ad inqrenò ꝓpter clamoſam crimĩs in finuacẽez· pura cum ſtitur

furtũ aut homicidiũ in aliꝗᷓ con gregacẽe cẽmiſſũ · & auctoꝛ ig:
noꝛat᷑ Tũc enĩ iudex ꝓpter bonñ multitudl inis: qð bono prinato

—„t5——,½ — - —.— — —

egtur de ꝓpceſſu obuãdo in crimib? inérendis
Ecũd us modus eſt ꝓcedẽdi per modũ inòſicõis que fieri
non debet niſi cedat infamia aut clamoſa inſinuacio que

cni cura incũbit de bono coĩ ¶ Eſt aũt ͥs infamis dicen dus qñ
non ſemel tantũ· ſed ſepe ad anres ſupioꝛes clamoz ꝓuenit Non

10

u ILI (x
ſemp p̃ſeren ð eſt debet ad inꝗſiseõeʒ ꝓcedẽ · ſue iuramentũ exi⸗
ẽdo ſi eſt iudex ſecł aris · ſiue p̃ceptũ ferendo ſi eſt eccł iaſtic⸗ꝰ
Acfe ſue com pto ꝙ furtũ erat cõmiſſ ũ in ꝓpło de mandaro dñi
fecit inq̃ſicõeʒ ſuꝑ totã multitudĩeʒ filioꝝe iſrahłel · quouſq; deuẽ⸗
um eſt ad crimis anctoꝛem Toſue. vii. 3 Seqtur de pro ceſſu
¶Ercius modus ꝓcedendi (obfuãdo in crimbꝰ accãnꝰ
eſt per viã accuſacõis · & hic actoꝛi maxime competit/ qui
offenſam recepit Sed hũc modũ debet p̃cedẽ inſtripcio per ꝙ;ᷓ
ſe obligat ad penã talionis · vt ſtʒ ſiłem penã paciarur · ꝙᷓ alteri
intẽtare p̃ſũpſit ſi in ꝓbacõe defecerit Et hic quið oꝛdo iuſticie
poſt it Nam iudex qui inter ptes adũſas equalit atem conſtituit
mer ito accuſatoꝛi penam inferze deber quã accuſato indebite in⸗
tentauit, vnde dicit Adrianꝰ papa Qui non ꝓbauerit qð obiecir
penam q́; tulerit ip̃e paciatur Sed hoc intelligenð vidꝛ qñ non
eyx an imi leuitate. aut ex erꝛoꝛe iuſto ſed calũpnioſe & nocendi “
vo lũtate accuſaſſe dinoſtitur Eſt ergo actoꝛi cauend accuſa⸗
cõeʒ intentare con᷑ aliq́; niſi ſufficientẽ ꝓpacõeʒ ad ducè poſſit ·
In bys aũt modis ꝓcedendi: ſtz per viã inꝗſcõis & accuſacõnis
intendi debet puĩcio crimis per pene inſ lictõeʒ · & hoc ꝓpter bo⸗
nũ multitudinis in cuiꝰ piculũ crimẽ obiectũ poſſet redũdare:
Igitur actoꝛ qui per viã accuſacõis ꝓc edé. tũc finem debit ũ in
tendit. qñ non liuoze vindicte: ſed zelo iuſticie & amoꝛe reipu⸗
blice ad accuſanð mouet᷑ Aſquia cain ſui patris verenda non co⸗
opuit nec vt patrẽ ſecrero admonuit. ſed ſicut indebitꝰ accãtoꝛ 4
fratribus reuelauit ideo in deteſtacõeʒ crimĩs in tora ſua poſte⸗

rirate maledictõe: & uitutẽ ex dei ſnĩa accepir Geñ · ix · Akti 4’
quid ſũt huic cain ſiłes. qui dũ veri accãtoꝛes vel coꝛreproꝛes ð”U
aꝓpparé nolũt Offie iũ tñ de ctoꝝt aſſnm ũt· & ideo poꝛcis recte e
aſſiłandi ſũt. qui qñ inrrant aliqð prarũ ſpretis f loꝛibꝰ & alys DYU
perbis odoꝛiferis querũt lauacra luroſa & ĩmũda vbi ſe inqnare
polſſine Sic eciam predicti quãdo viderint in alicnius vira ali⸗ 8
qua digna imitacione · que ſunt velud f loꝛes ꝓtranſeũt & ſilenr 1

G.
oñ vero vidlerint aliꝗᷓ ꝓua mi? pñfacta non tacent ſed reſferũt &
ſe & alios auditoꝛes in alioʒe der ctõibus derurpant
— nactoꝛ debet accuſaccez in ſtriꝑtis won?
Ecũdo debet actoꝛ in accuſando obfuare mod ũ debirum⸗
accuſacõeʒ ſtz in ſtriptis ꝓponendo · cui⸗ racio eſſe poteſt · quia
ſtripta non ſolũ eſt ad ĩuenta ꝓpter abſentes loco vel temꝑe · vt
eis aliqd ſignificet᷑ vt dicit auꝰ. ſed eciã ad ſucerꝛend memoꝛie
a quo cito labũtur ea que oꝛeren? ꝓferũtur Nam ſfingka vᷣ̈ba re⸗

tiné eſt valde difficile ꝓpter eoꝛ multitudinẽ & varietatẽ Cui?

ſignũ eſt quia multi eadð verba aud ientes ſi poſt modicã temꝑis
dilacõem introgent᷑ non reſerũt illa ſihr in bo vel in ſnĩa aliud
variãtes facta aũt modica drã in ? bis ſenſus variat᷑ uia ergo
iudex inter accuſatoꝛẽ & eum qui accuſat᷑ medius conſtituit᷑ ad

examẽ iuſticie inquo crũ poſfibile eſt · opoꝛtet m certirudinem

ꝓcedè expedit ve accuſacio in ſtriptis redigat᷑ Snĩa enĩ indi⸗
cis poſt modicũ ꝓmulganda dubia eſſet niſi per ſtripta ei certũ
ſemp adeſſet qd & qłr in accuſacõe dickũ fuerit Rõnałr ergo
ſacros canones inſtitutũ eſt vr accuſacõ ſieut & alia que in ſtri⸗
ptis in iudicio agũtur redigat᷑ En hui? rei ſignũ poteſt intel⸗
ligi ꝙ dñs tãq; iudex & ver us conſtĩe accuſatoꝛ con?᷑ phariſeos

indigne adulterã accuſantes digito ſtribebar in tra vbi ſecũdũ

quoſd ã pctã eoʒꝛe ſt ribebat. vel hic qui erigens ſe dixit Qui ſine

ctõ eſt veſtrũ priꝰ in illã lapid mittat Joh· vii . AH actoꝛ

. que fit tribus modis
Ercio cauê debet actoꝛ ne ſuã accuſacẽez redd at iniuſtaã 68

non debet accu ſaccẽeʒ coꝛrũ

Fm iura baber fieri tripłr. ſtz calũpniãdo 5̃uaricando & tergiũ⸗

ſando Ad cuiꝰ euidenciã eſt ſtienð ꝙ acto⸗ anteꝙ ad accu⸗

ſacõeʒ ꝓcedlat deber eam diligenter diſtutere · ne aliud falſitatis

vel duby cont ineat Si tñ in falſa m accuſacẽem ꝓrũpir ex inſto
erꝛoꝛe. vel cũ leuitate · vel qa facilr T dit · vel leuiter cred it qd

audiuit. debet iundex prudenter hoc adetẽ qᷓtũ poteſt accuſa⸗
cõeʒ exaĩando & cauſam inqrendo · & ſi defectũ comxit · deler

