xix· Ad fignandũ ꝙ non ſolũ recedend ũ eſt a pectato · ſed ec iiẽs
a regione pectati · i · ab omni ꝓpinquitate & occaſione que peſſer
ad ip̃m inclinare ¶Senes troiani fic refert phs in li. eth. Fili⸗

os ab aſpectu elene fuge hoꝛtabãtur ne ſtilicʒ eiꝰ viſione ad in
honeſta mouêntur ſq uarta cauſa abſtinẽcie eſt aſideracio na:
Varta cauſa (ture ſtripture: ſoztune: & mortis furure
Jabpſtinẽcie eſt ↄſideracio eoʒt que ad ip̃am habẽdã inducũt
Er hec ſunt p̃cipue qtuoꝛ ſtilicet natura· ſtriptura· ſoꝛtuna· &
moꝛs futura ¶ narura quidẽ aſt inenciã ̃dicat eð pater ex oꝛis

puitare Nam ficut dicit phs in li· de natura aĩaliũ Domo ↄpa⸗
cione ſui coꝛpis ir ter cetera aĩalia eſt parui oꝛis per q datur in
telligi ꝙ debet eſſerpui cibi Ad hoc eciã idem natura fecit bre⸗

uem tran fit ũ in tranſgluciẽdo cibũ Vnde breue gutt᷑ ſibidedit

vr cici us de cibo ſe expedirer nec eius delectacõi multũ intẽder
vrpote ad maioꝛa factus Ende dicit P. Voluptas gutruris 4
ranti hodie extima t: vix duoꝝ habet latitudinẽ digitoꝛze Mo⸗
dica ergo debet eſſe delectacio vbi breuis eſt tranftus Scem

illud JToel . i. Vlulate qui bibitis vinũ in dulcedine perit en im

ab oꝛe veſIro Vnde dicit Señ . Voluptas eſt bre uitas faſt idio

obiecta quo auidius hauſta eſt cicius in neceſſar iã recidens ¶Ke⸗
p̃henditur apho ille epicurꝰ qui oꝛabat deũ vẽtris ꝙ Habeét gut

longũ ſicut grus· vt diuciꝰ delcãcio Zuſtui in fidẽt Etem ſtrip
rura ad ꝓci ratẽ cibi inducit Dicit enĩ ꝙ iniciũ vite hoĩs
nis & aqua Ecch. xxix . & Gen . i. De? eãdẽ eſt ã aſſ ignauit hoĩ

as

—

& beſtys Ecce inquit dedi vobis oẽm herbã afféntem ſemẽ ſuꝑ

terzã & vniũſa ligna que habẽt in ſemetip̃is ſemẽtem ſui generis

vr fint vobis in eſcã & cũctis aĩantibꝰ re Vnde dicit ſeñ. Con⸗
fidera tecum quãtũ natura poſt at· & quãtum cupiditas experav

1s eſt pa⸗

ſ
ripre e
6 .

¶ ſð aniel cum ſocys di xit denrur nobis legumĩa ad veſtendum
. 7 H₰ „ „ ℳ „%
& aqua ad bibend ũ· vbi ſolũ petiut que ſtriptura oceſſit Dañ̃ · i⸗
Item ad pcitatem victus foꝛtuna inducit Conſdare enĩ deber

quilibet ſe cum alio habẽ narure pariratem & eũdem ꝓductoꝛem
deü Vnde ergo in diuicys & delicys bñdas Mic autẽ penurim
habet Nũquid vr tu cotridie epuleris & ille fame peat Eccedis
cit E. Clamant nudi clamant famelici & vquerũtur de nobis in:
quiũt qui frigore mi fabihr labo: amꝰ d ↄferũt tet mutatoia vo n
. extenſa in ꝓticis vel plicata in manrticis· noſtrũ eſt q effũditis
vel crudełr ſub hitur q8 inut iłr expend itis Dec dñt indigẽtes
piñdantibus Vnde vie iniqua eſſe hec pricio que inter filios dei
aly ſupf lue habeant & freq;ter indigmi· aly neceſſitatẽ paciant
qui vt płimũ ſũt dignioꝛes Sed hec iniquitas eſt ex ꝓte homĩs
abutentis: non aũt ex pte dei larg ientis qui fᷣm oꝛdinẽ ſue ſapĩe
pec bona mĩma ſic equaliter- non tamen iniuſte diui ſit Illi enim
pkła cõceſſ it vt diſpenſatoꝛi · iſti vero pauca dorauit vt oꝛaroꝛi
¶ Zacheus qui pñnñceps publicanoꝝ erat er diues bona ſu⸗ cũ non x

hyjñribus diuidebat Vnde xp̃o quẽ gaudens in domũ ſuam exce:
Pat dixit Ecce dimidiũ bono meoz dñe do paupibus er fiᷣd
aliquẽ defraudaui reddo quadruplũ Luceaxixiet Joh digit Di
comodi bucellã meã ſolus et nõ æmedir pupillus ex ea Jobaxxxi⸗
(¶ Item ad ꝓpcitatem cibi inuat oſi dacio moꝛtis future Si ꝗs enĩ
finem carnis ↄfiderat: et quõ vermibus in eſt am ꝓatur faciliter a
gule vicio refrenatur Vnde dicit Grego? Nichil adeo valet ad
demancda de ſideria carnis ficut cogitare lis ſit furura moꝛtua:
ANEx geſtis fratrũ oꝛdinis Edicatox Erat quida nobilis ſtolaris
Hononie ſtudens diuicys ac delicys affluens ſuec; uuenturi ef⸗:
freenate habenas relaxans Dũc cũ quidã frater prefati oꝛdinis “
vi fitand ũ adiret. cũq; verbis ſalutaribus premonere cuper a d
S vicinioꝛa ſaluti Ille vero nulla animi monita audire ſe velle pro⸗ “
2„1 fitẽtur · de ↄmuĩ vtriuſqʒ familiari ↄdiciꝗfrat᷑ obtinuix᷑ ꝙ añg a
vi ſitacẽe recedẽt vnũ ? bũ ſalutis ſtolaris aufibꝰ inſonare poſſet

