un dam motibus humanis deficidt ad ſe / ptũ eſt: graue iugũ ſuꝑ filios ada a die
Nn ipſos: ⁊ ideo peccent. Intereſt quidem exitus ð vẽtre mris eoꝝ vſqʒ ĩ diẽ ſeplł⸗
ac quãtũ:nec;.n.qꝛ peccatũ ẽ oẽ crimen: ture in mr̃em oĩum:vt etiam paruulos
ni is crimẽ eſt omne peccatum. Iaq; ſan videam poſt lauacrũ regeneratiõis di
lin ctoꝛum hominũ vitã qdiu in hac moꝛ uerſoꝝ maloꝝ afflictiõe cruciari:vt ĩtel
rl te vinitur ĩueniri poſſe dicimus ſine cri ligamus totũ qð ſalutaribus agit᷑ ſacra
ki mine: peccatum aũt li irerinug guls. mentis magis ad ſpem futuroꝝ bonoꝝꝛ
vh nõ habemus:ait ſcũs apłus:noſipſos ſe qᷓ; ad retentionẽ vel ademptionem pᷣſẽ
Ghi ducimus ⁊ veritas ĩ nobis non eſt. tium ꝑtinere. Multa etiaz mala hic vi
in intra eccleſiam catholicam qᷓ;dtũ dentur ignoſci ⁊ nullius ſupplicijs vin
dl libet erumnoſis non denegetur penitẽ dicari:ſed eoꝛum pene reſeruant in po
hnun tie locus: ⁊ qualiter debeat agi ipſa pe ſterum. Neq; enim fruſtra ille ppᷣe dĩ
nig nitentia. Kapitulum. lxiiij. dies iudicij quãdo vẽtur ẽ iudex viuo
agn Ed neq; de ipſis criminibus q; rum atqʒ moꝛtuoꝝꝑ.ſicut econtrario vin
tülibet magnis remittendis in dicantur hic aliqua ⁊ tñ ſi remutantu;
cdh ſancta eccleſia dei deſperanda pꝛofecto in futuro ſeculo non nocebut
eſt miſericoꝛdia agentibus penitentiam Pꝛopterea de quibuſdaʒ tempoꝛalibꝰ
Hl⸗ ſecũdũ modũ ſui cuiuſq; pci. In actiõe penis: que in hac vita peccantibus irro
glno aut penitẽtie vbi tale crimẽ cõmiſſum gantur eis: quoꝛum peccata delentur:
hinme E: vt is qui cõmiñt a xpᷣi etiam coꝛpoꝛe ne reſeruentur in finem:ait apoſtolus.
tc ſeparet᷑: nõ ta cõſnderãda ẽ mẽſura tem Si enĩ noſmetipos iudicaremus:a oño
Crecs poꝛis q; doloꝛis.Coꝛ enim cõtritũ ⁊ bu nõ dijudicaremur. Cum iudicamur aut
dd miliatũ deus nõ ſpernit. Uerũ q plerüũ a oño coꝛꝛipimur:vt nõ cum hocmnn
ſbihe qꝙ; voloꝛ alteriꝰ coꝛdis occultꝰ ẽ alteri: do dãnemur e his qui intra eccleſi
nmne neq; ĩ alloꝝ notitis ꝑ vba vel quecũqʒ am catholicam ſceleratiſſime viuunt:⁊
nerg⸗ alia ſigna ꝓcedit:cũ ſit coꝛã illo cui d;: nullo modo penitentiam agunt:ac ſibi
gend gemitꝰ me? a te nõẽ abſcõditꝰ:recie cõ ſalutationem per ignem pꝛomittunt.
tonets ſtituũtur ab his qͥ ĩ eccleſa pᷣſunt tem⸗ Capitulum. Ixvj.
ecntid poꝛa penitentie:vt fiat etiam ſatis eccle ntur aüt a quibuſdã etiaʒ
inennt ſe in qua remittuntur ipſa peccata. Ex i qui nomen xpᷣi nõ reliq̃rũt ⁊
aien/ tra ea quippe nõ remittũtur. Ipſa nãqd; e uacro ĩ eccleſia baptizãtur: nec ab
onnd ꝑ ſpum ſcũm pign accepit:ſine quo nõ ea vllo ſciſmate vel hereſi pꝛeciduntur:
gtual remittunt᷑ vlla pet: ita vt ꝗbꝰoimittüt in q;tiſlibet ſceleribus viuant: que nec
enten ↄſeqnt᷑ vitã eternam. ꝙ¶ Qò remiſſio diluãt penitendo:nec elemoſynis redi⸗
Cnchi peccatouun ad futurum iudicium per mant: ſed in eis vſq; ad buiul vite exitũ
Guuncekdl tuneat: cum in hac vita etiã paruuli bap ptinaciſſime perſeuerent: ſalui futuri ꝑ
ihis tiʒati diuerſo mõ crucientur:quoꝛudaʒ ignem:licet ꝓ magnitudine facinoꝛum

—

r.0. N obn neH khin E e ð v A4
Leu’ mm

flagitioꝛũq; dinturno:u tñ eterno igne
puniri. Sed qͥ boc credũt:⁊ tñ catholi⸗
ci ſũt hũana quadam beniuolẽtia mihi
falli vident. Nã ſcriptura diuina aliud
cõſulta reſpõdet.Libiũ ãt de bac qõne
ſcripſi: cuiꝰ titulꝰ ẽ de fide ⁊ oꝑibꝰ. Ubi
Fim ſcripturas ſcãs q́;tũ:dðo adiunante:
potui demõſtraui eã fidẽ ſaluos facere
quã ſatis euidẽt᷑ expꝛeſſit paulus apłos
dicẽs. In xpᷣo.n.ieſu neq; circũciſio qᷣc⸗

qᷓ; valet neq; pᷣpuciũ:ſed fi na ꝑ di⸗
lectionem operatur. Si autem male
2æ non bene operat᷑: pꝛoculdubio fᷣm
aplm iacobum molua ẽ in ſemetipſa.
Qui rurſus ait Si fidem dicat ſe qᷣſq;
br̃e:oꝑa aũt non hẽat:nũqͥd poterit fi⸗
des ſaluare eũ: Poꝛꝛo aũt ſi hõ ſcelera⸗
tus ꝑꝑ fidẽ ſolã ꝑ ignẽ ſaluabit᷑: ⁊ ſic ẽ
accipiẽdũ qð ait apłs paulus.Ipᷣe autẽ
ſaluus erit:ſic tũ quaſi ꝑ ignẽ:poterit g
ſaluare ſine oꝑibꝰ fides: ⁊ falſũ erit qð
dixit eiꝰ coapłs iacobꝰ falſũ erit ⁊ illð
qð idẽ ipſe paulus dixit. Nolite ĩquid
errare:neq; foꝛnicatoꝛes neq; idol ſer⸗
uientes:neq; adulteri neq; maſculoꝛũ
ↄcubitoꝛes:neq; fures:neq; auari:neq;
maledicti:neq; ebꝛioſi:neqʒ rapaces:re
gnũ dei poſſidebũt.Si.n.ẽt ĩ iſtis ꝑſeue
rantes criminibꝰ tñ ꝑꝑ fidem xpᷣi ſalui
erunt anomoco ĩ regno dei non erũt:
¶ Huid ſentiendum ſit de his q ſuper
fũdamẽtü edificãt: ⁊ qͥ ſint hi qͥ ꝑ igneʒ
nant᷑:vt q̃lis ſit iſte ignis.C.lxvij.
Ed qꝛ hec apłica manifeſtiſſi⸗
ma ⁊ aptiſſima teſtimonia fal
ſa eẽ nõ poſſũt:⁊ illud qð ob
ſcure dem̃ ẽ de his qͥ ſuꝑedificaàt ſupꝛa
ſũdamẽtũ:qð ẽ xpᷣs:nõ auꝝ nõ argẽtuʒ
nõ lapides pcioſos:ſed ligna fenum ſti
pulã:de his dictũ ẽ ꝙ ꝑ ignẽ ꝓbati ſalui

