In breui ergo tempe diu ꝓtẽdi non pñt adũſa Ex breuitate ergo
tempis breuis erit pacientis aduerfitas Vnde dicit apłs: iis ad
Coz tiiiie Id qð in preſenti eſt momentaneũ et leue tribularõis
noſtreſſupra madum in ſublimitare geternũ gloꝛie pondus ope⸗
ratur in nobis enĩ dicit eternũ gloꝛie pondus reſpondet ei oðᷣ
dixerat Momentaneũ et leue tribulacõẽis Nam id qd in preſenti
eſt breue et momentaneumvirtute pacĩe ↄmurarur in eternũ „.☚
vero dicit leue ſt ilicet ad poꝛrandum ↄmutatur in pon dus glo⸗
rie: que tanto erit ſuauioꝛ quã pondero ſioꝛ id eſt inten ſiozs

. —

.— — — —

inprr
füinte

ch

le .
Pnüäe
lutdi
ſtnin
duag
che
incn
miᷣ⸗
ate⸗
eü.

ſor.
felix ↄmutacio & penitus hec mutacio dextẽ excelſi· de breui &
en Tn ſitoꝛio ad eternũ · de leui pena ad ĩ men ſitatem gloꝛie ꝓpuenire ·
Signanter aũt ſubiũgit apłs Leue ad momentaneũ: quia qtũ⸗
N “ cũq; tribulacio ſit breuis in temꝑe· ſemꝑ tñ deus tribulato aſſi⸗
n ſtir. vr leuiꝰ tribulacõem ferat Pñcia ergo dĩne ↄſolacõis eciam
Se ip̃m momentum tribulacõis alleuiat · ꝓgter hoc hene dixit apks
Y, deus facit cũ tempracõe ꝓuentũ VYnde e vſaie. xliii. Cũ p:
himd W Tn ſteris per aquas tecũ ero· & ſf luma non opient te · & cũ am⸗
E brulaueris in igne non obureris In aquis ergo tribulacionũ non
ſubmergũtur afflicti · quia deus ↄſolacionũ ſemp eis aſſiſtit· &
ideo ſub eoð ſenſu dicũtur ambulare in igne · non aũt ↄburi Vñ
in pſał. Scem multitud inem do loʒt meoꝝ ↄſolacões tue leriſi⸗
cauerũt aĩam meã Mon ergd adũſa ptimeſtas breui tempe durata
Et maxime quia in hoc momentotemꝑis dĩna ↄſolacio ĩmiſtetur
per quã facilius tollerãtur- Sed ꝓfectus in pacĩa non ſolũ adũſa
rollerat pacienter: ſed ea ſuſt ipit leranter Ende dꝛ de apłis
ibant gaudentes a ↄſpectu ocily. quomiã digni habiti ſunt xro
nomie ibu ↄtuũelias pati Act: v · ¶ Ad hoc aũt multũ valet Dtess

placio eterni gaudy. adl q cogitan dapł's Jam afflictos pozꝛtat᷑
in pncipio epłe ſue dicens Omne gaud iũ exiſtimare Ffratres mei·
cũ in temptacões varias incideritis Omne ponit pro toto ſiue p⸗
fecto Gaudiũ enĩ vite beate pſectũ eſt totũ in ſe ↄpñdens Vos
ergo qui in temptacões diũ ſaʒe afflictionũ inciditis ill u totũ &
vniũſale gaudiũ cogitate q& vobis in celis reſeruatur In quo ſi⸗
cut dicit Petrus aꝑls exultabitis uis mod icũ opoꝛteat tri :
ſtari in varys temptacẽibus Conſolari ergo debet tribulatus

us erf⸗ quia ad magna bona reßuat᷑ N nde vſaie lii ii: ad P ctu in mo?:
rach dico deliqte. & in mifacõibus magnis ↄgregabo te· in momento
indignacõis abſtond i faciẽ meã parũp ate · & in inia ſempiterna
mip̃tus ſũptui Dicit aut ſignanrer abſtondi faciẽ meam parũper
ate. quia licet deus a tribulato abſtondé ſe videatur · ex hoc
4 eũ in hoc modico in tribnlacõe dimittit non tñ ſe ab eo abſentet

fa II 4

Vnde dicit Phardus quatumcũ q; ſeuiat trihulacio non putes

te delictum. ſed memeris eſſe ſtriptum Cũ ip̃o ſum in tribulacẽe

¶ Abbas ant honiꝰ dum quadã nocte a demonibꝰ miris modis
fuiſſet afflictus. & totus laceratus· ſubito quidã radiꝰ lucis in-⸗
menſe apꝑpns tam demones quã tenebras effugauit ſtatimq; ſe ſa-

nmatũ ſenciens · xp̃m pñtem intellexit · qui voce gaudioſa clamans
dixit · vbi eras Ihu bone· vbi eras: qui a pncipio non affuiſti.
vt curares vulnera mea Et vox ad eum dixit Anthoni hic eram
ſed expectabam vidè certamen Nũc aũt quia foꝛtiter dimicaſti
in toto oꝛbe te ſaciã nomari Tres pueri danielis ſocy quia no⸗
luerũt adoꝛare ſt atuam babilonis miſſi ſunt in foꝛnacẽ ignis ar⸗
dentis: ſed mox angelus dñi aſtend it cum eis in fornacẽ qui fe⸗
cit medliũ foꝛnacis quaſi ventum roꝛis f lantem Danielis iiii· In
hoc dat intelligere deus ꝙ ſuꝑ ignem tribulacõis effũdit roꝛem
ſue ↄſolacõis ddecim ũ remediũ afflictoze eſt ↄſiSacio nobili⸗
(tatis hũane nature ad quã adũſa non pringũt

exterioꝛa adũſa non ꝑtingũt Adũſa enĩ que diuicias tollũt: non
animi ſed foꝛtũe bona diripiũt Non ergo homo ↄqueri habet de
adũſis: ſed pocius debet de aptis in ſidys ſecurus exiſtere uia
ſicut dicir Seneca Mũera foꝛtune ſunt infidie ¶& quaſi viſtata
beneficia Q enĩ ſub f luctuantibus bonis fallacis foꝛtune latebat:
ſuc cedens mutacio detexit C(arat valerius de Craſſo qui pecu⸗
nie magnitudine locupletis nomen accepit. inopia ſubſeq́;re ap⸗
pellacẽeʒ dedecoꝛis ſoꝛti tus eſt Nam cũ egens ambularer amara
ſugillacõne non carebat Ab occurzentibus enim deriſoꝛie diues
ſalutabatur ltem aduerſa que ab honoꝛibꝰ deprimũt nil ab ho⸗
noꝛato demũt Non enim honoꝛ eſt in honoꝛato ſed in honoꝛan⸗
tis opĩone Nichil ergo ꝓdit animꝰ verus qui vanitate nõ cupit
inf lari Non enĩ honoꝛ homã tribuit veritatẽ / ſed opĩoeʒ · ꝗᷓ tanto
eſt fragilioꝛ Gᷓto multitudo ᷓ de hoĩe opinat᷑ eſt mutabilioꝛ

