Gb658_fol
author: Hus, Jan

. X — H .
„
*
7
—
„
.
*
—☛
. R 2
— —
V —
.
— 4
— —
2&
M
. ☛ — *
—
— . *
2
◻
O
9—
◻
—
G
2
7
+R —
△ —
—
S=S
00 —
—
—
N— =—
— —
—
0 —
V S=
—
△ —
— —
= —
/
2
S

— — —
- — — — *„ 2 8 ——
Ml 2 f.. ... =
. erEE E
4
.
₰
.
=
„. —
.
7 N
„*
„
D
6
—
„ .
1
.
. 2
.
7 1 —
* *
.
.
. .
* „
.
— 4
„₰ 5
.
—
. 9 —
– „

4
N 5
D N —
RKSsZr r
.
”M

õ

.
SS JM
ð RYZU

*

†

— ——

„

. .
N
„
“
4 .*
. „
7 „
„

. 4
7 4 3
5 7. 4

1 4. 4 4 7 * 5 2
3 S“ 4 ”””äl 4 “” ⸗ Ss äl 4
2 . 5 5 ð 9„ 2 2 W 2 S * “ 8

–

IIrrigium geſta Cniſti

N cipio erat verbũ. et verbuů

erar apud deũ · er deus erat ver:
bum Cum auũt per verbũ omĩa

facta eſſent in creacõeſactũ eſt

verbũ caro. vt o

eſſer deſponſata virgo maria io

ſeph Math pmo Miſſus eſt an

Selus gabriel a deo ad virginẽ
deſponſatã dicens Ecce ocipies
Que rñdens Ecce ancilla dñi 2
Concepit de ſpũ ſctõ Luce ᷣmo
Quã cũ ĩ ueniſſet ioſeph hñtẽ in

vtero de ſpũ ſctõ · voluit occulte

dimittẽ eam Sed hec eo cogi⸗
tante aꝓparnit ei angelus dicẽs
Joſeph fili dauid noli timẽ acci
pẽ mariam ↄinugem tuã Math.
Bmo Eo tempe exyt edictuma
ceſare auguſto vr deſtribet᷑ vni
uerſus oꝛbis Ob quã deſtripcõeʒ
ibant ſinguli in ciuitatem ſuam
Aſtencdit aũt ioſeph cum maria
deſponſata ſibi xxoꝛe in berbleẽ
vbi vᷣgo pepitx & natũ in p̃ſepio

reclinauit llu ii· Eadẽq; nocte

angelus paſtoꝛibus aꝓparuit nũ
ctians eis gaudliũ magnũ natũ
ſtz ſaluatoꝛe m mũdi qui venien
xes in berblehem ↄgnouerũt de

a p ip̃m fient
in recreacõe Johis pᷣmo Cũ aũt

verbo quod dictum erar eis Iu
ii · Et poſt dies octo circũciſus
eſt puer · & vocarum eſt nomen
eius iheſus Lu · ii · Tranſactis
aũt diebus quinq; a circũci ſiõe
venerũt magi ab oꝛienrte in ihe
ruſalem ꝗrenres vbi eſt qᷓ natus

eſt rex iudeoꝛum. Ibiq; edocti

a ſtribis ꝙ in berhleem naſtiru⸗
rus eſſet xp̃us· profecti ſunt in

berhleem ductu ſtelle qua vide:

rant · & inrrantes domũ inuene
xvũt puerũ cũ maria matre eius
et ꝓcidentes adoꝛauerũt eũ.&
aꝑtis theſauris ſuis obrulerũr ei
mũera aurum thus & mirꝛam⸗
Math · ii· Completis auũt diebꝰ

purgacõis marie. ſymeon vir iu

ſtus qui rñſũ accepar a ſp ſctõ
non viſurũ ſe moꝛtem niſi priꝰ
vider xp̃m dñi Cũ in duxiſſent
puerũ ĩ tẽplũ ꝓntes ei⸗ accepitx
eũ ſymeõ ĩ vlnas ſuas dicẽs Nuũe
dimittis dñez Lu.ii· Et cum
EPacta eſſent ea que ſedᷣm legem
eſſent implẽda reũnſus eſt ioſepł

cum maria & puero in nazareth

lLu · ii · Tunc apparuit angelus
ioſeph dicens ⸗Surge & accipe
puerũ & matrem eius & fuge in
egyptũ · ᷣ eſto ibi vſq; dã dis
cam xibi · fururum eſt enim vr
*deln⸗

pueros qui erant in bethlehem

herodes querar Fuemm ad per⸗
dendũ eum · qui con ſurgens ſe
ceſſit in egyptum Marthei ii ·

Eo tem Pe occidit herodes oẽs

rabatur plenus ſapiencia Luce.
ii⸗ Cum autem factus iheſus eſſz
annoeum duodecim aſtendit in

ſaducei · & eſſei Opariſei ppilai Pn⸗
teria carta quibus decalogus
erat deſtriptus in brachys & in

frõte & ſpinas i in fimprys gẽbãt
Defũctoʒ; aĩas in alia coꝛpoꝛa

vipaxe Mathei · iii · Lu· iii · Ex
tũc interzogauerũt eũ iudei Si
eſſet Xp̃s vel helyas vel Aphera-
qui dixit ſe vocem clamãtis in

et in omnibus finibus eius ab vſcq; ad rerectõz ĩᷣnſire dicebãt — 1
ymatu & infra Mar· ii· Mans Wad acei negabãt refrectõz put
ſit autem ioſeph cũ puero & ma tantes aĩlas cũ coꝛpibus interie a
E h W memnsr tre eius in eg ypto⸗ vii⸗ annis Eſſei vitã a qſi monachi iee C2 1 vr
et tandem moꝛtuo herode moni aiĩas omẽs a pñcipio creatas pro K.o
tus ioſeph per angelũ redyt in tẽꝑibus in coꝛpandas · hos cẽs H 1
nazareth cum maria & puero- arguebat ioßes dicẽs Genimſa —
Duer autem creſte bat & confoꝛ

ihrem cum parentibus ad diem mrn deßto Joh po Tũc ihs incipi
feſtum remanſitꝙ; in ibrm & o ens qſi ãnoax,xxx venit a Jals⸗s⸗ —
non vↄg nouerũt parentes eius lilea & baptiqatus eſt a iobane vep

nuentunſ ʒ poſt triduũ ſedens

zareth ſubditus illis Ibicp pro⸗
ficiebat etate & ſapĩa coꝛã deo

K 1 2*ν illis p̃dicauit iohes bapt. pnĩaʒ

inter doctoꝛes vbi dixit ei ma-
rer Fili quid feciſti nobis ſic·de
ſtenditq; cum eis: & erat in na

er homibus Luce · ii· In diebus

fæ -i in remiſſionẽ pctõxt: . baptiſa

et apti ſũt celi.& voyx pris audi
ta eſt Mat. iii mar iii⸗ Lnce
iii. oſt ho hoc vidit io hes ibeſum
ambulantẽ & dixit Ecce agn?
dei Jo⸗· p̃o q& audiẽtes duo dĩỹ