ðð

Qqus ãnuente frater dum eſſer in ꝓcinctu — verbum ꝗd in

“ðͦù ſa. ſtribit eiu smenti inferendo dimiſite P⸗ ubtus te int ſter⸗
i netur tinea et pimentũ tuũ erũt E*mes quod v̈bũ ex ſi ab audiẽte
ſpernitur ab eius rñ memia non dilabitur. ſed velud viuꝗ ſer⸗
un mo dei & eff icax et penet bilioꝛ omĩ glad io ancipiti · ſic ei/ aĩo
e moꝛtẽ imp̃ſſ it · ꝙ non velud futurã cogitaret · ſed quaſi inſtantẽ
Ssm in memoꝛia iugi tener Sicq; fact ũ eſt vtx vᷣbo dei in coꝛdis pene
vel tralibus paulatĩ ꝓficiẽte & de morr Kinuc timoz inc ucieme iuve⸗
ſoins nis totaliter madum ſpernét & ad oꝛdinẽ p̃d icatoꝛum ꝓtinus
es. ↄuolaret · vbi ex frequenti moꝛtis memoꝛia vigilys & abſtinen⸗
lrsd cys & ſtudy meditacõibus cœpus affligens vitã laudabilẽ duxix
Nclk et moꝛte pcioſa finiuit ¶ & ꝛeiuniũ oꝛdinat᷑ ad ↄcupiſtenciam de ſeuuno .
klonz carnis repᷣmendã ad eleuacẽem mẽtis in deũ et ad ſari factionem
eſi⸗ Einde videndum eſt de ieiunio qS eſt (pro pectatis
lenn Vporiſſ imꝰ actus abſt inencie circa qð qnq; ſunt ↄfideranda
Nkel Primdg de eius fine ad quẽ oꝛdinat᷑ Secundo de eius neceſſitate
Günn vtrum videlicʒ ad eius obpuacõem omes teneantẽ Tercio de mõ
mece obligandi quarto de tempo? ibus ieiunandi er hoꝛa ↄmedendi
uſcr uinto de rebus omeſt ibilib⸗ ¶ guantũ ad finẽ ieiuny ſt iendũ
id eſt ꝙ multitudo hoĩm ↄmuĩter in ſũpcõe cibi xectat· ꝓpter cðᷣ
ni pomo redd itur impotẽs & deſidioſus ad debitas opaciones Er
aseni ideo ſancti patres volentes cont᷑ hoc cẽmuẽ viciũ remediũ ad⸗ —
lluer bibé & hoĩes ad vtutis oꝑa moué ieiunia certis rempibus ob⸗
zer d guanda ſalubter ſtatuerũt ¶ Valet aũt ieiuniũ pncipalit ad tria ſeuniu py'rve⸗ ler
ortna⸗ ſtilic ad carnis upiſtẽciã refrenẽdã· quia per ieiunia caſtiras α tταα
ſtolans ofuatur Vnde dicit Jero: Sine ceré & hacho friget venus i⸗
tuti ⸗ per abſt inenc iam cibi et potus tepeſtit luxuria (RFen valet ad
nis d eleuacõem mẽtis in ſpũalia · nam qñ coꝛpus per crapulã non gra⸗ 1
ge⸗ 4 vatur mens liberius ad ſpualia otemplanda leuar̃ Vnd e ſancti
fle N Parres volentes a deo illuĩari circa aliqua ſpũalia ieiunys er abſ⸗
, rinencys inſiſtebant¶ Dicitur de daniele ˖ quia poſuit faciem ſuã .

ad Dominũ denm ſuũ rogare et deprec ari ieiunps ſacco er cinere

5*

Ycepit reuelacões de xp̃i incarnacione & eius paſſiene Dañ . ix .
Item valet ad ſatiſ faciend ũ pro peccatis Vnde deꝛ Joheł ii ·

Et hoc eſt q Aug? dicit in quodã ſermone de oacõe & ieiunio:
IJeiuniũ purgat mentem · ſubleuat ſpiritũ · carnem ſpũi ſubicit ·
coꝛ facit contritũ & huĩliatũ· concupiſtencie nebulas diſpergir
libidinũ ardoꝛes extinguit · caſtitatis vero lumen accendirt

agentes per virtutem huĩlitatis & ieiunpy a dño veniam mer ueruͦt
. iii · Narꝛat Jero: ꝙ dum quecdlã iunencula multũ a quodâ
iuuene de impudico amoe infeſtarerur. & ip̃a nullaten? oſentire
veller volens a predlicto iuuene hmei amoꝛem deteſtabilem am⸗

rribus diebus ſtare pmiſſit· poſt quos ad ip̃m iam famelicũ æcce⸗
dens eiq; cibum poꝛrigens interzogauit quo magis indigebat ci⸗
bo an voluptate Rñdix ꝙ magis cibo. at illa. bec gne medicine
vulnus luxur ie curare ſtudebis A Qui ad ieiuniũ obli gantur &
Vantum vero ad ieiunandi neceſſitatem Sei⸗ (e
endum ꝙ ſtatura coĩla ꝓponũtur ſcᷣm ꝙ multitudini con:
ueni ũt et ideo legiſ latoꝛ in eis ſtatuendis attendit id q8 vuĩter
et in płibus accidit Si quid aũt ex ſpeciali cauſa in aliquo inue⸗
niat᷑ q obᷣuancie ſtatuti repugnet· non intendit talẽ legiſ late⸗
ad ſtatuti obfuãciã obligare In hoc tñ eſt diſtinctio ad hibẽda
Nam ſi cauſa ſit euidens pſeip̃m poteſt homo licite obfuanciam
ſtatuti p̃rerire preftim ↄſuetudine interueniẽte · vel ſi non poſſer
defacili recurſus ad ſupioz7 paberi Si vero cauſa fit dubia debz
ad ſupioꝛem recurz qui habet potãtem in talibus diſpen ſandi · et

Qai eal
Raing

—

. —— — —

bi ſubd irtur gabriele ad eũ deſtendente magnas

Cõuertimĩ ad me in toro coꝛde veſtro in ieiunio f letu & planctu

aAMiniu ite ad p̃d icacẽem ione terꝛiti & de peccatis ſuis xenitẽciã

putare ipſum ad ſuam cameram vocarum incluſit· quẽ abſq; cibe

hoc eſt obfuanS in ieiunys ab eccłia inſtitutis ad qᷓ omẽs puĩãter
obligantur ni ſi in eis fuerit alieð ſpẽale impedimentũ Eyx pre⸗
dictis igit᷑ haberi poteſt ͥ ſũt qͥ ad ieiunia obligant᷑· et qui non
Nam pũi in qbus eſt euidẽs ĩ pdimentũ ad p̃dcã ĩeiunia nõ terent

