neq; illi qͥ nõdũ qunt itelligere quẽad/
mModũ creet de tanq; excedẽtia vires ſin
as dicta recuſarẽt: 2 illi ò boc iã puũt ĩ q̊
libet verã ſniam cogitãdo veniſſẽt eaʒ
nõ pᷣrermiſſã ĩ paucis vbis tui famli re
perirẽt: ⁊ ſi ali alid vidiſſet ĩ luce vitai-:
nec ipſa ĩ eiſdẽ vbis itelligẽda deeſſet.
Sicut.n fõs paruo loco vberioꝛ ẽ plu
pibuſq; rinis ĩ amplioꝛa ſpatia flurũ mi
miſtrat qᷓ; qlibet eox riuoꝝ pmita lo⸗
coꝝ ab eodẽ fõte deducit᷑.ita narratio
piſpẽſato: is tui ſermocinaturis pluribꝰ
ꝓfutnra paruo ſermonis modulo ſca
tet fluéta liqde veritatis: vnde ſibi qſe;
xerũ qðo de his rebus põt hic illud ille
illud lõgioꝛes loquelarũ anfractira
bat. Alij.n. cũ hec vba legũt vel audiũt
cogitãt deũ quaſi hominẽ aut quaſ ali
quã molẽ imẽſa pᷣditã ptate nono quo
ã ⁊ repẽtino placito extra ſeipſa ſan⸗
iᷓ locis diſtãtibus feciſſe celũ ⁊ terram

duo magna coꝛpoꝛa ſupꝛa ⁊ ifra: qbus

ia ↄtinerẽtur. Er cũ audiũt dixit deus
fſiat illud ⁊ factũ ẽ illud:cogitãt vba ce⸗
pta ⁊ ſinita ſonãtia tpibus atq; trãſeũ⸗
tia poſt quoꝝ trãſitũ ſtatiʒ exiſteret qð
iuſſũ ẽ vt exiſteret.Et ſiquid foꝛte aliud
hoc modo ex familiaritate carnis opia
tur ĩ qdbus adhuc parunlis animalibus
dũ iſto humillimo genere vboꝝ tance;
materno ſinu eoꝝ geſtat᷑ ifirmitas ſaln
bꝛiter edificat᷑ fides:qua certũ habeant

2 teneãt deũ feciſſe omnes naturas qᷓs

coꝝ ſẽſus mirabili varietate circũſpicit.
Quarũ ſi quiſpiã quaſi vilitatẽ dictoꝝ
aſpernat: ⁊ extra nutritoꝛias cunas ſu⸗
per ba ĩbecillitate ſe extẽderit heu cadet
miſere:Et domine deus miſerere ne im
plumẽ pullũ ↄculcent qui tranſeũt vid
32 mitte angelü iuum qui eũ reponat iĩ

nido vt viuat donee dolet. Alil vo quis

bus hec verba nõ iam nidus ſed opacs
fructeta ſũt: vidẽt in eis latetes fructus
4 volitãt letäates ⁊ garriũt ſcrutantes ?
carpũt eos Uidẽt eniʒ cũ hec verba le⸗
guũt vel audiũt tua deus eterna ⁊ ſtabi⸗
liꝑmanſione cuncta pꝛeterita ⁊ futurs
tẽpoꝛa ſuperari: nec tamẽ quicq; eè tẽ⸗

poralis creature qð tu nõ feceris: cuiꝰ
volũtae qꝛ ideſt qð tu nullo modo mu
tata: vel que antea nõ fuiſſet eroꝛta vo
lũtate feciſti omnia nõ de te ſimilitudi

nem inã foꝛmã omniũ:ſʒ de nibilo diſ⸗

ſimilitudiné infoꝛmeʒ que foꝛmaretur

ꝓfſimilundinẽ tuâ recurrens ĩ te vnum

p captn oꝛdinato quantũ cuiq; rerum
in ſuo genere datũ ẽ: ⁊ fierẽt omnia bo

na valde:ſiue manedt circa te:ſiue gra⸗

datim remotioꝛi diſtãtia ꝑtẽpoꝛa ⁊ lo
ca pulchꝛas narrationes fiat aut patis
tur. Uidẽt boc ⁊ gaudẽt ĩ luce veritai

tue quãtuiũ bic valẽt. Et alius eoꝝ intẽ
dit in id qð dictũ eſt: in pncipio ſecn de

ns: ⁊ reſpicit ſapientiã pncipiuʒ: quia

loquitur ipſa nobis. Alius itidẽ inten/

dit in eadem verba: a pncipium intelli

git exoꝛdiũ rerũ conditarũ: ⁊ ſic accipit

in pncipio fecit: ac ſi diceretur pmo fe
cit. Atqʒ eis qui intelligunt in pꝛincipio
gð in ſapientia feciſti ce lũ ⁊ terram:ali
us eop ipſum celũ ⁊ terram creabilem
materia celi ⁊ terre ſic eſſe credii cogno
minatam. alius id foꝛmatas diſtincta
qʒ; naturas: alius vnam formatam ean
dẽqʒ ſpiritualẽ celi nomine aliam ĩifoꝛ
mem coꝛpoꝛalis materie terre nomme
Qui autẽ intelligunt in nominibus ce
li ⁊ terre adhuc infoꝛmẽ materiam de

qua foꝛmaretur celum ⁊ terra: nec ipſi
vno modo id intelligunt: ſed vnde con

ſumaretur itelligibilis ſenſibiliſq; eres

tura:alius tantũ vnde ſenũbus moles

Kuoapenfna
cunspnrusae
nohhalun d
Gtmrncai
ttitſesalius
usſolan rin
üſuſhiamas:
gineisſmn A
pichid eot
nobzuondd
Terri:niſtna
diccliee enine
pontlichoruan
ſelr meverhin.
ſeftwrefnolen
oe pot mniu
eandietin⸗
fpotenndi.Ci
nedeͤcefom
ddicoeue
uaeritnen
aiddicek
Poreſenrſe
ausſtonedi
bioqunor⸗

Molani oiff

luſceline⸗
nnni⸗ Urcune
lonuublier
hpiaeno⸗
ſpſthhelubo⸗
uugtomochf
Pheingeton
N
tiſiſeip
leſtnüͤn
uggin
nenos
ligpoſr
ſoncn
alne

enöinin
Ninakk
rin:mmün
ltetanzäirn
Bütwtdente⸗
rmnetnigt
umecönnitr
ctgöuer
vmin nilt
ſennunöortet
mignnüideſt
etngi
minimm’
S
nedaieſſtin
venmüce
ovinitin n

