Gb633_fol
author: Henricus, de Arimino

rõ

*

*

*

N12511927489 021

IIIIIIIIIIIUnII

08 Tübingen

£

—

Fr. Pf.

—

7
. —

— –

5

.

O ſũme er indiuidue Trinitatis patris et fily
er ſpũs ſancti Ac intemerate verbi incarnari
gemiricis głoſiſſime virginis Marie tociuſq;
ſuꝑnoꝝr ciuiũ curie celeſtis głiam & honoꝛẽ
pfectũ q; & vtilitatem oĩm in virtuoſa vira
fcere cupiencium Ego rhomas doꝛniberg de
meĩngen ſacro canonũ & arcium liberalium
doctoꝛ conſiderans BPuius tractatus vtilitatem materias in eoꝰ
contentas odine alphabetico fignaui- vt quiſq; id de quo legere

intendit faciliter ĩuenire valeat. fiue ſmonem ad ꝓpłm · fiue ad

clerũ. aut alias arengam colligẽ velit Panc tabu lam remiſſoꝛ iam
confeci· non qui m pticulares autozis ſentencias & allegacões
que fere infinite in tercio opuſtulo ĩueniũtur · ſed ſolũ ſecũdum
ↄuĩcꝛa & notabilioꝛa dicta Adaptando eað ad lrãs alphabeti ·

ꝓut melius videbatur expedire Dimittendo tñ exempla que ꝓ

autoꝛem a ꝓpriatiſſime in fine capłoꝝ & ꝓciũ ear ũdẽ ſint inſecta

ſũptaq; ex diuinis & hũanis ſtripturis hyſtoys · que ſi omĩa &
ſingula in hac tabula remiſſoꝛia inſeri debent nimiũ ꝓten detur
hec regiſtrũ Habita itaq; materia alicuius capłi · aur ptis eius
ex eius titulo ſtatim ĩuenitur exemplũ ei8 materie coꝛreſꝑẽdẽs

pulc herꝛimũ verbi gracia infra in hoc regiſtro ſeu tabula remiſ

ſoꝛia Primo de lrã A pabetur ꝙ accexcio mũerum quatuoꝛ mala
opatur guaz pmũ eſt ꝙ iuſt icia vili precio mutarur dde quo
pabetur Tractatu. ii: capło. v· pte. viii · de iſto ibidem habes
pulc hrũ Cxemplũ quõ rex cambiſſes cyri filius regis ꝑſaae cuiuſòᷣ

mali iudicis & mũera diligent is fecit de coꝛpe pellem ex tra hi ·

& extractam ſup ſellam iudiciariam extendi · ſuy quã flium eiꝰ
iud icaturũ conſedẽ iuſſir dans ſibi intelligẽ vt alios iuſte iudi⸗
ca ret. ne pena conſiłi iudicaretur Er ira ĩuenies ꝓ totum librum
circa quãliber autoꝛita rem alleg acẽem ſeu tytulum admiꝰ vnum
pulchrum exemplũ Et qñq; plura materie autoitatis allegacoñ
aut tytuli a ꝓpriate coꝛrñdens ſeu coꝛrñdencia Ciuibus p̃miſſis·

22 „ „ —*
. . * es 1 „ 3
.ùÿ ———
. 7 4 R

De hinc ſtiendum eſt ꝙ liber iſte per quatuoe tractatus eſt di⸗
ſt inctus quoxt pmus qñqʒ conrinet capirula· inter que capitula
queðò vlterius in aliquas diuidũtur ꝓtes· vnũ in plures. alterũ
in pauc ioꝛes Primũ ſiquid primi tractatus ca
diuiſum Secundum vero ac tercium predi
& quodliber eoꝛum in tres diniditur partes q uarrũ aũt eiuſdẽ

tractarus capitulum in qñq; diſt inctum eſt partes Sed vltimũ

primi tractatus capitulum in trigintavnam partes eſt diuiſum·
Et fic ſimili modo alioꝛum trium ſequẽcium tractaruũ in plura
capitula. & capituloꝛum in varias partes eſt diui ſio prout lucu
lenter patet inſpiciendo capitalia per tortum hunc librũ ſignaxa
Vnum tamen ſtiendum eſt ꝙ quarti tractarus capitulum qtum
&G& vltimũ fignari & incipi debet eirca hunc tytulum & mulieres

itulum manet in

i tr actatus ca pra

poſſunt ſe oꝛnare moderate vt placeant viris ſuis. & ſic ſolum

duas habet partes Quiuis igitur abſq; diff iculrate nolens innue⸗
niri fingulas mater ias in hoc volumĩe contentas ſignet quẽliber
tractatumcapitula. & partes capituloꝛũ in margine buius libri

& ꝓmpt iſſ ime ad manũ habebit quecumq; legere cupiet ide binc

ſtiendum premitto ꝙ cum in preſenti regiſtro ad aliquod capi⸗
tulum alicuius tractatus remitritur & nen addicitur poc ſubſtã⸗
tiuũ pars ſeu parte iuxra congruenciam ſermonis · tunc queren⸗
dum eſt in prima parte capituli Vbi vero in fine alicuius autozi
tatis allegacionis ſeu tytuli addicitur in ſine vbi ſupra · tũc que
rendum eſt in tractatu· aut capitulo. aur parte quo vel qua au⸗
rtoꝛitas allegacio ſeu rytulus ĩmedietate precedens inuenitur Ex⸗
emplum accipe de littera A de qua inter alia in tabula hac remiſ
ſoꝛia habetur aduocandi officium duo requirit in aduocato
ſtilicet in arte ꝑiciam· & in perſonam decenciam De quo tracta⸗
tu ſecundo capitulo quinto parte triceſima Et ſ⸗ equitur in tabula
remiſſoꝛia ĩmed ietate poſt pred ictum tyrulum aduocatus te
netur aduocandi officium exercere pro vrilitate proximi. Er di
citur ibidem in fine vbi ſupra parte triceſima prima & cetera

U,Ee =

4 .

