dinare. ſed etiam con fiderare ea que circumſtant· & ſecund um

ipſum & boc dicimus circumſpectionem per qnã id quod o⸗ .
dinatur in finem comparatur bys que circumſtanm (Sed quia

freqnenter contingit mala ſimpliciter videri bona. & ea fſimul

mteri propter multifoꝛmit atem operabilium. ideo neceſſ aria
eſt virtus alta que caucio dicitur. per quam a prudente accipi⸗
enda ſunt bona que fint vere bona· & cauenda mala que viden⸗
tur habere ſpeciem boni· & tamen non ſunt·. ſed ſolũmõ appent

Ercia pars principalis prudentie ponitur Pronidẽtia

fite
ę balere

D llerii⸗

eoꝛum exigentiam propoꝛtionare fini ea que ſunt oꝛdinanda in

ſ
6 1
gnen
be

el g

hpere

eoin

ſent
ſn
er dor
ſncied

prien

4 yne
yſasi
exen
ſerrt

R hontiftn
co

der de e

Kort
uderce

icketia
npru⸗
Mur⸗
na im
mt hu⸗
entur⸗
nardam
ecetum
acorem
unt per
lentiam
dewe
acten⸗
vsp⸗
1 Aim
ſcit ma⸗
emenim
depite 0
cund um

nda in

vod oꝛ?
A quia
4 ſmul
ceſſ zria

e viden

depre

inter dona ſpũ;s ſancti ponitur donũ con fily qð reſpondet pru⸗

WPrie rõnis

ꝓpter de equo deſtẽdens. & eius pedibus obuo lutus eum tamq;

gui bene erit ſubito ꝓſpectiuus in conſiderando qð expedit·
aui erit ꝓuidꝰ? in oꝛdinãdo ea que in p̃ᷣſenti occurzũt addiſtãs

Qui bene erit cautus in vitãdo que poſſũt finẽ debitũ impedire

eſt vſus in futurũ ſibi p̃cauendo Cũ enĩ ſtiret ꝙ potẽcie Alex ·

in pontificalibus occurzit · vt ex reuerẽtia diuĩ appatus Alexã ·
furoꝛ cõquieſteret q ð & factũ eſt Inſpexit nãq; in diuĩ appat⸗

¶Er oĩbus hys cõcludend o dicamus c ille pfect? erit prudẽs Pr Ro iri dun
Qui meõꝛ erit pter itoʒ fcõʒe vt ex bys ꝓ fił e videre poſſir qailllll
eueĩat in futuzʒe Qui erit intelligẽs in recte extimãdo de fine nũc
opabili gui bene erit rõcinati? in debite a Plicãdo vbia ad Ptida

q ui bene erit docilis in ſuſtipiendo ab alys qd perſe non vider —
cui bene erit circumſpectus in con ſiderando circũſtancias fci

Sed quia pauci aut nulli ꝓfecte ſuff iciũt ad p̃dicta qtumc ũq;
pys exerciciũ impendant quia hũana racio non poteſt compre⸗
hẽdere ſingularia cõtingẽcia que poſſũt occurꝛere· ſc m illud
Sapĩe:ix · Cogitacões moꝛtaliũ tinmnde & in certe ꝓuidẽcie nrẽ
Ideo indiget homo non ſolũ in bys que ad ſalutẽ aĩe ptinent:
ſed eriã in rebꝰ hũanis dirigi a ſuꝑioꝛi prĩci pio q́; ſit rõ hũana — .
ARequiritnr ergo ad directõz pfectã actuũ hũanoꝝ inſtinctus 9 huw⸗, artm 2
ſpũs ſancti per modum ſalubrioꝛis & cercioꝛis conſily Et ideo vpis, 1

*

1

dencie dirigens hoĩem in bys maxime vbi non ſufficit prudẽcia
¶BSuũmus ſacerdos iudeozʒe dum audiret Allexãdrũ
oĩa regna debellaſſe ac gentes ſibi ſubiugaſſe mirabili ꝓuidẽcia

reſiſtere non valeret· per orõem & ieiuniũ ad dĩnũ refugium ſe
cõuertit q ni familiari ſpũs ſancti con ſilio interius edoctus fibi

ſaſtigio deũ eſſe· cuiꝰ vicẽ gerere con ſiderauit pontificẽ· qua⸗

(ei vicariũ adozauirt uarti capłi lectõ· * g vale Ovα☛
De bys que valent ad memoꝛandum p̃terita Perz ”U
Vnc videre reſtat de modo acqu irendli dictã turtem .

bi ſtied eſt ꝙ cũ dictũ ſit· ꝙ, prudẽcia ex trib⸗

s

”

p̃cipue pꝑtibus integratur· ſtz memoꝛia preteritoʒ· intelligentia H 4

p̃ntiũ· & ꝓuid Etia futuro 2· recte videre poterim? que faciũt
ad ip̃am acquirendã. ſi con ſiderem? que ſunt conferẽtia ad ac⸗
. » „₰ .„ . . . „ , —
— — = ui ficõeʒ ptiũ euis (Primo ergo videndð eſt que faciũt ad mẽo⸗ 9
1mmiorad pta ſtuo? priũ euis 8 4

