cras po ſuero aĩam eius ſicut aĩam vni? ex Pphis interfectis· iii ·

Oſſũt aũt ad qtuoz gna reduci ꝓſone que ad (pellüt

at firmir atẽ Primo ꝓbabile vide ꝙ aliqs non ſit firmus in

.ð

7 .— „ — 12 „ „
teſt iſcando racõe cond icõis · ideo fui & mẽd icãtes a teſt iõnio
ferendo racionałr exclud ũtur Tales en de facili pñt inclinari
ad teſtiſican ð con? vitatẽ ꝓpter eoꝝe ſubiectõeʒ & indigenciam

Sce do a iure p̃ ſuĩt ur ꝙ aliqͥs a vᷣirate decliner racõe aff ectõnis
vel paſſionis Et ideo multũ amici inimici cõiũcti & domeſtici
a reſtiõnio repelli debent In talibus enĩ iudiciũ faciłr putitur
odio vel amoꝛe Tercio aliqͥs a vitate facikr deuiar racõe ſexus
vel etatis Et ideo mulieres & pueri quoxe indiciũ eſt debile · &
conſiliũ ĩualid ã a teſtiõnio repellũtur Quarto teſtiõm in effi⸗
cax redditur racõe culpe enoꝛmis Et ideo in fideles in fames &
qui de publico crimĩe ſũt notati ad teſtificandũ non ſũt admit⸗

rendi Non en ſũt digni in iudicio compandi in quo vᷣitas ini⸗
ritur pro conuacõe iuſticie vnde Alexander in det · ſup eo q6

qſiſti Archiep̃o cantuarieñ ꝗqᷓrenti vtrũ teſtes fint repbandi qbꝰ?
ab adũſa pte crimĩa oꝓponũtur Rñder ꝙ ſic eciã qñ non ſfint cõ⸗
ui cti vel confeſſi de crimibus illis dũmõ inde cõuĩcantur in te⸗

ſtiõm non debent admitri & m gloſam imelli gend eſt qñ in
crimibus pſeuant (Ex bys omĩãbꝰ apparẽ poteſt ꝙ vir eraris p⸗
ſecte condicõis libẽ non cõuictus vel paſſione affectus & a cri⸗
moſis ſteleribus ĩmuĩs erit teſtis ydoneꝰ ¶ Noluir xp̃s fidei ſue

apkos eſſe teſtes ante ſui paſſiẽeʒ · q̊a rũc debiles & infirmi eranr

ſicut patet de perro qui ad vocem vniꝰ? mulieris xp̃m negauit ·

cũ ihu nazareno negauit cũ iuramento dicens· nõ noui
vi. Iuſt icia aũt caret iuramentũ iniquũ & il⸗
wham dicens Hec faciant mic hi dy · & hic addãt· niſi hac hoꝛa
Seqtur de qtuoꝛ geibꝰ pſonazc que a teſtificacõe re⸗

teſti ſicandũ non reputant᷑ ydonee Cum enĩ teſtiõm habere

po ſt aduentũ ſpũs ſtĩ qñ 44 ſũt foꝛtes ind uti vᷣtute exalto fſc

ſut ydonei teſtes dicente xp̃o Er itis mic hi teſtes in irm & in oĩ

in dea & ſamaria vſq; ad vlrimũ tre Act. i. ¶ Dilr noluir mrẽz
eius eſſe teſtem fcõze ſuoʒ· vnde cũ credat᷑ ꝙ a moꝛtuis repgẽs
ſibi prius a ꝓparuit eius tñ teſtiõm in ſtriptura euangelica non

. „ 2 „ cc.
onit 0 er Pinꝗtatem ſanguĩs & condliccem ſexus
ponitur & hoc ꝓpter ꝓpinꝗtatem ſeng ex us

8 E circa ꝓpſonas reglares oꝛ⸗do iuris no eſt vſhc fFuãd?
St aüt ſtien circa pſonas regulares ſen religioſas nor R

eſt lanta iuris ſolẽpnitas obfuãda. ſiue quãtũ ad coꝛrepcẽes &
puĩcões ſubditoꝛ? · fi ue eciã qᷓtũ ad remocões p̃latoꝛx · vnde In⸗

nocẽciꝰ? in fi: decre:q uałr & qñ dicit hüc oꝛdinẽ ſtzʒ de ſolem⸗
pnitate iur is circa regulares pſonas non ci ed imꝰ vſqʒqc; fuand

que cũ cauſa reqrit facilius & liberius a ſuis pñt amiſtraccẽibus

amouericMui? qui cauſi poteſt eſſe qlruplexſprima eſt a ns

eſt tantũ ſtandalũ de amocõe ſeu eciã puĩcẽe regłaris · ſicut eſt

de ea que fit circa ſeckłarem p̃latũ Prelati enĩ ſeculares cum ſin t

aĩaʒe paſtoꝛes & in ma ioꝛi dignitatis grada conſtituti ꝙᷓ regu⸗

lares cũ con fuſioni patent pluribus ſũr in ſtandalũ & deriſum ·
Exquo vlterius ſequ itur ſubditoʒp ruina & ener uacio ecc kiaſtice

diſtipline (Seda qàa a pł ibus & płibus modis infgitur ſeu ecia
infgi poteſt con vitã ſecłariũ p̃latoʒ ꝙᷓ religioſoʒx · aut quia

pingu ioꝛes ſũt in tẽpalibus vnde eis a płibus ĩuidetur Inuidia
a ũt in ſidias & falfitates machinatur. aut quia eox? ſubditi qui
fieqter in multis crimibus ſunt ĩuoluti interdũ a ſuis platis de

hmõi exceſſ ibus redarguti concitati ſalſo & malicioſe eoꝛt vita
calũpniari ſatagũt. & ideo cũ multa grauitate & iuris ſolemp⸗
nitate con t hmõi p̃ᷣlatos ꝓceden ðᷣ eſt Tercia qa religio ſis qui

