res:a tuis diuitijs inuenient᷑ excluſi.Et
ego igit᷑ cõfiteoꝛ tibi dne ðs meꝰ pau⸗
pertatẽ meã: ⁊ ſit tibi gloꝛia tota: quo⸗
niã tuũ ẽ oẽ bonũ:ꝑ me.n.dñe cõfiteoꝛ
vt docuiſti me:nihil aliud ſũ qᷓ; vniuer⸗
ſa vanuas:⁊ vmbꝛa moꝛtis: ⁊ abyſſus
qdã tenebꝛoſa: ⁊ terra inanis ? vacua:
q̃ ſine tua benedictiõe nil germinat: fru
ctum quoq; nõ facit niſi cõfuſi onẽ pec
catũ ⁊ moꝛtẽ.Siquid boni vnqᷓ; habui
a te recepi:qͥcquid boni habeo tuũ ẽ vł
a te habeo ſi quando ſteti ꝑ te ſteti: ſed
quãdo cecidi ꝑ me cecidi:⁊ ſẽꝑ ĩ luto ia
cuiſſem niſi tu me erexiſſes: ſꝑ cecus fu
iſſem niñ tu me illuminaſſes.Quãdo ce
cidi nũq; ſurrexiſſẽ niſ tu mihi manuʒ
poꝛꝛexiſſes:poſtq; me erexiſti ſꝑ cecidiſ
ſẽ niñ tu me ſuſtinuiſſes. Sepius periſ/
ſem niſi me gubernaſſes.Sic ſꝑ dne:ſic

ſp gratia tua ⁊ miſericoꝛdia tua pꝛeue/⸗
nit me: liberãs me ab oĩbꝰ malis:ſaluaſ

a pꝛeteritis ſuſcitãs a pᷣſẽtibꝰ⁊ amouẽs
s futuris:pᷣcidẽs ẽ᷑t añ me laqueos pec/
catoꝝ:tollẽs occaſiões ⁊ cauſas:qꝛ niſi
tu boc mihi feciſſes ego oĩa peccata de
mũdo feciſſe:qm̃ ſcio onñe ꝙ nullũ pec
catũ ẽ qð vnqᷓ; fecerit hõ qð alter ho⸗
mo non poſſu facere:ſi creatoꝛ deſit a

quo factꝰ ẽ hõ. Sʒ ꝙ nõ facerẽ tu feci⸗

ſtiu abſtinerẽ tu iuſſiſti ⁊ ꝙ tibi crede
rẽ gratiã tu ĩfudiſti. Cu nãq; dñe rege⸗/
bas me tibi:ſeruabas me tibi ⁊ mibi: vt
adulteriũ ⁊ oẽ aliud peccatũ nõ cõmit⸗
Pe diabolo ⁊ multiplicibꝰ tem⸗
pptationibus eius. ¶QKap. xvi.
SEmptatoꝛ defuit ⁊ vt deeſſ tu
üklfecini: loc' æ tẽpus defuit ⁊ vt

hee deeſſent tu feciſti affut temptato⸗
nõ defuit locus:nõ defuit tẽpus:ſed vt

nõ cõlẽtirẽ tu me tenniſti. Uenit tem⸗
ptatoꝛ tenebꝛoſus vt ẽ:⁊ vt eũ deſpice⸗

rẽ tu me cõfoꝛtaſti. Uenit tẽptatoꝛ ar⸗

matꝰ ⁊ foꝛtis ⁊ vt me nõ viceret: tu euzʒ
refrenaſti ⁊ me roboꝛaſti. Uenit tẽpta⸗
toꝛ trãſfiguratꝰ ĩ angelũ lucis:⁊ vt me ñ

deciperet tu eũ ĩcrepaſti:⁊ vt eũ cogno

ſcerẽ tu me illuminaſti. Ipſe.n.ẽ draco
ille magnꝰ ⁊ ruffus:ſerpens antiquus:
vocatus diabolus ⁊ ſathanas: habens
capita ſeptẽ ⁊ coꝛnua decẽ: quẽ creaſti
ad illudẽdũ huic mari magno ⁊ ſpacio
ſo ĩ quo reptant aĩalia quoꝝ nõ eſt nu
merus ⁊ aĩalia puſilla ⁊ magna.i.oiuer
ſa demonioꝝ genera:qui nihil alio die
noctuq; operãt᷑ niſi qꝛ circueunt q̃ren
tes quẽ deuoꝛẽct:niſi tu eripias.Jpᷣe enĩ
ẽ antiquꝰ ille draco qͥ oꝛtꝰ ẽ ĩ paradiſo
voluptatis:q cauda ſua trahit tertiam
partẽ ſtellaꝝ celi ⁊ eas mittit ĩ terra: qͥ
veneno ſuo coꝛũpit aquas terre: vt bi⸗
bentes hoĩes moꝛianf᷑: ⁊ qͥ ſternit ſibi
auꝝ quaſi lutũ ⁊ habet fiduciã ꝙ ĩfluat

ioꝛdanis ĩ os ſuũ:q factꝰ ẽ vt nullũ ti/
meat. Et quis defẽdet a moꝛſibꝰ eiꝰ: ds
euadet ab oꝛe eiꝰ:niſi tu dñe qͥ cõfregi-⸗

ſti capita draconis magni adiuues noſ
pꝛetẽde dne ſuꝑ nos alas tuas vt fuigi
amus ſub eis a facie draconis huius qͥ
nos ꝑſeqf᷑: ⁊ ſcuto tuo libera nos a coꝛ⸗
nibꝰ eiꝰ. Hoc enim ẽ continuum ſtudi⸗
um eius:hoc vnicũ denderium ſuũ: vt

animas quas creaſti deuoꝛet: ⁊ ideo de

us meus ad te clamamꝰ:libera nos ab
aduerſario noſtro quotidiano:qui ſiue
doꝛmiamus ſiue vigilemus ſiue come⸗
damus ſiue bibamus quodcũq; opus
operemur omnibus modis inſtat die
ac nocte fraudibus ⁊ artibus nunc pa⸗
lam:nunc occulte:ſagittas venenatas

contra nos dirigens. vt interficiat ani⸗
mas nr̃as:⁊ tamẽ dñe peſſima inſania
noſtra quia cum cõtinue videamus cõ
tra nos draconẽ oꝛe aperto paratũ ad
deuoꝛãdũ.nibilominus ooꝛmimꝰ ⸗ la

ſciuimus ĩ pigricijs noſtris taq; ſecuri

ante eum qui nibil aliud deſiderat ;
vt nos perdat. Inimicus vt occidat ſẽ
per vigilat ſine ſõno:et nos vt cuſtodia
mus nos nolumus euigilari a ſomno.
Ecce tetendit ãte pedes noſtros laque
os ĩfinitos ⁊ omnes vias noſtras vari
is repleuit decipulis ad capiẽdas aĩas
noſtras ⁊ quis effugiet: Laqueos po
ſuit ĩ diuitijs:laqueos poluit i pauper

tate:laqueos tetendit in cibo in potu:ĩ

volupiate:ĩ ſõmo:⁊ in uigilia laqueos
poſuit ĩ verbo ⁊ ĩ opere:⁊ in oĩ via no⸗

ſtra. Sed tu oñe libera nos de laqueo

venãtiũ ⁊ a verbo aſpero vt ↄfiteamur

tibi oicẽtes. Benedictus dñs qui non

dedit nos in captionem dentibus eoꝛũ
anima noſtra ſicut paſſer erepta ẽ de la

queo uenantium:laque 66
1 nos liberati ſumus ¶ Qð deus ẽ lux
iuſtarum. (ap. xvij.
LC tu quidem domuie lux mea
ulumina oculos meos vt vi⸗

eam lumere ⁊2 ambulem in
mine tno ⁊? non in pinguar in laque
os eius: quis eniʒ euadet laqueos iſtos
multos niſi videat eos: 2 quis videbit
eos niſi queʒ illuminaueris lumie tuo:

Ipſe enim pater tenebꝛarum laqueos

ſuos abſcondit in tenebꝛis ſuis: vt capi

antur in eis omnes qui ſunt ĩ tenebꝛis

ſuis:qui ſunt filij tenebꝛarum harum:

non videntes lumẽ tuũ:in quo qui am
bulat non timebit:qui enim ambulat ĩ

die non offendit: qui autẽ in nocte am

bulat offendit: quia lux non eſt in eo.
Tu lux domine tu lux filioꝛum lucis:

oliloquia.

tu dies qui neſcis occaſũ ĩ qua ambu
lant filij tui ſine offennone ⁊ ſine qua
omnes qui ambulant in tenebꝛis ſunt
quia te lucem mundi non babent. Ec
ce quotidie cernimus quia quo magis
a te vero lumine quiſ elongatur eo ma
gis peccatoꝛum inuoluitur tenebꝛis: æ
quo magis in tenebꝛie eo minus videt
laqueos in via ſua:⁊ ideo min? cogno
ſcit: iccirco ſepius capitur ⁊ cadit ĩ eis
⁊ quod eſt hoꝛꝛibiliꝰ etiam ſe cecidiſſe
ignoꝛat:qui uero ſuum caſum gnorat
eo minus curat ſurgere:quando magil
ſe exiſtimat adhuc ſtare:ideo cicius ca⸗
dit. Lu vero lux mentis domine deus
meus: nunc illumina oculos meos vt
videaʒ ⁊ cognoſcam:ne coꝛuam ĩ con⸗
ſpectu aduerſarioꝛum meoꝛum:hec eni
ĩ odiũ noſtrum laboꝛat inimicꝰ noſter
quem petimus vt facias liquefieri a fa
cie noſtra: ſicut cera liqueſcit a facie
ignis:quoniam ipſe eſt latro pꝛimus ⁊
vltimus qui conſilium fecit vt raperet
gloꝛam tuam: quando inflatus 2 ela
tus crepuit ⁊ cecidit in foueam ſuam:⁊
eieciſti eum de monte ſancto tuo: ⁊ de
medio lapidum ignitormmn: in quoꝛuʒ
medio ambulauit: ? nunc vita mea de
us meus ex quo cecidit non ceſſat per
ſequi filios tuos:⁊ in odium tuũ o rex
magne:cupit perdere hanc creaturam
tuam quam creauit omnipotens boni
tas tua ad imaginem tuam: vt poſſide
at gloꝛiã tuã qua ipſe perdidit ꝑ ſuper
biam ſuã. Sed cõtere eũ foꝛtis noſter
ante nos agnos tuos: ⁊ illumina nos:
vt videamus laqueos quos ipſe para⸗
uit: ⁊ euadamus ad letitiam iſrael. Et
bec oĩa tu dñe meliꝰnoſti:qͥ noſti cõtẽ
tionẽ eiꝰ ⁊ ceruicẽ ei duriſlimam. lec
hoc dico vt oſtendam tibi:quia oĩa vi
des ⁊ nulla te latet cogitatio: 44 ante
UMUD iiii

pedes tue maieſtatis de inimico meo ½

qrimoniã facio. Judex eterne vt ipʒʒ dã
nes:⁊ noſ filios tuos ſalueſ:quoꝝ foꝛti
tudo tu eſ. Uerſutꝰ ẽ eĩʒ dñe iſte hoſt
⁊ toꝛtuoſus nec facile depꝛebẽdi pñt

circuitus vie eius:nec cognoſciſpecies

vultus eiꝰniſi tu illumines. am nũc

bic:nũc illie:nũc agnũ:nũc lupũ:nuuc
tenebꝛas:nũc lucẽ ſe oſtẽdit:⁊ ſingulis
quibuſlibẽt qualitatibus ⁊ locis ⁊ tꝑi
dus fᷣm varias reꝑ mutationes: varias
exhibet tẽptatiões. Nã vt triſtes deci⸗

piat triſtat᷑ ⁊ ipſe:vt gaudẽtes illudat

fingit ſe ⁊ ipſe gauder vt ſpnales ofrau
det ĩ angelũ lucis ſe tranſfigurat vt ſoꝛ
tes ↄpꝛimat apparet agnus:vt mites ᷣ
uoꝛet apparet lupus:hec quidẽ omnia
ſm variarũ tẽptationũ genera effiti ha
bẽt ſicut alios a timoꝛe nocturno:alioſ
a ſagitta volate ĩ die:alioſ a negocio ꝑ
ambulãte ĩ tenebꝛis:alioſ vero ab ĩcur
ſu:alioſ a demonio meridiano. Et ad
bec quis idoneus vt cognoſcat: quis
reuelauit ſpẽm indumẽti eins:⁊ gyruʒ
Dentiũ eiꝰquis agnouit.En abſcondit
ſagittas ſuas in pharetra:⁊ laqos etiaʒ
abſcondit ſub ſpecie lucis:⁊ H difficiliꝰ
Epẽdit᷑ niñ a te one ſpes noſtra lumè
aſſumamus vt videamus. Mã nõ ſolũ
ĩ carnis oꝑibꝰque defacili cognoſcunt
nec tatum in ipſis vitijs: ſed ĩ ipſis ſpũa
libus exercitijs quoq; laqueos oſtedit
ſubtiles: ⁊ ſub virtutũ coloꝛe ipſa vita
iduit ⁊ trãſmutat ſe ĩ angelũ lucis. hec
2 multa alia nitit᷑ j̊ nos filius belial il
le ſathan:dne deuſ noſter:⁊ nũc vt leo
nüũc vt dꝛaco:manifeſte ⁊ occulte: ĩtus
⁊ extra die ac nocte inñdiat᷑: vt rapiat
aĩas nr̃as ⁊ tu eripe nos oñe q̃ ſaluas
ſãtes ĩ te:vt ipſe de nobiſ doleat: ⁊ tu
lauderis ĩ nobis one deus noſter.
Oterum de bñ ficijs dei. Ca. xviij.

