ferũt miro mõ affligũturqñ eis non rñdetur putãtes ſe deſpici Et
Es de talibus dici poteſt ꝙ eoꝝe tela ad ſe ↄuertũtur Quia dũ taczʒ
. I. paciens/ iniuriãtes de iniurys a ꝓximo deſpectis in teri? lacerant᷑
. & tũc vere gladius eox intrat in coꝛda ip̃oꝝ? Acut dicit Pſab
D Sed ad huc nobilius genus vict oꝛie eſt. qñ non ſolũ paciẽs tri⸗
e ũphar ſine ictu ꝓprio · ſed eciã qñ vincitſictibus ſe iniuriancium
X offéndo. & hoc facit vere paciens m do cumentũ xp̃i dicentis
un AGui te Pcuſſerit in vna maxilla p̃be ei & alterã 98 intelligenð eſt
n P.νονς.οι m Priã paſſionẽ animi: & interdò m actualẽ ex hibicõe; qñ eſt
le ovopus 1egitur de quodã hemita ꝙ cũ quidã ſpiritu demoni
aco arꝛeptus eũ foꝛtiter in maxilla ꝓcuſſ iſſet · & ſenex alteram pᷣ⸗
n buiſſet¶ dyabolus ſtatĩ receſſit clamãs Duĩlitas & pacĩa xp̃ianoꝛt
vincit me lteriꝰ nobiliſſ imũ genus victoꝛie eſt xer hmõẽi pa⸗
66 G½ cienciã tacendo qeſtendo/ & ictibus pſecutox ſe off endoſip̃osp⸗
n ſeq;tes & calũpniantes ad huĩlitatẽ ꝓducẽ Dũc en effectũ fre⸗
n itter habet pacia ſtõzp. & huĩlitas verboze Vnde ſalẽn ꝓbe xv.
ODicit Vir iracũdus ꝓuocat rixas & qui paciens eſt mitigat ſu⸗

a Mor.

ſtitatasDicitur in policnito ꝙ& dũ quidã adũſus qdã grauiter
„ . „ e
excandeſtet Ille dixiſſe fertur· Ioꝗ̃re inᷓt & placer: qa diligẽciã
aurib?“ lingue taci᷑nitatẽ. & aĩo quietẽ indixi Aſſu arta laus

Varto pacla (pacie eſt quia vincents ſeliciter coꝛonat

dicit gloſa ſup Iob Mam in adũ ſis tller andis aĩ a ꝓficitur per
pacĩaʒ · in ꝙtũ remouet triſticiã qᷓcauſat᷑ in aĩo ex adũſis illatis·
Ex triſt icia aut naſt itur ira que impugnat manſuerud inẽ Ex ira
odiũ q& tollit caritatẽ Ex od io naſtitur iniuſtũ nocumentũ · qðᷣ
eſt cont iuſt iciã & eqͥratẽ· fũdamentum ergo qð hec omĩa vicia

7

vincentem feliciter coꝛonat- Coꝛona non datur victoꝛibus
niſi bello ꝓfecto & conſumato de pacia aũt naſtitur ꝓfectio vt

*

10 2 Inus patnen

*
S

D
— 2
2=

D
W
Z
.
B
. —–

rreumouer & p̈dictas virtutes ↄſeruat eſt pacia Er prum ad boce
dIIicit beatus Tacobus ꝙ pacia opus ꝓfectũ haber Vnde pater ꝓ
pacĩa que ſic eſt ↄſuatiua onũs bonimétur coꝛonam regni Ynde

Apkfs ad Debᷣ. x. Pacia vobis neceſſaria eſt. vt volũtatẽ dei fa⸗
cientes repoꝛtetis reꝓmiſſionẽ Hec aũt reꝓmiſſio declaratur ex
verbis Jacobᷣ pᷣmo dicentis Heatus qui ſuffert temptacceʒ · quo⸗
niã cũ ꝓbatus fner it accipiet coꝛonã vite & cetera Et ideo Jonᷣ
dicit Non niſi per paciam implerur id qðe Regnũ celoꝝt vim
patitur & violenti rapiũt illud Ergo teſte verit ate Peati qui ꝑ⸗
ſecucõeʒ paciũtur ꝓpter iuſticiã quoniã ip̃oꝝ eſt regnũ celoxx ·
¶Elea arus de poꝛibus ſtribaʒe vir etate ꝓuectus & vultu de⸗
coꝛus głoſam moꝛtẽ magis ꝙ; od ibilẽ vitã amplectens in tanrtum

dilexit bonũ legis diuĩei ꝙ volũtarie pibat ad ſuꝓplic iũ & pa⸗

cienter ſuſtinens deſtinauit non admittẽ illicita ꝓpter vite amoꝛẽ
ngde dixit foꝛtiter virã exced endo ſenectute dignus a Parebo ˖;
Adoleſtentibus aũt exemplũ foꝛte relinq;· ſi ꝓmpto aĩo & foꝛti
pro grauiſſimis & ſanctiſſ imis legibus honeſta moꝛte ꝓfungar ·
Dys dictis ofeſtĩ ad ſuppliciu thebatur. qui tandem ab hac
vita głoſe deceſſ it: non ſolũ iuuenibus: ſed & vniuſe genti me⸗
moꝛiã moꝛtis ſue ad exemplũ virtutis & ſoꝛtitudinis relinquẽs
ii. ch. vi. afflictoꝛũ eſt conſideracio
Oſt laudes pacie Fi & maxie paſſionis eius:.
ñ acceclam? ad ea que pft eſſe remedla pacientis · Pñt aũt
tmanit multa aclduci Inter que poriſſ imũ & p̃cipuũ eſt exemplũ criſti:
qui vr doceret bona preſentis vite eſſe ↄtempn enda. adũſa ſuſtia
nuit . & bona mũdiĩ comtempfit Si en bona mũdi ſequi voluiſſer
ho mo nimis ardenter talia appeteret qua ſi ex hoc ſe putans fe⸗
licem ꝙ deum ſuũ talia petentem ſequeretur Item ſi mala pñtis 7
vite ex toto vitaſſet nimis abhoꝛreret homo· paupertates · infir⸗
mitates & alias aduer ſirates. & diceret & ille eſſet infelix qui
talia peteret vel haberetcriſtum non ſequendo Sed contrarium
ſecit criſtus. vt has falſas opiniones ab hominibus remoueret:

*½

aa

e
tie

vi⸗

K I
Vnde dicit Augꝰ Omia terꝛena bona cõtempſit ſſic pomo xp̃s: vt fer.
ↄtempnẽda monſtraret. & omĩa terꝛena mala ſuſtinuit que ſuſti⸗
nenda ꝓſuaſit · vt nec in ulis qᷓrẽtur felicitas: nec in iſtis timẽétur
infel iciras Ecce xp̃s fitiuit. famelicus fuit. laſſ itudinem coꝛpis
habuit · o bhꝓbria ſuſt inuit· ſ lagella poꝛtanit· & moꝛtem crucis
non abhoꝛru it· oñdens ꝙ talia non ſũt magna mala· nec ↄtraria
ma gna bona Inter alia aũt que xp̃s in hac vita ſuſtinuir Vnũ eſt
qmaxĩe valet ad paciaʒ. ſtz moꝛs eius ignomĩoſa. quã in ligno
crucis pro nobis rulit Tũc enĩ fuit pñceps & vexillifer poꝛtans
vexillũ pacie. ad cui⸗ ſequelã deber induci omĩs xp̃i miles Eſt
enĩ vẽcũdia militi ſi regẽ ſuũ non 1ſeqtun n pui? rei ſignũ ſtri⸗-
ptu eſt. X ihs baiulans ſibi crucẽ exiuit in eũ qni de caluarie lo⸗
cũy vbi eũ crucifixerũt Iohᷣ· x ix: Ecce pᷣcedit xp̃s cũ cruce paſ⸗
ſionis & pacie. quẽ ſeq́ᷓ debes cũ cruce afflictõis & (pnie Alioqnñ
audi eũ dicentẽ Luce. xiiii: qui non baiulat crucẽ ſuã & venir
poſt me non poteſt eſſe meus diſt ipłsMota eciam diligenter ꝓ.
xp̃s diſt ipłis appns · ᷣmo comed it piſtẽ aſſũ. deinde eis reliq;
as ded it Ybi fm Aug datur intelligi xp̃s Pmo multas adũ⸗
ſitates ſuſt inuit Nam piſt is aſſus eſt xp̃s paſſus. nobis aũt po⸗
ſteris ſuaxe paſſionũ quaſdã ꝓuas reliqas ſumendas reliquit Dic
tñ adũſa afflictis dei bonitas ↄtem pPat refrigerys conſolacionũ·
Vnde ſignanter xp̃s cu ñ piſte aſſo ſi upfit fauũ nellis cui⸗ eciam
relidas diſtiptis dediſſe putãdus eſt ¶ paſſ Ei ad meõziã

Cenocata facit triplicem fecta in aia „1 P C . .
d hoc aũt ꝙ xp̃m dulcius ſeimur: & adũſa pacienciꝰ ſup- . .

poꝛteꝰ Scienð eſt ꝙ eiꝰ paſſio ad mẽoꝛiã reuccata facit triplicẽ pe ffſertit v, n
effectũ in aĩa Primo enĩ eam ſanat a languoꝛe triſticie Scbo ele⸗
nar ad longanimiratẽ pacĩe Tercio dulcoꝛ at amoꝛe intioꝛis leti⸗
cie Primo ergo xp̃i paſſio aĩ am ſanat a languoer triſticie Mens
enĩ hũana adũſitatibus ſepe concuſſa tretur· ac trita & qſi a ſue
virturis vigoꝛe deiecta per triſt icias langueſtit fic q; languẽti
menti diuna non ſapiũt⸗ bũana & ſi ſibi noxiae eſſe conſpiciat *

ex toto reſugit SZed ſanctus vir qui ſic intra ſemerip̃m fluctuat
aduer ſitate preſſus vt ad melioꝛa conſurgat · & boni operis greſ⸗
ſum in virtute ſigat / criſtum paſſum ante mentis oculos ponat ·
Quia ſicut dicit Gregoꝛius· ſi criſti paſſ io ad memoꝛiam reuo⸗
cetur nichil eſt adeo durum quod non equo animo tollererur ⸗
Vnde dicit apoſtolus ad Hebreos duodecimo Recogitatequi
talem ſuſtinuit a pctẽzibus adũſus ſemet ip̃m ↄtdictõezʒ· vt non
fatigemĩ aĩs vrĩs deficientes ¶ In hui? rei ſignũ de mandaro dei
erectus eſt ſpens eneus · ſuꝑ palũ ad quẽ moꝛſi a ſpentibꝰ aſpi⸗
cientes ſanabantur NMũeroꝛe: xxi ο S. pi paſſio aĩaʒ extenclit
ad longanimitatẽ pacĩe de pulſo eni languoꝛe accidie per medꝛiã
paſſionis mens ip̃a in deũ erecta accenditur· & longanimis effi⸗
citur ad tolleranò diucius adſa Ende pᷣma Perri iiii . De criſto
in carne paſſo & vos eadem cogitacõe armam-& Dnhardus di⸗
cit ſup cantica Vtrũq; es michi dñe ihu · & ſpeculum paciendi-·
& p̃miũ pacientis vtrũq; ꝓuocat & vehemẽ

ter accendinſiin hui⸗
rei ſignũ mandauit rex ant hioc hus ꝙ elephantis oſtenderetur
ſanguis vue & moꝛi ad acuenð eos in prelio · pmo Machab vi⸗
Sibki modo xpi milites ad modũ elephantum debent amimari ad
ſufferenciam aduer ſo· quãdo xp̃i ſan guĩem ſu ſum aud iũt ˖ vel
memoꝛantur fuit enĩ toꝛtus & preſſus ad modũ vus ſub pedib?
calcanciũ in toꝛculari· Vt dicitur yſaie.· Ixiii: Tercio criſti
paſſio aĩam dulcoꝛat amoꝛe interioꝛis leticie · quãdo em humana
mens diu aduerſa ſuſt inuit · & criſtum paſſum ſepe ad memoꝛiaz
reuocat · non amplius amara ſentit · ſed pocius ad maioꝛa ſuſti⸗
nenda prouentum amozis percipit Vnde apoſtolus ma ad Co⸗
rintheoꝛum decimo fidelis deus qui non pacietur vos temptari
ſupra id quod poteſtis · ſed faciet cum temptacione prouentum
huius rei ſignum dicitur. ꝙ filys iſrabel aquas amaras bibẽ
non valentibus lignum apoſitum. quod crucem ſignificabar ·
eas dulcoꝛauit. rodi decimoquinto · ¶ Parer ergo magnum
remedium preſtat paſſio criſti ꝓoſteris ſequentibus· & cetera

car.
ce

quia multũ ꝓuocat᷑ miles ad pugnã· qñ re gẽ oſpicit p̃cedentem

H ſto
pcipałkr voluit antiquoꝝe facta ſub ſtriptura redigi vr poſteri masfim ν ſanetoz? 1

dñs euenire illi: vr poſteris daretur exemplũ pacĩe eiꝰ · ficut &

uſancti Job. & ſi omia ſacra voluĩa inſpicias· non repies virum

—1 „ n . . 6
Jeronim? ſine pacia coꝛonatus eſt? cunabił eccł ie non Ddefuir
iniꝗtas Pmnens & iuſticia paciens Er tũ abel pm? iuſtus a fratre

patitur Joſeph ĩnocens in lacũ mirtirur · & a fratrib? nequiter
venclirur Moyſes ꝓfugus & pegrinus in aliena terza mo-atur⸗
Dauid pſecucõibꝰ a ſaule ĩuidĩia ſtimł ante grauatur · ꝓhe omẽs
pro zelo dei młtis erũpnis & varys moꝛtis giibꝰ vimũtur Hos