I

2

15

Iactoꝛẽ coarigẽ vel ab accuſacõe repellẽ NMon tñ ex hoc arguendꝰ?
eſt de calũpnia Si aũt non ex animi leuitate· aut inſto erzoꝛe.

ſed ſola malicia falſam accãcõeʒ intuliſſe cõuĩcitur iniuſtã red⸗ ſ de
didit per calũpniã ꝗpter qð pene talionis add icitur Falſa ergo aua
crimia reo imponé eſt calũpnio ſũ qð multũ eſt actoꝛi cauendũ · Hau
Si aũt in accãcõe q́; debito modo poꝛrexit fraudẽ ad hibeat ſcõ An
ali quo pacto illicito cũ ꝓte adũſa· vel diſſiłando ꝓprias ꝓba⸗ u
cões p̃uaricatoꝛ hñdus eſt qᷓſi variatoz· q̊a ptẽ adũſam adliuuat auade
ꝓdita cauſa ſua & eciã actoꝛi cauenð eſt · ſic enĩ puĩcio crimĩs uu
impeditur VlIlteriꝰ ſi totałr aĩm accãndi deponat· oĩo a cauſa iu
ſua deſiſtendo non qlrcũq;.ſed inoꝛdinate accãcõẽeʒ ſuã iniuſtã in
redldit tergiũſando.qſi terga vᷣtendo ab eo qð recte incepat Er, emnnn
hoc multũ actoꝛ deber cauè Hoc enĩ cedit in detmẽtũ reipnblice uu⸗
dũ crimẽ obiectũ remanet ind iſtuſſũ & impuĩt ũ Si aũt ab in⸗ 22
cepta accãcõe deſtiterit · q́a in ip̃o ꝓceſſu accãcõis cogn ouit falſũ MD ſie
eſſe id de quo accãbar non eſſet tergiũſacio· ſed laudabilis erꝛso: ſs
ris recognicio Et tũc ſm ꝙ dicit canon. accãto? & reus pari cõ⸗ “”
ſenſu ſe abſolus pñt [Anriãᷓ ꝓpter amoꝛẽ reipublice· a iuſtis ac⸗ 2
cuſacõibꝰ non de ſiſt ebant con t klios. vt patet de bruro qui fi⸗ ðͦðͦðD
lios compñſos pro tribunali ?ᷣgis ceſos. & poſt ad palũ religa⸗ puleb⸗
tos ſecuri pcuti iuſſ ix. qa dñacẽez Tnllimi a ſe repulſa m reducẽ

vo lebant Elegit enĩ pocius vt conſulte agẽt omĩbus filios ſuos
moꝛi · quã publice vindliete ycè de quo ait poera Natoſq; pater
nona bella mouẽtes ad penã publicam pro libtate vocauit Vicit
nãq; amoꝛẽ landlũ vniũſa cupido Itẽ nec filiꝰ debʒ xcẽ prĩ a gẽti
cõt᷑ rẽpublicã. ꝓut ait Tuliꝰ? li: iii. de offi.· Inqrẽs enĩ ſi ſtidẽ
priaʒ conabit᷑ pater. ſilebir ne inqt filiꝰ Et rñdet primo obſecbit
prẽm ne id faciat· i obſecrare deber: deinde ſi nõ ꝓficiat accãre
mãar· & ad vltimũ ſi ad ꝓniciẽ prĩe res ſpectabit reipublice ſa⸗
lutẽ añponet ſaluti prĩs: nec mirũ vr ait ibi ð. qa ſi duo ſapiẽtes
eſſẽt ſuꝑ vnã tabulã in mari que nen poſſet vtruũch deferze ſimul
m? ſapiẽs debʒ deferze ſapiẽcioꝛi· qa ille vrilioꝛ ſoꝛet reiꝑublice .

.

R A actoꝛ non deber caunſam iniuſtã ſtienter coõmirt .
tir Douc ſpẽalius inſtruendus eſt a ctoꝛ de pys a quib? caueè
6G dehet ne offenſ. am dei incurꝛat Primo ergo cauear ne cauſam in
iuſtã ſtienter aduocatis cõmittat: vel coꝛã indice ꝓponat Plus
* enĩ ꝓdit eciã vincẽdo ꝙᷓ lucret᷑.q̊a ſicut dictũ eſt ſupra Lucrũ
dAfG eſt in arca & dampnũ in conſtĩa MNulla aũt eſt compꝑacio dãpni
At⸗ vngde ledit᷑ aĩ? cũ iuſticia expoliatad dampnũ ꝓximi cuiꝰ arca
ue auro euacuat᷑ᷣ Ibi enĩ ꝓdit deũ & nomẽ boni viri Illic vero boni
enas tẽpalis mod icũ emolumẽtũ Vñ Tuli? dicit in li: de offi: Cadix
ſ ne in virũ bonũ emolimentiſui cauſa crimiari aliq́; ſtz pcipere
mii alicni ſua fallẽ nic hil ꝓfecto min? Eſt er go vlla res tanti aut
rb comodð vllũ tam expetendð vr boni viri ſplẽdoꝛẽ & nomẽ amirx⸗
pubin tas ? qſi dicat non/& reddit racõeʒ qᷓa vtilitas iſta nõ poteſt ratũ
tabin⸗ afferze q;tũ aufferꝛe · ſi viri boni nomẽ eripiut ſidemq; & iuſtĩaʒ
it ſeali freqᷓ;ter eciã fal ſi accuſatoꝛes credentes alios oPrimẽ in ſuis a⸗
nisenm ſtucys & machinacõibꝰ iuſto dei iudic io capiũtur de ip̃o enim
fmic⸗ dꝛ ꝙ nouit decipientẽ & eũ qui decipit᷑ Nonit enĩ deceprũ eum
uſtie libando. nouit decipientẽ eũ ſupplantando Aman qu ivoluir
ocift⸗ mardocheũ oꝓprimẽ eað pena puĩtus eſt · qua mard ocheũ puniri
relge volebar Heſter: viii · actoꝛ nõ debz in accãcõe xꝑ ła ꝓcedè
reduce cundo caué debet actoꝛ ne per falſitates ꝓced ax Poteſt 4
8 ſas eni aliqñ iuſte de reo conꝗri · pura ꝗ̊a ab eo debet recipe·x
ſapen tamẽ qᷓa ad hoc non habert teſt iõm aut legittimã ꝓbacõem· non
ui ſa deber eũ in cauſam deducẽ p̃cipue eũ circũueniendo per vias in⸗
iue ꝓrinentes & fini intento non accomodas Dato enĩ ꝙ non aliud in
ida rend at q́; ſuũ repetẽ. non deber ad hoc vti aliq falſirate vel me⸗
htt dio incõuenienti ꝗa ſicut dicit ꝓhs Non eſt boni cõſiliarip mala
rite mecia ad bonũ finẽ ꝓpuenire Et apks dicit Non faciamꝰ mala· vr
— vemanr bon a Hoc en priner ad peccarũ aſtucie · fm q; vr dicit
— EPhs Imprudens ſuĩ aſtutus excogitar vias ſiaras & appentes
e ſeru ad aliq; finẽ ꝓſeqpdũ ſine bonũ ſiue malũ Reyx achab y falſi ã
ietqd reſtimoniũ & ſug geſtionẽ iezabel vxoꝛis ad huũc finem peruenit

