venit ; & cum eo turba multa⸗

Luce · xxii · Iheſus autem ſtios

onia que ventura erant ſup eũ
Pceſſix᷑ & dixit quẽ queritis.

Er cum hoc dixiſſer ceciclerunt

in terꝛam · & ait eis ſeo. uẽ

queritis · qui continuo ſurzexe:

ruiũit Johãnis · xviii · Et acedens

iudas oſtulo tradidix eũ. & ſta⸗
tim manus iniecerunt in eum.
athei . xxvi⸗ marci⸗ xiiii⸗
Luce · xX ii. Et comprebenden⸗
tes ligauerunt eum Joh. xviii .
Petrus autem tunc ampurxauit

WDA

2
–=

2 W

marci: xiiii guẽ 5ͤ dñs ſanauit ·

Luce. xxi: Et ait petro Mir
cxe manũ tuũ in vaginam Mar

xxvi · Ad rurbas autem dix it

rãquã ad latronem exiſtis Sta
tim ꝙ diſtipuli eius relicto eo-

omnes fugierunt Math. xxviĩ·

marci · xiiii· Luce · xx ii. Mi⸗
ſtri autem duxerunt eum ad an
mam p̃mã qui erat ſocer cayphe

Johãnis·xviii· Adoleſtens au⸗
tem quidam ſequebatur eũ ami⸗

ctus ſyndone ſuper nudo. & te⸗

nuerũt eum Illa aurem relicta

ſyndone ꝓfugit nudns Marci ;

xiiii · Petrus autem ſequebarur

eum a longe Sed iohannes qui
erat notus pontifici duxit eum

in atrium principis ſacerdotum

pꝓbi ſtatim accedens ad i ignem

et caleſaciens ſe. ad vocem an⸗

cille negauit dominũ Tuc pon

rif ex interꝛogauit dominũ iem

de doctrina eius Cui dominus
cum reſpondiſſet· quid me inrer
rogas vnus miniſtroꝛt dedlit ei
alapã Joh · xviii · Et ſtatim mi⸗

ſit eum annas ad cayphan liga⸗

rum vbi cum petrus iam tercio

negaſſer dñm reſpexit eum dñs

At ille audito Sallicantu exyt &e

auriculam malcho Mar xxvi⸗

rSr
a G.

fleuir amare Facto aurem mane
feria ſexta adduxerũt falſos re⸗
ſtes qui accuſauerũt eum de re

edificacõe templi Math xx vi
marci · xiiii · Cuc adiurauit eũ
cayphas· ſi eſſer xp̃us filius dei
benedicti · & cum reſpondiſſet
videbitis filiũ homĩs 2 Pñceps
ſacerdotũ ſtidit veſtimenra ſua
Et continuo expuerũt in faciẽ
eius · & velantes colappis eũ ce⸗
ciderũt & palmas dantes dux:
erũt eum vinctum in preroꝛiũ

Math. xxvi· mar · xv · Luce.
xxiii · Tũc autem cum vᷣnceret᷑

Judas pnĩa ductus eſt · rerulit

„

argenteos & ſuſpenclit e⸗ ado·
Marh· xxvi. St cũ nollent in

D Sreci i in n preroꝛiũ vt non conta:
miarent᷑. exiuit ad eos pylatus
dicens quã A accuſacõem affertis

aduerſus homiem bunc Cumeʒ

pylatus audiſſet nomĩare galli⸗
leam· miſit eũ ad herodem He
rodes autem illudens ei· induit

eum veſte alba reſpuens eum re

miſit eum ad pylarũ Lu. xxiii
Pylatus aurem ſedens pro tribu

nali in loco qui dicitur lycoſtra

rus· & licet conſuenuerũt vnum
abſolus in die feſto. & licz pylar⸗
ſtirer ꝙ& p inuidliã Tdidiſſent eũ

