nan
ſert

lni

,a

Eet in
rribu
ſe n

anImne
is eet

uma

ur⸗N

node

umſe

ℳ
ncie
eni de

alrer
(Ne
H
chrin

11

ede

e

. not

vois

ſſus
9
et 1

IIII On.

Hac autem virrute maxime religioſos pollere quorũ vita ſecu⸗
lariũ vite data eſt in exemplum VEnde eis dicit Aug?e in re ula
In omibus morib? veſtris nic hil fiat c
tum ſed &8& veſtram deceat ſanctitarẽ ¶ De dño noſtro frequẽrer
dicitur qñ diſtipulos alloqui vo lebat eleuatis oculos in diſti⸗
pulos docebat eos Et irerũ Apiens i hũs os ſuũ & ceta In bus

verbis mirabilẽ in xp̃o fuiſſe modeſt iã deſ gnant euãgeliſte · qñ

tam deſignanter tã ve optune oculoꝝ xpᷣi & oꝛis apcionẽ notãt
Dant eni intellige tẽpꝑatiſſimos ac oꝛd inatiſſ imos motus & act⸗

ro cius ſni coꝛpis in eo fu iſſe ¶In geſtis beat i buĩhardi legit᷑· ꝙ

tanta modeſtia ac otinenc ia oculoꝛ p̃ditus erat ꝙ annũ nonici⸗

oꝛiũ iã ĩ cella exegerat & an domus teſtuclnẽ habẽt penitus igno⸗
rabat Multo eciã temꝑe eccłiam intrãs & exiens tribꝰ feneſtris
ante eius aſpectũ ſtantibus vnam tantũ eſſe putabat Omo⸗

8 cuiuſc offẽdat aſpec⸗

d. ((Qeſtia moderarur exterioz veſt iũ a ꝓparatum

ſtia vero alio mõ ſumpra moderatur exteri oꝛẽ homis

apperatũ qui maxime ↄoſfiſtir in veſt imẽtoʒ oꝛnatu⸗ bi ſtiendũ
eſt · ꝙ ex pte rerũ quibus homo vtitur non eſt viciũ ſed ex parte
homis qui per ĩmoderanciã eis abutitur Hec aũt Imod erãcia cõ⸗
tingit dupliciter Eno qdem mõ ex pꝓte ꝓſuetudinis patrie · puta
quia in aliqᷓ ciuitate mos eſt ꝙ ciues med iocribꝰ veſtibꝰ vtũtur
9„ . 7 . . M . 2..
cont ra quã aliqꝗᷓs p̃cioſioꝛibus ſe induens tute modeſtie ſe puat

dum a Pbatis ſuoze ciuiũ moꝛibꝰ ſe ↄſoꝛmare recuſat Vnde dicit
Aug?. in iii ↄfeſ· qui otra moꝛes hoĩm ſunt flagicia ꝓximo
diſta te vitanda ſunt. vt pactũ inter ſe ciuitatis & gentis con⸗

ſuerudine vel lege firmatũ · nulla ciuis aur pegrini libid ine vio⸗

lerur Turpis eſt enĩ omãs pars vn inſo ſuo non congruens Alio
modo ↄtingit ĩmod erancia ex Pte affectus · quo aliꝗs in extioꝛt

apperaru nimis delectatur fiue coꝛpis delicias intendendo ſiue
in ſupf luo cultu veſtiũ gloꝛiam quer ẽndo Vnde Greg dicit in

quad am Omeł. Sunt nõnulli qui culrum ſubtiliũ precioſarũq;q

veſtium non purant eſſe pectatum · q videlicʒ ſ culpa non eſſer

ratut Ateriorii

A

nequaq fermo dei ram vigilanter exprimeret ꝙ diues qui toꝛꝗᷓ⸗ 3„ “ f
batur apud inferos biſſo & purpura indut? fuiſſet Nemo qui ppe H
veſtimenta precipua: ſtz excedencia ſuũ ſtarum niſi ad inanem

gloꝛ iam querit Poteſt eciam ĩmoderancia dici qñ deſicit in de⸗ 4
bito cultu veſtium Eſt enĩ virtus modeſtie po ſita inter duas ex⸗ 11
tremas malicias· ſtz ſup habũdancie & malicie Doc enĩ eſt vmũe b
oni moꝛali virtuti· ſtz ꝙ in medlio con ſiſtat · vt patet per pꝑhᷣm AA
. in poetria Vnde ad deſectum puius virtutis pertiner· ꝙ bomo A
negligit vt cultu debito non vxitur vbi opoꝛter quãdo opotet · 4
& ficut opoꝛtet Ende płᷣs dicit in· vii · Eth. 0 ad molliciem P⸗ HUMUD
rinet ꝙ aliquis veſtimentum tra hat per terꝛã vt non laboꝛer ipm 2
leuando ð intelligendum eſt niſi con ſuetudo patrie aut odicio O
ſtatus vel ſexus aliud requireret ſefert Auguſtinus in iii de 4
doctrina xpiana : talares & manicatas tunicas habere apud ve⸗
teres romanos viciũ erat Nũc autem honeſto loco natis non aas e
habere f flagicium eſt qui vero in dignitaribus ſunt conſtituti
vel diuĩo cultui mĩãſtrant poſſũt & debenx veſtibꝰ precioſe dꝛib? d

vti non ad ſui gloꝛ iam querendam NHoc en ad maliciam ſuper⸗
babũ dancieptineret· ſed ad oſtendendam excellenci⸗ poteſtatis “
pomibus Diuinitus congeſſe & ad hoc ꝙ ſubditi in reuerenciam D=ð
principis: adducanturA nde ſeneca ad quandam reginam ſtribit
Indue re delicate non propter te ſed ne regia dignitas vileſtat. HßMUc

