es one ⁊ rectũ iudiciu tuũ pariterq; dvo
lemtes t Retes oꝛabamus mnllerationuʒ
pr̃em deam omnis conſolationis: ut i

cadẽ nos tribulatione ſubleuare digna
retxur. Et foꝛte pꝛouenit vt vna cuz eode

ad mẽſa ↄſtitutis cõfabulantibus cepit
cota nobis oicere. noueritiſ me B tep or
oſtte ealamitatis id deũ rogare vt h
cinitatem ab hoſtib circondatam libe
rare oignetur aut ſi aliud ei ſu
oo ſeruos &d pꝛeferendam
lamtatem fortes faclat: aiit certe ut ſe
vehocietulo ad Ce aceipiat: q ille di⸗
ens noſq; inſtruẽs deinceps eü eodem
⁊ nos cũ nr̃is oibus:⁊ ipſi qui in eadẽ ⁊
nos cu nris oibꝰ: ⁊ ipſe qui in eadẽ fue

rant eiuitaten ano deo ſimniliter pete/

ie olln obiſidiõis m
febꝛib farigat?2 illa vl
nmatpertrbatne grituchine nec ſuu ſa
ne vns famiulũ fracin ſue pꝛecis frauda
hit:nũ ⁊ ſibtipſi ⁊ idẽ cimtati ꝙ t lachꝛi
moſa vepoſeit pꝛecibus in tẽpoꝛe impe
trauit. noui quoq; ennde ⁊ pꝛeiſbyterũ
⁊ epiſcopum ꝓ qpuida energuis petéti

bus uit ozaret rogatu enqʒ in ofe lachii
mas fundenté veu fog

aſſe v oemones
bpoͤin berteiſede egzage eg⸗

21* 13 C 22

ðð 9

lecto nacàtẽ quèd cũ ſue egrdto de
niſſe 2 roganiſſe nt eidẽ manũ iponer̃t
vt ſantis eẽ poſſet rudiſſe. S aliqnid in
bis poſſet ſibi B utiqʒ pᷣmit pſtitiſſet:

Dictũ ec. Uade ad auguſtinũ epʒʒ ut ter

manꝰ iponat ⁊ ſaluus eris. Qð dũ ↄpii
E facere ñ diſtulit ⁊ lin ifirmũ ↄtinuo

Dñs ſanũ ab eodẽ diſcedere fecit. ĩterea

reticendũ mime ẽ cũ memoꝛat ipeð⸗

oſultũ:vtrũ na illis aduentantibꝰ ex ec/

cleſijſ epis nel clericis recedendũ cẽtan
nsoõꝛ hec ei reſcriptis iſnuaſſe. Quid ma
gis ab illis romani euerſoꝛibue eẽ me ⸗

tuendũ. Quã ei epiſtolã huic ſcripture
inſerere volui ẽ eni ſacerdotũ dei ⁊ mi⸗
niſtroꝝ moꝛib valde vtilis ⁊ neceſſaria

AIſto mõ reſcripti ad eundẽ ab eodes

Sscto fratni r cõepo. Donoꝛat' angu
Qinnus onio ſalutẽ baritati tue miſio

exemplo enłe quã quod ideo nĩo epi ſ
Ao min. Runaba me B bonole umiſ⸗

„

facene dẽatis. Quãnis eni
xpiſtolam illã bꝛeuiter ſcripſerin nibil

tsi ea in pᷣtermiſiſſe me arbitroꝛ qð ⁊ rei
poodéti dicere 2 querenti audif̃ ſufficert

Onqinde oiri nec eos eẽ pꝛobibendos
qui ad loca:ñ poſſun
deſiderqt ⁊ miſterij nfi vinenla quibuſ
nos xpᷣi caritas alliganit nec deſeramꝰ
ecdeſias quibus ſernire debemus: n eẽ
erũpẽda. Iſta quippe ver ba ſunt qᷓi illa
epiſtola poſui. Reſtat gᷓ inquaʒ vt nos
quoꝛũ miſteſtriũ quãtulũcũque plebi

Dei vbi ſumus mauéteo ita neceſſariumn

ut ſiue boe eq nõoʒ remanere dicamꝰ
ono Eſto nobie in oeñ pꝛotectoꝛd z i lo
cum munitũõ: Sed boccõſiliũ nibi ꝓpte

ne illu o5

npoſuiſti querendo conſili
nlis que tempoꝛa

mt: munia migrare

munitüů ſʒ H oflliũ tibſ ꝓpterea nõ ſuff/
cit ut ſcribis ne ̊ veipseceptũ vel erem
plũ facere nitamur: pbi fugiend et de
ciĩtate in cinitatẽ monet recolim.n. ver
ba oicentis. Kũ atpſequet nos ĩ cimits
te iſta fugite alid. qs aut credit itaĩ B

onm fieti voluiſlet in neceſſario miſte/
no ſiue quo niuere nequeunt defentur

geges quos ſuos ſanguie ↄparint ſli

7

mee:g zat ipe d,⸗ quid Hᷓ fecit ipſe qñ ſe ponatibꝰ ĩ egipto
vẽt hoſtes a ſacto viro quoq; ño e po
Lbiabenſis eccleſie honoꝛato lris fuiſſe

parentibus paruulus fugit qͥ nundu ee
clenna ogregas urrat s abeo deßtus ſn
iſſe dicumꝰ. Nlũquid qn apoſtol paul
ne ill npdederet inimicus p feneſtraz
Corta oimiſſus e? effugit man eiuſ
Defta c qWtbi erat eccleſia neceſſario mi

niſterio 2no ab alujs ibidẽ fratrib con

ſtitntis opoꝛtebat ipietũ ẽ. Eis qppe

nolentib h apoſtolus fecerat ut ſeipſu

ſᷣnaret eccleſie que ppᷣe pſecutoꝛ ille qͥ
rebat. Faciat ui buſti miniſtri ver⸗
bi ⁊ ſacramẽti ei pᷣcepit ipſe ſue ꝑmi
ſit. Sugiat oino vᷣ citate ĩ citatẽ qñ eoꝝ
quis qᷓ; ſpãliter a perſecutoꝛib querit

ut ab aliis qni n ita redrat᷑ nò dep̃at ee

cleſia ſz ᷣbeat cibaria cũ fnis ſuis quoſ
aliter viuere ñ poſſe nonerit. c aͤt oinʒ
id ẽ on ⁊ clericoꝝ ac laicoꝝ ẽ cõe pi/
culuũ. hi qui aliia indiget. Aut igit᷑ ad lio
ca mũita oẽs traſeãt aut qͥ bnjt remanẽ
di neceſſitatẽ nõ reliquat᷑ ab eiſ ꝑ quoſ

