a penis non erũt ĩmunes Vnde ſalomon Pro: xxiii: dicit Cui ve
ſtz eternũ cuius patri ve ni ſi ebrio fi qui filiũ non coꝛripuit· vel 4
ſuo exemplo ip̃m ad ehrietatẽ indux ir Cui rixe diſteꝛd ie et li⸗
rigy Cui fouee vicioze et Piculox Cui fine cauſa vulnera freq;t M
ebrioſi a latronibus ingulantur Cui ſuffoſſio oculoꝝe interio/ et
exterioʒ Rñdet q;tum ad p̃d icta omia Mõne bys qui ↄmoramtur
in vino et ſtudent calicibus epotandis Apper ergo ꝙ inter oĩa
vicia ebrietas fedus huñane ſoc ietatis deſt ruit & ↄfũdit · & int
virrutes ſobr ietas ip̃ᷣm nutrit & ꝓmouer ¶NMaſtituro ſampſene
qui teſte angelo ꝓpł'm dñi debebat de mann philiſtinexr liare
& ab hoſt ibus eum pati reddere ipe angelus in hui? rei figuraz 4
manu ſobrietatem indixit dicens Caue ne vinũ bibas nec ſiceram
ne aliquo veſtaris ĩmũdo Judic· x iii: & ſobrieras maxĩe
P C etir iuuenibus mulieribus & aliozae rectozikus
Einde reſtat vidlere pus pec Stns hapeat Fcipue uenire.

Patir at9

6

— — —— -= — —— — —. — — —— —

⸗ R .
— . —

1
rectovibus: . “

”
——ETWMMNW.W 3 2

—

exclud it & ↄcupiſtẽcias refrenat Item ad finem ꝓducit qui eſt
ſedm racẽem ſe vel alios oꝛd inare & ſcòm hec aliꝗᷓ virtus requi⸗
ritur in aliquo dupliciter Eno mdo quia in eo eſt magna ꝓmtas

ad vic iũ quã opoꝛtet per vᷣtutem refrenari & qntum ad hoc ſo⸗

brietas maxime requirit᷑ in iuuenibus & mulier ib?. quia in iu⸗

uenibus viger vcupiſtencia delectabilis ꝓpter feruoẽ etatis · in

mulieribus a ũt non eſt ſuff iciens robur mentis ad hoc ꝙ concu⸗
piſtencys refiſtant Vnde ſicut dictũ eſt ſnupra Mulieres roma⸗

ne ant iqtus vinũ non bibebant Er plaro voluit vinũ pueris non

debe dari vr cereris vtutibus fundamentũ ſopetatis pᷣus iacerẽt
Ideo ãmonet apłs ad choe · ꝙ muliés fint pudice ſobe & ceta Ad
x bitum aũt dicit Juuenes nłꝛz ex hoꝛtare vt ſobry ſint Alio mõ
tus in aliquo reritur tam ꝙ;ᷓ magis neceſſaria ad ꝓpriã opaci⸗
onem & finẽ quẽ debet intendé & ſeᷣm boc ſołetas mayxmme reꝗ⸗
rirur in ſenibus & aliozt rectoz ipus qui debẽt ſenſu vigé ad ali⸗
oꝛũ erudicõem Et ſm boc apłs amonet eciã ſenes vt ſobry ſint
vt ſt ribit ad thitũ Er ꝑma ad choꝛ.: Dicit · ꝙ opoꝛtet epm iꝛꝛep:
henſibilẽ eſſe vniꝰ vxoꝛis virũ ſobum prudẽtem & cetera Vnge
regibꝰ qui populũ habẽt gubnare maxime ſoberas indicit᷑ ſcèm

illud Proũxxi Noli regibꝰ dare vinũ ſupple in exceſſa Et cau⸗

ſam buiꝰ ↄſeꝗnter recldit quia nullum ſecrerum eſt vbi resnat
eberas Item ne foꝛte bibaãt vinũ er obliuiſt ant᷑ iudic io et mutẽt
cauſam filioꝛ raupis ¶Rey dauid ↄſiderans ſobetatem neceſſa⸗
riam eſſe p ſident ibus dum eſſet in p̃lio con? philiſtym nõ vinũ
ſed aquã de ſiderau it dicens Si quis michi darer potũ aque de
Aſterna & ceta: quã tñ allatam noluit bibẽ quia nimis auide cẽtu⸗
pierat eam· ii : Heg: xxui · ¶ ρcaſt itas eſt vrus reprimens

( delectaciones circa actus venereos

„ Irca caſt iratem de qu aconſeqnter eſt agendum ſideranda

y⸗ . — . .
ſunt tria Drimo quomẽ eſt ?rus & circa quid verſa? Secundo

ſi quilibet de neceſſirate precepti ad eam ſeruandam tenetur

Circa eſt cõſideran dũ ꝙ vtus meꝛalis duo facit Nam & vicia

=èð

vwtug⸗

4

A a k.

H
D
4

“

& ↄſtructiue ſiue ↄpuatiue ¶ Ad videndũ aũt quomõ caſtitas ſit
vtus & que ſit eius matia ſtienðeſt · ꝙ ſicut dictũ eſt tempãcia

cias delcãcicnũ que ſunt circa tactꝰ. delcãcẽes aũt ꝑ ſe ↄſequũt᷑
opacẽes cum fint ꝓfcẽes eaʒp vt e · x· exhi: Manifeſtũ eſt ꝙ al⸗

terius generis ſunt opaces ptinentes ad vſũ ciboꝝt ́bus natura

confuat᷑ natura ſpeciei Sicut ergo circa delcãcẽes ciboxe repri⸗
mẽchs ponit᷑ ᷣtus abſtinẽcieſic eciã circa delãciones venkd re⸗
primẽdas eſt ponenda rus ꝗdam diſt incta ab abſt inẽcia Et ꝗᷣa

cõem ꝙ; delcãciones cibozt ideo maioꝛi ind igẽt refrenacõe · vnde
p̃dicte vᷣruri imponit᷑ nomen caſtitatis q8 ſuĩtur a caſtigacione
” ex eo videlʒ ꝙ ꝑ racẽem ↄcupiſtẽcia caſtigat᷑ Ipſa enĩ ad modũ
Sð pueri eſt refrenãda ſicut patʒ p phm. ni. ethi. qui aſſ ilat concu⸗
piſtenciã puero eo ꝙ ſicut puer qui in ſua volũtate relinquitur