ſe deo holocauſt ũ obtuler ũt per dedicacẽe ſpüalis vite expe⸗

N7 2 . „,M . „9. „„ —1:
dit viuè in pace & cũ Tqllitate ꝓpter q ð iuris ſubtilitates li⸗
ti ũ cãnt in eis qui a mũdi liti gys receſſerũt non ſunt querende
Quarta eſt aà cõgregaccẽib? religio ſoꝛx ꝗ dati ſũt ſeckarib in

exẽplũ m łrũ expedit ꝙ cõfuẽt᷑ in puritate vite & celektate fane

n d
8rea
lica m
Eeres
grissS
deeng :
tracons
leſt an
.ſone
SCu
Adaime
tlabt
ur kulti
zut grit
taticui
ℳE WHn
uriſn
gnict
nte ſe
asdli.
guernd
ckui!
aeh

we

relaxatur &d maxiĩe ſit ꝓprer debile & remiſſ ũ regimen p̃latoꝛũ
Ee relaxacõe aũt diſtipline fama cito ledit᷑.qua leſa religio cõ⸗
tempnitur · & de riſui hoĩm pater· quo viris religioſis poſt dei
contẽprũ nichil poteſt eſſe dãpnabilius Eſt enĩ p̃cioſus religi⸗
oſoꝝ thaurus fama- m illud Ecck. vii · Melius eſt nomẽ bonũ
q́; vnguẽta p̃cio ſa Ne igit᷑ religioſoʒt vita def luat & fama de⸗
nigrari poſſit continuis exoꝛtacẽibꝰ & coꝛrectẽibꝰ arcenda t
& ſouenda mme fieri poſſer fi ꝓbacões oĩode & ad liquid ũ
Em iuris ſubtilitates reqrent᷑· nymo ex hoc in ſolentibꝰ & min?
religioſis fug iendi diſt iplina oꝛdinis occa ſio ̃bẽrur Er ideo ad
inqſicõeʒ & culpax? puĩcõeʒ ꝓcedi poreſt ex p̃ſũpcõibus ꝓbabi⸗
libus & teſtiſicacõibꝰ pſonazp que als in iudicio ſeculari nõ ad⸗
mittẽntur-· & pcipue qñ frat vitã diſſolutam & obſturã duxir in
oꝛdine Nec in hoc erzꝛatur ſpũ dei diri gente cuiꝰ vnctio docʒ de
omĩb⸗ Eſt tñ neceſſe ꝙ iudex qui ad hoc eſt deput atꝰ deũ ba⸗
beat pre oculis ¶ Ex pys ergo patet ꝙ oꝛdo iudiciarius non eſt
in religionibus vſq;qq; Fuandus Vnde prudẽter & caure in oꝛe

dine p̃dicatoʒ ꝓhibet̃ ꝙ appellacões non fiant. & iuris ſubtili⸗

tates relegent᷑ In huiꝰ rei ſignũ perrus dĩnitꝰ fraude cognita
ananie & ſaphire occulte defraudanciũ agi p̃ciũ nulla pri? in
ꝗqſicõe facta:nullaq; ãmonicõe p̃iſſa · ſed ſtatim adiũcta redar⸗

gucẽõe taq́; dĩne ſnĩe executo⸗ peccatũ eox publicauit & ip̃i mox
pena moꝛtis ſũt puĩti Act. v · Poc aũt factũ eſſe purandũ eit ·

qa deus primitiuã eccłiam que erat fũdamentũ & regula tocius
ſecuture multitudĩs xp̃iane ad mod ũ cuiuſdã religionis conſer⸗
uare volẽs noluit in illa puritate pnñcipy per poĩm aſtucias ꝓctã
occultari poſſe Precipue aũt circa remocões platoʒ? ꝓſonaꝛx re⸗
ligioſaxe ſubtilitates iuris non ſũt fuande Inno in det: P tuas
lrãs mand ar non eſſe a teſtiõnio repellendos monac hos pompo:
ſhã monaſtery ꝓp?*excepcões furti vel adultery · s abbas dicti
monaſtery accãtus de ſymonia contra eos oꝓponit Vnde ſũmus

A puritare auͦt vite de faci li reced irur· qñ regula & diſt iplina D

II

loquitur.Pater ſancte aliqñ vadens ad monaſteriũ cirſtercienſ
oꝛdinis ac vitare volens circuitus viazʒe per prata recta merado

viam pegi · vt cicius ad poꝛtam ptingẽ poſſem Si tũc poꝛtariꝰ
michi dixiſſet Retaris & per viã conſuetã licʒ longioꝛẽ huc re⸗

deas alioqñ non intrabis Mõne magna & irꝛõnalis eſſer duricia
Sic pater ſancte licʒ in abſolõne p̃dicta iuris ſubtilitates nõ ſint
fuate. quia talis via nimis prolixa videbarur· ꝓter nimios &
ſtrupuloſos iuris anfractus exquo a iuſticia non eſt deuiatum

ſed ad veritatẽ deuentum via breuioꝛi ſuſtinẽ debetis xapa
audiẽs & rñſiõe; magrĩ accextauitr ac abſolucõeʒ abᷣm ratã huĩt
WEE eſt in foꝛ mãdꝰ qtũ ad foꝛũ dei de vᷣitate dicẽda

antũ autem ad foꝛum dei trendus eſt teſtis ne falſitati

eam palliando vel dĩnute confitendo· ſed fimplicirxer & a perte

eam ꝓferendo. Fm ꝙ oꝛdo iuris poſtular Ad hoc aũt duo de⸗
7 P ſnr „ * 82 * 4
bent eum inducẽ · ſtz pctĩ Srauitas & diuĩe ſnĩe ſeueritas Peccati

Srauitas in tribus conſiſtir. ſicut dictum eſt ſupra NMam falſus

teſtis ſi ume Deum irꝛeueretur. quia deum in teſtem falfitaris in⸗
nocat· iuſt iciam impedlix. quia iud icem fallit & ꝓximũ damp⸗
nificat. dũ conẽ eũ mẽtitur. vnde dicit Ang? Teſtis falſidicꝰ
rribj ꝑſonis eſt obnoxiꝰ. primũ deo cuiꝰ pñciã cõtẽynit/ deĩde
iudici q¶ mẽciẽdo fallit · ꝑoſtremo ĩnocẽti q; falſo teſtiẽnio leq it

pontifex ſubdit in ſi. decre: Tales p̃lati ex leuioꝛibus cauſis xñ̃t·
ab admĩſtracõibus amoueri. ſicur quoꝛũdã religio ſoʒe aꝓpbata
conſuerudo depoſtit ſeEx geſtis fratris Joꝛdani ma giſtri oꝛ⸗
dinis predicatoʒe Cum papa Gregꝰ cõmiſiſſ et viſitacõeʒ quo⸗
rũdã monaſteriozꝛt fratribus dicti oꝛdinis · & ip̃i nen fuatis iu⸗
ris ſubtilitatibus abſoluiſſent abbes quoſdã eio ꝙ eos malos &
abſolõne dignos ĩueniſſent Papa de hmõi abſolõne facta ſibi ãꝗ⸗
rimonia cõmotus ꝓponebat que per fratres facta fuerant penitus
reuocare 98 audiens magiſter ioꝛdanis· & cvmpro per vifita⸗
toꝛes ꝙ; dicti abbs abſolucõeʒ meruerant Ppam adyt quẽ ſic al-⸗

