ſa eſt ĩ coꝛdibus noſtris.tertiũ ꝑ ſpiritũ
qui datꝰẽ nobis.Et hec atq; hiꝰĩ elocu
tionis arte tradunt᷑. Sicut ergo aplłʒ pᷣ/
cepta eloquẽtie ſecutũ eſſe dicimus:ita
ꝙ eiꝰſapietiã ſecuta ſit eloquẽtia nõ ne
gamuse. Scribẽs ad coꝛinthios ĩ ſecũda
epła redarguit quoſdã q eraãt ex iudeis
pſeudo apli eiq; detrahebãt.Et qm̃ ſeip

e doctrina chꝛiſtiana

mee gloꝛiaboꝛ Quanta ſapi
ſint dicta nigilantes uident
eloquentie cucurrerint flum
tit aduertit. &/Poꝛzo autem et qnouit

ſum pdicare cõpellit · haͤc ſibi velut inſ

pienti tribuẽs q; ſapiter dicit: quã;

eloquẽter. Sʒ comes ſapiẽtie: dux elo/
antie illa ſeques iſta pcedes ⁊ ſequẽteʒ
nõ reſpuẽs: iterũ dico inqt nede me exi
ſtimet inſpientẽ eé:alioqtnn velut inſi⸗
dieteluſeiie me:vt ⁊ ego modicũ qua
ſi gloꝛier. Qõ loquoꝛ nõ loquoꝛ:ᷣm de
um: ſed quaſ i ſtulticia ĩ hac ſubſtantia
gloꝛie.quoniã quidẽ multi gloꝛiant᷑ fʒ
carnẽ ⁊ ego gloꝛiaboꝛ. Libenter eni ſu⸗
ſtinetis inſipiẽtes cũ ſitis ipſi ſapientes.
Loleratis enim ſiquis vos ĩ ſeruitutem

redigit. Siquis deuoꝛat:ſiquis accipit:

ſiquis extollit᷑:ſiquis iĩ faciẽ vos cedit ſʒ

ignobilitatẽ dico quaſi nõ infirmati ſu

mus. In quo aũt quis a udet in innpiẽ⸗
tia dico:audeo ⁊ ego.hebꝛei ſunt ⁊ ego:
iſraelite ſũt ⁊ ego. Semẽ abꝛae ſũt⁊ ego

miniſtri xpi ſũt ⁊ ego. Inſpies vico ſuʒ
ego. In laboꝛibus plurimis: ĩ carceribꝰ
abũdantius:ĩ plagis ſupꝛa modum.In

moꝛibus frequẽter. A iudeis qnquies

quadraginta vna minus accepi:ter vᷣgis

ceſus ſũ:ſemel lapidatus ſum:ter nau/
fragiũ feci:nose ac die ꝓfundo maris
fui. In itineribꝰſepe:periculis latronuʒ
periculis ex genere:piculis ex gentibus
ꝑiculis ĩ ciuitate:ꝑiculis in deſerto:pe⸗

riculis in mari:periculis in falſis fratri⸗

bus: in laboꝛe ⁊ erumna:in uigilijs lepi
us: in fame ⁊ fiti:in ieiunijs multis: ĩ fri
goꝛe ⁊ nuditate. Pꝛeter illa que extrin/

ſecus ſunt inſtantia mea quotidiana:
ſollicitudo omnium eccleſiarum. Quis

infirmatur ? ego non infirmoꝛ: Quis
ſcandaliʒatur ⁊ ego non uroꝛ: Si gloꝛi
ari opoꝛtet in his que ſunt infirmitatis

„ *

entia iſta
Quanto
12 4q ſter

Nncſthet
cnanenb
Vonteoſſeni
titthoneet
ſsgukein
Cuni nonetri

hmhnele
funiin'be
jon midnn
Wperopo⸗
3So negnisn
Sgul aler

eſalpt
Cacgoie.
bchegona
ſeͤcideinſe
Ring
füidman
NW
Ne
ſerbn
weiſer
ſir ſis
kollitur
cie vos
quaſin
bris cir
noning
ii ſnga
poſttis ſ
cunttni
ſeeſunt.
Qnrto⸗
ſlonöal
ſiter .
nadico
Gletiaren

efan

eceri
oliin
mrt
Mni

nle

waäfihi
inufwit
daninig
niieine
1slatii
rtußi
Bnunti
Ginne

„/ 1 eee

munni
ustn!
geg,

rlia,
na

S

hltil
.
4

S

- —☛
=

4

ognoſcit ꝙ; ea eeſa q̃ comata greci vo/

cant:⁊ mem bꝛa circuitus de quibꝰpau

lo ante diſſerui:cũ de certiſſima verita⸗
te interponerẽtur totã illã ſpeciẽ dictio
nis.⁊ quaſi eius vultũ ꝙ indocti dele/
ctant᷑ monẽturqʒ fecerũt. Nã vnde ce⸗
pimus hunc locũ ĩſerere circuitꝰ:ſunt pᷣ
mis minimꝰ hoc ẽ bimẽbꝛis: minꝰenim
q; ouo mẽèbꝛa circuit habere ñ voſſũt:
plura vero poſſũt:ergo ille pꝛimꝰ. Iteꝝ

Dico nequis me exiſtimet inſipientè eẽ

Sequit᷑ aliꝰtrimẽbꝛis: alioquin velut ĩ
Rpiẽtẽ ſuſcipite me:vt ⁊ ego modicum
quid gloꝛier. Tertiꝰ qui ſequit᷑ mẽbꝛa
habet quatuoꝛ. Qõ loquoꝛnõ loquoꝛ
ſecũdũ deũ:ſed quaſi in ſtulticia in hac

ſubſtãtia gloꝛie. Quartus duo hʒ: quo⸗
niã qͥdẽ multi gloꝛiãt᷑ ſecũdũ ſeculũ et

ego gloꝛi iboꝛ.Et qͥntꝰ ouo libẽter ſuſti
netis ĩſipiẽtes cũ ſitis ipſi ſapiẽtes.Etiã
ſextbimébꝛis . Lolleratis enim ſids
vos ĩ ſeruitutẽ redigit. Sequũt᷑ tria ce⸗

ſa: fiqs deuoꝛat: ſiquis accipit: fiꝗs ex·
tollitur deinde tria mẽbꝛa. Siquis ĩ fa⸗

ciẽ vos cedit:ſecũdũ ignobilitatẽ dico:

quaſi nos infirmati ſumgs.addit᷑ trimẽ

bꝛis circuitus. In quo at quis andet:

non inſipientia dico audeo ⁊ ego. Hic
iã ſingulis quibuſq; ceſis interrogando
poſitis ſingula itidem ceſa rñũſione red
dunt tria tribꝰ:hebꝛei ſunt ⁊ ego.Iſrae
lite ſunt ⁊ ego. Semen abꝛae ſũt ⁊ ego.
OQO urto ãt ceſo ſimili interrogatiõe po

ſuo nõ alterius ceſi: ſʒ mẽbꝛi oppoſitiõe

rñdet. Miniſtri chꝛiſti ſũt ⁊ ego.inſipi⸗
ens dico plus ego. Nã ceſa quatuoꝛ ſe
quẽtia rem ota decentiſſima interroga
tione fundũtur. In laboꝛibus plurimis
in carceribus abũ dàtibꝰ:ĩ plagis ſupꝛa
modũ:in moꝛtibꝰfrequẽter. Deide ĩter
ponitur bꝛeuis circuitꝰ:qm ſuſpẽſa pꝛo

nüciatione diſtiguẽdũ ẽ. A iudeis qͥn⸗

ber
5 .