ſtipłi · vn andreas ſecuti ſũt eũ

et ad Auxir frẽm ſun ſymonem ;
Cui dñs impoſui uit nomẽ cephas
g8 interp̃tat perrus Jo pBoſEr

pat Matiii: mar pᷣmo Lu ambulas ißs i § iuxta mare Sallilee 2
el welt eate ui· Eo tempe erant tres ſecte vocauit ſe8e pe · & an de naui⸗ En.
o E*⸗ iudeoꝝ a ↄmuĩ vixa hominũ & Et iaco. & iohᷣ. de alia naui aui .
opinione diſtantes pbariſi . telickis omibus Keuꝛi ſunt e.

. . JJMBM 1111

Mat. Mar xmojn craſtina
aut die ĩuenit phili pPũ · et diy ir

. ei ſequè me. & ſecut? eſt eũ· 8
. adduxit nathanaelẽ Jo. po Die
aut · iii · facte ſut nupeie in cha⸗
—Ppr- na Sallilee vbi ↄũ tit ihus aquã
NXA— in vinũ . qð fuit iniciũ ſig noʒ

imo paſtha aſtẽdit ieroſolimam
& eiecit emẽtes & vendẽtes de
Pyt-= tremplo Schri iiſ( Cu aũt ambula
ret in die iuxta mare gallilee 8&
rurbe irꝛuerent in eũ: & aſten⸗
M dit in nauiculã ſymonis· & do⸗
cuit de nauicła turbas: & dixit
́MU pet ro vt relay aret rethia in cap⸗

turam. qui ↄcluſa multitudine
piſtiã ꝓcidir ad genua eius di:
cens Eyxi a me quia homo pcto⸗

)= — * ſum dñe Lu. v Poſt hec vonir

See dheſus in nazareth vbi die ſabati
8 legit in yſaia Spũs dñi ſup me
AL Lu iiii Poſt hoc iuit in gallileã
Ner diſtipuli eius baptizabant
1 Haptiʒabar aũt iohãnes in here
mmnn iuy ta ſalim & mittebat mi⸗
. xos ad iheſũ Vñ diſtip uli io bis
turbati ſunt ĩuid ia quos redar?:
R — „Zuit dicens Illa opꝛter creſtere
4 R . dob i . iii: ſcũc arguebat Perodé
ter5 3 Joß. ꝓpter herodiadem grerea
. in car.vrauit eũ herodes Mar.

, lim a Pre 5dicans Pmfam agite cw- rj P-r SD

ei? publite factoꝛe Jo. i, n PEA

nocans diſtipulos docuit eos di

ſpum in mᷣm Mar. pmo Lu.

offebãt ei infim 8&ρ ſanabar oẽs S⸗ —

xiiii Marci. v uod audiens .l. ,
iheſus reliq; iudeam .· & abyr in C. ( ℳ
allileã & habitauit in caphar:
naũ in finibus zabulon & nepta

Mat iiii Mar. primo Er hica y ⸗
fuit annus dicacõis ſue Ppmus . ge .
in quo cũ ſeꝗqrent᷑ eũ turbe mui do H
te· aſtendit in montem & ad:

”M

cens Peati pauxes Mat v.
Lu. vi · Ibidẽ fecit magnũ ſᷣmo
nẽ · cepitq; diſtipulis vt predi
carent.& dedit eis ptãtem ſpũs
in mũdos eiceé & curandi lang⸗
unoꝛes Mat. vi. & vü⸗ S·x —
ſaou: aut deſtendiſſer de möte cu TrWDτι1ν. 1.
rauit le pſũ · cui ait· vide nem 2 yrin
dixeris Math viii · Mar i.· „
Lu: v Et cũ intraſſet caphar ⸗ . Pr
nau ſanauit puerũ centurioniss „»
Mar viii Lu vii Jl bidẽ in Sir 4,„
greſt 18 ſynagogã eiecit ab hole
iin iſ Et p Prin⸗ egrediens de ſy!) Yor⸗
nagoga in t uit in domũ petri & DM
ſanauit ſocrum eius Mat· viii
Mar u · Lu ii Inde intrauit 1-4, 7
inciuitatẽ naym & ſuſtitauit
añ poꝛtã filiu vnicũ matris ſue
Lrvii Extũc exyt ſmo ð illo ex⸗ Rca¹ 1..

à iii

9

=

In. 24

P 5 *

⸗

g.

, —

G, *

1Prr ◻

Mar. vin mar ii. Luce. iiii

F *2 Bes = autem eũ quidam pha

eus vt manducarer cum illo⸗

Er ingreſſus domuũ diſtubuit il ibi

mulier peccatrix acceſſit cũ ala⸗
baſtro vngenti Et ſtans retro
ſecus pedes ibeſu: lacrimis ce⸗
pit rigare ibicq; · dimiſſa ſunr ei

ſit vn⸗ ſtriba dicens Magiſie er

as brt· filius aũt homĩs non ha

bet vbi reclinet caput ſuũ Mar
PPe — viii Lu ix Alteri vero dixi

lequẽ me· Ar ille dimitrite me
ſepelire parrem meũ Mat: viii
Luce · ix ercius vero air: ſe
quar te ſed mitte me nũctia:
re bys qui domi ſunx Cui dñs
Nemo mirxrens manũ ſuã ad ara

rrũ Luce · ix Cuc aſtendit in

— —

3 nauickam & dozmiuit ſed o⸗ra
rempeſtare excitatus eſt a diſti
pulis & impanit ventis mari
et facta eſt tranquilliras magna