e⸗ d
lte
us ſe
n dehe
ſeu gua u
ii de ver
gudogne
huem ſn
legarut
Unenitur
oficiu ten

oma ophn

in haetan
cienes

Mr

Abltini

Aſtinenei
4bſtineni
Neſtinence
Aſtinene
ſtinenei
gue menten
ſtinenci
t ſeruan
Minerci
imphne
Men
ANn

eſtd,

pitu
Alteri

anet in

eiwſde
,„
Vltima

iſum⸗
inplur⸗
dut lucu.
fgrara
ncftun
mulens
cſolum
ns imue⸗
nuẽlibet
us übri
debiwe
dctpi⸗
ſubſta⸗
gueren⸗
s autcꝛi
tüc que
qua au

itur Er⸗

X renil

duocato
otmta
intabula
atus te
Elt di

tera

ℳ—

⸗ —„ .
1
4

Ideo de hoc queri deber in Tractatu: ii: ce v. et in ꝓre: xxxi:·
eiuſdem capłi Vbi autem ſimpłr in fine alicuius au toꝛitaris alle⸗
gacõis ſeu tituli addicitur vbi ſupra Tũc ſignũ eſt ꝙ de hoc
queri deber p̃ciſe in eoð tractatu & capło ꝓteq; eað Capł i in quo
ſen qua autoꝛitas ſe eu allegacio ĩmedliate cedens ĩuenitur Exem
plũ de verbo aduocatus circa q8 inter alia haberur Q ad uocatꝰ

quiò ↄgnoĩabatur refugiũ paupũ qui ſubtil iter liberauit quen ðᷣ

paupem ſuo prõcinio Et additur ibig in fine vbi ſupra Ideo illa
alleg acio querenda eſt Tractaru· ii: c v. Pte · xxxi. „ nia ibis
ĩuenitur allegacio ſeu tytulus ĩmediate p̃cedens ſtzʒ & aduocãdi

officiũ tenerur aduocatus exercẽ pro vtilitate ꝓximi Er ita per

oma obfuans eſt in omĩbus allegacõibus autoꝛiratibus & ryruk
in hac tabula remiſſoꝛia ſignatis ſequũtur nunc aurozꝛitates alle⸗
gaciones & tytuli incipientes a lixtera A D

Bſtinenciz qd ſit & quałr ſit vrus Tract· iiii : ceiii ·
Abſtinẽcia hoĩeʒ in ſua nata cuſtodit · vbi ſupra ꝓpre· ii

Abſtinẽcia eſt que aĩm ad oꝛanð feruẽtẽ inducit · vbi ſup · ꝓ; ii

Abſtinencia intellectum ad ſpeculandum acuit · parte · v·
Abſtinencia copus templum dei efficit · vbi ſupra parte · vi⸗
Abſtinencia facit coꝛpalem viram delectabilẽ & ſanã pre viii ·
Abſt inencia reddit pominem ciuilem & purum parte . ix ·
Abſtinencie prima cauſa eſt aſſueſactio a iuuenture ad exercicia
que mentem delectant · vbi ſu ora parte:
Abſtinencie ſecũda cauſa eſt debita oꝛdinacio que in cibo & potu
eſt ſeruanda ſecundum quinc; condiciones vbi ſupra parte: xi·
Abſtinencie rercia cauſa eſt elongacio ab bys que poſſumt ad gu
lam prouocare · vbi ſuꝑra parte xu
Abſt inencie quarra cauſa eſt con ſideracio nature ſtripture foꝛ:
tune & moꝛtis future ·; vbi ſupra parte: xiii⸗
Accepcio mũea? quatuoꝛ mala opatur. Primũ malũ quia iuſticia

△

Abſt inẽcia memoꝛiam ad remĩſtenꝭ ꝓmpcius nurrit · pre. ziii

Oabola W

vili precio ↄmutarur Secũdum quia iĩudicium rõnis obfuſtarur
Terciũ quia lingua mutitate ligatur quartum quia dinina vlci f
one multiplex pema irꝛogatur Tract. it. ca. v: parte: viiie 4+ 4
Accu ſacio vt fit licita debʒ actoꝛ tria obpuare tc· ii · c· ve pte · ix ſ
Accuſacio quomõ debeat fieri in ſtriptis & quis ſir modus ꝓce⸗
dendi in ea vbi ſupra parte. xi & ſeq;ti
Actoꝛ non debet accuſacõem coꝛrũpẽ ð fit tribus modis ſtilicʒ
calumpniando preuaricando & rergiſando vbi ſupra pre. xiii ð
Actoꝛ cauere debet ne cauſam iniuſtam aduecatis cẽmittat vel eln
coꝛam ind ice ꝓponat vbi ſupra parte- xuiii. tlu
Actoꝛ cauere debłet ne per falſitates ꝓcedar vbi ſupra parte · xv Ll
Actoꝛ cauẽ debʒ ne iudicẽ coꝛrũpat per mũera vbi ſupra pte · xvi el
Aduocandi officiũ duo requirit in aduocato ſtz in arte periciam bbeli
& in perſona decenciam Tracte iieca. veparte⸗ xxx — iol
Adusecat⸗ tẽt᷑ aduocãdi offciũ exercẽ ꝓ vtilitate ꝓxĩ vᷣ ſu · p·xxxi ii
Arrcduocatus quiò ↄgnemĩabatur refugiũ paupum qui ſubtilite telu
liberauit ſuo patrocinio quẽdã pauperem vbi ſuprs W 22
Aduocatus quales cauſas debeat aſſũmé vbi ſupra ꝑarte:xxxii · iiiz
Aduocatus debet temperatum ſalarium exigere cauſas non dez;
ꝓrrahere nec debet litigioſus exiſtere vbi ſupra parte· xxxiii ⸗· “S?è

Aduocati mali graniter puniũtur vbi ſupra
Aduocatus non deber eſſe lirigioſus ſeu cauilloſus quia quarue-
mala ex hoc ſequũtur vbi ſupra

Amicic iam querunt omnes homines. ſenes ꝓrer bonũ vtile.

nunenes ſPprer Delectabile Tract. iiii „Ca mi-parte⸗ xliiii⸗ AYeE..
Anselus differt ab homine in modo ↄgnoſtendi aliꝙᷓ rem Tract 1
iii · ca. iuii · parte· xxx vi
Arres liberales quid homĩbus conferant Tract. i. c. v. pte. ix⸗
Arbit rio boni viri aliqᷓ ſunt ↄmittenda Tract. ſic.v. Ppte vii⸗
Argentina gallia de eius magniſicencia Tract.iii:c· ſiii· pte · vi
Aſtucia ꝙᷓ ſit & aſtutus ꝙ; fac iar Tract· ĩ ca· Liu. pte · iiii · HMUD
Aſſiduitas oꝛzõis q;ta debeat eſſe Tract· iii ce iiii. xte ˖ xxxvii 4“”òZM

ci

— r—rs

l. c.

