Et ſiłr duas alias circa appetitum honoʒ: uarũ vna eſt circa
mediocres honoꝛes · & hec eſt ĩno mĩata. vt dicit ariſto · Poteſt

tamen dici philotimiai amoꝛ honoꝛis Alia vero eſt circa mag⸗
nos honoꝛes. & lec eſt magnanimitas. & ſic magnanimras non

nimꝰ ad ea que ſunt magno honoꝛe digna Vnde dicit ꝑ Es: uii·
Eth. Magnani? eſt qui magnis dignus exñs ralibꝰ ſe dignificat
¶Magnanim? fuit alexander in rñ ſione quã fecit militi ſuo ꝑ⸗
menioni dicenti ſe vſurũ condicõne dary ſi alexander eſſer Vo⸗
lebat enĩ rex darius filiã tradẽ alexandro in vxoꝛẽ cũ media ꝑte
regni ſui & mille milibus talentoʒe auri Sed rñd it alexand er ꝓ
menioni · ego vterer ſi ꝓꝑmeniꝰ eſſem. qſi dicat. ſi eſſem in gradu
militari tantũ ſicut tu · vterer hac condicõe dary nec maiozibus
me dignificarẽ Sed quia alexander ſum ad tocius mũdi impꝑpiũ
aſpiran S ex coꝛdis magnitudine hac condicõe non vtoꝛ· maioꝛi⸗
bus me dignificans Hanc coꝛdis altitudinẽ adeptus eſt alex⸗
anger non fine dei nutu a primeua ſui etate Nam puer exñs dum
=ð vicer viros habitu barbaro indutos ꝓcũctans cognoſt ĩt nũcios
eſſe regis dary · qui venant pro tributo atq; cenſu terꝛe & aque ·
Cepir qʒ mirari puer petendi moꝛẽ & ritulũ qui dixit vni illoꝛ⸗
legatoʒe · hec ne elementa vindicant ꝑſe qui ſunt homĩes moꝛtales
qut deus cũctis in cõe largitus eſt Igitur eos vacuos ad dariũ
mittit mandans regi ꝙ ab hac petendi con ſuerud ine ſe tẽꝑarer

alioqñ ſtiret cũ alexandro cicius ſe concertaturũ c magna⸗
nimitas eſt vᷣtus tenens mediũ inter p̃ſũpcõex & pu ſiſſammitatẽ

masnmuns N = — aũt magnanimitas ſit virtus huic pate poteſt ¶ YPbi
v tenes mweln er 1 en erꝛare contingit con oꝛdinẽ racõis per habũdanciã &

defectũ: ibi neceſſe eſt ponẽ remediũ vaIi ι¼ mediũ cõſtituat
int extrema Eſt enĩ vtus habit? electiuꝰ in med Aite cõſiſtẽs ꝓur
racio detmĩabit. ſicut patz per pꝑhm· ii · Eth. Circa bonozes aũt
masgnos qᷓ ſunt matia magnaniĩtatis vt dictũ eſt contingit erzare
Eg exceſſũ p̃ſũpeõis & defectũ puſiillamratis qᷓ ſũt vicia extrmma

Pupwe; er puſſllani⸗

eſt circa honoꝛes fimpłr. ſed circa ma gnos Tendit enĩ magna⸗

„

mmn
Urs
drüſi
l
ll
Mrn
n
gnn
ſen⸗

n

na eſt c
ko⸗ Pord
irca mag
mitas non
i magna;

phs. uii⸗

digmficet
lun ſuo p⸗
ac ro⸗
nede ſre
nin gad
maioabas

„/ „₰
ichimpi

manen

de
eiſs dun
noſrir nücet

ge e

— en
er mi Alo⸗

ierans

.

neſetetne

K

(dre ſũptuo ſus enĩ geccat ꝑer habũdãciã in q;tũ mediũ racẽis
excedit ſm ꝓpoꝛcõeʒ ad maioꝛa tendens q; ſibi cõuemiat Eſt enim
vicio ſũ qñ aliꝗᷓ actio non cõmenfatur virtuti agentis 08 contĩ⸗
git qñ aliqs aſſuĩt ad agend vel ad appetend ũ que p̃fer ũtur ſue
virtuti qð facit p̃ſt uptuoſus . quia temptat magnificare ſe hono⸗
ribus ma ioꝛibus. quã cõueniat ſue virtuti que eſt impfecta vel
qrit honoꝛari ex bys que non ſunt digna magno honoꝛe · vt ſunt
bona foꝛtune diĩcie nobilitates & alia hmõi Hoc aũt viciũ tollit
magnan imitas- per quã ꝗs vere dignus exñs puta ꝓpter pfectõeʒ
virtutis vel condicẽeʒ ſtatus. cui debet virtus eſſe ãnexa ſe di⸗
gnificat· vt ſua virtus vel cõdic io reir irſin p̃ſũpcõe: & iactã:

ciã n imiã eleuabarur Adonias filius dicẽs ego regnabo cont vo⸗

lũtatem patris & maioꝛ ꝑptem exercitus & condicõez ꝓprie vir:

tutis· iii · Re· ii Sicut aũt per p̃ſũpcõeʒ aliqs exced ir ꝓpoꝛcõeʒ
ſue potencie dũ nititur ad maioꝛa ꝙᷓ poſſit Ita eciã per puſilla⸗

nimitatẽ deficit a ꝓpoꝛcce ſue potencie· dũ recuſat in id tendere
qð eſt ei cõmen fatũ Et ideo ſicut p̃ſũpcio eſt viciũ per exceſſũ
ita puſillanimitas per defectũ

ſillanimitatis/ digne puĩtur a dño · vt babet̃ Math·xxv · Mag⸗

nanimitas ergo que mediũ conſtituit inter dictas malicias eſt

α

virtus dicẽda Non enĩ tendit ad maioꝛa ꝙ;ᷓ

cit pᷣſũꝑcio que aĩm hoĩm recddit in f latũ & alioꝝe deſpectoꝛem ·

Vt dicit ꝑhs . iiii: Eth. Et hoc ꝓpter bona foꝛtũe ꝗᷓ magn ũ aliqd

exiſtimãr p̃ſi uptuoſi Vnde dicit Seneca in li · de iii · vtutib?

