re honoꝛio ꝑpꝑ qð ꝑficiẽtes ẽt a ſud late
tribunũ ⁊ notariũ marcellinũ ad aphꝛi
ca iudicẽ mifat. In q̃ ↄtrouerſia ili ot

bꝰ modis cõfutati:atʒ de erroꝛe a catbi

licis ↄuicii ſẽtẽtia cognitor notati ſũt

⁊ poſt eoꝛum appellationè piſſimi re⸗
gis reſponno miuni inter bereticos con
genati ſunt.Ex qua ratione ſoluo mor
nõ amplius cum hereticis eorum epiſ/
copi ſed cum iuis clericis ⁊ piebibue cõ
municauerunt: ⁊ pacẽ tenentes catho⸗

licam multas pꝛopter eandem fidem ꝑ

ſecutiones viq; ad mẽbꝛoꝛum amputa

tionem ⁊ internitionem ꝑtulerunt ⁊ to

ctum illud bonũ vt dixi per ſanctũ illuʒ
hominem conſentientibꝰ noſtris epis
X pariter ſatagentibns ⁊ ceptũ ⁊ ꝑfectũ
C. Poꝛo aui quoniã poſt illã que cum
donat iſtis facia eſt collatione nõ defu
erunt qui dicerẽtꝑmiſſos nõ fuiſſe eoſ
dẽ epos apud poteſtatem que cauſam
audiuit dicere omnia pꝛo ſuis pal tibus
qm catholice ↄmunionis cognitoꝛ ſue
fauebat ecclene:licet hoc deficientes et
victi ad excuſationem tactarent qũqdẽ
⁊ ante contꝛouerſtam. Idem heretici ca
tholice cõmuniõis eum eſſe nouerant
⁊ dum ab eodem conuenirent᷑ publiciſ
geſtis ꝙ ad collationem occurrerẽt eẽ
facturos pꝛoſecuti ſunt: poterant vtiq;
ſuſpeciũ eum habentes recuſare cõgiel
ſum:tn oĩpotetis dei pꝛeſtitit auxilium
vt poſtea in ceſarienn. Mauritanie ci⸗
uitate conſtitutus venerabilili memoꝛie
Auguſiinus quo eu vemire cũ alijs eius
coepiſcopis ſedis apoſtolice littere ↄpu

lerunt obterminddas videlicet alias ec

cleſie neceſſitates. Hac ergo occaſione
pꝛouenit ut emerituʒ eiuide loci dona⸗
riſtarum epᷣm quem iue ſecte pꝛecipuuʒ
in illa collatione babuerunt defenſoꝛeʒ
videret. Et cum eodeʒ publice ĩ eccleſia
aſtante diuerie ↄmunionis:ex Bipſo di
ſputaret 2 pꝛouocaret geſtis eccleñaſti
cis vt quod foꝛte ſicut oicebant ꝓſequi
potuit in collatnone ⁊ permiſſii nõ erat
in pꝛeſẽtis nec alicuius potãtis pꝛohibi

tone aut in potétia ſecurus dicere mini

me dubitaret ⁊ in ſua ciuitate ſuis oibꝰ

pñntibus ciuibus fiducialiter ppꝛia def
fendere ↄmunionẽ nõ denegaſſet: Ille
nec hac ofone nec ſuoꝛum parentũ nec
ciuiũ iiſtti petitione id facere uoluit qᷣ
ei policebantur ſed ad eius redituros
munionẽ etia cũ dicrimie patrimonio
rũ ſalutiſq; ſue tẽpdꝛaliſ ſi modo catho
lica ſuꝑaret aſſertionẽ. At ille ampliꝰdi
cere illis geſtis nec uoluit nec valuit ni
ſi quantũ illa geſta continʒ apud Car/

thaginẽ inter epos ↄfecra:vtꝑꝝ vicerimꝰ

an uicti fuerimus.Et alio loco cũ a no
tario ut rũderet amoueretur nihil ait.et
cũ reticeret:factiq; eius ſit cunctis mai⸗
feſta diffidentia eccleſie dei angmenta
ac firmamenta pꝛouenerunt. Quis di
ligentiam ⁊ oꝑam beatiſſime memoꝛie
auguſtini ꝓ eccleſia dei ſtatu cognoſe
re plenius voluerit etiã illa ꝑcurrat ge
ſta ⁊ inueniet q̃ vel qualia pꝛotulerit qᷣ
bus illũ doctũ eloquẽtẽ ⁊ pᷣdicainʒ ho
minẽ ꝓuocau erit hoꝛtatuſq; fuerit vt
ꝓ ſue defenſone ꝑtis qð vellet diceret
illũq; uictũ cognoſceret. Scio ego ñiſo
lũ Poſſidius weſul qui uit hac ↄſcrip
ſi vm ẽt alij fratres ⁊ conſerui qui nobiſ
cũ tũc intra hyponen eccleſia: cũ eodeʒ
ſacto viro viuebat nobi cũ ꝑiter ad mẽ

ſã cõſtiiutis eũ dixiſſe.aduertiſtis hodie

ĩ eccleſs meũ ſᷣmonẽ eiuiq; initium ⁊ fi
nẽ meaͤ ↄſuetudinẽ peiſſiſſe: qm non
eã rẽ terminatã explicui q; ꝓpoſueram

ſz pdẽtẽ reliqueri.cui rnaunꝰ Ita nos

in tpe miratos fuiſſe ſcim⁊ recognoui

mꝰ: at ille. Credo ait forte aliquẽ efran

tẽ ĩ populo oñs ꝑ nr̃aʒ oblimnonẽ ⁊ ero
rẽ docere ⁊ curari voluerit. In cuiꝰma
nꝰ ſũt ⁊ nos ⁊ ſᷣmones nr̃i. Nã cũ ꝓpo

ſite q̃ſtiõiſ latebraſ ꝑtractarẽ i aliiu fᷣmo

niſ excẽſũ ꝑrexi atʒ ita ↄcluſa l explicata

gbeſft
gioad

nihilt
ues
ſifal
nitg
Fam
ſoce
Polut
fogen
ſant
füͤſe
ann
ipſt
ctoe
miſe
Nee
kibi
mue
qut
ſai
ſen
c
do