rane pterita ¶ Vbi ſt iendum eſt ꝙ. iiii · ſunr qui faciũt ad bene 1 4

mẽoꝛanð(Orimũ eſt vt eoʒe quis vult mẽoꝛari aſſumat qſdam ſi⸗
militudĩes coꝛpales cõueĩentes rei meõꝛande Nam hũa cognicio in
potentioꝛ eſt circa ſenſibilia · q́; circa intelli gibihaa Vnde meõ⸗ i
ratiua ponitur inter ſen ſiriuas vires. & ideo intencões ſumplices ei
& intellectuales facilius ex aĩo elabũtur niſi quibuſdã ſfimili⸗
tudĩbus coꝛpalibus qſi alligentur debent aũt tales ſimilitudĩes eſnn
aſſumi que maxime ſint inconſuete · quia tales magis miramur· R
& ſic in eis aĩus vehementius detinetur Exquo fit ꝙ eoꝛt que in .“
puericia vidim magis mẽozꝛ amur ¶ Scdm eſt vt bomo ea uue
mẽoꝛ iter vult tenere in ſua con fideracõe oꝛdĩate diſponat · ſic enri
ex vno mẽoꝛato faciliꝰ ad aliud ꝓcedit᷑. vnde ꝑhs dicit in libro
de Meõzꝛia & remĩſtẽcia A locis vident᷑ remĩſti aliquãdo Cauſa u
autem eſt. quia velociter ab vno in aliud veniũt ¶ Terciũ eſt ein
vt ho mo ſollic irndĩem apponat & affectũ ad hibeat ad ea que ir
vult mẽoꝛari · quia quo aliquid fuerit imp̃ſſ ũ aĩo eo miꝰ elabitur ͤ
vnde Tulius dicit in ſua Reth. ꝙ ſollicitudo fᷣuat integras ſi⸗ iu
młacroxt figuras ¶ Quarrũ eſt ꝙ ea quoꝝ quis vult memoꝛari
freq;ter meditet᷑ Vnde in p̃dicto libro dicit ꝓhᷣs ꝙ meditacẽes eir
mẽoꝛiã ſaluant Eſt enĩ conſuetudo vt ibið qᷓſi natura. vnde uue aqd
multoc iens intelligim? cito remſtimur ꝗſi natali quodã oꝛdine
ab vno ad aliud ꝓcedendo In lege moyſa ica mandat᷑ iudeis ihp
ꝙ aĩalia non ruminancia tamq́; ĩmũda non cõmedant. que vero R r
cibũ in ſtomachũ traiciũt· & inde illũ iterũ ad os reuocant xr o
” — rumtent tãꝙ;ᷓ mũda ałia cõmedere poſſ ũr e vtiq; dictũ ſub “
4 eſ nozd ſigura intelligim⸗? vt videlicet verba pru ẽcie non ſemel rantů nu
En te di ſec ſepe in coꝛde reuoluamꝰ . & ſic ex freqti meditacõe 4 tria. AX

ſ ac limata in thaurũ mẽoꝛie recondamò. vnde Criſoſlam? dici y

s

Netia
auͤr
10

ſi⸗
cio
₰
co⸗

äli⸗
dies
ur.
nein
ue

me

ero
e Nr
ſub
ent
ta.⸗

3

ꝓ bomo ſpũalis & mũdus efficit᷑ cũ audiens verbũ diligenter

ets e⸗ 74. 2= t
ſtz prudencia carnis & aſtucia Eſt autẽ ſt iend & p̃cipitacõ

IYmũ autem eſt opacio per coꝛpus exercita Gradus aurẽ medy
Per quos opoꝛtet oꝛd inate ꝓcedere vel deſtendere. ſunt memoꝛia

.

K TL'pzu.

illud tractat. & cũ intellexerit mẽoꝛie qſi vtero tradit. & iterũ
de meõꝛia ꝗſi de vtero reuocat & ruminat i tractat Sicut enã
qui mittit in os ſuũ fragmentũ panis · primo molit eũ dentibus
& ita mittit in ſtomachum fic & cũ audimꝰ vbũ aliq ð neceſſe
eſt illud meditari in oꝛe ſenſus· & ꝗᷓſi quibuſd am dentibus tra⸗
ctando molere & videre quid dicit. aut ꝓpter quod dicit Vnde
mãna qð dabat᷑ in cibũ iudeis figurã habuit verbi Et ideo inter⸗
p̃tatur quid eſt hoc. vt quocienſcũqʒ audimꝰ verbũ. amoneat
nos ipſum inquirere quid eſt hoc quod audimus Et ficut cibũ
cum maſticauerĩꝰ dimitti mus in ſtomachum. ita verbũ poſtq; ”UMU
Eractauerimus cõmendamus memozꝛie [Sequit * . elkt ag bene
de hys que valent ad bene extimãdum de ̃ntibꝰ *α de R 19
Et primo ꝙ precipitacio coꝛrumpit con ſilium +
Ec ũdo videndũ eſt que valeut ad bene extimand ũ de
bys que in p̃nti occurꝛũt · reſpectu enĩ taliũ ponitur intel ligen⸗
cia que eſt ſcda pars prudentie Sciendũ eſt ergo ꝙ duo ſũt Juo B nel. xtiae ſn
prĩcipaliter· que male extimare faciũt de hys que opanda ſunt W ve
a prndente · ſtʒ ſeqᷓla paſſionũ circa actus venereos. & a ꝓpetitꝰ? KE ocda⸗ rct
in oꝛd inatus circa acqui ficẽe⸗ pecuĩaʒ· vnde ſc m Grego . iii· ſeis ,
moꝛaliũ Ex luxuria tria p̃cipue vicia oꝛiũtur coꝛrumpentia tres lia per
actus rõnis recte extĩand i neceſſarios ſtz p̃cipitacio que coꝛ⸗ orut ⸗. pt
rũpit actũ con ſiliandi/ in con ſideracio que coꝛrũpit actũ iudi⸗ *n
candi & inconſtancia que coꝛrũpit actũ pcipiendi vel debite
applicandi Ex auaricia vero ſm eũdem Greg. in eo d libro inter apyr huo vitin ę
alia vicia/ duo naſtũtur „que tollũt veram extimacõeʒ; de fine. VNaſt .Prnd* crms

Z

m coꝛpalẽ mot ũ accepta dꝛ quãdo aliqd a ſupioꝛi in ima pPueĩt obpit at
fm quẽdã imperũ ꝓpry motus vel alicui? impellentis non oꝛdi⸗
nate incedendo per gradus Sũmũ autẽ aie rõnalis eſt ip̃a raccõ.

ð

p̃teritoʒe · intelligibilia p̃nciũ. ſolercia in con fiderandis futur/ris
euentibus. rõcinacio conferens vnũ cũ altero. docilitas per ck
aliquis acquieſtit ſniis maioꝛe & hmõi ¶Per hos autem gradꝰ H’rM
aliquis oꝛdinate deſtendit recte con ſiliando Si quis autẽ fer at᷑ R