üuii.

quies:vt hoc ſit vnũ mẽbꝝ cui cõnectit

alterũ.xl.vna minꝰ accepi. Inde reddit

ad ceſa ⁊ ponũtur tria. Ler virgis ceſus
ſũ. Semel lapidatus ſũ. Ler naufragiũ
feci.Sequit᷑ mẽbꝛũ. Nocte ac die in ꝓ
fũdo maris fui.Deĩde.xiiij ceſa decentiſ
ſimo ipeta ꝓfluunt: in itineribus ſepe:
peric lis fluminum:periculis latronuʒ
periculis ex genere:periculum ex genti
bus:periculis in ciuitate: periculł in de

ſerto:picul ĩ mari:picul in faliſ fribꝰi la
boꝛe ⁊ erũna:⁊ĩ vigilijs ſepiꝰ:in fame ⁊ ſi

ti:in ieiunijs multie:in frigoꝛe ⁊ nudita
te. Poſt h̊ interponit trimèbꝛẽ circuitũ

pꝛeter illa que extriſecꝰſũt:incurius me

us quotidianus ſollicitudo oĩuʒ eccle
ſiarũ.Et hĩc duo mẽbꝛa percunctatiõe
ſubiũgit. Quis in firmat᷑ ⁊ ego nõ infir
moꝛ: Quis ſcãdaliʒaf ⁊ ego vꝛoꝛ: Si
gloꝛiari opoꝛtet in his que ifirmitatis ſt
gloꝛiaboꝛ. Qudta ſapiẽtia iſta ſint dicta
vigila ntes vidẽt. Quãto vero eloquen
tie cucurrerĩt flumina ⁊ qui ſtertit ad.
uertit. Poſtremo totus iſte quaſi locꝰ

bimẽbꝛi circuitu terminat᷑. Sed ſi gloꝛnꝛ
ari opoꝛtet in his que infirmitatis mee

ſunt gloꝛiaboꝛ Qõ vo poſt bunc impe
tum interpoſua narratiuncula quod
modo cõquieſcit:⁊ requieſcere facit au
ditoꝛẽ᷑:quid decoꝛis ⁊ delectationis ha
beat ſatis di i nõ põt.Sequit᷑ enim di
cens:Deꝰ ⁊ p᷑ dñi noſtri ſcit:qui ẽ bene
dictꝰ in ſecula:qꝛ nõ mentioꝛ:ac deide
quõ ꝑiclitatꝰ fuerit: ⁊ quomodo euaſe
rit bꝛeuiſſime narrat. Longum eſt cete
ra perſequi:vel in alijs ſccipturaruʒ lo
cis iſta mõſtrare. .Quid ſi etiam figu
ras locutionis que illa arte traduntur
in his ſaltẽ que de apoſtoli eloquio cõ
memoꝛaui oſtendere voluniſſen: Non
ne faciliꝰ graues homines me nimium
quã quiſqᷓ; ſtudio ſoꝛũ ſibi ſufficientem

putarent. Dec omnia qn a magiſtris
Docentur pꝛo magno habent: magno
emunt᷑ mmagna iactatione venduntur.
Quam ractationẽ eẽt ego redolere ve
Teoꝛ: ou iſta ſic dediſſeʒ: iz male doctis
bominib“ reſpõdẽdũ fuit: qui noſtros
auctoꝛes cõtẽnẽdos putàr: nõ qꝛ nõ ha
bent:ſed qꝛ nõ oſtentãt: qᷓ; nimis iſti di
ligũt eloquẽtiã: ſed foꝛte quis putat ta/
qᷓ; eloquetẽ noſtrũ elegiſſe me apoſto
lũ paulũ:videt᷑.n. vbi ait:⁊ ſi imperitus
ſermone:ſj nõ ſciẽtia: quaſi concedẽdo
obtrectatoꝛibus ſit locutus: nõ tãq; id
verũ agnoſcerei cõftẽdo. Si t dixiſſet
Iperitus quidẽ ſermone: ſed nõ ſcientia
nullo modo aliud poſſet iutelligi. Sciẽ
tiã plane non conctatꝰẽ pꝛoſiteri ſine qͥ
oecoꝛ eẽ gentiũ nõ valeret ¶Certe ſidd
eius pꝛoferimꝰ ad exemp ũ eloquẽtie
ex ill is epiſtolis vtiqʒ pꝛoſerimꝰ: quas
etiã ipſi obtrectatoꝛes eius:qui ſermo:
nem pꝛeſentis contèpiibilẽ videri vole
bant graues ⁊ foꝛtes eẽ confeſſi ſunt.
Bicendũ ergo aliquid mihi eẽ video
7 de eloquentia pꝛophetarũ vbi ꝑtro-/
pologiã multa obteguntur: que quãto
magis tranſlatis verbis videntur operi
ri tãto magis cum fuerint aperta dulce
ſcunt:ſed hoc loco tale aliquid comme
moꝛare debeo:niſi que dicta ſunt nõ co
gar exponere:ſed cõmẽdem tantũ quo

modo dicta ſunt: Et ex illius pphete li⸗

bꝛo potiſſimũ boc faciã:qui ſe vel armẽ
tariũ fuiſſe dicit:atq; inde oiuinitꝰ abla
tũ atq; miſlũ:vt dei populo pꝛopheta⸗
ret. Nõ eniʒ ſecunau ſeptuagita iterpꝛe
tes qͥ ẽt ipi diuino ſpiritu ĩterpꝛetati ob
boc aliter vident᷑ nõnulla dixiſſe: vt ad
ſoiritualẽ ſenſũ ſcrutandũ magis admo
neretur lectoꝛis intẽtio. Unde etiam
obſcurioꝛa nonnulla:que magis tropi⸗
ea ſunt eoꝛũ:ſjz ſicut ex bebꝛeo in latinũ

