Suĩs & caloze in eis vigente- fiue etiã quia paucoxst expti raro

repulſam ſunt paſſi Vnde m eEm fo ret hoꝛice Aiof ſunt coĩter

APracitzur et lop
Sue pmwottn a R.

propter quod magn

Prn T 4

& bone ſpei Freq;ter autẽ deierãt vel ad deierand ũ ſunt faciles

qa nond aliꝗᷓ conſcĩa regũtur · & ſeip̃os totali?᷑ ignoꝛãt· & ideo

nullo remoꝛ ſu conſcie tacti facilit enũ ciãt qd ei in mentẽ euene⸗
rit Non etiã decẽtiã cõuiuẽdi alys reſpiciũt · cui multũ mẽciẽdi
& deierãdi cõſuetudo repugnat ¶ Ab pys aũt vicys lingue iun⸗

uenes re t hũtur per monita pat᷑na & matna debẽt enĩ ꝓntes con⸗
tin ue coꝛrectõi fil ioʒe in fiſtẽ · modo admonendo. mõ increpando

mõ verhando ᷣm documentũ ſał onis. vt pʒz in młtis locis libri
ꝓũ · Alioqñ fiũt ĩiurioſi · cont ũelio ſi blaſphemi · & ?ba ſturꝛilia
loq;tes uaꝓpter ꝓhᷣs. vii·. pollitice decet iuuenes circa locu⸗

cõʒ eſſe coercẽdos debẽt aũt inſtrui ſtatĩ ab ip̃a in fancia ter

teneritudĩeʒ etatis ex qua ductiles exiſtẽt. cito recipiũt bonam
foꝛmã Si aut ꝓpter negli gẽciã ꝓntũ . aut ꝓpter aliꝙ; ĩnatã malã

diſpoẽm ad hec vicia vel alia aſſ ueuerĩt difficile erit eos abducẽ

qñ ad eratẽ uectioꝛẽ euenerint ſRefert Greg? libro dyalogoꝰ

Puerũ qñq; ãnoʒe ignibꝰ ie hẽne eſſe deputatũ & poc in penã par
tris, eo ꝙ puer iã mala cõſuetudĩe adepta liguã in blaſphemia
dei freq;ter relaxauer it: prẽ eũ non coꝛripiẽte ſed pociꝰ arꝛidẽte
¶ & ſũt ret᷑ pẽdi a ſenſu ꝓprie volũtatis pꝓ ſub ctõz dñny
Terũ ſunt in ſenſu ꝓgrio ptinaces. faciliter enĩ enũciant qĩ g⸗
norant · & ideo vt płimũ fatua & falſa loquũtur. & da glorio ſi
volũt a ꝓparẽ · H ꝓtinaciter defendere ſatagũt Inſup grandia p̃⸗
ſumũt paucoʒe experti ad que peragenda non ſufficiũt. & ramẽ

qð male fecerint ex pertinacia confiteri erubeſtunt Ab bys aũt

retra hi poterunt ſi negocia ardua & alicuiꝰ ponderis· puta re⸗
gZinma · vel alta con filia· vel aliqd hmõi eis non tribuantur Mam

ſecũdum phm non ſunt iuuenes eligencdli duces. eo ꝙ cõſtet eos
non eſſe prudentes ¶Roboam filius ſalomonis pertinax fuit &
prudlencia caruit. qñ conſilio ant iquox: non acquieſtens cons⸗
lium iuuenum ſecutus eſt dure & ſuperbe populo reſpondendo

.

Regum duo dec

am partem regni meruit ammittere tercio

ire
nſit
n6
lui⸗

ludh
Ger⸗

Mt 4
hent

hin
ina

bLet

— Tpau-

Keie Aſa ſ unt in ducendi ad diuina ab in ſanecias unenet hNaf ſut
ice⸗ Nrer ea autẽ ad que eras iuuenilis eſt in ducenda prius eſt ꝙ in T0 una a TFrma.
arre ſide & dĩno cultu inſtruant᷑ Cũ enĩ ea que ſũt ſidei ſupra racõʒ
reciid exiſtant. tanto cicius ꝓponi debent qto eis facilius acquieſtit᷑
ein ; Pueri autẽ qui racẽeʒ dcõze non qᷓrũt cito ſunt credit iui. vt ꝑhᷣs
acor Ddicit fo reth. & maxiĩe bys que dicũtur a ꝓntibꝰ a quibus non .
Nperdo credũt ſe falli Vnde ðꝛ ſo ethᷣ. ꝙ iuuenes ſolũ erudiũtur Ap⸗
li pellat autẽ ibi phᷣs erudicẽes a lege erudicẽes ꝓntũ maxĩe qᷓ tũ
unila ad fidẽ ꝙᷓ; tenent Eſt autẽ valde vtile ꝙ iuuenes in hys que dei
locu ſunt erndiantur ab infancia. quia ſic aſſueti firmi ꝰ adłherent · nec
n poſſ üt auerti poſt moðdᷣ ꝓpter conſuetudinẽ iam in natam cõuer⸗
toꝛn ſam Eſt enĩ cõſuerudo altera nat᷑a vt dꝛ in libro de mẽoꝛ: & re·
inad Cuiꝰ cauſa aſſ ignat᷑ a pho o reth. vbi de ꝙ nata eſt ſemp · cõ⸗
Aduch ſuetudo autẽ ſepe Sepe autẽ ꝓpinquũ eſt ei qd eſt ſemꝑ · & ſic
gor cõſuerudo eſt ꝓpinꝗ nat᷑e Vt autẽ ea que dicta ſunt iuuenes ca⸗
ipe piant alliciendi ſunt vyr eccĩas freqtent · vbi dina miſteria cele⸗
emi brant᷑ · & ꝙ geſta ſtõꝛ miracka & bmõi freqter aucliãt Ideo
rider apłus ad eph· vi admonet prẽs dicens Educate filios in diſti⸗
d plina & coꝛrectõe dnĩã Vnde lex vetus inſtituit ꝙ prẽs circa ſi⸗
iz⸗ lios eſſent ſo lliciti de inſtructẽe dini cultus Vnge dicit Exodi
lried xii. Cnm dixerint vobis fily vrĩ que eſt iſta reli gio dicetis eis
du victima tran ſitus dni eſt Thobias ſenioꝛ niliũ ſuũ. cui nomẽ
* ſuũ thobiã impoſuit· docuir deũ timere ab infacia . & abſtinere
. ab om pctõ Inſup ad eł ias & alias vtntes quibꝰ colit᷑ deus in⸗
an N¶ ducebat. ficur paret in multis locis libri ſui
une ¶ ð ſunt inducẽdi ad reuerenciam maiozum funcnes ſüut nneste
urlin Einde ſunt inducendi vt reuerẽciã & honorẽ maioꝛibꝰ d veαασαẽnato
Cren⸗ impendât. & maxĩe ꝓntibꝰ Ddecer enĩ iunenes maioꝛes & antiqni
Ffur 4 oꝛes venerari Ende leui: xix: mãdat᷑ Coꝛã cano capite conſurge
Gang & honeà pſonam ſenis Et ideo inter p̃cexta que dant᷑ reſpectu
indh . ꝓximi primũ dat᷑ de honoꝛacõe ꝓntũ Vncde in cõmendacõz hniꝰ⸗
tercr precepti pena aſpera & dura olim inf ligebarur tranſgreſſoꝛibus

”M

T

¶ Precepit enĩ moyſes deuto. xxi. ꝙ filius contũax & ꝓtern?