” .
s 1 ⸗ . 4 E * 2 4

Licet eciam dicerer . nullam in

ipſo inuenio canſam· d vxoꝛ eiꝰ
cola nom'e licet premonuiſſet
eũ dicens Nil tibi & iuſto huic ·
mathei ·xxvi Tñ clamantibus
iudeis: rolle crucifige eum
dimitte nobis barzꝛabam quia
ſi hunc dimittis non es amicus
ceſaris. fagellarum tradidit eũ
illis. mathei · xxvii · marci · xv·
Luce: xxiii · Joh.· x ix · Tunc
milites pre ſidis illudẽtes ei cir
cumdederunt eum purpura: &
coꝛonam de ſpinis in capite · 8&
arudinem in manu dederunt &
genu flexu dicebant Aue rex
indeox Conſpuentes i in eñ arũ

dine ꝓcucie rũt capur eius Doſt

hoc reinduerũt ihm veſte ſua ·
et duxerũt eum baiulantem ſibi
crucem Et tunc angariauerunt
quẽdam nomĩe ſymonem adiu⸗

uare eum Sequebantur aurem

mulieres flenres quibus ait ſi
lie ihrł m nolire flere ſuper me⸗
ſed ſup vos & ſuꝑ Flios vrõs
Luce · xxiii · Et eduxerũt eum
in locum calpharie qui bebraice
dicitur golgara · vbi cruciſixe:
rũt eum· & duos neq; cum eo·
Johãnis· xix· Et cum crucifige
rernr dabant ei vinũ bibere cum

ðs .

felle mixtum mathei⸗xxiivel

ſecũdum marcum dabant ei vi⸗

nũ mirꝛatum. marci· xv· Ipſe

autẽ dicebat Pater ignoſte ullis
quia neſtiũt quid faciũt doſt
hoc diuiſerũt tunicam eius vnã

in quatuoꝛ partes Super aliam
vero in conſutilem miſerũt ſoꝛa
tes/mathei · xxvii: marci · xx
Luce. xxiii. Johaãnis· xix . In
terim ſtripſi⸗ it pylatus tytulum
litteris grecis hebraicis & lati
nis Ireſus nazarenꝰ? rex iudeoꝝp

quẽ cum ſuꝑ poſuiſſer cruci la⸗
trones blaſphemabãt eum qui cũ

eo cruc ci fix i erãr· math· xx vii ·
marci⸗ xv. Veas pero ex eis ᷓ
prius blaſpyhemabar eum· poſt

hoc ad ſe reuertens dixit. Me⸗
mento mei dñe Luce · xx iii· &
qui prerereñtes dixerunt Vach
qui deſtruis templum dei mat ·

xxvii marci · xv · Stabat aur
iuxta crucem mater eius & ma:

ria cleophe & maria magdalena

Et iheſus ↄmendans iohi ma!
rrem ait Ecce mater tua Et ecẽ

nerſo Mulier ecce filius tuns.
Johãnis · xix · Tunc autem erat
hoꝛa ſexta · & facte ſunr rene⸗

pre ad hozꝛam nonam ſuper
vniuerſam terꝛam Mat · xxvii

— 4

— „ — £ 2

Mathei. xxvii· Marci xv ·

Luce · xx iii: Et circa hoꝛam no⸗
nam clamauit hely Ex cum blaſ

phemarent eum dixix Sicio de
poꝛrexerũt ei ſpõgiam aceto ple

23 Mathei xxvii 6 marci 4 xXxv „*
Johãnis · xix Et clamans voce
magna In manus ruas omẽ 27
Et inclinato capite emiſit ſpiri:

tum Tunc velum templi ſtiſſũ

eſt terꝛa mota/ petre ſtiſſe ſunt
monumenta aperra ſunt· & mł
ta coꝛpa moꝛtuoꝛum ſurzꝛexerũt
Mathei · xxvii· Sx ait cẽturio
Vere hilius dei erat iſte Mar.
xxvii: marci · xv . Vel vr ait

lucas Hic homo iuſtus erat u

ce · xxiii · Poſt hoc rogauerunrt
iudei pylatum vr frangerenrur
eoꝛum crura Johannis xix ⸗
Cum autem ſero factum eſſer

ad ipe ſum venientes eo ꝙ iam

moꝛtuus erat non fregerunt ei
crura Sed vnꝰ? militum lancea
latus eius appernit Johannis⸗
xix · Cum autem ſero factum

eſſer Joſeph ab aromathia pecyt
a pylato coxpus ibeſu Marhei⸗

xxvii· marci · xv · Luce · xxiii⸗
Johannis . xix Ex cum depoſi⸗
tus eſſet de cruce: venit nyco⸗