ad agenð per impetũ volũtatis vel paſſiõis hmõi gradibus ob⸗
miſſis p̃cipitacio erit· & h ꝑtinet ad defectũ conſily· circa quod
eſt eubulia Cont᷑ hoc ðꝛ ꝓðbᷣ uiii · via impioꝛe tenebro ſa neſtiũt
vbi coꝛruãt Seruis dauid paci ſice ſalut antibꝰ nabel · & huĩ⸗
liter dona petẽtibꝰ. ip̃e nabel p̃cipitãter & impetuoſe reſpõd it
dicẽs . quis eſt dauid & quis eſt ſiliꝰ yſay hodie ĩcreuerũt fui
qui fugiũt dnõs ſuos· to llã ergo panes meos & cet· i· He · xxvx·
O in con ſideracio coꝛrumpit iudicium
d ſtiendũ autẽ quid ſit incon ſideracio. viden ð eſt nofe
con fideracio que ſibi o ꝓponit᷑ ſv bi ſt iendũ eſt ꝙ ſicut inqui⸗
rere requirit᷑ ad bene conſilianð quia con filiũ eſt qdã inquiſicio
rõnis· ita conſiderare eſt neceſſariũ ad kene iudicandũ Imptar
enĩ con ſiderare actum intellectus veritatem rei intuẽtis ex mł⸗
tis cognitis & inquiſit is vnde & in ſtiencys de demrãtiua / in⸗
dicatiua. in ꝙᷓtum per reſolucõem in prima prĩcipia/ de veritate H
inqui ſitoʒe iudicatur · & ideo con fideracio m axime pertinet ad
iudicium circa q a pho ponitur ſyneſis Inconſideracio vero
erit defectꝰ? recti iudicy. prout ſtilicet aliquis negligit vel cõ⸗
temp nit actendere con filiata: ex qnibus rectũ iudiciũ procedit
Verum quãdo deficit opoꝛtuĩtas con ſiderandi ſiue cogitandi· “
ſiue ꝓpter imperic iam. aut ꝓpter preoccupacionem ſubitam ad H
ſolum diuinũ reſu gium eſt recurꝛendum quia cum ĩignoramꝰ⸗
quid agere debeamus hoc ſolum habemus reſidui vt oculos no⸗
ſtros dirigamus in deum. Vt dicit ur ſecundo Parat. Et tunc
locum habet. quod dicir dominus Mathei decimo Cum eritis
ante reges & preſides nolite cogitare quomodo aut quid loqua⸗
mini Alioquĩſi habita opoꝛtuĩtate homo pretermittit facere qdð
ſtit & pont ſolũ dĩnũ auxiliũ expectans videret᷑ tẽptare dei·

Vngde ad recte conſiderand ũ inducimur documento ſtripture
Prouerh. iiui.· Oculi tui videyat recte. & palpebre tue precedant

greſſus 4 Abigal vxoꝛ Mabel que erat młier prudẽtiſſia putãs
Da uid fuiſſe irꝛitatũ ex p̃cipiti & ſubita reſponſione viri recta
con ſideracõe iudicauit eũ poſſe placare. ſi ſibi occurzeret. mu⸗
nera deferzet;: & eũ vbis dulcib? deliniret . qð & factũ eſt vnde
Dauid confiderans v̈a mł ris prudenter dicta a furoꝛe ceſſauit.

quo iurauerat ꝙ; nec mĩgentẽ ad pietẽ relinꝗret· i. Seg: xxv·

Aſa ð in conſt ancia tollit execucõez cõſily & iudicyx ·
Einde q;tũ ad defectum p̃cepti qð eſt ꝓprius actus pru⸗

entie poĩtur viciũ in conſtancie. qð nic hil aliud eſſe videtur

.q́; quidã receſſus a Po fito diffinito ¶ VYbi ſtiendum eſt ꝙ ſicut

dicit phs . vi . Eth. Opoꝛtet quid opari velociter cõſiliata. cõ⸗
ſiliari autẽ tarde Quãdo ergo quis moꝛoſe conſuluit & recte iu⸗
dicauit · debeyt conſtanter exequi· non diuertendo per negł iam
ſiue ignauiã a confiliatis & recte iudicatis Vnde patet ꝙ in cõ⸗
ſtans ð aliquis quãdo repudiat id q& recte acceptauerat. non

tenens ſe firmiter in bono ſtatu ¶ Dancta Jud ith młer prudẽs

ac magne vtutis habito ſecũ cõſilio de moꝛte Holofernis qð deo
inſpirante conceꝑat /conſtãter exequi voluit. Vnde oꝛans dixit
da michi domie in aĩo conſtanciã. vt contempnã illũ · & vttutẽ
vt euertã illũ Judith.ix. ¶ Oꝛiũtur antẽ p̃dicta vicia comuĩter
ex luxuria vt dicit Gregꝰ Nam ſicut dicit phs. vi. Eth. dele⸗

ctacio coꝛrũpit eſtimacõem prudentie & Ecipue illa que in actu

venereo que in tãtũ aĩaz abſoꝛbet· & a racõe abducit · ꝙ in actu
illo non cõuenit intelligere vt dicit phᷣs Spreto aũt iudicio ra⸗
cõts per incont inẽtiã concupĩe fertur opans ad opand eximperu
Paſſiõis obmiſſ is gradipus qui in cõſilio requirũtur. & fic erit
p̃ceps Iterũ per paſſionẽ ſubito p̃occupatus opans non diiudi⸗
cat qð eſt melius. & fſic erit incon fideratus Ad puc a paſſione
ſupatus a bono ꝓpo ſito deſiſtet · factus cecus in rõne. & fic erit
incéſtãs. & ſic pater de tribꝰ vicys actus prndẽtie coꝛrũpſẽibꝰ.

„

Sequitur de prudencia carnis & pctõ aſtucie. HM

— Einde cõſiderand eſt de prudẽcia carnis & Fctõ aſtucie- H
qᷓ habẽt aliꝙ; f łaʒ ſił itudĩeʒ cũ vera prudẽcia (Circa qd eſt ſti⸗· g