„ „ MIG

XxXc- Tum prer debilitatẽ nature ex qua ꝓuenit ꝙ indigent frequẽti
eiG cibo & non multo ſimul ſumpro· tum eciã quia indigent multo
Dn nurrimẽto ꝓprer neceſſ itatẽ angmenti qð fir de re ſiduo alimeti
An & ideo ꝙᷓdiu ſunt in ſtatu augmenti qðeſt vt in płibus vſq; ad
ct · Anem tercy ſeptenny nen tenentur ad eccłaſtica ieiunia Puanda
ergit Conueniẽs tñ eſt vt eciã in hoc xrempe medio ad ieiunãdũ ſe ex⸗
⸗ erceãt plus & min? ſcdᷣm modũ ſue etatis Peregrini eciã & ope⸗
ciu rary a pdictis ieiunys ex imũtur verũprñ ſi ꝓegrinacio & opis
err laboꝛ comode differzi poſſ it aut diminui abſq; detmẽto coꝛpꝑalis
ctch ſalutis & exterioꝛ is ſtatus qui requirit᷑ ad ↄſeruacõeʒ coꝛpalis
gene ſalut is vite vel ſpũalis non ſunt ꝓpter hoc eccłe ieiunia preter⸗
nim mittẽda Si aũt imineat neceſſ itas pegrinãdi & magnas dietas
Z faciendi vel eciã multũ laboꝛandi· aur ꝗpter confuacionem vite
Hak cœpalis fiue ꝓpter aliq neceſſariũ ad vitã ſpũalem et ſimul cum
larct . hoc non poſſ int eccłe ieiunia obuari non obligant᷑ p̃dicti ad ie⸗
Aicre iunandũ . quia non videtur ſuiſſe intencio eeccłe ſtatuentis ieiu⸗
RK nia per hoc velle impedire pias & magnas neceſſar ias cauſas Vi⸗
Nice. detur tñ in talibus recurzendũ eſſe ad ſupꝑiois diſpenſacõem niſ
ſng forte vbi ĩta eſt conſuerum facẽ. quia hoc ip̃o ꝙ p̃lari diſſ imilãt
iek anuere videntur ¶Iſtem a p̃d icta ieiuny obpuacione eximumur
ine pauꝑes qui fruſtratim elemofinas mẽdicant qui non poſſant ſik .
ſlire pabẽ q8 eis ad victum ſufficiar Heſter neceſſar ium putans ie⸗
dide inniũ ad liberacõem populi ſui omĩbus ieiunãdũ indix it Vnde
n mardoc heo hec v̈ba mãdauit · vade & vgrega omẽs iudeos quos
arckt in ſuſis repis et oꝛare pro me Non comecl atis nec bibaris tribus
diebꝰ ac noctibꝰ et ego cũ ancillis meis fił ieiunabo Heſter iii
u⸗ ſex teſt imonio teſt ium adiura toꝝ ſup vita beati domĩci Pater
c⸗ inꝗòunt domĩcus cuiꝰ ſocy fuim? miromode coꝛpus per abſt inẽ⸗
uin ciam affligebat Nam tribus ptibus anni & vltra coꝛpus per ie⸗
Ere⸗ iuniũ macerabat per mũdũ diſturꝛen do. & regulã quã ſuis fra⸗
cicc⸗ cribus obuandã indixit ad vnguẽ puando carnes & cũ carnibſus

voten cõdita nũꝙ; ↄmedẽedo Vno cipho ꝓuo aliquãclo de aqua aliquãdo

Sn

de vino in prandio ↄrenrus erat· & quarra pꝓte panis non magis
vtebat᷑· interdũ pro pitãc ia vitella ouoʒ ſumebat· vna tñ tunica
omĩ temꝑe vtebat᷑ · cilic iũ poꝛtãs ad carnẽ ↄtextũ de pilis poꝛco⸗
rũ & hircoz lectũ ꝓpriũ non poſſidebat ſed in tra oꝛans ꝓno⸗
ctabat · tanð ſompno grauat? modicũ ſupꝑ drã ſeu lapides recũ⸗

bebar: cathena ferꝛea ſe cingebat · qua ſe ſœtit nocte v̈berabat ꝓ

ſe

Ero defũctis & pro viuẽtibus us ieiuniũ ſit in cepto. &

bejt eſſe obſeruanda · & ideo in talibus non eſt diſpenſacio que⸗
renda· ſunt enĩ omnibus & omni tempoꝛe de neceſſitate ſalutis.

4 Precepta vero iuris po ſitiui non pſe obligãt. ſed ſolũ ex inſti⸗

rucõe legiſ latoꝛis qui hoc modo ſuos obligat ad legis obfuãc iaz
ſ8m ꝙ ad finem reqritur quẽ intendit Vnde ſi aliquis eius pre⸗

cepta valiter tranſgred iatur ꝙ finis imped iatur quẽ legiſ laro-

intendit talis eſt ?nſgreſſoz hñdus legis qa obuiat latozis legis
intẽcõt Si aũt ex aliqᷓ cauſa rõẽnali ꝗs ſtatutũ nõ fuet cipue in
caſu in quo· eciã ſi legiſ latoꝛ adeſſet ꝓbabiłr cred i poſſ ꝓeu nẽ

7*4

obligaret nec in illo c

æ „— r, „7 — — „ „
face videat᷑.p̃ᷣcepta enĩ iuris poſitĩ nõ ſe extẽdũt vlt intẽ cõez p

— — „ 2 „ „ — „ — „, — .
cipiẽtis ꝗᷓ eſt finis p̃cepti· vñ magis obligãt ex intẽcẽe legiſla⸗
veasS ꝙ ex ip̃is *̈–bis & ideo nõ eſt dicenð ꝗᷣcuq; diẽ aliquẽ ab

eccłia inſt itutũ ieiunare obmittit ꝙ moꝛtałr pectet Põt enĩ hoc
1 — 2 — — 7 — . —
aliqñ qo ſine pctõ tĩgẽ aliqñ fine pctõ moꝛt ali cũ veĩali aliqñ

* 2 „ „ . „ „ — „ †* .
ecid cũ motali ꝑctẽ & hoc m diſas odicẽes q́bꝰ hõ ind ucit᷑ ad

7

ris Poſitĩ dictu eſt enĩ ꝙ iei uniũ vtile eſt ad delectẽe & co hi⸗
bicõ⸗ culpe et ad metis eleuacãm in ſpialia qñ aliqs iudicat fibi
neceſſari ũ eſſe adpᷣdcẽs fines añdos

