las de laqueo pedes meos.Lu ſubinde

euellis eos:nam illa queant᷑: tu nõ ceſe

bicri'pieme

ng bisrſiznee

thion ipntnen
unuutinü

udi

giorſcurttes

talhungh

Ntencöhciſen.
cuſti tüitneni
aitolatitnan
npnlcm raieeu
Cenrifcohoadi
ſitgteſcheinet
ſaadetcpoceſet
tinohennores
untehrohücimo
Uokpednock
tenjundenl
ſiadecttgiun
toſaghiſndi
tc diſemintt⸗
ſminengſein
Vonmnienrondt
neſ foneoa
leutlismniſcor
nninagihef
homatnegin
oitgliſomate
Mrtol de⸗
inegriſt
nſgſinnn t
mutculane
alitincohe
Kieiäinene
NN
tinnoſcie
gläünten

222

omnsſiün
nahuntn
vmmnin)
—
ihont,

= -

1
4
8

=
R =
— ☛

Liber

ſas enellere:ego aũt erebꝛo hereo vbic

ſpſis inſidijs:qin nõ doꝛmies neq; doꝛ

mitabis ꝗᷣ cuſtodis iſrael. Qna ĩnume/
rabilia varijs artibꝰ ⁊ opificijs in veſti⸗
bus calciametis vaſis ⁊ huiuſcemodi ſa
bꝛicatòibꝰ:picturis etià diuerſiſq; figm̃
tis atq; hie vſuʒ neceſtariũ atq; mode⸗
ratũ ⁊ piam ſignificationè lõge trãſgre
diẽtibus addiderũt hoĩes ad illecebꝛas
oculoꝑ ſoꝛas ſeqntes quod faciũt ĩtus:
relinquètes a quo facti ſunt ⁊ extermi
nãtes qð facti ſunt.At ego de meꝰ⁊ ð⸗
cus meũ etiã hinc tibi dico bymnu ⁊ ſa
crifico laudẽ ſanctificatoꝛi meo:quoni
am puilchꝛa traiecta per animas in ma
nus artificioſas ab illa pulchꝛitudie ve
niũt que ſuꝑ aĩas eſt:cui ſnſpirat aima
mea die ac nocte:ſed pulchꝛitudinuʒ ex
terioꝝ operatoꝛes ⁊ ſectatoꝛes inde tra
bunt appꝛobãdi modũ:nõ autem inde
trahũt vtendi modũ.Et ibi ẽ ⁊ non vi⸗
dens eũ vt nõ eant longiꝰ⁊ foꝛtitudinẽ
ſuã ad te cuſtodiant:nec eà ſpargãt ĩ ðᷣ
litioſas laſſitudies.Ego aũt hec loq̃ᷣns
atq; diſcernẽs etiam iſtis pulchꝛis grei
ſum innecto:ſed tu euellis dñe: euellis
tu qm̃ miſericoꝛdia tua ante oculoſme
os eſt. Nam ego capioꝛ miſabiliter: et
tu euellis miſicoꝛditer aliqunando non
ſentientẽ:qꝛ ſuſpẽſius ĩcideraʒ aliquan
do cum doloꝛe:qꝛ iam inbeſeram. Due
accedit alia foma temptatõis multipli
cius periculoſa. Pꝛeter eã enĩ ↄcupiſcẽ
tiã carnis que ineſt in delectatione om
nium ſenſuum ⁊ voluptatũ cui fniẽtes
depereut qui longe ſe faciũt a te:ĩeſt aĩe
ꝑ eoſdẽ ſenſus coꝛpoꝛis quedam nõ ſe
oblectãdi in carne:ſed exꝑiendi ꝑ car⸗/
nẽ vana ⁊ curioſa cupiditas noĩe cogni
tionis ⁊ ſcientie palliata.Que qm ⁊ in
appetitu noſcẽdi eſt:oculi aũt ſunt ad
cognoſcẽdũ in lenſibus pꝛincipes.cõcu

piſcentia oeuloꝛum eloquio diuino as
pellata . At oculos eni ppꝛie videre ꝑ.
tinet. Utimur aũt hoc verbo etiam ĩ ce
teris ſenſibus cũ eos ad cognoſcèdum
intẽdimus. Neqʒ eni dicimns:audi qͥd
rutilet: aut olfac q; niteat:aut guſta q;
ſplendeat:aut palpa qᷓ; fulgeat. Uideri
eni dicunt᷑ hec oĩa. Dicimus autem nõᷣ
ſolttʒ vide qͥd luceat:qð ſoli oculi ſenti
re piſt: ſed eriaʒ vide qͥd ſonet:vide quid
oleat:vide qͥd ſapiat:vide qᷓ; durũ ſit.iõ
q; gnalis experiẽtia ſenſmu cõcupiſcẽ
tia ſicut dictũ ẽ oculoꝝ vocat᷑:qꝛ viden
di officiũ in quo pꝛimatũ oculi tenent:
etiã ceteris ſenñibus ſibi de fimilitudie
dſurpãt cũ aliquid cognitõis exploꝛãt.
Ex hoc aũt euidẽtius diſcernit᷑ quid vo
luptatis quid curioſtatis agat᷑ ꝑ ſẽſus
quod voluptas pulchꝛa canoꝛa ſuauia
ſapida letna ſectat᷑. Curioſitas aũt etid
bis cõtraria tẽptãdi cauſa nõ ad ſubeũ
dã moleſtiã:ſed ad experiendi noſcẽdi⸗
qʒ libidinẽ. Quid eiʒ poluptatis habʒ vi
dere ĩ laniato cadauere quod exhoꝛꝛe⸗
as:Et tñ ſcubi iaceat concurrũt vt cò⸗
triſtent᷑ vt palleãt. Ciment etiam ne in
ſomnis hoc videant:quaſt qͥſq; eos vi⸗
gilantes videre coegerit:aut pulchꝛitu
dinis vlla fama perſuaſerit. Ita ⁊ in ce⸗
teris ſenſibus que perſequi longuʒ eſt.
Et ex hoc moꝛbo cupiditatis in ſpecta⸗
culis exhibẽtur queq; mirabilia. PHinc
ad perſcrutãda nature que pꝛet᷑ nos ẽ
operata.pcedit᷑:que ſcire nihil ꝓdeſt:et
nibil aliud qᷓ; ſcire boĩes cnpiit. Pinc
etiaʒ ſi quid eodem peruerſe ſcĩe finẽ
artes magicas q̃ritur. Dinc etiã in ipſa
religione de tẽptat᷑ cũ ſigna ⁊ ꝓdigia
flagitãt᷑: nõ ad aliquã ſalutẽ ſʒ ad ſolã
exꝑientiã deſiderata. In hac tã imẽſa
fiina plena iſdiarum ⁊ periculoꝛũ ecce
tam multa pꝛeciderim ⁊ a meo coꝛde

