nant pro confuacõe & defen ſiõe ciuitatis DHoc aũt facit virtus

foatitudĩs que ad bonũ cõe deſenden poĩem impellit. & ꝙ;rum
ad hoc eſt cetis ?ᷣrut ibꝰ excellencioꝛ. a diuĩoꝛ ꝓugnãs ꝓ bono

coĩ Vnde dicit Ambe primo de offi. Eſt foꝛtitudo velud cetis
ex cellencioz. que vtilis eſt in rebus bellicis & ciuilibus ſeu do⸗

meſticis Ad hoc nat᷑alis racio inclinat Sicut enĩ in hũano coꝛ⸗
ꝑe ſur młra mẽbra que p murua officia ſibi ĩuicẽ defuiũt. & ſi

vitã toci?9 coꝛpis ſaluãt ſic in vna ciuixate que vnũ conſtituit

mkti ſuũt hoĩes ꝗᷓ diuſis officys intẽdẽtes ad mutua obſeꝗa fibi in
uicẽ coĩcã daſbonũ cõe cẽtatis vni fozmi? intẽdẽ debẽt: nec ab hoc
ret i debẽt toꝛe aliquo/ vel diſpẽdio com adi ꝓpry Dos aũt edᷣe
ꝓpria bõa ad ruicõz & eãfnacõz prie oꝛdĩat

bonũ foꝛtis cõſibar à́

w
pri
8i
F
ſus
eriu
ſele
a
nup
heto⸗
rulit
miate
mmer
nilenr.
ſudom

ltin P

d dei
zmde⸗
Nenan
doo d er
nidnn

u

Calri i

digl 1

le
ninig
inß
blagg

meng⸗

Pe

dlin Vnde dicit Plaro non ſolũ nobis nati ſumꝰ/ ſed oꝛtus noſtri ptẽ/
Ni prĩa vendicat ꝓtẽ amici.atq; vt placet ſtoicis ſicut que in terꝛis
e gignütur ad vſũ hoĩm omia creari? ſic homes hoĩm cauſa eſſe
drn Snatos.· vt ip̃i inteer ſe aly alys ꝓdeſſe poſſent ¶ Apud anti⸗
blam quos ſicut narzat ſeneca erat ranta cura rerũ coĩm ꝙ ip̃i paupes
edrs erant in domibus ſuis · quoʒt tũ diuicys erariũ plenũ erat Vnde
ein malebant ſibi eſſe paupes vt rempublicã opulentiſſimã haberent
tular Sicut narzar tulius aulo de quodã ꝙ omm macedonũ gazʒa 3
npec⸗ maxĩa potitus eſt accepta tantũ in erariũ pecuĩe ĩnexit vr vni?
obei. impatoꝛis pdicti finẽ attulerit tributoz: nec aliud in domũ ſuã
condti i1intulit, p̃ter meõziam noĩs ſempit᷑nam Mon ſo lũ aũut ſj pernebant
iſtetg omĩa tempa lia bona ꝓpter rempublicã. ſed eciam ꝓpria coꝛpaaEũñ
SFer nar at valerius de quodã in cuiꝰ? capite cũ picg ſediſſet & affir⸗
Naete maſſent aru ſpices: eo occiſo/foꝛe reipublice ſtarũ feliciſſimã &
dume ſue domus miprim ũ Confuato vero contriũ vtriq;ʒ ceſſurũ ¶ꝙ
giüur aſtatim picũ con ſpectu ſenatus moꝛſu ſuo necauit . BDð
ur 8 foꝛtitudo aĩm firmat quo ad deũ con erꝛoꝛ praui⸗ 2 'pesne ſornns
r Erciũ p̃coniũ foꝛtitudĩs eſt quia aĩm frmat quo (tates J= Arm R r2
cedd ad deu cõ? erzoꝶ prauirates fiue in fideliũ ryran ides Sicut eni F A, E-ere ſu 4
ee amoꝛ trene ciuiratis aliquos facit pugiles pro ip̃a vſch ad monẽ udt D?W
vtus decertantes ita ymmo multo foꝛcius amo⸗ celeſtis prie cõſtituit M
Sn pro fide xp̃i pugnatoꝛes · qui pro eius deſen ſie moꝛtẽ coꝛpis nõ
Poo metuũt (¶ Ad hoc aũt racõ inclinat Sicut enĩ multi hoĩes faci üt
vnũ coꝛpus qð eſt Pks vel ciuitas · pro cui⸗ defen ſione fin Zuli
ciues moꝛti ſe debent exponé · qa bonũ cõe p̃poni deber bono fin⸗
a Sulari ita m Apłm ad Ro. xii · Multi vnũ coꝛpꝰ? ſumꝰ in xpᷣo
no Singuli aũt alter alterius mẽbra Xps aũt eũ deus fit eſt bonũ
at⸗ vniũſa le & cõe oĩm multo magis q reſpublica reſpectu ſingł a⸗
ſiue riũ ciutũ Er ideo ſi licet pro deſen fiõe reipublice tẽꝑalis moꝛtẽ
gfliin ſubire & vitã coꝛpis contẽpn multo magis opoꝛter pro rexu⸗ꝭ
ibſo⸗ blica celeſti que deꝰ eſt. vel que tota in ipo eſt moꝛtẽ coꝛpis nan
air metné Vnde dicir Aug2. v: de ciui: dei Si antiqui ꝓ republica
oꝛch EEEEEEEEEE1

