i debiti coloꝛis clarirate Pulcthudo aũt ſpu alis fimili mo in hoc
lim⸗ cõſiſtit· ꝙ omnes aĩe vires fint ſibi liuicem oſonantes in act ibus
Diũſaꝛe vtutum ſcdim refulgenciã bomĩs Ipſa enĩ ſuo luĩe cũctas
dk aĩe vrutes illuſtrat & ꝓficit eaſq; in vlt imũ finem oꝛd ado diri⸗
ſein 8ir Vlrim? aur vrutum finis eſt deus qui eſt ſũme pulchruchs
vniüſe oꝛzum ↄſonãcie & clariratis cauſa exiſtẽs · ſcur dicit dyo⸗
ke niſius Licer aũt pulchtudoqᷓd am in omĩ v̈tute ĩueniarur vrx pater
i per Aug? in li. lxxiii .ꝗſt ionũ · ſpeciałꝛ vñ caſtitati hec ſpũ⸗
8 alis pulchtudo artribuirur Ipſa enĩ p̃cipue clam ↄſonanciã in
hamine conſtituit per hoc ꝙ carnem ſpiritui ſubicit & ſpiritus

SBiſſus eſt gemus lini candidiſſ im

ee 29

ſaumdn .
nalaſinn,

diſpo

acarnalibus liber exiſtẽs cereras aĩe vires ſub quodã modamẽꝛe
regir Item hoĩem clarum reddit per hoc ꝙ ĩd q8ᷣ eſt in eo rur⸗
piſſ imũ & indecentiſſimũ repellit co hi bendo brutales volupra⸗

tes que claritatem racõis extingũt Et ideo peccata in tempancie

ſcõöm phm ſunt maxime ex ꝓbrabilia . que eciam ſcm Greg · ſunt
maioes in fam ie quã pctã ſpũalia. licet poſſint eſſe maioꝛis culpe

Patet ergo ꝙ caſt itas facit hoĩem decoʒc & honoe dignũ Intẽ⸗
Pancia vero exprobroſum & vilem Vnde ipa eſt veſtis de biſſo
ſSm illud Proũ. vltximo Piſſus & purpura indumentum eius.
Relen Greg? in dyalogo· ꝗ
beata virgo cuidam ſoꝛoꝛi in vi fione apparens coenas puellas al⸗
bis veſtibus indutas ei oſtendit. quas dum aſpicẽt & eazʒe comi⸗
riue adiungi vehementer aꝓpetét Rñd it virgo a riſu atq; iocis

penitus abſtine & vitam tuam in melius ↄmutare ſtude. ſtiens

ꝓ ·xxx·die veni am & puic vir ginũ nũero te ↄiũgam Predicta
vero ſoꝛoꝛ virginitatem ſuam ſe8m virginis monita ſollicicius
ↄſeruans . & ab omĩ hũano ſolacio ſe diligenter cuſtodiẽs · xxx.

die febre prius coꝛrepta virginem cum comitiua puellarum ad ſe

venientem conſpexit· que dum clamans leta dicét Ecce dña venio
in ip̃a voce ſpiritum trad idit. & choꝛo albaʒe virginũ ſociata cũ
virg

ine matre dei celos aſtendit ¶ uarta laus caſt itatis eſt
Varra laus ca⸗ (quia inter ceteras ad ſtienciam diſponit.
ſtitatis eſt ꝙ ip̃a inter ceteras virtutes magis ad ſtienciã
nit ¶Vbi ſtiendum eſt ꝙ quãd iu paſſiones non ſedant᷑ vi⸗

„

res ſen fit iue que oꝑacõi intellectus deſerui ũt impure ſunt ·˖ et ad
opacões Pr ias inbabiles. ſedatis autem paſſ iomibus et mocẽibꝰ
ſpirituũ ac ſanguãs bullicõibus ceſſantibus predicte virtutes in
ſuis actibus vigoꝛantur. et rũc intellectus qui ab eis recipix ad
ſtienc iam habendam Pfectius illuĩatur Vnde dicit philoſophus
vii. Phicoze Anima fit
ſcm aliam lrãm añ eni
in ſe ip̃a quieſcit. et tun

ſapiens ſedendo et quieſcẽd o vel ſedãdo
m homo rumultus paſſienũ non ſentitlaĩa
nc quaſi ſedens faciliter ſcienciam inuenit

tur in canticis · ꝙ paſtitur inter lilia i

„ IIIL En.
Cum ergo caſtitas ſit paſſ ionum ſedatiua et refrenariua pater ꝙ

multũ habet ad ſt ienciam diſponere · ꝓpter hoc dicit AQuerꝛcis
cmendato ſup eunò vii. ꝙ intr cetera que valent ad ſtienciã

eſt caſtitas coꝛpalis Vnde dicit Aug?: in Bmo li · ſoliloquioꝛũ

Vnũ eſt ꝗ tibi poſſum pcipe Nic hil in nobis plus eſſe fugiẽdũ

c iſta ſenſibilia Cauendũq; magis dum hoc coꝛpus agimus ne

quo eox iuſto pẽne noſtre impediãtur /quibus integris atq; per⸗
fectis opus eſt vt ad illam lucem ab bys tenebris euolemus que
ſe non oſtende qdem dignãtur in hac cauea inclu ſis niſi tales fu:
erint vt vel effracta vel diſſoluta in auras ſuas euadè poſſ ĩt ¶¶n
hui? rei ſignũ dici poteſt ꝙ caſtitas thronũ eburneum ed iſicat
deo quẽ rex ſalomon fec iſſe legt · in · Hheg · x· Thronus quidem
eburneus iudic iũ ſapiencie ſignificat · quia t hronus ſedes eſt iu⸗
dicantis ſcm ſapienciã Guia vero eburneus eſt dat intelligé
ſapiencia caſt iratis eſt amica Ebur em ꝓpter ſui incotrupe ionẽ
atq; candodem caſtitatẽ ſignificat ¶ Fregoꝛuis naza de ſe ip̃o ait
Cum fſignaculũ caſtitatis integre cuſt od iens phie ſtudys adhuc
iunioꝛ apud at benas Fflolem vidi per ſo poꝛẽ ſedenti m ichi & le⸗
genti duas decoꝛas dex t q; con ſediſſe feĩas quas ego caſtitatis in⸗
ſtinctu timui dicere oculo reſpiciensque nam eſſenx & quid ſibi
vellent inqui fiui At ille me familiarius oplectẽtes aut Ne mo⸗
lſte accipias iuuenis · note tibi & famiiares ſumꝰ? alta ex nobis
ſapiencia altera caſtitas dicit᷑ et miſſe ſumꝰ tecũ habitare quia
nopis in coꝛde tuo iocundũ habitacłm prepaſti uinta laus
c(caſtitatis eſt quia ſingularit hoĩez deo fa miliarẽ fac it
Vinta laus huiꝰ turis eſt · ꝙ pre ceteris vrutibus ipa ſin⸗
Zulariter hoĩem dei familiarem et amicũ conſtituit Vbi ſtiend ũ
eſt. ꝙ natura diuina eſt puriſſima er caſt iſſ ima ꝓprer ſui excel⸗
lenciam et nopilitarem Deleclatur aurẽ vnũ quodqʒ in ſuo ſfimili
Puritas igit᷑ ĩ creatura racionali eſt deo gratiſſ ima in qua tamq;ß
in ſuo confimili gaudet & quieſtit Vnde de celeſt i ſponſo dici⸗
puritate delectarur

