. Inſticia oiſtnibuẽdis. Pꝛuden

miſſius.⁊ oĩbꝰ tota ⁊ in ſingulis tota ẽ tia ẽ nibil penitedũ appettere vel nihil

Sicut.n.deus ubiq; ẽ totns. Cotus in hcer. Inſtuui uelle facere. Ceẽꝑãtia ẽ ni

mundo ſuo inteſius tñ in coꝛde

eni uiſibilis eẽt: coꝛpoꝛea eſſet

loꝛ nanq; de peccatis. Limoꝛ G&

pꝛeter turpis timere: ⁊ quicqᷣd agim vel
cogitam ac rõnis noꝛma virrigere. Foꝛ
mis eſt terrenas cupiditates non repꝛi⸗
mere. Sed obliu ſci penitus iuſtitie eſt
oem cũ cogitationẽ ad ſnlũ deũ errige/
re. Sũq; tac; nil aliud ðt:ſola mentis
gere itueri. Dẽt at aĩa ſacramẽtales vir
tutes quib initiat fidẽ ſpẽ ſacramẽtũ
baptiſmũ doctipuẽ. Cõfirmationem qᷣ
bus deo conſacrat᷑. Hẽt Et vtutes qui⸗
bus cõficit ⁊ quib oeo cõiũgere vt bu⸗
militas purites cbaritas humilitas eaʒ
deo ſubicit. Puritaſiunbit: caritas vnit
Pʒ qnoq; aia vires quib coꝛpoꝛicõmi
ſcet quarũ pꝛima é uaturalis: ſccũda vi
talis: tertia aĩialis. Er ſicut deus trindet
vnnus ver ? perfeciꝰ oĩa tenet oĩa ĩplet
oĩa ſuaſtinet:oia ſupercedit: oĩa circam
plectitur. Sic ala bis tribꝰ virtntib per
totũ eoꝛp oiffüdit nõ locali dimèſione
FTed vitali intẽſõe. Naturalis naq; vir
ctus opat ĩ epate ſãguinẽ ? alios humo
res quos ꝑ venas ad oĩa coꝛpoꝛis mem
paeꝛa trã ſmittit:vt ide angeâtur ⁊ nutriã
tur vis ita quadrifaria ẽ vel minoꝛ mo⸗
dis diuidit᷑. Nãq; i appetitiuã re ctenti⸗
u ⁊ expulſiuã diſtributiuã. Appetiti
na que ſñt neceſſaria coꝛpoꝛi appetit.re
ctentiua ſũpta retinet: donece⸗ illis di

geſtio neceſſaria fiat. Expnlſiua: nociua ducit ⁊ illa ect oione iſte
tus.ſicut ↄſciliũ pcedit actionè iſte vi/

2⁊ ſuperfina expulit. Ciſtributiua bonos
bumoꝛes oĩb mẽbꝛis diſtribuit. pꝛout

cuiq; expedit:vis vit alis ẽ in coꝛde que e vis aae
pymaginaria: qa ĩ ea curpa

ad tẽperãtià feruoꝛc coꝛdis aerẽ haurie
do atz reddẽedo vitã ⁊ ſalutẽ toti coꝛpo
ri tribuit. Aere nãq; puro ſaguinẽ peni
ficãtiũ per totũ coꝛpus ĩpellit ꝑ denas
puilſatiles que artarie vocãtur. Ex qua

₰☛ — *

rũ motu per tẽperãtiã atq; oiſtẽperanti
qʒ coꝛdis fiſici cognoſcunt. vis aĩalis eſt
in cerebꝛo: inde vigere facit quinq; ſẽ
ſns coꝛpoꝛis iubet ẽt voces edere mecm
bria mouere: vis ſenſibilis diuidit᷑ ĩiduas

ig ſaparbefnnmteriun 2err a

ma bzeeen nnn er⸗
terius diuidit᷑ in quinq; ſẽſus coꝛpoꝛe⸗
is. Ju eridiuidit vel a appꝛebedit me
diãte ſenſu: ⁊ fic ſenſus cois ⁊ ymagina
tio: vel ſine aliqua fonna ⁊ ſicẽ extimma

tiua.nã vt dicit auicenna Agi timet lu

pũ quẽ nũq; vidit. Motiun diuidiiur
lparté ⁊ imparata. Imparas iuidit
inter iraſcibilẽ ⁊ cõcupiſcibilẽ. Inpara

ta é neruis:⁊ ẽ idẽ ꝙ alalis.Lres nã/

q; ventricnli cerebꝛi. vnuis aterioꝛ quo
oẽs ſẽſus. alter poſterioꝛ i quo ois mo
tus. Lertius ĩter vtrũq; medi.irnaliſ
Coꝛpoꝛis ſenſus ſit fint. Qb ẽ in coꝛpe
ſubtiliſſimũ ⁊ ob hoc anime ſimili ꝛ vici