en ð ꝙ ficut ſtĩa eſt rcã rõ intelligibiliũ· ita prudẽtia eſt rcã rõ
agibiliũ Cõtin git aũt circa reĩtudĩes ſtie duplicitẽ peccare Vno
mõ quãdo ex veris ꝓpõnibꝰ nõ debito mõ oꝛdiatis inducit᷑ aliꝗᷓ
ła cõcło · tũc enĩ dðꝛ pẽtãtũ in foꝛma filł ica Alio mõ quãdo ex
f łis appntibꝰ tamẽ veris inducit᷑ cẽõcło vera ſiue fła · & tũc eſt
pctãtũ in materia Sil iter etiã circa reĩtudĩeʒ prudẽcie duplicitẽ
peccat᷑ Vno mõ quãdo aliquis ꝓ aliꝗᷓ media quibʒ vti poſſet ad
aliq́; finẽ bonũ deueit ad finẽ malũ puta cũ quis curã coꝛpis ſui
habẽs qð pouſt ad finẽ honeſtũ oꝛdĩare · vt ſtz ip̃m ſuſtẽtaret
tẽ off iciũ pᷣdicacõis vel alicuiꝰ hmõi hoc prĩcipaliter intẽd at
qſi in cura coꝛpis finẽ vite cõſtituẽs· & hoc ᷣm apł'm vocat᷑ pru
dẽcia carnis · ſub ꝗᷓ ĩtelligit oẽm bũam inqui ſicõy ad exeq;d qꝗᷓ⸗
cũq; bona exterioꝛa q̃ appeti poſſ ũt ꝓPpter carnẽ· in quibꝰ bonis
prudẽtia carn is finẽ cõſtitnit Alio mõ circa prudẽciã peccatur.
quãdo ꝓ in debita media & ſiłata ꝓuenit᷑ ad finẽ bonũ ſiue ma⸗
lũ: puta cũ qnis eſt ſubdolꝰ & calid? in furãdo· vt eł ias largi
at᷑ vel vt medet᷑. & hoc ptinet ad peccatũ aſtucie ¶ Aſtutus enĩ
m phm vi. Eth. vias exco gitat fił atas & appntes ad aliqᷓ; finẽ
ꝓſeq;ð ſiue bonũ ſiue malũ Vidẽt᷑ aũt pᷣdcã vicia p̃cipue ex ana⸗
rici a oꝛiri Ex eo enĩ ꝙ aliquis habz aꝓpetitũ inoꝛdãatũ circa tẽ
palia acquirẽda excogitat vias & modos omẽs bonos & malos
quib⸗ ad p̃dictũ finẽ ꝓueĩre poſſit Ad rcẽ ergo extĩand de bys
ꝗᷓ in p̃nti occurꝛũt opãda & reſpcũ quoʒe ponebat᷑ intelł ia necẽ
eſt paſſiões illicitas refrenare · & aꝓpetitũ oꝛdĩare circa pecuĩas
Halaã ꝗgha fiłans ſe nolle ire cũ nücys regis balac ad malecli⸗
cenð ꝓpło indeoꝛ cupiditate munerũ in coꝛde ſeducitur Vnde
renitente deo ad regem balac ire conſentir. & tandem per aſtu⸗
ciam dolo fi conſily in peccatum ydolatrie ſimul & concupiſtẽ⸗
cie ꝓłm dei ruere facit numeroxxii· M

—,.— — —

—
—. —
=R
—

R.

„. EH . M
1 peu.
¶¶ Sequitur de bys que valent ad ꝓuidenð futura
Vnc tercio con ſideran reſtat de bys que valent ad Pui⸗

ie.
Aucte⸗

ſti/ dentiã futuroʒe Vbi ſtiend eſt T Puidere futura cõtingit du⸗
PciWd pliciter VEno mõ vt cognoſtantur inſeip̃is Alio mõ in ſuis cau⸗
1 po ſfſs preco gnoſtere autẽ futura ſiue ꝓuidere vel pᷣuidere · qð idẽ
tattf; eſt ꝗᷓ chrũ ſpectat ad p̃ſens eſt Wriũ ä intellectus diuĩ· cui? eterni⸗
de tati oĩa ſunt p̃ntia Coĩcatur aũt hmõi cognicio hũano intellcũi
ticaſt

per donuũ ꝓphie ex dĩna reuelacẽe Precognoſtere aũt futura in
let ſuis cauſis poteſt homo/oꝛdinẽ eaʒ ad effectus con fiderando
ſrad ficut medicus talia figna videndo in infirmo cognoſtit ſani-⸗
ratẽ futurã vel moꝛtẽ · Sm ꝙ ex talibꝰ talia nata ſunt contingere
Scdem ho c pcõiectur as & exꝑiẽciã longi tem pis poteſt acquiri
li aliꝗᷓ pcognicio de futuris hũanis contingentibus/ad q demultum
Eprn⸗/ valet / ſi retroacta temꝑa cogitent᷑ antiquoꝛe facta & conſueru⸗
56, dines reuocent᷑ ad mẽoꝛiã.· deinde qui enentus ex bmõi ſunt ſe⸗
cuti con ſiderent᷑ · & per hũc modũ puidus videre poterit· tum
ex mẽozꝛatis· tum ex bys que in p̃nti opanda occurzũt i in ſu⸗
turũ poſſit accidere Joſeph clipeo ꝓui dencie ſe muniuit dum
cõt fnturã famẽ egipti cõfuari fecit frumẽtũ diu ente & in młta
lnG9 copia ne regio ꝓuĩcie circũſtãtes futa fame pirẽt Gn. xli ·
—M aquinti capituli lect. &O ð prudencia

bis ſui

et:

onis
tur⸗

fns ſingularis requirit in quolibert home
na:4 T pfecta ſit con ſideracio prudẽcie oſtẽdenð eſt vltĩo P „Cr pr prakn ſigs, i
cate quõ cuilibet ciui exped iat eam ba bere Vbi diligẽter ru miaqus llg ho⸗
los notand eſt ꝙ quilibet ciuis poteſt tripliciter cõ ſiderari. ſtilicz Qultz Cims FAaie triß
eys quãtũ ſ ad fingkarẽ Pfectoez · q;tũ ad familie Zubn acõez. & Sru
e ad ſui cõc iuis cõicacõeʒ & ᷣm hoc pkes ponũt᷑ ſpẽs prudencie
cnins Si enẽ con fideret᷑ ciuis in ſe neceſſ aria eſt prud encia Ptickaris .
d⸗ Si cõfideret᷑ vt faĩlie gubn⸗ atoꝛ neceſſ aria & prudẽcia yconoĩca
nnde Si vero vt ciuis· rũc itez tripliciter poteſt conſiderari Guia
ttiuz aut Vr eſt pricipiti ſubiectus. & tũc neceſſ aria a eſt Frude encia

de n
= a ſe

Pru⸗ .
requirit prudẽcia re gnariua aut vt eſt boni coĩs ꝓpugnato⸗ .&ι

tũc opus eſt prudẽcia militari & ſic in vniu erſo habem? quĩch
ſpẽs prudẽcie. ſtz 3 Prick arẽ. yconomicam politicã re natiuam &

nnnn 7 4*
.

6

militarẽ (Dr tudencla ergo Pticl aris neceſſ aria eſt ci ui: qtum

ad eius ſingł arẽ pſectéez ᷓ videlicet ſeip̃m regè ſtiat ſe caute

a petis ſuando. & dinis pceptis obed iẽdo Hoc autem fieri non

poreſt abſq; prudẽcia que eſt hũanoꝛt actuũ directiua ficut ſu⸗

pra dictũ eſt Vnde dicit . in paſt· hoſtis callidus tanto libi⸗
pectus pcurtit ꝙ;to nud ũ a prudẽcie loꝛica dep̃ndlit ¶ Ad hanc
v̈tutem inducit apł 2 ad eph. v. dicens videte frẽs quõ caute
ambuletis non qſi in ſipientes ſed qſi ſapientes redimentes tempꝰ
quoniã dies mali ſunt · ꝓptẽa nolite fieri imprudentes· ſed intel⸗
ligẽtes que ſit volũtas dei (Siq uis autem bomitate carẽt bance
pr udleẽciã non ha bendo peuldubia nec familiã ſufficienter re ge

