So betas eſt intellectualis luĩs ↄpuatiua vbi ſupra parte· xxi .
Sobrietas eſt carnalis concupiſtencie repreſſ iua ꝑarte · xxii ·

Sobrietas eſt ſenilis etatis decezatiua vbi ſupra parte xxiii ·

HSokbetas eſt hũane pacis nutritiua vbi ſa apra parte · xxiiii:.
So beras maxĩe ouenit iunenibus & alioʒ rectoribus ꝑre · xxv·
Studiũ ſacre ſtripture inter omnes occuꝑacces melius nkua

caſt itatem Tract · iiii: ca: zii: parte : xlii⸗

Suſt inẽ in a ctu foꝛtitudinis eſt magis w6 a88r di trip nei rze⸗

CTractatu · iii apkro⸗ iii⸗

Emperanc ia q; r & quot modis accipiatur ac circa ꝙ;
verſetur Tractatu. iiii: caꝑitulo: ii ·
Tergiuer ſari ſit Tractatnii. capitulo v.· parte xiii⸗
Teſtis tenet᷑ s eſſe in duplici caſu τ ii ca: Y: parte: xxii·

Scr iptura eſt ad ĩuenta ꝓpter abſentes loco & rempe vt eis alic;

Teſtiũ multitudo Pfecta i in quo conſiſtat vbi ſupra Parte xxiii
Teſtiũ diůſitas reddit qñq;ʒ ſi ſuſpicces vbi ſupr a pte . Eiii

Teſtün
Jeſtiwni
rennud
N tr ſt
Ms eſt in
Leſtis falius
eltes falfin
rinicpen
Tiiſticinel

gcioms Tr.

Ger
ribu

lcepitulo⸗
ſercumclize
nulten Trac
ſerecunche
erecmdt
ſencichaf
lerecundhari
guoeumn iſe
kredundari
ſonaudem ſen
fercuncle
fm milt
bun Tact
irdee ſe
rirn deben
er

R

te⸗ i⸗
i aliaj
lia de

rencz

gere

Teſt ioõm falſum triplicẽ ↄtinet deſoꝛmitatẽ vbi ſupra ꝓte.xx v
Teſtimon iũ ficut & iuramentum debet habere tres comites ve⸗
ritatem iudiciũ & iuſticiam parte · xx vi··
Teſtis vt ſit ydoneus multas requirit ↄdicões parre · xx vii ·
Teſtis eſt infeꝛmãdꝰ qᷓtũ ad foʒ ↄſtĩe de vᷣitate dicẽda ꝓ·xxix
Teſtis falſus ſeu falſid icus tribus eſt obnox ius vbi ſupra
Teſtes falſi ſeuere a deo puniũtur vbi ſupra
Tyrãni opera que fint Vract. p̃mo ca. v · parte · xxiii·
Triſt icia eſt inter alias paſſ iones eff icax ad imꝑediendũ bonũ
racionis Tract. iii · ca· iiii · parte · vi ·

Sneti qualiter regant & de eoꝛum pollicia & de eoʒt mo⸗
ribus autoꝛ multa ad eoꝛũ ↄmendacionem ſtribit Tract
ii · capitulo. iiii · parte vlrima Fer totum
Verecundia eſt paſſio que ↄuenit etati iuuenili & maxime ↄueĩt
mulieri Tractatu primo capitulo, v· parte· vi ·

Verecundie ſignũ eſt taciturnitas vbi ſupra

Verecundlia eſt timoꝛ ingłiacẽis Vra ctatu.iiii · caꝑirulo primo
Verecũdia ſemꝑ eſt de actu turpi Et hoc eſt dupliciter vbi ſupᷣ
Verecundari non debet homo de actibus virtuoſis & naturalibꝰ
quoꝛum ipſe non eſt autoꝛ vbi ſupra
Verecundari expedit tendent ibus ad virrurem & hoc iuuenibꝰ?
non autem ſenibus vbi ſupra parte · i ·
VYerecundia remperanciam diſponir vbi ſupra parte. iii⸗

Veritas non eſt occultanda ractatu · ii · capitulo · v. parte: xvii

Vererani milites eligendi ſunt ad periculoſi⸗ um exercicium bel⸗
licum Tractatu · iii · capitulo · iii 3
Vir debet ſe habẽ tripliciter circa vxoꝛẽ Tract · i · c· v. pre fii
Vir tria debet velle in vxoꝛe vbi ſupra
Vir debet eſſe affabilis vxoꝛi vbi ſupra per totum
Vir debet vxoꝛẽ decenter tractare in oꝛnamenris & alys Jract
primo capitulo · v. parte:iiii.

. . ð

Vir deber vxoꝛem medeſte diligere vbi ſupra parte · v ·
Virtus moꝛalis de ſe haber inclinare in finem ſibi conuenientem·
Tractatu pᷣmo capło· ii ·
Virtus moalis facit hoĩs opus eſſe ſm racẽem Tract. iii · ca· ii .
Virrus humana que ad perfectõnem vite ciuilis requiritur · ad
duo oꝛdinatur in Phemio
Virtus moꝛalis vicia excludit 8* concupiſtencias refrenar rct
iiii· capitulo· iii · parte · xxv · .
Wirginitas ꝙᷓ ſir ractatu · iiii · capko · iii · parte · xxvii .

Virgĩtas cõmendat᷑ vltra ſtatũ diugalẽ ĩ 1C. iiii ˖ c ii · P· xxxii

Vidua multas habẽ debet in ſe ↄdicões ⁊c · iiii · c · iii · ꝓ · xx vii ·
Vita duplex eſt actiua & contemplariua Tractatu primo capło
ii · parre iii⸗
Volũtas hũ ana impeditur duplicirer ne ſ. equarur rectitudinem
racionis Tract atu⸗ ii . capirulo ii.
Volupras ꝙᷓ ſir Tractatu.iiii · capło. iii · parte · viii ·
Vxoꝛ debet eſſe caſta cum pudicicia Iract · i· ca· v · pte · v.
Vxoꝛ debet eſſe verecũda cum taciturnitate vbi ſi upra Pte . vꝛ ·
Vxa debet eſſe pia cum diſtrecõe vbi mnpra parte · vii ⸗

Omnes itach virtutum cultoꝛes pro bene actis gracias deo refe⸗

rant· & ſi ꝙᷓ minus bene oꝛdinatũ inuenerint ind nlgenciam pre⸗

ſtẽt· & non liuoꝛis acculeo ſed caritartis ʒelo in melius refoꝛmẽt
queſo Cplera eſt hec tabula remiſſoꝛia per me Thomã doniberg
anted ictum de Anno dñi Milleſimoquadringenteſimoſeptuage⸗
ſmoſec ſdlo E⸗ die ſancti Martini pape

