que Et hoc fit per volũtariã applicacõeʒ artificis adl debitã materiãa-
pre⸗ per quẽ mo ð ab eo ꝙ lex nate abſolute dicit · ſtz ꝙ ille qui pec⸗
ſtur cat puĩatur · deriuatur qſi qᷓdã cont ctio ſiue detmacio iuris q;
jnde babet facẽ pñceps legem ſtatuẽs· ſtzʒ ꝙ tali pena vel mõ puĩatur
rant Hic aũt dupkr modus differenter in lege hũana continer᷑ Nam
lduamn ea que ſunt primi mõi vid elicer que a lege nat᷑ali deriuantur vr
gpe⸗ con ſtru ctões· ita in lege hũana continent᷑ ꝙ vigoꝛẽ Fñ̃t ex lege
mnci natali Vnde eius pcepta eadem manẽt apud omẽs· vt ꝓntes eſſe
dec⸗ ponoꝛandos · pacta eſſe fuanda. furta non cõmittenda· & ſic de
biß⸗ alys que ad ius genciũ ꝓtiné noſtũtur Eſt enĩ ius genc iũ ĩus
1a⸗; nat᷑ale ſolũ in hũana nat᷑a reptũ · vnde non differt a iure nature
di è“ coĩr dicto. niſi ficut ſpẽs a gne Jus enĩ nat᷑ale gñałr ſüprtũ eſt ·
t⸗ qð nat᷑a aĩalia oĩa docuit Ea vᷣo que ſũt ſcdi mõi videlicet que
bilis ààlese nat᷑ali derinãtur vt detmmacões. ita in lege pũana cõtine⸗
eg⸗ retur ꝙ ſolũ ex ea vigoꝛem habẽt · ſicut c rakr peccans tali pena
mmee puĩatur vel rali moꝛte moꝛiatur · puta ſuſpendio conbuſt ione .
Gn aut capu5 derruũcacõe · & ſic de alys que legũ poſitoꝛes adĩue⸗
nerũt con hentes ius naturale ad diũſas detrĩacões · & in bys
maxĩe lex hũana con ſiſtit Et qᷓa multa eſt diſitas in rebꝰ bũaĩs
d tum ex ꝓte iud icioꝝ hoĩm alr & akr coĩ a p̃cepta legis natnralis
igs ad res hũanas aꝓplicanciũ· tum eciã ex ꝓte circũſtanciaz · Pura
itus locoʒe tempꝑũ a finiũ Inde eſt E⸗ diüſe leges apud diu⸗
ſos ſunt inſtitute Antiqui ſapientes aliã legẽ ed ĩderũt pro ſa⸗
tex cerd otibꝰ deũ pro ꝓpło dep̃cantibꝰ · & aliã pro milit ib? rempu⸗
le. plicã defend entibꝰ Mitioꝛes etiã leges condende ſunrt in regimĩe
3 7 politico & regali quo libos aĩos hñtes regũtur· quales galli olĩ
e MM fuerũt.qui ideo franci dicti ſunt: Durioꝛes autem ferende ſunt ᷣ
e in deſpotico & ſᷣuili quo regendi ſunt in domitos animos pñtes

quales dicti ſunt athenienſes de quibus dicit valerius · cũ eſſia

. .424
via vel iura ſed neãſſi. la ingenia prẽnt moꝛib ſuis q; legib? vti iin
A¶ ad cõplemẽtũ legis pũane rerit᷑ lex dĩna Caluerůt
3.60 Er vlterius ſtiend ꝙ licet Hũane leges intendant homĩes OUOU
ma inducé ad virtutem iuſticie m ꝙ eſt bona qualitas mentis ſub
eaꝝ ramen p̃cepto cadit ſolũ exterioꝛ iuſticie obfᷣuãcia · qua exgc⸗ „
tnſecahonmis actio ad alterũ oꝛdinetur Non enĩ p̃cepit ꝙ ille aii ʒie
iuſta a git ex habitu ĩterioꝛis iuſticie oꝑetur Licer hoc intẽdat eae
Precipit autẽ ꝙ iuſticie oꝑa faciat · ſtzʒ ꝙ opeꝛa foꝛtis exerceat d
priĩiam defendlendo ꝓxĩm non ledat nocumenca extñ ͦſeca non infe⸗ ia
rendo. qð quis facẽ poteſt carens habitu virtutis. & talis dicet᷑ Lon
fuare iuſticiã legalem Parer e ergo lex hũana ſolũ ſe extẽd it kr
ad exter ioꝛa homis opa puĩenda vel p̃mianda non autem ad in ieii
terioꝛa coꝛd is occulta regu landa Vnde dicit iuriſpitus· ꝓ WW
cogit acõeʒ ſteleris non mẽtur quis penã · 8 ideo eſt q́a lex hĩiiia on
ſolũ ad ea puĩenda oꝛdinatur de qnibus habet homo iud icare in
Judiciũ autem honũis eſſe non poteſt de interioꝛibꝰ motibꝰ quu eauue
latent · ſed ſolũ de exterĩoꝛibꝰ qui aꝓparẽt Homo en videt ea ꝗᷓ iid
parẽt. deus aut intuetur coꝛ. ſicut Dꝛ: iĩ· Re : xvi: Lex ergo mb’ia ati⸗
que ſol um habet co hibe exterioꝛa vicia pro fine pnñcipali ha bet 6””
hoĩes oꝛd ina re adĩuicẽ per pacẽ ẽ tempalẽ: vt aũt homo non ſolui
in actibus extioꝛbus ſed etiã in motibus inttioꝛibꝰ rectus exiſtet e
neceſſ ariũ fuit ad hoĩs Pfectõeʒ legẽ dĩnam habẽ. que non ſolũ fFe
manifeſta vicia . ſed etiã occulta ſoli deo cognita ꝓbibet vt ſic . .
hoĩes nõ ſolũ adĩuicẽ ꝑ legẽ hũ aʒ· ſed eciã ad deũ oꝛdinarentur S ſ
p legẽ dĩnam in ꝗᷓ dictũ eſt Non concupiſtes Et fic pater lex intd
diuina que vſch ad conſtie puritaxẽ 6 ſe exrenclit motus vicioſoSs “MM nneſp
repellend o iuſticiam que eſt bona qualitas mẽtis in homĩe crer mi
Nec fiat vis quomõ ſumatur iuſticia ſiue particularis condliniſa rh
alys tribus virtutibus cardinalibus que homãem tantum in oꝛ⸗⸗ ð
dine ad aliũ perſicit: ſiue largĩus dicatur · pro ip̃a hoĩs iuſtik.⸗ N .
cacõe: que heĩeʒ ꝓficit tã in ſe q́; in oꝛdine ad deũ Ad vtrũch enf=f 1
6

iuſticia legalis diſponit · pz ergo toci? inſticie ſiue lesis oꝛigo; lh
W

) i
llerit

vonnes
ſub
2ex⸗
equi
ear
rceat
infe⸗
deet
t
adn⸗
1.
hüa
care
qui
eaꝗ
pua
wer
iſter
Plu
t ſic
entur.
Ply
loſos
creat
iniſa
n 02
ſtiſt⸗
c, eni
ongo⸗

