boĩe a bono racõis tũ qa magne ſũt tũ eciã q̊a nobis onatales &
necefſatis ſũt ꝓpt cibos ͥbꝰ homo indiget ad vite oſeruacõez Er
ideo neceſſaria eſt ?tus ꝗ pmõi delcãcionũ ſit rep̃ſſĩa er hanc

1

eſt moderatiua cibozum

——.— —.—

abſtinenciam dicimus que quãdam ſubtractẽem & mederacsem

vel moderacio ciboze quãtũ ad quãtitarem & qualitatem. ſi ſolã
ſiat in oꝛdine ad valitudinem coꝛpis ꝓtinet ad artem mediciue·
Si aũt fiat in compꝑacõe ad repreſſionẽ interioꝝe affectionũ ꝓpter
bonũ racõis · ꝓtinet ad abſt inenciam ſim ꝙ eſt virtus meꝛalis·
Vnde aug? in li· de qſt ionibus euangely Men intereſt omnio ſtz
ad virtutem quid alimẽtoʒe· vel quãtũ quis accipiar. dũmẽ icd
faciat pro ↄgruencia hoĩm cum quibus viuit & ꝓſone ſue Er pro
valitudinis ſue neceſſitate. ſed ꝙᷓta facilitaxe & ſerenitate animi
bys valeat cum opoꝛtet vel neceſſe eſt carẽ ¶V irtutem abſtinẽcie
mendat deus qñ ſtatim homĩe creato voluit deus ꝙ quibuſdãꝗ
fructibus veſti poſſet · & a quibuſdam deberet abſtinere Vnde
Pprecipiens dixit de omni ligno parady ſi ↄmede De ligno autem
4 ſtiencie boni & mali ne cẽmedas Geñ. ii. & Marzat Greg? de
honoꝛato puero poſtmodum abbeyrem dignam narzacẽe in laudẽe
abſtinencie Nam cum pntes eius quadã vice amicis ſuis vuiniũ
facèênt · et puer iam diuĩtus ractus a carnibus carnem ſuã per ab⸗
ſti nẽciã reſtringè veller. Pntes qſi indignati cũ deri ſiõe dixerür
Nuquid piſtes in hys mõtibꝰ iueniem? tibi accidit vr deſciẽde
aqua famłus ad ſontẽ Pgẽt et dũ aquã hauriret piſtis qui ibi au⸗
diri ſed non videri ↄſueuit ſitulã inuit famlo aũt a Pere ren⸗
tte et aquã effũdẽte piſtis coꝛã diſtũbẽnt ib? appuit de quo ad⸗
nirãtes vnacũ venerabili puero gaudiũ cũ refecto ſuſteperüt
N 4 Prieta cie eſt qa hoĩeʒ in ſua nata cu⸗ .
rvh . ESEingde de ꝓprietatibus abſtinẽcie videam? Et à ſtodir·
ene, hr Sn Orria iuxta ſe po fita magis manifeſta fit· ideo cũ Prietatibus
“ 0 nata ſtodit. aſtinẽcie oꝓPo ſitas ꝓPrierates ad viciũ gule ptinentes ſik int ſe⸗
rem Scien eſt ergo ꝙ ᷣma & oꝛigĩalis odicio abſtinẽcie ex ᷓ
fere omẽs alie cãnt᷑ eſt qa carnẽ et ſpiritũ in ſua nat᷑a cuſtodlit Ha
tura em carnis fm oꝛdinẽ racõis eſt ꝙ ſp ñi ſit ſubicta. et natura
ſpus eſt ꝓ ſibi dñet eam dirigendoet vtendo ad ztutis exerciciũ

.ùẽt/fm —— — —

ex ſuo nomĩe impoꝛtat Eſt tamen ↄfiderandũ ꝙ talis ſubẽctio

. . . rhrðßs

—— - TT—=

nra
ben
duple
ſeu re
u tů
ſttn
msl
wis
dit
pere
horn
imno⸗
icoſ.
Nlere
ert⸗
ne
e
ſutt
cbten

ventp

Et hoc exp̃ſſit de? qui eſt nature auctoꝛ loceñs ad cayn Gen iiii.
Subter te inat erit aPpetitus ius & tu drñaber is illiꝰ· quod eſt
intelligendũ de Dño racõis & ſubiectẽe appetitus ſenſitiui Nam
gmn ch dicit tulius in li . de offi . d uplex eſt vis aĩe Vraeſt ra⸗
cio. altera appetitus Racionis eſt dñari & dirigé · a petit? autẽ
obtemꝑare & dirigi Et hãc duplicẽ vtutẽ ponit ꝓphs in iiie de

aĩa ꝰpando eam Duabus ſperis celeſtibꝰ.· quaxe vna ſcilicʒ infe⸗
rioꝛ a ſuꝑioꝛi mo & regu lat᷑: licet in ferioꝛ aliquẽ ꝓPpriũ motum
babeat· ꝓpter quẽ tñ ab oꝛd ine ſupꝑiois non deuiat Tic & in aĩa
duplex eſt vtus inferioꝛ que eſt a ꝓpetitus · & ſup ior ſcilicy mẽs
ſeu racio que aꝓpetitxũ gubnat et eius officio ſue motu tãtũ vtit
quãtũ exped ire iud icat ad vite coꝛpalis gubn acoẽz Hoc autem
facit racio per tutem abſtinẽcie que vt dicit ſaꝑ · cauet ne quid
nimis ſup.· coꝛpi detur ¶Et hoc modo diffinit macrobius abſti⸗

nenciã ſub noie tempancie deens Tempancia eſt in nullo mode⸗
racoĩs legem excedè ſub iugo racoĩs cupid itatem domare VEnde

patet ꝙ hec vᷣtus facit totum hoĩem in bono racionis viue Nam
per eam ſpũs p ſidet et caro ſubicit᷑· vt racoĩs oꝛdo requirit 4Ab
hoc autem ozd ire abducit intem pancia gule que dum carni per
imnoderanciã ſatiſ facit cont᷑ ſpiritũ eam contumacem facit · &

ideo ſabon. ꝓ. xxix. Carnẽ non domitã per abſtinenciam ſeruo

delicato aſſimilat Oui inꝗt delicate a puricia nutrit ſeruũ ſuũ
poſtea ſenciet eum ↄtumatẽ q uando aũt ſpũ˖s ſuc umbit et caro