teſtimoniũ Y hibeat. nec directe vᷣitatem negando nec indirecte

leite
nald
gedo
dins⸗
ſtien
ſes
zKin
Nmp
ynoce
fipte⸗
itr in⸗
lch
herg
eꝛ de
fmeos
femüͤ
ſoin

drioe

Terein
puchez.
guicener
zpuſtin

niari
We

ſtnn

7 quo
ltis iut

alos &
ſbi e⸗
enitus
Vihta;
ehca
ſterm
vorri)
uc ret
uricia
no ſnt

os &

N
fie
; hit
drcica
lltati
airece
erte
dodet

sbecri

uns nI

1ump⸗

ltdid

dai
nio len⸗

Er iterũ dicit in quo ð fmõe ꝙ octaua plaga ſtz locuſta que

aial dente noxiũ ſignat falſũ teſtẽ quid enĩ vult niſi nocẽ moꝛ⸗

dẽdo & conſumẽ menciẽdo Vnde ðꝛ pub· xxv· Jaculũ & gla⸗
dius & ſagitta acura homo qui loq́tur con? ꝓxĩm ſuũ falſũ te⸗

ſt iõm Tales ſidẽ pñ̃t dici xp̃i occiſoꝛes· q̊a ip̃am vitatẽ negant

que xp̃s eſt. vnde dicit Amb· in fmõe de pꝑaſſice xp̃ᷣi Xp̃s vᷣitas
payx & iuſticia eſt qui ergo relinquũt pro falſitate vᷣitatem· qui
pro temꝑali p̃cio relinquũr iuſticiã: qui odiũt & ſtindũt pacẽ

xp̃m occidũt dine ſnĩe ſeũitas ſuꝑ falſos teſt es ꝓpẽdit᷑ ex ſacre

ſtript᷑e aũcte que multũ cont᷑ eos loòtur Teſtis inqt falſus non
erit impuĩtus Dronᷣbex: & teſtis mendax ꝑibit · Eiuſdem xxi :
Eodẽ eciã lio ſalõn int· vi. que odit ponit teſtẽ mendacem Ey

Pys er go ſacre ſtripte reſtiõnys euident᷑ colligit᷑ · ꝙ falſi teſtes
ſeus a deo ſũt puĩendi & ð freqter in hac vita maniſeſtat duriſ⸗

fime eos puĩendocEx eccłiaſtica hyſtoꝛia tres fal ſi teſtes in⸗
frexerũt con? Narciſtum ep̃m ieroſolimitanũ con firmantes ſub
ſacrõ iuramenti quoz? vn? dixit ita eſſe confirmans fi non igne
conſameretur Alius dixit ita eſſe ne re gio moꝛbo coꝛriperetur:·
Tercius dixit ira eſſe ne luĩbus oꝛbaretur Sanctus vᷣo cui⸗ vita

prugcdica ab omib? noſtebat᷑ indefra loca ſeceſſ it · ſed oclus dine

ꝓuidencie non qeuit· ſed in impios vlcõez molitur Vnde primꝰ
a pua ſtintilla ignis in domo ſuccenfi cũ omĩ familia omiq; pe⸗
coꝛe conburitur &u,°0ι¹ a pedibus vſq; ad ?t¹—— mosbo regio quẽ
fuerat imp̃catus replerur atq; cõnſumitur Tercius vero videns

eoꝛt exc icdliũ· nec ſe potuiſſe latẽ dinũ oculũ cũctis audientibus

ſerapniĩa vniũſum ſteleris oꝛd inẽ pandlir · & in lacrimãs ꝓrũpẽs
C(luibus oꝛbarus eſt ua lis debet eſſe adunocatus
NVnc vltio aggredi reſtar ea que ad ꝓſonã aduocati pñt ꝑ⸗
tinẽ Circa qdð tria oñdẽ ſuff iciat Primo cuiꝰ condicõis eſſe de⸗
bet Sc do òbus gratis prẽcinari tenerur & qñ Tercio ꝗles cau⸗
ſas debet ſumẽ & quałr ſe circa ſũptas ha pe ¶ auãrü̃ ad primũ

ſtiend eſt ꝙ officiũ aduocandi duo requirit in aduocato: ſtz in

arte ꝓciam. & in pſona detenciã Primo enĩ eſt neceſſ aria aduo⸗

candi ſtia. ꝗtũs aſſ ũpte cauſe poſſit iuſticiã oñdè. a lioqñ cecus

ceco ducatũ preſtat· & ſic aduocatus cum eo cuiꝰ? cãm aſſ ũp⸗
ſit ꝓiter detmentum incurzꝛit Et ideo impubẽs amentes & iuris
ignari ab officio aduocandi ꝓbibentur Scðo in aduocato re⸗
quiritur ꝓſone decẽcia: que dupłr tollitur Eno modo ex hoc ꝙ
aliqs eſt rebus maioꝛibus deputatus. ficur ſũt monachi & pbri
quos non decet in quacũq; cauſa eſſe aduocatos Clerici eciã non
debent in iudicio ſecłari aduocacõis officiũ aſſ umẽè Pñt tñ tam

iſti ꝙ; illi neceſſ itate occurꝛente pro ſeip̃is quã eciam pro pſonis
ſt rictiꝰ fibi cõuĩctis vti officio aduocãdi Vnde & cł ici ꝓ ſuis

eccłys · & monachi pro cauſa ſuoꝝy monaſter ioꝛt pñt eſſe ad uo⸗
cati · de ſuoꝝp tamẽ licencia p̃lato Alio modo tollitur decẽcia
aduocãdi gpter defectũ pꝓſone ſiue coꝛpalem. vt patet de cecis
ſurdis & mutis qui cõuenienter iudici aſtare non pñt vel eciam
ꝓnũciare vel audire qð ðꝛ. ſiue ſpũalem ſicut patet de infamibꝰ
& crimatoꝛibus Mon enĩ decet vt alterius iuſticie prõnꝰ exiſtat

qqui in ſeip̃o iuſticiã contempſit· & ideo nec infames nec in fideles

. R—

& de grauibus crinmibus dampnati pñt decenter vti officio ad⸗
uocandi Demoſtenes in eloq;cia venuſt iſſ imꝰ & in ſtĩa aduo⸗