6

So at filius ancille tue q̃ me
recõmẽdauit manui tue: ia iaʒ
bies meis paupꝑculis ↄfeſſioni⸗
us litear tibi liberatoꝛ meꝰ:toto coꝛ
de meo:⁊ recolã ad metẽ meaz bona
feciſti mihi a iunẽtute mea:ĩ omni vita
mea. Scio nãq; ꝙ ĩgratitudo multum
tibi diſpliceat:q;ꝛ eſt radix totiꝰmali ſpi
riualis: ⁊ vẽtus quidã deſiccãs ⁊ vꝛes
oẽ bonũ:obſtruẽs fonteʒ dinine miſe⸗
ricoꝛdie ſuꝑ hoĩeʒ:qua ⁊ mala moꝛtua
iã oꝛiũtur ⁊ viua iã oꝑa moꝛiũtur ⁊ vl
tra nõ adipiſcũtur. Et ego vne gratias
tibi agaʒ ne ſim ingratus: tibi liberatoꝛ
meas:qm̃ liberaſti me. Quotiẽs me iaz
abſoꝛbuerat ille dꝛaco ⁊ tu dne ab oꝛe
eius extraxiſti me. Quotiens ego pecca
ni ipſe paratꝰ fuit deglutire me: ſed tu
dñne deꝰmeus deſendiſti me:cũ õ te ini
que agebã cũ tua madata frãgeb:ſta⸗
bat ipſe paratus:vi me reparet ad ĩtfer⸗
nũ:ſed tu ꝓhibebas. Ego te offendebã
7 tu me defendebas.Ego te nõ timebꝗ
Z tu me cuſtodiebas.A te recedebam ⁊=
inimico meo me exhibiba: tu ipʒ ne me
acciperet deterrebas:hec mihi tu one
deus mens bnᷣficia ↄlſerebas:⁊ ego mi
ſer nõ cognoſcebã. Sic enĩ me multo
tiẽs a fancibus diaboli liberaſti:de oꝛe
leonis eripniſti:⁊ ab ĩferno licet me ne
ſcientẽ multis vicibus reduxiſti. Deſcè
di enĩ vſq; ad poꝛtas inferni ⁊ ne illue

ĩtrarẽ tu me tenuiſti: appꝛopinquabaʒ

vſq; ad poꝛtas moꝛtis:⁊ ne me ipſe ca⸗
perẽt tu feciſti.dDe moꝛte etiam coꝛpo
ris ſepius eripuiſti me ſaluatoꝛ meus:
cũ graues moꝛbi tenerent me:cũ enim
fui in periculis multis per mare:ꝑ ter⸗
ras ab igne ⁊ gladio: ⁊ ab oi periculo
liberãs:ſemꝑ mihi aſtãs 2 miſericoꝛdit
ſaluans. Sciebas tu quideʒ dne quia ſi

tunc moꝛo me occupaſſet ifernꝰ aiam

meam ſuſcepiſſet:⁊ perpetuo danatus
fuiſſem:ſed tua miſericoꝛdia ⁊ tua gra
pꝛeuenerũt me:eripiens me de moꝛte
coꝛpꝛis:⁊ de moꝛte anime dñne deus
meꝰihec ⁊ multa mibi tua alia bñficia
exhibniſti:⁊ ego rã cecꝰ⁊ nõ cognoui
donec illuminaſti me. Nunc igitur lux
aĩe mee:oñe deus meus:vita mea ⁊ lu
mẽ oculoꝝ meoꝝ peꝛ qð video:en illu
minaſtim e ⁊ cognoſco te:qꝛ viuo per
te ⁊ gratias ago tibi licet villes ⁊ exileſ
⁊ ĩpares benefic is tuis:quales hʒ mea
fragilitas offero. Qm̃ tu es ſolus deus
meus:creatoꝛ meus benignus:qͥ amas
noſtras eias:⁊ nibil odiſti eoꝛum que
feciſti. En ego pᷣmus inter peccatoꝛes
quos ſaluaſti:vt exẽplũ alija tribuam
benigniſſime pietatis tue. Confitear ti
bi bnñficia tua magna:qm eripuiſti me
de inferno ſemel:ſecũdo:⁊ tertio:⁊ cen
ties ⁊ milies:⁊ ego ſemper ad ifernum
tendebã:⁊ tu me iemper reducebas: et
cũ iuſte milies dãnaſſes me ſi voluiſ⸗
ſes noluiſti:qꝛ amas aĩas:⁊ diſſimulaſ
peccata hoĩum ꝓpter penitentiã domi
ne deus meus:multe miſericoꝛdie ĩ oĩ
bus vijs tuis. Nunc ergo video B one
deus meus:⁊ cognoſco per lumen tuũ
⁊ ðfecit aĩa mea i miſericoꝛdia magna

ſuper me:quonia eripuiſti alam meam
ex ĩferno inferioꝛi:⁊ me ad vitaʒ redu⸗

xiſti. Lotus enĩ erã in moꝛte totnʒ me

reſuſcitaſti:⁊ tuũ igituꝛſit id torũ quod

viuo:⁊ totus totũ me tibi offero:totus
ſpũs totũ coꝛ totum coꝛpus: tota vita
tea viuat tibi vita mea oulcis:quoniã
totũ me liberaſti vt totum me poſſide
res:totũ me refeciſti vt totnʒ me reha⸗
beres. Diligã te igit᷑ dñe vtꝰ mea:diligã
te ineffabilis exultatio mea:⁊ viuat iaz
nõ mibi ſed tibi tota vita mea que peri
erat ĩ miſeria mea.q reiuſcitata eſt tua

4

Soliloquia.

miſercoꝛdia:qui es deus miſericoꝛs er

miſeratoꝛ ⁊ multe miſericoꝛdie:hiſ qui
diligunt nomẽ tuuʒ. Iccirco dñe deus
meus ſanctificatoꝛ meus: iuſſini mibi
lege tua vt diligã te toto coꝛde meo:to
ta aĩia mea:tota mente mea:tota foꝛti⸗
tudine mea:⁊ ex oĩbus viribus meis:⁊
etiã ex intimis medullis coꝛdis mei oi⸗
bus hoꝛis ⁊ momentis: quibus fruoꝛ
bonis miſericoꝛdie tue:quoniã ſẽꝑ peri
rẽ niſi qꝛ ſẽper regis me:ſẽper eniʒ mo
rerer niſi qꝛ ſemper me viuificas: et oĩ
mom̃to me obligas dũ oĩ mom̃to mi⸗
hi tua magna bñficia pꝛeſtaſ. Sicut er
go nulla hoꝛa eſt vel pũc tus in oĩ vita
mea:qua tuo beneficio nõ vtar:ſic nul
lũ oʒ eſſe mom̃tuʒ quo te nõ habeã an
te oculos in mea mẽoꝛia:non diligà te
ex oĩ foꝛtitudine mea:ſed nec hoc va⸗
leo niſi tu dederis mihi cuius eſt oẽ do
nũ perfectuʒ ⁊ oẽ datuʒ optimũ deſcẽ
dens a patre luminũ:apud quẽ non ẽ
tranſmutatio nec viciſſitudinis obum⸗

bꝛatio. Non eſt eni volentis neq; cur⸗

rentis:ſed tui miſerentis vt diligamus
te.Cuuʒ eſt dñe hoc donũ cui eſt oẽ

bonuʒ. Jube te diligi:da qnod iubes 2
iube quod vis. 4 R feruoꝛe dilecti

onis vel cbaritatis. Ca. xix.
ote deus meus:magiſque
er amare cupio:qꝛ tu es re

ſep

utribilioꝛ:⁊ oĩ luce clarioꝛ ccirco

ſuper oẽ auruʒ et argentuʒ ⁊ lapideʒ pᷣ

cioſuʒ es mihi charioꝛ: diſplicebat eniʒ
mihi quicquid agebã in ſeculo:pꝛe dul
cedine tna ⁊ decoꝛe domus tue qnam
dilexi. O ignis qui ſemper ardes ⁊ nun

qᷓ; extingueris:o amoꝛ qui ſemper ſer⸗
ues:⁊ nunq; tepeſcis:accende me.Ac⸗

cendar inq; totus vt totus diligam te.