&Æο& per racõem non arceatur ſemp auget᷑ in deſiderys & paſſ ionibꝰ
& nichil eſt q8 ſic vᷣturẽ mentis deiciat Vnce dicit Aug? pᷣmo
li. ſoliloòoꝛe Nichil eſſe ſencio q8 magis ex arte deiciat aĩm vi⸗

nonpoteſt Venerabilis vir bñdictus ſicur dicit G reg: ii dy⸗
alogoꝛũ · ab ipo puericie tẽ pe coꝛ gens ſenile etatẽ moꝛibꝰ trã ſtẽs
nulli aim voluptati dedi t. hic dũ qdam die ſolus exiſtẽt in ſpẽ
auis circa ei? faciẽ ĩpoꝛtune volãtis tẽptatoꝛ affuit qui ea rece⸗
dẽte tãtũ libidis ardoꝛẽ de qdam muliè quam aliqñ viderat eius
cCoꝛpi imp̃ſſ it ꝙ iam pene deſeré heremũ voluprate ductus deli⸗
beraret ſed viro dei Prinus diuina gracia preſto fu it Mam ad ſe
reuſus in vrticarũ incẽdys ſe ꝓiecit ibiq; diu volutatus pcutis
vulnera ecdluxit a coꝛpoꝛe vulnus mentris Ac per hoc ſic eſt in
eo edomita volu pras ꝙ de cetero in ſe tale aliuch numme ſentirer

Tercio de laudibꝰ caſtitatis quarro que ſunt cauſe de ſtuctiue

eſt vtus generalis que ↄmuĩter oꝛd inat᷑ ad repᷣmẽdas ↄcupiſtẽ⸗
in diuidui ↄpuaturab opibus que ꝓtinẽt ad vſũ venẽoꝛt qui bꝰ

hmẽi delcãcẽes venée ſunt vehemẽcioꝛes & magis oꝓprimẽtes ra-

prau⸗ effici ᷑ & in malicia excreſt itſic ↄcupiſtẽcia ſi ei ↄſenciaẽ

rilem ꝙ; blãdimẽta feĩe coꝛpmq;ʒ ille ↄtactꝰ ſine quo vxoꝛ haberi

ſtire⸗
dict A.
ne coerr
ſnpe
dberin
tererwr
reerere
eriſtis
ſumal
nnainte
Alute
iſn arin
caſtua
denden
litu
noctib⸗
ſiciteſt
weru
pia ſ
ie
ene
Nice
Prr
dond

ſtine
empi
cupiſte⸗
dſequit
ſtan

§ hatura

n

eneee

metes a⸗

uncpitr

haberi

iſes

1 4.ſa
knſe S

ei we⸗
rat ems

m
RD
„
4 4

,R
bag
eſn
rie

W¶IICG caſtitas virginalis & vidualis non eſt in cepto
dD videndum aut quomõ caſt itas ſit de neceſſ itate p̃cepti
ſtire opotet ꝙ caſtirxas eſt triplex Prima & pᷣcipua eſt vginalis
que dicit oĩodam ĩmunitatem ab omni venea voluptate de qua
dicit Aug ?. in li :· de nuꝑcys & vcu iſtciaginitas eſt in car⸗

qua inte

fuerur ſit maioꝛis pfcõis et laudis debet enim

ne coꝛruptibili incoꝛrupcõẽis ꝓperua meditacio Nec inrelligir
ſemꝑ opoꝛtear ginem habẽ actualem meditacẽem· ſed quia hoc
deber in ppoſixo gerẽ vt ꝓpetuo in poc ꝓſeuẽt Ad panc autẽ non
tenexur hemo ni ſi votum aut ſtatus religionis vel oꝛdinis hoc
reqrerer Sic enim ponitur vrus ſpecialis ſupra cẽm caſtitatem
exiſtẽs attendit enĩ eſt difficilimũ in matia tali cohibens non
ſolum ab illicitis volupratib?ꝰ ſed eciã a licitis & hoc Prter deũ
Vnde dicit aug?: in li. de. ginitate Virginitas eſt conr inencia
ritas carnis ii creatozi aie & carnis vouetur Aecratur
& ̃uat᷑ Munc apicem vginei celibatus beatus ſtephanus adept?
eſt qui ab apłis ad cuſtodiam muliexe eſt deputatus ¶ Secũda
caſt itas eſt vidualis que max ime laudatur & multe que vno cõ⸗
tente matrimonio deo placé ſtudẽt ieiunys & obſecracõib¶ſicut
legitur de ãna ꝓpheriſſa que non recedebat de templo diebus neq;
noctibus Lu ii. Ad hanc eciã nõ tenet homo quia ſcde nuxpcie
licite ſunt & vceſſe per apem ꝙᷓuis ſtarus viduitatis ſi debite
vidua eſſe caſta

pia & ſobria ſicut eam deſtribit aug?· Et apłs ad thi: x „Mul⸗

tas ↄdicẽes ponit a viduis obfuandas puta ſperent in deum.

inſtent obſecracõibus et oꝛacionib? nocte ac die ꝙ non viuant in

delicys / ꝙ non ſint vage in diſturꝛendoꝙ ſint irꝛep hen ſibiles er

& tantum fuerĩit vni? viri orente videlicz vno matrimonio ab⸗
boꝛrẽtes ſcas nupciastales em antiquit? coꝛona pudicicie ho⸗
noꝛabantur Sicut dicit valerius jet e⸗ Contraicui manũ lo⸗
queng multum ↄmencdat tales viduas- Ende narzat de marcia ca⸗
tho nis filia que cum lugerer virum et matrone qᷓrerent ab ea quẽ
diem luctus ducerer vltimũ reſpondit quẽ et vite Illa enim que

IIII n.