Et hinc eſt ꝙ ille qui virture virginitaris prediti ſunr · m agna
fuerũt cum deo familiaritare viũcti. ſicut pater de Johe euage.
quẽ xp̃s vir ginem de nupcys vocans ſupra pectus eius recumbẽ
voluit·. vbi incarnati verbi ſecreta intellectu acuriſſ imo pene⸗

trauir Dunc dñs in cruce pendens virginis matris cuſtodem &
tãq́; filiũ loco ſui dereliquit S totum merito puritatis eius aſ⸗
ſtribendum eſt Vnde de ip̃o ſingulariter dicitur Mic eſt diſti⸗

pulus ille quẽ diligebar Ihus Soli ergo virgines familiares. &

xp̃i ſodales dicũtur Et ideo fignanter de eis dicitur Aꝑock. ii.
Hy ſequũtur agnũ quocumq; ierit Precipue autẽ virgo beata
a xp̃i ſequela nũ ꝙ; ſeceſſir Ende dicit Pubardus in eius planctu
ip̃a Senuit eum lactauit eum in die circumcidit octauo. xl. pre⸗
ſentauit in templo. ſugiens ab herode eum poꝛtauit in egiptum ·
curam illius habens eum ſequebarur quocumq; pergebat. credo

firmiter ꝙ erat inter illas femĩas que xp̃m ſequepantur miſtrates

ei:· hanc arbitroꝛ fuiſſe inter illas Dolentes inter illas gemẽtes que

lamentabantur f lentes dñm ¶ In huius rei figuram dicunt ſerui

dauid⸗ iii · Regu imo queramus dño noſtro regi virginem
adoleſtentulam && ſtet coꝛam rege & foueat eum · de ip̃a matre

dei intelligi poteſt que a tora rrinitare ſin gulariter electa er ab
angelo ſuper omnes mulieres cõmendara ſtetit/ ſicut mĩſtra coꝛ⸗ã
rege xp̃o filio ſuo.et eũ fouit ſicut nurrix et mater de celo plena

Et ideo Leuitici : xxi · de ſũmo ſacerdote virginem ducervx⸗
em · viduam er repudiatam ac ſoꝛdidam non accipier Summus
ſacer dos criſtus eſt eius ſponſa in celeſti thalamo in eternum con⸗
iuncta dei gemtrix eſt · que poſt partum virgo permanſit. huic
virgini ad ſequelam ſponſi omnes virgines adiunguntur Juxta
illud Pſalmi Adducentur rei virgines poſt eam proxime eius
ferenrur ribi. Poſt virginem quidem mariam· que prima eſt
in ſequela celeſtis ſponſi virgines omnes ſequuntur pſallentes · et

cantantes canticum nouum quod ſolis virginibus pabet ↄuenĩre

—

nen
die
Ri

yx⸗

n⸗
huic
net
eins
eſt
8
enin

ð o

S II .

(Vnde de mar ia ſoꝛoꝛe moy R 8. ꝙ egrefſis mulieribus peſt eam

cum rympanis & choꝛis p̃cinebax dicens Cantemus dño gloꝛicſe
etenĩ magnificatum eſt nomen eius:equũ & aſtenſoꝛem ꝓiecit in
mare Exo⸗xvy· Pma cauſa caſtitatẽ coꝛrũꝑens eſt ocium
Onſequenter reſtax vide de cauſis ↄferentibus ad caſtirarẽ?
Vt aũr manifeſtioꝛ fiat noſt ra doctrina p̃mittimꝰ deſtruc⸗
tiuas cauſas quibus fingulis oꝓpoſitas ↄſt ructiunas adiũgemus
Poſſunt a ũt hmõi cauſe in ſũma qtuoꝛ aſſ ignari Prima qdem de⸗
ſtructina caſtitatis eſt ociũꝗ Vbi ſt iend ũ eſt ꝙ animꝰ homĩs in
aliquo delectari apperit Cum aũr ad opa vtutis non aſueſtit in
eis mãme dele ctari poreſt · q́̊a vbi non eſt oꝑacio non poteſt eſſe
dele ctacio cũ delectacio opacẽem ↄſequatur Sicut pat⸗ ꝑ pł;m
X· Er hi · Qua ꝗꝓprer neceſſe eſt vt dicix Greg· ꝙ ad vrena flec⸗
ratur & in eis delecterur Senſibilia enĩ cum ſen ſibus off eruntur/
ſenſuales hoĩes faciliter ad ſui appetitũ alliciũt maxime quãdo
opibus vᷣtutum non vacant inter omĩa aũr ſenſibilia bona ad que
ani mꝰ cito inclinatur ſunt oblectamẽta carnalia que ve hemẽrer
a pperitum inclinant ad ea ↄcupiſtenda Ad pectata igitur car⸗
nalia ocioſa mens faciliter inclinat᷑ & p̃cipue qñ vacatur cibis &
potibus Nam venter & geniralia ſunt cognata vt dic it Jero · Er
pro oꝛdine mẽhror eſt oꝛdo vicioʒe quando ergo venrer cibis &
potibꝰ eſtuat adluxuriã geniralia incitãt Eechiel jniquitatis
ſodome cauſam ponit ociũ cum habundaãcia panis Dec iniquitas
ſodome ſoꝛoꝛis tue ſuꝑbia & ſaturitas pamis & habundanc ia &
ociũ ¶ Poeta de quodãã egiſto ocioſo ait ſic querit᷑ egiſt ? quali

