puniuutur vt in operibus artificẽ atem
q; cõqrant cũ inuenire nequiuerint de?
n.uõ coꝛpoꝛis enſibus ſubiacet ſʒ ipſni
menti ſupereminet ipſa opera exiſtimẽt
eẽ ⁊ artẽ ⁊ artificẽ᷑: Hin oꝛitur oĩs ipie⸗
tas nõ mõ peccãtiũ:ſed ẽt oduatoꝛuʒ ꝓ
peccatis ſuis. Non eni tm̃ ſcrutari crea
turqͥ pꝛeceptũ dei:ſed ea frui potiusqᷓ;
ipfa lege ueritate volüt q; pꝛimi hoig
peccatũ de pꝛehendit᷑ male ntẽtis libe⸗
ro arbitrio.ſed h̊ quoq; in ipia dãnatio
ne addut:ut nõ mõ oiligãt: ſed ẽt ſerui

vera

lat per partes eius a ſ mis vſc; ad ims

ſũmo deo aĩam colant ⁊ pꝛimã intellec

tualè creatur qu p veritatẽ pr ſabꝛi/

cauit:ad ipſũ veritatẽ emp intuenda et
ſe per ipſã quia et oimõ ſibiſimilis e de
inde veniut ad uit gen talẽ ꝑ qu cres

aturd uinbilia ⁊ tẽpoꝛalia gignẽtia deꝰ

„

eternus ⁊ ĩcõmutabilis operatur: hine

ad aĩelia ⁊ inde ad ipſa coꝛpoꝛa caléda

dilabuntur ⁊ in bis pꝛimo eligũt pnlcri

oꝛa in quibus celeſtia maxime excellüi
Er go in pꝛimis ſolis coꝛpus occurrit: et

in eo nõnulli remanet: 2 aliqui 2 lane

ſplendoꝛẽ relibione dignum putãt. Eſt
eni nobis vt perbibetur pꝛopiquioꝛ.vñ

vicinioꝛc ſpetiẽ baber ſentitur. Alij etis
ceteroꝛũ ſiderũ coꝛpoꝝ adiungũt 2 to/
tum celu cũ ſtellis ſuis.alij celn ethereo

copulat aerẽ: ⁊ iſtis duobus ſupiobꝰ e⸗
lementis coꝛpoꝛeis ſubijciũt aĩas ſuas.

ſed inter bos illi ſibi vidétur religioſiſſi

miqui vniuer ſ fibi creaturdmòdnm
totũ cũ oĩbus q in eo ſũt ⁊ vitã qua ſpi

ratur ⁊ aiat᷑:quã quidã coꝛpoꝛed eẽ cre

cenditoꝛcẽq; nouerũt:Inde ꝙ ſimula⸗

cra pꝛecipitantur:⁊ ab oꝑibus eiꝰ i ope

ra ſua demergũturꝛque iñ adbuc vinbi

lia ſüt.Eſt eni alius deterioꝛ ⁊ inferioꝛ
cultus ſimulacroꝝ quo fantaſmata ſua
colũt: ⁊ quicquid aĩo errãte cuʒ ſuppis

vel tumoꝛe cogitando imaginati fnerit
religionis noĩe obſeruant donec fiat in
aia nihil oino colẽdũ eè ⁊ errare boies

q ſupſtitiõe ſe inuoluũt: ⁊ mifia ſe ĩpli
cat ſuitute.ſʒ fruſtra h ſentiut nõ. efficci
uut vt nõ fᷣuidt remanẽt quippe ipſa vi
cia quibus vt illa colenda opinarentur
xttracti ſunt ſeruiüt.n. eupiditati tripti

ant creature potius qᷓ; creatoꝛi:⁊ eã col ci vel uoluptatis vel excellentie vel ſpec⸗

diderũt. hoc g totũ ſimul vnũ deü ma-/
gnũ eẽ arbitranaut: cui partes ſuut cer
ie.non euim uniuerſe creature auctoꝛrẽꝛ

gemif
Cllenci
lons han
fanammk
leetanus
lenpot
len. Di
s vun
Holie
guse⸗
lureſe
Aiqe
nume
ſerat
onmnin
conclu
nee⸗
eeneſ⸗
füerr
taſe⸗
d⸗

aget
n
un
Etite
mnit
1pmiga
nn B
winr
iun
chrinl
Auiin
N
ii
tud⸗
uni
Laß
naß
Nn
E

religione

tacuti. Nego eè quẽq; iſtoꝛuʒ qni nibil
collendũ exiſtimãt qui nibil aut carna⸗

libus gaudijs ſubditus ſit aut potẽtiazʒ
canam foueat aut aliquo ſpectaculo ð

lectatus inſaniat. Ita neſcienteſ diligůt

tempoꝛalia vt inde beatitudinẽ expec 7

tent. Dis aũt rebus quibus quiſqʒ bea⸗

tus vult effici ſerniat neceſſe eſt velit

nolit. Nã quocũq; dixerint ſequit᷑:⁊ qͥ
quis ea viſus fuerit auferre poſſe metui

tur. Pñt aũt ferre iſta ⁊ ſintulla ignis et
aliqua beſtiola. Poſtremo vt omittã i⸗
numerabiles aduerſitates tẽp ipſũ au⸗
ferat neceſſe eſt oĩa rranſeutia itaq; cũ
omnia tẽpoꝛalia tranſeũtia mũdus iſte
concludat. omnibus mũdi partibꝰ Fᷣui/
unt:qui pꝛopterea putãt nihil collẽduʒ
eẽ ne ſeruiant. Uerũñ quãqᷓ; in hac re
rũ extremitate mĩi iaceant iaceãt vt vi
cia ſua ſibi oñari paciantur vlł ſuꝑbia vł
libidine vel curiontate damnati vel ou
oꝛum bopꝑ:uel oĩbuſ qᷓ;diu ſunt in h̊ ſta
dio vite humane licet eis ↄgredi ⁊ vin⸗
cere:ñi pꝛius credũt ꝙ intelligere nõ nõ
dũ valẽt:⁊ nõ diligat mundũ: qm̃ oĩe
qð i mũdo ẽ ſcur diuinit dictũ a ↄcu/
iſcentia carnis ẽ ⁊ (Rupiſcẽntia ocu⸗
oꝝ ⁊ ãbitio ſeculi. PHoc mõ tria illa ſũt
notata.nã ↄcupiſcẽtia carnis volupta⸗
tis in fine amatoꝛes nignificat ↄcupiſcẽ⸗
tia oculoꝝ curioſos.Amvditio ſeculi ſa/

perbos. Ltriplex ét tẽptatio in hoĩe q;

veritas ipſa ſuſcepit canenda mõſtrata
c.dic inquit tẽptatoꝛ lapidibus iſtis pa
nes fiant. Atr ilie vnus ſolus magiſter:ñ
in ſolo paneviuit homo:ſed in oĩ uerbo
dei.Ita eni domitã docuit ee opoꝛtere
cupiditatẽ uolptatis:ut nec fani cedẽ/
dũu ſt: ſʒ foꝛte onationis tẽpoꝛalis faſtu
decipi poterat: qͥ carnis uoluptateñ po
tuit oĩa ̊ regna mũdi mõſtrata ſunt ut
octic: ola tibi oabo ni pꝛoſtrat adoꝛa
geris me: (ui mmiũ ẽ.Onm deũtuũ ado

rabis ⁊ itli ſoli uies: ita calcata è ſuꝑ⸗
bia ſubiecta ẽ extrema curioſitat illece
bꝛa.nõ eni ut ſe de faſtigio tẽpli pꝛecipi
taret urgebat niſi cã tim aliqᷣd expiendi:

ſed neq; hic nictuſ ẽ ⁊ iõ ſic rñ dit:ut ĩtel

ligeremus op e ad cognoſcẽdũ deuʒ

tẽtationibus uiſibiliter diuina exploꝛar̃
moliẽtibꝰ.nõ tẽtabis inqᷣt onʒ deũ tuũ
Quãobꝛẽ qͥſquis ineusvbo dei paſcitur
nõ querit in iſta her̃mo uoluptatẽ:qui
uni deo tm ſubiectus nõ querit in mõ⸗
te.i. in terrena elatione iaccantiã. Quis
quis et᷑no ſpectaculo icõmutabił vitad
adhereſcit nõ faſtigiũ huius coꝛꝑis ·i.p
bos oculos pꝛecipiatur:vt tẽpoꝛa lia et
inferioꝛa cognoſcat. Quid igit reſtat vñ
nõ poſſit aia recoꝛdari pᷣmã pulchꝛituj
dinẽ quã reliteqn de ipſiſ uitijs põt.ita
n. ſapĩa dei ꝓtẽdit uſq; in finẽ foniter
Ita ꝑ hãc ſumus ille artifex oꝑa ſua in
unũ finẽ decoꝛis oꝛdinata cõtexuit. Ita
bõital a ſõmo ad extremũ nibil pulchꝛ
tudini q̃ ab ipſo ſolo eẽ pſſet iuidet.nt
nemo ab ipſa ueritate obijciat᷑:qͥ nõ ex/
cipiat᷑ ab aliqna efigie veritatl.Que rei ĩ
co:pis uoluptate quid teneat. nibil ali
ud inuẽies q; ↄueniẽtiã:nã ſi reſtentia
pariut doloꝛẽ ↄueniẽtia pariũt volup/
tatẽ. Recognoſce ergo q̃ ſt ſũma cõuẽi
entia.noli foꝛis ire.ĩ te ipſum redi: Iteri
oꝛe hoĩe hĩtat vitas.⁊ ſi tuã natura mu
tabilẽ ĩueneris trãſcẽde teipſũ. Sed me
mento cum te tranſcenderis ratiocinã
tem animam te tranſcendere. Illuc er/
go tende vnde ipſum lumen rationis a
tenditur. Qua eni peruenit oĩs rõcina⸗
toꝛ bonus niſi aad veritatem.cũ ad ſe ip
ſa ueruas non utiq; ratiocinando ꝑue
ueniat.ſj ꝙ rõcinãtes appetũt ipſa ſit.v
de ibi conueniẽtiã que ſuꝑioꝛ eẽ ñ poſ⸗
ſit:Et ipſi conueni cum ea.Confitere te
nõ eẽ qð ipia ẽ ſi qͥdeʒ ſe ipſa nõ querit.
Tu et ad ipſ qr ẽdà ueniſti.-nõ5 4

locoꝛũ ſpacio: ſed mètis affectn vt ipſe
interioꝛ hõ cũ ſuo ĩbabitatoꝛẽ nõ ĩ infi

ma ⁊ carnali ſed ſũma ⁊ ſpirituali volu

ptate conueniat. Aut ſi nõ cernis: que
Dieo ⁊ an vera fint dubitas:cerne ſaltẽ
Ttru te de his dubitare non dubites⁊ ſi
certũ ẽ te eſſe dubitantẽ:quere vnde ſit
certũ. Non illic nibi nõ oino ſolis bui⸗
mũdi lumè occurreret:ſed lumẽ verum

uod illuminat omnẽ bominẽ venien⸗/

ꝛẽ in hunt mũdũ.Quod his oculis vide
rinõ põt:nec illis quibꝰ fantaſmata co
gitatur: per coſdẽ oculos aĩe in pacta.
ſed illis quibus ipſis fantaſmatibus di
citur. Nõ eſtis vos ꝙ ego quero neq;

illud eſtis:vnde ego vos ordino:eſtis æ-

ꝙ mibi inter vos dũ occumerit ĩpꝛobo:
⁊⁊ quod pulchꝛũ appꝛobo. Quare G̊ ipᷣʒ
magis appꝛobo ⁊ nõ ſolũ vobis ſ illis
oĩbꝰcoꝛpoꝛibꝰ: vnde vos auſi ãtepono
Deide regulã ipſã quã vides cõſpice H
mõ.Ois qmn ſe dubitatẽ intelligit verũ
intelligit: ⁊ dc bacre qu itelligat centꝰ
C.Ois igitur qui viꝝ ſit veritas dnaitat
I ſeipſo hʒ veruʒ vnde non dubitat:nec
nuilũ verũ niſ veritate verũ cẽ. Nõ i aq;
opoꝛtet eñ de veritate vubitare ꝗͥ potu
it vndecũq; dubitare. Ubi videtur bec
vbiẽ lumẽ ſine ſpacio locoꝛũ: ⁊ tẽpoꝝ
2 ſine vllo ſpacioꝛũ ralium fantaſmate.
Nũqᷣd iſta ex aliq̃ ꝑte coꝛũpi pñt: etiaʒ
Arõcinatoꝛ ois intereat:ant ponꝰ apud
carnales iferos vetereſcat. Nõ.n.rõcia
110 talia facit: ſʒ inenit:ergo anteqᷓ; ine⸗
niantur in ſe manct:⁊ cũ inneniũt᷑:nos
innouat: .ita renaſcit interioꝛ hõ: ⁊ exte
rioꝛ coꝛꝛũpit de die ĩ diẽ: ſed interioꝛ ex
terioꝛẽ reſpicit:⁊ in ſna cõparattone fe
dũ videt. In pꝛoprio tñ genere pulchꝛũ
⁊ conuptũ cõnenittia letãtẽ ⁊ coꝛum⸗
pentẽ qõ ĩ bonũ ſuuʒ cõuertit. alimẽta
Lcarnis que tam coꝛꝛnpta.i. amittctia

Oe vera

ſoꝛm ſu.in mẽbꝛoꝛũ iſtoꝛũ fabꝛicam
migrt: ⁊ conupta reficiũt ĩ alia foꝛmꝗ

per cõueniètid trãſeũtia: ⁊ p vitalẽ mo⸗

tũ oiiudicãt quodaãmõ:vt ex eis inſtru⸗

cturq hnius viſibills pu lchꝛi que apra

ſunt aſſumãtur. nõ apta vero per ↄgru
os meatus eiiciat᷑. Quoꝛũ sliud ferule⸗
tiſſimũ reddit᷑ terre: ad alias fonnas aſ⸗
ſumẽdas:aliud per totũ coꝛp exaiat ali
ud tocius animalis vi latentes nernos
accipit inchoat᷑ ĩ plẽ ⁊ ſine conuenien
tia diu coꝛpoꝛũ ſiue tali aliquo fãtaſma
te cõmotũ ꝑ genitales vias ab ipſo ver
tice defluit in inſima voluptate. J voſ
matre per certos numeros tẽpoꝛũ ⁊ lo
coꝛũ numeꝑ coaptat᷑ vt ſuas regiones
queq; mẽbꝛa occupẽt ⁊ ſi modũ parali
tatis ſeruauerit:luce coꝛꝑis adiũcta na
ſcitur coꝛpus quod foꝛmoſũ vocat:⁊ a