29

Cſtuné vrrui⸗ 4
t vrdeal ns eſt
m peepto

Nzuang

4 5
„

. 2* V . “W . — . . * . — . „* “
. ſic lugebar virum abſentem de ſecũdo matrimonio nõ cogitabat

Sirbr loquitur de alia quã cum ꝓpinquus monẽt vbt alteri nuberer
eſſeq; ei eratem integram & faciem bonam dicẽt Rñdit nequaquã ſor
hoc faciam Si enĩ bonũ virũ inuenero vt habui nolo timẽ vt ꝑa⸗ ðB
dan ſi malũ quid neceſſe eſt poſt bonũ peſſimũ ſuſt inẽ In ſignũ An
T vnus vna debeat eſſe contenrus · & vna vno ſtriptura in finuat a
cum dicit Erũt duo in carne vna Geñ ii. altitas Oius n
Ercia caſtiras 4 galis ſiue mrĩony eſt de iure naturali “ diuin
. Caſmme S d. eſt ↄiugalis que ſolum refugit illſicitas & indebitas dele⸗: enru
De)ure nali ctacẽes Cõcedit aũt licitas & Honeſt as qles eſſe pñt in mrĩ o R Dhbh0 deber
Et hoc mõ diff init Aug? caſtitarem ſub nome tempancie in lii·· müt
de li: ar⸗ dicens ꝙ temꝑanc ia eſt affectio co hercens & co hbibens vergt
appetitũ ab bys rebus que turpiter aꝓpetũtur Ad hoc aũt genꝰ iomS
caſt itatis omĩs homo tenetur cui nõ placet ſe in ↄtinencia puare “ funth
Ad cuius euidenciam oñdendũ eſt quõ vagus concubitus qui ð
tollit piugalem caſt itatẽ ſit pectatũ moꝛtale Ex hoc enĩ maxĩm dcidad
er it argumentũ ↄiugiũ eſſe de iure naturali. vtpote ind itum na·· Ani
turali homãs racõi ꝓpter konũ ꝓlis Dicimꝰ eni illud eſſe pectatũ Odcen
moꝛta le ꝗ8 eſt directe contra caritatem deĩ & ꝓx imi Contra ca⸗ Ddubii
ritatem ꝓximi eſt· ſiue ſit contra eius pſonã/ vt eſt homicidi’”ä‚· c(ſſti
mẽbri mutilacio enoꝛmis.& violẽta ꝓcuſſ io· & ꝗcqd aliud hmoi tnan
co ntra iuris oꝛd inem · ſiue etiã fit contra bona extioꝛa. vt furxi Dd
vel rapina Mullus aũt eſt magis ꝓximꝰ ; filius ad cuiꝰ gnña:
cdeʒ maris cũ fema ↄiũctio naturałr oꝛdinat᷑ ſoenicacio autem Mü
ſimplex que vagus ↄcubitus dici poteſt. ex eo ꝙ nulla ibi inter⸗ ((cn
nemr cerra aut firma determacio maris cum ſemĩ a maxĩm nocu; (daie
mentu infert naſtiture ꝓli . que non ſolũ gnacõe indiget. ſed eciã “ erd
educacõe inſtructẽ Ppmocée. tam in bonis interiozibus. qu=—–+ß mj ank
exterioꝛ ibus Ende ſc̊m phm tria a pntibus habemus . ſtilz eſſe laun
nurrimentum & diſtiplinam Dicit em ꝙ parentes nałr filys the⸗ n
zauriſant Hec aũt ſilius a ꝓꝑntibꝰ ↄſequi nõ poſſet. niſi cerrtos & run
demĩatos ꝓntes habet qui diu & per totã vitã adĩuicẽ ꝓmanẽnt „ tt

an
a
ßgni
nſin
s dae ;:
bibens

t gen)
rhuare
usqui
werim

tamn /

pelkti

traG

icidii⸗
bmoi
₰
tfurru

gn

Aoren
binen
62
„
us. la

ſtiheſe
hysre
ertos
17
pnnm

*

rentis requiritur aliqua derermin
diut᷑nioꝛ quãto maioꝛi cura opus eſt ad ſiliz educacionem In
mur ad ꝓfectionem prolis

Talis autem dererminacio ſiue obligacio ꝓperuo ad ĩuicẽ pma⸗
nendi matri moniũ cõſtituit Nam pdicta que fRily a parentibus
ſoꝛtiri debent totam vitã parentũ rerunt Vnde videm in aĩa⸗
libus · ꝙ illa quoꝛ fily poſſunt ſuff icienter victum queré vel ad
quoꝛ ſuſtentacõem mater ſuff ic it non ind igent aliqua Ddetmina⸗
cione ad Tĩu icem· quoat aũt fily indigẽt ſuſtentacẽe vtriuſq; pa⸗

acio maris cum feia & tanto

natura ergo humana vbi multa reqru
debet eſſe ppetua oblĩ gacĩio maxris cũ feta Paret ergo matrimo⸗

vergiin nocumentũ plis Deoꝛdinat ent & diſſ ipat totam vitam

pomis.vnde tales qui carent detminatis parentibus frequenter

fiunt luſoꝛes & glutones & ꝓ müdum vagabundipter alia mala
ſter iſitas ꝓlis od ia · homi⸗
oſita bona ad matrimenium

ſequũtur vt fecũd it as ꝓlis amo? cοdià & multa alia de quiby?

que ex mêtri cio ↄſequũtur que ſunt
cidia & inceſtus frequenter quoꝛt opp
dicetur cũ de laudibus matrimony agem? Nulli ergo deber eſſe
dubiuũ ſimplicem foꝛnicacẽem eſſe pecłarũ morrale uchas licer

caſtus non fuerit violacõem tñ caſtitatis deteſtarus eſt Vnde
trpamar quã foꝛnicatã eſſe cogno uit

cõbuſtioni adiudicauit dicẽs
Hec autemiu⸗

Producite eam vt conburarur Gen. xxxvini.
das Reri non iuſſiſſe
bonũ matrimony Doc ꝗdem pulchre o
ciconie ficut ꝛ in li: de naturis reru De
cũ alieno ↄmrittèt poſt coitũ ſecũ
terio compari depre hench poſſet uod miles quidam aduertens
quadam die imped imentum drouthuit ne ciconia cum adultero ſe
lauare poſſet ad quam veniſſer compar moꝛe ſolirxo fetoꝛe depre⸗
hendit ad ulterium qui mox a nido proſiliens & multam ciconi⸗
arum co poꝛtẽ adducens cico niã acult
toram dilaniauit & alteram ſibi comirem pro vxdꝛe copulauit

ſtendi?᷑ exẽplo cuiuſdã

t niſi fozmicac io eſſet contra egem nature &&

erã prius plumis extractis

ccũ freqnter adulteriũ
adultero lauabat ne de adul⸗

onii

—ꝑ
1
„.