diſpulerim:ſicuti donaſti me facere ðs
ſalutis mee. Attamẽ quando audeo di
cere cũ me circũquaq;:quotidiana vitã
noſtrã taʒ multa hꝰgeneris reꝑ circun
ſtrepäàt quando audeo dicere nulla re
tali me itentũ fieri ad ſpectandũ ⁊ va/
na cura capiendũ: Sane me iam ihea⸗
tra nõ rapiũt:nec curo noſce tcãſitus ſi
deꝝ: nec aia mea vnqua rñſa qᷣnuit vm
bꝛaꝑ:oia ſacrilega ſlacramẽta veteſtoꝛ
Ate dñe deus meus cui humileʒ famu
latũ ac ſimplicẽ debeo:quatis mecum
ſuggeſtionũ macbinationibus agit ini
micus vt ſignũ aliquod peram? Sʒ ob⸗
ſecro te ꝑ regem noſtrum ⁊ patriaʒ bie
ruialẽ ſimplicẽ caſtam:vt quẽadmodũ
a me lõge ẽ iſta cõſenſio:ita ſit ſemper
longe atq; longiꝰ. Pꝛo ſalute autẽ cu
iuſquam cum ie rogo. Alius multum
differens finis ẽ itentionis mee:⁊ te fa
cientẽ qð vis das mihi ⁊ dabis libẽter
ſequi. erũtamen inquã multis minu
tiſſimis ⁊ contemptibilibus rebus curi
oſtas quotidie noſtra temptat᷑: ⁊ qᷓ; ſe
pe labamur quis enumerat: Quotiens
narrãtes iania: pꝛimo quaſi tolleramꝰ
ne offendamus ifirmos:deiĩde paulati
libenter aduertimus.Canẽ currentem
poſt lepoꝛẽ iã non ſpecio cũ ĩ circo fit:
at vo ĩ agro ſi caſu trãſeam auertit me
2 ab aliqua magna cogitatiõe atq; ad
ſe cõuertit illa venatio non deiiare co
gens coꝛpoꝛe iumẽti: ſed coꝛdis iclina-
tione:⁊ niſ iam mibi demõſtrata infir
mitate mea cuio amoueas:aut ex ipᷣa vi
ſione tua per aliquã ↄſiderationẽ in te
aſſurgere:aut totũ ↄtẽnere atq; traſire
vanus hebeſco. Quid cũ me domi ſedẽ/
tẽ ſtellio muſcas captanſ:vel aranea re
tibus iuis irruẽtes iĩplicãs ſepe intẽtuʒ
facit. Nũ qꝛ parua ſunt animalia:ideo
non res eadẽ gerit᷑: Pergo inee ad lau

dãdũ te creatoꝛè mirificũᷣ atq; oꝛdiato
rem reꝑ omnuũ:ſed nõ ide eſſe intẽtus

icipio. Aliud ẽ cito ſurgere aliud ẽ ñᷣ ca

dere.Et talibus vita mea plena ẽ:⁊ vna
ſpes mea magna valde mĩicoꝛdia tua
Cum eni in huiuſmodi rebus cõcepta
culum fit coꝛ noſtrum ⁊ poꝛtat copioſe
vanitatis cateruas:binc ⁊ oꝛõnes no/
ſtre ſepe interrũpũtur atq; turbitur: ⁊
ante ↄſpeciũ tuu dũ ad aures tuas vo/
cẽ coꝛdis itendimus:ne ſcio vnde irruẽ
tibus nugatoꝛijs cogitationibus res ta
ta pꝛecidit᷑. Nũquid enã hoc iter cõtẽ
nẽda deputabumus: aut aliqd nos re/
ducet ĩ ſpem niñ tota miſericoꝛdia tua
quoniã cepiſti mutare nos: Et tu ſcis
quãta ex ꝑte mutaueris:qui me pꝛimi⸗
tus ſanas a libidine vindicadi me: vtꝓ
pitius fias etiam ceteris oibus iniqᷣta⸗

tibꝰ meis: ⁊ ſanes omnes lãguo:es me/⸗
os:⁊ redimas oe coꝝꝛuptione vita me⸗

am:⁊ coꝛoneſ me in miratione miſeri
coꝛdia: ⁊ ſaties ĩ bonis deſideriũ meuʒ:
qꝛ cõpꝛeſſiſti a timoꝛe tno ſnꝑbia mea:
2 manſuefeciſti iugo tuo ceruicẽ meaʒ
⁊ nũc poꝛto illud ⁊ leue eſt mihi: quo⸗
niam ſic ꝓmiſiſti 2 feciſti ⁊ vere ſic erat
2 neſciebã quando id ſubire metueba
Sed nũquid oñe qͥ ſolus ſine typo do⸗
minans qꝛ ſolus ver ons es qui nõ ba
bes dñm:nunqᷣͥq hoc quoq; tertiu tem
ptationis gen ceſſauit a me:aut ceſſa⸗
re in hac tota vita poteſt:timeri ⁊ ams
ri velle ab boĩbus nõ pꝛopter aliud: ij
vt inde ſit gaudiũ qð nõ eſt gaudiuin⸗
Miſera vita ẽ ⁊ feda iacttia. DHinc fit
vel maxime non amare te nec caſte ti⸗
mere te:ideoq; tu ſuperbis reſiſtis bu⸗
milibus aũt das gratiam: ? intonas ſu

per ambitiones ſeculi ⁊ contremut fun

damenta montium. Itaq; nobis quo/

nmiam pꝛopter quedain bumane ſocie /

(cokiſert

nenttkobosin

tEtvnindnton
llert enge

ſynwincantech

Vpraiumnoſt
(toninnnſil

gtczenuntn

(UAoywtencziſter
(6os ſundedent
ODituteſednde
tureedenin

ſonemirt depen
Gntinejtontoß
poereemdomnt
Ceſnngornnoe

urnodtfceun
fſftnteſopry

bemtonmtinenen

nitllabhonin

2

MWordaret
Eyectinn

foſfſecatclurd

Heſteſegin

ſdveridone
nungtoretit
ſbilaugnie
lemncelzucrt e
iuine ntt
ißſtegniung
I bomine dor
ſlaroonund

pntrtistngtn
ſtaſn

nettitiige
dichkfaint
sfunae
gnlt i
NMuſnoi Nir
moſtunt ſun,
muthine nin
mipämr aq
inädäadn
mMännsnelot
Aosglu
Nitaine
biunntiidt

Rßtrunend

umnt
lpchtſttln
enanndds
ummdlu
brlugtnſ
iunmmnili
uinmro
giünpnent
luttlorer
nin tfuſin
unhilin⸗
trct
Gpſt in
uins⸗
te
16

tatis officia neceſſarium eſt amari ⁊ ti

meri ab hoibus:inſtant aduerſariui ve
re beatitudinis noſtre vbiq; ſpargens
in laqueis euge euge:vt dum auide col
ligimus incaute capiamur ⁊ a veritate

tua gaudium noſtrum deponamus at
q; in bominum fallacis ponamus:libe
atc; nos amari ⁊ timeri non pꝛopter te

ſed pꝛo te:atq; iſto modo ſni miles fa

ctos ſecum habeat non ad concoꝛdiaʒ
charitatis ſed ad conſoꝛium ſupplicij:

òᷣ ſtatuit ſedem ſuam ponere in aqui/

lonem: vt de peruerſa diſtoꝛa via
imitandòi renebioſ frigidiq; ſeruirent.
Nos autem domine puſillus grex tuꝰ

ecre ſumus:mu nos poſſide. Pꝛetende

alas tuas vt fugiamus ſub eas. Gloꝛia
nyſtra tn eſto pꝛopter te amemur ⁊ v⸗

bum tuum timeatur in nobis. Qui lau

dari vult ab hominibus vituperante te
non defendetur ab bom nibus iudicã

te te: ner eripietur damnãate te Cuʒ aũt

non peccatoꝛ laudatur ĩ deſideriſs ani⸗
me ſue: nec qui iniqua gerit benedicit
ſed laudat᷑ homo pꝛopter aliquod do⸗/

num quod nediſti ei:at ille plus gandʒ

ſibi laudari ſe qᷓ; iſum donum habe/
re vnde laudat᷑ etiam iſte te vituperan
te laudaf.Et melioꝛ iam ille qui lauda
nit qᷓ; iſte qui laudatus eſt. Illi enĩ pla
cuit in homine donum dei:huic ampli
us placuit donum hominis q; dei. Lẽ⸗
ptamur his temptationibus quotidie
domine ſine ceſſatõne tẽptamur.Quo
tidiana fomax noſtra eſt humana lin⸗
gua.Imperaſ nobis ⁊ in hoc genere cõ
tinentiam Da quod iubeſ ⁊ iube qð vis
Tu noſti de hac re ad te gemitum coꝛ/
dis mei ⁊ flumina oculoꝛum meoꝛum.
Neq; enim facile colligo qᷓ; ſig ab iſta

peſte mundatioꝛ:⁊ multum timeo oc⸗

culta mea que noꝛũt oculi tui.mei aũt

X.

nõ.Eſt enĩ qualiſcũq; ĩ alijs generibus
temptationũ mihi facultas exploꝛandi
me:in q̊ pene nulla eſt. nà ⁊ a volupta⸗
tibꝰ carnis:⁊ a curioſitate ſupnacanea
cognoſcèdi video quantũ aſſecutꝰ ſim

poſſe refrenare aĩuʒ meũ cũ eis rebꝰ ca⸗

reo vel voltate vel cũ abiunt Lũc eni

me int᷑rogo qᷓ; mag minꝰ vehb mihi mo

leſtum ſit non habere Diunie vo q̃ ob
B expetunt᷑ vt alicui iſtaꝑ tri cupidi⸗
tatũ vel duab eaꝝ vel oibus ſeꝛuiit: ſi
pſentiſcere nõ poteſt aius viꝝ eaꝝ hũs
cõtẽnat:poſſunt ⁊ dimitti vt ſe pꝛobet
Laude vero vi careamus atq; in eo ex

periamur quid poſſumꝰ nunquid ma

le vinendũ è ⁊ tam perdite aq; imani
ter et nemo nos nouerit qui non dete
ſtet᷑: Que maioꝛ demẽtia dici aut cogi
tari poten: At ſi bone vite bonoꝛumq;

operũ comes: ⁊ ſolet ⁊ debʒ eſſe lauda
tio:tam comitatũ eius qᷓ; ipſaʒ bonà vi

tam deſeri nõ opoꝛ:et.nõ aũt ſentio ſi⸗
ne quo eſſe aut equo ammo aut egre
poſſuan niſi cnum abfuerit Quid igitur ii
bi in hoc genere temptationis domi⸗

ne confiteoꝛ: Quid niſi delectari me
laudibus? Sed amplius ipſa veritas

te qᷓ; laudibus. Nam ſi mibi pꝛopona
tur vtrum malim furens aut in omni⸗
bus rebus errans ab omnibus homini
bus laudari:an conſtans ⁊ in veritate

certiſſimus ab hominibus vituperan:
video quid eligam. Uerumtamen nol
lem vt vel augeret mihi gaudiuʒ cniuſ⸗

libet boni mei ſuffragio oꝛis alieni Sʒ
auget fateoꝛ non ſolum ſed ⁊ vit pera
tio minuit.Et cum iſta miſeria mea per
turboꝛ. Sub intrat mihi excuſato.Que
qualis ſit tu ſcis deus. Nam me incer
tum facit.Qu ia enim nobis iperaſti nõ
tantũ cõtinen tiam:ideſt a quib rebus
amoꝛẽ cobibeamus:verum etiam iuſt

tiam iideſt quo eum cõſeramus: ner te
taãtũ voluiſti a nobis verum etiã pꝛoxis
mũ diliguſepe mibi videoꝛ de pꝛoueciu
aut ſepe ꝓximi delectari cũ bene itelli⸗
gentis laude delectoꝛ⁊ rurſus ei malo
cotriſtari:cũ eũ audio vi f qð aut
ignoꝛat aut bonũ c.nã ⁊ cõtriſtoꝛ aliqñ
lanaibus meis cũ vel ea laudt᷑ in me ĩ
quibus mihi ipſe diſpliceo:vel ẽt bona
minoꝛa ⁊ leuia pluris extimant᷑ q; exti
manda ſunt. Sed rurſus qñ ſcio. An ꝓ
pterea ſic afſicioꝛ qꝛ uolo de me ipſo a
me oiſſentire laudatoꝛẽ meũ non qꝛilli
us vtilitate moueoꝛ: ſed qꝛ eadeʒ bona
que mihi in me placent iocũdioꝛa mihi
ſunt ⁊ cum alteri placẽt.Quodãmodo
enĩ non ego laudoꝛ cũ de me ſnia mea
non laudat᷑.qñquidẽ aut illa laudant᷑
que mihi diſplicent aut illa ãplius que
mihi minus placent.Ergo ne de hoc in
certns ſum mei:Ecce in te veritas viðo
nõ me laudibus meis ꝓpter me ſʒ ꝓpt᷑
ꝓrimi vtilitatẽ moueni opoꝛtere.Et vtꝝ
ita ſit neſcio:minus mihi in bac re notꝰ
tum ipſe qᷓ; tu. Obſecro te deus meus ⁊
meipſum mihi indica:vt cõfitear oꝛatu
ris pꝛo me fratribus meis qð in me ſau
ciũ cõperio:Iterũ diligentius interro/
gem. Si vtilitate ꝓximi moueoꝛ in lau
dibus meisʒcur minus moneoꝛ.ſi quiſ⸗
qᷓ alius intuſte vitnpetur qᷓ;ſi ego. Cur
ea cõtumelia magis moꝛdeoꝛ q̃ in me
qᷓ; que in aliũ eadẽ iniquitate coꝛaʒ me
iacitur: An ⁊ hoc ego neſcio.Etiã ne id
reſtat vt ipſe me ſeducã ⁊ verũ non faci
am coꝛã te in coꝛde ⁊ lingua mea. Inſa
niã iſtã dñe longe fac a me:ne oleu pec
catoꝛis mihi ſit os meũ ad ĩpinguàduʒ
caput meũ.Egenus ⁊ pauꝑ ego ſum et
melioꝛ in occulto gemitu oiſplicẽs mi⸗
bhi ⁊ querẽs miſericoꝛdiã tuã donec refi
ciatur defectus meus ⁊ ꝑliciat᷑ vſq; in

¶Confeſſionum.