nius q;; rerera i lux pꝛmũ per oculos

ipſa diſtundiñ eminetq; ĩ radijs oculoꝝ

ad vinbilia intuẽda. Dcide miſtura qus
daã pꝛimo cũ puco aere:ſecũdo cuiʒ aere

caliginoſo atq; nebuloſo: tertio cũ coꝛ
pulẽnoꝛe bumoꝛe:quarto cum terreno
graſſitudine:que qnq; ſẽſus cu ipſo ſen
iu ocnioꝛũ perficit vbiipſa ſola excellit
Iſti ſenſua iſola ae eler oo
iceo ſcriptũ Rbitro: qm inſufilauit do
mmus i faciẽ bois ſpiraculu vite: 2 fa/
ctus hõ in aiaz vinẽtẽ. anterioꝛ vero
pars poſterioꝛi merito pponit᷑ qꝛ iſta
Oucit ⁊ illa ſeqͥt.ab iſta ſe us: ab illa mo

res tã aĩo qᷓ; coꝛpis dici pñt in pſns pte
cerebre eis aĩalis vocat fantaſtica vel
rpaliũ rerũ ſilitu

aines vel ymagnies cſtlinet: vñ 2 faͤla⸗/

ſticus or i mẽdia pte cerebri vocat ro/

nalis: qa ibi examinat 2 iudicat ea qp
ymaginẽ repᷣſẽtamur. in vltima xte vo
cat memorialis: qa ibi recomedat me⸗
morie à rõue iudicata. Aliud ẽ itaq; in
nobis quo corꝑea ſẽtimꝰ qͥ qnq; corpꝑi
ſẽſb facimꝰ aliud quo nõcorpe ſz cor

pore ſimilia cernim vbi nos pſot no

atera
guon
aſpien
nes ſi
nalis
teorpr
au
giräck
m
ſimliteͤ
daiſe
giatu
poris
bit iß⸗
ipſa.⸗
ſerte
nistn

ggie
ſeiaa
funli
miln
ſimnil

ſad
ſibu
ſa⸗
ür
1

ſen

⸗

fbſtatia ſoñali 2 ſupſtãtia ſpuali. Cer /

aliter q;ᷓ ſimiles corpib ituemur. alind
quo nec corꝑanec corꝑuʒ ſimilitudies
aſpicimꝰ. ſz alias res que nõ hñt imagi⸗
nes ſni ſimiles. ſicẽ oeꝰ ⁊ ipſa mẽs roͤ⸗
nalis vel irelligetia vel rõ. ſieut ẽt virtu
tes: prudẽ ia: inſtiti : caſtitas: caritae: pi
etas: ⁊ q̃cũq; alie ut qs itelligẽdo vl co

mꝰ. Dorro aĩa nõ ẽ corꝑis: qa nõ oĩs ſi

ſimilitado corpis corpꝰẽ. Dormit᷑ti tibi
del ĩ ſõnis appebit. nec id corp ſuuʒ ſed

poris tui. Jacebat.n.corp inũ ambala
bit ipa. Lacef᷑ ligua corpis im loquet

ipſa. Clauſi erũt oculi tni nid⸗bit ipſa 2
Tea tota ⁊ ĩtegra cernet᷑ ſimilitudo car

ta s icognita oecuxrit: ? ſenit triſtiria nt

leta aia ãt mortui ſicut oormiẽtis ĩ ipſa

8.

ſimilituqinæ corgis ſui ſẽtit ſeu bõa ſeu
mala. n0 ſut tñ corpalia ſů corporibus
ſimilia qbꝰ aĩe corꝑibꝰ exnte afficiütur

ſpu iouniut. taqᷓ corpa ipfᷣ corpio feſi
bus pũ̃tat᷑ ut abꝛẽtia uidet᷑ abeẽ tacß;

pitia 2

itia 2 qn ſũt taq; poculis aſſint. a oo-
miẽtid dt mita nidet᷑ uel nil nel ald

ſigmficãtia ni ſepe ymagiatiões rerum
corpꝑaliũ tãti illis expᷣſſiõe repñtaͤt lloᷣ

rimalie ur e trellg gogteo ne wa corbapita aiglamorine

—

gil tiũ ñ bceruit: G2 ĩuo ei caro mone

at E ra ꝓpoſitũ ſnũ a liciros moꝛes
. e.ec 1a con ↄcubere mideãt᷑ ⁊ I natnralr collectũ ẽ
aĩa taa:nec tnũ corpis ſinilitudo cor⸗ pgẽitales nias emittit hũc mõʒ caſti m

gilates

coibẽt ⁊ refrenaãt Dormiẽtes vo

àt oino no p̃t: da ĩ prãte nõ ht igmis
corꝑalis expſſionẽ: da caro natnraliter

ea roca cerger mouet ⁊ ſeqt cobitů ſeqᷣ ſolet. er g⸗
mis tus:i bac ſmiliundie p oca cogni ſin peccaio a uigilatifieri n põt fit ĩ ſpñ