De doctrina chꝛiſtlana

eloquiũ pꝛeſbytero bieronpmo vtnuf/
q lingue peruo interpꝛetante tranſla⸗

ta lunt.Cum igitur argueret impios:ſu

perdos:luxurioſos ⁊ fraterne omnino
negligentiſſimos charitatis: ruſticus xł

ex ruſtico iſte pꝛopheta exclamanit di⸗

cẽs: Ueb qui opulẽti eſtis in ſyon:⁊ õ

fiditis in mõte ſamarie: optimates capi
ta populoꝛũ ingrediẽtes põpatice do⸗
mũ iſrael. TCranſite in calampne ⁊ vide
te:⁊ ite inde in emath magna ⁊ deſcedi
te in geth paleſtinoꝛũ:⁊ ad optuna qq;

regna hoꝛuũ:ſi latioꝛ terminus eoꝛnʒ ter
mino veſtro c. Qui ſeparati eſtis in diẽ
malũ:⁊ appꝛopinquatis ſolio iniquita⸗

tie. Qui voꝛmitis in lectis eburneis et
laſciuitis in ſtratis veſtris. Qui comedi

tis agnü de grege ⁊ vitulos ð medio ar
mMẽti.Qui canitis ad vocẽ pſalterij Si⸗
ent oauid putauerũt ſe babere vaſa cã
tici bibẽtes in phialis vinum: ⁊ optimo
vnguento delibini: 2 nibil compatieba
tur ſuper contritionẽ ioſeph.Nun⸗

quid na iſti qui pꝛophetas noſtros tan
quã ineruditos ⁊ elocutionis ignaros
velut docti diſertiq; cõtẽnũt: ſi aliquid
eis tale vel iiales oicenoũ fuiſſet alit
voluiſſent dicere qui tamẽ eoꝛũ inſani
re voluiſſent: Qu:d.n.ẽ quod iſto elo⸗

quio aures ſobꝛie plus deſiderent: pᷣno

ipſa intctio:quaſi ſopitis ſennbvt eui⸗

gilarent: quo fremitu illiſa ẽ: Ueh qui

opitulẽti eſtis in ſyon ⁊ conſiditis ĩ mõ
te ſamarie optimates capita popnloꝛũ

igrediẽtes põpatice domũ iſrael Dein⸗

de et beneficijs dei:qui eis ampla ſpa⸗
cia regni dedit oſtendat ingratos: qin
confidebant in monte ſamarie: vbi vti⸗
q; idola colebant᷑. Craſite inquit ĩ cal
ne ⁊ videte:⁊ ite inde i ematb magnum

2 deſcẽdite ĩ ſethb paleſtinoꝛũ:⁊ ad opti
ma queq; regna boꝛũ ſi latios termin⸗

.
4 .
.

emtemin

WANildicnn

iͦmni iho

Smui

Abpletno
(Wnhunturie
Prllenttef
Wndte o
(unt:ſod ni

lineisch

die naline

(itriaume

cdom
ntsinſr
ſnglideg
i ſ
Clltus teddi
dpingn
ſehtmeit
inlane⸗
tisyahrs
quidtun
ita dienr
ab N
medut
ſrelgen
que treo
plintati⸗
nndie ne
Nlibid
ütlu⸗
Mletey⸗
eltis
ſcarnet
ſogrüſe
phlmni
(ie
oler
dnerte
leni
len

ſtu

in

wnneng
Kram
nosrtintn
glichrfn

uinſit
nſrnamne

uni
tn dri
rii
Etcnct
rekin:

Nii NH

tti .

GeeN

„ 1

geduſ

eoꝛum tenmino veſtro ẽ. Simul etiam
cum iſta oicuntur locoꝛũ nominibꝰ ta⸗
qᷓ limi ibus oꝛnatur eloquiũ que ſunt
ſyon. Samai ia: calãne: emath magna
Sech paleſtinoꝛũ. Deinde vᷣba que his
adiunguntur locis decentiſſime varian
tur. opulenti eſtis confiditis trãſite:ite:
deſcendite Conſequẽter futura denun
ciant᷑: ſub iniquo rege pꝛopinquare ca
ptiuitacẽ cũ adiũgitur qui ſepsarati eſtis
in diẽ malũ:⁊ app:opinquatis ſolio ini
quitatis. Lunc ſub iciũtur merua luxu
rie. Qn doꝛmitis in lectis eburneis et
laſciuitis in ſtratis veſtris:qui comedi⸗
tis agnũ de grege: ⁊ vitulũ de medio ar
mẽti. Iſta ſex mẽbꝛa tres bimẽbꝛes cir
cuitus reddiderũt. Non enim ait: qui
appꝛopinquatis ſolio inquitatis. Qui
ſeparati eſtis in diẽ malũ: qui doꝛmiis
in lectis eburneis:qui laſciuitis in ſtra⸗

tis veſtris:qui comeditis agnũ de grege
qui vitulos de medio armeti. Quod ſi

ita dici retur eẽt qrudẽ hoc pulchꝛum
vt ab vno pꝛonomine ræpeuto oĩa ſex

mẽbꝛa decurrerent ⁊ ꝓnunciatis voce
ſingula finirentur:iʒ pule pꝛiꝰ factũ eſt

vt eidem pꝛonomini ecnt bina ſubnexa
que tres ẽtẽtias explicarẽt:vnaʒ ad ca
ptiuitatis pᷣnunciationt᷑:qͥ ſeparati eſtis

in dit ma lũ ⁊ appꝛopiquatis alterutrũ

ad libidinẽ Qui doꝛmuis ĩ leciis ebur
neis ⁊ laſciuitis in ſtratis veſtris ad vo
racilatẽ vero certam pertinentes: qͥ co⸗
meditis agnũ de grege:⁊ vitulos ð me
dio armẽti:vt in poteſtate pꝛonuncian
tis vtru ſingula finiat ⁊ mẽbꝛa ſint ſex

An pꝛimũ ⁊ tertiũ ⁊ quinium voce ſu

ſpendat: ⁊ ſecundum pꝛimo: quartum
tertio:ſextum quinto connectẽdo tres

bimembꝛes circuitus decentiſſime faci
at.vnũ quo calamitas imminẽs: alxerũ

quo lectue impurus:tertiuin quo ꝓdi

—N — 7 „
elll.

ga menſa monſtretur. Deinde luxnrio
ſam remoꝛdet auriũ voluptatem. Ubi

cũ dixiſſet:qui canitis ad vocem pſalte

rip quoniã põt exerceri ſapiẽter a ſapiẽ
tibus muſica mirabili decoꝛe dicẽdi in

uectionis impetu relaxãdo:⁊ ſi non ad

illos ſed de illis iã loquens:: vi nõ mu
ſicã ſapiẽtis a muſica luxuriantis oiſti

guere cõmoneret.non ait qui canuis

vos habere vala cantici.ſʒ cum illud ad

ad vocẽ pſalterij ⁊ ſicut dauid putatis

illos dixiſſet quod lururioſi audire de

berent qui canitis ad vocẽ pſalterij. im

peritiã quocq; illoꝛum alios quodãmõ

idicauit:adiungẽtis ſicut dauid puraue

runt ſe habere vaſa cantici bibentesin
phialis vmnum ⁊ optimo vnguento de
libuti. Lria hec melius pꝛonunciantur
ſi ouobus pꝛioꝛibus membꝛis lult

circuitus tertio terminatur
quod his omnibus adijcitur:

nibil cõ

patiebantur ſuper contritione ioſeph:ſi
ue continuatum dicat᷑ vt vnum ſt mẽ

bꝛum:ſiue decentins uſpẽdat᷑ ⁊ mibil

patiatur: ⁊ poſt hanc diſtractionẽ ĩfe
ratur ſuper contritione ioleph atq; ſit

bimẽbꝛis circuitus miro decoꝛe non vi

ctum eſt:nihil cõpatiebantur ſuꝑcõtri

none fratris ſed poſtus eſt pꝛo fratre

ioſeph: vt qcunq; frater pxopᷣo ſigniſi

care eins nomiĩe:cuius ex fratribus fa

ma pꝛeclara eſt:vel malis flque pendet

vel ĩ bonis que repẽdet. Iſte tropuſ cer
te vbi ioſeph quẽcũq; fratrem facit ĩtel

ligi neſcio vtrũ illa quã dicimus ⁊ do

cuimus arte tradatur. Qudã ſi tamẽ pul
cher ⁊ quẽadmodũ afficiat legentes ot

q; intelligentes non opus eſt cuiqᷓ; n

ipſe nõ enit. E plura qmidem que

pertineant ad pꝛecepta eloquẽtie ĩ hoc

loco quem pꝛo exemplo poſuimus poſ⸗
iit reꝑiri:ſed bonũ auditoꝛem non tam

.

—NRNEE

ſi diligẽter diſcutiat iſtruit q; ſi ardẽter

ꝓnüciet᷑ accẽdit.Neq;.n. humana ĩidu

ſtria cõpoſita:ſj diuina mẽte ſũt infuſa:
⁊ ſapiẽter ⁊ eloquẽter nõ intẽta in elo⸗
quẽtiã ſapiẽtia nõ recedẽte eloquẽtia.

ſi.n. ſicut quidã diſertiſſimi atq; accutiſ
ſimi viri videre ac dicere potueruũt ea q

velut oꝛatoꝛia arte diſcũtur nõ obſerua

rent᷑ ⁊ nõ vocarenf᷑: ⁊ i bãc doctrinam
nõ redigerent᷑:niñ pᷣus ĩ oꝛatoꝝ inueni

rent᷑ ĩigenijs:qͥd mirũ ⁊ ſi in iſtis inueni

unt: quos ille miſit qui fecit ingeninm

Quapꝛopter ⁊ eloquẽtes qᷣdẽ nõ ſoluʒ
ſapiẽtes canonicos nr̃os auctoꝛes do⸗

ctoꝛeſq; fſateamur tali eloquẽtia qualis
pſonis eiuſmodi ↄgruebat:ſʒ nos ñi. ð lit

teris eoꝝ que ſine difficultate intelligũ⸗
tur nõnulla ſumimelocutionis exẽpla

nequaqᷓ; iñ putare debemꝰ imitãdos a
nobis eos eẽ ĩ his q̃ ad exercẽdas ⁊ eli⸗

minãdas quodãmodo mẽtes legẽiuʒ:

2 ad rüpenda faſtidia atq; acuẽda ſtu⸗

dia di cere volẽtiũ celandos quoq; ſiue

vt au pietatem conuertantur ſiue vt a

miniſtris ſe claudant᷑ animos impioꝝ
vtili ac ſalubꝛ obſcuritate dixerũt. Sic

q́ppe illi locuti ſũt vt poſterioꝛes qͥ eos

recie ĩtelligerẽt:⁊ exponerẽt alterã gr̃aʒ

diſparẽ qᷣdẽ:verutñ ſubſequẽtẽ ĩ dei ec⸗
cleſia reper irẽt. Nõ ergo expoſit oꝛeſeo

rũ ita loq debẽt vt tanq; ſeipſi boſ expo
nẽdos ſimili auctoꝛitate ꝓponãt:ſʒ ĩ oĩ

bus ſermonidꝰſuis pᷣmit ac maxime vt
intelligant᷑ elaboꝛarẽt ea qᷓ;tũ pñt ꝑſpi
cuitate dicẽdi:vt aut multũ tardus ſit qͥ

nõ ĩtelligit:aut ĩ rerũ quas explicare at
q; oñdere volum oiffic ultate atq; ſub⸗
tilitate nõ ĩ nr̃a locutiõe ſit cã:quo mi⸗
nus tardiuſue qð oicim poſſit ĩtelligi.

Sũt. n. quedã que ĩ ſua nõ intelligũ
tur quãtolibet ? quãtũlibet:q;uis pla⸗

niiſime oicétis verſent᷑ eloquio: que in

NDe doctrina c
populi audiẽtid: cel caro ſi alidd nigek:
vel nunqᷓ; oino imitãda ſũt. In libꝛſãt

q̃ ua ſcribunt᷑ vt ipſi ſbi quodmodo

lectoꝛè teneãt cũ itelligunt᷑:cũ aũt nõi

telligunt᷑ nõ ſũt moleſta nolẽiib lege⸗

re:⁊ ĩ aliquoꝝ collocutionibus nõ eſt

officiũ diſſerẽdũ:vt vera qᷓ;uis difficilli
ma ad intelligẽdũ q ipſ pcepimꝰcũ q̃n/
tocũq; laboꝛe diſputationis ad alioꝝ in
telligẽtiã ꝑducamꝰ:ſi tenet auditoꝛem
Vl collocutoꝛẽ diſcẽdi cupiditaſ nec mẽ

tis cupiditas deſit que quoquo modo i
timata poſſit acciꝑe:nõ curate illo qui

docet quãta eloquẽtia doceat:ſi quãta

euidẽtia:cuius euidẽtie diligẽs appeti⸗

tus aliqñ negligit vba cultioꝛa:nec cu⸗
rat qͥd bene ſonet:ſ&ʒ qͥd bñ iudicet atq;

ĩtimet ꝙ oñdere ĩtẽdit:vñ ait qͥdã cũ de

genere talis elocutionis ageret eẽ i es
quãdã diligètẽ negligẽtiã.Hec iñ ſic de

trahit oꝛnatũ vt ſoꝛdes nõ contrabat.

Qudãuis ĩ bonis doctoꝛibus tata vocen
Gi cura ſit vel eẽ ðbeat vt vbũ ꝙ niſñ ob

ſcurũ ſit vel ambiguũ latinũ eẽ nõ pot:
vulgi aüt moꝛe ſic dicit᷑ ut ambiguitss

obſcuritaſq; vitet᷑:non ſic dicat᷑ vt a do

ciis potiꝰ: vt ab idoctis dici ſolet.Sin.
nõ piguit dicere ĩterpꝛetes nros:nõ corn

