in pꝛeteritis ⁊ futuris rerũ motibꝰ coꝛ
coꝛum volitat ⁊ adhuc vanuʒ eſt Quis
tenebit illud ⁊ affigit llud ve paululũ

ſtet ⁊ paululũ rapiat ſplẽdoꝛeʒ iemper

ſtantis eternitatis æ comparet eũ tem
poꝛibꝰ nunq; ſtantibꝰ:⁊ videat eè incõ

parabilẽ ⁊ videat longũ tempus niſ ex

mMultis pꝛetereuntibus motibus qui ſi⸗
mul extẽdi non poſſũt longũ non fieri
nõ autẽ pꝛeterire quicquã in eterno ſ
totũ eẽ pꝛeſens:nullũ vero tẽpus totũ
eſſe pꝛeſens ⁊ videat oẽ pꝛeteritũ pꝛo/
pelli ex futuro æ omne futurũ ex pꝛete⸗
rito conſequi ⁊ ome pꝛeteritũ ac futu/
r nʒ ab eo qð ſemper eſt pꝛeſens creari
⁊ excurere: Quis tenebit cdꝛ hominis
vt ſtet ⁊ videat quomõ ſtans dictet fu⸗
tura ⁊ pꝛeterita tẽpoꝛa nec futura nec
pꝛeterita eternitas:nũquid manꝰmea
valet boc:aut manus oꝛis mei ꝑ loque
las agit tam grandẽ reʒ: Ecce rñdeo di
centi:quid faciebat deus antequã face
rei celuũ ⁊ terrã:rndeo non illud quod
quidãà reſpondiſſe perhibetur ioculari⸗
ter eludens queſtionis violentiã. Alta
inquit ſcrutàtib gehenas para bat. Ali
ud eſt videre aliud ridere. Pec nõ reſpo
deo. libentins eniʒ reſpõderiʒ neſcio:qð
neicio q; illud vnde irridet᷑ qui alta in⸗
terrogauit ⁊? laudatur qui falſa rndit.
Sed dico te deus noſter ois creature
creatoꝛẽc: ⁊ ſi celi terre nomine oĩs crea
tura intelligitur audacter: dico ante qᷓ
faceret deus celũ ⁊ terr ñ faciebai ali⸗
quid. Si eniʒ ficiebat:quid nin creatu⸗
ram faciebat: Et vt inam ſic ſciaʒ quic⸗
quid vtiliter ſcire cupio quèadmodum
ſcio ꝙ nulla fiebat creatura anteq; fie
ret vlla creatura. Aut ſi cuiuſquã vola⸗/
tilis ſen us vagatur ꝑ imagines retro tẽ
posum ⁊ te deũ oipotẽtẽ ⁊ omni crean

Conſeſſionum

tem ⁊ omnia ten᷑tẽ celi ⁊ terre artificꝭ
ab opere bono tãto âtequã id faceres
per inumerabilia ſecula ceſſaſſe mirat
euigilet atq; attẽdat quia falſa miratur
nam vnde poterãt innumerabilia ſecu
la traſire que ipſe nõ feceras cũ ſis oiĩuʒ
ſeculoꝛuʒ auctoꝛ ⁊ cõditoꝛ: Aut que tẽ
poꝛa fuiſſent que abs ie condita nõ eſ⸗
ſent: Aut quomodo pꝛeter ſſent ſi nuũ⸗
quã fuiſſent: Cuũ ergo ſcis operatoꝛ oĩ⸗
um tẽpoꝛũ ſi fuu aliqnod tpus anteqᷓ;
faceres celũ ⁊ terram: cur diciiur ꝙ ab
opere ceſſabas: Jdipſũ ꝙ tempus tu fe

ceras:nec pꝛeterire po nerũt tẽpoꝛa an⸗

teq; faceres tempoꝛa. Si autem ante ee
lum ⁊? terraʒ nullum erat cur queruur
qd tũc faciebat:nõ enim erat tunc vbi
non tẽpus nec tu tempoꝛe tẽpoꝛa pꝛe⸗

cedis:alioquin nõ omnia tẽpoꝛa pꝛece⸗
deres:ſed pꝛecedis omnia tempoꝛa pꝛe

terita celſitudine ſemper pꝛeſemis eter
nitatis ⁊ ſuperas omnia futura:quia et
illa futura ſunt ⁊ cum venerint pꝛetrie
ta erunt:tu autẽ idem ipſe es ⁊ anni tui
non veficiẽt. Anni tui nec eunt nec ve⸗
niunt: iſti enim noſtri ⁊ eunt⁊ veniunt
Ut omnesveniant anni tni omnes ſi⸗
mul ſtant:quoniam ſtant: nec eütes a
denientibus excluduntur: quia nõ trꝗ
ſeunt. Iſti autem omnes noſtri eunt cũ
omnes nõ erunt.Anni tui dies vnus ⁊
dies tuus nõ quotidie ſed bodie: qꝛ bo
diernus tuus non cedit craſtino: neq;
enim ſuccedit heſterno. Hodiernus tu
us eternitas. Ideo coeternum genuiſti
cui dixiſti ego hodie genui te. Omnia
tempoꝛa tu feciſti:⁊ ante omnia tempo
ra tu es: nec aliquo tempoꝛe non erat
tempus. Nullo ergo tẽpoꝛe non fece⸗
ras aliquid quia ip um tempus tu fece
raos:nulla tempoꝛa tibi coeterna ſunt:
quia tu permanes. At illa ſi permane⸗

Gttoſenten
npuelns hoe
giummt, Qnis

(onnncürrico⸗

Oudamen
eoconen
nelligtnas

eligimngetian

Cuudhmnns Qid

enoer neqpen
ſayewvlin ne⸗

oſcreme Q

Weſeprrenun

kanoneſet
ſnbltſeroͤtän⸗
iplpon

Apſcoſitc

ſickrfrnmüͤnee
ſonper Kanwe
uſkraiamnon
Gegop
ftqiinpnn
inlweſenfn
egaäninbang
nhiunegdor
nmpncnuth
n ſobigrnn
ncpſetmünts
ig Beneirne⸗
uiiri deg⸗
MEnie, oo
chiiepenn

uſmigtd

n

utgiſtittn
wiii
emigichn,
Mimen
eniſenit
Nn tel
1redeſecne
Mnocrnſ
Nlücplie
imiianehr
imndn
rpöpenn
npmitli
Gyu Sanent
men ar
Möeimnen n
ANerpdrtite
mmnöamttne
sonn
vbonmnuſcunt

tonſem

wicengeutd
pinuat
nlwtiieitk
tuumiN
=
durn
woNin
ahinzen

ðDð/
. .

