Sicepin pter ſuũ negociũ nichil agé · de alio non inqré. quia vicioſũ eſt
spoſit in aliena prĩa curioſi um eſſe Ex talib? ergo off icys per prudẽciã
oeni non oꝛdinatis cõſur git armonia pacis in republica Nam ym auguſt .
circo ne⸗ in libro de cinitate dei uilibʒ in ciuitate eſt ficut vna lrã in F⸗
KNirü⸗ in mone· vel ficut vna coꝛda in cythara: que cũ hene fuerit cũ alys
1Vum oꝛdin cõſurgit cõcentus armonicus ex ſonis m Woꝛcẽeʒ di⸗
ur ponies ſtin ctis SVic etiã ex multis ꝓſonis in ciuit ate ſ umis mecys & in
oli fimis interiectiſcq; alys oꝛdibus fm oꝛcõeʒ officioxx oꝛd in atis
ur aoch cõſurgit optima policia nde dꝛ in politico ficut cyt haredus
liliat cũ multa diligẽcia ꝓcurat quõ obrantis coꝛde compeſtat viciũ
. . & eand alys reddat vnanimen ten ſis ꝓpoꝛcõnabiłr & remiſſis.
& ſic diſſidenciũ faciar dulciſſimã conſonãciã Sic pnᷣceps in ci⸗
gis vinẽ⸗ . ſſidenciũ faciar dulciſſimã conſonãciã ic pñcep⸗ 2
aue T uitate debzʒ conari ad moderacõeʒ ciniũ ſuoʒ · vt vnuſquiſq; mõ

1 6 — — èLèͤů8c „ „ „ — „
per iuſticiã mõ per clemẽcĩã in ſuo officio alys prudent cõuiuar

—

4

vyt ſic exoĩbꝰ debite cõuerſantibꝰ pax que eſt Tᷣnquillitas cõſ̃gat
C ex Pax q 4 8

Predicto aũt oꝛd ini quo ciues ſic diſpon ũtur deſuit prudencia
que dicta eſt politica Differt aũt hic prudẽcia a prima dicaa d
eſt pticł aris Nam per pꝓticł arẽ bomo regit ſeipſum in oꝛcdline ach
bonũ ꝓpriũ · & ad ipᷣm deũ que neceſſ aria eſt hom etiazʒ ſi in ci⸗· e
uitate non viuẽt Nam & illis qui ducũt vitã ſolirariã. & dicti iß
ſunt Dy · neceſſ aria eſt hec prudẽcia con? ſ- eip̃os dirigant & gu⸗ N
nẽt Per prudẽciã aũt politicã de ꝗᷓ nũc dictũ eſt · licet homo EEr
ſeip̃m dirigat ſingłr· regit tamẽ ſe in oꝛdine ad bonũ cõmũe. vt re
di ctũ eſt 1¹ Hanc prudenciã oꝛdinauit deus in Plo iudeo. nmn
Primo reſpectu p̃ſidẽciũ in loco ĩudicy. vnde ſtatuit in eis co⸗ auaua
piã iudicũ dicens Deuto·xvi · Judices & ma grõs conſtitues inn els
omĩbus poꝛtis tuis de ambiguis vο & arduis voluit eſſe recuarſſuü [bbis
ad locũ vnũ a deo electũ in quo eſſet & ſũm ſacerdos. qui de⸗ b.
tmaret dubia emergẽcia circa dĩnũ cultũ. & ſũmꝰ iund ex ̊ de⸗· mnr
maret dubia ptinẽcia ad iudicia hoĩm. ficut patet Deut . xvꝛi · ult
deinde ꝙtũ ad cõmũeʒ ciuiũ cõũſ⸗ acõz; ſtatuit fieri coĩcacoem GW
de rebus paruis abſq; precio dicens Deu?. xxuii. Ingreſſus vi,· 8d
neã ꝓx im i tui cõmedes vuas. tũ tibi placuerit· foꝛas aurẽ ne —1
efferas tecũ. ne vid el icet ex hoc daretur occaſio grauis dampni
exquo pax turbari poſſet· que inter diſtiplinatos non turbatur R
ex paruoꝛ? accepcõe. ſed magis amicicia confirmatur & homĩes nind
aſſuefiũt ad faciliter oꝛdinan uãtũ auũt ad mutuoꝝ ſubuẽcõʒ uinrra
que eſt freq;s & neceſſaria inꝭ homies voluit curiales eos eſſe & eh
faciles Et hoc tripł r Primo ne cũ mutuũ cõcedént vſuras exige. Crin⸗
rẽt: vel pignoꝛa vite neceſſaria accipent· & ſi accipnt ante ſolis Aut
occaſum veſtituẽnt. vnde Deuto · xxiiii: Mãd auit ꝙ non acci⸗ en
Pent pro pignoꝛe molã: quia eius vſus neceſſarius eſt pabentibꝰ ſ
molendi exercici ũ Si vero veſtiment ũ accipent loco pignoꝛis .— dac
ante ſolis occaſum redderent. ſicut dicitur Exodi: xxii · Scdo ii
ꝓ non imp oꝛtune exigerent. vnde dicitur Exodi. xxiii · Si pe⸗ l
cuiam tuã dederis ꝓpło meo pauperi nõ vrgebis eũ qſi exactoꝛ han

—K HD

rudenea

Aqdnh

dine

ſin ci⸗

dict
tagu⸗
thomo
müe.⸗ yt
uceoy
mes co⸗
ſttnes in
encnſi
qui de⸗
radet⸗
icacoem
Aus vi⸗
Saurene
danpni
urbatur
homes
bnẽco⸗
e 8
7S eohe⸗
Me. ſons
non xci⸗
ptarh;
han⸗
i. gedo
Liße
ſerabton

nouo cõcedend Ppter indigẽ ciã
ſapĩa prudentiſſie illũ ꝓpłm oꝛdĩauit Primo enĩ iudeos voluit
eis eſſe pios & mãcoꝛdes d icens Exo. xxii: Aduenã non contri⸗
ſtabis neq; affliges eũ Aduene enĩ & ip̃i fuiſtis in tra egipti · &
Deuto. xxiiii · Mandauit diuitib? x · ãno ſieri decimaʒ pro xe⸗

eſſent ead rõe erat eis debitũ remitten ð ex dilcõe qua eis erat de

grinis pupillis & vid uis quia vo ex Tnei non hñ̃t illũ amoꝛẽ ad

bonũ reipublice quẽ hñt ciues· ideo fo ſtatuit ꝙ non ſtat im ad
conſoꝛci ũ ꝓpłi admitterẽtur· niſi in terci a gñacõe · ſicut etiam