EEO ſunt inducdi ad tempanci
Lteri

us ſunt iuuenes inducendi ad bonos mo?es Int quos

gruos. ne fiant blaſphem

veg

& ꝓntũ impio obeclire contẽ

ſuis moꝛibus duri erant hoꝛribili mẽbroꝝp tremoꝛe ſunt puniti ⸗

Duo tamen frater ſtʒ & ſoꝛoꝛ ad eccłiaz ſancti Stephani confu⸗
gentes eius meritis ſunt ſanati Scriptũ eſt enĩ Ecck. iti. Bene⸗

dictio prĩs firmat domos filio;e Maledictio autẽ nmiĩs eradlicat

honorem impendit Vnde ſupra eoðò ðꝛ Dono⸗a prẽmtuũ vt ſu⸗

3 ꝓueniat tibi bñdictio a deo ſtz temꝓalis Et bñdictio illius ſtz

ſpua lis in nouiſſ imo manet Vt ergo iuuenes a pdictis maledi⸗
ction ũ penis ſint ĩmunes & dei bñdictëibus repleantur. ſtude⸗
ant honorẽ ex hiberi ꝓntibus. non ſolũ carnalibꝰ. ſed etiã ſpũa⸗
li bus & qbuſcũq;ʒ maioꝛibus dignitate vel antiqtate Bic em in⸗
telli git᷑ p̃ceptũ de honoꝛacõe Entũ ¶¶ Maximus valerius dicit
ſenectuti romana iuuentus tantũ honorẽ reddebat. vt maiores
natu adoleſtenciũ prẽs videntur Vnde eo die quo con ſiliũ ce⸗
lebrabat ſenatus cõueiebant. vt aliq́; ex maioꝛ ibus ad curiã de⸗
ducent · qui affixi valuis expectabant. donec officio reducendi

cibo?

¶ fungent

tres pcipue expediũt ad ꝓfectõe, inuenilis etaris Moꝛes enĩ po⸗
ſiti a p ho ſo reth. quoʒe ſex ſunt laudabiles. & ſex vitupabiles
ſunt ꝙãmodo natales. & ideo de pys taceam . licet eos ma⸗
iĩoꝛi ꝓte inclufimꝰ in antedictis ¶ Loqmur aũt ad pñs de moꝛi⸗
bus neceſſario acꝗrendis ſine bus ĩ uuenes fiut vicioſi maxime
ad: t etatem Et idleo a puricia conandlũ eit ad
eos hñ̃dos Primo enĩ debent eſſe moꝛigerati circa cibũ & porũ
ne fiant guloſi & lectatores Sc do cirea ludos decentes & con⸗

i & taxilloꝛum lnſoꝛes Tercio circa

pns debẽt a ꝓpło lapidari Vidẽé9
etiã in hac vita freq;ter multa adũſa filys euenire dĩnitus qñ ꝓn⸗
tibus ſunt infeſti Aug? narꝛzat libro de cinirate dei. decẽe
ſily· quoʒe ſeptem erant mares. & tres femie mrẽ maled icẽte cui

O⸗
aut

Nn)

punt.
ſcorta⸗
clicat
entib)
t ſu⸗
ſt

Kula:
ſpüa⸗
mi⸗
DN GE
u e⸗
mns de⸗
endi
e⸗
quos
iles
e Nn ⸗

½⁹

Apoti

con⸗
d cin

alecis

n ludi non ſolũ ſunt intelligendli qui per coꝛpus exercentur ·

gg9— Tpru-
ſocietates honeſtas ne fiant maloʒ hoĩm ſectatoꝛes Primo ergo urienes ſäat nree de
ad hibẽda eſt cautela circa filiosene fint intem pati circa cõmes nd gannam ribo⸗

ſtibi lia:nam ex cibo inoꝛdinato mõ ſumpto efficiũtur gulo ſi &
ad cõner ſan ð inepti Ex vino autẽ intemgate ſumpto · fiũt mul⸗

1⸗ 22 R„ ,7 2 HDũä „ * 4 „ „ „ ,
tiplicit vicio ſi Faciliter enã fiũt ebrioſi laſcini & rixoſi Eprioſi

quið quia aſten dẽtibꝰ fũo ſitatibꝰ que habent ex vino gñari tur⸗

T „ R⸗. . . . „
bat᷑ cerebrũ. quo turbato racio deprimit᷑. & ſic eius vſus impe⸗
T 7 7 „ — . .„ „
ditur vnde ebrietas cauſatur fiũt etiã laſciui per hoc & coꝛpꝰ
calefit · quo calefcõ fit incitacõ & ꝓuocacõ ad lInxuriã Vent᷑ enĩ

& geĩtalia ᷣm Jero: ſunt cognata· quia vt idem dicit Ven? mero

eſtuans facile ſpumat in luxurĩaʒ fiũt etiam rixo ſi qd ex prima
cauſa cõueĩt. nam cerebro turbato. & vſu racõis amiſſo facili?

ꝓr ũpũt in v̈ba inoꝛdinata & ex hoc cauſant᷑ lites & diſſẽſiẽes.