Wdete
g⸗
Urpil
ker
myuns

nene.
Eltor

4

Pokerci

tan
nipt

eaueſtione diſputationè terminaui ma⸗

gia aduerſũ manicheoꝝ erroꝛc. Unde

nihil dicere decreuerã diſputãs qᷓ; ð his
que aſſerere pꝛopoſuerã.Et poſt hec:ni
ſi fallar:ecce alia die vel poſt biduũ ve⸗
nit qnidaã Sirmnoie negociatoꝛ ⁊ in

tra monaſteriũ ſedẽtẽ ſancto Auguſti⸗
nao coꝛã vobis ad pedes eiꝰ genibꝰ pꝛo

uolutꝰſeſe iactauit lachꝛymas fũdẽs et
rogans vt pꝛo ſuis delictis ſacerdos cũ

ſuis onm pꝛecaret᷑ ↄfits ꝙ manicheo

rũ ſectã ſecutꝰfunſſet ⁊ ĩ ea q; plurimis
annis vixiſſet: æ ppea pecuniâ multam
ipſis manicheis vel eis quos viennt ele
ctos ccaſſũ errogaſſet:ac ſe ĩ eccleſia dei
miſericoidia fuiſſe ei tracratibꝰnnꝑ coꝛ
reciũ atʒ catholicũ factũ ꝙ ⁊ ipſe vene
rabilis Augnuſtiuꝰ? nos qui tũc adera⸗
mus ab eodẽ olligẽter inquirentes: ex

qua re potiſſimũ illo trectatu ſibi fuerit
ſatiſfactũ. Et referente eo. nobiſq; oĩbꝰ

ſermonis ſeri recognoſcẽtibꝰ pꝛofũdũ

coõſiliũ dei ꝓ ſalute aĩaꝝ ãmirãtes ⁊ ſtu

pẽtes gloꝛificauimꝰſdctũ nomẽ eius et
benediximꝰqͥ cũ voluerit: ⁊ vñ voluerit

⁊ quõ voluerit ⁊ ꝑ ſciẽgs ⁊ per neſcien
tes animan operat᷑ ſalutẽ. Ex eo ille hõ

pꝛopoſito fuoꝝ dei adherẽs negotiato
ris dimiſit actionẽ ⁊ pꝛoficiẽſſin eccleſie
mẽbꝛis. In alia regõe ad pᷣſbyteri quo
q; dei volũtate peritꝰ ⁊ coact occeſſit
officiũ: tenens atq; cuſtodiès ppoſiti
ſanctitatẽ.Et foꝛte adhuc ſiſq; in rebus
humanis vinit trans mare conſtitutuſ
Apud carthagint quoq; dũ ꝑ quẽdaʒ
domne regie pꝛocuratoꝛem nomine.

UIIrſũ fidei catholice hominẽ ad quoſ⸗

dã manicheoꝛũ quos electos vel ele⸗
ctas dicũt blaſppemis operibꝰ pñtes x
ueniretur atq; ad eccleſiam ab eodem
deducerentur ⁊ perdocerẽt᷑ ab ep̃is ad

tabulas auditi ſunt. Inter quos etiã iꝗ

ete memoꝛie Auguſtin fiit:ͥ pꝛe cetis
illã execrabilem ſectã nouerat:⁊ eoꝛnʒ
pꝛodens einſmodi danabiles blaſphe⸗
mias ex locis libꝛoꝝ quos illi accipiunt
manichei vſq; ad cõfeſſionẽ earundem
blaſphemiarũ eos derdurxil: ⁊ que inter
ſe illi ſuo moꝛe malo:indigna ⁊ turpia
facere conſueuerant feminarũ illarum
velut electaeum pꝛoditione illis eccleſi
aſticis geſtis declaratũ ẽ atq; ita paſto
ris viligentia dominico gregi ⁊ augmẽ
tum acceſſit:⁊ aduerſus fures atq; las
trones defenſto cõpetens pꝛocurata eſt
Cum quoda ẽt felice de numero eoꝛũ
quos electos dicunt idẽ manichei qᷣq;
byponen. venerat eũdẽ ſeminatur er⸗
roꝛem publice in hiponeñ. eccleſia no
tarijs excipientibus deſputauit beatꝰ
auguſtinus populo aſtãte.Et poſt ſecũ
dã vel tertia collationẽ ille maniebeus
fruſtrata aanilate ⁊ erroꝛe ipſius ſecte
ad noſtrã conuerſns ẽ fidẽ atq; eccleſiã
ſicut eadẽ relecta doceri poterit ſcriptu
ra. Preterea cũ quodã etiãẽ Paſentio
comite domregie arriano qͥ per aucto
ritatẽ ſue ꝑſone fiſci vehemẽtiſſim exa
ctoꝛ fidẽ catholicã atrociter ac iugiter
vebemẽtiſſime oppugnãte:⁊ qim̃ pluri
mos ſacerdotes dei ſimplicioꝛ fide vi⸗
nentes dicacitate ac poteſtate exagita
tat ⁊ perturbabat pꝛeſẽtibus honoꝛat
⁊ nobilibꝰviris apud chartaginem ab
illo pꝛouocatꝰ:contulit coꝛd:ſed idem
hereticꝰtabulas atq; ſtilũ qõ magiſter
noſter ⁊ añ cõgreſſũ ĩſtatiſſime ſieri vo
lebat ne adeſſent oĩmõ recuſauit.Et dũ
id ꝑnegaſſʒ dicẽs qð legũmetu publi
carũ piclitari tabulis ſcriptis nollet at
qʒ ĩterpoſitis id placere.Augꝰepᷣs cum
ſuis qͥ aderãt cõſacerdotibꝰ videret᷑ vt
abſq; vlla ſcriptura pniuati diſpatarent
collatiõʒ ſuſcepit pdicẽs vt poſtmodũ

contingit: poſt ſolutũ cõnẽů eſſe cui

ᷣ poſſe libere foꝛte dicere nullo ſcri/
ptnre documẽto ſe dixiſſe qð foꝛe non
Dixerit:vel ñ dixiſſe qð dixerit: btũs au
guſtinꝰ miſcuit cũ eodẽ ſermonẽ:atq;
aſſeruit qͥd crederet ⁊ abillo qͥd tene/
ret audiuit:⁊ vera rõne atq; anctoꝛita⸗
te ſcripturarũ ꝓlata vocuit ⁊ oñdit nr̃e
fidei fimamẽta. Illius ãt aſſerta unlla
veritate:nulla ſcripturarũ ſanctarũ au⸗
ctoꝛitate ſuffulta docuit ⁊ fruſtrauit.Et
vt a ſe iuicẽ ꝑtes digreſſe ſũt ile magis
magiſq; irat?*? furens: mẽdacia multa
pꝛo fide ſua falſa iactabat: victũ eẽ a ſe
ipio ꝓclamãs:multoꝛũ oꝛe laudatum
Auguſtinũ.q̃ cũ illũ venerabilẽ virü mi
nime laterẽt:coactꝰẽ ad ipᷣʒ ſcribere pa
ſentiũ ꝑꝑ ipſius metü omiſſis noibꝰcõ
ſerentiu.⁊ in eis lr̃is quicqͥd inter ꝑtes
dictũ vel geſtũ fuerat fideliter ĩtimanit:
ad ea ſi negarẽt᷑ ꝓbada magna teſtium
bns copià clariſſimos.iſ.atq; hbonoꝛabi
les qͥ tũc aderat viros.Atq; ille ad dno
Eibi directa ſcripta:vnũ vix reddidit ſcri
ptũ:in quo magis iiuria facere:qᷓ; ſue ſe
cte rõnẽ valuit declarare.Qð a volenti
bus ⁊ a valẽtib legere cõpꝛobat᷑.Cum
ipioꝝ quoq; arrianoꝛũ epo quodã ma/
ximio cũ getibꝰad afrricã veniẽtẽ apud
byponẽ q;pluridꝰ voletibꝰatq; perẽti⸗
bus pꝛeclaris iterpoſñitis viris cõtuli:t⁊
qͥd ſingule aſſeruerit partes ſcriptũ eſt.