Incipit tractatus de Quatuo⸗ virtutibus Cardialibus editus &
exp Te ad Ciues Venetos Per f ſm Henricũ Arimini eſem

Via ſeem ſnĩam Apki ad bebreos xiii⸗
Ciuitatem q; coꝛpoꝛaliter poſſ idemus non
manentẽ ſed tran ſitoꝛiã cernimus futuram
autem ineternũ manſuraz inquirimus ma⸗
nifeſte colligimus ꝙ homo duazr ciuit atũ
A ciuis coõſtituit terꝛene ſtz & celeſtis Sed
illius quið vr inde per moꝛtem recedat Duius autem vt ſempꝑ
in ea vinendo pmaneatTractatus ergo de moꝛibus hoĩm. de
“ duplici virtute. hũlana videlicet & diuĩ a per quã ad vtriuſcꝑ
. CcCcwu.uiuitatis habit acõeʒ reddamur ydonei/ aliqðᷣ enarzare curabim⸗?
NMocus autẽ tractandi erit facilis & exemplaris· ſc dᷣm ꝙ mo⸗
ralis mat eria requirit. & condicio audituzꝛis admittir Tei⸗ e
endũ eſt ergo ꝙ virtus hũana que ad pꝓfectõeʒ vite ciuilis re⸗
quiritur ad duo p̃cipue oꝛdinatur. ſtz ad moderacõ⸗ a.
ummntterion. & ad debitam opacõem rerũ l exterioCirca que re⸗
ZZuulanda neceſſe eſt quatuoꝛ ad eſſe virtutesNam circa paſſiõs
refrenand as requiritur tempancia & foztitudo Si en ſint paſ⸗
ſones circa delectabilia tactus & 8uſtus. vt contingit in cibis
& venereis ad eas tempandas tempacia ozdinatur Si vero ſint
paſſiones a terꝛibilibus conſurgentes . cuiuſmo di ſunt timoꝛes

. & audacie. ad eas moderãdas odinatur foꝛtitud o⸗ que in aĩo
“. frmitatem conſtituit (Quantũ: autem ad res exteri oꝛes ad al⸗
eg ,.3⁊J terũ rite comniĩcandas oꝛdĩatur iuſticia · que rectitudĩeʒ i. imptat
quia vero paſſiones viriũ inferio2 modiſicari non poſſ ũt . nec

res exterioꝛes rite diſtribui. miſi iudiciũ racõis aſſit. requirit
qrta virtus in racõe conſiſtens· & hec eſt prudenria que cũ ſit
recta racio agibiliũ · yt dicit phũs vi. Et hicoꝛo / mediũ i in oĩ
moꝛali virtute pſigit · dirigendo videlicet aliter & per que me⸗
dia bomoi in n operande artingat regulamn racõis (Has quatuor

— —

BBne her

ſupnalon, wechiridt

cardĩales tutes diciĩ? ſeu pricipales. eo ꝙ alie ?tutes mozꝛales
ad has reducũt᷑. vt docet Tuli? ĩn ſua ret ho· Vnde in libro de

officys dictas tatũ vtutes poĩt ꝑtes honeſti. quia viz in vita ci

uili huũaz honeſł atẽ ĩtegrãt & ꝓficiũt Vlteriꝰ quia hõ oꝛdia ad
ſinẽ ſuꝑnaturalẽ. qui eſt viſio diuĩe eſſẽcie. in ꝗᷓ hoĩs btĩtudo
cõſiſtit Nullꝰ aũt põt in finẽ in cognitũ ſuos act oꝛdĩare. niſi
de eo cogniccez hẽat.neceſſe eſt hom ad eſſe aliq; Sᷣtutẽ per ꝙ;

dictũ finẽ cognoſtat Hec aũt eſt fides ꝗᷓ de deo qui eſt fĩs nrãz

opacõn ũ verã facit co guicõeʒ hrẽ Dabita aũt cognicẽe de fine
nrõ ꝑ fidẽ. nullꝰò in ip̃m ſuos actꝰ dirigeret niſi ſparet dictũ ſi⸗
nẽ ſe cõſequi poſſe Vnde ſcdo neceſſe eſt põere vᷣtutẽ ſpei per qᷓ;
tẽdaf in finẽ cognitũ tãq́; in bonũ poſſibile haberi Iterũ null?
tẽderet in aliqð bonũ cõſeq;ò. niſi ꝓ amoꝛẽ ad ip̃m afficeret᷑ Ne⸗
ceſſe eſt ergo tercio põere ?tutẽ caritatis. q̃ nos deũ pter ſe di
ligere facit · & ꝓxĩm ꝓpter deũ Patz ergo ꝙ ad hoĩs Pfectõe/
vii ·. vᷣtutes in vniuerſo requirũt᷑ iiii. reſpcũ vite ciuilis. &.iii
reſpcũ vite btẽ ¶ Vt aũt huiꝰ diſtiplĩe auditoꝛ ad eã capeſtẽdã

poſſit aptiꝰ maũduci exẽpla rex geſtaxp ſeu fimilitudĩes iuxta
doctriaʒ adiũgẽt᷑Ad fignã igitur picti ſeptenary pfectẽem

aor

70

ſacra ſtripta ait ꝓvb. ix. Sapĩa edi ficauit ſibi dom ũ& excidit
colũpnas vii · Sicut dicit Greg? Doms iſta eſt mẽs hũa q; dei
ſapĩa vᷣbũ ſtz ĩcarnatũ fibi hĩtacłm cõſtruit. quãdo eã in ſui a⸗
moꝛẽ adducit· & tũc colũpnas. vii. excidit · cũ ei vᷣtutes · vii ·

quibꝰ ip̃a mẽs ſuſtẽtat᷑ inf ũdit(Excidit nãq; in domo mẽtis colũ

Pnã vnãcũ ĩtellectũ ꝑ prudẽtiã illuĩat circa agẽda. ſcdaz cũ ꝑ
iuſticiã volũtatẽ rcĩſicat circa diſtribuẽda. terciã cũ ꝓ foꝛtitu
dĩexiraſtibilẽ oꝛdĩat circa ſuſtinẽda · qrtã vero colũpnã excidit
cũ ꝓ tẽꝑãciã/ cõcupiſtibilẽ modificat circa carnalia reprĩenda.