Habet etiã vinũ in nimia ꝙᷓtitate ſumptũ/ſanguĩez inflãmare. &
per con ſeq;s hoĩem aĩoſum reddẽ & iraſcibilẽ

ter hoc aſſ uefa⸗
ulius libroii⸗

ciendi ſunt iuuenes ad ꝓcitatẽ cibi & potus

de tuſculanis ſſtionihꝰ narrat ꝙ ligurgi laboꝛibus & abſtinen⸗
cys erudiũt iunentutẽ venãdo curzẽdo efiendo ſiciẽdo algẽdo
8S& eſtuando Et ſeneca li: ii · de ira dicit ꝙ educacio filioꝛum
maximã diligenc iã płimũ ꝓfuturã deſid erat facile eſt enĩ aĩos
teneros cõponẽ ſed difficile reſcĩdũtur vicia q̃ nobiſtũ creuer ũt

ſunt inducendi ad honeſta ſolacia ludog-

it de illicitis cogitantes Vitat᷑ antẽ ab eis inercia coꝛpalis. dũ
Per cõuementes ludoos eoꝝe mẽbra habilioꝛa redd ũtur ad graui⸗
a exercicia ſuſt inenda eis pueniẽt ibus ad etatẽ ꝓfctam · hmõi

☛ Ecũdo inducẽdi ſunt ad ludos decẽtes & honeſta ſolacia
SEc em enĩ phᷣm. viii .· politice Ludus eſt neceſſarius in vita bũa
Eſt enĩ vt dicit q̃d deductõ. per quã vitanttediũ vite · mercia
coapis . & ꝓnitas ad laſciuiã Pueri enĩ neſtiũt eſſe ocioſi- quia
ludosS occupari · dũmõ non ſint ĩn honeſt i Alioqũ vagari incipi⸗

pa. YI

. „ D 7 . 4 * „m ε . 6 „ E . £
vp troci ludus vt dixit cato ſed eciâ qui anditu & viſu pcipi⸗

itur. vnde eis interd ſunt recitande fabule & pabolice ſm ftoz
. eſopi 8& aliãᷓ pulc hbre hyſtoꝛie quib? libenter intend ant Coercẽ⸗
di eciã ſunt ab impudicis & in honeſtis vi ſibilibꝰ non ſolum in
veritate verũ etiã in ymagĩbꝰ & picturis vr vult phs vii: Eth
ACum yſmahel filius abr ahe ex ancilla natus: yſaac frarrem ſuũ
natũ ex libera matre ſtz ſara vellet inducè ad turpem lud ũ ydo⸗
latrie vel laſtiuieegreferens Sara dixit ad abrabam virũ ſuũ

Eice ancillam banc & filiũ eius Geneſis viceſimo prio
( O ſunt inducendi ad ſocietates honozũ
Ercio indlucendi ſunt iuuenes ad ſocietates boneſtas & re/

trapendi a prauis Inter ea enĩ que maxime nocent eis eſt inoꝛdi⸗
nata ſocieras Fiũt enĩ ex hoc vani fures. & vniuſaliter act oia
vicia que in ſocys viderint facilime cõuerrũtur a eis cont in⸗
gere videtur · ꝓpter tres ꝓprietates que in eis reperiütur Sunt

enimmolles & faciliter ductiles Complexionem enim coꝛpoꝛis
teneram conſequitur condlicio anime maxime quãtum ad partem
inſeritiuam cuius operaciones pueri maxime inſecũtur Mollia
autem & ductilia facilime impreſſ ionem recipiũt admodum cere
Junenes er go ad moꝛes ſo cio cito in clinantur Sunt eciã mimis
amatoꝛes aĩciciarum. vt Dicitur ſc do Reth. Sunt enĩ amici ſo⸗
daliũ: quia gaudẽt cõuiuere fimlibus Vbi autem eſt multa iu⸗
uenũ congregacio · ibi multum eſt de ſenſt ualitate. & parum de
racione. & ſic neceſſe eſt fieri vana ac diſſoluta & multa inez:
dinata Item iuuenes multum ſunt creditiui vt dictũ eſt ſupra
Cum enim parum vigeant racione faciliter credunt. & ideo cito
poſſunt ſeduci Igitur propter predicta debent patres fiue perſe
ſiue per pedagogos filios admonere vt diligenter conſiderent
ſocios magis maturos & compoſfitos cum quibus conuerſentur-
alioſch deuitent & fugiant ¶Narrat Boecius in diſt iplina ſto
larium de ſilio Lucrecy ꝙ fuit abſh diſtiplina nutritus conſu⸗

5

mens bona paterna cum aleatoribus & meretricatoꝛzibus & ceta

naſum prĩs filius moꝛſu acut iſſ imo ſecuit dicens· qᷓre bonos ſo⸗

mẽ regale · vel intẽdit bonũ ꝓpriũ . & hoc eſt regimẽ deſpoticũ

dates ſibi aliqs detmãatas leges & ſt atuta fm que eos regẽ debz
tamẽ ꝙ bonũ eoʒ quos regit intendit Terciũ regimen eſt ˖ qñ

& tũc eis ſic leges imponit · ꝙ eoʒ obſequiũ ad bonũ Priũ re⸗
toꝛquet 4Dys trib? regĩbus aſſiłant᷑ tria regimĩa in ꝓfecta do⸗

fui a dño regũt᷑· ꝗᷓ intẽd it in eoʒe obſeqis pnñcipalit bonũ ꝓpriũ

Hic cum a patre de angnſtys crucis frequẽter eſſer redemprtus.
Demũ vterũ captus patris penuria redimi non potuit · qui cũ la⸗
crimis voce ꝗqᷓrula oſculũ a ꝑatre pecyt. & cum pater acceſſiſſer

cios contempfi.qᷓre magrĩ documentis non obediui quare meis
prauis moꝛibus non obſtitiſti. nũc de te capio vindictam
M¶Seq uitur de triꝑlici regĩe ꝓfecte domus
Oſt regimẽ filioꝝ vidend eſt de regĩe fuoʒe QVbi prius
iend eſt ꝙ tribus regimĩbꝰ in ciuitate exñtibꝰ pñt aſſimulari
tria regia in ꝓfecta domo repta ¶ Omẽ em regimen vt patet per
phme vel eſt fm certas leges & pacta· q̃le eſt reg imẽ politicum
vel ciuile · vel eſt m arbi t᷑ũ regentis tantũ d poteſt eſſe du⸗
plicit · quia vel regens intendit bonũ ſubditoʒp· & hoc eſt regi⸗

vel fuile / Primũ regimẽ eſt qñ ciues eligũt ſibi aliq; in rectox?