Ecimũ remediũ eſt ↄſidacio nobilitaris ꝓprie nature ad ᷓ;

Ke
de
yt
ron

en
vulr
mod
cigin

keſ

R

fult⸗
renn
nalſtt
awt
an
guiſe
twen.

wobila.
—

nenl

ſüte w
abet de
guiu
Vtara
ebrebat
nipen⸗
tanan
dwes
Abwe

rouin
ocahn

itan⸗
vilie

In finitis em modis aur ꝓſuaſionmibus aut circa rem non muratam
accidentibus mutatis: vulgi opĩo mutaturMarꝛat idẽ valerius
de quodã alio noĩe caſſo.qui tanta in ↄſulatu claritate prefulſir
vt ſenatus prõnus dicẽtur deinde ip̃a opĩone mutata ante tocius
romani foꝛi ↄſpectũ manibus carnificis eſt laniarusſhtem accid ẽ⸗
cia egritud inũ & incomoda ſenectutis tantũmõ coꝛpus frangunt
nec ad ip̃m aĩm attingũt Coꝛpus enĩ inſtrumentũ eſt aĩe maxime
in acqrendo virtutẽ Non refert aũt ꝗqle ſit inſtrumentũ vel cuius
materie dũmõ actõi agentis ad eff ectũ oꝑis defuiat Si eni fa⸗
ber cũ lignea ſerꝛa ficut cũ ferꝛea poſſet ligna ſecare· non curaret
ad Fram inſtituẽdã magis ferzũ aſſumẽ ꝙᷓ lignũ Aĩâ? aũt oꝛdĩatꝰ
eque coꝛpe ↄfracto & valido ad virtutẽ vtitur: vt patet in lau⸗
rencio & paulo quoꝝ coꝛpa ofracta erant & tñ valida Yñ apls
ii . ad Coze. v Per ar ma iuſticie a dextris & fmiſtris Per gkam
& ignobilitatẽ per in famiã & bonã famã: vt ſeductoꝛes & vaces
ſicut qui ignoti & cogniti · qᷓfi moꝛien tes & ecce viuimus ˖ vt ca⸗
ſtigati & non moꝛtific ati · qſi dicat ad grãm dei & glam oſecydã
nõ refert nos armari a dextris per ꝓſpera vel a fin iſtris per adũ⸗
ſa. ymmo freq́;ter coꝛpus validũ infirmis aĩs / ruine eſt actio · dDu
feruente ſanguĩe & paſſionibus inf̃gentibus effren atis vcupiſtẽ⸗

.
—
=ð
4 HK

cys ad illicita hitur Narzat᷑ in vitis patrũ ꝙ; quið ſenex qui

freq;ter egrotare oↄſueũat dũ vno ãno ab in firmitate liber exiſter
fiebar dicens deus me non viſitat. quia in firmitate me priuat·
Cognoſtebat quið ſanctus pater ꝙ virtus in infirmitate Pficirur
ſicut dicit apłs qui de ſe dicit Libenter głaboꝛ in infirmit atib?
meis /vt in habiret in me virtus xp̃i Patet ergo ẽta eſt humani
animi nobilitas· & ꝙᷓ in alto ſit po ſitus quia quecũcʒ; aduũſa cõ⸗
rin gũt ext ip̃ᷣm fiunt · nec ab ip̃is tãg itur · niſi qñ eis ſpontane?
Imergitur ¶ Vnde dicit ſeneca in libro de ira vr ſupioꝛ ꝓs mũdi
& oꝛd inacioꝛ & Pinꝗoꝛ ſyderibus non impellitur tempeſtate :.
& omni tumultu caret Inferioꝛa vero fulmĩayit ſic ſublimis a?
ſemꝑ eſt quietus & †Ff»iuilla ſtacõe loc atus Et ꝓbat eodẽ libro

gr I
ꝙ ſapiens nichil poteſt ꝓdere· quia omĩa in ſe repoſuit · foꝛtune
nichil trad idit. bona ſua in ſolido habet i: abſtonſo · virtute UMU⁵
contentus· que foꝛtuitis non indiget Et hoc confirmat exemplo
ribonis phi Dic enim capta ciuitate ſua a demetrio cum totum
prĩoniũ ꝓdidiſſet· & filias hoſtes rapuiſſent · in alienã prĩam ve⸗
mens introgatus an aliquid ꝓdidiſſer rñdit nil Omn ia enĩ mea
mecũ ſunt Sua appellabat tantum virtutem & ſttẽam In huius
rei ſignũ dñs noſter ſiccis ped ibus ſupra f luctus maris ðꝛ am⸗

bulaſſe Math. xiiii · Dans intelligé ꝙ dĩnus homo ſuꝑ huiꝰ mũ⸗ .
di varios euẽtꝰ tãq́; ſuꝑ f luctuãtes vndas pedes ſuoꝝ affectuũ n
elen atos debet habe Moc aũt homo aſſequitur qñ per ↄtempla⸗ UMUM
cõeʒ ad dĩna conſurgit.rũc enĩ aduer ſa non timet Ende dicebat ðͦJ
Iob Pone me iuxta te. & cuius vis manus pugnet contra me
„„ Nnen» Vndecimũ remed iũ afflictoꝛe eſt conſideracio enarũ
em 7 2 Ndecimũ (4 mud ani ſuſt inet pro tempalibus acrendis .
4 liee , mn ſß remediñ eſt confideracio penaqr quas mũdani bomĩes ſuſtinent
rs, r. in peccatis adimplendis vel remꝑalibus acquirend is Vicemuss 4
enĩ ꝙ homĩes mũdi. vt ad impl poſſ int ſua deſideria aut ali⸗ r
qua lucra dampnoſa facẽ infinita picula ſubeũt. cotidianis cru⸗ 8
ciatibus affl igũtur· moꝛt ibus itineribus & piculis maris & la⸗