pacẽè quã neſciat arrogatis oculꝰ. mo

auũt oꝛe ꝓcedẽs ⁊ fcã qͥ inoteſcũt hoibꝰ

hit tẽptationẽ ꝑiculoſiſſiaz ab amoꝛe
laudis q ad pꝛiuat nda excelletia cõ
trabit ⁊ emẽdicata ſuffragia tẽptat: ⁊ tẽ
ptat cũ s me in me arguit᷑ eoipſo quo
arguit/¶Et ſepe hõ de ipſo vane gloꝛie
ↄiẽptu vnus gloꝛiat᷑:iõq; nõ ia de ipſo
vane glie cõtẽptu gloꝛiat᷑. Nõ.n.ea cõ

tẽnit cũ gloꝛiat᷑ itus.ẽt intus ẽ aliud in

eodẽ genere tẽptationis malũ quo in⸗
aneicuũt qͥ placet fibi de ſe q;uis alijs vł
placeãt vel diſpliceãt nec placere affe⸗
ctent ceteris.Sed ſibi placẽtes multuʒ
tibi diſplicent nõ im̃ de nõ bonis quaſi
bonis:verũ ẽt de bonis tuis quaſi ſuis:
aut ẽt ſicut de tuis ſed tãqᷓ; ⁊ meritis ſu
is:aut ẽt ſicut ex iua gratia ſ, nõ ſua me
rita:nõ tamẽ ſeciali gaudẽtes ſed alijs

inuidentes ea. In bis oĩbus atq; buiui

cemodi periculł ⁊ laboꝛibus vides trẽo
rẽ coꝛdis mei:⁊ vulnera mea mag ſubi
de a te ſanari qᷓ; mibi non infligi ſentio
Ubi nõ mecu ãbulaſti veritas docens
quid caneã ⁊ quid appetã:cũ ad te re⸗
ferrẽ inferioꝛa viſa mea qᷓ potui teq; cõ⸗
ſulerẽ:? Luſtraui mũdũ foꝛiſ ſenſu quo
potui: ⁊ attendi vitaʒ coꝛꝑis mei de me
ſenſuſq; ipſos meos. Inde igreſſus ſuj
i receſſus memoꝛie mee mitiplices am
plitudines plenas miris modis copiaꝑꝝ
inumerabiliũ ⁊ cõſideraui ⁊ expaui: et
mbil eox diſcerner̃ potni ſine te:⁊ nibil

eoꝛũ eẽ te inueni.nec egoipſe inuentoꝛ

qi pagrani oĩa ⁊ diſtiguere ⁊ ꝓ ſuisqͥ
q; dignitatibus extiare conatus ſuʒ: ex
cipiens alia nũciatibꝰ ſenñbus ⁊ nteno
gans: alia mecũ cõmixta ſẽtiẽs: ipſoſq;
nũcios dignoſcẽs atq; dinumeraſ iaq;
in memoꝛia elatis operib alia xtracta
alia recõdẽs alia eruẽs: nec egoipſe cu
bec agerẽ ideſt vis mea qua id agebaʒ

b

egaenugin

gidt in len⸗

cgmiſintteent.
Erinrn iſeye
tpelan tab acn

önntunm hoſin

mutigo ſiey⸗
Mneteinenotnn
(tgnollanihh
elicgtegrednt
prinenennfe⸗
fſoſtwoeco

ſcakinnentioc⸗
föent Helfichit
nbugtreoteort.
uſcüſeotd netei
GKondniaterin
ſeonee rololieg
legonigz eecs
fahdsendpmeor
Nowitüinden
Däecſgede⸗
teyanſtudiil
us ſcgaſtaroe
naſchoiapet
timmwinomt
lenpoſſarene
uuſlligdigen
Jagamifte
gnpnſſcnn
uin tbi⸗An
eoe⸗Anpxe
ſhtimmn
ihenellitgße
ſbrtinegeni
ſfmigdiibed
eneqtere
munggſht
wiſlgfn
rine 1ſoce
hkstercdn
gchcen

tdemutin
mameußi
ni an nint
ea Poltt
nmitltnn
etunim
ninniii
ihrun,

1Ciſtin⸗
S
Huinicid⸗

Æ iber

nec ipſa eras tu qꝛ lux es tu ꝑmanens:

qnãti pẽdenda eẽnt.Et audiebaʒ dicè⸗
iẽ ac iubẽtem ⁊ ſepe iſtud facio. Hoc
me delectat ⁊ ab actionibꝰ neceſſitatis
q;tum relaxari poſſum ad iſtam volu⸗
ptatẽ refugio. Neq; ĩ ijs oibꝰ q̃̊ ꝑcurro
ↄſalens te iuenio tutũ locũ aie mee ni
ſi ĩ te quo colligant᷑ ſparſa mea: nec a
te quicquaʒ recedat ex me.Et aliqñ in
tromittis me in affectũ multũ ĩnſitatũ
ĩtroꝛſus ad neſcio quã dulcedinẽ:q̃ ſi ꝑx
ficiat᷑ in me neſcio qͥd erit qð vita iſta
nõ erit. Sed recido ĩ hoc erũnoſis pon
derihus ⁊ reſoꝛbeoꝛ ſolitis ⁊ teneoꝛ: et
multũ fleo:ſed multũ teneoꝛ. Lantum
cõſuerudinis ſarcina digna ẽ. Hic eſſe
oaleo nec volo:illic volo nec valeo.mi⸗

ſer otrobiq;. Ideoq; ↄſideraui languo

res peccatoꝝ meoꝝ ĩ cupiditate triplici
⁊ dexterã tu ĩ ĩuocaui ad ſalutem meã
VUidi enĩ ſplẽdoꝛem tuũ coꝛde ſaacio:
⁊ repcuſſus dixi.Quis iullic põt? Pꝛoie⸗
ctus ſuʒ a facie ocuioꝑ tuoꝝ.Tu es veri
tas ſuꝑ oĩa pꝛeſdẽs.At ego per auari/
tiam meã nõ amittere volui.ſed volui
tecũ poſſidere mendaciũ:ſic nemo vult
a falſuʒ dicere vt neſciat ipſe qͥd veruʒ
ſit. IJaq; amiñ te qꝛ nõ dignaris cũ mẽ
dacio poſſideri.Quẽ ĩuenireʒ qui me ie
cõciliaret tibi:Ambiendũ mihi fuit ad
angelos: Qua pꝛece: Qunbꝰ ſacramen
tis: Multi conantes ad te redire neq;
p ſeipſos valẽtes ſicut aucho:tẽptaue/
rũt hec:⁊ inciderũt ĩ deſderiũ curioſaꝝ
viſonũ:⁊ digni habiti ſunt illuſonibꝰ.
Elati eni te qnerebãt doct: ine faſtu ex
ercentes potiꝰ qᷓ; tõdẽtes pectoꝛa:⁊ ad
durxerũt ſibi per ſimiliudinẽ coꝛdis ſui
cõſpirtes ⁊ ſocias ſuꝑbie ſue poteſta⸗
tes aeris hꝰ a quib per potentias magi

cas oeciperent᷑ qrentes mediatoꝛem .

₰ .

