vᷣtutũ ſt udio recupanda ſatagite Scriptum eſt enĩ Job. viii⸗
Introga gnoꝛem p̃ſtinã. & dil igenter ĩueſtiga patrũ mẽoꝛĩa · &

ſeétur ißi docebũt te loq́;ꝛtur tibi & de coꝛde ſuo ꝓferẽt eloquia
——U AlRñti capłi lect. Q, iudex debet „cedè ſfm

allegata· & non ſecũd priuatam conſtĩam
Ltĩo videnda ſũt que & quot ad rectitudĩe⸗ iudicy reòᷣ⸗
rũtur Eſt euĩ iudiciũ pñcipa lis actus iuſticie ; per qd vnicuice
qð ſuũ eſt adiudicat᷑ vel tribuit᷑. leges & ſtatuta iuſte cõdẽdo
ſed etiã lites exoꝛtas diſfiendo Et hoc iudiciũ maxĩe haber fieri
in foꝛo contẽcioſo · de quo ad pñs logmur Et quia ad tale iudi⸗
eiũ multe ꝑſone requirũtur. ad hoc ꝙ ſnĩa legis a ſubditis ob⸗
fuetur videnda ſunt duo Primo quot fint ille ꝓſone que ad p̃⸗
dictũ iud iciũ ꝓtine videntur· deĩde quid ad vnã ꝙq; illaze re⸗
quiratur· ad hoc ꝙ ad iudicium rite pera gendum ydonea red-⸗
datur Concnrzunt autem primo ad foꝛum iudicy iudex mechi?
2d quem homines confugiunt ſicut ad quandam inſticiam
animatam. vt dicit Pbhiloſophus quinto Et hicoꝛum: & cetera

. .
sä

ie
erht

nece
M

s

ſerſo
ſſte
nne
ſad he
ſis;
gre
worat!
tu
niual
ent
ſiti⸗
ig diu
ſay.
finn
lckep.
n prim
ſehn
wei
i en
. ull
lanc⸗

–

hhina
niban

nſtaran
ealienae

keliſimi
ſuch
ketibus
mapria
iogspu⸗
nandn
nerſonm
i
deagite
dad er
b⸗piii⸗

—

vona
tdoqwi
n
ian
Acy⸗
vmicnich
ecdede
parerfin
Aleiuch
ſlaͤroo⸗/
re ver
1.
araſe⸗
c nchi
bſician
Acereld⸗

Cũ enĩ int homĩes ſił habitãtesemultis de cauſis lites oriantur
et hincinde ineꝗlitates exiſtant· hoc hñte plus iuſto illo minus
neceſſe eſt ꝙ fir iudex medius qui tancuã legis interpres partes
adſas ad eꝗlitatẽ reducat Sed quia inter duos ſiue multos per⸗
ſonas duoꝝ tenentes oĩs ?titur controũfia quoʒe vnus eſt agens
alter o paciens Idcirco ad iudiciũ cẽcurꝛit ꝓſena actois et rei
¶ Vlterius a iudex ſnĩaʒ ferꝛe nen debet niſi fm allegata et ꝓ⸗
bata. ex quibus cert itudinẽ ſumat · aut ve hementẽ ꝓlabilitatẽ

& ad hoc faciat ũhomĩs teſt i ficatis ideo reqritur tᷣcio ꝓſona

teſtis veritati teſt imoniũ ꝑ hibẽtis Item quia ꝑtes adũuſe iuris
ingnare freq́;ꝛter que ad def ẽſiẽeʒ vel actẽem rite adcuci pñt ig⸗
norãt ius ꝓpriũ plene non congnoſtentes · ideo qrto requizit᷑ ad⸗
uocatus qui iuſte cauſe prẽciniũ prare tenerur Ex hys patet ꝙ
in iudicio rite ꝓagendo · v. ꝓſone requirũtur. ſtz ꝑſona iudicis
diffientis actoris accuſantis rei ſe defendẽtis · teſt is teſtĩoniũ
ꝓbhibẽtis · et aduocati prẽcinantisWidendũ eſt eni quid vni⸗

cuiq; dictax? ꝑſonarũ expediat Et primo de pſona in dicis eſt
agẽdũ Vbi ſt ien eſt ꝙ act? iudicis poteſt eſſe tripłr vicioſus

rimo ſi cont rectitudĩe; iuris agat Sco ſi vlĩ cõmiſſicem in⸗

d
iũcte potãtis aſſũat (Tercio ſi ex inſuff icienti ꝓbacõe ꝓcedat·

Ex primo qu idẽ indiciũ per ineãlitatem vuſum Ex Fo per vſur⸗
pacẽeʒ iniquũ Ex ⁊tᷣcio per indiſtuſſ iẽe; temerariũ Primocauẽé⸗-
dum eſt iudici ne cont rect itudine iuris agat ; 66 mayxĩe cont?⸗
git qñ ſm allegata non ꝓcedit · aut ᷣm legeriptas nõ iudicat
Vbi dilligent eſt adũutenð ꝙ cũ iudex ſit mĩſter legis debet in⸗
iudicando ad finẽ ad quẽ lex intendit actẽes ſuas odinar efinis
aũt legis eſt cõĩs vtilitas que pꝛecipue conſiſtit in tranquillitate
reipublice Dec ſiquiò ẽ neuilitas ex duobus conſurge⸗e videtur
ſtʒ ex rep̃ſſiẽe malox· et tuicõe bonꝰc deĩ pit᷑ eigo vnqutlitati
reipublice· dũ ĩnecencia manifeſta nõ difenditur et culpa pu:
blica non puĩtur· per hoc enĩ pſi dũ contꝛa eos ſnia non fertur