matn Sa pregt, qd magni eſt pro ia etna celeſtich gła cũcta Aer
puiꝰ ſecłi blandimenta contempnẽé. vel quõ audebit qs de vo⸗ di
luita ria pauptate ſe extollẽ. vel pro xp̃o moꝛtẽ timẽ eo dicente · le
Nolite timé eos qui occidũt coꝛpus Et ſubdit arguendo Si ip̃i 7
antiq́ hoc ſecerũt amoꝛe prĩe laudũ cupidi · ꝓut dicit Poera qd e
. magnũ ſi pro vera libertate qua vere lierãtur fily dei talia ac find
maioꝛa tozmenta ſũt ſuſtinenda: qſi dicat· tanto ma gis predicta Snr
ſuüt ſuſtinenda⸗ q́;to retribucio maioz a ſuſt inẽtibus expectatur Nüti
Cales ſiquidẽ qui moꝛtem ſuſtinent pro celeſti prĩa:non tantum Nih
foꝛtes ſed martires: i, teſtes dicũtur. Sunt enim pugiles fidei HMMVM bo
xp̃i Et id eo qᷓdã ſpeãli p̃rogatiua que dꝛ aureola in celeſti prĩa J kupn
inſigniutur (Eſt aũt vlteri⸗ ſtiend ꝙ akr eſt in ciuili certamĩe üpec
quãdo pro patria pu gnatur. & ałr in certamĩe martiry · qñ pro api
xp̃o moꝛs ſuſtipitur Nam ſicut dicit Maxim⸗ 9 occiditur pro ſeitucl
mũdo vincitur cũ occiditur, quia ni ſi vincétur non occidétur en4
Qui autem occid itur pro xp̃o victus non ðꝛ · quia cũ occiditur qin ſi
victoꝛ efficirur Ergo per marri riũ mozs ſponte & per amoꝛ? ſu⸗ uu
ſtipitur abſq; ſpe & volũtate euadendi. & tũc moꝛte cũ deſidio der
ſuſtepta eſt vera victoꝛ ia. qð non contingit qᷓᷓ pro trena patria üißet
pugnatur Et icdleo inter omẽs actus virtutũ martiriũ eſt ſignum Arani
dĩni amozꝛis & p̃cipuus actus foꝛtitudinis oſtendens ꝓfectõem fſfxci
caritatis que tanto maioꝛ ꝓbatur ꝙᷓto pro xp̃o res magis ama⸗ M te
ta contempnitur tvt eſt vita coꝛpis & res magis odioſa non re⸗ fßo
ſagitur ſicut eſt moꝛs Tũc enĩ vita coꝛpalis volũtarie amittitur
qque eſt maximũ bonũ inter bona pñ̃tis vite & m œs cũ de ſiderio .
ſuſt ipitur / que econrio eſt max imũ malũ inter mala preſencia “r H
Vnde narurałr eſt odioſa. & maxime qñ cum doloribus & toꝛ⸗ HZ
mentis inf ligitur Dignum eſt ergo vr ſi illi qui pro defen ſone ðJMB
terꝛene ciuitatis militant a mũdo honoꝛantur in terꝛis / illi qui ii
Puo honoꝛe celeſtis patrie moꝛiendo tr iumphant contra tyran
noꝛum nequicias, a criſto honozentur in celis · & cetera n

2) &α*

Doc p̃conio foꝛtitudĩs excellentiſſ ime & fing'r bearus Paulꝰ

fuit decoꝛatꝰ Mon enĩ vnã moꝛtẽ ſuſtinuit pro fide xp̃i ſed płes
uit enĩ vita ſua plena moꝛtibus· ficut patet conſideranti ab xi-
capło Act· vſq; in finẽ Jp̃e eciã enũerat · ii · ad Coꝛxt · xi · ꝙ fuit
in laboꝛibus płibus in moꝛtibꝰ freq́;ter Ende de aſia vale dicẽs
frĩbus dicebat· per omẽs ciui tates ſpũs ſtũs ꝓteſtatur mic hi:

. „ „ „ * . 2
qa vincula & tribulacões me manẽt in irłm· ſed nich hoꝛp vẽoꝛ

Nec fa cio aĩam meã pcio fioꝛẽ q́; me Aĩam appellat vitã extioꝛis
pomĩs· qua ex?᷑ius coꝛpus aĩlarur Cũ aũt dicit me loqtur de in⸗
tioꝛi homĩe quo ſpũałr viuit· & per quẽ vẽ ip̃e eſt Vnde eciam
ßm phm homo eſt per rõnem· que ab apło intioꝛ homo Dꝛmaxĩe

qñ per caritatẽ ad deũ eſt oꝛdinata Doĩem ergo extioꝛẽ nõ timet
dinꝰ apłus moꝛti ex ponẽé vt intioꝛẽ cõfuer Ecce mirabilis animi
ſoꝛtitudo ad moertẽ ſuſtipiendã & vitã ſynendam admirãs
beatus Aug?. xii: de ciui. dei ait Illũ dico optimũ & foꝛtiſſĩm

qui in ſuis infirmitatibꝰ głatur qui plus onĩbus coapkis labo:
rauit Illũ inꝙᷓ virũ beatũ Paulũ at hlerã xp̃i doctũ ab illo: vn⸗
ctũ de illo · cruciſixũ cũ illo · glo ſũ in illo· in theatro huiꝰ? mũ⸗
di ſpectacłm factus eſt angelis & homibus Legitimũ enĩ agonẽ
certantẽ ocu li fidei libentiſſ ime ſpectant · gaudẽ cum gaudentibꝰ⸗
flere cũ flentibus. foꝛis hñtem pugnas & intus timoꝛes Ex Pys
patet beatũ Paulũ inter ſtõs omẽs eſſe exemplar & regł am oĩm

—

pro xp̃o pacienciũ 4 Scdi capł i lect · O ſoꝛt itudo moꝛtem non

efugirt Wrer bonũ rẽms conuandum
Onſeq;ter vidend eſt de matia foꝛtitudĩs circa q; vſatur
per hoc eciã patebit de eius diffinicõe ien ð eſt ergo

ſicur dicit dyoniſius: iii: capło de dinis no· Ponũ hoĩs eſt E .. „GrS

fm racõeʒ eſſe Cũ aũt ᷣm phᷣm · ii· Eth. Virtus ſit que bonũ fa⸗
cit hñtem. & opus eius bonũ reddit: neceſſe eſt ꝙ ad virtutem
hũanã ptineat ſopus hoĩs fac /m racõemeſſe & tripłr cõtingit
Vno mõ m ꝙ ipa racio rectificatur: qð habet fieri per prucken⸗
ciã : que eſt ꝓfectio racõis practice Alio modo ꝙ iß⸗ rectitudo