6 X

quẽ purgarent᷑ ? non erat. Diabolus
eni erat trãſſignrans ſe ĩ angelũ lucis.
Et młtũ illexit ſuperbã carnẽ quod car
neo coꝛpoꝛe ipſe nõ eſſet.Erant eni illi
moꝛtales ⁊ peccatoꝛes:tu autẽ oñe cui
reconciliari ſupbe q̃rebãi ĩmoꝛtalis 2
ſine peccato. Mediatoꝛ auũt iter deuʒ ⁊
boĩes opoꝛtebat vt hẽret aliqͥd ſimile
deo aliqͥd flmile hoibꝰ:ne ĩ vtroq; hoĩ
bus ſimilis lõge eſſ a deo aut i vtroq;
deo ſimilis longe eẽt ab hoĩbꝰ atq; ita

mediatoꝛ nõ eſſet. Fallax itaq; ille me⸗

diatoꝛ quo ꝑ ſecreta iudicia tua ſuꝑbia
meret᷑ illudi:vnũ cũ hoĩbꝰ hʒ ideſt pec⸗
catũ:aliud videri vult habere cuʒ oeo:
vt qꝛ carnis moꝛtalitate nõ tegit᷑ ꝓ im⸗

mmoꝛtali ſe oſtentet. Sed qꝛ ſtipendiam

peccati moꝛs eſt:hoc hʒ cõe cũ hoĩbus
vnde ſimul dãnet᷑ in moꝛteʒ. Uerax ãt

mediatoꝛ quẽ ſecreta tua miſericoꝛdia

demõſtraſti hamilibus ⁊ miſiſti vt eiuſ
exemplo etiã ipſaʒ oiſcerẽt humilitateʒ
mediatoꝛ ille dei ⁊ hoĩuʒ homo xps ie⸗
ſus ĩter moꝛtales ⁊ peccatoꝛes ĩ moꝛta
lẽ iuſtũ apparuit moꝛtalis cũ hoĩbuſ iu
ſtus cũ deo:et qm ſtidẽ iũ iuſtine vita
⁊ pax ẽ pꝑiuſtitia ↄiuctã deo euacuarʒ
moꝛtẽ iuſtificatoꝛũ ĩpioꝛũ quã cuʒ illis
voluit habere cõmunẽ.Hic demonſtra
tus antiquis ſcis vt ita ipſi ꝑ fidem fu
ture paſſionis eiꝰ ſicuti nos ꝑ fideʒ pꝛe
terite ſalui fierẽt. Inquãtũ enĩ homo ĩ
tantuʒ mediatoꝛinquãtũ aũt verbum
non medius qꝛ equalis deo ⁊ deꝰ apð
deum ⁊ ſimul cum ſpuitu ſlancto vnus
deꝰ.Quo noſ amaſti paſtoꝛ bone qui fi
lio tuo vnico non pepꝑciſti:ſed ꝓ nobis
impijs tradidiſti eũ. Qũo nos amaſti
ꝓ quibus ille non rapinam arbitratꝰ
ẽ eſſe ſe equalẽ tibi. FYFactus eſt ſubditꝰ
vſq; ad moꝛtem muaꝛtẽ aũt crucis:vnus
ille in moꝛtuis liber poteſtatem habẽs

ponendi aiam ſuam: ⁊ poteſtatẽ hẽns
lteꝝ ſumẽdi eã. Pꝛo nobis tibi victoꝛ ⁊
victima: ⁊ iõ victoꝛ qꝛ victima:pꝛo no/
bis tibi ſacerdos ⁊ ſacrificiũ:⁊ iõ ſacer /
dos qꝛ ſacrificiũ:faciẽs tibi nos de ſᷣuis
filios:de te naſcẽdo:nobis ſeꝛuiẽdo.me
rito mibi ſpes valida ĩ illo eſt:qð iana⸗
bis oẽs lãguoꝛes meos ꝑ eũ qͥ ſedet ad
dexteraʒ tuam ⁊ te ĩterpellat ꝓ nobis.
Alioquin deſparẽ. Multi eni ⁊ magni
ſunt idẽ langnoꝛes mei:multi ſũt ⁊æ ma
gni:ſed aplioꝛ eſt medicina tua. Potui
mus putare verbũ tuum remotũ eſſe a
cõiunctõe hoĩs ⁊ deſpare de nobis:ni⸗
ſi caro fieret ⁊ habitaret ĩ nobis.Con/
territus peccatis meis ⁊ mole milerie
mee agitauerã ĩ coꝛde meditatuſq; fue
rã fugaʒ in ſolitudine:ſed ꝓhibniſti me
⁊ cõfoꝛtaſti me dicẽs. Jõ ꝓ oĩbus xpᷣs
moꝛuus :vt qͥ viuũt iã nõ ſibi viuant
ſed ei q pꝛo ipſis moꝛtuus ẽ Ecce dñe ia
cto in te curã meã vt viuaʒ ⁊ ↄſid erabo
mirabilia de lege tua. Tu ſcis iĩperitiaʒ
meã ⁊ infirmitatẽ meã:doce me ⁊ ſana
me.Ille tuus vnicus ĩ quo ſunt omneſ
theſ auri ſapiẽtie ⁊ ſcie abſconditi rede⸗
mit me ſanguine ſuo:non calũniet᷑ mi⸗
hi fuꝑbi qm̃ cogito pꝛeciũ meũ:⁊ man⸗
duco ⁊ bibo ⁊ erogo:⁊ pauꝑ cupio ſa⸗
turari ex eo ĩter illos qui edũt ⁊ ſaturã
tur:⁊ laudabunt dominũ qui requirũt
Erplicit liber decimus.

Incip it vndecimus.

eternitas ignoꝛas que ti/
bi dico: Aut ad tps vides
Hquod fit ĩ tꝑe. Qur g tibi

etot rep narratõeſ oigero
116 vtiq; vt ꝑ me noueris ea: ſed affe/
ctu excio ĩ te ⁊ eoꝝ qͥ hec legũt vt dica

Confeſſionum

Unquid dñe cum tua fit

mus oẽs:magnus dũis ⁊ landabilit dal
de. Jã dixi ⁊ dicam: amoꝛe amoꝛis tni
facio iſtud. Iam ⁊ oꝛamuſ ⁊ tñ veritas
ait:nouit pater veſter quid vobis opus
ſit pꝛius q; petat a deo.Affectũ ́ nim
patefacimus ĩ te cõfitendo tibi mif̃ias
nfas ⁊ miſericoꝛdias tuas ſuꝑ nos: vt
liberes nos omnino:qm cepiſti: vt deſt
namus eſſe miſeri in nobis ⁊ beatifice⸗
mur ĩ te:qm vocaſti nos vt ſimus pau⸗
peres ſpũ ⁊ mites ⁊ lugentes ⁊ eſurnien
tes ac ſitientes iuſtitiã:⁊ miſericoꝛdes ⁊
mundi coꝛde ⁊ pacifici. Ecce narraui ti
bi multa que potui ⁊ que volui:qm m
pꝛioꝛ voluifti vt confiterer tibi oño deo