numninil

rigriiin
wntun

Liber

ita coꝛmoꝛa ſinu grandi còtinens pꝑſpi
cuas ꝓmptas que naturas.nec illi vno
modo qui iam diſpoſitas digeſtaſque
creaturas celũ ⁊ terrã vocari hoc loco
credũt:ſed alius inuiſibilẽ atq; viſibilẽ
alius ſolam viſibilẽ in qua luminoſuʒ
celũ ſuſpicimus ⁊ terraã caliginoſam q̃
q; in eis ſunt.At ille qui nõ alit᷑ accipit
in pꝛicipio fecit qᷓ; ſi diceret᷑ pꝛimo ſeẽ
nõ hʒ quomodoveracit intelligat celũ
⁊ terrã:niſ mam celi ⁊ terre intelligat
didelicet vniuerſe:ideſt intelligibił coꝛ
poꝛaliſq; creature.Si enĩ iam foꝛmatã
velit vniuerſam:recte ab eo queri pote
rit ſi hoc pᷣmo fecit os qͥd feceri: dein⸗
ceps:⁊ poſt vniuerſitatẽ nõ ĩueniet:ac
p hoc audiet ĩuit quomodo illud pᷣmo
n poſtea nibil. Cũ vero dicit pꝛimo in⸗
fſoꝛmẽ oeide foꝛmatã:nõ ẽ abſurdum ſi
modo ẽ idoneus diſcernere quid pᷣce⸗
dat eternitate:quid tꝑe:quid electione:
quid oꝛigine. Eternitate ſicut de oĩa:tẽ
poꝛe ſicut flos fructũ:electione ſicut fꝛu
ctus floꝛc: oꝛigine ſicut ſonꝰcantũ. In
his quatuoꝛ pꝛunũ ⁊ vltimũ que cõme
moꝛaui oifficillime ĩtelligunt᷑: duo me
dia facillime. Nãq; dñe rara viſio eſt ⁊
nimis ardua conſpicere ct᷑nitatẽ tuam
icõmutabiliter mutabilia facientẽ:ac ꝑ
H̊ᷣ pꝛioꝛc.Quis deinde ſic acuto cernat
aĩo vt ſine laboꝛe magno dignoſcer̃ va
leat quomodo ſit pꝛioꝛ ſonꝰ qᷓ; cantꝰ:iõ
q qꝛ catus ẽ foꝛmatꝰſonꝰ:⁊ eẽ vtiq; ali
qd nõ foꝛmatũ põt foꝛmari aũt qð nõ
eſt nõ põt:ſic ẽ pꝛoꝛ materies qᷓ; id qd
er ea fit. Nõ iõ pꝛioꝛ qꝛ ipᷣa efficit cũ po
tiꝰ fiat:nee pꝛioꝛ ĩteruallo tꝑis:neq; eĩʒ
pꝛioꝛe tꝑe ſonos edimus infoꝛmes ſine
catu ⁊ eos poſterioꝛi tꝑe in foꝛmam cã
tici coaptamus aut fingimꝰ:ſicut ligna
quibꝰarcha:vel argentuʒ quo vaſculuʒ
fabꝛicat᷑:tales quippe materie tꝑe euã

.XII.

pᷣeedunt foꝛmas reꝑ: que fiunt ex eis
in cãtu nõ ita cẽ.Cũ eni cantat:anditur
ſoneiꝰ. Nõ pꝛius ĩfoꝛmiter ſonat ⁊ de
ide foꝛmat᷑ ĩ cãtuʒ.Qð eni pꝛimo vtcũ
q; ſonuerit pᷣterit:nec ex eo quicqua re
peries qð pᷣſumptũ arte componas: et
iõ cãtus i ſono ſuo vertit᷑:qui ſoneius
materies ei eſt. Idẽ quippe format᷑ vt
cãtus ſit:⁊ iõ ſicut dicebam pꝛioꝛ mate⸗
ries ſonãdi qᷓ; foꝛma cantãdi nõ ꝑ faci⸗
endi potentiaʒ pꝛioꝛ:nec; eni ſonuſ eſt
cãtandi artifex:ſed cantãti aie ſubiacet
ex coꝛpoꝛe de quo catum faciat.nec tè⸗
poꝛe pꝛioꝛſimul eni cũ cãtu edit᷑.nec pᷣ
oꝛ electione nõ potioꝛ ſonus qᷓ; ctus:
quando qnidẽ cantus nõ tantum ſo⸗
nus:verũ etiam ſon ſpecioſus. Sʒ pᷣoꝛ
ẽ oꝛigine:qꝛ non cantꝰ foꝛmat᷑ ot ſonꝰ
Rt:ſed ſonꝰ foꝛmat᷑ vt cantus ſi. Poe
exemplo qni poteſt intelligat materis
rerum pꝛimo factam ⁊ appellatam ce⸗
lum ⁊ terraʒ nec tempoꝛe pꝛimo factà
⁊ appellatã celũ ⁊ terrã:quia ide facta
ſunt celũ ⁊ terra.nec tempoꝛe pꝛimo fa
cta quia foꝛme rerum exerunt tempoꝛa
illa autem erat infoꝛmis iãq; in tempo
ribus ſimul animaduertitur. nec tamen
de illa narrari aliqiid põt:niſi velut tẽ
poꝛe pꝛioꝛ ſit cũ pdatur extremioꝛ: qaꝛ
pꝛofecio melioꝛa ſunt ſoꝛmata qᷓ; ifoꝛ⸗
mia:⁊ pꝛeceduntur erernitate creatoꝛis
vt eſſent de nihilo vnde aliquit fieret.
In bac diuerſtate ſentẽtiaꝝ verarũ cõ
coꝛdidã pariat ipſa veritas: ⁊ deꝰ noſter
miſereatur noſtri vt legitime lege vta 7
mur pꝛecepti ſine pura charitate. Ac ꝑ
hoc ſi quis q̃rit ex me quid hoꝛũ mop⸗
ſes ille tuus famulus ſenſerit: nõ ſũt hi
ſermones confeſſionum mearum ſi ti⸗
bi confiteoꝛ neſcio:⁊ ſcio tamẽ illas ve
ras eẽ ſentẽtias exceptis carnalibus de
quibꝰ quãtũ exiſtimaui locutus ſum:
3 3