ſupat in ſequẽdo omẽ q eius appetitus cupierit · tũc oꝛdo roĩs
gule ſequiẽ · dicẽdus eſt

eſt púſus Nec ꝓprie talis qui aꝓpetitũ

pomo. ſed brurũ A Nam homo a bruto diſtermit per hoc ꝙ racoẽ
vinit. bm eni phm in pricipio meth Doim genus arte & racoë
viuit . non aũt m racionẽ vinit ymmo con?᷑ racionẽ qui ↄcup iſ⸗
cẽcie gule in omãbus deſeruit & ideo narazʒ brutalẽ aſſumit · cui?

inſt inctus eſt non carni reſiſtere ſed ſibi per omnia concupita

obtem ꝑerare. & ideo dicit. Jero: Qui poſt carnem ambulant in
— 1„ 4 7 „ „ 1 712 7 . 2
ventrẽ & libidinem ꝓni quaſi irꝛacio nabilia iumenta reputãtur

êðsõ
.
—èð

Et ſeneca dicit quoſdam ventri obedientes loco alali ũ nũeremꝰ
non hoĩm Vncde in Pſał · ſtriprum eſt homo cum in honoꝛe eſſet
non intellexit · compatus eſt iumenris inſipienribus & ſiłis fcũs
eſt ilis ſPopulus iſrahel cum eſſet in ſaltu cum ſaule valde eſu⸗

riens & mel in agrum flueret ꝓpter iuramentum & mandarũ re⸗
gis appetitum compeſtuit · nulluſq; manũ aꝓplicauit ad os vſq;
ad veſperam· pmi Reg· xiiii · ¶ Dixit abbas moyſes de ſeipſo
Memi me frequẽter ita aꝓperitum cibi penitus reſpuiſſe· vt duo⸗

bus diebus vel tribus reſectõe dilata. nec mẽoꝛia quid ednly meã
interpellauerit mentem dicebat tamen & pro documẽto fratri bꝰ
dabat · ꝙ erat earo domanda & ſpiritui ſubdenda. non tamen
per nimiam abſtinenciam extinguenda quia nimietas ieiuny &
voꝛacitas edendi inſuper vigiliaap ĩmoderata continuacio & ſom

pni oꝓppri mentis toꝛpoꝛ pari diſtrecõe a monacho ſũt repellenda

6

W

(animũ ad oꝛandum feruentem inducit

deJclt⸗ delicet Ptinentes ad mentem · & quedã ad coꝛpus Proprierates
ad mentem ptinentes videntur eſſe tres Nam primo aĩm ſincerum
reddit vt ad oꝛandum ſit feruencio? Secũdo memoꝛiam nutrit
vt ad reminiſtendum ſit prompcioe Tercio intellectum acuit vr
ad ſpeculandum ſit ſubril ioꝛ ſe uãtum ad primũ ſtiendum eſt
ꝙ mmietas cibi naturalem caloꝛem ſuffocar. Pprer q8 cibum de:

coquere non poteſt Ex quo ↄuenit ꝙ natura coꝛpis cibi ponde

pregnauata. & quaſi in ſuis viribus ſepulta mentem ipſam ſecũ

ſubmergit · & eam ꝓpria operacẽe deſtiruix Vnde ſtriptum eſt in

2P ,—* en - X dicta autem ꝓprierate multe alie ſequũtur Qquedam vi⸗
c ammn
2

7
“ 6
=èðM
W
=B

afed

Oſee Memphis ſepeliet ees Memphbis interpretatur ex oꝛe · vybi
dat intelligere ꝙ ſi uperf luitas cibi que ex vicio oꝛis occaſionem
haber pominem Zule dedi rum ſepultum tenet Nam ſicut dicit
Gregeins quãto coꝛpus impletur tanto anima minozatur ſ uple
in actibus viriũ ſuaʒe Et hoc eſt quod dicit dominꝰ Luge. xx·
Attendite ne granentur coꝛda veſtra in crapula er ebriexare

Cnp
guan
38
dum
ſubau
ln

orun

Pi
E
ſumen
ſceri
moll,
mtwie
1dema
debat
nün

Per
e 5

ſ
eeln

tün⸗

a demonibus ĩpugrabat᷑ nim ia fame· ſemꝑ circa maʒ hoꝛã diei

porẽcioꝛ ad retinẽdũ et memoꝛãd ũ que audito-

Crapula enĩ dicii quaſi cruda epula que in nĩa quãtitate ſũpta
quaſi cruda & indigeſta in ſtomacho remanet Ex hoc autem co-
aggrauari dicit; qu ia ineptũ redditur & indiſpo ſitũ ad cogitã
dam de deo ¶ Ab hoc aũt vicio liberat abſt inẽcia dũ eni coꝛꝑ⸗ꝰ⸗
ſub eius moderamĩe regit᷑ ſpũs vigoꝛoſus efficitur · quia ad eius
obſequiũ facilit ducit᷑ Eſt enĩ aprũ & diſpoſit ã ad vigilandũ
orandum ſtudendũ . & ad alia ſalubria exercendũ (V nde dicit
Bñ. ſupꝑ cantica Abſtinebo a carnib? ne dũ nimiũ nutriũt carnẽ
Emul carms nutriãt vicia. panem ipm cum menſura ſtudebo
ſumé ne onerato vẽtre ſtare ad adoꝛãdũ tedeat ¶¶ Damel vir de⸗
ſiderioʒe vt aptioꝛ eſſet ad oãd ũ & dĩna ſuſt ipiendũ triũ ebdo⸗
moda diebus panẽ de ſiderabilẽ non coredit & caro & vinũ non
in troierũt in os eius Daniel x· Ex dictis patrũ. Guidã frarrũ