290 wan fartus
tunib noris non

racõis in rebus pũanis conſt ituatur qð ptiner ad iuſticiam que onf
eſt buiꝰ boni factiua Ad iuſticiã em priner oꝛdinẽ racõis von ſihe
in rebus hũanis que ſũt extra. vt dictũ eſt ſupra rci mo ed
Em tollũtur imped imenta rectitudinis p̃dicte axtr aur . “ in⸗
peditur hũana vo ütas ne ſeqtur rectitudinẽ e as, Vno moc 2 iuai
per hoc ꝙ ⁊q bitur ꝓpter aliq delectabile ad aliud + bonti ie
ꝗrat Er hoc impedimentũ tollit virtus tempancie, que bonũ 2 vſli
cõis conuat reprimend o delectacões ne hoĩes abducant a bono AAe⸗
racõis Alio mõ per hoc e volũtatẽ repellit ab eo qd eſt fm ra⸗ kinwo⸗
cõem ꝓpter aliqð difficile qð incũbit & ad hoc rollend reqrit hukus
in hoĩe foꝛtitudo menti s. qua ſtzʒ hmõi difficultaribus reſiſtar.
Er ſic patet ꝙ foꝛt itudo eſt virrus ponens in aĩo firmitatem . ad S
ſuſtinend vel repellenð qdcũqʒ dfficile. ſm ꝙ racio dict ar di⸗ ißbe
ctar aũt racõme volũtas re rharur ab eiꝰ ſeq̃la prer aliq malu aic
coꝛpꝑale · q̊a nullũ bonũ coꝛpale eꝗualer bono racõis Maxim aur Ayrten
malũ & tribile inter oĩa mala coꝛpalia eſt moꝛs que rollit omia er
bona coꝛꝑalia. qua ꝓpter neceſſe eſt ꝙ aĩm firmer foꝛtitndlo co bors
hoc maxĩm malũ ꝓpter bonũ racõis ſeq;d ũ. & ſic virtus foꝛtitu⸗ e
dis ꝓprie erit circa timoꝛes Pickoꝛ⸗ moꝛtis Aſc autem foꝛtirudo li
max ime circa moꝛtis Picła con ſiſtat hinc apparé poteſt Eſt enĩ e Nj
foꝛtitudo virtus ponẽs mediũ inter duas paſſ iões· ſtz timoꝛẽ & D
audaciã Co hiber enĩ timoꝛẽ ne ꝗs timendo ret᷑ hatur ab eo quod rtec
racio dictat: & moderatur aud aciã ne quis audendo aggrediar us
qð racõ verat Timo? autem && audacia ꝓprie reſpiciũt Picula f
Timer enĩ aliq́ q̊ͥa ymaginatur aliq ð ſibi picłm ĩminꝰ Et aliquis ölte.
per audaciã aggrecdlitur aliqd difficile piculoſũ Eſt aũt purik *“
virtutis circa ꝓpriũ obiectũ reſpicẽ id qðᷣ eſt vltimũ & magis KW
Difficile & circa illud ſe oꝛdinare · ficut tempancia maxime re: A
ſpicir delectabilia tactus. ad que reprimenda oꝛdinatur. Inrer din⸗
omãa autem periculoſa & difficilia eſt. moꝛtem ſuſtinere que eſt PRM e⸗
vVltimũ terꝛibi liũ Sicur dicit phᷣs. iii. Erh. Et ſie pater foꝛ⸗ 8
titudo eſt pncipalłr circa pieula moatis:. ſcut circa FPriã maĩ iiã Ker

ſeqter aũt foꝛtitudo poteſt eſſe circa quecũq; adũſa tolleranda

phs plenus gracia & foatirudline fuiſſe deſtribr. cuius foꝛtitudo

aliqʒ

. 4 4 4 äs
R 2
2
. 7
. .
7

non ſacile obſtupeſtibilis a timoꝛibus qui ſũt circa moꝛtẽ Con⸗
vt dictũ eſt ſupra· vnde dicit Augꝰ in libro de moꝛibus eccłie
ꝙ foꝛtitudo eſt amoꝛ facile toller ans onia ꝓpter id qd amatur
Eſt enĩ affectio que nullas adũfitates moꝛtẽ ve foꝛmid at Ste⸗

non ſolũ fuit ad facien dũ ſigna & ꝓdigia in ꝓpło;. ſed ad quecq;
adũſa tollerãd a Vnde inter adũſarios xů cõſtitutꝰ· nullo moꝛ,
tis timoꝛe ꝓtritus eis conſtanter reſtitit · & tand ẽ tibꝰ lapidũ
preſſus Ip̃cioſa moꝛte o bdoꝛmiuit in dño Act. vin.
fozt itudo eſt con? moxtis picka que ſũt in bellicis 2 ſortino g morb
Vm aũt vᷣtnoſus in actu vᷣtutis intendar ( pter honũ cõe peuita ſut in Kellicfeppt
bonũ · conſeqᷓ; eſt ꝙ foꝛtis ꝑicł a moꝛtis ſubeat· g᷑ alid n) gye· ð
bonũ finem conſeq;d ũ Pericula aũt moꝛtis que ſũt ex egritudine
vel ex tempeſtate maris· aut ex inſidys latronũ . vel niꝗᷓ alia fur.
hmõi non videntur directe alicui ĩminé ex intencẽe ꝓſeqᷓdi ali⸗
qð bonũ Dericula aũt moꝛtis que ſũr in bellicis directe Iminent
homĩẽ ꝓpter aliq ð bonũ. in ꝙᷓtũ ſtzʒ defendit bonũ cõẽe per iuſtũ .
bellũ ¶ Sed eſt ſtien ð ꝙ iuſtũ bellũ poteſt eſſe duobus modis
Vno mõ qñ fit grale ficut cũ aliqᷓ certant in acie Alio modo qñ fir
ꝑticłare· puta cũ aliqs iudlex . vel aliꝗᷓ priuata ꝓſona non rece s
dit a recto iud icio timoꝛe glady ĩminentis vel cuinſcũq; piculi
moꝛtẽ in ferẽtis uocũq; mõze p̃dictoʒe qs moꝛtẽ incurꝛat foꝛtis
eſt cenſendus Et ſic ad foꝛtitud inẽ ꝑtinet firmitatẽ animi habere
nõ ſolũ con?ẽ ꝑicła moꝛtis que ĩminent in bello cõi · ſed eciã que
ĩminent in ꝑticłkari impugnacõe vbi moꝛs incurꝛitur ꝓter bonũ
vrutis Poteſt eciã foꝛtis ſubire picła cuiuſcũq; alterius moꝛtis
& foꝛtis cenſeri · dãmõ opus utis intendat Puta cũ aliqs non
refugir amico in firmanti obſeꝗᷓ ꝓpter timoꝛẽ moꝛtifere inſcĩonis
vel cũ nõ reſugit iter magnũ facẽ ad aliqd piũ negociũ ꝓſeq;d

4

& hoc ꝓpter bonũ cõe defendend ũ vel opus virtutis non deſe⸗
rend Cantus fuit apud antiquos romanos de republica ʒelus
ꝙ ſicut dicit valerius ſtatim honozꝛis apicem aſſumẽtes abiecta
priuata caritate publicã ind uebant. & in tantũ inardeſtebant.
ꝓ nec eciã filios ploꝛabant · qñ in bellis moꝛtẽ pro republica ſu⸗
ſtinebant Vnde narꝛar ꝙ cũ geneſon ſolẽpne ſacriſiciũ pPagẽt ·
& filiũ maioꝛẽ natu nomie Jerillũ in p̃ᷣlio cecidiſſe cognoniſſer ·
nec ideo cultũ deoxꝝ inſtitutũ obmittendũ purtauit ſedl tantũ mõ
coꝛonã deponé cõtentus fuit. ꝓcontatuſq; quõ cecidiſſet vt au⸗

numia quibꝰ? ſacrificabat conteſtatus maioꝛẽ ſe ex fily ſui virt ute
o X Acibꝰ? ſoꝛtind voluptatẽ ꝙᷓ ex moꝛte amaritud inẽ ſentire ¶ Tercv capłi lect ·
3 act us foztitudĩs qui eſt ſuſtinè eſt xncipalio⸗ q́; aggredi
Einge occurꝛit conſideracio de actibus foꝛtitudĩs & iu⸗
ſticia belli ¶VPi opoꝛter ſtire ꝙ actus ſoꝛtitud inis ſunt