quos tamen bone ſpei paruulos hec ꝰ ili homini tuo ſine aliud ex eoꝛundẽ irfmeider!
ba libꝛi tui nõ territaàt alta humiliter ? boꝝ occaſione patefacias tu iñ paſcuas na d
panca copioſe. Sʒ oẽs quos ĩ eis vbpis nõ erroꝛ illudat.Ecce dne deus meꝰ qᷓ; gioidi
vera cernere ac dicẽ ſateoꝛ. Diligamus multa de pancis verbis q; inlta oꝛo e ihe unne
nos inuicẽ pariterq; diligamꝰ te deum ſcripſimus.Que noſtre vires que tẽpo⸗ leſe,unde
noſtrũ fontẽ vitatis:ſi nõ vanã:ſʒ ipſa, ra oibus libꝛis tnis ad iſtũ modũ ſuffi⸗ nnnnſeſ
ſitimꝰ.Eũdẽqʒ famulũ tnũ ſcripture hꝰ. ciãt: Sine itaqʒ me bꝛeuius ĩ eis ↄfiteri lepnmeruefun
ciſpenſatoꝛẽ ſpũ ſcõ plenũ ita honoꝛe tibi ⁊ eligere vnũ aliquid qð tu iſpiras Mare guuf
mus vt boc eüũte reue late cũ hec ſcribe⸗ neris veꝝ certũ ⁊ bonũ etiã ſi multa oc epeaetüet
ret attẽdiſſe credamꝰ qð ĩ eis maxime currerint vbi multa ocrurrere poterũt gigenereſn
T luce vitatis ⁊ fruge vtilitatis excellit. ea fide ↄfeſſionis mee: vt ſi boc dirroo Memnſkii
Itẽ cũ aliꝰdixerit h ſẽſit qð ego ⁊ aliꝰi⸗ qð ſenſit miniſter tuus recte atq; optie ua diſimuit
mo illud qð ego religioñꝰ me arbitroꝛ; id enim conari me oponet. Qò ſiaſſeen lhfinie
dicere cur nõ vtrũq; potiꝰ ſi vtrũqʒ de tus nõ fuero:id tamẽ dicã qð mibi pr lopuleme
ru c. Et ſidd tertiũ ⁊ ſid quarũ ⁊ ſidd eius vba veritas tua dicere voluerit.c q mnuſhli
aliud oĩno verũ qͥſpia ĩ his vᷣbis videt: illi quoq;ʒ oixit qð volui ntpſomun
cur nõ illa oĩa vidiſſe credat᷑ ꝑ quẽ deꝰ ber duodecimꝰ cipit tredecim?9. iinkanint
EInnus ſacras lr̃as vera ⁊ diuerſa viſuris⸗2ub uocò te deus meus miſes Mibmnheſ⸗
multoꝝ ſenbꝰ tẽperauit: Ego certe qõᷣ ricoꝛdia mea qui feciſti me: nnalleſnd
intrepidus de coꝛde meo ꝓnũcio ſi ad ? oblitũ tuinõ oblitus esi Mſanag
culm auctoꝛitat aliqd ſcriberè ſic mala⸗ uoco te ĩ aĩiaʒ meã quã pᷣpa⸗ ias
leʒ ſcribere vt qð veri qᷣſq; de his rebus — as ad capiẽdũ te ex deſide ſencde
capere poſſet mea vba reſonarẽt: q; vt rio qð ĩſpiras ei. Nlũc ĩuocatẽ te ne dee lin Nin
vnã ver ſniaʒ ad hoc apertiꝰponerẽ vt ſeras:quipᷣue qᷓ; innocarẽ pueniſti ⁊ in Andu
excluderẽ ceteras quaruũ falſitas me nõ ſtituiſti crebꝛeſcẽs multimodis vocibꝰ Inqucte
poſſet offendere. Nolo itaqʒ de meus vt audirẽ de longinquo ⁊ cõnerterer? fehgfinute
ti pceps eẽ: vt boc ill virũ de te meru vocãtẽ me inuocarè te. Lu eni ot de, Rauaſli
iſſe nõ credaʒ. Sẽſit ille oĩno ĩ his vpis leuiſti oĩia mala merita mea ne ret ibue ſz aene
atq; cogitauit cũ ea ſcriberet qcqd hic res manibus meis ĩ quiba te defeciet ſcobevil
veri potuimꝰiuenire:⁊ quicqd nos non pᷣueniſti oĩa bona merita mea vt retri⸗ ennalter
potuimꝰaut nõdũ poſſumꝰ: ⁊ tñ in eis bueres manib tuis quibꝰ me feciſti qꝛ it inne
ĩueniri põt Poſtremo one qͥ ðöus es ? ⁊ pꝛius qᷓ; eẽm tu eras. Nec er cin pꝛe nichesl
nõ caro ⁊ ſanguis.ſiqͥd homo minꝰ vi ſtares vi eẽm: ⁊ tamẽ ecce ſum et boni Kinciier
dit. nuũquid ⁊ ſpiritũ tuũ bonũ qͥ dedu tate tua pᷣneniste totũ boc qð me feci⸗ U ⸗ pbpete
cet me ĩ terrã rectaʒ latere potuit qᷣcqd ſti ⁊ vnde mefeciſti. Neq; enim eguiſti bltrtpen
eras in eis verbis tinpſe reuelaturus le me aut ego tale bonũ ſuʒ quo tu adiu⸗ liſnhree
gẽtibus poſteris eti ſi ille ꝑ quẽ dicta ueris dñe meus ⁊ deus meus: non vt ſonelun
lut vnd foꝛtaſſis ex multis veris ſniam tibi fic ſerniã quaſi ne fatigeris ĩa ẽdo fſnindſ
cogitaui: Qò ſi ita eſt:ſit igit᷑ illa quã aut ne minoꝛ ſit ptãs tua cares obſeaͤo hnimnie
cogitauit ceteris excellẽtioꝛ. Nobis ãt meo:nec; ot ſic te colã quaſ terrem xt irene
one aut ipſaʒ demõſtra aut quã placet ſis cultus ſi nõ te colã: ſʒ vt ſeruiaͤ tibi ⁊ nulai⸗
alterã verã.vt ſue nobis hoc qð etiam colã te vt õte mibi bene ſit a quo wihi Kun

noſnilgen

eſiendi
rönn
sſttrii
remisgsini,
Gnehmnt,
mielig
Amnd
eneeki
niſtamnnrt
niecſente
nminigi
pN
me Gint
ee
umpi
wookiisnich
Blchräüll
ſier
önedii
Cunin,
erie
eN
ic
—
166
un 6

Liber

Evt ſim cuibene ſit. Ex plenitudine qᷣp⸗
pe bonitat] tue creatura ua ſubſiſtit vt
bong qð tibi nibil ꝓpdeſſet nec de te eq̊
le tibi eẽt:tamè qꝛ ex te fieri potuit non
Deeſſet.Quid en m te ꝓmeruit celum ⁊
terra que leciſti in pᷣncipio:Dicãt quid
te ꝓmeruerũt ſpirittales coꝛpoꝛaleſq;
nature quas feciſti in ſapiẽtia tua:vt in
de pẽderẽt etià inchoata ⁊ ifoꝛmia que
q i genere ſuo vel ſpirituali vel coꝛpo
rali euntia i imoderationẽ ⁊ in longin
quã oiſſimilitudinẽ tuã: ſpirituale ſtoꝛ
m pꝛeſtãtius qᷓ; ſifoꝛmatũ coꝛpus eẽt:
coꝛpoꝛale autẽ ifoꝛmi pꝛeſtantius q; ſi
omnino mpil eẽt: atq; iia pẽderẽt i tuo
verbo iſoꝛmia niſi pidẽ verbũ reuoca/
vẽtur ad vnitatẽ tuã ⁊ foꝛmarẽtur ⁊ eſ⸗
ſent ab vno te ſũmo bono vniuerſa bo⸗
na valde Quid ie pꝓmeruerãt vt eſſent

ſltẽ iſoꝛmia que neq; hoc eẽnt niſi ex

te: Quid te pmeruit materies coꝛpoꝛa
lis vt eẽt ſaltẽ ĩuiſibilis 2 ĩcõpoſita: qꝛ
neqʒ hoc eèt niſi qꝛ feciſti eã: ideoq; te
Nꝛ nõ erat ꝓmereri vt eẽt nõ poterat:
Aut quid te ꝓmeruit ichoatio creatu/
re ſpiritualis vt ſaltẽ tenebꝛoſa fluita⸗
ret ſimilis abyſſo tui diſſimiliſ niſ ꝑ idẽ
Sbuz ↄuerteret᷑ ad idẽ a quo facta eſt
atq; ab eo illuminata lux fieret:quãuis
nõ equaliter iñ ↄfoꝛmis foꝛme equali
tibi:Sicut eniʒ coꝛpoꝛi nõ hoc ẽ eè qð
pulcbꝝ eẽ: alioqiuin defoꝛme eè nõ poſ
ſet:ita etiã creato ſpiritu nõ id eſt viue⸗
re qð ſapiẽter vinere:alioquin incõmu
tabiliter ſaperet. Bonũ aũt illi herere
tibi ſemꝑ ne qõ adeptus ẽ conuerſione
auerſione lumẽ amittat ⁊ relabatur in
ditã tenebꝛoſe abyſſo ſimilẽ.naʒ ⁊ nos
qui ſʒʒ animã creatura ſpiritualis ſumꝰ
anerſi a te noſtro lumine ĩ ea vita fui/
mus aliquãdo tenebꝛe: ⁊ ĩ reliquijs ob
ſeuritatis noſtre laboꝛamus donec ſi/

