& exul in caldea ſtans in medio captiu oꝛ vidit celos aptos· &
tbi babuit multas dei viſiones per datur inrelligi . ꝙ illi qui

tan hñt celos aptos? vbi diuĩa viſione fruũtur Ezech. primo
Stepbanus aũt inter pctõꝛes & ictus lapidũ poſitus vidit ce⸗
los aptos. & ihm ſtantem a dextris virtutis dei Acte vii.⸗
pſeũanci a aim firmat ne farigacẽe lapſetur diutur⸗
Lrtimo reſ!

q quid ↄſiſtat Scðdo de eius extremis malicys ſtz mollicie & pri⸗
pſener Sn Gvsmat nacia Tercio de eius effectibus A viden aũt quid ſit Eſeů⸗
Pee More ſatignatsn ancia⸗G circa quid ↄfiſtat. videndũ eſt quõ ad virtutẽ ſoꝛtiru⸗
lwect 2x Hutnvntate dinis ptinear Ex hoc enĩ appbit non ſolũ eius matia: ſed eciam

foꝛt irudo eſt virtus pncipalis reſpectu oĩm virtutum reſpicien⸗
e54

circa aliꝙᷓ mater iam cõſtitué et in illa attendè qð eſt difficilimũ

Modus autem generalis quẽ conſtituit feꝛtitudo eſt firmiter ꝓ⸗
ſiſtere in bys que difficultatẽ habent uato ergo diff icilius eſt
in aliquo arduo ſe habere tanto principalioz eſt virtus que circa

habere in periculis moꝛtis in quibus firmat animũ foꝛtitudo? ꝙ;
in maximis bonis ſuperandis vel adipiſtendis in quibus firmar

in quibus animum firmat nagnificencia vel in ſufferendo equa⸗
nimiter aliena mala contr iſtancia mentem: er cetera

—— — — — — - — — — — 8

——— — —

mercais Poſtea autem fructum pacatiſſ imũ exercitatis per eam
2 „ „ „ 7„ „ B , „ &
tã ꝙ pegrini in hoc mũdo ↄuerſantur · & inter captiuos ↄputant

at aliquid vidé de virtute ¶ nitate boni opis
Teâancie Circa quã tria tantũ ↄſidẽm? Primo quid fit · & circa

bonj operis aliax virtutum que foꝛtitudini ãnect ũtur Eſt ergo ſtiendũ ꝓ

ciũ aliqua ardua et in quibus eſt diff icile breuiter ꝓſité Huiꝰ?
quið rac io eſt quia ad virtutem pñcipalem ꝓtinet grñalem modũ

et maxime arduũ NHoc enĩ ad principaliratem virtutis pertinet

illud firmiratem prebet ammo Difficilius autem eſt firmirer ſe

animum magnanimitas: vel in maximis ſimnptibus expendendis

S

virt

cula

diü

adck
lie
len
K
wo
o⸗
gſe
ni
duu
Min

mg

fan

5 „ 4 π 4 „
in quibus fir mat aĩm paciĩa vel in conſtanti ꝓmanencia actuum
n * vicrtuo ſoz,. vbi firmat aim pſeancia Nam firmare aĩm circea pi⸗
Fn cula mostis eſt diſpend iũ ꝓſone In alys aũt poteſt eſſe diſpen⸗

„— — „ .
e diũ bonoꝛe vel bonoꝛe tempaliũ: aut delectacõis anmi vel ꝗqetis
* „ 1* * 2 „ 7* . 4 1 5
: Et fic appet ꝙ foꝛtitudo eſt prcipalis virt? in materia arduoꝝ
ci 4 8Sdifficilimoz,- cui alie qtuoz ãnectũtur: ſcut ſchar ie pũᷣcipali·

tant Cẽueniũt enĩ cũ ea in matia. quia omnes tendũt in aliqð arduũ ·

ino ſed exced ũtur ab ea in hoc q8 illud arduũ in q tendit foꝛtitudo

tcu A eſt oĩm arduoꝝe difficilimũ Et hec duo requirũtur ad hoc ꝙ aliꝗᷓ
virtus adiũgatur alicui pncipali· ſtzʒ ↄueniencia in matia & ex⸗

un ceſſus ſup eam qᷓtũ ad euis maxĩm Ex pdlictis ergo pater ꝙ tꝰ
s yhlſeäancie de qua ad pñs eſt fmo ſoꝛt itudimi adiũgitur tãq; ſca:

a riea phcipali vtpote aĩm firmans ne timoꝛe fatigacõis laxetur ex
L diufnitate boni opis Et hec eſt qnedã difficultas in ſuſtinendo

ſe Minoꝛ tñ ea que eſt circa moxis picula Ende quedã diffinicio

b nagiſtralis datur de pſeũancia talis pſeancia eſt ꝓmanencia in

l bono diuturna vel finalis Tulius vero in ᷣmo rerbo: ſic eam de
49 ſtribit Perſedancia eſt in bono racõis bene oſiderata ſtabilis &
pperua man ſio ¶ Ad inſinuandã virtutem pſeuancie angelus p:⸗

had cepit loth egrediemti de terꝛa ſodomozt ꝙ non reſpicèt poſt ter⸗
vod gum Cuius ↄtr ariũ feœit vxoꝛ eius que idcirco verſa eſt in ſta⸗
.„ 4 „ * „ „ „ ₰
lmü tuam ſalis Geñ. xix: In hoc inſmuat dom? ꝙ incipienti bonũ

opus non eſt de ſiſtendũ ab eo per ↄtrariũ actum. quia ſicut ipᷣe

e
ere

dicit in euangelio Nemo mittens manũ ad aratrum & reſpiciens

ptus eſt regno dei Luce . ix · lcn pſeueranei medium

Ecũcdo vidend eſt cener inter molliciem & ptinaciam

de extremis malicys defectus ſtz & ſup habũdãcie: in quo⸗

& ideo ad eius racõez ptiner ꝙ in medietate con ſiſtat Fut recta
racio determĩabit Diximus autem ſupra vnũ eius extremũᷣ eſſe
molliciem que eſt malicia defectus · & ideo ex vna parte Pleue⸗