Ende fuus qui acceptã pecuĩlam
Dñni ſui fodit in tram· & nich ex ea eſt oꝑpatus ꝓpter timoꝛem pu⸗

ſibi cõueniãt a8 fa⸗

Magnanimitas ſi ſe ex mod ſuũ tollat facit virũ contũacem in⸗

flar turbidũ & indetũ Mon eſt aũt intelligenò ꝙ rũc ſir mag⸗
nanimitas ſed pocius p̃ſũpcio que haber aliquã appnciam cũ ea

m opionẽ vulgi Item non puipendit ſe ſicut facit pu ſillanimis
i ꝓpter anini puitatẽ ret hitur a magnis que ſibi cõueire poſ⸗

angelo dicenti ſibi. Vade in hac foꝛti tudine tua liberabis iſr.

n defectũ pu fillantmitatis incurzit foꝛtiſſimus Gedeon qñũ

fſor III à4

Rñdit Ecce familia mea infima eſt in manaſſe · & ego infimus in

domo patris mei Judicũ. vi · Idem poſſumꝰ dicẽ de moyſe · qui

qnquies ſe excuſauit anteq́; vellet recipe ducatũ ꝓpłi · nec acòe
uit niſi qñ vidit dñm iratũ Ende ibið &e Jratus eſt dñs in moy⸗

ſen Exo. iii. & . iin. Predicta tñ poſſũt ad hailiratem red uci. ſi
ex con ſideracõe ꝓprie fragilitatis dicebant Ad pu fillanimitatem
vero ſi ex diffidencia & coꝛdis ꝓuitate cum deo contendebant ·

Mardo cheus inter p̃ſũpcõeʒ & puſillanimitatẽ mediũ tenens

vere magnanimꝰ? fuit Non enm extra ſuã virtutẽ p̃ſũptuoſe effe⸗

rebatur intrudendo ſe ad intioꝛa facta regis ſed ex demoꝛãdo

ad ianuã & deambulando cottidie ante veſtibulũ domꝰ? curam
hñs ſaluris regine heſter que ſua neptis erar Mon eciã fuit puſil⸗
lanimitate deiectus qui nec minis nec terꝛoꝛibus.nec ſpe comodi
tempalis voluit ſu p bũ aman adozꝛare Qui tñ ab eo honoꝛem &

reuéênciã mirabilẽ ſibi impendi ſuſtinuit arbiẽᷣns ſe dignũ talibꝰ

ꝓpter multã virtutẽ ſibi datã diuĩtus Heſter · vi. Gmag:⸗
nammitas conſiſtit in medio cum ad magna tendat & quomodo
C(builitatem ſecũ compatitur. & magnis ſe dignificet

q ad racõeʒ virtutis concurzit que duas ex?mas malicias ex⸗
cludit · ſed magnanimitas nõ vi8z in medio cõſiſté ſed in maxĩo
quia maximis ſe dignificat · vt dictũ eſt/¶ Sed eſt ſtienð ꝙ me⸗

diũ in virtutibus vt płimũ recipien eſt ex ꝓte racõis· & non ex

ꝓte rei Mediũ aũt racõis eſt intelligenð ſfᷣm obf̃uanciã eoʒt que

„ „ . . . . 7 — 6 75
circũſtant rem. puta loci tempis mõi & alioat hmõi Magnani:

mꝗ ergo licet ſit magnitudline extremus · vtpote quia ad maxĩm
tend it ex ꝓte rei Eſt tñ medi 9 quia ad ea tendit m regl am rõis
obſᷣ uãdo ſtz ea que ad hoc reqrũtur Nam ex eo ꝙ m dignitatẽ

ſe digni ficat nõ ſe extẽdit ad maioꝛa ꝙᷓ; ſit dignꝰ· vt in: ini. EH
HᷣEScda difficltas patz ex ꝓte huĩlitaris eui ma gnanitas cõtria
vide NMł la aũt vt tuti eſt cõt᷑ria Nẽ ergon lras 6 vr? vt
Mla aũt ?ᷣtꝗ ruti eſt cõtria Nõ ergo magnanĩtas ẽ ι vr
viꝛ qᷓ ſe dignificat & alios cõtẽpnit cuiꝰ? con᷑ riũ facit huĩlitas

Recdicta aũt/ diſficultatẽ hñt duper Primo ex Pte medcy

mmn
ſera
acce

luci. ſ

nitatem

ürnens

Kefe:
nctic

nScurz

epunl

nen8
ralit⸗

nmo

(Sed ad hoc intelli genð ſtire opoꝛtet ꝙ in homie ĩuenitur aliqt

magnũ qð ex dono dei poſſidet· & aliꝗs defectus qui compertit
ei ex infirmitate nature Ma gnanimitas ergo facit ſe magnis di⸗

gnũ ſ̃m conſid eracõeʒ donoꝝ que poſſ ider ex deo · ſicut ſi haber
magnã virtutẽ animi/ facit ꝙ ad ꝓfecta opa virtut is tendart · Et

ſibr eſt dicend de vſu cuiuſlibet alterius boni · puta ſtĩe vel ext⸗
ioꝛis foꝛtũe Duĩlitas aũt facit ꝙ homo ſeip̃m ꝓuipend it ſecũdᷣ

con fideracõe; ꝓpry defectus Siłr eciã magnanimitas cõtẽpnit
alios m ꝙ deſiciũt a doms dei Non em tantũ alios appciatur

ꝙ pro eis aliqd indecens faciat· ſed humilitas alios honoꝛat &

ſuꝑioꝛes eſtimat inq;tũ in eis aliud inſpicit de boris dei Vnde

in Pſał . ꝛ de viro iuſto Ad nichilũ deductus eſt in conſpectu

eius malign?. q8 ꝑtinet ad contẽptũ magnanimi timentes autẽ
deũ magnificat· qd pꝑtinet ad honoꝛacõeʒ huĩlis Et ſic parer &
magnanimitas & puilitas non ſũt contria· quis in con Tria ten⸗
de videantur ꝗſDauid buĩlis & magn anim? fuit.· huiĩlis quidẽ
quoniã coꝛã deo conſdans ſuã puitatẽ ante arc hã ſaltabat regno

iam adepto Sed magnanimꝰ qñ conſians ſe ex dono dei vnctũ
in regem acd regnũ ifrł aſpirabar vt debebat deuitando aſtucias

