Vwis manu habitacula:pꝛimũ
imum: mediũ:quoꝝ ſüumum
vegnü dei:vel regnu coloꝛũ
Dicitur. Imnum vocatur infernus. Me⸗
diũ mũdus pᷣſẽs:vel oꝛbis terraꝑ appel
latur.Quoꝝ extrema oĩa ſibi inuicẽ ſũt
cõtraria:⁊ nulla ſibi ſocietate cõiuncta
Que enim ſotietas poteſt eẽ lucis ad te
nebꝛas: ⁊ tp̃ᷣi ad bellial: Mediũ auteʒ
nõnullã hʒ ſimilitadinẽ ad extrema.
Unde lucẽ ⁊ tenebꝛas hʒ frigus ⁊ calo
rẽ:doloꝛẽ ⁊ ſanitatẽ:leticiã ⁊ meroꝛam
odiũ ⁊ amoꝛẽ:bonos ⁊ malos:iuſtos ⁊
iniuſtos:oominos ⁊ ſeruos:regnum et
ſubiectionẽ᷑:famẽ ⁊ ſatietatem: moꝛteʒ
⁊ vitam:⁊ innumera huiuſmodi.Quoꝝ
oĩum paꝛs vna imaginem bhʒ regni dei:
pars altera ĩferni.Lõmixtio naq; ſimł

bonoꝛum ⁊ maloꝝ ĩ boc mũdo eſt. In

regno aũt vei nulli mali ſt:ſʒ oẽs boni.
At ĩ iſerno nulli boni ſed omnes mali.
Et vcerq; locus ex medio ſupplet᷑. PHo
minum enim huius mundi alij elcuãt
ad celũ:alij trabunt᷑ ad ĩfernũ:Simileſ
quippe ſimilibꝰ iunguntf᷑.i.boni bonis:
2 mali malis. Juſti hoĩes iuſtis angel:
⁊T trãſgreſſoꝛes hoĩes traſgreſſoꝛibꝰan⸗
gelis. Serui dei deo. Serui diaboli dia
bolo. Bñndicti vocãt᷑ ad regnũ ſibi pa⸗
ratũ ab oꝛigine mũdi. Maledicti expel
lunt᷑ ĩ ignẽ eternũ:qͥ paratus ẽ diabolo
⁊ angelis eius. Bona aũt regni celeſtis
dicere:vel cogitare:vel ĩtelligere: vt ſut
nullus põt carne veſtitus. Multo enĩ
maioꝛa ⁊ melioꝛa ſũt:qᷓ; cogitãt᷑:v intel
ligunt᷑:dũ ſeriptũ ẽ.Qð oculuſnõ vidit
neq; auris audiuit:nec ĩ coꝛ hois aſcen
dit que parauit de diligẽtibꝰ ſe:regnũ
naãq; dei oĩ fama maiꝰ oi glia q̃ putat
excellentiꝰ. Mala aũt ĩferni dicere vel
cogitare vt ſũt:nemo põt.Peioꝛa quiꝰ

„* 8
ðð

l
4. . — 5
C C. 5 45 . aef e

P 2 **²2. 1 Xπ — 4

plenum eſt lucis ⁊ pacis ⁊ charitatis
ſapientie ⁊ gloꝛie ⁊ honeſtatis ⁊ dulee
dinis ⁊ melodie ⁊ leticie ⁊ beatitudinis
⁊ omnis boni ineffabilis:quod nec dici
nec cogitari põt.At lacus inferni plenꝰ
ẽ tenebꝛarum:et oiſcoꝛdie: odij:ſtulti/⸗
cie miſerie turpitudinis: amaritudinis:
ofſenſionis:doloꝛis:aduſtionis:ſitis:fa
m s:ignis ĩextinguibilis:triſtitie:vindi⸗
cte perennis ⁊ ommis ĩeffabilis mali:
qð nec dici nec cogitari poteſt.ciues ce
li ſunt iuſti hoĩes:⁊ angeli:quoꝛum rex
eſt deus omnipotens. At contra. Ciueſ
inferni ſũt ĩpij hoĩes ⁊ demones:quoꝝ
pꝛinceps ẽ diabolus. Satiat iuſtos vi/
ium ⁊ angeloꝛum: ⁊ ſuꝑ oĩa
ſu ruciat ipios ⁊ peccatoꝛes
viſio hoĩum damnatoꝛum ⁊ demonuʒ
ſuꝑ oĩa ipſius diaboli. Nihil ĩ regno
dei deſiderat᷑ qð non inneniatur:at in⸗
ferno nihil inuenitur qð deſiderat᷑: ni/
bil ſentitur neq; videtur. In regno dei
nihil inuenitur niſi quod placet ⁊ dele
ctat ⁊ ſatiat. At contra in laeu miſerie
perennis neque videtur: nihilq; ſentit
niñ quod diſplicet:niſi quod offendit:
niñ quod cruciat. Omne bonum in re⸗
gno dei abundat ⁊ nullum malum.
ODẽ malũ abundat in carcere diaboli:⁊
nullum bonum. Nullus indignus ĩ re
gno ſuſcipitur dei.Nullus vero dignꝰ
nullus inſtus ad infernum trahitur.
Pꝛincipalia duo ſunt toꝛmenta in ifer⸗
no:frigus intollerabile:⁊ caloꝛ iguis in
extingnibilis. Unde in euangeliotegi
Allic erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentium. Fle
tus nãq; et liquefactio oculoꝛum ex ca
loꝛe naſcitur. Stridoꝛ vero dentium ex
frigoꝛe naſcitur. ne etiam bea/
tus iob: oe aquis niuium tranſibunt
ad caloꝛem nimium. De quibus ono/
i iüij

bus inumera pèdent penarum genera
videlicet ſitis intollerabilis:pena famiſ
pena fetoꝛis:pena hoꝛoꝛis:pena timo⸗
ris:pena anguſtie:pena tenebꝛarũ:ſeue
ritas toꝛtoꝛis:pnñtia demonũ ferocitas
beſtiarũ:crudelitas miniſtrantiuz: lace
ratio ĩmoꝛtaliũ vermiũ:venmis ↄicictie
ignite lachꝛyme:ſuſpiria milerie: doloꝛ