Axi.

mus iuflitia tua in vnico tno ſtent mon

tes dei.naʒ indicia tua fuimꝰ ſiciun abyſ
ſus multa. Qðõ aũt in pᷣmis aditionibꝰ
dixiſti fiat lux ⁊ facta ẽ lux:nõ incõgru
enter hoc ĩtelligo ĩ creatura ſpũali:qͥa
erat iam qualiſcũqʒ vita quã illumina⸗
res. Sʒ ſicut nõ te ꝓmeruerat vt eẽt tał
vita que illuminan poſſet:ita nec cũ ia
eẽt ꝓmernit te vt illuminaret.neq; eni
eius ĩfoꝛmitas placeret tibi ſi nõ lux fie
ret: nõ exiſtẽdo ſed intuẽdo illuminan
tẽ lucem eiq; coherẽdo vt ⁊ qocũqʒ vi⸗
nit: ⁊ qð beate viuit nõ deberet niſ gra
tie tue ↄuerſa ꝑ cõmutationẽ melioꝛeʒ

ad id qõ neqʒ ĩ melius neqʒ i deteriꝰcõ

mutari põt:qð tu ſolus es qꝛ ſolus ſim
pliciter es cui nõ eſt aliud viuere:alind
beate vinere:qꝛ tua btitudo tu eſ.Quid
ergo tibi deeſſet ad bonũ qð tu tibi es
etid ſi iſta vel omnino nulla eẽnt: vel ĩ⸗
foꝛmia remanerẽt:que nõ ex indigẽtia
feciſti ſ ex plenitudĩe bonitatis tue co
bibens atqʒ cõuertens ad foꝛmam nõ
vt tanq; fuum gaudiuʒ compleatur ex
eis. Perfecto enim tibi diſplicet eoꝛum
imperfectio:vt ex te perficiantur ⁊ tibi
placeãt: non autem imperfecto tanqᷓ;
⁊ tu eoꝛum perfectione perficiedus ſis

Spiritus enim tuus bonus ſuperfere⸗
batur ſuper aquas nõ ferebatur ab eis

tanq in eis requieſceret: in quibus eniʒ
requieſcere dicitur ſpiritus tuus bonꝰ:
bos in ſe requieſcere facit:ſed ſuperfe/⸗
rebatur ĩcoꝛꝛuptibilis ⁊ ĩcõmutabilis
volũtas tua ipſa in ſe ſibi ſufficiens ſup

eã quã feceras vita: cui hͥ nõ ẽ viuẽ qð

beate vinere:qꝛ viuit ctid fluitans in ob
ſcuritate ſua:cui reſtat conuerti ad eu⸗
a quo facta eſt:⁊ magis magiſq; viuere

apud fontẽ vite ⁊ ĩ lumine eius videre

lumen: ⁊ pfici ⁊ beari ⁊ illuſtrari.Ecce
apparet mihi in enigmate trinitas qo
3 4

es ðs mens:qm̃ tu pater ĩ pᷣncipio ſapi
entie nre:qð ẽ tua ſapia de te nata eqᷣ⸗
lis tibi ⁊ coeterna.i.ĩ filio tuo feciſti ce
lũ ⁊ terra.Et multa diximus de celo ce
li ⁊ de terra iuiſibili ⁊ icompoſita ⁊ de
abyſſo tenebꝛoſa ſᷣm ſpũaliſ ifoꝛmita/⸗
tis vagabũda deliquia:ni ſi cõuerteret
ad eũ a quo erat qliſcũq; vita:⁊ illum i
natõe fieret ſpecioſa vita:⁊ eẽt celuʒ ce
li ei qð inter aquam ⁊ aquã poſtea fa
ctũ ẽ:⁊ tenebaʒ iã iã patrẽ in dei nomi
ne qͥ fecit hec:⁊ filiũ ĩ pncipio in nomie
ĩ quo fecit hec:⁊ trinitatẽ credẽs deum
meũ ſicut credebã. Querebà in eloqis
ſcĩis eius:⁊ ecce ſpũs eiꝰſuꝑferebat᷑ ſuꝑ
aquas.Ecce trinitas õs me pat᷑ ⁊ filiꝰ
⁊ ſpũs ſcũs creatoꝛ vniuerie creature
ſue.Sed qͥ cã fuerat o lumẽ vidicũ tibi
admoneo coꝛ meũ ne me vana doceat
diſcute tenebꝛas eiꝰ:⁊ dic mihi obſecro
te per matrẽ charitatem:obſecro te dic
mihi q̃ cã fuerat vt poſt noĩatum celũ
⁊ terrã iuiſibilẽ ⁊ ĩcõpoñità ⁊ tenebꝛas
ſuꝑ abyſſum:tũ demu ſcriptura tua no
minaret ſpm̃ iuuũ.An qꝛ opoꝛtebat ſic
eũ iuſinuari: vt diceret᷑ ſuꝑferri:⁊ non
poſſet hoc dici nili pꝛius illud comme⸗
moꝛaret᷑:cui ſuꝑſerri ſpũs tuus poſſet
⁊ intelligi: Nec patri enĩ nec filio ſuꝑ⸗
ferebat᷑:nec ſuꝑferri recte dicẽt᷑: ſi nul⸗
li rei ſuꝑferret᷑. Pꝛiui g dicẽdũ erat cui
ſuꝑferret᷑:⁊ deinde ille quẽ nõ oporte⸗
bat alit᷑ commemorari niii vt ſuꝑferri
diceret᷑. Cur g inſinuari eum alit᷑ non
opoꝛtebat niſi vt ſuꝑferri diceret᷑: Jam
binc ſequat᷑ qui poteſt itellectu apoſto
lü tuum dicẽtẽ qꝛ charitas tua diffuiſa
ẽ ĩ coꝛdibus nĩis ꝑ ſpm ſcũm qui datuſ
c nobis:⁊ de ſpũalibꝰ docẽtẽ ⁊ demon
ſtrãtẽ ſuꝑeminẽtem viam charitatis ⁊
ſtectentẽ genua pꝛo nobis ad te vt cogꝗ
Kcamus ſugeminentem ſciam charitat

Confeſſionum.