rent non eſſent tempoꝛa. Quid eſt eniʒ
tempus:Quis hoc facile bꝛeuiterq; ex
plicaueni: Quis boc ad verbuʒ de illo

pꝛoferenduũ vel cogitatione compꝛehẽ

derit: Quid autem familiarins ? nonꝰ
loquedo cõmemoꝛamus qᷓ; tempus
Et intelligimus viiq; cuʒ id loquimur
intelligimns etiam cum alio loquente
id audimus. Quid eſt ergo tempus:Si
nemo ex me querat ſcio:ſi querenti ex⸗
plicare velim neſcio. Fidenter tamen
dico ſcire me. Quod ſi nihil pꝛeteriret
non eſſet pꝛeteritum tempus:⁊ ſi nihil
adueniret non eſſet ſuturuʒ tempus: ⁊
ſi nihil eſſet nõ eẽt pꝛeſẽs tempus.Duo
ergo illa tempoꝛa pꝛereritũ ⁊ futurum
quomodo ſũt quãdo ⁊ pꝛeteritum iam
nõ eſt: ⁊ futurũ nondũ eſt: Pꝛeſens at
ſ ſemper eſſet pꝛeſens nec in pꝛeterituʒ
tranſiret iam n on eſſet tempus ſz eterni
tas. Si ergo pꝛeſene vt tempus ſit ideo
fit quia in pꝛeterutũ tranſit: quomodo
⁊ hoc eẽ dicimus cui canſa vt ſit illa eſt
qua non erit: vi ſcilicet nõ vere dicamꝰ
tempns eſſe niſ quia tendit non eẽ:Et
tamẽ dicimus longuʒ tempus 2 bꝛene
tempus neq; hoc niſi de pꝛeterito aut
fururo dicimus. Pꝛeteritũ tempus lõ/
gum verbi gratia vocamꝰante centum
annos futurũ itid lõgũ poſt centũ an⸗

nos. Bꝛene at pꝛeteritũ ſic vtputa dici
mus an decẽ dies:⁊ bꝛeue futurũ poſt
decẽ dies. Sʒ quo pacto lõ zuũ aut bꝛe
ue q nõ ẽ: Pꝛeteritũ.n. iã nõ ẽ ⁊ futu
ru nõdũ ẽ.non itaq; dicamus logũ eſt
ſz dicamde pꝛeterito lõgũ fuit ⁊ de fu
turo longũ erit. Dñe de meꝰlux mea ñj
ne ⁊ hic veritas tua deridebit bominez.
Quod eniʒ longum fuit pꝛ teritũ tem
pus cũ iã ect pꝛeteruũ lõgũ fuit an cũ
adpuc pꝛeſe s eet. Tũc eniz poterat eẽ

lõgů qñ erat goõ eet longũ. Pꝛeteruum

longũ

vero iq n erat vñ nec lõgum eẽ poterat
qð oĩno ñ erat.Nõ g oicamꝰ lögu fuit
pꝛeteritũ tẽp.nʒ. n. ĩueniemꝰ qᷣd fuerit
lõgũ qũ ex quo pꝛeteritũẽ nõ ẽ. Sz di/⸗
cam lõgũ fuit illud pꝛeſẽs tẽpꝰ: q; cuz
pꝛeſens eet lõgũ erat.nondũ.n. pꝛeterit
rat vt nõdũ et: ⁊ iõ erat qð lõgum eſſe
poſſet. Poſtea vero qᷓ; pꝛeteru ſimul et
eẽ deſtitit qð eẽ deſtitit. Uidea⸗

mus go aia hũana vtrũ ⁊ pꝛeſẽs tẽpus

poſſit eẽ lõgũ.Datũ.n. tibi ſentire mo
ras atq; metiri. Quid rũdebis mihi: An
centũ anni pꝛeſentes lõgũ tepus ẽ. Ui⸗
e pꝛiꝰvtrũ poſſint pꝛeſẽtes eẽ cẽtũ an
ni. Si. n. pꝛimus eoꝛũ annus agit ipſe
pꝛeſens c. nonaginta vero ⁊ nouẽ futu
ri ſũt: ⁊ iõ nõdũ ſunt. Si ãt ſecũdus amn
nus agit᷑ iã vnus ẽ pꝛererit alter pꝛeſẽs
cereri futuri.Atq; ita ſ medioꝛũ queli

bet cẽtnarij bui numeri ãnuʒ pꝛelcteʒ

poſuerim:an illuʒ pꝛeteriti erunt poſt

illũ futuri. Quocirca cẽtũ ani pntes eẽ

nõ poterũt. Uide ſaltẽ vtru qui agitux
vn ipſe ſit pꝛeſẽs.Et eiꝰ. n. ſi pᷣmꝰ agitur
mẽſis futuri ſunt ceteri. Si ſecũdus iaʒ

2⁊ pꝛim pꝛeterijt ⁊ reliqui nõdũ ſũt. Er

go nec qnus qui agitur totꝰ ẽ pꝛeſẽs.Et
ſi nõ totꝰ ẽ pñs nõ ẽ annꝰpꝛeſens.Duo
deciʒ.n.mẽſes ãnus ẽ. Quoꝛuʒ quilibet
vn ꝰmẽſis qui agitur ipie pꝛeſẽs e: cete⸗
ri aut pꝛeteriri aut futuri q;quã nʒ mẽ
ſis qui agitur pꝛeſens ẽ: ſʒ vnꝰ dieo. Si
pꝛimꝰ. futuris ceteris:ſi nouiſſim pꝛete
riiis ceteris:ſĩ medioꝛum quilibet inter
pꝛeteritos ⁊ futuros.Ecce pꝛeſens tẽpꝰ
qð ſoluʒ ĩuenlebamꝰlõgũ appellanduũ
vit ad vnius diei ſpaciũ cõtractũ ẽ. Sʒ
diſcutiamꝰetiã ipſuʒ: qꝛ nec vnus dies
totus eſt pꝛeſens:nocturnis enim ⁊ di⸗/
urnis hoꝛis omnihᷣus vigintiquatuoꝛ
expletur. Quarum pꝛima ceteras funum
ras habet:nouiſſima pᷣteritas aliqua ve

V 2

ro interlectarũ ante ſe pꝛeteritas: poſt
ſe futuras. Et ipſa vna boꝛa fugitiuis p⸗
ticnlis agitat᷑. Quicqᷣd eius auolaui pᷣ
teriũ ẽ: qcqͥd ei reſtat futurũ. Si quid
intelligit᷑ tꝑis qð ĩ nullas ia velĩ miu
tiſſinas momẽtoꝝ partes diuidi poſſit
id ſolũ ẽ pñs dicat᷑. Qð tñ ita raptim a
futuro i pꝛeteritum trãſuolat:vt nulla
moꝛula extẽdat. Nã ſi extendit᷑ diuici
tur in pteritũ ⁊ futuꝝ. Pꝛeſens ant nul
lü hʒ paciũ. Ubi eſt ergo temp qð lõ⸗
gũ dicamus. An futuꝑ.non qdem dici
mus longũ ẽ qꝛ nondũ ẽ qð lõgum ſit
ſed dicimꝰ longũ erit Quando igit erit
Si eni ⁊ tũc cũ adhuc futurũ erit n erit
longũ:qꝛ qd ſit longũ nõdu erit. Si au
tẽ tuc erit lõgu cũ ex futuro:quod non
dũ ẽ eẽ iaʒ ceperit ⁊ pñs factum erit vt
poſſit eẽ qð lõgum ſit:iam ſuperioꝛibꝰ
vocibꝰclamat pns tps longů le eſſe nõ
poſſe. Et tñ dñe ſentimus interualla tẽ
poꝝ ⁊ cõparamus fibimet: 2⁊ oicimus
alia lõgioꝛa ⁊ alia bꝛeuioꝛa. Metimur
etiã quãto ſit bꝛeuius aut lõgius illud
tps q; ilud: ⁊ reſpondemns dupluʒ et
boc vel triplum:illud aut nimplum: aut
tantum boc eẽ quantum illug. Sedpᷣ
tereũtia metimur tꝑa cum ſentiedo me
timur. Pꝛeterita vo que iam non ſunt
aut futura que nondum lunt quis me/
tiri põt niñ foꝛte audebit qs dicere me⸗
tiri poſſe qð nõ eſt. Cũ ergo pꝛe erit ta
pus ſentiri ⁊ metiri poteſt: cu aũt pꝛet⸗
rierit quoniam non eſt nõ poteſt. Que
ro pater nõ affirmo: deus meꝰ pꝛeſide
mibi ⁊ rege me: quiſnaʒẽ qui dicat mi
bi non eẽ tria tẽpoꝛa:ſicut pueri didi/
timus:puerolq; vocuimus:pꝛeteritum
pꝛeſens ⁊ ſuturũ:ſed tantũ pꝛeſens am̃
illa ouo non ſunt. An ⁊ ipia ſunt ſed ex
aliquo pꝛocedit occulto cuʒ ex futuro
luu pꝛeſens:⁊ i n aliquid recedi occulũ