Ponit Vnde dicit apłs ad Heb· xi · Sancti per ſidẽ vicer ũt re:

=

X Iα.

Xps autem & ſi in tota vita ſua nobis ſuir exemplum virtutis &ι
pacĩe In cruce tñ pacĩe vexillũ poꝛtauit Vñ tũc maxĩm exẽplũ
paciendi dedir ſ fm remediũ afflictoꝛe eſt inſtructio ſa:

(Ere ſtripture recitantis aduſa & facta magniſca ſtõze⸗ 2Iremælhs alliet⸗
Iſt inſtrurto ſne ſrple

Ecũd ũ remediũ eſt ſacra ſtriptura recitans magniſica fcã
patrũ · eoe maxĩe qui adũſa paſſi ſũt Ad hoc en ſpũs ſtũs rertntf

illa oſiderantes aĩarentur ad fibia ſuſtinenda & opanda Ende
dicit apłs ad ho· xv · quecũqʒ ſtripta ſũt ad noſtrã doctrinam

—

ſtripta ſũt · vt per pacĩaʒ & ↄſolacõeʒ ſtripturaxt ſpem habeamꝰ

Er hoc eſt qð de Thobie. ii · Hanc rẽptacõez · ſtz cecitaris pmi ſit

iuſtũ q;tũcũq; amicũ dei qui aſpera non fir paſſus Et qto deo

fuit ꝓpinꝗoꝛ tanto ſibi mudus fuir moleſtioꝛ quis enĩ ſtõze dicit

cayn inique occiditur. yſaac ab yſmaele filio ancille eſecucõem

2. 4 B „ . *
omẽs virtute pacie triũphantes nobis in exemplũ ſacra ſt ripta

exrinxerũt impetũ ignis Et infra ſoꝛtes facti ſũt in bello⸗ caſtra
verrerũt ext᷑ Et infra Aly vero ludibria & verba expti · in ſux
& vincula & careẽs lapid ati ſũt · ſecti ſũt in occiſione glady &
ceta Er infra Egentes anguſt iati afflicti quibus dignus nõ erat
mũdus Er infra Dy omẽs teſtimonio fidei ꝓhati ĩuenti ſũr fcaᷣ
ergo p̃cedenciũ patrũ ↄſideremꝰ. & nõ erũt grauia ꝗ tolleram⸗

vt dicit Gregoꝛiꝰ. Vnde dicitur Jacobi: v·. Exemplũ accipite
fratres Sxitus mali & longanimitaꝶ laboꝛis & paciencie Paꝛr
qui locuti ſunt in nomine domim Ecce beatificamus eos qui ſu⸗
ſtinuerunt ſuffernc iam Job audiſtis & finem domini vidiſtis ·
Parer ergo ꝙ ſacra ſtriptur a magnũ auxiliũ prebet pacientibꝰ?·
dum geſta tot & tantoꝛum pugilum viroꝛum exãriũ deſtribit ·
ad que ſtud ioſus vir freq;er attendens ineff abile ſolaciũ animi
reperier ¶ Jonat has ſũmus ſacerdos & ſenioꝛes iudeoꝛum cum
eſſent vexati vnd iq; bellis nichiloni? ſolacium ſacrarum ſtrip⸗
turæum babere volebant Vnde ſtribentes ſparciatis dixerunt ·

pmo Machab: xii Micit Greg? de fuulo cũ eſſet rebus paup
& meritis diues quẽ longa egritudo diſſolũar ꝓpter parali ſim ·
qᷓ a pᷣmeua etate preſſus fuerat · & ex hoc nec ſtare · nec de lectulo
ſurgẽ vel ſedé. ſeu manus ad os ponẽé. vel in aliud latus decli:
nare valebat: nic hilom? religioſos in ho ſpitalitate ſuſtipiens
bos coꝛam ſe legé faciebar ſacros libros Duic mater cum fratre
Fuiebat. & quicd ex eł ia acquirebat refuato ſibi victu tenui ·
reliquũ paupibus ero gabat· vel in libros expendelat factumc;
eſt vt cũ penit? lrãs ignoꝛaret· ad ꝓſectũ magnũ pueniret ſemp .
in doloꝛibns grãs a gendo. & dei laud ibus vacando Tandẽ cũ
ſue paciencie remuneracionem expectaret · & ſe moꝛti a Pinquare
viderer pſallendo. & diuĩos cantus audiendo ſpiritum exalauit
Tanta in eius coꝛpoꝛe ſ lagrancia odoꝛis remanente · && exinde ad
alios ſe diffũdente vt omnes qui aderant inextimabili ſuauitate
Tercium remed ium afflictoꝛum eſt (xeplerent
(¶confſideracio maloꝛum impunitozum que ałs con:
Ercium remedium eſt conſiderac io maloꝛum ( miſſti
impunitoꝛum que alias ↄmiſiſti Nullius enim eſt adeo iuſtus ·
qui non mulra cõmiſerit contra deum· de quibus ipſo miſerante
vel diſſ imulante · aut ecia m differente ¶ non dum eſt punitus · &
dato ꝙ aliquam penam habuerit non tamen illam quã mernit

Nos bhabentes ſolacio libros ſanctos qui ſunt in manibus noſtris

Vie
eſt
u
ſtuc
ide
nrt
Arei

aawor
lane⸗
ſeg
crerd
ggiſ
ſiſtin
gelan
Aleui
ni
banto
nian
inel
leni
ſre
.