B Lbl

Arpenienſes cũ eqſſima iura ſed nequiſſia ingenia habent moꝛib?

ſuis q; leg ibus vti maluerũt Tract· ii · ca: Lii. pPte · iii· in ſine

Auaricia ex ea naſtũtur duo vicia que rollũt verã exrimacẽeʒ de
fine ſtz prudencia canis er aſtucia Tracta · po· ca· iiii · pte · ii ·

5 ° *

Ellũ poreſt duobꝰ mõis eſſe inſtũ vtᷣ ct· ii · c i · · ii·
Oellũ iuſtũ reòrit aũctem pñcipis ?ᷣ ſup · c:t ii · pte ii ·
Bellare ſeu milirare non eſt illicirum aut ꝓ hibitum vbi ſupra
Bellum iultum debet habẽ iuſtam cauſam vbi ſupra ꝑte · iii ·
Bellum iuſtum requirit intencõem rectam vbi ſupra pPte nii ⸗
Bellum non debet defacili aſſũmi a principe parxe: v·
Bellum ſequũtur multa mala vbi ſuꝑpra

—

SGelli victoꝛia obtinẽda ẽ oꝛõnũ ſuffragys et bellãciũ meritis vᷣ ſu·

Bello inrerdum iuſto dei indicio iuſt ioꝛes ſuccumbunt ſuper⸗
ari a peyoꝛibus Et hoc ꝓprer duas cauſas vbi ſupra parte · vi

He llo iuſto lic; inſidys vri Et hoc fix dupꝑłr vᷣ ſupra pte. viii⸗

Bonũ ↄmũe magna diligencia ab antiquis ꝓſecurũ eſt Tract:
lii · capło pmo parte · ii · & iii ·
Sonũ ſocieraris humane requirit plura et diuerſa officia rract.
ii. capitulo tii. parte⸗ vii;

Cauſa criminalis tripliciter intentatur per denũctiacõeʒ
inquiſicionem et accuſacionem Tract · ii · ca . v· Parte · ix ·
Caſtitas eſt virrus repimens delectaciones circa actus venereos
Tractatu· iiii: capitulo: iii · parrxe: xxvi: M.
Caſtitas vginalis et vid ualis nõ ſũt in pᷣcepro ?ꝰ ſuß. p · xx vii
Caſtitas eſt triplex virginalis vidualis er ingalis vbi ſupra
Caſtitas inter virrutes primo dyabulo obſtaculum ponir & cere⸗
ris virtutibus aditum pandit Tract; iiii⸗ c. iii · pte· xxx vi

alũpĩatoꝛ ̊̈ dicat᷑· ex q; ſir calũpĩari T ct · ii· c· vxt p· xiii

Caſt itas tribuir hoĩm liberrarem & cũctas aĩm virtutes racioni

ſubicir vbi ſuꝑra ꝑarte: xxx vii··

abala

.

Caſtiras ſingularem decoꝛem pulchritudinis in anima ↄſtiruit .
vbi ſupra parte: xxx viii. „
Caſtitas inter ceteras vᷣtutes magis ad ſtĩax diſponit P xxxix
Caſtitas thronũ eburneum ediſficat vbi ſupnrs
Caſtiras facit hoĩem deo fingłr familiarem & amicũ parte· xl.
Caſtitatem cozrumpit ocium vbi ſupra parte *xli; .
Caſt itatem con ſeruat cccupacio circa õus virtutis parte: xlii un

Caſtitatem coꝛrumpit maloꝛum ſoc ietas vbi ſupra parte. xlüii . ſi⸗
Caſt itatẽ ↄfuat honeſta amicicia & ↄũſacio cũ horeſtis p· xliiii
Caſtitate m coꝛrumpunt turpiloquia vbi ſupra parte· xlvx.
Caſt itatem coꝛrumpit vſus eoꝛum quibus animus emoleſtir vr

eſt frequens aſpectus mulierum colloquiũ & munerum ſuſtexcio di
vbi ſapra parte:xlliiiiiiii
Caucio eſt quedam virtus ſecundum Macrobiũ que pertiner ad
prudenciam ſeu ꝓuidenciam Tractatru pmo ca eii: pParte jii ·
”D Certitudo non eſt fimiliter querenda in omni materia in quibuſ V din
demonſt ratiua imalys probabilis & fic de alys Tractatu: in. n
2êD capitulo · v. parte . xxi ii· . =è ne
Ciuis qlibʒ poteſt tripłr ↄſ dari.ſtzꝭ qtũ ad ſi ngłarẽ ꝓfectõem doos
tũ ad familie gubnacõz · & ꝙtũ ad ſui ↄciuis ↄuĩcacẽz tᷣc.i. c. v

Ciuis eciam alio reſpectu tripliciter confideratur ybi ſupra
Ciuis priuatus qualis debeat eſſe Tract. i. ca. v. parte. xxĩix:

õ

Ciunatis conſeruacio requirit amozem ciuiũ inter ſe & fidelita
rem ad principem Tractatu: ii: capitulo: i iii: parte · xvi. (r
Cibus moderate ſumptus membra conſolidat & ſanitatem conſer ſe e
Clericis non licet arma ſũmere · ſed debent oꝛare & ſacrificiũ of⸗ . tyn
ferꝛe Tractatu. iii· capitulo· iii: parte. vii. E
Cẽcupĩa eſt eius qð abeſt · non aũt eius q adeſt t c:i.c. v. p.v i
Cõmuitas tr iplex eſt ſtʒ domꝰ vici & cĩtatis ⁊c. ii.c. ſiii. px. 2
Cõmuĩtas domus eſt ↄmuĩcacio domeſt icaz Pſonax fm quortti⸗
dianos actus neceſſarios humane vite vbi ſupra . .