Abſq; timore ꝓpetrant mala et boni ꝓuocantur vt ad iniquit᷑atẽ

e IIIE ͤH
manus extend ant Redditur aũt culpa manifeſta tribus modis
Primo crimis euidẽci am. qñ ſtz pattũ ſtelus clamoꝛe vel voce
nõ indiget accuſatoꝛẽ Sc do per cõfeſſ iõeʒ ꝓpriã factã in iudicõ
Tercio per depo ſicõeʒ teſtiũ quibꝰ reus cõuĩcitur q uocũq; aũt
iſtozt mõz vno vel płibus ſeun omibus crimẽ obiectũ inoteſt itt
Debet iudex contra reũ ꝓcedé Alioqñ coĩ vtilitati detra biturr.
Nam dato ꝙ talẽ ſtiat ĩnocentẽ m rei veritatẽ exquo nocens p-
barur. & ſic mult itudini pater debet eũ nocentẽ ꝓnũciare deber
enĩ in indicio ꝓcedè fm ꝙ fũgitur publica potãte Qua ꝓpter nũõöo
debet in ſoꝛmari ſᷣm ꝙ nouit vt priuata pſona ſed qð ſibi ĩnote⸗
ſtit vt eſt publica ſiue hoc ſibi norũ fiat in coĩ ꝓ leges bũanas
vel dĩnas ſiue in aliquo pticłari negocio· ficut per inſtrã teſtes
& alia ltĩma teſtimonia Et cont hoc nullã deber admitté excu⸗
ſacõeʒ ·nec in aliquo debet ꝓpriã conſtĩam ſequi alioqñ iniuriam
faceêt legi cuiꝰ eſt mĩſter Nõ enĩ coĩ vtilitati ꝓuidẽt exquo cul⸗
pa manifeſta aꝓparet & ĩnoéenc ia latz In hoc tamen c aſu deber
diſtrictiꝰ ꝓbacões diſtutẽ · vt poſſit eaꝝ defectũ ĩueſtigare · &
alys manifeſtũ facẽ Er ſi hoc non valet debet ad ſupioꝛẽ remitẽè
vel aliũ iudicãẽ ſubrogare: & ſic ſniaz ꝓlongãdo differꝛe · ira ti
ꝙ ſemp reipublice ſatiſ faciat O ſi ꝓbacẽes debite repellere ſeu
Differꝛe nõ valʒ tenet᷑ ſim allegara ꝓcede vt dictũ eſt · nec in B
pecc at uia vt dicit augo lex eũ indi cat & nõ iudex Ynde ſup
pſab: dieit ꝙ bon⸗? iudex mnmihil ex arbitrio ſuo facit ſed fm le⸗
ges & iura ꝓnũciat Legit᷑ qñ fily noe dixerũt veĩte faciãꝰ no b
cĩtatẽ & turzĩ cuiꝰ culmẽ ꝓtĩ gat vſq; ad celũ: & celebrẽꝰ nomẽ
noſt i ũ añ ꝙ;ᷓ didamur in vniũſas tras: ꝙ deſtẽdit dñs vt vid Et ”MUM
cĩẽtatẽ & tᷣrĩ q ſupbe ediſicabãr ¶ Itẽ legit᷑ de pctõ ſod omoꝛe ꝙ&
dñs no luit puĩre niſi priꝰ deſtẽdet & vidẽt: deſtẽdã inqᷓt & vi⸗
debo vtzr clamoꝛẽ ope expleuerit · an nõ ẽ ita vt ſtiã Geñ · xviü ·
8⁸ hoc ah de nnãd iudex nõ deber iudicare Fm ꝓpriã cõſtãaʒ
da de) 4eſt coꝛdiũ inſpcõꝛ dꝛ deſt ẽdiſſe vt vidẽt: i· alys maiĩfe⸗
ſtů oñdet Hoc aũt p̃cipue fuãd eſt in arduis & grauib? pctis

—- de — -—-

2

4

nii 2 ECcũdo iudici cauendũ eſt ne vltra cõmiſſ iõez ſibi factam
* potãtis ĩuĩcte officiũ vſurpando aſſumat Doc autẽ conting it qſ̃
iudex aliquẽ iud icat qui non eſt ſue potãti ſubiectus & ð axł?
tt. a4d Ko. ix- phibet dicens Tu quis es qui iudicas ſeruũ alien.
rr. aũt hoc ſit vicioſum paret ex hoc Maniſeſt ũ eſt enĩ ꝙ ſnĩa
Ne indicis eſt queð lex ꝓticł aris reſpectu alicuiꝰ ꝓticłaris negocy
edie Et ideo fſicut lex gnalis haber vim coactiuã · ita ſnĩa iudi cis de⸗
D bet habè cohercendi vᷣtutẽ · per quã v⁊ qʒ ꝓs cõſtringi poſſit ad
ſtiiwe⸗ ſnĩaʒ iudicis obuandam. qð mãme ſieri poſſet niſi iuc ex ſuxer
Kkines vtrãq; ꝓtem habẽt aũctem Judex autem qui iudliciũ ferꝛe deber
kuie fFm leges ſtriprtas eſt eoʒe int pres. & ideo eas applicãdo & ex⸗
ie⸗ tendlendo ad ꝓticł aria negocia ea aũcte ſungitur· qua pnceps in
finuriaam— condendo cũ eiuſdẽ ſit aũctis legẽ interp̃tari & legem condere:
guocul⸗ Et ideo ficut in iuſt ũ eſt ꝙ aliq́s aliũ aſtũgat ad legẽ fuãdam·
ſ dedee ſupyp quẽ non habet publicã potãtem Ita etiã iniuſtũ eſſet ꝙ aliqs
gere .d A ſuup pres aduſas iudiciũ ferꝛet non hñs ſuꝑ vrrãq; publicã po⸗
dereniii. tãtem Nullus ergo abſolute iudicari poteſt niſi aliquo mõ iudi⸗
merdti canti ſit ſubieœtus · fiue per potãtem oꝛdinariã ſiue per dele gatã
gelerk Si qui tamen in ſacra ſtripta legũtur ſuꝑ aliquos iud iciũ exerẽ
nnenh cuiſſe nulla accepra hũanix? potãte putanð eſt eos fuiſſe ad hoc
feh motos inſt inctu dĩno Sicut pater de Dañ iudicante ſenioꝛes de
Ane⸗: falſo teſt imonio cõuictos. de quo ſtriptura dicit ꝙ deus ſuſt i⸗
cnob. tauit ſpiritũ pueri iunioꝛis Idem dicendũ eſt de moyſe egipciũ
:9rome occidẽte & de ſiłibus. quos aĩcos dei fuiſſe ſacra ſtriptᷣa teſtat
8 ader niſi ergo dĩna inſpiracõe vel hũana cẽceſſ iõe iudiciũ ſit aſſ ũptũ
oner vſurpatũ iud icabitur & per conſe qs vicioſt um Precepir Deus
rA ꝙ falce meſſoꝛia nullus intraret ſegetẽ alienam Deut · xxiii · In
. u⸗ quo datur intelli gi ꝙ iudiiciaria potãs extendi non debet extra
6 i limites cõmiſſe ſibi aũctis iudex non deber Peecere. ex in⸗
aiſ, Ercio cauend eſt iudici ne in iudicio ¶ lufficiẽti ꝓhacee
7 ex inſufficienti ꝓbacõe ꝓcedat (Circa qd eſt ſtiendum⸗ E