— —

rũ medio ia pſeuancia ↄſſtit Jpa enĩ eſt virtus vt dictũ eſt ·

rancia ſibi Pponitur ¶ Vbi ſtiend eſt ꝙ ficut dictũ eſt ꝓſeũancia

D Pfenecin- med

II

in boc conſiſt it ꝙ aliquis non recedat a bono ter diuturnitare
rollerancie difficiliũ & laboꝛioſoꝝe cui directe opponit᷑/ ꝙ ali⸗
quis de facili recedat a bono ꝓpter aliqua diffici lia que ſuſtinẽ
non po teſt Er hoc prinẽ vide ad racõeʒ molliciei Nam molle 8
qð facile cedix tangenti Non auũt iudicatgtur alic8 molle e8 ce⸗
dit foꝛtiter impellentis Nam valde ſtabilia cedunt maximis im⸗
pellent ibus· vt turꝛes aliqñ cadũt ad ictũ machine pcucientis·
Nec tñ dicende ſunt molles Vnde non eſt mollis dicendus qui
cedit aliquibus grauiter impellentribus cuiuſmõi ſunt pericula
moꝛtis a qu ibus ſi defic iatur non in curꝛitur vici ũ molliciei · ſed
timoꝛis qui o ꝓponitur foꝛtitudini que aĩm firmat circa pericula
moꝛtis Cum autem pſeũancia non fit circa maxime difficilia ſicut 4
foꝛtitudo ſedl fic circa quedã difficilia cauſancia animi farigacõeʒ

7 ⸗ — „ 7 * „ , – .
vel triſticiã mentis ꝓpter diuturnitatem tempis vr dictum eſt·
mollis dicetur ꝓprie qui recedit a bono ꝓpter hmõi animi fariga⸗
ARr3 4534 cvõem vel triſticiam mentis quaſi cedens debili mouenti Er quia

talis triſt icia płimũ cauſatur ex defectu delectacionũ quarũ ca⸗
rencia triſticiam ingerit· aut ꝓpter malam cõſuetudinẽ · ant ꝗpt
fragilem complexionẽ. ideo mollicies a vicio mul iebritatis que “
caſtitati oꝓpom vidꝛ tra hi Et ſic patet de extremo defectus qus
remouet ꝓſeuerans qui non cedit ꝓPpter triſticias que poſſunt aĩm
fatiga re · ꝓpter hoc dicit phᷣs: vi · Eth. ꝙ molli opponitur per⸗

ſeuerans opulus iſrłiticus qui dixerar moy ſi omĩa que lo⸗
cutus eſt domin? faciemꝰ & erimꝰ obedientes mollis fuit: quia 4
parũ ꝓſeũauir in ꝓpo ſito Nam moyſe mozam faci ente cum det
maonte virulos aureos cõf lari fecit quos vt deos adozauit Exos

„ 2Xxxii: ASia mater: vii filios habens non fuit mollis a bong
Ppoſto re

01 ſiliens ſed pſeueranter omnes ſilies a maioze vſq; ad
minimum exoꝛtata eſt. ꝙ ab obſeruancia legis dinine nec minis

Des blandlicys recederent ſecundo Machabeozum ſeptimo
. . — * .
, — Sðð

ð . ̃ os
Z .ẽRẽ H

pPtinac ia eſt viciũ dyabolicũ non hũanũ oꝓpoſitum

Liud vero extremũ ꝓſeuã⸗ eiancie ex ꝓte habũdancie

Vnde 8: ptinax i⸗ valde tenax qui a vult ſe tenẽ in omibus que
imprudenter ocipit Raſtitur aũr bhec viciũ vt dicit Gre xxxi .

mfeſtare ꝓpriam ſmia; tenendo vr victoꝛioſus appat Ad reꝓba⸗

cõem aũt iſtius vicy ↄſiderãd ũ eſt ꝙ angelus differt ab homĩe
per hoc ꝙ eius natura eſt pure intellectualis non diſturzẽs ra-
ciocà nande de vno in aliud Maber eni intellectũ purũ & deifoꝛ:

men Vnde a prehenſa aliqua re ꝓprer ſui luĩs plenitud inẽ ſtatĩ
aprehendit abſeg diſturſu illius rei naturâ cum omnibus Ppries
ratibus naturalibus ip̃am ↄſetibus. & ideo non ꝓcedlir de gus

noto ad cogniccem ignoti Potencie aapprelen ſiue ꝓpoꝛcios
natur potencia appetitiua, ficut mobile motoꝛi a quo mouetur

Vnde ſequitur ꝙ volütas in an gelis que eit vis aretiriua ſeqs

ſecte & ĩmobiłkr ſic per velũtatem ad herer ĩmobiłr omo vero
ecuius intellectus eſt crearus in vmbra intelligencie non ſtatim
inte lligit quicquid de re intelligit ſed diſturzit de vno in aliud

peedenc o:ſtʒ de netis ad ignota. & hoc ei ↄuenit ꝓpter impfe⸗
Ctöem luig intellectualis Vnde q&& prius videbat᷑ ei demoſtracio
poſtea ſilas dyaleticus vel ſophiſticus aꝓparer Silr in agibi⸗

li bus neceſſe eſt freq; ter & cum multis ofſiliari & cõferzes vtpore
quia non ſtatim vider quicquid ad opus recuiritur Et quia vt
dictü eſt potencie apprebenſiue rdet aꝓpetit iua inde eſt ꝙ vo⸗
lũtas non ad ht apprebnſioni imobiłr ymmo mobiłkr & variabi⸗
liter ſm variabilitatem & diuer ſt at appre benſoʒy per inrellectu
& ideo bene ↄſuenit dici ꝙ liberũ arbirriũ homis flexibile eſt
ad eppoſita & ame electõem & poſt Liberũ aũt arbirriũ angeli
cuxibile eſt ad oppofta mne elttcez ſedl n poſt Et hic perelt

cie eſt prinacia per quã aliqs in ꝓPria ſnĩa ꝓmanet pluſep opoꝛt; a n R

moꝛaliũ ex inani gła Nam ptinax vult ſuam excellenciam mas

apprehenfionẽ intellectus fixe & Imobilkr ad hẽat apprehenõi ſub
racione boni Sicut ergo angelus per intellectũ a pre hendit ꝑ⸗