D „ . „ — R 7 „ „ £
phᷣs dicit in . iii . poł. ꝙ apud quoſdã gentiles non recipiebant

aliᷓ in ciues. niſi qui ex auo vel actauo hitatoꝛe nati exiſterent·

(A neceſſariũ eſt in republica eſſe ꝑr udẽciã militarẽ

ñtũ eſt aũt ad ex t᷑neos dĩina

Oſt p̃dicta de qũta ſpẽ prudẽcie que dꝛ militaris aliqua

Pauca dicam? (Circa qð eſt ſtiend ũ ꝙ milicia pñcipakłr eſt in⸗
ſtit uta ad defen fiõeʒ boni cõis · qð impediri poteſt xer impug⸗

nacõez hoſtiũ & etiã ſedicõeʒ ciu iũ Sic en deber eſſe in ciuibus

M 7 „ . „ . 4
ſicut in nat᷑alibꝰ. cũ ars ſit nat᷑e imitatrix · videmꝰ aũt ꝙ nat᷑a

tribuit rei nat᷑ali duplicẽ tutẽ. vnã per ꝙᷓ cõſetur cõueniẽcia

aliã per ꝙᷓ repellit nociua · vt igni dat leuitatẽ per q; aſtendat

ſurſum ad locũ · ſtʒ qᷣctis & ſalutis· & caloꝛẽ per quẽ reſiſtat &
obuiet coꝛrũpentibꝰ Aialibꝰ eciã dat v im cõcupiſtibilẽ. per quã
aſſec;tur ea que ſunt eoꝛ ſaluti accomoda. & iraſtibilẽ per quã
reſiſtat coꝛrũpentibꝰ & lefiuis Sihr in moealibꝰ & ciuilibꝰ con⸗
ueniens eſt duplicẽ eſſe prudẽciã reſpectu boni ccẽs Vnã ſtʒ ad
regend & leges cõdend. & hec eſt regnatiua ſiue legis poſitina⸗

5

HM L pw
rer poc etiã mand auit Deut · xx ciii. ꝓ in repetẽdo non deber˖r
domũ ingred 1 Eſt enĩ domꝰ tutiſſimũ hoĩs receptacłm· & ideo WD
moleſtũ eſt non ſolũ honũ ſed etiã cuicũq; aĩali ꝙ in ꝓprio ha⸗
pitacho ĩuadat᷑ Tercio ad maius ſomentũ caritatis inſtituit · ꝙ
in ſeptio anno debita remitteênt ur. ꝓbabile enĩ erat vt ſi cẽmode
reddẽ poſſent ante ſeptimũ ãnũ reddẽnt · diſtiplinati enĩ pomĩis
erat non mutuãtem gratis velle defrandare Si aũt oĩo ĩpotẽtes

—
rX

7

E

Pyk
E

&& aliã ad reſiſtẽò & reprimẽ ð inſultꝰ hoſtiũ & hec dꝛ militaris
Ex hoc pʒ ꝙ milicia nichil aliud eſt ꝙᷓ qᷓdã prudencia opis bel⸗
lici oꝛdĩata ad defen ſiõeʒ boni ioE⸗ byſtoꝛia ſtolaſt ica Irłm
Qerat cinitas pncipalis in regno iudeoꝝ olim triplici muro fuit
circũdata · per hoc diſtiguẽs tria gña hĩtanc iũ ſub triplici mu⸗
roʒe interſticis In interioꝛi nãq; ꝓte primi interſticy hĩtabat rex
cũ pnñcipibus & cõſiliarys: & ſacerdotes cũ ꝓhis & leuitis My

iud icialibꝰ. ꝙᷓ in cerimonys dini cultus In ꝓte vero media ſce di
inter ſticy hĩtabãt milicie pollẽtes prudencia militari Oy depu⸗
tati erãt ad cuſtodliã & defen ſiõeʒ reipublice In ꝓte vᷣo extrema
tercy interſt icy hĩtabãt artiſte manu opãtes · qui ciuitati deſui⸗
ebãt ꝓ neceſſ itatibꝰ hũane vite DHoc qpe oꝛdie i rkimoꝝt policia
fuit diſpo ſita q́; diu ſub p̃ceptis dei & Phaxe monitis vixir
e dus fatt ſ P M[NHuot duo faciũt militẽ ſtz electio & ſacramẽtũ ·
Anc aũt prudẽciã maxime opoꝛtert eſſe in militibꝰ qui ſunt
defenſoꝛes reipublice Et ideo ſtiend eſt quod duo ſunt p̃cipue ꝗᷓ
olĩ militẽ faciebãt · ſicut ðꝛ in Policrito· electõ ſtz & ſacrament ũ
. Habuit aũt electio milirũ oꝛtũ a remulo qui ex toto romão ꝓpło
Primo elegit mille pugnatoꝛes ad pugnanð yd oneos aquo nũero
milites a ꝓpellauir. vnde dicit Papias ꝙ miles primo dictus eſt
eo ꝙ eſt ex mille electus vnꝰ debẽt aũt illi qui ad miliciã eligũ⸗
tur eſſe iuuenes viribꝰ foꝛtes honeſtate & moꝛibus p̃diti Vnde
Dicit vegeciꝰ? in hoc tociꝰ reipublice ſalus vtitur. vt tyrones nõ
tant ũ coꝛpoꝛibus. ſed etiã aĩs p̃ſtãtiſſĩ eligãtur Vires enĩ regni
ſunt & romani noĩs fũdamentũ. & ſubdit Juuentus enĩ cui de⸗
fen ſio ꝓuĩciazʒe ĩminet. & moꝛibus excede deber & viribꝰ. hone⸗
ſtas ſiqdẽ ydoneũ milirẽ reddir. & vécũdia cũ ꝓhibet fugẽ fa⸗
cit eſſe victoꝛẽ Tales fiqdẽ inuenes priꝰ ſũt exercitãdi laboꝛibꝰ⸗
& mẽbroꝛ exercicys exaĩandi. ſicnt narzat Saluſtiꝰ de põpeio-
qui ſe cũ ſuis militibus expiri volebar. cũ velocibꝰ curſu · cum
ſaltantibꝰ? ſaltu· cũ validis pugno & brachys · vt ſic eos ad plia

