ttnſ mnus:ſed etiã ſũme bonuʒ atq; incõmu/⸗ ⁊ i ipſis celeſtibus atqʒ terreſtribus in
Gin, tabile bonũ eſt:ꝗꝛ eternũ bonũ ẽ:nullũ ueniat᷑ nõnulla oiner ſitas:cũ tam cele
coiin, habens oefectũ: qꝛ nõ eſt ex nibilo fem ſtia qᷓ; terreſtria nõ ſolũ imp ri oiſtent
„ nullum habens ꝓfectum.qꝛ nullũ ha qudtitate molis:verũ etià diſſimili ſplẽ=
gii bet initiũ. IJdeo quippe nature a deo fa dent claritate. Alia naqʒ eſt ſicut dicit
l cte pꝓficere poſſunt qꝛ eſſe ceperunt/iõ apoſtolus claritas celeſtiũ coꝛpoꝝ alis
c Deficere: qꝛ ex nihilo facte ſũt. Ad defe terreſtriũ. In ipſis quoqʒ celeſtibꝰ alia
G ctum eas conditio ducit oꝛiginis: ad ꝓ clarſtas lolis: alia claritaſ lune:alia cla
fectum vero ea puehit oꝑatio creatoꝛis ritas ſtellarũ.ſtella. n. differt a ſtella in
. In eo igitur pᷣmũ trinitatis que deꝰ ve claritate.Coꝛpoꝛaliũ igitur naturaruʒ
a rus elernitas ſine initio naturalis ag doiuerſitas ondit vnãquãqʒ eaꝑ nõ hoc
ſcitur qꝛ quedã ita fecit:vt cũ eſſe qdem eſſe quod ex ſe ſemper habere poiuerit
S6o9b H ”ÿ”MUN 4

tas fecit. In quo ſic deritas incoõmuta⸗

pet rum

ſed ⁊ quod ex diſpoſitione atq; oꝑe oĩ⸗
pc teniiſſimi atq; icõmutabilis ⁊ ſapiẽ
tiſſimi creatoꝛis accepit.Qðò ſi vniꝰeiuſ⸗
dẽq; nature eẽt quelibet creatura coꝛ⸗
poꝛalis:cuiꝰẽ ſancta trinitas:q̃ vnus ẽ
Deꝰ:nec localiter in loco eẽt:nec tẽpo/
gis mutationẽ aliqn ſentiret:nec de lo⸗
co ad locũ tranſiret:nec circũſcriberet᷑
mole quãtitatis ſue.Que oĩa onñdũt hu
ius naturaꝝ illũ eẽ opifices cuiꝰnullus
locus aut anguſtꝰẽ locus:qꝛ nõ minꝰĩ
anguſtijs qᷓ; i latio totꝰẽ. Nec mutat
tꝑe qͥ ſolus põt volumina tẽpoꝛũ nõ tẽ
poꝛali volubilitate ſʒ eterna ſtabilitate
mirabiliter oꝛdinare. Nʒ.n. in tẽpoꝛe co
gi at quẽadmodũ tẽpoꝛũ ſeries rerum
deceſſione aut ſucceſſione trãſeat: nec
saliqua mobili quãtitate terminat᷑: qͥa
nullo cõcludit᷑. Neq; ꝑ mundi partes
partibꝰſuis è ipſe diffuſus: dt maioꝛes
mũdi partes ſuis maioꝛibꝰ ipleat: ⁊ mi
Roꝛes minoꝛibuos iplẽdo. nuſqᷓ; tamen
totus ſe infundat. Ipſe eniʒ ẽ deus qui
ait: Celũ ⁊ terra ego ipleo.Oia igit᷑ que

fecit.i.ſpũs ⁊ coꝛpa:ſũma ⁊ ima celeſtia
atq; terreſtria: viuẽtia ⁊ qiibꝰ viuendi

facultatẽ nõ dedit.iĩeffabilit᷑ dbiq; totꝰ
oñs ðs:⁊ iplet ⁊ cõtinet.Nec ĩ his que
Diuidũt᷑ ipſe oiuidit:nec ĩ his que mu⸗
tãtur vlla mutatiõe variat᷑.niſi.n. natn
raliter ĩcõmutabil ipᷣe eẽt:nunqᷓ; ĩ rebꝰ
Mutabilibus oꝛdo qdẽ cõſilij ac diſpoſt
tionis ei icõmutabilis pꝑmaneret. Deꝰ
igitur rerũ coꝛpoꝛearũ atq; icoꝛpoꝛeaꝝ
creatoꝛ ĩmẽſus:eo pᷣmũ ſe nullũ eè coꝛ
pus ondit:qꝛ quibuſdà coꝛpoꝛ bꝰ vitaʒ
nõ dedit:cũ coꝛpoꝛa ipſe creauerit. Ipᷣe
ãt naturaliter vita ẽ:qꝛ ſi vita nõ cact:
nõ viuẽtia coꝛpoꝛa feciſſet. Neq;.n. fa⸗
cit rẽ nõ vinẽtẽ niſi res viuens.nõ igit
anius nature ſũt cũ ðo coꝛpoꝛa q̃ viue ⸗
420 in0 nõ pnt. Ac ſæ neq; illa coꝛpoꝛa

dnius nature cum deo ſunt: quibus ſin

gulis ſingulos biutos atq; irrationabi
les ſpiritꝰ:quib eadẽ co:pa viuificaren
tur ac ſẽſificarẽtur inpᷣuit. Sed n c ipſi
bꝛuti ſpũs vniꝰnature cũ deo ſũt:quos
lʒ viuificadis ſenſificandiſq; inſeruiſſet
coꝛpoꝛibꝰ.ipſis tñ ſpiritib nullũ itelligẽ
di largit ẽ lumẽ:quo ſuũ poſſeẽt aut
gnoſcere aut dil/gere creatoꝛẽ¶Ipſos
quoq; ſpũs:quos rõnales atq; itelle/
ctuales eẽ nõ dubiũ ẽ᷑:quis audet blaſ⸗
phemo ſpũ ⁊ ceco coꝛde eiuſdẽ nature
cuiꝰẽ ðlſ:vł putare vł dicere:cũ ðs vtiq;
naiuraliter ĩcõmutabilis:oĩno ⁊ imen