meo:qm̃ bonus es quoniam iĩ ſeculum

miſericoꝛdia tua. Quando autẽ ſufficio
lingua calami enũciare omnia oꝛtamẽ

ta tua ⁊ omnes terroꝛes tuos ⁊ conſo⸗/

lationes ⁊ gubernationes quibꝰme ꝑ/
duxiſti pꝛedicare vᷣbu tuum ⁊ ſacramẽ
tum tuum diſpenſare populo tuo.Et ſi
ſufficio hec enunciare ex oꝛdie caro mi
hi:valent ſtille tempoꝛum ⁊ olim inar⸗
deſco meditari ĩ lege tua ⁊ in ea tibi cõ/
fiteri ſciam ⁊ imperitiam meam pꝛimoꝛ
dia illuminationis tue:⁊ reliquias tene
bꝛarum mearum quouſq; deuoꝛetur a
foꝛtitudine infumitas.Et nolo ĩ aliud
defluant hoꝛe quas inuenio liberas s
neceſſitatibus reficiendi coꝛpoꝛis ⁊ ite/
tionis animi ⁊ ſeruitutis:quaʒ debem
hoibus ⁊ quam non debemus:⁊ tame
reddimus. Domine deus meuſ intende
oꝛatõni mee ⁊ miſicoꝛdia tua exaudiat
deſiderium meum:quoniam non mihi
ſoli eſtuat:ſed vſui vult eſſe fraine cha

ritati: ⁊ vides in coꝛde meo qꝛ ſic eſt: vt

ſacrificem tibi famulatum cogitatiõis
2 lingue mee:⁊ oa quod offer tibi. In

ops enĩ ⁊ pauper ſum:tu diues in oẽs

iuocantes te qui ſecurꝰcuram noſtri ge

S

ſoliemnittbo

cphinnnmnhcon

ertemide
Wncecen a

eccenriumt
inimenm tud
Khlunitatnr⸗
ecvoſbinstch

Eoies elunenor.
Menfanſuolant.
(ecͤtönbus noſt
Hegtkerſvoput⸗
fſleg mi huti⸗
gurumopmator
leſtuecauostnos
ſtſunentes t amd
ſcſpets fuminan
ſernandambien
Gmäͤdatue

Mmndan
decſti ſfed⸗
Hſcltunſpenas⸗

liceginnneo
e aucottebi
luölgetucht
ſcſiclittmnire
Muun ecuitnri⸗
Mtlncideſceni
tiͤſtdetenins
ichunn dee
altut oeſtui⸗
eſchdene
iſtpriginiong⸗
Enchochponun
ſuſtleſtfi

Me ndi
enimii

irciiintin.

oistunt
Smnigiegt
mieninnebite
aaſindeſſt⸗
mistlne
tsiſſtnüͤtnir
Netfuinn
En’nn
tictcime
onnsts on
mitnicnnmn
nnestmmnulp
cne ſtimtt
ihetn gunn
tamnangn
WMetenpms
Emilegena
tpenuN
nset⸗
jimiast,
forden ,
tninan

4

—
=
☛
—
—
SE

= ) ⁶e—

4

nut
ſboniumn h
ugii ,
GVN
immm

4
9

4

—

S=Sꝛ=

4

=

—–
=

1
4

ES
S=.

nis. Circuncide ab omni temeritate: ab
omnium mendacio interioꝛa ⁊ exterio

ra labia mea. Sint caſte delitie mee ſcꝛi
pture tue. Nec fallar in eis nec fallã ex

eis. Domine atiẽde ⁊? miſerere dne ðs

meꝰlux cecoꝝ ⁊ virtus ĩfirmoꝝ ſtatiq;
lux videntium ⁊ oirt foꝛtium: attende
aiam meam ⁊ audi clamantẽ de ꝓfun⸗
do. Naʒ niſi adſint ⁊ in pfundo aures
tue quo ibimus ⁊ clamabimus:Cuus
eſt dies ⁊ tua ẽ nox.Ad nmũ tuum mo
mẽta tranſuolant.Largire ide ſpatiuʒ

meditatõibus noſtris i abdita legi tue

neq; aduerſus pulſantes claudas eam

Neq; enĩ fruſtra ſcribi voluiſti tot pa/

ginarum opaca ſecreta. Aut non hẽent
ille ſlue ceruos ſuos recipiẽteslſe in eas

⁊? reſumentes ⁊ ambulates ⁊ paſcẽtes

recũbẽtes ⁊ ruminantes.O oñe perfice
me ⁊ reuela mibi eas.Ecce vox tua gau
diũ meũ:vox tua ſuꝑ affluentiam volu

ptatum. Da qu Amo eniz. Et B
u vediſt dona tua deſeras: nec
hñdi tua ſpernas ſitiẽtem. Confſitear ti

bi qᷣcqd innenero in libns tuis:⁊ audid
vocẽè laudis ⁊ te biba ⁊ ↄſiderem mira⸗

bilia ð lege tua abſq; pꝛincipio in quo

feciſti celũ ⁊ terrã viq; ad regnũ tecũ ꝑ
petuum ſcẽ ciuitatis tue. Dñie miſerere

mei ⁊ exaudi deſideriũ meũ. Paio emʒ

qð nõ ſit de terra nõ de auro ⁊ argẽto
⁊ lapidibus aut decoꝛis veſtibꝰ aut ho
noꝛibus ⁊ poteſtatibꝰ aut voluptatibꝰ

carnis neq; de neceſſarijs coꝛpoꝛi:⁊ hu

ic vite peregriationis noſtre: que om/
nia nobis apponuntur querentibuſ re
gnuũ ⁊ iuſtitiã tuã. ide domine deus
meus vnde ſit deſideriũ meũ. Narraue
rut mihi iniuſti velectationes ſuas:ſed
nõ ſicut lex tua domine. Ecce vnde eſt
deñderium meum domine. Uide pa/

ter aſpice ⁊ appꝛoba: ⁊ placeat in con⸗

ſpetu miſericoꝛdie tue inuenire me gra
tiam ame te:vt aperiantur pulſanti mi
hi interioꝛa ſermonum tuoꝛum. Obſe⸗
cro per dominum noſtrum ieſum chꝛi
ſtum filium tuum virum dextere tue fi
lium hominis quem cõfirmaſti tibi me
diatoꝛem tuum ⁊ noſtrum per quem
nos queſiſti non querentes te: queſiſti
autem vt quereremus te:verbum tuuʒ
per quod feciſti omnia in quibꝰ ⁊ me:
vnicum tuum per quem vocaſtiĩ ado⸗
ptio nem populum credentium:in quo
⁊ me:per eum te obiecro qui ſedet ad
Dexteram tuam ⁊ interpellat pꝛo no⸗
bis in quo ſunt omnes theſauri ſapien
tie ⁊ ſcientie abſconditi. Ipſum quero
in libꝛis tuis. oyſes de illo ſcripſit.
Hoc ipſe ait hoc veritas ait. Audiaʒ ⁊
intelligam quomodo in pꝛincipio feci⸗
ſti celum ⁊ terram. Scripſit hoc Moy
ibe ali tranſijt hinc a te ad
te Neque enim nunc ante me eſt.
Nam ſi eſſet tenerem eum ⁊ rogarem
eum:⁊ per te obſecrareʒ vt mihi iſta pa
deret:⁊ pꝛebereʒ aures coꝛpoꝛis mei ſo⸗
nis erumpentibus ex oꝛe eius. Et ſi he⸗
bꝛea voce loqueret᷑ fruſtra pullaret ſen

ſum meum: nec inde mentem meaʒ qàĩc⸗

quam tangeret.Si autem latine ſcirem
quid diceret. Sed vnde ſcirem an veꝝ
diceret: Quod ſi ⁊ hoc ſcirem: num et
ab illo ſcirem: Intus vtiq; mihi intus
in domicilio cogitationis: nec hebꝛea
greca:nec latina:nec barbara ſine oꝛis:
et lingue oꝛganis ſine ſtrepitu iyllaba⸗
rum diceret: verum dicit: ⁊ ego ſtatiʒ
certus confidenter illi hemini tuo di⸗
cerem: verum vicia vonlium
interrogare non poſſim:te qua plenus
vera dixit veritas rogo te deus meꝰro/
go parce peccatis meiſ.⁊ qui illo ſeruo
iuo dediſti h̊ oicẽ da ⁊ mibi B ĩtelligẽ.