Que ſi ſtudioſi diligẽter legere curaue/

rint: ꝓculaubio idagabãt vel qd calli
da ⁊ urõnabilis hereſis ad ſeducẽdum
⁊2 decipiendũ pꝛoſiteat᷑: vel qͥd eccleſia
catholica de diuina teneat ⁊ pdicet ter
nitate. Sʒ ule heretic oe hipone redies
carthaginẽ de ſua multa iu collatione
loquacitate victoꝛẽ ſi de ipſa collatiõe
receſſiſſe iactauit ⁊ mẽtitus ẽ. Que vtij/
qʒ non facile a oiuine legis ignaris exa

minari ⁊ diindicari poſſent a denembi
li viro Auguſtino ſequẽti tẽpoꝛe ſtilo:=
illiꝰtotiꝰcollationis de ſingulis obiecti
⁊ reſpõſis facta ẽ recapttulatio.Et quã
nihil ille obiectis referre potuerit. Nihi
lominꝰdemr̃atũ ẽ additis ſupplemetis
q̃i tꝑe collatiõis auguſto cuncta iferri
⁊ ſcribi minime potuerüt. Id eni ege/
rat nedcia hois ⁊ ſua nouiſſima plecu
tione multũ lõgiſſima totũ qð remaſe
rat diei ſpaciũ occuparet. Aduerſus pel
lagianiſtas quoqʒ nouos nroꝛũ tẽpoꝝꝑ
hereticos ⁊ diſputatoꝛes callidos arte
magis ſubtili ⁊ noxia ſcribentes: ⁊ vbi⸗

cũq; poterat publice ⁊ ꝑ domos loquẽ

tes ꝑ ãnos ferme decẽ elaboꝛauit libꝛo
rũ multa condens edios ⁊ i eccleſa po
pulis ex eodem erroꝛe frequètiſune vi
ſputans.Et quoniã idẽ ꝑuerſi ſedi apo
ſtolice per ſuã aãbitionè: eãdẽ perfidiam
perſuadere canabãatur inãtiſſime ẽt cõ⸗

cilijs. Affricanis ſanctoꝛũ epoꝑ geſtum

ẽ vt ancie pape vꝛbis: ⁊ pꝛi venerabili
Innocẽtio:⁊ poſtea ſancto ʒoſimo eiꝰ
ſucceſſoꝛi ꝑſuaderet᷑ ꝙ illa ſecta catho

lica ſide ⁊ abbegninada ? oândda fuald

ſet. At illi tate ſedis antiſtites ſuis diuer
ſis tꝑibꝰeoſdẽ notãtes atq; a mẽbꝛis ec

clenie pꝛecidentes:datis lr̃is ad Affrica

nas occidẽtis ⁊ oꝛnẽtis ptes eccleſte:eoſ
anathematizandos ⁊ deuitàdos ab oĩ
bus catholicis cẽſuerũt.Et hoc tale de
illis eccleſie dei catholice pꝛolatũ iudi
cium cẽt pijſſſimns JImꝑatoꝛ honoꝛi au
diẽs ac ſequẽs ſuis eos legib dandados
iter bereticos haberi debere cõſtituit.
VUnñ nõnulli ex eis ad ſdcte matris eccłe
ſie greiniũ vude reſiluerãt.redierunt et
adhuc alij redeut: æ innoteſcete ⁊ ꝑua
leſcẽte aduerſus illũ deteſtabilẽ erroꝛẽ
recte fidei veritate. Et erat ille memoꝛa
bilis vir Auguſtin:pꝛecipnũ di coꝛpo

fom
litat
nit⸗
hac
dei
xim
deie
ſpſ⸗
ſocer
fuiſe
nieh⸗
ſage
clelt
quo⸗
bone
tolle
tatibt
ſineee
mini
dänn
edita
cehte
der⸗
bꝛis
fllio
lege
iis⸗
ſen
tpl
ſtbi
ſciᷣ
blio
mea
niri⸗
ſerib⸗
ſuei
ſiin
ſise
lun

rrii mẽbꝛũ: circa vninerſalis eceleſie vti

litatẽ:ſolicit ꝰ ſẽper ac puigil.Et illi oini
nitꝰdatũ ẽ vt ſe ſuoꝝ alboꝛũ fructũ ẽt in
hac vita gaudere pꝛoneniſſet.pꝛius qui
dẽ ĩ bypponẽſi ecclcſia:⁊ regiõe cui ma
xime pꝛeſidebat dnitate ac pace ꝑfecta.
Deide in alijs affrice ꝑtibus ſiue per ſe
ipſũ:ſine per alios ⁊ quos ipſe dederat
ſacerdotes pullulaſſe:⁊ multiplicatam
fuiſſe oomini eccleſiã puidẽs illuſqʒ ma
nieheos:Donatiſtas: Pellagianiſtas:⁊
paganos:⁊ maxia parte defeciſſe de ec
cleſia ði ſociatos eẽ ↄgandẽs ꝓfectibus
quoqʒ ⁊ ſtudijs fauẽs erat.Et exultans
bonoꝝꝑ oiuʒ in diſciplinatiõʒ pie ac ſacte
tollerãs frum:ingemeſcẽſqʒ de iniqui
tatibus maloꝛũ ſiue eoꝝ qͥ intra eccleſiã
ſiue eoꝝ qͥ extra eccleſi ſũt cõſtituti do
minicis: ut dixi:lucris ſemꝑ gaudẽs et
dãnis merens.Lata ãt ab eodẽ dicta ⁊
edita ſũt:tãtaq; in eccleſia diſputata ex
cepta atʒ emẽdata vlł aduerſus diuerſoſ
bereticos cõſcripta:vel ex canouicis li

bꝛis expoſita ad edificatõʒ ſcõꝝ eccłie

filioꝝ:vt ea oĩa vix qᷣſqᷓ; ðudio ſuoꝛũ per
lẽgere ⁊ noſce ſufficiat.vuʒ iñ ne verita
tis vdi auidiſſimos ĩ atquo: fraudare
videamur ſtatuti ðo pᷣſtate i buiꝰ opu
ſculi ſiue ẽt eoꝛũdẽ libꝛoꝝ tractatum ⁊
eplaꝝ indiculũ adiungere.Ouo lecto q
magis ði vitatẽ qᷓ; tꝑales semat diniciaſ
ſibi qſq; qð voluarit ad legẽdũ ⁊ cogno
ſcẽdũ eligat:⁊ id ad deſcribẽdũ:vel ð bi
bliotheca hyponeñ.eccleſie petat vbi e⸗
mẽdatoꝛia exẽplaria foꝛte poterũt iue
niri:vel nõ valuerint ĩqrat ⁊ inuẽta de