poſſet · nec verus ciuis exiſtẽt q ui enĩ fibi non ſufficit prudẽter

viuendo nec aly ſufficiet cõuiuendo quia qui ſibi neꝙᷓ eſt / cui

alteri bonus erit Et qui cũ deo rectus non eſt · nec cum ciuibus
rectus erir Oculus qui qui in ſe coꝛruptus eſt. alia mẽbra regẽ
neſtiet. & cũ eis in coꝛpe incõperẽs erit Patz; ergo quõ 5 prudẽcia
ꝓvtickaris ad ſingkarẽ ciuis Pfectée, requirit᷑ Abra ham anteꝙỹ
pater multaz gZenciũ ä cõſtituétur ꝓbatus eſt de fingulari boni⸗
tate. vnde prius di ctus eſt abrã. deĩde ĩ uentꝰ Pfectus in in mul⸗
tis ᷣtutibus meruit parer fieri młrazx genciũ · & tũc dictus eſt

abra hã dicente ſibi deo. non vl vocaberis abram ſed abrabam
eo ꝙ patrem multa genciũ te conſtitui Geneſis. xvii.
☛☚ .1 S Sequitur de prudencia yconomica in Senerali

Scũda prudencia eſt yconomica que eſt neceſſaria ciui.

in q;rum eſt familie gubernato? ¶ VYbi ſtiendum eſt ꝙ ſecũdum

ꝙ vult philoſophus primo politicoꝛe In perfecta fſamilia ſeu do
mo tres cõmuĩtates requiruntur . ſtilicet viri & vxois Domini

& ſerui. patris . fily . Et prima quidem requir itur propter

opus Senerac ionis. quã natura principaliter in ea intendit

4 ct voris õ
pParris er ſchygpier xperuñi ſpætei onſeruausx

ſuht
loco
ei
hos
le

o

gini
GiS,
ans
egim
debe
nepr

le.
.

tü
ſonſo
roeen
tonmt
ſni.
1ns
te ai
lomm
uſg
Ni⸗
pa
N

4

Scda requirit᷑ ꝓprer opus adnũſtracõis Non euim res generata·
iich ſubſiſtere poſſ et niſi adniculũ fui ad eſſet· vt ᷣm phᷣm notatũ N
mg loco ſᷣui accipiat᷑ mũſter rõnalis quẽ poſſũt diuites habere. ſed
on etiã mancipiũ aliqð irꝛõnale · qð loco fᷣui paupibus defuit · vv
ecn pos a ſin us · vel aliqð inſtrumentũ lucratiuũ. vt nanis ligo vel
Nnmn aliq ðᷣ hmõi Tercia requirit᷑ ꝓpter ꝓpetuã ſpẽi conſeruacõem.
rH Non enĩ hũana vita in vno ꝓpetuari poteſt · ſed requiritur ſuc⸗
4 alſſio filio ˖ in quibus non ſolũ hũa ſpẽs· ſed etiã vna familia
hane xpetuari poteſt Scdm has tres cõitates neceſſaria ſunt tria

regimia prudencie Namalia prudencia req nirit᷑ in reginne vx⸗

zute
np; oꝛis . alia in regimĩe Ffunoxꝛe · & alia in regimĩe filioꝛ Primo go
ttel⸗ nS qui eſt gubᷣnatoꝛ familie debet pollere qdã prudencia ad
r re gimen vxoꝛis. vbi ſtiri opoꝛtet ꝙ vir circa vxoꝛẽ tripliciter Vyrnm vrel, tap ſe
ig ſe deber habere . ſtz ꝓ ei affabiliter cõniuat · decenter ip̃aʒ ĩ cter Hhanbeve: R
Kr fiue procuret 68& ſine zelotipia diligat ¶ In ea autem debet tria
aui velle: ſtz ꝙ fit caſta cũ pudicicia · verecũda cũ ſilenc io· & pia
uns Eñ diſtrecõe Hec oĩa menanda ſũt per prudẽciã viri · ‚R—
1 Rimo ergo vir debz 88 vir deb⸗ eſſe affabilis Xor „ H. =
en Eũ vxoꝛe affabiliter viuere Eſt enĩ maritus ſolaciũ v kois-
. 35 non ſolũ in copula carnali ſed etiã in cõuictir ſociali mayxĩe cũ ⸗
i vxoꝛem non deceat ſe multu ex hibere extneis ſolacys Poſſ et enĩ
cito infamiam apud alios incurꝛere. & malazʒ in coꝛde viri de ſe
eſt opione genérare Ad pec ergo vitãda debet vir vxoꝛi eſſe affa⸗ .
an. bilis &α beniuolus Alioquĩ vita vxoꝛis eſſet cum triſt icia Signa
a⸗ autẽ aĩcicie que debent vxoaibus exhiberi non ſunt vnifoꝛmiter
ł ad omnes ex hibenda Si enĩ vxoꝛ eſt huĩlis & honeſta · ſunt ᷣm
i poeoc fſigna oſtendda. & ſi aliqualo erzer debet ebis blancdiis 80
a dulcibus ãmoneri Si vero ſit ſupba & contumayx debet aſperioꝛ
increpacio ad hiberi Rex aſſuerus domeſtice ſe habuit ad re⸗
ſnde ginã heſter. quãdo ab ea tĩuitatꝰ ad cõuiuiũ beni gne & dulciter
dunnt ĩuitacõeʒ ſuſtepit· & cũ ea faĩliariter cõmedit Heſter· iiii · Ad
c reginã vero vaſti duriꝰ ſe huĩt ꝗᷓ eiꝰ ĩpio ꝓrere cõtẽpſit Heſt· i · — ð

li

2 a 8 — E vir deber vxoꝛem decent er tractare
Oy de vee e Ecüdo vir debet vxoꝛẽ decend T ctare · tam in oꝛnamẽtis
. in alys ad eius pſonã pꝓtinẽt ibꝰ Eſt enĩ miłr facta in adiutoium

„ -.

viri ad opus gnacõis Vnde non ficut ancilla vel fua eſt ?ᷣctãda “
ſed ficut ſocia gubnãda. ꝓpt qð de medio ſułᷣe viri · vt de coſta OU
ſoꝛmata eſt · ſicut ſacra ſtript᷑a teſtat᷑ Deber autem vir vxoꝛem