xpᷣi. Ideocꝑ ab initio ſuꝑeminẽs ſupſer

rebat᷑ ſuꝑaquas.Cui dicaz quomodo

dicã de pondere cupiditatis ĩ abꝛuptã
abyſſum ⁊ de ſubleuatione charitatis
ꝑ ſpũm tiuum qui ſuꝑferrebat᷑ iuꝑ aqᷣs
Cui dicam: Quomodo dicâ: Mergi⸗
mur ⁊ mergimus:nec; eni loca ſunt qͥ
bus mergimur ⁊ mergimꝰ. Quid ſimi/
lius ⁊ quid diſſimilius. Affectus ſunt
amoꝛes ſunt ĩmunditia ſpns noſtri de
fluẽs inferi amoꝛe curaxꝑ: ⁊ ſcitas tua
attolẽs nos ſuperi amoꝛe ſecuritat vt
ſurſum coꝛ hẽamus ad te vbi ſpũs tuꝰ
ſuꝑfert᷑ ſuꝑ aquas ⁊ veniamus ad ſuꝑ⸗
eminẽtem redqeʒ cũ ꝑtranſerit aĩa nr̃a
aquas que ſunt ſine ſubſtãtia. Defluxit
angelus deſfluxit aĩa hoĩs: ⁊ indicaue⸗
rüt abyſſuʒ vniuerſe ſpualis creature in
ꝓfundo tenebꝛoſo:niſi dixiſſet ab ini⸗
tio fiat lux: ⁊ lacta ẽ lux:⁊ inhereret ti⸗
bi oĩ obediẽs itelligentia celeſtis cimn
tatis tue ⁊ reqᷣeſceret in ſpũ iuo qui ſu⸗
ꝑfert᷑ icommutabilit᷑ ſuꝑ oẽ mutabile.
Alioquĩ ⁊ ipᷣm celũ celi ſenebꝛoſa abyi
lus eſſet in ie:nüc aũt lux ẽ ĩ oño.Naꝛ
ipſa miſera ĩquietudine defluentiũ ſpi⸗
rituum ⁊ iudicãtiũ tenebꝛas ſuas nuda
tas veſte luminis tui:ſatiſ oñdis q; ma
gnã creaturã rõnalẽ feceris cui nullo
modo ſufficit ad btãm requieʒ quicqᷣͥd
te minus ẽ:ac ꝑ ̊ nec ipſa ſbi. Cu eniʒ
ðs noſter illuminabis tenebꝛas niĩss.
Ex te oꝛiunt veſtimẽta nr̃a: ⁊ tenebꝛe
noſtre ſicut meridies erunt.Da mibite
ðᷣs nieꝰ:redde mibi:te enĩ amo:⁊ ſi paꝝ
ẽ amè validius. Nõ poſſum metiri vt
ſciã quantũ deſit mibi amoꝛis ad id qᷣ
ſatis ẽ: vt currat vita mea in amplexus
tuos nec auertat᷑ donec abſcõdat᷑ ĩ ab
ſcõdito oultuſ tui. Hoc tantũ ſcio:quia
male mibi ẽ pꝛei te nõ ſoli extra me i
i meipſo: ⁊ oĩs mibi copia que de me

Li

(tnstneet⸗
ſiutitgine

iancan

Wionnund
thornem
fſco t

nüdeſpatm
un dictuergn
loculde do
tuum In donn
fuenurreces
Plueanolitne

Uatbennlitn

Vybeu plin
nocerrnin
Oendauinunn
imn iriin
un iifn
nnoltad
lüdmmt
—
rmtnnt:
nrimemetof
Mrornudn
Eanstinn
ſbiceckttitn
ſpenoigeen
ngkſrimnt
(humiorhdn
mnunnhide
firppcglaen
iginmtine
übenrnn
(atiosnt
lipnonme
üiugleretn
fagi

tmenne
ſmiin u
hamnteti
mn inkrtid
tcnilrtam

Atiiſgin.
tigi

ieni niis
ümtur,
i
alim,
Camng,
ntunnin,

Liber

nõ eſt egeſtas eſt. Nũquid ant pr̃ aut

filius nõ ſuꝑferrebat᷑ ſupaquas.Si tã
q; loco ſicut coꝛpus nec ſpũs ſcũs. Si

aũt ĩcommutabilis diuinitatis eminen
tia ſuꝑ omne mutabile: ⁊ pat᷑ ⁊ filius ⁊
ſpũs ſcũs ſuꝑferebat᷑ ſup aquas.Cur g

tantũ de ſpũ tuo dictũ ẽ. Cur de illo tã
tum dictũ ẽ:quaſi locus ibi eſſet qͥ non

ẽ locuſ:de quo ſolo dictũ ẽ qð ſit donũ
tuum. In dono tuo requieſcimꝰ ibi te
fruemur reqͥes noſtra locus nr̃. Amoꝛ
illuc attolit nos:⁊ ſpũs tuus bonus ex

altat humilitatẽ nr̃am de poꝛtis moꝛt

In bona volũtate pax nobis t᷑. Coꝛpꝰ

pondere ſuo nitit᷑ ad locũ ſuum. Pon⸗

dus nõ ad ima tantũ eſt:ſed ad locum

ſuum. Ignis ſurſum tendit:deoꝛſuʒ la

pis. Põderibus ſuis cogunt᷑: loca ſna
petunt.Oleũ ĩfra aquam fuſum ſupꝛa

aquam attollit᷑:aq̃ ſupꝛa oleũ fuſa ĩfra

oleũ demergit᷑. Põderibꝰ ſuis cogunt
loca ſua petũt. Minus oꝛdinata ĩquie
ta ſunt:oꝛdinant᷑ ⁊ quieſcũt. Pondus
meũ amoꝛ me eo feroꝛ quocũq; feroꝛ.
Dono tuo accèdimur ⁊ ſurſuʒ ferimur
iardeſcimus ⁊ imus.aſcẽdimꝰ aſcẽſio⸗
nes ĩ coꝛde:⁊ cãtamus cãticũ graduuz.
Jsne tuo:igne tuo bono ĩardeſcimꝰ et
imus:qm ſurſum imus ad pacẽ bierlm
quoniam iocũdatus ſum in ijs que di/
xerunt mihi ĩ domum domini ibimus:
vbi nos collocauit volũtas bona vt ni
bil velimus aliud qᷓ; pmanere illic ĩ ei⸗
nũ. Beata creatura qͥ nõ nouit aliõ oũ
eſſet ipſa aliud niſ dono tuo quod ſu⸗s
ꝑfert᷑ ſuper omne mutabile:mox vxt fa⸗
cia attolleret᷑ nullo ĩteruallo tempo
rie in ea vocatione qua dixiſti fiat lux:
2 facta ẽ lux. In nobis eni diſtiguit᷑ tẽ
poꝛe qð tenebꝛe fuimuſ ⁊ lux efficimur
in illa vero dictũ eſt quid eẽt niſi illuĩa
ret᷑:⁊ ita oictũ ẽ quaſi pꝛius fuerit fin/

Sõð

xa ⁊ tenebꝛoſa:vt appareret ca qua di
ctũ eſt vt aliter eſſet.i.vt ad lumen ĩde
ficiens cõuerſa lux eſſet.Quipõt intel

ligat:qui non poteſt a te petat. Ut qᷣd

mihi moleſtus eſt quaſ ego illumineʒ
vllũ hominem venientem ĩ hũc mũdũ.
Trinitatem omnipotentem quis intel
ligit.Et quis nõ loquit᷑ eã:ſi tamẽ inteł
ligit eam. Rara anima que cum de illa
loqᷣtur ſciat quid loquat᷑.Et cõtendũt
2 dimicant ⁊ nemo ſine pace vidit iſtã
viſonem. Uellẽ vt hec tria cogitarent
homines in ſeipſis. Longe ad aliõ ſũt
iſta tria quam illa trinitas. Sed dico
vbi ſe exerceant ⁊ pꝛobent ⁊ ſentiãt qᷓ;
longe ſunt.Dico autem hec tria eẽ no⸗
ſce velle. Sum eniʒ ⁊ noui ⁊ volo.Suʒ
ſciẽs ⁊ volẽs:⁊ ſcio eẽ me:⁊ velle vt ſiʒ
⁊ dolo eẽ ⁊ ſcire. In his igitur tribꝰqᷓ;
ſit inſeparabilis vita ? vna dita ?⁊ vna
mens ⁊ vna eſſentia:qᷓ; deniq; inſepa⸗
rabilis diſtictio:⁊ tũ diſtinctio videat qͥ
poteſt. Certe coꝛã ſe eſt:attendat in ſe
⁊ videat ⁊ dicat mihi. Sed cũ ĩuenerit
in his aliquid ⁊ dixerit:non iam ſe pu⸗
tet inueniſſe illud qð ſupꝛa iſta eſt ĩcõ⸗
mutabile qð ẽ ĩcommutabiliter ⁊ ſcit
ĩcommutabiliter ⁊ vult icommutabili
ter:⁊ vtrum pꝛopter tria hec ⁊ ibi trini
tas an ĩ fingulis hec tria vt terna ſingu
loꝛum ſint:an vtroꝛum que miris mo⸗