Cõſiliãdo recte itur per gradus ? ct· . ca.· iiii · · ii. Vſus fin
Con fidlerare quid ſit Tractatu primo capitulo iui · parte· iii ·
Conſilia reipublice & omniũ actuũ ad bonũ ↄmũe ſpectanciũ ſe ſe⸗
crete ſunt tenenda Tractatu · iii: capitulo · iii · parte · vin⸗
Conſumptoꝛ quis Dicatur Tr act. ii · capitulo ini. Pre . xii.·
Crapula vñ dicat᷑ & ꝙ;ᷓ opꝑet᷑ in coꝛpe Tract · iiii · c· iii · pte · iii ·
Culpa reddit᷑ manifeſta fribꝰ moĩs· per euidẽciã crimĩs· ꝓ ↄfeſ⸗
fiõeʒ ꝓpriã in iudicio factã · et per depo ſicẽeʒ reſtiũ c· ii: cꝛ vx·

Enictiacio quomõẽ et quãdo ſeri debeat Er quis modus
in ea ſeruandus ſit Tractatu. ii · capitulo . v.· parte · ix:
Diuites non ſolum nobis eſſe volumus · ſed eciam liberis Pwin:
quis amicis et maxime reipublice Tract ii· c. iiii · parte · xie
diſtrecio non tam virtus eſt ꝙᷓ queð moderatrix virturũ et au⸗
riga oedinatrixq; affectionũ 2 Et multa alia de ea ?1 ct· i . Cc ii ·
Dñꝛ ꝗqliter ſe debeant habè ad f̃nos Tract· i · c·. y · Parte:xxi
Domini debenrt eſſe confideratiui ſue condictionis vr repr imatur
in eis tumez elacionis vbi ſuꝑra parte ·

Dubia ſemp in meſioꝛem pꝑtẽ ſũt interp̃tãda Tract: ii:c. v · Pꝛ iii

Prietas vnde cauſerur Tractatu p̃ᷣmo· ce v. parte · xiiii
Ebrieras vnde dicatur Tract · iiii · Cc· iii · Parte · xix ·
Ebrieras inter o mĩa vicia plus eſt rimenda vbi ſupra pte. xxi ·
Ebrietas auff ert memoꝛiam & mulra alia mala facit.· vbi ſupra:
Parre⸗ xxiii *
Ebrietatem ſequũtur multa mala vłi ſupra parte · xxiiii·
Epulas ſequũtur młte miſie de qbꝰ ⁊ᷣ ct · iiii · ca · iii · parte · viii
Eqlitas eſt duplex geometrica & ariſmetrica Tract . i · ca ii .
Equali rates duas ꝓpoſuit xp̃us diſtipłis ſuis in duabus Eabolis
vbi ſupra Pparte ii
Ebulia eſt quedam virtus deſeruiens yrndemie quid ſir & vnde
Dicatur Tractar

Dhbcn E

Eutropologia eſt quecam virtus circa ludos que bene conuertir

aliqua dicta vel facta in ſ blaciũ Tracte⸗ iiii . ca: iüi ⸗ Ete iii . .
Am ilia perfecta requirit tres ↄmuĩtates ſtzʒ viri & vxo:
ris- dñi & fui prĩs & fily Tract. i. ca · v· parte · ii · k
ſam iliaritas nimia pit ↄtemptũ Tract. iii: cae iiii. Pre iüi ⸗· 1 n
felicitas eſt duplex · quarum vna dicitur animalis alia diuia fen
Tractatu pmo capło · ii · Parte · iii · 1
felicitas vite actiue requirit quatuoꝛ vbi ſapra
filius tenetur ſalutem reipublice antepené ſaluti parris Tract: MRU
ri · capko · v · parte · xiii · M e
finis ipfſius intellectus tripliciter confich eratur Tract. i *ca. i. uiu
lagella & aduerſa imittit deus mulris de cau ſis n
capko · iiii · parte · xix · . n
foꝛtitudo habet quatuoꝛ virtutes inexas Tract. iii · ca · iiii · in
foetitudo aĩm firmat quo ad ſe ↄt᷑ mũdi adũfitates Tract. ecei Ahhnr
ſoꝛtirudo animũ firmat quo ad bonũ ↄmũe contra karne poſti⸗ dd
litates vbi ſupra parte · ii· rrr
ſotitudo aĩm firmat quo ad deũ ↄ⁊ erꝛor 5uitates v ſup̃ up̃ pte. iii 3 tſr
foꝛtitudo eſt excellencio⸗ alys vtutib?. ꝗqre hoc ſit hẽtur ſupra ei
foꝛtitudo moꝛtẽ nõ refugit bonũ rõis ↄuanò Tract. in · cc i Mẽ
foꝛtitudo eſt contra moꝛtis Fericula que ſunt in rebus bellicis e
W Pter bonũ ↄmũue vbi ſupra parte⸗ ii.
foꝛtitudinis actus ſunt duo. ſtilicet agSredi & Ktinere. . ſed +
principa lioꝛ eſt ſuſt inere Tract · iii · ca i ·
foꝛtitudo coꝛpoꝛis eſt fignũ interioꝛis foꝛtitudinis vbi a . 2”?
titudlinis & magni coꝛdis ſigna vbi ſupa lin
fructus primus ex aduer ſitate Pueniens eſt excecari intellectus ”
illuĩacio Tractatu. iii. ca. i iii · parte. xxviii. li
fructus ſecundus qui ex a duer ſitate contingit eſt voluntaris OðYJYJMU!
praue in bonũ ↄmuracio vbi ſupra pte · xxix · ¶ . ſuß. pte. xxx 1

fructus tercius ex aduer fiate ꝓueniens eſt concupĩe refrenacio

L Cabala
cKkKk“c fructus quartus ex aduerſitate proueniens eſt augmenrum re
. riencie Parte xxxi ·
fructus q;tus ex adũſirate Pueniẽs eſt ſturũ cuſtodie p;
”M Fruct? ſext? ex adũſitate ꝓueniẽs eſt p̃miũ głie vᷣ ſup ꝑ ·

furura cõtin gir prouidere dupliciter Vno modo vt ↄgnoſtant᷑
“ in ſeip̃is Alio modo in ſuis cauſis Tnactaru pmmo caaiiii: rean
C2 furura precognoſtere quid fir vbi ſupra

yſtrionat? officiũ poreſt licite exerceri ſi debita foꝛma
obſeruetur de quo tract· iiii: ca: iiii: parte: vii.
Homo duarum ciuitatũ ſt ilicet terꝛene & celeſt is c iuis conſti⸗
. tuitur in prohemio huius libri
Homo oꝛdinatur ad finem ſupernaturalem vbi ſupra
Homines ſolitary aut ſunt dy aut beſtie aut bonis Prinart Tra⸗
ctatu primo caꝑitulo qnto ꝑarte. xx viii· .
Homo naturaliter eſt animal polliticum & cinile vpi ſupra
i⸗ Homines debent eſſe curiales & faciles quan Ae ad mutuoꝛumſub⸗
uencõz Er hoc tripliciter Tractatu pᷣmo ca· v· parte: xxix ·
Homo in mũdo poſitus eſt ficut in loco laboʒe & non in ec8 ſtarn
pmaner Tractatu. iii. capitulo: iüii ⸗ Parte: viii
Honoꝛ inter ktres humanas precipue exter ioꝛes maximũ s locum te⸗

net Tractarn: iü⸗ capitulo. iiii:

H Eiuniũ oꝛdlinat᷑ ad ocupꝛaz c carnis s reßmend ad eleuacs; mẽ
tis in deũ & ad ſatiſfactõzʒ ꝓ pctĩs ⁊᷑ · iii · c · ii · p· xiiii
Jeiunare quis reneatur & quis non vbi ſupra parte· xv·
Jeiuniũ quẽ ſit in p̃cepro 8 quõ non vpi ſupra parte:xvi ·
Jeiuny vempe qn ñ omedendũ ſit & qñ non parte · xvxii ·
Jeiuniũ oꝛdinatur ad delecõʒ cuhe ex eleuacẽz mentis vbi ſupra
Jeiunantes quid ↄmedere debeant vbi ſupra parte xviii .
8s Jeiuniũ quad ragefimale ceteris ieiunys eſt ſolemni? vhi ſupra

. leiuniũ · xl haber decẽ dies r ex rriplici racẽe vbi ſupra
co.

Neruſalem olym rriplici muro fuit circumdar a· per hoc diſtin⸗

guens tria Zenera habitanciũ ſub triplici maroꝛum interſticio
Tractatu pᷣmo Caplo. v: parte . xxx ·

Inconſtancia ꝙ; ſit & quis dicatur inconſtans T i: c· iiii . Pe iiii

Inquiſicio criminis quando & qualiter ſit facienda. & de modo
ꝓcedendi in ea Tractatu ii: capitulo·. v. parte · x·
Infamis quis ſit & qñ conrra eum inquiti poſſi it vbi ſupra
Ira dominante totus homo defoꝛmatur exrer ius & plura alia de
ira Tractaru: iii-capitulo iiii: parte. viii.
Intellectus quare & quando dicatur ſpeculatiuus & qñ practicꝰ
& ꝙᷓ quilibet eoꝝe habeat ꝓ fine Tract. i. ca· i: circa pncipiũ
Intellectus ſpeculatiui tria ſunt 8na vsnicionũ vl vbi ſupra
Judicatiui hoĩes melioꝛes ſunt quã ĩuentiui Tract· i· c· ii · Pꝛ ii

Juuenes ſunt paſſ ionũ ſectatoꝛes in verbis procaces & in ſenſu

proprio pertinaces & ab bys debent retrahi per ſtud ia arcium
Cractatu primo capitulo. v. parte· ix:
Juuenes ſunt retrapencli a procacitate & lapſi i ungue per merira
parentum partex —a—a =
Juuenes ſũt re thendi a ſenſu Pprie volüraris 1 FC. i. C. v. pre xi.
Juuenes a puericia ſunt ind ncendi ad diuina parxe xii .
Juuenes ſunt inducendi ad reuerenciam maioꝛzum parte· xiii·
Juuenes ſũt inducẽdi ad ciboꝛe tpãciã & bonos moꝛes ꝓte xiiii ·
Junuenes ſũt inducendi ad honeſta ſo lacia ludoe parte xv·
Iuuenes ſunt inducendi ad ſocietates bonoar vbi ſupra pte xvi
Juramentum falſum vitandum eſt Tract· ii: ca:· v. parte· xxii
Iuſtĩa ſir & quõ a diũſis di ſimode diff inirur Tca i. ca· po
Juſt icie partes ſunt multiplices quedam ſubiectine qudam i inte⸗
grales quedam porenciales Tractatu. ii· capitulo · ii ·
Juſt icia queðd eſt vmutatina queð diſtriburiua vbi ſuß pre · i
Juſticia vmurarina ꝙ; reſpiciat ſiłr diſtriburina vbi ſapra
Juſt icia legalis ꝙ; reſʒ piciat vbi ſupra

Iuſtĩa legał neceſſaria W reipublice ꝓpt finẽ pacis Wiſnö:raiii.

I t l

Juſt icia remota dicix Augꝰ ꝙ; ſũt regna ni ſi latrocla vbi ſupra
Iuſtia neceſſaria eſt ꝓpter rectitudlinẽ gubnãtis vbi ſupra ꝓte · ii
Juſtĩa ↄmutatĩa neceſſaria eſt ex ꝑte młtitudĩs vbi ſupra pte · iin
Iuſtie fructus q;tus ſit in ↄopuacẽe reipublice & eiꝰ tuicẽe vᷣ ſu·
Juſtia aureũ h vultũ fm ꝑhᷣos Ideo dꝛ pclariſſia vᷣturũ vbi ſu·
Juſtĩa hʒ triplex pñcipiũ ſtz emanatĩm ĩpatĩm & ſuſteptim vᷣ ſu
Judex dẽt ꝓcedẽ ᷣm allegata & nõ ſᷣm ꝓpriã ↄſtĩaʒ ⁊ ct· ii · ca · v
Judicium recte peragendum requirit qnqʒ; perſonas ſtz iudicis
actoꝛis rei teſtis & aduocati vbi ſuꝑra
Judicis actus poteſt rripliciter eſſe vicioſus vbi ſupra
Judex bonus nichil facit ex arbitrio ſuo vbi ſuꝑra
Judex nõ dẽt aſſũmẽ vlt ↄmiiſſiõeʒ ſibi factã vbi ſupra xte: ii·
Judex non deber ex inſufficienti ꝓbacõe ꝓcedere parte. iii.
Judex poteſt & debet aduertere cõiecturas ſigna preſumpcẽes
argumenta & alia vbi ſupra
Judex non deber condempnare ex temer a cred ulitate vbi ſupra

