gerat:⁊ dijudicauerat ⁊ dil
docto tot nobiliũ ſenatoꝝ:qͥ t ob inſi⸗
gne pꝛeclari magiſterij:qð cines huius
mũdi exhimium putat: ſtatuã romano
foꝛo meruerat ⁊ acceperat:vſq; ad illaʒ
etatẽ veneratoꝛ idoloꝛum ſacroꝛũq; ſa
crilegoꝝ particeps:quibue tũc tota fe/
re romana nobilitas ĩflata ſpirabat po
puli vfiam ⁊ oĩgenũ deũ moſtra ⁊ anu
bem latratoꝛẽ que aliqn cõtra neptu/⸗
nũ ⁊ venerem contraq; mineruam tela

tenuerãt:⁊ a ſe victis iã roma ſupplicana/

bat:que iſte ſenes victoꝛinus tot annos
oꝛe terricrepo defẽſitauerat:nõ erubue
rit eẽ puer xpᷣi tui ⁊ ifans fontis tui ſub⸗
iecto collo ad humilitatis iugũ: ⁊ edo⸗
mita fronte ad cruc oppꝛobꝛũ.O dñe
dne qͥ iclinaſti celos ⁊ deſcẽdiſti:tetigi⸗
ſti möoͤtes ⁊ fumigauerũt:qͥbꝰ modis tt
inſinuaſti illi pectoꝛi: Legebat ficut aut

ſimplicianꝰ:ſcãm ſcripturã:oẽſq; cbꝛ⸗

ſtianas lr̃as ineſtigabat ſtudioſiſſime ⁊

pᷣſcrutabat᷑:⁊ dicebat ſimpliciano non

palam: ſed ſecretiꝰ ⁊ familiariꝰ: nouer
me iã eẽ xpᷣianum: Et reſpondebat ille.
Nõ credà nec deputabo te int xpianoſ
niſi ĩ eccleſia xpᷣi re videro.ille aũt irri⸗
debat illum dicẽs.Ergo parietes faciũt

xpᷣianos:Et h ſepe dicebat ia ſe eẽ xppias
nũ:⁊ ſimplicianꝰ illò ſepe rũdebat:⁊ ſe/

pe ab illo parietũ trriſo repetebatur.

ucidauerat:

2
*

ucicooeſten

icveunſvos

(pobodeno⸗

ittfoonied
Gülemiquusne

apinſerfuin

ſntpnu Ge⸗
ſintobzuſtfi

mmnarhoci

ſratcouumboib

gniainins

onmins bun

ſunnorvein
Yguckitan
tiſtiagrine
erpenund
ennſhhfenz
ugutciend
Pbſſtneionüa
eumnor⸗

fliegeneraret,

(Ariheni

wnblſuſ
Gendün
epothrnen
izdelgn
eſtigen
ſteltpnenor
lotſeenn
iltringn 4
nfunchnig
ſebnmug
lleqieee
0lefiminan
uin
Mepoten
ſiſtbern
uintnün
eladerpit
ſüſian
ſactnne

=
SE

=—
—

— —— — — E
Soe o=o= S= =
=,

=

kahmiung
itnumen
mntmig
linſinenrtn
nitgöniſterti
lucenghemit
ndeileit
hooperinen
Numtnpin
iiucrici
Ngteicocinik
miuititmi n
nngrriit
nichem la
Grnirin
til
nigini
NNNN

tiusinnit

xiimti⸗
nitim han
is
nitd /

— 5 .

Amicos enim ſuos verebatur offende⸗

re ſuperbos demonicolas: quoꝝ ex cul
mine babylonice dignitatis quaſi ex ce
dris libani quas nõ duũ cõtriuerat domi

nus grauiter ruituras in ſe inimicitnias

arbitrabatur. Sed poſteaqᷓ; legendo ⁊
inhiando hauſit firmitatem: timuitque
negari a xpᷣo coꝛã angelis ſcis ſi euʒ ti⸗
meret coꝛam hoĩbus confiteꝛi:reuſq; ſi
bi magni criminis appꝑuit erubeſcendo
de ſacramẽtis hu militatis verbi tui:⁊ ñ
erubeſcẽdo de ſacris ſacrilegijs ſupbo/⸗
rũ demonioꝝ que imitatoꝛ ſuꝑbus ac/
ceꝑat:depuduit vanitati ⁊ erubnit ve/⸗
ritatis:ſubitoq; ⁊ inopinatPꝰait ſimpli/
ciano:vt ipſe narrabat.Eamus ĩ eccłaʒ
xp̃ianus volo fieri. Ad ille nõ ſe capiẽs
letitia prexit cũ eo. Ubi aũt imbutus pᷣ
mis inſtructionũ ſacramẽtis:non mul⸗
to poſt etiam nomẽ dedit:vt ꝑ baptiſ⸗
mü regeneraret᷑. Mirãte roma gaudẽ
te eccleſia:ſuperbi videbant ⁊ iraſcebã⸗

tur: dentibuſ ſuiſſtridebãt ⁊ tabeſcebãt

Seruo aũt tuo dñs erat ſpes eiuſ.⁊ nõ
reſpiciebat in vanitates ⁊ inſanias mè
daces. Deniq; vt ventũ eſt ad hoꝛã pfi⸗
tende fidei: que verbis certis conceptj
retentiſq; memoꝛter de loco eminẽtio

re ĩ conſpectu populi fidelis Rome red

di ſolet ab eis qui acceſſuri ſũt ad gra⸗
tiam tuam:oblatũ eſſe dicebat victoꝛi
no a pꝛeſ byteris vt ſecretiꝰ redderet ſiẽ
nonnullis qui verecũdia trepidaturi vi
debant᷑ offerri moꝛs erat:illuʒ aũt ma⸗

luiſſe ſaluteʒ tua in coõſ 6 multi
tudinis pꝛofiteri. gfflon enĩ erat ſalus

quã docebat in rhetoꝛica:⁊ tamen eam
publice pfeſſus erat. Quanto minꝰ er⸗
go vereri:debuit mãſuetuʒ gregẽ tuuʒ
Rerncizns verbũ tuum:qui non vere⸗
at in vbis ſuis turbas iſanoꝝ: Jtaq;