—
—MW X
”ẽ

ſ. II. 4
vt vineam naboth haber. qᷓ; p̃cio habẽ nõ potuit · ſed de hoc nõ
Enſiuit impuĩs.ꝗa dictũ eſt ei in hoc loco in quo linxerũt canes he
ſanguiĩeʒ; naboth· ſanguĩez quoq; tuũ lingent Carnes vᷣo iez abel .
cõmendent. iii · Re· xxi · Non deber eciã actoꝛ pro quocũqʒ dãp

no maxie pꝓui doloꝛis a liq; in cauſã deducẽ Nam vt dicit tuli? 4
Duri homs eſt vel pocius nõ homĩs ꝓicłm capitis młtis inferzꝛe õ
ſuple ꝓ vili cã Et ſubdit & ſoꝛdidũ eſt ad famã vt accãto2 no⸗- ſ
meris Mãma ergo dampna pꝑtranſeas fine accãcõe · ad hibendo ml⸗
tamen caritatiuã admonicõeʒ 4 Dicit beatus Greg? primo dyak ſee
ꝙ quidã oꝛtulanꝰ cũ freq;ter adũtẽt ola ſua a fure eſſe diſtracta ed
Scepit ſpẽti vt oꝛti aditũ cuſtodiret · a quo fur veniẽs cũ in ifſo· ih
adit eſſet rerentus venit oꝛtulan?ꝰ & ait ꝗre tociens in laboꝛem uta!
monachoxt furtũ facẽ pſũpſiſti· & ſoluit eius pedẽ dicens ei cũ iunß
magna dulcedine Amplius non facias furtũ ſed cũ neceſſe ho⸗: ſan
bes huc ad me ingredé· & que cũ pctõ laboꝛabas tollé. ego tibi Ad
deuotus dabo Ecce ſanctus homo pro dãpno oler ũ noluit ꝓxi⸗ ii
myin cauſã deducẽ actoꝛ nõ deber iudicẽ coꝛrũpe ꝓ mũera OU ite
ſS Ltimo caueat actoꝛ ne per mũera iudiicẽ coꝛr ũpat Tũc enĩ 222
duplex viciũ cõmittit Primo in ſe dũ in fraudem iuſticie ind.
malũ modũ ad hibet vt finẽ conſeqtur Deinde in iudicẽ quẽ fic olu,
coꝛrũpe intendit. ne id qð iuſtũ eſt ſeq̃tur · Poſſet eciã dici pꝓpy· Edie
pro vili p̃cio iuſticiã emit · ficut dictũ eſt ſnpra de iudice ven⸗ ¶WMWtt
dente fſiłi p̃cio. quo nichil eſt viliꝰ · nichil ſoꝛdid ius· nic hil in im
iquiꝰ vt res tam pcioſa vt eſt iuſt icia qua oĩs policia oĩs coĩtas eoſ
& q̃libet hoĩm congregacio regitur arq; bene diſponit᷑ vili p cio Fde
emarur Contingirt eciã freqᷓ́;ter ꝙ actoꝛ per mũera data intentũ i
non conſetur tũc duplici bono ſe priuat· ſtzʒ vᷣrute iuſticie e,G id
dũ emẽ viłr intẽdit· ſe ea carẽ ꝓfitetur Item bono temꝓali dar·
Per q8 non iuuatur ab eo cui FPter hoc donauerat ¶ Ac has rex i
iuda domũ dñ̃ ac domũ regũ & pnᷣeipũ expoliauit· vt daret e
regi aſſirioꝝe mũera ab eo poſtulans auxiliũ . & tñ niehil ei ꝓfn⸗ rii⸗

— —— —— — —

—— — — 3

it Inſuper dy regum firie quos hoſtys placare credebat. Vt ei A

ſu.
beS aux iliarentur econ vᷣrio ip̃i fuerũt ruine ei & vniũſo iſrabel. ii·
tenn aralip:xx viii: O reus verã confeſſiõeʒ debz in indicio ſacé
igin eEinge vidẽda ſũt que ad ꝓſonã rei reqᷓrũtur in debita ſui
ddH Ideſſen ſiõe vel excuſacõe Vbi tria cõſiderare opoꝛtet Vnũ
tul ) circa confeſſõe qð videlicet in iudicio con fireri teneat᷑ Aliud
inſerkræk circa ĩuencõem defenſionis ñi liceat per omẽmmodum ſe defend
no: Aliud circa ſubſidiũ aꝓpellacõis ſi liceat iudiciũ declinare per
benh. appellacõeʒ ¶ quãtũ ad primũ ſtiend eſt ꝙ reus in iudicio ſub
dae iucdice conſtiruitur tamꝙᷓ ſub ſuo ſuꝑioꝛi. cui obedire tenet᷑ in
Rtren hys d ũtaxat ad que ius p̃lacõis ſe extendit Cõſid erand eſt ergo
in fi iudex aliud ab eo exqrat q ð non poteſt ᷣm oꝛdinem iuris· vt
“ puta in bys in ꝗbus iudex accãtoꝛi vel reo non p̃ficitur Er tunc
e dq rreus ſibi rñdé non tenetur · ſed poreſt per a ꝓpellacõeʒ vel aliquo
ſe has⸗ alio modo iudiciũ ſubterſugẽ Si aũt iudex ea ab accãto rerat
tibi que debet m oꝛd inem iuris & ad que ius ̃lacõis eius ſe extẽdit
H . „ „ „„ „ U⸗
tyebG⸗ tũc ey debiro accãtus deber iudi ci vitarẽ exponé. S. hoc in qua
cũq; cauſa crimiali etiã in moꝛtẽ ꝓgriã NMam cũ iudex ſupioꝛ ſit
reſpectu vtriuſq; ptis ex debito iuſtĩe ſibi vt maioꝛi eſt obedi⸗
end. & ideo reus eciã cont ſe vᷣitatẽ confiteri tenetur q́; ſi dicere
noluerit · vel eam mend aciter negauerit grauiter peccat Nec ecia
7 eſt dicen ð ꝙ tale mend aciũ ſit officio ſũ. & qᷓſi nullum aut lene
vn· preccatũ Mentiri enĩ in tali caſu eſt cũ iniuria alterius · & e
ſtidin eſt ꝓn ic io ſum Cum enĩ aliquis in iudicio menritur ſe excuſando R—
Primo facit iniuriã deo cui? iudiciũ agitur · in ꝙrũ omis ptàâs àa
djño deo eſt · & omnis qui aliũ rite indicat miſter dei efficirur ·
Scbdo facit iniuriã iudici cui obedire tenetur dum ſibi denegat
ei deber ſtz confeſſ ionẽ Sitatis Tercio ſacit iniuriã accãtoꝛi
qui ſi per accãti negacõez in ꝓbacõe defecerit ˖ ꝙᷓ rite factam eſſe