ſc ĩ n ↄſẽtiẽtib.Cũ iã nõ dormienb ij

ipntat᷑ ſie ⁊ ĩfãtibꝰ nibil boni vel mali
ꝙ faciũt iputat᷑.nimirũ ſi nõ ſũt ↄpotes
rõnis ſue:ita nec vſũ hñt ſue nolütatis.
facultatẽ retiĩent libertaſ:ſc ĩ ſy coꝛpa

ſeu bone ſen male. Cuũ æ ipſe ſmis corpo liũ arburiũ demoõſtrat. ipſa nãq; aia q

*

ribus ſimiles ſibimet appareât. Sũt iñ motu poꝛio ſẽꝑ i motu ẽ:qᷣa ꝑ coꝛ nũ

n. va lectitia ? vera moleſtia facta de ſamit uel plnrale nõ ſumit᷑ corꝑalia ſet
bſtatia bn enn ln. tet᷑ uel ad corpalia uiʒ ſue mittẽtis dirri
tũ nãq; ẽ qndã ſpũslẽwaturà eẽ inobiſ get corpe ſopito. Spũ corpaliũ ſimilitu

„

ot corꝑaliũ rex ſilitudies ant formaͤtur

dines

ant ipia agit ſicut c imagies cor

ut formãte ĩgerũt᷑ ſiue cũ pntſa aliqno pop cogit ando er ſe ipſa uerſari aſſolet

ſenſu corpis tãgimꝰ⁊ ↄtinuo eoꝝ ſimili
tudo ĩ ſpñ format᷑.Et memoria recõdit
ſiue cũ abſẽtia iã nota uelq̊ nõ nonim?
cogitamꝰ ut ĩde formet᷑ qͥda ſpualis itel
lectꝰ:in nin nerabilia ꝓ arbitrio 2 opini
one fingam que uel non ſũt uel oẽ ne⸗
ſciũt inumerabiles quoq; 1 narie for⸗
me rex ato nto v at uł cu ali facimus

3

ul cũ facturi ſum aliquo ĩ ſpuũ rapiẽtes
totalr aia: ⁊ hi uidẽdo ſeu bona ſeu ina

ila ni miaq; ĩtẽſnõe copitatiõis ul aliqua

ni morvbi frenecis . lebrẽ occidere ſolet
ſiue comeſtiõe ĩuinſdã alti ſpnzfen ho

„

lenita

—

ea

ut obiectas ĩtuet: cũ ĩ eas uidendas ali

Aie viffinitio.

il carẽs põdere figura ate; colo

nõ eredẽda pa ſed eretura vei.

necẽ ð ſuba di vl ð qlibet elemtonma
ta⸗ Fer nihilo & creata. ſ..n. ex ſemetipo

feciſſʒ neqq; uitiola am mumabi

aut mißa eèt. ſi at ex elemtl ſca fniſſz eẽt

corꝑea cũ ſit icorpea ignotã bũᷣs ong

—

nẽé. inetiũ bʒ finẽ n bʒ: ⁊ cũ ſit ſpuͦsliſ nt
OGei n06 enbho tuare nil hʒ miſtruũ uel cõtractu nil terr
na ſeu nalitia corꝑali rerũ yma ies à nam. uil bumi dum aereum uel igneẽ

Ninm ubã palis ſimplex 2 2
diſſolubilis ĩcorpea paſſibilis atʒ

Nullum babet coloꝛem:nullo loco cõ
tinetur. In nullis mẽbꝛis circuſcribit᷑.
Nullo ſpatio finitur. Sꝭʒ ita ẽ cogitan⸗
da ⁊ intelligẽda:ſicut ſapientia ⁊ iuſti/
cia:2 cetere virtutes ab oipotente con⸗
dite. Natura anime inuinbilis ẽ ideo in
hiſibilis in coꝛpoꝛe manet: ⁊ de coꝛpo⸗
re inuiſbiliter egredit᷑ per coꝛpus coꝛ⸗
poꝛalia videt: ſcut celum ? terram ?
que in eis conſpicua ſunt oculis noſtris
Spiritu coꝛppꝛũ ſimilitudines ituere qᷓ;
q; enim colpus nõ ẽ: tamẽ ⁊ cũ aliquid
c. Recto iã ſpus dicit᷑. Id circa quadaʒ
vi oculta ⁊ ſpirituali rapiat᷑ aia:vt in re
coꝛpoꝛum expꝛeſſas quaſdã coꝛpoꝛum
Rmilirudines in ſpiritu videat Sed in ĩ
tellectu ea que nec coꝛ poꝛa nec coꝛpo⸗
rum foꝛmas hẽt aſpicit.Sicut ẽ iuſtitia
Sapiẽtia velut ipſa mens vel omnis eiꝰ
affectio bona. Iſta tria genera viſionũ
manitſeſta ſũt. Pꝛimũ ẽ coꝛpoꝛale quo
per coꝛpoꝛis ſenſus coꝛpoꝛalia ſentiun
tur. Secundũ ſpirituate quo coꝛpoꝛum
ſimili tudines coꝛpoꝛee ſpiritu nõ men
te cerauntur. Certium iteliectuale quo