tronũ ſe exponũt · & freqᷓster ↄcupita non aſſequũtur · ſed poci⸗

2 poſt mulrtos laboꝛes quos in bmõi anxys conatibus hũt cruciatũ ]
gehennalem pro fructu recipiũt Vnde dicitur Ecckiaſt ici · xxi ·
Via peccancium conplantata lapidibus. & in fine illius inferi &
tenebre et pene Ad litteram via peccanciũ eſt lapidoſa· et diffi⸗ 1
cilis ad tranſeũdum. et rterminꝰ ad quẽ deducit eſt doloꝛibus in
plen us Et hoc eſt quod dicũt dampnati Sapiencie . v· Laſſ ati ind
ſumus in via iniquitatis et perdiciomis Ambnlauimus vias dif⸗ wi⸗
ficiles Viam autem dom ign oꝛauimus Di ergo mali tot aduer ſa na⸗
ſuſt: nent pro hys noxys acquirendis ad que frequenter ſequitur aii
pena eterne dampnacionis magnum remed ium datur iuſtis ad kerl
ſuſtinendum pacienter aduerſa pro vita beata et cetera Te
ddeo

H

Nre N IIL. FKHr.

n Amarzat valerius Ziſſes rex lidie armis diuicys habũd an4
en tiſſim⸗? aĩo in Flatus ſuũ deũ aPpollinẽ oſulir an alids moꝛtaliũ
ma⸗ ſe eſſet felicioꝛ Cui appollo voce emiſſa rñdens arc hadũ ei ptu lir
Erat aũt hic ar c hadus pauprimꝰ. ſed etate iam ſenioꝛ terminos
“ agelli ſui nũꝙ exceſſerat ꝓuuli ruris fructibus ↄtentus In puo
n. rugurio ſecurus manebar ſollicitudinis & pauoꝛis exps Jugum
boũ facilis tutele poſſidebat. hoꝛreolũ ꝓuũ vbi neceſſar ia ↄde⸗
int bat: nulli appeten habebat Giſſes vero pinguiſſ ima lidie arua
Rrd. metu refacta poſſidebat. exercitus eqtatus & arma multa habe⸗
mdd D bat impen ſis voracibus oneroſa In bys gubnandis & pluribus
acqrendis ſemꝑ ſollicitus· ſemꝑ anxius· ſemꝑq; tinidus erat
en ¶(Duo decimũ remediũ afflictose eſt d⁄‧acio irzitacêis „,
W. odecimã ( triſtici ꝙ incurꝛit hbomo per impaciam S e
eis remed iũ eſt ↄſi dacio irꝛitacõis & triſticie quã incurzit homo per M.- „* ℳ. =
knen impacĩam (Vbi ſt ien eſt ꝙ homo habet duplex gñale reſugiũ „ . „* . ,. e
emn aad qs debet recurꝛé qñ adũſa patitur Vnũ quið eſt regula ꝓprie F. Feen H
e racõis. per ꝙᷓ poteſt ſuos motus opeſtẽꝭ. & infra ꝓprios limites
neen ſe tenẽ debet enĩ homo bonũ racẽis ppondare omibus bon is xxx-.
lan thſecis & vindictis qrumcũq; iniuriaʒp · ꝗs tg; maganim? de- .
poc) bet ꝓuipendẽé. & a meõꝛia repellẽ Tũc eniĩ in mente ſua qetus eri- rl
uciatti; nulla moleſtia agitatus Ende ðꝛ de octauiano ꝙ oĩm recoꝛda⸗
A. boeartur p̃terq; iniuriaʒe ¶ Aliud remediũ pncipalius & efficacius
nſenA eſt regła et᷑na que eſt ipᷣe deus Oñ em homo per virtutẽ racõois
du ſibi non ſufficir Pũanis ſiquid ſubſidys vndiq; deficientibus:
lorihs aĩm debet ad deũ leuare· & ab ip̃o qui ſolꝰ? eſt ad iuto= in tribu⸗
lalemn lacõibus ſubſidiũ perẽ Vnde malignis mouentibus ᷣmones adũ⸗
s dS. ſus iuſtos, & iacula pene tᷣncia coꝛda pſał · ꝓſuadẽt Doc reme⸗
drel diũ dicens Jacta cogitatũ tuũ in dño & ipe te enuter ſad bene
Nax ſeciſſe legitur Joſaphat rex iuda · qui aud ito ꝙ multitudo ma⸗
ſtis? gna exyercitus ↄt᷑ ſe veniehat · a qua nullo hũano ſubſidio po tar
ſe defendẽ. totũ ſe ↄtulit ad roganð dñm & facta oracõe air Cvũi .
ignoꝛamus quid agere debeamus: hoc ſolum habemus reſidui ·

vt oculos noſtros dirigamus ad te ii · Parał · xx · Doc dupliecꝭ⸗ H
reſugio ſe uat homo per impaciam Nam bono racẽis ſe prinutt nr
dum ext᷑ ĩius limites factus velud brutũ aĩal ad iracũd iã im: 9
petuoſe effrenatur vbi ma ioꝛes aculeos afflictõis in aĩo ſentit ꝓ .

7 ℳ „ . „ . „ „ „„= .
impacĩaʒ iritatus ꝙ fuerint ictus illare pus adũſitatis Dos ⁸

aculeos paciens deuitat Dum racõis clipeo ſe armat Item impa⸗ i
ciens ſe puat refugio diuĩe ꝓtectõis Dum enĩ in impacia cõfiſtit .
ira excecante pcutitur ex qua mentis oculos ad deũ leuare pro⸗ D
piberur (Nichil eſt aũt homĩ ꝓiculoſius & dampno ſius quã ꝙ;
adũſis irzꝛuentibus & ſtim łos afflictionũ ingenmiantibꝰ ad dĩnũ nj
adiutoꝛiũ non ↄfugit Tũc enĩ homĩ non aliud reſtare videtur. ſſt
ꝙᷓ ſtipendiũ eterne dampnacõis ¶ Achitofel videns ꝙ non fů⸗ de
iſſet factũ oſiliũ ſuũ. ſed ↄſiliũ Chuſi emuli ſui pualuiſſet dnimo H
AOAhſternatur ac tanto doloꝛe irꝛitatur. ꝙ veniens in cinitatem ſuãꝗ
diſpo fita domo ſuſpendio ſe interemit· ii: QAegum: xvii
Terciumdecimũ remedium aff lictoꝛum eſt cõſideracio futuri

rmp quod non niſi aduerſa pacientibus datur X
Erciumdecimũ remedium eſt conſideracio neceſſ itatis pas