Nam a lege etna lex na te deriuat᷑. que eſt qᷓdã eius ꝓticipacio

in rẽnali creata A lege vο nate lex hũan a oꝛtũ ⁊ hit in ꝙᷓrũ ip̃am

con⁊ hit per q̃ſdã detmacões iuriſpo ſitiui· ad ꝙᷓ ꝓficiẽd am lex

dĩna eſt addita Et qa oĩs lex ad aliꝙᷓ ꝓſiciendã iuſticiã oꝛdĩat᷑

vt patʒz ex dictis Inde eſt ꝙ ſiłis oꝛdo oꝛiginis in der in acõe iu⸗

ſticie debet attendi· vt ficut oĩs lex eſt a lege etna · ſic oĩs iuſti⸗
cia cuiuſcũq; legis a iuſti cia que in deo eſt oꝛiginẽ habzʒ Ende
. viii. dicit dTna ſapia Mecũ eſt conſiliũ & eqtas: mea pru⸗
Fei & mea eſt foꝛtitudo · Per me reges regnãt · & legum con⸗
ditoꝛes iuſta decernũt Per me pnñ̃cipes impant & potẽtes decer⸗
nũt iuſticiã Phariſeus non ꝓfecte intelligentibꝰ? legẽ dei de iu⸗

ſticia obſuanda. ſtz ꝙ manũ & non aĩm co hiłét ad modũ legis
püane. xp̃s vm intellectũ eius manifeſtat & ꝓficit dicẽs diſti⸗

płis · niſi iuſticia veſtra hñdauerit pluſꝙ; ſtribaꝛe & phariſeoz
non intR bitis in regnũ celoe Audiſtis quia dictũ eſt antiòs Mon
occides Ego aũt dico vobis qa oĩs qui iraſt itur fratri ſuo reus
erit iudicio Item dictũ eſt antiqs Non mec haberis Ego aũut dico
vobis q́a oĩs qui viderit mł ierem ad cõcupiſtend eam iam mec h⸗

atus eſt eam in coꝛde ſuo Mathei qẽto ¶ & xiceps qui omẽm

virtutem impat omi virtute pollere deber
Kincipiũ impatiuũ iuſticie qð ſcdo loco reſtat declarare

eſt ip̃aʒe legũ poſitiuus · vt puta impatoꝛ vel princepse cuius
aũcte ſubditi ad iuſticiã legis obuandã inducũtur Vbi ſti⸗

end eſt ꝙ pñnceps ſᷣm qð dicit phs eſt ãdã lex aĩata ad quã ſub⸗

diti reſpiciũt ſicut ad qðdã exemplar Vnde cõueniens eſt ꝙ in

ſe om vᷣtute legalis iuſticie polleat· maxĩe cum alys habeat eam
impare Precipit enĩ oꝑa foꝛtitudĩs · puta ꝙ nullꝰ? de acie fugiat
ſier opa tem pancie ·˖ ſtz ꝙ nullus adulteriũ cõmittat opa man⸗
ſuerudĩs · ſtz ꝙ rixe non fiant in ciuit ate · & ſic de alys virtutũ
actibꝰ Incõueniens ergo eſt ꝙ bhys v̈tutib⸗ careat · que alys ſer⸗

uare iuber Multũ enĩ ꝓuocãt ſubditos facta preſidentis Vnde

claudianꝰ? ad theodoſfiũ dixit Facta valent pluſoꝙᷓ iura regentis

Plere

K

„ . „ N

a IH 2
Mobile mutatur ſemp cũ pcipe vulgus debet ergo pnceps non
tam imꝑpando q́; oꝑpando ſubditos ad bona ꝓuocare Nobilis
pnceps gedeon hoc legitur obfuaſſe: quod me inq́t facẽ videtis
hoc facite Iudicũ.xii: de xnñcipe autẽ ſup̃mo dño noſtro dicit᷑
Act · i · cepit Ihs facẽ & docẽ ¶ In cõmẽd acẽeʒ ceſaris ðdꝛ ꝙ mi⸗
litibus nũꝙᷓ dixit Ite · ſed ſemꝑ ven ite Dicebat enĩ pticipatus cũ
ducelaboꝛ videtur milit ibus moꝛ ¶Ex bys patet ꝙ ?tus deber
eſſe honoꝛi pambula Mam ſicut dicit phs. iiii · Eth. Premiũ vir⸗
tutis eſt honor · qd intelligenð eſt q;tum ad hoĩm exhibicõnem
Maius enĩ qð poteſt impendi virtuti ab homĩe eſt honoꝛ· vnde
Aug?. v.· li: de ciui. dei loq;s de virtuoſis ciuibus romanoz ·
dicit ꝙ vera via qua bonus nititur ad głam honoꝛẽ & impium
puenire tãq́; ad poſſeſſ iõis finẽ eſt virtus ¶ In cuiꝰ rei ſignũ ſi⸗
cut ſubd ũt romani duas edes ſibi cõuĩctiſſimas conſtruxerun t
vnã virtutis· & alterã honozꝛis ſtatuentes ꝙ non fieret tn fitus
in edem bonozꝛis niſi prius t firetur in edem vtutis· per qð da⸗
hatur intelligi· ꝙ nullus debebat ad pnñcipatũ aſſũi· niſi priꝰ in
vtut ũ opibꝰ ſtuduiſſ er ſ Pnceps maxie debz ſtude vt habeat
Icer a ũt pnñceps in om tute legalis inſticie (apienciã
Aexemplarẽ ſe debet exibe Precipue tamẽ acſtri⸗ debet ſtu⸗
dé. ſtʒ ad ſapĩaʒ acqrendã- ad auariciã deteſtandã. & ad luxu⸗
riã fugiendã Nam ſi ſapie vacauerit eius intellectus illuĩabitur
vt cognoſtat qd vel quõ ſnbdlitis p̃cipiat Si auariciã deteſta⸗
bitur eius volũtas rectificabitur vt auro nõ diũt art Si luxuriã
fugiet eius concupiſtibilis edomahr: vr eius iudiciũ paſſ io non
coꝛrũpat Primo ergo debet pnceps circa ſapĩaʒ vſari ad intelle⸗
ctus illuĩacõez iſbi ſtienð eſt ꝙ inter alias ſapientis ꝓpriet ates
que ponũtur a ph̊o iuꝑncipio met h vna eſt oꝛdĩare· & hec ma⸗
xime neceſſaria eſt pncipi qui ſubd itos habet in finem aliqᷓ; oꝛdi⸗
nare · ad quẽ ꝓducé non poteſt niſi per cẽueniẽcia media fini ac⸗
comoda finis aũt reipublice in quẽ ꝓPprs eſt oꝛdinãdus eſt pax
tempis Meclia aũt huic fini cõueniccia ſunt legũ & ſt atutoꝛum