— ——

Einde ↄfid eranð eſt ꝙ ałr obligãt p̃cepta iuris ¶ quẽ non
na fᷣalis · & ałr p̃cepta iuris po ſitiui Precepra iuris natalł
Pſe obligant abſq; aliqua alia inſtixucẽe Racio enĩ nat uralis de⸗

aſu decernẽt eſſe Fuã talis nõ eit rexutqd ꝰ

ieiuniũ frãgernð Jeiuniũ aũt põt eſſe in Ecepto iuris nat᷑alis & iu⸗

e es vñ̃dos vel opoſitos remouẽdos te⸗
erur ieiunio vti quatũ ad pdicta conſequẽda iudicat expedire ·

——

mnon

uſ
P

per
celel

ae Et quantum ad hoc in conmũi ieiuniũ cadit ſub precepto legis
n nature. derermĩcio aũt temꝑis & modi ieiunãdi ſcòm oueniẽciã
en & vrilitatem populi xp̃iani cadir ſi ub p̃ceꝑto iuris poſitiui qdᷣ
Pe eſt a ̃latis eccłe inſtirutũ Et boc eſt ieiuniũ eccłe de quo dicit
reci⸗ Jero ⸗. ad lucinũ Vna queq; ꝓuĩcia habũdat inſuo ſenſu & p̃ceꝑta
, maioze leges apłicas arbitrerur Rechabite ſe obligatos puta⸗
t⸗ A uerũt de bibendo vinũ p̃cepta patris vt leges arbiträtes Vnde
non emie eis dicenti· bibite vinũ · reſponderunt Non bibem? vinũ
weide quia ionadab filius rachab pater noſter p̃cepit nobis dicẽs Mõ
nsdet pbibetis vinũ vos & fily veſtri vſq; in ſempitnũ · et domos non
ae ⸗ edi ficabitis & ſementẽ non ſeretis et cerera Jé · xxxx Marzar
luti cui? gba recitant in hiſtoria eccłaſtica · marc? euãgeliſta
ſttuu fundamenta mire abſtinẽcie fund auit apud egiptũ Nam exemplo
nid abſtinẽcie & ſobrietatis eius magna multitudo hoĩm ac mulieze
s8pz mo oĩm /moꝛe apłico cunctis facultatibus renunc iabãt ext᷑ vrbẽ
lkoꝛ ergreſſi in oꝛtulis ac celulis vitam ſolitar iã ducebant Cibum ac
ES porũ nullus ante ſolis occaſum ſumebat· tempus lucis phie ſtu⸗
ei M dys dantes · coꝛpis vο cauſam cũ noœcte ſociantes · vinũ vel carnes
peiß nullus guſtu ↄtingebat · ſed tanrum poculũ aque & panem cum
tutſil ſale vel yſopo ſumebat Nõnulli quos edacic ſtudendi ſa mes ꝓ⸗
* urgebat poſt triduũ ad ↄmuĩonem cibi veniebant Dec ſunt ᷣma
,5 abſt inencie p̃cepta que in pᷣmoedys fidei marcus beatus primus

cdej . — „ 13 ,PT 7 . 2.,4
iſa⸗ alexãdrie põtifex edidit ac ꝓbatiſſimos in eis monachos enutuit

3 De rempoe ieiunandi et hoa comedendi Z & Serso,n,
„ „ „ — W . „ —
Etempibus aũt ieiunãd i reſtat vidẽé lſequent Vnde ſti⸗ e1 vribhienu⸗ 1

n endum eſt ꝙ ſcõm q8 dictum eſt Jeiumũ oꝛdinat᷑ ad delecionem

enlpe ex eleuacõem mentis in ſpualia er ideo illis temꝑibus ſpeci⸗

n0 G H ałꝛ fuerunt ind icẽda ieiunia in quibus optebat pomines a xeccro
ed pur gari er menres fideliũ eleuari iu deũ per deuccõem qd quidẽ
c 5p̃cipue ĩminet ante paſthalem ſolempnitatem quo temꝑe enl pe
arſii per bapt iſmum relaxantur· qui ſolempnirer in vigilia paſche
ſcosn celebrarur quãdo recolit᷑ domica ſepulrura quia per baptiſmum

—

eonſepe limur xp̃o in moꝛtem vr dicitur ad ſioma. In feſto eciam
Paſthe max ime opoꝛtet mentem hominis per deuocionem eleuari
ad eternitatis gloꝛiam quã xp̃s reſurgendo inchoauit· & ideo im
med iate ante ſolempnitatẽ paſt halẽ eccł ia ſtaruit eſſe ieiunanð MUMU
& eadem racẽe in vigilys precipuaꝝe feſt iuitatũ in quibus nos p̃⸗
pPari opoꝛtet ad feſta futura deuote celebranda Silhr eciam con⸗ ðU
ſuetudo eccłiaſt ica habet · vt in fſingulis quartfãni ſacri oꝛd ines d
conferantur ad quoꝝe ſuſtepcõem opotet per ieiuniũ prepari · rã ð
oꝛd inatoꝛes ꝙ;ᷓ oꝛdinandos · & eciam totũ ꝓpłm pro cuiꝰ vrili⸗ n
tate oꝛdinantur quia vero ieiunia que pcepro eccłie inſtirunũrur
ſũt ieiun ia afflictois que non ↄueniũt in diebus let icie · ꝓPt hoc ni⸗
non eſt ieiuniũ inſt itutũ in toto tẽꝑe paſt hali· nec eciã in diebꝰ ai
dñicis que ſunt tempa recoꝛdatina gloꝛie dñice reſurꝛectioms tcn
Eſt autem per eccł iam inſtitutũ · vt ſemel in Die a ieiunantibus emmnmn
comedatur · & hoꝛe none ſcm coẽm conſuetudinem Et hoc ꝓpt R ſen
duo Pri mo quia iſta hoꝛa ↄuenit miſterio paſſionis xp̃i que c⸗ m
pleta fuit hoꝛa none. qñ inclinato capite trad idit ſpiritũ Jeiunã⸗ K
tes autem qui carnem ſuam affligũt ꝑaſſioni xp̃i conſoꝛm antur.
ſem illud ad Galathe v. O ui xp̃i ſunt carnem ſuam cr uciſixerũt
cum vicys & ↄcupiſtencys Scðdᷣo talis hoꝛa ieiunantibus oueni⸗ K
enter taxatur ad hoc ꝙ a liquã afflictõem ſenciant pro culpe ſa⸗ e

tiſ factẽe debita enĩ & coĩs conſuetudo ↄmedendi homãbꝰ abſcz iiit
teiunio eſt circa boꝛam ſextam Tuc enĩ videtur eſſe complera di⸗

naie
geſt io naturali caloze in noctis tempe interius reuocato ꝓpter n.
frigus noctis circũſtans. diffuſie eciam hũoꝛis facta eſt per me⸗ i
bra coopante ad hoc caloꝛe diei vſq; ad ſũmũ ſolis aſtenſum · 1
Tũc eciam natura coꝛpis hũani indiget adiunari con extioꝛem 1