ille res que nec coꝛpoꝛa nec coꝛpoꝛum
lormas babet onſpiciuntur intelle⸗
ctuali viſione nunqᷓ; fallitur anima. aut
eniz itellige 2⁊ verũ ciaut ſi verũ nõ eſt
nõ intelligit. Ju viſone ãt coꝛpoꝛali ſe
pe fallitur. anima cũ in ipſis corporibꝰ
ſieri putat ꝙ fit in coꝛporis ſennbꝰ. Sie
nauigantibus videtur terra moueri: q́ᷓ
ſtat. Et intnentibus celum ſydera ſtare
que mouẽtur.Et deuiatis oculis radio
rum diuer ſas formas habere videntur.
Sic vnus hõ ouo capita. Remfractus
in aqua ⁊ multa huiuſmodi. Inuiſione
qt ſpli fallitur aia ⁊ illud: qm ea que vi
det vliqna vera aliqua falſa aliqua per
tur bata aliqua tranquilla ſunt. Ipſa at
vera aliqii ſutura oino vel ſimilai vel apꝑ

te d eta. aliquàdo obſcuris ſignificatsi

⁊ tranſfiguratis locutionibꝰpꝛenuciata
In extaſi vero qn ab oibꝰ corporis ſen
ſibus alienatur vel auenitur aia ampli
us qᷓ in ſomno ſolet. Sed minus qᷓ; in

monte nõ fallitur. Sed ipſa meta diuinij
tus adiuta vel aliquo ipſa viſa expone
te.Sicnt in appochalipſi Jonis expo

nebatur magna reuelatio e. cũ.n.bono
ſpiritu aſſumit᷑ anima falli nõ põt:quia
ſancti angeli miris modls viſa ſua qua
dam. ac prepotẽti vnione ⁊ comiſtiõe
vera eẽ faciunt: ⁊ viſionẽ ſuã ineffabili
mõ in ſpiritu noſtro iformãt. IJpſi ſiqui
dem corporibꝰindicãdis: ⁊ min ſtraais
preſunt:⁊ eoꝝ ſiguratas ſimilirudines ĩ
ſpiritu ita decernũt.Et tanta potẽtia q;
mõ tractãt:vt eas ẽ᷑t poſſint bominum
ſpiritibus miſcere reuelaudo. Inde eſt
ꝙ angelus domini apparuit ĩ ſõnis io
ſeph noli timere accipere mariam cõiij
gẽ tuã.Et iterũ.Lolle puerũ:⁊ fuge in
egyptũ.De at per prophetã dicit.Eſſo⸗
dam doe ſpiritu mò ſuꝑ oẽʒ carnẽ. Et iu
nenes viſionis videbut:⁊ ſenes ſomnia
ſomniabat. Sunt ⁊ alia vila ⁊ viſitata
⁊ bumana que ai ex ipſo pù nro mul
tipliciter exiſtunt:vel ex corpe ſpũi quo
dãmõ ſuggerũt᷑.Sicut ſi fuerim affecti
carne vel vino nõ ſolũ vigilantes curas
ſuas vigilãdo verſant infimilib corpoꝝ
verũ ẽt dormientes hoc ſõniat quo in
digẽt. Nã ⁊ negotia ſua gerũt exai cu⸗
piditate.Et epulis ain pocalis iniater
cxiſtant. Si forte exurientes ſitienteſq;
dormierint vigilaàtibus ⁊ oculto quo⸗
da inſtitu ingeſtas cẽ cogitationes qua
ſi diuinarent nouimꝰ. Sicut Cayfas pᷣ
tifex pphetauit:cũ ei ĩtẽtionẽ ꝓpbetiʒa
di no baberet. Mluta videt aia ⁊ eadẽ
natnra viſionũ ſiue iuigilatib ſiue ĩdor
miẽtib ſiue ĩ egrotaͤtibꝰ qm nõ ex alio

i
nina
innißt
tulun
Enna
nut,
gnjin
numnc
wiit⸗
1
tint
antßi,
Nirmi
nsd
iNN
Aiig
H
lſ
Aine
1

enere ſũt videntur q; qͥ ex naturaſpi/

ru oe quo ⁊ ĩ quo fiũt ſihudies coꝛꝑi
obdtotas naq; olas ſentiẽch habẽt vt vi

deam ꝙ ſõmates vident:viſa ſiquidem

freneticoiu ſimulia ſut: uiſs ſõniatium:
vila at ſõnidtiũ funilia ſunt cogitationi
bus uiuetiũ. Doꝛmiẽtibꝰ quide cõſopit
ſeniiẽd: i cerebꝛo via que uentiones ad
oculos vicit. Jõ ipſa itetio ĩ aliud verſa