ſus.Qui cũ in ſe diuerſitatẽ vlla babe /

re non poſſit:ĩ eiſaẽ tñ ſpiritibꝰquos rõ
nales atq; intellectuales fecit:diuerſita
tẽ ſue oꝑatiõis oñdit.In qbuſdã.n.i.tet
renis atq; moꝛtalib ſũt inſerti coꝛpoꝛi
bus:⁊ ſi nullus ẽ ei localis motꝰ: qꝛ ꝑ
locoꝛũ coꝛpoꝛaliũ ꝑtes cũ ipſi ĩ coꝛpibꝰ
ſint:nõ particulati ſũt: ſed ſicut ĩ iotis
coꝛꝑibtoti ſic ĩ eoꝛũdẽ coꝛpoꝛũ ꝑtibus

toti ſũt.Lñ cogitationũ varietas diuer

ſitatẽ ĩ eis cuiuſdã tẽpoꝛal motionis ac
mutationis ondit: dũmõ aliqd neſciũt
mõ ſciũt:mò deſipiũt:mõ iniq ex iuſtis
mõ iuſti ex iniqs:mõ pietatis illuſtran
tur lumie:mõ depꝛauantur tenebꝛoſo
ĩpietatis tẽpoꝛe.Illos quoq; quos ter
renoꝛuʒ coꝛpoꝝ grauat: nulla lutuleta
materies.i.ãgelicos ſpũs:quis nõ vide
at nõ vni natur e eg cuʒz deo: ſed factos
ex nihilo:quoꝛũ naturalis mutabilitas
in eo agnoſcitur:quis eiuſdẽ nature ꝑe
E in deteri cõmutata. Deide ꝙ hij qui
depꝛauati nõ ſũt:licet illiꝰ dono:a quo
cũ nõ eẽnt facti ſũt ide feſſa:⁊ ĩquãtum

creature angelice gratis daiũ ẽ: perſe/

cta oilectiõe:cõtẽplatiõe atq; exultatio

ne multitudinẽ dulcedinis oni ĩceſſa /
biliter ſentiant: nec ab eo naturali cõdi

ſcedeſcit

is deſanie

ligerneicon
tounef
ni cektan

uithetot
(lluseon
(ocdlibetini
hyripleo⸗

mrardeno.

Angdos
fngulare⸗
copperet ni

onert eutne
zogemninr
lebisqni⸗
deſteros q
ſeardonu
anderd
wercͤsde
qudend
atzitel
ligeee
ſtacrea
cnbſet
cüeoꝛ

eſſſſet

coͤgr
dritlib
eiq ſtn
.
ſiͤrpꝛat
ſedecki
mipoſt
ſſteren
mehh
iann
doipp
nſiige

ſ

ntcte
atent
Nenmts,
umiri
neiiſt
Anan
tüenn
Catas
miwei
Kurtnini
natr

1

iälen

ieler
orüeruß⸗
—

1

S
nd/
mrin

tur arbitrio

tione dekiciãt:⁊ fi inherentib oeo nihil

ſneſt de varietate tẽpoꝛis:qꝛ collato ſi⸗

bi eterne ĩconuptiõis atqʒ ĩcõmutabili
tatis munere nihil i ſe ſentiãt ĩmutatio
nis. Ineſt tamẽ ſingulis naturalis ter/⸗
minus:quo a ſe inicẽ diſcernũtur quia

nullus eoꝝ ĩ alio ẽ.Et cũ vni eoꝛũ opꝰ

quodlibet iniungit᷑ alius quodqʒ alteri
operi plego:virine pdneſtati deputa
MHec oĩa oñdũt ẽt ſcõs
angelos opa eè ſancte trinitatis: cuiꝰ ꝑ
ſingulas res q̃s vtiqʒ ſicut voluit fecit:

apparet mirabilis ⁊ ſapiẽtia ĩ diſpoſiti
one:⁊ dirtus ĩ oꝑe.Quoſdã igif᷑ ſpũs ſic

ðs creauit: vt ſẽꝑ eẽnt: quoſdã vero vt

eẽ ſpũs quãdoqʒ deſinerẽt.Illos itaqʒ
deſturos quoſdã ex aqua:quoſdã vero

ficut voluit opᷣs ꝓduxit e terra. Supe⸗

rioꝛes vero ſpũs nullũ cũ coꝛpoꝛeis ele

mentis habere fecit naturale cõſoꝛtium

gquos ⁊ eternos creanuit:⁊ eis facultates
atz itelligẽtiã cogitãde: cognoſcẽde di
ligẽ deq; dininitatis inſeruit. Quos tũ
ita creanit: vt èt pꝛe ſeipſts illũ diliherẽt
cniꝰſe tales creatos opere cognouiſſet
cũ eoꝛũ vt tales fierẽt nuga mer ita pꝛe
ceſſiſſèt. Ut ãt hec dilectiõ hẽret iuſtam

⁊2 cõgruã landẽ volũtatis queqʒ eis tri

bnit libertatẽ: vt eẽt eiſ poſſibile ſiue ad
eũ qͥ ſupꝛa ipſos è: itẽtionẽ ſcẽ dilectio/⸗
nis erigere:ſiue ad ſe vł ad ea qᷓ ifra eos

ſũt:pꝛaue cupiditatis ſemetipſos põde

re declinare.nõ è igit᷑ natura q̃̊ in eter

nũ poſſit ſiue viuere ſiue bñ vinèdo ſub
ſiſtere:niſi que põt de ðo ipſius dei mu

nere cogitare. Det ât natura ĩtellectua
lis ĩ aĩlabꝰ ẽ hominũ ⁊ ſpiritibꝰ ãgeloꝝ

De qppe diligẽch ⁊ cognoſcẽdi ſe non
niſi ãgelis ⁊ hoib ĩdidit facultatẽ.Qui
bus pp arbitrij libertatè: que maxime
dehuit ĩtellectuali creature: creatoꝛis

benignitate cõferri:ita cognoſcẽdi ⁊ di

petrum

ligèdi ſe ſacultatẽ dolũtatẽq;ʒ donatit
vt ẽt eã vnuſquiſqʒ ⁊ habere poſſet ⁊ꝑ
dere. Sidqᷣs tñ ſpõte eà ꝑderet:eã dein
ceps arbitrio reſumere nõ valeret: vt il
liꝰ eẽt ſcẽ cogitatiõis initium granitate
dono bonitatis denuo reuocãdis:qui
bus vellet ĩfũdere:cui fuit ĩ ipſo creato
ris exoꝛdio nullis pcedẽtibꝰmeritis:ſpi
ritꝰ? coꝛpoꝛa locis atqʒ affectionibꝰ ꝓ
eo vt ipſe ſapiẽs voluit ↄgruit mirabili
ter oꝛdinare. Angeli g atqʒ boies ꝓeo
ꝙ rõnales ſũt facti et᷑nitatis ac beatitu
dinis donũ:in ipſa nature ſpualis crea
tione dĩnit acceperũt.ita.ſ.vt ſi dilectio
ni creatoꝛis ſui iugiter ibeſſſẽt ſimnl et᷑
ni btiqʒ mãſiſſẽt. Si vo ꝓpꝛie libertatis
arbitrio cõtra ſũmi creatoꝛis ĩꝑiũ:ſuam
niterèt᷑ facere volũtatẽ: ꝓtinꝰa ↄtuma
cibꝰ btĩtudo diſcederet:⁊ ad ſuppliciũ
eis reliqueret᷑ et᷑nitas miſera:erroꝛibus
doloꝛibuſqʒ cruciãda.Et de aãgelis qͥdẽ
hoc diſpoſuit ⁊ ipleuit:vt ſiqͥs eoꝛũ bo
nitatẽ voluntatis pderet:nũq; eã dino
munere repararet. Pars itaqʒ dgeloꝛũ