candi pitiſſimꝰ cuidã ancille per ſuã aſtuciam vt dicit valerius

ſuccurꝛit ſic Hec depo fiti noĩe pecuĩaʒ a duobus ho ſpitibus ac⸗
ceꝑat · ea condicõe vt eam ſił vtq; reddẽt. quoꝝe alter interiecto

tem ꝑe tãq́; moꝛtuo ſocio ſqualoꝛe obſirim decepte omnes nũmos
abſtulit. ſuperuenit deinde alter & depo fitum petere cepit Da⸗

bebar miſera pariter & pecunie & defen ſionis penuriam Id eoq;

de laqueo & ſupẽdio co gitabat · ſed opoꝛrũe ei demoſtenes pa
uir

tronus affu it qui vt in aduocacionem aduenit Mulier inqu
parata eſt depoſitum ſoluere.ſed niſi ſocium addu xeris hoc fa⸗
cere non poteſt. ne pecunia alteri fine altero nũeretur· & ſic eua⸗
ſit mulier ¶ quibus aduocat? debet ſiue teneatur Lein

4

ne
mn
net
se⸗
ßi .
ule
uoe
NA
nulr
leli
ump
gun
düſu⸗
n
on
rece
pran
guid
holis)
fülbe
fin
nen
ſüße
unäd
nt
Wn⸗

ug

nis

Alenlee:
aed
t velan
de infn
mſds
ſu
Menus
rrenecn

C

E

rn e
af
ß⸗
4. cenn

aen⸗

5 ⸗
.

—

fitudſie maxĩe deber curã impẽd Vnde apłus dicit tie⸗

teneatur & qñ(bi notanðd eſt ꝙ fm dĩnũ p̃ceptũ fidelis

Noĩe aũt ralenti debet intxelligi qdcũq; donũ qð poteſt ꝓuenire
„ 1115 — . * „ „ — ℳℳ
in vtilitatẽ ꝓximi· vnde dicit Greg? in qdã omel Dñs ĩtellectũ
curet olo ne taceat Dñs rerum aff luenciã ad maʒ non toꝛpeſtat ·
PHñs artem qua regitur vſum illius cũ ꝓximo ꝓciatur Hñs lo:⸗

qᷓ;di locũ apud diuirẽ pro paupibus inicedat Talenti enĩ noĩe

cuiliber repurabr qð vel nũmũ accepir Tenetur ergo aduocat⸗

aduocandi officiũ pro vtilitate ꝓximi exercẽ Cũ enĩ paupꝑes ſint

deſtituti bonis foꝛtũe. vt diuicys & ꝓntum ſubſidys freq;ter a

multis Tiuſte oꝓprimũtur led ũtur expoliãtur · & ad iudicia cõ⸗

rũelioſe led ũtur· ibiq; ſuꝓpreſſa eoʒe cauſa accãntur & frequẽter
dampnantur. quia deſenſoꝛes ſuazy cauſaʒx non hñt Et inde eſt
ꝙ aduocatus aduocandi ꝓiciã q́; gratis a dño ſuſt epit in pau⸗
pũ ſubſidiũ prcipałr exercẽ tenetur· alioqñ incurꝛit penam Fui
neq́; qui talentũ dñi ſui abſtõdit in trazʒ Quia tñ homo per mũð
non tenetur diſturꝛendo querẽ indigẽtes quibꝰ? ſubuenire poſſit

nec eciam ad omẽs equaliter · vel ad q́;cũq; canſam dare operam

prãndi prõciny. ideo p̃dicta deckanda ſũt m ſnĩam Auguſtini
qui dicit in primo de doctrina xp̃iana Cum omĩbus ꝓdeſſe non

poſſis hys poriſſ ime conſulenð eſt qui pro locoꝛt vel temꝑpũ vel

qr ũlibet rerũ opoꝛtuĩtatibus conſtrictius tibi qſi qdã ſoꝛte iũ⸗
gũtur dicit autem pro locozt opoꝛtuĩtatibus· quia non tenetur

homo indigentes per omãa loca querẽ · vt eis ſubueniat ſed ſuf⸗

ſicit ſi eis qui fibi occurꝛerint opus me impendat Vnde ad hoc
tant ũ diuĩa lex obli gat Exod. xxiii : Si occurꝛeris boui ĩimici
tui aut afino erzanti reduc ad eũ cuiꝰ eſt dicit aũt & tempum ·
quia non tenetur homo future neceſſ itati alteriꝰ ꝓuidẽ ſed ſuffi⸗

cit ꝙ pññri ſuccurꝛat Snbdit vltimo qrũliber rerũ opoꝛtuĩtati⸗

bus & ceta- quia cetis ꝓibus homo ſibi cõiũctis quacũq; neceſ⸗

drhi:

2

fuꝰ & prudens talentũ ſibi creditum tenetur vtilr diſpenſare.

Ecũdo videndũ eſt quibus aduocatus prõciniũ impendẽ

4

. . 12 5
Si quis ſuozꝛe maxime domeſt icoꝛ⸗ curã non habet ſidẽ negauir

HPys autem concurzentibus ad huc conſiderandum vioz vtrum
aliquis tantam neceſſ itatem paciatur· ꝙ non in ꝓmprtu a parear

quõ ei ałr poſſit ſubueniri. & tũc in tali caſu tenerur ei opus mie

impendere · Si autem in promptu aꝓpareat quõ ind igenti poſſ it
v„ „ . . 5* ℳℳ4 —
alr ſubueniri. aut per ſeip̃m· aut ꝓſonam ſibi magis cõiũctam ·
aut maioꝛem facultatem habentem & ad hoc vo lũtariam non te⸗

netur ex neceſſitate ſubuenire ˖ ita ſtilicet ꝙ non faciendo xecca⸗

ret: quãuis laud abiliter faceret · ſi abſq; tali neceſſitate ſubueni⸗
ret quibus autem vel quãdo vel eciam quõ ſubuelend um ſit vel
non diſtrecionis racio eſt ad hibenda m drãm locoꝛ tempozum
neceſſitatis ꝓpinꝗtatis vtilitatis & habũdãcie ex ꝓte ſubueniẽtis
u ibus omibus adĩuicem compatis adũtẽ poterit diſtrecio pru⸗
dentis q̊d agen ð ſit: vel quõ circa diſtribucõeʒ vel impenſionem
tẽpalis iudicy & eciã ſpũalis Cũ ergo aduocare pro cauſis pau⸗
pũ ſit qᷣdã opus me · idẽ dicendũ viðꝛ de officio aduocandi
ſicut de alys mĩe opibus Igitur cõcurzꝛẽtibꝰ p̃dicts condicõibꝰ
tenetur aduocatus cauſe paupũ prõcinũ prãre Mon cõcurzẽtibꝰ
aũt non tenetur Alioq opoꝛtẽt eũ oĩa alia negocia p̃termitrere ·
& ſolis cauſis paupũ intendé Ad qd non tenetur de neceſſitate
SFee li cet laudabiłr facẽt ſi tam meritoꝛiũ opus aſſ umeret ·