ſaul. & ipᷣm & domũ eius a regno repellendo · vt patet ex mktis
apkis pmi & ſcei Regũ De. viii. Prietatibus magnanimi:
(J ſignis aũt & ꝓprieratibus magnanimi multa ſtribir ꝓbs
in iiii⸗ Eth. Inter que octo poſſumꝰ accipe per que quis porit
comicé de ia virtute acqſita vel de naturali inclinacõe ad ip̃am·
dicit enĩ ꝙ magnanimꝰ habet morũ lẽrũ /vocẽ grauẽ/& locucõ⸗
ſtabilem. quoꝝe racio poteſt eſſe· quia coꝛpales motus diüſificãt
m diſſas aie apſiſiones & affectões Vnde conſecũtur detiata

aecidencia circa pdictos motus Primo enĩ velocitas mot us ꝙ:

uenit ex eo ꝙ homo ad multa artenclir que explẽé feſtin ar Mag⸗
nanim? auũr tendir ſolũ ad magna que pauca ſũt. que eciã indi⸗
gent magna attendé. & ideo habet morũ tard ũ deinde accuitas

vocis & velocitas lingue comperit hys Fcipue qui de quibuſ libʒ

as animn,

4 de otia
4 =
.

contendé volũt q non ptinet ad magnanimos quj non debent ſe P
intromitt niſi de magnis Tales ergo diſpo ficões coꝛꝑales con::! lune

. . .
W 3 4 . .
⸗

ueniũt magnanimis ᷣm exigenciã virturis Py ecia qui nat᷑ałr “” mne⸗
ſũüt diſpo ſiti ad magnanim itatẽ tales condicões natal r aſſecũt nelt
¶ Dredicatoꝛes debent habẽ has cõdicões magnanimi quia de⸗ Pſin
bẽt eſſe in ſuis actibꝰ maturi & in p̃dicacõe tubales Vnde ezec⸗ ngn
hiel in vi ſione ꝗtuoꝛ aĩ aliũ deſignãci ũ qᷓtuoꝛ euanseliſtas vicir uͤm
plantam pedis eox ſi plantã pedis vituli Vitulus eni matuer funi
inceſidit & foꝛtiter quia vt dicit Greg? vnuſquiſch dicatoꝛ & gnen
veñacõeʒ haber in maturitate & foꝛtitudinẽ in oꝑe Vid it eciam nd
ha ſtinti llas qſi eris candentis Eſt enĩ es merallũ ſonoꝛt· & wwni
in oẽm tram vadit ſonꝰ p̃dicatoʒ de candente ergo ere ſtintille ſit⸗
5 alaas. prodeũt quia de eoxr exhoꝛtacõi bus verba flãmancia procedũᷣt . an
3, 9 By . [Ponit vlteri? phs qncß laudabiles ꝓprietates magnanĩ rimo “ lee
. ꝙ non eſt mẽoꝛ bñ ficioꝝp q non eſt intelligenð ꝙ non habear in cun
mẽoꝛia bñficia que recipit. & ꝙ eciã bñfacientibus non retribuar “ de
ſed eſt intelligen ꝙ& non eſt ſibi delectabile ꝙ ab aliꝗbus büff
cia recipiar· qn ſibi maioꝛa recõpenſet Et hoc ꝓtinet ad ꝓfectõzʒ Fit
gratitudinis in cuiꝰ actu vult ſupexcedẽ. ficut in actibus aliax a
virtutũ Vnde magnanimitas eſt oꝛnatus oĩm virturũ· vt dicit uar
pbs inꝙᷓtũ intẽdit in actu oĩm ad grande Vult ergo dicẽ ꝙ eſt *
ꝓmpcioꝛ & ſibi eſt delectabilius ad bñfacienð q́; ad accipiendũ e
qviꝛ eſſe actus liberalitatis & caritatis ¶Danc magnanimi co i⸗
dicõz habuit abrahã qñ filys erpei graris offéntibus ſepulturam g
pro defũcta ſara vxoꝛe ſua non acqeuit· ſed ſtatĩ quadringẽtos ee
ſiclos argenti & ꝓbate monete publice pro iure ſepulture hñde d
tradidit Geñ . xxiiii. Erat em abra bã liberi & nobilis animi Vñ E
pro bñficio gratis accepto nolebat ſe alicui ſubdẽ. & ꝙ;tum acd aaA
hoc rẽnuit eſſe bñficy mẽoꝛ S5c ponit ꝙ eſt ocioſus & tardus pri
qᷣ non eſt intelligendum quaſi deſiciens ſit ab operando ea que cir
ſibi cõueniũt· ſed quia non in gerir ſe quibuſcũq;ʒ opĩbus ſibi nõ “ n
cõuementibus· ſed ſolum pys que magna ſunt qu alia decent eum ée

n 2 Panc condicõeʒ habuit alexander cũ nicolao acerim pugnatur?
een Nam cũ fuiſſet ab eo ſaluratus contũelioſe dicente Aue o puer ·
natm non eü reſalurar: ſed qſi ociatur: non curans de vindicta contu⸗
ecii D melie Tũc fo nicolaus · a quo inqt arbi ris te ſalntatũ · qui ꝓpe
add ego ſi nicolaus rex Tüc alexander non amplius vſus rard itate
eg ait quid ꝓdeſt tibi iſta iactacio de ſcis craſtinis f luctuaris ·
k tuã arzogãciã non approbo Et nicolaus· vellẽ inꝗt ſtire cur aſſis.
usn Ffateoe inꝗt alexand er ad certamia me veniſſe ſtudio coꝛone Sic
tnd q; breui locucõe vtens eũ breuirer ſupauit ¶Tercio ponit ꝙ ma⸗ 2
ten Snanim vtitur yronia ad multos. q non eſt intelligencdum de
yrron ia 'm bitari opponitur . dicendo de ſe aliꝗᷓ vilia que non
ſtintiik ſũt. vel negand o aliꝗᷓ que ſũt Sed quia non totã ſu magnitu⸗
gglit. dinẽ extẽdit · maxĩe qᷓtũ ad infer ioꝝ mulrituclĩeʒ Nam ſicut phs
Orino de hac ꝓpri etate loq;s ad magnanimũ ptiner magsn ſ eſſe ad eos
barn qui in dignitate & in bonis foꝛtũe ſũt: ad mediocres aũt modatũ
nwor ane condicõeʒ habuit dauid qui licer eſſet in regẽ per ſamuelem
nabii bam vnct ꝰ. de mãd ato tñ patris victualia fuis fratribu 8 by
leckh dĩnitus erat platus mã ſuetus defeſ bat QAlex ander eciã qui tanta
asdin coꝛdis altirudie fuerat vſus in debellacõe dary eũ moꝛtuũ in x⸗
dia vlnis ꝓprys defereàt · qui pietatis off icio in coꝛpis funacõe fũct?
geſt eſt Quarto ponit ꝙ non poteſt cõuiué alys non eſt intelli⸗ Atn
penti gend P non ſit familiaris ad amicos · ſed quia oĩo deuitat adu⸗
ninica9 lacõeʒ & fił acõez · quã qᷓrit coĩter hoĩm multitud o Hoc enĩ ſpe⸗
ruen ctat ad animi Puitatẽ Cõuiuit tñ omnibus magnis && Puis ſicur
gins opoꝛtet · & qñ opoꝛtet · ſicut dictũ eſt ſi upra in rercia WPrietate·
etic⸗ ( dmonet ariſtotiles alexandrũ cptũ ad iſtã ꝓPprietatẽ dicẽs
Ne ſic 5. noꝛificũ eſt int regem abſtinẽ a multiloão & non freqtare
m ld conſoꝛcia viliũ ꝓſona Q uia nimia familiaritas parit contem:
hr⸗ ptũᷣ Et ſuba it Indi ſtatuerũt ꝙ rex tantũ ſemel in anno appeat
alen cu regali apꝑatu &ο nobiles circa en ſtare „G& vulgus a remotis
SocgH In Die illa conſueuerũt dona elar giri · reos de carceribus eman⸗
cipare & alia pia opꝑa exercẽ ¶ añto & vltĩo ponit phs ꝙ magis en