Ectare in veſtimẽtis & alys oꝛnamẽtis im ꝙ decet & ſuo ſtatri
expedit Ddecet enĩ vxoꝛẽ militis magis honoꝛificas veſtes habẽ
ꝙ vxoꝛẽ fimplicis ciuis · & vxozẽ regis magis q́; vxoꝛẽ militis
& ſic de alys diligen? in ſpectis cõdicõibꝰ pionaxe ſtatuũ locozʒr
& tempoʒ Alioqñ ſi ſecus fiat datur ci uitati bus ma gna occa ſio
ruine & deſtructõis Vnde płs primo reth. Loq́;s maced onibꝰ
. . 5 ait eos eſſe infelices. eo ꝙ ſuis vxoꝛi bus illicita Pmittebant
MValerius maxim ciues romanos cõmendat ꝙ vxoꝛibus indu⸗
mẽtis & alys oꝛnamẽris debite ꝓuidebãt dicẽs Conſuerudo diu
agꝗphbata apud romanos & deinde ad alios deriuata & viri vx⸗
mes ſuas oꝛnamẽtis decẽtibus indluebãt · ſed ꝓco victu nuebã ,.—

1 . vir debet vxoꝛem modeſte diligre
õs Ercio vir debet vxoꝛẽ ſic diligẽ vt zelotipiã vitet· a n
er 1 magnũ nocumentũ infert. & vxoꝛi incitamentũ non pᷣuendi

ſidem p̃bet Infert quið viro magnũ nocumentũ. ſi nimis circa
vxoꝛẽ eſt ʒelotipus· q̊a ſemp eſt in ſuſpicõe · & Pcõſeqᷓ;s in coꝛdᷣ
Acxierate Vnde fit cũ vna cura aliã impediat ꝙ retrahatur a de⸗
bitis curis & ciuil ibus operibus ꝗpter qð cõuiuendũ cum alys
ciuibus grauis reddit᷑ & ineptus Item vxoꝛi ex hoc non fuandi
fidem incitamentũ prãtur Id enĩ qð ꝓhibetur ex ip̃a ꝓhibiciõe
magis concupiſtitur Nam ſecũdum pm ſecũdo reth. Concu⸗
piſtencia eſt eiꝰ qð abeſt. non autem eius q adeſt Et cum ex
ip̃a prohibicõe res pro hibita videatur abeſſe. eo ip̃o magis de⸗
ſideratur Exquo ſequitur vxoaes zelotipoꝛum magis incitari ad
. malum. quia in pys magis concupiſtencia augetur eoꝛzum que
. prohibentur. vel a quibus ſe priuari per viros ſuſpicantur

K4 L pe
Exemplũ de nimio amoꝛe & inoꝛdinato viri ad v xoꝛem narzat
vialeri?. ꝙ quiclã noĩe emplatius cũ eius vxoꝛ deceſſiſſet ea fu⸗

N

uugnen eeeeeee „
2 = ðèð ”Mc

aa nerata & in rogũ impo fita ex amoꝛe quo eam per ʒelotipiã dilex⸗
tlid erat gladioſe interemit. ꝗ8 videntes amici eius coꝛpus coꝛpozꝛi
coſt, vxoꝛis Mĩxer ũt.ac ſu ꝓpo ſitis ignibus cremauerũt in deteſt acõʒz
ren

elotipie · vnde in eoð ſepulcro conbuſtoʒe oſſa ſimul recondũt᷑
Mancauit deus in lege veteri ꝙ vir ꝓpter amoꝛis ʒelotipiam
fal ſum crimen vxoꝛi non imponeret. ant ꝓpter odiũẽ non afflige⸗
ret· ſed potius ſtripto libello repudy ißuſdimirterer Deutro⸗
xxiiii·: Licet hoc nõ eſſet ſm intẽcõeʒ legis· ſed ex qᷓdã permiſſi⸗
one ꝗꝓpter iudeoꝝe duriciã ꝗᷓ erãt proni ad moꝛtẽ vxoꝛ ibꝰ inferẽ d
quãdo erãt eis oclio ſe vxo⸗ debz eſſe caſta cũ pudicicia
H vxoꝛe autẽ ea vir ꝗrere debet que mnliebri ſexui vidẽt᷑
cõpetere Inter que primũ eſt ꝙ fit caſta & pudica. de⸗
cet enĩ vtrũqʒ cõiũgem fſibi inuicẽ fidẽ fuare Ad hoc enĩ aſtrin⸗
gũt᷑ non ſolũ dĩno p̃cepto quo omĩs ſoꝛni cacio hibet᷑ · ſed etiã
iure n atali qð dictat cõuĩctõeʒ maris & femiĩe eſſe indini ſibilen
ꝗpter bonũ ꝓlis pcresnde & ad ꝑfectũ ꝓducẽde. ad qð requi⸗
rit᷑ ꝓꝑmanẽcia maris cũ femĩa vſq; in finẽ. exquo patet mrĩoniũ
eſſe deiure natali Maxĩe autẽ decet & expedit bonis mrĩony
vxoꝛ polleat caſt itate· quia eius violacio eſſer Piculo ſioꝛ: quã
violacio viri Pter incertitnd inẽ filioꝛ ad ulteroꝛ qui in here⸗
ditate paterna ſimul cũᷣ legittimis poſſent ſuccedere Iteʒt autẽ
hoc condicõi młęłris magis repugnat ꝙᷓ cõdicõi viri Ad caſti⸗
tatẽ autem vx oꝛis multũ facit ſobrietas & cibi ꝓcitas · qu ibus
maxĩe młres debent pollere. debẽt enĩ eſſ e temgate cir ca cibũ &
pot ũ · ꝓpter qð nara fecit eas eſſe Pue & rare digeſtionis · & per
conſeq;s ꝑꝓue ſumpcõis ¶ Recitat valerius maxim ꝙ romanis
mkribus neſas erat vin ũ bibere· vnde ait ꝙ vini vſus olim ro⸗
manis fenis ignotus erat ne in aliqð dedlecꝰ la berent᷑· quia vſꝰ
vini conſi neuit eſſe ꝓximꝰ ad venerẽ in conceſſam Non ſolum .
autẽ vxoꝛẽ decet eſſe caſtã in veritate ſed etiã pudicam q;tũ ad

„

exterioꝛes coꝛpis geſtus deber enĩ ab om ſpẽ mala abſtiné put a
a peckancia oculoxe · diſtur ſibus ſupfluis · inoꝛdin atis coꝛpoꝛis
motibus· viroxe colloquys· ludis virilibus · & ab omĩbus hmõi

que eaxe honeſt atẽ in ocł is hoĩm poſſẽt aliqlit denigrare Ende

Criſo. in ꝗ̊d omel .· ſuꝑ Joh. dicit ꝙ młeris eſt domi phari i· in

domo opoſam continue ſe red de & a diſtur fibꝰ ſe co hibere Eſt
enĩ vt dꝛ in Tctatu de abu ſionibꝰ Vnus abu ſionis gradus mł er