Petrus alfũſus narzat in ſuo tractatu de quoð cui? cognomẽ

—ð

erat refugiũ pauperum eo ꝙ ſolebat pauperes ad iuuare Cũ enĩ
quidam vt ibi dicitur locaſſet domũ ſuam cuidam vicino pau⸗
peri · & ille cogitaret ſpoliare illum prediolo ſuo po ſuit quedaʒ
dolia plena oleo in domo & quedam ſemiplena · & tempoꝛe lap⸗
ſo venit videre illa. & inueniens illa dolia ſemiplena impo ſuit
pauperi crimen furti. vt inde poſſet eum ſpolia re Et cum eſſet
vocatus ad iudicium & non reſtaret illi niſi dampnatis· ille
qui vocabatur refugium pauperum vocauit illum ſeoz ſum· &
ꝗᷓfiuit ſi fuit ĩnocens a crimĩe ſibi impo ſito· quo iurante ꝙ erat
inocẽs cedit cũ eo ad iudiciũ · pecytqʒ ꝙ illa dolia mẽſurarent

4
dor
die

e
io⸗

inal
l;
eam
Nin
cit
mn dei
lturp
Prens
er
ſtoon
edd
Remn
ſnhr!
Ncultat
ei
ſlartke
lilte
ſh
wr
ſioin

Gh
.

g. b 4
.
NV
MM

Adiciens ꝙ ſi eſſer tantũ de fetibus in ſemiplenis ficut in plenis

dolys ille foꝛe condẽpnandus Si vero non eſſet in illis niſi me⸗
dietas fecis que erant ſemplena liandus eſſet · quia ex hoc pla⸗
nũ eſſet ꝙ nũꝙ; fuer ũt plena Sicqʒ repto pauꝑ libatus eſt prõ⸗
cinio aduocati ¶uales cauſas aduocatus debet aſſumẽę

Irca aſſ ũpcõeʒ cauſa ꝙ tcio loco ꝓpo ſitũ fuit Adten&

eſt quales cauſas aduocatus aſſ umat Non enĩ debet aliqᷓ
cãm aſſ umè niſi diligenti con ſideracõe p̃miſſa. vt vidẽ poſſit ſi
cauſa ꝓpoſita iuſticiciã contineat Nam ſi iniuſticiã contineret

S& eam ſtient? aſſumẽt dupłr male agẽt· deum ſtz offendendo. &

*

ꝓxĩm ledendo Et ideo ad duo tenétur Nam primo quia iniuriâ
facit vtuti inſticie p̃ſtando auxiliũ vel conſiliũ ſiuſte cauſe cõ⸗
tra dei p̃ceptũ agit Et ideo ad recõpen ſacõeʒ dĩne offenſe obli⸗
gatur per aſſũpcõem vẽ pnĩe (EFtem qa ꝓximꝰ? dermentũ incurꝛir

per eius in ꝓbã defen fionẽ tenetur ad reſtitucõeʒ tocius damꝑni

qð per eius con ſiliũ incurzꝛiſſe dinoſtitur (deinde cauè debet ne

ãqſtio aſ(ũpte cauſe.eciã fi iuſta videatur Prie ſtĩe limites ex⸗
cedat Nam ſi credat ſe non poſſe defendèé cãm iuſte pꝑtis ad ꝓci⸗

oꝛem remitté ſeu recurꝛé debet Alioqñ deũ & Pxim grauiter of⸗
fendit dũ qð iuſtũ eſt ſcut iuſtũ non cñditur. ſed per in Piciaz
occult atur ſVuerius ſtienð eſt ꝙ ſi ignoꝛanter cauſam riuſtã
q; a pñcipio iuſtã putauit aſſ ũpſerit · & in ꝓſecucõe eius ĩiuſti⸗
ciã adũterit, deber ab eius defen ſõe ceſſare & ꝓtẽ q́; fouit ad cõ⸗
coꝛdiã reducẽé. fine alterius ptis damꝑno· vt dictum eſt ſuꝑra:·
Apud antiquos ꝓnbiũ fuit Lingua cau fidicoꝝe vincienda eſt
funibus argenteis alioqn eſt dampnifica in republica ſicut dꝛ in
policrito funes argentei ſũt in lingua aduocati: qñ cũ debita

circũſpectõe cõdicẽeʒ cauſe cõſidézt vt ſe ab iniqᷓtate cuſtod iat
9 =n

bet· que ad tria poſſumꝰ reducẽ Primo ne ſalarium ĩmoderatum
Petat vel accipiat Scdo ne cauſas protrabhar Tercio ne nimis

aduocatus debet ſalariũ temꝑatũ exige
Redictis at addenda ſũt ea a quibus aduocatus cauẽ de⸗-

23

33

litigioſus exiſt ar Primo deber aduocatus moderatum ſolarum

ex igere de prõcinio impenſo · & huiꝰ? quidẽ quãtitas menſurãda
eſt ſecũ ð quãtit arem laboꝛis· qua liratem cauſe & conſuetud ineʒ
racõis Alioqñ quicquid vltra predictoꝛt cõmen ſuratã con fide⸗
racõem accepir iniuſte retinet & ad reſtitucẽem tenetur Multo

magis tenetur ad reſti tucõeʒ quãdo iniuſtam cauſam accepit &

deſendir Tüc enĩ non ſolum tenetur ad reſtitucẽnem ſalary qðᷣ
accepit · ſed eciam tocius dampni qð altera pars iniuſte per ei⸗

ſalſum prõciniũ ſuſtepit · vnde A ug? Quis tandem aduocatus

facile reperitur qui dicat ſuſtepto ſuo recipe qd michi cũ male
adeſſem dediſti. & redde adſario tuo qd me agente inique ab⸗