vbi aſcendit vt redderet:oẽs ſibimet ĩui

cem q̃ſq; vt eum nouerat ĩſtrepuerunt
nomen eius in ſtrepitu gratulationis.
Quis autem ibi non euʒ nouerat.Et ſo
nuit pꝛeſſo ſonitu:per oꝛa cũctoꝛuʒ col
letantiũ. victoꝛinus: victoꝛinus. Cito ſo
nuerunt exultatione qꝛ videbãt euʒ: et
cito ſiluerũt intentõe vt audierent ei.
Pꝛonunciaait ille fidem vacem pꝛecla
ra fiducia:⁊ volebant eum oẽs rapere
itro in coꝛ ſuum: ⁊ rapiebant amando
⁊ gaudendo.PHe rapientium manꝰerãt
Deꝰ bone quid agit᷑ ĩ hoĩe vt plus gau
deat de ſalute deſpate aĩe ⁊ de maioꝛe
ꝑiculo liberate:qᷓ; ſi ſpes ei ſemꝑ affuiſ⸗
ſet ant ꝑiculuʒ minus fuiſſet.Eteniʒ tu
quoq; miſericoꝛs pater plus gaudes ð
vno penitente qᷓ; de nonagintanonem
iuſtiſ qbꝰnõ ẽ opuſpnia.Et noſcũ ma
gna iocũditate audimus cũ audimus:
qi exultantis paſtoꝛis humeris repoꝛ
tetur ouis qᷓ errauerat: ⁊ dꝛagma refera
tur in theſauros tuos colletantibus vi
cinis mulieri q̃ iuenit:⁊ lachꝛymas ex⸗
cutit gaudiũ ſolẽnitatio domus tue: cũ
legit᷑ in domo tua de minoꝛe filio: quo
niam moꝛtuus erat ⁊ reuixit: perierat
⁊ inuentus cẽ. Saudes quippe in nobis
? in angelis tuis ſcã charitate ſcis. ã
tu ſemꝑ ideʒ:qui ea q̃ non ſemꝑ nec eo
dem modo ſunt:eodem mõ ſemꝑ noſti
oĩa.Quid g agit᷑ in anima: cũ amplius
delectat᷑ inuentis aut redditis rebuſ q̃s
diligit:qᷓ; ſi eas ſemꝑ habuiſſet: Conte
ſtant᷑ eni ⁊ cetera:⁊ plena ſunt oĩa te⸗
ſtimonijs clamantibus ita ẽ. Criũphat
victoꝛ ĩperatoꝛ:⁊ nõ viciſſet niũ pugna
uiſſet. Et q;to maius periculũ fuit ĩ pꝛe
lio:tanto maius ẽ gaudiũ in trituunpho

ZJactat tẽpeſtas nauigantes: minat᷑q;

naufragiuʒ: oẽs futura moꝛte palleſcũt
Tranquillat᷑ celuʒ ⁊ mare:⁊ exultãt ni
mis:qin timueruũt nimis.Eger ẽ carꝰ -
. à

dena eins malũ renunciat: omnes qui
eũ laluum cupiũt egrotãt ſimul aĩo.Iit
ei recte:⁊ nõduʒ abulat pꝛiſtinis viribꝰ
2 fit iã tale gaudium quale non fnit cuʒ
antea ſaluus ⁊ foꝛtis àbularet. Eaſqʒ ip
ſas voluptates humane vite etiã non ĩ
opinatis ⁊ pꝛeter volũtatem irruẽtibꝰ:

fed inſtitutis ⁊ volitarijs moleſtijs bo
mines acquirũt. Edẽdi ⁊ bibẽdi volup

tas nulla eſt:niſi pꝛecedat eſuriẽdi ⁊ ſuii
endi moleſtia.Et ebrioli quedam ſalſiu
ſcula comedũt quo fiat moleſtus ardoꝛ
quẽ duʒ extiguit potatio fit delectatio.
Et inſtitutũ eſt vt iã pacte ſpõſe non ira
dantur ſtatim: ne vilẽ habeat maritus
Dataʒ quã nõ ſuſpirauerit ſponſus dila
raʒ. Doc i turpi ⁊ execraàda letitia:hoc ĩ
ea que cõceſſa ⁊ licita eſt:hoc in ipſa ſin
ceriſſima honeſtate amicitie:hoc ĩ eo qͥ
moꝛtu erat ⁊ reuixit: perierat ⁊ iuẽtus
eſt. Ubique maius gaudium moleſtia
maioꝛe pꝛeceditur. Quid eſt hoc dnñe de
us meus:cũ tu eternum tibi tu ipſe ſis
gaudiũ:⁊ quedã de te circa te ſẽper gau
deant:Quid eſt quod hec rerũ pars al
ternat defecin ⁊ pꝛofectu offẽſionibus
⁊ cõciliationibꝰ: An is eſt modus eaꝝ
⁊ tantũ dediſti eis cũ a ſũmis celoꝛũ vi
que ad ima terrarũ:ab inutio vſque in fi
nẽ ſeculoꝛũ:ab angelo vſque ad vermi
culũ: a motu pꝛimo vſque ad extremu
oſnnia genera bonoꝛũ ⁊ omnia iuſta o⸗
pera tua ſuis queque ſedibus locaꝛes:⁊
ſuis queque tẽpoꝛibus ageres: Pei mi
di qᷓ; excelſus es in excelſis:⁊ qᷓ; pꝛofun
dus in pꝛofundis:⁊ nuſquam recedis ⁊
vix redimus ad te. Age domine ⁊ fac ⁊
excita ⁊ reuoca nos accẽde ⁊ rape fla
gra dulceſce:iã amemus ⁊ curramuo.
Nonne multi ex pꝛofundioꝛe tartaro
cecitatis q; victoꝛinus redeunt ad te:⁊

accedũt ⁊ illuminãtur recipiẽtes lumẽ

EConfeſſionum

OQð ſi qͥ recipiũt:accipiũt a te poteſtatẽ
vt filij tui f at. Sed ſi minꝰ notii ĩ popu
lis:minꝰ de illis gaudẽt etiã qͥ nouerũt
eos Quãdo enĩ cũ miltis gaudet᷑:⁊ i ſin
gulis vberius eſt gaudiũ: qͥa feruere fa
ciũt ſe ⁊ ĩfiãmãt᷑ ex alterutro.Deide ꝙ
młtis noti młtis ſũt anctoꝛitati ad ſalu
tẽ ⁊miltis peũt ſecuturis:ideoq; młtũ ðᷣ
illis ⁊ q eos pꝛeceſſerũt letãtur:qᷣa nõð
ſolis letãtur. Abſit enĩ vt i tabernaculo
tuo pꝛe pauperibꝰaccipiant᷑ ꝑſone diui
tũ:aut pre ignobilibꝰ nobiles q;do po
tiꝰ infirma mũdi elegiſti vt cõfunderes
foꝛtia:⁊ ignobilia hin mũdi elegiſti 22
tẽptibila ⁊ ea que nõ ſũt tãqua q̃ ſunt:
vt ea q̃ ſũt euacuares.Et tamẽ idẽ ipſe
minim apoſtoloꝑ tuoꝛũ:ꝑ cuiꝰligua tu
iſta vᷣa ſõniſti:cũ paulꝰ ꝓcõſul ꝑ eiꝰ mi
litiã ðbellata ſuꝑbia ſublẽi iugo xpᷣi tui
miſi eẽt rgis magni ꝓuincialis effectꝰ:
ipe quoq; ex poꝛe ſaulo paulꝰvocaria⸗
mauit ob ta magne iſigne victoꝛie. Plꝰ
enĩ boſtis vicit᷑ ĩ eo quẽ plꝰ tenet ⁊ de
quo plures tenet. Plꝰ aũt ſuperbos te
net nomine nobilitatis: ⁊ ð his plures
nomiĩe auctoꝛitatis. Quãdo igit᷑ gratiꝰ