4

2
==

R— LL nagn
poſſidet in fructuoſa q; fructuoſa· vbi vult dicẽ ꝙ Pponit ho⸗ dat

neſta que vocat in fructuoſa vtpote ad alia nõ oꝛdinata) vtilibꝰ En
que vocat fructuoſa quia vi delicʒ ꝓpter aliud quer ũtur. vt 3 Aex
ea ſubueniatur alicui defectui q magnanĩtati repugnat (Thnm⸗ eed

ſtod es qui ſua ꝓbitate ꝓſas fugauerat magis dilexit honeſta 3 enmnt
òôòGMWU vtilia Vnde in?rogatus de filia ſua· vtrũ eam panpꝑi q́; o=naro gi
an locupleti parũ ꝓꝙbato maritandã collocaret Riñdit malo virũ eeci
pecuĩa indigentẽ ꝙᷓ pecuĩam viro οαππnificencia eſt circa m
=Nmagnos ſũptus mediũ tenens inter ꝓpuiſicenciã & conſũꝑcõem ue
. tne E virtute aut magnificencie de qua c onſeqter eſt 8 end nuid
ſ meFarvet Z duo breuiter vice ſufficiat ſtz circa quid exiſtat & 4 „ egn
Mer paruißitztis Prie cõueniat Dictũ eſt aũt ſupra duas eſſe ?rutes circa pecuĩa; a
Sſiumprtio : vel vſũ eius · ſtz lialitatẽ & magniſicẽciã & en circa gen 5 pe⸗ W
cuĩe ſit virtus ponenda patẽ poreſt ex bhys que dicit Augꝰ? in hͥ‚⸗ el
bro de li· ar· vbi ait ꝙ bene vti hys quibus male vti poſſumꝰ ꝓ:⸗ haln

tinet ad virtutẽ Poſſumꝰ aũt bene & male vti pecunys & bys& èN tiec

eyẽ nos ſüt in vſ u noſtrũ venient ibus Igitur vt bene vti roſſi⸗ ſipei
mus pecnĩa & que per eamynen bantur eſt virtus receſſ. aria See tri
eſt ſtiendũ ꝙ virtutes ille que ſũt circa res exterioꝛes hñt aliar *
difficultatẽ ex ip̃o gne rei· quia res exrerius exñres eciã ꝓne ſũ⸗ gci
multũ a ꝓpetibiles vtpote neceſſarie ad hũanã vitã Et aliã diſ⸗ apte
ficultatẽ ex magnitudine ip̃ius rei· & ideo o poꝛter circa pecuĩa dt⸗
& vſũ eius duas eſſe virtutes. ſtz lialitatẽ que reſpicit coĩter ſiez
vſũ pecuĩe. & magniſicenciã que reſpicit magnũ eius ſũptũ E⸗ Nh
ſic patet circa quid habet magnificencia confſtẽ · quia videlic ui
circa magnos ſũptus ¶ Vbi vlterius eſt ſtierð ꝙ licet reſpiciat dd
ðM extremũ conſiderata titate eius q;ᷣ facir Conſiſtit tñ in mecire i⸗
. con fiderata regula racõis: a qua non deſficit nec eam excedir V ii
ponit mediũ inter duas extremas malicias quaʒe vna S* Puif e⸗
cencia: que con ſiſtit in defectu Magniſicus enĩ intendit magni un

rudinẽ oꝑis · puta templa conſtrué ad honoꝛẽ dei Doſpitalia
pauꝑpibus & Pegrinantibus & alia hmõi facẽ? Er ex hoc in tencar A⸗

Pponiriaa magnitudinẽ ſũptus quã non virat vt faciat magnũ opus Vnde
Atahrit dicit phs iui Eth. S magnific? ab eãli ſũptu opus ſacit ma:
kur. Zis magnificũ Paruificus aũt econũſo intendir euitatẽ ſũptus.
(Ten & ex hoc intendit Puitaté opꝑis. cui⸗ tñ magnitudinẽ non recu⸗
eſt ſat dũmõ puũ ſi ũptũ faciar Vnde ibidẽ dicit pbs . Puificus
gornard⸗ rendit quõ mĩmũ conſumat expendendo ter qð ꝓdit bonũ ma:
nalo viri gniſici opis. & ſic patet Pui ficencia deficit a goꝛcõe que de⸗
4. bet eſſe inter ſũptũ & opus MDuic aũt vicio q conſiſtit in defcũ
neſt circa cd H j . — 12
WR oꝓponitur viciũ in habũd ancia qua quis dictã groꝛcõeʒ exceclir
radt plus expendendo ꝙᷓ ſit oꝑi ꝓpoꝛcionatũ nam ficut cõtingit ſũ⸗
rgc; ptũ eſſe xuũ per comꝑacõez acd opus Ita eciã cõtingit ſupruᷣ eſſe
lra. magnũ in compacõe ad opus pura ſi aliqs puũ ſũprũ expendẽèr
WSl ad fabricã magne eccłie ad ꝙ tota ciuitas cõcurzẽt eſſet impoꝛ:
end le⸗ cio ſũptus ad opus · & tũc eſſet viciũ defectus vt dickü elt Si
Aunlu vero aliq́s magnũ ſũptũ expẽdẽt ad ꝓuũ. puta ad oꝛnatũ ꝗꝓpry
ſin . thalami vel cultũ coꝛpis eſſet tũc im ꝓpoꝛcio oꝑis ad ſũptũ · S.
As) tũc eſſet viciũ ſuꝑ habũdancie qd lin gua noſtra dici poteſt cõ⸗
ewhſi ſãpcio Et ſic patet ꝙ licet magnificẽcia ſit circa magnos ſũptꝰ
ſrnßer eſt tñ in mediate cõſiſtẽs: vtpote oꝓpoſita duabus extremis ma⸗
sbiriin licys ¶ Magni ficus ſuit alexander qñ ꝓcurata patris ſepult᷑a
nigu ſi & cõuocata vmũſa multitudine ait En tempus eſt · vt qui cũch
biidi⸗ cupit alexandro militare fedus cũ eo inire feſtinet Namq; modo
aeen, dignu v ide bella in eos ᷣmũ mouẽ qui nos contriſtaué pdem
ſcrdin Nũc aũt eciã cupiũt ſpoliare libertate Dys dictis acqeſtit omĩs
lii e miles & tũc refatis prĩs theſauris arma opeſc; diſtribuit cũctis
u ictin quibus & ĩmuĩtatẽ ꝓpter milicie vacacẽeʒ dedit uo facto oĩm
eet ehiu aĩos ſibi copulauit ac ſi quiſꝙ;ᷓ dĩnitus vocatus fuiſſer Par⸗
finmadn uificus fuit rex antogonus de quo dicit ſeneca ꝙ cũ quidã noĩe
ult Vi cinicus talentũ ab eo perẽt Riñd it plus eſſe ꝙᷓ cinicũ decet · runc
b puif⸗ ille repulſus pecyt denariũ cui ille rñdir mi? eſſe q; q; regẽ da⸗
dit magn re decẽt Turpiſſĩa hec cauillacio dicit ſeneca ꝙᷓ ĩueĩt vt neutrũ
rrlun daret· cũ dare potuiſſer denariũ tã ꝙᷓ cinico · & ralentũ tã ꝙ rex