5 „ 7„ „7 „ S
aeris caloꝛem ne hũoꝛes interius adurantur Vr ergo in ieiunio kn

aliqᷓ afflictie ſenciatur. poſt p̃dictã hoꝛã comedend' aliꝗᷓ dilacio n
x
eſt hñda Non tñ tanta ꝙ per hoc natura multũ grauetur· & tał d
eſt hora none cuiꝰ determĩ acõeʒꝝ nõ opoꝛtʒ facẽ fm ſubtilẽ examia . *

cõʒ · ſufficit enĩ ꝙ fit circa hoꝛã nonã qð de facili ↄgnoſci poteert·

RRl
leunn
leo in
unand
osp⸗
con:
dires
riti
würut
ſee⸗
nde,
loms*
ntibus
7
C Pe
Eiri⸗
wrut⸗
iſuein
8reni⸗
lreſi
abſ⸗

era dii

perm⸗
mnſum⸗

Ntionn

ieund⸗

dilch

rAl

ipe

rHrr

E eeni

29 IIII C.

Si tamen aliqui Wrter infirmitatem vel eratem ſeu eciâ maiozis

religionis aut ſtudy comodiratẽ vel ꝓpter aliq hmẽi de tardis

tate p̃d icta grauarent eſſet cũ talibus diſpenſandũ vt in ieiunio
p̃dictam hoꝛã aliqntulum p̃uenire poſſent debent ergo ieiunãtes

aliquã aff lictõem in eſuriendo ſuſt inẽ ad hoc ꝙ eoꝛr ieiun ia finr
n cui? rei ſignũ ſaluaror noſter poſt ꝙᷓ i. ie iunauit xl ·
diebus & xl. noctibus ˖ dicit eſuryſſe Math. iiii . Vbi eciã ad⸗

ſaluraria

uertẽdum eſt. ꝙ poſt baptiſmũ in deftum intrauit ad ieinãdũ
in quo datur imelligi ꝙ cum ſcad ibus pectatoze nõ eſt ieiunãdũ
ſed cum oſt iencia pura & per confeſſ ionem lauata tũc enĩ ieiu⸗
nia eff ectum ſalutis habent ¶ Narzat ſtoicus de müch vita ſacer⸗
dotum ſic ſemꝑ in templo ſtabant rexe naturas ac raciones ficdleʒe
contemplantes mulieribus numq; ſe miſtebãt pentes & cognatos

numqꝙᷓ vidẽ voluerunt ꝓpter tenuitatem ſpũs a carnibus & vino
ſem * abſtinebanx & vt poſſent appetitum libidinis ext inguẽ cui
maximũ fomentum a talibus p̃ſtatur Pane tãtum & pulmẽto oleo

cond ito vtebant᷑ bidui ac tridui med iam ſuſt inentes ¶ De bys
Lrimo ↄſiderandũ (que a ieiunantibus poſſunt comedi
eſt de hys que a ieiunantibꝰ ſumi debent Circa qð eſt ſti⸗
endum ſicut dictum eſt ieiuniũ ñ eſt inſt itutum ad vcupiſtẽ⸗
cias rep̃menclas que ſunt circa delectacões ſcdõm tactũ queſcon⸗
ſiſtũt in cibis & actibꝰ veneis Illos ergo cibos eccła ieiunãt ibꝰ
intdicit que in comedendo maxime habent delect acẽem & iterũ
hoĩem ad venẽa ꝓuocant kmẽi a ũt ſunt carnes aĩalium in rer: a

quieſtencium & reſpiranciũ & que ex eis Fcedũt ſic ut ſunt lacti⸗

cinia ex aĩalibus greſſ ibilibus et oua ex auibꝰ auia enĩ hec ma⸗

gis vformant bumano coꝛꝑi plns delectant et magis conferunt

ad humani coꝛy is nutmenruͦ ñ Er ſic ex eoꝛt ↄmeſtione plus ſup⸗
fluit vr tat᷑ in mat᷑iam ſemĩs cuiꝰ multiplicac io eſt maximũ
incitamentũ luxurie & ideo ab pys ieiunantibꝰ eccka ſtat uit eſſe
abſtinend um Inrer p̃dicta tñ magis carnes ꝓbibẽtur . oua vel

lacticinia que ex eis oꝛtum habẽt et ideo in oĩ iei unio int dicitur

E SS

unat . gX

quiſe ſernare debet ſc8m moꝛem eoꝛe inter quos: Juerſarur vyt
dictũ eſt ſupra pꝑer Jero: vnaꝗq; & ceta ¶ In ieiunio autem qua⸗
dragefimali vniũſaliter & apud omnes interdicũtur carnes ona
& lacticinia q8 ceteri

um eciã quia obfßuam⸗ illud ad imitacẽem xp̃i Vnde ᷣm eund
diez nũeze ieiunam? quo videlʒ xp̃s ieiunauit (Cui⸗ nũeri racio

tuoꝛ libros ſancti euangely impletur denarius auũt quater duct?
in jdragenariũ ſurgit Scda quia in hoc moꝛtali coꝛpe ex qtuor
element is ſubſiſtimꝰ per cuiꝰ vclupeaem g pceptis dñicis t im⸗
qut per deca logũ ſũt accepta Vnde dignuͦ eſt ꝙ ean carnẽ ꝗrer
decies aff ligamus Tercia cauſa ꝗa ita offerꝛe vtendim 9 decimas
diee ſicut reze Ducitur aut ãnus per. ccc·. hev. dies Mos autem
dũ per: xxx vi . dies affligimur diebus dñicis ſubtractis äſi anni
P noſtri decimas deo dam ?Duram dieram impoluit Dus eec hiel
Whei in mnen dacõ⸗ GR£ exemplũ abſtineciñũ dicens Sume tibi fru⸗

lexxx · diebus Eeeh. iiii · Saluato⸗ vero ad infmuandã abſt inẽ⸗

Sbe

ſobrieras eſt virtus remouens exceſſum potus

boʒ et po tuũ omuĩter Conſiderandum eſt conleqter de ſohri⸗

Slrens vrtut

eſus cami In alys autem ieiunys circa ouoꝛzum n & lacticinioꝛum
abſtinenciam diuerſe conſuerudines exiſtunt apud diuerſos qs