dis ſimpliciter ⁊ multiplr ĩfinito ſibi in

ſe fini quod eſt ⁊ ſibi notum ẽ ⁊ ſibi ſuf
ficit icommutabiliteridipſum copioſa
vnitatis magnituqine:quis facile cogi⸗
tauerit:quis vllo modo dixerit:qͥs quo
libet modo tempoꝛe pꝛonunciauerit.p
cede in cõfeſſione fides mea dic dno
deo tuo.Sancte ſcẽ ſancte domine ðs
meus in nomine tuo baptiʒati ſumꝰpa
ter ⁊ fili ⁊ ſoũs ſancte:i nomine tuo ba
ptiʒamus pater ⁊ fili ⁊ ſpũs ſancte:qꝛ⁊

Confeſſionum

babens iĩd ſpiritus pꝛimitias penes ens

apð nos ĩ chꝛiſto ſuo fecit deus celũ ⁊
terrã ſpuales ⁊ carnales eccleſie ſue: ⁊
terra noſtra anteq; acciperet foꝛmam
doctrine inuiſibilis erat ⁊ incompoſita
⁊ ignoꝛãlie tenebꝛis tegebamur quoni
am pꝛo miqtate erudiſti bominem ⁊ iu
dicia mua ncut multa abyſſus. Sed qa

ſpũs tuus ſuꝑferebat᷑ ſuper aquam nõ

reliquit miſeriaʒ nr̃aʒ miſericoꝛdia mia
⁊ dixiſti fiat lux. Penitentia agite ap⸗
ꝓpinqᷣbit enĩ regnũ celoꝝ. Penitẽtiam
agite fiat lux.Et quoniam conturbata
erat ad noſipos aia noſtra commemo
rati ſumus tui oñe de terra ioꝛdanis et
de mõte:eq̃li tibi:ſed paruo ꝓpter nos:
⁊ diſplicuerũt nobis tenebꝛe noſtre et
cõuerſi ſumus ad te ⁊ facta ẽ lux:⁊ ecce
fuimus aliqñ tenebꝛe:nũc aũt lux ĩ do
mino:⁊ tamen adhuc per fidẽ:nõdum
per ſpẽm ambulamꝰ. Spe enĩ ſalni fa⸗
cti ſumus. Spes aũt q̃ videt᷑ nõ ẽ ſpes.
Adpuc abyſſus abyſſum iuocat:ſed iaʒ
nõ ĩ voce cataractarum tuaruʒ. Adbuc
⁊ ille qui dicit non potui vobiſ loqui q̃
ſi ſpualibus ſed quaſi carnalibus: etiaʒ
ipſe nõdũ ſe arburatur: cõpꝛehendiſſe
2 q̃ retro oblitus in ea q̃ ante ſunt extẽ
dit᷑ ⁊ ingemiſcit grauatus ⁊ ſitit aima
eius ad oñſm viuum quẽadmodũ cer⸗
uus ad fontes aquarum ⁊ dicit quan⸗
do veniam:habitaculum ſuum qð ð ce
lo eſt ſuꝑindui cupiẽs: ⁊ inuocat iferi
oꝛem abyſſum dicens: Nolite confor
mari huic ſeculo:ſed refoꝛmamini ĩ no
uitate mentis veſtre ⁊ nolite pueri effi
ci mentibus:ſed malitia paruuli eſtote
in mẽtibus pfecti ſitis. Et o ſtulti gala
the quis vos ſaſcinanit?: Sed iaʒ non ĩ
voce ſua:in tua enĩ qui miſiſti ſpũʒ tuũ
de excelſis ꝑ euʒ qꝗ aſcẽdit ĩ altũ:⁊ ape/
ruit cataractas donoꝛum luoꝛum: vt
ſuminis imperus letificaret ciuitatem
tuam. Illi eni ſuſpirat ſponſi amicus

ſea adhuc in ſemetipſo ingemiſcẽs ado
ptionẽ expectans redẽptionẽ coꝛpoꝛis
ſui:illi ſunpirat. Membꝛũ ẽ eniʒ ſpoſe
illi ʒelat: amicus c.n.ſponſi.illi ʒelat ñ

ſibi quia in voce cataractarũ marũ nõ

in voce ſua inuocat alterã abyſſum cni
ʒelans timet ne ſicut ſerpẽs euà decepit

aſtutia ſua ſic ⁊ eoꝝ lenſus coꝛꝛupaàtur

a caſtitate que eſt in ſponſo nro vnico
tuo.Que ẽ illa ſpeciei lux cũ videbimus
eũ ſicuti ẽ:⁊ traͤſierint lachꝛyme qͥ mibi
facte ſunt panis die ac nocte cũ dicitur
mihi quotidie vbi ẽ deus tuus: Et ego
dico deus meꝰ. Ubi es ecce vbies: Re
ſpiro in te paululũ cũ effüdo ſuper me
aĩazʒ med in voce exultationis ⁊ cõſeſſi
onis ſoni feſtinitatem celebꝛdtis: ⁊ ad
buc triſtis ẽ:quia relabit᷑ ⁊ fit abyſſus
vel potius ſentit adhuc ſe eſſe abyſſum
Dieit ⁊ fides mea quã accẽdiſti ĩ nocte
ante pedes meos. Quare triſtis es aiĩa
mea ⁊ quare conturbas me: Spera in

dño.Lucerna pedibꝰ mus verbũu eius.
Spera ⁊ perleuera donec tranſeat nox

mater iniquoꝝ:donec tranſeat ira cmi
cuiꝰfilij ⁊ nos fuimꝰaliquãdo tenebꝛe:
quarũ reſidua trabimꝰ ĩ coꝛpoꝛe ꝓpter
peccarũ moꝛino donec aſpiret vieſ? re
moueant᷑ tenebꝛe. Spera in domino.
Mane aſtabo ⁊ cõtẽplaboꝛ:ſemꝑ con
fiteboꝛ illi. maue aſtabo ⁊ videbo ſalus
tare vult mei onʒ meũ.qui viuificauit:
⁊ moꝛtalia coꝛpoꝛa nr̃a ꝑꝑ ſpirituʒ qui
babitat in nobis:qꝛ ſuper inten noſiꝑ
tenebꝛoſum ⁊ flunidũ miſericoꝛditer ſu
perferebat᷑. Unde in hac ꝑegrinatione
pignus accepimus:vt ia fimus lux ouʒ
adhuc ſpe ſalui facti ſumus:⁊ filij lucis
2 filij diei:nõ filij noctis neq; tenebꝛaꝑ
quod tamen fuimus iter quos ⁊ nos .
iſto adhuc incerto bumane vite noſirs