Ecee funt celiũ ⁊ terra clamãt qð facta

Rnt. Mutant᷑ eni atq; variãt᷑. Quicqd

aut factũ nõẽ:⁊ tñ eſt:nõ ẽ ĩ eo qᷣcquã
qð ante nõ erat qð eſt mutari atq; va⸗/
riari. Clamat etiã qð ſeipſa nõ fecerint
Ideo ſumus:qꝛ facta ſumꝰ. Nõ gᷓ era⸗/
mus ancq; eſſem vt fieri poſſemuſ a no
bis.Et vox dicẽtiũ ẽ ipſa euidẽtia.Cu g
one feciſti ea qͥ pulcher es: pulchꝛa ſũt
eni:qui bones:bona ſunt eni: qui es:
ſunt eniʒ. Nec ita pulchꝛa ſunt: nec ita
bona ſunt:nec ita ſunt:ſicut tu cõditoꝛ
eoꝝ.Quo cõꝑato nec pulchꝛa ſunt:nec
bona lunt:nec ſunt.Scimus hec:grãs
tibi.Et ſcia noſtra ſcĩie tue cõparata ig⸗
rantia ẽ. In pꝛicipio fecit de celũ ⁊ ter
rã. Quomodo eni feciſti celũ ⁊ terrã?⁊
que machina:tã grandis oꝑatõnis tue
nõ enĩ ſicut homo artifex ſoꝛmãs coꝝ
pus de coꝛpoꝛe arbitratu aĩe valẽtis ĩ⸗
ponere vtrũq; ſpẽm quã cernu ĩ ſemet
ipſa ĩterno oculo.Et vñ hoc valeret ni⸗
ſi qꝛ tu feciſti eã:Et ĩponit ſpẽm iaʒ exi
ſtenti ⁊ hñti vt eſſet:vcluti terre aut la
pidi aut ligno aut auro aut id genꝰreꝝ
cuilibet. Et vnde inta eènt niſt tu feciſ⸗
ſes ea: Lu fabꝛo coꝛpus:iu aĩuʒ mẽbr
iperitantẽ feciſti: tu materiam:vñ facit
aliquid:tu ĩgeniũ quo artẽ capiat ⁊ vi⸗
deat intꝰ qͥd faciat foꝛis:tu ſenſum coꝛ
poꝛis quo intpꝛete traijciat ab anio ad
mãm id qð facit ⁊ renũciet aĩo quid fa
ctũ ſit:vt ille intꝰ ↄſulat pꝛendentẽ ſibi
veritatẽ an bene factũ ſit. Le laudat Hᷣ
oĩa creatoꝛẽ omniũ:ſed tu qũo facis ea
Quomodo feciſti ðs celum ⁊ terrã.nõ
vtiq; ĩ celo neq; in terra feciſti celum ⁊
terrã neq; ĩ aere aut in aquis:qm̃ ⁊ hec

pertinẽt ad celũ ⁊ terra:neq; ĩ vniuerſo

mũdo feciſti vniuerſum mudũ: qꝛ non
erat vbi fieret anteq; fieret vt eſſet: nec
manu tenebas aliqd vñ faceres celum

Confeſſonum

⁊ terram.nã vñ boc tibi qð tunon fece

ras vñ aliqᷣd faceres. Quid eniĩ ẽ niſ qe

tu es:Ergo dixiſti 2 facta ſunt: atq; in
verbo tuo feciſti ea. Sed qũo feciſti.nũ
quid illo mõ quo facta ẽ vox de nube
dicẽs:hic ẽ filius me dilecius.Illa eni
vox acta atq; tranſacta ẽ cepta ⁊ finita.
Sonnerüt ſyllabe atq; tranſerut ſcõa

poſt pꝛimã:tertia poſt ſcòam:atq;ʒinde

ex oꝛdine donec vltima poſt ceteras:ſi⸗
lẽtiũq; poſt vltimã. Unde claret atque
eminet qð creature motus expꝛeſſit eã
ſuiens eterne voluntati tue ipſe tempo
ralis. Et hec ad tpᷣs facta verba iua nũ

ciauit auris exterioꝛ menti pꝛudenti:cu
ius auris intioꝛ poſita ẽ ad eternũ vᷣbuʒ
tuũ.At illa cõparauit bec vba tꝑaluer
ſondatia cũ eterno ĩ ſilẽtio verbo tuo ?

dixit. Aliud eſt longe aliud ẽ. Pec lõge

ifra me ſunt:nec ſunt qꝛ fugiũt ⁊ ptere/

unt:verbũ aũt dñi mei ſupꝛa me manet
in eternũ. Si ergo vᷣbis ſonãtib ⁊ pᷣer
euntibꝰoixiſti vt fieret celũ ⁊ terra atq;
ita feciſti celũ ⁊ terrã: erat iam creatuta
coꝛpoꝛalis ante celũ ⁊ terrã:cuius mo
tibus tꝑalibꝰ tꝑaliter vox illa pꝛecunre
ret. Nullũ aũt coꝛpante celũ ⁊ terram
Aut ſi erat id certe ſine trantoꝛia voce
feceras vnde tranſitoꝛidã vocẽ faceres ꝗͥ
diceres vt fieret celum ⁊ terra. uicdd
enim illud eſſet vnde talis vox fieret ni
ſi abs te factũ eſſet vnde omnino non
eſſet. Ut ergo fieret coꝛpus vnde iſta
ba fierent: quo verbo a te dictuʒ ẽ. Qo⸗
cas itaq; nos ad intelligendũ verbũ de

um apud ie deum quod ſempiterne di

citur ⁊ eo ſempiterne dicuntur omnia.
Neq; enim finitur quod oicebatur et

„

dicitur aliud vt poſſint dici omnia: ſed
ſimul ac ſempiterne omnia. Alioquin

iam tempus ⁊ mutatio:⁊ non vera eter
nitas nec vera immoxtalitas. Doc no⸗

ournent i

Fterthofen⸗
acirhusigaͤu⸗

iſtanpdſe

nöcden

P incunsctt ſi

icci g lugcht

cqzerniel⸗
oltnpternode

ctchuldosetf
Gfcenectüize
ſhinandredof
ereſtcige
Glunorneco⸗

httedeniti
lgitodedule
Naeratonec
ſliad needaſeit

Geinegäd
Cigtiodme⸗

WWNR

Ri wueneei

Dcpel sdon

let Piaudot

ſrcfchleloe
Alcitnaoo
cmpſlanlil

ſſtubilsrene

blecizano⸗

Mamonpbi
cfmwenmt
Peroren oof
ukröpian
nenns nͤe
Ulelindider

aine

NRN
hodoſen
Winfliouo
lumioennn
MWmͤ ſr⸗
ummned

Aytanlcꝛint
Alubenatn
enar
onee ingge
öcramemng
erolumnnfn
zinn
Senenetarir
niirpoſnit
cöuniig
jaanoiſiän
Net otn
nemtinphi
iuinin puſt
inioncin
zünmimmn
megli tmi
Pginl
ugimnc,
enirii
S
ſarmnutgign
aſt en
Ginleiß⸗
anul,

ni deus mens 4 gratias ago quo noni.