4 ,sl
.

non
diüs
das
dior
Im.!
scũ

mor⸗
vun
runt
ſtus
da⸗
19 in
eat
ci
luxu:
bitur
ſta⸗
2
fuma
onon.
tele
ermes
c ma⸗

zadli
nni ccH

ſtpan
w

inſtrui & legitur dñs mandaſſe Dento · xvii: vbi loc;s de reg
dicit Poſt q́; aũt ſed erit in ſolio regni ſui deſtriber ſibi deurro·

mo derata diſtipl ina offic oꝛum coĩum ꝓpoꝛcionata diſtribucio

P „ / ,N ☛ - „ — . „„
bonoxe p̃miacio vᷣnſgreſſoꝝ puĩcio & alia hmõi Hec a ũt magnã
in p̃fidente ſapĩazʒ requirũt Alio qñ ſi pnñceps racõe caret · erit ſi⸗

cut furioſus gladiũ poꝛtans in mann. qui ex impetu furie mkta
mala opatur Sic & pn6ceps aũctem hñs racõe carens iudiciũ ꝓ⸗
ũtet· & tyrãnid em exercebit · vt verificari poſſit · qð ſapiens de⸗
ploꝛat Ecch. iiii . vidi int in loco iud icy impieratem . & in loco

—

* „

iuſticie iniqratem Dec inquit iniꝗtas ex inſipiencia p̃ſidẽtis con⸗

tingit᷑ Nam ille qui ad gubn and alios eſt poſitus & artis gu⸗
natoꝛie eſt ignarns ad ruinã ꝓpłi & ad ſubũſiõeʒ iundicy ꝓnus
erir Er hoc eſt illud malũ qð idẽ ſapiens in tra deteſtat᷑ ſe vi⸗

diſſe Eſt inqᷓt aliud malũ qð vidi qſi per erꝛoꝛem egrediens a fa⸗

cie pñcipis · ſtultũ poſitũ in dignitate ſublimi & dinites ſtz in

ſapĩa ſedẽ deoꝛſum Ad regimen igitur ꝓpli neceſſ aria eſt ſapia·

prer qð ſtriprũ eſt Eccł · xe Judex ſapiens iudicabit ꝓpłm ſuũ
& rex inſipiens ꝓder eũ Salõni ſapĩam poſtulanti pro gubna⸗
cione iudaici ꝓpłi dedit deus coꝛ ſapiens & intelligens · ii · He:.
E pyſtoꝛia tripertita Theodoſius per diẽ exercirabat ſe in
armis· & ſubditoʒ cauſas diſternebat · cõſiderãs que circa eos
eſſent agenda· per noctẽ vero libris inc ũbebat 4egirnr eciam
de magno karolo ꝙ ſtudioſus fuit & in lihalibꝰ artibus eruditꝰ
In libris etiam diunis auide ſtudebat · G maxime in libris beati

Augu doct? fuit per alcumũ dyaleticã ret hoꝛicã & aſtronomiã
Studiũ de roma pariſus fecit Tni ferꝛi · vt ram ſibi ꝙ ſubditis

occõeʒ ſtudendi daret Et ſi xñcipẽ decet circa mũdanã ſapiẽciã

pſari multo magis circa dĩnam · per ꝙ; poſſit de dĩnis mandatis
xvii: vbi loq;s de rege

legis hui? in voluĩe & infra vt diſtat timẽ dñm deũ ſuũ . & cu⸗
ſtodire vᷣba & cerimoĩas ei? ꝗᷓ in lege p̃cepta ſũt ¶ Kex ioſias re⸗
ꝓrto voluĩe legis dei aſtẽdit in tẽplũ vbi coꝛã ſe & ꝓpko ip̃m fe⸗

cit expoĩ ac p̃cepta eiꝰ mãd a uit diligẽt obuari: ii: He: x

6* ¶ſ piceps deber ſtudẽ vt habeat prudentũ confſilia D 6

Via autẽ pnceps non poteſt per ſuã ſapĩiaʒ omĩa co gnoſte·

4. que pñt exped ire regini · ideo neceſſe eſt ꝙ habeat prudẽtes cõ⸗ ſe
ſiliarios. quoʒe conſilio dirigatur Plus enĩ rempublicaz iuuant
prudentũ con filia ꝙᷓ bellanciũ arma. iuxta illud Ecckiaſt . ix ·
Melioꝛ eſt ſapĩa q́; arma bellica Dicit tulius in lib.: de ſenect. V
ꝙ dantes con filiũ in republica plus agũt q́; aly Sunt enĩ ſicur .

gubnantes in naui. in qua aly ſentinã ex hauriũt aly malos ex⸗ DW
pandũt Gubnatoz v̈ tenẽs clauũ & ꝗeſtit ſedẽs in puꝓpi młta ?

. maioꝛa & melioꝛa facit Mõ viribòꝗ ergo aut velocitatibꝰ aut ce⸗ memuun
leritate coꝛpis res magne agũtur. ſed conſilio & aũcte & ſnĩa ́?
debẽt aũt tales con ſiliary m tuliũ non ceſſe iu uenes.ſed antiqui uff
qa apud eos maxĩe viget con filiũ In antiqs enĩ eſt ſapĩa 82 Job. poſt
xiui · Vnde dicit ph̊s ꝙ nemo elegit ſibi iuuenes duces · eo ꝙ cõ⸗ Mul
ſtat eos nõ eſſe prudẽtes A¶ Roboãt q̊a cõſiliũ ſenũ dẽliòr con filio hr

inuenũ adherẽs regnũ amiſit · iii · Re · xii · (Kefert valeri? ꝙ& dO
exꝑptus & ãnoſus cuidᷣ iuueni ſibi minãti ꝙ młtos habebat gla⸗
dios Añdit· & ego młtos nos [ prceps debz ſtudé vt viter uüin