cogitabat᷑ victoꝛini pectꝰ ꝙ tanq; inex

pugnabile receptaculũ diabolꝰ obtiu
erat.victoꝛini ligua quo telo gradi ⁊ a⸗

cuto młtos pemerat:abũdãtiꝰ exulta

opoꝛtui filios tuos:da rex noſter alli
gauit foꝛtẽ:⁊ nidebãt vaſa eius erepia
mũdari: ⁊ aptari ĩ honoꝛc tuum: ⁊ fier
vtilia ono ad oẽ opus bonũ. Sʒ vbi mi
hi homo tu ſiplicianꝰ ð vicioꝛno iſta
narrauit: exarſi ad imitddũ. Ad boc emn
⁊ ille narrauerat. Poſtq; vo ⁊ illud ad
didit ꝙ ĩperatoꝛis iulii tempoꝛib lege
data ꝓhibiti ſũt xpᷣiani docere littera
turã ⁊ oꝛatoꝛiã: qud legẽ aplex loqceʒ
ſcholã ðfer maluit q;ᷓ vᷣbũ tuũ ꝙ ligual
ifãtiuʒ facit diſertao:nõ mihi foꝛuoꝛ ;

4

Ktckucke⸗
ikuiſee⸗
ſnolenoſſe
Clleneütene
Ncniſecerar
roolütepe

üſerui lic

ltci cöbetn
ſeſtuogb'

Wbenerne⸗

ſenmeobſnerü
uopſeunomni
Clbciriſeuige
1ocikuono⸗
rikninepenct
uplunsneen
Nernulslkhin
kengrotans
finigcitloe
ialglerte
Nonneine
miiitl
ſigiaie
meſonapign
Namguyn
eini nlg
ſclvgloa
imnitri
nichnoͤr
ſtiſe ut

n

n chüittſel
Slinnetii⸗
lemmitüſn
micäünksgnni,
ctsmtügſn
näigimdit
lisſiruruit
rſnü tingi
Prenigitnr
W'chenige
glubu nütgi
cenii iiſ⸗
Gcunglmni
brtwilait
Keiſn iß⸗
ni ubi
ein iſi
tingrßtrt
A iinn
Ctlutii⸗
nsdiuß,
nii nn
Igmü mut
E e,

Niber

elicioꝛ diſus eſt. qͥꝛ iuenit occaſionẽ va

cãdi tibi.Cui rei ego ſuſpirabã ligatus
nõo ſerro alieno: ſed mea ferrea volũta
te. Uelle meu tenebat inimie: ⁊ ĩide mi
bicatenã ſecerat ⁊ cõſtixerat me Quip
pe ex volũtate peruerſa facta eſt libido
Et oũ ſeruit libidini:facta eſt conſuetu
do.Et dũ cõſuetudini nõ reſiſtit᷑: facta
eſt neceſſitas qͥbꝰ quaſi ã ſulis qͥᷣbpuſdã ſi
bimet inexis vnde catenã appellaui te
nebat ime obſtrictũ dura ſeruitꝰ.olũ
tas auteʒ noua q̃ mihi eſſe ceperat vt te
gratis colerẽ fruique te vellẽ deus cer
ta ſola iocũditas:nõdũ erat idõea ad ſu
perãda pꝛioꝛẽ̃ vetuſtate roboꝛatã. Ita
due volũtates mee vna vetꝰ alia noua:
illa carnalis illa ſpiritualis cõfuügebant
iter ſe:atque oiſcoꝛdãdo diſſipabãt ani
mã meã Sc ĩtelligebã i me ipſo experi
mẽto id qõ legerã:quomodo caro ↄcu
piſceret adueꝛius ſpiritũ:ſpiritꝰ autẽ ad
uerſuſ carnẽ. Ego qᷣdẽ ĩ utroque:ſed ma
gil ego ĩ eo qi me appꝛobabã qᷓ; ĩ eo ꝙ
i me ĩpꝛobabã. Ibi eni magiſi nõ ego
qa ex magna parte id patiebar iuit qᷓ;
faciebã volẽs. Sed tamè cõſi uetudo ad
uerſꝰ me pugnatioꝛ ex me fci erat quo
niã voles quo nollẽ ꝑpuenerã. Et qᷣs iu
re cõtradicere:cũ peccãtẽ luſta pena ſe
queret᷑: Et nõ erat iã illa excuſanio q̃ vi
deri mibi ſolebã: ppterea nõdã me con
tepto ſeculo ſeruire tibi:qa icerta mihi
eſſet pꝛeceptio veritatis. Jam eni ⁊ ipſa
ceta erat. Ego auũt adbuc terra obliga
tus militare tibi recuſabã:⁊ ĩ pedimen
tie oĩbꝰ ſic timebã expẽdiri quẽadmo
cu ĩpediri timẽdũ eſt. Ita ſarcina ſecu⸗/
li velut ſõno aſſolet dulciter premebar

2 Cogitatiões qbꝰmeditabar te ſimileſ

erãt conatib expergiſci volẽtiũ:qͥ tamẽ
ſuperati ſopoꝛis altitudine remergunt᷑
ſicut nẽo ẽ qͥ doꝛmijr ſegꝑ velu: omni

nmque ſao iudicio vigilare pꝛeſtat.dil⸗
fert tamẽ plerũque homo ſomnũ excu⸗
tere cũ grauiſ toꝛpoꝛ ĩ mebris:ẽ euũq; iã
diſplicẽtẽ carpit libẽtius quauis ſurgẽ⸗
di tẽpus aduenerit: ita ceriũ habeba eẽ
meliꝰtue charitati me dedere qᷓ; mee cu
piditati cedere. Sed illud placebat ⁊ ui
cebat:hoc libebat ⁊ vicebat. Nõ eniz
erat qͥd tibi reſpoderè dicẽti mihi: ſur/
ge ꝗᷓ doꝛmis ⁊ exurge a moꝛtuis ⁊ illũi⸗
nabit te xpᷣs.Et vndique oſtendenti ve
ra te dicere:nõ erat oĩno qͥd reſ põderẽ
veritate ↄuictꝰ:niſi tãtũ verba lẽta ⁊ lõ
nolẽta. Modo ecce modo:ſine paulu⸗
luũ. Sʒ modo ⁊ modo nõ habebat mo⸗
dũ:⁊ ſine paululũ:i lõgũ ibat. Fruſtra
cõdelectabar legi tue ſecũdũ ĩteriorem
hominẽ: cum lex alia in mẽbris meis
repugnaret legi metis mee ⁊ captiuũ
me ouceret ĩ legẽ peccati que ĩ mebria
meis erat. Lex eni peccati eſt violentia
cõſuetudinis qua trabi:ur ⁊ tenet᷑ etiã
iuitus animus eo merito quo ĩ eã vo 5
lẽs illabit᷑. Miſerũ ergo me qͥs libera⸗

ret de coꝛpoꝛe moꝛtis hui:nili gra tua

ꝑ ieſũ xrᷣm duũm noſtrũ:Et de viculo q
dẽ c eſiderij cõcubitus quo artiſſimo te
nebar: ⁊ ſeculariũ negocioꝛũ ſeruitute
quẽadmodũ me exemeris narrabo: 22
fieboꝛ noĩ tuo dne adiutoꝛ meꝰ⁊ rdẽp
toꝛ meꝰ. Agebã ſolita creicẽte anxietu
die ⁊ quotidie ſuſpirabã tibi. Freqnta
bã eccleſià tuã quãtũ vacabar ab eiſne
gocijs ſub quoꝝ põdere gemebã.Me
tum erat alipius ocioſus ab opere iu⸗
riſperitoꝛum poſt aſſeſſionem tertiam:
expectãs quibꝰ iterũ cõſilia venderet
ſicut ego vẽdebam dicẽdi facultatem
ſi qua docendo pꝛeſtari poteſt. Nebꝛi:
dius autem amicitie noſtre ceſſerat: vt
omnium noſtrum familiariſſimo ve/
recundo mediolanenſi ⁊ ciui 7 gra⸗
t 4.