P ollebãt prudẽcia regnatiua in gubnando ꝓpl'm. tam in ceptis

non

ſtur
lexta⸗
honu
Oren
Kur)
enoe
lirtt.
tus
nand
Aechi
nles
M qu
waſti
lans
ſtmul
dumn
Mom
wend
Mre
ldar

tltu
uno ſuun
lei mu⸗

t

ſceptis
lu ſedd
ermem

n deßun
polici

metũ⸗

ipneſ

mmnmti
o pi⸗

4
. „ . .
.
4

foꝛtitudo

non tam vires q́; ars & vſus ydoneos facèr pugnatoꝛes Nam ſepe
ad hoſtes ſuperandos plus valer artis induſtria- q; coꝛpoꝛis
Trogus pompeius de alexandro dicit ꝙ exiguam
manũ militarem accepit a patre. ſed doctam contra (aſſuefacta
milicie oꝛbem terzꝛ arum aggreſſus in numeros hoſtium populos
deuicir ¶ Decũd um qd militem facit eſt ſa acramentum quo iurar
per deum & maieſtatem principis ſe nũquã euitaturum moꝛtem
pro republica Electi enim & in virtute tam coꝛpoꝛis quã animi
a probati vt dictum eſt iuramentum prãre tenebantur. ſtilicet
deo & pꝓrincipi fidem ſe ſemper ſeruatuzos· miliciam nũquã de⸗

ſerturos ſed pro republica & honoze principis vſq; ad moꝛtem
certaturos Si tamen princeps aliud contra mandatum dei vel

bonũ virtutis · ſeu contra ſtatuta eccleſie preciperet non eſſ er ei

obtemperandum. nec in hoc iuramentum militare frangi dice⸗

retur Non enim obediendum eſt inferioꝛis mandato quando ſu⸗

perioꝛ contrarium iubet Sicut ſi proconſul aliud fiendum man⸗

daret: contra edictum imperatoꝛis Juramentum ergo qð a mili⸗

tibus principi preſtatur · licitum erit quãdo ſecũdum proprios

mandantis limites ſeruandum indicitur. Facta ergo diligenti
electione ſen exam atione. & preſtito iuramento fidelitatis tũc
tales cingulo militari decoꝛs & impreſſo ſtigmate in parte dex⸗
tera quo ab alys diſternerentur milicie aſtribebantur Et in bys
conſiſtit prudencia militarisDicit valerius ꝙ diſt iplina mi⸗

litaris acriter retenta principatum ytalie romano imper io pepe⸗

rit multarum vrbium: magnorum regum validiſſ imarum q; gẽ⸗
cium regina lar gira eſt ¶Er policrmatus dicit ꝙ romanos genci⸗

um omnium fecerunt victoꝛes ſtiencia/ exerciracio/& fi des quã

impendebant reipublice Et ideo preualuerunt aduerſus mulrti⸗
tudinem galloꝛum proceritates germanozꝛum vires yſpanozꝛum
& dolos affricamoꝛum H

4 Explicit tractatus primus ſtz prudencia

Cnpꝛiy

Icipit I Ctat ſeds de iuſticia diſtĩctꝰ p. v ·

capła Primi ca. lect. de młtiplici dffi · iuſtie

Oſtq; de prudencia intellectũ practicũ dirigente
dictũ eſt Conſeq;ter dicendũ reſtat de Juſticia
que volũtatem rectificat ¶ Ad eius autem cognicionem bhabendᷣ
cõſiderãda ſunt qñq;ʒ Primo quid ſit iuſticia Scðdo quot mõẽis

principia ex quibus ipa inſticia canſatur nto que & quot re⸗
uirantur ad rectitudinem iudicy (Ad pabendam diffſiniciõem
iuſticie videndum eſt qd impoꝛztet nomen eins Mam frequenter
ex ſignificacionibus nominũ a quibus imponũtur deuemmus in
cognic ionem rerum YViderur autem iuſticia ſecũdum nomen im⸗
poꝛtaꝛe quãdam equalitatem Vnde vulgariter ea que adequant᷑
dicũtur iuſtari Equalitas autem ſemper eſt ad alterum. quia
nic hil ſibimet eſt equale Opoꝛtet ergo ꝙ inter alterum & alterũ
equalitas vertatur Erit ergo iuſticia virtus ad equans vnum
cum altero Hoc autem fit dum operaciones & res exterioꝛes que
pPoſſunt in vſum homũs venire· & in quibus ſibi inuicem cõmmã⸗
cant debite oꝛdinantur Exquo patet ꝙ materia circa quã iuſtãĩa
ver ſatur ſunt operaciones & res inter pomines cõmuĩcabiles.
quarum ipſa eſt rectificatiua & oꝛdinatiua Ex hoc patet eius
eminencia ad alias virtutes moꝛales. que tantum homĩes per fi⸗
ciũt in hys que cõueniũt ei ſm ſeip̃m foꝛtitudo enĩ ꝓficĩt hoĩem
in ſeip̃o dũ timoꝛes & aud acias rectificat. tẽpancia concupiĩas·
& ſic de alys vᷣtutibꝰ que habẽt interioꝛes paſſiones modificare
Juſticia vero hoĩem Pficit in oꝛdine ad aliũ dũ ab vno qui plꝰ
iuſto habet accipit. & alteri qui mꝰ inſto habet tribuit Vel qñ
diũſa diũſis ꝓpoꝛcionałr ſm mer ita diſtribuit. & ſic ſemp inter
diũſos eqlitatẽ diſtribuit (Patet ergo ꝙ iuſticia eſt diffiniẽda
ex actn reddendi ius debitũ vnicuiq; Sed ad hoc ꝙ actus iſte
ſit tuoſus neceſſe eſt ꝙ ꝓpeedat ex habitu & bona diſpõe mẽtis

dicatur Tercio quomõ ſit neceſſ aria multit udini Quarto ꝗᷓ ſunt

Erxrit er go iuſticia pabitus volũtaris ſeu bona ꝗlitas mentis ius

, 9* . . —
ſuũ vnicuiq; tribuens Et ad hoc cõcurꝛit fere intencio oĩm diffi⸗

nienciũ iuſticiã Dicit enĩ iuriſperitus inſticia eſt conſtans &

ꝓpetua volũtas ius ſuũ vnicuiq; tribuens· vbi potencia pro ha⸗

bitu ponit᷑ Vnde iuſticia dꝛ eſſe volũtas i: volũtatis habitus·
Et ad hoc ꝙ iſte habitus ſit vᷣtutis non deber quis habe ꝓpoſitũ