müͤer
Licen
iuſtce
gni ſe

1 coitis
nilßen
imti
ſtceg

4 dato

ſupponim?ꝰ penã talionis incurꝛet Nullo ergo modo neganda eſt
pone⸗ viras in iudicio Ende con negãtes &a in Pſab. Ne declines coꝛ
5 „ „ , = A „
rdare tuũ in ?ba malicie· ad excuſ das excuſacões in ꝓctĩs vbi dicit

g, gloſa Dec eſt conjuerudo impudenciũ · vt deĩ benſi ꝓ aliq falſa

RW ☛ ä ZM

ſe excuſent Er grgg dicir ꝙ boc eſt vſirarũ hũani gñis vicit·
& libè peccatũ cõmittẽ · & cõmiſſ ũ negand o abſtondé. & cõuictũ *
defend endo multiplicare ¶ Joſue volens dare głam deo de r⸗ X Kine
rate dicenda· dixit ad ac hoꝛ fili mi da głam dño deo iſrł· & ilens
confit atq; indica michi qd ſeceris & ne abſtondas Joſue: vii · nere/
In geſtis beati Nicolai ðꝛ ꝙ quid xp̃ianꝰ a indeo q;dã ſũmãꝗã hußt
pecuĩe accepit iurans ſup altare ſancti Nicolai ꝙ cito fibi red inop⸗
dẽt Tenẽte illo diu pecuĩaʒ. iudeus illã expoſtulabat· ſed xp̃i⸗ nl
an eam ſibi reddidiſſe aff irmabat. htur ad iudiciũ· & iura⸗ D
mẽtum indicitur debitoꝛi Ille baculñ cauarũ quẽ auro m inuto nit
impleũat ſecũ derulerat· ac ſi eius admĩculo indiger Volẽs ergo cdior
ſacramentũ facè iudeo baculũ didit reuandũ Jurauit ille ꝓ oſa⸗
plus fibi red diderat q́; debèt · facto iuramento baculum reperir ves,
quẽ iudeus ignarus aſtucie mox reſtituir Rediẽs aũt qui frau d iſt
fecerat oꝓpreſſus coꝛruit ſompno·quẽ currus cũ impern veniẽs güape⸗
necat. baculoq; fracto aurũ effũdit᷑ Audiens hoc iudeus con it
citus illuc venir Cũq; dolũ vidiſſet· & a multis ei ſuggètur · vvx è

aurum acci perer omio rẽnuit. niſi qui defũctus fuerat ad vitam
beati Nicolai meritis redirer. aſſer ens ſe ſi hoc fierer baptiſma
ſuſtepturum & xp̃ianũ fururum Continuo igitur qui defũctus
fuerat reſuſtitatur & indeus in criſti nomĩe baptiſatur .

8 —Oe n n licer reo ſe per oẽm mo dũ defendere „„
. Einde ꝙ;tũ ad deſen ſionem q; reus poteſt ſacere Sciendu

eſt ꝙ non licet in aliqua cauſa. eciã in cauſa ſangu ĩs fal firateenm
dicẽ· quia ſemꝑ mendaciũ eſt vitandũ & maxime in zudicio .· vt
dictũ eſt ſupra Non tamen ſemp quis tenetur ad oẽm veriratem
dicenclã Aliud eſt enĩ veritatẽ tacẽé. & aliud falſitatem dicere·
q nũꝙ licer Sed vitarẽ tacẽ expedit aliqñ pro loco & temꝑe
abſq; p̃iudicio leſe conſtĩe Tenetur tñ accãtus illã veritatẽ dicẽ
quã iudex ab eo petit m oꝛd inẽ iuris. puta cum pceſſit in famia
ſuꝑ aliquo crinũe. vel aliꝗᷓ exp̃ſſa indicia appuerũr Licer ergo
reo ꝗᷓ aceãt᷑ ſe deſendẽ illã vᷣitatẽ occultãd o 3 cõfiteri non tenerf aid.

.

l
5 1
4 .
R

¶ Dic tamẽ diſtinguenð viðdꝛ Poreſt enĩ aliqͥs ad id qð licirum

eſt ꝓcedé. per vias licitas & fini intẽto accomodas. & hoc qdẽ

pt inet ad prudenciã · & eſſet laudabile & tuο11. vel per vias
illicitas & fini debito incongruas . qð ptinet ad aſtuciã que ex⸗
ercet᷑ per fraudẽ & dolum. & hoc eſſet vituꝑabile & vicioſum
Reus igit᷑ qui accãtur licite poteſt ſe defende veritatẽ tacendo:

quã nõ poteſt nec debet ab eo exigẽ iundex · & hoc per cõueniẽtes

modos· nullã fraudẽ vel dolũ in ſua rñſione ĩmiſt endo vel fal⸗
ſiratẽ ad du cendo. ſed ſolũ rñdendo ad ea ad que rñdẽ de iure

tenet᷑ Et alia ad que rñdẽ non tenet᷑ diſſ iłando · vel prudent᷑ de
medio repellendo Talis vtiq; defen ſio non eſt dicenda calũp⸗