CLCõfueoꝛ tibi one:mecũq; nouit ⁊ bene
dicit te diquis ĩgratus nõ ẽ certe verita
ti. Nouimꝰone nouim qm inquatam
qͥcqᷣd nõ eſt qð erat: ⁊ ẽ qð nõ erat itã
tu moꝛitur: ⁊ oꝛt᷑. Nõ ergo qcqua vbi
tui cedit atq; ſuccedu:qi vere ĩmoꝛta⸗

le atq; eternũ ẽ Et iõ vbo tibi corterno

ſimul ⁊ ſempiterno dicis oĩa ꝗ dicis: ⁊
fit quicquid oicis vt fiat. Nec alit᷑ q; di
cẽdo facis:nec tñ ⁊ ſimul ⁊ ſempiierna

fiũt oĩa que dicẽdo facis.Cur queſo te
one de meꝰvtcũq; video:ſed quomo/

do id eloquar neicio:niſi qꝛ oẽ qð eſſe
incipit ⁊ eẽ deſinit tũc eẽ icipit:⁊ tũc de
ſinit quàdo oebuiſſe icipere vel deſine
re in eterna rõne cognoſcit᷑:vbi nec ĩci

pit aliqd nec deſinit. ꝗpſuʒ ẽ vbuʒ tuuʒ
dqð ⁊ pꝛincipiũ qͥ ⁊ loqtur nobis. Sic ĩ
euãgelio ꝑ carnẽ ait:⁊ hoc ĩſonuit foꝛl

auribꝰ boĩuʒ vt crederet᷑ ⁊ inꝰ quere⸗
ret᷑ ⁊ inueniret᷑ ĩ eterna vitate vbi oẽs

Dilcipulos bonus ⁊ ſolus magiſter oo

cet. IJbi audio dñe vocẽ tuà dicẽtis mi
bi:qm̃ ulle loqᷣtur nobis qui oocet nos.
Qu aũt nõ docet nos etiã ſi loquit᷑nõ
nobis loquit᷑. Quis poꝛo noſ docet ni
ſi ſtabilis veritas: ⁊ ꝑ creaturã mu⸗
tabilẽ cũ admonet᷑ ad veritatẽ ſtabileʒ

oucimur: vbi vere dicimus cu ſtam 2

audimus eum: ⁊ gaudio gandem pꝛo⸗
pter vocem põſi reddẽtes noſ vnde ſu
mus.Et iõ pꝛicipiũ:qꝛ niſ maneret cuʒ
erraremus nõ eẽt quo rediremꝰ. Cum
aũt redimꝰ ab erroꝛe cognoſcẽdo vtiq;
redimꝰ. Ut aüt cognoſcamꝰoocet nos
qꝛ pꝛincipiũ ẽ ⁊ loqtur nobis. In hoc
pꝛicipio deꝰfeciſti c lũ ⁊ terrã ĩ verbo
tuo in filio tuo virtute tua: z i ſapien

tia iua ĩ veritate tua miro modo dicẽs

⁊ miro mõ faciens. Quis cõpꝛehẽdet:?

Qais enarrabu: Quid ẽ illud qò inter

lucet mihi:⁊ pcutit coꝛ meũ ſine leſtõe

⁊ iboꝛꝛeſco ⁊ iardeſco: Inhoꝛꝛeſco in⸗

quatũ diſſimilis ei ſuʒ:ĩardeſco ĩquãtũ
ſimilis ei ſuʒ. Sapiẽtia ipſa ẽ qͥ iterlucʒ
mihi:diſcidens nubilũ meũ qð me rur
ſus cooperit deficientẽ ab caligine atq;
aggere penaꝑꝝ mearũ:qm ſic ifirmatus
eſt ĩ egeſtate vigoꝛ meꝰ:vt non ſufferaz
bonũ meũ donec tu dne qui ppitius fa
ctus es oĩbus iniquitatibꝰ meis etiam
ſanes languoꝛes meos:qꝛ ⁊ redimeſ ve
coꝛnuptione vitã meâ ⁊ coꝛonabis me
i miſeratõe ⁊ mif̃icoꝛdia:⁊ ſatiabis in
bonis deſideriũ meũ:qm̃ renonabit iu⸗
uẽtus mea ſicut aqᷣle. Spe eni ſalui fa⸗
cti ſumus:⁊ ꝓmiſſa tua ꝑ patientiaʒ ex
pectamus.Audiat te ĩtus ſermocinitẽ
qui põt:ego fident᷑ ex oꝛaculo tuo cla⸗
mabo. Quã magnificata ſunt oꝑa tua
domine:oiĩia ĩ ſapiẽtia feciſti:⁊ illa pꝛĩ⸗
cipiũ ⁊ in eo pꝛincipio feciſti celũ ⁊ t᷑rã
Nõne ecce pleni ſunt vetuſtatis ſue qͥᷣ
nobis dicũt: quid faciebat deꝰ anteqᷓ;
faceret celũ ⁊ terrã:Si eni vacabat in⸗
quiüt ⁊ nõ opabat᷑ aliquid: cur nõ ſic
ſemꝑ ⁊ deiceps quẽadmodũ retro ſẽꝑ
ceſſauit ab opere.Si eni vllus motus ĩ
deo nouus extitit ⁊ volutaſ noua vt cõ

deret creaturaʒ quã nuquã ante cõdi⸗

derat: quomodo iaʒ vera eternitas vbi
oꝛit᷑ volũtas que nõ erat. Neq; enĩ vo
lütas dei creatura ẽ ſed añ creatura:qꝛ
nõ crearet᷑ aliqd niſi creatoꝛis volun/
tas pcederet. Ad ipiaʒ g dei ſubſtätiam
ꝑptinet volũtas eiꝰ.Qð ſi exoꝛtũ ẽ aliqd
i dei ſubſtãtia qð pꝛius nõ erat: non ve
raciter dicitur eterna illa ſubſtãtia. Si
aũt volũtas dei ſempiterna erat et eſſit
creatura:cur nõ ſempitna:? Qui hec di
cũt nondum te intelligunt: o ſapientia
dei lux mentium nondum i ſtelligunt
quomodo ſiant que per te aiq; in te fi
V

umt:⁊ conantur eterna ſapere.ſʒ adhuc