Gre⸗
ie
lun
ſun
nold
lege
bro⸗

gus

e Vira eciã que in pñti ducitur· ꝙᷓtumcũqʒ ſancta videatur plena
PnH eſt pctis · fi apud diſtrictũ iudicẽ pleni⸗ indagetur Ende dicit
diſaſt Aug? Ve eciam vite laudabili iuſtox ſi ĩam deus ſine mia di⸗
ſtis ſtuciat Nulla ergo pena eſt iniuſta. eciã que iuſtis infertur Et
b. ideo in Pſal. Se Si iniquitates obfuaueris dñe dñe quis ſuſti⸗
bit. nebit ergo quis ab aliquo in digne q;tũ ſibi vidꝛ adũſa pati
mim aa meõꝛiam reducat que ałs geſſit· de quibus penã non ſuſtipi⸗
cun eens non ſo lũ paciens ſed eciã gaudens fuit · & tũc ſuſtinebit pa⸗
tei⸗· cceienci? mala que ſibi ab alys indigne illata cõſpicit Vnde dicir
m. Greg' in mozalibus Tüc illata ouicia bene tolleramus cũ in ſe⸗
oſtrs crero mẽtis ad mala ppet᷑äta recurzꝛim? Et in paſtoꝛali dicit Si
pau quiſq; ſua incomoda que poꝛtat merito ↄſiderat ea que ab altero
lan: ſuſtinet leuiꝰ poꝛtat Vnde in michea &e Jrã dni poꝛtabo quoniã
* peccaui ei Et ſic ex ↄſideracõe p̃ter itox p̃ſtatur remediũ paciẽti
= ad leuiꝰ poꝛtanð adũſa ¶fratres ioſeph pro iuſta cauſa eũtes
les in egiptũ ſtz pro ſuſtencõe vite coꝛꝑalis penã ex hoc non mere⸗
mfin bantur Juſto tñ dei iudicio grauati ſũt ab eo tũc in egipto do⸗
e mante ſymeone in carcẽ retento ſed huiꝰ grauamĩs cauſ. a3 recte
g intelligẽtes peccatũ a ſe priꝰ factũ de vendicẽe fratris dixerũt
D Merito hec patimur quia peccauim? in fratrẽ noſtrũ & infra

. Idcirco venit ſuꝑ nos tribulacio Geñ· xlii uartũ remediũ

afflictox eſt aſideracio abutenciñ hũana pſperitarte (. reRetn las. ,
ie; Vartũ remediũ eſt ↄſideracio abutenciũ hũana ꝓſperirate S. . 5 „89 Srecs
e Toĩr enĩ honũes in ꝓſperitate ↄſtituri in ſupꝑbiã & coꝛdis vani⸗ v aans Reten a
ceue tatẽ eleuãtur Ad ſeq;das eciã carnis delicias indepite efferũtur MW ee
ni⸗ Natura eni hũana ꝓpter coꝛrupcõem pctĩ oꝛiginalis infirma eſt.
g Vnde ad bonũ eſt difficilis- & ad malũ prona Er hoc eſt quod
ſcen Apłs dicit ad Ro: vii· Non enĩ q8 volo bonũ hoc facio ſed qd
niiſ . nolo malũ hoc ago:cui? cauſam infra ſubd ir· video inquit aliã
uſtu . legem in mẽpris meis repugnantẽ legi mentis mee Lex quidẽ mẽ⸗
iemm prproxr eſt lex fomitis pctĩ oꝛiginalis q8ᷣ naturã coꝛrupit Per hãc
ntns⸗ qui legẽ homo inclinatur ad malũ conẽ racõeʒ que eſt lex mẽtis

Oñ ergo cũ hoc interioꝛi motiĩo inclinante ad peccatũ Haber ecizs .
4 extra motiuũ hũane ꝓſperitatis · ꝙ eciã de ſe diſpon it 84 hoc:
tũc ex duplici ꝓte ad ruinã pctã inclinat᷑ Et pter hoc vix aliqs “DRDU
ꝛuenitur in ꝓſperitate conſtitutus qui bene ea vratur Nam ſicut ſäee
dicit phs Mon eſt niſi virtuoſi viri bene ferꝛe bonas foꝛtunas
Maxime aũt qui alys p̃ferũtur/ bonas foꝛtũas bene ferꝛe neſtiũt e
quia p̃ter ea que dicta ſũt inclinancia ad peccatũ PHñt terciũ qðᷣ nn
eciã ad hoc impellit · ſtz eminencia ſuꝑ ceteros·: qua ſe non hoĩes 4
ſed ſup homĩes putant · ꝗꝓpter q ad multa ſtelera & tyrannides n
erũpũt fiũtq; tales deo volẽte aut ꝓmirtente alioꝛr f lagellaroꝛes
q8 eſt ſignũ diuĩe ire · licet ꝙᷓ tũ ad f lagellatos ſit indiciũ dĩne .
mi facõis Dãtur enĩ aliqñ tales a deo ad puĩendos iuſtos de ali⸗
quo malo vel ꝓmouend ũ ad bonũ Nam ſicut dicit Anguſtinus .
Non excipit deus electos a paſſione Flagelloʒ quia eos ponit in
nũ ero filioʒe Et quis eſt filius flagellatus qui non ſit patri ma⸗
gis acceptus: ꝙ;ᷓ flagellũ quo f lagellatur ymmo pater verbato
hlio: flagellũ quo filiũ flagellauit in ignem ↄburendum ꝓicit· N
Vltio ergo dina in illos ſeuire videtur· qui ad pᷣmen iuſtos ve⸗ m
lud dei Flagella dantur ¶Rex aſſur dictus eſt virga furoꝛis dñi 8
quia ꝓPłm dei diro verbẽ f lagellauit: qui po ſtmoð a ſilys inter⸗ 8
17 ſectus gehẽnali igni traditus eſt · iiii · Re· xix ¶ Legitur atila i
introgatus a quodã ep̃o quis eſſet· rñdit ego ſum f lagellum dei o
Bene inquit ille veniat f lagellũ dei· & ingemĩans illud Benez: um
dictus qui venit in nomie dñi Hefatis ergo eccłie foꝛibus pſe⸗ eun
cutoꝛem admi ſit · per quẽ eſt aſſcutus martiry palmã Nouit enris
3 lage lli potãtem eſſe a deo ñtũ remed iũ afflictoꝛꝝe eſt con: 1

(ſideracio mutabilis & mifabilis ſtatus vite pñtis
W „ „2 * 7 .ℳM „
Eñtũ remediũ eſt mutabilis & mifabilis ſtat? vite pñtis
elalis /1 Factus eſt enĩ mũdus iſte ad modũ cuiuſdã ci rculi. ſcur dixit
mutabil e n gquis phs. & hoc quid verũ eſt· non ſolũ ꝙᷓtũ ad morũ celi · ad
ſtath vite . quẽ ſeqtur ſucceſſ io temꝑis · ſed eciã qtũ ad continuos motus ·
& diũſos euentus · qui eueniũt circa homãeʒz· vt vᷣm ſit m ꝑhos :