gregabo ↄuẽticula eoꝝ de ſangninibul

qm ſẽſerũt ad rẽ ꝑtinere vt eo loco plu

raliter enumeraret᷑ hoc nomẽ ꝓin latt

na lingua tantũmodo ſingulariter dict

„

iur.Cur pietatis doctoꝛẽ pig
loquẽtẽ oſſũ potius dicere q; os ne iſta

ſyllaba nõ ab eo ꝙ ſunt oſſa: ab eo ꝙ
ſũc oꝛa itelligat᷑:niſi vafre aures ð coꝛ⸗

ruptione vocaliũ vel ꝓductione nõ idi

cãt. Quid.n. pdeſt locutionis itegritas

quã nõ ſedtur ĩtellectꝰaudiẽtis cum lo
quẽdi oĩno cauſa nulla ſit: ſiꝙ lodtur

nõ ĩtelligũt: ꝓpter quos vt itelligaͤt lo

qmur. Qui ergo docet vitabit vba oia 4

s doctoꝛc pigeat iperid

D

ſSobeatet peß⸗

ſegnpode

n ropotfuege

(lanocuut

gwiegiodutam

griniinegek

atoniyſteft
Autonereiͤern

ſecilemont
liegichlocn
lapoteſnec

at vnaltien
iegratqſig
decotooch
Whenire anad
orſuo ſgnin
ocidiauic
ilcerverſan

Keawede⸗
dwacid
Tetapnwe
ee Nltenne

rarſeidi⸗
Cdrenn
(ulcateis

ioickiſſol

mepideb

nola dicit

cütaratt

enqgand
R aeruzis
lirne
iabbis
Eelg. Uer
Madon
licöͤſo
glhanrz
fcicöno
Ucidnön

Aahune
n

ttümanti
o ictüg
ngüre
cäiihmit
mni
keiint
Wn e
ienenin
rr
Bmdirtipif
itſattn
Neiitniint
intiihi
1ansticen
nrndutin
zmurſtißt
e

nõ docent: 2 ꝓ eis alia que ĩtelligtur
iĩtegra põt dicere id magis eliget. Si au
tem nõ põt ſine qꝛ nõ funt:fue qꝛ in p

ſentia nõ occurrut vtetur etiã vᷣbis mi⸗

nus ĩtegris dũ tamẽ res ipſa doceat᷑: at
q; diſcat᷑ integre.Et h̊ quidẽ nõ ſolũ in
locutionibꝰſiue fiant cũ aliquo ſiue cuʒ
pluribus:verũ ẽt multo magis ĩ popu⸗/
lis qñ ſermo ꝓmit᷑ vt intelligat᷑ inſtan⸗/
dũ e:qꝛ ĩ collocutionibꝰẽ cuiq; interro
Sãdi poteſtas:vbi aũt oẽs tacent: vt au

diat᷑ vnuſ ⁊ i eũ intẽta oꝛa ↄuertunt ibi

2 reqͥrat qͥſq; ꝙ nõ ĩtellexit:nec mos eſt
nec decoꝛis ac ꝑ boc oʒ maxime tacenti
ſubuenire cura dicẽtis./?
motu ſuo ſignificare vtrũ itellexerit co
gnoſcẽdi auida multitudo. Qð oonec
ſignificet verſandũ eſt ꝙ agit᷑ multimo
da varietate oicẽdi. Qð ĩ poteſtate non
bhabẽt qui ſperata ⁊ ad vbuʒ memoꝛiter
retẽta ꝓnuncidt. Mor ãt vt itellectum
eẽ ↄſtiterit aut ̃ᷣmo finiedus aut ĩ alia
tranſeũdũ c. Sicut.n.gratus ẽ qͥ cogno
ſcẽda enucleat:ſic oneroſus qͥ cognita ĩ

culcat:eis vũtaxat quoꝝ tota expecta/

tio ĩdiſſoluẽda eoꝝ q̃ pãdũr difficul
tate pãdebat. Nà delectãdi gratia etiaʒ

nota dicũtur:vbi nõ ipia iz modus quo

dicũtur atteduur. Qõ ñ ⁊ ipſe iã notus
ẽ atq; auditoꝛib placet:pene nihil inte
reſt vtruʒ is ꝗͥ dicit oictoꝛ an lectoꝛ ſit.
Solẽt.n.ea que cõ node ſcripta ſũt nõ
ſolu ab his qᷣbus pᷣmitus inoteſcũt iocũ
de legi. Ueruũ ab his qͥbus iam nota ſũt
neq; adhbuc iÜlla oe memoꝛia leuit ob⸗

linio:nõ ſolũ iucũditate relegi:łHab vtriſ

qᷓ libẽter au ſiri. Que autẽ iam oblitus
eſt cũ cõ nouet᷑ oicent᷑. Sʒ de modo õ
lectãdi nõ nũc ago.de modo quo dicẽ
di ſũt qui oiſcere deñderàt ago. Js aũt

eſt optumus quo ſit ot qui audit veꝑ an

Adiat: ⁊ ꝙ audi intelligat. Ad quẽ finem

c dentum luerit nihil tune amplius ðᷣ

mogdeſte faciendũ eſt:i
ad tedium.
do eloquẽtia qua fit dicẽdo nõ vt libe⸗

biliter veritate paſcun
nioꝝ inſignis ẽ indoles ĩ vpis ven ama⸗
re modo vba.Quid.n. ꝓdeſt clauis aus

ipſa re tanq; diutius docẽda laboꝛãdũ
eſt:ſed foꝛte de cõmendanda vt in coꝛ⸗/
de figatur. Qð ſ ſaciendũ videbitur iia

ne pueniatti
ꝛoꝛſus ẽ hoc in docen⸗

at qð hoꝛꝛebat.Qð tamè ſi fiat inſuani
ter ad paucos quidẽ ſtudioſiſſimos ſu⸗

us puenit ſructus qui ea que diſcenda
ſut q;uis abiecte ĩculteq; dicatur ſcire ðᷣ

„

ſiderdt:ꝙ cũ adepti fuerin lecte
noꝛüc ige

rea ſi aꝑire qð volumus nõ poteſt: aut
quid obeſt lignea ſi hoc poteſt quando

nihil querimus niſi patere qð clauſuʒ ẽ:
ſed quoniã inter ſe habẽt nõnullam ſi

militu dinẽ veſcẽtes atq; dicẽtes ꝓpter
faſtidia plurimoꝝ etiã ipſa ſine quibus
viui nõ poteſt alimenta cõdienda ſunt
Dixit ergo quidam eloquẽs ⁊ verum di
xit ita dicere debere eloquẽtem vt doce
at:vt delectet:vt flectat.¶Dein
dit docere neceſſitatis:eſł delectare ſua
mtatis eſtiflectere vicioꝛie. Poꝛũ trium
qð pᷣmo loco poſiũ ẽ:hoc ẽ docẽdi ne⸗
ceſſitas in rebus ẽ conſtituta quas dici
mus rcliqua ouo in modo quo dicimꝰ
Dui ergo docere vult cũ dicit q;diu nõ
itelligitur nõduʒ ſe exiſtimet dixiſſe q
vult ei quem vult docere. Qma ⁊ ſi vi⸗
xit ꝙ ipſe intelligit:nondu illi dixiſſe pu
tanduseſt:a quo itellectus nõ eſt. Si ve
ro intellectus ẽ quomodo dixerit: ꝙ ſi
etiam delectare vult eũ cui vixit aut fle
ctere non quocunq; modo dixerit faci⸗
et:ſed intereſt quomodo dicat vt faci⸗
at.ſicut eſt autem vt teneatur ad audi
dum oeleciandus auditoꝛ ita flectẽdus
eſt vt moueatur ad agendum. 5 ſicut

delectatur ſi ſuauiter loquaris ita flecti
tur ſti amat ꝙ polliceris timeat qꝙ mina
ris: oderit qo arguis qo comendas am
plectatur: q dolendu exaggeras vole

at: cũ quid letanduʒ pꝛedicas gaudkat.