ſine vlla ſapictia voluptatem carnis ſe

T terribilè ſemꝑ pati demont pꝛeſenti
am.Quãtum caueri:vitari: metui debe
ret nullo modo dici poteſt. Quis cum
ſano ſenſu ꝓ vnius diei delitis: centuʒ
ãnoꝛum penam eligeret.Et mileri tñ ⁊

quẽtes nõ vitant: non effugiũt intolle⸗
rabiles penas:nõ centum äãnoꝛum:nõ

ſine remedio:vicula ſine ſolutõe: moꝛs
eterna:pena ſine fine¶ Abſentia chꝛiſti j

poſt viſonẽ eius:q̃ ſola oĩa ſupꝛadicta

*

milies mille:ſed oĩum ſine fine ſeculo⸗

rũꝓ quadragita vel ꝓ ſexagita annoꝝ
delitijs vel qualibʒ coꝛꝛuptibili delecta

ſiuperat:⁊ oibus penis intollerabilioꝛ.
VUeh igit᷑ illis perẽne qui ſubire hec oia
mala ⁊ ſine fine merent᷑ ꝓ delectabili
vVnius hoꝛe ſomnio. Lanta ⁊ enĩ ⁊ tali:
ẽ omnis huiꝰ mũdi gloꝛia ad eternã cõ
parata gloꝛiaʒ. Melius erat eis qõð di⸗
ctũ ẽ de infelice iuda nõ naſci:qᷓ; malis
ſuis meritis plagas n ferni ſuſtinere.
Quid ſtultius:qͥd inſanius ẽ q; vmbꝛa
? imagine: 2 Rmilitudine vere gloꝛie: 2
vere delectatõnis:vere pulchꝛitudinis:
veri decoꝛis:deri honoꝛis:moꝛe infan⸗
tiũ accipi ⁊ ſuperari:a ipſam głiaz non
querere:nõ deſiderare:Quis imagineʒ
auri in aqua:ipſo auro necglecto elige
ret: ⁊ nõ ſtatiʒ a cũctis fatuus ⁊ inſan
crederet᷑:Quis oꝛbẽ ſolis in ſpecło red
ditũ:vel in qualibet materia foꝛmatuʒ
plus viligeret qᷓ; iᷣm ſolẽ ⁊ nõ ab oĩibꝰ
derideret᷑. Sic irtidẽdus:ſic extimãduſ
eſt. qſquis mundi hnius hñs caducam
fragilitatem ⁊ intnileʒ carnis volupra
tem diligit:querit:cõtendit ererna glo
ria cõtẽpta:⁊ neglectis regni celeſtis in
effabilibꝰgaudijs/ Hoc cõmertium inſi
pientium valde eſt ⁊ miſeroꝛũ: ⁊ coꝛ ñ
bñtiuʒ ſanum:etiam ſi plage ĩferni nõ
ſequerent᷑: q̃ nec dici nec cogitari pñt.
SPuplex vero plaga ẽ: abeſſe regno dei
⁊ eſſe ſemper ĩ iferno:ideſt cũ diabolo
dadnari: pꝛeſentiam amittere angeloꝛuʒ

Nac . .
Rer a le⸗ r 4 * ( Lyer

ma pars eſſet eternitatis:pꝛedictũ eius

charitatl:Dumilitatiſ ⁊ omnis religiõis
quam viam ante nos chꝛiſtus attrinit

tiõe.Quãtuʒ auteʒ ẽ inter vnum diẽ et
centũ ànos:nõ tantuʒ vtiq;:ſed plus in
ter quadragiĩta vel ſexagita vel centuʒ
ãnos ⁊ eternitateʒ:ſiue in bono ſiue in
malo futuraʒ. Unus enim dies aliqua
poꝛtio eſt centũ annoꝛum ſpatio:q;uis
modica valde. At vero centum annoꝝ
ſpatiũ nulla poꝛtio ẽ in illa eternitate.
Si eniʒ verbi gr̃a centenma vel milenñ

ſpatiuʒ poſt centuplũ eius ſpatiuʒ: vel
miluplũ eternitas eſſe deſineret. Quod
ideo nõ ſunt eternitatiſ:q̃ ſ vllo modo
vllo tempeꝛe finiretur: eternitas oino
nõ eſſet. Foꝛtiter ergo carnali reſiſten⸗/
dũ eſt voluptati. foꝛtiter cõtra fallaces
hbuius mũdi blãditias pugnandum eſt
Cõtraq; multimodaſ ſathane ſuggeſti
ones vigilandum oĩ ſtudio lata ſeculi
via vitanda eſt que vucit ad moꝛtẽ. At
vero omni deſñiderio via anguſta qͥ du⸗
cit ad vitam adeũda eſt ⁊ appetenda.
Uia hec anguſta eſt via abſtinentie ⁊

qua via ad ſuum regnuʒ migrauit.Cu⸗
ins veſtigia ⁊ nos ſequamur: donec pꝰ
eum eadem via ad vꝛbem regia ꝑuenia
muſ:in qua ipſe regna De qna vꝛbe de
quid homo dixerit quaſi ſtilla de mari
eſt non quañ ſcintilla de ſoco. In qua

. 3
“S 4

„ſ△ 9 — lR „ 2—
☛ r. 4ah⸗ n r*.* 8 „7 .eren —

De triplici habitaculo.

didelicet vꝛbe fulgebunt iuſti ſicut ſol:
vt oñs ait. Ubi ſũma pax erit ſũma qͥes
nullus labonnullus doloꝛ:nulla pauꝑ
tas nec ſenectꝰ:nllła moꝛs nec vlla nox
nullũ cibi deſideriũ:nullu: ſitis icẽdiũ.
Sed cibi ⁊ potꝰoiuʒ erit viſio:xpᷣe ⁊ ſcẽ
trinitatis: ⁊ ↄtẽplatio puro coꝛdis ocii

lo ipſius dininitatis ⁊ aſſidua lectio: vt

ita oicad libꝛi vite ideſt eterne veritatis
2 ſũme ſapientie:et derbi dei qð eſt xpᷣi
ieſu viſio vbi quicqͥd nos nũc latet ma
nifeſtius erit:vbi ratio ide manifeſta ẽ.
Lur hic electus ẽ:⁊ iſte repꝛobatꝰ.Cur
hic in regnũ aſſumptus:⁊ ille in ſeruitu
tẽ redactus: cur alius ĩ vtero moꝛitur:
alius ĩ infantia:alius ĩ iuuẽtute: alius
i ſenectute: Cur alius pauper ⁊ aliꝰdi⸗
nes: Cur filius adultere baptiʒat ⁊ ali
quãdo filius legitime cõingis moꝛitur
Cur qͥ bene ĩcipit viuere aliquãdo ma⸗
le finit᷑: ⁊ qui male icipir:ſepe bñ finit᷑.
Pec oĩa ⁊ hiꝰmulta in libꝛo vite plana
⁊ aperta erũt.In eadeʒ vꝛbe pꝛemium
ſinguloꝛũ oĩum: ⁊ ſinguloꝝ per chari⸗
tatem omniũ erit. Ibi omniuũ bonũ oĩ⸗
bus patebit:ibi omnes iniceʒ ſuas cogi
tationes cognoſcẽt. Ibi nullus ſuꝑbuſ
ſuperioꝛ erit:nullus inferioꝛ inuidus.
Quũo eĩʒ qui omnes ſicut ſeipſum diligꝭ
alicui iuidere poterit:cũ nemo ſibiipſi ĩ
nideat: Ibi nullus eſſe meliuſ vel ſupe
rius cõcupiſcet qᷓ; erit:qꝛ aliter eſſe qᷓ;
quod meruit:nõ eſſi, decoꝛũ: nec aliter
eſſe deſderabit qᷓ; quod erit:qꝛ ita eſſe
vt eꝛit:pulchꝛum erit:nõ ſibi ſolum:ied
etiam vniuerſo coꝛpoꝛi eccla celeſtis.
Qũo enim mẽbꝛuʒ in coꝛpoꝛe:ñ ſuperiꝰ
vel iferius ponat᷑ aliter qᷓ; natura con⸗
ſtuuit mõſtruoſum efficit coꝛpꝰ ⁊ tur⸗
pe. Sic nimiꝝ ſi aliquis in regno dei ſu
perius oꝛdinetur qᷓ; poſtulat ars ⁊ vo⸗
lũtas oĩpotentis artificis turpitudineʒ
TIerr GE ſern N. d.