—eeerüt: qm fundaméti merito nõ peribũt

Ec intelligẽdũ ẽ vt bis man feſtis nõ in
. ſen 4 ☚

Heniat᷑ eè contrarium. Ligna quippe
fenum ⁊ ſtipulam non abſurde accipi
poſſunt rerum ſeculariũ: qᷓ;ᷓuis licite cõ
ceſſaꝝ tales cupiditates: vt amitti ſine
doloꝛe nõ poſſint ai.Cũ iſte doloꝛ vrit
ſi xpᷣs ĩ coꝛde füdamenti locũ bʒ.i.vt ei
nihil anteponat᷑:⁊ malit hõ qͥ tali dolo
re vrit᷑:rebꝰ quas ita diligit magis care
re qᷓ xpᷣo:ꝑ ignem fit ſaluus.Si autem
res huiuſmodi tẽpoꝛales ac ſeculares
tpe tẽtatiõis maluerit tenere qᷓ; xpᷣʒʒ eũ
i fundamẽto nõ babuit: qꝛ bec poꝛi eo
loco habuit cũ i hedificio pꝛiꝰ nõ ſit ali
quid fundamẽto. Ignis enim de quo
locutus ẽ eo loco aplłs paulꝰtalis debʒ

itelligi:vt ambo ꝑ eum tranſeant:ideſt

2 qui edificat ſupꝛa hoc füdamẽtũ auꝝ
argẽtũ lapides pᷣcioſos:⁊ qui edificat li
gna fenum ſtipulã. Cum enim hoc di⸗
xiſſet:adiunxit. vniuſcuiuſq; opus qua
le ſit:ignis pꝛobabit. Si cuius opus ꝑ
manſerit:qð ſuꝑedificanit mercedẽ ac⸗
cipiet.Si cuiꝰ at opꝰ exuſtũ fuerit:dã⸗
na patiet᷑:ipᷣe aũt ſaluus erit: ſic iñ qua
ſi ꝑignẽ:Nõ ergo vniꝰ eoꝝ: ſj vtriuſq;
opus ignis ꝓbabit.Eſt qdẽ ignis tẽta⸗

tio tribulatiõis:de quo aꝑte alio loco

ſcriptũ ẽ. Uaſa figuli ꝓbat foꝛnax:⁊ ho
mines iuſtos tentatio tribulatiõis. Iſte
ignis in hac interim vita facit qð aplus

ixit. Si accidit duobꝰ fidelibꝰ:vni.ſ.co

gitãti q̃ dei ſũt:quõ placeat deo:boc eſt

ecificanti ſupꝛa füdamẽtũ xpᷣi aurum:

argẽtũ:lapides pᷣcioſos.Alteri aũt cogi
tãti ea q̃ mundi ſũt quõ placeat vxoꝛ:
ideſt edificãti ſupꝛa idẽ füdamẽtũ ligna
fenũ ſtipulam. Illiꝰ.n.opꝰnon exuriſ:
qꝛ non ea dilexii:quoꝛum omiſſiõe cru
cietur.Exurit᷑ aũt huiꝰ:quoniã ſine do⸗
loꝛe uon pereunt que cum amoꝛe poſ⸗
ſeſſa ſunt. Sed quoniam alterutra cõ⸗

itione pꝛopoñita eis poti carere mal

(pe 1 E; N1: nr 6 plaber. eNe⸗
4 – 4 7 „ —
fern ſ. r *2
/

n

. ẽEnchiridion.

let q; xpᷣo:nec timoꝛe amũtẽdi talia de
ſeru xpᷣm:q;iũs doleat dum amittit:ſal

Quia vrit eum rerum doloꝛ quas dile
xit amiſſarum:ſed ñ ſubuertit neq; cõ

nus eſt quidem:ſic iñ quaſi p ignem.

ri poſt hanc uitam ignem purgatoꝛiuʒ

miſerando deleat iam facta peecata: ſ

non ſatiſſfactio cõgrua negligatur.
Qõ per oꝛationem dominicam non

tantum quotidiana peccata: ſſj-
⁊ pterita deleantur. Cap. lxxrxr.

ta nõ duc t᷑ quotidiana oꝛatio

ſumit fundamemti ſtabilitate atq; ĩico NE quotidianis aũt bꝛeuib leui
ruptione munitum. oſſe etlam fie ybuſqʒ peccatis:ſine qͥbꝰ hec vi
fide

per quem ſaluantur:qui hic taliter vixe

runt:vel penitentiam congruam ege/
— rnunt. Capitulum. lxviij.
K Ale aliquid etiam poſt hanc vi

m fieri incredibile non eſt:⁊=
vtrum ita fit queri poteſt. Et aut inue⸗
niri aut latere nõnullos fideles ꝑ ignẽ
qnendam purgatoꝛium:qᷓ;to magis mi
nuſue bona pereuntia dilexerunt: tto
tardius citiuſq; ſaluari. Nõ tales de qᷣ
bus dictum eſt:ꝙ regnũ dei non tamè
poſſidebunt:niſi conuenienter peniten
tibus eadem crimina remittantur. Cõ⸗

nenienter autem dixi:vt ſteriles in ele⸗
moſynis non ſint:quibus tantuʒ tribu⸗/
it ſcriptura dinina:vt earum tantũmo⸗

do fructum ſe imputaturum pꝛenũciet
dñs dextris:⁊ earum tantũmodo ſteri
litatem ſiniſtris:quando his dicturus
eſt. Uanite henedicti patris mei ꝑcipite
regnum cei. Iſtis autem. Ite in ignem
eternun auendum eſſe ne putemꝰ
i nſanda crimina elemo/ynis poſſe redi
mi:niſi ab eis abſtinendo. Cap.lxix.
Ane cauenduʒ eſt ne quiſqᷓ; exi
ſtimet infanda illa crimina:q̃/
lia qui agunt regnum dei non
poſſidebunt quotidie perpetranda: et
elemoſynis quotidie redimẽda. In me
lius quippe ẽ vita mutãda:⁊ ꝑ elemoſy
nas de peccatis pꝛeteritis ẽ ꝓpitiãdus
ða:nõ ad hoc emẽdus quodãmodo: vt
ea ſemꝑ liceat ĩpune cõmittere. Nemi⸗
n ienim dedit laxamẽtũ peccàdi: q;uis