τπ pſeueia c perte

fumi racio confirmacis in bono ꝙ;tum ad bonos et obſti maceie 2S
quãtum males Paret ergo ad heĩem ꝓptinet non ſemp in eode i
poſito pmanere MNam hec eſſer naturam homĩs non ſeqvui ſed an⸗ dKi
geli nondum in bono confirmati q& eſt ꝓnicioſum & p̃ſumpruo ſũ

ptinens ad viciũ prinacie Et ideo bene dictum eſt ꝙ ſponit
ꝓſeuerancie ex parte habũdancie. per quã tantũ adheretur bono
ꝙ;tum opoꝛtet Ende dicit And ronicus pꝑhs ꝙ ꝓſedancia eſt has
bitus eoꝝe quibus ĩmanendũ & non ĩmanendũ eſt & neutroꝛum:
Aſahel frater ioab curſoꝛ velociſſimꝰ quaſi vnus ex capreis
quĩ moꝛantur in filuis in im ꝓba perſecucẽe contra abner non eſt
dicendus pſeuerans ſed ptinax quia ꝑſuadenrti ꝙ defiſteret no⸗
luit dimittere q; vrgeret fugientem abner qui tandẽ auerſa ha⸗
a percuſſum in iguinem tranſ fodit & moꝛtuus eſt . ui. Begũ ii ·
¶ pſeũancia paber optata impetrare
ercio loco agendũ eſt de effectibus ꝓſeuerancie · qui ſunt
quatuoꝛ Habet enĩ ſola optata impetrare · inſueta in natura mu⸗
2 . tare· acqui ſita conſeruare. ε& virtutes omnes in bono conſumare
Pepſinetn⸗ S2, (Primo enĩ optata imperrat Perſeanc ia em ſacix oꝛacẽem eſſe cõ⸗
P per
opfatn impetrav tinuam & diuturnam Dec aũt ↄtinuitas ſiue diuturnitas intel⸗
ligenda eſt ꝙ ſtatutis tempibus & hozis ſemꝑ oꝛetur? vel alias
bonis opibus in fiſtatur⸗ vel ſaltem defideriũ bene opandi Stinet
Continua antem oꝛacio excluſo quocumq; tempis in ternallo non
eſt poſſibilis Tum quia opoꝛtet alys multis intend ere Tũ eciã
quia homo ꝓpter coꝛpis fragilitatem & nature cozrupcionem non
poreſt rantam mentis intencdez habere Item non eſt vtilis tãta
oꝛacõis aſſiduitas Nam quãtitas vniuſcuiuſq; rei debet eſſe poꝛ⸗
cionata fini ad quẽ eſt. ſicut tanta debet eſſe quãtitas med icine ·
Fta requirit ſanitas inducenda ſinis autem oꝛacõis eſt excitacõ
hũani deſidery in deum deber ergo tama eſſe oꝛacõis prolixitas
quantum eſt vtile ad excitan dum ſferuoꝛem deſidery (um vero
hanc menſuram excedit ita ꝙ ſine tedio durare non poſſ it? non
eſt vltra oꝛacio prod ucenda. & cetera „

—

S

Vnde dicit Aug? ad ꝓbam dicutur fratres in e gipto crebras 48

deacões habe ſed eas breuiſſimas & raptim ꝙãmô iaculatas ne
illa vigilanter erecta que oꝛzꝛanti pł imũ neceſſaria eſt per produ⸗

Coꝛes moas euaneſcat · atq; euertet᷑ intencio. ac per hoc ip̃i ſatis

oñdũt hanc intencce; ſicut non eſſe obruendam ſi per durare non
poteſt· fic ſi ꝓſeaũit non cito eſſe rũpendam Vnde in eodẽ libro

4 IILE&

ſubdit Ab ſit ab oacõe multa locucio ſed non deſit multa precacõ
ſi feruens ꝓſeat intencio Et ſic patet ꝙ tantũ & tałr eſt oꝛanðꝰ

qꝙᷓtũ ſufficit ad deſidery feruoꝛem excitandũ Et vlterius tantum

eſt in oꝛacce moꝛandũ qtũ de ſideriũ abſq; tedio feruè poteſt · S

fit per virtutem ꝑꝓſeũancie que hoĩem facit in oꝛacẽe conſt antem

Per hũc aũt mod ũ oꝛãdi & in oꝛacẽe ꝓmanẽdi ↄſeqmur vnctõeʒ
ſpũs ſancti que ſic oꝛantibus cõd onatur Vnde Apki de quibus

de in actibus ꝙ erant vnanimiter in oꝛacõne pſeũantes meruerunt

accipe ſpiritũ ſanctũ Et hoc eſt q8 dicit dñs Luce · xi : ſub ex⸗

emplo pulſantis amici Si inquit pſeâaũit pulſans & fi non dabit

ei ſurgens eo ꝙ amicus eius ſit? ꝓpter imꝓbitatem tñ eius fgit·
& dabit ei quorquot habert neceſſarios Vñ Greg? de magdalena
dicix quefiuit maria magð p̃us & mĩme ĩuenit pſedauit vt querẽr

vnde ↄuenit vt ĩueniret ¶¶ Sara in oꝛacõe pſenans & cum lacri⸗

mis deũ deprecans exaudita eſt Nam angelus dñi eius ꝓcurato
iugio cum ſancto thobia aſmodeũ demomũ q8. vii:eius viros
interfecerat a ꝓprehendens ligamit in deſerto eg ipti thobie · viii ·
¶Ruida mo nachus deuotus beate kather ine ad montem ſynai
yrexit vi fi acẽis gracia qui cũ inſtancius exoraret: vt aliqu id
de ſuo coꝛpe habẽ mẽétur ibiq;ʒ ad hoc impetrand in fuicio vgĩs
vii. ãnis deuotus pſeũarer ſubito erupit de manu eius articulus
digitoz Monachus aũt letus donũ dei accipiens ad ſuũ mona⸗
ſteriũ depoꝛtauit pſeancia habet in ſueta in natura nu⸗
Ecũdo pſedancia in ſueta in naturã & per ↄſeq;s Ctare
in dilectõem pmutat freq;cia em opandi habitũ virtutis