.
r N B cũdo pnñceps debet auariciã dereſtari ad re Cuariciâ ncu⸗
vitiany ctitudinẽ volũtatis hñdã quia enĩ in diuicys bonũ vtile nen⸗
confiderat᷑ ideo ad eas deſiderãdas faci łr apperitus inclinatur dun
Appetitus aũt inclinatus ad aliud iudiciũ rẽnis pũtit · ac recti⸗ ſcii
tudĩeʒ eꝗtatis · ꝓpter q cauend eſt xncipi ne ad mũera inclinet᷑ pe
vnde Exo· xxiii : ðꝛ Mõ accipias mũera ꝗᷓ excecãt eciã prudẽtes Ale
& ꝓuert ũt ÿba iuſtoʒe ¶ Prudẽter cõſuluit ietro moyſi cognat⸗ dn
eius Prouide inquit de om plebe viros potẽtes & timentes deũ uo
in quibus ſit veritas. & qui oderint auariciam. & conſtitue ex d
m ala ex cupiditate pnĩcipis fit enĩ pecuĩaʒ impro bus exactoꝛ· 2??
ki expoliatoꝛ · & reipublice dilapidatoꝛ · ex quibus omnibus E
faziliter in tyrãnidem de generat· ſacit eciam hoc vicium prin⸗ d

cipẽ odioſũ · ſicut & largitas cl arũ.vt dicit Roe· in li: de cõſo·

cogoolt
dites
iunae

ſrct.

ni ſcur

ls ex⸗
bimkta
t ce:
Ai
Umni
g co⸗
onſllio

imatur
crecti
—4
achwei
rudẽtes
cogir,

enz de

m intmita

ℳ

mmibus

1.,4
f
el

(S Policrito 8 de tyto· Pprer ſuã largirarein amoꝛ & delicie
buani gnis putabatur nNuliũ enĩ ad ſe accedentẽ poſtulãdi gra
re vel ſpe vacuũ dimittebat vnde ſemel in cena recoꝛdatus. ꝙ%
illa die nichil donaſſet dolens dixira O amici banc. diem pdidi.
quia nichil in ea dedi Cauendũ tamẽ eſt pncipi vt ſic mediũ in
expen fis teneat· ne ꝓpter nimiã pecuĩaʒ effufiez cogat᷑ ſi ubditos
expoliare · aut rempublicã actenuare ˖ ſed debet Gtump teſt eam
in opulencia cõfuare & ab eius defraudacẽe cau? *Valerius
de quodã marco qui fuit ſalutis publice arbiter dicit gter H
amoꝛem boni coĩs & domeſtici boni iu curiã fc pecuĩe inoꝑ de⸗
ceſſit ꝙ ſepulture honoꝛe caruiſſ et niſi ex collecta pecuĩa a: ko
fuiſſ et funerar?ꝰ Nar⸗ at eciã vegetius ꝙ ſcipio yſpania recto⸗
poſt res geſtas ꝓſpe magnacura babita de opulẽcia reipublice
nalta vero de re ꝓpria ſollicitus in tanta pauptate deceſſit · ꝙ
ſenatum optuit filias ad maritandum dotare
pnceps de debet ſtudẽ vt fugiat luxuriã „7

enĩ viciũ intellectũ obſturat: quia dum paſſiombus deßuitur.
racio vehemencia paſſi ion ũ abſoꝛpta a ſuo lumĩe excecatur Item
mentẽ eneruat & aĩm a vᷣtute elongat: quia dum libido in carne
dñatur cetẽ vires emolleſt ũt vt ad tturẽ ſurgẽ neqant Item hoc
viciũ in pñcipe toram polliciã ſubmittit ruine· quia dum rector
voluꝑtatib⸗ i intendit a cura reipublice factus excoꝛs remittitur:
& exõ eius ſubd iti licẽtiꝰ ad vicia inclinãtur In Policrito d2
ꝙ romanũ imꝑiũ exauſtũ & diuulſum eſt Nerone impãte cui?
Sula omĩa deuozauit maculauit libido & ſuphiam exin aninit·
romanis ad dicta vicia declinantib? respublica ſtru eſt .
Exemplũ Tctũ ex ?bis auguſt · & ſaluſtʒ O cato cũ ipiõe
in ſen atu deploꝛat Nolite inquiut 0 °S romai extim are maioꝛes
vrõs rẽpublicã armis ex ꝓna magnã feciſſe Nam ſi ita eſſet młto
pulchrioꝛem nos habemusquia equoze & armozr ac familiarum,
maio⸗ nobis copia qua a illis eſt Sed alia fuere que illos magnos

Ercio debet pnceps ſtud ne carms cõcupꝛaʒ ſeqtur · Doc 9 Trce

„

ðð

2 . B . SS .
. 4 5
2 1. „7
. 3 .

fecere· domi induſtria. foꝛis iuſtũ impiũ · aĩ? in cõſulẽdo liter

nec delicto nec libidini noxius pro bys nos habem? luxuriam.

auariciã. publice rei egeſtatẽ · ꝓuatã opulẽciã · laudamꝰ? dĩcias

= — 3 „ es 5 „
ſeqmur mertiã inter bonos & malos nulla drã: oĩa vᷣtutis p̃mia
ambicio poſſidet In nobis ſunt murozʒe muĩmenta In illis autem

fuere moʒe oꝛnamẽta murozt moles extruũtur & effodiũtur fun⸗

damẽta vᷣtutũ In iſtis ſplẽdoꝛ attẽditur · & labes aĩoꝝ tacetur

Non ergo putetis rempublicã eſſe felicem ſt antibus menibus &&

ruẽtib? moꝛibꝰ 4 C triplex eſt coĩtas· ſtʒ domꝰ? vici & cĩtatis
Rincipiũ iuſticie ſuſteptiuũ qð ⁊tcio loco decł anð reſtat

eſt hoĩm congregacio que ſit apta p̃cepta iuſticie ſuſtiꝑe
8regacio q Pta pcept.