Confeſſionum.

matico ſubdoceret debemẽter deſderà
ti 2 famillaritatis iure ꝛec gitanti de nue
ro nr̃o fidele adiutoꝛium quo idigebat
nimis. Nõ itaq; nebꝛidiũ cupiditas cõ
modoꝛũ eo traxit:maioꝛa eniʒ poſſet ſi
vellet oe litteris agere:ſed officio beni⸗
nolẽtie petitionẽ noſtram contẽnere
noluit amicus dulciſſimus ⁊ mitiſſimꝰ
Agebat aũt aliud pꝛudẽtiſſime cauens
inoteſcere ꝑſonis ſecũdum hoc ſeculuʒ
maioꝛibus:denitans in eis oèm ĩquie⸗
tudinẽ animi:quẽ volebat hr̃e liberum
⁊ qᷓ; multis poſſet hoꝛis feriatũ ad que
rendũ aliquid vel legendũ vel audien⸗
dum de ſapĩa. Quodã igit᷑ die:nõ reco
lo cãm qua erat abſens nebꝛidius cuʒ
ecce ad nos domũ venit ad me ⁊ alipi
um põtianus quidã ciuis noſter inqᷓ;
tũ afer pꝛeclare ĩ palatio militans: ne⸗
ſcio:qͥd a nobis volebat.Et cõſedimus

vt colloqueremur.Et foꝛte ſupꝛa men⸗

ſam luſoꝛiã que ante nos erat attendit
codicè:tulit aperuit:ĩuenit aplm pau⸗
lum inopinate ſane:putauerat eni ali⸗
quid de libꝛiſ quoꝝ ꝓfeſſio me ↄterebat
Tum vero arridẽs me que intuẽs gra:
ulatoꝛie:miratus eſt ꝙ eas ⁊ ſolas pꝛe
oculis meis lr̃as repẽte cõperiſſʒ. hꝛi
ſtiauſ qͥppe ⁊ fideliſerat:⁊ ſepe tibi dño
nęr̃o ꝓſternebatur iĩ eccla crebꝛis ⁊ diu⸗
aurms oꝛõmbus. Cui ego cũ indicaſſeʒ
Ulis me ſcripturis curã maxima ipẽde
re:oxus ſermo ipſo narrdte de anto
nio egyptio monacho cuius nomẽ ex⸗
cellenter clarebat apud ſeruos tuos:
nos aũt vſq; in illã hoꝛam latebat.Qð
ille vbi cõperit:ĩmoꝛatus ẽ ĩ eo ſermõe
innuds tatũ viꝝ igonoꝛtibꝰ⁊ admirãſ
cãdẽ nr̃aʒ ignoꝛantiã. Stupebamꝰ aũt
audictes tam recenti memoꝛia 2 pꝛo⸗
pe noſtris tpibus teſtatiſſima mirabi/
lia tua in fide recta ⁊ catholica eccleſia

Omnes mirabamur: ⁊ nos qꝛ tam ma

gna erãt:⁊ ille qꝛ inaudita nobis erant

nde Ermo er oeuoluteſtad mõaſte

rioꝝ greges t moꝛes ſuanuiolẽtie tue et
obera deſerta heremi:quoꝛuʒ nos nibil
ſciebamus.Et erat monaſterium medi
olãi plenũ bonis fratribus extra vrbis
menia ſub ambꝛoſio nutrioꝛe: ⁊ nõ no
ueramus. Pertendebat ille ⁊ loqueba
tur adhuc ⁊ nos ĩtenti tacebamus.Un
de incidit vt diceret neſcio qn ſe ⁊ tres

alios cõtubernales ſuos nimirũ apud

treueres cũ ĩpatoꝛ ꝓ meridiano circen⸗
tium ſpectaculo teneret᷑: exiſſe deàbu⸗
latũ ĩ oꝛtos muris contiguos: atq; illie
vt foꝛte cõbinati ſpatiabant᷑:vnũ ſecuʒ
ſeoꝛſum ⁊ alios duos itidẽ ſeorſum pa
riterq; digreſſos: ſed illos vagabundos
irruiſſe in quandã caſaʒ vbi habitabat
quidã ſerui tui ſpũ paupꝑes:qualiũ ẽre
gnũ celoꝝ:⁊ iueniſſe ibi codicem ĩ quo
ſcripta erat vita Antonij Qua leger ce
pit vmis eoꝝ ⁊ mirari ⁊ accendi ⁊ inter
legendũ meditari ⁊ arripere taleʒ vitaʒ
? relicta militia ſeculi ſeruire tibi. erat
aũt ex eis quos dicũt agentes in rebus
Tũc ſubito repletus amoꝛe ſcõ ⁊ ſobꝛio
pudoꝛe iratus ſibi cõiecit oculos i ammn
cuʒ: ⁊ ait illi. Dic qᷓo te oĩbus iſtis labo

ribns noſtris quo ambimus peruenue

Quid querimus: Cuiꝰrei c miluamꝰ:
Maioꝛne eſſe poterit ſpes nra in pala⸗
tio qᷓ; vt amici imꝑatoꝛis ſimus: Et ibi
quid non fragile plenũq; periculis: et
per quot pericula peruenitur ad gran/
dius periculũ:Et q;diu iſtuc eru: ann/
cus aũt dei ſi voluero ecce nuc ſio. Di/
xit hoc:⁊ turbidus parturitione noue
vite reddidit oculos paginis: ⁊ legebat
2 mutabat᷑ intus vbi tu videbas:⁊ exiij⸗
ebat mundo mens eius vt mox appa⸗
ruit.Nãq; oũ legit ⁊ voluit fluctul coꝛ

l

itfenniaf

gtugnlori
rüttninte

mnſunt
oeggecht

Kilretan.

(dtwemar

iunbhunntch
Pricgoenreing

(eiponnants
AAineodend

Lnneititin
Cnofrtrünee

Vinc,0e

loggogno⸗
MWrteſaegf

4

ipolckieineſt
tuünbiomat
euunendto⸗
Dlltriſmer e
obuecure

föglleum.