ad hoꝛã vel ad tempus opandi iuſticiã ſed ꝓpetuo Alioqñ non

eſſet iuſtus Vnde ẽm phᷣm fo Eth. inter alia que requirũtur ad
actũ vᷣrutis ponit᷑ ꝙ opetur Imobiłl r vbi deſignat actus firmi⸗
ratem ꝙᷓtũ ad ꝓpoſitũ qð debet habẽ oꝑans per ?ᷣtutem Poreſt
ergo p̃d icta diffinicio iuris ad foꝛmã fic reduci Juſticia eſt ha⸗

pitus volũtatis ſm quẽ aliq́s firmo & conſtanti ꝓpo ſito ius ſuũ

vnicuiq; tribuit Ad hoc aũt reducitur diffinicio q́; ponit Ma⸗

crobius dicens ꝙ inuſticia eſt vnicuiq; fuare qd ſuũ eſt · y ſidoꝛ?
auũt ſic eam deſtribit Juſticia eſt oꝛdo & equitas qua bomo cum

vna q; re bñ oꝛdinat᷑ Tuliꝰ aũt in primo reth· ſic eam deſtribir

Juſticia eſt habitus animi coĩ vtilitate fuata ſuam vnicuiq; tri⸗
buens dignitatem Seneca vo in li . de . iiii . tutibus & iuſticia
eſt cõuencio in adiutoꝛiũ multo ĩuenta Completiſſ me aũt eam

diffinit Ambro-in li. de offi: dicens Juſticia eſt que vnicuic;

qð ſuũ eſt tribuit · alienũ non ven dicat. vtilitatem ꝓpriam ne:⸗

gligit. vt coẽm eqtatem cuſtodiar Et ſic patʒ ꝙ omẽs qui de iu⸗
ſticia loquũtur in hoc cõuen iũt ꝙ ſit ᷣtus tribuẽs vmicuiq; qð
ſuũ eſt. vnde dicit Augꝰ? in li. de li- ar Juſticiã quid Dicã eſſe
niſi vi rtutem qua vnicuicq; ſua tribuũtur Elynandus in li. de

geſt is romano narzat de traiano ꝙ cũ equũ aſtẽdiſſer ad bel⸗

lum ꝓſacturus· vidua app̃henſo pecle illius mi fabiłr lugẽs ſibi
iuſticiã fieri pecyt de bys qui ſiliũ ſuũ ĩnocentem occiderãt di⸗
cens vt quid auguſte impꝑas & ego tam at rocem ĩuiriaʒ pacioꝛz·
Cui impatoꝛ Ego tibi ſatiſ faciam cũ rediero Cui illa uid ſ nõ
redieris. Succeſſoꝛ inꝗt meus ſatiſ facier tibi · Et illa quic ribi

ꝓdeſt. ſi alius bñfecerit· tu me⸗ debitoꝛ es. m merira recepturꝰ

Dõä

14 IIL.

impatoꝛ deſtẽd it de equo & cau ſam ex aĩauit pnñciałr & cõdigna
ſati ſ factõe viduã conſolatus eſt Vnde & in foꝛo ſtatua traiani
imꝑatoꝛ is po ſita eſt repñtans quõ in ex pedicẽe poſitus viduam
libauit. & in ſenatu exclamatũ fuit Non alter felicioꝛ auguſto.
nec melioꝛ traiano
equũ in domitũ . & eius pedibus filius cuiuſdã vidue eſſet int⸗
ſectus ſibi conꝗrenti filiũ ꝓpriũ pro filio eius moꝛtuo tradidit

Et fraus vtiq; eſt nolle red dẽ qd debetur Succeſſoꝛ tuus ĩ iuriãẽ
pacientibus proſe iuſticiã reddet·. te non libᷣabit iuſticia aliena
bene agetur cum ſucceſſoꝛe tuo ſi ſe lihauerit Dys verbis victꝰ

liud tale de eo legit᷑ cũ filiꝰ eius equitarz

Artes iuſticie multiplices aſſignantur · (& ariſmetrica
ſtz ſubiect iue integrales & potẽciales Sed cum ptes ſubiectiue
mag is ꝗꝓprie dicantur quãtum ad ꝓpriam racicem iuſticie Alys

itur ¶ Eſt autem duplex equalitas vt diſtinguit philo ſophus
qnto Et hicoꝛ· Vna que a geome?᷑ con fideratur· & h non acten⸗
dit equ ale ſecũdum eandẽ ꝙ;ᷓti tatem. ſed ſ̃m eanð ꝓpoꝛcõem· vt
ſi dicat᷑ Sicut ſe habet nũerus ſenariꝰ ad qternariũ. ita ſe h abʒ
rrinarius ad binariũ Vtrobiq; em eſt ead em ꝓpoꝛcio nũeralis
ſtilicet ꝓpoꝛcio ſegualtera. in qua maius continet minus & me⸗
diam partem eius Et hoc modo ſe habet ſenarius ad quaterna⸗
riũ · & trinarius ad binariũ Quia vtro biq; maioꝛ nũerus cõtinet
minoꝛem & mecdliam partem eius. & fſic eſt ibi eadem equalitas

eſt equalis exceſſus vtrobiq; ſecũdum quãtitatem Nam ſex ex⸗
ced unt quatuoꝛ in duobus. tria vero duo exced ũt tantũ in vno
lterius eſt alia equalitas. quã conſiderat ariſmetricus · & H
artendit equale ſecund um parem qnantitatis exceſſum · Sicut ſe

4 Sec Di C apki lect. de Duplici eꝗlitate ſt⸗ geometrica

inuſticie partibus obmnſſis de eis tantum ad preſens loqui inten⸗
dimus Circa quod ſtiendũ eſt ꝙ iuſticia vt patet ex dictis
eſt qued am menſura equalitatis: qua vnicuiq; qð ſuũ eſt tribu