—

dicebat autẽ in coꝛde ſuo nẽdũ oõnes meas dixi expectabo vſh
tciam quja adueniẽte adiungebat vſq; ad ſe extã expectare optet
et ſic de ſexta ad nonã veniebat et vnnc oꝛõnes et hoꝛas ↄoplebat
et panẽ cũ gaudio ſumebat · ſicq; faciẽs per aliquos dies neceſſr⸗
tatẽ v?̈tix in zutẽ et vio lenciã in delcãcdẽm ¶Tercia Prictas V —.
(eſt quia memcꝛiã ad remſtendũ ꝓmptius nutrit Alſope 2. Prietns
Ecundo vᷣrus abſt inẽcie mem?6i nutrit Cũ em ſtomac py A mhecανναισα οαυN reimſee
nimio cibo replet᷑ multi fami aſtẽdũt ad cebrũ ip̃m q; obnubilar Perri ritritt
et deoꝛdinãt · et ex hoc habẽt vtutem memozat iuã · que eſt in Pee “
poſterioꝛi cẽbri obfuſt are · er intẽcõ es acceptaꝝ ſpecieze deſtru⸗
ere Vnde dicit᷑ in Oſee . Zaturati ſunt et eleuauerũt coꝛ ſuũ · err
g obliti ſunt mei Parcitas aũt cibi modicas pmittit fieri exala⸗
coẽs. er idcirco vis memoꝛ atiua in ſuo vigoꝛe ꝓſiſtens fotis eſt
ad memozandũ Cui? ſignũ atq; in euigilãtibꝰ poſt ſompnũ qui
digeſto cibo ꝓmpcioꝛes ſe ĩueniũt ad rennſt ẽdũ ea quoꝝe reple⸗
to ſtomac ho memoriã pus non habebãt Et ideo congrue hoza ma

rutinalis ĩuenta eſt ad tradicoẽm doctrine · Tunc enĩ homo eſt
ibꝰ ſunt tradẽda

4
3

appellarem ad phyrum ſed ſobrium Rex autem excuſſa crapula.
et cauſa diligencius inſpecta ſentenciam reuocauit
uarta propr ietas abſt inencie eſt quia
Qiintellectum ad ſpeculandum acuirt

landum Cum enĩ operacio intellectus etum Fabeat a ſenſu er ſan⸗
ſenfitiue et virtutis ymaginatiue virtus intelligencie inbabilis
red datur ad ſpeculacẽem veritatis Michil autem eſt ꝙ ſic ſenſũ

pedimentũ otingit in recta oꝑacõe intellectus. ᷣm ꝙ dicit tuli⸗
Mente inquit recta vri non pñt multo cibo & poru repleti Vnde
dicit . Venter pinguis non pinguẽ ſenſũ gignit Et ſeneca di⸗
cit Copia ciboʒe ſubtilitas impedit᷑ Ab hoc aũt vicio liberat ab
ſtinẽcia Mam ex cibi ꝓcitate ſpũs & hũor es ſubtiles gnantur &
bñ digeſti.
Cuũ ergo actus intelligendi ab ip̃is viribus ſenſitĩs dependat · vt
dictũ eſt. ↄñs eſt ꝙ oꝛd inatum regimen coꝛpis in cibo et poru
multũ valet ad bn ſpeculanòꝭ Vñ dicit Criſo· Nich ſic ſalutẽ . ni⸗
chil fic ſen uũ̃ acumẽ opatur. nil ſic egrit udinẽ fugar ; ſicut me⸗
derata refectio Pueri bene indolis qui cibos delicaros et rega⸗
les contempſerunt intellectioꝛes ceter is ſunt inuenti dañe primo

Vnus de tribus ſentenciatoꝛ ibus rerum foꝛcium dixit Vinã
om nibus preualer ſeducit mentem Item regis & oꝛphani facir
mentem vanam Item ſerui ac liberi pauperis ac diuitis. & oẽm
mentem cõuertit in ſecurita em & iocũditarem & non meminerit
omnem triſticiam & debirum et ceta ii. Reg . iii · Doc autem in
telligendum eſt quãdo vinũ et alia cibaria ĩmoderate ſumũrur
Nam ſi cum debita menſura ſumantur memoꝛiã et alias anime vi⸗
res nutriũᷣt et confoꝛtant ¶ Narꝛat valerius p rex phyrus ex ni-
mietate cibi ac potus temurientus factus ex hoc ĩmemoꝛ iud icyh
ſubitus et inaduertens mulierem iniuſte dampnauit Que dixir

Ercio abſtinencia intellectum acuit ad ſubtiliter ſpecu⸗

taſia ſecũd ũ doctrinam phi neceſſe eſt. ꝙ ex mala diſpoſicẽe xtis

obſtruat · et fantaſiam ficit cibi ſuperf luitas Exqua vlterius im⸗

2 . α . 7
x ꝗbus opꝑacões ymaginatĩe ?tutis purioꝛes reddũt᷑

kacion

i ſe
ai
ninen

tem in

ütur.
me vu

er ni

mudic⸗

die

ſpecut

er ſan

diep
riusin
ttuli
ndi
ertti
nm
cht
etpert
urseni
cur
et reyn
„e

S geſtis beati nicolai legit᷑ · ꝙ pmo die quo in halneo lauabarur

erectus ſte tit in ꝓelui Inſup quarta feria & ſexta- tantũ ſemel
in die vbera ſugebat· que res p̃ſag iũ erat mire abſtinẽcie· necnõ
& magne intelli gencie · que futura erat in viro dei nicolos
i rietas abſtinencie eſt· quia coꝛpus templũ dei efficit
Vnc vlterius alie tres Prietates abſtinẽcie ad coæpus per⸗
tinentes Et ma eſt quia cœpus per abſt inenciã nutritum
remplã dei effici Secunda quia cibo ſũpto bomo delectabilit
vtitur Tercia quia per eam ciuił2 vuit Eſt ergo Pprietas ab⸗
ſtinencie circa co pus ↄſideranda quedã ditacio templi fm illud
apłi ad. Coꝛe. i · Templũ dei ſanctũ q eſt is vos Cum enĩ co:
pus ſt quodd'ã inſt rumentũ aĩe faciłꝛ ab ipa ducit᷑ ad opa ? tu⸗

tis quãdo eſt ꝓce nutritũ · & cum in ip̃a racẽe fint ſeĩnaria vᷣtutũ
plãtata quaxe execucio & ↄp lemẽtũ eſſe non poteſt ˖ niſi obſequm

p̃ſtet᷑ a coꝛꝑe cð eſt aĩe aſſiatũ & pro mãcipio datũ ↄlequens
eſt ꝙ ip̃m coꝛpus per abſt inẽciã gubnatũ erit quaſi quedã poꝛta
ytutũ & clauſura vicioze & ex hoc redder᷑ habitack'm ſpiritus