—— ——

H
ag
nü
boies
rides
Proꝛes
i duu
deali
ſinus
nit in
ima:
bato
Pir
ſos ſe
risdin
Sirten

S., S
8

ðð s
SSð ,W

à2 I

ꝙ ad ↄtinuũ motũ ſupioꝝ ſeqtur ↄtinua Enſmutacio inſeriozt:

ter q8 bũana vita ↄtinue labitur · & in quadã agitacõe ↄſiſtir

Vnde dixerũt ꝙ ex moru celi & tempis adiacẽc ia relinꝗbatur in
re tempali queð tabefactio & diſpoſicio ad coꝛrupcõeʒ⸗ ꝙ appel⸗
lauerũt qñ Eſt aũt mũdns ſub hoc oꝛdine tałr ↄſtitutus · vt nõ
pic mentis affectũ ſigamꝰ ſcredentes hanc virã homi eſſe ↄceſſam

pro reqe & habitacẽe patrie Sed pocius ex hys adũtam? eã eſſe

datam pro quodã nauigio vel viatico vᷣnſeũciũ . & ad tempꝰ ꝓ⸗
egrinanciũ · & ſic ↄpellimur aliam melioꝛem vitam credé. & illã
deſiderare Et in hoc mũdus optime eſt ↄſtitutus Nam ſi ſtabi⸗
lioꝛ foꝛet · & ꝓſpera ſemꝑ daret hoĩem nimis ad ſe diligenð ⁊ her

& tũc nic hil aliud ꝗᷓrét ꝙᷓ q8 oculis cernẽt · ac per hoc celũ per⸗

dt · ad q& habitanð factus eſt Sed dũ vita pñs non in eodem
ſtatu pmanet · & freq;ter adũſa ꝓpinathoĩem quẽ ſic freq;ter ↄte⸗

rendo agitat ad aliud diligen opellit Vnde dicit Greg? Ipſe

ℳ 7

mũdus dũ tot amaritudinibus cruciat; Dũ tot calamitates inge⸗
minat · quid aliud niſi vt non ametur clamat: Si ergo mũdus tã
mirabilis vel mutabilis tot fſ lagellis hoĩeʒ hincinde ꝓ ſequitur
ſtultũ eſt pſeq;ẽtem diligẽ & in tranſitoꝛio velle mané Non ergo
adũſa ptimeſtẽda ſũt que ideo inſer itur vt mũdus non ametur

ideo vͤſeũt & ↄtinue ſucced ũt vt fugiant᷑ quia ergo teſte ſtri⸗
ptura ſił & natura rnſit mũdus & ↄcupĩa eius: fugiend ũ eſt ad

montẽ xp̃m qui eſt locus tutiſſim⸗? & frmiſſimus Mam de ipo 8e
oh.· vi : ꝙ iudeis eũ regẽ oſtituẽ volentibꝰ fugit ſolus in montẽ
Ad hec ſigni ficanda/egi pcy/laboꝛibus & moleſt ys tamdiu iu⸗

deo debtuũ in re dicente ſtriptura Rogabant egipcy Plm de dra
ſua exire Exod· x ii · Per eg iptũ que de tenebra tenebroſus mũdꝰ

eos aff lixerũt ꝙ eos ↄpulerũt eg iptũ relinꝗre · & ad ſacriſicaꝰ

ſigniſicatur · que ꝓpter multa adũſa que indeſinenter hoĩmi ĩmit⸗

titeũ a ſe exire facit · et ꝙ ad deũ fugiat qſi ĩuitũ conſtringit
gm illud Greg? Mala que nos hic p̃mũt ad deũ ire compellür ·
4 7 . 7 a
Trimagiſtus con ſiderans continuũ f luxum rerum tempaliũ ·
H u

T=

bilitas ſtabilis fiat fixa lege curꝛẽdi · vbi vult dicẽ ꝙ ex pmanẽ⸗

intendit ꝓſuadé ad ↄtemptũ temꝑaliũ & deſideriũ eternoʒe Vñ
ſubdit oꝛando vys inqis votis optamꝰ vt nos deus mũdana cu⸗
ſtodia abſolutos poꝛtis ſuperioꝛis nature reſtituat
mutabilitas rerum facit eas nichilo
terius hec (& non enmti eſſe propinquas
anta rerum mutabilitas ias res que mutãtur qãmodo
non eſſe facit · Motus enim in cuius f luxibilitate cuncta creata
manent / ip̃a de ſine facit · dũ illud qᷓ¶ mouetur:id a quo mouetur
deſerit Vnde ſ̃m eandẽ partẽ a qua recedit amplius non eſt· m

M Nondũ eſtdũ aũt eam adepta fuer itimox ab ea per motũ recedit
Ex quo patet ꝙ; motus eſt ques rei mobilis ↄtinua moꝛs 85 aut
moꝛitur ad non eſſe tendit · q8 aũt ad non eſſe vadit: non eſt di⸗
cend ũ exiſté Inter omia aũt que mutabilitati ſũt ſubiecta ea ꝗ

fluũt · cũ non ſm accidenc ia. ſed eciã ſᷣm ſubam coꝛrũpantur Er
ideo talia p̃c ipue nic hilo & non enti ſunt ꝓpinqua Solus ergo
Deus cuius eſſencia eſt ſuũ eſſe vt ꝓbant phĩi / vere eſt. ꝓpter qdᷣ
ſignanter dicit Je. vin. Ego ſu .· ego ſũ Cetera vero que dicta ſũt
non eſſe in rantum eſſe ſiue exiſtere dici poſſunt: in quãtum ei qui
vere & ĩmobiliter eſt adperent'n buius rei ſignũ deus ad moyſen
loquens dixit nomen ſuũ eſſe qui eſt Exodi: iii: vbi datur in⸗
relligi cetera que creata ſunt non vere eſſe Vnde plato qui ſeom