nio ſa. ſed licita prudentis enaſioPaulus eciam circũuentus a

iudeis · & ſtiens ꝙ vna pars eſſet phariſeot· & alta ſaduceox
qui rere ctõez negabant prudenter & abſq; mendacio eoʒ iudi⸗
ciũ & prauũ cõſiliũ euaſit q d enĩ ſibi de fide obeſſe potat caute
tacuit· & qðᷣ ſibi ꝓdeſſe nonat exclamãdo cõſeſſus eſt. vt pha⸗
riſeos ad ſui defenſiõeʒ ad ducèt Vnde dixit in concilio eoꝛ viri
frẽs Ego phariſeus ſum & filius phariſeoʒ? · de ſpe & refrectõne
go iud icoꝛ Act. xxiii. ſch lex buana pmittit reũ 1

ttit reũ coꝛrũpere
Ed cont᷑ ea que dicta ſũt ſupra

8 cadũſariũ. non aũt dĩn
Vobici poteſt per iura ciuilia · m que licitum eſt cuil ibet iĩ
tauſa ſanguĩs adũſariũ ſuũ coꝛrũꝑe · qð eſt calũpnioſe ſe defen⸗
dẽ Ad hoc aũt faciłr rñdetur ſi hũane legis condicio penſetur
Lex quið hũana nõ exigit ab home oĩodã vᷣtutẽ que paucoʒ eſt
Ddatur enĩ multitud ini ad quã regendã & conᷣnandam ſufficit·

ꝙ p̃cepta & ꝓhibicẽes ad hibeat circa illa que ſunt maioꝛa pctã

& que pñt ꝓturbare ſtarũ reipublice · ſicut ſũt furta homicidia:
& ſłia Non aũt ex hoc lex hũana dicenda eſt mala· quia multa
impuĩta dimittit Doc enĩ non ſacit q̊a mãoꝛa mala a ꝓbare velit
ſed quia eius ?tus ad omĩa punienda non ſe extendit Sic enim
eſſer tegende multirudini im ꝓpoꝛcionara & impoſſibilis ad obfᷣ⸗

uand. ꝓrer q młta diſſiłanda ꝓmittit Relinq́t enĩ hoc alciozi

20

2*
.

vltimũ oĩm dribili
tutis vᷣtutẽ coꝛpalẽ :

legi ſtzʒ dĩne que nic hil impuĩtum dimittit O aũt aliquis timoꝛe

pctĩ nolit adũſariũ coꝛrũꝑe. & ad peccatũ inducẽé. vt moꝛtem

coꝛpis euadat ꝓfecte virtutis eſt Nam ficur dicit ꝓhs Moꝛs eſt
ũ quia ergo multitudo que non eſt ꝓfecte vᷣ⸗
ſime diligit. ſi qs accãtus in cauſa ſanguĩs
adũſariũ coꝛrũpat penã legis ciuilis non incurzit que ꝓgter im⸗
pfectõez multitudĩs hoc ꝓmittit · & pro tanto licitũ iudicatur ·

Peccat tñ ſ̃m legem dĩnam. q̊a dũ adũſariũ coꝛrũpit eũ ad illi⸗

cit ũ inducit Cauenð eſt ergo reo ne in ſua deſfen ſione calũpniam

coõmittat doli vel fraudis ſeu cuiuſcũq; pctĩ · qð dina lege dici⸗

mò eſſe ꝓhibitũ Intẽdimꝰ enĩ pſonas p̃d ictas non ſolũ inſtruẽè
qᷓd eis obuare expediat reſpectu legis ciuilis · ſed eciã reſpectu
legis dĩne Paulus cathena circũdatus dum romã ad ceſarem
ducẽétur multis mod is potuit manus ſe cuſtodienciũ effugere ·
ſed ip̃e pocius ſalutẽ eoꝝt ac ſocioʒt optans· de magnis eciã pxi⸗

culis maris in ꝗbus erant omẽs incolumes euaſuros p̃dicẽs vo⸗

lũtarius ad ceſaris ſnĩazʒ ſe pꝓmiſit adduci Ecce paulus ſe pociꝰ
voluit moꝛ ti exponé. q́; aliq́; de mala ſui cuſtodia piculũ ĩcurꝛc
Act. xx vii · &· xx viii MC reus poteſt cauſam imuſtam per
Oſt hoc agend reſt at de ſupmi ¶ Pellacõez ſubterſugẽ

qð eſt ſtiẽdð ꝙ aliqs porãti inferioꝛi in tãtũ ſubicit᷑ in ᷓtũ fᷣuar
oꝛdlinẽ ſuꝑioꝛis aquo ſi exoꝛbitadit ei non opoꝛtz ſubici. puta ſi
aliud iuſſʒir ꝓcõſul & aliud impatoꝛ Cũ aũt iudex aliqᷓ; grauat
ĩiuſte oꝛd inẽ ſuꝑioꝛis potãtis ſᷣm quẽ neceſſ tas iuſte iudicandi

ſibi ĩponit᷑ p̃termiittẽ viðꝛ. & ideo licitũ vidꝛ reo adl directẽem

ſup ioꝛis recurꝛ appelł. Si igit᷑ aliq́s cõfidẽcia iuſte cauſe ap⸗
peller· vtpote q̊a ſiuſte a iudice grauat᷑ eiꝰ appellõ licita erit &
ĩideo admitti debet & a nullo ꝓbiberi Eñ dicit canõ · Oĩs opp̃ſſꝰ

libẽ ſatdotũ ſi voluerit appellet iudliciũ & a nłlo ꝓhibeat᷑ · O ſi

a Pelł · ꝓhibẽtur licêt reo eciã cõdẽpnato ſe defendẽ reſiſtẽdo⸗
S ex huig ꝑte bellũ eſſet licitũ ex ꝓte toο iudicis eſſ. et iniuſt ũ

4

„
dio aꝓpellacõĩs In quo ſtz caſu reo liceat aꝓpellare/Circa

niſi⸗
o
ne
nler
r
Kai
hoe⸗
fior
indt
Kini
iſteg
juch⸗

per
Knce
nür
huitr.

petü
iplei⸗
ſi
id
de
u
nutt
iu

„
„

Sieur enĩ licet reſiſtẽ latronibus ita in rali caſn malis puᷣͦcipibꝰ?
niſi foꝛte ſtand alũ timétur. ſicut ſi ex hoc aliꝗᷓ grauis ſedicio in
ꝓpło vel pturbacio reipublice oꝛirerur Si vo aliãs appellarer
cauſa diffẽnde moꝛe. ne vi delicet con ᷑ eum iuſta ſnĩa ꝓferatur
ralis appellacio eſſer iniuſta DHoc enĩ eſſ et calũpnio ſe ſe defendé
qð ſupra diximꝰ reo eſſe vitanð facẽt enĩ iniuriã & iudici cui?
officiũ impediret & adũſario ſuo cui? inſticiã pturbarer Talis
ergo a ꝓpellacio admitti non debet Vnde dicit ̃d ictus canon