1,

Mar viii mar⸗ iii. Luce. vin

1 Cůa aut veniſſer rranff rerũ in re
gionem SZeraſenot occurꝛerunt
ei duo arꝛepricy Matrhei · viii⸗
quoꝝt vnus adozꝛauit eum dicẽs
Quid nobis 8& ribi iheſu ſili dei
venſti. ante tempus toꝛq 6 nos

pctã mulra Luce vi / Ex acceſ —

Eequar te Cui dñs Vulpes foue

H

Marci v. Luce. viii¶ Er en emi Rr
ſit demones in poꝛcos vnde i in
dignati rogauerũt eũ vr tranſſt
ret a finibus Marhei · viẽ
mar/ v· Luce · viii · Ille aur qui . t
curatus fuerat rog abat ipe ſum
vt ſequeretur eũ Cui dixit dñs
Vade in domũ tuam. qð fecit &
abyt i in decapolim & narzꝛauir
ſuis · ta illi ßs ſecir Mar · v
Lu .· viii/ Iheſus aſtendens e

in nauiculam redyt in ciuitarẽ

ſuam ſti capharnaũ · vbi ſanauit
Paliticũ a quaruoꝛ viris poꝛratũ
per tegulas: dimiſſum Marhei

ix · marci⸗ ii · Lu · v⸗ AIncle: auũt 128.
aſtendens in iudeam: vidit leui 2
alphei ſedentem in theolonio no
mine matheum quẽ vocauit &

ſecutus eſt Mathei·ix⸗ marci.
i⸗Luce. v/( um vero redirer 171. 4.
in Sallileam tranſiens per ſama⸗
riam venit ad pureum “ Fmo
nem habuit cum muliere ſamari

Kana Johis iiii i⸗ Ince rn.

in chana gallilee rogatus eſt a

regulo vt ſanaret filiũ cius ine·

piebar enĩ moꝛi Cui dñs: filius
tuus viuit & ſinatus eſt puer

ex illa hoꝛa Johannis. iisdedt 0 =

hec fecit leui vuiuiũ domino in
domo n ſua in A publicanis 8

4 “ = è

S ê

—–—

A

F- a. pec caroꝛibus cum iheſu diſlum
in, pentibus reprehenderũt hoc pha
riſei Mathei. ix · marci · ii · Lu
14 ce . vj/ Arguebant eciam ibi di:
ℳ. *6Nſtipulos ꝙ non ieiunarent quos
dominus excuſauit dicens Nu⸗
poſſunt fily ſponſi ilugé Ma⸗

riſeis petentibus ſi ignu reſpon
enr lum eſt a domino Gmacio pra⸗
ua & adultera 2 ¼ Et addidit
dominus de regno auſtri in
mũdo ſpiriru Mathei · xii. Lu
cexi ·¶Cunc extollens quedam
mulier vocem de turba dixit ·
Heatus venter qui te poꝛrauit·

„ EeEi iſEr cum quererẽt eum mater
et fratres eius aĩt· quicumch fa

dens manũ ſuper diſtipulos di:
xix · hic ſunt᷑ fratres mei Mar:

xii · marci· ii. Luce. viii⸗ Er

goge nomie yayrus acceſſit · &
pro ſilia interceſſit Mathei · ie

iret ad ſuſtitandum eam mulier

L. gquedam ſanguifluat tetigit fima⸗
briam veſłimenti eius & ſanata
eſt Marhei ix ⸗· marci · v· Lu ·
viii · Poſt hoc ingreſſus domum

Tunc dominus quinymo Luce

cit voluntatem 2 ¼. Et exten⸗

thei · ix · Iq uce.v Ppoſt hoc pha

adpuc eo loquẽ te princeps ſyna-⸗

marci · v · Luce viii · Er cum

moniacum a demonio liberauir

achiagog filiam eius ſaſti⸗ eFrr ore
tauit Mathei . ix . L-uce · viei
marci; v. ſnde ve venit in domi
ſuam nazareth. & duos cecos
illuminauir Murumeciam de⸗

L R

Marhei. ix. Cum autem lau⸗ 828 „. 8-rr ,
daret eum turba phariſei dice: dice⸗ —
bant In beelzebub principe 2*.
Marhei ⸗ ix marci iii. Luce
xi uod mtipl citxer redargir
domin? loquens de regno diui⸗
ſo & de cuſtode foꝛti armati
Marhei · xii · marci iii. Lu.
xi · De peccato quoc; blaſphemie
in ſpiritum ſanctum · & de ax
boꝛe & theſauro bono & malo *
poſuit parabolam Mathei xii⸗

Se P
* 1 1

Doſt hoc i intrauit in qdam c cai Pt 2 .— „,

——

ſtellum & młr quedam martha

noĩie accepit illũ in domũ ſuam

vbi martha mſtrabat Maria au
txẽ ſoꝛoꝛ eius verbũ illius audie:
bar Lu⸗ x Cuc aut cũ iohes „A. 5
aud iſſer in vinculis opa xp̃i mi⸗
ſir ad eũ dnos ex diſtipulis ſuis
dicẽs Tu es ꝗᷓ ventu· es an aliũ
expectamꝰ. vbi ↄmẽdabat dñs
io hem młtipłr vocãs eũ pluſquã
Wherã · & angelũ ante faciem

ſuam miſſum St inter natos

muliey e eo maio⸗ non ſurꝛexit .

⸗;?

Matbeixi: Lu. vii ,oſt e.

deſ ĩignauit dominus & alios ſep

tuaginta duos diſtipulos mi:

ſit eos binos & binos ante fa:
ciem ſuam Luce: x: gui reuer

ſi cum gaudio dixerũt domine

demonia ſubiciũtur nobis in no
mĩe tuo quibus ait Nolite Zau
dere ſuper hoc: ſed quia nomina
veſtra ſtripta ſunt Luce. x
Tunc exultauit dominus dicẽs
Conſiteoꝛ tibi domine parer ce⸗

li & rerꝛe quia abſtondiſti hec a
ſapienribus 2 Mathei ix. Iu.