(Scdm regimẽ eſt qñ regẽs iure nat᷑alis ſucceſſionis ſubditos
gubnat: non ab eis leges hñs· ſed pocius ex ſe leges faciens· it a

regens habet totale dñiũ ſuꝑ rectos iure empcẽis vel fuitutis·

mo Mã regim politico poteſt aſſił ari regimẽ cõiugale· quo vx⸗
oꝛ a viro regi debet: non ex arbitrio viri tant ũ · ſed 'm leges &
pacta honeſta & debita que ex regula mrĩony inter virũ & vxo⸗
rem ponũtur Regim aũt regali aſſił ari poteſt regimẽ patnũ ·
quo filius a prẽ debet regi· non ex aliquo pacto vel cõuencione.
ſed ex ſolo arbitrio gñantis Mon enĩ ſic fily eligũt prẽs · vt vx⸗
es viros vel ecõſo: ſed natali oꝛigine fily a xntbus ꝓcedũt·
Prẽs tamẽ in reginũe filioꝛ non bonũ ꝓpriũ · ſed ip̃oꝝ intend ũt ·
Hegim ?o deſpotico & fuili aſſ ił ari põt regimen dñatiuũ quo

& expedit aliqnos eſte e Ctrrog wter er a Peritus coarupcionem.

cecet intellectus depreſſi ionem . 16 rerum Tempalii admiſtracionem 4

mala proni. disnu eſt eos ſeruos aliozum exiſtere · & pena ſer⸗
uitutis puniri: & iſta fuit prima cauſa inducens ſeruitutem vt

ctus depreſſi ionem. & iſta eſt cauſa ꝙmodo ex natura ind ucta

El tribus de cauſis. Rilicer Ppter a petitus coerupcionem .
Pter intellectus depreſſi ionem . & ꝓpter rerum tempaliũ admĩ⸗
uia enim aliqui ſunt in aꝓpetitu deprauati · & ad

paret de filio Noe nomie Cham. verenda patris deridente ˖ prer
cuius irzꝛeuerenciam tota eius poſteritas ſeruituti eſt addicta ·
22 terum dignum eſt aliquos eſſe ſeruos alioꝛum propter intelle⸗

vt tan git pbiloſop bus primo politicoꝛum aui enim ſunt corpe
foꝛtes & robuſti ad onera ſuſtinenda intellectu deficiũt vt plu⸗ .
rimũ . & py apti ſunt ad ſeruiendum. vt a ſapiencioꝛibus regã⸗
tur Qui vero ſunt carne molles & viribus CτιονHiv deſt ituti in⸗
tellectu ſunt vigentes vt plurimũ. & by apti ſunt ad dominan⸗
20 dum & alios regendumſtem exped it aliquos eſſe ſeruos Pter

penuriam rerum tempozalium. ex qua maioꝛibus ſeruire tamquã

rum regimini ſe ſubdunt & cetera
ſerui ad dominos ſint fideles in cõmiſſis
ys viſis videnda ſunt que & quot obſeruanda ſunt · ad
onuenienter ſe habeant ſerui ad dominos. & econuerſo:

GSmiſſis intelligentes in preceptis · & Oecentes in obſequys

ſup multa cõſtituè. que eciã in pauco fuerĩt fideles Math: xxi⸗

eoꝛum miniſtrr coguntur · qui vt coꝛpoꝛaliter ſuſtententur alio⸗

Eſt autem ſtiend ꝙ ſerui ad dñ̃os ſe debent habere rriplicit
ad hoc ꝙ digne exerceant officiũ debit um. ſtz ꝙ ſint fideles in

e M & Mleg Debent er go primo eſſe fideles in bys que eis a dño comitũtur
Gmſſig Nomen eni ſerui a ſeruiendo dictũ eſt. vel a ſeruando Ille ergo
vere ſeruus eſt qui in ſeruiendo eſt conſeruatiuꝰ bonoʒe dñi ſui
Vnde iu cõmendacionem fidelitatis ſeruoꝛum ꝓr omittit/eos dñs

be

6

iii. de quod milite ceſari fideliſſimo. qui

ci eſſet captꝰ & ad ant honiũ adduct?. ĩuit atus ab eo ꝙ miles

ceſaris amplius non eſſet ſed ſuꝰ rñdit Jugulari me pociꝰ iube
quia nec ſalutis bñficio nec moꝛtis ſuꝓplicio abd uci poſſum. vt
ceſaris miles eſſe deſinã & tuus eſſe incipiã Anthomꝰ autem ſue
ſidelitatis merito vitã cõceſſ ir ſ& Qfint intelligẽtes in p̃ceptis
WEVn ſolũ aũt debẽt eſſe fideles ne dños ſuos defraudẽt · ſed

fraudẽtur · & vt etiã ea que eis mãdãtur recte app̃ndãt & debite
exequant᷑ Vnde dñs in euãgelio cõmendat fᷣuũ qui cũ fidelitate
haber prudentiã fidelis inqt fuus & prudẽs quẽ cõſtit uit dñs

ſuꝑ familiã ſuã Vera aũt prudẽcia fuoʒ eſt qñ cũ intelłia ſtatĩ

ſequ itur ꝓmpta obĩa Vnd e T.· ſup J. dic ir Serui eſt demiſſo

capite: aure patula ꝓmpta volũtate ad obediend audire vocem

dñi Juxta illud ſamuelis Loqre dñe quia a udit fuus tuus debʒ

ergo fuus mãdatũ dñi attente audire: recte app̃nde· & ip̃m ſine
dilacõe moꝛe execucõi mandare Entela monac hus dũ in cella

ſtribẽt & primã ꝓtem: o. inchoaſſet a ſuo abbate vocat᷑ qui mox
lrãz incõpletã dimittẽs ecella egredit᷑. vt abbatis impio peat·
Rediens vᷣo lrãʒ merito obĩe ex auro completã dĩnitus repit
Ecet tercio ſᷣuos decẽtes ſint decentes in obſequys

4 [[Ypru

etiã ꝓuidi & intelli gentes ne ab alys circa dñoʒ bona de⸗

17„ „ % 3 —
eſſe & puros: nen ſolũ mũdicia coꝛpali ꝙᷓ decer habẽ ni⸗
ſtros. ſed multo magis mũdicia mentali ne ſint moꝛũ coꝛrupto⸗
res in familys Ex hoc enĩ poſſet p̃ſt ari magnũ nocu mentum tam

filys q; etiã filiab?. &— etiã alys buſc uũq; in domo manentib uSs *

Vnde pꝑſab · Ambulans in via ĩmaculata-pic mic hi mĩſtrabat

Talis ſiqui Joſeph fuiſſe deſtribit᷑. qui de adulterio inuitatꝰ

ab vxoꝛe dñi ſui opi nefario nullatenꝰ acquieuit ſed dixit Ecce
dñs meus omnibus mihi traditis ignoꝛat quid habeat in domo
ſua. nec quicꝙ;ᷓ eſt qð non in mea ſit poteſtate p̃ter te · que vxoꝛ

eius es quomodo ergo poſſum hoc malum facere & peccare in
deum meum Geneſis xxx iN

èM

¶ O N Don ad ſernos- ſint placidi in verbis
peniſeci in mercede. & diſtreti in impꝑrio