inducit Em p Em dicen tem ex freq;ter inſta age ſrmus iuſti 2*

heberet

8 2* pfemeraha H;

ett ex freq́;er tempata facere tempati & ſic de alys LHabitus auts ʒ⸗(
eſt qualitas difficile mobilis ficut dicit pys Et ideo ſcm xculiũ

ad medum narure eſt racioni conſentaneus. ꝓpter quod homo ad Vir
bona aſſuerus delectatur. & abſq; difficulrate oparur Ende di lI
cit Eũᷣ. in epłis Subiro ꝓcedenti de vmbra ad ſolem · de oc io uuͦ
ad laboꝛem graue cernirur omne q incipir ˖ ſed poſtquã ab bys hnu
diſſue ſt ere. & ad iſta ſe pauliſper aſſueſtẽ ceꝑit vſus tollit dif⸗:· nid
ſicultatem ĩuenitqʒ facile eſſe cð impoſſ ibile ante eſſe putauit Si EL
quis ergo vult eſſe virtuoſus neceſſe habet actus virtutis free⸗ wbik
rare Mam videmus naturã continue opando ex moclica nuce ad⸗
dicẽe impcepta magnã arbozem facere· & ꝓuam materiam centi n
nuitate nature opantis in maximũ opus excreſtere · & aquũ moll Eßſ
pꝓſeueranti peuſſ ione ſuꝑ durum lapidem cadendo cauare · hoc le
rotum bonũ efficit pſeuerãcia In actibus moꝛis multo efficaciꝰ
quã natura in naturalibus rebus Cecus a natiuirate a xpo illuĩ⸗ d.
atus cum eum pus ignozaret con? phariſeos ↄminantes. & blaſ⸗ u
phemantes conſtanter in confeſſione veriratis pſeuerauit Jo: ix: eish
Jo · anachoꝛita fuit vir peſſ imus qui compũctus inter ſepulc⸗ it
brum cSdã ſe recludens peccata lacrimis abl uebar ſemper pro? 4
ſtrarns ad celos oculos nolebat leuare nec nomen dei nomĩare ſe “ Nde
in dignũ reputans /ſed in ſolis gemitibus ꝓdurabar & viden⸗ K
tes demones. & de peccateꝛe amiſſo dolentes ad ſepulc hrum ve⸗ kuil
niũt clamantes quid bic agis f lagiciofiſſime Poſt ꝙ; enĩ ſpur⸗ D
cicia & impuritate ſaciatus es & iam vires non ſufficiũt ad fa⸗
cinoza vis pud icus & bonus videri Riedi ad nos òa vnus ex no⸗ dui
pis es· & alius cibi non deberur locus ꝙ;ᷓ nobiſtũ. in hoc paruo (

tempe qðᷣ tibi ſup eſt voluptate fruaris ficut cepiſti quid aliund
paſſurus es in inferno q́; q nũc paterisIlle autem perſeuerans in N

„ 7 * 4 B
bono tacebat· q videntes demones eum acerꝛimis verberibꝰ? ce⸗ HZM
debant. quod pluribus vicibus facientes. & eius perſeuera nciiä· K
frangere non valentes ſem iuiuo relicto receſſeruntt clamantes KW”
viciſti viciſti nos de

ra

l
ocio
bys
dife
Gi
ni⸗
ce⸗
canti
mnal⸗
oc
caci?
llui!
bleſ⸗
ſeput
erp!
nieſ⸗
piden⸗
m ve/

ſpur⸗

tAu

§ e.

cpanm

dald

gerared

nares

. ſeũante eſt intelligenð fᷣm glo Vngde dicit

virtutes multas acqui ſiuitex toꝛpe & negligencia eas perdit .
Nam licet per virtutẽ habeat ꝙ ſit bonus· non tñ habet ꝙ ſemp
in bono ↄſiſtat Ad hoc enĩ requiritur gratuitũ dei Donu⸗ con⸗

67 — 4. „ „ 47 . „
ſeruantis hoĩem in bono vſq; ad finem vite Cum em libm arbi⸗
triũ de ſe ſemp ſit vertibile · ꝙᷓd iu viuimꝰ in hac vita · vt dictũ

eſt ſupra. non datur ei per habitus vᷣrutũ eciã infuſazt ꝙ ſe im⸗
mobiłr in bono ſtatuat Ende dicit Aug? in libro de cozꝛru cõe
& gracia p̃mo homĩ datum eſt · non vt pſeũaret: ſed ꝓſeuare

poſſet Et hoc multo magis verificatur in ſtatu nature cœrupte:.
Et ſic patet ꝙ ad ↄfᷣuacẽeʒ virtutũ requiritur pſeuanc ia que ne⸗

gliam & toꝛpoꝛem tollit & virtutes in oxacõe ſomꝑ vireſtẽ facit
Vngde dicit Aug?

ꝙ pſeuerancia magnũ donũ dei eſt quo dona

cerera ↄfuantur ¶ Dan iel ꝓpter crudele regis dary ed ctũ trina

acõem quã ante deũ in die faciebat non dimi ſit· ſed ↄſt anter in

bys bonis que ante facẽ ↄſuecat ꝑſenauit Dan . vi. remita

quis babitans in defto aquã a ſua cella nimis diſt antem babebat

ad quã de poerandam frecyter vadens & aliqñ pre laboze in via
deficiens cogi tabat cellam iuxta fontẽ oſtrué· & dũ hoc in coꝛde
reuo lũet· vidit quẽdi ſe ſeq́;tem & eius veſtigia nũerantẽ Et ille

quis es tu Ego ſum inquit angelus dei miſſus nuerare veſtigia
tua . vt ?ᷣm ꝙ laboꝛaũis in tris tibi merces reddatur in celis 98

ille aud iens in laboꝛe pᷣmo letus ꝓſeũauit ¶Pſeuancia habz
Varto pſadancia vir⸗ (virtutes omẽs in bono ſumare
tutes in bono ↄſumat Scge̊m enim apł'm p̃mo ad Coꝛx ix ·
Multi qui in ſtadio curꝛũt· ſed vnus accipit brauiũ 8 de p⸗
in moꝛalibus In

caſſum bonũ agitur fi ante vite termin deſeratur- quia & fru⸗

ſtra velociter curzit· qui Zuſeᷓ ad metã vemat deſicit Et Criſo;
dicitr Tolle pſeanciam nec obſauiũ mercedẽ habet· nec bñficiũ
grac ias: nec laudem ſoꝛtitudo deniq; non qui inceperit ſed qui