.
9. .

2

Prah,r 6,s

for. III. à

¶Ideo ponit de alexãdro ꝙ cuidã militi dedit vrbem ᷓ dã dicẽti

hoc nõ ↄuenire ſue foꝛtũe Non qꝗᷓro inꝗᷣt qd te accipe liceat ·˖ ſed ᷣd
me dare . aĩo ſa vox & regia cong ũptoꝛ ille dicend us eſt q ſua

diſſipat indignis diſtribuendo. vr piſterionipus lenonibꝰ mé⸗

tricibꝰ. & alys pſonis vilibus. ꝓpter qð ariſtoriles documentũ

dat alxandro ·. ꝙ indignis non debeat dona largiri · ex quibus

nullam laudem dignam ↄquerẽ poteſt ¶ Balt paſar rex legitur

feciſſ ↄuiuiũ mille optimatibus ſuis· vbi inebriatus cũ ↄcubi⸗

nis ſuis & mêtricibus in vaſis dñi bibẽ auſus eſt Vnde ex ſnĩa

¶unt potentibus & bys qui curam gerũt reipublice

VEinde videndeſt quibus hec virtus babeat ouenire (Circa
qð eſt ſtienð ꝙ ſicut dicit phus. iiii. Eth. Magni ficus non eſt

ſũptuoſus in ſeipᷣm Nam vt dictũ eſt ad magnificenciam priner

facẽ alicel magnũ &S aut priner ad pſonã fingł aris hoĩs non eſt

quid magnũ habito reſpecin ad res dinas ve coës quibus deber
1 7 2 4 — — „ „ 2 * W
magnificus intenclé. quia talia ſũt ꝓpoꝛcionata magnitudlini ſũ⸗

2* V 2 5„ 4 . . FR
⸗ qui cadũt in vſu tutis Et ideo magni ficus non intendit

eſlent que de ſe hññt aliꝙ; magnitudinẽ & reqrũt ſolempniter agi

7. . * 777„ „ 2 eee
ſicur ſũt ea que ſemel vel raro fiũt vt nupcie milicie & alia hmõi
* . . „ . 7 . . . . 4 .
el eciã que ſunt diu ꝓmanencia. vt ↄueniens habiracio domusg

Talia enĩ magnifice ꝓſequitur magm ficus Simpkłr tñ ad magni⸗

ficũ ꝓtinet ſũptus facẽ reſpectu rerũ coĩm & dĩ naxa· vbi cadit
magnitudo expenſaʒe Talis aũt magnitudo non adeſt niſi diui⸗

ribus & potentibus. quibus vt dicit Ambr ſuphabũd ancia di⸗

niciae Datur a deo vr meritũ bone diſpẽ ſacõis acqnant Ad hoc
em prefecit deus diuites & potentes paupibus vt eis ꝓuideant

non ſolum ;tum ad vſus ꝓPprios/ ſed eciam ↄmũes. ꝓuta ſaciẽ⸗
do hoſpitalia templa & elimo ſinas ↄmũes· d maxime priner adl

Principes & prelatos. qui precipue debent intendere ma Inũ in

oꝛdine ad honcꝛem dei & vrilitatẽ eoʒe qui eius cultui deputant᷑

dñi regnũ ꝓdidit & vitã Danielis v. magnificencia vue:

pncipałr facẽ ſuptus in hys que ꝓptinent ad eius pſonã · niſi talia

s

.—ùò

lſt⸗
ger
ſt

deir

.
..

s Iſſe

Vnde dicit phᷣs ꝙ honoꝛabiles ſũptus ſũt maxĩe qui ꝓt inent ad
diuĩa ſacrificia Et ideo magnificencia ſanctitati cõiũgitur ſicut
de deo ſtriptũ eſt Magnificus in ſanctitate· & in Pſab· Magni⸗
ſicencia in ſanctificacõe eius. quia videlicz p̃cipuꝰ? huiꝰ virtutis
effectus ad ſanctitatẽ & religionem oꝛdinatur Et quia bonũ cõe
reipublice eſt qddã dĩnũ· ideo conſeq́;ter ad magnificũ ptinet·
vt ſtudeat ad honoꝛes cõmũes ciuitatis Ende tota reſpublica
poſſit ſublimari & laudem habẽ ſuꝓpoſito ſemper honoꝛe dei Et
ſic patet ꝙ eſſe magnificum ꝓprie ꝓtinet ad diuites & potentes.
quia tñ pncipałr actus ?tutis eſt interiox electio que poteſt eſſe
abſq; extioꝛi foꝛtũa: Inde eſt ꝙ paupꝑ poteſt eſſe magmificꝰ qti