alia varia cernit. Uila ſõnioꝝ taq; ſpẽſ

coꝛporee adſunt:vt ſibi voꝛmietes vigi
lare videdtur: æ nõ ſimilia coꝛpoꝛibus:
c⁊ ipſa coꝛꝑa itueri ſe poſſũt. Ego ãt mi
to ãplius admiroꝛ ⁊ vehemetiꝰ ſtupeo
quata celeritate ⁊ facilitate in ſe aĩia fa
bꝛicet imagint᷑ coꝛꝑuʒ:q̃ per coꝛꝑis ocu
los viderit q; freneticoꝛũ vel ſõniantiũ
vel ẽt iu extaſi viſiones. Et iñ illa viſoꝛũ
natura c. El ꝓculdubio coꝛpꝰnõ c̃. Nõ
n.coꝛꝑa viſalllas imagines i ſpũ ĩ ſpiri
tu faciũt:nec eadẽ vim habẽt:vt aliquidq
ſpeciale foꝛmẽt:ſed ipſe ſpũs ĩ ſeipſo co
leeitate mirabili:vt pote ſpiritual:ĩtelle
ctualis ⁊ rönalis.Oiumq; ſibi videre vi
dent᷑ oonmicẽtes Quiq; ſunt genera vi
ſionuũ. Miraculũ: viſowõniũ: Ephya/
des vel iſõniũ fantaſma. Miraculuʒ
ẽ quẽ ĩ ſõnis parens vel aliqua ſancta
grauiſq; ꝑſona ſen ſacerdos vel ẽt deꝰ

venturu ꝙ aꝑte vel nõ euẽturũ faciẽdũ

vel dimiuteduũ denuũtientt. Uiſio ẽ quaʒ

gaaliud qs videt ꝙ eodẽ mõ quo apparu

erat eueniet. Sõniũ è figuris teetu: ⁊ ſi⸗
ne interpᷣtatione ĩtelligi uõ põt /iſõniuʒ
qñ id ꝙ fatigauerit vigilatẽ ingerit doꝛ
mienti:ſicut ẽ cibus vel potꝰ vel aliqua
ſtudia vel artes in fłntaſmate. Secũdñ
nãq; ſtudia que qᷣſq; ſtudnit ſõniati⁊ ſo
litariũ artiũ ſimulacra ĩ pntia mẽtis im
pꝛeſſa ei apparent iſõniis. Juxta ẽt ifir⸗
mitatum diuerſitates diuerſa uccidunt
i ſomnia. &t leaũdu mo:ũ ꝛbumoꝛũ va

rietates dariantur ⁊ ſoͤnia. Alia nac; di
dent ſangninidã qᷓ; colerici. Alia malam
conici:alia flecmatici. Illi vidẽt rnbea
c varia.iſti nigra ⁊ alba. Fantaſma eſt
quado qui doꝛmire cepit adhuc ſe viis
lare exiſtimat. Aſpicerevi irruẽtes in ſie
vel paſſi foꝛmas diſcrepàtes narias e
tas vel turbidas ſeu turbulẽtes. In iſtu
genere ẽ ephyades qͥ gallice noitũ dici
tur quà publica perſuaſio quieſcentes
opinantur inuadere ⁊ pondere ſuo pᷣſe
ſos ac ſentiẽtes grauare.Quod nõ ẽ ali
ud qᷓ; quedã famoſitas a ſtomaco vel
a coꝛde ad cerebꝛũ aſcendens.Et ipi vim
niale oppꝛimens. Dicit.n. bumana opi
nio ꝙ quadam arte mulierum ⁊ pote
ſtate demonũ hoĩes cõuerti põt ĩ lupos
2 iumenta.El,queq; neceſſaria poꝛta
Poſtqᷓ; peracta opera opera ad ſe rec
re nec fieri in eis mentem beſtialem ſʒ
rationalem humanamq; ſeruare. Doc
ſic intelligendũ ẽ:quoniaʒ oemones na
turam nõ creant: ſed aliqd tale facere
poſſuut videantur eẽ quod non ſunt
Nulla. n. arte vel poteſtate animꝰ: ſed
nec coꝛpus quidẽ aliqua rõne in m bꝛa
uel in liniamenta beſtialia neraciter cõ
uerti põt. Sed fantaſticum hominũ q̃ſi
cogitãdo vel ſõniado ꝑ rerũ iuiſibilium
genera nariat᷑: ⁊ cũcoꝛpus nõ ſit coꝛpo
ruũ foꝛmas ſimiles mira celleritate capit
ſopitis ⁊ oppꝛeſſis hoĩuʒ ſẽſibꝰ coꝛpoꝛe
os.Ad alioꝛum ſenſuũ figura coꝛꝑea ad
duci põt grauiꝰ ãtq; expᷣſſius q; ſõnoñn

us ſeuſibus deſeratis. Fantaſticũ ãt il⸗

lud ueluti foꝛmatur ĩ alictiꝰ aialis ĩima
ginẽ aliẽis nalibꝰſenſibus apꝑeat. Ta
liſq; hõ ſibi uideatur qualis ſibi videri
poſſit ĩ ſomniis ⁊ poꝛtare honera. Que
honera ſiue uera ſint coꝛpoꝛa poꝛtant

a demonibus ut illudantur hominibus
Parcim neratcoꝛpoꝛa hominũ SS .