ſint in loq́;ddo placidi ne v̈bis durioꝛibus exaſperentur In remu⸗
2— — — . 2* — 2
nerando bñfici ne cõpulſi neceſſ itatibus furẽtur Er in mandãdo
diſtreti ne nimis grauamĩbus onerẽtur ¶Primo ergo decet dños
ad fuos eſſe v̈bis placidos Aſperitas enĩ verboxꝝ? redeq it dños
Fuis onozoſus· vt non eis a ſeruis ꝓmpto aĩo fuiatur ¶ Aduer⸗
tenð tamen eſt .· ꝙ non decer dños ſe nimis familiares exilẽ fuis
Sic enĩ venirent in contemptũ Eſt ergo mediũ tenendum qtum
poſſibile eſt · vt videlicʒ non nimis in hũanos ſe reddant· nec ſe
Ü‚„7 en . „ — „ ⸗ . . .„
nimis contẽpfſibiles ex hibeant Non enĩ vt dicit ariſto· v· politi ·
. Pñceps debet eſſe ſeuerus vel reũendus & vẽécũdus. qð poteſt
intelligi in quocũq;ʒ reginĩe · ſiue reſpectu vxoꝛis vel filioꝛe ſen
etiã fuox · vel yconomico ſeu etiã polit ico & regali Scdo de⸗
cet dños eſſe bñ ficos in remũerando debet enĩ ꝓuidẽ receſſitati⸗

pactoʒp· alioqñ efficiũtur fures & diſſ ipatoꝛes bonoꝛ? dñoꝝ ſu⸗
oʒ ¶Tercio decet dños eſſe diſtretos circa fuicia diſtĩguenda
. & imponẽda fuis debẽt enĩ dñi ey piri prius cõdicões & ꝗqlitates
fuiẽciũ · & quoſdã ad qᷓò deputare. & quoſdã ad alia fm eoꝛum
ydoneitatẽ Diũſaʒ Nec eciã debz eos grauare ſen titate fuicioꝛt
vel enã diu knitate laboꝛis. ſed men fare eoꝛt vires & Poꝛcõnare
laboꝛ ibꝰ Sic enĩ oĩa oꝛdĩate fiẽt· & tota res domeſtica in pace ⸗
eſter ¶Mãdauit deus in lege veteri ꝙ fui a dñis modeſte ?εta:
rent᷑ne videlʒ ĩmoderatis labor ibꝰ affligent Vnde voluit deud

M. õ

8

X in die ſabati reqeſcẽét fuꝰ & ãcilla Et iterũ in vii · ãno a
a fuicio li eſſet. Vt Fabet᷑ Exo. xx. ad p̃dicta valet cõ⸗

vt ſ Sſae Dnĩs primo ꝙ ſint cõfid eratĩ ſue cẽdicõis vr deprimat᷑ in
ρeis tumor elacoĩs Debert enĩ cõſiderare fuos ex eiſdẽ ſemĩãbꝰ eſſe
primat lis ther ela ortos ſicut dicit Señ. Codem frui celo eque ſpirare eque mori:
nonis M

ñi aũt ad fuos ſihr tripliciter ſe debent habẽ. videliczʒ vr

bus ᷣuo. m exi genciã & decenciã ſ ui cioꝛt eozt · & cõuencẽes

O p̃dicta mefnanda expedit (Rideracõ Pũ ane cẽdicoĩs

Precogitare debent hec eſſe dona foꝛtũe que in ſibi ſubiectis fre⸗

cqter placidos triſteſq; cẽmutat nubes Neſtis int Seneca. qua

etate ecula fuire cepit · ꝗᷓ creſus · ꝗᷓ dary max.ꝗᷓ plato · ꝗᷓ dyogenes

Sic ergo cũ inferioꝛe viuas q;admoð ſupioꝛem tecũ viuè velis.
Inſup con ſiderare debent ſe ab vno deo eſſe ꝓductos. ad ſuam

ymaginẽ factos · & eiuſdẽ ghe eſſe capaces ua ꝓpter deus hoĩes
quos ſic eꝗlis condicõis cõdidit non boĩbus ptulit ſed pecoꝛibꝰ
dñabimĩ inꝗt piſtibꝰ maris & volatilibꝰ celi & cetera · vt patet

Geñ · i. vnde dicit Augu ꝙ primi iuſti paſtoꝛes pecoʒp magis

q; reges hoĩm conſtituti ſunt Qui ergo imꝑant non dñandi cu⸗

pid itate impare debent ſed officio conſulendi nec pñcipãdi ſu⸗
ꝓbia ſed ꝓuidẽdi nãa. vt eis fuire ſtudeãt ꝗᷣbus impare vidẽt᷑

Predictã eqlitatẽ hũane condicõis con fiderabat huĩlit beat⸗

mart in? de quo in eius geſtis habet᷑: ꝙ armigero ſuo poſt ꝙ; cõ⸗

mecerat ?ſauice pßuiebat Et ꝙᷓuis dm̃ cum huĩlitate fᷣuos ſuos
regé debeant p̃dicta cõſiderãtes . ſtudeãt tamen eos in diſtiplia
tené Panis enĩ & diſtiplina eſt opus fuo. ſicut de in eccł aſtico
Alioq vt dicit Jeroꝰ. ꝗqruloſum eſt genus fᷣuoꝝ Aaqueruloſus
fuus & indiſtiplinatus fuit ille qui cõſocio ſuo compati noluit
de puo debito. ſedl conqrendo dicebat Redde qð debes. cui ta⸗
men dñs. x. milia talentoʒ mip̃icoꝛdit dim fat Math. xviii:

rudencia in principe dehet eſſe quedꝰ
vn iſalis co gnicio reſpectu boni cõmuĩis
Oſt prudencia directiuam familie que ð⸗ ycononica· vt

recto oꝛdine ꝓcedam⸗?. a gend ũ eſt de prudẽcia que dꝛ regnatĩa
Rue le gis po fitiua Dec enĩ eſt hoĩm neceſſaria inc;tũ eſt rectoꝛ

coĩtatis ꝓfecte. vt eſt ciuitas & regnũ Et quia regũ eſt regere

ciuitates & regna in ſup & leges condé: ideo talis prudẽcia 52

regnatiua fiue legis poſitiua ſub qua habent cõpñdi q̃cũq; alia

recta reginiĩa pnc ipũ . vt puta ducũ comitũ ptãtũ & hmõi· Dec

aut ?tus tanto magis eſt pñcipibꝰ & rectoꝛibꝰ neceſſ aria. to

płes habent ſue gubnacõi ſubiectos. vnde eis ſub ſpẽali racione

.
. , 4
. S ſ

cõueiĩt tãꝙᷓ ꝓpria RKegẽ enĩ alios & dirigẽ in ſinẽ debitũ fit per
prudenciã Vnde dicit ꝑhs. vi . Eth. Illos extimam? prudẽtes
. . „ rr— 7 7 —„ „ 2
qui ſibi & alys pñt bona ſpecłari & ꝓuidé Prndẽcia ergo in ꝓñ⸗