Minus eniʒ te amat q tecum aliquid⸗

uera oĩ melle dulcioꝛ oĩ late

amat: quod non ꝓpter te amat. Diligã
te dñe quoniam tu puoꝛ dilexiſti: ⁊ vn
de mihi verbũ vt explicẽ figna dilectio
nis tue: maxime erga me ꝓpter inume
ra beneficia tua qbꝰa pꝛicipio educaſti
me.poſt bñficiũ nẽpe creatõis:qñ a pꝛĩ
cipio de nihilo ad imaginẽ tuã creaſti
me: honoꝛiſicans ⁊ exultâs me int eas
creaturas quas feciſti:⁊ nobilitãs luĩe
vultus tui quod ſignaſti ſuꝑ lumina⸗
re coꝛdis mei quo ab ĩſenſibilibus pa⸗
riter ⁊ ſenſibilibꝰbꝛutis diſcreuiſti me:
⁊2 paulominꝰab angelis minuiſti. Pa⸗
rũ ⁊ hoc fuit ante ↄſpectuʒ dininitatis
tue:quoniã quotidianis ⁊ ſingularibꝰ
maximiſq; donarijs tuoꝝ beneficioꝛũ
me ſine intermiſſione nutrires:⁊ quaſi
filiũ paruulũ tuuʒ tenellũ: vberib tue
ↄſolatiõis lactaſti ⁊ cõfoꝛtaſti me.Ut
eni tibi totus ſeruirẽ omnia quecunq;
feciſti ĩ meũ ſeruitium tradidiſti.
Moõ deus lubijciat oĩa ſeruituti ho
minum. a.
6 Mnia ſub pedibus hoĩuʒ ſub
ciſti:vt ſolus homo totus ti
ſubijceretur:⁊ vt tuus totus
mo eſſet ſuꝑ oĩa opera tua onatus ẽ
homo.Exerioꝛa nẽpe ꝓ coꝛpoꝛe cũcta
creaſti ipſuʒ vero coꝛpꝰ ꝓ aĩa:aĩsm ve
ro ꝓ te:vt tibi ſoli vacarʒ:⁊ ie ſolũ ama

3

—ͦõsñůõ

ret:poſſidẽs te ad ſolatium:ĩſerioꝛa ve
ro ad ſeruitiũ. Quicquid eni celi ambi

tu ↄti netur inferius ab aia humana é/
que facta eſt vt ſũmuʒ bonũ ſuperius
poſſideret: cuius poſſeſſione beata fie⸗
ret:cui ſi adheſerit cũctoꝛũ mutabiliuʒ
iferioꝝ neceſſitudines ſupergrediẽs: il⸗
lius ſumme maieſtatis cuius emulat
ſpẽm:eternitate ĩmoꝛtalitatis eius gau
gebit: tũc vero illis bonis optimis frue
tur in domo dni:quoꝛũ cõparatõe cun
cta hec que hic cernimuſ velut nibiluʒ

hi magis a

cõputant᷑:illa que nõ oculus vidit: nõᷣ
auris audiuit:nec ĩ coꝛ hoĩs aſcẽderũt

q̃ pꝛepaꝛauit deus diligentibꝰ ſe ⁊ bec

quidẽ dnje daturus es aĩe:bhis eti quo
tidie letificas aĩas ſeruoꝝ tuoꝝ qͥ amas
aĩas.Quid miroꝛ hec dñe deus meus:

imaginẽ quippe tuã honoꝛiſicas ⁊ ſili

tudinẽ tuaʒ ad quaʒ create ſunt.Nam
⁊ coꝛpoꝛi noſtro licet adhuc coꝛꝛupti⸗
bili ⁊ ignobili:vt videret:ðdiſti celi cla
ritatẽ ꝑ manũ miniſtroꝝ tuoꝛuʒ iĩdefeſ⸗
ſoꝛũ ſolis ⁊ lune:qͥ pꝛecepto tuo iugit
die ac nocte deſeruiunt filijs tuiſ:vt ſpi
raret largitus es aeris puritatẽ: vt audi
ret ſonoꝛuʒ varietates:odoꝛaret odoꝛũ
ſuauitates:vt guſtaret ſapoꝛũ qualita
tes:vt cõtrectaret dediſti coꝛpuleutiuʒ

oiĩum groſſitates. Adiuuamẽta ſuis ne

ceſſitatibus dediſti iumenta: volucres

quoq; celi ⁊ piſcee maris:⁊ fructus ter
re:ad reficiendũ ĩpendiſti. Medicinas

de terra ꝓpter ſinglas quaſq; ſuas coꝛ
ruptelaſ creaſti:ſingula ſolatia ſinguliſ
malis obniãtia pꝛeparaſti:qm es miſe
ricoꝛs ⁊ miſeratoꝛ ⁊ nouiſti figmentuʒ
noſtrum figulus noſte oẽs qᷓ
lutũ ĩ manu tua. Qðò ex cõſñidera

tiõe bonoꝛũ tẽpoꝛalium colligitur ma
gnitudo cele

ſtis ↄſilij. GO/ Ca. xxj.
aperiat᷑ mihi milericoꝛdia
tua magna lumine tuo. Illu⸗
ſtra queſo magis adhuc: vt mi
periat᷑.nam ex bis minimis
tua magna: ⁊ ex his viſibilibꝰtua inuiſi

bilia ↄpꝛebẽdimus oñe deus ſancte et
bone creatoꝛ noſter. Si enim domine

ꝓ hoc coꝛpoꝛe ignobili ⁊ coꝛꝛuptibili:
tam magna ⁊ innumera beneficia pꝛe

ſtas a celo:ab aere:a terra:⁊ a mari: a
luce ⁊ tenebꝛis:a caloꝛe ⁊ vmbꝛa roꝛe ⁊

ĩbꝛe:vẽtis ⁊ pluuijs:volucribꝰ⁊ piſcib
beſtijs ⁊ arboꝛibus:⁊ multiplicate her

S

ſiue per ſua tempoꝛa miniſtrantiuʒ: vt
eleues faſtidiũ:qualia queſo ⁊ q; ma⸗/
gna ⁊ ĩinumerabilia erũt:illa bona que
pꝛeparaſti diligentibꝰte:ĩ illa celeſti pa
tria:vbi te videbimus facie ad faciẽ.Si
tãta facis nobis in carcere:quid ages ĩ
palatio: Magna ⁊ innumerabilia ſũt
opera tua domine rex ſeculoꝛum. Cnʒ
enĩ ſint bec omnia valde bona ⁊ delcã