ſir factus adulrus in promptu cauſa eſt deſidioſus erar
cauſa poſira ocio eſt occuy acõ mẽtis circa ſtud iũ ſcripture

Auſa vero oꝓpo ſita caſtitaris conſtitutina eſt oœαιuρcio
circa aliquod opus ?tutis Inter alias aũt occupacões eff i⸗
caciſſ ima eſt que circa ſrudiũ ſacre ſcriprure verſarur ¶Ipſa enim
mentem illuĩat contra erzoꝛes Ende dñs comra erzames iudeos

dicit Scrutamã ſcripturas Ixſe enĩ teſtimoniũ ꝓ hibent de me

*Mente Wainat 5ras.
rkeeaba Aag 2 hüc; armat 3 tẽprnt* del
ſtr — maſſemt 2⁰ rroſvy mett reſonet

Copο

adt⸗ ce ſtriptẽ D

n IIII 5

7 cauſa de⸗:

„„ 5

vιαιο
2„ maloy ſotieta

Erem contra tempraciones dyaboli hoĩem arm arVnde ſaluaroꝛ

noſter ab eo temptatus tripliciter ſacre ſtripture teſt imomo ſe

deſend it. vt pater Math. iiii tem accidioſam mentem refeuet
& in quodam ſpirituali ſolacio eam enutrit Vnde ſenioꝛes inde⸗
oꝛũ ſparciatis ſtriłentes dixerunt Nos habentes ſolacio libros
ſanctos qui ſunt in manibus noſtris Sacra er go ſtriptura men:
tem ſtudentis caſtam reddit & pudicam Vnde dicitur Ja⸗ii.
Sapienc ia que deſurſum eſt pᷣmũ pudica eſt Nam eius exerciciũ

carnis ↄcupĩas repmit· & pro tanto ↄgrue ſponſa vocatur. ſeodᷣm
illud Eccl· v · q ueſiui m ichi ſponſam aſſum· ſtʒ ſapiam dĩnam
Sapꝛĩa vero mũdana ſponſa huani intellectus dici non poreſt q́a
per eius ſtudiũ non reficitur. ſed pocius ſitibũdus & vacuꝰ? re⸗
manet Aralor; ſicut refert Jero · vt mũdanã ſapĩam ĩuenirer
uit · & regna in die opulentiſſ ima pene uit · vt yaoc hã
in throno ſedentẽ aureo & de tãtali fonte potantẽ audiret de na⸗
rura de mozibus de curſu dieze & ſidese docentẽ Dic tantalus 'm
ꝙ fingũt poete fuit filius iouis qui ob culpã ſuã ſuſtinet talem

pſas vᷣn

penã ꝙ ſemp ſitit ˖ & vt dicũt habet aquã vſq; ad labiũ inferius

et qñ vult bibẽ aqua refugit Item pulcherꝛima poma in arboꝛe
pendencia de ſtendũt ei vſq; ad labiũ ſi upius . & qñ vult ea app̃⸗
hendẽ fiłr refugiũt· et hic Sꝛ cui aſſił atur ſapĩa quã ſemꝑ ſitiũt
curioſi et ip̃a ſemꝑ refugẽ d quia eius ſecta toꝛẽ fructu deuocõis
nũꝙ; reficit fa cauſa caſt itatẽ cœrũpẽs eſt maloze ſocietas
Ecũda cauſa deſtructiua caſtitatis eſt maloꝝ? ſocietas Ad
MYfingka qui ꝓpe vicia bomies inclinantur exemplo prauoꝛum
ſocioꝝ · ꝓprer qd admonet ſapiens Prof. xxii · Mo li eſſe am icus
homĩ iracũdo. neq; ambulabis cũ homãĩe furioſo · ne diſtas ſemi⸗

tas eius Precipue tñ carnales homies eos quos ſocios hñt exẽplo
ſuo ad carnis illicita faci liter tra hũt 98 quidẽ ex Duplici cauſa

4. * 2 . * s 7 — 7 ℳ₰ ⸗è”
Otĩgẽ poteſt. ᷣmo da ſocieras hoĩm maxĩe iuuenũ · vt płimũ mo⸗
tiuñ hñt ip̃m delectabile qS maxĩe eos mouẽ habʒ ad ſił ↄuiuenꝭ
Delcãbile aũr q eſt in actibꝰ venéis multũ mouet iunnenilẽ etatẽ

et ide
verſ
rnut
neh
nüͤme
er iit:
talii r
Ctide⸗
prera
Audita
eo 4
cü lux
ſenſu
mbirun
clbanu
Oeume
Abene
gnox
biric
ſilr:
eum ſ
eghri
dam Ce
4
o⸗
erhibus
ſeh be
nlchi⸗
Rerrahn
Done
amicte

amicici

2 IL.

e er ideo eoꝛum verba et facta frequenter circa carnis delectabilia
onſſe verſantur- ꝓpter q qui talibus ſe adiũgũt ad carnalia opa faciłr
rebur rnũt Vnde ſtriꝑrũ eſt Eccł. xix· Qui ſe adiũgit foꝛnicarys erit
Siuch⸗ neq; Et apłs ad Coꝝg: v· loq́; de foꝛnicario dicit Neſtitis quo⸗
librs niã modicũ fermentũ totam maſſam coꝛrũpir Scdo hoc ↄringit
Awen ex ip̃a coꝛrupeõe nature que maxime viciata eſt in pribus geni⸗
W taliũ vt dictũ eſt Vñ pᷣmus homo in pmo morꝰ? rebellionis ſenſit
ereicii Et ideo facilius ad hmõi pctã carnalia narᷣa inclinatur ꝙᷓ ad alia
,ſchn ꝓprer qð & hec pctã dicũtur ĩmũda. quia faciliter ip̃a viſa vel
dnmn audita co inꝗnantEt idleo ſicut non eſt tutum habitare cum lepſo
Neſtah eo ꝙ lepra eſt moꝛbus contagioſus· ſic ꝑiculoſum eſt conuerſari
rugre cũ luxurioſo· quia lnxuria eſt viciũ valde infectiuũ · & ſub hoc