eoꝛnm in eccleſaſtica ſuppléda neceſ/

ſitas vt ant pani viuat aut parit ſuffe/
rant ꝙ eos pr̃familiaſ vult ppeti Qõ ſi

tigerit ut fine alii maius alij min ſiue

oẽs eq̃lit᷑ paciat᷑ q eoꝝ ſint qͥ ꝓ alijz pe
ciut᷑ appet.illii..qᷣ cũ ſe poſſit calibma
lis erripe fungiẽdo ne alioꝝ nectatẽ de⸗

fent mãe emaluerüt bic maxie ꝓbat il

la caritas qᷓ; ies apłs 2médat dices⸗
ſic xpᷣs aiaʒ ſuã ꝓ nobis:ſc ⁊ nos debe⸗

ma ꝓ ffib aias honere n d fugit ut
deuicti neceſſitatibꝰfugere n pnᷣ ſR ↄpꝛe
bẽſ paciàt᷑ ꝓ ſe ipſis ni ꝓ fratrib vtiq;

paciut᷑. ꝗͥ o ꝓpterea paciunf qꝛ fratreſ
d eis ad xpᷣianã ſalutẽ idigebaͤt deſere/
noluerũt ſine dubio ſuas aĩas ꝓ fratri
dẽ ponũt.vñ ill coepᷣm quẽdã virxiſſe

nol

eis ꝑſecuciõibꝰ. vbi põt eẽ fructus mar⸗
cirij. Sto magis debem“ fugere ſteriles
paſſiones qñ ẽ barbaricꝰ ⁊ hoſtil icur⸗
ins veꝑ ẽ qdẽ ⁊ acceptabile:ſ bis quoſ
eæccliaſtici officij ñ tenet vincula. Nã d
Xlades boſtiles iõ n fugu cõ poſſz effu⸗
gere ne defat miſteriũ xpᷣi ſine quonõ
pnt hoies fieri ucl vinere xpᷣani maloꝛc
caritatis innẽiet fructũ:qᷓ; qͥn ꝑpꝑ fratrei
Hz po ſeipᷣʒ lugiẽs atqʒ ↄpheſus ñ negat
xpᷣm ſulcipitq; martyrin.qd ẽ g̊ qð i epi
Rola tua poꝛe poſuiſti. Dicis.n.ñ i eccle
ſis pſiſtẽ dũ ẽ: qnid ſimus nobis ul po⸗
pulo ꝓfuturi ñ video niſi nut anñ occuloſ
nr̃ os viri cadãt. femie ↄſtupꝛentur icen
dãt᷑ ecclie noſip̃i toꝛmẽt deficiamꝰ.cũ

de nobis qrit᷑ ꝙ ñ hẽmꝰ: potẽs ẽ q dem

de andire pces fallie ſunꝛ B ꝗͥ foꝛmid
tur auertere nec iõ tn ꝑꝑ iſta q icerta ſte
Oj eè nr̃i officij certa deſeriio:ſine qnoẽ
pilebi certa ꝑnicies.ñ i rebꝰ vite hui ſʒ al
teri qͥ icõpabilit᷑ diligetiꝰ ſolitiuſq; cu

rdãdac᷑.nã ſi certa eẽnt iſta mala q̃ timẽè

tur ne ĩ locis ĩ qbꝰ ſũmus fone ↄtigat pᷣ
us in fugerẽt boĩes ꝑꝑ quos ibi manen

dũẽ: 2 nos a manẽdi neceſſitate liberoſ
redderẽét.nõ.n.quiſq; ẽ qͥ dicat miſtros

manere opoꝛtere vbi iã ñ fnerit qnibuſ
necseſſe ſit miſtrare. Ita quidà ſacti epi
ð biſpania pꝛofugerũt:pꝛiꝰ plebib ptiz

fuga lapſiſipti pcepti: pti obſidiõe ↄſũp

tis:partiĩ captiuitate oiſꝑpſis. Sʒ multo
plures illic manẽtib quos manerẽt

audiuim. Si ons nobiſ ĩparuit fuga in

ſub eoꝛũdẽ ꝑieuloꝝ dèſitate màſer ?t,. et
ſialiqͥ dernerũt plebes ſuas:H̊ ẽ qð dici
mꝰ ſieri ñ deber̃. Neq;.n.tales docti au

ctoꝛitate dina.ſj buana vel erroꝛe ðcep

ti vel timoꝛe ſt enicti. Cur. n. ſivi putaãt
idiferent᷑ obtẽꝑãdũ eè pceptovbi legũt
de citate ĩ ciuitatẽ eẽ fugiẽdũ ⁊ merce⸗
nariũ ñ expoꝛẽt qͥ vidʒ lupũ veniẽtẽ et

fugit qm ũᷣ ẽ ei cura de otnbꝰ. Cur non

iſtas duas onicas veraſq; ſẽtẽtias: vn
ſ.vbi ſuga finit᷑ aut iubet alterd vbi ar
guit᷑ ⁊ culpat᷑.ſic itelligere ſtudet:ut in
ter ſe reꝑiant᷑ ñ eẽ Zjrie ſient n ſũt. ⁊ boc

quõ reꝑit᷑ niſi attẽdat᷑ qð id ſuꝑi oiſpu

tani cũc ðᷣ locis in qbpus ſum pᷣmẽte g⸗
ſecutiõe fugiẽdũ eẽ rpᷣi miſtrio. Qñ ibi

aut pleps xpᷣiñ fuerit cni miſtret᷑. aut

põt ĩpleri ꝑ alios neceſſariũ miſteriũ qͥs
bus eadẽ ñ ẽ cã fugiẽdi ſiẽ ĩ ſpoꝛta ſubv
miſſus qð ſupꝛa ↄmemoꝛari fugit aplłs

cũ a pꝑſecutoꝛe ipſe ꝓpᷣe q̃ret᷑.Alijs qͥdẽ
neceſſitatẽ ſimilem nõ habentibus a qͥ

bus illic miniſterium debetin abſit nit
ſeatur eccleſia ſcut fugit ſanctus atha
naſius Alexandrinns epiſcopus:cũ eũ
ſpecialiter appꝛehendere. Conſtantinꝰ
imperatoꝛ cuperet:neqnaqᷓ; a ceteriſ mi
niſtris deſerta plebe catholica que ĩ ale
rxandria cõmanebat cũ aũt pleps mang
⁊ miniſtri fuguint miniſteriumq; ſub⸗

trabitur quid erit niſi mercenarioꝝ illæa

fuga damnabilis quibus nõ ẽ cura de
onibus venit eni lupuſ nõ hõ ſed diabo
lus qui plerũq; fideles apoſtatas eẽ ꝑ
ſuaſit quibus quottidianũ miniſterium
dominici coꝛpoꝛis defait et peribit ifirt
muso in tua non ſcientia ſed ignoꝛantia
frater pꝛopter quẽ chꝛiſtus moꝛtuus c.
Quid autem ad eos attinet qui in hac
re ẽ falut᷑ erroꝛe ſʒ foꝛmidie ſuꝑãt᷑:quat
ñ poti j ſuũ timoꝛeʒ domino inran