3 9

6. P) * õä 6 — arwen

4

. 7 —
AQtrcd 1 Keln J.— +— X R be
.

„

efficeret:⁊ non ſoluʒ ſibimet:ſed etiam

omni ↄgregationi:ĩ qua qͥ erit minimꝰ
maioꝛẽ ſine dubio habebit gloꝛiam: q;
totum babens mũdi regnũ:etiam ſi et᷑⸗
nũ eſſet. Uile enim eſt valde elementis
frui in cõparatiõe fruendi: ⁊ gaudendi
ipſo deo:⁊ viſibilibus delectari: ⁊ gau⸗
dio quod naſcitur:ex ĩuiſibilibus ⁊ in
coꝛpoꝛeis:⁊ ex ſocietate ãgeloꝝ ⁊ iuſto
rũ omnium: ⁊ ex certa ſcĩia ⁊ cognitõe
ipſius oinine nature:⁊ ex dei ipſius fa⸗
cie ad faciem viſione: cuius pulchꝛitu⸗

tant᷑ moꝛtui cuius ſapie non eſt nume
rus:cuius regnü finem nefcit:cuiꝰ glo
ria nequid variari:cuiuſ lux tam ſolem
obſcurat vt eius ↄparatõe nullam ha⸗
beat lucẽ:cuius dulcedo tam mel ſupe
rat:vt ei cõparatum velut abſinthiuʒ ſit
amariſſimũ. Cuius faciẽ ſ omneſ carce

re iferni ĩcluſi videret:nullã penasʒ: nui

lum doloꝛem nullãq; triſticiã ſentirent
Cuius pꝛeſentia ſi in iferno cum ſanctiiſ
hitatoꝛibus appareret.Cõtinuo ifernꝰ
ĩ amenum ↄuerteretur paradiſuʒ cuius
ſine nunu nec foliũ de arboꝛe cadit.Cu
ius oculus flãmiuomi pfundum pene
trat iferni.nius auris tacitam coꝛdis
vocem audit:ideſt cogitation?.Cuius
oculus nõ minus audit qᷓ; cnius auris
nõ minꝰvidet qᷓ; quod audit:qꝛ nõ coꝛ
pus ſunt:ſed ſuma ſapientia ⁊ certa co
gnitio:cuius delitie ſine faſtidio ſatiat:
q̃ cum a btis inueniũtur: ſemper tamèẽ
beſiderãtur:⁊ eſurieʒ ⁊ ſuim ſine pena

efficiut.i.ardẽti ſꝑ deſderio olectat cu⸗

ius ſecreta mirabilia vidẽtibus ea leꝑ
nona ⁊ mirabilia: ⁊ non plus cum inci
piũt videri pariũt ſtupoꝛẽ cernẽtibus:
q́ʒ poſt mille ãnos ⁊ milies mille.Et cũ
ãgeli ab initio mi di ea ſoliti ſint videre
ide hodie nõ minus mirant᷑ ea qͥʒ i pꝛi

—

. T ce. D

G. „5prnn UM. Dri „ WPreirene

dinem miratur angeli: cuiꝰ iperio ſuſci d ⸗=

„

1

mo die:alioquin dudũ coꝛam angelis
aſſiduo videndi vſu vileſcerẽt/Cui co
gnitioni pꝛeterita ⁊ futura nõ pꝛeterita
⁊? futura:ſed pꝛeſentia ſunt. Unde non

diem iudicij videbit:⁊ pumũ diem ſecu

li nõ vidit:ſed vtrũq; videt.Cuiui pᷣſciẽ
tia neminẽ cogit ad peccandũ:vt multi
errãtes dicũt:ñ enĩ inquiut pᷣſciuit adã
peccaturũ eſſe:nõ peccare non potuit.
Ex quo erroꝛe naſcitur deũ cam eẽ pec
cati:quod nepbas ẽ dicere:⁊ illi cũ ſuis
ver bis alligant. Si enĩ qo pꝛeſcietia di
babet neceſſe ẽ fieri:ideo volutate pꝛo
pꝛia homo peccauit: ⁊ non alia neceſſi
tate:qꝛ pꝛeſcia dei fuit vt volũtate ⁊ li⸗
bero arbitrio:⁊ nõ neceſſuate cogente
peccaret᷑. Si ergo pᷣſcĩa dei nõ põt vita
ri nõ potuit deo aliter peccare niſ vo⸗
lũtate:nlła alia vi cogete:qꝛ ita de pᷣſci
nit peccatuꝝ.Si g volũtarien coactꝰ ẽ
Si.n.ñ coactöꝰẽ ad peccãdũ potuit ſine
Dubio ũñ peccare ſi dellet:iõq; pena me⸗

ruit: qꝛ ñ iuitꝰ peccauit:alioqͥn a ðo pe

nã moꝛtis nõ ſuſciperet.Cuius locutõ

c occulta ĩſpiratio:qua mentibꝰ ſuã vo

lũtatẽ ⁊ ſuam charitatem inuiſibilit᷑ oñ
dit:quam vidẽdo angeliꝑ oĩa deo obe
diunt.Cuius laus ẽ qua electos lauda
bit. Manifeſtatio qua ſuoꝝ electoꝛuʒ

bona oĩbus monſtrabit:aſſidua animi

laus qua electi eum laudabũt eſt admi
ratio eius perẽnis.Qui miro modo nõ
tẽpoꝛe pᷣceſſit mũdum ⁊ tpᷣs. Nullius
eni hoꝛe ſpatio fait ante müduʒ: ⁊ tñ ſʒ
erat ſine initio. Nõ enim erat tẽpus an
te tpᷣs. Lẽpus aũt cum mũdo cõcreatũ
eſt. Si igitur tps ab initio mundi cepit
currere:ante mũdum factum non erat.
Ideoq; nullo tempoꝛe:vt pꝛediximus:
pceſſit de tempoꝛa ⁊ mũduʒ eis coeuũ
imo paulo eis pꝛioꝛ eſt:eiꝰ enim motu