5—
1 — p: l

„ H FwſeD ee
„ 5„ 3

egrovel icluſo viſitationẽ: captiuo redè

liũ ſatiſfacit.Eoꝝ ẽ.n.dicere. Pater
nr qͥ es ĩ celiſ.Qui ià patri tali regenera
ti ſũt ex aqua ⁊ ſpũ ſcõ.Delet oĩno hec
or̃o minima quotidiana pctã:delet ⁊ il
la a qbꝰ vi ta fideliũ ſcelerate eriã geſta:
ſed penitẽdo ĩ meliꝰ mutata diſcedit: fſfi
quẽadmodũ veracit᷑ d̃ dimitte nobis
debita nr̃a:qm̃ nõ deſũt que dimittant᷑
ita veracit᷑ dicat᷑ ſicut ⁊ nos dimittimꝰ
debitoꝛibꝰ nr̃is.i.fiat qð or̃: qꝛ ipᷣa ele·
moſyna ẽ venia peccãti dimittẽ. ¶ De
multis elemoſynaꝝ generib/C. lxxi.
per hoc ãd oia q̃ vtili miſeri
àeðcoꝛdia fiũt valet quod oñs ait.
oate elemolyn: ⁊ ecce oia mũ
da ſũt vobis. lõò ſolu aũt qͥ dat eſprien
ti cibũ:ſitiẽti potũ:nudo veſtimentum:
peregrinãti hoſpiciũ:fugiẽti latibulum

ptionẽ: debili ſubuectionẽ:ceco dedu⸗
ctionẽ.triſti cõſolationẽ᷑:nõ ſano mede
lã:errãti viã:deliberãti cõſiliũ: ⁊ qð cui
qʒ neceſſꝛriũ è idigẽn: vex ẽt ⁊ dat ve

*½
2

niã peccà i elemoſyndà dat: ⁊ q emẽdat
verbere ĩ quẽ poteſtas dat᷑ vel coercet
aliqua diſciplina ⁊ tñ petin quo ab ills
leſus ẽ aut offẽſus:dimittit ex coꝛde ate
qʒ oꝛat vt ei dimittat᷑:nõ ſolũ in eo qð
dimittit atqʒ oꝛat:verũetiã ⁊ ĩeo qð coꝛ
ripit:⁊ aliqua emèdatoꝛia pena plectit
elemoſynam dat:qꝛ miſericoꝛdiam pꝛe
ſtat. Multa.n. bona pᷣſtãtur ĩuitis: qnñ
eoꝝ cõſulit᷑ vtilitati nõ volũtati:quia ?
ipſi ſibi inueniuntur eſſe inimici. Amici
O —— ( 7 p. 2 ☚4 . 5b uz
ſ1.. 5 7₰ „ a e ler n r 7

NA⸗ SS

— 7
J 8 1

gero illoꝛum potius ſunt illi quos ini⸗
micos putãt ⁊ reddũt errãdo mala pꝛo
bonis:cum reddere mala xpᷣianus ñ de⸗
beat nee ꝓ malis. Multa itaq; ſũt gene

ligere ſit difficile: ſicut difficile erat qua
do inimicitias exercebat. Quiſquisaũt

rogãti et peccati ſui penitẽti nõ ex coꝛ⸗

de dimittit:nlło mõ exiſtimet a dño ſua

ctà dimitti:quoniam mentiri veritas

ra elemoſynap:q̃ cũ facimꝰ adiunamu
vt dimittant nobis nr̃a pctã. naliſ non poteſt. Queʒ vero euangelij lateat

ſit elemoſyna perfectoꝝ. ap. lxxij.
cEEg ea nihil eſt maius:q̃ ex coꝛ⸗
ge dimittim:qð in nos quiſq;
peccauit.Minus eni magnũ
eſt erga eũ eẽ beniuolũ:ſiue ẽt benefici

auditoꝛẽ fine lectoꝛeʒ: quis dixerit ego

ſũ veritas? Qui cũ docuiſſet oꝛationem

hanc:ĩ ea poſitamſententiam vehemen
ter cõmẽdauit dicẽs. Si enim dimiſeri
tis hominibus pctã eoꝝ:dimittet vobis

um qᷣ tibi nibil mali fecerit. Ilð multo pf vr celeſtis delicta vr̃a. Siaũt nõ di⸗
grandius ⁊ magnificentiſſime bonital miſeritis hoĩbus:nec pr̃ veſter dimittet
vt tuũ quoq; inimicũ diligas:⁊ euʒ q dobis pctã vr̃a. Ad ta magnũ tonituũ
tibi malũ vult: ⁊ ſi põt facit: tu bonum q nõ expergiſcit:nõ doꝛmit ſed moꝛtuꝰ
ſeꝑ velis:faciaſq; cũ poſſis:audiẽs dicẽ c:⁊ iñ potẽs ẽ ille ẽt moꝛtuos ſuſcitare.
tẽ ieſũ. Diligite inimicos veſtros: beneę ¶ De bis qᷣ ſcelerate viununt ⁊ teſtimo⸗
facite eis qͥ vos odere:⁊ oꝛate ꝓ eis qui nio ði abutũt᷑:q ait. Date elemoſynam

vos ꝑſequũtur. Sed quoniã ꝑfectoꝛuʒ
ſunt iſta filioꝛum dei quo quidem ſe oʒ
Oiĩs fidelis extẽdere: ⁊ hũanuʒ aium ad
hüc affectũ oꝛãdo deũ: ſecũq; agendo

luctãdoq; ꝑducere:tñ qꝛ hoc tä magnũ ſua

bonũ tate multitudinis nõ ẽ: qta credi
mus exaudiri cũ ĩ orone dr̃:dimitte no
bis debita nr̃a:fiicut ⁊ nos dimittimus
debitoꝛibꝰ nr̃is: ꝓculdubio vᷣba ſpõſio
nis hꝰ iplẽt᷑:ſi hõ qͥ nõdũ ita ꝓfecit: vt
id diligat inimicũ:tñ qñ rogat᷑ ab hoĩe
q̃ peccauit ĩ eũ:vt ei dimittat:dimittit ei
ex coꝛde Qꝛẽt ſibi rogàti vult vticq; di⸗
mitti cũ o:at ⁊ dicit:ſicut ⁊ nos dimitti
mꝰ debitoꝛibꝰ nr̃is.i.ſic dimitte debita
nr̃a rogãtibꝰnobis:ſicẽ ⁊ nos dimittimꝰ
rogãtib debitoꝛibꝰnr̃is.¶ Nõ eẽ õpu
dandũ inumicũ:qͥ pctõ ſuo mouet᷑ vt ro
get: ⁊ nullatenꝰ ado pctã dimitti eis: ꝗ
petẽtibꝰnõ dimittũt ex coꝛde.Ca.lxxiij.
Am vero qui eum in queʒ pec⸗
cauit hominem rogat: ſi pecca
tto ſuo mouetur vt roget: nõ ẽ

adhuc deputandus inimicus:vt euʒ di

Cecr- . 1 A ⸗ „6 24 . SE.