Confeſſionuux

cum ex pꝛeſenti fit pꝛeteritum. Nam
vbi ea viderũt qui futura cecinerunt ſi

nondum ſunt. neq; enĩ poteſt vider id

qoð nõ eſt: ⁊ qui narrant pꝛeterita non

viiq; vera narrarent ſi aĩo illa nõ cer/

nerẽt. Que ſi nulla eent cerni vtiq; nõ

poſſent. Sunt ergo ⁊ futura ⁊ pꝛeteri⸗

ta. Sine me domine amplius querere
Spes mea nõ cõturbetur intẽtio mea
Si enim ſunt futura ⁊ pterita volo ſci⸗
re vbi ſint Quod ſi nondnz valeo cio

tñ vbicumq; fſint non ibi ea futura eſſe
ant pꝛeterita ſed pᷣſentia. Nam ſi et ibi

ℳ )

futura ſũt nondum ibiſunt. Si ? ibip/

terita ſunt iam non ibi ſunt. Ubicunq;
ergo ſunt quecũq; ſunt non ſintniſip
ſentia: q; ; pꝛeterita cum vera narran⸗
tur ex memoꝛia pꝛoferuntur:no res ſpe

que pꝛeterierũt ſiʒ verba ↄcepta ex ima⸗
ginibus earum: que in animo velut ve
ſtigia per ſenſus pꝛetereũdo fixerunt.
Puerutia quippe mea que um no eſt:
in tempoꝛe pꝛeterito eſt quod iam no
eſt. Imaginem vero eiuns cum eam re /
colo ⁊ narro in pꝛeſenti tempoꝛe inine
oꝛ:qꝛ eſt adbuc ĩ memoꝛia mea. Utruz
ſimilis ſit caula pꝛedicẽdoꝛum futuro
rum vt rerum que nondum ſunt id eł
ſtentes pſentantur imagines: cõlaeoꝛ
deus meus neſcio Illud ſane ſcio:non
plerũq; pꝛemeditsi futuras actiones
noſiras eãq; pᷣmediationẽ eſle pꝛeſen
te m:actionem autem quam pmecita⸗
mur nõdum eſſe: qꝛ futura eſt. Quam
cum aggreſſi fuenmus: æ quod pinedi
tabamur agere ceperim: tunc er illa
actio: qꝛ tũc nõ futura ſed pnie e. Quo/
quo mõ ſe ita bat archana pſitid futu
roꝝ:videri niſ q nõ põt Qo autia
nõ ſutuꝑ ſʒ pns c.Cũ g viger dicũt fu⸗
tura.nõ ipa qᷓ nõdũ ſũt.i.q fmura ſut:i

eopꝑ caule vel ſigna foꝛnitã vidẽtur qͥ is

15

t eſtonofin
nikuini
Urmnoconceht
ntsiiſint:
imrglllo⸗
titicvogeril
a cenename
mcotod pre
nncofumin

(ſſedonnscnne

tüäoräünit
nr nodociidt⸗
etcetbante⸗
Clonitoclson
Cecheneeklaineg
Cecropeintd
Penntediann.

klanödü un

Kucironö
Cnencan⸗
chnegmne
ius podeces
dDoctiſinpr
lemocnoe
iiei
tppili,f
Mn oͤt ii
Peenen ⸗
dliipotero⸗
nohleeloneoe
oiſnden
ſeinaatnte
Medantn T.

. fi Mtenatfin

igenurti
Nhltntisore
hopfnne
Mlirnpie
. ucontniog
hli Dihee
Mmhfi

ugimngon
Nemgtigetie

unmm rin
menkiee

innlutentn

apdt
dominenlage.

öcadamn
Numtinn
Awesrnch
girwid
uuza
wunbfntg
mimmdin
uruiI
onznimm
iſenn
m NMMN
uſtnii
ngim
rinticht
nfanch
tuinmmm

funt. Ideo non futura ſed pꝛeſentia ſũt
iaʒz videntibꝰ:ex quibus futura pꝛedicũ

tur animo concepta: Que rurſus cõce⸗
ptiones ia ſunt: ⁊ eas pꝛeſentes apud

ſe ituẽtur qui illa pꝛedicũt. Loquatur

mihi aliquod exẽplũ tata rerũ numero
ſitas. Intueoꝛ auroꝛ: oꝛiturũ ſoleʒ pꝛo

nuncio:quod intueoꝛ pꝛeſens:quod ꝓ⸗
nuncio futurũ. Nõ ſol futurus qui iaʒ

eſt fed oꝛtus eins qui nõdũ eſt.Camen
etiã oꝛtũ ipſũ niſi animo imaginatin ſi⸗

cut modo cũ id loquoꝛ:nõ eum poſſeʒ

pꝛedicere. Sed nec ipſa auroꝛa quam iĩ
celo video ſolis oꝛtus eſt:quãuis eũ pꝛe

cædat:nec illa imaginatio ĩ animo meo

Que duo pꝛeſentis cernũtur: vt futurꝰ
ille ante dicatur. SEntnura ergo nondũ

ſut. Et R nõdũ unt: non ſũt.Et ſi nõ ſũt
vigderi oino nõ poſſũt:ſj pred ci poſſũt
exr pꝛeſentibꝰque iã ſunt ⁊ vidẽtur. Cu

itaq; regnatoꝛ creature tue quis ẽ mo⸗
dus quo doces aias ea que futura ſunt
Docuiſti n.prophetas tuos. Quis naʒ
ille modus ẽ quo doces futura cui fu⸗

turũ qnicquà nõ ẽ vel pou de ſnturis

doces pñᷣtia. Nã quod nõ eſt nec vtiq;
Doceri põt.imis longe ẽ modus iſte

ab acie niea. Inualuit ex me nõ porero
ad illi. potero autẽ ex te cum dederis

tu ouice lumẽ occuliorum oculormn:

mBmeorũ Quod autẽ nüc liquet ⁊ claret

nec fututa ſunt nec preterita: nec pro/

prie dicna tur Tempora ſunt tria prete
ritũ preſens ⁊ ſuturũ.Sed fortaſſe pro

prie diceretur tẽpoꝛ ſunt tria. Pꝛeſẽs

de pꝛeteritis preſẽs de preſentibns: pre
ſens de futuris. Sunt. n. hec in aĩa tria
quedã:⁊ alibi ea nõ video. Pꝛeſens de

pꝛeteritis memoua: pꝛeſens de pꝛeſenti

bus contuitꝰ: pꝛeſens de futuris expe⸗

ctatio. Si hec p mirtimur dixere tria tẽ⸗
poꝛa video fateoꝛq; tria ſunt. Dicatur

XI.

etiã tẽpoꝛa ſunt tꝛia pꝛeteritũ pꝛeſens ⁊
futurũ:ſicut abutitur cõſuetudo: dicat᷑
ecce nõ curo nec reſiſto nec repꝛehẽdo
dũ tñ intelligatur qð dicit᷑ neq; id qdð
futuꝝ eſt eẽ iã neq; id qð pꝛeteritũ eſt.