x poſt hoc ſtatim in ſabat ho fa

ctum eſt⸗ cum tran ſieret domi⸗

nus perſata diſtipuli euellebant
ſpicas & manducabant quos cũ

arguerẽt phariſei:excuſauit eos

dominus Mathei xii marci · iii

Ob quod faciebant phariſei cen

ſlium aduerſus eum quomõ en

vgderent Mathhei ; xii. Lu. vi⸗
Sciens aũt ihus ex iuit in mon⸗
tem oꝛare vbi ꝑ noctauit in oꝛza

cõe Lu vi · Mane auũt facto vo
cauit diſtipulos ſuos ꝓgrys no⸗

mjbus quos elegit apłos Sedẽ

req; eo ſecus mare vgregatec;
ſũt ad eũ turbe aſtendens in na
niculaã woluir illis in ꝓabolam

ſemĩantis ben nuũ ä ſemem cui⸗ ſuy

ſemianir inimicus zizaniã Marx

iii · Mar · iii · Statĩq; poſt hoc

Woſuit parabolam de fermento
abſtondiro in tribꝰ? ſatis farine
Mar⸗xiii · Lu · xiii · Et cũ di
ſtipulis qᷓrentibus cur in Paboł
loãrerur Añdit vt videntes nõ
videant. & expofuit eis pabolã
ſemĩantis Mat xiii · Mar iiii
Lu· viii. Doſt dimi ſir turbas &
venit in domũ ·˖ & expoſuit diſti
pulis pabolã ziʒanioz? & alias
Woſuit pꝓabolas de theſauro ab

ſtondito in agro · & de inuenta
et empta marSarita & de ſage

na miſſa in mari mat xiii hec
fecit ihus ãno o Fdicacõis Fmo

Nno gere GE30 enſiuir: in
parria m luam cui i dicebant cõ

patriote Vnde huic iſta ſapĩa

Nonne hic filius fabri eſt · quibꝰ
dicens Nemo gpbera acceptys
eſt in patria ſua: mat· xiii · Et
cũ ꝓpoſuiſſet eis ſil itudinem de
vigua ſareptena ad quã ſolã tem
Pe famis helyas miſſus fuerat ei
cientes eum extra ciuiratẽ dux
erunt vt precipitarent eum Lu
iii · Eo tempoꝛe miſit herodes
decollare Johannem baptiſtam.
Marci ſexro Marhei 1.ii. .

s

—

e —

— ———=

——,——

Audiuit aute m herodes famam

de iheſa dubitabat an eſſet iohes

baptiſta qui reſurꝛexiſſer a moꝛ
tuis · & ꝗqᷓrebat videre eũ Mat
xiiii · Marci · vi · Luce · ix · q uo
audito iheſus ſeceſſit in detum
et ſecute ſunt eum turbe. & fe:
cit eos diſtumbere ſuper ſenum
vbi de qich panibus & duobus
piſtibus qũq; milia hoĩm ſatu⸗
rauit mat · xiiii: mar. vi · Lu·
ix · Joh · vi · heſus vero ↄgno

ſtens quia homĩes vellent eum

facere regem Joh· vi · fugit de

aſtendit in montem ſolus oꝛare

Mat. xiii mar/vi. Luce · ix
Johannis.: vi·Diſtipuli autem
erant in mari;: & nauicula iacta⸗

batur fluctibus ad quos ipeſus

venit qnarta vigilia noctis am⸗
bulans ſupra mare Diſtipuli
vero putabant fantaſma M ar⸗
x iiti marci· vi · Tunc petrus
iuit ad eum ſuper aquas vbi vi

dens ventum volidum mathei⸗

xiiii · Cum autem iheſus aſten⸗
diſſet in nauiculam ceſſauit. ma⸗
thei · xiiii · mar. vi · Venerũtq;

ipſe & diſtipuli i in terꝛam gene⸗

zar per pe thʒaidam mathei ·
xiiii · Vbi ad tuler unt in gra⸗
baris & lectis quo rquot male

pabebat & ſanauit eos mar vi
Alrera die venerunt turbe ad
eum mirantes quomõ illuc veniſ
ſer Et omedentes cibum quem
dedit eis & mãna preferebant
quibus dicens. Ego ſum panis

viuus qni de celo deſtendi Jo⸗

vi. dicentibus ergo indeis quõ

poteſt hic nobis carnem ſuam

dare ad manducandum Reſpon

dit niſi manducaueritis carnem
ſily bomĩs Johãnis · vi. ꝓpter
quod verbum multi abierunt re

Dixit ergo ad duodecim

Nũꝙ; & vos vultis abire · Cui
Perras ad quẽ ibi mus verba vi⸗

te eterne habes Et tunc dixirt

illis iheſus Nonne ego vos duo
decim elegi &vnus ex vobis 8y

abolus eſt Jobannis. vi; So tẽ⸗

poꝛe rogauit quidam phariſeus
vt pranderet ſecum Luce. xi⸗
Et pranſus eſt ipſe. & diſtipuli
eius non lotis manibus quos cũ
phariſei aruerẽt ait dominus⸗
Quod i intrat in os non coinqui:
nat hoĩem ꝛ?᷑ St probauit eos

ibi ypocritas & tranſgreſſoꝛes
legis dei mathei xv .· marci⸗
vii. Inde abyt in fines tyri ſy
donis vbi ſanauit filiam chana⸗
nee que a demonio vexabatur⸗

Marh. xv · Mar. vii· Poſt hee
acceſſerũt ad eũ multi hñtes ſe⸗
cũ mutos claudos cecos & alios
plurimos debiles quos ꝓĩiecerũr

ad pedes eius S& curauit omnes
Math· xv · Exr exiens incle verr
? ſydonẽ ad mare gallilee inrer

medios fines de capoleos vbi

ſunauit ſurdum ò mutum St
digitos in auriculas eius ponens

er ſpuro liguam rangens & di/
cens SEffera Marci vii; Hoc ſa

cto aſtendit in ihr'm ad diem

feſtum penthecoſtes Erar aũe

probatica piſtina qñq; poꝛticos

habens· vbi ſabatho ſanauit lan

Suidu· xxx· &, viii· ãnis ab infir
ei dñs. Tolle grabatum tuũ &
ambula⸗ prerea pſequebantnr

eum iudei quia faciebar hoc in

ſabatho Iheſus autẽ rñdir eis

Pater meus vſq; modo oparur.
et ego oxoꝛ Et ſubdix mulra de
ſe & patre & antixp̃o venruro.
Judei autem querebanx eum in

rerſicere quia patrem ſuã dice:

abyr ſeeus mare gallilee in de?⸗

paucis piſticulis ſaciauit qruo⸗
milia hominũ Marhei · xv·

. . E 2 S 4

Marci. viii. Er aſtendens in
nauiculam cum diſtipulis venix

in partes magedan. vbi docuir
eos cauere à fermenro phariſeoa

Matrh · xvi · Mar · viii · Lu · xiã
t venit in pres ceſary phili p-
pi: & interꝛogauit diſtipulos
dicens · quẽ dicunt homĩes eſſe
ſiliũ homĩs Cui petrus Tu es
xp̃us ſilius dei viui Precepitq
eis ne cui dicerent ꝙ ipſe eſſer

xp̃us · & predixit eis paſſionem
er reſurꝛectionem ſuam Lu. ir

Perro vero dicente abſit a te

domine Redarguit eum domi .
nus iheſus Marhei· xvi · Mar
viii · Luce · ix · Er poſt dies ſex