4 E& ,: ſtin i⸗ ĩmobikr ſiſte ꝙᷓ ag gredi Dictũ eſt enĩ ſupra ꝙ foꝛtitu⸗
2 do eſt circa timoꝛes reprimendos & audacias moderandas Dif⸗
ſicilius eſt aũt timoꝛẽ reprimé q́; aud aciã moderari · eo ꝙ ipſum
eiculũ qð eſt obiectũ audacie & timoꝛis de ſe confert ad rep̃ſſi⸗
onẽ audacie· ſed opatur augmentũ timoꝛis Aggredi aũt prinet
ad foꝛtitudinẽ ex ea ꝓte qua ha bet audaciam mocdlerari Sed ſu⸗
ſtinè /m qð habet timoꝛẽ reprimé. vnde patet ꝙ ſuſtinẽ eſt pñ
cipalioꝛ actus ꝙᷓ aggredi Apparet eciã hoc racõe ſũpta ex parte
difficultatis que maioꝛ eſt in actu ſuſtinendi q́; agsrediendi·
uadente qui aũt aggreditur inuadit per moðd ſdꝛcioꝛis Diffici⸗
lius tñ eſt pugnare cũ foꝛcioꝛi᷑ q́; cũ debilioꝛiSc do quia ille qui
ſaſtiner iam ſentit picula ĩminencia Ille aüt qui aggredirur ha⸗
bet ea vt futura diff icilius tñ eſt non moueri a pñ̃ribꝰ E a futis

que ſit foꝛtirucdlo & circa qd verſerur Eſt enĩ cohibitiua timoʒe
& moderariua audac iaʒe circa picula moꝛtis que ſũt in bellicis
P

diuit foatiſſime pugnantẽ inter iſſe capiti repoſuit coꝛonã ſuper

duo ſtz aggredi & ſuſt inẽ Eſt aũt pcipa lioꝛ actus ſu⸗

wgnouiſſer

mmtün
tace eu
Cmoniqe

ggrect
tacks din

rudmis in

Ver a0nst

dernc N

niuß in

ern iu

duin mmng H
üüt nbe
tis nondö
ublica
deſtebn
epublicaſi
hcii pagt

4

— 8 IIIPer.

Eercio quia ſuſtinẽ impoꝛtat diuturnitatẽ tempis· ſed aggred?

poteſt aliꝗs ex ſubito motu Difficilius eſt aũt diu manẽ ĩmobi⸗
lem q́; ſubito motu moueri ad aliqd arditũ Vnde phs dicit in

iii · Eh: quidã ſũt p̃uolantes ante picula in ipis aũt recedunt·

ſore aũt econ rio ſe hñt Nam vt in eoðꝰ da In ſuſtinendo tri⸗
[de alexandro narzat trocus

tia maxime aliꝗᷓ foꝛtes dicũtur
ompei? ꝙ cũ ad piculoſũ bellũ exercirũ leger non inuenes ro⸗

buſtos. nec primũ f lœem eratis· ſed vetanos pleroſq; eciã eme⸗

ritos milicie qui cũ patre auoq; pano eciã mil it auant elegerat

vVr non tam milites quã magrõs milicie purares:. Oad ines quoc;

nemo niſi ſexagenarius duxit vt ſi pncipia caſtroꝝ cernẽés ſena:

tũ te tocius reipublice vidé dicês Itaq; in p̃lio nemo fugam ſed

victoꝛiã cogita uit neq in ped ibus r ꝙ ſpei ſed in lacertis fuit

ad iuſt ũ bellũ reòqritur aũctas pncipũi
Ict ũ eſt aũt ſupra ꝙ foꝛtis opatur Pper bonũ cõe tuendũ

per iuſt ũ bellũ Et ideo de bello ad viden eſt preftim cum ibi

actus ſoꝛtitudĩs: ſtz aggredi & ſuſtin manifeſtentur · non ſolũ
Gꝙtũ ad firmitatẽ animi ſed eciã qt ũ ad coꝛpis foꝛtitud inem·

que eſt frecyter indiciũ & diſpõ ſotitudis interioꝛis Non enim

eſt con ? racõem virtutis ꝙ ex naturali complexione aliqͥs habear

natural inclinacõez ad virtutem Vnde ex magnirudie extremi⸗

7 7 Ne „ „ „ — . 2
tatũ · latitud ine pectoꝛis· erectõe ceruicis viuacirate oc uloꝛũ ·
& alys hmõi conicé poſſumꝰ de magnitudine coꝛdis · tã ꝙ; ex qui

buſdâ ſignis & diſpõibus ad virtutẽ licer finale complementum

ſit ex moꝛe vel conſuerudine Ex actib? enĩ freq́;ꝛatis Sñatur ha⸗
bitus. vt ex freq;ter iuſta opari & tẽpate viuẽ efficimur inſti &

. . „ „ —. ℳ
tempati vt docer Ariſtoriles ii . Erh. de bello ergo cõſiderã⸗
5 % „ 7 „ E . „ „ „ . * „
tibus iiii, vide ſufficiũt Primo que ad inſt ũ bellũ requirũtur
Scdo de matura aſſ upre belli Tercio pe hys quibus licirũ eſt

uarrô de inſidys ſi eis vti licer uãtum ac

pro loco & temꝑe opoꝛtũo Vnde

àA

pella non recuſat neq; dapnar

2. kula peſa

Pr nsr E

IIHI

militare Dicit em ang? de puero centurionis Si xp̃iana diſti⸗
plina oĩo bella culparet Doc poc ius conſiliũ ſalutis petentibus
in euangelio daretur vt abicẽnt arma · ſeq; milicie oĩo ſub⁊ hent
dictũ eſt aũt eis Nemieʒ concuciatis · eſtote contenti ſtipendys
veſtris · quibus ꝓpriũ ſtipendiũ ſufficẽ p̃cepit militare non ꝓhi⸗
buit Sed ad videns que ſint bella culpabilia ˖ & que onei⸗
enð eſt. ꝙ tria debent cõcurꝛé ad hoc ꝙ bellũ ſit iuſtũ Primo
quið a ũctas pncipis. cuiꝰ mandato bellũ eſt gerendũ Non enĩ
Ptinet ad ꝑſonã pᷣuatã bella mouè· qͥa poteſt ius ſuũ in iudicio
ſuꝑioꝛis ꝓſequi Sibłhr eciã non ptiner ad pᷣuatã ꝓſonã cõuocare
multirud mnẽ. qð in bellis o poꝛtet fieri Cum aũt cura reipublice