Pauca ſüt.n. que ꝓpꝛie loqnimur: plus

ra nõ ꝓpꝛie:ſed agnoſcit᷑ quid velimꝰ
Dixi ergo pauloante qð pꝛetereũtia tẽ

poꝛa metimur vt poſſim dicere duplũ
P

eẽ hoc tẽpoꝛis ad illud ſimplũ:aut tan
tũ hoc quãtũ illud:ſi quid oe partibus

tẽpoꝝ aliud poſſumus renciare metiè

do.nocirca vt dicebat pꝛetereũtia me
timur tẽpoꝛa.Et ſi quis mibi dicat vn/
de ſcis:reſpõdeà ſcio:qꝛ metimur. Nee
metiri que nõ ſunt poſſumꝰ:⁊ nõ ſunt
pꝛeterita vel kntura. Pꝛeſens vero tem
pus quomõ metimur quãdo nõ habet

autẽ pꝛeterierit nõ metit᷑. Quid.n.meti
atur nõ erit. Sed vnde ⁊ qua ⁊ quo pꝛe
terit cũ metirur. Sʒ eñ ⁊ qua ⁊ quo pᷣte
rit enʒ metitiu: Un niſi ex futuro: qua
niñ per pꝛeſẽs:quo niñ in pꝛeteritũ:Ex
illo ergo quod nödũ per illud quod
ſpacio caret in illud qð iã nõ eſt. Quid
autẽ metimur niſñi tẽpus in aliquo ſpa⸗
cio:neq; enim dicimꝰſimpla ⁊?⁊ dupla ⁊
tripla ⁊ equalia:⁊ ſi quid hoc modo in
tempoꝛe dicimniſ inter ſpacia tempo

rum. In qno ergo ſpacio metimur tem

pus pꝛeteriès? Ultrũ in futuro vnde pꝛe
terit: Sed qð nõdũ ẽ nõ metitur. An in
pꝛeſẽti qna pꝛeterit? Sʒ nullũ ſpatium
nõ metimur. An in pꝛeterito quo pꝛete
rit? Sʒ qo iã nõ ẽ nõ metimur. Exarſit
animus me noſſe iſtud iplicat ſſimng
enigma noli claudere dñe veꝰmeꝰ bo⸗
ne pater:per chꝛiſtũ obſecro noli clau⸗
dere deſiderio meo iſta ⁊ vſitata ⁊ abdi
ta quo minꝰ ĩ ea penetret ⁊ dilureſcãt a
lucẽte miſericoꝛdia tua dne.Què pcũ⸗

ctaboꝛ de bis ⁊ cni fructuoſiꝰ cõfiteboꝛ
imꝑitia meã:niſi tibi cui nõ ſunt mole⸗
ſta ſtudia mea flàmãtia vebemter i ſcri
ꝓturas iuas:Da qð amo:amo.n. Et q;
au dediſti. Da pr q vere noſti data bo/
na dare filus tuis.da qm ſuſcepi cogno
lcere te: ⁊ laboꝛ ẽ ante me vonec aꝑias
R cbꝛiſtũ Obſecro i noie ei ſacti ſcõꝛũ
nemo. mihi obſtrepat.Et ego credidi ꝑꝑ
qð ⁊ loquoꝛ. Pec ẽ ſpes mea:ad bac vi
no vt cõtepler delecianões dñi. Ecce
veteres poſuiſti dies meos ⁊ traſeunt =
quomõ neſcio.Et dicim tẽpus ⁊ tẽpui
ẽpoꝛa ⁊ tẽpoꝛa: quaãdiu oixit hoc ille:
guãdiu fecu hᷣ ille:æ qua lõgo tẽpoꝛe il
lud non vidi: ⁊ duplũ tꝑis bʒ bec ſylla⸗
ba ad illam ſyllaba bꝛeuem. Dicimus
B2andim ha itelligimur z itelligimꝰ
Manifeſtiſſima 2 vſitatiſſima ſũt: et
cadẽ rurſus nimis latet ⁊ noua ẽ inuẽ
tio eoꝛü.Audiui a quoda hoie docto ꝙ
ſolis ac lune ac ſiderũ motus ipia ſint
tꝑa ⁊ nõ ani. Cur.n.nõ potiꝰ oluʒ coꝛ⸗
poꝛiũ mot ſint tꝑa: An vo ſi ceſſarẽt ce
l lumina ⁊? moueret rota figuli: non
cẽt tẽpns quo metiremur eos giros: et
diceremus aut eqlib moꝛulis agi aut ſi
alias tardiꝰ: alias veloci moueret᷑ ali⸗
os magis oiuturnoſ eẽ:alioſ minꝰ. Aut
cũ hoc diceremꝰ vñ ⁊ nos ĩ tẽpoꝛe loqᷓ
remur aut eeni in verbis nr̃is alie lon
ge iyllabe alie bꝛeues niñ qꝛ ille lõgio⸗
ri tꝑe ſoninſtẽt iſte bꝛeuioꝛe:Deꝰ da ho
minib videre ĩ paruo cões notitias re
u paruaru atq; magnarũ. Sut ⁊ ſyde⸗
ra 2 luminara celi ĩ ſigniu ⁊ i iꝑibꝰ 2ĩ
anis ⁊ in diebꝰ. Sunt vere.ſed nec ego
dixer ĩ circuitũ uliꝰ lineole rote dieʒ eſſe
nec in io tẽpus ñ eẽ ille oixerit. Ego ſci
re cupio viʒ naturdq; tẽpoꝛũ quo meti
mur corpoꝛũ motꝰ dicimꝰillũ motuʒ
verbi gratis tꝑe vuplo eẽ diuturnioꝛeʒ

Confeſnonum

8

qᷓ; iſtũ nã q̃ro qĩ dies dr nõ tii moꝛ

la ſolis ſuꝑ terrã ſecũdũ ꝙ aliud ẽ dies
aliud nox:iʒ et totꝰ ei circuitꝰ ab oꝛien
te vſq; ad oꝛietẽ ſecũdũ ꝙ dicimꝰtot di
es trãſerũt.Cũ ſuis.n.noctibꝰ dicũux

tot dies nec extra reputaâtur ſpacia nof
ctiũ. Qin g dies explef motu ſolis atqs

circuitu ab oꝛiente vſq; ad oꝛiemè:q̃ro
vtꝝ motꝰ ipſe ſit dies an moꝛa ipſa qᷓis
pagit᷑ an vtrũq;. Si.n.pᷣmũ:dies et oi&
es ergo eẽt ẽt ſi tãto ſpacio tꝑis ſol cur
ſũ illũ ꝑegiſſʒ quãtũ ẽ hoꝛe vniꝰ. Si ſe⸗
cũdũ.ꝗᷓ nõeẽt dies ſi ab oꝛtu ſolł vſq; i
oꝛtũ alterũ tã bꝛeuis moꝛa eẽt qᷓ;ẽ boꝛe