Similiter eciam in precioſo aꝓparatu diuini cultus oſtenditur 4
queda am excellencia diuĩe maieſtaxis · & populus in maioꝛem ve⸗
neracionem dei aſſurgit Precepitr domiinus fieri aaron primo
ſacerdoti precioſas veſtes de auro & iacincto ac purpura coctoq “”

bis tincto& biſſ o retoꝛta opere polimito Exo · xx viii · WRudi .
vero contemprones: & paupertatis criſti emulatoꝛes· qui propter
carnis maceracionem & ſpiritus humiliacionẽ vilioꝛibus veſtibꝰ

vtuntur⸗ taquã humilitatis ſectatoꝛes atq; euangelice pfectõis
ꝓfeſſoꝛes ad xp̃i diſtipulatum ꝓtinent¶ Ende in laudẽ quoꝛ ũdã D
Wwlaʒ dicitur Heb. xi: Circuierũt i in melotis & pellib? capᷣnis

— —ę/æ

m

np
ici⸗

r rerr rrr rr

* .

Si quis autem abiectas veſtes nõ 5 ad p̃dictum finem deferꝛet ſed

in li· de fmone dñi in monte NMon in ſolo rexʒ coꝛpeaꝝ nitoꝛe atq;

piculo ſioꝛem quo ſub nomĩe fuitutis dei decipit Ex predictis

roga nec ſoꝛdeat Aſ O boneſtis viris interdum licet ſolacio

ad 4 udis humane gł am captandam oꝛd inarer ram ꝙ; iactatoꝛ &

ſanctitatis ſiłatoꝛ /ſacre religõis eſſer falſatoꝛ Vnde dicit Augꝰ?·

pompa ſed eciã in ipſis ſoꝛdibus luroſis eſſe poſſe iactanciã & eo

autem patè poteſt ꝙ modeſt ia de qua nunc loqmur eſt q̃dam ee⸗
dinacio exter ioꝛis oꝛnatus in med io racõis cõſiſtens pro vt con⸗
gruit patrie pſone ſtarui & negocio ſcêm aliarũ circumſtanciax
debitam obfuan ciã ADel beato Aug?. De. ) veſt imẽta & calcia⸗
menta eius & alia oꝛnamẽta nec nitida nimiũ nec abiecta płimũ
ſed ex moderacẽe & cõpetenti habitu erant Vnge de ſe dix iſſe
legitur fateoꝛ de p̃cioſa veſte erubeſto. & ideo cum dat᷑ michi
eam vendlo. vt quia veſtis non poteſt eſſe cõmuĩs · Fciũ ſit vmuẽ
Jero. dicir Oꝛnatus & ſoꝛdes pari mõ ſunt fugiẽda.quia altex
delicias redolet alter ũ faſtidiũ generat Vnde ſeñ · Non ſplẽdeat

Einde de opacione ludoꝛũ ↄſiderandũ ( ludoꝛũ vti
eſt · vbi tria ſunt vidẽda Primo vrrũ vtuoſis & horeſtis
viris aliquando ſit vtenò ludis Secundo de hys que ſunt circa
ludoꝛũ vſum rep̃ henſibilia Tercio de officys pyſtrionarus vrrũ
abſq; pectato exerceri poſſ ir quantu ad pᷣmũ ſt iendum eſt · ꝙ
illud qðᷣ poreſt per racõem dirigi α ad finem debitũ oꝛdinari ad
virtutem ptinere poteſt Cum enĩ ſcem płm virtus ſit que bonũ
facit habentẽ & opus eius bonũ reddit Honũ aũt homs eſt ſm
racõem eſſe. ſcᷣm cS dicit dyo ; Manifeſtum eſt ꝙ oꝛdo racõis
eſt ejui ꝑficir opus ?̈tutis Ludicra autẽ dicta vel facta poſſunt
per racõem dirigi & ad finem bonũ oꝛdinari d cui? euidẽciã
ſtire opter · ꝙ ſicut narura ded it homĩã ſompnũ ad refocillacõz
coꝛxis eo ꝙ non poreſt ↄtinue laboꝛare · ita ei dedit delectacõem
ad quietacsem aie Eſt enĩ eins virtus finira S* ad determin aras

—

„ 4 deſicix vicioſum eſt Cum aũt dictum ſit ꝙ in vſu ludoꝝ poſſir

ſe extendir laboꝛat er ex hoc fatigatur preſertim qᷓa in opacõib)

anime fumul laboꝛat & coꝛpus In quãtum ſtz aĩa eciã incellectiua
vtitur viribus ſenſiriuis opantibus per oz gana coꝛpa Sür aüͦr
bona ſen ſibilia homi cõnaturalia Et ideo qñ aĩa ſupra ſenſibilia

eleuatur opibus ſuis intentanaſtit᷑ exinde quedã fatigacio aĩalis

maxime fi intẽdat opibus racõis ſpeculatiue · vt eſt oꝛare & ſtu:

. . 2 . . . 1R Ü——⸗ 4₰
dere Sicut fatigacio coꝛpalis ſoluitur per quietẽ copis Ira eciã

opoꝛtet ꝙ fatigacio aĩalis ſoluatur per qu ietẽ ale que eſt delcã⸗
cio per quã in ſe quieſtit intermiſſa intencõe a ſtudio racẽis de⸗

7 — „ — D
lectacio aũt que eſt in lud is ad recreacẽem & quietẽ aĩe oꝛdinar
Vnde qñ in oꝑibus racõis eſt fatigata ꝓintermiſſ iẽem intencõis

non ſolum licitum ſed eciam virtuoſum eſt ludis decẽtibus vti
vt poſtmodũ aĩa ad opa virtutis foꝛcius oualeſtar Ende phus

ponit quãdã virtutem circa ludos quã vocat Eutropoliam Er ð⸗

ars eutropalia a bona ver ſione quia bene ↄuertit aliqua dicta vel
facta in ſolaciũ ¶In collacõibus patrũ legit᷑ beatꝰ Ant honi?