te atq; inuante foꝛte dimicant ne mala

ſine comparatione grauioꝛa que innl/

to ampiuius ſunt tremda comingat.
Fit hoc vbi cbharitas dei flagrat no vłi
tupiditas mundi finiat. Charitas enim
dicit. Quis infirmatur t ego non infir

moꝛ:Quis ſcandatiʒatur ⁊ ego nõvioꝛ

Sedcharitas ex deo ẽ. Oꝛemꝰ ergovt
abillo detura quo inbetur:⁊ per handq
magis timeamus ne oues chꝛiſti ſpiruu
ali nequicie gladio necentur in coꝛde

quẽ ne ferro in coꝛpoꝛe trucident᷑: nii
quandocunq; quocũq; motis genere
moꝛituri ſunt:magis timeamus neieian

interioꝛe coꝛupto pareat caſtitas:fidei
quẽ ne femine violenter conſtuprẽtur
in carne.Qua violentia non violat pu/

dicitia ſimnente ſernatur:quonid nex in

carne violat quãdo voluntas patientj
ſua turpiter carne non vtitin ſʒ nne cõ
ſenſone tolerat quod ab alijs operatur
Magis timeam ne mèbꝛa coꝛpoꝛis xpᷣi
Ddeſtituta ſpirituali nictu uecẽtut q; me
bꝛa noſtri coꝛpoꝛis oppꝛeſſa hoſſtili im
petu toꝛqueatur:magis timeamus ne la
pides viui extiguatur deſerẽtibꝰ nobis

quẽ ne lapides ⁊ ligna terrenoꝛũ eaifiti

oꝛũ incẽdant᷑ pꝛeſẽtib nobio. Nõ quia
iſta non ſunt vitãda cũ poſſũt: ſed quia
potius ferẽda ſimt quãdo vuari ſine im
pietate non poſſunt:mii foꝛte quiſq; cõ

tẽderit nõ eẽ miniſtrũ ipiũ qui tüũc ſub

trahit miniſteriũ pietati neceſſariũ: qn
magis eſt neceſſarin:An nõ cogiramus
cũ aũ iſtoꝛũ periculoꝝ peruenuur extre
ma:necẽ poteſtas vlla fugiendt q;uis
in ecclẽſia feri ſolet ab vtroq; ſexu atq;
ahoi erate concurſus:alijs baptilmum
Ragitantibus:alijs reconciliatroné: ali
is etiam penitẽtie impius actiõʒ: oibus
conſolatõʒ ⁊ ſacrametoꝛũ perfectiõem
Texrogatione vbi ni miniſtri veſint quã

Eulo vel nõ regenerati exe

„

2

os ſecum in vite ere

ꝓꝗquoꝛũd quãta blaſph

S
„
4

Mu miniiſteriozii: vide quid foeiit malb

rum tepoꝛaliu timoꝛ: ⁊ quata i eo ſit ac .

quiſitio maloꝛũ eternoꝛmũ. Si at miſmi
adſntpꝛo viribus quas eis dominſub
miniſttat omnibus ſubnenit Aliibaptj
ialconinnore ftau nm. O
ſolantar eckfleant exhoꝛtantur vr bu

rogent qei potens ẽ om na que timeẽ
anertere parati ad vtruq;:vt ſi non põt
labtis calx iſte tranſire fint voliitas e
iq malialiquod nõ põt velle. Certe iam

e fiat volutas eiꝰ

vides quod te ſcripſeras ñ videre. Quã
tum boni conſequantur populi chꝛiſti
ani ſi i pntibꝰmalis noſtris deſit ptia

miniſtroꝛũ chꝛiſti Quorꝛuͦ vides et quã
tũ obſit abientia ouᷣ ſua querũt nõ que
betilla de que dicttn

ieſn chꝛiſtinec S=ð ” „
c.Nõ querit que ſua ſunt: nec imilant
eum qin oixi l querẽs qo mibi vli⸗

re ?᷑:ſed quod muilus vt ſalui fiant. Qui
etiã pſeruto:is pꝛicipis illi inſidias non
fugiſſet niſ ſe alis qiubꝰ neceſſan erat

ſeruare voluiſſet ꝑꝑ qd ait. Copelloꝛ at
ex vuobus deſideriũ hetis oiſſolui ⁊ eẽ

cũ xpo:mulio eni magie optimũ:mane

re at ĩ tarne neceſſariũ ꝑpꝑ vos:bic foꝛ/
taſſe quis dicat ideo debere dei miſtros
fugere talibus imminentibus malis vt
ſe ꝓ vtil tate eccleſie tẽponbus tranqlli
oꝛihus ſeruet:recte boc fit a quibuſdaʒ

quando ſunt alii ꝑ quos ſuppleaf eccle

ſiaſt icum miniſterium ne ab oib deſe⸗
raf. Quod feciſſe atha naſium ſupꝛa diè⸗

rimus. Nã qnantum neceſſariu fnerit
eccleſie quatũq; ꝓfuerit ꝙ ille vir man

NQuant & et vel luct fideliũ ſuoꝛu qui

dilniet
min
H

4
„ 4
„ ſteger 3

grin carne catholica fides nonit: q ad/

nerſus arrianos: hereticos oꝛe illius et

giſq; timendu Eiie aſch id facere creda
tur: nõ cõſulẽdi voliſtate ſz timoꝛe mo
riengi. Magiſq; fugiedi obſit exeplo c;
viuẽdi pſt offitio: iulla röne faciedũ
Denicq; ſanctdauid ne ſeſe comitteret

piculis plioꝛũ ⁊ foꝛtaſſis extingueret᷑ ſ⸗
cut ibi oictꝰ ẽ: lucerna iſrael a ſuis hoc

petẽtia ſũpſit: nõ ipſe boc pᷣſupfit. Alio
quin multos imitatoꝛes feciſſet ignaue

de vtilitatis alioꝛij:ſed ſue pturbatione

noꝛmidinis. Oecurrit ẽt alia qſtio quam
Hitenere nõ vebem. Si. n. H vrilitas ne
glige da ñi vt aliqͥ iuiniſtri pꝑea fugiãt

iminẽete aliq̃ vaſtitate vt nẽt᷑ qͥ mini⸗

ſtrẽt eis quos poſt illã cladeʒ reſiduos

potuerit inenire: Quid fiet vbi vident

Oes iterituri:niſi aliq fugidt. Si.n. hacte
nus ſeuiat illa ꝑnicies vt ſolos miſtros
eccleſie perſequat. Quid dicem an reli