1. 4O.pſeuerancia habet acquiſita conſeruare
Ercio pſeuancia acquiſita ↄſeruat freqter enĩ homo qui

5

Ao.⸗ E 6
F

. *

perſeuerauerir ſaluns erit Eſt er

go vt dicit Eũ Perſeuerancia
ſingularis filia ſũmi regis virtutum finis & conſumacio Et quia. —
tantum bonũ per iſtam virtutẽ acquiritur· ideo dyabolus multũ
ei in fid iatur Vnde En. in epłis Scias dyabolum ſoli ſemꝑ per⸗
fſeuerancie inſidiari · quã ſolam virtutũ nou it coꝛonari · ergo ſtu⸗
dge perſeuerancie que ſo la co'onatur Et hoc fignauit deus Geñnñ· H
ii loquens ad ſerpentem ˖ & tu inquit in ſidiaberis calcaneo eius
Per calcaneum nãq; intelligitur extrema pars vite · cui dyabolus
multum inſid iatur. ſed contra eius in ſidias per ſeuerancia manit
eius caput contendo Complementum ergo & conſumacio operum
no ſtroꝛum eſt perſeuerancia AAn lege moy ſaica iubetur in omni
ſacriſicio cauda offerꝛi Leuitici: ii: & Jacob ſilio ſuo ĩoſeph·
tunicam fecit vſq; ad talos totum coꝛpus tegentẽ Geñ · xxxviii ·
per caudam que coꝛpus finit et runicam que ipſum coopit per⸗
ſeuerancia dehet intelligi que totum coꝛpus virtuoſi viri conſu⸗
mat in bono Quidam ſanctus pater qui diu in ſeruicio dei ?p†½
ſtitat penitencie diuturnitate per accidiam fractus rogauit deum
de hac vira eum eripere di gnaretur Ad quẽ miſſus angelus
opcẽem dedit: an veller duobus diebus tantum in purgatotio
manere et ſtatim moꝛi: an diucius in hac vita penitenclo · penit
a purgatetio liberari qui moitem preoptans ad purgatoꝛiũ du⸗
Cctus eſt. vbi dum ad momentum hoꝛe fuiſſet et penam intollera⸗
bilem ſentiret eiulans: et contra angelum murmurans aſſerebat ſe
per multeꝛum annoꝛum curꝛicula purgatoꝛias penas peregiſſe Ad
quẽ angelus vere inquit· nec vnam horam ad huc compleſti Tunc
ſanctus pater impetrato qð ad coꝛpus red iret letus in penitencia
priſt ina perſeuerans cum virtutum cumulo poſt diffitum a deo „D
tempus moꝛte ſuſtepta ad gloꝛiam tran finiirt l

= A Explicit tractatu

— — — — —

§ de foꝛt

— — —

e auict ſit·
abſtinencia ſoprietate & caſt itate· Q uarto de moedeſtia que circa

car Primo de quo eſt vecüdan u

neat Tercio quomõ vecu
primũ ſtiendũ eſt· ꝙ ſicur dicit phs . iui · erhi · Verecundia eſt

timo⸗ ingl ieacõis Redditur a aũt pomo ingloſus! ſeu vituperio

d ignus · quando vicioſ urpitudinẽ cõmittit; cui? per volun⸗
duob non debet homo voe⸗

chritudinẽi in ſe ctinent Et ſi inter

D Kent de magnanimo dicit
in actibus ꝙ ibant Saudentes a conſ ſpectu concilz quoniã Di

pabiti ſunt pro noĩe ihu otum eliam † pati Di aũt
vscundlari de obꝓhrys que infer
imꝑſectõe prutis Talis

D libus quoꝛ ĩe non eſt auctoꝛ
debeat⸗ baber nichilominus reſpicè
pertas ignobilitas & ſeruitus 8. alia

CGhEh
Ktatus quartus de tempancia: diſt mus per
ca ti lect · A Nc la eſt Pprie de a ctu Vitele

an

IIIIeer

16 de forritucine que iraſtibilem pſicit · recto o⸗

pabet œd inare Ad cui? ꝓfectam ↄſideracõem qtuoꝛ

dine agend reſtat de tempancia que cõcupiſt ibilem

R pᷣmũ ſ fũdamentũ tempancie Sc do de tempantia n
& circa quid verſetur Tercio de Ptibus eius ſtilicz

e vecuudia autẽ tria vide ſuffi⸗
o ad quos vécũdari pri⸗

ndia tempancie cooperur Kan

quoſea dã motus extioꝛes ?ſatur

tatẽ ip̃e eſt auctoꝛ Ex quo patet ꝙ de
cundari. ſt iliq; de actibꝰ vᷣtuoſis · qui non turpitudinẽ ſed pul⸗

r actũ vᷣtutis debet illa contempné/ quia ĩdigne ſibi irꝛogat
P hs iiiin er bi. Vnde de aplis ngit

otingat ali uõỹ
nnt ꝓpter vtutẽ · hoc vcedir ex
enĩ nondũ pfectiũ habitũ vtutis ad⸗-
generauit tem non deBer homo vecundari de Kactib? natura⸗
Tamen licet vitupium! ſoli culpe
oẽm deſectum Et quia Pau⸗

ideo de talibus interdũ vecun⸗
deſectu virtutis max une
git pectarum quaclam

defectus ſcm humanã opinionẽ 1
Ddantur bomines . licer hoc Oting it ex
magnanimitatis que talia ſpernit Cum is

. ſunt videnda Primo de verecũdia que m Amb eſt

dũ bria alicui inferamur

puiuſmodi repurantur dãa

ſic⸗

.
B.

huucbonio a ſemil⸗ vbi ſtine opoꝛter defectus verecundie conuenit eſſe in duobus
er exeridari: generibus hoĩm ſtz peſſ imoꝛe & optimoʒ ex diuerſis tñ canns
Dictũ eſt enĩ ꝙ vecũd ia eſt timo⸗ in 8tffcacsis pad
turpe aũt aliq rurpe non timeatur. poteſt otinge ex duplici

tet ꝙ verecundia ſemper eſt de rurꝑi addu Doec antem p⸗

los ad celum leuabat. ſed percuciens . ectus dicebat Deus Pici?