ſtuliſti. & ſequirur ni ſi foꝛte reſtituend eſt alienũ qð per furtũ

clanculo aufertur & reſtiruendũ non eſt qð in ip̃o foꝛo vbi pctã

puniũrur decepto iudice & circũuentis legibus obtinetur qua ſD—
dicat ſi illud eſt reſt iruend ũ multo magis iſtud ¶In exem plo

cuiuſdam tragedie legitur ꝙ viſũ eſt cuid am qui vidit Neronẽ
apud inferos ſe balneantem mãſt roſq; circa eum aurum feruens

infdentes Et cum videret collegiũ ad uocatoꝛx ad ſe venienciũ

buc inquit Nero venite venale genus hoĩm amici noſtri Accedi:
te vt in hoc vaſe mec ũ balneen Ad huc enĩ ſuꝑ eſt locus in eo:
quẽ vobis reſeruaui (Enan licer ad uocato cauſas ꝓtrabere:

Vric ad recompenſacõem tocius diſpendy quod altera pars
incurꝛeret ex tali dilacõe tenererur Excuſatur tamen aduocatus
quãclo ex aliqua cauſa racionali cauſam prolongaret · vtputa ſi
cauſa eſſet perplexa & obſtur a ſi probacionem maioꝛem & fir⸗

mioꝛem expectaret vel aliud huiuſcemodi Alias fi repagula &ι
obſtacula falſarum & aſtuciarum adducit: vt plus lucrerur.

& vt veritas ingreſſum non habeat totum eſt iniquitaris & in:

iuſticie. & de hys veriſicari poteſt quad ſtribitur yſaie lix ·

Conuerſum eſt retroꝛſum iud icium: & iuſticia longe ſterit⸗
coꝛruit in plateis veritas & equitas non poruit ingredi:

ℳ . - .⸗. „
Ecũdo cauear aduocatus ne cauſas protra hat, quia eciã

(on
uoc.
der
yer

ſtact

i

ſame
ddi
giſe
ſün
ſe
iit

t
dat

zſe
ſuc
Atne
liage
a
Vroch

ſuece
deletr
nchie
Faing
rian
Nn
8

N

darun
lſurid
udine

nfide⸗

Aulto⸗

pit 6
unad

per et⸗

caus
ümie
depedd
erfuttl
pbipol
ur va
xemph
Meror
ſerumn
neri
Acect
s mnc⸗
naeda
tern ns

Auoceas

wnf
mafn
u
eut
1sAin!
ſterte
4

g. ( *
.
2
3

Conũtitur retroꝛſũ iudiciũ qñ ſnĩa debet ferꝛi & per aſtuciã ad:

uocantis cauſa d ilacõis hñde & iuſt icie euadende appellacio in
terponitur. & tũc iuſticia a lon ge ſtat que ꝓxima erat Coꝛr uir

. D Z
6

veritas in plateis quia culpa que cũctis maniſeſta erat ter ob⸗

ſtacula adducta puĩri non poteſt Et tũc etas ad concoꝛdiam
faciendã ingredi non poteſt Et hoc totũ cõuenit ꝓpter dilacõs
js indebite cont inſontes iudices vel ad uocati faciũt ⸗/⸗
de dilacõe finiẽdi iud icy inter pictagoꝛã fiue ꝓtagoꝛã m alios

qui fuit acerꝛimꝰ? ſop hiſticatoꝛ Put dꝛ in policrito . & diſtipłm
ſuũ noĩe Eualk. dicit ſic Eualk adoleſtens diues eloq;cie diſtẽ⸗

de grã cãſq; oꝛãdi cupiẽs fuit LDic in diſtiplina pictagoꝛe ſe de:
dir ꝓmittens pecnĩaʒ q;tã petẽt data medietate añq; ingredẽtur
daturus aliam quo die apud iudlices primũ ꝓoꝛaſſ et & viciſſ et·
po ſtea cũ diucius auditoꝛ aſſ ʒtoꝛq; pĩictagoꝛe fuiſſ et facũdiãq; a
ſtud io ꝓmouiſſet· & cãntibus prẽciniũ negaret ne doctoꝛis im⸗

Mseli?

plẽt mercedẽ. habito con ſilio litem cũ eo picta goꝛas conteſtat᷑

Pict agoꝛas ſic exoꝛſus eſt · diſte inquit ſt ultiſſ ime adoleſtens:

vtroq; id mõ foꝛe. vt reddas qð peto ſiue prote ꝓn ũciat ũ fu erir

ſiue conẽ te Nam ſi contra te data erit ſnĩa merces michi ex ſnĩa
debebr. quia ego euĩẽco Si vero ſim te iudicatum fuerit merces
mic hi ex pacto debebr . quia tu viceris Ad ea placide Eualk⸗
opro inquit tue tam ancipiti capcõi ip̃e obuiam ſi verba non ipe

facerẽ atq; alio prõno vteren ſed magis in iſta victoꝛia p̃lud iũ
eſt. cũ te non in cauſa tantũ ſed in argumento quocꝑ iſto euicꝭ ·

Ddiſte ero tu magiſter ſapientiſſ ime vtroc; modo futurũ. vt nõ
reddã qd ꝑeris ſiue conẽ me ꝓnũciatũ fuerit ſiue pro me Mam ſi
indices pro cauſa mea cenſuerint · mnic hitibi ex ſmĩa debebitur⸗
quia ego vicero Si pro te ꝓn ũciatũ fuerit nichil tibi ex pacto
debebo. quia non vicero Sic ab adoleſtente diſtipło magiſter
inclitus eloqcie ſuo argumento confutatur- & iudices ſup hoc
dubiũ in explicabile eſſe qð vtriq; dicebatur rari: ne ſentẽcia ſua

Cũ ergo ad iudices ineũde conſtituendeq; cauſe veniſſet gracia

4

vtrãq; in ꝓtem dicta ipᷣa ſeſe reſtindẽr rem in ind icatã relinqrũr
cauſam in diem longiſſimũ ꝓlongantes Sequitur de qruo⸗

(malis ad que litigiũ aduocatos babet inducere
Ercio caueat aduocat? ne ſit in litigãdo cauilloſus · Dabʒ
uilloſum litigiũ ad qtuoꝛ mala ind ucẽ Primo aduocatum

venalem reddit Sc do ab aĩo pacem repellit Tercio oẽm vitatẽ?
coꝛrũpit & uarto dĩnam legẽ confũdiit Crio ergo aduocatus
venalẽ ſe ex hibet qñ nimis litigioſus exiſtit Nam ſtia m que eſt

ma gni valoꝛis · & linguã que eſt nobiliſſimũ mẽpr ũ pro vilip̃⸗

ciò pecuĩe vel in anis gloꝛie vẽdendã expoĩt Et ad poc vt iſtud

cõſeꝗqtur dilatat filateria & fimbrias ſuas Ealuſa oꝛn atib? veſtiũ
ꝙᷓ pompa geſtuũ & arꝛogancia verboꝝ? Sed hoc in ver itate no⸗
bilis aĩ? dedignari debet Dicitur in policrito de domeſtene ꝙ
añq́; virtus eloquy eius ĩnotuiſſer cultus o po ſioꝛis dꝛ aꝓpetiſſe
nitoꝛẽ · ſtiens qa purpura cauſidicũ vendit Atqʒ poſtꝙᷓ noticiã