ozica fic eam diffinit Magniſicencia
eſt rerũ magna⸗ & excelſaʒe cũ anim quadã ampla & ſplendida
ꝓpoꝛcõe cogitacio atq; adimiſtracio. vt cogitacio referat᷑ ad in⸗
rer ioꝛẽ intencõex· admũſtracio vero ad extioꝛẽ execucõeʒ Vnde
patet ꝙ pauꝑ qui caret bonis foꝛtũe non poteſt eſſe fimpłr mag:
nificus · quia non poteſt actũ magnificencie execẽ in bys que ſũt
ſimpłr magna Per comꝑacõem tñ ad aliq opus· o8 & fi in ſe ſit
ꝓuũ.tñ fᷣm ꝓpoꝛcceʒ illius gñis poteſt dici magnũ · & maxĩe ha⸗
bito reſpectu ad opantem poteſt pauꝑ aliq́; actũ magn ificencie
exercẽ. ſicut patet de muliere paupcula; que in gazʒoꝑ hilacium
miſit duo era plus offẽns diuites 'm ſuã cõdicõez Vnde dñs
eius donũ tãq; magni ficum p̃tulit denarys diuitum Luce · xix ·
dDecuit regem ſalõnem opus facẽ magniſicũ q & fecir Nam
ad honoꝛẽ det mirabile templũ tam ſũptu ꝙ;ᷓ pulchr itudine ex⸗
truxit in quo grande ſacrificiũ deo obtulir Imolauit em donio
boũ viginti duomilia ouiũ centũ vigintimilia: iii · Hegũ: viii ⸗
MNarzꝛat eciã valerius de ar gẽtina gallia ſic Erat inquit argẽ:
tina gallia opibus excellens · ſed aĩo locuplecioꝛ ſempcꝑ in ero⸗

Sancda pluſꝙ; incont henda pecuĩa occupatus adeo vt domꝰ? eiꝰ

A

ad habitũ · & ſi non ꝙtũ ad actũ deſicientibus ſibi bonis foꝛrũe
que oꝛganice def̃uiũt huic virturi· in qua reqritur ext᷑ioꝛ execu⸗
toꝛ VEnde tulius in ſua ret boꝛica ſic iffinit.

6 J
qua ſi quedã muĩ ſicencie officina credẽétur Illic enĩ publieis apta ſe
muĩmenta vſibus extruebantur Illic grata pupilloʒ oculis ſpo· “ 8
cula edebantur Illic epłaꝝt magnifici appatus labentiq; annone
ſubſidia oꝛ iebantur· & vniũſis inopia laboꝛant ibus puati alimẽeaa A
dotes virginibus pauprtate pſſis curſu qſſaris ſubſid ia erogabãt ð
Hoſpites quoqʒ cũ vrbanis penatibꝰ?. cũ eciã ruſt icis rectis be ⸗ D”
nigniſſ ime exceptis varys oꝛnati muneribus dimittebant᷑ quodã DW— ſe
vero temxe qñgentos fimul ſe le = equites in tempeſtatis in o
poſſeſſ iões ſuas ↄpulſos aluit ac vaſtiuit Ergo ꝙ gallias poſ⸗ chhr
ſidebat oĩm ꝗᷓſi vmũe prĩoniũ erat· pro cuiò ſalute & incremẽtis
rxam argentina ciuitas: q; eciã vicine ciuitates voris excubabãt ſne
. e. ¶ paciĩa eſt cont᷑ mala ↄtriſtañ ne aliqs ſuccũbat “ ad
N D terciam vero virtutem foꝛtitud ini nexam· ſtz paciẽciã “
ſ. iαbnt. peedendũ eſt de qua tria con fiderare poterimꝰ Primo quid fit · i
Sc&o eius lan des ponemꝰ Tercio remedia pacientis adducemꝰ ð
Pr imo ſi volumꝰ vidẽ quid ſit pacĩa· videamꝰ de quo fit. & qs U
ſir actus eius Tũc enĩ ꝑfecte cognoſtitur virtus · qñ obiectũ ei⸗
ſib cũ actu in ſpicitur. cũ habitus ex act ibus & ab obiectis actns
diſtinguantur ¶ Scien eſt ergo ꝙ virtutũ moꝛaliũ · quedã ſũt ðUMU
ſtitutiue boni · vt prudencia que racõez rectã fac it · & iuſt icia 2”
que ipam rectitudinem in rebus huũanis ponit Et quedã ſunt im⸗ At
ped itẽ mali. vt foꝛtitudo & remꝑancia. que paſſiões ſenfitiui edo
aꝓpetitus mod ificant Ine abdincant homĩem a iudicio racionis “”
propter picula moꝛtis· circa que eſt foꝛtitud o. & delectaciones en
venereas · circa quas eſt rempancia Inter alias autem paſſiones u
triſticia eſt efficax ad impediendum bonum raeionig ſecundum i
illud Ecckia. Mulrtos occidit triſticia. & ad Noæ Beculi triſti: 8
ciamoꝛtem operatur Triſticia antem huiu ſmodi ex aduerfis c „
malis illatis naſtitur: & niſi refrenerur animus ſibi ſuccumbit 8
& ad vindictam appetendam & indignacionem inducit Meceſ⸗
ſaria eſt ergo virtus contra heec. vt homo a bono racionis non ſ

abducatur · propter triſticiam aduerſoꝛum & cerera ꝗ n

Aliwe;

ſbet

d ſt .
ncem/
„As

8 20

edſck

cies

ſliotls

triſti

ſs &
mnbt⸗
NeH

nis .