cipe debet eſſe qᷓdã cognicio vłis excedens coguicões finguloꝛe· ðð
& ſe extẽdẽs ad bonũ cõmũe oĩm debẽt enĩ per eius prudenciam ”MU
opacões ſubdlitoʒ dirigi in finẽ debitũ Cũ ergo tãtũ bonũ ſicut Sð
eſt directio oĩm & gubnacio boni coĩs ꝓ ueĩat ex prudẽcia pre⸗ “”
ſidẽtis diligent adũtend eſt · ne in regĩe pficiat᷑: qui hac vᷣtute O”U?èSðů
ca reat Nam talis faciłr in tyrãnið degnat Cũ enĩ per prudẽciam dln
v bona que ſũt opꝑa vtutũ cognoſtant᷑. & ad ip̃a fac iẽd a hoĩes E
dirigant᷑ Seqtur aũt per ĩprudẽciã & fatuitatẽ bona ſenſibilia.
que nõ ſunt vẽ bona. vt ſunt dĩcie & delic ie coꝛpales tãq́; bona Se
ſimpłr acceptent᷑ Circa talia nãq; ponet rectoꝛ ĩprudens ſtucddi ꝓ
ſuũ. vt obmiſſis oꝑibꝰ tutũ affluat dĩcys & ſen ſibilibꝰ bonis· dii
p qð efficiet᷑ expoliatoꝛ boni coĩs · dep̃d at᷑ ꝓpłi. extoꝛſoꝛ pe⸗ Eß
cuĩaʒ vndecũq; · & oĩm ſubd itoꝛt opp̃ſſoꝛ Hec aũt ſũt oꝑa ty⸗ “”
rãnoʒe Ex hot vltiꝰ ſeꝗt ruina ciuitatis. qa ꝓpłs nõ valẽs ſuſti⸗ rin
né tãta grauamĩa ciuitatẽ deſeret · ꝓpt qð deſerẽt᷑. agricł tᷣa tol⸗ Adea
let᷑. & finałr policia pibit. ſi lõgo tp̃e hꝰ tyrãnid is execebr Patz 2
ergo ꝙᷓta mala ꝓueĩre pñt ex in ſipiẽcia p̃ſidẽtis ¶Rex ſalõn coo ʒio
ſiderãs ſapĩazʒ ſiue prudẽciã ſũme neceſſ ariã eſſe pſidẽtibus deo to
ſibi ꝓmittẽte ꝙ daret omẽ qð petẽt . ip̃aʒ ſolã po ſtulaui dice n8 yvrr
dab fuo tuo coꝛ docile. vt iudicare poſſit ꝓhmtuũ. & diſterne ln⸗
int᷑ bon ũ & malũ · iii · He · iii Tulid in li · de offi . lc;s de bel⸗ e
lo atheniẽ ſiũ p̃fert prudẽciã foꝛtitudinũ. Guis inq́t victoꝛia ꝓ OW
theõſtidũ cõt athenieñ fuerit habita Gellũ tamẽ geſtũ eſt cõſilio o
ſenatus qui abſalone ſuer at cõſtitutus Parua ergo vt dicit ſunt 8
foris arma · niſi aſſ it domi cõſiliũ Vnde pł cre dicit Señ in li. 8
de trãquilitate aĩe Non eciã ſolũ reipublice ꝓdeſt · qui tuet᷑ res 4
& de pace belloq; cenſet. ſed qui iuuẽtutẽ exortat᷑ qui in p̃ceptis “

virtutem inſtruit & qui a pec uĩaluxuriac; mentes retra hir Si
enĩ in ꝓpriuato moratur publicũ ramen negociũ agit

.
r ¶ ο pũceps debet ſtuch⸗ vt deo placear . 2
ne KRinceps aũᷣt ex vᷣtute prudencie p̃cipue deber circa qtuoꝛ ſe Aere N
one udẽ . videlicʒ vt deo placeat · ꝓpło pro poſſe ſatiſ faciat · rei⸗ pen S gere
ulor. puplice ꝓuideat. & leges iuſtas & poſſibiles cond at Ad hec
ancim omĩa pagẽda debet cura ꝓuigili intẽdẽ Et primo ꝙ deo placeat
i teut ł qaui enĩ alios regit & oꝛdinare ſtudet in finẽ debitum· prius co⸗
upre⸗ nari debet · vt ſeip̃m oꝛdinet in deũ qui eſt finis oĩm regencium
ic rute Ex hoc aũt duo bona ſeqᷓ;tur. primo quia prceps a ꝓpło magis
dicam diliget᷑ ſi viderit eũ eſſe cultoꝛẽ dĩnoʒe & opantẽ tuoſa Vnde
reies — Pbhs dicit ꝙ pncipẽ decet eſſe deico lã debet er go pmceps eccĩas
enfktii: fabr icare · & eas freq́;tare. ho ſpit alia erigẽ· & paupes enutrire
iitona t Seðdo quia facilius Pem gubᷣnabit & ad bona v̈het · vidẽs enĩ
ſtuchtu ꝓPłs ſuũ dñm de dĩnis curantẽ admirałr eũ putãs ip̃m deo eſſe
boms cõiũctũ & ſibi familiarẽ ſicq; eũ imitari ſtudebit ¶ Rex ſalamon
ſoꝛ pe⸗ 4 ed iſicato templo ſtetit ante altare dei in con ſpectu eccĩe iſrabel
oa ty⸗ & expan ſis manib? in celũ „& genibus in terza ſixis 4 longa oꝛõez
slaſti⸗ ante deũ fudit pro ſalute ꝓpli · ꝓpter qð ꝓpłs bñdicẽs regi gau⸗
ckiawl⸗ dens reũſas eſt in ta hᷣnacła ſua· iii · Re. viii: &:ix ¶¶ſEx byſto⸗
Aen ria tri ptita Conſtãtin 7 imꝑatoꝛ magnꝰ dei cł toꝛ poſtq; in ſomp⸗
bonco⸗ nis vidit in celo crucis ſignacłm & aud iuit angelos ſibi dicẽtes
O conſtant ine in hoc vinces Ey tũc impiale ſignũ in vex illum
“ crucis trãſ foꝛm ari cepit· iubens ante ſe & ſuas acies im in bello
ee ſemp Poztari Inſup in regalibꝰ palacys oꝛatoꝛiũ fabricari fec it
dbel⸗ ad cui? cultũ ſacerdotes dyacones płes hẽ bat Sed eriã tab⸗
e o . nackm adinſtar ecckie fecit fieri qð ſecũ circũferebat qñ adũſus
n 4 hoſtes procedebat. vt tam ip̃e ꝙᷓ milites miſteria diuĩa audire
a . poſſ ẽt Diem dñicũ ſanci uit a cũctis ſidelibꝰ ſolempni?᷑ obfuari
rin & in eo tantũ orõibꝰ occupari: & a iudicys & cauſaze ſtrepitu