5 ieiunys eſt ſolempni? Tum quia per ipᷣm
diſt Ponimur 34 redempcõnis noſtre miſteria deuote celebranda.

gm Greg . eſt triplex Prima quid quia virtus de calogi per qua:⸗

ment ũ & oꝛdeũ ex faba er lentẽ et miliũ et viciũ. ex bys omvibꝰ?
ha fecit panes quos demandato dñi a4 menam omedix. ccc.

ciã ꝙᷓ ieiunantes debent habé non carnes ſed piſtes legitur multi
plicaſſe ſuꝑ eo copioſam multitucli inem n capts miraculũ feciſſe
et eos 8 frechter ↄmediſſe· carnes vero nũꝙ niſi de agno paſt ali .

dictum eſt de abſtinencia qne eſt moderatiua ci⸗

erate que eſt ſpecialiter moderatiua potuũ Vbi rria videre ſuf⸗
ſicit Primo quomodo ſit virrtus Secundo de eius effectibus·.
ram⸗ . p .. Ai quibus maxime competit en ergo ſtiend ſoberas
eſt tus ſpẽalis cñ ſit vna de ꝓribꝰ tempãcie vt ponit macrobi?

„ Ad virtutem enĩ moꝛalem vt dictum eſt ſupra. pPtinet ↄſeruare
n bonũ racõis cont᷑ ea quibus poreſt im pediri Vbi ergo ĩuenitur
n ſpeciale impedimẽtũ racõis ibi neceſſe eſt ſpecialẽ ponẽ vᷣtutem
i ad illud remouendũ Potus auũt inebrians habet ſpecialẽ racõem
c. impecdliendi vſum racionis in quantum ſtilic; pturbat cẽbrũ ſua
And fumo ſitate ˖ & ideo ad remouendũ hoc imped imentum racõis re⸗
„ quiritur ſpecialis v?tus Et hanc dicimus ſobrietatem que ſpeci⸗

HZ al⸗ eſt circa potum ſicut circa Wriam matam lLicet enĩ nomẽ ſo⸗
”MB brietatis ſumatur a mẽſura que poteſt ĩueniri in qualibet matia
ur Dicirur em aliqs ſobrius quaſ briam· i mẽſurã fuans. ſpecialz
tñ nomẽ iſtud aſſumit᷑ in illa matia in qua maxime eſt laudabile
e menſurã Fuare: hmẽõi aũr eſt potus inebriare valens Nam eius
Na—r vſus menſuratus mulrũ ↄfert & modicus exceſſus multum ledit
uten quia fac ilꝛ impedire poteſt vſum racõis magis exceſſu cibi
ideo ſpecialꝛ ſ. obrietas attendit᷑ cimca moderandũ Vnde
Gn Patet ſobrieras elt alia tus ab abſtinẽcia que eſt ↄmuĩt circa
bicx cibum Poxn delectacõis vtuſch mockratinak, cõmendacõem
H ſobetatis helie cui grandis reſtabat via angel? dñi ad capux ſuũ
oſtendit ſubeinericium panẽ & vas aque iii· KReg. xix . [Apuch
ſis uauauanriquos gentiles tantũ fuit ſtud ium de conuanda ſobrietarxe
mJ. maxime in mulier ib? ſi aliqua vinũ bibiſſe fuiſſet dep̃henſa pe⸗
nti ntDDe obnoxiam habebant ac ſi quaſi viri thoꝝ violaſſet Vnde nar:

cſe⸗ rat valerius ꝙ metellius vxoꝛẽ eo ꝙ vmũ bibiſſer fuſte ꝓcuſſam
a . intémit · qð factum non tantũ accuſatoꝛe ſed rep̃ᷣhenſoꝛe caruit

S Vbi dicit idem valerius Sane quecumq; femĩa vini vſum ĩmo⸗
inac derate appetit ianuã vicys apit & vrutibus claudir [αex⸗
ſchnt (ceſſus in Potu poteſt eſſe culpa criminalis
greſth Tautem Fdicta magis pateant · videndum eſt quomòõ ex⸗ 2O.
a ceſſus in potu eſt culpabilis · vt per hoc ſtiamus quẽ exceſſum in
Hς⅝ü potu ?ᷣtus ſobrietatis exclud at ¶ Ad cuiꝰ euidenciã ſtiendũ eſt Sel.
ꝙ exceſſus in potu poreſt eſſe triplicit Vno mõ ꝙ bibẽs neltiart NMræ
potũ eſſe ĩmoderatũ & inebriare potentẽ et talis exceſſas poreſt

eſſe ſine pectaro. eciã ſi in ebriet· ita ramen ꝙ hoc ↄringat abſeʒ
negłia bibentis· ſicur credenð eſt Moe fuiſſe inebriatum qni vini
foꝛtitudinem ignoꝛabat. nec de negł ia vide poſſe argui· cũ vinũ
pus non fuerit exptus· vr patet Geñ. ix . ¶ Alio modo contingit
exceſſus in potu in hoc ꝙ a liqs pripipat potũ eſſe ĩmoderatum.
non rñ exiſt imer potũ inebriare potentem· & ſic ebrietas poreſt
eſſe cũ ꝑctõ veniali · ſicut foꝛte accidit de Loth ¶ Tercio mõ po⸗