Vel ſecundum lucam· poſt dies

octo Aſſumpſit iheſus perrum
iohannem & iacobum & duxir

eos in montem excelſum thaboꝛ

vbi traffigurarus eſt coꝛam eis

ix · Deſtendens aurem de mon⸗
re venit ad turbas & ſalutabãx

eum Marci· ix. Sequẽti aurem

die ſanauit lunaricum quẽ diſtis
puli ſanare non porerant Mar-
xvii · Mar · ix · Lu · ix · Extunc

venit capharnaum vbi miſir pe

rrũ piſtari· & inuenrum ſtarem
in oꝛe piſtis rrihuẽ in trributum

—

tere

n
Imn
wi
we
mn
won
eunm

S

.

EE
9

Mathei· xvii⸗ In illa hoꝛa ac⸗
e ceſſerunt di ſtipuli ad iheſum di
k centes quiſpuras maiox eſt in re
gZno celoꝛum de maioꝛitate eni
DH prius contenderant in via prop
liig Cer quod ſtatuit paruulum in
mecdio eoꝛum dicens Niſi effici
deſe amini ſicur paruuli 2 Mar bei
es xviii · Marci · ix · Luce ix · Et
gh aaccedens ichannes dix it ei ma⸗
4 giſter vidi mus quẽdam in no:
en mine tuo eiciẽ tem de monia qui
“ꝗ”“ mnon ſequitur nos & ꝓhibuimꝰ?
e eum Cui dominus Nolite pro⸗

r=—ʒ ʒf f

ad ꝓband ꝙ rociens dimirten
dũ eſſet ſubiecir ꝓabolam ſerui ·
cui dominus dimiſix qq; milia
talenta ſed ꝓprer eius ingrari
tudinem. eo ꝙ conſerui ſui mi⸗
ſereri noluit· Omne pᷣus dimiſ⸗
ſum debitum reuocauir Mar·
xviii · Poſt hoc in iudeam venit
poſt ioꝛdanem de gallilea vbi cu
rauit infirmos gallileos qui ſeca
ri fuerant eñ Mar· xviii· Mar
x.· Eo tempe acceſſerũr phariſei
dicentes ad ihm Si licet homã
dimittere vxoꝛem Quibus re;

hibe Marci: ix · L.uce · ix · Doſt

hoc de ſtandalizatoꝛibus multa

ꝓpoſuit Mathei · xviii · Mar·
ix · Ibideme; Poſuit parabolas
de oue centeſima Mathei · xviii
Et de dragma decima inuenta⸗·
& de ſilio prodigo l uce · xx ·
In quibus oſtendit futurũ gau
diũ in celo de puſillis & peccato
ribus penitenciam agenribus
Poſt hoc ſubdit de fratre coꝛri⸗
piendo Et adiũxit·quodcum q;

ſolue ris ſaper terzam & cetera

Similiter queſiuit petrus· et ſi

dimittẽt fratri ſuo vſq; ſepcies
Cui dominus ·non dico xibi vſc;

ſepcies · ſed vſq; ſepruag ies ſep⸗
cies Mar; xviii· Luce· xvii · Er

pondit ꝙ non licʒ excepta foꝛ
nicacõis cauſa Mar · xix · Mar
x· Ibi eciam addidit de tribus
eunochis mouens ꝙ qui poteſt
capere caſtitatem capiar Mar
xix· quod cum audiſſent pluri⸗
mi quia ↄmendaretr caſtitatem
obtulerunt paruulos caſtos qui
bus imponens manus ait · raliũ
enim eſt regnũ celoꝛuam Mar·
xix · Marci·x· Lu· xviii · Hoc
ſacto redyt in gallileamquia iu

dei querebant eum occidere

Johannis ſeptimo In illo tem

dei quoſdam gallileos ſe duxe
rat · quos cam duxiſſet in mon
tem volens aſtendere in celum ·

= D

Heniens occidit enm cum ſacer

doribus Cumq; iudei repreſen⸗

tarent eos ideo xiſſe quia nec;ᷓ

erant. & nequiozꝛes ceteris gal⸗
Nileis Ait dr̃s Judeos non miĩ?
ſtellatos. & eos pituros niſi pe

nitenciam agerent Luce · xiii ·

Et ad hoc dixit eis ſił itudinem

Ficulnee non faciente fructum·

ſ IJryrfuung G . yy —

Vbi cum comtra iudeos multa

dixiſſet adiecit ẽritis me inter⸗

ficèé · & querebant eñ ä comß hen⸗
dere . ſed nemo miſit in eũ ma⸗
nũ quia nondum venit tempus
Joh·‚/vii · Tuuc quid de turba
ait ad iheſum magiſter dic fra

tri meo vt mecum dinidat here
ditatem Cui drỹs quis me con
ſtituit iudicem inter vos· & mo