er aloes quaſi libras cenrum DHyp

coꝛpus iheſu inuolutum ſyndo
ne mũda cum aromatibus poſu⸗
erunr in monumenro nouo pe:
xra exciſſo Et quando ſepelieba
rur · erat ibi maria magdalena

et mater eius & alie mulieres

que ſecute erant eum a gallilea⸗
miniſtrantes ei Sepulto autẽ

domio receſſit ioſeph cum nyco⸗

autem ſedebãt circa ſepulchrũ
Marbei· xxvii: marci⸗ xv
Alcera autem die que eſt poſt
paraſteuen venerunt iudei ad
pylatum dicenres Jube ſepulc⸗
hrum cuſtodiri Marhei · xxvi·
In ipſa die · hoc eſt in ſabarbo
poſt paraſteuen maria magda:
lena & alrera maria hluerunr
ſecũdum mandatum Lu xx iiĩ
Veſpe aũt ſabathi cũ ad huc te

nebr ee Kn &- n ονρο ne lnceſſit

Ibanr marie cũ aromatibus ad
ſpulchrũ Mathei · xxviii · Er
rãc cũ celũ iam albeſter dicebãt
quis reuol · nod̊ lapid ab hoſtio
monu⸗· Mar. xvi · Tunc rerꝛe
morus factus eſt quia tunc dñs
refgebar Poſt hoc deſtẽdir an

gelus de celo ͥ & reucluir lapid

. S
. ₰ 4
gabie Tnaonn

èâ”ð
s õ
ò”ů
ð

Mar: xxviii. Et vĩderũt mu⸗

liss lapidẽ reuolutũ · & ang elũ

ſedentẽ ſuꝑ eñ. Cuſtodes autẽ
iace bant quaſi moꝛtui p̃timoꝛe

ageli Mat· xxvii · Et tãc ãage⸗

lꝰ dixit młribꝰ . nolite timẽ ſtio
ihbeſum ꝗqritis Et cũ menre
oſt ernante eſſent Ecce duo viri
aſtiterũt iuxta illas in veſte ful

genti qui dixerũt. quẽ ꝗᷓritis

non eſt hic Lu.xxiiii · Eũtes er
go dicite diſtipulis eius · qa ſur⸗

rexit Mar: xx viii · Ar illi fugi
crũt inuaſerat enĩ eas timoꝛ &

pauoꝛ; & nemĩ quitquã diyerũt
Marxvi · Sola vᷣo maria magðᷣ
cucurꝛit nũctians hec perro &
io hi.et dixit· tulerũr dñm meũ
Johis · xx · Cucurꝛerũr ergo illi
ex viderunt ſepulchrum vacuũ.
et crediderũt vera eſſe que dixe
rat mulier · & continuo redierũt
ad hoſpicia Mag dalena autem

que cũ eis venerat re manſit ad

monumenrum ploꝛans. Et dum

fleret reſpexit in monumentum

runr ei mulier quid ploꝛas Re⸗

ſpõdir illa:qa rulerũt dñ̃m meũ

Tũc ↄuerſa rerroꝛſum vidit ihe

ſum ſtantẽ & eſtimans eũ oꝛin

lanum eſſe Sed poſt agnoſtens

Ly
— õ
“S , . 4
. ð = 4

voluit rangere xedes eius: ſed
dominus ꝓhibuit eam Joh· xx
Inte rim cuſtodes nũctiauerũr
pſcipibus que facta fuerant quo
niam coꝛripuerunt eos pecunia
vt dicerent a diſtipulis eius coꝛ
pus eſſe furatum Mat · xxviii ·
So te mꝑe ibat maria magdale
na nũctiare diſtipulis Sed in:
uentis prius mulieribus que cũ
ea fuerant · occurꝛit eis iheſus dĩ
cens Auete Illi aut adoꝛauerũr
eũ tenẽtes pedes eius qui dixit

eis vt ãn ctiarent fratribus vtr

irent in gallileã eũ ibi videntes
Matx xviii. que cũ nũctiaſſent
illis nõ credid erũt Mat yxviii
Viſa q; ſũt eis ſicut deliramẽra
verba iſta: & non crediderunt
eis Luce.xxiiii Solus aur pe
trus cucurꝛit ad monumentum
et cũ redirʒ mirãs appuit ei dr̃s
Lu. xxiiii · Eoð die appuit duo
by diſtipulis etibꝰ in emaus⸗

3 1— *
qꝗ poſtꝙᷓ ↄgnouiſſent eũ in fra⸗

ctõe panis reũ ſi ſũt in ihr m &

nũctiauerũt diſtipłis ↄgregatis

Seſta fuerãt Lu· xxiiii · quid

aũt non credebant quoꝝ vnꝰ

erat thomas. quo eg reſſo· & cũ
de ecO loquerentur“ ſero eſſer
eiuſdẽ diei & foꝛes eſſent clauſe

—

4 *

.