ſcribat:⁊ habeat:⁊ petẽti ad deſcribẽdũ

ſiue iuidia ẽt ipie tribuat:ᷣʒ quoqʒ apli
ſniaʒ dicẽtis. Audet qͥ q; veſtꝑ aduer/
ſus alterũ negotiũ hñs iudicari ab iniqͥſ
⁊ nõ apud ſanctos:An neſcitis qꝛ ſacti
mundu n indicabunt: ⁊ in vobiſ iudic

tur mundus iĩdigni eſtis iudieioꝛũ min
moꝛum:neſcitis quia angelos iudicabi
mus ne dũ ſecularia. Secularia igit iu
dicia ſi habueritis inter qos eos qui cõ

tẽptibiles ſunt in ecclenia hos colloca

te ad indicandũ:ad reueremiã vobis lo
quoꝛ.Sic nõ ẽ inter vos eos quiſq; ſa
pienſ qui poſſet fratrẽ ſuũ diiudicare:ſʒ
frater cũ fr̃e diiudicatur: ⁊ hoc apud ifi
deles. Interpellatꝰergo beatus Augu
ſtinns a chꝛiſtiãis v ela cuiuſcũq; ſecte
bhominibus cauſas andiebat oil gẽter
ac pie.Cuiuſdã vero ſententiã ãte ocu
los babes dicẽtis ſe male inter incogni
tos qᷓ; iter aĩcos cauſas audire eo ꝙ de
icognitl pꝛo quo arbitrata equitate in
dicaret᷑ amicũ poſſʒ acquirere. De ami
cis vero vnum eẽt ⁊ contra quẽ ſenten
tiapꝛofertur ꝑditurus:⁊ eas aliquando
vſqʒ in boꝛam refectiouis: aliqudãdo ãt
tota die ieiunans:ſemper tamen noſce
bãt ⁊ dirimebat intendens in eis chꝛiſti
anoꝛũ momẽta animoꝛum quantum
quiſq; vel in fide boniſq; moꝛibus pꝛo
ficeret vel ab his deficeret. Atqʒ comꝑ
tis rerum opoꝛtunitatibus diuine leg
veritate partes docebat: eâqʒ illis ĩcul
cabat:⁊ eos quo adipiſcerẽtur vitã eter
nam edocebat ⁊ ammonebat nihil ali
ud querẽs ab his quibꝰ ob hoc narra

bat niſi tantum obedientiam ⁊ deuoti

onem chꝛiſtianam qne deo debetur ⁊
hominibus peccantes coꝛam omnibus
arguens:vt ceteri timoꝛem haberent 2
faciebat hoc tanqᷓ; ſpeculatoꝛ a dnño cõ
ſtitut oni iſrael pᷣdicàs uerbũ atqʒ iſtãs
opoꝛtune ipoꝛtune arguẽs:hoꝛtans.in
crepãs ĩ oĩ longanunitate ⁊ doctrina pᷣ
cipueqʒ oꝑã das iſtruere eoſ q̃ eẽnt ido
onei ⁊alios docẽ: rogatꝰquoqʒ a ñnulł
i eoꝝ tꝑalibꝰcauſis eplas ad diuerſos
dabar. Sz ha. ſuã a melioꝛbreo oceꝝ

pationè tanq; angariaʒ deputabat ſua
ueʒz lemper habens oc his que dei ſunt
vel allocutionẽ vel collocutionem frat᷑
ne ac domeſtice familiaritatl. Nouimꝰ
quoque eum a ſuis chariſſimis luteraꝝ
interceſſu apud ſeculi poteſtates poſtu
latum nõ dediſſe dicente. Kuuuſdã ſapi
entis ſeruandam eẽ ſeutentiam:de quo
ſcripiũ eſſet ꝙ multa ſue fame contem
platione amicis nõ pꝛeſtitiſe.Et illõ ni
bilominus luũ adudes:quonia plerunq;
põſtas que petit pᷣmit.Cũ vo intercedẽ
dum eſſet:rogatus videbat tan id hone
ſte ac temperate agebat vt nõ ſolũ one

roſus aut moleſtus nõ uideret᷑ verũ ẽt

mirabilis extitiſſet. Nam dum exhoꝛta

neceſſuate ſuo moꝛe apud quendã afri

ce vicarium noie Macedoniũ:pꝛo ſup
plice litteris interueniſſet atq; ille paru
iſſet hoc mõ reſcriptũ mint. Miro mõ
afficioꝛ ſapientia tua: ut in illis que edi
diſti:⁊ in his que iterueniẽs ꝓ reis mit
tere non grauaris.nam ⁊ illa tantũ ha
bent accuminis ſcientie ⁊ ſanctitatis:vt
mibi ſupernt:⁊ hec tñ verecundie vi ni
ſi faciam quod mandas culpam penes
me remanere non in negoiio eſſe diiudi

cẽ:one merito venerabilis ⁊ ſuſcipiẽde

pater nõ enim inſtas ꝙ pleriq; omnes
utius loci faciunt vt quodcũq; ſollicitꝰ
petitoꝛ volueris extoꝛqueas: ſed quod
tibi a iudice tot curis obſtricto petibile
viſum fuerit ãmonẽs ⁊ rogas ſubſeruiẽ
te verecundia qᷓ; maxima.Difficiliũ iter
bonos efficatia eſt:pꝛoinde ſtatim com
medatis effectũ deniderij tribui. Nã ſpe
randi viam ante patefeceram. Sanctoꝝ
conſilia ſacerdotum per diuerſas pꝛoui
cias celebꝛata cum potuit fraquentauit
nõ in eis que ſua ſunt: ſed que ieſu xpᷣi
quereus ut vł fides ſancte eccleſie ca
holice inuiolata maneret.uel nõ nulli