—

ediideg

Oiunnosdiſe⸗
en'gnodn

czſaNainbo⸗

ſonincorunel

vnoſterfeciſti

Goianisſmne
(Cüeniplicad
eliseneckt ſ
enin auctoꝛe⸗

unchiichi

lales er uoe

Uſbdlleirſa⸗
ſchenohonine⸗
fſͦ deſtet
Mulbitni cn
sluoenoe⸗

ſcooſackinodes
cſchnein
wsde deeiin

ſercingaet

Hierentndie

nöͤciſtorpe
morioeonu f⸗

eras, Clicen

fütnoniite
lun gno ſbre
mtnüſpiiei
ſeehename
luai ſteg
ludeſtnente,/
inrit deimn
lue deeci
iiſenooi⸗
higiuce
Renici nei
fukgus
kundibe
Moncant
winmi
Nmmi

Nasirheig

amnant
Nwocn uaidt
tieeſenloc

iſtnſone.

iderectin
deſbetarurt
Dstehr
octnluarttd1
unr itt
nuiuli
Ns Onnne
Nect'Ns
mmmunmt
out
ün unite
Ntmmian
voenutfſ
r gun
etchimnt
1. ic
ſ

tu ſolus diuidis qui pꝛobas coꝛda nrᷣs
2 vocas lucem diẽ ⁊ tenebꝛas noctem
Quis.n.nos diſcernit niſi tu Quid aũt
habemꝰ quod nõ accepima te ex eadẽ

maaſſa vaſa in houoꝛẽ:ex qua ſũt ⁊ alia

facta in cõtumelid: Aut quis niſi tu de
us noſter feciſti nobis firmamẽtũ au/
ctoꝛitatis ſim nos ð ſcriptura tua dĩna
Celũ eni plicabit᷑ vt liber: ⁊ nunc ſicut
pellis extẽdit ſuper nos. Sublimioꝛis
enim auctoꝛiratis eſt tua diuina ſcri⸗
ptura cnʒ iã obierint iſta moꝛtẽè illi moꝛ
tales per quos eã diſpẽſaſti nobis.Et
en ſcis dne tu ſcis quẽadmodũ pellibuſ
indueris homines cũ peccato moꝛtales
fierẽt. Unde ſicut pellẽ extẽdiſti firma⸗
mẽtũ libꝛi tni concoꝛdes vtiq; ſermo⸗
nes tuos:quos ꝑ moꝛtaliũ miniſterinʒ
ſuppoſuiſti nobis. Nãq; ipſa eoꝛũ moꝛ
te ſolidamẽtũ auctoꝛitatis in eloquijs
tuis per eos editis ſublimiter extendit
ſuper oĩa que ſubter ſũt. Quod cũ hic
viuerent nõ ita ſublimiter extentũ erat
nõdũ ſicut pellẽ celũ extenderas nõödũ
moꝛtis eoꝛũ famã vſquequaq; dilata⸗
neras. Uideamꝰone celos oꝑa digito/
rũ tuoꝛũ diſſerena oculis noſtris nubi
lum quo ſubterxiſti eos. Jhi ẽ teſtimoni
um tuũ ſapiẽtiã pꝛeſtãs paruulis. Per
fice veus meꝰ laudè tua ſer oꝛe ifãtium
⁊ lactẽtiũ. Neq;.n.nouimꝰ alios libꝛos
ita deſtruentes ſuꝑbiã:ita deſtruentes
inimicũ ⁊ defenſoꝛẽ reſiſtẽtẽ recõriliati
oni tue defẽdẽdo peccata ſua. Nõ no⸗
ui dñe nõ noui alia tã caſta eloquia q̊
ſic mihi perſuaderẽt cõfeſſonẽ᷑: ⁊ leni/⸗

rẽt cernicẽ meã ingo tuo ⁊ inuitarent

colere te gratis. Intelligã ea pater bo⸗
ne:da mihi hec ſubterpoſito qꝛ ſubter⸗
poſitis ſolidaſti ea. Sunt alie aque ſuꝑ
boc firmamẽtũ credo ĩmoꝛtales ⁊ a ter

rena conuptione ſecrete laudẽt nomẽ

tnũ:landent te ſuꝑ celeſtes popnli aàge
loꝛũ ruoꝝ qͥ nõ opꝰ hñt ſuſpicere firms
mẽètũ boe:⁊ legendo cognoſcere verbũ
tuũ. Ulidẽt.n.faciẽ tuã ſẽp:⁊ ibi legũt ſ
ne ſyllabis tpuʒ: qͥd velit e᷑na volũtas
tua:legũt eligũt ⁊ diligunt ſẽꝑ legut ?
nũqᷓ; ptit qð legũt eligdo.n. æ diligẽ
do legũt ipſã ĩcõmutabilitatẽ ↄſilij tui.
n claudit᷑ codex eoꝝ nec plicabit᷑ liber
coꝝ qꝛ tu ipe illis H es:⁊ es ĩeternuʒ:qꝛ
ſup hoc firmamẽtũ oꝛdinaſti eos quod
firmaſti ſuꝑ ĩfirmitatẽ inferioꝛũ popu⸗
loꝛũ vbi ſuſpicerent ⁊ cognoſcerẽt miſe
ricoꝛdià tud tẽpoꝛaliter enũcidtẽ te qui
feciſti tẽpoꝛa. In celo.n.dñe miſericoꝛ
dia tua:⁊ veritas tua vſq; ad nubes.tra
ſeunt nubes:celũ ãt manet. Cranſeunt
pᷣdicatoꝛes verbi tui ex bac vita ĩ aliam
vitã:ſcriptura vero tua vſq; in finẽ ſecu
li ſupꝑ populos extẽdit᷑. Sʒ celũ ⁊ terraʒ
trãſibũt ſermones ãt tni ñ trãnbũt: qm̃
⁊ pellis plicabit᷑:⁊ fenũ ſuꝑ qð extẽde⸗
bat᷑ cũ claritate ſua pᷣteriet: verbũ ãt iu
nʒ manet ĩ eternũ:qð nunc ĩ enigmate
nubiũ ⁊ ꝑ ſpeculũ celi nõ ſicuti ẽ apꝑet
nobis:qꝛ nos qᷓ;iſ filio tuo dilecti ſimꝰ
nõdũ apparuit qð erimꝰ. Attẽdit ꝑ re⸗
tia carnis ⁊ blãditꝰ eſt ⁊ ĩſtſämauit ⁊ cu
enrrimꝰpoſt odoꝛẽ eiꝰ. Sʒ cũ appuerit

ſimiles ei erimꝰam̃ videbimeũ ſicuti ẽ.