Pr

—

ab eo honoꝛatũ q uerẽtibus phariſeis ſi licẽt hoĩ dimittẽ vxoꝛz

ſuã qcũq; ex cauſa Rñdit xp̃s ↄmẽdãs mrioniũᷣꝭ ex aũcte inſtitus⸗
tis quos deus ↄiũxit homo non ſeper Math xix In deteſta⸗

cõez violari mriony marꝛat Petrus damianꝰ p di apud vrbẽ per

boues ad paſtua ducet quidã vicinꝰ eius ſe illũ ſiłans febrẽch ſe
habè p̃tendẽs lect ũᷣ vxoꝛis ingredit᷑ ante lucẽ quẽ vx oꝛ maritũ
febcitantẽ exiſt imãs affectu vxoꝛio amplectit᷑· & ille expleta li⸗
bidine violatã dĩttens mox vt vualeſtẽs abſteſſit· poſt modicũ
vo maritus red it & ſtrarũ repetit quẽ vxoꝛ de re petita opi⸗

Nabat redar guẽs ex ꝓbrãdo ait Optime podis hodie eccłiaz mar⸗

rirũ ingredi & cũ cetis Onis inteſſe miſterys Cũq; ille actonit⸗
redrét qc loqret᷑ & per oꝛdinẽ rem didiciſſet ambo mente Aſter⸗
nant᷑ & noſtẽtes ſe eſſe deluſos. tanð reſũpto ſpũ vindictã a dño
poſtu laãt Mira res mox p̃ce emiſſa adult᷑ eccłia m intrans demone
. . £ „ „ . „ „ . O? . .
repler a quo tribiłkr vexat᷑· Danſq; inſanos fremitus Prys ſe ma⸗
nibus lacerabat modo in alta ꝓfiliens modo ſe grauiſſĩo ĩpetu

anyma demergens. modo in Pietem caput incuciens modo in

Pauimentum inſaniendo ꝓſternens. et ſic maligni ſpuũs furoꝛ ibꝰ

vnclih conquaſſarus in felicem aĩam coꝛam Plo exalauir

matrimoniũ eſt ↄmenda bile race inſtituẽris
Oſt hoc videam? de laudibus caſtitaris. & mo in ſpẽali
de laudibus mrĩony in quo ↄiugalis caſtitas ↄſatur Redd irur
nãq; oꝛdines inſtituerũt quidã ſancti poĩes. ſicur A ug? oediem
camnonicoxe reglariũ Hñd ictus odlinẽ monac hoxt. & ſic de alys
Oꝛd inẽ aũt mriony inſtitutuit ip̃e deus. & ideo in ↄmẽdac 5e eiꝰ
de vgine deſpõſata & mrĩon io copulata naſti voluit Itẽ ſua P⸗
cia nupcias honazauit et nouo miraculo quo videlicʒ aqua mu⸗
tara eſt in vinũ decoꝛanit Si ergo culpabilis eſt qui odinem ab
Sna pen a dignꝰ? qui tnſgredit᷑ talẽ oꝛdieʒ a deo inſt irurũ et rarr

quon
dus
hieg
in pe
arect
auea⸗
Filans

ode
iteliig
Dum ean

ling

dwint
Odlecti⸗

decepi
de coſt⸗
Kcham)
ſeicke⸗
Amns
Recen
D
under
terln
tan
quzei
ſu ng⸗ .

rciz

Fet g) dilectionisſinter vtrumq; ↄiugem guandã vnde non eſt foꝛmata

. . matrimoniũ eſt cmendabile raciore loci M
Ecundo cõmendarur racõe loci ſtilic; ꝑadiſi terꝛeſtris in 20
quo inſtitutũ eſt marrimoniũ ſicur pater Geñ . ii · Imm iſir em̃
deus ſopotem in adam & raptus in ſpũ inrerfuir curie celeſti &
ibi agnouit tutem & fignificacẽem matrimony/co⸗pꝑe habitãtes
in padiſo treſtrimente vᷣo celeſti Vnde dicix aug? : exta ſis
illa recte intelligitur ad hoc ĩmiſſa vVt mens ade pticeps angelice
curie & intrans in ſanctu ariũ dei nouiſſ ma in relliger Vnde eui⸗
gilans ꝓphexi co ſpũ eſuctauit Doc nunc os de oſſ ibus meis &
caro de carne mea In quo ̈ÿbo tria int ellexit Primo in hac eue
ſoꝛm acõe qdam dignitas ſibi Fuabatur vt ſicut dicit de? eſt pñ⸗
ci piũ tocius vniũſi ita ipe eſſet pnᷣcipium tocius humane ſpeciei
Vnde dicit paulꝰ αactib? de⸗ ſecir ex vno oẽ gen⸗ porm Scdo
intelligit vxoꝛẽ diligendã eſſe & ſibi inſepabiliter eſſe viũgenda
dum eam cognoſtebat ex ſe eſſe ꝓductam vngde dixit Quãobrem
relinquer homo patrẽ ſuũ & matrẽ & ad hébit vxoꝛi ſue & erunt.
duo in carne vna In quo eciam cognouir debẽ eſſe equalẽ ſocialis

*

de capite tam; dña neq; de pedlibus tam ꝙ; guiliter ſubiecta ſed
de coſta tamq; de medio Tercio intellexit iunctionem xpi ad
ecckam Mam ficut de latẽ ade doꝛmiẽtis foꝛmata eſt mulier que
ſibi eſt copula ta matrimonio perpetuoſic de latere xp̃i in cruce
doꝛmiẽtis ſ luxerũt ſacramẽta eccłe ſt ilicʒ ſanguis & aqua quib? S⸗
eſt eccleſia inſtitura que eſt xp̃i ſponſa inerernũ er ſcm hoc ma⸗
xrimoniũ eſt ſacramentum ecckie ſignans ineff abilem vnionẽ na:
rure dinine et humane vel xp̃i et ecckie · ſeᷣm ꝙ dicit apłus ad
eph vy. Sacramentum poc magnũ eſt dico autem in xp̃o et in
eccłia vnde celebrans matrimo ni ũ cum reuéncia et timeꝛe domĩ
tamqꝙ;ᷓ mẽbrũ eccke diungzrur xp̃ᷣo Thobias iunnioꝛ pᷣma nocte
qua cũ vxoꝛe int au ir cubiculũ hoꝛtatus eſt s ginẽ dicens Sara
ſurge et depcemur deũ quia iſtis tribus nectibus deo cẽinginur.