& Joh. euangeliſta dũ quidã ſtandalizarentur quia eũ ludẽrem

cum ſuis diſt ipulis viderũt mand aſſe vni eoꝝ qui arcum ge⸗

rebat vr ſagittam iacerer.· qui cum pluries ſagittaſſet & ampliꝰ

ſagittare nollet que ſiuit euangeliſta quare a ſagitrando deſiſtér ·
At ille rñdit . ſi continue ſagittarem arcus frangererur Tuc an⸗

thoniꝰ ſubintulit ſiłr aĩus bomiĩs frangererur ſi nũquã a ſua in⸗

rencõe relaxaretur ¶ exceſſus & deſectus in ludo eſt repre be⸗
Irca ea que in ludis repre pendi poſſanr ¶ ſibilis & quõ
Sciendũ eſt ꝙ illud qð excedit regulam racõnis vel ab ea

eſſe virtus Omĩs aũt virtus in medio racõis con ſiſtit ſcm duas
malicias ex tremas ſicut dictum eſt ſupra neceſſe eſt dicere ꝙ in
actibus ludoxe due poſſnnt eſſe malicie Prima & principalis eſt
ſuꝑ habũd'ãcia ſiue exceſſus in ludo c8 poreſt eſſe dupłr Vnoro ꝙ
ex ſpẽ actiẽm ꝗᷓ aſſumũt᷑ ĩ luð pura cũ aliòs cã ludi vtit᷑ vᷣꝑᷣ vł ſcĩs

tẽꝑibꝰ in ↄperẽtibꝰ vel nociuis ꝗᷓ ꝓgũt in ꝓxĩ nocumẽtũ vł ĩfaĩaʒ

N ILEw.

Talem enim iocandi genus ſcᷣm Tuliũ in ᷣmo de offi· dicitur
illiberale petulãs flagicioſum & obſtenũ Cauſatur aũr pic lud?
vr pł imũ ex vicio gule cuiꝰ filiã Greg. dicir eſſe ineptã lexiciã
Vnde Exo· xxxii. de Sedit ꝓpłus manducare & bibe & ſurꝛex⸗
erunt ludẽ. ſed deducit hoĩem in ꝓfundũ luxurie & ↄremprum
dei · max ime ludus qui eſt in choꝛeis vbi ſunt multa ad malum
inc linancia ficut applauſus & tactus manuũ ;tum ad ipſos cho:
riſantes greſſus perulãs & oꝛnatus ĩpucdlicus q;ꝛtum ad aſpiciẽtes
Cantus laſſ iuus ꝙᷓtum ad audiẽtes Dec omia incentiuũ luxurie
cauſant & deum ↄtra fic ludẽtes ꝓuocãt Vnde eis vyſa: iii : vomi⸗
natur dicens Pro eo ꝙ eleuate ſunt filie ſyon er ambulauerũt ex⸗
tẽto collo et nutibꝰ oculoꝝe Ibãt & plaudebãr abulabãt er peclib
ſuis ↄpo ſito gradu incedebãt et dec aluabat vᷣricem dñs filiarum

ſyon er dñs crinem eaꝛ? nudabit Eandem ↄminacẽem pro ſimili
culpa facit Eechiel xxv· dicens Pro eo ꝙ plaufiſti manu et ꝑ⸗

cuſiſti pede er gauiſa es ex toto affectu ſuꝑ rerꝛam iſrł Ecce ego

extendam manũ meã ſup te et tradã te in direpedem et inter ſiciã
re de ꝓpkis Ex ma gnitudĩe ergo penaʒ et dĩne ↄminacõis ſen⸗
tencia oñditur ꝙ;ᷓ magna ſix culpa choꝛeaꝝr et rurpiũ ludoꝛe (ü
moyſes a ꝓpinquaſſet ad caſtra vidit choꝛos ludenciũ eoꝛã virulo
iratuſq; valde ꝓiecit de manu rabulas et fregit eas ad rachcem

montis deinde aſſumpris ſecũ filys leui · xxini · milia hoĩm eo ꝙ

ludos obſtenos et deteſtabiles coꝛã virulo feciſſẽt Exo· x xxii · Et

quia vitulus eſt aĩal laſt iuũ poreſt ↄgrue dici hmoi ludi tur:

pes lupur ie impẽdunt᷑.· vrpote ꝗ coꝛda ludẽciũ et ludis aſtiſtẽ⸗
cium lidine emolliũr ¶ Alio modopoteſt eſſe exceſſus in ludo qñ
ea que in ludo aſſumũtur non ſunx ſcᷣm ſe mala nec aliꝙ; cõtinem

inbhoneſtatẽ ſed carent debitis circũſt ancys vt ſi aliquis ludicris

et iocoſis vrat᷑ tẽpibus vel locis ind ebitis aut p̃ter ↄueniẽciã ne⸗
gocy vel ꝓſone· puta ſi temꝑe luctus vel vbi moꝛ optẽr grauita:
rtẽ oſtẽdẽ in mediũ iocoſa ꝓponẽnt᷑ Hoc iccandi gen⸗ circũſtãcys
debitis non eſſet oꝛnatũ et ideo talis exceſſus ad vicium ꝓrinerer