⁊ ecce oĩa mũda ſũt vobis ap.ixxiiij
Ane qᷣ ſceleratiſſime viuũt nec
urãt talẽ vitã moꝛeſq; coꝛꝛige
re:⁊ ĩter ipſa facinoꝛa⁊ ngiris
elemoſynas frẽquẽtare nõ ceſſant:
fruſtra ſibi ideo blandiunt᷑ qm dñs ait.
Date elemoſyna:⁊ ecce oĩia mũda ſunt
vobis. Hoc enim qᷓ; late pateat nõ ĩitelli
gunt. Sed vt ĩtelligãt attẽdat qbꝰ dixe
rit. Nepe ĩ euãgelio dictum ẽ.Ci loqre
tur rogatuit illu quidã phariſeus vt pꝛã
deret apð ſe:⁊ igreſſus recubuit. Phari
ſeus autem cepit ĩtra ſe reputãs vicere.
Quare nõ baptiʒatꝰ ẽ ante pꝛandiũ:Et
ait dñs ad illũ.Nũc vos phariſei quod
defoꝛis eſt calicis ⁊ catini mũdatis: qð
autem intus eſt veſtrum:plenum ẽ ra⸗
pina ⁊ iniquitate. Stulti nonne qui fe⸗
cit id quod foꝛis eſt: etiam id qð intus
eſt fecit: Uerũtamen qð ſuper eſt date
elemoſynam: ⁊ ecce o mnia munda ſũt
vobis ita ne boc intellecturi ſumus: vt
phariſeis non habentibus fidem chꝛi⸗
ſti:etiam ſi non in eum crediderint:nec

S

9
e
n
Nl

MU R

renati fuerint ex aqua ⁊ ſpũ ſcõ mũda
ſint oĩa tm ſi elynas dederint ſicuti iſti
eas dãdas putãt cum ſint ĩ mũdi oẽs:

quos nõ mũdat fides xpi:De q̃ ſcripiũ

=. Mundans fide coꝛda eoꝛum. Et cuʒ
dicat apoſtolus. Immũdus aut ⁊ ifide
libus nihil ẽ mũdũ: ſed polluta ſũt eoꝝ
mens ⁊ conſcientia. Quõ ergo phari⸗
ſeis omnia munda eſſent ſi elemoſynaſ
darent: 2 f ideles non eſſent: Aut quõ
fideles eſſent: ſi xᷣm credere: atq; i eiꝰ
renaſci gratia noluiſſent: Et tamen ve
rum eſt qð audierant. Date elemoſynaã
T certe oia mũda ſũt vobis. Qo a ſe⸗
ip o debeat incipere: qui vu emoſy⸗
nam oꝛdinate facere:ſicut phariſeoſ do
minus admonet. Lap. xxv.
Lii auũt vul elemoſynam oꝛdi⸗
ate dare:a ſeipſio debet incive
Mre: z eam ſibi pꝛimum dare. Eſt
m elemoſyna opus miſericoꝛdie ve⸗
riſſime:oe qua dictum eſt. Mitrere ani
me tue placens deo. Pꝛopter hoc rena
ſcimur:vt deo placeamꝰ:cui merito di⸗
ſplicet: qð nalcendo contrarimuſ. Pec
eſt pꝛima eniʒ ełyna quam nobis debe⸗/
mus:vt noſipſos merito miſeros ꝑ miſe
rantis dei miſericoꝛdiam requiramus:
⁊ iuſtum iudicium eius cõfitentes:quo
miſeri effecti ſumus: de quo dicit apo⸗
ſtolus. Judicium quidem ex vno ĩ cõ/
dẽnationẽ:⁊ magne charitati eius gras
agentes:de qua idem ipſe dicit gratie p
dicatoꝛ. Cõmendat autem ſuam dilecti
onem deus in nobis:quoniam cuʒ ad/
huc peccatoꝛes eſſemus: xpᷣs pꝛo nobis
m oꝛtuꝰeſt:vt ⁊ nos veraciter de noſtra
miſeria iudicantes ⁊ dei charitateʒ quã
donaimt ipſi diligentes pie recteq; viua

„

mus.Qò iudicium ⁊ charitateʒ dei cuʒ

pharilei pꝛeterirent: decimabant tamè
pꝛopter elemoſynas: quas faciebant:

* . . .
1 „ —092* n p P

Enchiridion.

etiam quecũq; minutiſſima fructuũ ſu⸗
oꝛum. Et ideo non dabant elemoſynaʒ
a ſeipſis incipientes:ſecũq; pꝛius miſeri
coꝛdiam facientes: ſicut iſti eas oaãdas

putant pꝛopter quem dilectionis oꝛdi⸗

nem dictum é. Diliges pꝛoximum tu
um ſicut reipᷣm. Cũ ergo increpaſſz eos
ꝙ foꝛinſecus ſe laudabant: intus auteʒ
rapina ⁊ iniquitate pleni eſſent admo/
nens quandam elemoſynam: quaʒ ſibi
bomo debet pꝛimitus oare ⁊ uerioꝛ
mundare verũtamen inquit qð ſuꝑeſt
dare elemoſynã ⁊ ecce oĩa mũda ſut vo
bis. Deinde vt oſtenderet quid admo⸗
n uiflet: ⁊ quid ipſi facere non curarent
ne illum putarẽt ełlynas eoꝑ ignoꝛare:
ſed veh vobis inquit phariſeis. Lanqᷓ;
diceret: ego quidem cõmonui vos ad
elemoſynam dandam per quamv
omnia munda ſint: ſed veb vobis ͥ de
cimatis mentam ⁊ rutaʒ ⁊ omne olus.
Pas enim noui elemoſynas vr̃as:nec ð
illis me nũc admonuiſie arbitremini: ?
pꝛei e ritis iudicium ⁊ charitatem dei q̃
elemoſyna poſſitis ab omni ĩquinamẽ
to interion mundari: vt vobis munda
eſſent ⁊ coꝛpoꝛa que lauatie. Doc eſt
enĩ omnia: ⁊ interioꝛa ſcilicet ⁊ exterio
ra: ſicut alibi legitur mudate que intus
ſunt:⁊ que foꝛis ſunt munda erunt.
Sed ne iſtas elemoſynas:que fiunt de
fructibus terre:reſpuiſſe videretur. DPec
inquit opoꝛtuit facere ſcilicet iudicium
⁊ charitem dei:⁊ illa nõ omittere:ideſt

elemoſynas fructuum terrenoꝛoem.
Anod multum ſe ſeducunt: qui per
argiſſimas elemoſynas indulgentiam

ſibi comparare exiſtimant ⁊ a peccato
non ceſſant. ¶ Cap. Ixxvi.
On ergo ſe fallant qui per ele
oſynas quaſlibet largiſſimas
fructuum ſuoꝛuz vel —
ij