Auèéca e a miniſtris fugietib eccleſia ne

a moꝛientibus miſeraꝑilius reliquattiir
Seq ſi laici nõ queret ad moꝛte poſſut
occultare quo quomà epos ⁊ clericos
ſuos:ſicut ille adiuuerit ĩ cui ptãte ſũt
oiĩa qᷣ põt:⁊ nõ fugietes ꝑ mirabilè ↄſer
uare potẽtiã. ſ̊ ideo querim qᷣd nos fa
cere debeam ne ĩ oib expectãdo diui⸗
na miracula tẽptare onʒ indicemur.nõ
qͥdẽ talis ẽ iſta tẽpeſtas:quado laicoꝛũ

2 clericoꝝ ẽ cõe piculũ.Sicut naui vna

cõe piculũ ẽ mercatoꝝ atq; nautarũ:ve
rũ abſit vr tati pedẽda ſit hec nauis no
nfja vt deaeant eã naute:⁊ maxime gu
bernatoꝛ piclitãte deſerere:etiam ſi ſca⸗

pham traſiliendo vel etiã natãdo poſ⸗/

ſint effugere Quibus enim metuim ne
noſtra deſertione pereant: ne tẽpoꝛalẽ

moꝛtẽ:que qnq; vetura e: ſed eterna q̃ᷓ

põt ſi non caneat᷑ venire:⁊ põt ſi cauea
turẽt nõ venire metuimꝰ. In cõi at pi
culo vite huius cur exiſtimam vbicuq;
fuerit hoſtilis icurſus oẽs clericos nec
nõ ⁊? oẽs laicos eẽ moꝛituros vt ſmul
finiant hc vitã cui ſũt clerici neceſſa⸗
rii.Aut cur nõ ſperemꝰ ſicut aliquos lai
cos:ſic etiam clericos immãſurus a qui

bus ei neceſſariũ miniſteriũ valeat exhi
beri:qnãqᷓ; o ſi irer dei miniſtros ĩde ſit

diſceptatio qͥ eorũ maneàt ne fuga oĩuʒ
fiat ⁊ qͥ eos fugiàât ne moꝛte oĩnzʒ deſerã

tur eccleſie. Lale qppe certamẽ erit iter

eos vbi vterq; ferueãt charitate: vbiq;
vtriq; placeàt caritati. Que diſceptatio
ſi aliter nõ potuerit tarminari:quãtum
mihi videtur qui maneant ⁊ qui fugiãt

foꝛte eligeudi ſũt. Qui.n.dixerũt ſe poti
us fugere debere aut timide videbutur

qꝛ iminẽs malũ ſuſtinere nolnerũt aut
arrogãtes:qꝛ ſe magis qͥ fuãdi eẽnt ne⸗
ceſſarias eccleſie iudicarunt. Deide foꝛ
taſſis hi qui melioꝛes ſunt eligat ꝓ fra⸗
tribꝰaias ponere ⁊ bii ſeruabut᷑ fugien⸗
do quoꝝ ẽ min vtilis vita:qꝛ minoꝛ cõ

ſulẽdi ⁊ gubernãdi pritia:qͥ tñ ſi pie ſapi
unt cõtradicẽt eis quos vidẽt ⁊ viuere
potius opoꝛtere ⁊ magis moꝛi malle qᷓ;
fugere. Ideo ſic ſcriptum c. Contradi⸗
tiones ſedat ſoꝛticio: ⁊ iter potẽtes diffi
nit. Meliꝰ. n. deꝰ de buiuſmodi ãbagi
aſts q; boĩes iudicàt: ſiue dignetursd
paſſtonis fructũ vocare melioꝛes ⁊ par
cere ĩfirmis: ſiue iſtos facere ad mala ꝑ
fe ẽda foꝛtioꝛes: aut buic vite ſubtrabe
re quoꝛũ nõ põt eccleſie dei tm quatuzʒ
illoꝛũ vita pdeſſe. Res qͥdẽ fiet minus
vſitata:ſi fiet iſta ſoꝛtitio:ſed ſi facta fue

rit:qͥs eẽ repꝛehẽdere audebit. Quis nõ

ea niſi ivit aut ĩuidus cõgrua pꝛedica⸗

tione laudabit:qð ſi nõ placet facere eu

ius facti nõ occurrerit exẽpluʒ nullius

Inga faciet: vt ercleſte miniſteriũ mar
me in tãtis periculis neceſſarium ac de
birũ deſit. Tlemo accipiet perſonã ſuaʒ
vt ſi aliqua gra videt᷑ excellere: ideo ſe
dicat vita: ⁊ ob hoc. fuga eẽ vihnioꝛem
Quisds n. boc putat nimiũ ſibi placet.
Quiſqᷣs àt ⁊ boc dicit oibus diſplicet.
Sunt ſane d arbitrantur epos ⁊ clerĩ/
cos nõ fugiẽtes in talib periculis ſʒ ma
nentes facere:vt plebes decipiant᷑: cum
ideo nõ fugiũt:qꝛ manere ſuos pꝛepoſi
tos cernũt: Sed facile ẽ bãc repꝛ henſo
nẽ vel inuidiã deuitare alloquẽdo eaſ/
dẽ plebes atq; dicendo nõ vos decipi/
at ꝙ de loco iſto nõ fugiamꝰ. Nõ enim
ꝓp nos.ſed ꝑꝑ vos hic pon manemus
ne vobis nõ miniſtremꝰ* Quicqᷣd ſaluti
veſtre que in chꝛiſto ẽ nouimus neceſſa
rium. Si ergo fugere volueritis 2 nos
ab iſtis quibus tenemur viculis loluitiſ
quod tũc puto eẽ dicẽdũ qñ vere videt
vtile eſſe ad loca tutioꝛa migrare. Quo
andito ſi vel oẽs vel aliqi dixerint ĩ il
lius poteſtate ſum cui ird nullus quo
cunq; vadit enadit: ⁊ cui miſetidoꝛdiaʒ
vbicuq; ſit põt innenire: qui nuſq; vult
ire ſiue certis neceſſitatibus ĩpeditus ſi
ue laboꝛare volens ad incerta ſuffugis
2 nõ ad finiẽda:ied ad mutaàda: pericu
la ꝓculdubio iſti veferẽdi nõ ſũt mini/
ſterio chaſtiano. Si ũt boc andito abi⸗/
re maluerint: nec illis manẽdũ ẽ qͥ pꝛo⸗
pter illos manebant. Quia ibi iã nõ ſũt
pg quos manere adhuc debeant. Qui/
. igitur iſto mõ fugit vt eccleſie ne/
ariũ miniſteriũ illo fugiẽnte noõ de⸗
ſit faciat quod dũis pꝛecepit ſiue ꝓmiſit
Qui ãt ſic fugit:vt gregi xpᷣi ea quibꝰſpi
ritualiter viuit alimẽta ſubtrabdtur.
Wercenari ille ẽ: qin videt lupũ veni
entẽ ⁊ fugit:qm nõ ẽ ei cura de ouibues
hec tibi que a me conſuluiſti frater dile

le ſanctꝰin vita ſua plixa ꝓp

⁊ legebat: inter ac vberuim flebat. t
ne intẽtio eius a quoq; impediref ante

ueneris ſequenis ſentẽtia non pꝛeicnipſi
Melins tamẽ gy in bie periculio facia/

ſacti vri:r velle rfacere meruerur in
tentione minime defecerũt.