4
*

co oms ꝓbacio que non eſt altera rriũ
aut ſtz per euidenciã pa Tᷣri crinñs · aut per ꝓpriã confeſſ ideʒ · aut
per teſtiũ legitt imã depo ſicẽeʒ inſufficiens eſt pñda· ymo tanep
nulla a indice eſt repellenda Non ergo deber iundex ex ria vel
a lioꝝ ſuſpicõe · aut ſemiplena ꝓbacõe ꝓcedẽ Vbi diligẽter eſt

adũtend ꝙ ille qui alioꝝ iudex cãſt iruit᷑ non debʒ eſſe in crimĩe

vicioſus · maxime in eo de quo habet aliũ iud icare Sic en dici
poſſet illud Apłi ad Ro. ii. In quo enĩ indicas alterum reip̃m
condempnas. talis ſiqdẽ qſi malicie ſue conſcius faciłr de alys

7 9 7
ſie opinatur Non enĩ credit alterius mentẽ a vicio eſſe elõgatã
cui ſuã conſpicit eſſe ſubiectã Item iudex non debet eſſe paſſio⸗

nibus affectus. quia paſſione dñante ire ody vel ĩuidie cõiect᷑is
& leuibus ſignis facibr inſoꝛmatur adũſus illũ cont quẽ paſſio
mouetur Vnuſquiſq; enĩ cito credit qð affectar · deber ergo af⸗

fectus iudicis tam a vicio ꝙᷓ a paſſ ione eſſe liber · de hoc ta men
pleni? infra dicetur ¶auã uis aũt per ſuſpicões & dubia index
ꝓcedẽ non debeat · tamẽ non debet eſſe ita bebes qñ cõiecturas &

ſignũ adũtẽ debeat · & maxime que vebemẽtẽ ſuſpicẽez vel p̃ſũ⸗

pcõeʒ adducẽ pñt in famia p̃cedente · ꝗꝓpter qd ſenes qui ſt ſu⸗

ſpicio ſi ꝓpter longam expienciã · ſicut dicit phs o Ret hoa vt⸗
pote multociẽs exꝑti alioꝝ deſectus conſtituend i ſũt alioꝛt iu⸗

dices. nec talis ſuſpicio habet racõeʒ vicy: ymo facit ad certitu⸗
dinẽ facti Suſpicio enĩ vicioſa eſt que ex leuibus ꝓcedir Su⸗

ſpicio aũt ꝓbabilis & violenta a iudice eſt acceptãda · cũ interd
ꝓbacio fieri poſſit ex p̃ſũpcõibus & fama Vnde celeſtin? paꝑa
in decretali ꝓpterea cũ quis accuſarur dicit Si teſtimoniũ con⸗
neniens de viſu reddatur. vel eciã de auditru & p̃ſumpcõez vi⸗
olentã fama conſenciens ſubmĩſtrer. ac alia legirrima admũcula
ſuffr agentur · ſtandum eſt teſtiõ iuratoꝛx Er enĩ circũſpectus
iudex arq; diſtrerus motũ anmi ſui ex argumentis &ρ teſtiõnys
que rei aptioꝛa eſſ compit conſirmabit Vbi tamẽ dubiũ naſtit
ex con rys ſignis· ira ꝗð de ſe non magis ad vnã prẽ q; aeᷣ

modo ſupra po ſitoʒ . ..

lã

re
Ne⸗
di

ſch
ric
nar
ſent
ſce)
dc
jon
ſert

44

—
2

linq̃ da que per puũanũ iudicari non poſſunt

verri poteſt in melioꝛẽ partẽ eſt accipiendũ Nam dubia ſempꝑ in
melioꝛẽ partẽ ſũt interp̃randa Jud iciũ aũt qð ex leuibus & du⸗
bys ꝓcedit · ꝓ hibet dñs dicens Molite iudicare & non iudica;
binñ Vbi dicir gloſa ꝙ in bys verbis ſuſpicões odienciũ con⸗
dempnat ¶ Iob de ſe dicit cauſam quã neſtiebam diligentiſſime
lueſtigabã Job· xxix. Nora ꝙ dicir diligentiſſime ad virandum

temerariũ iudiciũ· qd ex ſubita & inſufficienti ꝓbacõe naſtitur

Vnde ſup eod verbo dicit Greg? ad ꝓferend ſnĩam nũq; p̃cipi⸗
tes eſſe debemꝰ· ne temè indiſtuſſe iudicemꝰ Nec quelibet mala

audira nos moueãt. nec paſſim dicta ſine ꝓbacõe credamus
Aug. vi. li. confeſ. narzat alipiũ eius collegã apud carraginꝰ

9

tãcꝙ; furẽ fuiſſe compñſum Appñdit enĩ ſecurĩ ꝙᷓ latro ſugiẽs di⸗

miſu Di auũt alipius ad examen ducẽétur obui? ei fuit quid nor?
eius qui cognita eius ĩnocencia verſus domũ furis alipi ũ ducir
Inòrit de ſecure a puero ſtante ante hoſt iũ domꝰ oui confeſtĩ

rñdit Nrã eſt ſecuris · ficq; in domũ furis cauſa eſt Eĩnſ lara vbi

dicit Augꝰ? Non arbitoꝛ ob aliã cauſam deũ pmiſiſſe alipiũ per⸗
miſiſſe capi Miſi vt ille vir tantus fucurus iam incipet diſtẽ quã
non facile in cognoſtendis cauſis homo ab bomie dampnandus
eſſet temeraria credulitate iudicio diunino multa ſunt xe⸗

On aũt iudex deber eſſe curioſus minũ ĩueſtigatoꝛ· aur
quorũcũq; maloꝝe coꝛrectoꝛ Et hoc ꝓpter d uo Primo da
boc hũane nat᷑e fragilitas non patit᷑ Domo enĩ nata viciata ex
pct primi ꝓntis ꝓnus factus eſt ad malũ & difficilis ad bonrũ
Vnde dũ in hac vita degit ˖ non poteſt ad limã dĩne gloꝛie oꝛ⸗
dinari Sicut ergo fatuus eſſ er qui veller omẽs vias complanare
aut lapides ſiue ſtopulos & quec; pedũ offendicula aufferze
Sic eciã extreme eſſer demencie qui omia mala de moꝛikus boim
veller coꝛrigẽ Multa ergo in pomãbus tollerandla ſunt ac vltĩo
dei iudicio relinq;d a Tũc enĩ occulta que nũc hũanũ iudicium
latent parencia erũt, & que hic impumra ltime relinquũrur· ibi

pena debita oꝛd inabũrur Vnde Sicit Au? in libro de penitencia
Mulrti peccantes coꝛrigũtur vt Petrrus Multi tollerãrur vt Ju⸗