Dee ſit · iiii · col ũpne ãgł ares qᷓ pdictas.iiii. vrutes aĩe Pficiũt

ſolũ in vita ciuili vnde ad cõſtructurã vite ſpũalis nõ ſufficiũt
qnia ficut dicit Greꝰ? ſuꝑ illo võ Job repẽte vẽtꝰ vehemẽs iruit

umſi His mdat tres Nietets regiõe defti & cõcuſſ it iiii ãgulos dom?tẽptacõis inpulſ. v⸗

tu · qtit & q̃ſi qſſatiſãgulis dõꝰ ruit᷑ qꝗa pulſ. vᷣtu. cõſtĩa t᷑hbat᷑

—

ſe
S

(ir
ſtelt
lerci
tuir

cagdgy depee LS

Ad tabiliend ergo domũ mentis in p̃dictis virtutũ colũpnis

dei ſapĩa ꝑſeip̃aʒ Tres alias hys foꝛcioꝛes excidit.· ſtʒ ficlem
id qð non videtur creditur Spem qua id qd non capitur ha⸗
beri cerarur Et caritatem qua id qð ſumme diligendum eſt.
ex toto coꝛde diligitur Et ſic ſeptẽ ſunt colũpne quibus aſten⸗
dimus ad prĩam diuĩe manſiõis Ende Eʒzec h. in viſiõe oſtẽſum
eſt ſeptem eſſe gradus per quos aſtenſus fiebat ad ciuitatẽ po⸗
ſitam in monte excelſo Ezech. xl. ¶ Inter virtutes autẽ moales

a quibus tamq́; nobis nocioꝛibus inc hoandũ eſt Prudẽtia prioꝛ P*
ac dignioꝛ eſſe videtur Perficit enĩ partẽ intellectiuũ. que i inter

vires aĩe principatũ obtinet Primo ergo de ip̃a con ſiderand eſt

¶ Circa q́; quĩq;ʒ con ſideranda occurz ũt Primo quõ a vtutibus
intellectus differat Sc ðo ãliter ad vtutes moꝛzales ſe habeat·

Tercio de partibus que ip̃am integrant & P fici ũt Quarto quõ

ve

acquiri poſſit per opacéem nrãm Quto & vltimo quõ expediar

¶ Ciui hanc virtutem habere

Primi capł i lectõ. ꝙ intellectus ſpeculatiuꝰ a Practico differt

Cne G& pPrudencia ad practicũ prinet

rimo ſtiendð eſt. ꝙ intellectus in ſua apß⸗

d oſten dendã drãm prudencie ad v̈tutes mntell. .

henſiõe. ad duo poteſt ſerꝛi. Vel ad ſo lam veri⸗

ractatus primus de Prudentia. di diſtinctus per quĩ q;ʒ ca pra.

4

atis con Fderacceʒ. vel vlterius ad rei con ſiderate operaciõem
S quið feratur ad veritatis con ſid eracéez⸗ tant ũ ſpeculatr 7 .

oꝛdinat dꝛ practicus Exquo pater intelleclus ſperulatin; p

fine ha bet i ip̃m ſtire. qð eſt ip̃am veritatẽ ſimplicẽ conſiderare

& hec eſt ꝓpria & abſo lut a operacio intellectus Non enim exir

termĩos app̃n fionis Intellectus vero practicus ꝓ fine habet ĩm

opari⸗ 4 non eſt ſibi WPrium inqtum eſt abilure intellectus

accidit enĩ intellectui vel rei app̃nſe per! intellectum oꝛdineĩ᷑

Dae dl⸗

nelleie Rtun

Me⸗

enaſberlarer

Z
“
DD

Oe pen

ad opus Sic ergo patʒ ꝙ ĩtellectꝰ ſpeculatĩ? differt a practico
fine. vt dicit phᷣs. iii de aĩa Veritas autem que eſt finis & per⸗

fectio intellectus ſpecł atiui. tripliciter cõſideratur Vno modo

ſicut concluſio ex nocioꝛibus deducta· & hec ſpectat ad ſtĩam

que eſt habitus ad generatus ex principys ꝓficiens intellectum
in conclu ſionibus Alio modo ſicut principiũ ex quo cõclu ſio de

ducit᷑. & hec ſpectat ad intellectũ qui vocat᷑ hĩtus principioꝝ
Terc io modo vt cauſa per q́; de omĩũbüs iudicamꝰ · non ſolũ de
concłoibꝰ. ſed etiã de principys· & hec ſpectat ad habitũ qui
Dꝛ ſa pĩa . que conſiderat cauſas altiſſias. & iudicat de veritate
oĩm ſtĩaʒe · tam etiã q;ẽtũ ad principia·. q;ũ etiã ad cõclõnes · vt
habet᷑ ex primo Meth. Patet ergo tria eſſe genera cognicionum
intellectus ſpecł atiui · ſicut ponit ꝓhs · vi · Eth ſtz ſtiaz intel⸗
lectũ & ſapĩaʒ ¶ Vlterius ſtiẽdum eſt ꝙ intellectus practicus
circa conſideracõem veritatis q́; ad opus oꝛciat· Dupliciter ſe
haber Vno mõ vt ip̃m opus in ſe tantũ ſit ꝓfectũ ex recta racõne
& circa hmõi eſtaxs q̃ nichil eſt aliud q́; recta racio rext fcibi:
liũ · vt dicit ꝓꝑhᷣs · vi. Eth. bon ũ enĩ opus artificiati· non requi
rit in arriſice rectitudĩeʒ a ꝓpetitꝰ.· ſed ſolũ ꝙ in ſe ſit rcẽ oꝑatũ
Alio mõ intellectus veritatẽ ad opus oꝛd inat · vt ip̃e oꝑans p⸗
ficiat᷑. & in ſuis actibus oꝛdinet᷑. & circa bmẽi eſt prudẽcia
ſc em ph̊m in. vi: Eth. eſt recta racio agibiliũ Differ üt enĩ fa⸗
cere & agere. quia vt ðꝛ. ix . Meth; ſactio eſt actus trãſiens in
exterioꝛẽ materiã . ficut edificare ſecare & hmẽi Agere autem eſt
actus ꝓmanẽs in ipo agẽte· vr ĩtelligere & velle Sicur ergo ars
eſt racõ directĩa factionũ in rebus exterioꝛibus Ita prudẽtia eſt
directĩa actionũ in ipis opantibus Exquo paʒ ꝙ prudẽtia licet
ad intellect ũ ptineat· tamẽ rectitudĩeʒ volũtatis requirit Vo⸗
lũtas aũt ſeu quicũq; appetitꝰ hũanꝰ tũc rectus exiſtit quãdo
eſt bene diſpoſitꝰ per vᷣtutẽ moꝛalẽ Ad hoc ergo ꝙ prudẽtia ſit
rcã rõ in directõe hũanoꝝ actuũ requirit᷑ vᷣtꝰ Pfectĩa appetit⸗