Judicio diuino multa ſunt relinquenda que per humanũ iudiciũ
iudicari non poſſunt vbi ſupra parte: iiii ·
Judex nõ deẽr eſſe curioſus criminũ ĩueſtigato? ꝓpter duo vbi ſu .
Judex debet eſſe liber a timoꝛis puſillanĩtate parte· v·.
Judex debet eſſe ſiber ab ody crudelitate vbi ſuꝑra parte: vi ·
Judex debet eſſe liber ab amoꝛis carnalitate parte · vii·
Juſticie ymago qualiter debeat depingi ybi ſupra
Judex debet cauere ne permittat ſibi ↄmitti ſecũdum ꝓprium ar
bitrium iudicandaꝶ ꝓpter tria vbi ſupra
Judex debet eſſe liber a munerum cupidirate ybi ſupra

Ex naturalis quid ſit et quomõ demerur a lege dei ererna

Lex humana deriuatur a lege naturali Et quomõ ille inrer ſe diß
ferunt vbi ſupra parte: ii.

Lex natal eſt id a quo aliꝙ; dupłr derinat᷑· vxbi re iii.

ſupra ꝑpar

Lex dĩna requ iritur ad vplementũ legis huane vbi ſupra P: iiii R
Legũ ↄoditoꝛes qui fuerũt pmi Tract · ii · ca: i iii · parte · xii. ſt
Lex humana permittit reum coꝛrumpere aduerſariũ · non aurem .
lex diuina Tractatu· ii· capło. v· parte. xix: FE
Lach neceſſariꝰ eſt in vita bũa. & fit ludꝰ ⁊c · i. c. v Pte · xx r
Ludi & ſolacia ludozum honeſtis viris ac virtuoſis inrerdum idig
permiſſa ſunt Tractatu. iiii. capitulæꝙ. iiii: parte. iin. Mr
Ludus in exceſſu & defectu eſt repre hen ſibilis vbi ſupra Pie. v M
Ludus poreſt eſſe exceſſ iuus dupliciter vbi ſuppra ð
Ludus reprehendirur ex parte defectus vbi ſupra parte · vi.
Ludus oꝛdinatur ad delectacõem animi contra tedia que ↄuĩter M
eueniũt intendentibus actibus racẽis vbi ſupra pParte. vii. AMer
Lux uria ex ea tria vicia oꝛiuntur coꝛrumpencia tres actus rõnis Kiiea
Tract · i. ce iiii · parte · i · E
Agnanimiras g ꝙ ex ſuo nomine impoꝛtet · & que ſit eins
materia Tractatu. iu capitulo. nii: 2=
Magnanimus quis ſit aur dicatur vbi ſupra No⸗
Masgnanimitas eſt virrus que mediat inter preſmpcgem & pu, “
ſillanim itatem vbi ſupra parteii.· Mo
Magnanimi aprierates & ſigna octo ſunt vbi ſupra parte · iiii · .
Magniſficencia circa ꝙ verſetur & ↄſiſtat vbi ſupra parte · v· ð
Magnificencia mediat inter duo extrema ſtilicet peruificenciam
& conſumpcẽem vbi ſurnas N
Masgnificus fuit alex ander vel ſepultura rarns vbiſt upra „ ᷓ hul
Masniſficencia conuenit potenribus · & hys qui curam gerũt rii· bant
publice parte ˖ vi. ul
Magniſficencia quomõ 6 ſem ruliũ diffiniatur vbi ſupra W
Mandato inferioꝛis non eſt obediendum quando ſupere trarium i
iuber Tractatu p mo capło qnto ꝓte vltim ſoh

Marrimoniũ eſt ↄmendabille racioe inſtituentis quia deus in⸗

ſiruit Traclarus iiii capitulo⸗ iii. Pre · xxix:

= =

* —– “ — .

er

—

S —RKRrZ 7* „2. .

CcCabela.

Marrimoniũ eſt ↄmẽdabile racione loci quia in paradyſo eſt in
ſtirutum vbi ſupra parte · xxxx
Matrimoniũ eſt ↄomendabile racẽe tempis quia inſtitutũ cũ hn⸗
manũ genus erat in ſtatu innocecie ybi ſupra parte · xxxi·
Marrimoniũ eſt omendabile racione effectus quia confert grãm
ſi digne ſuſt ipiatur vbi ſupra partę· xxxii ·

Matriõny p̃ᷣmũ onꝰ eſt ciĩca curã rei familiaris v?ᷣ ſup̃ pte · xxxiii

Matriõny ſm onꝰ eſt cʒelotipia de vxoꝛe vbi ſupra ꝓte · xxxiiii
Matriõny terciũ onꝰ ↄtingit viro ex affĩbus vxoꝛis ꝓte · xxxv·

Mediũ in vᷣtute tpãcie nõ eſt ponenð in re · rẽe t ci:c· l· P· in

Memoꝛia imped itur nimio cibo Tract. iiii · ca· ii. parte iii⸗

Memoꝛia prereritoꝛum requirit quatuoz Tract: mo: ca· iiii·
Milicia principaliter eſt inſtiruta ad defenſionem boni ↄmuĩs ·
Tractatu primo capitulo qũto parte·xxx ·
Miles vnde dicatur ac que faciant militem qualeſq; debeãt eſſe
qui eliguntur ad miliciam Tractatu pᷣmo capło qũto parte vltĩa
Milicia eſt vita pominis ſuper terzam Tractatu: iii ca: mo;

Modeſtia modatur exterioꝛes motus coꝛpis Tract· iiii ca: iiii

Modeſt ia duobus modis accipitur vbi ſupra

Modeſbta mẽfanda eſt in diũſis diũſimode vbi ſupra parte: ii.