occõem turpitudinis preberer aſpicientibus rogauit deũ ꝙ hanc

Et hoc mõ vẽcũdia care

ei ꝓprie viruperiũ deberur. ficut virtuti honez Er ſic verecunæ
dia eſt timoꝛ in gloꝛificacionis que ſoli vicio debetur Vncde pa⸗
poteſt eſſe
dupliciter Vno modo ꝙ aliquis deſnat turpia facer eter ri⸗
moꝛem vitupery Et h ᷣm Greg. Naaienũ pert inet ad er
ciam per quã aliquis timet incidere in gloꝛiſicacõem Alio moche
vt homo in turpibus que agit vitet publicos conſpectus pter
timoꝛem vitupery Et H Pr ie fm eüdem Greg. ad verecundiam
pertinet · per quã ſe aliquis occultat in malis que agit.licet vere⸗
cund ia pro vtroq; ſumatur Publicanus de peccatis mirabilẽ?
verecund iam habebat qui in templo oꝛans ſtabat a longe nec ocou

6

— . —₰ „ „ . „ =
eſto mic hi pectei Luce. xviii. egitur de quadam ſancta
4 2 . „ 7 eti 2 „ 2 .
virgine nome Prigida que cum eſſet pulcçherꝛima & facie decoꝛa

aduertens ꝙ multi in eius vultũ aſpicerem· & timens ne ex hec

pulchritudinem temperaret eius coꝛpi aliquã defoꝛmitatẽ dancdo
Mira res emiſſa prece mox vnus oculus crepuit. & liquefa tuius
eſt 948 pater videns eam velari permiſfit· cui ſatim diuĩtus oculꝰ
reſtituitur cGiuuenibus ad virtutem tendentibus exxecirt
F. (erecundari. non autem ſenibus
E hys autem quibus verecundari expedit . vid endum elt

aliquocd

cauſa Primo da non ext ima tur vt malũ Alio mẽ qa non extimat᷑
vr P oſſib ile ſbi accidẽ Et jm hoc vẽécũdia deficit in aliquo dus DWMd
per Vno m qa ea que ſũt erubeſtibilia non pduũtur vt turpia
irent homães in pctis ꝓfũdati, quibus ſua
ſed m agis de eis głant᷑. ßm illud Pron i.

Ppctã non diſplicent

ee ð
5 .*

lee
Ain
neſt
mys
resen
ſeren
cunci
guen
derii
diſti

netur

Emat

wnoue
detor
ſucio
dbede
Aßru
inſemn
dereg.
E ſt
Ermm
zen
os
onds
n
mon
inhe
ioſep⸗

vero
luit 9

mitte

.

onibus ad verecundiã inducit maxime

Lerant᷑ cum nale fecerint · & exultant in rebus peſſimis Et tales
aſſ imilat iémias métrici Species inquit métricis facta eſt tibi
neſt iſti erubeſtẽ ¶ Alio modo deficit vẽécundia in aliquo quia
non aꝓprehendit turpitudinẽ vt ꝑc ſibi accide Er hoc modo ſe⸗
nes eciã tuoſi vecundia caremt Vnde dicit phs iiii· et bi ·
verecundia non eſt homãs vᷣtuo ſi Et alibi in eodem dicit Ove⸗

7

cundia eſt paſſio laudabilis ↄueniens non om etati ſed iuuenih·

quia em vécundia eſt timor de turpi Juuenes aũt ꝓpter habun⸗

danciã paſſ ionũ ſunt diſpo ſiti & inc linabiles ad turpe ni ſi per
diſtiplinam arceant᷑ · ideo laudabile eſt in eis ꝙ verecundentur
ne turpem actum ↄmittant de quo vẽécunclari poſſent Senibꝰ? aũt
& maturis ꝓpter habitũ ?̈tutis qua carere non debẽt hec paſſ io
non ↄuenit Sũt tamẽ ſic diſpo ſiti ꝙ ſi eis aliqd turꝑe acciderit
de hoc verecundarent᷑ Ende phs· quando dicit ꝙ non eſt homĩs
ſtud ioſi detniat cũ addicẽe ſuꝓpo ſicoĩs (Parer ergo in quibus
debet eſſe verecundia. quia non in omibò ſed in adoleſtentibus

ad tëε tendentibg Vnde dicit am be: in li de offi Sicur

in ſenibus grauitas & in iuuenibus alacritas/he in iuuenibus
alacritas ſic in adoleſtentib? verecũdia velud in quadã narure
dote mendat᷑ Dec in ip̃o coꝛpis mo ru · geſtu. & inceſſu tenenda
eſt Habitus enĩ mentis oñdit᷑ in ſtaru coꝛpis · & vox quedam
eſt animi motus coꝛpis In ip̃o quoq; coꝛpis decoe verecundia
plus eminer Eminachus aũt dicit de verecundia loquẽs quτH

mens inhoneſta eſt inbecilla frons eſt ¶I )veneca eciã in declinaci⸗

—

mulierẽ. in cuius vultu
. „ ℳ₰ ⸗ 7
natura quendam pudoꝛem plantaſſe videtꝙ nde dicix Exferat

mrõna oculos iacentes in tram & adũſus off icioſum ſaluta toꝛem

in humam pocius P in verecũda E ſſpa que iniecit oculos in
ioſeph ĩuerecunda fuit· vnde eum de ſtupro ĩuixauit Ton eph

vero iuuenis & elegantis foꝛme ſacie verecund? opi nefario no⸗

ſe ꝓmi fir in carcẽ poni · ꝙᷓ rem turpem

ucrecia de qua narzat valerius & ecia

luit oſentire · ſed pocius

Cen. IE Pri):

obprobrioſam cõgregato cetu parentũ ſuam iniuriam deploꝛauit
& ferzo 8 veſte tectum actulerat ſe interemit ex hoꝛtac ione piſſa