ſen ſu poreſt intelligi ꝗ de Ecch · xiii · ui tetiger it picem inqui⸗

uemiret
nabitur ab ea · et in Oſee ſtriptum eſt Omẽs adulterantes quaſi

oche. 1
E clibanus ſuccenſus et ardens A¶ Vbi diligenter eſt aduertendum
us hn T carn alis voluptas per ſa apientẽ aſſ il arur pici racõe inſepabilis
ſtlen adheſionis · et per gpham igni racõe libidinoſe inflãmationis.
cis quoꝝe vtrũq;ʒ ad eũdem ſenſũ qui dictus eſt ꝓtinẽ viderur Nam
nrn pix id cui ſe ĩmiſcet inſepabilr coinnar · er ignis ich Soringit
a; facilr in elimanſbro beneficio magne mie vmeoꝛat dñs abra he
ſit eum ſepa uit a ſocietate caldeoʒ ydolatranciũ Ego inr dñs qui
uocots eduxi te de vr · caldeoʒp vt darem ribi rerꝛam iſtam vr poſſ ides
its eam Geñ . xv. cauſa oꝓpoſita male ſecierari⸗ eſt amicicia ,
Auſa autem huic (Honeſta que valer ad tria vt patebit · α ootn, male b⸗
o ꝓpo ſita caſtitatis conſtructiua eſt elongacio ab bmi ſoci: metati aιο.
wa⸗ etatibus· et ↄuerſacio cum honeſtis et moꝛigeraris ( Vbi ſciencGd“ ðW
nſn eſt ꝙ bonoꝝe ſocietas ad tria valer que tanto caſtiratẽ ſecurioꝛẽ Sonetas bo, walet a) tria
hi⸗ red dũt quãto hoĩem circa vtilia occupatum ab illicitis foꝛcius
eß, rerrahunt rimo ergo valet ad ſolacium contra tedia nature ·
en Homo enim naturaliter eſt ammal ſociale · ꝓpter quod neceſſario ad
üm amiciciã inclinatur Vnde oñdit ꝓhs · viii· Eth. ꝙ omẽs homĩes
unk amicicia qrũt Senes quiò ꝓpt vtile Juuenes aũt ꝓpt delectabile
.R p* etus catr tehia nats
eo eretne 2 Norumet 3 Xxfenn sno*ν⅜αυe

=è

m. IIII 2

Virtuoſi aurxem vel ram illi qnã iſti ꝓprer honeſtum queliber Cr
ramẽ hmi amicicia delectacẽes includir NMam & ſenes delectant f rer
de cõſferenti vtili: & virtuo ſi de honeſtate virtutis Omũs ergo qguil
anncicia fit ad ſolaciũ nature Vnde Ambłr dicit in ii· de officc. eſt⸗
Pulchra eſt ſocietas ſeniot & adoleſtenciũ Aly reſt imonie aly ilu
ſolac io⸗ aly magiſterio · aly delectacẽe · vt de moyſe & ioſue · de Seun
abra ham & loth de elya & eliſeo pater Dy ſiquidem ſancti prs imon
contuberniũ et ſolaciũ amicabile ſocietatis non recuſarũt ¶ Aa⸗ mie
gna fuit amicicia inter dauid er ionat han Vnde eo in p̃lio occiſo fnge
dauid amare f lens dicebat doleo ſuꝑ te frater mi ionatha decoꝛe eg
nimis et amabilis ſuꝑ amoꝛem mulierũ. fſicut mater vnicũ amat mme
ſiliũ:ita ego te diligebamii: Regũ pᷣmo ¶ Augꝰ?: iiii · ꝓfeſſionũ mult
Dicto cniuſdã ſapientis ſe muniens nebridiũ amicũ ſuũ cariſſĩm in de
dimidiũ anime ſue dicebat. quia aĩam amici et ſuam in duobus qguia
coꝛpibus vnam eſſe ſenſerat. ideo hozoz erat ſibi vira. quia de⸗ bcien
fũcto amico nolebat dimidius viuẽ ¶ Sco bono ſocietas valer mrt
ad documentum contra defectum ignoꝛancie Vnus enim ſibi non dona
ſufficit · nec ꝙ;tũ ad intellectus ill uĩacẽezʒ · nec qᷓtũ ad intellectꝰ p
oꝑacõem Et ideo neceſſaria eſt ſo cioʒꝝe directio· et ad bonũ ex⸗ dice
hoꝛtacio Ende Ecck. iiii . Melius eſt duos eſſe quã vnũ Dabẽr iudi
enĩ emolumentũ ſue ſocietatis i ſi vnus ceciderit/ab altero fulci⸗ per
etur Gaul volens ĩnterficẽ dauid ĩnocentemvemt in ramata vbi cer
inueniens cuneum ꝓpharum facto ſuper eum ſpiritu domĩ cepir (
FPhare id eſt deum landare Vnde exiuit ꝓuer. MNum ſaul inter Mi
ꝓphas Sicq; factum eſt vr ſaul a malo ꝓpoſito de ſiſterer propter Ae
bonoꝛum ſocieratem ꝑr imo Regum. xix· ¶Pulchre ergo cõſulirt Nüni
ſeneca Dicens ad melioꝛem tran ſitum ſocrate viue cum zenone:cũ necip
criſpo cum poſſidonio Dy tibi tradunt diuinoꝛum Pumanoum
q; noticiam HDy videbunt in opere eſſe vt non rantum ſtias elo⸗

qui et in oblectacione audiencium verba iactare Cum hys iraq;
qui te melioꝛem facturi ſunt conuerſare Vnde in pſalmo dicitur d