*

cxeperũt currere. Quicquid mé aeß; ſuns

motũ pꝛecedit: ĩeffabili eternuate pᷣceſ

ſit deꝰ mũudum:nõ tẽpoꝛe cuiue tempꝰ
ante mũdum non erat.Cuius lux tene

bꝛas depellit ignoꝛantie.cuius aliqua
particula:hec oĩa que diximus va ⁊ cer
ta eſſe cognoſcimus:Eadem luce meliꝰ
eſſe veꝑ q; falſuʒ videmus:⁊ tñ pei eſſe
verũ malum: vel verũ peccatum qᷓ; fal⸗
ſum malũ vel falſum peccatũ:nõ qꝛ ve
rũ ẽ:ſed qꝛ malũ vel peccatũ:ſʒ ideo ma
lu vel peccatum ẽ:qꝛ verũ malũ vl pec
catũ ẽ.Aliter enĩ nõ poſſet ecẽ malũ vel
pctm:falſuʒ enim malũ non ẽ malũ vt
falſuʒ argemũ eſt:põt aliquis dicere a
veritate maluʒ vel peccatum exoꝛtum
eſſe:vel factũ:⁊ quodàmodo opus eſſe
veritatis malũ:qð oĩno falſum eſt.Om
ne enĩ inquantũ verũ bonum eſt:a ve⸗
ritate igitur eſſe eſt verũ:vt ſit malũ vel
peccatũ:nõ ipſum malũ vel peccatum
aliud nãq; eſt ipum malũ alind verum
eſſe illud. Quãuis igit᷑ ipſum maluzʒ bo
nũ non eſt:bonum eſt tamen yerũ eſſe
vt ſit illud. Niñ eni bonum eſſet eẽ ma
lü:nullo modo ſineret deus illud fieri⸗
Multa quippe bona de malis omni⸗
potens facit:vt de adulterio bominum
bonos foꝛmat:⁊ ſacit hoĩes: vo qua⸗
dam lucis particula quaſi per anguſtaſ
rimas infuſa: ⁊ hec alia que nouimꝰ ve
ra eſſe cognoſcimꝰ: qualia ⁊ quanta lu
ce ſapiẽtie ⁊ ſciĩe illic illuſtrabimur vbi
ipſum ſolẽ veritatis facie ad faciẽ vide⸗
bimus.i.certa ⁊ vera ſapiẽtia cognoſce
mus. Cuius pꝛeſentia ſimiles ei facit płs
ſentes. Qui eniĩ vere ſapientie vere pul⸗
chꝛitudini vere eternitati adherebit ſa⸗
piẽs vtiq; ⁊ pulcher ⁊ eternus erit.Sic
eni abſentia eius diſſimiles omnino ei
facit cuius eternitas ſine initio ⁊ ſine ſi

=

SEE
= KOι
—
—

=

—
—
= =

— —
=S⸗
☛ — =

tum poſſihile eſt creature:⁊ nonpſos:
⁊ ceteros vera ⁊ certa ſcia cognoſcemꝰ

e triplici habitaculo.

ne eſt. Si enim eſſet tempus quãdo nõ

eſſ: quis eum faceret: Jpſe eſi ſolus ðs
⁊ ante ipſum alius deus non erat:nec ẽ
nec erit. Nõ ſeipſum creauit: cuʒ nihil

ſeipſuʒ creat. Qua enim potentia ꝗͥ oĩo

nõ eſſet ſeivſum faceret? Beſtat igitur
ꝙ oĩno non ẽ factus deus Cum g nul
lo modo deus factus efſt:ſine initio an⸗
te omnia erat.Quicquid enĩ factum eſt
habet ininum quicquid initium hʒ ſine
dubio factuʒ eſt:nõ ab alio:nin adeo n
facto: ſed oĩa faciente.cuius ſcĩa ſine vl
la varietate cognitioniſ:⁊ ſine vllo viſu
huc ⁊ illuc ĩnumerabileʒ varietatẽ om⸗
niũ creaturarũ angeloꝛuʒ hominũ:ſtel
larũ harenarũ capilloꝛum verboꝛuʒ co
gitationũ momentoꝛũ omnium ſimul
⁊ ſemel compꝛehẽdit ⁊ ĩtelligit:fõs igi/
tur ⁊ oꝛigo oinnis ſcie deus ẽ:quomo
do quanto plus quis bibet tãto plus ſi

tiet: Incomparabiliter g totius mun

di regnum:vt ſupꝛa diximus:⁊ ſi einuʒ
eſſet:pꝛecellit ſatietas angeloꝛum ⁊ ſan
ctoꝛum:⁊ pꝛeſentie ipſius dei adeſſe vi⸗
ſioni. In cuius viſione trina ſcia naſcit᷑
ideſt homo qui cernit:⁊ deus qui cerni
tur: ⁊ ceteri omnes omnia videbũt ⁊ in

telligent. Sicut enĩ per ppeculũ vitrenʒ

trina nobis viſo adminiſtrat᷑:qꝛ noſip
ſos:⁊ ipſum ſpeculuʒ:⁊ quicquid ẽ pꝛe
ſenavidemus.Sic ꝑ ſpeculũ diuine cla

ritatis ⁊ ipſum deu vt eſt videbimꝰ qᷓ;

„

Tunc abdita creaturarũ ⁊ ipſius iferm
videndo deũ /videbimuſ.Luũt iuſtis ma

nifeſtũ erit quomodo deus eſt inuinbi ⸗
lis icomparabilis ⁊ ſine mnitio:⁊ ſine fi

ne ante omnia. Quicquid intereſt inter
naſci: qð ad filiũ pertinet: ⁊ pꝛocedere
quod ad ſpm̃ ſcm.et quomodo omnia

*

— αα.⁵ 2.2 + —aetnr — — OðèG ſ —— ò 4

X

dei vnum ſunt ĩ oeo:excepto qð ad re⸗

—.—

lationé pertinet. Nlam ſapientia ⁊ veri
tas dei:⁊ eternitas nõ diuerſa ſunt iter

ſe:ſed vnum ſunt ſicut ⁊ oĩia. Saplẽtia
enĩ dei nõ magis ſapia:q̃ʒ veritas eſt.

Egt nõ magis veritas: veritas eſt qᷓz ſapi

entia: q̃; eternitas:q̃ʒ cetera dei omnia.
Vnũ enim ſunt ĩ deo:⁊ non ſolũ hec ĩ⸗
ter ſe:eadem ſunt in deo: ſed nõ aliud
ſunt q̃ ipſe deꝰ Et quomodo munduſ
erat in deo:anteqʒ in ſeipſo eſſet ñ mũ⸗
dus:ſed deus modo vbiq; totꝰ
ſine loco WMagnus ſine quantitate
bonui ſine qualitate.Et quomodo om
nia penetrat munda ⁊? immunda ſine
ſui pollatione.Si enʒ lux iſta viſibilis
omnia loca illuſtrat ⁊ ſteꝛquilinia:⁊ pe
netrat ſine ſui fetoꝛe:et ſine ſui pollutõ
ne:quãto magis deus qui eſt inuiſibi⸗
lis ⁊ incommutabilis lux omnia pene⸗
trat regit ſuſtinet circundat illuſtrat ſi
ne vlla mutatione vel pollutione:non
ſolum celeſtia ⁊ terreſtria: ſed inferna
lia? Tunc erit electis dei trina viſio
ideſt coꝛpoꝛalis qua coꝛpoꝛa cernen
tur quoꝛundam ſplende qia vt ſol:quo
rundam vt luna:alioꝛuʒ vt ſtelle: ⁊ ſpi
ritualis qua fimilitudines coꝛpoꝛuʒ in
ſpiritu vero fallaci fantaſia inſpicient:

qna viſione ⁊ hodie fruuntur ſpiruus

iuſtoꝛum poſt coꝛpoꝛum clauſtia/ Et
viſio intellectualis: qua puro mentis
oculo in ſpiritu deum videbunt ⁊ ſuas

animas ⁊ virtutes vltimas: 2 ſpiritus
angelicos/Tunc duplices deo actu

.R Penr ℛ☚ . M. fn 0 as⸗ art ſe⸗

ri ſunt gratias videlicet pꝛo ſua libera
tione a perpetua damnatione: 7 pꝛo
beatoꝛum ineffabili retributione.