ſit cõmiſſa pnñcipibus & coĩtatũ rectoꝛibꝰ ad eos ſpectat rempu⸗

blicam ſibi ſubiectam tueri & eam defendẽ matiali gladio- non
ſolũ cont intioꝛes turbacões· ſed eciã con ẽ extioꝛes inuaſoꝛes.
Vnde dicit augꝰ? cont᷑ fauſtũ Oꝛdo naturalis moꝛtaliũ paci ac:
comodlatus hoc poſtit. vt ſuſtipiendi belli aũctas atq; conſiliũ
penes pncipes ſit Et in fo li: con? manicheos exponẽs illud v̈bũ
dñi Omnis qui accepit gladiũ gladio pibit Dicit ꝙ ille accipit
gladiũ qui nulla ſupioꝛi aut legittima potãte iubente aut conce⸗
dente in ſanguĩeʒ alicuiꝰ armat᷑. & talis a dño rep̃henditur·. cui
ſilis pena in fligit᷑ qð non eſt intelligen ꝙ ſemp talis gladio

occidatur. ſed ip̃e ſuo gladio ſemꝑ perit· quia pro pctõ glady

erernaliter pun ietur niſi peniteat qui vero ex aũcte pcipis vel
iudicis ſi fit pu ata ꝑſona. aut zelo iuſticie qſi ex aũcte dei ſi fir
ꝑſona publica gladio vtitur non ipe accipit gladiũ · ſed ab alio

ſibi cõmiſſo vtitur· vnde ei pena non deberur Afily iſt k nolu⸗

erũt ad bellum ꝓeedere niſi prius ſup eos pcipe conſtituto a

quo eſſet aũctas belli aſſumendi conſultm Vnde poſt moꝛtem Jo⸗

ſue conſuluerũt dominũ dicentes quis aſtendit ante nos contra
chananeum. & erit dux belli Dixitq; dominus Judas aſtendlit⸗

Jud icum primo.

Toh. bagtiſte coõcedir licirũ eſt ſtipẽdys vri & pro republica

pe
1
inss
Sn
En
Inult

Nfeco
cſtie

1 d
entibe

penclſs

¹
Orimo
nen
iudicio
onocne

rempu⸗

io⸗non

ſoꝛes
pacia
conflii
keaccxpt
t conce⸗
mr⸗ cui
Jadi⸗

e

krolu⸗
tinto
tem
15 contn

Kerdt⸗

epue

br hor⸗

publice

8 R

O ad iuſtum bellum requiritur iuſta cauſa

/ Ecũ do reqr itur cauſa iuſta- vt ſtz illi qui impugnantur.
ꝓpt aliqᷓ; culpã impugnari méant᷑ Vñ dicit Aug? m li: qſt ionũ

5

vetis & noui teſtameti. iuſta bella ſolẽt diffiri: que vlciſt ũtur

Iiurias figens vel cttas plectenda eſt.qᷓ vel vidicare neglexerir

qð a ſuis im ꝓbe factũ eſt.· vel reddẽ qð per ĩiuriã ablatũ eſt.
d intelligen ð eſt qñ ciuitas conẽ q; bellũ aſſ uĩtur freq;ter &
in multo dãpnificauit· cĩtatẽ que bellũ aſſuĩt Et iterũ ſi reqᷓſita
de recõpẽ ſacõe dãpni rñdẽ neglexerit· ałs non viðꝛ qdtũ ad foꝛũ
cõſtĩe cauſa ſufficien? iuſta ꝙ bellũ in quo infinita rerũ ac coꝛ:
pũ diſpẽd ia & aĩoʒ ſ lagicia vitari nõ ꝑñt dẽat aſſ uie Abra ha
aſſũpta iuſta cauſa audito videlʒ ꝙ Lorh nepos ſuꝰ ũiuſte eſſer
capt? cũ · ccc· vꝓᷣnacł is ꝗtuoꝛ reges in pugna eſt agsreſſꝰ quibꝰ
de bellatis & p̃da redẽpta ſolũ nepotẽ rexinuit & ſpolia diui ſit
ad iuſt ũ bellũ reqritur intencio recta EGeñ xiiii⸗
Ercio ad iuſt bellũ reqritur recta intencio bellandi · ꝙ%
idelicet intendarur vt bonũ ꝓmoueatur vel vt malũ vitetur
Vude dicir Aug? in libro de bis di Apud veros dei cultoꝛes
eciã illi vera bella pati ſũt exercé, que non cupiditate aur cru⸗-
delitate: ſed pacis ſtudio gerũtur. vt mali coerceantur: & boni
ſubleuentur debet ergo geri bellũ vt dicir Auguꝰ ad Honi ſaciũ
vt pax acrat᷑. & non ꝗri pax· vt bellũ exerceat᷑ Eſto ergo bel⸗

lado pacific? vt eos quos expugnas ad pacis vrilitatẽ vincendo
pducas Alioqñ niſi recta intẽcio aſſit bellãtibꝰ · eciã fi ſit ltĩma
auũctas indicẽtis bellũ:. & cauſa iuſta/reddet᷑ illicitũ prauã
intencé6z vnde Aug? in li: cõ? fauſtũ Nocẽdi cupiditas: vlci⸗

ſtedi crudelitas pacar? & ĩplacabilis aĩ? feriras bellandulibis
do dũandi & ſiꝗᷓ ſt ſiłia hec ſũt que in bellis iure culpantur.
SBaul repbat? fuit a dño ꝗa in victoꝛia q́; huĩt con⁊ Amalech

n6& fuauit purã inrencz ad dĩnũ mãdatũ ſed ad mũera ꝓcens ex

cupiditate optimis gregibus ouiũ & armentonum & veſtibus &
arietibus & vniſis que pulchra erant prino Begũ xvye

*
— . . . . . . „ .
nüinpes be, 5½ WN pñceps non debet eſſe feſtinus in aſſumendo belll
fſeſrm i Gn 4 Ecũndo caueat princeps ne ſit facilis ad bella aſſumenda.
bellam. Mon enã debet aſſumẽ bellũ · eciã p̃d ictis ſuꝓpo ſitis · niſi vrgente R
8 neceſſ itate ꝓcepta videlicet manifeſta & notabili leſione · & iteer
hoſtibus non pPatis ad ſatiſ factõem ſicut dictũ eſt ſupra Seccd