vnge dicit phs vi Eth. Impoſſi · ẽ prudẽtẽ eſſe nẽ entem bonũ

— —

cer

rit⸗

K „

P rn

¶Er bys que dicta ſunt paret , prudencia cum ſit qudam co⸗
gnicio ad intellectũ ꝓtinebit · & cũ ad directẽeʒ hũanoz actuũ
oꝛdĩetur /ꝓatet ꝙ intellectus qui hac virtute ꝓficitur erit pra⸗

cticus· & non ſpeculatiuꝰ Et per hoc differt a tribus virrutibꝰ

ſupra dictis· ſtz intellectu ſtia & ſapĩa· que intellectũ ſpecula⸗
tiuũ ꝓficiũt d
vtutũ moraliũ in ip̃is opantibus ꝓficiẽtiũ eos q;tũ ad vim ap⸗
petitiuã 4 patet ꝙ differt ab arte · que eſt racio tantũ directiua
oꝑis in oꝑato Et fic patet ꝙ diffinicio prudẽcie poſita a phõ in

vi.· Eth eſt completiſſima · que dicit ꝙ eſt recta racõ agibiliũ

id eſt cognicio directiua agendloʒe per homiez & in homĩe . ſiue
q;tũ ad paſſiões interius refrenandas. fſiue q;tũ ad operaciones
exterius oꝛdinandas Ex hys autẽ accipe poſſumꝰ ꝙ prudentia
eſt qᷓdam practica. qua homo ſuos motus & actus oꝛdinat ſub

regula racõis VYalerius imꝑatoꝛ cũ oct ogenarius & ad huc
v̈go audiſſet fari ſũ mia triũphoʒ ſuoꝝe recoli quibus ip̃e fu⸗

erat feliciſſimus ait ſe tant ũ vna victoria gł ari Et requi fuus

* „ „ „ „ . . 7
qua/reſpondit quia inimicoʒe nequiſſimam domui carnem meazʒ

(Ex hoc appere poteſt ꝙ ille vere eſt prudens · qui de ſe priꝰ?
victoꝛiam ha bet Victoꝛ enĩ ſui alios poterit cẽueniẽtius guber⸗
nare (¶ nde Seneca . ſi vis oĩa ſubicere ſubice te racõi · młtos

reges ſi te rexerit racio ¶ De Alexandro vero ſic ait · victoꝛ tot
regnoꝛe atq; ꝓpł õʒe · ire tamen atq; vicys ſuccubuit Id enĩ ege⸗
rat vt oĩa pot ius in ptãte haberet q́; ſe O ꝙᷓ magnis homĩes te⸗

nentur erzoꝛibus· felicſſimos ſe iudicant cũ alys impant ignari/
E

imperare ſibi maximũ imperium eſt ¶ Scdi
capłi lectõ. ꝙ prudẽtia vtutes moꝛales dirigit

VlIterius quia eſt directiua & oꝛdinatiua actuũ

Pr Ne un is gibllin

On ſeqter vidend eſt. quõ prudẽtia ad v̈tutes moꝛa⸗
les ſe habeat ¶Circa qð eſt ſtiendũ ꝙ prudentia re⸗
tu ttutũ mozaliũ tripliciter ſe habet Eſt enĩ eaꝛ directina/

. W R

mechy inuentiua ¶& boni pollitici cõpletiua Eſt ergo primo eaꝝ .
directina A cuins euidentiã eſt intelligenð ꝙ ad bene opand ralas Prisit .R

o

lin try' ſe Haber.

.AR

ſc dm v̈tutẽ duo requirũt᷑ ſtzʒ ꝙ quis opet᷑ opus vᷣtuo ſum. & ꝙ
illud faciat recta electõe. non ex impern aut ex paſſiõe aut ali⸗
quo hmõi Ad opus autẽ vᷣtuoſũ homo cõueniẽter diſponit ꝓ vᷣ⸗
tutẽ moꝛalẽ: que ꝓficit aꝓpetitũ · cuiꝰ obictũ eſt bonũ & finis ·
Virtus enĩ moꝛalis de ſe habet inclinare in finẽ ſibi cõuenientẽ ·

vt tempanc ia in ſobrietatẽ· iuſticia in reddicõem debiti Talis
autẽ inclinacio in finẽ debitũ. ſiue ſit ex amoꝛe ; ſiue ex natura “ Kn
non ſuff icerer. niſi racio dirigeret · & modũ congruũ ad finem rir
adinueniret· ymmo hmõi inclinacio in ſinẽ ſine recta racõe tanto “JU
eſſ et ꝓiculo ſioꝛ. q;to foꝛcioꝛ· ficnt equꝰ ſi cecus eſſet · q;to cur⸗ irt
reret foꝛcius · tãto cũ maioꝛi leſione impingeret Opoꝛtet ergo & C
tali incl inacõi ꝙᷓ facit vᷣtus a diũgat᷑ recta racio · q́; facit prudẽ lee⸗
cia- per ꝙᷓ debita media & fini congruẽcia ĩueniãtur. vt ſi quis . hne
velit ad ſobrietatẽ puenire · per vᷣtutẽ tẽpãcie/ debet modũ q̃rere . vnf⸗
congruũ iſti fini · puta ꝙ abſtineat tantũ. & a talibꝰ. & ſicut AMi
opoꝛtet · & quãdo opoꝛtet Siliter fi velit ſoꝛtis ſieri· deber ali⸗ nee
quãdo pugnare· ſagittas iacere. cõgreſſ ? oꝛdĩare. & alia hmooi “
exercicia ꝗᷓrere ſcedm c congruũt etati ꝓrĩe.ꝓſone · & alys cir⸗ llan
cũſtãcys obpᷣuatis. q& totũ fit per prudẽciã qut eſt recta racio wmit
¶ Cũ preparũ eſſet p̃liũ aduerſus Joab ex aduerſo & poſt ter⸗ tũc
gum · conſilio habito cũ Abyſai fratre ſuo. & iud icato ꝙ bonũ ð
eſſet pugnare cont inimicos ꝓpłi dei Si inquit ualuerint ad⸗ ZZu
uerſum me Syri eris mic hi in adiutoꝛio. ſi autẽ fily Amon pᷣua⸗ ind
luer int aduerſum te/aux iliaboꝛ tibi. ſicq; factũ eſt vt Joab per d
prucd ẽtiã qua in vᷣrure foatitudĩs ſe direxit ad victoꝛiã pueĩ rer· nmne
ii · Heg · x· ¶ Bene ergo dðꝛ in libro moꝛaliũ dogmatũ . ꝙ inter · id
FX iui · ᷣtutes prudẽcia reliqᷓs pcedit. qſi lucernã ferês. & alys viã ti
μdemrãns Eius en eſt conſulere aliax triũ agere de hac tute n
loquitur Bernh. ſup canticis ſub nomie diſtrecõis Eſt ergo di
ſtrecio non tam virtus q qued am moderatrix virtutum & au⸗ ie
riga· oꝛdinatrixq; affectionum. & moꝛum doctrix. rolle hanc
Ei virtus vicium erir l 2
H