Cum ſancto ſanctus eris· et cum peruerſo peruerteris et cerera ſen

Abe
eamnt
ser⸗
,alp
nede
tipri
Me⸗
occiſ⸗
decor
üam
Trlſim
huotus
ade⸗
palet
cinon
ellct)
müͤer!
Pi
fulei:
an wi
Lapt
lliner
roper

veci
moum
aseb⸗
6 n
dictcu
cri

—

S

Freq;ter enĩ homo in multa pꝑicula incidit ram ꝓſone quã rerum
quibus erui non poſſet niſi ſocios amicos habẽet · ꝓpter qð neceſſ e

eſt ꝙ amicus onera amici ſuſtineat & deſectus ſn ꝓpoꝛter ſecũdũ

illud apłi ad Gala: vi Alter alterius onera poꝛtate Vnde ſeneca
Societas noſtra ſił is eſt foꝛmacẽi lapidum que ciro cadex· niſi
incompactus lapis alteri incompacto coaprandum per oꝛdinem
vniretur foꝛtiſſimũ autem & inexpu gnabile caritatis edificinm
ſurget/ quãdo ſocioꝝ graues moꝛes abĩuicẽ ſuppeœrantur Vnde

Greg? ſup Jo.· dicit Vnus ſtz amicus multiplex eſt Di em vna:⸗
3 Plex

mmes fuerint duo vel decem non vnus qui vnus eſt· ſed decies
multiplicarus quia vnuſquiſq; eoꝝt decẽ vnũ eſt in vno & vn⸗
in decem mulriplex eſt Ecce magna virtus ſocietatis humane:

quia mra non poreſt in fingulis amon ſuppler in ombusſſqpt
ſocietatẽ apłi Cauli non fuit paſſus alios qui ſecũ erant in naui
ſubmer gi tempe grauiſſime tempeſtatis dicenre ſibi angelo Ecce
donauit tibi deus omnes qui nanigant tecum Actuum: xxvii

¶Valerius de duobus amicis quoe vnus hamon: alter pit hias
dicebatur Harzat vnũ a dyoni ſio ryrãno captum eſſe & moeti ad
iud icatum· qui tamen ad res oꝛdinandas libere poſſet ire · ſi fxis

pene fideiuſſoꝛem darer· & ip̃e ſtaruto termio red irer Alter mox

accedit amicus qui fidelitatis amoze moꝛtem non metuens in car⸗
cerem ſe rradi permittit donec amicus redear qui moꝛtem prius

pati debebat · captiuns li ber emittitur · & ſua familia oꝛdinatxa!

ad penam moꝛtis ſtaturo temxe regreditur Hox ſidem dyomſiꝰ

.— NX 7597 . . 4 ..
admirans motis ſuꝓpliciũ indulget· & inſup rogat vt in terciũ

recipiatur amicũ I xercia cauſa caſtirarem coꝛrumpens eſt

urpiloqu iũñ · & ꝙ cauſa oꝓpoſita turpiloquio eſt eius deuitàcio

rcia cauſa deſtructiua caſtitatis eſt turpiloquiũ Carna⸗
lia enĩ colloquia & viliũ ſtꝛiax narzacẽes animos tam au:
diendiũ quã narzanciũ educũt ad conſiderandum de quibus eſt
ſermo Conſideracio autem rerum vilium ac earum intellectualis

— — — — —— —— —— —

IIII &

(Tercio bonoxt ſocieras valer ad ſubſidiũ conrra Picula foꝛtune:

4
Zra da,

ℳ

haber herediitatem in regno xp̃i & dei

rulit de fructu illius de

ke⸗

in ſpectio faciliter affectum inmclinar. et mentis vires fran gendo

coꝛrumpit Ende apłus pᷣma ad Coꝛx· xv· dicir Coꝛr ũpũt bonos
moꝛes colloquia mala. ꝓpter q; admonet ad Eph. v. dicens foꝛ

nicacio & omĩs imuũdicia aut auaricia non nominetur in vobis

ſicut decet ſanctos. aut turpitudo . aur ſtult iloquiũ. aut ſturꝛi⸗
litas que ad rem non ptinetr· ſed magis grac iaʒe actio Et talia

turpia in locucione exiſtencia ad turpe opus inducant Inſinuat
apł us cum ĩmediate ſubdit Hoc enĩ ſt itote intelligentes ꝙ omĩs

fonicato aut ĩmũdus. aut auarus q& eſt ydo loꝝe ſeruitus non

eſt vt cum quis talia audit ꝓer conatũ racẽis a cõfideracõe eoꝛ

„ . . 18 7„
reſiliat alia cogitando aut a talibus ſe coꝛpaliter elonget· vel ea

narꝛantibus filency frenũ imponat et decentes hyſtoꝛias ac facta
antiquoꝝe magnifica ſtatim in mediũ deducat. maxime que ad
ſtienciam vel ad ſalutem ainme ptinere poſſunt ſcm illud apłi
Petri Si quis loquitur quaſi ſermones dei Serpenti pſuadẽri
de eſu veriti pomi eua eius peſtiſeris verbis ſeducta conſenſir.

que videns ꝙ lignũ er ut hrũ oculis et a ſpectu delectabile

caſtit arem cœrumpens eſt vſus eoc quibus animo emoleſtit. &
Varta cauſa deſtructiua caſtitatis eſt (cetera vt infra
vſus eoxe quibus animꝰ homĩs emoleſtit ad amozz mulieꝛ
Er hec p̃cipue ſunt tria ſtz eaꝝe aſpectus ſiece cum eis colloqum
ſeu contuberniũ & mũerum hincinde ſuſtepcio ¶ Circa aſpectum

muligrum ſt iendum ꝙ ſenſus viſus pre cereris ſenſibus paber

tr ia (Primo enim plures rerum differencias nobis dem onſtrat

ſicut dicit phus inpiñcipio merh. Ex viſione aurem reʒ mulra;y½

viciũ curioſitatis oꝛitur que eſt quedam deoꝛdinacio intellectus
Puemens ex inoꝛd inato aꝓperitu cõgnoſtendi & videndi multa
ſiue ſint vrilia ſiue in vtilia ſiue ↄfencia ſiue ad rem nõ ptinẽcia

Pe ylures c: r „ Myzeh ra

2 habet) y ſno aetn veloritate
3 Gseſten ab, aſe Dſist

—

Remed iũ cõtra p̃dicta

itq; viro ſuo quẽ peſtifera perſi naſione
ad ↄmedendum induxit Moxq; apertis amboꝛum oculis ſe im-
pudice reſpicientes carnis rebellionem ſenſerũt C rta cauſa