Propονιπ11ο1⅞1⅝⁄¾ non autem equalitas eiuſdem quãtitztis quia nõ

habet numerus q uinarius ad ſenarium & quaternarium & cetera

Add vtrũq; en ſe haber in eadẽ qtit ate · quaternar iũñ excedens in

li vnitate · & a ſenario exceſſus in vnitate Mon autem ſe habet ad
Gpoh vtrũq; in eadẽ ꝓpoꝛcõe nüũerali Nam ꝗqnarius reſpectu qternary
1

eſt in ſpẽ ꝓpoꝛcionũ ex cedenciũ ſed reſ Pectu ſenary eſt in ſpecie
rananm . Ecũd um hanc dnplicem (oémutatiua &ο dutributina 2

lun 4 eꝗlitatẽ neceſſe eſt artendẽ duas ſpẽs iuſticie Cum enĩ ĩu⸗ ſiitia

icia ꝓtickaris de ꝗ̊ nũc loqmur reſpiciat aliꝙᷓ priuatã ꝓſonam

); que cõpatur ad coĩtatẽ.· ſicut pars ad totũ / poteſt duplex oꝛdo
de : attendi ad aliqꝙ; partẽ Vnus qui ð partis ad partẽ cui ſiłis eſt
t oꝛdo vniꝰ priuate ꝓſone ad aliã Et hũc oꝛd inẽ habet dirigẽ q̃dã
Eud iuſticia que a pho dꝛ cõmutatiua Conſiſtit enĩ in bys que ꝓꝑ ꝙᷓ ð
En cõtuutacõeʒ hñt fieri inter duas ſingłares ꝓſonas adĩuicẽ. vt pʒ
ſcn . in empcõibus vendicõibus locacõibꝰ & qbuſcũq;ʒ alys pactõibꝰ
AbAs iintuenientibus inter vnũ hoĩem & aliũ Et hec qui iuſticia cõ⸗
men⸗ ſtituit eqle ariſnetricũ in q;tũ ad ere opoꝛtet rem rei Vt quãto
Ns iſte plus habet q́; ſuũ ſit. tant ũdẽ reſtituat ei cui? eſt miꝰ hñ̃ti
tttu Alig aũt oꝛdo attenditur toci?ꝰ ad partes cui ſiłis eſt oꝛdo coĩs
ghus vel alicuiꝰ xcipꝑis vicem coĩs gerentis ad fingłares pſonas Et
tme huc oꝛdinẽ habet dirig. qᷓdã alia iuſticia que ðꝛ diſtributiua
n ſt per q́; bona coĩa diſtribuũtur · vt honoꝛes & alia hmõi ſicut ex⸗
hah, pedit vnicuiqʒ m ꝓpriã dignitatẽ Et h quid inſticia cõſt ituit
lis⸗ eqᷓte geometricũ qð non eſt accipienð fᷣmeand q;ritatem · ſed ᷣm
ANe: eanð Poꝛcẽeʒ Cũ enĩ bona coĩa equalia non ſint· nec ciues eles
reec: omẽs eſſe poſſint · fi pceps vel hy qui rempublicã regũt de boĩs
(crdòee coĩbus equalr omibus ꝓuident cõfuſio maxĩa accidet &tor⸗
ultes policie oꝛclo piret Talis enĩ elitas ſũma eſſer in eꝗlitas: ſi me⸗
gur rita diſoe fm oꝛdinem P*ο611⁸¹ non attendéntur Debet ergo

ger⸗ qui ̃eſt coĩtasſti diligenter attende cõdicões pſonaxt & bonoʒe
nyno coĩum ꝗlirates o uibus inſpectis & ad ĩuicem cẽpenſandis deber
„= . „ „ . . „
aß ea Woꝛcõabr diltribué. vt ſicut vna ꝓſona aliã exced it Ita eciã

ceren

4

Non enim equalibus honoꝛibus honoꝛandi ſunt plebei & oxti⸗
mates· cum iſti maioꝛem principalitatem habeant in republica
maxime in bys que ad defen ſionem & gubernacõem eius ptinent

Et fic patet duas eſſe iuſticias. ſtilicer cõmutet inam per quam

ſubditi dirigũtur in hys que fiũr per mutuas cõmutacões rerũꝭ

venalium · & diſtrihutriuam per quã qui preeſt dirigitur in rite

diſtribuendo bona cõmuĩa ſubditoꝛum qualitate ſeruata ¶ In⸗

nen imus xp̃m duas ꝓabolas ꝓpoſuiſſe diſtipulis In quarũ vna
docuit equalitatem ſeruandam ſec ũd um oꝛcõem. & h̊ qᷓtum

agd iuſticiam diſtributiuam. vt patet in parabola de talentis·

vbi 8: P+ vni dedit qnq aly Duo & xcio vnu vnicuich fm Priã

eturem Math· xxv. In alia vero docuit eꝗlit atẽ fuãdã ſᷣm eanð
Gtitatẽ · vt patet in ꝓabola de vinea vbi dꝛ ꝙ paterſamilias cõ⸗

nencõe facta ex denario diurno conduxit in vineã ſuã oparios:

—

Sero autẽ facto dicit dñs vinee ꝓcuratoꝛi ſuo voca oparios &
redde illis mercedẽ ſuã. incipiens a nouiſſĩs vſq; ad primos· &
acceperũt ſinguli ſingulos denarios Mathei·xx ·

agalt⸗ iuſticia differt a predictis “
Sr aũt ſtien & ꝙ płᷣs. v. Eth. vbi de iuſtĩa tractat ponit
ꝙᷓdam aliã iuſti ciã gnalem quã a Ppellat legalem· & hec differt a
p̃dictis duabus que bonũ pticulare reſpiciũr Nam iuſticia con⸗

muratiua reſpicit bonũ ciuiũ ꝓticulariũ ſecũdum ꝙ adinuicem

oꝛd inantur Diſtributiua vero reſpicit bonũ eoʒe ꝓut oꝛdinantur
ad pncipem ſiue ad rempublicam Juſticia vero legalis re ſpicit
bon ũ cõmũe ad qð oꝛdinat actus virtutũ oĩm. & ideo dicitur
generalis qua fi per quãclam caſualitarem ſecundum ꝙ per legis
imperium oꝛdinat non ſolum actus iuſticie pticularis ad bonũ
cõmũe. ſed eciam actus omniũ aliarum virtutum Nam precipit

actum temperancie & eum oꝛdin at ad bonũ cõmũe: puta cum lex

mandar ꝙ nullus adulterium cõmittar Similiter eciam actum
ſortitudinis in bonum cõmune reducit. cum precipit ꝙ milites
aciem non derelinquant. nec arma proiciant· & ſic de alys