ſine pudicicia Grã autẽ ſuꝑ grãm muri ſa & pudoꝛara Eccl·⸗-

(xxvi · ¶ vxoꝛ debet eſſe vécũda cũ tacifnitate:·
Ecũdo debet vir in vxoꝛe qrẽ ꝙ ſit verecũda & tacit᷑na⸗

Verecũia enĩ f̃m ꝑhm. vii · Eth· eſt qð xaſſ io que cõueĩt etati
iuuenili. & hec maxime cẽuenit młri Cũ enĩ fm eũð ꝓhᷣm vere⸗

cũdia ſit timoꝛ ingłiſicacõis · ille maxĩe eſt verecũdus qui max⸗
ime timet confundi vel erubpeſtẽ coꝛã alys · talis autẽ eſt qui eſt
laudis a ꝓpetitus . & iterũ qui eſt parui coꝛdis Młres autẽ ſunt
laudis aꝓperiue. ꝓpter carenciã virtutis & oꝑm vtuoſoꝛr · & ex
hoc ſunt erubeſtitiue timẽtes cõfundi in conſpectu alioꝝt Iterũ
ſunt timide ex ꝓuitate coꝛdis qᷓſi omia expaueſtẽtes Cũ autẽ hec
paſſio fir laudabilis. & ꝗᷓd cathena reĩ pens a młtis turpibꝰ· ꝗ⸗
rẽda eſt in vxoe vécũdia Alioqñ ſi młr vécũdiã ꝓdit efficirur
audaciſſima ſine freno m illud Jé· iii· frons młris mẽtricis fcã
eſt tibi noluiſti erubeſtẽé. & in tantũ excedit ꝙ vix ĩueniret᷑ ali⸗
quis vir qui ꝓpeträ ret illa que młr ĩuerecũda attemptaret · ſiue

in turpibus fiue in quocũq; ñe pctõze ,Mulier enĩ in eo qd con⸗

cipit coĩter excedlit· fiue in bono ſiue in malo Et hoc euenit p
paucitatẽ racõis & habũdanciã gaſſionis Signũ autem huius
laudabilis paſſiõis videt᷑ eſſe ſilẽciũ ſiue tacit᷑nitas · & ĩ deo nõ
decz młrem eſſe garzꝛulã vel litigio ſam: quia hoc maxĩe indicat
audaciam virilem. ꝙ multum vitare debent mulieres Eſt enim

ſecundum phi loſophum filencium o⸗ꝛnamentum mulieris Vnde

in huiuſmodi oꝛnamenti laudem dicitur Eccleſiaſtici · xx vi ·
Mulier ſen ſata & tacita non eſt immutacio anime erud ite

et⸗ ¶Comedentibus viris tribus qui abra he appuerũt· & abrabam

S⸗ cüũ eis ſtante ſub arboꝛe ext᷑ tamaculũ nõ legit᷑ ſarã ad eos ey⸗
SNraä iniſſe· ſed tãq́; verecũdã & tacit᷑nam in tabnacł o manſiſſe. vnde

u⸗ ſſſi miraãtibus & ꝗqᷓrentibꝰ vbi eſt ſara vxos tua Reſpõdit abrabã
eſſt

8mer

([88 vxoꝛ debet eſſe pia cum diſtrecõe . „ Ms
Ercio debet vir in vxoꝛe qᷓrere ꝙ ſit pia & miſericoꝛs. or 8 * ea

a⸗ ſed cũ diſtrecõe Mulieres enĩ coĩter & pueri ſunt mi fat iui. ſed vetione
te pueri ꝓpter ĩnocẽciã credentes alios eſſe ĩnocẽtes. & ideo omẽs
Hia in digne putant aliqd pati Mulieres vero ꝓpter molliciẽ com⸗
tti plexiõis q́; aĩa nataliter imita ᷑. & ideo nich durũ alys ſuſtine⸗
e⸗:; re poſſũt Ad hoc autem maxĩe vx oꝛ inducenda eſt ꝓpter duo

, e 4 747 22 — „ —„ „
4 Primo ꝓpter ſamiliã ꝙᷓ cõſolari debʒ · eo ꝙ coĩter in domo habʒ

2 refidere debet eni eſſe ſollicita & opoſa ad ea que ſunt in famiia
Sſur & per familiã agenda ¶Sedo ꝓPpter elemo ſinas paupibus ero⸗
Ker 8andas Viri enĩ ſant intenti ad mercacõnes & alia opeꝛa magna
ri 2 hoc familia non deficiat in neceſſ arys· & ideo freqter ne⸗
Sete gligũt paupes & ſeip̃os in bys que ſpectant ad deũ ua pter
ei⸗, vyposes qf. in hac ꝓte defectũ viroꝝe ſuꝓplẽtes debent eſſe elemo⸗
crur ſin arie · & pie tam pro ſe q; pro viris debẽt tamẽ in hoc eſſe di⸗
ai ſtrete · vt non in magna ꝙtitate diſtribuant. & ſic domũ acte⸗

ali⸗ nuẽt Doc enĩ eſſet viros defraudare. de Yua autẽ ptitate debẽt

ſuie α poſſ ur p̃ſumere T viris placeat ¶Muliexe pietas oſtendit
con quãdo in paſſ iõe dnĩ apłis recedentibꝰ erant mł res młte a lõge
xt aſpiciẽtes ꝗᷓ ſecute erãt ihm a galilea mãſtrãtes ei Math. xxvii:
mus ¶¶ parer obligat᷑ ad curã ſilioꝛe iure natfali & dĩno Aputer oblen
. ſcet q;tũ ad conſtitucõeʒ domus impfecte poſt coĩtarem 84 nera falog ene D
0 r0 Pi 1 & „ „ „ .„„ — . . „ „ 11⸗ Z
cr viri & vxoꝛis prius ſit t̃e cottas dnĩ & fui. ꝙᷓ prĩs & fily Has mtali et νο

4 a tamẽ in pntibꝰ magis eſt ſollicita circa filios q́; circa fuos.
AH Et ideo pri? eſt agenð de regimĩe filioʒt.· vltĩo de regimie noxꝛe
⸗ Sciend um eſt ergo ꝙ prẽs debent eſſe ſolliciti circa filios ad
2 quoze curã obligantur tam iure nat᷑ali ꝙᷓ dĩno Jure quið nat᷑ ali

—
.