teſt cont ingẽ ex hoc ꝙ aliqs bene nouit potũ eſſe ĩmodatũ & in⸗

ebriare potẽtem · & ralis ꝓprie ð ebrius . q8 non poteſt eſſe abſch

culpa motali quia volens & ſtiens puat ſe vſu racõnis quo ᷣm
virtutem opatur & pctã declinat Dicitur aũt ſt ienter & volũra⸗
rie ſe vſu racõis puare culpam ebrietatis incurꝛendo. qñ multo⸗
ciens expitur vini foꝛtitudinẽ & ſuam habilitatem ad ebrieratẽ
Nam cibus & potus eſt modandus ᷣm ꝙ competit complexioni
& copis valitudini Nam aliꝗs potus poteſt eſſe alicui ſupf luꝰ
qui alteri eſt modatus & econũſo &ñ ergo quis frecyter inebat᷑
ſtiens & volens ebrietatẽ incumit Talis ergo exceſſus vſu rẽis
hoĩem Puans vicioſus eſt et hũc excludit ſobrietas que menfram
imp onit circa potum vt dictum eſtCulpabilis er go fuit porus
Olo fernis per exceſſũ factus Vnde de po ð⸗ ꝙ bibit vinũ multũ
nimis tñ nũꝙ; bjberat in vita ſua Er infra Poꝛro olofernes ia⸗
cebat in lecto nimia ebrietate ſopitus Judith· xii. ¶Guidã Pe⸗

gZrinus Clauinam ſuam pro vino exponens tantũ bibit ꝙ inehatꝰ

a mente eſt alienatus· et dũ moꝛtuus exiſtimaretur ductus eſt in
ſpiritu ad loca penarum vbi quẽd am Abbarem terꝛe ſue adduci

conſz pex it ante principem tenebrarum quẽ ſalutans pñceps calice
igneo potum ei miniſtrat in hoc dans intelligere ꝙ in exceſſu

porus offenderat. Deinde in puteum inferiozem includens alta

voce clamauit· Adducite inquit huc ad me illum. qui ſero ve-

ſtem ſi ue peregrinacionis pro vino exponens inebriatus eſt.
Peregrinus autem hoc audiens er tremens Angelo ducenti pro⸗
miftt · ſi eum libera ret· numquam inebriari ſe permitterer

— 5 --=

bih
hen

ſer

IIIEe

Oui mox ad ſe reuerſus diem & hozam nerxauit redlienſq; in terꝛa
Iuã dictum abbatem eodẽ temꝑe obiſſe cognouit ſoberas

Leſt intellectualis lunũs confuariua
Vnc de effectib ſoberatis pſeãmur qui poſſũt qtuoꝛ aſſ ig⸗
nari Eſt enĩ intellectualis lumĩs conpuatina carnalis cõcupiſtẽ⸗
cie repſſina. ſenilis etatis decoꝛatiua. & humane pacis nutritiua
Eſt pmo intellcũals luĩs confutiua Nam vinũ ſi rẽꝑate ſũptum
ſum coꝛ a quo ꝓcedũt cũcte opaciones tam naturales ꝙ; alales
confoꝛtat ſpũs ſtabiles & ſubriles generar Ipſum cébrum in quo
opa ciones ſen ſitiue pfſiciuntur in puritate oſeruat & omnes aĩe
vires in ꝓprys opacõib? pficit & vi goꝛax Vnde de Ecck. xxxi·
Sanitas elt aĩe & cœpis ſobrius potus Ex bys ?o ſeòrur opacio

intellectus pur iſſ ima & clariſſima ad quecq; ſubrilia intelligẽda

Pec aũt intellectus ſubtilitas per ebrietatem tollit᷑ ſicut ſtriptũ

eſt in Oſee Vinũ & eberas auferunt co?: 1. mentẽ qua nic pu eſt

in hoĩe p̃ſtanc ius Ex ea enĩ homo a pecoꝛibus diſternit᷑ & natã
pumanã ſotitur Et ideo eheras int omĩa vicia maxime eſt timẽda
quia maximũ locumẽtũ infert homã vſum racis tollẽdo Ende
ſcm aug?. Eprietas demoni aſſ iłatur qui qñ poteſt arem paber
ſuper hoĩe ĩ̃m dementat & quaſ beſt i am eum facit Ende dicit
Non eſt aliud ebrietas q; manifeſtiſſimus demon nam cum homo
bibẽ ſe putat vinũ bibitur a vino Et ideo ſapiens in eccłaſt ĩco
hemĩ cõẽſulix Ne inquit oprimaris in cẽuinio a vimo Ad hoc
ſacerd otes Pabent ſt ienciã dſternẽdi int ſan ctum er ꝓpPhanũ ind

pollutum & mũdum et docè poſſ int filies iſr Fcepir dñs aaren

Vinũ & omne S inebare poteſt non bibetis tu er fily tui quãdo

intrabitis tabernacem teſt imony Leui. x Danctus domicus
edin is d icatoꝛt pater vt aĩm ſuũ tranſ ſerꝛet ad ſapienciam per

decéniũ vin ũ nõ guſt auit ſobetas eſt carnalis ↄcupiſtencie

—Obrieras eſt carnalis ocupiſt cie repreſſua Cep̃ſſ ina

vt dicit ero: Propter qð ꝗmonet apłs ad hebz: v.: Nolite iehari

Anuãdo en venter mero eſtuat facile deſp umat in luxuriã

+

Wrmi

vrr r⸗

—
.

—

vino in quo eſt luxuria. ſu ꝓple tãquã in cauſa effect iua· et ſub
hoc ſenſu intelligenò eſt q8 ſtribitur Proũ · xx · Luxurioſa res
eſt vinũ· in ꝙᷓtũ videlicet ꝓuocat ad luxuriam Srudendũ eſt
ergo ſobrietati et cauendũ eſt a ſuꝑfluitate vini maxĩe iuuenibꝰ
Sicut dicit ſeneca in libro de ira allegans platonem Ex hoc enĩ
faciliter ꝓiclitatur caſtitas Vnde ſtribit Jero ad famulam vir⸗
ginem O filia ſi apłs caſtigauit coœpus ſuũ et in fuitutẽ redegit
ne cum alys p̃dicaſſet reprobus eff icetur quẽ iunuencula ad huc ing-·
feruoze inuentutis po ſita dapibus et vino plena de caſtitare erit
ſecura Et ideo vt idem ſtribit ad euſtec hiũ virgo xp̃i vinum
fug iat vt venenũ (In lege de conſecracõe nazare Q precepit dñs
a vino et ab omĩ eo qð inebriare poteſt ſe debeant abſtinere ad
heoc ꝙ pur ius & ſanctius coꝛam deo ſtare poſſint Numeroz vi
— ¶Marzat maxim? valerius mulieres romanas antiquitus vinũ
non bibere ne videlicer caloꝛe vini concitate in aliqò dedecus
laberentur Proxim? em in tẽpancie gradus ad in cõceſſam vene⸗
em vini vſus eſſe conſueuit ¶ ſobrieras eſt ſenilis etaxis de⸗
Ercio ſobrietas eſt ſenilis etatis decozatiua Vbi (cozariua
ſtiendũ eſt ꝙ inter omĩa ad que iuuenes ſtudẽ dełent eſt
ꝙ. a picipio virtuoſas conſuetndines acquirant Quia ſicut di⸗
cit ſalamon Proũᷣ. xxii·. Adoleſtens iuxta viam ſuam eciam cum
ſenuerit non recedet ab ea Inter alias autem vtiles & virtuoſas ctt /
conſuetud ines quibus etas iuuenilis debet aſſueſtere optima eſt iili
Ncitate potus vti Nam inter alia bona que ſequũtur Hoc petiſſi⸗ itiu
mũ eſt ꝙ adueniente ſenectute ſenſus interioꝛes diucius vigem (e
votentes ad ꝓprios actus. & ipm copus in quadã puritate con⸗ iuil
ſeruatur Immoderatus autẽ potus & maxime a puericia aſſuerꝰ Ai
non ſolum vicium culpe inducix. ſed eciem bona natme vſq; ad 2?èð?
inſen ſibilitatem exterminat. & ideo bere de de ebrioſo Pro uer . E
xxiii· Eris ficut doꝛmiens in medio mari · & qua ſi ſopitus gubꝛẽ:. pnn
naton amiſſo clauo. & dices verberauerũt me & non dolui trax⸗ U
erunt me & non ſenfi quãdo euigila bo & rurſum vina reperiam E