& famã aſſecutus eſt eloq;cie toga cõtentꝰ eſt dicens ſe velle ſibi
a ſe pocius q́; a nitoꝛe veſtiũ aut culto exqui ſito conſtare gł am

Quẽ ergo ꝓprius attallit honoz vilitas non deprimit veſtium &
mendicatũ laudis vi ðꝛ eſſe ſuffragiũ qð ab extñſicis pendet
ꝓfecto vnius egregie virtutis titulo quiſe; magis clareſtit quã
ſplẽdid iſſimo luxurie inſtrõ & omĩ lenocinio van itatis Cũ ergo
virtus omis a ſe polleat iuſt iciclarius eniteſtit Domo ergo ſa⸗
piens & virtuo ſus debet dedignari oſtentare ſe exterioꝛibꝰ oꝛ:
namentis; & ſic qua ſi vendere ſe 8 Sc do aduocarus ex litigio
Pacẽ animi ꝓdit difficile eſt enĩ multis con? dicẽ & multoze pa⸗
cẽ turbare · & in ſeip̃o aĩm qetũ habẽ. ꝓpter qð dicit Angꝰ Xp̃m
teſtẽ ĩuoco ꝙ mallẽ per ſingłos dies manibus aliud opari. quã
tumb tuoſas cauſ. a2 ꝓllxitates pati Cauendũ eſt er go viris ti⸗
moꝛatis & pacẽ animi diligentibus ne cauſaʒe litigys ſe leuiter

imiſteant Nam ficut Ddicit Ambro ſius in libro de offi⸗ diſpendio

litis carere non mediocre lucrum eſt. & Auguſtinus dicir

nichil fimilius actibus demonum quam litigare G& cetera

¶ Tercio aduocatus omẽm veritatem coꝛrumpit· quãdo nimis B
N. cauillac iones Diligit Nam ex eo ꝙ nimns verba multiplicat in⸗
ſtancias inculcat ad ſuam ſentenciam defendendã .„&& partis ad:
catn uerſe opĩonem infringench am pronus redditur. vt omẽz cauſam
gira defend at quãtumcũq;ʒ fit iniuſta· ſiue ꝓpter lucrum quod inde
tcd ſper at· fiue ꝓpter gloꝛiam quã de ſua improba victoꝛia querit·
“õ Et ſic nulla cauſa ĩ uenitur tam iniuſta ad quã tuendam non in⸗
ne ueniatur defenſoꝛ Contra huiuſmodi dici poteſt illud Pſalmi⸗
nlliß⸗ HZ Dilexiſti omnia verba precipitacõis lingua doloſa Lingua do⸗
ſlu loſa eſt lingua litigio ſi aduocati · qui ad hoc ꝙ iuſticiam iuſte
Ntii partis impediat de vna cauillacione in aliam abſc; iuris oꝛdine
tteit ſe precipitat Talis autem impunis non tran ſir Nam quia in hac
kene vita ſuam mercedem conſtituit a retribucione celeſt is patrie ex⸗
peſe cluditur Vnde de pena huiuſmodi ſtatim ſubditur ꝓptéa deus
votici deſtruet te in finem & euellet te & emigrabiu te · detabernaculo
lleſi tuo. & radicem tuam de terꝛa viuenciũ &totum de amiſſione
eglen eterne habitacionis poteſt intelligi ¶ Quarto aduocatus litigi⸗
un AH oſus diuinam legem confundit Propter aſtucias enim hbominum
endh lex humana multas continet cauillacõnes &ex hoc haber diui⸗
ſtr gi nam legem confundere . que eſt fimplex & ĩmaculata cõuertens
liege animas & ſapienciam preſtans paruulis. vt dicitur in Pſalmo-
ob Sed dolendum eſt ꝙ ꝓPpter mꝗlicias & ſagacitates aduocatoz?
or podie lex diuina ab eccle ſia dei repulſam patitur & lex humana
ſngio principatur· de quo vehementer conqueritur ibardus ad Eu⸗
r geniũ papam Lex inquit diuina ſilet in ſacro Falacio leges rert
Hn ſt repunt ſeculares Miroꝛ ſi plerumc; dicere non cogaris Er
i gu, raueruut mic hi iniqui fabulaciones ſec non vt lex tua Vnde .
ti ſacra ſtriptura quia tantum contempnitur vt eciam frequenter H „
aurer decretis hominũ parere cogatur hecte coneneri poteſt ſub ex⸗
mi emplo Sare ad Abraham inique agis contra me: ego dedi an⸗
*“ cillam meam in finũ tuũ que cum concepit deſpectui me habet·
Ancillan ſacre ſtri pture eſt ſtiẽcia decretaliũ · ſicut & queliber

S

alia ſtiencia. & hanc doctoꝛes ſacre ſtripture in ſnũ eccleſie ad
ducũt dum per eam iuſticiam defendũt · bonos moꝛes nutriũt ·
& ſideles eius exercicio ad contemplacionem diuĩe veriratis fa⸗
cilius manuducunt Sed ipſi propter fructum lucri quod ex ea
ſequitur poſſ eſſoꝛes ſuos ſtudium diuine legis ſaſt idire facit·
Cauendum eſt ergo viro cat holico ne propter ſtiencias ſecula⸗
res. vel leges humanas ſtudium ſacre ſtripture contempnar
Tegitur de Eeare Teromim ꝙ quodam tempoꝛe dũ diligent
phbilozop hozum gentilium libros legeret · eo ꝙ ſermo incultus
in libris propheticis ei non placeret· tanra ſubito coꝛrectus eſt
febre. vt vitalis caloꝛ roto frigeſtente coꝛpoꝛe in ſolo tantũ pe⸗
ctoꝛe palpitarer Cum ergo eius exequie parentur ſubito ad tri⸗
bunal iudicis raptus & inter? ogatus cuius condiõis eſſet· xp̃ia⸗
nũ ſe eſſe profiretur At index mentiris inquit· ciceroꝛnianꝰ es ·
non xp̃ianus. vbi eſt theſaurus tuus ibi eſt & coꝛ tuũ · tunc Je⸗
ronim? obmuruir Cum autem grauiſſie ceſus inter verba veniã
precarerur Sancti angeli pro ipſo ante iudicem preuoluti ſic ei
veniam imperrarũt · vt ſi de cetero libros buiuſmod i legerer gra
niſſime punirerur In hoc articulo deprehen ſus· dum ſe ad hoc
ſub ſacramentis conſtringeret repente reuixit lacrimis perfuſus
L.iuide vero ſtapule ſunr inueme ex plagis quas ante tribunal
ſenſerat· & ex tunc ad ſacram doctrinam magis eſt affectus
(Ex bys patere poteſt quid ſit neceſſ arium in ſoꝛo contencioſo
hominũ ad hoc ꝙ foꝛo dei ſit con foꝛme .