. .

eſt in reſeria delicarũ .i. iocoſum in⸗
gdũ T talibꝰ lud is eſſe peccatũ moꝛ tale
& nimiã cica eos ocupacõeʒ · puta R

Vnde dicit tulius Vicioſũ

ſerꝛe bmonẽ Cõtãgit aũt in
ter vehemẽciciã aff ectus
aliqs delectacõeʒ quã haber ex lucio ꝓponèe
obfuancie p̃ceptoꝝ eius Aut ee
pauptatẽ aut ma gnũ famnlie diſpenchiũ venirera In ꝓtibus rheu⸗
ronie iuxta dioce ſim coloñ miles ꝗdam the
illoxe deditus erat vt die ac no cte eſſet ad ludendũ patus ad q8ᷣ

t delectaciom dei vel

eum multũ ꝓuocabat lucr

euacuerat Accidit aũt vt nocte q̃dam demõ in ſpẽ humana ſicta

cauſa ludẽdi eius domũ int ut Miles aũt viſo ſacco nũmis ple⸗

no auide cũ demone quẽ hoĩem purabat ludẽ cepit · a quo ſupat⸗
dum fere totã iã pecuniã ami ſiſſet iratus dixit Numqd dyabolꝰ?
es tu qui ſtarim eũ arꝛipiẽs ⁊
de coꝛpe mifabikꝛ excuſſ ir ac de loco ꝓt inꝰ euolauit Mane vᷣ
facto repta ſunt viſtera de coꝛꝑe extracta tegulis domus inhe⸗
l(rencia uid ? de coꝛpe actũ ſit vſq; pod ie ignoꝛat᷑

defcũs bi ſtienò eſt· ꝙ in humana ũſacẽe reritur amicabilis
moat ↄfeœmitas per quã quiſq; non oneroſum alys vel mis aſperũ
ſed pociꝰ ad ludos honeſtos debire poꝛtãdes ſe cẽmunẽ ex hibeat

Vñ dicit ſeñ . Sic te regas ſapiẽt vtr niłs te hẽat aſpz nec otẽtũ

tãgq; vilẽ Qui en nlłm verbũ ſolacy dicunt vnde aud ientis aĩus

recreari poſſ it & dicenribus ſunt moleſti inludo deficiũt quos
pbs tã ꝙᷓ vicioſos agreſtes appellat in iiii . Erh. Sed eſt ſtien⸗

dũ ꝙ exceſſus in ludo magis eſt repᷣhenſibilis defect? maxĩe

in viris religioſis quos decer maruros eſſe· tam moꝛũ q́; verboꝛ
grauirate ua ꝓpter & ſi interð poſſ int aliqua dicẽcia ſolacia in⸗
miſtere opibꝰ racõis diligẽri tamm ſtudio caueãt ne nĩs ſe effũ⸗
dant ad v̈a vel ſcã iocoſa eciã licira faciłꝛ enĩ poſſʒ aĩus vᷣtuoſus
ad laxioꝛa reſolui Vñ dicit Ambꝛ· in · i⸗ de offi · Caueam? ne dũ

relaxart am volũꝰ ſoluã 9 o; armoniã qfi ocẽtũ ꝙᷓdã bonoxp oxm

mo noĩe ſic ludo tax⸗

i ꝓſpera foꝛtuna multoz enĩ marſupia

benſq; eũ per tectũ mi fabilẽ alaʒ

Ecund a malicia que in ludis rep̃henditur oſiderat᷑ ex ꝓte

zn

(C¶/ Vara ſilia raguelis multa mozum grauitate predita oando dixir

Num ꝙᷓ cum ludentibus miſcui me neq; cum hys qui ita leuirate
ſenſus ambulãt ꝓticipem me p̃bui Thobie iii E
craticus libealibus artibus ded itus tibionẽ quẽdam acer ſiuit vt
canendi artem addiſcét Cumcq; ad os ribias aꝓplicaret inflatioeis
inhoneſtatẽ pude factus agnouit Sicq; canẽdi ludũ lrã ſtud io
putans incongruũ mox ipſas tibias de manu ꝓiectas ad rerz am
confregit quo exemplo at henienſes arrem canendi tibys/ damp⸗

nauit ſ officiũ yſtrionatus eſt licitũ ſi debiro mõ exerceatur

tibiades ſo⸗

E off icio aũt yſtrionatus vtrũ ſit licirum eſt ſtiendũ · ꝙ ſi
qua ars eſt vel exerciciũ q8 oꝛd inarur ad aliqua opa que

vergunt vel directe vergẽe poſſunt in dampnũ ſeu piculũ aĩe aut
ec iam coꝛꝑis non poreſt abſq; ꝑectato exerceri puta ſi quis aliũ

docèet ydola fabricare ꝓ cultu ydolatrie · domos de nocte ſuffodẽ
aut ſeras aꝑire · vt furtis & rapinis intendet ¶ YVniũ ſaliter ergo
quecumq; doctrina ſeu doctrine auctoꝛ aut q8uis off iciũ quod

hoĩem inducat vel inducẽ poſſ ieſapſticõem aut vanitatẽ & fi⸗

quid aliud eſt q finem malũ ſonare poſſit omnia ram ꝙ ꝓnicio ſa
& humane ↄuerſacõi cont᷑ ria ſunt dampnãda (Si vo ars eſt cui⸗?
oꝑibus hoĩes bene & male vti poſſunt ſicut patz de ſagittis gla⸗
dys machinis & alys hmõi quibus interd ũ hoĩes ad ſui & patrie
defenſionẽ Interdum vero ad alioʒe iuſtam impugnacõem vtunt᷑
taliũ vſus licitus eſt & auctoꝛes hm õi arciũ p̃dicta ſae oe ut