Kewn
tbem

1
—

ſtun

Pn
nfümn
Pens

S

Gcichr

tieenr
pelen

gnel

der
enhr⸗
Abite

naher

ſeim⸗
4
kir⸗

—

—

. celaſtut

Cum anrẽ qn is mulra innerur & ocules vndiq; poꝛrigit neceſſe
eſt ꝙ aliqᷓliter bmõi animus inclinerur·. & rũc intellectus impoꝛ⸗

rune ſe offerr ad illa ſtienda Doc eſt aurẽ magna coꝛdis vanitas

Et quia viſus eſt poꝛta per quã tot noxia pñrantur· que mentem
illaqant diligenti clauſura eſt copibendus· ne per inſpecta quec;
vana euagetur Vnde Eccł. ix: Ne reſpicias mulierem mulriuolã
4 8

ne incidas in laqueos eius ¶ Legirur dinã violatã fuiſſe quia cu⸗
rioſa fuit videre mulieres regionis ad quã parer ei? iacob nuper
aduenerat Geñ xxxiiii. Cleopaien mulier decoꝛa valde· vr
octauiani oculos ſua pulchritudine ſollicitarer coꝛam eius facie
peroꝛauit ſed pulehrituglo mulieris infra pudiciciã picipis fuit
ſicut de in pollicutocρ ſenſus viſus haber in ſuo actu velo⸗
citatem quare enĩ viſus inter ceteros ſen ſus eſt ĩmateri alioꝛ vr
pote quia ab obiecto ſpũałr imutatur intencões rantum coloꝛum
recipiendo. inde eſt ꝙ coloꝛata ſſue lucida que ſunt eius ꝓpria
obiecta ad ipſũ eiriſſime ptingunt· & per ↄñs affectum velociter
mutare poſſ unt· et maxime quãdo obiecta ſunt pulchra Cobiben⸗
dus ergo eſt oculus ab in oꝛdl inatis aſpectibus ꝓpter eius velo⸗
cem opacẽem. Ende Eccł. ix. Virginem non conſpicias · ne fote
ſtandalizeris in decoze eius deinde ſubditur Auerre faciem tuã
a muliere compta quia ſicut ibi dicitur. ꝓprer ſpeciem mulieris
multi pieruͦt (Olofernes captus eſt in oculis dũ aſpicerer in fa⸗
ciem Judith Vnde de ip̃a dicitůr Vnxit faciem ſuam vngento/
colligauit crines ſuos mitraſaccepit ſtolam nouam ad decipiendũ
illum ſand alia eius rapuerũr oculos eius ꝓulc hrirudo eius cap⸗
riuam fecit aĩam eius Iuditrh·. xvi ¶ Tercio viſus haber ↄgnoſtẽ
a ſe diſtancia Aly enĩ ſenſus aut ꝓcipiũr ea a quibus ran gũrur
et ĩmediate eis ad hent vr guſtus & tactus: aut ea que non mul⸗
tum diſtant ram realiter ĩimutanrur vt auditus et olefactus Vi⸗
ſus autem ad remotiſſima ſe extend it: vtpote vſq; ad vi ſionem

oꝛpum ꝓtingens Dum autem viſus a diſtanti er ꝓgginquo pul:
chro ĩmutatur aꝓpetitus qui ab appre henſo per viſum mouetur ·

ſciliter vulneratur Sicut ergo piculoſum eſt homĩ ꝙ vnc icp (del
imp ugnatur ſagittis de Pe & a remotis ꝓiectis ſe nudum & in oal
ermẽ ſagitrantibus ex hibere ſic periculoſum eſt pomĩ volenti eceunm
caſtitatem ſeruare oculos vagabundos habere & otm vultus cõ⸗ OWG
templari Sunt eni oculi poꝛte amme per quas moꝛs ingredirur-. aeot
ſicut dicitur in Jer: Vnde pre donibus aſſiłantur · ſcᷣm illud gd Sn
ſtribitur in Trenis Oculus meus depredarus eſt animam meam boa
(ſda uid ſi urgens de ſtratu ſuo poſt: meridiem in caurte et ad re cto
mota oculos ꝓiciens v idit mulierem ſe e lauantem ex aduerſo ſux Docl
ſolariũ domus ſue ˖ qui ſtatĩ qſi ſ agitta graui in oculis vulnera?? m
miſit nũcios & tulit eam· ii· Regũ· xi xi. ¶Remediũ ad predictum At
eſt illud q8 dicit Job. xxxi i. Pepigi fedus cum oculis meisne mm
quidem de virgine cogitarem Ybi dicit Gregoꝛi⸗ ſedus cum oyu
oculis pepigit ne prius in caute aſpiceret poſtea ĩuitꝰ amarer Vvll
1 Marzat Greg? dum pericles & ſophocles ↄiudices pro tri⸗ R diſti
punali ſed erent & iuuenis decoꝛus ante eozum oculos tranſrer· Aire
dixit ſop hocles ꝙ; pulc her eſt iunenis ille Cui picles increpado es
dixit Pretofem non ſolum manus ſed oculos decet habẽ ot inẽtes kfaar
Abbas arſenius non ſolũ oculos continentes: ſed & coꝛ voluit ð
habere pudicũ Vnde mulieri deprecanti ꝙ pro ea rogarer reſpõ r63 ki
dit Rogo deum ꝙ tui memoꝛiam aufferat de coꝛde meo Ddee
— frequens cum muliere colloquiũ ſeu conruberniGGzh da
Ecundo frequens & familiare col⸗ Cſtitatem coarumpir 2 l
loquiũ cum muliere hpa birum habet caſt itarem coꝛr ũpere ¶ V bi pn
ſtiendum eſt ꝙ verbum mulieris in ſacra ſtriptura comperatur d
rerhi igni & gladie acutoEb poc propter rria mala que ex fami: vo
liari colloquio mulier um cauſantur Primũ enim mulierts blandi⸗ liei⸗
toꝛie ſunt & verba mendacy paruipendunt . ꝓropter qued homi⸗ eru
nem cum quo frequenter colloquiũ pabent fallaci adulaciõe per⸗ ſü⸗
uertunt . & eum a vero racionis iudicio faciliter deui iare faciunt vir

Et quantum ad boc mulier dicitur bominem irzetire, Gecundui
illud prouerbiozum ſe Ireetiuit eum ſermonibus multis

na
m

ltur.