ſacerdotes uel rierici ſiue per fas ſine 8„

nefas excõmunicati uel abloluerentur
uel obucerentur. In oꝛdinandis vo ſa
cerdotibus uel clericis conſenſũ maio:ũ

chꝛiſtianoꝛum ⁊ conſuetudineſ eccleſte
ſequendam arbitrabatur. Ueſtes ei et

calciamenta uel lectualia ex modera o
⁊ cõpetenti habitu erant nec nitida ni
miũ: nec abiecta plunmmũ: quia pleruũq;
uel iactare ſe inſolenter homines ſolẽt

uel abijcere ex utroq; nõ que ieſu xpᷣiſzʒ

que ſua ſuut inquirentes.At iſte beatui

ut dixi medium tenebat neq; ĩ dexterà

neq; in finiſtram declinans. Menſa v
ſus eſt frugali ⁊ paxea quequidem iter
holera ⁊ legumia: etià carnes aliqudo
pꝛopter hoſpites vel quouſq; infirmio
res habebat. Semper aũtvinu habebat
quia nouerat ⁊ docebat ut Apoſtolus
dicit. Qð omnis creatura bona dei: et

nihil abiſciendum ꝙ cum gratiarum ae
ctione percipitur:ſãctificatur aũt ꝑ uer

bum dei ⁊ oꝛationẽ᷑.Et ut idem Auguſti
nus ſanctus docroꝛ in ſuis confeſſionũ
lihꝛis poſuit dicens. Non ego immum
d iciam obionij timeo ſed immundici/

am cupiditatiꝰ Scio Noe omne gen?
carnis quod cibo eſſet uſui manducare

permiſſum. Heliam cibo carnis refectü
Joannẽ mirabili abſtinentia preditum
aialibus hoc eſt locuſtis in eſcam cedẽ
tihus nõ fuiſſe pollutũ. Scio ⁊ eſau lẽ
ticule concupiſcentia deceptũ.Et dauid
pꝛopter aque deſideriũ a ſeipſo repꝛebẽ
ſum ⁊ regeè noſtrũ nõ de carne ſed ð pa
ne eſſe tentatũ. Ideoq; ⁊ populus iĩ beĩ
mo nõ ꝗqꝛ carnei deſiderauu:ſed qꝛ eſce
eſidenio cõtra deum murmurauit me

ruit impꝛobari.De vino aũt ſumendo a

poſtoli extat ſentẽtia ad thimotheuʒ di
centis. Noli uſq; adhuc aquã bibere ſʒ
vino modico utere pꝛopter ſtomacubũ

ri

Oce

ni
n

.
N

mmt

NeNH
imwtH

S
S
— —
EE
ð

SS

—
S=

—☛
—

—
=

—
=

S
= = —
— — =— —
= =–

.

—
=2
S=
—
=

ea ita ſcriptum habebat

2 frequentes tuas infirmitates. Coclea
ribus als coclearijs tantum argenteis
otens cetera vaſa quibus mẽſe infere/
bantur cibi uel teſtea vel lignea vł mar
moꝛea erant nõ tñ neceſſitatis inopia:
ſed pꝛopoſito voluntatis. Sed ⁊ boſpi⸗
talitatem exhibuit ſemper:⁊ in ipſa mẽ
ſa magis lectionem vel diſputationẽ q;
epulationẽ potationẽq; diligebat et
peſtilentiam humane conſuetudinis in
uiſqᷣſ amat
dictis abſentum rodere vitam. Hac mè
ſam indignã nouerit eẽ ſuam:⁊ iõ oẽm
conuiuam a ſuperfluis ⁊ noxijs fabuliſ
2 vetractionibus ſeſe abſtinere debere
ammonebat. Nam ⁊ quoſdam ſuos fa
miliariſſimos coepoſ illius ſcripture ob
litos ⁊ contra eum loquentes tam aſ/
pere aliquando repꝛehendit cõmotus
ut diceret:aut delendos eẽ illos de mẽ
ſa verſus aut ſe de media refectione ad
ſuum cubiculũ ſurrecturuʒ. Quod ego
c alij qui illi menſe interfuimus erxper/
ti ſumus. Cõpanperũ vo ſemp memoꝛ
erat:eiſq; inde errogabat: Unde ⁊ ſibi
ſuiſq; omnibus ſecunmabita ntibus er

rogabatur hoc eſt nel ex reditibus poſ⸗

ſeſſionũ eccleſie uel etiã ex oblationibꝰ
fidelium. Et dum foꝛte ut aſſolet ð poſ⸗
ſeſſionibus ipſis iuidia clericis fieret al
loquebatur plebẽ oei malens ſe ex col⸗
lationibus magis plebis dei viuere qᷓ; il
larum poſſeſſionum curã nel guberna
tionem pati ⁊ paratum ſe eſſe illis cede
re ut eo modo os dei ſerui: ⁊ iu iniſtri
viuerent:quo in ueteri teſtamẽto legit
Altari ſeruientes:eodem comparticipa
ri. Sed nunq; id laici ſuſciper̃ noluerũt
Domus eccleſe curam omnẽq; ſubſtã/
tiã ad vices valentioꝛibus clericis dele⸗
gebat t credebat. Nũqᷓ; clauẽ nuũqᷓ; an⸗
nulum in manu habens ſed ab eiſdẽ do

mus pꝛepoſitis enneta ⁊ accepta ⁊ erro
gata notabantur Que anno cõpleto e⸗
idem recitabantur quo ſciretur quãtuʒ
acceptũ quantumq; diſpenſatũ fuiffet:
del quicquid indiſpenſatũ vel diſpenſã
dum remanſiſſet. Et in multis titulis il⸗s
lius magis pꝛepoſiti domus fidẽ ſequẽ
q; piobatum manifeſtũq; cognoſcens
Domũ vero el agrũ ſeu uillam nüc e
merevoluit. Uerũ ſi foꝛte eccleſie a quo
q; ſponte aliquid tale uel donareturvł
titulo legati dimitteretur nõ reſpuebat
ſed ſuſcipi iubebat. Nam ⁊ aliquas euʒ
bereditates recuſſaſſe nonimus: nõ qa
pauperibus inutilees ee poſſẽt: ſed qm̃
inſtum ⁊ equum eẽ videbat vt a moꝛiu⸗
oꝛum uel filijs del parentibtis: ul affini
bus magis poſſiderentur: quibus ab eiſ
deficientes dimittere noluerũt. Quidaʒ
etiam exhonoꝛatiſ hiponenſiũ apud car
tagine uiuẽs eccleſe byponenñ poſſeſſi
onem donare uoluit ? ↄfectas tabulas
ſibi uſuftuctu retẽto vltro e dẽ ſãcte m̃
moꝛie. Auguſtino miſit:cuius ille obla
tion libenter accepit congratulãs eiq;
eterne ſue memoꝛ eſſet ſalutis. Uerum
poſt aliquot annoſ nobis foꝛte cũ eodẽ
cominus conſtitutis Ecce ille donatoꝛ
litteras per ſuum filium mittens roga/⸗
uit vt ille donationum tabule ſuo ſlio
red derentur pauperibus vo errog ĩdoſ
dixerit ſolidos centum. Quo ille ſãc us
cogniro ĩgemuit hominẽ vel finxiſſe oo
nationẽ vel eum de bono opere penitu
iſſe ⁊ quanta potuit deo ſuggerẽte coꝛ⸗
di eius coudolenti aio ex eadem refra⸗
gatione dixit in illius.ſ.increpationeʒ ⁊
tabulas quas ille ſpõte admiſſerat nec
Deſideratas nec exactas confeſti reddi-
dit: pecuniamq; illã reſpuit atq; ſcriptiſ
eundẽ ſicut opoꝛtuit ⁊ arguit ⁊ conipu
it admonens ut de ſua mmulation vel

iniquitate penitentie hbumilitate deo ſa
tiſfaceret:ne cuʒ tan graui delicto de ſe
culo exirer. Frequentiꝰ vo dicebat ma
gis ſecurius ac tutius eccleſie legatata

a defunctis dinuſſa debere ſuſcipere q;ᷓ

bereditates foꝛte ſolliciiae ? danoſas.