abſq; ꝓiculo ꝓprie ſalutis Et hee ſole artes ſunt dicende ¶ Ende

dicix Criſo?: ſuꝑ Math. Eas ſolas opoꝛtet vocare artes qui ne⸗

ceſſarioʒe & eoe que ↄtinent vitã noſtrã ſunt tributiue & ↄſtruc⸗
tiue Nec obſtat ꝙ aliqui ad malos fines interdũ ralibus vtunt᷑
quĩa hoc eſt per accidens & p̃ter intencõem arris que de ſe ſemꝑ
ad finem bonũ eſt oꝛdinata Mc enim fuit de inxencẽe pᷣmirus in⸗
ſtituentis cipue ipſius dei qui a pnc ipio pomĩbus imellectum
dedit ad artes omnes excogitandas humane vite neceſſarias Si
tamen opibus alicuius artis ſeu eciam aliqua ↄſuerudine que ad

”MU

III à R
ponũ ̊mitus fuit ĩuenra maioꝛ pars hoĩm ad vanirates & in ſo⸗
lẽcias vtetur eſſent talia per officiũ pncipis a ciuitate extirpãda
m documẽta płonis ¶ Gens veneroꝛt in ↄſutudiĩe habʒ ludũ queẽ
marias vocãt qui tam Diu tolł andus fuit diu in deuoc ionem
Ppłm adduxit · fuit enĩ pro reuencia virgĩs adĩuentus Nũc aũt
quia dictus lud? płibus eo aburẽtibus ad vaĩtates ĩpudicas &
młtas inſolẽcias tctus eſt ꝓuide fiet ſi penitꝰ? de ciuitaxe extir⸗
Petur aut in meli⸗ omutaret quidem ad paſtoꝛis off iciũ vel
pnᷣcipis ptiner ¶ Dictu eſt aũt ꝙ ludus oꝛdinat᷑ ad delcãcõem aĩ
ꝓtra tedia que freqter eueniũt intẽdẽtibꝰ actibus rõis Talis aũt
finis licitꝰ eſt & honeſtus · debẽt enĩ hmõi delcãcões qᷓri vt ex ta:
libus ludis aĩus recreatus ad opa rõis auidi? oualeſtar Qua t*
piſtriones quox officiũ oꝛd inat᷑ ꝓ hmõi ludos ad ſolaciũ hoꝛbꝰ⸗
exhibendũ / non ſũt in ſtatu peccati · dumõ moderatis ludis vtaft
vba vbł fcã turpia aut nociua vitãtes Mẽſurãtes nichiloĩꝰ licita
ſolacia ſm debitas circũſtãcias · vt ſtz tantũ & tałz ludãt ᷣm qðᷣ
ↄgruit læd tẽpi negecio & pſonaxr ſtarui Nẽ enĩ debẽr tot ů tẽpo
vite in pys ſolacys ex pẽdẽé ſeu ibi totã aĩ delcãcẽem a Ponè ſed
deblẽt freq;t babẽé alias ſerioſas & ſas opacões deũ ſtz oꝛãcdo

. . „ .

.
4
1

ekias de eo q& acqſerĩt largiẽdo & ſuas paſſicẽs co hibẽdo Pys
ergo pẽſatis dicẽ poſſũꝰ officiũ hiſtrionatus poſſe licite exerceri
Vñ non peccãt qui eis modate ſubueniũt ſed po ciꝰ iuſte faciunt
mercedẽ mãſtery eis TbuédoLegit in vitis patz ꝙ; brõ patcio
ab ãgelo reuelatũ ? ꝙ dã ioculatoꝛ qofficiũ iſtriõat? abſc; Epib?
2 exercuéar & vitã bonã duxẽéat ĩ vita beata ſibi ↄſoꝛs aſſociãd erat
Epibus Si ⁊ yſtriones vtênt᷑ & mexas iocãdi excedent nlka eis merces
ſſr tribuẽda qnyme pecius tribuẽtes deũ offendẽnt · q̊a dũ pcĩ
merceædẽ t buént xcãncdh occaſẽeʒ pbent ¶ In geſtis frãco legit
ꝙ rex magnꝰ philiꝓpus vidẽs ꝙ młti ioculatoes ſet ĩ ſua curia
indebitis & ĩozdinatis ſolacys v ſi fuerãt· młta ex hys ludis do⸗
naria repoꝛtantes oꝛd inauit ꝙ ſuis indumentis nullus ioculaxoꝛ
amplius nutriretur /ſed eis de cetero xp̃ᷣus in paupibus tegererur r

ur
hei;
tit
lien
mes
p
ſe
ci
pirn
t
Sn
ee⸗
dißel
curi
Sð
een

Grern

(G. muliês poſſunt ſe moderare ernare vr viris placeãât

rare oꝑtet de ipſo oꝛnatu muliebri Secunclo ſpecialłꝛ de fucacẽe
ſiue a ꝓpo ſicõe co loʒe in faciem Circa oanamẽta muliez ſt iendũ
eſt · ꝙ mulier licite oꝑam dare poteſt ad hoc ꝙ viro ſuo placeat

ne per eius ↄtemptum in adulxeriũ labarur VEnde dicit ap ks i.