Mogeſt ia moderaxur exterioʒ veſt ium apparatum & in mede⸗

rancia in hbys contingit dupliciter vbi ſupra parte · iii ·
Molle ꝙ; dicat᷑ & qs dicat᷑ mollis Tract· iii· ca: iiu · pte · xxxvx

—

Mulierum pieras oſtenditur quando in paſſ ione domini ſeque⸗

bantur apłis recedentibus Tractatu pᷣmo capło qũto parxe · vii

Muliezc colloòqa tria mala cauſant Tract · iiii: ca iii = vii;

Mkieres pñt ſe modᷣare oꝛnare vt viris placeãt Tract.· iiii · ca · v

Aulieres in caſu poſſunt ſe fucare ſine peccarxo vbi ſuꝑra parte

Mulierum habitus qualis eſſe debeat vbi ſupra

*

Murabilitas rerum facit eas ꝙamodo non eſſe Tractaru iii c

Arura tribuir rei naturali duplicẽ ttutẽ · vnã ꝓ quã ↄſeq́ R
tur ↄueniẽcia⸗& aliã ꝓ quã repellit nociua ⁊c · ĩ · c. vx· pte · xxx · ſ
Nerone imperante re ſpublica deſtructa eſt quia eius gula omnia 4
deuoꝛauit · libido maculauit · & ſuperbia exinaniuit Tractatu:
illa littera fuit quadam vice diuinitus completa · ꝓpter Nr
meritum obediencie Tract. mo ca · v. parte xix . een
Odium peruertit humanũ iudiciũ · & ex eo homo duplex malũ AAkn
in curzꝛit Tractatu ii. capitulo v.· Parte· vi. “ der
Oꝛdo iuris circa regulares perſonas non eſt vſqueq; ſeruancdlus bee
Tractatu. ii. capitulo Ve parte xxviüii 32 Per
Oꝛacio non ſemper debet eſſe longa· & ꝙdiu in ea ſit ꝑſeũand ũ di⸗
Aciencia eſt qua mala equo animo tolleramus· & alias dif⸗ kX
finiciones habẽꝰ Tractatu iii⸗ capitulo- iiii- pçarte vii⸗ de⸗
Paciencie prima laus quia pugnantem in expugnabiliter armat. de
vbi ſupra parte. viii: uiui⸗
Paciencie ſecũda laus quia hoſtem foꝛtiter impugnat pParte ˖ ix · R
Paciens eſt foœtis ad expugnand ũ mũdi aduerſa vbi ſupra ð??
Paciĩe tercia laus q̊a de hoſte notabiłr triũphat vbi ſupra pte · x 4 be
Pacĩie quarta laus quia vincentem feliciter coꝛonat vbi ſup P· xi . .
Parentes filys tria dant . ſtilicet eſſe nutrimentum & diſt iplinã SS
Tractatu. iiii: capitulo. iii: parte · xx viii· S
Parifius illa vniuer ſitas fuit per karolum magnum rranſlata de “ 8
roma Tractatu. ii. capitulo. iiii · parte · vi· “
Pater obligat᷑ ad curã filioꝛe iure natali & dĩno ⁊c iec v · p; viii
Pater vehementer amat filium vbi ſupra
Paſſio criſti ad memoꝛiam reuocata facit triplicem effectũ in aĩa
Tract · iii · cꝛ iiii · ꝑte · xiii · . .

Tabula
Paſſio criſti ſanat animam a languoꝛe triſt icie vbi ſupra
Paſſio criſti eleuat ad longanimitatem paciencie vbi ſupra
“ Paſſio criſt i dulcoꝛat amore interioꝛis leticie vbi ſup ra
YÿMM Pègrinꝰ qᷓl r ſe hab debeat in republica · T c. i. c. v. pte . xxix
OO Perſeuerancia quid ſit · circa quid verſetur · que fint eius extrema
& qui eius effectus Tra iüi iiii H
Perſeũancia med iũ tẽt inter molliciẽ & ꝓtinaciã v?ᷣ ſup̃ pte.xxxv
Pert inacia eſt viciũ dyabolicũ non hũanũ vbi ſupra ꝑte:xxxvi
HMU H Pertinax quis dicatur & vnde naſtatur Ptinacia vbi ſupra
Perſeuerancia optata impetrat vbi ſupra Parte . xxx vii · HW
Perſeancia inſueta in naturam mutat vbi ſupra parte:xxx viii·
S Perſeuerancia acquiſita conſeruat vbi ſupra parte xxxix·
Per ſeũancia virtutes omẽs in bono conſumat vbi ſnpra pre vltĩa
Phia in tres ꝓtes diuidit᷑ · & a diũſis diũſimode . ⁊T c· i.c· ii. p· iii
Populus eſt cetus iuris conſenſu & vtilitatis ↄmuĩone ſe ociatus
Tractatu. ii: capitulo iiii. parte. x· H .—Kr
”YVMB Potꝭ inebans habʒ rõeʒ ĩpediẽdi vſũ rẽis · Tc · iiii · c.· iii · P· xix
⸗ Potꝗ exceſſ iuꝰ ẽ culpabilis & ille peteſt vtĩgẽ triꝑłr vᷣ ſup Pe xx
Precepta iuris naturalis obligant abſq; alia inſt itucione Tract·
iiii · capitulo iii · parte. x vi ·

W+ —

+

Precepta iuriſ poſitĩ nõ pſe obligãt ſ ex ĩſtituccẽ̃e legiſlatoꝛis vᷣ ſu
Precipitacio quid ſit Tractatu pmo caꝑunlo:iiu: parte · ii ·
R Precipitacio coꝛrumpit conſilium vbi ſupra ðMDẽẽ
Predicatoꝛes dñt habẽ ↄdicões magnanĩ · T c.· iii · c iiji · P· ii ·
Preſumptuoſus quis dicatur Tract· iii · ca· iiii · parte . ii ·
Pnñceps dẽt omĩ vtute pollè qᷓre ſit hẽtur. Tc· ii · ca· iiii· pte. v
Pnceps quõ ſe erga deũ & rẽpubli cã hrẽ deãt · T i · c· v · P· xxiiii
Princeps quando populo ſatiſ faciat vybi ſupra parte: xxv·
49 Princeps quando reipublice prouidcat parte: xx vi·

—— —
—

* *

Princeps deber auariciam deteſtari vt habe at rectam volũtarem
D Tractatu· ii . caꝑitulo: vii· parte: viu:
L 2 —☛ — „ 6 „
— Pñceps dẽt ſtudẽ vt hẽat prudentũ ↄñilia vbi ſupra ꝓte. vii.