*

pecunie ĩpnnitatẽ ſe emere exiſtimant
I flagitioꝝ ĩmanitate ac facinoꝝ neqͥtia
pleuerãtes. Nõ ſolũ eni hec faciũt: ſed
ita diligũt:vt in eis ſemꝑ optẽt tantũ ſi
poſſint ĩpũe verſari. Qui aũt diligit ini⸗

quitatẽ odit aĩaʒ ſua.Et qͥ odit animaz
ſuã nõ ẽ miſericoꝛs:ſʒ crudeliſ.diligẽdo
cã quippe ſᷣm ſeculũ odit eã ᷣm deum
Sig vellet ei vare elemoſynã: ꝑ quam
munda illi eẽnt oĩa: odiſſet ea fm ſecu
lũ ⁊ diligeret ſʒ deũ. Nemo aũt dat ele
moſynãa q̃lẽlibet: nin vñ det ab illo Rci
piat qͥnõ eget:⁊ iõ dictũ eſt miicoꝛdia
eiꝰ pueniet me. ¶o leuia vl grauia
pctà diuĩo ſũt pẽſanda iudicio p u8
tñ oꝛare freq̃nt᷑ debemꝰ. ¶ Ca. lxxvij.
Aee ſũt ãt leuia ⁊ ꝗ grauia pec
ata:nõ hũano:ſed oinino ſũt
VVyſanda iudicio. Uidemꝰenĩ q̃
da ab ipſis quoq; aplis igſcendo fuiſſe
cõceſſa:q̃le illud ẽ qð venerabilis pau
lus cõiugibait. Nolite fraudare inicẽ
niß ex ↄſenſu ad tpᷣs:vt vacetis oꝛõni. ⁊

rrü Ac- idipᷣʒʒ reuertimini ne vos tẽtet

ſathanas ppꝑ icõtinẽtiã vr̃am.Qõ puta
ri poſſet nõ eẽ pcnñ:miſceri.ſ. cõugi ñ
filioꝝ ꝓcreandoꝝꝑ cã:qð bonũ ẽ nuptia
le:ſed carnalis etiã voluptatis:aut ꝓpt᷑
euitandũ foꝛnicatõi fiue adulteri:ſiue
cuinſq; alterius ĩmũdicie peſtiferũ ma
lũ:qð turpe ẽ ẽt dicere quo põt tẽtante
ſathana libido perirahere:ñi ↄtinẽtiam
debilitet ifirmitas. Põt g vt diri: B pu
tari nõ eẽ pctm:nin addidiſſet. Poc ãt
dico fᷣm idulgẽtiaʒ:non ᷣm ĩpiũ. Quis
ſaci’tibꝰaplica anctoꝛitate fateat᷑. La⸗
le q̃ddã ẽ vbi dicit. Audet qſq; vrjm a
uerſus alteꝝ negociũ hñs iudicari ap
iniquos:⁊ nõ apð ſcõs:Et paulopoſt.
Secularia igit᷑ iudicia ſi bũeritis iquit:
qͥ cõtẽptibileſ ſũt ĩ eccła:hos collocate

ot NW 22 400 .72 2äl

. 8 „ — 7
een AEee —

Em idulg is ĩ ſcriptu
aut la ee peim neget:cũ dare ſe venia

ad iudicandũ ad reuerenti vobis dico

Sic nõ inter vos qᷣſqᷓ; ſapiẽs qͥ poſſit
frem ſuũ iudicare:ſʒ frat᷑ cu fre ĩ iudicio
tẽdit: ⁊ ͥ apud ifideles nã ⁊ hic poſſʒ
putari iudiciũ habere aduerſus alterũ

nõ eẽ pctm:ſʒ timmõ id extra eccłaʒ vel

le iudicari. niſ ſecutꝰ adiungeret. Ja q⸗
deʒ oĩo delictũ ẽ ĩ vobis:qꝛ iudicia hẽ⸗

tis vobiſcũ.Et ne quiſqᷓ; ita H̊ excularz

⁊ diceret iuſtũ ſe hẽre negociũ:ſed iniqͥ
tatẽ ſe pati qᷓ; vellet a ſe iudicij ſentẽtia
remoueri: cõ:inuo talibus cogitatoibꝰ
vel excuſatiõibꝰ occurrit atq; au. Qua
re nõ magis iniqtatẽ patimini: Quare

nõ potius fraudamini: Ut ad illud re⸗

deat᷑ qð dñs ait. Siqᷣs voluerit tunicã
tuã tollere:⁊ iudicio tecũ cõtẽdere: di⸗
mitte illi ⁊ palliuʒ. Et alio loco. Qui ab
ſtulerit ĩquit tua:noli repetere. Pꝛohi
buit itaq; ſuos de ſecularibꝰ rebꝰ cum
alijs habere iudiciũ. Ex q̃ᷓ
apls eẽ elictũ.Lñ cũ ſinit iĩ eccla talia
iudicia finin iter frẽs fribꝰ iu dicdtibus
erxtra eccleſta vo terribilit vetat marile
ſtuͦ e et hic qd m ve niſ⸗ cedat ifi mis
Pꝛopt᷑ hec atq; hiꝰ⁊ alia liceʒ his miti
oꝛa:q̃ ft vpoꝝ ⁊ cogitationũ offenſio
nibꝰapoſtolo iacobo ↄfitenteac dicen
te. In mulij enim offendimus oẽs: oʒ
vt quotidie crebꝛoq; oꝛem oñʒ atq; di
en aunire nobis debi nr̃a:nec i
eo qð ſequit᷑ mẽtiamur:ſicut ⁊ nos dis
mittim bebitonbenkts. De qbuſ⸗
dã pctis q leuia putarent᷑ niſi grauioꝛa
ut vemõſtrarent᷑. Ea. lxxdiij.
Uut aũt q̃dã q leuiſſna puta
ent᷑: niſ in ſcripturis demon
ſtrarẽt᷑ opione grauioꝛa. Quiſ

eni olcẽteʒ fri ſuo fatue reü gehene pu
taret niſi veritas diceret.Cui vlneri ſub
iecit:cõtinuo medicinã pᷣcep:iũ lraterne
recõciliatõis adiũgens.Mox qppe ait

ctrina diẽ

— — er — — –

— —
= —
— —

Si offers mnnus tuũ ad altare: ⁊ ibi
recoꝛdatꝰſueris:qꝛ frater tuus bʒ alidd
aduerſum te ⁊ cetera Aut quis eſtima.
ret qᷓ; magnum peccatũ ſit dies obᷣua
re ⁊ mẽſes ⁊ ãnos ⁊ ipꝑa:ſficut obſeruãt
certis diebus ſiue mẽſibus ſiue ãnis vo
lunt:vel nolũt aliquid ichoare eo ꝙ f᷑ʒ

Enchiridiõ

re:tolerando nõnulla etiaʒ facere eo g
mur. Atq; vtinã o dñe nõ oĩa q̃nõ po
tuerimus ꝓhibere faciamus. Sed vide
ro vtrũ me ĩimoderatus doloꝛ incaute
aliquid cõpulerit dicere. ¶ De dua

bus cauſis ignoꝛãtia ⁊ ĩfirmitate quibꝰ
peccamus. a. lxxxx.

alijs opuſculoꝝ meox locis ſe

vanas doctrias hoĩuʒ fauſta vł ifauſta 1 oOrtcrc nũc dicam qõ quidem ⁊ ĩ

exiſtimẽt tꝑa:nin hꝰmali magnitudinẽ
ex timoꝛe apli pẽſaremꝰ.qui talib ait⸗

Timeo ne ne ca liberaueriʒ ĩ vo
bis: ¶ Qõ magna pectã cũ ĩ vſũ vene
rit:aut ꝑua aut nulla eẽ credãt᷑.c.lxxix