tercia aũt tranſacta nocte in noſtio erimꝰ vingio Thobie: viii⸗

3

matrimeniũ eſt omendabile racẽe temxis “
5 ndatur mrĩoniũ racõe antiqui temꝑis Non enninm ſt
oꝛdo iſte de nouo inſtitutus. vt nouitate inſtitucionis dubius en
reddatur. ymmo antiquitate oẽm oꝛdinẽ excedens in terꝛis inſti⸗ E
tutũ ſollempnitate & firmitate reuéndus haberur Vnde inſtitut?⸗ irut
eſt in ſtatu ĩnocencie tempe videlicer felici in quo bomo nondũ unlte
pectauerat Primo honie fœmato ſtz ſexta die & eo in ꝓadyſum men
voluptatis nſ laro dixit deus Geñ. ii. Non eſt bonũ eſſe poĩez ſpren
ſolũ · faciamꝰ ei adiutoæiũ ſiłe fibi. & intelligendũ eſt quãtũ ald l
opus gnacõis ·. deinde ĩm iſſo ſopoꝛe in Adam mulierẽ foꝛmauitt cic
de coſta tã ꝙ; ſibi mrĩoniałr ↄiũgendam. ꝓpter qð ſtatim ſecũdũ Maio⸗
verita tem rei geſte · licer non ſm ſer iem litte preceptũ adiũxitx de viuũt
habenda omixtione carnali dicens Creſcite & multiplica mini; firgit
In p̃moꝛdio ergo creacõis poʒe ꝓntũ inſtitutũ eſt mrioniũ FVuies
. 2. ES matr imoniũ eſt vmendabi le racõe effectus —uFuBng
5 Varto ↄmenda tur racõe effectus Eſt enĩ mrioniũ vnu de yngin
ſeptem ſacramentis eccł ie. & ideo ſicur in ſacramento bapriſmi
&racia conferturfic eciã in mrĩonio ſi obex pectati motralis non haii⸗
obſiſtat Vnde cũ puritarate ↄfeſſ ionis & multo timoꝛe dei hoc
ſacramentũ eſt celebr an ficut & alia. alioq ſi eff renata concu pĩa
& cauſa exer cendi libidinis mrĩom ꝗratur collacio gracie que eſt Aumke
gffectus ſacrĩ impeditur. & multa alia coꝛpis ꝓicula ſequũtux· lrßn
WAngelus aſſignans cau ſam thobie qlr moꝛtui fr. vii viri ꝗbz Annen
ſara fuit 1d ita eius vxoe futura dixit In eos qui viugiñ ita ſauauz⸗z⸗s“ Ulett
ſcipiũt· vt deũ a ſe et a ſua mente excludant · ex ſue libid ĩni vos· Ane
cent ha ber poteſtatem demoniũ Thobie. vi. Non autem xer it
. ea que diximus intendimus preferze matrimom ſiatui orinẽciũ W
qui de coꝛpoꝛe ſuo ſacri ficium acceptabile deo ſaciunt Ende bern⸗ unch
Earadus loquẽs de eaſt itate virginali ait ſic Dec ſola in hoec meꝛ⸗ Pae
talitatis loco quendam ſt atum immoætalitatis gloꝛie repreſenaer Kllbue
ec ad inſtar odoziferi balſami quo condita cadauera incoꝛrupta cecga⸗
ſeruant ur ſenſus & actus continet & conſtringit· & ceter e

nondi
achſun
boie,
üti 4
ummt
llecci
türit de
aminl⸗
i
us
Vnd
rabsmn
edei hor
concupit
qreeſ
nürur
viriq
Linaſa⸗

in w

zutemper
4

1orireein

erreſent
ncornpa⸗
tera

Et ideo virgines deſignate ſunt per
bernaculo ſuꝑioꝛes fuerũt Sicut 82 Exo:xxvi: Vbi dicit glo.
Sede · Jacinctus celeſtis eſt coloꝛis Et ſubclit Per pelles ergo

ðõ
dubin
inſti ⸗

ſtitut)

pelles iacinct inas que in ta⸗

lloe qui moꝛtificatis illecebris celeſtẽ
in terzis vitã gerunt & inter hoĩes po fiti an gelicã puritarẽ imi⸗
rantur quia neq; nubẽt nech nubent Merito ergo pelles iacictine
ſupremũ locum tenent · ſicur ibidẽ ſubd it gloſa Et ambꝛ: dicix
ſup illud ad Choz Ponũ eſt homĩ ſic eſſe 5
ↄdicẽem humane nat ure per quam hom ines angelis aſſ imilanrur
Maio tñ eſt victoꝛ ia vg inũ ꝙ;ᷓ angelox Angeli enim ſne carne
viuũt virgines vero in carne triũphant Etr ideo dicit Cipanus
Vir ginitas eſt poꝛcio dignioꝛ gregis xp̃i Et in a ccal . De.
v̈gines empt i ſunt exmĩbꝰ pmicie deo & agnoe?
cum ↄiugiũ ſua p̃ſencia & nouo miraculo decoaſſet mox ſtarum
virginalem Jiugio ptulit cum io bhannẽ euangeliſtam de nupeys
ad apicem aplice dignitaris virginem vocauit ficut teſtat᷑ 70.
orii : pmü onus marrimony eſt cma rei familiaris
le eſt aliqua matrimony one⸗
Hec aũt precipue ſunt tria

iacinctmas expmit prus ¹

hoc aũt mag is placear vti
ra que ip̃m ↄſequũ tur adducè
Primũ eſt cura rei ſamiliaris que mi
Et pᷣmo de vxoꝛe ꝓpter quã virũ opoꝛt et faceremagnos ſumptus
in oꝛnatibus & apparatu veſt imẽtoꝛ qd ſ non facit mox vxoꝛ 4:
rula efficitur cont eũ Ende Jera: rec itans ?̈ba Theo Baſti

de hac materia loquẽtis Dicit per totas
facit inòens ſic illa oꝛnac io= ꝓcedit in publicum Hec/onoatur ab

feiaz m iſella deſt picio⸗ .

tudo rei familiaris req 1
lectilem ꝓpter oð diuerſaz rerũ copiayftam in arneſys &ᷓ in vre⸗
ſilbus & alys neceſſarys ad domeſt icam mulxitud inẽ neceſſaria
eſt ſine talibus em Domus comode regi non poteſt Vnde Jero.:
dicit Ex verbis dicti phi multa eſſe que matrona

ria fũt pcioſe veſtes aurũ geme.