gan⸗
neas

Hee auũr virtus eſt pacĩa que ab Aug· ſic dffinitur in li· de paca Qund ſir dienta
Paciĩa eſt ã̃ mala equo aĩo tolleramꝰ · i: ſine ꝓturLacõe triſticie. P ð
Er Greg? di cit ꝙ pacĩa eſt aliena mala eqnimiter ꝓpeti & con 2x— ðWð
eũ qui irꝛogat nullo animi doloꝛe moueri deſtribitur eciam ſic: ðW
Pacĩa eſt virtus contũeliaxt & onũs adũſitatis impetus eqnimiter
poꝛtans ¶Joſeph eijnimiter adũſa poꝛtauit Vñ nec aĩo contri⸗
ſtatus eſt pre triſticia vend icõis qua a ſuis fratribus neqter eſt
venditus · ſed facta dep̃cacõe ad eos & non obtenta euaſiõe pa⸗
cienter ſuſtinuit illata mala & poſtmo clementer indulſit Geñ·
xxxvii. &. l. Abbas paſtoꝛ tale dedit documentũ ꝙ homo
ſine cauſa iraſtitur de omĩbus iniurys ſibi illaris- niſi qñ quis eũ
a deo ſepare vellet · tũc enĩ paciens eſſe non deber 98 abbas aga-
thon obfuaſſe legirur Mam fratribus ſibi in iuriantibus & dicen⸗
tibus. tu es malignatoz detctoꝛ foꝛmcatoꝛ & bmõi / paciens fuit
& nich rñdit dicentibus vero tu es héticus negauit dicens ꝙ£
in hoc pacĩa eſſe non debet . qa hè ſis nimis homñeʒ a deo ſepat
d, Fa laus pacie eſt quia pugnantẽ inexpugnabikr ar nat
Vnc de laudibus euis vidend eſt Et poſſum? de ip̃a ꝗtuo? puu ie
laudes magnificas p̃dicare Primo quia pugnantẽ in expugnabikr
armat (Scdo quia hoſtẽ foꝛtiter expugnat Tercio qa de ĩp̃o no⸗
biłr tr iũphat uarto quia vincentem feliciter cororarſbrimo
ergo pacĩa pugnantẽ inexpugnabilr armat (irca qeſt ſt iend ũ
ꝙ homo in mũdo ponit᷑ ficut in loco laboꝛis & ertanis in quo
neceſſe eſt multipł r exercitar i Vnde dicit ob v Homo naſtitur
ad laboꝛ7. & auis ad volatũ Et iob vitã bnam milic ie aſſ ilat ·
cuiꝰ cauſam aſſ ignare vide: cũ alibi dicit Domo nũꝙ in eodlem
ſtatu pꝓmanet Ecce aliòꝗs mũdi gł ia fulget· diuicys habũdat ·
delicys gaudet· & fere quec; mũdi oblectamenta ſibi ad votum
ſuccedencia habet Talis aũt non diu in eoð ſtatu ꝓmanet Quia
cũ viderxis i mpiũ ſuꝑ exaltatũ & eleuatũ ſicut cedros libani / trã⸗
ſier & ecce non erit· queres & non luenietur locus eius Nam poſt

proſpera ſucceduũt adũſa: gloꝛioſa iuuentus ſenectute frangitur ·

“
, 8
= . 6
5 2 „
7 M
. 1
7
.
2
6

licias f lagella repellũr Singula gaudia triſticys ꝓmixta fũt ·

Et quid plura · Tort in mũdo ſibi ĩuicem ſũt repugnãcia · ꝙ vix
eſt aliquis mũdo vtens· qui momento hoꝛe vitã ducat in quiete ·

Et pro tanto dixit Job ꝙ homo natus de muliere breui viuens
. „ „ * „ ℳ
tempe repletur multis miſerys qui qſi flos egreditur & ↄterit

& fugit velud vmbra && nũ ꝙᷓ in eodem ſtatu ꝓmanet Quia ergo
vita pñs eſt tante mutacõis & laboꝛisad bene cerran neceſſe eſt
eſſe armatos foꝛti armatura Mulla eſt aũt armatra foꝛrioꝛ ꝙ illa

per quã coꝛ manſueſtit ſub deo · & hec eſt pacia que hoĩem regit

ſtuto bone volũtatis ip̃am co hibendo ab illiciro apperitu vindcẽ
Ip̃am enĩ linguam retrahit a ↄtũelia & murmuracõe · manꝗ a vi⸗

olencia & repcuſſione. oculos a toꝛuis aſpectibus · pedes a greſ⸗

ſibus iniquis · & ſic totũ hoĩem infra ſe claudẽs ſub ꝓtectõe dei
(cuiꝰ refugiũ queritvſt ituit Et qtũ ad hoc ðꝛ paciens aĩam ſuã

poſſ idẽ In pacia vrã dixit x̃s diſtipłis poſſidebitis aĩas vrãs
Quia videlicet pacĩa omẽs aĩe vires ↄpeſtit & refrenat Impaciẽs
vero aĩam ſuã non poſſ idet· ſed ira furoꝛ & indignacio que ho⸗

mem velud aĩal impetuo ſũ faciũt. vtpote beluinis ire moti bus

obed ientẽ Et hoc pulchre declarat Seneca in libro de ira Dicit

enĩ ꝙ totus homo ira dñante defoꝛmatur exterius Nam per eam

facies tur bulẽta redditur Oꝛza pulcherz ima fſedãtur toꝛui vult⸗
fiũt. deſerit decdaonis iratos Et ſubdit qualem putas eſſe aĩm

cui? extra ymag o Lug ſeca eſt. Certe talis eſt qualis eſt feraz

— „ . „ ⸗. ⸗ C.
ad cedẽ eũciñ · aut talis qualia poereſinfernalia monſtra finxere

ſubata ſppenr ibus igne & Hatu ua ꝓpter iratis ſicut dixit quid

ꝓpfuit ꝓſpex iſſe ſpeculũ. vt ymago repcuſſa eis ſuã oñdẽt defoꝛ⸗
mitatem ¶ Ad remonendũ ergo has ferales ymagines: quas tam
in mente quã in coꝛpe impaciens ſibi ſoꝛmat/ aſſumend a eſt arma⸗
tura paciencie · que homiem manſuetum facit Eſt enĩ homo aĩal
manſuetũ natura: Vnde de hac armatura dicit apłs ad Epheſ.

egritudine robuſt ũ coꝛpus conteritur diuicias pauꝑtas fugar·
poſt głam & magniſicenciã/ adũſanciũ rezt impetus ſurgũt· de⸗

ſe;

—

F

1 Säl 3 M 8 —N—

4

2’ A Ingduite vos armarura dei vt poſſitis ſtare adũſus inſid ias doͤAy fr OWð
4“ aboli Et ad colo. dicit Induite ſicut electi dei viſtera mĩe be⸗
286 nignitatẽ huĩlitatẽ mod eſt iã paccam ideo pacĩaʒ ponit vltĩo
net⸗· quia eſt cuſtos & radix oĩm vtutũ · vr dicir gloſa ſup illud vbũ
inn In pacia veſtra poſſidebitis aĩas veſtras. Seneca in ira
dicit ꝙ ceſꝑar auguſtus fuit mirabilis pacĩe · qui nec ↄuicys cõĩ
Aergo ſe dictis mouebatur. ſed ↄuiciãtibus ꝓſuadebat ꝙ linguis mo:
Eec»kk deratius vtẽntur Inimicis pcebat leniter / hoſtibus inuadent ibꝰ
zu S' inſultantibus con t eius dñiũ aĩo non irꝛitabatur · ad ſe reůrẽ⸗
IE tes ſuſtiꝑe gaudebat ¶Ex hac aunguſti pacĩa arguit ſeneca con?
N ſe dicẽs Mũquid in domo mea poſſũ q auguſt roro eꝛbe traxe
garu Ille paciens fuit & hoſtibus ignoſtebat · & ego non ignoſtã pi⸗
eGh gris negligentibus & garzulis Et ſubiügit ea que debent boiezʒ
dd mousé ad ignoſtenS· puerũ inquit etas excuſat· feĩaʒ ſexus · ext⸗
neũ libertas: domeſticũ fa miliaritas. & ſubdit Amicus eſt qui
offendit : fecit qd voluit Inimicus eſt / fecit qð debuit · prudẽci⸗
oꝛi cedamus· & ſtulcioꝛi remittamus Secũda laus paciẽcie