quia filius eſt aliqd patris Eſt enĩ gnatus de ſuba prĩs ſiue per
moð pncipy actiui tantũ vt dtcũt natales. ſiue actiui & matia⸗
lis vt dicũt medici. vt videlicet pars deciſa a patre in ſimul cũ
matiq a matre miĩſtrata ſit de ſuba coꝛpis fily matiali? Eſt autẽ

natale ꝙ qlibet diligit opꝑa ſua vt vult phs · iii Eth. Wñ prẽs
prns nale ilgf ytſuos, diligit filios, & poete poemata ſua ooc erid patet ex nata toci?
qð ad ſe nat᷑alit᷑ partẽ ſepatã trahit Pater autẽ ad filiũ ſe habz
vt totũ ad partẽ Exquo patet ꝙ vehemens amoꝛ eſt patris ad
filiũ qſi ſui ad ſe Ex amoꝛe autẽ ſolicitudo cauſat᷑ circa dilectũ
f. 2. ſeg rar. Sicut ergo Ppfpẽs eſſe ſube filys contulerũt. ſic con ferꝛe tenentur

nutrimentũ ꝙᷓtum ad gubnacõem terpis. & diſtiplina ctũ ad
regi men moꝛũ Jure quið diuĩo ad hoc idem obligant᷑ ficut di
cit ſtripta Ex oꝛe ſapientis: ſi tibi fily ſunt erudi eos Alioqñ pa⸗
tres qui ſunt negligentes ad coꝛrectõem filioʒe Pticipes exiſt unt
Pctõʒ eoʒe · & frec;ter iuſto dei iudicio etiã in hac vita puniũt
Dely ſumus ſacerdos iudeoz quia negligens & remiſſus fuit
in coxrectõe prauoxꝝ filioʒe dure a dño increpat᷑. qui tand iuſto
dei iudicio moꝛte ſubita & nmufabili q;tũ ad oculos hoĩm ruptis
ceruicibus a tergo cadendo ext inguirur. primi He; um qu arto ·
fily ſunt retrahendi a ſequea
paſſi onum per ſtu dia arcium. 3 1 OYU
Via autem ſermones vniuerſales in mozalibus mnus
ſunt vtiles con fiderari opoztet in ſpẽali ea a qu ibꝰ fily per pa⸗
tres ſunt retrahendi. & ad ea ad que ſunt inducendi Sunt au⸗

tem tria precipue adl que iuuenes naturaliter inclinantur. a qui⸗

bus retrahi debent per patres Sunt enim paſſ ionũ in ſecutzes
in verbis procaces. ſeu lapſu ligue precipites· & in ſenſu tip-
pertinaces Gunt autem tria ad que ſunt inducendi. ſtilicer ꝙ
P ſint cultoꝛes diuinoꝛum. ſint honoꝛatĩ maioꝛum .S fint ſe⸗
eb⸗ d& Kta des bonoꝛum mozum ſprimo ergo iuuenes natura liter in⸗

ſecantur paſſ iones ꝙ eis cont ingit ex ha bũclancia caloꝛis & fer⸗
uoꝛe ſaguinis· exquo fit incitacio ad concupiſtencias venereoʒe
Mone mſtmeores Cultore⸗ umoq
PT e— S Eandtn
. n ſpn rio Paαα Senatoreé E woz

SSððZ

1 ve r vp

P.

62

n

Ate

⸗

⸗
e
nch
1
nnd
ncog
lias
Urau
mnes o
webi
ſtre:

trerci

nu

ſue pe⸗
Ani
fmlei
ſn
fini
i gaud
id
dileckü
rnentur
gtüad
npi⸗
Vſtunt
runiüt
ſus futr
d iſto
nrupts

gan.

munus

N
unr un⸗

E

ſu
tiluerch
pft
term⸗
fer⸗/
jereo⸗

u,

4 LPpeu

Cum ergo⸗ omĩs homo agat vel ex ꝛne vel ex paſſiõe Juuenes
autẽ vſu rõnis careant· con ſeq;e eſt eos ex Faſſ iõibus agere. &

eaxx eſſe inſecutoꝛes Ab bys aũt ret᷑ hi poterũt per lrãzge ſtudiũ·

& arciũ mechanicaʒe exerciciũ Vnde ab infancia ſunt deputã⸗ .

di ad hmõi opa. & maxĩe ad ſtĩas liberales. Vt eſt gramatica qᷓ

eſt directiua Fmõis in loq;'do con 8ruñ Vt eſt dy alet ica que eſt
directiua racẽis in concludendo verũ. Vt eſt ret poꝛica que eſt

Pſuaſiua in Jponẽdo onatũ · Vt eſt muſica que eſt delectabilis

in vitãdo ociũ Vt eſt ariſmetrica que eſt inſtructiua ozciι
in ſtiẽdo nũerare Vt eſt geametria que eſt menfatiua ꝙᷓtitatũ
in vidẽdo ſpacia terꝛaz Vt eſt aſtrologia ꝗᷓ eſt ꝑſpectĩa aſtroꝛp
in cognoſtendo natales coapũ celeſtiũ effectus Ad hmõi olim
ſtias deputabant᷑ fily nobiliũ · & idcirco liberales dicebantur-
Hec autẽ exercicia habẽt ret᷑ here aĩm ab illicitis dum in eis iu⸗
uenes occu Pant᷑

parre alexandri qui ſibi ꝓ? hos ad inſtr uctõez deputauit plures

Octauianus etiã impatoꝛ ficut narꝛat policretus filios ſuos in

exerc icys coꝛpalibus mandauit occupari: modlo iaciẽdo lapides
manu vel funda: modo ſaltando. & ſagittas ꝓPiciendo & ſic de
alys Filias vero in lanificis fecit inſtrui vt artẽ haberẽt· & vſã u
nendi & texendi & veſtes ſoꝛmandi Dec vtiqʒ valẽt ociũ vi⸗

Antiqui nobiles ſuos filios ad ſtud ia lrärum
ponebãt · & eos in ſapĩa inſtrui faciebãt · ficut patet de philiꝓpo

4 tandum & iuuentutem refrenandam ſane

ret᷑ hẽdi a ꝓcacitate & lapſu ligue per e pntũ

Vnt inſup iuuenes in bis laſciuis. ꝓcaces & lapſu lſĩ⸗
gue p̃cipites alys cõuiciando & faciliter deierand o Mouentur
autẽ ad v̈ba laſt iuie per hoc ꝙ effrenatis affectõibꝰ ad venera
incitantur Vn uſquiſq; autẽ m phm delectabiliter cog itat · lo⸗

quit & opat᷑ ea ad que afficit᷑ Erũpũt autẽ faciliter ad iniu⸗
rias inferẽd as. fine ex eo ꝙ alys ſe maioꝛes reputãt ſer uoꝛe ſan⸗