„

litate ac

felicitate ſancte ecclene catbolice diui/
nitus cõponata: vixit annis. lxxvi.ĩ ckn

catu at vel epiſcopatu annis ferme. xl.

2 dicere nobis inter familiaria colloqs
conſueurat poſt pꝛeceptũ: bapti muʒ
etiã laudatos chꝛiſtianos ⁊ ſacerdoles

coꝛpoꝛe nõ debere: quod eti ipſe fecit

iuſſerat pſalmos dauidicos qui ſuũt pau
ciſſimi de penitẽtia ſcribi: ipſoſq; qua⸗

ternioncs iacs ĩ lecto cõtra panetẽ po

dies ferme decè q; exiret de coꝛpoꝛe no
bis poſtulamit pxeſẽtibꝰ ne quis ad enʒ
ingrederet᷑ niſ bis tatũ bons quibꝰme

dici ad inſpicidũ ĩcrabat:vel c erierte
tur refectio. Et ita obſeruatũ ⁊ fact im
S: vt omni illo tepoꝛe oꝛanioni vacabat
verbum dei vſqʒ ad ipſũ ſud extremam
egritudinẽ ipꝛetermiſſe alacriter 2 foꝛ
titer ſana fide: ſanoq; conſilio in eccle⸗
ſia pꝛedicauit Mẽbꝛis oĩibus ſu coꝛpo

ris incolumis integro aſpectu a q;. au⸗
ditu: nobis autem coꝛã aſtantibus vi⸗

dentibus ac cum eo pariter oꝛantibus
doꝛtmiit in pace enutritus in boba ſe⸗
nectute:⁊ nobis etiã pꝛ0 eiꝰ cõͤmẽdab⸗

mes

in

cee

ſenit

geiſ⸗
iſe⸗
bene⸗
foꝛp
tlogt
ſemen
ſterbo
fun.
oce
ſa
lhene

ſadi⸗

& comonis depoſttione ſacrificl deo
obluu e 2 ſepultns eſt .
Leſtamstũ nullũ fecit: qꝛ vnde faceret
Ppatper cheiſti non habuit eccleſie bibli
othecã T omnes codices diligenter po
ſteris ruſto tendos ſepe iubebat. Si
quid vero eccleſa vel in umptibus vł
in oꝛnamẽtis habnit fidei pꝛeſopreri qͥ
ſub eodẽ dvom ecclene curam gerebat
dim ſit nec ſuos conſanguineos del in
pꝛopoſito vel ertra cõſtitutos in ſua vi
ta ⁊ moꝛte vulgi more tractauit:qͥb dũ

adhuc ſupereſſet id ſt opus fuit quod æ

ceteris eroganit nõ vt dinitias baberẽt
ſe vt aliqnid nõ aut min egerẽr: clerũ
ſuſfficitiſſimũ ⁊ memoꝛia viroꝛũ at fe⸗
minarum continentiũ cũ ſnis pꝛepoſnit/
plene eccleſte dimiſit vna cũ bibliotbe
cis libꝛos ⁊ tractatus vel ſuos vel alioꝝ
ſanctoiũ habẽtib ꝰin quibus dono dei
qualis quatuſq; i eccleſia fuerit noſcit᷑

⁊ in his ſẽper vinere a fidelib inuenit᷑.

Quidã poeta ſuis iubẽs quo ſibi tumu
lum moꝛt no in aggere publico collocs
rent pꝛo epigrà mate fixit dicene.
Qiner poſt opitũ varẽ gs noſſe viato⸗
OQè legis ecce loquoꝛ nox tna nempe
maea c. Ei in ſuis qdẽ ſcriptis ille o
excceptz charus ſacerdos q;tũ luceie

veritate videre cõcedit᷑ recte ac ſane fis

dei ſpei ⁊ charitati catholice eccleſie vi⸗
xiſſe manifeſtat᷑:atq; cũ de diuinis ſcri
bentẽ legentes ꝓficiunt: ſed ego arbi⸗
iroꝛ plus ex eo pꝛoſicere potniſie qͥ eun
loquẽtẽ in eccleſia pntẽ andire ⁊ vice
re meruerunt ⁊ potuerũt:⁊ eius pᷣſertiʒ
iter boies conuerſationè nõ ignoꝛaue
runt.Erat.n.nõ ſolũ erubiꝰſenba in re
gno celoꝛũ oe theſanro ſuo pꝛoſerenos
noua ⁊ vetera:⁊ vnus negociatoꝛũ qui
innenta pꝛecioſa margarita que hẽbat
vaditis cõꝑauit. Ueꝑ ẽt ex bis ad quos

ä

ſcriptũ e. Nic loquimini ⁊ ſic facite:⁊ ᷣ
quibus ſaluatoꝛ dicit. Qui fecerit ⁊ vo
cuerit ſit bomines magnuis vocabitur
in regnũ celoꝑ. Peto autem veſtram
impẽdio charitatẽ qni bec ſcrpta legi⸗
tis:ut mecũ oĩpotẽni deo gratias agatj
dominũq; benedicatis qui tribin mibi
intellectũ:vt her ĩnoticia pntiũ ⁊ abien
tium:pſentis tꝑis ⁊ fnturi boium ⁊ vt
dellem vifferre ⁊ valniſſem. Et mecum
ac pꝛo me oꝛetis vt illius quonda uirũ
cũ quo annis ferme xl dei dono abiq;
amara ulla oiſſenſione familiariter ac
duleiter nixi. Ut in hoc ſeculo emula?
toꝛ ⁊ imitatoꝛ exiſta e in fututo oipotèꝭ
tis dei pꝛomiſſis cũ eodẽ ꝑtruar Amẽ.