ſuis dilectoꝛibus amat acerrime: nõ tñ

ĩ eo plus placet foꝛma q̃ mouet᷑.qᷓ vits
que nouet. a illud aĩali ſi ñ amet ali
cit violẽtius ſi oderit ãt ſuccèſemꝰ⁊ ſer
re nõ poſſumꝰ:ẽt ſi foꝛmã ipſã pꝛebeat
fruenti:hoc totũ ẽ voluptatis regnũ: et
ima pulchꝛitudoſubiacet.n. coꝛꝛuptiõi
OQðò ſi nõ eẽt ſũtſea putaref. Sed adeſt

oiuina ꝓuidentia q̃ hãc ondit:⁊ nõ ma

lã.ꝑpꝑ tñ manifeſta veſtigia pꝛimoꝛũ nu
merorũ i quibus ſapiẽtie dei nõ ẽ nume
rus: ⁊ extremã tñ eẽ miſcẽs ei doloꝛes
⁊ moꝛbos ⁊ diſtoꝛtiões mẽbꝛoꝝ: ⁊ tene
bꝛas coioꝛis ⁊ animoꝝ ſimultateſ ac di
ſceſſiones:vt ex eis ammoneamur:incò
mutabile aliqdec querẽdũ: ? boc facit
per infima miniſteria eoꝑ qu b idage

re voluptatis ẽ: quos exterminatoꝛes
angelos iracundie diuine ſcripture no

minãt. Quauis ipſi neſciant quid de ſe
agatur boni:pis ſimiles ſũt boĩes qꝗͥ gau
det miſerijs alienis:⁊ riſus ſibi ⁊ ludicra
ſpectacula exhibẽt vel exhiberi volunt

i G

her:

erſtori
Hocip'b
funtt ten
cpiunte
ſeuinn
ſnis fans

otſni

ſawalir

megln
lukcid
Mus:m
nec ibi
necilan
fi, Ita
oth
ſtaaſe

laneg
ſiede
chi⸗
nfpa
cutn

koͤnt
glin

hbecl

loͤte
mald
tuo
Flin
lſpo:
tond
ſoie
cor
tn
i
inn
or

ir
udgt
cug
uinut
lirirl
Glt
tin
HieH
eA
itſs
nrd
i

W
5

72
ℳ f

reugione

euerſionibꝰꝛ erroꝛibus alioꝝ:ate ita
his oĩbꝰ boni amonẽti ⁊ exercẽt᷑ ⁊ vi
cunt ⁊ triũphant ⁊ regnat. Mali vo de
cipiunt cruciantur vincũt᷑ dànantur ⁊
ſeruiũt nõ vni oĩium ſũmo dno: ſed vlti

mis fpims illi videlicet angelis qͥ doloꝛi
pus ⁊ miſerijs dãnatoꝝ paſcuntur ? ꝓ

iſta malinolẽtia bonoꝝ liberatiõe tor⸗/
quentur. Iia ordinant᷑ oès officijs ⁊ fi
nibꝰ ſuis in pulchritudinẽ vniuerſitatis

vt ꝙ horremĩ ꝑye ſi cũ toto conſidere

mꝰ plurimũ placeat. Quia nec ĩ edifitio
iudicãdo vnuũ tm̃ angnlũ indicare obe
mus :nec in hoĩe pulchro ſoloſ capilloſ
nec ĩ b pnũciate ſolũ digitoꝛũ motum
nec ĩ inne cuſu aliquas tridui tin figu
ras. Iſta.n:que pptcrea ſunt ifirma: ꝙ;

partib ĩperfectis tota pſecta ſũt ſiue in

ſtatn ſine ĩ motu:pulchra ſentĩant᷑ to

ta cõſiderãda ſũt:ſi recte volum iudi

care.vnũ.n.noſtrũ indiciũ: ſiue de toto

ſinue de pte iudicet. pulchꝑ eſt vninerſo

qppe mũdo ſupfert᷑ nec alicui pti eiꝰ in
q;tũ verũ:iudicamꝰadheremꝰ. Erroꝛ at

nr parti adherẽs ei ipſe ꝑ ſe fedẽ:ſcd ſi

cut niger color ĩ pictura cũ toto ſit pul

cher: ſic totũ iſtũ agonẽ Rcẽter dedit in

cõmurabilis diĩua ꝓnidẽtia: aliud victis
aliud certantibus aliud dictoribꝰ: alio

ſpectatoribns:aliud qetis ⁊ ſolũ deum

cõtẽplãtibꝰtribuẽs cũ i bis oĩbꝰnon ſit
malũ niſi peccatũ ⁊ pena peci. bicẽ ðfe
eius volũtariꝰ.a ſũma eẽntia ⁊ labor ĩ
vltima nõ volũtariis. Qò alio mõ ſic oi
ci põt.libertas a iuſtitia ⁊ fuit ſub pcõ
Corrũdit᷑ ãthõ excerior aut ꝓfectu ite
rioꝛis ant deſectu ſuo. ꝓfectu ĩtcrioris
ita corrupit᷑ vt tot ĩ meliꝰreſormet᷑ ⁊ re
ſtituat᷑ itegꝝ ĩ noniſſuna tuba vt nõ iã

corrũpat᷑ nec corrũpat.Defectu ãt ſuo

ĩ pnlchritudines corruptibiles ·i.ĩ pena
rũ ordinẽ pᷣcipitat᷑: nec miremur ꝙ ad

hue pulchritudines noiſ nihil.n. ordi

natũ ꝙ non ſit pulchꝝ: ⁊ ſicut ait apts

oĩs ordo a ðo cẽ. neceſſe ẽ aũt fateamur

meliorẽ eẽ hoĩeʒ plorãtẽ qᷓ; leidtem ver
miculũ.Et tñ vermiculũ laude digunm

ſine vllo mẽdacio cdpioſe poſſũ dicere
cõſiderãs nitorem color: figurã terre
ni corporis:pᷣora cũ medijs:media cum
poſteriorib ↄgruẽtia: ⁊ vnitatẽ appetẽ
tia ꝓ ſue nature hũilitate ſuãtia.nihil ẽ
eoꝝ vna ꝑte formatũ:ꝙ nõ ex altera pi
li dimẽſione reſpõdeat. Quid iã de aia
ipſa dicã.vegetãtẽ modulũ corporis ſui
quõ eũ numeroſe moueat quõ appetat
conueniẽtiã: quomodo vincat aut ca
neat obſiſtentiã. quãtũ põt ⁊ vt ad vnũ
ſenſũ incolumitatis reſerẽs:omnia vni
tatẽ illã cõditricẽ naturaꝑ oium: mito
euidentius qᷓ; corpora inſinuet᷑.loquoꝛ
de vermiculo aiante qualicũq;. Cineriſ
4 ſtercoꝛis laudẽ. veriſſime atq; liberri
me pleriq; ũixerũt Qnid ergo mirum ẽ
ſi hois aĩaʒ:que vbicũq ſit ⁊ qualiſcun
qʒ oĩ corpore ẽ melior.dicã pulebre or
dinari ⁊ de penis eius alias pulchritu