ur⸗

uce
nis

ere

li⸗
ℳ7
6
o⸗
co

((QND mediũ inuenit in eis

Ecũdo prudencia eſt inedy inuentiua ¶ Vbi ſtiendum

eſt ꝙ ad hoc ꝙ aliqu id per prudenciã recte diſponat

Tria ꝙᷓtum ſpectat ad p̃ſens requirũtur Primo ꝙ multe & di⸗

uerſe vie ĩueniãtur Scdo ꝙ de ĩuentis recte iudicetur Tercio

ꝓ inuenta & iudicata ad finem recte applicentur Q uãtum ad

primũ requiritur con filiũ · q& inter ceteros bonis actus eſt ſibi
ꝓPriũ · cum impoꝛtet racõis inquiſicõem In rebus em hũams &

contingẽtibus. circa que dirigenda verſatur prudencia eſt in⸗

certitudo & varietas multa In rebus autẽ dubys & incertis ra⸗

Smed⸗ erttud

/,
vecte Mſpæd tris Lrin

Poÿ riEτ oν7⅞ρ .

cio non debet ꝓferꝛe iud iciũ abſch inqui ficõe racõis p̃cedente ·

Neceſſ ar iũ eſt ergo con ſiliũ ante iudiciũ de eligendis haberi;
Vnde phłᷣs · iii · Eth. diffinit electõez ſap · dD · eſt appetitus p̃⸗
conſiliati· & q;tum ad hoc ponit ꝓhs. vi · Eth. quãdam ?tutem
efuientẽ prudencie. q́; vocat Eubuliam· per q; aliqui dicũtur
bene con filiatĩ Dicitur enẽ Eubulia ab eu qd eſt bonũ · & bolin

qð eſt con ſiliũ · qſi bene conſiliaſã (Contingit autem aliquãdo

aliquos eſſe boni conſily in ĩueniendlo multas vias ad aliq; ſinẽ
qui tamẽ non ſunt boni iudicy in pᷣeligẽdo q melius eſt · ſicut
etiã conringit in ſpeculatiuis Aliqui enim ſunt bene inquirentes
ꝓpter hoc autẽ racio eoʒ ꝓmpta eſt ad diſturꝛend per diuerſa
qð videtur ꝓuenire ex bona diſpo ſicõe ymaginatiue virtutis ·

ſtea deſectus accidit in indicio intellect? Siliter circa pũana
agibil ia aliqui ſunt bene uentini qd ſpectat ad inqui ficionem
con fily · & tamen ſunt male iudicatiui in non acceptando vias
aptioꝛes· vel non repud iãdo minus aptas Et ideo ad bonũ iu⸗
cat ſyneſim Dicitur autẽ ſyneſis ſt ſenſac io· vnde in greco di⸗
cũtur aliqui ſyneti· qua ſi ſenſati· i· homines boni ſenſus ˖ ſicut

que de facili poteſt foꝛmare multa fantaſmata Et tamen tales D
quãdoq; non ſunt ꝓmpti ad bene iud icand · qð videtur contin⸗
gere ex mala diſpo ſicõe ſenſus coĩs male iudlicantis · exquo po⸗

di ciũ de eligendis habendũ requiritur alia vtus quã phs vo⸗

pE.

econxtrario qui carent bono iudicio dicũtur aſineri · i. in ſen ſati ·
— * p nie een ¶(Contingit vlterius aliquos bene con filiari· & etiã bene iudi⸗
1* fnæ ecte applicnt care. non tamen recte ad opus applicare. aut racõe dilacõis vel
negligẽtie. vel quia ĩuenta & iudicata inodinate ad finẽ appli⸗
cant Et ideo poſt virturem conſiliatiuã & iudicatinaʒ requirit᷑
prudentia que eſt principalis reſpectu rerum agend a2 cuius
actus ꝓprius eſt p̃cipere · qui con fiſtit in debita a ꝓplicacẽe cõ⸗
ſiliatoꝝ? & iudicatoꝝe ad finẽ intentũ Per hec itaq; tria · con ſulte
inquirere. recte iud icare· & debite applicare· medium virtutis
lI uenitur 7 ũc enĩ virtus ſiſtit in medio. quãdo refrenatis paſ⸗
flüoni bus. vel repudiatis extremis malicys. a recto racõis iudi⸗
cio non diuertitur Patet ergo ꝙ ad prudentiam ptinet med ium
alys virtutibus ĩuenire. vnde phs in primo Eth. in diffinicione
virtutis ponit mediũ ſc m determacõem racõis. dicens ꝙ eſt
habitus electiuus in mecliate confiſtens dererm ata racõe prout
ſa piens · i. prudens deternmi abit & & prudẽcia mediũ inueĩar
in virtutibus. oſt endit phũs ſerido Et bicoꝛum tali exemplo·
fuit quidam nomie Milo crotoniẽn: qui vno die Pouẽ vnũ con⸗
medebat· de quo etiã refert Solinus ꝙ eum ad ſtadiũ in hũeris
poꝛtabat· & ictu manus vt victimã faceret interimebat quẽ vno
die cõmedebat non grauatus. hic ſua foꝛtitudine oĩm belloꝛum
exr itit victoꝛ Alter fuit qui tantum modicum panis fruſtũ cõ⸗
medebat in die Querit ergo Ariſtotiles quõ mediũ in virtute tẽ⸗
perancie que circa cibos ſit accipiendum nũquid ꝓpoꝛcionabi⸗
liter inter exceſſ um Milonis & defectum alterius fruſtum panis
cõmedent is eſt vtendum cibo. vt videlicet ſedᷣm ꝓPoꝛcionabi⸗
litatem. huic parum cõmecdlenti ſuper addatur tãtum. & ab illo
tantum dematur Reſpondet ꝙ non Non enim medꝛium rei eſt te⸗
nendum ·˖ ſed medium racionis. vt vnuſquiſq; videlicet ranto
cibo vtatur· quãtum requirit condicio complexioms. vel coꝛ⸗
poer alis diſpo ſicionis. prout videlicet recta racio que eſt pru⸗

—

7

.

dencia determinabit

(o?