ipſaq; legata magis offerenda eè qᷓ; err

genda. Cõmendata queqʒ ipſe non ſu
ſcipie bat:ſed uolentes ſuſcipere clericoſ
nõ pꝛobibebat. In his quoqʒ que eccle
na habebat ⁊ poſſidebat intenius amo
uel implicatus cupiditate nõ erat.ſʒ ma
ioꝛibus magis ſpiritualibus ſuſpenſuſ

⁊ inherens rebꝰ.uix aliqñ ſeipſum ad i⸗
ſa tẽ poꝛalia ab eternoꝛum cogtatiõe

relaxabat ⁊ diſponebat. Quubuſq; ille
Diſponſitis 2 oꝛdinatis tanq; rebus moꝛ

dacibus ⁊ moleſtijs animi recurſum ad

interioꝛa mecis ⁊ ſuperioꝛa ſaciebat.qꝰ
vel de inueniendis oiuinis rebus cogi/
taret: uel de ia inuentis aliquid dictare
aut certe ex iam victatis atqʒ tranſcrip
tis aliquid emendaret. Et id agebat in
die laboꝛans ⁊ in nocte lucubꝛans 1 e/

rat tanq; illa religioſſima. Maria ty⸗
phum geſtãs ſuperne eccleſie de q̃ ſcrip

lum ẽ ꝙ ederet ad pedes dñi atq; itẽta
verbum eius audiret: de qua ſoꝛoꝛ con
queſta ꝙ ab eadem circa miniſteriũ mł
tum occnpata nõ achuuaretur audinit
ar ha martha ſolicita es:optunã ꝑ/
tẽ elegit. Maria que ñ aufer tur ab ea
Nam fabꝛicarum nouax nũq; ſtudiuʒ
babiut deuitans in eis implcationẽ ſui
animi quem ſemper liberum habere uo
lebat ab omni moleſtia tẽpoꝛali: Non
in ila nolentcs ⁊ edifcãtes pꝛobibebat
nin tm imoderatos. Interea dũ eccle/
Re pecnnia deficeret hoc ipſum populo
chaſtiano venũciabat nõ ſe habere qð
indigentibus errogarei:nã ⁊ 5 vaſis do
minicis ꝓpter captiuos 2 q; plurimoe

indigentes frangi ⁊ oflari iubebat: ⁊ in
digentibus diſpenſari. Quod nö cõmo⸗
raſſem nin carnalẽ ſenſum quoꝛundã
fieri peruiderem.Et hoc ipſum ẽt vene
rabilis memoꝛie Ambꝛoſius i tali necei
ſitate indubitanter eẽ faciendũ ⁊ dixit
? ſcripñt:ſed ⁊ inde de neglecto fidelibꝰ
gaʒophilatio ⁊ ſecretario.vñ altari ne/
ceſſaria inſeruntur aliqn in eccleſia lo⸗
quens admonebat: qð etiaʒ beatiſſimũ
Ambꝛoſium ſe pñte in eccleſia tractauii
ſe aliqũ retulerat cum ipſo ſemper cleri
ci vna etiam domo ac mẽſa ſũptibuſq;

còibuſ alebant᷑ ⁊ veſtiebant᷑.Et ne quiſ
qᷓ; facile iuratione ad ꝑiuriũ decidiſſet:

⁊ in eccleſia populo pꝛedicabat ⁊ ſuis i⸗
ſtituerat ne quis iuraret nec ad modi⸗
cũquidẽ. Quod ſi pꝛolapſuſ fuiſſet unã
de ſtatutis perdebat poꝛtioncẽ. Nume⸗
rus enim erat ſuis ſecũ cõmoꝛantibuſ =
cõuiuantibus poculoꝝ pꝛefix. Indiſci
plinationes quoq; ⁊ traſgreſſiones ſu⸗
oꝛũ a regula recta ⁊ honeſtate ⁊ argue⸗

bat ⁊ tollerabat quãtũ decebat ⁊ opo:

tebat. In ralibus pꝛecipue docẽs ne cu
iſiᷓ coꝛ declinaetur in uerba maligna
ad excuſandas excuſſationes ĩ peceatis
Et dũ quiſq; offerret munus ſuũ ad al⸗
tare atq; eidẽ ↄfratri reconcilhiaretur:ct
tunc veniẽdũ ⁊ munus ad altare offe⸗
rendu. Si vo ipſe aduerſus fratrẽ ſuum
aliquid baberet conꝛipere eũ debere in

parte: ⁊ ſi eũ aud ſſet lucratus eſſet ſuũ
fratrẽé. Sin minns adhibẽdũ eẽ eẽ vnnʒ

aut duoſ quod ſi ⁊ ipſos ↄtẽneret eccle
ſi adbibẽdũ. Si o ⁊ buic nõ obediret
eẽt illi ut erbnicus ⁊ publicanꝰ. Er ill

addens ut fratri peccanti ⁊ venia petẽti

nõ ſept es: ſed ſeptuagieo ſepties delic
tũ relaxetur ſicut quiſq; a vño quotti⸗

die ſibi poſtulat relaxari. Yemina autè

intra dvomũ eius nulla vnq; connerla⸗

(d

erm
ſorge
uiczi
larüͤt
fratn
gme
cllig
eſe
libus
ng

ſent
del
ki
po⸗
llis⸗
tomt
lente
tem
diſe
de
igt
lien
ſiſe
cle
cun
alie
mo
no⸗
nibe
ge
tion
p⸗
nari
ſecel
Gin
ſoch
ur
nun
60

la è: nulla maſit nec quidẽ germana ſo
roꝛ que uidua deo fᷣuiens multo tẽpor̃
uſq; in diem obitus ſui pꝛopoſita ancil
larũ dei nixit. Sed ne patrui ſui filie ałls
fratris ſui filie que pariter ðo ſeruiebãt
quas perſonas ſanctoꝛũ epiſcopoꝛũ cõ
cilia in exceptiſ poſuerũt.Dicebat vo qꝛ
⁊ ſi de ſoꝛoꝛe ⁊ neptibus ſecũ cõmoran
tibus nulla naſci poſſit mala ſuſpicio:
tñ qm̃ ille perſone ſine alijs neceſſariis
ſecũq; manẽtibus feminis eſſe nõ poi⸗