das Multi neſtiũtur donec veniat domin? & illuĩabir abſton⸗
dita tenebrarum Sc do hoc idem requirit concdlicio humani iu⸗ O”U”
dicy · in quo non quelibet mala inquiruntur. ſed que iam oculis MUMU
phom inũ mala apparere incipiũt Mec omnia mala cognita puni⸗ 1
untur. ſed que confeſſa & probata a iudice dinoſtuntur Ende 2
dicit Auguſtin? in libro predicto Noluit deus homiem ab bo.
mine ex arbitrio ſuſpicionis iudicari · vel extraoꝛdinario vſur⸗ OW”
pato iudicio · ſed pocius ex lege dei ſecũdum oꝛd inem eceleße-· kEki
ſiue vltro confeſſum· ſiue accuſatum atq; conuictum ¶ Ec hbys 4 el
igitur patet ꝙ non debet a iudice contra q ðdcumq; malum pro ic
cedi· eciam ſi malũ eſſe ſtiatur· quia foꝛte non eo modo vel foꝛ⸗ ”ò́
ma malum eſſe ſtitur· quo hũani iud icy oꝛdo requirit Er ideo u
dicit Auguſtin? in libro predicto Quãuis vera ſint quedam nõ i
tamen iudici vera facile credenda ſunr. niſi certis ind icys de i
monſtrentur Caueat ergo iudex a curioſa & preſumpruoſa in⸗ AuAs
qui ſicõe vite ſubditoꝝ? Vnde d icit Eñꝰ Noli eſſe vite aliene · aut diie
temerarius iudex aut curioſus exploꝛatoꝛ Maxime autem bu⸗ è.
mani iud icy examen relinq;dũ videtur. quãdo mala aufferri non vw
poſſunt · niſi cum ſtandalo płiũ. aur cum leſione vite bonozum in
Meſl. oꝛibns zizanioz dicentibus patrifamilias vis imus colli aan
gimus ea dictum eſt ꝙ non. ne foꝛte colli gentes ʒizaniam ſimjOll ri
eradicarent & triticum Meſſoꝛes ſecũdum expoſicionem criſti ””
ſunt angeli ques in fine ſeculi mitter ad ſeper andũ malos de me⸗ ſan
dio iuſtoꝛum Mat h. xiii: Huic ſniĩe alludit Ausguſtinus libro ſE
predicto de pnĩa Ad inquit nobis ſunt in ſtripturis exempla ”
PWoſita velud palea in meſſe ſuffocatur vſq; ad vltimũ venrila⸗ OD”UJUD
brum vel ita illa retia vbi piſtes boni cum malis vſh ad ſegre⸗ e
Saeõem que futura eſt in littoꝛe hoc eſt in ſine ſeculi equo animo à
rollerentur Hec ſunt que reddunt ĩudlicem ydoneum qtum ad 1
aclus qui in ſoo exr mnſecorequir- 2

—

dD hoc aũr ꝙ dignꝰ fir q;rũ ad dĩnũ iudiciũ · & ꝙ p̃ldicta cy⸗

nalirate· &mũeʒe cupiditate · Dys enĩ modis hũanũ ꝓũᷣtitur iu⸗
diciũ Primo ergo deber eſſe iudex ĩmunis a timoꝛis puſillani⸗
mitate Timoꝛ enĩ iudiciũ ꝓũtit. quia iundicẽ puſillanimẽ reddit
ꝓpter qð ſtr iptura admonet dicens Ecck. vü Noli qrẽ fieri iu⸗

dex niſi éture valeas irꝛũ pe iniqrates Poſt ꝙᷓ tamẽ q́s ꝓſonã iu⸗

dicis aſſũpf̃it. debet duo cogitare ad hoc ꝙ hũanũ timoꝛẽ re⸗
pellat Primo dei iudiciũ qd exercet· non enĩ exercer homĩs in⸗
diciũ: ſed dei Eſt aũt iudex oĩm. fic pauꝑũ ficut diuirũ Judex
ergo qui eſt mĩſter dei intra· ſi a rectitud ine iudicy deuiar in⸗
iuriã deo facit quia eius iudic iũ coꝛrũpit 98 moyſes attẽdẽs
dixit indicibꝰ indeoꝛe deuto primo qdð iuſt ũ eſt iudicare · ſiue
ciuis ſit ille ſiue pegrinꝰ Nulla erit diſtanc ia ꝓſonax · ira ꝓuũ
audietis vr magnũ nec accipietis cuiuſqꝙ;ᷓ ꝑſonã quia dei indi⸗
ciũ eſt debet ergo iudex deũ ſemꝑ bhabe poculis · vr iure cautũ
eſt. vt ſacroʒe euangelioꝛe ſtripture tribiles ante ſedẽ ĩudicialẽ
deponãturibiq; abinicio liciũ vſq; ad finẽ ꝓmaneant· nec amo:⸗
ueãtur niſi ſnĩa recitata- quo tocius con ſiſtoꝛy laritudo ip̃iꝰ dei
replera pnĩa omĩbus metũ intuciat: & ad ſacroſtãs ſtript᷑as re⸗
uênciã.· & ab inꝗᷓſicõe veritatis oĩs iniqtas ꝓpulſetur- oĩs quoq;
carnis & ſaguĩs reli gio iudiciaria ꝓpellat· affectus enacuãs irã
& odiũ & metũ & amiciciã Sc bo cogitare debet reipublice di⸗
ſpẽdiũ. ſi ꝓpter timoꝛẽ iudiciũ coꝛrũpar Multũ enĩ reſpublica
ledit᷑ qñ index ex timoꝛe puſillaninns redditur Tũc en infe⸗

rioꝛes hoĩes qui ad ip̃m debent recurzẽ vt ad qðdã muĩmẽ iuſtĩe

in ſe fracti zelũ quẽ ad rempublicã hñt deponũt⸗& xpria dam?⸗
pna mentes ab io diffugiũt Maioꝛes eciã eius puſillanimiratẽ

—

adũtentes abſq; freno offenſas cõmittũt· mĩoꝛes oꝓprimũt · ficq;
totã policiã diſſ ipant & confund ũt vt ergo tot mala vitentur ·

ex animi v?ᷣtute obſuer· neceſſe eſt ꝙ qtuoꝛ aĩe aff ectõibꝰ ſit im: ntate
Imuĩs.ſtzʒ timoꝛis pu ſillanimitate: ody crudelitate a moꝛis car⸗

O iudex deber eſſ liber a timoeis puſillanimitate-

debet iudex aſſumẽ virilem aĩm· & conſtanter iudiciũ exerce

Alexãder aũt ſnĩaz acceptauir iudic ibus grãs referens : ꝗqa in eis
ſidem ꝓbauerat. in eo ꝙ iuſticiã omĩpotentatui p̃ferebanr-
— iudex debet eſſe liber ab ody crudelitxate
Ecũdo iudex debet eſſe ĩmunis ab ody crudelirate Odiũ
enĩ iudiciũ ꝓuertẽ conſuenit ¶ Circa qð ſtiend eſt ꝙ ex paſſiõe
ody vel ire pomo dupłr malũ incurꝛit Primũ & maximũ eſt re⸗

ſpectu ſui · ſtz amiſſo racõis qua nichil in hoĩe eſt excellencius ·

Nam per eam homo eſt homo· per ꝙᷓ eciã aĩalia p̃cellit qui ergo
vſũ racõẽis ꝑdit ſe ꝙãmõ hũan itate deſtituit · & parẽ pecoꝛ ibꝰ?