luld

rad re
enſg
uben
lichn
neis =e
uscoan
Amata

rotri⸗

wer.⸗

H

lbenid

fune

nees
olu
t

⸗

oculos mẽt is excecauerũt ꝙ vſq; ad inſaniam & ꝙ ydola coler
eum deduxerũt · iii · He xi „(Secundo muliés in ſuis colloquys
verbis dulcibus ac mollibus vtũtur vnde viriles aĩos frangũt &
eneruãt ꝓpter ꝗð appetirum ad male ↄcupiſcendũ inf lãmãt Er
ctum ad hocſbum mulieris de ignis m illud Ecck. 2x. Col⸗
loqam illius quaſi ignis exardeſt ir Peatus dñicus oꝛdĩs p̃di⸗
catoꝝ pater cũ de hac vira rran ſirer tale fertur ded iſſe frarribꝰ
documentũ Oſily vos ſalubriter admoneoa colloquys mulier ũ
mayxime iuuẽculaz abſt inere que eciam aos bonoꝝe aur fragunt
aut emolliũt¶ Tercio muliés ad id qð aĩo concipiunt ſermones

*

multiplicant que randem verbis infeſtis eos inf lectũt & ꝓprauũ
opus p̃cipitant qu os in ſui audienciã inducunt Et ꝙ;rum ad hoc
verbum mulieris 8 gladius acutus. ſem illud Prou v. Fauus

diſtillans labia métricis & nitidius oleo guttur eius Mouiſſ ima
aũt eius amara quaſi abfintheũ & acuta lingua eius gladiꝰ biceps
Res ergo magni piculi eſt cum mulié babẽ ↄtuberniũ aut fami⸗
liare colloquiũ Nam ex talium aſſ ĩiduitate homo animi virture

dita effeiatus efficitur Turpe aũt eſt vt qui vir eſt ſexu/affcũ

Fĩeus reddat᷑ Talis en a ſapiencia diuina penitus alienus ?̈ba
dei pcipẽ nequit Vnde ſuꝑ illo ꝓᷣbo Proũ: viii. O viri ad vos
clamito dicit Greg: Ego inquit ſapienc ia dĩna non feĩs ſed viris
loquoꝛ · quia hy qui fluxã mentẽ habent mea v̈ba ꝓcipè nequac;
poſſũt Carnalis enĩ voluptas et feĩnea mollicies ac f luxa leuitas
& deſidioſa ocioſitas aĩm virilem effeĩant · ideo dicik de domo
volupratis. nẽ eſt vir in domo ei? Proũ. viig Poere feĩane mol⸗
liciẽ fignificare volẽtes ſub figura aque flux ibilis fabuloſe finx⸗
erunt fontẽ eſſe cuiꝰ vnda aſpcũ erax decoꝛa · guſtu dul cis/ractu
ſuauis- & oĩm ſenſuũ vſu gratiſſ imaſed tãta mollicie eñnabat vt
viris effeĩatis ſexum adimẽti Dum peliſeus mulierem ſunamitem
poſpitem ſuam vellex inducere vt donum peterer quod ſibi foꝛe

melius indicaret noluit per ſe ˖ ſe ed per gezi puerũ mulieri loqui

₰

8⁸ de ſalomone dicitur ꝙ mulieres auerterũt cor eiuns & in ranrum

—

S ä 4
4

—

n. IIII Ncn

quaſi vitans colloquiũ mulieris · iiii · Regum: iiii· ¶ muũerum

nuencio habet caſtitarem coꝛrumpere · maxime ex parte viri
mulieri offerũrur.que ad mũera cicius allicitur Dabet enã mulier

cum a ſe frequẽter non habeat vt concupita aſſequatur ad mũera

Vnde lero. Crebra munuſtula & veſtes oꝛi aꝓplicatas· ac degu⸗
ſtatos cibos/blandaſq; ac dulces litreras/ ſanctus amoꝛ non habz
Si quis ergo vult ſe pudicũ cuſtodire a pdictis tribus ſtilicʒ
. mulie aſpectu familiari colloquio · & m ũeʒe miſſ ione cum ſũma
diligencia ſibi cauè ſtudeat. ne de ſua caſtitate ofidax¶. egimꝰ
enĩ ſanctos patres muliex cõſoꝛc ia & eage colloquia ſũmo ſtudio
deuitaſſe Cum tamen eſſent abſtinencia ex hauſti.pniĩa ac laboꝛibꝰ
macerati · & lectionũ ſacraꝝ ac contemplacionũ deuotaxt ſtudys
. in deu m eleuati Vnde bene conſulit Jero· Doſtiolũtuũ aut raro
aut nũꝙ;ᷓ mulie pedes terant. vide ne ſub eodem tecto cum eis
manſer is: nec in preterita caſtitate conſidas:nec dauid ſanctio⸗
nec ſalõne ſapiencioꝛ · nec ſampſone poteris eſſe ſoꝛcio? Memento
ſemꝑ ꝙ padi ſi colonũ mulier de padiſo eiecerit ¶ Non ꝓmittebar

ſed ante hoſtiũ ſtans verba ꝓphe pꝑc ipiebat · iiii · Regum tiii:
Sanctimonialis quedã que diu egrotaũat fratrẽ eam vi ſuare
volentem ad ſe intrare non ꝓmi ſit.· ſed ei dicendo mandat Vade
frater oꝛa pro me· quia xp̃i gracia te videbo in regno celoꝛum
. 4 uarti capłi lect. Q modeſtia modat᷑ extioꝛes coꝛpis

Onſeq;rer agen reſtat de modeſtia Circa quã (motus
vidẽda ſũt tria Primo qd ſit & qᷓ matia Scdo de hẽeſtate ludoꝝ
ſpectãciũ ad recreæcẽz hũane nace Tercio de oꝛnatu ml ieze vtrũ
poſſit fieri fine ꝑctõ Modeſtia ficut pat ex vᷣbis Andremci phi

dDuob? môis accipit Vno mõ fᷣm ꝙ eſt modᷣat iua extioze motuũ

de MNla

Ercio mũerum inter⸗ (interuencio caſtitatem coꝛrum pit ·
conſiliũ debilius & affectum pronioꝛem quã vir Studer eciã ad

faciliter inclinatur Doc autem ſũmope cauere debet caſtus amoꝛ

heliſeus ho ſpitam ſuã ſunamittẽ cenaculũ in quo manebat intre·

—

— Se — —.