d̃a ſuo creatoꝛe deo quo ſolo bono be

ata fuit: volũtaria pꝛſus auernõe diſceſ
ſit eqᷣratis ſuꝑne iudicio:initiũ ſue dam
natiõis ĩ ipſa auerſtõe volũtatis inenit
vt nõ adeſſet ei iciꝑe iã puniri:qᷓ; illius
bñficij boni dilectiõe deſtituti:quã deꝰ
in et᷑no ſic pᷣcepit totã remanere ſuppli
cio:vt èt ignẽ ei eternũ pᷣpararet:in quo
oẽs illi pꝛeua ricatoꝛes ã eli nec mala
poſſent vnqᷓ; volũtate carere nec pena:
ſed ꝑmanẽte ĩ eis iniuſte auerſtõis ma
lo:pmaneret ẽt iuſte retributionis eter
na dãnatio. Hoꝛũ maloꝛũ pꝛiceps dia
bolus pꝛimos boĩes quos ad peccati pᷣ
cipitiũ ĩuidus duxit:nõ eis tantũ:ſi vni
uerſe ꝓpagini eoꝝ cũ vitio peccati meri
tum moꝛtis iſeruit.Deꝰãt miiericoꝛs et
iuſtus ſicut diabolo atqʒ aãgelis ei pꝛo⸗

pꝛia voluntate cadẽétib ceteros ange⸗
los ĩ ſue dilectionis eternitate firmauit
ſic ẽt humani generis maſſã nõ totam
in ſempiternũ ꝑire ꝑmiſit:ſed quos vo⸗
Auu eiꝰgratuua bonitas repulſis tene⸗
bꝛis in quibꝰ cis humana natiuitas pec
cati oꝛiginalis cõdénatione verſatur:
reducendos pꝛedeſtinauit ad lucẽIn
eo pꝛecipue demõſtrans ꝙ iſtos oꝛigi⸗
nalis peccati v inculis in debita gratia
ſaluatoꝛis abſolueret cũ alios.⁊ qma⸗
xime paruulos:qᷣbꝰ nulla pnᷣt vel bo⸗
na vel mala ineſſe pꝛopꝛia merita volũ
tatis iſolubili nexu eterna danatiõe re/
tineret. Hone quoq; volũtatis ⁊? cogi/
tatiõis initiũ:nõ homini ex ſeipſo naſci
ſed dininit pparari ⁊ tribui. In eo ðs
euidẽter oñdit.qꝛ nʒ diabolus nʒ aliqs
angeloꝛũ eiꝰex quo ruine illiꝰ merito:ĩ
hãc ĩferioꝛẽ ſũt detruſi ca liginẽ:bonaʒ
potnit aut poterit reſumere volũtatem
Quia ſi poſſibile eẽt vt hbumana natura
poſtqᷓ;ᷓ a deo auerſa ẽ:bonitatẽ perdide
rit volũtatis ex ſeipſa rurſus eaà bẽre po
tuiſſet:multo poſſibili boc natura ba
beret angelica:que qᷓ;to minꝰ grauatur
rerreni coꝛpoꝛis põdere:tãto
eẽt pᷣdicta facultate. Sed ondit deꝰ vñ

bona volũtas hominibus detur quam

ſic amiſerunt angelicũ baberẽt:vt amiſ
ſã oeinceps habere nõ poſſent. Qm̃ igi
tur digna ẽ eadẽ volutas bona per dei
gratiã eterne beatitudinis pmio ⁊ inid
tas ãgelica atqʒ bumana nõ oebet eſſe
impunita. Oꝛopter hoc ſecũdũ catholi

giſ hac

fide

De boĩbꝰquocꝑ viuis ac moꝛtuis iudi/

cãdis hoc ait beatus paulus. Ceſtificoꝛ
coꝛã deo ⁊ rpᷣo ieſu:qui iudicaturꝰ eſt
viuos ⁊ mo uos per aduentu ipſius æ
regnũ eiꝰ:in cuiꝰaduẽtum ab illo pꝛimi

bominis coꝛpe qð os de terra plaſma⸗

nit vſq; ad omniũ hominum coꝛpoꝛa

que animata quãdoq; viuere cepeiut
ab illo reſuſcitabũtur:a quo oꝑte crea
ta ſunt. Singula vero coꝛpoꝛa illio ſin⸗
gulis ſuis aĩab ĩ reſurrectione reddent

quas in maternis vt viuere inciperent
ventrib habere ceperunt: vt. aie i illo
examine iuſti iudicis in eiſdẽ ſingulis
coꝛpoꝛibꝰſuis accipiàt retribitionem ſi
ne regni ſiue ſupplieij. In quib ſiue bo
nam ſiue malam qualitaté vite pꝛeſen
tis habuerit. Qualitas at male vite ab
infidelibꝰincipit:que ab oꝛigialis pecca

ti reatu initiũ ſumit.In quo qſquis vi⸗
nere ita incipit:vt ante finiat vita:qᷓ ab

eius obligatione ſoluat᷑:ſi vnius diei xl
vnius hoꝛe ſpatio aĩia illa vixit i coꝛpo⸗/
re:neceſſe ẽ eã cũ eodẽ coꝛpoꝛe intermi
nabilia gehenne ſuſtinere ſupplici⸗: vbi
diabolus cij angelix ſuis ieternu arſu⸗
rus cé: qͥ 2⁊ pꝛinꝰ peccaui
mis hoib pſuaſit

nit: 2 Peccati pꝛi⸗
Ubi ci eo e ſoꝛ ita
rij idoł fuiẽtes adulteri:molles maſcu⸗

loꝑꝝ cõcubitoꝛes: fures: auari:ebꝛoſima

ledici: rapaces: ⁊ oès ꝗ opa carnis agũt

5ð qbꝰoicit apłs:qi regnũ din 2ↄſequẽ⸗
tur:ſi ante huius vite terminũ a viis ſu⸗
is mal ↄueriſi ñ fuerit:ei nis ignib eru⸗
rẽt᷑ Ois.n. hõ qᷣ ĩ boc ſeculo vſqʒ ad fi⸗

ce fidei regulã venturũ eẽ filium dei ad nẽ inidtamũ oᷣlectatiõe: coꝛdis obdu/
punienduũ oẽs peccatoꝛes ãgelos: ⁊ ad
iudicandos bomines viuos ⁊ moꝛtuos
fideliter erpectamꝰ. Ceſtat᷑.n. beat pe⸗
trus:qꝛ ðs angelis peccantibꝰ nõ pepꝑ/
cit: ſʒ carcerib caliginis iſerni detrudeẽs
tradidit in indicio puniendoe reſeruari

minũ de

ratiõe pmãſerit: ſicut hic eum noxia cri

lectatio /ẽuii:fic eu ſine fine ſe

„ 2 „

piterna cruciatio rerinebit. Erit. n. ct ini

quo reſurrectio: ſz ſine imntanõe quã

ſolis fidelibꝰ 2 ex fide iuſte vinẽtibꝰ oo

turus be. Doc . n, qð aitapls paul'

Obegicte
binnro
jejmmicoe
phbebiter
etarnuce
ſoͤobebur⸗
blsipiopnn

liustift

obboc mo⸗

cnniſid

ſopplicü⸗
degratis
tio bãvins
buitin iof
onio gfajt
ſifciteyf
Gtterürre
eponen
Jſed
epitd
iag
(gouͤl
ſpäxl
dabik
cit ap
at ine
imoꝛ
minit
mane
bone
porn
atiu
gloꝛi
Gatis
lſtici
gegain
deus!
enit
lüfn
woll
ſeini

enunng
n,
RRBU
Wuwoee
Dicman
nettune
rchenrti
itin
uen
nganin
ntas
nnehiut
üetni
viilbe