2 Ecũda laus pacie (eſt quia hoſtẽ foꝛtiter impugnat 9 1 6s

e eſt quia hoſtẽ ſoꝛtiter impu gnat (¶ Ybi ſtiend eſt ꝙ ad bñ beme zny cna .
dre ugnandũ duo reqrũtur p̃cipue ꝙtũ ſpectat ad pñs· ſtz magni⸗:
. tudo viriũ & Picia pu gnand 1 Vn de dicit ma im? v lerin: De
4 bellis romanozc Oz ad ictus inferendos ac vitandos i ũxit ſenat?

E. 7 — —,— ,„ „, , , „K 4
4 virtutẽé arti Kurſus artẽ vᷣtuti Piter miſteri vt illa unpetu hui⸗
foꝛcioꝛ ec illius ſtĩa caucioꝛ fierer Magn itudinem aũt viriũ P
Ee⸗ „ „ . — . ₰ H
ſpũa liũ facit pacĩa qᷓa hoĩeʒ reddit ſecurũ Ille enĩ vẽ eſt ſecur⸗
R i ſeis „ „ „ „ „ „₰ 4
qui ſeipᷣm poſſ idet& ab exv᷑ioꝛibus non mouetur Paciens aũ̃t ſe:

= ip̃m poſſidet quia ſuũ aĩm ſibi ſubdit nec ab illatis exterioꝛibus

er ↄcutit ur. quia mala pene vnſitoꝛie non metuit Qui aũt talis eſt

potẽs eſt ad aggredien oĩa diff icilia Vnde ſup illo verbo Iob
vybi eſt ſoꝛtituda tua. dicit gloſa Qui ſe vincit ↄ⁊᷑ oĩa ſoꝛtis eſt
o zai enĩ vincit q8 maius eſt conſeq;s eſt ꝙ vincat qd minus eſt
aximũ autem eſt vincè motus impetus & paſſiões coꝛdis ſui

3 que intra ſe latent & contra ſpiritũ ſemp rebelles exiſtunt Nulla
aut peſtis eſt efficacioꝛ ad nocend ũ quã familiaris iminncus: xt

⸗

dicit ſeneca Vnde ſupꝑ illo verbo ꝓub . Melioꝛ eſt paciens vire
ſoꝛti dicit gloſa Minoꝛ eſt victoꝛia vrbes expugnare quia eyx t

ſẽ ſunt que vincantur/ꝙ ſeip̃m vincẽ qui intra ſe eſt Et ſeneca in

libro de nat᷑alibus ꝗſtionibus dicit Inmrfabiles ſunt qui Pkos
qui vrbes habuerũt in potate ꝓpauciſſĩ qui ſe Eedm q requitur

ad pugnandũ eſt arnoze picia Inter alia que faciũt milites qui

uia ſemp ꝙᷓtũ pñt ſecũtur vexillũ regis

ſunt in bellis pitijjeſtiq
& ſuo pñcipi ſemꝑ adłerẽt · maxĩe qñ ſtiũt ip̃m non faciłr ex pu⸗

ari poſſe Ille aũt qui vere paciens eſt ſuſtinet mala illata vel

ſuſtinẽé debet ·˖ pcipue exemplo xp̃i pacientis tantam i gnominiam
in ligno crucis · qui fuit pnceps & vexillifer Płi xp̃iani in ſuſti

nedis oꝓprobrys Vnde dicebat ille paciens apꝑłs ad GSab: Nemo

mic bi moleſtus ſit Ego em ſtigmata xp̃i ihu in coꝛpe meo poꝛto

Ybi aug? dicit ꝙ ſtigmata aꝓpellauit qſi noras de pſecucõnibus

penaxt quas paciebatur Et phec eſt ſola ꝑicia que reqritur in paci⸗
ente ſtz ſequi xp̃m cruciſixũ · & pro eius amoꝛe oma adũſa ſuſti⸗

né. & hec eſt magna głia ſequi dñm vt 82 in Ecckia Vnde dicit

Ei. ſup cantica Magna eſt głia ſpon ſe aſſiłari ſponſo Nichil
gko ſiꝰ reputat ꝙᷓ xp̃i poꝛtare oProbriũ/Ex p̃dictis igit᷑ duobꝰ
ſtz ſui victoꝛia · & ſequela xp̃i acientis? paciens erit foꝛtis ad
expugnandum mũdi adũſa Hearus i macius viribus pacien:
cie imbutus & xp̃m ſequi volens in paſſ iõe martiry cũ inter toz:

mentoꝛum genera po fitus eſſet nũꝙᷓ ab inuocacione nomis Teſu
22 5%5 . 7 .
xp̃i ceſſabar Quẽ cum toꝛtoꝛes interꝛo gaſſent cur tociens criſtum

nominaret · reſpondit in coꝛde meo ſtriptũ habeo · & ideo ab eiꝰ⸗
inuocacione ceſſare non valeo · poſt moꝛtem ergo eius illi qui au⸗
dierant volentes curioſius exꝑeriri coꝛz ab eius coꝛpoꝛe euelluũt
& illud ſtindentes per medium totum cox ſtriptum hoc nomine

Ibeſus criſtus litteris aureis inueniunt Vnde ex hoc plurimi

crediderunt Sequitur tercia laus paciencie & cerera

8 (Tercia laus pacĩe eſt quia de hoſte nobiłr triũꝑhat
S Ercia laus eſt pacĩe q̊a nobiłr de hoſte triũphar ¶ Nobile
Senꝰ victoꝛie eſt hoſtẽ debellare tacẽdo & qeſtendo fine ictu &
repcuſſ ione.q8 facit paciens Videmꝰ emĩ ꝙ ip̃i qui iniurias in⸗