ups redit᷑ virginitas

Ealuato⸗ noſter

omĩbus ego in ↄuenru 0 (Item alia ſolici
grirur quantũ ad familiã & vana ſuppel⸗

vnb? neceſſa⸗

rabilem ſollicirud inẽ reqrit

H
1 1

as noctes qrulas ꝗſtiones

ſumpt?. ancille. 8 ſupellex varia

O Farmony

et ad huc maioꝛ hbys omnibus ſollicitudo requiritur in filioꝛum ſ
gubernacẽe quibus non ſolũ eſſe a pntibus datur ſed mox natis
ꝓuideri ꝓpœtet · de mœum diſtiplina & coꝛpali nutrimento· in H 8
quibus tota ꝓntũ vita expendl itur Inſup neceſſe ꝓntes theſaurare D”D”
eſt. vr de hed irate dimiſſa eis decentibus ſuſtententur Conſide⸗ dan
rantibus erge p̃dicta graue eſt vxoꝛẽ ducẽ Multa onera fuerũt duc
in mrĩonio iacob. qui pro vxoꝛibꝰ puiuit laban ſocero ſuo xiiii o
anis · & pro gregibus die ac nocte eſtu vrebatur· & gelu fugie⸗ en
batq; ſompnus ab oculis eius Geñ. xhe . MNarzat valer ins ꝓ leſt
quidã adoleſtens ſocratem conſuluit. vtrũ debet vxoꝛem duceé: no⸗
an non Rñdit vtrũlibet eoʒ facientem pnĩam acturũ Nam hicte ich
inquit ſollicitudo · illic te oꝛbitas excipier Hic 8nis interitus.
illic heres alienus. quaſi dicat Quicqd egeris ſiue vxorẽ ducẽdo (Ehrn
ſfiue nonanguſtias pacieris Nam ſi vxoꝛem habebis ſollicitudo ße
te affliger Si non habũis ſterilis eris & filys carebis Sed dict⸗ ghoeonm
ph's dicit contra hoc vxozem ducé liberoʒe cauſa ſtdlidiſſ imũ eſt Eerite
Quid enĩ ad nos de filys ꝑtinet recedentes de mũdo quid referr unm
fi alius noſtro nomãe vocetur. aut que ſenectut is auxilia p̃ſtare (een
potit · qui aut prios te foꝛtaſſe moꝛietur aut puerſiſſ imis moꝛibꝰ ur 6
ſenectutem afficiet· aut certe cum ad maturam etatem peruenerir mnen
tarde ei videaris moꝛi Heredes aurem cercioꝛes & melioꝛes ſũr vonn
amici & ꝓpinqui quos vidlero & eligè poſſũ. quã quos velis nolis
habé cogaris· ꝓpter incertum ergo filig; euentum ſapiens non ſit
3 facili ad iugiũ contrabendum ſSecüum onus mat rimony A

Ecüdum onus ma⸗ aelorinn De vxoꝛ ibus puclicicia
rrimony eſt zelus ſiue timo⸗ quẽ ↄuĩter vir haber de vx⸗

39

3 pudicicia maxime ſi pulc hra eſt Mulier en cito molleſtit · indi
qñ a multis ſe conſpici & aꝓpeti cognoſtit · pcipue qñ colloquia emnmnni
vel munuſtula ad amancium interuenerĩt Vncdle Jero. ex verbis ecgin
dicti ꝑhiloſophi dicit NMichil eſt tutum in quo tocius ꝓpłi vota rve
ſuſpirant alius forma. alius facecys· alius in genio alius libera⸗ 22

litate ſe ollicitat · aliquo modo expugnatur q vndiq; impellitur

ſlieaan
wr .

nento n

eſauran

Conſcen

a ſuerit

ſwo. xiii

lufageſ

lein

n duce .

in hiet
teritus

ducido

icitudo

Kimit
i ſer.

aßſtue “

Smel
muenert
sſũat

lis nels

rsenſt

—,—
ncicceun

t de
xlleſt⸗

olloqni

5 len!
glim

.
5 .
. R * 4
ð „ E W l RKZ .
* .

feda nullus eam ſollicitat · null? in eam oculos conũtit mulluſq;
eam babé concupiſtir ſed moleſtum eſt poſſidẽ q nemo dignat

pabẽé Minoꝛe tñ miſeria defoꝛmis habetur q; ſoꝛmoſa fuat ſicut

dicit idem phs Drligenter ergo inquirendũ eſt de vxoꝛe anreꝙỹ

ducatur ſi tñ duci diffimatur ſi fit decenter pulchra non vaga ſi

moꝛigerata non vilibus moꝛ ibus imbuta: ſi de honeſtis ꝑntibus
ĩmaculataq; thoꝛo nata & non matro nꝗexem plo coꝛrupta Nam ſi
poſt traductẽem eã ĩueneris iracũdã fatuã uecũdã aut quocũq;

alio modo maculatã qualis ſit diſte &non repellẽ potis Ende p̃⸗

di ctà phs dixit Equꝰ& alia aĩalia mãcipia veſtes & ſupelcĩles
£ ꝓbãt᷑ ꝙᷓ emãt᷑ ſo la vxoꝛ nõ oñditne añ d iſplicear ꝙ Ducarur

abra ham noũat ꝙ ſara vxoꝛ eiꝰ pulcra erat młer timuit ne
2 er timuit ne gter eius pulchtudinẽ egip⸗
cy eam vidẽtes ip̃am vcupiſtent & ſibi moꝛtem i nferꝛent ſed ip̃e
veritatem t acẽdo & non menciẽdo prudẽter moꝛtem vitauit Ddi⸗
uina vero ꝓuidencia vxoꝛis pudicic iam cuſtodiuit Geñ: xii

7

¶ Kefert ariſtotiles ĩ pnñci pio metha: & ſacra ſtriptura maĩfeſt a

bar Geñ. xl vii· O ſacerdotibus egipti qui phie operam dabant

annona ꝓuidebat᷑ de ſumptibus reipublice ne occupati circa curã
vxdum & rei familiaris a ſtudio retrahi poſſent Vnde conſuluit
dictus phus ſapienti non eſſe nubendũ quia phie impedimentum

preſt at Nec poſſe ait ſimul ſtudia impend libris & vxoi
rercium onus matrimony eſt grauamẽ Sex affinibus vxozis
Ercium matrimony onus eſt Srauamẽ
S ex affinibus & Ppinquis ipſi viro ſi upuenit cauſa vxo⸗
Si enĩ eiuns pentes ↄtingat pauprate vel alia adũſitare gra⸗

r18
uarimox ad virũ cõfugiens de oppreſſis ꝓpinquis ꝗruloſas vo⸗
ces ingemĩat & eum de ſubſid io intpellat qui ſi ad nutũ non ſa⸗
ueat hinc yxois ↄqueſtiones & inde affinium derractiones non
ceſſãt Rurſus cognato 2r rixe && garulax ſocruũ calũpnie ĩ domo

viro ſupuenix

IILE.
Pulc hritudo ergo vxoꝛis extraneis ĩſidiandi & viro ſollicitãd
mat iam p̃ſtat.maxime qñ videri & amari appetit Si vο vxc ſit