Dẽs qnidè reſurgemus:ſʒ nõ oẽs ĩmu⸗

tabimur. Oñdit ãt iuſtos dino mune/

re ↄmntãdos cũ ait:⁊ noſ imutabimur
Pabebũt ergo iniqᷣ cũ iuſtis reſurrecti
onẽ carnis cõem:ĩmutatiõis tñ gratiaʒ
nõ habebũt ꝗᷓ dabit᷑ inſtis. Qm a coꝛpi
bus ĩpioꝝ nõ auferet᷑ conuptio ⁊ igno
bilitas ⁊ ĩfirmitas ĩ qbꝰ ſeminãt᷑. Que
ob hoc moꝛte n extiguẽt: vt illud inge
toꝛmẽtũ coꝛpi atq; aĩe ſit moꝛtis ei᷑ne
ſuppliciũ. Juſte vo aĩe qᷓs hic redẽptoꝛ
de gratis ex fide iuſtificauit: ⁊ iuſtifica
tis bñ vinẽdi vſq; ĩ finẽ pſeueratiã tri/
buit:in ipſis ccipibꝰĩ qͥbꝰ hic inſtificati
onis gr̃aʒ dinnit acceperũt ⁊ ĩ qᷣbꝰ iu⸗

ſificate pꝑ fidẽ: in charitate dei ꝓpxrimiq;

vixerũt:regni celeſtis eterna beatitudi
ne potiẽtur gloꝛificatis etiã coꝛpibꝰſuis

gque ſine dubio carnis natura quaÄ de
creauit veraciter pꝑmanẽte:nõ ſicut hic

aĩalia ſed ſpũalia tunc habebũt. San

ctoꝛũ ſeminat᷑ coꝛpꝰ aĩale ſurget coꝛpꝰ
ſpuale. In his ꝑ illã imutationẽ q ſolis

dabit᷑ iuſtis ĩplebit᷑: quod opoꝛtere di

cit apoſtolus:vt coꝛꝛuptibile hoc indu

at inconuptionẽ: ⁊ mgtale boc ĩduat
ĩmoꝛtalitatẽ ĩ qͥbus ſex maſculinꝰ ⁊ fe⸗

mininus ſicut eadẽ coꝛꝑa creata ſũt: re

manebit. Quoꝛũ gloꝛia erit ꝓ factoꝛuʒ
bonoꝛũ diuerſitate diuerſa. Dia tñ coꝛ
poꝛa ſiue maſculoꝝ ſiue feminarũ aue

à

i regno illo erũt gloꝛioſa erũt. Ille

ãt iudex nouit q;tã vnicuiq; ſit daturuſ

gloꝛiã:qui in hac vita ꝑ miſericoꝛdiam
gratis iuſtificãdo pᷣuenit quos illic per
iuſticiã gloꝛificare diſpoſuit. Lemp vo
acquirendi vitã eternã: in iſta tĩ vita
deus hominibꝰ dedit:vbi voliuit eẽ etiã
penitẽtiã fructuoſa. Jõ ãt hic peniten
tia fructuoſa ẽ:qꝛ põt bic hõ depoſita
mollitia bene viuere: ? mutata volũta
te iniuſta merita ſimul operaq; mutare

? in timoꝛe dei ea agere qᷓ placeãt deo.
Qð qͥ ĩ hac vita nõ fecerit habebit qui
dẽ penitẽtiã ĩ fnturo ſeculo ve mal ſuiſ

ſz idulgẽtiã ĩ cõſpectu di nõ ĩiueniet:e

2 ſi eri ibi ſtimulus penitudinis nulla
ibi erit conectio volutatis. A talibeniʒ
iniqtas ſua ita culpabit᷑:vt nullatenus
poſſit ab eis vel diligi vel Deſiderati iu
ſticia. Uolũtas enim eoꝛũ talis erit: vt
babeãt ĩ ſe ſeper malignitatis ſue ſup
pliciũ. nũq;ᷓ tñ ꝑciꝑe poſſit benignitatiſ
affectũ Quia ſicut illi qui cũ chꝛiſto re
gnabũt:nullas in ſe male voluntatis re
liquias habebũt. ita illi qͥ erũt ĩ ſuppli
cio ignis eterni cũ diabolo 2 ei angelis
deputati:ſicut nullam vlteri habebũt

requiem:ſc bonam nullatenus habere

poterunt volũtatẽ.Et ſicut coheredibꝰ

xp̃i dabitur perfectio gratie ad eternà

gloꝛiam:ſic conſoꝛtibus diaboli cumu

labit ipſa malign tas penam: qn exteri
oꝛibꝰ depurati tenebꝛis:nullo illumina

buntur interioꝛi lumine veritatis. Pꝛo

ide oĩ hoĩ i hac via põt eẽ vtiliſ penit?

tia qua quocũq; tẽpoꝛe hõ egerit quãli
bet iniquns: qualibet annoſus: ſi toto
coꝛde tenunciauerit peccatis pꝛeteritis
7 pꝛo eis in conſpectu dei non ſolũ coꝛ
poꝛis: ſed ⁊ coꝛdis lachꝛymas fuderit: ⁊
maloꝛum operum macnlas bonis ope
ribus diluere curauerit:oĩuʒ peccatoꝝ
indulgẽtiã mox habebit.Hoc enim no
bis de pꝛopbetico pꝛomittit eloquio
dicens. Si cõuerſus fuerit ⁊ẽ ingemue
rit ſaluus erit. Et alio loco dicitur: fili
peccaſti:ne adiicias iterum: ſed de pꝛe⸗
teritis depꝛecare:vt ſibi dimittãtur.
Nunqᷓ; peccanti eſſet idicta pꝛo pecca
tis depꝛecatio:ſi depꝛecni nõ eẽtremiſ
ſio concedenda: ſed ⁊ penitẽtia pecca
toꝛi tũc ꝓdeſt:ñi eã in eccleſia catholica
gerat. ui deus in perſona beati petri

ligãdi ſoluẽdiq; tribuit ptatem dicens:

Que alligaueris ſu terrã erũt ligata ?