Eaſebi Eradi Wediolanenſis ca
nici regnlaris congregationis latera

patriarcbam. Aqnilegienſem Cardins

lem: ⁊ ſancti Marci pꝛotectoꝛem: 2 ce

teros cardinales. Aanotatio bꝛenuiſſi⸗
ma in eroꝛem ſcribentumn ſãctũ Augu

. 4
”

Npanca conferam pater beatſii
ſime ac reuerendiſſimi pꝛincipes
Cardinales chꝛiſtiani oꝛbis oni
colendimimi que duobus in libꝛis cõpe
ri falũs ambagibus magiſq; pꝛofuſa lõ
giſſimis:ut non tam apoſtolice diligen
te die noctuq; ſuꝑ cõmiſſo ſibi fidelniʒ

grege uigilãti: q; et uobis nõ i partẽ ſo

licitudinis ſʒ ĩ plenitudinẽ adiutorij mi
niſtrãde totius poteſtatis aduocat': 2
ideo qᷓ;uis negocioſiſſimis: liceat ta⸗
mẽ:⁊ libeat ꝑlegere ⁊ iudicare mẽdacis

falſitates ? maledicta q monb“ e fidei
ſut inimica xpams: paſtoꝛes eſtis omès
ſub uno vero chꝛiſto paſtoꝛe. Ores xpi

põt. Kalellus veſter ego ſum iam pꝛidẽ
pꝛedicationis vocatus officio, aſſto pe
Addibus veſtris uobis quieſcentibus doꝛ
mitare nõ debeo:imo vigil ac ſaga⸗ nõ
latrare nõ poſſũ cũ viden ouos:nõ di/
cam edos:ſed arietes a ſiniſtris vris ſta
tes ⁊ aduerſus oues inſurgere que a ö⸗
ſtris ſunt uobis poſite:⁊ coꝛnua pꝛodu
cemies ⁊ vngulas.Coꝛnua ſeptẽ ut tru⸗
cident rectos coꝛde:⁊ vngulas nt terrã
fodiant:quaſq; coꝛnibus impetere nõ
poterunt uel puluere peruerſi vogmat!
illarum poſſint oculos obdurare ne vi
eant quo vadant ⁊ ĩ tenebꝛas quo no
luerint ſeducantur. Clamabo igit᷑ imo
kt ſagas catellus veſier latrare nõ deſi
nam quoad rauce fiant fauces mee in
peo ſperates: ut paſtoꝛes emgilẽt 2 coꝛ
nua iſta ſeptem videant᷑ que ſũt ſeptem
cõcluſones:quas duos arietes iſti i vo
lucris duoꝛum ꝓduxere libꝛoꝛum. Cla
mapo vſq; quo ſpiruus mẽbꝛa tenebit
ut excerrua ⁊ perterrita neruoꝝ iſtoꝛuʒ
xoꝛnua edoꝛum imo anietum pꝛecidan
tur ne cbꝛiſnanarum ouiũ ſimplicitas i
petatur:ne grex chꝛiſti reliquũ exterrea
tur. ne effoſſe terre puluere ueluti puer
ſis ſcriptute ſancie interpꝛetationibᷣob
errate oues diſperiant ⁊ diſſipentur 9*

⁊ rationibus ftetus xe

2 poteſtate munitue.remon
bo igitur pꝛima coꝛnna iſta que ſu

nato demoliar: ſauctoꝛũ auctoii

cluſtones ſempteé chꝛiſtiane veritati

irarie quas frater Paulus bergomẽ

—

oꝛdinis heremitaꝛuũ ĩ ſi libello deſenp

ſit quaſq; frater ambꝛoſius eiuſdẽ oꝛdis

las imitat᷑ ⁊ pꝛedicat quas ego etid ve/
ritates ſeptẽ appellabo per antippraſin
ꝓpterea ꝙ in illis nibil veritatis coperi
poͤt. Pocẽ quod falſiſſimũ a neqmiſſi⸗
mu magis hac doctrina dici rectius et
uerius poſſet ſicuii in ſequetibus ap⸗
parebit Pꝛemõſratis 2cluſionig iſtis
quia in pꝛicipiq libri ſui generalis bꝛe⸗
ues fecit: eas dilatabo verbis iſñ ſuis aſ⸗
ſignatis locis vbi dilatantnr ĩ libꝛo ſno
Deinde lubutiam paucis uerbis!
rõnes quibus clarius falſa ab omnibuſ
ibus cuͦ auctierit

enam litteras negligetibue c audietit
compendioſe cognoſci queant quonu

ffulo e lermoe reſpoͤ/

Le

ula fere nerba dil
ſum atq; clariſ me pꝛobati dia eor um
dicta vel friuola nel fali ſima eſſe: ? oi⸗

„

2

pater beatiſſime ac reuerendiſſimox pn

ipum cardinalium dignitaié oꝛatů ve

lim quo digentur intelligere qua are⸗/

noſum fundamétũ ruina minas alicto

. *

res erroꝛs iſiius dno pꝛedecti in vociri

*

ue noluerint abdicantur paſcuaq; veũ ua reipublice chꝛſtiane pieceru. dec;

nota doctrine percipiant. Ego ſane ut

hinc ſtipulas ſuper edificare conati ſint

catulus leonis acerrimus etigilatis vo. que in con pectn facils venti ſane doc

bis a pꝛoductus fuero nõ tã latratibꝰ
infeſtos onibus hoſte s pᷣmonſtrabo ſʒ
Et dentibui inimicoꝝ gregis xpᷣ coꝛnua
petã admotiſqʒ małl meis:illoꝝ coꝛnua
ſeu concluſones a veruate alienas feſti

trine ⁊ chatholice veruatis ſiarenò po
terunt ſed ignem cõburendu vñ quach
vident expettere quẽ nemo pr beauſſie
niſi tuo iuſu illoꝑ oꝑibꝰ ut dignum eſt
potit acmouẽ nec nin inid potu ibiber

nerbis noſtrii

in livello noſiroreſponſeliad ola e in/
batũ dia eorumn

no ueritate carere. ſanctitaté igitureñaz

Concluf
mn ern
haemi
i
docto
fefuitt
cinctn
tonclu
femita
teopi
ſallas
mnita
baoſt
lines.
lo rii
Etpeo
herem
wecko
augul
Re
lisan
Hunn

guia
em
falſi

1
.
cipe
jata
nioi⸗
in ſo
neve
xriüi
clußte
naca

Conclnſiones f alſiſſime per antiphꝛa⸗
ſim veritates appellate i libꝛo general
here mitarũ

ſite he ſunt qᷓ ſequuntur.
Pꝛima veritas. Sanctus anguſtin?
doctoꝛ eccleſe ⁊ hyponẽſis antiſies ve
re fuit heremita indutus nigra culla: ?
cinctus linea pellicia. & Contra. Iſta
concluſio fratris ambꝛoſii generalis he
remitarũ eſt falſiſſima:ex eo ꝙ bʒ par⸗
tes pꝛĩcipales oĩno falſas. Pꝛima pars
falſa ẽ:q auguſtinns fuerit vere here⸗
mita vt ſcribit iſte frater ambꝛoſius ĩ li
bꝛo ſuo in pluribꝰlocis vt in folo.vii.⁊
lnea.xxi.⁊ in folio.viii.linea.xxv. ⁊ ĩ fo
lio.xii.linea.xxii.⁊ ĩ folio.lxxxi.linea.xi.
Et pꝛobat᷑ falſa. Pꝛimo ex loco:qꝛ vere
beremita nõ ẽ vbi non eſt heremꝰ: ſicut
mediolani non erat:in quo loco dicit᷑
auguſtinus fuiſſe heremita pꝛimo.
Secũdo pꝛobatur falſa ex tẽpoꝛe eta