Sub hac autẽ duplici diſtinctõe intellectus laſſumũt theologi

compler a n.
Ercio prudencia eſt hũani boni completiua ¶ Ad cuiꝰ
euidenciã eſt ſtiendð. ꝙ ꝓhs poſuit duplicem ſelicitatẽ
Vnã q́;tũ adint ellectũ practicũ. qᷓ; vocat polliticã fiue ciuilẽ·

& de hac determat primo Eth. Aliã q;tũ ad intellectũ ſpecu⸗-

latiuũ que poteſt dici Diuĩa · de qua determĩat in · x· Et hicoꝛt

—
„

duas vitas Actiuã ſtz & contemplat iuã Per actiuã quid que ad
intellectũ practicũ pꝑtinet/cũcta vicia (Et dicit yſido? Nexbau⸗
riẽda ſunt per exerciciũ boni opis er contemplatiuã vem que

ad intellectũ ſpeculatiuũ ptinetmentedenus inſpicitur· & ſficur
dicit Gregori? Caritas dei & ꝓximi tota mẽte retinetur · & ſoli
conditoꝛis de ſiderio inheretur ¶Poſſumus autem dicere · ꝙ p̃⸗

dicta duplex felicitas cõſiſtit in hac duplici vita Nam felicitas
politica videtur con ſiſtere In actõe vite actiue · que ſe cdm Ari.

poteſt dici opacio aĩe ſc m virtutẽ prudencie · que eſt vᷣtus ꝓ⸗

fecta in agibilibus Felicitas autẽ contemplatiua con ſiſt it in cõ⸗

templacõe intellectus · que ſc ᷣm Ariſto· eſt ſcdᷣm vᷣtutẽ ſapĩe·

que eſt vᷣtus ꝓfecta in ſpecł abilibus Et prima cũ iſta/ eſt queðd
diſpõ ad eternã felicitatem· que in vi fiõe diuĩe eſſencie ĩmediata

con ſiſtit · licet cõtemplatiua ſit ſibi ſimilioꝛ ꝙᷓ actiua· ſiue hoc

intelligatur ſcdm ſmam Ariſto: ſineth
ꝙ ficut ſapĩa con ſiderat cauſam altiſſimã in quolibet genere· d

ideo felicitas que in eius actu con fiſtit eſt qdã bonũ vniuer⸗
ſale & diuinũ! Ita prudencia con ſiderat cauſam altiſſimam in

genere actuũ hũanoʒ? Cauſa autem altiſſ ima in pũanis actibus
eſt finis quẽ intend it prudencia · ſtz recte viuere in omni genere

moꝛalis ꝙtutis Ad finem autẽ cuiuſ libet tutis prudencia di⸗

ſponit vt dictũ eſt ſupra Igitur prudencia complectitur totũ
hũanũ & polliticũ bonũ. & hoc dicimus hũanam felicitatem·
Vnde dicit phs. vi. Eth ꝙ ficut ille qui bene raciocinatur ad
aliq́; finẽ ꝓticularẽ. puta ad victoꝛiã de prudẽs nõ fimpliciter

uilem ſel iciratem .

V aßr F lhorre
ylin .

Pru LI R2 i

ſed in genere actuũ bellicoꝝx · ita ille qui bene raciocinatur ad

totum bene viuere ð prudens fimpliciter Vnde prud'ẽcia ſapĩa “
poteſt dici in rebus hũanis· ſc m illud Prouerb. Sapiẽtia eſt
viro prudentia (08 prudentia complectatur hũanũ bonũ exõ 1
. poteſt oſtendi phoʒt. q̃renciũ in libro de pomo. que eſſet recta 4 ſen
via ad bene viuendum. nec eſt curan dum. cuius fnerit ille liiher:
vtrũ Ariſtotilis vel alicuius peripatetici ſectatoꝛis eius · quod 4
magis eſt ꝓbabile Cõuenerũt ergo ſapientes vr ibi ſtribitur · & .
concoꝛdes extimauer ũt ĩuenire viam rectitudimis qna virtuoſe S
viuere poſſen tInuener üt autem · iiii · ſpectancia ad felicitatẽ
vite actiue Primũ eſt ꝙ quilibet optet ꝓx imo ſuo quod & ſibi )
quod ſpectat ad iuſticiam Scm eſt ꝙ ſubtrabat ſe a re turpi iegt
quod ſpectat ad tempanciam Terciũ ꝙ conſiteatur veritatem “ dnr̃
R nullo timoꝛe pterꝛitus quod ſpectat ad foꝛtitudinem Quartum teni
eſt ꝙ iudiciũ ſumat de ſeip̃o quod ſpectat ad prudentiam· que Alm
dirigit & ꝓ ficit p̃dictas virtutes in ſuis actibus Exquo patet igrn
ꝙ ipa eſt totũ noſtrũ vinere virruoſum conſiſtens in vita pol⸗ fis
litica Sed quia illud non ſufficit ad participacõem celeſtis poaz⸗ oß
trie Ideo quĩtum addiderũt quod requiritur ad felicitatẽ vite emüd
contemplatiue · & hac eſt timere creatorem ſuũ . & ꝓphari de eo hutt⸗
Das duas vitas vt docer Gregꝰ? vi. moꝛaliũ ſacra ſtriptura Lon
deſignat per duas ſoꝛoꝛes que dominum hoſpicio receprunt · Aſu
Mart ha enĩ que ſollicita erat circa fre;s mĩſteriũ actiuã ſignat
Maria vero que ſedens ſecus pedes dnĩ deuote verbis eius intẽ⸗
debat contẽplatiuã ¶Plato vero vtriuſqʒ; vite ſtudiũ eſt ãpleꝰ
ſicnt oſtẽdit Aug? viii. libro de ciuitate dei Cum omne inquit
ſtudiũ ſapĩe in actõe & cõtẽplacõe vᷣſet᷑ Vnde vna pars eius ſtzʒ a
actiua ad moꝛes inſtruẽdos ptiner Altera ſtz cõtẽplatiua ad cõ e
ſpiciẽdas nature cauſas Socrates in actiua excelluiſſe mẽoꝛat᷑ is
Pitagoꝛas vero cõtẽplatĩa Plato vtrãq; iũgẽdo phiaʒ ꝓfeciſſe i
laudat᷑ q; in· iii · ptes diſtribuit In moꝛalẽ ꝗᷓ in actõe vᷣſatur In 2
Nna ralẽ qᷓ cõtẽplacõi defuit Et racionalẽ ꝗᷓ verũ diſternit᷑ a falſo ilnß