ĩ celis:⁊ qͥ ſolueris ſuꝑ terrã erũt ſoluta
⁊ĩ celiſ.In q̃cũq; igit᷑ etate bõ verã pec
catoꝝ ſuoꝝ pniam egerit:⁊ vitã ſua ðᷣo
illuminãte coꝛꝛexit:nõ pꝛiuabit᷑ indul⸗
gẽtie munere:qꝛ de ſic ꝑ ꝓpbetã dicit:
nõ vult moꝛtẽ moꝛitis:ſʒ vt reuertat᷑ a
via ſua mala ⁊ viuat aĩa eiꝰ. Uerütamẽ
nulluſhominũ dʒ ſub iure miſericoꝛdie
Dei ĩ ſuis diutius remanere peccatis: cũ
ẽt ĩ ipſo coꝛpoꝛe nemo velit ſub ſpe ſa/
lutis future diuti egrotare.Cales.n.qͥ
ab iniqᷣtatibꝰſuis recedere negligũt: ⁊ ſi
bi de deo indulgẽtiã repꝛomutuũt.non⸗
nunq; ita pueniũtur repẽtino dei furo
re:vt nec cõuerſoms tẽpus:nec benefi
ciũ repꝛomiſſionis ĩueniãt. Ideo vnun
quẽq; noſtrũ ſacra ſcriptura benigne pᷣ
monet dicẽs: Ne tardaueris ↄuerti ad
deũ:⁊ ne differas de die ĩ diẽ ſubito enĩ
veniet ira eius:⁊ ĩ tꝑevindicte diſperdet
te. Dicit etiã beatus dauid: Hodie ſi vo
cẽ eius audieritis:nolite obdurare coꝛ
da veſtra. Cui beatus quoq; paulusꝰ
coꝛdat his verbis:Uidete fratreſine foꝛ
te ſit ĩ aliquo noſtrũ coꝛ malũ iceduli
tatis diſcedẽdi a deo viuo: ſj adhoꝛta/
mini voſmetipſos ꝑ ſingulos dies:do/
nec hodie cognominat᷑:vt nõ obduret
quis ex vobis fallacia peccati. Obdura
tus igit᷑ viuit:ſiue qͥ nõ ↄuertitur deſpe
rãs de indulgẽtia ſuoꝝ peccatoꝝ.ſiue qͥ
ſic miſericoꝛdiã dei ſperat: vt vſq; in fi⸗
nem vite pñtis ĩ ſuo:ũ criminũ puerſita
te ꝑmaneat. Pꝛoinde diligetes miſeri⸗
coꝛdiã dei:metuẽteſq; inſticiã:nec ð re⸗
miſſione peccatoꝝ deſperemus: nec re⸗
maneam i peccatis:ſciẽtes qꝛ illa oĩnʒ
boĩuʒ debita ſit exactura eqtas inſtiſſi⸗
mi iudicis que nõ oimiſerit miſ̃icoꝛdia
clemẽtiſſimi redẽptoꝛis. Sicut.n.miſe

fide

ricoꝛdia ſuſcipit abſoluitch ↄuerſos. ſta

iuſticia repellet pũietq; obduratos. Pi
ſũt qui peccàtes in ſpiritũ ſanctũ: neq; i

boc ſeculo neq; ĩ futuro remiſſionẽ ac

cipiẽt peccatoꝝ. Ideo aüt hominis aia

itellectualis ſpus é: vt querat agnoſcat
atq; diſcernat:⁊ tẽpus operũ ſuoꝛum ꝓ

q́bus receptura ẽ ĩ iudicio q̃ oꝛdinauit

diuina iuſticia:⁊ eiuſdè retributionis tẽ

pus quo nunq; licebit aut opa mutare:

aut remiſſionẽ peccatoꝝ ſuoꝝ de dini
na miſericoꝛdia vtiliter poſtulare. Cete
ri vero ſpũs omniũ animaliũ quibꝰ nõ
eſt itellectus qꝛ quidã eoꝝ de terra:qui
dam de aqs oꝛiginẽ oucut De aquis.n.
ſunt volatilia ⁊ reptilia. De terra vero

quedam que reptant: quedaʒ uero que

gradiütur exoꝛta ſunt. Cam diu ſpiraꝰ
ſunt quãdiu ĩ coꝛpoꝛibuſ viuũt.Anima
quippe que rationis capax oiuinitus fa

cta nõ ẽ cã carne ſua incipit ⁊ deſinit vi

uere:que quado coꝛpoꝛi vitã nõ tribu⸗
it:⁊ ipſa n viuit. Atq; ita miro medo cũ
omni carni aĩa ſit cauſa viuendi:ſpiritꝰ
tamẽ irrationalis tãdiu viuit:quadiu ĩ
carne maere p uerit:⁊ oũ a carne ſua
ſeparat extinguitur. Ita fit vt cum ipſe
dita carnis ſue ſit:viuere ipſe nequeat:
quando vitam carni ſubminiſtrare de
ſtiterit.Et ſi non ſit caro cui vitam dare
valeat:ipſe quoq; eam ꝓtinus non ha
bebit. Ideo nec eternitas irrationabili⸗

bus ſpiritibus data eſt. nec aliquod eis

iudicium pꝛeparatur:in quo eis vel bea

titudo ꝓ bonis uel damnatio ꝓ malio

reddatur operibus. Ideo autẽ ĩ eis nul
la operum diſcretio requiretur: qꝛ nul
lam ĩtelligendi ſacultatem diuinituſ ac

ceperunt. Pꝛopterea ergo eoꝛuʒ coꝛpo
ra reſurrectura nõ ſunt:qꝛ nec ipᷣis ani

malibus aut equitas aut iniquitas fuit
ꝓ qua eis aut et᷑na beatitudo ſit tribuẽ

actſen⸗/
ctiemnſi⸗
ſuſchrhi
gettſiüſt
nbginat
debebrscn

ntionlesfe
(ocrus
MIration

güattrüͦ

igoni.

feſtuno
nat dunin

fſtſieton

iphon⸗
Gouel⸗
bſuntand
gidoneſe
gidn
—
uen
lonuͤſen
tanin
tüchit
cüchei
tabon
Que
faniter
nityri⸗
obechin
cepta g
Paranit
chg efſe
cuunt
dinerſth
Cnisſin
oede
Ndon
in gs
morn
ſuente
kinn

D
nunntn
loi
in
cheun
nipte
winiii
umioe
fu
ege
ſmmitn
a
n

ach
da vel pena. Ala igit᷑ animalia pꝛeſẽtis
ſeculi curſũ atʒ oꝛnatũ ſecũdũ creato/

ris ĩcõpꝛebẽſibilẽ peragũt volũtatem:

que de ſuis factis nullã rõnẽ redditura
ſunt:qꝛ irrationabilia ſunt. Nüquid.n.
de bobus cura ẽ oeo: Pomines vo qꝛ

raiionales facti ſunt: ⁊ de ſe ⁊ de oibus

rebus quas ĩ vſũ vite pꝛeſentis accepe
runt:rationẽ reddituri ſunt deo:⁊ ꝓ ſu
oꝛũ actuũ qualitate recipient aut penaʒ
ant gloꝛiã. Omnes enim nos mani⸗/
feſtari opoꝛtet ante tribunal xpᷣi:vt refe
rat dnuſqniſq; ꝓppꝛia coꝛpoꝛis ꝓui geſ
ſit:ſiue bonũ ſiue malũ.Lũc.ſ.cum ſecũ
dũ ipſius meritũ ⁊ noſtri creatoꝛis ⁊ re
dẽptoꝛis eloquiũ oẽs qui in monumen
tis ſunt aundient vocẽ eius. Pꝛocedent

qui bona fecernnt ĩ reſurrectionẽ vite:

qui vero mala egerũt in reſurrectõeʒ in
dicij.vt.ſ.qui mala egerũt eant ĩ cõbnſti
onẽ eternã cũ diabolo pꝛicipe oinz ma

loꝛũ ſemp arſuri:qui vero bona fecerůt

eant in vitã eternaʒ regnaturi fine fine

cũ chꝛiſto rege omniũ ſeculoꝝ. Illi aũt

cũ chꝛiſto regnabũt quos deus gratni
ta bonitate ſua pꝛedeſtinanit ad regnũ.