Unc accidit ꝙ pctã qᷓ;uis ma
gna ⁊ hoꝝẽda cuʒ in ↄſuetudi
nẽ venerit:aut paꝛua aut nulla
eè credunt᷑:vſq;adeo vt nõ ſolũ nõ oc
cultãda:verũetiã iam pᷣdicãda ac viffa
mdda videant᷑.Qñ:ſicut ſcriptuʒ ẽ: lan
dat᷑ pctõꝛ ĩ deſideris aĩe ſue:⁊ qui ini

qua gerit bndicit᷑. Lalis ĩ diuinis libꝛis

clamoꝛ vocat᷑. Sicut hẽs apud eſaiaʒ p
phetã de vinea mala.Expectaui inquit
Vt faceret iudiciũ:fecit aut iniquitatem
⁊ nõ iuſticiam ſed clamoꝛem. Unde eſt
⁊ illud in geneſi.Clamoꝛ ſodomoꝛuʒ ⁊z
gomoꝛꝛeoꝝ multiplicatꝰ ẽ:qꝛ nõ ſoluʒ

iã apud eos nõ puniebant᷑ illa flagitia:

verũetiã publice velut lege freq̃ntabã
tur. Sic nr̃iſ tꝑibꝰmulta mala:⁊ ſi non
talia ĩ aꝑtaʒ ⁊ ↄſuetudinẽ iã venerũt:vt
ꝓ his nõ ſolũ excõicare aliquẽ laicun
nõ audeamꝰ:ſed nec clericũ degradar᷑.

⸗

Vñ cũ exponerẽ añ aliquot annos epi
ſtolã ad galathas:ĩ eoipſo loco vbi ait
apls. Cimeo ne foꝛte ſine cã laboꝛaue
rim in vobis: exclamare cõpulſus ſu
Ueh peccatis hoĩuʒ q ſola inuſitata ex

*

———

nacſcrnus litata vero quibus ab
uedis filij dei ſangiis effuſus é: q;ui

t magna ſint: vt oino claudi õ ſe ſe fa
ciant regnũ dei:ſepe vidẽdo oĩa tolera

»

Quatzentreo e Fr I“ 2

pe iã dixi.Duabꝰex cauſis pec
camus.Aut nõdum videndo quod ſa
cere debemus:aut non faciendo qò de
bere fieri iam videmui Quoum duoꝝꝛ
illud ignoꝛãtie malũ eſt hoc ĩfirmitatis
Contra q̃ͥ pu gnare nos ↄuenit:ſed ꝓfe
cto vincimur:niſi diuinituſ adiunemur
vt non ſolum videamus quid faciẽdũ
ſit:ſed etiam accedente ſanitate delecta
tio iuſticie vĩcat ĩ nobis eay reruʒ dele
ctatões:q̃s vel haber̃ cupiẽdo:vł amit
tere metuẽdo:ſcientes vidẽteſq; pecca
mus.Ac nõ ſolũ iã peccatoꝛes ꝙ eramꝰ
cũ ꝑ ignoꝛãtiã peccabamus:verũetiã le
gis pꝛeuaricatoꝛes cũ id non facimꝰ qð
faciẽduʒ eẽ iã nouimꝰ:xł facimꝰ qð nõ
faciendũ eẽ iã ſcimus.Quaꝑp nõ ſolu
ſi peccauimvt ignoſcat ꝑꝑ qð dicimꝰ:
dimitte nobis debita nr̃a:ſicut ⁊ nos di
mitrimꝰdebitoꝛibus nr̃is.verũetiam ne
peccemus vt regat: ꝑꝑ qð dicimus:ne
nos inferaſ ĩtentionẽ.ille rogandus eſt
cui dicitur in pſalmo.dominus illum
natio mea ⁊ ſalus mea. Ut illumiĩatio
mea detrahat i ozanenz alms ifirmi⸗
a

m ⁊ ipſa penitentia quando
digna c ẽ n moꝛem eccleſie
vt agatur: plerũq; infirmitate
non agitur: quia pudoꝛ ⁊ timoꝛ eſt di
ſplicendi:oũ plus delectat hoium eſti
matio:qᷓ; iuſticia qua ſe humiliat pe.i

ſin e1 45° 0 pria & Eſfun- P

tẽdo.Un nõ ſolum cum agirtn penite
tia:verũetid vt agat dei miſericoꝛdia ne
ceſſaria eſt. Alioquin non diceret apo
ſtolus de quibuſdã:ne foꝛte det illis de
us pniam. Et vt Petrus amare fleret:
pᷣmiñt euangeliſta ⁊ ait.Rrſpexit eum
ons. ð in ſpum ſem̃ irremediabi
liter vl ent: qui i eccleſia catholica re
credun. Ka. xxxij.
„ QLi vero ĩ eccleſia remitti pctã
6 credens contẽnit tantaʒ di
ini muneris largitatẽ ⁊ ĩ hac
inatõe mentis dit claudit extremũ
reus eſt illo irremiſſibili peccato ĩ ſpm̃
ſcm̃ĩ quo xpᷣſ peccata dumittit. De qua
queſtione difficili in quodã ꝑꝑ hoc ſo
luʒ ↄſcripto libello enucleatiſſime quã
tũ potui diſputaui. ¶ De vltima 2 ge
nerali reſurrectõe carnis.
NCapitulum. Ixxxiij.
Am vero de reſurrectõe carnii
nõ ſicut qͥdã reuixere iterunqʒ
H.ſunt moꝛtui: ſz ĩ eterna vitaʒ:ſi⸗
cnt xpᷣi ipius caro reſurrexit: quẽadmo
dũ poſſiʒ bꝛeuiter diſputare:⁊ oĩbus q
ſtionibꝰ q̃ de hac re moueri aſſolẽt ſa⸗
tiſfacere nõ iuenio. Reſurrecturã tamẽ
carnẽ oĩnʒ qͥcũqʒ nati ſunt hoium atq;
naſcẽtur:⁊ moꝛtui ſunt atq; moꝛiẽtur
nullo mõ dubitare dʒ xpianꝰ.¶Qõ ð̊
aboꝛtiuis fetibus. Ca.lxxxiiij
4 nMge pꝛimo occurrit de aboꝛti

nis fetibꝰqõ:qui iã quidẽ nati
ſunt i vteris matrũ: ſed nõduʒ
ta vt èt poſſint renaſci.Si enĩ reſurre⸗
cturos eos dixerim de his qiã foꝛma⸗
ti ſunt:tolerari põt vtrũq; qð dicit᷑. In
foꝛmes vo abhoꝛtꝰ qͥs nõ ꝓcliuius peri
re arbitrẽtur: ficut ſeia q̃ cõcepta nõ fu
erit.Sʒ qͥs negare audeat:⁊ ſi affirmar
nõ audeat:id actura reſurrectioneʒ: vt

△ ₰ *
— ₰ „ — 8 4
4 r. r 6£ PWS 2 re, 7 OXnαα

4, ———ʒ— . — „ . „ . . D A .
Pe e 7 en SEE
. *

mitti ſibi peccata vſq; in finẽ vite non fuerat vitiatũ.

qcqd fſoꝛme defuit ĩpleat: atq; ita non
id deſit ꝑfectio q̃ acceſſura erat tẽpoꝛe:
quẽadmodũ nõ eꝛunt vitia q̃ acceſſura
erãt tꝑe:vt neqʒ ĩ eo qð aptũ ⁊ ↄgruum
dies allaturi fuerãt natura fraudaret᷑:
neq; in eo qð aduerſum atq; ↄꝛiuʒ diei
attulerũt natura turpet᷑:ſed ĩtegret qð
nõdum erat itegrũ:ncut iſtaurabit᷑ qð

piat hõ ĩ vtero matris viuere qͥ ad car⸗

nis reſurrectionem ꝑtinẽ credit᷑.
apitalum. lxxxv.