4 * „ .— — 2 — 7„ 7
ſe facit. quo nichil rõnali creature eſt dãpnoſius qa id amittir

vn de erat dei ca pax Erat aũt dei capax per racẽem ᷣm quã ad
dei ymagĩez factus eſt Ira aũt & multo magis odiũ qð eſt ira

Iueterata vſũ racõis tollit. & ad modũ inebriantis vini mentem

apſoꝛber. & ideo ſi talis eſt alioʒp iudex · fcut equus cecus & p̃⸗
ceps a via verit atis exoꝛbitar Vnde dicit yſi: li: ui: de ſũ: bo ·

Iudex iracũdus iundicy examen int ueri non valet· quia caligine

ſuroꝛis obtenebratus que ſunt videnda non videt · deber ergo
iudex a ſe abicere iram odium & omnem coꝛdis rancoꝛem & ſic
in iudicio cum manſuetud ine an imi ſedere · vt ſupremũ iudicem

imit etur · de quo ſtriptum eſt Sapĩe · xii · ¶u autem cum tran⸗

quilitate iudicas Alioquin ſicut furoꝛe indicat in examine di⸗
ſtricti iudicis cum inrollerabili dei furoꝛe iudicabitur · ſecũdð
illud Taco: ii: Judiciũ ſine mĩa illi qui non facit mĩam Dicit

Greg?. iiiie Dyalo: de quodã qui vidit petrum maioris eccł ie in

„ 2 7 6⁶ . „ „ . ℳ4. ☛.
locis terrimis magno pondere ferꝛi ligatum 2c depreſſ ũ · dictũch

elſt ei ꝙ h̊ paciebatur · quia ſi quid ei pro facienda vlcione vide⸗
barur ad inferendas plagas plus ex crudelitatis deſiderio quã

ex merito obediencie ſeruiebar ¶ Aliud malum quod iudex in⸗

curꝛit ex odio ſumitur ex parte proximi cui nocumentum infert

DZ

Cũ eſſer mirabilis diſteptacio inter alexandrũ & aliquos eius
barones Judices conſt anter caſum alexãdri in iudicio dãpnarũt

VMB-

ã1

ere

l ò D £R

–☛
—

—

da
uſſui⸗
tre⸗
cus⸗
nen
t
mitr
niad
ſtir
entem
8
S
ree
ke⸗
aem
minm
grid
(der
rcken
cug
. gide⸗
qui
exin⸗

. 4 .
.ùẽR- ð
„

Non ſolũ ent lace iratus peccut in ſe dDum hũanirate ſe ꝙmẽ
priuat· cũ homo ſit aĩal manſuetũ nata· ſed etiã peccat in ꝓxĩm

dũ cont᷑ eũ ex irac ũdia iniuſticiã exercer Proꝛũpit enĩ ad gra⸗

niſſĩa ſtelera· qa poſt q́; ira aĩo p̃d ñatur racẽe ſuꝓpreſſa· ad omẽ
id facile p̃cipitat · qd in a ppetitũ ſenſualem euenerit · ficq; homo
ad modũ bruti aĩ alis impetuoſus efficiatur ad ꝓferendas ſnias

crudeliſſimas 4 Seneca narzat de quodã iudice tyrãno⸗ qui ex

ira dampnauit tres milites ĩnocẽtes hoc modo vnũ. quia redi⸗
erat de via ſine ſuo cõmilitone imponẽs ei ꝙ illũ interfecerat · ⸗

cepitq; alteri militi vt eũ ducẽt ad locũ ſupplicy qui cum eſſer
edu ctus venit cõmilito ſuus ſanus quẽ videns cent urio cui fu⸗

er at p̃cepeũ illũ occidẽ reduyxit ambos adl iudicẽ · qð videns iu⸗
dex iratus dixit Primo te iubeo inter fici- quia Dampnatus es
Sc do dixit & te ſir quia canſa dampnacõis cõmilitoni ſuiſti ·

Tercio dixit & te iubeo occidi · a miſſ as occidẽ impatoꝛi non

puiſti· ybi dicit Seneca o qᷓ ſolers eſt iracũd ia ad fingendas
cauſas furoꝛis tres Pic puĩri ob vmꝰ ĩnocẽciã exco gitauit · quẽ⸗

admo tria crinmĩa feciſſent. habet iracũd ia hoc mali non vult

„

regi ira ſtitur ĩi veritati ſi con ? vo lũtatem ſuam Parer
¶iud ex deber eſſe liber ab amoꝛis carnalirate
Ercio iudlex debet eſſe ĩmunis ab amoꝛis paſſ ione qᷓ multũ
iudiciũ puerté conſueuit Sicut enĩ racio per odiũ obnubilatur
vt qð veʒr eſt non videar · ſic per amoꝛem mollificat· vt qdð veꝛe
viderit non ſeqtur, & ſic per vrrũq; rectũ indiciũ ꝓuertit᷑· Per
odiũ q dũ ab vna pte nimis elongat᷑· Per amoꝛẽ vero dum m⸗

mis ad aliã inclinat Sicut ergo iudex a ſe debet repellè odiũ &

oẽm coꝛdis indignacõezꝭ . vt non niſi con? vicia mo uear ita eciã
oëm amoꝛis carnalitatẽ, vt non niſi ad id qð iuſtũ cogno uerit
inclinet̃ Deber aũt a duohus cauẽ qtũ ſpectat ad xyñs Primo ne

* „ „ 2 . *α
amoꝛes priuatos habeat, aut aĩcicias nimias cont pat: vel eciã

ſe nimis familiarem ex ibeat Talia enĩ iudicis aĩm afficiũt & a
rectitudie iud icy faciłr deuiare faciũt ant ſaltẽ in oculis alioꝛ