Circa qð duo ſũt vidẽdla Primo que ſit talis coĩtas ad q́; poſſĩt
vel debeant ferꝛi p̃cepta iuſticie Sc do videnð eſt de multiplici
pñcipandi dñio πωantũ ad primũ ſtiend eſt ꝙ ficut patet ex
primo li̊. poli· eſt triplex coĩtas · ſtz domus vici & ciuitatis ·

(Prima enĩ coĩtas eſt coĩcacõ domeſticazꝝt ꝓſonat fm cottidiano S
„ „ R—— „ “ . „
a ctus neceſſ arios hũ ane vite Dũana autem vita dupłr confuat

Vno mõ ꝙᷓtum ad indumentũ · ꝓut ſtz homo ad con ſuacionem
vite indiget bonis exterioꝛibus· & q́;tum ad iſta adminiſtranda
& confuanda indiget homo fᷣuis Alio mõ cõfuatur hũana vita
qtum ad ſpẽm qð fit per gnacõnem ad quã indiget homo vxoꝛe
ad filioe ꝓcreacõem · ſic enĩ conſeruatur hũana ſpẽs Et ſecũdũ
hoc in ꝓfecta domo requir ũtur tres conbinacões ſtz domini ad
ſeruũ. viri ad vxoꝛem. & patris ad filiũ In bac antem dome⸗
ſtica multitud ine non eſt ꝓprie iuſticia · cũ vnũ conbinatoʒ ſit
aliud alter ius Eſt enẽ filius aliud patris. & fuus dñi. & vxoꝛ
viri Juſticia aũt cũ ſit ad alterũ rie debz attẽdi inter ꝓſonas

diſpatas Ponit᷑ tamẽ in hac multitudĩe ſm vnd , qddã genus

iuris Ham inter dDñm & ſeruũ ponitur ius dñatiuũ . in q;tũ fug
p̃ceptis dñi pere debet Eſt enĩ gracia dñ̃i irũ
pceptis dñi xere debet Eſt enĩ gracia dñi & non ſui Inter virũ
. * ℛα „ 4 . „ . .
S vxoꝛem ponit᷑ ius qð vxoꝛiũ ðdꝛ. m ꝙ a viꝛo non ſeruikr · ſed

ſociałr tractari debet . & ip̃a curam rei familiarẽ intũſecã gerere

A

n Inter prẽm & filiũ ponitur ius patnũ m e filius patri obedire
it debet · & pater filio hed itatẽ kuare & eum in diſtiplina tenere
Scda coĩtas eſt vicus qui ex paucis vrbis domibus conſtat.
SSun Habuit aũt hec coĩtas neceſſitatẽ ſue oꝛiginis hoc mõ Nam do⸗
MeE mmeſtice multitudĩs multiplicatis per gnacõem filys nepotibus
rſn &S' filio r filys · ſicq; pre multitudĩe & abſq; confu ſiẽe in vna do⸗
men mo habitare non valenribus. facta eſt alia multitudo domoꝛũ
is3 gque m phm vici nomen accepit: vicus aũt cũ conſtat ex colla⸗
teralibus ꝓpinꝗs filys nepotib⸗ & alys bmõi · non ꝓprie eſt a apta
nſte lega lia pᷣcepta ſuſtipe · ſed iuri ciuitatis ſubeſſe debet Ad ciui⸗
tin lem tamen multitudinẽ ꝓpinquiꝰ accedit ꝙ; domus maxime ſi in
wone K do moꝛe qᷓ q;tit ate creuit · vnde poſſi it ali i iura inſtituere Sufficit
kn aũt ad directẽeʒ haxr duaꝝe coĩtatũ pattna ad monicio ſuoze⸗ p:⸗
A gen itoa? ¶Tercia coĩtas eſt ciuitas · & hec eſt ꝓfecta que nõ ſolũ
tis⸗ conſiſtit ex multis domibus· ſed eciã ex multi⸗ vicis · vr tradit
tmoz phᷣs in eoð li. poli · ECadem aũt neceſſitate compulſi ſunt honĩes
that ciuitatẽ edificare qua & vicũ Mam ficut creſt entibꝰ collataneis
ionem filys & nepotibus factus eſt vicus ſic multiplicatis eiſdẽ in pn⸗
dench telis & cognacionibus facta eſt ciuitas · que Em ꝓEm eſt pfecta
m prt coĩtas Et h ſi fm aliud ius viuit & ad coëm vtilitatẽ oꝛd inatur
e dicetur Ppl's Nam fm dictũ tuly ꝗ aug? introducit fo de ci⸗
cid nitate Vei Ps eſt cetus iuris conſenſu & vtilitatis coĩone ſoci⸗
inicc atus Exquo pater & ad racõem ꝓpłi fine ciuitatis Prinet ꝓ ſub
‚don aliqᷓ lege viuat & cẽmũe bonũ intẽdat Sola ergo cẽmuĩt as ꝓpli
weſt eſt legalis iuſticie ſuſteptiua · & ad ipſam ꝓprie precepra iuſti⸗
vre cie ſunt ferend a Salo vnus de primis legiſ latozibus. non niſi
ſns fundata ciunitate athenienſiũ leges condidit quã diu eciã patres
IGS veteris teſtamẽti abra ham y ſaac & iacob in vna femilia vel vico —
gi ; habirauer ũt legalem obfuancis a deo non ſuſteperũt · quia eoꝛ
r ii monita ad inſtructionem familie ſufficiebant Congregato autem
d populo qui iam legalis iuſticie poterat eſſe capax deus legem x

geen moyſen declit

1 s l

. 4

„*
R
=
2
.

ad cõfuacõe; ciratis reqrit᷑ amoꝛ eiuiũ inter ſe & fidelitas ad

d hoc aũt ꝙ ꝓpłs ſit iuris conſenſu & comuĩ

collect ſicut mẽbra vniꝰ coꝛpꝑis Si enĩ int ſe ſic vĩculo amoꝛis
cõiũctus to llent᷑ rixe homicidia⸗ & alia que pñt ſtatũ paciſicũ
pꝓturbare Vnde quedã coĩa caritaris pcepta in lege ſunt ferenda
ad hoc ꝙ ciues aſſueſtant ſibi ĩnicẽ mutna obſeqa imꝑendẽ Sic
enã mandauit deus deu?,xxi i. Si int videbis bouem vel ouẽ
fratris tui erꝛantẽ non p̃teribis · ſed reduces fratri tuo Si tᷣnſi⸗
eris per viã & fitieris ingredi poſſis vineam & comedere qt um
placet. & ſic de alys q uãtũ ad panꝑes concedebat᷑ · vt pro eis
eſſent manipuli obmiſſi & racemi in vineis remanentes Item
anno decimo ad decimã venirent leuites & ꝓegrinꝰ & pupillus
& vidua· & comedẽént & ſaturent᷑. & młta talia ſtatuit lex moy⸗
ſaica ad conf̃uacõez mutui amoꝛis Vnde dicit tulius Mon ſolũ
no bis diuites eſſe volumꝰ. ſed etiã libis ꝓPinq́s amicis & maxĩe
Konn⸗ Singłoʒr enĩ facultates & copie diu

diuicie ſũt ciuitates
oſephus ſicut ait egiſi ꝓpus viſa deſtructõne ciuiratis irki⸗