ad Cho. vii . Mulier que nupta eſt cogitat que ſunt mũdi quõ
placeat viro Si ergo mulier oiugata ad hoc ſe oꝛnat vt viro ſit

gSrara nen peccat dũmocdo obfuer moꝛem patrie & condicẽem ſui

ſtatus necnõ & alias debitas circũſtãcias · ſicut dictũ eſt ſupra

de exterioꝛi homĩs appatu Si vero mulier virũ non habet nec

habẽ cupit vel non eſt in ſtatu habendli non poteſt abſq; peœa to

aꝓpetẽ placere viroʒe aſ pectibus quia hoc eſſet dare eis incẽtiuũ

pectandi Er ſiquidẽ hac intencõe muliés ſe oꝛnẽt vt alios ad cõ⸗

cupiſtenciã ꝓuocent moꝛtalꝛ peccãt fiue ĩnupte ſint fiue viugare
Si aũr hoc facnt ex qdam aĩ leuirate aur vanitate ad iactãciam

referentes non eſſet dicen ꝙ ſemꝑ moꝛtał peccarẽt ſed quãdoc;
venialirer Et q;tũ ad hoc eadẽ racio eſt de viris Poſſunr enim in
culen veſt ium p̃cioſax fines honeſtos vel illici vos intendẽé ſicut

& muliésAVnde dicit Aug?. in epka ad poſſ idium Molo vr de

7 5 „— 7 —52 2
oꝛnamentis auri vel veſtis ꝓperam habeas in ꝓbibendo ſentẽ ciã
niſi in eis qui nec ↄiugati ſunt nec coniugari cupientes cognare
debent quomõ placeant deo Illi aũt cogitant que ſunt mũdi quõ

placeant vel viri vxoꝛibus · vel muliés maritis. niſi ꝙ capillos
nmudare feminas quas & caput velare apoſtolus iuber nec mari⸗
tatas decet Chamar volensiudam ſocerum ſuum ad ſui coucu⸗
bitum ꝓuecare depoſitis vid uiratis veſtibus aſſumꝑ ſit teriſtru

Geñ.· xxx viii. Eſt autẽ theriſtrũ veſtis alba ſed adeo ſubtilis
ꝙ induti caro aꝓparẽ poteſt Ende bmõi oznarus erar métricius

de quo ſoꝛte poſſex intelligi quod dicitur Proũ · vi · Ecce mler

occurꝛit illi oꝛnatu meretricio preparata ad decipiendum aas

Ltimo ad ↄplementũ opis moꝛalis Videndũ eſt de oꝛnatu
muliee vtrũ abſq; pectato fieri poſſir Vbi pᷣmo generałz ↄſide⸗

Et hoc tibi ſigno oſtuli &a

deo inferũt qñ illud qð ille foꝛmauit refoꝛmare orendũt¶ Heſt
regina vo lens cultu debito regis aſſueri oculis ↄplacẽé. non legit

ſaciẽ ſuã coloꝛibus naſſe ſed ſolũ regalibus veſtimentis induta

fuiſſe Deſter. v. En vitis patrũ de ꝙ dũ ſemel angelus dñi cum
quoð patre aſſociatus irer pa get vidẽt mulierẽ tam oꝛnatu faciei
ꝙ; coꝛpis cultu oẽm laſtiuiã p̃tendentẽ Cur angelus agpinquans

manũ poſuit ad naſum ac ſi de mulieris coꝛpe fetoꝛ intollerabilis
exalarer Vlterius cũ anSelo ꝓgrediens vid it q́;dã leproſũ quẽ
ſo lũ vidè aſpicientibus hoꝛr oꝛ erat Huic angelus dũ ꝓpius affu⸗

iſſet oſtulũ dedit quẽ eciã familiari ↄtubernio eſt ampleus Scus
vero pater p̃dicta videns & cõſiderans nec rei miſteriũ intelli⸗
gens · qu id nam hoc eſſet diligen exquir it Ad qnẽ angelus inqᷣt
Mulier quã fſic oꝛnatam vidiſti coꝛ am deo fetet· cuius feteꝛẽ na⸗

riũ clauſura indicare tibi volui Leproſus vero quem ſic hoeroꝛe

plenũ vidiſti mira odoꝛis fraglanc ia ante dei cõſpectũ redolet ·
plexus manifeſtare curaui Hys deĩs
8 appuerat euanuit ¶ Item in pys fu⸗
cacõm figmentis hũanus oculus decipirur. dum aliudl a paret &
aliud latet Waret quidem falſo quod tu non es. & latet vere
quod tu es Apparet figmentum bominis ſed later ymago dei ·
Quid reſpondebis in iudicio interzꝛoganti deo Cuius eſt ymago

—◻

angelus qui in ſpecie homĩ

hec & ſuperſtripcio Si reſpondebis dei mendacy argueris. Si
ceſaris dampnacion is eterne reus eris Ne ergo ſis de mimero il⸗

loꝛum de quibus prop heta imprecando dixit Imple facies eoꝛũ
gnomĩa Picturam qua deus faciem tuam foꝛmauit coloꝛe vario

non defoemes Mam ſicut dicit Criſoſt imus ſuper Matheum lo⸗
quens de hac materia Adicere aliquid ymagini regie periculoſũ
elt Indignatur enim ſummus artifex cum opus ſuum adultera⸗
rum viderit per eum qui artis eſt ignarus Vnde dicit Ambro 4
ſtus Moli tollere picturam dei & aſſumere picturam meretricis.
Et illa pictura vicy eſt non decoꝛis fraudis non fimplicitaris.

fallit decipit. vt neq; illi placeas cui placere defide ras & cetera.