—,

— — —— — —— —ò—fß

u IL
ipm iudicẽ ſuſpectũ haberi faciũs ð ſũmope eſt cauen ð. non 3
ſolũ iudici. ſedl eciã cnicũq; publice ꝓſone gelius dicebar H
ante ocłos boĩm ymaginẽ iuſticie ſic debẽ depingi q;admodum
aiebat criſpus qui os & ocłos inſtĩe vulũ ſeueris ac venerandis ſ .
vboꝛ coloꝛibus depinxit Et ſeõtur foꝛma v*ginali a ſpectu vehe⸗ „ 2
mẽti & foꝛmidabili luĩbꝰ ocł oʒ acerbis · nec huĩlibꝰ nec acroci⸗ H
bus. ſed venerãde cuiuſdã triſtie dignirate Item vo debet cauẽ 4
ꝙᷓ tũ poteſt ne ꝓmittat sliqᷓ ſibi cõmitti Fᷣm ꝓpriũ arbitriũ iudi⸗ HK
canda Et hoc ꝓpter tria Primo ꝓpter inimicicias vitãdas NMon
enĩ poteſt iudex ita rectã ſnĩaʒ ꝓferꝛe qñ inimiciciã & maliuolẽ⸗ 4
ciã incurzꝛat. exquo eam ꝓfert ꝓprio arbitrio Si autẽ m leges
po ſitas iudicat ſufficiẽter excuiari poteſt · ꝗᷓ̊a non vidꝛ ip̃e iudi⸗ Hð”ð”
care ſed lex Scdo vx ſnĩando ſit feſtinꝰ ꝓpter tẽꝑis breuitat· on
Cuũ enĩ leges ſint cõdite ex diligẽti priꝰ habita cõſideracõe & in
ſpecte a multis & młto tẽpe & deliberate maioꝛi cõſilio ſi aliud
ſupf luũ vel dĩnutũ cõtineãt tuciꝰ & veriꝰ m eas iudiciũ pro⸗ we
fert᷑ q́; ex arbitrio iudicis qui ꝓprer inſtãciã ꝓciũ & ne lites pro ſer
lõgent᷑.· diuẽ᷑n itatẽ a diu diiudicand & cõſulend pabẽ nõ poteſt t
Vnde dicit phs primo retho· ꝙ lacões legũ fiũt ex cõſideraris 4
multo tempoꝛe Judicia autẽ ex ſuboꝛto & ſubito Tercio vitand a 6
ſunt iudicia ex ꝓprio arbitrio propter affectiones vitandas o dy 4
vel amoꝛis Nam ficut dicit ꝑhus eodem libro Legum laciones ſi
fiunt de futuris · & in vniuerſali. & ideo eaꝛe cõd itoꝛes nõ pñt ⸗
affici in iudicando per aliquꝗ paſſ ionem ferunt enim leges ſic ·
uicũq; hoc fecerit tali pena plectatur · non conſiderantes vta “ ſt
amicus vel inimicus debeat talem ſnĩa; incurzere Judicia autẽ A
que fiũt ſecũdum ꝓprium arbitriũ fũt in particulari · & deter
minatis pſonis ad quas contingit aff ici odio vel amoꝛe · & ſepe i
ralia con comitatur ꝓprium comodum Pter quod indices ſepe a ð
recto iudicio Ddiuertũt nia tamen geſta particularia ſub narza⸗ GS
cione non cadunt · nec onmia que poſſunt emergere · ſub legibus d

— 7 „ „ . .
comp̃hendi poruerũt · aliqua ſine dubio ſũt arbitrio cõmittenda

—,U B NP— —

rdenm
Dect
Annm
veranche
uvete⸗
Wod;

Naer.

münc:
s Non
almole,
mlexs
ed⸗
euitare⸗
cdn
aliuch
üpro⸗
res pro⸗
8 poraſt
denrs
nndh
cusoch⸗
lciones
nd ſt

e ſc⸗

nmes

narn n
4, dern

losſyes⸗

ſ nma,
lgihns
ginens

.

& per nat᷑alem eqtatem ſũr bon fide diffiniẽda Sed hoc deber
eſſe in paucioꝛibꝰ & raro qñ videlicer talia ſub coĩ lege cõpñdi

non pñ̃t * aliqñ ſũt aliꝗᷓ arbitrio boni viri cõmittenda oñdꝛ
exemplo qð ponit phᷣs In qdã inqt ciuitate ſtatut ũ eſt ne foren⸗
ſes muros & foꝛtilicias ciuitatis aſtendeênt Irꝛuẽtibꝰ aũt inimi⸗
cis contingit foꝛẽſes muros aſtendè & cinitatẽ defende NMon eſt
aũt dicend ꝙ iſti cont᷑ legẽ fecerĩt Nam & ſi v̈ba legis preriſſe
vident᷑ Intencõem tamen legiſ latoꝛ is impleuerũr · qui in ſtatuẽ:
do p̃d icta ad hoc tendebat vt ciuitas Fuaret᷑: ne a b aliquo ꝓdi
poſſet Mõ aũt ꝙ ciuitas nõ defendétur a quocũq; defendi poſſet

In hoc ergo & ſiłibꝰ recurzendũ eſt ad ſtãm eꝗtatẽ m iudiciũ

boni viri ¶¶ iud ex debet eſſe liber a mune cup iditate· pter

¶Auatuoꝛz mala que inde ſequũtur
Varto iud ex debet eſſe ĩmunis a muner uͤ cupid it ate⸗ que

eſt qa iuſticia vili p̃cio cõmutatur Sc din qa iud ic iũ racõi ob⸗

fuſtat᷑ Terciũ qͥa lingua mutitate ligat quartũ qð ex pys cau⸗

ſat᷑ eſt qa pena mult iplex diuĩa vlcõe irꝛogaẽ Primũ ergo malũ
204 ——, —— „1 „ — 55„
eſt qa iuſtia cẽmurat᷑ vili p̃cio qd eſt pecuĩa vel aurũ · aut ρ

aliud qdð nũmo menfari poteſt . ſicut ſũt obſeòͥa ãcũq; alia · O

lucra dampnoſa dicix Aug? Juuenis pecuĩam & ꝓdis iuſticiaʒ
imples burſam auro & euacuas conſtiaz deo Mil tali vendicõne

eſt ſoꝛdidius· nil turpiꝰ. nil inius apud antiqnos Omẽ en ꝙ
„ „ „ 7 „ .
ex debito officy gratuit ũ Eeſl. e opoꝛtet · ſi fiat ad p̃ciũ in ſoꝛd ibꝰ
6„ , 2275 42
computat᷑· ficut ꝛ in pocrito Eſt enĩ magna inictas · & ſoꝛdi⸗

di animi vilitas· ꝙ iudex qui eſt miſter inſtĩe eam vendat · que
eſt res ita p̃cioſa & hũano gni neceſſ aria Q enĩ puus ſuĩ miſter