2 oAHoE iun
E* o * ciendi: quia aliter ad regnũ dei non peruenitur Vnde dicitnxr in crue⸗
nk. . actibus apoſtoloꝛum Per multas tribulaciones oꝑoꝛtet nos in⸗ nosm
rrare in regnũ celoꝛum Magna enim bona non acquiruntur nmiſi ſce⸗
4 magno laboꝛe· ant magni pcy valoꝛe Ecce vt lucreris vem trenã ep
maria tranfis· ſpacia terzaꝝp pagras infinitis piculis lab oOiς euen
& ſudoꝛibus te exponis&Qatο magis ſi deum & celum acquirẽ ban⸗
vis Merito ergo aliqua aduer ſitate exercitãdi ſumꝰ?.· qui ad tot hrem
pona reſeruamur. Vnde dicit Gregozius Suillic dulcia petimus⸗ re
neceſſe eſt vt hic prius amara tolleremus. & Auguſtin us dicit dhan6
quid mirum ſi flagellat cuſtod iens paruulos dominus: quos
Irandes querit heredes. Dene ergo dictum eſt in Eccle ſiaſtico· Encil
Vſq; in tempus ſuſtinebit paciens. & poſtea reddicio iocundi⸗ ſö ſecu⸗
tatis. Quod de eterna iocunditate intell igendum eſt · Et quod in nee

dubitanter credlas de hac vita aliter non poſſe tranfri & ceterꝗ 0

prim

in
ntig
s 6O
inpun

öti⸗
geprn
i⸗
d Ni
em
n fül
hinn

en ſuin

rie
crn.
ſosin:
wr nin
rirni
ito
gtinus

icit
de

K

Attende ꝙ ille qui erat dñs & cui nulla pena debebatur. a

6

Non alkr de hoc mũdo vᷣniuit Vnde diſtipłis eũtibus in emaus

arguenclo dixit Nõne oꝑtuit xp̃m pati & ita in vre in gł am ſuam
Si ergo ille qui eſt ſactoꝛ celi & datoꝛ głe non niſi per f lagella
in ſuã domũ ꝓuenit Quomõ tu qui in pctõ natus es· fine ꝑctõ nõ

viuis in domũ alienã abſq; laboꝛe & doloꝛe vis in tre ad tantam
kam poſſ idendã:? Et ideo dicit Aug? vnicꝰ ille de patris ſub
głam poſſidendã:? Et ideo dicit Augꝰ? vnicꝰ? ille de patris ſuba
natus eꝗlis patri in foꝛzma· verbũ quo facta ſũt oma non habebat
vt f lagellaret᷑ Ad hoc aũt carne indutus eſt vt ſine f lagello nõ
eſſet Pater ergo qui flagellat vnicũ fine pctõ: relint adoptatum

qui eſt cũ pctõ! Neceſſe eſt ergo vt xp̃o paſſo vicẽ red damꝰ pa⸗
ciendo Sic enĩ & p̃ᷣma Pet᷑. ii · Np̃s paſſus eſt pro nobis· vobis

relinq;s exẽplũ · vt ſe;m veſtigia eins Vnde apłS ad Ro: viii.

Teſtatur nos xp̃i co hẽdes futuros Si tñ compatimur ei ſtilicz

pacienti vt ſił głificemur Er ſi ꝓticeps paſſiõis / erit ꝓticeps głe
Vñ dicit Eũ harð Nũquid xp̃us ſociũ tribulacõis a ↄmuĩone ſua
pacietur arceri qſi dicat non · ꝓprer hoc ſubdit Secũ ↄfitens in

cruce latro ea die cum eo fuit in ꝓpadyſo Pater ergo ꝙ opoꝛter

nos multa adũſa in hac vita ſuſtiné. ſi volumꝰ ad głam puenire
Vnde cũ multa diligencia ſacra ſtriptura beati firat omẽs paci:⸗
entes pſecucões Yt eſt illud luce Peati qui nũc f letis & cetera

Item illud mathei Peati qui pſecucõeʒ paciũtur Item illug ieb

Peatus qui coꝛripit a dño Item illud iacobi Heatus vir qui ſuf⸗
fert temptacõez & ceëa Et illud Ecce beatiſicamꝗ illos qui ſu⸗

ſtinuerũt & ceta Item illud etri Siéd patimĩ ꝓpter iuſt iciam
. „ 7 * 77
beati Er multa talia in ſacra ſtriptura repies Apłs aũt: ii. ad

Coas · iii · Danc oſeqciã neceſſariã dicir In xp̃o pie viué eſt pfe⸗
cucõeʒ ſuſt in? Omnes inquit qui pie volũt viuẽ in xp̃o ihu · ꝓ⸗
ſecucẽeʒ pacien? Non igitur abſq; tolleran cia aduſoꝝt ſtẽ vinit
nec feliciter ad regnũ ꝓuenitur In luca leg itur de laʒaro tribu⸗
lato & per rribulacẽes in requiem Tᷣnſeũte & de din ite epulone⸗

peci,
catũ non fecit· nec ĩuentus eſt dolus in oꝛe eius· vt ꝛ in yſaia

5.