— —

—

Poreſt enĩ aliquis abſq; mendacio aliqua fictõe vrxi . aut vt aliqd
ſigni ficet · aut vt aliqů ꝑicłm enadat ſiue ha bit ũ aliũ aſſumẽdo
ſiue faciem ĩmutando vel aliqd aliud faciendoſDñs noſter ihs
R xp̃us vt ſignificarer ſe alienũ a coꝛd ibꝰ diſtipuloꝝe eis in emaus

euntibus ſe in ſpecie ꝓrgrini demõſtrauit· a quibus eciam ſide
diſtando finxit ſe longius ire Luce vltimoꝗDauid eciã vt a fa⸗

cie achis regis geth euadẽer inſanũ & eberem ſe ſilauit · vnde in⸗
murauit os ſuũ coꝛam eis & colabebat᷑ inter manus eoꝝt & impin⸗
gebat in hoſtia pote · de ſluebãtqʒ ſaline eius in barbã : i· Re:
—

xxi⸗ e boreſt in mulieribus aliqua fucacio ſuſtineir —
E fucacẽe aũt ſiue appoſicẽe coloꝛ in faciem aliqᷣd in peciali Nan⸗ ahia
videndũ reſtat bi ſtien eſt ꝙfucari idẽ eſt ꝙ ſupcolo⸗: n ſuſtmeri pH

rari Vnde fucus a quo verbũ fuco · cas · deriuatur⸗ aꝓpoſirum
ſiue accidentalẽ coloꝛẽ ſigniſicat Igitur ſi mulier coloꝛẽ a ponat
vt turpitudinẽ occultet que ex aliꝗᷓ cauſa accidẽtali · pura egri⸗

rudine vel aliquo pmõi ei ſuperuenit videtur a pectato excuſari
mayx ime ſi hoc faciat ne viro oremptibilis reddat᷑ Ende fm apłm
ad Choꝛ. que putamus igit᷑ vilioꝛa mẽbra eſſe coꝛpis · bys ho⸗
noꝛem Pabundciozem circũdamus Poſſunt ergo talia aut licire
concedi aut ſed̊m veniam pmitti Si vero mulier ſe coloꝛarer vt
pulchtud inẽ quã natura vel nature auctoe non dedit picture ſig⸗
mẽtis oñd at: non eſt dubiũ hec fieri nẽ poſſe abſq; graui pecc ato
max ime qñ hoc fit in dei ↄtẽprũ vel vr alios ad laſtiuiã ꝓuocer
Vncde dicit Aug?· in epła ad poſſidiũ fucari figmenris quo ſa⸗
cies rubicũdioꝛ vel candlidio appeat adulterina fallacia eſt In
poc enĩ deus offenditur & bumanus cculus decipitur Deus ꝗdẽ
offend itur · dum deſup inducta pictura eius y magini derogar
Vnde dicit Cipanus in li-de habitu virginũ Mon ?gines tantũ
ant viduas ſed & nuptas puta eciã omnes oĩ feĩas ad monendas
opus dei & facturã eius & plaſma adulterare nullo mõ debeant
ad hibito ſ lauo coloꝛe vel nigro puluê vel ruboꝛe aut quoliber li⸗
neamẽta nat iua coꝛũpente medicamĩe Et poſtea ſi uba ir Manus

¶De nudacione aut capitis ſtiendũ eſt ꝙ alicubi iuuencule caput
potant diſtooptum que ꝓpter ↄſuetud inem patriellicet non ſr
multũ laudabilis poſſunt a pectato excuſari Apud rom anas ?o
dñas ſi qua caput non velatũ poꝛtaſſet ſacrilegiũ ↄmiſiſſer Vnde
ad ꝓuc apud eas hec ↄſuetudo laudabilis Pſeuerat AMarzat va⸗
lerius ꝙ nobilis romanus vxoꝛi ſue libellum repudy ded ĩt eo ꝙ
contra legem romanoꝝ eam apto capite foꝛis ↄſatam Depñditx ·
Lex inqͥt tibi meos tantũ pfecit oculos qbus tuam foꝛma cõꝓbes
Dys decoꝛa inſtrã p̃para Dys eſto precioſa Doꝝe te cercioꝛi crede
noticie Vlterioꝛ tui ↄſpectus irꝛitacõe ſupuacua acerſitus in ſu⸗

ſpicõe & crimen Heat neceſſe eſt ¶ Nulla aũr racẽe vel ↄſuetuel ine

ꝓmirtenð eſt młieribꝰ in veſtimẽtis caudas habẽ Hoc enĩ vanũ
eſt & in vtile ac moꝛis penitus pecoꝛini Vñ talig ↄſuerudo/que ab
ufio eſt dicenda ad triplex viciũ reduci poteſt ſtzʒ iactãciã effu⸗
ſiõeʒ & molliciẽ aĩ ꝓpter qꝗS ad pncipẽ ꝓtinet has peſtiſeras ab⸗
u ſiões de ſua cinitate penitus extirpare Marzꝛat ceſarius ꝙ ſa⸗
cerdos qui8 in ciuitare Mogũcie dũ queò mł er varys oꝛnamẽtis
tecta ante foꝛes eccł ie tᷣnſfiret in cauda veſt imentoꝛ ꝙ; longiſ⸗
ſima poztabat multicudinẽ demonũ nigroxe dentibus cac hinan⸗
ciũ: manibus plaudenciũ. & ped ibus ſaltanciũ ↄſpexir qui mox
eam ibidem ſtare iuſſ it. ꝓpłm aduocauit. dem ones ne fu gerent
adiurauit · & vt ꝓpłus hoc vidẽ poſſet p̃cibus impetrauit Vi⸗
dens aũt młr ſe fic a demonibus deluſam. ac ꝓpri deriſiõi habitã
veſtimentoꝝp faſtu depoſito de cetero vitam in melius ↄmutauit
Mon eciã decet mulierẽ veſt ibus breuibus ac mimis expiditis·
fiue qᷓlitercũq; ad habirũ virilem ꝓtinentibus vti Doc enim non
pudicam verecundiam quã decex mulie rem babere ſed virilem
audaciam demonſtraret· c8 vtiq; meretricis eſſet indiciũ Vnde
Deutro⸗ xxii. Prohibetur ꝙ vxoꝛ veſte virili non vtatur· nec
vin muliebri · In caſu tamen neceſſ itatis hoc ſine pectato fieri
poſſer · puta cum aliam veſtem non paberet: aut cum ſub rali haz⸗
bitu vellet ſe prudenter ab hoſtibus o ccultare· et cetera) E ſu
eHXRWWπορ Abhonnnabi m apud Nen Pqui fari Goc