qꝙ oĩo puĩendus eſt cuiꝰ iniuſta apellacio ꝓnũciaiur
dei inſtarent apud feſtũ p̃ſidem ꝙ paulũ quẽ caprtũ tenebã
cer in irm. vt ibi eũ liberiꝰ moꝛti tradért Paulus ſenciẽs ſe in⸗
iuſte grauatũ ceſarem appellauit · ſieq; iniquũ iudicicũ licite &
prugenter eua ſit Act. xxv. Ke reus pocius debet moꝛtẽ ſu⸗
N ſtiné quã deũ offendé menciendo vel deiurando
Einde inſtruendus eſt reus ne deũ offendat per mendlacia
anut per iuria ſe excuſando. aut falſos excuſatoꝛes pcurãdo Di
em in culpa eſt de qua accãtur. ſi mendaciũ vel piuriũ cõmittẽ⸗
in ſuã deſenſiõez peecatũ peccaro addẽt deber ergo culpas ſuas

buĩłr recognoſtẽ: cogitans ꝙ ip̃a recognicio delicti eſt magnũn

pucipiũ ſalutis · ſicut dicit ſenecaſq uẽdã ad ſu ſpendiũ dam⸗

pnatũ audiui in confeſſ iõe quẽ dũ ad pacĩaʒ hoꝛtarer de moꝛtis
ſu pplieio ĩminenti Rñdit ꝙ libenter moꝛtem ſuſtinebat Cui ego
qre Rñdeo int qa per moꝛtẽ finẽ impono miys & pctĩs Mibßys
quid qtũ ad coꝛpꝰ qͥa ſemꝑ egui· pctis vᷣo qtũ ap aĩaz q̊a ſemp
deũ offendi Si vᷣo culpã de qua accãtur non cõmiſit · iter ũ c auè
deber ne per in pacĩaz ꝓdat fructũ inferende pene Co gitare enim
debet ſe in multis alys deũ offendiſſe ꝓpter que penã bmõi pati
metur Et ad hoc ꝙ pacienter ſi uſtine at ad meõꝛiã reuocet penas

illatas viris ĩnocentibus qui eas paciẽter poꝛtauerũt xt ioſeph
qui inocens in lacũ miſſus eſt Geñ. xl. Suſanna que falſo accu⸗

–

eſt ad victimã yſa: lii: Tales eciã de? freq;ter defendit in xĩti

& ſi aliqũ aliquos ꝓmittat puĩri ad cumłm p̃mioʒe (Marꝛat bee gi
atus Jeronĩ ? in qdã epła de muliere cui ĩponebat᷑ crimen adul: opz
tery que ſic ait Teſtis eſt deus non ideo negare vellẽ re ꝓeam · Alo.
ſed ideo mẽtiri nollẽ ne peccem Et cũ ad illã veniſſet ſpiculatoꝛ ſen
Primo ictu raſure modice ſanguĩeʒ emi fit Sc do fibulã auri ex⸗
collo excuſſit Tercio gladius ref lexus ſe ferire non poſſe con⸗ ußt
ſitet᷑ Alius pcuſſoꝛ eligitur · & ſeł ꝓcuſſa cõcuri᷑ Scdo vul⸗ auad
nerata ꝓſternit᷑ Tercio ꝓcuſſa viſa eſt moꝛi · & ducta a cler icis
reuixit dicens - dñs michi adliutoꝛ eſt & reddita eſt libertari
22 —BSequitur de teſtificandi neceſſitate 22
Onſeq́;ꝛter agen ð eſt de hys que ad pꝓſonã teſtis reò́rũtur· dt
Vbi de tribus con fideran ð vidꝛ Primo de teſtificãdi neceſſitate ine
Secdo de teſtiſicãtiũ multitudine Tercio de teſtiũ ydoneitate ꝗæ
duplici caſuPrimo qñ ſupioꝛis aũcte compellit᷑ dictũ eſt eni m
ſi upra ꝙ iudex in iudicio habet aũctem ſuꝑ vtrãq; ꝓtem in hy s in!
que ſpectant ad cauſam ꝓpo fitã · & per cõſeqs ſuꝑ omẽs ꝓſonas K
que ad p̃dictaʒ cuaſam facẽ pñt Cum ergo ꝑer teſtiõm aliquoꝛ 8
cauſe detmĩentur· & lites ab ſtind antur- qð eſt finis foꝛi iud i⸗ 1
ciary Patet ꝙ aliqs ſi a indice reqratur ad teſt iõẽm de vᷣitate di⸗ HM
cenda ſibi obedire tenet᷑ in bys quibꝰ m oꝛdinẽ iuris teſtiõm ab 1
eo exigitur puta in maniſfeſtis & in hys de quibus in famia pre⸗
ceſſir · ſicut dictũ eſt ſupra Si aũt ab eo exigẽétur teſtimoniũ de W””J”U”U
occultis. & de hys de quibꝰ infamia nika pceſſ it · ter miſſo viʒ ei
oꝛdine fratne coꝛrectẽ̃is modo quo ſupra ſuit expoſuũ ad teſti⸗ 4
ficand ũ non tenetur Non enĩ homo debet ĩᷣnſgredi dĩnũ p̃ceprũ
ꝓPpter p̃ceptũ honmũs (Scdo qnis ad teſtiſicand tenetur · qñ oc⸗ AWa
cultacio vᷣitatis ꝓximo eſt dampnoſa eciã ſi iudex ron requirat
Vt ſi poſſem aliq; ab ĩiuſta moꝛte vel infamia ſeu damꝑno libare
teſtimoniũ ꝓ hibendo. teneoꝛ eciam non requiſitus In tali ergo N
ca ſu veritas den ũcianda eſt iud ici· vel cuicũq; qui ad hoc pxo⸗ ſi
teſt prodeſſe EVnde ſub hoc ſenſu videtur loqui Auguſtinus“ i

D

na Qui veritatẽ occultat G&£ qui ꝓdir mend aciũ vrc reus eſt Ile
AIa ꝓdeſſe non vult · ille qa nocẽ deſiderar Ende ſuꝑ illo v?ᷣpo ad

pecg e 4 ,„ „ —— —- —
1 Ko.· digni ſũt moꝛre non ſolũ qui faciũt· ſed ec iã qui conſenciũt
r facientibus. dicit gloſa Conſentire eſt racẽ cũ poſſit redarguẽ ·
ni „1.g 2%£ . EDE . 2 ◻ 2 . 2 7
econ ¶ Daniel rãq; vitatis teſtis & dĩne ſmĩe index einſdẽ vᷣitatis zelo
d accĩgitur ſpũ in eo ſuſtirato exquo falſos teſtes & iniquos iun⸗
chri dices d epñdit. & ſuſanna a moꝛre & infamie obprobrio li berat
1. QOai:xiii. ((Degnirur de reſtin pluralitate
Irca reſti ficanciũ mulritudinem ſtiend eſt ꝙ in actibus 5