bilia:quẽ bonis pariter maliiq; cõmu⸗

ma tr ididiſti: qualia futura ſunt illa qᷓ
ſolis bonis recõdiſti? Si tã innumera

2 varia dõa tua:q̃ nüc amicis parit᷑ tri⸗

bnuis ⁊ inimicis:qᷓ; magna ⁊ innumera

bilia:qᷓ; oulcia ⁊ qᷓ; delectabilia:que ſo

lis tuis es largiturus amicis: Si tanta

ſolatia ĩ hac die lachꝛymaꝛũ:quãta ↄfe

res ĩ die nuptiarũ: Si tata delectabilia

cõtinet carcer:quãta queſo continet pa

rria:Oculus non vidit:nec auris audi

nis tue quã abſcõdiſti timentibus te.
Magnus enim tu es vomine deꝰ me⸗

us ⁊ immenſus:nec eſt finis magnitu⸗

dinis tue:nec eſt numeruſ ſapientietue
nec eſt menſura benignitatis tue:ncc ẽ

finis ſeu numerus:neq; menſura retri

butionis tue:ſed ſicut magnus es tu:⁊

magna ſunt donaria tua: quoniam tu

ipſe pꝛemium 2 vonum omnium le⸗/

gitimoꝛum tuoꝛum pugnatoꝛuʒ.

¶Oð diuina oulcedo oẽm pʒeſentẽ
amaritudinẽ tollit. 6Ka xxij

–
1 X
.
— 8
(

Ec ſunt beneficia magna tua

Soliloquia.

barũ germinum terre ⁊ cũctarum crea
turarũ tuaruʒ miniſterio nobis ſucceſ

rum:tu coꝛona ſpei que oꝛnata eſt glo
ria pꝛeparata vincẽtibus. Cu familico⸗
rum ſatietas eterna danda eſurientibꝰ
Tu cõſolatio ſempiterna:qui ſoliſ ũllis
te tribuis:qui ↄſolationẽ huius mũdi
pꝛo tua cõſolatione ↄtemnunt. Nam
qui hic conſolantur indigni tua conſo
latione habent᷑:ſed qui hic cruciantur
a te conſolant᷑:⁊ qui participant paſſi
onibus participant ⁊ conſolationibus
Nemo enim poteſt in vtroq; eclo cõ⸗
ſolari:nec poteſt quis hic ĩ futuro gau
dere:ſed vnum neceſſe ẽ vt perdat qᷣ al
teruʒ voluerit poſſidet. PHec vbi cõſide
ro dne conſolatoꝛ meus:renuo inquaʒ
renuo conſolari aĩam meam: vt digna
habeatur tuis conſolationibus eterniſ
quia iuſtum eſt vt amittat te: cum ali⸗
quo alio magis cõſolari eligit qᷓ; in te.
Et obſecro ſumma veritas te per te: vt
non permittas me in aliquam aliaʒ; cõ

ſolationem vanam cõſolari qᷓ; in te:ſed
uit: que pꝛeparaſti diligẽtibus te. Secũ
dum eniʒz multitudinẽ magnificentie
tue:eſt etiã multitudo magna dulcedi

peto vt omnia mibi amareſcant: vt tu
ſolus dulcis appareas anime mee: qui

es dulcedo ĩextimabilis per quam cun

cta amara dulcoꝛantur/Lua enim dul·

cedo ſtephano lapides toꝛꝛentiſ oulco

rauit: tua dulcedo craticula btõ laurc⸗

tio vulcẽ feẽ: ꝓtua dulcedie ibãt apo

ſtoli gaudentes a conſpectu concilij:

—

quoniam digni habiti ſunt pꝛso nomi

ne tuo contumeliam pati. Ibat andre

as ſecurus ad crucem et gaudens:
quoniam ad tuam dulcedinem pꝛo
perabat Pec enim tua dulcedo ip
ſos apoſtoloꝛum pꝛincipes ſic reple
uit: vt pꝛo ipſa crucis patibulum v⸗
nus eligeret: alter quoque caput fe⸗

domine deus:ſcificatoꝛ ſcõꝛuzʒ rienti glacho ſupponere non timeret
tuoꝝ quibꝰrepleturꝰ es ĩopiaz pꝛo hac emenda Bartholomeus pꝛso

eſurientiuʒ filioꝛum tuoꝝ:quoniã tu eſ pꝛiam pellem dedit:pꝛo hac quoq; gu
ſpes deſperatoꝛuʒ ⁊ ↄſolatio deſolato/ ſtada veneni poculum itrepidus ioan⸗/

——
We. 2

d, 4* 4
ECn .
4 * = —

—

è .Daaze c*α

nes potauit. Pance vero petrus omniũ
inferioꝝ obluꝰ clamauu: q̃ſi ebꝛius di⸗
ces:ꝛñe bonũ ẽ nos hic eẽ faciamꝰ hic
tria tabernacula: tibi vnũ: ⁊ cetera:hic
moꝛiemur te cõtẽplemur qꝛ nullo alio
indigemus ſufficit nobis one videre te:
ſufficit inqͥt taãta dulcedine ſatiari: vnã
eni ſtilla oulcedinis ille guſtauit ⁊ oẽʒ
aliã faſtidiuit oulcedineʒ. Quid putas
dixiſſet ſi magnã illã multitudimẽ dul
cedinis diuinitatis tue guſtaſſet quam
abſcondiſti viligẽtibꝰ te:? Hac tuã dul
cedinẽ ieffabilẽ ⁊ illa guſtauerat virgo
de qua legim ꝙ letiſſima ⁊ gloꝛiantur
ibat ad carcerèe:⁊ q̃ſi ad epulas ĩ iuitata
DHanc vt reoꝛ ⁊ ipſe guſtauerat qͥ dice/
bat:qᷓ; magna młntudo oulcediuis tue
dñe quã abſcõdiſti timẽtibus te: quiq;

monebat. guſtate ⁊ videte qm ſuauis ẽ

oñs:hec c.n. illa beatitudo one deꝰ nr
qua expectamꝰ Datuꝝ te nobis: p qua
tidi doñe ↄtinue militamꝰ: ꝓ q̃ moꝛtifi⸗
ta die vt ĩ tua vita viuamus.
Qaod tota ſpes ⁊ deſiderium coꝛ⸗
dis noſtri debet eſſe in deum.
¶Capitulum. xxiij.
Uaũt expectatio iſrael dñe de
ſideriũ ad qð ſuſpirat coꝛ nr̃uʒ
quotidie: feſtina ne tardaue/
ris. Surge ꝓpera ⁊ veni:vt educas nos
De iſto carcere ad cõfuẽdũ nomini tuo
vt gloꝛiemur i ĩ lumine tuo.Aperi aures
tua clamoꝛib⸗ lach.ymaꝑ pupilloꝝ tu⸗
oꝝ qͥ clamãt ad te: pr nr̃: va nobis ho⸗/
die panẽ nr̃um quotidianũ:ĩ cuius foꝛ
titudine ambulemus die ac nocte vſq;
quo ꝑueniamꝰid montem ſcům tuum
oꝛeb. Et ego paruulus ĩter paruulos ſa
milie tue ðs pr̃ ⁊ virtꝰ mea:qn veniaʒ ⁊
apparebo ante faci tuã:vt qͥ nunc tibi
cofiteoꝛ ad tèpꝰ ex tũc cõfitear i eternũ
beatus ero ni fuero ad vidẽdũ claruatẽ