miſereatur eoꝝ quos ante oculos miſe
rãdos dicẽdo ↄſtunis:fugiat cos ques
cauédos terrẽdo ꝓponis Et quucdqd ali
ud graãdi eloquentia fieri põt ad cômo⸗
nẽdos animos aud itoꝛũ nüquid agen
dum ſit neſciat ſz vt agat qo agenduʒ eẽ
iam ſciut. Si autẽ adhuc neiciũt pᷣns vti
c; docedi ſũt q́; mouẽdi. Et foꝛtaſſe re⸗
bus ipſis cognitis ita mouebunt᷑ vt eoſ
nõ opus ſit maioꝛibus eloquẽtie viribꝰ

iam moueri Qð tamẽ cũ opus eſt faci

endũ eſt. Lũc autè opus eſt quando cũ
ſcierint quid agendũ eſt: vt nõ agut ac
per hoc docere neceſſitatis eſt. Poſſũt
enim homines agere ⁊ nõ agere quod
ſciunt. Quis autẽ dixerit eos agere de⸗
bere ꝙ neſcit: æ ideo flectere nõ eſt ne
ceſſitatis:qꝛ nõ ſemper opus ẽ: ſi tamẽ
ocæti vel etiã delectanti ↄſentit andi⸗
toꝛ. Ideo autẽ victoꝛie eſt flecrere quia
fieri põt: ⁊ vt doceat᷑ ⁊ vt delectetur =
nõ aſſentiat᷑. Quid aũt illa duo pꝛode⸗
runt ſi deſit hoc tertiũ:ſed neq; delecta
re neceſſitatis eſt quãdoquidem cũ di⸗

cendo vera mõſtrantur. Qò ad officiuz

ocẽdi ꝑtinet nõ eloquio agitur.⸗¶ Ile
q; hoc atieditur vt vel ipſa vel ipſuʒz de
lectet eloquiũ:ſed per ſeipſa quoniã ve
ra ſunt mamtfeſtata delectant. Uñ ple⸗
rũq; etiam falſa patefacta atq; cõnicta
delectat. ¶ſIIecq. n. delectãt quia falſa

üt:ſed quia falſũ eſſe verũ eſt. Deleciet
⁊ dicto quia hoc verũ eſſe monſtratuʒ
eſt. ppter eos antẽ quibus faſtidienti
bus nõ placet veritas:ſi alio quocunq;
modo niſi eo modo dicatur vt placeat
ſermo dicentis vatus ẽ in eloquẽtia

Oe doctrina chriſtianna

non paruus etiam delectationi locus.

Que tamẽ addita nõ ſufficit diciſ quos

nec ĩtellexiſſe nec vocentis elocutione

delectatos eſſe ꝓfuerit. Quid enim bec

duo cõſerun homini qui ⁊ ↄfietur ve
rum ⁊ collaudat eloqmũ: nec inclinat

afſſenſum ꝓpter què ſolum cũ aliquid

ſuadetur rebus qne dicũtur iuigilat di
centis intẽtio. Si.n. talia docet᷑ ðcent
que tradere vel noſſe ſufficiat nibil ali⸗
ud eſt eis ↄſentire niñ ↄfiteri vera eſſe.

Kum vero id vocetur ꝙ agendu eſt et

ideo doret᷑ vt agitur fruſtra placet mo
dus ipſe quo dicit᷑ ſi nõ ita diſcitur vt
agatur. Opoꝛtet igit᷑ eloquẽtem excle⸗

ſiaſticũ qn ſuadet aliqd qð agendũ eſt:

nõ ſolũ docere vt ĩſtruat ⁊ delectare vt
teneat.Uerũ ẽt flectere vt vincat Ipli
qͥppe iam remanet ad ↄlenhonèé flectẽ
dus eloquetie grauitate: ĩ quo id non
agit vſq; ad eins ↄfeſſionẽ demõſtrata
veritas adiücta enã ſuauitate dictionis
cni ſuauitati tm opere impeſuʒ ẽ ab bo/
minibus vt nõ ſolũ facienda:verũ eliaʒ
fugiẽda ac deteſtaga tot ⁊ tanta mala
atq; turpig que malis ⁊ turpib oiſertiſ

ſime pfuſa ſunt ſi vt eis ↄſentniatur:ſq ſo

la delectationis gratia lectitẽtur. Auer
tat at deus ab eccleſia ſna qð de ſyna
goga indeoꝑ hieremias ꝓpbeta come⸗
moꝛat dicẽs: Pauoꝛ ⁊ bonenda facta
ſũt ſuper terrã.ꝓpbete ꝓphelabant ini
qua ⁊ ſacerdotes plauſum dederũt ma
nibus ſuiſ æ plebs mea dilexit fic. Et dd
facietis i futux:De eloquẽtia tãto ter⸗
ribilioꝛ quãto purioꝛ: ⁊ qudto ſolidioꝛ
tanto vehemẽtioꝛ. O vere ſecuris cõci⸗
dens petras. huic.n. veriſmile verbũ ſu⸗
um qð per ꝓphetas ſanctos ſecit: ⁊ per
hunc ipſũ pphetam deus ipſe dixit: Ab

ſit itaq; abſit a nobis vt ſacerdotes ini/
qua dicentibus laudat:æ plebs diligat

ethlancbinn
n gfacenn⸗
nksielighnun
cpaſnoreunque

Nlim tüfegen
ler Orodvtich
Renret n pop

(odaunteſtde
ſltotentel
Nagniceno
(eigtnrſtng

Norumn ancpeno⸗

Punteſeblut

nurent Ettclen
hian ſhite
ſhloſtctüeet
lugnamdoori

ftedondäna
cohenram

guerrn
ublindia
petiturſed
Go quodn
dant ſeceſ
faticipaln
perbarun
untintere
lerit.
leraffluen
ſal pfuto
Ollorrot
nocunrſ⸗
Pſeiaele
ſtadenian