Lunc communis omnium reus 2 ho

ſtis diabolus in conſpectu omnium
electoꝛum dei damnabitur Fuius

—

Pee 1 ₰m v9 9)

*
ðð

⸗ „ miee e

(Re X— Ca.

aN— 2 ſtolleradilis pena delecta/ eſt metis? deũ quedã ſuſpẽèſe eleuatio

bile ſpectaculum pꝛebebit electis. Cũc eterne dulcedinis gandia deguſtans
ardetiſſino amoꝛe liberatoꝛẽ ſuum et /Delcriptio ieeſenatcr tradlunc. n
oĩum bonoꝛum datoꝛc amabüt: ⁊ ſine — ſignatis g quatuoꝛ graduuʒ ſn
fine 2 faſtidio clamoꝛe coꝛdis lauda deſcriptionibꝰreſtat vt earum un
bunt veũ oĩpotẽtẽ benignum ⁊ miſeri officia videamꝰ bꝛeue vite duiuii N
coꝛdem.Eui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia ⁊ nunc ᷣR cedinẽ.Lectio ĩquirit meditatio iuenit 10
⁊ per omnia ſecula ſeculoꝛum. Amen. oro poſtulat cõtẽplatio deguſtat. In i
Dini An —ꝰẽð gel ipſe o ſis vicit. Querite ⁊ inuenietioss: nn
NDiui Auguſtini epiſcopi bipponẽſio pullate ⁊ aperiet᷑ vobis. Querite legen hu
de triplici habitaculo liber explicit. o: rinuenier meditãdo. Pulſate oꝛiöä
— o: ⁊ aperietur vobis contemplando. 1
1 Eiuſdem Diui Auguſtini Epiſcopi Lectio quaſt ſolidum cibũ oꝛi apponit. i
ipponenſis Scale paradiſi. Meditatio maſticat ⁊ frangit. Oratto
ſapoꝛẽ acquirit. Contẽplatio ẽ ipſa du!

* AUm die quadam coꝛpoꝛali cedo que iocũdat ⁊ reficit. Lectio ĩ coꝛ⸗
manuü laboꝛe occupatꝰ de tice:meditatio ĩ adipe. Oðr̃o in deſtderi n
ſpiritual hominis exerc itio poſtulatiõe. Cõtẽplatio ĩ adepte dulce lut
Cosgitare cepiſſem quatuoꝛ dinis oelectatiõe.Qð vt expꝛeſſius vis
nales gradus animo cogitanti ſe eri poſſit vnũ de multis ſupponã exẽ Oͦ

ſabito obtulerunt. ſ. lectio: meditatio: plũ. In lectione audio. Beati mundo i
oꝛatio: ⁊ cõtemplatio. HPec ẽ ſcala clau co ꝑe qm ipſi deũ videbunt. Ecce bꝛe⸗ ”ZZM
ſtralium qua de terra in celũ ſubleuan ue verbũ ſed ſuane 2 multiplici ſenu.
tur:gradibꝰ oiſtincta paucis:ĩmenſe tñ RBedeo ſuper ad paſtũ anime:quaſi vue O””
2 incredibilis magnitudinis. Cuiꝰ errre miniſtralis poſtq; anima diligenter ð
ma pars terra mixra eſt:ſuꝑioꝛ vero nu iſpexit dicit ĩtra ſe:poteſt aliquid boni 6
bes penetrat:⁊ ſecreta alioꝛum rima’᷑. eẽ: Bedeo ad coꝛ meũ ⁊ tẽptabo ſi foꝛ⸗
Pi gradus ſicut nominibus ⁊ numero te intelligere ⁊ inuenire potero mundi
ſunt oiuerſi: ita oꝛdine ⁊ numero ſunt ciam banc:pꝛecioſa enim ⁊ deſiderabi⸗ SðY”ÿ”ÿM
diſtincti Quoꝝ ꝓpꝛietates ⁊ officia qdẽ lis eſt res iſta cuius poſſeſſoꝛes dei di⸗ 5
ſingula qͥd circa nos efficiãt quõ inter cũtur. Cui viſio dei q̃ ẽ vita eterna pꝛso
ſe inicem differãt ⁊ pꝛeemineàt: ſiquis mittit᷑: q̃ tot ſacre ſcripture teſtimonijs AAo
diligẽter ĩſpiciat quicquid laboꝛis aut collaudat. Hoc g ſibi pleniꝰ explicari ln
ſtudij impenderit ĩ eis: bꝛeue reputabit deſiderãs ĩcipit hac diã maſticare ⁊ fräj/ .i
2 facile: pꝛe vtilitatis ⁊ dulcedinis maa gere: eãq; in toꝛculari ponit dũ excitat ul
gnitudine.Eſt aũt lectio ſedula ſcriptu rönẽ ad inquirẽdũ an fit ⁊ quõ baberi ſ
raꝑ cũ animi intentione inſpectio. Me poſſit hec adeo pꝛecioſa ⁊ deſiderabilis li
ditatio eſt ſtudioſa mentis actio: occul⸗ mudicia. Bifeunmeanaton uen
te veritatis noticiã ouctu pꝛopꝛie ratio Es ergo ſedula meditatio un
nis inueſtigans. Oꝛatio eſt deuota coꝛ non remanet extra: nõ habet ih
dis intentio in deum ꝓ malis amouen aliqᷣd ĩ ſuperficie altenus: pe⸗ ne
ſo

dis ⁊ bonio adipiſcendio. Kontẽplatio dem ſignat: interioꝛa pen etrat: ſingulas

4
SDe „ —

den
n
Agrain
ugiän
ugem
mſun
uttin
Gfudl
unlg
lrti
nond⸗
itht

I

wi
unen
en
ic
rbe
irt
Nuuit
nolrt

Scala paradiſi.

rimat᷑:attẽte cõſiderat ꝙ nõ dixit: bea⸗
li mũdo coꝛpoꝛe:ſed mete: qꝛ nõ ſuffiẽ
manꝰ habere ĩnoxias a malo oꝑe: niſ
⁊ pꝛauis cogitatõibuſ mũdemur i men
te. Qõð auctoꝛiate ꝓphere cõſirmat᷑ di⸗
cẽtis. Quis aſcẽdet ĩ mõtẽ dñi:aut quiſ