ſancti Nam ex hoc cauſat quedã p̃pacio ctm vtutũ · per ꝗs ſpũs

ſanctꝰ mentẽ inhabitat ¶ Contrariũ autẽ facit intempancia Jule
qu ia de coꝛpe qð eſt templũ dei facit latrifnã quãdã oĩm vicioʒ
5. dicit. Gre. loquẽs de vicio gule. xx: li: mo: Ad ↄf lictũ
ſpũalis agonis nõ aſſur git· niſi pus int noſmetip̃os hoſt is pꝑo⸗
ſitus gule videl c; appetit⸗ odinet᷑᷑ Et ?ma: xxv Dicit Dnãnte

gule vicio omẽ qð hoĩes foꝛt it egerũt ꝓdunt · & dum vẽter non

reſtrĩgit᷑· ſimul cuncte vtutes obruũt Non ſolũ aũt viciũ gule

gtutesrollit. ſed eciã ip̃ᷣm ventrem qui eſt res viliſſ ima deificar
fm ꝙ dicit apł ad phi · de guloſis quoꝝ de? vent eſt Ybi dicit
Aug? . Doc ab hoĩe colit · q pre cetis diligit᷑ Et exporẽs illud
ad choꝛ i: Diue omedatis fine bipatis oĩa ad głaʒ dei facite di⸗
cit Siquid mãducas & bibas & ad refectẽeʒ coꝛpis ſumis ſuſtẽ⸗

. 9 — . , „1 „7 „ ⸗ 9 „

iſta ſi upplemtoʒ ſolacia cibus tuus et potus tuus laudant Deum

D

. . Ceuda Prietas abſt inẽcie ad coꝛpus pꝓtinẽs eſt qa facir coꝛ⸗
Pale vitã delcãbilẽ & ſanã Cibus enĩ cũ modᷣamĩe ſũptus ᷣmo in

En I „₰„

Si vero narure debirum per ĩmodleracõem edaciraris excedis &

multũ te ingurgites quaſcũq; dei laudes ligua tua reſoner· vita

ma blaſphemar· ficut foꝛmoſitas opꝑis artificẽ laudatx· ſic eius de⸗

ſoꝛmitas eum ꝙãmodo blaſphemar Pater erge ꝙ gulofitas tãquã
ydolara & blaſphemus eſt hñdus qui ventrem ſuũ pro deo colit·

& abſtinens eſt verus dei cultoꝛ · qui ſuũ coꝛpus templum dei &

habitaculũ ſpũs ſancti facit Ex hoc quið con ſiderabat apłs cum
dicebat mo ad Coxx · ix · Caſt i go coꝛpus men & in ſeruitutem
ſpũs ſancti redigo· ne cum alys predicauerim ipſe reprobus effi⸗

ciar (Pred icabat qu id alys pncipałr fidẽ xp̃i & p̃cepta decalogi
a quibus putabat reprobus & quaſi alienus fieri· niſi cœpus per
abſt inenciã domaſſet ¶Rogaturũs neemias regem arrax eſem vr

muri irem que erat ciuiras diuĩ cultus peperari poſſent pus ſuũ

coꝛpus deo dicauit per ieiuniũ & oꝛacoõem Vnde de ſe ip̃o dicit

Jeiunabam & oꝛabam ante faciem dei celi NMoe moAuguſtin?
Pmo libro ſoliloquioꝝe de ſui coꝛpis moderamĩe chtum ad vir⸗

tutem abſt inencie loquitur ſic Ea que ſtatui ↄmeò ere nil me cõ⸗

moueant Pys aũt que non ampu taui delectari me pñt ibus ſateoꝛ
46 S — „ „ „
ita tñ ꝙ fine vlla ꝓmocõe an imi vel viſa vel guſtata ſutra an?

Cum aũt non aſſunt᷑ non audet hic appetieio ſe inſeré ad impedia

mentũ cogitacõi bus meis . ſed omĩo ſiue de cibe & porun ſiue de
balneis ceter aq; coꝛpis voluprate nichil intro
Fero quãrum valit udini opem conferze poteſt

(abſtinencie quia cibo dele ctatabiłr vxi facit

Suſtu delcãcõ ez fac it Cãrur eni delcãcio ex ↄiũctẽe ꝓgoꝛcicnaxa

r4 27 — „ 2 — » 5 .
vñtis ců ri ñ ergo cibus tẽpate ſuĩtur tã in qᷓlixate ꝙᷓ in ꝗti⸗
2 „ „„ „ „ „ . „ —
tare tue ons onti iũgit Quia guſt us cui cibus ↄiũgit᷑ oñciã habz

Pim in mò & menfa: & tũc ſeqtur delcãcio Vñ maioꝛẽ delcã

cẽeʒ ſentit tẽpatus in cibo ꝙ; guloſus quãto enĩ guſtus eſt oꝛ⸗

dinac ioꝛ et natura pur ioꝛ tanto delcãcie qᷓ inde pcipit᷑ erir maiz-

es - vxantum ab ea
Certa rieras

Vnd
.
min
ſan
ſup
wa⸗
iee⸗
D
ſirus
crens

ate de

Rur
rit/
mioꝛp
E
ysge
N wil
ur qn
apes
mnitti
1 coe⸗
plet
ĩ ee
Ngrct
tſieth
Eins
uge