— — — —o — —

—
. .
☛△

oꝛis diſpoſicõis. ſem illud Eccł.xix. Amictus cœpis & riſus

denciũ & inceſſus honñs enũctiãt de illo Er Amba.· dicit in pᷣmo
de offi: ꝙ habitus mentis in coꝛpis ſtatu cernitur & vox qdam

animi eſt copis motus Interieꝛ aũt diſpo ſicio attendit᷑ ̃cipue
ſcòᷣm aĩe paſſiones Et ideo modleracio exterioʒe motuũ requirit
& interdũ p̃ᷣſupponit moderacõem imerioꝝ paſſionũ Vnde dicit
Ambr. in eodẽ li: Dinc. i· ex motibus exterioꝛibꝰ homo noſtri
codis abſtẽd itus. aut leuioꝛ. aut iactãcioꝛ· aut turbid ioꝛ· aut

grauioꝛ & conſtãcioꝛ & purioz & maturie extimatur quando

eni interioꝛes paſſ iones ſunt oꝛdinate tunc qdam moœũ ↄpo ſicio
aꝓparet in ip̃is motibꝰ coꝛꝑis Et ſi aliqñ tales coꝛpis mot⸗ ĩſint

nobis a natura m ꝙ aliquos videmus eſſe velocis vel tardi morꝰ

Conſeqnter tñ ad quietacõem paſſ ionũ extioꝛes morus remittunt
& quiecioꝛes fiunt & ſiquid nature deeſſe poteſt ſuꝓpleri per in⸗

duſtr iam racẽis ſicut dicir Ambz · in pdicto libro Naturaĩquit
motũ infoꝛmat & ſiquid ſane in narura vicy eſt induſt ria emẽdet

Morus em exterioꝛes ſunt per racõem oꝛd inabiles Vnde & ipſa
coꝛpis mẽbra mouentur In oꝛdinacẽe ergo motuũ cepaliũ qui
exterius a ꝓparent modeſtia ↄſiſtit que nil aliud eſſe videtur ꝙᷓ
quidã decoꝛ honeſtatis ↄſurgens ex ↄpaſſ ione motuũ exter ioꝛũ
per racẽem oꝛd inat oꝛe ffſoſeph tanta modeſtia in ſui coꝛꝑis ac⸗

ribus enituit ꝙ vbi mulierẽ ſenciebar aur eam ad ſui viſionem ꝓ⸗
pulſabat aut ſe ab eius aſpectibus aũteba r Vnde legit᷑ in yſt ·
aſenet h· ꝙ ioſeph in pᷣmo ãno vii· amnoʒ vbertatis vr frumenta
egipti in hoꝛrea ↄgregaret venit in fines elyopolis cuiꝰ regioms

pnceps erat puriphar ſũmus ſacerdos ac con ſiliarius pharaonis
Huic filia erat nomĩe aſſenetb magna vt ſara· ſpecioſa vt rebecca

foꝛmoſa vt rachel que eciam tanta pudicicia erat pd ita · licz ydo⸗

loum eſſet cultrix ; numq; virum aliquem viderat niſi patrem

Alio modo pro vt eſt moderarina exreriezũ oꝛnatuã Mocleſtia Mſtn pront A
ergo pᷣmo modo ſumpta moderatur exterioꝛes homĩs motus ad i⸗ 7.
cui? eu idenciã ſtiend eſt. ꝙ exterioꝛes motus ſunt ſigna interi⸗

4 o⸗ Notf u1 R

Ir A

Mec cum aduentu um n Joſeph de cuius elegancia ac emoxz! honeſtate .
relatu patris multa audiũat didiciſſet ad feneſtram turꝛis in qua .
cun ſeptem virginibus clau ſa manebat ſe ponẽs ioſeph vſpex it ðò
eius vultus venuſtatem admirans ſolem de celo ac dei filiũ in tra 1
adueniſſe teſtarur At vbi ioſeph ſe a muliere oſpici ſen ſit · a ſuo d
conſpectu eam repelli iuber Timebar enĩ ne ſibi moleſta foꝛer ſi⸗ 5
cut alie egipcie mulieres que certaxatim ei nũcios cum müeribpus .
mittebant allecte elegancia faciei At vbi didicit ꝙ fiia eſſer 1
tiphari ex amoe pudiciciam amplectens virot aſpe ctus animo d
ſpernens eam amoꝛe caſto dilige cepit · ficut & ip̃e caſtitatis erat t
amatoꝛ Aſſeneth autem de cultu veri dei a io ſeph edocta mox
ydola ſpernit & ſuadente patre ioſeph caſto ↄiugio copulatur· de .
hac uippe naſtũtur duo fiſy ſtzʒ manaſſes & effraim [οαmo⸗

(geſtia menſt Nranei eſt in diuer ſis diuerſ
Ec autem motuũ compoſicio eſt attendenda non ſolum ſe⸗
cundum congruit perſone abſea blute. ſed eciam per comperacẽe;
ad exrerioꝛa. puta loca tempa negocia & alia hmi Aliter en de⸗
pet ſe homo oꝛdinare tempe luctus & aliter tempe gaudy aliter
in rempls: & aliter in foo. aliter coꝛam picipe. & aliter coꝛam
ſod ali. & fic de alys ſcᷣm debitam circũſtanciam obſeruandam:
Vngde dicit Ambr i in eo dem libro de gfficys Hoc eſt pulchriru:

dinem viuendi tenere conuenienciam cuiq; ſexui & ꝓſone reddé
NHic odo geſto⸗ um optimus· Hic osnatus ad omnem actione; ac⸗
comodus Eſt autem ſtiendum in componendo pmõi mot?
Homo non debet eſſe curioſus. nec magnũ ñ ſtudiũ ad pibere Mon

enĩ hoc ad virtutem modeſtie pertineret · ſed ad vicium pocius
ſictionis Vnde dicit Ambro ſius in predicto libro Eſt greſſ us ꝓ
babilis in quo ſit ſpecies aũ ctis grauitatiſq; pondus tranquilli-
tatis veſtigium Ita tamen ſi ſtud ium deſit atq;ʒ affectacio Di
tramen in talibus motibus eſſet aliquid in oꝛdinatum. debet tale
ſtudium adhiberi ipſam inozdinac ionem tollat. Vnde dicit
Ambroſius Ars deſtt. &n non n deſit correpcio· &£ cetera