tudines fieri cum ibi non ſit quonia mi

ſera ẽ vbi eẽ btõs decet. Sʒ ibi ſu vbi eẽ
miſeros decet.prorſus noſ nemo fallat
Quicqͥd recte vimperat᷑ in melioris cõ
paratione reſpuiiur. Oĩs at natura qᷓ;
quis extrema.q;uis infuna ĩ cõparatio
ne nibil inre laudat᷑: ⁊ tũc cuiq; nõ eſt
bñ ſi meli eẽ põt.Quare ſi nobis poteſt
bene eẽ cũ ipſa veritate.male ſumꝰ enʒ
qnolibet veſtigio veriratis. Multo er⸗
go deteriꝰ cũ extremuate veſtigij quan
do carnis uoluptatia adhberemꝰ. Uin
camꝰergo hui cupiditatis moleſtias ni
blãditias ſubingemꝰ nobis hãc femina
ſi uiri ſumus.nobis ducimus:⁊ ipſa erit
melior nec iam cupiditas: ſed tẽperan⸗
tia nominabitur.nã cum ipſa ducinos

gut ſeqͥmur: eupiditas illa ⁊ libido:nos
vero temeritas ⁊ ſtultitia nuncupamur
Se quamur xppᷣ[3ʒ caput noſtrũ:vt ⁊ nos
ſe quatur:cui caput ſumꝰ:hoc ⁊ feminiſ
pꝛecipi põt.non maritali: ſed fraterno

no iure. Quo inre in xpᷣo nec maſculuſ

nec femina ſumus.Habet.n.⁊ ille virile
quoddã. vnde femineas ſubiugent vo
luptates. vñ chꝛiſto ſeruiant ⁊ unperẽt
cupiditat. Quod in multis viduis ⁊ vir
ginibꝰoei ĩ multis ẽt maritatis:ſed iam
fraterne coningalia iura ſerudtibꝰxpia
ni populi diſpẽſatione manifeſtũ ẽ: qð
ſi ab.ea parte cui dnñari deus nos iubet
atq; vt ĩ nr̃am poſſeſſionẽ reſtituamur
2 boꝛtamur ⁊ oliulat᷑. Si ergo ab hac
parte ꝑ negligẽtiã ⁊ ipietatẽ vir ſubditꝰ
fuerit.i.mẽs ⁊ rõ erit quidẽ vir turpis ⁊
miles:ſʒ deſtinat ĩ bac vita ⁊ poſt hanc
vitã oꝛdinat᷑:quo eũ deſtinari:⁊ vbi oꝛ
dinari ſũmus ille rectoꝛ ⁊ dñs iudicat.
Nulla itaq; feditate vniuerſã creaturã
maculari permittit᷑ ãbnlemus ergo dũ
dies habem. i. dũ rõne vti poſſumꝰ: vt
ad oñnʒ cõuerſi:verbũ eius qo verũ lum
E:illuſtrari mersamur: ne nos tenebꝛe
cõpꝛehẽdãt.Dies c.n.pntia illiꝰlumiuis
qð illuminat oẽm hoĩem venietẽ ibũc
mũdũ:hoiĩeʒ dixit qͥ rõnẽ vti põt.Et vbi
cecidit ibĩ icũberevt ſurgat neceſſe cẽ.Si
ergo voluptas carnis diligit᷑ ea ipſa dili
gẽtius ↄſideret᷑ ⁊ cũ ibi recognita fuerit
quoꝛũdã veſtigia numeroꝝ querenduʒ
E vbi ſine tumoꝛe ſint. Ibi enim magis
vnũẽ quod ẽ. et ſi tales ſunt in ipſa mo
tione gitali:que in ſeminibꝰ operatur.
NMagis eniʒ ibi mirãdi ſũt q; i coꝛpoꝛe
Si.n.numeri ſeminũ ſicut ipſa ſemina
tumerent de dimidio grano fici arboꝛ
oimidia nuſſceret᷑:nʒ oe animaliũ ſemi/
nibus ct nõ totis aĩalia tota ⁊ integra
gignerẽétur. Neq; tantillũ 2 vnum ſem̃

/
4
.
„
.—

uera

dim haberet lici culuſq; inumerabilem
De vno qppe ſecudũ ſuã naturã pñt vł
ſegetes ſegetẽ: vel ſilue ſilnarũ: vel gre/

ges gregiũ:vel populi populoꝛu ꝑ ſecu

la pꝛc pagari:vt nullu ſolium ſit vl nul

lus pilus per tã numeroſã ſucceſſioneʒ

cuius nõ rõ illo pᷣmo ⁊ vno ſemine fue
rit. Deinde illud cogitadũ ẽ q́; numero
ſas q; ſuaues ſonoꝛu pulchꝛitudines v/

beratus aer traijciat: catãte luſnig ſl

illius amcule anima:nõ t libere:

libere fabꝛicaretur:niſi in tali motu in⸗

coꝛpoꝛaliter haberet ipꝛeſſas.hoc ⁊ in
ceteris animdtibꝰ q̃ rone carẽtia:ſenſu
tamẽ nõ carent ãmmadnerti põt. Nul
lum enim hoꝛũ ẽ qð nõ vłin ſono voc

vel in cetero motu atq; operatione mẽ

bꝛoꝛũ numerorũ aliquod atq; ĩ ſuo ge
nere moderatũ gerat.nõ aliqua ſciẽtia
ſed tñ intimis nature terminis abilla i⸗
cõmutebili numeroꝛũ lege modulatie.
Redeamꝰ ad nos ⁊ omittamus ea q̃ cũ

arbuſtis ⁊ beſtijs hẽm coĩia. Uuo na⸗

q; mõ irũdo nidificat: ⁊ vnum quodq;
amiũ genꝰvno aliquo ſuo mõ. Quid eſt
ergo in nobis:quo ⁊ de illis oibus indi
camꝰ: quas ſmas appetant: t quate
nus ĩpleãt.Et nos iĩ edificijs aliiſq; coꝛ

poꝛeis oꝑibꝰtãq; deũ oiuʒ talin figura
q;

rn inumerabilia machinamnr. Quid ẽ
ĩ nobis qð ĩiꝰ iĩtelligit has ipſas vinbileſ
corpoꝛũ moles ꝓpoꝛtionẽ magnas eè
vel paruas: ⁊ oẽ coꝛpus habere dimidi
um quãtulũcũq; ſu:⁊ ſi dimidiũ ĩnume
raailes ꝑtes. Itaq; oẽ granũ milij parui
tate ſua:quãtà ĩ hoc mũdo nr̃ʒ coꝛpus
tenet tã magnũ eẽ q; mudus ẽ nobis:to
tuũq; iſt mudũ figurarũ rone pulchꝛuʒ
eẽ nõ mole.magnũ ãt videri:nõ ꝓ ſua

quãtitate: ſed ꝓ bꝛeuitate nr̃a.i, anima
liu:qbꝰẽ plenꝰ. Que rurſus cu hant ĩſi
nitatẽ oiuiſonis nõ ipſa per ſe: ſ aliox

wrn
liparu
ſbot
Cohabe
Hiclmna
Ncn
ſoti⸗
1brene
goiot
ſecope
ſeadd
X
lesch
lbee
leſto
hetqh
faſeo
et
e
er
nm
ban

H”