ſent: ⁊ ꝙ ad eas etiã alie affoꝛiſ intrarẽt

de his poſſe offendiculũ aut ſcandaluʒ
infirmioꝛibus naſci:⁊ illis qui cũ epiſco
po vel quolibʒ clerico foꝛte manerẽt ex
illis oĩbus femiuaꝛuzʒ ꝑſonis poſſe una
commoꝛantibus aut aduentantib aut
tentationibus humanis perire aut cer⸗
te malis hominũ ſuſpitionibus peſſim̃
diffamari: Ob hoc ergo dicebat nunq;
debere feminas cũ ſeruis dei ẽt caſtiſſi⸗
mis vna manere domo:ne nt dietũ ẽ a⸗
liquod ſcandalũ vel offendiculum H̊ ta
li exemplo poneretur infirmioꝛibus et

ſi foꝛte ab aliquibus fenunis ut videret᷑

nei ſalutaretur rogabadr nunquã ſine
clericis teſtibus ad eũ intrabãt vel ſolꝰ
cum ſolis vnq; eſt locutus niſi ſecretoꝝ
aliquid intereſſet. In viſitationibus vo
modũ tenebat ab apoſtolo definitũ ut
nõ niſ pupillos ⁊ viduas in tribulatio⸗
nibus couſtitutos uiſitaret.⁊ ſi foꝛte ab

egrotantibns ob hoc peteretur ut pꝛo

eis in pꝛeſenti deũ rogaret:eiſq; manus
imponeret ſine moꝛa pergebat. Femi⸗
narũ aũt monaſteria nõ niſ vrgentibuſ
neceſſitatibuſ vintabat. Seruandũ quo
q; in uita ⁊ moꝛibus hominibus dei re
ferebat quod in inſtitutis ſancte memo
rie ambꝛoſii cõpererat ut vxorem cuiq;
nunquã poſceret neq; militare uolentẽ
ad h ↄmẽduret neq; in ſua patria appe

titů iret ad cõuiuiũ.De ſingulis rebuſ pᷣ
ſtans cauſas.ſ.ne dũ inter ſe coniugati
caſn iurgarent ⁊ eum maledicerent per
quẽ cõiuncii eẽnt. Sed plane ad h̊ ſibi
iam conſentientes petitũ iutereſſe debe
re affirmabat ſacerdotè ut uel eoꝝꝑ iam
pacta ⁊ placita firmarentnrvel bene di
cerentur:⁊ ne militie cõmẽdatuſ ac ma
le agens eius culpa ſuffragatoꝛi tribue
retur ⁊ ne per frequentiã in patrie cõui
niis ↄſtitutus tẽperantis amitteret᷑ mo
dus indicauerat nobis ſe pꝛedicti beaate
memoꝛie uiri in oltimo vite cõſtituti au
diſſe ſapiẽtiſſimuꝝ e piiſſimũ rñſũ ⁊ muil
tũ laudabat ac pꝛedicabat/Naã cũ ilte
venerabilis vltima iaceret egritudie ⁊ a
fidelibus honoꝛatis lecto eius a ſtantis
bus ſi videntibus eũ de ſeculo migratu
rũ ad deũ ⁊ ob h̊ merẽtibus tanto ac ta

lis antiſte eccleſià poſſe pꝛiuari vbi de

ſacramenti oei diſpenſatiõe ⁊ cũ lachi
mis rogaret᷑ ut ſibia dño uite poſceret
cõmeatũ:eũ illis diſſiſſe. Nõ ſic vixi ut
me pudeat inter nos viuere ſed necmo
ri timeo:qꝛ bonũ ad dũm hèmuſ:⁊ ĩ hiſ
noſter anguſtinus ſenex elimata ac li-/

bꝛata admirabatur t laudabat uerba

Ideo eni eũ diſiſe intelligẽdu ẽ.nec mo

rĩ timeo qꝛ bouum dñm hẽmus ne ce

deretur pꝛeſ dens de ſuis purgatiſſimis
moꝛibus pꝛeſumpſſſe.non ſic vixi vt m̃
pudeat inter uos viuere:hoc enim dixe

rat ad ilum quod homineſ de bomine

noſce poterant. nam ad examen equita
tis diuine de bono ſe dixit vomino ma
gis confidere.Cui etia in oꝛatione quo

tidiana dominica dicebat. Dimitte no⸗

bis debita noſtra. Cuiuſdam quoque
coepiſcopi ⁊ familiariſſimi ſui amici in
extremis vue de talibus frequentiſſun

referebat dictum.ad quem cũ viſttandã

iã moꝛti appꝛopinquãte vẽtitaiſʒ ⁊ üle
32

manus geſtu le ge ſeculo exituꝑ ſignifi
caret atq; a ſe illi eſſet reſponſuʒ adbuc
erm eccleſie neceſſariũ viuere poſſe illũ
ne putaretur huius vite teneri cupidita
te reſpondiſſe. Si nunq; bene:Si alqn
quare non modo:⁊ talem ſententiã mi
rabatur ⁊? laudabat homiuẽ pꝛotuliſſe
deũ quide uimẽtẽ:vmiñ in villa natum
2 nutruũ ſed nõ multa lectionis erudi
tum ſciẽtia illud etiam cinuida egrotã⸗
tis victũ afferebat epi:de Au ſanctus ĩ
epiſiola ſua quã de moꝛtalitate ſcripſit
martyr. Cipꝛianus ita retulit dicẽs.Kũ
quidam inquiu de collegis ⁊ ↄſacerdo⸗
tibus noſtris infirmitate deffeſſus ⁊ de
appiopinquante moꝛte ſollicituſ:cõme

atum ſibi pꝛecaretur aſtitit depꝛecãti ẽt

pene moꝛienti iuuenis:honoꝛe ⁊ maie/
ſtate venerabilis ſtatura celſus ⁊ clarꝰ
aſpectu:⁊ quem aſiſtentem ſibi vix poſ
ſet humanus aſpectus occulis caraali⸗
bus intueri:niñ ꝙ talẽ videre iam pote
rat de ſeculo receſſurus. Ad quem ille
non ſine quadam animi ⁊ uocis idigna
tione infremuit ⁊ dixit. Pati timetis.E
xire nõ vultis. Quid facid vobis: Ante
ꝓximũ vero diẽ infumitatis obitus ſui
a ſe dictatos ⁊ editos recenſuit libꝛos ſi
uc eos quos pᷣmo tempoꝛe conuerſiõis
ſue adbuc laicus ſiue quos pꝛeſbiter ſi/
ue quos epps dictauerat ⁊ quecunq; in
bis recognouii aliter q;ᷓ ſe ſe habet eccle
ſiaſtica rugula a ſe fuiſſe dictata ⁊ ſcri⸗
pta cum adhuc eccleſiaſticũ uſum mi⸗
nus ſciret minuſq; intelligeret a ſemet⸗
ipſo repꝛehẽia ⁊ coꝛꝛupta ſunt: Unde