0

Pic oſolate ſed hinc ad infernũ deſtendente Et de pys duoabpns

ſic dicir Gh. Ego ſane diuitem de quo ſaluateꝛ facir mencẽe,in m
euangelio in nullo audio accuſari niſi ꝙ induebatur purpura 8&–fö
pyſſo · & epulabatur cottidie ſpendicdle · ſi crudeliratis eũ arguĩ?
qui ſubam mũdi habens & videns fratrem ſuũ egere claufit vis .
ſtera ſua ab eo· quid dĩcturi eſtis qui tot videtis laſaros eſuri⸗
entes & nudos & plus de iumentis veſtris & eoꝛe falerisquã de S
eoʒe miſerys cogitatis Sed ad tremen iud iciũ abrahe veni amꝰ ni
Memento fili ꝙ recepis bona in vita tua· & lazarus filr mala: S
Verũ vtrũq; negari non poteſtis · fert ſmiam quia paucis experta G
eſt ſãma negocy Ille bona· iſte mala excepit Nũc aũt hic eõ ſo⸗
latur· ru vero cruciaris Expgiſt imĩ ebry & f lete · quia Tribilis E
in iudicys deus ſuꝑ filios hoĩm Heccine eſt cruciatuũ totacauſa We
in ſeculo bona recepat ita plane Meq; enĩ vos ad hoc de padi⸗ A
ſo voluptatis diuina aĩadũſio eieciſſe videtur · vt alterũ hic ſibi ð
padiſũ adĩuencio huana parer Decimũquartũ remediũ affli⸗
cto eſt ſideracio diuĩe ꝓuidencie ſe extendentis ad oma que
iicen . Vartũd ecimũ remediũ eſt ↄſ dacio X pomibus otingür e
— diuie ꝓuidencie ſe exrendentis ad omĩa que circa homies
And uene e diſponũtur bi ſtiendũ eſt ꝙ diuĩa ꝓuidencia includit duo ä
ay 9„. 4 9 6 ſtz cognicõem de rebus · & eaꝛt directõeʒ in ſinem Cognicio quið ſen
gSt eſt vniuerſalis & pfecta pringens vſq; ad mima rei· ſcᷣm id qð i
dix it dom? Luce·. x ii· Capilli capitis veſtri omẽs nũerati ſum in.
Cum em deus agat per intellectũ ad tantũ ſe extẽdit eiꝰ cognicõ nil
1 ad quã ſe extendit eius canſalitas Cum aũr deus ſit pmũ er vni⸗ cue
er ſale agens: eius cauſalitas ad omia encia ſe extendit· non ſolũ ir
q;r um ad ſpẽs rerũ. ſed eciã qtum ad indiuidua· & quec ũq; in⸗ eun
diuiduis accidũt vel accidere poſſant NMeceſſe eſt ergo hec omfa
2 eins cogmcõi ſubiacẽ Vñ de diuĩa ſapia dictũ eſt Sapie viii ; “”MU
fontg Atrigir a fine vſe q; ad finẽet diſpoĩt oĩa ſi uauit Quicqᷣd ergo agit᷑
circa crat᷑as ꝙᷓ cũ: mmas a deo eſt ꝓuiſũ cũ nich ſue ſapĩe ockm (

effugiat Ma ſcut & ad Hebᷣ.· iiii⸗ oĩla nuda et opra ſũt oclis eius

it

— —— . —— —
— — —

„

dohden
ien

pun

fit ſui

eſurt

qua de
eniam
mala
erden
zibils
tacaſan
padit
Hic hi

1bom

io quid

aniſun

cegei
üchn

„ .
e⸗ vH

conſtituitur· pnceps iudleoꝝ eff icitur· ac

444„4 MTKXα
Vlrerius directio rei in finẽ que in noĩe ꝓuidẽcie ĩptatur eſt ᷓ̊ᷓ·
dam odinacio eaze in deum cum deus ſit finis oĩm creaturaxc &
maxime rõnalis que vſcq; ad Pticipacõz ſue peat itudinis nata eſt
pringe ¶ & autẽ de? hbom inẽ oꝛdinet in ſeip̃mſe ei pro fine ex⸗

„

bibedo eit fignũ in effabilis dilconis nam cũ deus fit ſüme bo⸗
nus ſũme bonũ homiĩs eſt ad ip̃m ꝓuenire poſſe (Deus ergo qui

*

eſt cm rerũ conditæ & eazt in ſeipᷣm odmato cognoſt it men⸗
ſurã ?tutis bumane vnde ei interdũ ſubtrabit exterioꝛa bona

.

& adũuſa imittit eo ꝙ cõfiderat huiuſmo di expedire ad cõſecu:
cionẽ etne ſelicitatis p̃dictis igik diligent inſpectis: homo in

adũſitate cõſt itutus debet cogitare adũſa que ſibi eueniũt a deo

eſſe cognita nec ſibi foꝛtuito eueniſſe Inſup conſideret deũ eſſe

prẽm ſuũ & ex hec pium ꝓuiſoꝛẽ qui
vel euemre ꝓmittet niſi q ſibi ad ſalutẽ expedire cognoſteret

Pater enim ſilium diligit et vim f lagelli quo filiũ verberat no⸗
uit (Ex Edictozum ergo conſidercõe hbomo adũſa ſuſt inens int
dei filios ſe cõſt ituat & tunc pro certo teneat ea ad ſalutẽ ani⸗
me deo diſponente oꝛdinari ſcm illud ad.- ma. viii diligen⸗
tibus deum omnia coopartur in bomim

Moyſes pPcuſſo egip⸗

cio & rep̃ henſo hebreo diu exulauit interza maclian paſtẽs oues

ſoceri ſui ierro tandem per diuinã ꝓuidenciam deus pharaonis

vltra omnes dei amicos ꝓfruitur; Exo⸗ 1. & ii Dauid eciã ĩ⸗
famulus & ab hombus deſpectus ſed ante dinine ꝓuidencie
oculos magn de poſt ferantes in regem iudaici gopuli diuimt?
aſſumitur. i. Re. xvi. Hic mum a ſaule multipliciter grauat᷑
interza ꝓfugus multis ꝓſecu cionib? arterit᷑· ſed diſponẽte dei
prouidencia regni tempoꝛalis gubernacula aſſequitur . & tandᷣ
ad regni celeſtis gaud ia ꝓducitur antũdecimũ remedium
aff lictoꝛum eſt con ſideracio ſex fructuum qui ex aduer ſitate
ccõting ũt quoxe p̃m? eſt intellectus illuminativ
vintüdecimũ remed iuũ eſt & vlrimũ cõſideracio fructuũ

4

diuinis allocucõibꝗ⸗

Mi⸗ ſe

S

rder

1

Pr III

4

qui ex ad uer ſitate ſequũtur Fructus autem poſſunt nũerari. vi·

tatr proctentibus- uoxt tres ptinent ad pctões . qui ex aduer fitatibus coꝛigũtur.