I

Wr⸗

Sran

ture

S 60 81 em⸗:
nien Vnde dtecck · xxxi · Sompnus ſan itatis in boĩe Eco doꝛmir vſe
e. di mane . & aia ipius cum ipo delectahitur Er bñ. Dicix in eꝑła ac
“ Katres de moͤte Panis furfure? & aqua fimplex olera vel leguĩa
Gtz ſimplicia nequa res delcabiles ſ⸗ unt ſec in amoe xp̃i 8* dencle⸗
dme. rio etne delcacõis· ventri bene moꝛigeraro gratãt ſatiſ facè
RNg va de delcãbile eſt Er alibi Dicit Prudenter ſ. obriec; comedenti
ſatis eſt ad omne ↄdimentũ ſal cum pane (Irem cibus tempate
kan ſũptus mẽbra ↄſolidat et ſanitarẽ ↄpuat Nam qñ ſtomachus eſt
nucen porens ſuꝑ cibũ fiũt optime opones & fingulis mẽbris ꝓpoꝛcio:
d nate diſtribucões Vnde cauſat᷑ ſanitas· & ex hoc eciã vita ꝓPlõ:
delheg gatur Vnde ſtriptũ eſt Eccek .· xxxi · Propter crapulã multi pie⸗
puke rũt · qui aũt abſtinẽs eſt adiciet vitã Ex ſeñ· dicir Voluptatibꝰ
Aln umaioz pars cozpm peryt (Conrrarios aũt effectus inducit gulo⸗
euli ſitas Nam vnde querit delcãcionẽ ĩuenit triſt iciã · aut en caret
fo di hys que appetit & tunc affligit · quia gule non pot eſt ſatiſ facere
Guſtnn vt vellet· aut habũdat in hys que aꝓpetit · & tũc magis affligi⸗
4 tur quia non habet tantũ ventrẽ qui poſſ it ĩmiſſa vel ĩmittendla
üne 6 cape Ex vtrocq; igit affligit & triſt iciã habet ſiue deficiat qued
usir⸗ Imittit ſiue receptac'm c recipiat Item ĩmiſſus exceſſ iue dolo⸗
alr rẽ coꝛpis inducit. nã ventre ms extenſo & ſtomacho nimis re
iapedu plero fumo fitates peſſime generant᷑ que caput grauant. Deloees . . .
luede eerciä ↄſecunt᷑ qui totũ hoĩem vexãt Et ideo Job· xx · ſtriptũ eſt ⸗ -
n dern de guloſo Cum ſaturar⸗ fuer it artabi᷑ et oĩs doloꝛ irꝛuet ſupr
es eũ · et ſic non ↄſequit᷑ voluptatẽ quã quebat (Vnde dicit tulius
nlt Si videris iſtos epulones quaſi opimos beues ſterr et ſudare ĩ⸗
ſrten telliges eos voluptates mĩme aſſequi qui ↄſequi cupiunt Et hoc
fnoin . eſt maxima hoĩm fatuitas WPter delcãcẽez vni⸗ hoꝛe moleſtiã
cicwuun velint pati per diẽ · ſeptimonã et mẽſem Inſupꝑ coꝛpꝰ puat᷑ ꝓprio
n zn augmẽto et ſue pulchtndĩs decoꝛe dũ erm plus a comedẽte ſumitur
ci be q; vᷣtus digeſt iua mẽbroꝝ intranesʒ reqrat natura cibi exceſſu
7delt grauata ĩpotẽs reddit᷑ ad opones coꝛꝑi debitas Alimẽ to enĩ ĩma
geſtan ture digeſto humoꝝ ouer ſio ac ad mẽbra diffu ſio nulla aut ĩpꝑfcã
rit m⸗

erix ꝓprer e& coꝛpus ſemp languidum & ↄfractum exiſter-·& àdldk

debitam ſue quãtitatis & pulchritudinis menſuram non pPuenier
Vnde Aug?. xii: de ci: dei dicit Sobrie nutriendus eſt infans.

Nam ſi pro ſuis viribus alatur. ſier vt creſtendo plus capiat Si
vero modum ſue capacitaris excedat. deficier anteꝙᷓ; creſtar Re⸗
ſecancdla eſt ergo omĩs in cibo voluptas & in querendo eur ioſitas
Mirtens ſaluatoꝛ diſtipulos ad predicandum dixit In quã⸗

eumcq; domũ intraueritis er ſuſteperint vos manducate que ap

ponũrur vobis Luce. x. In hys verbis dñs non amplã ↄmedẽdi

pka vel melioꝛa licenciam in tellexix ſed voluptatem et curieſi⸗
tatem querendi cibos delicacioꝛes reſtrinxir Ende ſupra dixit

in eadem domo manete edentes et bibentes que apud illos ſunt·
qſi dicat Non diſturꝛetis de domo in domũ vr melioꝛa ĩueniaris
ad omedendum. ſed contenti fiis bys que hoſpes cuiꝰ domũ inꝰ

enĩ pauperum ↄmuĩter ſe diſtipuli receptałant· vt deſpectioꝛes

ac huĩlioꝛes homãbus areerKeler auguus ſecundum
narzꝛat policritus mimo cibo atq; vnlgari contentus erar Nam pa-⸗

nem ſecũdariũ piſtirulos minuros et caſeum bubalum mam preſ⸗
ſum ↄmecdere ſolitus erar AG
Ecütur aurem aly miſe⸗ (ſoſtimn Mequutur acle
rabiles defectus ſtz infirmitates ſ. m illud Ecck. x

Dantes ſymbola conſumũtur Et mulra alia que longum eſſet per
rractare de quibus aliqua ponit Criſoꝰ Conferamꝰ inqt mẽſam
Diuitis er mediocres et diſtuciamꝰ vtroſq; ↄuiuas qui magis ꝗſo

ſunt qui puram veramch menſe capiũt voluptatem Zlui ne qui cees
ys ĩmergũt quiq; ventris diſten fone rumpumtur arch
e ciboꝛum ſuoꝛum oꝓprimũtur in quoꝛum coꝛpoꝛe vino
velud naufragys cuiuſdam fluctus obruta anima nes⸗

nas prand
oppreſſ ion
inundante
catur Ybi nec oculus nec lingua nec pes proprys deſeruit ofſicys

. — — . eererr—

multe miſerie quas en ũera 1Cri⸗

ulas

In multis eſtis erit infirmitas Pauprares ſem illud Gron. xxi·
Qui diligit epulas in egeſtare erir Et infra Wacantes potibus et

—

1puein
pir

ſtar ſer

rrioſitas

Hqrd

queapt
wwedech
dcund!
llos aunt⸗
linemaris
donam
eckie⸗

waumg

N;
namß
Nrat

Wi

„
5

e
nagis
equ cen
tur⸗ 1rq,
oꝛe vino
nimarel

oſie

quodãmodo iam ſepulti Idem G

Ei

wtibte
ſeen⸗

A :A:
. 4

ſed oĩa mẽbra coꝛpis vicioꝛ vinculis iacent vincta granius é
carhenis Vbi nec ſopoꝛ eis ad qetem dat᷑ nec ad ſalubtatẽ cedir
Idem· Dy qdem in delicys & luxurys vitã Ducũt · reſoluta qdezʒ

coꝛpa circũferũt Ifirmitatibꝰ repleta quib? podagte tumoꝛ mẽ⸗

broʒ tremoꝛ. & ĩmatura ſenectus accidit · et eſt eis vita ſemper

in medicis & medicamẽtis ſenſus aũt tardi· graues er obruſ &
uis hec iocũda dicat er grata
qui tamẽ nouerit ùd ſr iocũditas & voluptas pdicta iocunda eſſe
negabix que a prudẽtibꝰ ita diffini Volupꝑtas eſt cũ quis ſuis
deſiderys fruitur . Vbi vero de ſiderys frui non poteſt· dum vel
egrẽetudo non finit · vel ſacietas ip̃a de ſiderys ea que oner oſa ef⸗
ficit ingrata/ ſine duhio eciã voluptas in eis ꝓiter & iocũd itas