ſen

plc⸗
uope
Ciite
oc
dwa
c
nl,
umm
Pere
oo⸗
ien⸗
ſde
n
e

S ſe.
Lar⸗ ultu cõmendandus eſt rex ſaulł: qui ionat han filiũ ſuũ ob⸗ W
Fülen tenta victoꝛia cont᷑ hoſtes mozti adiudicauit · eo ꝙ cont man⸗
Perpr datũ legis fecerit in deguſta cõe mellis Płs tamen eum violen?
r dudn a moꝛte libauit · i· Re. xiiii. ¶ Valerius narzat q;dã legiſ latoꝛẽ
teri cui? filius puĩri debebat amiſſ ione duoʒe ocłõz ſibi vnũ oculũ
n rite eruiſſe & filio alterum dicens · ꝙ dum pater legi m odum debiti
p⸗ ſupplicy reddidit mirabili equitatis tem ꝓamento ſe mificoꝛdem
lw⸗ prẽm. & iuſtum legiſ latoꝛem oſtendit ¶ Tercy caxp łi lecct·
um ¶ legalis iuſtĩa necia eſt reipublice & finẽ paciWs Ja
tis. Oſt boc oſtendũ eſt iuſticiã neceſſ ariax eſſe cuilibz mul⸗ N Ilesad nii“ e veH
Nl titudĩ primo manifeſtari pcteſt ex ꝓte finis· & hoc prec ipue pbezpe S Pens
nend ᷓtũ ad iuſticiã legalem Finis enĩ qui intenditur in regĩe citatis ”DRUD
lasck eſt pax Talis aũt finis coꝛrũpitur· dum iuſticia legalis non ſer-⸗
No natur Nam cum omẽs vel multi legem iuſt icie legalis Eceptiuã
io *. frangũt · & ad ſtatuta coĩa non attendũt · ſed vnuſquiſq; quod
„Ad bi placet. & bono priuato vtile credit · hoc facere ſt udet ozdo

policie ꝓuertitur · & fic pax que ᷣm augu: eſt inquillitas oꝛdi⸗
nis perit Eſt ergo neceſſaria ad pacẽ in ciuitate fuãda EYnde yſas
Net Erit opꝰ iuſticie pax · & in pſal: dꝛ Juſticia & pax oſtulate ſũt

Hoc pulc hre oñdit augꝰ in li: de ciui: dei int roducens Exẽplũ

⸗ de alexãdro & pirata· vbi dicit ꝙ rẽota iuſtĩa qnid alind ſunt
gnn regna nif magna latrocin ia. qð tamen exemplũ plenius ponitur
Nint in li.: de nugis phoʒg · ybi Dꝛ ꝙ cũ pirata eſſet cõpñſus & alex:
ge eum interzogaret qᷓre haberet mare infeſtũ Rñdit liła contũacia
ſatur ꝓpter qð & tu oꝛbem traʒe Sed quia id facio vno nauisio latro
4 vocoꝛ Et quia tu facis magna claſſe diceris impatoꝛ Si ſolus ſit
g captus alexã · latro eſt. ſi ad nutum dyonidis Pli famulentur/
hrt eſt dyonid es imꝑatoꝛ · me foꝛtũe iniqtas & rei familiaris angu⸗
Ntost ſtia. te faſtus intollerabilis & in explebilis auaricia furem fſecir
tun Si foꝛtuna mea manſueſteret / fierem foꝛte melioꝛ: ac tu quo foꝛtu⸗
hin nacioz nequioz eris Miratus alexander conſt anciã homis eũ me⸗
iltes rito arguentis Exꝑ iar inquit an futurus ſis melioꝛ foꝛtũ azʒ nãq;

A. 4
55

murtabo vt non ei mõ quo deliqris. ſed tuis moꝛibus aſtribatur
Eumcʒ aſtribi fecit milicie vt poſſet exinde legibus militare
e ergo regna hoĩm ſint latrocinia iuſticia eſt fuand a.nõ ſolũ
a ſubditis· ſed eciã a p̃ſidẽtibꝰ vt digne poſſit ſuos ſubditos ad
zuſt iciã fuandã inducè iuſticia eſt neceſſ aria ꝓpter recti⸗
Ecũdo oñdi poteſt iuſticiam eſſe (tudinẽ gubłnantis
, neceſſariã multitudĩ ex pte gubnantis a quo dirigitur
Sycditn *ει & boc q́;tum ad diſtribut iuã Videm enĩ ꝙ qñ aliqua diuerſa
ſiſub vna virtute continentur· nec oꝛdinantur ab ea ſe dm diũſas
ꝓPoꝛcões totus oꝛdo eoꝛ que regũtur diſſipatur & cozrũ pitur.
vt patet in armonia muſicali. vbi coꝛde niſi a virtute manꝰ fᷣm
eaz diũſas diſpõnes ꝓpoꝛcõnałr tangantur · ſonũ inoꝛdinatũ &
confuſum reddũt · & ſic concoꝛdia armonica rũpitur Sic eciã in
multitu d ine vbi ſunt multi diũſaʒ condicionũ & meritoʒ niſi
ꝓPoꝛcionałr honoꝛes di gnitates & officia in ſuꝑ laboꝛes & ex⸗
penſe eis a p̃ſidente diſtribuãtur mirabilis diſſ onancia inter fł
habitantes oꝛitur . & per conſeq́;s tctus oꝛdo pollicie paulatim
ad coꝛrupcõem diſponitur (¶ VYnde dicit tulius tanta eſt vis
iuſtic ie ꝙ eciã illi qui ma leficio & ſtelere paſt ũtur non poſſ unt
ſine vlla iuſticie ꝓticula viuẽé. & ponit exemplũ de latronibus
Arc hipirata inquit quidã latronũ pnceps · ni ſi p̃dam equałr
& ſc em aſtucias & laboꝛes furãciũ ꝓpoꝛcionałr ꝓtiretur inter⸗
ſiciendus erat a ſocys aut ſaltem a prcipatu latronũ deponend⸗
De rege Philiꝓpo patre alexãdri ðꝛ ꝙ ſemp inter cottidianas
rapinas erat inops Nam rapina & iuſticia ꝗᷓ alys diſtribuat pi
erant ſibi dilecte · rantũ enĩ diligebat rape · q;tum rapta alys di⸗
ſpenſare Et quia h in latrociuio qdaʒ rectitudine vtebatur· diu
confuatũ eſt regnũ eius licʒ repñ ſibile eſſer Si ergo tãta vis eſt
iuſticie · vt eciã latrocinia vi goꝛentur per eam· multo magis de⸗
bita & oꝛd inata regimina eius virture vigoꝛem & incrementum
ſuſtipient Iceo ad eam diligendam diuina ſapiencia hoatatur ·
iudices terzarum dicens Diligire inſticiam qui iudicatis terꝛ am

.