Primꝰ eſt intellectus excecati illuĩiacio Scs vol ũtatis depra⸗
uate ꝓmutacio Tercius ↄcupie refrenacio Primo ergo ex aduer⸗
ſitate intellectus nitarurſtire⸗ ꝗð eſt ſtiend ũ ꝙ oculus anime
ad viden ea que ſut agenda eſt intellectus Eſt em ſicut lucerna
in domo per quã cernũtur omĩa que in ea ſũt· que ſi extin guatur
iam omĩa in tenebris fiũr & nichil videri poteſt Sit & ſi lumen

intellectus obtenebreſtit· quicqd in te erit tenebroſũ erit Juxta
illud 8e: ineuangelio Si &ulus tuus neeꝙ fuerit ſtz per luĩs

ᷣuacõe: · torũ coꝛpus tuũ tenebroſum erir Dyabolus aũt volens
hoĩem totałr ꝓd in teneb pctõap incipit ab intellectu. qui eſt
lucerna aĩe vt ipᷣm obſturet ne videat quid agendũ ſit Doc enim
habito facile eſt ei hoĩem ducẽ quo valt· ſicut qui ducit cęcum
quocũq; ſe vertat faciłr eum ſeci trahit Conatur aũt dyabolus
hoc facé de hoĩe q ip̃m viderit in ꝓſperitaribus ↄſtirurũ Tũc
eni ſuggendo & varias temptacões imittendo mentẽ talis occupat
& facier inclinat ad illa pſpera tempũ cogitanda & appetenda
circa que eſt occupatꝰ Talta em ſũt ſibi p̃ſto nulla adũſuare vl⸗
rerius rethente Siecq; fir vt deum qui eſt lux & ſapĩa mentis ad
terga poſt ponat· & tũc dyaholus extincta luce intellectus liber
ingredit᷑ per tenebroſũ mentis dom iciliũ/quã ad oĩa gna vicioꝛe
ac eciã erꝛoe faciłr t hit Dũ aũt mens pctõꝛis ſic fulta delicys·
& circũ ſepta vieys in pace ſue praue volũtatis quieſtit miſentis
dei eſt ſi adũſa ĩm itrit ꝓſpa fugar & illã dyaboli cã pacẽ ↄturbat
Ruia ſicut Oꝛ in yſaia Sola vexac io dabit intellectũ auditui·
Vnde dꝛ in Trenis de excelſo miſit ignẽ in oſſ ibus meis & eru⸗
dinit me Tũc enĩ eruditur homo qñ deus ignẽ tr ibulacõis im⸗
mittit · et tũc incipit oculus mentis apiri ſicut dicit Gregozius
Oculos quos culꝑa claudit pena apit Et in Scck. e gui emittit

diſtiplinam ſic ut lucem diſtiplina ſicut lux emittitur ¶ quando
diſtiplinati mens de inſpecta pct

— —

mifia ad deũ ꝗren erigitur

(tr

met
ut⸗

dec

ůDWõ

(Mabuchodonoʒoꝛ rex babilonis in ꝓſp itare cõſt itutus in tantꝗ

Sꝛ Et nõ diſtat facèé inſticiã ñ vero talis ſic müdo ↄglutinat?

mẽtis cecitatẽ deuenit vt ſuphe Dicet· Mõne eſt hec babilon ci⸗
uitas magna quã edificaui in roboꝛe foꝛtitudis mee & in 8?a
decoꝛis mei · Sed hoc dicto miſericoꝛdi? diuina vlcẽe punitur
Nam mox ab homĩbus dei vᷣtute eicit᷑ & cũ beſtys młtis txibꝰ
qua ſi bos herbis depaſtit᷑: roꝛe celi ꝓfundit᷑ capillis creſtẽtibꝰ
detegitur & vnguibus ad modũ auiũ armat᷑ vſuroĩs amiſſo fic
din vexatus mifante deo ad coꝛ redyt . vñ de ſe icit poſt finẽ
dierũ · ego nabuc hodono ſoꝛ oculos meos ad celũ leuaui & ſen-
ſus meus redd itus eſt mic bi & altiſſino benedixi· Eccae i- Ego
nabuc hodonoſoꝛ laudo & magnifico regem celi & cgtera. Dani⸗
Secũdus fr uctus qui ex adũſitate contingit eſt

Ecund o ex aduſitate volũtas puata in melius ↄmutatur.
Wiq contingit ꝓ homo rebus tempalibus decdlitus tantũ in:
mergi? ĩ earzamoꝛẽ ꝙ nullis ꝓſuaſionibus/monitis/ſeu p̃dica⸗

cõibus euelli poreſt ſed inſepabilit cũ mũdo videt᷑ ligatꝰ· ſebm

illud pſal Conglut inatus eſt in terza venter meꝰ? ¶ Aliqui enĩ
ad modũ treſtriũ aĩaliũ repentiũ que a tra eleuari non poſſ ut
reni s & caducis inbiant & ad hent. ( unc autẽ iraſtentis dei
ſignũ eſt ficut dictum eſt ſupra In exemplo beati Ambe in. vii :
remecdlio ſi ſic laxatis habemuis libẽ agant ꝗᷣtquid volũtati eoꝛũ
placitũ fuit/ nulla adũſitate ↄcuſſi DHys eni tã ꝙ; deſperatis diuĩa
ſeueritas durius ſuppliciũ reßuat Gene pulcbre dixit maximus
valerius Lento gradu ad ſui vindictã vlcio diuina ꝓcedit: ac
t arditatem vindicte iudicy grauitare ↄpenſat Et in yſaia dici 8—
Misiamur impio ei ſtz in hac vita non obfuãdo Et poſtea ſub⸗

adeo tangitur in firm itate vel aliqua grauiĩ adũſitate ne libẽ ſaciat „
q8ei prana volũtas ſug gebat: dĩne dilectõis ſignũ eſt Ende e:
ii. Mach. vi. Non ſin pctõz ibus agé ex ſnĩa· ſed ſtatim vlcõe;
ad hił magni bñficy iud icium eſt Et tunc ſicut dicit Greg oꝛzi?