Sretir iheſus in medio eoꝛ et

ait Pax vobis Luce · xxiiii · J0
hãnis · xx.· Et cum poterant ſe
ſpiritum videre dixit Palpate
et videte. quia ſpiritus carnem
et oſſa non habet l uce. xxiiii

Et oſtendix eis manus & pedes

er latus eius Luce. xxiiii Joh
xx Ad huc autem illis non cre
dentibus omedit cum eis Ptem
piſtis & faun mellis Lu- xxiiiᷣ

Gaui ſi ſunt diſtipuli viſo dño
Johis · xx · Tunc dixit iterum
Pax vobis ; Sé indans ait Acci
pite ſpiritum ſanctũ Joh xxiĩ
Doſt hoc abſente domĩo redyt

thomas cui cum dicerent diſti:
puli · vidimus dominũ Nolnit
credere: niſi videret fixuras cla
uoꝛum ·˖ Poſt dies autem octo

Januis iterum clauſis Srerit

ibeſus in medio diſtipuloꝛum &
erat ibi thomas Quibꝰ ait Pax

vobis Deinde dixit thome In:
fer digitum tuum huc & vide:
Johis · xx · Poſt hoc manifeſta:
uit ſe iheſus iterum ad mare ry
beriadis ibi diſtipuli piſtabant᷑
Stans ergo iheſus in litroꝛe pre

cepit vt mitteret in dextram na

uigy rethe Cum impletũ eſſet
pickihbas ait iohaãnes. dñs eſt.

.
. TPrc p. „* KRn „»A

V quo audito petro⸗ mi ſit ſe in ma

ri ſucinctus tanica Ay vero di

ſripuli nauigio venerũt ad litt?

Eo tempe omẽs diſtipuli ſimul

diſtumbebãt & ibeſus cum eis
ↄmedent es panes && piſtes aſſos
er nemo audebat eũ inrerꝛoga⸗
re qnis eſſer Scientes quia dñs
erſt Johanis xxi Et cum pran
diſſent dixit dñs petro Symo P⅞

diligis me plus pys qui rñdit
Tu ſtis dñe .cui domin?· paſte

oues meas Ee cum preciix iſſet

ei moꝛtem ait · ſeque me⸗ Caq

ſequẽetur eum ab eũtem. pe trus
ait de iohãne . Dñe · hic aut quid
cui dñs,/ ſic eum volo manere⸗
Johis · xxi · Cunc abierunt vn⸗
decim in gallileam in montẽ vbi

oſtituerat illis ibeſus Pbich i ite
rũ videntes adoꝛauerũt eãũ qui
dã tamen eoꝝe dubitant an ipſe

eſſet Mathei vltimo Icleoq; ex

ꝓbrauit incredulitatem eoꝛum
et duriciã coꝛdis Mat vltimo
Et adiũxit Data eſt michi oĩs

ptãs in celo & in terza Matvl.

Eũtes ergo in mom vniuſũ p̃:
dicate euangeliũ omĩ creature·
Mar· vltio docete oẽs gentes

paptiſantes eos in noĩe pa. &ſi
er ſſ.q ui credi: bap/ fuerit ·

„

ſt 24 „*

Signa autem eos qui crediderint· hec ſequentur in nomine meo de
monia eicient · Mathei vltimo die vero aſtenſionis venit ad eos in
iheruſalem & dixit eis. Sedete in ciuirate donec induamini virrute
exalto Luce vlrimo . Eo tempore interꝛogauerunt Si in tempoꝛe

hoc reſtitueret regnum iſrabel qnibus reſpondir Non eſt veſtrum

moſſe rempoꝛa & cetera · Sed accipier s ſpiritum ſanctum & eriris

michi teſtes vſq; ad vltimũ terte & ego vobiſtum ſum vſq; ad com
ſumacionem ſeculi⸗Mathei vltime Hys iraq; dictis eduxit eos fo⸗
Tas de iheruſalem in montem oliueti· Lnce vltĩo Tunc benedixir
eis. & videntibus illis eleuatis menibus ferebatux in celum Luce vl⸗