Luce · xiii · Eo tempe cum do⸗ rir4 nuit cauere ab omĩ auaricia ꝓgo

ceret in ſabatho in ſynagoga cu han⸗ mma nens ſilitudinem de diuite qui

48 2 eIſPem H

ranit muliem q; inclinauat ſpus

in firmitatis decem & octo ãnis
Sic omiĩno non pore rat ſur⸗

ſum aſpicere quem cum argu

eret archiſynagogus in ſaba⸗
tho curaſſet Dicit ei dis . Ppo⸗
crita vnuſquiſq; veſtrum ſoluit

bouẽ & aſinũ in ſabatho & du:

cit ad aquaxe & filiã abrabe non

opoꝛtuit curari in ſabatho Lu·

xiii · Tũc acceſſerũt quis dicen

tes Vacdle hinc de gallilea quia
perodes vult interfic te. oui:
pus ait Ite & dicite vulpi illi.
Eece demonia eicio & ſanitates

proficio podie & cras & tercia S

xiii · Aſtẽ⸗

die conſumoꝛ Luce.
dir ergo inde ad diem ſeſtum
cenopheie licer fratribus dixiſſz

non aſtenderent Johis vi

De liberabat bozrea ampliare .
Cui reſponſum eſt · ſtulte in hac
nocte ꝛt Luce · xii Poſt hoc
cum multa diceret de ſe & de

prẽ ſuo · & de iudeis & de abra

ham . Tulerunt lapides iudei ·
vt iacerent in eum Ip e vero ab
ſtondit ſe et exiuit de templo⸗

Johannis viii · Et prereriens
9 vicit hominem cecum a nariui:

tate quẽ ſanauit Jobamis: ix.
un occurꝛit ei adoleſtens in

via dicens Magiſter quid faci
am vt habeam vitam eternam⸗

Cui dñs. ſerua mandata: & i ip̃e

ryidit hec facio Cui dñs Si vis

ꝓſectus eſſe. vende omnia que
habes· & da paupib? · qui abyt
rriſtis · eo ꝙ diues erat Math

xiiii Aari x.. Luce · xviu ·

R
“
4 * 4
“ äl 4 .

Tunse ait iheſus ſacilius eſt ca⸗
melã pfoꝛamen acus tranſire qᷓ

diuitem intrare in regnũ i celo

Cui petrus · Ecce nos relinqm⸗
omnia quid nobis inde erit Cui
dñs Vos qui ſecuti eſtis me ſede
bitis ſuꝑ ſedes indicantes· xii.
tribus iſr? Mat · xix · Er ſub⸗
dit Omiĩs qui relinquerit domũ
vel fratres aut ſoꝛoꝛes.aut prẽm
aut matrem centuplũ accipier⸗
et vitã eternã poſſidebir Mat·

ix Mar/x Lu. xviii · Audien

tes hoc auari ꝙ; doceret de con

temptu mũdi deridebant eum⸗

aiiceo ꝓpoſuit eis ex empla · de di⸗
uvuite purpurato & epulone · & la

ʒaro mendico Lu· xvi· Ad di:
ſtipulos autem ꝓpoſuit pabolã
de villico iniquitatis concludẽs
facite vobis amicos de mãmona
iniquitatis Luce · xi · Poſt hoc
ꝓPpoſuit pabolam de patre fami
liasqui conduxit oparios in vi
neam ſuam Mar. xx · quibus ꝑ
abolis finitis intrauit in domũ
cuiuſdam principis phari ſeox
ſabatho manducare panem vbi
ydropicũ ſanauir Lu: xüiii · In
ipſa hoꝛa ad inuitatos dixit pa⸗
bolam quõ primos accubitos eli

p ansdhro Hrns 5

fueris · & iterum ſacis prandii

noli vocare diuites Luce . xiiii ·
Hec ſunt que fecit iĩheſus anno

(Erecdicaciomis ſue ſecundo

Nno vero rercio facta lũr

encenia iheroſolimis er byem ms

erat · Et ambulabat ihe ſus in tẽ
plo in poꝛtico ſalomonis · vbi air
iudeis Ego && parer vnũ ſumus
eo ꝙ dix eranrt ei quo vſq aĩas
nrãs tollis Suſkulerut ergo la:
pides vt iacerent᷑ in eum · & ex
iuit de manibus eoꝛum Johᷣ. x
Et abyt tranſioꝛdanem. vbi nũc
ciatum eſt ei de lazʒaro.& ait di
ſtipalis eamus in iudeam qui
dixerunt ˖ iudei voluerunt te la
pidare · & iterum vadis illuc.
Quibus ait Nonne duodecim
ſunt hoꝛe· venit ergo berhaniã
vbi lagarum ſuſtirauit Johanis
vndecimo · Proprerea college:
runt pontifices & phariſei con⸗
cilium dicenres Si dimittim?
eum · Quibus Cayphas ait dicẽs
Vos neſtiris quitquã 4Expedlit
vobis vt vnus moꝛiatur homo-
Johannis vndecimo. Er poſt
hoc ſuſtiraro lazaro dum irent

in iheruſalem dominus tranſie:

ę Serent Et ſubcir Caj innitarus bar ꝑ meclia ſumarii & galliles
bii⸗

Er cum ingrederetur quoddam
caſtellum occurzerunt ei decem
leproſi viri quos cum mũdaſſet
vnus ex eis tantum ſamaritan?

deũ magnificauit Ceteri autem
iudei erant Luce. xvii· Cunc

autem cum premiſiſſet nũctios
in ciuitatem ſamarithanozt non

er io hes dixerũr: vis dicemus
vt veniat ignis de celo & con
ſumat eos Sed dñs ꝓhibuit di

cens Rilius bominis non venirx

animas ꝓdere · & air diſtipulis
Ecce aſtendimus ihrłimã & cõ/
ſũabũtur omĩa que de filio hoĩs
ſtripta ſunt· & predixit eis paſ
ſionem & reſurꝛectionem ſuam
Mathei xx · marci x: Tunc
mater filioꝛum ʒbedei pecyt vt
vnus ſilioꝝt eius ſedeat ad dex⸗
tram & alius ad ſiniſtram eius
uod audientes decem indig
nati ſunt de duobus Mat· xx.
marci · x · ꝓpter hoc facta eſt cõ
rencio inter diſtipulos · qᷓs eoꝝ
videretur eſſe maioꝛ Quibꝰ? dñs
ait Reges genciñ domĩantur
Luce · xxii · Poſt hoc dominus
cum ing redererur iericho .Æa
heus aſtendit in arboꝛem ſicco:

moum Luce · xix· Ingrediens

illuiauit duos cecos ſecus viam

xviii · Poſt hoc venit in betha⸗

niam & manſit in domo ſymo⸗
nis leproſi quẽ curauit Et ſece⸗
„ „
rũt ei cenam ſabatho ante palma