Giconrei

Minlr

Mdcne

ſtininde
füaſnnre
ltintnn
ſundüblien
ſhrnnefre

tnpoatene

aoſtor
Krmntor
icnbrine
tlegnen

min

oened

R
a

ntodn
lnnten

hamm
Nlewdeih

—

unntmege
einmincen
ſoeinekuti
orslmti
Neminttin
at nonienm
nisfnunbuant
brotonuneni
encehnlerl
ositeniten!
cena echgitnn
nales twinnin
mpnmürenn
tmmitien

sCNNeenn

i iniſit
6doiimt
retli

1Ntmidi
initumd
ntmmmli
Cnitnurt/
enummt
ardn ,
cpuiag,
pmnmmeii
Cinti
tnnie,

=

WSESSSS
— — —
ö¶ůAiber

Es lui: infremnit aliqũ ⁊ diſcrenit: de

creuitq; melioꝛa:iãq; tu ait amico ſuo
Ego iã abꝛupi me ab illa ſpe noſtra: ⁊
deo vᷣuire ſtatui:⁊ hoc ex hoꝛs hac. In
hoe loco aggredioꝛ:te ſ piget imitari:
noli aduerſari. Reſpondit ille adherer
ſe ſocio tante mercedis tanteq; militie
2 ambo iam tui edificabant turriʒ ſum
ptu idoneo relinquẽdi oĩa ⁊ ſequendi

te. Tũu pontianus ⁊ qui cũ eo per alias

oꝛti partes deambulabãt querẽtes eos
deuenerũt ĩ eũdem locũ: ⁊ inneniẽtes
admonnuerũt vt redirent qð iaʒ decliaſ
ſet dies. At illi narrato placito ⁊ ꝓpoſi
to ſuo:quoq; modo in eis talis volun
tas oꝛta eſſet atq; firmata petiuerũt ne

ſibi moleſti eẽnt ſi adiungi recuſarent.

Iſti aũt nibilo mutati a pꝛiſtinis:flene⸗
runt ſe tamen vt dicebat: atq; illis pie
ↄgratulati ſunt ⁊ cõmẽdauerũt ſe oꝛa
tionibus eoꝛũ:⁊ trahentes coꝛĩ terram
abierũt ĩ palatium. Illi aũt affigentes
coꝛĩ celo manſerũt ĩ caſa.Et ambo hẽ
bant ponſas.Que poſtea qᷓ; hoc audie
runt dicauerunt etiam ipſe virginitatẽè
tibi. Narrabat hec põtianꝰ:tu aut dñe
inter vba eius retoꝛq̃bas me ad meipᷣm
auferẽs me a doꝛſo meo:vbi me poſne
ram dũ nollem me attendere:⁊ cõſtitu
ebaſ me ante faciem meam vt viderem
q; turpis eſſem ⁊ qᷓ; diſtoꝛtꝰ⁊ ſoꝛdidus
2 maculoſus ⁊ vlceroſus Et videbaʒ ⁊
boꝝꝛebam:⁊ quo a me fugerem nõ erat
Etſi conabar a me auertere aſpectũ nar
rabat ille quod narrabat:⁊ tu me rur⸗
ſus opponebas mibi:⁊ impigebas me
in oculos meos vt viderem iniquitateʒ
meam ⁊ odiſſem. Noueram eam ſz dil
ſimulabas ⁊ coniuebaʒ ⁊ obliuiſcebar.

Cum vo qᷓ;to ardentius amabam illos

de quibus audiebam ſalubꝛes affectuſ

ꝙ le totos tibi ſanandos dederant:tan

to ereerabilius me coparatum eis ode
rã:qm multi mei anni mecũ efflureraʒ

foꝛte duodecim anni:ex quo ab onde⸗

nigeſimo anno etatis mee: lecto cicero
nis hoꝛꝛenſlo:excitatus eram ſtudio ſa
pientie: ⁊ differebam cõtempta kfelicita
te terrena ad eam inueſtigandam vaca
re:cuius nõ inuentio:ſed vel ſola inqui
ſitio iam pponenda erat etiam iuents
theſauris regniſq; gentium: ⁊ ad nutũᷣ
circũfluentibus coꝛpoꝛis voluptatibꝰ.
Et ego adoleſcens miſer:dalde miſer in
exoꝛdio ipſius adꝓleſcentie etiam petie
ram a te caſtitatem ⁊ dixeram:da mibi
caſtitatẽ ⁊ otinẽtiaʒ:ſed noli mõ. Cime
baʒ en ne me cito exaudires:⁊ cito ſa
nares a moꝛbo ↄcupiſcentie:quẽ male
bã expleri qᷓ; extingui: ⁊ ierã ꝑ vias pꝛa
uas ſupſtitione ſacrilega:nõ qͥdem cer
tus in ea:ſed q̃ſ pꝛeponens edã ceteris qͥ
nõ pie querebam:ſed inimice oppugna
bã.Et putaueraʒ me pꝛopterea differre
de die in diẽ:cõtẽpta ſpe ſeculi:te ſoluʒ
ſequi:qꝛ nõ mihi apparebat certũ aliqᷣd
uo dirigerẽ curſum meuʒ. Et venerat
dies quo nudarer mihi ⁊ increꝑet me
cõſcĩa mea.Ubi eſlĩgua: Nempe tu di
cebas ppter incertuʒ veꝝ nolle te abij
cere ſarcinam vanitatis.Ecce iã certuʒ
eſt: ⁊ illa te adhuc pꝛemit:humeriſq; li
berioꝛibus penas recipiunt: q neq; ita
inqrendo attriti ſunt:uec decẽnio:⁊ ain
plius iſta meditati. Ita rodebar intus
2 confundebar pudoꝛe hoꝛibili vebe

menter cũ pontianus talia loqret᷑.Cer

mĩat o aũt ᷣmõe ⁊ cã q̊ venerat:abijt
ille ⁊ ego ad me. Que nõ ĩ me dixi.qbꝰ
ſnĩiaꝝ ve rheribꝰ non flagellaui aĩam
meam:vi ſequeret᷑ me conantẽ poſt te
ire: ⁊ retin ebat᷑. Recuſabat ⁊ non ſe ex
cuſabat.Conſumpta erat ⁊ cõuicta ar⸗

guenta oia. Remapat muta trepidatiꝰ

. quaſt moꝛè refoꝛmidabat reſtringi

AàA lluxu cõſuetudinis quo tabeſcebat ĩ
moꝛtc.Lum i ilta grandi rixa ĩterioꝛis

vomaus mee:quã foꝛtiter excitauerà cũ
aia mea in cubili nro coꝛde meo tã vul
tu q; mente turbatus:iuado alipiuʒ et

exciamo.Quid patimur:Qaid eſt boc

Quid audiſti: Surgunt ĩdocti et celuʒ

rapiũt:⁊ nos cũ doctrinis noſtris ſine

coꝛde ecce vbi volutamur in carne æ

ſanguine: An qꝛ pꝛeceſſerunt pudet ſe

qui:⁊ nõ pudet nec ſaltem ſequi. Dixi
neſcio que talia:⁊ abꝛipuit me ab illo
eſtus meus cuʒ taceret attonitus me in

tuẽs. leq; eni ſolita ſonabã: pluſq; al

loqᷣnant᷑ animũ meũ frons gene oculi
coloꝛ modus vocis qᷓ; vetba q ꝓmebaʒ
Poꝛtulus quidã erat hoſpicijnr̃i: quo
nos vebamur ſicut tota domo. Nam
boſpes ibi nõ hitabat dñs domus. Il⸗
luc me abſtulerat tumalrus pectoꝛis:
vbi nemo ĩpediret ardẽtem liteʒ quam
mecuũ aggreſſus eraʒ:vonec exiret qua
tu ſciebas.Ego aũt non. Sed tantũ in⸗