5

S T .

continue ſurgũr quas ſemper ſedare eſt impoſſibile & ferꝛe mo⸗
leſtũ Vnde ſocrates ad verba quibus rñd ebat adoleſcenti de cõ⸗
iugio introganti ſubd it ĩmediate illic· i. in Oiugio ꝓpetua ſol:
licitud o. contextus qᷓrula.· dotis ex ꝓbracio · affiniñ graue ſup⸗

ciliũ garula ſocrus lingua ſuſtenſoꝛ alieni mrĩony/ & incertus li⸗
beroʒe euentus Kaguel pater ſare vxoꝛis thobie mĩoꝛis p̃d icta

cõ ſiderans tam tp̃a ꝙᷓ mater puelle monuerut eam tam honcare
ſoceros. maritũ diligé.· regè familiã. gubnare domũ . & ſeipfſ⸗ am
irꝛep̃hen ſibilem ex hibẽ Thobie. x. recis inter ſe diſſidẽtibꝰ

Goꝛgias librũ de concoꝛdia recitans ad pacem hotabatur. cui

melancius eius emaulus inuehens dixit Dic nobis de ocoed ia pre⸗
cipit · qui ſe vxoꝛem & ancillam tres in vna domo cõcoꝛdare non
potuit Emulabatur quipe vxo aneille pulchritudinem que ca⸗
ſtiſſ imũ virũ cottidianis jurgys exagitabat DHec aũt dicẽtes nõ
intendim? ↄiugatis derᷣhẽ. aut nubè volẽtes omĩo a oiu gio re⸗
tra hé. ſed enrinenciã ſtatus virginalis oñde. & illo⸗ pia deſi⸗
deria accendé qui ad illins vite frugem an helant Pma laus
Oſtitatis eſt quia inter virtutes mo obſtaculũ dyabulo ponit
poſt boc de laudibus in ↄuĩ videndũ eſt. quas ad. v. re⸗

virtutis laus eſt ꝙ inter ceteras virtutes bec pmo dyabulo ob:
ſtaculũ ponit. & ceteris virtutibus aditũ pandit Crrca quod eſt
ſtiendũ ꝙ dyabolus conſiderans diũſas hoĩm condlicẽes. etates.
&α habit as opoztuĩtates diũſimode de diũſis eos tẽptare ſtudet
idens ergo hui? naturam ad hoc viciũ ꝓnioꝛẽ talia ſuggerit
tẽptamẽta qlia ad tẽptati ruinã noũit exped ire Vñ ſenẽ cui vires
defici ũt nacales.
ricia. vtpote qui in Prys deficit· & per extñſeca ſe iuuare poſſit
Mercatoꝛẽ aſſuetũ in lucris & ↄmutacseibꝰ tẽprat de fraud ibꝰ &
fic de alys Inter omnes aũt aie vires vis concupiſtibilis in erate
inueili eſt debilis & in firma ad ſui refrenacõz et foꝛtis ad rebel⸗
liõe: tũ ꝓpð nate coꝛrupcõʒ ꝗᷓ maxĩe ꝓcipit circa pres genitaliũ ·

ducèé poſſumꝰ ſeʒm. v. eius Pr ietatesPrima quidẽ huiꝰ

& neceſſaria ſũt admĩcula tẽpalia tẽptat de aua⸗

ecian

Acon
L norin
jnüth
ney
omo
loco d
clture
huenin
loup
Unnat
pißn
dinpe
ceteras
urie te
ſuam
Rhtdt
Kiiſe
aose
ſtüne
in
C
bu⸗
rin
un

nale⸗

inã †̈ har vici
nar vt grãm
PHomo aũt bonꝰ? ꝓer vigilis moꝛe caſtrũ aliq cuſtodietis: deber

citur & virtutibus achtus panduur Et ideo ſancti viri volentes
puenire ad ꝓfectõem vtutum pᷣmo conati ſunt repmere carnalas

Vngde primus homo pectando ibi prius inoꝛdinacienem ſenſit · tũ

eciam ꝗqͥa a pnñcipio vite voluptatibus & delectacõibꝰ aſſueſtimꝰ

quaſi eis ↄmitri fſicut parer per ꝓhm in li: ethi · Dyabolus ergo ⸗
ʒ cito hoĩem pubeſtẽ ſetit oſiderans concupiſt ibilẽ ptem eſſe

ad concupiſtend ũ ꝓnamibi temptacionũ inſulrus facẽ nititur vr

mox iuuenem iam nouũ poĩem carnali voluptate allectum ad ru:
, „ 1 . ⸗ — „
*ε Prima ergo iac ula quibꝰ diabolus hoiẽz ĩpug⸗
Paleme ꝓdat ſut carnaliũ dectacionũ ſugeſt iones

loco debilioꝛi vires maioꝛes aꝓpone· ſic enĩ vicys obſtaculũ obi⸗

concupiſtẽcias deinde exercicys vturum opam dare Prima igit

ianua toc ius bonitatis in hoĩe eſt cuſtodia caſt itatis ¶ Monac hi
qui pmi ſub doctrina beati marci apud egiprũ degebãt primo
oĩm pro fundamento ↄtinenciam collocabant deinde ſuper eam

ceteras vtutes ed ificare ſatagebant d ſi gni ficandũ ꝙ viciũ lux⸗

urie totum bonũ homĩs diſſipat Dicit dñs in ꝓabola de filio ꝓ⸗

digo · ꝙ abiens in regionem longinquam diſſ ipauit ſubſtanciam
ſuam viuẽdo luxurioſe Ad ſignificãdum vero ꝙ ho ĩem depau⸗

pat & bonis omĩbus expoliat. ſubdit Et ipe cepir egẽ (Nem ad

SH 4 . .
N s . — HWl

ſignificãdũ ꝙ ip̃m vilificat · ſubdit ꝙ miſſus in villam paſtebar

poꝛcos ¶Ad huc ad ſignificandũ ꝙ luxurie voluptas non ſac iar

vltimo dicir-cupiebar implẽ ventrem ſuũ de Kliquis pozcoum
lu. xv .(ero ex geſtis pauli hémite dicir Recius impꝑeratoz
quandã iuuenẽ xp̃ianũ omĩs pudicicie emulalleno op hendi inber
Sρ in molliſſ imo loco poni vbi aeris erat tempies· riuuloʒ ſonit⸗