* „

tign

i
ſlle
m
ſueon
gge
wii
ull
ur
ntis
e
il
i

religione

2 marime ipſiue vninerſi coparatione

tã parua ſunt. Nec ĩ ſpacio tẽpoꝛũ alia

rõ ẽ:qꝛ vt oĩs loci ſic oĩs tẽpoꝛis lõgitu

do habet dimidiũ ſui. Quauis.n.ſit bꝛe
niſſuma: ⁊ incipit ⁊ pꝛogredit᷑ ⁊æ deſinit.
Itaq; nõ põt niſi habere dimidiũ: dum
ibi oiuidit᷑ quã trãſit ad finẽ. Ac per B

⁊ bꝛeuis ſpllabe tps:ĩ cõparatione lon

gioꝛis bꝛeue:⁊ hoꝛa bꝛumalis eſtiue ho
re cõparata:minoꝛ cẽ:ſic moꝛa vnius bo
re ad diẽ: ⁊ diei ad mẽ ſẽ: ⁊ mẽſis ad an
nũ:⁊ annũ ad luſtruũ:⁊ luſtni ad maio/
res circuitus:⁊ ipſi ad vniuerſũ tẽpꝰrela
ti bꝛeues ſunt:cu illa ipſa vniuerſa ſuc/
ceſſio ⁊ quedã gradatio:ſiue localiuʒ ſi

ue tẽpoꝛaliũ ſpacioꝛũ. ñ tumoꝛe vł mo

ra:ſed oꝛdinata cõſciẽtia pulchꝛa iudi⸗
cet᷑.Ipſe ãt oꝛdinis modus viuit ĩ vita⸗/
te ꝑpetua:nec mole vaſtus: nec ꝓtracti
one volubilis:ſꝭ potẽtia ſuꝑ oẽs locos
magnus eteruitate ſuꝑ oĩa tꝑalia imo⸗
bilis:ſine quo iñ nec vlli molis vaſti⸗
tas ĩ vnũ redigi:nee vllius tꝑie ꝓductio
põt ab erroꝛe ꝓhiberi: ⁊ aliquid eè vel
coꝛpus vt coꝛpꝰ ſit. Iplũ ẽ vnũ pᷣncipa
le nec ꝑ finitũ nec ꝑ ifiniiũ craſſuũ muta
bile. Nõ.n.bʒ aliud hic Niud alibi: ant
aliud nuc:aliud poſtea:qꝛ ſũme vnꝰẽ pr
vitatis:pr̃ ſue ſapie:q̃ nulla ex ꝑte diſſi⸗
mili⁊: fimllitudo eiꝰdicta ẽ ⁊ imago:qꝛ
de ipᷣo c. Itaq; ẽt filiꝰrecte dr ex ipſo ce
tera per ipſũ. Pꝛeceſſit.n.ſoꝛma oĩuʒſũ
me iplẽs vnu de quo ẽ:vt cetera q̃ ſunt
iquãtũ ſũt vniumilia ꝑ eã foꝛmã fierẽt

Poꝛũ alia ſic ſũt ꝑ ipſa:vt ad ipſ ẽt ſint
nt õis rõnalis ⁊ ĩtellectualis creatura
ĩ qua hõ rectiſſime or̃ faciꝰ ad imaginẽ

⁊ ſimiliindinẽ oei.Nõ.n.alitrr ĩcõmu
tabilẽ vitatẽ poſſet mẽte ↄſpicere. Alia
vo ita ſut ꝑ ipſã facta:ut nõ ſint ad ipſã
⁊ iõ rõnalis aia fl creatoꝝ ſno ſeruiat a
quo facta ẽ.⁊ ꝑ quẽ facta cẽ.cuncta ei ce

tera ſernict: ⁊ vita nltima q̃ tã nicins ẽ
illi ⁊c adiutoꝛiũ eiꝰ: ꝑ qd imꝑat coꝛpo
8 ipſũ coꝛpꝰextrema natura et eſſentia:
eui oĩmõ cedẽti ad arbitriũ dom inabi
nullã de illo ſentiens moleſtid: qꝛ iaʒ ij
ex ipſo nec ꝑ ipſũ qret beatitudinẽ: ſʒ ex
deo ꝑ ſeipſã ꝑcipiet.Refoꝛmatũ g̊ coꝛpꝰ
ac ſancrificatũ ſine detrimẽto coꝛupii
onis ⁊ ſine onere difficultatis admini⸗
ſtrabit. In reſurrectione enim nec nu
bẽt neq; nubentur:ſed erunt ſicut ange
li in celis.Eſca uero nentri ⁊ uẽter eſcis
Deus ãt ⁊ hunc ⁊ illas deſtruet:quoni
am nõ eſt regnũ dði eſca ⁊ potꝰ: ſed iuſti
cia ⁊ capax ⁊ gaudiũ.Quaꝑꝑ etiã in ipᷣa
coꝛpoꝛis noluptate: iuenimꝰ unde com
monemur eã cõtẽnere:nõ qꝛ malumẽ
natura cpꝛꝑalis:ſʒ qꝛ in extremi boni di
lectione turpiter uolutat᷑.cui pᷣmis in
herere fruiq; conceſſũ ẽ. Contrahit auri
ga ⁊ ſue temeritatis dat penas:qᷣcqᷣd il
lud ẽ quo vtebat᷑ accuſãt.ſʒ ĩploꝛet au
xiliũ.iubeat dñs rerũ:obſtat᷑ eqᷣs.alia iã
ſpectacula de illi pꝛecipitatione facien
tibus:⁊ niſi ſubueniat᷑ de moꝛte factur
Reſtituat᷑ ĩ locũ.ſuper rotas collocet
habenarũ iura rrddant᷑.regat cantius
obtẽperãtes⁊ edomitas beſias. LCune
ſentiat qᷓ; bene currus ⁊ tota illa iuctio
fabꝛicata ſit:qne ruina eiꝰ:⁊ ipſum affli
xerat: ⁊ curſũ decentiſſime moderatio
nis amiſerat: quia ⁊ huic coꝛpoꝛi imbe
cillitatis peeeſit anime male utentis:au
ditas in paradiſo nſurpans uetitum ci
bũ contra meditci diſciplinã qua ſempi
terna continetur ſalus. Si ergo in iſta
ipſa carnis imbecillitate:ubi beata uita
eſſe non poteſt:inuenitur ammonitio
beate uite pꝛopter ſpeciem de ſũmo bo
no uiqʒ ad ima uenientem:quãto mag-
ĩ appetitione nobilitatis ⁊ excellẽtie: et
ĩ oĩ ſuꝑbia uanaq; põpa huius mũdi⸗