ſtabit ĩ loco ſcõ eius: Junocẽs mani⸗

bus ⁊ mũdo coꝛde. Item ↄſiderat hũc
coꝛdis mũditiã quãẽ optabat:icẽ ppbe⸗
ta qui oꝛans inqᷣt. Cogita qᷓ; ſolliciius
erat in hac cuſtodia biũs iob qui dice⸗/
bat. Pepigi fedus cũ oculis meis ne co
gitarem quicquã de virgine.Ecce quà⸗
tũ arctabat ſe vir ſcũs q claudebat ocu
los ſuos ne videret vanitatẽ:ne foꝛte ĩ⸗
cautus reſpiceret:qð poſtea intus deſi⸗
deraret. Poſtq; ⁊ hiꝰde coꝛdis mundi
cia ꝑtractauit: incipit tracta:e de ei pꝛe
mio.Quã gloꝛioſuʒ:⁊ delectabile eẽ vi⸗
dere faciem deſideratà oni: pꝛecioſa ſoꝛ
ma pꝛe filijs bominum. Nõò iã abiectuʒ
⁊ vileʒ nõ hñtem ſpẽm quã veſtinit euʒ
mater ſua:ſʒ ſtola imoꝝalitatiſ ĩdutũ ⁊
coꝛonatum diademate quo coꝛonauit
eũ pater ſuꝰ in die reſurrectionis ⁊ glo⸗
rie.diẽ quã fecit dñs.Cogitat ꝙ in illa
viſione erit ſatietas illa de qua dicit p⸗
phe:a. Satiabimur cũ apparuerit glia
tua. Uideſne quatũ liquoꝛis emananit
ex minima vua:quãtus ignis ex hac ſcĩ
tilla oꝛtus ẽ᷑:q; hec modica maſſa. Be
ati mũdo coꝛde qm̃ ipſi deũ videbunt:
ĩ eadem meditationem extenſa eſt Sʒ
qᷓ; adhuc poſſet extendi ſi accederet ali
quis talia exꝑtus. Sentio enim quod
puteus alius eſt: ſed ego ad hec rudis
vas in quo pauca haurirem vix inueni

His anima faucibus inflammata: his

mactata deſidei ijs:fracto alabaſtro ſu
auis vnguẽti pꝛeſentire incipit: non de
BSuſtu ſed quan narium odoꝛatu. Ex h
colligit qᷓ; ſuaue eſt buius meditatione

2*
4

ſentire experiẽtiam enius meditationẽ
nouit a deo eſſe iocũdam. Sed quid fa
ciet:habendi deſiderio exeſtnat ſed nõ
iuenit apud ſe quomodo habere poſſit
⁊ quãto plus inquirit plus ſtir dnʒ ap

pomit meditationem:apponit ⁊ doloꝛẽ?

qꝛ non ſentit dulcedinem quam in coꝛ
dis mundicia meditatio eſte monſtrat:
ſed non pꝛeſtat. Nõ enim eſt legend at
q; meditantis hanc ſentire dulcedineʒ:

niſi data fuerit deſuper. Legere eniʒ et

meditari tam bonis qᷓ; malis commu⸗

ne eſt. Et ipſi pbyſici gentium in quo ſũ

ma veri boni conſiſteꝛe iuenerũt:dnctu
rationis Sed qꝛ cum deum cognoniſ
ſent non ſicut deum gloꝛificauerunt: ſʒ
de ſuis viribus pꝛeſumentes dicebant.
Linguam noſtram magnificabimuſla
bia noſtra a nobis ſunt: non meruerũt
percipere quod potuerunt videre. Ena
imerunt in cogitationibus ſuis ⁊ eoꝛuʒ
ſapien tia deuozata eſt quam eis contu
lerat humanum ſtudinm diſcipline:nõ
ſpiritus ſapiẽtie:qui ſolue dat veraʒ ſa⸗
pientiam ſapidam ſcilicet cientisʒ: que

enim alicui ineſt:⁊ inextimabilis ſapoꝛ
iocũdat ⁊ tef cit.Et oe illa dictum eſt.

Sapientia non imrauit in malinolam
animam. Hoc autema ſolo deo eſt ⁊ ſi
cut officium baptiʒandi dominus con
ceſſit multis:poteſtatem vero ⁊ auctoꝛi
tatem in baptiſmo remittendi peccata
ſibi ſoli retinuit Unde Joannes anto
nomatice ⁊ diſeretiue de eo dixit. Pic
eſt qui baptiʒat in ſpi ito ſancto.Et de
eo poſſumus dicere.Pic eſt qui ſapien
tie ſapoꝛem dat: ſapidam anime ſacit
ſciaʒ. Sermo ſiddem dat᷑ multis ſapia
aucis: quam viſtribuit enjs cri vult 2
quũo vult. Cfficiu oꝛ õnis.
Idens auteʒ anima ꝙ ad deſi

derataʒ cogitationis ⁊ expe iẽ

—

2

—

aduoc

tie dulcedinẽ᷑ per ſe nõ poſſit attingere:
⁊ quanto magis ad coꝛ altũ accedit: ta
to magiſ exaltetur veꝰ:humiliat ſe ⁊ fu

git ad oꝛationẽ vicẽs.Dnie qui non vi⸗

deris nin a mudis coꝛdibꝰ:inueſtigaui
legẽdo:meditaãdo qſiui quomodo hẽri
poſſit va coꝛdis mũdicia vt ea mediate

vel ex media parte poſſeʒ te cognoſcer

Querebã vultũ tuũ one vultũ tuuʒ oñ
querebã.Diu meditatus ſũ ĩ coꝛde meo
⁊ ĩ meditatõe mea exardeſcet ignis ⁊ ð
ſideriũ aplius cognoſcendi te:dũ paneʒ

ſacre ſcripture mihi fraãgis ⁊ in fractio⸗

ne panis:in quo magis cognit es.Et q;
tũ plus te cognoſco plus te cognoſcer̃
eſidero:nõ iã ĩ coꝛtice littere ſed ĩ ſen
ſu exꝑientie. Nec hoc peto dñe ꝓpt me
rita mea ſed ꝓ ma mir̃icoꝛdia. Jateoꝛ
enĩ qꝛ idigna ⁊ peccatrix ſuʒ: ſed catelli
edunt de micis q̃ cadũt de menſa ono⸗
rũ ſuoꝝ.Da mihi dñe arram hereditatſ
future ialtẽ guttaʒ celeſtis pluuie: qua
refrigerẽ ſitim meã:qꝛ amoꝛe ardeo.
Officiũ cõtemplationis.
Js ⁊ hi ignitis elodis ſuum ĩ⸗
fammat deñRderiũ ſicut ondit
ſuũ affectũ. DPis incantatiõibꝰ
ſponſuʒ: dñs aũt cuius oculi
ſuper iuſtos ⁊ aures ei nõ ſolum ad pᷣ
ces:ſed ipſas pces eoꝝ nõ expectat do⸗
nec ſermonèé inierit:ſed mediũ oꝛatõis
curſuʒ interrũpens feſtinus ingerit ſe:

2 aĩe deſideranti feſtinus occurrit cele⸗

ſtis roꝛe dulcedinis circũfuſus: vnguẽ⸗
tis optimis delibutꝰ:aĩam fatigataʒ re⸗
creat:eſurientẽ reficit:aridã impinguat
facit eaʒ terrenoꝝ obliuiſci. Immemoꝛ
ſui mirabilit᷑ foꝛtificãdo viuficans:⁊ ĩ⸗
ebuiãdo ſobꝛiaʒ reddienſ.Et ſicut in qui
buſdã cardinalibus officijs adeo vinci

tur: caralin cõ cupifcẽta ꝙ oẽm vſuʒ ra
tionis amittit: ⁊ fit quaſ hoõ totuo car /

nalis. Ita merito ĩ hac ſuꝑna contẽpla

tione ita ſumunt᷑ ⁊ abioꝛbent᷑ carnales
motus ab anima:vt in nullo caro ſpiri

tui cõtradicat ⁊ fiat homo quaſi totus
ſpualie. ¶Signa ſpuͦs ſci ad aiam
venientis.
. Domie quomodo appares qñũ
. ec facieſ:⁊ quod ſignü aduen
Stus tui: Nũquid huius ↄſola⸗
tõis ⁊ letitie teſtes ⁊ nũcij ſunt ſuſpiria
⁊ lachꝛyme.Si ita è noua eſt antiphꝛa
ſis iſta:⁊ fignificatio inuſitata. Que eni
cõuentio cõſolatiõis ad ſuſpiria: Leti⸗
tie ad lachꝛymaſ:Si tamen iſte dicẽde
ſunt lachꝛyme:⁊ nõ potius roꝛis ĩterio
ris ſuꝑinfuñ ſuꝑfluẽs abũdaãtia ad inte
rioꝛis ablutiõis ĩdiciuʒ: ⁊ exterioꝛiſ pur
gamẽtuʒ. Ut ſicut ĩ baptiſmo pueroꝛu

per exterioꝛẽ ablutionẽ ſignificat᷑ ⁊ fi⸗

gurat᷑ ĩteꝛioꝛ aĩe ablutõ:ita hᷣ exterioꝛẽ
ablutionẽ ĩterioꝛ pᷣcedit purgatio.O fe
lices lachꝛyme ꝑ quas macle ĩterioꝛes
purgant᷑:ꝑ s peccatoꝛũ incendia exii
guũtur. Beati q ſic lugetis qꝛ ridebitis
ĩ lachꝛymiſ agnoſce o aia ſpõſũ tuũ am
plectẽ deſderatũ. Nuc toꝝente tevolu
ptatis ĩebꝛia:ſugge ab vbere ↄſ. olatiõis
eiꝰ lac ⁊ mel. Pec ſt munda munuſcla

ꝛ ſolatia q̃ dedit tibi ſpõſuſ tuul. genitꝰ

ſ.⁊ lachꝛyme. Adducit tibi potũ his la⸗
chꝛymis ĩ mẽſura. De lachꝛyme ſunt ti
bi panes die ac nocte:panes vtiq; ↄfir
mantes coꝛ hominis:⁊ oulcioꝛes ſuper
mel ⁊ fauũ. O domine ſiadeo ſunt dul
ces iſte lachꝛyme que ex memoua ⁊ de
ſiderio tui excitant᷑ qᷓ; oulce erit gaudi
um go ex manifeſta tui viſione capiet
ſi adeo dulce eſt flere ꝓ te: qᷓ; dulce erit
gaudere de te:?Sʒ qd huius ſecreta col
loquia pferimus ĩ publicũ: Cur in car
nales affectus verbis cõmunibuſcona
mur expꝛimere: Inexꝑti talia nõ itelli

—

n
E
c-
zin

ncnihe
Ntannis
dandfn
Goiine
in

u;
Giin
U
int oh
rurn

en

n
mlo
ave
ul
girt
l
—K
Gimnn

E

—
=

gunt:ĩ libꝛo experiètie quos ipſa docet
vnctio.Aliter aũt littera exterioꝛ nõ ꝓ⸗
deſt quicquam legenti. Modicuʒ ſapi
ua eſt lectio exterioꝛis littere: niñ gloſã
2 interioꝛem ſenſum ſummat ex coꝛde
Quomodo remanet anima ſpũs

ſcĩ fernoꝛe oiſcedẽte.

Anima om pꝛotraximus ſer⸗
monem. Bonum eniz erat noſ
hic eſſe cuim Petro ⁊ Joanne
contemplare gloꝛiaʒ ſponſ:⁊ diu ma⸗
nere cum illo. Sed vellet hic fieri non
duo non tria tabernacula:ſed vnum in
quo eſſemus ſimul:et ſimul delectare⸗
mur.Sed vt dicit ſponſus dimitte me.
Jam enim aſcendit auroꝛa:iam lumen
gratie ⁊ viſitationem quaʒ deſiderabas
accepiſti.Data ergo benedictiõe moꝛti
ficato neruo fermoꝛis ⁊ mutato nomi
ne de iacob in iſrael:pauliſper ſe credit
ſponſus diu deſideratus:cito elapſus.
Subtrahit ſe tam a pꝛedicta viſione q;
a dalcedine contemplatõnis manet ta
men pꝛeſens quantum ad gubernatio⸗

nem:quantum ad gloꝛiam: quantũ ad
vnionẽ. (icredair ca quaꝛe ſpi
ritus ſancti feruoꝛuʒ anima aliquantiʒ
deſerit.

Ed ne timeas o ſponſa ne de⸗

onſus faciem ſuam Omnia iſta

cooperantur tibi ĩ bonu;: ⁊ de acceſſu

⁊ receſſa lucrum acquiris:tibi venit: ti
bi ⁊ recedit.Uenit ad conſolationem:
recedit ad cautelam: ne magnitudo cõ
ſolationis extollat te:ne ñ ſiemper apðõ
te ſit ſponſus ĩcipias contemnere ſoda
les: ⁊ banc continuam viſitationeʒ non
iaʒ gratie attribuas ſed nature. Hãc au
tem gratiaʒ cui vult ⁊ quando vult ſpõ
ſus attribuit non iure hereditario poſſi

EScala paradiſi.

ere:niñi pauliſper t hi ſubtra⸗⸗

tur. Nulgare ꝓuerbiuʒ eſt quod nimia
familiaritas parit contemptũ. Recedit
ergo ne foꝛte nimis aſſiduus ↄtemnat
⁊ abſens magis deſideretur:deſideratꝰ
auidius queratur: diu queſitus tandeʒ
gratius inueniatur. Pꝛeterea que eſt p
ſens via:que reſpectu future gloꝛie:que
reuelabitur in nobis enigmatica ẽ:que
ex parte foꝛte putemus. Naʒ bic ciuita
teʒ manentẽ nõ babemus: ſed nquiri:
mulſ futuram. Ne ergo exilium depute
muſ pꝛo patria:arraʒ pꝛo pꝛecij ſumma
venit ſpõſus ⁊ recedit viciſſin:nũc con
ſolationeʒ afferens:nunc vniuerſuʒ ſta
tuʒ noſtruʒ in infernitate commutans
pauliſper nos permitrit guſtare: quam
ſuauis eſt:⁊ anteqᷓ;ᷓ plene ſentiamus ſe
ſubtrahit:⁊ ita quaſi alis expãſis ſupꝛa
nos volitans puocat nos ad volanduʒ
quaſi dicat.Ecce parũ guſtatis: ſuʒ dul
cis:ſed ſi vulij plene ſaturari hac dulce
dine currite poſt me ĩ odoꝛẽ vnguẽtoꝝ
meoꝛuʒ habentes ſurſuʒ coꝛda: vbi ego
ſum ĩ dextera dei patriſ:vbi videbit me
nõ per ſpeculum in enigmate:ſed facie
ad faciem:⁊ vbi plene gaudebit coꝛ ve
ſtrum ⁊ gaudiuʒ veſtrum nemo tollet
a vobis. O Cura de diligetia aie ne
oĩno a deo deſeratur.