„
2

Cbala

Princeps deber medium tenere in expenſis· ne nimium cogatur
rauyare ſubditos Tractatu ii: caplo · iiii· parte.· viii⸗

Pnceps debet ſtudẽ vt fugiat luxuriam vbi ſupra parte ix⸗·

Principandi tres ſunt ſpecies vbi ſupra parte . xil⸗
Principatus regni eſt eptimus fſi non degñer vbi ſupra
Prudencia differt a virtutibus intellectualibus Tractatu pᷣmo
capit ulo primo circa principium
Prudencia eſt recta racio agibilium vbi ſupra verſus ſfinem
Prudencia virtutes moꝛales dirigit Tractatn ᷣmo capitulo ii;
Prudencia reſpectu virtutũ moꝛaliũ tripłr ſe habet vbi ſupra
OPrudencia reliquas virrures precedit quaſi lucernã ferens & alys
viam demonſtrans vbi ſupra

Prudẽcia int tutes moeales oꝛ & dignicz eſt in ꝓheĩo ?ᷣſus finẽ

Prud encia eſt medy inuentiua Tractatu ᷣmo ca· ii · parte ii ·
Prudencia eſt hũani boni ↄplexiua Tract· i: ca ii · parte iii⸗
„ . „ „ . * . „ „ d
Prudencia perfecta & conſumata ſapiencia conſiſtit in inqrendo
deum vbi ſupra parte: ii in fine

Prudencia tria requirit que ad ipſam pertinent · ſt ilicet memoꝛ iã

in telligenciam & prouidenciam Tractatu mo capitulo· iii
Prudencia ſc̊ᷣm macrobiũ requirit alia tria vbi ſupra parte· ii·
Prudens perfectus quis dicatur vbi ſupra parte: iii·

Prudencia inregratur ex tribus- videlicet memoxia preterirezum

intelligencia pnñciũ & ꝓuidencia fut᷑oʒe Tract · pᷣmo eca · iiii ·
Prudẽcia ſin głaris rerit᷑ in quolibet homie Tract · ᷣmo· ca · v·
Prudencie ſunt qq; ſxecies · ſtilicet particularis yconoĩca polli⸗
tica regnatiua & miliraris vbi ſupra M
Prudẽcia ꝓꝑticłaris nccĩa ẽ ciuĩ ꝙᷓtũ ad eiꝰ fingłarẽ ꝓfectõʒ vᷣ ſupᷣ
Prudencia in pñcipe debet eſſe queò vniuerſalis ↄgnicio reſpectu
boni ↄmuĩs Tractatn p̃ᷣmo capitulo · v· parte · xxiii·
Prudẽcia pollitica ẽ nccĩa omĩ hoĩ hĩtatoꝛi cĩtatis vᷣ ſup̃ ꝓ:xxix
Pulchrũ requirit duo ſtz clarit atẽ & ↄſonãciã ĩ c· iiii · ca· iii.

Puſillamĩs quis dicarur Tc. iii· cae iiii · pre· ii· (te · xxxviii

l

ſe

e

— ——
— +ͤ ⸗„
— —

△O. R bele

Viliber i in cinitate ſe haber ſicur vna litrera in ſermone. .—
Vel ſicut vna corda in cyrhara Tract i

Egimen triplex eſt in ciuitate . pys rribus regimibus
oſſnnt aſſ imulari rria regimina imperfecta Ddomo reperta
Tractatu primo capitulæqnto parte. x vi ·
Regkares facilius & liius amouentur a ſuis aãmĩſtracio nibus 6 q;
ſeculares quad ruplici de cauſa Tract · ii · ca · v · pte · xxv iii

Remedia aff lictoꝛx ſũt qñdecim pulcherꝛima que ĩueniũtur ĩct

iii: ca iiii A pte. xii: ineluſtue vſq; ad Erem xxviii ·
Reſpublica habet magiſtratus perſonas priuatas & peregrinos
ctaru primo capitulo qũto parte: xxix: R
Keipublice finis eſt pax temꝑis Tract· ii · C· iiüi · parte · vi ·
Reipublice media eius fini conueniencia ſunt legum & ſtaturoꝝp
moderara diſtiplina & cetera vbi ſupra
RQempublicam plus iuuant prudentum con ſilia quã arma bellica
vbi ſuꝑra parte. viii ·
Rempublicã arma non magnam faciũt ſed domi induſtria & ques
alia de quibus rract. ii : ca itii parte . ix⸗
Reus deber in iudicio facere veram confeſſ ionem Tractam. ii *
capitulo qñto parte: xvü:
ſteus qui in iudicio mentirur ſe excuſando facit iniuriam Deo
iudici & accuſatoꝛi vbi ſupra S R
Reo non licet ſe per oẽm moð defendere vbi ſupra Parte: x iii:
RAeus poreſt canſam iniuſtã per a pellacõz ſubtfugẽ v ſup̃ p: xx
Reus pocius deber moꝛtem ſuſtinere ꝙ;ᷓ menciendo vel deierãdo

deum offend ere vpi ſuꝑra ꝑarte· xxi
ſaacionis antiquis magnus fuit zelus de epublic, Tiadham iii

capitulo ii. parte. ii in fine
Racõi duas edes ſibi ↄiũctiſſ imas conſtruxerũt vnam virruris .

aliam honozis quare hoc ſir habem⸗ Tract: iiaciiii „ve⸗

ℳ
—„ Api requiritur in ldente Tract. ii. ca liii. pte vi. .

ſignificet᷑ · & eciã ad ſuccurꝛendᷣ mẽoꝛie Tract · ii · c. v. pte·xii ·
Septem requiruntur virtutes ad homis perfectõem · alia de
ſeptenario numero habemꝰ in ꝓphemio
Seruirus habet oꝛtum a filio Noe ſtilicet Cham qui verenca
patris deri ſir Tractatu pᷣmo capło: v· parte. xvii
Serui quare ſint vbi ſupra
Serui debent ſe habere ad dominos tripliciter vt digne exerce
ant off icium debitum Tractatu pᷣmo 1ecaplo⸗-Y:Farte:xviii:
Seruus vrde dicatur vbi ſupra
Seru oꝝ genus eſt queruloſum vb vbi ſupra parte · xxii ·
Syne ſis eſt queð virt⸗? ſit & vñ dicatur tc. i. c·. vepte⸗ vi⸗
Silencĩũ eſt oꝛn amentũ muliexe Tract· ĩ· ca. v. Parte · vi⸗
Soberas eſt vᷣtus remouens exceſſũ potus ⁊ c· iüi · ce iii · P· xix·