in puruanis non poteſt haberi oĩmoda & infallibilis certirudo ꝓprer
enſ: . . „ . . „ , 1.
qð vitas ab homĩe certitudinałr cognoſti nõ poteſt · cũ plłimũ

i in mendaciũ vel falfitatẽ labatur· fiue hoc ſit ꝓpter paſſiõeʒ ody
ren . vel amoꝛis · ſiue ꝓpter obliuiõex vel aliq́; aliam cauſam Et ideo
uan 3racuq; multitudo teſtiũ ſiue Duoze vel triũ ſeu eciã płiũ det⸗
ſtenne metur. poteſt ad huc teſtiõm eoʒe iniquũ eſſe Legitur enĩ cio
in hi lipro Re. Maboth ad dictũ duoxe teſtiũñ falſo fuiſſe cẽd ẽpnatũ
n Er in dañ ſuſannã moꝛti fuiſſe ad dictam teſt iõnio duoꝛum ſenũ
n qui erãt iudices ꝓpłi quia tñ ſm ph̊m primo Eth. Certitudo nõ
a eſt fiłr qrenda in omĩ mattia· ſed in qbuſdã demonſtratĩa· vt in
rude mathemat icis In qbnſdã ꝓbabilis & dyalerica vt in moꝛalibus.
enb Jcleo actus hũam ſuꝑ quibus conſt ituũtur iudicia & exigũtur
upe: teſtiõnia non reqrũt cerritudinẽ demonſtratiuã · eo ꝙ ſũt circa
ide contingencia & variabilia. & ideo ſufficit ꝓbabilis cert itudo ⸗
Hovi que vt in płibus vᷣitatẽ attingat Et ſi aliqñ vt in pancioꝛibus a
Ackin vitate deficiat Eſt autem ꝓbabile & vt in pł ibus verũ 4 magis
ipri viratẽ contineat dictũ multoꝝ? ꝙ;ᷓ dictum vni? Et ne diſpendliñ
6 n gitas paciatur-& lites ꝓlongentur non eſt neceſſe ꝙ talis mul-⸗
reqrits titudo vltra duos vel tres extend atur Cum ergo reus ſu vnus
olbere qui negar Si duo teſtes idẽ aſſ erũt cũ actoꝛe rõnałr inſtirurũ
li erge eſt ꝙ; iure dĩno ꝙᷓ hũano· dicto duoꝛr vel triũ ſterur Omiĩs
boc od enĩ mulritudo Fm phm in primo de celo & mũd 9 in tribus con⸗
ſtiun ſſtit .· in pucipio medio & fine Vnde omẽ & torũ in trib? poni?

4 A .

Conſtituitur aũt quid t᷑narius dũ duo aſſntes in teſt iõnio vbis
tatis cũ actoꝛe cõueniũt Eſt ergo in teſtificãtibꝰ? multituco p
fecta. in qua éqnitas cẽmendat- vnde Augꝰ? ſuy Joh. Dicit in
hoc eſt tnitas ſm miſteriũ cõmendata· in qua eſt ꝓperua rmi⸗
tas caritatis. & fſic cõuenienter lex dĩna inſtituit vt in oꝛe Duoꝛz⸗
vel triũ teſtiũ ſtaret omẽ vᷣbũ · vt in hoc ꝙ dicit duo teſtes in-
telligat In eo vο ꝙ addit vel tres cũ teſtibꝰ? actoꝛẽ tᷣciũ inclu⸗
da.r & teſtiõm vni? fit teſt iõm nullius · pater ex eo ꝓ xp̃i ref⸗·
rectio teſtiõm non recepit ex appicẽne petro facta quia ſibi ſoli 2
ſacta eſt Vnde in euãgelio de ea nulla fit mencio. niſi da ſuppo-
nitur in apꝑpicce facta duobꝰ eũtibus in emaus· quoꝛ quia duo
ſuer ũt teſtiõm fuit ſufficiens Vnde teſtificacõez petri affirma ue⸗

ð e
4 èùMẽ
D

6 . „ 7
rũt dicentes Surꝛe ppuit ſymoni Luce vltimo-

— Pitl p̃dictoꝛx eſt diligent Notand ũ ꝙ; ſi vnus
teſtis ab alio diſſenciat. non ſũt dicendi duo ſed vnus Sũt enĩ

„„ „„ . . „ g ————
ſingłares in ſuis teſtiẽnys Pñt tñ duo teſtes in ralibꝰ diſtoꝛda⸗

re ꝙ talis diſtozdia non p̃iudicat teſtiõ · vt qñ diſſenciũt in

aliquibus circũſtancys que non ptinet ad ſubam facti Puta ꝙα

vnus dicat ꝙ tempus fuit nubiloſum ·; & ꝙ domus erat picta· &
alius dicit ſe de ta libus non recoꝛdari Talia enĩ faciłr a mẽoꝛia
labũtur· ymo aliꝗᷓ diſtoꝛdia in talibus facit teſtiõniũ cred ibili?

vt dicit Criſoſtimꝰ ſuꝑ metheũ Nam ſi in onbus concoꝛdlarent

6 * „ —ð * „ „ . „
eciam in mmis videntur ex condicioicõueniiſſe · vt eũdem ꝓfer⸗

rent ſermonem quod prudencie iudicis relinquitur diſternen 5
Si autem in principalibus circumſtancys que habent ſulſtan⸗

ciam facti variare diſtozdarent · puta in ten ꝑoꝛe vel loco · vel
eciam perſonis. de quibus principaliter agitur· hoc auferꝛet ef⸗
ficaciam teſt imony quia iudicarentur fingulares· vtpote de di⸗
ner ſis factis loq;tes ¶ Vlterius eſt nontand um ꝙ; non ſemper re⸗
qrit᷑ ꝙ ĩi teſtes viderĩt factũ de quo teſtiſicant᷑ ad hoc ꝙ fint
ydonei · ſed ſufficit ꝙ aliad ꝓinquũ facto viderint vel ſtiuerit

—.— . —

eddat ſuſpicões & que non-·)

atg
lan⸗
tgn
duo
Kin⸗
eh

eiſol,

upo⸗

man 7
plcimo⸗

t eni
tcrdaoe⸗

crüͤt 1

. .