tiam duo conſcripſit volumina quoꝛũ

tuulus oe recenſione libꝛoꝛũ. Pꝛecep

tos et am ſibi quoſdam libꝛos ante di/

ligennoꝛc emẽdationẽ a nõnullis fra:
iribus ↄquerebarur:licet eoſ poſtmodũ
Mmedaſſet unperfecta etiã quedã libꝛo:

rum iuoꝛum pꝛeuentus moꝛte dereliqᷣe
Quiq; pꝛodeſſe omnibus volens ⁊ vo⸗
lentibus multa libꝛoꝝ legere ? non va
lentibus ex utroq; ounno teſtametove
teri ⁊ nouo pꝛemiſſa pꝛefatiõe:pꝛecep⸗
ta diuinaa ſe petita leu vetita ad vie re

gulã pertinetia excerpſit:atq; ex bis vo⸗

num codicẽè fecit ut qui vellʒ legeret at

q; in eo vel quam obediens deo iobedi

enſq; eſſet agnoſceret:⁊ hoc opus volu
it ſpeculũ appellari Uerum bꝛeui cõſe
quenti tempoꝛe diuina voluntate ⁊ po
teſtate pꝛouenit ut manus ingẽs diuer
ſis telis armata: ⁊ bellis exercitata ĩ ma
niũ hoſtiũ vandaloꝝ ⁊ alanoꝛũ ↄmiſtã
ſecum babens gottoꝛum gentẽ aliaruj

q; diuerſarum gentiuʒ ꝑſonas ex byſpa

nie parnibus tranſmarinis nauibus al⸗
frice nfinxiſſet.⁊ irruiſſj: vmuerſaq; lo
ca mauritaniarũ etid ad alias noſtras
tranſiens pꝛouincias ⁊ regiones:oĩ leui
ens crudelitate 2 atirocitate concta q
dotuit expoliatiõe cedibus diuerſiſque
toꝛmẽtis incẽdijs alitſque inumerabili
bus ⁊ infandis maliſ depopulata ẽ.nul
li ſexui:nulli pẽᷣcens etati nec ipſis dei
ſacerdotibus vel miniſtris: nec ipſi ec⸗
cleſiarũ oꝛnamẽtis ſen inſtrumẽtis vel
edificiis: ⁊ banc ferociſſimã boſtiũ craſ
ſatiõz ⁊ vaſtatõʒz ille bomo dei⁊? factaʒ
fuiſſe ⁊ fieri nõ vt ceteri bõies ſẽciebat
2 cogitabat.ſed altius ⁊ pꝛofundius e
ↄſiderãs ⁊ in bis aĩarum pꝛecipue vt hi
cula vcl moꝛtẽ puides ſolito ampli q;
vt ſcriptũ ẽ. Qui apponit ſcẽtia aphon
doloꝛc ⁊ coꝛ intelligẽs tinea ofſib. Fu
eruuſ ei lachꝛyme penes die ac nocte a
mariſiméq; lugubꝛẽ p ceteris ſue ſene
ctutis:i pene extrem oucebat ac tol⸗
lerabat nitã. videbat eni ille hõ del cun

tates excidio ꝑdilas parii cium edificijs

vülarũqʒ habitatoꝛes alios poſtilitaties

H
Uuſunt
Z
Ntnh
un
n

Nnud

nec e 8 alios effugatos atch oif
deſrcheſasi cerdotibus ac mmi/

Rris deſitutas virgines ſacras 2 quoſ⸗

q; continètes ubiq; oiſſipatos volebat

in bis alios defeciſſe toꝛmẽetis alios gia
dio interemptos eẽ alios in captiuitas

te perdita amimi æ coꝛpoꝛis integtuate
ac fideꝛmalo moꝛe ac duro boſtmus de

ſeruire⸗hymnos pei ? laudes ex eccleſi⸗

iſ deperiſſe ecificia ecclenarũ q;; pluri⸗
imis locisignions 2eremata ee olenia

Ppiſe: iacrificia 7 eramers Akan N 16
queri ut querenti qtradat nõ facile re⸗
petiri in ipſas montium ſiinas e xauer

nas petrarũ ppelnncas confugienſteſ vl
adaquascuq; municionel alios

uiſſe ex
pugnatos ⁊ interfectos alios ita neceſ⸗
ſaris ſuſtentaculis eiotutos atq; haina
tos ut fame contabeſcerent Jpſoſe; ec
cleſarum pꝛepoſitos c clericos qui foꝛ
te de bheneficio veleos nõ inrurrerunt
vel neunentes enaſerunt rebas emni
bus expoliatos atq; nudatos egentiſſi
mhos mendicare. MNec eis omnibii 150
omnia qnibus fulciendi eẽnt ſubuenir
poſſe vix ires tuperſtiteeex ĩnumerabi
libus eccleſtis hoc Echartaginẽſẽ:hypo
neñ: chaitenſem aque dei benef cio ex /
ciſe nõ lit ⁊ earum permanẽt cinitateſ

2 dinino 2 hurano fulte pꝛeſidio licet

poſt eius obitum vrbs hyponen ab in⸗

colis deſtiinta ab hoſtibus fnent ↄcre/⸗

mataa ſe inten hec mala cuiuida ſapiẽ

tis ſententia conſolabatur vicentis. iöO.

eru magnuns magnu putan cadurt li

gna ⁊ lapides æ moꝛinntur moztales. 5.

Gomnia ille: nt erat:alta ſapiens quot⸗
tidie vberum flchatacreuitqʒ moꝛibus
c lamentanonib?einſut ct adhuc i iuol

ſtatuoſite ncdead hyponu regio⸗

nu ciritat ab hiſdem boſtibus veniret
obidenda:em̃ in eius tue defẽſtõe fuie ⸗
rat vſtitutus.Comes quondaã Boniſa
cius con gottoꝝ federatoꝛũ exercitn 6
vbem ferme vuii menſib oclulſa obſe⸗
derunt. Nam ⁊ litus illi marinũ intclu
none abſtulerut: quocũq; etid nos ipſ
quos de uicino cũ aliis noſtris epis 2
fugeramus. In eadẽq; eius obſidionis
tpꝑe fuimns nbi nobiſcũ ſuper his in foꝛ
tuniis ſepiſſime colloquebamur. ⁊? dei
tremẽda inditia pꝛe occulł noſtris poſi
ta coonſderabamus dicentes. Juſt us