ſaniebã ſalubꝛiter:⁊ moꝛiebar vitaliter

ignarus qͥd mali eſſem:⁊ ignarus quid
bomi poſt paululũ futurꝰeſſeʒ.Abſceſſi
G in hoꝛtũ: ⁊ alipius pedẽ poſt pedem.
Neq; eni ſecretü meü non erat vbi ille

aderat. Aut quando me ſic affectũ oòſe

reret: Sedimus quantũ potuimus re⸗
moti ab edibus.Ego fremebam ſpũ in
dignanſ idignatõe turbulemiſſima: qð
nõ irem i placituʒ ⁊ pactũ tecũ deꝰ me⸗
us:in qð eundum eſſe oĩa oſſa mea cla
mabãt.⁊ in celũ tollebãt laudibus: ⁊ ñ
illuc ibat᷑ nauibus aut quadrigis: aut
pedibus:quantũ ſaltẽ de oomo in euʒ
locum ieram vbi ſedebamꝰ. Nam nõ
ſolũ ire:verüetiam peruenire illuc:nihil
erat aliud qᷓ; velle ire:ſed velle foꝛiter ⁊
integre nõ iem aaciaʒ hac atq; hac ver

. „
4 . . *
2

ſare ⁊ iactare voluntatem:parte aſfur/
gentẽ cũ alia parte cadẽte luctantem/
Deniq; tã multa faciebã coꝛpoꝛe ĩ ipis
cũctatõnis eſtibus que aliquãdo volũt
bhoĩes ⁊ nõ valent:ſi aut ipſa mẽbꝛa nõ
heant:aut ea vel colligata vinculis vel
reſoluta languoꝛe vel quoquo mõ ipe
dita ſint.Si auulſi capilluʒ ſi ꝑcuſſifrõ
tem:ſi cõſertis digitis: amplexatus ſuʒ
genu:qꝛ volui feci. Potui aũt velle ⁊ñ
facere ſi mobilitas mẽbꝛoꝝ nõ obſeq̃re
tur. Laʒ multa g feci vbi non hoc erat
velle quod poſſe:⁊ nõ faciebã quod ⁊
icomparabili affectu aplius mibi place
bat:⁊ mox vt delle n poſſeʒ qꝛ mox vt
vellem vtiq; vellẽ. Ibi eni facultas ea
q̃ volũtas:⁊ ipᷣm velle iam facere erat:⁊
tamen nõ fiebat: faciliuſq; obtẽꝑabat
coꝛpus tenuiſſime volũt ti aie vt ad nu
tum mẽbꝛa mouerent᷑ iq; ipſa ſibi anĩa
ad volupiatẽ ſnaʒ magna in ſola volũ⸗
tate ꝑficiendam. Unde hoc mõſtruʒ: ⁊

quare iſtuc. Luceat miſericoꝛdia tua: -

iterrogẽ ſi foꝛte mihi reipõdere poſſint
latebꝛe penaꝝ hoĩum ⁊ tenebꝛoniſime

cõtritiones filioꝝ adaʒ. Unde hoc mõ⸗
ſtruʒ:⁊ quare iſtuc: Imꝑat aĩus coꝛpo
ri ⁊ paretur ſtatim:ĩperat aius ſibi ⁊ re
ſiſtit᷑. Inꝑat aĩus vt moueatur manuſ

⁊ tanta ẽ facilitas vt vix a ſinnio oiſcer⸗
nat᷑ ĩperiũ.Et aius animus eſt: manus

aũt coꝛpus c. Imperat animus vt velit

⁊ animus eſt:nec alter eſt nec facẽ tamẽ
Unde hoc monſtrum:⁊ quare iſtuc:
Imperat inquã vt velit qui non iĩpera
ret niſi vellet:⁊ non fit qo ĩpat.Sʒ nõ
ex toto vult. Non ergo ex toto iperat.
Nã in tantũ iꝑat iquantũ vult:⁊ in tã⸗
tũ nõ fit qð iĩperat. Inquantũ nõ vult:

quoniam voluntas imperat vt nt volũ

tas:nec alia ſed ipſa. Nõ vtiiq; plena ĩ
perat:ideo nõ ẽ qð iperat.nam ſi plena

(wenpeet

ſiannonſt⸗

mleithin
MmMYbuvtſorgt

eranepneg

Ufelntales,:

teroteſteleen
lttecetusoe
ſgitniiz ſ
hutsldel
Mritdnsnun
ipntinſenerin
fnnln ſpü
Peninet i
nieint en
Retisapoin⸗
lcherancme
ſenadon dd
Ninaſtännſope
ritorcſee⸗
Uoſfonstenet:
Eictlgunbor
irellrni
nkionne
ugilzenz
ſegtcunihn
ſtitͤnbeten
hunfitun
ſerondvin
lunpain
chtneſnte
tonneiczet
gospao
ſſledeeneere
ſuttzenin
frbrigee
anigeſl
Ptiftunci⸗
tuungn
Mlgn deſe
mglign

. —

Ragpllipti

Ns m
a bonuͤce

eheer in

ſicbimun
noͦſitigt
Cniglunnde
enpoſga
Ziaiſai
Llrianſuner
Clug r
Witilt
mmicfin
mgin iti
kmnith
enicdien
nihine
n trec
Jhrinc,
oniun
noni

. .

eſſet:nec imperaret vt eſſet:qꝛ iam eſſʒ.
MNõ igitur monſtrum partim velle par
lim nolle:ſed egritudo anim eſt: quia

non totus aſſurgit veritate ſublenatus

conſuetudine pꝛegrauatus. Et iõ ſunt
due voluntates:qꝛ vna earum tota nõ
c:⁊ boc adeſt alteri qð deeſt alteri. Pe
reant a facie tua deus ſicuti pereunt va
niloqui:⁊ mẽtis ſeductoꝛes:qu cuʒ du
as voluntates ĩi deliberando animad/
uerterint duas naturas duarum men⸗
tium eſſe aſſenerãt: vnam bonam: alte
ram malam. Jpſi vere mal ſunt cũ iſta
mala ſentiunt:⁊ idẽ ipſi boni erunt ſi
vera ſenſerint:veriſq; conſenſerint: vt
Dicat eis apoſtolus tuus. Fuiſtiſ aliqñ
tenebꝛe:nunc autem lux in domino.Il
li enim dum volunt eſſe lux non in do
mino ſed in ſeipſis:putando anime na
turã hoc eſſe quod deuſ eſt:ita facti ſũt
denſioꝛes tenebꝛe:quoniam longius a
te receſſerunt hoꝛꝛenda aꝛꝛogantia a te
vo lumine illuminante omnem homi⸗„

nem venientem in hũc mundum. Attẽ

dite quid dicatis ⁊ erubeſcite: ⁊ accedi⸗
te ad eum ⁊ illuminamini:⁊ vultus ve
ſtri nõ erubeſcent. Ego cum delibera⸗

bam vt iã ſeruirem domino deo meo:

ſicut oiu diſpoſueram:ego eram qui vo

lebam ego qui nolebam. Ego ego eraʒ

Nec plene volebaà:nec plene nolebaʒ.
Ileo mecũ cõtẽdebam: ⁊ diſſipabar a
meipſo.Et ipſa diſſpatio me iuto qui⸗
dem ſiebat: nec tñ ondebat naãm mẽtis
aliene:ſed penã mee.Et iõ non iam ego
operabar ulaʒ ſed quod hitabat in me

peccatũ de ſupplicio:liberioꝛis peccati

qꝛ erã filius adã. Nam n tot ſunt cõtra
rie nature quot volũtates ſibi reſſtunt
non iam oue ſed plures erunt. Si deli
beret quiſquaʒ vtrum ad conuẽticulũ

222

vViü.

eoꝑ pergat an ad theatrum: clamãt iſti

Ecce due nature:vna bona hac addu⸗
cit: altera mala illac reducit. Nam vn⸗
de iſta cüctatio ſibimet aduerſantiũ vo
luntatũ.Ego aũt dico ambas malas:⁊
que ad illos ducit:⁊ q̃ ad theatiũ redu
cit. Sed non credunt niſ bonam eſſe qᷓ
itur ad eos.Quid ſi ergo quiſquam no
ſtrum deliberet: vt ſecum altrercanti⸗
bus duabus voluntatibus fluctuet:
virum ad theatrum pergat: an ad ec⸗
cleſiam noſtram DRee iſti quid
reſpondeant flucuabunt. Aut enim
fatebuntur quod volunt bona volun
tate pergi in eccleſſam noſtram: ſicut
in eam pergunt qni ſacramentis eius
imbuti ſunt atque detinentur: ant ou⸗
as malas naturas: ⁊ duas malas men
tes in vno homine confligere puta/
bunt: et non erit verum quod ſolent
dicere vnam bonam: ⁊ alteram ma⸗

lam: aut conuertentur ad verum et

non negabunt cum quiſque de liberat
animam vnam diuerſis voluntatibus
eſtuare. amn ergo non dicant cum
duas voluntates in homine vno ad/⸗
ueriari ſibi ſentiunt duas contrarias
mentes de duabus contrarijs ſubſtan
tijs ⁊ de duobus contrarijs pꝛincipis
contendere vna nam: alteraʒ ma
lam ¶Nam tu deus verax impꝛobas
eos ⁊ redarguis atque conuicis eos ſis
cut in vtraque mala voluntate: cum
quiſque deliberat vtrum hominem:
veneno interminat an ferro: vtrum
fundum alienum: illum an illum in⸗
nadat: quando vtrumque non poteſt:
vtrum emat voluptatem luxuria an
pecuniaʒ ſeruet anaritia:vtruʒ ad circũ
pergat an ad theatꝑ:ſi vno die vtꝑq; ex
bibeat᷑:addo etiaʒ tertiũ:an ad furtum

de domo aliena ſi ſubeſt occaſio: addo
⁊2 quartũ:an ad cõmittẽdũ adulterium
ni ⁊ inde ſimul facultas aperit᷑ ſi oia cõ
currat ĩ vnũ articulũ tẽpoꝛis pariterq;
cupiãt᷑ oĩa que ſimul agi nequeunt.Di
ſcerpit enĩ aĩum ſibimet aduerſantibꝰ
quatuoꝛ volũtatibꝰ vel etià pluribus iĩ
tata copia rerum qͥ appetunt᷑ nec tamẽ
tatam multitudinẽ diuerſaꝝ ſubſtãtia⸗
rum ſolent dicere. Ita ⁊ in bonis volũ
tatibꝰ. Nã quero ab eis viꝑ bonũ ſit de
lectari ĩ lectiõe apoſtoli:⁊ vtrũ bonum
ſit delectari pſalmo ſobꝛio: ⁊ vtꝑ bonũ
ſit euageliũ diſſerere. Reſpondebũt ad
ſingula. Bonũ.Quid ſi ergo parit᷑ dele

ctent omnia ſimulq; vno tẽpoꝛe: Nõ⸗
ne dinerſe volũtates diſtẽdunt coꝛ ho⸗

minis cũ oliberat᷑ qͥd potiſſimũ arripia
mus:Et oẽs bone ſuũt:⁊ certãt ſecũ do/
nec eligat vnũ quo ferat᷑ tota volun/
tas vna q̃ ĩ plures diuidebat. Ita etiam
cũ eternitas delectat ſuperiꝰ: ⁊ tẽpoꝛal
boni voluptas retentat ĩferius:eadẽ aĩa
eſt non tota voluntate illõ aut hoc vo/
lens:⁊ lõ diſcerpit᷑ graui moleſtia: duʒ
illud veritate pꝛeponit:hoc familiarita
te non ponit.Sic egrotabã ⁊ excrucia⸗
bar accuſans meinetipſum ſolito acer
bius nimis:ac voluens ⁊ verſans me ĩ
vinculo meo:donec abrumperet᷑ totuʒ
quo iã exiguo tenebar. Sed tenebar ta
men ⁊ inſtabas tu ĩ occultis meis dñe
ſeuera miiericoꝛdia flagella ĩgeminãs
timoꝛis ⁊ pudoꝛis:ne rurſus ceſarẽ añ
abrũperet᷑ id exiguũ ⁊ tenue qð rema/
ſerat: ⁊ reualeſceret iteꝝ ⁊ me robuſtius
alligaret. Diceba enim apud me itus.
Ecce mõ fiat:mõ fiat.Et cũ verbo iã ibã
ĩ placitũ iã pene faciebam ⁊ nõ faciebã
nec relabebar tamen in pꝛiſtina: ſed de
ꝓximo ſtabam ⁊ reſpirabam. Et item
conabar ⁊ paulominus ibi eram: ⁊ pa