r oĩo ceſſare · quia in ea refrexit xp̃s Sextã etiã ſeriã multũ refere⸗
irte — ((batur quia in ea doluit cruciſixus
D AAI Pice ps debet ſtude vt Pho ſatiſ facia
hir 8 Ecũdo debet ſtudẽ vt ꝓpło ſatiſ ſaciat. qð ſit dũ ſe non

pa beat. ſi ſapientes cõſiliarios conſulat. ſ iudices iuſtos teneat
K bñfaciẽtes digne p̃miet· & delinq;tibus penas debitas infliger
Per hoc ꝓpłs conſolabitur· diſſencões emulacões murmuracões
vitabit. ficq; in pace quieſtens in dilectionem picipis aſſurget ·
ARex dauid multũ ſe gratũ & dilectũ ꝓpło exibuit · vnde vo⸗
lfernti exire ad bellũ contra Abſolon dixit ꝓpłs Non exibis quia

iuſticia gubernabat delinq́;tibus penas inferendo. & rẽpublicã
adiuuantibus premia lar giendo in tantum fuit populo gracio⸗
ſus ꝙ poſt oꝛbis ſubiectionem eum pro deo colere voluit. ſed
ipſe per ſibillam monitus. & diuino oꝛaculo edoctus · populum
N¶ compeſtuit · & deum celi adoꝛauit
„ 79 „ „ .
priceꝑs debet ſtudè vt reipublice ꝓuideat
Ercio deber ſtudere vt prouideat reipublice · q ð quidẽ

Pi Lvr ui fr procurat ꝙ in ea habuncdent ea que poſſunt eſſe ad directi⸗

“
.

onem conſolacionem & coꝛpozalem ſuſtentacionem Ad directi⸗
onem autem reipublice valent ſapientes· ad quod maxime prin⸗
ceps debet intendere debet enim procurare ꝙ in ciuitate fit ſtu⸗
dium litterarum pro pueris erudiendis . ꝙ ſint iuriſper iti pro

ꝙ viderit ciuitati expedire Vnde ponit ꝑbiloſophus ꝙ ad ve⸗
rum regem pertinet ſapientes eciam extraneos. ſi proprios non
habet onerare & promouere Ad conſeruacienem autem reiꝑu⸗
blice valent virtuoſi Non ſolum emm in ciuirate debet eſſe dire⸗
cctio que eſt per ſapientes. ſed eciam recta opercio que eſt per
amicos dei Et ad hoc maxime debet princeps intendere. videl;

honeſtos diuina celebrantes & alios timentes deum qui pro po⸗
pulo zoent Cum frequenter in ueniamus ciuitates ſaluatas pro⸗

ſeuerũ. ſed reueren ð exhiber. ſ. familiam honeſtam & curialem

tu vnus pro decẽ milibus cõputaris· ii · Re : x viii Imparoꝛ

octauianus quia romanũ ꝓpłm de ſapientum conſilio cum ſũma

directione cauſarum. & con ſilys dend is · & aly ſapientes ſecũ d

vt habeat in ciuitate religioſos verbum dei predicantes clericos

pter merita aliquozum ſeruosum: vel amicozum dei & cetera.

renerr ¶AA coꝛpalẽ vᷣo ſuſtentacẽeʒ vᷣalent bona foꝛtũe. vnde pꝑnᷣceps
ſlige diligẽter debet actẽdè ne in ciuitate acc idat cariſtia ſed ſit ha⸗
acõs bũdancia victualiũ & ad h conſeq́;ð debet temꝓa p̃uenire ãnos
et. vbes & fertiles cũ ſterilibꝰ cõſiderare & fructus refuare temꝑe
vo⸗ opoꝛtũo· non obſtãte ꝙ ꝓdicio fiat in fructibꝰ refuatis deber
clin aũt p̃cipue conatũ ad hiłè maxĩe circa neceſſaria· vt eſt frumẽ⸗
er tum ſal & pmõi ¶¶ Pharao rex egipti videns ioſeph ſapĩam eũ
nſin multo honoꝛe p̃uenit · quẽ toti regioni p̃fecit · vt copia ſrumenti
nbach fuati future fami ꝓuidet Geñ dRiai epka ꝙᷓ ariſtoti · dicit
i ale xãðᷣ ſtripfiſſ e tale ſibi dat documentuũ . decet regem legiferos
. ſe honozꝛare. religio ſos venerari · ſapientes ſublimare· & cum eis
lun conferꝛe uãt ũ vero ad ꝓuiſiẽez eoʒ que poſſ ũt accide ſubdit ·
Opoꝛtet regẽ futa cogitare · & futur is ca ſibꝰ prudẽter occurzé ;
ee Hce debet ſtudẽ vt leges iuſtas cond at
e Varrto debet ſtudere vt legem iuſtam & poſſ ibilem cõdat
ai⸗ Sed de poc & alys ad iuſticiam pertinentibus pleniꝰ? in tctatu
ECi— =2 „ 12 —— —„ ——D —
, & bomo natalit eſt aĩal politicũ ꝓꝓpter (de inſticia dicet
c⸗ delcacez coĩcaãdi cõceptꝰ Pprios. & ter nate bũane indigẽcias
r H m aut Em phm vi · Et h. Due ſint prudẽcie politice Vna
ſt⸗ que eſt qſi arhitectomica in xncipe exñs que nũc dicta eſt
15 regnatiua vel legis poſitiua. & alia ꝗᷓ ſi manu opꝑans in ſubditis
cuAo D exñs. que cõmuĩ noĩe retento ꝛ pollitica Reſtat poſt p̃dicta ·
ve⸗ äytt de hac aliq dicam?ꝰ Ybi priꝰ oñdenð eſt omẽʒ bomĩem eſſe
an nat᷑a polliticũ & ciuilẽ. & per cõſeq;s ydoneum ad obfuanciam
unet t ciuiliũ ceptoꝝp Nec obſtat ꝙ aliꝗᷓ eligũt vitã ſolitariã & cam⸗
ſdre peſtrẽ DHoc em poteſt eſſe tribus de cauſis · vt ponit ꝓhs prima
„An polliticoʒ quia aut tales ſunt ficut dy · aut ſicut peſtie. aut bo⸗
dihh nis foꝛt ſe priuati Aliqᷓ enĩ tacti amoze dei vitã ſoci alẽ deſerunt
ckencs S ſolitariã eligũt · vt expeditius dĩne contẽplacõi vacare poſſãit
ywxo⸗ Sicut fueruͦt multi ſancti prẽs Ant honiꝰ Eñd ictus multiq; aly
S. in deſto degẽres Dy tales pñt dici dy ꝓticipatĩe qͥa deo aſſił ari
cten⸗ ſtudent in cõtemplacõe ſũme veritatis Aliqui vero hñt naturã