tane f lere cepit· eo ꝙ moꝛi ei defuiſſet ante prĩe ruirã Ecce qtꝰ
amox aderat homĩ infideli qui moꝛi optabat cernens ſuos conci⸗
kes vita priuatos: & talis qui amoz erat in antiquĩs. qui ficut
narꝛat ſeneca- non ext imabant ali; bene viuere niſi viueret ad
alioze vtilitatem Vnde dicit in quadam epła Non ſibi vinit qui
nemĩ viuit Scdo ad conpᷣuacõem ꝓpli neceſſe eſt ꝙ ciues fint
fideles principi Haber enĩ ſe princeps in republica ad modum
capitis ſecũdum ꝙ dictum eſt ſauli i: He: xx.· Cum eſſes par⸗
uulus in oculis ruis, caput factus es in tribubus iſr Videm?
untem in coꝛpe natura li ꝙ mẽbra ex hibent capiti & defen ſionem
& honoꝛ iſcenciam: Defen fionem quidem quia naturali motu ad
iass em capitis ſe expon unt· ſicut manus &£ brachium in ſub⸗
itis &α magnis periculis. Mulla eciam racicnis delikeracione
prehabira ad defendendum caput ſe erigit & cctera Exemplum

vtilitate ſociatus reqr itur ꝓrimo ꝙ per amoꝛem ſit acdſiuicẽ

“”=
lap⸗

wwno⸗
habe⸗
nr
ler
con
ſles
muſa
nur

1

nela
lint⸗
aun
wdes
lerg
upilns
vnoß⸗
(nape
mims
tig irk⸗
ccei,
con
nſcut
rer 2d
U
mesfie
w
ſesper⸗
ſuͤem
ſmnen
ven 1d
nſab⸗
xione
plun

WRlSZ

eciã patet in aĩalibus irꝛ õalibus. vnde pens nat᷑ali aſtucia

cũ pꝓcutit᷑ ſtatĩ abſtonſo capite coꝛpus pꝓcuſſ ioni exponit Doc ið

appparé debet coꝛpe ciuitatis ex homibus co llcõ debet enĩ qliber
ciuis ſe moati exponẽé pro tutela ſui pnñcipis· ficut & pro defen⸗
fiõe ciuitatis cũ ip̃e ꝓſonã prĩe gerat · vnũqðq; enĩ fᷣm płm in.

x: Eth. videtur eſſe illud qð eſt pñcipiũ in eo· vnde quod facit
rectoꝛ ciuitatis videtur ciuiras facẽ eſciente dauid in prelio
philiſtinoʒp iebis denob qui fuit de gne arafa cuiꝰ ferꝛum haſte
trecentas vncias aꝓpendebat auſus eſt ꝓcutere dauid p̃ſid ioq; ei
fuit abiſay filius ſaruie & ꝓcuſſ ũ philiſteũ interfecit.i · Re.x xi
Item ex hibent mẽbra capiti quandam honozꝛificer ciã vndenata
plantauit in eo quedã pulchra vt vultꝰ venuſtatẽ capilloʒp oꝛ⸗

natũ & młta alia Et hic eciã hũana induſtria imitat᷑ que magis

ad decenciã & pulc hritud inẽ capitis & faciei ſata git ꝙᷓ cetoꝛ
membroʒe Ip̃a quoq; mẽbra naturali inclinacõe ſtudioſa ſunt ad
honoꝛem capiti ex bibenð magis q́; ceteris mẽbris (Cum ciuitas
Rabach diu obſeſſa ꝓpinqua eſſet capcõi mi ſit Joab ad dauid vt
veniret ad eius capcõeʒ ne ſibi ſed ſuo dño victoꝛia aſtribet᷑ · ii ·

Re· xii: Ecce ꝙᷓtus honoꝛ q;taq; fidelitas militis ad regẽ? Cato

cõmendãs fidelitatẽ dixit eã habẽ templũ cũ ione fm illud Enei.

cu iuſdã qui fidelitatẽ amico ſuo nõ fuauit tps adũſitatis dixit

ꝙ mutauit fidem cũ tꝑe · cũ tamẽ fidelitas maxĩe ſit laudãda tẽ⸗

pus adũfitatis m illud Eccł. xxii · fidẽ poſſide cum ꝓximo in

paupꝑt ate illius · & in temꝑe tribulacõis ꝓmane illi fidelis

AE ücipatne regni eſt optĩ? & eius coꝛruꝑcio peſſĩa:
Vantũ ad m ſtʒz de multiplici pñcipandi dñio¶ Sciendũ

eſt ꝙ ſicut patet ex hys que dicit phs · iii· poli· Tres ſunt p̃ci⸗

pue ſpẽs pnñcipandi Primus quid & pnñcipalis pꝓñnñcipatus eſt re⸗
gimẽ regni: in quo vnus pncipatus eſt ſm vtutẽ. & iſte eſt op⸗

timꝰ inter omẽs pnñcipandi modos Repñtat enĩ dĩnũ regimẽ: quo

totus mũdus ab vno crearoꝛe gubnatur Repñtat eciã oꝛd ina cõz

–

r

Wein
rryict

Rr

nature per ꝙ;ᷓ oĩs młtitndo && diſt oꝛmitas ad aliud vnũ gubᷣnãs
reducitur. ſicut oĩa mobilia ad vnũ primũ mobile celũ. & hoc “
eciã regimen facilius iuſticia legis implenda mandatur Cũ enĩ
plures pncipant᷑ freq;ter inxer eos diſſẽſio oꝛit᷑· ac per hoc pacis in
vnitas per ip̃os diui ſos impedit᷑ · verũtamẽ Wrer magnã ptãtem
que vni conceditur defacili regnũ degñat in ryrãnidem. niſt r al
ꝓfecta ?tus eius cui talis potãs cõced irur quia ſicut dicit phs “
iii, Eth. Mon eſt niſi virruoſi bene ferꝛe bonas foꝛtunas Perſecta
ait virtus in paucis ĩuenitur Sicut aũt tale regimẽ eſt oprimꝰ
pñ̃cipatus ſi non degenẽt · ſic tyrãnidis que eſt hmõi regĩs coꝛ: ſ
rupcio eſt peſſimꝰ pñcipatus Illud enĩ eſt peſſ imũ q oprimlũü ieef
rollir Vnde tulius: iii: de offi: dicir Nulla eſt nobis ſocieras cũ a
tyrãnis, ſed ſũma diſtinctio · hoc enĩ genꝰ⸗ peſtiferũ atq; impiũ AAuliia
a coĩtate hoĩm eſt extmãand Sicut em mẽbra ſaguine & ſi piritu eEer
carẽcia alioʒe mẽbroxe coꝛruptiua ab eis ſunt amputãda: ſic iſa (in
poĩs feriras & ĩmanitas belue a coĩ hoĩm ſocierate ſegregãda eſt er
(¶[der ſaule legitur ꝙ a pncipio fuit bonus ſed co llato nbi regni ð?
pcipatu in ſupbiã erectus in ryrãnidẽ degenerauit · qui eciã deo 2ðè?
rebellis extitit Vnde per eiꝰ ſniĩaʒ regno fuit priuat? ir He xy.: “”
¶ principatus eſt optimatum ſ- ecũdum pysè