ſauũ dñm aut dñam vendè auder Talis ergo iudex eſſet in Lui⸗
tutẽ redigendus & acerbiſſiã pena plectend us. qui iuſticiã cuiĩ

ey debiro famłari tenet᷑ in foꝛo pro tam vili p̃cio ꝓſtituir di⸗

ndus rex cambiſſes cyri filius regis ꝓſaa: cniuſd am

a

inter oĩa p̃dicta conſueuit iud iciũ coꝛr upeaCirca qd eſt ſtien d
SSðõ 2.— —„ „ d. 7. 2
ꝙ ex accepcõe munexe p̃cipue qtuoꝛ mala cauſantur Primũ malũ

8

II 4.
mali indicis & munera diligentis fecit de coꝛpe pellem ex hi · &
ex vᷣ ctam ſup ſellam iudiciariã extendi· ſuꝑ ꝙᷓ filiũ eius iudica⸗
turũ conſedé iuſſit. dans ſibi intelligẽ vt alios ĩuſte iudicaret·
ne pena conſiłi iudicaretur Sc ðm malũ eſt quia indiciũ racõis
obfuſtatur Accepta enĩ munera ſtatĩ accipientis aĩm emoliũt &
oculo mentis obiciũt. ꝙ tribuenti ſit retribuend ac per hoc ip̃m
mentis oculũ obtenebrãt & excecãt. vnde deuto. xvi 82 Non
accipies ꝓſonã nec munera · qa mũera excecãt oculos ſapientum
& mutãt ?̈ba iu ſtoʒeꝙ De filys ſamuelis ðz ꝙ decliauer ũt poſt
auariciam acceꝑpũtq; mũera·. & ſtatĩ ſeqtur & ꝓuerterũt iudiciũ
primo Re viii . ¶ Et de ro manis narzꝛacõe dignũ dicit Troc hus
pompeius Tineas inꝗt miſſus apud romã ad con firmand pacem
cum ingentibus donis nemem inuen it cuius domus muneribus
pateret quãdo autem munera deferebat omnes clauſerunt oſtia
ne cum muneribus intraret. Cauendum eſt ergo ab acce pcione
munerum nam ſi acceptantur ſtatim animũ hònis capiũt Ende
Dicir Quidiug Munera crede michi capiũt homineſq; deoſq; ;
Placatur donis iupiter ipe datis ¶Terciũ malum eſt qa lingua
mutitate ligatur Mam munꝰ? oblatum aim iudicis remiſſ ũ facit·
vt non conſtanter arguat eum a quo accepit: vnde Eccł ia; xxii ·
Exenia & dona excecant oculos iudicum. & qua ſi mutus in oꝛe
aduertit coꝛrepcionem ¶Aliquis eim prelatus vel iudex con⸗
tra aliquem clamoſa turbacione concitatur. ſed ſi ſibi aliud
offertur. ſtatim a clamoꝛe deſiſtit. Vnde frequenter implertur
illud . yſa ie: Ivi. Canes muti non valentes latrare- per canes
prelati debent intelligi:· qui contra vitam ſubditoꝛum latrati⸗
pus increpacionum. G exoꝛtacionum clamare debent ſed muti
a latrando fiunt quãdo muneribus deliniti ſuhditis imperare
nequeunt Valerius de marco curip qui erat potens in roma:
dic it ꝙ legatis ſamnitum ſe in ſtampno ſedentem; ſoco ate; li⸗
gneo catino cenantem ſpectandum prebuit magnum pondus au⸗
ri reſpuens quo d illi ei attulerant: Narzate inquit ſamnitibus

4

u M Marcũ curiũ malle loeuplerib⸗ impare S ĩm locupletẽ eſſe
un & memẽtote me nec acie vinci nec pecuĩa coꝛrũpi poſſ e ¶Seneca
de doogene & alexãd ro dicit pulc hre Potencioꝛ inqt er at dyo⸗
genes alexand'ro oĩa poſſidente Plus enĩ erat qð iſte noller ac⸗
iri⸗ cipe. q; qð ille poſſer dare (quartũ malũ eſt pena multiplex &
n prima eſt qdã fuitus tempꝑ alis qua accipiẽs in fuitutẽ eiꝰ a quo
Non ſuſteptũ redigit᷑ Et hanc racõeʒ aſſignat apks inter alias qre ſũ⸗
n ptus nolebat recipe dicens. 1. ad Coꝛt. Vvi . Ego ſub nullius re⸗
kbe a digar potãte Et in actibus apł oʒ ſnĩa dñ̃ aſſer nit beatioꝛẽ eſſe
düci datoꝛẽ ꝙᷓ receptoꝛẽ ꝓpter hoc vid elicet ˖ qa ille qui ſuſtipit Caã⸗
te modo fuus efficit᷑ eius a quo ſuſteꝑit (Scda pena eſt ve ererne
Nn dampnacõis · qð fibi imp̃cat᷑ dñs per yſaiã dicens Ve qui iuſti⸗
e ſicatis impiũ pro mũeribꝰ. vnde Iob. xv. Ignis deuoꝛabit tab⸗
oſti Z nacula eoꝝe qui libenter munera accipi ũt. contra quos loquitur
cione Bũꝰ dicens Venient venient ante tribunal xp̃i · vbi aud ietur pu⸗
fnde. pilloꝝe accuſacio grauis ac Dura viduaꝛ & paupum quoꝛ vixé
ſh ſtipendys nec diluere pctã quibꝰ facti ſũt duces ceci & media⸗
Grgdu toꝛes fraudulenti: & iſtud maxiĩe eſt con iudices ſpũales· qui

plus curãt de meribus ꝙᷓ de aĩabꝰ ſubditoꝝe ercia pena eſt
maledictu dei qᷓ ſepe incurꝛũt accipiẽtes eciam in vita pñti · m
illud Deu?o. xvii . Maled ictus qui mũera accipit vt pcuciat in

ähar

8inon
1onm nocẽtes · dĩnazʒ maledictõem incurꝛit· ieʒi qui muũera naaman ſu⸗
d ſtipiens lepra eſt pcuſſus · iiũ . Re v · 4[nidã ciuitaris pfectꝰ
ſpetn . ter nimiam pecuĩa ext oꝛ fiõez 2 Pko eſt captus qui fruſt um
rcanes. auri liꝗfaciẽg & in os eiꝰ⸗ Enſmittẽs dixit Aurũ fitiſti aurũ bibe