2—

ſe

Ccan Tpru

Hec tamẽ ꝓſe nõ eſt pars phie niſi inq;rũ defuit Sdictis duab?

ad diſternẽdũ verũ a falſo Vnde loyca que eſt prĩcipaliter ra⸗
cionalis non ðꝛ eſſe ſtia ſed modus ſtĩaꝛe Mon eſt ergo vt dicit

Aug? contraria hec tripticio Plõnis ei qð dictũ eſt omne ſtu⸗

diũ ſapĩe in actõe & contemplacõe vſari DHoc autẽ triplex genꝰ
phĩe aſſ equitur homo quãdo ſtudioſus eſt ad deũ imelligendũ

qui eſt finis oĩm actõnũ /q̊s phia moꝛalis oꝛdĩat: cauſa om na⸗

turaz31q naturalis ĩueſtigat · & lumẽ oĩm racionũ ꝗs rõnalis

illuĩat Et ad hoc vidertur tendere plõnis i intellectus. ſcut parz

ex dictis ſtoy coꝛ· qui eius do ctrinam conati ſunt intelligere·

vnge ſubdit Aug? ſoꝛtaſſ is enĩ ĩ qui ꝓlõnem phis cereris genciũ
lon ge lateq; platũ acucius arcqh veracius intellexiſſ ellaudantur.

aliquid tale de deo ſenciũt vt in illo ĩueniatur ⸗& cauſa ſubſi⸗
ſtendi. & racio imelligendi. & oꝛdo viuendi Quoʒ triũ · vnũ
adl naturalem. alter ũ ad rõnalem· terciũ ad moꝛalẽ partẽ intel⸗

iügitur ptinere ¶ Vlter ius ſublit Aug? cauſam ĩueſtigãdi has

Phias i in deo Si enim inquit homo ita creatus eſt · vt per id q dH

in eo pcellit attingat ad illud qð cũcta pᷣcellit · i · vnũ verũ op⸗

timũ deum. ſine quo nulla natura ſubfiſtit· nulla doctrina in⸗

recta ſunt oĩa Patet ergo ꝙ in qᷓrendo deũ con ſiſtit ꝓfecta pru⸗

ps prndencie eſt meõꝛia p̃teritoꝛ

requirãt ur ¶¶Vpi Ntiend eſt obmiſſi is multis alys
diſtĩctõibus ã s phi fecerũt de ꝓtibus ptinẽtibns ad ip̃aʒ Tres

ſolũ ponemus qᷓs ponit Tulius in. ii.· ret ho ſtz meõriã z mrelli⸗

gẽciã & ꝓuidẽciã Nam vt docet Seneca libro de: iiii: vᷣtutibꝰ

Si prudens fuerit animus tuus. tribus tempoꝛibus diſpenſerur

Cteia e⸗ cõſumata ſapĩa [Tercy c bi lectõ.·.

Oſt . Cta videndũ eſt. que & quot ad prudenciam

ſtruit ˖ null? vſus expedit/ Ite ꝗ Aratur vbi nobis oĩa ſunt᷑ ſecura
Iße cernatur vbi nobis certa ſunt oĩa Jp̃e diligatur / vbi nobis

Prererita cogita. ſencia oꝛdina futura p̃uide Poterimus nich⸗

ilonmi?ꝰ ad hec tria reducere dam alia que dicit Macrobius ad

— s

prudentiã ptinere ſc ðm ſnĩaz platini Primo ergo ad prudẽtiã ð .
requirit᷑ memoꝛia reſpectu p̃teritoꝛe dictũ eſt enĩ ſupra & pru⸗ Ex
dẽcia eſt circa cõtingentia opabilia in quibus homo poteſt di⸗ ſ
rigi ex bys que in płibus acciderũr Sicut enĩ talia talibus cõ⸗ DðW
curzentibus hbactenus acciderũt. ſic poſſibile eſt fimilibus con⸗ n
curzentibus impoſterum poſſe accidere Nam in contingentibus

agibil ibus vt pł imũ futura ſunt fimilia pteritis · vt dicit Ppüäüürs irn.
u. Reth. quia ergo opoꝛter principia concluſiõibus eſſe oci W
onata. & ex talibus talia cõcludere · vt D vi . Eth Meceſſe eſt
pł imũ p̃teritoꝝe habere memoꝛiã . & videre quid in eis accidlerit
vt in pł'ibus. & ex bys conici poterit a prudente quid accidere M
poterit in futur 0Jucd as mac babeꝰ vidẽs valida caſtra inimi⸗ HV

muerl

coꝝt cõt᷑ quos pnñngnare dẽbat p̃teritas patrũ victoꝛias ad mẽo⸗ ir
riã reduxit · cõfoꝛtãſq; viros qui ſecũ erãt ꝙ in dei vᷣtute cõfide⸗ bein
rẽt dixit Memẽtote qliter ſalui facti ſũt prẽs nrĩ in mari rubro igbi
cũ ſeqᷓret᷑ eos Pharo cũ exercitn młto · & nũc clamẽ? in celũ & ure
mißebit᷑ nrĩ deꝰ . i. Mac ab· iiii . ¶¶¶ Ariſto· alex · ad moner vr p uun
deceſſ oꝝ acta ad mẽoꝛiã reducat vnde ĩquit nales patrũ diſtu- eErxde
te inde poteris bona exã ex † here· quia facta p̃terita dant certũ mead
[Scda ĩtelligẽcia p̃ſentiũ Document ũ in futuris “”VM ußnt
Cdo ad prudẽtiã requirit᷑ ĩtelligẽtia · & hoc reſpcũ p̃ntii ſnie d⸗
vel eoʒe ꝗ inſtãt ¶ bi ſt iẽd ẽ ꝙ ſicut ĩtellcũs ſpecł atꝰ ſylogi· ynpr
& ſylogiſ.termat ad cõcłonẽ intelli gibilẽ ſic ĩtellcũs practicꝰ op
ſy logizat · ſed ſylogiſmũ ternmũat ad hoc ꝓrticł are oꝑabile Cõckło leo e
aũt fingł aris etiã oꝑabilis ſy logiſat᷑ ex vłi & ſingł ari pone men
Vnde opoʒ ꝙ rõ prudẽtie ꝓcedat ex duplici ĩtellcũ· quoʒ vn“ꝰ? iin n
cõgnoſtitĩ ꝰ prĩcipioꝛe vł iũ practicoꝛx no h̊ nataliter noroʒe· ueurt
Sicut enĩ nat᷑aliter ſũt cogĩta prĩcipia vłia in ſpecł abilibꝰ . vt c
oẽ totũ ẽ mai? ſua pte · ſic & in agibilibꝰ. vx nulli eſſe nocẽdũ · MD en,
Pntib? obediẽd & hmõi Ali? aũt ĩtellcũs ẽ idẽ qdð ſenſus ĩteri⸗ 4“4òè
oꝛ quo reẽ de aliquo ꝓticł arĩ fine iudicã? ðꝛ aũt ĩtellcũs inq;tũ ”èù”