Sicuti ẽ dñe videre nr̃: qð nondũ ẽ da
nobis. Nã ſiẽ oĩno tu es.tu ſcis ſolus qͥ
es ĩcõmutabilit᷑: ⁊ vis icõmutabiliter ⁊
eèntia tua ſcit:⁊ vult ĩicõmutabiliter.et
ſcientia tua ẽ ⁊ vult incõmutabiliter ⁊
volũtas ꝛtua ẽ ⁊ ſcit ic¶omutabilit. Nec
vr inſtũ eẽ coꝛã e vt quẽadmodũ ſe ſcit
luin icõmutabile ita ſciat᷑ ab illumiato
icõmntabili. Jõq; aĩa mea tãqᷓ; fra ſine
aqᷓ tibi:qꝛ ſicut ſe illumiar̃ ð ſe ñ põt ita
ſe ſatiare de ſe nõ poteſt. Sic enĩ apud
te fons vite quomõ in lumine tuo vide

Confeſſionum

bimuse linnẽ. Qnis congregauit amari⸗
tcantes in ſocietatẽ vnã:idẽ nũcp illis fi
nis eſt tẽpoꝛalis ⁊ t errene ſelicitatis ꝑꝑ
quã faciunt omnia qᷓ;uis innumerabili
darietate curarum fluctuent. Quis do
mine niſi tu qui dixiſti vt congregaren
tur aque in cõgregationẽ vnã ⁊ appare
ret anida ſitiens tibi:quoniã tuũ eſt ma
re ⁊ tu feciſti illud ⁊ aridã terrã manꝰ
tue ſoꝛmauerunt: Neq;.n. amaritudo
voluntatũ ſed cõgregatio aquaꝝ voca
tur mare.Lu enĩ coerces etià malas cu
piditates animaꝝ:⁊ figis limites quoui
ꝙ ꝓgredi ſinant᷑ aque:vt in ſe cõminua
tur fluctus earum atq; lita facis mare
oꝛdine imperij tui ſuper oĩa ad aĩias ſiti
entes tibi ⁊ apparentes tibi alio fine di
ſtincta ſocietate maris occulio ⁊ dulci
fonte irrigas:vt ⁊ terra vet fructũ ſuuʒ:
⁊ te iubente domino deo ſuo germinet
aĩa nr̃a oꝑa miſericoꝛdie ſecũdũ genus
diligens ꝓximuʒ in ſubſidijs neceſſita⸗
tum carnaliũ habẽs in ſe ſemèẽ ſecũduʒ
ſimilitudint᷑: quoniã ex noſtra infumi
tate cõpatimur ad ſubueniẽdũ indigẽti
bus:ſimiliter opuulantes quẽadmodũ
nobis vellemus opẽ ferri ſ eocẽ modo
idigeremꝰ:non tãtũ in facilibꝰtanq; in
berba ſeminali ſʒ ẽt in ꝓtectiẽe adiuto
rij foꝛte roboꝛe ſicut lignũ fructiferum
ideſt bñficiũ ad eripiẽ dũ eũ qui iniuriã
patitur de manu potentis ⁊ pꝛebendo
pꝛotectionis vm bꝛaculũ valido robore
uiſti iudicij. Ita dne ita oꝛo te oꝛatur ſi
cuti facis:ſicuti das hilaritatẽ ⁊ faculta
tem:oꝛiat de terra veritas:⁊ iuſiitia de
celo reſpiciat:⁊ fiat ĩ firmamẽto lumi⸗
aa⸗Grangam ehmnier panẽ noſtruʒ
⁊ egenũ ſine tecto inducamꝰ in domuʒ
noſtrã. Nudũ veſtiamꝰ: ⁊ domeſticos
ſeminis noſtri nõ deſpiciamꝰ:quibns ĩ
terra natis fructibꝰvide quia bonu eſt:

—

⁊ erũpat tẽpoꝛanea lux noſtra:⁊ ð iſtai
ferioꝛe fruge actionis in delicias cötem
plationis verbũ vite ſuperius obtinen⸗
tes appareamus ſicut luminaria in mũ
do coherentes firmamẽto ſcripture tue
Ibi eniʒ nobiſcũ diſputas vt diuidamꝰ
inter intelligibilia ⁊ ſenſibilia tanq; in⸗
ter diẽ ⁊ noctẽ:vel inter aias alias itel⸗
ligibilibꝰ alias ſenſibilibꝰ oeditas vt iã
nõ tu ſolus in abdito oiiudicatiõis tue
ſicut anteqᷓ; fieret firmamẽtuʒ diuidas
inter lucẽ ⁊ tenebꝛas:ſed etiaʒ ſpiritua⸗
les tui in eodẽ firmamẽto poſiti atq; di
ſticti manifeſtata per oꝛbẽ gra tua lu⸗
ceãt ſuꝑ terrã ⁊ diuidãt iter diem ⁊ no⸗
ctẽ ⁊ fignificẽt iẽpoꝛa:qꝛ vetera traſie⸗
runt ecce facta ſũt noua:⁊ qꝛ ꝓpꝛioꝛ eſt
nr̃a ſalus qᷓ; cũ credidimꝰ: qꝛ nox pꝛe⸗
ceſſit dies at appꝛopĩiquanit.⁊ quia be
nedicis coꝛonã anni ini mittẽs opari⸗
os ĩ meſſẽ tuà:in qua ſeminãda alij la⸗
boꝛauerũt mittẽtes ẽt ĩ aliã ſementem
cuius meſſis ĩ fine ẽ. Ita das vitã opiã
ti ⁊ benedicis anos iuſti:tu aut idẽ ipſe
es ⁊ ĩ änis tuis qͥ nõ deficiũt hoꝛꝛtũ pꝛe
paras nis trãſeũtibꝰ. Eterno quppe
ↄſilio pꝛopꝛijs tempoꝛibꝰ bona celeliia
das ſuꝑ terrà:quonia qͥdẽ alij dat ꝑ ſpi
ritũ ſermo ſapiẽtie tanq; luminare ma
ius ꝑꝑ eos qui perſpicue veruans luce
delectant᷑ tanq; in pꝛincipio diei:alij at
ſermo ſciẽtie ſecũdu eũde ſpiritũ tanq;
luminare minꝰ. alij fides: alij donatio
curationũ: alij operatiões virtutũ: alij
ꝓpbetia: alij iudicatio ſpiruuum:alteri
genera linguarũ: ⁊ bec oĩa tanq; ſtelle
Oia.n.hec oꝑat᷑ vnus atq; idẽ ſpiritus
diuidẽs ꝓpꝛia vnicuiq; ꝓut vult ⁊ faci
ens apparere ſydera ĩ manifeſtatiõe ad
viilitatẽ. Sermo ãt ſciẽtie qua aↄtinent
oĩa ſacramẽ:a qͥ variant᷑ tẽpoꝛib taq;
luna ⁊ cetere notuie donoꝑ q̃ deiceps

Ai

gececleeonen
nſoinitn

,zdn desta

6banſitfe
fſ ſeruron

otſtaameid
lie aos
nninsithol⸗
2 1 Clch
ſehecu ah⸗
ſbcelene ſe
ioſhmnist

WNofrmanet

Gipieorem
ſpuüſnst
elnumninin
Giiithenina⸗

Oatorneone

ſebdtäſutd
Wenerri
Penirice
pnnendicrt
manbecl⸗
hrduen ile

MNrtiete

Rardonege
unpiu do
tiſtyalte⸗
Gehunetaſe
negtendo

nöſliͤn

lunincheg
mmirolen
Nebirlhde
limnin
utiedene
mlicle,
negſe
alein
ſocg⸗
iinnn

Kmn ef
„N
ifuirc
minmmi
kbnmin
linrizt
enchl'tn
ehnigtun
un in
leeg em
1wic
jniin
wirr ,el
imianir
eigbnſi⸗
wiſinit
ihe Ne
Nhoeh'
gnichit
ſßm
nqnt
Heit n

öʒLiber