do auertat ſe ſponſui.õ lon
ge abiſt 2 ſi non vides euʒ ipſe
tamen videt te plenus oculis ante et
retro:nunquam potes eum latere: ha
bet etiam circa te nuncios ſuos ſpiritꝰ
quaſi ſagaciſſimos exploꝛatoꝛes: vt vi
deant quomodo abiente ſponſo con
uerſeris: ⁊ accuſent te coꝛam ipſo ñi ali
qua ſigna laſciuie ⁊ ſcurrilitatis in te ðᷣ ⸗
pꝛebẽderint: ʒelotypus eſt ſponſus iſte

ſperes ne exiſtimes te contem⸗ Sed caue tibi o ſpõſa quomo

ſi foꝛre alium amatoꝛem acceperis: ſi
alijs placere ſtudueris ſtatim diſcedet

ate: ⁊ alijs adherebit adoleſcentulis: de
licatus eſt ſponſus iſte nobilis:⁊ diues

A pecioſus foꝛma pꝛe filijs hominum

eo non niſi ſpecioſam dignatur ha
bere ſponſam. Si viderit in te maculaʒ
ſue rugam ſtatim auertet oculoſ. Nul

lam en immunditiam poteſt ſuſtinere
eſto ergo caſta:eſto verecũda ⁊ humil:

„

vt ſic a ſponſo tuo merearis frequẽter

viſitari. Limeo ne diuti oetinuerit nos

ſermo iſte:ſed ad hbec compulit me ma

teria ſterulis pariter ⁊ oulcis:quam ego
non ptrabebã ſpontaneuiſ:ſed neſcio qᷓ
eius oulcedine trabebar inuitus.
Officia ⁊ effectus finguloꝛuʒ gra

duũ per repetitionem.

T ergo que diffuſius dicta ſũt
ſimul iuncca: vel vnita melius
Videant᷑ pꝛedictoꝛũ ſummam
recapitulando colligamus ſicut ĩ pᷣdi
ctis exẽplis pꝛenotatuʒ videri põt: qũo

pꝛedicti grad is cobereat ⁊ ſicut tꝑalit

2 calualiter ſe pꝛecedant. Tectio enim

quaſi fundamẽtũ:pꝛima occurru:⁊ da
ta materia mitit nos ad meditationem
Meditatio vero quid appetendum ſit
dili gentius in quirit: ⁊ quaſi effodiens
theſauruʒ ĩuenut ⁊ oñdit. Sed cuʒ per ſe
obtinere non valeat mittit nos ad oꝛa

tionẽ. Oꝛatio ſe totis viribus erigit vbi

repperit theſaurum oeſiderabilem con
tẽplationis ſuauitatẽ.hoc aduenienſpᷣ

dictoꝛũ triũ laboꝛẽ remunerat dũ cele

ſtis roꝛe ulcedinis animã nitientẽ ine
bꝛiat. Lectio ergo ẽ ſecũdum exteri ex
ercitiũ. Meditatio m interius intelle
ctũ.Oꝛatio ſᷣm deſderiũ.Cõtẽplatio ſu
per oẽm ienſuʒ. Pꝛimus gradus E inci
pientiũ. Secũd s ꝓficientiũ. Lertius
eſt deuoto:ũ. Quartus btõꝑ. DHi auteʒ
gradus ua cathenati ſũt: ⁊ vicaria ope
ſivi inuicẽ oeſeruiũt ꝙ pꝛecedentes ſiue

“

ſubſequentibus: aut parum aut nihil
ꝓſint. Sequẽtes vero ſine pꝛecedẽtibꝰ
aut raro aut nunq; pnᷣt. Quid enim ꝓ⸗

deſt:lectiõe cõtinua tpᷣs occupare: ſan
ctopꝑ geſta ⁊ ſcripta legẽdo traſcurrere

niſi ea maſticando ⁊ ruminãdo:ſucum
2 bibamus ⁊ trãſglutiendo vſq; ad coꝛ

dis intima trãtmittamus: vt ex bis dili

gent᷑ conſideremus ſtatũ nrjm ⁊ ſtude
amus eoꝛũ oꝑa agere:quoꝝ facta cupi
mus lectitare: Sʒ quo hec cogitabimꝰ
aut quomodo cauere potimus: ne fal
ſa ant inania quedã meditãdo limites
a ſanctis prib cõſtitutos tràſeam: niſi

pꝛiuscirca hiꝰaut exlectõe: aut ex audi

tu fuerimꝰinſtrueti: Auditeniʒ quodã
modo ptinet ad lectiouè. Uñ ſolemus
dicere nõ ſolũ libꝛos ipſos nos legiſc
quos nobiſipſis vel alijs legimus ſed il
los quos a magiſtris audiuimꝰ. Item
quid ꝓdeſt homini ſi ꝑ meditatõnes qᷓ

agenda ſunt videat niñ oꝛõnis auxilio

⁊ dei gra ad ea obtinẽda connaleſcant
Omne inqᷣt datũ optimuʒ: ⁊ omne do
nũ ꝑfectũ deſurſuʒ ⁊ deſcẽdẽs a pfe lu
minũ:ſine quo nipil poſſamuſ facẽ: ſed
ipſe in nobis facit oꝑa:nõ tamẽ oino ſi
ſicut dicit apoſtolus. Uult ſiquidẽ de⸗
vt eũ oꝛemꝰ: ? vt ei aduemẽti pſtolanti

ne nobis coopaioꝛes quide dei ſum,

ad enen apiamns ſinũ volũtatis nrĩe:

4.
D

⁊ ei conſent .
bat a ſamaritana quando dicebat: vo

ca vipy tuum. Uolo tibi infundere gr̃aʒ

tu applica libeꝑꝝ arbitriũ. Oꝛationẽ exi

gebat ab ea cũ oicebat. Tu ſi ſcires do

nuʒ dei: ⁊ quis ẽ qui dicit tibi. da mihi
bibere oꝛñtan petiſſes ab eo aquam mi

naʒ. Poc audito q̃ñ exlectõe mulier in

ſtructa meditata in coꝛde ſuo bonuʒ
ſibi foꝛe ⁊ vtile habere hac aquam. Ac