Quia enim eos tales pᷣdeſtinãdo pꝛepa

ranit:vt regno dei digni eẽnt.pꝛepara
uit vtiq; ſecũdũ pꝛopoſitũ vocandos vt
obediant.pꝛeparauit inſtificãdos:vt ac
cepta gr̃a recte credant:⁊ bene vinãt: pᷣ
parauit ẽt gloꝛificandos:vt xpᷣi cobere
des effecti regnũ celoꝛũ ſine fine poſſi⸗

deant. Ad quod regnũ per ſacramenta
diuerſis tẽpoꝛibus que ad fidẽ ĩcarnati
onis ſue xpᷣs inſtituit:illi pernenerunt

quos deus gratis nullo bone volũtatis
vel boni operis merito pꝛecedẽte ſalua
nit: quẽadmodũ et er ſllo tꝑe quo ſal

natoꝛ noſter dixit: Siquis renatus non
fuerit ex aqᷓ ⁊ ſpiritu ſãcto nõ põt ĩtra
re in regnũ celoꝛum abſq; ſacramento

petrum

baptiſmatis:pꝛet᷑ eos qᷣ in eccleſia catho
lica ſine baptiſmate ſanguinẽ fundunt:
nec regnũ celoꝛũ põt quiſqᷓ; acciꝑe:nec
vitã eternã. Quia ſiue in catholica fide
ſiue in hereſi quacũq; del ſciſmate:qͥſqᷓ;
in nomine pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpiritus ſacti ba
ptiſmi ſacrãmẽtum acceperit:integꝝ ſa
cramẽetũ accepit: ed ſalutem que virtꝰ
Eẽ ſacramẽti nõ habebit:ſi extra caiboli
cam eccleſtam ipſum ſacramentum ha
buerit. Ergo ideo debet ad eccleſam re
dire:nõ vt ſacramẽtũ baptiſmatis iterũ

ſaccipiat:quod nemo debet i aliquo bo
mine baptizato repete:ſj vt ĩ catholica

ſocietate vitã e᷑nã accipiat:ad quã obti
nẽdã nũqᷓ; põt eẽ idoneus qui cũ ſacra
mẽto baptiſmatis ab eccleſia catholica
remuůſerit alienus.Q ni elemoſynas lar
gas laciat: ⁊ ꝓ noie xp̃i ⁊ ſãguinè fũdat
pꝓ eo ꝙ in hac vita nõ tenuit eccleſie ca
tholice vnitatẽ nõ habebit eternã ſalu
tẽ. Ubi.n. vnicuiq; pdeſſe põt baptiſmꝰ
ibi ꝓdeſſe ⁊ elemoſyna põt. Baptiſmꝰ
ſt extra eccleſla quidẽ eẽ põt:ſed niſi in

eccleſia pꝛodeſſe nequit. ¶ In eccleſta

igitur catholica tantũmõ põt pꝛodeſſe
7 pꝛeceptio baptiſmatis ⁊ opera miſeri
coꝛdie:⁊ nominis chꝛiſti gloꝛioſa cõfeſ
fio:ſi tamẽ in eccleſia catholica bene vi

uatur. Sicnt enim ſine eccleſe catholi

ce ſocietate:nec baptiſmus alicui põt. ꝓ

deſſe nec oꝑa miſericoꝛdie niñ foꝛte mi

tius toꝛqueat᷑:nec tñ vt inter filios dei
reputetur:ſic intra eccleſiam catbolica,z
p ſolũ baptiſmũ vira eterna nõ acquiri
tur:ſi poſt baptiſmũ male viuatur. Naʒ
⁊ uli qui bene viuunt debent opibꝰ mi
ſericoꝛdie indeſinenter inſiſtere:ſciẽtes
ſe leuia.nõnulla tamẽ quotidie contra
here peccata: ꝓ qmibus ⁊ ſancti ⁊ iuii
hac vita ſemper deo dicere debent. Di⸗
mitte nobis debita noſtra: ſicut ꝛnos

74ο..
oimittimuſ debitoꝛib noſtris. Que pec
cata quãto etiã ĩ rebus licitis ⁊ a deoↄ
ceſſis frequẽter hominibus ſubrepunt
⁊t quãto magis foꝛtioꝛibus cibis coꝛpꝰĩ
– carnalibus coꝛ hominis acti⸗
us iplicatur.tãto freq̃ͥntet culpa ĩ hac
moꝛtalitate cõtrahit᷑. Pꝛopterea humi
les ſerui chꝛiſti qͥ cupiut dnᷣo ſuo ſine ĩ⸗
pedimẽto:⁊ abiq; anime noxia occupa
tione ſeruire.ce mugia omnino non ap
petũt:⁊ a carnibus ⁊vino abſtinẽt:inqᷓ;
tum coꝛpoꝛis valitude ꝑmittit. Nõ qa
peccatũ ẽ aut coniugẽ bhabere aut vinũ
carneſue percipere.Tlã ⁊ beatus apłus
dicit ꝙ omnis creatura dei bona:et ni⸗/
bil reijciendũ qð cum gratiarũ actione
ꝑcipitur. Sanciificat᷑.n.ꝑ verbũ dei: et
oꝛationẽ Coniugiũ quoq; ĩ pᷣmis ho⸗/
mibus deus iſtituit ⁊ bñdixit. ppter qð
apoſtolus ait: Honoꝛabile cõnubiuʒ iĩ
oĩbus:⁊ thoius imaculatuſ.Ideoqʒ ſer
ni dei iĩ eo qð a carnibus ⁊ a vino abſti
nẽt nõ tanqᷓ; res imundas refugiunt.iſʒ
mũdioꝛiſ vite iſtituta ſectant᷑.Et ĩ eo ꝙ
cõiugia non habẽt:nõ nuptiarũ bonuʒ
crimẽ eſſe exiſtimàt:ſed cõtinentiam iu
gem bonis nuptijs melioꝛẽ eẽ nõ dubi
tant. Iſto q;maxime tẽpoꝛe quàdo dici
tur de cõtinentia:qui pote ſt capere ca⸗
piat.De nuptijs vero dicit᷑:qͥ ſe non cõ⸗/
tinet nubat. In vna.n.oꝛatione uirtꝰ ex
oꝛitur:ĩ altera ifirmitas remedio ſuble
uatur. Unde qꝛ egritudini ſemꝑ eſt cõ⸗
ſulẽdum. Pꝛopterea ſi cui pᷣmo cõtige/
rit puari comiugio ſi uoluerit ſecundaſ
uel tertias inire nuptias nulluʒ de illis
p eccatũ habebit ſi eas caſte ſeruauerit
ideſt ſiunus ⁊ vna legitime oũtaxat cõ
iuncti fidem ſeruẽi.ut nec ille mulieri
pꝛeter uxoꝛem.nec illa niro pꝛeter ma
ritum nullatenus milceat ur. In tallbꝰ
ſi fuetit aliqᷣs cõiugalis exceſſus qui