Tribulacio in preſenti ex pietate datur Tunc en coꝛ ꝓctõis ali4
adũſitate preſſũ incipit frangi et emolliri· ſcem illud Job deus
emolliuit coꝛ meũ Et tũc qſi diruptis vinculis amoꝛis mũdi ho⸗
mo deũ queré incipit/quẽ pᷣus faſtidio habebat Vnde de in Pſal.
Imple facies eoꝝt ignoĩa & qᷓrent nomen tuũ dñe Et in yſaia ðꝛ
dñe in anguſtia reꝗſierũt te Et hanc ſinam pulchre rangit Aug?
ad marcellidnũ dicens Cui licencia iniquitar is eripitur. vriliter
æüpitur vincitur- quia nich eſt infelicius felicirate peccanciũ qua
penalis nutritur impietas/ & mala volũras velud hoſtis intic?
roboꝛatur Sed pũſa & adũſa coꝛda moꝛtaliũ ſelices res Bianas
putant cum tectoʒ ſplendoꝛ attend itur & labes nen attenditur
aĩoe cum thatroz moles extruũtur & effodiũtur fundamenta
virtutum cum gloꝛioſa eſt effuſionis inſania? & epera mificie
deridentur Cum ex bys que diuitibus bahundant luxuriantur
yſtri ones et neceſſaria vix habent paupes Eic ſi deus p de p⸗
mittat/’tũc indi gnatur grauiꝰ. hec ſi impuĩta dimittat ruc puir
infeſtius· Cum vero euertit ſubſidiũ vicĩoꝝy et cõpio ſas libidines
inopes reddit mificoꝛditer adũſatur Manaſſes rex iuda peſ⸗
ſfimus fuit et multa mala ſecit aras baal conſtruendo miliciam celi
adozando et iudam ac habitatozes irbm ad malũ ſeducendo p
que mala deo volente captus eſt a rege aſſ irioꝛzum et vinctus
cathenis atq; comped ibus ductus in babilonem Hic poſt ꝙᷓ an⸗
guſtatum ſe videns & in carcere poſitum oauit dominum deum
ſuum & egit penitenciam deprecatuſq; eſt eum & obſecranit in⸗
tente · et ex aud iuit deus oꝛacio nem eius red uctuſq; eſt in ihe⸗
ruſalem in regnum ſuum. ſecuudo Paralipꝑ· xxxiii⸗ “
— [Tercius fructus qui ex aduer fttate
(CL(conmtiin ieſt concupiſtencĩe refrenacio
Ercio ex aduer ſu ate concupiſtencia refrenatur Cum enim
topus per f lagella arterirur. circa libidinis delectaciores non
vagarur (Non enim ei vacat de ca rnalibus cogitare Et hoc ad

„

5.

.

bonum interiois hominis cedit et cetera

Pe

ed⸗
—
ſepri⸗
quio
6
ram
kinese
lrs
ratmmt
met w

dobi

t
dend⸗
Atqu
ſetati
*L
noril
n
(
karet
wogan
ncari⸗
.D
en
lſtoc 4
thür

gpe⸗

1

l
eri
hon
mare

nüt be

e

in Ae

vriliim—

nciu qun

ds ier
es hüngge

ttend trr

icux·

prchnes

8 .

Vnde dicit Greg?: quis neſtiat ꝙ multo meli? eſt ardè f lãmis
febriũ ꝙᷓ igne vicioꝛe · & tñ cũ ſebre coꝛripimur / ac vicioꝝ eſtũ
qui occupare nos po?ᷣat ↄſidare negligim? de pcuſſiõe murmu⸗
ramꝰ?/ qð tñ facẽ non debemꝰ quia ſicut ip̃e dicit durũ non eſ⸗
times eſſe q pateris Dũ extnis cruciatibus ab intna paſſione li⸗
Baris Vnde Se de beato Penedicto qui dũ carnis tempta cõeʒ ſen⸗
tiret infra ſpinas & vepres ſe ĩuoluit · vt vulne carnis vulnus ſa⸗
naret mentis · ſicut Greg ? dicit Coꝛ enĩ aiale q geſtamus cum
doloꝛẽ ſentit delectacõez non faciliter ꝓcipit Et ideo magis relu⸗

cCctat᷑ contra nocumenta carnis repellenda!? q ſtudeat ad carnalia

deſidia ſectanda Vntle dicit Aug? in li · xxxiii. qſtionũ Nemo
eſt qui non magis doloꝛem fug iat:q́; affectet voluptatẽ Videm?
naturã & ĩmaniſſimas beſt ias a maxĩs vo luptatibus extreri do⸗
loʒe metu filius ꝓd igus accepta poꝛcõe ſułe· & abiens in re⸗
gionẽ longinquã. dũ omĩa in luxibus & métricibus ↄſumpfiſſet

neceſſitate famis vrgente pnia ductus ad patrẽ reuũtit᷑ Luce ˖ xx·
(In vitis patrũ ðꝛ de quodã monacho · qui dũ de luxuria tem⸗

ptaretur Abbas ſuus iuſſit eũ ab alys inſeſtari· qui poſtea inter⸗

rogatus ſupꝑ illa temptacõe Rñdit Michi viué non licer & foz:

.* „ * 7
micari libet 4 Quartus fructus qui ex adũſitate atingit eſt au⸗

Ly vero tres fructus videntur ptinéẽ (Zwentũ expiencie
ad iuſtos quibus eciã expedit ſuffénciam habẽ circa penaʒ

exercicia Et eſt ᷣmꝰ fructus augmentũ expiencie Scdᷣus ſturũ

cuſtod ie Tercius p̃miũ gke Prim 9 ergo fructus eſt augmentũ
expiencie. qua quis expitur ꝓprias ?̈tutes Nemo vt dicir Greg?
ꝙᷓtũ ꝓfecit niſi inter adiᷣſa ꝓbat · ꝓpter eð decipiũtur aliqui qui

gloꝛiantur ſe multas virtutes habé vicys ſe non ſubiacere nulla

adùſit ate terꝛeri Sed tales interdũ ſi ex aliquibus iniurys illatis
ſe tangi ↄſpexerint ꝓtinus in verba or ũelie vel ſigna imꝑaciencie

erũpũt Et ideo dicitur Ecck. xx vii · vaſa ſiguli ꝓbat foꝛnax &
homies iuſt os temptac io tribulacõisNon enĩ artem gubernandi