μWd) ̃e uera

Quid euim aliud ĩ ea bõ appetit:niñ ſo
lus ec ni fieri poſſu cui cũcta ſubiecta ſit
uer ſa.i.imitatiõe oipotenil oei.quẽ ſ
labduus imuaretur ſcòm pꝛecepta eine
viueẽdo ꝑ eũ heret ſubduà cetera:nec ad

tanta oefoꝛmnitatẽ veniret vt beſtiola i

meat qui vult hoĩbus impare. Pet get
ſuperbia quendam appetuu vnitatis et
oĩpotentie led in rerum tempoꝛaliũ pꝛĩ
cipatu que omnia tranieunt ſicut ubꝛa
imuncti eſſe volumus ⁊ certe habet eni
boc animi ñi natura poſt deum a quo
ad eius unaginẽ facius e᷑: ſed eius pꝛe/
cupta erant leruanda:quibuſ ſeruat ne
mo nos vinceret.nũc vero dũ ipſa cuiꝰ
uerbis turpiter conſenſus domatur do
loꝛe periendi ⁊ nos in terra laboꝛamuſ
⁊ cum magno dedecoꝛe ſuperamur ab
omnibus:que nos ↄmouere ac ꝑturba
re potuerunt. Itaq; nolumuſ ab hoibꝰ
vinci ⁊ irã nõ poſſumꝰ vicere. turpi
tudie qͥd exacrabiliꝰ dici põt: fateamur
hoĩeʒ h ce qõ nos ſumꝰ qui tñ ⁊ ſi ha⸗
beat vitia nõ eſt tamen ipſe vicium.quã
o igitur honeſtius hõ nos vincit q; ui⸗
tium Quis aut dubitet innane vinuʒ eẽ
inuidentiam qua neceſſe ẽ toꝛqueatur:
⁊ ſubiiciatur qui non vult in calibus vi
ci. Melius eſt ergo ut homo nos uin/
cat q; iundentia uel quodlibet aliudvi
ciuũ. Sed nec ab hoĩe uinci põt qui uitia
ſua uincit. Nõ enim uincitur niſi cui eri
pitur ab auerſario quod amat: Qui g a
mat id ſolũ ꝙ amanti eripi nõ poteſt.il
le indubitantes inuictus eſt: nec ultra
cruciatur inuidia. Id.n.diligit ad qð di
ligendum ⁊ percipiendnm quãto plu/
resuenerint tanto eius uberius gratu
latur. Diligit eni deũ ex toto coꝛde ⁊ ex
tota aĩa ⁊ ex tota mẽte:⁊ duigit ꝓtimũ
tanqᷓ; ſe ipſũ.non ergo illi inuidet vt ſit
qð ipſe ẽ:ſed imo adiuuat ⁊ quatu poõt

nec põt amittere pꝛoximũ quẽ diligittẽ
qᷓ; ſe ipſũ:quia neqʒ in ſe ipſo ea diligit

que oculis ſubiacẽt aut nlijs coꝛpoꝛii ſẽ
ſibus.Ergo apud ſemtipſũ hʒ quẽ què
diligit tãq; ſeipſũ.Ea aũt ẽ regula dilec
tionis ut que ſibi uult hõ pꝛouenire: et

illi uelit ⁊ qui accidre ſibi mala n uult

⁊ illi nolit. Panc uoluntatẽ erga omẽs

homines ſeruat:nam erga neminẽ opã
unm ẽ malum ⁊ dilectio pꝛoximi malũ
nõ oꝑatur.Diligamus ergo nt pꝛecptũ

ẽ ẽt inimicos noſtros:ſñi uere innicti eè
uolumus nõ enim ꝑ ſe ipſuũ qᷣſqᷓ; hoiuʒ
inuictus ẽ:ſed per per illa ĩcomutabilẽ

legẽ:cui quicunq; ſeruiunt ſoli ſunt li ,/

beri.ſic enĩ eis qui viligunt auferri non
poteſt. Que res una inuictos facit ⁊ per
fectos niros:nam ſi nel ipſam hbomieiu
bõ dilexerit: non tanqᷓ; ſe ipſũ ſed tanqᷓ;
iumecntum uel belluas aut aniculã pic⸗
tam uel garulam.i.ut ex eo aliquid tè
poꝛalis uoluptatis aut commodi capi
at ſeruiat neceſſe eſt nõ homini ſed qð
ẽturpius tan fedo ⁊ ð ſtabili uitio:quo
non amat hominẽ ſicut hõ amandꝰẽ.
quo uicio dnante uſq; ad extremà nilꝗ
uel potiꝰ moꝛłẽ dedncit᷑. Sʒ nec ſi qᷣdẽ
ab hoiĩe hõ diligẽdꝰẽ: ut diligut᷑ carna⸗
les fres:uel filij uel coniuges:uel quiq;
cognati uel affines aut ciues.nã ⁊ dile⸗
ctio iſta tẽpoꝛalis ẽ nõ.n.nllas tales ne
neſſitudis hẽremus qͥ naſcẽdo ⁊ moꝛiẽ
do contingunt.ſi natura nr̃a in pceptis
2 imsgie dei manẽs.in iſtã coꝛꝛuptiõeʒ
ñ religaret᷑. itaq; ad pᷣſtinã pfectãq; na
turã nos ipſa vitas uocãs.pᷣcipit ut car
nali ↄſuetudini reſiſtamꝰ:Docẽs nem
nẽ aptũ eẽ regno dei:qui nõ iſtas car⸗
nales neceſſitudines oderit: neq; hoe
cuiq; in humanum uideri debet: Ma/
gis enim eſt in hũanũ non amare bomi
nem ꝙ hoimo eſt. ſed amare ꝗ filius ?

Hotee
dea pel
ſepertn
nöͤpen
umker
noil
Neria
nemo
mur
camt
lean
am

Miin
tie
vi
m

4

itm

tal
i
cont
Poln
inms
4n
gi
„
Gntns
joun
in
n
6
GN

Uch

☛

1

poc ẽ enim nõ ĩ eo amare illud qð ad
deũ pertinet: ſed amare illud quod ad
ſe pertmet. Quid ergo mir ſiad regnũ
nõ peruenit:qui nõ cõmunẽ: ſed pꝛiua
tam rem diligit. Immo vtrũq; ait qſpidã
imo illud vnũ dicit dus. Dicit veriſſime
veritas. Nemo põt duob dñis ſeruire
nemo.n. põt perfecte diligere quo voca
mur:niſi oderit vnde reuocamur. Uo⸗

camur ãt ꝑpfecte ad naturã bumana dq q

lẽ ante peccatũ noſtrũ de fecitPeuo
camur ãt ab eiꝰ dilectione: qua peccan
do meruimꝰ. Quare oderimus opo:tet
vñ vt liberemur optamꝰ. Oderimus er
go tẽpoꝛales neceſſitudines ſi eternita
tis charitate fragramur diligat hõ pxi
mũ tanqᷓ; ſeipſũ Certe enim ſibiipſi ne
moẽ pater aut filins aut affinis: aut ali
quid huiuſmodi:ſed tm̃ hõ. Qui ergo di
ligit ali quẽ tãqᷓ; ſeipſũ hor ĩ eo oʒ dilige
re quodipſe ſinbi ẽ: coꝛpa vo non ſüt qoö

nos ſumus. nõ ergo ĩ boie coꝛpus é ex
Uglet. n. ad

pectandũ ant deſiderãd
hoc ẽt quod pᷣceptũ ẽ

ò cõcupiſcas

rẽ pꝛorimi tui Quaꝑꝭ quiqs in ꝓximo

aliud viligit qᷓ; ſibi ipſe ẽ nõ eiʒ diligit
tãqᷓ; ſeipſu. Ipſa igit᷑ notura humana ſi

ne caraali conditione diligẽda e: ſiue ſfir

perficienda ſiue perfecta. Oẽs ſub vno
ðᷣo patre cognati ſunt qꝗ eũ viligunt et
faciunt volũtatẽ ipᷣius ⁊ iuicẽ ſibi ſunt