in vulnus lucrecia ac moꝛiente clamat vir. Paterq; multociẽs cul⸗
trum ex vulnere tractum manente cruozꝛe renens ſuam iniuriam
lihoʒe ſt irpe ferꝛo & igne & qualicumq; vi poſſet execraturũ NHec

amici irati brutum expugnaturum regem ſequũtur ducem poz⸗
tant q; lucrecie coꝛpus in foꝛum · vt noue rei inclignacione homi⸗

gantq; ſexrum tarquinũ qui poſtea occiſus eſt apud gobios ¶ In

mus Non autem factum perpetrati homicidy ↄmendamus
verecund ia ad temperanciam diſponit

eſt conſequenter Vbi ſtire opoꝛtet ꝙ verecundia non eſt virtus
dicenda fi proprie de virtute loquamur Mam vt patet per philo⸗
ſophum ſexto Phiſicoꝛum Virtus eſt qued am perfectio per quã

operari Dictum eſt autem ſupra ꝙ verecũdiĩia eſt timoꝛ de turpi
actu qui autem eſt perfectus ſecundum habitum virtutis non
habet timere de turpi actu/quia nen eſt taliter diſpoſitus vt ap
prehendat aliquod turpe qñ illud ſacile vitare poſſix. nec eciam
actu cõmitrtat aliqu id turpe vnde exprebrari poſſ it Et propter

quis refug it turpitudlinẽ vicioſam & diligit decoꝛem virtutis

auguſt inus in tanum actum rurpeè abhoꝛruit in ſe vmiſſum · %
vltra cum verecundia amiſſ i pudoꝛzis viuere noluit Dec quidem
cum eſſet a tarꝗno per violenciam obſtuprata nolens vitam Ducẽ

ꝙ tantum f lagicium ꝓer virum & parentes penaſequatur Inſu⸗
per & exemplo dato ꝙ nulla impucdlica leta viuat Prolapſa autẽ

filieq; ſanguinem ſe vindicare· & tarquinũ cum ↄiuge & omniũ

illum nec de ſuis quẽquam alium regnare rome paſſurum· Deincle

nes mouerentur · ficq; omnes brutum ducem ſequũtur armati fu⸗

hoc ex emplo zelum vitam de turpitudinis imirandum pred ica⸗

Vomõ autem verecundia temperancie cooperetur videnꝭ

quis diſponitur ad optimũ /quod eſt ſecundum ipſam virtutem

hoc verecundia deſicit a perfecta racione virturis Et hoc vulr
Phus quarto Et hicose Eſt tamen quediã laud abilis paſſio per S

ſobr

8
M

ſui

ſuer

ſg

Vncle dicit Ambe : in pmo de offi . Verecundia ſ. 5 ac familia⸗
ne ris eſt mentis placidita ri ꝓpe viã eſſe fugitãs/ab oniĩ luxu aliena.
tat ſobrietatem diligir. honeſtatẽ fouer · & decoꝛem requirit Et va⸗
id leerius dicit Verecũdia parẽs eſt oĩs honeſti conſily tutela ſol⸗
reßiſt lempniũ officioꝛ · magiſtra inocencie· cara ꝓxĩsaccepta alienis
Iniu om lo co omĩ temꝑe· fauoꝛabilẽ p̃ferens vultũ ¶ & ſic ?m p̃dicta
uck veécundia videt᷑ eſſe quedã diſpoſicio & fũdamẽtũ cetax vtutũ
isi⸗ quia tamẽ dictũ eſt ꝙ vẽcundia eſt timor turpitudinis & ex⸗
hiutti ꝓbracoĩs et vicia intemꝑancie ſunt ex ꝓbr abilia et maxĩe turpia
Nomi Der oppoſitũ autẽ vᷣtutes ad tempanciã ꝓtinẽtes quadã pulchri⸗
nil rudine decoꝛant᷑· ideo vécundia pnᷣcipalz ptinet ad tempanciam
Neinde inquant ũ turpitud inẽ timet incurzꝛé Vnde patet ꝙ vêcundia ad
npe tempanciam diſponit ˖ Pter q dicir Am bz · O veécundia iacit
benn pᷣma tẽpancie füdamẽta ESigna magne vrutis p̃tẽderũt duo ſilxy-
tlk; mnoe ſem ſcilicz & iapher qui audiẽtes venda prĩs ſui eſſe nuda⸗
6 ra pud oꝛe patne vecundie ducti ĩponentes palliũ humeris ſuis
grediaa a & retroꝛſum ĩcedẽtes faciebus aũſ is prĩsvirilia operuerũt gen·
9 ix (Mar⸗ at valerius ꝗ cum quedam virgo nollet ydolis ĩmolare ₰
3 a pa ganis ducta eſt in ꝓſt ibulum vr publice pudoꝛẽ virgitatis
viderd amittêt ad quã cum ꝗdam nobilis iuuenis diſſo pudoꝛe vẽcũdie
pinui iuuenilis ingredet᷑/ ecce leo per med iã ciuitatẽ veniens ad loc ũ
ppilo⸗ turpem ĩ gred it᷑ &iuuenẽ cum furoꝛe arꝛipiẽs ?ginem intuetur
perqi vt eius mãdato iuuenẽ laniet Juuenis autẽ ?ginem rogat vt eũ
irtnem a leone liber Illa vero bonũ pro malo reddẽs leoni ãanuit vt iu⸗
be tußpi nenẽ dimittat quo facto oẽs ſtupent & leo recedit (¶Decundi de Tenperantia
tis wn . capłi lcõ. Quid ſit temꝑancia & cinca uid ?ſetur ſit α0οα 4 verſeer.
18 r Oſt hoc agendũ eſt de ip̃a remꝑ ancia qͥd ſit & circa quam
ccuen matiam ?ſatur ¶Ad cui? euidenciã duo breuiter ſunt videnda
prope ſtiſ icʒ de rõne a priacõis hui? noĩs rempancia ad ſpecialẽ vrurẽ
c wul 83² de iamat᷑ia ſeu obiecto vᷣrutis ciendũ eſt igit ꝙ Em cõ⸗
oe ſueruclinẽ pũane locuceĩs aliqua neia cõmua reſtringũrur ad ea
finn⸗ figni ficandum ſolum que ſunt᷑ precipua int illa que ſub tali cẽmuĩ