& tũc cũ matura deliberacõe & huĩli ac deuota dĩni auxily in⸗
unocacõe debet con hoſtes reipublice bella mo uè Cauſa aũt ꝗre
non deber eſſe facilis ad bella mouenda eſt varius euentus belli.
quia nũc hũc nũc illũ conſuĩt gladius. ſicut rñdit dauid ad io⸗
ab⸗ ii ⸗· Re⸗xi⸗ Impoſſ ibile eſt eciam ꝙ in bellis non multa mala
contingãt Freq́;ter enĩ accidũt ſtrages hoĩm:effu fiones ſaguinũ
deppł acões rerꝛaʒc. expoliacões rerũ: captiuitates eciã & pau⸗
ꝓtares multas ſuꝑ ĩnocentes neceſſe eſt euenire Multe eciã coꝛ⸗
rupcões in onibus ſuceſeſtũr Nam libidine vincendi & cõſue⸗
rucdline bellandi homies reddũtur amimoſieꝛes ſerociozes pro⸗
„ nieoes ad vlc iſtend ũ & oꝓprimendũ pluſqꝙ; oꝛdo dĩni iuris req
rauat. ꝓpter hec & fiłia que in bellis coĩter eueniũt debet princeps
bellũ aſſamẽ cũ multo timoꝛe & dei reuéncia: piſſis ad deũ ſtõx
viroꝝ pys ſuꝓplicacõibus Vnde moyſes cũ mittẽt ioſue ad pu⸗
g nandũ con t᷑ amalec h Exo8. xvii. mo ad deũ refugiũñ habuit
Vnde ſtans in ?tice collis & Pñs vir gã dei in manu ſua: manus
ſuas ad deũ extẽdit pro victoꝛia hñda con? amaleeh. Pter q8
& ibi Cum leuaret moyſes manus vincebat ifrabel ſdauid eciã
quãdo debebat ad bellum ꝓcedere contra hoſtes mand abat ſa⸗·
cerdoti, vt veſtem ſacerdotalem induerer ephot nomĩe in aqa
dñm con ſu lebat quid eſſer agenel ũ, vel ſi cont hoſtes ꝓcedenð
Vr de eo dicir Ambro ſiꝰ pᷣmo libro de officys Nũꝙᷓ dauid niſi
laceſſitus nec miſi ꝰ conſulto dño bellũ intulir Prudenciã enĩ
in bello comitẽ foꝛtitudĩs huĩt Ideo in omĩãbꝰ bellis vſq; ad ſe⸗
nectutẽ victoꝛ extitit Ad hoc ꝙ iudei conſulte ac deliberate ad
bella ꝓcedent eis multa obfuanda deus mand auit Primo c ad
pugnã ꝓcedentes anteq́; hellum inierent pacẽ hoſtibꝰ offerꝛent.

.

! Scdbo ꝙ apinq;te iam bello ſacerdos ante aciẽ exercitus ſtarer
Dehn. qui pugnaturos confoꝛtarer ꝓmittendo auxiliũ dei Tercio &
n rremouséntur imped imenta victozꝛie- remiſſis videlzʒ domu iiii.
tn gnibus hoĩm ſtʒ/qui edi ficauit domũ nouã & non dedlicauit eã
1 Sccd qui plantauit v ineã & non eſt ex ea conſecutus fructus qui de⸗
ilin. ſponſauit vxoꝛẽ & non traduxit eam & qui eſt foꝛmidoloſus &:
aüts ½ pauido coꝛde Deuto. xx · Inter oĩa aũt que valẽr ad victoꝛiam
8belll. in bellis obtinenda ſũt oracõnũ ſuffragia & bellanciũ merita &
dad : p̃cipue pncipis (ILe titur in pyſtoꝛia romanoze ꝙ cũ Eugeni?
Auan & Arbogaſtes cũ in ſtructa acie con ? Theodoſiũ xp̃ianiſſ imũ
zih imꝑatoꝛem venirent· & imꝑatoꝛ exꝑs cibi & ſompni oꝛacioni ſe
AdAtx dedit · totãq; noctẽ vigil exegit· & tandẽ cũ ſe ſtirer a ſuis de:
ci cꝛ ſtitutũ eſſe Ab hoſtibus vero circũ ſeptũ ſe videret· fiduciałr
coſge ſigno crucis facto ſe inbellũ dedit · victoꝛiam a deo expectans
Apo. fm ꝙ Jo· anachoꝛitꝰ magn? dei cultoꝛ eũ victurũ ſpoponderat
M Et cũ ad congreſſ ionẽ ventũ eſſet vehemens turbo apte theodoſy
Nik inon hoſtiũ ruit gu⸗ & ab eius ꝓte ſpicula manu miſſ a repellet
deiſi⸗ ac per hoc totus hoſtilis exercitus ꝓſtratus fuir Et ip̃e imparoꝛ
en manu dei ꝓregente victoꝛ extitir ſc interal i iuſtioꝛes iuſto
H⅓ Cei iud icio in bello ſuccũbũt a peioꝛibus ſupati
an Heqyrer aut dei iudicio occulto ſed non iniuſto iuſtioꝛes
ecs aut nn⸗? ma li in bello ſuccũbũt a peioꝛ ib? ſupati 38 ex duplici
1 cauſa contingẽé poteſt. aut quia tales a p̃ceptis dĩnis aliqñ rece⸗
Rad dũt Et ideo dignũ eſt & eoʒe emendacõt expediens vt a nequi
u 4 oꝛibus ſe tã ꝙᷓ a dei mĩſtris attriti puĩantur Sicut voluit deus
. ne wPłm iu deoxe flagellari per aſſ irios & babilonios · qui erãt ydo
tin L latre & dini cultus impugnatozꝛes Et ſic qui erant magni pctõꝛes
uii⸗ ſacti ſut in filys erꝛantibus dĩne ſnĩe executoꝛes Aut hoc contin:
cdſd gs poteſt quia tales qui ſuccũbũt interdũ de ſuis viribꝰ nimis
zia⸗ p̃ſumũt· a deo victoziã non querentes Et ideo aliozʒe qui digne
ene puĩri mbantur digni puĩtozes fiexi non memur Sicut pater
wo de fſilys iſr? qui ꝙᷓuis iuſte mouent᷑ ad pellũ conẽ ſilios beniani

2

plenã victoꝛ iã habuerũt tribũ beniamin fere extmantes

—— non licet clericis arma ſumę Cxx?