perit Idem· Conſidera egros qui faſtidio purgent᷑· quoniã uis

ſuaues & lauti cibi apponant᷑ hoeroꝛi ſũt eis magis voluprari

ſicut per habũd anciã cupiditas fuerit extincta· piter iocũditas

& vo luptas ꝓimit᷑: quia nõ tam ciboꝛp genera ꝙ; deſidery gignit

ſatiſ factio volupratem Vnde aĩa ſaciata calcabit fauum Pro·

xxvii . Idem de petra melle ſaturauit eos. qñquidẽ poſt mulrãz

fati gacõez et laboẽ fitis aq́s frigidis de ſaxo f luentibꝰ fruekanf

eaſq; cũ multo deſiderio haur iebãr Hoc ißo ergo ꝙ dulciſſime
& de fiderabiłꝛ potãdi cupiditas explebat᷑ aqs ip̃as mel apellauir
Ergo dubitari non poteſt ꝙ ſimplicioꝛ victꝰ & mẽſa mediocris
płimũ iocunditatis habeat er voluptatis . econ? rio diuitũ mẽſe
execrabiles et horride et moꝛboxr otagione plene in qbus moleſta
ſũr hec que delcãbilia viden? Dec oĩa que ex vicio gu
p abſtinẽciã remonent᷑ ſicut ſupra dictũ eſt In cui? rei ſignũ m

Rabi moyſen mandauir deus iudeis ꝙ carnib? poꝛcinis veſti non

debẽent · eo ꝙ ex eis multe lerales tales fiũt· & maxime ex eis in⸗

glumiẽ eoʒe Aud io ꝙ pła comedẽtes digere no poreſtis et moꝛe

puerſo naturaʒ mutatis. vt veltra coꝛpa diſtendentes pre nimia

— —.—

„*

le cauſan

firmirates generantur. ꝙᷓuis alie cauſe miſtice fint pncipalioꝛes
manoas ſtripſir alexandro & ſuis vrra nĩam ĩ⸗

replecõe arre medlicoꝛr ea euacuare habeatis ac per hoc maxĩam

abentes ſu ꝓpliciũ non ſalutem & Septima ꝓprietas abſt inẽcie

inficit & eius anhelitum fetidũ red dit· vt de guloſis poſſix ve⸗
ri ficari illud Pſał · Sepulchrum parens eſt gurtur eoꝛum· ꝓprer
nimam en & inedinatam cibi ſumꝑcionem guſtus cœrũpitur

vitam ſoc ialem maculant & conturbant Vnde in epła Jude dicit᷑

pis membra puta tremoꝛem manuũ effu fionem vultus oc uloꝛum

turpitudinem atq; egritudinem vobis acquiraxis & ſic vos in⸗
ſani tali curacẽe ip̃am naturã euertitis ĩmoderara voꝛacitate finẽ

Ercia ꝓprieras eſt quia hoĩem ciuilem & purũ reddir ·
abſtinencie ad coꝛpus ꝓrinens cõ ſiſt it in curiali & politico
uictu cum alys Cibus enĩ tempate & oꝛdinate ſumptus mũdi⸗
ciam coꝛpis cauſat per hoc ꝙ omẽs ſenſus exterieꝛes puros & im
maculatos rener · & hoc maxime requiritur in humana ↄuerſacõee
que max ime oſtenditur in conuiuende alys. cum quibus expedir
habere mũdiciam cœpoalem Vnde EPnardus ſtribit ad fratres
de monte Si manducas menſam ruam ſobrieras tua per oꝛner· vi⸗
ci ũ aurem guloſfiratis hoeridas ĩmũcdicias & incurialitates mul⸗
tas facir Nam & ipſum os cðůᷣ eſt nobiliſſ imũ membrum . vt pote
deputatum officio loquẽdi & max ime neceſſariũ ↄuerſacõi heĩm

gꝓpter quod inde feride exalaciones erumpunxt Contingunt eciam
in fingulis alioꝛum ſenſuũ meatibus ſuperſ luitates in honeſte ꝗᷓ

de gulo ſis y ſunt in epulis ſuis maculoſe uĩuantes Pred ictaã
eciam viciũ ceteros homĩs actus in honeſtos facit quãtũ ad coꝛ⸗⸗

toꝛuitatem tranſgluciendi feſtinatam auiditatem et multa talia
ex quibus ſequitur in ho neſtas in cõuerſagẽne ciuili Dic aurem
remouet abſtinencia que hoĩem oꝛdinatum reddit quãtum ad pi:
dicta omnia In ſignũ mũdicie coꝛpalis fił et ſpũ alis mãd auir
deus moy ſi ꝙ, de Rmila que eſt f los farine fient· xii · panes ꝓxẽis
et ponẽéntur ſup mẽſam puriſſimã deputati ad eſũ aaron et nlicʒe
ei? Leuitexii. ſſ Narzat petrus damiani ꝙ vxoz ducis vene⸗
cia adeo delicate viuebat vt eciã ſe coĩꝛ baqs dedignaret᷑ ablu

Fne
ſun
con
oꝛ
ner
oſp⸗
teti:
lrcl
Uum
ſpec
et
An

6E

fm.
tͦ!
ſen⸗
Wn
Es⸗
non
iuti
lng
aſ
leckn
ri
o.
bor
m
rii

tian
W
wen
volitien
mücki⸗
8n

verſart e

ein
airn
ener r
m
1 Kpe
oi

ſie e
⸗

*H

men
boreſe⸗

reclictuů

zdcor,
uo

unin
cmen

muͤß

hlic

cis enn
eet

Vnde ſerui eius roꝛem celi ſ. atagebat colligẽ ex quo ſibi laboꝛio⸗
ſum balneũ p̃parent Cibos manibus non tangebãt · ſed fruſtratĩ
conciſos quibuſdã fuſtinulis aureis atc; bidentibus ligufriens

7 „ . 7 . — . rA
oꝛi ſuo adhibebar Eius cubiculũ tot aro matũ & rhimiarũ ge⸗

neribus redolebat· vt narꝛare rantũ dedecus fereat · ſed ꝙ;rum
oĩpotenti deo exoſa fuerit hui? mulieris ſi upbia patet coꝛpus ei⸗
toti oputruit ita vt mẽbra cœpis marceſtent· rorũq; vnd iq; cu⸗
biculũ incredibili feroe replent Nec quiſꝙᷓ eciã de fuientib? tã⸗
ram ferꝛe nariũ Tĩiuriam potuit Vix vna ancilla non ſine olentis
ſpeciei aux ilio· in eius obſeòo ꝓdurante Cadem tñ raptĩ acc ede
bat & ꝓtĩ? fugiẽs diſtedebax diucius igit᷑ hoc lan guoꝛe detacta
& miſerabilit cruciata amicis letantibus diem clauſir extremũ