vnius. Sʒ vicies quaterq; circuiret ſol
vt expleret dit᷑. Siotrũq;:nec ille appel

laret᷑ dies:ſi hoꝛe ſpacio ſol totũ ſnu gi

rũ circniret:nec ille ſi ſole ceſſante tůtũ

tẽpoꝛis pꝛeteriret quãto ꝑagere ſol to⸗
tũ aãbitũ de mane ad mane aſſolet:non
itaq; nũc querã qͥd ſit illud qõ vocat᷑

dies:ſed qd ſit tẽpꝰ quo metiẽtes ſolis
circuitũ diceremꝰ eũ dimidho ſpacio tẽ
poꝛis pactũ minꝰq; ſolet:ſ tato ſpacio

tẽpoꝛis pactꝰ eẽt quãto peragunt᷑ ho

ꝛe duodeciʒ. Et vtrũq; tẽpns cõparan

tes diceremꝰ ullud ſimplũ h̊ ouplũ:ẽ᷑t ſi
aliqñ illo ſlinplo aliquando iſto onplo
ſol ab oꝛiente vſq; ĩ oꝛiẽtẽ citcuiret. Ne
mo g mihi dicat celeſtiũ coꝛpoꝛũ motꝰ
eè tẽpoꝛa:qꝛ ⁊ cuiuſdã voto cũ ſol ſte⸗/
tiſſet vt victoꝛ ioſue pꝛeliuʒ pageret ſol
ſtabat ſed tẽpus ibat. Per ſuuʒ quippe

ſpaciũ tẽpoꝛis qd ei ſufficeret illa pn/

gna geſta atq; finita ẽ. Uideo igit᷑ tẽpꝰ
quadã eẽ diſtẽſiont. Sʒ video an vidẽ
mihi videoꝛ:Cu densrdbi lur en
tas. Jubes vt appꝛobẽ ſi q dica
pus eẽ motũ corpone. 6 iubes. Naz
coꝛpus nullũ moueri niſi ĩ tꝑe audio.
Tu dicis. Ipſũ ãt coꝛpoꝛis motũ tẽpuſ
eẽ nõ audio.Nõ tu dicis.ũ.n. mouet

Cocnettpenel

aconunn
ſrönterqnoe
Uuntnoͤvice
htigfoꝛeex q
ſeeoeſn.0

hite'eetenn

gicädiam
üßzätülluce
ſdaliudſton

Relocoti ppae
Pus qomouet
olno movek oo
MWlber ehl
(ſtorlopons

Kiütgeliuſt
Noneinord
iebmiporet⸗
ſgetoptbal
ſüünotüeye
Wwrdentidi
erfeuung
wotüelſenin
Conpkneif
daſclkgun
Poröͤgec
eachuccr
biſeſarenen
neüiſognizn
inigag
ſtteyupe
Mulnociden
ulleſtte
ſhomenorſean
udln
uneſlmmin
iſtkgi
N
ttgulne
niahelte
ſcſedenn⸗

inin

vginufit
mmitiii
R
Ceiguf
S
mnninſ
Sapkinen
nenſgar
tdesnguf
inüoſragt
uftni
iswudtge
Weurgaumn
Sigrele
borernti
ec ileſcteit

mwagtinen

ANi
ritlug
i wnur
miünmncbft
tietiin
agioe
mig ine⸗
Audſmpiid
iinhin

ſgzinitin

q;tũ cũ oicimcollatione dicimꝰ velut
tm h̊ q; tü uluch aut oupiũ G̊ ad ülud:et
ſi qͥq aliud iſto mõ. Si at notare potue
rimꝰlocoꝛũ ſpacia vñ ⁊ quo veniat coꝛ

”õ

coꝛpus tẽpoꝛe metioꝛ qutdiu moueat
ex quo moueri icipit vonec dennat. Et
ſi nõ vidi ex quo cepit ⁊ perſeuerat mo

neri vt nõ videã cũ deſinit. nõ valeo me
tiri ni foꝛe ex quo videre incipio do/
nec oeſind. Qod ſi diu video tatümõ

lõgũ tẽp ee renuũcio:ñ ãt q;tum ſit qꝛ ⁊

pus qð mouet:vel partes eiꝰſi tanqᷓ; in
toꝛno mouet᷑ poſſumoicere qᷓ;tũ ſit tẽ
poꝛis ex quo ab illo loco vſq; ad illũ lo
cũ motcoꝛpoꝛis vel partis eiꝰ effectus
c.Cũuũ itaq; aliud ſit motꝰ coꝛpoꝛis: ali⸗
ud quo metimur:qᷓ;diu ſit qs nõ ſenti⸗
at qͥd hoꝛu potiꝰtepꝰoicẽdu ſt: laʒ ⁊
ſi varie coꝛpus aliqñ mouet aliqũ ſtat:
nõ ſolũ motũ eiꝰ ſed ẽc ſtatum tꝑe meti

mur ⁊ dicim tãtũ ſterit quatů motuz

c aut ouplo aut triplo ſtetit ad id quod
motũ cẽ:t ñi qͥd aliudnr̃a dimenſio ſiue
compꝛebenderit ſiue exiſtimauerit vt
dici ſolet plus minꝰ. Nõẽ ̊ tẽpꝰ coꝛ⸗
poꝛis motꝰ: ⁊ cõfiteoꝛ nibi dne ignoꝛar̃

me adhuc qͥd ſit tepꝰt rurſus ↄliteoꝛ mi

bi one ſcire me in tꝑe iſta dicere: ⁊ diu

meia loqui tꝑe.atq; idipſũ diu nõ eẽ

nini moꝛa tꝑis.Quomõ igit᷑ h ſcio quã
do qͥd ſit tẽpus neſcio: n foꝛte neicio

queadimodũu dicaʒ qo ſcio: Pei mihi qᷓ

neſcio ſaltẽ qd neiciã. Ecce de meꝰcoꝛã
te q; nõ metioꝛ ſicut loqu oꝛita eſt coꝛ
meu.Lu illuminabis lucernã meãꝗ dnñe
deus me illumina tenebꝛas meas. 0
ne tibi cõſitet᷑ aia mea cõfeſſione veri

dica metiri me tẽpoꝛa Itane de? me*

metioꝛ ⁊ quid metiaꝛ neſcio? Metioꝛ

motũ coꝛꝑis i tꝑe:itẽ ipſũ tẽpꝰnõ meti

oꝛ: An vero coꝛpoꝛis motũ metirer qᷓ;
Aiu ſituã: ⁊ qdiu hincilluc ꝑueniat niſi

AXl.

tẽpus ĩ quo mouet᷑ metirer. Iſpũ ergo

tẽpus vñ metior: An tꝑe bꝛeuioꝛ meti
mur lõgiꝰ:ſicut ſpacio cubui ſpaciũ trã
ſtri: Sic. n. videinur ſpacio bꝛeuis iylla
be metiri ſpaciü lõge ſyllabe atq; id oq
plũ dicere. Ita metimur ſpacia carinuʒ