huins pꝛime cõcluſionis apparebit.
ertio pꝛohatur falſa ex ſeriptura:
qnia nõ legitur ꝙ auguſtinus fuerit be
remita:niſi in ſermonibꝰ ad beremitas
falſis ⁊ mendacibus ⁊ ſſo attributis
Auguſtino.
Secunda pars pꝛime cõcluſiõis pꝛiĩ
cipalis falſa ẽ q anguſtinus fuit bapti
jatus:anno etatis ſue. ʒo. Dabetur dila
tio iſtius concluſionis in libꝛo generat
in folio.xii.iinea.xxii.⁊ ĩ ſecũdo volumi
ne vel parte illius libꝛi:i folio.viii.linea

xxiiii.⁊ ĩ folio.lxxxi.linea.io.Et iſta con

cluſionis pars falſa eſt contra doctri⸗
nã catholicam auguſtini ĩ libꝛo ſolilo
quioꝝ ⁊ ĩ libꝛo de achademicis vbi legi
tur ꝙ anno.ʒ. etatis ſue erat catbecumi
nus in villa ⁊ in agro mediolanẽli vbi
aſcripſit.
ertia pars cõcluſionis pꝛime ẽ: ꝙ
cu auguſtin baptitaretur: indut fuit ni

tis anguſtini vt in ſequẽti parte ſecũda

gra cuculle ⁊ cinctus ʒonb pellicea ad
differẽtiã monichoꝝ:⁊ iſta pars cõclu
ſionis fcribit᷑ ĩ ſecunda parte libꝛi gene
ralł ĩ folio.lxxxvi.linea.xxuij.⁊ or ꝙ ſan
ctus ambꝛoſius dedit illi habitũ Pauli
pᷣmi heremite: ⁊ boc etiam habetur in
ſermouibus ad heremitas in ſermone
inticulato de filio ꝓdigo ĩ folio.ixxxi.li
nea. io. Et iſta tertia pars pᷣme ocluſio
nis é falſa: æ contra catholicam eccleſie
doctrinam ⁊ cõſuetudinẽ appꝛobatam
qua antiquitꝰ veſtiebaniur bapnzʒati:al
bis ⁊ nõ nigris veſtibꝰ: vt ſibi ambroſiui
auguſtinus: rabanus ⁊ alij multi ſacti
7 doctoꝛes ⁊ ſcripſerũt. Et ideo dicebat
illud tepoꝛis ⁊ dicit᷑. Sabatum i albis.
Nec legunr ꝙ hitus panli primi bere
mite fuerit nigra cuculla:ſed tnnica fo
liis palmarũ itexta: æ collobiuũ: vt ĩ vita
eius habet᷑: ⁊.xix..q.ʒ.c. prelatů. .ecõ
tra. Et bec oĩa diffuſe ĩ libello noſtro re
ſponſali aduerſus libꝝ generalis here/
mitarum reprobata ſunt ⁊ ad litteram
punctatim falſiſſima vemonſtrata.
Ex ina prima coucluſione i ſuis tri⸗
bus partibus ſalſa ⁊ repꝛobata ſequũt᷑
quaſi correlarie multe alie cõcluſiões 1
libro generalis poſite que ſunt falle: ex
quibus alique ponentur exempli cauſa
vt ab omnibus breuuer cognoſcantur
cetera ⁊ quaplura in libro dicto: puer
ſa ⁊ falſa doctrina reſperſt ĩ quo allegat
Sermones Auguſtini de moribꝰ⁊ vua
clericoꝝ ⁊ vitam eius quã ſcripſit ſctꝰ
Poſſidius chalamẽſis epiſcopus:⁊ ali
as ſcripturas quas connpit adüciẽdo
verba: ⁊ immutando ⁊ vemendo ⁊ truũ
caudo pluſq; in. xxv.locis:vt ſuas iſtas
cõcluſiones falſas pꝛobare faciliue per
alia fuſata poſſet:⁊ ſũt iſte que ſequũt᷑.
/Pꝛuma concluſio que falla educitur
de prima Auguſtinus fecii vnam regu

lam heremittis anno etatis ſue.ʒi. Sub
anno domini.ccccviii.vt habetur i libꝛo
generalis ĩ folio.xi.linea.v.⁊ linea.xxxij.
Aliã etiã regulam quam dicũt ſecũdaʒ
edidit heremittis anno xxxii etatis ſue
in anno domini.cccc.io.dt habetur ĩ fo
lio.⁊i.linea.iʒ.⁊ ĩ folio.lxii.linea prima.

Iſta concluſio ẽ falſa ⁊ impoſſbilis

Falſa quiaaugnſtinus erat chatecumi
nus anno etatis ſue. . vt dictum eſt in
ſecũda parte pꝛime concluſionis. JIm⸗

poſſibilis ẽ quia ſi no domini.ccccviij.
erat aunoꝛum.ʒi. in anno domini.Aio.

eſſe non poffent ennoꝛum trigitaduo

rum: vt patet:ſed trigintatrium.
¶ Alia concluſio ex iſta ſequitur.Qð il

le icripture que ſunt ſermones ad bere
mitas ⁊ epiſtola Sigiſberti:⁊ ſique alie
ſint que dicant auguſtinum feciſſe du

as regulas eo tẽpoꝛe:⁊ eo loco:⁊ eo an

no domini dictis ſupꝛa Ille ſcri/

pture ſunt falſe: ⁊ ideo nec in ceteris

que dicuntur fides danda ẽ:ſed vt men
dacia ſunt reſpuenda. Sequitur etiam
aliunde ꝙ dicta concluſio ve duabꝰre⸗
gulis:ſine in monte pilano:ſiue in cẽtũ
cellis:ſiue alibi datis ſicut habetur ĩ fo⸗
lio:xvi.⁊ in folio.xi linea.v.⁊ linea.iʒ.eſt

falſa.Nõ ſolũ rõne tẽpoꝛis anguſtini
annoꝛum natiuitas domini. Sed rõ⸗
ne loci. Nã anno dominini.ccccvuij.nõ

erat auguſtinus in monte piſano:nec ĩ
centum cellis:ſed in aphꝛica ⁊ nõ inue⸗
nis:xxxij.annoꝛimm:ſed iam epiſcopus
qꝛ libꝛos ð ciuitate ſcribebat multos an
no natluitatis chꝛiſti ccclxxxxviij.vt col
ligitur ex libꝛo.xviij.de ciuitate dei capi
tulo vltimo. Sequitur ẽt ꝙ cõcluſio
illa qua dicitur ꝙ auguſtinus erat au/
noꝛuʒ.ʒo.quando venit mediolanum ⁊