ꝑ hoc ſcrupuloſiſſime qͥdeʒ

tari põt:qð vtrũ ab hoĩe iueni
i poſſit ignoꝛo: qñ ĩcipiat bomo in yte
qᷓnõdũ motibuſ viuentibus appareat.
Nã negare vixiſſe puerperia:q̃ ppterea
mẽbꝛatim execantur:vt eijciant᷑ ex vte
ris pᷣgnãtium:ne matres quoqʒ: ſi moꝛ
tua ibi relinquãtur occidant᷑: ipudẽtia
nimia videret᷑.Exquo autem incipit hõ
viuere:ex illo vtiqʒ iam moꝛi poteſt.
Moꝛtuus vero vbicũq; illi moꝛs potu
it euenire:quomõ ad reſurrectionẽ nõ
pertineat moꝛtuoꝛum reperire non poſ
ſum. De monſtris q̃ naſcũtur ⁊ ci
to moꝛiunt᷑ cũ cõmemoꝛatiõe cuiuſdã
bimẽbꝛis. a. lxxxxvi.
Ecqꝗ eni ? mõſtrà q naſcũtur z
M1iuunt qᷓ;tũlibet cito moꝛiant᷑
aut reſurrectura negabuntur:
aut ita reſurrectura credẽda ſunt ac nõ
potiꝰerecta emendataq; natura. Abſit
enim vt illũ bimẽbꝛem qui nuꝑ natus
eſt in oꝛiente:de quo ⁊ fratres fideliſſu
mi:qui eum videre retulerunt:⁊ ſancte
memoꝛie ne Aairln cardi⸗

nalis ſcriptũ reliqt ꝓ Abſñit inquam vt
vnum hominem dvuplicem:ac non po
tius duos:quod futurum erat:n gemi⸗

— = .

5 7 —0☚
4 * A4 SEeGr S
4 7 . 7

Diſputatio qñ inci

nter doctiſſimos q̃ri ac diſpua⸗

ro viuere. Utrũ ſit quedã vita occulta

4

fe

—

—– „ —

nchiridiõ

de minaſcerentur: reſurrecturos exiſtime⸗ quod totiens dempfit exect o immode
ſin mus. Ita cetera que ſinguli quiq; par/ rata 7 idecens cogitantibus:⁊ io relur
Ng tus vel amplius veli minus pabendo: rectioneʒ carnis nõ credétibe occurtit
Muem vel quadam nimia defoꝛmitate mon⸗ infirmitas. Sed quẽadmoduʒ ſi ſtatua
iu ſtra dicuntur: ad bumane nature figu cuiuſlibet metali aut igne liqueſceret:
unni ram reſurrectione reuocabuntuꝛ ita: vt aut ↄtereret᷑ in puluerem:aut confun
nnrih ſingule anime ſingula coꝛpoꝛa obtine⸗ geretur imn maſſam: ⁊ eam vellet artifex
nheß ant: nullis coberentibus etiam quecũ⸗ rurſus ex illius materie quãtitate repes
b q; coherentia nata fuerant: ſed ſeoꝛſuz rare:nihil intereſſet ad eius integritat 6 1
ſea ſingulis ſibi ſua membꝛa geſtantibus: que particula materie cui membꝛo ſta
. quibus humani coꝛpoꝛis completur i⸗ tue redderetur. dum tamen totum ex
tegritas. uod caro bominis moꝛ quo conſtituta fuerat reſtituta reſume
nni tii in quibuſlibet element s alijſq; coꝛ ret. Ita deus mirabiliter atque ineffabi
roißr poꝛibus tranſmittetur anime quam liter artifex:de toto quo caro noſtra c5
een reliquit reſ ione reuocetur. ſtiterat:eam mirabili ⁊ ineffabili boni⸗
unn Lanitulam lenr,d. tate ⁊ celeritate reſtituet: nec aliquod
galn Sn autem perit deo ttena ma attinebit ad eius re integrationem vtꝝ 4
hen Mteries: oe qua moꝛtalium cre⸗ capilli ad capillos redeant æ vngues
e C atur caro:ſed in quenlibet pul ad vngues:an quicquid eoꝛum perie⸗
Kaſt nerem eineremue ſoluatur: in quoſlibʒ rat matetur in carnem ⁊ in parte alia
gin alitus auraſq; diffugiat: iu qnacunque coꝛpoꝛis reuocetur curante ariiſicis ꝓ
“ alioꝛum coꝛpoꝛum ſubſtantiam vel in uidentia ne uid indecens fſiat.
ii ipſa elementa vertatur: in quoꝛumcun Utrum equales an diuerſe futu
Nt. q; animalium vel etiam hbominum cis re ſint ſtature vel figure reſurgentiuz.
sſol bum cedat carnemqʒ mutetur illi ani Capitulum. Ixxxirxũ.
oend me bumane pũcto tempoꝛis redit: que 7 Ec illud eſt cõſequens: vt ideo
ſepe illam pꝛimitus vt homo fieret creſceret dDinuerſa ſit ſtatura reuiuſcenti
inti viueret animauit. Hon eſſe con,)· unm ſingnloꝛum: quia fuerat di
na ſequens membꝛa ad eaſdem coꝛpoꝛis nerſa viuentium. Ut macri cum eadeʒ
4 partes: vnde lapſa ſunt ĩ reſurrectione macie aut pingues cum eadem pingue
ct reuocari: cum exemplo ſolubilis ſtas dine reuiniſcant. Sed ſi hoc eſt in con
tin⸗ tue. —– Ca.lxxxviij. ſilio creatoꝛis: vt in effigie ſua cuiuſqʒ
mn. Plſa itaq; terrena materies q pꝛopꝛietas ⁊ diſcernibilis: ſimilitudo
rh diſcedente anima fit cadauer: ſeruetur: in ceteris autem coꝛpoꝛis bo
4 NI non ita reſurrecione reparabi nis equalia cuncta reddantur: ita mo
tns tur: vt ea que dilabuntur: et in alias at/ dificabitur illa in vnoquoque materi⸗
ℳ q; alias aliarum rerum ſpecies foꝛmaſ es: vt nec aliquid ex ea pereat: ⁊ quod
tet q; vertuntur: quis ad coꝛpus redeant alicui oefuerat ille ſuppleat qui etiam
rand vnde lapſa ſunt: ad eaſdem quoq; coꝛ de nihilo potuit quod voluit operani.
n poꝛis partes vbi fuere:redire neceſſe fit Si autem in coꝛponbus reſurgentium
r Alioqui ſi capillus capi is redit: quod rationabilis inequalitas erit: ſicut ẽ vo
tam crebꝛa tonſura detraxit:ñ. vnguib cũ quibus cantus implet᷑ hoc fiet cuiq;