tuã.Quis mihi hoc tribuat ᷣt ad hꝰ ve
nire permittas me: Scio dñje ſcio ⁊ cõ
fiteoꝛ me indignum vt intrem ſub tectũ
tuum:ſed fac pꝛopter honoꝛem tuum:
⁊ ne confundas in te ſperantem ſeruũ
tuũ.Et quis itrabit in ſanctuariuʒ tuũ
ad cõſiderandas potentias tuas niſ tu
aperias:quis auũt aperiet ſi tu clauſeris
Su.n. deſtraxeris:nemo ẽ q edificet ⁊ ſi
ĩclaſeris hoĩem:nemo ẽ qͥ aperiat:ſi cõ
tinueris aquas oĩa ſiccabunt.Et ſi emi
ſeris eas ſubuertent terras. Si oĩa q̃ fe
ciſti ad nihilũ redigis: 4s cõtradicet nibi
tue qua volmiſti 2 feciſti oĩa quecunch
voluiſti tu nos feciſti fabꝛicatoꝛ mudi
rege nos tu nos creaſti:ne ſpernas nos
quia opera tua ſumus.Et qͥdem vomi
ne deus noſter nos lutum ⁊ vermicu
li:nõ valemꝰiĩ tuas eternitates ĩtrare ni
ſi tu ĩduxeris ꝗ ð nihilo cũcta creaſti.
ð laus nr̃a ex deo cẽ.i¶ Kap.xxiiij.
So autem opus manuum tua
rum cõfueoꝛ tibi i timoꝛe tuo:
quia non ĩ arcu meo ſperabo:
2 gladius meus nõ ſaluabit me:ſʒ dex
tera tua ⁊ bꝛachium tuum ⁊ illumina
tio vultus tui:alioquin deſperarẽ quo
niam ſpes mea tu es: qui creaſti me:
quoniam non derelinquis ſperantes ĩ
te. Tu quippe es deus noſter ſuauis
⁊ verus: patiens a in miſericoꝛdia di/
ſponens. Nam ſi peccanimus tui ſu⸗
mus: ſi non peccauimus tui ſumus:
quoniai apud te ſumus computati:

nos enim folium vniuecſi:⁊ vanitas eſt

omnis homo viuens: ⁊ vẽtus ẽ vita no
ſtra ſuꝑ terram:ne iraſcaris ſi cadimus
pupilli tui:qm tu noſti figmẽtũ noſtrũ
domine deus noſter. Num deus inex
timabilis foꝛtitudinis:contra folii qð
a vento rapitur oſtendere vis potens⸗

tiã tuã ⁊ ſtipulã ſiccã ꝑſeq̃ris: Nuʒ dã
nabis rer iſrael eterne canẽ vnu: Nuʒ
dãnabis pulicẽ vnũ: Audiuimꝰ de mi
ſericoꝛdia tua dne qm̃ tu moꝛtẽ nõ faci
nec letaris ĩ ꝑditiõe moꝛiẽtiũ:pꝑ B oꝛa
mus te:ne ꝑmittas dñari qð nõ feciſti
huic creature tue quã feciſti.Si.n.do⸗
les de ꝑditione:qͥd te ꝓhibet dñe:qᷣ oĩa
potes:ne ſꝑ leteris de nr̃a ſaluatõne:ſi.
vis potes me ſalnare:ego aũt ⁊ R dellẽ
nõ poſſeʒ niñ tu velis:tã magna ẽ mul
titudo miſeriaꝝ meaꝝ mecũ.Uelle qͥp/
pe mihi adiacet:ꝑficẽ aũt non iuenio.

Uelle aũt ꝙ bonũ ẽ non poſſuʒ niſ tn

eiiones g volo poſſuʒ niſ tna potẽ⸗
tia me cõfoꝛtet:⁊ ꝙ poſſuʒ aliqñ nolo:
niſi tua volũtas fiat ficut ĩ celo ⁊ in t᷑ra
2 qð volo ⁊ poſſuʒ ignoꝛo:niſi mua ſapi
entia me illuſtret:⁊ ſi ẽt ſciã qñq; volẽſ
gqñnq; valẽs ĩpfecta ⁊ vacua trãſit ſapĩa
mea nisſ adiunet a va ſapia tua.In tua
aũt volũtate cũcta ſũt poſita:⁊ nõ ẽ qͥ
poſſit reſiſtere volũtati tue oñe:vniuer
ſoꝝ pꝛĩcipatũ tenẽs oĩs carms:⁊ q̃cun

q; vis facis ĩ celo ⁊ ĩ terra:i mari ⁊ ĩ oi
bus abyſſis/ In nobis igit᷑ fiat volũtas
tua:ſuꝑ quibus iuocatũ ẽ nomẽ tuum

ne peat h̊ nobile plaſma tuuʒ qð crea
ſti ppter honoꝛẽ tuũ:⁊ qͥs ẽ hõ natꝰ de
muliere qͥ viuat ⁊ nõ videat moꝛteʒ: ⁊
eripiat aĩaʒ ſuã de manu iĩferi:niñ tu ſo
lus eripias:vita vita lis ois vite:ꝑ queʒ
oĩa vinunt. ð volũtas humana

vefficax ſit ad bona opera ſine diuina

gratia. Ca. xxv.
LQ¶QHfeniʒ iã tibi ↄfeſſus ſum laus
ite mee one de meus vtus ſa
Antis mee. Spabã aliqñn invtu
te mea:q̃ tñ nõ erat vtꝰ. Et cũ ſic volui
currere vbi magis ſtare credebà:ibi ma
gis recidi: factuſq; ſuʒ magi retro ⁊ nõ
ante:⁊qð credebã cõſeqͥ longius elon⸗/

ð

ESoliloquia.

ganit a me: ſic ꝑ multa ſitia vires meas

pꝓbãs:cognoſco nũc qꝛ illumiaſti: qĩ

ꝙ magis poſſe credidi ꝑ me:minus ſꝑ
ibi potui.Dicebã enĩ hoc facia: illud ꝑ
ficiã:nec hoc nec illud faciebã. Aderat
volũtas nõ erat facultas:aderat facul
tas nõ aderat volũtas:qm̃ de meiſ viri
bꝰofidebã. Nüũc aũt ↄſiteoꝛ tibi dñe ðᷣs
pr̃ celi ⁊ terre:qꝛ nõ ĩ foꝛtitudie ſua ro
boꝛabit᷑ vir: vt gliet᷑ añ te ſtulta pᷣſum
ptio oĩs carnis: nec ẽ enĩ hboĩsvelle qðᷣ
poſſit: aut poſſe qð velit: vłſcire quod
velit ⁊ poſſit:ſed potiꝰa te greſſus boĩſ
dirigunt᷑ illoꝝ qͥ nõ a ſe ſed a te diriei