2 patres cũ ſibi cõſulũt:⁊ filij cũ ſibi ob
tẽperãt: ⁊ fratres maxime:qͥ eos vnꝰ pᷣ
teſtamẽto ſuo ad vnã bereditatẽ vocat

Quapꝑꝑ eur iſte nõ ĩnictus ſit hominem
diligẽdo: cũ n eo nihil pꝛeter hominez

diligat.i.creaturã dei ad ei imagineʒ ſfa

ctam nec ei poſſet deeſſe pfecta natura
quã diligit: cũ ipſe perfeciꝰc. Sicut eniʒ
vbi gra: ſi qſq; vilſgat canẽtẽ non hunc
aud illud:ſj tatü bene caͤtatẽ quẽlibet:
cũ ſit cãta toꝛ ipſe perfectꝰ. Ita vult oẽſ

tales eẽ vt tu ei nõ deſit quẽ diligit: qr

ipſe bene cantat. Nã ſi cuiq; inuidet be
ne cantanti nõ iã iliud diligit: ſed laude

aut aliquid aliud: quo bene cãtdo vtt
peruenire: ? põt ei minui vel auferri:ſi
alius bene cantauerit. Qð vi ergo inui
det bñ cãtãtiñ amat bñ cattẽ:ſed rur⸗
ſuſ qꝛ eo indiget ñ bene cantat:qð mul
to accomodaàti oe bñ viuente dici põt:
2 innidere nulli põt: quo eni perue
niuut bene vinẽtes: tantüdẽ ẽ oib: nec
vniꝰfit cũ plures habuerint: ⁊ põt eẽ tẽ
pus quo bonus cantoꝛ cãtare nö decẽ
ter queat ⁊ idigeat voce alterius: qua ſi
bi exhibeatur quod diligit tãc; ſi alieu
bi cõuiuetur dbi eum cantare turpe ſit.
ſed deceat audire catãtẽ. Bene ãt vine
re ſemper decet:quare qſds boc diligit
2 facit nõ ſolum nõ iĩuidet imitantibus
ſed eis ſe pꝛebet libentiſſime atq; buma
niſſime quãtũ põt:nec tamè eis idiget.
nã quod in illis diligit.in ſeipſo hʒ totuz
atq; perfeciũ:ita cũ viligit pꝛoximũ taͤqʒ
ſeipſum nõ inindet ei:qꝛ nec ſibi ipſi 5
ſtat ei qð põt:qꝛ ⁊ ſibi ipſi nec eo ĩdiger
qꝛ nec ſeipſo tm̃ deo indiget:cui adherẽ
do beatus ẽ. Nemo ãt illi eripit deuz. il
le autẽ veriſſime atq; pfccte certiſſime ĩ

uictus hõ ẽ qͥ coheret deo non vt ab eo

aliqͥd boni extra mereatur: ſed eni nibil
aliud ; ipſũ herere deo bonõ ẽ. hic vir
qᷓ;din ẽ ĩ hac vita vtitur amico ad repen
dendaʒ gratiam. vtitur inimico ad pati
entiã. Utitur quibus poteſt ad banefi

centiam vtitur ombibus ad beniunolen

tiam: ⁊ q;;ᷓ tẽooꝛalia non diligat: pſe
recte vtitur temporalibus:⁊ pro eornʒ
ſorte bomibibus cõſulit: ſiequaliter nõ
poteſt omnibus. Quare ſi aliquem fa
miliarium ſuoꝝ promptius qᷓ; quẽlibet
alloquit᷑ nõ eũ magis dililigit: z ad euʒ
ad eum habet maiorem fiduciam ⁊ aꝑ

De

tioꝛẽ tẽpoꝛis ianu. Lractat enim tẽpo

ri deditos:tanto melius quãto minus
ipſe obligatus ẽ tempoꝛe:cũᷣ itaq; oĩbꝰ

nit. Que delectat libertas: ab amoꝛe

quos pariter diligit pꝛodeſſe nõ poſſit: ſubditus hereat: plus eü diligẽdo i; ſe⸗

niſi coniunctioꝛibꝰ ꝓdeſſe malit inniu/
ſtus ẽ᷑: animi ãt coniunctio maioꝛ ẽ q;
locoꝛũ aut tẽpoꝑ:quibus ĩ boc coꝛpo⸗
re iungimur:ſed ea maxima ẽ que oĩbꝰ
pꝛeualet. Non ergo iſte affligit᷑ moꝛte
cuiuſq;:qm̃ qui toto aĩo deũ diligit:no
nit nec ſibi perire quod ðo nõ perit.De
nus ſt dnjs ẽ ⁊ viuoꝛũ ⁊ moꝛtuoꝛũ:nõ cu
ſuſq; miſeria miſer ẽ:qꝛ nec cuiuſqᷓ; iniu
ſtitia fit iniuſtus:⁊ vt nemo illi iuſticiiõ
⁊ deũ ſic nemo auſerret beatitudinẽ:⁊ fi
aliquãdo foꝛte alicui periculo vel erro
re vel doloꝛe cũmouet᷑:vſq; ad illiau⸗
xiliũ:aut coꝛectionẽ aut cõſolationem
nõ vſq; ad ſuã ſubuerſonẽ valere pati
tur. In oĩbꝰãt officioſis laboꝛibus fu/
ture quietis:certa expectatiõe nõ frãgi
tur.Qaid n.ei nocebit:qͥ bene vti ẽt ini⸗
mico põt:Eius.n.pꝛeſidio atq; munim
to inimicittias nõ ꝑtimeſcit:cin pꝛece/
pto ⁊ dono oiligit inimicos: huic vero
in tribulationibꝰ partũc nõ cõtriſtari:
niſi etiã gaudeat ſciens ꝙ tribulatio pa
tientid oꝑat᷑:patiẽtia ppatione᷑: ꝓbatio
ſpem:ſpes ãt nõ cõfũdit:qm chaitas di
diffuſa ẽ in coꝛdibꝰnr̃is:per ſpũʒ ſcũʒ q
datꝰ ẽ nobis:qͥs huic nocebit.quis hũc

aſperis qͥd ꝓfecerit diſcit.Cũ.n. mutabi
liũ bonoꝑ adeſt copia:nõ eis cõfidit: ſſj
cũ ſubtrahütur agnoſcit: vtrũ ceperint
eũ:qui plerũq; cũ aſſũt nobis putamꝰ2

re noſtro aderat:qð ſine ooloꝛe diſce-

dit: videt᷑ ergo vincere cũ vicatur: qꝛ ſu
ꝑando ad id peruenerit: ꝙ cum dol ꝛe

ꝗs cedẽdo ad id ꝑuenit:ꝙ nõ amutu ĩ ⸗/

iplü ⁊ hec perfecta iuſticia:qua potiuſ
potioꝛa. æ minꝰminoꝛa diligamus. Sa
ptetẽ anim atz perfectꝗ talẽ diligat:q̃/
lé ul videt: nõ ſtult talẽ:ſed qꝛ eẽ per
fecta t ſapis põt quia nec ſeipſũ debet