ſ G m a cauſa abſt inẽcie eſt aſſuefactio a iuuentute ad exercicia

——

Oſt dicta videndũ eſt de cauſis Qque mentem delectant

factis & ↄbuatĩs abſt inẽcie quas ꝗᷓtuoꝛ poſſumꝰ aſſignare
rima eſt aſſuefactio a iuuẽtute ad aliqðᷣ licitũ & honeſt ũ exerci

*

ciu Mens enĩ pumana ſem ꝙ dicit Gre. Neſtir eſſe ocioſa ſed

ſempꝑ eccupari deſid erat · & qñ eſt occupata circa vnũ cũ diſis
non poſſit intendé a quocũq; alio remittitur Ex intencẽe aũt mẽ⸗
tis ſeòtur affectio circa illud cui intẽdit & retractio ab alys b⸗

non intendit Nam ad illud eſt mens affcã cui maxime eſt intẽta

9 ₰ . ⸗ „ „ . „ — —
ita vñ pſeuer ancia aſſit Nam ↄtinuacio „P1S triſt iciã a mẽte
elongat & delcãcẽem cauſat ¶ Maxime aũt hoc ↄtingit· qñ quis
circa ſtudiũ lixteraxe ſe occupat ꝓprer naturalẽ inclinacẽez intel⸗

lectus ad veritarẽ Omẽs enĩ hoĩes natura ſtire deſiderãt vt di⸗

cit phs in prcipio meh . Quãdo ergo huic nature de fiderio quis
ſati faciat per exerciciũ ſtudy eratur mẽs ab om alia occupaci⸗
one ꝓpter ↄſo:mixatẽ quã habet mẽs ad hmõi laboꝛem Quãdo vo
homo incipit a inuentute ociari omnes aĩe vires in quadam fame
nutuntur· cupiẽtes in aliquo ſenſibili ſaciari Ham & aures eſu⸗
riũrt rumoꝛes. oculi vamtates· gula cibos. & lingua loãcitates
que tñ omĩa ſi habeant᷑ mentẽ non ſedant · quia talibꝰ nen paſtit

0 Menteprn -
ℳ0* rritia ſmet

*

querit enim cibum nobilioꝛem que eſt ſtiencia vel virtus Vnde
V Ier 4 7. „ „ 1 7 „ 26
ſtriptũ eſt in Proũ. xxi · deſideria occidũt pigrum Noluerũt enĩ

potibus nec multum curandi de eis ¶Oñs noſter cũ de vicio gule
temptaretur. vt nobis exemplum darer vacandi ſtudio ſtripture
conrra pred ictũ viciũ dixit Non in ſolo pane viuit homo · ſed
in omni verbo q; ꝓcedit ex oꝛe dei Math: iiii . Q Narꝛzat vale⸗
rius de inſtructione no biliũ romanoʒe Ciuitas inquit noſtra no⸗
biliũ iuuenũ ingenia ab in ſolent ibus reuocab at exercicys et la⸗
boꝛibus ac per hoc magnos et vtiles ciues faciebax· deinde ho⸗
noꝛibus debitum pondus aũctis adiciebar Ende bene dicit tu⸗

laboꝛe Paciencia quoq; animi & coꝛpis vt eoꝛ bellicis er ciuilib 4
olff icys vigeat induſtria et poſtea caueant intemꝑanciã · et meĩ⸗
, ner iint verecũdie & ο cauſa abſtinencie eſt debita oꝛdinacio ꝗ́
1 ¶in cibo eſt obſeruanda quãtum ad qnq; condicẽes

◻M Ecñda cauſa eſt debita oꝛd inacio que in cibo eſt obſeruãda
ſ'Fm qñq; ↄdicões que tra hũtur de quadã gloſa Greg?. ſuper illo
verbo qꝗ8 dixit eſau ad iacob da michi de coctiõe hac rufa Geñ ·
xxvx (Prima odicio eſt ꝙ quis hoꝛam ↄmedendi vel indigencie
non preueniat. et iſte eſt primus modus quo gule viciũ nos tem⸗
ptat q8 maxĩe eſt dereſtabile in quocũqʒ ciue · et maxime rectoꝛe
alioʒe Vnde maledictio inducitur talibus. vt babetur Ecchex:
Ve inquit tibi tra cuiꝰ pᷣceps puer eſt et cuiꝰ pñceps mane come⸗
dit · poſtea ſubd itur Peata tra cuiꝰ rex nobilis eſt· et cuiꝰ xñ⸗
ceps ↄmedũt temꝑe ſuo onat has moꝛtis ſnĩaʒ meruit · quia in
Eſn nallis conſtitutũ tempus edendi anteceſſ it mo Reg: xiiũii.
querat Vnde dicit ſeneca Cibus ſit tibi ex facile re nec ad volu⸗
ptatem ſed ad cibum accecle Palatum tuũ fames excitet non ſa⸗
Poꝛes de ſdia tua ꝓuo redime· a tantũ curare dehes vt de finant

— „ „ „ . . 7 * 7 „ 424
ecũda cond icio eſt ꝙ cibos laucioꝛes vel nimis delicaros non

quicꝙᷓ manus eius o pari· tota die concupiſt it & deſiderat Parʒ
ergo ꝙ ſalubris occupacio eſt magna cauſa non vacandi ci bis &

lius ꝙ hec etas iuuenũ a libid inibus tollenda eſt & exercenda in

R

u ſics
luerita i.

ent y
icibis;
icio un
Triptun
moſec

Ar vale

ſtranc⸗
eria!
dende bo
vrrchin
kaui⸗

— 4,

anaco

concubes

cbeian

mabe
hymcr

nos tem/

e ctoe⸗

areche/
7
tcuy⸗

,Gun

8 nu.
os
d woln

Bi em coꝛpus noſtrũ ſcdᷣm narure apperixũ nutremus modicis

eſſet ↄtentũ .· ſed humana ſuꝑfluitas ip̃m viciauit ¶ Vnde tenẽdũ
aũt coꝛpus ſub debito modo nature multũ valet amoꝛ dĩnꝰ Yn⸗
de dicit Hñ. Facilimũ qppe & delcãbile eſſer adiũcto amoꝛis dei
oↄdimento ſem nmaturam viué ſi inſania noſtra nos ꝓmittét qua

ſanata ſtatim naruralibus natura ridet Populus iſra helitic?