ſvirtutẽ quãdo ad bonũ comũe attend ůͤr eu
Ecũdus picipatus eſt regimẽ optimatũᷣ pncipanciũ hjm uul
virtutẽ & vocat᷑ ariſtrogocia i· potãs oprimoꝝp · in qua aliqui 4
pa uci pñcipantur Deficit auxem ille principatus a primo in quo
vnus preficitur · ſed ſuperat principarum ꝓpłi de quo infra di:
cetur Cumenim optimates bonũ reipublice attend unt faciliter eieh
in vn ũ cõueniũt. ac per hoc vnitatem pacis in policia ſeruant ·½ 4
& quãdiu in bono comuĩ cõueniũt: tamd iu legalis obſeruancias
ſub eis principantibus viger ¶yſidoꝛus in uinto libro erbi⸗
mo loyſarum. de primis conditoibus legum ait ſic Moyſes gẽ⸗ (A
tis hebree primus omnium diuinas leges ſacris litteris expliea⸗ 4
uit · foꝛenens rex grecis primus leges indiciaq; conſtiruir dn

*
”õ
D

(Mercurius zmogiſtus prim? leges egipcys ⁊ĩd idit Solon pri⸗
mus leges athenien fibus edidit- ligurgus primus lacedocinnibꝰ?
iura ex a ppollinis aũcte confecit Põpilius qui romulo ſucceſſir
in regno primus leges romanis edidit . deinde cũ ꝓpłs ſedicio⸗
ſos mgrãtus ferꝛe non poſſet · x· viros legibꝰ ſtribendis creanit
qui leges ex libs ſalonis in latinũ Fmonẽ ĩnſ latas · xii: tabulas
expoſuerũt Et tũc optimates qui primo conſules poſtea ſenato⸗
es dicebantur principatum reipublice tenuerũt M
& picipatus Pki deſicit a ꝓfectẽe regimis
Ercius pncipatus eſt regimen ꝓpłi qui licet ad tỹs poſſit
eſſe õm vtutem deſicit tamẽ multũ a ꝓfectõe regimĩs · eo ꝙ ꝓpks
coĩr parũ prudencie pticipat que maxime ad regimẽ requirit ur
Aliqñ tamẽ cõuenit ꝓgpłm melius regẽ ꝙᷓ vnũ vel paucox · quocdd

tiũc maxime contingẽ poteſt · qñ ꝓpłs qui eſt pacis auidus diu

ſuſtinuit regimẽ tyranicũ · per qð grauatus ſpoliat us moꝛtuo
vel eiecto tyrãno dñiũ ſibi policie vſurꝑat Et q;diu facta tyran:
nica in mẽoꝛia ꝓpł i habẽtur · tamdiu poreſt eſſe talis pñcipar?
gm turẽ maxime ſi aliquoꝝe prudentũ confilys ĩ nirarur · Non
tamẽ putand eſt tale regimen diu in rectitud ine po ſſe ſubſiſtere

ks enĩ rudis eſt potius paſſionũ impetũ ſequẽs ꝙ; racõe vtens
Et ideo neceſſe eſt tanð ip̃m peruerti in ꝓnicioſa ſtandala & ad
multas inſanias deuenire ¶ Doc regime potite ſũt multe ciuira⸗
tes in partibus lombardie qui ꝓpter multas tyrãnides quas olim D
a tyrãnis ſunt paſſe ſibi dẽnũ tenuerũt · antianos & alios rcõzꝛes
de Pplo ſtatuentes · vidim tamẽ eoꝛ regimĩa freqᷓter diſſ ipari
& młtas diſſẽ ſiões in eis oꝛiri cipatus mixtus ex tribus
Via vᷣo pax multitudĩs maxĩe confuatur qñ (eſt optim? 14
omẽs in pſcipatu aliq; ꝓrem hũt ideo optima pollicia eſſer
que ex pdictis tribus mixta conſtaret Sic enĩ vnuſquiſq; auidi?)
rẽpublicã amarer & ardencius ſt atura fuaret Si ergo aliqui in
Ppko ſapientioꝛes ab ip̃o in pncipes vel preſectos eligutur Er Py
vlterius vnũ in regem p̃ficiũt· qui tam eis quã Plo pſit· erit iſte

pnci patus optimus: quia ſub ipo pncipe ſũt aliqui pncipantes
ſm vᷣtutem Vnde in eo oĩa regia cõueniũt Conſtat enĩ ex demo⸗
ſtrancia · i· potãte ꝓpłi in q́;tũ ad ip̃m ptinet electio pncipum.
Item eſt ariſtrogocia in qua aliqᷓ optimates pñ cipant᷑: qui pre⸗
u

dicto mõ electi porãtem hñt vnũ eli gendi Item ex regno inqᷓ
vnus a pᷣdictis opt imati bus electus tam eis q́; ꝓpło p̃ficit᷑ ( Dec
vtiq; policia in lege dĩna fuit inſt irura:nam ex ꝓpło aliꝗᷓ ſapiẽ⸗