erſetnte gigit eſt- R
Etn Aperientie

ℳ

mare tranquillũ i aut ventus obſequens oſtendit Sed cũ f luctꝰ

— — — ——— —.———

inund ans gubernacula eripuerit vel ventus validus nauem cõ⸗
cuſſerit Vtile eſt homies ꝓbar i per paciam que ꝓbacõem opatur
vt dicix apłs ad ho: v: nde dicit boecius vir ſapiens moleſte
ferꝛe non debet quociens in certamen foꝛtũe adducit᷑ Nam ſicut
Greg?ꝰ Nemo vires ſuas in pace cognoſtit. & ſi bella deerũt?⸗
rutũ expimẽta non tantũ ꝓderũt Et ſeneca dicit Marcer ſine
adũſario virtus · OHomo aũt ſic ꝓbatus per adũſa purioꝛ redditur
& apc ioꝛ ad opera virtutũ Ende Sd in ITo Omẽm palmitem qui
fructũ facit purgabit ſt adũſa ĩmittendo · vt fructũ plus afferat
Et vt iſte fructus ſequatur · opoꝛtet ꝙ iſta purgacio acceptærur
ab homine · alias diuina vi ſitacio non eſſet.ſalutifera· ſed valde
motifera. & ſfignũ deſpacõis & iniciũ eterne dampnacõis vnde
le · vi · de de quibuſclam fruſtra conf lauit conf laroꝛ Malic ie eni
illoꝝe non ſunt conſumpte: argent ũ re ꝓbũ vocate eos: quia dñs
ꝓicit eos Tales enĩ aſſiłantur ferzꝛo maledicto qð ex limo con⸗
trahit rubiginẽ Sibes eciã ſunt infirmis quibus medicine tantũ
ſũt afflictine & non ſanatiue Ad hoc er go & viſuacio ſit purga⸗
toꝛia & verũ xp̃i pugilem ꝓbet opoꝛtet ꝙ pacienter ſuſtipiat᷑
Sathan a deo petiuit porãtem ꝙ in Job manũ poſſer a ꝓponẽ
ad hec ꝙ de ip̃o expimentũ ſumet. & ſic eum ſubuertere poſſett
Vnde cum dñs Job ↄmendaſſet ꝙ non eſſet ei fiłis in terꝛa & cẽ. “
hReſpondi t ſathan Nũquid Job fruſtra timet deum· quaſi dicat
merito debet te diligere. quia tu vallaſt i eũ ac domũ eius & ceta
Sed proba eum per aliqua aduerſa Extende inquit manũ tuam
& tange cuncta que poſſider Job pᷣmo Mauintus fructus qui
x aduer ſitate contingit eſt ſturtum cuſtodie

Ecundus fructus in iuſtis ſequens ex aduerſis eſt ſturum

. cx Z
l

4 . ene gas ℳ. cuſtodie Apoſtolus in:. ii. ad Coꝛinth. xii .teſtatur ꝙ ad ſui
Pureen, cuſtodiam datus eſt ei ſtimulus carms. cuius raciõem ſupra aſ⸗

fignat dicens Ne magnirudo reuelacionũ extollat me Vnde cum
rer deum rogarer· vt ſtimulum a ſe auferꝛet.· dixit ſibi ſaſfici

gie
ler⸗

G⸗

doi

d
de

eNS Sufficit tibi gracia mea: quaſi dicat Eſto contemus fſi te per ad⸗
* uerſa f lagellatummicl! hi gratum preſeruo Dec proculdubio per
nalke expta videm? : ꝙ freq́;ter ſanctus homo niſi ſub Diſtiplina ali⸗
nſa qua arceatur faciliter ad vana Plabitur Natura enĩ hũana ꝓpter
rüt ⸗ ſui coꝛrupcõeʒ ꝓeliuioꝛ eſt ad vicia ꝙᷓ ad tutes & ideo ſtatim
r in ip̃a ſua litate abutitur niſi aliqua adũfitate treatur Vnde dicit
dücun Greg? de ſalõne· ꝙ idcirco coꝛ ſalõnis fũditus ſapiencia defuit.
ten u quoniã eum nulla exteri? diſt iplina cuſtodiuit Ip̃a ergo diſti⸗
nt plina dei eſt quedã cuſtodia electoʒ. quos cum durius pꝓcutit-
en eos ampli? expietate cuſtodit Et hoc eſt oð pulchre dicit Gre.
lwue⸗ in regiſtro Dum omaa in hoc mũdo mutabilitatis oꝛdo cosrũpir
pnal Nec eleuari ꝓſperisi nec frangi adũſis debemus · vt puĩlirati di⸗
eei ſtamus quicꝗcl deliqmus& exaltati adũſitatis mẽoꝛiam ꝗſi huĩ⸗
d diSs litat is anc hozã teneamꝰ Quidã deuotus ſancti rhome angloꝛe-
co!— impetrata ab eo ſanitate de 8raui in firmitate: qua diu ante labo⸗
Nrri rauerat intra ſe cogitare cepit: ſanitatem ad eptam foꝛte ſue ſa⸗
duge luti non exped ire qui mox ad ſepulc brum martiris redi ens oꝛa⸗
ten uit Si pſtina infirmitas ſa luti aĩe vtilioꝛ quã ſanitas foꝛet· ia
omo red iret q deo ꝓpicio pro huĩlitatis cuſtodia ꝓPtinus im⸗
voſt petrau it ¶ Dextus fructus qui ex adũſitare oꝛitur eſt p̃miũ głe
c;. Ercins fructus in iuſtis eſt p miũ gle NVbiſi bi ſtienð eſt · ꝙ& 2Wer⸗ Gert⸗ ,
Winte *r „

iſte eſt quidã gnalis fructus qui ↄſequitur ad omnia pre⸗

Aten dicta Vnde ſola hec vfideracio ſufficiẽs eſt ad miti gancũ ad⸗
run er ſitates Conſidacio eni p̃my minuit vim flagelli yt dicit E
usgi Eſt tñ ſtiendũ ꝙ mũdana adũſitas directe oꝛdinatur ad premiũ
Ge⸗ .Y V Floꝛie qna ſi ſicut ad Priñũ effe tum Vnde Ta. vV .82 Ecce agr 12 3

cola expectat precioſum fructum terꝛe nacienter ferens donec ac⸗
cipiat tempaneũ & ſerotinũ ſpacientes eſtote & vos confoꝛtate
doeac coꝛda veſt ra quoniã aduẽtus dom aꝓpinquabit Expedit tñ

ra d! tribulacio abſce murmure in creatoꝛem? & ſi non cũ gaudi 10 car?
leon nis ſuppoꝛtetur. & tunc ommio ſuum effectum conſequitur .Er
N ideo apł us ad Debhᷣ. xii: predictam conſeq́; iam ponit per mod

„
2.
R 5 . . .
S .
4

II 2

regule dicens Omĩs diſtiplina in pñti nen vidꝛ eſſe gaudy / ſed

reddet iuſticix Ergo recte dicit Grego? & tribulacio eſt poꝛta
celoze HDec poꝛta dñi iuſti intrabũt per eam Ezechiel pegrinꝰ