ſe cõfitent. Obſecramꝰ itaq; ꝑ viſcera

miſericoꝛdie tue velis dñe ſaluare qð
creaſti:qm ſi vis potes nos ſaluafr̃:⁊ in
tua volũtate virtus ẽ noſtre ſalutis.
De antiqs bñficijs. /Lapi. xxvj.
Ecoꝛdare miſericoꝛdie tue an⸗
tiq̃ qua nos a pꝛcipio ĩ bñdi⸗
L ctõibus tue dulcedin is pueni
ſti añ q; eĩm naſcerer ego filius ancille
tue:oñne ſpes mea ab vberibꝰ mr̃iſ mee

tu me pᷣueniſti pparans mihi ſemitas

qbus icederẽ ⁊ venirẽ ad gloꝛiã domꝰ
tue:pᷣuſq; me foꝛmares in vtero noui⸗
ſti me:⁊ ante q; exirẽ de vulua quicqᷣd
tibi placuit poꝛdinaſti de me.Que ⁊ q̃

lia ſunt ĩ libꝛo tuo deſcripta de me: ĩ ſe

creto conſiſtoꝛi tui:ego qͥdẽ ignoꝛo:vñ
2 valde timeo.Lu vo noſti qm qð ego
ꝑ ſucceſſus dieꝝ ⁊ tẽpoꝝ hinc ad mille
anos huius tꝑalitatis expectoĩ cõſpe
ctu eternitatis tue iã factũ cẽ:⁊ qð futu
rũ ẽ iã factũ eſt.Ego aũt ſtans i hac no
cte tenebꝛoſa hec ignoꝛãs:timoꝛ et tre⸗
moꝛ venerũt ſnꝑ me:dũ video mihi vn⸗
diq; iminere multa pericula a multis
quoq; boſtibꝰ venari: multitudineq; ĩ
numeraꝝ miſeriarũ in hac vita me cir⸗
cũdari niñ in his tatis malis affoꝛet mi

Hh tuũ adminiculũ deſperarè Sed ſpes
mihi magna ſubeſt oe te mitiſſime pꝛin
ceps de meꝰ⁊ cõnideratio multitudis
miſerationũ tuaꝝ que apð te ſunt: ſub
leuat mẽtẽ meã ⁊ pꝛecedẽtia ſigna mi⸗
ſericoꝛdie tue q̊ me anteq; naſcerer pꝛe
uenerũt:⁊ nũc ſpecialr ĩ me effulſerũt
de futuris benignitatis tue melioꝛibꝰ
⁊ pfectioꝛibꝰmuneribꝰ q̃ amicis tuis re
ſeruas:ſpẽ meã admonét:vt in te letet
dñne de meus letitia ſcã viua: qua ſem
ꝑ letificas inuẽtutẽ meã. De angeliſ
utatl ad cuſtodiã hoimm. Ca. xxvij.
ABleriſti me eni vnice amoꝛ me
s anteq diligerẽ te:⁊ ad ima
4giué tuã creaſti me: oĩbus cre
aturſ tuis ppoſuiſti me:quã dignitateʒ
tũc quidẽ ſeruo cũ noueriʒ te: pꝛopter
quẽ feciſti me. Inſuper facis angelos
tuos ſpũs ppter me:quibus mandaſti

vt cuſtodiãt me in oĩbus viis meis: ne
foꝛte offend? ad lapidẽ pedẽ meuʒ: hi
eni ſunt cuſtodes ſug muros ciuitatis

tue noue hieruſalẽ. ⁊ montes in circni
tu eius vigilãtes ⁊ cuſtodiẽtes vigilias
noctis ſuꝑ gregẽ tunz ne qñ rapiat vt
leo aĩas noſtras:dũ nõ eſſet qͥ eriperʒ
ille antiquus ſerpẽs aduerſarius nr̃ di
abolus:qᷣ q̃ſi leo ragiẽs ſemp circnit q̃
rẽs quẽ deuoꝛet:ſed hi ſunt ciues heati
ciuitatis ſuꝑne hieruſalẽ q̃ͥ ſurſũ eſt ma
ter noſtra:in miniſteriũ miſſ. ppter eoſ

qui hereditatẽ capiũt ſalutis:vt eos li⸗
berẽt ab inimicis ſuis ⁊ cuſtodiãt ĩ oĩ⸗

bus viis ſnis:cõfoꝛtẽt qnoq; ⁊ moneãt
2 oꝛõnes filioꝝ tuoꝝ offerãt ĩ cõſpeciu
gloꝛie maieſtatis tue. Diligũt nẽpe con
ciues ſuos p quos ſue ruine ſciſſuras ĩ
ſtaurari expectant:iõq; magna cura ⁊
vigilãti ſtudio adſunt nobis oĩbus ho
ris ⁊ locis:ſuccurrentes ⁊ ꝓuidẽtes ne
seſſitatibus noſtris:⁊ ſolliciti oiſcurrẽ

5 R

tes Iter nos ⁊ te dñe gemitꝰ nr̃os atqʒ

ſuſpiria referẽteſ ad te:vt ipetrẽt nobiiſ
facilẽ tue benignitatis ꝓpitiationem ⁊
referaàt ad nos deſideratã tue gre bndi
ctionẽ.Ambulãt enĩ nobiſcũ ĩ oĩbꝰvijs
nr̃is:itrãt ⁊ exeũt nobiſcũ attẽte conſi⸗
derateſ qᷓ; pie q;q; honeſte ĩ medio pꝛa
ue natiõis ↄuerſemur:quãtoq; ſtudio
⁊ deſiderio q̃ramus regnũ tuuʒ. ⁊ iuſti
ciã eiꝰ quãtoq; timoꝛe ⁊ tremoꝛe ſerui⸗
amus ⁊ exultemꝰ tibi in leticia coꝛdis

niĩi. Adiuuãt laboꝛãtes: ꝓtegũt qᷣeſcen

tes:boꝛtãtur pugnàtes:coꝛonãt vincẽ
tes:cõgaudẽt cõgaudentibꝰoe te ĩquã
gaudẽtibꝰ:cõpatiũtur patittibus: ꝓ te
iquã patiẽtibꝰ:grãdis è eni cura de no
bis. Magnus ẽ effecius dilectiõis eo⸗
rũ erga nos ⁊ hoc totũ ppter ho noꝛeʒ
tue ĩextimabiliſcharitatis qua dilexiſti
nos.Diligũt eiʒ quos tu diligis: cuſto⸗
diũt quos tu cuſtodis:⁊ veſerũt quos
tu deſeris:nec viligũt operãtes iniqui⸗
tatẽ:qm̃ ⁊ tu odiſti oẽſ opãteſiniqtatẽ
⁊ pꝑdeſ oẽs qͥ loquũt᷑ mẽdaciũ Quotiẽi
eĩʒ bñ agimus gaudẽt ãgeli ⁊ demões
triſtant᷑: quotiẽs a bono deuiamꝰ: dia
bolũ letificamꝰ⁊ ãgeloſ tuos ſuo ðſide
rio defraudamꝰ. Gauchũ ẽ enĩ eis ſuꝑ
vno peccatoꝛe penitentiam agente.Sʒ
diabolo ſuper vno iã iuſto penitentiã
deſe ente:da igitur da pater eis ſemꝑ
gaudere de nobis:vt ⁊ tu ſp ꝑ eos lau⸗
deris ĩ nobis ⁊ nos cum eis ĩ vnuʒ ad
ouile tuum adducamur vt ↄfiteamur
nomini ſancto tuo creatoꝛ hominuʒ et
angeloꝛum. Hec ipſe cõmemoꝛàs coꝛã
te:cõfiteoꝛ laudãs te:quoniam beneſi
cia tua magna ſunt:hec quibꝰ nos ho
noꝛificaſti dãs nobis angelos tuos ſpi
ritus in miniſteriũ noſtrum. Dederas
eĩm quicquid celi ambitu cõtinet᷑ ⁊ q̃⸗
ſi parua hec que ſub celo ſũt:niñ adde