— . . W

exquo maniſeſte conici poſſit· & p̃ſumi ꝙ illud ſit verũ de quo

accãtur reꝰ· pura ſi aliqs aliq; videat ſugientẽ & gladiũ in maũ
poꝛtantẽ. deinde poſt modicũ intuallũ audiat & videat vul⸗
ner atũ con? fugientẽ acclamantẽ · tũc talis fugiẽs reus eſt hñd⸗
aut ad ꝗſtionẽ ponẽd ꝰ· maxĩe ſi per illã viã ſolus fugẽ viſus eſt
Sic enĩ & con?᷑ ip̃m larũ teſtiõm ltĩmũ repurabitur Hmõi autẽ
ſuſpicões vehementes diligẽter a iudice ſũt conſiderande · & fᷣm

eaxe ꝓpinꝗratẽ vel remocõem ad factũ diuſimocdle ad eas ſe deber
pabẽè admittendas vel reꝓbandas ’ſEu an geliſte fuer ũr vnifoꝛ⸗
mes & concozdes in ſuis enãgelys in quib? teſtiſicant᷑ xp̃i facta

q;rũ ad ſubalia fidei ſtz paſſionis rõnis hũanitatis & Tĩnitatis

eius Sed diffoemes fuer ũt in alibus non ptinẽtibus ad ſubam
ſidei Vnde ꝙ vnꝰ dixerat ſufficiẽter de aliquo alius omitrebat
yel breuiter nſibat Narzans aliud circa qð potar eſſe erꝛo⸗ vel
occaſio erꝛoꝛis apud héticos & tot ũ erar ad maioꝛem ſidei fir⸗

.

mitatẽ hoc ſpũ ſtõ volẽte. vt oĩs ſuſpicio falſiratis ab infidelibꝰ

Tacri canones ſanxerũt aliquos a teſtiõnio ferende eſſe re llen⸗
dos · & hoc quidẽ ad caurtelã vt falſũ teſtiõm vitet᷑ Ehea qd
eſt ſtiendũ ꝙ falſũ teſtiõm triplicẽ conrt inet defoꝛmitatẽ Prima
attenditur ex dĩna maieſtate cui falſũ fſerens teſtiõm irꝛeuénciaz
facit in eo ꝙ piuriũ cõmittit Non enĩ teſtis admittitur niſi in⸗
ratus · qð ideo fit vt homies magis timeant falſũ teſtiõm ſaltem
pter reenciã dei· quẽ iuramentũ in ſe cõtinet · ꝗa iurans ad fir⸗
miratẽ ſui dicti deũ adducir cuiꝰ vᷣiras eſt ĩmobilis quid enim
dicir auꝰ eſt dictũ iuro per deũ · niſi dicti mei teſtẽ ĩuo co deũ

Honũĩes aut maxĩe conſueuerũt ab hoꝛrẽ peccata que ſũt directe

con? deũ Er ideo grauiſſime peccat & deũ maxĩe irꝛeuetur ſ m
ſerens teſtiũm Scðda attendit᷑ ex violacõe iuſticie · quia falſum
reſtiõm dicens iniuſte agit con ? ꝓxĩm iniuriã vel dampnũ ei in⸗
ferendo Non enĩ ei red dit qð ſuũ eſt ficut reqrit ſoꝛma iuſticie.

Seêòtur de rriplici culpa falſi teſtiõny (rollerur
Vant ad teſtiũ ydoneitatẽ ſtire opoꝛter ꝙ cõuenienter

Vnde ſub hac intencõne falſũ reſtiãm inter ꝰꝛ Exodᷣ·xx· qñ ðꝛ
Non loꝗris con?᷑ ꝓxĩm tuũ falſũ teſtiõm ¶ Tercia attẽditur ex
pte mendacy qð in lacõne falſi teſtiõny conrinetur Contingit tñ
inter ð ꝓpter labiliratẽ hũane meõꝛie aliqᷓ́; dicẽ falſũ · non tñ mẽ⸗
tiri · qñ videlicet aliq́s cũ debira diligencia recogitans ext imat
ſe certũ eſſe de eo qð falſũ eſt. & talis hoc aſſendo non eſt di⸗
cendꝰ falſũ ꝓferzꝛe teſtiõm. qa illud non dicit ꝓſe & ex intencõe
Siſ aũt recogirando non certũ ſed dubiũ ſe ĩueñit · Debet dubiũ
ſub dubio ꝓferꝛe . & id de quo certꝰ? eſt cerrũ aſſ eré . & tũc fal⸗
ſitatẽ mendacy vit ar quia ergo tanta & młtiplex culpa in falſo
teſtiõnio repitur in veritate teſti ficãda magna eſt ſolemꝑnitas
reqrenda eſtes ſubmiſſi per iudeos adũſus ſteꝑxhim falſo te⸗
ſtificati ſũt eũ dixiſſe vᷣba blaſphemie in deũ & in moyſen Act.
vi: exquo incurꝛerũt p̃dictas pctĩ defoꝛmitates ſtilʒ offenſam in
deũ reatum homicidy in ꝓt homartire ſtepho · & culpã mendacy
con? vᷣitatẽ teſt iõm ſiue iuramẽtũ tres debet habẽ comites
T aüut teſtiõm rire ſiat· tres deber habe comites · ficur di⸗
cit Jo exponens illud : iiii⸗ ab. Viuit dñs in vᷣiratre
in iudicio & in iuſticia Debet enĩ primo iuramenrũ fieri cũ de⸗
libacõe & ex cauſa rõnali non ſup re dubia vel incerta & tũc ⸗ꝛ
habẽé iudiciũ ſtzʒ diſtrecõis Scðdᷣo iuramertũ deber habẽ cõfoꝛ⸗

mitatẽ dã ad rem ſuꝑ q; iuratur · ſaltẽ ᷣm intencõez iuramentis·
vt omẽ mendaciũ excludatur & tũc habet vitatẽ Tercio debet
continé rem licitã & honeſtã. puta opus alicuiꝰ tutis · & tunc
ðꝛ habẽ iuſticiã udicio caret iuramentũ in cautũ & ſubitũ ad
qð poteſt ſeqͥ euentus malus ſi ob̃uat᷑· q̃le fuit iuramentũ heroð
iurãtis herod iadi ꝙ qcqd petẽt daret ſibi Math vi⸗ Debuit enĩ
cogirare ꝙ male poſſet petẽ ſicut & fecir Ende in iurando fuit
fatuꝰ· & in obuãdo impiꝰ· ſicut dicit Ieroĩ? de iepte q̊ᷓ vadẽs
ad pugnam contra filios amon in cautũ votũ emiſit JIudicum ·
xi· Carer autem veritare iuramentum mendax quod ex propo ſi⸗
to ſit iurantis quale fuit iurament um Petri qui ancilla dicente

tit
diur

inget⸗
tñmi ⸗

xtimat
eſt di⸗
mdence
duhii

Ltücſh

ain blo
ement
fallore⸗
nſamin
endacy
omites
cur di⸗
uate

ach de⸗

ruc d⸗
cõon
mertis⸗
deber
Atunc

biri ad

tü beros

ebuit enn

mdes

fopo⸗

1 dicent

licitũ. puta ſi quis iuraret ſe non facturũ eleõſinas · aut occiſuꝝ
homieʒ qle fuit impia ieʒabel · que iurauit ſe interfecturã elyam