cioꝛes in pnñcipes eligebant᷑. vnde Deut · primo dixit moyſes ad

Pem dare ex vobis viros ſapienres & gnaros: & quoꝝe cõuer⸗

ſacio ſit ꝓbata in tribubus vrĩs · xt ponã vobis eos pncipes. Er

herat q̃dã ſpẽs policie ꝓłaris · in q;ẽtũ hy ma ioꝛes a ꝓpło elige:
bantur Inq́;rũ vero hy pnñcipes ꝓpł'm gubnabãt inferioꝛes cau⸗
ſas iudicantes erat ꝗᷓ ſi qdã ſpẽs policie optimatũ Inq;dtum vero
vnus p̃fciebatur omibus qſi fingłr p̃fidendo erat qᷓdã ſpẽs regni
¶ Eſt ramen ſtienelum ꝙ electio ſũmi pnñcipis a pñcipibus non
fiebat que ſpectat ad regimẽ ſcdi pnñcipatus. qð ideo erar quia
ꝓpłs iudeoʒe ſub ſpẽali dei cura gubnabarur Et ideo inſt irucõ⸗
ſũmi pnñcipis ſibi refuabat Ende moyſes ioſue & aly iudices pñᷣ
cipes ꝓpłi diuĩtus ſunt electi. & ideo de ſingłis iudicibus qui
poſt ioſue fuer ũt legitur . ꝙ deus ſuſtitauit ꝓpło ſaluatoꝛem.
& ꝙ ſpiritus domini erat in eis vr ꝑateęt Iudicum ſecũdo
. Segquitur de policia venetoꝛ? & eoꝛe moꝛibus
Nter polieias que nrĩs temꝑibus in ꝓpło xp̃iano fuerũt policia
gẽtis venetot ad hoc regimẽ mixtũ videt᷑ a ꝓpinꝗre In ipᷣa nãq;
circit q̃dringẽti tam ex nobilibꝰ ꝙᷓ eciã ex honoꝛabili ꝓpło ad
cõſilia publica admittũtur per quos aliqᷓ prudẽcioꝛes in creacõe
ſui pnfcipis eligũtur Et by aliqᷓ; ex ſue gẽtis nobilibꝰ eligũt quẽ

in ducẽ oĩbꝰ p̃ficiũt Predictus aũt dux ſic amaioꝛibus electus·
vna cũ ſex quos cõſiliarios vocant. & qdraginta quos qfi ꝓpkli

antianos hñt policiã guhnat Nec by qui cũ duce ciuitatẽ gub⸗
nãt ydẽ ſemꝑ ꝓmanent. ſed finguli de con filio ſtatut is temꝑibus
ad p̃dicta off icia cõſiliarie vel ãtionarie ꝓ electõz oĩm aſſumũt᷑

.* — 2R

80 ſic quilibet de pdictis ad con ſfiliũ electis ꝓtem aliq; in policia

que qſi ex tribus reginĩbus aliꝙ; pticipat Nam in q;vnus omã b⸗
eſt p̃fectus regimẽ regni dici poteſt Inquãtũ vᷣo aliqui maioꝛes

ip̃m ducẽ eligũt & cũ ip̃o policiã regũt ip̃i vel aly diũſis tpibꝰ

ad h̊ electiregimẽ optimatũ dici poteſt Inꝙᷓtũ vᷣo p̃dicti maio⸗
res ducis electoꝛes conſiliary vel qdragĩta a toto conſilio eligũt᷑
alid de policia ꝓpłi ꝓticipat Sũt enĩ in dicto cõſilio non ſolũ

maiores nobiles · ſed exiã multi de ꝓpło honoꝛabili. Hec autem
venetoxe gens tanta pace & ſecuritate fruitur · ꝙ nullus vmquã
inde intuitu ptis expellitur aduenientes & ꝓfugi in tuto fuãt
nuullus alterius o ꝓpreſſoꝛ: nullus alieni habitaculi eſt ĩuaſoꝛ ſe⸗
cura ſũt omiaa homicidia vel hũani ſan guĩs effuſiẽes · aut nũ ꝙ
aut raro ibi aud itur. nulli hoĩm ſubdi patit᷑ dicta gens ſũma

gaudens lihᷣtate Ducẽ vo quẽ ſibi conſtit uit tanta ſtatutoꝝe fui⸗
tute coartat êt non plus poſſit pfectus q; velit p̃ficiens· pomĩes

in marinis aquis ꝗbus ſunt vnd iq; circũſepti ediſicia ſtupenda

pulchrirudine ſumptuo ſitate & nũeroſitate conſtruperũt v ſfibus

maris cũ piculis & laboꝛibus pro neceſſarys vite iuuentutẽ eru⸗

.

diũt Etatẽ vo maturã actibꝰ reipublice impendũt
agros remiges hñt· & pro boue nauigiũ · oĩa mercant᷑ nũme

potũ aque Nullus inde natus alterius eſt fuus. nec etiã mercẽ⸗

nario pacto conductus. ſed vnu ſquiſq; prĩe lihratẽ ſibi vendi⸗

cans ꝓpriũ victũ Prio laboꝛe ꝗᷓrit In bellis naualibus audaciſſĩ
, „ . S 4† „ 4
atq; ꝓitiſſĩ olim pro re publica miranda ac laude digna fecerũr.

victualia a multis regionib? eis depoꝛtantur · & ip̃i merces ꝗs a
remotis ꝓptibꝰ deferũt ad multa s ꝓuĩcias pPtis occid ſtis Evnſ⸗
mittũt In veſtibus ſplendidi & cibo tẽꝑati ne ꝓ ebrietates mer⸗
candi vſus impediatur. aut ſtatus policie turbetur· rabnas non
hñt Magni eccłiaꝝ ſunt cultoꝛes & dĩni honoꝛis amatoꝛes pan⸗
pibus ſunt bñfici Multa paupũ hoſpitalia & inſi gnia ſcĩmonia⸗
liũ monaſteria. ãnalibus & cottidianis ełis tam pnblicis ꝙᷓ pri⸗

uatis nutriũt.· decedẽtes decimã pecuĩe in qua fere oĩa eoꝝe bona

conſiſt ũr indigenribus & diuinũ culrum colentibus derelinqũt
Car bho liei ſunt & ab om labe heſũ ſunt ꝓrſus ĩmunes In hũana
& enoꝛmia crimia non hñt: a cõuicinoꝝe moꝛibꝰ ſũt alieni ſenatoꝛ

nullus in eſſe ꝓmittit᷑: leges coẽs non ſequũrur· ſed fm ſtatuta

ꝓPria miro mõ policie negocys accom oda ꝭ nec tñ a iure aliena
vbi ſtatuta deſũt ad prias cõſuetudĩes ſe cõuertũt. fideliſſ imi
ſunt reipublice ꝙ; vnuſquiſq; in opulencia & honoꝛe tenẽ ſtudʒ
Sed & ip̃a respublica ſuos ciues & plebeios magnis libtatibus

& ſingłarib ĩmuĩtatibꝰ confuat & contuet᷑ Si q́s in aliena prĩa

rauat᷑ mox curã ad hiber ſiue ducalibꝰ ſtriptis. fiue nũcys pu⸗
blicis · ſeu rep̃ſaliaʒe troꝛibꝰ. vt eũ a grauamĩe libẽt Ponoꝛabi⸗
les ciues dĩcys tenu es officialis rcõꝛie ꝓui fiõe ſubleuare nititur
mulros de coĩbus ꝓuentibꝰ nutrit Dec ad laudem vrõze ꝓge⸗
nitoʒe dicta ſint· que ſi in vobis eſſe cernitis gracias deo agite
Si vero a p̃dictis deuiaſtis p̃terita eoꝛt facta recolite · & ad ea