De ſpiritus alienatione.
lUmanü ſpiritũ aliqũ bon ali⸗
gnangdo malus aſſu mit ſpiri /
t nec de ſacili diceꝛni poteſt a
ano mpu aſſumatur niſt qꝛ bon inſtruit
malus fallit. Fallit ãt ſepe ĩ manijeſtis
bonis:vt cũ ſibi in eis creditũ ſuerit ad
ſua ſeducat. Sic plerũq; bumanũ ſpũm
rapit: vt quedã oculta miſtura qſ ideʒ
9 ſprritus eẽ vdeatur.Et ſpũs patiẽtis et
4 Sus vexantis vt demoniacis didemus
Animã tñ hominis.i.mẽtẽ nulla cteatu
ra iuxta ſubſtãtiã ĩplere põt niſi ſola tri
nitas. Implere ãt dicitur ſathanas mẽ
tẽ alicuius ⁊ pꝛicipale coꝛdis nõ ĩgre⸗
diens in eũ qnidẽ ⁊ in ſenſum eiꝰſʒ frau
de iniqunate atq; oĩ malitia illũ alliti/
enos atc ſeducẽès affectu malitie trahit
per cogitationes: ⁊ incentiua vitioꝛum
gquibus ipſe plenus ẽ atq; fallax. neqᷓ;
fraudulentus deceptoꝛ animarũ.nõ.n.
participatione naſure ſen ſubſtatie: vt
dã putãt animã aliquã ĩplet diabolus
atN; eius babitãter efficif: ſed per frau/
duietã deceptionẽ atq; malitiã ĩ eo ba⸗
ditare dicit quẽ iplet. Solius.n. de tri⸗
* nitatis intrare ⁊ implere naturã ſiue
ſubſtantis quã creauit.
Ptãs demonis.
Mknn ⁊ acerimonia ſenſus ⁊
1

tcceleritate motꝰ aerei coꝛpoꝛis
pꝛecedũt.Et quedã cogitata pᷣmiſtrãdo
que hoĩes mirãtur ꝑꝑ tarditatẽ tereni
coꝛpoꝛis.Acceſſit ãt demonibꝰꝑ tã lon
gum tẽpus quo eoꝛũ vita pertẽdit᷑ rerũ
lõge maioꝛ exꝑiẽtia q; hoĩb põt ꝑueni
re ꝑꝑ bꝛeuitatẽ vite. Idcirco quedã pꝛe
dicunt futura. Quedã mira faciũt qni/
bus bhoies aliciũt ⁊ ſeducüt Unde qdaʒ
mulieres poſt ſathan cõuerſe vemouũ

*

iluſtonib2 fantaſmatib' ſeducte ere⸗

errenoꝛũ coꝛpoꝛũ ſenſũ facile

dunt ſe ⁊ pꝛofetẽt᷑ noturnis boꝛis cum
biana paganoꝛũ dea vel cũ errodiade:
2 cũ minerna:⁊ in numera mulierũ mi
titudine equitare earũq; iuſſibus obtẽ
pare. Ipſe nãq; ſathanas qͥ tra ſfigurat
ſe in angelo lucis cũ mẽtẽ cuiuſq; mauli
eris ceperit: ⁊ hanc ſibi ceperit ꝑ ifideli
tatẽ ſubingarũt. Illico tranſſoꝛmat ſei
diuerſarũ perſonarũ ſpẽs ⁊ ſimilitudieſ
2 mẽtẽ quam captiuã tenet iſõnis olu⸗
dæẽs mõ leta ⁊ mõ triſtia mõ eognitas
mõ incognitas ꝑſonas ondẽs ꝑ diuina
queq; ducit. Et cũ ſolus ſpũs patit᷑ hoc
ifidelis ĩ ſe aio ſed ĩ coꝛpe euenire opi⸗

natur Idcirco min ſtult? 2 ebes ẽ qii

bec oĩa q̃ in ſpiritu fiũt ĩ coꝛpoꝛe accide
re arbitrãtur. Cuũ eʒechiel ⁊ alij ꝓphete.
Joãnes ẽt apoſtolus ⁊ euangeliſta in
ſpiritu nõ ĩ coꝛpoꝛe viſones viderũt.
De ſomnijs ⁊ viſionibus