ex egipto eductus pro vicio intemꝑancie rep̃henſibilis extitir
quia in hẽmo deſpecto mãna carnes petiuit· quas lancioꝛes pu⸗

rauit Numerozg: xi: ¶Tercia condicio ꝙ in cibo ſuꝑf luiratem

vitert deber enĩ vnuſquiſq; naturã ſuã ↄſiderare · & eam ad potũ
& cibũ ſumẽdũ ꝓpoꝛcionare et tantũ ſumẽ tum nouerit ſibi ex⸗
dire alias viciũ incurzitur· de quo ſodomite puniũtur Ende
ſtriptũ eſt Dec fuit iniꝗtas ſodome ſuꝑbia & ſaturitas panis et
habũdancia Ecce cum vicio ſupꝑbie exceſſus refectionis enũ erat᷑
Diues epulo licet lazaro auarus fuerit qui nec micas de me⸗
ſa cadẽtes hałẽ potuit · in ſe tñ ꝓpter cortidianas epulas de vir/
cio ſuꝑf luitatis culꝑabilis extitir Quarta d icio eſt vt qs ſtu⸗
dio ſitatẽ in p̃ꝑacẽe ciboxe caueat et ſollicitudinẽ amoueat · ſic enĩ

con⁊᷑ dñ̃i mandatũ agit᷑. quo dæ Nolite ſolliciri eſſe de craſtino

vbi dñs vicioſam curã de qrendo cibũ rantũ intendit excludere
Talis enĩ multiplex malũ incurꝛix Ham pᷣmo de deo videt᷑ diffi⸗
dere qui paſtit aues celi: qui nec nent nec ſeĩnant Iterũ eciã to⸗
rum laboem ſuũ viliter expendit · vt quitd acquirit vẽtri tri:
buit ſcᷣm illud Eccł. vi· Omĩs labeꝛ eius in oꝛe hoĩs Iterum

quia maioꝛẽ afflictõez habet in ppando ꝙᷓ ſit delectacio in vtẽdo

Ende ille epicurus voluptatis aſſerroz impleuit omnes libros ole

ribus & pomis & cibis vilibus dicens talibus eſſe viuend ũ · ꝗa

carnis delic ie & exquiſite epule ingenti cura ac miſeria ppantur
Maioꝛemq; curam habet in querẽdlo· ꝙᷓ voluptatem in abutendo
de hoc vicio repre hendũtur fily heli: quor um vt dicit lestus
Gre · Propria culpa eſt ꝙ ex voto eoꝛum ſacerdetis puer non de

moꝛe coctas carnes velle de ſacrificio acciꝑe· ſed coqñdas q̃rebat

Ee
auas curacius ex biberent ¶ta condicio eſt ꝙ nimiã auiditatẽ
vel ardozem ſumend i in cibo deuitet· ſem illud Ecck. xx vii ·
Moli auidus eſſe in omni epulacõe nec te effundas ſuꝑ oẽm eſtam
Vnde pulebre dicit Aug ?. fieri poteſt vt fine aliquo vicio cu⸗
piditatis vel voꝛacitatis precio ſſſimo cibo ſapiens vratur Inſi⸗
piens autem fediſſime gule flãma in viliſſ imũ cibũ ardeſtat · &
ſacius quiſqʒ moꝛe dñi malũit piſtes ꝙ;ᷓ lenticulam moꝛe eſau Non
Tea otinencioꝛes ſũt plereq; beſtie quia vilioꝛibus eſtis alũrur
Et Greg? dicit ꝙ plerũq; la ucioes cibos ſine culꝑa ſutmus· &
abiectioꝛes cum reatu conſt ienc ie deguſtamus Et ponit exẽplũ
de eſau qui p̃matũ per lenticulam perdidit Delyas vero in hemo
per virtutem carnes edendo ſeruauit Dic dyabolus quia non ci⸗

ſibi hoĩem non carne ſed pomo ſubdidit · & ſeᷣm ꝑane temptauit

ſt inenciam cauſet qnqʒ deber habere condicões que in hoc verſu

abſtinencie eſt elongacio ab hys que pũt ad Julam *οοnt
Erreia cauſa abſtinencie eſt elongacio vel ſubtractio ab hys
que pñõñ de fideria carnis accende Inter alia enĩ que fugant
gnabr omĩa vicia carnis tam contra cĩ bos ꝙ; eciam contra actus
venereos eſt ſubtrahere occaſiones pctõax Nam qui ſe talibus of⸗
fert puta colloquys mulierũ aſpectibus eaʒe & men ſis pinguibus
vbi var ia & delicata fercula appo nũtur cauſam prebet: vt temp⸗
tetur q& eſt valde piculoſum in talibus: vbi temptat ſuauitas &

Vnde ſtripvũ eſt de ᷣma muliere ꝙ vidit lignũ pulchrum & de⸗
lecta bile q8 mox concupiut Vbi dicit gloſa non licet inruer
q8ᷣ non licet concupiſt i Inſuper & ipſa caro ꝓter ſue nature coꝛ⸗
rupeõem tanto magis praue aPpetit quã to quis enis der Dy §” ſ- a2

es læ phi Cõcupĩe augent᷑ qñ eis ſatiſ ſit minuũtur aũt a trio

bum ſed cõcupiſtenciam caſũ eſſe dampnacõis in tellexit Primũ
patʒ ergo ꝙ debita oꝛdinacio que in cibo reqritur ad hoc ꝙ ab⸗

otinenrur Propere laute minis ardenter. ſtu gioſe er cia cauſa

voluptas Tucius enĩ in hac matia fugitur bellum expectetur

tiſfacit · ac tãto mꝰ moleſtat qto magis ei? libich ide Na em

o
dbie.

ihe⸗
wen
N
A
RA
N

iane

n
jeſtan

iocu

Infe

at ·
Von
glütur
18&
rhepli
n bene
nonci⸗
drimu
wauir
e

o3baS

ſngn
actus
ð
ubns
tenpt
eCerur
nade

inten.
mec

djs ſn

1
W

S IIII Em.
Vngde pulchre dicir ſeũñ · Si vis in ꝓpetua voluprare eſe non vvvv
luptatibus acdliciẽdũ eſt. ſed cupiditatibus detrahẽdũ eſt An⸗ H
geli qui ſodomã ſubũterunt educentes loth ex t᷑ ciuitatẽ dixer ũt
Noli reſpicẽ poſt tergũ tuũ· nec ſtes in omĩ circa regione Geñ ·