Confeſſionunm—·

lominus iam iãq; attingebam ⁊ tene/
bam ⁊ non ibi eꝛam nec attingebaʒ nec
tenebã heſitãs moꝛi moꝛti ⁊ vue vine/
re. Pluſq; i me valebat deterius iĩolitũ
qᷓ; melius iſoluũ:punctũq; ipᷣm tempo
ris quo aliud futurus erã q;to ꝓppius

admouebat᷑: tãto amplioꝛem iĩcutiebat

hoꝝoꝛè:ſʒ nõ recutiebat retro nec auer
tebat.ſed ſuſpendebat. Retinebãt nuge
nugaꝝ ⁊ vanitates vanitatũ antiq̃ ami⸗
ce mee:⁊ ſuccutiebant veſtem medà car⸗
neam ⁊ ſubmurmurabant.Dimirtis ne
nos ⁊ a momẽto iſto nõ erimꝰ tecũ vl⸗
tra ĩ eternũ:⁊ a momẽto iſto nõ tibi li⸗
cebit hoc ⁊ illud vltra ĩ eternũ: Et que
ſuggerebàt ĩ eo qð oixi boc ⁊ illud:que
ſuggerebãt ðs meus auertat abanima
ſerui tui miſericoꝛdia tua: quas ſoꝛdes
ſuggerebãt:que dedecoꝛa:Et andieba
eas lam longe minus qᷓ; dimidius non
tãquam libere contradicentes eundo iĩ
obuiam:ſed veluti a doꝛſo muſitantes
2 di cedentem quaſi furtim vellican/
tes vt reſpicerem: retardabant tamen
me recunctantem abripere atq; excute
re ab eis ⁊ tranſilire quo vocabar:cum
diceret mihi conſuetudo violenta:pn/
taſne ſine iſtis poterie: Sed iaʒ tepidiſ
ſime hoc dicebat. Aperiebatur eniʒ ab
ea parte qna intenderam faciem:⁊ quo
tranſire trepidabam: caſta dignitas cõ⸗
tinentie ſerena ⁊ non diſſolute bilaris:
honeſte blandiens vt venirem neq; du
bitarem:⁊ extendens ad me ſuſcipien/
dum ⁊ amplectendum pias manus ple
nas gregibus bonoꝛum exemploꝛum:
Ibi tot pueri ⁊ puelle:ibi innentus mul
ta ⁊ omnis etas:⁊ graues vidue ⁊ virgi⸗
nes anus:⁊ in omnibus ipſa continen/
tia nequaqᷓ; ſterilis:ſed fecunda mater
filioꝛum gaudioꝛum de marito te one
Et irridebat me irriſione expoꝛato⸗

ltann1
ecoitir
tidede
Pthess ud
ſrieriennna
Crhenaal;
Cerſenbetecte
uummanmemmn
Nefu
rdeecntn

mſhninn
Polegiürſn

Aymofni
Nepotchrnon
Pulrineoiuc
mttetooppen
Uchnonlacäſc
tworünii⸗

Cenaobotney

iſpelachn,

Gmncätocder
hrcontbiad
ſanest
ſeniboned

frmmelle

uloofetiig
Cſneiifen
ſwikei
pigepit⸗
nenecogie
ülhupitfn
hleſcnici
fetite ſin
icgrb

ſiſtmn

lſkr
nmninbi
ugilgut

icmgtnen
amnumnhe
noihntfnt,
enlektann

memignen.

fumnsgigngn
ienglonninn
cunedeſennu
chr Nititg
Nes untninin
Gedanteſnni⸗
ummmtomdenn
oſſtonian n
4

.

momaoitoni

Aelmicni

Gdindoeta

eus tiſn eſ
torden ut
edackrudu
Ninnqů Nin
Condamwin
Auis abnuum
ciimn lin
n. Euth
Girherige
iirgoat
tunchſent,
Cre:i
.. Mon
Nn n
moſen
Gcing
gsulntiß
Cmn iunii

ria quaſi diceret. Tu nõ poteris qð iſti
2 iſte: An vo iſti ⁊ iſte i ſemetipſis poſ-
ſunt ac nõ ĩ dñe deo ſuo.Dne deꝰeoꝛuʒ

me dedit eis. Quid ĩ te ſtas ⁊ non ſtas.

Pꝛoüce te ĩ eum:noli metuere mon ſe
ſubtrahet vt cadaſ:pijce te ſecurꝰ:excipi
et te ⁊ ſanabit te.et erubeſcebã nimiſ qꝛ
illaꝝꝑ nugaꝑ murmur adhuc audiebã: ?
ↄctabũdꝰpẽdeba.Et rurſuſ illa q̃i dicẽt
Obſurſce aduerſus ĩmũda illa mẽbꝛa
tua ſuꝑ terrã vt moꝛtificent᷑. Narrãt ti
bi delectiões ſed nõ ſicut lex dñi dei tui
Iſta ↄtrouerſia ĩ coꝛde meo nõ niſi de
meipſo aduerſus meipſũ. At alipiꝰaffi/

xus lateri meo ĩuſitati motus mei exi⸗

tum tacitus opꝑiebat᷑. Ubivo a fundo
archano alta cõſideratio cõtraxit ⁊ cõ
geſſit totã miſeriã meã in ↄſpectu coꝛ⸗
dis mei:oboꝛta ẽ ꝓcella ingens ferẽs in
gentẽ ĩbꝛẽ lachꝛymarũ.Et vt totũ effun
derem cũ vocibus ſuis ſurrexi ab alipio
ſolitudo mihi ad negociũ flendi aptioꝛ
ſuggerebat᷑.Et ſeceſſiremotiꝰ qᷓ; vt poſ
ſet mibi oneroſa eẽ etiã eius pntia. Sic
tuᷣc eram: ⁊ ille ſenſt. Neſcio quid eniʒ
puto dixerã:ĩ quo apparebat ſonus vo
cis mee iã fletu grauidus:⁊ ſic ſurrexe⸗

rã. Maſi g ille vbi ſedebamus nimie

ſtupẽs.Ego ſub quadã fici arboꝛe ſtra⸗
ni me neſcio quo:⁊ dimiſi abẽas lachꝛy
mie: ?2 ꝓpꝛuꝑũt flumia oculoꝝ meoꝝ:ac
reptabile ſacrificiũ tuũ.Et non qͥdẽ his

Vbis:ſed ĩ hac ſnia multa dixi tibi.Et tu

eſje vſq; quo. Uſquequo one iraſceris
in finẽ. le memoꝛ fueris iniqtatũ nr̃a⸗
ru antiquaꝝ. Sentiebaʒ eni ab eis me
teneri:⁊ iactabã voces mipabiles.Quã

diu q;diu cras ⁊ cras Quare nõ modo

Quare nõ hac hoꝛa finis turpitudinis

mee. Diceb hec ⁊ flebã amariſſima cõ

titõe coꝛdis mei. Et ecce audio vocem
de vcina domo cũ cantu dicentis ⁊ cre

bꝛo repetẽtis q̃ſt pueri an puelle neſcio.
Tolle lege:tolle lege. Statiq; mutato
vltu ĩtentiſſimus cogitare cepi:vtꝑ naʒ
ſolerent pueri ĩ aliquo genere ludendi
cantitare tale aliquid: nec occurrebat
oĩno audiuiſſe me vſpiam. Bepᷣſſoque
ipetu lachꝛymarũ:ſurrexi nibil aliud ĩ
terpꝛetãs diuinitus mihi inberi: niñ vt
aperireʒ codicem ⁊ legerem qò pꝛimuʒ
capitulũ ĩueniſſes.Audierã enĩ de anto

mo ꝙ ex eudgelica lectione cui foꝛte ſu

peruenerat admonitꝰ fuerit:tanq; ſibi
diceret᷑ qð legebat᷑:vade vẽde oĩa que