II . .

(Vn de auguſtiꝰ? fo libro de ciuirate dei recitans ſnĩas ſapientum
concludit hoc veriſſimũ eſſe ſine ſũma iuſticia rempublicã regi
non poſſe Et bellius dixi

it Nil tam inimicum ciuitati ꝙᷓ in iuſti⸗
ciam nec omo niſi mgrã iuſtici a ſtare poſſe rempublicam H
cõmutacio eſt neceſſ aria ꝓpter bonũ ſubditoꝛ - Dð

RK

rg EErcio neceſſaria eſt iuſticia ex parte ip̃ius multitudinis· er m. S R

rr⸗. que ex multis ꝓſonis colligitur Et H per reſpectũ ad iuſt iciam gpe
Pra e cõmut atiuã Videmꝰ enĩ ꝙ qñ multa adĩuicẽ adunantur: & vnũ
dii alteri non coaptatur illa multa diſſ oluũtur · ymmo ex eis nichil
knr. . vn ũ cõſtituiĩ poteſt niſi ineptitudo tollatur · vnde qñ aliꝗᷓ ligna
7 compaginanda ſunt ad conſtructõeʒ domꝰ aptãda ſunt xer do⸗
mi “ lacõeʒ & cõplanacõez ſi ſunt toꝛtuoſa vel nod oſa Alioqñ ex bys
cün e nichil vnũ conſrui poterit· & ſi conſtruitur non diu manebit·
n . Sic eciã ſi aliqua multitudo debet eſſe oꝛdinata in vnũ · ſi aliqui
Lex: ſunt in ſolentes in iurio ſi rixo ſi ſedicioſi vel quocũq; alio modo
erfi vitã bonoꝝe inquietantes & pacẽ coẽm turbantes per rigoꝛem iu⸗
latin ſticie coꝛripiendi ſunt penis ac verberibus· aur eciã ex t minandli
vis a congregacõi cẽmuĩ · & penitus vita priuãcli· alioq tota mul⸗
unt titudo ruit & diſſoluit nr aſneuir dñs hoꝛribili mote dat han
b S abiron dra videlicet degluciente eos viuentes cũ tałnaculis
a = ſuis & vniũſa ſuba eoʒ: eo ꝙ cõturbabant multitudinẽ iſra hel
ter! ſecdicõem cõmouentes adũſum moy ſen & contẽpnentes eius man⸗
SndA/ dat is parere Nũerox xvi Awarer ergo qtus eſt fructus iu⸗
rss 4„ ſticie in confuacõe rei publice intuicẽe & gubnacõne oĩm ſubdi⸗
eni tozꝛum . & in cuſtodlia oꝛdinata cuiuſ libet multitudinis Magno
ed ergo affectu eſt aꝓpetenda:magno ſtudio cuſtodienda · & mag⸗
1dn no honoꝛe veneranda Vnde dixerũt phi eam habẽ vultũ aureum
SS&eei templa dedicauerũt gentiles · vt dicit Aug? primo de do⸗
ctrina xp̃iana Et ꝓpter hoc ꝓhs . v· Eth. eam dicit preclariſſ im
oĩm virt utum· & ꝙ neq; heſperus neq; lucifer eſt ita mirabilis
Et tulius in primo de offi · dicit ꝙ in iuſticia eſt ſplendoꝛ max⸗
imus ex qua boni viri nomianturr·

68
. s den
nmnun
tur“
tert an

An raß

Oſt hoc reſtat videre de. principys iuſticie ¶ Ybi ſtienꝰ
eſt ꝙ iuſticia triplex poteſt dici habere principium · ſtz
Emanatiuũ exquo eius oꝛigo primitus deriuatur Imperatiuũ

exquo eius vtilitas multiplex declaratur Emanatiuũ & oꝛigi⸗
nale principium eſt deus a quo omnis lex contentiua iuſticie
iniciũ haber ([Wwpi ſtiendũ eſt ꝙ ſicut dicit Auguſtinꝰ primo

zuarti capki lect. Q, a lege dei et᷑na deriuatur lex naturalis

exquo eius auctoꝛitas in ſubditos promulgatur Suſteptiuum

libro de li o arbitrio Sũma racio in deo exiſtens eſt lex eius
que ererna dicitur· cui ſemper obtemperandum eſt- quia iuſtum
eſt quicquid ab eo oꝛdmatur Habet autem dicta lex quandam
iuſticiam diſtributiuam per quã vnamq; rem in quodam di⸗

Opoꝛtet videre in hoc eſſe veram dei iuſticiam ꝙ omnibus tri⸗
buit propria ſecũdum vniu ſcuiuſq; exiſtencinm dignitatem· &

hac aũt lege dei eterna deriuatur lex naturalis que nichil aliud
eſt quã quedam eius impreſſio in re creata· per quã in finem de⸗
bitum inclinatur Exquo manifeſtum eſt ꝙ omnia aliquałr legẽ
eternam participant in quãtum ex eius directione ſiue impreſ⸗
ſione in fines ꝓprios actus ſuos oꝛdine debiro dirigũt Inter ce⸗
teras aũt creaturas homo excellencioꝛi modo hanc legem ptici⸗
pat cũ ip̃e ſit prudencie ꝓticeps · vt pote ſibi & alys ꝓuidè va⸗
lens Et ideo in homine ſec ꝑticipacio ſiuei mpreſſio ꝓprie dꝛ lex
natalis In alys vero rebus magis ꝓprie ðz inſtinctus nate ſiue
vis in fita rebus q́; lex que ꝓprie in racõe con fiſtit Eſt enim lex
qðdã dictamẽ racõis practice. hec dẽ lex natalis in homie nũ qᷓ;
extinguitur· qũ ſemꝑ & malo remurmuret. & ad bonũ impellat·
Vnde eiꝰ gnale p̃ceptũ eſt ꝙ omẽ bonũ facienð eſt · & omẽ malũ
vitã ð̊ Exquo alia nare pᷣcepta deriuant᷑· pura Vntes ſũt ho⸗
noaãdi non eſt ꝓxĩo ĩiuriand nec qtũ ad ꝓſonam. Vnde diciĩt
Nõ occides · nec q;tũ ad eiꝰ bona: vñ dicit Mõ furtũ facias & ce