. SE

tamè legitimũ nõ violet tboꝛũ babebi .
nõnullum:ſjz. veniale peccatũ. Sed bec

illoꝝ ſunt:qui nullã vouerũt ↄtinentiã
deo.Ceterũ quiſquis ſeipſũ caſtrauit p
pter regnũ celoꝛũ:⁊ in coꝛde ſuo ↄtinen
tiam deo vouerit:non ſolũ ſi moꝛtifero
foꝛnicationis vulnere maculet᷑: verum
etiã ſi aut vir vxoꝛeʒacciꝑe: aut mulier
nubere voluerit ᷣm apoſtoli ſentẽtiam
dãnationem habebit:qꝛ pꝛimam fidem
irrità fecit. Sicut ergo ᷣm apoſtoli ſen
tentia:O gnũ eſt vt vxoꝛi vir debitüũ red
dat:ſicut ⁊ vxoꝛ viro:qꝛ ſiqnis accepe/
rit vxoꝛẽ nõ peccat ⁊ ſi virgo nupſerit ñ

peccat:ita fᷣm eiuſdẽ apoſtoli dictũ qui

ſtatuit ĩ coꝛde ſno firmus nõ habes ne
ceſſitatè:poteſtatè autẽ habens ſue vo⸗

lũtatis:⁊ vouit concinentiã deo: debet
etiã vſq; ĩ finem tota mẽtis ſollicitudi⸗
ne cuſtodire ne danationẽ habeat:ſpᷣ
mam fidẽ irritã fecerit. Similiter ⁊ con
iugati viri ⁊ cõiugate mulieres ſi ex cõ⸗

ſenſu pꝑennem deo vouenut continẽtiã

nouerint ſe ſui voti obnoxios detineri:
nec iam ſibi habere cõmixtionẽ carnis:
quã licita pꝛigitus habneraͤt:ij deo de
bere continẽtiam quã vouerũt.Lũc.n.
vnuſquiſq; regnü celoꝝ qð ſanciis pꝛioO
mittitur poſſidebit:ſi obliuiſcẽs que re/
tro ſũt ⁊ ĩ anterioꝛa exiẽdens ſeipſuʒ.ſ⸗
cundũ ꝙ in pᷣs.dicit᷑: Nouete ⁊ feddite
domino deo noſtro.qð ſcit eẽ licitu; xꝰ
ad ꝓfectũ melioꝛis vite ꝑtinere cogno
ſcit: ⁊ libẽter voueat:⁊ celeriter reddat:
⁊ in hoc qð votuʒ reddit melioꝛe ſen

conatu pficiat.Omni enim vouẽti deo

⁊ reddenti qð vouit ipſe quoq; dens ce
det regni pᷣmia qᷓ ꝓmint. .iili.

leſtis:

irmiſſime iene 2 nullatenus duabi
tea:patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpiritũ ſanetum vnũun
eſſe naturaliter deum in cnius nomie
baptiʒati umus. um enim alid nomẽ

Keuealie
(opoceſt

Ginmbonutt
dichioenne
Goumden
Koequode
Ubelsnn
naconde⸗
Fmnckn
ſapane
ſdeſ anct
Uer Krur
lolereno
deitamen
nleſtitea
lsad den
lorpero⸗
(ſaſeer
Nilüce⸗
Woden
Venidn
Ccumus
ieſuch⸗
na.Qn
eritae
nia ner
ltoꝛio⸗
neritas
deusu
ttij vei
leng. A.
ſtuſan
ldeo
ſſipren

e
mnme
ue
Meni
Kalen
N

gſin
1inpre
mmtnh
GiNene
mmid
Gnihiee

eCrertO

NnrN
Gigonet

—

it pater: aliud filius: aliud ſpiritus ſan⸗
ctus:hoc eſt vtiq; naturale nomen om

nium hoꝛũ trium qð dicitur deus. Qui

dicit ĩ veutronomio:Uidete quoniam

ego ſum deus ⁊ nõ eſt alius pꝛeter me.

Et oe quo dicit᷑ audi iirael:onñs deuſtu

ns oeus vnus eſt. Et dominũ deum tu⸗

um adoꝛabis ⁊ illi ſoli ſerues. v.

Firmiſſime tene:⁊ nullatenus dubi
ies patrẽ ⁊ filium ⁊ ſpiritum ſanctum.
ideſt ſanct trinitatem:eſſe ſolũ natura

liter verum deũ:qꝛ cũ tres deos nobis

colere nõ liceat:niſi vnum ſolũ verum

deũ:tamen ſient pater verus dens dici
tur teſtate apoſtolo:qui ait: Conuerſi
eſtis ad deũ a ſimulacris:ſeruire deo vi
no ⁊ vero:⁊ expectare filiũ eius de celis

quẽ ſuſcitauit a moꝛtuis ieſuʒ:ita quo⸗
q; filiũ veruʒ deum ioannes cõmendat
apoſtolus dicẽs:Scimus quia filiꝰ dei
venit:⁊ dedit nobiſintellectũ vt cogno
ſcamus viriuteʒ ⁊ ſimus ĩ uero filio eiꝰ
ieſi ehꝛiſto. Hic è nerus deus ⁊ vita et᷑/
na.Qui viiq; quia uerus deus eſt: etiaʒ

neritas eſt:ncut ipſe docens ait:Ego ſu

via neritas ⁊ vita.De ſpiriig quoq; ſan
cto:ioannes apoſtoluſait: Quia ſpũs ẽ
neritas.Et utiq; nõ poteſt naturaliter

Deus uerus nõ eſſe qui ueritas eſt: queʒ

etiã veũ:paulus apoſtolus cõfitetur di
cens. Membꝛa ueſtra templũ ſunt ſpi
rituſ ſancti qui in uobis eſt:quẽ haben
a deo ⁊ non eſtis ueſtri. Empti enim
eſtis pꝛecio magno. gloꝛificate ⁊ poꝛ/

tate ꝛpoꝛe ueſtro. vi.
6 SFrmiſſtme tene ⁊ nullatenus dubi
tes:patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpiritũ ſanctũ:ſanctã
trinitatẽ vnũ uerum deũ ſine initio ſem
piternũ eẽ:ꝑꝑ qð ſcripiũ ẽ: In pꝛĩcipio
erat uerbũ ⁊ uerbũ erat apud oeũ ⁊ de

us erat uerbum. Hoc erat in pꝛincipio
apad deum. Dec denuo ſempiternitas

petrum

intimatti iĩ ps.vbi oicit᷑: Deus antè rex
noſter an ſecula.⁊ alio loco: ſẽpiterna
B virtus eius 2 dininitas. vii.
Firmiſſime tene ⁊ nullatenus ou/
ites ſanctã trinitatẽ ſolũ uerũ deũ ſiẽ
eternũ:ita ſolũ naturaliter incõmutabi
lem eẽ. Hoc.n.ſignificat cũ dicit ſeruo
ſuo moyſi:ego ſum qͥ ſum. Pinc ⁊ in pᷣi.
dicit᷑: In pꝛincipio tu domine terrã fuũ⸗
daſti ⁊ opera manuũ tuarũ ſũt celi. Ip⸗
ſi peribũt tu aũt ꝑmanes:⁊ oẽs ſicut oe
ſtimentũ ueteraſcent.Et ſicut opertoꝛi⸗
um mutabis eos ⁊ mutabuntur.tu aũt
idẽ ipſe es ⁊ anni tui nõ ðficiẽt. viii.
Firmiſſime tene ? nullatenus dubi
ſanctà trinitatẽ ſolum eſſe uerũ des
um rerum omniũ viſibiliũ ⁊ inuiſibiliũ
creatoꝛẽ de quo ĩ pᷣs.dicitur: Beatꝰ cu⸗
ius deus iacob adiutoꝛ eius:ſpes eius ĩ
domino deo ipſius qͥ fecit celum ⁊ ter⸗
rã mare ⁊ omnia que in eis ſũt.de quo
etiã apoſtolus dicit:qim̃ ex ipſo ⁊ ꝑ ipᷣʒ
⁊ in iꝑlo ſũt oĩa ipſi glia ĩi ſecula. ix.
Firmiſſime tene ⁊ nullatenus dubi
tes patris ⁊ filii ⁊ ſpiritus ſancti vnam