ſin

nlotii
Nnuenüiin
duargg
ingmicfit
Naiu

egine,c
jäſconi
wgnnie
wtſin
nuilant!
ipmmniß
üſcene
enlst,
ane
nuin
alig,

4
4

ſic. Abſit a nobis inquã tanta demètia
nam quid faciemus i futurũ? Et certe
minus itelligantur:minus placedt: mi⸗
nus moueam que dicũtur vera tamen
dicãtur ⁊ iuſta non iniqua libeter audi
antur. Quod vtic; nõ fieret niñ ſuauit
dicerẽtur. In populo autem graui de
quo dictum eſt deo. In populo graui
laudabo te:nec illa ſuamias velectabi
lis eſt:qꝛ quiaẽ non iniqua diliguntur:
ſed exigua ⁊ fragilia bona ſpumeo ver⸗
boꝛum ambitu oꝛnatur.quaſi nec ma/
gna nec ſtabilia ecenter ⁊ grauiter oꝛ

narent᷑.Et tale aliquid ĩ epiſtola beati

cypꝛiani.Q ideo puto accidiſſe vł cõ⸗
ſulto factũ eẽ vt ſciretur a poſteris qua
linguam doctrine chꝛiſtiane ſanitaſ ab
iſta redundãtia renocauerit ⁊ ad iſtam
eloquentiam grauioſioꝛẽ modeſtioꝛeʒ
que reſtrinxerit.qualis in eins cõſequẽ
tibꝰ litteris ſecure amatur rel gioſe ap
petitur:ſed difficillime impletur.Ait er
go quodam loco:Petamus hanc ſedẽ
dant ſeceſſum vicina ſecreta vbi ouʒ er
ratici palmitum lapſis pẽdulis nexibui
per harundines baiulas repunt reperi/
unt interea poꝛticum frondea tecta fe/
cerũt.¶ ¶on dicũtur iſta niſi mirabili
ter affluentiſſima fecunditate facundie
ſed ꝓfuſione iumia grauitati diſplicent
Qui vero hoc amãt pꝛofecto eos qͥ nõ
ita dicunt ſed caſtigatiuſ eloquũtur nõ
poſſe ita eloqui exiſtimant non iudicio

iſta deuitare. Quapꝛopter vir iſte ſan/

ctus ⁊ poſſe ſe oſtendit ſic dicere quia
dixit alicubi ⁊ nolle quem poſtmodaʒ
nuſq;. Agat ita ꝙ iſte noſter eloquens
cum ⁊ iuſta ⁊ ſancta dicit.neq; eniʒ alia
debet dicere:agat ergo quantuʒ poteſt
cum iſta picit vt intelligẽter ⁊t libenter
audiatur: ⁊ boc ſe poſſe ſi potuerit tan:
qᷓ;poterit pietate magis oꝛattonum qᷓ;

D .
4 SJðJM —
—=

oꝛatoꝛuz facultate non dubitet: vt oꝛꝗ

„

do ꝓ le ⁊ pꝛoillis quos eſt allocuturꝰ
fiat oꝛatoꝛ anteq; dictoꝛ. Ipſa hoꝛa iaʒ
vt dicat accedens pꝛiuſq; exeat pꝛoferz
tem lingnam ad oeum leuer animam ſi

tientem: vt eructet qð biberit vel quod

impleuerit fundat. Cum enim de vna⸗
quaq; re que ᷣm fidem ⁊. delectationẽ
tractãda ſunt que dicunt᷑ ⁊ multi mo
di quibus dicantur ab eis qui ſciunt qͥs
nonit quid ad pꝛeſens tempus vel no/
bis dicere vel per nos expediat audiri:
niñ qni coꝛda omniũ videt.Et quis fa⸗
cit vt ꝙ opoꝛet:queadmodũ edicatur
opoꝛtet a nobis niſi in cnius man ſunt
2 nos ⁊ ſermones noſtri ac per hoc di
ſcat quidem omnia que docenda ſunt
qui ⁊ noſſe vnlt ⁊ docere facultatemqʒ
doc?᷑di vt decet virum eccleſaſticuʒ cõ
paret. ¶ Ad boꝛam vero ipſius dictio/
mis illud potius bona mente cogitet 2
uenire qò vominus ait: Nolite cogita
re quomodo aut quid loquamini. da⸗
bitur enim nobis in illa boꝛa quid loq̃ᷓ
mini:nõ enim nos eſtis qui loquimini:
ſʒ ſpiritus patris ueſtri qui loquitur in
uobis. Si ergo loqnit᷑ in eis ſpiritus ſã⸗
ctus qni ꝑſequẽètibus tradunt᷑ pꝛochꝛi
ſto. Cur nõ eſt in eis qui tradut vi cen
tibus chꝛiſtum. Quiſquis autẽ dicit nõ
eẽ pꝛecipiendum hom nibus quiduel
queadmodum doreant voctozeſſan
ctus efficit ſpiritꝰ. poteſt dicere nec oꝛi
dum nobis e quia dominus ait: Sci
pater ueſter quid uobis neceſſarinʒ ſit
pn q;ᷓ petatiſ ab eo:aut apoſtolũ paulũ
timoteo ⁊ tito nõ debuiſſe pxecipe qd
nel quẽadmoduʒ pciperẽt aliis. Quas
tres apoſtolicas epiſtolas ante oculos
babere debet cui eſt in eccleſta docto⸗
ris perſona impoſita. Monne in pri
ma ad Limoteum kegäur: Aeiuncia

hec ⁊ doc e: Nõ ne ibi ẽ:ſenioꝛem ne in
crepauer is: ſed obſecra vt patrem: Nõ
ne iĩ ſecuda ei dicit᷑:foꝛm habe ſanoꝛuʒ
verboꝛũ que a me audiſti:nõne vbi ei di
citur. Satis age teipſũ pꝛobabile opera
riu exhibens deo non erubeſcẽtem ver
bum veritatis recte tractatẽ: ibi é illud

pꝛedica verbu iſta opoune: impoꝛtu⸗

ne: argue:obſecra:increpa in omni lon/
ganimitate ⁊ doctrina. Itẽ ꝙ ad thituʒ
nonne dicit epiſcopũ iuxta doctrinam
fidelis derbi ꝑleuerãtẽ eẽ debere.vt po
tens ſil exhoꝛtari in doctrina ? contra

dicentes redarguere. bi ⁊ illud. Cu ve
ro loquere que oecet ſanã doctrinã: ſe
nes lobꝛios et: ⁊ que ſequũtur. ibi etiaʒ
dicit loquere ⁊ exhoꝛtare: 2 increpa ci
omni ĩperio:nemo te cõtẽnat:ammo/⸗
ne illos pꝛincipibus ⁊ poteſtatibus ſub
ditos eẽ ⁊c. Quid ergo putamꝰ:nũquid
contra ſeipſũ ſentit apoſtolus qin cum
dicat doctoꝛes fieri operatiõe ſancti ſpi
ritus: ipfe illis pꝛecepit 2 quid 2 quẽad
modu doceat: an intelligendũ eſt. t bo
minũ officia ipſo lancto ſpiritu largien
te in docendis etiq ipne doctoꝛibus nõ
debere ceſſare ⁊ tamẽ neq; qt i plãtat
eẽ aliquid neq; qui rigat:ſed deum qui
incremęetùů dat. Unde ipſis quaq; mini
ſtris ſanctio hominibꝰ vel etiam ange
lis oꝑdtibꝰnemo recte diſcit que perti⸗/
nẽet ad viuédũ cũ ðo ni fiat adeo doci
lis cni dicitur inops. Doce me facere vo
luntatẽ tuã:dñe quoniam tu es c ꝰ meꝰ
vnde ⁊ ipſi timoteo idem dicit apoſto⸗
lus.Lu at perſeuera in his que didiciſti
⁊ tradita ſunt tibi: ſciens a quo didice/
rio. Sicut enim coꝛpoꝛis medicamenta
que hoĩbꝰab hoĩb adhibẽtur non niſ
eis pꝛoſunt quibus deus operatur ad
ſalutem qui ⁊ ſine illis mederi poteſt:
ecnim hne ipſo illa non poſſint: ⁊ tamen