— — — 8— - - — r—=

Aſtlepiadem diſt ipłm ſuũ ad de ſideriũ exernitatis pulchre in⸗
ducebat dicens ſic Immobilis eſt erernitas a quo enĩ tempũ agi⸗
tacio ſumit exoꝛd iũ & qð eſt mobile temꝑ is in etnitatẽ reuocat᷑
ſicq; eff icit ꝙ eternitatis ſtabilitas ſemꝑ moueat᷑ & temꝑis mo⸗

cia etern itatis ↄuenit ꝙ mũd us ↄtinuis tempũ ſucceſſ ibus va⸗
riet ur / vt qᷓfi ĩa eternitatis ſtabilitas in tempe moueri videat᷑·
vt pote quia ſemꝑ in quos f luxu ꝑſeũat Ex hys aũt dictꝰ phᷣs

vero pꝓtem ad ꝙᷓ pueniendo mouetur q;diu eam non adipiſtitur

a tempe menantur& motui celi ſubiciũtur/maxime ad non eſſe

aug uſtinum legiſſe videtur ſentenciã domĩ dicentis ad moyſen

1.
4
4
Er

odo
eNa
eror
demn
lu
cecht
ydiß̃
en4
ncſe
cur 6
zerde
er qd
2 ſüt
ei gu .
oſe
r in⸗

mors

—II fr

Ego ſum qui ſum ex ea motus dixiſſe cred itur omĩa creatamn:

tabil ia eſſe · ac per hoc vere non eſſe (Hanc quiꝓpe oſideracõnem
habuit ſapiens qñ de vanitate creaturaxr loquẽs in libro eccłia.

Ip̃m a va nitate inc hoauit dicens Vanitas vanitatũ dixit ekia.

Van itas vanitatũ & oma vaniras In ꝓſecucõe quoq; dicti li·
oñdit omũa creata vanitati ſubiacẽ Vnde in ꝑſalmo dixit dauid

de ſeio Suba mea tãꝙ; nichilũ ante te Quã ſmiaʒ de onũ honĩe

Ofirmat ſubdens. verumtñ vniũſa vanitas onĩs homo viuens Et
hanc vanitatẽ vlteriꝰ vmbre ſiue ymagini Tnſeũti aſſił at dicers
verũtñ in ymagine ꝓtᷣnſit homo Huic aũt vanitati fiue nic hi⸗
litati pcipue ſiłis factus eſt homo pctõꝛ Peccatũ enĩ nichil eſt ·
& nic hil fiũt homĩes cũ peccant dicit Augꝰ In cuiꝰ rei fignum
Petrus factus in negacõe xp̃i pctõꝛ dixit O bhomo non ſũ Luce ·
xxii: vere non erat· quia id amĩat quo / in eo qui vere eſt ſubſi⸗
ſtebat Aug? in. xi. li: ↄfeſ· oñd ir breuiratẽ ymmo nichilitatem
vite pñ̃tis hoc modo. videmꝰ inquit o aia hũana cui? eſt ſentire
moꝛas. vtrũ pñs tempus poſſit eſſe longũ · puta tẽpus centũ an⸗
nozp Hoc quiꝓpe tẽpus non poteſt dici longũ · Fm qð ip̃e decla⸗
rat Nam ſi ̃mus annns agitur . ipe pñs eſt · xcix · futuri ſũt · &
ideo non ſunt Duiꝰ ̊mi ãni ſũt · xii · menſes· quoꝛr pᷣmꝰ agitur·
& iße tantũ pñs eſt · ceteri vero futuri ſũt· & ĩdeo non ſüt ˖ ergo
nec totus ãnus pñs erat Item huiꝰ menſis qui agitur vng tantũ
dies pñ̃s eſt · ceteri vero futuri Ecce tempus centũ ãnoꝛt q8 lon⸗
gũ putabamꝰ. vix ad vniꝰ diei ſpaciũ otractũ eſt Sed diſtu⸗
ciamꝰ eciã ip̃m: quinec vnꝰ dies totus eſt pñs Nocturnis enim
& diurnis hoꝛis omãbus / xxiuii · expletur qua Fma tantũ pñs
eſt· cetere vero future Et ip̃a vna hoꝛa fugitĩs pticulis agitur ·
Vnidᷣſałr aũt quicqd temꝑis eſt in minutiſſimas momentoꝝe ptes
diuidi poteſt Et quicqd eius auolauit p̃reritũ eſt · & illud am⸗
plius non eſt a uicqᷣd vero reſtat futurũ eſt · & illud ſiłr nõ eſt ·
Ip̃m aũt q pñs relictũ eſt · itra rapt im a futuro in p̃teritũ tranſ⸗
uolat vt nulla moꝛula extendatur Nam ſi extenditur diuickitur

õ

in gteritũ & futurũ Pñs a ũt nullum habet ſpaciũ · vbi eſt ergo

8 . 4 2
. 4 5 . 7
*
IIL *

Pñs tempus longũ ꝗſſe non poſſe · ꝓpter hoc ergo ↄuenient a phis
demonſtratũ eſt· ꝙ de tempe dqðᷣ in pñ̃ti agitur ibi nic hil eſt niſt

tempis: ſed ip̃m mo bile celũ raptim fluens a futuro tempꝑe quod
nons eſt in p̃teritũ q amplius non eſt Et ſub eoð f luxu cuncta
creata curzũt qne a temꝑe men fantur. vt nichil ſit qd ad momẽ:
tũ tempis ſtabile dici poſſir Ende ſub ſenſu loòtur ſapiẽs Eccł.·

homo ad tolleranda tranſeũcia aduerſa foꝛcioꝛ redditur
¶¶Sextũ remediũ afflictoꝝe eſt ↄſideracio dĩne mi facõis

miſacõis qua vt dixit Greg ?Dic deus quoſdã parcendo ferit.

xii· Dicit f lagellat oẽm filiũ quẽ recipit Auare autẽ neceſſe ſit
dei filios in hac vita flagellari cauſa quia nemo eſt in hac vita

antur pen am eternam. neceſſe eſt tamen ea aliqua pena puniri ·
agitur cnum h omĩe quãdo peccata ſine quibus in hac vita non vi⸗

ex iſt at Vn de dicit Gregoꝛius ꝙ ſignũ miſerentis eſt dei· qua⸗

magnum argumentum ꝙ ad maioza bona illos conſeruat· quos
preſentibus bonis priuat Quia niſi coꝛreptis deus hereditatem

cit Seneca in libro de prouidẽcia. ꝙ deus ad bonos viros non
pabet animum matrum ſed patrum. Matres emm filios in ſynu
fouent. & eos demulcendo per inerciam lan gueſtere faciunt

tempus q longũ dicebamꝰ Jam em ſupioꝛibus vocibus clamar

qddã inſtantaneũ qò nũc aꝓpellauerũt q non eſt tempus nec ꝓꝑs

iii· Omma tempns bñt & ſuis ſpacys Tᷣnſeũt vniũſa ſub ſole ¶ Ex
aſideracõe ergo tante f luxibilitatis. que in pñ̃ti vita ↄſpicitux-