minibꝰ doꝛmiétibꝰ vel vigilati
bu‚us apparét nõ ia ipſis rebus
vel ſubſtantia videntur:ſed in quibuſt
dã ſimilitudimbreru. Iſtud ẽt angeli
cis operationib fieri credimus ꝑ oiſpẽ
ſatione dei ꝓuidẽtẽ bene vtẽdis bonis
vel malis ſecũdũ ĩſcrutabilitatẽ altitu⸗
dinẽ iudicioꝛũ ſuoꝛũ: ſiue binc iſtruat
mentes moꝛtalii: ſiue faldtur ſiue cõſo
lentur ſiue terreant᷑ ſicut vnicuiq; vel
pbẽda ẽ mipicoꝛdia vel irrogda iuſti⸗
tia ab eo: cũ miſeriã ⁊ iudiciũ nõ inpii⸗
maniter cãtat eccleſia ibi ſiqdem ẽ ſpᷣs
dðefunctoꝛũ: vbi nec vidẽt nec audinnt
que aguutur aut eueniũt in iſta vita ho
minib. Itaq; nõ ẽ cura eis de vitns ;⸗
qᷓᷓ qᷣd agãt vtiq; neſciant qnẽadmoduũ
cura ẽ nobis de moꝛtuis q;uis dd agat
ntiq; neſciamꝰ. Neſciũt qdẽ moꝛiui qᷣd

elos
no tun
iinngel

Um hoiĩes moꝛtui ſiue diul bo

bic agat. Sʒ du bic agik poſtea audire

die
Poͤa⸗
1ec0se
abien

fepi
Coc
PMn⸗
6,

teſip
temnt

doꝛe⸗
lolpo⸗

egfeg
lufe
Ptiſit

lligt
iin fe
ſe
dnid
ffä

ii Nõ qͥdẽ oĩa:ſʒ quãtũ ĩdicari cis ſinituri
tin v eos oʒ iudire. Seire ẽt põt ab angelis
R q̃ bic nobis pꝛeſio vt aias nr̃as ad ilos
RR deferãt. Spũ ẽt dei reuelate cognoſce ⸗
miit re pñt q̃ hic agant᷑ qͥ neceſſarium ẽ eis.
n· Quoddamét exmortuia ad viuos-rapi
õq pñt nõ ꝑ ppꝛiã naturã:ſ3j ꝑ dĩnũ potẽeti
Tri aʒ. vty tã iſta fiãt ꝑ eoꝝ pñtiã aut ꝑ ai
WRj gelos ſuſcipiẽtes eoꝝꝑ ꝑſonã affirmare
Nini nõ audeo.Deꝰãt ops d ẽ vbiq; pns per
—* angelica miſteria vſq; ſtuadq; diffuſa po
– teſt pᷣbere iſta hoibꝰ ſolicia qᷣbꝰi bui vi

ichin te mipia iudicat eẽ pᷣb?éda
inn De potẽtijs aie ⁊ eius vtutibꝰ.

ie OVeitie aie atʒ vtutes lõga exer
77 5 citatiõe ⁊ ſncceſſu tꝑuʒ creſcũt
nien Zoſa vo nec creſcit nec decre
nn cKit: ſʒ aut ĩ ꝑiliiate mẽbꝛoꝑ aut humo
sſe rũ graſſitudie ⁊ eoꝛũ coꝛꝛuptiõe pᷣpedi/
rieſ ta vires ſuas exercere nõ põt.aia carne
“ ĩgenia viuacit᷑ tenet vt pote pura ſubtił
tota 1 ꝑpetua Et ſicut deꝰ vbiq; ĩ ſemet
10 ipoẽ. Sic aĩa vbiq; ĩ ſemetipſa ẽ:ẽ quo
tulg dãmò ac ꝑ h̊ vbiq; ẽ aĩa goſt coꝛpꝰ vbi
i erat agẽs ĩ coꝛꝑe. Ibi ðs ẽ mõ vbi erat
Gnnß pᷣus qᷓ; mũdus fieret:vbi ẽt foꝛet ſi mun
in un dus deſineret eẽ:ſicut ſepe dictũ ẽ ĩcoꝛ
mnut poꝛea ẽ aĩa. Põt tñ habere ſimilitudieʒ
unn coꝛpoꝛũ nõ coꝛꝑalẽ: ſed coꝛpi ſimilẽ.Et
uinin coꝛpaliũʒ oĩno mẽbꝛoꝑ. Cum de coꝛꝑe
— egredit᷑:ſicut.n.ant ad ſpiritualia ꝑx mẽ
arpi bꝛa fert:aut ad loca penalia ſimilia coꝛ
uin pvoubꝰqlia ſepe demõſtrata ſũt bis qͥ ra
iitn pti ſũta coꝛpeis ſeſib eẽt moꝛtuis ſiles
ur iacuerũt:cũ ipſi ĩ ſeipſis generãt quadã
ginin ſoliditatẽ coꝛꝑis ſui ꝑ quam poſſẽt ad
n, alia fſeri.Et talia ſimilibꝰ ſeſib expiri.
.Aie ſiddé qét ĩ coꝛpib'vinẽtes p dilecti
. 60 onẽ viſibiliũ rerũ coꝛpalib imaginibns