Diũſa a utẽ a diñ ſis melin 8. & expedicius ag ütur q; ab vyno⸗ vVt

ꝓpter duo Primo racõe gñali quia bellica exercicia hñt maxĩas

rinent clericoze Sicut ergo nego ciacões ſũt clericis interdicte·
ꝓpter boc ꝙ nimis implicant aĩm ita bellica exercicia Em illud

qui deũ tũc grauiter offenderãt Ab eis tamẽ nũero paucioꝛib?
bis ſũt debellati:quia de ſuis viribus p̃ſumentes ad dĩnũ auxi⸗
liũ non confugerant Poſtmo& vero coꝛã deo huĩliati in iei unio
&f leru facti ſunt digni dei mĩſtri in puĩendo pctõzes · idee

„ viden aut quibꝰ ſit licitũ arma ſumé & ad bella ꝓcede
Cõſideran eſt ꝙ ad bonũ ſocietatis hũane plura ſũt neceſſaria

per płhm in ſua politica: & maxĩe hoc expecdlit qñ negocia ſibi in⸗
nicẽ ſũt repugnancia: vr ſił exerceri non pñt Vnde illis qui ma⸗
ioꝛibus deputãtur:moꝛa ꝓ hibẽt ur· ſicut 'm leges militibus qui
deputantur ad exercicia bellica negociacões in?dicũtur Pellica
aũt exercicia & officia dĩna/ maxĩam inter ſe hñt repugnanciam

inꝗerudines · ꝓpter hoc ꝙ aĩm diſtra hũt & impediũt a contem:
placõe dĩnoꝝe a laude dei & oꝛacõe pro ꝓpło que ad officiũ ꝑ:

paſſio xpᷣi⸗ m illud Apłi ad choꝛĩ: uociẽſcũq; mand ucabitis
panẽ huũc & calicẽ bibetis moꝛtẽ dñi ãnũciabitis donec veniat
Et ideo non cõpetit eis occid. vel ſanguĩem huanũ effũdẽ Vñ
inſtitutũ eſt ꝙ illi fint irrepñſoꝛes ꝗᷓ moꝛtẽ inferũt vel inferzi fa⸗
ciũt eciã iuſte Nłli auũt q́ eſt deputatꝰ ad aliq& officiũ licet id

gerè ſed rãtũ laieis Pñt tñ plati & cłici acte ſupioꝛis intereſſe

ſpũabr ſubueniãt puta exoꝛtãdo plicãdo abſoluẽdo & alia hmõi
arma ſpũalia ĩpẽdẽdo· vñ in fignũ huiꝰ p̃cepit dñs Joſue· vi⸗

Apki ad thi: nemo militans deo implicat ſe negocys ſecularibꝰ
ScSo p̃dicta repugnãt adliuicẽ ꝓpt ſpẽalẽ racõeʒ NMã oẽs oꝛd ĩes
cł icoꝝt oꝛdlinant᷑ ad altaris mĩſteriũ in quo ſub ſacrõ reꝑxñtatur

agẽ ꝓ q8 ſuo officio incõgruꝰ red dat᷑ Non ergo licz cli cis bella

bellis Nõ quiᷣ vt ii ꝓpria maũ pugnẽt ſed vt iuſte pugnãtibꝰ

tin

̃ . C.
h f f . . ᷣ s cs
. ́fͤss M
,

ab
nücne ꝓplo circudante ciuitatem ieric ho ſacerd otes arc bam ſederis
ieiunn. pcedentes tubis clangẽnt non aũt pugnarent· Pls aũt tubarũ
idn clangoꝛe confotatus & hoſtibus tritis victoꝛioſe ciuitatẽ obti⸗
Rd nuir Per tubas quid intelligũtur ex hoꝛtacões & ̃dicacões p̃⸗
. latoʒe qui debent aĩare Ppl'm dei cont opprimentes eũ lñt ergo
een plati & clerici bellantes ad belland diſponé & inducé: intẽden⸗
Wrn. tes ſemꝑ per hec bella carnalia ad ſtatũ paciſicũ ꝓueĩre · vt cul⸗
„yg tui dĩno cui deputantur deuocius intendant Et ſic non interdi⸗
nms citur bellare eo ꝙ peccatũ ſit· ſed quia tale exerciciũ eoxt ſtatui
NNa. ä „: — 2 „ „7 21
zan non cõgruit Vnde dixit xps petro in Pſona clericoʒ & p̃latoʒ
en Conũre gladiũ in vaginã ſfily iſrł dũ debent pugnare contra
f pyhiliſt im dixerũt ad ſamuelẽ Non ceſſes pro nobis clamare ad
Bellica ☚ ℳ „ „ . 9„ 7 6
. dñm deũ noſtrũ · vt ſaluet nos de manu phihſtino Qui ſtati
. offéns holocauſtũ & clamans ad dñm exaud itus eſt Nam in to⸗
ſteca— uit dñs fra gore magno in die illa ſup p hiliſt im & extruit eos
3 & ceſi ſũt a filys iſrł· primo Reg. vii. Ecce ſamuel qui erat dei
. ſacerdos pro ꝓpło dei non pugnauit. ſed oꝛauit & ſacrificiũ ob
tulit qd multo plus valuit in bello zuſto licet in ſidys vti
au⸗ „ — . —
i Dd intel lectũ vero eius uarto circa bellũ ꝓronebatur-
8 15 Stcienð eſt & in fidie oꝛdinantur ad fallend hoſtes Po⸗
1 16 teſt aũt aliqs falli ex dicto vel facto alterius dupłr Vno modo
Prrn ex eo ꝙ ei ðꝛ falſũ vel non fuatur ꝓmiſſũ & jſtud ſemp eſt il⸗
bius licirũ In hoc enĩ nullus deber hoſtes ſallẽ Sũut eni iura belloꝛe
van . S& federa eciã ad ip̃os hoſtes fuãda · vt Dicit Am be in li: de of⸗
fice Alio mõ poteſt aliqs falli ex dicto vel facto noſtro· in qtum ei
G/ „ — — . „ —2-3 n3
ingritn Po ſirũ noſtrũ vel intellectũ non apim? Hoc aũt ſemꝑ facẽ nõ
itori tenemur quia eciã in ſacra doctrina multa ſũt occultãd a maxĩe
1* 4 7 Rd b . 114. 1 NMeb. „ ſa cKtu d „ ib Vñ
liasle! inſidelibus: m illud Mathex: Nolite ſanct ũ Dare canibus Vn
gintent multo magis ea ꝗᷓ ſũt ad iĩpugnandũ inimicos nõ ſũt eis ꝓpalãda
gnuth Inter ceta enĩ documentamilitaris rei hec pᷣcipue ponitur & con
ia bm AKiia occultent ur- ne ad hoſtes pueniant; 6 talis occultacio ?ꝓ⸗
olue rinet ad racẽem inſidiaa“ quibus vti lic ir ũ eſt in bellis inſtis