Qui intelligit non tuum ſed alienũ eſſe quo placere ſtudes Tuo

” autem diſplices auctoꝛi qui ſuũ inte opus vider eſſe deletum
¶ Jeʒ abel vxoꝛ achab regis iſrahel audito aduentu jehrn depinx ir

oculos ſuos ſt ibio & oꝛnauit caput ſuũ vx foꝛte eum aſpectu me⸗
2 retricio decipet · ſed hoc parum ſibi valuit Nam ipſe mox eam
“ de feneſtra p̃cipitari iuſſ it· cuius carnes iuxta verbum domini
canes comeder unt Quarti Reg ix Mnarꝛat domin? pariſienſis
S *U in tractatu ſuo · ꝙ mulier quedam que coloꝛandis ac tingendis
2 crinibus nimiũ intendebar· poſt moꝛtem cuid am appuit ſe pec⸗
4“ tinando Cui & dixit Dec pectinacio que mic hi cruciatum in⸗
2 tollerabilem infert & pecten ipſe qui me ſui ponderis ĩ menſitate
rauat michi in penam data ſunt pro cultu nimio capilloꝛum
Eee de virtute moꝛali dicta ſufficiant
⸗ Tr actarus pulcherzimus de tuoz virtutibus cardinalibus per
4 fratrem Heinricum ariminenſem ad veneros editus rotam fere
8 ppiloſophiam moꝛalem complectens vnacum exemplis & piſto⸗
ſ„. rys tam ex iuinarũ ꝙ; bumanarũ ſtripturarũ autoꝛibus ſuptis
„ ad conficiendum arengas collacões & ſermones vtiliſſimos arte
mmpreſſaꝛia Spire arti ficioſe effigiat? feliciter exꝑlicit
dokK
1;
1
N

„

.ℳ*

2 .
. 4
4 4 4
.
. . .
4
1
.
.
.
2
.
. .
4
1.
6 . 4 6 .
.
.
„
X
1
. —
„
4 .
3
.
,

õ
. * .

„
roe

Teſtism falſum triplicẽ ↄtinet deſoꝛmitatẽ vbi ſupra ꝓte. xx v
Teſtimon iũ ficut & iuramentum debet habere tres comites ve⸗

ritatem iudiciũ & iuſticiam parte · xx vi· J
Teſtis vt ſit ydoneus multas requir it ↄdicões parte · xx vii ·

Teſtis eſt infeꝛmãdꝰ qᷓtũ ad foꝛe ↄſtĩe de vᷣitate dicẽda ꝓ · xxix

Teſtis falſus ſeu falfid icus tribus eſt obnox ius vbi ſupra
Teſtes falſi ſeuere a deo puniũtur vbi ſupra
Tyrãni opera que fint Uract· mo ca. v · parte · xxiii ·
Triſticia eſt inter alias paſſ iones eff icax ad impediendũ bonũ
racionis Tract. iii · ca iiii · parte · vii.

ereri qualiter regant & de eoꝛum pollicia && de eoꝝ mo⸗
ribus autoꝛ multa ad eoꝛũ ↄmendacionem ſtribit Tract
ii · capitulo · iiii· parte vltima Fer totum
Verecundia eſt paſſio que ↄuenit etati iuuenili & maxime Oueit
mulieri Tractatu primo capitulo/ v· parte· vi ·
Verecundie ſignũ eſt taciturnitas vbi ſupra
Verecund ia eſt timoꝛ ingłiacẽis Vractatu · iiii · capirula primo
Verecũdia ſemꝑ eſt de actu turpi t hoc eſt dupliciter vbi ſupᷣ
Verecundari non debet homo de actibus virtuoſis & naruralib?
quoꝛum ipſe non eſt autoꝛ vbi ſupra
Verecundari expedir tendentibus ad virrurem & hoc iuuenibꝰ
non autem ſenibus vbi ſupra parte · i ·
Verecundia temperanciam diſponit vbi ſupra parte: iii.

Veritas non eſt occultanda ractatu . ii · capitulo· v · parte xvii

Vererani milites eligendi ſunt ad periculoſu um exercicium kel⸗
licum Tractatu · iii · capitulo · iii .
Vir debet ſe habẽ tripliciter circa vxoꝛẽ Tract · i · c · v· pte · iiiĩ
Vir tria debet velle in vxoꝛe vbi ſupra
Vir debet eſſe affabilis vxoꝛi vbi ſupra per totum
Vir deber vxoꝛẽ decenter tractare in oꝛnamentis & alys Tract
primo capitulo · v. parte. iiii.

10 15 20 25

I5

S T 0 V

O Balance Q £◻

N Focus

H J K 1

G

E F

D

8

VierrfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

SS 9 Copyright 4/71999 VxVMaster Gmbh www.yXymaster. com