. ſen afficiũt.a coꝛpib exeutes ĩ eildẽ imagi

ab bis pũᷣtqͥ blie moꝛièdo ad eos pgunt

nibꝰ toꝛmẽta patiũt. Pꝛetea eoꝛpalibꝰ
paſſonibꝰ ibi teneri poſſũt:qꝛ a coꝛu/
ptione coꝛpaliũ affectionũ hic mũdate
nõ fuerũt qnã coꝛpulẽtiã de carnis de
lectatione traxerũt.Queda ãt aic ĩ elſd d
locis in qͥbus culpã cõmiſerũt puniũt᷑.
Quedã vo additis receptaculis vſq; ad
ltimã reſurrectionè ↄtinẽt᷑.Sic digna
cẽ̃ vua qucque reqe vel miſeria.
. DR Ulia de aĩa dixi.Sed vł qn.facta
& vel qñ de coꝛꝑe egredit᷑.ſiʒ ̊ nõ poſſuʒ

dir̃e qꝛ initium meũ vel finẽ neſcio.ne⸗

ſcio vnde venio aut quo vado.ſed plãe
ſcio ꝙ moꝛtales ſcimus Er ꝙ velimꝰ no
limuſ qꝛ oẽs moꝛiemur.Nihil.n.moꝛte
certius ⁊ nil incertius hoꝛa moꝛtis. Nã
neſcimꝰ qũ nec quõ aut vbi moꝛiemur
qm̃ moꝛs vbiq; nos expectat idcirco ſẽ
ꝑ debemꝰeẽ parati ut cũ coꝛpꝰreuertet᷑
ad terrã de qua ſũptũ ẽ ſpũſreddeat ad
deũ qᷣ ðdit illũ id ſ qdẽ nos mour̃ debʒ
c veterib ſapiẽtib ita hõ diffinitũ eſt.
hõ ẽ aĩal rõnale ⁊ moꝛtale h̊ͥ genere po
ſito ꝙ aĩal oictũ ẽ additas duas differẽ
tias videmꝰ i qbꝰ admonẽdꝰ erat hõ:ꝛ
quo ſibi eſſet redeundũ.Et vñ ad fugiẽ⸗

dũ ſicut.n.qᷓ;greſſus aie uſqʒad moꝛta⸗

lia lapſus ẽ: Si regreſſns eius in ratiões
eẽ deberet qua impugnantibus vitiſſ re
ſlvere valeat ut ſecundũ naturã ſuã vis
nat.Et oꝛdiĩari appetat ſub illo vʒa quo
regi debet. Nam vno verbo. quod ra/
tionale dicitur ſeparatur a beſtijs. alio
ꝙ maꝛtale ſeparatur adminus. Id niſt
tenuerit erit beſtia hoc niſi aduerterit
ad oiuina nõ ꝑueni. Idcirco vt hõ ſibi
icognitꝰcognoſcat ſe magis opꝰ hʒ ↄſu
etudine recedẽdi a ſẽſibꝰ: vt aiuʒ ad ſe
colligat:⁊ ĩ ipo ſe retieat. His ſiquidem
ſenſibus ipẽdit᷑ aĩa ne cernere ſemetipſãõ
valeat ⁊ creatoreʒ ſuum quem ſola ⁊?⁊
ſimplex ſine iſtis oculis intueri deben

ne

BDe dignitate anime.
Nima nãq; rõnalis inter res q̊
ſũt adeo ↄdite ſuꝑat oĩa ⁊ ideo
deo ꝓxima eſt qn eſt pura eiq;
gquãtu charitate coheſerit:ĩtantũ alũ⸗
itelligibili ꝑ fuſa quo amõ ⁊ illuſtra
ta. Nõ ꝑ coꝛpoꝛeos oculos:ſed pꝛo ip/

ſius ſui pꝛicipale.i ꝑ intelligntiã veũ ceꝛ

nit inquo ẽ plenitudo pfectiſſima ⁊ bea
tiſſima viſo qua viſõe ſit beata. Remo
neat ga conſideratione ſua oĩa nociua

alłs notiua:que ꝑ coꝛꝑis ſenſus extrinſe

cus capimur. Queq; nãq; coꝛpalia eoꝝ
q; ſimilitudies. Senſus quoq; ⁊ imagi
nes in memoꝛia inſixe recoꝛdande remi
niſcuntur ad exteriorem hominem pti⸗
nent quãqᷓ;ᷓ iſtis quañ nuptijs aĩia ext᷑o⸗
ra ꝑticipat. PHens g cui nibil ſe ipſa pꝛe⸗
ſentius ẽ quadà interioꝛa nõ ſimulata.
ſed vera pꝛeſẽtia videat ſe in ſe.nihil.n.
tan nouit mens qᷓ; id ꝙ ſibi pſto eſt.nec
menti quicqᷓ; pꝛeſto ẽ magis ipᷣa ſibi.nã

cognolcit ſe viuere:ſe meminiſſe:ſe itel⸗

ligere.ſe ve.le. Cogitare:ſcire:audire: H̊