rum· martha mĩſtrabat · laxaarꝰ

diſtumbebat . maria pedes eius

precioſo vngento vngebat. Vñ

iudas ait. Poterat hoc vngen⸗

tum venũdari multo· & dari
paupibus Cui dñs Honũ opus

opata eſt in me Math.xx vi ·
marci · xiiii· Johis xii⸗ Mane
autem facto cum veniſſer beth⸗

phage· mi ſit duos diſtipulos in

iheruſalem vt adducẽnt aſinam

et pullum Mathei · xxi · marci

xie Luce. xix Cum autem a

pinquaſſet ad deſtenſum montis
olyueti · ſubſternebant veſtimẽ
ra ſua: & ramos de arboꝛibus ce
debant Pueri quoq; veniebant
obuiam ei Turba que precede⸗
bat · & que ſequebatur clamabar

oſinna Mathi · xxi . marci · xẽ
Luce · xix · Johanis · xii · Tuc

iheſus videns ciuitatem fleuit

ſuper illam· predicens ſubue rſii

onem eius Luce · xix · Cum au⸗
tem intraſſex iheruſalem vmorta
eſt tota ciuitas ihr? m dicens

„

—

,

õ

— . —— Z
₰

.

= = —

Quis eſt hic · populi autem dice
bant Dic eſt iheſus propheta a
nazareth Mat.xxi · Et ingrel⸗
ſus in templum facto flagello de
funiculis eiecit vendentes & ſa
nauit in eo cecos Math. xxi.
Mar : xi · Lu:xix: Judeis vero
ſigna petentibus ait. Soluite
templũ hoc: & in tribus diebus

excirabo illud Johis · ii · Et vi⸗
dens qui mittebant munera in
Saʒophilaciũ: & viduam paupe

rem duo minuta mittentem cõ
mendauit Mar·xii · Luce · xx
Et tunc ad quoſclam que de ſua

iuſticia confidebant ꝓpoſuit de
publicano & phariſeo ꝓabolam

Luce · xviii · Cum autem veſpa
iam eſſet redyt in bethaniam
Math.xxi. Mar⸗ xi· Nicode⸗
mus qui erat de principibus ve
nit ad eum nocte quẽ dominus
docuit de natiuirate Pirituali
homis Johis iii; Rurſum dilu⸗
culo feria ſecũda reũtens in ihe⸗
ruſalem eſuryr Et cum acceſſiſſz
ad ficum · & non inueniens in
ea fructum. maledixit ei· & ſta
tim aruit Math · xxi · Marci ·
xi · Cum vero yveniſſet in ciuita
tem & ingreſſus eſſer templum

Adducũt ſtribe & phariſei mu⸗

lierem in adulterio deprehenſan

vt iudicaret eam ibeſus Johis
vüi · Sodem die phili ppus d an
dreas cum nunctiaſſent iheſu &

quidem gentiles eũ videre vel⸗
lent Ait ibus venit hoꝛa vt cla
ri ficetur filius bonĩs pater cla
ri fica filiũ tuũ · & vox de celo in

ſonuit Clari ficaui & irerum cla
rificabo Jor is · xii · Veſpa fa⸗

cta redyt in bethaniam Marci
xi · St facto mane feria tercia
cum redirer in iberuſalem vide⸗
runt ficum aridam& ait perr?

Ecce ficus aruit · Et re ſpondit
dominus Si habueritis fidem

quitquid volueritis ſer vobis ·

Mathei · xxii · Marci xi Lu⸗
xvii · Addidit ꝙ in oꝛacõe opoꝛ
xet fſidem adhibere · & cum in⸗
ſtancia oꝛare Ob quod ꝓpoſuit
eis pabolam de diuite & vidua
uce · xvui · Et cum vemſeet in
remplum interꝛogauerunt eum
ſenioꝛes dicentes · in qua poteſta
te hoc ſacẽt Et ipſe interꝛoga:
uit eos de baptiſmo iohis Mar

xXxi: Mar · xi Lu xv · Cũc

poſuit eis ꝓabolam· Duoxt filio
rã quox vnus dixir ſe non itu⸗
rũ ad vineam· & tñ iuit Alter
vero iturũ ſe dixit. & non iuit⸗
b ii⸗ *

2 1 r..

Marpei· xxi . Er aliam ꝓabolã

ꝓoſuit de parrefamilias qui plã
rauit vineam & locauit agricob
qui ſeruos et heredem occiderũt

Et addiditr de lapide reꝓbatiuo
qui conſtirutrus eſt in caput an⸗
guli Mathei · xxi · marci· xii⸗
Luce · xx⸗ Ad idem ꝓoſuit ꝑa
bolam de rege qui fecit nupcias
ſilio ſuo Mathei⸗xxii · De eoð

dicir lucas: ſed ſub alys verbis ·

Homo quidã fecit cenam mag
Mathei · xxii: Luce · xv · Tũc
phariſei volentes eũ cape in ſer

miſerũt principes miniſtros vᷣt
a rehenderent eum · Quibus

air dominus queritis me · & nõ

inuenieris · & multa alia que ha
bentur Johãnis. vii⸗ Tunc fa⸗
cta eſt diſſenſio in rurba Aly enĩ
dicebant. hic eſt vere prophera
Aly vero · hic eſt criſtus quidẽ

autem dicebant nũꝙ; a gallilea
criſtus venir Nonne ſtriptura

dicit ꝙ ex ſemine dauid venit

criſkus& berhleem caſtello vbi

erat dauid venit criſtus Jo h⸗
vii · propter hoc ↄgregarxis pha⸗

riſeis iheſus inrerꝛogauit eos di
cens quid vobis videt᷑ de cri:
ſto cuius filius eſt. Cui aurem
cum reſpondiſſent dauid · Obie⸗
cir illud ꝙ ſtribirur Pſalmo cen
reſimonono:⸗ Dixit dominus do
mino meo Marhei · xxii · mar
ci: xii Lnce . xx · Ad rurbas

mone interꝛogauerũt eñ Vrrũ
licẽr cenſum dare ceſari an non
Matrhei · xxii · marci · xii· Ln ·
xx Saducei interzꝛogauerunt
eum de ſeptena nupra cui? eſſer
vxoꝛ in reſurꝛectõe Mat· xxii·
marcixii. Luce · xx· Tũc vn⸗
de ſtribis legiſperirus accedens

interꝛogauit quod eſſer manda⸗
trum max imũ in lege · & quid
facerex vx ſaluus fierer Cui dñs
dix ir Pmũ eſſe mandarum · di⸗
lige deum ſcehm dilige Pximũ
Mar · xxii · mar ·xii · Lu.· x