ꝙ filius eius erat annoꝛũ octo eſt falſa:

pꝛo iſta ſecunda parte:vt habetur i epi

ſtola cuinſdã Sigiſberti:repoſita ĩ libꝛo

generalis: 2 alligata i folio.lxxxv. linaa

xix.Et ẽ contra catholicã veritatẽ aſſ-
ſertionem auguſtini in libꝛo confeſſio/
nũ:quia quando auguſtinus baptiʒat᷑

⁊ filius eiꝰ baptizat᷑ cum patre erat an

noꝛñ ferme.xv.ex quo ſequeretur ꝙ au
guſtiuus ſtetiſſet med olani annos ſe⸗
ptẽ:⁊ tamen quando receſſt a mediols
no remeans ad aphꝛicꝗ nõ erat niſi an⸗
noꝝ.ʒʒ.vt ex libꝛo confeſſio nũ habetur
Adde ꝙ ĩ libꝛo ſupꝛadicto i folio.lxxxv.
linea:⁊ in ſecunda parte libꝛi ſupꝛadicti
generalis in folio.ix.⁊ linea.io.habatur

ꝗ baptiʒatus ſtetit cum ſancto ſimplici
ano medio lani circa annum vnũ cum
dumnidio:⁊ ideo babuiſſet Auguſtinus
quando receſſit a Mediolano annos

xxxviij. cum dimidio:⁊ qnia omnia iſta

falſa ſunt.ideo nibil in tali epiſtola fide

dignuz debet haberi:nec de heremo nec
de ſocietate heremitaruʒ neq; de victu

aut veſtitu:aut queuis alia re dicatur.

Seqmtur ex dictis alia concluſio fal

ſa:qua intro ducitur auguſtinus in ſer
monibus adoeremitas falſo illi attri /
butis. In eo ſermone qi intitulat᷑ de
aſſumptionr beatiſſime virginis marie
in folio ſeptuageſimo:vbi dicit de ſe lo
quens.LCriginta annis ⁊ amplius com

putrui in ſtercoꝛibus peccatoꝛum meo

rum. Si anno trigeſimo eſt baptiʒatus

⁊ poſtea computruit in ſtercoꝛe ergo ĩ

lnxuriam relapſes: ⁊ poſt baptiſmum:
quod eſt contra veritatem: ⁊ in hoc de⸗
ſipit ⁊ contrariatur ſibi ipſi frater am2/

bꝛoſius:dicens in ſecunda parte libꝛi in
folio duodecimo.linea decimosſexta: et
octaua:qꝙ poſt baptimmum nunqᷓ; uſus

ẽ ocioſo verbo: quomodo ergo potun

cidiuiſſe in luxuriam qui nonẽ otioſo
verbo vſus:⁊ quo potuit ꝑnicioſo ope

ſetnere

rceqe
e
dtet

atoꝛ
tarum
eiuſch
t
augan
ſtpere
feguil⸗
uas
lomi
nisin
fieſeg
fegula
ſtitte⸗

fpofl
Auſon

ſtnon
laodie
mitep
inſtita
inneni
tenec
nex e
mone
ricoꝛ
ne do
eret
cimne
nomi
ſeen
nechp
Aſttkt
pſem
ure
Uiomn
cſeha
Cbint

aem
Miri
ut

NIO

ginn

Gicig
ehs

re rnere:Laceo multa alia ne modum
exce miſi compendij.
Secunoa vẽéritas. Auguſtinus oo/
rtoꝛ eccleſie fuit verus inſtitutoꝛ ⁊ fun
datoꝛ oꝛdinis qui oicitur oꝛdo beremi:

tarum ſancti anguſtini:⁊ verus frater

eiuſdem oꝛdinis.
Contra. Iſta concluſio eſt falſa: qꝛ
anuguſtinus non inſtituit heremitas ni

ſi per aliquam reguiam:non per pꝛimã

regulam:negqʒ per ſecundam inſtituit:

quas non fecit vt dictum eſt ⁊ pꝛoba⸗
tum in ſecunda parte pꝛime concluſio

nis:in ſecunda concluſione que coꝛꝛela

rie ſequitur ex pꝛimã. Et ſi feciſſet illas
regulas:eſſent regule cathecumini ⁊ in
ſtitute cathecumino:quod eſt falſum =
impoſſibile:ſtaſitibus veris dictis con

cluſionibus:vt patet ex ſequentibus:⁊

ſi non ſunt inſtituti heremite per regu⸗-

las dictas nec etiam ſunt inſtituti bere
mite per regulas dictas:nec etiam ſunt
inſtituti per tertiam regulam quam nõ
innenis.xxxii.annoꝛum nec i piſano mõ
te nec alibi:ſed in hypone conſtitutꝰſe/

nex edidit epiſcopus clerie: nec ꝑ ſers
mones duos alios de vita ⁊ moꝛibꝰcle
ricoꝛum quos ſenex fedendo in hypo⸗/

ne docebet:etiam anteqᷓ; ſermonem fa
ceret de vin clericoꝛum illum quem di
cimns regulam ſeu ſpeculum:ſicut ipſe
nominauit.ergo ſi non per pꝛimam ne
q; ſecundam neq; tertiam ſũt inſtitii
neq; per aliam ſcripturã que appereat

1 ſit ᷑ utentica igirur per nullam. Adde
ꝙ ſermooes.ʒ. in quibns regula cõpu⸗

tatur:intitulãtur de vita ⁊ moꝛibus cle
ricoꝛum:⁊ nõ heremitarũ qꝝ partes de

ciſe babentur in decreto in multis lo/

cis intitulatis auguſtiuus de vita cleri
coꝛum. Adde ꝙ rome laicus libꝛum de

„ *

libero arbitrio cepit: quem in hypone
pꝛeſbyter perfecit:vt in libꝛo habetur ðᷣ
bono perſeuerentie: ⁊ pꝛimo retractio
num capitulo nono.
Certia veritas. Frater oꝛdinis here
mitarum ſancti auguſtini ſoli vere ſunt
fratres ſancti auguſtini. Non obſtante
ꝙ multi al j mitentur regulam eius.
Et oꝛdo iſte pꝛeceſſit omnes alios oꝛdi

nes pꝛeter oꝛdinem ſancti banli.
= eſt falſa v?
patet ex dictis:quia non ſunt inſtituti

ab eo non ſunt oicendi pꝛopꝛie eius et
eſt contra determinatiouem catholicaã
communem opinionem totius eccle
ſie catholice:que pꝛeponu inter nõ mẽ
dicantes:poſt ſanctum baſiliũ canoni
cos regulares ⁊ inter mèdicãtes ponit
pꝛimos fratres ⁊ oꝛdinem ſacti domini

len ſemai franciſci.
Quatta veritas ſanctus auguſtinus
dum vineret plures conuentus de ſu

oꝛdine fratrum heremitarnʒ fundauit