ſpacijs verſuum: ⁊z ſpacia veriuũ pacijs

peauũ ⁊ ſpacia pedu ſipacijs iyllabaruʒ:⁊
ſpacia longax ſpacijs bꝛeuiũ nõ ĩ pagi
nis. Na eo mõ loca metimur ñ tꝑa. Sʒ
cũ voces pꝛonũciãdo trãſeũt ⁊ vicimꝰ
longũ carmẽ c.na tot verñibꝰ cõtexun
tur lõgi vſus:nã tot pedibꝰcõſtãt lögt
pedes: nã tot ſyllabis tedũtur lõge Iyl⸗
labe:na oupla ẽ ad bꝛeuẽ:ſi neq; ita cõ
pꝛehẽdit᷑ ceria mẽſura tꝑis:qnquidem
fieri põt vt ãplioꝛi ſpacio tꝑis ꝑionet ⸗
ſus bꝛeuioꝛ ſi pꝛoductiꝰ pnuũciet qᷓ; ion
gioꝛ ſi coꝛeptiꝰ:ita carmè ita pes ita ſyl
laba. Inde mihi viſũ ẽ n hil eẽ aliud tẽ
pus qᷓ; diſtẽſtonẽ.ſʒ cuiꝰrei neſcio:⁊ mi

rũ ſi nõ ipnus animi. Quid eniʒ metioꝛ

obſecro ðs meꝰ? dico.aut ĩdefinite lõ
giꝰẽ h̊ tp qᷓ; illud:aut ẽt definite du⸗
plũ ẽ h ad ulud. CLẽpꝰmetioꝛcio.Sed
nõ metioꝛ futuꝑ:qꝛ nõdũ ẽ. Sʒ nõ ineti
oꝛ pᷣſẽs:qꝛ nullo ſpacio tẽdit. Noõme
tioꝛ pteritu:qꝛ iã nõ ẽ. Quid gꝗᷓ metioꝛ⸗

An pꝛetereutia tꝑa ñ pterita. Sic. n. dẽ

xerdã. Inſite aie meꝰ attẽde te foxtit.

De adiutoꝛ nr̃ ipſe fecit nos ⁊ non ipſ
qꝗ nos. Attede vbi albeſcit veritas. Ecce
puta vox coꝛpoꝛiſ ĩcipit ſonare ⁊ ſonat
⁊ adhuc ſonat:⁊ ecce deſinit ſonare:iã

q; letiũ ẽ: ⁊ vox illa pterua ẽ.⁊ nõ ẽ iẽ
vox. Futura erat dteq; ſonarʒ: ⁊ nõ po
terat metiri:qꝛ nõdũ erat:⁊ nũc nõ põt
qꝛ iã nõ ẽ. Luc ergo poterat cum ſona
bat:qꝛ tũc erat qͥ metiri poſſʒ. Sʒ ⁊ tüc
nõ ſtabat.ibat enim ⁊ pꝛeteribat.An iõ
magis poterat. Pꝛeteriens enim tende
batur in aliquod ſpacium tẽpoꝛis quo

metiri poſſet:qm̃ pñs nullum hʒ ſpatiũ
Sig tunc poterat:ecce puta altera ce⸗
pit ſonare: æ adbuc ſonat cõtinnato te⸗
noꝛe ſine vlla oiſtictiõe. Metiamur eã
Dũ ſonat. Cũ eni ſonare ceſſauerit:iam
pꝛe rita erit:⁊ nõ erit que poſſii metiri.
Metiamur plane ⁊ dicamus quanta
R. Sed adhuc ſonat:nec metiri poteſt
nin ab initio ſui quo ſonare cepit viq;
ad finẽ quo deſiuit. Ipſuʒ quippe inter

uallũ metimur ab aliquo initio vſque

ad aliquẽ fint᷑. Quapꝛopter vox qᷓ non
dũ finua ẽ meuri nõ põt vt dicat᷑ qᷓ; lõ
ga vel bꝛeuii ſit:nec dici ant eq̃liſ alicui
aut aliq̃ fimpla vł oupla l! qͥd aliud. Cũ
aut finita fuerit iaʒ nõ erit. Quo pacto
igit᷑ metiri poterit: Et metimur tñ tꝑa
nec ea q̃ nõdũ ſũt: nec ea q ia nõ ſi: nec
ea q̃ nlła moꝛa extẽdunt: nec ea q tmi⸗
nos nõ habẽt. Nec futura ergo nec pꝛe
terita nec pꝛeſentia: nec pꝛetereuntia tẽ
poꝛa metimur: ⁊ metimur tamẽ tempo
ra. De creatoꝛ omniũ: verſus iſte octo
ſyllabarũ bꝛeuibꝰ⁊ longis alternat iyl⸗
labis. Quatnoꝛ ita q; bꝛeues pᷣma tertia
Inta ſeptima imple ſunt ad quattuoz
longas ſecũdã quartã ſextam octaud.
Pe ſingule adillas ſingulas vnplũ ha

bent tẽpoꝛis: ꝓnũcio ⁊ renuncio: ⁊ ita

ẽ quãtu ſentit᷑ ſenſu manifeſto qudtuʒ
ſenſus manifenꝰ ẽ. Dꝛeti ſyllaba lõgã
metioꝛ: eãq; ſentio habere bis im. Sed
cũ altera poſt alterà ſonat: ſi pnoꝛ bꝛe⸗
nis: lõga poſterioꝛ quomõ tenebo bꝛe⸗
uẽé: 1 quomõ eã lõgã menẽs applica⸗
bo:vt iueniã qð bis im habeat: qnqui⸗
dc lõga ſonare non incipit niſi bꝛeuie
ſonare deſtiterit: JIpſa quoq; lõgaʒ nõ
pũtẽ metioꝛ: qñ nin finuiâ non metioꝛ.
Eius ãt finitio pꝛeteruio ẽ. Quid g t qð
metioꝛ: Ubi ẽ quã metioꝛ bꝛeuis: Ubi

lõga quã metioꝛ: Ambe lonuerunt

Conieſſionum

auolauerũt pꝛetenerunt ia nõ ſunt: et
ego metioꝛ. Fidẽterq; rũñdeo qñ exerci

tato ſẽſu fidit᷑ illa ſimplã eẽ illã oupla

in ſpacio.ſ.tẽpoꝛis.neq; hoc poſſuʒ niſi

qꝛ pꝛeterierũt.Et finite ſunt. Nõ ergo
ipſas qᷓ iatnõ ſunt ſj aliqnid i memoꝛia

mea met ioꝛ: qo infixũ manet i te anima
pere qð ẽ: noli tibi obſtrepe turbis affe

ctionũ tnaꝝ. In te inquã tẽpoꝛa metioꝛ
affectionẽ quã res pꝛetereũtes in te fa⸗/

ciunt: ⁊ cũ ille pꝛeterierit manet. Jpſeʒ
metioꝛ pꝛeſentẽ: nõ eas q pterierũt vt fi

eret. JIpſã metioꝛ cũ tẽpoꝛa metioꝛ. Er/

go aut ipſa ſũt tẽpoꝛa aut ñ tꝑa metioꝛ

quid cũ metimur ſilẽtia: ⁊ dicim illud
ſilẽtiũ im tenuiſſe tꝑis q;tum illa vor ie

nuit? nõne cogitationè tẽdim ad mè⸗

ſurã vocis quaſi ſonaret vt aliqd de in
teruallis ſilentioꝝ i ſpacio tſꝑis renucias

re poſſimꝰ.nã ⁊ voce atq; oꝛe ceſſante
pagimus cogitãdo carmina ? verſus ⁊

quẽq; ſermonẽ motionuũq; dimẽſões
ã(libet ⁊ de ſpacijs tẽpoꝝ q;tũ illudad

ilud ſit renũciamnõ aliter ac ſi ea ſo⸗
nddo diceremꝰ. Si volnerit alidd edere

lõginſcul vocẽ: ⁊ cõſtituerit pꝛemedi⸗
tãdo qᷓ; lõgam futura ſit: egit vtiq; iſtt
ſpacio tꝑis in ſilentio:memoꝛieq; com
mẽdã ſ cepit edere illã vocẽ qͥ ſonat:do
nec ad ꝓpoſitum terminũ pducat᷑. Im

mo ſonuit ? ſonabit. na qð eius iã pa⸗

ratũ ẽ vtiq; ſonuit: qo at reſtat ſonabi

Atq; ua pagit᷑:dũ pnis ltẽtõ futupi pꝛe
teritũ traicit diminttiõe futuri creſcen
te pꝛeterito:oonec cõſumatione futuri