cantus auiũ & f loꝛũ olfactꝰ ficq; iuuenis hys ad malũ inducẽtis

bus circũuent? manibus & pedibꝰ inſup cingit᷑ cui in lecto iu⸗
nẽcula cœpe decoꝛa ſed menre ĩpudica p̃ſenta?᷑ Hec dũ iuuenẽ dei

an ole replerũ ĩpudice tractare vellex & ille ſe mambꝰ? iuuare nõ

valẽs lingua dentibꝰ? inciſam in eius faciem ſpuẽét ↄfuſa receſſ it

carnis temptacõeʒ extinxit & magni merit i cum ulũ acquifiunit
— W — ſO ſca laus caſt itatis eſt quia li beßrarxẽ pomã tribuir
. ⸗ EKE 5 Eciũd laus caſtiratis confiſtix in hoc ꝙ libertatem hoĩm
chernte o tribn frribuir & cũctas ammi virtutes racëi ſubicir Ad cui? euidẽcia
cvictas vires voi „ 5 — —, — C. — „„ —
ſubirt. pus conſiderur ꝙtã depſſ ionem racõis facit viciũ luxurie Sei⸗
ððòð endũ eſt ergo ꝙ inxer cetera vicia luxuria mentem magis dep̃mit
& verba ſalutis faſłire facit ¶ Voluptas enĩ cârnalis ꝓpter vebe⸗
menciã delectacẽis in tantũ hoĩem abſoꝛbet᷑ & eũ ſenfibilibus ſu⸗
bicit · ꝙ quicquid aliud audit vel cogitat ſibi deſ pit nimiũ af⸗
Prac an ert fectus delectacẽe carnali Vnde de Eccłexxi: Verbum ſapiemis

EEa &a quicũq; aud ierit ſemel laud abit & adiciet. audiet luxur ioſus et
et eE diſplicebit ſibi et ꝓicier poſt tergum ſuũ · et in Oſee de de hoĩbꝰꝭ
aetu. ded itis carnalitatibus Non dabũt cogitacẽes ſuas vt reuertant᷑
ad dñm. quia ſpũs foꝛnicacõis in domo eox eſt · et dñm non co⸗
gnouerũt Masgna eſt ergo fuitus in qua voluptas carnalis hoĩeʒ
conſtituit · & quaſi inremedliabilis Ende dicit effica⸗
ciſſimũ glurinũ ad capiendas aĩas eſt mulier ¶ Voluptas em car⸗
nalis cum nimis apperitur/ aꝓperentem ſic conglutinando ligar
ꝙ raſe aut nũquã ab eo diſſoluitur · ni ſi diuina gracia medliante
maxime per f lagella carnałr affecto ſuccurzat Cũ ſũma ergo di⸗
ligencia cauendũ eſt ne mulieris amoꝛ racõem ſuꝑer que honſem
ram miſerabili fuitute conſtringit · ꝓpter cS pulchre dicit tuli⸗

ponit vocat veniendum eſt.· eicit abeũdũ eſt · poſtit dandũ eſt ·
minatur extimeſtendum eſt Dunc ergo non tantum ſeruũ ſed ne⸗
quiſſ imũ ſeruũ ego iudico Et ſeneca dicit Voluptatibus ſe im⸗
mergunt · quibus in conſuetudinem adductis carere non poſſũt

facta ſũt neceſſaria Ne ergo in tantã fuitutẽ homo cadat ſt udẽg8ꝭ
eſt caſt itati & otinecie. P homo carne rõni ſubiecta/in litate
Ponit᷑· ꝓ ꝙ eciã cũcte aĩe vires ad ſeqlã ꝓtutũ libioꝛes exiſtunt

Juuenis vero inefſ abilis victoꝛ ie miro modo victoꝛ exiſtẽs dẽz

Allum ego non Rberum iudicaui cui mulier impauit legem im⸗

& ob hoc miprimi ſunt eo pPuenerint quo illis que ſut ſi upf lua⸗

— —— . ð

„*M

è8 In ꝓabola qua dicitur ꝙ homo quidã fecit cenam magnam & vo⸗
unt cauit multos: tria genera hoĩm ĩuitanrur Primo genꝰ? ſupboʒe
tnbi r in pſona ementis villam Secũdo genus auarox in ꝓſona emẽtis
Bheai iuga boum · v · Dy tam Pmi q; ſedi ĩu itacõem rẽnu ũt per viam
icici eyxcu ſacionis dicẽtes habe nos excuſatos Tercio vero genus vo⸗
Da⸗ luptuoſoʒꝛt qd in ꝓſona ducenxis vxoꝛem dat᷑ in relligi iuitacõem
deydmn. non rẽnuit dicendo/ habe me excuſatum ſed Dicendo non poſſum
vehe venire · ad ſignificand ũ ꝙ carnalis voluptas ita hoĩem implicar
busſia / & ſubmergit ꝙ eũ ad aliud co gitandũ ĩpotentẽ reddit· lu·xiii ·
miüa GAudiens alexander famã dyogenis phi ad eũ viſit andum acceſſ it
pient Cui cum ps non aſſurget admirans ait Impatoꝛ ſum oꝛbis & tu
oſuse michi non aſſurgis q phs nequaqꝙ; aſſens Carnalis inquit cõẽcu⸗
betx piſtencia gula ira & ſuꝑbia dñe tue ſunt & ancille mee Tibi enĩ
emnt djñantur & ego eas vᷣtutibus ſuꝑaui · ergo es fuoum meoꝛ puns
ocowx Hoc aũt intelligens alexander ait fuis ſuis Dec phi verba non
eg os moueant quia veritatem dicir [Ter cia laus caſtitatis eſt
EFen —- (Qquia fingularis decoz pulchtudis in ala vſt ituit —
nicar, ercia laus pui 7 Ytutis ↄſiſtit in decoꝛe ſingularis pulch⸗ Baß an.
blgr tudinis quã in aĩa canſax bi ſtiend eſt · ꝙ ſicut docet Dyon 2 7 ns ris
die ſius: iiii ca. de dinĩãs nomĩbus Ad racẽem pulchri duo reqrunt αιο νυ αον tituit
vdi tilſicz claritas & ↄſonãcia · ĩ· debita ꝓpocio Dicim? enĩ coxpus
mien homĩs eſſe pulchrũ cum mẽbra habet bene ꝓroꝛcionata cũ dam