„ See⸗ —= ”“ — . .

AſE licit rractatus ſecund

Incipit tractarus tercius de Toꝛtitudine diſt inctus
capitula & Lectiones primi capiruli & foꝛtitudo

W ρναα L II de rttne.

Eſtar poſt p̃dicta agẽ de foꝛtitud ine que vim ira⸗

ſtibilem ꝓficir Circa quã de quatuo⸗ eſt vidend ũ
Primo de p̃conys ad eius laudẽ ptinentib? Scdo Pge N pProm for
de mater ia circa quã ſatur Tercio de actibus eiꝰ
& iuſticia aſſ umendi bellũ quarto de pPtibus eins
ãnexis (reconia foꝛtitudinis pñt aſſignari tria · ex eo videlicer ornmaRs
aiĩm tripłr firmat· ſtzʒ quo ad ſe contra mũdi adſitates quo
ad bonũ comũe con⁊ patrie hoſtilitates· & quo ad deũ contra ð
erꝛoꝛ ũ prauitates ſt ergo primũ p̃coniũ foꝛtitudĩs quiĩa aĩm Prsie fert ms R
ſirmat quo ad ſe con? mũdi adũfitates Vbi ſtiend eſt ꝙ ſtatus Pa⸗, aſe
pñjtis vit e eſt ſtatus cuiuſdã pugne· vnde Jobi Bam aſſilar mi⸗ 7 eierſtees
licie Milicia inꝗt eſt vira homs ſuꝑ tram ꝗpter qð congrega⸗
cio fideliũ que in tris degit vocatur eccłia mi litãs Milirat enĩ
pñs vira noſtra multiplici pugna Mũc conẽ carnis ſpurcicias
nũc con mũdi neòcias .nũc vᷣo con? dyaboli in fidias Neceſſa⸗
ria eſt rus foꝛtirudĩs que aĩm habet firmare ad tor tolleranda
& reprimenda Vnde yſaie ſub ſigura ſyon hũam mẽtẽ admonet
vt hac vtute ſe armet Induẽ inꝗt ſoꝛtudĩe tua ſyon Per ſyon ar⸗
cem que ciuitati irkm dñabatur & eam ꝓtegebat cõuenient mẽs
huana intel'r que ad modũ arcis cetis viribus pncipatur Das
ſidem regit & defendit qñ vᷣrute ſoꝛtitudãs induta decoꝛatur.
vnde Saloñ in ꝓ“⅔. ſoꝛtitudo & decoꝛ indumẽtũ eius Intantũ
aũt hec tus hant firmat & ſtabilit · ꝙ nulla adũſa nulla blam
dimenta. nullaq; vicioʒt tempramenta pñ̃t eũ a bono rõnis ab⸗
ducè vnde Ambe primo De offi . Dicit Mon mediots animi Lr
eſt ſoꝛtitudo que ſola defend it oꝛnamenta v?tut ũ oĩm que in eex
piabili ̃lio adũſus oĩa vicia decerrat ĩuitat ad laboꝛes foatis,
ad picula. rigiclioz adſus voluptates: auari ciã fugat tãq; la⸗
be qdã que vᷣtutem effemĩat Nulla eciã ſoætitudo coꝛpalis huic

poreſt compari. ficut dicit Seneca facilius eſt inqt gentẽ vnã
q; virũ vnn vincẽ. & loꝗqtur de viro m a foꝛtit udine vel a
vrute anini Dꝛ Antiqᷣtus enĩ nomen vtutis fuit ſoli? foꝛtitudĩs

20 bom n contr⸗

P

vr dieit tulius Et ꝙtũ ad poc loqtur Salõn ꝓuᷣb· xvi · Melioꝛ
eſt paciens viro foꝛti· & qui dñatur aĩo ſuo expugnatoꝛe vrbiũ

uid foꝛtitudĩs p̃conio Job indutus ſuit con? oĩa adũſa tolle⸗

randa MNam primo ſathan ꝓcurante mũdi adũſa ſuſtin uit · dum
oĩa bona ſua ꝓdidit vnacũ libeis deinde in carne dum a planta
pedis vſq; ad vᷣticem non reman ſit in eo ſanitas Vltimo ip̃e dy⸗
abolus auctoꝛ maloꝝe vxoꝛem cont᷑ ipſum ꝓuocauit. & tres eius

amicos ſibi oneroſos fecit imponentes ei ꝙ hec oĩa deus intułar

aut in ferzi ꝓmĩat ꝓpter eius pctã Et tñ in omibus hys non pec⸗
. 7 A. 1. — 27 2er 171—— „
cauit Job labys ſuis nec ſtultũ qd cont᷑ deũ locurus eſt Job· i.

&. v. foꝛtirudo animũ firmat quo ad bon ũ comũe contra

Ecũdũ p̃coniũ hui? v̈tutis eſt q́a alam (priĩe poſtilitates

firmat quo ad bonũ cõe con?᷑ prĩe hoſtilitates Sc dm em

pꝑhᷣm primo Eth. Bonũ q;to eſt coĩꝰ ranto eſt dĩiniꝰ Honũ autẽ
prĩe eſt qdã cõe honũ ciuiũ nulli ꝑticł ari pſone aꝓpriandum
ſed ab omĩbus coĩr appetenð Ca aũt que ſũt coĩa mꝰ? diligũrur

& de eis mĩoꝛ cura habetur ac per hoc neglecta deſtruũtur &
ꝑdũtur Ad con fuacõeʒ igitur prĩe & bonoxꝝ coĩm neceſſe eſt æ

ſint in ciuitate hoĩes vᷣltuoſi viriles & aĩo ſtabiles. bonũ cẽe di⸗

ligentes · qui neglectis ꝗprys bonis eciã coꝛpibus moꝛti ſe expoi