Seqtur de ꝓceſſu obfuãdo in criminũ denũciacõibꝰ?
Onſeq;ter videnda ſunt᷑ que actoꝛis pſonã ydoneã redd ũt
(Circa qð eſt ſtien ð ꝙ ad hoc ꝙ accuſacio ſit licita debet actoꝛ

meti
Aw

pern
4 tria obbua re- Vuñ ex Pre ſinis debiti · pura puĩcõem crinis *
Detg: e bonũ reipublice intẽdẽdo Aliud expre mo di accuſacõeʒ in ſtri⸗
õ xonendo Er Leiũ ex pte cauſe ſiue foꝛĩ g.oſita accuſacõem
non coꝛrũpendo Primo actoz debet finem debirum intendere

tibns⸗

aſſ bi ſtienð eſt ꝙ in cauſis cri mali bus triplex eſt modus ꝓ⸗
cedẽdi ·. ſtʒ per denũciacõeʒ inqᷓficõeʒ &᷑ accuſacõez Modus de⸗
nũciacõis fuandus eſt · qñ peccarũ eſt occultũ· in quo intendit᷑

coꝛrectio delinq;ẽtis Vnde m p̃ceprum dñi debet p̃cedẽ fraterna

coꝛrectio. vt primo fratrem tuũ coꝛripias· inter te & ip̃m ſolũ.
S ſi non audierit arguendus eſt coꝛam duobus vel tribus te⸗
ſtibus & ſi non valet dicendũ eſt eccł · Doc enĩ poſtulat oꝛdo
caritatis · vt aliquis parcar fame fratris q;tũ poteſt Nam ſi pec⸗

catoꝛ a pnñcipio viderit ſe publicatũ vẽcũdiam amittet & obſti⸗
nacioꝛ fiet in pctõ deber ergo diligens ꝓximꝰ? niti vt frĩs con⸗

ſtĩam coꝛrigat eius fama fuata· Et hoc ſecreto cõmonend o eum
prius poſtmodum cozam paucis: tandem negligenda eſt fama
& conſulendũ eſt conſtie (¶ Eſt tamen adtend ꝙ p̃dctus oꝛdo
p̃termittendus eſt q́;ẽtũ ad duo· ad que p̃ceptũ dñi non videtur
ſe extendẽ (Primo qñ ꝓbabibr timetur detmentũ multitudinis
cuiꝰ bonũ eſt magis intendenð ꝙᷓ bonũ vniꝰ. vt qñ eſſet crimen
alio infciuñ ſicut eſt hereſis vel peccatũ carnis płiũ de con:
gregacõe·: de quo p̃ſumi non poſſet · ꝙ ex ſimplici ꝓximi ver bo
remediũ ſeqretur qñ ergo eſſet aliqd rale qð vergit in multitu⸗
dimis coꝛruptelam illud remediũ ad hibendũ qdð tucius eſſe
creditur. vt tantũ malũ non ſeqtur Si tamen ꝓbabiliter p̃ſumi
poſſer ꝙ ex coꝛrepcõe ſecreta emendacio ſequeretur: & alioꝛum
maloze vitaretur ꝓicłm p̃dictus oꝛdo coꝛrepcõis eſt tenendus
Scðdo p̃dictus modus vid eſſe p̃termittendus· qñ vebementi
p̃ſũpcõe timet᷑ · vel qſi euidẽter appet ꝙ talis quẽ ſtis eſſe in cri⸗

me ſit ꝓmprus & in p̃eĩctu ad iterãd ũ illud cui remediũ ad hi⸗
beri non poteſt ſm dictum modum Certũ eſt enĩ ꝙ bonũ conſtĩie
ſemp p̃ᷣferendum eſt bono ſame. qñ vtrũq; ſeruari non poteſt ½

4 . . . „ 7
Quãdo er go bonũ conſtiencie eſt in periculo· & ad hoc ſerunan⸗

dum plus valer alius modus. puta ꝙ ſuperioꝛi reuelerur · qui

propter auctoꝛitatem prelacionis poreſt ſalubrius & efficacius

remed ium ad hibere. conſulendum eſt pocins conſtĩe quã fame

iug
usden
tendi
Nerna
ſlü.
Ste?
do
ipec:
bbſti⸗
8con:
goeum

4

„

fam
Srd,
idetur
dinis
nmen
e con⸗
Verbe
nultrn⸗
nus ſe
toꝛum
us⸗
wenti
ſencnit
adn
conſti⸗
wrct
ſeman⸗
ur⸗ gui
cacius
ame

Maius enĩ bonũ eſt ꝙ peccatũ non itẽtur · q; ꝙ& pctõ ꝓpet̃to cuiui
obuiari potat fama con gu et᷑ (In p̃d ictis ergo caſibꝰ p̃ceptum
xp̃i de oꝛdine coꝛrepcõis frat᷑ne non videt᷑ eſſe intelligenðꝰ Alio⸗
qũ eius doctrina poci? eſſet ad deſtructõem q́; ad ediſicacẽem.

.

Patet ergo de modo ꝓcedendi per viam den ũciacõis qui in foꝛo

contẽcio ſo locũ non habet · in quo ſolũ crimĩa publica puniük
& inqr ũtur Mon legit᷑ Joſeph fratres ſuos ſecreto p̃monniſſe ſed

*V

eos accuſaſſe apud prẽm de crinũe peſſ imo Geñ . xxxi Poc aut

ideo ſecit aut quia eos videbat ꝓatos ad iteracõeʒ crimis a quo
non credebat ſua ãmonicõe eos poſſe rethere · aut quia crimẽ erar
in fectiuũ · ꝓpter qð de facili ad alios pullulare potat Vel da iã
płibus in factis aliqer factũ erat manifeſtuũ Vnde płr dꝛ ꝙ ac:
cuſauit frẽs ſuos Salubriter ergo arq; conſulte fecit Joſeph fra:
trũ crimẽ denũciando prĩ qui efficatius ꝓdeſſe potat ſilios ex⸗
poꝛtando vel increpando ꝙᷓ ip̃e eos admonẽdo Cuiꝰ vᷣba foꝛſitã
cõt ẽp ſiſſ ẽt

loca teſtis vel accuſatoꝛis tener. & hic modus competit iudici

quid a maliuolis & maledicis ſed a uidis & honeſtis ſicut di⸗
cit Innoc.· in de?· ꝗᷓlr & qñ Camoꝛe aũt hmõi aſtendẽte non de⸗

beber iudex ocio toapẽ · aut diſſiłando Klere: ſed moꝛe dnĩ debz
deſtẽdẽ & vidẽ · i. mittẽ d inquiré vtrũ clamoꝛẽ vocis rei ve⸗
ritas comitet᷑ Villicus qui apudl dñm ſuũ diffamatus eſt Iſi

diſſ ipaſſ er bona ipiꝰ vocat᷑ ab eo ſibi dicẽte Quid hoc audio de
te· redde racõem villicacõis tue Jam enim non poreris villicare
⸗* . d 7*% 4 — 2
Luce. xv· Poreſt aũt iudeyx nulla in ſpẽal infamia p̃cedẽte ꝓcedẽ