ſit totũ pꝛeteritum. Sʒ quõ minuik aut

ↄſumit fatuꝝ quod nõdũ ẽ᷑: Aut aus
creſcit pᷣteruũ qð iã nõ ẽ niſi q i aio

illud agit tria ſit: n 7 expectat t atte
dit ? memnit:vt id q expectat p id qᷣ

attẽdu traſeat ĩ id qo memineni

1

kratimmn

ihthetof

eitiinoee.

nemiußternn
yncnereſpnl

cigCuran a

adebert

ad ſeſed

etu iofntmie
ſ go noͤehl̃

eluprteritie⸗

iiatechin
ibnetenec

(bipeteitu⸗
(Wirmeratczdi
imn nerimen
Cpntonenpe

ſengtunenti

falcuf
(atconags

aniepöͤn
Checniapn
nlarietin
neohinan
ſigelsein
feclinofote

hpſtonin
does ctionest

lollorboni
febonnig

iſcndiztun

ſtaittnenenn
io mone

Mütnoomtos

Ppebentiſan
erhedeye
nobltnsn
fmieneli
Getient'
rtentdas
ekösch
Gehlcrdale

pömnfünin
rgönſtünmn
apungite
rins ni
ertina
oendiin
nenorciihen

eGinii

S
ninutg k
cinannt
mimdhign
ee tilnn

Liber

igit negat futura nõdũ eẽ: Sʒ tñ iaͤ eſt

in aio expectatio futuroꝝ Et qͥs negat
pꝛeterita iã nõ eẽ. Sʒ tñ adbucẽ ĩ aĩio
me moꝛia pᷣteritoꝝ.Et quis negat pꝛeſes

tẽpus carere ſpacio:qꝛ in pũcto pꝛterit

Sʒ tñ ꝑdurat attentio ꝑ quã pagat ad
eſſe qð aberat. Nõ igit᷑ lõgũ tẽpus fu⸗
turũ qð ñ ẽ: ſed lõgũ futuruʒlonga ex
pecta io futuri ẽᷣ. nec longũ pꝛeteritũ tẽ
pus qð nõ ẽ ſʒ lõguʒ pꝛeteritũ lõga me

moꝛia pꝛeteriti ẽ. Dicturus ſũ canticum

qð noui a te qᷓ; incipiãt in totum expe
ctatio mea extẽdit᷑.Cũ aũt ceꝑo q;tum
ex illo ĩ pꝛeteritũ decerpſero tẽdit᷑ ĩ me
moꝛia mea: atq; diſtenditur vita huius
actioniſ mee ĩ memoꝛiã ꝓpt᷑ qð vixi: ⁊ ĩ
expectationem ꝑꝑ quod oicturus ſum

piꝛeſens tamen adeſt attẽtõ mea ꝑ quã

traijciat qð erat fmturũ vt fiat pterituʒ
Qð quãto magis agit᷑:tãto bꝛeuiata ex
pectatiõe ꝓlõgat᷑ memo:ia: donec tota
expectatio ↄſumat᷑ cũ tota illa actio fi/
nita traãſierit i memoꝛid. Et qð ĩ toto cã
tico h ĩ ſingulis ꝑticulis eiꝰ ſit:⁊ qð in
ſingulis ſyllabis eiꝰ h in actione lõgio
re:cuius foꝛte particula ẽ illud cãticum
hocã tota vita hoĩs:cuius partes ſunt

oðs actiones bominis:hoc ĩ toto ſecu⸗

lo tilioꝝ bominũ:cuius partes ſũt oẽs
dite bominũ. Sed quoniam melioꝛ eſt
misicoꝛdia tua ſuꝑ vitaſ: ecce diſtenſio
eſt vita mea:⁊ me ſuſcepit dextera tua ĩ
oño meo mediatoꝛe lilio hois inter te
vnũ ⁊ nos mitos: młtis ꝑ młta vt ꝑ eũ

appꝛehbendã ĩ quo ⁊ appꝛehẽſus ſũ: ⁊ a

deterib oieb colligar ſequẽs vnum: p
terita oblitus:non ĩ ea q̃ futura ⁊ tran⸗
ſitura ſunt: ſed ĩ ea q̃ ante ſunt nõ diſtẽ
tus. ſed itentꝰ. lõ m viſtenſionem ſʒ
ſm intentionẽ ſequoꝛ ad palmã ſugne
vocatõis vbi audi vocè laudis iue et
cõtẽpler delectationem tuã nec venien

XI.

tẽ nec pꝛetereũtẽ᷑. Nũc vero ani mei in

gemitibus: 1 tn ſolatium meü vue pat᷑
meus eternus es At ego ĩ tẽpoꝛa eiſſi
lui quoꝑ oꝛdinẽ neſcio: ⁊ tumultuoſis
varietatibꝰ dilaniant᷑ cogitatiões mee:
ĩtima viſcera aie mee:donec ĩ te cõflnd

„

purgatus 2 liqdus igne amoꝛis tui: et

ſtabo atq; ſolidaboꝛ in teĩ foꝛma mea

veritate tua:nec patiar qõnes hoĩnm
qui penali moꝛbo plus ſitiũt q; capiut
2 dicũt.Quid faciebat deus anteq; fa/

ceret celũ ⁊ terrã: Aut qͥd ei venit ĩ me⸗

tẽ vt aliqd faceret: cĩ antea nunqnã ali
qd fecerit:Da illis dne bñ cogitare ad
dicãt: ⁊ inuenire qꝛ nõ dicit᷑ nũquà vbi
nõ é tpus. Qui g dieit᷑ nüqud ſᷣ eciſſe:

qq alind dicit ni nullo tpe feciſſe Cli

deãt itaq; nullũ tẽpus eẽ poſſe ſine cre

atura tua: 7 Deflnãt ipſaʒ vanitatẽ lod.

Extẽdant᷑ etiam ĩ ea q ante ſunt:⁊ ĩtel⸗

ligãt te anñ oĩa tẽpoꝛa etemum creato⸗
rẽ omniũ tẽ poꝑꝝ:neq; olla tpꝑa tibi eſſe
coeterna nec vllã creaturã etid ſi eſt ali

qua ſupꝛa tꝑa dñe dens meꝰquis ille ſi

nus ẽ alti ſecreti tui:? q; lõge inde me
picerunt cõ ſequẽtis delictox meozus.