. Fadchace,
v ecoradtiιοοα.

——

èòèůä

„eer ynnde aug9. dicit Ebrieras aufert memoꝛ iã diſſ ipat ſenſum cẽ⸗
on fundit intellectum · ↄcitat libidinẽ inuoluit linguã coꝛrumpir
duel ſanguinẽ oĩa mẽbra debilitat vitã diminuit & omnẽ falutẽ ext⸗
kent ) minat ſcm illud eccł · Multos enĩ extminauit vinũ · qðᷣ de ext⸗
ocen miniod tam coxpalis ꝙᷓ ſpũalis vite intelligi poteſt Hela rex iſ⸗
m ⸗ rahel dum eſſet bibens & remulentus zani fuus eius qui con t᷑ eũ
eceggit rrebellauerat irzuens pcuſſit & occidit eũ · ii · Heg · xvi ¶ Alex⸗
uceinm ander cum mulra regna viciſſer & circa vinũ imemꝑatus exiſter
eert dictum eſt O alexaneler cum omnia viceris a ſolo vino vinceris
vinun N ſobrietas eſt humane pacis conſeruatiua Salrens 5
pit dis VVarto eſt humane pacis nutritiua- pomines emi ad ĩuicem „, . ene .
nered ociales & beniuoli reddunt᷑ qñ eozʒt coꝛda ad rixas n ebulliür pa yfnarn
ti inodinatis gaudys non exuberãt & ſuꝑ alios non ex tollunt NHec

pini quidem bona per ſołetatem cauſant᷑ per quã recta racio viget
homo in ſuis actibus ĩ fra ꝓprios limites manet ehetas aũt bys

eus
oꝓpo ſita habet inducè MNam bPoiem a rectit ud ine racõis abducit
sde⸗ & ip̃m ex t᷑ ſe ebullire facit ulta eciã alia mala ex ebetate ſe⸗
ckn qu ũtur qne vitã ſocialẽ ꝓpturbãt pura locitas vboze ſturilitas
kor d oꝛis lud ileuitas & ̈ba rumozis er ↄtumelie ex bus omĩb? ſur⸗
ede gũt ↄtencões et rixe et freqᷓnt bella er boĩm moꝛtes Vnde ecck ·
c i. Vinũ multũ potatũ irꝛitacẽem et irã et ruinas multas fa⸗
tuoſas cit Am aritudo enĩ aĩe vinũ multũ potarum Per pᷣmã clauſulam
maſt intelligir ſapiens dampna coꝛpis que ex nimio potu ſequũt que
rſa ſunt irꝛ itacio: i· cẽbri vel ſenſus vacuitas ira: i a peritus vin⸗
en dicte et ruinas multas i· motes Copales Per ſcdam clauſulã
tecett intelligit dampna cẽſt iencie Ende dicit ꝙ vinũ multũ porarũ
ſur eſt amaritudo aĩe a ad amarirudinẽ? leſe vſtiencie ducit Subdir
“ vlterius m ala que ad ꝓximos per ebetares diffunduntur dicens
vlchie Eprietas aĩoſitas. i: audacia et temeritas inſurgẽdi in alios im⸗
o. prudentis off en ſio actiue et paſſiue qua ſtiliq; ĩprudens ebriuns
s3ln offendit et offend itur minorãs virtutem tam anime q; coꝛy is er
een ſaciens vulnera fibi et alys Nec ſuꝓple omnia mala facit ebrieras

Fein

„

Ad puc prerer predi cta malà ponunrur yſaie . v qued am a lia
mala que ex ebrietate cauſantur Et ymũ eſt quedam miſer abilis
ſollicitudo ſpũs ad querendũ vinũ deinde eſtuacio copis vino
po rato · & ꝙᷓtũ ad hoc dicit Ve qui conſurgitis mane ad ebrie⸗
tatem ſectandam & potandũ vſq; ad veſperas vt vino eſtueris·
Aliud malũ eſt diſſolucio & mentis euagacio vſcq; ad in conſide⸗
racẽem & contemprũ dei Et ꝙᷓtum ad hoc dicit Cythara & lyra
& rympanũ tybia & vinũ in ↄuiuys veſtris & opus domini non
reſpicitis nec opa manuũ eius conſideratis (Ex pys aũt ↄcludit
pha quedã mala penalia que PPłs ebrioſus incurꝛ it· ſtz captiui⸗
tatem egeſtatem & ſtoliditatem· vnde ſubdit. ꝓptẽa ductu S eilt
captiuꝰ? ꝓpłs meus quia non habuit ſtienciã & nobiles eius in:
rerierũt fame & multitudo eius ſiti exaruit Ponit eciã mala ane
. exeb riofi rectoꝛes ſnbditis inferũt · vnde infra ſubdit Ve qui p⸗
trentes eſtis ad bibendũ vinũ et viri ſoꝛtes admiſtendam ebrie⸗
tatem quia iuſti ficatis impiũ pro muneribus · & iuſticiam iuſti
aufertis ab eo Dy aũt ficut a vino bibiti non ſolũ ip̃m bikentes “