De doctrina chꝛiſtianꝰ

adhibentur: 2 ſi boc officioſe fiat: inter
opera miſericoꝛdie vel beneficentie de

putant᷑.ita ⁊ adiumẽta doctrine iune
pꝛoſunt anime adhibita per hominem
ruͦ deus oꝑat᷑ vt pꝛoſint qͥ potuit euage
liũ dare hominiẽt nõ ab hoibꝰ nech:p
hominẽ. Qui ergo dicendo niti urꝑ
ſnadere ꝙ bonũ ẽ:nihil hoꝛũ triũ per⸗

nens vt ſcilicet doceat vt delectetvt fle

ctat:oꝛet atq; agat vt quẽadmodis ſu
pꝛa diximus diligenter libenter obediè
terq; audiaf᷑. Quod cũ apꝑte ⁊ cõuenien
ter facit. nõ imerito eloquens dici põt e
ſi nõ eũ ſequatur auditoꝛis afſẽſus.Ad
hoc enim tria.i.vt doceat:vt delectet:vt
flectat etiã illa tria videntur pertinere
voluiſſe. Idẽ ipᷣe romani auctoꝛ eloqui
cũ itidẽ dixit.¶¶ Is igitur erit eloquẽe
qui poterit parua ſũmiſſe:modica tem
perate magna grauiter dicere.Lanqᷓ; ſi
adderet etiam illa tria:⁊ ſic explicaret
vnã eandẽq; ſentẽtiã dicens: Is igitur
erit eloquẽs qͥ vt doceat potuit parua
ſũmiſſe vt delectet modica temperate:
dt flectat magna dicere. Hec anteʒ tria
illa cut aꝑ eo dicta ſunt ĩ cauſs foꝛen
ſib poſſet oſtendere.lon autẽ hoc eſt
in eccleſaſt icis queſtionibꝰ in quibus
huiuſmodi quẽ volum ifoꝛmare fᷣmo
verſatur. In his parua dicuntur vbide
rebus pecuniarijs iudicãdũ ẽ. E ma⸗
gna vbi de ſalute ac ð capite hoĩuʒ. Ea
vero vbi nihil ſuoꝛũ iudicàdũ ẽ nihilq;
agitur vt agat ſne decernat:ſjʒ ttüm
vt delectetur auditoꝛ iĩter vtrũq; quaſi
media ⁊ ob boc modica hoc modera
ta dixerũt. Modicis enim modus no
mẽ impoſuit. am ⁊ modica pꝛo pa
uis a buſiue nõ pꝛopꝛie dicimus.In
iſtis ãt veſtris quãdoquidẽ oĩa maxie
queq; de loco ſuperioꝛe populis dici⸗
mus ad hominũ ſalutẽ nec tẽpoꝛariam

õ
1

Ateni eie
cicennol

aedaäntof

mmiplen

licrpnue
eſtede:t
Pupeeminn

Mtotipart
nnsditite
itinagnoe
immnimäd

e ſiſcu
lomechooe⸗

(itur eadee

Plo exigno
Urnöminnn
ſtäicisdene
ſorioräloe
Gewiae
dwesiac
ſancosA
hcadin⸗
gnis den
angelos
cularini
teptibii
luckcane
noͤie⸗
lre ſuuit
lun t ho⸗

un eli

iame
unend
Uefachu
ſectig

ſſnid

ehobe
mmncen
ron
fnimsst
W
1ar

r

nicham
nnettnt,

cpan
Mietini
S
Brirte
d
urmires
Urwergt
Emnſinnr
Sngt
Mnrient
Vmnignid
n urk
ninidn
er
uwtr

N

e
rtt
w er
ung
Gncii,
S
Ban
ſamnß,

ſbnng
olin

ur

itin

ſed eternò reſerre debemus vbi t cauè
dus ẽ erernus iteritus oĩia magna ſunt
que dicimus vſq; adeo vt nec de ipᷣis pe
cuniarijs rebus vel acqͥrendis vel amit⸗
tẽdis parua videri debeãt:q̃ doctoꝛ ec/
cleſiaſtic Oic: ſiue ſit illa magna ſiue ſit
ꝑpua pecunia.nec;.n.parua ẽ iuſticia qᷓ;

ꝓfecto ⁊ ĩ parua pecnnia cuſtodire de⸗

bemus dicẽte oño:Qui i modico fidel
ẽ⁊ i magno fidelis .Qð ergo mimimuʒ
ẽ:minimũ :ſj magnũ ẽ iminimo fidelẽ
eẽ. Nã ſicut ratio mcũditatis.i.vt a pun
to medio oẽs linee partes ĩ extrema du
cãtur eadẽ ẽ ĩ magno diſco quem ĩ nũ⸗
mulo exiguo ita vbi parua iuſte gerun
tur nõ minuit᷑ iuſticie magnitudo.De
iudicijs deniq; ſecularibꝰvtiq; nin pecu
niarijs cũ loqueret᷑ apoſtolus audet qͥſ
qᷓ; veſtrũ ĩiquit aduerſas alt erũ negorxiũ
babẽs iudicari apud iniquos ⁊ nõ apð
ſanctos.An neſcitis qꝛ ſancti mũdu: iu
dicabũt:⁊ ſiĩ vobis iud cat᷑ mũdus ĩdi

gnis de mi imis iudiceris Neſcitis qm

angelos iudicabimꝰ nedũ ſecularia. Se
cularia igit᷑ indicia ſi habueritis eos qͥꝰↄ
tẽptibiles ſũt ĩ ecclena hog ↄſtituite ad

iudicandũ. Ad reuerẽtiã bis dico ſic

nõ ẽ ĩter nos qͥſqᷓ; ſapiẽ qͥ poſſit iter fra
trẽ ſuũ iudicareſʒ frater cũ fratre iudica
tur ⁊ hoc apud ĩfideles Jam quidẽ om
nino pelictũ ẽ ꝙ iudicia habetis vobiſ/

cũ. Quare nõ magis iniqtatẽ patimini
Qu ire nõ potiꝰfraudamini:ſʒ vos iniqͥ

tatẽ faci is ⁊ fraudatis.Et hoc frẽs. An
neſcitis qꝛ iniuſti regnũ dei nõ heredita
bũt:Quid ẽ ꝙ ſic coꝛꝛipit ſic expꝛobat:
ſic ipꝛobat:ſic minaf qͥd eſt: ſui aium