timo Secdlerq; a dextris dei pattis Mathei vltimo Sunt & alia.
multa que fecit iheſus que ſiſtribintur per ſingula- nec ipſum arbis

troꝛ mundum capere eos qui ſtribendi ſunt libros Johannis vltimo
In no mie bñdicti & in diuidue trinitatis· ſtilʒ patris & fiy & ſpiri⸗
Eus ſancti Amen

Expliciũt Geſta Criſti

—

———

— ——.²— ——
—— 1
W .

8 *„ „ „ „ enh
Npñcipio erat verbũ. ex verbũ

erax apud deũ · er deus erat ver:
bum Cum aũt per verbũ omĩa
facta eſſent in creacõeſactũ eſt
verbũ caro. vt oĩa p ip̃m ſiënt
in recreacõe Johis pᷣmo Cũ aũr
eſſer deſponſata virgo maria io
ſeph Math pᷣmo Miſſus eſt an
Selus gabriel a deo ad virginẽ
deſponſatã dicens Ecce ocipies
Que rũdens Ecce ancilla dñi 2
Concepirt de ſpũ ſctõ Luce pᷣmo
quã cũ ĩ ueniſſet ioſeph hñtẽ in
vtero de ſpũ ſctõ· voluit occulte
dimittẽ eam Sed hec eo cogi:
tante apparnit ei angelus dicẽs
Joſeph fili dauid noli timẽ acci
pẽ mariam vↄingem tuã Math.
pᷣmo Eo temꝑe exyt edictuma
ceſare auguſto vt deſtribe vni
uerſus oꝛbis Ob quã deſtripcõeʒ
ibant ſinguli in ciuitatem ſuam
Aſtendit aũt ioſeph cum maria
deſponſara ſibi vxoꝛe in berhleẽ
vbi vᷣgo pexitx & natũ in p̃ſepio

reclinauit lu ii. Eadẽq; nocte

angelus paſtoꝛibus aꝓparuit nũ
ctians eis gaudiũ magnũ natũ
ſtz ſaluatoꝛe m mũdi qui venien
res in berblehem ↄgnouerũt de

verbo quod dictum erar eis Iu
ii · Et poſt dies octo circũciſus
eſt puer · & vocarum eſt nomen

eius iheſus IlLu. ii. Tranſactis

aũt diebus quinq; a circũciſiõe
venerũt magi ab oꝛiente in ihe

ruſalem ꝗrentes vbi eſt qᷓ narus

eſt rex iudeoꝛum. Ibiq; edocti

a ſtribis ꝙ in bethleem naſtitu⸗

rus eſſer xp̃us profecti ſunt in

berhleem ductu ſtelle quã vide:

rant? & inrrantes domũ inuene
rũt puerũ cũ maria matre eius

et ꝓcidentes adoꝛauerũt eũ. &

apꝑtis theſauris ſuis obrulerũt ei᷑
mũera aurum thus & mirzam-⸗

Math · ii· Completis auũr diebꝰ

purgacõis marie · ſymeon vir iu
ſtus qui rñſũ accepat a ſpã ſctõ
non viſurũ ſe moꝛtem niſi priꝰ
vidẽt xp̃n dñi Cũ in duxiſſent
puerũ ĩ tẽplũ pntes ei?.accepix
eũ ſymeõ ĩ vlnas ſuas dicẽs Nuũc
dimittis dñeꝛ llu .ii· Et cum
Pacta eſſent ea que ſedᷣm legem
eſſent implẽda renſus eſt ioſeph

cum maria & puero in nazarerh

lu · üi · Tunc apparuit angelus
ioſeph dicensSurge & accipe
puerũ matrem eius & fuge in
egyptũ · è eſto ibi vſq; dũ dis
cam pibi · fururum eſt enim vr
e ii⸗

Y 2

X

8

7
Copyright 4/7/1999 VxyVMaster GmbhH www.yXyVmaster. com

6

g
(
+
●
—
—
UI
1
X
e
—
G
=
5
—☛
5
△■
E
I
—
5
—