res ⁊ ea que ſunt ſuper celoſ.Laudent
te dñe de hboc oẽs angeli tui: cõſiteant᷑
tibi de hoc omnia opera tua:⁊ ipſi ian

cti tui tibi benedicant.O honoꝝficẽtia

noſtra nos nimis honoꝛificãs ⁊ ditãs
multis munerib oecoꝛaſti. Admirabi
le ẽ enĩ nomen tuum domine ĩ vn iuer
ſa terra. Quid eſt enim homo quia ma
gnificas eũ:aut apponis erga eum coꝛ
tuum:Dixiſti enĩ veritas antiqua deli
cie mee eſſe cum filijs hominum. Non
ne homo putredo:⁊ filius bominii ver
mis.nõne vniuerſa vanitas ois homo
viuẽs:Et dignum vucis ſuper huiuſce
modi aperire oculos tuos ⁊ adducere

eum tecũ in indicio. & De gntiq pſti

toꝛ:ſapiẽtia qui liberaſti mon
tes in põdere:⁊ colles in ſtate
7 molẽ terre tribus diguis appendt
ſti. Suſpende moleʒ coꝛpoꝛalitatis hui
ius quam gero:tribus inins digitii tins

ad te:vt videam ⁊ cognoſcam qᷓ; admi

rabile eſt nomen tuum i vmuerſa tra.
Lux antiquimima que lucebas añ om
nem lucem in mõtibus lanctis eterni
tatis antique:cii nuda ⁊ aperta erant
omnia ante qᷓ; fierent. Lux que odio ha
bes omnem maculam:vtpote mũdiſſi

ma ⁊ immaculatiſſima:que tibi delicie

ĩ bomine:que ↄuẽetio lucis ad tenebꝛaſ
Vbi eim ſunt in hoĩe delicie tue. Ubi
pꝛeparaſti tibiĩ me dignuʒ ſanctuariuʒ

maieſtatis tue ad qõ itroiens habeas

delicias delectationis tne: Mũdũ eni

cenaculum decet te mdans virtus: q
non niſi a mundis coꝛdibus videri po
tes: multo magis nec haberi. In homi

ne autem vbi tẽplum tam mũdũ vt te
ſuſpiciat qui regis midum: Quis põt
facere mũdum de imũdo cõceptũ ſeie:

(Goliloquia.

natõe ⁊ pꝛe ſcia dei. Ca. xxvij.
ce abyſſus pfundiſſima crea

nõne tu qui ſolus es mundus: ab im
mũdo eni quis mudabitur: Ilam ⁊ ſe
cũdum lege quã dediſti patribus nĩis
in igne cõbureti mõtem:⁊ in nube te
gente aqua tenebꝛoſam:quicquid tet i
gerit imundus:imuũdum eru. Oes eniʒ
nos quaſi pãnus menſtruate de coꝝu
pta maſſa:⁊ imunda veniẽtes: maculã
imũdicie noſtre qua celare ialtem tibi
qui omnia vides non poſſumus:ĩ fron
tibus enĩ poꝛtamus:q; munch eſſe nõ
poſſumus:imnſi tu mudaueris qui iolus
es mũdus. Mudas aut de nobis filis
bomi ũ eos in qᷣbus tibi cõplacnit ha
bit are:quos ab ĩacceſſabilibus pꝛofun
dis ſecretis iudicioꝛum ĩicompꝛehẽſibi
limm ſapiẽtie tue:ſemꝑ iuſtoꝝ licet oc
cultoꝝ ſine eoꝝ meritis pdeſtinaſti añ
muncũu:vocaſii ve mudo:ĩimũdo iuſti
ficaſti:⁊ magnificas eos poſt mũdũ:ñ
oĩbus aũt hoc facis qõ admirant᷑ oẽs

tabeſcẽtes ſapientes terre: ⁊ ego one h
cõſiderãs expaueſco ⁊ obſtupeſcoõal
titudie diuitiaꝝ ſapie ⁊ ſcie tue:ad qua

ego nõ ꝑtingo ⁊ icõpꝛebẽſibilia iudicia
iuſticie tue:qim̃ ex eodẽ luto alia ͥdem
vaſa ĩ hono:e:alia ĩ ↄtumeliàâ ſempit

nã.Quos igiſ tibi elegiſti de multis in

iẽplũ em iuũ ipſos mũdas:effudẽs ſu
ꝑ eos aqua mudà:quoꝑ noĩa numerũ
q; iu noſti:qui ſolus numeraſ multitu
dinẽ ſtellarũ: ⁊ oĩibus eis noĩa vocas qᷓ
etiã ſcripta ſunt ĩ libꝛo vite qui nequa
q́; perire poſſunt quibus omnia coo
perantur in bonum etiam ipſa peccata
Cum eni cadunt non colliduntur: qᷣa
tu ſupponis manum tuam cuſtodiẽs
omnia oſſa eoꝛum vt vnum ex eiſ non
conteratur. Attamen moꝛs peccatoꝛũ
peſſima:illoꝛum inq; quos anteq; fa
ceres celum ⁊ terram ſecũdum abyſſũ
multam iudicioꝛum tuoꝛum occultoyp

ſempc; iuſtoꝝ: pꝛeſciſti ad moꝛteʒ eter

nã:quoꝝ dinumeratio nominũ ⁊ meri
toꝛũ pꝛauoꝝ apð te è:qui numerũ are
ne maris oinumeraſti: ⁊ dimẽſus es ꝓ
fũdũ abyſſi:quos relidqſti ĩ iudicijs:qui
boĩia cooperant᷑ in malũ:⁊ ipſa etiam
oꝛatio vertit᷑ ĩ peccatũ:vt ſi etiã vſque
ad celos aſcẽdãt ⁊ caput eoꝝ nubes te
tigi: ⁊ inter ſidera celi collocauerint ni⸗
dũ ſuus:q̃ſi ſterquilliniũ ĩ finẽ ꝑdent᷑.
De illis qui pᷣus ſũt iuſti ⁊ poſtea
ipij efficiũtur:⁊ ecõuerſo.i¶ La. xxviiij
Agna eni ſunt hec iudicia tua
onie deꝰ:iudex iuſtus ⁊ foꝛtis:
q̃ indicas equitatẽ: ⁊ iſcrutabi

miſcũt oĩa oſſa mea:qm nõ ſecurat᷑ hõ

viuẽs ſupꝑ terrã:vt ſerniamus tibi pie ⁊
caſte cctis diebus vite noſtre ĩ timoꝛe
2 exultemꝰtibi cũ tremoꝛe:vt nõ ſit ſer

uitiũ ſine timoꝛe:neq; gaudiũ ſine trẽo

re:⁊ nõ gloꝛiet᷑ accinctus niſñi vt diſcin