Exrũ remediũ eſt oſidacio dĩne ¶ in Innſſione f lagelloꝛ

& quibuſdã ꝑcit . vt impperuũ feriat Sic em loquitur ꝑer Ioh
apock iri. Ego quos amo arguo & caſtigo Et aplus ad Heb-·

tam iuſtus vt non ↄmittat aliqua pctã leuia que & ſi non mere⸗

qu ia nullum peccatum tranſit impunitum Miſericoꝛd iter igitur

uitur · per aliqua aduerſa purgantur vt in alia vita liber a xꝑems

. do quis culpa perpetrata mox diuina vlcione punitur Eſt enim

dare diſponeret · erudire eos per mo leſtias non curaret Ende di⸗

en

hn
pr
kniß
eps

Datres vero ſilios laboꝛibus & exercicys agiratos probant· vt

emendando caſtigat Vnde 8 Proũ . xiii: Qui parcit virge odir

in eoò& libro Pro; Raria ſoꝛoꝛ moy ſi quã ſtriptura exodi poſt

Ped a ſup illo verbo Confide fili remittũtur tibi pctã onq; mo⸗
dis adũſa ↄtingũt Primo vt merita iuſtis per paciam augeãtur
2 & in alioꝝ exemplũ ponant᷑· vt patet in iob Scdo ad cuſtod iaʒ

= ceco nato & laʒaro reſuſtitate uarto ad inchoãdã penã inferni
vt in herode nto ad coꝛrigẽda pctã · vt in exõ pᷣdicto de maria

erudicõꝛes fiant Vere ergo deus pater eſt hys quos per f lagella

filiũ oui aũt diligit inſtanter er ud it It ergo deus hos quos in
ſilios recipit erudiat / virga f lagellacõis vtitur/ per ꝙ; ſtulticiã
colligatã in coꝛde pueri· i: honis pueriłr viuentis fugat · xt d2

egreſſũ iſr? de egipto de laude dei ↄmendat in moyſen ſeruũ dei
deẽ ctoꝛie loqui auſa eſt. ꝓpter q ſtatim dĩnam vlcõem ſen ciens
lepra hoꝛribili mir eſt pcuſſa Nũeoze xii · Ponũtur eciam multe
alie cauſe quare deus in hac vita adũſa ĩmittir Nam ſicut dicit

virtutis. vt in paulo Tercio ad gł iam dei manifeſtandã. vt in
P Cercio ad 8

Et hic modus eſt freq;cioꝛ & pnc ipalioꝛ inter pre dictos
Septimũ remediũ afflictoe eſt oſideracio diuĩe reꝑ⸗
Eptim ũ remediũ qð eſt .

bacõis in ſub? ctõe adũſo⸗
Diũ ctũ p̃cedenti eſt ↄſideracio dĩne re ꝓbacõis· qua deus in hac
vita aliquos felices facit. quia nulla eos adũ ſitate ̃mit · vt eos
mifos in alia vita ↄſtituat Mullus eſt eni tam adeo aũſus qui n6
aliꝗᷓ de gne bonoꝝʒ faciat Et cũ nullũ bonũ ſit q8 ſua retribucõe
careat Rñdet deus pro p̃mio non magna bona alterius vite quia
p̃miũ nimis excedẽet meritũ · ſed ↄcedit alia ꝓſpera pñtis vite ·
que ſũt ꝓua bona. & poc eſt fignũ eterne dampnacõis · ſicut di⸗
cit Greg? Continuus inꝗt ſucceſſus temꝑaliũ eſt certũ future ca:⸗
lamitatis indiciũ De hoc dei iudicio occulto & tñ iuſto Jémias
xii · cũ deo diſputans qᷓrit Quare inqr via impioʒ ꝓſperatur &
bene eſt omĩãbus qui puaricantur · & iniꝗᷓ agũt· plantaſti eos &
radicẽ miunt. & ꝓfſiciũt & fr uctum faciũt · ꝓpe es tu oꝛi eoʒ &

longe a renibus eoꝛp quaſi dicat Impy ꝓſperari videntur · qatu
deus firmas eos in rempalibus bonis & in eis ꝓficiũt Si te in⸗
uocant pro hmõi acquirendis gpe es eoʒ exaudicõi. & a verbe⸗

racẽe renũ eoꝛe longe Vncde hic rñder & precatur Con grega eos

qſi gregem ad victimã · qᷓſi dicat ad victimã infernalis pene · ve⸗
lud grex poꝛcoꝛ ↄgregancdi ſũt. & tũc ſanctificabis eos i · te in
eis. vt ſanctus & iuſt us appeas· vlciſtendo re de eis in die occi⸗
ſionis eo; Vnde Greg? Iniuſtus ad debitã moꝛtem curzens ef⸗/
frenaris vol uptatibus vtitur· quia & vituli qui mactãdi ſunt in

liis paſtuis relinq́;ur Pene ergo dicit ſeneca in libro de ꝓpui⸗
dencia Michil inquit eſt in feliciꝰ eo cui nũꝙ accid it aliql ad:
uerf. male em iud icauerũt dy de eo Q Naerat valerius ꝙ quid
erat ſoꝛtũatiſſiꝰ· & in rebus hũanis feliciſſimꝰ· ꝙ ſemꝑ ſui coꝛ⸗

dis ocupita aſſeqᷓbatur. eius nãq; velle poſſe non excedebat Dic

ne oms incõmodi exps eſſet · ãnulũ de induſtria in f lumẽ ꝓiecit
CStamen ĩmiſſo hamo vnacũ piſte qui eũ deuoꝛauũat ↄtinuo ex
traxit hũc cuiꝰ felicitas ſemꝑ plenis velis ꝓſperũ curſum tene⸗

cr uei affixitIn geſtis quoq; beati Ambroſy legitur ꝙ dDu ro:

mã ꝓgerer apud quẽdam diuitem in quad villa tuſtie hoſpita⸗
tus eſt Dum auũt beatus Ambroſius hoſpitem de ſuo ſtatu que⸗
reret · rñd it ſtarus meus ſemꝑ gloꝛioſus fuit Ecce en im diuicys

habũdo ſuos multos habeo · copioſum filioʒ ac nepotũ habeo
rurbã omĩa ad vorũ michi eueniũt. & nic hil qd ↄturbarer vmꝙ;
euenit audiens ſanctus vehementer obſtupuit · & cũ tota co⸗
miriua cito inde recedens amonebat ſocios & feſtinãter recede⸗
rent· ne diuina vlcio in pctĩs hoſpitis eos piter ĩuoluerer quib⸗ꝰ
parũ a loco ſemotis ſubito ſe terza apuit · que hoĩem illũ cũ vni⸗
uerſis ad ſe ꝓtinentibus abſoꝛbuit In cui 9 rei teſtimoniũ fouea
ꝓPfudiſſ ima ibi remanſiſſe & Heatus vero Amb hec aud iẽs Ecce
inquit fratres ꝙᷓ miſer icoꝛd iter deus ꝓcit cum hic aduerſa tri⸗
buir & quã ſeuere iraſtitur cum ſemꝑ ꝓſpera largitur ,

at Ozõdes dary regis preſectus in excellentiſſ imo montis vrice

— ——

—— 2 . .

g
mmel
t
Eunn
ltn
lbe⸗
1iud
gui⸗
ſuce
ſln
dirp
g

r

fl
pie

.