&& alicuiꝰ finis cognoſtitãꝰ· qui accipit᷑ vt prĩcipiũ in opabilib? UMU Pe

R

3 Tpru

fti Vnde dicit phs ꝙ eſt cognoſt itiuꝰ? extremi. i. alicuius primi
ſingularis & contingentis oꝑabilis ꝓpoĩs ſtzʒ mioꝛis · q; oporter
ſtdeo. eſſe fingularẽ in ſy ło prudencie Dicuur etiã ſenſus inq; tum eſt
1S ci W ſingularis finis Et hoc eſt qd dicit phs „vi. Eth. Opoꝛtet hoʒ
con ſtz ſingulariũ habere ſen ſum. B autẽ eſt intellectus Patet ergo
ibus HY ittellectus ſiue intelligentia que poĩtur ꝓs prudẽtie. non eſt *
hüs aliud q; recta extĩacio de aliquo pꝑticulari fine Et ad hanc poſ⸗ la obeai ⸗„
eig⸗ ſunt reduci tria que addit Macrobius ſtz rõcinacio ſolercia & Nnſt Nlaen
ſeeſc doc ilitas Ad prud entẽ enĩ ptinet poſt rectã extimacõe⸗ de ſine rS ſ. .
dert ꝙ ſit bene rõnatiuus· vt debito modo poſſ it aꝓplicare regulas
des vniuerſales ad ꝓticłaria. que ſunt varia & incerta. & talis vſꝰ
inis a Pplicandi de rõcinacio a macrobio Et autẽ quis rectam habeat
: extĩacõeʒ de fine · & de hys que ſunt ad finem. neceſſe eſt ꝙ ſi
ztcke⸗ pere ĩuentiuus in videndo per ſeip̃m repente qð expedit fini &
rubro eligibilibus ad finẽ. & h ſpectat ad ſolerciam · que ſc ðm ꝙ hic
A luitur eſt facilis & ꝓmpta cõiecturacio de quibuſcumq; In li⸗
tNyH/ bro autẽ Poſterioze dicit phs eſt ſubita cõiecturacio circa in
Dir uencõeʒ medyGuia autẽ non poſſ ũt ſufficiẽter oĩa con fiderari·
l que ad prudẽtiã requirũtur cũ ſint circa oꝑabilia in quibus qſi
o5 infin ita poſſ unt accidere. inde eſt ꝙ homo indiget ab alio eru⸗
rif diri. & cipue a ſen ibus & exꝑtis qui ſanũ intellectum adepti
g D En t ber ian longi tempis circa agibilia Nam ſchm PEm eu
ncag Eth. Virtus płimũ ex doctrĩa haber & generacõez & aug mẽt ũ
l ideo ex Pimẽto indiger & tempꝑe · qre vt e vi: Eth. Opoꝛtet ar
öe. . rendere exꝑtoʒ & ſenioꝛe & prudentũ opĩonibus: Pter expien⸗
Prn riã eni vident prĩcipia Hoc quidẽ conf liũ nobis datur Ecc. vi.
8 In młtitudine pᷣroʒe · i · ſenioꝛe prudẽtiũ ſta· & ſapĩe illoʒx ex

0 . . — 77777 . „
e coꝛde cõiũgere DHoc autẽ ſpectat ad docilitatẽ · per q́; quis bene

regitur ſuſteptiuus diſt ipline ¶ Gedeon vadẽs ad pũgnã cõt
e⸗ u . Madian recte extĩauit ex bys que prĩcipaliter inſt abant quo mõ
in ad finẽ debitũ puenerit Primo enĩ inimicoꝝr caſtra ſagaciter ex⸗
cſ ploꝛauit.· & docilis factus ex ſõpnio cuiuſdã · & eiꝰ ĩterp̃tacẽʒ J

2

pr 5

Xtσonſſin po?

MÆutiαι

“”l

eI

E:

ſolerter intelligens- quomodo eſſer pugnandum. & acies oꝛdi⸗
nande cum tubis & lagenis ac lampadibus mirabili prudencia
Q(aad victoꝛiam peruenit - Judicum: vii :

¶¶Tercia prouidentia fnturozum

que eſt reſpectu futuroꝛum AV bi ſtiendum eſt ꝙ officium pru⸗
dentis eſt ·. ꝙ ea que ſunt ad finem ad ipſum debite oꝛdinentur·
Prererita autem in neceſſ itatem quandam tran fierunt· quia im⸗
poſlſ ibile eſt non eſſe quod factum eſt · & ideo non ſubſunt hu⸗
mane prouidentie. vt ꝓpter aliquẽ finem fiant vel o-dinentur ·
Similiter & preſentia in quantum hmõi neceſſitatem quandam
pabent. Meceſſe eſt enĩ ſoꝛtem ſedere dum ſedet · vnde nec etiam
talia oꝛd inabilia ſunt ad finem per aliquã ipſoꝛum ĩmutacõnem
Relinquitur ergo contingentia futura ſecundum ꝙ ſunt per
homĩs vo lũtatem in finem aliquem oꝛdinabilia ad prudentiam

pertineant · & hoc precipue impoztatur in nomine prouidentie-
Impoꝛtat enim reſpectum alicuius diſtantis: ad quod ea que in
Wenét. preſenti occurzunt ſunt oꝛdinanda Poriſ ima ergo pars pru⸗

dentie eſt prouidentia ad quã ſpectat a fine diſtancia ad ipᷣm
oꝛdinare ¶ Poſſunt autem ad ipſam reduci duo que addit ma⸗
crobius· ſtilicet circumſpectio & caucio ¶Ad prudentem enim
ſine prouidentem pertinet non ſo lum que ad finem ſunt debite oꝛ