. —

ten UIllIl — ͦ́ð

Rgni ſicacione continentur Sicut nomen vrbis. que cõmuĩter & E

incifferenter cõmuĩcat quãlibet ciuiratem Anthonomatice acci⸗
pirur pro ciuitate rome Secũdum hoc ergo nomen remperancie
dupliciter poteſt accipi Vno modo ſecũdum ↄmuĩtatem ſue ſi⸗
Im ficacionis· & ſic temperancia nen eſt virtus ſpecialis ſed po⸗
cius generalis · vel condicio conſequens omnem virtutem- ſecurᷣ
ꝙ qued am moderacio requiritur in qualiber virtute moꝛali Coc
enĩ impoꝛtat nomen temperancie · fignificat enĩ quãdam tempiem
quã rac ie ponit in humanis opacẽibus & paſſicibus Alio mode
con ſideratur quaſi anthonomatice ſecũdum illud quod ſigni fiert
moderacionem in hys que habent maxime hominem allicere. & a
bono ra cionis abducere · cu iuſmodi ſunt delectacõẽes ciboꝛum &
venerioꝛum· & hoc mede temperancia eſt virtus ſpecialis ¶Ex D
boc autem faciliter apparet circa quã materiam exiſtit Dictũ eſt “
em ſupra ꝙ ad virtutem moꝛalem pertinet conſeruare benũ ra:
cion is contra paſſ iones eius oꝛdini repugnantes Concupiſtencie
autem delectacionũ tactus circa quas temperancia conſiſt it max⸗
ime ſunt racioni repugnantes Nam delectacio tanto eſt vehemez·
cio? · quãto conſequitur oꝑacõem magis ↄnaruralem Maxĩe aat
narurales aĩalibus fũt opacões quibus confnatur natura hũana M
Hec aũt ↄſdacio ↄfᷣuatur vel in indiuid uo. & hoc fit per cibũ &
potũ · vel in ſpecie & hec ſit per diũctẽezʒ maris & fenie Et ideo
circa delectacões & ↄcupĩas repᷣmendas ciboʒ & poruũ. ac eciã
venéoʒ? ꝓprie habet ↄfiſt rempancia Vñ dicir Aug? in li. de li.
ar. Tempancia eſt affectio cchercens & copibẽs appetirũ ab bys
rebus que turpiter aꝓperũtur Et tulius in prima ret hoꝛica diciit
Temꝑancia eſt racõis in libid inẽ atq; alios non rectos animi im
petus firma & modata dñacio E Sancta iudlith temꝑat iſſima
fuit in omĩ gre tempancie Nam ſicur dicit Jo· Jeiunys erat ↄfr’ö
lu gubri hĩtu ſoꝛdidabat. ciliciũ pñs ſup lũbos ſuos ſecretũ cu⸗
biculũ in ſuꝑpioꝛibus dem? fecerat vbi clauſa manebat cũ puellis
ſuis ſicq; ſuã viduitatem in ſtã puritate ducel ar Judith. viii⸗

ciu
ine

R

e
ei;
ranct
ſuen⸗
curd
oe
pien
cde
nifck
e

1

ra⸗
encie
dar⸗
Ren
i zin
hüͦane
u
ideo
ceci

S

iſſim
1 9fi

etũ u⸗

ſe⸗

Sanctus germanꝰ? cũ puer eſſer altiſiodoꝛẽſis ciuitatis a ſenaru
factus gubernarxor moꝛ tuo paſtoꝛe dĩnirus factus eſt epiſtopꝰ

& in ſoꝛo ↄmurãs- factus eſt exemplar

ciuitatis· qui mox vx

in omĩ genere tempancie Nam xxx ãnis panẽ fr umẽri vinũ vel
qͥd coctum non omeditx · ̃rerꝙᷓ in die paſt he & natiuitatis dni
aliquãrulũ vini ſimul cũ ac ua ſumebat ante panẽ ciném p̃liba-

bat vt guſtus aꝓperitũ edacem temparet· ſemp ieiun nonn iſſ

veſpe ↄmedebax Ciliciũ ſe empꝑ ad carnẽ deferebat· vna tuĩca vel

cucullꝗ ſupius ↄtectus In ſacculo & cilicio abſq; pulumari recũu⸗
bebax· veſtimẽta aut calciamẽta raro detra hebat. ſupra hoĩſem
fuir omẽ qð geſſir Ham ralis fuit vira ꝙ ſi miraculis caruiſſer
incredibilis videret᷑ tantac; fuerũt miracula p niſi merita pre-
ceſſ iſſent fantaſt ica purarent᷑ ¶ Tercy capłi lcões OMabſt inẽcia
Vnc de ptibus tempancie
viicgeam⸗? Inrend m daũt detmĩare ſolũ de prib 9 ſubie ctis
quas ſpecies appellare poſſumꝰ Nam in bhys pꝓfecta racio tempan⸗
cie ĩuenit᷑ Dee aũt ſunt tres ſtilic abſtinencia que eſt meSaria
delcãc ionũ ſpeciali? in potibꝰ & cibis. ſobrietas que eſt modera-⸗
tiua delłcãcionũ ſpecialit in potibus. & caſtiras que eſt modarxĩa H

delcãcionũ in actibus venẽéis de bys ergo tribꝰ per œdinẽ rrac⸗

randũ eſt Et pᷣmo de abſt inẽcia. circa quã qtuoꝛ ſunt videnda
Primo qd fit & quomõ ſit virrus Sco que fint eius prierares H
Tercio que eius cauſe factiue confuatiue quarro de actu ei?⸗
qðeſt ieiuniũ ¶ Ad vidend ũ aurẽ d ſix abſtinẽcia er qualit fir
vrus ſtiendũ eſt · ꝙ circa vſus cĩbox neceſſe eſt ponere aliquam
virrutem eò mod erariua Mam ſicur paret ex dictis neceſſe eſt
vrutem ibi poné vbi eſt ſpecialis paſſio vel difficultas in paſi ioẽ?
abſtrapens hoĩem a bono racoĩs Nam rus moalis ↄuat oꝛd i⸗
nẽ eiꝰ cõt᷑ ĩpetꝰ paſſ ionũ · Delãcẽes aũt ciboꝝe nare ſũt abſt rà b?