Inrerzoganti autem quis eſſer
proximus ſuus propoſuir para⸗
bolam de vulneraro qui incidix

in latrones Lnce · x· SEo tempe

autem dixit ſuper kathedram

Mathei · xxiii · Luce · xx · mar
ci · xii · Tunc ſubditx venier ſu⸗
per vos omnis ſanguis iuſtus·
Erxr iheruſalem iheruſalem que
occidis propheras & cetera⸗
Marhei · xiii · Hec locutus eſt⸗
ibeſus . & abyr & abſtondit ſe

“

— —

— ——
. —— —à

—

ò

ðð — * 8 .

fr- g rn

Abiens aurem cum egred?tur
de templo⸗ oſtenderunt ei diſti
puli ſtructuras templi Mathei
xxiiii · Mar . xiii · Et inde rece⸗
dens venit ad montem oliueti·
ſedenſq; contra templum dixit
diſtipulis ſuis ſigna euerſionis
templi & oꝛbis. & docuit eos fu
gere Lu · xxi · Et de arboꝛe fici

dixit parabolam Mar · xxiiüi⸗

Mar. xiii · Loquens eciam de
die iudicy monuit eos attentos

eſſe ; quia ila dies nouiſſima ve⸗

njet repentina de quo nemo ſtit

ne q; angeli dei in celo Mathei ·

xxiiii· Lute xxii · nech filius.

Marci. xüii · ꝓprer hoc docuitx

eos vr vigilarent & oꝛarent ꝓ⸗

ponens ſilirudinem de patre fa
milias qui ſi Ctiret qua hoza fur

veniret vigilarer vtiq; SEcia Pa
polam de homĩe ꝓfecto qui iani

toꝛi precepit vt vigilarer Mar

xiiii · Poſt hoc ſubdit ꝓabolam
de decem virginibus: & aliam

de cñ talentis Mar · xxv · Et

aliam de quodã nobili qui abyr
in regionem longinquã accipere
ſibi regnũ & reuerti Il.nce · xix
Concluſit ꝙ de ſepacõe maloꝛp
er bonoꝝ in extremo iudicio ·

quando bonis dicerur Venite

benedicti Malis aurem Ire ma
ledicti Mathei · xxv · Conſuma
tis antem hys ſermonibus predi
xit diſtipulis paſſionem ſuam
poct biduum fururam Mathei·
xxvi · Quarta feria principes ſa
cerdorum & ſenioꝛes populi cõ
cilium inierunt vr iheſum dolo
tenerent & occiderent · In illa

die pactus e iudas cum eis de
tradicione iheſu pro· xxx· argẽ?

reis Mathei ; xxvi · Luce · xxiĩ

Marci . xiiii : Iheſus autem to?;:

ta illa die man ſit in bethania cũ
diſtipulis & matre ſuaꝰ Qquinta

vero feria permiſit diſtipulos

in ciuiratem vt pararent paſtha
Mathei · xxvi · Et oſtendit eis
hoſpirem· eciam hoſpicium ce⸗
naculum quoq; grande ſtratum
Mathꝛi · xxvi Marci · xiiii·
Luce · xxii · Ve pera vero facta
venit ineſus cum diſtipulis· &
diſtubuir cum eis Mat · xx vi⸗
Marci · xiiii · Luce·: xxii· Et ſur
gens a cena lauit pedes diſtipa⸗
loꝛum dicens Exenplum dedi
vobis Johannis · xiiii · & dix ir
vnus ex vobis me trader Ma:

thei · xcvi · Marci · xiiüi · Et eõ

triſtaris illis addidir Qui intĩ⸗

git mecum ꝛ2 ¼ Imunit ergo
b ui *

iohanni perrus vr querer a dño

quis eſſer eum traditurus Itac;
cum recubuiſſet ille ſupra pect?
iheſu ait Domĩe quis eſt qui tra
det te Cri dominus Ille cui in
tin ctum penem poꝛrexero Johᷣ
xiiii: Iterum reſpondit indas
Niquid ego ſum rabi Marhei⸗
xxvi : Et tũc continuo accepit
ibeſus panem & benedixit · &
calicem & dedit eis Max · xxvi
marci . xiiii · Luce · xxii· Poſt
hoc diy it eis Qmnes vos ſtan:
dali emini in me in iſta nocte-
Ad quod petrus dixit Et ſi om

nes ſtandalizʒari fuerint ego nõ

ſtandaliʒaboꝛ Cui dominus &

ter eſſet eum negaturus Math.
xxvi · marci. xiiii· Luce· xx ũ̃
Iobannis. xiiii · Et ſtatim ſub⸗
dit longum ſermonem conſols⸗
toꝛium · ſtz non turbetur coꝛ ve⸗
ſtrum ˖ & malta alia que haben
tur Johẽnis xiiii. y· &, vi⸗
capirulis quo facto oꝛauit pro
illis qui cre diruri erant in eum
dicens Parer manifeſtaui nomẽ
tuũ 2 Et ſubdi Nunc autem
pro eis rogo Johannis. xvii ·
Et ſtarim ingreſſus eſt in villã
getzemani tranſtoꝛremtẽ cedron
Er cum imraſſet oꝛtũ triſtatus

, 4
. „ 5 7 . ☚
ℳ 1R „
47 = c .
. * I. *

eſt valde . & ꝓcidens in faciem

ſuam in terꝛam oꝛauit ſemel er

rurſus vt trãſſerꝛer ab eo pater

calicem Mathei · xxvi · marci.
xvii · Luce. xxii · Poſt hoc re⸗
darguit diſtipulos dozꝛmienrxes
Et cum abyſſet rercio oꝛare fa:

ctus eſt ſudoꝛ eius vt gntre ſan

Zuinis decurzentis in terzam-
Luce .· xxii . Tunc a paruit ei
angelus de celo confoꝛtans eum

Qui conſurgens venix ad diſti⸗
pulos. & ait eis Dozmite iam &&
requieſtite Er poſt puſilium &
quaſi incontinenti dixit ſufficir

Marci · xiiii · Surgite eamus.
et ad huc eo loquẽ te· ecce iudas