gnitatis gradu conſtituit Ende dicit Dyoniſi? in li de di · no-

vniuſcuiuſqʒ naturam in proprio ſaluat oꝛdine & virture Ab

ſind Peoec autem lex pabert precipere illam iuſticiam de qua dicit dñs
nic in euan gelio quecumc vulris dt faciant vobis homães. & vos
rrii facite illis Eſt enim omni hom a lege nature indictum alteri fa⸗
uun cere · quod ſibi vult fieri Et quod ſibi malum putar illud alteri
igi⸗ inferꝛe non depere ¶Narꝛat auguſtinus in libro tercio de doct⸗
W r ina criſtiana· O quid am propter varietatem innumerabilium
imo conſuerudinum · que apud diuerſas gentes inueniũtur · putaue⸗
eins runt non ineſſe om̃ĩbus vnam iuſticiamnaturalem- ſed vnicuic;
lun genti ſuam conſuetudlinem iuſtam videri Sed hboc reprobat di⸗
dn cens ſic hec ſentencia quod ribi fieri non vis. alteri ne feceris
ndi⸗ nulla poteſt gencium diuerſitate variari Mam cum refertur ad

dilectionem dei omnia fla gicia moꝛiũtur· cum ad prox imi omãa
— facinoꝛa Nemo enim vult coꝛrumpi habitaculum ſuum: non ergo

deber coꝛrum pere habitaculum Ddei ſtilicer ſeipſum Et nemo
Ab vult Ae noceri · nec ipſe cuiquã nocuerit
iucd a lege naturali deriuatur. lex bumana “ 2 1 . „ l.
ege aũt naturali ex bilana derinarur- Kcur dicir Tuli? Nn tas g Gan.
. in iua ret hoꝛica hegula en hũanoa actuũ eſt raciο naturalis- X
g INam tantũ in eis iuſtum ſeu regulatum ĩuenitur ꝙfum de racõe
participant Ex ea enĩ hũane oꝑacẽes oꝛdinantur & Ddiriguntur
66% Lex ergo hũana ſiue ciuilis hũan o2 actuũ directina a lege na⸗
”l turalis racõis oꝛtũ habet Haze legum cepta deus ꝓpło indeoꝛ
n fuãda mãd auit· ſed drñter ſm ꝙ vtriq; legi cõgruebat Nan S
ler cepta moꝛalia voluit ab oĩbus & omĩ tẽpe obfuari Vnde nõ ſo⸗
fue lũ iudei ſed eciã cetè nacẽes ad eoʒe obfuãciũ obligabãtur Sũt
nler eenĩ nat᷑alr imp̃ſſa hũane mẽti Et ideo p̃cepta legis nate vocãtur
enuh ſicut ꝙ ꝓntes ſunt hcnoꝛãdi . ꝙ non eſt cccidend non furãdum
i⸗ & ſic de alys Dec quidẽ p̃cepta eadẽ ſunt apud omẽs & ĩmurari
mtli non poſſunt In cuiꝰ rei fignũ mandauit deus moyſi ꝙ dolarer
tbo⸗ duas tabulas lapideas. in quibus ſtripſit verba · i · p̃cepta decẽ
dier digito ſuo tam q; xerpetuo durat ura Et quãtum ad hoc dicitur

Ace Earuch. v.: Die eſt liber manclaroꝛ Ddei. & lex que eſt in eternũ

1

.

MAAE

à2

¶Precepra vero ꝛuris po ſitiui ab illo ſolo ꝓpło pro temꝑe obß⸗
uanda diſtinxit deus dupłr Nam quedam ptinencia ad cultum
diuinũ que dicũtur cerimonialia. & iſta licuit ſeruare vſq; ad
xpᷣi paſſ ionem. non autem poſt Con firmata enĩ veritate de xp̃o

iam incarnato & paſſo debuit ceſſare figura ſa criſicioꝛum. que

miſteria incarnacionis criſti futura ſigni ficabant Alia vero pre⸗
cepta dedit deus pertinencia ad iuſticiam ciuilem- qne dicũtur

iud ici alia· & iſta etiam ſunt euacuata per xp̃i aduentum Vnde

non Habent vim obligandi. q uia tamen hec precepta non erant
principaliter inſtituta ad figurandum criſti miſteria · ſed ſolum
ad diſponendum ciuilem ſtatutũ illius populi: ideo abſq; ꝑec⸗
cato poſſet aliquis princeps in ſuo regno ea tamq; pro ſeruandis
legi bus ſtatué, ſecũd um iudicaret populo exꝑedire (de ce⸗

rimonialibus vero hoc fieri non poſſet abſq; peccato & fidei p̃⸗

iudicio. cum hec ſolum ad ſi gnandum criſti miſteria ſutura fu⸗
er int inſtituta Obſeruatoꝛ enĩ hmẽi preceptozum ipſo facto di⸗
. ee .e
ceret er iſtũ nondum in carnem veniſſe: ſed venturum eſſe Et ſic

patet Differencia inter legem naturalem que ſemper eſt ĩmobilis

& legem hũanam que ex diuerſis cauſis mutari poteſt A lege
ergo naturali vna & ĩmobili permanente deriuatur lex humana
que multipliciter apud diuerſos variari poteſt· ſecund um ꝙ in
tellectns homĩs alia & alia regendis ꝓpłs iudicat expedire
(¶] 1 a lege naturali aliquid dupliciter deriuatur
Ciendum eſt autem ꝙ a lege naturali aliquid poteſt du⸗
pliciter deriuari Vno modo per viam illacõis. ſicut ex prĩãcipys
deriuantur concluſiones. vt ex hoc principio Si ab equalibus
equalia demas· que remanẽt ſunt equalia Elicit geometricus cõ⸗
clu ſionem ſic inferendo. er go ſi ab equalibus lineis equales ꝑtes

auferas. que remanent ſunt equales. per quem modum ab eo ꝙ
dicitur. nulli malum eſt inferendum. quod eſt primum princi⸗

pium leSis naturalis. deriuatur conclu fio talis ergo non eſt
furandum. & non eſt cccicdendum. & ſic de alys preceptis

———

22

. =
—

wnd
aat⸗
hon
ls.
nkal
tad
Cr
iſeg⸗
K
pui
ut
hüta
npel
mer

din Ahlulio mòa lege natali aliqd deriuatur per viã detnĩacõis. ſicut
Sn & foꝛma coĩ domꝰ quã artifex in mente gerit · fit qᷓdã detmiacio
eyn illius foꝛme ad talẽ figurã· puta triangularẽ vel qdrãgularem ·