. . .
. . L:⸗ . . “
. =ð?”èù?èM

ſilueſtrẽ & ferocẽ & ad cẽuiuend cũ alys importabilẽ tales ſub

iugo legis ſił cũ alys ſtare nõ valẽtes beſtie dicũt᷑. nõ hoĩes 6a
hoĩm eſt in ſił ſociałr cõuiuè de hoc duplici genere hoĩm dicit
pbs p̃dicto libro · ꝙ nõ potẽs alys coĩcare· ei nulla eſt pars ciui⸗
tatis · ſed eſt beſtia vel deꝰ Sũt inſuꝑ aly qui ciues eſſe nõ xyt
Suüt enĩ bonis foꝛtũe priuati · puta dĩcys & potẽcia Dy paupta⸗ OðUMU
te p̃ſſi ciuitates deſerẽ cogũtur· & loca campeſtria & ſolitaria n.
ad agros excolẽdos habitare Dys cauſis remotis que ſunt coĩr dt⸗
ab hũana nat ura ex nee: omĩs homo naturakr eſt ciuilis & po⸗ ðð
liticus & duplicit oñdi poteſt Primo ex eo ꝙ; baber cẽmunes eept
conceptus· qnos per vo cẽ alteri vult coĩcare delectat᷑ enĩ homo veo
alteri indicare qð concipit. & ſił cũ eo conferꝛe · qð non ſo lum onbi
eſt ad delectõeʒ ſed ad neceſſ iratẽ Nam qð vnꝰ nõ videt per in⸗ K
tellectũ · alteriꝰ intellectus ſuꝓplet · & ſic collacio rẽcinãtis hoĩs 1
cũ home facit ad bon ũ cõſiliũ · & per conſeqᷓ; ad bonũ iudiciũ dien
Cõueniẽter homo diffinit eſſe aial rõnale Racio en diſturſũ in⸗ cri
ꝗficõis impoꝛtat· qui tand ad cognicẽceʒ veri termat᷑ Elephatl) men.
themanites cũ multa audiſſet a iob · & ea crederet ſanioꝛi con ſilio ee
indigé. Fmone mauiſeſtat qd coꝛde concepat dicens Si cepimꝰ urſ
loqeh foꝛ fitan moleſte accipies . ſed cõceptũ fmẽʒ tenẽ qͥs poſſit iuiie
Job.· iiii. Bdo hoc cõtin git ey indigẽijs hũanis Do mo enĩ non aß
eſt ſufficiẽs ad ꝓuidenð fibi oĩa ꝗᷓ ſũt neceſſaria. & idcirco ne⸗ H
ceſſe eſt ꝙ ſibi aſſit · ᷓ ſibi in lanificio uiat q́tũ ad veſtitũ · in me⸗v
calcificio qᷓtũ ad calciamentũ. in agricultura qtũ ad victum 222
& ſic de alys que ſunt qſi in fnita. ꝓpter que neceſſe fuit honũes d
adĩuicem adunari. & ſub recta coĩtate viuere ¶ Cayn poſt q; Rnn
genuit enoch dꝛ primus ediſic aſſe ci uitatem ꝙ; vocauit enocch
nonie fily ſui Geñ . iiii. Vbi datur intelligi ꝙ iam multiplicat? n
erat in filys & nepotibus. ad q uozrcnſtodiam 8e hüanae neceſ⸗

ſitatum ſubuencõem ciuitatem ſub certis officys ac modis viuẽ⸗ OY”JMVRH

di primus oꝛdinauit- ficut ex hyſtaia ſcolaſtica haletur Sic

ergo patet naturaliter hoĩem eſſe ciuilem

.

dan AIualis debet eſſe prudencia politica que in ſubgitis requiritur E e
xünde X quo pater ꝙ neceſſ aria eſt om hoĩm ciuitatis hĩtatoꝛi 20 H
“ p̃dicta prudẽcia politica · qua fit yd oneꝰ obfuatoꝛ legis ””MẽM
eunscnu qua etiã alys ſtiat cõuiuẽ & pncipibus obedire IN bi eſt aduer⸗ DW
lenöpit HW tenò ꝙ ałr mouetur ſubditus a pncipate · & ał r irꝛõnabilia & M
lbuprais aĩata mouẽtur a ſuis motoꝛibꝰ Mam iſta ſic mouent᷑ ꝙ non mo⸗ Z
ltan⸗ uent · & ſic ag ũtur ꝙ non agũt Mon en habent dñiũ ſui actus R
r coir cũ lio arbitrio careãt· & ideo rectitudo regĩs tantũ eſt in ſuis
in po⸗ motoꝛ ibꝰ Sed homo ſubditꝰ pnñcipi ſic mouet᷑ & a git᷑ ab eo per
nchrnnes p̃ceptũ · ꝙ tamen mouet ſeip̃m per lim arbitriũ. & ideo reqrit᷑
teni domo in eo qᷓdã rectitudo regĩs per ꝙᷓ ſeip̃m dirigat in obediẽdo ma⸗
non ſolun ioꝛibus & cõuiuẽdo alys ciuibus Vnde tulius in libro primo de
lerperir⸗ offi. Dicit ꝙ in republica ſunt mgrãtus ꝓſone priuate & etiã P⸗
iis hos egrĩ Ad quos omẽs ſpectat habẽ ꝓpriã prudẽciã fm eoꝛp officia·
iudliciũ Sicut ad mgrãtus ptinet curã ciuitatis habé· fuare leges iura
urſuͦ in⸗ deſtribe. & ſue fidei cõmiſſa memĩſſe Ad priuatũ vero ciuẽ per⸗

Erppat

tinet recto iure alys cõẽuiué: nec ſubmiſſũ nec abiectũ nec ſe effe⸗

acnrſlio rentẽ nimis eſſe· talẽ en dicẽ ſolemꝰ bonũ ciuẽ (Pegrini enĩ eſt