“
„

= nec hmõi inſidie ſunt dicende fraudes · quia iuſticie non repug
nant Ende dicit Auguſtinus in libro queſt ionũ ve: & no: teſ.
Cum iuſt um bellum ſuſtipitur · vtrum aparte pugnet aliquis ·
an ex in ſidys· nic hil ad iuſticiam intereſt Et hoc probat exẽplo
ſtripture que oſtẽd it ꝙ auctoꝛitate domĩ Joſue inſidias poſuit
ha bitatoꝛibꝰ ciuitatis hay · ꝓpter qð hoſtes tnũphaliter ſuper⸗
auit Joſue · viii · Non ſolum autem ſecreta reipublice ſunt ſecrero
tenenda in factis bellicis · ſed eciam in quibuſcumq;ʒ alys actibꝰ
ad cõmũe bonũ ptinentibus Conſilia enĩ dantur de hys que fi⸗
enda ſunt· & que impediri poſſunt Tanto ergo expedicius finẽ
intentũ ſoꝛciũtur · ꝙᷓto alys per quos impediri poſſent exterius
non pandũtur Multox enĩ multiplex eſt ſnĩa· & q vni rectũ
valet alteri non vi Non ergo tutũ eſt prudentũ cõſilia młtis
apire Multitudo em plus paſſ ione & impetu volũtatis q́; racõe
regit᷑ Cauenð eſt aur p̃cipue a domeſticis & vxoꝛibus que młrũ
viris conſueuer ũt eſſe infeſte ad qᷓrenð ſecrera de puero nonne
papirio poſtmoð ſtrenuiſſimo. qui eciã m ꝙ dicit Oꝛoſius im⸗
pet ũ alexandri ſuſtin ſe poſſe med itabatur pulchre dicit Aa:⸗
crobi? Hic inquir papiriꝰ cũ puer eſſet: cũ patre ad patrũ curiã
iuit · quẽ reũtentẽ mater ꝓcũtauit quid in ſenatu egiſſent patres
rñdit puer tacen eſſe nec litẽ dici Mulier auidioꝛ ad ſecretũ rei
ſtien puerũ inſeſtat Sed puer ſecretum non reuelans:. cog itati
mencd acy con ſiliũ capit Actũ inquit in ſenatu, vtrum vtilius ſit
vng ne duas habeat vxozꝛes. an vna duos At illa vt audiuit ad
mrõnas ſe contulit que ad ſenatũ feſtinanter conf luũt. oꝛantes
vt vna pocius duobus nubat, quã vni due Senatoꝛes autem de
tanta muliexe intempie. & quiel fibi pec poſtulacio vellet mira:
bantur non ꝓue rei ꝓdigiũ paueſtentes iuſił verecũdi ſex? im
pudicã in ſaniãẽ Tũc puer metũ publicũ timens qne matri dixe⸗
rat enarꝛat Genatus auuem fidem atq; ingeniũ pueri exoſtularur
conſultumq;ʒ facit· ne preter illumppueri cum patribus in curiam
poſt hoc introirent ùĩẽ

*

geß,
renns
reti

norme
dus in

ct NE
—

rüani
t patni
rtuͦ re
ogiat
lus ſe

uir 4d

ſſquarti capłi lect · Q magnanimitas eſt circa magnos honoꝛes

poſur
tſeaner⸗ 4

Nten

Einde con ſiderar eſt de ꝓptibus foꝛtitudini ãnexis . ꝗ̊s

ia
Wio
pro tanto ãnexas dicimꝰ · quia ei ad iũ gũtur ſicut ſchᷣa⸗ , ehe⸗
rie pnñcipali Et hoc ideo eſt quia que fſoꝛtitudo obſᷣuat

circa maxĩa diffici lia. ſtz ꝑicula moꝛtis Alique alie ?tutes ob⸗
Fuant circa qᷓſdã alias materias ni? difficiles · in quibus opoꝛter

per eas aggredi ardua Ponit aũt tulius in ſua ret hoꝛica PHas ?ꝰ⸗

tutes pncipałr eſſe qtuoꝛ. ſtʒ ſiduciã loco cuiꝰ xom⸗ magnani:
mitatẽ Sic enĩ eam vocat Ariſtotiles ma gni ficenciã& x ſeuerã⸗
ciã · de vnaqq; iſtaꝝ dicenð eſt · vt complecioꝛ ſit con ſideracio

foꝛtitudĩsꝗſ Primo ergo de magnanimitate T ctemus de ipa tria
con ſiderantes Primo circa quid exiſtir Scdo ſi eſt dicẽda vᷣtꝰ
Tercio de ſignis & ꝓprietatibus eius ¶Quãtũ ad pᷣmũ ſtiend eſt
ꝙ magnanimitas ex ſuo nomĩe imprat quãdã exten ſionem animi
ad glige magnũ Vnde fᷣm ꝓEm: iiii · Erh. Ma gnanimꝰ? eſt ma:
ine extremꝰ. non quið per receſſũ a medio racõis · ſed a
ad magna tendit Inter res aũt hülanas p̃cipue exterioꝛes que in
vſũ homs veniũt: vel ſibi aliquo mõ impend ũtur maxĩm locum
renet hono? Tũ quia ꝓpinꝗſſimꝰ eſt virtuti · vtpore teſt iſicacõ

gnitu

eius exñs Tũ quia deo & optĩs exhibetur Tũ eciã quia honũes

ꝓpter honoꝛẽ conſeq;d ũ. vituꝑiũ vitan8 oĩa alia poſtponũt
Cũ ergo onns virtus ſit ꝓfectio potencie reſpectu vltimi S ſim⸗
płer diſſicilis ſicut aliqs abſo lute ðꝛ foꝛtis ex hys que ſũt fimper
difficilia alis dicet᷑ magnanimꝰ ex hys que ſũt ſimpłr magna
cuiuſmẽi ſut honoꝛes vt dictũ eſt Vnde conſeq;s eſt magnani⸗-

mitatẽ circa honoꝛes con ſiſtẽ tãqᷓ́; cirea ꝓpriã matiam ¶Sed vl⸗
rerius eſt ſtienᷣ ꝙ res exterioꝛes aꝓperitũ mouentes que cipue
ſũt honoꝛ & pecuĩa hñt ꝙᷓ dã ſpẽalem difficultatem in eo qðeſt
mayim in eisab ea que eſt in mediocribus Er qa virtus eſt circa
difficile: ideo neceſſe huĩt Ariſtotiles ponẽ duas virtutes circa

a Peritu pecuĩax Vna ſtz circa mediocres & tẽpatas expẽſas

dicim? libaliraté Et alia circa magnos ſũptus ſtz magniſicẽcia

IIL.