ſtultũ viligere. Nã q ſe diligit ſtultum:
non ꝓficiet ad ſapientiam nec fiet quiſ

i qualis cupit eſſe niſi ſe oderit qualis
.ſed vonec ad ſapiẽtiã gfectionẽq; ve

niat:eo aĩo lerat ſtultitia pꝛoximi quo
ſua ferret:ſi ſtultus et ⁊ amaret ſapien
tiã. Quapꝑꝑ ſi ⁊ ipſa ſuperbia vere liber

tatis: ⁊ veri regni vmbꝛa e: ⁊ per ipſam

nos cõmemoꝛat diuina puidẽtia: quich
ſignificemꝰ vicioſi ⁊ quo debeamꝰredi⸗
re coꝝecti.Jd vero cũcta ſpectacula:et
oĩs illa que appellaf curioſitas:qͥd aliꝰ
querit qᷓ; ðò reru:cognitiõe leticrã. Quid
ergo adimrabiliꝰ: quid ſpecioſius ipſa
veritate:ad qua oĩs ſpectaoꝛ ſe eupere
confitet cũ vehemẽéter ne fallat inuigi⸗
lat. ⁊ inde ſe iactat hiqͥd acuti ceteris: ?·
viuacius ſpectãdecognoſcat ⁊ iudicet.
ipfũ deniq; pꝛeſtigiatoꝛc᷑: nibil aliud q;
falſa pofuéctẽ diligẽter ituètur: ⁊ cau -/
tiſſime obſeruãt ⁊ ſi eludutur: qꝛ ſuem
non poſſũt:illiꝰdelectatur ſciẽtia q eos
ſubiugabit hoĩeʒ: qͥ pſperis rebꝰ pficit eludit. Nã 2 ſi ille neſciret ꝗbꝰauſis ſal
lat ituẽtes: vł neſcire crederet: pariter
errãſi nullus plauderet. Si qᷣs t de po
pulo vneũ depꝛehẽderit maioꝛem illo
laude mereri ſe pntat.nõ ob aliud: nii
P nõ ea viligam · ſed c abeſſe ceperit qʒ oecipi falliq; nõ potuit. Si t multj
inuenimquid ſum:hoc eniʒ ſine amo aptiꝰſit. nõ ille laudat᷑: ſed irridet cete/
ader ri qui talia depᷣhẽdere nequeũt.Ita ois
palma cognitiõi dat᷑ ⁊ artificio ⁊ cõpie
hẽſioni vitatis:ad qnã nullo mõ ꝑueni
amiſſurus c: ⁊ vincit cũ vinci videat᷑ qͥunt qͥ foꝛis eã qruũt. Iaq; ĩ taãtas nugas

—

mutabiliũ rerü libere eẽ appetat:2 quẽ
regnare delectat: vni oĩuʒ regnatoꝛi vo

Lirpt

ſiaaſte
oen
m vdi
micon

perremnt

nur.
laleſe
lareal
ratiot
in
lcitan
chri⸗
um
booan
curri
ſedne
getibi
anul
les mu
ſnt. A
mpu⸗
finita
Vnata
ſiſü
liateb
taſmnat
cogiv
auciat.
eqdr
Kilil
eli⸗
gren⸗
lacene
luien
blege
lurſus
amed
luem
Prer
nd
ui
ſe

Mif
tung
ifung
pmg
mntr
dilri⸗
ugt
nſ
tatet
ſntatt
matemn
rr
iki
rt
ſnde
e
W
Sü
nh
it
i
i
c

religione
9 turpitudines merſ ſum vt ſterrogan
ti qͥd ſit melius verũ vel falſũ.oꝛe vno re
ſpõdeamꝰ.verũ eẽ meli iocis ⁊ ludis:ta
mẽ vbi nes vtiq; nõ va ſz ficta delectat
multo pꝓpẽlius ; pceptis ipſiꝰ veritatis
peremus erroꝛe uia uro inditio ⁊ puni
mur.aliud röne appꝛobates. aliud voni
tate ſectãtes. Lãdiu t ẽ ludicrũ ⁊ iocu
lare aliqᷣd q;diu nouim cni veri cõpa
ratione rideat᷑. Sed oiligẽdo talia exci

dimꝰa vo. ? nõ lã inuenimꝰ.quaꝑ rerũ
icitamẽta ſint. Quibus tanqʒ pᷣmis pul
chris inhiamꝰ ⁊ ab eis recedẽtes ãple

xramur nr̃a fataſmata. N redeũtib no

bis ad ĩueſtigãdã vitatẽ:ipſa ĩ ninere oc
currüt: 2 nos trãſire ſinunt nullis viribꝰ

ſed magis iſidiis latrocinãtia nõ ĩtelli
gẽtib qʒ late pateat qð dictũ c. Canete
a ſimulachꝛis. Itaq; alij per inumera bi
les mudos vaga cogitatione volũtati
ſunt. Alij ded eẽ nõ poſſe miſi coꝛp igne
uʒ putauerũt alij cãdoꝛcẽ̃ lucis imẽie.x
ifinita ſpacia vſq; quaq; poꝛꝛectum. ex

vna tatũ ꝑte quaſi nigro quodà cuneo

fiſſũ:dno aduerſa regna opindtes: ⁊ ta

lia rebꝰ cõſtituẽtes pꝛicipia:cũ ſui fan
taſmatibus fabulati ſiłequos ſi iurare
cogã vtrũ bec vera eẽ ſciant:foꝛtaſſe nõ
audiãt:ſed uiciſſim oicant.Lu igit᷑ oſtẽ
de qͥd verũ ſit:quidꝰſi nihil rñderẽ.niſi
vt illã lucẽ querãt qua eis apꝑet ⁊ cer
tũ ẽ aliud eẽ credere:aliud ĩteiligere iu
rarent ⁊ ipſi nec oculis videri poſſe iſtã
lucẽ.nec cũ aliqua locoꝝ vaſtitate cogi
tari ⁊ nuſq̃̊ʒ nec pᷣſto eẽ querẽtibꝰ:⁊ ni
bil ea certius atq; ſereni inueniri. Que
rurſus oĩa que de hac luce metis nunc
a me dicta ſũt, nulla aliqua quã eadem
luce manifeſta ſũt. Per hãc ergo itelli⸗
go vera eẽ q̃ dicta ſũt:⁊ hec me itellige
re ꝑ hãc rurſus itelligo:⁊ hoc rurſus et
rurſus ẽ: cũ qᷣſq; ſe aliqᷣd itelligere intel
ligit ⁊ idipſũ rurſũ ĩtelligit ĩ ifmitũ ꝑge

re itelligo. Et nulla hic es ſpacia cuinſ⸗

gquã tumoꝛis aut volubilitat] ĩtelligo.
Et nulla bic eẽ ſpacia cninſquã tumoꝛiſ

ant volubilitat itelligo. Intelligo etia
n me poſſe itelligere niſ viud: ⁊ me vi
nacioꝛẽ itelligẽdo fieri itelligo certius.
Eterna.n.vita vitã tẽpoꝛalẽ viuacitatẽ
ipſa ſnpet:nec qͥd ſit et᷑nitatſ niſ ĩtelligẽ

do cõſpio.mẽtis qppe aſpectu oẽm mu
tabilitatẽ ab eternitate ſeiungo.? ĩ ipſa

eternitate nulla ſpacia tpis cerno: quia

ſpacia tpis:qꝛ pᷣteritis ⁊ kuturis rerũ mo

tibꝰcõſtãt. Nibil at pᷣterit ĩ eno ⁊ nihil
futurũ cẽ.qꝛ ⁊ qð pᷣterit eẽ deſinit.⁊ qð
futurũ ẽ nõdũ eẽ cepit. Eternitas àt tan