5

—T 4 ₰ ☚

gers ſiae SAa) 1 AHnd, — Sen

de materila coꝛpoꝛis ſui:qð ⁊ boles red
det eqlẽ angelicis cetibus ⁊ nibil incõ⸗
uemiẽs eoꝝ igerat ſenſibus. Indecoꝝ
qppe aliqd ibi ñ erit:ſjj qcqͥd futuꝑ ẽ hꝰ
decebit:qꝛ nec futuꝝ eſt ſi nõ decebit.
Qualr reſurgãt corpoꝛa ſcõꝑ.Ca.xc.
Eſurgẽt igit᷑ ſcõꝝ coꝛpoꝛa ſine

vllo vitio:ſine vlla defoꝛmitate
Sicut ſine vlla coꝛꝛuptiõe one
re difficultate. In qͥbꝰ tata facilitas re⸗
ſurgedi q;ta felicitas erit. Pꝛopter qð
Et ſpiritalia ocà ſũt: cũ ꝓculdubio coꝛ⸗
poꝛa ſint futura nõ ſpũs.Sʒ ſicut coꝛpꝰ
animale or̃ qð tñ coꝛpꝰ nõ aia ᷑:ita tũc
ſpiritale coꝛpꝰerit:coꝛpꝰ tñ nõ ſpũs erit
ꝓinde qᷓ;tũ attinet ad coꝛuptiont: que
nũc aggrauat aiam: ⁊ ad vitia qbꝰ caro
aduerius ſpũm cõcupiſcit:tuc nõ erit ca
ro: ſʒ coꝛpꝰ: qꝛ ⁊ coꝛpoꝛa celeſtia ꝑhibẽ
tur ꝑꝑ qð dictum c᷑. Caro ⁊ ſanguis re⸗
gnũ dei nõ poſſidebũt.Et tãqᷓ; exponẽs
qͥd dixerit. Neq; coꝛꝛuptio iquit ĩcoꝛꝛu
ptionẽ poſſidebu. Qð pꝛiuſ dixit caro ⁊
ſanguis:hoc poſtea dixit coꝛꝛuptio. Et
qð pꝛiꝰ regnũ dei:hoc poſtea icoꝛꝛupti
onem:quãtũ aũt attinet ad ſubſtãtiã:ẽᷣt
tũc caro erit:ꝑꝑ qð ⁊ poſt reſurrectionẽ
coꝛpus xpᷣi caro appellata c. Sed iõ ait
apls:ſeminatur coꝛpus animale reſur⸗/
get coꝛpꝰ ſp:ritale qm̃ tãta erit tũc con⸗/
coꝛdia carnis ⁊ lpũs vituficãte ſpiritu ſi
ne ſubſtẽtaculi alicuius indigentia ſub
ditã carnem:vt nihil nobis repugnet ex
nobis:ſed ſicut foꝛis nemint᷑:ita nec in
tus noſipſos patiamur inimicos.
¶Qualr etiã illi reſurgãt qͥ a maſſa ꝑ⸗
ditiõis non ſũt diſcreti. ⸗
Allicnciũq; vero ab illa ꝑditionis
mnaſſa qͥ fcã ẽ ꝑ hoĩem pꝛimuʒ
ò liberàt᷑ ꝑ vnũ mediatoꝛem
deĩ ⁊ hominũ reſurgent qͥdem etiaʒ ipᷣi
vnuſquiſq; cũ ſua carne: ſed vt cũ dia⸗
CE 97 — Ar r 2 Kt. 4 ℳ

Qo⸗ 9abe hat⸗ 43 us en nr.

Lap. xc.

bolo ⁊ angelis eius puniatur. Utruʒ ſa

ne ipſi cum vitijs ⁊ defoꝛmitatibus ſuo⸗

rum coꝛpoꝛum reſurgant quecũq; ĩ eis
vitioſa ⁊ defoꝛmia membꝛa geſtarunt:⁊ĩ
requirendo laboꝛare qͥd opuſ eſt. Neq;
enim fatigare nos debet incerta eoꝛum
habitudo vel pulchꝛitudo:quoꝛum erit
certa ⁊ ſempiterna damnatio. Nec mo
ueat quomodo in eis erit coꝛpꝰ icoꝛru⸗
ptibile ſi doloꝛe poterit:aut quomõ coꝛ
ruptibile ſimoꝛi non poteru:non ẽ eni
vera vua niſi vbi feliciter viuitur:nec ve
ra incoꝛꝛuptio:niſi vbi ſalus nullo dolo
re coꝛumpit᷑.Ubi aũt ĩfelix moꝛi nõ ſi⸗
nitur:vt ita dicã:moꝛs ipᷣa non moꝛit᷑.
Et vbi doloꝛ ꝑpetuus non interimit ſed
affligit:ipᷣa coꝛuptio nõ finit᷑. Pec ĩ ſan
ctis ſcripturis ſecunda moꝛs dicitur.
Qðõ nec pꝛima nec ſecunda moꝛs ho
mini accidiſſet: ſi nemo peccaſſet.Et ꝙ
quãuis impij diuerſo modo crucient᷑:

paruuloꝛum parua pena erit.
. LCapitulum. xcij. .
Ec pꝛima tamen moꝛs qua ſuũ

coꝛpus anima relinquere cogi
tur:nec ſecũda qua penale coꝛ
pus anuma relinquere non permittitur
homini accidiſſet: ñ nemo peccaſſet.
Mitiſſima ſane omnium pena erit eo⸗
rum qui pꝛeter peccatum qð oꝛiginale
traxerunt:nullum inſuper addiderunt.
Et in ceteris que addiderunt:tãto qͥſq;
tollerabilioꝛem ibi habebit oãnationeʒ
qudto hic minoꝛem habuit iniquitateʒ.
I¶N remanentibus iĩpijs in damnati

one:tunc ſcient ſancti quid boni eis cõ
tulerit gratia.

Cap. xciij.
Emanentibus itaq; angelis et
hominibus repꝛobis in eterna
pena:tüc ſcĩ ſciẽt plenius quid
boni eis contulerit gra. Luc rebus ipſis

euidentius apparebu: quid in pſalinis

—

. ä - 7 e =
Ced n D⸗Tck-ne e ae,,

cased LZA p◻ P card .

ſeit
ſtori

dne
(nen

☛ — — =

=☛

nne

wſ,

ie
ſrunr
n

nen

umer
lene

ſom .

ͤ
Meni
rneent

NH

loſ
nont.

NtOH

ciln
un.
ve
169
n:

nſi
1
ſect
inin
ſ
e
i
n
ſs
Noo
uung,
nui
ich
Ulad⸗
ua
on
it
hu
e

ciũnemo danat᷑. e oĩa q̃ͥ nunc
8ͤ latet: tunc nõ latebuntCa. xciiij.

8

¶Enchiridiõ

ſcriotus Miſericoꝛdiã ? iudicin can

tabo tibi dne Oꝛ niſi ꝑ idebitã mificoꝛ