quidẽ eſſe naturam tres vo eſſe ꝑſonas

patrẽq; ſolum eſſe qui dixit: Pic ẽ filiꝰ
meus oilectus ĩ quo mihi cõplacui. et
filiũ ſolum ẽt ſuꝑ quẽ uox illa ſoli prii
ĩſonuit:qñ ĩ ioꝛdane ᷣm carnẽ baptiʒa⸗
tus ẽ vnigenitus de qͥ carnẽ ſoluſ arce
pit atq; ſpm̃ ſanctũ patris ⁊ filii ſolũ eẽ

qin ſpecie colũbe ſuꝑ chꝛiſtum baptiʒa

tum ⁊ aſcendentẽ ab aqua deſcẽdit: et

qnquageſimo die pꝰ reſurrectionẽ chꝛi

ſti fideles invno loco poſitos in lingna

rum ignearum viſione adueniens re⸗
pleuit. Illam nocem qua ſolus locu

tus eſt deus pater:⁊ illam carneʒ qua

ſolus homo factus eſt unigenitus deꝰ*
2⁊ illam columbam in cnius ſpecie ſpi /

ritus ſanctus ſuper chꝛiſtum deſcẽdit:

ulaſq; linguas igneas ĩ quoꝑ viſione fi⸗
deles ĩ loco vno ↄſtitutos repleuit:oꝑa
eẽ toiiꝰſcẽ trinitatiſ.i.vniꝰdei qͥ feẽ oĩa ĩ
irmiſſime tene 2 nullatenus du⸗
bites ſolũ deũ filiũ.i.vnaʒ ex trinitate ꝑ⸗
ſonã ſolius patris eẽ filiũ.ſpiritũ vo ſan
ctũ ipſũ quoq; vna ex irinitate ꝑſonam
nõ lolius patris ſʒ ſimul patris ⁊ filii eẽ
ſpiritũ. Oſtendẽs.n. dei filius ſe ſolũ eẽ
ð patre genitũ.ait: Sic deus dilexit mũ
au:vt filiũ ſuũ vnigemtũ oaret.⁊ paulo
poſt:qui aũt nõ credit:iam iudicatus ẽ:
qꝛ nõ credi ĩ nomine vnigeniti filii dei
Spiritum autẽ ſanctum ⁊ patris ⁊ filii
eſſe ſpirtum apoſtolus docet qui dicit:
Uos autem ĩ carne non eſtis:ſed in ſpi
ritu:ſi tamẽ ſpiritus dei habitat ĩ vobis.
2 ſequitur. Siquis autem ſpiritum chꝛi
ſti non habet:bic non eſt eiuns. xxi,
4 Irmiſſime tene ⁊ nullaten oubiteſ
undẽ ſpiritũ ſanctum qui patris ⁊ filii
vnus eſt ſpiritus ex patre ⁊ filio ꝓcede⸗
re.Dicit.n.filius:cu venerit ſpiritus veri
tatis qͥ a patre ꝓcedit:vbi ſuũ ſpiritũ eẽ
docuit:qꝛ ipſe eſt veritas.de filio quo/
q; ꝓcedere ſpiritũ ſanctũ ꝓphetica atq;
apoſtolica doctrĩa nobiſ cõmèdat. eſai
as.n. dicit de filio. Percutiet terram vir
ga oꝛis ſui ⁊ ſpiritu labioꝝ ſuoꝝ iterfici⸗/
et impiũ.de quo apls ait:Quẽ iterficiet
dominꝰieſus ſpiritu oꝛis ſui. Quẽ etiaʒ
ipſe vnicus dei filius ſpiritũ oꝛis ſui eſſe
ſignificans: poſt reſurrectionẽ ſu inſu⸗
Hans ĩ diſ⸗ ait: Accipite ſpiritum
ſanctũ. ¶ De oꝛe vo ipſius domini ieſu
ait ioannes in apocalipſi. Quia gladi⸗
us ex vtraq; partẽ acutus pꝛocedebat.
JIoſe vero ſpiritus oꝛis eius:ipſe eſt gla
dius qui de oꝛe eius pꝛocedit. xü.

Eunenerene 2 nullatenus dubi
tes trinitatẽ veũ immẽſum eſſe virtute

nat

⁊ omnè creaturã ſpiritualẽ atq; coꝛpo/
ralẽ virtute eius ⁊ pnᷣtia ↄtineri. Dic.n.
deus pater:celũ ⁊ terrà ego impleo.i⸗

citur etiã de ſapiẽtia dei que filius ẽ eiꝰ:

attingit a ſine vſq; ad finẽ foꝛtiter et
diſpõit omnia ſuauiter. De ſpiritn quo
q; ſãcto legimus:qꝛ ſpiritus domini re⸗/

pleuit oꝛbem terraruũ.Et dauid ꝓpheta

dicit. Quo ibo a ſpiritu tuo ⁊ quo a fa⸗

cie tua fugiã:ſi aſcendero ĩ celũ tu illie

es:ſi deſcẽdero ĩ ifernũ adeo. xxiii.
Furmiſſime tene ⁊ nullatenus dubi
tes:vnam ex trinitate ꝑſonam.i.deuʒ fᷣ
liũ:qui de natura dei patris ſolus natꝰ
eſt: ⁊ vnius eiuſdẽq; nature cũ patre eſt
ipſum in plenitudine tempoꝛis fmn ſu⸗
ſceptionẽq; foꝛme ſeruilis volütarie ĩ x
gine conceptũ ⁊ de virgine natũ: verbũ
carnem factum ipſũqʒ eſſe qui eſſentia
liter natus ẽ de patre:x eſſentialiter cõ

D res natuſqʒ de virgine ipſũqʒ vnum
. .

⁊ vnius nature cum virgine qui ait
De deo patre. Ante ſecula ſundatit me
2 ante omnes colles generauit me. De
quo etiam dixit apoſtolus: Qnia cũ ve
nit plenitugo tẽpoꝛis mint defiliũ ſuũ
1 iere lactũ ſub lege. xiiij.
irmiſſime tene 2 nullaten onbitei

cHꝛſtũ filiũ dei ſcut ð deo patre plenu

perfectũqʒ deũ ita de virgine matre: ue
rum ꝑpfectũqʒ bominẽ genitũ.i.uerbũ ð
um habẽtẽ.i.fine peccato verà virginis
carnẽ ⁊ aĩaʒ rationalẽ. ð ipſe dei filiꝰ

euidẽter oñdit dicẽs de carne ſua: Dal

pate ⁊ uidete:qꝛ ſpũs carnẽ ⁊ oſſa non

habet ſicut me videtis babere. Animaʒ

quoqʒ ſe habere bis uerbis oſtendit di⸗

cens:Pꝛopterea me pater diligit: quia
ego pono animà med:⁊ iterũ ſumo ea.
Intellectũ quoqʒ anime ſe habere oſtẽ
dit ĩ eo qð ait: Diſcite a me qꝛ mitis ſuʒ