Sana oculos meos:1 2gaudeant luci
tue. Certe ſ eſt tã grãdi ſcia ⁊ pſcia pol
léẽs aius cui cũcta pꝛeterita ⁊ futura ita
nota ſint ſeut mibi vnũ caticũ notiſſi⸗
mũ:nimirũ mirabilis anim iſte atq;
ad hoꝛoꝛẽ ſtupẽdus qppe quem iia ũ

lateat qcdd pactũ: ? quequiid relictũ ſe
cnlopꝑ ẽ: qnẽadmodũ ine non latet can

tantẽ illud cãticũ qund ? quantum ei

abierit ab exoꝛdio:quid ⁊ quamus reſttet

ad finẽ. Sed abũt vt tu cõditoꝛ vniuer
ſitatis conditoꝛ aĩarum ⁊ coꝛpoꝝ:abſit
vt ita noueris oĩa futura 2 pterus. L.06
ge tu lõge mirabilius lõgeq lecretius.

Meq; enim ſcut nota cantantis noin

ue canticũ audientis expectatione vo⸗

—

eum futurarum ⁊ memoꝛia pꝛeterita⸗
rum variatur affectus ſenſuſq; diſten

ditur:ita tibi aliquid accidit incõmuta

biliter eterno:hoc ẽ vere eterno creato
ri mentiu. Sicut ergo noſti in pᷣncipio
celũ ⁊ terraʒ ſine varietate noticie tue:
ita feciſti ĩ pncipio celũ ⁊ terrà ſine di/
ſtinctione actionis tue. Qu itelligit cõ
fiteat᷑ tibi:⁊ qui nõ ĩtelligit ↄfiteat᷑ tibi
O q; excelſus es:⁊ hamiles coꝛde ſiunt
domus tua.Lu eniʒ erigis eliſos: ⁊ nõ
cadut quoꝝ foꝛtitudo tu es. Amen.
Explicit liber vndecimus.
Inyucipit ouodecimus.
Ulita ſatagit coꝛ meũ dñe ĩ

plerũq; ĩ ſermone copioſa ẽ
egeſtas bumane intelligẽtie:qꝛ plus lo
quit᷑ inqſitio qᷓ; intẽtio:⁊ lõgioꝛ ẽ impe
tratione petitio:⁊ operonoꝛ ẽ man pal
ſans qᷓ; ſumẽs. Lenemus pꝛomiſſum.

Quis coꝛꝛupet illud: Si deus ꝓ nobis

quis ↄtra nos: Petite ⁊ accipietis:que
rite ⁊ iuenietis: pulſate ⁊ aperietur vo⸗
bis. Omnis eniʒ qui petit accipit: ⁊ que
rens inuenit:⁊ pulſanti aperiet᷑. Pꝛo/
miſſa tua ſũt.Et quis falli timeat cũ p/
mutit veritas: Cofitetur altitudini tue

bumilitas lingue mee:quoniã tu feci /

ſti celũ ⁊ terrà: hoc celu qð video ter⸗
rãq; quã calco.Unde ẽ hec terra quaʒ
poꝛto: Lua feciſti. Sʒ vbi eſt celum celi
Doimino de quo audiuimus ĩ voce pſal
mi:celũ celi domino terrã autẽ dedit fi
lus hominũ: Ubi ẽ celu qð non cerni⸗
mus:cui terra ẽ hoc omne qð cernimꝰ⸗

PHoc enim totũ coꝛpoꝛeũ nõ vbiq; to⸗

tum ita cepit ſpeciè pulchꝛa in nouiſũ⸗
mis:cui fundus ẽ terra noſtra:ſjʒ ad illõ
celũ celi etiã terre noſtre celũ terra eſt.
⁊c hoc vtrũq; maguũ coꝛpus nõ abſur/

Coniĩeſſionun

hac ĩopia vite mee pulſatuzʒ
vbis ſaãcte ſcripture tue:⁊ iõ

de terra ẽ ad illud neſcio quale celum:
qð domino eſt nõ filijs hominum. Et
nimirü hoc terra erat inuinbilis t incõ

poſua:⁊ neſcio que ꝓfuditas abyſſi ſu⸗
per quã no erat lux qꝛ nulla ſpes erat

ili Unde iuſſiſti vi ſcriberetur ꝙ tene
bꝛe erant ſuper abyſſum. Quid alid qᷓ

lucis abſentia. Ubi enim lux eſſet: ſ eet
miſ ſupereſſet eminẽdo ⁊ illuſtrando.
vbi ergo lux nondũ erat quid erat ad/

eſſe tenebꝛas niſi abeſſie lucem: Super

itaq; erant tenebꝛe qꝛ nuper lux aberat
ficut ſonus vbi non eſt ſilentium eſt: Et
quid eſt eſſe ibi ſlentiũ: nin ſonum ibi
non eſſe? Nonne tu domine docuiſti
hanc animã que tibi ↄfitetur?: Nõne iu
domine docuiſti me ꝙ pᷣus q; iſtam in
foꝛmem materiã foꝛmares atq; diſtin /

gueres non erat aliquid.nõ coloꝛ non

figura nõ coꝛpus non ſpiritus. non ta⸗

men omnino nibil erat quedam infoꝛ/

mitas ſine vlla ſpecie: Quid ergo voca
retur: quo etiã ſenſu tardioꝛibus vtcun

q; inſinuaretur nin vſtato aliquo vo⸗
cabulo:Quid autẽ in omnibus mundi
partibus reperiri põt ꝓpinquius infoꝛ
mitati omnimode q́; terra ⁊ abyſſus:
Moinus enim ſpecioſa ſũt ꝓ ſuo gradu

infimo qᷓ; cetera ſuperioꝛa ꝑlucida ⁊ lu

culẽta omnia. Cur ergo nò accipiaʒ in

foꝛmitatẽ materie quã ſine ſpecie fece⸗
ras:vnde ſpecioſũ munduʒ faceres ita

cõmode hominibus intimatd: vt appel

laretur terra inuinbilis ⁊ incõpoſua?

Et cũ in ea querit cogitatio quid ſenſus
attingat: ⁊ dicit nibi nõ ẽ intelligibil foꝛ

ma ſicut vua:ſicut iuſticia qꝛ materies

eſt coꝛpoꝝ neq; ſenſibilis:quonid quid
videat᷑ ⁊ quid ſentiat᷑ in inuiñbili ⁊ in⸗
cõpoſita nõ eſt.Dũ ſibi hec dicit buma

na cogitatio: conetur eà vel noſſe igno
rando vel ignoꝛare noſcendo. Ego vo

1

Nwrirſcigfttt
fmnonn neid
Ciſirtonnsent
iitleisnmniſt
icltenttean a

Stemnbcttb

laſAnthon
bntecchnikn
eſornastamet
fog creaſem

(ſappenm ne
imgſnenrents
fminsboftnen

hiſonbnton

Gplngiretomnof

1ſtnccher ceaan
Cleceienigein
enſirclen pls
föporei Cree
(ddeniäcmay
dun gädcirt⸗
ſeenibl intemm
tütmemnait
Mtüplenoni
Cpor ten yt
rone. Aina
ihnetsblieri
fittſeodfunn
nditmdig
Mipftemeg
nnironnin
ſhem ſoͤſthien
famertſün
ſeftnrnd,
mnuftednh
tianmeione
mincsdeſe
crtzlene

Mſeſ n

Kinnumn
nnſmninn
Plſeetnnin

vam gabft

SS

Wrrn
ubnmn
ennichtic
ENndücndd
Neniceſtlae:
rgre
Stwrckünnne