ſOctauũ remed iũ afflictoze eſt ↄſiacio ignoꝛancie quã
Ctauũ remediũ eſt ↄoſidðacio ¶ induc . Ppſperitati
ignoꝛancie quã inducit ſtatus ꝓſperitatis · demenciã mirabilem
incurz it homo ꝓſperitate arꝛidente ſibi q foꝛis & in pñti tantum
eſt Homo enĩ ſen ſualis qui nimis in delectacõibus ſenſuũ dele⸗
ctatur⸗ſolũ ad h & nũc mouetur. non extendens ſe ad ſuturum
aut non putans ꝙ fururũ tempus aliud ſecum ferat · ꝙᷓ pñs nunc
habeat Et ideo moꝛe bruti hoc ſolũ aꝓpñd it q ſentit · & fic non
aliud nouit. quã qð eius ſenſibus pñciałr offertur · ꝓpter qᷣ hys
quibus delectaclo inherervehemẽter affectus ea ſola cogitat ſine
ſucceſione ↄtry Sed in hoc eſt magna homĩs ſtoliditas qui tãto
falſitatis erꝛoꝛe decipitur. non ofidans ea que in tempe agũtur
ↄtrys ſucceſſ ibꝰ imutantur (Carnis voluptas iuuentutẽ delectat
ſed fi infirmitas aut ſenectus ad uenerit. q uoꝝ alterũ vel vtrũq;
vitari non poteſt . coꝛpus ↄteret cui mox carnalia aut deſipiũt

aut deficiũt. Ecce oñſa carnis oblectamẽta. qcito hoĩem fallẽdo
deliquer ũt¶diuicie hom ſufficienciã ꝓmittũt · ſed hec ꝓmiſſ io
falſa eſt & incerra Latronũ enĩ inſidys ac foꝛtuitis euentibus ac

ꝑiculis ſubſũt Vnde ſuos poſſeſſoꝛes deſndo fallũt freq;ter em
ſicut ſacra ſtriptura teſtatur diuicie ↄgregant᷑ in malũ dñi ſui
Tum quia in laboꝛe & ſollicitudine acrũtur· & cũ timoꝛe poſ-⸗
ſidentur Tum eciã quia eaʒt abuſus vtẽtes ad ꝓnicioſos fines de

Qucit · ficut ſepe docuit expienciadonoꝛes hoĩez in ſublime po⸗
nũt · ſed diu eũ in alto ſtare non ſinũt Montibꝰ enĩ ſemp valles

adiũgũtur· nec mons ſine valle fuit· ſicut nec elati ſine dep̃ſſ ione
manẽt Omĩs enĩ qui ſe exaltat huĩliabr · ſcut ait veritas in euã ⸗
gelio Genero ſa ꝓles flaritatẽ genitoꝛi tribuẽ viĩdetur· ſed freqt
meſticiã adducit & doloꝛem. & vnde pater głam habẽ ſe crediit
inde freq;ter patitur ignomĩam In cũctis ergo hũana ꝓſperitas
hoĩe m decipit & ſe falſam oñdit. quia que exterius ſe habẽ pre⸗
rendit veraciter ſuis amatoꝛibꝰ non tribuit Et hoc eſt qð dicit
HPoecius. ii: li:de aſa. Plus inquit reoꝛ homĩbus adlſam ꝓdeſſe

— —

Smnos pa

pr ſeranef

z cenſidernt

—–

fFoꝛrũam qu ꝓſperã Illa cũ videtur blanda mentitur Hec ſemp
vera cũ ſe inſtabilem monſtrar Itlla fallit hec inſtruit Et ſubdit
Illam videas ventoſam ſluentem ſemꝑ ſui ignaram Hanc ſobriam
ſuccinctã & exercitacõe prudentẽ Illa deuios a vero bono fac ir
Iſta ad vera bona T hit Patet ergo bhuius mũdi ꝓſpera vanitatẽ
& falſitatẽ otin · ꝓpter qᷣ Salõn Ecck. ii. Riſũ reputaui erꝛoꝛẽ·
& gaudio dixi qd fruſtra decipis Vbi riſũ mũ dane felicitatis
erꝛoꝛẽ dicit/ & hoc riſu gaudẽres fruſtra eſſe deceptosa( riam?
cuiꝰ facies digna dicebatur imperio in finitis diuicys ac delicys
aff luens · regio honoꝛe ſublimatus nobiliſſ imaq; ꝓle głoſus ex:
titit Sed cũ in bys onãbus mũdus ſibi arz idens blandiretur·
in pũcto ꝓui tẽꝑis gñoſa ſobole vita pᷣuatur & regno ¶ Ait dñs
in euangelio fuiſſe quẽdã diuitẽ cui? ager vbẽes fructns attulit·
Hic dixit aĩe ſue Aĩa habes multa bona repo ſita in inos płimos
quieſte omede & bibe epulare Dixit autem illi deus ſtulte hac
nocte repetent a te aĩam tuã · que aũt ꝓaſti cuio erũt Luce:xii .
Monũ remediũ afflictox eſt oſ acio breuis tempis qꝗð
QNOnũ remediũ eſt oſi dacio breui: ¶ in adũſitate Tnſcurꝛit
tatis tẽpis q in adũſitate oſpicitur Tẽpus en vite ꝑſtis breue
eſt · & fi momentũ ↄpacõe etne vite Vnde dicit Ja: in cañ: Quid

enẽ eſt vita noſtra niſi vapoꝛ ad modicum parens Et in yſaia

dicente dño ꝓphe ꝙ clamaret uid clamabo inòt:? Clama Omĩs
caro fenũ · fenũ q cito decidit· & caro breui tempe marceſtit ·
